SKONSOLIDOWANE
SPRAWOZDANIE FINANSOWE
GRUPY KAPITAŁOWEJ RELPOL S.A.
SPORZĄDZONE ZA ROK 2022
OKRES OD 01.01.2022 DO 31.12.2022
WG MSSF/UE
Kwiecień 2023 r.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
1.O jednostce dominującej w grupie kapitałowej5
4.Informacja Zarządu dotycząca wyboru firmy audytorskiej do badania sprawozdania finansowego9
II.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE10
2.Skonsolidowany rachunek zysków i strat11
3.Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów12
4.Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej13
5.Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych15
6.Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym16
III.NOTY OBJAŚNIAJĄCE I INFORMACJA DODATKOWA17
3.Koszty działalności operacyjnej21
4.Pozostała działalność operacyjna22
8.Dywidendy wypłacone akcjonariuszom jednostki dominującej25
9.Zysk i kapitał własny przypadający na jedną akcję26
11.Nieruchomości inwestycyjne32
15.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności37
16.Należności z tytułu podatku dochodowego40
18.Rezerwy długo i krótkoterminowe42
20.Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego46
23.Zobowiązania tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania49
24.Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego50
25.Objaśnienia do rachunku przepływów pieniężnych50
27.Rozwiązanie wszelkich rezerw na koszty restrukturyzacji51
28.Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana51
29.Aktywa trwałe lub grupy aktywów do zbycia zakwalifikowane jako przeznaczone do sprzedaży51
30.Poczynione zobowiązania na rzecz dokonania zakupu rzeczowych aktywów
trwałych51
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
32.Ujawnienia na temat ryzyka finansowego i rynkowego56
33.Opis czynników i zdarzeń, szczególnie o nietypowym charakterze, mających znaczący wpływ na osiągnięte wyniki finansowe grupy kapitałowej65
34.Informacje o firmie audytorskiej66
36.Zdarzenia po dniu bilansowym69
37.Wartość wynagrodzeń, nagród i korzyści wynikających z programów motywacyjnych i premiowych wypłaconych, należnych lub potencjalnie należnych władzom emitenta69
38.Pożyczki udzielone władzom spółki70
40.Kursy zamknięcia dla pozycji pieniężnych wyrażonych w walutach obcych70
41.Sytuacja finansowa spółek zależnych71
42.Wskazanie czynników, które w ocenie emitenta będą miały wpływ na osiągnięte przez niego wyniki w perspektywie co najmniej kolejnego roku71
43.Wpływ koronawirusa na działalność grupy kapitałowej72
44.Wpływ konfliktu zbrojnego na działalność grupy kapitałowej72
IV.STOSOWANE ZASADY RACHUNKOWOŚCI74
3.Nowe standardy rachunkowości i zmiany polityki rachunkowości92
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
Jednostką dominującą w grupie kapitałowej jest Relpol S.A. Poniżej zaprezentowane są dane jednostki dominującej według stanu na dzień publikacji sprawozdania finansowego.
www.relpol.pl Relpol S.A. - YouTube Relpol S.A. Facebook Relpol S.A. | LinkedIn
sekretariat@relpol.com.pl
Sąd Rejonowy w Zielonej Górze, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Nr KRS: 0000088688
Forma prawna jednostki dominującej
Miejsce prowadzenie działalności jednostki dominującej
48.045.965 zł
9.609.193 szt. akcji na okaziciela
9.609.193 głosy na WZA
27.12.Z Produkcja aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej
Krzysztof Pałgan - Prezes Zarządu
Monika Kuriata - Wiceprezes Zarządu
Bartłomiej Szydłowski - Członek Zarządu
Rada Nadzorcza w dniu 05.01.2022 dokonała zmian w składzie Zarządu odwołując Pana Sławomira Bialika z funkcji Prezesa Zarządu Spółki i powierzając pełnienie obowiązków Prezesa Panu Krzysztofowi Pałganowi Wiceprezesowi Zarządu. Na Członka Zarządu Spółki Rada powołała Panią Monika Kuriata.
Z dniem 01.09.2022 r. Rada Nadzorcza dokonała kolejnych zmian w składzie Zarządu. Na Prezesa Zarządu Spółki Rada powołała Pana Krzysztofa Pałgana, na Wiceprezesa Zarządu Panią Monikę Kuriatę, a na Członka Zarządu Pana Bartłomieja Szydłowskiego.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
Zbigniew Derdziuk – Przewodniczący
Piotr Osiński – Wiceprzewodniczący
Adam Ambroziak
Agnieszka Trompka
Ewa Górska
W związku z wygaśnięciem kadencji Rady Nadzorczej, Walne Zgromadzenie Spółki w dniu 24 czerwca 2022 r. podjęło uchwałę o powołaniu członków Rady Nadzorczej na kolejną kadencję. Do Rady Nadzorczej ponownie powołano Agnieszkę Trompkę, Adama Ambroziaka, Piotra Osińskiego i Zbigniewa Derdziuka. Nowo powołaną osobą do Rady Nadzorczej została Pani Ewa Górska.
Relpol S.A. od ponad 60 lat zajmuje się produkcją komponentów automatyki przemysłowej, w szczególności przekaźników elektromagnetycznych dla różnych gałęzi przemysłu, elektroniki, fotowoltaiki, kolejnictwa, przekaźników do sterowania i nadzoru a także gniazd wtykowych do przekaźników. W swojej ofercie Spółka ma również stacje ładowania pojazdów elektrycznych oraz inne produkty i towary jak styczniki, sterowniki, lampki kontrolne, moduły automatycznego zasilania rezerwy itd. Poza Relpol S.A. produkcją przekaźników i gniazd zajmuje się DP Relpol Altera, a do grudnia 2021 również Relpol Elektronik. W styczniu 2022 r. spółka Relpol Elektronik postawiona została w stan likwidacji, a jej produkcja przeniesiona została do Relpol S.A.
Opis modelu biznesowego, grup produktów i możliwości ich zastosowania przedstawiono w sprawozdaniu z działalności Spółki i grupy kapitałowej za rok 2022, w części dotyczącej informacji niefinansowych.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
SPÓŁKI ZALEŻNE OBJĘTE KONSOLIDACJĄ |
Nazwa spółki | Relpol S.A. – jednostka dominująca | Relpol Elektronik Sp. z o.o. metoda pełna | DP Relpol Altera TOB metoda pełna |
Udział Relpol S.A. w kapitale | -- | 100% | 100% |
Adres | ul. 11 Listopada 37, 68-200 Żary, Polska | Pl. Kościelny 5, 68-205 Mirostowice Dolne, Polska | ul. Teatralna 24, wtm. Czerniachow, Ukraina |
Nr identyfikacyjny | 0000088688 | 0000286460 | 33281483 |
Data rejestracji | 29.03.1991 r. | 13.08.2007 r. | 14.07.2005 r. |
Audytor | UHY ECA Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. K w Warszawie | - | Firma audytorska „Aktyw-plus” w Żytomierzu |
SPÓŁKI ZALEŻNE WYŁĄCZONE Z KONSOLIDACJI |
Nazwa spółki | Relpol Eltim ZAO | Relpol AlteraSp. z o.o. Kijów |
Udział Relpol S.A. w kapitale | 60% | 51% |
Sprawozdanie skonsolidowane dotyczy jednostki dominującej i dwóch spółek zależnych.
W spółkach objętych konsolidacją Relpol wdrożył jednolite zasady rachunkowości
i sprawozdawczości finansowej.
Spółki wyłączone z konsolidacji to spółki zagraniczne. Relpol Altera generuje niewielkie obroty i osiąga niewielki wynik finansowy. W 2022 r. jej przychody ze sprzedaży wyniosły 67,7 tys. zł a wynik netto -14,5 tys. zł. Przychody spółki pochodzą z wynajmu nieruchomości produkcyjnej. Objęcie tej spółki konsolidacją i pozyskanie informacji niezbędnych do prawidłowego i rzetelnego sporządzenia sprawozdania skonsolidowanego zgodnego z MSR/MSSF oraz wymaganiami rynku kapitałowego, wiązałoby się z poniesieniem niewspółmiernie wysokich kosztów, w stosunku do możliwości finansowych tej spółki.
Z konsolidacji z dniem 01.07.2022 r. wyłączona została również spółka Relpol Eltim. Zarząd Relpol S.A. uznał, że utracił nad spółką kontrolę, w wyniku wybuchu wojny w Ukrainie, problemów logistycznych i wprowadzenia wobec Rosji sankcji gospodarczych.
W spółkach objętych konsolidacją Relpol wdrożył jednolite zasady rachunkowości
i sprawozdawczości finansowej.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego.
Okresami sprawozdawczymi są okresy kwartalne (na koniec I i III kwartału), okres półroczny (na koniec półrocza) i okres roczny (na koniec każdego roku kalendarzowego).
Prezentowane sprawozdanie skonsolidowane sporządzone zostało za okres roczny od 01.01.2022 r. do 31.12.2022 r.
Dane porównywalne dotyczą okresu od 01.01.2021 r. do 31.12.2021 r.
Zaprezentowane dane finansowe na dzień 31.12.2022 r. i 31.12.2021 r. są danymi zbadanymi przez firmę audytorską.
Walutą funkcjonalną jednostki dominującej i spółki zależnej Relpol Elektronik jest złoty polski.
Walutą funkcjonalną spółki Relpol Eltim w Rosji jest rubel rosyjski. Spółka została wyłączona z konsolidacji z dniem 30.06.2022.
Walutą funkcjonalną spółek Relpol Altera i DP Relpol Altera jest hrywna ukraińska. Sprawozdanie spółki DP Relpol Altera dla celów sporządzenia sprawozdania skonsolidowanego przeliczane jest na PLN. Spółka Relpol Altera jest wyłączona z konsolidacji.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2021 r. zostało zatwierdzone przez WZ w dniu 24.06.2022 r.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2022 r. zostało przyjęte przez Zarząd,
a data jego publikacji ustalona została na dzień 27.04.2023 r.
Na potrzeby niniejszego sprawozdania przyjęto istotność w wysokości 1% sumy bilansowej.
Księgi rachunkowe Jednostki dominującej prowadzone są w jej siedzibie
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzane na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych lub na każdy inny dzień bilansowy zawiera:
- skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej,
- skonsolidowany rachunek zysków i strat,
- skonsolidowane sprawozdanie z dochodów całkowitych,
- skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych,
- skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym,
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
- przyjęte zasady rachunkowości oraz informacje objaśniające.
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF” UE) zatwierdzonymi przez UE.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Relpol S.A. i grupę kapitałową Relpol w dającej się przewidzieć przyszłości oraz na dzień sporządzenia tego sprawozdania nie istnieją okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuowania tej działalności. Sytuacja finansowa grupy kapitałowej została przedstawiona w dalszej części sprawozdania finansowego oraz w sprawozdaniu z działalności. Grupa nie ma problemu z realizacją zobowiązań i finansowaniem prowadzonych inwestycji. Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała wzrost kosztów działalności grupy kapitałowej, nie wpłynęła jednak na zerwanie łańcucha dostaw, realizację zamówień klienckich i zobowiązań finansowych.
Wciąż utrzymuje się wysoki popyt na produkty grupy. Podobnie jak w 2021 roku popyt generowany jest przez automatykę przemysłową, rozwój odnawialnych źródeł energii, inwestycjami związanymi z restrukturyzacją segmentu energetycznego i rynkiem e-mobility.
Zarząd Relpol S.A. na podstawie oświadczenia Rady Nadzorczej informuje, że:
1) Wybór firmy audytorskiej UHY ECA Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Sp. k z siedzibą w Warszawie, przeprowadzającej badanie rocznego jednostkowego
i skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2022 rok został dokonany zgodnie
z obowiązującymi przepisami, w tym procedurami wyboru firmy audytorskiej. Firma audytorska oraz członkowie zespołu wykonującego badanie spełniali warunki do sporządzenia bezstronnego i niezależnego sprawozdania z badania rocznego jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnie z obowiązującymi przepisami, standardami wykonywania zawodu i zasadami etyki zawodowej.
2) W Relpol S.A. przestrzegane są obowiązujące przepisy związane z rotacją firmy audytorskiej i kluczowego biegłego rewidenta oraz obowiązkowymi okresami karencji.
3) Spółka Relpol posiada Politykę wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania sprawozdań finansowych Relpol S.A., Procedurę w zakresie wyboru firmy audytorskiej do badania ustawowego sprawozdań finansowych oraz Politykę świadczenia przez firmę audytorską dozwolonych usług niebędących badaniem.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
WYBRANE DANE FINANSOWE | Za rok 2022 od 01.01.2022 do 31.12.2022 | Za rok 2021 od 01.01.2021 do 31.12.2021 | Za rok 2022 od 01.01.2022 do 31.12.2022 | Za rok 2021 od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
w tys. zł | w tys. zł | w tys. euro | w tys. euro | |
SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT |
|
|
|
|
Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów | 150 891 | 133 592 | 32 185 | 29 184 |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 5 980 | 9 178 | 1 276 | 2 005 |
Zysk (strata) brutto | 2 783 | 8 396 | 594 | 1 834 |
Zysk (strata) netto | 1 249 | 6 578 | 266 | 1 437 |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE | ||||
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | (1 806) | 8 342 | (385) | 1 822 |
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (12 179) | (14 101) | (2 598) | (3 080) |
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | 11 815 | 7 356 | 2 520 | 1 607 |
Przepływy pieniężne netto, razem | (2 170) | 1 597 | (463) | 349 |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE | Stan na 31.12.2022 | Stan na 31.12.2021 | Stan na 31.12.2022 | Stan na 31.12.2021 |
Aktywa razem | 140 646 | 127 214 | 29 989 | 27 659 |
Zobowiązania długoterminowe | 7 747 | 4 196 | 1 652 | 912 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 36 418 | 27 205 | 7 765 | 5 915 |
Kapitał własny | 96 481 | 95 813 | 20 572 | 20 832 |
Kapitał zakładowy | 48 046 | 48 046 | 10 245 | 10 446 |
POZOSTAŁE | ||||
Liczba akcji w szt. | 9 609 193 | 9 609 193 | 9 609 193 | 9 609 193 |
Liczba akcji przyjęta do ustalenia rozwodnionego zysku przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 9 609 193 | 9 609 193 | 9 609 193 | 9 609 193 |
Zysk (strata) na 1akcję zwykłą (w zł / EUR) | 0,13 | 0,68 | 0,03 | 0,15 |
Rozwodniony zysk (strata) na 1 akcję zwykłą (w zł / EUR) przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 0,13 | 0,68 | 0,03 | 0,15 |
Wartość księgowa na 1 akcję (w zł / EUR) | 10,04 | 9,97 | 2,14 | 2,17 |
Rozwodniona wartość księgowa na 1 akcję (w zł / EUR) | 10,04 | 9,97 | 2,14 | 2,17 |
Wypłacona lub zadeklarowana dywidenda | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
Kurs średni od 01.01.2022 do 31.12.2022 | Kurs średni od 01.01.2021 do 31.12.2021 | Kurs na dzień 31.12.2022 | Kurs na dzień 31.12.2021 | |
Kurs EUR/ PLN | 4,6883 | 4,5775 | 4,6899 | 4,5994 |
w tys. zł
SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW | Nota | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | |
|
|
|
| |
Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów | ||||
Koszt sprzedanych produktów, towarów i materiałów | ||||
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży |
| |||
Koszty sprzedaży | ||||
Koszty ogólnego zarządu | ||||
Pozostałe przychody operacyjne | ||||
Pozostałe koszty operacyjne | ||||
Zysk (strata) z działalności operacyjnej |
| |||
Przychody finansowe | ||||
Koszty finansowe | ||||
Zysk (strata) brutto |
| |||
Podatek dochodowy | ||||
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej |
| |||
Zysk (strata) netto na działalności zaniechanej | ||||
Zysk (strata) netto |
| |||
Przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
| |||
Przypadający na udziały niekontrolujące |
| |||
w tys. zł
ZYSK NA AKCJĘ | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|
|
|
Zysk (strata) na jedną akcję | ||
Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej | ||
Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję z działalności zaniechanej | ||
Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję | ||
Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej | ||
Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję z działalności zaniechanej |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
w tys. zł
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
|
|
Zysk (strata) netto | ||
Inne całkowite dochody | ||
Inne całkowite dochody, które nie zostaną przeklasyfikowane do zysku lub straty, po opodatkowaniu, w tym: | ( | ( |
Inne całkowite dochody, po opodatkowaniu, zyski (straty) z tytułu ponownych wycen programów określonych świadczeń | ( | ( |
Inne całkowite dochody, które zostaną przeklasyfikowane do zysku lub straty, po opodatkowaniu | ||
Całkowite dochody ogółem, w tym: | ||
Przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | ||
Przypadający na udziały niekontrolujące |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
w tys. zł
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE | Nota | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
AKTYWA | |||
Aktywa trwałe | |||
Rzeczowe aktywa trwałe | |||
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania | |||
Wartości niematerialne | |||
Aktywa finansowe | |||
Należności długoterminowe | |||
Aktywa z tytułu podatku odroczonego | |||
Aktywa obrotowe nie przeznaczone do sprzedaży | |||
Zapasy | |||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | |||
Należności z tytułu podatku dochodowego | |||
Krótkoterminowe aktywa finansowe | |||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | |||
Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | |||
Aktywa obrotowe razem | |||
SUMA AKTYWÓW | |||
PASYWA | |||
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | |||
Kapitał podstawowy | |||
Pozostałe kapitały rezerwowe | ( | ( | |
Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów | |||
Zyski/straty zatrzymane, w tym: | |||
- wynik okresu | |||
Udziały niekontrolujące | |||
Kapitał własny ogółem | |||
Zobowiązania długoterminowe | |||
Długoterminowe kredyty bankowe i pożyczki | |||
Długoterminowe zobowiązania finansowe | |||
- w tym zobowiązania z tytułu leasingu | |||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania długoterminowe | |||
Rezerwa z tytułu odroczonego podatek dochodowego | |||
Rezerwy długoterminowe | |||
- rezerwy długoterminowe z tytułu świadczeń pracowniczych | |||
- inne rezerwy długoterminowe | |||
Zobowiązania krótkoterminowe |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | |||
Krótkoterminowe zobowiązania finansowe | |||
- w tym zobowiązania z tytułu leasingu | |||
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | |||
Krótkoterminowe kredyty bankowe i pożyczki | |||
Rezerwy krótkoterminowe | |||
- rezerwy krótkoterminowe z tytułu świadczeń pracowniczych | |||
- inne rezerwy krótkoterminowe | |||
Zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaży | |||
Zobowiązania krótkoterminowe razem | |||
Zobowiązania razem | |||
SUMA PASYWÓW |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
w tys. zł
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
I. Zysk (strata) brutto | ||
II. Korekty razem | - | |
1.Udział w (zyskach) stratach netto jednostek wycenianych metodą praw własności | ||
2.Amortyzacja | ||
3.Koszty z tytułu odsetek | ||
4.Przychody z tytułu odsetek | - | |
5.(Zyski) straty z tytułu różnic kursowych | - | |
6.(Zysk) strata z działalności inwestycyjnej | ||
7.Zmiana stanu rezerw | - | |
8.Zmiana stanu zapasów | - | - |
9.Zmiana stanu należności | - | |
10.Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem pożyczek i kredytów | ||
11.Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych | - | |
12.Inne korekty | - | - |
III. Przepływy pieniężne z działalności (wykorzystane w działalności) (I + II) | - | |
1.Odsetki otrzymane, zaliczane do działalności operacyjnej | ||
2.Dywidendy otrzymane, zaliczane do działalności operacyjnej | ||
3.Wypłacone odsetki, zaliczane do działalności operacyjnej | ||
4.Podatek dochodowy zapłacony/zwrócony | - | - |
A. Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej | - | |
| ||
1.Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych | ||
2.Wpływy ze sprzedaży wartości niematerialnych | ||
3.Nabycie rzeczowych aktywów trwałych | - | - |
4.Nabycie wartości niematerialnych | - | - |
5.Inne wpływy lub wydatki | - | |
B. Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej | - | - |
| ||
1.Otrzymane kredyty i pożyczki | ||
2.Nabycie akcji (udziałów) własnych | ||
3.Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli | - | |
4.Spłaty kredytów i pożyczek | ||
5.Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego | - | - |
6.Odsetki | - | - |
7.Wpływy z dotacji | ||
C. Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej | ||
D. Przepływy pieniężne netto razem | - | |
E. Wpływ zmian z tyłu różnic kursowych na stan środków pieniężnych | - | |
F. Bilansowa zmiana środków pieniężnych | - | |
G. Środki pieniężne na początek okresu | ||
H. Środki pieniężne na koniec okresu, w tym: | ||
- o ograniczonej możliwości dysponowania |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
w tys. zł
SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM | Kapitał podstawowy | Pozostałe kapitały rezerwowe | Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów | Zysk/ strata zatrzymane | Razem | Kapitały przypadające na udziały niekontrolujące | Kapitał własny ogółem |
Saldo na dzień 01.01.2022 roku | ( | ||||||
Dywidendy ujęte jako wypłaty na rzecz właścicieli | |||||||
Pozostałe zmiany w kapitale własny | ( | ( | ( | ||||
Całkowite dochody ogółem, w tym: | |||||||
- zyski netto za okres | |||||||
- inne całkowite dochody za okres | ( | ||||||
Zwiększenie (zmniejszenie) wartości kapitału własnego | ( | ||||||
Saldo na 31.12.2022 roku | ( |
SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM | Kapitał podstawowy | Pozostałe kapitały rezerwowe | Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów | Zysk/ strata zatrzymane | Razem | Kapitały przypadające na udziały niekontrolujące | Kapitał własny ogółem |
Saldo na dzień 01.01.2021 roku | ( | ||||||
Dywidendy ujęte jako wypłaty na rzecz właścicieli | ( | ( | |||||
Pozostałe zmiany w kapitale własny | |||||||
Całkowite dochody ogółem, w tym: | |||||||
- zyski netto za okres | |||||||
- inne całkowite dochody za okres | |||||||
Zwiększenie (zmniejszenie) wartości kapitału własnego | |||||||
Saldo na 31.12.2021 roku | ( |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
Segment operacyjny jest częścią składową jednostki:
a) która angażuje się w działalność gospodarczą, w związku z którymi może uzyskiwać przychody i ponosić koszty (w tym przychody i koszty związane z transakcjami z innymi częściami składowymi tej samej jednostki),
b) której wyniki działalności są regularnie przeglądane przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych w jednostce oraz wykorzystujący te wyniki przy decydowaniu o alokacji zasobów do segmentu i przy ocenie wyników działalności segmentu, a także,
c) w przypadku której są dostępne oddzielne informacje finansowe.
Zgodnie z wymogami MSSF 8, należy identyfikować segmenty operacyjne w oparciu o wewnętrzne raporty dotyczące tych elementów i oceniające ich wyniki finansowe, które są regularnie weryfikowane przez zarząd jednostki o przydzielaniu zasobów do danego segmentu. Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że grupa kapitałowa działa na rynku komponentów automatyki przemysłowej i jest to podstawowy segment jej działalności.
w tys. zł
Przychody i wyniki segmentów | Przychody | Wynik w | segmencie | |
| od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 |
Komponenty automatyki przemysłowej | 124 774 | 109 819 | 14 682 | 19 246 |
Towary | 20 869 | 18 870 | 7 907 | 5 280 |
Pozostałe segmenty | 5 338 | 4 903 | 1 581 | 3 178 |
Razem z działalności kontynuowanej | 150 981 | 133 592 | 24 170 | 27 704 |
Pozycje nieprzypisane | Koszty sprzedaży | 1 379 | 1 271 |
| Koszty zarządu | 15 854 | 16 916 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 825 | 952 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 1 782 | 1 291 |
| Zysk (strata) z dział. operacyjnej | 5 980 | 9 178 |
| Przychody finansowe | 113 | 14 |
| Koszty finansowe | 3 310 | 796 |
| Zysk brutto (strata) z działalności kontynuowanej | 2 783 | 8 396 |
| Podatki | 1 534 | 1 818 |
| Zysk (strata) netto z działalności gospodarczej kontynuowanej | 1 249 | 6 578 |
| Zysk (strata) netto na działalności zaniechanej | 0 | 0 |
| Zysk (strata) netto | 1 249 | 6 578 |
Przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 1 249 | 6 574 | |
| Przypadający na udziały niekontrolujące | 0 | 4 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
w tys. zł
Aktywa segmentów - zapasy | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 |
Komponenty automatyki przemysłowej | 40 183 | 35 049 |
Towary | 4 526 | 4 372 |
Pozostałe segmenty | 375 | 227 |
Razem aktywa segmentów | 45 084 | 39 648 |
w tys. zł
Aktywa segmentów - pozostałe | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 |
Komponenty automatyki przemysłowej | ||
Towary | 95 562 | 87 566 |
Pozostałe segmenty | ||
Razem aktywa segmentów | 95 562 | 87 566 |
w tys. zł
Zobowiązania segmentów | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 |
Komponenty automatyki przemysłowej | ||
Towary | 44 165 | 31 401 |
Pozostałe segmenty | ||
Razem aktywa segmentów | 44 165 | 31 401 |
w tys. zł
Pozostałe informacje o segmentach | Amortyzacja | Zwiększenie trwałych | aktywów | |
od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 | |
Komponenty automatyki przemysłowej | ||||
Towary | 6 725 | 6 731 | 25 757 | 18 273 |
Pozostałe segmenty | ||||
Razem działalność kontynuowana | 6 725 | 6 731 | 25 757 | 18 273 |
Grupa kapitałowa, w celu monitorowania wyników osiągniętych w segmencie operacyjnym oraz dla celów przydziału zasobów do segmentów sprawozdawczych przyporządkowuje wszystkie aktywa, z wyjątkiem inwestycji w jednostki zależne oraz aktywów z tytułu bieżącego oraz odroczonego podatku dochodowego.
Grupa nie ma możliwości wyodrębnienia dla poszczególnych segmentów operacyjnych zobowiązań ich dotyczących poza zapasami.
Strukturę geograficzną przychodów przedstawiono poniżej w nocie 2 dotyczącej sprzedaży.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
w tys. zł
od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 | |
124 774 | 109 819 | |
772 | 688 | |
125 546 | 110 507 | |
37 | 34 | |
20 869 | 18 870 | |
4 566 | 4 215 | |
25 435 | 23 085 | |
12 | 7 | |
150 981 | 133 592 | |
49 | 41 |
w tys. zł
Przychody ze sprzedaży - struktura geograficzna | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 |
Kraj |
|
|
Przychody ze sprzedaży produktów | 30 928 | 25 924 |
Przychody ze sprzedaży usług | 213 | 161 |
Przychody ze sprzedaży towarów | 11 737 | 9 951 |
Przychody ze sprzedaży materiałów | 4 562 | 4 215 |
Razem przychody ze sprzedaży w kraju | 47 440 | 40 251 |
- w tym od jednostek powiązanych | 49 | 41 |
Eksport | ||
Przychody ze sprzedaży produktów | 93 846 | 83 895 |
Przychody ze sprzedaży usług | 559 | 527 |
9 132 | 8 919 | |
4 | 0 | |
103 541 | 93 341 | |
0 | 0 | |
150 981 | 133 592 | |
49 | 41 |
W 2022 r. grupa kapitałowa osiągnęła 150.981 tys. zł przychodów ze sprzedaży, co w stosunku do 2021 r. oznacza wzrost o 17.389 tys. zł, tj. o 13,0%. Wpływ na to miało wiele czynników począwszy od sytuacji makroekonomicznej na rynkach handlowych grupy kapitałowej, po działalność spółek i osiągane przez nie wyniki. Największy wpływ na wyniki grupy kapitałowej ma Relpol S.A. Więcej informacji na temat rynków zbytu i sytuacji makroekonomicznej zamieszczono w sprawozdaniu z działalności Spółki i grupy kapitałowej.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
w tys. zł
Treść | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 | Zmiana 2022/2021 |
Wyroby i usługi | 125 546 | 110 507 | 13,6% |
Towary i materiały | 25 435 | 23 085 | 10,2% |
Razem | 150 981 | 133 592 | 13,0% |
Głównym źródłem generowania przychodów są produkty i usługi. Stanowią one około 83% przychodów ogółem. Towary i materiały stanowią pozostałe 17% przychodów ze sprzedaży. W 2022 roku sprzedaż wyrobów i usług wzrosła o 13,6% w porównaniu do roku 2021, a towarów i materiałów o 10,2%.
w tys. zł
Wyszczególnienie | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | Udział % | od 01.01.2021 do 31.12.2021 | Udział % |
Polska | 47 440 | 31,42% | 40 251 | 30,13% |
Sprzedaż na rynkach zagranicznych w tym: | 103 541 | 68,58% | 93 341 | 69,87% |
Europa w tym: | 90 196 | 59,74% | 84 019 | 62,89% |
Niemcy | 57 049 | 37,79% | 48 894 | 36,60% |
Rosja | 5 064 | 3,35% | 7 788 | 5,83% |
Włochy | 6 550 | 4,34% | 4 476 | 3,35% |
Azja | 9 628 | 6,38% | 5 996 | 4,49% |
Ameryka Północna | 1 400 | 0,93% | 1 034 | 0,77% |
Ameryka Południowa | 986 | 0,65% | 879 | 0,66% |
Australia i inne | 1 331 | 0,88% | 1 413 | 1,06% |
Razem | 150 981 | 100,00% | 133 592 | 100,00% |
Przekaźniki i gniazda grupy kapitałowej Relpol trafiają do ponad 50 krajów na świecie. To powoduje, że udział sprzedaży na rynkach zagranicznych stanowił blisko 70% sprzedaży ogółem. Największy udział w strukturze sprzedaży na poziomie 38% ma rynek niemiecki.
W 2022 r. sprzedaż do Niemiec wzrosła o 8.155 tys. zł (tj. o 17%) w stosunku do roku 2021 r. Drugą pozycję z udziałem 31% zajmuje rynek polski. W 2022 r. sprzedaż na rynek polski wzrosła o 7.189 tys. zł tj. o 18%, a na rynki zagraniczne ogółem wzrosła o 11%. Sprzedaż do Rosji dotyczy sprzedaży dokonanej przed wybuchem wojny oraz przychodów spółki zależnej w okresie konsolidacji tj. od 01.01.2022 do 30.06.2022 r.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
w tys. zł
Koszt sprzedaży - struktura rzeczowa | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 |
Koszt sprzedaży produktów | 110 092 | 90 573 |
Koszt sprzedaży usług | (377) | (2 070) |
Razem koszty sprzedaży wyrobów i usług | 109 715 | 88 503 |
- w tym od jednostek powiązanych | 16 | 17 |
Koszt nabycia sprzedanych towarów | 12 962 | 13 590 |
Koszt nabycia sprzedanych materiałów | 4 134 | 3 795 |
Razem koszty nabycia towarów i materiałów | 17 096 | 17 385 |
- w tym od jednostek powiązanych | 6 | 4 |
Ogółem koszt sprzedaży | 126 811 | 105 888 |
- w tym od jednostek powiązanych | 22 | 21 |
w tys. zł
Koszty według rodzaju | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 |
Amortyzacja | 6 725 | 6 731 |
Zużycie materiałów i energii | 69 888 | 59 299 |
Usługi obce | 25 643 | 22 838 |
Podatki i opłaty | 1 494 | 1 426 |
Wynagrodzenie | 30 677 | 29 540 |
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 6 659 | 6 150 |
Pozostałe koszty rodzajowe | 1 656 | 1 351 |
Koszt sprzedanych materiałów i towarów | 13 594 | 12 112 |
Razem koszty w układzie rodzajowym | 156 336 | 139 447 |
Zmiana stanu zapasów produktów i rozliczeń międzyokresowych | 3 053 | 2 471 |
Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki | 2 120 | 1 853 |
Koszty sprzedaży | 1 379 | 1 271 |
Koszty ogólnego zarządu | 15 853 | 16 915 |
Korekty konsolidacyjne | 7 120 | 11 049 |
Koszt sprzedanych produktów, towarów i materiałów | 126 811 | 105 888 |
w tys. zł
Amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych, odpisy aktualizacyjne ujęte w rachunku zysków i strat | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 |
Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedanych towarów i produktów: |
|
|
Amortyzacja środków trwałych | 5 168 | 5 098 |
Trwała utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych | 763 | 326 |
Amortyzacja wartości niematerialnych | 0 | 12 |
Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu: | ||
Amortyzacja środków trwałych | 408 | 464 |
Amortyzacja wartości niematerialnych | 1 149 | 1 157 |
Amortyzacja razem | 6 725 | 6 731 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
w tys. zł
Pozostałe przychody operacyjne | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 |
Zmniejszenie odpisów aktualizujących należności | 250 | 54 |
Zmniejszenie odpisów aktualizujących zapasy | 0 | 0 |
Zmniejszenie odpisów aktualizujących śr. trwałe | 162 | 250 |
Rozwiązanie rezerw | 0 | 0 |
Zysk na sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych | 26 | 47 |
Otrzymane kary umowne i odszkodowania | 26 | 5 |
Umorzone zobowiązania | 0 | 0 |
Otrzymane dotacje | 138 | 440 |
Inne | 223 | 156 |
Razem pozostałe przychody operacyjne | 825 | 952 |
w tys. zł
Pozostałe koszty operacyjne | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 |
Odpis aktualizujący należności | 259 | 256 |
Odpis aktualizujący prace rozwojowe | 926 | 0 |
Odpis aktualizujący śr. trwałe | 0 | 576 |
Odpis aktualizujący zapasy | 0 | 0 |
Utworzenie rezerwy na zobowiązania | 0 | 0 |
Podatek VAT należny | 6 | 7 |
Darowizny | 120 | 60 |
Opłaty sądowe i inne | 0 | 0 |
Zapasy złomowane | 52 | 54 |
Inne | 419 | 338 |
Razem pozostałe koszy operacyjne | 1 782 | 1 291 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
w tys. zł
Koszty finansowe | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 |
Odsetki od kredytów i pożyczek | 427 | 36 |
Odsetki od innych zobowiązań | 18 | 0 |
Nadwyżka ujemnych nad dodatnimi różnicami kursowymi | 0 | 122 |
Odpis aktualizujący należności z tytułu odsetek i pożyczek | 4 | 0 |
Koszty finansowe z tytułu umów leasingu finansowego | 31 | 0 |
Aktualizacja wartości inwestycji | 2 789 | 377 |
Inne | 41 | 261 |
Razem koszty finansowe | 3 310 | 796 |
w tys. zł
Podatek dochodowy | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 |
Bieżący podatek dochodowy od osób prawnych | 1 756 | 2 081 |
- działalności kontynuowanej | 1 756 | 2 081 |
- działalności zaniechanej | 0 | 0 |
Odroczony podatek dochodowy od osób prawnych, w tym dotyczący: | (222) | (263) |
- działalności kontynuowanej | (222) | (263) |
- działalności zaniechanej | 0 | 0 |
Obciążenia podatkowe wykazane w rachunku zysków i strat, w tym dotyczące: | 1 534 | 1 818 |
- działalności kontynuowanej | 1 534 | 1 818 |
- działalności zaniechanej | 0 | 0 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
w tys. zł
Ustalenie podatku | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 |
Zysk brutto przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej | 2 783 | 8 396 |
Zysk brutto przed opodatkowaniem z działalności zaniechanej | 0 | 0 |
Zysk brutto przed opodatkowaniem | 2 783 | 8 396 |
Koszty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów | 3 380 | 1 915 |
Przychody nie będące podstawą opodatkowania | 187 | 54 |
Odliczenia od dochodu | 384 | 0 |
Ogółem podstawa opodatkowania | 9 255 | 10 974 |
Podatek należny | 1 756 | 2 081 |
Zwolnienia, odliczenia od podatku | 0 | 0 |
Podatek dochodowy wykazany w rachunku zysków i strat | 1 756 | 2 081 |
w tys. zł
Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 |
Zysk brutto przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej | 2 783 | 8 396 |
Podatek według obowiązujący według ustawowych lokalnych stawek podatkowych obowiązujących w krajach siedziby spółek powiązanych | 1 756 | 2 081 |
Nieujęte straty podatkowe z lat poprzednich | 0 | 0 |
Koszty niestanowiące uzyskania przychodu – różnice trwałe | 307 | 307 |
Zapłacony podatek od dywidendy | 0 | 0 |
Podatek według efektywnej stawki podatkowej | 1 534 | 1 818 |
Wynik netto na dzielności kontynuowanej | 1 249 | 6 578 |
Efektywna stawka podatkowa | 55,1% | 21,7% |
Efektywna stawka podatkowa za rok 2022 wyniosła 55,1% (co wynika z odpisu aktualizującego wartość aktywów spółki zależnej).
w tys. zł
Bilans | Rachunek | zysków i strat | ||
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w wartości przed kompensatą | 31.12.2022 | 31.12.2021 | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 |
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | ||||
Wycena środków trwałych | 2 601 | 2 738 | (137) | (360) |
Wycena wartości niematerialnych | 185 | 373 | (188) | 90 |
Inne | 108 | 0 | 108 | 0 |
Rezerwa brutto z tytułu podatku odroczonego | 2 894 | 3 111 | (217) | (270) |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
| Bilans | Rachunek | zysków i strat | |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w wartościach przed kompensatą | 31.12.2022 | 31.12.2021 | od 01.01.2022 do 31.12.2022 | od 01.01.2021 |
Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
|
| ||
Odpis aktualizujący długoterminowe aktywa finansowe | 257 | 269 | (12) | 71 |
Odpis aktualizujący zapasy | 153 | 148 | 5 | (92) |
Należności | 155 | 161 | (6) | 30 |
Rezerwy na świadczenia pracownicze | 364 | 337 | 27 | 17 |
Leasing | 294 | 356 | (62) | (177) |
Niewypłacone wynagrodzenia | 161 | 137 | 24 | 17 |
Rezerwy na urlopy wypoczynkowe, audyt i inne | 419 | 283 | 136 | 157 |
Inne | 55 | 117 | (63) | (30) |
Aktywa brutto z tytułu podatku dochodowego | 1 858 | 1 808 | 49 | (7) |
Kapitał z aktualizacji | 44 | 1 | ||
Obciążenie z tytułu odroczonego podatku dochodowego, w tym dotyczące: | (222) | (263) | ||
- działalności kontynuowanej | (222) | (263) | ||
- działalności zaniechanej | 0 | 0 |
Aktywa z tytułu podatku odroczonego tworzy się po ustaleniu prawdopodobieństwa osiągnięcia w przyszłości dochodu do opodatkowania wystarczającego do zrealizowania składników aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Zarząd jednostki dominującej uznał, że grupa wygeneruje w przyszłości zysk, który pozwoli przejściowe różnice wykorzystać podatkowo.
Zasady tworzenia odroczonego podatku dochodowego zostały opisane w punkcie ”Zasady wyceny”.
W okresie sprawozdawczym zakończonym 31.12.2022 roku i 31.12.2021 roku, grupa kapitałowa nie zaniechała żadnej z prowadzonej działalności.
Od roku 2011 do 2018 Relpol regularnie wypłacał dywidendę. Dywidenda stanowiła od 30% do 84% zysku netto. W związku z niepewną sytuacją w latach 2020-2022 r. spowodowaną początkowo koronawirusem, a następnie wojną w Ukrainie, a także z uwagi na ambitne plany inwestycyjne, akcjonariusze zdecydowali o pozostawieniu zysku w Spółce.
Dywidendę w 2021 r. wypłaciły:
- Relpol Eltim z zysku za 2020 r. na dywidendę przeznaczył kwotę 2.300 tys. rubli rosyjskich brutto, z tego dla Relpol S.A. przypadło 1.380 tys. rubli brutto, co dało 64 tys. zł netto. Dywidenda wypłacona została w sierpniu 2021 r.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
- DP Relpol Altera z zysku za 2020 r. na dywidendę przeznaczyła kwotę 2.227 tys. hrywien ukraińskich brutto i cała kwota przypadła dla Relpol S.A., co dało 299 tys. zł netto. Dywidenda wypłacona została w październiku 2021 r.
W 2022 r. zgromadzenie udziałowców DP Relpol Altera podjęło uchwałę o wypłaceniu dywidendy z zysku netto za rok 2021. Z uwagi na wyjątkową sytuację panującą w Ukrainie i obowiązujące tam ograniczenia dla transferu środków pieniężnych z inwestycji kapitałowych, dywidenda ta nie została jeszcze wypłacona. Zarząd Jednostki dominującej przeanalizował możliwości dokonania rozliczenia uchwalonej dywidendy. DP Relpol Altera złoża w swoim banku wniosek o kompensację kwoty dywidendy z płatnościami należnymi od Relpol SA za wykonane usługi produkcyjne.Bank Ukraiński zadecyduje czy transakcja spełnia warunki wyłączenia spod kontroli. Drugą ewentualnością jest wypłata dywidendy w walucie UAH, na rachunek otworzony dla Relpol SA na terenie Ukrainy.
Zysk na jedną akcję zwykłą ustalono jako iloraz zysku netto za dany okres obrotowy i średniej ważonej liczby akcjipozostających w posiadaniu akcjonariuszy w danym okresie.
Rozwodniony zysk na jedną akcję ustalono, jako iloraz zysku netto i średniej ważonej rozwodnionej liczby akcji.
w tys. zł
Zysk na jedną akcję | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Liczba akcji w obrocie w sztukach | 9 609 193 | 9 609 193 |
Liczba akcji przyjęta do ustalenia rozwodnionego kapitału własnego i zysku na akcję w sztukach | 9 609 193 | 9 609 193 |
Kapitał własny w tys. zł | 96 481 | 95 813 |
Kapitał własny na akcję zł/szt. | 10,04 | 9,97 |
Rozwodniony kapitału własnego na akcję zł/szt. | 10,04 | 9,97 |
Zysk (strata) netto akcjonariuszy jedn. dominującej w tys. zł | 1 249 | 6 574 |
Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą zł/szt. | 0,13 | 0,68 |
Rozwodniony zysk (-strata) na jedną akcję zwykłą zł/szt. | 0,13 | 0,68 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
w tys. zł
Stan na 31.12.2022 | Grunty | Budynki i budowle | Maszyny, urządzenia | Środki transportu | Inne środki trwałe | Środki trwałe | Ogółem |
Wartość netto na 01.01.2022 | 69 | 3 780 | 24 226 | 241 | 2 055 | 12 346 | 42 717 |
Zwiększenia stanu z tytułu: | 0 | 9 524 | 1 550 | 657 | 388 | 7 480 | 19 599 |
- przyjęcie ze środków trwałych w budowie | 0 | 9 524 | 1 550 | 19 | 388 | 7 480 | 18 961 |
- zakup środków trwałych (w tym z leasingu) | 0 | 0 | 0 | 638 | 0 | 0 | 638 |
Zmniejszenia stanu z tytułu: | (69) | (600) | (4 893) | (113) | (889) | (9 756) | (16 320) |
- sprzedaż | 0 | 0 | (111) | 0 | 0 | (520) | (631) |
- likwidacja | 0 | 0 | (4 776) | 0 | (760) | 0 | (5 536) |
- inne | (69) | (600) | (6) | (113) | (129) | (9 236) | (10 153) |
Różnice kursowe z przeliczenia danych | 0 | 113 | (30) | (18) | (16) | 0 | 49 |
Umorzenie zlikwidowanych i sprzedanych środków trwałych | 0 | 53 | 4 661 | (525) | 881 | 0 | 5 070 |
Odpis amortyzacyjny za okres | 0 | (570) | (3 938) | (41) | (679) | 0 | (5 228) |
Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość netto na 31.12.2022 | 0 | 12 300 | 21 576 | 201 | 1 740 | 10 070 | 45 887 |
|
|
|
|
|
| ||
Stan na 01.01.2022 |
|
|
|
|
| ||
Wartość brutto | 69 | 14 731 | 84 011 | 2 453 | 13 315 | 12 346 | 126 925 |
Umorzenie | 0 | (10 951) | (58 101) | (2 212) | (11 216) | 0 | (82 480) |
Odpisy aktualizujące | 0 | 0 | (1 684) | 0 | (44) | 0 | (1 728) |
Wartość netto na 01.01.2022 | 69 | 3 780 | 24 226 | 241 | 2 055 | 12 346 | 42 717 |
|
|
|
|
|
| ||
Stan na 31.12.2022 |
|
|
|
|
| ||
Wartość brutto | 0 | 23 768 | 80 638 | 2 979 | 12 798 | 10 070 | 130 253 |
Umorzenie | 0 | (11 468) | (57 378) | (2 778) | (11 014) | 0 | (82 638) |
Odpisy aktualizujące | 0 | 0 | (1 684) | 0 | 44 | 0 | (1 728) |
Wartość netto | 0 | 12 300 | 21 576 | 201 | 1 740 | 10 070 | 45 887 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
w tys. zł
Stan na 31.12.2021 | Grunty | Budynki i budowle | Maszyny, urządzenia | Środki transportu | Inne środki trwałe | Środki trwałe | Ogółem |
Wartość netto na 01.01.2021 | 69 | 4 191 | 25 165 | 185 | 2 047 | 3 602 | 35 259 |
Zwiększenia stanu z tytułu: | 0 | 0 | 3 528 | 1 113 | 551 | 10 784 | 15 976 |
- przyjęcie ze środków trwałych w budowie | 0 | 0 | 3 337 | 149 | 28 | 0 | 3 514 |
- zakup środków trwałych (w tym z leasingu) | 0 | 0 | 191 | 964 | 523 | 10 784 | 12 462 |
Zmniejszenia stanu z tytułu: | 0 | (190) | (418) | (382) | (206) | (2 040) | (3 236) |
- sprzedaż | 0 | 0 | (172) | (380) | 0 | 0 | (552) |
- likwidacja | 0 | (190) | (189) | (2) | (206) | 0 | (587) |
- inne | 0 | 0 | (57) | 0 | 0 | (2 040) | (2 097) |
Różnice kursowe z przeliczenia danych | 0 | 15 | 39 | 8 | 7 | 0 | 69 |
Umorzenie zlikwidowanych i sprzedanych środków trwałych | 0 | 190 | 431 | (649) | 200 | 0 | 172 |
Odpis amortyzacyjny za okres | 0 | (426) | (3 943) | (34) | (544) | 0 | (4 947) |
Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości | 0 | 0 | (576) | 0 | 0 | 0 | (576) |
Wartość netto na 31.12.2021 | 69 | 3 780 | 24 226 | 241 | 2 055 | 12 346 | 42 717 |
|
|
|
|
|
| ||
Stan na 01.01.2021 |
|
|
|
|
| ||
Wartość brutto | 69 | 14 906 | 80 862 | 1 714 | 12 963 | 3 602 | 114 116 |
Umorzenie | 0 | (10 715) | (54 589) | (1 529) | (10 872) | 0 | (77 705) |
Odpisy aktualizujące | 0 | 0 | (1 108) | 0 | (44) | 0 | (1 152) |
Wartość netto na 01.01.2021 | 69 | 4 191 | 25 165 | 185 | 2 047 | 3 602 | 35 259 |
|
|
|
|
|
| ||
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
| ||
Wartość brutto | 69 | 14 731 | 84 011 | 2 453 | 13 315 | 12 346 | 126 925 |
Umorzenie | 0 | (10 951) | (58 101) | (2 212) | (11 216) | 0 | (82 480) |
Odpisy aktualizujące | 0 | 0 | (1 684) | 0 | (44) | 0 | (1 728) |
Wartość netto | 69 | 3 780 | 24 226 | 241 | 2 055 | 12 346 | 42 717 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
w tys. zł
Stan na 31.12.2022 | Grunty | Budynki i budowle | Maszyny, urządzenia | Środki transportu | Inne środki trwałe | Środki trwałe | Ogółem |
Wartość netto na 01.01.2022 | 84 | 0 | 2 491 | 128 | 0 | 0 | 2 703 |
Zwiększenia stanu w tytułu: | 0 | 0 | 368 | 0 | 0 | 0 | 368 |
- zakup środków trwałych (w tym przyjęcie leasing) | 0 | 0 | 368 | 0 | 0 | 0 | 368 |
- przyjęcie ze środków trwałych w budowie | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zmniejszenia stanu z tytułu: | 0 | 0 | 0 | (638) | 0 | 0 | (638) |
- sprzedaż | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
- likwidacja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
- przekazanie na środki trwałe | 0 | 0 | 0 | (638) | 0 | 0 | (638) |
Umorzenie zlikwidowanych, przekazanych lub sprzedanych wartości środków trwałych | 0 | 0 | 0 | 638 | 0 | 0 | 638 |
Odpis amortyzacyjny za okres | (1) | 0 | (231) | (108) | 0 | 0 | (340) |
Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość netto na 31.12.2022 | 83 | 0 | 2 628 | 20 | 0 | 0 | 2 731 |
Wartość brutto | 87 | 0 | 2 962 | 225 | 0 | 0 | 3 274 |
Umorzenie | (3) | 0 | (471) | (97) | 0 | 0 | (571) |
Odpisy aktualizujące | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość netto na 01.01.2022 | 84 | 0 | 2 491 | 128 | 0 | 0 | 2 703 |
|
|
|
|
|
| ||
Stan na 31.12.2022 |
|
|
|
|
| ||
Wartość brutto | 87 | 0 | 3 330 | 273 | 0 | 0 | 3 690 |
Umorzenie | (4) | 0 | (702) | (253) | 0 | 0 | (959) |
Odpisy aktualizujące | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość netto na 31.12.2022 | 83 | 0 | 2 628 | 20 | 0 | 0 | 2 731 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
w tys. zł
Stan na 31.12.2021 | Grunty | Budynki i budowle | Maszyny, urządzenia | Środki transportu | Inne środki trwałe | Środki trwałe | Ogółem |
Wartość netto na 01.01.2021 | 85 | 0 | 2 746 | 489 | 0 | 0 | 3 320 |
Zwiększenia stanu w tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
- zakup środków trwałych (w tym przyjęcie leasing) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
- przyjęcie ze środków trwałych w budowie | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zmniejszenia stanu z tytułu: | 0 | 0 | (191) | (964) | 0 | 0 | (1 155) |
- sprzedaż | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
- likwidacja | 0 | 0 | (191) | (964) | 0 | 0 | (1 155) |
- przekazanie na środki trwałe | 85 | 0 | 2 746 | 489 | 0 | 0 | 3 320 |
Umorzenie zlikwidowanych, przekazanych lub sprzedanych wartości środków trwałych | 0 | 0 | 191 | 964 | 0 | 0 | 1 155 |
Odpis amortyzacyjny za okres | (1) | 0 | (255) | (361) | 0 | 0 | (617) |
Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość netto na 31.12.2021 | 84 | 0 | 2 491 | 128 | 0 | 0 | 2 703 |
|
|
|
|
|
| ||
Wartość brutto | 87 | 0 | 3 153 | 1 189 | 0 | 0 | 4 429 |
Umorzenie | (2) | 0 | (407) | (700) | 0 | 0 | (1 109) |
Odpisy aktualizujące | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość netto na 01.01.2021 | 85 | 0 | 2 746 | 489 | 0 | 0 | 3 320 |
|
|
|
|
|
| ||
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
| ||
Wartość brutto | 87 | 0 | 2 962 | 225 | 0 | 0 | 3 274 |
Umorzenie | (3) | 0 | (471) | (97) | 0 | 0 | (571) |
Odpisy aktualizujące | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość netto na 31.12.2021 | 84 | 0 | 2 491 | 128 | 0 | 0 | 2 703 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
Na dzień 31.12.2022 roku jednostka dominująca na podstawie podpisanych umów leasingu finansowego posiadała i użytkowała maszyny i urządzenia produkcyjne w łącznej wartości 2.628 tys. zł netto oraz środki transportu o wartości 20,0 tys. zł netto. Na dzień 31.12.2021 roku były to odpowiednio wartości: 2.491 tys. zł netto w przypadku użytkowanych maszyn i urządzeń produkcyjnych oraz 128 tys. zł w przypadku środków transportu.
Wartość bieżąca oraz kwota minimalnych przyszłych rat leasingowych została przedstawiona w nocie 22.
Na dzień 31.12.2022 roku grupa posiadała zastaw bankowy na rzeczowych aktywach trwałych o wartości początkowej 8.334 tys. zł, z tytułu zawartych umów kredytowych z ING Bank Śląski S.A.
Na dzień bilansowy, na podstawie prawa wieczystego użytkowania gruntów, grupa kapitałowa użytkowała grunty o łącznej powierzchni 19.977 m2.
Prawo wieczystego użytkowania gruntów otrzymała jednostka dominująca, nieodpłatnie z mocy obowiązujących przepisów prawa. Grunty te stanowią tereny przemysłowe związane z podstawową działalnością Spółki.
Zobowiązania nieujęte w sprawozdaniu z sytuacji finansowej grupy z tytułu prawa wieczystego użytkowania gruntów, oszacowano na podstawie rocznych stawek opłat wynikających z ostatnich decyzji administracyjnych oraz pozostałego okresu użytkowania gruntów objętych tym prawem.
w tys. zł
Przyszłe opłaty z tytułu prawa wieczystego użytkowania gruntów | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
do 1 roku | 6 | 6 |
od 1 roku do 5 lat | 24 | 24 |
powyżej 5 lat | 402 | 408 |
Łączna wartość przyszłych minimalnych opłat z tytułu prawa wieczystego użytkowania gruntów | 432 | 438 |
w tys. zł
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Wartość opłat z tytułu prawa wieczystego użytkowania gruntów ujętych w rachunku zysków i strat | 6 | 6 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
w tys. zł
Na dzień 31.12.2022 oraz na dzień 31.12.2021 r. grupa kapitałowa nie posiadała nieruchomości inwestycyjnych.
w tys. zł
Stan na 31.12.2022 | Zakończone prace rozwojowe | Prace rozwojowe | Nabyte koncesje, patenty, licencje | Pozostałe wartości niematerialne wraz z zaliczkami | Ogółem |
Wartość netto na 01.01.2022 | 3 269 | 1 751 | 465 | 0 | 5 485 |
Zwiększenia stanu z tytułu: | 0 | 5 789 | 1 | 0 | 5 790 |
- zakup i wytworzenie wartości niematerialnych | 0 | 5 789 | 1 | 0 | 5 790 |
- przyjęcie z prac rozwojowych w toku | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zmniejszenia stanu z tytułu: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
- likwidacja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
- inne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Umorzenie zlikwidowanych i sprzedanych wartości niematerialnych i prawnych | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Odpis amortyzacyjny za okres | (815) | 0 | (334) | 0 | (1 149) |
Odpis aktualizujący z tyt. utraty wartości | (660) | (102) | 0 | 0 | (762) |
Wartość netto na 31.12.2022 | 1 794 | 7 438 | 132 | 0 | 9 364 |
|
|
|
|
| |
Stan na 01.01.2022 | |||||
Wartość brutto | 20 934 | 1 751 | 5 938 | 1 250 | 29 873 |
Umorzenie | (16 360) | 0 | (5 473) | (1 250) | (23 083) |
Odpisy aktualizujące | (1 305) | 0 | 0 | 0 | (1 305) |
Wartość netto | 3 269 | 1 751 | 465 | 0 | 5 485 |
Stan na 31.12.2022 |
|
|
|
|
|
Wartość brutto | 20 934 | 7 540 | 5 939 | 1 250 | 35 663 |
Umorzenie | (17 175) | 0 | (5 807) | (1 250) | (24 232) |
Odpisy aktualizujące | (1 965) | (102) | 0 | 0 | (2 067) |
Wartość netto | 1 794 | 7 438 | 132 | 0 | 9 364 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
w tys. zł
Stan na 31.12.2021 | Zakończone prace rozwojowe | Prace rozwojowe | Nabyte koncesje, patenty, licencje | Pozostałe wartości niematerialne wraz z zaliczkami | Ogółem |
Wartość netto na 01.01.2021 | 3 199 | 1 604 | 166 | 0 | 4 969 |
Zwiększenia stanu z tytułu: | 696 | 1 009 | 592 | 0 | 2 297 |
- zakup i wytworzenie wartości niematerialnych | 0 | 1 009 | 592 | 0 | 1 601 |
- przyjęcie z prac rozwojowych w toku | 696 | 0 | 0 | 0 | 696 |
Zmniejszenia stanu z tytułu: | 0 | (862) | (18) | 0 | (880) |
- likwidacja | 0 | 0 | (18) | 0 | (18) |
- inne | 0 | (862) | 0 | 0 | (862) |
Umorzenie zlikwidowanych i sprzedanych wartości niematerialnych i prawnych | 0 | 0 | 18 | 0 | 18 |
Odpis amortyzacyjny za okres | (876) | 0 | (293) | 0 | (1 169) |
Odpis aktualizujący z tyt. utraty wartości | 250 | 0 | 0 | 0 | 250 |
Wartość netto na 31.12.2021 | 3 269 | 1 751 | 465 | 0 | 5 485 |
|
|
|
|
| |
Stan na 01.01.2021 | |||||
Wartość brutto | 20 238 | 1 604 | 5 364 | 1 250 | 28 456 |
Umorzenie | (15 484) | 0 | (5 198) | (1 250) | (21 932) |
Odpisy aktualizujące | (1 555) | 0 | 0 | 0 | (1 555) |
Wartość netto | 3 199 | 1 604 | 166 | 0 | 4 969 |
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
Wartość brutto | 20 934 | 1 751 | 5 938 | 1 250 | 29 873 |
Umorzenie | (16 360) | 0 | (5 473) | (1 250) | (23 083) |
Odpisy aktualizujące | (1 305) | 0 | 0 | 0 | (1 305) |
Wartość netto | 3 269 | 1 751 | 465 | 0 | 5 485 |
W skład wartości niematerialnych wchodzą: koszty prac rozwojowych, licencje na programy komputerowe, licencje na użytkowanie programu SAP ERP, licencje na użytkowanie programu płacowego oraz zakup baz wiedzy o klientach i rynku. Jednostka dominująca poniosła nakłady na prace rozwojowe w 2022 roku w wysokości 5.789 tys. zł.
Największe pozycje wartości niematerialnych na dzień 31.12.2022 stanowią prace rozwojowe w toku, w wysokości 7.438 tys. zł. Prace rozwojowe zakończone miały wartość 1.794 tys. zł. Wszystkie nakłady na prace rozwojowe ujmowane są na pracach rozwojowych w toku.
Pozostający okres amortyzacji wartości niematerialnych
w tys. zł
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
Opis zabezpieczeń ustanowionych na wartościach niematerialnych
Wartości niematerialne nie stanowią zabezpieczenia zobowiązań.
Wartości niematerialne przeznaczone do sprzedaży
W grupie kapitałowej na dzień bilansowy nie występują wartości niematerialne przeznaczone do sprzedaży.
Wartość firmy
W okresie objętym sprawozdaniem finansowym grupa kapitałowa nie wykazywała wartości firmy.
W okresach sprawozdawczych zakończonych 31.12.2022 r. i 31.12.2021 r. nie było żadnych połączeń z innymi jednostkami gospodarczymi.
W okresach sprawozdawczych zakończonych 31.12.2022 r. i 31.12.2021 r. nie były prowadzone wspólne przedsięwzięcia z innymi jednostkami gospodarczymi.
w tys. zł
Aktywa finansowe | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Akcje - wartość bilansowa | 0 | 0 |
Udziały -wartość bilansowa | 0 | 0 |
Wartość według cen nabycia | 1 354 | 1 416 |
Odpis aktualizujący | (1 354) | (1 416) |
Inne (kaucje, pożyczki) | 0 | 0 |
Ogółem aktywa finansowe | 0 | 0 |
w tym w jednostkach zależnych | 0 | 0 |
w tys. zł
Zmiany stanu długoterminowych aktywów finansowych | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 0 | 376 |
Zwiększenia z tytułu | 71 | 0 |
Pożyczki udzielone | 0 | 0 |
Zmniejszenia z tytułu | 71 | 376 |
- likwidacja | 71 | 0 |
- inne (wykorzystanie odpisu aktualizującego) | 0 | 376 |
Stan na koniec okresu | 0 | 0 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
___________________________________________________________________________
w tys. zł
Nazwa spółki | siedziba | przedmiot działalności | charakter powiązania | metoda konsolidacji | data objęcia kontroli | wartość akcji/udziałów według ceny nabycia | korekty aktualizujące | wartość bilansowa udziałów | % udział w kapitale | % udział w ogólnej liczbie głosów |
Relpol-Altera Sp. z o.o. | Kijów, Ukraina | Handel | zależna | wyłączona | 2004.05.13 | 847 | (847) | 0 | 51 | 51 |
DP Relpol - Altera | Czerniahów, Ukraina | Produkcja | zależna | pełna | 2007.09.06 | 446 | (446) | 0 | 100 | 100 |
Relpol Eltim ZAO | Sankt-Petersburg, Rosja | Handel | zależna | pełna | 1998.07.09 | 9 | 9 | 0 | 60 | 60 |
Relpol Elektronik | Mirostowice Dolne, Polska | Produkcja | zależna | pełna | 2007.06.27 | 52 | (52) | 0 | 100 | 100 |
Razem |
|
|
|
| 1 354 | (1 354) | 0 |
|
|
W sprawozdaniu zaprezentowane są udziały w cenie nabycia z uwzględnieniem trwałej utraty wartości.
w tys. zł
Nazwa spółki | waluta | kapitał własny | kapitał zakładowy | zysk/strata netto | zobowiązania | należności | aktywa jednostki razem | przychody ze sprzedaży | otrzymane lub należne dywidendy |
Relpol-Altera Sp. z o.o. | UAH | 80 | 318 | -14 | 0 | 4 | 80 | 68 | 0 |
DP Relpol – Altera Sp. z o.o. | UAH | 1 178 | 112 | 199 | 1 294 | 1 904 | 2 472 | 7 163 | 571 |
Relpol Eltim ZAO | RUB | 2 976 | 3 | -91 | 623 | 1 146 | 3 599 | 8 146 | 0 |
Relpol Elektronik Sp. z o.o.* | PLN | 32 | 50 | -171 | 351 | 65 | 383 | 0 | 0 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Jednostka dominująca nie posiada udziałów i innych krótkoterminowych aktywów finansowych przeznaczonych do zbycia.
Jednostka dominująca nie udzieliła w 2022 r. pożyczek jednostkom zależnym. Pożyczki udzielone w okresach poprzednich na dzień 31.12.2022 r. zostały spłacone.
Jednostka dominująca w 2022 r. nie posiadała pożyczek udzielonych jej przez jednostki zależne.
NOTA NR 14
w tys. zł
Zapasy | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Materiały | 17 854 | 15 707 |
Półprodukty i produkty w toku | 9 529 | 9 087 |
Produkty gotowe: | 13 665 | 11 313 |
według kosztu wytworzenia | 13 665 | 11 313 |
według wartości netto możliwej do uzyskania | 13 639 | 11 283 |
Towary | 4 890 | 4 827 |
Odpisy aktualizujące | (854) | (1 286) |
Zapasy razem | 45 084 | 39 648 |
w tys. zł
Zmiana stanu odpisów aktualizujące wartość zapasów w okresie obrotowym | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 1 286 | 1 724 |
rozwiązanie odpisu | (963) | (880) |
wykorzystanie odpisu | 0 | (306) |
utworzenie odpisu | 531 | 748 |
Stan na koniec okresu | 854 | 1 286 |
Grupa systematycznie weryfikuje zapasy oraz ich odpisy po kątem utraty ich przydatności do produkcji oraz sprzedaży. Podstawą do rozwiązania odpisów aktualizujących zapasy w 2022 roku była sprzedaż, złomowanie oraz wykorzystanie ich do produkcji.
Wartość bilansowa zapasów stanowiących zabezpieczenie zobowiązań na koniec 2022 i 2021 roku wyniosła 0 zł.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
NOTA NR 15
w tys. zł
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności długo i krótkoterminowe | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności długoterminowe | 0 | 0 |
Pozostałe należności długoterminowe | 0 | 0 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności krótkoterminowe | 34 698 | 31 757 |
Należności z tytułu dostaw i usług | 30 419 | 28 526 |
Pozostałe należności krótkoterminowe | 3 721 | 2 927 |
Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 558 | 304 |
Razem należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 34 698 | 31 757 |
w tys. zł
Należności z tytułu dostaw i usług | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Należności z tytułu dostaw i usług od podmiotów powiązanych | 392 | 2 605 |
- do 12 miesięcy | 392 | 2 605 |
- powyżej 12 miesięcy | 0 | 0 |
Należności z tytułu dostaw i usług od podmiotów niezależnych | 30 872 | 26 791 |
- do 12 miesięcy | 30 872 | 26 791 |
- powyżej 12 miesięcy | 0 | 0 |
Należności ogółem (brutto) | 31 264 | 29 396 |
Odpis aktualizujący należności | (845) | (870) |
Należności netto | 30 419 | 28 526 |
w tys. zł
Należności z tytułu dostaw, robót i usług | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
do 1 miesiąca | 7 455 | 10 666 |
powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy | 18 734 | 15 668 |
powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy | 979 | 653 |
powyżej 6 miesięcy do 1 roku | 0 | 0 |
powyżej 1 roku | 0 | 0 |
należności przeterminowane | 4 096 | 2 409 |
Należności razem (brutto) | 31 264 | 29 396 |
Odpis aktualizujący wartość należności | (845) | (870) |
Należności z tytułu dostaw i usług razem (netto) | 30 419 | 28 526 |
w tys. zł
Należności z tytułu dostaw, robót i usług przeterminowane z podziałem na należności nie spłacone w okresie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
do 1 miesiąca | 3 097 | 1 595 |
powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy | 165 | 0 |
powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy | 0 | 2 |
powyżej 6 miesięcy do 1 roku | 0 | 2 |
powyżej 1 roku | 834 | 810 |
Należności przeterminowane razem (brutto) | 4 096 | 2 409 |
odpis aktualizujący wartość należności | (845) | (870) |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
w tys. zł
Tytuł należności | Należności przetermino- do 180 dni | Należności przetermino-wane powyżej 180 dni | Odpisy aktualizujące | Należności przetermino-wane nie objęte odpisem |
Należności z tytułu dostaw i usług | 3 262 | 834 | 845 | 3 251 |
Należności zasądzone wyrokiem sądowym | 0 | 0 | 0 | 0 |
Należności dochodzone na drodze sądowej | 0 | 0 | 0 | 0 |
Razem: | 3 262 | 834 | 845 | 3 251 |
w tys. zł
Koncentracja klientów
| 31.12.2022 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2021 |
Wartość należności | Wartość należności zabezpieczonych | Wartość należności | Wartość należności zabezpieczonych | |
klient A | 7 057 | 7 057 | 6 526 | 6 526 |
klient B | 4 091 | 4 091 | 3 256 | 3 256 |
pozostali | 20 116 | 16 406 | 19 614 | 13 895 |
Ogółem | 31 264 | 27 554 | 29 396 | 23 677 |
Należności z tytułu dostaw oraz pozostałe należności zostały zaprezentowane w bilansie w wartości nominalnej skorygowanej o odpisy aktualizacyjne związane z utratą ich wartości. Zarząd Relpol S.A. uważa, że wartość księgowa netto należności jest zbliżona do ich wartości godziwej.
w tys. zł
Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartości należności z tytułu dostaw i usług | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Stan na początek okresu: | 870 | 662 |
rozwiązanie odpisu | (556) | (52) |
wykorzystanie odpisu | 0 | 0 |
utworzenie odpisu | 531 | 260 |
Stan na koniec okresu | 845 | 870 |
Należności podlegają aktualizacji wyceny poprzez tworzenie odpisów aktualizujących, przy czym odpisy te tworzone są z uwzględnieniem stopnia ryzyka i przeprowadzoną oceną stopnia prawdopodobieństwa zapłaty należności na podstawie analizy danych historycznych dotyczących ściągalności należności bądź na podstawie struktur wiekowych sald należności. Zarząd nie stwierdza zagrożenia spłaty należności nieobjętych odpisami aktualizacyjnymi w związku z tym, że na dzień publikacji sprawozdania znaczna część należności przeterminowanych w okresie od 1 - 6 miesięcy została uregulowana.
Pozostałe należności długo i krótkoterminowe
w tys. zł
Należności długoterminowe | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Należności od jednostek powiązanych | 0 | 0 |
Należności od jednostek pozostałych | 0 | 0 |
Odpis aktualizujący | 0 | 0 |
Należności długoterminowe netto | 0 | 0 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
w tys. zł
Zmiana stanu należności długoterminowych | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 0 | 2 |
Zwiększenia | 0 | 0 |
Zmniejszenia | 0 | (2) |
Odpis aktualizujący | 0 | 0 |
Stan na koniec okresu | 0 | 0 |
w tym w jednostkach powiązanych | 0 | 0 |
w tys. zł
Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość należności długoterminowych | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 0 | 0 |
Zwiększenia | 0 | 0 |
Zmniejszenia | 0 | 0 |
Stan na koniec okresu | 0 | 0 |
w tys. zł
Należności długoterminowe | 31.12.2022 | 31.12.2021 | ||||
Wartość | Odpis aktualizujący | Wartość bilansowa | Wartość | Odpis aktualizujący | Wartość bilansowa | |
Należności wymagalne w ciągu 2 lat od dnia bilansowego | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Należności wymagalne od 2 do 5 lat od dnia bilansowego | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Należności wymagalne powyżej 5 lat od dnia bilansowego | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Razem należności długoterminowe | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Należności krótkoterminowe pozostałe | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Należności budżetowe | 1 155 | 1 364 |
Należności krótkoterminowe z tytułu sprzedaży udziałów | 0 | 0 |
Należności z tytułu zaliczek i kaucji | 127 | 172 |
Zaliczki na dostawy | 2 386 | 1 307 |
Inne | 53 | 84 |
Razem pozostałe należności brutto | 3 721 | 2 927 |
Odpis aktualizujący | 0 | 0 |
Razem pozostałe należności netto | 3 721 | 2 927 |
w tym od jednostek powiązanych | 0 | 0 |
w tys. zł
Zmiana stanu odpisów aktualizujących pozostałych należności | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 0 | 0 |
Rozwiązanie odpisu | 0 | 0 |
Wykorzystanie odpisu | 0 | 0 |
Utworzenie odpisu | 0 | 0 |
Stan na koniec okresu | 0 | 0 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Krótkoterminowe rozliczenie międzyokresowe
w tys. zł
w tys. zł
w tys. zł
NOTA NR 17
w tys. zł
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Środki pieniężne w kasie | 27 | 18 |
Środki pieniężne na rachunkach bankowych | 2 387 | 4 255 |
Lokaty krótkoterminowe | 0 | 460 |
Środki pieniężne w drodze | 150 | 0 |
Razem środki pieniężne | 2 564 | 4 733 |
Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość zależy od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe są dokonywane na różne okresy, od jednego dnia do trzech miesięcy, w zależności od aktualnego zapotrzebowania spółek na środki pieniężne i są oprocentowane według ustalonych z bankiem stóp procentowych. Wartość godziwa środków pieniężnych
i ich ekwiwalentów na dzień 31.12.2022r. wynosi 2.564 tys. zł (na 31.12.2021 r. było to 4.733 tys. zł).
w tys. zł
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Poniższa tabela przedstawia zmiany zobowiązań grupy kapitałowej z tytułu działalności finansowej, w tym zarówno zmiany pieniężne jak i niepieniężne (kwoty nie uwzględniają kwot wynikających z umów leasingu).
w tys. zł
Uzgodnienie zobowiązań wynikających z działalności finansowej | Pozostałe zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu | Instrumenty pochodne zabezpieczające z tytułu działalności finansowej | Zobowiązania z tytułu działalności finansowej razem |
Kwota pozostała do spłaty na dzień 01.01.2022 | 20 708 | 0 | 20 708 |
Przepływy pieniężne netto: | 5 695 | 0 | 5 695 |
- z działalności finansowej | 3 088 | 0 | 3 088 |
- z działalności operacyjnej | 2 607 | 0 | 2 607 |
Zmiany bezgotówkowe: | (163) | 0 | (163) |
- zysk (strata) z tytułu różnic kursowych | (163) | 0 | (163) |
Kwota pozostała do spłaty na dzień 31.12.2022 | 26 240 | 0 | 26 240 |
w tys. zł
Uzgodnienie zobowiązań wynikających z działalności finansowej | Pozostałe zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu | Instrumenty pochodne zabezpieczające z tytułu działalności finansowej | Zobowiązania z tytułu działalności finansowej razem |
Kwota pozostała do spłaty na dzień 01.01.2021 | 7 298 | 0 | 7 298 |
Przepływy pieniężne netto: | 13 542 | 0 | 13 542 |
- z działalności finansowej | 7 528 | 0 | 7 528 |
- z działalności operacyjnej | 6 014 | 0 | 6 014 |
Zmiany bezgotówkowe: | (132) | 0 | (132) |
- zysk (strata) z tytułu różnic kursowych | (132) | 0 | (132) |
Kwota pozostała do spłaty na dzień 31.12.2021 | 20 708 | 0 | 20 708 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
NOTA NR 18
w tys. zł
Rezerwa na świadczenia pracownicze | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Rezerwa na odprawy emerytalne | ||
Stan na początek okresu | 1 787 | 1 962 |
Utworzenie rezerw | 151 | 106 |
Zysk/strata aktuarialna | 229 | 1 |
Koszty wypłaconych świadczeń | 237 | (282) |
Rozwiązanie rezerw | 16 | 0 |
Stan rezerwy na odprawy emerytalne na koniec okresu | 1 914 | 1 787 |
w tym krótkoterminowe | 353 | 208 |
Rezerwa na pozostałe świadczenia pracownicze | ||
Stan na początek okresu | 995 | 635 |
Utworzenie rezerw | 455 | 586 |
Koszty wypłaconych świadczeń | (468) | 0 |
Rozwiązanie rezerw | (45) | (226) |
Stan na pozostałe świadczenia pracownicze na koniec okresu | 937 | 995 |
w tym krótkoterminowe | 852 | 995 |
Założenia aktuarialne | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Stopa dyskontowa w % | 6,7 | 3,9 |
Przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń w % | 10,0 | 3,5 |
Znaczące założenia aktuarialne przyjęte przy obliczaniu zobowiązania z tytułu określonych świadczeń obejmują stopę dyskonta oraz prognozowany wzrost wynagrodzeń. Niżej przedstawione analizy wrażliwości opracowano na podstawie prawdopodobnych zmian odpowiednich założeń występujących na koniec bieżącego okresu sprawozdawczego, przy pozostałych założeniach niezmienionych:
- przy zmianie stopy dyskonta o 0,50 punktu procentowego wyższej (poniższej) zobowiązanie z tytułu określonych świadczeń zmniejszy się o 37 tys. zł (wzrośnie o 39 tys. zł),
- przy wzroście (spadku) wynagrodzeń o 1,00 punktu procentowego zobowiązanie z tytułu określonych świadczeń wzrośnie o 89 tys. (zmniejszy się o 83 tys. zł).
Szczegółowe polityki rachunkowości w odniesieniu do świadczeń pracowniczych opisano w punkcie ”Zasady wyceny”. Na podstawie wyceny dokonanej przy założeniach aktuarialnych Grupa tworzy rezerwy na odprawy emerytalne.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
w tys. zł
Wyszczególnienie | Stan na | Obroty w | 2022 r. | Stan na | |
01.01.2022 | Rozwiązano | Wykorzystano | Utworzono | 31.12.2022 | |
Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 2 782 | (61) | (705) | 835 | 2 851 |
- świadczenie emerytalne | 1 787 | (16) | (237) | 380 | 1 914 |
- urlopy wypoczynkowe | 995 | (45) | (468) | 455 | 937 |
Pozostałe rezerwy (w tym na przyszłe zobowiązania) | 256 | 0 | (275) | 391 | 372 |
Razem | 3 038 | (61) | (980) | 1 226 | 3 223 |
Stan rezerw w 2021 r.
w tys. zł
Wyszczególnienie | Stan na | Obroty w | 2021 r. | Stan na | |
01.01.2021 | Rozwiązano | Wykorzystano | Utworzono | 31.12.2021 | |
I. Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 2 597 | 0 | (50)8 | 693 | 2 782 |
- świadczenie emerytalne | 1 962 | 0 | (282) | 107 | 1 787 |
- urlopy wypoczynkowe | 635 | 0 | (226) | 586 | 995 |
II. Pozostałe rezerwy (w tym na przyszłe zobowiązania) | 40 | 0 | (129) | 345 | 256 |
Razem | 2 637 | 0 | (637) | 1 038 | 3 038 |
Stan odpisów aktualizujących aktywa Grupy kapitałowej w 2022 r.
w tys. zł
Wyszczególnienie | Stan na | Obroty w | 2022 r. | Stan na | |
01.01.2022 | Rozwiązano | Wykorzystano | Utworzono | 31.12.2022 | |
Odpis akt. wartości środków trwałych i wartości niematerialnych | 2 707 | 0 | 0 | 762 | 3 469 |
Odpis aktualizujący należności długoterminowe | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Odpis akt. długoterminowe aktywa - udziały w podmiotach powiązanych | 1 416 | 0 | (71) | 9 | 1 354 |
Odpis aktualizujący wartość zapasów | 1 286 | (1 016) | 0 | 584 | 854 |
Odpis akt. należności z tyt. dostaw | 870 | (288) | 0 | 263 | 845 |
Odpis aktualizujący inne należności | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Odpis aktualizujący należności dochodzone na drodze sądowej | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Odpis aktualizujący krótkoterminowe aktywa finansowe | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Razem | 6 279 | (1 304) | (71) | 1 618 | 6 522 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Stan odpisów aktualizujących aktywa Grupy kapitałowej w 2021 r.
w tys. zł
Wyszczególnienie | Stan na | Obroty w | 2021 r. | Stan na | |
01.01.2021 | Rozwiązano | Wykorzystano | Utworzono | 31.12.2021 | |
Odpis akt. wartości środków trwałych i wartości niematerialnych | 2 707 | 0 | 0 | 0 | 2 707 |
Odpis aktualizujący należności długoterminowe | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Odpis akt. długoterminowe aktywa - udziały w podmiotach powiązanych | 1 040 | 0 | 0 | 376 | 1 416 |
Odpis aktualizujący wartość zapasów | 1 724 | (880) | (306) | 748 | 1 286 |
Odpis akt. należności z tyt. dostaw | 662 | (52) | 0 | 260 | 870 |
Odpis aktualizujący inne należności | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Odpis aktualizujący należności dochodzone na drodze sądowej | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Odpis aktualizujący krótkoterminowe aktywa finansowe | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Razem | 6 133 | (932) | (306) | 1 384 | 6 279 |
Seria | rodzaj akcji | uprawnienia | rodzaj ograniczenia praw z akcji | liczba akcji | wartość emisji wg wart. nominalnej | sposób pokrycia kapitału | prawo do dywidendy (od daty) |
A | na okaziciela | zwykłe | nieograniczone | 360 300 | 1 802 | opłacony | 01.04.1991 |
B | na okaziciela | zwykłe | nieograniczone | 240 200 | 1 201 | opłacony | 01.10.1995 |
C | na okaziciela | zwykłe | nieograniczone | 254 605 | 1 273 | opłacony | 01.10.1995 |
D | na okaziciela | zwykłe | nieograniczone | 18 458 | 92 | opłacony | 01.01.2006 |
E | na okaziciela | zwykłe | nieograniczone | 8 735 630 | 43 678 | opłacony | 01.01.2008 |
| Razem |
|
| 9 609 193 | 48 046 |
|
|
Wszystkie wyemitowane akcje posiadają wartość nominalną 5 zł i zostały objęte w zamian za wkłady pieniężne. Akcje wszystkich serii są akcjami zwykłymi na okaziciela i nie przysługują im żadne dodatkowe prawa.
Akcjonariusze | Stan na 23.04.2023 ilość | Stan na 23.04.2023 % | Stan na 31.12.2022 ilość | Stan na 31.12.2022 % | Stan na 31.12.2021 ilość | Stan na 31.12.2021 % |
Ambroziak Adam | 3 171 000 | 33,00% | 3 171 000 | 33,00% | 3 171 000 | 33,00% |
Osiński Piotr | 1 039 212 | 10,81% | 1 039 212 | 10,81% | 695 406 | 7,24% |
Pozostali | 5 398 981 | 56,19% | 5 398 981 | 56,19% | 5 742 787 | 59,76% |
Razem | 9 609 193 | 100,00% | 9 609 193 | 100,00% | 9 609 193 | 100,00% |
Wśród akcjonariuszy nie ma posiadaczy papierów wartościowych, które dawałyby specjalne uprawnienia kontrolne w stosunku do emitenta. Każdej akcji odpowiada jeden głos na WZA.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Zgodnie ze statutem Relpol S.A. nie występują żadne ograniczenia dotyczące przenoszenia praw własności papierów wartościowych. Nie ma w nim również ograniczeń co do wykonywania prawa głosu przypadającego wyemitowanym akcjom.
Pozostałe kapitały rezerwowe | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Z tytułu ustawowej aktualizacji środków trwałych | 755 | 993 |
Wycena prawa wieczystego użytkowania | 0 | 0 |
Wycena transakcji zabezpieczających, w tym: | 0 | 0 |
- odroczony podatek dochodowy | 0 | 0 |
Wycena zysków/strat aktuarialnych, w tym: | (1 468) | (1295) |
- odroczony podatek dochodowy | 344 | 302 |
MSSF 9 wdrożenie, w tym: | (6) | (6) |
- odroczony podatek dochodowy | 2 | 2 |
Różnice kursowe | (570) | (1 284) |
Razem pozostałe kapitały rezerwowe | (1 289) | (1 592) |
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | 83 | 83 |
w tys. zł
Kapitał własny przypisany udziałom niedającym kontroli | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 1 219 | 1 210 |
- udział w zyskach (stratach) w ciągu roku | (1 219) | 9 |
- różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej | 0 | 0 |
- wypłata dywidendy przydająca na udziały niekontrolujące | 0 | 0 |
Stan na koniec okresu | 0 | 1 219 |
W związku z dokonaniem odpisu aktualizującego aktywa spółki Relpol Eltim, na dzień 31.12.2022 r. nie było udziałów niedających kontroli.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
w tys. zł
Rezerwa na odroczony podatek dochodowy | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Stan rezerwy na koniec okresu | 1 036 | 1 303 |
w tym krótkoterminowe | 0 | 0 |
Aktywa i rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego prezentowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w wartości netto tj. rezerwy pomniejszone o aktywa.
w tys. zł
Aktywa i rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego* | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | (1 858) | (1 808) |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 2 894 | 3 111 |
Odroczony podatek dochodowy w wartości netto | 1 036 | 1 303 |
* szczegóły przedstawiono w nocie nr 6
w tys. zł
Oprocentowane kredyty i pożyczki | waluta | efektywna stopa % | termin spłaty | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Długoterminowe |
|
| |||
ING Bank Śląski SA - kredyt inwestycyjny | PLN | WIBOR 3M+1,3% | 02.08.2031 | 4 189 | 0 |
Razem kredyty i pożyczki długoterminowe | 4 189 | 0 | |||
|
| ||||
Krótkoterminowe |
|
| |||
BNP Paribas SA - odnawialny (limit do wykorzystania w walutach: PLN, EUR, USD) | PLN | WIBOR 1M+0,7% | 19.03.2024 | 112 | 2 407 |
BNP Paribas SA - odnawialny (limit do wykorzystania w walutach: PLN, EUR, USD) | EUR | EURIBOR 1M+0,9% | 19.03.2024 | 2 652 | 446 |
BNP Paribas SA - odnawialny (limit do wykorzystania w walutach: PLN, EUR, USD) | USD | SOFR+0,9% | 19.03.2024 | 1 918 | 474 |
mBank SA - odnawialny (limit do wykorzystania w walutach: PLN, EUR, USD) | PLN | WIBOR ON+0,9% | 29.03.2024 | 135 | 3 015 |
mBank SA - odnawialny (limit do wykorzystania w walutach: PLN, EUR, USD) | EUR | ESTR ON +1,15% | 29.03.2024 | 2 158 | 649 |
mBank SA - odnawialny (limit do wykorzystania w walutach: PLN, EUR, USD) | USD | LIBOR USD ON +1,15% | 29.03.2024 | 3 | 159 |
ING Bank Śląski SA - linia odnawialna | PLN | WIBOR 1M+1,3% | 01.08.2023 | 0 | 500 |
ING Bank Śląski SA - kredyt obrotowy w rachunku kredytowym o charakterze odnawialnym | PLN | WIBOR 3M+1,3% | 01.08.2023 | 3 751 | 0 |
Razem kredyty i pożyczki krótkoterminowe | 10 729 | 7 650 | |||
Razem kredyty i pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe | 14 918 | 7 650 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
w tys. zł
Otrzymane limity kredytów i pożyczek według umów | waluta | 31.12.2022 | 31.12.2021 | ||
limit | wykorzystanie | limit | wykorzystanie | ||
BNP Paribas SA - odnawialny (limit do wykorzystania w walutach: PLN, EUR, USD) | PLN, EUR, USD | 5 000 | 4 682 | 4 000 | 3 327 |
mBank SA - odnawialny (limit do wykorzystania w walutach: PLN, EUR, USD) | PLN,EUR | 5 000 | 2 296 | 4 000 | 3 823 |
ING Bank Śląski SA - inwestycyjny | PLN | 16 100 | 4 189 | 16 100 | 0 |
ING Bank Śląski SA – kredyt obrotowy w rachunku kredytowym o charakterze odnawialnym | PLN, EUR | 4 000 | 3 751 | 2 000 | 500 |
Razem |
| 30 100 | 14 918 | 26 100 | 7 650 |
Celem rozproszenia ryzyka finansowego i uniezależnienia finansowania działalności grupy od jednego podmiotu, zawierane są umowy kredytowe z kilkoma bankami.
w tys. zł
Część środków trwałych z grupy maszyn i urządzeń produkcyjnych nabyta została w formie leasingu finansowego z opcją zakupu. Pierwotnie środki trwałe nabywane były z własnych środków obrotowych, następnie odsprzedawano je firmom leasingowym i odkupowano je w formie leasingu.
w tys. zł
Zobowiązania z tytułu leasingu | |||||
Nazwa leasingodawcy/przedmiot umowy | data zawarcia umowy | wartość początkowa środka trwałego | okres na który zawarto umowę | waluta umowy | zobowiązanie z tytułu leasingu na 31.12.2022 r. |
Millennium Leasing sp. z o.o./ środki transportu | 2020 | 138 | 3 lata | PLN | 4 |
Volkswagen Leasing/ środki transportu | 2018-2020 | 135 | 3 lata | PLN | 8 |
ING Lease / maszyny produkcyjne | 2019 | 1 984 | 5 lat | EUR | 699 |
Santander Leasing SA / maszyny produkcyjne | 2020 | 979 | 5 lat | EUR | 429 |
PEKAO Leasing / maszyny produkcyjne | 2022 | 367 | 4 lata | EUR | 324 |
Starostwo Powiatowe Żary/wieczyste użytkowanie gruntów | 2019 | 87 | 71 lat | PLN | 87 |
Razem w tym: |
| 3 690 |
|
| 1 551 |
- zobowiązanie krótkoterminowe |
|
|
|
| 344 |
- zobowiązanie długoterminowe |
|
|
|
| 1 207 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Po wygaśnięciu umów leasingu z upływem okresów na jakie zostały zawarte, przysługiwać będzie grupie prawo do zakupu przedmiotu leasingu za cenę w wysokości wartości końcowej.
Grupa użytkuje środki trwałe o wartości 3.690 tys. zł nabyte w formie leasingu finansowego w okresie 2018-2022 r. Umowy zostały zawarte na okres 36-60 miesięcy.
w tys. zł
Wartość bieżąca minimalnych opłat z tytułu leasingu finansowego | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
płatne do 1 roku | 675 | 671 |
płatne od 1 roku do 5 lat | 789 | 1 120 |
płatne powyżej 5 lat | 87 | 87 |
Wartość bieżąca minimalnych opłat z tytułu leasingu finansowego | 1 551 | 1 878 |
w tys. zł
Wartość przyszłych minimalnych opłat z tytułu leasingu finansowego | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
płatne do 1 roku | 692 | 695 |
płatne od 1 roku do 5 lat | 847 | 1 156 |
płatne powyżej 5 lat | 347 | 354 |
Wartość przyszłych minimalnych opłat z tytułu leasingu finansowego | 1 886 | 2 205 |
Przyszłe obciążenia finansowe | (335) | (327) |
Wartość bieżących opłat z tytułu leasingu finansowego | 1 551 | 1 878 |
w tys. zł
Koszty związane leasingiem aktywów o niskiej wartości ujmowanych zgodnie z paragrafem 6 MSSF 16 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Dzierżawa urządzeń biurowych | 2 | 2 |
Dzierżawa urządzeń telekomunikacyjnych | 0 | 56 |
Dzierżawa urządzeń technicznych | 100 | 81 |
Razem | 102 | 139 |
w tys. zł
Koszty związane leasingiem krótkoterminowym ujmowanym zgodnie z paragrafem 6 MSSF 16 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Dzierżawa nieruchomości | 0 | 0 |
Razem | 0 | 0 |
w tys. zł
Informacje dodatkowe dotyczące prawa do użytkowania aktywów | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Koszt amortyzacji w odniesieniu do aktywów z tytułu prawa do użytkowania w podziale na klasy bazowego składnika aktywów | 340 | 617 |
Koszt odsetek od zobowiązań z tytułu leasingu | 31 | 37 |
Koszt związany ze zmiennymi opłatami leasingowymi nieujętymi w wycenie zobowiązań z tytułu leasingu | 0 | 0 |
Dochód uzyskany poprzez subleasing aktywów z tytułu prawa do użytkowania | 0 | 0 |
Całkowity wypływ środków pieniężnych z tytułu leasingów | 706 | 833 |
Zwiększenia aktywów z tytułu prawa do użytkowania | 368 | 0 |
Zyski lub straty ze sprzedaży i leasingu zwrotnego | 0 | 0 |
Wartość bilansową aktywów z tytułu prawa do użytkowania na koniec okresu sprawozdawczego w podziale na klasy bazowego składnika aktywów | 2 731 | 2 703 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
w tys. zł
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania długoterminowe | 0 | 107 |
Zobowiązania długoterminowe z tytułu dostaw i usług | 0 | 0 |
Zobowiązania z tytułu zakupu maszyn i urządzeń | 0 | 107 |
Pozostałe zobowiązania długoterminowe | 0 | 0 |
Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania krótkoterminowe | 23 339 | 17 425 |
Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług | 15 511 | 13 058 |
Zobowiązania z tytułu zakupu maszyn i urządzeń | 3 708 | 381 |
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe | 4 120 | 3 986 |
Razem zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 23 339 | 17 532 |
w tys. zł
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Wobec jednostek powiązanych | 0 | 0 |
- do 12 miesięcy | 0 | 0 |
- powyżej 12 miesięcy | 0 | 0 |
Wobec jednostek pozostałych | 15 511 | 13 058 |
- do 12 miesięcy | 15 511 | 13 058 |
- powyżej 12 miesięcy | 0 | 0 |
Razem zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 15 511 | 13 058 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług są nie oprocentowane i zazwyczaj rozliczane
w terminach 40 -dniowych.
w tys. zł
Pozostałe zobowiązania | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Długoterminowe | 0 | 107 |
Zobowiązania z tytułu zakupu maszyn i urządzeń | 0 | 107 |
Krótkoterminowe | 7 828 | 4 367 |
Zobowiązania z tyt. zakupu maszyn i urządzeń | 3 708 | 381 |
Zobowiązania z tyt. podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i innych: | 2 112 | 2 022 |
- podatek dochodowy od osób fizycznych | 329 | 372 |
- podatek VAT | 0 | 60 |
- podatek z tytułu ubezpieczeń społecznych | 1 726 | 1 480 |
- inne | 57 | 110 |
Zobowiązania wobec pracowników z tytułu wynagrodzeń | 1 991 | 1 525 |
Zobowiązania wobec ZFŚS | 19 | 19 |
Inne zobowiązania wobec pracowników | 88 | 104 |
Zobowiązania z tytułu umów z klientami - zaliczki otrzymane | 10 | 207 |
Inne zobowiązania | (100) | 109 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
w tys. zł
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
I. Bilansowa zmiana stanu należności | (2 941) | (2 233) |
- zmiana należności z tytułu sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych | 284 | (375) |
- zmiana należności z tytułu korekt konsolidacyjnych | (5 146) | 2 675 |
Zmiana stanu należności w przepływach pieniężnych | (7 803) | 67 |
II. Bilansowa zmiana stanu zobowiązań | 4 611 | (6 008) |
- zmiana zobowiązań z tytułu zakupu rzeczowych aktywów trwałych | (2 960) | (343) |
- zmiana zobowiązań z tytułu korekt konsolidacyjnych | 5 484 | 9 965 |
Zmiana stanu zobowiązań w przepływach pieniężnych | 7 135 | 3 614 |
III. Bilansowa zmiana stanu zapasów | (5 436) | (8 371) |
- zmiana należności z tytułu korekt konsolidacyjnych | (886) | 95 |
Zmiana stanu zapasów w przepływach pieniężnych | (6 322) | (8 276) |
Na dzień 31.12.2022 roku łączna wartość zgłoszonych przez jednostkę dominującą wierzytelności w ramach toczących się postępowań sądowych, egzekucyjnych, restrukturyzacyjnych i upadłościowych wynosiła 315 tys. zł. Spółki zależne nie zgłaszały takich postępowań. Według podsiadanej przez jednostkę dominującą wiedzy, nie toczą się postępowania sądowe przeciwko jednostce dominującej ani przeciwko pozostałym spółkom objętych konsolidacją.
Poręczenia na 31.12.2022 oraz 31.12.2021 roku nie występują.
Na dzień 31.12.2022 r. Grupa posiadała zobowiązania wekslowe z tytułu zawartych przez Jednostkę dominującą umów leasingowych w wysokości 1.551 tys. zł, kredytów obrotowych w wysokości 14.918 tys. zł oraz podpisanych umów z NCBiR w wysokości 6.678 tys. zł.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
W okresie od 01.01.2022 do 31.12.2022 r. nie rozwiązywano rezerw na koszty restrukturyzacji.
Na dzień 31.12.2022 r. grupa kapitałowa nie posiadała rzeczowych aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży.
Grupa kapitałowa na dzień 31.12.2022 r. posiadała aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży w wysokości 318 tys. zł.
Na dzień bilansowy grupa zaciągnęła zobowiązania na rzecz zakupu rzeczowych aktywów trwałych w wysokości 20,4 mln zł, co dotyczy podpisanych a nie zrealizowanych jeszcze umów.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Wartość godziwa aktywów i zobowiązań nie odbiega istotnie od ich wartości bilansowej w związku z faktem, że są to głównie należności i zobowiązania handlowe.
Spółka klasyfikuje wyceny wartości godziwej posługując się hierarchią wartości godziwej, która uwzględnia istotność danych wejściowych do wyceny. Hierarchię wartości godziwej tworzą następujące poziomy:
- Poziom 1 - ceny notowane (nieskorygowane) z aktywnych rynków dla identycznych aktywów lub zobowiązań,
- Poziom 2 - techniki wyceny, dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości, jest bezpośrednio bądź pośrednio obserwowalny,
- Poziom 3 - techniki wyceny, dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości, jest nieobserwowalny.
Grupa na dzień 31.12.2022 r. i 31.12.2021 nie posiadała instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej.
Na dzień 31.12.2022 r. i 31.12.2021 r. Spółka nie posiadała instrumentów finansowych wycenianych do wartości godziwej kwalifikowanych do poziomu 1.
Na dzień 31.12.2022 r. i 31.12.2021 r. Spółka nie posiadała instrumentów finansowych wycenianych do wartości godziwej kwalifikowanych do poziomu 2.
Na dzień 31.12.2022 r. i 31.12.2021 r. Spółka nie posiadała instrumentów finansowych wycenianych do wartości godziwej kwalifikowanych do poziomu 3.
Na każdy dzień bilansowy, w przypadku aktywów i zobowiązań występujących na poszczególne dmi bilansowe w sprawozdaniu finansowym Grupa ocenia, czy miały miejsce transfery między poziomami hierarchii poprzez ponowną ocenę klasyfikacji do poszczególnych poziomów, kierując się istotnością danych wejściowych z najniższego poziomu, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość.
Zarówno w okresie sprawozdawczym, jak i w okresie porównywalnym, w Grupie nie dokonano przesunięć między poszczególnymi poziomami hierarchii wartości godziwej instrumentów finansowych, jak również nie miała miejsca zmiana klasyfikacji instrumentów w wyniku zmiany celu lub wykorzystania instrumentów finansowych.
W latach 2022 i 2021 Grupa kapitałowa nie stosowała rachunkowości zabezpieczeń.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Klasyfikacja instrumentów finansowych wg MSSF 9 na dzień 31.12.2022
w tys. zł
|
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody |
Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Instrumenty zabezpieczające |
Aktywa i zobowiązanie finansowe wyłączone z zakresu MSSF 9 |
Razem w tys. zł |
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa finansowe trwałe: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Należności długoterminowe | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Udziały i akcje w jednostkach zależnych | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Aktywa finansowe obrotowe: | 0 | 0 | 33 436 | 0 | 0 | 0 | 33 436 |
Należności z tytułu dostaw i usług | 0 | 0 | 30 872 | 0 | 0 | 0 | 30 872 |
Pożyczki udzielone | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 0 | 0 | 2 564 | 0 | 0 | 0 | 2 564 |
Zobowiązania finansowe długoterminowe: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 876 | 876 |
Pozostałe zobowiązania | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kredyty i pożyczki | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 876 | 876 |
Zobowiązania krótkoterminowe: | 0 | 0 | 0 | 26 240 | 0 | 675 | 26 915 |
Kredyty i pożyczki | 0 | 0 | 0 | 10 729 | 0 | 0 | 10 729 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 0 | 0 | 0 | 15 511 | 0 | 0 | 15 511 |
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 675 | 675 |
Suma | 0 | 0 | 33 436 | 26 240 | 0 | 1 551 | 61 227 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Klasyfikacja instrumentów finansowych wg MSSF 9 na dzień 31.12.2021
w tys. zł
|
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody |
Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Instrumenty zabezpieczające |
Aktywa i zobowiązanie finansowe wyłączone z zakresu MSSF 9 |
Razem w tys. zł |
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa finansowe trwałe: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Należności długoterminowe | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Udziały i akcje w jednostkach zależnych | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Aktywa finansowe obrotowe: | 0 | 0 | 33 259 | 0 | 0 | 0 | 33 259 |
Należności z tytułu dostaw i usług | 0 | 0 | 28 526 | 0 | 0 | 0 | 28 526 |
Pożyczki udzielone | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 0 | 0 | 4 733 | 0 | 0 | 0 | 4 733 |
Zobowiązania finansowe długoterminowe: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 207 | 1 207 |
Pozostałe zobowiązania | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kredyty i pożyczki | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 207 | 1 207 |
Zobowiązania krótkoterminowe: | 0 | 0 | 0 | 20 708 | 0 | 671 | 21 379 |
Kredyty i pożyczki | 0 | 0 | 0 | 7 650 | 0 | 0 | 7 650 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 0 | 0 | 0 | 13 058 | 0 | 0 | 13 058 |
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 671 | 671 |
Suma | 0 | 0 | 33 259 | 20 708 | 0 | 1 878 | 55 845 |
Na dzień 31.12.2022 roku i 31.12.2021 roku, według oceny Grupy wartości godziwe dla instrumentów finansowych klasyfikowanych w rozumieniu MSSF 9 nie odbiegają znacząco od wartości bilansowych, głownie ze względu na zmienne oprocentowanie, dla pozostałych pozycji zaś ze względu na ich krótkoterminowy charakter.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat (w tym przychody i koszty odsetkowe) na dzień 31.12.2022
w tys. zł
| Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody | Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu | Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu | Instrumenty zabezpieczające | Zobowiązanie finansowe wyłączone z zakresu MSSF 9 (leasing) | Razem |
Przychody/ (koszty) z tytułu odsetek | 0 | 0 | 42 | (427) | 0 | (31) | (416) |
Zyski/(straty) z tytułu różnic kursowych | 0 | 0 | (56) | 121 | 0 | 19 | 84 |
(Utworzenie)/rozwiązanie odpisów aktualizujących | 0 | 0 | 25 | 0 | 0 | 0 | 25 |
Zyski/(straty) z tytułu wyceny i realizacji instrumentów pochodnych | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ogółem zysk/(strata) netto | 0 | 0 | 11 | (306) | 0 | (12) | (307) |
| Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody | Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu | Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu | Instrumenty zabezpieczające | Zobowiązanie finansowe wyłączone z zakresu MSSF 9 (leasing) | Razem |
Przychody/ (koszty) z tytułu odsetek | 0 | 0 | 17 | (36) | 0 | (37) | (59) |
Zyski/(straty) z tytułu różnic kursowych | 0 | 0 | 424 | (591) | 0 | 45 | (122) |
(Utworzenie)/rozwiązanie odpisów aktualizujących | 0 | 0 | 204 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zyski/(straty) z tytułu wyceny i realizacji instrumentów pochodnych | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ogółem zysk/(strata) netto | 0 | 0 | 642 | (627) | 0 | 8 | 23 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Działalność grupy kapitałowej jest narażona na różne ryzyka i zagrożenia. Ryzyka te mogą mniej lub bardziej dotkliwie wpływać na wyniki finansowe Spółki i grupy kapitałowej. Emitent monitoruje ryzyka i szacuje w jakim stopniu jest na nie narażony i jak może im zapobiegać.
Poniżej zaprezentowano zidentyfikowane ryzyka finansowe, które w ocenie Zarządu jednostki dominującej mogą mieć największy wpływ na działalność i wyniki grupy kapitałowej.
32.1.Ryzyko finansowe
Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj 60-90-dniowy termin płatności. Jednakże dla niektórych kontrahentów okres spłaty należności ustalany na podstawie indywidualnych umów.
Grupa stosuje politykę w zakresie dokonywania sprzedaży tylko zweryfikowanym klientom. Jednostka dominująca ogranicza ekspozycję na ryzyko kredytowe związane z należnościami z tytułu dostaw i usług poprzez monitoring i ocenę kondycji finansowej odbiorców, ustalenie limitów kredytowych oraz ubezpieczenie należności, które są objęte kredytem kupieckim.
Zdaniem Zarządu Jednostki dominującej, dzięki powyższym rozwiązaniu nie istnieje dodatkowe ryzyko kredytowe ponad poziom określony rezerwą na nieściągalne należności.
Grupa stara się dywersyfikować odbiorców swoich produktów i towarów. Relpol poza kilkoma większymi partnerami handlowymi posiada znaczną grupę mniejszych klientów rozproszonych w kraju i w Europie. Poza UE oferta grupy trafia do odbiorców w Azji, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i w Afryce.
Pomimo takiego rozproszenia Grupa kapitałowa ma dwóch dużych odbiorców, których udział na dzień 31.12.2022 r. stanowił 36% salda należności z tytułu dostaw i usług. Na dzień 31.12.2021 r. było to 33%. Pomimo koncentracji ryzyka z tego tytułu oraz po analizie danych historycznych wynikających z wieloletniej współpracy, a także stosowanych zabezpieczeń (ubezpieczenia należności), zdaniem Zarządu jednostki dominującej ryzyko to nie jest duże.
Ryzyko stopy procentowej wynika z finansowania działalności grupy kapitałowej kapitałami obcymi bazującymi na zmiennych stopach procentowych.
Kapitał obcy odsetkowy na dzień sporządzenia bilansu stanowił ok. 11,7% pasywów. Grupa nie stosowała narzędzi zabezpieczających w tym zakresie uznając, że ryzyko to nie jest znaczące. Grupa zidentyfikowała tu trzy podstawowe obszary zagrożenia:
możliwość niespełnienia warunków umowy,
niewystarczającą wielkość limitów kredytowych do prowadzenia działalności,
niewystarczająca ilość środków finansowych do spłaty rat kredytowych.
W 2022 roku jednostka dominująca posiadała umowy zawarte na kredyt obrotowy z limitem po 5 mln zł w BNP PARIBAS Polska S.A. i w mBank S.A. oraz 4 mln zł z ING Bank Śląski SA. Ponadto Relpol ma umowę na kredyt inwestycyjny w ING Banku Śląskim z limitem 16 mln zł. Mając możliwość wykorzystywania tych kredytów w kilku walutach, jednostka dominująca
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
korzysta obecnie głównie z finansowania nominowanego w Eur, jako najtańszego rozwiązania. Spółki zależne nie posiadały kredytów bankowych. Znaczenie tego ryzyka wzrosło, wraz z wzrostami stóp procentowych i oceniane jest jako umiarkowane.
Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego netto na racjonalnie możliwe zmiany stóp procentowych przy założeniu niezmienności innych czynników (w związku z zobowiązaniami o zmiennej stopie procentowej).
Wpływ na | wynik netto | ||
Na dzień 32.12.2022 r. w tys. zł | Wartość | zmniejszenie o 1 punkt procentowy | zwiększenie |
Lokaty bankowe | 0 | 0 | 0 |
Kredyty bankowe | 14 918 | 149 | (149) |
Pożyczki udzielone | 0 | 0 | 0 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 1 551 | 16 | (16) |
Zobowiązania z tytułu faktoringu | 0 | 0 | 0 |
Razem aktywa i pasywa | 16 469 | 165 | (165) |
Wpływ na | wynik netto | ||
Na dzień 32.12.2021 r. w tys. zł | Wartość | zmniejszenie o 1 punkt procentowy | zwiększenie |
Lokaty bankowe | 460 | 5 | (5) |
Kredyty bankowe | 7 650 | 49 | (49) |
Pożyczki udzielone | 0 | 0 | 0 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 1 878 | 37 | (37) |
Zobowiązania z tytułu faktoringu | 0 | 0 | 0 |
Razem aktywa i pasywa | 9 988 | 81 | (81) |
b)Ryzyko kredytowe
Ryzyko to ma znaczenie, gdyż praktycznie cała sprzedaż realizowana jest z odroczonym terminem płatności. Powoduje to, że udział należności z tyt. dostaw i usług w sprawozdaniu grupy kapitałowej stanowi 21,6% aktywów. Udział ten rośnie wraz ze wzrostem skali sprzedaży.
Ryzyko to minimalizowane jest poprzez współpracę z wiarygodnymi i długoletnimi partnerami handlowymi. Ponadto w szerokim zakresie wykorzystuje się ubezpieczenie należności oraz informacje z wywiadowni gospodarczych. Klientom niewiarygodnym wstrzymywane są dostawy lub stosowane są przedpłaty.
Ryzyko kredytowe związane ze środkami pieniężnymi i lokatami bankowymi jest na bieżąco monitorowane poprzez bieżącą weryfikację kondycji finansowej instytucji finansowych oraz utrzymywanie odpowiednio niskiego poziomu koncentracji w poszczególnych instytucjach finansowych. Zarząd jednostki dominującej ocenia, że ryzyko to jest umiarkowane.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
c)Ryzyko związane z koncentracją środków pieniężnych
Zarządzanie tym ryzykiem odbywa się poprzez dywersyfikację banków, w których lokowane są nadwyżki środków pieniężnych. Wszystkie podmioty, z którymi grupa zawiera transakcje depozytowe, działają w sektorze finansowym. Są to banki posiadające rating na wysokim poziomie, a także dysponujące odpowiednim kapitałem własnym oraz posiadające silną i ustabilizowaną pozycję rynkową.
w tys. zł
Grupa kapitałowa narażona jest na ryzyko utraty płynności, rozumiane jako ryzyko utraty zdolności do regulowania zobowiązań w określonych terminach.
Grupa monitoruje ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie to uwzględnia terminy wymagalności/ zapadalności zarówno inwestycji jak i aktywów finansowych (np. konta należności, pozostałych aktywów finansowych) oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.
Celem grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, kredyty inwestycyjne, factoring, umowy leasingu finansowego.
W ocenie Zarządu jednostki dominującej ryzyko to jest umiarkowane.
Ryzyko płynności dla grupy kapitałowej na 31.12.2022
Przepływy pieniężne wynikające z umowy płatne w terminie | Na żądanie | do 1 miesiąca | od 1 do 3 miesięcy | od 3 do 12 miesięcy | od 1 roku do 5 lat | Razem 31.12.2022 |
Oprocentowane pożyczki i kredyty | 10 729 | 0 | 0 | 0 | 4 189 | 14 918 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 0 | 65 | 110 | 517 | 1 194 | 1 886 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 4 586 | 7 560 | 3 146 | 219 | 0 | 15 511 |
Pozostałe zobowiązania finansowe | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Razem zobowiązania | 15 315 | 7 625 | 3 256 | 736 | 5 383 | 32 315 |
Ryzyko płynności dla Grupy kapitałowej na 31.12.2021
Przepływy pieniężne wynikające z umowy płatne w terminie | Na żądanie | do 1 miesiąca | od 1 do 3 miesięcy | od 3 do 12 miesięcy | od 1 roku do 5 lat | Razem 31.12.2021 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
|
|
|
|
| ||
Oprocentowane pożyczki i kredyty | 7 650 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 650 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 0 | 66 | 112 | 517 | 1 510 | 2 205 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 1 138 | 8 498 | 3 336 | 86 | 0 | 13 058 |
Pozostałe zobowiązania finansowe | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Razem zobowiązania | 8 788 | 8 564 | 3 448 | 603 | 1 510 | 22 913 |
Ryzyko walutowe jest wynikiem prowadzenia przez grupę kapitałową sprzedaży oraz zakupu w walutach obcych. Podstawową walutą obcą stosowaną w rozrachunkach jest EUR. Dodatkowo, w przypadku sprzedaży niewielką część eksportu realizuje w USD.
Grupa blisko 70% przychodów uzyskuje w walutach obcych. Jednocześnie większość podstawowych materiałów i usług produkcyjnych kupuje za granicą, wykorzystując przy płatnościach walutę pochodzącą z eksportu. Szacuje, że przeciętnie w skali roku powstaje nadwyżka wpływów nad wydatkami walutowymi w wysokości ok. 7,7 mln EUR. Emitent według polityki zabezpieczeń może zabezpieczyć od 70% do 90% planowanych przepływów. W 2022 i 2021 roku grupa nie zawierała transakcji zabezpieczających.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Wpływ ryzyka walutowego na wynik Grupy kapitałowej na 31.12.2022
w tys. zł
Ryzyka walutowe | EUR | EUR | USD | USD | RUB | RUB | UAH | UAH | Razem | Razem |
Wpływ na wynik | zmiana kursu o +10% | zmiana kursu o -10% | zmiana kursu o +10% | zmiana kursu o -10% | zmiana kursu o +10% | zmiana kursu o -10% | zmiana kursu o +10% | zmiana kursu o -10% | zmiana kursu o +10% | zmiana kursu o -10% |
Zapasy | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | (2) | 2 | (2) |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 2 | (2) | 1 | (1) | 0 | 0 | 8 | (8) | 11 | (11) |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 2 192 | (2 192) | 85 | (85) | 23 | (23) | 239 | (239) | 2 539 | ( 2 539) |
Kredyty i pożyczki | (856) | 856 | (192) | 192 | 0 | 0 | 0 | 0 | (1 048) | 1 048 |
Leasing finansowy | (145) | 145 | 0 | 0 | 0 | 0 | (31) | 31 | (176) | 176 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | (1 258) | 1 258 | (316) | 316 | 0 | 0 | -87 | 87 | (1 661) | 1 661 |
Razem zwiększenie / (zmniejszenie) | (65) | 65 | (422) | 422 | 23 | (23) | 131 | (131) | (333) | 333 |
Wpływ ryzyka walutowego na wynik Grupy kapitałowej na 31.12.2021
w tys. zł
Ryzyka walutowe | EUR | EUR | USD | USD | RUB | RUB | UAH | UAH | Razem | Razem |
Wpływ na wynik | zmiana kursu o +10% | zmiana kursu o -10% | zmiana kursu o +10% | zmiana kursu o -10% | zmiana kursu o +10% | zmiana kursu o -10% | zmiana kursu o +10% | zmiana kursu o -10% | zmiana kursu o +10% | zmiana kursu o -10% |
Zapasy | 0 | 0 | 0 | 0 | 120 | (120) | 2 | (2) | 122 | (122) |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 237 | (237) | 0 | 0 | 115 | (115) | 28 | (28) | 380 | (380) |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 1 819 | (1 819) | 135 | (135) | 214 | (214) | 133 | (133) | 2 301 | (2 301) |
Kredyty i pożyczki | (110) | 110 | (63) | 63 | 0 | 0 | 0 | 0 | (173) | 173 |
Leasing finansowy | (168) | 168 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | (168) | 168 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | (646) | 646 | (270) | 270 | (143) | 143 | (4) | 4 | (1 063) | 1 063 |
Razem zwiększenie / (zmniejszenie) | 1 132 | (1 132) | (198) | 198 | 306 | (306) | 159 | (159) | 1 399 | (1 399) |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Wycena aktywów w walucie obcej dla Grupy kapitałowej na 31.12.2022
w tys. zł
Aktywa w walucie obcej | EUR | USD | RUB | UAH | |
Długoterminowe aktywa finansowe | w walucie obcej w tys. | 0 | 0 | 0 | 0 |
| w walucie sprawozdania | 0 | 0 | 0 | 0 |
Należności długoterminowe | w walucie obcej w tys. | 0 | 0 | 0 | 0 |
| w walucie sprawozdania | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zapasy | w walucie obcej w tys. | 0 | 0 | 0 | 155 |
| w walucie sprawozdania | 0 | 0 | 0 | 19 |
Należności z tytułu dostaw i usług | w walucie obcej w tys. | 4 670 | 126 | 3 720 | 17 570 |
| w walucie sprawozdania | 21 903 | 556 | 230 | 2 210 |
Należności pozostałe | w walucie obcej w tys. | 4 | 65 | 0 | 1 460 |
| w walucie sprawozdania | 20 | 289 | 0 | 184 |
Krótkoterminowe aktywa finansowe | w walucie obcej w tys. | 0 | 0 | 0 | 0 |
| w walucie sprawozdania | 0 | 0 | 0 | 0 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | w walucie obcej w tys. | 5 | 1 | 0 | 673 |
| w walucie sprawozdania | 21 | 5 | 0 | 85 |
Razem aktywa | w walucie obcej w tys. | 4 679 | 192 | 3 720 | 19 858 |
| w walucie sprawozdania | 21 944 | 850 | 230 | 2 498 |
Wycena pasywów w walucie obcej dla Grupy kapitałowej na 31.12.2022
w tys. zł
Pasywa w walucie obcej | EUR | USD | RUB | UAH | |
Kredyty i pożyczki | w walucie obcej w tys. | 1 826 | 436 | 0 | 0 |
| w walucie sprawozdania | 8 562 | 1 920 | 0 | 0 |
Leasing finansowy | w walucie obcej w tys. | 310 | 0 | 0 | 0 |
| w walucie sprawozdania | 1 454 | 0 | 0 | 0 |
Zobowiązania z tyt. dostaw i usług | w walucie obcej w tys. | 2 028 | 717 | 0 | 2 436 |
| w walucie sprawozdania | 9 513 | 3 158 | 0 | 306 |
Inne zobowiązania | w walucie obcej w tys. | 653 | 0 | 0 | 6 897 |
| w walucie sprawozdania | 3 064 | 0 | 0 | 868 |
| w walucie obcej w tys. | 4 817 | 1 153 | 0 | 9 333 |
Razem Pasywa | w walucie sprawozdania | 22 593 | 5 078 | 0 | 1 174 |
w walucie obcej w tys. | (138) | (961) | 3 720 | 10 525 | |
Aktywa – Pasywa | w walucie sprawozdania | (649) | (4 228) | 230 | 1 324 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Wycena aktywów w walucie obcej dla Grupy kapitałowej na 31.12.2021
w tys. zł
Aktywa w walucie obcej | EUR | USD | RUB | UAH | |
Długoterminowe aktywa finansowe | w walucie obcej w tys. | 0 | 0 | 0 | 0 |
| w walucie sprawozdania | 0 | 0 | 0 | 0 |
Należności długoterminowe | w walucie obcej w tys. | 0 | 0 | 0 | 0 |
| w walucie sprawozdania | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zapasy | w walucie obcej w tys. | 0 | 0 | 22 107 | 101 |
| w walucie sprawozdania | 0 | 0 | 1 198 | 15 |
Należności z tytułu dostaw i usług | w walucie obcej w tys. | 3 842 | 144 | 37 552 | 8 211 |
| w walucie sprawozdania | 17 671 | 586 | 2 035 | 1 221 |
Należności pozostałe | w walucie obcej w tys. | 112 | 187 | 1 876 | 770 |
| w walucie sprawozdania | 515 | 760 | 102 | 114 |
Krótkoterminowe aktywa finansowe | w walucie obcej w tys. | 0 | 0 | 0 | 0 |
| w walucie sprawozdania | 0 | 0 | 0 | 0 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | w walucie obcej w tys. | 515 | 0 | 21 207 | 1 864 |
| w walucie sprawozdania | 2 368 | 0 | 1 149 | 277 |
Razem aktywa | w walucie obcej w tys. | 4 469 | 331 | 82 742 | 10 946 |
| w walucie sprawozdania | 20 554 | 1 346 | 4 485 | 1 628 |
Wycena pasywów w walucie obcej dla Grupy kapitałowej na 31.12.2021
w tys. zł
Pasywa w walucie obcej | EUR | USD | RUB | UAH | |
Kredyty i pożyczki | w walucie obcej w tys. | 238 | 156 | 0 | 0 |
| w walucie sprawozdania | 1 095 | 632 | 0 | 0 |
Leasing finansowy | w walucie obcej w tys. | 366 | 0 | 0 | 0 |
| w walucie sprawozdania | 1 681 | 0 | 0 | 0 |
Zobowiązania z tyt. dostaw i usług | w walucie obcej w tys. | 1 265 | 482 | 24 105 | 141 |
| w walucie sprawozdania | 5 820 | 1 959 | 1 306 | 21 |
Inne zobowiązania | w walucie obcej w tys. | 140 | 182 | 2 230 | 132 |
| w walucie sprawozdania | 643 | 739 | 121 | 20 |
| w walucie obcej w tys. | 2 009 | 820 | 26 335 | 273 |
Razem Pasywa | w walucie sprawozdania | 9 239 | 3 330 | 1 427 | 41 |
w walucie obcej w tys. | 2 460 | (489) | 56 407 | 10 673 | |
Aktywa – Pasywa | w walucie sprawozdania | 11 315 | (1 984) | 3 057 | 1 587 |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
f)Ryzyko zarządzania kapitałem
Głównym celem zarządzania kapitałem, jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego oraz bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną spółek
i zwiększałyby wartość dla jej akcjonariuszy.
Jednostka dominująca zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych, wprowadza do niej zmiany. W celu skorygowania struktury kapitałowej, spółki mogą wypłacać dywidendę dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje.
Jednostka dominująca monitoruje stan kapitałów, stosując wskaźnik dźwigni, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów powiększonych o zadłużenie netto.
Do zadłużenia netto wlicza się oprocentowane kredyty i pożyczki, zobowiązania handlowe
i inne zobowiązania z wyłączeniem instrumentów pochodnych, pomniejszone o środki pieniężne.
w tys. zł
a)Ryzyko związane z konkurencją
Konkurencja na rynku krajowym i międzynarodowym była, jest i będzie. Relpol jest liderem w produkcji przekaźników na rynku polskim. Natomiast na rynku międzynarodowym istnieje wielu producentów różnych typów przekaźników. Zarówno na rynku polskim jak i międzynarodowym oferowane są produkty różnych firm. W walce konkurencyjnej istotne znaczenie ma cena, jakość, terminy dostaw oraz serwis.
Ryzyko związane z działaniami przedsiębiorstw konkurencyjnych jest duże. Minimalizując ryzyko jednostka wprowadziła procedury dbające o jakość wyrobów i terminowość dostaw. Zadaniem działów handlowych jest stały kontakt z klientem, wsparcie techniczne i wysoki poziom serwisu.
b)Ryzyko uzależnienia się od jednego odbiorcy
Grupa kapitałowa stara się dywersyfikować odbiorców swoich produktów i towarów. Poza kilkoma większymi partnerami handlowymi, pozostałą grupę klientów, stanowi znaczna ilość mniejszych odbiorców rozproszonych po kraju i po Europie. Poza Europę oferta grupy trafia do odbiorców w Azji, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Afryce. Pomimo takiego rozproszenia, udział dwóch największych klientów w skonsolidowanej sprzedaży w 2022 r. wyniósł odpowiednio 16,0% i 13,6%, zatem ewentualne ograniczenie zakupów przez tych odbiorców może mieć wpływ na wyniki grupy kapitałowej. Pozostali klienci nie osiągają 10% udziału w sprzedaży grupy kapitałowej. Zdaniem jednostki dominującej ryzyko to jest umiarkowane ale może wzrosnąć w przypadku problemów klientów na rynku niemieckim.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
c)Ryzyko dotyczące dostaw surowców i materiałów produkcyjnych
Znaczna część surowców i materiałów wykorzystywanych do produkcji pochodzi z importu, co może spowodować zakłócenia w terminowości dostaw i jakości dostarczonego surowca. W ostatnich dwóch latach sytuacja na rynku surowców zaburzona została przez pandemię koronawirusa, a pod koniec lutego 2022 roku również przez wybuch wojny w Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję. Czynniki te podnoszą ryzyko przerwania łańcucha dostaw, wpływają na dostępność surowców i wzrost ich cen.
W procesie produkcji istotna jest jakość materiałów. Dlatego też sprowadzane surowce i materiały poddawane są badaniom jakościowym. Natomiast ich dostawcy poddawani są okresowym ocenom.
Sytuacja na rynku surowców może powodować ryzyko uzależnienia się od dużych dostawców. Grupa zabezpiecza się przed takimi ryzykami poprzez dywersyfikację dostaw materiałów i surowców, wprowadzanie minimum dwóch dostawców dla kluczowych materiałów oraz poprzez zapewnienie odpowiedniego zapasu, niezbędnego dla utrzymania produkcji. W roku 2021 udział żadnego z dostawców nie przekroczył 10% udziału w całkowitych przychodach. Ryzyko związane z sytuacją na rynku surowców jest umiarkowane.
d)Ryzyko powstawania zapasów i utrata ich wartości
Specyfika działalności grupy kapitałowej, różnorodność asortymentu wyrobów i towarów powoduje, że zapasy występują na różnym etapie procesu produkcji. Występują zapasy materiałów i surowców do produkcji, zapasy półfabrykatów oraz zapasy wyrobów gotowych.
Zarządzanie zapasami magazynowymi odbywa się przy wykorzystaniu zintegrowanego systemu informatycznego, w oparciu o spływające zamówienia klienckie, analizy trendów rynkowych, prognozy sprzedaży, analizy warunków, terminów dostaw materiałów i surowców, cykle produkcyjne itp.
Pomimo, że zakupy materiałów i surowców produkcyjnych opierają się na ciągłej analizie planów i struktury sprzedaży, istnieje ryzyko, że część materiałów nie zostanie zużyta do produkcji lub część gotowych wyrobów nie zostanie sprzedana. Sytuacje takie mogą wynikać z ryzyka zaburzenia łańcucha dostaw czy warunków handlowych zakupu surowców i materiałów (np. minimalne partie dostaw lub długie terminy dostaw). Ponadto istnieje ryzyko błędnych analiz i prognoz, jak również niewywiązanie się klienta z odbioru złożonego zamówienia. W przypadku dużych i stałych klientów, zamówienia są ramowe, roczne lub kilkumiesięczne.
Zapasy wyrobów gotowych mogą również powstawać z powodu wstrzymania wysyłki produktów do klienta, w przypadku przeterminowanych płatności lub jego problemów finansowych.
Wyroby, towary i materiały są przechowywane w odpowiednich warunkach, gwarantujących zachowanie parametrów jakościowych. Niemniej jednak, w przypadku długotrwałego przechowywania towarów i materiałów, występuje ryzyko ich zabrudzenia, uszkodzenia lub utraty wartości lub braku możliwości ich sprzedaży (np. specyficzne wykonanie).
Powstające zapasy narażone są na utratę swojej wartości. Zapasy te są likwidowane przy okazji okresowych inwentaryzacji. Odpisy aktualizujące wartość zapasów wpływają na bieżące wyniki grupy kapitałowej.
W celu minimalizacji powstania szkód, zapasy wyrobów, towarów i materiały objęte są ubezpieczeniem od podstawowych ryzyk pożaru, zalania i kradzieży. Ponadto magazyny jednostki dominującej wyposażone są w systemy alarmowe i przeciwpożarowe.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
e)Ryzyko powstania błędów jakościowych wyrobu
Grupa kapitałowa Relpol jako producent ponosi odpowiedzialność za prawidłowe i bezpieczne działanie wyrobów, które wprowadza na rynek. W celu minimalizacji ryzyka wyroby te podlegają rygorystycznej kontroli jakości. W Relpol S.A. projektowanie, wytwarzanie i sprzedaż przekaźników elektromagnetycznych, gniazd do przekaźników, handel podzespołami elektrotechnicznymi odbywa się zgodnie z Zintegrowanym Systemem Zarządzania Jakością, Środowiskiem i Energią, który spełnia wymagania norm PN-EN ISO 9001:2015, PN-EN ISO 14001:2015 oraz PN-EN ISO 50001:2015.
Wszystkie wprowadzane do obrotu wyroby produkowane są zgodnie z obowiązującymi przepisami i poddawane są certyfikacji przez instytucje zewnętrzne. Wyroby grupy posiadają też certyfikaty jakości i bezpieczeństwa obowiązujące w państwach, do których są sprzedawane. Pomimo dbałości o produkt i przestrzeganie środków ostrożności, nie można wykluczyć, że na rynek trafi produkt, który nie będzie spełniał norm jakościowych.
W celu ograniczenia ryzyka związanego z zapłatą odszkodowań za ewentualne szkody wyrządzone przez produkt, grupa wykupuje polisę ubezpieczenia OC za produkt.
Pozostałe ryzyka opisane zostały w Sprawozdaniu z działalności Relpol S.A. i GK Relpol za 2022 rok.
Do zdarzeń o nietypowym charakterze mającym wpływ na osiągnięte lub przyszłe wyniki finansowe grupy należy zaliczyć inwazję wojsk rosyjskich na Ukrainę oraz sytuację związaną z pandemią. Zdarzenia te przyczyniły się do wzrostu inflacji, cen energii, paliw, gazu, stóp procentowych i stwarzają ryzyko pogorszenia sytuacji ekonomiczno-finansowej lub powstania problemów z płynnością u odbiorców produktów grupy, co w efekcie może mieć wpływ na poziom przyszłych przychodów ze sprzedaży i przyszłe wyniki finansowe.
Do innych zdarzeń mających wpływ na obecne i przyszłe wyniki finansowe można zaliczyć prowadzone projekty inwestycyjne polegające na rozwoju nowych produktów.
W lipcu 2020 r. jednostka dominująca rozpoczęła realizację projektu inwestycyjnego pt. „Opracowanie przemysłowych przekaźników bistabilnych oraz przemysłowej technologii ich produkcji” o wartości 31,6 mln zł. Projekt ma być sfinansowany dotacją z NCBiR w wysokości do 12,7 mln zł, środkami własnymi i długoterminowymi kredytami bankowymi. Inwestycja ma być realizowana do końca 2023 r. a jej efektem będzie innowacyjny przekaźnik przemysłowy, który będzie dawał użytkownikom korzyści w postaci obniżenia kosztów energii oraz kosztów elementów wykonawczych używanych w automatyce. W ramach realizacji tej inwestycji jednostka zawarła umowę z AIUT Sp. z o.o. na dostawę i instalację wielomodułowej zautomatyzowanej linii do montażu przekaźników o wartości 2.148 tys. euro netto oraz umowę z MMS Modular Moulding Systems GmbH o wartości 2.651 tys. euro netto, na wykonanie i dostawy urządzeń wraz z oprzyrządowaniem do wykrawania sprężyn i obsad styku, urządzeń do nitowania styków, zgrzewania przewodów, a także do wykonania kompletnego zestawu zwory oraz jej montażu. Innowacyjna i automatyczna technologia
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
produkcji tych wyrobów, wpłynie na przyspieszenie cyklu produkcyjnego, poprawę jakości oraz efektywności produkcji. Realizowane w ramach tego projektu przekaźniki bistabilne są szeroko wykorzystywane jako elementy wykonawcze automatyki do zasilania układów sterowania procesami produkcyjnymi maszyn, urządzeń i robotów.
W marcu 2021 r. jednostka dominująca podpisała też drugą umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na dofinansowanie do projektu „Opracowanie prototypowej technologii do produkcji przekaźników o podwyższonej niezawodności do zastosowania w infrastrukturze krytycznej” w wysokości nie większej niż 3,58 mln zł. Całkowity koszt realizacji tego projektu szacowany był na 7,7 mln zł. Inwestycja ta również będzie realizowana do 31.12.2023 r. Biorąc pod uwagę obecną i przyszłą sytuację rynkową można się spodziewać, że koszty realizacji tych inwestycji będą wyższe niż pierwotnie zakładano. Pierwsze efekty pojawią się w roku 2024.
Nie wystąpiły inne istotne zdarzenia, które nie zostałyby opisane w sprawozdaniu finansowym, informacji dodatkowej lub sprawozdaniu Zarządu z działalności, a które miałyby wpływ na aktywa, zobowiązania, kapitał własny, zysk netto lub przepływy pieniężne.
Rada Nadzorcza Spółki w dniu 15 grudnia 2017 r. podjęła uchwałę o wyborze audytora do przeglądu półrocznego i badania rocznego jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego spółki za lata 2018 i 2019. Rada Nadzorcza wybrała spółkę UHY ECA Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. K z siedzibą w Warszawie, wpisaną na listę firm audytorskich posiadających uprawnienia do badania sprawozdań finansowych pod nr 3115. Następnie w październiku 2019 roku Rada Nadzorcza podjęła uchwałę o przedłużenie współpracy z firmą audytorską i wybrała ją do przeglądu półrocznego i badania rocznego jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego na lata 2020, 2021 i 2022.
Wybór firmy audytorskiej do badania sprawozdania finansowego dokonany został zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami zawodowymi.
Podpisano umowę na przeprowadzenie przeglądu półrocznego jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz na przeprowadzenie badania rocznego jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania na lata 2020, 2021 i 2022. Wynagrodzenie za całą usługę ustalono w wysokości 212.205 zł tj. po 70.735 zł netto za każdy rok sprawozdawczy oraz zwrot kosztów przejazdów, przesyłek, noclegów i diet. Relpol nie korzystał przed rokiem 2018 z usług audytorskich UHY ECA Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. K z siedzibą w Warszawie.
Poza tym Rada Nadzorcza Spółki wybrała firmę audytorską UHY ECA do świadczenia pozostałych usług atestacyjnych związanych z weryfikacją sprawozdania skonsolidowanego za 2022 wg. ESEF oraz oceną sprawozdania o wynagrodzeniach za rok 2022. Wynagrodzenie za te usługi ustalone zostało w wysokości 6.000 zł netto za każdą z nich.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Nazwa spółki | siedziba | przedmiot działalności | charakter powiązania | Udział Relpol S.A. w głosach | data objęcia kontroli/ znacznego wpływu |
Relpol -Altera Sp. z o.o. | Kijów, Ukraina | Handel | zależna | 51,0% | 2004.05.13 |
DP Relpol -Altera Sp. z o.o. | Czerniachów, Ukraina | Produkcja | zależna | 100,0% | 2007.09.06 |
Relpol -Eltim ZAO | Sankt-Petersburg, Rosja | Handel | zależna | 60,0% | 1998.07.09 |
Relpol Elektronik Sp. z o.o.* | Mirostowice, Polska | Produkcja | zależna | 100,0% | 2007.06.27 |
* spółka w trakcie likwidacji
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
w tys. zł
Nazwa podmiotu | Sprzedaż powiązanym | podmiotom | Zakupy od powiązanych | podmiotów | Dywidendy | Należności dostaw | z tytułu i usług | Pozostałe | należności | Zobowiązania dostaw | z tytułu i usług | Pozostałe | zobowiązania | |
31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Relpol-Altera | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
DP Relpol Altera* | 360 | 19 | 6 301 | 7 494 | 571 | 299 | 0 | 0 | 779 | 20 | 1 329 | 1 216 | 0 | 0 |
Relpol M j.v. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Relpol-Eltim* | 260 | 1 360 | 0 | 0 | 0 | 64 | 0 | 421 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Relpol Elektronik* | 0 | 0 | 0 | 2 199 | 0 | 0 | 0 | 0 | 340 | 0 | 0 | 74 | 0 | 0 |
SEA Piaseczno Adam Ambroziak | 49 | 41 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Razem | 669 | 1 420 | 6 301 | 9 693 | 571 | 363 | 0 | 421 | 1 119 | 20 | 1 329 | 1 290 | 0 | 0 |
* Transakcje z podmiotami objętymi konsolidacją tj. DP Relpol Altera, Relpol Elektronik oraz Relpol Eltim za I półrocze 2022 r., w sprawozdaniu skonsolidowanym zostały wyłączone w ramach korekt konsolidacyjnych.
Kwoty nieuregulowanych płatności nie są zabezpieczone i zostaną rozliczone w środkach pieniężnych. Nie udzielono i nie otrzymano żadnych gwarancji. W okresie obrachunkowym nie ujęto kosztów z tytułu należności wątpliwych i zagrożonych wynikających z transakcji ze stronami powiązanymi.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Nie wystąpiły po dniu bilansowym zdarzenia, które byłyby istotne i nie zostałyby opisane w tym sprawozdaniu finansowym.
w zł
Dane za rok 2022 | Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | Świadczenia po okresie zatrudnienia | Świadczenia z tyt. rozwiązania stosunku pracy | Pozostałe świadczenia długoterminowe | Potencjalnie należne świadczenia w kolejnych okresach |
Członkowie Zarządu w tym: | 797 912 | - | - | - | - |
Sławomir Bialik | 31 649 | - | - | ||
Krzysztof Pałgan | 375 822 | - | - | - | - |
Monika Kuriata | 292 841 | - | - | - | - |
Bartłomiej Szydłowski | 97 600 | - | - | - | - |
Członkowie Rady Nadzorczej w tym: | 164 316 | - | - | - | - |
Adam Ambroziak | 27 524 | - | - | - | - |
Piotr Osiński | 27 524 | - | - | - | - |
Agnieszka Trompka | 27 524 | - | - | - | - |
Zbigniew Derdziuk | 54 455 | - | - | - | - |
Ewa Górska | 15 583 | - | - | - | - |
Marcin Madera | 11 706 | - | - | - | - |
Ogółem wynagrodz. władz spółki | 962 228 | - | - | - | - |
w zł
Dane za rok 2021 | Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | Świadczenia po okresie zatrudnienia | Świadczenia z tyt. rozwiązania stosunku pracy | Pozostałe świadczenia długoterminowe | Potencjalnie należne świadczenia w kolejnych okresach |
Członkowie Zarządu w tym: | 1 256 488 | - | - | - | - |
Sławomir Bialik | 658 381 | - | - | - | - |
Krzysztof Pałgan | 598 107 | - | - | - | - |
Członkowie Rady Nadzorczej w tym: | 146 160 | - | - | - | - |
Adam Ambroziak | 24 360 | - | - | - | - |
Piotr Osiński | 24 360 | - | - | - | - |
Agnieszka Trompka | 24 360 | - | - | - | - |
Zbigniew Derdziuk | 48 720 | - | - | - | - |
Marcin Madera | 24 360 | - | - | - | - |
Ogółem wynagrodzenie władz spółki | 1 402 648 | - | - | - | - |
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
W Spółce nie ma wdrożonych żadnych programów motywacyjnych płatnych w akcjach. Nie występują również zobowiązania wynikające z emerytur i świadczeń o podobnym charakterze w stosunku do byłych osób zarządzających i nadzorujących.
Według stanu na dzień 31.12.2022 r. nie było udzielonych pożyczek dla Zarządu, Rady Nadzorczej i członków ich rodzin.
Średni stan zatrudnienia | 2022 | 2021 |
Relpol S.A. | 405 | 393 |
Relpol Eltim | 10 | 11 |
DP Relpol Altera | 271 | 264 |
Relpol Elektronik | 1 | 33 |
Relpol Altera | 1 | 1 |
Ogółem Grupa | 688 | 702 |
Pracownicy w ramach outsorcingu i na umowy cywilnoprawne | 2022 | 2021 |
Outsorcing | 145 | 67 |
Na umowy cywilno-prawne | 8 | 10 |
Z powodu większych potrzeb produkcyjnych, spowodowanych uzupełnieniem mocy produkcyjnych utraconych czasowo w spółce zależnej w Ukrainie, o 78 osób wzrosła ilość osób pracujących w ramach outsorcingu.
Na dzień bilansowy pozycje wyrażone w walutach obcych przeliczono po poniższych kursach.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Sytuacja finansowa spółek zależnych w 2021 i 2022 roku była stabilna. Spółki pomimo różnych trudności i ryzyk, poradziły sobie z rosnącymi kosztami, opóźnieniami w dostawach materiałów i nauczyły się funkcjonować w warunkach wymuszonych przez pandemię a następnie przez wojnę w Ukrainie.
DP Relpol Altera w Ukrainie, w roku 2021 osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 7.523 tys. zł wypracowując 1.106 tys. zł zysku netto. W związku z wybuchem wojny, spółka ta na 2,5 tygodnia wstrzymała swoją działalność. Po czym, w połowie marca ponownie ją wznowiła w ograniczonym zakresie i w miarę możliwości sukcesywnie rozszerzała, biorąc pod uwagę sytuację w regionie i decyzje władz lokalnych. Spółka osiągnęła pełne zdolności produkcyjne i zatrudnia więcej osób niż przed wybuchem wojny. Zdaniem Zarządu spółki ukraińskiej, przy zachowaniu obecnych warunków nie widzi zagrożenia dla kontynuacji działalności. Ryzyko oczywiście istniej i związane jest z nieprzewidywalnością przebiegu zdarzeń wojennych. Po przeliczeniu na PLN, w 2022 r. spółka osiągnęła 6.546 tys. zł przychodów i 199 tys. zł zysku netto. Sprawozdanie finansowe spółki za rok 2022 zostało zbadane przez biegłego rewidenta. Biegły rewident zastrzegł również, że w bilansie spółki o 163 tys. UAH (20 tys. zł) zawyżona została wartość „Pozostałych należności”. W związku z powyższym, w sprawozdaniu skonsolidowanym jednostka dominująca pomniejszyła o 20 tys. zł pozycje „Pozostałych należności” i „Kapitałów własnych” w bilansie oraz „Pozostałych kosztów operacyjnych” w rachunku wyników.
Spółka Relpol Eltim z siedzibą w Sankt Petersburgu osiągnęła w 2022 roku, po przeliczeniu na PLN, przychody ze sprzedaży w wysokości 8.699 tys. zł i poniosła 9 tys. zł straty netto. Z uwagi na wojnę, sankcje gospodarcze ustanowione wobec Rosji oraz inne problemy organizacyjne i logistyczne, Zarząd Relpol S.A. uznał, że utracił nad tą spółką kontrolę.
Spółka Relpol Elektronik od stycznia 2022 r. znajduje się w stanie likwidacji. Działalność spółki przeniesiona została do Relpol S.A.
W ograniczonym zakresie prowadzi działalność spółka Relpol Altera w Ukrainie. Jej głównym źródłem dochodów jest wynajem nieruchomości produkcyjnej. W 2022 r. w przeliczeniu na PLN, osiągnęła ona 68 tys. zł przechodów, ponosząc 14,5 tys. zł straty netto.
W grudniu 2022 r. po trwającym 3 lata procesie likwidacji, spółka Relpol M w Mińsku została wykreślona z rejestru przedsiębiorstw. Likwidacja spółki nie ma wpływu na wyniki finansowe Relpol S.A. ani na wyniki Grupy kapitałowej Relpol. Spółka ta osiągała niewielkie przychody i zyski lub straty. Nie była ona konsolidowana.
Największy wpływ na osiągane przez grupę kapitałową wyniki finansowe, co najmniej
w perspektywie kolejnego roku, będą miały czynniki makroekonomiczne, niezależne od grupy kapitałowej oraz czynniki wewnętrzne.
Wśród czynników zewnętrznych możemy wyróżnić:
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
-przebieg i skutki wojny w Ukrainie,
-skutki sankcji wobec Rosji i Białorusi,
-wysokość i wahania kursów walut,
-koniunktura gospodarcza w kraju i zagranicą,
-kształtowanie się cen na rynku surowców (miedź, srebro, złoto, ropa),
-poziom nakładów na inwestycje w kraju i zagranicą,
-rozwój odnawialnych źródeł energii,
-rozwój branży fotowoltaicznej,
-rozwoju sektora e-mobility,
-skutki pandemii koronawirusa.
Wśród czynników wewnętrznych zależnych od grupy podstawowe znaczenie ma:
-realizacja zaplanowanej sprzedaży,
-realizacja podpisanych kontraktów handlowych,
-obłożenie linii produkcyjnych,
-realizacja projektu przekaźników bistabilnych,
-realizacja projektów przekaźników dla infrastruktury krytycznej,
-dostosowanie poziomu kosztów do aktualnej koniunktury na rynku,
-zwiększenie udziałów rynkowych w oparciu o posiadaną ofertę produktową,
-pozyskanie nowych klientów na obecnych i nowych rynkach zbytu,
-racjonalizacja oferty towarów handlowych,
-pozyskanie nowych klientów na przekaźnik solar do inwerterów solarnych,
-poprawa rentowności wyrobów,
-finalizacja zmian w strukturze grupy kapitałowej.
Wyniki finansowe osiągnięte przez grupę kapitałową w 2021 r. i 2022 roku wskazują, że pandemia, poza czynnikami opisanymi powyżej, nie wywarła istotnego wpływu na jej działalność.
Inwazja Rosji na Ukrainę pod koniec lutego 2022 roku istotnie zmieniła warunki dla prowadzenia działalności w tych krajach. Wybuch wojny oraz sankcje nakładane na Rosję i Białoruś mają ekonomiczny i społeczny wpływ na całą gospodarkę Polski, Europy i świata. Jak głębokie będą skutki tego konfliktu zależeć będzie od wielu czynników, w szczególności od okresu trwania działań zbrojnych i skali zniszczeń.
Wybuch wojny jeszcze bardziej zachwiał łańcuchami dostaw. Na kilka miesięcy pogorszył się dostęp do rynku surowców i materiałów, co spowodowało jeszcze większy wzrost cen surowców. Wzrosły też ceny energii, inflacja, kursy walut, stopy procentowe. Pogorszyła się kondycja finansowa wielu firm co spowodowało opóźnienia w spłacie należności.
Po wybuchu wojny, DP Relpol Altera na okres 2,5 tygodnia całkowicie wstrzymała swoją działalność, po czym ją wznowiła i przez kilka miesięcy prowadziła w ograniczonym zakresie. Spółka respektowała zalecenia władz lokalnych i obowiązującą tam godzinę policyjną.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Jednostka dominująca zidentyfikowała kilka obszarów, na które wojna w Ukrainie miała wpływ. Jednym z nich były zmiany w alokacji montażu wyrobów. W obawie przed utratą możliwości montażu wyrobów w spółce w Ukrainie, Relpol przygotował niezbędne narzędzia, wyposażył stanowiska pracy, zatrudnił i przeszkolił pracowników, i na okres kilku miesięcy uruchomił u siebie montaż niektórych grup produktów, które dotychczas montowane były w Ukrainie. Zakład ukraiński nie ucierpiał w czasie działań wojennych i aktualnie wykorzystuje w pełni swoje możliwości produkcyjne. Należy jednak mieć na uwadze to, że sytuacja w Ukrainie wciąż jest niestabilna, a działalność i transport wyrobów obarczony jest wysokim ryzykiem.
Obszary, na które wojna w Ukrainie miała i ma wpływ:
1.Zmniejszenie przychodów ze sprzedaży z powodu:
całkowite wstrzymanie dostaw do Rosji, Białorusi oraz ograniczenie do Ukrainy.
Wraz z wybuchem wojny i wprowadzeniem sankcji wobec Rosji, Zarząd Spółki wstrzymał dostawy wyrobów na rynek rosyjski i białoruski, w tym do swojej spółki zależnej Relpol Eltim. Produkty, które miały trafić na te rynki przekierowane zostały do innych odbiorców. Z powodu działań wojennych oraz ograniczeń z tym występujących, na okres kilku tygodni wstrzymane a następnie ograniczone zostały dostawy na rynek ukraiński.
opóźnienia w dostawach produktów,
Z powodu okresowego zmniejszenia mocy produkcyjnych w ukraińskiej spółce, wystąpiły okresowe opóźnienia niektórych dostaw do klientów końcowych. Odbudowa potencjału wytwórczego pozwoliła na nadrobienie tych opóźnień.
2.Wzrost kosztów działalności.
Szereg działań podejmowanych w celu utrzymania poziomu produkcji i sprzedaży odpowiadającym popytowi, w szczególności uruchomienia w siedzibie Spółki dodatkowego montażu grup produktów montowanych dotychczas w Ukrainie a także dalszy wzrost kosztów surowców, materiałów, energii, wynagrodzeń, inflacji i stóp procentowych wpłynęły na wzrost kosztów działalności grupy.
3.Spadek marży i zysku netto.
Spadek sprzedaży oraz wzrost kosztów działalności, z powodów o których mowa powyżej, wpłynęły na spadek marży i zysku netto. W celu utrzymania pożądanego poziomu marż, wprowadzono działania optymalizacyjne oraz podniesiono ceny produktów.
4.Wzrost ryzyka prowadzenia działalności w Ukrainie.
Prowadzenie działalności w kraju objętym działaniami wojennymi wiąże się z podwyższonym ryzykiem. Ryzyko to może dotyczyć utraty możliwości prowadzenia tam działalności, utraty aktywów, zaburzenia lub przerwania łańcucha dostaw, problemów transportowych, problemów z ubezpieczeniem towaru w transporcie itd.
5.Odpis na utratę aktywów.
W związku z wybuchem wojny w Ukrainie, w bilansie na dzień 31.12.2021 r. wprowadzono odpis z tytułu utraty aktywów finansowych (udziałów) w spółce Relpol Altera i Relpol M, w wysokości ogółem 376 tys. zł. A w sprawozdaniu za rok 2022
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
dokonano odpisu aktualizującego wartość aktywów w spółce Relpol Eltim w Rosji, w wysokości 2.741 tys. zł, które zmniejszyły skonsolidowany wynik netto roku 2022.
Z perspektywy roku należy stwierdzić, że grupa bardzo dobrze poradziła sobie z utrzymaniem potencjału wytwórczego, ciągłością realizacji dostaw oraz zbilansowaniem wyższych kosztów produkcji spowodowanych wojną, reorganizacją miejsc produkcji, inflacją i kryzysem energetycznym.
Jednostka dominująca utrzymała w planie wydatki na inwestycje związane z realizacją projektów badawczo-rozwojowych, podnoszących potencjał wytwórczy w obszarze przekaźników miniaturowych oraz wydatki niezbędne do utrzymania infrastruktury i parku maszynowego. Ograniczono natomiast wydatki, które bez wpływu na funkcjonowanie i rozwój Spółki, mogą być zrealizowane w terminie późniejszym.
Działania wojenne wciąż trwają, co powoduje że, sytuacja w Ukrainie jest niestabilna i obarczona wysokim ryzykiem. Zarząd Relpol S.A. jest w stałym kontakcie z dyrekcją spółki zależnej, na bieżąco monitoruje sytuację i podejmuje stosowne decyzje.
Aktualnie spółki w Rosji i Ukrainie prowadzą swoją działalność, i na dzień sporządzenia tego raportu, przy założeniu, że działalność ta będzie mogła być kontynuowana i nie zaistnieją żadne nieprzewidziane zdarzenia, można ocenić, że żadnej z nich nie grozi utrata płynności.
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości wobec zagadnień podanych poniżej, największe znaczenie oprócz szacunków księgowych, miał profesjonalny osąd kierownictwa. Pomimo, że przyjęte założenia i szacunki opierają się na najlepszej wiedzy kierownictwa Grupy kapitałowej na temat bieżącej działalności i przyszłych zdarzeń, to i tak mogą się one różnić od rzeczywiście uzyskanych wyników. Grupa kapitałowa podczas sporządzania sprawozdania finansowego dokonuje pewnych szacunków i przyjmuje założenia, które bezpośrednio mają wpływ zarówno na sprawozdanie finansowe, jak i na ujętą w nim informację uzupełniającą. Szacunki i założenia, które przyjmuje Grupa kapitałowa do wykazywania wartości aktywów i zobowiązań oraz przychodów i kosztów dokonywane są przy wykorzystaniu danych historycznych oraz innych czynników, które są dostępne oraz uznawane za właściwe w danych okolicznościach.
Założenia, co do przyszłości oraz dostępne dane służą do szacowania wartości bilansowych aktywów i zobowiązań, których nie można jednocześnie określić przy wykorzystaniu innych źródeł. Przy dokonywaniu szacunków Grupa kapitałowa uwzględnia przyczyny oraz źródła niepewności, które są przewidywane na koniec okresu sprawozdawczego. Wyniki rzeczywiste mogą się różnić od wartości szacunkowych.
Dokonywane prze Grupę kapitałową szacunki i założenia są poddawane bieżącym przeglądom. Korekty szacunków są rozpoznawane w tym okresie, w którym dokonano zmiany szacunków, jeżeli korekty dotyczą tylko tego danego okresu. Natomiast, jeżeli korekty wpływają zarówno
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
na okres, w którym dokonano zmiany, jak i na przyszłe okresy są one rozpoznawane w okresie, w którym dokonano zmiany oraz w okresach przyszłych.
Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym, dla których Grupa kapitałowa dokonuje oszacowań:
Grupa kapitałowa dokonuje corocznej weryfikacji wartości końcowej, metody amortyzacji oraz okresów użytkowania środków trwałych podlegających amortyzacji uwzględniając następujące przesłanki:
- oczekiwane zużycie fizyczne szacowane w oparciu o dotychczasowe przeciętne okresy użytkowania, odzwierciedlające tempo zużycia fizycznego, intensywność wykorzystania, itp.,
- utrata przydatności z przyczyn technologicznych lub rynkowych,
- prawne i inne ograniczenia dotyczące wykorzystania składnika aktywów,
- oczekiwane wykorzystanie składnika aktywów oceniane na podstawie oczekiwanej zdolności produkcyjnej lub wielkości produkcji,
- inne okoliczności mające wpływ na okres użytkowania tego rodzaju aktywów.
Zarząd ocenia, iż okresy użytkowania aktywów przyjęte przez Grupę kapitałową dla celów amortyzacji odzwierciedlają oczekiwany okres przynoszenia korzyści ekonomicznych przez te aktywa w przyszłości.
W przypadku zmiany długości okresu użytkowania o +/- 10 lat dla składników majątkowych podlegających amortyzacji, z grupy budynków i budowli, wpływ na wynik finansowy wyniósłby na dzień 31.12.2021 odpowiednio: zmniejszenie amortyzacji o 509 tys. zł lub zwiększenie kosztów amortyzacji o 913 tys. zł (na dzień 31.12.2021 było to zmniejszenie kosztów amortyzacji o 99 tys. zł lub zwiększenie o 198 tys. zł).
Grupa kapitałowa występuje jako strona umów leasingu. Każda z podpisanych umów leasingu analizowana jest pod kątem ryzyka i korzyści wynikających z tytułu korzystania z aktywów nabytych w ramach umowy i w zależności od jej oceny zgodnie z wymogami MSSF zostaje sklasyfikowana jako umowa leasingu operacyjnego lub finansowego Wartość podpisanych umów leasingowych na dzień 31.12.2022 wyniosła 3. 690 tys. zł, a na 31.12.2021 była to kwota 3.473 tys. zł. Jednostka korzysta z uproszczeń przewidzianych w par. 6 MSSF 16, zgodnie z którymi nie ujawnia w aktywach umów krótkoterminowych (w tym umów zawartych na czas nieokreślony z okresem wypowiedzenia poniżej 12 m-cy) oraz umów o niskiej wartości.
Aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego Grupa kapitałowa wycenia przy zastosowaniu stawek podatkowych, które według dostępnych informacji będą stosowane na moment zrealizowania aktywów lub zobowiązań, przyjmując za podstawę przepisy podatkowe, które obowiązywały prawnie lub faktycznie na koniec okresu sprawozdawczego. Wartość aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego na dzień
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
31.12.2022 wynosiła 1.858 tys. zł (na 31.12.2021 była to wartość 1.808 tys. zł), rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego na dzień 31.12.2021 roku wynosiła 2.984 tys. zł, a na 31.12.2020 było to kwota 3.111 tys. zł. Aktywa i rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wykazywane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w wartości netto tj. rezerwa pomniejszona o aktywa.
Rezerwa na odprawy emerytalne i rentowe tworzona jest odrębnie dla każdego pracownika przez niezależnego aktuariusza. Podstawę do wyznaczania wartości rezerw na świadczenia pracownicze stanowią regulacje wewnętrzne. Wycena rezerw na świadczenia pracownicze dokonywana jest z zastosowaniem technik i założeń aktuarialnych, i ich wartość na dzień 31.12.2022 roku wynosiła 1.914 tys. zł a na 31.12.2021 roku 1.771 tys. zł.
Znaczące założenia aktuarialne przyjęte przy obliczaniu zobowiązania z tytułu określonych świadczeń obejmują stopę dyskonta 6,70% oraz prognozowany wzrost wynagrodzeń 10,0%. Niżej przedstawione analizy wrażliwości opracowano na podstawie prawdopodobnych zmian odpowiednich założeń występujących na koniec bieżącego okresu sprawozdawczego, przy pozostałych założeniach niezmienionych:
- przy zmianie stopy dyskonta o 0,50 punktu procentowego wyższej (poniższej) zobowiązanie z tytułu określonych świadczeń zmniejszy się o 37 tys. zł (wzrośnie o 39 tys. zł),
- przy wzroście (spadku) wynagrodzeń o 1,00 punktu procentowego zobowiązanie z tytułu określonych świadczeń wzrośnie o 89 tys. (zmniejszy się o 83 tys. zł).
Wartości niematerialne obejmują koszty prac rozwojowych, licencje i oprogramowanie komputerów.
Koszty prac rozwojowych obejmują zarówno nakłady poniesione na nowe projekty rozwojowe, które spełniają kryteria uznania ich za składnik aktywów, jak
i zakończone prace rozwojowe. Ujęcie prac rozwojowych jako wartości niematerialne następuje wtedy gdy uprawdopodobnione jest powodzenie projektu i ewidencjonowane są według rzeczywistego technicznego kosztu wytworzenia. Inne koszty prac rozwojowych oraz koszty badań nie kwalifikujące się do aktywowania w wartościach niematerialnych ujmowane są jako koszty danego okresu, w momencie ich poniesienia. Koszty prac rozwojowych uprzednio ujęte w rachunku zysków i strat nie mogą być ujęte jako aktywa w późniejszym okresie.
Wszystkie aktywowane nakłady są następnie amortyzowane przez okres, przez jaki oczekuje się, iż będą generować przychód, rozpoczynając od momentu wdrożenia danego projektu.
W znaczącej większości koszty zakończonych prac rozwojowych umarzane są przez 5 lat.
Wycena oprogramowania komputerowego, które prawdopodobnie będzie generować korzyści ekonomiczne przewyższające koszty przez okres dłuższy niż rok, następuje wg cen
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
nabycia a okres umarzania dla oprogramowania, którego wartość nie wpływa istotnie na sprawozdanie finansowe wynosi 2 lata.
Prawo do licencji pakietu instalacyjnego systemu SAP ERP i prawo do licencji programu płacowo-kadrowego amortyzowane jest w ciągu 5-10 lat.
Pozostałe wartości niematerialne umarzane są również w okresie od 5 do 10 lat.
Wartości niematerialne wykazywane są w wartości netto pomniejszonej o skumulowaną amortyzację i odpisy aktualizujące z tytułu trwałej utraty wartości.
Podstawę dokonywania odpisów umorzeniowych stanowi plan amortyzacji. Amortyzacja dokonywana jest metodą liniową. Nie później niż na koniec roku sprawozdawczego stosowane stawki amortyzacyjne podlegają weryfikacji i w razie stwierdzenia potrzeby dokonania korekty stosowanych stawek przeprowadza się ją w roku następnym. Jeżeli w wyniku weryfikacji wartości niematerialnych przeprowadzonej na każdy dzień bilansowy stwierdzono trwałą utratę wartości dokonuje się odpisów aktualizujących w ciężar straty.
W przypadku stwierdzenia ustania przyczyn odpisów aktualizujących dokonuje się ich odwrócenia i zwiększa zysk.
Rzeczowe aktywa trwałe obejmują środki trwałe, które przeznaczone są do realizacji działalności statutowych Grupy kapitałowej i zgodnie z oczekiwaniami będą wykorzystywane przez czas dłuższy niż jeden rok. Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia powiększoną o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania.
W przypadkach, kiedy poniesione wydatki powodują, że wartość użytkowa środka trwałego po zakończeniu ulepszenia przewyższa wartość użytkową posiadaną przy przyjęciu do używania, wydatki te są kapitalizowane w wartości odpowiedniego środka trwałego. Grupa kapitałowa dotychczas nie aktywowała szacowanych kosztów demontażu i usunięcia składnika środków trwałych ze względu na ich nieistotność.
Środki trwałe są amortyzowane przez określony z góry okres ekonomicznego używania.
W momencie likwidacji lub sprzedaży środków trwałych, wartość początkowa tych środków oraz dotychczasowe umorzenie są wyksięgowywane, a wynik likwidacji lub sprzedaży jest odnoszony w ciężar rachunku zysków i strat.
Rzeczowe aktywa trwale są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonego o skumulowana amortyzację i odpisy aktualizujące z tyt. trwałej utraty wartości.
Rzeczowe aktywa trwałe amortyzowane są metodą liniową.
Stosowane okresy amortyzacji dla środków trwałych są następujące:
Budynki 40 lat
Budowle10-25 lat
Maszyny i urządzenia z grupy 3-6, 82-20 lat
Środki transportu2-10 lat
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Środki trwałe o wartości, których nie wpływa istotnie na sprawozdanie finansowe oraz okresie użytkowania powyżej 1 roku podlegają odpisaniu jednorazowo w koszty, w miesiącu następnym po miesiącu przyjęcia ich do użytkowania.
Do celów bilansowych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się drogą systematycznego planowego rozłożenia wartości początkowej środków trwałych na okres ich ekonomicznej użyteczności. Relpol wprowadził procedurę corocznej weryfikacji stawek amortyzacyjnych w kontekście okresu ekonomicznej użyteczności.
Przy określaniu okresu dalszego użytkowania środków trwałych uwzględnia się:
- liczbę zmian, na których pracuje środek trwały,
- tempo postępu techniczno – ekonomicznego,
- poniesione nakłady na remont i modernizację urządzeń,
- plan zakupów inwestycyjnych.
Odstąpiono od uwzględniania wartości rezydualnej przy ustalaniu stawek amortyzacyjnych, gdyż po dokonaniu weryfikacji ustalono, że jest ona nieznaczna (bliska zeru).
Inwestycje rozpoczęte dotyczą środków trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia. Inwestycje rozpoczęte nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania.
W przypadku stwierdzenia trwałej utraty wartości środków trwałych, wartości niematerialnych, środków trwałych w budowie, dokonuje się odpisów aktualizujących ich wartość.
Koszty finansowania zewnętrznego, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów, są częścią ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika aktywów. Pozostałe koszty finansowania zewnętrznego są ujmowane jako koszt bieżącego okresu.
Udziały długoterminowe w jednostkach podporządkowanych wykazywane są według ceny nabycia z uwzględnieniem trwałej utraty wartości.
Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe obejmują rozliczenia międzyokresowe, których okres rozliczenia rat kosztów przekracza 12 miesięcy.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Zapasy rzeczowych składników majątku obrotowego obejmują: materiały, produkcję w toku, produkty gotowe i towary.
1.Zapasy materiałów wyceniane są wg średniej ważonej ceny nabycia a w przypadku importu, ceny zakupu powiększa się o obciążenia, o charakterze publiczno-prawnym. Cena nabycia składa się z ceny zakupu i kosztów zakupu, które dolicza się w momencie zakupu materiałów bezpośrednio do ceny zakupu. Średnioważona cena nabycia ulega zmianie przy kolejnych zakupach i wyliczana jest jako średnia ważona z zapasu istniejącego i nowo dokonanych zakupów.
2.Towary wyceniane są również wg średniej ważonej ruchomej ceny nabycia. Zasady ustalania ceny są identyczne jak przy zapasach materiałów.
3.Produkcja w toku została wyceniona wg rzeczywistego technicznego kosztu wytworzenia
z uwzględnieniem stopnia przetworzenia produktu w toku.
4.Wyroby gotowe zostały wycenione według technicznego kosztu wytworzenia
z uwzględnieniem części stałych kosztów pośrednich produkcji, odpowiadają przeciętnemu poziomowi wykorzystania zdolności produkcyjnych. Na dzień bilansowy produkty gotowe wyceniane są wg rzeczywistego technicznego kosztu wytworzenia nie wyższego od ich cen sprzedaży netto.
Należności krótkoterminowe są to wszystkie należności z tytułu dostaw i usług niezależnie od umownego terminu wymagalności oraz z pozostałych tytułów, wymagalnych w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego. Należności, których wymagalności jest powyżej 12 miesięcy od dnia bilansowego zaliczane są do aktywów trwałych.
Należności wykazywane są w wartości netto tj. pomniejszonej o odpisy aktualizujące ich wartość. Należności wycenione są w kwocie wymagającej zapłaty łącznie z odsetkami za zwłokę, w przypadku jeżeli wartość dyskonta nie jest istotna.
Należności podlegają aktualizacji wyceny poprzez tworzenie odpisów aktualizujących, przy czym odpisy te tworzone są z uwzględnieniem stopnia ryzyka oraz z oceną stopnia prawdopodobieństwa zapłaty należności na podstawie analizy danych historycznych dotyczących ściągalności należności bądź na podstawie struktur wiekowych sald należności.
Odpis aktualizujący wartość należności ujmowany jest ciężar przychodów lub kosztów.
Transakcje wyrażone w walucie obcej ujmuje się w polskich złotych na dzień ich przeprowadzenia po średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania transakcji gospodarczej, chyba że w innym wiążącym jednostkę dokumencie ustalony został inny kurs.
Zrealizowane różnice kursowe powstałe pomiędzy dniem zaksięgowania i rozliczenia transakcji zaliczane są odpowiednio do przychodów lub kosztów danego okresu.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Środki pieniężne obejmują gotówkę w kasie, środki na rachunkach bankowych oraz inne aktywa pieniężne z terminem wykupu do 3 miesięcy. Środki pieniężne wycenione zostały wg wartości nominalnej. Środki pieniężne na rachunkach wykazywane są łącznie z odsetkami.
Rozliczenia międzyokresowe obejmują czynne rozliczenia międzyokresowe, których okres rozliczenia rat kosztów nastąpi w okresie 12 miesięcy.
- odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych nie przekazany na rachunek bankowy,
- koszty prenumeraty dotyczące następnego roku obrachunkowego,
- koszty ubezpieczeń i inne dotyczące następnego roku obrachunkowego.
Kapitały wykazywane są w księgach z podziałem na ich rodzaje zgodnie ze Statutem jednostki dominującej oraz wpisem w Krajowym Rejestrze Sądowym:
- kapitał akcyjny wykazywany jest w wysokości zgodnej ze Statutem jednostki dominujące oraz wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego w wartości nominalnej,
- kapitał zapasowy jest tworzony zgodnie ze Statutem jednostki dominującej na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia,
- kapitał rezerwowy z aktualizacji wyceny stanowi różnicę pomiędzy wartością netto środków trwałych przed i po aktualizacji dokonywanej na podstawie stosownych przepisów oraz nadwyżkę z przeszacowania,
- akcje własne nabyte w celu umorzenia,
Różnice z ustawowych aktualizacji wyceny w momencie rozchodu lub likwidacji środka trwałego przenoszone są na kapitał zapasowy.
Zobowiązania długoterminowe obejmują zobowiązania, z wyjątkiem zobowiązań z tytułu dostaw i usług, których termin płatności przypada później niż rok od dnia bilansowego.
Zobowiązania te wykazywane są wg zamortyzowanego kosztu. W przypadku jeżeli wartość dyskonta jest nieistotna zobowiązania ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty na dzień bilansowy.
Zobowiązania krótkoterminowe zarówno krajowe jak i zagraniczne, wykazane zostały na dzień bilansowy w kwocie wymagającej zapłaty jeżeli wartość dyskonta jest nieistotna.
Transakcje wyrażone w walucie obcej ujmuje się w polskich złotych na dzień ich przeprowadzenia po średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania transakcji gospodarczej, chyba że w innym wiążącym jednostkę dokumencie ustalony został inny kurs.
Zrealizowane różnice kursowe powstałe pomiędzy dniem zaksięgowania i rozliczenia transakcji zaliczane są odpowiednio do przychodów lub kosztów danego okresu.
Rezerwy na zobowiązania wycenia się w uzasadnionej, wiarygodnie oszacowanej wartości. Rezerwy tworzone są w przypadku, kiedy w następstwie przeszłych zdarzeń powstaje obecne, możliwe do oszacowania zobowiązanie, które w przyszłości może prawdopodobnie spowodować wypływ środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne. Wysokość utworzonych rezerw jest weryfikowana na dzień bilansowy w celu skorygowania do wysokości szacunków zgodnych ze stanem wiedzy na ten dzień.
Stan rezerw na dzień bilansowy obejmuje:
- rezerwy na prawdopodobne zobowiązania,
- rezerwy na odprawy emerytalne,
- rezerwy na niewykorzystane urlopy wypoczynkowe,
Zobowiązania finansowe z tytułu kredytów, pożyczek wyceniane są w momencie ich początkowego ujęcia w księgach w wartości godziwej, następnie wyceniane są w zamortyzowanym koszcie.
Środki trwałe używane na podstawie umów leasingu finansowego, które przenoszą na Grupę kapitałową zasadniczo wszystkie korzyści i ryzyka związane z posiadaniem aktywów, są wykazywane w bilansie wg wartości godziwej przedmiotu leasingu lub w kwotach równych wartości bieżącej minimalnych opłat leasingowych, jeśli jest ona niższa od wartości godziwej. Przyjęte okresy użytkowania wynikają z ustalonych okresów ekonomicznej użyteczności. Opłaty leasingowe rozdzielane są pomiędzy koszty finansowe i zmniejszenie niespłaconego salda zobowiązania. Koszty finansowe są księgowane bezpośrednio w rachunek zysków i strat.
Pracownicy mają prawo do odpraw emerytalno-rentowych. Odprawy emerytalno-rentowe są wypłacane jednorazowo przy odejściu na emeryturę lub rentę zgodnie z zasadami wynagradzania, przy czym wysokość świadczeń w obu przypadkach zależy od wysokości średniego wynagrodzenia za okres przepracowany w Grupę kapitałową oraz od najniższego krajowego wynagrodzenia za okres przepracowany poza Grupą kapitałową i stażu pracy. Rezerwa na długoterminowe odprawy emerytalne wyceniane są według wartości bieżącej przyszłego zobowiązania metodami aktuarialnymi.
Zmiana wartości rezerw na świadczenia pracownicze odnoszona jest w przychody i koszty okresu, za wyjątkiem zysków i strat aktuarialnych, które są odnoszone w inne całkowite dochody.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Ponadto Grupa kapitałowa tworzy również rezerwę na nie wykorzystane urlopy wypoczynkowe, które są traktowane jako krótkoterminowa, kumulowana płatna nieobecność i zostanie zgodnie z przewidywaniami zapłacona.
Kalkulacja podatku dochodowego jest oparta na zysku danego okresu i uwzględnia podatek odroczony. Podatek odroczony jest ustalony metodą zobowiązań. Według tej metody spodziewane efekty podatkowe różnic przejściowych są ustalane na podstawie obowiązujących w danym roku stawek podatkowych i wykazywane jako rezerwy na podatek odroczony lub aktywa reprezentujące przyszłe zmniejszenia podatku dochodowego. Różnice przejściowe są zdefiniowane jako różnice pomiędzy podatkową i bilansową wyceną aktywów i pasywów. Aktywa i rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wykazywane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w wartości netto tj. rezerwa pomniejszona o aktywa.
Wykazywana w rachunku zysków i strat część odroczona stanowi różnicę pomiędzy stanem rezerw i aktywów z tytułu podatku dochodowego odroczonego na koniec i na początek okresu.
Rezerwy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego dotyczące zdarzeń rozliczanych z kapitałem własnym lub innymi całkowitymi dochodami odnosi się na kapitał własny lub inne całkowite dochody.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego tworzy się po ustaleniu prawdopodobieństwa osiągnięcia w przyszłości dochodu do opodatkowania wystarczającego do zrealizowania składników aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Rezerwę na odroczony podatek dochodowy tworzy się wobec istnienia dodatnich różnic przejściowych, które w przyszłości spowodują zwiększenie podstawy obliczenia podatku dochodowego.
Od 1 stycznia 2018 roku Grupa kapitałowa klasyfikuje instrumenty zgodnie z przyjętym modelem biznesowym do następujących kategorii wyceny:
- wyceniane według zamortyzowanego kosztu. Są to instrumenty dłużne utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów pieniężnych, które obejmują wyłącznie spłaty kapitału i odsetek (spełniają test SPPI). Do tej kategorii zalicza aktywa finansowe, które spełniają test SPPI w postaci udzielonych pożyczek, należności handlowych, środków pieniężnych oraz zobowiązania handlowe i kredyty bankowe oraz zobowiązania z tytułu leasingu.
-
- wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody. W tej sytuacji zmiany wartości godziwej nie podlegają reklasyfikacji do wyniku finansowego i w momencie zaprzestania ujmowania w księgach tych inwestycji nie zostaną ujęte w wyniku finansowym.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Wg MSR 39 Grupa na każdy dzień bilansowy oceniała, czy istnieją obiektywne przesłanki utraty wartości składnika aktywów finansowych lub grupy aktywów finansowych.
MSSF 9 wprowadza nowe podejście do szacowania utraty wartości aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu bazujące na kalkulacji oczekiwanych strat kredytowych skutkującej rozpoznaniem odpisu z tytułu utraty wartości aktywów już od momentu ich początkowego ujęcia. Odpis na oczekiwane straty kredytowe w przypadku instrumentów finansowych wycenianych metodą zamortyzowanego kosztu oraz w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat ujmowane są w rachunku zysków i strat.
W przypadku instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody:
- zmiany wartości godziwej ujmowane są w innych całkowitych dochodach;
- odpisy z tytułu utraty wartości oraz zyski i straty z tytułu różnic kursowych ujmowane są w rachunku zysków i strat.
Testy na utratę wartości aktywów
Na dzień bilansowy Zarząd jednostki dominującej przeprowadził procedurę oceny istnienia przesłanek świadczących o możliwości utraty wartości (zgodnie z MSR 36 Utrata wartości aktywów par.8).
Oceniając istnienie przesłanek świadczących o możliwości utraty wartości któregoś ze składników aktywów, zarząd emitenta dokonał analizy co najmniej następujących przesłanek:
Przesłanki pochodzące z zewnętrznych źródeł informacji
Istnieją obserwowalne przesłanki, że wartość rynkowa składnika aktywów spadła w danym okresie znacznie bardziej niż oczekiwano by wraz z upływem czasu lub w związku z normalnym użyciem,
-w ciągu okresu nastąpiły lub nastąpią w niedalekiej przyszłości znaczące i niekorzystne dla jednostki zmiany o charakterze technologicznym, rynkowym, gospodarczym lub prawnym w otoczeniu, w którym jednostka prowadzi działalność, lub też na rynkach, na które dany składnik aktywów jest przeznaczony,
-w ciągu okresu nastąpił wzrost rynkowych stóp procentowych lub innych rynkowych stóp zwrotu z inwestycji i prawdopodobne jest, że wzrost ten wpłynie na stopę dyskontową stosowaną do wyliczenia wartości użytkowej danego składnika aktywów i istotnie obniży wartość odzyskiwalną składnika aktywów,
-wartość bilansowa aktywów netto jednostki sporządzającej sprawozdanie finansowe jest wyższa od wartości ich rynkowej kapitalizacji.
Przesłanki pochodzące z wewnętrznych źródeł informacji
Dostępne są dowody na to, że nastąpiła utrata przydatności danego składnika aktywów lub jego fizyczne uszkodzenie,
-w ciągu okresu nastąpiły lub też prawdopodobne jest, że w niedalekiej przyszłości nastąpią znaczące i niekorzystne dla jednostki zmiany dotyczące zakresu lub sposobu, w jaki dany składnik aktywów jest aktualnie użytkowany, lub, zgodnie z oczekiwaniami, będzie użytkowany. Do takich zmian zalicza się niewykorzystywanie składnika aktywów, plany zaniechania działalności lub restrukturyzacji działalności, do której dany składnik należy, lub
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
plany zbycia tego składnika aktywów przed uprzednio przewidzianym terminem oraz ponowna ocena okresu użytkowania danego składnika aktywów z nieokreślonego na okres określony.
Bez względu na to, czy istnieją przesłanki, które wskazują, iż nastąpiła utrata wartości, jednostka jest także zobowiązana do:
Przeprowadzania corocznie testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości składnika wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania lub składnika wartości niematerialnych, który nie jest jeszcze dostępny do użytkowania, poprzez porównanie jego wartości bilansowej z wartością odzyskiwalną. Powyższy test sprawdzający może zostać przeprowadzony w dowolnym terminie w ciągu okresu rocznego, pod warunkiem że jest on przeprowadzany każdego roku w tym samym terminie. Różne składniki wartości niematerialnych mogą być poddawane testom na utratę wartości w różnych terminach. Jednakże jeżeli taki składnik wartości niematerialnych został wstępnie ujęty w ciągu bieżącego okresu rocznego, składnik ten poddaje się testowi sprawdzającemu, czy nie nastąpiła utrata jego wartości przed końcem bieżącego okresu rocznego.
Przez ośrodek wypracowujący korzyści ekonomiczne jednostka na potrzeby przeprowadzanego testu uważa aktywa jednostki generujące przepływy pieniężne; związane bezpośrednio z wytwarzaniem produktów do których można przypisać prace rozwojowe oraz prace rozwojowe w trakcie realizacji. Jednostka szacując wartość odzyskiwalną bierze pod uwagę przyszłe przepływy pieniężne generowane przez poszczególne produkty (wyroby).
Na potrzeby oceny oszacowania wartości aktywów emitent przyjął zbiór aktywów jednostki nadrzędnej netto, tj. po pomniejszeniu ich wartości o zobowiązania powiązane, wypracowujące środki pieniężne na dzień 31.12.2022, o wartości 97.813 tys. zł.
Dla potrzeb oceny utraty wartości wartość użytkową ustalono jako bieżącą, szacunkową wartość przyszłych przepływów pieniężnych, których uzyskania oczekuje się z tytułu dalszego użytkowania składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne i uwzględniono:
a) szacunkową prognozę przyszłych przepływów pieniężnych, które, zgodnie z oczekiwaniami, jednostka może uzyskać z tytułu sprzedaży przekaźników wraz z akcesoriami; prognoza została zdyskontowana stopą WACC,
b) oczekiwania dotyczące ewentualnych zmian kwot lub terminów wystąpienia powyższych przyszłych przepływów pieniężnych (ryzyko nie spełnienia prognoz Spółki),
c) wartość pieniądza w czasie odzwierciedlona przez bieżącą stopę rynkową wolną od ryzyka,
d) premię za ryzyko rynkowe,
Aby zgodnie z MSR 36 ujawnić użytą do dyskontowania stopę przed opodatkowaniem przeprowadzono symulację przy jakiej stopie wartość użytkowa jest taka sama zakładając dyskontowanie przepływów przed opodatkowaniem.
Jednostka dominująca przeprowadziła testy na utratę wartości przyjmując następujące założenia:
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
1.Jednostka dominująca będzie kontynuowała działalność w niezmienionym istotnie zakresie z wykorzystaniem obecnych aktywów.
2.Przepływy pieniężne przyjęte na podstawie wiarygodnych szacunków Zarządu RELPOL S.A. akceptowanych przez Radę Nadzorczą Spółki.
3.Nakłady inwestycyjne w okresie prognozy przyjęte na podstawie budżetu inwestycyjnego Spółki i planów Zarządu uzgodnionych z Radą Nadzorczą Spółki na okres 3 lat
4.Stopa dyskontowa skalkulowana na poziomie 10,71%, przy przyjęciu aktualnych parametrów makroekonomicznych oraz branżowych dla Spółki.
W wyniku przeprowadzonego testu na utratę wartości aktywów Spółki oszacowana wartość aktywów była na poziomie 102.903 tys. zł, tj. wyższym niż wartość bilansowa aktywów, co zgodnie z MSR 36 par. 8 - nie dało podstaw do dokonania odpisu z tytułu utraty wartości.
Zgodnie z MSSF 9 Grupa kapitałowa kwalifikuje do zobowiązania finansowe wg następujących kategorii:
- wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
- wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Grupa kapitałowa klasyfikuje wszystkie zobowiązania finansowe jako wyceniane po początkowym ujęciu w zamortyzowanym koszcie, z wyjątkiem:
- zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy;
- zobowiązań finansowych powstałych w wyniku przeniesienia składnika aktywów finansowych, który nie kwalifikuje się do zaprzestania ujmowania;
- umów gwarancji finansowych;
- zobowiązań do udzielenia pożyczki oprocentowanej poniżej rynkowej stopy procentowej;
- warunkowej zapłaty ujętej przez jednostkę przejmującą w ramach połączenia jednostek.
Do zobowiązań finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie Grupa kapitałowa zalicza zobowiązania z tytułu dostaw i usług, zobowiązania z tytułu leasingu finansowego oraz kredyty i pożyczki.
Zobowiązania finansowe wyceniane są na moment początkowego ujęcia według wartości godziwej przez wynik finansowy, gdy prowadzi to do uzyskania bardziej przydatnych informacji poprzez:
- eliminowanie lub zmniejszanie znacząco niespójności w zakresie wyceny lub ujmowania – określane jako „niedopasowanie księgowe”;
- ocenianie sposobu zarządzania grupą zobowiązań finansowych bądź aktywów finansowych i zobowiązań finansowych w oparciu o wartość godziwą, zgodnie z udokumentowaną strategią zarządzania ryzykiem lub strategią inwestycyjną.
Grupa kapitałowa prezentuje zysk lub stratę na zobowiązaniu finansowym, które są wyznaczone jako wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, w następujący sposób:
1. kwota zmiany wartości godziwej zobowiązania finansowego przypisywana do zmian ryzyka kredytowego związanego z tym zobowiązaniem jest prezentowana w innych całkowitych dochodach oraz
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
2. pozostała kwota zmiany wartości godziwej zobowiązania jest prezentowana w wyniku finansowym.
Jeżeli opisane w pkt 1. traktowanie skutków zmian ryzyka kredytowego związanego z tym zobowiązaniem doprowadziłoby do powstania lub powiększenia niedopasowania księgowego w wyniku finansowym jednostki, to prezentuje ona wszystkie zyski lub straty wynikające z tego zobowiązania (w tym skutki zmian ryzyka kredytowego związanego z tym zobowiązaniem) w wyniku finansowym.
Wartość godziwa jest rozumiana jako cena, która byłaby otrzymana ze sprzedaży składnika aktywów bądź zapłacona w celu przeniesienia zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach zbycia składnika aktywów między uczestnikami rynku na dzień wyceny w aktualnych warunkach rynkowych. Wycena wartości godziwej opiera się na założeniu, że transakcja sprzedaży składnika aktywów lub przeniesienia zobowiązania odbywa się:
- na głównym rynku dla danego składnika aktywów bądź zobowiązań, lub
- w przypadku braku głównego rynku, na najkorzystniejszym rynku dla danego składnika aktywów lub zobowiązania.
Zarówno główny, jak i najbardziej korzystny rynek, muszą być dostępne dla Grupy kapitałowej.
Wartość godziwa składnika aktywów lub zobowiązania jest mierzona przy założeniu, że uczestnicy rynku przy ustalaniu ceny składnika aktywów lub zobowiązania działają w swoim najlepszym interesie gospodarczym.
Wycena wartości godziwej składnika aktywów niefinansowych uwzględnia zdolność uczestnika rynku do wytworzenia korzyści ekonomicznych poprzez jak największe i jak najlepsze wykorzystanie składnika aktywów lub jego zbycie innemu uczestnikowi rynku, który zapewniłby jak największe i jak najlepsze wykorzystanie tego składnika aktywów.
Grupa kapitałowa stosuje techniki wyceny, które są odpowiednie do okoliczności i w przypadku których są dostępne dostateczne dane do wyceny wartości godziwej, przy maksymalnym wykorzystaniu odpowiednich obserwowalnych danych wejściowych i minimalnym wykorzystaniu nieobserwowalnych danych wejściowych.
Wszystkie aktywa oraz zobowiązania, które są wyceniane do wartości godziwej lub ich wartość godziwa jest ujawniana w sprawozdaniu finansowym są klasyfikowane w hierarchii wartości godziwej w sposób opisany poniżej na podstawie najniższego poziomu danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość:
- Poziom 1 – ceny notowane (nieskorygowane) z aktywnych rynków dla identycznych aktywów lub zobowiązań,
- Poziom 2 – techniki wyceny, dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości, jest bezpośrednio bądź pośrednio obserwowalny,
- Poziom 3 - techniki wyceny, dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości, jest nieobserwowalny.
Na każdą dzień bilansowy, w przypadku aktywów i zobowiązań występujących na poszczególne dzień bilansowe w sprawozdaniu finansowym Grupa kapitałowa ocenia, czy
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
miały miejsce transfery między poziomami hierarchii poprzez ponowną ocenę klasyfikacji do poszczególnych poziomów, kierując się istotnością danych wejściowych z najniższego poziomu, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość.
Transakcje wyrażone w walucie obcej ujmuje się w polskich złoty na dzień ich przeprowadzenia po średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania transakcji gospodarczej, chyba że w innym wiążącym jednostkę dokumencie ustalony został inny kurs.
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego:
- wyrażone w walucie obcej pozycje pieniężne przelicza się przy zastosowaniu kursu zamknięcia obowiązującego na dzień bilansowy (tj. średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski, jeżeli kurs na dany dzień nie był ustalony przyjmuje się ostatnio ustalony),
- pozycje niepieniężne wyceniane według kosztu historycznego lub kosztu wytworzenia wyrażonego w walucie obcej przelicza się przy zastosowaniu kursu historycznego wymiany (tj. średniego kursu Narodowego Banku Polskiego dla danej waluty) obowiązującego na dzień transakcji oraz
- pozycje niepieniężne wyceniane w wartości godziwej wyrażone w walucie obcej przelicza się przy zastosowaniu kursu wymiany (tj. średniego kursu Narodowego Banku Polskiego ustalonego dla danej waluty) na dzień ustalenia wartości godziwej.
Wszelkie zyski lub straty kursowe powstałe w wyniku zmian kursów wymiany po dacie transakcji, w zależności od charakteru transakcji odnoszone są odpowiednio w działalność operacyjną lub finansową.
Przychody ze sprzedaży towarów i usług, po pomniejszeniu o podatek od towarów i usług, rabaty i upusty są rozpoznawane w momencie, gdy:
- znana jest wiarygodna kwota przychodu,
- istnieje prawdopodobieństwo, że Grupa kapitałowa osiągnie korzyści ekonomiczne związane z realizacją transakcji,
- jednostka przekazała nabywcy znaczące ryzyko i korzyści wynikające z praw własności dóbr,
- jednostka przestaje być trwale zaangażowana w zarzadzanie dobrami,
- koszty poniesione można wycenić w wiarygodny sposób,
Grupa kapitałowa zgodnie z MSSF 15 ujawnia informacje na temat swoich zobowiązań do wykonania świadczenia określonych w umowach z klientami, w tym przedstawia opis wszystkich następujących elementów:
- moment, w którym jednostka zwykle spełnia swoje zobowiązania do wykonania świadczenia (na przykład wraz z wysłaniem dóbr, w momencie ich dostawy, w trakcie świadczenia usługi lub po zakończeniu świadczenia usługi), z uwzględnieniem specyfiki spełniania zobowiązań do wykonania świadczenia na podstawie umów sprzedaży ze wstrzymaną dostawą;
- istotne warunki płatności (np. kiedy płatność zazwyczaj staje się wymagalna, czy umowa zawiera istotny element finansowania, czy kwota wynagrodzenia jest zmienna oraz czy
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
wartość szacunkowa wynagrodzenia zmiennego podlega zwykle ograniczeniom zgodnie z MSSF 15 paragrafami 56–58);
- charakter dóbr lub usług, które jednostka zobowiązała się przekazać na rzecz klienta, z uwzględnieniem informacji o wszelkich zobowiązaniach do wykonania świadczenia dotyczących zaangażowania innej strony do przekazania dóbr lub usług (np. w przypadku gdy jednostka działa jako pośrednik);
- zobowiązania do przyjęcia zwrotów, dokonania zwrotów wynagrodzenia i inne podobne zobowiązania; oraz
Przychody z tytułu odsetek są ujmowane w momencie ich naliczenia, przy uwzględnieniu efektywnej stopy zwrotu z aktywów.
Przychody z tytułu dywidend są ujmowane w momencie uzyskania przez Grupę kapitałową prawa do tych dywidend.
Koszty finansowe są ujmowane w ciężar rachunku zysków i strat w okresie, którego dotyczą, a odsetki przy uwzględnieniu efektywnej stopy zwrotu z aktywów.
Dotacje są ujmowane według wartości godziwej w sytuacji, gdy istnieje wystarczająca pewność, iż dotacja zostanie otrzymana oraz spełnione zostaną wszystkie warunki związane z uzyskaniem dotacji. Za wystarczające warunki do ujęcia dotacji uznaje się wpływ środków finansowych z dotacji do Spółki na podstawie złożonych wniosków o refinansowanie kosztów poniesionych lub rozliczenia zaliczki.
Otrzymane zaliczki ujmowane są na koncie Przychodów przyszłych okresów – Dotacje otrzymane. W momencie rozliczenia zaliczki kwota dofinansowania adekwatna do poniesionego wydatku ujmowana jest w pozycji Pozostałych przychodów operacyjnych – Dotacje otrzymane.
Jeżeli dotacja dotyczy pozycji kosztowej, wówczas jest ona odraczana w bilansie i systematycznie ujmowana w pozycji przychodów w sposób zapewniający współmierność z kosztami, które dotacja ta ma w zamierzeniu kompensować.
Jeżeli dotacja ma na celu sfinansowanie nabycia lub wytworzenia środka trwałego/wartości niematerialnej, wówczas jest ona odraczana w bilansie i obniża wartość początkową środka trwałego/wartości niematerialnej.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Zysk na jedną akcję zwykłą ustalono jako iloraz zysku netto za dany okres obrotowy
i średniej ważonej liczby akcji pozostających w posiadaniu akcjonariuszy w danym okresie.
Rozwodniony zysk na jedną akcję ustalono jako iloraz zysku netto i średniej ważonej rozwodnionej liczby akcji.
Sprawozdanie z przepływów środków pieniężnych
Sprawozdanie z przepływów środków pieniężnych z dzielności operacyjnej sporządza się metodą pośrednią.
Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do zobowiązań warunkowych i aktywów warunkowych
Zobowiązanie warunkowe jest:
- ewentualnym obowiązkiem, które może powstać na skutek zdarzeń przeszłych, a których spełnienie zostanie potwierdzone dopiero w momencie wystąpienia lub nie wystąpienia jednego lub większej ilości zdarzeń przyszłych, które pozostają poza kontrolą Grupy,
- obecnym obowiązkiem, który powstaje na skutek zdarzeń przeszłych, ale nie jest ujmowany w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, gdyż kwoty obowiązku nie można wiarygodnie ustalić lub nie jest prawdopodobne, aby konieczne było wydatkowanie środków w celu wypełnienia obowiązku.
Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do opustów handlowych i rabatów
Udzielane przez Grupę rabaty od skali realizowanych obrotów są nieistotne. Ponadto Grupa odpowiednio koryguje przychody o szacowane rabaty z tego tytułu
Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do dywidend
Dywidendy ujmowane są w rachunku zysków i strat wtedy, gdy powstaje uprawnienie jednostki do otrzymania dywidendy.
Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do gwarancji finansowych
Umową gwarancji finansowych jest umowa zobowiązująca wystawcę do dokonania określonych płatności rekompensujących posiadaczowi stratę, jaką poniesie z powodu nie dokonania przez określonego dłużnika płatności w przypadającym terminie zgodnie z pierwotnymi lub zmienionymi warunkami instrumentu dłużnego.
W momencie początkowego ujęcia umowę gwarancji finansowej wycenia się w wartości godziwej. Po początkowym ujęciu, wystawca takiej umowy wycenia ją według wartości wyższej z:
- wartości ustalonej zgodnie z MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe” oraz
- wartości początkowej pomniejszonej, w odpowiednich przypadkach, o skumulowane odpisy
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do aktywów trwałych lub grup do zbycia zaklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży
Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży (lub grupy do zbycia) klasyfikuje się jako „przeznaczone do sprzedaży”, jeżeli realizacja ich wartości bilansowej nastąpi przede wszystkim w drodze transakcji sprzedaży, a nie bieżącego użytkowania.
Aktywami takimi mogą być części składowe jednostki, grupy do zbycia lub pojedyncze aktywa trwałe.
Warunki konieczne uznania aktywów trwałych za aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży:
• składnik aktywów jest dostępny do natychmiastowej sprzedaży,
Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do aktywów trwałych lub grup do zbycia zaklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży oraz działalności zaniechanej
Działalność zaniechana to część składowa jednostki, która została zbyta albo sklasyfikowana jako „przeznaczona do sprzedaży”, oraz:
a) stanowi odrębny, ważny rodzaj lub obszar terytorialny działalności;
b) wchodzi w skład pojedynczego, skoordynowanego planu zbycia odrębnego, ważnego rodzaju lub obszaru terytorialnego działalności; lub
c) stanowi przejętą jednostką zależną, nabytą wyłącznie w celu późniejszej
odsprzedaży.
Jeżeli Grupa zaprzestaje klasyfikacji elementu jako przeznaczonego do sprzedaży, wynik działalności tego elementu poprzednio prezentowany w działalności zaniechanej przeklasyfikowuje się i włącza do wyników z działalności kontynuowanej dla wszystkich prezentowanych okresów.
Ujawnienie informacji na temat podstawy konsolidacji
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Relpol S.A. oraz sprawozdania finansowe jej jednostek zależnych sporządzone za rok bieżący. Sprawozdania finansowe jednostek zależnych sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy, co sprawozdanie jednostki dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości dla transakcji i zdarzeń gospodarczych o podobnym charakterze.
Dane finansowe wszystkich jednostek wchodzących w skład Grupy sporządzone zostały zgodnie z polityką rachunkowości Grupy zgodną z MSSF. Wszystkie znaczące salda i transakcje pomiędzy jednostkami Grupy, w tym niezrealizowane zyski wynikające z transakcji w ramach Grupy, zostały wyeliminowane. Niezrealizowane straty są eliminowane, chyba że dowodzą wystąpienia utraty wartości.
Sprawowanie kontroli ma miejsce, gdy Grupa:
- posiada władzę nad danym podmiotem,
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
- podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce,
- ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów.
Grupa weryfikuje fakt sprawowania kontroli nad innymi jednostkami, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę jednego lub kilku z wyżej wymienionych warunków sprawowania kontroli.
Jednostki zależne podlegają pełnej konsolidacji od dnia objęcia nad nimi kontroli przez Grupę. Konsolidacji zaprzestaje się od dnia zaprzestania sprawowania kontroli.
Transakcje objęcia kontroli nad jednostkami rozlicza się metodą nabycia. Wynagrodzenie przekazane z tytułu nabycia jednostki zależnej ustala się jako wartość godziwą przekazanych aktywów oraz zobowiązań zaciągniętych lub instrumentów kapitałowych wyemitowanych przez Grupę. Przekazane wynagrodzenie obejmuje wartość godziwą aktywów lub zobowiązań wynikających z ustalenia elementu warunkowego wynagrodzenia umowy. Koszty związane z przejęciem ujmowane są w wyniku finansowym w momencie poniesienia. Możliwe do zidentyfikowania aktywa nabyte oraz zobowiązania przejęte w ramach połączenia jednostek gospodarczych wycenia się początkowo według ich wartości godziwej na dzień przejęcia. Dla każdego przejęcia Grupa ujmuje niekontrolujące udziały w jednostce przejmowanej według wartości godziwej lub według wartości proporcjonalnej części aktywów netto przejmowanej jednostki przypadającej na niekontrolujące udziały.
Nadwyżkę przekazanego wynagrodzenia, wartości godziwej ewentualnych wcześniej posiadanych udziałów w kapitale własnym przejmowanej jednostki na dzień przejęcia oraz udziału niekontrolującego nad wartością godziwą możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto, ujmuje się jako wartość firmy. Jeżeli wartość ta jest niższa niż wartość godziwa aktywów netto jednostki zależnej, różnice ujmuje się bezpośrednio jako pozostałe przychody operacyjne w rachunku zysków i strat.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzono przy zastosowaniu metody konsolidacji pełnej.
W celu przeprowadzenia konsolidacji metodą pełną Grupa stosuje następujące procedury:
- sumowanie wszystkich pozycji aktywów, pasywów, przychodów i kosztów sprawozdań jednostki dominującej i jednostek zależnych,
- wyłączenie na dzień nabycia wartości księgowej inwestycji jednostki dominującej w każdej z jednostek zależnych oraz tej części kapitału własnego, która odpowiada udziałowi jednostki dominującej,
- określenie udziału niekontrolującego w zysku lub stracie netto jednostek zależnych za dany okres sprawozdawczy,
- określenie i zaprezentowanie oddzielnie od kapitału własnego jednostki dominującej udziału niekontrolującego w aktywach netto jednostek zależnych,
- wyłączenie salda rozrachunków wewnętrznych pomiędzy jednostkami Grupy,
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
- wyłączenie wszelkich niezrealizowanych zysków lub strat powstałych na transakcjach w obrębie Grupy,
- wyłączenie przychodów oraz kosztów związanych z transakcjami wewnątrz Grupy.
Zmiany w udziale własnościowym jednostki dominującej, które nie skutkują utratą kontroli nad jednostką zależną są ujmowane jako transakcje kapitałowe. W takich przypadkach w celu odzwierciedlenia zmian we względnych udziałach w jednostce zależnej Grupa dokonuje korekty wartości bilansowej udziałów niekontrolujących. Wszelkie różnice pomiędzy kwotą korekty udziałów niekontrolujących a wartością godziwą kwoty zapłaconej lub otrzymanej odnoszone są na kapitał własny i przypisywane do właścicieli jednostki dominującej.
Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do transakcji związanych z udziałami niekontrolującymi
Udziały niekontrolujące stanowią tę część kapitałów w jednostce zależnej, której nie można bezpośrednio lub pośrednio przyporządkować do jednostki dominującej. Na dzień objęcia kontroli udziały niekontrolujące wycenia się w wartości proporcjonalnego udziału w wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania aktywów netto jednostki zależnej. Na kolejne daty bilansowa wartość udziałów niekontrolujących jest aktualizowana o wartość całkowitych dochodów należnych udziałowcom niekontrolującym.
Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych podlegających ograniczeniom
Ujawnia się środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych podlegających ograniczeniom, które mogą być w organiczny sposób wykorzystane przez jednostkę dominującą i podmioty zależne. W szczególności będące w posiadaniu jednostki zależnej działającej w kraju stosującym kontrolę wymiany walut lub inne prawne ograniczenia uniemożliwiające korzystanie z tych środków jednostce dominującej lub pozostałym jednostkom zależnym.
Zmiany w MSSF
Zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego rocznego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej za rok zakończony 31 grudnia 2021 roku, z wyjątkiem zastosowania następujących nowych lub zmienionych standardów oraz interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2022 roku:
Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” – przychody uzyskiwane przed przyjęciem składnika aktywów trwałych do użytkowania zatwierdzone w UE 28 czerwca 2021 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później);
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe” – umowy rodzące obciążenia – koszt wypełnienia umowy zatwierdzone w UE 28 czerwca 2021 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później);
Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć” – zmiany odniesień do założeń koncepcyjnych wraz ze zmianami do MSSF 3 zatwierdzone w UE 28 czerwca 2021 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później);
Zmiany do różnych standardów „Poprawki do MSSF (cykl 2018 - 2020)” – dokonane zmiany w ramach procedury wprowadzania dorocznych poprawek do MSSF (MSSF 1, MSSF 9, MSSF 16 oraz MSR 41) ukierunkowane głównie na rozwiązywanie niezgodności i uściślenie słownictwa - zatwierdzone w 28 czerwca 2021 r. (zmiany do MSSF 1, MSSF 9 oraz MSR 41 obowiązują w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Zmiany do MSSF 16 dotyczą jedynie przykładu ilustrującego, a zatem nie podano daty wejścia ich w życie).
Wyżej wymienione zmiany do standardów nie miały istotnego wpływu na sprawozdania finansowe grupy za 2021 rok.
Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie
Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie standardów, interpretacji lub zmian, które zostały opublikowane, lecz dotychczas nie weszły w życie w świetle przepisów Unii Europejskiej.
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego następujące nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów zostały wydane przez RMSR, ale nie weszły w życie:
MSSF 14 Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe (opublikowano 30 stycznia 2014 roku) – zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej proces zatwierdzania standardu w wersji wstępnej nie zostanie zainicjowany przed ukazaniem się standardu w wersji ostatecznej - do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE – mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później;
Zmiany do MSSF 10 i MSR 28: Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem (opublikowano 11 września 2014 roku) – prace prowadzące do zatwierdzenia niniejszych zmian zostały przez UE odłożone bezterminowo - termin wejścia w życie został odroczony przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej na czas nieokreślony;
MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe (opublikowano 18 maja 2017 roku) w tym Zmiany do MSSF 17 (opublikowano 25 czerwca 2020) - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później;
Zmiany do MSR 1: Prezentacja sprawozdań finansowych – Podział zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe oraz Podział zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe– odroczenie daty wejścia w życie (opublikowano odpowiednio dnia 23 stycznia 2020 roku oraz 15 lipca 2020 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Zmiany do MSR 1 i Stanowiska Praktycznego 2: Ujawnianie informacji dotyczących zasad (polityki) rachunkowości (opublikowano dnia 12 lutego 2021 roku) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;
Zmiany do MSR 8: Definicja wartości szacunkowych (opublikowano dnia 12 lutego 2021 roku) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;
Zmiany do MSR 12: Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań powstających na skutek pojedynczej transakcji (opublikowano dnia 7 maja 2021 roku)– mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;
Zmiany do MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: Pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – Informacje porównawcze (opublikowano dnia 9 grudnia 2021 roku) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później.
Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską
Według szacunków Jednostki, wyżej wymienione standardy, zmiany do istniejących standardów oraz interpretacja nie miałyby istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby zastosowane przez jednostkę na dzień bilansowy. Jednocześnie Zarząd Relpol S.A. nie przewiduje, aby wprowadzenie powyższych standardów oraz interpretacji miało istotny wpływ na stosowane przez Spółkę zasady (politykę) rachunkowości.
Według najlepszej wiedzy Zarządu, roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej Relpol za 2022 r. a także dane porównywalne do sprawozdania, sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi grupę kapitałową zasadami rachunkowości. Odzwierciedlają one w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową, finansową oraz wynik finansowy grupy kapitałowej za wykazane okresy sprawozdawcze.
Sprawozdanie zarządu z działalności emitenta i grupy kapitałowej zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć Spółki, jej sytuacji ekonomiczno-finansowej, w tym charakterystykę podstawowych czynników ryzyka i zagrożeń.
Na podstawie art. 62 ust 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku
w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych, Zarząd Relpol S.A. podjął decyzję o sporządzeniu Sprawozdania Zarządu
z działalności Spółki Relpol S.A i Grupy Kapitałowej Relpol za 2022 roku w formie jednego dokumentu. W sytuacji, gdy Relpol S.A. (jednostka dominująca), której przychody ze sprzedaży stanowią 97% przychodów ze sprzedaży, a zysk netto przewyższa zysk netto grupy kapitałowej (przed wyłączeniami konsolidacyjnymi), sporządzenie odrębnego Sprawozdania zarządu z działalności Spółki Relpol S.A. byłoby powieleniem informacji zawartych w sprawozdaniu z działalności Grupy Kapitałowej i nie wnosiłoby żadnych istotnych informacji.
Sprawozdanie Finansowe Grupy kapitałowej Relpol za 2022 r.
Podpisy członków zarządu
Bartłomiej Szydłowski Członek Zarządu | Monika Kuriata Wiceprezes Zarządu | Krzysztof Pałgan Prezes Zarządu |
Podpis osoby, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych
Tomasz Zając
Główny księgowy