259400CHA4J5YYEVZI97 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400CHA4J5YYEVZI97 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400CHA4J5YYEVZI97 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400CHA4J5YYEVZI97 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400CHA4J5YYEVZI97 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400CHA4J5YYEVZI97 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400CHA4J5YYEVZI97 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400CHA4J5YYEVZI97 2020-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400CHA4J5YYEVZI97 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400CHA4J5YYEVZI97 2020-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 259400CHA4J5YYEVZI97 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400CHA4J5YYEVZI97 2020-12-31 259400CHA4J5YYEVZI97 2022-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 259400CHA4J5YYEVZI97 2021-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 259400CHA4J5YYEVZI97 2022-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400CHA4J5YYEVZI97 2021-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400CHA4J5YYEVZI97 2022-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400CHA4J5YYEVZI97 2021-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400CHA4J5YYEVZI97 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400CHA4J5YYEVZI97 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400CHA4J5YYEVZI97 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400CHA4J5YYEVZI97 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400CHA4J5YYEVZI97 2021-01-01 259400CHA4J5YYEVZI97 2022-01-01 259400CHA4J5YYEVZI97 2021-12-31 259400CHA4J5YYEVZI97 2022-12-31 iso4217:PLN xbrli:shares iso4217:PLN 259400CHA4J5YYEVZI97 2021-01-01 2021-12-31 259400CHA4J5YYEVZI97 2022-01-01 2022-12-31

 

 

 

 

 

 

Obraz 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE

GRUPY KAPITAŁOWEJ

GRUPY AZOTY ZAKŁADY AZOTOWE „PUŁAWY” SPÓŁKA AKCYJNA

za okres 1 stycznia 2022 roku – 31 grudnia 2022 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


SPIS TREŚCI

 

1. Informacje ogólne

2. Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów

3. Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej

4. Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych

5. Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym

6. Opis Grupy Kapitałowej Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.

7. Skład Zarządu Jednostki Dominującej

8. Skład Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej

9. Zatwierdzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego

10. Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego

10.1. Oświadczenie o zgodności

10.2. Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji

10.3. Zasady sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego

10.4. Połączenia jednostek

11. Zmiany stosowanych zasad rachunkowości i korekty błędu

12. Zmiany w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej i interpretacjach

13. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach

14. Przeliczanie pozycji wyrażonych w walucie obcej

15. Informacje dotyczące segmentów działalności

16. Noty objaśniające

NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

Nota 1. Przychody ze sprzedaży

Nota 2. Koszty według rodzaju, w tym koszty świadczeń pracowniczych

Nota 3. Pozostałe przychody operacyjne

Nota 4. Pozostałe koszty operacyjne

Nota 5. Podział amortyzacji na poszczególne kategorie kosztów (układ kalkulacyjny)

Nota 6. Przychody i koszty finansowe

Nota 7. Informacje dotyczące cykliczności i sezonowości działalności Grupy Kapitałowej

Nota 8. Podatek dochodowy

Nota 9. Zysk przypadający na jedną akcję

Nota 10. Dywidendy wypłacone oraz zaproponowane do wypłaty

NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z SYTUACJI FINANSOWEJ

Nota 11. Rzeczowe aktywa trwałe

Nota 12. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

Nota 13. Wartości niematerialne

Nota 14. Nieruchomości inwestycyjne

Nota 15. Wartość firmy

Nota 16. Udziały i akcje

Nota 17. Inwestycje wyceniane metodą praw własności

Nota 18. Zapasy

Nota 19. Prawa majątkowe

Nota 20. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

Nota 21. Aktywa z tytułu umów

Nota 22. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Nota 23. Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży

Nota 24. Pochodne instrumenty finansowe

Nota 25. Pozostałe aktywa finansowe

Nota 26. Kapitał własny

Nota 26.1. Kapitał zakładowy

Nota 26.2. Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej

Nota 26.3. Charakter i cel pozostałych kapitałów

Nota 27. Rezerwy

Nota 28. Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

Nota 29. Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

Nota 30. Zobowiązania z tytułu leasingu

Nota 31. Pozostałe zobowiązania finansowe

Nota 32. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

Nota 33. Zobowiązania z tytułu umów

Nota 34. Dotacje

Nota 35. Instrumenty finansowe

Nota 36. Zarządzanie ryzykiem finansowym

Nota 36.1. Ryzyko stopy procentowej

Nota 36.2. Ryzyko walutowe

Nota 36.3. Analiza wrażliwości na ryzyko rynkowe

Nota 36.4. Ryzyko cenowe

Nota 36.5. Ryzyko kredytowe

Nota 36.6. Ryzyko płynności

Nota 37. Zarządzanie kapitałem

NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

Nota 38. Przepływy środków pieniężnych netto

Nota 39. Różnice pomiędzy bilansowymi zmianami niektórych pozycji oraz zmianami wynikającymi ze skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych

POZOSTAŁE NOTY OBJAŚNIAJĄCE

Nota 40. Opłaty z tytułu leasingu operacyjnego – Spółka jako leasingodawca

Nota 41. Inne zobowiązania warunkowe i pozycje pozabilansowe

Nota 42. Należności warunkowe i inne pozycje pozabilansowe

Nota 43. Zobowiązania inwestycyjne

Nota 44. Sprawy sądowe

Nota 45. Gwarancje i poręczenia

Nota 46. Rozliczenia podatkowe

Nota 47. Transakcje z podmiotami powiązanymi

Nota 48. Transakcje z udziałem członków Zarządu i Rady Nadzorczej

Nota 48.1. Wynagrodzenie Zarządu

Nota 48.2. Wynagrodzenie Rady Nadzorczej

Nota 48.3. Wynagrodzenie Zarządów Rad Nadzorczych pozostałych podmiotów objętych konsolidacją

17. Informacje dotyczące emisji, wykupu i spłaty nieudziałowych i kapitałowych papierów wartościowych

18. Struktura zatrudnienia

19. Wynagrodzenie Audytora

20. Zdarzenia następujące po zakończeniu okresu sprawozdawczego, dodatkowe informacje

 


 

1.  Informacje ogólne

Zarząd Spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. przedstawia roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. (dalej: Grupa Kapitałowa, Grupa) za okres sprawozdawczy obejmujący 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2022 roku, na które składają się:

  Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów za okres od 01 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku;

  Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia 2022 roku;

  Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych za okres od 01 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku;

  Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym za okres od 01 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku;

  Dodatkowe informacje i objaśnienia.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z wymogami Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską (UE).

W ocenie Zarządu, sprawozdanie to, rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy Grupy.


 

2.  Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów

Wyszczególnienie

Nota

01.01.2022- 31.12.2022

01.01.2021- 31.12.2021

Zyski i straty

 

przekształcone*

Działalność kontynuowana

 

Przychody ze sprzedaży

1

8 898 737

5 488 838

Koszt wytworzenia/nabycia sprzedanych produktów, towarów i materiałów

2

(7 512 897)

(4 557 403)

Zysk/(strata) brutto ze sprzedaży

 

1 385 840

931 435

Koszty sprzedaży, w tym:

2

(299 587)

(288 565)

- oczekiwane straty kredytowe

 

757

117

Koszty ogólnego zarządu

2

(275 414)

(224 292)

Pozostałe przychody operacyjne

3

41 812

15 201

Pozostałe koszty operacyjne

4

(600 057)

(296 052)

Zysk/(strata) z działalności operacyjnej

 

252 594

137 727

Przychody finansowe, w tym:

6

48 534

19 276

- przychody z tytułu odsetek

 

36 002

2 907

- oczekiwane straty kredytowe

 

1 063

1 992

Koszty finansowe, w tym:

6

(37 970)

(17 567)

- oczekiwane straty kredytowe

 

(752)

(1 059)

Udział w wyniku finansowym jednostek wycenianych metodą praw własności

 

652

795

Zysk/(strata) brutto z działalności kontynuowanej

 

263 810

140 231

Podatek dochodowy

8

27 286

69 384

Zysk/(strata) netto z działalności kontynuowanej

 

291 096

209 615

Zysk/(strata) netto za okres

 

291 096

209 615

Inne całkowite dochody

 

 

 

Pozycje, które w przyszłości nie mogą zostać

przeklasyfikowane do zysków i strat

 

 

 

 

Zyski/(straty) aktuarialne z tytułu programu określonych świadczeń

28

(902)

15 092

Podatek dochodowy dotyczący pozycji, które nie mogą być

przeklasyfikowane do zysków i strat

8

172

(2 866)

Razem pozycje, które nie mogą zostać przeklasyfikowane

do zysków i strat

 

 

(730)

12 226

Inne całkowite dochody netto

 

(730)

12 226

CAŁKOWITY DOCHÓD ZA OKRES

 

290 366

221 841

 

Wyszczególnienie

Nota

01.01.2022- 31.12.2022

01.01.2021- 31.12.2021

Zysk/(strata) netto przypadający/a na:

 

 

 

akcjonariuszy Jednostki Dominującej

 

290 548

209 542

udziałowców nie posiadających kontroli

 

548

73

Całkowity dochód przypadający na:

 

 

 

akcjonariuszy Jednostki Dominującej

 

289 799

221 689

udziałowców nie posiadających kontroli

 

567

152

Zysk/(strata) netto w zł na jedną akcję:

9

 

 

– podstawowy za okres

 

15,20

10,96

– podstawowy za okres z zysku z działalności kontynuowanej

 

15,20

10,96

– rozwodniony za okres

 

15,20

10,96

– rozwodniony za okres z zysku z działalności kontynuowanej

 

15,20

10,96

 

3.  Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej

Wyszczególnienie

Nota

31.12.2022

31.12.2021

AKTYWA

Aktywa trwałe

 

Rzeczowe aktywa trwałe

11

3 478 296

3 818 762

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

12

213 984

219 618

Nieruchomości inwestycyjne

14

23 877

24 628

Wartości niematerialne

13

56 789

65 009

Wartość firmy

15

933

933

Udziały i akcje

16

1 064

1 064

Inwestycje wyceniane metodą praw własności

17

28 843

28 491

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

20

15 837

7 962

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

8

185 470

49 352

Aktywa trwałe razem

 

4 005 093

4 215 819

Aktywa obrotowe

 

 

Zapasy

18

827 087

525 513

Prawa majątkowe

19

981 001

702 930

Pochodne instrumenty finansowe

24

0

1 801

Pozostałe aktywa finansowe

25

1 998

1 997

Należności z tytułu podatku dochodowego

 

1 527

15 422

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

20

607 589

867 744

Aktywa z tytułu umów

21

3 737

1 581

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

22

980 043

997 393

Aktywa obrotowe razem

3 402 982

3 114 381

SUMA AKTYWÓW

 

7 408 075

7 330 200

PASYWA

 

 

Kapitał własny

 

 

 

Kapitał zakładowy

26.1

191 150

191 150

Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej

26.2

237 650

237 650

Zyski zatrzymane

26.3

3 532 994

3 369 849

Kapitał przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej

 

3 961 794

3 798 649

Udziały niekontrolujące

 

434

(568)

Kapitał własny razem

3 962 228

3 798 081

Zobowiązania

 

 

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

29

49 875

34 079

Zobowiązania z tytułu leasingu

30

150 676

156 493

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

28

177 434

160 970

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

32

10 077

12 181

Rezerwy

27

20 919

14 223

Dotacje

34

87 650

93 746

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

8

8 314

10 760

Zobowiązania długoterminowe razem

 

504 945

482 452

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

29

98 369

72 064

Pochodne instrumenty finansowe

24

0

1 887

Zobowiązania z tytułu leasingu

30

29 646

28 733

Pozostałe zobowiązania finansowe

31

223 215

525 898

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

28

19 990

25 711

Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego

 

71 634

1 285

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

32

2 404 136

2 300 302

Zobowiązania z tytułu umów

33

48 986

61 255

Rezerwy

27

38 937

26 171

Dotacje

34

5 989

6 361

Zobowiązania krótkoterminowe razem

 

2 940 902

3 049 667

Zobowiązania razem

 

3 445 847

3 532 119

SUMA PASYWÓW

 

7 408 075

7 330 200


 

4.  Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych

Wyszczególnienie

Nota

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej

 

Zysk/(strata) brutto

263 810

140 231

Korekty

 

 

Udział w wyniku finansowym

jednostek wycenianych metodą praw własności

(652)

(795)

Amortyzacja

5

253 333

252 562

Odsetki, dywidendy i różnice kursowe

15 920

11 403

(Zysk)/strata na działalności inwestycyjnej

569 122

269 031

(Zwiększenie)/zmniejszenie stanu należności

39

258 003

(334 499)

(Zwiększenie)/zmniejszenie stanu zapasów i praw majątkowych

(579 645)

(589 472)

Zwiększenie/(zmniejszenie) stanu zobowiązań

39

1 516 882

2 502 895

Zwiększenie/(zmniejszenie) stanu dotacji

(6 569)

(6 129)

Zwiększenie/(zmniejszenie) stanu rezerw

39

29 303

(6 612)

(Zapłacony)/zwrócony podatek dochodowy

39

(26 862)

(66 345)

(Zysk)/strata z wyceny instrumentów pochodnych

(86)

(2 657)

Pozostałe wpływy/(wydatki) operacyjne

39

(311)

(934)

Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej 

2 292 248

2 168 679

Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej

 

 

Sprzedaż niefinansowych aktywów trwałych

1 033

889

Nabycie niefinansowych aktywów trwałych

39

(457 982)

(1 042 407)

Sprzedaż pozostałych aktywów finansowych

3 994

0

Nabycie pozostałych aktywów finansowych

(3 994)

(1 997)

Dywidendy i odsetki otrzymane

 

688

463

Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

(456 261)

(1 043 052)

Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej

 

 

 

Dywidendy wypłacone

(126 159)

(165)

Wpływy z tytułu zaciągnięcia pożyczek/kredytów

76 830

59 427

Wydatki z tytułu spłaty kredytów i pożyczek

(35 242)

(12 864)

Spłata zobowiązań z tytułu leasingu

(29 351)

(28 593)

Spłata zobowiązań z tytułu faktoringu

 

(1 717 141)

(683 516)

Odsetki zapłacone

(25 307)

(10 431)

Pozostałe wpływy/(wydatki) finansowe

41

4 469

Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej

(1 856 329)

(671 673)

Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów

(20 342)

453 954

w tym różnice kursowe netto

(467)

(2 637)

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu

22

996 449

542 495

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu

22

976 107

996 449


 

5.  Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym

Wyszczególnienie

Kapitał akcyjny

Kapitał z emisji akcji powyżej

ich wartości nominalnej

Zyski zatrzymane

Kapitał własny przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej

Kapitał własny przypadający udziałowcom niekontrolującym

Kapitał własny razem

Na dzień 1 stycznia 2021 roku

191 150

237 650

3 148 434

3 577 234

(747)

3 576 487

Łączne całkowite dochody:

0

0

221 689

221 689

152

221 841

- zysk/(strata) netto za okres

0

0

209 542

209 542

73

209 615

- inne całkowite dochody

0

0

12 147

12 147

79

12 226

Transakcje z właścicielami:

0

0

(274)

(274)

27

(247)

- wypłata dywidendy

0

0

0

0

(162)

(162)

- zmiany w grupie

0

0

(274)

(274)

189

(85)

Na dzień 31 grudnia 2021 roku

191 150

237 650

3 369 849

3 798 649

(568)

3 798 081

Na dzień 1 stycznia 2022 roku

191 150

237 650

3 369 849

3 798 649

(568)

3 798 081

Łączne całkowite dochody:

0

0

289 799

289 799

567

290 366

- zysk/(strata) netto za okres

0

0

290 548

290 548

548

291 096

- inne całkowite dochody

0

0

(749)

(749)

19

(730)

Transakcje z właścicielami:

0

0

(126 654)

(126 654)

435

(126 219)

- wypłata dywidendy

0

0

(126 159)

(126 159)

0

(126 159)

- zmiany w grupie

0

0

(495)

(495)

435

(60)

Na dzień 31 grudnia 2022 roku

191 150

237 650

3 532 994

3 961 794

434

3 962 228


Dodatkowe informacje i objaśnienia

6.  Opis Grupy Kapitałowej Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.

Organizacja Grupy Kapitałowej

Na dzień bilansowy w skład Grupy Kapitałowej wchodzą Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” Spółka Akcyjna, jako Jednostka Dominująca oraz 7 podmiotów zależnych bezpośrednio.

Grupa Kapitałowa Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. wchodzi w skład Grupy Kapitałowej Grupy Azoty, której Jednostką Dominującą jest spółka Grupa Azoty S.A. z siedzibą w Tarnowie.

Schemat Grupy Kapitałowej Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.

 

Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.
z siedzibą w Puławach

 

 

 

 

 

 

 

Grupa Azoty
Zakłady Azotowe Chorzów S.A.

96,48

 

 

 

 

 

z siedzibą w Chorzowie

96,48

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grupa Azoty
Zakłady Fosforowe Gdańsk Sp. z o.o.
z siedzibą w Gdańsku

99,19

 

 

 

 

 

99,23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REMZAP Sp. z o.o.

97,17

 

 

 

 

 

z siedzibą w Puławach

97,25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PROZAP Sp. z o.o.

78,86

 

 

 

 

 

z siedzibą w Puławach

82,90

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SCF Natural Sp. z o.o.

99,99

 

 

 

 

 

z siedzibą w Puławach

99,99

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Agrochem Puławy Sp. z o.o.

100,00

 

 

STO-ZAP Sp. z o.o.

96,15

 

z siedzibą w Puławach

100,00

 

 

z siedzibą w Puławach

98,35

 

 

 

 

 

 

 

 

udział w kapitale zakładowym w %

 

 

 

 

 

udział w prawach głosów w %

 

 

 

 

 

 

Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. powiązana jest również kapitałowo ze spółkami:

  Bałtycka Baza Masowa Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni (dalej: BBM), udział w kapitale zakładowym 50,00%;

  Grupa Azoty KOLTAR Sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie (dalej: GA KOLTAR), udział w kapitale zakładowym 20,00%;

Zmiany w strukturze Grupy Kapitałowej

W 2022 roku spółka PROZAP Sp. z o.o. nabyła 21 udziałów od byłych pracowników w celu ich umorzenia. Zgromadzenie Wspólników spółki w okresie sprawozdawczym umorzyło 65 udziałów. W wyniku powyższych działań procentowy udział głosów Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. na Zgromadzeniu Wspólników spółki zwiększył się do 82,90%.

W roku 2022 w Krajowym Rejestrze Sądowym zostało zarejestrowane podwyższenie, ze środków własnych, kapitału zakładowego spółki REMZAP Sp. z o.o. W roku 2022 Spółka REMZAP Sp. z o.o. w okresie sprawozdawczym umorzyła 19 udziałów po byłych pracownikach. W wyniku powyższych działań procentowy udział Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. w kapitale zakładowym spółki zwiększył się z wartości 1 714 tysięcy złotych do 3 428 tysięcy złotych, tj. do 97,17%, a procentowy udział głosów na Zgromadzeniu Wspólników spółki zwiększył się do 97,25%.

Kapitał i akcjonariat Jednostki Dominującej

Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” Spółka Akcyjna (dalej: Jednostka Dominująca, GA PUŁAWY, Spółka) została utworzona Aktem Notarialnym (Rep nr 2600/92) z dnia 24 marca 1992 roku. Siedziba Spółki mieści się w mieście Puławy, Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 13, 24-110 Puławy, Polska. Spółka prowadzi działalność na terenie Puław oraz Ustroń-Jaszowiec. W okresie sprawozdawczym nie nastąpiła zmiana nazwy Spółki.

Spółka jest wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000011737. GA PUŁAWY nadano numer statystyczny REGON 430528900, BDO 000007701 oraz numer identyfikacji podatkowej NIP 716-000-18-22.

Kapitał zakładowy Spółki wynosi 191 150 000 zł. Składa się na niego 19 115 000 akcji o wartości nominalnej 10,00 zł każda. Akcje wszystkich serii, tj. A oraz B są akcjami zwykłymi na okaziciela i uprawniają do jednego głosu na Walnym Zgromadzeniu. Statut Spółki nie przewiduje ograniczeń w zakresie wykonywania prawa głosu przypadającego na akcje.

Akcje Spółki są notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW). Według klasyfikacji GPW w Warszawie Spółka jest zakwalifikowana do sektora „przemysł chemiczny”.

Struktura akcjonariatu Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” Spółka Akcyjna

Akcjonariusz

Liczba posiadanych akcji

Udział w kapitale zakładowym

Udział w kapitale zakładowym

Udział w ogólnej liczbie głosów

Grupa Azoty S.A.

18 345 735

183 457

95,98%

95,98 %

Akcjonariat rozproszony

(w tym Skarb Państwa posiadający 1 akcję)

769 265

7 693

4,02%

4,02 %

W okresie bieżącego roku obrotowego w strukturze własności nie nastąpiły zmiany znacznych pakietów akcji Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.

Podmioty objęte konsolidacją

  Grupa Azoty Zakłady Fosforowe Gdańsk Sp. z o.o. (dalej: GA FOSFORY);

  Grupa Azoty Zakłady Azotowe Chorzów S.A. (dalej: GA CHORZÓW);

  REMZAP Sp. z o.o. (dalej: REMZAP);

  PROZAP Sp. z o.o. (dalej: PROZAP);

  SCF Natural Sp. z o.o. (dalej: SCF Natural);

  Agrochem Puławy Sp. z o.o. (dalej: Agrochem Puławy).

W oparciu o uregulowania MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów”, w szczególności punkt 8, który zezwala na odstąpienie od zasad zawartych w MSSF UE w sytuacji, gdy skutek ich zastosowania jest nieistotny, nie skonsolidowano spółki STO-ZAP Sp. z o.o.

Udziały w spółkach BBM oraz GA KOLTAR w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wycenione zostały metodą praw własności.

Wyżej wskazane spółki, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa zobowiązane są do sporządzania sprawozdań finansowych.

 

Zakres działalności podmiotów objętych konsolidacją

GA PUŁAWY prowadzi działalność w zakresie:

  produkcja podstawowych chemikaliów, nawozów i związków azotowych, wyrobów z tworzyw sztucznych;

  produkcja pozostałych wyrobów chemicznych;

  wytwarzanie, przesyłanie i dystrybucja energii elektrycznej;

  produkcja i dystrybucja ciepła (pary wodnej i gorącej wody);

  pobór i uzdatnianie wody, rozprowadzanie wody;

  gospodarowanie ściekami i odpadami, działalność związana z rekultywacją;

  handel hurtowy i detaliczny, z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi.

GA FOSFORY prowadzi działalność w zakresie:

  produkcji nawozów mineralnych i związków fosforowych;

  produkcji podstawowych chemikaliów organicznych oraz pozostałych podstawowych chemikaliów nieorganicznych;

  świadczenia usług przeładunkowych i magazynowania dla towarów sypkich i płynnych;

  handlu.

GA CHORZÓW prowadzi działalność w zakresie:

  wytwarzania produktów nawozów mineralnych, chemii technicznej, dodatków do żywności;

  świadczenia usług transportu kolejowego;

  wynajmu wagonów i cystern;

  handlu.

REMZAP prowadzi głównie działalność w zakresie:

  robót budowlano-montażowych;

  remontów mechanicznych, budowlanych i elektrycznych na instalacjach produkcyjnych.

PROZAP prowadzi głównie działalność w zakresie:

  projektowania budowlanego, urbanistycznego i technologicznego;

  działalności poligraficznej pozostałej.

SCF Natural prowadzi głównie działalność w zakresie:

  produkcji granulatów i ekstraktów chmielowych;

  sprzedaży ekstraktów roślinnych.

Agrochem Puławy prowadzi głównie działalność w zakresie:

  handlu nawozami mineralnymi oraz środkami ochrony roślin;

  handlu kwalifikowanymi nasionami zbóż;

  handlu koncentratami paszowymi i paszami pełnoporcjowymi;

  produkcji nawozów mineralnych i mieszanek nawozowych na zamówienie;

  skupu i sprzedaży zbóż paszowych i konsumpcyjnych.

BBM prowadzi działalność głównie w zakresie:

  przeładunku i magazynowania towarów;

  transportu drogowego i wodnego;

  cumowania statków.

GA KOLTAR prowadzi działalność głównie w zakresie:

  przewozy kolejowe towarów;

  wynajem lokomotyw spalinowych;

  obsługa ekspedycyjna przesyłek kolejowych;

  remonty taboru kolejowego;

  obsługa bocznic kolejowych.

Zakres działania podmiotów nie objętych konsolidacją przedstawiony został w nocie 16.

7.  Skład Zarządu Jednostki Dominującej

W skład Zarządu Jednostki Dominującej na dzień 30 marca 2023 roku wchodzili:

    Marcin Kowalczyk         Prezes Zarządu

    Paweł Bryda                   Wiceprezes Zarządu

    Jacek Janiszek                Wiceprezes Zarządu

    Justyna Majsnerowicz  Wiceprezes Zarządu

    Andrzej Skwarek            Członek Zarządu

W okresie sprawozdawczym nastąpiły zmiany w składzie Zarządu.

W dniu 25 maja 2022 roku Rada Nadzorcza Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. odwołała ze składu Zarządu Pana Tomasza Hryniewicza pełniącego funkcję Prezesa Zarządu, Pana Jacka Janiszka pełniącego funkcję Wiceprezesa Zarządu, Pana Adama Lesińskiego pełniącego funkcję Wiceprezesa Zarządu oraz Pana Andrzeja Skwarka pełniącego funkcję Członka Zarządu.

Jednocześnie w dniu 25 maja 2022 roku Rada Nadzorcza Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. powołała do składu Zarządu Spółki, na nową wspólną trzyletnią kadencję, rozpoczynającą się z dniem 26 maja 2022 roku Pana Tomasza Hryniewicza powierzając mu funkcję Prezesa Zarządu, Pana Jacka Janiszka powierzając mu funkcję Wiceprezesa Zarządu, Panią Justynę Majsnerowicz powierzając jej funkcję Wiceprezesa Zarządu, Panią Renatę Tyszer powierzając jej funkcję Wiceprezesa Zarządu, Pana Andrzeja Skwarka, wybranego przez Pracowników Spółki, powierzając mu funkcję Członka Zarządu.

W dniu 16 stycznia 2023 roku Pan Tomasz Hryniewicz złożył rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu Spółki i jednocześnie z członkostwa w Zarządzie Spółki, ze skutkiem na dzień 16 stycznia 2023 roku.

W dniu 17 stycznia 2023 roku Pani Renata Tyszer złożyła rezygnację z funkcji Wiceprezesa Zarządu Spółki i jednocześnie z członkostwa w Zarządzie Spółki, ze skutkiem na dzień 17 stycznia 2023 roku.

W dniu 17 stycznia 2023 roku Rada Nadzorcza Spółki powierzyła Pani Justynie Majsnerowicz funkcję Pełniącej Obowiązki Prezesa Spółki, do dnia powołania na tę funkcję osoby wyłonionej w postepowaniu kwalifikacyjnym na Członków Zarządu Spółki.

W dniu 10 lutego 2023 roku Rada Nadzorcza Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. powołała do składu Zarządu Spółki, na czas wspólnej trzyletniej kadencji trwającej od 26 maja 2022 roku, Pana Marcina Kowalczyka, powierzając mu z chwilą podjęcia uchwały pełnienie funkcji Prezesa Zarządu oraz Pana Pawła Brydę, powierzając mu z dniem podjęcia uchwały pełnienie funkcji Wiceprezesa Zarządu.

8.  Skład Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej

W skład Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej na 30 marca 2023 roku wchodzili:

    Piotr Regulski                Przewodniczący Rady

    Krzysztof Majcher        Wiceprzewodniczący Rady

    Agnieszka Kowalik        Sekretarz Rady

    Paweł Kowalczyk          Członek Rady

    Marcin Szewczak          Członek Rady 

    Piotr Śliwa                     Członek Rady

W okresie sprawozdawczym nastąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej.

W dniu 27 lipca 2022 roku Minister Aktywów Państwowych, na podstawie § 32 ust.1 Statutu Spółki, powołał z dniem 28 lipca 2022 roku do Rady Nadzorczej Spółki Pana Pawła Kowalczyka.

9.  Zatwierdzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd GA PUŁAWY w dniu 30 marca 2023 roku.

 

10.  Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego

10.1.  Oświadczenie o zgodności

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez Unię Europejską.

10.2.  Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji

Walutą funkcjonalną Grupy i walutą prezentacji skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski. Wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach złotych.

10.3.  Zasady sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, z wyjątkiem instrumentów finansowych wycenianych według wartości godziwej.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez podmioty tworzące Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości.

Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności podmiotów wchodzących w skład Grupy w niezmienionej formie i zakresie przez okres co najmniej 12 miesięcy od daty bilansowej, poza ujawnionymi w sprawozdaniu. W roku 2022 Walne Zgromadzenia spółek GA CHORZÓW i SCF Natural, z uwagi na spełnienie przesłanek określonych odpowiednio w art. 397 i art. 233 w Kodeksie spółek handlowych, podjęły decyzje o dalszym istnieniu spółek i kontynuowaniu przez nie działalności.

Rada Nadzorcza GA CHORZÓW podjęła decyzję o trwałym zaprzestaniu działalności produkcyjnej w obszarze oleochemii. Z uwagi na to, ze działalność w tym obszarze była od kilku lat czasowo wstrzymana, a majątek objęty odpisem, wpływ decyzji na niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe, jak i działalność tej spółki jest nieistotne. Prowadzone są oceny możliwości wykorzystania tego majątku w innych obszarach działalności spółki.

Przy ocenie okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności podmiotów Grupy wzięto pod uwagę trwający stan zagrożenia epidemicznego COVID-19 oraz konflikt w Ukrainie. Zgodnie z najlepszą wiedzą, na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania, sytuacja wynikająca ze stanu zagrożenia epidemicznego oraz konfliktu w Ukrainie nie zagraża kontynuacji działalności podmiotów tworzących Grupę. Informacje dotyczące wpływu zagrożenia epidemicznego oraz konfliktu na sytuację Grupy przedstawiono w Sprawozdaniu Zarządu z działalności Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy S.A. oraz Grupy Kapitałowej Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. oraz w punkcie 20 niniejszego sprawozdania.

W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym prezentowany jest okres od 01 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku oraz dane porównawcze za okres od 01 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku.

Przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania, w stosownych przypadkach, w pakietach konsolidacyjnych jednostek zależnych dokonuje się korekt mających na celu ujednolicenie zasad rachunkowości stosowanych przez daną jednostkę z zasadami stosowanymi przez Grupę. W celu sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego wszelkie transakcje, salda, przychody i koszty zachodzące między podmiotami powiązanymi objętymi konsolidacją podlegają pełnej eliminacji konsolidacyjnej, w szczególności stosuje się następujące procedury konsolidacyjne:

  wyłączenie na dzień nabycia wartości księgowej inwestycji Jednostki Dominującej w każdej z jednostek zależnych oraz tej części kapitału własnego, która odpowiada udziałowi Jednostki Dominującej;

● określenie udziałów niesprawujących kontroli w kapitale własnym jednostek zależnych oraz w wyniku finansowym konsolidowanych jednostek zależnych i głównych korektach za dany okres sprawozdawczy;

  wyłączenie przychodów oraz kosztów związanych z transakcjami wewnątrz Grupy Kapitałowej oraz ujęcie reklasyfikacji;

  wyłączenie rozrachunków pomiędzy jednostkami Grupy Kapitałowej;

  wyłączenie dywidend wypłaconych przez jednostki zależne Jednostce Dominującej i innym jednostkom objętym konsolidacją;

  wyłączenie pożyczek pomiędzy jednostkami Grupy Kapitałowej;

  wyłączenie utworzonych odpisów na udziały, należności i pożyczki udzielone wewnątrzgrupowe;

  wyłączenie utworzonych wewnątrzgrupowych rezerw;

  ujęcie inwestycji wycenianych metodą praw własności;

  wyłączenie wszelkich niezrealizowanych zysków powstałych na transakcjach w obrębie Grupy Kapitałowej, m.in. dotyczących zapasów, majątku trwałego i kontraktów długoterminowych;

  wyłączenie niezrealizowanych strat powstałych na transakcjach w obrębie Grupy Kapitałowej, ale wyłącznie w przypadku, gdy nie występują przesłanki wskazujące na utratę wartości;

 wyłączenie różnic przejściowych w podatku odroczonym wynikających z wyłączeń, za wyjątkiem tytułów nie podlegających opodatkowaniu, m.in. wyłączenia dywidend, ujęcia inwestycji wycenianych metoda praw własności.

10.4.  Połączenia jednostek

Połączenia jednostek rozliczane są na dzień nabycia metodą nabycia. Dniem nabycia jest dzień, w którym obejmuje się kontrolę nad jednostką nabywaną. Grupa ujmuje wartość firmy na dzień nabycia jako:

  wartość godziwą przekazanej zapłaty; powiększoną o

  ujętą wartość udziałów niekontrolujących w jednostce przejmowanej; powiększoną o

  wartość godziwą dotychczas posiadanych kapitałów w jednostce nabywanej, jeśli połączenie odbywa się etapami; pomniejszoną o

  ujętą wartość godziwą netto nabytych identyfikowalnych aktywów oraz przejętych zobowiązań i zobowiązań warunkowych.

W sytuacji, gdy różnica przybiera wartość ujemną, zysk na okazyjnym nabyciu ujmowany jest na dzień przejęcia w pozostałych przychodach operacyjnych.

Wartość godziwa przekazanej zapłaty nie zawiera kwot związanych z rozliczeniem wcześniej istniejących powiązań. Kwoty te zasadniczo są ujmowane w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów bieżącego okresu.

Koszty związane z nabyciem, inne niż odnoszące się do emisji instrumentów dłużnych lub kapitałowych, które Grupa ponosi w związku z połączeniem jednostek rozlicza się jako koszt okresu, w którym zostały poniesione.

Zapłata warunkowa jest ujmowana w wartości godziwej na dzień nabycia. Jeśli zapłata warunkowa klasyfikowana jest jako składnik kapitału własnego, nie jest ponownie wyceniana, a jej rozliczenie jest ujęte w kapitałach. W innym przypadku późniejsze zmiany wartości godziwej zapłaty warunkowej są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu. 

Wyniki finansowe jednostek zależnych nabytych lub sprzedanych w ciągu roku ujmuje się w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym od/do momentu ich efektywnego nabycia lub zbycia.

Udziały niekontrolujące w aktywach netto konsolidowanych podmiotów zależnych prezentowane są odrębnie od kapitału własnego przypadającego akcjonariuszom Jednostki Dominującej. Kapitał przypadający na udziały niekontrolujące ustala się na dzień włączenia podmiotu do Grupy Kapitałowej oraz koryguje się o zmiany jakie nastąpiły w udziałach niekontrolujących począwszy od daty połączenia.

11.  Zmiany stosowanych zasad rachunkowości i korekty błędu

Przy sporządzaniu niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zastosowano zasady rachunkowości w zakresie niezmienionym w odniesieniu do zasad zastosowanych przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 roku, z  wyjątkiem zmian MSR i interpretacji, które weszły w życie w 2022 roku, w szczególności wdrożenia zmian do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe”.

Zmiany, które weszły w życie w 2022 roku:

  Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć" dotyczą aktualizacji referencji do Założeń Koncepcyjnych z 2018 roku a nie 1989 roku, dodania wymogu stosowania odpowiednio MSR 37 lub KIMSF 21 do identyfikacji zobowiązań, przejętych w toku połączenia przedsięwzięć oraz uzupełnienia o jednoznaczne stwierdzenie, że podmiot przejmujący nie ujmuje aktywów warunkowych, przejętych w transakcji połączenia przedsięwzięć.

 Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe" dotyczą przychodów osiągniętych przed oddaniem do użytkowania rzeczowych aktywów trwałych, tj. wprowadzają zakaz redukowania kosztu składnika rzeczowych aktywów trwałych o kwotę wpływów ze sprzedaży produktów wytworzonych w toku doprowadzenia tego składnika do miejsca i stanu, które umożliwiają mu działanie w sposób zaplanowany przez kierownictwo. Zarówno wpływy ze sprzedaży, jak i koszty ich wytworzenia należy wykazywać w wyniku finansowym.

  Zmiany do MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe" dotyczą kosztów wypełnienia umowy i wskazują, że obejmują one koszty bezpośrednio związane z umową, tj. dodatkowe koszty wypełnienia umowy oraz inne koszty, związane bezpośrednio z wypełnieniem umowy.

 Zmiany wynikające z przeglądu MSSF 2018-2020 zawierają wyjaśnienia oraz doprecyzowują wytyczne standardów w zakresie ujmowania oraz wyceny: MSSF 1, MSSF 9, MSR 41 oraz MSSF 16.

Wpływ zastosowania zmian MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy

Począwszy od 01 stycznia 2022 roku Grupa zastosowała zmiany do MSR 16. Zmiany MSR 16 wprowadzają zakaz redukowania kosztu składnika rzeczowych aktywów trwałych o kwotę wpływów ze sprzedaży produktów wytworzonych w toku doprowadzenia tego składnika do miejsca i stanu, które umożliwiają mu działanie. Zarówno wpływy ze sprzedaży, jak i koszty ich wytworzenia należy wykazywać w wyniku finansowym.

Z uwagi na to, że dotychczas, w przypadku uzyskiwania przychodów ze sprzedaży produktów wytworzonych w ramach rozruchu, Grupa odnosiła koszty rozruchu w nakłady na wytworzenie składników aktywów trwałych i uznawała ponoszone nakłady w wysokości uzyskanych bądź możliwych do uzyskania przychodów ze sprzedaży produktów wytworzonych w ramach rozruchu, jednakże w wysokości nie wyższej od poniesionych w trakcie rozruchu kosztów, wprowadzone ww. ograniczenie nie ma wpływu na niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.

W 2021 roku w ramach realizacji I etapu budowy instalacji granulacji mechanicznej saletry amonowej, przeprowadzono rozruch technologiczny instalacji. W ramach rozruchu wytworzone zostały półprodukty oraz wyroby gotowe (PULAN® MACRO 32N, SALETRZAK 27N, PULMIX®), ze sprzedaży których uzyskano przychód w wysokości 70 748 tysięcy złotych. Przychody ze sprzedaży oraz poniesione na ich wytworzenie koszty w  wysokości 57 799 tysięcy złotych zostały ujęte odpowiednio w przychodach ze sprzedaży produktów oraz kosztach wytworzenia produktów sprzedanych.

Pozostałe zmiany nie dotyczyły lub nie miały istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.

Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, które zostały opublikowane, lecz nie weszły dotychczas w życie w świetle przepisów Unii Europejskiej.

12.  Zmiany w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej i interpretacjach

Standardy i interpretacje zatwierdzone przez UE, które nie weszły jeszcze w życie dla okresów rocznych kończących się w dniu 31 grudnia 2022 roku

MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” oraz zmiany do MSSF 17

MSSF 17 wprowadza kompleksowe ramy rozliczania umów ubezpieczeniowych. Zmiany do MSSF 17 dotyczą pierwszego zastosowania MSSF17 i MSSF 9 w zakresie danych porównawczych. Zmiany mają zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się z dniem 01 stycznia 2023 roku i po tej dacie, i dotyczą jednostek prowadzących działalność ubezpieczeniową.

Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” oraz wytyczne Rady MSSF w zakresie ujawnień dotyczących polityk rachunkowości w praktyce

Zmiany do MSR 1 dotyczą kwestii ujawniania istotnych zamiast znaczących zasad rachunkowości obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się z dniem 01 stycznia 2023 roku i po tej dacie.

Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów”

Zmiany do MSR 8 dotyczą zastąpienia definicji zmiany wartości szacunkowych definicją wartości szacunkowych. Zgodnie z nową definicją wartości szacunkowe to kwoty pieniężne prezentowane w sprawozdaniu finansowym, których wycena jest niepewna. Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się z dniem 01 stycznia 2023 roku i po tej dacie.

Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy”

Zmiany do MSR 12 dotyczą obowiązku ujmowania podatku odroczonego dotyczącego aktywów i pasywów wynikających z pojedynczych transakcji w przypadku, gdy w momencie początkowego ujęcia powstają równe kwoty ujemnych i dodatnich różnic przejściowych. Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się z dniem 01 stycznia 2023 roku i po tej dacie.

Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”

Zmiany do MSR 1 wskazują iż klasyfikacja zobowiązań, jako krótkoterminowe lub długoterminowe, oparta jest na prawach istniejących na koniec okresu sprawozdawczego. Warunkiem posiadania praw jest przestrzeganie warunków umów na koniec okresu sprawozdawczego. Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się z dniem 01 stycznia 2024 roku i po tej dacie.

Zmiany do MSSF 16 „Leasing”

Zmiany MSSF 16 wskazują metodę początkowej wyceny prawa do użytkowania i zobowiązania leasingowego oraz późniejszej wyceny zobowiązania leasingowego wynikających z transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego. Zmiany mają zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się z dniem 01 stycznia 2024 roku i po tej dacie.

Standardy i interpretacje oczekujące na zatwierdzenie przez UE na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania

MSSF 14 „Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe

Decyzją Komisji Europejskiej proces zatwierdzenia standardu w wersji wstępnej nie zostanie zainicjowany przed ukazaniem się standardu w wersji ostatecznej.

Zmiany do MSSF 10 „Skonsolidowane sprawozdania finansoweoraz do MSR 28 „Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach”

Zmiany dotyczą sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem. Data wejścia w życie zmian została odroczona bezterminowo.

Grupa zamierza przyjąć wymienione powyżej, nowe standardy oraz zmiany standardów i interpretacji MSSF zatwierdzone i opublikowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, lecz nieobowiązujące w 2022 roku zgodnie z datą ich wejścia w życie.

W ocenie Zarządu Jednostki Dominującej zmiany te nie będą miały istotnego wpływu na dotychczas stosowaną politykę rachunkowości.

Wpływ reformy IBOR na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy

Obowiązujące od 01 stycznia 2020 roku zmiany MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, MSR 39 „Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena” i MSSF 7 „Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji”, MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” i MSSF 16 „Leasing” dotyczą międzybankowych stawek referencyjnych.

Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie zostały wdrożone nowe stawki referencyjne. Trwa okres przejściowy, w którym obowiązują stawki dotychczasowe. Grupa monitoruje i analizuje prace dotyczące procesu przejścia na nowe stawki referencyjne oraz wpływ na jej sytuację finansową.

W związku z funkcjonującymi w Grupie umowami oraz transakcjami opartymi na rynkowych stopach procentowych, w szczególności umowy kredytowe/pożyczkowe (otrzymane i udzielone), umowy o finansowanie wewnątrzgrupowe, umowy obsługi płatności, umowa cash poolingu rzeczywistego, umowy leasingowe, gwarancje bankowe, lokaty terminowe, Zarząd Jednostki Dominującej przewiduje, że wprowadzenie nowych stawek referencyjnych wpłynie na sytuację finansową Grupy, jednak z uwagi na brak informacji i regulacji dotyczących wprowadzenia nowych stawek referencyjnych, na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie jest możliwe oszacowanie wpływu zmiany stawek na sytuację majątkową i finansową Grupy w roku bieżącym i kolejnych latach.

13.    Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach 

Istotność informacji

Za informacje istotne uznawane są te informacje, same w sobie lub w połączeniu z innymi informacjami, których pominięcie, zniekształcenie lub ich nieprzejrzystość może wpłynąć na decyzje gospodarcze podejmowane przez użytkowników na podstawie skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

Profesjonalny osąd

Zarząd Jednostki Dominującej, kierując się subiektywną oceną, określa i stosuje politykę rachunkowości, która ma zapewnić, iż skonsolidowane sprawozdanie finansowe będzie zawierać właściwe i wiarygodne informacje oraz będzie:

  prawidłowo, jasno i rzetelnie przedstawiać sytuację majątkową i finansową Grupy, wyniki jej działalności oraz przepływy pieniężne;

  odzwierciedlać treść ekonomiczną transakcji;

  obiektywne;

  sporządzone zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny;

  kompletne we wszystkich istotnych aspektach.

Sporządzanie skonsolidowanych sprawozdań finansowych wymaga dokonania osądów, szacunków oraz przyjęcia założeń, które mają wpływ na prezentowane przychody, koszty, aktywa i zobowiązania oraz ujawnienia dotyczące zobowiązań warunkowych. Dokonywanie osądów, szacunków oraz przyjęcie założeń ma w szczególności zastosowanie do klasyfikacji składników aktywów i pasywów, oceny i kwalifikacji zawieranych umów (ujmowania i wyceny przychodów oraz aktywów i zobowiązań), dokonywanych wycen, oceny stopnia zużycia i przydatności posiadanych składników majątku, oceny i wyceny ryzyk, w szczególności strat kredytowych, oceny powiązań z innymi podmiotami, w szczególności do oceny sprawowania kontroli czy wywierania wpływu na inne podmioty.

Niepewność szacunków

Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego wymaga dokonania szacunków, jako że wiele informacji zawartych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym nie może zostać wycenione w sposób precyzyjny. Szacunki opierają się na założeniach, które Zarząd Jednostki Dominującej weryfikuje w oparciu o zmiany czynników branych pod uwagę przy ich dokonywaniu, nowe informacje oraz doświadczenia z przeszłości. Dokonując szacunków Zarząd Jednostki Dominującej opiera się również na opiniach niezależnych ekspertów. W związku z powyższym, szacunki dokonane na dzień 31 grudnia 2022 roku mogą w przyszłości ulec zmianie na skutek wydarzeń w przyszłości, wynikających ze zmian rynkowych lub zmian nie będących pod kontrolą Grupy, a rzeczywiste wyniki mogą się różnić od dokonanych szacunków.

W dokonanych osądach i szacunkach przedstawionych w niniejszym sprawozdaniu uwzględniono aktualną na dzień bilansowy sytuację makroekonomiczną. W ocenia Zarządu Jednostki Dominującej realizowalność aktywów wykazanych w sprawozdaniu nie jest istotnie zagrożona.

Dokonane szacunki i przyjęte założenia podlegają weryfikacji. Zmiana szacunków jest ujmowana w okresie, w którym zostały one dokonane, jeśli dotyczą wyłącznie tego okresu lub w okresie bieżącym i okresach przyszłych, jeśli zmiany dotyczą zarówno okresu bieżącego, ‎jak i okresów przyszłych.

Główne obszary szacunków

Zakres szacunków

Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych, nieruchomości inwestycyjnych oraz wartości niematerialnych

Identyfikacja i ocena przesłanek wskazujących na utratę wartości, modele, prognozy finansowe, stopy dyskontowe. Przeprowadzanie testów na utratę wartości w celu oszacowania wartości użytkowej ośrodków wypracowujących środki pieniężne przy wykorzystaniu przyszłych przepływów pieniężnych i ustaleniu ich wartości bieżącej.

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania,

Zobowiązania z tytułu leasingu

Stopy dyskonta, okres ekonomicznej użyteczności, metoda amortyzacji, identyfikacja i ocena przesłanek wskazujących

na utratę wartości, modele szacowania wartości użytkowej.

Utrata wartości należności

Prawdopodobieństwo wpływu należnych kwot. Oczekiwane straty kredytowe zostały ustalone w oparciu o pogrupowane wg ryzyka kredytowego należności handlowe, wykorzystania danych historycznych dotyczących strat kredytowych skorygowane o informacje dotyczące przyszłości.

Utrata wartości zapasów

Ocena przydatności posiadanych zapasów, poziomu cen sprzedaży możliwych do uzyskania.

Odroczony podatek dochodowy

Założenia przyjęte w celu rozpoznania aktywu z tytułu podatku odroczonego – możliwość osiągania w przyszłości dochodu podatkowego pozwalającego na jego wykorzystanie.

Świadczenia pracownicze

Stopy dyskontowe, wzrost płac, rotacja pracowników, oczekiwany przeciętny okres zatrudnienia.
Wyceny świadczeń dokonuje aktuariusz.

Wartość godziwa innych instrumentów finansowych

Wartość godziwa instrumentów, dla których nie istnieje aktywny rynek, ustala się z wykorzystaniem odpowiednich technik wyceny. Przy wyborze odpowiednich metod i założeń Spółka kieruje się profesjonalnym osądem. Wyceny instrumentów pochodnych dokonują instytucje finansowe realizujące transakcje.

Utrata wartości udziałów i akcji nie zaliczanych do instrumentów finansowych

Identyfikacja i ocena przesłanek wskazujących na utratę wartości, prognozy finansowe, stopy dyskontowe.

Rezerwy, rozliczenia międzyokresowe

Stopy dyskontowe, poziom i prawdopodobieństwo wystąpienia zobowiązania oraz inne założenia.

Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych, nieruchomości inwestycyjnych oraz wartości niematerialnych

Okres ekonomicznej użyteczności, metoda amortyzacji, wartość odzyskiwalna.

Przychody z umów z klientami

Ustalenie ceny transakcyjnej, wynagrodzenia zmiennego, identyfikacji zobowiązań, momentu rozpoznania przychodu, stopnia realizacji/zaawansowania umów o roboty budowlane

i projektowe.

Rozliczenia podatkowe

Zmieniające się i nieprecyzyjne regulacje prawne, zmieniające się i niespójne interpretacje przepisów, stanowiska organów podatkowych.

Zwrot podatku akcyzowego, rekompensaty

Spełnienie warunków uprawniających do uzyskania rekompensaty/zwrotu podatku.

Szczegółowe informacje dotyczące dokonanych szacunków zostały przedstawione w notach przypisanych poszczególnym pozycjom skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej oraz skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów. W ocenie Zarządu Jednostki Dominującej największe szacunki ujęte w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym dotyczą odpisów aktualizujących wartość aktywów i amortyzacji (noty 11, 12, 13, 14), rezerw (noty 27, 28), w szczególności na świadczenia pracownicze oraz podatku odroczonego dotyczącego zwolnienia z podatku dochodowego dochodu uzyskanego z działalności prowadzonej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej objętej zezwoleniami (nota 8).

Ryzyka wynikające z rozliczeń podatkowych zostały przedstawione w nocie 46.

Odzyskiwalna wartość aktywów długoterminowych

Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Grupa dokonuje oceny aktywów pod kątem istnienia przesłanek wskazujących na utratę ich wartości.

W przypadku istnienia takiej przesłanki, dokonywane jest oszacowanie wartości odzyskiwalnej zgodnie z MSR 36 „Utrata wartości aktywów”. W przypadku, gdy wartość bilansowa danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne przewyższa jego wartość odzyskiwalną, uznaje się utratę jego wartości i dokonuje odpisu aktualizującego jego wartość do poziomu wartości odzyskiwalnej.

Wartość odzyskiwalna jest jedną z dwóch wartości w zależności od tego, która z nich jest wyższa: wartością godziwą pomniejszoną o koszty zbycia lub wartością użytkową danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne.

Test na utratę wartości przeprowadza się dla ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne (CGU), wyodrębnionych na poziomie poszczególnych podmiotów tworzących Grupę.

14.    Przeliczanie pozycji wyrażonych w walucie obcej 

Transakcje wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na polski złoty przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.

Na koniec okresu sprawozdawczego aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na polski złoty przy zastosowaniu obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.

Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w zależności od ich charakteru, w przychodach (dodatnie)/kosztach (ujemne) finansowych.

Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej przeliczane są według kursu z dnia transakcji.

Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej przeliczane są według kursu obowiązującego w dniu dokonania wyceny do wartości godziwej.

Do wyceny bilansowej pozycji walutowych przyjęto następujące kursy: 

 

Kurs obowiązujący na dzień

31.12.2022

31.12.2021

USD

4,4018

4,0600

EUR

4,6899

4,5994

GBP

5,2957

5,4846

Kurs średni, liczony jako średnia arytmetyczna kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca w danym okresie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

EUR

4,6883

4,5775

 

15.  Informacje dotyczące segmentów działalności

W ramach swojej działalności Grupa wyodrębnia segmenty: Agro, Tworzywa, Energetyka i Pozostała działalność.

Wydzielone segmenty opierają się na grupowaniu, w ramach segmentu, produktów spójnych pod względem produkcyjnym oraz rynkowym.

Segment  Agro obejmuje wytwarzanie amoniaku oraz produktów pochodzących z jego przetwórstwa, w szczególności mocznika i jego roztworów, w tym roztwór saletrzano-mocznikowy, melaminy, kwasu azotowego, saletry amonowej, gazów technicznych, nadtlenku wodoru, nawozów fosforowych i potasowych, mieszanek nawozowych oraz sprzedaż towarów (nawozy, pasze, zboża, środki ochrony roślin), materiałów oraz sprzedaż usług Segmentu.

Głównymi produktami handlowymi Segmentu Agro są:

  nawozy azotowe - PULAN®, PULAN® MACRO, PULMIX®, Saletrzak 27N (saletra amonowa), PULREA® i PULGRAN® (mocznik), PULGRAN®S (siarczan mocznikowo-amonowy), RSM®  i RSM®S (roztwór saletrzano-mocznikowy z siarką), PULSAR® i siarczan amonu z Instalacji Odsiarczania Spalin, siarczan amonu, PULASKA® (roztwór nawozu azotowego z siarką), NOXy®, PULNOX® (roztwory mocznika), saletra potasowa (azotan potasu), saletra wapniowa nawozowa, saletra wapniowa z borem i mocznik nawozowy płynny, Calhumus extra (specjalistyczny nawóz wapniowy); 

  melamina;

  nadtlenek wodoru;

  LIKAM® (woda amoniakalna);

  COOLANT® (suchy lód);

  Inhibitor ureazy;

  nawozy fosforowe i mieszanki nawozowe, w tym: amofoski, agrafoski, Fosfarm, Holist®, mieszanki na bazie RSM® i RSM®S.

Segment Tworzywa obejmuje wytwarzanie i sprzedaż produktów pochodzących z przetwórstwa benzenu, w szczególności kaprolaktam, który jest głównym produktem handlowym tego Segmentu - CAPROLAKTAM  (płatkowany i ciekły).

Segment Energetyka obejmuje wytwarzanie produktów/mediów: energia cieplna, pary technologiczne oraz wody, które są jednocześnie produktami handlowymi tego Segmentu.

W Segmencie Energetyka realizowana jest również sprzedaż towarów i materiałów (energia elektryczna, gaz ziemny, prawa majątkowe) oraz sprzedaż usług Segmentu.

Segment Pozostała Działalność obejmuje:

  produkcję i sprzedaż wodosiarczynu sodu;

  usługi przeładunkowe; 

  dzierżawę rzeczowego majątku trwałego i pozostałe usługi;

  sprzedaż worków z folii, folii, worków śmieciowych;

  usługi własne Segmentu Pozostała Działalność;

  sprzedaż zrealizowaną w spółkach REMZAP, PROZAP oraz SCF Natural; 

  sprzedaż kwasu siarkowego wytwarzanego przez GA FOSFORY;

  sprzedaż towarów i materiałów oraz usług nie przypisaną do wyżej wymienionych Segmentów .

Poszczególne Segmenty w ramach swojej działalności produkcyjnej zużywają surowce/półfabrykaty/ media. Jeżeli potrzebne do produkcji komponenty nie są dostępne w ramach Segmentu, są pozyskiwane od innych Segmentów, w których są wytwarzane – obroty wewnętrzne.

Przepływy między segmentami są wyceniane według rzeczywistego technicznego kosztu wytworzenia powiększonego o marżę, zróżnicowaną w zależności od rodzaju przepływu, i tak:

  dla produktów wytwarzanych w jednym Segmencie, a sprzedawanych przez inny Segment – rzeczywista marża zysku (po uwzględnieniu kosztów sprzedaży) dzielona jest pomiędzy Segment produkujący i Segment sprzedający proporcjonalnie do udziału technicznego kosztu wytworzenia półproduktu do kosztu własnego sprzedaży produktu sprzedanego;

  dla amoniaku – marża ustalana jest na poziomie marży realizowanej przez podmioty zewnętrzne, których przedmiot działalności można uznać za porównywalny do działalności GA PUŁAWY;

  dla mediów energetycznych, z uwagi na to, że wytwarzanie mediów energetycznych jest działalnością pomocniczą dla Segmentów Agro i Tworzywa, przyjęto marżę w wysokości 0%, tj. Segment Energetyka generuje zysk/stratę wyłącznie na sprzedaży zewnętrznej;

  dla usług oraz pozostałych półproduktów – przyjęto marżę w wysokości 0% z uwagi na nieistotny wpływ na ocenę segmentów.

W 2022 roku zmieniono zasady alokacji kosztów ogólnego zarządu oraz amortyzacji wraz z odpowiadającymi jej składnikami majątku. Koszty te i składniki majątku w części dotychczas nieprzypisanej do segmentów, obecnie są alokowane do segmentów proporcjonalnie do wypracowanej przez nie marży po pokryciu kosztów zmiennych kosztów produkcji i sprzedaży.

Dane za okres porównywalny zostały w tym zakresie przekształcone.

Wybrane dane dotyczące wyników oraz aktywów i zobowiązań Grupy w układzie segmentowym

01.01.2022 - 31.12.2022

Agro

Tworzywa

Energetyka

Pozostała działalność

Razem

Wyłączenia

Działalność ogółem

Przychody

Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych

7 865 490

584 683

288 879

159 685

8 898 737

-

8 898 737

Obroty wewnętrzne między segmentami

644 745

302 406

5 899 168

87 829

6 934 148

(6 934 148)

-

Przychody segmentu ogółem

8 510 235

887 089

6 188 047

247 514

15 832 885

(6 934 148)

8 898 737

Koszty

 

 

 

 

 

 

 

Koszt własny sprzedaży na rzecz klientów zewnętrznych

(6 575 121)

(611 751)

(208 651)

(114 283)

(7 509 806)

-

(7 509 806)

Koszt własny sprzedaży nieprzypisany

-

-

-

-

-

-

(3 091)

Obroty wewnętrzne między segmentami

(639 870)

(307 330)

(5 899 168)

(87 780)

(6 934 148)

6 934 148

-

Koszty segmentu ogółem

(7 214 991)

(919 081)

(6 107 819)

(202 063)

(14 443 954)

6 934 148

(7 512 897)

Koszty sprzedaży

(281 210)

(7 254)

(4 301)

(6 822)

(299 587)

-

(299 587)

w tym odpisy aktualizujące wartość należności

251

2

-

504

757

-

757

Zysk/(strata) segmentu

1 014 034

(39 246)

75 927

38 629

1 089 344

-

1 086 253

Koszty ogólnego zarządu

(232 258)

(9 687)

(6 095)

(27 357)

(275 397)

-

(275 397)

Koszty ogólnego zarządu nieprzypisane

-

-

-

-

-

-

(17)

Pozostałe przychody/koszty operacyjne netto

(194 946)

(47 966)

(320 261)

(4 102)

(567 275)

-

(567 275)

w tym odpisy aktualizujące wartość niefinansowych aktywów trwałych

(193 983)

(48 196)

(320 624)

(2 577)

(565 380)

-

(565 380)

Pozostałe przychody/koszty operacyjne netto nieprzypisane

-

-

-

-

-

-

9 030

w tym odpisy aktualizujące wartość niefinansowych aktywów trwałych

-

-

-

-

-

-

(4 760)

Przychody/koszty finansowe netto

-

-

-

-

-

-

10 564

Udział w wyniku finansowym jednostek wycenianych metodą praw własności

-

-

-

-

-

-

652

Zysk/(strata) przed opodatkowaniem

586 830

(96 899)

(250 429)

7 170

246 672

-

263 810

Podatek dochodowy

-

-

-

-

-

 

27 286

Zysk/(strata) netto z działalności kontynuowanej

-

-

-

-

-

-

291 096

Zysk/(strata) netto za rok obrotowy

-

-

-

-

-

-

291 096

 

Wyszczególnienie

Agro

Tworzywa

Energetyka

Pozostała działalność

Razem

Wyłączenia

Działalność ogółem

Aktywa i zobowiązania wg stanu na 31 grudnia 2022 roku

Aktywa segmentu

3 605 566

94 763

1 656 304

546 437

5 903 070

 

5 903 070

Aktywa nieprzypisane

-

-

-

-

-

 

1 505 005

Aktywa ogółem

3 605 566

94 763

1 656 304

546 437

5 903 070

 

7 408 075

Zobowiązania segmentu

1 142 637

51 164

1 785 498

119 813

3 099 112

 

3 099 112

Zobowiązania nieprzypisane

-

-

-

-

-

 

346 735

Kapitały własne

-

-

-

-

-

 

3 962 228

Zobowiązania i kapitały ogółem

1 142 637

51 164

1 785 498

119 813

3 099 112

 

7 408 075

Pozostałe informacje dotyczące segmentu

 

 

 

 

 

 

 

Nakłady inwestycyjne

240 228

32 373

124 074

32 251

428 926

 

428 926

Nakłady inwestycyjne nieprzypisane

-

-

-

-

-

 

16 562

Amortyzacja

170 613

6 911

41 919

33 890

253 333

 

253 333


 

01.01.2021- 31.12.2021

Agro

Tworzywa

Energetyka

Pozostała działalność

Razem

Wyłączenia

Działalność ogółem

Przychody

 

 

 

 

 

 

 

Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych

4 764 904

524 934

106 366

92 634

5 488 838

-

5 488 838

Obroty wewnętrzne między segmentami

375 051

154 180

3 246 566

143 616

3 919 413

(3 919 413)

-

Przychody segmentu ogółem

5 139 955

679 114

3 352 932

236 250

9 408 251

(3 919 413)

5 488 838

Koszty

 

 

 

 

 

 

 

Koszt własny sprzedaży na rzecz klientów zewnętrznych

(3 835 022)

(563 239)

(84 918)

(73 734)

(4 556 913)

-

(4 556 913)

Koszt własny sprzedaży nieprzypisany

-

-

-

-

-

-

(490)

Obroty wewnętrzne między segmentami

(414 149)

(115 146)

(3 246 566)

(143 552)

(3 919 413)

3 919 413

-

Koszty segmentu ogółem

(4 249 171)

(678 385)

(3 331 484)

(217 286)

(8 476 326)

3 919 413

(4 557 403)

Koszty sprzedaży

(273 274)

(8 915)

(45)

(6 331)

(288 565)

-

(288 565)

w tym odpisy aktualizujące wartość należności

490

(4)

-

(368)

118

-

118

Zysk/(strata) segmentu

617 510

(8 186)

21 403

12 633

643 360

-

642 870

Koszty ogólnego zarządu

(178 424)

(8 667)

(5 286)

(24 991)

(217 368)

-

(217 368)

Koszty ogólnego zarządu nieprzypisane

-

-

-

-

-

-

(6 924)

Pozostałe przychody/koszty operacyjne netto

(5 277)

(137 320)

(106 267)

(4 286)

(253 150)

-

(253 150)

w tym odpisy aktualizujące wartość niefinansowych aktywów trwałych

(4 372)

(137 273)

(105 438)

(5 315)

(252 398)

-

(252 398)

Pozostałe przychody/koszty operacyjne netto nieprzypisane

-

-

-

-

-

-

(27 701)

w tym odpisy aktualizujące wartość niefinansowych aktywów trwałych

-

-

-

-

-

-

(17 095)

Przychody/koszty finansowe netto

-

-

-

-

-

-

1 709

Udział w wyniku finansowym jednostek wycenianych metodą praw własności

-

-

-

-

-

-

795

Zysk/(strata) przed opodatkowaniem

433 809

(154 173)

(90 150)

(16 644)

172 842

-

140 231

Podatek dochodowy

-

-

-

-

-

-

69 384

Zysk/(strata) netto z działalności kontynuowanej

-

-

-

-

-

-

209 615

Zysk/(strata) netto za rok obrotowy

-

-

-

-

-

-

209 615

 

Wyszczególnienie

Agro

Tworzywa

Energetyka

Pozostała działalność

Razem

Wyłączenia

Działalność ogółem

Aktywa i zobowiązania wg stanu na 31 grudnia 2021 roku

Aktywa segmentu

3 543 525

161 439

1 685 956

461 496

5 852 416

-

5 852 416

Aktywa nieprzypisane

-

-

-

-

-

-

1 477 784

Aktywa ogółem

3 543 525

161 439

1 685 956

461 496

5 852 416

-

7 330 200

Zobowiązania segmentu

1 079 430

49 667

1 970 637

104 258

3 203 992

-

3 203 992

Zobowiązania nieprzypisane

-

-

-

-

-

-

328 127

Kapitały własne

-

-

-

-

-

-

3 798 081

Zobowiązania i kapitały ogółem

1 079 430

49 667

1 970 637

104 258

3 203 992

-

7 330 200

Pozostałe informacje dotyczące segmentu

 

 

 

 

 

 

 

Nakłady inwestycyjne

203 517

24 345

635 997

40 659

904 518

-

904 518

Nakłady inwestycyjne nieprzypisane

-

-

-

-

-

-

10 681

Amortyzacja

158 847

19 950

43 921

29 844

252 562

-

252 562

 

Na dzień 31 grudnia 2022 roku nieprzypisane do segmentów aktywa wynoszą:

  niefinansowy majątek trwały w kwocie 55 112 tysięcy złotych;

  środki pieniężne i ich ekwiwalenty w kwocie 980 043 tysięcy złotych;

  należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w kwocie 102 403 tysięcy złotych;

  zapasy, w tym prawa majątkowe w kwocie 147 611 tysięcy złotych;

  należności i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w kwocie 186 998 tysięcy złotych;

  udziały i akcje w kwocie 29 907 tysięcy złotych;

  pozostałe tytuły w kwocie 2 931 tysięcy złotych.

Na dzień 31 grudnia 2022 roku nieprzypisane do segmentów zobowiązania wynoszą:

  zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w kwocie 154 045 tysięcy złotych;

  rezerwy w kwocie 22 224 tysięcy złotych;

  pozostałe zobowiązania finansowe w kwocie 40 327 tysięcy złotych;

  zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych w kwocie 40 280 tysięcy złotych;

  zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek w kwocie 15 417 tysięcy złotych;

  zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych w kwocie 71 634 tysięcy złotych;

  pozostałe tytuły w kwocie 4 808 tysięcy złotych.

Przychody ze sprzedaży Grupy w podziale na obszary geograficzne

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Polska

6 818 521

3 772 015

Zagranica, w tym:

2 080 216

1 716 823

Europa, w tym:

1 992 414

1 671 989

Niemcy

501 086

409 887

Wielka Brytania

376 028

242 792

Ukraina

169 717

143 432

Francja

154 998

234 069

Czechy

78 052

26 515

Słowacja

167 985

127 805

Austria

85 245

81 811

Rumunia

70 597

99 802

Portugalia

21 235

21 716

Hiszpania

29 707

42 836

Włochy

54 335

60 134

Słowenia

22 685

44 691

Belgia

25 854

21 759

Węgry

47 976

23 610

Litwa

50 285

7 484

Azja

228

5 634

Ameryka Północna

25 551

9 539

Ameryka Południowa

16 617

12 629

Pozostałe

70 957

1 020

Razem

8 898 737

5 488 838

Podział przychodów z tytułu sprzedaży na obszary geograficzne odpowiada geograficznej lokalizacji kontrahentów. 

Aktywa trwałe, aktywa z tytułu podatku odroczonego oraz prawa wynikające z umów ubezpieczeniowych są zlokalizowane w Polsce, gdzie podmioty wchodzące w skład Grupy mają swoje siedziby.

W 2022 roku uzyskane przez Grupę przychody z tytułu transakcji z zewnętrznym pojedynczym klientem, według MSSF 8 „Segmenty operacyjne”, nie stanowią więcej niż 10% łącznych przychodów Grupy.

16.  Noty objaśniające


NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

Nota 1. Przychody ze sprzedaży

Polityka rachunkowości

Wysokość przychodów ustala się według wartości godziwej otrzymanej bądź należnej zapłaty.

W przypadku, gdy wpływ zmian wartości pieniądza w czasie jest istotny (za taki uważa się okres uzyskania zapłaty dłuższy niż 365 dni), przychody wycenia się według wartości zdyskontowanej. Wartość dyskonta jest odnoszona stosownie do upływu czasu jako zwiększenie wartości należności, a drugostronnie jako przychody finansowe.

Przychody ze sprzedaży produktów (w tym ze sprzedaży usług), materiałów i towarów ustalane są i  ujmowane z uwzględnieniem warunków INCOTERMS, w szczególności w zakresie przekazania kontroli nad produktem/towarem. Przychody ze sprzedaży stanowią głównie przychody z tytułu umów zawartych z klientami.

Zgodnie z MSSF 15 „Przychody z umów z klientami", przychody te ujmowane są zgodnie z 5-etapowym modelem ujmowania przychodów:

  identyfikacja umowy z klientem;

  identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia zawartych w umowie;

  ustalenie ceny transakcyjnej;

  przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia zawartych w umowie;

  ujęcie przychodu w chwili wypełnienia zobowiązań.

W ramach powyższego modelu wydzielane jest:

  wynagrodzenie za działania reklamowe i promocyjne klienta, które kwalifikowane jest jako bonifikata, do której klient ma prawo po wykonaniu określonych w umowie działań reklamowych i marketingowych; usługi te nie są odrębne od sprzedaży produktów, wynagrodzenie za nie oparte jest na ilości sprzedanego na rzecz klienta produktu (zł/tona); realizacja działań reklamowych i promocyjnych przez klienta stanowi zmienny element wynagrodzenia;

  wynagrodzenie stałej bonifikaty na jednostkę produktu, która alokowana jest do oferowanych w ramach umowy produktów proporcjonalnie do indywidualnych cen sprzedaży;

  zobowiązanie Grupy do wykonania świadczenia w postaci prawa materialnego, tj. prawa kupującego do zakupu produktów/towarów w przyszłości po obniżonych cenach, po spełnieniu określonego warunku;

  zobowiązanie do świadczenia przez Grupę usług transportu lub transportu i ubezpieczenia świadczonych po przekazaniu kontroli nad towarem/produktem na rzecz klienta, uwzględnionych w cenie towaru/produktu (warunki dostawy wg INCOTERMS CIF, CIP, CFR, CPT) skutkuje ujmowaniem korekty przychodu w części dotyczącej niezrealizowanej, wydzielonej usługi transportu lub transportu i ubezpieczenia; przychody w części dotyczącej ww. wydzielonych usług ujmowane są z opóźnieniem w stosunku do dostawy, tj.  w momencie adekwatnym do zakończenia realizacji zobowiązań; przychody ze świadczenia tych usług prezentowane są łącznie z przychodami ze sprzedaży produktów, których dotyczą.

Przychody z tytułu świadczenia usług ujmowane są po ich wykonaniu, chyba że z zawartych umów wynika etapowe rozliczanie ich realizacji lub umowy dotyczą usług świadczonych w sposób ciągły.

Świadczenie usług budowlano-montażowych

Umowy o usługę budowlaną zawierane przez Grupę są to umowy z klientem, których przedmiotem jest budowa obiektu – składnika aktywów lub zespołu aktywów. W szczególności do umów o usługę budowlaną zalicza się umowy na realizację „pod klucz”, umowy remontowe, umowy na modernizację i przebudowę. Przychody z tytułu umów o usługę budowlaną są ujmowane w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów jako przychody ze sprzedaży, w oparciu o 5-etapowy model ujmowania przychodów, który został przedstawiony powyżej.

Grupa każdorazowo dokonuje oceny, czy przychód z tytułu umowy o usługę budowlaną będzie podlegał ujęciu w miarę upływu czasu, czy w określonym momencie.

Przychody ujmuje się w miarę upływu czasu, gdy jednostka przenosi kontrolę nad dobrem lub usługą w miarę upływu czasu, tj. jeśli spełniony jest jeden z poniższych warunków:

  klient jednocześnie otrzymuje i czerpie korzyści płynące ze świadczenia w miarę wykonywania go przez jednostkę;

  w wyniku wykonania świadczenia przez jednostkę powstaje lub zostaje ulepszony składnik aktywów, a kontrolę nad tym składnikiem sprawuje klient;

  w wyniku wykonania świadczenia przez jednostkę nie powstaje składnik o alternatywnym zastosowaniu dla jednostki (np. specjalistyczne urządzenie), a jednostce przysługuje prawo do zapłaty za dotychczas wykonane świadczenia.

Jeśli Grupa nie spełnia zobowiązania do wykonania świadczenia w miarę upływu czasu, zobowiązanie do wykonania świadczenia jest spełnione w określonym momencie.

Wartość przychodów ujmowanych w miarę upływu czasu ustala się jako iloczyn wartości alokowanej ceny transakcyjnej oraz stopnia spełnienia zobowiązania.

Grupa stosuje metodę pomiaru stopnia spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia opartą na nakładach.

Wartość szacowanych przychodów, ustalana jako różnica pomiędzy wartością wykonanych usług wynikających ze stopnia zaawansowania realizacji umowy a wartością prac odebranych na podstawie protokołów odbioru (zafakturowanych), określana jest w protokole prac w toku. W przypadku dodatniej różnicy ujmowane jest aktywo z tytułu umów, w przypadku zaś różnicy ujemnej zobowiązanie z tytułu umów.

Przychody z tytułu spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia wynikającego z umów o usługę budowlaną ujmuje się w miarę upływu czasu tylko wtedy, gdy może dokonać racjonalnego pomiaru stopnia całkowitego spełnienia tego zobowiązania do wykonania świadczenia.

Jeśli jednostka nie jest w stanie dokonać racjonalnego pomiaru wyników spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia (przykładowo ze względu na wczesne etapy realizacji umowy), ale oczekuje, że odzyska koszty poniesione podczas spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia, wówczas ujmuje przychody wyłącznie do wysokości kosztów poniesionych do momentu, w którym można dokonać racjonalnego pomiaru wyników spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia (tj. stosuje tzw. metodę zysku zerowego). Dla kontraktów rozliczanych metodą zysku zerowego szacowany przychód ustala się w wysokości tej części poniesionych kosztów, której pokrycie przez zamawiającego jest wysoce prawdopodobne.

Metoda ta ma również zastosowanie dla umów o niskiej wartości, tj. do 50 tysięcy złotych.

W przypadku umów innych niż umowy o usługi budowlane (np. umowy na usługi projektowe), z których przychody ujmowane są w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów w miarę upływu czasu stosuje się zasady jak dla umów o usługi budowlane.

 

Kategorie przychodów z umów z klientami

01.01.2022 - 31.12.2022

Agro

Tworzywa

Energetyka

Pozostała działalność

Działalność ogółem

Grupy rodzajowe przychodów

 

 

 

 

 

Przychody ze sprzedaży produktów

7 493 170

584 683

25 433

80 929

8 184 215

Przychody ze sprzedaży usług

7 194

-

26 530

32 500

66 224

Przychody ze sprzedaży umów o usługę budowlaną

-

-

-

42 496

42 496

Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów

365 126

-

236 898

3 760

605 784

Przychody z umów z klientami razem

7 865 490

584 683

288 861

159 685

8 898 719

Rejony geograficzne

 

 

 

 

 

Polska

6 169 954

215 120

288 861

144 568

6 818 503

Niemcy

153 769

346 672

-

645

501 086

Pozostałe kraje Unii Europejskiej

881 028

22 891

-

2 715

906 634

Wielka Brytania

376 019

-

-

9

376 028

Ukraina

169 717

-

-

-

169 717

Kraje Afryki

70 011

-

-

946

70 957

Pozostałe kraje

44 992

-

-

10 802

55 794

Przychody z umów z klientami razem

7 865 490

584 683

288 861

159 685

8 898 719

Rodzaj klienta

 

 

 

 

 

Klienci będący przedsiębiorcami

7 757 560

584 683

288 844

158 252

8 789 339

Klienci będący odbiorcami detalicznymi

107 930

-

17

1 433

109 380

Przychody z umów z klientami razem

7 865 490

584 683

288 861

159 685

8 898 719

Rodzaj umowy

 

 

 

 

 

Umowy oparte na stałej cenie

4 147 720

584 683

283 481

35 743

5 051 627

Umowy z elementami wynagrodzenia zmiennego

3 633 943

-

1 602

107 149

3 742 694

Pozostałe

83 827

-

3 778

16 793

104 398

Przychody z umów z klientami razem

7 865 490

584 683

288 861

159 685

8 898 719

Okres obowiązywania umowy

 

 

 

 

 

Umowy długoterminowe

94 033

-

288 700

61 745

444 478

Umowy krótkoterminowe

7 771 457

584 683

161

97 940

8 454 241

Przychody z umów z klientami razem

7 865 490

584 683

288 861

159 685

8 898 719

Moment ujmowania przychodów

 

 

 

 

 

Przychody ujmowane w określonym momencie

7 865 490

584 683

288 861

117 860

8 856 894

Przychody ujmowane w miarę upływu czasu

-

-

-

41 825

41 825

Przychody z umów z klientami razem

7 865 490

584 683

288 861

159 685

8 898 719

Kanały sprzedaży

 

 

 

 

 

Sprzedaż bezpośrednia

3 260 273

584 683

288 861

140 950

4 274 767

Sprzedaż przez pośredników

4 605 217

-

-

18 735

4 623 952

Przychody z umów z klientami razem

7 865 490

584 683

288 861

159 685

8 898 719

Rekompensaty z tytułu stosowania maksymalnych cen energii elektrycznej i gazu ziemnego

-

-

18

-

18

Przychody ogółem

7 865 490

584 683

288 879

159 685

8 898 737


 

01.01.2021 - 31.12.2021

Agro

Tworzywa

Energetyka

Pozostała działalność

Działalność ogółem

Grupy rodzajowe przychodów

 

 

 

 

 

Przychody ze sprzedaży produktów

4 546 966

524 934

25 185

37 571

5 134 656

Przychody ze sprzedaży usług

5 810

-

23 534

26 285

55 629

Przychody ze sprzedaży umów o usługę budowlaną

-

-

-

22 719

22 719

Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów oraz praw majątkowych

212 128

-

57 647

6 059

275 834

Przychody z umów z klientami razem

4 764 904

524 934

106 366

92 634

5 488 838

Rejony geograficzne

 

 

 

 

 

Polska

3 336 828

243 614

106 366

85 207

3 772 015

Niemcy

163 236

245 063

-

1 588

409 887

Pozostałe kraje Unii Europejskiej

813 066

32 596

-

2 238

847 900

Wielka Brytania

242 792

-

-

-

242 792

Ukraina

143 075

357

 

-

143 432

Kraje Azji

-

3 304

-

2 330

5 634

Pozostałe kraje

65 907

-

-

1 271

67 178

Przychody z umów z klientami razem

4 764 904

524 934

106 366

92 634

5 488 838

Rodzaj klienta

 

 

 

 

 

Klienci będący przedsiębiorcami

4 736 094

524 934

106 351

91 332

5 458 711

Klienci będący odbiorcami detalicznymi

28 810

-

15

1 302

30 127

Przychody z umów z klientami razem

4 764 904

524 934

106 366

92 634

5 488 838

Rodzaj umowy

 

 

 

 

 

Umowy oparte na stałej cenie

2 170 231

524 934

101 153

27 996

2 824 314

Umowy z elementami wynagrodzenia zmiennego

2 537 777

-

1 355

49 982

2 589 114

Pozostałe

56 896

-

3 858

14 656

75 410

Przychody z umów z klientami razem

4 764 904

524 934

106 366

92 634

5 488 838

Okres obowiązywania umowy

 

 

 

 

 

Umowy długoterminowe

99 520

-

106 188

33 609

239 317

Umowy krótkoterminowe

4 665 384

524 934

178

59 025

5 249 521

Przychody z umów z klientami razem

4 764 904

524 934

106 366

92 634

5 488 838

Moment ujmowania przychodów

 

 

 

 

 

Przychody ujmowane w określonym momencie

4 764 904

524 934

106 366

68 857

5 465 061

Przychody ujmowane w miarę upływu czasu

-

-

-

23 777

23 777

Przychody z umów z klientami razem

4 764 904

524 934

106 366

92 634

5 488 838

Kanały sprzedaży

 

 

 

 

 

Sprzedaż bezpośrednia

2 085 009

520 345

106 366

84 181

2 795 901

Sprzedaż przez pośredników

2 679 895

4 589

-

8 453

2 692 937

Przychody z umów z klientami razem

4 764 904

524 934

106 366

92 634

5 488 838

Przychody ogółem

4 764 904

524 934

106 366

92 634

5 488 838

 

Poziom uzyskanych w roku 2022 przychodów ze sprzedaży w stosunku do roku poprzedniego jest efektem wzrostu cen sprzedawanych produktów, będącego skutkiem znaczących wzrostów kosztów produkcji, w szczególności gazu ziemnego. Wzrost przychodów ze sprzedaży towarów, materiałów i praw majątkowych wynika ze sprzedaży nadwyżek zakontraktowanych dostaw energii elektrycznej w związku z wprowadzonymi, w Jednostce Dominującej w roku 2022, ograniczeniami produkcji i w związku z tym mniejszym zużyciem energii elektrycznej na potrzeby produkcyjne.

Przedstawione przypisanie przychodów do kategorii oraz kanałów dystrybucji opiera się na osądach, które w ocenie Zarządu Jednostki Dominującej są kompletne. Do umów krótkoterminowych zaliczane są umowy zawarte na okresy krótsze niż 12 miesięcy oraz umowy ramowe realizowane w oparciu o krótkoterminowe zamówienia.

W przychodach ze sprzedaży 2022 roku zostały ujęte należne Grupie rekompensaty z tytułu zamrożenia cen energii elektrycznej dla niektórych grup odbiorców na podstawie ustaw z 7 i 27 października 2022 roku oraz wynikających z ustawy z 26 stycznia 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych.

Informacje dotyczące wpływu stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19 oraz konfliktu w Ukrainie na działalność podmiotów Grupy, w tym na przychody przedstawiono w Sprawozdaniu Zarządu z działalności Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. oraz Grupy Kapitałowej Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. oraz w punkcie 20 niniejszego sprawozdania.

Stosowane przez Grupę zasady i stany rozliczeń z klientami oraz narażenie Grupy na ryzyka z nimi związane zostały przedstawione w notach 20, 21, 32 oraz notach 36.2, 36.3, 36.5, 36.6.

Nota 2. Koszty według rodzaju, w tym koszty świadczeń pracowniczych

Polityka rachunkowości

Koszty działalności operacyjnej ujmowane są z uwzględnieniem zasad: kompletności, współmierności i  ostrożności. Koszty rodzajowe ujmowane są w momencie ich wpływu na wynik finansowy, niezależnie od momentu ich poniesienia, tj. obejmują również rozliczenia międzyokresowe kosztów.

W kosztach operacyjnych ujmowane są odpisy aktualizujące, w szczególności dotyczące produktów, które odnosi się w ciężar kosztu wytworzenia produktów sprzedanych oraz szacunki strat kredytowych dotyczących należności z tytułu dostaw i usług, które odnosi się w ciężar kosztów sprzedaży.

Koszty realizacji umów o usługi budowlane są ujmowane w rachunku zysków i strat jako koszty okresu, w którym wykonane zostały prace, w wysokości faktycznie poniesionej. Koszty wytworzenia niezakończonej usługi budowlanej obejmują wszystkie koszty poniesione od dnia zawarcia odpowiedniej umowy do dnia bilansowego przypadającego na koniec każdego miesiąca. Grupa w sprawozdaniu z  całkowitych dochodów ujmuje wszystkie obciążające ją koszty dotyczące danego okresu sprawozdawczego, niezależnie od terminu ich zapłaty, a w szczególności tworzy rezerwy (RMK) na koszty dotyczące danego okresu sprawozdawczego, w przypadku których nie otrzymała jeszcze faktur lub innych dokumentów potwierdzających poniesiony koszt.

W przypadku zaangażowania podwykonawców, Grupa rozważa, czy pełni rolę zleceniodawcy, czy pośrednika. W przypadku wykonywania usług w ramach Konsorcjum – Członkowie Konsorcjum są traktowani jako podwykonawcy Lidera Konsorcjum.

Rezerwa na stratę z tytułu umów o usługę budowlaną jest tworzona, zgodnie z MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”, dla umów rodzących obciążenia, tj. dla umów, na podstawie których nieuniknione koszty wypełnienia obowiązku przeważają nad korzyściami, które według przewidywań, będą uzyskane na mocy tej umowy. Grupa, jako nieuniknione koszty wypełnienia obowiązku traktuje koszty, których nie może uniknąć, gdyż zawarła umowę (w tym koszty pośrednie, które są ponoszone w związku z działaniami niezbędnymi do wykonania umowy).

 

Koszty według rodzaju

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych

i wartości niematerialnych

(252 244)

(251 302)

Koszty świadczeń pracowniczych, w tym:

(618 772)

(532 231)

- wynagrodzenia

(490 368)

(416 981)

- inne świadczenia na rzecz pracowników

(128 404)

(115 250)

Zużycie materiałów i energii

(6 316 452)

(3 524 380)

Usługi obce, w tym:

(422 041)

(386 599)

- koszty prac badawczych

(706)

(2 583)

- związane z ochroną środowiska

(7 834)

(6 568)

Podatki i opłaty

(187 001)

(242 895)

Ubezpieczenia majątkowe i osobowe

(14 969)

(12 311)

Pozostałe koszty, w tym:

(74 509)

(45 770)

- opłaty za korzystanie ze znaku korporacyjnego

(36 036)

(15 628)

- zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość zapasów

(12 713)

(7 987)

- składki z tytułu przynależności do organizacji

(2 113)

(1 525)

- reklamy i reprezentacji

(22 049)

(19 559)

- inne koszty działalności operacyjnej

(1 598)

(1 071)

Razem koszty według rodzaju

(7 885 988)

(4 995 488)

 

Zmiana kosztów rodzajowych w stosunku do roku poprzedniego wynika głównie:

  w obszarze kosztów zużycia materiałów i energii, z wyższych cen surowców, w szczególności gazu ziemnego oraz niższych ilości zużycia surowców w związku z wprowadzonymi ograniczeniami produkcji; w kosztach bieżącego roku ujęta została przysługująca Grupie rekompensata z tytułu przenoszenia kosztu zakupu uprawnień do emisji CO 2 na ceny energii elektrycznej zużywanej do wytwarzania produktów w sektorach lub podsektorach energochłonnych w kwocie wyższej niż w roku ubiegłym w wysokości 22 milionów złotych (w roku ubiegłym była to kwota 1,6 miliona złotych;

  w obszarze świadczeń pracowniczych, z aktualizacji wysokości rezerw na świadczenia pracownicze oraz zmiany poziomu wynagrodzeń;

  w obszarze podatków i opłat, z niższych kosztów praw do emisji CO 2 oraz certyfikatów energii elektrycznej, wynikających z okresowych ograniczeń produkcji; w bieżącym roku w kosztach tych ujęty został odpis w kwocie 4,2 miliona złotych za miesiąc grudzień 2022 roku na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, który na podstawie ustawy z 27 października 2022 roku o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej, Grupa jest zobowiązana przekazywać do Zarządcy Rozliczeń;

  w obszarze pozostałych kosztów, ze wzrostu opłat za korzystanie ze znaku korporacyjnego oraz odpisów aktualizujących wartość materiałów i surowców.

 

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Koszty według rodzaju

(7 885 988)

(4 995 488)

Zmiana stanu produktów

202 381

106 380

Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby

98 290

69 128

Wartość sprzedanych towarów i materiałów

(502 581)

(250 280)

Razem koszt własny sprzedaży

(8 087 898)

(5 070 260)

Koszty według układu kalkulacyjnego

 

przekształcone*

Koszt wytworzenia sprzedanych produktów

(7 010 316)

(4 307 123)

Wartość sprzedanych towarów i materiałów

(502 581)

(250 280)

Koszty sprzedaży

(299 587)

(288 565)

Koszty ogólnego zarządu

(275 414)

(224 292)

Razem koszt własny sprzedaży

(8 087 898)

(5 070 260)

 

Koszty wytworzenia produktów na potrzeby własne stanowią obroty wewnętrzne występujące pomiędzy podstawową działalnością operacyjną a pozostałymi rodzajami działalności. Dotyczą one głównie nakładów na środki trwałe w budowie oraz wytworzenia we własnym zakresie katalizatorów i opakowań.

Nota 3. Pozostałe przychody operacyjne

Polityka rachunkowości

Pozostałe przychody operacyjne obejmują przychody, które nie zostały zakwalifikowane do działalności operacyjnej i finansowej, w szczególności przychody z transakcji dotyczących niefinansowego majątku trwałego, rozliczeń dotacji dotyczących tego majątku, kar i odszkodowań oraz korekty o charakterze przychodowym dotyczące lat ubiegłych.

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Przychody z nieruchomości inwestycyjnych

4 666

4 289

Rozwiązanie rezerw na przyszłe zobowiązania

1 179

157

Rozwiązanie odpisów aktualizujących wartość należności innych niż należności z tytułu dostaw i usług oraz należności odsetkowe

5 512

430

Dotacje

6 631

6 424

Kary i odszkodowania

2 305

1 428

Zwrot podatków dotyczących lat ubiegłych

5 789

759

Rekompensata dla sektorów energochłonnych

11 480

-

Przychody z tytułu udostępniania licencji na znaki towarowe

2 289

1 138

Inne

1 961

576

Razem pozostałe przychody operacyjne

41 812

15 201

 

Zmiany pozostałych przychodów operacyjnych wynikają głównie z ujęcia w wynikach bieżącego roku rekompensat przysługujących przedsiębiorstwom z tytułu przenoszenia kosztów zakupu uprawnień do emisji CO 2 na ceny energii elektrycznej zużywanej do wytworzenia produktów w sektorach lub podsektorach energochłonnych za 2021 rok, przyznanych Grupie w kwocie wyższej niż wcześniej szacowano i ujęto w wynikach roku 2021 oraz rozwiązaniem utworzonego w latach ubiegłych odpisu aktualizującego wartość należności budżetowych w związku z uznaniem przez organ podatkowy wniosku Grupy i rozliczenia nadpłaty w podatku od nieruchomości.

W roku 2022 ujęto również uznane przez organ podatkowy, a wcześniej kwestionowane, nadpłaty w podatku od nieruchomości za lata ubiegłe w związku z zakończeniem postępowań podatkowych.

Nota 4. Pozostałe koszty operacyjne

Polityka rachunkowości

Pozostałe koszty operacyjne obejmują koszty, które nie zostały zakwalifikowane do działalności operacyjnej i finansowej, w szczególności koszty wynikające z transakcji dotyczących niefinansowego majątku trwałego, w tym odpisy aktualizujące niefinansowy majątek trwały, przekazanych darowizn, kar i odszkodowań oraz korekty o charakterze kosztowym dotyczące lat ubiegłych.

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Strata z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych

-

(1 176)

Utworzenie odpisów aktualizujących wartość niefinansowych aktywów trwałych

(570 139)

(269 493)

Koszty dotyczące nieruchomości inwestycyjnych

generujących przychody z najmu, w tym:

(2 729)

(2 191)

- koszty amortyzacji

(890)

(903)

Utworzenie odpisów aktualizujących wartość należności

innych niż należności z tytułu dostaw i usług

oraz należności odsetkowe

(2 849)

(5 384)

Utworzenie rezerw na zobowiązania

(16 905)

(9 643)

Darowizny przekazane

(1 469)

(923)

Koszty funkcjonowania i utrzymania zakładowych obiektów socjalnych

(1 860)

(862)

Inne

(4 106)

(6 380)

Razem pozostałe koszty operacyjne

(600 057)

(296 052)

Wyższy poziom pozostałych kosztów operacyjnych w stosunku do roku poprzedniego wynika z dokonania w bieżącym roku obrotowym, na podstawie przeprowadzonych testów na utratę wartości, znacznych odpisów aktualizujących wartość niefinansowego majątku trwałego oraz z utworzenia wyższych niż  w roku ubiegłym rezerw na zobowiązania.

Nota 5. Podział amortyzacji na poszczególne kategorie kosztów (układ kalkulacyjny)

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Amortyzacja ujęta w koszcie wytworzenia sprzedanych produktów, w tym:

(226 893)

(226 655)

- rzeczowych aktywów trwałych

(207 815)

(209 501)

- praw do użytkowania

(18 117)

(15 683)

- wartości niematerialnych

(961)

(1 471)

Amortyzacja ujęta w kosztach sprzedaży, w tym:

(10 238)

(11 979)

- rzeczowych aktywów trwałych

(1 319)

(1 418)

- praw do użytkowania

(8 843)

(10 462)

- wartości niematerialnych

(76)

(99)

Amortyzacja ujęta w kosztach ogólnego zarządu, w tym:

(15 113)

(12 974)

- rzeczowych aktywów trwałych

(10 062)

(7 999)

- praw do użytkowania

(2 000)

(2 073)

- wartości niematerialnych

(3 051)

(2 902)

Amortyzacja ujęta w pozostałych kosztach operacyjnych, w tym:

(939)

(954)

- nieruchomości inwestycyjne

(939)

(954)

 

Wysokość odpisów amortyzacyjnych majątku trwałego wynika z przyjętych i okresowo weryfikowanych okresów ich ekonomicznej użyteczności oraz zakończenia realizacji projektów inwestycyjnych.

Nota 6. Przychody i koszty finansowe

Polityka rachunkowości

Przychody finansowe obejmują transakcje związane z inwestycjami finansowymi, w szczególności odsetki, dywidendy oraz różnice kursowe i wyniki na transakcjach zabezpieczających przed ryzykiem walutowym.

Przychody z tytułu odsetek ujmowane są sukcesywnie w miarę ich narastania, w stosunku do wartości bilansowej netto danego składnika aktywów finansowych.

Dywidendy ujmowane są w momencie ustalenia praw do ich otrzymania.

Koszty finansowe obejmują transakcje związane z pozyskaniem i obsługą zewnętrznych źródeł finansowania działalności Grupy, zmiany zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych wynikające z odsetek, dyskonta, transakcje dotyczące majątku finansowego, różnice kursowe oraz wyniki na transakcjach zabezpieczających przed ryzykiem walutowym.

 

Przychody finansowe

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Przychody z tytułu odsetek, w tym:

36 002

2 907

- z tytułu należności własnych - handlowych

2 933

1 616

- z tytułu należności własnych - lokaty bankowe

36

1

- z pozostałych tytułów

33 033

1 290

Przychody z tytułu zmiany dyskonta

6 902

8 726

Zyski z tytułu instrumentów pochodnych

(wycena i wynik na realizacji)

322

1 462

Pozostałe

5 308

6 181

Razem przychody finansowe

48 534

19 276

 

Koszty finansowe

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Koszty z tytułu odsetek, w tym:

(30 321)

(12 760)

- z tytułu kredytów i pożyczek

(2 578)

(3 104)

- z tytułu leasingu

(6 315)

(5 940)

- z tytułu faktoringu

(9 946)

(1 219)

- z tytułu świadczeń pracowniczych

(6 237)

(2 419)

- z pozostałych tytułów

(5 245)

(78)

Straty z tytułu różnic kursowych

(2 035)

(989)

Koszty z tytułu zmiany dyskonta

(879)

(1 048)

Pozostałe

(4 735)

(2 770)

Razem koszty finansowe

(37 970)

(17 567)

Zmiany poziomu przychodów i kosztów finansowych wynikają przede wszystkim z sytuacji na rynkach finansowych w roku 2022, zmian wartości polskiej waluty oraz stóp procentowych. W bieżącym roku oraz ubiegłym roku Grupa osiągnęła zyski na instrumentach pochodnych oraz poniosła stratę na różnicach kursowych. Łączny wpływ obu pozycji na wynik Grupy wyniósł w bieżącym roku (-) 1 713 tysięcy złotych, przy (+) 473 tysiącach złotych w roku ubiegłym. Wzrost stóp procentowych wpłynął na poziom przychodów i kosztów z tytułu odsetek oraz poziom dyskonta.

Na poziom przychodów i kosztów finansowych w bieżącym roku znaczny wpływ miały również zmiany szacunków strat kredytowych związanych z udzielonymi na rzecz jednostki dominującej poręczeniami i gwarancjami.

W bieżącym roku zakończyły się postępowania upadłościowe i likwidacyjne dwóch spółek, w których Grupa posiadała udziały. Udziały w tych spółach objęte były w całości odpisami aktualizującymi, w związku z tym zakończenie ww. postępowań nie miało wypływu na wyniki Grupy.

Szczegółowe informacje dotyczące aktualizacji wartości inwestycji przedstawione zostały w nocie 16.

Nota 7. Informacje dotyczące cykliczności i sezonowości działalności Grupy Kapitałowej

Sezonowość działalności Grupy występuje w obrocie nawozami. Jest ona zdeterminowana produkcją rolniczą, zależną od warunków biologiczno-technicznych oraz klimatycznych. Najwyższa konsumpcja tych produktów przypada, w przypadku nawozów azotowych na okres wiosennej aplikacji nawozów, tj. na okres od lutego do kwietnia, natomiast w przypadku nawozów fosforowych na okres od lutego do kwietnia oraz od lipca do września. Poza sezonem aplikacji, w celu zmniejszania wpływu sezonowości konsumpcji nawozów na wyniki, Grupa zawiera kontrakty z partnerami handlowymi posiadającymi zaplecza logistyczne, umożliwiające regularne odbiory produktów nawozowych i ich magazynowanie u klienta przed aplikacją, prowadzi efektywną politykę cenową oraz dywersyfikuje sprzedaż na różnych rynkach. Powiększa też własną bazę magazynową, w szczególności zbiorników do przechowywania nawozów płynnych. Okresowe zmniejszenia aktywności na rynkach nawozowych wykorzystywane są przez Grupę do przeprowadzania prac remontowych instalacji produkcyjnych i przygotowania się do następnego sezonu.

Funkcjonujący w GA PUŁAWY system produkcji jest w znacznym stopniu zintegrowany, co umożliwia elastyczne zarządzanie asortymentem i wielkością wytwarzanej produkcji. Sezonowość produkcji i sprzedaży niwelowana jest również poprzez zwiększanie zróżnicowania oferty handlowej.

W produktach chemicznych sezonowość jest odczuwalna w sprzedaży dwutlenku węgla. Największa sprzedaż tego produktu ma miejsce w miesiącach letnich i wiosennych. Prowadzone są działania mające na celu zwiększenie udziału Grupy w segmentach używających produkt poza ww. sezonem, w szczególności szklarniowym, zielarskim i herbacianym (do fumigacji) oraz do ekstrakcji chmielu.

W produktach energetycznych odczuwalna jest sezonowość sprzedaży energii cieplnej. Wielkość sprzedaży tego produktu w znacznej mierze uzależniona jest od warunków atmosferycznych. W okresie jesienno-zimowym jest ona kilkukrotnie wyższa niż w okresie wiosenno-letnim.

W roku 2022 w związku z rosnącymi i rekordowo wysokimi cenami gazu ziemnego oraz możliwymi do uzyskania cenami sprzedaży, GA PUŁAWY ograniczyła, a w okresie lipiec/sierpień – październik 2022 roku wstrzymała, produkcję nawozów azotowych oraz głównych produktów chemicznych (melaminy i kaprolaktamu), co zachwiało dotychczasową sezonowość produkcji i sprzedaży produktów.

W trakcie postoju instalacji produkcyjnych realizowane były projekty inwestycyjne oraz prace remontowe. Część zadań remontowych została przyspieszona względem pierwotnych planów, co zwiększyło dostępność zdolności produkcyjnych instalacji w następnych okresach.

Okresowe przeprowadzanie remontów przyczynia się do występowania sezonowości w działalności podmiotów realizujących te prace, w tym spółki REMZAP. Największy popyt na usługi budowlano-montażowe przypada na okres marzec - wrzesień. Natomiast zdecydowanie najsłabszym okresem jest okres zimowy, w szczególności I kwartał roku kalendarzowego. W celu niwelowania wahań spółka ta zwiększa swoje zaangażowanie w prace inwestycyjne, których realizacja nie wykazuje zbyt dużej sezonowości.

Nota 8. Podatek dochodowy

Polityka rachunkowości

Podatek dochodowy obejmuje część bieżącą i odroczoną.

Rezerwy/aktywa z tytułu podatku odroczonego tworzone są w odniesieniu do wszystkich różnic przejściowych między wartością podatkową aktywów i pasywów a ich wartością bilansową wykazaną w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, występujących na koniec okresu sprawozdawczego, z uwzględnieniem wyjątków wskazanych w MSR 12 „Podatek dochodowy”, w szczególności z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości, różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.

Aktywa z tytułu podatku odroczonego od niewykorzystanych ulg i strat podatkowych tworzone są w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice.

Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na koniec każdego okresu sprawozdawczego i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.

Ulgi w podatku dochodowym z tytułu prowadzenia działalności na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE), tj. zwolnienie z podatku dochodu osiągniętego z działalności prowadzonej na terenie SSE na podstawie uzyskanych zezwoleń, Grupa ujmuje w wysokości i w momencie spełnienia wymagań wynikających z otrzymanego zezwolenia lub gdy ich spełnienie jest wysoce prawdopodobne. Do czasu wypełnienia warunków zezwolenia na prowadzenie działalności w SSE lub ich uprawdopodobnienia, potencjalna ulga wynikająca z poniesionych na dzień bilansowy nakładów, prezentowana jest w pozycjach pozabilansowych, jako należność warunkowa. Na należną, a niewykorzystaną kwotę ulgi tworzony jest odroczony podatek dochodowy.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana.

Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych bezpośrednio w kapitale własnym ujmowany jest w kapitale własnym.

W skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej rezerwy lub aktywa z tytułu podatku odroczonego prezentowane są po skompensowaniu na poziomie poszczególnych podmiotów.

Główne składniki obciążenia podatkowego

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Zyski i straty

Bieżący podatek dochodowy

(111 106)

(40 245)

Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego

(111 060)

(42 145)

Korekty bieżącego podatku dochodowego dotyczące lat ubiegłych

(46)

1 900

Odroczony podatek dochodowy

138 392

109 629

Podatek dochodowy związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych

138 392

109 629

Obciążenie podatkowe wykazane w zyskach i stratach

27 286

69 384

 

 

 

 

 

 

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Inne całkowite dochody

Odroczony podatek dochodowy

172

(2 866)

Podatek dochodowy dotyczący pozycji, które w przyszłości

nie mogą zostać przeklasyfikowane do zysków i strat

172

(2 866)

Korzyść podatkowa / (obciążenie podatkowe) wykazane

w innych całkowitych dochodach

172

(2 866)

 

 

Zarówno w bieżącym, jaki i ubiegłym roku obrotowym wystąpiły transakcje odniesione bezpośrednio w kapitał, w związku z tym, również podatek dochodowy dotyczący tych transakcji został odniesiony w ciężar kapitału. Transakcje te wynikały z MSR 19 „Świadczenia pracownicze”, tj. ujęcia zysków i strat aktuarialnych dotyczących świadczeń po okresie zatrudnienia.

Uzgodnienie podatku dochodowego od wyniku finansowego brutto przed opodatkowaniem według ustawowej stawki podatkowej z podatkiem dochodowym liczonym według efektywnej stawki podatkowej

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Zysk /(strata) brutto przed opodatkowaniem

z działalności kontynuowanej

263 810

140 231

Zysk /(strata) przed opodatkowaniem

263 810

140 231

Podatek według ustawowej stawki podatkowej obowiązującej

w Polsce, wynoszącej 19%

(50 124)

(26 644)

Zysk strata przed opodatkowaniem

263 810

140 231

Przychody trwale nie będące podstawą do opodatkowania

(13 966)

(8 930)

Koszty trwale nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów

35 935

36 239

Straty podatkowe, z tytułu których nie rozpoznano aktywów

z tytułu odroczonego podatku dochodowego

(10 366)

(11 718)

Rozliczenie podatku odroczonego dotyczącego straty podatkowej niemożliwej do odliczenia

10 363

-

Korekty dotyczące bieżącego podatku dochodowego

z lat ubiegłych

(165)

(9 808)

Różnice przejściowe, od których nie rozpoznano odroczonego podatku dochodowego

2 319

7 225

Różnice przejściowe, od których dokonano odpisu aktualizującego wartość aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

2 022

1 338

Ulga z tytułu prowadzenia działalności na terenie SSE

(164 742)

(285 874)

Utworzenie podatku odroczonego dotyczącego ulgi z tytułu prowadzenia działalności na terenie SSE

(262 026)

(234 465)

Pozostałe

(6 792)

581

Podstawa naliczenia podatku dochodowego bieżącego

i odroczonego

(143 608)

(365 181)

Podatek dochodowy wykazany w zyskach i stratach

27 286

69 384

Efektywna stawka podatkowa

-10%

-49%

</

Poziom efektywnej stopy podatkowej jest głównie efektem ujęcia w wyniku finansowym bieżącego oraz ubiegłego roku, przysługującego GA PUŁAWY oraz spółce Agrochem Puławy, zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych dochodu uzyskanego z działalności prowadzonej na terenie Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE) odpowiednio Starachowickiej i Warmińsko-Mazurskiej.

GA PUŁAWY korzysta ze zwolnienia na podstawie uzyskanych zezwoleń, w związku z oddaniem do użytkowania odpowiednio w roku ubiegłym I etapu, a w bieżącym II etapu budowy wytwórni nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej. Agrochem Puławy korzysta ze zwolnienia wydanego w 2012 roku dotyczącego budowy bazy przeładunkowo-magazynowej nawozów płynnych i stałych.

W wyniku finansowym ulga ujęta została w podatku bieżącym w wysokości wynikającej z osiągniętego w 2022 roku wyniku z działalności objętej zezwoleniem oraz w podatku odroczonym w wysokości szacowanych możliwych do uzyskania wyników z tej działalności w okresie kolejnych lat.

W roku 2022 ulga podatkowa potencjalnie wykorzystana (ostateczne wykorzystanie nastąpi w momencie złożenia deklaracji podatkowej za rok podatkowy) wyniosła odpowiednio około 31 098 tysięcy złotych oraz 202 tysiące złotych.

W dniu 29 listopada 2022 roku GA PUŁAWY otrzymała Decyzję o wsparciu na realizację nowej inwestycji polegającej na zwiększeniu zdolności produkcyjnej istniejącego Zakładu Mocznika i Melaminy poprzez modernizację instalacji Mocznik 2. W ramach Decyzji o wsparciu, GA PUŁAWY zobowiązana została w terminie do 31 grudnia 2026 roku do poniesienia nakładów w wysokości co najmniej 121 milionów złotych i zakończenia inwestycji oraz zatrudnienia 5 nowych pracowników i utrzymaniu zatrudnienia w SSE na poziomie co najmniej 151,63 pracowników do dnia 31 grudnia 2031 roku. W ramach warunków/kryteriów jakościowych GA PUŁAWY zobowiązana jest do przystąpienia do Krajowego Klastra Kluczowego dla inwestycji, utworzenia wyspecjalizowanych miejsc pracy w celu prowadzenia działalności gospodarczej objętej nową inwestycją i oferowanie stabilnego zatrudnienia, prowadzenia działalności o niskim negatywnym wpływie na środowisko, wspierania zdobywania wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz współpracy ze szkołami branżowymi.

Wykazane straty podatkowe, od których nie rozpoznano aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego dotyczą głównie GA CHORZÓW i wynikają z oceny sytuacji finansowej tej spółki oraz możliwości odliczenia przez nią w przyszłości strat podatkowych od osiągniętego dochodu do opodatkowania.

Odroczony podatek dochodowy

31.12.2022

31.12.2022

31.12.2021

31.12.2021

Wyszczególnienie

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Rezerwa

na odroczony podatek dochodowy

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Rezerwa

na odroczony podatek dochodowy

Rzeczowe aktywa trwałe objęte ulgą inwestycyjną

(814)

-

(888)

-

Rzeczowe aktywa trwałe - pozostałe

(17 817)

7 083

(102 365)

6 816

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

(12 342)

6 238

(11 058)

6 632

Wartości niematerialne

(799)

-

(2 570)

-

Udziały i akcje

-

-

13

-

Zapasy, w tym prawa majątkowe

23 704

(1 456)

7 330

(194)

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

(3 213)

(27)

3 454

(19)

Pozostałe aktywa finansowe

185

-

5 917

-

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

(711)

(15)

(148)

58

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

-

-

-

-

Pochodne instrumenty finansowe

-

-

32

16

Pozostałe zobowiązania finansowe

27 141

-

22 004

-

Rezerwy

4 972

(608)

2 807

-

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

37 077

(762)

35 292

(761)

Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń i świadczeń społecznych

2 517

-

2 389

(650)

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

33 926

(2 139)

44 209

(1 138)

Zobowiązania z tytułu umów

3 920

-

3 368

-

Strata podatkowa

4 864

-

5 666

-

Ulgi podatkowe

94 333

-

44 548

-

Pozostałe

198

-

129

-

Aktywa/rezerwa z tytułu podatku odroczonego

197 141

8 314

60 129

10 760

Odpis aktualizujący wartość aktywa

(11 671)

-

(10 777)

-

Aktywa/rezerwa z tytułu podatku odroczonego wykazane

w sprawozdaniu z sytuacji finansowej

185 470

8 314

49 352

10 760

 

Podatek odroczony dotyczący rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych dotyczy głównie różnicy z wyceny posiadanego majątku na moment przejścia spółek Grupy na MSR, dokonanych odpisów z tytułu utraty wartości, różnego okresu amortyzowania posiadanego majątku, różnego zakresu przedmiotowego rzeczowych aktywów trwałych (amortyzowane części zamienne, aktywowane nakłady na remonty cykliczne oraz znaczące remonty i przeglądy, komponenty) oraz zasad ustalania wartości początkowej tych aktywów na potrzeby bilansowe i podatkowe.

Podatek odroczony ustalony w odniesieniu do aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz pozostałych zobowiązań finansowych wynika z regulacji MSSF 16 „Leasing, tj. identyfikacji i wyceny umów leasingu oraz najmu i dzierżawy spełniających warunki kwalifikacji ich dla celów bilansowych do umów leasingu.

W przypadku należności, środków pieniężnych oraz pozostałych aktywów finansowych różnice między ich wartością bilansową a podatkową wynikają z dokonanej na dzień bilansowy wyceny – naliczone różnice kursowe, odsetki, w tym za nieterminowe regulowanie należności, odpisy aktualizujące wartość, w tym szacunki oczekiwanych strat kredytowych.

W odniesieniu do zobowiązań różnice dotyczą naliczonych odsetek, różnic kursowych z wyceny oraz oszacowanych oczekiwanych strat kredytowych wynikających z udzielonych poręczeń i gwarancji.

W odniesieniu do rezerw, biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów oraz zobowiązań z tytułu wynagrodzeń oraz świadczeń społecznych różnice wynikają z przesunięcia w czasie uznania ich za koszt podatkowy.

Podatek odroczony w pozycji „Ulgi podatkowe” dotyczy możliwego do uzyskania zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych dochodu uzyskanego z działalności prowadzonej na terenie Specjalnych Stref Ekonomicznych.

Odpis aktualizujący wartość aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego dotyczy głównie GA CHORZÓW. Wysokość odpisu wynika z oceny sytuacji finansowej tej spółki i możliwości odliczenia przez nią w przyszłości ujemnych różnic od osiągniętego dochodu do opodatkowania. 

Nota 9. Zysk przypadający na jedną akcję

Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres, przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Jednostki Dominującej, przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.

Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję obliczony został poprzez podzielenie zysku netto za okres, przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Jednostki Dominującej, po potrąceniu odsetek od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe, przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu, skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe.

W okresie między końcem okresu sprawozdawczego a dniem sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie wystąpiły żadne transakcje dotyczące liczby akcji zwykłych lub potencjalnych akcji zwykłych.

W okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, jak również w roku poprzednim nie wystąpiły czynniki rozwadniające, w związku z tym zysk podstawowy na akcję jest równy zyskowi rozwodnionemu na akcję. 

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Zysk/(strata) netto przypadający na akcjonariuszy Jednostki Dominującej

290 548

209 542

Średnioważona liczba akcji zwykłych

19 115 000

19 115 000

Podstawowy zysk/(strata) na akcję (zł/akcję)

15,20

10,96

Zysk strata netto przypadający na akcjonariuszy Jednostki Dominującej, zastosowany do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję

290 548

209 542

Skorygowana średnia ważona liczba akcji zwykłych zastosowana

do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję

19 115 000

19 115 000

Rozwodniony zysk na akcję (zł/akcję)

15,20

10,96

 

Nota 10. Dywidendy wypłacone oraz zaproponowane do wypłaty

Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. w dniu 23 czerwca 2022 roku, Uchwałą nr 20, podjęło decyzję o wypłacie dywidendy z zysku netto roku obrotowego 2021 w  kwocie 126 159 000,00 zł, tj. 6,60 zł na jedną akcję. Na dzień dywidendy wyznaczono dzień 29 lipca 2022 roku. Wypłatę dywidendy wyznaczono na dzień 19 sierpnia 2022 roku.

Dywidenda została wypłacona w wyznaczonym terminie.

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Dywidendy z akcji zwykłych:

- dywidenda końcowa

126 159

-

Razem

126 159

-

 

Rekomendacja Zarządu Jednostki Dominującej dotycząca podziału zysku za rok obrotowy 2022

Do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania do publikacji Zarząd Jednostki Dominującej nie podjął uchwały w sprawie propozycji podziału zysku za rok obrotowy 2022.

Pozostałe podmioty objęte konsolidacją

Zarządy podmiotów objętych konsolidacją nie podjęły uchwał w sprawie propozycji podziału zysków/pokrycia strat za rok obrotowy 2022.

NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z SYTUACJI FINANSOWEJ

Nota 11. Rzeczowe aktywa trwałe

Polityka rachunkowości

Rzeczowe aktywa trwałe wykazywane są według ceny nabycia/kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia powiększoną o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania. Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, obciążają wynik finansowy w momencie ich poniesienia.

Ze środka trwałego wydzielane są części składowe (komponenty) będące pozycjami o istotnej wartości, do których można przyporządkować odrębny okres ekonomicznej użyteczności.

Do rzeczowych aktywów trwałych zaliczane są istotne części zamienne i serwisowe. Są one amortyzowane przez przewidywany okres użytkowania, nie dłuższy niż okres użytkowania środków trwałych, które serwisują.

Jako środki trwałe ujmuje się koszty regularnych, znaczących remontów/przeglądów, których uwzględniając zasadę istotności oraz przewagę korzyści nad kosztami, jednostkowa wartość jest wyższa niż 1 milion złotych, w odniesieniu do grupy środków trwałych stanowiących ciąg technologiczny (instalację) lub 100 tysięcy złotych w odniesieniu do pojedynczych środków trwałych, a odstęp pomiędzy poszczególnymi przeglądami przekracza 1 rok.

Do składników rzeczowych aktywów trwałych zaliczane są również koszty remontów okresowych – cyklicznych, realizowanych regularnie w przewidywanym cyklu, co do zasady, nie dłuższym niż 1 rok, a łączna jego wartość dla grupy środków trwałych tworzących jedną instalację, linię produkcyjną, itp. przewyższa 0,5 mln zł. W przypadku cystern/wagonów stosowane jest wyłącznie kryterium czasowe.

Wartość remontu/przeglądu podlega amortyzacji w okresie do następnego remontu/przeglądu lub do końca okresu użytkowania danego środka trwałego w zależności od tego, który moment wystąpi wcześniej.

Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych naliczana jest indywidualnie metodą liniową przez szacowany dalszy okres użytkowania danego składnika aktywów. Odpis amortyzacyjny odnoszony jest w ciężar tej kategorii działalności, w której wykorzystywane są środki trwałe.

Na dzień 31 grudnia 2022 roku dalszy okres użytkowania środków trwałych wynosi przeciętnie:

Typ

Okres

Budynki i budowle

26,6 lat

Maszyny i urządzenia techniczne

12,6 lat

Środki transportu

9,6 lat

Pozostałe

8,2 lat

Okres i metoda amortyzacji są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są traktowane i ujmowane jako zmiany wartości szacunkowych.

Jeżeli przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego zidentyfikowano przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości posiadanych aktywów, a wartość bilansowa przekracza szacowaną wartość odzyskiwalną, wówczas wartość tych aktywów jest obniżana do poziomu wartości odzyskiwalnej. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości są ujmowane w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji „Pozostałe koszty operacyjne”.

Pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta ze skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej po dokonaniu jej zbycia, likwidacji lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów ze skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej (obliczone jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) ujmowane są w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów jako przychody lub koszty w okresie, w którym dokonano usunięcia składnika aktywów.

Środki trwałe będące w toku budowy lub montażu są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszone o odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania.

Koszty finansowania zewnętrznego

Koszty finansowania zewnętrznego są kapitalizowane jako część kosztu wytworzenia środków trwałych, w części w jakiej dają się bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki oraz zyski lub straty z tytułu różnic kursowych do wysokości odpowiadającej korekcie kosztu odsetek.

Na wartość bilansową rzeczowych aktywów trwałych składają się następujące grupy środków trwałych: 

Wyszczególnienie

 

31.12.2022

31.12.2021

Grunty

 

2 317

2 317

Budynki i obiekty inżynierii lądowej i wodnej

 

1 123 622

1 080 870

Urządzenia techniczne i maszyny

 

971 300

948 952

Środki transportu

 

19 953

21 537

Inne środki trwałe

 

62 472

56 667

Środki trwałe w budowie

 

1 298 632

1 708 419

Razem rzeczowe aktywa trwałe

 

3 478 296

3 818 762

 

Zmiany rzeczowych aktywów trwałych

w okresie 01.01.2022 - 31.12.2022

Grunty

Budynki, lokale

i obiekty inżynierii lądowej i wodnej

Urządzenia techniczne

i maszyny

Środki transportu

Inne środki trwałe

Środki trwałe

w budowie

Razem

a) wartość brutto środków trwałych na początek okresu

2 365

1 683 029

2 404 372

62 341

200 144

1 803 097

6 155 348

b) zwiększenia:

-

235 009

326 369

1 513

20 867

440 026

1 023 784

- przyjęcie ze środków trwałych w budowie

-

234 802

326 369

1 513

20 867

-

583 551

- poniesione nakłady inwestycyjne

-

-

-

-

-

440 026

440 026

- przekwalifikowanie z nieruchomości inwestycyjnych

-

207

-

-

-

-

207

c) zmniejszenia:

-

(169)

(12 651)

(1 186)

(1 243)

(583 976)

(599 225)

- sprzedaż

-

-

(14)

(442)

(14)

-

(470)

- likwidacja

-

(169)

(12 637)

(744)

(1 229)

-

(14 779)

- przeniesienie na środki trwałe

-

-

-

-

-

(583 551)

(583 551)

- przeniesienie na nieruchomości inwestycyjne

-

-

-

-

-

(397)

(397)

- inne

-

-

-

-

-

(28)

(28)

d) wartość brutto środków trwałych

na koniec okresu

2 365

1 917 869

2 718 090

62 668

219 768

1 659 147

6 579 907

e) skumulowana amortyzacja (umorzenie)

na początek okresu

-

(482 991)

(1 320 098)

(38 697)

(129 961)

-

(1 971 747)

f) amortyzacja za okres:

-

(53 683)

(141 239)

(1 546)

(8 264)

-

(204 732)

- odpis bieżący

-

(53 702)

(153 522)

(3 196)

(8 926)

-

(219 346)

- sprzedaż

-

-

14

411

14

-

439

- likwidacja

-

111

12 269

1 239

648

-

14 267

- przekwalifikowanie z nieruchomości inwestycyjnych

-

(92)

-

-

-

-

(92)

g) skumulowana amortyzacja (umorzenie)

na koniec okresu

-

(536 674)

(1 461 337)

(40 243)

(138 225)

-

(2 176 479)

h) odpisy z tytułu utraty wartości

na początek okresu

(48)

(119 168)

(135 322)

(2 107)

(13 516)

(94 678)

(364 839)

i) zwiększenie:

-

(138 405)

(150 436)

(374)

(5 568)

(292 861)

(587 644)

- utworzenie odpisów z tytułu utraty wartości odniesionych w ciężar wyniku finansowego

-

(133 437)

(128 177)

(368)

(5 530)

(292 861)

(560 373)

- inne

-

(4 968)

(22 259)

(6)

(38)

-

(27 271)

j) zmniejszenie:

-

-

305

9

13

27 024

27 351

- wykorzystanie odpisu

-

-

305

9

13

27 024

27 351

likwidacja

-

-

210

9

13

-

232

inne

-

-

95

-

-

27 024

27 119

k) odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu

(48)

(257 573)

(285 453)

(2 472)

(19 071)

(360 515)

(925 132)

l) wartość netto środków trwałych

na początek okresu

2 317

1 080 870

948 952

21 537

56 667

1 708 419

3 818 762

m) wartość netto środków trwałych

na koniec okresu

2 317

1 123 622

971 300

19 953

62 472

1 298 632

3 478 296

 

 

Zmiany rzeczowych aktywów trwałych

w okresie 01.01.2021 - 31.12.2021

Grunty

Budynki, lokale

i obiekty inżynierii lądowej i wodnej

Urządzenia techniczne

i maszyny

Środki transportu

Inne środki trwałe

Środki trwałe

w budowie

Razem

a) wartość brutto środków trwałych

na początek okresu

2 365

1 468 469

2 161 903

57 106

182 638

1 402 200

5 274 681

b) zwiększenia:

-

217 723

248 479

7 345

18 136

898 103

1 389 786

- przyjęcie ze środków trwałych w budowie

-

217 674

245 583

5 258

18 135

-

486 650

- poniesione nakłady inwestycyjne

w budowie

-

-

-

-

-

898 103

898 103

- przekwalifikowane z aktywów z tytułu prawa

do użytkowania

-

-

2 896

2 087

-

-

4 983

- przekwalifikowanie z nieruchomości inwestycyjnych

-

49

-

-

-

-

49

- inne

-

-

-

-

1

-

1

c) zmniejszenia:

-

(3 163)

(6 010)

(2 110)

(630)

(497 206)

(509 119)

- sprzedaż

-

-

(134)

(1 159)

(6)

-

(1 299)

- likwidacja

-

(3 076)

(5 798)

(951)

(624)

-

(10 449)

- przeniesienie na środki trwałe

-

-

-

-

-

(486 650)

(486 650)

- przeniesienie na nieruchomości inwestycyjne

-

-

-

-

-

(541)

(541)

- przeniesienie na wartości niematerialnych

-

-

-

-

-

(82)

(82)

- przekwalifikowanie do nieruchomości inwestycyjnych

-

(87)

-

-

-

-

(87)

- przekwalifikowanie do aktywów przeznaczonych do sprzedaży

-

-

(77)

-

-

-

(77)

- inne

-

-

(1)

-

-

(9 933)

(9 934)

d) wartość brutto środków trwałych

na koniec okresu

2 365

1 683 029

2 404 372

62 341

200 144

1 803 097

6 155 348

e) skumulowana amortyzacja (umorzenie)

na początek okresu

-

(430 557)

(1 171 940)

(35 830)

(120 583)

-

(1 758 910)

f) amortyzacja za okres:

-

(52 434)

(148 158)

(2 867)

(9 378)

-

(212 837)

- odpis bieżący

-

(53 139)

(151 755)

(4 056)

(9 968)

-

(218 918)

- sprzedaż

-

-

132

1 022

6

-

1 160

- likwidacja

-

646

4 018

950

584

-

6 198

- przekwalifikowanie z aktywów z tytułu prawa do użytkowania

-

-

(627)

(783)

-

-

(1 410)

- przekwalifikowanie do aktywów przeznaczonych do sprzedaży

-

-

74

-

-

-

74

- przekwalifikowanie z nieruchomości inwestycyjnych

-

(9)

-

-

-

-

(9)

- przekwalifikowanie do nieruchomości inwestycyjnych

-

68

-

-

-

-

68

g) skumulowana amortyzacja (umorzenie)

na koniec okresu

-

(482 991)

(1 320 098)

(38 697)

(129 961)

-

(1 971 747)

h) odpisy z tytułu utraty wartości

na początek okresu

(48)

(48 196)

(51 479)

(497)

(2 117)

(13 589)

(115 926)

i) zwiększenie:

-

(73 184)

(85 577)

(1 611)

(11 408)

(90 986)

(262 766)

- przekwalifikowanie z nieruchomości inwestycyjnych

-

(9)

-

-

-

-

(9)

- utworzenie odpisów z tytułu utraty wartości odniesionych w ciężar wyniku finansowego

-

(73 175)

(85 577)

(1 611)

(11 408)

(90 986)

(262 757)

j) zmniejszenie:

-

2 212

1 734

1

9

9 897

13 853

- przekwalifikowanie do nieruchomości inwestycyjnych

-

6

-

-

-

-

6

- przekwalifikowanie do aktywów przeznaczonych do sprzedaży

-

-

3

-

-

-

3

- wykorzystanie odpisu

-

2 206

1 731

1

9

9 897

13 844

likwidacja

 

2 206

1 731

1

9

-

3 947

inne

 

 

 

 

 

9 897

9 897

k) odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu

(48)

(119 168)

(135 322)

(2 107)

(13 516)

(94 678)

(364 839)

l) wartość netto środków trwałych

na początek okresu

2 317

989 716

938 484

20 779

59 938

1 388 611

3 399 845

m) wartość netto środków trwałych

na koniec okresu

2 317

1 080 870

948 952

21 537

56 667

1 708 419

3 818 762

 

Wartość brutto środków trwałych całkowicie umorzonych, ale nadal użytkowanych na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosiła 60 425 tysięcy złotych (na dzień 31 grudnia 2021 roku odpowiednio 63 439 tysięcy złotych). Środki trwałe całkowicie umorzone nadal używane to środki trwałe o jednostkowej niskiej wartości oraz będące w rezerwie na zabezpieczenie ciągłości procesów technologicznych na wypadek awarii.

Przyrost wartości środków trwałych jest efektem prowadzonej działalności inwestycyjnej. W wyniku zakończenia realizacji projektów, Grupa rozliczyła nakłady inwestycyjne o wartości 583 976 tysięcy złotych. Największe zakończone projekty to: II etap budowy wytwórni nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej, budowa instalacji neutralizacji, wymiana turbozespołu TG-1. Zakończono również realizację szeregu ulepszeń i znaczących remontów instalacji produkcyjnych.

Na dzień 31 grudnia 2022 roku wartość projektów będących w trakcie realizacji stanowią głównie nakłady poniesione na budowę bloku energetycznego, modernizację posiadanych i budowę nowych instalacji kwasu azotowego, modernizację kotła parowego w celu redukcji emisji NO x oraz znaczące i cykliczne remonty i ulepszenia.

W ostatnim kwartale roku obrotowego 2022 Grupa dokonała weryfikacji przyjętych wcześniej okresów użytkowania rzeczowych aktywów trwałych. Zmiana okresów użytkowania została uwzględniona przy ustalaniu amortyzacji w 2022 roku.

Podmioty Grupy dokonały oceny istnienia przesłanek wskazujących czy nastąpiła utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych lub czy odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który został ujęty w latach poprzednich jest nadal zasadny.

W GA PUŁAWY zidentyfikowano m.in. następujące przesłanki:

  kształtowanie się cen akcji Spółki poniżej ich wartości księgowej;

  osiągnięte i szacowane wyniki finansowe Spółki;

  istotny wzrost rynkowych stóp procentowych;

  zmiany cen na rynku surowców i produktów;

  niekorzystne regulacje prawne zawarte w Dyrektywie EU ETS, dotyczące ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z emisją gazów cieplarnianych.

W związku z powyższym przeprowadzono test na utratę wartości aktywów. Kalkulację wartości odzyskiwalnej dokonano w ramach wyodrębnionych trzech ośrodków generujących przepływy pieniężne (CGU), tj. Agro, Melamina i Tworzywa.

Główne przyjęte założenia:

  nieograniczony okres funkcjonowania biznesu w przyszłości;

  okres projekcji – 5 lat oraz okres rezydualny;

  stopa dyskonta (nominalna):

- dla CGU Tworzywa 12,28% w okresie prognozy i 9,58% w okresie rezydualnym,

- dla CGU Agro i Melamina 12,45% w okresie prognozy i 9,72% w okresie rezydualnym

  wskaźnik długoterminowego wzrostu – 2,5%.

Wynik przeprowadzonego testu dla CGU Agro wykazał nadwyżki wartości odzyskiwalnej posiadanych ‎i  użytkowanych przez Spółkę aktywów trwałych przypisanych do tego CGU nad ich wartością bilansową.

Wyniki przeprowadzonych testów dla CGU Tworzywa i CGU Melamina wykazały utratę wartości i konieczność dokonania odpisu aktualizującego wartość majątku przypisanego do tej części działalności Spółki. Na podstawie wyniku testu dokonano odpisu aktualizującego wartość majątku przypisanego, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio, do tych CGU w łącznej wysokości 568 001 tysiąc złotych, w tym w zakresie środków trwałych w wysokości 558 388 tysięcy złotych. Równowartość odpisu aktualizującego została odniesiona w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych.

W celu określenia wpływu kluczowych czynników na wyniki testów, przeprowadzono analizę wrażliwości przy następujących założeniach:

  zmiana poziomu stopy dyskontowej (WACC) +/- 1 p.p.;

  zmiana poziomu EBIT +/- 10%.

Zmiana kluczowych czynników nie wpływa na jego wartość ujętą w sprawozdaniu.

Na dzień 31 grudnia 2022 roku spółka GA CHORZÓW dokonała wyceny majątku obejmującego nieruchomości inwestycyjne oraz pozostały majątek spółki, z wyłączeniem majątku przypisanego do produkcji inhibitora ureazy. Wyceny dokonał niezależny rzeczoznawca. Wycena nie wykazała utraty wartości na dzień 31 grudnia 2022 roku majątku w tych obszarach. 

Dla ośrodka wypracowującego przepływy pieniężne (CGU)Inhibitor ureazy spółka przeprowadziła test na utratę wartości poprzez ustalenie jego wartości odzyskiwalnej.

Główne przyjęte założenia:

  nieograniczony okres funkcjonowania biznesu w przyszłości;

  okres projekcji – 5 lat;

  stopa dyskonta (nominalna) -12,45% w okresie prognozy i 9,72% w okresie rezydualnym;

  wskaźnik długoterminowego wzrostu – 2,5%.

Na dzień 31 grudnia 2022 roku w spółce Agrochem Puławy został przeprowadzony test na utratę wartości w odniesieniu do ośrodka wypracowującego przepływy pieniężne (CGU) obejmującego całą spółkę.

Główne przyjęte założenia:

  nieograniczony okres funkcjonowania biznesu w przyszłości;

  okres projekcji – 5 lat;

  stopa dyskonta (nominalna) – 12,45% w okresie prognozy i 9,72% w okresie rezydualnym;

  wskaźnik długoterminowego wzrostu -2,5%.

Wartość odzyskiwalna wynikająca z przeprowadzonych w obu spółkach testach została ustalona w oparciu o oszacowanie wartości użytkowej metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych netto, na podstawie projekcji finansowych.

Wyniki przeprowadzonego testu nie wykazały utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych użytkowanych przez Spółkę.

Szacowane zmiany wartości odzyskiwalnej ze względu na zmianę kluczowych założeń pozostają bez wpływu na wartość bilansową aktywów tych spółek.

W pozostałych jednostkach Grupy nie stwierdzono przesłanek wskazujących na możliwość utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych.

W roku 2022, w wyniku indywidualnych ocen wartości i przydatności składników majątku, utworzono odpisy aktualizujące wartość rzeczowych aktywów trwałych, w łącznej kwocie 2 138 tysięcy złotych, w tym 573 dotyczące wartości środków trwałych w budowie.

Środki trwałe nieużywane objęte są odpisem aktualizującym w pełnej wysokości.

Na rzeczowych aktywach trwałych Grupy nie zostały ustanowione zabezpieczenia na rzecz osób trzecich.

Nota 12. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

Polityka rachunkowości

Umowy leasingu, najmu, dzierżawy lub inne umowy o podobnym charakterze, w tym prawo wieczystego użytkowania gruntu, w ramach których następuje przeniesienie na Grupę prawa do kontroli nad użytkowaniem, a tym samym przeniesienie na Grupę prawa do uzyskania zasadniczo wszystkich korzyści ekonomicznych z tytułu użytkowania i prawa do kierowania użytkowaniem, zidentyfikowanego składnika aktywu będącego przedmiotem umowy w zamian za wynagrodzenie, klasyfikowane są jako aktywa z tytułu prawa do użytkowania - leasing. Aktywa te wyceniane są początkowo według kosztu, który obejmuje początkową wycenę zobowiązania z tytułu leasingu, opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, poniesione przez Grupę początkowe koszty bezpośrednie oraz szacunek kosztów demontażu i usunięcia, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty.

Jednolite podejście do ujmowania i wyceny stosowane jest do wszystkich umów spełniających definicję leasingu z MSSF 16 „Leasing”, z wyjątkiem umów krótkoterminowych, tj. umów, których nieodwołalny okres wynosi 12 miesięcy lub mniej oraz umów dotyczących aktywów o niskiej wartości, tj. umów, których bazowy składnik aktywów w dacie początkowego ujęcia ma wartość nieprzekraczającą 10 tysięcy złotych. Umowy te traktowane są jako umowy zakupu usług, a koszty realizacji tych umów ujmowane są w  skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów jako koszty bieżącego okresu.

Prawa do korzystania z aktywów na podstawie ww. umów w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej prezentowane są w pozycji „Aktywa z tytułu prawa do użytkowania”, za wyjątkiem wydzierżawionych gruntów oddanych Grupie w wieczyste użytkowanie, które prezentowane są w pozycji „Nieruchomości inwestycyjne”.

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania rozpoznawane są w dacie rozpoczęcia leasingu, tj. dniu, w którym bazowy składnik aktywów jest dostępny do użytkowania. Na koniec okresu sprawozdawczego prawo do użytkowania składnika majątku wycenia się według kosztu pomniejszonego o skumulowane odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości.

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania amortyzowane są przez okres trwania umowy leasingu. W przypadku umów zawartych na czas nieokreślony, prawa do użytkowania z nich wynikające, amortyzowane są przez przyjęty dalszy okres użytkowania aktywa wynikający z jego okresu ekonomicznej użyteczności lub z okresu ekonomicznej użyteczności podobnych aktywów będących własnością Grupy, z uwzględnieniem stopnia zużycia.

Przeciętny dalszy okres użytkowania aktywów z tytułu prawa do użytkowania na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosi około 31,1 lat, w tym z tytułu prawa wieczystego użytkowania gruntów około 68,9 lat.

Na wartość bilansową aktywów z tytułu prawa do użytkowania składają się następujące grupy składników: 

Wyszczególnienie

 

31.12.2022

31.12.2021

Nieruchomości gruntowe

 

129 783

131 006

Budynki i obiekty inżynierii lądowej i wodnej

18 628

19 684

Urządzenia techniczne i maszyny

 

46 392

60 760

Środki transportu

 

19 181

8 168

Razem aktywa z tytułu prawa do użytkowania

 

213 984

219 618

 

Zmiany aktywów z tytułu prawa do użytkowania

w okresie 01.01.2022 - 31.12.2022

Nieruchomości gruntowe

Budynki, lokale

i obiekty inżynierii lądowej

i wodnej

Urządzenia techniczne

i maszyny

Środki transportu

Razem

Wartość brutto na początek okresu

147 358

27 657

110 586

23 795

309 396

Zwiększenia:

822

2 214

1 718

19 305

24 059

- zawarcie nowych umów

770

2 189

1 718

18 824

23 501

- zmiany umów

52

25

-

481

558

Zmniejszenia:

(206)

(933)

-

(9 743)

(10 882)

- rozwiązanie/zakończenie umów

(199)

(933)

-

(9 743)

(10 875)

- zmiany umów

(7)

-

-

-

(7)

Wartość brutto na koniec okresu

147 974

28 938

112 304

33 357

322 573

Skumulowana amortyzacja (umorzenie)

na początek okresu

(6 033)

(7 973)

(49 826)

(15 609)

(79 441)

Zwiększenia:

(1 955)

(2 627)

(16 086)

(8 292)

(28 960)

- odpis amortyzacyjny bieżącego okresu

(1 955)

(2 627)

(16 086)

(8 292)

(28 960)

Zmniejszenia:

116

290

-

9 743

10 149

- rozwiązanie/zakończenie umów

116

290

-

9 743

10 149

Skumulowana amortyzacja (umorzenie)

na koniec okresu

(7 872)

(10 310)

(65 912)

(14 158)

(98 252)

Skumulowany odpis aktualizujący

na początek okresu

(10 319)

-

-

(18)

(10 337)

Skumulowany odpis aktualizujący

na koniec okresu

(10 319)

-

-

(18)

(10 337)

Wartość netto na początek okresu

131 006

19 684

60 760

8 168

219 618

Wartość netto na koniec okresu

129 783

18 628

46 392

19 181

213 984

 

Zmiany aktywów z tytułu prawa do użytkowania

w okresie 01.01.2021 - 31.12.2021

Nieruchomości gruntowe

Budynki, lokale

i obiekty inżynierii lądowej

i wodnej

Urządzenia techniczne

i maszyny

Środki transportu

Razem

Wartość brutto na początek okresu

146 352

28 090

112 169

24 746

311 357

Zwiększenia:

1 042

12

1 518

1 820

4 392

- zawarcie nowych umów

1 041

-

1 518

1 350

3 909

- zmiany umów

1

12

-

470

483

Zmniejszenia:

(36)

(445)

(3 101)

(2 771)

(6 353)

- rozwiązanie/zakończenie umów

-

(445)

(31)

(531)

(1 007)

- wykup przedmiotu leasingu

-

-

(3 070)

(2 240)

(5 310)

- przekwalifikowanie do nieruchomości inwestycyjnych

(34)

-

-

-

(34)

- pozostałe

(2)

-

-

-

(2)

Wartość brutto na koniec okresu

147 358

27 657

110 586

23 795

309 396

Skumulowana amortyzacja (umorzenie)

na początek okresu

(4 027)

(5 453)

(34 972)

(8 999)

(53 451)

Zwiększenia:

(2 007)

(2 636)

(15 681)

(7 894)

(28 218)

- odpis amortyzacyjny bieżącego okresu

(2 007)

(2 636)

(15 681)

(7 894)

(28 218)

Zmniejszenia:

1

116

827

1 284

2 228

- rozwiązanie/zakończenie umów

-

-

26

348

374

- wykup przedmiotu leasingu

-

116

801

936

1 853

- przekwalifikowanie do nieruchomości inwestycyjnych

1

-

-

-

1

Skumulowana amortyzacja (umorzenie)

na koniec okresu

(6 033)

(7 973)

(49 826)

(15 609)

(79 441)

Skumulowany odpis aktualizujący

na początek okresu

(10 319)

-

-

(18)

(10 337)

Skumulowany odpis aktualizujący

na koniec okresu

(10 319)

-

-

(18)

(10 337)

Wartość netto na początek okresu

132 006

22 637

77 197

15 729

247 569

Wartość netto na koniec okresu

131 006

19 684

60 760

8 168

219 618

Prawo do użytkowania urządzeń technicznych i maszyn obejmuje głównie wybudowaną przez podmiot zewnętrzny, będący jej właścicielem, przeznaczone głównie na potrzeby GA PUŁAWY.

Zastosowana w roku 2022 do wyceny aktywów z tytułu prawa do użytkowania stopa dyskonta mieści się w przedziale od 1,64% do 8,96% dla umów zawartych w złotych, od 4,84% do 8,58% dla prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz 1,1% i 1,9% dla umów zawartych w EUR, w zależności od okresu zawarcia i trwania oraz warunków umowy.

Na dzień bilansowy Grupa dokonała oszacowania wartości odzyskiwalnej składników aktywów. Przesłanki i założenia do przeprowadzonych testów oraz wycen omówione zostały w nocie 11. Ze względu na charakter i wycenę praw do użytkowania, aktywa te, w GA Puławy, w części która została przypisana do CGU Tworzywa i CGU Melamina zostały wyłączone z odpisu aktualizującego.

Grunty oddane Grupie w wieczyste użytkowanie, zajmują powierzchnię 915,0535 ha, w tym wydzierżawione przez Grupę 33,9318 ha. Wydzierżawione grunty będące w użytkowaniu wieczystym wykazane zostały jako nieruchomości inwestycyjne. Grupa użytkuje również grunty o nieuregulowanym stanie prawnym o powierzchni 35,2274 ha, według stanu na 31 grudnia 2022 roku. Ze względu na nieuregulowany stan prawny grunty te nie są ujęte i wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Prowadzone są działania w celu uregulowania stanu prawnego użytkowanych gruntów.

Koszty rozpoznane w zyskach i stratach

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Amortyzacja bieżącego okresu

(28 960)

(28 218)

Odsetki

(6 315)

(5 940)

Opłaty dodatkowe nie stanowiące zobowiązań leasingowych

(7)

(23)

Zmienne opłaty leasingowe nie ujęte w wycenie zobowiązań

(90 748)

(57 752)

Różnice kursowe

(1 457)

624

Rozliczenie umów

558

429

Koszty leasingu krótkoterminowego

(32)

(74)

Koszty leasingu aktywów o niskiej wartości

(283)

(196)

Razem

(127 244)

(91 150)

Terminy wymagalności zobowiązań z tytułu leasingu zaprezentowane są w nocie 30.

Na aktywach z tytułu prawa do użytkowania, na nieruchomościach gruntowych Grupy, zostały ustanowione zabezpieczenia na rzecz osób trzecich w kwocie 1 074 tysięcy złotych.

Nota 13. Wartości niematerialne

Polityka rachunkowości

Nabyte wartości niematerialne początkowo wycenia się w cenie nabycia, a w odniesieniu do aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe w koszcie wytworzenia. Nakłady poniesione na pozostałe wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, za wyjątkiem prac rozwojowych, nie są aktywowane, lecz ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.

Po ujęciu początkowym, wartości niematerialne są wykazywane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.

Okres użytkowania wartości niematerialnych może być ograniczony lub nieokreślony.

Wartości niematerialne o ograniczonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości.

Okres i metoda amortyzacji wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych.

Odpis amortyzacyjny składników wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania odnosi się w ciężar tej kategorii działalności, w której są one wykorzystywane. Przeciętny dalszy okres użytkowania wartości niematerialnych na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosi około 11,2 lat.

Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które nie są użytkowane, są corocznie poddawane weryfikacji pod kątem ewentualnej utraty wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne.

Koszty prac badawczych i rozwojowych 

Koszty prac badawczych ujmowane są w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów w momencie poniesienia.

Nakłady poniesione na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one w przyszłości odzyskane.

Do wyceny nakładów na prace rozwojowe stosuje się model kosztu historycznego, tj. ujmowane są według cen nabycia/kosztów wytworzenia pomniejszonych o skumulowaną amortyzację i odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Poniesione nakłady są amortyzowane przez przewidywany okres uzyskiwania przychodów ze sprzedaży produktów, przy produkcji których są wykorzystywane.

Wyszczególnienie

Patenty i licencje

Koszty prac rozwojowych

Oprogramowanie komputerowe

Pozostałe

Znaki towarowe

Relacje z klientami

Okresy użytkowania

Okres trwania umowy

z uwzględnieniem okresu możliwego przedłużenia użytkowania.

Indywidualnie przewidywany okres uzyskiwania korzyści.

5 lat

Indywidualnie przewidywany okres uzyskiwania korzyści.

Indywidualnie przewidywany okres uzyskiwania korzyści lub nieokreślony.

Indywidualnie przewidywany okres uzyskiwania korzyści.

Metoda amortyzacji

 

 

Liniowa

 

 

Krzywa utraty klientów

Źródło pochodzenia

Nabyte

Wewnętrznie wytworzone

 

Nabyte

 

 

Weryfikacja pod kątem utraty wartości

Coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości/badanie wartości odzyskiwalnej.

 

 

 

 

 

 

 

Na wartość bilansową wartości niematerialnych składają się następujące grupy składników: 

 

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Koszty prac rozwojowych

1 893

1 639

Nabyte koncesje, patenty, licencje

19 917

18 934

Inne wartości niematerialne

5 539

5 715

Wartości niematerialne w trakcie realizacji

29 440

38 721

Razem wartości niematerialne

56 789

65 009

 

Zmiany wartości niematerialnych

w okresie 01.01.2022 - 31.12.2022

Koszty prac rozwojowych

Nabyte koncesje, patenty, licencje itp.

w tym: oprogramowanie komputerowe

Inne wartości niematerialne

Wartości niematerialne

w trakcie realizacji

Razem

a) wartość brutto wartości niematerialnych

na początek okresu

3 025

107 762

46 114

11 740

43 209

165 736

b) zwiększenia:

384

6 708

3 452

15

5 462

12 569

- poniesione nakłady na wartości niematerialne w trakcie realizacji

-

-

-

-

5 462

5 462

- przyjęcie po zakończeniu realizacji

384

6 680

3 424

15

-

7 079

- przeniesienie ze środków trwałych

w budowie

-

28

28

-

-

28

c) zmniejszenia:

-

(327)

(327)

-

(7 079)

(7 406)

- sprzedaż

-

-

-

-

-

-

- likwidacja

-

(327)

(327)

-

-

(327)

- przeniesienie na wartości niematerialne

-

-

-

-

(7 079)

(7 079)

d) wartość brutto wartości niematerialnych

na koniec okresu

3 409

114 143

49 239

11 755

41 592

170 899

e) skumulowana amortyzacja (umorzenie)

na początek okresu

(1 139)

(83 555)

(31 853)

(5 847)

-

(90 541)

f) amortyzacja za okres:

(106)

(3 483)

(2 904)

(179)

-

(3 768)

- odpis bieżący

(106)

(3 803)

(3 224)

(179)

-

(4 088)

- likwidacja

-

320

320

-

-

320

g) skumulowana amortyzacja (umorzenie)

na koniec okresu

(1 245)

(87 038)

(34 757)

(6 026)

-

(94 309)

 

Zmiany wartości niematerialnych

w okresie 01.01.2022 - 31.12.2022

Koszty prac rozwojowych

Nabyte koncesje, patenty, licencje itp.

w tym: oprogramowanie komputerowe

Inne wartości niematerialne

Wartości niematerialne

w trakcie realizacji

Razem

h) odpisy z tytułu utraty wartości

na początek okresu

(247)

(5 273)

(5 103)

(178)

(4 488)

(10 186)

i) zwiększenie:

(24)

(2 076)

(852)

(31)

(7 669)

(9 800)

- utworzenie odpisów z tytułu utraty wartości odniesionych w ciężar wyniku finansowego

-

(2 071)

(847)

(31)

(7 664)

(9 766)

j) zmniejszenie:

-

161

161

19

5

185

k) odpisy z tytułu utraty wartości

na koniec okresu

(271)

(7 188)

(5 794)

(190)

(12 152)

(19 801)

l) wartość netto wartości niematerialnych

na początek okresu

1 639

18 934

9 158

5 715

38 721

65 009

m) wartość netto wartości niematerialnych

na koniec okresu

1 893

19 917

8 688

5 539

29 440

56 789

 

Zmiany wartości niematerialnych

w okresie 01.01.2021 - 31.12.2021

Koszty prac rozwojowych

Nabyte koncesje, patenty, licencje itp.

w tym: oprogramowanie komputerowe

Inne wartości niematerialne

Wartości niematerialne

w trakcie realizacji

Razem

a) wartość brutto wartości niematerialnych

na początek okresu

2 348

104 519

45 146

11 740

30 282

148 889

b) zwiększenia:

677

3 457

1 182

-

17 096

21 230

- nakłady na wartości niematerialne

w trakcie realizacji

-

-

-

-

17 096

17 096

- przyjęcie po zakończeniu realizacji

677

3 375

1 100

-

-

4 052

- przeniesienie ze środków trwałych

w budowie

 

82

82

-

 

82

c) zmniejszenia:

-

(214)

(214)

-

(4 169)

(4 383)

- likwidacja

-

(214)

(214)

-

(117)

(331)

- przeniesienie na wartości niematerialne

-

-

-

-

(4 052)

(4 052)

d) wartość brutto wartości niematerialnych

na koniec okresu

3 025

107 762

46 114

11 740

43 209

165 736

e) skumulowana amortyzacja (umorzenie)

na początek okresu

(1 058)

(79 556)

(28 972)

(5 667)

-

(86 281)

f) amortyzacja za okres:

(81)

(3 999)

(2 881)

(180)

-

(4 260)

- odpis bieżący

(81)

(4 211)

(3 093)

(180)

-

(4 472)

- likwidacja

-

212

212

-

-

212

g) skumulowana amortyzacja (umorzenie)

na koniec okresu

(1 139)

(83 555)

(31 853)

(5 847)

-

(90 541)

h) odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu

(63)

(3 263)

(3 141)

(124)

-

(3 450)

i) zwiększenie:

(184)

(2 010)

(1 962)

(54)

(4 488)

(6 736)

- utworzenie odpisów z tytułu utraty wartości odniesionych w ciężar wyniku finansowego

(184)

(2 010)

(1 962)

(54)

(4 488)

(6 736)

k) odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu

(247)

(5 273)

(5 103)

(178)

(4 488)

(10 186)

l) wartość netto wartości niematerialnych

na początek okresu

1 227

21 700

13 033

5 949

30 282

59 158

m) wartość netto wartości niematerialnych

na koniec okresu

1 639

18 934

9 158

5 715

38 721

65 009

 

 

Wartość brutto wartości niematerialnych całkowicie umorzonych, ale nadal użytkowanych na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosiła 24 951 tysięcy złotych (na dzień 31 grudnia 2021 roku odpowiednio 24 345 tysięcy złotych). Wartości niematerialne całkowicie umorzone, ale nadal użytkowane to głównie licencje technologiczne, które Grupa nabyła w okresach przeszłych. Z uwagi na brak możliwości ustalenia ich wartości, Grupa nie dokonała korekty ich wartości bilansowej na moment przejścia na MSR/MSSF.

Poniesione w bieżącym roku nakłady na wartości niematerialne dotyczą głównie budowy bloku energetycznego oraz zakupu oprogramowania dla serwerowni.

Rozliczone nakłady dotyczą głównie zakończenia realizacji II etapu budowy wytwórni nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej, budowy instalacji neutralizacji oraz zakupu oprogramowania dla potrzeb serwerowni.

W IV kwartale 2022 roku Grupa dokonała weryfikacji przyjętych wcześniej okresów użytkowania wartości niematerialnych. Zmiana okresów użytkowania nie będzie miała istotnego wpływu na poziom amortyzacji w przyszłych okresach.

Na dzień bilansowy Grupa dokonała oszacowania wartości odzyskiwalnej składników aktywów. Przesłanki i założenia do przeprowadzonych testów omówione zostały w nocie 11.

Na podstawie wyników testów w GA PUŁAWY dokonano odpisu aktualizującego wartość wartości niematerialnych przypisanych zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio do CGU Tworzywa i CGU Melamina w łącznej wysokości 9 613 tysięcy złotych. Równowartość odpisu aktualizującego została odniesiona w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych.

W 2022 roku, w wyniku indywidualnych ocen wartości i przydatności składników majątku, nie stwierdzono utraty ich wartości. Wykazany odpis dotyczy rozliczonych nakładów na środkach trwałych w budowie, objętych odpisem w 2021 roku.

W odniesieniu do prac rozwojowych w toku realizacji, Grupa dokonała oceny spełniania przez nie przesłanek do aktywowania poniesionych dotychczas nakładów. Wartość bilansowa aktywowanych nakładów ‎na prace rozwojowe w toku realizacji na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosi 630 tysięcy złotych (na dzień 31 grudnia 2021 roku odpowiednio 1 142 tysięcy złotych).

Na wartościach niematerialnych Grupy nie zostały ustanowione zabezpieczenia na rzecz osób trzecich.

Nota 14. Nieruchomości inwestycyjne

Polityka rachunkowości

Nieruchomości inwestycyjne wyceniane są zgodnie z zasadami określonymi do wyceny środków trwałych, tj. według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy z tytułu utraty wartości, za wyjątkiem wydzierżawionych gruntów oddanych podmiotom Grupy w wieczyste użytkowanie, które to prawo wycenione jest według zasad określonych dla aktywów z tytułu prawa do użytkowania.

Nieruchomości inwestycyjne podlegają amortyzacji według zasad określonych odpowiednio dla środków trwałych oraz aktywów z tytułu prawa do użytkowania przeznaczonych na potrzeby jednostki. Amortyzacja jest naliczana metodą liniową, przez szacowany okres użytkowania danej nieruchomości inwestycyjnej. Przeciętny dalszy okres użytkowania nieruchomości inwestycyjnych na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosi około 32,5 lat.

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

a) wartość brutto na początek okresu

43 501

42 991

b) zwiększenia:

397

662

- przekwalifikowanie ze środków trwałych

-

87

- przeniesienie ze środków trwałych w budowie

397

541

- przekwalifikowanie z aktywów z tytułu prawa

do użytkowania

-

34

c) zmniejszenia:

(305)

(152)

- sprzedaż

(88)

(103)

- likwidacja

(10)

-

- przekwalifikowanie do środków trwałych

(207)

(49)

d) wartość brutto na koniec okresu

43 593

43 501

e) skumulowana amortyzacja (umorzenie)

na początek okresu

(8 782)

(7 768)

f) amortyzacja za okres:

(843)

(1 014)

- bieżący odpis

(939)

(954)

- likwidacja

4

-

- przekwalifikowanie ze środków trwałych

-

(68)

- przekwalifikowanie do środków trwałych

92

9

- przekwalifikowanie z aktywów z tytułu prawa

do użytkowania

-

(1)

g) skumulowana amortyzacja (umorzenie)

na koniec okresu

(9 625)

(8 782)

h) odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu

(10 091)

(10 094)

i) zwiększenie:

-

(6)

- przekwalifikowanie ze środków trwałych

-

(6)

j) zmniejszenie:

-

9

- przekwalifikowanie do środków trwałych

-

9

k) odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu

(10 091)

(10 091)

l) wartość netto nieruchomości inwestycyjnych

na początek okresu

24 628

25 129

m) wartość netto nieruchomości inwestycyjnych

na koniec okresu

23 877

24 628

 

Nieruchomości inwestycyjne stanowią głównie wydzierżawione budynki i budowle oraz związane z nimi aktywa z tytułu prawa do użytkowania (prawa wieczystego użytkowania gruntów).

Według szacunków Grupy, wartość godziwa posiadanych nieruchomości inwestycyjnych na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosiła 52 480 tysięcy złotych, w tym 15 778 tysięcy złotych stanowiło wydzierżawione prawo wieczystego użytkowania gruntów. Ustalenia wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych GA PUŁAWY i GA CHORZÓW dokonał niezależny rzeczoznawca. W pozostałych podmiotach Grupy w ocenie Zarządu Jednostki Dominującej nie nastąpiły istotne zmiany wartości tych składników majątku.

W IV kwartale 2022 roku, zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości, Grupa dokonała weryfikacji wcześniej przyjętych okresów użytkowania nieruchomości inwestycyjnych. Zmiana okresów użytkowania nie będzie miała istotnego wpływu na poziom amortyzacji w przyszłych okresach.

Na nieruchomościach inwestycyjnych Grupy nie zostały ustanowione zabezpieczenia na rzecz osób trzecich.

Nota 15. Wartość firmy

Polityka rachunkowości

Wartość firmy stanowi nadwyżka ceny nabycia nad wartością godziwą dających się zidentyfikować aktywów netto jednostki na dzień jej nabycia.

Wartość firmy poddawana jest testowi na utratę wartości.

 

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

z tytułu nabycia Unibaltic Agro Sp. z o.o.

933

933

Razem

933

933

 

Na dzień bilansowy Grupa dokonała oszacowania wartości odzyskiwalnej składników aktywów w ramach testu przeprowadzonego przez Agrochem Puławy. Przesłanki i założenia do przeprowadzonego testu omówione zostały w nocie 11. Nie zidentyfikowano utraty wartości posiadanej wartości firmy.

Nota 16. Udziały i akcje

Polityka rachunkowości

Udziały obejmują inwestycje kapitałowe w inne podmioty oraz udziały w kapitale podmiotów nie objętych konsolidacją w oparciu o uregulowania MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów”, w szczególności punkt 8, który zezwala na odstąpienie od  zasad zawartych w MSSF UE, w sytuacji gdy skutek ich zastosowania jest nieistotny.

Udziały w podmiotach zależnych z uwagi na to, że podlegają konsolidacji, nie są kwalifikowane do instrumentów finansowych. Zgodnie z MSR 27 „Jednostkowe sprawozdanie finansowe”, inwestycje w te podmioty są ujmowane i wyceniane na dzień bilansowy w cenie nabycia, skorygowanej o utratę wartości.

Zakres podmiotów objętych konsolidacją przedstawiono w punkcie 6.

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Udziały w spółkach zależnych nieobjętych konsolidacją

1 049

1 049

Udziały w pozostałych spółkach

15

15

Razem udziały i akcje

1 064

1 064

 

Udziały w spółkach nie objętych konsolidacją

   31.12.2022

Nazwa jednostki

Siedziba

Zakres działalności

Charakter powiązania

Udział

w kapitale zakładowym %

Udział

w prawach głosu %

Wartość udziałów i akcji wg cen nabycia

Korekta wartości z tytułu wyceny

Wartość bilansowa

STO-ZAP Sp. z o.o.

Puławy

Prowadzenie stołówki, punktów gastronomicznych, produkcja napojów, sprzątanie, handel detaliczny

zależna bezpośrednio

96,15

98,35

1 049

-

1 049

 

 

 

 

Razem

 

1 049

-

1 049

        31.12.2021

Nazwa jednostki

Siedziba

Zakres działalności

Charakter powiązania

Udział w kapitale zakładowym %

Udział w prawach głosu %

Wartość udziałów i akcji wg cen nabycia

Korekta wartości z tytułu wyceny

Wartość bilansowa

STO-ZAP Sp. z o.o.

Puławy

Prowadzenie stołówki, punktów gastronomicznych, produkcja napojów, sprzątanie, handel detaliczny

zależna bezpośrednio

96,15

98,35

1 049

-

1 049

 

 

 

 

Razem

 

1 049

-

1 049

Udziały w pozostałych spółkach

 

31.12.2022

 

 

 

 

 

 

 

 

Nazwa jednostki

Siedziba

Zakres działalności

Charakter powiązania

Udział

w kapitale zakładowym %

Udział

w prawach głosu %

Wartość udziałów i akcji wg cen nabycia

Korekta wartości z tytułu wyceny

Wartość bilansowa

Huta Łaziska S.A. w upadłości układowej

Łaziska Górne

Produkcja żelazostopów

pozostałe

0,061

*

416

(416)

-

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych

Warszawa

Ubezpieczenia

pozostałe

0,00

0,00

-

-

-

 

 

 

 

Razem

 

416

(416)

-

* Akcje nieme uprzywilejowane w zakresie dywidendy

 

 

 

 

 

 

 

31.12.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

Nazwa jednostki

Siedziba

Zakres działalności

Charakter powiązania

Udział w kapitale zakładowym %

Udział w prawach głosu %

Wartość udziałów i akcji wg cen nabycia

Korekta wartości z tytułu wyceny

Wartość bilansowa

TECHNOCHEMSERVICE S.A.

Moskwa

Handel

wspólne przedsięwzięcia

25,00

25,00

27

(27)

-

Huta Łaziska S.A. w upadłości układowej

Łaziska Górne

Produkcja żelazostopów

pozostałe

0,061

*

416

(416)

-

LEN S.A. w likwidacji

Kamienna Góra

Produkcja tkanin

pozostałe

0,01

0,00

2

(2)

-

PRONIT S.A. w upadłości

Pionki

Produkcja tworzyw sztucznych

pozostałe

0,37

0,37

40

(40)

-

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych

Warszawa

Ubezpieczenia

pozostałe

0,00

0,00

-

-

-

 

 

 

 

Razem

 

485

(485)

-

 

W bieżącym roku zakończyło się postępowanie likwidacyjne spółki LEN S.A. oraz upadłościowe spółki PRONIT S.A. Grupa otrzymała również informację o wykreśleniu spółki TECHNOCHEMSERVICE S.A. z siedzibą w Moskwie z państwowego rejestru osób prawnych.

Inwestycje wyceniane w wartości godziwej

31.12.2022

 

 

 

 

 

 

Nazwa jednostki

Siedziba

Zakres działalności

Charakter powiązania

Udział

w kapitale zakładowym %

Udział

w prawach głosu %

Wartość

wg wartości godziwej

MEDICAL Sp. z o.o.

Puławy

Ochrona zdrowia ludzkiego

pozostałe

0,81

0,82

15

 

 

 

 

Razem

 

15

31.12.2021

 

 

 

 

 

 

Nazwa jednostki

Siedziba

Zakres działalności

Charakter powiązania

Udział

w kapitale zakładowym %

Udział

w prawach głosu %

Wartość

wg wartości godziwej

MEDICAL Sp. z o.o.

Puławy

Ochrona zdrowia ludzkiego

pozostałe

0,81

0,82

15

 

 

 

 

Razem

 

15

 

 

Nota 17. Inwestycje wyceniane metodą praw własności

Polityka rachunkowości

Do inwestycji wycenianych metodą praw własności kwalifikowane są udziały w jednostkach stowarzyszonych/wspólnych przedsięwzięciach.

Inwestycje w jednostkę stowarzyszoną/wspólne przedsięwzięcie wykazuje się w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej według kosztu historycznego, skorygowanego o zaistniałe po dacie przejęcia zmiany udziału Grupy w aktywach netto jednostki stowarzyszonej/wspólnego przedsięwzięcia, pomniejszonym o wszelkie utraty wartości poszczególnych inwestycji.

 

31.12.2022

 

 

 

 

 

 

 

 

Nazwa jednostki

Siedziba

Zakres działalności

Charakter powiązania

Udział

w kapitale zakładowym %

Udział

w prawach głosu %

Wartość udziałów i akcji wg cen nabycia

Korekta wartości z tytułu wyceny

Wartość bilansowa

Bałtycka Baza Masowa

Sp. z o.o.

Gdynia

Usługi w zakresie przeładunku

i magazynowania towarów, transportu drogowego i wodnego oraz handlu,

cumowanie statków

wspólne przedsięwzięcie

50,00

50,00

9 750

5 767

15 517

GA Koltar Sp. z o.o.

Tarnów

Przewozy kolejowe towarów, wynajem lokomotyw spalinowych, obsługa ekspedycyjna przesyłek kolejowych, remonty taboru kolejowego, obsługa bocznic kolejowych

pozostałe

20,00

20,00

14 101

(775)

13 326

 

 

 

 

Razem 

 

23 851

4 992

28 843

31.12.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

Nazwa jednostki

Siedziba

Zakres działalności

Charakter powiązania

Udział w kapitale zakładowym %

Udział w prawach głosu %

Wartość udziałów i akcji wg cen nabycia

Korekta wartości z tytułu wyceny

Wartość bilansowa

Bałtycka Baza Masowa

Sp. z o.o.

Gdynia

Usługi w zakresie przeładunku

i magazynowania towarów, transportu drogowego i wodnego oraz handlu, cumowanie statków

wspólne przedsięwzięcie

50,00

50,00

9 750

6 232

15 982

GA Koltar Sp. z o.o.

Tarnów

Przewozy kolejowe towarów, wynajem lokomotyw spalinowych, obsługa ekspedycyjna przesyłek kolejowych, remonty taboru kolejowego, obsługa bocznic kolejowych

pozostałe

20,00

20,00

14 101

(1 592)

12 509

 

 

 

 

Razem 

 

23 851

4 640

28 491

Skrócone informacje finansowe dotyczące inwestycji wycenianych metodą praw własności

Wyszczególnienie

BBM

Sp. z o.o.

BBM

Sp. z o.o.

GA Koltar

Sp. z o.o.

GA Koltar

Sp. z o.o.

 

2022

2021

2022

2021

Aktywa trwałe

21 729

22 246

143 603

130 427

Aktywa obrotowe, w tym:

9 988

10 313

31 918

23 694

środki pieniężne i ekwiwalenty

8 825

9 503

2 202

1 090

Aktywa razem

31 717

32 559

175 521

154 121

Zobowiązania długoterminowe

1 930

1 789

55 440

48 773

Zobowiązania krótkoterminowe

643

597

53 450

42 797

Zobowiązania razem

2 573

2 386

108 890

91 570

Przychody ze sprzedaży

10 052

11 722

142 143

112 388

Koszty z tytułu odsetek

-

-

2 897

1 533

Zysk/(Strata) przed opodatkowaniem

(483)

774

6 825

1 278

Podatek dochodowy

54

(166)

(1 534)

(490)

Zysk/(Strata) netto

(429)

608

5 291

788

Całkowite dochody ogółem

(429)

608

4 966

788

Amortyzacja

(1 647)

(1 433)

(21 709)

(27 429)

Otrzymane dywidendy

300

200

-

-

 

Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi przedstawiono w nocie 47.

Nota 18. Zapasy

Polityka rachunkowości

Zapasy obejmują w szczególności:

  materiały;

  towary;

  produkty (wyroby i usługi) wytworzone lub przetworzone, zdatne do sprzedaży;

  półprodukty i produkcja w toku (w działalności usługowej).

Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/kosztu wytworzenia lub możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto.

Rodzaj zapasu

Zasady wyceny

Materiały

Cena nabycia (średnio ważona).

Produkty gotowe, półprodukty i produkcja

w toku

Koszt bezpośredni oraz odpowiedni narzut pośrednich kosztów produkcji ustalony przy założeniu normalnego wykorzystania mocy produkcyjnych,

z wyłączeniem kosztów finansowania zewnętrznego.

Towary

Cena nabycia (średnio ważona).

Na cenę nabycia lub koszt wytworzenia zapasów składają się koszty zakupu, koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzenia zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu.

Koszty zakupu zapasów składają się z ceny zakupu, ceł importowych i pozostałych podatków (inne niż możliwe do odzyskania w okresie późniejszym przez jednostkę gospodarczą od urzędów skarbowych) oraz kosztów transportu, załadunku, wyładunku oraz innych kosztów dających się bezpośrednio przyporządkować do pozyskania wyrobów, materiałów i usług. Przy określaniu kosztów zakupu odejmuje się upusty, rabaty handlowe i inne podobne pozycje.

Zapasy są wykazywane w wartości netto, tj. pomniejszonej o odpisy z tytułu utraty wartości, celem doprowadzenia wartości zapasów do poziomu możliwej do uzyskania szacowanej ceny sprzedaży dokonywanej w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszonej o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.

Utworzenie i odwrócenie odpisu aktualizującego wartość zapasów ujmowane jest jako odpowiednio zwiększenie lub zmniejszenie:

    kosztu wytworzenia sprzedanych produktów - w przypadku utraty wartości wyrobów gotowych, półfabrykatów, produkcji w toku, materiałów i surowców służących do produkcji przeznaczonych na potrzeby własne;

  wartości sprzedanych towarów i materiałów - w przypadku utraty wartości towarów oraz materiałów przeznaczonych do sprzedaży.

Skutki różnic wynikających z inwentaryzacji zapasów ujmowane są w działalności, której dotyczą.

 

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Materiały

369 930

303 562

Półprodukty i produkcja w toku

200 484

89 871

Produkty gotowe

201 488

106 777

Towary

55 185

25 303

Razem zapasy

827 087

525 513

 

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Materiały

369 930

303 562

Według ceny nabycia

404 083

325 002

Odpis aktualizujący do wartości netto możliwej

do uzyskania

(34 153)

(21 440)

Półprodukty i produkcja w toku

200 484

89 871

Według kosztu wytworzenia

243 322

90 164

Odpis aktualizujący do wartości netto możliwej

do uzyskania

(42 838)

(293)

Produkty gotowe

201 488

106 777

Według kosztu wytworzenia

238 782

113 716

Odpis aktualizujący do wartości netto możliwej

do uzyskania

(37 294)

(6 939)

Towary

55 185

25 303

Według ceny nabycia

65 948

29 425

Odpis aktualizujący do wartości netto możliwej

do uzyskania

(10 763)

(4 122)

Zapasy ogółem,

(według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/kosztu wytworzenia oraz wartości netto możliwej do uzyskania)

827 087

525 513

 

Zmiana wartości zapasów produktów wynika głównie ze wzrostu kosztów ich wytworzenia oraz większej ilości zapasów, głównie produktów nawozowych.

Poziom zapasów półproduktów i produkcji w toku oraz wyrobów gotowych i towarów wynika z  uwarunkowań technologicznych, a w przypadku zapasów wyrobów gotowych dodatkowo z  realizowanej przez Grupę polityki handlowej oraz uwarunkowań rynkowych. Informacje dotyczące sezonowości działalności Grupy przedstawiono w nocie 7.

Wzrost zapasów materiałów dotyczył głównie zapasu węgla z uwagi na znaczny wzrost ceny oraz części zamiennych i opakowań.

Informacje dotyczące wpływu stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19 oraz konfliktu w Ukrainie na działalność podmiotów Grupy, w tym na zapasy przedstawiono w Sprawozdaniu Zarządu z działalności Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. oraz Grupy Kapitałowej Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. oraz w  punkcie 20 niniejszego sprawozdania. 

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Odpisy aktualizujące wartość zapasów na początek okresu

(32 794)

(24 536)

Utworzenie odpisów aktualizujących wartość produktów gotowych i produkcji w toku

(83 349)

(7 950)

Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość produktów gotowych i produkcji w toku

8 973

165

Wykorzystanie odpisów aktualizujących wartość produktów gotowych i produkcji w toku

1 476

1 175

Utworzenie odpisów aktualizujących wartość

towarów i materiałów

(21 734)

(1 964)

Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość

towarów i materiałów

2 238

296

Wykorzystanie odpisów aktualizujących wartość

towarów i materiałów

142

20

Odpisy aktualizujące wartość zapasów na koniec okresu

(125 048)

(32 794)

 

W bieżącym roku obrotowym Grupa utworzyła odpisy aktualizujące wartość zapasów na kwotę 105 083 tysięcy złotych. Utworzone odpisy aktualizujące wartość produktów, towarów i surowców wynikają z relacji poziomu kosztu ich wytworzenia/nabycia do możliwych do uzyskania na dzień bilansowy cen sprzedaży netto, pozostałych materiałów zaś z ich niskiej rotacji. 

W roku obrotowym 2022 Grupa dokonała rozwiązania (odwrócenia) odpisów aktualizujących na kwotę 11 211 tysięcy złotych. Rozwiązanie dotyczyło głównie odpisów aktualizujących wartość produktów, w związku z ustaniem przyczyn, dla których je utworzono.

Wykorzystanie odpisu aktualizującego nastąpiło w związku ze sprzedażą produktów oraz zagospodarowaniem materiałów objętych odpisem.

Na zapasach Grupy, na wyrobach gotowych, na rzecz osób trzecich został ustanowiony zastaw rejestrowy do wysokości 5 600 tysięcy złotych.

Nota 19. Prawa majątkowe

Polityka rachunkowości

Prawa majątkowe stanowią prawa do emisji CO 2 oraz certyfikaty energii elektrycznej.

Nabyte prawa na moment początkowego ujęcia wyceniane są w cenie nabycia lub wartości godziwej.

Prawa majątkowe nieodpłatnie otrzymane lub wygenerowane przez Grupę wyceniane są według wartości godziwej. Wygenerowane prawa majątkowe ujmowane są na bieżąco jako „Prawa majątkowe” oraz drugostronnie jako zmniejszenie kosztów produkcji. Nieodpłatnie przyznane prawa do emisji ujmuje się jako „Prawa majątkowe” w korespondencji z „Dotacjami”.

Prawa majątkowe przyznane z tytułu zrealizowania projektów inwestycyjnych (np. w zakresie poprawy efektywności energetycznej) wyceniane są na moment początkowego ujęcia w wartości godziwej i ujmowane jako „Prawa majątkowe” a drugostronnie jako „Dotacja” do środków trwałych nabytych/wytworzonych w ramach realizacji projektu.

Należne, lecz nieprzyznane prawa do emisji ujmuje się jako należności. Do czasu przyznania praw do emisji zmiany wartości tych praw traktuje się jako zmiany szacunków.

Prawa majątkowe są wykazywane w wartości netto (pomniejszonej o odpisy aktualizujące). Odpisy aktualizujące wartość tworzy się w związku z utratą ich wartości, celem doprowadzenia wartości praw majątkowych do poziomu możliwej do odzyskania wartości netto.

Na potrzeby realizacji obowiązku umorzenia odpowiedniej ilości praw do emisji, jak i certyfikatów energii elektrycznej, koszty bieżącego okresu obciążane są wartością praw i certyfikatów przypadających na produkcję w danym okresie, w korespondencji z pozycją biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Utworzone bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów obciążają koszt wytworzenia produktów. W przypadku praw otrzymanych nieodpłatnie, równolegle do obciążenia kosztów, następuje rozliczenie dotacji – odciążenie kosztów. Nadwyżki nieodpłatnie przyznanych praw do emisji CO 2 nad planowaną emisją dla danej instalacji przesuwane są na pozostałe instalacje lub elektrociepłownię.

W przypadku braku ilości praw majątkowych do pokrycia rzeczywistych potrzeb, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów dotyczące różnicy pomiędzy emisją rzeczywistą a posiadanymi prawami, ustalane są według cen wynikających z zawartych kontraktów, których termin rozliczenia przypada przed terminem umorzenia praw, a w przypadku dalszych niedoborów według cen rynkowych z dnia bilansowego.

Okresem rozliczeniowym praw jest rok kalendarzowy. Wykorzystane prawa ulegają umorzeniu i wyłącza się je z ewidencji. Wyłączenie z ewidencji następuje w korespondencji z biernymi rozliczeniami międzyokresowymi kosztów (rozliczenie rmk).

Wartość niewykorzystanych i niesprzedanych praw do emisji, które ulegają umorzeniu odpisuje się w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych. 

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Prawa do emisji nabyte

75 760

47 229

Prawa do emisji przyznane nieodpłatnie

900 492

654 877

Certyfikaty energii elektrycznej nabyte

4 749

824

Razem prawa majątkowe

981 001

702 930

Posiadane przez Grupę prawa do emisji CO 2 jak i certyfikaty energii elektrycznej przeznaczone są na potrzeby własne, dla realizacji obowiązków nałożonych na Grupę przez przepisy prawa – umorzenia w związku z rzeczywistą emisją/produkcją.

W 2022 roku w ramach realizacji przez GA PUŁAWY obowiązków, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki umorzył świadectwa pochodzenia z odnawialnych źródeł energii w ilości 32 077 MWh oraz świadectwa efektywności energetycznej w ilości 432 toe.

W 2022 roku Grupa otrzymała nieodpłatnie prawa do emisji CO 2 w ilości 2 422 906 jednostek o wartości 900 492 tysięcy złotych.

Posiadane na dzień 31 grudnia 2022 roku nabyte oraz przyznane prawa do emisji CO 2 zostaną wykorzystane do rozliczenia rzeczywistej emisji za 2022 rok.

 

 

w tys. ton

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Stan praw do emisji na początek roku

2 905

2 402

Przyznane nieodpłatnie

2 423

2 423

Nabyte

1 304

1 487

Rozliczone*

(3 640)

(3 407)

Stan praw do emisji na koniec roku

2 992

2 905

 

 

 

w tys. ton

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Emisja CO2 w okresie sprawozdawczym

2 959

3 639

* emisja CO2 w roku 2021 po weryfikacji została skorygowana do ilości 3 640 tysięcy ton

Rzeczywista emisja została potwierdzona zweryfikowanymi raportami.

Nota 20. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

Polityka rachunkowości

Należności z tytułu dostaw i usług są aktywami finansowymi, niebędącymi instrumentami pochodnymi, o ustalonych lub możliwych do ustalenia płatnościach, nienotowanymi na aktywnym rynku. Należności z tytułu dostaw i usług powstają w wyniku podstawowej działalności Grupy.

Należności z tytułu dostaw i usług korygowane są o należne rabaty, premie, bonusy upusty.

Pozostałe należności stanowią:

a/ inne należności spełniające definicję aktywów finansowych, w tym:

  należności z tytułu rozliczenia pochodnych instrumentów finansowych;

  należności z tytułu dywidend;

  odsetki od należności;

  zaliczki, które będą rozliczone w formie pieniężnej;

  pozostałe należności finansowe;

b/ inne należności nie spełniające definicji aktywów finansowych, w tym:

  przekazane zaliczki na dostawy oraz na środki trwałe, środki trwałe w budowie i wartości niematerialne, które zostaną rozliczone poprzez fizyczną dostawę lub wykonanie usługi;

  należności z tytułu podatków (inne niż należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego);

  pozostałe należności niefinansowe;

  rozliczenia międzyokresowe czynne.

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności finansowe wycenia się na koniec okresu sprawozdawczego według zamortyzowanego kosztu, pomniejszonego o odpisy z tytułu utraty wartości. W przypadku należności krótkoterminowych o terminie płatności do 365 dni przyjmuje się, że wycena ta odpowiada kwocie należnej zapłaty.

W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wartość należności jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Zwiększenie należności w związku z upływem czasu jest ujmowane jako przychody finansowe.

Należności niestanowiące aktywów finansowych ujmuje się początkowo w wartości nominalnej i wycenia na koniec okresu sprawozdawczego w kwocie wymagającej zapłaty.

Wartość należności jest aktualizowana przy uwzględnieniu stopnia prawdopodobieństwa ich zapłaty poprzez dokonanie odpisu z tytułu utraty wartości, w tym oszacowania oczekiwanych strat kredytowych. Zasady ustalania oczekiwanych strat kredytowych opisane zostały w nocie 35.

Przy ustalaniu wysokości odpisów uwzględniane są posiadane wiarygodne dokumenty, z których wynika, iż należności zostały zabezpieczone i ich zapłata jest wysoce prawdopodobna.

Odpisy, w tym z tytułu oczekiwanych strat kredytowych ujmuje się w ciężar kosztów sprzedaży, z wyjątkiem odpisów aktualizujących dotyczących należności z tytułu odsetek od należności z tytułu dostaw i usług, które ujmuje się w kosztach finansowych. Odpisy odnoszące się do pozostałych należności, innych niż należności odsetkowe, ujmuje się w pozostałych kosztach operacyjnych. Odwrócenie odpisów ujmuje się, jeżeli w kolejnych okresach utrata wartości uległa zmniejszeniu, a wzrost wartości aktywa finansowego może być przypisany do zdarzeń występujących po momencie ujęcia odpisu. Odwrócenie odpisu ujmuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów odpowiednio jako zmniejszenie kosztów sprzedaży lub jako przychody finansowe/pozostałe przychody operacyjne.

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Kaucje gwarancyjne

1 626

1 607

Razem należności finansowe netto

1 626

1 607

Rozliczenia międzyokresowe kosztów (czynne)

151

174

Zaliczki na dostawy aktywów trwałych

14 060

6 181

Razem należności niefinansowe netto

14 211

6 355

Razem długoterminowe należności z tytułu

dostaw i usług oraz pozostałe netto

15 837

7 962

 

 

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Należności z tytułu dostaw i usług

546 372

657 920

Należności z tytułu sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych

6

2

Kaucje gwarancyjne

783

1 695

Pozostałe należności finansowe

2 780

832

Odpisy aktualizujące

(56 548)

(55 258)

Razem należności finansowe netto

493 393

605 191

Należności z tytułu podatków, ubezpieczeń społecznych

i zdrowotnych oraz innych świadczeń

81 121

249 529

Zaliczki na dostawy materiałów, towarów i usług

3 418

7 387

Rozliczenia międzyokresowe kosztów (czynne)

2 993

3 311

Inne należności niefinansowe

33 417

11 734

Odpisy aktualizujące

(6 753)

(9 408)

Razem należności niefinansowe netto

114 196

262 553

Razem krótkoterminowe należności z tytułu

dostaw i usług oraz pozostałe netto

607 589

867 744

 

Odpisy aktualizujące wartość należności

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Odpisy aktualizujące wartość należności

na początek okresu

(64 666)

(60 363)

Zwiększenie - ujęte w wyniku bieżącego roku

(9 390)

(8 931)

Rozwiązanie - ujęte w wyniku bieżącego roku

10 534

4 475

Wykorzystanie

221

153

Odpisy aktualizujące wartość należności

na koniec okresu

(63 301)

(64 666)

 

Poziom należności długoterminowych na dzień 31 grudnia 2022 roku wynika z poziomu przekazanych i nierozliczonych na dzień bilansowy zaliczek na przyszłe dostawy aktywów trwałych oraz kaucji gwarancyjnych.

Poziom należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych wynika ze spadku należności z tytułu podatków i ubezpieczeń społecznych, głównie z tytułu podatku od towarów i usług (niższa kwota do zwrotu z uwagi na obniżenie stawek podatku na dostawy gazu ziemnego i energii elektrycznej), spadku należności z tytułu dostaw i usług w związku z niższą sprzedażą produktów w miesiącu grudniu 2022 roku oraz wzrostu innych należności niefinansowych, głównie z przysługujących Grupie rekompensat z tytułu przenoszenia kosztów zakupu uprawnień do emisji CO 2 na ceny energii elektrycznej zużywanej do wytwarzania produktów w sektorach lub podsektorach energochłonnych w wysokości 21,5 miliona złotych.

Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj termin płatności do 1 miesiąca. W ocenie Grupy wartość księgowa należności jest zbliżona do ich wartości godziwej.

Zasady ustalania oczekiwanych strat kredytowych oraz tworzenia odpisów aktualizujących wartość należności, przedstawione są w nocie 35.

W 2022 roku Grupa nie korzystała z faktoringu wierzytelności.

Opis ryzyk związanych z należnościami z tytułu dostaw i usług i pozostałymi należnościami oraz polityka Grupy dotycząca zarządzania tymi ryzykami została przedstawiona w notach 36.1, 36.2, 36.3 i 36.5.

Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi przedstawione są w nocie 47.

Nota 21. Aktywa z tytułu umów

Polityka rachunkowości

Aktywa z tytułu umów stanowią koszty wykonania zawartych przez Grupę umów na świadczenie usługi/realizację umowy przez stronę trzecią na rzecz klientów Grupy przed wykonaniem umowy. Są one rozliczane przez okres wykonywania zobowiązań wynikających z umowy.

Aktywa z tytułu umów stanowią głównie prawo do wynagrodzenia za wykonane usługi (szacunki robót w toku w zakresie prac budowlano-montażowych i projektowych).  

Nota 22. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Polityka rachunkowości

Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej obejmują środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy.

Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych składa się ze środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazanych w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej, skorygowanych o naliczone na dzień bilansowy odsetki, różnice kursowe z wyceny walut obcych oraz oszacowane straty kredytowe. Szacowanie strat kredytowych opiera się na ratingu instytucji finansowych, w których zdeponowane są środki pieniężne.

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Środki pieniężne w kasie

285

155

Środki pieniężne w banku

72 871

44 598

Lokaty krótkoterminowe

129

-

Inne aktywa pieniężne

906 952

952 822

Oczekiwane straty kredytowe

(194)

(182)

Razem środki pieniężne i ich ekwiwalenty

980 043

997 393

w tym:

 

 

- naliczone odsetki

4 288

817

- naliczone różnice kursowe

(158)

309

- oczekiwane straty kredytowe

(194)

(182)

W roku 2022 środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych Grupa inwestowała w lokaty bankowe lub kierowała do zarządzania w ramach wewnątrzgrupowej umowy cash poolingu.

Na dzień 31 grudnia 2022 roku na rachunkach VAT zdeponowane były środki w wysokości 2 542 tysięcy złotych. Środki w kwocie 26 tysięcy złotych są zablokowane jako zabezpieczenie wypłaty wynagrodzeń oraz zabezpieczenie udzielonej gwarancji bankowej należytego wykonania umowy.

W pozycji inne aktywa pieniężne wykazane zostały środki pieniężne udostępnione w ramach wewnątrzgrupowej umowy cash pooling. Wysokość oprocentowania środków w ramach umów cash pooling jest zmienna i zależy od stóp WIBOR1M, EURIBOR1M oraz udziału środków Grupy zaangażowanych do pokrycia ujemnych sald pozostałych uczestników umowy.

Zasady ustalania oczekiwanych strat kredytowych przedstawiono w nocie 35.

Struktura walutowa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów została przedstawiona w nocie 36.2.

W 2022 roku w ramach umowy faktoringu wierzytelności na środkach pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych prowadzonych przez bank Pekao S.A. ustanowione zostały zastawy: rejestrowy i finansowy do wysokości 300 milionów złotych każdy.

Nota 23. Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży

Polityka rachunkowości

Aktywa trwałe klasyfikowane są jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli ich wartość bilansowa będzie odzyskana raczej poprzez transakcje sprzedaży niż poprzez kontynuowanie użytkowania, pod warunkiem, iż są dostępne do natychmiastowej sprzedaży w obecnym stanie, z zachowaniem warunków, które są zwyczajowo stosowane przy sprzedaży tych aktywów oraz ich sprzedaż jest wysoce uprawdopodobniona.

Aktywa trwałe wycenia się według niższej z dwóch wartości: wartości bilansowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia. Różnica z wyceny do wartości godziwej ujmowana jest w pozostałych kosztach operacyjnych. W momencie późniejszej wyceny, ewentualne odwrócenie wartości godziwej ujmuje się w pozostałych przychodach operacyjnych.

W przypadku, gdy składnik nie spełnia już kryteriów kwalifikacji do aktywów przeznaczonych do sprzedaży, ujmuje się go w tej pozycji bilansowej, z której był uprzednio ujęty i wycenia się go w kwocie niższej z dwóch:

  wartości bilansowej z dnia poprzedzającego klasyfikację składnika aktywów jako przeznaczony do sprzedaży, skorygowanej o amortyzację lub aktualizację wyceny, która zostałaby ujęta, gdyby składnik aktywów nie został zaklasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży lub

  wartości odzyskiwalnej z dnia podjęcia decyzji o jego nie sprzedawaniu.

W roku 2022 Grupa zaniechała działalność w obszarze wytwarzania produktów oleochemicznych. Działalność ta od kilku lat była czasowo wstrzymana.  

Na dzień 31 grudnia 2022 roku nie zidentyfikowano aktywów trwałych spełniających kryteria zaklasyfikowania ich do aktywów przeznaczonych do sprzedaży.

Nota 24. Pochodne instrumenty finansowe

Polityka rachunkowości

Zawierane przez Grupę kontrakty na instrumenty pochodne stanowią zabezpieczenie przyszłych przepływów pieniężnych. Grupa nie zawierała kontraktów pochodnych w celach spekulacyjnych. W okresie sprawozdawczym Grupa nie stosowała rachunkowości zabezpieczeń, dlatego też wszystkie pochodne instrumenty finansowe klasyfikowane były jako aktywa finansowe lub zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy. W trakcie roku obrotowego Grupa zawierała kontrakty krótkoterminowe forward na walutę EUR i USD.

Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa nie posiadała otwartych transakcji dotyczących instrumentów pochodnych oraz nie zidentyfikowała umów z wbudowanymi instrumentami pochodnymi, wymagających ich wydzielenia z umów zasadniczych.

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Aktywa krótkoterminowe, w tym:

 

 

- forward walutowy

-

1 801

Aktywa krótkoterminowe z tytułu pochodnych instrumentów finansowych razem

-

1 801

Razem aktywa z tytułu pochodnych instrumentów finansowych

-

1 801

Zobowiązania krótkoterminowe, w tym:

 

 

- forward walutowy

-

1 887

Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu pochodnych instrumentów finansowych razem

-

1 887

Razem zobowiązania z tytułu pochodnych instrumentów finansowych

-

1 887

 

Waluta

Wartość nominalna

w walucie

(w tys.)

Średnioważony kurs

Okres zapadalności/okres ujęcia wypływu

na wynik

31.12.2022

31.12.2022

31.12.2021

31.12.2021

 

 

 

 

Aktywa finansowe

Zobowiązania

finansowe

Aktywa finansowe

Zobowiązania

finansowe

 

 

 

 

KT

DT

KT

DT

KT

DT

KT

DT

EUR

4 860

4,6515

I kwartał 2022r.

-

-

-

-

153

-

-

-

47 348

4,6805

II kwartał 2022r.

-

-

-

-

1 282

-

587

-

 

33 170

4,6898

III kwartał 2022r.

-

-

-

-

176

-

1 070

-

7 798

4,7475

IV kwartał 2022r.

-

-

-

-

59

-

230

-

USD

3 700

4,1103

I kwartał 2022r.

-

-

-

-

131

-

-

-

Razem aktywa/zobowiązania z tytułu instrumentów pochodnych

-

-

-

-

1 801

-

1 887

-

 

Nota 25. Pozostałe aktywa finansowe

Polityka rachunkowości

Pozostałe aktywa finansowe obejmują lokaty bankowe i inne środki pieniężne ulokowane na okres przekraczający trzy miesiące licząc od daty ich ulokowania.

Wartość pozostałych aktywów finansowych skorygowana jest o szacowane straty kredytowe. Szacowanie strat kredytowych opiera się na ratingu instytucji finansowych, w których ulokowane są środki pieniężne.

 

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Lokaty krótkoterminowe powyżej 3 miesięcy

1 999

1 998

Oczekiwane straty kredytowe

(1)

(1)

Razem krótkoterminowe pozostałe aktywa finansowe

1 998

1 997

 

Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa posiadała lokaty o okresie zapadalności przekraczającym 3 miesiące od daty założenia lokaty stanowiącej zabezpieczenie udzielonej gwarancji.

Zasady ustalania oczekiwanych strat kredytowych przedstawiono w nocie 35.

Nota 26. Kapitał własny

Polityka rachunkowości

Kapitały własne ujmuje się w księgach rachunkowych z podziałem na jego rodzaje, według zasad określonych przepisami prawa i postanowieniami Statutu Spółki.

Kapitał zakładowy wykazywany jest w wysokości określonej w Statucie Spółki i Krajowym Rejestrze Sądowym.

Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej stanowią nadwyżki osiągnięte przy emisji, pomniejszone o koszty poniesione w związku z emisją akcji.

Zyski zatrzymane stanowią: kapitał zapasowy, kapitały rezerwowe i pozostałe, zyski i straty aktuarialne, niepodzielony zysk lub niepokryta strata z lat ubiegłych (skumulowane zyski/straty z lat ubiegłych), wynik finansowy bieżącego roku obrotowego.

Nota 26.1. Kapitał zakładowy

W ciągu roku obrotowego nie nastąpiły zmiany w kapitale zakładowym Jednostki Dominującej.

Seria

Rodzaj akcji

Rodzaj uprzywilejowania akcji

Rodzaj ograniczenia praw do akcji

Liczba akcji

Wartość nominalna jednej akcji

w zł

Wartość serii/emisji

wg wartości nominalnej

Sposób pokrycia kapitału

Data rejestracji

Prawo

do dywidendy

(od daty)

A

zwykłe

brak

brak

13 600 000

10

136 000

Fundusz Założycielski

i Fundusz Przedsiębiorstwa Państwowego Zakłady Azotowe Puławy

RHB 01.09.1992r. KRS 11.05.2001r.

01.09.1992r.

B

zwykłe

brak

brak

5 515 000

10

55 150

gotówką

03.11.2005r.

01.07.2005r.

Razem

 

 

 

19 115 000

10

191 150

 

 

 

Struktura własnościowa kapitału zakładowego Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” Spółka Akcyjna na dzień 31 grudnia 2022 roku

Akcjonariusz

Liczba posiadanych akcji

Udział w kapitale zakładowym

Udział w kapitale zakładowym

Udział w ogólnej liczbie głosów

Grupa Azoty S.A.

18 345 735

183 457

95,98%

95,98 %

Akcjonariat rozproszony

(w tym Skarb Państwa posiadający 1 akcję)

769 265

7 693

4,02%

4,02 %

 

Wartość nominalna akcji

Wszystkie wyemitowane akcje posiadają wartość nominalną wynoszącą 10 złotych i zostały w pełni opłacone.

Prawa akcjonariuszy

Akcje wszystkich serii są jednakowo uprzywilejowane co do głosu, dywidendy oraz zwrotu z kapitału.

Nota 26.2. Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej

Kapitał ten został utworzony z nadwyżki wartości emisyjnej akcji Serii B nad ich wartością nominalną w kwocie 242 660 tysięcy złotych. Nadwyżka ta została pomniejszona o koszty emisji akcji ujęte jako zmniejszenie kapitału zapasowego w kwocie 5 010 tysięcy złotych.

Wyszczególnienie

Kapitał z emisji akcji powyżej wartości nominalnej

Stan na 1 stycznia 2021 roku

237 650

Stan na 31 grudnia 2021 roku

237 650

Stan na 1 stycznia 2022 roku

237 650

Stan na 31 grudnia 2022 roku

237 650

 

 

Nota 26.3. Charakter i cel pozostałych kapitałów

Zyski zatrzymane i ograniczenia związane z kapitałem

Wyszczególnienie

Kapitał zapasowy tworzony zgodnie

z wymogami KSH

Kapitał zapasowy tworzony zgodnie ze statutem

Pozostałe

kapitały

rezerwowe

Zyski/(straty) aktuarialne

Zysk/(strata)

z lat ubiegłych

Całkowite dochody okresu

Razem

zyski zatrzymane

Stan na 1 stycznia 2021 roku 

63 717

2 284 752

589 517

(25 152)

235 600

-

3 148 434

Łączne całkowite dochody:

-

-

-

-

-

221 689

221 689

- wynik bieżącego okresu

-

-

-

-

-

209 542

209 542

- inne całkowite dochody

-

-

-

-

-

12 147

12 147

Przeznaczenie na kapitał zapasowy

-

221 967

-

-

(221 967)

-

-

Transakcje z właścicielami:

-

-

-

-

-

(274)

(274)

- zmiany w grupie

-

-

-

-

-

(274)

(274)

Stan na 31 grudnia 2021 roku

63 717

2 506 719

589 517

(25 152)

13 633

221 415

3 369 849

Stan na 1 stycznia 2022 roku

63 717

2 506 719

589 517

(13 005)

222 901

-

3 369 849

Łączne całkowite dochody:

-

-

-

-

-

289 799

289 799

- wynik bieżącego okresu

-

-

-

-

-

290 548

290 548

- inne całkowite dochody

-

-

-

-

-

(749)

(749)

Przeznaczenie na kapitał zapasowy

-

221 967

-

-

(221 967)

-

-

Transakcje z właścicielami:

-

-

-

-

(126 159)

(495)

(126 654)

- wypłata dywidendy

-

 

-

-

(126 159)

-

(126 159)

- zmiany w grupie

-

 

-

-

-

(495)

(495)

Stan na 31 grudnia 2022 roku

63 717

2 728 686

589 517

(13 005)

(125 225)

289 304

3 532 994

 

Kapitał zapasowy

Jednostka Dominująca, na podstawie § 396 Kodeksu Spółek Handlowych, zobowiązana jest utrzymywać zyski zatrzymane (tzw. kapitał zapasowy) do wysokości 1/3 kapitału zakładowego z przeznaczeniem wyłącznie na pokrycie ewentualnych strat finansowych. Jednostka musi przeznaczyć na ten cel minimalnie 8% zysku bieżącego do czasu zgromadzenia wymaganej równowartości 1/3 kapitału zakładowego. Na dzień 31 grudnia 2022 roku kapitał ten wynosił 63 717 tysięcy złotych.

Ponadto uchwałami Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy z wypracowanego zysku utworzono kapitał zapasowy powyżej wymaganej przez przepisy KSH kwoty. Na dzień 31 grudnia 2022 roku kapitał ten wynosił 2 728 686 tysięcy złotych. 

Pozostałe kapitały rezerwowe

Pozostałe kapitały rezerwowe stanowią głównie kwoty przekazane decyzją Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy w ramach podziału wyniku finansowego.

Zysk/(strata) z lat ubiegłych

Niepodzielony wynik z lat ubiegłych wynika głównie z korekt konsolidacyjnych, które nie podlegają podziałowi.

Nota 27. Rezerwy

Polityka rachunkowości

Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów po pomniejszeniu o wszelkie zwroty.

W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.

01.01.2022 - 31.12.2022

Rezerwa na koszty utylizacji i pozostałe związane z ochroną środowiska

Rezerwa na sprawy sporne, kary, grzywny

i odszkodowania

Inne rezerwy

Ogółem

Stan na początek okresu

14 610

23 189

2 595

40 394

Utworzenie

10 171

10 679

9 107

29 957

Rozwiązanie

(1 149)

(340)

(1 936)

(3 425)

Wykorzystanie

(120)

(390)

(1 638)

(2 148)

Zmiana dyskonta

(4 922)

-

-

(4 922)

Stan na koniec okresu

18 590

33 138

8 128

59 856

 

01.01.2021 - 31.12.2021

Rezerwa na koszty utylizacji i pozostałe związane z ochroną środowiska

Rezerwa na sprawy sporne, kary, grzywny

i odszkodowania

Inne rezerwy

Ogółem

Stan na początek okresu

13 047

16 932

507

30 486

Utworzenie

11 534

8 386

4 220

24 140

Rozwiązanie

(1 903)

(391)

(1 119)

(3 413)

Wykorzystanie

(326)

(1 738)

(1 013)

(3 077)

Zmiana dyskonta

(7 742)

-

-

(7 742)

Stan na koniec okresu

14 610

23 189

2 595

40 394

 

Struktura czasowa rezerw

31.12.2022

31.12.2021

część długoterminowa

20 919

14 223

część krótkoterminowa

38 937

26 171

Razem rezerwy

59 856

40 394

 

Rezerwy na koszty utylizacji i pozostałe związane z ochroną środowiska

Rezerwy te obejmują, w szczególności:

  rezerwę na zobowiązania związane z rekultywacją i monitoringiem składowisk odpadów;

  rezerwę na zobowiązania związane z wycofaniem z używania wyrobów zawierających azbest;

  rezerwę na zobowiązania związane z opróżnieniem instalacji produkcyjnych i zagospodarowaniem/utylizacją usuniętych odpadów.

Kwoty rezerw szacowane są do wysokości możliwych do powstania przyszłych zobowiązań. Ponieważ mają one dłuższy horyzont czasowy, w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej wykazane są w wartościach zdyskontowanych do wartości bieżącej.

Do kalkulacji wartości rezerwy przyjęto stopę inflacji w wysokości:

Wyszczególnienie

2023

2024

2025 i lata kolejne

Inflacja CPI

13,10%

5,90%

3,50%

oraz stopę dyskonta 6,845%. Zmiany rezerw z tytułu dyskonta odnoszone są odpowiednio w przychody lub koszty finansowe.

Dla rezerwy dotyczącej rekultywacji składowiska odpadów w Jednostce Dominującej przyjęto
15 letni okres dalszego użytkowania oraz 30 letni monitorowania zamkniętego składowiska odpadów,
za wyjątkiem komory nr 1, dla której przyjęto 3 letni okres dalszego użytkowania i 30 letni okres monitoringu po jej zamknięciu. Natomiast w odniesieniu do zamkniętego składowiska fosfogipsu w Wiślince (GA FOSFORY) przyjęto okres monitoringu do 2039 roku. Obowiązek rekultywacji i monitorowania składowisk odpadów wynika z przepisów prawa.

Dla rezerwy dotyczącej wycofania z używania wyrobów zawierających azbest w Jednostce Dominującej przyjęto proporcjonalne ponoszenie kosztów w 9 letnim okresie ich wycofywania, natomiast w GA FOSFORY przyjęto, że proces usuwania azbestu zostanie zakończony w 2027 roku. Obowiązek wycofania z używania wyrobów zawierających azbest wynika z przepisów prawa.

Dla rezerwy dotyczącej opróżnienia instalacji produkcyjnych i zagospodarowania usuniętych odpadów przyjęto 15 letni okres dalszego użytkowania instalacji. Obowiązek opróżnienia instalacji produkcyjnych i zagospodarowania usuniętych odpadów wynika z przepisów prawa.

Rezerwy na sprawy sądowe, kary, grzywny i odszkodowania

Rezerwy te szacowane są do wysokości możliwych do powstania przyszłych zobowiązań z tytułu toczących się spraw spornych z uwzględnieniem naliczonych odsetek i kosztów sądowych oraz kar umownych. Główną pozycję tych rezerw stanowią: rezerwa na karę za przekroczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza za lata 2017-2022 oraz potencjalne zobowiązania z obcego powództwa wraz z naliczonymi odsetkami. Z uwagi na to, że mają one charakter krótkoterminowy, stąd w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej wykazane są w wartościach nominalnych.

Inne rezerwy

Rezerwy te szacowane są do wysokości możliwych do powstania innych przyszłych zobowiązań, między innymi z tytułu ryzyka opodatkowania podatkiem od nieruchomości infrastruktury kolejowej, na wyburzenia, z tytułu wynagrodzeń, nagród specjalnych oraz zobowiązań z tytułu odsetek. Z uwagi na to, że mają one charakter krótkoterminowy w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej wykazane są w wartościach nominalnych.

Nota 28. Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

Polityka rachunkowości

Nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne i rentowe, odprawy pośmiertne

Zgodnie z obowiązującymi Grupę przepisami dotyczącymi wynagradzania, pracownikom przysługuje nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalno-rentowa, natomiast w przypadku śmierci pracownika osobom uposażonym, odprawa pośmiertna. Grupa tworzy rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych i rentowych, pośmiertnych oraz nagród jubileuszowych w celu przyporządkowania kosztów do okresów, których dotyczą. Grupa nie wydziela aktywów, które w przyszłości służyłyby uregulowaniu zobowiązań z tytułu odpraw emerytalnych i rentowych, odpraw pośmiertnych oraz nagród jubileuszowych.

Wartość przyszłych zobowiązań z tytułu nagród jubileuszowych, odpraw emerytalnych i rentowych oraz odpraw pośmiertnych wyliczana jest przez uprawnionego aktuariusza przy zastosowaniu metody prognozowanych uprawnień jednostkowych z uwzględnieniem prognozowanego wzrostu wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru przyszłych świadczeń, założonej stopy dyskonta, założonym prawdopodobieństwie osiągnięcia odpowiedniego stażu pracy (prawdopodobieństwo osiągnięcia uprawnień do nagrody jubileuszowej), prawdopodobieństwie dożycia przez pracownika wieku emerytalnego (prawdopodobieństwo osiągnięcia uprawnień do jednorazowej odprawy emerytalnej), prawdopodobieństwie inwalidztwa pracownika przed osiągnięciem wieku emerytalnego (prawdopodobieństwo osiągnięcia uprawnień do jednorazowej odprawy rentowej), pod warunkiem pozostania w stosunku pracy z obecnym pracodawcą oraz w odniesieniu do odpraw pośmiertnych umieralność i prawdopodobieństwo dożycia.

Wysokość rezerwy aktualizowana jest co najmniej na koniec danego roku obrotowego. Korekta zwiększająca lub zmniejszająca wysokość rezerwy odnoszona jest w koszty działalności operacyjnej, za wyjątkiem zmiany zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych wynikające z odsetek ujmowanych i prezentowanych w działalności finansowej oraz zysków/(strat) aktuarialnych dotyczących programów określonych świadczeń po okresie zatrudnienia, które ujmowane są w innych całkowitych dochodach.

Wykorzystanie tego typu rezerwy powoduje zmniejszenie rezerwy. Rozwiązanie powyższej rezerwy koryguje (zmniejsza) odpowiednio koszty operacyjne, koszty finansowe lub inne całkowite dochody.

Świadczenie związane z ustaniem stosunku pracy

W przypadku rozwiązania stosunku pracy, pracownikom przysługują świadczenia przewidziane przez obowiązujące w Polsce przepisy prawa pracy, między innymi ekwiwalent z tytułu niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego oraz odszkodowania z tytułu zobowiązania do powstrzymania się od prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy.

Rezerwy/rozliczenia międzyokresowe kosztów/zobowiązania na pozostałe świadczenia związane z ustaniem stosunku pracy tworzone są w momencie ustania stosunku pracy. Ich aktualizacja następuje najpóźniej na koniec roku obrotowego.

Nagroda roczna, wynagrodzenie zmienne

Pracownikom niektórych spółek z Grupy przysługuje prawo do nagrody rocznej. Jej wysokość, zgodnie z przyjętymi regulacjami, uzależniona jest od uzyskanych w danym roku wyników finansowych.

Osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych oraz tzw. kontraktów menadżerskich przysługuje prawo do wynagrodzenia uzależnionego od stopnia realizacji wyznaczonych celów (wynagrodzenie zmienne).

Rezerwa na nagrodę roczną oraz wynagrodzenie zmienne tworzona jest w ciężar kosztów operacyjnych.

Pozostałe świadczenia pracownicze

Koszty pozostałych świadczeń pracowniczych są ujmowane w kosztach roku obrotowego, w którym zostały zatwierdzone do wypłaty, chyba że możliwe jest wiarygodne określenie kwoty świadczenia.

Programy akcji pracowniczych

Grupa nie wdrożyła i nie prowadzi programu akcji pracowniczych.

Świadczenia emerytalne oraz inne świadczenia po okresie zatrudnienia

01.01.2022 - 31.12.2022

Nagrody jubileuszowe

Odprawy emerytalno - rentowe

Pozostałe świadczenia pracownicze

Ogółem

Wartość bieżąca zobowiązań stan na początek okresu

121 422

57 110

8 149

186 681

Koszty odsetek

4 218

1 724

295

6 237

Koszty bieżącego zatrudnienia

8 201

2 722

499

11 422

Wypłacone świadczenia

(13 682)

(3 603)

(261)

(17 546)

Zyski/straty aktuarialne

9 728

3 864

(2 962)

10 630

Wartość zobowiązań na koniec okresu, z tego:

129 887

61 817

5 720

197 424

Wartość bilansowa zobowiązań długoterminowych

118 370

53 800

5 264

177 434

Wartość bilansowa zobowiązań krótkoterminowych

11 517

8 017

456

19 990

 

01.01.2021 - 31.12.2021

Nagrody jubileuszowe

Odprawy emerytalno - rentowe

Pozostałe świadczenia pracownicze

Ogółem

Wartość bieżąca zobowiązań stan na początek okresu

139 506

68 506

10 281

218 293

Koszty odsetek

1 594

699

126

2 419

Koszty bieżącego zatrudnienia

9 829

3 589

645

14 063

Wypłacone świadczenia

(11 241)

(3 162)

(333)

(14 736)

Zyski/straty aktuarialne

(18 266)

(12 522)

(2 570)

(33 358)

Wartość zobowiązań na koniec okresu, z tego:

121 422

57 110

8 149

186 681

Wartość bilansowa zobowiązań długoterminowych

108 032

45 317

7 621

160 970

Wartość bilansowa zobowiązań krótkoterminowych

13 390

11 793

528

25 711

Łączna kwota kosztów ujętych w 2022 roku z tytułu przyszłych świadczeń pracowniczych

 

 

 

 

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

 

 

 

Koszty bieżącego zatrudnienia

11 422

14 063

Koszty odsetek

6 237

2 419

Zyski/straty aktuarialne, w tym:

10 630

(14 736)

- ujęte w innych całkowitych dochodach

(902)

15 092

Razem koszty ujęte w całkowitych dochodach

28 289

1 746

Główne założenia aktuarialne

 

Wyszczególnienie

2023

2024

2025

2026

i następne

Stopa dyskontowa (%)

6,84%

6,84%

6,84%

6,84%

Przewidywana stopa wzrostu podstawy nagrody jubileuszowej (%)

0-11,9%

6,5-11,9%

5,9-7,6%

3,5-6,5%

Przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń (%)

11,9%

7,6%

5,9%

3,5%

 

 

 

 

 

Współczynniki rotacji pracowników na bazie danych Jednostki Dominującej:

dla pracowników zatrudnionych na umowach na czas nieokreślony przyjęto na poziomie 0,5% (dla średniego wieku 46), a dla pracowników zatrudnionych na umowach czasowych na poziomie 3,0% (dla średniego wieku 36). W obu grupach wskaźnik mobilności pracowników wraz z wiekiem maleje do zera.

 

Współczynniki rotacji pracowników w pozostałych spółkach:

dla pracowników zatrudnionych na umowach na czas nieokreślony przyjęto na poziomie od 2,5% do 12,4% (dla średniego wieku od 45 do 47), a dla pracowników zatrudnionych na umowach czasowych na poziomie od 1,3% do 18,9% (dla średniego wieku od 33 do 46). W obu grupach wskaźnik mobilności pracowników wraz z wiekiem maleje do zera.

Analiza wrażliwości

Stopa dyskontowa

Stopa wzrostu wynagrodzeń

Współczynnik rotacji zatrudnienia

Nagrody jubileuszowe

Odprawy emerytalno - rentowe

Pozostałe świadczenia pracownicze

Ogółem

bazowa

bazowa

bazowa

129 887

61 817

5 720

197 424

bazowa +0,5 p.p.

bazowa

bazowa

125 245

59 227

5 494

189 966

bazowa -0,5 p.p.

bazowa

bazowa

134 864

64 615

5 968

205 447

bazowa

bazowa +1 p.p.

bazowa

140 133

67 613

6 088

213 834

bazowa

bazowa -1 p.p.

bazowa

120 831

56 789

5 397

183 017

bazowa

bazowa

bazowa +0,5 p.p.

126 759

60 820

5 613

193 192

bazowa

bazowa

bazowa -0,5 p.p.

133 181

62 865

5 834

201 880

Do aktualizacji rezerwy przyjęto parametry na podstawie dostępnych prognoz inflacji, analizy wzrostu wskaźników najniższego wynagrodzenia oraz przewidywanej rentowności wysoce płynnych papierów wartościowych. Poziom rezerwy, przy zakładanym poziomie zatrudnienia, zależny jest głównie od stopy dyskonta, stopy wzrostu wynagrodzeń oraz współczynników rotacji.

Przypisanie kwot do zobowiązań długo- i krótkoterminowych wynika z terminów nabywania uprawnień przez pracowników uprawnień.

Grupa tworzy rezerwę na wartość bieżącą zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych i rentowych, nagród jubileuszowych oraz odpraw pośmiertnych na podstawie wyceny dokonanej przez profesjonalną firmę aktuarialną.

Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy oraz pozostałe

Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy dotyczą głównie ekwiwalentu z tytułu niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego oraz odpraw pieniężnych wynikających z indywidualnych umów o pracę.

Na dzień 31 grudnia 2022 roku zobowiązania z tytułu ekwiwalentów za niewykorzystany urlop wypoczynkowy wynosiły 12 600 tysięcy złotych (na 31 grudnia 2021 roku odpowiednio 12 345 tysięcy złotych). Zobowiązania z tytułu niewykorzystanych urlopów wypoczynkowych w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej prezentowane są w zobowiązaniach jako rozliczenia międzyokresowe kosztów.

Odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Ustawa z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) z późniejszymi zmianami stanowi, że ZFŚS tworzą pracodawcy zatrudniający powyżej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Celem ZFŚS jest subsydiowanie działalności o charakterze socjalnym Grupy.

GA PUŁAWY tworzy ZFŚS i dokonuje okresowych odpisów w wysokości uzgodnionej ze związkami zawodowymi w Umowie społecznej. Coroczny odpis na ZFŚS stanowi dwukrotność odpisów wynikających z ustawy o ZFŚS. W pozostałych spółkach Grupy odpisu dokonuje się w wysokościach wynikających z przepisów ustawy.

Spółki REMZAP, PROZAP, GA CHORZÓW dokonują dodatkowo odpisów na ZFŚS z tytułu objęcia opieką socjalną emerytów i rencistów.

Zgodnie z obowiązującymi Grupę przepisami możliwe jest przeznaczenie części zysku na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). W związku z tym, że na koniec okresu sprawozdawczego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie kwoty zobowiązania Grupa ujmuje koszty świadczeń pracowniczych dotyczących odpisów na ZFŚS z zysku netto w kosztach roku obrotowego, w którym podjęta została uchwała o przeznaczeniu części zysku netto na ZFŚS.

ZFŚS nie posiada wyodrębnionych/wniesionych aktywów trwałych. Aktywa wykorzystywane w działalności socjalnej stanowią aktywa Grupy.

Z uwagi na charakter ZFŚS, w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej aktywa i zobowiązania ZFŚS zostały skompensowane z zobowiązaniami Grupy wobec ZFŚS.

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Pożyczki udzielone i pozostałe należności ZFŚŚ

1 990

1 599

Środki pieniężne

7 801

7 946

Zobowiązania dotyczące ZFŚS

(892)

(215)

Zobowiązania z tytułu ZFŚS

(8 601)

(9 185)

Saldo po skompensowaniu

298

145

 

Odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych odniesiony w ciężar wyniku finansowego

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Odpisy na ZFŚS ujęty w wyniku finansowym

16 370

15 502

 

Nota 29. Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

Polityka rachunkowości

W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne ujmowane są według wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.

Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane przy rozliczeniu zobowiązania.

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Pożyczki otrzymane

49 875

34 079

Razem długoterminowe zobowiązania

z tytułu kredytów i pożyczek

49 875

34 079

 

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Kredyty bankowe, CPR

77 469

72 062

Pożyczki otrzymane

20 900

2

Razem krótkoterminowe zobowiązania

z tytułu kredytów i pożyczek

98 369

72 062

 

Podmiot finansujący na dzień 31.12.2022

Waluta

Wielkość limitu

w walucie

w tys. zł

z tego część krótkoterminowa

Warunki oprocentowania

Termin spłaty

Zabezpieczenia

Bank Pekao S.A.

PLN

4 000

 

-

-

0% w przypadku spłaty kredytu w dniu zadłużenia

30.11.2023r.

- pełnomocnictwo do dysponowania rachunkami bankowymi w banku,

- weksel in blanco,

Bank PKO BP S.A. *

PLN

2 700

 

-

-

WIBOR 1M

+marża

31.03.2023r.

- pełnomocnictwo do rachunków w banku

Grupa Azoty S.A.

Umowa o finansowanie wewnątrzgrupowe **

PLN

1 000 000

 

-

-

WIBOR 1M

+marża

29.06.2028r.

NFOŚiGW

PLN

52 500

 

49 886

11

stopa bazowa KE +marża

30.09.2030r.

- weksel in blanco

 

 

BNP Paribas BP S.A.*

PLN

241 000

 

-

-

wg tabeli opłat i prowizji; WIBOR 1M/ EURIBOR 1M/ LUBOR 1M

29.12.2023r.

- pełnomocnictwo do rachunków w banku

WFOŚiGW

PLN

8 000

 

 

 

WIBOR 3M

31.01.2029r.

- hipoteka na nieruchomościach,

- cesja praw z polisy ubezpieczeniowej

Bank PKO BP S.A., cash pooling

PLN

145 700

 

98 358

98 358

WIBOR 1M

+ marża

31.03.2022r.

- pełnomocnictwo do rachunków w banku

Razem kredyty i pożyczki

1 453 900

 

148 244

98 369

* w ramach limitu gwarancje, akredytywy w kwocie 5 214 tysięcy złotych

 

 

 

 

 

 

** w ramach limitu podpisania umowa pożyczki w kwocie 650 milionów złotych z terminem spłaty 29 czerwca 2025 roku

 

 

 

Podmiot finansujący na dzień 31.12.2021

Waluta

Wielkość limitu

w walucie

w tys. zł

z tego część krótkoterminowa

Warunki oprocentowania

Termin spłaty

Zabezpieczenia

Bank Pekao S.A.

PLN

4 000

 

-

-

0% w przypadku spłaty kredytu w dniu zadłużenia

30.11.2022r.

- pełnomocnictwo do dysponowania rachunkami bankowymi w banku,

- oświadczenie o poddaniu się egzekucji,

Bank PKO BP S.A.

PLN

50 000

 

-

-

WIBOR 1M

+marża

30.09.2022r.

- oświadczenie o poddaniu się egzekucji

z tytułu poręczenia

- pełnomocnictwo do rachunków w banku

Bank PKO BP S.A. *

PLN

70 000

 

-

-

WIBOR 1M

+marża

30.09.2022r.

- oświadczenie o poddaniu się egzekucji z tytułu poręczenia

- pełnomocnictwo do rachunków w banku

Grupa Azoty S.A.

Umowa o finansowanie wewnątrzgrupowe **

PLN

1 000 000

 

-

-

WIBOR 1M

+marża

29.06.2028r.

NFOŚiGW

PLN

52 500

 

34 081

2

WIBOR 3M

+marża

30.09.2030r.

- weksel in blanco

- oświadczenie o poddaniu się egzekucji

 

BNP Paribas BP S.A.***

PLN

240 000

 

-

-

wg tabeli opłat i prowizji

29.12.2023r.

BNP Paribas BP S.A.***

PLN

1 000

 

-

-

0,15% min 200 zł za każdy rozpoczęty miesiąc

31.01.2024r.

Bank PKO BP S.A., cash pooling

PLN

273 000

 

72 062

72 062

WIBOR 1M

+ marża

31.03.2022r.

- pełnomocnictwo do rachunków w banku

Razem kredyty i pożyczki

1 690 500

 

106 143

72 064

* w ramach limitu gwarancje, akredytywy w kwocie 851 tysięcy złotych

 

 

 

 

 

** w ramach limitu podpisania umowa pożyczki w kwocie 650 milionów złotych z terminem spłaty 29 czerwca 2025 roku

 

 

*** linia kredytowa na gwarancje i akredytywy w kwocie 897 tysięcy złotych

 

 

 

 

 

 

W 2022 roku Grupa posiadała przyznane linie kredytowe, z których korzystała w celu terminowego regulowania swoich zobowiązań. W okresie sprawozdawczym Grupa korzystała również z finansowania wewnątrzgrupowego w ramach cash poolingu.

W 2022 roku GA PUŁAWY korzystała z kredytu – limit debetowy o charakterze intra-day, tj. możliwości zadłużenia się w ciągu dnia do wysokości przyznanego limitu i jego spłaty na koniec dnia.

W roku 2022 GA PUŁAWY otrzymała kolejną transzę pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na projekt modernizacyjny.

W okresach objętych niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym nie miały miejsca przypadki naruszenia postanowień umów kredytowych.

W dniu 30 września 2022 roku został podpisany z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Aneks nr 3 do Umowy z dnia 12 września 2018 roku o dofinansowanie w formie pożyczki przedsięwzięcia pn. „Modernizacja kotła parowego OP-215 nr 2 w celu redukcji emisji NOx”. Aneks wprowadza zmiany oprocentowania z preferencyjnego na rynkowe, zmianę terminu zakończenia inwestycji, zmiany terminów wypłat i spłat pożyczki. Aneks został zawarty w związku z brakiem możliwości dotrzymania terminu zakończenia inwestycji, w odniesieniu do warunków otrzymanej pomocy publicznej.

Nota 30. Zobowiązania z tytułu leasingu

W dacie rozpoczęcia leasingu, zobowiązania z tytułu leasingu wycenia się w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe obejmują opłaty stałe pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe, zmienne opłaty, które zależą od indeksu lub stawki oraz kwoty, których zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej. Opłaty leasingowe obejmują również cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć jej wykonanie przez Grupę oraz płatności kar pieniężnych za wypowiedzenie umowy leasingu, jeżeli w warunkach umowy przewidziano możliwość wypowiedzenia leasingu przez Grupę.

Zmienne opłaty leasingowe, które nie zależą od indeksu lub stawki, są ujmowane jako koszty w okresie, w którym następuje zdarzenie lub warunek powodujący płatność.

Przy obliczaniu wartości bieżącej opłat leasingowych Grupa stosuje stopę procentową leasingu, wynikającą indywidualnie dla każdej umowy, a w przypadku jej braku, krańcową stopę procentową.

Po dacie rozpoczęcia leasingu kwotę zobowiązań z tytułu leasingu zwiększają naliczone odsetki oraz zmniejszają dokonane płatności leasingowe. Ponadto wartość bilansowa zobowiązań z tytułu leasingu podlega ponownej wycenie w przypadku zmiany okresu leasingu, zmiany zasadniczo stałych opłat leasingowych lub zmiany osądu odnośnie zakupu aktywów bazowych.

Przyszłe minimalne opłaty leasingowe oraz wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych netto

Wyszczególnienie

 

31.12.2022

31.12.2021

Wartość nominalna minimalnych opłat leasingowych:

w okresie 1 roku

 

35 779

34 102

w okresie od 1 do 5 lat

 

73 683

82 272

powyżej 5 lat

 

280 088

275 729

Razem zobowiązania z tytułu leasingu finansowego - minimalne opłaty leasingowe ogółem

389 550

392 103

Koszty finansowe z tytułu leasingu finansowego

209 228

206 877

Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych wg terminów wymagalności:

w okresie 1 roku

 

29 646

28 733

w okresie od 1 do 5 lat

 

53 996

63 629

powyżej 5 lat

 

96 680

92 864

Razem wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych

180 322

185 226

Zobowiązania z tytułu leasingu rozliczane są liniowo w całym okresie trwania umowy, za wyjątkiem opłat z tytułu wieczystego użytkowania gruntu, które regulowane są raz w roku, na koniec marca.

Nota 31. Pozostałe zobowiązania finansowe

Polityka rachunkowości

Pozostałe zobowiązania finansowe stanowią zobowiązania z tytułu faktoringu oraz oczekiwane straty kredytowe dotyczące udzielonych przez GA PUŁAWY poręczeń i gwarancji.

Zobowiązania faktoringowe wycenia się według zamortyzowanego kosztu, tj. zdyskontowane przy użyciu efektywnej stopy procentowej. W przypadku zobowiązań krótkoterminowych o terminie płatności do 365 dni przyjmuje się, że wycena ta odpowiada kwocie wymagającej zapłaty.

Oczekiwane straty kredytowe dotyczące udzielonych poręczeń i gwarancji szacowane są z uwagi na ryzyko niewypłacalności podmiotu, za którego udzielone zostały poręczenia czy gwarancje.
W szacowaniu oczekiwanych strat kredytowych uwzględniana jest ocena wiarygodności kontrahenta przyznana przez agencję ratingową.

Wyszczególnienie

 

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania z tytułu faktoringu

221 777

524 137

Oczekiwane straty kredytowe z tytułu udzielonych

poręczeń i gwarancji

1 438

1 761

Razem krótkoterminowe pozostałe zobowiązania finansowe

223 215

525 898

Wykazane oczekiwane straty kredytowe dotyczą udzielonych poręczeń i gwarancji Grupie Azoty S.A.

Nota 32. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

Polityka rachunkowości

Zobowiązania stanowią obecny, wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek, którego wypełnienie, według oczekiwań, spowoduje wypływ środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne.

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług obejmują:

  zobowiązania przypadające do zapłaty za dobra lub usługi, które zostały dostarczone lub wykonane oraz zafakturowane lub formalnie uzgodnione z dostawcą;

    rozliczenia międzyokresowe bierne, czyli zobowiązania przypadające do zapłaty za usługi, które zostały wykonane, ale nie zostały opłacone, zafakturowane lub formalnie uzgodnione z dostawcą, przy czym kwota lub termin zapłaty są mniej niepewne niż w przypadku rezerw;

  zobowiązania przypadające do zapłaty za materiały i towary, które jeszcze nie zostały dostarczone, ale zgodnie z warunkami współpracy, znaczące ryzyka i korzyści związane z ich własnością przeszły już na Grupę.

Pozostałe zobowiązania obejmują:

a/ zobowiązania spełniające definicję zobowiązań finansowych, w tym:

    zobowiązania z tytułu wynagrodzeń osobowych;

    zobowiązania z tytułu dywidend;

    zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, jeżeli ich rozliczenie nastąpi w formie pieniężnej;

    zobowiązania z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych itp.;

    bierne rozliczenia międzyokresowe, czyli zobowiązania przypadające do zapłaty za usługi, które zostały wykonane, ale nie zostały opłacone, zafakturowane lub formalnie uzgodnione z dostawcą, przy czym kwota lub termin zapłaty są mniej niepewne niż w przypadku rezerw, inne niż zaklasyfikowane do zobowiązań z tytułu dostaw i usług;

b/ zobowiązania niespełniające definicji zobowiązań finansowych, w tym:

  zobowiązania z tytułu podatków (inne niż zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego, które są prezentowane w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej odrębnie), opłat, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych tytułów publicznoprawnych;

  bierne rozliczenia międzyokresowe inne niż zaklasyfikowane do zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz innych zobowiązań finansowych, w tym oszacowane opłaty za gospodarcze korzystanie ze środowiska naturalnego, dla których moment płatności przypada w okresach późniejszych niż koniec okresu sprawozdawczego i na które nie otrzymano jeszcze decyzji potwierdzającej powstanie zobowiązania;

    zobowiązania wobec pracowników, jeżeli ich uregulowanie nastąpi w innej formie niż poprzez wypłatę środków pieniężnych;

   fundusze specjalne, w tym zobowiązanie z tytułu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) po pomniejszeniu o środki pieniężne, należności z tytułu pożyczek udzielonych ze środków ZFŚS;

   rozliczenia międzyokresowe przychodów, z wyjątkiem dotacji rządowych prezentowanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej odrębnie.

Zobowiązania finansowe inne niż zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, na koniec okresu sprawozdawczego wycenia się według zamortyzowanego kosztu, tj. zdyskontowane przy użyciu efektywnej stopy procentowej. W przypadku zobowiązań krótkoterminowych o terminie płatności do 365 dni przyjmuje się, że wycena ta odpowiada kwocie wymagającej zapłaty.

Zobowiązania niezaliczone do zobowiązań finansowych wycenia się w kwocie wymagającej zapłaty.

 

Długoterminowe zobowiązania

z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

6

-

Zobowiązania z tytułu nabycia rzeczowych aktywów

trwałych oraz wartości niematerialnych

167

152

Inne zobowiązania finansowe

9 541

11 306

Razem zobowiązania finansowe

9 714

11 458

Rozliczenia międzyokresowe przychodów

363

723

Razem zobowiązania niefinansowe

363

723

Razem długoterminowe zobowiązania

z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

10 077

12 181

 

Na dzień 31 grudnia 2022 roku długoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe stanowi głównie kaucja, wpłacona jako zabezpieczenie roszczeń Grupy z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania kontraktu skorygowana o dyskonto.

 

Krótkoterminowe zobowiązania

z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

1 160 131

1 209 632

Zobowiązania z tytułu nabycia rzeczowych aktywów

trwałych oraz wartości niematerialnych

87 556

125 099

Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń

22 379

19 894

Inne zobowiązania finansowe

3 300

9 313

Rozliczenia międzyokresowe kosztów (bierne)

62 330

49 787

Razem zobowiązania finansowe

1 335 696

1 413 725

Zobowiązania z tytułu podatków (innych niż CIT)

i ubezpieczeń społecznych

34 710

31 426

Inne zobowiązania niefinansowe

6 620

5 092

Rozliczenia międzyokresowe przychodów

849

928

Wynagrodzenia za niewykorzystane urlopy pracownicze

12 600

12 345

Rozliczenia międzyokresowe kosztów (bierne)

1 013 661

835 107

Razem zobowiązania niefinansowe

1 068 440

884 898

Razem krótkoterminowe zobowiązania z tytułu

dostaw i usług oraz pozostałe

2 404 136

2 298 623

Razem zobowiązania z tytułu dostaw i usług

oraz pozostałe

2 414 213

2 310 804

 

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych wynika głównie ze wzrostu poziomu biernych rozliczeń międzyokresowych, w szczególności dotyczących praw do emisji CO 2 o 184 777 tysiące złotych oraz spadku zobowiązań z tytułu dostaw i usług i zobowiązań z tytułu nabycia niefinansowych aktywów trwałych.

Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług są nieoprocentowane i zazwyczaj rozliczane w ciągu 1 miesiąca.

Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi przedstawione są w nocie 47.

Nota 33. Zobowiązania z tytułu umów

Polityka rachunkowości

Zobowiązania z tytułu umów obejmują zobowiązania do wykonania świadczenia w postaci prawa materialnego po spełnieniu określonego warunku, wynagrodzenia za działania marketingowe, otrzymane zaliczki na dostawy wyrobów gotowych, towarów i wykonanie usług oraz zafakturowane,
ale jeszcze nie w pełni wykonane usługi, w szczególności:

  bonifikaty za działania reklamowe i promocyjne klienta;

  stałe bonifikaty na jednostkę produktu, niezależnie od rodzaju produktu;

  prawo kontrahenta do zakupu produktów/towarów w przyszłości po obniżonych cenach, po spełnieniu określonego warunku;

● zobowiązanie Grupy do wykonania usług transportu lub transportu i ubezpieczenia świadczonych po przekazaniu kontroli nad produktem/towarem, uwzględnionych w cenie sprzedaży (warunki dostawy według INCOTERMS: CIF, CIP, CFR, CPT).

szacunki dotyczące umów budowlanych – szacunki przychodów, wynikające ze stopnia zaawansowania realizacji umów, poniesionych kosztów oraz oczekiwanego wyniku.

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń za działania marketingowe

17 442

15 096

Razem zobowiązania finansowe

17 442

15 096

Zaliczki otrzymane na dostawy

27 801

44 112

Zobowiązania z tytułu kontraktów budowlanych

1 697

1 027

Rozliczenia międzyokresowe przychodów

1 037

612

Pozostałe

1 009

408

Razem zobowiązania niefinansowe

31 544

46 159

Razem krótkoterminowe zobowiązania z tytułu umów

48 986

61 255

 

Nota 34. Dotacje

Polityka rachunkowości

Dotacje ujmowane są w momencie zaistnienia uzasadnionej pewności, że dotacja zostanie uzyskana oraz, że spełnione zostaną wszystkie związane z nią warunki.

Jeżeli dotacja dotyczy składnika aktywów, wówczas jej wartość godziwa ujmowana jest jako przychody przyszłych okresów, a następnie stopniowo odpisywana w pozostałe przychody operacyjne, przez szacowany okres użytkowania związanego z nią składnika aktywów, równolegle do odpisów amortyzacyjnych.

Jeżeli dotacja dotyczy pozycji kosztowej, wówczas jest ona ujmowana współmiernie do kosztów, które dotacja ta ma kompensować. Jeżeli dotacja jest formą rekompensaty za już poniesione koszty lub straty, lub została przyznana celem udzielenia jej natychmiastowego finansowego wsparcia, bez towarzyszących przyszłych kosztów, ujmuje się ją w okresie, w którym stała się należna.

Rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne otrzymane w formie dotacji ujmowane są w wartości godziwej.

Cel dotacji

Stan dotacji

na 01.01.2022

Zwiększenia

w okresie

Odpisanie dotacji

w pozostałe przychody operacyjne w okresie

Zwroty dotacji

w okresie

Inne zmniejszenia dotacji w okresie

Stan dotacji

na 31.12.2022

Dotacje do aktywów trwałych

100 107

101

(6 569)

-

-

93 639

Budowa instalacji

12 979

-

(1 055)

-

-

11 924

Nabycie/wytworzenie aktywów trwałych

87 128

101

(5 514)

-

-

81 715

Pozostałe

-

900 482

-

-

(900 482)

-

Razem

100 107

900 583

(6 569)

-

(900 482)

93 639

 

Cel dotacji

Stan dotacji

na 01.01.2021

Zwiększenia

w okresie

Odpisanie dotacji

w pozostałe przychody operacyjne w okresie

Zwroty dotacji

w okresie

Inne zmniejszenia dotacji w okresie

Stan dotacji

na 31.12.2021

Dotacje do aktywów trwałych

101 685

4 798

(6 376)

-

-

100 107

Budowa instalacji

13 884

-

(905)

-

-

12 979

Nabycie/wytworzenie aktywów trwałych

87 801

4 798

(5 471)

-

-

87 128

Pozostałe

-

654 877

-

-

(654 877)

-

Razem

101 685

659 675

(6 376)

-

(654 877)

100 107

 

Struktura czasowa dotacji

31.12.2022

31.12.2021

część długoterminowa

87 650

93 746

część krótkoterminowa

5 989

6 361

Razem dotacje

93 639

100 107

 

Wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia 2022 roku dotacje stanowią dotacje pieniężne otrzymane na nabycie aktywów trwałych, głównie rzeczowych. Środki pozyskane w 2022 roku na nabycie rzeczowych aktywów trwałych pochodzą z Funduszy Pomocowych UE.

Grupa zobowiązana jest do zachowania trwałości sfinansowanych projektów najczęściej przez okres 5 lat. Za niedotrzymanie warunków trwałości projektów we wskazanym okresie Grupa zobowiązana jest do zwrotu otrzymanych środków wraz z należnymi odsetkami. Z uwagi na to, iż Grupa dokłada szczególnej staranności w dotrzymaniu warunków podpisanych umów, w jej ocenie ryzyko zwrotu otrzymanych środków jest niewielkie, a potencjalne ryzyko z tego tytułu wykazane są w nocie 41.

W kwietniu 2022 roku, Grupie zostały przyznane nieodpłatnie prawa do emisji CO 2 na rok 2022. Wartość otrzymanych nieodpłatnie praw, według ich wartości godziwej z dnia przyznania, wynosiła 900 492 tysiące złotych.

Nota 35. Instrumenty finansowe

Polityka rachunkowości

Instrumentem finansowym jest każdy kontrakt, który skutkuje powstaniem składnika aktywów finansowych u jednej ze stron i zobowiązania finansowego lub instrumentu kapitałowego u drugiej
ze stron.

Aktywa finansowe klasyfikuje się do następujących kategorii:

  aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy;

  aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody;

  aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie.

Klasyfikacja aktywów finansowych do poszczególnych kategorii dokonywana jest na podstawie modelu biznesowego w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystyki przepływów pieniężnych dla danego składnika aktywów finansowych (test SPPI).

Wartość godziwa aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej, stanowiących przedmiot obrotu na aktywnych rynkach finansowych jest ustalana w odniesieniu do ofert zakupu notowanych na giełdzie w chwili zamknięcia sesji na dzień sprawozdawczy.

Jeżeli nie ma aktywnego rynku na dane aktywa finansowe, wartość godziwą ustala się przy pomocy technik wyceny, obejmujących:

  wykorzystanie niedawno zawartych transakcji (np. z procesu ofertowego), przeprowadzonych na warunkach rynkowych;

  odniesienie do innych instrumentów, które są zasadniczo takie same;

  analizę przepływów pieniężnych zdyskontowanych bieżącą rynkową stopą procentową właściwą dla podobnych instrumentów;

  modele wyceny opcji, kontraktów forward, praw poboru i innych instrumentów;

  w odniesieniu do instrumentów kapitałowych w sposób uproszczony – udział w kapitale własnym jednostki.

Grupa dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych (ECL) związanych z instrumentami dłużnymi wycenianymi według zamortyzowanego kosztu i wartości godziwej przez inne całkowite dochody, niezależnie od tego czy wystąpiły przesłanki utraty wartości.

W przypadku należności z tytułu dostaw i usług Grupa stosuje uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia. Grupa wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości, tj. oczekuje się, że dane w zakresie historycznej spłacalności mogą odzwierciedlać ryzyko kredytowe, jakie ponoszone będzie w okresach przyszłych.

W przypadku pozostałych aktywów finansowych, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym. Jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, odpis na oczekiwane straty kredytowe wycenia się w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.

W odniesieniu do pozostałych aktywów finansowych ryzyko niewypłacalności kontrahentów, w tym instytucji finansowych, wyznaczane jest w oparciu o ocenę wiarygodności przyznaną przez agencje ratingowe. Oczekiwana strata kredytowa, zgodnie z MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, kalkulowana jest z uwzględnieniem potencjalnych odzysków z tytułu wniesionych zabezpieczeń oraz wartości pieniądza w czasie.

Przesłanką, która brana jest pod uwagę przy analizie znaczącego wzrostu ryzyka kredytowego związanego z danym aktywem finansowym jest fakt, że prawdopodobieństwo niewypłacalności kontrahenta na dzień sprawozdawczy jest co najmniej 100% większe od prawdopodobieństwa niewypłacalności na datę jego początkowego ujęcia. W analizie znaczącego wzrostu ryzyka kredytowego uwzględniane są również inne informacje mogące mieć wpływ na ocenę ryzyka kredytowego.

W przypadku, gdy opóźnienie w spłacie przekroczy 30 dni, przyjęto, że od dnia początkowego ujęcia ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło. Jednocześnie przyjęto, że niewykonanie zobowiązania przez dłużnika (default) następuje w przypadku, gdy opóźnienie w spłacie przekroczy 90 dni.

Zamortyzowany koszt instrumentu finansowego jest kwotą, w jakiej jest on wyceniany w momencie początkowego ujęcia, pomniejszoną o spłaty kapitału oraz powiększoną lub pomniejszoną o ustaloną z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej skumulowaną amortyzację wszelkich różnic między wartością początkową a wartością w terminie wymagalności oraz skorygowaną o wszelkie odpisy na oczekiwane straty kredytowe.

Efektywna stopa procentowa jest to stopa procentowa, która dyskontuje oszacowane przyszłe pieniężne wpływy lub płatności dokonywane w oczekiwanym okresie do wygaśnięcia instrumentu finansowego, a  w  uzasadnionych przypadkach w okresie krótszym, do bilansowej wartości brutto danego instrumentu.

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Do kategorii tej zalicza się inne niż aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie lub wartości godziwej przez inne całkowite dochody, w szczególności papiery wartościowe notowane na aktywnym rynku, nabyte w celu sprzedaży w krótkim terminie oraz instrumenty pochodne.

W momencie początkowego ujęcia w księgach rachunkowych, dokonuje się nieodwołalnej kwalifikacji określonych inwestycji w instrumenty kapitałowe, które w przeciwnym razie byłyby wyceniane w wartości godziwej przez wynik, aby przedstawić późniejsze zmiany ich wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody. Zasady te można stosować w odniesieniu do instrumentu kapitałowego, który nie jest przeznaczony do obrotu ani nie jest warunkową zapłatą ujętą przez jednostkę przejmującą w ramach połączenia przedsięwzięć, do którego ma zastosowanie MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”.

Aktywa finansowe (dłużne i kapitałowe) wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

Do kategorii tej zalicza się aktywa, które są utrzymywane zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych oraz warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i  odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty (składnik aktywów pozytywnie przeszedł test SPPI).

W momencie początkowego ujęcia w księgach rachunkowych, aktywa kapitałowe można wyznaczyć jako wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, przy czym wyznaczenie takie jest nieodwracalne i może mieć miejsce jedynie dla pojedynczego składnika aktywów, i nie jest dostępne dla instrumentów kapitałowych przeznaczonych do obrotu. Po początkowym ujęciu, instrumenty finansowe zakwalifikowane do kategorii aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej wyceniane są według wartości godziwej na każdy dzień sprawozdawczy.

W momencie początkowego ujęcia dokonywany jest nieodwołalny wybór dotyczący ujmowania w innych całkowitych dochodach późniejszych zmian wartości godziwej inwestycji w instrument kapitałowy, który nie jest przeznaczony do obrotu ani nie jest warunkową zapłatą ujętą w ramach połączenia jednostek, do którego ma zastosowanie MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”. Wybór taki dokonywany jest oddzielnie dla każdego instrumentu kapitałowego. Skumulowane zyski lub straty uprzednio ujęte w innych całkowitych dochodach nie podlegają przeklasyfikowaniu do wyniku finansowego.

Do kategorii tej zalicza się udziały i akcje długoterminowe.

Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Do kategorii tej zaliczaneaktywa, które są utrzymywane zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, a warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek
od kwoty głównej pozostałej do spłaty.

Do aktywów wycenianych w zamortyzowanym koszcie zalicza się należności finansowe, w tym należności z tytułu dostaw i usług, udzielone pożyczki oraz lokaty i depozyty bankowe.

Zobowiązania finansowe dzielone są na:

  zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy;

  zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie.

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Do zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy należą przede wszystkim instrumenty pochodne (Grupa nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń) o ujemnej wartości godziwej. Wyceny instrumentów pochodnych w wartości godziwej dokonuje się na koniec każdego okresu sprawozdawczego w oparciu o wyceny przeprowadzone przez banki lub inne instytucje finansowe realizujące transakcje. Wszelkie zyski lub straty z tytułu wyceny instrumentów pochodnych odnoszone są w przychody lub koszty działalności, której dotyczą, w szczególności instrumenty pochodne zabezpieczające przed ryzykiem walutowym w przychody lub koszty finansowe. Wartość godziwą instrumentów dłużnych stanowią przyszłe przepływy pieniężne zdyskontowane bieżącą rynkową stopą procentową właściwą dla podobnych instrumentów. Wszelkie zyski lub straty z tego tytułu odnoszone są w przychody lub koszty finansowe.

Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Pozostałe zobowiązania finansowe, niezaliczone do zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy zalicza się do zobowiązań finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie. Do kategorii tej zaliczane są głównie zobowiązania z tytułu dostaw i usług, leasingu, faktoringu oraz zaciągnięte kredyty i pożyczki. Zobowiązania zaliczone do tej kategorii wycenia się w zamortyzowanym koszcie z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej.

Wbudowane instrumenty pochodne

Wbudowane instrumenty pochodne są oddzielane od umów i traktowane jak instrumenty pochodne, jeżeli warunki ich wyodrębnienia są spełnione.

Wbudowane instrumenty pochodne są wykazywane w sprawozdaniu finansowym analogicznie jak samodzielne instrumenty pochodne, które nie są uznane za instrumenty zabezpieczające.

Porównanie wartości bilansowych i wartości godziwych instrumentów finansowych w podziale na poszczególne kategorie aktywów i pasywów

 

31.12.2022

 

 

Klasyfikacja aktywów finansowych

Wyszczególnienie

Wartość

godziwa

Wartość księgowa

wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

wyceniane

 

 

 

obowiązkowo spełniające definicje kategorii

wyznaczone

do kategorii decyzją jednostki

obowiązkowo spełniające definicje kategorii

wyznaczone

do kategorii decyzją jednostki

w zamortyzowanym koszcie

Aktywa długoterminowe

1 641

1 641

-

15

-

-

1 626

Udziały i akcje

15

15

-

15

 

-

-

Należności z tytułu dostaw i usług

oraz pozostałe

1 626

1 626

-

-

-

-

1 626

Aktywa krótkoterminowe

1 475 020

1 475 020

-

-

-

-

1 475 020

Należności z tytułu dostaw i usług

oraz pozostałe

493 393

493 393

-

-

-

-

493 393

Środki pieniężne w banku

72 829

72 829

-

-

-

-

72 829

Inne środki pieniężne

906 800

906 800

-

-

-

-

906 800

Pozostałe aktywa finansowe

1 998

1 998

-

-

-

-

1 998

Razem

1 476 661

1 476 661

-

15

-

-

1 476 646

 

 

31.12.2022

 

 

Klasyfikacja zobowiązań finansowych

Wyszczególnienie

Wartość

godziwa

Wartość księgowa

wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

wyceniane

 

 

 

 

obowiązkowo spełniające definicje kategorii

wyznaczone

do kategorii decyzją jednostki

w zamortyzowanym koszcie

Zobowiązania długoterminowe

210 265

210 265

-

-

210 265

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

Zobowiązania z tytułu leasingu

49 875

150 676

49 875

150 676

-

-

-

-

49 875

150 676

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

oraz pozostałe

9 714

9 714

-

-

9 714

Zobowiązania krótkoterminowe

1 704 368

1 704 368

-

-

1 704 368

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

98 369

98 369

-

-

98 369

Zobowiązania z tytułu leasingu

29 646

29 646

-

-

29 646

Pozostałe zobowiązania finansowe

223 215

223 215

-

-

223 215

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

oraz pozostałe

1 335 696

1 335 696

-

-

1 335 696

Zobowiązania z tytułu umów

17 442

17 442

-

-

17 442

Razem

1 914 633

1 914 633

-

-

1 914 633

 

 

31.12.2021

 

 

Klasyfikacja aktywów finansowych

Wyszczególnienie

Wartość

godziwa

Wartość księgowa

wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

wyceniane

 

 

 

 

obowiązkowo spełniające definicję kategorii

wyznaczone

do kategorii decyzją jednostki

obowiązkowo spełniające definicje kategorii

wyznaczone

do kategorii decyzją jednostki

w zamortyzowanym koszcie

Aktywa długoterminowe

1 622

1 622

-

15

-

-

1 607

Udziały i akcje

15

15

-

15

-

-

-

Należności z tytułu dostaw i usług

oraz pozostałe

1 607

1 607

-

-

-

-

1 607

Aktywa krótkoterminowe

1 607 807

1 607 807

1 801

-

-

-

1 606 006

Należności z tytułu dostaw i usług

oraz pozostałe

605 191

605 191

-

-

-

-

605 191

Aktywa z tytułu umów

1 580

1 580

-

-

-

-

1 580

Środki pieniężne w banku

44 586

44 586

-

-

-

-

44 586

Inne środki pieniężne

952 652

952 652

-

-

-

-

952 652

Pozostałe aktywa finansowe

1 997

1 997

-

-

-

-

1 997

Pochodne instrumenty finansowe

1 801

1 801

1 801

-

-

-

-

Razem

1 609 429

1 609 429

1 801

15

-

-

1 607 613

 

 

31.12.2021

 

 

Klasyfikacja zobowiązań finansowych

Wyszczególnienie

Wartość

godziwa

Wartość księgowa

wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

wyceniane

 

 

 

 

obowiązkowo spełniające definicję kategorii

wyznaczone

do kategorii decyzją jednostki

w zamortyzowanym koszcie

Zobowiązania długoterminowe

202 030

202 030

-

-

202 030

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

34 079

34 079

 

 

34 079

Zobowiązania z tytułu leasingu

156 493

156 493

-

-

156 493

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

oraz pozostałe

11 458

11 458

-

-

11 458

Zobowiązania krótkoterminowe

2 057 403

2 057 403

1 187

-

2 055 516

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

72 064

72 064

-

-

72 064

Zobowiązania z tytułu leasingu

28 733

28 733

-

-

28 733

Pozostałe zobowiązania finansowe

525 898

525 898

-

-

525 898

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

oraz pozostałe

1 413 725

1 413 725

-

-

1 413 725

Zobowiązania z tytułu umów

15 096

15 096

-

-

15 096

Pochodne instrumenty finansowe

1 887

1 887

1 187

-

-

Razem

2 259 433

2 259 433

1 187

-

2 257 546

Wartość godziwa środków pieniężnych, należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych, zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych nie odbiega od wartości bilansowych głównie ze względu na krótki termin zapadalności. Wartość godziwa kontraktów forward jest ustalana na podstawie wyceny dokonywanej przez instytucje finansowe.

Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa nie posiadała instrumentów wycenianych w wartości godziwej.

Na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz w roku porównywalnym Grupa posiadała udziały w kapitałach innych podmiotów wyceniane w wartości godziwej.

Instrumenty finansowe ujmowane w wartości godziwej – hierarchia wartości godziwej 

31.12.2022

 

 

 

Kategorie instrumentów wyceniane

w wartości godziwej

Poziom 1

Poziom 2

Poziom 3

Aktywa finansowe, w tym:

 

-

15

udziały i akcje

-

-

15

31.12.2021

 

 

 

Kategorie instrumentów wyceniane w wartości godziwej

Poziom 1

Poziom 2

Poziom 3

Aktywa finansowe, w tym:

 

1 801

15

udziały i akcje

-

-

15

instrumenty pochodne

-

1 801

-

Zobowiązania finansowe, w tym:

 

1 887

-

instrumenty pochodne

-

1 887

-

Poziom 1 – cena notowana na aktywnym rynku dla tych samych składników aktywów lub zobowiązań,

Poziom 2 – wartości ustalone w oparciu o dane wejściowe inne niż notowane ceny poziomu 1, które są pośrednio lub bezpośrednio możliwe do zaobserwowania,

Poziom 3 – wartości ustalone w oparciu o dane wejściowe, które nie opierają się na danych rynkowych możliwych do zaobserwowania.

Aktywa i zobowiązania zakwalifikowane do poziomu 2 to pochodne instrumenty finansowe, których wycena opiera się na wyliczeniach instytucji finansowych, z którymi zawarto transakcje.

W roku 2022 oraz w roku porównywalnym nie miały miejsca przesunięcia pomiędzy poziomami
w hierarchii wartości godziwej.

Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat ujęte w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w podziale na kategorie instrumentów finansowych

Za okres

od 01.01.2022 do 31.12.2022

 

Aktywa/ zobowiązania finansowe ogółem

Aktywa/zobowiązania finansowe wyceniane

w zamortyzowanym kosztu

Aktywa/zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

Aktywa/zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik spełniające definicję kategorii

Aktywa/zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik wyznaczone do kategorii decyzją jednostki

Przychody odsetkowe

34 066

34 066

-

-

-

Koszty odsetkowe

(30 117)

(30 117)

-

-

-

Zwijanie dyskonta dotyczącego instrumentów finansowych

1 101

1 101

-

-

-

Zyski/(straty) z tytułu różnic kursowych

(2 035)

(2 035)

-

-

-

Straty z tytułu utraty wartości

(7 902)

(7 902)

-

-

-

Odwrócenie strat z tytułu utraty wartości

6 756

6 756

-

-

-

Zyski z tytułu wyceny i realizacji instrumentów pochodnych

4 801

-

-

4 801

-

Straty z tytułu wyceny i realizacji instrumentów pochodnych

(4 479)

-

-

(4 479)

-

Ogółem zyski/(straty) netto

2 191

1 869

-

322

-

 

Za okres

od 01.01.2021 do 31.12.2021

 

Aktywa/ zobowiązania finansowe ogółem

Aktywa/zobowiązania finansowe wyceniane

w zamortyzowanym kosztu

Aktywa/zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

Aktywa/zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik spełniające definicję kategorii

Aktywa/zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik wyznaczone do kategorii decyzją jednostki

Przychody odsetkowe

2 907

2 907

-

-

-

Koszty odsetkowe

(12 760)

(12 760)

-

-

-

Zwijanie dyskonta dotyczącego instrumentów finansowych

(64)

(64)

-

-

-

Zyski/(straty) z tytułu różnic kursowych

(989)

(989)

-

-

-

Straty z tytułu utraty wartości

(3 545)

(3 545)

-

-

-

Odwrócenie strat z tytułu utraty wartości

383

383

-

-

-

Zyski z tytułu wyceny i realizacji instrumentów pochodnych

5 677

-

-

5 677

-

Straty z tytułu wyceny i realizacji instrumentów pochodnych

(4 215)

-

-

(4 215)

-

Ogółem zyski/(straty) netto

(12 606)

(14 068)

-

1 462

-

 

Nota 36. Zarządzanie ryzykiem finansowym

Zarządzanie ryzykiem finansowym ma na celu zapewnianie płynności finansowej oraz stabilizacji przepływów pieniężnych, ograniczanie zmienności wyniku finansowego, minimalizację odchyleń
od założonych w budżecie, jak też wspieranie w procesie organizacji finansowania działalności.

Główne rodzaje ryzyka wynikającego z prowadzonej przez Grupę działalności obejmują:

  ryzyko rynkowe, tj. ryzyko stopy procentowej, ryzyko walutowe, ryzyko cenowe;

  ryzyko płynności;

  ryzyko kredytowe.

Grupa monitoruje i zarządza każdym z tych rodzajów ryzyka – zasady te zostały w skrócie omówione poniżej. Grupa monitoruje również ryzyko cen rynkowych dotyczące posiadanych przez nią instrumentów finansowych.

Nota 36.1. Ryzyko stopy procentowej

Grupa narażona jest na ryzyko zmienności przepływów pieniężnych z tytułu zmian stóp procentowych wynikające z otrzymanych kredytów i pożyczek, dla których odsetki liczone są na bazie zmiennej stopy procentowej, udzielonych pożyczek o zmiennej stopie procentowej oraz posiadania wolnych środków pieniężnych, których lokowanie odbywa się w oparciu o zmienne stopy procentowe.

W okresie sprawozdawczym występujące zarówno aktywa, jak i zobowiązania oprocentowane według stopy zmiennej w części równoważyły ryzyko wynikające ze zmian stóp procentowych.

W Grupie wdrożono politykę zarządzania ryzykiem stopy procentowej, w ramach której monitorowany jest stopień narażania na ryzyko stopy procentowej oraz podejmowane są działania zabezpieczające. Zarządzanie ryzykiem stopy procentowej odbywa się z uwzględnieniem rekomendacji Komitetu Grupy Kapitałowej Grupa Azoty. W roku 2022 nie zawierano transakcji zabezpieczających przed ryzykiem stopy procentowej.

Wartość bilansowa instrumentów finansowych narażonych na ryzyko stopy procentowej

Oprocentowanie stałe

31.12.2022

 

<1rok

1–2 lat

2-5 lat

>5 lat

Ogółem

Aktywa gotówkowe

1 998

-

-

-

1 998

Zobowiązania z tytułu leasingu

(29 360)

(25 290)

(28 182)

(96 680)

(179 512)

Ekspozycja netto

(27 362)

(25 290)

(28 182)

(96 680)

(177 514)

 

Oprocentowanie zmienne

<1rok

1–2 lat

2-5 lat

>5 lat

Ogółem

Aktywa gotówkowe

979 758

-

-

-

979 758

Kredyty bankowe i pożyczki

(124 358)

(5 625)

(22 500)

(21 750)

(174 233)

Zobowiązania z tytułu leasingu

(286)

(142)

(382)

-

(810)

Zobowiązania z tytułu faktoringu

(220 000)

-

-

-

(220 000)

Ekspozycja netto

428 148

(5 767)

(22 882)

(21 750)

393 409

 

Oprocentowanie stałe

31.12.2021

 

<1rok

1–2 lat

2-5 lat

>5 lat

Ogółem

Aktywa gotówkowe

-

1 997

-

-

1 997

Zobowiązania z tytułu leasingu

(28 527)

(23 110)

(39 859)

(92 864)

(184 360)

Ekspozycja netto

(28 527)

(21 113)

(39 859)

(92 864)

(182 363)

 

Oprocentowanie zmienne

<1rok

1–2 lat

2-5 lat

>5 lat

Ogółem

Aktywa gotówkowe

997 238

-

-

-

997 238

Kredyty bankowe i pożyczki

(71 937)

(1 875)

(22 500)

(9 704)

(106 016)

Zobowiązania z tytułu leasingu

(206)

(271)

(389)

-

(866)

Zobowiązania z tytułu faktoringu

(522 947)

-

-

-

(522 947)

Ekspozycja netto

402 148

(2 146)

(22 889)

(9 704)

367 409

 

Nota 36.2. Ryzyko walutowe

Grupa jest w istotnym stopniu narażona na ryzyko zmienności kursów walutowych z uwagi na znaczącą sprzedaż produktów w walucie obcej oraz ponoszenie większości kosztów wytworzenia w walucie krajowej. Ryzyko walutowe wiąże się głównie ze zmianami poziomu kursu EUR.

Zarządzanie ryzykiem walutowym oparte jest na polityce przyjętej przez Zarządy Spółek i jest realizowane przez Komitet Ryzyka Walutowego. Obejmuje ono identyfikację i monitoring ekspozycji na ryzyko oraz zabezpieczanie i pomiar efektywności stosowanych zabezpieczeń.

W zarządzaniu ryzykiem walutowym wykorzystywany jest hedging naturalny oraz pochodne instrumenty finansowe, głównie instrumenty typu kontrakty forward.

Poziom zabezpieczenia ekspozycji walutowych przedstawiony został w nocie 24.

Ekspozycje walutowe należności handlowych i pozostałych wykazano w wartościach netto.

 

31.12.2022

 

 

31.12.2021

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Waluta

%

Waluta

%

829 309

829 309

85%

756 072

756 072

77%

EUR

32 066

150 426

15%

52 196

240 069

24%

USD

8

23

0%

270

1 097

0%

 

979 758

 

 

997 238

 

 

Należności z tytułu dostaw i usług

oraz pozostałe

31.12.2022

 

 

31.12.2021

 

Waluta

%

Waluta

%

322 401

322 401

64%

291 278

291 278

47%

EUR

36 806

172 618

36%

68 601

315 520

52%

 

495 019

 

 

606 798

 

 

 

31.12.2022

 

 

31.12.2021

Aktywa z tytułu umów

Waluta

%

Waluta

%

-

-

0%

1 580

1 580

100%

 

 

-

 

 

1 580

 

 

 

31.12.2022

 

 

31.12.2021

Pozostałe aktywa finansowe

Waluta

%

Waluta

%

1 998

1 998

100%

1 997

1 997

100%

 

 

1 998

 

 

1 997

 

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

oraz pozostałe

31.12.2022

 

 

31.12.2021

 

Waluta

%

Waluta

%

(1 277 972)

(1 277 972)

96%

(1 103 293)

(1 103 293)

78%

EUR

(13 250)

(62 142)

4%

(66 151)

(304 286)

20%

USD

(1 203)

(5 296)

0%

(4 231)

(17 178)

1%

GBP

-

-

0%

(78)

(426)

0%

 

 

(1 345 410)

 

 

(1 425 183)

 

 

 

31.12.2022

 

 

31.12.2021

Zobowiązania z tytułu umów

Waluta

%

Waluta

%

(17 442)

(17 442)

100%

(15 096)

(15 096)

100%

 

 

(17 442)

 

 

(15 096)

 

 

 

31.12.2022

 

 

31.12.2021

Zobowiązania z tyt. kredytów i pożyczek

Waluta

%

Waluta

%

(148 244)

(148 244)

100%

(106 143)

(106 143)

100%

 

 

(148 244)

 

 

(106 143)

 

 

 

31.12.2022

 

 

31.12.2021

Zobowiązania z tytułu leasingu

Waluta

%

Waluta

%

(128 432)

(128 432)

71%

(116 166)

(116 166)

63%

EUR

(11 064)

(51 890)

29%

(15 015)

(69 060)

37%

 

 

(180 322)

 

 

(185 226)

 

 

 Pozostałe zobowiązania

31.12.2022

 

 

31.12.2021

 finansowe

Waluta

%

Waluta

%

(223 215)

(223 215)

100%

(525 898)

(525 898)

100%

 

 

(223 215)

 

 

(525 898)

 

 

31.12.2022

 

 

31.12.2021

Łączna ekspozycja w walutach obcych

Waluta

%

Waluta

%

EUR

44 558

209 012

103%

54 646

251 303

107%

USD

(1 195)

(5 273)

-3%

(3 961)

(16 081)

-7%

GBP

-

-

0%

(78)

(426)

0%

 

203 739

 

 

234 796

 

 


 

Nota 36.3. Analiza wrażliwości na ryzyko rynkowe

Potencjalnie możliwe zmiany w zakresie ryzyka rynkowego Grupa oszacowała następująco:

1,0% zmiana w zakresie stopy procentowej zł (wzrost lub spadek stopy procentowej);

0,25% zmiana w zakresie stopy procentowej USD, EUR, GBP (wzrost lub spadek stopy procentowej);

10% zmiana kursu walutowego zł/USD, zł/EUR, zł/GBP (wzrost lub spadek kursu walutowego).

Wartości wykazane w analizie wrażliwości stanowią sumę wartości ustalonych dla poszczególnych walut. Zostały one ustalone w ujęciu rocznym.

Wpływ potencjalnie możliwych zmian na wynik finansowy i kapitał Grupy

Ryzyko stopy procentowej

 

 

Ryzyko walutowe

 

 

wpływ na wynik

 

wpływ na inne całkowite dochody

wpływ na wynik

wpływ na inne całkowite dochody

 

+ 100 pb w zł

- 100 pb w zł

+ 100 pb w zł

- 100 pb w zł

 

+ 25 pb w USD

- 25 pb w USD

+ 25 pb w USD

- 25 pb w USD

31.12.2022

Wartość pozycji

+ 25 pb w EUR

- 25 pb w EUR

+ 25 pb w EUR

- 25 pb w EUR

+ 10%

- 10%

+ 10%

- 10%

 

+ 25 pb w GBP

 

- 25 pb w GBP

 

+ 25 pb w GBP

 

- 25 pb w GBP

Aktywa długoterminowe

1 641

-

-

-

-

-

-

-

-

Udziały i akcje

15

-

-

-

-

-

-

-

-

Należności z tytułu dostaw i usług

oraz pozostałe

1 626

-

-

-

-

-

-

-

-

Aktywa krótkoterminowe

1 475 020

-

-

-

-

32 305

(32 305)

-

-

Należności z tytułu dostaw i usług

oraz pozostałe

493 393

-

-

-

-

17 262

(17 262)

-

-

Środki pieniężne w banku

72 829

-

-

-

-

5 457

(5 457)

-

-

Inne środki pieniężne

906 800

-

-

-

-

9 586

(9 586)

-

-

Pozostałe aktywa finansowe

1 998

-

-

 

 

-

-

-

-

Wpływ na aktywa finansowe

przed opodatkowaniem

-

-

-

-

-

32 305

(32 305)

-

-

Podatek (19%)

-

-

-

-

-

(6 138)

6 138

-

-

Wpływ na aktywa finansowe

po opodatkowaniu

-

-

-

-

-

26 167

(26 167)

-

-

Zobowiązania długoterminowe

210 265

(504)

504

-

-

(1 832)

1 832

-

-

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

49 875

(499)

499

-

-

-

-

-

-

Zobowiązania z tytułu leasingu

150 676

(5)

5

-

-

(1 832)

1 832

-

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

oraz pozostałe

9 714

-

-

-

-

-

-

-

-

Zobowiązania krótkoterminowe

1 704 368

(3 447)

3 447

-

-

(10 101)

10 101

-

-

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

98 369

(1 244)

1 244

-

-

-

-

-

-

Zobowiązania z tytułu leasingu

29 646

(3)

3

-

-

(3 357)

3 357

 

-

Pozostałe zobowiązania finansowe

223 215

(2 200)

2 200

-

-

-

-

-

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

oraz pozostałe

1 335 696

-

-

-

-

(6 744)

6 744

-

-

Zobowiązania z tytułu umów

17 442

-

-

-

-

-

-

-

-

Wpływ na zobowiązania finansowe przed opodatkowaniem

-

(3 951)

3 951

-

-

(11 933)

11 933

-

-

Podatek (19%)

-

751

(751)

-

-

2 267

(2 267)

-

-

Wpływ na zobowiązania finansowe

po opodatkowaniu

-

(3 200)

3 200

-

-

(9 666)

9 666

-

-

Razem zwiększenie/(zmniejszenie)

-

(3 200)

3 200

-

-

16 501

(16 501)

-

-

 

Ryzyko stopy procentowej

 

 

Ryzyko walutowe

 

 

wpływ na wynik

 

wpływ na inne całkowite dochody

wpływ na wynik

wpływ na inne całkowite dochody

+ 100 pb w zł

- 100 pb w zł

+ 100 pb w zł

- 100 pb w zł

 

+ 25 pb w USD

- 25 pb w USD

+ 25 pb w USD

- 25 pb w USD

31.12.2021

Wartość pozycji

+ 25 pb w EUR

- 25 pb w EUR

+ 25 pb w EUR

- 25 pb w EUR

+ 10%

- 10%

+ 10%

- 10%

 

+ 25 pb w GBP

+ 25 pb w CZK

- 25 pb w GBP

- 25 pb w CZK

+ 25 pb w GBP

+ 25 pb w CZK

- 25 pb w GBP

- 25 pb w CZK

Aktywa długoterminowe

1 622

-

-

-

-

-

-

-

-

Udziały i akcje

15

-

-

-

-

-

-

-

-

Należności z tytułu dostaw i usług

oraz pozostałe

1 607

-

-

-

-

-

-

-

-

Aktywa krótkoterminowe

1 605 810

(1 260)

1 271

-

-

31 870

(31 870)

-

-

Należności z tytułu dostaw i usług

oraz pozostałe

605 191

-

-

-

-

31 552

(31 552)

-

-

Aktywa z tytułu umów

1 580

-

-

-

-

-

-

-

-

Środki pieniężne w banku

44 586

-

-

-

-

1 802

(1 802)

-

-

Inne środki pieniężne

952 652

-

-

-

-

22 247

(22 247)

-

-

Pochodne instrumenty finansowe

1 801

(1 260)

1 271

-

-

(23 731)

23 731

-

-

Wpływ na aktywa finansowe

przed opodatkowaniem

-

(1 260)

1 271

-

-

31 870

(31 870)

-

-

Podatek (19%)

-

239

(241)

-

-

(6 055)

6 055

-

-

Wpływ na aktywa finansowe

po opodatkowaniu

-

(1 021)

1 030

-

-

25 815

(25 815)

-

-

Zobowiązania długoterminowe

202 030

(348)

348

-

-

(5 118)

5 118

-

-

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

34 079

(341)

341

-

-

-

-

-

-

Pozostałe zobowiązania finansowe

156 493

(7)

7

-

-

(5 118)

5 118

-

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

oraz pozostałe

11 458

-

-

-

-

-

-

-

-

Zobowiązania krótkoterminowe

2 057 403

(6 801)

6 814

-

-

(54 603)

54 603

-

-

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

72 064

(347)

347

-

-

-

-

-

-

Pozostałe zobowiązania finansowe

554 631

(5 232)

5 232

 

 

(1 788)

1 788

-

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

oraz pozostałe

1 413 725

-

-

-

-

(32 189)

32 189

-

-

Zobowiązania z tytułu umów

15 096

-

-

-

-

-

-

-

-

Pochodne instrumenty finansowe

1 887

(1 222)

1 235

-

-

(20 626)

20 626

-

-

Wpływ na zobowiązania finansowe przed opodatkowaniem

-

(7 149)

7 162

-

-

(59 721)

59 721

-

-

Podatek (19%)

-

1 358

(1 361)

-

-

11 347

(11 347)

-

-

Wpływ na zobowiązania finansowe

po opodatkowaniu

-

(5 791)

5 801

-

-

(48 374)

48 374

-

-

Razem zwiększenie/(zmniejszenie)

-

(6 812)

6 831

-

-

(22 559)

22 559

-

-

 

Nota 36.4. Ryzyko cenowe

Grupa jest narażona na ryzyko cenowe zarówno w odniesieniu do produktów Grupy, jak i surowców oraz praw majątkowych, w szczególności praw do emisji CO 2 .

Grupa wdrożyła model zarządzania ryzykiem praw do emisji CO 2 . Zarzadzanie obejmuje zabezpieczenie odpowiedniej ilości praw oraz cen ich nabycia. Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa posiadała zawarte kontrakty na dostawę praw do emisji CO 2 z dostawą na 2023 i 2024 rok. Podpisane kontrakty umożliwią Grupie zakup praw do emisji CO 2 w ilości 1 926 407 ton po średniej cenie 53,38 EUR, przy cenie rynkowej na dzień bilansowy wynoszącej 83,97 EUR.

Na wyniki Grupy, głównie GA PUŁAWY, bardzo duży wpływ mają ceny surowców, w szczególności gazu ziemnego. Grupa podejmuje działania w zakresie ograniczania ryzyka cenowego. poprzez dywersyfikację dostaw oraz zawieranie transakcji na dostawy gazu w  przyszłych okresach o określonym wolumenie w oparciu o stałe ceny wykorzystując korzystne dla Grupy warunki cenowe na rynku dla tego surowca. Transakcje zabezpieczające dostawy w przyszłych okresach o określonym wolumenie w oparciu o stałe ceny zawierane są także dla dostaw energii elektrycznej.

W 2022 roku w Grupie wdrożono politykę zarządzania ryzykiem zmian cen gazu ziemnego na lata 2022-2023. Polityka obowiązuje w kluczowych spółkach Grupy Kapitałowej Grupa Azoty. W ramach zarządzania tym ryzykiem, na poziomie Grupy Kapitałowej Grupa Azoty powołany został Komitet Korporacyjny, którego zadaniem jest zapewnienie skutecznej realizacji procesu zarządzania ryzykiem rynkowym
w Grupie.

Nota 36.5. Ryzyko kredytowe

Grupa jest narażona na ryzyko kredytowe rozumiane jako ryzyko związane z niewywiązaniem się wierzycieli Grupy ze swoich zobowiązań wobec Grupy, czym spowodują poniesienie przez Grupę strat. Maksymalne narażenie na ryzyko kredytowe zostało oszacowane jako wartość bilansowa wierzytelności,
tj. po uwzględnieniu odpisu aktualizującego wartość wierzytelności, w tym odpisu na oszacowane straty kredytowe.

Grupa dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych (ECL) niezależnie od tego czy wystąpiły przesłanki utraty wartości. Zasady szacowania strat kredytowych przedstawione zostały w nocie 35.

31.12.2022

Bieżące

<30 dni

31-60 dni

61-90 dni

91-180 dni

powyżej 180 dni

Razem

Ryzyko wystąpienia niewykonania zobowiązania przez kontrahenta/wpływu należności

0,96%

0,44%

0,82%

24,62%

24,21%

98,62%

10,25%

Wartość brutto narażona na ryzyko

475 822

15 282

6 065

845

1 557

51 996

551 567

Wartość oczekiwanych strat kredytowych

4 569

67

50

208

377

51 277

56 548

 

31.12.2021

Bieżące

<30 dni

31-60 dni

61-90 dni

91-180 dni

powyżej 180 dni

Razem

Ryzyko wystąpienia niewykonania zobowiązania przez kontrahenta/wpływu należności

0,40%

3,17%

4,48%

11,01%

31,68%

98,82%

8,35%

Wartość brutto narażona na ryzyko

592 167

12 227

1 810

1 408

2 260

52 184

662 056

Wartość oczekiwanych strat kredytowych

2 353

387

81

155

716

51 566

55 258

 

W przypadku transakcji sprzedaży realizowanej z odroczonym terminem płatności, Grupa prowadzi działania zmierzające do ograniczenia ryzyka kredytowego i strat, które mogłaby ponieść w przypadku niewywiązania się dłużników ze swoich zobowiązań wobec Grupy. Grupa prowadzi politykę zabezpieczania oraz ubezpieczania należności handlowych wynikających z podpisanych umów handlowych, monitoring spływu należności oraz windykację należności przeterminowanych.

W celu zabezpieczenia przed ryzykiem kredytowym wdrożono Politykę zarządzania kredytem kupieckim. Zgodnie z przyjętą Polityką zarządzania kredytem kupieckim Grupa:

  samodzielnie oraz we współpracy z podmiotami zewnętrznymi pozyskuje informacje o swoich kontrahentach;

  na bieżąco analizuje ich sytuację finansową oraz ocenia zdolność kredytową;

  przyznaje kontrahentom limity kredytu kupieckiego;

  stale monitoruje należności oraz moralność płatniczą kontrahentów;

  prowadzi polubowną oraz sądową windykację należności.

W celu zabezpieczenia należności wykorzystywane są m.in. hipoteki kaucyjne, gwarancje/blokady bankowe, gwarancje ubezpieczeniowe, zastawy, poręczenia oraz zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia należności.

Ubezpieczeniem nie objęte są należności dotyczące transakcji realizowanych w ramach gwarancji bankowych, akredytyw lub awalu.

Wartość zabezpieczonych oraz objętych ubezpieczeniem należności z tytułu dostaw i usług brutto na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosiła 380 493 tysięcy złotych, co stanowi około 69,64% należności.

W związku z korzystaniem z umowy faktoringu wierzytelności Grupa dokonała cesji należności z polis ubezpieczeniowych w łącznej kwocie 250 milionów złotych. Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa nie korzystała z faktoringu wierzytelności.

Należności z tytułu dostaw i usług według zlokalizowanej siedziby kontrahenta w Polsce wynoszą 355 521 tysięcy złotych, co stanowi 72,1% tych należności, poza Polską 136 971 tysięcy złotych.

Mimo, że Grupa posiada wielu odbiorców, w ocenie Zarządu Jednostki Dominującej, w Grupie występuje duża koncentracja ryzyka kredytowego. Udział 10 największych dłużników z tytułu dostaw i usług w całości należności z tytułu dostaw i usług netto na koniec okresu sprawozdawczego wyniósł około 45,9%.

Ryzyko kredytowe związane z depozytami bankowymi, instrumentami pochodnymi Grupa uznaje za nieistotne, ponieważ transakcje zostały zawarte z instytucjami o ugruntowanej pozycji finansowej. W zakresie lokowania nadwyżek środków pieniężnych Grupa współpracuje z instytucjami finansowymi o ratingu inwestycyjnym.

Rating

Wartość narażona

na ryzyko

Szacowane

w okresie

do 12 miesięcy

A-

920 423

(162)

BBB+

2 345

(1)

BBB

58 378

(30)

BB-

804

(2)

BB

1

-

Grupa ponosi również ryzyko kredytowe wynikające z udzielonych gwarancji i poręczeń. Wartość oczekiwanych strat kredytowych z tytułu udzielonych poręczeń i gwarancji na koniec 2022 roku wynosi 1 438 tysięcy złotych.

Uwzględniając powyższe, w ocenie Zarządu Jednostki Dominującej ryzyko kredytowe Grupy, zostało ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym w uzasadnionej wysokości.

Nota 36.6. Ryzyko płynności

Ryzyko płynności, rozumiane jako ryzyko utraty zdolności do regulowania zobowiązań w określonych terminach, wynika z potencjalnego ograniczenia dostępu do rynków finansowych, co może skutkować brakiem możliwości pozyskania nowego finansowania lub refinansowania swojego zadłużenia.

Grupa zarządza płynnością poprzez utrzymanie odpowiedniego do skali prowadzonej działalności stanu gotówki oraz ma możliwości pozyskania finansowania w ramach przyjętego w Grupie Kapitałowej Grupa Azoty modelu finansowania i dostępnych form i narzędzi stanowiących rezerwę płynności, m.in. cash pooling, faktoring, otwarte linie kredytowe oraz pożyczki wewnątrzgrupowe.

Lokowanie wolnych środków pieniężnych dostosowywane jest do cyklu płatności zobowiązań. Zawieranie transakcji o dłuższym terminie zapadalności wymaga zgody na odpowiednim poziomie kompetencyjnym.

W ocenie Zarządu Jednostki Dominującej, znaczna wartość środków pieniężnych na dzień 31 grudnia 2022 roku (nota 22), dostępne linie kredytowe (nota 29) oraz dobra kondycja finansowa Grupy powodują, że ryzyko utraty płynności należy ocenić jako nieznaczne.

Analiza zobowiązań finansowych w przedziałach czasowych przedstawiona została poniżej.

Przedstawione kwoty stanowią maksymalną ekspozycję Grupy na ryzyko.

31.12.2022

 

Wartość bilansowa zobowiązań

Suma przepływów nominalnych

Zobowiązania wymagalne w okresie

 

Struktura wiekowa zobowiązań finansowych

 

 

do 30 dni

od 31 do 90 dni

od 91 do 180 dni

od 181 do 365 dni

powyżej 365 (patrz tabela poniżej)

Zobowiązania z tytułu kredytów

i pożyczek

148 244

148 244

-

98 369

-

-

49 875

Zobowiązania z tytułu leasingu

180 322

389 550

3 686

7 650

8 174

16 269

353 771

Pozostałe zobowiązania finansowe

223 215

223 215

223 215

-

-

-

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

1 160 137

1 160 137

646 243

513 740

-

148

6

Zobowiązania z tytułu nabycia niefinansowych aktywów trwałych

87 723

87 723

78 837

8 719

-

-

167

Zobowiązania z tytułu umów

17 442

17 442

34

13 358

4 050

-

-

Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń

22 379

22 379

22 379

-

-

-

-

Rozliczenia międzyokresowe kosztów (bierne)

62 330

62 330

25 043

818

36 235

234

-

Inne zobowiązania finansowe

12 841

12 841

278

1 446

1 421

155

9 541

Razem

1 914 633

2 123 861

999 715

644 100

49 880

16 806

413 360

 

Zobowiązania wymagalne powyżej 365 dni

1–2 lat

2-3 lat

3-4 lat

4-5 lat

>5 lat

Ogółem

Zobowiązania z tytułu kredytów

i pożyczek

5 625

7 500

7 500

7 500

21 750

49 875

Zobowiązania z tytułu leasingu

30 882

24 801

9 433

8 567

280 088

353 771

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

 

6

-

-

-

-

6

Zobowiązania z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych

63

13

4

4

83

167

Inne zobowiązania finansowe

9 034

476

-

31

-

9 541

Razem

45 610

32 790

16 937

16 102

301 921

413 360

 

31.12.2021

Wartość bilansowa zobowiązań

Suma przepływów nominalnych

Zobowiązania wymagalne w okresie

 

Struktura wiekowa zobowiązań finansowych

 

 

do 30 dni

od 31 do 90 dni

od 91 do 180 dni

od 181 do 365 dni

powyżej 365 (patrz tabela poniżej)

Zobowiązania z tytułu kredytów

i pożyczek

106 143

106 143

-

5 284

60 798

5 982

34 079

Zobowiązania z tytułu leasingu

185 226

392 103

4 586

6 962

7 904

14 650

358 001

Pozostałe zobowiązania finansowe

525 898

525 898

444 330

58 963

22 605

-

-

Pochodne instrumenty finansowe

1 887

1 887

-

-

587

1 300

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

1 209 632

1 209 632

713 284

495 124

1 095

129

-

Zobowiązania z tytułu nabycia niefinansowych aktywów trwałych

125 251

125 251

41 940

81 307

250

1 602

152

Zobowiązania z tytułu umów

15 096

15 096

170

8 315

6 611

-

-

Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń

19 894

19 894

19 894

-

-

-

-

Rozliczenia międzyokresowe kosztów (bierne)

49 787

49 787

12 294

110

37 383

-

-

Inne zobowiązania finansowe

20 619

20 619

5 439

2 491

3

1 380

11 306

Razem

2 259 433

2 466 310

1 241 937

658 556

137 236

25 043

403 538

 

Zobowiązania wymagalne

powyżej 365 dni

1–2 lat

2-3 lat

3-4 lat

4-5 lat

>5 lat

Ogółem

Zobowiązania z tytułu kredytów

i pożyczek

 

1 875

7 500

7 500

7 500

9 704

34 079

Zobowiązania z tytułu leasingu

 

28 644

24 541

21 389

7 698

275 729

358 001

Zobowiązania z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych

152

-

-

-

-

152

Inne zobowiązania finansowe

 

1 325

9 715

266

-

-

11 306

Razem

 

31 996

41 756

29 155

15 198

285 433

403 538

 

Wartość bilansowa zobowiązań

wymagalnych a niezapłaconych

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

6 356

726

Razem wartość zobowiązań wymagalnych

a niezapłaconych

6 356

726

 

Poziom zobowiązań wymagalnych a niezapłaconych dotyczy głównie niezrealizowanych zapłat do podmiotów objętych sankcjami w związku z konfliktem w Ukrainie.

Nota 37. Zarządzanie kapitałem

Grupa zarządza kapitałem w celu zachowania zdolności do kontynuowania działalności z uwzględnieniem realizacji planowanych inwestycji, tak aby mogła generować zwrot dla akcjonariuszy oraz przynosić korzyści pozostałym interesariuszom. Zgodnie z praktyką rynkową Grupa monitoruje wskaźnik kapitału własnego oraz wskaźnik kredyty, pożyczki i inne źródła finansowania/EBITDA.

Wskaźnik kapitału własnego obliczany jest jako stosunek wartości netto aktywów (kapitał własny) do sumy bilansowej.

Wskaźnik kredyty, pożyczki i inne źródła finansowania/EBITDA jest obliczany jako stosunek kredytów, pożyczek i innych źródeł finansowania do EBITDA.

EBITDA - oznacza zysk (stratę) z działalności operacyjnej Grupy ustalony (ustaloną) zgodnie z MSR/MSSF za każdy okres sprawozdawczy, powiększony (pomniejszoną) o amortyzację Grupy za ten okres, z wyłączeniem wpływu zdarzeń jednorazowych.

Zdarzenie jednorazowe oznacza wszelkie wyjątkowe, jednorazowe, niepowtarzające się nadzwyczajne pozycje stanowiące straty lub zyski, wynikające odpowiednio z dokonania odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości aktywów trwałych (rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, prawa do użytkowania oraz nieruchomości inwestycyjnych) lub z odwrócenia odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości aktywów trwałych (rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, prawa do użytkowania oraz nieruchomości inwestycyjnych).

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Kapitał własny

3 962 228

3 798 081

Suma bilansowa

7 408 075

7 330 200

Wskaźnik kapitału własnego

53,5%

51,8%

Zysk z działalności operacyjnej

252 594

137 727

Amortyzacja

253 333

252 562

Zdarzenia jednorazowe

(570 139)

(269 493)

EBITDA

1 076 066

659 782

Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek

148 244

106 143

Pozostałe zobowiązania finansowe

403 537

711 124

Wskaźnik: Zobowiązania z tytułu kredytów

i pożyczek oraz innych źródeł finansowania/EBITDA

51,28%

123,87%

 

NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

Nota 38. Przepływy środków pieniężnych netto

Sprawozdanie z przepływów pieniężnych sporządzane jest metodą pośrednią. W przepływach z działalności operacyjnej prezentowany jest osiągnięty w okresie zysk lub (strata) brutto skorygowane o skutki:

  zmiany stanu pozycji kapitału obrotowego netto w danym okresie,

  transakcje „nie kasowe”,

  transakcje dotyczące działalności finansowej lub inwestycyjnej i prezentowane w przepływach z tych działalności.

Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej i finansowej są wykazywane metodą bezpośrednią, tj. oddzielnie prezentowane są główne kategorie otrzymanych i wydatkowanych środków pieniężnych.

Przepływy środków pieniężnych z tytułu podatku dochodowego ujawniane są odrębnie i zalicza się je do przepływów środków pieniężnych z działalności operacyjnej, chyba, że można je powiązać z działalnością finansową i inwestycyjną.

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Przepływy z działalności operacyjnej

2 292 248

2 168 679

Przepływy z działalności inwestycyjnej

(456 261)

(1 043 052)

Przepływy z działalności finansowej

(1 856 329)

(671 673)

Wpływy / (wypływy) środków pieniężnych netto

(20 342)

453 954

 

Poziom przepływów z działalności operacyjnej wynika głównie z wysokości osiągniętego wyniku finansowego oraz zmiany stanu kapitału obrotowego, skorygowane o dokonane w okresie sprawozdawczym odpisy z tytułu utraty wartości aktywów trwałych oraz odpisy amortyzacyjne.

W pozycji „Zwiększenie/(zmniejszenie) stanu zobowiązań” w roku 2022 ujęte zostało i zaprezentowane zaciągnięcie zobowiązań faktoringowych.

W pozycji „Pozostałe wpływy/(wydatki) operacyjne” wykazano zmianę stanu oszacowanych strat kredytowych dotyczących środków pieniężnych i udzielonych poręczeń i gwarancji.

W roku 2022 przepływy z działalności inwestycyjnej wynikają głównie z poniesionych wydatków na realizację projektów inwestycyjnych. Największe nakłady w roku 2022 Grupa poniosła na budowę bloku energetycznego, modernizację posiadanych i budowę nowych instalacji kwasu azotowego, modernizację kotła parowego w celu redukcji emisji NOx, oraz znaczące i cykliczne remonty i ulepszenia.

Przepływy z działalności finansowej stanowią: spłaty zobowiązań faktoringowych i leasingowych wraz z kosztami ich obsługi, wpływy z tytułu zaciągnięcia oraz wydatki z tytułu spłaty pożyczek, w tym w ramach cash poolingu, a także wpływy dotacji.

Nota 39. Różnice pomiędzy bilansowymi zmianami niektórych pozycji oraz zmianami wynikającymi ze skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Bilansowa zmiana należności z tytułu dostaw

i usług oraz pozostałych

252 280

(314 178)

Bilansowa zmiana należności z tytułu umów

(2 156)

803

Zmiana stanu zaliczek na dostawy aktywów trwałych

7 879

(21 124)

Zmiana stanu należności w skonsolidowanym sprawozdaniu

z przepływów pieniężnych

258 003

(334 499)

 

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Bilansowa zmiana dotacji

(6 468)

(1 578)

Wpływy/zwroty dotacji

(101)

(4 551)

Zmiana stanu dotacji w skonsolidowanym sprawozdaniu

z przepływów pieniężnych

(6 569)

(6 129)

 

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Bilansowa zmiana zobowiązań z tytułu dostaw

i usług oraz pozostałych

101 730

1 136 074

Bilansowa zmiana zobowiązań z tytułu umów

(12 269)

36 439

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych

7 276

149 638

Zmiana stanu pozostałych zobowiązań finansowych

1 420 145

1 180 744

Zmiana stanu zobowiązań w skonsolidowanym sprawozdaniu

z przepływów pieniężnych

1 516 882

2 502 895

 

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Bilansowa zmiana rezerw

30 205

(21 704)

Zmiana stanu rezerw odniesiona w inne całkowite dochody

(902)

15 092

Zmiana stanu rezerw w skonsolidowanym sprawozdaniu

z przepływów pieniężnych

29 303

(6 612)

 

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Podatek dochodowy bieżący za okres sprawozdawczy

(111 060)

(42 145)

Korekty dotyczące bieżącego podatku dochodowego z lat ubiegłych

(46)

1 900

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu podatku dochodowego

70 349

(10 807)

Zmiana stanu należności z tytułu podatku dochodowego

13 895

(15 293)

Podatek dochodowy zapłacony

(26 862)

(66 345)

 

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Nakłady inwestycyjne na rzeczowe aktywa trwałe

i wartości niematerialne

(445 488)

(915 199)

Zmiana stanu zaliczek na dostawy aktywów trwałych

(7 879)

21 124

Odsetki dotyczące finansowania nakładów

2 660

1 306

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych

(7 276)

(149 638)

Transakcje niekasowe

1

-

Nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych

(457 982)

(1 042 407)

 

Zmiany stanu

w okresie 01.01.2022 - 31.12.2022

Zobowiązania

z tytułu kredytów

i pożyczek

Zobowiązania

z tytułu leasingu

Zobowiązania

z tytułu faktoringu

Zobowiązania

z tytułu faktoringu wierzytelności

Razem

Stan na początek okresu

106 143

185 226

523 171

966

815 506

Płatności z tytułu zadłużenia:

(44 409)

(35 517)

(1 726 149)

(966)

(1 807 041)

- spłaty kapitału

(35 242)

(29 351)

(1 716 175)

(966)

(1 781 734)

- odsetki i prowizje zapłacone

(9 167)

(6 166)

(9 974)

-

(25 307)

Zwiększenia zadłużenia:

86 510

30 613

1 424 755

-

1 541 878

- otrzymane finansowanie

76 830

23 268

1 420 039

 

1 520 137

- naliczone odsetki i prowizje

9 680

6 315

10 406

-

26 401

- inne zmiany niepieniężne

-

1 030

(5 690)

-

(4 660)

Stan na koniec okresu

148 244

180 322

221 777

-

550 343

 

Zmiany stanu

w okresie 01.01.2021 - 31.12.2021

Zobowiązania

z tytułu kredytów

i pożyczek

Zobowiązania

z tytułu leasingu

Zobowiązania

z tytułu faktoringu

Zobowiązania

z tytułu faktoringu wierzytelności

Razem

Stan na początek okresu

59 465

210 990

25 728

-

296 183

Płatności z tytułu zadłużenia

(16 364)

(34 514)

(684 526)

-

(735 404)

- spłaty kapitału

(12 864)

(28 593)

(683 516)

-

(724 973)

- odsetki i prowizje zapłacone

(3 500)

(5 921)

(1 010)

-

(10 431)

Zwiększenia zadłużenia:

63 042

8 750

1 181 969

966

1 254 727

- otrzymane finansowanie

59 427

3 909

1 179 778

966

1 244 080

- naliczone odsetki i prowizje

3 614

5 940

2 015

-

11 569

- inne zmiany niepieniężne

1

(1 099)

176

-

(922)

Stan na koniec okresu

106 143

185 226

523 171

966

815 506

 

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wykazane

w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej

980 043

997 393

Naliczone odsetki

(4 288)

(817)

Naliczone różnice kursowe

158

(309)

Oczekiwane straty kredytowe

194

182

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wykazane

w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych

976 107

996 449

 

Różnica między wartością środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazaną w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej i w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych wynikają z naliczonych na dzień bilansowy odsetek i różnic kursowych oraz oszacowanych oczekiwanych strat kredytowych.

POZOSTAŁE NOTY OBJAŚNIAJĄCE

Nota 40. Opłaty z tytułu leasingu operacyjnego – Spółka jako leasingodawca

Jeśli z zawartych umów wynika, że Grupa jest leasingodawcą, umowy te klasyfikowane są odpowiednio do leasingu finansowego, jeżeli następuje przeniesienie zasadniczo całego ryzyka i pożytków wynikających z posiadania bazowego składnika aktywów, w przeciwnym wypadku do leasingu operacyjnego.

W przypadku leasingu operacyjnego składnik majątku będący przedmiotem umowy pozostaje w ewidencji Grupy i jest prezentowany w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w odpowiedniej dla niego pozycji aktywów trwałych. Opłaty wynikające z umów zakwalifikowanych do leasingu operacyjnego ujmowane są jako przychód metodą liniową albo w inny systematyczny sposób.

W przypadku leasingu finansowego aktywa oddane w leasing prezentowane są w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako należności w kwocie równej inwestycji leasingowej netto. Wartość netto inwestycji leasingowej ustalana jest w oparciu o stopę procentową leasingu.

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

W okresie 1 roku

6 945

5 060

W okresie 2 roku

2 256

1 769

W okresie 3 roku

2 117

1 769

W okresie 4 roku

2 097

1 684

W okresie 5 roku

2 097

1 684

Powyżej 5 lat

16 994

15 534

Razem

32 506

27 500

Przyszłe opłaty z tytułu leasingu operacyjnego dotyczą umów leasingu operacyjnego, najmu, dzierżawy.

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Przychody z tytułu umów leasingu, najmu i dzierżawy ujęte w wyniku finansowym

6 090

5 195

 

Nota 41. Inne zobowiązania warunkowe i pozycje pozabilansowe

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania z tytułu gwarancji

9 855

4 589

Udzielone poręczenia

1 951 172

2 166 068

Sporne sprawy sądowe

33 568

32 510

Pozostałe

118 505

56 092

Razem zobowiązania warunkowe i inne pozycje pozabilansowe

2 113 100

2 259 259

Zobowiązania z tytułu gwarancji zabezpieczających dobre wykonanie umów handlowych

Zobowiązania warunkowe wynikające z udzielonych gwarancji dobrego wykonania umów handlowych dotyczą głównie usług budowlano-montażowych oraz projektowych. Maksymalny termin ich rozliczenia przypada na maj 2026 roku.

Poręczenia udzielone stronom trzecim

Na dzień 31 grudnia 2022 roku wartość udzielonych przez Grupę poręczeń i gwarancji 1 952 610 tysięcy złotych. W związku z udzielonymi poręczeniami i gwarancjami, na dzień 31 grudnia 2022 roku, zgodnie z wymogami MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, oszacowano oczekiwane straty kredytowe. Biorąc pod uwagę rating podmiotu za którego udzielono poręczeń i gwarancji, Grupa oszacowała potencjalne straty kredytowe w wysokości 1 438 tysięcy złotych. Ustalona kwota oczekiwanych strat kredytowych ujęta została w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji „Pozostałe zobowiązania finansowe”. Wykazane w zobowiązaniach pozabilansowych zobowiązania z tytułu udzielonych poręczeń i gwarancji zostały pomniejszone o wartości wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej.

Pozostałe poręczenia i gwarancje stanowią złożone przez Grupę zabezpieczenia wadiów i wypłaty nagród w zorganizowanych loteriach w kwocie 1 934 tysiące złotych oraz gwarancji dobrego wykonania umów w kwocie 7 921 tysięcy złotych.

Poręczenia udzielone stronom trzecim opisane zostały w nocie 45.

Sporne sprawy sądowe

W pozycji spornych spraw sądowych wykazano pozwy złożone przeciwko podmiotom Grupy objętych konsolidacją. Główną pozycję stanowi złożony w dniu 12 lutego 2013 roku do Sądu Okręgowego w Gdańsku pozew Ciech S.A. o zasądzenie od GA FOSFORY kwoty 18 864 tysięcy złotych tytułem naprawienia wyrządzonej Ciech S.A. szkody z tytułu złożenia przez pozwanego nieprawdziwych oświadczeń co do stanu prawnego i finansowego pozwanego i jego spółek zależnych wraz z ustawowymi odsetkami od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty oraz zasądzenie kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego. Szacowana na dzień bilansowy kwota zobowiązania to 33 527 tysięcy złotych. Odbyły się rozprawy, przesłuchano świadków. Sprawa jest w toku. W ocenie Zarządu Jednostki Dominującej powództwo jest niezasadne, niemniej Zarząd nie wyklucza możliwości ugodowego rozstrzygnięcia sprawy.

Pozostałe 

W pozycji pozostałe wykazano potencjalne zobowiązania z tytułu umów dofinansowania, zwolnienia ze złożenia zabezpieczeń oraz użytkowania i przechowywania obcych składników majątku.

Zobowiązania z tytułu umów dofinansowania w kwocie 19 087 tysięcy złotych dotyczą:

● umowy nr POIR.01.02.00-00-0042/16 o dofinansowanie projektu: „Opracowanie procesu otrzymywania Ɛ-kaprolaktonu z cykloheksanonu i nadtlenku wodoru z wykorzystaniem katalizy chemo-enzymatycznej” – w przypadku niedotrzymania warunków umowy na Jednostce Dominującej ciąży obowiązek zwrotu dofinansowania wraz z odsetkami (2 118 tysięcy złotych) – termin rozliczenia: 14 listopad 2027 rok;

 umowy nr BIOSTRATEG1/271322/3/NCBR/2015 o wykonanie i finansowanie projektu realizowanego w ramach Programu „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” BIOSTRATEG pt. „Wsparcie dla rolnictwa niskoemisyjnego – zdolnego do adaptacji do zmian klimatu obecnie oraz w perspektywie lat 2030 i 2050” w przypadku niedotrzymania warunków umowy na Jednostce Dominującej ciąży obowiązek zwrotu dofinansowania wraz z odsetkami (184 tysięcy złotych) - termin rozliczenia: 31 marzec 2024 rok;

  umowy nr POIR.01.02.00-00-0041/16 o dofinansowanie projektu "Opracowanie i wdrożenie zaawansowanego systemu sterowania (APC) dla instalacji wytwarzania amoniaku" - w przypadku niedotrzymania warunków umowy na Jednostce Dominującej ciąży obowiązek zwrotu dofinansowania wraz z odsetkami (1 359 tysięcy złotych) - termin rozliczenia: 01 września 2026 rok;

  umowy nr: POIR.01.02.00-00-0061/17-00 o dofinansowanie projektu "Opracowanie technologii otrzymywania tiosiarczanu potasu z wykorzystaniem gazów wydmuchowych z instalacji produkcji kwasu siarkowego oraz wieloskładnikowych nawozów płynnych na jego bazie" - w przypadku niedotrzymania warunków umowy na Jednostce Dominującej ciąży obowiązek zwrotu dofinansowania wraz z odsetkami (1 850 tysięcy złotych) - termin rozliczenia: 05 kwiecień 2027 rok;

 umowy nr: POIR.04.01.04-00-0012/17-00 o dofinansowanie projektu "Zielona technologia produkcji kwasu bursztynowego z surowców odnawialnych i odpadowych" -  w przypadku niedotrzymania warunków umowy na Jednostce Dominującej ciąży obowiązek zwrotu dofinansowania wraz  z odsetkami (1 802 tysiące złotych) - termin rozliczenia: 31 marzec 2028 rok;

 umowy nr: POIR.01.01.01-00-0476/18-00 o dofinansowanie projektu "Opracowanie technologii wytwarzania nowego typu nawozów płynnych w oparciu o surowce fosforonośne pochodzenia osadowego" - w przypadku niedotrzymania warunków umowy na Jednostce Dominującej ciąży obowiązek zwrotu dofinansowania wraz  z odsetkami (599 tysięcy złotych) - termin rozliczenia: 09 grudzień 2027 rok;

  umowy nr: RPLU.01.03.00-06-0011/18-00 o dofinansowanie projektu " Rozwój Laboratorium Badawczego Grupy Azoty Puławy" - w przypadku niedotrzymania warunków umowy na Jednostce Dominującej ciąży obowiązek zwrotu dofinansowania wraz  z odsetkami (3 236 tysięcy złotych) - termin rozliczenia: 09 grudzień 2026 rok;

  umowy nr: BIOSTRATEG3/347464/5/NCBR/2017 o dofinansowanie projektu "Opracowanie technologii innowacyjnych nawozów mineralnych wzbogaconych mikrobiologicznie" - w przypadku niedotrzymania warunków umowy na Jednostce Dominującej ciąży obowiązek zwrotu dofinansowania wraz  z odsetkami (15 tysięcy złotych) - termin rozliczenia: 31 grudzień 2027 rok;

  umowy nr: POIR.02.01.00-00-0044/18-00 o dofinansowanie projektu „Wzmocnienie potencjału GA Zakładów Azotowych Puławy SA w zakresie działalności B+R+I” - w przypadku niedotrzymania warunków umowy na Jednostce Dominującej ciąży obowiązek zwrotu dofinansowania wraz  z odsetkami (2 490 tysięcy złotych) - termin rozliczenia: 31 październik 2027 rok;

  umowy nr: POIR.01.01.01-00-0015/20-00 o dofinansowanie projektu „Przyjazna dla środowiska technologia otrzymywania kwasu adypinowego na drodze utleniania cykloheksanonu" - w przypadku niedotrzymania warunków umowy na Jednostce Dominującej ciąży obowiązek zwrotu dofinansowania wraz  z odsetkami (1 643 tysięcy złotych) - termin rozliczenia: 30 wrzesień 2028 rok;

  umowy nr: POIR.01.01.01-00-1495/19-00 o dofinansowanie projektu „Przyjazne dla środowiska nawozy o spowolnionym uwalnianiu składników" - w przypadku niedotrzymania warunków umowy na Jednostce Dominującej ciąży obowiązek zwrotu dofinansowania wraz  z odsetkami (2 242 tysięcy złotych) - termin rozliczenia: 28 luty 2029 rok;

  umowy nr: POIR.01.01.01-00-1265/20-00 o dofinansowanie projektu „Wspomaganie rozwoju i odporności roślin przy zastosowaniu nawozów płynnych wzbogaconych o związki bioaktywne. Akronim FertiUp" - w przypadku niedotrzymania warunków umowy na Jednostce Dominującej ciąży obowiązek zwrotu dofinansowania wraz  z odsetkami (1 506 tysięcy złotych) - termin rozliczenia: 28 luty 2029 rok;

  pozostałe dotacje podlegające zwrotowi w przypadku naruszenia warunków – 43 tysiące złotych z terminem rozliczenia w okresie od listopada 2023 roku do grudnia 2026 roku.

Zmiana w stanie tej pozycji wynika głównie z naliczenia odsetek w związku z upływem czasu, wpływem dotacji oraz nieziszczenia się warunku do powstania zobowiązania. Zabezpieczeniem udzielenia dofinansowania ze środków UE projektów inwestycyjnych są złożone weksle in blanco.

Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania nie wystąpiły przesłanki do ujęcia wyżej wymienionych zobowiązań jako zobowiązania bilansowe.

Zobowiązania z tytułu zabezpieczeń w kwocie 7 195 tysięcy złotych dotyczą prowadzenia składu podatkowego - Naczelnik Urzędu Celnego w Lublinie zwolnił GA PUŁAWY z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego od zobowiązań podatkowych w podatku akcyzowym oraz opłacie paliwowej, powstałych z tytułu produkcji wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do 30 kwietnia 2024 roku do ww. kwoty.

Zobowiązania w kwocie 1 889 tysięcy złotych dotyczą roszczenia o odszkodowanie w wysokości utraconego kurtażu w związku ze skróceniem przez Jednostkę Dominującą okresu obowiązywania umów ubezpieczeniowych.

Zobowiązania z tytułu użytkowania i przechowywania obcych składników majątku w kwocie 77 251 tysięcy złotych stanowią:

  umowy dzierżawy, na podstawie których Grupa użytkuje obcy majątek o wartości około 720 tysięcy złotych;

  umowa, na podstawie której Grupa magazynuje powierzone materiały o wartości około 76 531 tysięcy złotych.

Pozostałą kwotę stanowią zobowiązania z tytułu otrzymanych rekompensat z tytułu przenoszenia kosztu zakupu uprawnień do emisji CO 2 na ceny energii elektrycznej zużywanej do wytwarzania produktów w sektorach lub podsektorach energochłonnych, które Spółka zobowiązana jest przeznaczyć na inwestycje proefektywnościowe – efektywności energetycznej, w kwocie 13 055 tysięcy złotych oraz zgłoszonych przez kontrahentów reklamacji.

Ponadto w związku z podpisanymi umowami o dofinansowanie projektów z funduszy pomocowych, z których na dzień 31 grudnia 2022 roku płatności nie wystąpiły, jako zabezpieczenie Grupa złożyła weksle in blanco do kwot możliwego do uzyskania dofinansowania wraz z należnymi odsetkami.

Nota 42. Należności warunkowe i inne pozycje pozabilansowe

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Sporne sprawy budżetowe

1 981

9 979

Sporne sprawy sądowe

18 864

18 864

Pozostałe

305

115 813

Razem należności warunkowe i inne pozycje pozabilansowe

21 150

144 656

 

Sporne sprawy budżetowe wynikają ze złożonych przez Grupę korekt deklaracji podatku od nieruchomości za lata 2013-2018 wraz z wnioskami o stwierdzenie nadpłaty. W ocenie Grupy realizowalność roszczenia jest prawdopodobna stąd prezentowana jest jako należność warunkowa.

W pozycji sporne sprawy sadowe wykazano zgłoszone roszczenie o zapłatę kwoty 18 864 tysięcy złotych z tytułu naruszenia przez Ciech S.A. zapewnień wynikających z umowy sprzedaży udziałów. W dniu 30 października 2012 roku Spółka złożyła pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie. Sprawa jest w toku. W ocenie Zarządu Jednostki Dominującej powództwo jest zasadne, niemniej Zarząd nie wyklucza możliwości ugodowego rozstrzygnięcia sprawy.

W pozycji pozostałe głównie należne kwoty odszkodowań od ubezpieczycieli.

Nota 43. Zobowiązania inwestycyjne

Grupa planuje ponieść w 2022 roku nakłady na rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne o wartości około 894,1 miliona złotych, w tym na ochronę środowiska około 132,8 milionów złotych.

W ramach prowadzonej działalności inwestycyjnej na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa posiadała zobowiązania z tytułu zawartych a niewykonanych umów dotyczących rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych w kwocie około 348 037 tysięcy złotych.

Zaciągnięte zobowiązania inwestycyjne dotyczą głównie projektu budowy bloku energetycznego, instalacji kwasu azotowego oraz modernizacji kotła parowego.

Nota 44. Sprawy sądowe

Na dzień 31 grudnia 2022 roku toczą się postępowania zarówno z powództwa Grupy jak i przeciwko Grupie. Potencjalne skutki finansowe toczących się spraw zostały przez Grupę ocenione w zakresie prawdopodobieństwa ich wystąpienia i ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. W ocenie Zarządu Jednostki Dominującej ryzyka wynikające z toczących się postępowań zostały ocenione i ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym we właściwej wysokości.

Nota 45. Gwarancje i poręczenia

Na podmiotach Grupy ciążą zobowiązania warunkowe wynikające z udzielenia poręczeń stronom trzecim.

Poręczenia i gwarancje udzielone osobom trzecim

Data udzielenia poręczenia

Przeznaczenie kwot objętych poręczeniem/gwarancją

Podmiot, za który udzielono poręczenia/gwarancji

Podmiot, na rzecz którego udzielono poręczenia

Kwota

Data obowiązywania poręczenia/gwarancji

29.06.2018r.

Umowa Poręczenia Kredytu Odnawialnego

Grupa Azoty S.A.

PKO BP SA (jako Agent kredytu reprezentujący również pozostałych kredytodawców)

1 200 000

29.06.2028r.

28.05.2015r.

Umowa dotycząca gwarancji

i zobowiązania

do naprawienia szkód

Grupa Azoty S.A.

Europejski Bank Inwestycyjny

220 000

28.05.2029r.

28.05.2015r.

Gwarancja i zobowiązanie

do naprawienia szkód

Grupa Azoty S.A.

Europejski Bank Odbudowy

i Rozwoju

60 000

Z upływem okresu zabezpieczenia kończącym się wraz ze spłatą wierzytelności wynikających z Umowy kredytu zawartej na okres 10 lat.

25.01.2018r.

Umowa gwarancji

i zabezpieczenia odszkodowawczego

Grupa Azoty S.A.

Europejski Bank Inwestycyjny

272 014

25.05.2031r.

26.07.2018r.

Gwarancja i zobowiązanie

do naprawienia szkód

Grupa Azoty S.A.

Europejski Bank Odbudowy

i Rozwoju

200 000

Z upływem okresu zabezpieczenia kończącym się wraz ze spłatą wierzytelności wynikających z Umowy kredytu zawartej na okres 10 lat.

 

Gwarancje wystawione na zlecenie Grupy

Data wystawienia gwarancji

Przeznaczenie kwot objętych gwarancją

Nazwa podmiotu, któremu została udzielona gwarancja

Podmiotu wystawiający gwarancje

Kwota

Data obowiązywania poręczenia/gwarancji

17.03.2021r.

zabezpieczenie Umowy

na dostawy roztworu mocznika

PGE Górnictwo

i Energetyka Konwencjonalna S.A

PKO BP SA

539

30.01.2023r.

19.05.2021r.

zabezpieczenie Umowy

na sprzedaż i dostawę wody amoniakalnej

PGNiG TERMIKA S.A.

PKO BP SA

312

18.06.2023r.

21.12.2021r.

zabezpieczenie wypłaty nagród wynikających z loterii audioteksowej

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej

PKO BP SA

532

25.04.2023r.

02.11.2022r.

zabezpieczenie Umowy

na sprzedaż wody amoniakalnej

Enea Wytwarzanie Sp. z o.o

BNP Paribas

617

30.01.2023r.

21.11.2022r.

zabezpieczenie wadium

do przetargu na sprzedaż wody amoniakalnej

Enea Wytwarzanie Sp. z o.o

BNP Paribas

750

21.03.2023r.

09.12.2022r.

zabezpieczenie wadium

na przetarg na dostawy roztworu mocznika

PGE Górnictwo

i Energetyka Konwencjonalna S.A

BNP Paribas

100

10.04.2023r.

14.12.2022r.

zabezpieczenie wypłaty nagród wynikających z loterii audioteksowej

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej

PKO BP SA

552

24.04.2024r.

19.08.2021r.

zabezpieczenie umowne kontraktu

Naftoremont-Naftobudowa Sp. z o.o.

Millennium Bank SA

113

25.08.2023r.

30.09.2021r.

zabezpieczenie umowne kontraktu

Naftoremont-Naftobudowa Sp. z o.o.

Millennium Bank SA

78

30.09.2024r.

27.04.2022r.

zabezpieczenie umowne kontraktu

ZRE Katowice

Millennium Bank SA

47

31.12.2024r.

20.05.2022r.

zabezpieczenie umowne kontraktu

GA ZCH Police

Millennium Bank SA

124

30.11.2025r.

25.03.2021r.

Gwarancja bankowa dobrego wykonania umowy

Air Liquide Global E&C Solutions Poland S.A.

 

PKO BP S.A.

82

10.03.2025r.

19.04.2022r.

Gwarancja bankowa dobrego wykonania umowy

Air Liquide Global E&C Solutions Poland S.A.

 

PKO BP S.A.

107

15.03.2025r.

29.07.2022r.

Gwarancja bankowa dobrego wykonania umowy

Air Liquide Global E&C Solutions Poland S.A.

 

PKO BP S.A.

455

15.03.2025r.

24.06.2021r.

Gwarancja bankowa zwrotu zaliczki

ANWIL S. A.

BGK

1 230

31.03.2023r.

24.06.2021r.

Gwarancja bankowa należytego wykonania umowy

ANWIL S. A.

BGK

773

17.09.2023r.

Pozostałe złożone przez Grupę zabezpieczenia

 

Rodzaje zabezpieczenia

31.12.2022

31.12.2021

lokata jako zabezpieczenie udzielonej gwarancji

1 998

1 997

zastaw rejestrowy i finansowy do środków zgromadzonych na rachunkach bankowych

600 000

300 000

przelew środków jako zabezpieczenie (kaucje)

82

102

pełnomocnictwo do rachunków bankowych

255 000

54 000

blokada środków

6

-

oświadczenia o poddaniu się egzekucji

1 450 699

1 658 699

weksle "in blanco"

131 762

130 967

zastaw rejestrowy na wyrobach gotowych

5 600

5 600

hipoteka na nieruchomościach gruntowych

1 074

-

Razem

2 446 221

2 151 365

 

Nota 46. Rozliczenia podatkowe

Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podlegające regulacjom (na przykład sprawy celne, dewizowe czy ubezpieczenia społeczne) podlegają częstym zmianom. Te częste zmiany powodują brak odpowiednich punktów odniesienia, niespójne interpretacje oraz nieliczne ustanowione precedensy, które mogłyby mieć zastosowanie. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych, zarówno pomiędzy organami państwowymi, jak i organami państwowymi i przedsiębiorstwami.

Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności (na przykład kwestie celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i grzywien, a wszelkie dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynikające z kontroli, muszą zostać zapłacone wraz z wysokimi odsetkami. Te warunki powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest większe niż  w krajach o bardziej dojrzałym systemie podatkowym.

W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku ostatecznej decyzji organu kontroli podatkowej.

Z dniem 15 lipca 2016 roku do Ordynacji Podatkowej zostały wprowadzone zmiany w celu uwzględnienia postanowień Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR). GAAR ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce. GAAR definiuje unikanie opodatkowania, jako czynność dokonaną przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisów ustawy podatkowej. Zgodnie z GAAR taka czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej,  jeżeli sposób działania był sztuczny. Wszelkie występowanie (i) nieuzasadnionego dzielenia operacji, (ii) angażowania podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego, (iii) elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących oraz (iv) inne działania o podobnym działaniu do wcześniej wspomnianych, mogą być potraktowane jako przesłanka istnienia sztucznych czynności podlegających przepisom GAAR. Nowe regulacje wymagają znacznie większego osądu przy ocenie skutków podatkowych poszczególnych transakcji.

Klauzulę GAAR należy stosować w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie oraz do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane. Wdrożenie powyższych przepisów umożliwi polskim organom kontroli podatkowej kwestionowanie realizowanych przez podatników prawnych ustaleń i porozumień, takich jak restrukturyzacja i reorganizacja grupy.

Grupa ujmuje i wycenia aktywa lub zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 „Podatek dochodowy” w oparciu o zysk (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe, uwzględniając ocenę niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi.

Gdy istnieje niepewność co do tego, czy i w jakim zakresie organ podatkowy będzie akceptował poszczególne rozliczenia podatkowe transakcji, Grupa ujmuje te rozliczenia uwzględniając ocenę niepewności.

Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, a w przypadku korzystania z ulgi przez okres 10 lat począwszy od końca roku w którym powstało zobowiązanie podatkowe. W wyniku przyszłych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe Grupy potencjalnie mogą zostać powiększone o dodatkowe zobowiązania podatkowe. W celu ograniczenia ryzyka podatkowego Grupa, niezależnie od przeglądu i badania skonsolidowanych sprawozdań finansowych, okresowo przeprowadza audyty rozliczeń podatkowych.

W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym występuje niepewna pozycja podatkowa, która wynika z dokonania przez Grupę, na podstawie przepisów ustawy o podatku akcyzowym, szacunku możliwego zwrotu zapłaconego podatku akcyzowego dotyczącego energii elektrycznej. Pozycja ta prezentowana jest w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako należność.

Nota 47. Transakcje z podmiotami powiązanymi

Przychody uzyskane od jednostek powiązanych za okres 01.01.2022-31.12.2022

przychody

ze sprzedaży produktów

przychody

ze sprzedaży towarów

i materiałów

przychody

ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych

przychody

finansowe

pozostałe przychody operacyjne

Jednostka dominująca

303 597

-

-

28 972

72

Jednostki zależne

302

112

-

-

71

Wspólne przedsięwzięcia

2 063

219

-

301

628

Pozostałe podmioty powiązane

398 693

-

-

10

2 224

Razem przychody uzyskane od jednostek powiązanych

704 655

331

-

29 283

2 995

 

Przychody uzyskane od jednostek powiązanych za okres 01.01.2021-31.12.2021

przychody

ze sprzedaży produktów

przychody

ze sprzedaży towarów

i materiałów

przychody

ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych

przychody

finansowe

pozostałe przychody operacyjne

Jednostka dominująca

279 484

-

-

3 784

72

Jednostki zależne

213

58

-

193

63

Wspólne przedsięwzięcia

1 687

120

-

200

598

Pozostałe podmioty powiązane

295 046

16

-

1

1 065

Razem przychody uzyskane od jednostek powiązanych

576 430

194

-

4 178

1 798

 

Zakupy pochodzące od jednostek powiązanych za okres 01.01.2022-31.12.2022

zakupy usług

zakupy towarów

i materiałów

zakupy rzeczowych aktywów trwałych

i wartości niematerialnych

zakupy usług finansowych

płatności z umów objętych MSSF 16

Jednostka dominująca

41 358

135 338

-

7 088

-

Jednostki zależne

8 586

23

-

-

-

Wspólne przedsięwzięcia

25 472

9 802

7 396

-

3 300

Pozostałe podmioty powiązane

3 169

181 502

147

11

-

Razem zakupy pochodzące od jednostek powiązanych

78 585

326 665

7 543

7 099

3 300

 

Zakupy pochodzące od jednostek powiązanych za okres 01.01.2021-31.12.2021

zakupy usług

zakupy towarów

i materiałów

zakupy rzeczowych aktywów trwałych

i wartości niematerialnych

zakupy usług finansowych

płatności z umów objętych MSSF 16

Jednostka dominująca

18 261

30 704

-

2 952

-

Jednostki zależne

7 201

21

-

-

-

Wspólne przedsięwzięcia

23 857

4 939

-

-

3 042

Pozostałe podmioty powiązane

2 680

98 826

1 140

-

-

Razem zakupy pochodzące od jednostek powiązanych

51 999

134 490

1 140

2 952

3 042

 

Należności od jednostek powiązanych

31.12.2022

31.12.2021

Jednostka dominująca

23 332

35 031

Jednostki zależne

42

38

Wspólne przedsięwzięcia

504

391

Pozostałe podmioty powiązane

57 921

44 188

Razem należności od jednostek powiązanych

81 799

79 648

 

Odpisy aktualizujące wartość należności

od jednostek powiązanych

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Stan na początek okresu

(433)

(6)

Zwiększenia - odpis utworzony w ciężar wyniku finansowego

(12)

(437)

Rozwiązanie - odpis odwrócony jako uznanie wyniku finansowego

443

10

Wykorzystanie

-

-

Stan na koniec okresu

(2)

(433)

 

Zobowiązania wobec jednostek powiązanych

31.12.2022

31.12.2021

Jednostka dominująca

13 257

13 099

Jednostki zależne

802

639

Wspólne przedsięwzięcia

20 916

22 743

Pozostałe podmioty powiązane

6 533

9 805

Razem zobowiązania wobec podmiotów powiązanych

41 508

46 286

 

Gwarancje i poręczenia udzielone jednostkom powiązanym

31.12.2022

31.12.2021

Jednostce dominującej

1 952 384

2 166 216

Pozostałym podmiotom powiązanym

124

98

Razem udzielone jednostkom powiązanym gwarancje i poręczenia

1 952 508

2 166 314

Prezentowane należności od podmiotów powiązanych obejmują zarówno należności z tytułu dostawi usług, jak i inne należności.

Warunki udzielonych gwarancji i poręczeń zostały przedstawione w nocie 45.

Istotne transakcje z podmiotami kontrolowanymi przez Skarb Państwa

 

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

GK PGE

 

 

zakup energii elektrycznej

326 488

139 784

sprzedaż produktów

24 772

6 952

GK PKN ORLEN*

 

 

zakup surowców

5 053 957

2 432 579

pozostałe zakupy

16 976

5 113

sprzedaż produktów

48 965

17 961

pozostała sprzedaż

-

1

GK ENEA

 

 

zakupy surowców

(energia elektryczna, węgiel)

262 470

309 998

zakupy inwestycyjne

41 756

543 413

sprzedaż produktów

76 884

19 265

pozostała sprzedaż

2 529

1 104

GK PZU

 

 

składki przypadające na okres sprawozdawczy

13 025

10 010

składki na PPE

440

413

zakupy praw majątkowych

65 294

19 441

pozostałe zakupy

6 894

1 939

pozostała sprzedaż

5

-

GK PKO

 

 

składki na PPK

1 860

1 696

zakupy praw majątkowych

43 019

29 852

pozostałe zakupy

3 068

2 590

Gaz-System S.A.

 

 

usługi przesyłu

24 532

23 644

pozostałe zakupy

8

8

pozostała sprzedaż

185

24

PSE S.A.

 

 

usługi przesyłu

38 570

66 157

sprzedaż

25 599

10 335

*/ transakcje wykazano łącznie z transakcjami zrealizowanymi z podmiotami GK PGNIG oraz GK LOTOS przed połączeniem

Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi

Warunki istotnych transakcji zawartych w okresie sprawozdawczym z podmiotami powiązanymi nie odbiegają od zwyczajowo przyjętych w obrocie gospodarczym.

W 2022 roku Grupa nie zawierała istotnych transakcji z podmiotami powiązanymi na innych warunkach niż rynkowe.

Nota 48. Transakcje z udziałem członków Zarządu i Rady Nadzorczej

Transakcje z udziałem członków Zarządu i Rady Nadzorczej wynikają głównie z pełnionych przez osoby powołane do tych organów funkcji oraz zawartych umów. Warunki zawartych umów nie odbiegają od zwyczajowo przyjętych. 

Nota 48.1. Wynagrodzenie Zarządu

Świadczenia krótkoterminowe

 

 

 

01.01.2022 - 31.12.2022

 

Zarząd

Wynagrodzenie stałe

Odszkodowania

z tytułu zakazu konkurencji

Odprawa

pieniężna

Wynagrodzenia

z tytułu pełnienia funkcji

w organach podmiotów powiązanych

Wynagrodzenie zmienne*

Tomasz Hryniewicz **

20

-

-

-

-

Jacek Janiszek

530

-

-

-

513

Justyna Majsnerowicz

347

-

-

-

-

Renata Tyszer

345

-

-

114

-

Andrzej Skwarek

377

-

-

-

-

Adam Lesiński

216

93

-

-

275

Razem

1 835

93

-

114

788

* Wynagrodzenie zmienne wypłacane za realizację wyznaczonych celów w roku poprzednim

** Pełnienie funkcji odbywa się w ramach wynagrodzenia pobieranego w Grupie Azoty S.A.

 

 

 

 

 

01.01.2021 - 31.12.2021

 

Zarząd

Wynagrodzenie stałe

Odszkodowania

z tytułu zakazu konkurencji

Odprawa

pieniężna

Wynagrodzenia

z tytułu pełnienia funkcji

w organach podmiotów powiązanych

Wynagrodzenie zmienne*

Tomasz Hryniewicz **

31

-

-

-

-

Jacek Janiszek

530

-

-

-

-

Andrzej Skwarek

377

-

-

-

-

Adam Lesiński

311

-

-

-

-

Wojciech Kozak ***

-

871

-

-

-

Razem

1 249

871

-

-

-

* Wynagrodzenie zmienne wypłacane za realizację wyznaczonych celów w roku poprzednim

** Pełnienie funkcji odbywa się w ramach wynagrodzenia pobieranego w Grupie Azoty S.A.

*** Wypłata odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji wraz z odsetkami, od wyroku Sądu złożono skargę kasacyjną

 

Podane powyżej wynagrodzenia i świadczenia są kwotami należnymi z tytułu pełnionych funkcji we wskazanych okresach lub okresach wcześniejszych. Wynagrodzenia i świadczenia wypłacane są zgodnie z warunkami określonymi w zawartych umowach. Członkowie Zarządu Jednostki Dominującej pełnią funkcję w oparciu o umowy cywilnoprawne.

Członkom Zarządu przysługuje wynagrodzenie w części stałej i zmiennej. Wynagrodzenie stałe z tytułu pełnienia funkcji w Zarządzie Jednostki Dominującej obejmuje również wynagrodzenie za pełnienie funkcji Członka Zarządu lub Członka Rady Nadzorczej w spółce zależnej Grupy Kapitałowej Spółki Grupa Azoty.

Wynagrodzenie zmienne przyznawane jest przez Radę Nadzorczą w oparciu o stopień realizacji wyznaczonych celów. W bieżącym roku obrotowym nie zostały wypłacone wynagrodzenia zmienne za realizację celów za rok 2021 w wysokości 788 tysięcy złotych. W ciężar wyniku finansowego bieżącego roku została utworzona rezerwa na wynagrodzenie zmienne za 2022 rok w kwocie 1 858 tysięcy złotych Członkom Zarządu przysługują również świadczenia dodatkowe, m.in. samochód służbowy, mieszkanie służbowe, telefon komórkowy i inne, przyznawane decyzją Rady Nadzorczej. Równowartość tych świadczeń prezentowana jest łącznie z wynagrodzeniem stałym.

Członkom Zarządu Jednostki Dominującej nie przysługują nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne i rentowe oraz spadkobiercom odprawy pośmiertne.

Świadczenia z tytułu rozwiązania umowy cywilnoprawnej

W przypadku pełnienia funkcji przez okres co najmniej 12 miesięcy, Członkom Zarządu przysługuje odprawa pieniężna w wysokości 3 krotności miesięcznego wynagrodzenia stałego.

Świadczenia po okresie zatrudnienia

Po ustaniu pełnienia funkcji/świadczenia usług zarządzania, Członkom Zarządu przysługuje odszkodowanie z tytułu umowy o zakazie konkurencji. Odszkodowanie przysługuje przez okres 6 miesięcy od dnia ustania pełnienia funkcji, w wysokości 100% stałego wynagrodzenia.

Płatności na bazie akcji

W Grupie nie funkcjonują programy zakładające płatności na bazie akcji.

Nota 48.2. Wynagrodzenie Rady Nadzorczej

 

Rada Nadzorcza

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Piotr Regulski

90

53

Krzysztof Majcher

86

86

Agnieszka Kowalik *

79

79

Paweł Kowalczyk

34

-

Marcin Szewczak

79

16

Piotr Śliwa *

80

80

Jacek Nieścior

-

70

Maciej Marzec

-

64

Wiktor Cwynar

-

13

Razem

448

461

* przedstawiciel załogi w Radzie Nadzorczej, podano

wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji w Radzie Nadzorczej

Podane powyżej wynagrodzenia są kwotami należnymi z tytułu pełnionych funkcji we wskazanych okresach. Oprócz ww. wynagrodzeń Członkom Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej przysługuje zwrot kosztów dojazdu na spotkania. Łączna kwota świadczeń wypłaconych z tego tytułu wyniosła w 2022 roku 14 tysięcy złotych (w roku 2021 świadczenia te wynosiły 6 tysięcy złotych). Wynagrodzenia i  świadczenia wypłacane są zgodnie z obowiązującymi w Jednostce Dominującej regulacjami. 

Nota 48.3. Wynagrodzenie Zarządów Rad Nadzorczych pozostałych podmiotów objętych konsolidacją 

Łączna wartość wynagrodzeń Zarządów i Rad Nadzorczych pozostałych podmiotów objętych konsolidacją

Zarządy

Wynagrodzenie stałe

Nagrody jubileuszowe

i

odprawy emerytalne

Świadczenia

z tytułu rozwiązania/

zmiany stosunku pracy

Wynagrodzenia

z tytułu pełnienia funkcji

w organach podmiotów powiązanych

Wynagrodzenie zmienne

za okres

01.01.2022 - 31.12.2022

1 795

-

-

-

255

za okres

01.01.2021 - 31.12.2021

1 787

-

66

-

-

 

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Rady Nadzorcze

675

596

17.  Informacje dotyczące emisji, wykupu i spłaty nieudziałowych i kapitałowych papierów wartościowych

W roku 2022 oraz w okresie porównywalnym ww. zdarzenia w Grupie nie wystąpiły.

18.  Struktura zatrudnienia

Przeciętne zatrudnienie w Grupie Kapitałowej

 

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Zatrudnienie na stanowiskach robotniczych

2 992

2 956

Zatrudnienie na stanowiskach nierobotniczych

1 752

1 748

Razem

4 744

4 704

 

Zatrudnienie w Grupie, w zależności od potrzeb, uzupełniane jest przez osoby zatrudnione przez agencje pracy tymczasowej oraz umowy zlecenia i o dzieło.

Stan zatrudnienia w Grupie Kapitałowej

Na dzień 31 grudnia 2022 roku w Grupie pracowało w oparciu o:

  umowę o pracę 4 734 osób;

  umowy zlecenia i o dzieło 34 osób;

  kontrakty menadżerskie/zarządzania 44 osób;

  poprzez agencję pracy tymczasowej 7 osób.

19.  Wynagrodzenie Audytora

Audytorem Jednostki Dominującej wybranym Uchwałą Nr 165/X/2022 Rady Nadzorczej Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. z dnia 24 marca 2022 roku do przeprowadzenia przeglądów i badań sprawozdań finansowych za lata obrotowe 2022, 2023 oraz 2024, jest firma BDO spółka z o.o. Sp. k. z siedzibą w Warszawie. Umowę dotyczącą przeglądów oraz badania i oceny sprawozdań finansowych Spółka zawarła 30 czerwca 2022 roku.

Firma BDO spółka z o.o. Sp. k. z siedzibą w Warszawie jest również audytorem spółek Grupa Azoty „Fosfory” Sp. z o.o., Grupa Azoty Zakłady Azotowe Chorzów S.A., PROZAP Sp. z o.o., REMZAP Sp. z o.o., oraz Agrochem Puławy Sp. z o.o.

Wynagrodzenie audytora Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Z tytułu umowy o badanie sprawozdania finansowego

195

181

Z tytułu umowy o przegląd sprawozdania finansowego

102

85

Z tytułu umowy o ocenę sprawozdania o wynagrodzeniach

13

13

Z innych tytułów

4

-

Razem

314

279

Wynagrodzenie audytora spółek konsolidowanych metodą pełną

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Z tytułu umowy o badanie sprawozdania finansowego

458

435

Z tytułu umowy o przegląd sprawozdania finansowego

157

127

Z tytułu umowy o ocenę sprawozdania o wynagrodzeniach

13

13

Z innych tytułów

4

-

Razem

632

575

 

Pracownicy Grupy korzystają z organizowanych przez BDO szkoleń otwartych.

 

20.  Zdarzenia następujące po zakończeniu okresu sprawozdawczego, dodatkowe informacje

GA PUŁAWY przekazała Krajowemu Ośrodkowi Bilansowania i Zarządzania Emisjami zweryfikowane roczne raporty na temat wielkości emisji. Do czasu sporządzenia niniejszego sprawozdania Grupa nie otrzymała decyzji o umorzeniu praw do emisji CO 2 za 2022 rok.

GA PUŁAWY złożyła do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu wzrostu 2022 roku cen gazu ziemnego. W marcu 2023 roku Spółka otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 79,9 miliona złotych.

Informacja o zatrzymaniu produkcji melaminy i kaprolaktamu

W dniu 9 marca 2023 roku Zarząd GA PUŁAWY podjął decyzję o wstrzymaniu od 10 marca 2023 roku do odwołania produkcji kaprolaktamu (Segment Tworzywa) oraz pracy instalacji Melamina III (Segment Agro). Produkcja na pozostałych instalacjach melaminy (Melamina I oraz Melamina II) została wstrzymana w lipcu i sierpniu 2022 roku. Obecne wstrzymanie produkcji kaprolaktamu i melaminy związane jest z sytuacją podażowo-popytową na rynku europejskim.

Rynek sprzedaży melaminy oprócz istotnej presji kosztowej (gaz ziemny, media energetyczne, prawa do emisji CO2), boryka się z wyjątkowo silnym spadkiem popytu, spowodowanym głównie konsekwencjami trwającej wojny na Ukrainie (obniżenie konsumpcji melaminy o 30-50% w łańcuchu melaminowym, obejmującym kleje, żywice oraz płyty meblarskie) oraz ekspansywnym importem produktu z Azji i w efekcie silną nadpodażą. Koszty frachtu spadły do najniższych poziomów od lutego 2022 roku, co zachęca do migracji produktu w skali globalnej w poszukiwaniu najatrakcyjniejszych marż. Nadwyżki melaminy na rynku obniżają jej ceny od wszystkich dostawców.

Popyt w łańcuchu przetwórstwa tworzyw jest bardzo słaby, co negatywnie wpływa na zainteresowanie zakupami kaprolaktamu. Nie prognozuje się znaczącego wzrostu konsumpcji w żadnym z głównych sektorów branży tworzyw w najbliższym okresie. Podaż kaprolaktamu na rynku jest duża. Pomimo iż europejscy producenci kaprolaktamu pracują na obniżonych mocach produkcyjnych (około 50%), a niektóre linie kaprolaktamu w Europie pozostają wyłączone, nie brakuje produktu na rynku. Produkcja kaprolaktamu jest dostosowana do znacznie zmniejszonego zapotrzebowania rynkowego ze strony łańcucha przetwórstwa kaprolaktamu.

Ze względu na wstrzymanie instalacji do odwołania, jednoznaczne określenie skutków przedmiotowych decyzji dla wyniku roku 2023 jest trudne do określenia.

Szczegółowe informacje dotyczące zatrzymania produkcji melaminy i kaprolaktamu przedstawiono w rozdziale 8 Sprawozdania Zarządu z działalności Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” Spółka Akcyjna oraz Grupy Kapitałowej Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. za okres 01 stycznia 2022 roku – 31 grudnia 2022 roku.

Informacja o wpływie stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19 na obecną i przyszłą sytuację Grupy

Zarządy Spółek na bieżąco monitorują rozwój wydarzeń w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego COVID-19 oraz oceniają jego wpływ na działalność poszczególnych spółek, w szczególności w zakresie identyfikacji ryzyk, aby wyprzedzająco podejmować działania. 

Informacje dotyczące wpływu stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19 na sytuacje Grupy przedstawiono w rozdziale 13 Sprawozdania Zarządu z działalności Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” Spółka Akcyjna oraz Grupy Kapitałowej Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. za okres 01 stycznia 2022 roku – 31 grudnia 2022 roku.

W ocenie Zarządu Jednostki Dominującej podejmowane działania zapewniają minimalizację skutków ekonomicznych stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19, minimalizację ryzyka zagrożenia ciągłości działalności oraz pozwalają na utrzymanie pozycji rynkowej Grupy, jej płynności finansowej oraz zdolności do realizacji strategicznych projektów inwestycyjnych.

Informacja o wpływie konfliktu w Ukrainie na obecną i przyszłą sytuację Grupy

W związku z inwazją zbrojną Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy, w dniu 25 lutego 2022 roku, w Grupie powołany został zespół ds. koordynacji działań w obliczu zagrożenia bezpieczeństwa funkcjonowania i zachowania ciągłości produkcji.

Grupa zdiagnozowała obszary potencjalnego ryzyka, które mogą istotnie wpłynąć na przyszłe wyniki finansowe. Kluczowe obszary analizy ryzyka oraz sytuację w ich zakresie do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji przedstawiono poniżej.

1.  Potencjalne ryzyko wystąpienia zakłóceń w dostawach gazu ziemnego.

Mimo wstrzymania dostaw gazu ziemnego z Rosji do Polski, do momentu zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji, dostawy gazu ziemnego na potrzeby Grupy przebiegały bez zakłóceń. Przyczyną wprowadzonych w III kwartale 2022 roku głównie w GA PUŁAWY ograniczeń produkcji był wzrost cen gazu ziemnego, który przekładał się na znaczny wzrost kosztów wytworzenia produkowanych nawozów mineralnych. Grupa na bieżąco monitoruje sytuację w zakresie dostaw gazu. Opracowane zostały także scenariusze awaryjne na wypadek konieczności ograniczenia produkcji w przypadku ograniczenia dostaw gazu ziemnego. Dostawy gazu ziemnego do Grupy realizowane są na podstawie umowy.

2.  Ryzyko dotyczące cen i dostępności surowców strategicznych.

Wpływ aktualnej sytuacji geopolitycznej na ceny energii elektrycznej dla Grupy w 2022 roku był nieznaczny. Grupa miała zakontraktowane około 95% potrzebnego w 2022 roku wolumenu energii elektrycznej, co przy ograniczeniu produkcji w III i IV kwartale 2022 roku w szczególności w GA PUŁAWY, nie powodowało konieczności zakupu dodatkowych ilości, wręcz przeciwnie, pojawiały się nadwyżki, które Spółka mogła odsprzedać.

W okresie sprawozdawczym dostawy węgla do Grupy realizowane były według wcześniej zakontraktowanych cen. W związku z sytuacją na rynku, dla dostaw na okres XI-XII 2022 roku zostały ustalone nowe, znacznie wyższe ceny węgla. W związku z wprowadzeniem embarga na dostawy węgla z Federacji Rosyjskiej oraz ograniczeniem dostępności węgla, w tym z polskich kopalń, dostawy węgla do Grupy zostały ograniczone. Biorąc pod uwagę wprowadzone w Grupie ograniczenia produkcji oraz posiadany przez Grupę poziom zapasu węgla, nie wystąpiło ryzyko zagrożenia ciągłości produkcji z powodu braku węgla.

Ze względu na niewystarczające ilości węgla w polskich kopalniach Grupa rozpoczęła realizację dostaw węgla z importu.

W zakresie dostaw węglanu potasu i soli potasowej materializacja ryzyka możliwa jest zarówno ze względu na nałożone sankcje ekonomiczno-gospodarcze, mniejszą dostępność, wzrost cen i problemy logistyczne. Surowce nabywane są ze źródeł alternatywnych. 

Wzrost cen benzenu skutkuje wzrostem kosztów wytwarzania kaprolaktamu, a niepewna sytuacja w zakresie jego konsumpcji, w szczególności słaby popyt na wyroby końcowe przetwórstwa tworzyw, spowodowała mniejsze zainteresowanie zakupami kaprolaktamu i spadek cen produktu.

3.  Potencjalne ryzyko wystąpienia zakłóceń realizacji projektów inwestycyjnych zgodnie z przyjętymi harmonogramami.

Ryzyko wystąpienia zakłóceń realizacji projektów inwestycyjnych dotyczy głównie GA PUŁAWY, która w dniu 22 kwietnia 2022 roku otrzymała od spółki Polimex Mostostal S.A., generalnego wykonawcy umowy o kompleksową realizację inwestycji pod nazwą „Budowa Bloku Energetycznego w oparciu o paliwo węglowe”, wniosek dotyczący zmiany umowy poprzez podwyższenie wynagrodzenia o łączną kwotę 188,7 miliona złotych netto.

W ocenie wykonawcy złożenie wniosku jest uzasadnione wystąpieniem zdarzeń stanowiących siłę wyższą, do których generalny wykonawca zalicza epidemię COVID-19 oraz agresję Rosji na Ukrainę. Zdaniem generalnego wykonawcy ww. zdarzenia siły wyższej odnoszą skutki w postaci nadzwyczajnego  i niemożliwego do przewidzenia wzrostu kosztów realizacji projektu na skutek wzrostu cen materiałów i usług oraz wzrostu kursu PLN/EUR.

Dodatkowo w dniu 1 czerwca 2022 roku Polimex Mostostal S.A. wystąpił o przedłużenie kontraktu  do 30 czerwca 2023 roku.

Po przedłożeniu uzupełnień oraz analizie sytuacji i przedstawionych materiałów, przy udziale doradcy prawnego, Inżyniera kontraktu oraz niezależnego eksperta, trwają negocjacje w zakresie zawarcia ugody.

W pozostałym zakresie realizowanych projektów inwestycyjnych i prac remontowych, do dnia zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji, nie zaobserwowano istotnego wpływu tego ryzyka na prowadzone prace inwestycyjne i remontowe.

4.  Podwyższone ryzyko wzrostu stóp procentowych oraz osłabienia kursu PLN wobec EUR i USD.

Istotnym bezpośrednim następstwem wybuchu wojny w Ukrainie jest niepokój na rynkach finansowych skutkujący w szczególności znaczącym umocnieniem kursów USD i EUR względem walut rynków wschodzących, w tym Polski. Jednocześnie, obserwowany już przed wybuchem wojny w Ukrainie szybki wzrost inflacji skutkował wzrostem stóp procentowych. Powyższe czynniki powodują wzrost ryzyka walutowego oraz wzrost kosztów obsługi finansowania w PLN. Grupa zarządza ryzykiem walutowym i stopy procentowej w oparciu o przyjętą w tym zakresie politykę. Na skutek istotnego wzrostu stóp procentowych, wzrosły koszty finansowania, ale wzrosły również przychody z tytułu odsetek od posiadanych i lokowanych nadwyżek finansowych. W związku ze znaczącym wzrostem cen gazu ziemnego, ograniczeniem produkcji, a także prognozowanym spowolnieniem gospodarczym w Polsce i w strefie EURO, sytuacja Grupy w zakresie płynności w kolejnych okresach może ulec pogorszeniu, co będzie skutkować wyższym zadłużeniem i odpowiednio większymi kosztami finansowania.

Poziom narażenia Grupy na ryzyko walutowe oraz stopy procentowej przedstawiony został w notach 36.1 i 36.2.

5.  Wzrost cen usług remontowych i materiałów na cele utrzymania ruchu, opakowań oraz innych materiałów w związku ze wzrostem inflacji, zakłócenia w łańcuchu dostaw, ograniczenia dostępności niektórych materiałów, pozyskanie podwykonawców, zakłócenia w realizacji kontraktów, wydłużone terminy dostaw oraz krótkie terminy ważności ofert.

6.  Wzrost cen usług transportowych w transporcie drogowym, wynikający ze wzrostu cen paliw.

7.  Informacje na temat sankcji

Podmioty Grupy nie są bezpośrednio lub pośrednio objęte jakimikolwiek sankcjami.

Podmioty Grupy przestrzegają przepisy sankcyjne.

8.  Pozostałe informacje

W uzupełnieniu przedstawionych powyżej szczegółowych obszarów ryzyka należy zaznaczyć, że Grupa nie posiada aktywów na terytoriach Ukrainy, Rosji i Białorusi.

Sprzedaż eksportowa nawozów jest zdywersyfikowana i konflikt w Ukrainie nie wpływa istotnie na działalności Grupy w tym obszarze. Obecna sytuacja na Ukrainie znacząco wpływa na produkcję i potencjał zbytu na tym rynku melaminy oraz nadtlenku wodoru. W 2022 roku udział sprzedaży Grupy na terytorium Ukrainy stanowił 1,9% przychodów i dotyczył głównie sprzedaży nawozów mineralnych. Sprzedaż na rynki Rosji i Białorusi nie przekraczała 0,1% przychodów Grupy. Od momentu wybuchu wojny sprzedaż na rynek ukraiński została ograniczona. Transakcje realizowane są po ich indywidualnym uzgodnieniu z kontrahentem oraz w oparciu o przedpłaty. W związku z powyższym wybuch wojny w Ukrainie nie miał istotnego wpływu na poziom sprzedaży i wartość aktywów Grupy.

Grupa monitoruje sytuację polityczno – gospodarczą w związku z agresją Rosji na Ukrainę, analizuje wpływ tych okoliczności na działalność podmiotów Grupy i podejmuje działania adekwatne do zaistniałych okoliczności.

   

   

 

Główny Księgowy –

Anna Gol

 

 

Marcin Kowalczyk

 

 

 

Prezes Zarządu ……………………………………………

 

 

Paweł Bryda

 

 

Wiceprezes Zarządu ……………………………………………

 

 

 

 

Jacek Janiszek

 

 

Wiceprezes Zarządu ……………………………………………

 

 

 

 

Justyna Majsnerowicz

 

 

Wiceprezes Zarządu ……………………………………………

 

 

 

 

Andrzej Skwarek

 

 

 

 

Członek Zarządu ……………………………………………