Image should be here
1
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE
ZA ROK ZAKOŃCZONY DNIA 31 GRUDNIA 2022 ROKU
WRAZ ZE SPRAWOZDANIEM NIEZALEŻNEGO BIEGŁEGO REWIDENTA
Warszawa, dnia 30 marca 2023 roku
Michał Michalski – Prezes Zarządu
Iwona Sierżęga – Członkini Zarządu
Tomasz Kietliński – Wiceprezes Zarządu
Piotr Maciołek – Członek Zarządu
Agnieszka Grzeszczak – Dyrektorka Działu Księgowości
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego
załączone na stronach od
12
do 94 stanowią jego integralną część
Image should be here
2
Spis treści
1. Skonsolidowany bilans .................................................................................................................... 4
2. Skonsolidowany rachunek zysków i strat........................................................................................6
3. Skonsolidowane zestawienie zmian w kapitale własnym ............................................................... 8
4. Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych .......................................................... 10
5. Informacje ogólne ......................................................................................................................... 12
6. Założenie kontynuacji działalności gospodarczej ......................................................................... 13
7. Struktura organizacyjna Grupy ..................................................................................................... 14
8. Przyjęte zasady (polityka) rachunkowości .................................................................................... 16
9. Działalność zaniechana ................................................................................................................ 36
10. Skorygowana skonsolidowana EBITDA i Skorygowany skonsolidowany zysk netto ................... 37
11. Segmenty operacyjne ................................................................................................................... 38
12. Zysk netto przypadający na jedną akcję ....................................................................................... 44
13. Rzeczowe aktywa trwałe ............................................................................................................... 45
14. Wartości niematerialne ................................................................................................................. 47
15. Wartość firmy ................................................................................................................................ 49
16. Rozliczenie ceny nabycia .............................................................................................................. 51
17. Test na utratę wartość aktywów .................................................................................................... 53
18. Długoterminowe aktywa finansowe...............................................................................................53
19. Aktywa finansowe wyceniane metodą praw własności ................................................................. 53
20. Należności długoterminowe .......................................................................................................... 54
21. Zapasy .......................................................................................................................................... 54
22. Należności krótkoterminowe ......................................................................................................... 54
23. Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe ............................................................................. 56
24. Krótkoterminowe aktywa finansowe..............................................................................................56
25. Wartości godziwe aktywów i zobowiązań ..................................................................................... 56
26. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty................................................................................................59
27. Kapitał podstawowy i kapitały zapasowe/rezerwowe ................................................................... 59
28. Podatek dochodowy ......................................................................................................................60
29. Rezerwy ........................................................................................................................................ 62
30. Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek .................................................................................. 63
31. Zobowiązania handlowe i pozostałe zobowiązania ...................................................................... 75
32. Rozliczenia międzyokresowe ........................................................................................................ 75
33. Zobowiązania warunkowe ............................................................................................................. 76
34. Sprawy sądowe ............................................................................................................................. 78
35. Nakłady inwestycyjne .................................................................................................................... 82
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego
załączone na stronach od
12
do 94 stanowią jego integralną część
Image should be here
3
36. Przychody ze sprzedaży ............................................................................................................... 82
37. Koszty według rodzaju .................................................................................................................. 84
38. Pozostałe przychody operacyjne .................................................................................................. 84
39. Pozostałe koszty operacyjne ........................................................................................................ 85
40. Przychody finansowe .................................................................................................................... 85
41. Koszty finansowe .......................................................................................................................... 86
42. Przepływy środków pieniężnych ................................................................................................... 86
43. Uzgodnienie zmian w zobowiązaniach wynikających z działalności finansowej .......................... 86
44. Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym ......................................................................... 87
45. Zarządzanie kapitałem .................................................................................................................. 90
46. Informacje dotyczące znaczących transakcji z podmiotami powiązanymi .................................... 91
47. Zatrudnienie .................................................................................................................................. 92
48. Informacja o łącznej wartości wynagrodzeń i nagród (w pieniądzu i w naturze), wypłaconych lub
należnych osobom zarządzającym i nadzorującym spółkę dominującą ................................................ 92
49. Transakcje z członkami Zarządu i Rady Nadzorczej Grupy, ich małżonkami, rodzeństwem,
wstępnymi, zstępnymi lub innymi bliskimi im osobami .......................................................................... 93
50. Informacja o wynagrodzeniu biegłego rewidenta lub podmiotu uprawnionego do badania
sprawozdań finansowych ...................................................................................................................... 93
51. Informacje o uprawnieniach do emisji dwutlenku węgla CO2 ....................................................... 93
52. Informacja o znaczących zdarzeniach jakie nastąpiły po dniu bilansowym .................................. 93
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego
załączone na stronach od
12
do 94 stanowią jego integralną część
Image should be here
4
1. Skonsolidowany bilans
Na dzień 31 grudnia 2022 roku
AKTYWA
Noty
31.12.2022
31.12.2021
I. Aktywa trwałe (długoterminowe)
3 946 486
3 333 889
1.Rzeczowe aktywa trwałe
13
3 030 175
2 514 987
2.Wartości niematerialne
14
11 785
6 392
3.Wartość firmy jednostek podporządkowanych
15
157 338
69 129
4.Aktywa finansowe
18
324 965
453 753
5. Aktywa finansowe wycenione metodą praw własności
19
394 093
283 593
6.Należności długoterminowe
20
1 987
2 554
7.Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
28
25 755
3 438
8.Rozliczenia międzyokresowe
388
43
II. Aktywa obrotowe (krótkoterminowe)
2 300 848
2 273 292
1.Zapasy
21
111 623
45 078
2.Należności z tytułu dostaw i usług
22
360 804
219 909
3.Należności z tytułu podatku dochodowego
22
9 338
10 061
4.Pozostałe należności krótkoterminowe
22
100 214
353 753
5.Rozliczenia międzyokresowe
23
12 673
8 261
6.Krótkoterminowe aktywa finansowe
24
837 504
1 248 864
7.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
26
868 692
387 366
A k t y w a r a z e m
6 247 334
5 607 181
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego
załączone na stronach od
12
do 94 stanowią jego integralną część
Image should be here
5
PASYWA
Noty
31.12.2022
31.12.2021
I. Kapitał własny
3 083 035
1 857 092
Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej
3 083 035
1 857 092
1.Kapitał zakładowy
27
133 604
90 887
2.Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej
1 515 929
557 983
3.Kapitał rezerwowy z wyceny opcji
13 207
13 207
4.Pozostałe kapitały rezerwowe
924 645
618 105
5.Zysk z lat ubiegłych
335 778
239 486
6.Zysk netto
159 918
337 376
7.Różnice kursowe z przeliczenia
( 46 )
48
II. Zobowiązania długoterminowe
1 784 771
1 609 033
1.Kredyty bankowe i pożyczki
30
1 292 699
1 020 429
2.Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
28
116 797
105 420
3.Rezerwy
29
23 398
23 380
4.Rozliczenia międzyokresowe
32
40 512
43 704
5.Zobowiązania z tytułu leasingu
160 765
207 556
6.Zobowiązania z tytułu wyceny kontraktów terminowych
140 762
207 044
7.Pozostałe zobowiązania
31
9 838
1 500
III. Zobowiązania krótkoterminowe
1 379 528
2 141 056
1.Kredyty bankowe i pożyczki
30,31
216 743
413 922
2.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
31
171 983
230 946
3.Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego
31
9 600
14 475
4.Zobowiązania z tytułu leasingu
31
22 871
11 734
5.Zobowiązania z tytułu wyceny kontraktów terminowych
31
747 321
1 216 122
6.Pozostałe zobowiązania
31
64 744
211 512
7.Rezerwy
29
6 254
3 647
8.Rozliczenia międzyokresowe
32
140 012
38 698
P a s y w a r a z e m
6 247 334
5 607 181
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego
załączone na stronach od
12
do 94 stanowią jego integralną część
Image should be here
6
2. Skonsolidowany rachunek zysków i strat
Za okres zakończony 31 grudnia 2022 roku
Za okres 12 miesięcy zakończony
Noty
31.12.2022
31.12.2021
Przychody z umów z klientami
36
7 069 235
3 096 316
Inne przychody
36
19 996
902 737
Przychody ze sprzedaży
7 089 231
3 999 053
Koszt własny sprzedaży
37
( 6 611 146 )
( 3 656 955 )
Zysk brutto ze sprzedaży
478 085
342 098
Pozostałe przychody operacyjne
38
9 273
4 546
Koszty sprzedaży
37
( 115 915 )
( 538 )
Koszty ogólnego zarządu
37
( 125 512 )
( 77 275 )
Pozostałe koszty operacyjne
39
( 8 324 )
( 34 923 )
Przychody finansowe
40
38 334
230 274
Koszty finansowe
41
( 75 672 )
( 44 130 )
Zysk brutto
200 269
420 052
Podatek dochodowy
28
( 40 351 )
( 85 525 )
Zysk netto z działalności kontynuowanej
159 918
334 527
Działalność zaniechana
Zysk/Strata z działalności operacyjnej zaniechanej
-
( 1 626 )
Zysk ze zbycia działalności zaniechanej
-
4 379
Zysk netto
159 918
337 280
Zysk netto przypisany:
159 918
337 280
Akcjonariuszom jednostki dominującej
159 918
337 376
Akcjonariuszom niekontrolującym
-
( 96 )
Zysk na jedną akcję:
– podstawowy zysk (strata) za okres przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej
2,62
7,42
– rozwodniony zysk (strata) za okres przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej
2,62
7,42
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego
załączone na stronach od
12
do 94 stanowią jego integralną część
Image should be here
7
Skonsolidowane sprawozdanie z innych całkowitych dochodów
Za okres 12 miesięcy zakończony
31.12.2022
31.12.2021
Zysk netto za okres
159 918
337 280
Inne całkowite dochody, które mogą zostać przekwalifikowane do rachunku zysków i strat po spełnieniu określonych warunków
- Zabezpieczenia przepływów pieniężnych
65 456
102 669
- Różnice kursowe z przeliczenia
( 94 )
56
Inne całkowite dochody netto
65 362
102 725
CAŁKOWITE DOCHODY ZA OKRES
225 280
440 005
Całkowity dochód za okres:
225 280
440 005
Akcjonariuszom jednostki dominującej
225 280
440 101
Akcjonariuszom niekontrolującym
-
( 96 )
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego załączone na stronach od
12
do 94 stanowią jego integralną część
Image should be here
8
3. Skonsolidowane zestawienie zmian w kapitale własnym
Za okres zakończony 31 grudnia 2022 roku
Kapitał zakładowy
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej
Kapitał rezerwowy z wyceny opcji
Pozostałe kapitały rezerwowe
Zysk z lat ubiegłych
Zysk netto
Różnice kursowe z przeliczenia
Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej
Kapitał własny ogółem
Na dzień 1 stycznia 2022 roku
90 887
557 983
13 207
618 105
576 862
-
48
1 857 092
1 857 092
Całkowite dochody za okres sprawozdawczy
- Zysk (Strata) netto za okres sprawozdawczy
-
-
-
-
-
159 918
-
159 918
159 918
- Inne całkowite dochody za okres
-
-
-
65 456
-
-
( 94 )
65 362
65 362
Transakcje z właścicielami jednostki dominującej, ujęte bezpośrednio w kapitale własnym
- Emisja akcji
42 717
957 946
-
-
-
-
-
1 000 663
1 000 663
- Podział wyniku finansowego
-
-
-
241 084
( 241 084 )
-
-
-
-
Na dzień 31 grudnia 2022 roku
133 604
1 515 929
13 207
924 645
335 778
159 918
( 46 )
3 083 035
3 083 035
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego załączone na stronach od
12
do 94 stanowią jego integralną część
Image should be here
9
Za okres zakończony 31 grudnia 2021 roku
Kapitał zakładowy
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej
Kapitał rezerwowy z wyceny opcji
Pozostałe kapitały rezerwowe
Zysk z lat ubiegłych
Zysk netto
Różnice kursowe z przeliczenia
Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej
Udział niekontrolujący
Kapitał własny ogółem
Na dzień 1 stycznia 2021 roku
90 887
557 983
13 207
459 811
295 588
-
( 8 )
1 417 468
900
1 418 368
Całkowite dochody za okres sprawozdawczy
- Zysk (Strata) netto za okres sprawozdawczy
-
-
-
-
-
337 376
-
337 376
( 96 )
337 280
- Inne całkowite dochody za okres
-
-
-
102 669
-
-
56
102 725
-
102 725
Transakcje z właścicielami jednostki dominującej, ujęte bezpośrednio w kapitale własnym
- Inne
-
-
-
( 477 )
-
-
-
( 477 )
( 804 )
( 1 281 )
- Podział wyniku finansowego
-
-
-
56 102
( 56 102 )
-
-
-
-
-
Na dzień 31 grudnia 2021 roku
90 887
557 983
13 207
618 105
239 486
337 376
48
1 857 092
-
1 857 092
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego załączone na stronach
od
12
do 94 stanowią jego integralną część
Image should be here
10
4. Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych
Za okres zakończony 31 grudnia 2022 roku
Za okres 12 miesięcy zakończony
Noty
31.12.2022
31.12.2021
A.Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej
I.Zysk (Strata) brutto
200 269
422 805
II.Korekty razem
45 460
( 277 975 )
1.Amortyzacja
116 417
93 272
2.Strata (Zysk) z tytułu różnic kursowych
196
( 11 )
3.Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy)
37 238
29 558
4.Strata (Zysk) z tytułu działalności inwestycyjnej
37 476
( 203 747 )
5. Podatek dochodowy
( 71 673 )
( 69 995 )
6.Zmiana stanu rezerw
1 669
755
7.Zmiana stanu zapasów
( 31 565 )
( 8 606 )
8.Zmiana stanu należności
717 905
( 1 702 018 )
9.Zmiana stanu zobowiązań, z wyjątkiem pożyczek i kredytów
( 804 958 )
1 565 017
10.Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych
45 936
11 420
11. Inne korekty
( 3 181 )
6 380
III.Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej (I+/-II)
245 729
144 830
B.Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej
I. Wpływy
2 514
229 872
1. Zbycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych
48
58
2. Z aktywów finansowych, w tym:
-
231 705
a) zbycie aktywów finansowych
-
227 375
b) spłata udzielonych pożyczek długoterminowych
-
4 000
c) odsetki
-
64
b) inne wpływy z aktywów finansowych
-
266
3. Środki pieniężne w wyniku zbycia/likwidacji/nabycia jednostki zależnej
2 466
( 1 891 )
II.Wydatki
781 469
755 848
1. Nabycie rzeczowych aktywów trwałych
659 795
576 995
2. Na aktywa finansowe, w tym:
121 674
178 853
a) nabycie aktywów finansowych
121 479
178 853
b) udzielone pożyczki długoterminowe
195
-
III.Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (I-II)
( 778 955 )
( 525 976 )
C.Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej
I.Wpływy
1 521 863
805 508
1. Wpływy z emisji akcji
1 003 859
-
2.Kredyty i pożyczki
518 004
805 508
II.Wydatki
507 312
411 341
1.Spłaty kredytów i pożyczek
444 698
373 565
2.Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu
10 926
5 461
3.Odsetki
51 329
32 099
4.Inne wydatki finansowe
359
216
III.Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej(I-II)
1 014 551
394 167
D.Przepływy pieniężne netto, razem (A.III+/-B.III+/-C.III)
481 325
13 021
E.Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym:
481 326
13 019
- zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych
1
( 2 )
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego załączone na stronach
od
12
do 94 stanowią jego integralną część
Image should be here
11
F.Środki pieniężne na początek okresu
387 366
374 347
G.Środki pieniężne na koniec okresu, w tym:
868 692
387 366
- o ograniczonej możliwości dysponowania
42
139 486
48 648
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
12
5.Informacje ogólne
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A. („Grupa”) składa się z Polenergia S.A. (Spółka) (dawniej Polish Energy Partners S.A.), firma została zmieniona wpisem do KRS z dnia 11 września 2014 roku („Spółka”, „jednostka dominująca”) i jej spółek zależnych. Spółka została utworzona Aktem Notarialnym z dnia 17 lipca 1997 roku. Spółka jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy, dla miasta Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000026545. Spółce nadano numer statystyczny REGON 012693488. Siedziba Spółki mieści się w Polsce, w Warszawie przy ulicy Kruczej 24/26 , od dnia 20 listopada 2013 roku.
Akcje Polenergia S.A. są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Grupa Polenergia składa się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z odnawialnych i konwencjonalnych źródeł oraz dystrybucji i obrotu energią elektryczną. Powstała w wyniku konsolidacji dwóch grup aktywów kontrolowanych przez Kulczyk Holding S.àr.l (dawniej Polenergia Holding S.àr.l) z siedzibą w Luksemburgu tj. Polish Energy Partners S.A. (skoncentrowanej na rozwoju i eksploatacji odnawialnych źródeł energii, głównie farm wiatrowych) oraz Grupy Polenergia (skoncentrowanej na wytwarzaniu, dystrybucji, sprzedaży i obrocie energii elektrycznej i świadectw pochodzenia oraz rozwoju morskich farm wiatrowych). Ponadto, w dniu 3 stycznia 2022 roku nastąpiło przeniesienie własności akcji Polenergia Fotowoltaika S.A. (dawniej: Edison Energia S.A.), której działalność polega na instalacji paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła.
Czas trwania Spółki, jak również wszystkich jednostek Grupy Kapitałowej jest nieograniczony.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd jednostki dominującej w dniu 30 marca 2023 roku.
5.1. Wskazanie okresów, za które prezentowane jest skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku i zawiera porównywalne dane finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku.
5.2.
Skład osobowy Zarządu i Rady Nadzorczej
Skład osobowy Zarządu jednostki dominującej na dzień 31 grudnia 2022 roku:
Michał Michalski
Prezes Zarządu
Tomasz Kietliński
Wiceprezes Zarządu
Iwona Sierżęga
Członkini Zarządu
Piotr Maciołek
Członek Zarządu
Jarosław Bogacz
Członek Zarządu
W dniu 7 lutego 2023 roku Rada Nadzorcza podjęła uchwałę o odwołaniu w dniu 8 lutego 2023 roku, godz. 10.00, Członka Zarządu – Pana Jarosława Bogacza.
Skład osobowy Rady Nadzorczej jednostki dominującej na dzień 31 grudnia 2022 roku:
Dominika Kulczyk Przewodnicząca Rady Nadzorczej
Thomas O’Brien Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
Szymon Adamczyk Członek Rady Nadzorczej
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
13
Orest Nazaruk Członek Rady Nadzorczej
Ignacio Paz-Ares Aldanondo Członek Rady Nadzorczej
Emmanuelle Rouchel Członkini Rady Nadzorczej
Jacek Santorski Członek Rady Nadzorczej
Hans E. Schweickardt Członek Rady Nadzorczej
W dniu 11 maja 2022 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki powołało do składu Rady Nadzorczej Spółki p. Szymona Adamczyka oraz p. Oresta Nazaruka na samodzielne trzyletnie kadencje. Ponadto z dniem 11 maja 2022 roku wygasł mandat Członka Rady Nadzorczej pana Adriana Dworzyńskiego.
W dniu 7 października 2022 roku pana Grzegorz Stanisławski złożył rezygnację z funkcji Członka Rady Nadzorczej, ze skutkiem na godzinę 12.00 w dniu 10 października 2022 roku.
W dniu 10 października 2022 roku powołano pana Jacka Santorskiego na stanowisko Członka Rady Nadzorczej Emitenta, ze skutkiem od dnia 10 października 2022 r. godz. 12.01.
6. Założenie kontynuacji działalności gospodarczej
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności gospodarczej przez Spółkę i jednostki Grupy Kapitałowej w dającej się przewidzieć przyszłości, to jest w okresie co najmniej 12 miesięcy po dniu sprawozdawczym, czyli po dniu 31 grudnia 2022 roku.
W związku z trwającą eskalacją wojny w Ukrainie oraz napiętą sytuacją na rynkach surowcowych byliśmy świadkami gwałtownych zmian w otoczeniu rynkowym, które objawiały się ekstremalnie wysoką zmiennością cen instrumentów finansowych, surowców oraz towarów, w tym zmianami cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i uprawnień do emisji CO2. Sytuacja fundamentalna europejskiego rynku energii pokazała, że znacząca redukcja dostaw gazu ziemnego do UE powodująca ograniczenia w podaży i niekontrolowane wzrosty cen gazu, węgla oraz energii elektrycznej, w połączeniu z upałami, niedoborami wody w elektrowniach wodnych oraz problemami w funkcjonowaniu elektrowni atomowych powoduje niekontrolowane zachowania uczestników rynków i trudne do opanowania wzrosty cen energii oraz surowców. Ponadto wśród czynników finansowych istotnych z punktu widzenia Grupy zaobserwowano zwiększoną presję inflacyjną, zmienność kursu złotego w stosunku do euro i dolara amerykańskiego, jak również znaczny wzrost kosztów związanych z zabezpieczeniami transakcji zawieranych na rynkach towarowych. Brak akceptacji dla wysokich cen energii spowodował wprowadzenie ustawy zamrażającej ceny dla odbiorców, wprowadzenie ograniczeń cenowych dla wytwórców i przychodowych dla spółek obrotu. Nadwyżki mają być przekazywane na rzecz Zarządcy Rozliczeń. Dodatkowo zniesienie obligatoryjnej sprzedaży energii przez giełdę i ograniczenia ofert na rynku bilansującym wpłyną na spadek zysków podmiotów działających w branży energetycznej.
W perspektywie krótkoterminowej i średnioterminowej podejmowane działania regulacyjne negatywnie wpłyną na wysokość zysków osiąganych przez Grupę. Jednocześnie, dążenie do ustabilizowania cen energii elektrycznej, może wpłynąć na spadek poziomu wymagalnych zabezpieczeń dla transakcji zawieranych na rynkach towarowych.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
14
7. Struktura organizacyjna Grupy
Jednostka Dominująca
Polenergia S.A.
Lp.
Jednostki Zależne i Stowarzyszone
Udział
1
Polenergia Kogeneracja Sp. z o.o.
100%
2
Polenergia Dystrybucja Sp. z o.o.
100%
3
Polenergia eMobility Sp. z o.o.
100%
4
Polenergia Obrót S.A.
100%
5
Polenergia Sprzedaż Sp. z o.o.
100%
6
Polenergia Energy Ukraine LLC
100%
7
Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna Sp. z o.o.
100%
8
Dipol Sp. z o. o.
100%
9
Polenergia Farma Wiatrowa 1 Sp. z o.o.
100%
10
Polenergia Farma Wiatrowa 3 Sp. z o.o.
100%
11
Polenergia Farma Wiatrowa 4 Sp. z o.o.
100%
12
Polenergia Farma Wiatrowa 6 Sp. z o.o.
100%
13
Talia Sp. z o.o.
100%
14
Amon Sp. z o.o.
100%
15
Polenergia Farma Wiatrowa Piekło Sp. z o.o.
100%
16
Polenergia Farma Wiatrowa 16 Sp. z o.o.
100%
17
Polenergia Farma Wiatrowa 23 Sp. z o.o.
100%
18
Polenergia Farma Wiatrowa Mycielin Sp. z o.o.
100%
19
Polenergia Farma Wiatrowa Dębice/ Kostomłoty Sp. z o.o.
100%
20
Polenergia Farma Wiatrowa Szymankowo Sp. z o.o.
100%
21
Polenergia Farma Wiatrowa Grabowo Sp. z o.o.
100%
22
Polenergia Farma Wiatrowa Bądecz Sp. z o.o.
100%
23
Polenergia Farma Wiatrowa Namysłów Sp. z o.o.
100%
24
Polenergia Farma Wiatrowa Olbrachcice Sp. z o.o.
100%
25
Polenergia Farma Wiatrowa Wodzisław Sp. z o.o.
100%
26
Polenergia Obrót 2 Sp. z o.o.
100%
27
Polenergia Farma Wiatrowa Krzywa Sp. z o.o.
100%
28
Polenergia Farma Wiatrowa Rudniki Sp. z o.o.
100%
29
Polenergia Farma Wiatrowa 22 Sp. z o.o.
100%
30
Polenergia Farma Wiatrowa 10 Sp. z o.o.
100%
31
Polenergia Farma Wiatrowa 17 Sp. z o.o.
100%
32
Polenergia Farma Fotowoltaiczna 1 Sp. z o.o.
100%
33
Polenergia Farma Fotowoltaiczna 2 Sp. z o.o.
100%
34
Polenergia Farma Fotowoltaiczna 3 Sp. z o.o.
100%
35
Polenergia Farma Fotowoltaiczna 4 Sp. z o.o.
100%
36
Polenergia Farma Fotowoltaiczna 5 Sp. z o.o.
100%
37
Polenergia Farma Fotowoltaiczna 6 Sp. z o.o.
100%
38
Polenergia Farma Fotowoltaiczna 7 Sp. z o.o.
100%
39
Polenergia Farma Fotowoltaiczna 8 Sp. z o.o.
100%
40
Polenergia Farma Fotowoltaiczna 9 Sp. z o.o.
100%
41
Polenergia Farma Fotowoltaiczna 10 Sp. z o.o.
100%
42
Polenergia Farma Fotowoltaiczna 11 Sp. z o.o.
100%
43
Polenergia Farma Fotowoltaiczna 12 Sp. z o.o.
100%
44
Polenergia Farma Fotowoltaiczna 13 Sp. z o.o.
100%
45
Polenergia Farma Fotowoltaiczna 14 Sp. z o.o.
100%
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
15
46
Polenergia Farma Fotowoltaiczna 15 Sp. z o.o.
100%
47
Polenergia Farma Fotowoltaiczna 16 Sp. z o.o.
100%
48
Polenergia Farma Fotowoltaiczna 17 Sp. z o.o.
100%
49
Polenergia Farma Fotowoltaiczna 19 Sp. z o.o.
100%
50
Polenergia Farma Wiatrowa 29 Sp. z o.o.
100%
51
Polenergia Farma Wiatrowa 11 Sp. z o.o.
100%
52
Polenergia Farma Wiatrowa 12 Sp. z o.o.
100%
53
Polenergia Farma Wiatrowa 13 Sp. z o.o.
100%
54
Polenergia Farma Wiatrowa 14 Sp. z o.o.
100%
55
Polenergia Farma Wiatrowa 18 Sp. z o.o.
100%
56
Polenergia Farma Wiatrowa 24 Sp. z o.o.
100%
57
Polenergia Farma Wiatrowa 20 sp. z o.o.
100%
58
Polenergia Farma Wiatrowa 15 sp. z o.o.
100%
59
Polenergia Farma Wiatrowa 21 sp. z o.o.
100%
60
Polenergia Farma Wiatrowa 19 sp. z o.o.
100%
61
Inwestycje Rolne Sp. z o.o.
100%
62
Polenergia Elektrownia Północ Sp. z o.o.
100%
63
Certyfikaty Sp. z o.o.
100%
64
MFW Bałtyk I Sp. z o.o.
50%
65
MFW Bałtyk II Sp. z o.o.
50%
66
MFW Bałtyk III Sp. z o.o.
50%
67
MFW Bałtyk I S.A.
50%
68
Polenergia Fotowoltaika S.A.
100%
69
Polenergia Pompy Ciepła Sp. z o.o.
100%
70
Zielony Ryś Sp. z o.o.
100%
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
16
8.Przyjęte zasady (polityka) rachunkowości
Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia sprawozdania finansowego spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2021.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało przygotowane zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości / Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSR/MSSF) zatwierdzonymi przez Unię Europejską.
MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej („KIMSF”).
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony 31 grudnia 2022 wraz z danymi porównywalnymi za rok zakończony 31 grudnia 2021 zgodnie z przepisami prawa zostały zbadane przez biegłego rewidenta.
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego.
8.1. Zastosowane nowe i zmienione standardy i interpretacje
Zmiany standardów lub interpretacji obowiązujące od 2022 roku
Poniżej zostały zaprezentowane nowe lub znowelizowane standardy i interpretacje, które obowiązują od 1 stycznia 2022 roku lub później. Zmiany te nie miały wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy:
Zmiany MSSF 9, przykłady do MSSF 16, MSR 41 w ramach Annual Improvements 2018 2020:
o MSSF 1: dodatkowe zwolnienie dotyczące ustalania skumulowanych różnic kursowych z konsolidacji;
o MSSF 9: (1) przy teście 10% dokonywanym w celu stwierdzenia, czy modyfikacja powinna skutkować usunięciem zobowiązania, należy uwzględnić tylko opłaty, które wymieniane między dłużnikiem a wierzycielem; (2) doprecyzowano, że opłaty poniesione w przypadku usunięcia zobowiązania ujmowane w wyniku, a w przypadku, gdy zobowiązanie nie podlega usunięciu, należy je odnieść na wartość zobowiązania;
o MSSF 16: z przykładu nr 13 usunięto zagadnienie zachęty od leasingodawcy w postaci pokrycia kosztów fit-outów poniesionych przez leasingobiorcę, która budziła wątpliwości interpretacyjne;
o MSR 41: wykreślono zakaz ujmowania przepływów podatkowych w wycenie aktywów biologicznych.
Zmiana MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe”
Zmiana doprecyzowuje, że produkcja przeprowadzana w ramach testów środka trwałego przed rozpoczęciem użytkowania środka trwałego powinna być ujmowana jako (1) zapas zgodnie z MSR 2 i (2) przychód, gdy nastąpi jego sprzedaż (a nie wpływać na wartość środka trwałego). Testowanie środka trwałego jest elementem jego kosztu, natomiast koszt produkcji jest ujmowany w wyniku w momencie ujęcia przychodu ze zbycia zapasu powstałego podczas testowania.
Zmiana MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”
Zmiana precyzuje, że koszty wypełnienia umów rodzących obciążenia obejmują koszty przyrostowe (np. koszty pracy) i alokowaną część innych kosztów bezpośrednio związanych z kosztem wypełnienia, np. amortyzację.
Zmiana MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
17
Doprecyzowano odniesienia do definicji zobowiązań zawartych w założeniach koncepcyjnych i definicji zobowiązań warunkowych z MSR 37.
Zmiana MSSF 16 „Leasing”
W 2020 roku Rada MSR opublikowała uproszczenia dla leasingobiorców otrzymujących ulgi ze względu na pandemię COVID-19. Jednym z warunków było by ulgi dotyczyły tylko płatności zapadających do końca czerwca 2021 roku. Wskutek zmiany przesunięto ten termin na czerwiec 2022 roku.
Zastosowanie standardu lub interpretacji przed datą ich wejścia w życie
W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym nie skorzystano z dobrowolnego wcześniejszego zastosowania standardu lub interpretacji.
Opublikowane standardy i interpretacje, które nie weszły w życie dla okresów rozpoczynających się
1 stycznia 2022 roku i ich wpływ na sprawozdanie Grupy
Do dnia sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zostały opublikowane nowe lub znowelizowane standardy i interpretacje, obowiązujące dla okresów rocznych następujących po 2022 roku. Lista obejmuje również zmiany, standardy i interpretacje opublikowane, ale niezaakceptowane jeszcze przez Unię Europejską.
Spółka szacuje, że zmiany te nie będą miały istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.
Nowy MSSF 17 „Umowy ubezpieczenia”
Nowy standard regulujący ujęcie, wycenę, prezentację i ujawnienia dotyczące umów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych. Standard zastępuje dotychczasowy MSSF 4.
Zmiana MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”
Rada MSR doprecyzowała zasady klasyfikacji zobowiązań do długo- lub krótkoterminowych przede wszystkim w dwóch aspektach:
o doprecyzowano, że klasyfikacja jest zależna od praw jakie posiada jednostka na dzień bilansowy,
o intencje kierownictwa w odniesieniu do przyspieszenia lub opóźnienia płatności zobowiązania nie są brane pod uwagę.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później
Zmiana MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”
Rada MSR doprecyzowała, które informacje dotyczące polityki rachunkowości stosowanej przez jednostkę istotne i wymagają ujawnienia w sprawozdaniu finansowym. Zasady skupiają się na dostosowaniu ujawnień do indywidualnych okoliczności jednostki. Rada przestrzega przed stosowaniem wystandaryzowanych zapisów skopiowanych z MSSF oraz oczekuje, że podstawa wyceny instrumentów finansowych będzie uznana za istotną informację. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
Zmiana MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów”
Rada wprowadziła do standardu definicję szacunku księgowego: Szacunki księgowe to kwoty pieniężne w sprawozdaniu finansowym, które podlegają niepewności wyceny. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
Zmiana do MSR 12 „Podatek dochodowy”
Rada wprowadziła zasadę, jeśli w wyniku transakcji powstają równocześnie dodatnie i ujemne różnice przejściowe w tej samej kwocie, należy ująć aktywa i rezerwę na odroczony podatek dochodowy nawet wówczas, gdy transakcja nie wynika z połączenia, ani nie ma wpływu na wynik księgowy lub podatkowy. Oznacza to konieczność ujmowania aktywów i rezerwy na podatek odroczony np. gdy różnice przejściowe w równych kwotach występują w przypadku leasingu (odrębna różnica przejściowa od zobowiązania i od prawa do
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
18
użytkowania) lub w przypadku zobowiązań z tytułu rekultywacji. Nie została zmieniona zasada mówiąca o tym, że aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego kompensuje się, jeśli kompensacie podlegają aktywa i zobowiązania z tytułu podatku bieżącego. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
Zmiana do MSSF 17 „Umowy ubezpieczenia”
Rada ustanowiła przepisy przejściowe dotyczące danych porównawczych dla podmiotów, które równocześnie wdrażają MSSF 17 i MSSF 9, aby zmniejszyć potencjalne niedopasowania księgowe wynikające z różnic między tymi standardami. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
Zmiana do MSSF 16 „Leasing”
Zmiana doprecyzowuje wymogi w odniesieniu do wyceny zobowiązania leasingowego powstającego wskutek transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego. Ma zapobiec nieprawidłowemu ujmowaniu wyniku na transakcji w części dotyczącej zachowanego prawa do użytkowania w przypadku, gdy płatności leasingowe zmienne i nie zależą od indeksu lub stawki. Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub później.
8.2. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie
Niektóre informacje podane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym oparte na szacunkach i profesjonalnym osądzie Grupy. Uzyskane w ten sposób wartości często nie będą pokrywać się z rzeczywistymi rezultatami. Pośród założeń i oszacowań, które miały największe znaczenie przy wycenie i ujęciu aktywów i zobowiązań znajdują się:
przychody z tyt. opłaty przyłączeniowej - stanowią odrębne zobowiązanie do świadczenia usługi (distinct performance obligation), w związku z tym rozpoznawane jako przychód w momencie wystawienia faktury za wykonanie przyłączenia. Takie podejście najlepiej odzwierciedla sens ekonomiczny tej transakcji. W ramach oceny usługi przyłączenia oraz usługi zapewnienia dostępu do sieci pod kątem czy stanowią one odrębne zobowiązanie do wykonania świadczenia Zarząd wziął pod uwagę następujące argumenty: (i) poziom opłaty przyłączeniowej jest regulowany przez URE, (ii) klient, który zapłaci opłatę przyłączeniową do Polenergia Dystrybucja Sp. z o.o. nie jest zobowiązany do zakupu energii od Polenergia Dystrybucja Sp. z o.o. (może kupować od innych dostawców energii). W rezultacie przychody z tytułu opłaty przyłączeniowej rozpoznawane w określonym momencie (‘point in time’), kiedy klient występuje do Polenergii Dystrybucja Sp. z o.o. o przyłączenie go do sieci. W przypadku zmiany praktyki rynkowej tj. rozpoznawanie tych przychodów w czasie przez okres ekonomicznej użyteczności aktywów, praktyka ta zostanie uwzględniona w rozpoznaniu przychodów. Jeśli chodzi o rozpoznanie przychodu z tytułu opłaty przyłączeniowej zgodnie z MSSF 15 nie została jeszcze jednoznacznie ustalona praktyka rynkowa w tym zakresie, natomiast rozważane jest podejście, zgodnie z którym opłaty przyłączeniowe należy rozpoznać w czasie tj. przez okres ekonomicznej użyteczności aktywów.
Zgodnie z szacunkami Grupy potencjalny wpływ zmiany polityk rachunkowości z tego tytułu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone na dzień 31 grudnia 2022 roku skutkowałoby zmniejszeniem salda zysków zatrzymanych w kwocie 15,7 mln w korespondencji z rozpoznaniem przychodów przyszłych okresów w kwocie 15,7 mln zł.
W roku zakończonym 31 grudnia 2022 roku nie dokonano zmian w sposobie określania osądów Grupy na informacje podane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
8.3. Istotne wartości oparte na szacunkach
Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym:
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
19
stawki amortyzacyjne - wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków,
rezerwy na sprawy sądowe każda sprawa analizowana jest indywidualnie, po uwzględnieniu jej specyfikę (nota 29),
rezerwy na niewykorzystane urlopy rezerwa wynikająca ze: współczynnika ekwiwalentu, poziomu wynagrodzenia każdego pracownika oraz ilości zaległych dni urlopu (nota 34),
rezerwy na obowiązki związane ze sprzedażą energii - rezerwa wynikająca z wolumenu energii elektrycznej sprzedanej w danym okresie do klienta końcowego oraz ceny zakupionych certyfikatów na potrzeby umorzenia, zgodnie z ustawowym obowiązkiem umorzenia świadectw pochodzenia przez sprzedawców energii elektrycznej (nota 32),
rezerwy na zbilansowanie - rezerwa na zbilansowanie zafakturowanego wolumenu sprzedaży z wolumenem zakupu w okresie liczona , w oparciu o niezbilansowany wolumen i średnioważoną wolumenem portfela cenę rynku bilansującego w okresie ,
aktywa i zobowiązania finansowe wynikające z kontraktów terminowych (notach 18,25 i 31),
aktywa i zobowiązania finansowe wynikające z kontraktów terminowych związane z odwróceniem kontraktów terminowych zabezpieczających produkcję energii elektrycznej Polenergia Elektrociepłowni Nowa Sarzyna Sp. z o.o. (nota 36),
podatek odroczony - Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione (nota 28),
utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych w przypadku wartości firmy Grupa przeprowadziła testy na utratę wartości, w przypadku pozostałych niefinansowych aktywów trwałych Grupa przeprowadziła analizę przesłanek na utratę wartości aktywów trwałych, w przypadku zaistnienia przesłanek przeprowadziła testy na utratę wartości niefinansowych aktywów trwałych (nota 17),
odpisy z tytułu utrat wartości w odniesieniu do należności handlowych kalkulacja i wycena oczekiwanych strat kredytowych w odniesieniu do należności handlowych jest obszarem wymagającym znaczącego osądu w zakresie doboru odpowiedniej metodologii, modeli i danych wejściowych. Szczegółowy opis metodologii wyceny oczekiwanych strat kredytowych zastosowanej przez Grupę przedstawia nota 8.18. Grupa w swoich modelach wykorzystuje głównie informacje historyczne pochodzące z jej systemów i danych rynkowych.
Okres leasingu - Ustalając zobowiązanie z tytułu leasingu Grupa szacuje okres leasingu, który obejmuje:
nieodwołalny okres leasingu,
okresy, w których istnieje opcja przedłużenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tej opcji,
okresy, w których istnieje opcja wypowiedzenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca nie skorzysta z tej opcji.
Oceniając, czy Grupa skorzysta z opcji przedłużenia lub nie skorzysta z opcji wypowiedzenia, Grupa uwzględnia wszystkie istotne fakty i okoliczności, które stanowią dla niej zachętę ekonomiczną do skorzystania lub nieskorzystania z opcji. Rozważa się między innymi:
warunki umowne dotyczące opłat leasingowych w okresach opcyjnych,
istotne inwestycje w przedmiocie leasingu,
koszty związane z wypowiedzeniem umowy,
znaczenie bazowego składnika aktywów dla działalności Grupy,
warunki wykonania opcji.
Zobowiązanie z tytułu leasingu prezentowane w skonsolidowanym bilansie odzwierciedla najlepsze szacunki co do okresu leasingu, jednak zmiana okoliczności w przyszłości może
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
20
skutkować zwiększeniem lub zmniejszeniem zobowiązania z tytułu leasingu oraz ujęciem korespondującej korekty w aktywach z tytułu prawa do użytkowania.
W roku zakończonym 31 grudnia 2022 nie dokonano zmian w sposobie określania szacunków Grupy mających wpływ na informacje podane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, a kwoty szacunków zostały przedstawione w notach jak wyżej.
8.4. Waluta pomiaru i waluta skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Walutą funkcjonalną jednostki dominującej i innych spółek (za wyjątkiem spółki Polenergia Energy Ukraine LLC, która nie stanowi istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe) uwzględnionych w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym oraz walutą prezentacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski.
8.5. Zasady konsolidacji
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Polenergia S.A. oraz sprawozdania finansowe jej jednostek zależnych sporządzone każdorazowo za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku. Sprawozdania finansowe jednostek zależnych, po uwzględnieniu korekt doprowadzających do zgodności z MSSF, sporządzane za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie jednostki dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości, w oparciu o jednolite zasady rachunkowości zastosowane dla transakcji i zdarzeń gospodarczych o podobnym charakterze. W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się korekty.
Jednostki zależne podlegają konsolidacji pełnej w okresie od objęcia nad nimi kontroli przez jednostkę dominującą do czasu ustania tej kontroli. Jednostka dominująca sprawuje kontrolę nad jednostką zależną, wówczas gdy jest narażona lub ma prawo do zmiennych zwrotów ze swojego zaangażowania w jednostkę oraz ma możliwość wywierania wpływu na te zwroty poprzez sprawowanie władzy nad jednostką. Jednostki zależne podlegają pełnej konsolidacji od dnia przeniesienia kontroli do grupy.
Objęcie kontroli nad jednostką stanowiącą przedsięwzięcie w rozumieniu MSSF 3 rozlicza się metodą przejęcia. Możliwe do zidentyfikowania aktywa i zobowiązania spółki zależnej na dzień włączenia jej do skonsolidowanego sprawozdania finansowego ujmowane według wartości godziwej. Różnica między wartością godziwą tych aktywów i zobowiązań oraz ceną przejęcia ustaloną również według wartości godziwej, udziałami nieposiadającymi kontroli oraz wartością godziwą uprzednio posiadanych udziałów powoduje powstanie wartości firmy, która jest wykazywana w odrębnej pozycji skonsolidowanego bilansu.
Wszystkie znaczące salda i transakcje pomiędzy jednostkami Grupy, w tym niezrealizowane zyski wynikające z transakcji w ramach Grupy, zostały w całości wyeliminowane. Niezrealizowane straty są eliminowane, chyba że dowodzą wystąpienia utraty wartości.
8.6. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i współkontrolowanych
Akcje i udziały w jednostkach stowarzyszonych podlegają wycenie metodą praw własności. to jednostki, na które jednostka dominująca bezpośrednio lub poprzez spółki zależne wywiera znaczący wpływ i które nie ani jej jednostkami zależnymi, ani wspólnymi przedsięwzięciami. Sprawozdania finansowe jednostek stowarzyszonych podstawą wyceny posiadanych przez Spółkę dominującą udziałów metodą praw własności. Rok obrotowy jednostek stowarzyszonych i Spółki dominującej jest jednakowy.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
21
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych wykazywane w bilansie według ceny nabycia powiększonej o późniejsze zmiany udziału jednostki dominującej w aktywach netto tych jednostek, pomniejszonej o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Korekta wartości bilansowej może być także konieczna ze względu na zmiany proporcji udziału w jednostce stowarzyszonej, wynikające ze zmian w innych całkowitych dochodach tej jednostki. Ocena inwestycji w jednostki stowarzyszone pod kątem utraty wartości ma miejsce kiedy istnieją przesłanki wskazujące na to że nastąpiła utrata wartości lub odpis z tytułu utraty wartości dokonany w latach poprzednich nie jest wymagany. Rachunek zysków i strat odzwierciedla udział w wynikach działalności jednostek stowarzyszonych.
W przypadku zmiany ujętej bezpośrednio w kapitale własnym jednostek stowarzyszonych, jednostka dominująca ujmuje swój udział w każdej zmianie i ujawnia go, jeśli jest to zasadne, w sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym.
8.7. Wartość firmy
Wartość firmy z tytułu przejęcia jednostki jest początkowo ujmowana według ceny nabycia stanowiącej kwotę nadwyżki sumy:
przekazanej zapłaty,
kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej oraz
w przypadku połączenia jednostek realizowanego etapami wartości godziwej na dzień przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego poprzednio do jednostki przejmującej
nad kwotą netto ustaloną na dzień przejęcia wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań.
Po początkowym ujęciu, wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Test na utratę wartości przeprowadza się raz na rok lub częściej, jeśli wystąpią ku temu przesłanki. Wartość firmy nie podlega amortyzacji.
Na dzień przejęcia nabyta wartość firmy jest alokowana do każdego z ośrodków wypracowujących środki pieniężne, które mogą skorzystać z synergii połączenia. Każdy ośrodek, lub zespół ośrodków, do którego została przypisana wartość firmy:
odpowiada najniższemu poziomowi w Grupie, na którym wartość firmy jest monitorowana na wewnętrzne potrzeby zarządcze oraz
jest nie większy niż jeden segment operacyjny określony zgodnie z MSSF 8 Segmenty operacyjne.
Odpis z tytułu utraty wartości ustalany jest poprzez oszacowanie odzyskiwalnej wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego została alokowana dana wartość firmy. W przypadku, gdy odzyskiwalna wartość ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest niższa niż wartość bilansowa, ujęty zostaje odpis z tytułu utraty wartości. W przypadku, gdy wartość firmy stanowi część ośrodka wypracowującego środki pieniężne i dokonana zostanie sprzedaż części działalności w ramach tego ośrodka, przy ustalaniu zysków lub strat ze sprzedaży takiej działalności wartość firmy związana ze sprzedaną działalnością zostaje włączona do jej wartości bilansowej. W takich okolicznościach sprzedana wartość firmy jest ustalana na podstawie względnej wartości sprzedanej działalności i wartości zachowanej części ośrodka wypracowującego środki pieniężne.
8.8. Wartości niematerialne
Wartości niematerialne nabyte w oddzielnej transakcji lub wytworzone (jeżeli spełniają kryteria rozpoznania dla kosztów prac rozwojowych) wycenia się przy początkowym ujęciu odpowiednio w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Cena nabycia wartości niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Po ujęciu początkowym, wartości niematerialne wykazywane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Nakłady poniesione na wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
22
poniesionych na prace rozwojowe, nie aktywowane i ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.
Grupa ustala, czy okres użytkowania wartości niematerialnych jest określony czy nieokreślony. Wartości niematerialne o określonym okresie użytkowania amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji wartości niematerialnych o określonym okresie użytkowania weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny składników wartości niematerialnych o określonym okresie użytkowania ujmuje się w zysku lub stracie w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika wartości niematerialnych.
Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które nie użytkowane, corocznie poddawane testowi na utratę wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne.
Przewidywany okres ekonomicznej użyteczności kształtuje się następująco:
Patenty, licencje 1 rok
Oprogramowanie komputerowe 2-5 lat
Inne wartości niematerialne 5 lat
Koszty prac badawczych odpisywane do rachunku zysków i strat w momencie poniesienia. Nakłady poniesione na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one w przyszłości odzyskane. Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego wymagający, aby składniki aktywów były ujmowane według cen nabycia pomniejszonych o skumulowaną amortyzację i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wszelkie nakłady przeniesione na kolejny okres amortyzowane przez przewidywany okres uzyskiwania przychodów ze sprzedaży z danego przedsięwzięcia.
Koszty prac rozwojowych poddawane ocenie pod kątem ewentualnej utraty wartości corocznie jeśli składnik aktywów nie został jeszcze oddany do użytkowania, lub częściej gdy w ciągu okresu sprawozdawczego pojawi się przesłanka utraty wartości wskazująca na to, że ich wartość bilansowa może nie być możliwa do odzyskania.
Zyski lub straty wynikłe ze zbycia wartości niematerialnych określane jako różnica pomiędzy wpływami netto ze sprzedaży, a wartością bilansową zbywanego składnika wartości niematerialnych. Te zyski i straty ujmowane w wyniku w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych w momencie przejęcia przez nabywcę kontroli nad zbywanym składnikiem wartości niematerialnych zgodnie z wymogami MSSF 15 (patrz podpunkt „Przychody ze sprzedaży” w niniejszym punkcie dodatkowych informacji do sprawozdania finansowego). Kwotę wynagrodzenia w ramach transakcji zbycia składnika wartości niematerialnych ustala się zgodnie z wymogami MSSF 15 dotyczącymi ustalania ceny transakcyjnej.
8.9. Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe wyceniane w cenie nabycia, koszcie wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz o odpisy z tytułu utraty wartości.
Wartość początkowa rzeczowych aktywów trwałych obejmuje ich cenę nabycia powiększoną o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania. W skład kosztu wchodzi również koszt wymiany części składowych maszyn i urządzeń w momencie poniesienia, jeśli spełnione kryteria rozpoznania. Koszty poniesione po dacie oddania rzeczowego aktywa trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, obciążają rachunek zysków i strat w momencie ich poniesienia.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
23
Rzeczowe aktywa trwałe w momencie ich nabycia zostają podzielone na części składowe będące pozycjami o istotnej wartości, do których można przyporządkować odrębny okres ekonomicznej użyteczności. Częścią składową są również koszty generalnych remontów.
Rzeczowe aktywa trwałe, z wyjątkiem gruntów amortyzowane liniowo w okresie odpowiadającym szacowanemu okresowi ich ekonomicznej użyteczności.
Budynki, budowle lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej 40 lat
Urządzenia techniczne i maszyny od 2,5 roku do 40 lat
Środki transportu od 2,5 roku do 5 lat
Inne rzeczowe aktywa trwałe od 5 lat do 7 lat
Wartość końcową, okres użytkowania oraz metodę amortyzacji składników rzeczowych aktywów trwałych weryfikuje się corocznie, i w razie konieczności koryguje z efektem od początku właśnie zakończonego roku obrotowego.
Poszczególne składniki rzeczowych aktywów trwałych ujęte osobno i amortyzowane w ciągu okresu ich ekonomicznej użyteczności.
Zyski lub straty wynikłe ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych określane jako różnica pomiędzy wpływami netto ze sprzedaży, a wartością bilansową zbywanego składnika rzeczowych aktywów trwałych. Te zyski i straty ujmowane w wyniku w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych w momencie przejęcia przez nabywcę kontroli nad zbywanym składnikiem rzeczowych aktywów trwałych zgodnie z wymogami MSSF 15 (patrz podpunkt „Przychody ze sprzedaży” w niniejszym punkcie dodatkowych informacji do sprawozdania finansowego). Kwotę wynagrodzenia w ramach transakcji zbycia składnika wartości niematerialnych ustala się zgodnie z wymogami MSSF 15 dotyczącymi ustalania ceny transakcyjnej.
8.10. Rzeczowe aktywa trwałe w budowie
Rzeczowe aktywa trwałe w budowie wyceniane w wysokości ogółu kosztów pozostających w bezpośrednim związku z ich nabyciem lub wytworzeniem, pomniejszonych o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. W ramach rzeczowych aktywów trwałych w budowie wykazywane również materiały inwestycyjne. Rzeczowe aktywa trwałe w budowie nie amortyzowane do momentu zakończenia ich budowy i oddania do użytkowania. W ramach rzeczowych aktywów trwałych w budowie ujmowane są nakłady na dewelopment farm wiatrowych.
8.11. Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty pożyczek i kredytów powstałe w wyniku zaciągniętych pożyczek i kredytów, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie, lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów aktywuje się jako część ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika aktywów. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki i zyski lub straty z tytułu różnic kursowych do wysokości odpowiadającej korekcie kosztu odsetek.
8.12. Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych
Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników niefinansowych aktywów trwałych. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, lub w razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości, Grupa dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy.
Wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
24
wypracowującego środki pieniężne, lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej. Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania, która odzwierciedla bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości składników majątkowych używanych w działalności kontynuowanej ujmuje się w tych kategoriach kosztów, które odpowiadają funkcji składnika aktywów, w przypadku którego stwierdzono utratę wartości.
Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny, lub czy powinien zostać zmniejszony. Jeżeli takie przesłanki występują, Grupa szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od czasu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po odjęciu umorzenia), gdyby w ubiegłych latach w ogóle nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika aktywów. Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się niezwłocznie jako przychód w rachunku zysków i strat. Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika jest korygowany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową.
8.13. Aktywa finansowe
Grupa klasyfikuje aktywa finansowe do następujących kategorii:
Wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
Wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
Wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,
Klasyfikacja jest uzależniona od przyjętego przez Grupę modelu zarządzania aktywami finansowymi oraz warunków umownych przepływów pieniężnych. Grupa dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne wtedy i tylko wtedy, gdy zmienia się model zarządzania tymi aktywami.
Ujmowanie i zaprzestanie ujmowania
Aktywa finansowe ujmuje się, gdy Grupa staje się stroną postanowień umownych instrumentu. Aktywa finansowe wyłącza się z ksiąg rachunkowych, gdy prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasły lub zostały przeniesione, a Grupa dokonała przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu własności.
Wycena na moment początkowego ujęcia
Na moment początkowego ujęcia, Grupa wycenia składnik aktywów finansowych według wartości godziwej powiększonej o, w przypadku składnika aktywów finansowych, który nie wycenia w wartości godziwej przez wynik finansowy, koszty transakcji, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu składnika aktywów finansowych. Koszty transakcji dotyczących aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy są ujmowane w wyniku finansowym.
Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu
Instrumenty dłużne utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów, które obejmują wyłącznie spłaty kapitału i odsetek („SPPI” ang. solely payment of principal and interest), wyceniane według zamortyzowanego kosztu. Przychody z tytułu odsetek wycenia się metodą efektywnej stopy procentowej i wykazuje w pozycji przychody finansowe zaprezentowane w skonsolidowanym rachunku zysków i strat. Oczekiwane straty kredytowe ujmuje się zgodnie z zasadą
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
25
rachunkowości wskazaną w nocie 8.18 i prezentuje w pozycji koszty finansowe. W szczególności, w tej kategorii Grupa klasyfikuje:
należności handlowe,
pożyczki, które spełniają test klasyfikacyjny SPPI i które zgodnie z modelem biznesowym wykazywane jako „utrzymywane w celu uzyskiwania przepływów pieniężnych”,
środki pieniężne i ich ekwiwalenty.
Należności handlowe krótkoterminowe, z wyjątkiem należności z tytułu leasingu szerzej opisanego w punkcie
8.16
, są wyceniane według zamortyzowanego kosztu
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wartość należności jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie należności w związku z upływem czasu jest ujmowane jako przychody finansowe.
Aktywa finansowe wyceniane wartości godziwej przez wynik finansowy
Aktywa, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Do tej kategorii Grupa zalicza instrumenty pochodne, za wyjątkiem przeznaczonych do rachunkowości zabezpieczeń.
8.14. Rachunkowość zabezpieczeń
Grupa wybrała możliwość stosowania rachunkowości zabezpieczeń zgodnie z MSR 39. Grupa posiada zabezpieczenie przepływów pieniężnych związanych z wahaniami stopy procentowej z tytułu przyszłych płatności rat kredytowych (zamiana zmiennej stopy procentowej wynikającej z umowy kredytowej na stałą) oraz zabezpieczenie przepływów pieniężnych związanych ze zmiennością kursów walutowych z tytułu płatności rat kredytowych w walucie. Instrumentami zabezpieczającymi są instrumenty pochodne SWAP odsetkowy i forward walutowy.
Szczegóły rachunkowości zabezpieczeń zostały ujęte w nocie 25.
W okresie zakończonym 31 grudnia 2022 roku zgodnie z przyjętą „Instrukcją Rachunkowości Zabezpieczeń” Grupa dokonywała pomiaru efektywności zabezpieczenia ex-post (pomiar retrospektywny) oraz ex-ante (prospektywny) przy użyciu metody bezpośredniej kompensaty.
Pomiar efektywności dla celów księgowych jest dokonywany przy użyciu metody hipotetycznego derywatu. Metoda polega na porównaniu zmian wartości godziwej zabezpieczającej transakcji IRS („Interest Rate Swap”) ze zmianami wartości godziwej hipotetycznej transakcji IRS narastająco od daty ustanowienia powiązania zabezpieczającego. Hipotetyczna transakcja IRS ma identyczne parametry jak pozycja zabezpieczana oraz ma wartość godziwą równą zero w dacie ustanowienia powiązania zabezpieczającego.
Kalkulacja nieefektywności polega na porównaniu skumulowanej zmiany wartości godziwej zabezpieczającej transakcji IRS ze skumulowaną zmianą wartości godziwej „idealnej” hipotetycznej transakcji IRS, każdorazowo liczonych od daty ustanowienia powiązania zabezpieczającego.
Po dacie ustanowienia powiązania zabezpieczającego ewidencja zysków/strat z tytułu wyceny wartości godziwej instrumentu zabezpieczającego opiera się na ustaleniu, jaka część zmiany jego wyceny bilansowej stanowi efektywną część zabezpieczenia. Odbywa się to każdorazowo na dzień sporządzania sprawozdania finansowego/dzień bilansowy w rachunku narastającym od dnia rozpoczęcia zabezpieczania do danego dnia. Spółka dokonuje ustalenia części efektywnej i nieefektywnej zabezpieczenia dla zmian „czystej” wartości godziwej, tj. wartości godziwej transakcji pomniejszonej o naliczoną część ustalonych najbliższych kwot płatności odsetkowych z instrumentu pochodnego.
Część efektywna zmiany wartości godziwej instrumentu zabezpieczającego odnoszona jest do pozostałych całkowitych dochodów, natomiast część nieefektywna rozpoznawana jest w rachunku zysków i strat.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
26
Wartość godziwa pochodnych instrumentów finansowych wykazanych w bilansie przedstawia nota 25.
8.15. Wspólne porozumienia umowne
Inwestycje we wspólne porozumienia umowne klasyfikowane albo jako wspólna działalność albo jako wspólne przedsięwzięcia w zależności od praw i obowiązków umownych każdego inwestora. Grupa oceniła charakter swoich wspólnych porozumień umownych i ustaliła, że to wspólne przedsięwzięcia. Wspólne przedsięwzięcia są wyceniane metodą praw własności.
Zgodnie z metodą praw własności, udziały we wspólnych przedsięwzięciach początkowo ujmowane wg kosztu i następnie korygowane, tak aby ująć udział Grupy w wyniku oraz w zmianach pozostałych całkowitych dochodów, dotyczących okresu po nabyciu. Gdy udział Grupy w stratach wspólnego przedsięwzięcia jest równy albo przekracza jej udziały we wspólnym przedsięwzięciu (zawierające wszystkie długoterminowe udziały, które, w istocie, tworzą część inwestycji netto Grupy we wspólnych przedsięwzięciach), Grupa nie ujmuje kolejnych strat, chyba że zaciągnęła zobowiązania lub dokonała płatności w imieniu wspólnych przedsięwzięć.
Niezrealizowane zyski na transakcjach pomiędzy Grupą oraz jej wspólnymi przedsięwzięciami eliminowane w stopniu odzwierciedlającym udziały Grupy we wspólnych przedsięwzięciach. Niezrealizowane straty również eliminowane, chyba że transakcja dostarcza dowodów na wystąpienie utraty wartości przeniesionego składnika aktywów. Tam gdzie było to konieczne, zasady rachunkowości stosowane przez wspólne przedsięwzięcia zostały zmienione dla zapewnienia zgodności z zasadami rachunkowości stosowanymi przez Grupę.
8.16. Leasing
Grupa jako leasingobiorca
Grupa użytkuje w ramach leasingu lokale biurowe, grunty i środki transportu. Umowy zawierane zazwyczaj na czas określony od 4 do 22 lat, przy czym mogą zawierać opcję przedłużenia umowy zgodnie opisem poniżej. W odniesieniu do umów zawartych na czas nieokreślony Grupa szacuje okres trwania leasingu w oparciu o szacowany okres korzystania z przedmiotu leasingu.
Ujęcie zobowiązań z tytułu leasingu
Na datę początkowego ujęcia opłaty leasingowe zawarte w wycenie zobowiązania z tytułu leasingu do wartości zdyskontowanej obejmują następujące rodzaje opłat za prawo do użytkowania bazowego składnika aktywów przez okres trwania leasingu:
stałe opłaty leasingowe pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe,
zmienne opłaty leasingowe uzależnione od indeksów rynkowych,
kwoty, których zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej przedmiotu leasingu,
cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że zostanie ona zrealizowana,
kary pieniężne za wypowiedzenie leasingu, jeżeli leasingobiorca może skorzystać z opcji wypowiedzenia umowy.
Płatności leasingowe dotyczące opcji przedłużenia leasingu, gdy skorzystanie z tej opcji jest wystarczające pewne, są także uwzględniane w wycenie zobowiązania.
Płatności leasingowe dyskontuje się przy użyciu stopy procentowej leasingu, bądź jeśli nie można w prosty sposób ustalić tej stopy, stosuje się krańcową stopę procentową leasingobiorcy. Grupa przyjęła, że krańcowa stopa procentowa powinna odzwierciedlać koszt finansowania, jakie byłoby zaciągnięte na sfinansowanie zakupu przedmiotu podlegającego leasingowi. W celu oszacowania wysokości stopy dyskonta Grupa wzięła pod uwagę następujące parametry umowy: rodzaj, długość
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
27
trwania, walutę oraz potencjalną marżę, jaką musiałaby zapłacić na rzecz instytucji finansowych w celu uzyskania finansowania.
Płatności związane z krótkoterminowym leasingiem sprzętu i środków transportu oraz leasingu aktywów o niskiej wartości ujmuje się liniowo w kosztach w rachunku zysków i strat. Leasing krótkoterminowy oznacza umowy leasingowe na okres 12 miesięcy lub krótszy. Aktywa o niskiej wartości obejmują sprzęt komputerowy, którego wartość nie przekracza kwoty 20 tys. Zł
Zobowiązania z tytułu leasingu zostały zaprezentowane w bilansie w wydzielonej pozycji.
Odsetki z tytułu zobowiązań leasingowych zostały ujęte w rachunku zysków i strat w pozycji pozostałe koszty finansowe.
Ujęcie aktywów z tytułu prawa do użytkowania
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania wycenia się według kosztu, który obejmuje:
kwotę początkowej wyceny zobowiązania,
wszelkie płatności leasingowe dokonane w dacie rozpoczęcia lub przed nią, pomniejszone o otrzymane zachęty leasingowe,
wszelkie początkowe koszty bezpośrednie,
koszty rekultywacji.
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania zostały zaprezentowane w bilansie w tej samej pozycji, w której byłyby prezentowane aktywa bazowe stanowiące własność Spółki. Amortyzacja aktywów z tytułu prawa do użytkowania została ujęta w rachunku zysków i strat w pozycjach: koszt własny sprzedaży, koszty ogólnego zarządu, środki trwałe w budowie.
8.17. Zapasy
Zapasy wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto. Zapasy materiałów powiększane o koszty poniesione w celu doprowadzenia składników majątkowych do ich aktualnego miejsca i stanu i rozliczane są według ceny nabycia ustalonej na podstawie metody „średniej ważonej”.
Cena sprzedaży netto jest to możliwa do uzyskania na dzień bilansowy cena sprzedaży bez podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego, pomniejszona o rabaty, opusty i tym podobne oraz koszty związane z przystosowaniem składnika do sprzedaży i dokonaniem tej sprzedaży.
W ramach zapasów, ze względu na przeznaczenie do sprzedaży w toku podstawowej działalności, ujmowane są świadectwa pochodzenia.
8.18. Utrata wartości aktywów finansowych
MSSF 9 wymaga oszacowania odpisu z tytułu oczekiwanych strat kredytowych dla aktywów finansowych, niezależnie od tego czy wystąpiły, czy tez nie przesłanki do stworzenia takiego odpisu. Standard przewiduje 3 stopniową klasyfikację aktywów finansowych pod kątem ich utraty wartości: (1) Stopień 1 - salda dla których nie nastąpiło znaczące zwiększenie ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia i dla których ustala się oczekiwaną stratę w oparciu o prawdopodobieństwo poniesienia straty w ciągu 12 miesięcy, (2) Stopień 2 - salda dla których nastąpiło znaczące zwiększenie ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia i dla których ustala się oczekiwana stratę w oparciu o prawdopodobieństwo poniesienia straty w ciągu całego okresu kredytowania, (3) Stopień 3 - salda ze stwierdzoną utratą wartości.
Model 3 stopniowy stosowany jest w odniesieniu do wszystkich aktywów finansowych za wyjątkiem krótkoterminowych należności handlowych, dla których Grupa liczy odpisy z tytułu utraty wartości w odniesieniu dla całego życia instrumentu finansowego.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
28
Należności handlowe homogeniczne/rozdrobnione, które w oparciu o przeprowadzoną analizę portfelową zostały ocenione jako należności, które nie utraciły wartości (stopień 2) –oszacowanie ewentualnych odpisów aktualizacyjnych jest oparte na wykorzystaniu matrycy odpisów w oparciu o dane historyczne skorygowane o wpływ przyszłych czynników.
Należności handlowe z jednostkami istotnymi indywidualnie (kontrahenci kupujący znaczny wolumen wyrobów w danym segmencie, współpraca oparta o kontrakty długoterminowe) (stopień 2) - oszacowanie oczekiwanych odpisów aktualizacyjnych jest oparte na analizie ryzyka niewypłacalności kontrahentów.
Jednostka stosuje również model trzystopniowy w odniesieniu do środków pieniężnych, jednak w ocenie Zarządu odpis ten jest niematerialny.
8.19. Inne aktywa niefinansowe
Należności budżetowe prezentowane w ramach pozostałych należności krótkoterminowych, z wyjątkiem należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, które stanowią w bilansie odrębną pozycję.
Grupa dokonuje czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych. Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów dokonywane w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy.
8.20. Środki pieniężne
Wykazana w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływu pieniężnych pozycja środki pieniężne obejmuje gotówkę w kasie, lokaty bankowe do 3 miesięcy, bony skarbowe i obligacje, które nie zostały potraktowane jako działalność lokacyjna. Środki pieniężne na rachunkach bankowych spełniają test SPPI oraz test modelu biznesowego „utrzymanie w celu ściągnięcia”, w związku z tym wyceniane według zamortyzowanego kosztu z uwzględnieniem odpisu z tytułu utraty wartości ustalonego zgodnie z modelem oczekiwanych strat kredytowych.
8.21. Kapitał
Kapitał zakładowy jest ujmowany w wysokości określonej w statucie jednostki dominującej i wpisanej w rejestrze sądowym. Różnice między wartością godziwą uzyskanej zapłaty i wartością nominalną akcji ujmowane w kapitale zapasowym ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej. W przypadku wykupu akcji, kwota zapłaty za akcje obciąża kapitał własny i jest wykazywana w bilansie w pozycji akcji własnych.
Pozostałe kapitały rezerwowe powstały z zysków generowanych w poprzednich latach obrotowych oraz z ujęcia wyceny instrumentów pochodnych zabezpieczających przyszłe przepływy pieniężne. Kapitał rezerwowy z wyceny opcji powstał w związku z programem opcyjnym i nie podlega wypłacie w formie dywidendy.
8.22. Rezerwy
Rezerwy ujmowane wówczas, gdy na spółkach Grupy ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowy) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy jest pewne lub wysoce prawdopodobne, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków uosabiających korzyści ekonomiczne, oraz gdy można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania.
Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy wykazane w rachunku zysków i strat po pomniejszeniu o wszelkie zwroty.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
29
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.
Rezerwa dotycząca uprawnień do emisji
Grupa tworzy rezerwę z tytułu uprawnień do emisji w sytuacji, gdy posiada niedobór uprawnień do emisji. W sytuacji, gdy występuje nadwyżka uprawnień nad rzeczywistą emisją, nadwyżka ta w odniesieniu do praw otrzymanych nieodpłatnie wykazywana jest w ewidencji pozabilansowej.
Rezerwy na nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalne
Zgodnie z zakładowymi systemami wynagradzania pracownicy spółek Grupy mają prawo do nagród jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych. Nagrody jubileuszowe wypłacane pracownikom po przepracowaniu określonej liczby lat. Odprawy emerytalne wypłacane jednorazowo, w momencie przejścia na emeryturę. Wysokość odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych zależy od stażu pracy oraz średniego wynagrodzenia pracownika. Spółka tworzy rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych w celu przyporządkowania kosztów do okresów, których dotyczą. Naliczone zobowiązania równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane, z uwzględnieniem rotacji zatrudnienia i dotyczą okresu do dnia bilansowego. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są o dane historyczne.
Wartość bieżąca rezerw na każdy dzień bilansowy jest szacowana przez niezależnego aktuariusza. Naliczone rezerwy równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane i dotyczą okresu do dnia bilansowego. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte na danych historycznych. Skutki wyceny rezerwy na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych są ujmowane w wyniku.
8.23. Rozliczenia międzyokresowe
Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, ujmowane jeżeli Grupa ponosi wydatki, które dotyczą przyszłych okresów sprawozdawczych, w szczególności dotyczą one oszacowanych przychodów naliczonych, rozliczeń serwisu technicznego, rozliczeń ubezpieczeń i prenumerat.
Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów dokonywane w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, w szczególności dotyczą one oszacowanych przyszłych premii i kosztów usług obcych, rozliczeń dotacji oraz rozliczeń z tytułu opłaty zastępczej.
8.24. Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne
W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne ujmowane według wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.
Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.
Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty krańcowe oraz dyskonta lub premie uzyskane w związku ze zobowiązaniem.
Przychody i koszty ujmowane w rachunku zysków i strat z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku rozliczenia metodą efektywnej stopy procentowej.
W przypadku modyfikacji warunków umownych zobowiązania finansowego, która nie powoduje zaprzestania ujmowania istniejącego zobowiązania, zysk lub stratę ujmuje się niezwłocznie w wyniku finansowym, Zysk lub stratę oblicza się jako różnicę pomiędzy wartością bieżącą zmodyfikowanych i
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
30
oryginalnych przepływów pieniężnych, zdyskontowanych z zastosowaniem oryginalnej efektywnej stopy procentowej zobowiązania.
8.25. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe
Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług wykazywane w kwocie wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu oraz zobowiązania finansowe pierwotnie zakwalifikowane do kategorii wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy. Zobowiązania finansowe klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu, jeżeli zostały nabyte dla celów sprzedaży w niedalekiej przyszłości. Instrumenty pochodne, włączając wydzielone instrumenty wbudowane, również klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu, chyba że uznane za efektywne instrumenty zabezpieczające. Zobowiązania finansowe mogą być przy pierwotnym ujęciu zakwalifikowane do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, jeżeli poniższe kryteria spełnione: (i) taka kwalifikacja eliminuje lub znacząco obniża niespójność traktowania, gdy zarówno wycena jak i zasady rozpoznawania strat lub zysków podlegają innym regulacjom; lub (ii) zobowiązania częścią grupy zobowiązań finansowych, które zarządzane i oceniane w oparciu o wartość godziwą, zgodnie z udokumentowaną strategią zarządzania ryzykiem; lub (iii) zobowiązania finansowe zawierają wbudowane instrumenty pochodne, które powinny być oddzielnie ujmowane, jeżeli nie można ich wycenić oddzielnie.
Inne zobowiązania finansowe, niebędące instrumentami finansowymi wycenianymi w wartości godziwej przez wynik finansowy, wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej.
Grupa wyłącza ze swojego bilansu zobowiązanie finansowe, gdy zobowiązanie wygasło to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł. Zastąpienie dotychczasowego instrumentu dłużnego przez instrument o zasadniczo różnych warunkach dokonywane pomiędzy tymi samymi podmiotami Grupa ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego zobowiązania finansowego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego. Podobnie znaczące modyfikacje warunków umowy dotyczącej istniejącego zobowiązania finansowego Grupa ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego. Powstające z tytułu zamiany różnice odnośnych wartości bilansowych wykazuje się w rachunku zysków i strat.
Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku od towarów i usług oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.
8.26. Przychody z umów z klientami
Przychody ze sprzedaży ujmuje się w momencie oraz w stopniu odzwierciedlającym spełnienie przez Grupę zobowiązania do wykonania świadczenia (realizacja usługi) lub dostawy towaru. Spełnienie zobowiązania następuje w momencie uzyskania przez klienta kontroli nad przekazanym składnikiem aktywów.
Przychody ujmowane w taki sposób, aby odzwierciedlić przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta w kwocie, która odzwierciedla wynagrodzenia, do którego zgodnie z oczekiwaniami jednostki – będzie ona uprawniona w zamian za te dobra i usługi.
Grupa ujmuje przychód z umowy z klientem tylko wówczas, gdy spełnione wszystkie następujące kryteria:
Strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków,
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
31
Spółka jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr i usług, które mają zostać przekazane,
Spółka jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra i usługi, które mają być przekazane,
Umowa ma treść ekonomiczną,
Jest prawdopodobne, że jednostka otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.
W zależności od spełnienia określonych w MSSF 15 „Przychody z umów z klientami” kryteriów, przychody mogą być ujmowane w określonym momencie lub spełniane w czasie. Informacje dotyczące tego podziału zostały przedstawione w nocie 11.
Do przychodów zalicza się, w szczególności przychody ze sprzedaży i dystrybucji energii, świadectw pochodzenia, ciepła, sprzedaży i dystrybucji gazu oraz rynku mocy i usług odbudowy systemu, jak również przychody z tytułu instalacji paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła. Przychody te ustalone w oparciu o cenę netto, po skorygowaniu o udzielone rabaty i upusty oraz podatek akcyzowy.
Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej i gazu Grupa ujmuje na koniec każdego okresu rozliczeniowego, według wolumenów dostarczonych do klienta w danym okresie rozliczeniowym. Grupa ujmuje przychody w okresie czasu i korzysta z uproszczenia, które pozwala ujmować przychody zgodnie z fakturowaniem, ponieważ odzwierciedla on stopień wykonania zobowiązania do wykonania świadczenia.
Cena transakcyjna ustalana jest w oparciu o ceny umowne (ustalane na bazie formuły cenowej z umowy lub opartej o ceny transakcyjne na TGE).
Przychody ze sprzedaży świadectw pochodzenia Spółka ujmuje zgodnie z fakturowaniem
w momencie zawarcia transakcji sprzedaży świadectw za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii, gdyż zdaniem Grupy w tym momencie następuje utrata kontroli nad składnikiem aktywa (świadectwa).
Ponadto, w związku z nabyciem Spółki Polenergia Fotowoltaika S.A. (dawniej: Edison Energia S.A) o którym mowa w nocie 16 przy rozpoznaniu przychodów z tytułu instalacji paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła Grupa zastosowała zasady zgodnie z MSSF 15 Przychody z umów z klientami i ujmuje przychody w trakcie spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia, zgodnie z punktem 39 MSSF 15, który mówi że dla każdego zobowiązania do wykonania świadczenia spełnianego w miarę upływu czasu jednostka ujmuje przychody w miarę upływu czasu, mierząc stopień całkowitego spełnienia tego zobowiązania do wykonania świadczenia. Do pomiaru stopnia spełnienia zobowiązania stosuje się metody pomiaru oparte na nakładach.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
32
8.27. Inne przychody
Grupa osiąga inne przychody z następujących tytułów:
Kontrakty terminowe
Spółka zależna zawiera kontrakty terminowe na giełdach. W momencie zawarcia kontraktu następuje kwalifikacja do odpowiedniego portfela. Kontrakty dzielą się na dwie grupy:
Kontrakty na zakup i sprzedaż energii, gazu zawierane przez Polenergia Obrót poza zakresem standardu MSSF 9 na bazie wyłączenia z MSSF 9 zakupu/sprzedaży „na własny użytek”, ze względu na fakt, energia będąca przedmiotem tych kontraktów jest łatwo wymienialna na środki pieniężne (odbywa się przez fizyczną dostawę energii). Kontrakty te ujmowane i wyceniane zgodnie z MSSF 15 i zasady rachunkowości odnoszące się do tych kontraktów zostały opisane w punkcie „Przychody ze sprzedaży energii na podstawie kontraktów terminowych”.
Kontrakty na zakup i i sprzedaż energii, gazu zaliczane do ujmowania i wyceny zgodnie z MSSF 9.
Kontrakty terminowe na zakup i sprzedaż energii niezrealizowane na dzień bilansowy Grupa ujmuje jako instrumenty pochodne, będące w zakresie standardów dotyczących instrumentów pochodnych ze względu na fakt, energia będąca przedmiotem tych kontraktów jest łatwo wymienialna na środki pieniężne. Transakcje te zwykle realizowane poprzez dostawę fizyczną energii i rozliczane w kwocie brutto.
Wycenie podlega część niezrealizowana kontraktów w podziale na część krótkoterminową, której realizacja nastąpi w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego oraz długoterminową, której realizacja nastąpi w kolejnych latach.
Niezrealizowane kontrakty na dzień bilansowy wyceniane w wartości godziwej, ze zmianami odnoszonymi na rachunek zysków i strat. Wynik na wycenie kontraktów niezrealizowanych na dzień bilansowy prezentowany jest per saldem w Przychodach z tytułu wyceny kontraktów terminowych.
Transakcje z tytułu zawartych kontraktów na sprzedaż energii, które realizowane w trakcie roku poprzez fizyczną dostawę energii prezentowane w Przychodach z umów z klientami w kwocie należnej zapłaty wynikającej z kontraktu (tj. przychody ze sprzedaży w momencie realizacji kontraktu.
Koszty z tytułu zawartych kontraktów na zakup energii zrealizowanych w trakcie roku poprzez fizyczny zakup energii, prezentowane w pozycji "Koszt własny sprzedaży" w cenie zakupu.tj. koszt w momencie realizacji.
Ujęcie praw do emisji dwutlenku węgla
Przyznane bezpłatnie prawa do emisji dwutlenku węgla nie podlegały ujęciu w bilansie w momencie ich przyznania i w okresach kolejnych.
Przychody z tytułu sprzedaży nabytych w celu odsprzedaży uprawnień ujmowane jako przychody ze sprzedaży, natomiast koszt sprzedanych uprawnień ujmowany jest w kosztach wytworzenia sprzedanych produktów (zużycie materiałów i energii). Jeżeli na dzień bilansowy Grupa nie dysponuje uprawnieniami, które w pełni pokrywają ilość dwutlenku węgla wyemitowaną w danym roku, Grupa tworzy rezerwę na pokrycie niedoboru uprawnień.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
33
Odsetki
Przychody z tytułu odsetek ujmowane sukcesywnie w miarę ich naliczania (z uwzględnieniem metody efektywnej stopy procentowej, stanowiącej stopę dyskontującą przyszłe wpływy pieniężne przez szacowany okres życia instrumentów finansowych) w stosunku do wartości bilansowej netto danego składnika aktywów finansowych.
Dywidendy
Dywidendy ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy lub udziałowców do ich otrzymania.
Dotacje z tytułu świadectw pochodzenia
Ze względu na krótki cykl operacyjny i wysoką obrotowość świadectwa pochodzenia zielonej energii ujmowane w wartości godziwej w kosztach własnych sprzedaży jako dochód z tytułu przyznanych świadectw pochodzenia i aktywach obrotowych (zapasy) w momencie wyprodukowania energii, gdy jest prawdopodobne, że Grupa uzyska korzyści ekonomiczne.
Dotacje do rzeczowych aktywów trwałych
Jeżeli istnieje uzasadniona pewność, że dotacja zostanie uzyskana oraz spełnione zostaną wszystkie związane z nią warunki, wówczas dotacje są ujmowane według ich wartości godziwej.
Jeżeli dotacja dotyczy danej pozycji kosztowej, wówczas jest ona ujmowana jako przychód w sposób współmierny do kosztów, które dotacja ta ma w zamierzeniu kompensować. Jeżeli dotacja dotyczy składnika aktywów, wówczas jej wartość godziwa jest ujmowana na koncie przychodów przyszłych okresów, a następnie stopniowo, drogą równych odpisów rocznych, odpisywana do rachunku zysków i strat w pozycji pozostałe przychody operacyjne przez szacowany okres użytkowania związanego z nią składnika aktywów.
8.28. Podatki
Podatek bieżący
Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości kwot przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych (podlegających zwrotowi od organów podatkowych) z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych, które prawnie lub faktycznie już obowiązywały na dzień bilansowy.
Podatek odroczony
Na potrzeby sprawozdawczości finansowej, podatek odroczony jest obliczany metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i zobowiązań a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.
Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
34
z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji niestanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania niemającej wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty:
z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji niestanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.
Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.
Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych bezpośrednio w kapitale własnym jest ujmowany w kapitale własnym, a nie w rachunku zysków i strat.
Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym.
Podatek od towarów i usług
Przychody, koszty, aktywa i zobowiązania ujmowane po pomniejszeniu o wartość podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
35
gdy podatek od towarów i usług zapłacony przy zakupie aktywów lub usług nie jest możliwy do odzyskania od organów podatkowych; wtedy jest on ujmowany odpowiednio jako część ceny nabycia składnika aktywów lub jako część pozycji kosztowej oraz
należności i zobowiązań, które wykazywane z uwzględnieniem kwoty podatku od towarów i usług.
Kwota netto podatku od towarów i usług możliwa do odzyskania lub należna do zapłaty na rzecz organów podatkowych jest ujęta w bilansie jako część należności lub zobowiązań.
8.29. Zysk netto na jedną akcję
Zysk netto na jedną akcję dla każdego okresu jest obliczany poprzez podzielenie zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej za dany okres przez średnią ważoną ilości akcji w danym okresie.
Rozwodniony zysk netto na jedną akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto skorygowanego o zmiany zysku netto przypadającego na zwykłych akcjonariuszy (po potrąceniu odsetek od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe) przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe, w tym warranty w ramach programu opcji menedżerskich).
8.30. Zobowiązania i należności warunkowe
Przez zobowiązania warunkowe rozumie się obowiązek wykonania świadczeń, których powstanie jest uzależnione od zaistnienia określonych zdarzeń. Zobowiązania warunkowe nie wykazywane w bilansie, jednakże ujawnia się informację o zobowiązaniu warunkowym, chyba że prawdopodobieństwo wypływu środków uosabiających korzyści ekonomiczne jest znikome.
Zobowiązanie warunkowe jest:
możliwym obowiązkiem, który powstaje na skutek zdarzeń przeszłych, których istnienie zostanie potwierdzone dopiero w momencie wystąpienia lub niewystąpienia jednego lub większej ilości niepewnych przyszłych zdarzeń, które nie w pełni podlegają kontroli jednostki; lub
obecnym obowiązkiem, który powstaje na skutek zdarzeń przeszłych, ale nie jest ujmowany w sprawozdaniu finansowym, ponieważ:
(i) nie jest prawdopodobne, aby konieczne było wydatkowanie środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne w celu wypełnienia obowiązku; lub
(ii) kwoty obowiązku (zobowiązania) nie można wycenić wystarczająco wiarygodnie.
Należności warunkowe nie wykazywane w bilansie, jednakże ujawnia się informację o należności warunkowej, jeżeli wpływ środków uosabiających korzyści ekonomiczne jest prawdopodobny.
8.31. Sezonowość i cykliczność działalności
Grupa działa na rynku outsourcingu energetyki przemysłowej. Główni klienci Grupy zużywają ciepło i energię elektryczną dostarczaną przez Grupę do celów produkcyjnych w swoich zakładach przemysłowych. Odbiory ciepła i energii elektrycznej na potrzeby produkcyjne nie mają charakteru sezonowego. Warunki wietrzne determinujące produkcję energii elektrycznej farm wiatrowych charakteryzują się nierównym rozkładem w okresie roku. W okresie jesienno-zimowym warunki wietrzne znacząco lepsze niż w okresie wiosenno-letnim. Grupa podjęła decyzje o budowie farm wiatrowych w lokalizacjach wskazanych w oparciu o profesjonalne pomiary wiatru potwierdzone
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
36
przez niezależnych i renomowanych ekspertów. Nie można jednak wykluczyć, że rzeczywiste warunki wietrzności będą odbiegać od przyjętych w modelach przygotowanych na potrzeby realizacji poszczególnych inwestycji.
8.32. Transakcje w walucie obcej
Transakcje wyrażone w walutach innych niż waluta funkcjonalna przeliczane na walutę funkcjonalną przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.
Na dzień bilansowy środki pieniężne, kredyty bankowe oraz pozostałe aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach innych niż waluta funkcjonalna przeliczane walutę funkcjonalna przy zastosowaniu kursu zamknięcia obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego (dla jednostek które mają walutę funkcjonalną PLN przeliczenia na złote polskie dokonuje się przy zastosowaniu kursu średniego NBP). Powstałe z przeliczenia oraz z rozliczenia pozycji różnice kursowe ujmowane odpowiednio w pozycji przychodów lub kosztów finansowych. Zmiana wyceny instrumentów pochodnych wyznaczonych na instrumenty zabezpieczające dla celów stosowania rachunkowości zabezpieczeń jest ujmowana zgodnie z zasadami rachunkowości zabezpieczeń.
Następujące kursy zostały przyjęte dla potrzeb wyceny:
31.12.2022
31.12.2021
USD
4,4018
4,0600
EUR
4,6899
4,5994
GBP
5,2957
5,4846
9. Działalność zaniechana
Kwoty zaprezentowane w skonsolidowanym rachunku zysków i strat jako pozycja dotycząca działalności zaniechanej (tj. „Zysk z działalności operacyjnej zaniechanej” oraz „Zysk ze zbycia działalności zaniechanej”) dotyczą przychodów i kosztów związanych z działalnością spółek, które w 2021 roku zostały sprzedane tj.: Polenergia Elektrownia Mercury Sp. z o.o. i Mercury Energia Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp.K.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
37
10.Skorygowana skonsolidowana EBITDA i Skorygowany skonsolidowany zysk netto
Grupa prezentuje dane dotyczące EBITDA, skorygowanej EBITDA oraz skorygowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w celu przedstawienia wyników Grupy z wyłączeniem wpływu elementów niemających wpływu na podstawową działalność Grupy i nie wiążących się z przepływami pieniężnymi w raportowanym okresie.
EBITDA i SKORYGOWANA EBITDA
Za okres 12 miesięcy zakończony
31.12.2022
31.12.2021
Zysk brutto
200 269
420 052
Przychody finansowe
(38 334)
(230 274)
Koszty finansowe
75 672
44 130
Amortyzacja
116 421
93 272
Koszty związane z wynikiem na utracie kontroli nad jednostkami zależnymi
-
13 863
Odpis aktualizujący związany z dewelopmentem
318
228
Odpis aktualizujący związany z segmentem Gaz i Czyste Paliwa
-
19 889
EBITDA
354 346
361 160
Skorygowana EBITDA
354 346
361 160
SKORYGOWANY ZYSK NETTO przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej
Za okres 12 miesięcy zakończony
31.12.2022
31.12.2021
ZYSK NETTO przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej
159 918
337 376
(Zysk netto) Strata netto z tytułu różnic kursowych niezrealizowanych
(2 853)
2 656
(Przychody) koszty z tytułu wyceny kredytów długoterminowych
1 840
1 358
(Zysk netto) na utracie kontroli nad jednostkami zależnymi
-
(174 908)
Odpis aktualizujący związany z dewelopmentem
318
20 117
Rozliczenie ceny nabycia:
Amortyzacja
2 836
876
Podatek
(50)
(168)
Skorygowany ZYSK NETTO przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej
162 009
187 307
Pozycja „Zysk netto na utracie kontroli nad jednostkami zależnymi” dotyczy dodatkowych płatności, związanych z transakcją sprzedaży udziałów w spółkach MFW Bałtyk II Sp. z o.o. i MFW Bałtyk III Sp. z o.o. na podstawie umowy zawartej w dniu 5 marca 2018 roku ze Statoil Holding Netherlands B.V. Wpływ dodatkowych płatności wyniósł 225.411 tys. i został zaprezentowany w skonsolidowanym rachunku zysków i strat w pozycji „przychody finansowe”, a w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych w pozycji „wpływy z aktywów finansowych”. Powyżej opisany wpływ dodatkowych płatności, po odliczeniu podatku dochodowego (uwzględniając odliczenie strat podatkowych z lat ubiegłych) wyniósł 174. 908 tys. zł.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
38
Poziom EBITDA, skorygowana EBITDA oraz skorygowany zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej nie zdefiniowane przez MSSF i mogą być wyliczane inaczej przez inne podmioty.
Grupa definiuje EBITDA jako zysk brutto minus przychody finansowe plus koszty finansowe plus amortyzacja plus odpisy aktualizujące wartość niefinansowych aktywów trwałych (w tym wartość firmy). Definicja ta ma na celu przede wszystkim zapewnienie porównywalności kluczowego parametru dla branży, w której funkcjonuje Emitent i jego Grupa Kapitałowa, z uwagi na to w bieżącym sprawozdaniu Grupa wyłączyła z EBITDA zysk na utracie kontroli z jednostkami zależnymi.
Wskaźnik Skorygowana EBITDA ustalany jest w wyniku eliminacji z EBITDA wpływu zdarzeń gospodarczych niemających wpływu na podstawową działalność Grupy oraz nie wiążących się z przepływami pieniężnymi w raportowanym okresie obejmujących, w szczególności:
Rozliczenie ceny nabycia na dzień przejęcia (eliminacja zysku rozpoznanego na dzień przejęcia z tytułu uprzednio istniejących relacji, eliminacja kosztów / przychodów z tytułu rozliczania kontraktów terminowych rozpoznanych w wartościach godziwych na dzień przejęcia),
Wynik działalności wynikający ze zmiany strategii Grupy.
Grupa definiuje Skorygowany zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej jako zysk netto bez uwzględnienia zdarzeń gospodarczych obejmujących:
Rozliczenie ceny nabycia na dzień przejęcia (eliminacja amortyzacji korekt z tytułu wyceny do wartości godziwych przejętych aktywów trwałych, eliminacja zysku rozpoznanego na dzień przejęcia z tytułu uprzednio istniejących relacji, eliminacja kosztów / przychodów z tytułu rozliczania kontaktów terminowych rozpoznanych w wartościach godziwych na dzień przejęcia, z uwzględnieniem wpływu podatku odroczonego od w/w pozycji),
Odpisy aktualizujące wartość niefinansowych aktywów trwałych, w tym wartość firmy,
Wynik na działalności finansowej z tytułu wyceny kredytów metodą zamortyzowanego kosztu (rozliczenie w czasie historycznie poniesionych kosztów prowizji za pozyskanie finansowania),
Wynik na niezrealizowanych różnicach kursowych ( jako pozycji nie prognozowanej),
Wynik działalności wynikający ze zmiany strategii Grupy,
Wpływ podatku dochodowego na powyższe zdarzenia gospodarcze.
11. Segmenty operacyjne
Wyodrębniono następujące segmenty operacyjne, które takie same jak segmenty sprawozdawcze:
Lądowe farmy wiatrowe rozwój, budowa i utrzymanie obiektów produkujących energię elektryczną z wiatru na lądzie,
Fotowoltaika rozwój, budowa i utrzymanie obiektów produkujących energię elektryczną przy wykorzystaniu promieniowania słonecznego,
Morskie farmy wiatrowe rozwój, budowa i utrzymanie obiektów produkujących energię elektryczną z wiatru na morzu,
Gaz i czyste paliwa rozwój, budowa i utrzymanie obiektów produkujących energię elektryczną w kogeneracji gazowej oraz prowadzenie prac rozwojowych w zakresie produkcji wodoru i wytwarzania energii z wodoru w oparciu o energię z odnawialnych źródeł,
Obrót i sprzedaż działalność handlowa w zakresie obrotu energią elektryczną i świadectwami pochodzenia oraz innymi instrumentami rynku energii, a także sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców przemysłowych i indywidualnych oraz świadczenie usług
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
39
dostępu do rynku dla wytwórców energii ze źródeł odnawialnych, a także instalacja paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła,
Dystrybucja i eMobility- świadczenie usług dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej i gazu klientom komercyjnym, przemysłowym oraz indywidualnym oraz rozwój elektromobilności.
Zarząd monitoruje oddzielnie wyniki operacyjne segmentów w celu podejmowania decyzji dotyczących alokacji zasobów, oceny skutków tej alokacji oraz wyników działalności. Podstawą oceny jest wynik EBITDA oraz zysk lub strata brutto na sprzedaży. Podatek dochodowy jest monitorowany na poziomie Grupy i nie jest alokowany do segmentów operacyjnych.
Środki pieniężne Spółki prezentowane są w pozycji Aktywa niealokowane.
Ceny transakcyjne stosowane przy transakcjach pomiędzy segmentami operacyjnymi ustalane na zasadach rynkowych podobnie jak przy transakcjach ze stronami niepowiązanymi. Wszystkie korekty konsolidacyjne są alokowane do poszczególnych segmentów.
Odbiorcy z którymi Grupa osiągnęła nie mniej niż 10% sumy przychodów Grupy dotyczą segmentu Obrót i Sprzedaż, przychód ten wyniósł łącznie: 3.680.609 tys. zł
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
40
Wytwarzanie z OZE
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2022
Lądowe Farmy Wiatrowe
Fotowoltaika
Morskie Farmy Wiatrowe
Gaz i Czyste Paliwa
Obrót i Sprzedaż
Dystrybucja i eMobility
Niealokowane
Rozliczenie Ceny Nabycia
Razem
Przychody z umów z klientami
403 868
16 098
-
217 794
6 257 341
161 889
12 245
-
7 069 235
Inne przychody
-
-
-
(15 041)
35 037
-
-
-
19 996
Razem przychody
403 868
16 098
-
202 753
6 292 378
161 889
12 245
-
7 089 231
Zysk(Strata) brutto ze sprzedaży
259 619
11 236
-
2 726
170 606
27 579
9 155
(2 836)
478 085
(Koszty) sprzedaży
-
-
-
-
(115 915)
-
-
-
(115 915)
(Koszty) ogólnego zarządu
(5 462)
(754)
-
(7 073)
(64 239)
(8 087)
(39 897)
-
(125 512)
Przychody/(Koszty) z tytułu odsetek
(48 151)
(1 333)
-
599
(12 895)
(5 383)
42 404
-
(24 759)
Pozostałe Przychody/(Koszty) finansowe
(5 129)
91
-
(560)
(8 270)
(368)
1 657
-
(12 579)
Pozostałe Przychody/(Koszty) operacyjne
7 196
(374)
-
(2 549)
(412)
(76)
(2 836)
-
949
Wynik brutto
208 073
8 866
-
(6 857)
(31 125)
13 665
10 483
(2 836)
200 269
Podatek dochodowy
-
-
-
-
-
-
(40 401)
50
(40 351)
Wynik netto
-
-
-
-
-
-
-
-
159 918
EBITDA *)
342 669
12 553
-
6 499
(5 017)
26 929
(29 287)
-
354 346
Aktywa segmentu
3 258 783
146 794
394 093
198 970
1 518 444
222 803
507 447
-
6 247 334
Zobowiązania segmentu
1 650 478
59 944
-
51 787
1 271 158
124 638
6 294
-
3 164 299
Amortyzacja
81 009
2 445
-
13 395
4 943
7 511
4 278
2 836
116 417
*) EBITDA - definicja została opisana w nocie 10
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
41
Wytwarzanie z OZE
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2022
Lądowe Farmy Wiatrowe
Fotowoltaika
Gaz i Czyste Paliwa
Obrót i Sprzedaż
Dystrybucja i eMobility
Niealokowane
Razem
- przychody ze sprzedaży i dystrybucji energii
przychody spełniane w czasie
308 551
16 089
156 818
4 421 666
154 696
-
5 057 820
- przychody z tytułu świadectw pochodzenia
przychody spełniane w czasie
95 302
-
155
768 290
-
-
863 747
- przychody ze sprzedaży ciepła
przychody spełniane w określonym momencie
-
-
37 267
-
-
-
37 267
- przychody z projektów konsultacyjnych i doradczych
przychody spełniane w czasie
-
-
-
-
-
11 118
11 118
- przychody z usług dzierżawy i operatorskie
przychody spełniane w czasie
-
-
-
-
453
-
453
- przychody netto z tytułu sprzedaży i dystrybucji gazu
przychody spełniane w czasie
-
-
-
641 060
4 964
-
646 024
- przychody ze sprzedaży towarów
przychody spełniane w czasie
-
-
-
-
991
-
991
- przychody z najmu
przychody spełniane w czasie
15
-
-
-
10
327
352
- przychody z rynku mocy i usługi odbudowy systemu
przychody spełniane w określonym momencie
-
-
23 552
-
-
-
23 552
- przychody z tytułu instalacji paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła
przychody spełniane w czasie
-
-
-
418 035
-
-
418 035
- pozostałe
przychody spełniane w czasie
-
9
2
8 290
775
800
9 876
Razem przychody z umów z klientami
403 868
16 098
217 794
6 257 341
161 889
12 245
7 069 235
- przychody z tytułu wyceny kontraktów terminowych
przychody spełniane w czasie
-
-
(15 041)
(17 609)
-
-
(32 650)
- przychody z tytułu uprawnień do emisji dwutlenku węgla
przychody spełniane w określonym momencie
-
-
-
52 646
-
-
52 646
Razem inne przychody
-
-
(15 041)
35 037
-
-
19 996
Przychody ze sprzedaży, razem
403 868
16 098
202 753
6 292 378
161 889
12 245
7 089 231
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
42
Wytwarzanie z OZE
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2021
Lądowe Farmy Wiatrowe
Fotowoltaika
Morskie Farmy Wiatrowe
Gaz i Czyste Paliwa
Obrót i Sprzedaż
Dystrybucja i eMobility
Niealokowane
Rozliczenie Ceny Nabycia
Razem
Przychody z umów z klientami
254 911
3 225
-
231 141
2 490 477
109 608
6 954
-
3 096 316
Inne przychody
-
-
-
69 827
832 910
-
-
-
902 737
Razem przychody
254 911
3 225
-
300 968
3 323 387
109 608
6 954
-
3 999 053
Zysk(Strata) brutto ze sprzedaży
136 783
1 046
-
142 704
41 749
19 319
1 372
(876)
342 097
(Koszty) ogólnego zarządu
(3 804)
(371)
-
(8 039)
(20 753)
(7 231)
(37 077)
-
(77 275)
Przychody/(Koszty) z tytułu odsetek
(29 254)
(453)
-
(25)
(791)
(2 673)
(614)
-
(33 810)
Pozostałe Przychody/(Koszty) finansowe
(3 555)
(102)
-
(595)
(308)
(409)
224 923
-
219 954
Pozostałe Przychody/(Koszty) operacyjne
2 934
(23)
-
(34 988)
1 305
(149)
6
-
(30 915)
Wynik brutto
103 104
97
-
99 057
21 202
8 857
188 610
(876)
420 051
Podatek dochodowy
-
-
-
-
-
-
(85 693)
168
(85 525)
Wynik netto
-
-
-
-
-
-
-
-
334 526
EBITDA *)
202 698
1 487
-
135 677
22 501
18 153
(19 357)
-
361 159
Aktywa segmentu
2 412 414
160 913
283 593
265 803
1 954 606
174 083
355 771
-
5 607 183
Zobowiązania segmentu
1 277 783
54 313
-
61 966
1 852 796
120 371
382 860
-
3 750 089
Amortyzacja
66 602
835
-
16 110
200
6 214
2 435
876
93 272
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
43
Wytwarzanie z OZE
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2021
Lądowe Farmy Wiatrowe
Fotowoltaik a
Gaz i Czyste Paliwa
Obrót i Sprzedaż
Dystrybucja i eMobility
Niealoko wane
Razem
- przychody ze sprzedaży i dystrybucji energii
przychody spełniane w czasie
163 086
3 225
169 258
1 732 422
99 726
-
2 167 717
- przychody z tytułu świadectw pochodzenia
przychody spełniane w czasie
91 811
-
-
310 722
-
-
402 533
- przychody ze sprzedaży ciepła
przychody spełniane w określonym momencie
-
-
34 240
-
-
-
34 240
- przychody z projektów konsultacyjnych i doradczych
przychody spełniane w czasie
-
-
-
-
-
6 585
6 585
- przychody z usług dzierżawy i operatorskie
przychody spełniane w czasie
-
-
-
-
4 864
-
4 864
- przychody netto z tytułu sprzedaży i dystrybucji gazu
przychody spełniane w czasie
-
-
-
442 258
4 836
-
447 094
- przychody ze sprzedaży towarów
przychody spełniane w czasie
-
-
-
-
31
-
31
- przychody z najmu
przychody spełniane w czasie
14
-
-
-
10
340
364
- przychody z rynku mocy i usługi odbudowy systemu
przychody spełniane w czasie
-
-
27 640
-
-
-
27 640
- pozostałe
przychody spełniane w czasie
-
-
3
5 075
141
29
5 248
Razem przychody z umów z klientami
254 911
3 225
231 141
2 490 477
109 608
6 954
3 096 316
- przychody z tytułu wyceny kontraktów terminowych
-
-
35 202
27 777
-
-
62 979
- przychody z tytułu kosztów osieroconych i kosztów gazu
przychody spełniane w czasie
-
-
34 625
-
-
-
34 625
- przychody z tytułu uprawnień do emisji dwutlenku węgla
przychody spełniane w określonym momencie
-
-
-
805 133
-
-
805 133
Razem inne przychody
-
-
69 827
832 910
-
-
902 737
Przychody ze sprzedaży, razem
254 911
3 225
300 968
3 323 387
109 608
6 954
3 999 053
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
44
12.Zysk netto przypadający na jedną akcję
Za okres 12 miesięcy zakończony
31.12.2022
31.12.2021
Zysk netto
159 918
337 376
Średnia ważona liczba akcji zwykłych
60 949 963
45 443 547
Zysk na jedną akcję zwykłą (w zł)
2,62
7,42
Za okres 12 miesięcy zakończony
31.12.2022
31.12.2021
Średnia ważona liczba akcji zwykłych
60 949 963
45 443 547
Efekt rozwodnienia
-
-
Średnia ważona rozwodniona ilość akcji zwykłych
60 949 963
45 443 547
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
45
13. Rzeczowe aktywa trwałe
31.12.2022
grunty
budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej
urządzenia techniczne i maszyny
środki transportu
inne rzeczowe aktywa trwałe
rzeczowe aktywa trwałe w budowie
zaliczki na rzeczowe aktywa trwałe w budowie
Rzeczowe aktywa trwałe, razem
wartość brutto rzeczowych aktywów trwałych na początek okresu
222 525
680 754
1 569 618
5 714
(1 948)
927 005
(16 021)
3 387 647
zwiększenia (z tytułu)
(48 126)
389 749
711 244
10 616
1 278
651 074
7 447
1 723 282
- nabycie
-
4 912
1 987
10 568
1 271
649 959
5 990
674 687
- transfery
2 814
372 968
707 974
-
16
442
1 457
1 085 671
- inne
(50 940)
11 869
1 283
48
(9)
673
-
(37 076)
zmniejszenia (z tytułu)
(3 707)
(3 560)
(21 029)
(1 569)
(12)
(1 184 880)
18 062
(1 196 695)
- sprzedaż i likwidacja
(64)
-
(445)
(487)
(3)
(78 950)
-
(79 949)
- inne
(207)
(304)
-
(1 075)
-
(18)
-
(1 604)
- transfery
(3 436)
(3 256)
(20 584)
(7)
(9)
(1 105 912)
18 062
(1 115 142)
wartość brutto rzeczowych aktywów trwałych na koniec okresu
170 692
1 066 943
2 259 833
14 761
(682)
393 199
9 488
3 914 234
skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu
(15 230)
(180 577)
(491 069)
(2 871)
2 185
(101)
-
(687 663)
- amortyzacja okresu bieżącego
(4 538)
(39 550)
(64 201)
(3 321)
(387)
-
-
(111 997)
- zmniejszenia (z tytułu)
(4 732)
610
(721)
492
(232)
(6)
-
(4 589)
- sprzedaż i likwidacja
1
3
192
487
3
-
-
686
- inne
(4 733)
607
(913)
5
(235)
(6)
-
(5 275)
skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu
(24 500)
(219 517)
(555 991)
(5 700)
1 566
(107)
-
(804 249)
odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu
-
(5 624)
(14 603)
-
(5)
(164 765)
-
(184 997)
- zwiększenie
-
-
-
-
-
(599)
-
(599)
- zmniejszenie
-
-
-
-
-
105 786
-
105 786
odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu
-
(5 624)
(14 603)
-
(5)
(59 578)
-
(79 810)
wartość netto rzeczowych aktywów trwałych na początek okresu
207 295
494 553
1 063 946
2 843
232
762 139
(16 021)
2 514 987
wartość netto rzeczowych aktywów trwałych na koniec okresu
146 192
841 802
1 689 239
9 061
879
333 514
9 488
3 030 175
W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2022 w Grupie wystąpiły koszty finansowania zewnętrznego kwalifikowane do skapitalizowania i zaliczenia do wartości początkowej rzeczowych aktywów trwałych w łącznej kwocie 43 041 tys. zł.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
46
31.12.2021
grunty
budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej
urządzenia techniczne i maszyny
środki transportu
inne rzeczowe aktywa trwałe
rzeczowe aktywa trwałe w budowie
zaliczki na rzeczowe aktywa trwałe w budowie
Rzeczowe aktywa trwałe, razem
wartość brutto rzeczowych aktywów trwałych na początek okresu
109 531
616 797
1 403 036
4 927
(2 026)
561 204
33 627
2 727 096
zwiększenia (z tytułu)
113 661
69 927
183 627
1 430
89
561 621
23 345
953 700
- nabycie
-
-
462
1 350
89
547 605
23 345
572 851
- transfery
-
68 932
183 165
80
-
14 016
-
266 193
- inne
113 661
995
-
-
-
-
-
114 656
zmniejszenia (z tytułu)
(667)
(5 970)
(17 045)
(643)
(11)
(195 820)
(72 993)
(293 149)
- sprzedaż i likwidacja
(567)
(5 449)
(17 045)
(352)
(11)
-
-
(23 424)
- inne
(100)
(521)
-
(291)
-
312
-
(600)
- transfery
-
-
-
-
-
(196 132)
(72 993)
(269 125)
wartość brutto rzeczowych aktywów trwałych na koniec okresu
222 525
680 754
1 569 618
5 714
(1 948)
927 005
(16 021)
3 387 647
skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu
(10 203)
(159 322)
(446 194)
(1 936)
2 301
(101)
-
(615 455)
- amortyzacja okresu bieżącego
(3 505)
(26 084)
(61 547)
(1 310)
(124)
-
-
(92 570)
- zmniejszenia (z tytułu)
(1 522)
4 829
16 672
375
8
-
-
20 362
- sprzedaż i likwidacja
7
5 414
16 672
280
8
-
-
22 381
- inne
(1 529)
(585)
-
95
-
-
-
(2 019)
skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu
(15 230)
(180 577)
(491 069)
(2 871)
2 185
(101)
-
(687 663)
odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu
-
(344)
-
-
-
(164 536)
-
(164 880)
- zwiększenie
-
(5 280)
(14 603)
-
(5)
(229)
-
(20 117)
odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu
-
(5 624)
(14 603)
-
(5)
(164 765)
-
(184 997)
wartość netto rzeczowych aktywów trwałych na początek okresu
99 328
457 131
956 842
2 991
275
396 567
33 627
1 946 761
wartość netto rzeczowych aktywów trwałych na koniec okresu
207 295
494 553
1 063 946
2 843
232
762 139
(16 021)
2 514 987
W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2021 w Grupie wystąpiły koszty finansowania zewnętrznego kwalifikowane do skapitalizowania i zaliczenia do wartości początkowej rzeczowych aktywów trwałych w łącznej kwocie 25 626 tys. zł.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
47
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania
31.12.2022
31.12.2021
Grunty
145 270
204 775
Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej
16 574
6 475
Urządzenia techniczne i maszyny
156
156
Środki transportu
8 508
2 566
Razem
170 508
213 972
Zobowiązania z tytułu prawa do użytkowania
31.12.2022
31.12.2021
Grunty
157 748
208 845
Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej
17 689
8 151
Urządzenia techniczne i maszyny
41
72
Środki transportu
8 158
2 222
Razem
183 636
219 290
Za okres 12 miesięcy zakończony
Amortyzacja praw do użytkowania
31.12.2022
31.12.2021
Grunty
6 735
6 214
Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej
4 535
1 375
Urządzenia techniczne i maszyny
13
13
Środki transportu
3 101
932
Razem
14 384
8 534
Za okres 12 miesięcy zakończony
Koszty odsetkowe z tytułu praw do użytkowania
31.12.2022
31.12.2021
Grunty
6 649
5 726
Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej
627
306
Urządzenia techniczne i maszyny
2
3
Środki transportu
329
118
Razem
7 607
6 153
Zmiany w zobowiązaniach z tytułu leasingu zostały zaprezentowane w nocie 43.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
48
14. Wartości niematerialne
31.12.2022
nabyte koncesje, patenty licencje i podobne wartości
zaliczki na wartości niematerialne
wartości niematerialne wynikające z rozliczenia ceny nabycia
wartości niemateria lne, razem
1. wartość brutto wartości niematerialnych na początek okresu
13 612
35
58 000
71 647
a) zwiększenia (z tytułu)
9 856
867
-
10 723
- nabycie
8 206
867
-
9 073
- inne
1 650
-
-
1 650
b) zmniejszenia (z tytułu)
(53)
(696)
-
(749)
- sprzedaż i likwidacja
(88)
-
-
(88)
- inne
-
(661)
-
(661)
- transfery
35
(35)
-
-
2. wartość brutto wartości niematerialnych na koniec okresu
23 415
206
58 000
81 621
3. skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu
(7 255)
-
(58 000)
(65 255)
- amortyzacja okresu bieżącego
(4 424)
-
-
(4 424)
- zmniejszenia (z tytułu)
(157)
-
-
(157)
- sprzedaż i likwidacja
15
-
-
15
- inne
(172)
-
-
(172)
4. skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu
(11 836)
-
(58 000)
(69 836)
5. odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu
-
-
-
-
6. odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu
-
-
-
-
7. wartość netto wartości niematerialnych na początek okresu
6 357
35
-
6 392
8. wartość netto wartości niematerialnych na koniec okresu
11 579
206
-
11 785
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
49
31.12.2021
nabyte koncesje, patenty licencje i podobne wartości
zaliczki na wartości niematerialne
wartości niematerialne wynikające z rozliczenia ceny nabycia
wartości niematerialne, razem
1. wartość brutto wartości niematerialnych na początek okresu
10 400
37
58 000
68 437
a) zwiększenia (z tytułu)
3 055
104
-
3 159
- nabycie
270
104
-
374
- inne
2 785
-
-
2 785
2. wartość brutto wartości niematerialnych na koniec okresu
13 612
35
58 000
71 647
3. skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu
(6 294)
-
(57 397)
(63 691)
- amortyzacja okresu bieżącego
(900)
-
(603)
(1 503)
4. skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu
(7 255)
-
(58 000)
(65 255)
5. odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu
-
-
-
-
- zwiększenie
-
-
-
-
- zmniejszenie
-
-
-
-
6. odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu
-
-
-
-
7. wartość netto wartości niematerialnych na początek okresu
4 106
37
603
4 746
8. wartość netto wartości niematerialnych na koniec okresu
6 357
35
-
6 392
15. Wartość firmy
31.12.2022
31.12.2021
- Wartość firmy z konsolidacji na początek okresu
69 129
69 566
- Zwiększenia (Zmniejszenia) wartości firmy z konsolidacji
88 209
-
- Zmniejszenia wartości firmy z tytułu sprzedaży
-
437
Wartość firmy, razem
157 338
69 129
Na dzień 31 grudnia 2022 roku wartość firmy wyniosła 157 mln i dotyczy następujących ośrodków wypracowujących środki pieniężne (segmentów):
25 mln zł – dystrybucja – obejmująca spółki Polenergia Dystrybucja i Polenergia Kogeneracja;
44 mln zł – obrót – obejmująca spółkę Polenergia Obrót.
88 mln obrót i sprzedaż– obejmująca spółki Polenergia Fotowoltaika, Polenergia Pompy Ciepła i Zielony Ryś (“Grupa Fotowoltaika”). Wartość firmy związanej z nabyciem Grupy Fotowoltaika wynika z różnicy między ceną nabycia, a wartością aktywów netto.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
50
Test na utratę wartości bilansowej wartości firmy
Na dzień 31 grudnia 2022 roku przeprowadzono test na utratę wartości firmy, w wyniku którego nie stwierdzono utraty wartości tego aktywa. Test przeprowadzono w odniesieniu do środków trwałych i wartości niematerialnych powiększonych o wartość firmy dla segmentów operacyjnych, do których według stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku przypisana została wartość firmy. Podstawę wyceny wartości odzyskiwalnej poszczególnych ośrodków wypracowujących środki pieniężne stanowiła ich wartość użytkowa oszacowana na podstawie prognozy przepływów pieniężnych poszczególnych projektów.
Test został przeprowadzony w oparciu o bieżącą wartość szacowanych przepływów pieniężnych z działalności. Wyliczeń dokonano na podstawie szczegółowych prognoz z horyzontem projekcji do 2050 roku lub na cały okres funkcjonowania spółek.
Kluczowe założenia wpływające na oszacowanie wartości użytkowej przyjęte w teście na dzień 31 grudnia 2022 oraz dla poszczególnych segmentów:
Ceny energii: ścieżka hurtowych cen energii do 2025 roku bazuje na kwotowaniach kontraktów terminowych, prognozach niezależnych doradców biznesowych oraz najlepszej wiedzy Spółki (CAGR ok. 18,5%). Po 2025 roku założono średnioroczną stopę wzrostu na poziomie ok. - 0,9% w oparciu o dostępne prognozy niezależnych doradców biznesowych.
Ceny zielonych certyfikatów: ścieżka rynkowych cen certyfikatów bazuje na prognozie własnej Grupy przygotowanej w oparciu o kwotowania kontraktów terminowych i prognozy niezależnych doradców biznesowych (CAGR ok. -2,4%)
Poziom stopy
dyskontowej przyjęty w testach na dzień:
Poziom stopy
dyskontowej przyjęty w testach na dzień:
Wartość firmy w segmencie
Kluczowe założenia
31 grudnia 2022
31 grudnia 2021
Dystrybucja
Przyjęta do prognozy wartość WRA bazuje na poziomie uwzględniającym nakłady poniesione historycznie powiększone o nakłady inwestycyjne planowane do poniesienia w latach 2023 - 2026.
W przypadku działalności dystrybucyjnej średnioważony koszt kapitału został przyjęty na poziomie WACC regulacyjnego publikowanego przez URE. W latach kolejnych założono zmiany WACC wynikające ze zmian rynkowych stóp procentowych.
Średnie marże na sprzedaży energii w ujęciu realnym założono na poziomie marż historycznych przy jednoczesnym uwzględnieniu zmiany struktury wolumenu sprzedaży w Spółce na skutek prowadzonego planu inwestycyjnego i nowych produktów wprowadzonych do oferty.
Wzrost wolumenu sprzedanej energii na skutek realizowanych nakładów inwestycyjnych.
Kierując się praktyką rynkową oraz faktem, że prognozy długoterminowe są, ze względu na specyfikę testowanych aktywów, bardziej wiarygodne (w porównaniu z wyceną bazującą na wartości rezydualnej), kierownictwo emitenta przyjęło do analizy okres dłuższy niż 5 lat. Okres szczegółowych projekcji dotyczy lat 2023-2050.
4,80% Polenergia Dystrybucja 4,38% Polenergia Kogeneracja
4,80% Polenergia Dystrybucja 4,38% Polenergia Kogeneracja
Obrót i Sprzedaż
Marża na działalności handlowej w 2023 roku zakłada realizację strategii handlowej w oparciu o
8,90%
8,90%
Image should be here
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
51
handel krótkoterminowy i transakcje strukturyzowane.
Marża na aktywach obejmuje obecne umowy PPA na aktywa wiatrowe i fotowoltaiczne oraz rozszerzenie ich na nowe projekty.
Dodatkowa marża w ramach obszarów związanych z działalnością obrotu, w tym proprietary trading, sprzedażą do klientów strategicznych oraz agregacją źródeł wytwórczych OZE.
Wzrost skali działalności w obszarze sprzedaży paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła.
Kierując się praktyką rynkową oraz faktem, że prognozy długoterminowe są, ze względu na specyfikę testowanych aktywów, bardziej wiarygodne (w porównaniu z wyceną bazującą na wartości rezydualnej), kierownictwo emitenta przyjęło do analizy okres dłuższy niż 5 lat. W przypadku segmentu obrotu okres szczegółowych projekcji dotyczy lat 2023-2049.
Image should be here
Przyjęte założenia są spójne z długoterminową projekcją wykorzystywaną przez Grupę.
Wartości odzyskiwalne segmentów dystrybucji i obrotu wyższe od wartości środków trwałych i wartości niematerialnych powiększonych o wartość firmy. Przeprowadzony na dzień 31 grudnia 2022 roku test na utratę wartości nie wskazał na utratę bilansowej wartości firmy w tych segmentach.
W oparciu o przygotowane projekcje przeprowadzono analizę wrażliwości. W toku przeprowadzonych testów stwierdzono, że wpływ na wartość użytkową testowanych aktywów mają przede wszystkim zmiany stopy dyskontowej (WACC) i zmiany cen energii elektrycznej.
Według szacunków Zarządu w przypadku segmentów Dystrybucji i Obrotu wzrost średnioważonego kosztu kapitału o 1 p.p. bądź zmiana cen energii elektrycznej o 1% nie spowoduje zmiany oceny czy nastąpiła utrata wartości aktywów.
16. Rozliczenie ceny nabycia
W dniu 3 stycznia 2022 roku tj. w dniu wpisu do rejestru akcjonariuszy, nastąpiło przeniesienie własności wszystkich akcji Polenergii Fotowoltaika S.A. (dawniej: Edison Energia S.A.) zgodnie z postanowieniami Przedwstępnej Umowy Sprzedaży Akcji (Preliminary Share Sale Agreement) ze zmianami oraz Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży Akcji (Final Share Sale Agreement) dotyczącej sprzedaży Spółce przez obecnych akcjonariuszy 100% akcji Polenergii Fotowoltaika S.A.
Cena 100% akcji Spółki została ustalona na 74 896 tys. i podlegała ewentualnym dalszym korektom związanym z procedurami zamknięcia rachunków (tzw. closing accounts). Ostateczna cena wyniosła 86 120 tys. zł
Dniem objęcia kontroli jest 3 stycznia 2022 roku.
Na dzień objęcia kontroli dokonano:
Wyceny do wartości godziwych aktywów i zobowiązań;
Wstępnego ustalenia wartości firmy wykazanej w skonsolidowanym bilansie w pozycji Wartość firmy jednostek podporządkowanych na podstawie porównania zaalokowanej ceny nabycia z wartością godziwą aktywów netto. Ustalona wartość firmy nie jest traktowana jako ostateczna z uwagi na fakt, trwają jeszcze weryfikacje wycen. Ujęta przez Grupę Kapitałową wartość firmy wynika z faktu, Grupa Kapitałowa zakłada wyższą wartość zdyskontowanych przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej spółek nad którymi uzyskano kontrolę od wartości przejętych aktywów netto.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
52
Cena Nabycia
86 120
Aktywa netto
(7 232)
Wartość firmy przed alokacją ceny nabycia
93 352
Alokacja ceny nabycia na aktywa, zmniejszająca księgową wartość firmy, w tym:
Wartości niematerialne
Relacje z dostawcami
3 867
Wartości niematerialne
Relacje z podwykonawcami
1 276
Alokacja ceny nabycia razem
5 143
Wartość firmy ujęta w bilansie
88 209
Poniżej zaprezentowano wartość przejętych aktywów i zobowiązań po przeszacowaniu do wartości godziwej:
AKTYWA
1.01.2022
I. Aktywa trwałe (długoterminowe)
8 224
Rzeczowe aktywa trwałe
5 322
Wartości niematerialne
624
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
2 278
II. Aktywa obrotowe (krótkoterminowe)
62 844
Zapasy
34 980
Należności z tytułu dostaw i usług
13 058
Pozostałe należności krótkoterminowe
9 185
Rozliczenia międzyokresowe
3 152
Krótkoterminowe aktywa finansowe
3
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
2 466
A k t y w a r a z e m
71 068
PASYWA
1.01.2022
I. Kapitał własny
(7 232)
Kapitał zakładowy
400
Pozostałe kapitały rezerwowe
2 940
Strata z lat ubiegłych
(316)
Strata netto
(10 256)
II. Zobowiązania długoterminowe
1 735
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
5
Rezerwy
3
Zobowiązania z tytułu leasingu
1 727
III. Zobowiązania krótkoterminowe
76 565
Kredyty bankowe i pożyczki
6 541
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
22 495
Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego
3 428
Zobowiązania z tytułu leasingu
1 741
Pozostałe zobowiązania
36 213
Rezerwy
952
Rozliczenia międzyokresowe
5 195
P a s y w a r a z e m
71 068
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
53
17.Test na utratę wartości aktywów
Grupa przeprowadziła analizę przesłanek utraty wartości aktywów na dzień 31 grudnia 2022 roku, która to wykazała brak konieczności przeprowadzania testu na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych
, za wyjątkiem wartości firmy, dla której test opisano w nocie 15.
18. Długoterminowe aktywa finansowe
31.12.2022
31.12.2021
- udziały lub akcje w spółkach nie notowanych na giełdzie
2 069
73 321
- kontrakty terminowe *)
140 575
259 938
- instrumenty pochodne
182 321
120 494
Długoterminowe aktywa finansowe, razem
324 965
453 753
*) wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
W dniu 31 grudnia 2021 roku Polenergia S.A. dokonała płatności za akcje Edison Energia S.A. (obecnie Polenergia Fotowoltaika S.A.) z siedzibą w Warszawie w kwocie 71 900 tys. zł, która została rozpoznana jako długoterminowe aktywo finansowe.
19. Aktywa finansowe wyceniane metodą praw własności
Polenergia S.A. wraz z Wind Power AS (dalej: Wspólnicy) uczestniczą we wspólnym przedsięwzięciu (JV) polegającym na prowadzeniu projektów budowy morskich farm wiatrowych („Projekt”) na Bałtyku. Wspólnicy posiadają pośrednio lub bezpośrednio po 50% akcji/udziałów w spółkach MFW Bałtyk I S.A. MFW Bałtyk II Sp. z o.o. i MFW Bałtyk III Sp. z o.o.
Poniża tabela przedstawia wartość bilansową inwestycji Grupy we wspólnym przedsięwzięciu:
MFW Bałtyk III Sp. z o.o.
MFW Bałtyk II Sp. z o.o.
MFW Bałtyk I S.A.
Razem
Bilans otwarcia na dzień 1 stycznia
114 798
125 112
43 683
283 593
Podwyższenie kapitału
38 000
37 500
35 000
110 500
Bilans zamknięcia na dzień 31 grudnia
152 798
162 612
78 683
394 093
Na dzień 31 grudnia 2022 roku i 31 grudnia 2021 roku aktywa netto spółek zależnych (MFW Bałtyk II Sp. z o. o., MFW Bałtyk III Sp. z o. o., MFW Bałtyk I S.A.) obejmowały:
31.12.2022
MFW Bałtyk III Sp. z o.o.
MFW Bałtyk II Sp. z o.o.
MFW Bałtyk I S.A.
Razem
Rzeczowe aktywa trwałe- nakłady na farmy wiatrowe w budowie
257 515
284 802
104 117
646 434
Pozostałe należności
7 978
8 267
8 071
24 316
Środki pieniężne
35 034
12 724
60 835
108 593
Zobowiązania
(38 810)
(41 946)
(14 862)
(95 618)
Rozliczenia międzyokresowe
(11 264)
(6 253)
(414)
(17 931)
Razem aktywa netto
250 453
257 594
157 747
665 794
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
54
31.12.2021
MFW Bałtyk III Sp. z o.o.
MFW Bałtyk II Sp. z o.o.
MFW Bałtyk I S.A.
Razem
Rzeczowe aktywa trwałe- nakłady na farmy wiatrowe w budowie
146 941
155 130
66 501
368 572
Pozostałe należności
3 560
3 527
8 450
15 537
Środki pieniężne
30 355
30 299
13 999
74 653
Zobowiązania
(6 637)
(6 749)
-
(13 386)
Rozliczenia międzyokresowe
(24)
(24)
(2 597)
(2 645)
Razem aktywa netto
174 195
182 183
86 353
442 731
Spółki zależne (MFW Bałtyk II Sp. z o. o.. MFW Bałtyk III Sp. z o. o., MFW Bałtyk I S.A.) w roku zakończonym 31 grudnia 2022 nie prowadziły działalności operacyjnej, zatem nie generowały istotnych zysków/strat, a w konsekwencji nie miały one wpływu na wycenę udziałów wycenianych metodą praw własności.
20. Należności długoterminowe
31.12.2022
31.12.2021
- należności od pozostałych jednostek
1 987
2 554
- z tytułu zabezpieczenia ryzyka
-
471
- pozostałe należności
1 987
2 083
Należności długoterminowe netto
1 987
2 554
21. Zapasy
31.12.2022
31.12.2021
- materiały i towary
68 041
9 252
- świadectwa pochodzenia
37 360
35 650
- prawa majątkowe
37
-
- zaliczki na dostawy
6 185
176
Zapasy netto, razem
111 623
45 078
- odpisy aktualizujące wartość zapasów
395
185
Zapasy brutto, razem
112 018
45 263
22. Należności krótkoterminowe
31.12.2022
31.12.2021
- należności z tytułu dostaw i usług
360 804
219 909
- wobec jednostek powiązanych
41 762
37 599
- od pozostałych jednostek
319 042
182 310
- należności z tytułu podatku dochodowego
9 338
10 061
- pozostałe należności
100 214
353 753
- budżetowe
46 617
196 509
- z tytułu zabezpieczenia ryzyka
-
237
- inne
53 597
157 007
Należności krótkoterminowe netto, razem
470 356
583 723
- odpisy aktualizujące wartość należności
18 917
16 155
Należności krótkoterminowe brutto, razem
489 273
599 878
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
55
Aktywa finansowe (MSSF 9) to należności z tytułu dostaw i usług. Pozostałe należności to aktywa poza MSSF 9.
Należności z tytułu dostaw i usług nie oprocentowane i mają zazwyczaj termin płatności od 7 do 45 dni.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku odpis na należności z tytułu dostaw i usług, które uznano za nieściągalne zwiększył się do kwoty 18 887 tys. w porównaniu do 16 155 tys. na dzień 31 grudnia 2021 roku, głównie w związku z przejęciem Spółki Polenergia Fotowoltaika S.A (wzrost o 2 783 tys. zł).
Na dzień 31 grudnia 2022 roku najistotniejsza wartość odpisu aktualizującego dotyczy Decyzji Prezesa URE z dnia 31 sierpnia 2021 roku dotyczącą spółki zależnej Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna Sp. z o.o. ustalającej wysokość korekty końcowej rekompensaty kosztów osieroconych w związku z zakończeniem okresu korygowania w kwocie 3 758 tys. zł. W dniu 4 października 2021 roku odwołano się od tej decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wartość przedmiotu sporu wynosi 13 214 tys. zł na którą spółka zależna utworzyła odpis aktualizujący.
Poniżej przedstawiono klasyfikację należności z tytułu dostaw i usług brutto do poszczególnych stopni modelu utraty wartości:
Razem
stopień 2
stopień 3
Wartość brutto na 1.01.2022
236 064
219 088
16 976
Powstałe
316 411
316 411
-
Spłacone
(172 754)
(218 464)
45 710
Wartość brutto 31.12.2022
379 721
317 035
62 686
Kwoty niewypełnienia zobowiązania i kalkulację oczekiwanych strat kredytowych na dzień 31 grudnia 2022 roku i na dzień 31 grudnia 2021 roku przedstawia tabela poniżej:
Należności od klientów indywidualnych
Bieżące
30-60
60-90
Total
0-30 dni
dni
dni
>90 dni
31.12.2022
60 580
54 769
939
239
4 633
Oczekiwane straty kredytowe
4 291
-
-
-
4 291
31.12.2021
25 105
24 090
246
- 23
792
Oczekiwane straty kredytowe
1 506
-
-
-
1 506
Należności od klientów korporacyjnych
Bieżące
30-60
60-90
Total
0-30 dni
dni
dni
>90 dni
31.12.2022
300 224
260 893
230
- 35
39 136
Oczekiwane straty kredytowe
14 627
13 214
-
-
1 413
31.12.2021
194 804
194 754
24
- 3
29
Oczekiwane straty kredytowe
14 649
13 214
-
-
1 435
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
56
23.Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe
31.12.2022
31.12.2021
- ubezpieczenia
6 269
3 589
- prenumeraty
2
51
- serwis techniczny
1 741
1 737
- podatek od nieruchomości, opłata za wieczyste użytkowanie, dzierżawa
3
2
- przychody naliczone
2 148
1 314
- prowizje do rozliczenia
7
6
- inne
2 503
1 562
Rozliczenia międzyokresowe, razem
12 673
8 261
24. Krótkoterminowe aktywa finansowe
31.12.2022
31.12.2021
- instrumenty pochodne
51 321
14 190
- udzielone pożyczki
194
-
- wycena kontraktów terminowych *)
785 989
1 234 674
Krótkoterminowe aktywa finansowe, razem
837 504
1 248 864
*) wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
25. Wartości godziwe aktywów i zobowiązań
Wartości godziwe kontraktów terminowych
W związku z działalnością jednostki zależnej Polenergia Obrót S.A. Grupa klasyfikuje zawierane kontrakty terminowe na zakup / sprzedaż energii jako instrumenty pochodne, zgodnie z MSSF 9 Instrumenty finansowe. W rezultacie kontrakty te wyceniane w wartości godziwej, ze zmianami wartości godziwej odnoszonymi na rachunek zysków i strat. Wynik wyceny kontraktów prezentowany jest per saldo w przychodach. Wycenie podlega część niezrealizowana kontraktów w podziale na część krótkoterminową, której realizacja nastąpi w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego oraz długoterminową, której realizacja nastąpi w kolejnych latach.
Tabela poniżej przedstawia aktywa oraz zobowiązania finansowe związane z wyceną kontraktów terminowych wyceniane przez Grupę w wartości godziwej, zakwalifikowane do określonego poziomu w hierarchii wartości godziwej:
poziom 2 dane wejściowe do wyceny aktywów i zobowiązań, inne niż notowane ceny ujęte w ramach poziomu 1, obserwowalne na podstawie zmiennych pochodzących z aktywnych rynków,
Poziom 2: Wartość godziwa jest ustalana na podstawie innych danych dających się zaobserwować bezpośrednio lub pośrednio. Podobne umowy przedmiotem obrotu na aktywnym rynku, stąd kwotowania odzwierciedlają wynik rzeczywistej transakcji w podobne instrumenty pochodne. Wartość godziwa kredytów jest ustalana za pomocą zamortyzowanego kosztu, czyli analizy zdyskontowanych przepływów pieniężnych przy przyjętej efektywnej stopie procentowej jako stopie dyskonta.
Kontrakty terminowe zawierane na giełdach w celach spekulacyjnych wyceniane modelem z wykorzystaniem parametrów rynkowych tj. ceny rynkowej instrumentu zdyskontowane przy zastosowaniu stóp procentowych. Wpływ zastosowania ewentualnych danych nieobserwowalnych nie był znaczący dla wyceny instrumentów pochodnych (poziom 2).
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
57
31.12.2022
31.12.2021
Wynik w wycenie instrumentów pochodnych
(32 650)
62 979
Klasa instrumentu finansowego
31.12.2022
Razem
Poziom 2
Razem
Aktywa krótkoterminowe
785 989
785 989
Aktywa długoterminowe
140 575
140 575
Razem
926 564
926 564
Poziom 2
Razem
Zobowiązania krótkoterminowe
747 321
747 321
Zobowiązania długoterminowe
140 762
140 762
Razem
888 083
888 083
Wartość godziwa netto
38 481
38 481
Wpływ na wynik finansowy
31.12.2022
31.12.2021
Wzrost cen rynkowych o 1%
(10)
(6)
Spadek cen rynkowych o 1%
10
6
Wartości godziwe pozostałych aktywów i zobowiązań finansowych
Wartość godziwa pozostałych aktywów i zobowiązań finansowych wymienionych poniżej nie różni się istotnie od ich wartości bilansowej:
należności długoterminowe,
należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności,
środki pieniężne i ich ekwiwalenty,
kredyty bankowe i pożyczki,
zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania.
Wartość bilansowa
Wartość godziwa
Kategoria
31.12.2022
31.12.2021
31.12.2022
31.12.2021
Aktywa finansowe
Kontrakty terminowe
Poziom 2
926 564
1 494 612
926 564
1 494 612
Instrumenty pochodne
Poziom 2
233 642
134 684
233 642
134 684
Zobowiązania finansowe
Kredyty
n/d
1 509 442
1 434 351
1 509 442
1 434 351
Instrumenty pochodne
Poziom 2
9 375
35
9 375
35
Kontrakty terminowe
Poziom 2
888 083
1 423 166
888 083
1 423 166
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
58
Zabezpieczenia
Na dzień 31 grudnia 2022 roku, Grupa rozpoznała w innych całkowitych dochodach stanowiących część kapitałów własnych 65 456 tys. (2021: 102 699 tys. zł) z tytułu efektywnej części wyceny instrumentu zabezpieczającego do wartości godziwej.
Celem zawarcia transakcji zabezpieczających jest ograniczenie wpływu:
zmian stopy procentowej na wysokość przyszłych wysoce prawdopodobnych płatności rat kredytowych.
zmian kursów walutowych na wysokość przyszłych wysoce prawdopodobnych płatności walutowych z tytułu umów inwestycyjnych.
Celem ustanowienia rachunkowości zabezpieczeń jest wyeliminowanie niedopasowania księgowego pomiędzy momentem rozpoznania wpływu na zysk (stratę) netto instrumentu zabezpieczającego i pozycji zabezpieczanej.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku, Grupa posiadała następujące instrumenty zabezpieczające dla celów stosowania zasad rachunkowości zabezpieczeń.
Zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej
Data zapadalności instrumentu zabezpieczającego
Wartość zabezpieczenia
Wysokość zabezpieczonej stopy procentowej
Instrument
29.09.2025
38 930
0,52%
IRS
29.06.2026
22 582
0,56%
IRS
26.02.2027
7 891
1,25%
IRS
26.02.2027
1 635
1,25%
IRS
29.03.2028
124 831
0,79%
IRS
15.12.2028
104 554
0,75%
IRS
22.12.2031
8 920
2,60%
IRS
12.12.2033
15 750
6,71%
IRS
12.12.2033
15 750
6,71%
IRS
13.03.2034
79 365
6,65%
IRS
30.06.2034
12 391
0,89%
IRS
11.06.2035
142 998
1,10%
IRS
10.09.2035
425 550
1,20%
IRS
31.12.2035
17 966
2,39%
IRS
11.03.2036
107 202
2,22%
IRS
Razem
1 126 315
Zabezpieczenie przepływów pieniężnych (w tys. EUR)
Data zapadalności instrumentu zabezpieczającego
Wartość zabezpieczenia
Kurs zabezpieczenia
Instrument
2023.Q1
10 490 EUR
4,8139
Forward
2023.Q2
977 EUR
4,8206
Forward
Razem
11 467 EUR
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
59
26.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
31.12.2022
31.12.2021
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
868 692
387 366
- środki pieniężne w kasie i na rachunkach
868 692
387 366
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty, razem
868 692
387 366
Środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania w kwocie 139 486 tys. szerzej opisano w nocie 42 (2021: 48 648 tys. zł).
Środki pieniężne w banku oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość zależy od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe dokonywane na różne okresy, od jednego dnia do jednego miesiąca, w zależności od aktualnego zapotrzebowania Grupy na środki pieniężne i oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych.
Grupa stosuje model trzystopniowy (szerzej opisany w nocie 8.18) w odniesieniu do środków pieniężnych, jednak w ocenie Zarządu odpis ten jest niematerialny, ponieważ Spółka korzysta tylko z renomowanych instytucji finansowych.
27. Kapitał podstawowy i kapitały zapasowe/rezerwowe
Akcjonariusze posiadający co najmniej 5% ogólnej liczby akcji
Akcjonariusze posiadający co najmniej 5% ogólnej liczby akcji na dzień przekazania niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego:
Lp.
Akcjonariusz
Liczba akcji
Liczba głosów
Udział
1
Mansa Investments Sp. z o.o. *)
28 617 254
28 617 254
42,84%
2
BIF IV Europe Holdings Limited
21 317 706
21 317 706
31,91%
3
Nationale Nederlanden OFE
3 767 231
3 767 231
5,64%
4
PTU Allianz Polska S.A.
5 229 666
5 229 666
7,83%
5
Pozostali
7 870 389
7 870 389
11,78%
Razem
66 802 246
66 802 246
100%
*) Kulczyk Holding S.à r.l. posiada efektywnie 100 % udziałów w spółce Mansa Investments Sp. z o.o.
W dniu 29 marca 2022 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego zarejestrował podwyższenie kapitału zakładowego Spółki na skutek emisji akcji zwykłych na okaziciela serii AA .
Niepodzielony wynik finansowy i ograniczenia w wypłacie dywidendy
Zgodnie z wymogami Kodeksu Spółek Handlowych, jednostka dominująca jest obowiązana utworzyć kapitał zapasowy na pokrycie straty. Do tej kategorii kapitału przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy wykazanego w jednostkowym sprawozdaniu jednostki dominującej, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału podstawowego jednostki dominującej. O użyciu kapitału zapasowego i rezerwowego rozstrzyga Walne Zgromadzenie; jednakże części kapitału zapasowego w wysokości jednej trzeciej kapitału zakładowego tj. 40 081 tys. można użyć jedynie na pokrycie straty wykazanej w jednostkowym sprawozdaniu finansowym i nie podlega ona podziałowi na inne cele.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
60
Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty
W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2022 roku jednostka dominująca nie dokonała wypłaty dywidendy. W roku 2023 jednostka dominująca nie planuje wypłaty dywidendy.
28. Podatek dochodowy
Za okres 12 miesięcy zakończony
31.12.2022
31.12.2021
Bieżący podatek dochodowy
65 834
75 545
Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego
65 739
75 302
Korekty dotyczące bieżącego podatku dochodowego z lat ubiegłych
95
243
Odroczony podatek dochodowy
(25 483)
9 980
Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych
(25 483)
9 980
Obciążenie podatkowe wykazane w rachunku zysków i strat
40 351
85 525
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
61
Bilans
Rachunek zysków i strat
Kapitał
Podatek na objęciu kontroli nad jednostkami zależnymi
Bilans
Odroczony podatek dochodowy
01.01.2022
31.12.2022
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego
Rzeczowe aktywa trwałe
95 505
2 791
-
-
98 296
Wartości niematerialne
8
-
-
-
8
Należności
26 714
2 466
18 179
-
47 359
Środki pieniężne
43
25
-
-
68
Pożyczki i kredyty
1 368
6 373
-
1
7 742
Zobowiązania
(3 847)
1 214
-
4
(2 629)
Pozostałe
7 059
(6 903)
-
-
156
Zapasy
11 329
600
-
-
11 929
Rezerwa brutto z tytułu podatku odroczonego
138 179
6 566
18 179
5
162 929
Kompensata
(46 132)
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
116 797
Aktywa z tytułu podatku odroczonego
Rzeczowe aktywa trwałe
1 048
(78)
-
1 105
2 075
Zapasy
-
245
-
86
331
Należności
694
3 839
1 364
197
6 094
Pożyczki
1 566
2 287
-
8
3 861
Zobowiązania
16 312
6 053
-
202
22 567
Rezerwy
8 045
13 380
-
493
21 918
Strata do rozliczenia
265
5 347
-
166
5 778
Rozliczenia międzyokresowe
8 267
972
-
-
9 239
Aktywa finansowe
-
4
-
20
24
Aktywa brutto z tytułu podatku odroczonego
36 197
32 049
1 364
2 277
71 887
Kompensata
(46 132)
Aktywo z tytułu odroczonego podatku dochodowego
25 755
Obciążenie z tytułu odroczonego podatku dochodowego
(25 483)
(Aktywa)/Rezerwa netto z tytułu podatku dochodowego
101 982
16 815
(2 272)
91 042
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
62
Różnica przejściowa na rzeczowych aktywach trwałych oraz wartościach niematerialnych wynika z aktywów wycenionych w związku z rozliczeniem ceny nabycia oraz przyspieszonej amortyzacji podatkowej.
Za okres 12 miesięcy zakończony
31.12.2022
31.12.2021
Obciążenie z tytułu podatku w rachunku zysków i strat, w tym
40 351
85 525
Podatek bieżący
65 834
75 545
Podatek odroczony
(25 483)
9 980
Zysk (Strata) brutto przed opodatkowaniem
200 269
420 052
Obciążenie podatkowe od wyniku brutto wg efektywnej stawki pod. 19%
38 051
79 810
Korekty dotyczące bieżącego podatku dochodowego z lat ubiegłych
(40)
(358)
Korekty dotyczące odroczonego podatku dochodowego z lat ubiegłych
5
164
Podatek bieżący spółek komandytowych
-
304
Podatek odroczony (zmiana) spółek komandytowych
-
381
Koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów:
2 389
5 843
- różnice trwałe
2 596
1 042
- różnica przejściowa, od której nie tworzone jest aktywo/rezerwa pod.
(207)
4 801
Przychody niebędące podstawą do opodatkowania:
(54)
(619)
- inne
(54)
(619)
Podatek w rachunku zysków i strat
40 351
85 525
29. Rezerwy
31.12.2022
31.12.2021
Rezerwy długoterminowe
- rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne
2 259
2 241
- rezerwa na sprawy sądowe
21 139
21 139
Razem rezerwy długoterminowe
23 398
23 380
Rezerwy krótkoterminowe
- rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne
69
12
- rezerwa na niewykorzystane urlopy
5 394
3 635
- inne rezerwy
791
-
Razem rezerwy krótkoterminowe
6 254
3 647
Zmiana stanu rezerw długoterminowych i krótkoterminowych
31.12.2022
31.12.2021
Stan rezerw na początek okresu
27 027
26 484
- utworzenie rezerw
4 611
837
- rozwiązanie rezerw
(1 986)
(294)
Stan rezerw na koniec okresu
29 652
27 027
Rezerwa długoterminowa na sprawy sądowe wynika z ostrożnego podejścia związanego ze sprawą sądową z Eolos Polska Sp. z o.o., szerzej opisaną w nocie 34.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
63
30. Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek
31.12.2022
Nazwa Banku
Spółka
Zobowiązanie długoterminowe
Zobowiązanie krótkoterminowe
Oprocentowanie
Termin spłaty
Zabezpieczenia
ING Bank Śląski S.A.
Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna Sp. z o.o.
-
7 521
WIBOR 1W / 1M + marża
31.07.2023
Zastaw rejestrowy na rachunkach (najwyższa kwota zabezpieczająca to 75 000 tys. zł), cesja należności z umów projektu, oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
Deutsche Bank Polska S.A.
Polenergia Obrót S.A.
-
-
WIBOR 1M + marża
09.11.2023
Przelew wierzytelności z umów sprzedaży, pełnomocnictwo do rachunków, oświadczenie o poddaniu się egzekucji, poręczenie i oświadczenie o poddaniu się egzekucji Polenergia S.A.
PEKAO SA
Polenergia Obrót S.A.
-
70 930
WIBOR 1M + marża
30.09.2023
Przelew wierzytelności z umów sprzedaży, pełnomocnictwo do rachunków, oświadczenie o poddaniu się egzekucji, poręczenie i oświadczenie o poddaniu się egzekucji Polenergia S.A.
ING Bank Śląski S.A.
Polenergia Dystrybucja Sp. z o.o.
78 779
5 896
WIBOR 3M + marża
20.11.2029
Zastaw na majątku, zastaw na udziałach Kredytobiorcy, zastaw na rachunkach (najwyższa kwota zabezpieczająca po 315 345 tys. zł), oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
ING Bank Śląski S.A.
Polenergia Dystrybucja Sp. z o.o.
-
55
WIBOR 1M + marża
28.02.2023
Zastaw na majątku, zastaw na udziałach Kredytobiorcy, zastaw na rachunkach (najwyższa kwota zabezpieczająca po 315 345 tys. zł), oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
Konsorcjum bankowe ('mBank S.A., PKO BP S.A., SANTANDER Bank Polska S.A., DNB Bank Polska S.A.)
Amon Sp. z o.o.
54 309
3 948
WIBOR 3M + marża
31.12.2026
Zastaw rejestrowy na przedsiębiorstwie, zastawy finansowe i rejestrowe na udziałach Kredytobiorcy oraz Talia Sp. z o.o., umowy przelewu wierzytelności (z umów projektu, z umów dzierżawy, z umowy serwisowej), zastawy finansowe i rejestrowe na wierzytelnościach z rachunków bankowych (najwyższa kwota zabezpieczająca po 312 739 tys. zł) oraz pełnomocnictwa do tych rachunków, umowa przeniesienia prawa do środków pieniężnych zgromadzonych na Rachunku Agenta, poręczenie Polenergia S.A. (łącznie z Talia Sp. z o.o.) do łącznej kwoty 6.700 tys. zł, poręczenie wzajemne Talia Sp. z o.o. , podporządkowanie wierzytelności Polenergia S.A. i wierzytelności wobec Talia sp. z o.o. wierzytelnościom Kredytodawcy, oświadczenia o poddaniu się egzekucji.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
64
Konsorcjum bankowe ('mBank S.A., PKO BP S.A., SANTANDER Bank Polska S.A., DNB Bank Polska S.A.)
Talia Sp. z o.o.
29 383
2 769
WIBOR 3M + marża
31.12.2026
Zastaw rejestrowy na przedsiębiorstwie, zastawy finansowe i rejestrowe na udziałach Kredytobiorcy oraz Amon Sp. z o.o., umowy przelewu wierzytelności (z umów projektu, z umów dzierżawy, z umowy serwisowej), zastawy finansowe i rejestrowe na wierzytelnościach z rachunków bankowych (najwyższa kwota zabezpieczająca po 227 440 tys. zł) oraz pełnomocnictwa do tych rachunków, umowa przeniesienia prawa do środków pieniężnych zgromadzonych na Rachunku Agenta, poręczenie Polenergia S.A. (łącznie z Amon Sp. z o.o.) do łącznej kwoty 6.700 tys. PLN, poręczenie wzajemne Amon Sp. z o.o. , podporządkowanie wierzytelności Polenergia S.A. i wierzytelności wobec Amon sp. z o.o. wierzytelnościom Kredytodawcy, oświadczenia o poddaniu się egzekucji.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju
Polenergia Farma Wiatrowa 1 Sp. z o.o.
57 133
7 607
WIBOR 3M + marża
29.12.2032
Hipoteka na nieruchomości, zastaw rejestrowy na majątku, zastaw na udziałach Kredytobiorców, zastaw na rachunkach bankowych (najwyższa kwota zabezpieczająca po 1 237 000 tys. zł), przelew wierzytelności z umów projektów, umowa wkładu własnego oraz wsparcia sponsorskiego, umowa podporządkowania wkładu własnego, oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
Konsorcjum bankowe (EBOiR, BOŚ S.A.)
Polenergia Farma Wiatrowa 4 Sp. z o.o.
102 576
13 841
WIBOR 3M + marża
29.12.2032
Hipoteka na nieruchomości, zastaw rejestrowy na majątku, zastaw na udziałach Kredytobiorców, zastaw na rachunkach bankowych (najwyższa kwota zabezpieczająca po 1 237 000 tys. zł), przelew wierzytelności z umów projektów, umowa wkładu własnego oraz wsparcia sponsorskiego, umowa podporządkowania wkładu własnego, oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju
Polenergia Farma Wiatrowa 6 Sp. z o.o.
31 058
4 196
WIBOR 3M + marża
29.12.2032
Hipoteka na nieruchomości, zastaw rejestrowy na majątku, zastaw na udziałach Kredytobiorców, zastaw na rachunkach bankowych (najwyższa kwota zabezpieczająca po 1 237 000 tys. zł), przelew wierzytelności z umów projektów, umowa wkładu własnego oraz wsparcia sponsorskiego, umowa podporządkowania wkładu własnego, oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
Konsorcjum bankowe (EBOiR, BOŚ S.A., Bank of
Polenergia Farma Wiatrowa Mycielin Sp. z o.o.
95 617
17 245
WIBOR 3M + marża
15.09.2029
Zastaw rejestrowy na majątku, zastaw na udziałach Kredytobiorcy, zastaw na rachunkach bankowych (najwyższa kwota zabezpieczająca po 515 tys. zł), przelew wierzytelności z umów projektów, umowa wkładu własnego oraz wsparcia sponsorskiego, umowa
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
65
China, ALIOR BANK S.A.)
podporządkowania wkładu własnego, oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
ING Bank Śląski S.A.
Polenergia Farma Wiatrowa 17 Sp. z o.o.
12 170
873
WIBOR 3M + marża
30.06.2034
Zastaw rejestrowy na majątku, zastaw rejestrowy na rachunkach bankowych, zastaw rejestrowy na udziałach, (najwyższa kwota zabezpieczająca po 86 250 tys. zł) cesja wierzytelności z umów projektu oraz polis ubezpieczeniowych, pełnomocnictwo do rachunków, oświadczenie o poddaniu się egzekucji, umowa podporządkowania, gwarancja sponsora wykonania projektu
ING Bank Śląski S.A.
Polenergia Farma Wiatrowa 17 Sp. z o.o.
18 896
1 067
WIBOR 3M + marża
30.06.2036
Zastaw rejestrowy na majątku, zastaw rejestrowy na rachunkach bankowych, zastaw rejestrowy na udziałach, (najwyższa kwota zabezpieczająca po 86 250 tys. zł) cesja wierzytelności z umów projektu oraz polis ubezpieczeniowych, pełnomocnictwo do rachunków, oświadczenie o poddaniu się egzekucji, umowa podporządkowania, gwarancja sponsora wykonania projektu
Konsorcjum bankowe (MBANK, ING BANK ŚLĄSKI, EBOiR)
Polenergia Farma Wiatrowa Szymankowo Sp. z o.o.
144 748
7 903
WIBOR 3M + marża
10.09.2036
Zastaw rejestrowy na majątku, zastaw rejestrowy na rachunkach bankowych, zastaw rejestrowy na udziałach, (najwyższa kwota zabezpieczająca po 448 425 tys. zł), cesja wierzytelności z umów projektu oraz polis ubezpieczeniowych, oświadczenie o poddaniu się egzekucji, umowa podporządkowania umowa wsparcia projektu przez sponsora, umowa bezpośrednia
mBank S.A.
DIPOL Sp. z o.o.
5 874
2 027
WIBOR 1M + marża
26.02.2027
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na majątku, zastaw na udziałach (najwyższa kwota zabezpieczająca po 70 000 tys. zł) pełnomocnictwa do rachunków, przelew wierzytelności na zabezpieczenie (umowy projektu, polisy ubezpieczeniowe, umowy dzierżawy), umowa podporządkowania, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
mBank S.A.
Polenergia Farma Wiatrowa 23 Sp. z o.o.
970
687
WIBOR 1M + marża
26.02.2027
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na majątku, zastaw na udziałach (najwyższa kwota zabezpieczająca po 70 000 tys. zł) pełnomocnictwa do rachunków, przelew wierzytelności na zabezpieczenie (umowy projektu, polisy ubezpieczeniowe, umowy dzierżawy), umowa podporządkowania, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
66
Konsorcjum bankowe (mBank S.A., ING Bank Śląski S.A., Santander Bank polska S.A.)
Polenergia Farma Wiatrowa 3 Sp. z o.o.
433 407
21 060
WIBOR 3M + marża
10.06.2037
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na majątku, zastaw na udziałach (najwyższa kwota zabezpieczająca po 1 208 250 tys. zł) umowa przejęcia długu, hipoteka, przelew wierzytelności na zabezpieczenie (umowy projektu, polisy ubezpieczeniowe, umowy dzierżaw), umowa podporządkowania, umowa wsparcia projektu, umowa bezpośrednia, pełnomocnictwo do złożenia dokumentów rozliczeniowych w Agencji Rozliczeń, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
Konsorcjum bankowe (mBank S.A., ING Bank Śląski S.A., Santander Bank polska S.A.)
Polenergia Farma Wiatrowa 3 Sp. z o.o.
-
-
WIBOR 1M + marża
31.03.2023
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na majątku, zastaw na udziałach (najwyższa kwota zabezpieczająca po 1 208 250 tys. zł) umowa przejęcia długu, hipoteka, przelew wierzytelności na zabezpieczenie (umowy projektu, polisy ubezpieczeniowe, umowy dzierżaw), umowa podporządkowania, umowa wsparcia projektu, umowa bezpośrednia, pełnomocnictwo do złożenia dokumentów rozliczeniowych w Agencji Rozliczeń, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
mBank S.A.
Polenergia Farma Wiatrowa Dębice/Kostomłoty Sp. z o.o.
112 838
5 506
WIBOR 3M + marża
01.09.2037
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na majątku, zastaw na udziałach (najwyższa kwota zabezpieczająca po 279 030 tys. zł) umowa przejęcia długu, przelew wierzytelności na zabezpieczenie (umowy projektu, polisy ubezpieczeniowe, umowy dzierżaw), umowa podporządkowania, umowa wsparcia projektu, umowa bezpośrednia, pełnomocnictwo do złożenia dokumentów rozliczeniowych w Agencji Rozliczeń, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
mBank S.A.
Polenergia Farma Wiatrowa Dębice/Kostomłoty Sp. z o.o.
-
762
WIBOR 1M + marża
30.06.2023
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na majątku, zastaw na udziałach (najwyższa kwota zabezpieczająca po 279 030 tys. zł), umowa przejęcia długu, przelew wierzytelności na zabezpieczenie (umowy projektu, polisy ubezpieczeniowe, umowy dzierżaw), umowa podporządkowania, umowa wsparcia projektu, umowa bezpośrednia, pełnomocnictwo do złożenia dokumentów rozliczeniowych w Agencji Rozliczeń, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
mBank S.A.
Polenergia Farma Wiatrowa Rudniki Sp. z o.o.
10 360
637
WIBOR 3M + marża
21.12.2037
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na aktywach, zastaw na udziałach (najwyższa kwota zabezpieczająca po 28 890 tys. zł), przelew wierzytelności na zabezpieczenie, umowa wsparcia projektu, umowy trójstronne, pełnomocnictwo do złożenia dokumentów
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
67
rozliczeniowych w Agencji Rozliczeń, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
mBank S.A.
Polenergia Farma Wiatrowa Rudniki Sp. z o.o.
-
246
WIBOR 1M + marża
31.01.2023
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na aktywach, zastaw na udziałach (najwyższa kwota zabezpieczająca po 28 890 tys. zł), przelew wierzytelności na zabezpieczenie, umowa wsparcia projektu, umowy trójstronne, pełnomocnictwo do złożenia dokumentów rozliczeniowych w Agencji Rozliczeń, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
mBank S.A.
Polenergia Farma Fotowoltaiczna 9 Sp. z o.o.
-
-
WIBOR 3M + marża
21.12.2037
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na aktywach, zastaw na udziałach (najwyższa kwota zabezpieczająca po 30 075 tys. zł) przelew wierzytelności na zabezpieczenie, umowy trójstronne, pełnomocnictwo do złożenia dokumentów rozliczeniowych w Agencji Rozliczeń, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
Konsorcjum bankowe (mBank S.A., Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polska S.A., Bank Polska Kasa Opieki S.A.)
Polenergia Farma Wiatrowa Grabowo Sp. z o.o.
68 552
147
WIBOR 3M + marża
11.12.2038
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na aktywach, zastaw na udziałach (najwyższa kwota zabezpieczająca po 540 000 tys. zł), hipoteka na nieruchomości, przelew wierzytelności na zabezpieczenie, umowa wsparcia projektu, umowa podporządkowania, umowy trójstronne, pełnomocnictwo do złożenia dokumentów rozliczeniowych w Agencji Rozliczeń, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
Konsorcjum bankowe (mBank S.A., Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polska S.A., Bank Polska Kasa Opieki S.A.)
Polenergia Farma Wiatrowa Grabowo Sp. z o.o.
-
31 134
WIBOR 1M + marża
30.07.2024
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na aktywach, zastaw na udziałach (najwyższa kwota zabezpieczająca po 540 000 tys. zł), hipoteka na nieruchomości, przelew wierzytelności na zabezpieczenie, umowa wsparcia projektu, umowa podporządkowania, umowy trójstronne, pełnomocnictwo do złożenia dokumentów rozliczeniowych w Agencji Rozliczeń, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
68
mBank S.A.
Polenergia Farma Wiatrowa Piekło Sp. z o.o.
20 619
229
WIBOR 3M + marża
11.11.2038
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na aktywach, zastaw na udziałach, (najwyższa kwota zabezpieczająca po 167 550 tys. zł) przelew wierzytelności na zabezpieczenie, umowa wsparcia projektu, umowa podporządkowania, umowy trójstronne, pełnomocnictwo do złożenia dokumentów rozliczeniowych w Agencji Rozliczeń, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
mBank S.A.
Polenergia Farma Wiatrowa Piekło Sp. z o.o.
-
5 500
WIBOR 1M + marża
30.04.2024
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na aktywach, zastaw na udziałach (najwyższa kwota zabezpieczająca po 167 550 tys. zł) przelew wierzytelności na zabezpieczenie, umowa wsparcia projektu, umowa podporządkowania, umowy trójstronne, pełnomocnictwo do złożenia dokumentów rozliczeniowych w Agencji Rozliczeń, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
mBank S.A.
Polenergia Farma Wiatrowa 16 Sp. z o.o.
15 410
180
WIBOR 3M + marża
11.11.2038
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na aktywach, zastaw na udziałach (najwyższa kwota zabezpieczająca po 167 550 tys. zł), przelew wierzytelności na zabezpieczenie, , umowa wsparcia projektu, umowa podporządkowania, umowy trójstronne, pełnomocnictwo do złożenia dokumentów rozliczeniowych w Agencji Rozliczeń, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
mBank S.A.
Polenergia Farma Wiatrowa 16 Sp. z o.o.
-
4 777
WIBOR 1M + marża
30.04.2024
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na aktywach, zastaw na udziałach (najwyższa kwota zabezpieczająca po 167 550 tys. zł), przelew wierzytelności na zabezpieczenie, umowa wsparcia projektu, umowa podporządkowania, umowy trójstronne, pełnomocnictwo do złożenia dokumentów rozliczeniowych w Agencji Rozliczeń, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
Razem
1 292 699
216 743
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
69
31.12.2021
Nazwa Banku
Spółka
Zobowiązanie długoterminowe
Zobowiązanie krótkoterminowe
Oprocentowanie
Termin spłaty
Zabezpieczenia
ING Bank Śląski S.A.
Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna Sp. z o.o.
-
-
WIBOR 1W / 1M + marża
31.07.2022
Zastaw rejestrowy na rachunkach, cesja należności z umów projektu, oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
Deutsche Bank Polska S.A.
Polenergia Obrót S.A.
-
9 537
WIBOR 1M + marża
09.11.2022
Przelew wierzytelności z umów sprzedaży, pełnomocnictwo do rachunków, oświadczenie o poddaniu się egzekucji, poręczenie i oświadczenie o poddaniu się egzekucji Polenergia S.A.
PEKAO SA
Polenergia Obrót S.A.
-
27 555
WIBOR 1M + marża
30.09.2022
Przelew wierzytelności z umów sprzedaży, pełnomocnictwo do rachunków, oświadczenie o poddaniu się egzekucji, poręczenie i oświadczenie o poddaniu się egzekucji Polenergia S.A.
ING Bank Śląski S.A.
Polenergia Dystrybucja Sp. z o.o.
73 317
3 644
WIBOR 3M + marża
20.11.2029
Zastaw na majątku, zastaw na udziałach Kredytobiorcy, oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
ING Bank Śląski S.A.
Polenergia Dystrybucja Sp. z o.o.
0
1 718
WIBOR 1M + marża
30.11.2022
Zastaw na majątku, zastaw na udziałach Kredytobiorcy, oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
Konsorcjum bankowe ('mBank S.A., PKO BP S.A., SANTANDER Bank Polska S.A., DNB Bank Polska S.A.)
Amon Sp. z o.o.
65 419
3 051
WIBOR 3M + marża
31.12.2026
Zastaw rejestrowy na przedsiębiorstwie, zastawy finansowe i rejestrowe na udziałach Kredytobiorcy oraz Talia Sp. z o.o., umowy przelewu wierzytelności (z umów projektu, z umów dzierżawy, z umowy serwisowej), zastawy finansowe i rejestrowe na wierzytelnościach z rachunków bankowych oraz pełnomocnictwa do tych rachunków, umowa przeniesienia prawa do środków pieniężnych zgromadzonych na Rachunku Agenta, poręczenie Polenergia S.A. (łącznie z Talia Sp. z o.o.) do łącznej kwoty 6.700 tys. PLN, poręczenie wzajemne Talia Sp. z o.o. , podporządkowanie wierzytelności Polenergia S.A. i wierzytelności wobec Talia sp. z o.o. wierzytelnościom Kredytodawcy, oświadczenia o poddaniu się egzekucji.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
70
Konsorcjum bankowe ('mBank S.A., PKO BP S.A., SANTANDER Bank Polska S.A., DNB Bank Polska S.A.)
Talia Sp. z o.o.
38 131
2 548
WIBOR 3M + marża
31.12.2026
Zastaw rejestrowy na przedsiębiorstwie, zastawy finansowe i rejestrowe na udziałach Kredytobiorcy oraz Amon Sp. z o.o., umowy przelewu wierzytelności (z umów projektu, z umów dzierżawy, z umowy serwisowej), zastawy finansowe i rejestrowe na wierzytelnościach z rachunków bankowych oraz pełnomocnictwa do tych rachunków, umowa przeniesienia prawa do środków pieniężnych zgromadzonych na Rachunku Agenta, poręczenie Polenergia S.A. (łącznie z Amon Sp. z o.o.) do łącznej kwoty 6.700 tys. PLN, poręczenie wzajemne Amon Sp. z o.o. , podporządkowanie wierzytelności Polenergia S.A. i wierzytelności wobec Amon sp. z o.o. wierzytelnościom Kredytodawcy, oświadczenia o poddaniu się egzekucji.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju
Polenergia Farma Wiatrowa 1 Sp. z o.o.
77 282
6 542
WIBOR 3M + marża
29.12.2032
Hipoteka na nieruchomości, zastaw rejestrowy na majątku, zastaw na udziałach Kredytobiorców, przelew wierzytelności z umów projektów, umowa wkładu własnego oraz wsparcia sponsorskiego, umowa podporządkowania wkładu własnego, oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
Konsorcjum bankowe (EBOiR, BOŚ S.A.)
Polenergia Farma Wiatrowa 4 Sp. z o.o.
138 149
11 785
WIBOR 3M + marża
29.12.2032
Hipoteka na nieruchomości, zastaw rejestrowy na majątku, zastaw na udziałach Kredytobiorców, przelew wierzytelności z umów projektów, umowa wkładu własnego oraz wsparcia sponsorskiego, umowa podporządkowania wkładu własnego, oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju
Polenergia Farma Wiatrowa 6 Sp. z o.o.
41 617
3 521
WIBOR 3M + marża
29.12.2032
Hipoteka na nieruchomości, zastaw rejestrowy na majątku, zastaw na udziałach Kredytobiorców, przelew wierzytelności z umów projektów, umowa wkładu własnego oraz wsparcia sponsorskiego, umowa podporządkowania wkładu własnego, oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
Konsorcjum bankowe (EBOiR, BOŚ S.A., Bank of China, ALIOR BANK S.A.)
Polenergia Farma Wiatrowa Mycielin Sp. z o.o.
112 581
15 678
WIBOR 3M + marża
15.09.2029
Zastaw rejestrowy na majątku, zastaw na udziałach Kredytobiorcy, przelew wierzytelności z umów projektów, umowa wkładu własnego oraz wsparcia sponsorskiego, umowa podporządkowania wkładu własnego, oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
71
ING Bank Śląski S.A.
Polenergia Farma Wiatrowa 17 Sp. z o.o.
13 043
818
WIBOR 3M + marża
30.06.2034
Zastaw rejestrowy na majątku, zastaw rejestrowy na rachunkach bankowych, zastaw rejestrowy na udziałach, cesja wierzytelności z umów projektu oraz polis ubezpieczeniowych, pełnomocnictwo do rachunków, oświadczenie o poddaniu się egzekucji, umowa podporządkowania, gwarancja sponsora wykonania projektu
ING Bank Śląski S.A.
Polenergia Farma Wiatrowa 17 Sp. z o.o.
15 564
409
WIBOR 3M + marża
30.06.2036
Zastaw rejestrowy na majątku, zastaw rejestrowy na rachunkach bankowych, zastaw rejestrowy na udziałach, cesja wierzytelności z umów projektu oraz polis ubezpieczeniowych, pełnomocnictwo do rachunków, oświadczenie o poddaniu się egzekucji, umowa podporządkowania, gwarancja sponsora wykonania projektu
ING Bank Śląski S.A.
Polenergia Farma Wiatrowa 17 Sp. z o.o.
0
3 622
WIBOR 1M + marża
31.12.2022
Zastaw rejestrowy na majątku, zastaw rejestrowy na rachunkach bankowych, zastaw rejestrowy na udziałach, cesja wierzytelności z umów projektu oraz polis ubezpieczeniowych, pełnomocnictwo do rachunków, oświadczenie o poddaniu się egzekucji, umowa podporządkowania, gwarancja sponsora wykonania projektu
Konsorcjum bankowe (MBANK, ING BANK ŚLĄSKI, EBOiR)
Polenergia Farma Wiatrowa Szymankowo Sp. z o.o.
155 371
6 403
WIBOR 3M + marża
10.09.2036
Zastaw rejestrowy na majątku, zastaw rejestrowy na rachunkach bankowych, zastaw rejestrowy na udziałach, cesja wierzytelności z umów projektu oraz polis ubezpieczeniowych, oświadczenie o poddaniu się egzekucji, umowa podporządkowania umowa wsparcia projektu przez sponsora, umowa bezpośrednia
Konsorcjum bankowe (MBANK, ING BANK ŚLĄSKI)
Polenergia Farma Wiatrowa Szymankowo Sp. z o.o.
0
0
WIBOR 1M + marża
30.06.2022
Zastaw rejestrowy na majątku, zastaw rejestrowy na rachunkach bankowych, zastaw rejestrowy na udziałach, cesja wierzytelności z umów projektu oraz polis ubezpieczeniowych, oświadczenie o poddaniu się egzekucji, umowa podporządkowania umowa wsparcia projektu przez sponsora, umowa bezpośrednia
mBank S.A.
DIPOL Sp. z o.o.
7 806
3 564
WIBOR 1M + marża
26.02.2027
Zastaw na rachunkach bankowych, pełnomocnictwa do rachunków, zastaw na majątku, przelew wierzytelności na zabezpieczenie (umowy projektu, polisy ubezpieczeniowe, umowy dzierżawy), zastaw na udziałach, umowa podporządkowania, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
mBank S.A.
Polenergia Farma Wiatrowa 23 Sp. z o.o.
1 636
1 164
WIBOR 1M + marża
26.02.2027
Zastaw na rachunkach bankowych, pełnomocnictwa do rachunków, zastaw na majątku, przelew wierzytelności na zabezpieczenie (umowy projektu, polisy ubezpieczeniowe, umowy dzierżawy), zastaw na udziałach, umowa podporządkowania, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
72
Konsorcjum bankowe (mBank S.A., ING Bank Śląski S.A., Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Santander Bank polska S.A.)
Polenergia Farma Wiatrowa 3 Sp. z o.o.
220 263
3 336
WIBOR 3M + marża
10.06.2037
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na majątku, umowa przejęcia długu, hipoteka, przelew wierzytelności na zabezpieczenie (umowy projektu, polisy ubezpieczeniowe, umowy dzierżaw), zastaw na udziałach, umowa podporządkowania, umowa wsparcia projektu, umowa bezpośrednia, pełnomocnictwo do złożenia dokumentów rozliczeniowych w Agencji Rozliczeń, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
Konsorcjum bankowe (mBank S.A., ING Bank Śląski S.A., Santander Bank polska S.A.)
Polenergia Farma Wiatrowa 3 Sp. z o.o.
-
50 733
WIBOR 1M + marża
31.03.2023
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na majątku, umowa przejęcia długu, hipoteka, przelew wierzytelności na zabezpieczenie (umowy projektu, polisy ubezpieczeniowe, umowy dzierżaw), zastaw na udziałach, umowa podporządkowania, umowa wsparcia projektu, umowa bezpośrednia, pełnomocnictwo do złożenia dokumentów rozliczeniowych w Agencji Rozliczeń, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
mBank S.A.
Polenergia Farma Wiatrowa Dębice/Kostomłoty Sp. z o.o.
49 300
-
WIBOR 3M + marża
01.09.2037
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na majątku, umowa przejęcia długu, przelew wierzytelności na zabezpieczenie (umowy projektu, polisy ubezpieczeniowe, umowy dzierżaw), zastaw na udziałach, umowa podporządkowania, umowa wsparcia projektu, umowa bezpośrednia, pełnomocnictwo do złożenia dokumentów rozliczeniowych w Agencji Rozliczeń, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
mBank S.A.
Polenergia Farma Wiatrowa Dębice/Kostomłoty Sp. z o.o.
-
6 696
WIBOR 1M + marża
30.06.2023
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na majątku, umowa przejęcia długu, przelew wierzytelności na zabezpieczenie (umowy projektu, polisy ubezpieczeniowe, umowy dzierżaw), zastaw na udziałach, umowa podporządkowania, umowa wsparcia projektu, umowa bezpośrednia, pełnomocnictwo do złożenia dokumentów rozliczeniowych w Agencji Rozliczeń, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
73
mBank S.A.
Polenergia Farma Wiatrowa Rudniki Sp. z o.o.
10 950
315
WIBOR 3M + marża
21.12.2037
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na aktywach, przelew wierzytelności na zabezpieczenie, zastaw na udziałach, umowa wsparcia projektu, umowy trójstronne, pełnomocnictwo do złożenia dokumentów rozliczeniowych w Agencji Rozliczeń, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
mBank S.A.
Polenergia Farma Wiatrowa Rudniki Sp. z o.o.
-
1 596
WIBOR 1M + marża
31.01.2023
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na aktywach, przelew wierzytelności na zabezpieczenie, zastaw na udziałach, umowa wsparcia projektu, umowy trójstronne, pełnomocnictwo do złożenia dokumentów rozliczeniowych w Agencji Rozliczeń, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
mBank S.A.
Polenergia Farma Fotowoltaiczna 9 Sp. z o.o.
-
-
WIBOR 3M + marża
21.12.2037
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na aktywach, przelew wierzytelności na zabezpieczenie, zastaw na udziałach, umowy trójstronne, pełnomocnictwo do złożenia dokumentów rozliczeniowych w Agencji Rozliczeń, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
Deutsche Bank Polska S.A.
Polenergia S.A.
-
249 687
WIBOR 1M + marża
27.05.2022
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji i pełnomocnictwo do rachunków
Konsorcjum bankowe (mBank S.A., Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polska S.A., Bank Polska Kasa Opieki S.A.)
Polenergia Farma Wiatrowa Grabowo Sp. z o.o.
-
-
WIBOR 3M + marża
11.12.2038
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na aktywach, przelew wierzytelności na zabezpieczenie, zastaw na udziałach, umowa wsparcia projektu, umowa podporządkowania, umowy trójstronne, pełnomocnictwo do złożenia dokumentów rozliczeniowych w Agencji Rozliczeń, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
Konsorcjum bankowe (mBank S.A., Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polska S.A., Bank
Polenergia Farma Wiatrowa Grabowo Sp. z o.o.
-
-
WIBOR 1M + marża
30.07.2024
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na aktywach, przelew wierzytelności na zabezpieczenie, zastaw na udziałach, umowa wsparcia projektu, umowa podporządkowania, umowy trójstronne, pełnomocnictwo do złożenia dokumentów rozliczeniowych w Agencji Rozliczeń, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
74
Polska Kasa Opieki S.A.)
mBank S.A.
Polenergia Farma Wiatrowa Piekło Sp. z o.o.
-
-
WIBOR 3M + marża
11.11.2038
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na aktywach, przelew wierzytelności na zabezpieczenie, zastaw na udziałach, umowa wsparcia projektu, umowa podporządkowania, umowy trójstronne, pełnomocnictwo do złożenia dokumentów rozliczeniowych w Agencji Rozliczeń, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
mBank S.A.
Polenergia Farma Wiatrowa Piekło Sp. z o.o.
-
-
WIBOR 1M + marża
30.04.2024
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na aktywach, przelew wierzytelności na zabezpieczenie, zastaw na udziałach, umowa wsparcia projektu, umowa podporządkowania, umowy trójstronne, pełnomocnictwo do złożenia dokumentów rozliczeniowych w Agencji Rozliczeń, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
mBank S.A.
Polenergia Farma Wiatrowa 16 Sp. z o.o.
-
-
WIBOR 3M + marża
11.11.2038
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na aktywach, przelew wierzytelności na zabezpieczenie, zastaw na udziałach, umowa wsparcia projektu, umowa podporządkowania, umowy trójstronne, pełnomocnictwo do złożenia dokumentów rozliczeniowych w Agencji Rozliczeń, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
mBank S.A.
Polenergia Farma Wiatrowa 16 Sp. z o.o.
-
-
WIBOR 1M + marża
30.04.2024
Zastaw na rachunkach bankowych, zastaw na aktywach, przelew wierzytelności na zabezpieczenie, zastaw na udziałach, umowa wsparcia projektu, umowa podporządkowania, umowy trójstronne, pełnomocnictwo do złożenia dokumentów rozliczeniowych w Agencji Rozliczeń, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
Razem
1 020 429
413 922
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
75
31.Zobowiązania handlowe i pozostałe zobowiązania
ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE
31.12.2022
31.12.2021
- kredyty bankowe i pożyczki
216 743
413 922
- zobowiązania z tytułu dostaw i usług
171 983
230 946
- wobec jednostek powiązanych
2 076
15 326
- wobec jednostek pozostałych
169 907
215 620
- zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego
9 600
14 475
- zobowiązania z tytułu leasingu
22 871
11 734
- zobowiązania z tytułu wyceny kontraktów terminowych
747 321
1 216 122
- pozostałe zobowiązania
64 744
211 512
- budżetowe
15 349
18 146
- zaliczki otrzymane na dostawy
39 599
155 576
- z tytułu wynagrodzeń
3 431
1 192
- fundusze specjalne
39
35
- z tytułu zabezpieczenia ryzyka
1 037
35
- inne
5 278
36 528
Zobowiązania krótkoterminowe, razem
1 233 262
2 098 711
W pozycji „inne” ujęte zostało zobowiązanie z tytułu depozytu giełdowego wstępnego i uzupełniającego związanego transakcjami terminowymi.
POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE
31.12.2022
31.12.2021
- z tytułu zabezpieczenia ryzyka
8 338
-
- zobowiązania inwestycyjne
1 500
1 500
Pozostałe zobowiązania długoterminowe, razem
9 838
1 500
Zobowiązania finansowe (MSSF 9) to zobowiązania z tytułu dostaw i usług i zobowiązania inwestycyjne. Pozostałe zobowiązania to zobowiązania poza MSSF 9.
32. Rozliczenia międzyokresowe
31.12.2022
31.12.2021
Rozliczenia międzyokresowe długoterminowe
- przychody przyszłych okresów - dotacje
40 512
43 704
Rozliczenia międzyokresowe długoterminowe, razem
40 512
43 704
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
76
Rozliczenia międzyokresowe krótkoterminowe
31.12.2022
31.12.2021
- koszty przyszłych premii, wynagrodzeń
22 746
14 217
- koszty usług obcych
5 393
4 634
- niewykorzystane urlopy
-
75
- przychody przyszłych okresów - dotacje
3 191
3 191
- rozliczenia z tytułu obowiązków zw. ze sprzedażą energii
57 894
13 944
- zobowiązania
-
228
- nakłady na rzeczowe aktywa trwałe
38 060
913
- przychody przyszłych okresów
8 310
-
- pozostałe
4 418
1 496
Rozliczenia międzyokresowe krótkoterminowe, razem
140 012
38 698
33. Zobowiązania warunkowe
Udzielone gwarancje i poręczenia
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa nie udzieliła gwarancji zewnętrznych.
Zobowiązania z tytułu zawartych istotnych umów
Nabycie 100% akcji w Polenergia Fotowoltaika S.A. (przed zmianą firmy: Edison Energia S.A.)
W dniu 3 stycznia 2022 roku nastąpiło przeniesienie własności wszystkich akcji spółki pod firmą Polenergia Fotowoltaika S.A. (wówczas pod firmą: Edison Energia S.A.) z siedzibą w Warszawie z ówczesnych akcjonariuszy na Emitenta. Przeniesienie w/w akcji nastąpiło zgodnie z postanowieniami Przedwstępnej Umowy Sprzedaży Akcji (Preliminary Share Sale Agreement) ze zmianami oraz Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży Akcji (Final Share Sale Agreement) dotyczącej sprzedaży przez obecnych akcjonariuszy 100% akcji spółki.
Zawarcie umowy dot. budowy farmy wiatrowej Piekło
W dniu 4 lutego 2022 roku, spółki zależne Polenergia Farma Wiatrowa Piekło Sp. z o.o. oraz Polenergia Farma Wiatrowa 16 Sp. z o.o., rozwijające projekt farmy wiatrowej Piekło („Farma Wiatrowa Piekło”) zawarła ze spółką ONDE S.A. z siedzibą w Toruniu („Wykonawca”) umowę dotyczącą budowy Farmy Wiatrowej Piekło o łącznej maksymalnej mocy zainstalowanej 13,20 MW („BoP”). Umowa ma zostać wykonana w terminie do 30 września 2023 r. BoP dotyczy wykonania przez Wykonawcę na rzecz Farmy Wiatrowej Piekło kompleksowych robót branży budowlanej w zakresie budowy fundamentów pod turbiny wiatrowe, przystosowania dróg dojazdowych dla transportu ponadgabarytowego, modernizacji dróg istniejących, budowy dróg serwisowych, platform montażowych oraz robót montażowo elektroenergetycznych i niezbędnych robót budowlanych dla kontenerowych stacji transformatorowych wraz z sieciami kablowymi SN i światłowodowymi, dla potrzeb realizacji Farmy Wiatrowej Piekło.
Zawarcie umowy dot. budowy farmy wiatrowej Grabowo
W dniu 18 lutego 2022 roku, spółka zależna Polenergia Farma Wiatrowa Grabowo Sp. z o.o. rozwijająca projekt farmy wiatrowej Grabowo („Farma Wiatrowa Grabowo”) zawarła ze spółką ELECTRUM Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku („Wykonawca”) umowę dotyczącą budowy Farmy Wiatrowej Grabowo o łącznej maksymalnej mocy zainstalowanej 44 MW („BoP”). Umowa ma zostać wykonana w terminie do 31 grudnia 2023 roku. BoP dotyczy wykonania przez Wykonawcę na rzecz Farmy Wiatrowej Grabowo kompleksowych robót branży budowlanej w zakresie fundamentów pod turbiny wiatrowe, przystosowania dróg dojazdowych dla transportu ponadgabarytowego, modernizacji dróg istniejących, budowy dróg serwisowych, platform montażowych oraz robót montażowo- elektroenergetycznych i niezbędnych robót budowlanych dla stacji abonenckiej 20/110 kV wraz z siecią kablową SN, WN i światłowodową dla potrzeb realizacji Farmy Wiatrowej Grabowo.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
77
Zawarcie umów na dostawę turbin wiatrowych do morskich farm wiatrowych
W dniu 22 lutego 2022 roku spółki projektowe MFW Bałtyk II sp. z o.o. i MFW Bałtyk III sp. z o.o. (łącznie „Spółki Projektowe”), w których Spółka posiada 50% udziałów, rozwijające w ramach wspólnego przedsięwzięcia Spółki i Equinor Wind Power AS projekty budowy dwóch morskich farm wiatrowych tj. MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, podpisały z Siemens Gamesa Renewable Energy Poland Sp. z o.o. oraz Siemens Gamesa Renewable Energy A/S (Denmark) (łącznie „Dostawca”) umowy (odrębną dla każdej Spółki Projektowej) dotyczące preferowanego dostawcy turbin wiatrowych dla MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III (łącznie: „Umowy”). Przedmiotem umów jest udzielenie Dostawcy przez Spółki Projektowe wyłączności, w okresie obowiązywania Umów, na realizację dostaw turbin wiatrowych dla projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, przy jednoczesnym zapewnieniu przez Dostawcę dostaw turbin wiatrowych zgodnie z zakładanymi harmonogramami projektów dotyczącymi dostaw, instalacji i uruchomienia tych turbin.
Zawarcie umowy inwestycyjnej dotyczącej planowanego rozwoju morskich farm wiatrowych na litewskich wodach terytorialnych
W dniu 21 marca 2022 roku Emitent zawarł umowę inwestycyjną podlegającą prawu litewskiemu („Umowa Inwestycyjna”) z litewską spółką Modus Energy AB (działającą pod marką Green Genius) („Green Genius”), która ma pełnić rolę partnera lokalnego w związku z planowanym rozwojem projektów elektrowni wiatrowych na Morzu Bałtyckim w regionie litewskiego morza terytorialnego lub wyłącznej strefy ekonomicznej Republiki Litewskiej („JV”, „Projekt”). Warunkiem wykonania Umowy Inwestycyjnej jest uzyskanie zgody przez właściwy organ ochrony konkurencji, a także zawarcie umowy wspólników (w uzgodnionej formie) pomiędzy partnerami JV („Umowa Wspólników”). Umowa Inwestycyjna zakłada utworzenie pod prawem litewskim spółki specjalnego przeznaczenia, współkontrolowanej przez Spółkę oraz Green Genius („SPV”), która będzie realizować Projekt. Celem JV jest sformalizowanie współpracy Spółki z Green Genius, jako lokalnym partnerem, obejmującej dalsze analizy rozwoju litewskich regulacji zmierzających do przyjęcia ram prawnych rozwoju i budowy morskich farm wiatrowych oraz podejmowanie dalszych działań, na podstawie ustalonego przez strony harmonogramu i w oparciu o uzgodnione kryteria inwestycyjne, zmierzających między innymi do rozwoju Projektu.
Zawarcie umowy dot. budowy farmy wiatrowej Strzelino
W dniu 23 grudnia 2022 roku, spółka zależna Polenergia Obrót 2 Sp. z o.o. rozwijająca projekt farmy fotowoltaicznej Strzelino o łącznej mocy zainstalowanej 45,2 MWp („Projekt” lub „Farma Fotowoltaiczna Strzelino”) zawarła ze spółką P&Q sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku („Wykonawca”) umowę dotyczącą budowy Farmy Fotowoltaicznej Strzelino („Umowa EPC”). Projekt wygrał aukcję zwykłą OZE nr AZ/12/2021 przeprowadzoną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dnia 9 grudnia 2021 roku. Umowa EPC ma zostać wykonana w terminie do 31 grudnia 2023 roku. Umowa EPC dotyczy wykonania przez Wykonawcę na rzecz Farmy Fotowoltaicznej Strzelino kompleksowych robót montażowo- elektrycznych obejmujących: dostawę i montaż konstrukcji wsporczych dla modułów fotowoltaicznych, montaż modułów fotowoltaicznych i inwerterów, dostawę i montaż stacji elektroenergetycznych nn/SN, dostawę i montaż kabli nn, SN, wykonanie stacji abonenckiej 20/110 kV wraz z dostawą urządzeń, dostawę i montaż linii kablowej WN wraz z siecią światłowodową. Umowa EPC nie obejmuje dostawy modułów fotowoltaicznych i inwerterów.
Zawarcie umów na kompleksowe prace zw. z projektowaniem i wdrożeniem systemów elektroenergetycznych morskich farm wiatrowych
W dniu 30 grudnia 2022 roku spółki projektowe MFW Bałtyk II Sp. z o.o. i MFW Bałtyk III Sp. z o.o. (każda indywidualnie „Spółka Projektowa” lub łącznie „Spółki Projektowe„), w których Spółka posiada 50% udziałów, rozwijające w ramach wspólnego przedsięwzięcia Spółki i Equinor Wind Power AS projekty budowy morskich farm wiatrowych o planowanej elektrycznej mocy zainstalowanej 720 MW każdy („MFW”), zawarły każda z nich odrębnie umowy z Hitachi Energy Poland Sp. z o.o. („Wykonawca”), których przedmiotem jest: (i) wykonanie prac projektowych dla systemu elektrycznego MFW; (ii) dostawa lądowej stacji elektroenergetycznej w formule EPC; (iii) dostawa kompletnego systemu sterowania, sieci telekomunikacyjnej, wszystkich urządzeń wysokiego napięcia w morskiej i lądowej stacji elektroenergetycznej; (iv) analizy systemowe; (v) integrację wszystkich urządzeń od innych wykonawców; (v) prace przyłączeniowe (każda indywidulanie „Umowa” lub łącznie „Umowy”).
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
78
Wejście w życie Umów uzależnione jest od ziszczenia szeregu warunków tj. (i) dostarczenia przez Wykonawcę zabezpieczenia należytego wykonania Umów; (ii) posiadania przez Spółkę Projektową niezbędnych zezwoleń do rozpoczęcia prac budowlanych; (iii) podjęcia przez daną Spółkę Projektową finalnej decyzji inwestycyjnej („FID”); (iv) dostarczenia przez strony wymaganych polis ubezpieczeniowych; (v) wystawienia przez Spółkę Projektową żądania rozpoczęcia prac („NTP”); (vi) otrzymania przez Wykonawcę potwierdzenia wystawionego przez banki, Spółka Projektowa uzyskała finansowanie albo dostarczenia zabezpieczenia płatności w postaci gwarancji korporacyjnej. Spółki Projektowe mogą odstąpić od wymogu spełnienia warunków określonych w pkt (i) (iv). Spółki Projektowe, zgodnie z Umowami, wystawią po ich podpisaniu tymczasowe żądanie rozpoczęcia prac („INTP”), obejmujące część zakresu umownego. INTP dotyczyć będzie tych prac objętych Umowami, których wykonanie przed FID jest potrzebne dla realizacji projektów zgodnie z założeniami harmonogramowymi. Do wykonania prac stosować się będzie postanowienia Umów. W związku z rozpoczęciem prac przed spełnieniem warunków Umów Spółka zobowiązana będzie do dostarczenia zabezpieczenia płatności w postaci gwarancji korporacyjnej („PCG”). PCG wystawiane przez Spółkę będą dotyczyć 50% wartości zobowiązań Spółek Projektowych wobec Wykonawcy. Maksymalna przewidywana kwota zobowiązań Spółki z tytułu PCG zabezpieczających prace wykonywane na podstawie INTP wynosić będzie ok. 18,1 mln EUR łącznie dla obu Spółek Projektowych. Maksymalna przewidywana kwota zobowiązań Spółki z tytułu PCG zabezpieczających prace wykonywane na podstawie NTP ale przed zamknięciem finansowym wynosić będzie łącznie dla obu Spółek Projektowych ok. 35,3 mln EUR.
Zawarcie umowy konsorcjalnej o dofinansowanie projektu Magazynowania Zielonego Wodoru
W dniu 23 września 2022 roku Spółka jako lider konsorcjum oraz jego spółka zależna Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna sp. z o.o. („ENS”) jako konsorcjant, zawarły z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę o dofinansowanie („Umowa o Dofinansowanie”) projektu pod nazwą H2 HUB Nowa Sarzyna: Magazynowanie Zielonego Wodoru w ramach konkursu Nowe technologie w zakresie energii I („Projekt”). Celem Projektu jest opracowanie zintegrowanego systemu procesu elektrolizy wody do produkcji wodoru, wykorzystującego energię elektryczną wytworzoną w odnawialnych źródłach energii, wraz z magazynowaniem wodoru i układem konwersji wodoru w syntetyczne paliwo lotnicze, neutralne pod względem emisji CO2 będące ekologicznym nośnikiem energii. W skład konsorcjum, obok Emitenta i ENS, wchodzi Politechnika Wrocławska. Projekt ma charakter badawczo-rozwojowy i przewiduje realizację z podziałem na trzy fazy. Zgodnie z Umową o Dofinansowanie, łączna kwota potencjalnego dofinansowania Projektu w formie dotacji wynosi 95 099 886,51 zł, z zastrzeżeniem, że na datę niniejszego raportu wysokość możliwego do uzyskania dofinansowania w fazie pierwszej wynosi 99 886,51 zł, co stanowi 50% przewidywanych nakładów finansowych na fazę Projektu, która zakończy się w trzecim kwartale 2023 roku. Uprawnienie beneficjenta (w szczególności Spółki oraz ENS) do uzyskania dalszego dofinansowania w ramach Umowy o Dofinansowanie (realizacja II fazy oraz III fazy Projektu) jest uzależnione od uzyskania pozytywnego wyniku w ramach selekcji po weryfikacji poprzedniej fazy Projektu oraz zatwierdzenia wniosków o płatność. Niezależnie od powyższego, Spółka zastrzega, że po zakończeniu pierwszej fazy Projektu dokona ewaluacji Projektu i podejmie decyzję w sprawie jego dalszej realizacji i sposobu finansowania, co może wymagać uzyskania stosownych zgód korporacyjnych.
34. Sprawy sądowe
Sprawy przeciwko Polska Energia Polska Kompania Handlowa Sp. z o.o. oraz Tauron Polska Energia S.A.
W 2015 roku Polska Energia Polska Kompania Handlowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością („PKH”) złożyła oświadczenia o wypowiedzeniu Umowy Sprzedaży Praw Majątkowych Wynikających ze Świadectw Pochodzenia Będących Potwierdzeniem Wytworzenia Energii Elektrycznej w Odnawialnym Źródle Energii Farmie Wiatrowej w miejscowości Łukaszów z dnia 23 grudnia 2009 roku („Umowa Sprzedaży Praw Majątkowych”) oraz Umowy Sprzedaży Energii Elektrycznej Wytworzonej w Odnawialnym Źródle Energii Farmie Wiatrowej w miejscowości Łukaszów z dnia 23 grudnia 2009 roku („Umowa Sprzedaży Energii Elektrycznej”), zawartych z Amon Sp. z o.o. z siedzibą w Łebczu.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
79
W 2015 roku Amon Sp. z o.o. złożyła w Sądzie Okręgowym w Gdańsku powództwo o stwierdzenie bezskuteczności oświadczeń o wypowiedzeniu przez PKH Umowy Sprzedaży Praw Majątkowych i Umowy Sprzedaży Energii Elektrycznej. Następnie Amon Sp. z o.o. zmieniła powództwo w ten sposób, wystąpiła z nowym roszczeniem obok pierwotnego o ustalenie, wnosząc o zapłatę odszkodowania za niewykonanie, względnie nienależyte wykonanie wyżej wskazanych Umów, a następnie rozszerzyła to żądanie o kolejne okresy niewykonywania przez PKH wyżej wskazanych Umów.
W dniu 17 listopada 2022 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku ogłosił wyrok w sprawie z powództwa Amon Sp. z o.o. przeciwko PKH, którym w całości oddalił apelację wniesioną przez PKH od wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 25 listopada 2019 roku, sygn. akt IX GC 449/15. Wyrok jest prawomocny.
Amon, po wydaniu przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku wyroku z dnia 17 listopada 2022 roku, otrzymał od PKH pismo, w którym PKH informuje Amon o swojej gotowości do wykonywania obowiązków i uprawnień płynących z tego wyroku, a więc przystąpienia do wykonywania wyżej wskazanych umów i tego samego oczekuje od Amon. Amon stoi na stanowisku, wyrok z dnia 17 listopada 2022 roku przesądził, umowy nie zostały przez PKH skutecznie wypowiedziane i obowiązywały również do chwili wydania tego wyroku. W związku z powyższym Amon przed przystąpieniem do wykonywania umów domagać się będzie od PKH uregulowania zaległości za okres niewykonywania umów w latach 2015- 2022 oraz przedstawienia jasnej deklaracji, że PKH będzie wykonywać umowy do końca okresu na jaki zostały zawarte. Amon w dniu 17 marca 2023 roku w formie elektronicznej, a w dniu 21 marca 2023 roku w formie listownej otrzymał pismo PKH wzywające Amon do zapłaty kwoty 55.691.856,47 złotych tytułem kar umownych za nie przeniesienie praw majątkowych na PKH w okresie od sierpnia 2019 roku do lutego 2023 roku. Amon uznaje otrzymane wezwanie za całkowicie bezpodstawne i stanowiące element toczących się już procesów sądowych z powództwa Amon przeciwko PKH.
Wyrok z dnia 25 lipca 2019 roku to wyrok częściowy i wstępny, którym Sąd Okręgowy w Gdańsku (i) ustalił bezskuteczność złożonych przez PKH w dniu 18 marca 2015 roku oświadczeń o wypowiedzeniu Umowy Sprzedaży Praw Majątkowych zawartej pomiędzy Amon Sp. z o.o. oraz PKH oraz Umowy Sprzedaży Energii Elektrycznej, zawartej pomiędzy Amon Sp. z o.o. oraz PKH, skutkiem czego po upływie okresu wypowiedzenia, tj. po dniu 30 kwietnia 2015 roku, Umowa Sprzedaży Praw Majątkowych oraz Umowa Sprzedaży Energii pozostają w mocy co do wszystkich postanowień i wiążą strony, oraz (ii) uznał roszczenia Amon Sp. z o.o. w zakresie żądania zapłaty odszkodowania z tytułu niewykonania przez PKH Umowy Sprzedaży Praw Majątkowych za usprawiedliwione w zasadzie.
Oddalając ww. apelacje Sąd Apelacyjny w Gdańsku nie uwzględnił zarzutów apelacji PKH zgadzając się ze stanowiskiem przedstawionym przez Amon Sp. z o.o. w odpowiedzi na apelację. Wyrok jest prawomocny. PKH przysługuje prawo wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 17 listopada 2022 roku do Sądu Najwyższego.
W roku 2015 Polska Energia Polska Kompania Handlowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością („PKH”) złożyła oświadczenia o wypowiedzeniu Umowy Sprzedaży Praw Majątkowych Wynikających ze Świadectw Pochodzenia Będących Potwierdzeniem Wytworzenia Energii Elektrycznej w Odnawialnym Źródle Energii Farmie Wiatrowej w miejscowości Modlikowice z dnia 23 grudnia 2009 roku („Umowa Sprzedaży Praw Majątkowych”) oraz Umowy Sprzedaży Energii Elektrycznej Wytworzonej w Odnawialnym Źródle Energii Farmie Wiatrowej w miejscowości Modlikowice z dnia 23 grudnia 2009 roku („Umowa Sprzedaży Energii Elektrycznej”), zawartych z Talia Sp. z o.o. z siedzibą w Łebczu.
W 2015 roku Talia Sp. z o.o. złożyła w Sądzie Okręgowym w Gdańsku powództwo o stwierdzenie bezskuteczności oświadczeń o wypowiedzeniu przez PKH Umowy Sprzedaży Praw Majątkowych i Umowy Sprzedaży Energii Elektrycznej. Następnie Talia Sp. z o.o. zmieniła powództwo w ten sposób, wystąpiła z nowym roszczeniem obok pierwotnego o ustalenie, wnosząc o zapłatę odszkodowania za niewykonanie, względnie nienależyte wykonanie wyżej wskazanych Umów, a następnie rozszerzyła to żądanie o kolejne okresy niewykonywania przez PKH wyżej wskazanych Umów.
W dniu 20 grudnia 2021 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku ogłosił wyrok w sprawie z powództwa Talia Sp. z o.o. przeciwko PKH, którym w całości oddalił obydwie apelacje wniesione przez PKH, tj. zarówno (i) apelacje od wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 6 marca 2020 roku, sygn. akt IX GC 451/15,
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
80
jak i (ii) apelacje od wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 8 września 2020 roku, sygn. akt IX GC 451/15. Wyrok jest prawomocny.
Pierwszy z ww. wyroków (wyrok z dnia 6 marca 2020 roku) to wyrok częściowy i wstępny, którym Sąd Okręgowy w Gdańsku (i) ustalił bezskuteczność złożonych przez PKH w dniu 18 marca 2015 roku oświadczeń o wypowiedzeniu Umowy Sprzedaży Praw Majątkowych,
zawartej pomiędzy Talia Sp. z o.o. oraz PKH oraz Umowy Sprzedaży Energii Elektrycznej, zawartej pomiędzy Talia Sp. z o.o. oraz PKH, skutkiem czego po upływie okresu wypowiedzenia, tj. po dniu 30 kwietnia 2015 roku, Umowa Sprzedaży Praw Majątkowych oraz Umowa Sprzedaży Energii pozostają w mocy co do wszystkich postanowień i wiążą strony, oraz (ii) uznał roszczenia Talia Sp. z o.o. w zakresie odszkodowania z tytułu niewykonania przez PKH Umowy Sprzedaży Praw Majątkowych za usprawiedliwione w zasadzie.
Drugi z ww. wyroków (wyrok z dnia 8 września 2020 roku) to wyrok uzupełniający, którym Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał roszczenia Talia Sp. z o.o. w zakresie odszkodowania z tytułu niewykonania przez PKH Umowy Sprzedaży Energii Elektrycznej za usprawiedliwione w zasadzie.
Oddalając ww. apelacje Sąd Apelacyjny w Gdańsku nie uwzględnił zarzutów apelacji PKH zgadzając się ze stanowiskiem przedstawionym przez Talia Sp. z o.o. w odpowiedziach na apelacje. Wyrok jest prawomocny. PKH. W dniu 16 sierpnia 2022 r. wniosła skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 20 grudnia 2021 roku do Sądu Najwyższego.
Spółki Amon Sp. z o.o. i Talia Sp. z o.o. z końcem kwietnia 2018 roku wniosły pozew przeciwko Tauron Polska Energia S.A. („Tauron”) w związku z zerwaniem długoterminowych umów sprzedaży energii i praw majątkowych zawartych przez spółkę zależną Tauron Polska Energia-Pierwsza Kompania Handlowa Sp. z o.o. Zdaniem Amon Sp. z o.o. i Talia Sp. z o.o., Tauron jako jedyny wspólnik PKH i jako podmiot, który podjął działania zmierzające do wygaśnięcia długoterminowych umów oraz do złożenia bezpodstawnych oświadczeń o wypowiedzeniu tych umów i zaprzestania przez PKH nabywania energii i praw majątkowych na podstawie tych umów, oraz jako podmiot, który powierzył PKH i jej likwidatorom określone czynności i świadomie skorzystał z wyrządzonej Amon Sp. z o.o. i Talia Sp. z o.o. szkody jest odpowiedzialny za szkodę, jaką w związku z zerwaniem długoterminowych umów poniosły i nadal ponoszą Amon Sp. z o.o. i Talia Sp. z o.o. Tym samym w ocenie Amon Sp. z o.o. i Talia Sp. z o.o. ich roszczenia zasadne i zasługują na zasądzenie zgodnie z powództwem wytoczonym przez Spółki.
W dniu 29 grudnia 2020 roku Amon Sp. z o.o. i Talia Sp. z o.o. wniosły do Sądu Okręgowego w Katowicach, zmianę powództwa przeciwko Tauron Polska Energia S.A. obejmującą roszczenia odszkodowawcze powstałe po dniu 31 grudnia 2017 roku. Na mocy przedmiotowej modyfikacji dochodzone roszczenia z tytułu odszkodowania wzrosły i wynoszą w przypadku Amon 78.204 tys. (wzrost o kwotę 30.648 tys. zł), a w przypadku Talia 53.127 tys. (wzrost o kwotę 21.828 tys. zł). Wskazane kwoty nie obejmują dochodzonych przez Spółki odsetek. Wartość przedmiotu sporu uwzględniając szacunki co do ustalenia odpowiedzialności Tauron za szkody przyszłe z dnia wytoczenia powództwa w przypadku Amon wynosi ponad 236 mln zł, a w przypadku Talia ponad 160 mln zł.
Sprawa z powództwa EOLOS Polska sp. z o.o.
Sprawa z powództwa EOLOS Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie („Powód”) przeciwko Certyfikaty Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Polenergia Obrót S.A., Green Stone Solutions sp. z o.o. (uprzednio: Polenergia Usługi sp. z o.o.) o zapłatę toczy się przed Sądem Okręgowym w Warszawie.
Swoje roszczenia Powód opiera na zawartych z Certyfikaty sp. z o.o., Polenergia Obrót S.A. oraz Green Stone Solutions sp. z o.o. umowach sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnych źródłach energii. Spór stron dotyczy zaistnienia okoliczności faktycznych, z którymi wskazane umowy wiążą skutek prawny w postaci ich wygaśnięcia.
Pierwotnie powództwo Powoda opiewało na kwotę 20.223 tys. wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie tytułem kar umownych, a następnie zostało rozszerzone w ten sposób, że Powód domaga się dodatkowo od pozwanych solidarnie zapłaty kwoty 7.672 tys. zł, tytułem kar umownych.
Na rozprawie w dniu 24 marca 2021 roku w trybie online, zostały przesłuchane strony. Sąd postanowił o kontynuowaniu postępowania dowodowego, w tym wyznaczenia biegłego w sprawie.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
81
Sprawa z powództwa Polenergia Obrót S.A. przeciwko Jeronimo Martins Polska S.A.
Polenergia Obrót S.A. łączyły umowy sprzedaży energii zawarte z Jeronimo Martins Polska S.A. („JMP”). Zostały one wypowiedziane przez Polenergia Obrót S.A. ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2022 roku. W związku z rozwiązaniem przedmiotowych umów, JMP wystosowała do Polenergia Obrót S.A. wezwania do zapłaty kwoty 3.501 tys. oraz kwoty 36.027 tys. tj. łącznie kwoty 39.528 tys. zł. Roszczenia zgłoszone przez JMP dotyczą okresów przypadających po dniu wygaśnięcia umów sprzedaży, wobec czego Polenergia Obrót S.A. uważa je za bezpodstawne. Tym samym Polenergia Obrót S.A. uznaje za bezskuteczne oświadczenie JMP o potrąceniu żądanych kwot z należnościami Polenergia Obrót S.A. wobec JMP, a w konsekwencji uważa za nieuregulowane należności z tytułu dostawy energii w czerwcu 2022 roku.
W związku z tym dnia 1 grudnia 2022 roku Polenergia Obrót S.A. złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew przeciwko JMP, w którym żąda zapłaty kwoty 40.853.352,00 złotych wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie w transakcjach handlowych liczonymi od dnia wniesienia powództwa do dnia zapłaty. Kwota roszczenia obejmuje nieopłacone przez JMP faktury za energię o wartości 39.528.578 złotych oraz kwotę 1.324.774,00 złotych tytułem naliczonych odsetek za okres do dnia wniesienia powództwa. Różnica w wartości dochodzonych roszczeń w stosunku do kwot objętych oświadczeniem JMP o potrąceniu wynika z dokonanych w międzyczasie korekt rozliczeń związanych z aktualizacją danych pomiarowych i ze złożenia przez Polenergia Obrót S.A. oświadczeń o potrąceniu.
Sprawa dotycząca skargi kasacyjnej Polenergia Dystrybucja Sp. z o.o.
W dniu 4 stycznia 2021 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku doręczył spółce zależnej Spółki skargę kasacyjną jednego z dostawców energii elektrycznej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 7 listopada 2019 roku oddalającego apelację tego podmiotu wobec ww. spółki w sprawie o zwrot nadpłaty za dostarczoną energię i konieczność zapłaty przez dostawcę energii elektrycznej ww. spółce kwoty 548 tys. zł., z czego część niezaskarżona apelacją została już uiszczona.
W dniu 12 sierpnia 2022 r. Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania, tym samy sprawa została zakończona.
Sprawa dotycząca odszkodowania w Polenergia Farma Wiatrowa 1 Sp. z o.o.
W dniu 13 lipca 2021 roku Sąd Rejonowy w Wąbrzeźnie doręczył Spółce pozew o zapłatę odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości od 13 marca 2020 roku do 31 grudnia 2021 roku w wysokości 52,5 tys. Droga dojazdowa do jednej z turbin wiatrowych znalazła się na nieruchomości należącej do Powodów na skutek wyroku sądowego rozgraniczającego nieruchomości. Poprzednim właścicielem był inny Wydzierżawiający. Pozwana spółka proponowała rozpoczęcie negocjacji, gdyż stoi na stanowisku, że żądania finansowe powodów wygórowane. Negocjacje nie zostały podjęte. Spółka sporządziła odpowiedź na pozew, w którym zajęła swoje stanowisko. W dniu 25 marca 2022 r. odbyło się posiedzenie niejawne, na którym Sąd skłaniał strony do zawarcia ugody. W sprawie został powołany biegły, który wykonał wycenę.
Sprawa pracownicza Polenergia Obrót S.A.
W dniu 5 lipca 2022 roku, a następnie w dniu 7 lipca 2022 roku Polenergia Obrót S.A. otrzymała pozwy byłego pracownika o zapłatę odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Łączna kwota roszczenia to niespełna 90 tys. złotych. W dniu 13 grudnia 2022 roku Polenergia Obrót zawarła z pracownikiem ugodę, w konsekwencji czego postępowanie sądowe zostało umorzone.
Sprawy, których stroną jest Polenergia Fotowoltaika S.A. (przed zmianą firmy: Edison Energia S.A.)
Ze względu na charakter działalności spółki Polenergia Fotowoltaika S.A., spółka od grudnia 2022 roku złożyła 69 pozwów o zapłatę dotyczących dochodzenia należności wynikających z zawartych umów pomiędzy spółką a jej klientami. Na dzień sporządzenia raportu łączna wartość dochodzonych roszczeń wynosi około 330.000 (słownie: trzysta trzydzieści tysięcy) złotych.
Ze względu na charakter działalności spółki Polenergia Fotowoltaika S.A., Spółka jest stroną 13 postępowań sądowych w związku z zawartymi umowami pomiędzy Spółką a jej klientami oraz umowami
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
82
o współpracy zawartymi pomiędzy Spółką a jej podwykonawcami. Spółka jest stroną postępowania w sprawie odwołania jednego z pracowników od oświadczenia Spółki o wypowiedzeniu umowy o pracę.
Postępowanie UOKiK prowadzone wobec Polenergia Fotowoltaika S.A. (przed zmianą firmy: Edison Energia S.A.)
W dniu 6 grudnia 2021 roku Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (,,UOKiK") wszczął wobec spółki Polenergia Fotowoltaika S.A. z siedzibą w Warszawie postępowanie wyjaśniające, mające na celu wstępne ustalenie, czy na skutek działań dotyczących świadczenia usług sprzedaży i montażu instalacji fotowoltaicznych, podejmowanych przez spółkę nastąpiło naruszenie uzasadniające wszczęcie postępowania w sprawie o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone lub naruszenie chronionych prawem interesów konsumentów uzasadniające wszczęcie postępowania w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Spółka przedstawiła UOKiK dokumenty oraz informacje wskazane w wezwaniu. UOKiK w toku postępowania dnia 28 czerwca 2022 roku wezwał spółkę do przedłożenia dodatkowych informacji oraz dokumentów. Spółka przedstawiła UOKiK dokumenty oraz informacje wskazane w wezwaniu.
Postępowanie wyjaśniające przez UOKiK może skutkować: 1) brakiem kontynuacji postępowania; 2) umorzeniem postępowania z uwagi na jego bezprzedmiotowość; 3) wszczęcie postępowania właściwego w sprawie o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone lub praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.
35. Nakłady inwestycyjne
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa planuje, że łączne nakłady inwestycyjne na aktywa trwałe w roku 2023 wyniosą około 959 milionów zł. Kwoty te przeznaczone będą głównie na rozwój projektów w obszarze lądowej i morskiej energetyki wiatrowej, fotowoltaiki oraz realizację programu inwestycyjnego w segmencie dystrybucji.
36. Przychody ze sprzedaży
Za okres 12 miesięcy zakończony
31.12.2022
31.12.2021
- przychody ze sprzedaży i dystrybucji energii
5 057 820
2 167 717
- przychody z tytułu świadectw pochodzenia
863 747
402 533
- przychody ze sprzedaży ciepła
37 267
34 240
- przychody z projektów konsultacyjnych i doradczych
11 118
6 585
- przychody z usług dzierżawy i operatorskie
453
4 864
- przychody netto z tytułu sprzedaży i dystrybucji gazu
646 024
447 094
- przychody ze sprzedaży towarów
991
31
- przychody z najmu
352
364
- przychody z rynku mocy i usługi odbudowy systemu
23 552
27 640
- przychody z tytułu instalacji paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła
418 035
-
- pozostałe
9 876
5 248
Razem przychody z umów z klientami
7 069 235
3 096 316
- przychody z tytułu wyceny kontraktów terminowych
(32 650)
62 979
- przychody z tytułu kosztów osieroconych i kosztów gazu
-
34 625
- przychody z tytułu uprawnień do emisji dwutlenku węgla
52 646
805 133
Razem inne przychody
19 996
902 737
Przychody ze sprzedaży, razem
7 089 231
3 999 053
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
83
W pozycjach „przychody ze sprzedaży i dystrybucji energii”, “przychody netto z tytułu sprzedaży i dystrybucji gazu” oraz “przychody z tytułu uprawnień do emisji dwutlenku węgla” ujmowane przychody, które wynikają z wystawionych faktur związanych ze sprzedażą na podstawie zawartych kontraktów terminowych, które były wyceniane w wartościach godziwych, w kwocie 3.032.105 tys. zł. Odpowiednio, koszty które wynikają z faktur związanych z zakupami energii na podstawie kontraktów terminowych prezentowane są w pozycji „wartość sprzedanych towarów i materiałów”.
W pozycjach „przychody ze sprzedaży i dystrybucji energii”, “przychody netto z tytułu sprzedaży i dystrybucji gazu” oraz “przychody z tytułu uprawnień do emisji dwutlenku węgla” rozpoznawane wyceny kontraktów terminowych zabezpieczających produkcję i sprzedaż energii elektrycznej w Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna Sp. z o.o. (dalej: ENS) w sytuacji, gdy Zarząd podejmie decyzję o odwróceniu tych transakcji w ramach procesu optymalizacji pracy tej elektrociepłowni w tym także ograniczeniu planowanej produkcji i zrealizowaniu marży na zamknięciu pozycji na rynku terminowym. Decyzja taka rozpatrywana jest w zależności od poziomu marżowości wynikającej ze zmian poziomów cen energii elektrycznej, gazu i uprawnień do emisji CO2 związanych z produkcją energii elektrycznej w ENS (tzw. Clean Spark Spread) jak również w zależności od płynności odpowiednich produktów na rynku terminowym pozwalających zabezpieczać zakup lub sprzedaż energii elektrycznej, gazu i uprawnień do emisji CO2.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
84
37.Koszty według rodzaju
Za okres 12 miesięcy zakończony
31.12.2022
31.12.2021
- amortyzacja
116 421
93 272
- zużycie materiałów i energii
333 203
130 601
- usługi obce
253 204
83 151
- podatki i opłaty
20 870
19 043
- wynagrodzenia
88 584
44 931
- ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia
13 412
6 729
- pozostałe koszty rodzajowe
4 995
1 994
Koszty według rodzaju, razem
830 689
379 721
- wartość sprzedanych towarów i materiałów (wartość dodatnia)
6 019 569
3 352 641
- koszt sprzedanych świadectw pochodzenia
95 321
91 816
- dochód z tytułu przyznanych świadectw pochodzenia
(93 006)
(89 410)
- koszty sprzedaży (wielkość ujemna)
(115 915)
(538)
- koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna)
(125 512)
(77 275)
Razem koszt własny sprzedaży
6 611 146
3 656 955
38. Pozostałe przychody operacyjne
Za okres 12 miesięcy zakończony
31.12.2022
31.12.2021
- odwrócenie odpisów aktualizujących wartość składników aktywów, w tym:
114
322
- oczekiwane straty kredytowe należności
114
322
- rozwiązanie rezerw, w tym:
90
-
- pozostałych
90
-
- pozostałe, w tym:
9 069
4 224
- odszkodowania i dopłaty
594
34
- rozliczenie dotacji
3 282
3 210
- zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych
156
53
- refaktury
94
-
- pozostałe
4 943
927
Pozostałe przychody operacyjne, razem
9 273
4 546
W pozycji pozostałe został ujęty zwrot podatku od nieruchomości dotyczący lat poprzednich w kwocie 3.149 tys. zł.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
85
39.Pozostałe koszty operacyjne
Za okres 12 miesięcy zakończony
31.12.2022
31.12.2021
- odpisy aktualizujące wartość składników aktywów, w tym:
2 002
33 471
- oczekiwane straty kredytowe należności
1 669
13 354
- rzeczowe aktywa trwałe
333
20 117
- pozostałe, w tym:
6 322
1 452
- kary, grzywny, odszkodowania
132
196
- darowizny
3 739
659
- strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych
1
-
- reklamacje, rekompensaty
808
-
- koszty naprawy objętej odszkodowaniem
141
-
- pozostałe
1 428
597
Pozostałe koszty operacyjne, razem
8 324
34 923
40. Przychody finansowe
Za okres 12 miesięcy zakończony
31.12.2022
31.12.2021
- przychody finansowe z tytułu odsetek od lokat i pożyczek
36 429
256
- odsetki - leasing
-
115
- różnice kursowe, w tym:
375
2 322
-niezrealizowane
153
(3 192)
-zrealizowane
222
5 514
- wycena zobowiązań finansowych
104
7
- pozostałe opłaty z tytułu poręczeń
861
590
- zbycie udziałów w jednostce zależnej
-
225 531
- pozostałe
565
1 453
Przychody finansowe, razem
38 334
230 274
W pozycji „Zbycie udziałów w jednostce zależnej”, ujęto przychody z tytułu dodatkowych płatności w związku ze sprzedażą udziałów spółek MFW Bałtyk II Sp. z o.o. i MFW Bałtyk III Sp. z o.o. (szerzej opisano w nocie 10).
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
86
41.Koszty finansowe
Za okres 12 miesięcy zakończony
31.12.2022
31.12.2021
- koszty finansowe z tytułu odsetek
61 188
34 181
- różnice kursowe, w tym:
3 599
812
-niezrealizowane
(3 369)
87
-zrealizowane
6 968
725
- prowizje i inne opłaty
7 442
4 168
- wycena zobowiązań finansowych *)
2 375
1 684
- pozostałe
1 068
3 285
Koszty finansowe, razem
75 672
44 130
*) dotyczy kredytów bankowych wycenianych metodą zamortyzowanego kosztu
42. Przepływy środków pieniężnych
Za okres 12 miesięcy zakończony
Środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania
31.12.2022
31.12.2021
- środki zablokowane na spłatę rat kredytu
48 266
25 731
- środki pieniężne zablokowane z tyt. depozytów
79 510
-
- środki pieniężne na rachunkach VAT - split-payment
11 651
22 856
- środki pieniężne na rachunkach ZFŚS
59
61
Razem
139 486
48 648
43. Uzgodnienie zmian w zobowiązaniach wynikających z działalności finansowej
31.12.2022
Kredyty bankowe
Leasing
Razem
Stan na początek okresu
1 434 351
219 290
1 653 641
Wpływy z tytułu zaciągniętego zadłużenia
524 596
15 268
539 864
otrzymane finansowanie
524 596
15 268
539 864
Naliczenie odsetek
51 561
7 020
58 581
Płatności z tytułu zadłużenia
(491 253)
(14 586)
(505 839)
spłaty kapitału
(444 698)
(8 273)
(452 971)
odsetki zapłacone
(46 555)
(6 313)
(52 868)
Wycena
(10 109)
(43 356)
(53 465)
Pozostałe
296
-
296
Stan na koniec okresu
1 509 442
183 636
1 693 078
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
87
31.12.2021
Kredyty bankowe
Pożyczki
Leasing
Razem
Stan na początek okresu
863 451
141 953
109 055
1 114 459
Wpływy z tytułu zaciągniętego zadłużenia
711 907
93 601
114 037
919 545
otrzymane finansowanie
711 907
93 601
114 037
919 545
Naliczenie odsetek
28 681
-
5 925
34 606
Płatności z tytułu zadłużenia
(166 108)
(235 554)
(10 862)
(412 524)
spłaty kapitału
(137 955)
(235 554)
(6 630)
(380 139)
odsetki zapłacone
(28 153)
-
(4 232)
(32 385)
Wycena
(3 332)
-
1 377
(1 955)
Pozostałe
(248)
-
(242)
(490)
Stan na koniec okresu
1 434 351
-
219 290
1 653 641
44. Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym
Poza instrumentami pochodnymi, do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa, należą kredyty bankowe, środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe. Głównym celem tych instrumentów finansowych jest pozyskanie środków finansowych na działalność Grupy. Grupa posiada też inne instrumenty finansowe, takie jak należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności.
Grupa zawiera również transakcje z udziałem instrumentów pochodnych, kontrakty terminowe typu forward (zabezpieczający ryzyko walutowe oraz ryzyko cen rynkowych). Celem tych transakcji jest zarządzanie ryzykiem walutowym i ryzykiem cen rynkowych (w szczególności w przypadku obrotu energią elektryczną) powstającym w toku działalności Grupy oraz wynikających z używanych przez nią źródeł finansowania.
Główne rodzaje ryzyka wynikającego z instrumentów finansowych Grupy obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko związane z płynnością, ryzyko walutowe oraz ryzyko kredytowe. Zarząd weryfikuje i uzgadnia zasady zarządzania każdym z tych rodzajów ryzyka zasady te zostały w skrócie omówione poniżej. Grupa monitoruje również ryzyko cen rynkowych dotyczące wszystkich posiadanych przez nią instrumentów finansowych.
Ryzyko stopy procentowej
Narażenie Grupy na ryzyko wywołane zmianami stóp procentowych dotyczy przede wszystkim długoterminowych zobowiązań finansowych.
Grupa zarządza kosztami oprocentowania poprzez korzystanie z zobowiązań o oprocentowaniu zmiennym. Grupa stosuje zabezpieczenie płatności odsetkowych z tytułu kredytu za pomocą pochodnych instrumentów finansowych.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
88
Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego brutto w ujęciu rocznym na zmiany stóp procentowych przy założeniu niezmienności innych czynników (w związku z zobowiązaniami o zmiennej stopie procentowej). tj. wzrost/spadek stóp procentowych o 1% spowoduje spadek/wzrost wyniku finansowego brutto o 1.989 tys. zł. Nie przedstawiono wpływu na kapitał własny Grupy, ponieważ omawiany wpływ dotyczy tylko wyniku finansowego.
31.12.2022
Zmiana
Wpływ na wynik finansowy brutto w okresie kolejnych 12 miesięcy w tysiącach złotych
WIBOR 3M
1%
(1 989)
WIBOR 3M
-1%
1 989
31.12.2021
Zmiana
Wpływ na wynik finansowy brutto w okresie kolejnych 12 miesięcy w tysiącach złotych
WIBOR 3M
1%
(4 148)
WIBOR 3M
-1%
4 148
W poniższej tabeli przedstawiona została wartość bilansowa instrumentów finansowych Grupy narażonych na ryzyko stopy procentowej, w podziale na poszczególne kategorie wiekowe. Podział na poszczególne lata obrazuje datę wymagalności kredytu.
31.12.2022
RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ
Oprocentowanie zmienne
<1rok
1–2 lat
2-3 lat
3-4 lat
4-5 lat
>5 lat
Ogółem
Kredyty bankowe w PLN
216 743
139 354
112 066
167 688
110 106
763 485
1 509 442
Leasing
22 871
21 385
17 463
13 362
10 915
97 640
183 636
Oprocentowanie stałe
<1rok
1–2 lat
2-3 lat
3-4 lat
4-5 lat
>5 lat
Ogółem
Aktywa gotówkowe
868 692
-
-
-
-
-
868 692
31.12.2021
RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ
Oprocentowanie zmienne
<1rok
1–2 lat
2-3 lat
3-4 lat
4-5 lat
>5 lat
Ogółem
Kredyty bankowe w PLN
413 922
76 131
87 793
95 038
162 105
599 362
1 434 351
Leasing
11 734
6 344
8 880
9 111
8 816
174 405
219 290
Pożyczki otrzymane
-
-
-
-
-
-
-
Oprocentowanie stałe
<1rok
1–2 lat
2-3 lat
3-4 lat
4-5 lat
>5 lat
Ogółem
Aktywa gotówkowe
387 366
-
-
-
-
-
387 366
Ryzyko walutowe
Ryzyko walutowe w Grupie sprowadza się do ryzyka związanego z wahaniami kursu EUR w odniesieniu do otwartej pozycji walutowej w ramach:
Przyszłych wydatków w inwestycyjnych w projektach morskich farm wiatrowych.
Większość nakładów inwestycyjnych denominowana jest w walutach obcych, głównie w EUR, co powoduje istotną ekspozycję na ryzyko walutowe związane z wysokością przyszłych wydatków inwestycyjnych. W rozwijanych projektach Grupa ponosi 50% kosztów inwestycyjnych. Wprowadzone w 2022 roku zmiany w Ustawie o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
89
wiatrowych, umożliwiają denominację w EUR części lub całości przychodów z tytułu prawa do pokrycia ujemnego salda ze sprzedaży energii elektrycznej. Wyżej opisana zmiana regulacyjna pozwala na ograniczenie ryzyka walutowego na etapie inwestycji dzięki możliwości finansowania dłużnego również w EUR.
Przyszłych wydatków w inwestycyjnych w projektach lądowych farm wiatrowych oraz fotowoltaicznych.
Część zobowiązań denominowana jest w EUR. Dotyczy to głównie zobowiązań inwestycyjnych w spółkach Polenergia Farma Wiatrowa Grabowo sp. z o.o., Polenergia Farma Wiatrowa 16 sp. z o.o. oraz Polenergia Farma Wiatrowa Piekło sp. z o.o. realizujących budowę projektów Farm Wiatrowych Grabowo i Piekło. Ryzyko walutowe w projektach Farm Wiatrowych Grabowo i Piekło zostało w pełni zabezpieczone na rynku finansowym przed uruchomieniem kredytu inwestycyjnego za pomocą transakcji terminowych typu forward walutowy. Natomiast przygotowywany do budowy projekt farmy fotowoltaicznej Strzelino jest w dalszym ciągu narażony na ryzyko zmiany kursów. Grupa uwzględnia zmiany kursu walutowego w prognozach ekonomicznych projektu i dąży do ich odzwierciedlenia w założeniach komercyjnych w sposób pozwalający na zachowanie oczekiwanej stopy zwrotu z projektów.
Działalności operacyjnej.
Grupa nie identyfikuje w swojej działalności operacyjnej istotnego ryzyka walutowego. Wahania kursów walutowych dotyczą głównie niewielkiej części środków pieniężnych na rachunkach oraz niektórych zobowiązań handlowych. Dodatkowo Polenergia Obrót S.A. („Polenergia Obrót”) narażona jest na ryzyko walutowe wskutek prowadzenia handlu energią elektryczną na rynkach zagranicznych oraz w związku z uczestnictwem w rynku praw do emisji CO2. Ekspozycja na ryzyko walutowe spółki jest w dużej mierze ograniczona w sposób naturalny, tj. przychody ze sprzedaży i korespondujące z nimi koszty zakupu, jak również należności i zobowiązania generowane w walucie obcej. W przypadku znaczących transakcji Polenergii Obrót w walucie obcej, zawierane transakcje zabezpieczające kurs wymiany walut. Kwestie zarządzania ryzykiem w Polenergii Obrót uregulowane w obowiązującej polityce zarządzania ryzykiem spółki i odbywają się zgodnie z zasadami tam opisanymi.
Ryzyko kredytowe
Grupa zawiera transakcje z firmami o dobrej zdolności kredytowej. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani procedurom wstępnej weryfikacji. Ponadto, dzięki bieżącemu monitorowaniu stanów należności, narażenie Grupy na ryzyko nieściągalnych należności jest nieznaczne
W przypadku klientów korporacyjnych Grupa posiada Procedurę procesu zarządzania ryzykiem kredytowym dla kontrahentów hurtowych, zgodnie z którą każdy kontrahent poddawany jest m.in. analizie jego sytuacji finansowej wraz z przyznaniem mu ratingu, jak również analizowana jest planowana ekspozycja, określane niezbędne zabezpieczenia oraz przyznanie odpowiedniego limitu. Bieżący monitoring ekspozycji, raportowanie ekspozycji i ewentualne działania korygujące np. poprzez wystąpienie o dodatkowe zabezpieczenie zapewniają że ryzyko nieściągalnych należności jest niematerialne.
Środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych ulokowane w bankach o dobrej zdolności kredytowej.
Ryzyko związane z naruszeniem kowenantów
Ze względu na fakt, że Grupa realizuje projekty inwestycyjne z istotnym udziałem finansowania zewnętrznego, i spółki z Grupy stronami wielu umów kredytów skutkujących istotnymi zobowiązaniami z tego tytułu, szerzej opisanymi w nocie 29. Zawarte umowy kredytów zawierają szereg wskaźników finansowych (kowenantów), które poszczególne projekty są zobowiązane spełniać.
Grupa na bieżąco analizuje poziom zadłużenia oraz kowenantów w poszczególnych spółkach i pozostaje w kontakcie z instytucjami finansującymi.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
90
Ryzyko związane z płynnością
Grupa monitoruje ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie to uwzględnia terminy wymagalności/zapadalności zarówno inwestycji jak i aktywów finansowych (np. konta należności, pozostałych aktywów finansowych) oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.
Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, kredyty bankowe, umowy leasingu.
Tabela poniżej przedstawia zobowiązania finansowe Grupy na dzień 31 grudnia 2022 roku, 31 grudnia 2021 roku wg daty zapadalności na podstawie umownych niezdyskontowanych płatności.
31.12.2022
Poniżej 3 miesięcy
Od 3 do 12 miesięcy
Od 1 roku do 5 lat
Powyżej 5 lat
Razem
Oprocentowane kredyty i pożyczki
75 780
251 832
838 668
1 053 716
2 219 996
Pozostałe zobowiązania
812 065
-
148 105
2 495
962 665
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
171 983
-
-
-
171 983
Zobowiązania z tytułu leasingu
13 468
5 414
69 326
205 484
293 692
31.12.2021
Poniżej 3 miesięcy
Od 3 do 12 miesięcy
Od 1 roku do 5 lat
Powyżej 5 lat
Razem
Oprocentowane kredyty i pożyczki
44 408
412 680
542 149
616 101
1 615 338
Pozostałe zobowiązania
1 427 228
406
208 544
-
1 636 178
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
230 946
-
-
-
230 946
Zobowiązania z tytułu leasingu
8 991
3 577
58 924
283 394
354 886
45. Zarządzanie kapitałem
Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrej oceny zdolności kredytowej Grupy przez instytucje finansujące i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.
Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Grupa może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje. W roku zakończonym 31 grudnia 2022 oraz w roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2021 nie wprowadzono żadnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
91
Grupa monitoruje stan kapitałów stosując wskaźnik dźwigni, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów powiększonych o zadłużenie netto. Do zadłużenia netto Grupa wlicza oprocentowane kredyty i pożyczki, pomniejszone o środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych.
31.12.2022
31.12.2021
Oprocentowane kredyty i pożyczki
1 509 442
1 434 351
Minus środki pieniężne i ich ekwiwalenty
(868 692)
(387 366)
Zadłużenie netto
640 750
1 046 985
Kapitał własny
3 083 035
1 857 092
Kapitał razem
3 083 035
1 857 092
Kapitał i zadłużenie netto
3 723 785
2 904 077
Wskaźnik dźwigni
17%
36%
46. Informacje dotyczące znaczących transakcji z podmiotami powiązanymi
Główne transakcje z podmiotami współkontrolowanymi za okres zakończony 31 grudnia 2022 roku:
31.12.2022
Przychody
Należności
MFW Bałtyk I S.A.
2 876
3 238
MFW Bałtyk I Sp. z o.o.
17
15
MFW Bałtyk II Sp. z o.o.
4 220
4 699
MFW Bałtyk III Sp. z o.o.
4 234
4 685
Razem
11 330
12 622
Główne transakcje z podmiotami, w przypadku których występują powiązania osobowe za okres zakończony 31 grudnia 2022 roku:
31.12.2022
Przychody
Koszty
Należności
Zobowiązania
KI One S.A.
-
138
-
16
Krucza Inwestycje KREH 1 Sp. z o.o. S.K.
214
5 206
19
26
Autostrada Eksploatacja S.A.
6 506
-
957
-
Beyond.pl Sp. z o.o.
3 010
672
543
74
Ciech Sarzyna S.A.
17 415
531
2 836
68
Ciech Pianki Sp. z o.o.
873
-
186
-
Ciech Vitrosilicon S.A.
11 093
-
1 944
-
Ciech Soda Polska S.A.
138 415
-
23 489
-
Ciech Vitro Sp. z o.o.
33
7
10
-
Euro Invest Sp. z o.o.
498
-
41
-
Master BIF IV UK Holdings Ltd
-
84
-
-
Razem
178 057
6 638
30 025
184
Transakcje z osobami wchodzącymi w skład Zarządu i Rady Nadzorczej jednostki dominującej zostały zaprezentowane w notach 48,49.
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
92
47.Zatrudnienie
Na dzień 31 grudnia 2022 roku i 31 grudnia 2021 roku zatrudnienie w Grupie Kapitałowej w podziale na grupy zawodowe, w przeliczeniu na etaty kształtowało się następująco:
31.12.2022
31.12.2021
Zarząd jednostki dominującej
5
5
Pracownicy jednostki dominującej
109
83
Pracownicy jednostek zależnych
295
112
Razem zatrudnieni
409
200
Uwzględniono osoby przebywające na urlopach macierzyńskich.
48. Informacja o łącznej wartości wynagrodzeń i nagród (w pieniądzu i w naturze), wypłaconych lub należnych osobom zarządzającym i nadzorującym spółkę dominującą
W okresie zakończonym 31 grudnia 2022 i w roku zakończonym 31 grudnia 2021 wynagrodzenie członków Zarządu Jednostki Dominującej oraz członków Rady Nadzorczej wynosiła:
ZARZĄD
31.12.2022
31.12.2021
Michał Michalski
2 889
2 571
Tomasz Kietliński
1 605
1 394
Iwona Sierżęga
1 631
1 451
Piotr Maciołek
1 605
1 411
Jarosław Bogacz
1 606
1 511
Razem
9 336
8 338
Wynagrodzenie członków Zarządu uwzględnia wynagrodzenie zasadnicze z tytułu zatrudnienia, pełnienia funkcji, premii oraz dodatkowe świadczenia pieniężne lub niepieniężne takie jak: pakiet prywatnej opieki medycznej, pokrycie kosztów polisy ubezpieczeniowej od wypadków komunikacyjnych, samochodu służbowego, kosztów zakwaterowania w hotelu i dojazdów.
Określeni członkowie Zarządu stroną wzajemnej umowy dotyczącej wypowiedzenia stosunku pracy w okresie następnych 6-12 miesięcy. W przypadku rezygnacji ze stanowiska przez określonego członka Zarządu Spółka zobowiązana jest do wypłaty odprawy w wysokości 30%- 100% wynagrodzenia otrzymywanego przez członka Zarządu w okresie ostatnich 12 miesięcy.
RADA NADZORCZA
31.12.2022
31.12.2021
Hans E. Schweickardt
72
84
Orest Nazaruk
84
100
Brian Bode
-
14
Marjolein Helder
-
33
Adrian Dworzyński
26
82
Szymon Adamczyk
46
-
Razem
228
313
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
93
49.Transakcje z członkami Zarządu i Rady Nadzorczej Grupy, ich małżonkami, rodzeństwem, wstępnymi, zstępnymi lub innymi bliskimi im osobami
W roku zakończonym 31 grudnia 2022 nie przeprowadzono żadnych transakcji z członkami Zarządu i Rady Nadzorczej ich małżonkami, rodzeństwem, wstępnymi, zstępnymi lub innymi bliskimi im osobami.
50. Informacja o wynagrodzeniu biegłego rewidenta lub podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych
Poniższa tabela przedstawia wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych wypłacone lub należne za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku i dnia 31 grudnia 2021 roku w podziale na rodzaje usług:
Rodzaj usługi
31.12.2022
31.12.2021
Badanie i przegląd sprawozdania finansowego
991
582
Pozostałe usługi dozwolone
11
-
51. Informacje o uprawnieniach do emisji dwutlenku węgla CO2
Handel emisjami to jeden z instrumentów polityki ekologicznej, służący ograniczaniu emisji zanieczyszczeń. Obowiązek udziału Polski w systemie wynika z realizacji postanowień protokołu Kioto oraz zobowiązań wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej. Mechanizm handlu emisjami zapoczątkowany został 1 stycznia 2005 roku. Dyrektywą 2003/87/WE, transponowaną na grunt prawa polskiego Ustawą z 22 grudnia 2004 roku o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji. Obecny okres, EU ETS 2021-2030, regulowany jest Ustawą z dnia 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw.
Jedynym obiektem z Grupy, który podlega ww. prawodawstwu jest EC Nowa Sarzyna (numer KPRU: PL 0472 05) - to instalacja spalania o nominalnej mocy cieplnej powyżej 20 MW, która uczestniczy we wspólnotowym systemie handlu uprawnieniami do emisji.
EC Nowa Sarzyna: zgodnie z art. „10c” Instalacja EC Nowa Sarzyna otrzymała przydziały uprawnień do emisji CO2, jednak ze względu na brak Inwestycji w Krajowym Planie Inwestycyjnym darmowe przydziały nie zostały przekazane na rachunek prowadzącego instalację.
EC Nowa Sarzyna otrzymała przydział bezpłatnych uprawnień na mocy artykułu „10a”, dla lat 2021- 2025, w ilości odpowiednio od 10 347 (w 2021 roku) do 9 284 (w 2025 roku) EUA.
EC Nowa Sarzyna w roku 2022 wyemitowała 57 704 ton dwutlenku węgla (co potwierdzone jest w raporcie z weryfikacji instalacji wykonanym przez niezależnego weryfikatora DNV).
52. Informacja o znaczących zdarzeniach jakie nastąpiły po dniu bilansowym
W dniu 22 lutego 2023 roku Zarząd Spółki podjął uchwałę "Uchwała" w sprawie zainicjowania procesu podwyższenia kapitału zakładowego Spółki poprzez emisję nowych akcji Spółki, w ramach której Spółka planuje pozyskać wpływy w wysokości od 500 do 750 mln "Emisja". Ostateczna wartość oczekiwanych wpływów z Emisji oraz powiązana z nią liczba nowych akcji Spółki jaka zostanie wyemitowana w ramach Emisji zostanie określona przez Zarząd w prospekcie lub komunikacie publikowanym po dacie jego zatwierdzenia z uwzględnieniem rzeczywistego zapotrzebowania Spółki na kapitał.
W związku z powyższym, Zarząd zwołał Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki, którego porządek obrad przewidywać będzie podjęcie uchwały w sprawie Emisji. Ostateczna decyzja co do
Grupa Kapitałowa Polenergia S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
(w tysiącach złotych)
Image should be here
94
przeprowadzenia Emisji oraz podwyższenia kapitału zakładowego Spółki należeć będzie do Walnego Zgromadzenia.
Intencją Zarządu jest skierowanie Emisji do akcjonariuszy Spółki na podstawie prawa poboru oraz przeprowadzenie Emisji w drodze oferty publicznej na podstawie prospektu w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady _UE_ 2017/1129 z dnia 14 czerwca 2017 r.
Zakładanym na dzień podjęcia Uchwały celem Emisji jest pozyskanie środków na finansowanie projektów inwestycyjnych i planów rozwojowych Spółki, w tym w zakresie farm wiatrowych morskich oraz lądowych i farm fotowoltaicznych oraz projektów w obszarze technologii wodorowych, magazynowania energii i elektromobilności, których realizacja wpisuje się w założenia opublikowanej przez Spółkę w maju 2020 roku Strategii Grupy Polenergia na lata 2020-2024. Ostateczny cel Emisji zostanie potwierdzony i opisany w prospekcie Spółki, który zostanie sporządzony w związku z Emisją.
Na potrzeby Emisji, Spółka zaangażowała Santander Bank Polska S.A. jako Wyłącznego Globalnego Koordynatora, Prowadzącego Księgę Popytu oraz Firmę Inwestycyjną pośredniczącą w Emisji oraz DLA Piper Giziński Kycia sp. k. jako doradcę prawnego Spółki
W dniu 29 marca 2023 roku Polenergia Obrót S.A. („POLO”), spółka zależna Spółki, otrzymała od Cime Capital AG z siedzibą w Szwajcarii, spółki zarządzającej
CIME V-E Asset AG z siedzibą w Szwajcarii („CIME Asset”, a wraz z jej podmiotami powiązanymi łącznie „Grupa CIME”), pismo przedstawiające propozycję Grupy CIME dotyczącą rozwiązania i całkowitego rozliczenia umowy finansowej na standardzie ISDA, zawartej dnia 27 lutego 2020 roku pomiędzy POLO a CIME Asset („Umowa ISDA”) oraz objęcia przez POLO zabezpieczonych obligacji emitowanych przez CIME Invest AG („CIME Invest”), podmiot z Grupy CIME działający pod prawem Lichtensteinu („Obligacje CIME”).
Zgodnie z propozycją Grupy CIME:
Umowa ISDA miałaby zostać rozwiązana zgodnie z jej postanowieniami dotyczącymi wcześniejszego rozwiązania umowy i rozliczona w oparciu o bieżącą rynkową wycenę zawartych transakcji (na lata 2023 2025) oraz wyliczone saldo wzajemnych należności (close- out netting),
rozliczenie wierzytelności POLO z tytułu ww. rozliczenia Umowy ISDA nastąpiłoby poprzez objęcie przez POLO Obligacji CIME;
zamknięcie i rozliczenie Umowy ISDA poprzez objęcie przez POLO Obligacji CIME miałoby na celu dostosowanie struktury zobowiązań Grupy CIME do deklarowanych przez nią możliwości płynnościowych;
Obligacje CIME byłyby zabezpieczone na aktywach Grupy CIME;
Obligacje CIME byłyby emitowane na podstawie prospektu zatwierdzonego przez właściwe organy regulacyjne Lichtensteinu;
wartość Obligacji CIME, które zostałyby przeznaczone do objęcia przez POLO odpowiadałaby w przybliżeniu kwocie rozliczenia Umowy ISDA wskutek jej rozwiązania wg zasad wskazanych powyżej.
Szacowana na dzień 29 marca 2023 roku kwota rozliczenia Umowy ISDA wynosi 59,73 mln (na dzień 31 grudnia 2022 wyniosła 79,8 mln zł). Kwota ta może ulec zmianie zgodnie z aktualną wyceną rynkową (tzw. Mark-to-Market) transakcji zawartych w ramach Umowy ISDA.
Podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej ww. rozliczenia Umowy ISDA, a co za tym idzie, ewentualnego objęcia Obligacji CIME przez POLO uzależnione będzie w szczególności od analizy i oceny warunków emisji, w tym oferowanych zabezpieczeń.
259400CXBGPCDXIXSM812021-12-31259400CXBGPCDXIXSM812022-12-31259400CXBGPCDXIXSM812021-01-012021-12-31259400CXBGPCDXIXSM812022-01-012022-12-31259400CXBGPCDXIXSM812020-12-31259400CXBGPCDXIXSM812022-01-01259400CXBGPCDXIXSM812021-01-01259400CXBGPCDXIXSM812022-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember259400CXBGPCDXIXSM812022-01-01ifrs-full:SharePremiumMember259400CXBGPCDXIXSM812022-01-01ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember259400CXBGPCDXIXSM812022-01-01ifrs-full:OtherReservesMember259400CXBGPCDXIXSM812022-01-01ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember259400CXBGPCDXIXSM812022-01-01ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember259400CXBGPCDXIXSM812022-01-01ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember259400CXBGPCDXIXSM812022-01-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400CXBGPCDXIXSM812022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400CXBGPCDXIXSM812022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400CXBGPCDXIXSM812022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember259400CXBGPCDXIXSM812022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400CXBGPCDXIXSM812022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember259400CXBGPCDXIXSM812022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember259400CXBGPCDXIXSM812022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember259400CXBGPCDXIXSM812022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400CXBGPCDXIXSM812022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400CXBGPCDXIXSM812022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400CXBGPCDXIXSM812022-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember259400CXBGPCDXIXSM812022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400CXBGPCDXIXSM812022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember259400CXBGPCDXIXSM812022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember259400CXBGPCDXIXSM812022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember259400CXBGPCDXIXSM812022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400CXBGPCDXIXSM812021-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember259400CXBGPCDXIXSM812021-01-01ifrs-full:SharePremiumMember259400CXBGPCDXIXSM812021-01-01ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember259400CXBGPCDXIXSM812021-01-01ifrs-full:OtherReservesMember259400CXBGPCDXIXSM812021-01-01ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember259400CXBGPCDXIXSM812021-01-01ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember259400CXBGPCDXIXSM812021-01-01ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember259400CXBGPCDXIXSM812021-01-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400CXBGPCDXIXSM812021-01-01ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400CXBGPCDXIXSM812021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400CXBGPCDXIXSM812021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400CXBGPCDXIXSM812021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember259400CXBGPCDXIXSM812021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400CXBGPCDXIXSM812021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember259400CXBGPCDXIXSM812021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember259400CXBGPCDXIXSM812021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember259400CXBGPCDXIXSM812021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400CXBGPCDXIXSM812021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400CXBGPCDXIXSM812021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400CXBGPCDXIXSM812021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400CXBGPCDXIXSM812021-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember259400CXBGPCDXIXSM812021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400CXBGPCDXIXSM812021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember259400CXBGPCDXIXSM812021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember259400CXBGPCDXIXSM812021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember259400CXBGPCDXIXSM812021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400CXBGPCDXIXSM812021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:PLNiso4217:PLNxbrli:shares