Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
Grupy Kapitałowej Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
2 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Spis treści
1. Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej ...................................................................................... 4
2. Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów ................................................................................. 6
3. Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych ............................................................................... 7
4. Zestawienie zmian w skonsolidowanym kapitale własnym .............................................................................. 8
5. Informacje ogólne .................................................................................................................................... 9
5.1. Dane dotyczące sprawozdania ................................................................................................................. 9
5.2. Podstawowa działalność .......................................................................................................................... 9
5.3. Struktura Grupy Kapitałowej ................................................................................................................... 9
5.4. Zmiany organizacji Grupy Kapitałowej ..................................................................................................... 10
5.5. Skład organów Spółki ........................................................................................................................... 11
5.6. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego ................................................................................................ 11
5.7. Oświadczenia Zarządu .......................................................................................................................... 11
6. Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie ................................. 12
7. Zasady konsolidacji ................................................................................................................................. 13
8. Zmiany zasad (polityki) rachunkowości oraz korekty błędów ......................................................................... 14
9. Szczegółowe noty i objaśnienia ................................................................................................................. 15
Nota 1. Przychody z umów z klientami, salda dotyczące umów .................................................................. 15
Nota 2. Segmenty operacyjne oraz rynki zbytu ....................................................................................... 18
Nota 3. Koszty działalności operacyjnej .................................................................................................. 21
Nota 4. Płatności w formie akcji ............................................................................................................ 23
Nota 5. Pozostałe przychody i koszty operacyjne ..................................................................................... 25
Nota 6. Przychody i koszty finansowe .................................................................................................... 26
Nota 7. Podatek dochodowy i odroczony podatek dochodowy .................................................................... 27
Nota 8. Zysk przypadający na jedną akcję .............................................................................................. 31
Nota 9. Dywidenda .............................................................................................................................. 31
Nota 10. Wartość godziwa ..................................................................................................................... 31
Nota 11. Rzeczowe aktywa trwałe ........................................................................................................... 32
Nota 12. Wartości niematerialne ............................................................................................................. 34
Nota 13. Wartość firmy ......................................................................................................................... 36
Nota 14. Utrata wartości ........................................................................................................................ 37
Nota 15. Zapasy ................................................................................................................................... 38
Nota 16. Należności z tytułu dostaw i usług .............................................................................................. 40
Nota 17. Pozostałe należności ................................................................................................................ 42
Nota 18. Pozostałe aktywa ..................................................................................................................... 42
Nota 19. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty ............................................................................................. 43
Nota 20. Kapitał zakładowy .................................................................................................................... 44
Nota 21. Udziały/ akcje niekontrolujące ................................................................................................... 45
Nota 22. Kredyty i pożyczki .................................................................................................................... 46
Nota 23. Pozostałe zobowiązania finansowe .............................................................................................. 48
Nota 24. Zmiany zobowiązań wynikające z działalności finansowej .............................................................. 49
Nota 25. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania ................................................. 50
Nota 26. Zobowiązania warunkowe i zabezpieczenia .................................................................................. 51
Nota 27. Leasing .................................................................................................................................. 52
Nota 28. Rozliczenia międzyokresowe przychodów .................................................................................... 56
Nota 29. Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne ............................................................................ 56
Nota 30. Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym .......................................................................... 57
Nota 31. Informacja o instrumentach finansowych .................................................................................... 61
Nota 32. Zarządzanie kapitałem ............................................................................................................. 62
Nota 33. Informacje o podmiotach powiązanych ....................................................................................... 63
Nota 34. Wynagrodzenie kluczowego personelu kierowniczego .................................................................... 63
Nota 35. Zatrudnienie ........................................................................................................................... 64
Nota 36. Sprawy sądowe ....................................................................................................................... 65
Nota 37. Rozliczenia podatkowe .............................................................................................................. 65
Nota 38. Zdarzenia po dacie bilansu ........................................................................................................ 65
Nota 39. Informacja o transakcjach z podmiotami dokonującym badania sprawozdania .................................. 65
Nota 40. Objaśnienia do sprawozdania z przepływów pieniężnych ................................................................ 65
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
3 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
1. Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej
AKTYWA
Nota
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
Aktywa trwałe
55 381
60 927
Rzeczowe aktywa trwałe
11
17 008
18 119
Wartości niematerialne
12
20 101
18 787
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania
27
7 104
9 349
Wartość firmy
13
2 616
2 616
Aktywa z tytułu umów z klientami
1
2 619
3 009
Aktywa wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody
80
80
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
7
1 790
2 167
Pozostałe aktywa trwałe
19
4 063
6 800
Aktywa obrotowe
108 643
116 927
Zapasy
15
11 250
4 801
Aktywa z tytułu umów z klientami
1
13 322
13 513
Należności z tytułu dostaw i usług
1, 16
52 821
65 795
Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego
128
33
Pozostałe należności
17
1 513
646
Pozostałe aktywa finansowe
-
44
Pozostałe aktywa krótkoterminowe
18
12 438
22 431
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
19
17 171
9 664
AKTYWA RAZEM
164 024
177 854
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
4 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
PASYWA
Nota
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
Kapitał własny
75 075
73 258
Kapitał zakładowy
20
7 269
7 269
Kapitał zapasowy z emisji akcji powyżej wartości nominalnej
20
14 762
14 762
Zyski zatrzymane
48 724
47 402
Kapitały własne akcjonariuszy jednostki dominującej
70 755
69 433
Udziały/ akcje niekontrolujące
21
4 320
3 825
Zobowiązania długoterminowe
13 336
19 287
Kredyty i pożyczki
22
558
1 303
Pozostałe zobowiązania finansowe
23
12
157
Zobowiązania z tytułu leasingu
24, 27
3 822
6 299
Zobowiązania z tytułu umów z klientami
1
5 411
6 644
Pozostałe zobowiązania długoterminowe
25
-
85
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
7
265
334
Rozliczenia międzyokresowe przychodów
28
2 430
3 494
Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne
29
838
971
Zobowiązania krótkoterminowe
75 613
85 309
Kredyty i pożyczki
25
6 249
4 558
Pozostałe zobowiązania finansowe
23
523
434
Zobowiązania z tytułu leasingu
24, 27
3 557
3 448
Zobowiązania z tytułu umów z klientami
1
12 333
21 681
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
25
34 902
38 218
Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego
15
36
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe
25
16 033
15 599
Rozliczenia międzyokresowe przychodów
28
1 901
1 202
Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne
29
100
133
PASYWA RAZEM
164 024
177 854
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
5 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
2. Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
Nota
2022
2021
Przychody netto ze sprzedaży
1,2
225 576
205 338
Koszt własny sprzedaży
3
171 544
157 142
Zysk brutto na sprzedaży
54 032
48 196
Pozostałe przychody operacyjne
5
287
845
Koszty ogólnego zarządu
3
50 900
45 123
Pozostałe koszty operacyjne
5
417
3 770
Zysk na działalności operacyjnej
3 002
148
Przychody finansowe
6
722
65
Koszty finansowe
6
1 378
1 248
Zysk/(strata) przed opodatkowaniem
2 346
( 1 035 )
Podatek dochodowy
7
534
181
Zysk/(strata) netto
1 812
( 1 216 )
Zysk przypisany akcjonariuszom niekontrolującym
495
1 060
Zysk/(strata) netto przypisany akcjonariuszom podmiotu dominującego
1 317
( 2 276 )
Składniki innych dochodów całkowitych:
- które zostaną przekwalifikowane na zyski lub straty po spełnieniu określonych warunków
-
-
- które nie zostaną przekwalifikowane na zyski lub straty w kolejnych okresach
-
-
Suma dochodów całkowitych
1 812
( 1 216 )
Suma dochodów całkowitych przypisana akcjonariuszom niekontrolującym
495
1 060
Suma dochodów całkowitych przypadająca na podmiot dominujący
1 317
( 2 276 )
Zysk/(strata) netto na jedną akcję (w zł)
8
Podstawowy za okres obrotowy
0,04
( 0,06 )
Rozwodniony za okres obrotowy
0,04
( 0,06 )
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
6 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
3. Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych
2022
2021 *
DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA
Zysk/(strata) przed opodatkowaniem
2 346
( 1 035 )
Korekty razem:
13 247
( 11 088 )
Amortyzacja
9 901
9 798
Zyski/(straty) z tytułu różnic kursowych
133
( 8 )
Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy)
489
352
Zyski/(straty) z działalności inwestycyjnej
10
141
Zysk ze sprzedaży jednostki zależnej
-
( 583 )
Inne korekty
( 1 951 )
( 3 311 )
Zmiana stanu kapitału pracującego, w tym:
( 8 128 )
( 22 234 )
Zapasy
( 6 849 )
3 437
Należności i aktywa z tytułu umów
12 777
( 3 528 )
Zobowiązania i rezerwy
( 14 056 )
( 22 143 )
Zmiana stanu pozostałych aktywów
12 793
4 757
Przepływy z działalności operacyjnej
15 593
( 12 123 )
Podatek dochodowy (zapłacony)/ zwrócony
( 416 )
( 12 396 )
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej
15 177
( 24 519 )
DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA
Wpływy:
334
1 652
Dotacje
232
502
Zbycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych
48
10
Zbycie jednostki zależnej, pomniejszone o przekazane środki pieniężne
-
614
Spłaty pożyczek
54
523
Inne wpływy inwestycyjne
-
3
Wydatki:
5 888
7 379
Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych
5 888
7 379
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej
( 5 554 )
( 5 727 )
DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA
Wpływy:
12 787
8 685
Kredyty i pożyczki
12 787
8 685
Wydatki:
14 903
59 508
Spłaty kredytów i pożyczek
9 923
18 009
Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu
4 314
4 338
Dywidendy wypłacone
-
36 343
Odsetki
460
403
Inne wydatki finansowe
206
415
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej
( 2 116 )
( 50 823 )
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO RAZEM
7 507
( 81 069 )
Środki pieniężne na początek okresu
9 664
90 733
Środki pieniężne na koniec okresu
17 171
9 664
* Dane przekształcone. Opis zmian przedstawiono w punkcie 8.
Dodatkowe objaśnienia do przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej przedstawiono w Nocie 45.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
7 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
4. Zestawienie zmian w skonsolidowanym kapitale własnym
Kapitał akcyjny
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji pow. ceny nominalnej
Zyski zatrzymane
Kapitał własny akcjonariu- szy jednostki dominującej
Udziały niekontro- lujące
Kapitał własny ogółem
2022
Kapitał własny na dzień 1.01.2022
7 269
14 762
47 402
69 433
3 825
73 258
Transakcje z właścicielami:
-
-
5
5
-
5
Korekta błędów w spółkach
-
-
( 76 )
( 76 )
-
( 76 )
Płatności w formie akcji
-
-
81
81
-
81
Suma dochodów całkowitych
-
-
1 317
1 317
495
1 812
Wynik finansowy bieżącego okresu
-
-
1 317
1 317
495
1 812
Kapitał własny na dzień 31.12.2022
7 269
14 762
48 724
70 755
4 320
75 075
Kapitał akcyjny
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji pow. ceny nominalnej
Zyski zatrzymane
Kapitał własny akcjonariu- szy jednostki dominującej
Udziały niekontro- lujące
Kapitał własny ogółem
2021
Kapitał własny na dzień 1.01.2021
7 269
14 762
86 021
108 052
3 028
111 080
Transakcje z właścicielami:
-
-
( 36 343 )
( 36 343 )
( 263 )
( 36 606 )
Wypłata dywidendy akcjonariuszom
-
-
( 36 343 )
( 36 343 )
-
( 36 343 )
Sprzedaż udziałów w Atende Medica
-
-
-
-
( 263 )
( 263 )
Suma dochodów całkowitych
-
-
( 2 276 )
( 2 276 )
1 060
( 1 216 )
Wynik finansowy bieżącego okresu
-
-
( 2 276 )
( 2 276 )
1 060
( 1 216 )
Kapitał własny na dzień 31.12.2021
7 269
14 762
47 402
69 433
3 825
73 258
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
8 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
5. Informacje ogólne
5.1.
Dane dotyczące sprawozdania
Niniejsze Skonsolidowane Sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Atende obejmuje dane za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 roku.
Walutą funkcjonalną jednostki dominującej jest złoty polski. Wszystkie prezentowane kwoty przedstawione w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczej.
Zasady (polityka) rachunkowości przedstawione w niniejszym sprawozdaniu stosowane były w odniesieniu do wszystkich okresów zaprezentowanych w sprawozdaniu finansowym Grupy.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego za wyjątkiem wyceny instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy.
5.2. Podstawowa działalność
Jednostką dominującą Grupy Kapitałowej Atende („Grupa”, „Grupa Kapitałowa”, „Grupa Atende”) jest Atende Spółka Akcyjna („Atende S.A.”, „Spółka”, „Emitent”, „Atende”) od 26 listopada 2018 roku z siedzibą w Polsce, w Warszawie, plac Konesera 10a, 03-736, zarejestrowana w Polsce , w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS, pod numerem KRS: 0000320991, Kapitał zakładowy: 7 268 668,80 w całości wpłacony, NIP: 954-23-57-358, REGON: 276930771. Od 28 maja 2012 r. Spółka akcyjna jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Podstawowym przedmiotem działalności Emitenta jest integracja systemów teleinformatycznych . Spółka ma ponad trzydziestoletnie doświadczenie będące wynikiem realizacji wielu projektów wdrożeniowych. Dodatkowo Atende posiada kompetencje w zakresie tworzenia oprogramowania oraz oferuje outsourcing IT i usługi cloud computing . Atende S.A. jest jedną z czołowych firm branży IT w Polsce.
Poprzez spółki zależne Grupa Kapitałowa Emitenta realizuje działania w innych niszach rynku IT. Atende Industries sp. z o.o. specjalizuje się w rozwoju platform chmurowych dla Przemysłu 4.0, w szczególności dla nowoczesnej energetyki (ang. Smart Grid ). Phoenix Systems sp. z o.o. oferuje autorski system operacyjny czasu rzeczywistego dedykowany dla rynku Internetu Rzeczy. Z kolei OmniChip sp. z o.o. zajmuje się projektowaniem układów elektronicznych, TrustIT sp. z o.o. świadczy nowoczesne usługi zdalnego utrzymania systemów IT, Codeshine sp. z o.o. zajmuje się tworzeniem oprogramowania na zamówienie, zaś A2 Customer Care sp. z o.o. wdraża specjalistyczne rozwiązania w zakresie obsługi klienta oraz systemów klasy ERP.
W okresie sprawozdawczym nie wystąpiły zmiany w nazwie jednostki sprawozdawczej lub w innych danych identyfikacyjnych.
5.3. Struktura Grupy Kapitałowej
Na dzień 31 grudnia 2022 r. Grupa Kapitałowa składała się z 7 podmiotów:
jednostki dominującej Atende S.A.,
6 jednostek zależnych:
­ Atende Industries sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, w której Emitent posiada 100% kapitału zakładowego i głosów na zgromadzeniu wspólników,
­ TrustIT sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, w której Emitent posiada 100% udziałów i głosów na zgromadzeniu wspólników,
­ Codeshine sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, w której Emitent posiada 75,31% kapitału zakładowego i głosów na zgromadzeniu wspólników,
­ A2 Customer Care sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, w której Emitent posiada 60% kapitału zakładowego i głosów na zgromadzeniu wspólników,
­ OmniChip sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, w której Emitent posiada 55% kapitału zakładowego i głosów na zgromadzeniu wspólników,
­ Phoenix Systems sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, w której Emitent posiada 51% kapitału zakładowego i głosów na zgromadzeniu wspólników.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
9 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Struktura Grupy Kapitałowej na koniec 2022 r.
5.4. Zmiany organizacji Grupy Kapitałowej
Sprzedaż spółki Atende Medica – 2021 r.
Dnia 21 stycznia 2021 r. została zawarta pomiędzy Emitentem a Konsultant IT sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu („Kupujący”) umowa sprzedaży udziałów w Atende Medica sp. z o.o. („Atende Medica”)(„Umowa”). Stosownie do treści Umowy Emitent zbył na rzecz Kupującego 13.981 udziałów w Atende Medica, stanowiących 69,91% udziałów („Udziały”), za kwotę 1,2 mln zł. Ze sprzedażą Udziałów integralnie związane były dwa zobowiązania Kupującego, tj.: (i) udzielenie pożyczki przez Kupującego do Atende Medica, której celem było uzyskanie dodatniego stanu środków finansowych na koncie bankowym Atende Medica, co umożliwiło zamknięcie przez mBank S.A. przyznanego limitu kredytowego dla Atende Medica w wysokości do 2,8 mln gwarantowanego przez Atende, oraz (ii) przejęcie przez Kupującego gwarancji bankowych wystawionych na rzecz Atende Medica przez mBank S.A. w ramach przyznanego limitu w rachunku Atende („Gwarancje Bankowe”). Na dzień zawarcia Umowy saldo na rachunku bankowym Atende Medica było ujemne i wynosiło (2,42) mln zł, a łączna wartość Gwarancji Bankowych wynosiła 0,47 mln zł. Prawo własności Udziałów przeszło na Kupującego wraz z otrzymaniem przez Emitenta zapłaty za Udziały oraz wpłynięciem środków finansowych wynikających z pożyczki, co nastąpiło w dniu zawarcia Umowy.
Wynik na sprzedaży spółki zależnej
Atende Medica
2021
Cena sprzedaży
1 200
Wartość sprzedanych aktywów netto:
880
Wartość firmy
2 523
Rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne
56
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania
134
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
160
Aktywa z tytułu umów z klientami
323
Należności z tytułu dostaw i usług
570
Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego
3
Pozostałe należności
32
Rozliczenia międzyokresowe
43
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
586
Rezerwy
(65)
Zobowiązania z tytułu leasingu
(134)
Rozliczenia międzyokresowe przychodów
(104)
Kredyty i pożyczki
(2 000)
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
(430)
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe
(817)
Udziały niekontrolujące
(263)
Wynik na sprzedaży
583
Koszty transakcyjne
-
Wynik na sprzedaży z uwzględnieniem kosztów transakcji
583
Wynik na sprzedaży spółki zależnej wykazany został w pozostałych przychodach operacyjnych.
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
10 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
5.5. Skład organów Spółki
Na dzień 31 grudnia 2022 r. Zarząd Spółki funkcjonuje w trzyosobowym składzie:
Marcin Petrykowski – prezes Zarządu,
Iwona Bakuła – wiceprezes Zarządu,
Mariusz Stusiński – wiceprezes Zarządu.
W okresie po dacie bilansowej zmiany w składzie Zarządu nie nastąpiły. Pięcioletnia kadencja obecnego Zarządu zakończy się w 2023 r.
Nadzór nad działalnością Spółki sprawuje Rada Nadzorcza, której skład na dzień 1 stycznia 2022 r. był następujący:
Roman Szwed – przewodniczący Rady Nadzorczej,
Patrycja Buchowicz – wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej,
Jan Madey – członek Rady Nadzorczej,
Paweł Małyska – członek Rady Nadzorczej,
Maciej Matusiak – członek Rady Nadzorczej.
Dnia 21 czerwca 2022 r. Paweł Małyska złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka Rady Nadzorczej Atende z dniem 8 lipca 2022 r. Dnia 19 lipca 2022 r. na członka Rady Nadzorczej Spółki powołana została Elżbieta Häuser-Schöneich.
Na dzień 31 grudnia 2022 r. skład Rady Nadzorczej był następujący:
Roman Szwed – przewodniczący Rady Nadzorczej,
Patrycja Buchowicz – wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej,
Elżbieta Häuser-Schöneich – członek Rady Nadzorczej,
Jan Madey – członek Rady Nadzorczej,
Maciej Matusiak – członek Rady Nadzorczej.
W okresie po dacie bilansowej nie nastąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej. Pięcioletnia kadencja obecnej Rady Nadzorczej zakończy się w 2023 r.
5.6. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd jednostki dominującej w dniu 28 marca 2023 r.
5.7. Oświadczenia Zarządu
Niniejsze sprawozdanie zostało przygotowane przy zastosowaniu zasad rachunkowości, zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską, zwanymi dalej „MSSF UE” oraz w zakresie wymaganym przez Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz.U. 2018 r. poz. 757). Sprawozdanie to obejmuje okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. i okres porównawczy od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r.
Do dnia sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2022 r. nie wystąpiły zdarzenia, które nie zostały, a powinny być ujęte w sprawozdaniu finansowym okresu sprawozdawczego. Jednocześnie, w niniejszym sprawozdaniu nie występują istotne zdarzenia dotyczące lat ubiegłych.
Sprawozdanie zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez spółki Grupy w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez spółki Grupy w okresie 12 miesięcy po dniu bilansowym.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe podlegało badaniu przez niezależnego biegłego rewidenta. Sprawozdanie biegłego rewidenta stanowi załącznik do niniejszego raportu rocznego.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
11 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
6. Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie
Szereg nowych Standardów, zmian do Standardów i Interpretacji nie jest jeszcze obowiązujący dla okresów rocznych kończących się 31 grudnia 2022 r. i nie zostały one zastosowane w niniejszym rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
Następujące zmiany w obowiązujących standardach przyjęte przez Unię Europejską nie weszły jeszcze w życie (o ile nie wskazano inaczej będą one obowiązywać od 1 stycznia 2023 r.):
1. MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” z późniejszymi zmianami do MSSF 17,
2. Zmiany do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”: Pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – Dane porównawcze,
3. Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” zmiany wymagają ujawnienia istotnych zasad rachunkowości zamiast znaczących zasad rachunkowości,
4. Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” definicja wartości szacunkowej oraz wyjaśnienie jak rozróżnić zmianę polityki rachunkowości od zmian szacunków,
5. Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” podatek odroczony związany z aktywami i zobowiązaniami wynikającymi z pojedynczej transakcji.
Poniżej wskazane standardy oraz zmiany w obowiązujących standardach nie zostały jeszcze przyjęte przez Unię Europejską:
1. Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe; zobowiązania długoterminowe z kowenantami finansowymi
(obowiązujące od 1 stycznia 2024 r. lub później),
2. Zmiany do MSSF 16 „Leasing” zobowiązania z tytułu leasingu wynikające z transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego (obowiązujące od 1 stycznia 2024 r. lub później),
3. Zmiany do MSSF 10 „Skonsolidowane sprawozdania finansowe” oraz MSR 28 „Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach” sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz późniejsze zmiany (data wejścia w życie zmian została odroczona do momentu zakończenia prac badawczych nad metodą praw własności).
W przypadku wejścia w życie powyższych standardów Grupa nie przewiduje, aby zmiany z tym związane miały istotny wpływ na jej sprawozdania.
Grupa zamierza przyjąć wymienione powyżej nowe standardy oraz zmiany standardów i interpretacji MSSF opublikowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, lecz nieobowiązujące na dzień sprawozdawczy, zgodnie z datą ich wejścia w życie.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
12 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
7. Zasady konsolidacji
Jednostki zależne
Jednostka zależna to jednostka kontrolowana przez jednostkę dominującą.
Kontrola występuje w przypadku gdy jednostka dominująca:
posiada władzę nad jednostką, w której dokonała inwestycji,
jest narażona na ekspozycję lub posiada prawo do zmiennych zwrotów z tytułu zaangażowania w dany podmiot inwestycji,
posiada zdolność do sprawowania władzy nad jednostką, w której dokonała inwestycji w celu wpłynięcia na wysokość
zwrotów przez nią wypracowywanych.
Jednostki zależne podlegają pełnej konsolidacji od dnia przejęcia nad nimi kontroli przez Grupę. Przestaje się je konsolidować z dniem ustania kontroli. Przejęcie jednostek zależnych przez Grupę rozlicza się metodą nabycia. Przekazane wynagrodzenie ustala się jako wartość godziwą przekazanych aktywów, wyemitowanych instrumentów kapitałowych oraz zobowiązań zaciągniętych lub przejętych na dzień wymiany. Możliwe do zidentyfikowania aktywa nabyte oraz zobowiązania i zobowiązania warunkowe przejęte w ramach połączenia jednostek gospodarczych wycenia się początkowo według ich wartości godziwej na dzień przejęcia, niezależnie od wielkości ewentualnych udziałów niekontrolujących. Nadwyżkę przekazanego wynagrodzenia nad wartością godziwą udziału Grupy w możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywach netto ujmuje się jako wartość firmy. Jeżeli przekazane wynagrodzenie jest niższe od wartości godziwej aktywów netto przejętej jednostki zależnej, różnicę ujmuje się bezpośrednio w zysku lub stracie bieżącego okresu.
Przychody i koszty, rozrachunki i niezrealizowane zyski z transakcji pomiędzy spółkami Grupy eliminowane. Niezrealizowane straty również podlegają eliminacji, chyba że transakcja dostarcza dowodów na utratę wartości przez przekazany składnik
aktywów. Zasady rachunkowości stosowane przez jednostki zależne zostały zmienione, tam gdzie było to konieczne, dla zapewnienia zgodności z zasadami rachunkowości stosowanymi przez Grupę.
Udziały/akcje niekontrolujące oraz transakcje z udziałowcami/ akcjonariuszami niekontrolującymi
Udziały/akcje niekontrolujące obejmują nienależące do Grupy udziały w spółkach objętych konsolidacją. Udziały/ akcje niekontrolujące ustala się jako wartość aktywów netto jednostki powiązanej, przypadających na dzień nabycia, udziałowcom/ akcjonariuszom spoza grupy kapitałowej. Zidentyfikowane udziały/akcje niekontrolujące w aktywach netto skonsolidowanych jednostek zależnych ujmuje się oddzielnie od udziału własnościowego jednostki dominującej w tych aktywach netto. Udziały/ akcje niekontrolujące w aktywach netto obejmują:
wartość udziałów/ akcji niekontrolujących z dnia nabycia, oraz
zmiany w kapitale własnym przypadające na udziały/ akcje niekontrolujące począwszy od dnia nabycia.
Zyski i straty oraz każdy składnik innych całkowitych dochodów przypisują się do właścicieli jednostki dominującej oraz udziałów/ akcji niekontrolujących. Łączne całkowite dochody przypisuje się do właścicieli jednostki dominującej oraz udziałów/akcji niekontrolujących nawet wtedy, gdy w rezultacie udziały/ akcje niekontrolujące przybierają wartość ujemną.
Spółki objęte skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym
Niniejsze skonsolidowane sprawozdania finansowe za okresy kończące się 31 grudnia 2022 r. i 31 grudnia 2021 r. obejmują następujące jednostki wchodzące w skład Grupy:
Udział w ogólnej liczbie głosów
31.12.2022
31.12.2021
Atende S.A.
Jednostka dominująca
Atende Industries sp. z o.o.
100,00%
100,00%
TrustIT sp. z o.o.
100,00%
100,00%
Codeshine sp. z o.o.
75,31%
75,31%
A2 Customer Care sp. z o.o.
60,00%
60,00%
OmniChip sp. z o.o.
55,00%
55,00%
Phoenix Systems sp. z o.o.
51,00%
51,00%
Atende Medica sp. z o.o. 1
-
-
1 69,91% udziałów w spółce Atende Medica zostało sprzedane przez Emitenta 21 stycznia 2021 r. Wyniki Atende Medica za okres od 1 stycznia 2021 r. do dnia sprzedaży zostały skonsolidowane .
Spółki nie objęte skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym
Na dzień 31 grudnia 2022 r. brak było spółek z Grupy Kapitałowej nie objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
13 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
8. Zmiany zasad (polityki) rachunkowości oraz korekty błędów
Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości zatwierdziła do stosowania od 1 stycznia 2022 r. poniższe standardy i interpretacje:
1. Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć” zmiany odniesień do założeń koncepcyjnych wraz ze zmianami do MSSF 3,
2. Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” przychody uzyskiwane przed przyjęciem składnika aktywów trwałych do użytkowania,
3. Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe” umowy rodzące obciążenia koszt wypełnienia umowy,
4. Zmiany do różnych standardów „Poprawki do MSSF (cykl 2018 - 2020)” dokonane zmiany w ramach procedury wprowadzania dorocznych poprawek do MSSF (MSSF 1, MSSF 9, MSSF 16 oraz MSR 41) ukierunkowane głównie na rozwiązywanie niezgodności i uściślenie słownictwa.
Spółki Grupy zastosowały wyżej wymienione standardy w niniejszym skonsolidowanym rocznym sprawozdaniu finansowym, jednakże wpływ tych standardów na prezentowane dane finansowe był nieistotny.
Korekty błędów lat ubiegłych
1.Grupa zmieniła prezentację wpływów z tytułu dotacji otrzymanych do przychodów w jednej ze spółek z Grupy, wykazanych błędnie jako przepływy z działalności inwestycyjnej. Dotacje, w związku z którymi Grupa nie wytworzyła rzeczowych aktywów trwałych lub wartości niematerialnych powinny być zaprezentowane w działalności operacyjnej.
Wpływ korekty na dane porównawcze zaprezentowane w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych został przedstawiony poniżej.
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych
2021
dane zaraportowane
(1)
2021
dane przekształcone
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej
(25 229)
710
(24 519)
Korekty razem
(11 798)
710
(11 088)
Inne korekty
(4 021)
710
(3 311)
Przepływy z działalności operacyjnej
(12 833)
710
(12 123)
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej
(5 017)
(710)
(5 727)
Wpływy
2 362
(710)
1 652
Dotacje
1 212
(710)
502
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
14 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
9. Szczegółowe noty i objaśnienia
Nota 1. Przychody z umów z klientami, salda dotyczące umów
Polityka rachunkowości
Przychody
Przychody ze sprzedaży (przychody z umów z klientami) ujmowane w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi (tj. składnika aktywów) klientowi. Przekazanie składnika aktywów następuje w momencie, gdy klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów. Ustalenie kwoty przychodów do rozpoznania w danym okresie dokonywane jest na poziomie umowy z klientem.
Dla poszczególnych umów identyfikowane zawarte w nich zobowiązania do wykonania świadczenia, będące przyrzeczeniami na rzecz klienta dóbr lub usług (bądź ich pakietów), które można wyodrębnić. W przypadku umów wieloelementowych (np. umowa wdrożenia obejmująca stworzenie projektu, dostawę sprzętu, budowę infrastruktury, instalację, przeprowadzenie szkoleń dotyczących wdrożonego rozwiązania, wykonanie testów funkcjonalnych, serwis powdrożeniowy), przy ocenie możliwości uznania dobra lub usługi za odrębne brane są pod uwagę następujące okoliczności:
a) świadczenie przez Grupę istotnych usług polegających na łączeniu dobra lub usługi z innymi dobrami lub usługami przyrzeczonymi w umowie w pakiety dóbr lub usług, które po połączeniu stanowią przedmiot umowy zawartej przez klienta (czy Grupa używa dobra lub usługi jako nakładu do produkcji lub dostarczenia łącznego przedmiotu umowy określonego przez klienta);
b) czy dobro lub usługa nie zmienia znacząco ani nie dostosowuje innych dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie;
c) czy dobro lub usługa nie jest w istotnym stopniu zależne od innych dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie, ani nie z nimi w istotnym stopniu powiązane.
Jeśli przyrzeczone dobra lub usługi nie odrębne, Grupa łączy je z innymi przyrzeczonymi dobrami lub usługami tak długo, będzie możliwe uznanie takiego pakietu dóbr lub usług za odrębny. W niektórych przypadkach może to prowadzić do tego, że Grupa ujmuje wszystkie dobra i usługi przyrzeczone w umowie jako pojedyncze zobowiązanie do wykonania świadczenia.
Przychody z tytułu odsetek ujmowane narastająco, w odniesieniu do głównej kwoty należnej, zgodnie z metodą efektywnej stopy procentowej.
Grupa nie rozpoznaje istotnego elementu finansowania, w przypadku, gdy okres pomiędzy płatnością a wykonaniem zobowiązania wynikającego z umowy jest krótszy niż jeden rok. W pozostałych przypadkach istotny element finansowania nie jest wydzielany, jeżeli wpływ na poziom przychodów rozpoznawanych z tytułu umowy nie przekracza 5%.
Salda z tytułu umów z klientami (aktywa i zobowiązania)
W przypadku umów z klientami, jeżeli jedna ze stron umowy spełniła zobowiązanie, w sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupa przedstawia umowę jako składnik aktywów z tytułu umowy lub zobowiązanie z tytułu umowy w zależności od stosunku pomiędzy
spełnieniem zobowiązania przez Grupę a płatnością dokonywaną przez klienta. Grupa przedstawia wszelkie bezwarunkowe prawa do otrzymania wynagrodzenia (kwoty zafakturowane) oddzielnie jako należność.
Jeżeli klient dokonuje płatności wynagrodzenia lub Grupa ma prawo do kwoty wynagrodzenia, które jest bezwarunkowe (tj. należność), zanim Grupa przekaże dobra lub usługi klientowi, Grupa przedstawia umowę jako zobowiązanie z tytułu umowy w chwili dokonania płatności lub gdy płatność staje się należna (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej). Zobowiązanie z tytułu umowy to obowiązek jednostki do przekazania na rzecz klienta dóbr lub usług, w zamian za które Grupa otrzymała wynagrodzenie (lub kwota wynagrodzenia jest należna) od klienta.
Jeśli Grupa spełnia zobowiązanie, dokonując przekazania dóbr lub usług klientowi, zanim klient zapłaci wynagrodzenie lub przed terminem jego wymagalności, Grupa przedstawia umowę jako składnik aktywów z tytułu umowy, z wyłączeniem wszelkich kwot przedstawianych jako należności. Składnik aktywów z tytułu umowy to prawo Grupy do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które Grupa przekazała klientowi.
Dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy
Charakter kosztów ponoszonych przez Grupę w związku z doprowadzeniem do zawarcia umów nie pozwala na ich jednoznaczne przyporządkowanie do zawartych umów, a tym samym wiarygodne powiązanie ich z przychodami osiąganymi z zawartych umów. W związku z tym, koszty te ujmowane w wyniku okresu w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w momencie ich poniesienia.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
15(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Koszty wykonania umów
Koszty ponoszone w związku z wykonywaniem umów zawartych z klientami w Grupie częściowo objęte zakresem MSR 2 Zapasy (w przypadku materiałów i towarów niezbędnych do realizacji prac na rzecz klientów). Pozostałe aktywa służące realizacji umów takie jak wykupione usługi serwisowe, czy przedpłacone koszty nierozpoczętych umów prezentowane jako pozostałe aktywa (rozliczenia międzyokresowe).
Ujęcie przychodów: rozliczanie kontraktów długoterminowych
Spółki Grupy stosują metodę procentowego zaawansowania prac przy rozliczaniu kontraktów długoterminowych. Stosowanie tej metody wymaga od spółek szacowania proporcji dotychczas wykonanych prac do całości usług do wykonania.
Ujęcie przychodów: określenie terminu spełnienia zobowiązań do wykonania świadczenia
W przypadku zobowiązań do wykonania świadczenia, które spółki Grupy spełniają w miarę upływu czasu (usługi wdrożeniowe), stopień spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia jest określany w odniesieniu do budżetu prac projektowych, według proporcji kosztów poniesionych do dnia bilansowego do kosztów budżetowanych. Przyjęta metoda, w ocenie Grupy, najlepiej obrazuje wartość prac wykonanych na rzecz klienta na dzień bilansowy.
W przypadku usług polegających na gotowości do świadczenia wsparcia serwisowego, przychód rozpoznawany jest liniowo przez okres świadczenia usługi.
Dla zobowiązań do wykonania świadczenia spełnianych w określonym momencie, Grupa ujmuje przychód w momencie przeniesienia kontroli, za który przyjmuje się moment uzyskania przez Grupę bieżącego prawa do zapłaty z tytułu wykonania danego zobowiązania.
Ujęcie przychodów: określenie ceny transakcyjnej oraz kwot przypisanych do zobowiązań do wykonania świadczenia
Ze względu na specyficzny charakter świadczonych przez spółki Grupy usług wynagrodzenie otrzymywane za realizację umowy jest każdorazowo negocjowane indywidualnie, z uwzględnieniem budżetu projektu obejmującego koszty wewnętrzne i zewnętrzne, jakie Grupa będzie musiała ponieść w związku z realizacją projektu oraz oczekiwanej marży z tytułu wykonania umowy.
Istotnym wynagrodzeniem zmiennym w umowach zawieranych przez Grupę jest wynagrodzenie zmienne oparte o czas pracy pracowników Grupy (wynagrodzenie według stawki godzinowej). W takich przypadkach Grupa ujmuje przychód w wysokości, którą ma prawo zafakturować po wyświadczeniu usługi.
Charakter umów i sposób ustalenia ceny transakcyjnej wpływa też na sposób określenia indywidualnych cen sprzedaży przyrzeczonych dóbr lub usług, wykorzystanych do przypisania ceny transakcyjnej do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia. W przypadku braku określenia odrębnych cen w umowie jakie należałoby przypisać do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia, Grupa szacuje indywidualne ceny sprzedaży na podstawie oczekiwanych kosztów powiększonych o marżę lub w oparciu o wartość rezydualną.
Przychody ze sprzedaży
W 2022 r., udział dwóch klientów przekroczył 10% przychodów ze sprzedaży Jednostki dominującej - Atende. Przychody uzyskane od P4 Sp. z o.o. wyniosły 24,8 mln zł, co oznacza 13% udziału sprzedaży Spółki, natomiast przychody od Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych wyniosły 20,8mln zł, co oznacza 10,5% udziału w sprzedaży Spółki. W 2021 r. udział jednego klienta przekroczył 10% przychodów ze sprzedaży Atende. Przychody uzyskane od Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych wyniosły 24,9 mln zł, co oznacza 14% udziału w sprzedaży Spółki.
Przychody ze sprzedaży i przychody ogółem Grupy
2022
2021
Przychody ze sprzedaży
225 576
205 338
Pozostałe przychody operacyjne
287
845
Przychody finansowe
722
65
Przychody ogółem
226 585
206 248
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
16(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
2022
2021
Podział przychodów według linii produktowych
Dostawy sprzętu
109 528
96 096
Usługi wdrożeniowe, integracyjne i pozostałe
22 556
19 581
Usługi serwisowe i utrzymaniowe
74 703
70 146
Usługi specjalistyczne (audyty, projekty techniczne, opracowanie koncepcji)
14 095
14 175
Usługi informatyczne dla sektora medycznego
-
311
Pozostałe usługi
4 694
5 029
Przychody ze sprzedaży
225 576
205 338
2022
2021
Podział przychodów według sposobu spełniania zobowiązań do wykonania świadczenia
Przychody ujmowane w momencie spełnienia
102 712
84 709
Przychody ujmowane w trakcie spełniania
122 864
120 629
Przychody ze sprzedaży
225 576
205 338
Dostawy sprzętu dotyczą wszystkich grup urządzeń IT urządzeń do transmisji danych, urządzeń zabezpieczających dane podczas ich składowania, przetwarzania lub przesyłania, zabezpieczenia dostępu do systemów IT, serwerów, pamięci masowych, komputerów osobistych, urządzeń peryferyjnych i różnorakiego sprzętu pomocniczego. Obejmują również pasywne elementy sieciowe oraz elementy technicznej infrastruktury wspomagającej - systemów zasilania, klimatyzacji i wentylacji, bezpieczeństwa fizycznego i dozoru. Przychody z tego tytułu traktowane jako ujmowane w momencie, jeżeli stanowią one odrębne zobowiązanie do wykonania świadczenia. W przypadku, gdy dostawa sprzętu jest elementem zobowiązania do wykonania świadczenia, z tytułu którego przychody ujmowane w miarę upływu czasu (usługi wdrożenia, integracji, serwisu) to przychody z tytułu jego dostawy również traktowane jako przychody ujmowane w miarę upływu czasu. Wskazana w tej pozycji wartość zawiera przychody zarówno z tytułu sprzętu przekazywanego w ramach odrębnych umów jak i w ramach świadczenia pozostałych usług.
Usługi wdrożeniowe i integracyjne kompleksowymi usługami IT, obejmującymi swoim zakresem różne elementy (np. dostawa sprzętu, budowa infrastruktury, instalacja, konfiguracja), które składają się na indywidulane rozwiązania IT dla poszczególnych klientów. Przychody z takich usług rozpoznawane w miarę upływu czasu, według stopnia zaawansowania prac, szacowanego na podstawie poniesionych nakładów. Dla celów prezentacyjnych wartość sprzętu przekazywanego klientom w ramach tych usług została zaprezentowana w pozycji „dostawa sprzętu”. Wartość przedstawiona w nocie obejmuje przychody z tytułu pozostałych prac o charakterze usługowym.
Usługi serwisowe i utrzymaniowe usługami świadczonymi przez pracowników Spółki i dotyczą wsparcia przy utrzymaniu rozwiązań wdrożonych przez Grupę lub innych wykorzystywanych przez klientów (gotowość Spółek z Grupy do świadczenia
wsparcia serwisowego). Przychody z tych usług rozpoznawane są, w zależności od charakteru świadczonej usługi, jednorazowo lub liniowo przez okres świadczenia usługi (świadczenie usług często na przestrzeni kilku lat). W przypadku rozliczeń opartych o liczbę faktycznie przepracowanych godzin, przychód rozpoznawany jest w oparciu o kwoty jakie Grupa ma prawo zafakturować. Wartość zaprezentowana w nocie przedstawia przychody o charakterze czysto usługowym, zaś nie obejmuje ewentualnego sprzętu przekazywanego klientom w ramach świadczenia tych usług (znajduje się ona w pozycji „Dostawa sprzętu”).
Usługi specjalistyczne obejmują opracowywanie ekspertyz, projektów technicznych i doradztwo na wszystkich etapach przedsięwzięć inwestycyjnych klientów. Przychody z takich usług ujmowane jednorazowo w momencie potwierdzenia ich należytego wykonania lub zgodnie ze stopniem zaawansowania prac. Wartość przychodów przedstawiona w nocie nie obejmuje przychodu z tytułu sprzętu przekazanego w ramach tych usług, który został przedstawiony w łącznej kwocie w linii „dostawy sprzętu”.
Usługi związane z transmisją danych świadczone w trzech obszarach: sieciowa dystrybucja treści, sieciowa akwizycja danych pomiarowych z liczników oraz zapewnienie bezpieczeństwa transmisji danych. Przychody z takich usług ujmowane w modelu abonamentowym za dany okres rozliczeniowy lub w przypadku usług mających charakter wdrożeniowy za dany etap wdrożenia.
Usługi informatyczne dla sektora medycznego obejmują usługi doradztwa i wsparcia projektowego, dostawy, wdrożenia i wsparcie techniczne, szkolenia i wsparcie użytkowników. Przychody z tych usług w zależności od charakteru ujmowane jednorazowo dla dostaw sprzętu, usług wdrożeniowych użytkowników oraz liniowo w przypadku usług o charakterze stałym doradztwa i wsparcia użytkowników. W przypadku projektów wdrożeniowych realizowanych na przełomie roku przychody ujmowane według stopnia zaawansowania prac.
Warunki płatności dla każdej z wymienionych powyżej kategorii usług podlegają indywidualnym ustaleniom i stanowią zapisy umów z klientami.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
17(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Salda dotyczące umów z klientami
31.12.2022
31.12.2021
Należności z tytułu dostaw i usług długo i krótkoterminowe
52 858
65 921
Aktywa z tytułu umów z klientami
15 941
16 522
Zobowiązania z tytułu umów z klientami
17 744
28 325
Aktywa z tytułu umów z klientami reprezentują prawa Grupy do otrzymania wynagrodzenia z tytułu spełnionych zobowiązań do wykonania świadczenia, które na dzień bilansowy nie zostały jeszcze zafakturowane. Aktywa z tytułu umów z klientami stają się należnościami z tytułu dostaw i usług, gdy prawo do wynagrodzenia staje się bezwarunkowe (w momencie zafakturowania). W działalności Grupy powstają one w przypadku projektów, dla których przychód jest ustalany na podstawie stopnia zaawansowania prac oraz w przypadku projektów, dla których prawo do zafakturowania na podstawie umów powstaje później niż zostaje ujęty przychód.
Zobowiązania z tytułu umów z klientami stanowią wynagrodzenie otrzymane lub należne bezwarunkowo z tytułu zobowiązań do wykonania świadczenia, które na dzień bilansowy nie zostały jeszcze spełnione (lub spełnione częściowo). W działalności Grupy powstają one przede wszystkim w przypadku projektów wdrożeniowych i serwisowych.
Istotne zmiany dotyczące aktywów i zobowiązań z tytułu umów z klientami przedstawia tabela poniżej.
31.12.2022
31.12.2021
Aktywa z tytułu umów z klientami
Zobowiązania z tytułu umów z klientami
Aktywa z tytułu umów z klientami
Zobowiązania z tytułu umów z klientami
Przychód ujęty w bieżącym okresie, który był uwzględniony w bilansie otwarcia zobowiązania z tytułu umowy.
-
(21 242)
-
(15 581)
Zwiększenie z tytułu płatności dokonanych przez klientów lub ujęcia należności za zobowiązanie do wykonania świadczenia niespełnione w całości lub częściowo
-
10 661
-
15 513
Zmiana aktywów z tytułu umowy na skutek uznania wynagrodzenia za bezwarunkowe
(11 201)
-
(15 220)
-
Zmiana wynikająca z ujęcia przychodów, dla których faktury nie zostały wystawione na dzień bilansowy
10 619
-
9 552
-
Nota 2. Segmenty operacyjne oraz rynki zbytu
Polityka rachunkowości
Stosując podejście zarządcze do sprawozdawczości dotyczącej segmentów działalności, w Grupie Atende wyróżnia się dwa segmenty operacyjne:
integracja systemów teleinformatycznych Atende,
integracja systemów teleinformatycznych spółek zależnych.
Segment integracji systemów teleinformatycznych Atende obejmuje kompleksowe usługi związane z systemami służącymi do gromadzenia, składowania, przetwarzania i przesyłania danych cyfrowych. W ramach tego segmentu działalności Spółka realizuje między innymi:
sieci transmisji danych oraz systemy powiązane z nimi:
­ sieci dla operatorów telekomunikacyjnych wraz z systemami monitorowania i zarządzania tymi sieciami,
­ sieci korporacyjne,
­ systemy telefonii IP i wideokonferencji,
­ autorski system dla operatorów telekomunikacyjnych, służący do zarządzania dostępem użytkowników końcowych do usług świadczonych w sieciach telekomunikacyjnych, opartych na protokole IP (ang. Internet Protocol ) i naliczania opłat za te usługi – system SMaCS (ang. Service Management and Charging System );
systemy bezpieczeństwa teleinformatycznego;
systemy serwerów i pamięci masowych;
centra danych – kompleksowa budowa i wyposażanie;
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
18(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
usługi outsourcingu IT, obejmujące usługi tzw. chmury obliczeniowej (ang. Cloud Computing );
autorski system zarządzania jakością usług, pozwalający na uzyskanie szczegółowych informacji dotyczących poszczególnych systemów i aplikacji, diagnostyki ewentualnych błędów i awarii oraz o przypadkach nieuprawnionego dostępu czy cyberataku – system Smart Monitoring;
rozwiązania wykorzystujące technologię blockchain (m.in. tzw. trwały nośnik).
Segment integracji systemów teleinformatycznych spółek zależnych obejmuje kompleksowe usługi związane z dedykowanymi systemami informatycznymi opartymi głównie na oprogramowaniu własnym oraz sprzedaż usług outsourcingowych i konsultingowych, realizowane przez spółki zależne. W ramach tego segmentu oferowane są między innymi:
system inteligentnego opomiarowania sieci energetycznych – ang. Smart Metering (Atende Industries);
innowacyjne oprogramowanie dla rynku Internetu Rzeczy system operacyjny czasu rzeczywistego Phoenix-RTOS (Phoenix Systems);
projektowanie układów elektronicznych, w tym układów scalonych wielkiej skali integracji (OmniChip);
usługi outsourcingowe zdalnego i bezpośredniego administrowania systemami informatycznymi klientów oraz wspierania użytkowników tych systemów (TrustIT);
tworzenie oprogramowania, w tym związanego z analizą danych w technologii Big Data (Codeshine);
kompleksowe wdrażanie specjalistycznych rozwiązań w zakresie obsługi klienta oraz systemów klasy ERP (A2 Customer Care);
system eCars do zarządzania i rozliczania stacji ładowania samochodów elektrycznych (A2 Customer Care);
systemy informatyczne Medicus On-Line oraz CloudiMed do zarządzania szpitalami i przychodniami (do 20 stycznia 2021 r. Atende Medica).
Organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych w Grupie Kapitałowej, którym jest Zarząd jednostki dominującej analizuje wynik segmentu na poziomie marży ze sprzedaży rozumianej jako przychody ze sprzedaży minus zmienne koszty sprzedaży.
2022
Integracja systemów teleinf. Atende
Integracja systemów teleinf. spółek zależnych
Segmenty
Razem
Pozostałe
Wyłączenia konsolidacyjne
Ogółem
Przychody ze sprzedaży
197 504
31 218
228 722
909
(4 055)
225 576
- od zewnętrznych klientów
197 484
27 351
224 835
741
-
225 576
- sprzedaż między segmentami
20
3 867
3 887
168
(4 055)
-
Marża ze sprzedaży *
61 012
25 457
86 469
(139)
(346)
85 984
Zysk (strata) na działalności operacyjnej
1 808
1 662
3 470
(139)
(329)
3 002
EBITDA **
8 156
4 899
13 055
189
(341)
12 903
Przychody finansowe ^
x
x
x
x
x
722
Koszty finansowe ^
x
x
x
x
x
1 378
Zysk (strata) przed opodatkowaniem ^
x
x
x
x
x
2 346
Suma aktywów segmentu ***
25 518
21 695
47 213
-
(3 000)
44 213
* Marża ze sprzedaży = Przychody ze sprzedaży – Koszty sprzedaży zmienne
** EBITDA = Zysk (strata) na działalności operacyjnej + amortyzacja (wskaźnik niezdefiniowany w MSSF)
*** Aktywa segmentu = Rzeczowe aktywa trwałe + Wartości niematerialne (bez wartości firmy) + atywa z tytułu prawa do użytkowania
^ Organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych nie analizuje przychodów i kosztów finansowych, ani zysku (straty) przed opodatkowaniem w podziale na segmenty operacyjne.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
19(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
2021
Integracja systemów teleinf. Atende
Integracja systemów teleinf. spółek zależnych
Segmenty
Razem
Pozostałe
Wyłączenia konsolidacyjne
Ogółem
Przychody ze sprzedaży
182 035
26 257
208 291
631
(3 584)
205 338
- od zewnętrznych klientów
181 847
22 860
204 707
631
-
205 338
- sprzedaż między segmentami
188
3 396
3 584
-
(3 584)
-
Marża ze sprzedaży *
55 034
21 201
76 235
(46)
(517)
75 672
Zysk (strata) na działalności operacyjnej
(2 988)
3 118
130
(46)
64
148
EBITDA **
3 734
6 194
9 928
(46)
64
9 946
Przychody finansowe ^
x
x
x
x
x
65
Koszty finansowe ^
x
x
x
x
x
1 248
Zysk (strata) przed opodatkowaniem ^
x
x
x
x
x
(1 035)
Suma aktywów segmentu ***
27 960
20 059
48 019
-
(1 764)
46 255
* Marża ze sprzedaży = Przychody ze sprzedaży – Koszty sprzedaży zmienne
** EBITDA = Zysk (strata) na działalności operacyjnej + amortyzacja (wskaźnik niezdefiniowany w MSSF)
*** Aktywa segmentu = Rzeczowe aktywa trwałe + Wartości niematerialne (bez wartości firmy) + atywa z tytułu prawa do użytkowania
^ Organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych nie analizuje przychodów i kosztów finansowych, ani zysku (straty) przed opodatkowaniem w podziale na segmenty operacyjne.
Sprzedaż pomiędzy segmentami Grupy Atende odbywa się na zasadach rynkowych.
Struktura geograficzna
Grupa działa przede wszystkim na terenie Polski. Aktywa Grupy zlokalizowane są na terenie Polski.
2022
2021
Wartość
Udział
Wartość
Udział
Kraj
215 643
95,60%
197 974
96,41%
Poza kraj, w tym:
9 933
4,40%
7 364
3,59%
- Austria
3 596
1,59%
1 270
0,62%
- Wielka Brytania
2 397
1,06%
622
0,30%
- Niemcy
1 817
0,81%
2 508
1,22%
- USA
747
0,33%
682
0,33%
- Niderlandy (Holandia)
691
0,31%
1 770
0,86%
- Belgia
301
0,13%
175
0,09%
- Czechy
112
0,05%
4
0,00%
- Irlandia
106
0,05%
25
0,01%
- Francja
96
0,04%
129
0,06%
- Szwajcaria
68
0,03%
15
0,01%
- Kanada
2
0,00%
-
-
- Łotwa
-
-
146
0,07%
- Szwecja
-
-
18
0,01%
Razem
225 576
100,00%
205 338
100,00%
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
20 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Nota 3. Koszty działalności operacyjnej
Polityka rachunkowości - koszty ogólnego zarządu
Koszty ogólnego zarządu obejmują wydatki związane z całokształtem działalności Grupy. Zalicza się do nich wynagrodzenia wraz z narzutami osób zarządzających spółkami Grupy oraz pracowników działów nie związanych bezpośrednio z produkcją, koszty utrzymania biur, podatki i opłaty, koszty reklamy i reprezentacji, szkolenia pracowników, koszty związane z bezpieczeństwem i higieną pracy.
Grupa nie wyodrębnia w sprawozdaniu z całkowitych dochodów kosztów sprzedaży ze względu na ich małą istotność. Część z nich głównie koszty reklamy ujęte w kosztach ogólnego zarządu. Koszty związane bezpośrednio ze sprzedażą towarów i produktów, takie jak koszty usług spedycyjnych, ubezpieczeń, opakowań ujęte są w koszcie własnym sprzedaży.
Koszty według rodzaju
2022
2021
Amortyzacja
9 901
9 798
Zużycie materiałów i energii
3 952
3 399
Usługi obce, w tym m.in.:
74 561
66 005
- koszty związane z leasingiem krótkoterminowym
339
876
- koszty związane z leasingiem aktywów niskocennych
98
73
- koszty związane ze zmiennymi opłatami leasingowymi, nieuwzględnione w wycenie zobowiązań leasingowych
346
17
Podatki i opłaty
745
783
Wynagrodzenia, w tym m.in.:
38 659
34 229
- rezerwy na premie
1 856
2 835
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia
7 669
6 571
Płatności w formie akcji
81
-
Pozostałe koszty rodzajowe
2 524
2 155
Koszty według rodzajów ogółem, w tym:
138 092
122 940
Zmiana stanu produktów
(507)
(394)
Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna)
(50 900)
(45 123)
Koszt wytworzenia sprzedanych produktów i usług
86 685
77 423
Wartość sprzedanych towarów i materiałów
84 859
79 719
Koszt własny sprzedaży
171 544
157 142
W 2022 r. udział dwóch dostawców przekroczył 10% całości zaopatrzenia. Zamówienia od Cisco International Limited osiągnęły wartość 74,4 mln zł, co stanowi 52% wartości zaopatrzenia Spółki dominującej. Zamówienia od dostawcy ArrowECS Sp. z o.o. osiągnęły poziom 28,2 mln zł, co stanowiło 20% ogółu zamówień. W 2021 r. udział dwóch dostawców przekroczył 10% całości zaopatrzenia. Zamówienia od Cisco International Limited osiągnęły wartość 71 mln zł, co stanowi 54% wartości zaopatrzenia Spółki dominującej. Zamówienia od dostawcy ArrowECS Sp. z o.o. osiągnęły poziom 17,3 mln zł, co stanowiło 13% ogółu zamówień.
Spółki Grupy w 2022 r. poniosły 3 209 tys. kosztów prac badawczych (w 2021 roku 1 540 tys. zł). Koszty te w 2022 r. były w 65% pokryte z otrzymanych dotacji.
Amortyzacja
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego, składników aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz wartości niematerialnych. Spółki Grupy corocznie dokonują weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków. Szacunkom takim towarzyszy niepewność co do przyszłych warunków prowadzenia działalności gospodarczej, zmian technologicznych i konkurencji na rynku, które mogą wpłynąć na zmianę oceny okresu ekonomicznej przydatności aktywów z tytułu prawa do użytkowania.
W latach 2022 i 2021 stawki amortyzacji nie zostały zmienione.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
21(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Amortyzacja środków trwałych, w tym komponentów i specjalistycznych części zamiennych, odbywa się według stawek odzwierciedlających przewidywany okres ich użytkowania. Dla celów amortyzacji środków trwałych stosowana jest metoda amortyzacji degresywnej lub liniowej. Okresy użytkowania dla poszczególnych składników środków trwałych są następujące:
budynki i budowle od 10 do 40 lat
maszyny i urządzenia od 4 do 10 lat
środki transportu od 5 do 7 lat
pozostałe środki trwałe od 4 do 10 lat
Amortyzacja wartości niematerialnych odbywa się według stawek odzwierciedlających przewidywany okres ich użytkowania. Spółki Grupy nie posiadają wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oprócz wartości firmy. Dla celów amortyzacji wartości niematerialnych o określonym okresie użytkowania stosowana jest metoda amortyzacji liniowej. Okresy użytkowania dla poszczególnych składników wartości niematerialnych są następujące:
licencje na oprogramowanie 2 lata
prace rozwojowe 3-5 lat
znaki towarowe 5 lat
prawa majątkowe 5 lat
Aktywa z tytułu praw do użytkowania amortyzowane metodą liniową. Jeżeli w ramach leasingu przeniesione zostanie prawo własności do bazowego składnika aktywów na rzecz spółek Grupy pod koniec okresu leasingu lub jeżeli koszt składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania uwzględnia to, że spółki Grupy skorzystają z opcji kupna, spółki Grupy dokonują amortyzacji składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania począwszy od daty rozpoczęcia do końca okresu użytkowania bazowego składnika aktywów. W przeciwnym razie spółki Grupy dokonują amortyzacji składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania od daty rozpoczęcia leasingu do końca okresu użytkowania tego składnika lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza.
Koszty amortyzacji i odpisów aktualizujących ujęte w sprawozdaniu z całkowitych dochodów
2022
2021
Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży:
590
1 978
Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych
588
740
Amortyzacja wartości niematerialnych
2
1 238
Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu:
9 311
7 820
Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych
2 237
2 094
Amortyzacja wartości niematerialnych
3 466
2 280
Amortyzacja aktywów z tytułu prawa do użytkowania
3 608
3 446
Amortyzacja
9 901
9 798
Koszty zatrudnienia
2022
2021
Wynagrodzenia
38 659
34 229
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia
7 592
6 290
Koszty świadczeń emerytalnych
-
174
Płatności w formie akcji
81
-
Pozostałe świadczenia pracownicze
77
107
Suma kosztów świadczeń pracowniczych, w tym:
46 409
40 800
Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży
20 817
18 811
Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu
25 592
21 989
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
22(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Koszty wynagrodzeń obejmują wynagrodzenia płatne zgodnie z warunkami zawartych umów o pracę z poszczególnymi pracownikami. Koszty wynagrodzeń obejmują także wynagrodzenia premiowe oraz wynagrodzenia z tytułu urlopów.
Koszty ubezpieczeń społecznych obejmują świadczenia z tytułu ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, wypadkowego, składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Pracy. W latach 2022 i 2021 wysokość ww. składek ustalona była na poziomie 19,48% podstawy wymiaru składek ustalonej zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Koszty świadczeń emerytalnych obejmują odprawy emerytalne wypłacone pracownikom zgodnie z przepisami prawa pracy. Żadna ze spółek Grupy nie jest stroną żadnych programów emerytalnych jak i układów zbiorowych pracy, z których wynikałyby inne regulacje w tym zakresie. Świadczenia długoterminowe szacowane są na podstawie metod aktuarialnych.
Spółki Atende zobowiązane do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Odpisy na powyższy fundusz obciążają koszty działalności danej spółki i powodują konieczność zablokowania środków funduszu na wydzielonym rachunku bankowym. W sprawozdaniu finansowym aktywa i zobowiązania funduszu wykazywane w wartości netto. Z uwagi na charakter działania ww. funduszu, aktywa i zobowiązania funduszu sobie równe. Stan Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na dzień 31 grudnia 2022 r. wynosił 54 tys. zł, a na dzień 31 grudnia 2021 r. wynosił 28 tys. zł.
Inne świadczenia na rzecz pracowników obejmują szkolenia związane z podnoszeniem kwalifikacji, opiekę medyczną oraz inne świadczenia określone przepisami prawa pracy.
Nota 4. Płatności w formie akcji
Polityka rachunkowości
Koszt płatności rozliczanych w instrumentach kapitałowych ustalany jest w wartości godziwej określonej na dzień rozpoczęcia nabywania uprawnień, z wykorzystaniem odpowiedniego modelu wyceny.
Warunki związane z koniecznością świadczenia pracy/usługi przez uczestnika programu oraz prawdopodobieństwo realizacji warunku programów o nierynkowym charakterze (np. uzależnionym od wyników finansowych Grupy) nie uwzględniane przy wycenie wartości godziwej kosztu programu.
Koszt płatności w formie akcji jest ujmowany jako koszt świadczeń na rzecz pracowników (koszty ogólnego zarządu), zaś drugostronnie jako zyski zatrzymane. Koszt ujmowany jest liniowo przez okres nabywania uprawnień czyli przez okreś świadczenia pracy/usług na rzecz Grupy oraz, jeśli zasadne, spełnienie warunków programu.
Skumulowana wartość kosztów ujęta w kapitale własnym jest wypadkową szacowanej przez Grupę liczby uprawnień jaka zostanie zrealizowana w związku ze spełnieniem warunków programu oraz okresu jaki minął od dnia rozpoczęcia programu. Koszt lub zmniejszenie kosztu w sprawozdaniu z całkowitych dochodów za dany okres sprawozdawczy odpowiada zmianie pomiędzy oszacowanymi skumulowanymi wartościami kosztu na koniec i początek okresu sprawozdawczego.
W przypadku niespełnienia warunków nierynkowych lub innych warunków (związanych z koniecznością świadczenia pracy/usług na rzecz Grupy do dnia realizacji) Grupa nie ujmuje żadnych kosztów z tytułu programu. W przypadku kosztów ujętych w poprzednich okresach, zmiana szacunku powoduje pomniejszenie kosztów okresu, w którym zmiana nastąpiła.
W przypadku anulowania programu przez Grupę, pozostała wartość godziwa płatności, jakie zgodnie z oczekiwaniami Grupy zostałyby zrealizowane, jest ujmowana jednorazowo jako koszt okresu.
Profesjonalny osąd
Oszacowanie wartości godziwej płatności w formie instrumentów kapitałowych na dzień zawarcia umów w ramach Programu motywacyjnego wymagało wyboru najbardziej adekwatnego modelu wyceny, który zależy od warunków i założeń świadczenia. Szacunek ten wymaga również określenia i przyjęcia w modelu jak najbardziej odpowiednich danych wejściowych, takich jak: okres nabywania uprawnień, oczekiwany okres realizacji opcji, zmienność kursu akcji, przyszła stopa dywidendy, stopa wolna od ryzyka.
Dla celów wyceny wykorzystano model dwumianowy. Ponieważ cele wynikowe dotyczą kolejnych lat w okresie 2022-2024, przyjęto, że Program ma charakter „stopniowy” (trzyetapowy) i w rezultacie wartość godziwa instrumentu dla każdego etapu została oszacowana odrębnie.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
23(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Niepewność szacunków
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego szacowana jest liczba warrantów jakie będą mogły być zaoferowane uczestnikom Programu, biorąc pod uwagę planowaną realizację celów wynikowych Grupy oraz prawdopodobieństwo utrzymania statusu pracownika (bądź stałego współpracownika) przez uczestników. Zmiany prawdopodobieństwa realizacji celów mogą wpływać na wartość kosztu świadczeń (bądź jego zmniejszenie) w poszczególnych okresach sprawozdawczych. Dla celów oszacowania kosztów przyjęto założenie, że warunki w Etapie 1 nie zostaną zrealizowane w stopniu pozwalającym na przyznanie uczestnikom warrantów, zaś dla kolejnych okresów przyjęto założenie o stuprocentowej realizacji celów wynikowych.
Opis programu motywacyjnego
Walne Zgromadzenie Atende S.A. w dniu 23 czerwca 2022 r. przyjęło Uchwałę w sprawie ustanowienia w Spółce Programu Motywacyjnego na lata 2022-2024 („Program”). Na mocy powołanej powyżej Uchwały, Atende S.A. uchwaliło Regulamin Programu Motywacyjnego Spółki Atende S.A. na lata 2022-2024 („Regulamin”).
Zgodnie z Regulaminem, Program będzie realizowany poprzez emisję warrantów uprawniających do objęcia akcji emitowanych w ramach warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego Spółki. Dotychczasowi akcjonariusze będą pozbawieni prawa poboru akcji wyemitowanych w ramach Programu.
Program realizowany jest w trzech etapach, rozumianych jako okres trzech lat trwania Programu (2022-2024). W ramach Programu Spółka wyemituje łącznie nie więcej niż 2.180.600 warrantów subskrypcyjnych, w tym:
1.090.300 Warrantów serii A – dla członków Zarządu
1.090.300 Warrantów serii B – dla Kluczowych Pracowników
Posiadacze Warrantów będą uprawnieni do objęcia Akcji wyemitowanych w ramach warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego Spółki. Każdy warrant uprawniać będzie do objęcia jednej akcji po Cenie Emisyjnej.
Wykonanie prawa z warrantów nastąpić może najwcześniej po 31 grudnia roku następującego po roku, w którym dokonano objęcia warrantów oraz nie później niż w terminie do dnia 31 grudnia kolejnego roku. Wykonanie prawa z warrantu w ramach Programu nie jest obowiązkowe. Akcje nie będą uprzywilejowane oraz nie będą z nimi związane żadne uprawnienia osobiste ani obowiązki w stosunku do Spółki.
Główne warunki
W Programie wskazano dwa warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby uczestnicy mogli otrzymać ofertę objęcia Warrantów.
Pierwszy warunek dotyczy konieczności posiadania statusu pracownika lub stałego współpracownika Spółki lub spółki od niej zależnej i niepozostawanie w okresie wypowiedzenia, zaś w przypadku Członków Zarządu posiadanie statusu członka Zarządu, za wyjątkiem przypadków, w których utrata statusu nie wynikała z winy Członka Zarządu.
Drugim warunkiem jest realizacja celów wynikowych w poszczególnych okresach. Celem Wynikowym jest osiągnięcie przez Grupę w danym etapie skonsolidowanego zysku, przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, skorygowanego o wpływ zdarzeń jednorazowych (w tym o koszty wyceny Programu), w wysokości nie niższej niż:
a) 12 mln zł w roku 2022 r.– dla pierwszego etapu;
b) 15,2 mln zł, indeksowane wskaźnikiem inflacji – w roku 2023 r.– dla drugiego etapu;
c) 19 mln zł, indeksowane Wskaźnikiem Inflacji – w roku 2024 r. – dla trzeciego etapu.
Oferta może zostać złożona przy zrealizowaniu co najmniej 70% celu wynikowego danego etapu. Warranty niewyemitowane w ramach danego etapu w związku z niezrealizowanym celem, mogą zostać wyemitowane w kolejnych etapach pod warunkiem realizacji w nich celu wynikowego na poziomie 100%.
Wycena
Wartość godziwa kosztu uprawnień wynikających z programu została wyceniona z wykorzystaniem modelu dwumianowego na dzień podpisania umowy przez każdego uczestnika. Nierynkowe warunki programu (świadczenie pracy/usług oraz osiągnięcie celów wynikowych) nie zostały uwzględnione w wycenie.
Wszystkie umowy z uczestnikami zostały podpisane w dniu 10 listopada 2022 r., tak więc przyjęte do wyceny założenia analogiczne dla wszystkich uczestników.
Wartość oczekiwanego poziomu dywidendy została uwzględniona w Programie i pomniejszy cenę wykonania w związku z tym, aby uniknąć powielenia wpływu, nie została uwzględniona jako odrębne założenie modelu.
Na dzień 31 grudnia 2022 r. nie przyznano jeszcze żadnych warrantów.
Wysokość kosztów płatności w formie akcji w 2022 roku, odniesiona na kapitał własny wyniosła 81 tys. zł.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
24(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Podsumowanie wyceny oraz przyjętych założeń znajduje się w poniższej tabeli:
Etap Programu
Ilość instrumentów
Wartosć godziwa na dzień przyznania (zł/warrant)
Wartość godziwa instrumentów (tys. zł)
Oczekiwana zmienność *
Cena wykonania **
Okres realizacji uprawnień
Stopa wolna od ryzyka ***
Etap 1
727 135
0,6457
469,5
39,0%
3,3130
1.01.2024 r. – 31.12.2025 r.
6,85%
Etap 2
727 135
0,8270
601,3
39,3%
3,3130
1.01.2025 r. – 31.12. 2026 r.
7,00%
Etap 3
727 135
0,9659
702,3
38,9%
3,3130
1.01.2026 r. – 31.12.2027 r.
7,00%
* Oczekiwana zmienność została ustalona na podstawie historycznej zmienności akcj Spółki w okresie analogicznym do okresu możliwości realizacji opcji w danym etapie;
** W związku z faktem, że dywidendy, które będą wypłacone do zakończenia okresu realizacji uprawnień pomniejszą cenę wykonania, dla celów wyceny wartości godziwej cena ta nie została pomniejszona o szacowaną kwotę przyszłych dywidend;
*** Rentowność obligacji Skarbu Państwa o okresie zapadalności zbliżonym do okresu do realizacji uprawnień.
Nota 5. Pozostałe przychody i koszty operacyjne
Pozostałe przychody operacyjne
2022
2021
Wynik na sprzedaży spółki zależnej *
-
583
Zysk ze zbycia majątku trwałego
27
13
Rozwiązanie odpisów aktualizujących wartość składników aktywów (należności)
3
8
Uzyskane kary, grzywny i odszkodowania
48
110
Dotacje
115
-
Refaktury kosztów
46
40
Pozostałe
48
91
Razem
287
845
Transakcja sprzedaży spółki Atende Medica sp. z o.o. mająca miejsce w 2021 r. została opisana w punkcie 5.3 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Pozostałe koszty operacyjne
2022
2021
Likwidacja majątku trwałego
29
33
Darowizny
205
283
Kary i grzywny
5
3 190
Utworzenie odpisów aktualizujących wartość składników aktywów
55
3
Koszty projektów zaniechanych
100
231
Pozostałe
23
30
Razem
417
3 770
Koszty kar i grzywien poniesione w 2021 r. dotyczyły przede wszystkim kar w wysokości 3,1 mln z tytułu umów wypowiedzianych przez Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych na skutek utraty przez Atende świadectw bezpieczeństwa przemysłowego.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
25(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Nota 6. Przychody i koszty finansowe
Polityka rachunkowości
Przychody z tytułu odsetek ujmowane narastająco, w odniesieniu do głównej kwoty należnej, zgodnie z metodą efektywnej stopy procentowej.
Grupa nie ujmuje istotnego elementu finansowania, w przypadku, gdy okres pomiędzy płatnością a wykonaniem zobowiązania wynikającego z umowy jest krótszy niż jeden rok. W pozostałych przypadkach istotny element finansowania nie jest wydzielany, jeżeli wpływ na poziom przychodów rozpoznawanych z tytułu umowy nie przekracza 5%.
Przychody finansowe
2022
2021
Przychody z tytułu odsetek, w tym:
15
18
- odsetki z tytułu leasingu
-
15
Nadwyżka dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi
707
-
Wycena instrumentów finansowych
-
47
Razem
722
65
Koszty finansowe
2022
2021
Koszty z tytułu odsetek
383
181
Nadwyżka ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi
-
201
Wycena instrumentów finansowych
259
119
Prowizje bankowe
531
521
Koszty odsetek od zobowiązań z tytułu leasingu
200
224
Pozostałe
5
2
Razem
1 378
1 248
Ujawnienia przychodów, kosztów, zysków lub strat w podziale na kategorie instrumentów finansowych
2022
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzo- wanym koszcie
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzo- wanym koszcie
Razem wycena instrumentów finansowych
Przychody/(koszty) z tytułu odsetek
-
15
-
(583)
(568)
Zyski/(straty) z tytułu różnic kursowych
707
-
-
-
707
Prowizje bankowe
-
-
-
(531)
(531)
Przychody/(koszty) z tytułu wyceny do wartości godziwej
-
-
(259)
-
(259)
Pozostałe
-
-
(5)
-
(5)
Razem zysk/(strata)
707
15
(264)
(1 114)
(656)
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
26 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
2021
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzo- wanym koszcie
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzo- wanym koszcie
Razem wycena instrumentów finansowych
Przychody/(koszty) z tytułu odsetek
-
18
-
(405)
(387)
Zyski/(straty) z tytułu różnic kursowych
-
-
-
(201)
(201)
Prowizje bankowe
-
-
-
(521)
(521)
Przychody/(koszty) z tytułu wyceny do wartości godziwej
47
-
(119)
-
(72)
Pozostałe
-
-
(2)
-
(2)
Razem zysk/(strata)
47
18
(121)
(1 128)
(1 183)
Nota 7. Podatek dochodowy i odroczony podatek dochodowy
Polityka rachunkowości
Na obowiązkowe obciążenia wyniku składają się podatek bieżący oraz podatek odroczony.
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) przed opodatkowaniem w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym. Od 2004 r. obowiązującą, według znowelizowanych przepisów jest stawka 9% lub 19%. Przepisy te nie przewidują zmiany obecnie stosowanych stawek podatkowych dla przyszłych okresów sprawozdawczych.
Podatek odroczony jest wyliczany jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości w oparciu o różnice pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i pasywów, a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania.
Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub zobowiązanie stanie się wymagalne. Podatek odroczony jest ujmowany w zysku lub stracie bieżącego okresu, poza przypadkiem gdy dotyczy on pozycji w innych całkowitych dochodach albo w kapitale własnym. W tym ostatnim wypadku podatek odroczony jest również rozliczany bezpośrednio w kapitały własne. W bilansie podatek dochodowy wykazywany jest po dokonaniu kompensaty w zakresie w jakim wynika ze zobowiązania jakie płatne jest do tego samego urzędu podatkowego.
Rezerwa na podatek odroczony jest tworzona od wszystkich dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego jest rozpoznawany do wysokości w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe dochody podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe oraz straty podatkowe bądź ulgi podatkowe jakie Grupa może wykorzystać. Pozycja aktywów lub rezerwy na podatek odroczony nie powstaje, jeśli różnica przejściowa powstaje z tytułu pierwotnego ujęcia wartości firmy lub z tytułu pierwotnego ujęcia innego składnika aktywów lub zobowiązania w transakcji, która nie ma wpływu ani na wynik podatkowy ani na wynik księgowy.
Wartość składników aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień bilansowy, a w przypadku gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części, następuje jego odpis.
Spółki Grupy dokonują kompensaty aktywów i rezerw z tytułu podatku odroczonego i prezentują wynik tej kompensaty odpowiednio w aktywach lub zobowiązaniach w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
W zakresie podatku dochodowego, spółki Grupy podlegają przepisom ogólnym. Rok podatkowy i bilansowy pokrywają się z rokiem kalendarzowym we wszystkich spółkach Grupy.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
27(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Podatek dochodowy wykazany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów
2022
2021
Bieżący podatek dochodowy
226
207
Dotyczący roku obrotowego
226
206
Korekty dotyczące lat ubiegłych
-
1
Odroczony podatek dochodowy
308
(26)
Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych w spółkach Grupy
308
(26)
Obciążenie podatkowe wykazane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów
534
181
Wykazany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów podatek odroczony stanowi różnicę między stanem rezerw i aktywów z tytułu podatku odroczonego na koniec i początek okresów sprawozdawczych.
Różnice pomiędzy nominalną a efektywną stawką podatkową
2022
2021
Wynik brutto przed opodatkowaniem
2 346
(1 035)
Ustawowa stawka podatkowa jednostki dominującej
19%
19%
Podatek według ustawowej stawki
446
(197)
Efekt różnic w stawkach podatkowych jednostek zależnych (9%) *
(122)
(225)
Efekt nie utworzenia aktywów od strat podatkowych ze względu na niepewność odzyskania
-
1 121
Rozliczenie strat podatkowych i innych różnic przejściowych, od których nie były utworzone aktywa z tytułu podatku odroczonego
-
(1 139)
Efekt przeterminowania strat podatkowych do rozliczenia
-
23
Efekt sprzedaży udziałów w Atende Medica
-
(121)
Ujęcie aktywów wcześniej nieujmowanych ze względu na niepewność
-
(249)
Trwałe różnice podatkowe
211
968
Podatek według efektywnej stawki
534
181
Efektywna stawka podatku (udział podatku dochodowego w zysku przed opodatkowaniem)
23%
(17%)
* W przypadku pięciu spółek zależnych stosowana jest stawka podatkowa 9%.
Rozliczenia podatkowe
Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych, fizycznych, czy składek na ubezpieczenia społeczne podlegają zmianom, wskutek czego niejednokrotnie brak jest odniesienia do utrwalonych regulacji bądź precedensów prawnych. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno między organami państwowymi, jak i między organami państwowymi i przedsiębiorstwami. Rozliczenia podatkowe oraz inne (na przykład celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione do nakładania istotnych kar, a ustalone w wyniku kontroli dodatkowe kwoty zobowiązań muszą zostać wpłacone wraz z odsetkami. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej rozwiniętym systemie podatkowym.
Rozliczenia podatkowe mogą zostać poddane kontroli przez okres pięciu lat. W efekcie kwoty wykazane w sprawozdaniu finansowym mogą ulec zmianie w późniejszym terminie po ostatecznym ustaleniu ich wysokości przez organy skarbowe.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
28(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Odroczony podatek dochodowy
Odroczony podatek dochodowy na dzień bilansowy wynika z pozycji przedstawionych w tabeli.
Ujemne różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia
aktywów z tytułu podatku odroczonego
31.12. 2021
Zwiększenia / (zmniejszenia)
31.12.2022
Rezerwa na nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalne
1 104
(166)
938
Rozliczenia międzyokresowe bierne
5 480
784
6 264
Przeszacowanie kontraktów walutowych (zabezpieczenia przepływów pieniężnych) do wartości godziwej
119
259
378
Straty możliwe do odliczenia od przyszłych dochodów do opodatkowania
6 802
1 619
8 421
Zapasy
2 261
(82)
2 179
Należności
42
-
42
Zobowiązania z tytułu umów z klientami
24 206
(6 977)
17 229
Koszty bezpośrednie dotyczące przychodów ze sprzedaży nieuznawanych za przychody większające podstawę opodatkowania
-
2 210
2 210
Różnica w wartości bilansowej i podatkowej rzeczowego majątku trwałego
2 629
451
3 080
Pozostałe
204
86
290
Suma ujemnych różnic przejściowych
42 847
(1 816)
41 031
Stawka podatkowa
19% / 9%
19% / 9%
19% / 9%
Aktywa z tytułu odroczonego podatku
7 810
(715)
7 095
Kompensata w ramach poszczególnych spółek Grupy Kapitałowej
(5 643)
x
(5 305)
Aktywa z tytułu odroczonego podatku wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej
2 167
(377)
1 790
Dodatnie różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia
rezerwy z tytułu podatku odroczonego
31.12. 2021
Zwiększenia / (zmniejszenia)
31.12.2022
Różnica pomiędzy bilansową i podatkową wyceną aktywów (w tym przyspieszona amortyzacja podatkowa)
14 122
848
14 970
Rozliczenia międzyokresowe kosztów
3 402
(1 593)
1 809
Przeszacowanie aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży do wartości godziwej
25
43
68
Aktywa z tytułu umów z klientami
16 094
(277)
15 817
Pozostałe
-
262
262
Suma dodatnich różnic przejściowych
33 643
(717)
32 926
Stawka podatkowa
19% / 9%
19% / 9%
19% / 9%
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego na koniec okresu:
5 977
(407)
5 570
Kompensata w ramach poszczególnych spółek Grupy Kapitałowej
(5 643)
x
(5 305)
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku wykazana w sprawozdaniu z sytuacji finansowej
334
(69)
265
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
29 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Ujemne różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia
aktywów z tytułu podatku odroczonego
31.12. 2020
Zwiększenia / (zmniejszenia)
31.12.2021
Rezerwa na nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalne
915
189
1 104
Rozliczenia międzyokresowe bierne
9 319
(3 839)
5 480
Przeszacowanie kontraktów walutowych (zabezpieczenia przepływów pieniężnych) do wartości godziwej
47
72
119
Straty możliwe do odliczenia od przyszłych dochodów do opodatkowania
767
6 035
6 802
Zapasy
2 145
116
2 261
Należności
415
(373)
42
Zobowiązania z tytułu umów z klientami
28 205
(3 999)
24 206
Rozliczenia międzyokresowe
197
(197)
-
Różnica w wartości bilansowej i podatkowej rzeczowego majątku trwałego
84
2 545
2 629
Pozostałe
39
165
204
Suma ujemnych różnic przejściowych
42 133
714
42 847
Stawka podatkowa
19% / 9%
19% / 9%
19% / 9%
Aktywa z tytułu odroczonego podatku
7 868
(58)
7 810
Kompensata w ramach poszczególnych spółek Grupy Kapitałowej
(5 908)
x
(5 643)
Aktywa z tytułu odroczonego podatku wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej
1 960
207
2 167
Dodatnie różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia
rezerwy z tytułu podatku odroczonego
31.12. 2020
Zwiększenia / (zmniejszenia)
31.12.2021
Różnica pomiędzy bilansową i podatkową wyceną aktywów (w tym przyspieszona amortyzacja podatkowa)
11 123
2 999
14 122
Rozliczenia międzyokresowe kosztów
-
3 402
3 402
Przeszacowanie aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży do wartości godziwej
20
5
25
Aktywa z tytułu umów z klientami
22 185
(6 091)
16 094
Suma dodatnich różnic przejściowych
33 328
315
33 643
Stawka podatkowa
19% / 9%
19% / 9%
19% / 9%
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego na koniec okresu:
6 062
(85)
5 977
Kompensata w ramach poszczególnych spółek Grupy Kapitałowej
(5 908)
x
(5 643)
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku wykazana w sprawozdaniu z sytuacji finansowej
154
180
334
Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego
Spółki Grupy ujmują składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.
Grupa nie ujęła aktywów z tytułu podatku odroczonego od części strat podatkowych poniesionych w 2021 r., ze względu na niepewność co do możliwości zrealizowania się tych aktywów w przyszłych latach. W głównej mierze dotyczyło to Atende S.A. w zakresie straty z działalności kapitałowej wygenerowanej na sprzedaży spółki zależnej Atende Medica. Wartość strat, od których nie ujęto aktywów przedstawiono w poniższej tabeli:
2022
2021
Wartość brutto
Efekt podatkowy
Data wygaśnięcia
Wartość brutto
Efekt podatkowy
Data wygaśnięcia
Straty podatkowe narastająco, w tym:
14 834
2 556
2023-2027
13 901
2 521
2022-2026
Straty za okres, od których nie ujęto aktywów z tytułu podatku odroczonego
-
-
-
5 900
1 121
2026
Razem
14 834
2 556
x
13 901
2 521
x
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
30 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Nota 8. Zysk przypadający na jedną akcję
Polityka rachunkowości
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Grupy przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy (po potrąceniu odsetek od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe) przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe).
Liczba wyemitowanych akcji
2022
2021
Średnia ważona liczba akcji wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości podstawowego zysku na jedną akcję (w szt.)
36 343 344
36 343 344
Efekt rozwodnienia liczby akcji zwykłych
-
-
Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku na jedną akcję (w szt.)
36 343 344
36 343 344
Wyliczenie zysku na jedną akcję - założenia
2022
2021
Zysk netto z działalności kontynuowanej
przypisany akcjonariuszom podmiotu dominującego
1 317
(2 276)
Zysk netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy, zastosowany do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję
1 317
(2 276)
Efekt rozwodnienia
-
-
Zysk wykazany dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku przypadającego na jedną akcję
1 317
(2 276)
Podstawowy/ rozwodniony zysk przypadający na jedną akcję (zł)
0,04
(0,06)
W okresie między dniem bilansowym a dniem sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie wystąpiły żadne transakcje dotyczące akcji zwykłych lub potencjalnych akcji zwykłych.
Nota 9. Dywidenda
Polityka rachunkowości
Przychody z tytułu dywidend ujmowane w momencie, kiedy zostaje ustanowione prawo akcjonariuszy do otrzymania płatności jako przychody finansowe.
Dnia 23 czerwca 2022 r. zwyczajne walne zgromadzenie Atende S.A. podjęło decyzję o pokryciu straty za 2021 rok wynoszącej 4 095 777,95 zł z kapitału zapasowego Spółki, zgodnie z rekomendacją Zarządu Atende S.A.
Do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego nie zostały zaproponowane ani uchwalone dywidendy za 2022.
Nota 10. Wartość godziwa
Na dzień 31 grudnia zarówno 2022 jak i 2021 r. Grupa utrzymywała instrumenty finansowe wykazywane w wartości godziwej w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Polityka rachunkowości
Grupa stosuje poniższą hierarchię dla określania i wykazywania wartości godziwej instrumentów finansowych według metody wyceny:
Poziom 1 – ceny notowane (nieskorygowane) na aktywnym rynku dla identycznych aktywów oraz zobowiązań;
Poziom 2 metody oparte na czynnikach mających istotny wpływ na wykazywaną wartość godziwą, które oparte na możliwych do zaobserwowania danych rynkowych;
Poziom 3 metody oparte na czynnikach mających istotny wpływ na wykazywaną wartość godziwą, które nie oparte na możliwych do zaobserwowania danych rynkowych.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
31(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Poziom hierarchii wartości godziwej, do którego następuje klasyfikacja wyceny wartości godziwej, ustala się na podstawie danych wejściowych najniższego poziomu, które istotne dla całości pomiaru wartości godziwej. W tym celu istotność danych wejściowych do wyceny ocenia się poprzez odniesienie do całości wyceny wartości godziwej. Jeżeli przy wycenie wartości godziwej wykorzystuje się obserwowalne dane wejściowe, które wymagają istotnych korekt na podstawie danych nieobserwowalnych, wycena taka ma charakter wyceny zaliczanej do Poziomu 3.
Ocena tego, czy określone dane wejściowe przyjęte do wyceny mają istotne znaczenie dla całości wyceny wartości godziwej wymaga osądu uwzględniającego czynniki specyficzne dla danego składnika aktywów lub zobowiązań.
W latach 2022 i 2021 nie miały miejsce przesunięcia między poziomami 1 i 2 hierarchii wartości godziwej, ani też żaden z instrumentów nie został przesunięty z/ do poziomu 3 hierarchii wartości godziwej.
Grupa nie wprowadza instrumentów pochodnych na dzień nabycia do ksiąg rachunkowych. Na dzień bilansowy wycenia je na podstawie otrzymanych od banków informacji o ich wartości godziwej.
Wartość godziwa określona w oparciu o:
Klasa zobowiązań – 2022
Data wyceny
Razem
ceny notowane na aktywnym rynku
Poziom 1
istotne dane obserwowalne
Poziom 2
istotne dane nie- obserwowalne
Poziom 3
Zobowiązania wyceniane w wartości godziwej
Instrumenty pochodne
- kontrakt walutowy forward – USD
31.12.2022
378
-
378
-
Wartość godziwa określona w oparciu o:
Klasa zobowiązań – 2021
Data wyceny
Razem
ceny notowane na aktywnym rynku
Poziom 1
istotne dane obserwowalne
Poziom 2
istotne dane nie- obserwowalne
Poziom 3
Zobowiązania wyceniane w wartości godziwej
Instrumenty pochodne
- kontrakt walutowy forward – USD
31.12.2021
119
-
119
-
W ocenie Grupy wartość godziwa instrumentów finansowych innych niż wyceniane w wartości godziwej nie odbiega istotnie od ich wyceny księgowej.
Nota 11. Rzeczowe aktywa trwałe
Polityka rachunkowości
Rzeczowe aktywa trwałe obejmują środki trwałe i nakłady na środki trwałe w budowie, które jednostka zamierza wykorzystywać w swojej działalności oraz na potrzeby administracyjne w okresie dłuższym niż jeden rok, które w przyszłości spowodują wpływ korzyści ekonomicznych do jednostki. Nakłady na środki trwałe obejmują poniesione nakłady inwestycyjne jak również poniesione wydatki na przyszłe dostawy maszyn, urządzeń i usług związanych z wytworzeniem środków trwałych (przekazane zaliczki).
Środki trwałe oraz środki trwałe w budowie ujmowane są pierwotnie w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia.
Środki trwałe obejmują istotne specjalistyczne części zamienne, które funkcjonują jako element środka trwałego. Jako odrębne pozycje środków trwałych ujmowane są także istotne komponenty, także o charakterze niematerialnym.
Grunty własne nie podlegają amortyzacji.
Środki trwałe oraz środki trwałe w budowie poddawane testowi na utratę wartości jeśli istnieją przesłanki wskazujące na występowanie utraty wartości, przy czym dla środków trwałych w budowie w okresie ich realizacji ewentualna utrata wartości określana jest na każdy dzień bilansowy. Skutki utraty wartości środków trwałych oraz środków trwałych w budowie odnoszone są w pozostałe koszty operacyjne.
Na dzień bilansowy środki trwałe oraz środki trwałe w budowie wyceniane według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonego o dokonane odpisy amortyzacyjne oraz ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
32(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Rzeczowe aktywa trwałe, do których tytuł prawny podlega ograniczeniom oraz stanowiące zabezpieczenie zobowiązań
31.12.2022
31.12.2021
- stanowiące zabezpieczenie kredytów i pożyczek własnych
11 066
11 484
Wartość bilansowa rzeczowych aktywów trwałych podlegających ograniczeniu w dysponowaniu lub stanowiących zabezpieczenie
11 066
11 484
Budynki o wartości 11 066 tys. na dzień 31 grudnia 2022 r. (na dzień 31 grudnia 2021 r.: 11 484 tys. zł) objęte hipoteką ustanowioną w celu zabezpieczenia kredytów bankowych Spółki Atende S.A.
Kwoty zobowiązań umownych do nabycia w przyszłości rzeczowych aktywów trwałych
Brak.
Zmiany rzeczowych aktywów trwałych (wg grup rodzajowych) za okres 1.01.2022 - 31.12.2022 r.
Budynki i budowle
Maszyny i urządzenia
Środki transportu
Pozostałe środki trwałe
Środki trwałe w budowie
Razem
Wartość bilansowa brutto
na dzień 1.01.2022
19 277
15 055
296
1 371
6
36 005
Zwiększenia, z tytułu:
22
1 144
292
246
683
2 387
- nabycia środków trwałych
-
553
59
19
507
1 138
- reklasyfikacji
22
590
-
227
176
1 015
- wykupu z leasingu
-
1
233
-
-
234
Zmniejszenia, z tytułu:
19
930
40
-
615
1 604
- zbycia
-
250
40
-
-
290
- likwidacji
19
680
-
-
-
699
- reklasyfikacji
-
-
-
-
612
612
- inne
-
-
-
-
3
3
Wartość bilansowa brutto
na dzień 31.12.2022
19 280
15 269
548
1 617
74
36 788
Umorzenie na dzień 1.01.2022
5 859
11 071
181
775
-
17 886
Zwiększenia, z tytułu:
965
1 662
51
147
-
2 825
- amortyzacji
965
1 662
51
147
-
2 825
Zmniejszenia, z tytułu:
19
881
31
-
-
931
- zbycia
-
234
31
-
-
265
- likwidacji
19
647
-
-
-
666
Umorzenie na dzień 31.12.2022
6 805
11 852
201
922
-
19 780
Wartość bilansowa netto
na dzień 31.12.2022
12 475
3 417
347
695
74
17 008
Zagadnienie utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych w latach 2022 i 2021 zostało przedstawione w nocie 14 (utrata wartości).
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
33 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Zmiany rzeczowych aktywów trwałych (wg grup rodzajowych) za okres 1.01.2021 - 31.12.2021 r.
Budynki i budowle
Maszyny i urządzenia
Środki transportu
Pozostałe środki trwałe
Środki trwałe w budowie
Razem
Wartość bilansowa brutto
na dzień 1.01.2021
19 382
13 227
298
1 370
718
34 995
Zwiększenia, z tytułu:
559
2 690
-
22
2 119
5 390
- nabycia środków trwałych
122
103
-
-
2 093
2 318
- reklasyfikacji
437
2 304
-
22
26
2 789
- wykupu z leasingu
-
283
-
-
-
283
Zmniejszenia, z tytułu:
664
862
2
21
2 831
4 380
- zbycia
-
138
-
-
-
138
- likwidacji
664
724
2
21
-
1 411
- reklasyfikacji
-
-
-
-
2 763
2 763
- inne
-
-
-
-
68
68
Wartość bilansowa brutto
na dzień 31.12.2021
19 277
15 055
296
1 371
6
36 005
Umorzenie na dzień 1.01.2021
5 587
10 197
151
648
-
16 583
Zwiększenia, z tytułu:
936
1 699
30
148
-
2 813
- amortyzacji
936
1 699
30
148
-
2 813
Zmniejszenia, z tytułu:
664
825
-
21
-
1 510
- zbycia
-
135
-
-
-
135
- likwidacji
664
690
-
21
-
1 375
Umorzenie na dzień 31.12.2021
5 859
11 071
181
775
-
17 886
Wartość bilansowa netto
na dzień 31.12.2021
13 418
3 984
115
596
6
18 119
Środki trwałe w budowie
Rozliczenie nakładów
1.01.2022
Poniesione nakłady w roku obrotowym
Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej
Urządzenia techniczne i maszyny
Środki transportu
Inne środki trwałe
Zbycie
Odpisy aktualizują ce na dzień 31.12.2021
31.12.2022
6
683
22
590
-
-
3
-
74
Rozliczenie nakładów
1.01.2021
Poniesione nakłady w roku obrotowym
Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej
Urządzenia techniczne i maszyny
Środki transportu
Inne środki trwałe
Zbycie
Odpisy aktualizują ce na dzień 31.12.2021
31.12.2021
718
2 119
437
2 304
-
22
68
-
6
W latach 2022 i 2021 nie wystąpiły koszty finansowania zewnętrznego, które powiększyły wartość rzeczowych aktywów trwałych.
Nota 12. Wartości niematerialne
Polityka rachunkowości
Wartości niematerialne obejmują aktywa, które nie posiadają postaci fizycznej, identyfikowalne oraz można je wiarygodnie wycenić i w przyszłości spowodują wpływ korzyści ekonomicznych do jednostki. Wartości niematerialne ujmowane pierwotnie w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
34(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Wartości niematerialne powstałe na skutek prowadzenia prac rozwojowych, ujmowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej po spełnieniu następujących warunków:
z technicznego punktu widzenia istnieje możliwość ukończenia składnika wartości niematerialnych, tak aby nadawał się do sprzedaży lub użytkowania,
istnieje możliwość udowodnienia zamiaru ukończenia składnika oraz jego użytkowania i sprzedaży,
składnik będzie zdolny do użytkowania lub sprzedaży,
znany jest sposób w jaki składnik będzie wytwarzał przyszłe korzyści ekonomiczne,
zapewnione zostaną środki techniczne oraz finansowe konieczne do ukończenia prac rozwojowych oraz jego użytkowania i sprzedaży,
istnieje możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych.
Nakłady poniesione w okresie prowadzenia prac badawczych oraz nakłady nie spełniające ww. warunków ujmowane jako zysk lub strata bieżącego okresu w dacie ich poniesienia, w pozycji kosztów ogólnego zarządu.
Wartości niematerialne poddawane testowi na utratę wartości jeśli istnieją przesłanki wskazujące na występowanie utraty wartości, przy czym dla wartości niematerialnych w budowie w okresie ich realizacji ewentualna utrata wartości określana jest na każdy dzień bilansowy. Skutki utraty wartości niematerialnych odnoszone w pozostałe koszty operacyjne, zaś ich amortyzacja w koszty działalności podstawowej.
Na dzień bilansowy wartości niematerialne wyceniane według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia po pomniejszeniu o dokonane odpisy amortyzacyjne oraz ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości.
Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) za okres 1.01.2022 - 31.12.2022 r.
Koszty prac rozwo- jowych
Patenty i licencje
Oprogra- mowanie kompute- rowe
Inne
Wartości nie- materialne w budowie
Ogółem
Wartość bilansowa brutto na dzień 1.01.2022
18 729
295
6 337
3 474
11 261
40 096
Zwiększenia, z tytułu:
10 621
2
26
222
4 928
15 799
- nabycia
-
2
26
-
2 747
2 775
- reklasyfikacji
10 621
-
-
222
-
10 843
- inne
-
-
-
-
2 181
2 181
Zmniejszenia, z tytułu:
491
-
-
-
10 995
11 486
- likwidacji
491
-
-
-
-
491
- reklasyfikacji
-
-
-
-
10 843
10 843
- inne
-
-
-
-
152
152
Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2022
28 859
297
6 363
3 696
5 194
44 409
Umorzenie na dzień 1.01.2022
12 784
282
6 161
2 082
-
21 309
Zwiększenia, z tytułu:
3 001
13
125
329
-
3 468
- amortyzacji
3 001
13
125
329
-
3 468
Zmniejszenia, z tytułu:
491
-
-
-
-
491
- likwidacji
491
-
-
-
-
491
Umorzenie na dzień 31.12.2022
15 294
295
6 286
2 411
-
24 286
Odpisy aktualizujące na dzień 1.01.2022
-
-
-
-
-
-
Zwiększenia, z tytułu:
-
-
-
-
22
22
- utraty wartości
-
-
-
-
22
22
Odpisy aktualizujące
na dzień 31.12.2022
-
-
-
-
22
22
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2022
13 565
2
77
1 285
5 172
20 101
Zagadnienie utraty wartości wartości niematerialnych w latach 2022 i 2021 zostało przedstawione w Nocie 14.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
35 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) za okres 1.01.2021 - 31.12.2021 r.
Koszty prac rozwo- jowych
Patenty i licencje
Oprogra- mowanie kompute- rowe
Inne
Wartości nie- materialne w budowie
Ogółem
Wartość bilansowa brutto na dzień 1.01.2021
16 440
340
6 413
3 464
9 439
36 096
Zwiększenia, z tytułu:
2 289
-
177
10
4 894
7 370
- nabycia
311
-
91
-
3 225
3 627
- reklasyfikacji
1 978
-
86
10
-
2 074
- inne
-
-
-
-
1 669
1 669
Zmniejszenia, z tytułu:
-
45
253
-
3 072
3 370
- likwidacji
-
1
253
-
988
1 242
- reklasyfikacji
-
44
-
-
2 079
2 123
- inne
-
-
-
-
5
5
Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2021
18 729
295
6 337
3 474
11 261
40 096
Umorzenie na dzień 1.01.2021
9 890
286
6 103
1 758
-
18 037
Zwiększenia, z tytułu:
2 894
17
311
324
-
3 546
- amortyzacji
2 894
13
287
324
-
3 518
- korekty prezentacji
-
4
24
-
-
28
Zmniejszenia, z tytułu:
-
21
253
-
-
274
- likwidacji
-
1
253
-
-
254
- reklasyfikacji
-
20
-
-
-
20
Umorzenie na dzień 31.12.2021
12 784
282
6 161
2 082
-
21 309
Odpisy aktualizujące na dzień 1.01.2021
-
-
-
-
988
988
Zmniejszenia, z tytułu:
-
-
-
-
988
988
- wykorzystanie odpisu w zwiazku z likwidacją
-
-
-
-
988
988
Odpisy aktualizujące
na dzień 31.12.2021
-
-
-
-
-
-
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021
5 945
13
176
1 392
11 261
18 787
Kwoty zobowiązań umownych do nabycia w przyszłości wartości niematerialnych
Brak.
Nota 13. Wartość firmy
Polityka rachunkowości
Przejęcie jednostek zależnych przez Grupę rozlicza się metodą nabycia. Przekazane wynagrodzenie ustala się jako wartość godziwą przekazanych aktywów, wyemitowanych instrumentów kapitałowych oraz zobowiązań zaciągniętych lub przejętych na dzień wymiany. Możliwe do zidentyfikowania aktywa nabyte oraz zobowiązania i zobowiązania warunkowe przejęte w ramach połączenia jednostek gospodarczych wycenia się początkowo według ich wartości godziwej na dzień przejęcia, niezależnie od wielkości ewentualnych udziałów niekontrolujących. Nadwyżkę przekazanego wynagrodzenia nad wartością godziwą udziału Grupy w możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywach netto ujmuje się jako wartość firmy.
Wartość firmy: przypisanie wartości firmy do ośrodków generujących przepływy pieniężne
Przeprowadzając coroczne testy na utratę wartości firmy Grupa alokuje wartość firmy powstałą na objęciu kontroli nad spółkami zależnymi do ośrodków generujących przepływy pieniężne zdefiniowanych jako aktywa poszczególnych spółek zależnych, na nabyciu któr testowany element wartości firmy.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
36(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
31.12.2022
31.12.2021
Codeshine sp. z o.o.
935
935
Phoenix Systems sp. z o.o.
860
860
TrustIT sp. z o.o.
323
323
OmniChip sp. z o.o.
499
499
Wartość firmy (netto)
2 616
2 616
Nota 14. Utrata wartości
Na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje przeglądu wartości bilansowej składników majątku trwałego w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty ich wartości. W przypadku, gdy stwierdzono istnienie takich przesłanek, szacowana jest wartość odzyskiwalna danego składnika aktywów, w celu ustalenia potencjalnego odpisu z tego tytułu. W sytuacji, gdy składnik aktywów nie generuje przepływów pieniężnych, które w znacznym stopniu niezależnymi od przepływów generowanych przez inne aktywa, analizę przeprowadza się dla grupy aktywów generujących przepływy pieniężne, do której należy dany składnik aktywów. Wartość odzyskiwalna ustalana jest jako kwota wyższa z dwóch wartości, a mianowicie: wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej, która odpowiada wartości bieżącej szacunku przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych przy użyciu stopy dyskonta uwzględniającej aktualną rynkową wartość pieniądza w czasie oraz ryzyko specyficzne, jeśli występuje, dla danego aktywa.
Jeżeli wartość odzyskiwalna jest niższa od wartości księgowej netto składnika aktywów lub ich grupy, wartość księgowa jest pomniejszana do wartości odzyskiwanej. Strata z tego tytułu jest ujmowana jako koszt w okresie, w którym nastąpiła utrata wartości.
Testy na utratę wartości przeprowadza się corocznie dla wartości firmy.
W sytuacji odwrócenia utraty wartości, wartość netto składnika aktywów zwiększana jest do nowej oszacowanej wartości odzyskiwalnej, nie wyższej jednak od wartości netto tego składnika aktywów jaka byłaby ustalona, gdyby utrata wartości nie została rozpoznana w poprzednich okresach. Odwrócenie utraty wartości ujmowane jest jako korekta kosztów okresu w którym ustały przesłanki powodujące trwałą utratę wartości. Odpisy dotyczące wartości firmy nie podlegają odwróceniu.
W 2022 r. utworzono odpis aktualizujący dla wartoścni niematerialnych na kwotę 22 tys. (w 2021 r. nie tworzono odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych).
Utrata wartości: aktywa
Na każdy dzień bilansowy ocenia się, czy istnieją obiektywne przesłanki wskazujące na utratę wartości składnika bądź grupy aktywów. Jeśli takie przesłanki istnieją, ustala się szacowaną, możliwą do odzyskania wartość składnika aktywów i dokonuje się odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w kwocie równej różnicy między wartością możliwą do odzyskania i wartością bilansową. Strata wynikająca z utraty wartości jest ujmowana w zysku lub stracie bieżącego okresu.
Spółki Grupy dokonują aktualizacji wartości należności, uwzględniając stopień prawdopodobieństwa ich zapłaty, poprzez dokonanie odpisu aktualizującego. Spółki Grupy dokonują aktualizacji wartości zapasów, uwzględniając możliwe do uzyskania ceny sprzedaży netto, poprzez dokonanie odpisu aktualizującego.
Utrata wartości: wartość firmy
Grupa przeprowadziła coroczne testy na utratę wartości wartości firmy powstałej w wyniku przejęcia kontroli nad spółkami i wykazywanej w sprawozdaniu skonsolidowanym. Testy zostały przeprowadzone na poziomie ośrodków generujących przepływy pieniężne zdefiniowanych jako aktywa poszczególnych spółek zależnych, na nabyciu których powstał testowany element wartości firmy. Wartość odzyskiwalną oszacowano na podstawie wartości użytkowej na dzień 31 grudnia 2022 r. Wartość odzyskiwalna została oszacowana przy zastosowaniu metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych na podstawie prognoz finansowych na lata 2023 2027. Prognozy opierają się na zatwierdzonych przez Zarząd budżetach na lata 2023-2025. Prognozy na lata 2026-
2027 zostały przyjęte na poziomie roku 2025, a stopa wzrostu po okresie prognozy na poziomie 0%. Przeprowadzone testy nie wykazały konieczności ujęcia odpisu wykazanej w sprawozdaniu finansowym wartości firmy.
Poniżej przedstawiamy główne założenia przyjęte w testach na utratę wartości istotnych elementów wartości firmy tj. wartości firmy powstałych w wyniku przejęcia kontroli nad spółkami Codeshine Sp. z o.o. i Phoenix Sp. z o.o.,
Codeshine Sp. z o.o.
Test na utratę wartości firmy powstałej w wyniku przejęcia kontroli nad Codeshine sp. z o.o. przeprowadzono na podstawie prognoz finansowych spółki na lata 2023-2025. W 2022 r. spółce nie udało się wypracować pozytywnego wyniku z działalności operacyjnej („EBIT”) (poniosła stratę na poziomie 55 tys. zł), jednakże zakładane jest osiąganie stabilnego wzrostu zysku
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
37(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
w okresie prognozy. Na moment przeprowadzenia testu spółka miała już pokrycie 100% prognozowanych przychodów na rok 2023 w podpisanych kontraktach. Zarząd Emitenta nie zidentyfikował istotnych założeń, których zmiana o racjonalnie oczekiwane wartości spowodowałaby wystąpienie utraty wartości. W teście przyjęto średnioważony koszt kapitału na poziomie 14% oraz stopę wzrostu po okresie prognozy na poziomie 0%.
Phoenix Sp. z o.o.
Test na utratę wartości firmy powstałej w wyniku przejęcia kontroli nad Phoenix sp. z o.o. przeprowadzono na podstawie prognoz finansowych spółki na lata 2023-2025. W 2022 r. spółka wypracowała pozytywny wynik z działalności operacyjnej („EBIT”) i zakłada jego dalszy wzrost w okresie prognozy. Zarząd Emitenta nie zidentyfikował istotnych założeń, których zmiana o racjonalnie oczekiwane wartości spowodowałaby wystąpienie utraty wartości. W teście przyjęto średnioważony koszt kapitału na poziomie 14% oraz stopę wzrostu po okresie prognozy na poziomie 0%.
Nota 15. Zapasy
Polityka rachunkowości
Zapasy aktywami przeznaczonymi do sprzedaży w toku zwykłej działalności gospodarczej, będące w trakcie produkcji przeznaczonej na sprzedaż oraz mające postać materiałów lub surowców zużywanych w procesie produkcyjnym lub w trakcie świadczenia usług. Zapasy obejmują materiały oraz towary, wyceniane pierwotnie w cenach nabycia. Na dzień bilansowy wycena materiałów i towarów odbywa się z zachowaniem zasad ostrożnej wyceny, tzn. kategorie te wyceniane według ceny nabycia lub ceny sprzedaży możliwej do uzyskania w zależności od tego która z nich jest niższa.
Rozchód zapasów odbywa się według zasad szczegółowej identyfikacji w zakresie pozycji przeznaczonych na świadczenie konkretnych przedsięwzięć lub według metody FIFO dla pozostałych zapasów i odnoszony jest w koszt własny sprzedaży. Odpisy aktualizujące dotyczące zapasów, wynikające z ostrożnej wyceny oraz odpisy aktualizujące dla pozycji zalegających, jak i ich odwrócenia, odnoszone są w koszt własny sprzedaży.
Zapasy wyceniane według ceny nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych od ich ceny sprzedaży netto możliwej do uzyskania na dzień bilansowy. Wartość netto możliwa do uzyskania jest oszacowaną ceną sprzedaży dokonywanej w toku bieżącej działalności gospodarczej, pomniejszoną o szacowane koszty wykończenia oraz koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Odwrócenie odpisów aktualizujących zapasy następuje w momencie sprzedaży zapasów objętych odpisem lub ustania okoliczności z powodu których dokonano przedmiotowego odpisu aktualizującego. Koszty odpisów aktualizujących zapasy jak i ich odwrócenie ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu jako element kosztu własnego.
31.12.2022
31.12.2021
Materiały na potrzeby realizacji kontraktów
3 454
3 581
Towary
10 819
4 326
Zapasy brutto
14 273
7 907
Odpis aktualizujący wartość zapasów
3 023
3 106
Zapasy netto
11 250
4 801
Zapasy stanowiące zabezpieczenie
Na zapasach ustanowiony jest zastaw rejestrowy do wysokości 9 000 tys. na poczet zabezpieczenia kredytu w rachunku bieżącym w Santander Bank Polska S.A. (na dzień 31 grudnia 2021 r.: 9 000 tys. zł).
Wartość zapasów ujętych jako koszt w okresie
2022
2021
Materiały
3 429
3 378
Towary
84 882
75 798
Razem
88 311
79 176
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
38(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Zmiany stanu odpisów aktualizujących zapasy
Odpisy aktualizujące materiały
Odpisy aktualizujące towary
Razem odpisy aktualizujące zapasy
Stan na dzień 1.01.2022
2 757
349
3 106
Zwiększenia, w tym:
218
29
247
- utworzenie odpisów aktualizujących
218
29
247
Zmniejszenia, w tym:
330
-
330
- rozwiązanie odpisów aktualizujących
326
-
326
- wykorzystanie odpisów
4
-
4
Stan na dzień 31.12.2022
2 645
378
3 023
Odpisy aktualizujące materiały
Odpisy aktualizujące towary
Razem odpisy aktualizujące zapasy
Stan na dzień 1.01.2021
2 876
137
3 013
Zwiększenia, w tym:
365
226
591
- utworzenie odpisów aktualizujących
365
226
591
Zmniejszenia, w tym:
484
14
498
- rozwiązanie odpisów aktualizujących
458
14
472
- wykorzystanie odpisów
26
-
26
Stan na dzień 31.12.2021
2 757
349
3 106
Nota 16. Należności z tytułu dostaw i usług
Polityka rachunkowości
Należności ujmowane pierwotnie w wysokości wynagrodzenia określonego w umowach z klientami. W przypadku stosowania normalnych terminów płatności, uznanych w praktyce na rynku w transakcjach o podobnym charakterze, za wartość godziwą uznaje się ich wartość nominalną powstałą w dniu ujęcia przychodu.
Na dzień bilansowy należności z tytułu dostaw i usług wycenia się według zamortyzowanego kosztu, uwzględniając odpisy z tytułu utraty wartości. Należności o terminie zapadalności poniżej 12 miesięcy (licząc od daty ich ujęcia) nie podlegają dyskontowaniu i są wyceniane w wartości nominalnej.
Odpisy aktualizujące wartość należności jak i ich odwrócenia zalicza się odpowiednio do pozostałych kosztów i przychodów operacyjnych. Należności wyrażone w walutach obcych ujmuje się w księgach i wycenia na dzień bilansowy zgodnie z zasadami opisanymi w punkcie „Transakcje w walutach obcych”.
Należności, dla których termin płatności jest dłuższy niż 12 miesięcy prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji „pozostałe aktywa trwałe”.
Istotne szacunki i osądy
Kalkulacja odpisu z tytułu utraty wartości należności wymaga osądu w zakresie doboru metodologii, modeli, klasyfikacji grup odbiorców i innych danych wejściowych. Należności z tytułu dostaw i usług Grupy nie posiadają istotnego komponentu finansowania, z tego względu odpis na dzień 31 grudnia 2022 r. oraz 31 grudnia 2021 r. został obliczony na podstawie oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia należności.
Bazując na danych historycznych, spółki Grupy przeprowadziły analizę prawdopodobieństwa spłaty należności z tytułu dostaw i usług, w wyniku której stwierdziły, że dla należności, dla których nie nastąpiła utrata wartości, kwota odpisu z tytułu oczekiwanych strat kredytowych nie jest istotna.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
39(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Dla należności, dla których stwierdzono utratę wartości, kwota odpisu z tytułu oczekiwanych strat kredytowych wyniosła na dzień 31 grudnia 2022 r. 113 tys. zł (31 grudnia 2021 r.: 83 tys. zł) i obejmuje ona następujące należności:
od dłużników postawionych w stan likwidacji lub upadłości – do wysokości należności nie objętej zabezpieczeniem,
od dłużników w przypadku oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości – w wysokości 100% należności,
kwestionowanych lub z których zapłatą dłużnik zalega a spłata należności nie jest prawdopodobna do wysokości należności nie objętej zabezpieczeniem,
stanowiących równowartość kwot podwyższających należności – do wysokości tych kwot,
przeterminowanych powyżej 365 dni lub nieprzeterminowanych, o znacznym stopniu prawdopodobieństwa nieściągalności, w wysokości 100% należności.
31.12.2022
31.12.2021
Należności z tytułu dostaw i usług krótkoterminowe, w tym:
52 821
65 795
- od pozostałych jednostek
52 821
65 795
Odpisy aktualizujące (wartość dodatnia)
113
83
Należności z tytułu dostaw i usług krótkoterminowe brutto
52 934
65 878
Należności z tytułu dostaw i usług nie oprocentowane i mają zazwyczaj termin płatności mieszczący się w okresie od 14 do 90 dni.
Wartość godziwa należności z tytułu dostaw i usług i pozostałych nie różni się istotnie od ich wartości księgowych wykazanych w bilansie.
Struktura wiekowa należności z tytułu dostaw i usług
31.12.2022
Wartość brutto
Odpis aktualizujący
Utrata wartości ze względu na ryzyko kredytowe
Nieprzeterminowane
51 332
-
nie
Przeterminowane od 1 do 60 dni
1 040
-
nie
Przeterminowane od 60 do 90 dni
54
-
nie
Przeterminowane od 90 do 180 dni
234
-
nie
Przeterminowane od 180 do 360 dni
107
-
nie
Przeterminowane powyżej 360 dni
167
113
tak
Razem
52 934
113
x
31.12.2021
Wartość brutto
Odpis aktualizujący
Utrata wartości ze względu na ryzyko kredytowe
Nieprzeterminowane
64 806
-
nie
Przeterminowane od 1 do 60 dni
974
-
nie
Przeterminowane od 60 do 90 dni
5
-
nie
Przeterminowane od 90 do 180 dni
3
-
nie
Przeterminowane od 180 do 360 dni
2
-
nie
Przeterminowane powyżej 360 dni
88
83
tak
Razem
65 878
83
x
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
40 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Na dzień 31 grudnia 2022 r. należności z tytułu dostaw i usług w kwocie 113 tys. (31 grudnia 2021 r.: 83 tys. zł) zostały uznane za zagrożone i w związku z tym objęte odpisem. Zmiany odpisu aktualizującego należności przedstawiono poniżej.
Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość należności z tytułu dostaw i usług *
31.12.2022
31.12.2021
JEDNOSTKI POZOSTAŁE
Stan odpisów aktualizujących wartość należności z tytułu dostaw i usług na początek okresu
83
512
Zwiększenia, w tym:
30
3
- dokonanie odpisów na należności przeterminowane i sporne
30
3
Zmniejszenia w tym:
-
432
- rozwiązanie odpisów aktualizujących w związku ze spłatą należności
-
8
- zakończenie postępowań
-
424
Stan odpisów aktualizujących wartość należności z tytułu dostaw i usług ogółem na koniec okresu
113
83
* w tym należności dochodzone na drodze sądowej
Należności z tytułu dostaw i usług dochodzone na drodze sądowej
31.12.2022
31.12.2021
Należności z tytułu dostaw i usług skierowane na drogę postępowania sądowego
43
43
Odpisy aktualizujące wartość należności spornych
43
43
Wartość netto należności z tytułu dostaw i usług dochodzonych na drodze sądowej
-
-
Nota 17. Pozostałe należności
Polityka rachunkowości
Pozostałe należności wyceniane według zamortyzowanego kosztu i obejmują głównie należności z tytułu podaktów (z wyjątkiem podatku dochodowego od osób prawnych), zaliczki na dostawy, należności z tytułu wpłaconych kaucji i wadiów oraz należności z niewypłaconych dotacji.
31.12.2022
31.12.2021
Pozostałe należności, w tym:
1 513
646
- z tytułu podatków, z wyjątkiem podatku dochodowego od osób prawnych
1 168
328
- zaliczki na dostawy
5
20
- z tytułu wpłaconych kaucji i wadiów
102
94
- z tytułu niewypłaconych dotacji
188
189
- inne
50
15
Odpisy aktualizujące
-
-
Pozostałe należności brutto
1 513
646
Pozostałe należności skierowane na drogę postępowania sądowego nie wystąpiły.
Nota 18. Pozostałe aktywa
Polityka rachunkowości
Do pozostałych aktywów zaliczane pozostałe aktywa trwałe oraz pozostałe aktywa obrotowe. Rozliczenia międzyokresowe czynne obejmują poniesione wydatki, które będą rozliczone w koszty przyszłych okresów. Ujmowane pierwotnie w wartościach dokonanych wydatków, zaś na dzień bilansowy wyceniane z zachowaniem zasad ostrożnej wyceny. Odpisy rozliczeń międzyokresowych czynnych następują stosowanie do upływu czasu lub wielkości świadczeń, w zależności od ich charakteru. Jeżeli rozliczenie wydatków nastąpi w terminie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia bilansowego, to część aktywów wykazywana jest w bilansie w pozycji „pozostałe aktywa trwałe”.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
41 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Pozostałe aktywa trwałe
31.12.2022
31.12.2021
Długoterminowe należności z tytułu dostaw i usług
37
126
Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe
3 912
6 560
Inne
114
114
Razem
4 063
6 800
Pozostałe aktywa krótkoterminowe
Do pozostałych aktywów krótkoterminowych zaliczane są krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe.
31.12.2022
31.12.2021
Ubezpieczenia majątkowe
234
126
Prenumerata czasopism
6
9
Opłacone koszty serwisu
6 557
18 787
Przedpłacone koszty nierozpoczętych kontraktów z klientami
4 799
3 163
Licencje terminowe
551
229
Składki członkowskie
40
30
Pozostałe rozliczenia międzyokresowe
251
87
Razem
12 438
22 431
Nota 19. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Polityka rachunkowości
Środki pieniężne obejmują gotówkę w kasie oraz środki pieniężne na rachunkach bankowych, w tym utrzymywane w ramach lokat bankowych. Ekwiwalenty środków pieniężnych obejmują krótkoterminowe inwestycje o dużej płynności, łatwo wymienialne na określone kwoty oraz narażone na nieznaczne ryzyko zmiany wartości, w tym należne odsetki od lokat bankowych. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wyceniane według wartości nominalnych. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wyrażone w walutach obcych ujmuje się w księgach i wycenia na dzień bilansowy zgodnie z zasadami opisanymi w punkcie „Transakcje w walutach obcych”. Dla celów sprawozdania z przepływów pieniężnych środki pieniężne i ich ekwiwalenty zdefiniowane w identyczny sposób jak dla celów ujmowania w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
31.12.2022
31.12.2021
Środki pieniężne na rachunkach bankowych
14 603
8 221
Inne środki pieniężne - lokaty overnight
2 568
1 443
Razem
17 171
9 664
Środki pieniężne w banku oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość zależy od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe dokonywane na różne okresy, od jednego dnia do trzech miesięcy, w zależności od aktualnego zapotrzebowania spółek Grupy na środki pieniężne i oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych. Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów jest równa ich wartości bilansowej.
Środki pieniężne podlegające ograniczeniom
Środki pieniężne przekazane, zgodnie z obowiązującymi przepisami na rachunki Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych nie mogą być wykorzystywane przez Spółki w związku z czym Grupa nie ujmuje aktywów z tego tytułu w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Do środków o ograniczonej możliwości dysponowania zaliczane również wartości środków na rachunkach bankowych dedykowanych do płatności z tytułu podatku VAT. Spółki Grupy na bieżąco dokonują płatności z wykorzystaniem tych środków w związku z tym są one prezentowane w pozycji środków pieniężnych i ich ekwiwalentów w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Majątek socjalny oraz zobowiązania ZFŚS
Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z późniejszymi zmianami stanowi, że Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzą pracodawcy zatrudniający powyżej 20 pracowników na pełne etaty. Grupa tworzy taki
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
42(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
fundusz i dokonuje okresowych odpisów w wysokości uzgodnionej z przedstawicielami załogi. Fundusz nie posiada rzeczowych aktywów trwałych. Celem Funduszu jest subsydiowanie działalności socjalnej Grupy, pożyczek udzielonych jej pracownikom oraz pozostałych kosztów socjalnych.
Grupa skompensowała aktywa Funduszu ze swoimi zobowiązaniami wobec Funduszu, ponieważ aktywa te nie stanowią oddzielnych aktywów Grupy.
Analityka aktywów, zobowiązań, kosztów Funduszu oraz saldo netto
31.12.2022
31.12.2021
Środki pieniężne
54
28
Zobowiązania z tytułu Funduszu
54
28
Saldo po skompensowaniu
-
-
Odpisy na Fundusz w okresie
154
171
Środki pieniężne do dyspozycji jednostki, nie wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej
31.12.2022
31.12.2021
Środki pieniężne ZFŚS
54
28
Dostępne, niewykorzystane środki pieniężne w ramach kredytu obrotowego
31 522
34 018
Razem
31 576
34 046
Nota 20. Kapitał zakładowy
Kapitał zakładowy – struktura
Seria/emisja rodzaj akcji
Rodzaj uprzywile-
jowania akcji
Rodzaj ograniczenia praw do akcji
Liczba akcji
Wartość nominalna
Wartość (zł) serii/ emisji wg wartości nominalnej
Sposób pokrycia kapitału
Data rejestracji
A
brak
brak
1 524 000
0,20
304 800
udziały w KLK sp. z o.o.
5.01.2009
B
brak
brak
1 143 000
0,20
228 600
udziały w KLK sp. z o.o.
5.01.2009
C
brak
brak
2 266 865
0,20
453 373
przejęcie ATM Systemy Informatyczne sp. z o.o.
3.01.2011
D
brak
brak
31 409 479
0,20
6 281 896
przeniesienie części majątku z ATM S.A w ramach Zorganizowanej Części Przedsięb.
25.04.2012
Razem:
36 343 344
7 268 669
Struktura kapitału zakładowego nie zmieniała się na przestrzeni bieżącego i poprzedniego roku obrotowego.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
43(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Akcjonariusze
Z zawiadomień otrzymanych w trybie art. 69 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej (…) oraz zgłoszeń na walne zgromadzenia wynika, że następujący akcjonariusze posiadają co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki Atende S.A.:
Liczba akcji 1
Udział w liczbie głosów na WZ 1
Roman Szwed wraz z podmiotem powiązanym Spinoza Investments Sp. z o.o. S.K.A. 2
11 956 958
32,90%
Nationale-Nederlanden OFE
6 103 000
16,79%
PKO OFE
3 409 988
9,38%
Pozostali
14 873 398
40,93%
Razem
36 343 344
100%
1 Dane na koniec 2022 r. Struktura oraz stan posiadania akcji nie uległ zmianie w 2023 r. do dnia publikacji niniejszego raportu. Dane dla Nationale-Nederlanden OFE i PKO OFE zostały w 2021 r. skorygowane na podstawie zgłoszeń na Walne Zgromadzenie 19 maja 2021 r., w efekcie czego stan posiadania wzrósł odpowiednio o 100 000 akcji i 167 198 akcji. Liczba akcji jest równa liczbie głosów na walnym zgromadzeniu. Udział % w kapitale zakładowym Spółki ww. akcjonariuszy jest zgodny z udziałami % w liczbie głosów na walnym zgromadzeniu.
2 Spinoza Investments Sp. z o.o. S.K.A. jest podmiotem w 100% kontrolowanym, bezpośrednio i pośrednio (poprzez Spinoza Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych), przez Romana Szweda.
Nota 21. Udziały/ akcje niekontrolujące
Phoenix
Omnichip
A2CC
Codeshine
Razem
Stan na 1.01.2022
1 656
784
1 497
(112)
3 825
Udział w wyniku jednostek zależnych
381
581
(440)
(27)
495
Stan na 31.12.2022
2 037
1 365
1 057
(139)
4 320
Atende Medica
Phoenix
Omnichip
A2CC
Codeshine
Razem
Stan na 1.01.2021
246
1 416
442
1 105
(181)
3 028
Udział w wyniku jednostek zależnych
17
240
342
392
69
1 060
Sprzedaż udziałów Atende Medica
(263)
-
-
-
-
(263)
Stan na 31.12.2021
-
1 656
784
1 497
(112)
3 825
Wyniki spółek zależnych z udziałem udziałowców/ akcjonariuszy niekontrolujących
W poniższej tabeli przedstawiono podstawowe dane finansowe spółek powiązanych z udziałem udziałowców/ akcjonariuszy niekontrolujących.
Kapitał własny
Wartość aktywów
Wartość zobowiązań
Przychody ze sprzedaży
Zysk netto
31.12.2022 / 2022 1 (dane niebadane)
Phoenix Systems sp. z o.o.
4 043
9 676
5 633
5 172
777
OmniChip sp. z o.o.
3 035
4 662
1 627
4 724
1 290
Codeshine sp. z o.o.
(464)
687
1 151
1 380
(108)
A2 Customer Care sp. z o.o.
2 632
5 823
3 191
5 535
(1 110)
31.12.2021 / 2021 1 (dane niebadane)
Atende Medica sp. z o.o. 2
-
-
-
311
55
Phoenix Systems sp. z o.o.
3 332
8 872
5 539
4 515
490
OmniChip sp. z o.o.
1 744
3 471
1 727
2 785
760
Codeshine sp. z o.o.
(356)
688
1 044
1 595
280
A2 Customer Care sp. z o.o.
3 742
4 312
570
4 022
981
1 Dane bilansowe na ostatni dzień danego roku obrotowego, dane wynikowe za cały dany rok obrotowy.
2 Udziały w spólce Atende Medica zostały sprzedane przez Emitenta 21 stycznia 2021 r. Wyniki Atende Medica za okres od 1 stycznia 2021 r. do dnia sprzedaży zostały skonsolidowane.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
44(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Nota 22. Kredyty i pożyczki
Polityka rachunkowości
Kredyty i pożyczki bankowe ujmowane według zamortyzowanego kosztu opartego na efektywnej stopie procentowej. Wyjątkiem kredyty udzielone w rachunku bieżącym, dla których nie ustalone harmonogramy spłat. W przypadku tego rodzaju kredytów, koszty związane z jego uruchomieniem oraz inne opłaty obciążają koszty finansowe w okresie ich poniesienia. W pozostałych przypadkach koszty finansowe, łącznie z prowizjami płatnymi w momencie spłaty lub umorzenia oraz kosztami bezpośrednimi zaciągnięcia kredytów, ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i zwiększają wartość księgową instrumentu z uwzględnieniem spłat dokonanych w bieżącym okresie.
31.12.2022
31.12.2021
Kredyty w rachunku bieżącym
2 964
992
Pożyczki
3 843
4 869
Suma kredytów i pożyczek, w tym:
6 807
5 861
- długoterminowe
558
1 303
- krótkoterminowe
6 249
4 558
Wartość godziwa kredytów i pożyczek na dzień 31 grudnia 2022 r. wynosi 6 784 tys. zł. (31 grudnia 2021 r.: 5 649 tys. zł) i jest wyceniona według poziomu 2 hierarchii wartości godziwej.
Struktura zapadalności kredytów i pożyczek
31.12.2022
31.12.2021
Kredyty i pożyczki razem
6 807
5 861
- długoterminowe, płatne powyżej 1 roku do 3 lat
558
1 303
- krótkoterminowe
6 249
4 558
Średnie stopy oprocentowania kredytów
31.12.2022
31.12.2021
Kredyty bankowe w rachunku bieżącym
6,58%
1,49%
Kredyt rewolwingowy
-
1,79%
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
45(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Kredyty i pożyczki – stan na 31.12.2022
Wykorzystanie
31.12.2022
Wartość bazowa kredytu
Część krótko- terminowa
Część długo- terminowa
Oprocen- towanie
Termin spłaty
Zabezpieczenie
Santander Bank Polska S.A. (kredyt w rachunku bieżącym)
2 000
1 990
-
WIBOR 1M plus marża banku
27.10.2023
- zastaw rejestrowy do 9 000 tys. zł; ustanowiony na zapasach
- przelew wierzytelności z tytułu umowy ubezpieczenia przedmiotu zastawu.
- weksel In blanco z deklaracją wekslową.
mBank SA (kredyt w rachunku bieżącym)
30 000
499
-
WIBOR O/N plus marża banku
05.07.2024
- hipoteka umowna łączna na nieruchomościach do kwoty 37 500 tys. zł;
- weksel in blanco z deklaracją wekslową.
ING Bank Śląski S.A. (kredyt w rachunku bieżącym)
2 000
-
-
WIBOR 1M plus marża banku
09.06.2023
- weksel in blanco z deklaracją wekslową
- pełnomocnictwo do dysponowania środkami na wszystkich rachunkach prowadzonych przez Bank.
mBank SA (kredyt w rachunku bieżącym)
2 000
475
-
WIBOR O/N plus marża banku
16.05.2023
Weksel własny in blanco z deklaracją wekslową
Pożyczka DLL
200
50
-
-
20.01.2023
Weksel własny in blanco z deklaracją wekslową
Pożyczka DLL
3 423
283
-
4,40%
05.02.2023
Weksel własny in blanco z deklaracją wekslową
Pożyczka DLL
1 314
110
-
-
05.02.2023
Weksel własny in blanco z deklaracją wekslową
Pożyczka DLL
1 210
101
-
-
05.02.2023
Weksel własny in blanco z deklaracją wekslową
Pożyczka DLL
1 200
206
-
3,74%
20.02.2023
Weksel własny in blanco z deklaracją wekslową
Pożyczka DLL
920
230
-
-
20.02.2023
Weksel własny in blanco z deklaracją wekslową
Pożyczka DLL
1 140
285
-
-
20.02.2023
Weksel własny in blanco z deklaracją wekslową
Pożyczka DLL
1 459
371
-
2,50%
27.07.2023
Weksel własny in blanco z deklaracją wekslową
Pożyczka DLL
1 101
275
-
-
27.07.2023
Weksel własny in blanco z deklaracją wekslową
Pożyczka DLL
370
93
-
-
27.07.2023
Weksel własny in blanco z deklaracją wekslową
Pożyczka DLL
280
70
-
-
25.08.2023
Weksel własny in blanco z deklaracją wekslową
Pożyczka DLL
1 012
851
188
6,30%
20.06.2024
Weksel własny in blanco z deklaracją wekslową
Pożyczka DLL
1 106
360
370
5,00%
20.09.2024
Weksel własny in blanco z deklaracją wekslową
RAZEM
50 735
6 249
558
x
x
Kredyty i pożyczki w walutach obcych w 2022 r. nie wystąpiły.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
46(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Kredyty i pożyczki – stan na 31.12.2021
Wykorzystanie
31.12.2021
Wartość bazowa kredytu
Część krótko- terminowa
Część długo- terminowa
Oprocen- towanie
Termin spłaty
Zabezpieczenie
Santander Bank Polska S.A. (kredyt w rachunku bieżącym)
6 000
-
-
WIBOR 1M plus marża banku
31.07.2022
- zastaw rejestrowy do 9 000 tys. zł; ustanowiony na zapasach
- przelew wierzytelności z tytułu umowy ubezpieczenia przedmiotu zastawu.
- weksel In blanco z deklaracją wekslową.
mBank SA (kredyt w rachunku bieżącym)
25 000
491
-
WIBOR O/N plus marża banku
29.06.2022
- hipoteka umowna łączna na nieruchomościach do kwoty 37 500 tys. zł;
- weksel in blanco z deklaracją wekslową.
ING Bank Śląski S.A. (kredyt w rachunku bieżącym)
2 000
-
-
WIBOR 1M plus marża banku
15.03.2022
- weksel in blanco z deklaracją wekslową
- pełnomocnictwo do dysponowania środkami na wszystkich rachunkach prowadzonych przez Bank.
mBank SA (kredyt w rachunku bieżącym)
600
501
-
WIBOR ON plus 1p.p
28.10.2022
Weksel własny in blanco z deklaracją wekslową
Pożyczka DLL
1 459
488
371
2,50%
25.07.2023
Weksel własny in blanco z deklaracją wekslową
Pożyczka DLL
1 101
367
275
-
25.07.2023
Weksel własny in blanco z deklaracją wekslową
Pożyczka DLL
370
123
93
-
30.07.2023
Weksel własny in blanco z deklaracją wekslową
Pożyczka DLL
280
93
70
-
25.08.2023
Weksel własny in blanco z deklaracją wekslową
Pożyczka DLL
700
350
-
-
25.12.2022
Weksel własny in blanco z deklaracją wekslową
Pożyczka DLL
188
188
-
-
20.10.2022
Weksel własny in blanco z deklaracją wekslową
Pożyczka DLL
3 423
1 115
283
4,40%
05.02.2023
Weksel własny in blanco z deklaracją wekslową
Pożyczka DLL
1 314
438
110
-
05.02.2023
Weksel własny in blanco z deklaracją wekslową
Pożyczka DLL
1 210
403
101
-
05.02.2023
Weksel własny in blanco z deklaracją wekslową
RAZEM
43 645
4 558
1 303
x
x
Kredyty i pożyczki w walutach obcych w 2021 r. nie wystąpiły.
Nota 23. Pozostałe zobowiązania finansowe
Polityka rachunkowości
Spółki Grupy zaliczają swoje zobowiązania finansowe do następujących kategorii:
zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu,
zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
W momencie początkowego ujęcia zobowiązanie finansowe wycenia się w wartości godziwej, powiększonej, w przypadku zobowiązań finansowych niekwalifikowanych jako wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, o koszty transakcji, które mogą być bezpośrednio przypisane do składnika zobowiązania finansowego.
Do zobowiązań wycenianych według wartości godziwej przez wynik finansowy spółki Grupy klasyfikują instrumenty pochodne, których wartość wyceny jest ujemna.
Kategoria zobowiązań finansowych wycenianych wg zamortyzowanego kosztu obejmuje wszystkie pozostałe zobowiązania z wyjątkiem zobowiązań z tytułu wynagrodzeń, podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych świadczeń.
W momencie początkowego ujęcia, składniki tej grupy zobowiązań wyceniane w wartości godziwej powiększonej o koszty transakcji, które mogą być bezpośrednio przypisane do nabycia lub emisji składnika zobowiązania finansowego.Na dzień bilansowy, składniki tej grupy zobowiązań, wyceniane według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej. Przy ustalaniu skorygowanej ceny nabycia uwzględniane koszty związane z uzyskaniem kredytu
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
47(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane przy rozliczeniu zobowiązania. Różnica pomiędzy wpływami netto, a wartością wykupu jest wykazywana w przychodach lub kosztach finansowych w okresie wykorzystywania kredytu lub pożyczki.
31.12.2022
31.12.2021
Zobowiązania z tytułu kontraktów forward
378
119
Zobowiązania z tytułu leasingu zwrotnego
157
472
Razem zobowiązania finansowe
535
591
- długoterminowe
12
157
- krótkoterminowe
523
434
Nota 24. Zmiany zobowiązań wynikające z działalności finansowej
Zmiany kredytów i pożyczek oraz pozostałych zobowiązań finansowych
2022
Kredyty i pożyczki
Zobowiązania z tytułu konraktów forward
Zobowiązania z tytułu leasingu zwrotnego
Razem
Stan na dzień 1.01.2022, w tym:
5 861
119
472
6 452
Zwiększenia, z tytułu:
13 049
259
13
13 321
- wpływu środków z tytułu otrzymanych kredytów i pożyczek
12 787
-
-
12 787
- wyceny instrumentów do wartości godziwej
-
259
-
259
- naliczenia odsetek
262
-
13
275
Zmniejszenia, z tytułu:
12 103
-
328
12 431
- spłaty części kapitałowej
9 923
-
315
10 238
- spłaty części odsetkowej
224
-
13
237
- rozliczenia cesji należności
1 956
-
-
1 956
Stan na dzień 31.12.2022
6 807
378
157
7 342
2021
Kredyty i pożyczki
Zobowiązania z tytułu finansowania cesji wierzytelności
Zobowiązania z tytułu konraktów forward
Zobowiązania z tytułu leasingu zwrotnego
Razem
Stan na dzień 1.01.2021, w tym:
19 042
2 101
47
1 207
22 397
- prezentowane w odrębnej pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej
16 635
2 101
47
1 207
19 990
- prezentowane jako zobowiązania związane bezpośrednio z aktywami zaklasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży
2 407
-
-
-
2 407
Zwiększenia, z tytułu:
8 765
32
72
27
8 896
- wpływu środków z tytułu otrzymanych kredytów i pożyczek
8 685
-
-
-
8 685
- wyceny instrumentów do wartości godziwej
-
-
72
-
72
- naliczenia odsetek
80
32
-
27
139
Zmniejszenia, z tytułu:
21 946
2 133
-
762
24 841
- spłaty części kapitałowej
17 948
-
-
735
18 683
- spłaty części odsetkowej
71
32
-
27
130
- sprzedaży jednostki zależnej
2 000
-
-
-
2 000
- rozliczenia cesji należności
1 927
2 101
-
-
4 028
Stan na dzień 31.12.2021
5 861
-
119
472
6 452
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
48(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Zmiany zobowiązań z tytułu leasingu
Zobowiązania z tytułu leasingu
2022
2021
Stan na początek okresu,
w tym prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako:
9 747
11 098
- zobowiązania z tytułu leasingu
9 747
10 964
- zobowiązania związane bezpośrednio z aktywami zaklasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży
-
134
Zwiększenia, z tytułu:
2 149
2 939
- zawarcia nowych umów
738
2 526
- modyfikacji
761
16
- naliczenia odsetek
224
228
- różnic kursowych z wyceny
388
169
- inne
38
-
Zmniejszenia, z tytułu:
4 517
4 290
- spłaty części kapitałowej
3 999
3 719
- spłaty części odsetkowej
224
228
- zakończenia umowy przed końcem okresu leasingu
39
3
- różnic kursowych z wyceny
255
206
- sprzedaż jednostki zależnej
-
134
Stan na koniec okresu,
w tym prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako:
7 379
9 747
- długoterminowe
3 822
6 299
- krótkoterminowe
3 557
3 448
Nota 25. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
Polityka rachunkowości
Za zobowiązania uznaje się wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów spółek Grupy.
Zobowiązania ujmowane pierwotnie w wartościach godziwych. W przypadku stosowania normalnych terminów płatności, uznanych w praktyce na rynku w transakcjach o podobnym charakterze, za wartość godziwą uznaje się ich wartość nominalną powstałą w dniu rozpoznania zobowiązania. Na dzień bilansowy zobowiązania wycenia się w wartości zamortyzowanego kosztu i prezentuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w podziale na część długo- i krótkoterminową.
Do pozostałych zobowiązań klasyfikowane bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów („RMB”). Do pozycji tych zalicza się zobowiązania przypadające do zapłaty za towary lub usługi, które zostały otrzymane lub wykonane, ale nie zostały opłacone, zafakturowane lub formalnie uzgodnione z dostawcą, łącznie z kwotami należnymi pracownikom, np. z tytułu zaległych urlopów lub premii. Pomimo, w tych konkretnych sytuacjach konieczne jest oszacowanie kwoty lub też terminu zapłaty ww. zobowiązań, stopień niepewności jest na ogół znacząco mniejszy niż w przypadku rezerw, stąd pozycje te klasyfikuje się jako zobowiązanie.
Zobowiązania wyrażone w walutach obcych ujmuje się w księgach i wycenia na dzień bilansowy zgodnie z zasadami opisanymi w punkcie „Transakcje w walutach obcych”.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
Na dzień 31 grudnia 2022 r. zobowiązania z tytułu dostaw i usług w kwocie 34 902 tys. (na dzień 31 grudnia 2021 r. 38 218 tys. zł.) dotyczyły transakcji z jednostkami niepowiązanymi.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
49(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Pozostałe zobowiązania
31.12.2022
31.12.2021
Zobowiązania z tytułu pozostałych podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i innych, z wyjątkiem podatku dochodowego od osób prawnych:
9 577
9 958
- VAT
8 064
8 692
- podatek dochodowy od osób fizycznych
546
480
- składki na ubezpieczenie społeczne
932
759
- pozostałe
35
27
Pozostałe zobowiązania:
201
292
- zobowiązania wobec pracowników z tytułu wynagrodzeń
19
127
- Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
13
11
- Pracownicze Plany Kapitałowe
35
32
- długoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług
-
83
- inne zobowiązania
134
39
Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów:
6 255
5 434
- z tytułu urlopów
1 683
1 708
- z tytułu premii i wynagrodzeń
1 898
2 421
- z tytułu niezafakturowanych kosztów
2 669
1 298
- pozostałe
5
7
Razem pozostałe zobowiązania
16 033
15 684
- długoterminowe
-
85
- krótkoterminowe
16 033
15 599
Nota 26. Zobowiązania warunkowe i zabezpieczenia
Polityka rachunkowości
Zobowiązanie warunkowe jest:
a) możliwym obowiązkiem, który powstaje na skutek zdarzeń przeszłych, których istnienie zostanie potwierdzone dopiero w momencie wystąpienia lub niewystąpienia jednego lub większej ilości niepewnych przyszłych zdarzeń, które nie w pełni podlegają kontroli jednostki; lub
b) obecnym obowiązkiem, który powstaje na skutek zdarzeń przeszłych, ale nie jest ujmowany w sprawozdaniu finansowym, ponieważ:
(i) nie jest prawdopodobne, aby konieczne było wydatkowanie środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne w celu wypełnienia obowiązku; lub
(ii) kwoty obowiązku (zobowiązania) nie można wycenić wystarczająco wiarygodnie.
W przypadku zobowiązań warunkowych, dla których Grupa ocenia prawdopodobieństwo wypływu środków jako znikome (poniżej 10%) informacje na ich temat nie są prezentowane w sprawozdaniu finansowym .
Na dzień 31 grudnia 2022 r. oraz na dzień 31 grudnia 2021 r. zabezpieczenia na aktywach Grupy wynosiły 46 500 tys. zł. Na kwotę składają się:
o 37 500 tys. hipoteka stanowiąca zabezpieczenie wierzytelności z tytułu kredytu w rachunku bieżącym oraz kredytu inwestycyjnego zaciągniętego przez Atende S.A. w mBank S.A.;
o 9 000 tys. zastaw rejestrowy na zapasach, w ramach udzielonego przez bank Santander Bank Polska S.A. kredytu w rachunku bieżącym.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
50(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Udzielone gwarancje i poręczenia
Udzielone gwarancje i poręczenia
31.12.2022
31.12.2021
Zobowiązania z tytułu gwarancji bankowych udzielonych w głównej mierze jako zabezpieczenie wykonania umów handlowych
15 597
12 381
Poręczenie spłaty zobowiązań leasingowych
3 093
2 942
Poręczenie spłaty weksla
600
600
Razem udzielone gwarancje i poręczenia
19 290
15 923
Na dzień 31 grudnia 2022 r.:
na kwotę 15 597 tys. zł składają się:
­ 14 260 tys. wartość zobowiązania z tytułu gwarancji bankowych udzielonych w głównej mierze jako zabezpieczenie wykonania umów handlowych, gdzie zleceniodawcą gwarancji jest Atende S.A.;
­ 1 255 tys. wartość zobowiązania z tytułu gwarancji bankowych udzielonych w głównej mierze jako zabezpieczenie wykonania umów handlowych, gdzie zleceniodawcą gwarancji jest Atende Industries sp. z o.o.;
­ 82 tys. - wartość zobowiązania z tytułu gwarancji bankowych udzielonych w głównej mierze jako zabezpieczenie wykonania umów handlowych, gdzie zleceniodawcą gwarancji jest Codeshine sp. z o.o.;
kwota 3 093 tys. wartość poręczenia przez Atende S.A. zobowiązań wynikających z umów leasingu zawartych przez TrustIT sp. z o.o.;
kwota 600 tys. wartość poręczenia przez Atende S.A. zobowiązań wynikających z umowy zawartej przez Phoenix Systems sp. z o.o.
Na dzień 31 grudnia 2021 r.:
na kwotę 12 381 tys. zł składają się:
­ 11 322 tys. wartość zobowiązania z tytułu gwarancji bankowych udzielonych w głównej mierze jako zabezpieczenie wykonania umów handlowych, gdzie zleceniodawcą gwarancji jest Atende S.A.;
­ 1 059 tys. wartość zobowiązania z tytułu gwarancji bankowych udzielonych w głównej mierze jako zabezpieczenie wykonania umów handlowych, gdzie zleceniodawcą gwarancji jest Atende Industries sp. z o.o.;
Kwota 2 942 tys. wartość poręczenia przez Atende S.A. zobowiązań wynikających z umów leasingu zawartych przez TrustIT sp. z o.o.
Kwota 600 tys. wartość poręczenia przez Atende S.A. zobowiązań wynikających z umowy zawartej przez Phoenix Systems sp. z o.o.
Nota 27. Leasing
Polityka rachunkowości
Spółki Grupy jako leasingobiorcy
W przypadku umów, w przypadku których spółki Grupy leasingobiorcą, ujmowane aktywa z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązania z tytułu leasingu.
Wycena aktywów z tytułu prawa do użytkowania w momencie początkowego ujęcia obejmuje:
(i) kwotę początkowego zobowiązania z tytułu leasingu,
(ii) opłaty leasingowe zapłacone do momentu daty rozpoczęcia leasingu, pomniejszone o ewentualne tzw. zachęty leasingowe,
(iii) poniesione bezpośrednie koszty początkowe oraz
(iv) szacunek kosztów, które będą poniesione w związku z przyszłym demontażem i usunięciem przedmiotu umowy leasingowej.
Zobowiązania z tytułu leasingu w momencie początkowego ujęcia wycenia się w wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe dyskontowane z zastosowaniem krańcowej stopy procentowej leasingobiorcy.
Krańcowe stopy leasingobiorcy przyjęte do oszacowania wartości zobowiązań leasingowych wahają się w granicach od 0,75% do 10,0%. Zróżnicowanie stóp wynika z uwzględnienia następujących czynników:
waluta umowy,
okres umowy.
Po dacie rozpoczęcia umowy leasingu zobowiązania z tytułu leasingu wyceniane są poprzez:
(i) zwiększenie wartości bilansowej w celu odzwierciedlenia odsetek od zobowiązania z tytułu leasingu,
(ii) zmniejszenie wartości bilansowej w celu uwzględnienia zapłaconych opłat leasingowych oraz
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
51(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
(iii) ujęcie korekt wynikających z ewentualnych zmian umów leasingu i/lub ich ocen.
Po początkowym ujęciu składniki aktywów z tytułu prawa do użytkowania wyceniane przy zastosowaniu modelu kosztu, tzn. wartość prawa do użytkowania pomniejszana jest o odpisy amortyzacyjne i ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości.
Grupa przyjęła następujące uproszczenia dopuszczone przez standard:
nieujmowanie aktywów i zobowiązań leasingowych dla aktywów niskocennych, dla których wartość jednostkowa nie przekracza równowartości 5 tys. USD,
nieujmowanie aktywów i zobowiązań leasingowych dla leasingów o okresie poniżej 12 miesięcy.
Płatności wynikające z umów, o których mowa powyżej, ujmowane są jako koszty okresu, w którym zostały poniesione.
Składniki aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązania z tytułu leasingu prezentowane w osobnych pozycjach aktywów i zobowiązań w sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Zobowiązanie z tytułu leasingu prezentowane jest ponadto w podziale na część krótko- i długoterminową.
Sprzedaż i leasing zwrotny
W przypadku transakcji, w których spółki Grupy przekazują składnik aktywów innej jednostce (nabywcy-leasingodawcy) i z powrotem biorą w leasing ten składnik aktywów od nabywcy-leasingodawcy, to w zależności od tego czy transakcja może zostać zaklasyfikowana jako sprzedaż czy też nie, spółki Grupy ujmują daną transakcję w sposób określony poniżej.
Jeżeli przeniesienie składnika aktywów spełnia wymogi ujęcia jako sprzedaż składnika aktywów, to jeżeli spółka Grupy jest:
a) sprzedawcą-leasingobiorcą, to określa składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania w ramach leasingu zwrotnego w proporcji do jego poprzedniej wartości bilansowej, która odnosi się do prawa do użytkowania zachowanego przez sprzedawcę-leasingobiorcę i uznaje jedynie kwotę wszelkich zysków lub strat, która odnosi się do praw przeniesionych na nabywcę-leasingodawcę,
b) nabywcą-leasingodawcą, to ujmuje zakup składnika aktywów stosując obowiązujące standardy oraz leasing stosując wymogi rachunkowości określone dla leasingodawcy i przedstawione poniżej.
Jeżeli wartość godziwa wynagrodzenia za sprzedaż składnika aktywów nie jest równa wartości godziwej składnika aktywów lub jeżeli opłaty z tytułu leasingu nie odpowiadają stawkom rynkowym, to spółki Grupy wprowadzają następujące korekty, aby wycenić przychody ze sprzedaży w wartości godziwej:
a) wszelkie opłaty poniżej warunków rynkowych ujmuje się jako przedpłaty opłat leasingowych,
b) wszelkie opłaty powyżej warunków rynkowych ujmuje się jako dodatkowe finansowanie zapewnione przez nabywcę- leasingodawcę sprzedawcy-leasingobiorcy.
Wszelkie potencjalne korekty wyceniane są na podstawie łatwiejszej do ustalenia:
a) różnicy między wartością godziwą wynagrodzenia za sprzedaż a wartością godziwą składnika aktywów,
b) różnicy między wartością bieżącą opłat wynikających z leasingu a wartością bieżącą opłat z tytułu leasingu odpowiadających stawkom rynkowym.
Jeżeli przeniesienie składnika aktywów nie spełnia ujęcia jako sprzedaż składnika aktywów, to spółka Grupy będąca:
a) sprzedawcą-leasingobiorcą w dalszym ciągu ujmuje przeniesiony składnik aktywów oraz pozostałe zobowiązania finansowe z tytułu leasingu zwrotnego,
b) nabywcą-leasingodawcą nie ujmuje przeniesionego składnika aktywów, natomiast ujmuje składnik aktywów finansowych odpowiadający wpływom z przeniesienia. Składnik aktywów finansowych ujmowany jest zgodnie z przyjętą przez Grupę polityką rachunkowości.
Spółki Grupy jako leasingodawcy
Umowy leasingu, w przypadku których spółka Grupy jest leasingodawcą klasyfikowane jako leasing operacyjny lub finansowy, w zależności od treści ekonomicznej zawartej umowy leasingu. Leasing uznawany jest za finansowy, jeżeli następuje przeniesienie zasadniczo całego ryzyka i pożytków wynikających z posiadania przedmiotu leasingu. Aktywa wynikające z umów zaklasyfikowanych jako leasing finansowy ujmowane w sprawozdaniu z pozycji finansowej jako należności w kwocie stanowiącej bieżącą wartość należnych opłat leasingowych (stałych lub zmiennych zależnych od indeksu lub składki), zdyskontowanych stopą procentową właściwą dla danej umowy leasingu. Należności te pomniejszane o ewentualne tzw. zachęty leasingowe przypadające do zapłaty.
Aktywa będące przedmiotem umowy leasingu finansowego prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w podziale na część krótko- i długoterminową. Opłaty z tytułu leasingu dzielone na część kapitałową i część odsetkową tak, aby uzyskać stałą stopę zwrotu z inwestycji. Część odsetkowa opłat jest ujmowana w sprawozdaniu z całkowitych dochodów jako przychód finansowy.
W przypadku umów leasingu operacyjnego opłaty leasingowe ujmowane są jako przychód metodą liniową.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
52(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
53(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Profesjonalny osąd
Stosowanie MSSF 16 wymaga stosowania osądów związanych między innymi z ustaleniem okresu leasingu, który może różnić się od okresu umownego umowy leasingu oraz kwestii związanych z wykupem przedmiotu leasingu, jeżeli taka możliwość występuje.
Stosowanie MSSF 16 wymaga również zastosowania szacunków związanych m.in. z ustaleniem stopy dyskontowej stosowanej do wyceny zobowiązań z tytułu leasingu. Szacunkom tym towarzyszy niepewność i ryzyko korekty wartości bilansowej aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązań z tytułu leasingu w kolejnym roku obrotowym.
Z uwagi na brak ekonomicznych przesłanek wskazujących na korzystanie z opcji przedłużania leasingu spółki Grupy przyjęły jako okres leasingu okres wynikający z umowy.
Zmiany aktywów z tytułu prawa do użytkowania (wg klas bazowych składników aktywów) za okres 1.01.2022 - 31.12.2022 r.
Prawo wieczystego użytkowania gruntów
Budynki i budowle
Środki transportu
Pozostałe środki trwałe
Razem
Wartość bilansowa brutto
na dzień 1.01.2022
556
11 371
4 396
213
16 536
Zwiększenia, z tytułu:
-
411
1 078
6
1 495
- zawartych umów leasingu
-
184
554
-
738
- inne
-
227
524
6
757
Zmniejszenia, z tytułu:
-
-
595
-
595
- zakończenia umowy
-
-
595
-
595
Wartość bilansowa brutto
na dzień 31.12.2022
556
11 782
4 879
219
17 436
Umorzenie na dzień 1.01.2022
24
4 820
2 254
89
7 187
Zwiększenia, z tytułu:
8
2 102
1 424
74
3 608
- amortyzacji
8
2 102
1 424
74
3 608
Zmniejszenia, z tytułu:
-
-
463
-
463
- zakończenia umowy
-
-
463
-
463
Umorzenie
na dzień 31.12.2022
32
6 922
3 215
163
10 332
Wartość bilansowa netto
na dzień 31.12.2022
524
4 860
1 664
56
7 104
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
54(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Zmiany aktywów z tytułu prawa do użytkowania (wg klas bazowych składników aktywów) za okres 1.01.2021 - 31.12.2021 r.
Prawo wieczystego użytkowania gruntów
Budynki i budowle
Maszyny i urządzenia
Środki transportu
Pozostałe środki trwałe
Razem
Wartość bilansowa brutto
na dzień 1.01.2021
556
10 400
524
3 692
213
15 385
Zwiększenia, z tytułu:
-
971
-
1 571
-
2 544
- zawartych umów leasingu
-
955
-
1 571
-
2 526
- inne
-
16
2
-
-
18
Zmniejszenia, z tytułu:
-
-
526
867
-
1 393
- likwidacji
-
-
-
867
-
867
- wykupu
-
-
526
-
-
526
Wartość bilansowa brutto
na dzień 31.12.2021
556
11 371
-
4 396
213
16 536
Umorzenie na dzień 1.01.2021
15
2 838
219
1 758
18
4 848
Zwiększenia, z tytułu:
9
1 982
24
1 360
71
3 446
- amortyzacji
9
1 982
24
1 360
71
3 446
Zmniejszenia, z tytułu:
-
-
243
864
-
1 107
- likwidacji
-
-
-
864
-
864
- wykupu
-
-
243
-
-
243
Umorzenie
na dzień 31.12.2021
24
4 820
-
2 254
89
7 187
Wartość bilansowa netto
na dzień 31.12.2021
532
6 551
-
2 142
124
9 349
Należności z tytułu umów leasingu
Na dzień 31 grudnia 2022 r. w Grupie Kapitałowej Atende nie występowały należności z tytułu umów leasingu. Na dzień 31 grudnia 2021 r. należności z tytułu umów leasingu wynosiły 44 tys. zł i były to należności krótkoterminowe.
Zobowiązania z tytułu umów leasingu
31.12.2022
31.12.2021
Opłaty minimalne
Wartość bieżąca opłat
Opłaty minimalne
Wartość bieżąca opłat
W okresie 1 roku
3 702
3 557
3 643
3 448
W okresie od 1 do 5 lat
3 869
3 516
6 167
5 993
W okresie powyżej 5 lat
846
306
859
306
Minimalne opłaty leasingowe ogółem
8 417
7 379
10 669
9 747
Przyszły koszt odsetkowy
1 038
x
922
x
Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych, w tym:
7 379
7 379
9 747
9 747
- długoterminowe
x
3 557
x
6 299
- krótkoterminowe
x
3 822
x
3 448
W przypadku umów gdzie Spółka jest leasingodawcą jak i umów w przypadku których spółka jest leasingobiorcą, nie przewidują one warunkowych opłat leasingowych, jak również żadnego rodzaju sub-leasingu. W większości umów znajduje się klauzula co do opcji zakupu, po cenie umownej niższej od wartości godziwej przedmiotu leasingu. Umowy nie nakładają na leasingobiorcę żadnych restrykcji, za wyjątkiem płatności zobowiązań wynikających z rat leasingowych oraz ogólnych warunków właściwego użytkowania przedmiotu leasingu. Umowy leasingu zawarte zostały w PLN na okres 36-65 miesięcy, użytkowanie wieczyste na 99 lat.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
55 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Nota 28. Rozliczenia międzyokresowe przychodów
Polityka rachunkowości
Dotacje do aktywów ujmowane początkowo jako przychody przyszłych okresów w wartości godziwej, jeśli istnieje wystarczająca pewność ich otrzymania oraz spełnienia przez Grupę warunków z nimi związanych, a następnie ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu systematycznie przez okres użytkowania danego składnika aktywów. Otrzymane dotacje będące zwrotem ponoszonych przez Grupę kosztów ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu. Dotacje pomniejszają w sprawozdaniu z całkowitych dochodów koszty, których dotyczą.
31.12.2022
31.12.2021
Dotacje
4 331
4 696
- prace rozwojowe
3 962
3 199
- wartości niematerialne
25
989
- prace badawcze
344
508
Rozliczenia międzyokresowe przychodów, w tym:
4 331
4 696
- długoterminowe
2 430
3 494
- krótkoterminowe
1 901
1 202
Dotacje
Data otrzymania dofinansowania
Wartość dofinansowania
Kwota pozostała do otrzymania
Data zakończenia rozliczania dofinansowania
umowa na dofinansowanie projektu w ramach programu operacyjnego Inteligentny rozwój POIR.01.02.00-00-0164/17-00
09.12.2019
611
-
31.01.2023
PKP Energetyka
03.08.2018
3 290
-
31.01.2022
NCBIR
05.06.2020
5 636
3 945
30.04.2023
Horyzont 2020 - projekt REALHOLO
22.01.2021
760
-
31.12.2023
Dotacje
-
10 297
3 945
-
Nota 29. Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne
Polityka rachunkowości
Rezerwy tworzone w przypadku, kiedy na spółce Grupy ciąży istniejący obowiązek, prawny lub zwyczajowo oczekiwany, wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków uosabiających korzyści ekonomiczne oraz można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty tego zobowiązania, przy czym kwoty tego zobowiązania lub termin jego wymagalności nie pewne. W przypadku gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza oraz ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Zwiększenia rezerw, opartych na metodzie dyskontowania, w związku z upływem czasu ujmowane jako koszty finansowania zewnętrznego.
Jeżeli spółka Grupy spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną w jakikolwiek sposób zwrócone, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy gdy istnieje pewność, że zwrot ten nastąpi.
Rezerwy na ryzyka specyficzne tworzone jedynie w przypadkach, kiedy prawdopodobny jest wypływ korzyści ekonomicznych z jednostki, a szacunek może zostać przeprowadzony w sposób wiarygodny.
Wartość rezerw na świadczenia emerytalne, rentowe i nagrody jubileuszowe zależy od szeregu czynników, które są ustalane metodami aktuarialnymi na podstawie szeregu założeń m.in. takich, jak:
prognozowany wzrost wynagrodzeń stanowiących podstawę wymiaru przyszłych świadczeń,
prawdopodobieństwo osiągnięcia uprawnień do nagrody jubileuszowej, jednorazowej odprawy emerytalnej lub rentowej,
stopa dyskontowa.
Wszelkie zmiany tych założeń będą miały wpływ na wartość rezerwy.
W zakresie świadczeń pracowniczych spółki Grupy nie stroną żadnych porozumień płacowych ani zbiorowych układów pracy. Spółki Grupy nie posiadają także programów emerytalnych zarządzanych bezpośrednio przez spółki lub przez fundusze zewnętrzne. Koszty świadczeń pracowniczych obejmują wynagrodzenia płatne zgodnie z warunkami zawartych umów o pracę
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
56(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
z poszczególnymi pracownikami oraz koszty świadczeń emerytalnych (odprawa emerytalna) wypłacone pracownikom zgodnie z przepisami prawa pracy, po okresie zatrudnienia. Zobowiązania z tytułu krótkoterminowych świadczeń pracowniczych wyceniane są na zasadach ogólnych. Świadczenia długoterminowe szacowane są na podstawie metod aktuarialnych.
31.12.2022
31.12.2021
Rezerwy na świadczenia emerytalne i podobne
938
1 104
- na świadczenia emerytalne i rentowe
293
374
- na nagrody jubileuszowe
299
376
- na odprawy pośmiertne
346
354
Razem, w tym:
938
1 104
- długoterminowe
838
971
- krótkoterminowe
100
133
Odprawy emerytalne i rentowe
Nagrody jubileuszowe
Odprawy pośmiertne
Razem
Stan na dzień 01.01.2022
374
376
354
1 104
Koszty bieżącego zatrudnienia
34
35
35
104
Koszty odsetek
12
14
14
40
Świadczenia wypłacone
(23)
(80)
-
(103)
(Zyski)/straty aktuarialne
(104)
(46)
(57)
(207)
Stan na dzień 31.12.2022
293
299
346
938
Odprawy emerytalne i rentowe
Nagrody jubileuszowe
Odprawy pośmiertne
Razem
Stan na dzień 01.01.2021
424
491
-
915
Koszty bieżącego zatrudnienia
43
50
-
93
Koszty odsetek
6
7
-
13
Świadczenia wypłacone
(14)
(72)
-
(86)
(Zyski)/straty aktuarialne
(85)
(100)
-
(185)
Koszty przeszłego zatrudnienia
-
-
354
354
Stan na dzień 31.12.2021
374
376
354
1 104
Istotne szacunki i osądy
Do wyznaczenia zobowiązań została wykorzystana metoda prognozowanych świadczeń jednostkowych. Wartość przyszłych zobowiązań obliczona została jako nagromadzona część przyszłych świadczeń z uwzględnieniem prognozowanego wzrostu wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru przyszłych świadczeń. Uwzględniono również prawdopodobieństwo osiągnięcia uprawnień do nagrody jubileuszowej, jednorazowej odprawy emerytalnej lub rentowej. Przyjęto stopę dyskontową na poziomie 6,70% oraz długookresową roczną stopę wzrostu wynagrodzeń na poziomie 2,00% w latach 2023-2024 oraz 4,5% w roku 2025 i kolejnych latach. Zmienność tych prawdopodobieństw, a także zastosowanej stopy dyskontowej o +/-0,25% spowodowałyby łącznie zmianę rezerw o +/- 16 tys. zł.
Nota 30. Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym
Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa, należą kredyty bankowe i pożyczki, umowy leasingu i dzierżawy z opcją zakupu, umowy cesji wierzytelności, środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe. Głównym celem tych instrumentów finansowych jest pozyskanie środków finansowych na działalność Grupy. Grupa posiada też inne instrumenty
finansowe, takie jak należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności.
Grupa zawiera również transakcje z udziałem instrumentów pochodnych, przede wszystkim walutowe kontrakty terminowe typu forward. Celem tych transakcji jest zarządzanie ryzykiem walutowym powstającym w toku działalności Grupy oraz wynikających z używanych przez nią źródeł finansowania. Zasadą stosowaną przez Grupę jest nieprowadzenie obrotu instrumentami finansowymi.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
57(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Główne rodzaje ryzyka wynikającego z instrumentów finansowych Grupy obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko związane z płynnością, ryzyko walutowe oraz ryzyko kredytowe. Zarząd weryfikuje i uzgadnia zasady zarządzania każdym z tych rodzajów ryzyka zasady te zostały w skrócie omówione poniżej. Grupa monitoruje również ryzyko cen rynkowych dotyczące wszystkich posiadanych przez nią instrumentów finansowych.
Ryzyko stopy procentowej
Narażenie Grupy na ryzyko wywołane zmianami stóp procentowych dotyczyło przede wszystkim kredytów w rachunku bieżącym (w 2021 roku również kredytu rewolwingowego).
Oprocentowanie kredytów w rachunku bieżącym oparte jest o zmienną stopę WIBOR O/N lub WIBOR 1M. W 2022 r. średnia stopa procentowa wyniosła 6,58% (w 2021 r.: 1,41%).
Oprocentowanie instrumentów finansowych o zmiennym oprocentowaniu jest aktualizowane w okresach poniżej jednego roku. Odsetki od instrumentów finansowych o stałym oprocentowaniu stałe przez cały okres do upływu terminu zapadalności/wymagalności tych instrumentów. Pozostałe instrumenty finansowe Grupy, które nie zostały ujęte w tabelach, nie są oprocentowane i w związku z tym nie są narażone na ryzyko stopy procentowej.
W tabeli przedstawiona została wartość bilansowa instrumentów finansowych Grupy narażonych na ryzyko stopy procentowej.
31.12.2022
31.12.2021
Oprocentowanie zmienne
Oprocentowane kredyty i pożyczki
(2 964)
(992)
Środki na rachunkach bieżących
14 603
7 779
Środki na lokatach bankowych
2 568
1 443
Razem
14 207
8 230
Oprocentowanie stałe
Oprocentowane kredyty i pożyczki
(3 843)
(4 869)
Zobowiązania z tytułu leasingu
(7 379)
(9 747)
Pozostałe zobowiązania finansowe – leasing zwrotny
(157)
(472)
Należności z tytułu leasingu finansowego
-
44
Razem
(11 379)
(15 044)
Ryzyko walutowe
Polityka rachunkowości - Transakcje w walutach obcych
Wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w sprawozdaniu finansowym na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:
faktycznie zastosowanym w tym dniu, wynikającym z charakteru operacji w przypadku operacji sprzedaży lub kupna walut oraz operacji zapłaty należności lub zobowiązań,
średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień chyba, że w zgłoszeniu celnym lub w innym wiążącym jednostkę dokumencie ustalony został inny kurs – w przypadku pozostałych operacji.
Pozycje aktywów i zobowiązań wyrażone w walutach obcych wycenia się na dzień bilansowy według kursu średniego publikowanego na dzień bilansowy przez Narodowy Bank Polski dla danej waluty. Różnice kursowe powstałe w wyniku rozliczenia transakcji wyrażonych w walutach obcych, jak również powstałe z wyceny bilansowej pozycji aktywów i zobowiązań wyrażonych w walutach obcych i dotyczących działalności podstawowej (operacyjnej) spółek Grupy odnosi się w koszty i przychody finansowe. W sprawozdaniu finansowym koszty i przychody z tytułu różnic kursowych wykazuje się po ich uprzednim skompensowaniu.
Średnie kursy walut użyte do wyceny pozycji walutowych posiadanych przez spółki Grupy w okresach objętych niniejszym sprawozdaniem finansowym były następujące:
Waluta
Kurs średni NBP na 31.12.2022
Kurs średni NBP na 31.12.2021
EUR
4,6899
4,5994
USD
4,4018
4,0600
Grupa jest narażona na ryzyko zmiany kursów walutowych, ponieważ w swojej działalności korzysta między innymi z dostaw sprzętu teleinformatycznego sprowadzanego do kraju z zagranicy. Koszty zakupów sprzętu uzależnione od kursów walut obcych w stosunku do złotego, w szczególności kursu euro i dolara. W celu ograniczenia ryzyka Grupa korzysta z instrumentów
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
58(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
zabezpieczających przed ryzykiem kursowym np. transakcji terminowych forward. Zgodnie z polityką firmy zabezpieczane jest co najmniej 90% transakcji walutowych. Różnorodność stosowanych działań zabezpieczających powoduje dywersyfikację ryzyka kursowego. W ocenie Emitenta powyższe działania powodują, ewentualny wpływ niekorzystnych zmian kursu walut na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej jest znacznie ograniczony.
Wartość bilansowa aktywów oraz zobowiązań finansowych Grupy w walutach obcych na dzień bilansowy dotyczy należności i zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz środków pieniężnych. Wartości te przedstawiają się następująco:
31.12.2022
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
Zobowiązania leasingowe
Należności z tytułu dostaw i usług
Środki pieniężne
WAL
PLN
WAL
PLN
WAL
PLN
WAL
PLN
Waluta – EUR
54
253
597
2 800
387
1 815
647
3 034
Waluta – USD
4 027
17 726
-
-
664
2 923
503
2 214
Gdyby kurs w stosunku do kursu z wyceny bilansowej dla walut EUR, USD wzrósł o 10% przy utrzymaniu wszystkich innych zmiennych na stałym poziomie, wynik netto Grupy za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2022 r. byłby niższy o 1 282 tys. zł z tytułu aktywów i zobowiązań wyrażonych w EUR i USD.
31.12.2021
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
Zobowiązania leasingowe
Należności z tytułu dostaw i usług
Środki pieniężne
WAL
PLN
WAL
PLN
WAL
PLN
WAL
PLN
Waluta – EUR
24
108
1 267
5 826
585
2 687
281
1 288
Waluta – USD
4 149
16 845
-
-
667
2 707
456
1 851
Gdyby kurs w stosunku do kursu z wyceny bilansowej dla walut EUR, USD i GBP wzrósł o 10% przy utrzymaniu wszystkich innych zmiennych na stałym poziomie, wynik netto Grupy za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2021 r. byłby niższy o 1 425 tys. zł z tytułu aktywów i zobowiązań wyrażonych w EUR, USD i GBP.
Ryzyko kredytowe
Ryzyko kredytowe oznacza ryzyko, że kontrahent nie dopełni zobowiązań, co narazi Grupę na straty finansowe. Ryzyko kredytowe ograniczane jest przez spółki Grupy poprzez zawieranie transakcji wyłącznie z podmiotami o dobrej zdolności kredytowej, z którymi współpraca poprzedzona jest wewnętrznymi procedurami wstępnej weryfikacji. Ponadto poprzez bieżące monitorowanie stanów należności, narażenie spółek Grupy na ryzyko nieściągalności należności nie jest znaczące.
W odniesieniu do aktywów finansowych Grupy, w tym środków pieniężnych, lokat oraz inwestycji w aktywa wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, ryzyko Grupy wiąże się bezpośrednio z niemożnością dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy, a maksymalna ekspozycja tego ryzyka równa jest wartości bilansowej danego instrumentu.
Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych wynoszą 113 tys. na dzień 31 grudnia 2022 r. (83 tys. na dzień 31 grudnia 2021 r.). Na dzień 31 grudnia 2022 r. odpisy te dotyczą należności z tytułu dostaw i usług od pozostałych jednostek, z czego 43 tys. dotyczy należności, które Grupa dochodzi na drodze sądowej (43 tys. w 2021 r.), zaś kwota 70 tys. należności, które według szacunku Grupy obarczone są znaczącym prawdopodobieństwem nieściągalności (40 tys. zł w 2021 r.).
Na dzień 31 grudnia 2022 r. oraz 31 grudnia 2021 r. nie występowały pozycje aktywów finansowych, które objęte zostały renegocjacją warunków spłaty. Na rzecz spółek Grupy nie zostały poczynione żadne istotne zabezpieczenia z tytułu posiadanych przez nie aktywów finansowych.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
59(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Struktura wiekowa aktywów finansowych
Przeterminowane w dniach
Razem
Nieprzeter- minowane
< 60 dni
60 – 90 dni
90 –180 dni
180 – 360 dni
>360 dni
31.12.2022
Należności z tytułu dostaw i usług
52 971
51 369
1 040
54
234
107
167
Odpisy aktualizujące
113
-
-
-
-
-
113
Aktywa z tytułu umów z klientami
15 941
15 941
-
-
-
-
-
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
17 171
17 171
-
-
-
-
-
31.12.2021
Należności z tytułu dostaw i usług
66 004
64 932
974
5
3
2
88
Odpisy aktualizujące
83
-
-
-
-
-
83
Aktywa z tytułu umów z klientami
16 522
16 522
-
-
-
-
-
Należności z tytułu leasingu
44
44
-
-
-
-
-
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
9 664
9 664
-
-
-
-
-
Ryzyko związane z płynnością
Emitent monitoruje ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie to uwzględnia terminy wymagalności/ zapadalności zarówno inwestycji, jak i aktywów finansowych (np. konta należności, pozostałych aktywów finansowych) oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.
Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania spółek Grupy, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, kredyty bankowe, pożyczki oraz umowy leasingu.
W tabeli przedstawiona została wartość instrumentów finansowych Grupy narażonych na ryzyko płynności, w podziale na poszczególne kategorie wiekowe, na podstawie umownych, niedyskontowanych płatności.
31.12.2022
Razem
do 3 miesięcy
Od 3 do 12 miesięcy
Od 1 do 5 lat
> 5 lat
Oprocentowane kredyty i pożyczki
7 334
1 602
5 132
600
-
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
34 902
34 883
-
19
-
Pozostałe zobowiązania
11 625
4 176
2 722
3 881
846
- rozliczenia międzyokresowe z tytułu niezafakturowanych kosztów
2 669
2 669
-
-
-
- leasing
8 417
1 087
2 615
3 869
846
- leasing zwrotny
161
42
107
12
-
- instrumenty pochodne *
378
378
-
-
-
- wpływy
11 040
11 040
-
-
-
- wypływy
11 418
11 418
-
-
-
* przepływy dotyczą instrumentów o wycenie ujemnej .
31.12.2021
Razem
do 3 miesięcy
Od 3 do 12 miesięcy
Od 1 do 5 lat
> 5 lat
Oprocentowane kredyty i pożyczki
5 887
841
3 743
1 303
-
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
38 301
38 199
19
83
-
Pozostałe zobowiązania
12 572
2 570
2 809
6 334
859
- rozliczenia międzyokresowe z tytułu niezafakturowanych kosztów
1 298
1 204
94
-
-
- leasing
10 669
1 137
2 499
6 174
859
- leasing zwrotny
486
110
216
160
-
- instrumenty pochodne *
119
119
-
-
-
- wpływy
8 300
8 300
-
-
-
- wypływy
8 419
8 419
-
-
-
* przepływy dotyczą instrumentów o wycenie ujemnej .
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
60 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Nota 31. Informacja o instrumentach finansowych
Polityka rachunkowości - aktywa finansowe
Spółki Grupy zaliczają swoje aktywa finansowe do następujących kategorii:
aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu,
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
instrumenty finansowe zabezpieczające.
Klasyfikacji aktywów dokonuje się na moment ich początkowego ujęcia. Aktywa finansowe zaliczane do odpowiedniej kategorii w zależności od modelu biznesowego zarządzania daną grupą aktywów oraz od charakterystyki umownych przepływów pieniężnych dla danego składnika aktywów finansowych.
Do aktywów wycenianych według zamortyzowanego kosztu spółki Grupy klasyfikują należności z tytułu dostaw i usług (z wyjątkiem należności wynikających z zawartych umów faktoringowych), aktywa z tytułu umów z klientami, udzielone pożyczki, pozostałe należności finansowe oraz środki pieniężne i ich ekwiwalenty .
Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu, z wyjątkiem należności z tytułu dostaw i usług oraz aktywów z tytułu umów z klientami początkowo ujmowane według wartości godziwej powiększonej o dające się bezpośrednio przyporządkować koszty transakcyjne. Należności z tytułu dostaw i usług, których termin wymagalności nie przekracza 12 miesięcy od dnia powstania i nie sprzedane w ramach umów faktoringu nie podlegają dyskontowaniu i wyceniane w wartości nominalnej. Na dzień bilansowy aktywa te wyceniane w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody początkowo ujmowane według wartości godziwej powiększonej o dające się bezpośrednio przyporządkować koszty transakcyjne. Na dzień bilansowy aktywa te wyceniane są w wartości godziwej.
Zyski i straty - zarówno z wyceny jak i realizacji - powstające na tych aktywach ujmuje się w pozostałych całkowitych dochodach, za wyjątkiem przychodów z tytułu otrzymanych dywidend oraz odpisów z tytułu utraty wartości. Do tej grupy aktywów Spółka zalicza akcje i udziały w jednostkach pozostałych.
Do aktywów wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy kwalifikowane wszystkie pozostałe aktywa finansowe (m.in. należności z tytułu dostaw i usług przekazywane do faktoringu oraz instrumenty pochodne).
Zyski i straty na składniku aktywów finansowych zaliczonym do wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy ujmuje się w wyniku finansowym w okresie, w którym powstały (w tym przychody z tytułu odsetek oraz dywidend).
Standaryzowane transakcje kupna lub sprzedaży aktywów finansowych ujmuje się na dzień ich rozliczenia.
Wszystkie aktywa finansowe usuwane z ksiąg, kiedy prawa do otrzymania korzyści z danego aktywa wygasły lub zostały przekazane, a spółka Grupy przekazała praktycznie wszystkie korzyści i ryzyka związane z aktywem.
Aktywa finansowe wykazywane jako aktywa bieżące, chyba że ich wymagalność przekracza 12 miesięcy od dnia bilansowego kiedy prezentowane są jako aktywa trwałe.
Spółki Grupy ustalają wysokość odpisów aktualizacyjnych aktywa finansowe według modelu oczekiwanej straty zgodnie z wymogami MSSF 9.
Wartość godziwa instrumentów finansowych
Wartość godziwą instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek wycenia się wykorzystując odpowiednie techniki wyceny. Przy wyborze odpowiednich metod i założeń spółki Grupy kierują się profesjonalnym osądem.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
61(Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej)Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Aktywa i zobowiązania finansowe w podziale na kategorie
31.12.2022
31.12.2021
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie, w tym:
85 970
92 151
- należności z tytułu dostaw i usług oraz aktywa z tytułu umów z klientami
68 799
82 443
- należności z tytułu leasingu
-
44
- środki pieniężne i ich ekwiwalenty
17 171
9 664
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody
80
80
Aktywa finansowe razem
86 050
92 231
31.12.2022
31.12.2021
Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie, w tym:
51 914
55 679
- zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek
6 807
5 861
- zobowiązania z tytułu dostaw i usług
34 902
38 301
- bierne rozliczenia międzyokresowe z tytułu niezafakturowanych kosztów
2 669
1 298
- zobowiązania z tytułu leasingu
7 379
9 747
- zobowiązania z tytułu leasingu zwrotnego
157
472
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
378
119
Zobowiązania finansowe razem
52 292
55 798
Zabezpieczenia
W latach 2022 i 2021 spółki Grupy nie stosowały rachunkowości zabezpieczeń.
Nota 32. Zarządzanie kapitałem
Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.
Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Grupa może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje. W latach 2022 i 2021 nie wprowadzono żadnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.
Grupa korzysta z kapitałów obcych (zobowiązań oprocentowanych) w celu optymalizacji struktury i kosztu pozyskiwania kapitału.
Kapitał własny Grupy na 31 grudnia 2022 r. oraz 31 grudnia 2021 r. wyniósł odpowiednio 75 075 tys. oraz 73 258 tys. zł, co stanowiło 45,8% oraz 41,2% pasywów ogółem. W 2022 r. Grupa nie wypłaciła dywidendy.
Wskaźniki stosowane przez Grupę do zarządzania kapitałem to: zadłużenie netto / EBITDA oraz wskaźnik zadłużenia kapitału własnego. Dług netto to zobowiązania oprocentowane minus środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Wskaźnik zadłużenia kapitału własnego to zobowiązania oprocentowane / kapitał własny.
31.12.2022
31.12.2021
Oprocentowane kredyty i pożyczki
6 807
5 861
Zobowiązania leasingowe
7 379
9 747
Zobowiązania z tytułu leasingu zwrotnego
157
472
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
(17 171)
(9 664)
Zadłużenie netto
(2 828)
6 416
EBITDA 1
12 903
9 946
Kapitał własny
75 075
73 258
Zadłużenie netto / EBITDA
(0,22)
0,65
Zadłużenie kapitału własnego
0,19
0,22
1 EBITDA= Zysk (strata) na działalności operacyjnej + amortyzacja (wskaźnik niezdefiniowany w MSSF).
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
62 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Nota 33. Informacje o podmiotach powiązanych
Podmiotami powiązanymi z Emitentem spółki zależne od niego. Dodatkowo podmiotem powiązanym z Emitentem jest Spinoza Investments Sp. z o.o. S.K.A., która jest podmiotem w 100% kontrolowanym, bezpośrednio i pośrednio (poprzez Spinoza Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych), przez Romana Szweda, przewodniczącego Rady Nadzorczej Emitenta. W latach 2022 i 2021 pomiędzy Emitentem a Spinoza Investments Sp. z o.o. S.K.A. nie miały miejsca żadne operacje gospodarcze.
Innymi podmiotami powiązanymi z Grupą członkowie organów zarządzających i nadzorczych, oraz osoby będące bliskimi członkami rodziny tych osób (tzn. partner życiowy i dzieci, dzieci partnera życiowego oraz osoby pozostające na utrzymaniu osoby lub jego partnera życiowego), oraz inne podmioty gospodarcze, w których członkowie zarządu podmiotu dominującego pełnią funkcje zarządcze lub są ich udziałowcami.
Nota 34. Wynagrodzenie kluczowego personelu kierowniczego
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego rocznego sprawozdania finansowego za kluczowy personel kierowniczy w Atende S.A. uznawani Członkowie Zarządu i Rady Nadzorczej. Decyzją Zarządu Atende S.A. z dn. 30 listopada 2022 r. dotychczasowy Rozszerzony Zarząd został oraniczony do Człoków Zarządu i nie będzie obejmował już osób z wyższej kadry kierowniczej Spółki. Zmiany te weszły w życie z dniem 1 grudnia 2022 r.
Wynagrodzenia zasadnicze i pozostałe
Wynagrodzenia członków Zarządu oraz Rozszerzonego Zarządu Atende S.A.
2022
2021
Marcin Petrykowski, Prezes Zarządu od 23.06.2021 r.
1 011
490
Iwona Bakuła, Wiceprezes Zarządu
655
485
Mariusz Stusiński, Wiceprezes Zarządu od 16.09.2021 r.
657
177
Roman Szwed, Prezes Zarządu do 22.06.2021 r.
-
366
Jacek Forysiak, Wiceprezes Zarządu do 15.09.2021 r.
-
311
Szymon Stępczak, Wiceprezes Zarządu do 15.09.2021 r.
-
310
Jacek Szczepański, Wiceprezes Zarządu do 15.09.2021 r.
-
318
Wynagrodzenia pozostałych członków Rozszerzonego Zarządu do 30.11.2022 r.
1 251
1 146
Razem wynagrodzenia kluczowego personelu kierowniczego
3 574
3 603
Wynagrodzenia zasadnicze i pozostałe
Wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej *
2022
2021
Roman Szwed, Przewodniczący od 23.03.2021 r.
124
40
Patrycja Buchowicz, Przewodnicząca do 22.03.2021 r.
Wiceprzewodnicząca od 23.03.2021 r.
93
62
Jan Madey, Członek
70
53
Maciej Matusiak, Członek
70
53
Paweł Małyska, Członek do 08.07.2022 r.
37
53
Elżbieta Häuser-Schöneich , Członek od 19.07.2022 r.
31
-
Monika Mizielińska-Chmielewska, Członek do 19.03.2021 r.
-
11
Paweł Woźniak, Członek od 30.03.2021 r. do 22.06.2021 r.
-
12
RAZEM
425
284
* Zmiany w Radzie Nadzorczej Spółki zostały przedstawione w punkcie 5.5.
Powyższe wynagrodzenia stanowią krótkoterminowe świadczenia pracownicze.
Członek zarządu Emitenta pełni również kluczowe funkcje w organach spółek zależnych. Mariusz Stusiński jest członkiem zarządu w spółce Atende Industries Sp. z o.o., w której Emitent posiada 100% kapitału zakładowego i głosów na zgromadzeniu wspólników.
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
63 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Nota 35. Zatrudnienie
Przeciętne zatrudnienie
2022
2021
Atende S.A., w tym:
226
223
Zarząd
3
4
Administracja
34
36
Dział sprzedaży
49
54
Pion operacyjny
126
118
Pozostali
14
11
Atende Industries sp. z o.o.
48
46
Phoenix Systems sp. z o.o.
27
26
OmniChip sp. z o.o.
12
8
TrustIT sp. z o.o.
24
20
Codeshine sp. z o.o.
10
9
A2 Customer Care sp. z o.o.
24
11
Razem Grupa Atende
371
343
Rotacja zatrudnienia *
2022
2021
Liczba pracowników przyjętych – Atende
17
27
Liczba pracowników zwolnionych – Atende
26
23
Razem Atende
(9)
4
Liczba pracowników przyjętych – Grupa Atende
59
47
Liczba pracowników zwolnionych – Grupa Atende
58
37
Razem Grupa Atende
1
10
* Rotacja zatrudnienia obejmuje wyłącznie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.
Nota 36. Sprawy sądowe
Spółki Grupy Kapitałowej nie są stroną żadnych istotnych spraw sądowych.
Nota 37. Rozliczenia podatkowe
Na dzień 31 grudnia 2022 r. i 31 grudnia 2021 r. nie toczyły się wobec spółek Grupy Kapitałowej żadne kontrole ani postępowania podatkowe.
Nota 38. Zdarzenia po dacie bilansu
Nie wystąpiły.
Nota 39. Informacja o transakcjach z podmiotami dokonującym badania sprawozdania
2022
2021
- badanie rocznego sprawozdania finansowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego
241
238
- inne usługi poświadczające, w tym przegląd sprawozdania finansowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego
189
170
- ocena sprawozdań o wynagrodzeniach członków Zarządu i Rady Nadzorczej Atende S.A.
13
13
RAZEM
443
421
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
64 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Nota 40. Objaśnienia do sprawozdania z przepływów pieniężnych
Prezentacja przepływów pieniężnych wybranych kategorii w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych.
Wpływy z tytułu odsetek od aktywów finansowych prezentowane w działalności inwestycyjnej, natomiast wydatki z tytułu odsetek od zobowiązań finansowych prezentowane w działalności finansowej. Wpływy i płatności z tytułu odsetek dotyczących transakcji handlowych prezentowane są w działalności operacyjnej.
Wpływy z tytułu dywidend prezentowane w działalności inwestycyjnej, zaś wydatki z tytułu wypłaconych dywidend prezentowane są w działalności finansowej.
Wpływy i wydatki z tytułu podatku dochodowego prezentowane są w działalności operacyjnej.
Wpływy z tytułu dotacji otrzymanych na wytworzenie składnika aktywów prezentowane w działalności inwestycyjnej, zaś z tytułu dotacji do przychodów w działalności operacyjnej.
Wpływy i wydatki z tytułu kredytów w rachunku bieżącym prezentowane w kwocie netto, jako suma zmian sald zadłużenia na poszczególnych rachunkach w kolejnych okresach śródrocznych (kwartałach).
31.12.2022
31.12.2021
Środki pieniężne w bilansie
17 171
9 664
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty ogółem wykazane w rachunku przepływów pieniężnych
17 171
9 664
Image should be here
Image should be here
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Atende
za rok zakończony 31 grudnia 2022 r.
65 (Wszystkie kwoty prezentowane są w tys. złotych, o ile nie podano inaczej) Załączone noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
2022
2021 *
Amortyzacja:
9 901
9 798
- amortyzacja wartości niematerialnych
3 468
3 518
- amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych
2 825
2 834
- amortyzacja aktywów z tytułu prawa do użytkowania
3 608
3 446
Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) składają się z:
489
352
- odsetki zapłacone od umów leasingu
237
255
- odsetki zapłacone od kredytów i pożyczek
223
71
- odsetki zapłacone od pozostałych zobowiązań finansowych
-
32
- odsetki otrzymane
(10)
(15)
- odsetki naliczone
39
9
Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej wynika z:
10
141
- przychody ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych
(48)
(10)
- wartość netto sprzedanych/ zlikwidowanych rzeczowych aktywów trwałych
58
171
- inne
-
(20)
Zmiana stanu zapasów wynika z następujących pozycji:
(6 849)
3 437
- bilansowa zmiana stanu zapasów
(6 449)
3 437
- reklasyfikacja z aktywów trwałych
(173)
-
- reklasyfikacja z pozostałych aktywów
(227)
-
Zmiana stanu należności i aktywów z tytułu umów wynika z następujących pozycji:
12 777
(3 528)
- zmiana stanu należności krótkoterminowych wynikająca z bilansu
12 107
(10 381)
- zmiana stanu należności długoterminowych wynikająca z bilansu
89
(44)
- zmiana stanu aktywów z tytułu umów z klientami
581
5 668
- efekt sprzedaży spółki zależnej
-
1 229
Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych i rezerw, z wyjątkiem zobowiązań finansowych, wynika z następujących pozycji:
(14 056)
(22 143)
- zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych wynikająca z bilansu (zobowiązania z tytułu dostaw i usług, zobowiązania z tytułu umów z klientami, pozostałe zobowiązania, rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne)
(12 263)
(17 777)
- zmiana stanu zobowiązań długoterminowych wynikająca z bilansu (zobowiązania z tytułu umów z klientami, pozostałe zobowiązania, rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne)
(1 451)
(3 816)
- korekta o zmianę stanu zobowiązań z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych
(78)
(217)
- efekt sprzedaży spółki zależnej
-
(303)
- inne
(264)
(30)
Na wartość pozycji "inne korekty" składają się:
(1 951)
(4 021)
- rozliczona część cesji wierzytelności
(1 957)
(4 028)
- zapłacone prowizje od kredytów i gwarancji
206
415
- bilansowa zmiana rozliczeń międzyokresowych przychodów
(365)
733
- korekta wpływu środków z dotacji o charakterze inwestycyjnym
(232)
(1 212)
- efekt sprzedaży jednostki zależnej oraz reklasyfikacji zobowiązań do przeznaczonych do sprzedaży
-
(32)
- koszty programu motywacyjnego
81
-
- wycena instrumentów pochodnych
259
-
- inne
57
103
* Dane przekształcone. Opis zmian przedstawiono w punkcie 8.
Warszawa, 28 marca 2023 r.
Marcin Petrykowski
Prezes Zarządu
Iwona Bakuła
Wiceprezes Zarządu
Mariusz Stusiński
Wiceprezes Zarządu
Olga Zimoch
Dyrektor Działu Kontrolingu i Księgowości
259400CBBLICU7Q86X022021-12-31259400CBBLICU7Q86X022022-12-31259400CBBLICU7Q86X022021-01-012021-12-31259400CBBLICU7Q86X022022-01-012022-12-31259400CBBLICU7Q86X022020-12-31259400CBBLICU7Q86X022020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400CBBLICU7Q86X022020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400CBBLICU7Q86X022020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400CBBLICU7Q86X022020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400CBBLICU7Q86X022020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400CBBLICU7Q86X022021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400CBBLICU7Q86X022021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400CBBLICU7Q86X022021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400CBBLICU7Q86X022021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400CBBLICU7Q86X022021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400CBBLICU7Q86X022021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400CBBLICU7Q86X022021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400CBBLICU7Q86X022021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400CBBLICU7Q86X022021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400CBBLICU7Q86X022021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400CBBLICU7Q86X022022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400CBBLICU7Q86X022022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400CBBLICU7Q86X022022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400CBBLICU7Q86X022022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400CBBLICU7Q86X022022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400CBBLICU7Q86X022022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400CBBLICU7Q86X022022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400CBBLICU7Q86X022022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400CBBLICU7Q86X022022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400CBBLICU7Q86X022022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:PLNiso4217:PLNxbrli:shares