GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY ZA ROK 2022
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Spis treści
A.OŚWIADCZENIE ZARZĄDU
B.WYBRANE DANE FINANSOWE
C.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
A.OŚWIADCZENIE ZARZĄDU
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało przygotowane przy zastosowaniu zasad rachunkowości, zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejska oraz w zakresie wymaganym przez rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz.U. z 2018 r. poz. 757). Sprawozdanie to obejmuje okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku i okres porównywalny od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku.
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
B. WYBRANE DANE FINANSOWE
dane w tys. zł | ||||
Wyszczególnienie | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 | ||
| PLN | EUR | PLN | EUR |
RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT |
|
|
|
|
Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów | 494 904 | 105 562 | 441 144 | 96 372 |
Koszt własny sprzedaży | 484 021 | 103 240 | 419 000 | 91 535 |
Zysk (strata) na działalności operacyjnej | -20 841 | -4 445 | 4 681 | 1 023 |
Zysk (strata) brutto | -27 942 | -5 960 | 96 | 21 |
Zysk (strata) netto | -23 558 | -5 025 | -1 410 | -308 |
Liczba udziałów/akcji w sztukach | 28 280 279 | 28 280 279 | 28 280 279 | 28 280 279 |
Zysk (strata) netto na akcję zwykłą (zł/euro) | -0,83 | -0,18 | -0,05 | -0,01 |
31.12.2022 | 31.12.2021 | |||
BILANS |
|
|
|
|
Aktywa trwałe | 372 452 | 79 416 | 332 691 | 72 334 |
Aktywa obrotowe | 59 700 | 12 729 | 104 996 | 22 828 |
Kapitał własny | 152 033 | 32 417 | 175 603 | 38 180 |
Zobowiązania długoterminowe | 175 645 | 37 452 | 167 914 | 36 508 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 104 473 | 22 276 | 94 170 | 20 474 |
Wartość księgowa na akcję (zł/euro) | 5,38 | 1,15 | 6,21 | 1,35 |
01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 | |||
RACHUNEK PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH |
|
|
|
|
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 40 048 | 8 542 | 67 171 | 14 674 |
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | -48 253 | -10 292 | -38 100 | -8 323 |
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | -43 113 | -9 196 | 27 858 | 6 086 |
Kurs EUR/PLN | 2022 | 2021 | ||
- dla danych bilansowych | 4,6899 | 4,5994 | ||
- dla danych rachunku zysków i strat | 4,6883 | 4,5775 | ||
Do przeliczenia danych bilansowych użyto kursu średniego NBP na dzień bilansowy. | ||||
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
C.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA OKRES OD
1 STYCZNIA 2022 R. DO 31 GRUDNIA 2022 R.
I. DANE:
Nazwa Jednostki sprawozdawczej lub inne dane identyfikacyjne:
Siedziba jednostki:
Forma prawna jednostki:
Adres zarejestrowanego biura jednostki:
Podstawowe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej:
Opis charakteru oraz podstawowego zakresu działalności:
Nazwa jednostki dominującej: Centrum Medyczne Enel-Med S.A.
Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla grupy: Centrum Medyczne Enel-Med S.A.
Organ prowadzący rejestr: Krajowy Rejestr Sądowy
II. CZAS TRWANIA GRUPY KAPITAŁOWEJ:
Spółka dominująca Centrum Medyczne Enel-Med S.A. i pozostałe jednostki Grupy Kapitałowej zostały utworzone na czas nieoznaczony.
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera dane za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku.
Dane porównawcze prezentowane są według stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku dla skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej, za okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku dla skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów, skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych oraz sprawozdania ze zmian w skonsolidowanym kapitale własnym.
IV. SKŁAD ORGANÓW JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ WEDŁUG STANU NA DZIEŃ 31.12.2022 R.:
Zarząd:
Jacek Jakub Rozwadowski | - | Prezes Zarządu | |
Bartosz Adam Rozwadowski | - | Członek Zarządu | |
Piotr Artur Janaszek-Seydlitz | - | Członek Zarządu |
W 2022 r. nie nastąpiły zmiany w składzie Zarządu.
Rada Nadzorcza:
Dnia 20 stycznia 2022 r. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki, w porządku obrad którego uwzględniono wybór członków Rady Nadzorczej w drodze głosowania oddzielnymi grupami na podstawie art. 385 § 3-9 Kodeksu spółek handlowych. Z chwilą wyboru co najmniej jednego członka rady nadzorczej w drodze głosowania grupami wygasły przedterminowo mandaty wszystkich dotychczasowych członków Rady Nadzorczej. Następnie na członków Rady Nadzorczej z dniem 20 stycznia 2022 r. zostali powołani:
Imię i nazwiskoPełniona Funkcja
Anna Maria Rozwadowska Przewodniczący Rady Nadzorczej*
Anna Piszcz Członek Rady Nadzorczej
Wojciech Pietrowski Członek Rady Nadzorczej
Zbigniew Wojciech Okoński Członek Rady Nadzorczej
Andrzej Henryk Sałasiński Członek Rady Nadzorczej
Artur Kamil Zaczyński Członek Rady Nadzorczej
Krzysztof Robert Kaczmarczyk Członek Rady Nadzorczej
* Członek Rady Nadzorczej od 20 stycznia 2022 r., a Przewodniczący Rady Nadzorczej od 21 lutego 2022 r.
Członkowie Rady Nadzorczej nowej kadencji powołani zostali zgodnie z § 15 ust. 4 Statutu Spółki na 3-letnią kadencję wspólną, a ich mandaty wygasną z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za rok 2024.
W związku z wyborem dnia 20 stycznia 2022 r. nowych członków Rady Nadzorczej na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki, Rada Nadzorcza postanowiła z dniem 21 lutego 2022 r. powołać członków Komitetu Audytu. Od 21 lutego 2022 r. w skład Komitetu Audytu wchodzą następujące osoby:
- Andrzej Henryk Sałasiński – Przewodniczący Komitetu Audytu,
- Anna Maria Rozwadowska,
- Wojciech Pietrowski.
V. BIEGLI REWIDENCI:
BDO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
ul. Postępu 12
02-676 Warszawa
VI. Prawnicy:
Kancelaria Radcy Prawnego Iwona Wolańska
Kancelaria Radców Prawnych Bieluk i Partnerzy
VII. Banki:
Bank Millennium S.A.
Credit Agricole Bank Polska S.A.
ING Bank Śląski S.A.
Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.
PKO Bank Polski S.A.
BNP Paribas Bank Polska S.A.
VIII. Notowania na rynku regulowanym:
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
1. | Informacje ogólne: | |
Giełda: | Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. ul. Książęca 4 00-498 Warszawa | |
2. | System depozytowo – rozliczeniowy: | Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. (KDPW) ul. Książęca 4 00-498 Warszawa |
IX. Znaczący Akcjonariusze:
Zgodnie z najlepszą wiedzą Zarządu według stanu na dzień 31.12.2022 r. akcjonariuszami posiadającymi ponad 5% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy byli:
Akcjonariusze | Liczba akcji | Wartość akcji | Udział w kapitale zakładowym% | Liczba głosów | Udział w ogólnej liczbie głosów na WZA (%) |
Adam Stanisław Rozwadowski* | 6 274 415 | 6 274 | 22,2 | 6 274 415 | 22,2 |
Anna Maria Rozwadowska* | 6 274 362 | 6 274 | 22,2 | 6 274 362 | 22,2 |
Otwarty Fundusz Emerytalny PZU „Złota Jesień”** | 4 930 000 | 4 930 | 17,4 | 4 930 000 | 17,4 |
Generali Otwarty Fundusz Emerytalny** | 4 700 000 | 4 700 | 16,6 | 4 700 000 | 16,6 |
Allianz Polska OFE, Allianz Polska DFE, Drugi Allianz Polska OFE*** | 1 769 798 | 1 763 | 6,3 | 1 769 798 | 6,3 |
Pozostali | 4 331 704 | 4 339 | 15,3 | 4 331 704 | 15,3 |
Razem | 28 280 279 | 28 280 | 100 | 28 280 279 | 100 |
*pomiędzy Adamem Stanisławem Rozwadowskim, Anną Marią Rozwadowską, Jackiem Jakubem Rozwadowskim oraz Bartoszem Adamem Rozwadowskim istnieje domniemanie porozumienia dotyczącego nabywania akcji Spółki lub zgodnego głosowania na walnym zgromadzeniu lub prowadzenia trwałej polityki wobec Spółki. Łącznie na dzień 30.09.2022 r. posiadali oni 14.607.523 akcji (ok. 51,65% kapitału zakładowego Spółki) upoważniających do oddania 14.607.523 głosów na WZA (ok. 51,65% głosów).
** Zgodnie z informacjami uzyskanymi w związku ze Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Akcjonariuszy Centrum Medycznego ENEL-MED S.A. z dnia 9 czerwca 2022 r.
*** Zgodnie z zawiadomieniem w trybie art. 69 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych z dnia 5 stycznia 2023 r.
X. Spółki zależne według stanu na dzień 31.12.2022 r.:
Enel Invest Sp. z o. o. (Centrum Medyczne Enel-Med S.A. posiada 100% udziałów w spółce)
Dental Nobile Clinic Sp. z o.o. (Centrum Medyczne Enel-Med S.A. posiada 100% udziałów w spółce)
Pro Care Sp. z o. o. (Enel Invest Sp. z o.o. posiada 98% udziałów w spółce)
XI. Spółki stowarzyszone:
Metson Sp. z o.o. (Enel Invest Sp. z o.o. posiada 20% udziałów kapitale i prawach głosu)
XII. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone przez Zarząd jednostki dominującej w dniu 25 kwietnia 2023 roku do publikacji w dniu 27 kwietnia 2023 roku.
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ENEL-MED S.A.
Skonsolidowany rachunek zysków i strat
SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT | nota | za okres 01.01.2022 - 31.12.2022 | za okres 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Działalność kontynuowana | przekształcone | ||
Przychody ze sprzedaży | 1,2 | ||
Koszt własny sprzedaży | 3 | ||
Zysk (strata) brutto na sprzedaży | |||
Pozostałe przychody operacyjne | 4 | ||
Koszty sprzedaży | 3 | ||
Koszty ogólnego zarządu | 3 | ||
Pozostałe koszty operacyjne | 4 | ||
Zysk (strata) na działalności operacyjnej | - | ||
Przychody finansowe | 5 | ||
Koszty finansowe | 5 | ||
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | - | ||
Podatek dochodowy | 6 | - | |
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | - | - | |
Zysk (strata) z działalności zaniechanej | |||
Zysk (strata) netto | - | - | |
Zysk (strata) przypisana akcjonariuszom niekontrolującym | |||
Zysk (strata) netto podmiotu dominującego | - | - |
Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł) | |||
Podstawowy za okres obrotowy | - | - | |
Rozwodniony za okres obrotowy | - | - | |
Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności kontynuowanej (w zł) | 7 | ||
Podstawowy za okres obrotowy | - | - | |
Rozwodniony za okres obrotowy | - | - | |
Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności niekontynuowanej (w zł) | 7 | ||
Podstawowy za okres obrotowy | |||
Rozwodniony za okres obrotowy |
Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
Wyszczególnienie | za okres 01.01.2022 - 31.12.2022 | za okres 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Zysk (strata) netto | - | - |
Pozycje do przekwalifikowania do rachunku zysków i strat w kolejnych okresach | - | |
Zmiana netto wartości godziwej aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez całkowite dochody | - | |
Pozycje, które nie będą przekwalifikowane do rachunku zysków i strat w kolejnych okresach | ||
Razem inne całkowite dochody | - | |
Suma dochodów całkowitych | - | - |
Suma dochodów całkowitych przypadająca na podmiot dominujący | - | - |
Suma dochodów całkowitych przypisana akcjonariuszom niekontrolującym |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej
nota | 31.12.2022 | 31.12.2021 | ||
przekształcone | ||||
Aktywa trwałe | ||||
Rzeczowe aktywa trwałe | 8 | |||
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania* | 8a | |||
Wartości niematerialne | 9 | |||
Wartość firmy | 10 | |||
Inwestycje w jednostkach powiązanych wycenianych metodą praw własności | 11 | |||
Pozostałe aktywa finansowe | 15 | |||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 6 | |||
Długoterminowe przedpłaty i długoterminowe rozliczenia międzyokresowe czynne | 13 | |||
Aktywa obrotowe | ||||
Zapasy | 16 | |||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności krótkoterminowe | 17 | |||
Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego | ||||
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez całkowite dochody | 14 | |||
Pozostałe aktywa finansowe | 15 | |||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 18 | |||
Aktywa obrotowe inne niż aktywa trwałe lub grupy do zbycia zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży lub do wydania właścicielom | ||||
Aktywa trwałe lub grupy do zbycia zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży lub do wydania właścicielom | ||||
AKTYWA RAZEM |
nota | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
przekształcone | |||
Kapitały własne | |||
Kapitały własne akcjonariuszy jednostki dominującej | |||
Kapitał zakładowy | 19 | ||
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej | 20 | ||
Pozostałe kapitały | 21 | ||
Zyski zatrzymane | 22 | ||
Kapitał akcjonariuszy niekontrolujących | 23 | - | - |
Zobowiązania długoterminowe | |||
Kredyty i pożyczki | 24 | ||
Zobowiązania leasingowe* | 29 | ||
Inne zobowiązania długoterminowe | 25 | ||
Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 6 | ||
Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 39 | ||
Zobowiązania krótkoterminowe | |||
Kredyty i pożyczki | 24 | ||
Zobowiązania leasingowe* | 29 | ||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania krótkoterminowe | 26 | ||
Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego | |||
Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 39 | ||
Zobowiązania krótkoterminowe inne niż zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaży, zaklasyfikowanych jako utrzymywane z przeznaczeniem do sprzedaży | |||
Zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaży, zaklasyfikowanych jako utrzymywane z przeznaczeniem do sprzedaży | |||
Zobowiązania razem | |||
PASYWA RAZEM |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
*zgodnie z MSSF 16
Sprawozdanie ze zmian w skonsolidowanym kapitale własnym
| Kapitał zakładowy | Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej | Pozostałe kapitały | Zyski zatrzymane | Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej | Kapitał akcjonariuszy niekontrolujących | Razem kapitały własne |
01.01.2022 - 31.12.2022 | |||||||
Kapitał własny na początek okresu: | - | ||||||
Emisja akcji | |||||||
Koszt emisji akcji | |||||||
Zysk roku obrotowego | - | - | - | ||||
Pozostałe dochody całkowite | - | - | - | ||||
Suma dochodów całkowitych | - | - | - | - | |||
Suma zmian w kapitale własnym | - | - | - | - | |||
Kapitał własny na koniec okresu: | - |
01.01.2021 - 31.12.2021 | |||||||
przekształcone | |||||||
Kapitał własny na początek okresu: | - | - | |||||
Emisja akcji | |||||||
Koszt emisji akcji | - | - | - | ||||
Zysk roku obrotowego | - | - | - | ||||
Pozostałe dochody całkowite | |||||||
Suma dochodów całkowitych | - | - | - | ||||
Suma zmian w kapitale własnym | - | ||||||
Kapitał własny na koniec okresu: | - |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych
| za okres 01.01.2022 - 31.12.2022 | za okres 01.01.2021 - 31.12.2021 |
DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA | przekształcone | |
Zysk / Strata przed opodatkowaniem | - | |
Korekty razem: | ||
Amortyzacja | ||
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych | - | |
Korekty z tytułu przychodów (kosztów) finansowych | ||
Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej | ||
Zmiana stanu rezerw | - | |
Zmiana stanu zapasów | - | |
Zmiana stanu należności | - | - |
Zmiana stanu zobowiązań, z wyjątkiem pożyczek i kredytów | ||
Zmiana stanu pozostałych aktywów | - | |
Gotówka z działalności operacyjnej | ||
Podatek dochodowy (zapłacony) / zwrócony | - | - |
A. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | ||
DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA | ||
Wpływy | ||
Zbycie wartości niematerialnych, rzeczowych aktywów trwałych oraz nieruchomości inwestycyjnych | ||
Inne wpływy z aktywów finansowych – środki przejęte inne | ||
Inne wpływy inwestycyjne odsetki | ||
Wydatki | ||
Nabycie wartości niematerialnych, rzeczowych aktywów trwałych oraz nieruchomości inwestycyjnych | ||
Wydatki na aktywa finansowe – nabycie kontroli | ||
B. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | - | - |
DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA | ||
Wpływy | ||
Wpływy netto z wydania udziałów (emisji akcji) i innych instrumentów kapitałowych oraz dopłat do kapitału | ||
Kredyty i pożyczki | ||
Wydatki | ||
Spłaty kredytów i pożyczek | ||
Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu | ||
Odsetki | ||
C. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | - | |
D. Przepływy pieniężne netto razem | - | |
- zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | ||
E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym | - | |
F. Środki pieniężne na początek okresu | ||
G. Środki pieniężne na koniec okresu |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
I. Zgodność z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej.
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz interpretacjami wydanymi przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości zatwierdzonymi przez Unię Europejską, na mocy Rozporządzenia w sprawie MSSF (Komisja Europejska 1606/2002), zwanymi dalej „MSSF UE”.
MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz Komisję ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF), zatwierdzone do stosowania w UE.
Sporządzając sprawozdanie finansowe za rok 2022 Grupa stosuje takie same zasady rachunkowości jak przy sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego za rok 2021, z wyjątkiem zmian do standardów i nowych standardów i interpretacji zatwierdzonych przez Unię Europejską, które obowiązują dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2022 roku.
Zmiany wynikające ze zmian MSSF
Od początku okresu sprawozdawczego obowiązują następujące nowe lub zmienione standardy oraz interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej.
•Zmiany w MSSF 3, MSR 16, MSR 37 oraz coroczne poprawki do standardów 2018-2020 (Annual improvements)
Zmiany w tych standardach zostały opublikowane w dniu 14 maja 2020 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Wśród zmian jest m.in. wprowadzenie zakazu pomniejszania kosztu wytworzenia środków trwałych o przychody ze sprzedaży produktów testowych powstałych w procesie tworzenia/uruchamiania środka trwałego oraz doprecyzowanie jakie koszty jednostka uwzględnia przy ocenie, czy dana umowa przyniesie straty
Standardy nieobowiązujące (Nowe standardy i interpretacje)
W niniejszym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu opublikowanych standardów lub interpretacji przed ich datą wejścia w życie.
Następujące standardy i interpretacje zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, a nie weszły jeszcze w życie na dzień bilansowy:
MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe
Nowy standard został opublikowany w dniu 18 maja 2017 roku, a następnie zmieniony w dniu 25 czerwca 2020 r. i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Dozwolone jest jego wcześniejsze zastosowanie (pod warunkiem równoczesnego zastosowania MSSF 15 i MSSF 9). Standard zastępuje dotychczasowe regulacje dotyczące umów ubezpieczeniowych (MSSF 4). W dniu 25 czerwca 2020 r. zmieniono również MSSF 4 – w zakresie wydłużenia okresu zwolnienia ubezpieczycieli z zastosowania MSSF 9 Instrumenty finansowe do 1 stycznia 2023 r.
Grupa zastosuje nowy standard od 1 stycznia 2023 r. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania nowego standardu.
Zmiana w MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych: Klasyfikacja zobowiązań jako krótko- i długoterminowe
Zmiana w MSR 1 została opublikowana w dniu 23 stycznia 2020 roku, następnie zmodyfikowano w lipcu 2020 r. datę wejścia w życie i ma ona zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
Zmiana na nowo definiuje kryteria jakie muszą być spełnione, aby zobowiązanie uznać za krótkoterminowe. Zmiana może wpłynąć na zmianę prezentacji zobowiązań i ich reklasyfikację pomiędzy zobowiązaniami krótko- i długoterminowymi.
Grupa zastosuje zmieniony standard od 1 stycznia 2023 r. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania nowego standardu.
Zmiany w MSR 1 – Ujawnianie zasad (polityki) rachunkowości i MSR 8 – Definicja wartości szacunkowych
Zmiany w tych standardach zostały opublikowane w dniu 12 lutego 2021 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Celem tych zmian jest położenie większego nacisku na ujawnianie istotnych zasad rachunkowości oraz doprecyzowanie charakteru różnic pomiędzy zmianami wartości szacunkowych a zmianami zasad (polityki) rachunkowości.
Grupa zastosuje zmienione standardy od 1 stycznia 2023 r. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania zmienionych standardów.
Zmiana w MSR 12 Podatek dochodowy:podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań powstających na skutek pojedynczej transakcji
Zmiana w MSR 12 została opublikowana w dniu 7 maja 2021 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2023 roku lub później. Zmiany doprecyzowują, że zwolnienie dotyczące początkowego ujęcia podatku odroczonego nie ma zastosowania do transakcji, w których w momencie początkowego ujęcia powstają równe kwoty ujemnych i dodatnich różnic przejściowych, a jednostki są zobowiązane do ujmowania podatku odroczonego od takich transakcji, a tym samym wyjaśniają pojawiające się wątpliwości co do tego, czy zwolnienie to ma zastosowanie do transakcji takich jak leasing i zobowiązania z tytułu wycofania z eksploatacji.
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Grupa zastosuje zmianę w standardzie od 1 stycznia 2023 r. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wpływu zastosowania zmienionego standardu.
Zmiana w MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: Pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – informacje porównawcze
Zmiana w MSSF 17 została opublikowana w dniu 9 grudnia 2021 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2023 roku lub później. Zmiana zawiera opcję przejściową dotyczącą informacji porównawczych o aktywach finansowych prezentowanych przy początkowym zastosowaniu MSSF 17. Zmiana ma na celu pomóc jednostkom uniknąć tymczasowych niedopasowań księgowych pomiędzy aktywami finansowymi a zobowiązaniami z tytułu umów ubezpieczeniowych.
Grupa zastosuje zmianę w standardzie od 1 stycznia 2023 r. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego zastosowanie zmienionego standardu nie będzie miało wpływu na sprawozdania Grupy.
MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji przyjętych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych standardów, interpretacji oraz zmian do nich, które na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji nie zostały jeszcze przyjęte do stosowania przez kraje UE:
Zmiana w MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych: Klasyfikacja zobowiązań jako krótko- i długoterminowe opublikowana w dniu 23 stycznia 2020 roku, wraz ze zmianami z dnia 15 lipca 2020 roku,
Zmiana w MSR 12 Podatek dochodowy:podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań powstających na skutek pojedynczej transakcji opublikowana w dniu 7 maja 2021 roku,
Zmiana w MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: Pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – informacje porównawcze, opublikowana w dniu 9 grudnia 2021 roku.
Zmiana w MSSF 16 Leasing: zobowiązanie leasingowe w transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego opublikowana w dniu 22 września 2022r. zmiany wymagają, aby sprzedający-leasingodawca ustalił „opłaty leasingowe” lub „zweryfikowane opłaty leasingowe” w taki sposób, aby sprzedający-leasingobiorca nie ujął żadnej kwoty zysku lub straty, która odnosi się do prawa do użytkowania zachowanego przez sprzedającego-leasingobiorcę. Grupa zastosuje zmianę w standardzie od 1 stycznia 2024r. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego zastosowanie zmienionego standardu nie będzie miało wpływu na sprawozdanie Grupy.
Zarząd dokonał oceny wpływu wprowadzonych i planowanych zmian w MSSF opisanych powyżej i na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego uznaje ich wpływ za nieistotny.
II. Założenie kontynuacji działalności gospodarczej i porównywalność sprawozdań finansowych
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w okresie 12 miesięcy po ostatnim dniu bilansowym, czyli 31.12.2022 roku.
Od 1.01.2019 r. Grupa wdrożyła wymogi określone w MSSF16 Leasing. W wyniku tego w pasywach Grupy pojawiły się zobowiązania długo i krótkoterminowe związane z przyszłymi płatnościami leasingowymi (głównie związane jest to z przyszłymi płatnościami czynszu). Zarówno te pozycje, jak i kredyty i pożyczki zaciągnięte przez Grupę realizowane są planowo w kolejnych miesiącach i spłacane równomiernie przez cały okres kolejnych 12 miesięcy. Aktywa obrotowe w głównej mierze składają się z należności handlowych wynikających z umów abonamentowych. Należności te w dużej mierze mają dość krótkie terminy płatności (poniżej 30 dni). Umowy abonamentowe zawarte są zazwyczaj na czas nieokreślony i mają 3 miesięczny okres wypowiedzenia. Ze względu na to, że w sprawozdaniu ujęte są należności wynikające z tych umów abonamentowych tylko za jeden miesiąc, zaś zobowiązania pokazane są za cały okres trwania umowy (odpowiednio podzielone na krótko i długoterminowe), występuje nadwyżka zobowiązań krótkoterminowych nad aktywami obrotowymi. Jest to spowodowane sposobem rozliczania wynikającym ze stosowania umów abonamentowych i istotnym udziałem kredytów i pożyczek w finansowaniu Spółki.
Zarząd Spółki dominującej nie stwierdza na dzień podpisania sprawozdania istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenia dla możliwości kontynuowania działalności w okresie 12 miesięcy po dniu bilansowym na skutek zamierzonego lub przymusowego zaniechania bądź istotnego ograniczenia dotychczasowej działalności.
Do dnia sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2022 rok nie wystąpiły zdarzenia, które nie zostały, a powinny być ujęte w księgach rachunkowych okresu sprawozdawczego. Jednocześnie w niniejszym sprawozdaniu finansowym nie występują istotne zdarzenia dotyczące lat ubiegłych.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Enel-Med obejmuje sprawozdanie finansowe Spółki Centrum Medyczne Enel-Med S.A. i jednostek kontrolowanych przez Spółkę Centrum Medyczne Enel-Med S.A.i jej jednostki zależne. Spółka posiada kontrolę, jeżeli:
posiada władzę nad danym podmiotem,
podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce,
ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów.
W przypadku wystąpienia sytuacji, która wskazuje na zmianę jednego lub kilku z powyżej wymienionych czynników sprawowania kontroli, Spółka weryfikuje swoją kontrolę nad innymi jednostkami.
W przypadku, gdy Spółka posiada mniej niż większość praw głosu w danej jednostce, ale posiadane prawa głosu umożliwiają jej jednostronne kierowanie istotnymi działaniami tej jednostki oznacza to, że sprawuje ona nad nią władzę. W celu oceny czy Spółka ma wystarczającą władzę, powinna ona przeanalizować w szczególności:
wielkość pakietu praw głosu posiadanego przez Spółkę w porównaniu do wielkości pakietów głosów posiadanych przez innych udziałowców,
potencjalne prawa głosu posiadane przez Spółkę, innych udziałowców lub inne strony,
prawa wynikające z innych ustaleń umownych,
dodatkowe okoliczności, które mogą świadczyć, że Spółka ma lub nie ma możliwości kierowania istotnymi działaniami w momentach podejmowania decyzji.
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
a)Jednostki zależne
Jednostki zależne podlegają pełnej konsolidacji od dnia przejęcia nad nimi kontroli przez Grupę. Przestaje się je konsolidować z dniem ustania kontroli. Przejęcie jednostek zależnych przez Grupę rozlicza się metodą nabycia. Koszt przejęcia ustala się jako wartość godziwą przekazanych aktywów, wyemitowanych instrumentów kapitałowych oraz zobowiązań zaciągniętych lub przejętych na dzień wymiany, powiększoną o koszty bezpośrednio związane z przejęciem. Możliwe do zidentyfikowania aktywa nabyte oraz zobowiązania i zobowiązania warunkowe przejęte w ramach połączenia jednostek gospodarczych wycenia się początkowo według ich wartości godziwej na dzień przejęcia, niezależnie od wielkości ewentualnych udziałów niekontrolujących. Nadwyżkę kosztu przejęcia nad wartością godziwą udziału Grupy w możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywach netto ujmuje się jako wartość firmy. Jeżeli koszt przejęcia jest niższy od wartości godziwej aktywów netto przejętej jednostki zależnej, różnicę ujmuje się bezpośrednio w rachunku zysków i strat.
Przychody i koszty, rozrachunki i niezrealizowane zyski na transakcjach pomiędzy spółkami Grupy są eliminowane. Niezrealizowane straty również podlegają eliminacji, chyba, że transakcja dostarcza dowodów na utratę wartości przez przekazany składnik aktywów. Zasady rachunkowości stosowane przez jednostki zależne zostały zmienione tam, gdzie było to konieczne, dla zapewnienia zgodności z zasadami rachunkowości stosowanymi przez Grupę.
b) Udziały/akcje niekontrolujące oraz transakcje z udziałowcami / akcjonariuszami niekontrolującymi
Udziały niekontrolujące obejmują nienależące do Grupy udziały w spółkach objętych konsolidacją. Udziały niekontrolujące ustala się jako wartość aktywów netto jednostki powiązanej, przypadających na dzień nabycia, akcjonariuszom spoza grupy kapitałowej. Zidentyfikowane udziały niekontrolujące w aktywach netto skonsolidowanych jednostek zależnych ujmuje się oddzielnie od udziału własnościowego jednostki dominującej w tych aktywach netto. Udziały niekontrolujące w aktywach netto obejmują:
(i) wartość udziałów niekontrolujących z dnia pierwotnego połączenia, obliczoną zgodnie z MSSF 3, oraz
(ii) zmiany w kapitale własnym przypadające na udział niekontrolujący począwszy od dnia połączenia.
Zyski i straty oraz każdy składnik innych całkowitych dochodów przypisuje się do właścicieli jednostki dominującej oraz udziałów niekontrolujących. Łączne całkowite dochody przypisuje się do właścicieli jednostki dominującej oraz udziałów niekontrolujących nawet wtedy, gdy w rezultacie udziały niekontrolujące przybierają wartość ujemną.
Jednostki stowarzyszone to jednostki, na które Grupa wywiera znaczący wpływ, lecz których nie kontroluje. Znaczący wpływ oznacza zdolność do uczestniczenia w podejmowaniu decyzji dotyczących polityki finansowej i operacyjnej jednostki, w której dokonano inwestycji. Wywieranie znaczącego wpływu nie oznacza sprawowania kontroli lub współkontroli nad ta polityką. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są rozliczane metodą praw własności, a ujęcie początkowe następuje według kosztu.
Udział Grupy w wyniku finansowym jednostki stowarzyszonej od dnia nabycia ujmuje się w rachunku zysków i strat, zaś jej udział w zmianach stanu innych kapitałów od dnia nabycia – w pozostałych kapitałach. O łączne zmiany stanu od dnia nabycia koryguje się wartość bilansową inwestycji.
d Spółki objęte skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okresy kończące się 31.12.2022 r. i 31.12.2021 r. obejmują następujące jednostki wchodzące w skład Grupy:
Wyszczególnienie | Udział w ogólnej liczbie głosów (w %) | Metoda konsolidacji | ||
31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Centrum Medyczne Enel-Med S.A. | Jednostka dominująca | |||
Enel Invest Sp. z o.o. | 100% | 100% | pełna | pełna |
Dental Nobile Clinic Sp. z o.o. | 100% | pełna | ||
Pro Care Sp. z o.o. (pośrednio przez Enel Invest Sp. z o.o.) | 98% | 98% | pełna | pełna |
Metson Sp. z o.o. (pośrednio przez Enel Invest Sp. z o.o.) | 20% | 20% | metoda praw własności | metoda praw własności |
W 2022r. Spółka zakupiła 100 % udziałów w Dental Nobile Clinic Sp. z o.o. Połączenie zostało rozliczone zgodnie z MSSF 3, a powstała wartość firmy oznacza składnik aktywów reprezentujący przyszłe korzyści ekonomiczne powstające z aktywów nabytych w ramach połączenia.
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
IV.Opis przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, w tym metod wyceny aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów
Skonsolidowany rachunek zysków i strat, jako element skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów, został sporządzony w wariancie kalkulacyjnym.
Centrum Medyczne Enel-Med S.A., jako podmiot dominujący, sporządza sprawozdanie skonsolidowane dla całej Grupy Kapitałowej. Jest ono przechowywane w siedzibie podmiotu dominującego oraz podlega publikacji na stronie internetowej cm.enel.pl/inwestor/.
Sprawozdanie jednostek zależnych objętej konsolidacją, sporządzane jest za ten sam okres sprawozdawczy, co sprawozdanie jednostki dominującej.
Spółki Grupy prowadzą swoje księgi rachunkowe zgodnie z zasadami (polityką) rachunkowości określonymi przez ustawę z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości („Ustawa”) z późniejszymi zmianami i wydanymi na jej podstawie przepisami („polskie standardy rachunkowości”). Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera korekty niezawarte w księgach rachunkowych jednostek Grupy wprowadzone w celu doprowadzenia sprawozdań finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF.
Z posiadanych przez Spółkę i Grupę informacji nie wynika, aby istniał jakikolwiek akcjonariusz Spółki, który byłby zobowiązany do sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania, w skład którego weszłaby Grupa Kapitałowa Enel-Med.
Najważniejsze zasady rachunkowości stosowane przez Grupę przedstawione zostały poniżej.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego, za wyjątkiem aktywów finansowych wycenionych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
Aktywa finansowe dzielone są na następujące kategorie:
– Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
– Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
– Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie
Składniki aktywów finansowych podlega klasyfikacji na podstawie:
1) modelu biznesowego w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz
2) charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla składnika aktywów finansowych (tzw. test SPPI).
Wycena aktywów finansowych według wartości godziwej przez inne całkowite dochody
Zyski i straty na składniku aktywów finansowych stanowiącym instrument kapitałowy, dla którego zastosowano opcję wyceny
do wartości godziwej przez inne całkowite dochody ujmuje się w innych całkowitych dochodach, za wyjątkiem przychodów
z tytułu otrzymanych dywidend.
Wycena aktywów finansowych według wartości godziwej przez wynik finansowy
Zyski lub straty wynikające z wyceny składnika aktywów finansowych, kwalifikowanego jako wyceniany według wartości
godziwej przez wynik finansowy, ujmuje się w wyniku finansowym w okresie, w którym powstały. Zyski lub straty wynikające
z wyceny pozycji wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują również przychody z tytułu odsetek
Wycena aktywów finansowych według zamortyzowanego kosztu
Grupa do wyceny aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie stosuje metodę efektywnej stopy procentowej. Należności z tytułu dostaw i usług po początkowym ujęciu wycenia się w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości, przy czym należności z tytułu dostaw i usług z datą zapadalności poniżej 12 miesięcy od dnia powstania (tj. niezawierające elementu finansowania) i nieprzekazywane do faktoringu, nie podlegają dyskontowaniu i są wyceniane w wartości nominalnej.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wykazane w bilansie obejmują środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym 3 miesięcy.
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w rachunku przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.
Utrata wartości aktywów finansowych
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Spółka ocenia, czy istnieją obiektywne przesłanki świadczące o utracie wartości składników aktywów finansowych innych niż wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy. Uznaje się, że składnik aktywów finansowych utracił wartość, gdy po jego początkowym ujęciu pojawiły się obiektywne przesłanki wystąpienia zdarzenia mogącego mieć negatywny, wiarygodnie oszacowany wpływ na wartość przyszłych przepływów pieniężnych związanych z danym składnikiem aktywów.
Do obiektywnych przesłanek utraty wartości aktywów finansowych (w tym instrumentów kapitałowych) zalicza się niespłacenie albo zaleganie w spłacie długu przez dłużnika, restrukturyzację długu dłużnika, na którą Spółka wyraziła zgodę ze względów ekonomicznych lub prawnych wynikających z trudności finansowych dłużnika, a której w innym wypadku Spółka by nie udzieliła, okoliczności świadczące o wysokim poziomie prawdopodobieństwa bankructwa dłużnika lub emitenta, niepomyślne zmiany w saldzie płatności od dłużników i emitentów w ramach Spółki, warunki ekonomiczne sprzyjające naruszeniu warunków umowy, zanik aktywnego rynku na dany składnik
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
aktywów finansowych. Ponadto, w przypadku inwestycji w instrumenty kapitałowe, za obiektywną przesłankę utraty wartości aktywów finansowych uważa się znaczący lub przedłużający się spadek wartości godziwej takiej inwestycji poniżej ceny jej nabycia.
Zobowiązania finansowe oraz pozostałe zobowiązania
Zobowiązania finansowe dzielone są na następujące kategorie:
– zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
– zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
– zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie.
Do zobowiązań wycenianych w zamortyzowanym koszcie kwalifikuje się głównie zobowiązania z tytułu dostaw i usług, z tytułu zakupu niefinansowych aktywów trwałych, kredyty i pożyczki.
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz z tytułu zakupu niefinansowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych ujmuje się początkowo w wartości godziwej, która odpowiada wartości nominalnej i wycenia się na dzień bilansowy według zamortyzowanego kosztu.
Zyski i straty są ujmowane w rachunku zysków i strat z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku naliczania kosztu metodą efektywnej stopy procentowej.
Wartość godziwa to cena, którą otrzymano by za zbycie składnika aktywów lub zapłacono by za przeniesienie zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach między uczestnikami rynku na dzień wyceny. Stanowi ona wycenę opartą na danych rynkowych. W zależności od rodzaju danego aktywa dostęp do informacji rynkowych może być ograniczony, co znacznie może utrudnić wycenę. Ustalenie wartości godziwej polega na oszacowaniu ceny danego aktywa, jaka byłaby w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach zbycia składnika aktywów lub przeniesienia zobowiązania między uczestnikami rynku w dniu wyceny i w aktualnych warunkach rynkowych. Zgodnie z MSSF 13 wartość godziwą ustala się w czterech następujących krokach:
krok 1 – określenie składnika aktywów lub zobowiązań, który ma podlegać wycenie,
krok 2 – ustalenie dla danego składnika podstawowego lub najkorzystniejszego rynku
krok 3 – w przypadku niefinansowego składnika aktywów określenie jego najlepszego wykorzystania
krok 4 – wybór odpowiedniej techniki wyceny oraz danych wyjściowych.
Akcje zwykłe
Akcje zwykłe ujmuje się w kapitale własnym. Koszty bezpośrednio związane z emisją akcji zwykłych, skorygowane o wpływ podatków, pomniejszają wartość kapitału.
Ujęcie oraz wycena
Składniki rzeczowych aktywów trwałych ujmuje się w księgach w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości.
Cena nabycia obejmuje koszty bezpośrednio związane z nabyciem składnika majątku. Koszty wytworzenia aktywów we własnym zakresie obejmują koszty materiałów, wynagrodzeń bezpośrednich oraz inne koszty bezpośrednio związane z doprowadzeniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania. Koszt wytworzenia składnika środków trwałych oraz środków trwałych w budowie obejmuje ogół kosztów poniesionych w okresie jego budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia poniesionych do dnia przyjęcia takiego składnika majątkowego do używania (lub do końca okresu sprawozdawczego, jeśli składnik nie został jeszcze oddany do używania). Koszt wytworzenia obejmuje również w przypadkach, gdy jest to wymagane, wstępny szacunek kosztów demontażu i usunięcia składników rzeczowych aktywów trwałych oraz koszty renowacji miejsca, w którym będzie się on znajdował. Cena nabycia może być również korygowana o przeniesione z kapitałów zyski lub straty z transakcji zabezpieczających przepływy pieniężne dotyczące zakupów rzeczowych aktywów trwałych w walucie obcej. Zakupione oprogramowanie, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania związanego z nim urządzenia jest aktywowane jako część tego urządzenia.
W przypadku, gdy określony składnik rzeczowych aktywów trwałych składa się z odrębnych i istotnych części składowych o różnym okresie użytkowania, części te są traktowane jako odrębne składniki aktywów.
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zysk lub stratę ze zbycia składnika rzeczowych aktywów określa się na podstawie porównania przychodów ze zbycia z wartością bilansową zbytych aktywów i ujmuje się je w kwocie netto w zysku lub stracie bieżącego okresu w pozycji pozostałe przychody lub pozostałe koszty.
Nakłady ponoszone w terminie późniejszym
Aktywowaniu podlegają poniesione w późniejszym okresie koszty wymienianych części składnika rzeczowych aktywów trwałych, które można wiarygodnie oszacować i jest prawdopodobne, że Spółka osiągnie korzyści ekonomiczne związane z wymienianymi składnikami rzeczowych aktywów trwałych. Wartość bilansowa usuniętych części składnika rzeczowych aktywów trwałych jest wyłączana z ksiąg. Nakłady ponoszone w związku z bieżącym utrzymaniem składników rzeczowych aktywów trwałych są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu w momencie poniesienia.
Wysokość odpisów amortyzacyjnych ustala się w oparciu o cenę nabycia danego składnika aktywów, pomniejszoną o jego wartość rezydualną. Spółka ocenia również okres użytkowania istotnych elementów poszczególnych składników aktywów, i, jeśli okres użytkowania elementu jest inny niż okres użytkowania pozostałej części składnika aktywów, element ten amortyzowany jest osobno.
Koszt amortyzacji ujmuje się w zysku lub stracie bieżącego okresu z zastosowaniem metody liniowej w odniesieniu do oszacowanego przez Spółkę okresu użytkowania każdego elementu składnika rzeczowych aktywów trwałych. Składniki aktywów użytkowanych na podstawie umowy leasingu lub innej umowy o podobnych charakterze amortyzuje się przez krótszy z dwóch okresów: okres trwania umowy leasingu lub okres użytkowania, chyba że Spółka posiada wystarczającą pewność, że uzyska tytuł własności przed upływem okresu leasingu. Grunty nie są amortyzowane.
W sprawozdaniu finansowym za okres sprawozdawczy i okresy porównawcze, Spółka zakłada poniższe okresy użytkowania
dla poszczególnych kategorii rzeczowych aktywów trwałych:
• Budynki 10-40 lat
• Urządzenia techniczne i maszyny 5-12 lat
• Środki transportu 5-10 lat
• Meble i wyposażenie 3-8 lat.
Poprawność stosowanych okresów użytkowania, metod amortyzacji oraz wartości rezydualnych rzeczowych aktywów trwałych jest weryfikowana na koniec każdego okresu sprawozdawczego i, w uzasadnionych przypadkach, korygowana.
Szacunki dotyczące określonych pozycji rzeczowych aktywów trwałych zostały zweryfikowane w 2021 r.
Grupa rozpoczyna amortyzację składnika rzeczowych aktywów trwałych wówczas, gdy jest on dostępny do użytkowania, to znaczy w momencie dostosowania składnika aktywów do miejsca i warunków potrzebnych do rozpoczęcia jego funkcjonowania zgodnie z zamierzeniami kierownictwa
Połączenia spółek rozliczane są zgodnie z MSSF 3, czyli metodą nabycia, co oznacza , że jednostka przejmująca ujmuje możliwe do zidentyfikowania aktywa, zobowiązania oraz zobowiązania warunkowe przejmowanej jednostki według ich wartości godziwej na dzień przejęcia, a także wartość firmy, którą później testuje pod kątem utraty wartości. Ujęta w księgach wartość firmy nie ma określonego okresu użytkowania i nie jest amortyzowana.
Gdy kwota netto wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań przewyższa przekazaną zapłatę, wówczas powstaje zysk na okazyjnym nabyciu. Przed ujęciem go w księgach rachunkowych jednostka jest zobowiązana do sprawdzenia, czy poprawnie zidentyfikowała wszystkie składniki aktywów i przejęte zobowiązania. Procedura ta ma na celu upewnienie się, że wycena uwzględnia wszystkie informacje dostępne na dzień przejęcia. Zysk na okazyjnym nabyciu wykazuje się w ramach pozostałych przychodów.
Wartości niematerialne - Wartość firmy
Wartość firmy z tytułu przejęcia jednostki jest początkowo ujmowana według ceny nabycia stanowiącej
kwotę nadwyżki sumy przekazanej zapłaty, kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów w jednostce
przejmowanej oraz w przypadku połączenia jednostek realizowanego etapami wartości godziwej na dzień
przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego poprzednio do jednostki przejmującej
nad kwotą netto ustaloną na dzień przejęcia wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów
i przejętych zobowiązań.
Wartość firmy z przejęcia jednostek zależnych ujmuje się w ramach wartości niematerialnych. Wartość
firmy nie jest amortyzowana, lecz jest testowana corocznie pod kątem utraty wartości oraz gdy istnieją
przesłanki na to wskazujące i wykazywana w sprawozdaniu z sytuacji finansowej według kosztu
pomniejszonego o skumulowane odpisy z tytułu utraty wartości. Na koniec każdego okresu
sprawozdawczego Grupa ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić
utrata wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego została przypisana wartość firmy.
W razie stwierdzenia, że przesłanki takie występują, Grupa szacuje wartość odzyskiwaną tego składnika
aktywów. Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości w odniesieniu do wartości firmy nie podlega
odwróceniu.
Zyski i straty ze zbycia działalności uwzględniają wartość bilansową wartości firmy dotyczącą sprzedanej
działalności. W celu przeprowadzenia testu pod kątem możliwej utraty wartości wartość firmy jest
alokowana do ośrodków wypracowujących środki pieniężne. Alokację robi się na dzień nabycia dla takich
ośrodków bądź grup ośrodków wypracowujących środki pieniężne, które według oczekiwań będą czerpać
korzyści z połączenia, dzięki któremu ta wartość firmy powstała, nie większych niż segmenty operacyjne
zgodnie z MSSF 8 bez względu na to, czy zostały do nich przypisane także inne składniki aktywów lub
zobowiązania jednostki przejmowa
Wycena po początkowym ujęciu
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Po początkowym ujęciu wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. W przypadku inwestycji wycenianych metodą praw własności, wartość firmy jest ujęta w wartości bilansowej inwestycji, a odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości tej inwestycji nie alokuje się do żadnego składnika aktywów, w tym również do wartości firmy, która stanowi część wartości tej inwestycji.
Wartości niematerialne - Pozostałe wartości niematerialne
Pozostałe wartości niematerialne nabyte przez Spółkę o określonym okresie użyteczności ekonomicznej wykazywane są w oparciu o ich cenę nabycia, pomniejszoną o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy aktualizacyjne z tytułu utraty wartości.
Nakłady poniesione w terminie późniejszym
Późniejsze wydatki na składniki istniejących wartości niematerialnych podlegają aktywowaniu tylko wtedy, gdy zwiększają przyszłe korzyści ekonomiczne związane z danym składnikiem. Pozostałe nakłady, w tym nakłady na wytworzone we własnym zakresie: znaki towarowe, marka są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu w momencie poniesienia.
Amortyzacja
Odpisy amortyzacyjne oblicza się w oparciu o cenę nabycia danego składnika aktywów, pomniejszoną o jego wartość rezydualną.
Koszt amortyzacji ujmuje się w zysku lub stracie bieżącego okresu z zastosowaniem metody liniowej w odniesieniu do oszacowanego przez Spółkę okresu użytkowania danego składnika wartości niematerialnych, innego niż wartość firmy, od momentu stwierdzenia jego przydatności do użytkowania.
W sprawozdaniu finansowym za okres bieżący i okresy porównawcze, Spółka zakłada poniższe okresy użytkowania dla poszczególnych kategorii wartości niematerialnych:
• Oprogramowanie 2-10 lat
• Licencje/prawa autorskie 2-10 lat
Poprawność stosowanych okresów użytkowania, metod amortyzacji oraz wartości rezydualnych wartości niematerialnych jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i w uzasadnionych przypadkach korygowana.
Szacunkowy okres użyteczności ekonomicznej wartości niematerialnych w przypadku umowy o usługi koncesjonowane jest okresem obowiązywania koncesji, w którym Spółka ma możliwość obciążyć strony trzecie za korzystanie z infrastruktury.
Spółka jako leasingobiorca
Spółka ujmuje i wycenia użytkowane składniki aktywów należące do dostawców, jak również prawa użytkowania wieczystego gruntów, zgodnie z MSSF 16.
Spółka klasyfikuje umowę jako leasing, jeżeli na jej mocy przekazane zostaje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów w zamian za określone wynagrodzenie, przy czym konieczne jest spełnienie trzech warunków:
1.umowa przekazuje Spółce prawo do użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów;
2.Spółka uzyskuje korzyści ekonomiczne z użytkowania tego aktywa;
3.Spółka decyduje o tym, w jaki sposób aktywo jest użytkowane przez okres trwania umowy.
Dla umów, w których Spółka jest leasingobiorcą, wszystkie zidentyfikowane umowy ujmowane są zgodnie z jednym modelem - w sprawozdaniu z sytuacji finansowej ujmowane jest aktywo z tytułu prawa do użytkowania leasingowanego aktywa w korespondencji ze zobowiązaniem wynikającym z umów leasingu. Zobowiązanie z tytułu leasingu obejmuje przyszłe, zdyskontowane płatności leasingowe dla zidentyfikowanych kontraktów.
Spółka zadecydowała o zastosowaniu dwóch zwolnień przewidzianych przez standard dotyczący leasingu oraz ujęciu w ciężar kosztów następujących rodzajów umów:
-wszystkich umów, których okres leasingu jest krótszy niż 12 miesięcy;
-umów, w odniesieniu do których bazowy składnik aktywów ma wartość mniejszą niż 5 000 USD.
Wartość aktywów i zobowiązań zgodnie z MSSF 16 określana jest w zależności od:
-okresu trwania leasingu - okres ten obejmuje nieodwoływalny okres leasingu, okresy wynikające z opcji przedłużenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tych opcji oraz okresy wynikające z opcji wypowiedzenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca nie skorzysta z tych opcji; przy ustalaniu okresu leasingu uwzględnia się również regulacje prawne oraz zwyczajowe obowiązujące w polskim otoczeniu prawnym, jak również specyfikę umów w Spółce;
struktury stałych i zmiennych płatności w umowie;
określenia krańcowej stopy procentowej w sytuacji, gdy stopy procentowej leasingu nie można z łatwością ustalić.
W dacie rozpoczęcia leasingu, Spółka ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu.
Aktywo z tytułu prawa do użytkowania wyceniane jest według kosztu, który obejmuje:
-kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu;
-wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą;
-wszelkie początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez leasingobiorcę;
-szacunek kosztów, które mają zostać poniesione przez leasingobiorcę w związku z demontażem i usunięciem bazowego składnika aktywów, przeprowadzeniem renowacji miejsca, w którym się znajdował, lub przeprowadzeniem renowacji bazowego składnika aktywów do stanu wymaganego przez warunki leasingu.
Po dacie rozpoczęcia leasingu leasingobiorca wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania, według kosztu pomniejszonego o łączne odpisy amortyzacyjne i łączne straty z tytułu utraty wartości oraz uwzględniającego korektę o jakiekolwiek aktualizacje wartości zobowiązania leasingowego.
W dacie rozpoczęcia leasingu zobowiązanie z tytułu leasingu wycenia się w wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty na ten dzień. Opłaty leasingowe dyskontuje się z zastosowaniem krańcowej stopy procentowej Spółki. Stopy dyskonta przyjęte
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
przez Spółkę dla celów wyceny zgodnie z MSSF 16 zostały oparte na stopie procentowej, według jakiej Spółka byłaby w stanie pozyskać kapitał od zewnętrznych podmiotów.
Spółka stosuje stopy dyskontowe w podziale na poszczególne grupy zidentyfikowanych aktywów np. użytkowanie wieczyste oraz najem, samochody oraz sprzęt IT.
Poniżej stopy dyskontowe zastosowane dla poszczególnych grup aktywów:
Najem - stopa dyskontowa 3%
Samochody – stopa dyskontowa 4%
Sprzęt IT – stopa dyskontowa 4%
Wieczyste użytkowanie gruntu – stopa dyskontowa 3%
Zobowiązanie leasingowe obejmuje następujące płatności:
-stałe opłaty leasingowe;
-zmienne opłaty leasingowe, zależne od indeksu lub stawki - początkowo wycenia się z zastosowaniem indeksu lub tej stawki aktualnej na dzień rozpoczęcia leasingu;
-opłaty dotyczące gwarantowanej wartości końcowej;
-cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tej opcji;
-kary pieniężne za wypowiedzenie leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z opcji wypowiedzenia leasingu.
Na dzień pierwszego zastosowania MSSF 16 w umowach leasingu zidentyfikowane zostały opłaty stałe i zmienne.
Po dacie rozpoczęcia leasingu, wartość zobowiązania z tytułu leasingu jest powiększana o odsetki od zobowiązania z tytułu leasingu, zmniejszana o zapłacone opłaty leasingowe oraz aktualizowana w przypadku zmiany szacunków bądź warunków leasingu.
W wycenie aktywa z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązania leasingowego uwzględniane są wyłącznie elementy leasingowe. Pozostałe elementy, takie jak płatności za media i koszty eksploatacji, są ujmowane osobno, zgodnie z zasadami mającymi zastosowanie do takich opłat.
Spółka zidentyfikowała cztery główne kategorie umów leasingu:
wieczyste użytkowanie gruntów – okres użytkowania aktywów: 69 lat;
najem powierzchni - średni okres użytkowania aktywów: 10 lat;
środki transportu – średni pozostały okres użytkowania aktywów: 4 lata.
Sprzęt IT – średni okres użytkowania aktywów: 3-4 lata
Ujęcie umów leasingu w sprawozdaniu z sytuacji finansowej zależy głównie od zakresu umów zakwalifikowanych jako leasing oraz okresu leasingu przyjętego dla poszczególnych rodzajów umów. Analiza ta oparta jest na subiektywnej ocenie i szacunkach Zarządu oraz uwzględnia bieżące interpretacje MSSF 16. Szacunki te mogą ulec zmianie na skutek nowych interpretacji wydanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, a także w sytuacji, gdyby okoliczności, na których zostały oparte szacunki i oceny Zarządu uległy zmianie.
Okres leasingu obejmuje nieodwołalny okres umowy, wraz z okresami, na które można przedłużyć leasing, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że Spółka skorzysta z tego prawa oraz okresami, w których można wypowiedzieć leasing, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że Spółka nie skorzysta z tego prawa. Przy ustalaniu okresu leasingu uwzględniono również regulacje prawne oraz zwyczajowe obowiązujące w polskim otoczeniu prawnym, jak również specyfikę umów w Spółce. W szczególności, dla umów zawartych na czas nieokreślony, Spółka przyjmuje okres wypowiedzenia jako nieodwołalny okres leasingu. W przypadku umów leasingu zawartych na czas nieokreślony większość okresów wypowiedzenia jest krótsza niż 12 miesięcy i dla tych umów Spółka zastosowała zwolnienie z ujmowania leasingów krótkoterminowych. Wskutek tego takie kontrakty są traktowane jako umowy krótkoterminowe i nie są wyceniane ani prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Składniki zapasów wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia nie wyższych od możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto. Wartość stanu zapasów ustala się z zastosowaniem metody pierwsze weszło, pierwsze wyszło. Cena nabycia obejmuje cenę zakupu powiększoną o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu. W przypadku wyrobów gotowych i produkcji w toku, koszty zawierają odpowiednią część pośrednich kosztów produkcji, wyliczoną przy założeniu normalnego wykorzystania zdolności produkcyjnych. Cena nabycia zapasów może być również korygowana o przeniesione z kapitałów zyski lub straty z transakcji zabezpieczających przepływy pieniężne dotyczące zagranicznych zakupów zapasów w walucie obcej.
Możliwa do uzyskania cena sprzedaży netto jest różnicą pomiędzy szacowaną ceną sprzedaży dokonywanej w toku działalności gospodarczej, a szacowanymi kosztami ukończenia i kosztami niezbędnymi do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Spółka dokonuje czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych.
Spółka dokonuje biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikających w szczególności ze świadczeń wykonanych na rzecz jednostki przez kontrahentów jednostki, a kwotę zobowiązania można oszacować w sposób wiarygodny.
Przychody przyszłych okresów
Rozliczenia międzyokresowe przychodów, dokonywane z zachowaniem zasady ostrożności, obejmują w szczególności równowartość otrzymanych lub należnych od kontrahentów środków z tytułu świadczeń, których wykonanie nastąpi w następnych okresach sprawozdawczych.
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Należności handlowe są wykazywane w kwocie wymaganej zapłaty pomniejszonej o odpisy aktualizujące. Wartość należności aktualizuje się uwzględniając stopień prawdopodobieństwa ich zapłaty poprzez dokonanie odpisu aktualizującego. Odpisu aktualizującego wartość należności dokonuje się w przypadku należności przeterminowanych o rok według stanu na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego oraz wysokiego prawdopodobieństwa braku zapłaty należności.
Dotacje państwowe ujmuje się w momencie, w którym istnieje uzasadnione przekonanie, że spełnione zostały
warunki związane z dotacją oraz, że dotacja zostanie otrzymana. Dotacje są ujmowane w sprawozdaniu
finansowym w sposób zapewniający współmierność z odpowiadającymi im kosztami, które w zamierzeniu
mają być kompensowane przez dotacje. Prezentowane są w bilansie jako rozliczenia międzyokresowe
przychodów.
Jeżeli dotacja dotyczy składnika aktywów, wówczas jej wartość godziwa jest ujmowana na koncie
przychodów przyszłych okresów, a następnie stopniowo, drogą równych odpisów rocznych, jest odnoszona do
rachunku zysków i strat przez szacowany okres użytkowania związanego z nią składnika aktywów.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych, depozyty bankowe płatne na żądanie, inne bezpieczne krótkoterminowe inwestycje o pierwotnym terminie wymagalności do trzech miesięcy od dnia ich założenia, otrzymania, nabycia lub wystawienia oraz o dużej płynności.
Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych podlegających ograniczeniom
Do środków pieniężnych o ograniczonej możliwości dysponowania Grupa zalicza środki pieniężne
zgromadzone na rachunku ZFŚS.
Kredyty bankowe i pożyczki otrzymane
W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki są ujmowane według ceny nabycia odpowiadającej wartości godziwej otrzymanych środków pieniężnych, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.
Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są następnie wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.
Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane w związku ze zobowiązaniem.
Zyski i straty są ujmowane w rachunku zysków i strat z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku naliczania kosztu metodą efektywnej stopy procentowej.
Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów niefinansowych
Wartość bilansowa aktywów niefinansowych, innych niż aktywa biologiczne, nieruchomości inwestycyjne, zapasy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego poddawana jest ocenie na koniec każdego okresu sprawozdawczego w celu stwierdzenia, czy występują przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. W przypadku wystąpienia takich przesłanek Spółka dokonuje szacunku wartości odzyskiwalnej poszczególnych aktywów. Wartość odzyskiwalna wartości firmy, wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oraz wartości niematerialnych, które nie są jeszcze zdatne do użytkowania jest szacowana każdego roku w tym samym terminie. Stratę z tytułu utraty wartości ujmuje się, jeśli wartość księgowa składnika aktywów lub związanego z nim ośrodka wypracowującego środki pieniężne (OWSP) przekracza jego szacowaną wartość odzyskiwalną.
Wartość odzyskiwalna aktywów lub OWSP definiowana jest jako większa z ich wartości netto możliwej do uzyskania ze sprzedaży oraz ich wartości użytkowej. Przy szacowaniu wartości użytkowej przyszłe przepływy pieniężne dyskontowane są przy użyciu stopy procentowej przed opodatkowaniem, która odzwierciedla aktualną rynkową ocenę wartości pieniądza w czasie oraz czynniki ryzyka charakterystyczne dla danego składnika aktywów lub OWSP. Dla celów przeprowadzania testów na utratę wartości, aktywa grupuje się do najmniejszych możliwych do określenia zespołów aktywów generujących wpływy pieniężne w znacznym stopniu niezależnie od innych aktywów lub OWSP. Spółka dokonuje oceny utraty wartości firmy grupując ośrodki wypracowujące środki pieniężne tak, aby szczebel organizacji, nie wyższy niż wyodrębniony segment operacyjny, na którym przeprowadza się tą ocenę odzwierciedlał najniższy szczebel organizacji, na którym Spółka monitoruje wartość firmy dla potrzeb wewnętrznych. Dla celów testów na utratę wartości, wartość firmy nabytą w procesie połączenia jednostek gospodarczych alokuje się do tych ośrodków wypracowujących środki pieniężne, dla których spodziewane jest uzyskanie efektów synergii z połączenia.
Odpis aktualizujący wartość firmy z tytułu utraty wartości nie jest odwracany. W odniesieniu do innych aktywów, odpisy z tytułu utraty wartości ujęte w poprzednich okresach, są poddawane na koniec każdego okresu sprawozdawczego ocenie, czy zaszły przesłanki wskazujące na zmniejszenie utraty wartości lub jej całkowite odwrócenie. Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości jest odwracany, jeżeli zmieniły się szacunki zastosowane do określenia wartości odzyskiwalnej.
Odpis z tytułu utraty wartości odwracany jest tylko do wysokości wartości początkowej składnika aktywów pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne, jaka byłaby wykazana w sytuacji, gdyby odpis z tytułu utraty wartości nie został ujęty.
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy ujmuje się jako koszt w momencie, gdy na Spółce ciąży zobowiązanie, którego nie może realnie uniknąć, wynikające ze szczegółowego i sformalizowanego planu rozwiązania stosunku pracy przed osiągnięciem przez pracowników wieku emerytalnego lub zapewnienia świadczeń z tytułu rozwiązania stosunku pracy w następstwie złożonej przez Spółkę propozycji dobrowolnego rozwiązania stosunku pracy. Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy w przypadku dobrowolnych odejść są ujmowane w kosztach, jeśli Spółka złożyła pracownikom ofertę zachęcającą do dobrowolnych odejść, jest prawdopodobne, że oferta zostanie zaakceptowana i liczba dobrowolnych odejść może być rzetelnie oszacowana. Jeżeli świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy są należne później niż 12 miesięcy po zakończeniu okresu sprawozdawczego, są one dyskontowane do wartości bieżącej.
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Koszty świadczeń pracowniczych
Pracownicy mają prawo do odpraw emerytalnych lub rentowych w momencie przechodzenia na emeryturę lub rentę. Odprawy te przysługują pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Spółka uznaje koszty z tytułu odpraw emerytalnych i rentowych na bazie memoriałowej. Według MSR 19 odprawy emerytalne są programami określonych świadczeń po okresie zatrudnienia. Wartość bieżąca tych zobowiązań na każdy dzień bilansowy jest obliczona przez niezależnego aktuariusza. Naliczone zobowiązania są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane, z uwzględnieniem rotacji zatrudnienia i dotyczą okresu do dnia bilansowego. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są o dane historyczne.
Zobowiązania z tytułu krótkoterminowych świadczeń pracowniczych są wycenianie bez uwzględnienia dyskonta i są odnoszone w koszty w okresie wykonania świadczenia.
Spółka ujmuje zobowiązanie w ciężar kosztów w wysokości przewidzianych płatności dla pracowników z tytułu krótkoterminowych premii pieniężnych lub planów podziału zysku, jeśli na Spółce ciąży prawny lub zwyczajowo oczekiwany obowiązek takich wypłat z tytułu świadczonej pracy przez pracowników w przeszłości, a zobowiązanie to może zostać wiarygodnie oszacowane.
Rezerwy ujmuje się, gdy na Spółce ciąży wynikający z przeszłych zdarzeń obecny prawny lub zwyczajowo oczekiwany obowiązek, którego wartość można wiarygodnie oszacować i prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku wiązać się będzie z wypływem korzyści ekonomicznych. Rezerwy są ustalane poprzez dyskontowanie oczekiwanych przyszłych przepływów pieniężnych z zastosowaniem stopy przed opodatkowaniem, która odzwierciedla bieżącą, rynkową wartość pieniądza w czasie oraz ryzyko związane z danym zobowiązaniem. Odwracanie dyskonta ujmowane jest jako koszt finansowy.
Zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe
Zobowiązania warunkowe powstają, gdy występuje możliwy obowiązek, który ma zostać potwierdzony przez przyszłe zdarzenie pozostające poza kontrolą spółki. Aktywa warunkowe powstają wtedy, gdy wpływ korzyści ekonomicznych jest prawdopodobny, lecz nie jest praktycznie pewny, a jego zaistnienie zależy od zdarzeń niepodlegających kontroli Spółki.
Umowy rodzące obciążenia
Rezerwa na umowy rodzące obciążenia ujmowana jest w przypadku, gdy spodziewane przez Spółkę korzyści ekonomiczne z umowy są niższe niż nieuniknione koszty wypełnienia obowiązków umownych. Rezerwa jest wyceniana w wysokości wartości bieżącej niższej z kwot: oczekiwanych kosztów związanych z odstąpieniem od umowy lub oczekiwanych kosztów netto kontynuowania umowy. Przed ustaleniem rezerwy, Spółka ujmuje wszelkie odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości aktywów związanych z daną umową.
Przychody stanowią wyłącznie przychody z umów z klientami objęte zakresem MSSF 15 „Przychody z umów z klientami”.
Przychody z umów z klientami ujmuje się w kwocie wynagrodzenia, którego Grupa oczekuje w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub wykonanie przyrzeczonych usług. Głównymi źródłami przychodów Grupy są:
sprzedaż z usług fifoserwisowych
przychody ze sprzedaży usług do NFZ
przychody ze sprzedaży abonamentów
Sposób ujmowania przychodów w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy, w tym zarówno wartość, jak i moment rozpoznania przychodów, określa pięcioetapowy model obejmujący następujące kroki:
identyfikacja umowy z klientem,
identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia,
określenie ceny transakcyjnej,
przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia,
ujęcie przychodu podczas wypełniania zobowiązań do wykonania świadczenia lub po ich wypełnieniu.
Identyfikacja umowy z klientem
Grupa ujmuje umowę z klientem tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria:
strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;
Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;
Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;
umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych Grupy); oraz
jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.
Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem
i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w taki sam sposób przekazywane klientowi.
Dobro lub usługa są wyodrębnione, jeżeli spełniają oba następujące warunki:
klient może odnosić korzyści z dobra lub usługi albo bezpośrednio, albo poprzez powiązanie z innymi zasobami, które są dla niego łatwo dostępne oraz
obowiązek Grupy do przekazania dobra lub usługi klientowi można wyodrębnić spośród innych obowiązków określonych w umowie.
Ustalenie ceny transakcyjnej
W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które zgodnie z oczekiwaniem Grupy będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich. Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba te rodzaje kwot. Podczas ustalania ceny transakcyjnej Grupa rozważa występowanie wynagrodzenia zmiennego (rabaty, premie i kary umowne), które pomniejsza ujmowane przychody w okresie sprawozdawczym, którego dotyczą.
Przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia
Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi. Zaliczki na poczet przyszłych usług prezentowane są na dzień bilansowy w zobowiązaniach i ujmowane w przychodach z chwilą wykonania usługi.
Spełnienie zobowiązań do wykonania świadczenia
Przychody ze świadczenia usług są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu w proporcji do stopnia wykonania świadczenia na dzień sprawozdawczy. W sytuacji, gdy świadczenie usług na podstawie jednego kontraktu ma miejsce w różnych okresach sprawozdawczych, należna zapłata jest alokowana pomiędzy usługi na podstawie odpowiednio określonej wartości godziwej.
Przekazanie kontroli w określonym momencie
Jeżeli zobowiązanie do wykonania świadczenia nie jest spełniane w czasie, wówczas jest ono spełniane w określonym momencie i w tym momencie ujmowany jest przychód. W celu określenia momentu spełnienia zobowiązania i ujęcia przychodu uwzględniane są wymogi dotyczące przeniesienia na klienta kontroli nad przyrzeczonym składnikiem aktywów i realizacji usługi. .
Grupa ujmuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej zobowiązanie z tytułu umowy będące obowiązkiem Grupy do przekazania na rzecz klienta dóbr lub usług, w zamian za które Grupa otrzymała wynagrodzenie (lub kwota wynagrodzenia jest należna) od klienta. Jeżeli klient dokonał płatności wynagrodzenia lub Grupa ma prawo do kwoty wynagrodzenia, które jest bezwarunkowe (tj. należność), zanim dobra lub usługi zostały przekazane klientowi, Grupa przedstawia umowę jako zobowiązanie z tytułu umowy w chwili dokonania płatności lub gdy płatność staje się należna (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej).
W przypadku, gdy Spółka występuje w transakcji jako pośrednik, a nie jako strona umowy, przychód jest ujmowany w kwocie netto osiągniętej prowizji.
Przychody z tytułu najmu
Przychody z tytułu najmu nieruchomości inwestycyjnych ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu metodą liniową przez okres trwania umowy. Korzyści przekazane w zamian za podpisanie umowy najmu stanowią integralną część całkowitych przychodów z tytułu najmu i są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu przez okres trwania umowy.
Przychody z tytułu podnajmu wynajętych nieruchomości ujmowane są jako pozostałe przychody operacyjne.
Przychody finansowe obejmują przychody odsetkowe związane z zainwestowanymi przez Spółkę środkami (w tym od aktywów finansowych), należne dywidendy, zyski ze zbycia aktywów finansowych, zyski ze zmiany wartości godziwej instrumentów finansowych wycenianych przez wynik finansowy, zyski z wyceny do wartości godziwej nabytych wcześniej udziałów w jednostce przejmowanej, zyski związane z instrumentami zabezpieczającymi, które ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu. Przychody odsetkowe ujmuje się w zysku lub stracie bieżącego okresu zgodnie z zasadą memoriału, z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej.
Dywidendę ujmuje się w zysku lub stracie bieżącego okresu na dzień, kiedy Spółka nabywa prawo do jej otrzymania, a w przypadku papierów wartościowych notowanych na giełdzie - zazwyczaj w pierwszym dniu notowania tych instrumentów bez prawa do dywidendy.
Koszty finansowe obejmują koszty odsetkowe związane z finansowaniem zewnętrznym, odwracanie dyskonta od ujętych rezerw i płatności warunkowych, straty na sprzedaży aktywów finansowych, dywidendy z uprzywilejowanych udziałów zaklasyfikowanych do zobowiązań, straty ze zmiany wartości godziwej instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy,
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych (innych niż należności handlowe) oraz straty na instrumentach zabezpieczających, które ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu.
Koszty finansowania zewnętrznego nie dające się bezpośrednio przypisać do nabycia, wytworzenia, budowy lub produkcji określonych aktywów są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej.
Zyski i straty z tytułu różnic kursowych wykazuje się w kwocie netto jako przychody finansowe lub koszty finansowe, zależnie od ich łącznej pozycji netto.
Podatek dochodowy obejmuje część bieżącą i część odroczoną. Bieżący i odroczony podatek dochodowy ujmowany jest w zysku lub stracie bieżącego okresu, z wyjątkiem sytuacji, kiedy dotyczy połączenia jednostek oraz pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym lub jako inne całkowite dochody.
Podatek bieżący jest to oczekiwana kwota zobowiązań lub należności z tytułu podatku od dochodu do opodatkowania za dany rok, ustalona z zastosowaniem stawek podatkowych obowiązujących prawnie lub faktycznie na dzień sprawozdawczy oraz korekty zobowiązania podatkowego dotyczącego lat poprzednich. Zobowiązanie z tytułu podatku bieżącego obejmuje również wszelkie zobowiązania podatkowe będące efektem wypłaty dywidendy.
Odroczony podatek dochodowy/aktywo z tytułu podatku odroczonego
Podatek odroczony ujmuje się w związku z różnicami przejściowymi pomiędzy wartością bilansową aktywów i zobowiązań i ich wartością ustalaną dla celów podatkowych. Odroczony podatek dochodowy nie jest ujmowany w przypadku:
• różnic przejściowych wynikających z początkowego ujęcia aktywów lub zobowiązań pochodzących z transakcji, która nie jest połączeniem jednostek gospodarczych i nie wpływa ani na zysk lub stratę bieżącego okresu ani na dochód do opodatkowania;
• różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych i współkontrolowanych w zakresie, w którym nie jest prawdopodobne, że zostaną one zbyte w dającej się przewidzieć przyszłości;
• różnic przejściowych powstałych w związku z początkowym ujęciem wartości firmy.
Podatek odroczony jest wyceniany z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą stosowane wtedy, gdy przejściowe różnice odwrócą się, przy tym za podstawę przyjmowane są przepisy podatkowe obowiązujące prawnie lub faktycznie do dnia sprawozdawczego.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego są kompensowane, jeżeli Spółka posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzania kompensaty bieżących zobowiązań i aktywów podatkowych i pod warunkiem, że aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego dotyczą podatku dochodowego nałożonego przez tą samą władzę podatkową na tego samego podatnika lub na różnych podatników, którzy zamierzają rozliczyć zobowiązania i należności z tytułu podatku dochodowego w kwocie netto lub jednocześnie zrealizować należności i rozliczyć zobowiązanie.
Składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, służący przeniesieniu nierozliczonej straty podatkowej i niewykorzystanej ulgi podatkowej oraz ujemnymi różnicami przejściowymi, ujmuje się w zakresie, w którym jest prawdopodobne, że będzie dostępny przyszły dochód do opodatkowania, który pozwoli na ich odpisanie.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego podlegają ocenie na każdy dzień sprawozdawczy i obniża się je w zakresie, w jakim nie jest prawdopodobne zrealizowanie związanych z nimi korzyści w podatku dochodowym.
Działalność zaniechana jest częścią działalności Spółki, która stanowi odrębną ważną dziedzinę działalności lub geograficzny obszar działalności, którą zbyto lub przeznaczono do sprzedaży lub wydania, albo jest to jednostka zależna nabyta wyłącznie w celu odsprzedaży. Klasyfikacji do działalności zaniechanej dokonuje się na skutek zbycia lub wtedy, gdy działalność spełnia kryteria zaklasyfikowania jako przeznaczonej do sprzedaży. W przypadku, gdy działalność jest zaklasyfikowana jako zaniechana, dane porównawcze do sprawozdania z całkowitych dochodów są przekształcane tak, jakby działalność została zaniechana na początku okresu porównawczego.
Spółka prezentuje podstawowy i rozwodniony zysk na jedną akcję dla akcji zwykłych. Podstawowy zysk na jedną akcję jest wyliczany przez podzielenie zysku lub straty przypadającej posiadaczom akcji zwykłych przez średnią ważoną liczbę akcji zwykłych w roku, skorygowaną o posiadane przez Spółkę akcje własne. Rozwodniony zysk na jedną akcję jest wyliczany przez podzielenie skorygowanego zysku lub straty przypadającej dla posiadaczy akcji zwykłych przez średnią ważoną liczbę akcji zwykłych skorygowaną o posiadane akcje własne oraz o efekty rozwadniające potencjalnych akcji, które obejmują obligacje zamienne na akcje, a także opcje na akcje przyznane pracownikom.
Raportowanie segmentów działalności
Segment operacyjny jest częścią Spółki zaangażowaną w działalność gospodarczą, w związku z którą może uzyskiwać przychody oraz ponosić koszty, w tym przychody i koszty związane z transakcjami z innymi częściami Spółki. Wyniki operacyjne każdego segmentu operacyjnego są regularnie przeglądane przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych w Spółce, który decyduje o alokacji zasobów do segmentu i ocenia jego wyniki działalności, przy czym dostępne są oddzielne informacje finansowe o każdym segmencie.
Wyniki operacyjne każdego segmentu, które są raportowane do organu odpowiedzialnego za podejmowanie decyzji operacyjnych w Spółce, obejmują zarówno pozycje, które mogą zostać bezpośrednio przypisane do danego segmentu, jak i te mogące być przypisane pośrednio, na podstawie uzasadnionych przesłanek. Pozycje nieprzyporządkowane dotyczą głównie aktywów wspólnych (korporacyjnych) (głównie dotyczące zarządu jednostki), kosztów związanych z siedzibą jednostki, aktywów i zobowiązań z tytułu podatku dochodowego.
Wydatki inwestycyjne segmentu to całkowite koszty poniesione w ciągu roku na zakup rzeczowych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z wyłączeniem wartości firmy.
Istotna działalność Grupy koncentruje się na segmencie ochrony zdrowia. W związku z czym sprawozdanie finansowe Grupy sporządzane jest w jednym segmencie.
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych w Spółce sporządzane jest metodą pośrednią i wykazuje dane za bieżący i poprzedni rok obrotowy.
Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
a) Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
Pozycje zawarte w sprawozdaniu finansowym wycenia się w walucie podstawowego środowiska gospodarczego, w którym Spółka prowadzi działalność („waluta funkcjonalna”). Walutą funkcjonalną i walutą prezentacji spółki jest złoty polski (PLN). Sprawozdanie finansowe prezentowane jest w tysiącach złotych polskich (tys. PLN).
Transakcje wyrażone w walutach obcych przelicza się na walutę funkcjonalną według kursu obowiązującego w dniu transakcji. Zyski i straty kursowe z rozliczenia tych transakcji oraz wyceny bilansowej aktywów i zobowiązań pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmuje się w rachunku zysków i strat, o ile nie odracza się ich w kapitale własnym, gdy kwalifikują się do uznania za zabezpieczenie przepływów pieniężnych i zabezpieczenie udziałów w aktywach netto.
V. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
a) Profesjonalny osąd
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości wobec zagadnień podanych poniżej, największe znaczenie, oprócz szacunków księgowych, miał profesjonalny osąd kierownictwa.
Klasyfikacja umów leasingowych
Grupa jako leasigobiorca dokonuje klasyfikacji leasingu jako operacyjnego lub finansowego w oparciu o ocenę, w jakim zakresie ryzyko i pożytki z tytułu posiadania przedmiotu leasingu przypadają w udziale leasingodawcy, a w jakim leasingobiorcy. Ocena ta opiera się na treści ekonomicznej każdej transakcji.
Ustalając zobowiązanie z tytułu leasingu Zarząd Jednostki dominującej szacuje okres leasingu, który obejmuje:
•nieodwołalny okres leasingu,
•okresy, w których istnieje opcja przedłużenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tej opcji,
•okresy, w których istnieje opcja wypowiedzenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca nie skorzysta z tej opcji.
Oceniając, czy Grupa skorzysta z opcji przedłużenia lub nie skorzysta z opcji wypowiedzenia, Grupa uwzględnia wszystkie istotne fakty i okoliczności, które stanowią dla niej zachętę ekonomiczną do skorzystania lub nieskorzystania z opcji. Rozważa się między innymi:
•warunki umowne dotyczące opłat leasingowych w okresach opcyjnych,
•istotne inwestycje w przedmiocie leasingu,
•koszty związane z wypowiedzeniem umowy,
•znaczenie bazowego składnika aktywów dla działalności Grupy,
•warunki wykonania opcji.
Zobowiązanie z tytułu leasingu prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej odzwierciedla najlepsze szacunki co do okresu leasingu, jednak zmiana okoliczności w przyszłości może skutkować zwiększeniem lub zmniejszeniem zobowiązania z tytułu leasingu oraz ujęciem korespondującej korekty w aktywach z tytułu prawa do użytkowania.
b) Niepewność szacunków
Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym.
Wycena rezerw
Rezerwy z tytułu odpraw emerytalno-rentowych zostały oszacowane za pomocą metod aktuarialnych. Grupa przyjmuje założenia przy kalkulacji rezerw dotyczących świadczeń z tytułu rozwiązania stosunku pracy.
Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego
Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Stawki amortyzacyjne
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Spółka corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
Odpisy aktualizujące należności i zapasy
Należności i zapasy podlegają odpisom aktualizującym, jeżeli istnieją obiektywne dowody świadczące o utracie ich wartości. Odpisy na należności wątpliwe szacowane są według modelu utraty wartości opartego o oczekiwane straty kredytowe. Wymaga on ujęcia rezerwy na straty kredytowe za okres 12 miesięcy lub za cały okres użyteczności danego instrumentu finansowego.
VI. Zmiany zasad (polityki) rachunkowości i zmiany prezentacji danych sprawozdawczych
Grupa w 2022r. wdrożyła nowy system o nazwie Mylease do obsługi umów klasyfikowanych zgodnie z MSSF16. Wdrożenie nowego systemu doprowadzi do tego, że zawarte w sprawozdaniu finansowym informacje o wpływie transakcji, innych zdarzeń i warunków na sytuację finansową, wynik finansowy, czy też przepływy pieniężne Grupy będą bardziej przydatne i wiarygodne. W związku z wdrożeniem nowego systemu ponownie została wyliczona wartość brutto aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie leasingowe. W związku z tym, że system korzysta z innej dokładniejszej formuły obliczeniowej powstały różnice w danych porównywanych za 2021r., które zostały zaprezentowane poniżej:
SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT | Zatwierdzone SF na 31.12.2021r. | korekta | Dane po przekształceniu na 31.12.2021r. |
Działalność kontynuowana |
|
|
|
Przychody ze sprzedaży | 441 144 |
| 441 144 |
Koszt własny sprzedaży | 418 950 | 51 | 419 000 |
Zysk (strata) brutto na sprzedaży | 22 195 | -51 | 22 144 |
Pozostałe przychody operacyjne | 7 818 |
| 7 818 |
Koszty sprzedaży | 14 564 |
| 14 564 |
Koszty ogólnego zarządu | 9 250 |
| 9 250 |
Pozostałe koszty operacyjne | 1 466 |
| 1 466 |
Zysk (strata) na działalności operacyjnej | 4 732 | -51 | 4 681 |
Przychody finansowe | 753 |
| 753 |
Koszty finansowe | 4 869 | 469 | 5 338 |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 616 | -520 | 96 |
Podatek dochodowy | 1 506 |
| 1 506 |
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | -890 | -520 | -1 410 |
Zysk (strata) z działalności zaniechanej |
|
|
|
Zysk (strata) netto | -890 | -520 | -1 410 |
|
|
|
|
Zysk (strata) przypisana akcjonariuszom niekontrolującym |
|
|
|
Zysk (strata) netto podmiotu dominującego | -890 | -520 | -1 410 |
|
|
|
|
Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł) | -0,04 | -0,02 | -0,06 |
Podstawowy za okres obrotowy | -0,04 | -0,02 | -0,06 |
Rozwodniony za okres obrotowy | -0,04 | -0,02 | -0,06 |
Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności kontynuowanej (w zł) | -0,04 | -0,02 | -0,06 |
Podstawowy za okres obrotowy | -0,04 | -0,02 | -0,06 |
Rozwodniony za okres obrotowy | -0,04 | -0,02 | -0,06 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zatwierdzone SF na 31.12.2021r. | korekta | Dane po przekształceniu na 31.12.2021r. | |
Aktywa trwałe | 337 000 | -4 308 | 332 691 |
Rzeczowe aktywa trwałe | 133 313 |
| 133 313 |
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania* | 182 174 | -4 308 | 177 866 |
Wartości niematerialne | 14 139 |
| 14 139 |
Wartość firmy | 766 |
| 766 |
Inwestycje w jednostkach powiązanych wycenianych metodą praw własności | 1 |
| 1 |
Pozostałe aktywa finansowe | 5 644 |
| 5 644 |
Długoterminowe przedpłaty i długoterminowe rozliczenia międzyokresowe czynne | 962 |
| 962 |
Aktywa obrotowe | 104 996 |
| 104 996 |
Zapasy | 3 012 |
| 3 012 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności krótkoterminowe | 23 332 |
| 23 332 |
Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 898 |
| 898 |
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez całkowite dochody | 1 414 |
| 1 414 |
Pozostałe aktywa finansowe | 1 571 |
| 1 571 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 74 769 |
| 74 769 |
Aktywa obrotowe inne niż aktywa trwałe lub grupy do zbycia zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży lub do wydania właścicielom | 104 996 |
| 104 996 |
Aktywa trwałe lub grupy do zbycia zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży lub do wydania właścicielom |
|
|
|
AKTYWA RAZEM | 441 996 | -4 308 | 437 687 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zatwierdzone SF na 31.12.2021r. | korekta | Dane po przekształceniu na 31.12.2021r. | |
Kapitały własne | 175 603 |
| 175 603 |
Kapitały własne akcjonariuszy jednostki dominującej | 175 604 |
| 175 604 |
Kapitał zakładowy | 28 280 |
| 28 280 |
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej | 98 915 |
| 98 915 |
Pozostałe kapitały | 155 |
| 155 |
Zyski zatrzymane | 49 603 | -1 350 | 48 253 |
Kapitał akcjonariuszy niekontrolujących | -1 |
| -1 |
Zobowiązania długoterminowe | 176 575 | -8 661 | 167 914 |
Kredyty i pożyczki | 4 129 |
| 4 129 |
Zobowiązania leasingowe | 164 260 | -8 661 | 155 599 |
Inne zobowiązania długoterminowe | 6 767 |
| 6 767 |
Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 994 |
| 994 |
Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 425 |
| 425 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 88 468 | 5 702 | 94 170 |
Kredyty i pożyczki | 7 201 |
| 7 201 |
Zobowiązania leasingowe | 32 296 | 5 702 | 37 998 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania krótkoterminowe | 48 146 |
| 48 146 |
Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego |
|
|
|
Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 825 |
| 825 |
Zobowiązania krótkoterminowe inne niż zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaży, zaklasyfikowanych jako utrzymywane z przeznaczeniem do sprzedaży | 88 468 | 5 702 | 94 170 |
Zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaży, zaklasyfikowanych jako utrzymywane z przeznaczeniem do sprzedaży |
|
|
|
Zobowiązania razem | 265 043 | -2 959 | 262 085 |
PASYWA RAZEM | 441 996 | -4 308 | 437 687 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
|
|
| |
| Zatwierdzone SF na 31.12.2021r. | korekta | Dane po przekształceniu na 31.12.2021r. |
DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA | |||
Zysk / Strata przed opodatkowaniem | 616 | -520 | 95 |
Korekty razem: | 68 332 | 520 | 68 853 |
Amortyzacja | 57 416 | 51 | 57 467 |
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych | -943 |
| -943 |
Korekty z tytułu przychodów (kosztów) finansowych | 6 160 | 469 | 6 629 |
Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej | 622 |
| 622 |
Zmiana stanu rezerw | -176 |
| -176 |
Zmiana stanu zapasów | 1 670 |
| 1 670 |
Zmiana stanu należności | -3 300 |
| -3 300 |
Zmiana stanu zobowiązań, z wyjątkiem pożyczek i kredytów | 4 880 |
| 4 880 |
Zmiana stanu pozostałych aktywów | 2 002 |
| 2 002 |
Gotówka z działalności operacyjnej | 68 948 |
| 68 948 |
Podatek dochodowy (zapłacony) / zwrócony | -1 777 |
| -1 777 |
A. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 67 171 |
| 67 171 |
DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA | |||
Wpływy | 525 |
| 525 |
Zbycie wartości niematerialnych, rzeczowych aktywów trwałych oraz nieruchomości inwestycyjnych | 525 |
| 525 |
Inne wpływy z aktywów finansowych |
|
|
|
Inne wpływy inwestycyjne |
|
|
|
Wydatki | 38 624 |
| 38 624 |
Nabycie wartości niematerialnych, rzeczowych aktywów trwałych oraz nieruchomości inwestycyjnych | 38 624 |
| 38 624 |
Wydatki na aktywa finansowe |
|
|
|
B. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | -38 100 |
| -38 100 |
DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA | |||
Wpływy | 78 743 |
| 78 743 |
Wpływy netto z wydania udziałów (emisji akcji) i innych instrumentów kapitałowych oraz dopłat do kapitału | 78 743 |
| 78 743 |
Kredyty i pożyczki |
|
|
|
Wydatki | 50 885 |
| 50 885 |
Spłaty kredytów i pożyczek | 12 864 |
| 12 864 |
Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu | 32 052 |
| 32 052 |
Odsetki | 5 970 |
| 5 970 |
C. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | 27 858 |
| 27 858 |
D. Przepływy pieniężne netto razem | 56 929 |
| 56 929 |
E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym | 56 929 |
| 56 929 |
- zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych |
|
|
|
F. Środki pieniężne na początek okresu | 17 840 |
| 17 840 |
G. Środki pieniężne na koniec okresu | 74 769 |
| 74 769 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Grupa Kapitałowa realizuje przede wszystkim usługi medyczne. Przychody ze sprzedaży usług ujmowane są w okresie, w którym usługi zostały wykonane.
Przychody ze sprzedaży i przychody ogółem Grupy prezentują się następująco:
Wyszczególnienie | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Działalność kontynuowana |
|
|
Sprzedaż towarów i materiałów | 729 | 775 |
Sprzedaż usług | 494 175 | 440 369 |
SUMA przychodów ze sprzedaży | 494 904 | 441 144 |
Przeważająca działalność grupy koncentruje się na segmencie ochrony zdrowia. W związku z czym sprawozdanie finansowe Grupy wykazuje tylko jeden segment operacyjny – usługi medyczne.
Segmenty geograficzne za okres 01.01.2022 - 31.12.2022 | ||||||
Wyszczególnienie | Polska | Łącznie pozostałe kraje | Wielka Brytania | Francja | Szwajcaria | Inne |
Sprzedaż klientom zewnętrznym | 494 449 | 455 | 121 | 117 | 47 | 170 |
Segmenty geograficzne za okres 01.01. - 31.12.2021 | ||||||
Wyszczególnienie | Polska | Łącznie pozostałe kraje | Wielka Brytania | Francja | Austria | Inne |
Sprzedaż klientom zewnętrznym | 440 732 | 412 | 177 | 95 | 58 | 82 |
Spółka nie realizuje z żadnym z kontrahentów więcej niż 10% przychodów.
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Przychody ze sprzedaży - szczegółowa struktura geograficzna
Nota 3.KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ
Wyszczególnienie | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Amortyzacja | 62 119 | 57 467 |
Zużycie materiałów i energii | 37 990 | 31 476 |
Usługi obce | 298 471 | 249 514 |
Podatki i opłaty | 273 | 888 |
Wynagrodzenia | 100 204 | 83 073 |
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 19 511 | 18 156 |
Pozostałe koszty rodzajowe | 2 569 | 2 241 |
Koszty według rodzajów ogółem, w tym: | 521 139 | 442 815 |
Koszty sprzedaży (wielkość ujemna) | -27 193 | -14 564 |
Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna) | -9 924 | -9 250 |
Koszt wytworzenia sprzedanych produktów i usług | 484 021 | 419 000 |
Wyszczególnienie | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Wynagrodzenia | 100 204 | 83 073 |
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 15 166 | 12 772 |
Pozostałe świadczenia pracownicze | 4 345 | 5 385 |
Suma kosztów świadczeń pracowniczych, w tym: | 119 716 | 101 229 |
Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży | 105 689 | 86 817 |
Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży | 6 980 | 7 597 |
Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu | 7 047 | 6 816 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Nota 4.POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE
Pozostałe przychody operacyjne | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Usługi sponsoringowe, promocyjne, szkolenia | 508 | 48 |
Rabaty czynszowe z tytułu COVID-19 |
| 1 243 |
Rozwiązanie rezerw | 38 | 92 |
Uzyskane kary, grzywny i odszkodowania | 432 | 448 |
Dopłaty, dotacje i darowizny | 5 462 | 3 622 |
Ubezpieczenia medyczne - refaktura | 440 | 411 |
Nadwyżki składników majątku obrotowego | 63 | 60 |
Podnajem lokali i wyposażenia, refakturowanie usług i towarów | 337 | 243 |
Zwrot nakładów na inwestycje | 908 | 1 499 |
Pozostałe | 120 | 151 |
Razem | 8 308 | 7 818 |
Pozostałe koszty operacyjne | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Strata ze zbycia majątku trwałego | 1 284 | 100 |
Spisane należności nieściągalne | 180 | |
Koszty postepowania spornego |
| 18 |
Zapłacone odszkodowania, reklamacje, grzywny | 98 | 275 |
Niezawinione niedobory składników majątku obrotowego | 333 | 430 |
Koszty do refaktury (kontrybucja) |
| 553 |
Zaniechanie inwestycji | 770 |
|
Materiały medyczne i inne usługi do refaktury | 54 | 32 |
Przekazane darowizny | 37 | |
Pozostałe | 158 | 59 |
Razem | 2 915 | 1 466 |
Nota 5.PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Ujawnienia przychodów, kosztów, zysków lub strat w podziale na kategorie instrumentów finansowych
01.01.2022 - 31.12.2022 | Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie | Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez całkowite dochody | Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie | Zobowiązanie finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez całkowite dochody | Razem wycena instrumentów finansowych |
Przychody / koszty z tytułu odsetek | 1 551 |
|
| -5 816 |
|
| -4 265 |
Zyski/ straty z tytułu różnic kursowych |
|
|
| -2 826 |
|
| -2 826 |
Razem zysk/strata | 1 551 |
|
| -8 642 |
|
| -7 091 |
01.01.2021 - 31.12.2021 | Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie | Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez całkowite dochody | Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie | Zobowiązanie finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez całkowite dochody | Razem wycena instrumentów finansowych |
Przychody / koszty z tytułu odsetek | 142 |
|
| -4 858 |
|
| -4 716 |
Zyski/ straty z tytułu różnic kursowych |
|
|
| 611 |
|
| 611 |
Razem zysk strata | 142 | -4 247 |
|
| -4 106 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Nota 6.PODATEK DOCHODOWY I ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY
Główne składniki obciążenia podatkowego za lata zakończone 31 grudnia 2022 i 2021 roku przedstawiają się następująco:
Podatek dochodowy wykazany w RZiS | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Bieżący podatek dochodowy | 42 | 1 802 |
Dotyczący roku obrotowego | 18 | 1 802 |
Korekty dotyczące lat ubiegłych | 24 |
|
Odroczony podatek dochodowy | -4 425 | -296 |
Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych | -4 425 | -296 |
Związany z obniżeniem stawek podatku dochodowego |
|
|
Obciążenie podatkowe wykazane w skonsolidowanym rachunku zysków i strat | -4 383 | 1 506 |
Wykazany w rachunku zysków i strat podatek odroczony stanowi różnicę między stanem rezerw i aktywów z tytułu podatku odroczonego na koniec i początek okresów sprawozdawczych.
Bieżący podatek dochodowy | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Zysk przed opodatkowaniem | -27 942 | 96 |
Przychody zwiększające podstawę do opodatkowania | 5 639 | 6 023 |
Przychody wyłączone z opodatkowania | 7 602 | 6 097 |
Koszty dodane do kosztów podatkowych | 42 792 | 40 971 |
Koszty niebędące kosztami uzyskania przychodów | 60 985 | 50 143 |
Dochód do opodatkowania | -11 711 | 9 194 |
Odliczenia od dochodu - darowizna, strata |
| 88 |
Podstawa opodatkowania | -11 711 | 9 106 |
Podatek dochodowy przy zastosowaniu stawki 19% |
| 1 730 |
Efektywna stawka podatku (udział obciążenia podatkowego wykazanego w rachunku zysków i strat w zysku przed opodatkowaniem) | 15,69% | 1573,63% |
Uzgodnienie efektywnej stopy podatkowej | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Zysk przed opodatkowaniem | -27 942 | 96 |
Według stawki podatkowej wynoszącej 19% | -5 309 | 18 |
Trwałe różnice nie objęte podatkiem dochodowym bieżącym i odroczonym w sprawozdaniu finansowym | 7 000 | 8 660 |
Obciążenie rzeczywiste z tytułu podatku dochodowego | -4 383 | 1 506 |
Efektywna stopa podatkowa | 15,69% | 1573,63% |
Część bieżąca podatku dochodowego ustalona została według stawki równej 19% dla podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Podatek dotyczący zagranicznych jurysdykcji podatkowych nie występuje.
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Ujemne różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia aktywa z tytułu podatku odroczonego | 31.12.2021 | zwiększenia | zmniejszenia | 31.12.2022 |
Rezerwa na odprawy emerytalne | 492 | 12 |
| 504 |
Rezerwa na niewykorzystane urlopy | 758 | 248 |
| 1 007 |
Niezapłacone odsetki (dostawcy+ pożyczki) | 1 966 | 513 |
| 2 479 |
Koszty podatkowe przyszłych okresów | 216 | 153 |
| 370 |
Wartość netto ŚT w leasingu - zobowiązania z tyt. leasingu | 22 709 | 5 853 |
| 28 561 |
Straty możliwe do odliczenia od przyszłych dochodów do opodatkowania |
| 11 524 |
| 11 524 |
Wynagrodzenia i ubezpieczenia społeczne płatne w następnych okresach | 3 983 | 697 |
| 4 680 |
Odpisy aktualizujące należności | 809 | 25 |
| 834 |
Przychody księgowe przyszłych okresów | 1 559 | 622 |
| 2 180 |
Suma ujemnych różnic przejściowych | 32 493 | 19 647 |
| 52 139 |
stawka podatkowa | 19% | 19% | 19% | 19% |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku | 6 174 | 3 733 |
| 9 907 |
Dodatnie różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia rezerwy z tytułu podatku odroczonego | 31.12.2021 | zwiększenia | zmniejszenia | 31.12.2022 |
Przyspieszona amortyzacja podatkowa | 30 174 |
| 4 118 | 26 056 |
Naliczone niezapłacone odsetki od pożyczek | 2 464 | 482 |
| 2 945 |
Wpłata na depozyt z tytułu umowy leasingu | 3 395 | 302 |
| 3 697 |
Przeszacowana do wart godziwej wartość nieruchomości | 1 673 |
| 346 | 1 327 |
Wycena pożyczek i kredytów wg IRR | 19 | 63 |
| 82 |
Suma dodatnich różnic przejściowych | 37 724 | 847 | 4 464 | 34 107 |
stawka podatkowa | 19% | 19% | 19% | 19% |
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego na koniec okresu: | 7 168 | 161 | 848 | 6 480 |
Aktywa/Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Aktywo z tytułu podatku odroczonego | 9 907 | 6 174 |
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego – działalność kontynuowana | 6 480 | 7 168 |
Aktywa/Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego | 3 426 | -994 |
Obowiązujące w Polsce prawo dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od towarów i usług czy składek na ubezpieczenia społeczne podlega częstym zmianom, co skutkuje brakiem ugruntowanej praktyki oraz niejasnością i niespójnością przepisów. Sytuacja ta powoduje możliwość występowania różnic w interpretacji przepisów podatkowych przez organy państwowe i podatników. Rozliczenia podatkowe oraz inne rozliczenia (np. celne) mogą być przedmiotem kontroli przez okres do 6 lat. Odpowiednie władze kontrolne uprawnione są do nakładania znaczących kar wraz z odsetkami. Istnieje ryzyko, że organy kontrolne zajmą odmienne stanowisko od stanowiska Spółki w kwestii interpretacji przepisów, co mogłoby w istotny sposób wpłynąć na wysokość zobowiązań publicznoprawnych wykazanych w sprawozdaniu finansowym.
Nota 7.ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNA AKCJĘ
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Grupy przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy (po potrąceniu odsetek od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe) przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe).
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Działalnośćkontynuowana i zaniechana
Wyliczenie zysku na jedną akcję zostało oparte na następujących informacjach:
Wyliczenie zysku na jedną akcje - założenia | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Zysk netto z działalności kontynuowanej | -23 558 | -1 410 |
Strata na działalności zaniechanej |
|
|
Zysk wykazany dla potrzeb wyliczenia wartości podstawowego zysku przypadającego na jedną akcję | -23 558 | -1 410 |
Efekt rozwodnienia: |
|
|
- odsetki od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe |
|
|
- odsetki od obligacji zamiennych na akcje |
|
|
Zysk wykazany dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku przypadającego na jedną akcję | -23 558 | -1 410 |
Liczba wyemitowanych akcji
Liczba wyemitowanych akcji | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Średnia ważona liczba akcji wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości podstawowego zysku na jedną akcję w szt. | 28 280 279 | 24 057 608 |
Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku na jedną akcję w szt. | 28 280 279 | 24 057 608 |
Struktura własnościowa
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Własne | 151 581 | 133 133 |
Razem | 151 581 | 133 313 |
Rzeczowe aktywa trwałe, do których tytuł prawny podlega ograniczeniom oraz stanowiące zabezpieczenie zobowiązań
Tytuł zobowiązania / ograniczenia w dysponowaniu | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
- stanowiące zabezpieczenie kredytów i pożyczek własnych | 24 630 | 29 959 |
Wartość bilansowa rzeczowych aktywów trwałych podlegających ograniczeniu w dysponowaniu lub stanowiących zabezpieczenie | 24 630 | 29 959 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2022-31.12.2022 r.
Wyszczególnienie | Grunty | Budynki i budowle | Maszyny | Środki | Pozostałe | Środki trwałe w budowie | Razem |
Wartość bilansowa brutto na początek okresu: |
| 127 242 | 15 738 | 146 | 113 929 | 6 912 | 263 967 |
Zwiększenia, z tytułu: |
| 15 576 | 1 333 |
| 17 931 | 40 923 | 75 763 |
- nabycia środków trwałych |
| 1 327 | 662 |
| 13 402 | 38 776 | 54 167 |
- nabycia środków trwałych - remonty generalne komponenty |
| 74 |
|
|
| 2 147 | 2 221 |
- rozliczenie środków trwałych w budowie |
| 13 648 | 671 |
| 4 412 |
| 18 732 |
- rozliczenie środków trwałych w budowie - komponenty |
| 526 |
|
|
|
| 526 |
- inne |
|
|
|
| 117 |
| 117 |
Zmniejszenia, z tytułu: |
| 1 061 | 4 243 |
| 4 562 | 32 702 | 42 568 |
- zbycia |
|
|
|
| 834 |
| 834 |
- likwidacji |
| 696 | 4 243 |
| 3 728 |
| 8 668 |
- likwidacji środków trwałych - remonty generalne komponenty |
| 365 |
|
|
|
| 365 |
- rozliczenie środków trwałych w budowie |
|
|
|
|
| 18 732 | 18 732 |
- rozliczenie środków trwałych w budowie - komponenty |
|
|
|
|
| 526 | 526 |
- inne - w koszty (kontrybucja) |
|
|
|
|
| 13 393 | 13 393 |
- inne |
|
|
|
|
| 50 | 50 |
Wartość bilansowa brutto na koniec okresu: |
| 141 757 | 12 828 | 146 | 127 297 | 15 134 | 297 162 |
Umorzenie na początek okresu: |
| 49 657 | 11 571 | 127 | 69 298 |
| 130 654 |
Zwiększenia, z tytułu: |
| 10 499 | 1 306 | 18 | 11 622 |
| 23 445 |
- amortyzacji |
| 10 499 | 1 306 | 18 | 11 622 |
| 23 445 |
Zmniejszenia, z tytułu: |
| 708 | 4 068 |
| 3 742 |
| 8 518 |
- likwidacji |
| 708 | 4 068 |
| 2 906 |
| 7 682 |
- sprzedaży |
|
|
|
| 836 |
| 836 |
Umorzenie na koniec okresu: |
| 59 448 | 8 809 | 145 | 77 178 |
| 145 581 |
Odpisy aktualizujące na początek okresu: |
|
|
|
|
|
|
|
Odpisy aktualizujące na koniec okresu: |
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa netto na koniec okresu: |
| 82 308 | 4 018 | 2 | 50 119 | 15 134 | 151 581 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2021-31.12.2021 r.
Wyszczególnienie | Grunty | Budynki i budowle | Maszyny | Środki | Pozostałe | Środki trwałe w budowie | Razem |
Wartość bilansowa brutto na początek okresu: |
| 113 291 | 14 707 | 247 | 106 752 | 2 967 | 237 964 |
Zwiększenia, z tytułu: |
| 13 951 | 1 178 | 36 | 9 719 | 19 711 | 44 595 |
- nabycia środków trwałych |
| 308 | 967 |
| 7 908 | 13 400 | 22 583 |
- nabycia środków trwałych - remonty generalne komponenty |
| 452 |
|
|
| 6 311 | 6 763 |
- rozliczenie środków trwałych w budowie |
| 6 227 | 211 |
| 1 811 |
| 8 248 |
- rozliczenie środków trwałych w budowie - komponenty |
| 6 965 |
|
|
|
| 6 965 |
- inne |
|
|
| 36 |
|
| 36 |
Zmniejszenia, z tytułu: |
|
| 147 | 137 | 2 542 | 15 766 | 18 592 |
- zbycia |
|
|
| 137 | 426 |
| 563 |
- likwidacji |
|
| 147 |
| 2 115 |
| 2 263 |
- rozliczenie środków trwałych w budowie |
|
|
|
|
| 8 248 | 8 248 |
- rozliczenie środków trwałych w budowie - komponenty |
|
|
|
|
| 6 965 | 6 965 |
- inne |
|
|
|
|
| 553 | 553 |
Wartość bilansowa brutto na koniec okresu: |
| 127 242 | 15 738 | 146 | 113 929 | 6 912 | 263 967 |
Umorzenie na początek okresu: |
| 40 607 | 10 095 | 110 | 60 656 |
| 111 469 |
Zwiększenia, z tytułu: |
| 9 050 | 1 621 | 45 | 10 846 |
| 21 562 |
- amortyzacji |
| 9 050 | 1 621 | 45 | 10 846 |
| 21 562 |
Zmniejszenia, z tytułu: |
|
| 145 | 28 | 2 204 |
| 2 377 |
- likwidacji |
|
| 145 |
| 1 810 |
| 1 955 |
- sprzedaży |
|
|
| 28 | 394 |
| 422 |
Umorzenie na koniec okresu: |
| 49 657 | 11 571 | 127 | 69 298 |
| 130 654 |
Odpisy aktualizujące na początek okresu: |
|
|
|
|
|
|
|
Odpisy aktualizujące na koniec okresu: |
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa netto na koniec okresu: |
| 77 585 | 4 167 | 20 | 44 630 | 6 912 | 133 313 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Środki trwałe w budowie
01.01.2022 | Poniesione nakłady w roku obrotowym | Rozliczenie nakładów | |||||
Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Inne środki trwałe | Odpisy aktualizujące na BZ | 31.12.2022 | ||
6 912 | 40 923 | 14 174 | 671 |
| 4 412 | 13 444 | 15 134 |
01.01.2021 | Poniesione nakłady w roku obrotowym | Rozliczenie nakładów | ||||||
Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Inne środki trwałe | Odpisy aktualizujące na BZ | 31.12.2021 | |||
2 967 | 19 711 | 13 192 | 211 |
| 1 811 | 553 | 6 912 | |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Nota 8a. AKTYWA Z TYTUŁU PRAWA DO UŻYTKOWANIA (zgodnie z MSSF 16 Leasing)
Zmiany wartości aktywów z tytułu prawa do użytkowania (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2022-31.12.2022 r.
Wyszczególnienie | Grunty | Budynki i budowle | Maszyny | Środki | Pozostałe | Razem |
Wartość bilansowa brutto na początek okresu: | 605 | 285 922 | 702 | 5 026 | 1 127 | 293 382 |
Korekta związana z nowym systemem MyLease | 1 | -3 633 |
| 15 |
| -3 617 |
Zwiększenia, z tytułu: |
| 45 040 |
| 2 792 |
| 47 832 |
zwiększenia z tytułu zawarcia nowych umów |
| 33 262 |
| 2 705 |
| 35 967 |
zmiana warunków umów |
| 11 778 |
| 87 |
| 11 865 |
Zmniejszenia, z tytułu: |
| 4 788 | 461 | 716 | 83 | 6 048 |
zmiana warunków umów |
| 68 |
|
|
| 68 |
zakończenie umowy |
| 4 720 | 461 | 716 | 83 | 5 980 |
Wartość bilansowa brutto na koniec okresu: | 606 | 322 541 | 241 | 7 117 | 1 044 | 331 550 |
Umorzenie na początek okresu: | 130 | 107 374 | 544 | 2 694 | 467 | 111 208 |
korekta związana z nowym systemem MyLease | 1 | 688 | 1 | 1 | 1 | 692 |
Zwiększenia, z tytułu: | 44 | 34 552 | 114 | 1 638 | 548 | 36 895 |
amortyzacji | 44 | 34 552 | 114 | 1 638 | 548 | 36 895 |
Zmniejszenia, z tytułu: |
| 4 969 | 461 | 716 | 79 | 6 226 |
zakończenie umów |
| 4 969 | 461 | 716 | 79 | 6 226 |
Umorzenie na koniec okresu: | 174 | 137 645 | 198 | 3 616 | 936 | 142 570 |
Odpisy aktualizujące na początek okresu: |
|
|
|
|
|
|
Odpisy aktualizujące na koniec okresu: |
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa netto na koniec okresu: | 432 | 184 896 | 43 | 3 501 | 108 | 188 980 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zmiany wartości aktywów z tytułu prawa do użytkowania (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2021-31.12.2021 r. (dane przekształcone)
Wyszczególnienie | Grunty | Budynki i budowle | Maszyny | Środki | Pozostałe | Razem |
Wartość bilansowa brutto na początek okresu: | 605 | 278 315 | 992 | 5 667 | 100 | 285 679 |
korekta związana z nowym systemem MyLease | 1 | -3 113 |
| 7 |
| -3 104 |
Zwiększenia, z tytułu: |
| 7 652 |
| 1 110 | 1 128 | 9 890 |
zwiększenia z tytułu zawarcia nowych umów |
| 1 098 |
| 1 110 | 1 127 | 3 335 |
zmiana warunków umów |
| 6 554 |
|
| 1 | 6 555 |
Zmniejszenia, z tytułu: |
| 566 | 290 | 1 743 | 100 | 2 700 |
zmiana warunków umów |
| 83 |
| 3 |
| 86 |
zakończenie umowy |
| 484 | 290 | 1 740 | 100 | 2 614 |
Wartość bilansowa brutto na koniec okresu: | 606 | 282 288 | 702 | 5 041 | 1 127 | 289 766 |
Umorzenie na początek okresu: | 86 | 75 051 | 564 | 2 978 | 64 | 78 743 |
korekta związana z nowym systemem MyLease | 1 | 641 |
| -1 |
| 641 |
Zwiększenia, z tytułu: | 44 | 32 686 | 271 | 1 230 | 503 | 34 733 |
amortyzacji | 44 | 32 686 | 271 | 1 230 | 503 | 34 733 |
Zmniejszenia, z tytułu: |
| 315 | 290 | 1 512 | 100 | 2 218 |
zakończenie umów |
| 315 | 290 | 1 512 | 100 | 2 218 |
Umorzenie na koniec okresu: | 131 | 108 062 | 544 | 2 695 | 467 | 111 900 |
Odpisy aktualizujące na początek okresu: |
|
|
|
|
|
|
Odpisy aktualizujące na koniec okresu: |
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa netto na koniec okresu: | 476 | 174 226 | 158 | 2 346 | 660 | 177 866 |
Wartość bilansowa brutto na początek okresu: | 605 | 278 315 | 992 | 5 667 | 100 | 285 679 |
W Grupie występują leasingi niskocenne bądź krótsze niż rok. Wartość tych leasingów zaksięgowana w koszty w 2022 r. to kwota 5 225 tys. pln. (w 2021r.to wartość 3 672 tys. pln)
Płatności z tytułu leasingów w 2022r. wyniosły 32 516 tys. pln (w 2021 r. to wartość 32 052 tys. pln).
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Wartość i powierzchnia gruntów użytkowanych wieczyście
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2022-31.12.2022 r.
Wyszczególnienie | Znaki towarowe | Patenty i licencje | Oprogramowanie komputerowe | Inne | Wartości niematerialne w budowie | Ogółem |
Wartość bilansowa brutto na początek okresu: |
|
|
| 17 013 | 3 043 | 20 056 |
Zwiększenia, z tytułu: |
|
|
| 615 | 4 503 | 5 118 |
- nabycia |
|
|
| 509 | 4 503 | 5 012 |
- rozliczenie środków trwałych w budowie |
|
|
| 107 |
| 107 |
Zmniejszenia, z tytułu: |
|
|
| 5 | 77 | 82 |
- rozliczenie wartości niematerialnych w budowie |
|
|
|
| 77 | 77 |
- likwidacji |
|
|
| 5 |
| 5 |
Wartość bilansowa brutto na koniec okresu: |
|
|
| 17 623 | 7 469 | 25 092 |
Umorzenie na początek okresu: |
|
|
| 5 917 |
| 5 917 |
Zwiększenia, z tytułu: |
|
|
| 1 778 |
| 1 778 |
- amortyzacji |
|
|
| 1 778 |
| 1 778 |
Zmniejszenia, z tytułu: |
|
|
| 5 |
| 5 |
- likwidacji |
|
|
| 5 |
| 5 |
Umorzenie na koniec okresu: |
|
|
| 7 690 |
| 7 690 |
Odpisy aktualizujące na początek okresu: |
|
|
|
|
|
|
Odpisy aktualizujące na koniec okresu: |
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa netto na koniec okresu: |
|
|
| 9 933 | 7 469 | 17 402 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2021-31.12.2021 r.
Wyszczególnienie | Znaki towarowe | Patenty i licencje | Oprogramowanie komputerowe | Inne | Wartości niematerialne w budowie | Ogółem |
Wartość bilansowa brutto na początek okresu: |
|
|
| 10 495 | 2 210 | 12 705 |
Zwiększenia, z tytułu: |
|
|
| 9 391 | 10 126 | 19 517 |
- nabycia |
|
|
| 97 | 8 020 | 8 117 |
- rozliczenie środków trwałych w budowie |
|
|
| 9 293 |
| 9 293 |
- inne |
|
|
|
| 2 106 | 2 106 |
Zmniejszenia, z tytułu: |
|
|
| 2 872 | 9 293 | 12 166 |
- rozliczenie wartości niematerialnych w budowie |
|
|
|
| 9 293 | 9 293 |
- likwidacji |
|
|
| 2 872 |
| 2 872 |
Wartość bilansowa brutto na koniec okresu: |
|
|
| 17 013 | 3 043 | 20 056 |
Umorzenie na początek okresu: |
|
|
| 5 512 |
| 5 512 |
Zwiększenia, z tytułu: |
|
|
| 1 171 |
| 1 171 |
- amortyzacji |
|
|
| 1 171 |
| 1 171 |
Zmniejszenia, z tytułu: |
|
|
| 766 |
| 766 |
- likwidacji |
|
|
| 766 |
| 766 |
Umorzenie na koniec okresu: |
|
|
| 5 917 |
| 5 917 |
Odpisy aktualizujące na początek okresu: |
|
|
|
|
|
|
Odpisy aktualizujące na koniec okresu: |
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa netto na koniec okresu: |
|
|
| 11 096 | 3 043 | 14 139 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Struktura własności
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Własne | 17 402 | 14 139 |
Razem | 17 402 | 14 139 |
Wartości niematerialne, do których tytuł prawny podlega ograniczeniom oraz stanowiące zabezpieczenie zobowiązań
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
CM Enel Med SA Rehabilitacja Sp. z o.o. |
| 40 |
Enel Med Sp. z o.o. |
| 614 |
CM Enel Med SA Villa Clinic Sp. z o.o. |
| 112 |
Dental Nobile Clinic Sp. z o.o. | 2 958 |
|
Wartość firmy (netto) | 2 958 | 766 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Połączenia jednostek gospodarczych za okres od 01.01.2022 - 31.12.2022 | |||||
Wyszczególnienie | Data przejęcia | Procent przejętych instrumentów kapitałowych z prawem głosu | Koszt połączenia jednostek gospodarczych | Wartość aktywów netto jednostki przejmowanej przypadająca na jednostkę przejmującą | Wartość firmy przejęta w ramach połączenia jednostek gospodarczych |
Dental Nobile Clinic Sp. z o.o. | 01.07.2022 | 100 | 2 528 | -429 | 2 958 |
Wartość ogółem | X | X | 2 528 | -429 | 2 958 |
Na potrzeby prezentacji wstępnego rozliczenia aktywa netto Dental Nobile Clinic Sp. z o.o. nie zostały jeszcze wycenione do wartości godziwej, wartość aktywów netto zaprezentowana została wg wartości ewidencyjnej, spółka jest w trakcie ustalenia wyceny. Wstępnie wyliczona wartość firmy nie została poddana analizie zgodnie z MSR 36 pod kątem utraty wartości, gdyż w związku ze sporządzoną wyceną nabytych aktywów może ona ulec zmianie. Przyporządkowanie wartości firmy do pojedynczych ośrodków wypracowujących środki pieniężne na tym etapie nie było możliwe do realizacji, Spółka sporządzi taką analizę po przeprowadzeniu wyceny aktywów. | ||
Zmiana stanu wartości firmy z konsolidacji | ||
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Wartość bilansowa brutto na początek okresu | 766 | 766 |
Zwiększenia, z tytułu: | 2 958 | |
Zwiększenie stanu z tytułu przejęcia jednostki | 2 958 | |
Zmniejszenia, z tytułu: |
| |
Wartość bilansowa brutto na koniec okresu | 3 724 | 766 |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na początek okresu |
| |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości ujęte w trakcie okresu | 766 | |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 766 | |
Wartość firmy (netto) | 2 958 | 766 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Nota 11.INWESTYCJE W JEDNOSTKACH POWIĄZANYCH WYCENIANYCH METODĄ PRAW WŁASNOŚCI
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych na dzień 31.12.2022
Nazwa spółki, forma prawna, miejscowość, w której mieści się siedziba zarządu | Wartość udziałów wg ceny nabycia | Przyrost/spadek udziału w zyskach/stratach za ubiegłe lata | Przyrost/spadek udziału w zyskach/stratach za bieżący rok | Wartość bilansowa udziałów | Procent posiadanych udziałów | Procent posiadanych głosów |
jednostki stowarzyszone: | 1 |
|
| 1 |
|
|
Metson Sp. z o.o. | 1 |
|
| 1 | 20% | 20% |
RAZEM | 1 |
|
| 1 |
|
|
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych na dzień 31.12.2021
Nazwa spółki, forma prawna, miejscowość, w której mieści się siedziba zarządu | Wartość udziałów wg ceny nabycia | Przyrost/spadek udziału w zyskach/stratach za ubiegłe lata | Przyrost/spadek udziału w zyskach/stratach za bieżący rok | Wartość bilansowa udziałów | Procent posiadanych udziałów | Procent posiadanych głosów |
jednostki stowarzyszone: | 1 |
|
| 1 |
|
|
Metson Sp. z o.o. | 1 |
|
| 1 | 20% | 20% |
RAZEM | 1 |
|
| 1 |
|
|
Zmiana stanu inwestycji w jednostkach stowarzyszonych
Nota 12. DŁUGOTERMINOWE PRZEDPŁATY I DŁUGOTERMINOWE ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE CZYNNE
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Nota 13.AKTYWA FINANSOWE WYCENIANE W WARTOŚCI GODZIWEJ PRZEZ CAŁKOWITE DOCHODY
Nota 14.POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE
Inwestycje długoterminowe | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Pożyczki udzielone | 810 | 893 |
Razem | 810 | 893 |
Inwestycje krótkoterminowe | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Pożyczki udzielone, w tym: | 1 614 | 1 571 |
- dla Zarządu i Rady Nadzorczej |
|
|
Razem | 1 614 | 1 571 |
Należności długoterminowe | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Wpłacony depozyt | 4 548 | 4 176 |
Inne należności | 862 | 575 |
RAZEM | 5 409 | 4 751 |
Udzielone pożyczki
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Udzielone pożyczki | 2 424 | 2 463 |
Suma netto udzielonych pożyczek | 2 424 | 2 463 |
- długoterminowe | 810 | 893 |
- krótkoterminowe | 1 614 | 1 571 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Udzielone pożyczki
Pożyczkobiorca | Kwota pożyczki wg umowy | Wartość bilansowa | Oprocentowanie | Termin spłaty | Zabezpieczenia | |
nominalne | efektywne | |||||
Wg stanu na dzień 31.12.2022 |
| 2 424 |
|
|
|
|
Delina Sp. z o.o. | 432 | 609 | 5,00% | 5% | nieokreślony | brak |
Janusz Jakubowski | 100 | 112 | 3,5% | 3,5% | 31.12.2023 | brak |
Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Medicum w likwidacji | 924 | 810 | 4,5% | 4,5% | 10.02.2027 | brak |
Metson Sp. z o.o. | 672 | 893 | 5% | 5% | nieokreślony | brak |
|
|
|
|
|
|
|
Wg stanu na dzień 31.12.2021 |
| 2 463 |
|
|
|
|
Delina Sp. z o.o. | 432 | 587 | 5,00% | 5% | nieokreślony | brak |
Janusz Jakubowski | 100 | 124 | 3,5% | 3,5% | 31.12.2022 | brak |
Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Medicum w likwidacji | 924 | 893 | 4,5% | 4,5% | 10.02.2027 | brak |
Metson Sp. z o.o. | 672 | 859 | 5% | 5% | nieokreślony | brak |
Nota 15.ZAPASY
Zapasy wyceniane są według ceny nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych od ich ceny sprzedaży netto możliwej do uzyskania na dzień bilansowy. Wartość netto możliwa do uzyskania jest oszacowaną ceną sprzedaży dokonywanej w toku bieżącej działalności gospodarczej, pomniejszona o szacowane koszty wykończenia oraz koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Pozostałe materiały | 3 529 | 3 012 |
Zapasy brutto | 3 529 | 3 012 |
Odpisy aktualizujące stan zapasów |
|
|
Zapasy netto, w tym: | 3 529 | 3 012 |
- wartość bilansowa zapasów wykazana w wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży |
|
|
- wartość bilansowa zapasów stanowiących zabezpieczenie zobowiązań |
|
|
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zapasy w okresie 01.01.-31.12.2022 r. | |||||
Wyszczególnienie | materiały | półprodukty i produkcja w toku | produkty gotowe | towary | Razem |
Wartość zapasów ujętych jako koszt w okresie | 20 380 |
|
| 737 | 21 118 |
Odpisy wartości zapasów ujęte jako koszt w okresie |
|
|
|
|
|
Odpisy wartości zapasów odwrócone w okresie |
|
|
|
|
|
Analiza wiekowa zapasów w okresie od 01.01. – 31.12.2022 r.
Wyszczególnienie | Okres zalegania w dniach | ||||
0-90 | 91-180 | 181-360 | >360 | Razem | |
Materiały (brutto) | 3 529 |
|
|
| 3 529 |
Materiały (odpisy) |
|
|
|
|
|
Materiały netto | 3 529 |
|
|
| 3 529 |
Zmiany stanu odpisów aktualizujących zapasy
Nota 16. NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI KRÓTKOTERMINOWE
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Należności handlowe | 25 090 | 20 016 |
Należności pozostałe | 218 | 321 |
Rozliczenia międzyokresowe czynne krótkoterminowe | 4 150 | 2 995 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności krótkoterminowe | 29 458 | 23 332 |
Należności handlowe
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Należności handlowe | 25 090 | 20 016 |
- od pozostałych jednostek | 25 090 | 20 016 |
Odpisy aktualizujące | 834 | 809 |
Należności handlowe brutto | 25 924 | 20 825 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Pozostałe należności, w tym: | 218 | 321 |
od jednostek powiązanych |
|
|
od pozostałych jednostek | 218 | 321 |
Odpisy aktualizujące |
|
|
Pozostałe należności brutto | 218 | 321 |
Rozliczenia międzyokresowe czynne
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
ubezpieczenia majątkowe | 877 | 814 |
prenumerata czasopism | 1 | |
abonamenty i licencje | 1 108 | 1 048 |
koszty serwisu | 448 | 367 |
opłaty za członkostwo | 8 | |
ogłoszenia rekrutacyjne | 2 | 19 |
materiały i usługi szkoleniowe | 44 | |
materiały i usługi reklamowe | 149 | 90 |
materiały biurowe | 3 | 8 |
usługi leasingowe - sprzęt IT niskocenny | 371 | |
wyposażenie dotyczące inwestycji w budowie | 465 | 186 |
koszty dotyczące stycznia następnego roku | 674 | 382 |
inne | 9 | 72 |
Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów | 4 150 | 2 995 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Nota 17.ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Środki pieniężne kasie i na rachunkach bankowych: | 11 895 | 13 447 |
kasa | 5 | 5 |
Pekao Bank S.A. | 373 |
|
PKO Bank Polski S.A. | 955 | 645 |
Bank Millennium S.A. | 9 762 | 2 259 |
BNP Paribas Bank Polska S.A. | 255 | 251 |
Credit Agricole Bank Polska S.A. | 546 | 10 286 |
Inne środki pieniężne: | 11 557 | 61 322 |
Środki pieniężne w drodze | 1 286 | 487 |
Lokaty krótkoterminowe o terminie realizacji do 3 m-cy | 8 702 | 50 000 |
Lokaty dotyczące gwarancji | 1 569 | 10 835 |
Razem | 23 452 | 74 769 |
Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość zależy od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe są dokonywane na różne okresy, od jednego dnia do jednego miesiąca, w zależności od aktualnego zapotrzebowania Grupy na środki pieniężne i są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych. Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na dzień 31.12.2022 r. wynosi 23 452 tys. pln (na dzień 31.12.2021 r. wynosiła 74 769 tys. pln).
Dla potrzeb sprawozdania z przepływów pieniężnych w skład środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych wchodzą następujące pozycje:
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 23 452 | 74 769 |
Razem | 23 452 | 74 769 |
Środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania | ||
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Lokaty dotyczące gwarancji bankowych | 1 569 | 10 835 |
Razem | 1 569 | 10 835 |
Środki pieniężne nie wykazane w pozycji bilansowej | ||
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Kapitał zakładowy – struktura
Seria/emisja rodzaj akcji | Rodzaj | Rodzaj | Liczba akcji | Wartość jednostkowa | Wartość (w zł) | Sposób | Data rejestracji |
A | akcje zwykłe | brak | 12 000 000 | 1 | 12 000 | 11 999 700,00 zł aportem, 300,00 zł gotówką | 28.02.2007 |
B | akcje zwykłe | brak | 2 183 500 | 1 | 2 184 | udziałami Centrum Teleradiologii Enel-Med Sp. z o.o. | 31.07.2008 |
C | akcje zwykłe | brak | 2 283 400 | 1 | 2 283 | gotówką | 31.05.2010 |
D | akcje zwykłe | brak | 7 100 000 | 1 | 7 100 | gotówką - emisja akcji na giełdzie | 14.06.2011 |
E | akcje zwykłe | brak | 4 713 379 | 1 | 4 713 | gotówką - emisja akcji na giełdzie | 24.11.2021 |
Akcje wszystkich serii są jednakowo uprzywilejowane co do dywidendy oraz zwrotu z kapitału.
Kapitał zakładowy – struktura cd.
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zgodnie z najlepszą wiedzą Zarządu według stanu na dzień 31.12.2022 r. struktura kapitału zakładowego prezentowała się następująco:
Akcjonariusze | Liczba akcji | Wartość akcji | Udział w kapitale zakładowym% | Liczba głosów | Udział w ogólnej liczbie głosów na WZA (%) |
Adam Stanisław Rozwadowski* | 6 274 415 | 6 274 | 22,2 | 6 274 415 | 22,2 |
Anna Maria Rozwadowska* | 6 274 362 | 6 274 | 22,2 | 6 274 362 | 22,2 |
Otwarty Fundusz Emerytalny PZU „Złota Jesień”** | 4 930 000 | 4 930 | 17,4 | 4 930 000 | 17,4 |
Generali Otwarty Fundusz Emerytalny** | 4 700 000 | 4 700 | 16,6 | 4 700 000 | 16,6 |
Allianz Polska OFE, Allianz Polska DFE, Drugi Allianz Polska OFE*** | 1 769 798 | 1 763 | 6,3 | 1 769 798 | 6,3 |
Pozostali | 4 331 704 | 4 339 | 15,3 | 4 331 704 | 15,3 |
Razem | 28 280 279 | 28 280 | 100 | 28 280 279 | 100 |
*pomiędzy Adamem Stanisławem Rozwadowskim, Anną Marią Rozwadowską, Jackiem Jakubem Rozwadowskim oraz Bartoszem Adamem Rozwadowskim istnieje domniemanie porozumienia dotyczącego nabywania akcji Spółki lub zgodnego głosowania na walnym zgromadzeniu lub prowadzenia trwałej polityki wobec Spółki. Łącznie na dzień 30.09.2022 r. posiadali oni 14.607.523 akcji (ok. 51,65% kapitału zakładowego Spółki) upoważniających do oddania 14.607.523 głosów na WZA (ok. 51,65% głosów).
** Zgodnie z informacjami uzyskanymi w związku ze Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Akcjonariuszy Centrum Medycznego ENEL-MED S.A. z dnia 9 czerwca 2022 r.
*** Zgodnie z zawiadomieniem w trybie art. 69 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych z dnia 5 stycznia 2023 r.
Zmiana stanu kapitału zakładowego
Wyszczególnienie | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Kapitał zakładowy na początek okresu | 28 280 | 23 567 |
Zwiększenia, z tytułu: |
| 4 713 |
emisji akcji |
| 4 713 |
Kapitał zakładowy na koniec okresu | 28 280 | 28 280 |
Wszystkie wyemitowane akcje posiadają wartość nominalną wynoszącą 1 PLN i zostały w pełni opłacone.
Nota 19.KAPITAŁ ZAPASOWY ZE SPRZEDAŻY AKCJI POWYŻEJ CENY NOMINALNEJ
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Kapitał zapasowy został utworzony z nadwyżki wartości emisyjnej nad nominalną w kwocie 104 285 tys. pln, która została pomniejszona o koszty emisji akcji ujęte jako zmniejszenie kapitału zapasowego w kwocie 5 370 tys. pln (w tym kapitał zapasowy z 2021r. utworzony z nadwyżki wartości emisyjnej nad nominalną w kwocie 75 885 tys. pln, która została pomniejszona o koszty emisji akcji ujęte jako zmniejszenie kapitału zapasowego w kwocie 1 856 tys. pln).
Pozostałe kapitały
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Pozostały kapitał rezerwowy | 144 | 155 |
RAZEM | 144 | 155 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zmiana stanu pozostałych kapitałów
Wyszczególnienie | Kapitał z aktualizacji wyceny | Pozostały kapitał rezerwowy | Razem |
01.01.2022 |
| 155 | 155 |
Zwiększenia w okresie |
| ||
Zmniejszenia w okresie |
| 11 | 11 |
Wycena aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez całkowite dochody | 11 | 11 | |
31.12.2022 |
| 144 | 144 |
01.01.2021 |
| -36 | -36 |
Zwiększenia w okresie |
| 191 | 191 |
Wycena aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez całkowite dochody |
| 191 | 191 |
Zmniejszenia w okresie |
|
|
|
31.12.2021 |
| 155 | 155 |
Nota 22.KAPITAŁ PRZYPADAJĄCY NA AKCJONARIUSZY NIEKONTROLUJĄCYCH
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Kredyty rachunku bieżącym | 3 949 |
|
Kredyty bankowe | 4 184 | 11 093 |
Pożyczki | 520 | 236 |
Suma kredytów i pożyczek, w tym | 8 653 | 11 329 |
- długoterminowe | 1 309 | 4 129 |
- krótkoterminowe | 7 345 | 7 201 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Kredyty i pożyczki, stan na 31.12.2022r.
Nazwa banku /pożyczkodawcy i rodzaj kredytu/pożyczki | Kwota kredytu/pożyczki wg umowy [tys. PLN] | Kwota pozostała do spłaty [tys. PLN] | Efektywna stopa procentowa % | Termin spłaty | Zabezpieczenia | |
Millennium Bank SA | 22 458 | 1 165 | WIBOR1M+ marża banku | 31.07.2023 | hipoteka ustanowiona na nieruchomościach, weksel in blanco z deklaracją wekslową | |
Millennium Bank SA | 25 000 | 3 949 | WIBOR1M+ marża banku | limit kredytu w rachunku bieżącym do 17.12.2023 | jak wyżej | |
Credit Agricole Bank Polska SA | 5 000 |
| WIBOR1M+ marża banku | limit kredytu w rachunku bieżącym do 26.06.2023 | zobowiązanie do dokonywania w banku wszystkich wpłat gotówkowych w złotych polskich w formie zamkniętej | |
Credit Agricole Bank Polska SA | 16 209 | 645 | WIBOR1M+ marża banku | 30.06.2023 | zastaw rejestrowy na sprzęcie medycznym, cesja z polisy ubezpieczeniowej tych urządzeń | |
BNP Paribas Polska SA | 5 100 | 2 374 | WIBOR3M+ marża banku | 31.10.2024 | weksel in blanco z deklaracją wekslową, zastaw rejestrowy na sprzęcie medycznym, cesja z polisy ubezpieczeniowej tych urządzeń | |
Nest Bank SA | 536 | 520 | WIBOR1M+ marża banku | 04.06.2030 | weksel in blanco z deklaracją wekslową | |
RAZEM |
| 8 653 |
|
|
|
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Kredyty i pożyczki, stan na 31.12.2021
Nazwa banku /pożyczkodawcy i rodzaj kredytu/pożyczki | Kwota kredytu/pożyczki wg umowy [tys. PLN] | Kwota pozostała do spłaty [tys. PLN] | Efektywna stopa procentowa % | Termin spłaty | Zabezpieczenia |
Millennium Bank S.A. | 22 458 | 3 149 | WIBOR1M+ marża banku | 31.07.2023 | hipoteka ustanowiona na nieruchomościach, weksel in blanco z deklaracją wekslową |
Millennium Bank S.A. | 13 000 | 1 518 | WIBOR3M+ marża banku | 31.07.2022 | jak wyżej |
Millennium Bank S.A. | 25 000 |
| WIBOR1M+ marża banku | limit kredytu w rachunku bieżącym do 17.12.2022 | jak wyżej |
Credit Agricole Bank Polska S.A. | 5 000 |
| WIBOR1M+ marża banku | limit kredytu w rachunku bieżącym do 26.06.2022 | zobowiązanie do dokonywania w banku wszystkich wpłat gotówkowych w złotych polskich w formie zamkniętej |
Credit Agricole Bank Polska S.A. | 16 209 | 2 929 | WIBOR1M+ marża banku | 30.06.2023 | zastaw rejestrowy na sprzęcie medycznym, cesja z polisy ubezpieczeniowej tych urządzeń |
BNP Paribas Polska S.A. | 5 100 | 3 497 | WIBOR3M+ marża banku | 31.10.2024 | weksel in blanco z deklaracją wekslową, zastaw rejestrowy na sprzęcie medycznym, cesja z polisy ubezpieczeniowej tych urządzeń |
ING Finance Sp. z o.o. | 4 172 | 236 | WIBOR1M+ marża banku | 30.03.2022 | weksel in blanco z deklaracją wekslową, umowa zastawu rejestrowego i przeniesienia na zabezpieczenie |
RAZEM |
| 11 329 |
|
|
|
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Struktura walutowa kredytów i pożyczek
Nota 24.INNE ZOBOWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Inne zobowiązania | 1 049 | 1 049 |
Rozliczenia międzyokresowe przychodów długoterminowe | 4 815 | 5 718 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz inne zobowiązania długoterminowe | 5 864 | 6 767 |
Inne zobowiązania
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zobowiązanie z tytułu wykupu wieczystego użytkowania gruntu | 1 049 | 1 049 |
Razem | 1 049 | 1 049 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Rozliczenia międzyokresowe przychodów długoterminowe
Nota 25. ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zobowiązania handlowe | 36 686 | 32 342 |
Zobowiązania pozostałe | 13 795 | 11 693 |
Rozliczenia międzyokresowe przychodów krótkoterminowe | 4 163 | 4 111 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności krótkoterminowe | 54 644 | 48 146 |
Zobowiązania handlowe
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zobowiązania handlowe | 36 686 | 32 342 |
Wobec jednostek pozostałych | 36 686 | 32 342 |
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zobowiązania z tytułu pozostałych podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i innych, z wyjątkiem podatku dochodowego od osób prawnych | 6 874 | 5 801 |
Podatek VAT | 495 | 191 |
Podatek dochodowy od osób fizycznych | 1 193 | 1 267 |
Składki na ubezpieczenie społeczne (ZUS) | 5 120 | 4 286 |
Pozostałe | 66 | 58 |
Pozostałe zobowiązania | 6 921 | 5 892 |
Zobowiązania wobec pracowników z tytułu wynagrodzeń | 6 845 | 5 850 |
Inne zobowiązania | 76 | 41 |
Razem pozostałe zobowiązania | 13 795 | 11 693 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zobowiązania z tytułu podatku od towarów i usług oraz innych podatków, ceł i ubezpieczeń społecznych ustala się w kwocie wymagającej zapłaty przez Spółkę zgodnie z obowiązującymi i mającymi zastosowanie przepisami.
Rozliczenia międzyokresowe przychodów krótkoterminowe
Nota 26.MAJĄTEK SOCJALNY ORAZ ZOBOWIĄZANIA ZFŚS
Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z późniejszymi zmianami stanowi, że Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzą pracodawcy zatrudniający powyżej 20 pracowników na pełne etaty. Grupa tworzy taki fundusz i dokonuje okresowych odpisów w wysokości odpisu podstawowego /kwot uzgodnionych ze związkami zawodowymi. Ponadto Fundusz posiada rzeczowe aktywa trwałe. Celem Funduszu jest subsydiowanie działalności socjalnej Grupy, pożyczek udzielonych jej pracownikom oraz pozostałych kosztów socjalnych.
Grupa skompensowała aktywa Funduszu ze swoimi zobowiązaniami wobec Funduszu, ponieważ aktywa te nie stanowią oddzielnych aktywów Grupy.
Tabele poniżej przedstawiają analitykę aktywów, zobowiązań, kosztów Funduszu oraz saldo netto.
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Nota 27.ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zobowiązania z tytułu gwarancji bankowych udzielonych jako zabezpieczenie wykonania umów handlowych | 9 318 | 10 027 |
Zobowiązania z tytułu gwarancji ubezpieczeniowych udzielonych jako zabezpieczenie wykonania umów | 787 | 2 812 |
Zobowiązania z tytułu pozwów sądowych bez uwzględnienia udziału ubezpieczyciela | 7 435 | 3 801 |
Razem zobowiązania warunkowe | 17 540 | 16 640 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zobowiązania warunkowe z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń
Wyszczególnienie | Gwarancja / poręczenie dla | Tytułem | Waluta | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
gwarancja bankowa udzielona przez Bank Millennium SA | Kupiec Poznański Real Estate Sp. z o.o. | zabezpieczenie wykonania umowy | pln | 480 | 453 |
jak wyżej | Atrium Promenada Sp. z o.o. | jak wyżej | euro | 404 | 395 |
jak wyżej | Alicja Glinka | jak wyżej | pln | 76 | 70 |
jak wyżej | Artemis Acquisition Poland S.a.r.l. | jak wyżej | pln | 314 | 297 |
jak wyżej | City Center Mengot Sp. z o.o. | jak wyżej | euro | 407 | 400 |
jak wyżej | Berea Sp. z o.o. | jak wyżej | pln | 304 | 304 |
jak wyżej | Retail Park Targówek Warsaw Sp. z o.o. | jak wyżej | pln | 413 | 377 |
jak wyżej | Buma Inwestor 30 Sp. z o.o. | jak wyżej | pln |
| 196 |
jak wyżej | Arkady Wrocławskie S.A. | jak wyżej | pln | 352 | 331 |
jak wyżej | GSSM Warsaw Sp. z o.o. | jak wyżej | euro | 442 | 519 |
jak wyżej | Project Sp.z o.o. | jak wyżej | pln | 391 | 365 |
jak wyżej | Blue City Sp. z o.o. | jak wyżej | pln | 381 | 311 |
jak wyżej | Legia Warszawa S.A. | jak wyżej | pln | 273 | 258 |
jak wyżej | Ca Immo Warsaw Spire C Sp. z o.o. | jak wyżej | euro | 228 |
|
jak wyżej | Silesia Business Park A Sp. z o.o. | jak wyżej | pln |
| 67 |
jak wyżej | Silesia Business Park A Sp. z o.o. | jak wyżej | euro |
| 367 |
jak wyżej | East-West Development Office Sp. z o.o. | jak wyżej | pln |
| 242 |
jak wyżej | Matheo Invest Sp. z o.o. (dawniej Centrum Zana Sp. z o.o. Sp.k. WITOSA) | jak wyżej | euro | 515 | 431 |
jak wyżej | M7 Polaf Polish Propco 10 Sp. z o.o. | jak wyżej | euro | 230 | 226 |
jak wyżej | KNS Krakau Neue Stadmitte G.m.b.H.&Co.KG Sp.K. | jak wyżej | euro | 368 | 356 |
jak wyżej | MBP I Sp. z o.o. | jak wyżej | euro |
| 345 |
jak wyżej | Union Investment Real Estate GmbH | jak wyżej | euro | 169 | 162 |
jak wyżej | Union Investment Real Estate GmbH | jak wyżej | euro | 377 | 354 |
jak wyżej | West Gate Investments Sp. z o.o. | jak wyżej | euro | 180 | 176 |
jak wyżej | Beichun Sp. z o.o. (dawniej Galeria Malta Sp. z o.o.) | jak wyżej | euro | 180 | 174 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Wyszczególnienie | Gwarancja / poręczenie dla | Tytułem | Waluta | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
jak wyżej | Mazowiecki Szpital Onkologiczny Sp. z o.o. | jak wyżej | euro | 671 | 658 |
jak wyżej | Atrium Complex Sp. z o.o. | jak wyżej | euro | 393 | 479 |
jak wyżej | React-Dagnall Sp. z o.o. Sp.K.-A. | jak wyżej | euro | 216 | 211 |
jak wyżej | Polcom Investment XVIII Sp. z o.o. | jak wyżej | euro | 186 | 182 |
jak wyżej | Polcom Investment XVIII Sp. z o.o. | jak wyżej | euro | 280 | 274 |
jak wyżej | Paige Investments Sp. z o.o. | jak wyżej | euro | 462 | 453 |
jak wyżej | Spółdzielnia Inwestycji Mieszkaniowych Ursynów | jak wyżej | pln | 440 | 405 |
jak wyżej | Octa Alfa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością | jak wyżej | pln | 187 | 187 |
jak wyżej | Erkajot Katner, Jaczewski Sp. J. | jak wyżej | pln | 645 | 645 |
gwarancja ubezpieczeniowa udzielona przez TUW Medicum | Narodowy Bank Polski | jak wyżej | pln | 787 | 787 |
jak wyżej | Województwo Wielkopolskie | jak wyżej | pln | 1 380 | |
Razem | 10 750 | 12 840 | |||
Nota 28.ZOBOWIĄZANIA LEASINGOWE
Zobowiązania z tytułu umów leasingu
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 | ||
Opłaty minimalne | Wartość bieżąca opłat | Opłaty minimalne | Wartość bieżąca opłat | |
W okresie 1 roku | 42 717 | 41 406 | 37 383 | 38 011 |
W okresie powyżej 1 roku do 5 lat | 138 796 | 120 107 | 132 385 | 112 700 |
Powyżej 5 lat | 49 850 | 47 930 | 49 571 | 42 886 |
Minimalne opłaty leasingowe ogółem | 231 364 | 209 443 | 219 338 | 193 597 |
Przyszły koszt odsetkowy | 21 921 | x | 25 741 | x |
Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych, w tym: | 209 443 | 209 443 | 193 597 | 193 597 |
krótkoterminowe | 41 406 | 41 406 | 38 011 | 38 011 |
długoterminowe | 168 037 | 168 037 | 155 586 | 155 586 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Nota 29.REZERWA NA ŚWIADCZENIA EMERYTALNE I PODOBNE
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe | 504 | 492 |
Rezerwy na urlopy wypoczynkowe | 1 007 | 758 |
Razem, w tym: | 1 511 | 1 251 |
- długoterminowe | 443 | 425 |
- krótkoterminowe | 1 068 | 825 |
Grupa wypłaca pracownikom przechodzącym na emerytury kwoty odpraw emerytalnych w wysokości określonej przez Kodeks pracy. W związku z tym Grupa na podstawie wyceny dokonanej przez profesjonalną firmę aktuarialną tworzy rezerwę na wartość bieżącą zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych.
Kwotę tej rezerwy oraz uzgodnienie przedstawiające zmiany stanu w ciągu okresu obrotowego przedstawiono w poniższej tabeli:
Zmiana stanu rezerw
Wyszczególnienie | Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe | Rezerwy na pozostałe świadczenia pracownicze | Rezerwy na urlopy wypoczynkowe |
01.01.2022-31.12.2022 |
|
|
|
Stan na początek okresu: | 492 |
| 758 |
Utworzenie rezerwy | 12 |
| 248 |
Stan na koniec okresu, w tym: | 504 |
| 758 |
- długoterminowe | 521 |
|
|
- krótkoterminowe | 33 |
| 602 |
01.01.2021-31.12.2021 |
|
|
|
Stan na początek okresu: | 554 | 270 | 602 |
Utworzenie rezerwy |
| 157 | |
Rozwiązanie rezerwy | 62 | 270 | |
Stan na koniec okresu, w tym: | 492 |
| 758 |
- długoterminowe | 425 |
|
|
- krótkoterminowe | 67 |
| 758 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Główne założenia przyjęte przez aktuariusza na dzień bilansowy do wyliczenia kwoty zobowiązania są następujące:
Nota 30.CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM
Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa, należą kredyty bankowe, umowy leasingu finansowego i dzierżawy z opcją zakupu, środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe. Głównym celem tych instrumentów finansowych jest pozyskanie środków finansowych na działalność Grupy. Grupa posiada też inne instrumenty finansowe, takie jak należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności.
Zasadą stosowaną przez Grupę obecnie i przez cały okres objęty audytem jest nieprowadzenie obrotu instrumentami finansowymi.
Główne rodzaje ryzyka wynikającego z instrumentów finansowych Grupy obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko związane z płynnością, ryzyko walutowe oraz ryzyko kredytowe. Zarząd weryfikuje i uzgadnia zasady zarządzania każdym z tych rodzajów ryzyka – zasady te zostały w skrócie omówione poniżej.
Narażenie Grupy na ryzyko wywołane zmianami stóp procentowych dotyczy przede wszystkim długoterminowych zobowiązań finansowych. Grupa zarządza zobowiązaniami finansowymi w sposób pozwalający zminimalizować koszty finansowe związane z obsługą długu. Dzięki wieloletniej współpracy z instytucjami finansowymi negocjuje korzystne poziomy oprocentowania. Zarząd na bieżąco analizuje sytuację na rynku bankowym i w razie pojawienia się nowych korzystnych dla Grupy możliwości pozyskania finansowania zewnętrznego przeprowadza renegocjacje dotychczasowych umów kredytowych w celu poprawy ich warunków.
Ograniczenie ryzyka zmiany stóp procentowych uzyskiwane jest również poprzez inwestowanie wolnych środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych w formie lokat terminowych.
Grupa nie zabezpiecza ryzyka stóp procentowych za pomocą pochodnych instrumentów finansowych.
Gdyby stopy procentowe kredytów i pożyczek na dzień 31.12.2022 r. były 2 punkty procentowe wyższe/niższe przy niezmienionych pozostałych zmiennych, obliczony zysk netto za 2022 r. byłby o 192 tys. pln niższy/wyższy (za 2021 r. o 516 tys. pln) głównie w rezultacie wyższych/niższych kosztów odsetek od kredytów i pożyczek o zmiennym oprocentowaniu.
Grupa narażona jest na ryzyko walutowe z tytułu zawieranych transakcji. Ryzyko takie powstaje w wyniku dokonywania przez jednostkę operacyjną sprzedaży lub zakupów w walutach innych niż jej waluta wyceny.
Transakcje sprzedaży usług w walutach obcych są incydentalne i nie stanowią istotnej wartości w działalności Grupy.
Wahania kursów walutowych mają wpływ na działalność operacyjną Grupy, ze względu na dokonywanie płatności czynszowych (denominowanych w EUR) oraz zakup sprzętu medycznego (również przeważnie dokonywanego w przeliczeniu na EUR). Płatności czynszowe dokonywane są w zł według kursu Narodowego Banku Polskiego. W przypadku wystąpienia znaczących odchyleń faktycznego poziomu kursu od poziomu zakładanego, Emitent może odnieść korzyść lub stratę z tytułu różnic kursowych. Grupa cały czas monitoruje zmiany kursów walutowych. Grupa nie zabezpiecza ryzyka walutowego za pomocą pochodnych instrumentów finansowych. W celu zminimalizowania wpływu zmienności kursów walut na wyniki finansowe Grupy, Zarząd na bieżąco monitoruje rynkowe stawki czynszu za wynajem powierzchni z uwzględnieniem aktualnego kursu waluty.
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Gdyby złoty polski osłabł lub wzmocnił się o 5 punktów procentowych w stosunku do euro przy nie zmienionych pozostałych zmiennych, to na dzień 31.12.2022 r. ponownie przeliczony zysk netto za 2022 r. byłby o 8 637 tys. pln niższy/wyższy, głównie w rezultacie wyceny zobowiązań leasingowych.
Grupa nie jest narażona na zbyt duże ryzyko z tytułu koncentracji sprzedaży kredytowej.
Grupa zawiera transakcje wyłącznie z renomowanymi firmami o dobrej zdolności kredytowej. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji. Ponadto, dzięki bieżącemu monitorowaniu stanów należności, narażenie Grupy na ryzyko nieściągalnych należności jest nieznaczne. Na rzecz osób fizycznych Grupa dokonuje sprzedaży za gotówkę lub po dokonaniu przedpłaty.
W odniesieniu do innych aktywów finansowych Grupy, takich jak środki pieniężne i ich ekwiwalenty, aktywa finansowe dostępne do sprzedaży, ryzyko kredytowe Grupy powstaje w wyniku niemożności dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy.
Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj 14-dniowy termin płatności.
Spółka posiada odpowiednią politykę w zakresie dokonywania sprzedaży tylko zweryfikowanym klientom. Dzięki temu, zdaniem kierownictwa, nie istnieje dodatkowe ryzyko kredytowe, ponad poziom określony odpisem aktualizującym nieściągalne należności właściwym dla należności handlowych Spółki.
Odpisy na należności liczone są dwuetapowo:
Odpisy indywidualne na należności ze stwierdzoną utratą wartości – szacowana strata 100% salda;
Odpisy na oczekiwane straty kredytowe pozostałych należności na podstawie matrycy rezerw z uwzględnieniem ewentualnego wpływu czynników makroekonomicznych na przyszłe straty.
W przypadku odpisów indywidualnych Grupa ustala ryzyko kredytowe kontrahenta na podstawie jego obecnej sytuacji płynnościowej, historii współpracy, zabezpieczeń i innych istotnych czynników. Należności wątpliwe, dochodzone na drodze sądowej i po wyrokach sądowych zostają objęte odpisem w sytuacji stwierdzenia wysokiego prawdopodobieństwa nieściągnięcia pełnej kwoty.
W przypadku odpisów na podstawie matrycy Grupa szacuje dożywotnie straty kredytowe z uwzględnieniem podziału na struktury wiekowe należności.
Na 31.12.2022 r. należności z tytułu dostaw i usług w kwocie 834 tys. pln (na 31.12.2021 r.: 809 tys. pln) zostały uznane za nieściągalne i w związku z tym objęte odpisem. Zmiany odpisu aktualizującego należności były następujące:
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość należności handlowych
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Jednostki powiązane | ||
Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych na początek okresu |
|
|
Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych od jednostek powiązanych na koniec okresu |
|
|
Jednostki pozostałe | ||
Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych na początek okresu | 809 | 987 |
Zwiększenia, w tym: | 25 |
|
- dokonanie odpisów na należności przeterminowane i sporne | 25 |
|
Zmniejszenia, w tym: |
| 178 |
- rozwiązanie odpisów aktualizujących |
| 178 |
Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych od jednostek pozostałych na koniec okresu | 834 | 809 |
| ||
Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych ogółem na koniec okresu | 834 | 809 |
W odniesieniu do zobowiązań finansowych ryzyko kredytowe wynikać może z niemożności wypełnienia przez Grupę warunków określonych w umowach kredytowych. Zasadniczo polega ono na niespełnieniu w poszczególnych obszarach umownego poziomu wskaźników zadłużenia, co może skutkować podniesieniem marży, żądaniem dodatkowego zabezpieczenia, przedstawienia programu naprawczego lub w skrajnym wypadku wypowiedzeniem umowy kredytowej przez Bank. W celu zminimalizowania tego ryzyka Grupa na bieżąco monitoruje wskaźniki i w przypadku pogorszenia się sytuacji podejmuje negocjacje z kredytodawcami.
W Grupie nie występują istotne koncentracje ryzyka kredytowego.
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Przeterminowane należności handlowe
Wyszczególnienie | Razem | Nie przeterminowane | Przeterminowanie w dniach | ||||
< 60 dni | 61 – 90 dni | 91 –180 dni | 181 – 360 dni | >360 dni | |||
31.12.2022 | |||||||
Należności z tytułu dostaw i usług | 25 090 | 18 302 | 5 290 | 170 | 375 | 266 | 686 |
odpisy aktualizujące | 834 |
|
|
|
| 148 | 686 |
Pozostałe należności | 218 | 218 |
|
|
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 23 452 | 23 452 |
|
|
|
|
|
31.12.2021 | |||||||
Należności z tytułu dostaw i usług | 20 016 | 14 345 | 4 720 | 75 | 117 | 34 | 725 |
odpisy aktualizujące | 809 |
|
|
| 50 | 34 | 725 |
Pozostałe należności | 321 | 321 |
|
|
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 74 769 | 74 769 |
|
|
|
|
|
Zarządzanie ryzykiem utraty płynności Grupy zakłada bieżącą kontrolę i planowanie przepływów pieniężnych w Grupie, w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu środków pieniężnych, potrzebnych do finansowania bieżącej działalności Grupy.
Grupa monitoruje ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie to uwzględnia terminy wymagalności/ zapadalności zarówno inwestycji jak i aktywów finansowych (np. konta należności, pozostałych aktywów finansowych) oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej. Nadwyżki środków pieniężnych są lokowane w depozytach bankowych, z uwzględnieniem odpowiedniego okresu zapadalności, tak, żeby nie miały negatywnego wpływu na bieżącą płynność Grupy.
Z punktu widzenia zarządzania bieżącą płynnością finansową Spółki dominującej istotna jest struktura aktywów i pasywów krótkoterminowych pod względem ich czasu dostępności lub wymagalności w trakcie roku.
Celem Spółki dominującej jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością, a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, kredyty bankowe, faktoring należności, umowy leasingu finansowego oraz umowy dzierżawy z opcją zakupu. Obecna struktura, jak i zakres stosowanego przez Spółkę dominującą finansowania zewnętrznego (w szczególności wysokość limitu w rachunku bieżącym oraz faktoringu należności) zabezpiecza bieżące potrzeby finansowe Spółki dominującej. Spółka dominująca spełniła na dzień 31.12.2021 r. wszystkie warunki określone w umowach kredytowych. Mając na względzie również bardzo dobrą dotychczasową współpracę z bankami Zarząd Spółki dominującej ocenia, że ryzyko kredytowe polegające na możliwości wypowiedzenia przez banki umów kredytowych jest niewielkie. Podejmowane przez Zarząd Spółki dominującej działania mają na celu zminimalizowanie ryzyka związanego z płynnością finansową.
Przyszłe płatności zobowiązań pokrywane są z wpływów z należności wynikających z umów abonamentowych. Umowy abonamentowe rozliczane są co miesiąc. Umowy abonamentowe są umowami długoterminowymi (zawarte przeważnie na czas nieokreślony) i są możliwe do rozwiązania z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Dzięki temu Spółka dominująca posiada stabilną i stałą w czasie podstawę finansowania swojej działalności (przychody z umów abonamentowych stanowią ok. 67% przychodów Spółki dominującej). Spółka dominująca na bieżąco analizuje poziom wpływów abonamentowych i z wyprzedzeniem jest w stanie zareagować na zmiany przychodów w tym obszarze, zmieniając ilość świadczonych usług, co wpływa na poziom kosztów i przyszłych zobowiązań. Spółka dominująca ma również możliwość zaciągnięcia dodatkowych kredytów bankowych. Stała współpraca z kilkoma dużymi bankami komercyjnymi gwarantuje łatwość dostępu do dodatkowego finansowania w razie potrzeby.
Informacje przedstawiające zobowiązania finansowe Grupy 31 grudnia 2022 r. i 31 grudnia 2021 r. według daty zapadalności przedstawione są poniżej:
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Struktura zapadalności kredytów i pożyczek
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Kredyty i pożyczki krótkoterminowe | 6 972 | 7 201 |
Kredyty i pożyczki długoterminowe | 1 681 | 4 129 |
- płatne powyżej 1 roku do 3 lat | 1 423 | 4 129 |
- płatne powyżej 3 lat do 5 lat | 115 |
|
- płatne powyżej 5 lat | 143 |
|
Kredyty i pożyczki razem | 8 653 | 11 329 |
Kredyty i pożyczki są spłacane terminowo i nie wystąpiły istotne przypadki naruszenia spłaty kapitału bądź odsetek z tytułu kredytów i pożyczek.
Zobowiązania handlowe – struktura przeterminowania
Wyszczególnienie | Razem | Nie przeterminowane | Przeterminowane, lecz ściągalne | ||||
< 60 dni | 61 – 90 dni | 91 – 180 dni | 181 – 360 dni | >360 dni | |||
31.12.2022 | 36 686 | 34 296 | 2 138 | 17 | 52 | 134 | 50 |
Wobec jednostek powiązanych |
|
|
|
|
|
|
|
Wobec jednostek pozostałych | 36 686 | 34 296 | 2 138 | 17 | 52 | 134 | 50 |
31.12.2021 | 32 342 | 30 833 | 1 319 | 40 | 47 | 7 | 96 |
Wobec jednostek powiązanych |
|
|
|
|
|
|
|
Wobec jednostek pozostałych | 32 342 | 30 833 | 1 319 | 40 | 47 | 7 | 96 |
Inne zobowiązania długoterminowe – struktura zapadalności
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
zobowiązania długoterminowe | 1 049 | 1 049 |
- płatne powyżej 1 roku do 3 lat |
|
|
- płatne powyżej 3 lat do 5 lat |
|
|
- płatne powyżej 5 lat | 1 049 | 1 049 |
Razem | 1 049 | 1 049 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe – struktura przeterminowania
Wyszczególnienie | Razem | Nieprzeterminowane | Przeterminowane, lecz ściągalne | ||||
< 60 dni | 61 – 90 dni | 91 – 180 dni | 181 – 360 dni | >360 dni | |||
31.12.2022 | 13 795 | 13 795 |
|
|
|
|
|
Wobec jednostek powiązanych |
|
|
|
|
|
|
|
Wobec jednostek pozostałych | 13 795 | 13 795 |
|
|
|
|
|
31.12.2021 | 11 693 | 11 693 |
|
|
|
|
|
Wobec jednostek powiązanych |
|
|
|
|
|
|
|
Wobec jednostek pozostałych | 11 693 | 11 693 |
|
|
|
|
|
Ryzyko zagrożenia wystąpienia pandemii albo epidemii
Spółka świadczy usługi medyczne dla szerokiego grona pacjentów na terenie całego kraju. Istnieje ryzyko, że w przypadku ewentualnego zagrożenia wystąpieniem pandemii albo epidemii, Centrum Medyczne ENEL-MED S.A. będzie zmuszona obsłużyć znacząco większą liczbę pacjentów bądź też ograniczyć działalność w określonych obszarach, co może negatywnie wpłynąć na wyniki finansowe i efektywność działalności Grupy. W celu zminimalizowania ryzyka, Spółka posiada odpowiednie procedury i normy postępowania na wypadek wyżej wymienionego ryzyka (tzw. plan pandemiczny), które zostały wdrożone w trakcie obowiązującej pandemii wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 w 2020 r., a także były po części wykorzystane w roku 2019 w obliczu zagrożenia wirusem A/H1N1. Główne zasady opracowanego planu pandemicznego obejmują: opracowanie ścieżki postępowania z pacjentem podejrzewanym o zakażenie, zmiany organizacji pracy oddziałów, wprowadzenie zasad bezpiecznej pracy w okresie epidemii lub pandemii, prowadzenie akcji promujących zachowania prozdrowotne oraz minimalizujących ryzyko zakażenia, wprowadzenie szybkich testów diagnostycznych, dających możliwość różnicowania infekcji wirusowych, skrócenie czasu przyjęć poszczególnych pacjentów w okresie wzmożonej liczby wizyt w celu zminimalizowania kontaktu wysokiego narażenia. .
Nota 31.INFORMACJA O INSTRUMENTACH FINANSOWYCH
Wartości godziwe poszczególnych klas instrumentów finansowych
Poniższa tabela przedstawia porównanie wartości bilansowych i wartości godziwych wszystkich instrumentów finansowych Grupy, w podziale na poszczególne klasy i kategorie aktywów i zobowiązań.
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
AKTYWA FINANSOWE | Wartość bilansowa | Wartość godziwa | Maksymalne narażenie na ryzyko kredytowe | ||
31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | ||
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez całkowite dochody: | 1 402 | 1 414 | 1 402 | 1 414 | 1 402 |
jednostki uczestnictwa w funduszach pieniężnych | 1 402 | 1 414 | 1 402 | 1 414 | 1 402 |
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie: | 51 183 | 97 569 | 51 183 | 97 569 | 51 183 |
udzielone pożyczki | 2 424 | 2 463 | 2 424 | 2 463 | 2 424 |
środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 23 452 | 74 769 | 23 452 | 74 769 | 23 452 |
należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 25 307 | 20 336 | 25 307 | 20 336 | 25 307 |
Aktywa finansowe wycenione w wartości godziwej przez wynik finansowy |
|
|
|
|
|
ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE | Wartość bilansowa | Wartość godziwa | ||
31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie: | 59 134 | 55 364 | 59 134 | 55 364 |
Kredyty i pożyczki | 8 653 | 11 329 | 8 653 | 11 329 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 50 481 | 44 035 | 50 481 | 44 035 |
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez całkowite dochody |
|
|
|
|
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
|
|
|
|
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Aktywa i zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej | 31.12.2022 | ||
Poziom 1 | Poziom 2 | Poziom 3 | |
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
|
|
|
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez całkowite dochody | 1 402 |
| |
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
|
|
|
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez całkowite dochody |
|
|
|
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
|
|
|
Aktywa i zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej | 31.12.2021 | ||
Poziom 1 | Poziom 2 | Poziom 3 | |
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
|
|
|
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez całkowite dochody | 1 414 |
| |
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
|
|
|
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez całkowite dochody |
|
|
|
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
|
|
|
Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.
Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Grupa może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje. W roku zakończonym dnia 31.12.2022 r. i 31.12.2021 r. nie wprowadzono żadnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.
Grupa monitoruje stan kapitałów, stosując wskaźnik dźwigni, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów powiększonych o zadłużenie netto. Zasady Grupy stanowią, by wskaźnik ten mieścił się w przedziale 20% - 50%. Do zadłużenia netto Grupa wlicza oprocentowane kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania, pomniejszone o środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych. Kapitał obejmuje zamienne akcje uprzywilejowane, kapitał własny należny akcjonariuszom jednostki dominującej pomniejszony o kapitały rezerwowe z tytułu niezrealizowanych zysków netto.
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Oprocentowane kredyty i pożyczki | 8 653 | 11 329 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 50 481 | 44 035 |
Minus środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 23 452 | 74 769 |
Zadłużenie netto | 35 682 | -19 405 |
| ||
Kapitał własny | 152 033 | 175 603 |
Kapitał razem | 152 033 | 175 603 |
Kapitał i zadłużenie netto | 187 715 | 156 198 |
Wskaźnik dźwigni | 19% | -12% |
Nota 33.INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH
Następująca tabela przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi za bieżący i poprzedni rok obrotowy (zaległe zobowiązania i należności na koniec roku obrotowego nie wystąpiły)
Zarówno na 31.12.2022 r. jak i na 31.12.2021 r. odpisy aktualizujące należności od jednostek powiązanych wynosiły 0.
Podmiot powiązany | Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych | Zakupy od podmiotów powiązanych | Należności od podmiotów powiązanych | w tym przeterminowane | Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych | w tym zaległe, po upływie terminu płatności | ||||||
Jednostka dominująca: | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Centrum Medyczne ENEL-MED S.A. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Jednostki zależne: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Enel-Invest Sp. z o.o. | 25 | 25 | 17 629 | 16 441 | 3 | 3 |
|
| 100 | 422 |
|
|
Pro Care Sp. z o.o. | 8 | 8 |
|
| 1 | 3 |
|
|
|
|
|
|
Jednostka stowarzyszona: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Metson Sp. z o.o. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wspólne przedsięwzięcia, w których jednostka dominująca jest wspólnikiem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pozostałe jednostki powiązane |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zarząd Spółek Grupy |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Transakcje z udziałem innych członków głównej kadry kierowniczej |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Podmiot powiązany | Pożyczki udzielone podmiotom powiązanym | Pożyczki otrzymane od podmiotów powiązanych | Przychody finansowe (odsetki) | Koszty finansowe (odsetki) | ||||
Jednostka dominująca | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Centrum Medyczne ENEL-MED S.A. |
|
|
|
|
|
|
|
|
Jednostki zależne: |
|
|
|
|
|
|
|
|
Enel-Invest Sp. z o.o. |
|
| 15 395 | 14 882 |
|
| 513 | 513 |
Dental Nobile ClinicSp. z o.o. | 379 | 13 | ||||||
Jednostka stowarzyszona: |
|
|
|
|
|
|
|
|
Metson Sp. z o.o. |
|
|
|
|
|
|
|
|
Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi odbyły się na warunkach równorzędnych z tymi, które obowiązują w transakcjach zawartych na warunkach rynkowych.
W 2022 r. nie wystąpiły transakcje z podmiotami powiązanymi osobowo.
Jednostka dominująca całej Grupy
Centrum Medyczne Enel-Med S.A. jest jednostką dominującą całej Grupy.
Jednostka stowarzyszona
Na dzień 31.12.2022 r. Spółka dominująca posiada 20% udziałów w spółce Metson Sp. z o.o. poprzez Spółkę zależną Enel Invest Sp. z o.o. (na dzień 31.12.2021 r. Spółka dominująca posiada 20% udziałów w spółce Metson Sp. z o.o. poprzez Spółkę zależną Enel Invest Sp. o.o.).
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Nota 34.WYNAGRODZENIA WYŻSZEJ KADRY KIEROWNICZEJ I RADY NADZORCZEJ
Wynagrodzenie, nagrody, korzyści Członków Zarządu Spółki w Centrum Medyczne
ENEL-MED S.A. w 2022 r.
Imię i nazwisko | Wynagrodzenie brutto wypłacone w 2022 r. | Wynagrodzenie brutto należne w 2022 r. | Wypłacona dywidenda w 2022 r. | Premia brutto wypłacona w 2022 r. |
Jacek Jakub Rozwadowski | 586 | 586 | ||
| ||||
Piotr Artur Janaszek-Seydlitz | 352 | 352 | ||
Bartosz Adam Rozwadowski | 265 | 265 | ||
RAZEM | 1203 | 1203 |
Łączna kwota wynagrodzeń oraz narzutów wynosi 1.333 tys. pln.
Wynagrodzenie, nagrody, korzyści Członków Zarządu Centrum Medyczne Enel-Med SA w spółkach zależnych od Spółki w 2022 r.
Enel Invest sp. z o. o.
Imię i nazwisko | Wynagrodzenie brutto wypłacone w 2022 r. | Wynagrodzenie brutto należne w 2022 r. |
Jacek Jakub Rozwadowski | 120 | 120 |
Bartosz Adam Rozwadowski | 120 | 120 |
RAZEM | 240 | 240 |
Łączna kwota wynagrodzeń i narzutów wynosi 240 tys. pln.
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Wynagrodzenie Członków Rady Nadzorczej w Centrum Medyczne ENEL-MED S.A. w 2022 r.
Imię i nazwisko | Wynagrodzenie brutto wypłacone w 2022 r. | Wynagrodzenie brutto należne w 2022 r. | Wypłacona dywidenda w 2022 r. |
Anna Maria Rozwadowska | 118 | 118 | |
Adam Augustyn Ciuhak | 5 | 2 | |
Krzysztof Robert Kaczmarczyk | 35 | 36 | |
Anna Piszcz | 35 | 36 | |
Zbigniew Wojciech Okoński | 35 | 36 | |
Andrzej Henryk Sałasiński | 41 | 41 | |
Artur Kamil Zaczyński | 31 | 34 | |
Wojciech Pietrowski | 36 | 39 | |
RAZEM | 336 | 342 |
Narzuty na wynagrodzenia wynoszą 42 tys. pln.
Łączna kwota wynagrodzeń oraz narzutów wynosi 384 tys. pln.
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Wynagrodzenie Członków Rady Nadzorczej w spółkach zależnych od Spółki w 2022 r.
Enel Invest sp. z o. o.
Imię i nazwisko | Wynagrodzenie brutto wypłacone w 2022r. | Wynagrodzenie brutto należne w 2022r. | Wypłacona dywidenda w 2022 r. |
Anna Maria Rozwadowska | 185 | 185 |
Narzuty na wynagrodzenia wynoszą 21 tys. pln
Łączna kwota wynagrodzeń oraz narzutów wynosi 206 tys. pln
Powyższe dane zawierają informacje o wynagrodzeniach Członków Zarządu i Rady Nadzorczej wypłaconych lub należnych w Centrum Medyczne Enel-Med S.A.
W okresach 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2022 i 2021 roku Spółka nie zawarła żadnych znaczących transakcji z Członkami Zarządu lub Rady Nadzorczej Centrum Medyczne ENEL-MED S.A. lub ich małżonkami, krewnymi lub powinowatymi w linii prostej do drugiego stopnia lub związanymi z tytułu opieki, przysposobienia lub kurateli, bądź z innymi osobami, z którymi mają osobiste powiązania. Spółka nie udzieliła takim osobom żadnych pożyczek, zaliczek ani gwarancji.
Ponadto w okresach 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2022 i 2021 roku Spółka nie zawarła żadnych znaczących transakcji ze spółkami kontrolowanymi lub współkontrolowanymi przez Członków Zarządu lub Rady Nadzorczej Centrum Medyczne ENEL-MED S.A. lub przez ich małżonków, krewnych lub powinowatych w linii prostej do drugiego stopnia lub związanych z tytułu opieki, przysposobienia lub kurateli, bądź przez inne osoby, z którymi mają osobiste powiązania
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Świadczenia wypłacone lub należne pozostałym członkom głównej kadry kierowniczej | ||
| 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (wynagrodzenia i narzuty) | 4 490 | 4 809 |
Razem | 4 490 | 4 809 |
Przeciętne zatrudnienie
Wyszczególnienie | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Zarząd | 4 | 4 |
Administracja | 228 | 201 |
Dział sprzedaży | 85 | 83 |
Pion produkcji | 862 | 895 |
Razem | 1 179 | 1 183 |
Rotacja zatrudnienia
Wyszczególnienie | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
Liczba pracowników przyjętych | 451 | 409 |
Liczba pracowników zwolnionych | 446 | 377 |
Razem | 5 | 32 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Zgodnie z najlepszą wiedzą posiadaną przez Zarząd Centrum Medyczne Enel-Med S.A. ani wobec Spółki, ani wobec innych spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Enel-Med nie toczą się istotne postępowania przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej.
W ocenie Zarządu żadne z pojedynczych postępowań toczących się w okresie objętym sprawozdaniem finansowym przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej, ani też wszystkie postępowania łącznie, nie stwarzają zagrożenia dla płynności finansowej Spółki ani Grupy Kapitałowej.
Nota 37.ZDARZENIA PO DACIE BILANSU
Dnia 10 stycznia 2023 r. nastąpiło oficjalne otwarcie oddziału Widok Towers przy Al. Jerozolimskich w Warszawie.
Na powierzchni 1 300 m2 oferujemy naszym pacjentom:
•6 gabinetów specjalistycznych, w których przyjmują: internista, chirurg, endokrynolog, ginekolog, ginekolog-endokrynolog, kardiolog, nefrolog, pulmonolog, dermatolog, alergolog, laryngolog, ortopeda,
•6 gabinetów stomatologicznych, w których przyjmują: higienistka stomatologiczna, stomatolog zachowawczy, chirurg stomatolog, implantolog, periodontolog, stomatolog estetyczny, gdzie wykonywany jest pantomogram, oraz dodatkowy gabinet, w którym wykonywane są: RTG stomatologiczne, RTG wewnątrzustne, telerentgenogram oraz tomografia stożkowa (CBCT),
•Gabinet zabiegowy i gabinet do przeprowadzania USG, gdzie wykonywane są badania diagnostyczne takie jak: EKG, USG Doppler i USG ogólne, Holter, USG ginekologiczne,
•2 punkty pobrań, w których wykonywane są: zabiegi pielęgniarskie, badania laboratoryjne, pobranie krwi i szczepienia,
•4 gabinety dedykowane psychologii, psychoterapeutyce oraz psychiatrii,
W oddziale Widok Towers mieści się również Wysoko Specjalistyczne Centrum Okulistyczne, gdzie w 8 gabinetach przeprowadzane są konsultacje dla dzieci i dorosłych, diagnostyka laserowa, USG Oka oraz zabiegi okulistyczne.
W dniu 16 stycznia 2023 r. pomiędzy Spółką jako kredytobiorcą a Bankiem Millennium S.A. (dalej: Bank) jako kredytodawcą został zawarty aneks do umowy o linię wieloproduktową z dnia 25.03.2013 r.
Zawarty aneks do umowy o linię wieloproduktową przedłużył przyznany Spółce globalny limit w kwocie 27.000.000,00 PLN na okres do 16.01.2024 r. Kredyt będzie wykorzystywany na finansowanie bieżącej działalności Spółki, a oprocentowanie oparte jest, co do zasady, na zmiennej stopie procentowej WIBOR 1M plus marża Banku. W ramach przyznanego globalnego limitu ustalono sublimit na gwarancje bankowe do kwoty 12.000.000,00 PLN.
W aneksie Strony postanowiły, że zabezpieczenie roszczeń z tytułu umowy o linię wieloproduktową stanowi:
1)oświadczenie Spółki o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c. z całego mienia co do obowiązku zapłaty na rzecz Banku wszelkich sum pieniężnych z tytułu zobowiązań wynikających z umowy o linię wieloproduktową oraz umów zawartych w związku z lub na podstawie umowy o linię wieloproduktową oraz wszelkich innych umów zawieranych lub dokumentów wystawianych w związku z lub na podstawie umowy o linię wieloproduktową, do maksymalnej kwoty 43.200.000,00 PLN, w którym zastrzeżono, że Bank może wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności temu aktowi do 16.01.2030 r.;
2)hipoteka na I miejscu do kwoty 49.700.000,00 PLN na nieruchomości należącej do Spółki położonej w Warszawie przy ul. Gilarskiej 86C wraz z cesją praw do umowy ubezpieczenia;
3)poręczenie udzielone przez ENEL INVEST spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka zależna) do kwoty 43.200.000,00 PLN do dnia 16.07.2027 r. oraz oświadczenie ENEL INVEST spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c. z całego mienia co do obowiązku zapłaty na rzecz Banku wszelkich sum pieniężnych z tytułu zobowiązań wynikających z poręczenia, do maksymalnej kwoty 43.200.000,00 PLN, w którym zastrzeżono, że Bank może wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności temu aktowi do 16.07.2030 r.
Postanowienia aneksu nie odbiegają od warunków rynkowych.
W dniu 14 marca 2023 r. Zarząd Spółki podjął decyzję o rozpoczęciu działań restrukturyzacyjnych w ramach Grupy Kapitałowej ENEL-MED, których rezultatem będzie przejęcie przez Spółkę zależnej od niego spółki, tj. Dental Nobile Clinic spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Piasecznie. Głównym przedmiotem działalności tej spółki jest prowadzenie działalności leczniczej, polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu stomatologii. Spółka posiada 100% udziałów w tym podmiocie. Głównym celem planowanych działań będzie uproszczenie struktury organizacyjnej Grupy Kapitałowej ENEL-MED, które powinno skutkować efektywniejszym zarządzaniem aktywami w ramach grupy kapitałowej, uproszczeniem struktur zarządczych, zmniejszeniem obowiązków sprawozdawczych i księgowych, ograniczeniem przepływów wewnątrzgrupowych, a także redukcją kosztów o charakterze administracyjnym. Ze względu na działalność prowadzoną przez wskazaną spółkę zależną, Zarząd Spółki przewiduje, że na skutek połączenia powinien nastąpić efekt synergii operacyjnej i organizacyjnej. Planowane jest przeprowadzenie uproszczonego połączenia w trybie art. 492 § 1 pkt 1 oraz art. 516 § 6 w. zw. z art. 516 § 5 k.s.h. przez przeniesienie całego majątku Dental Nobile Clinic spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na Spółkę (łączenie się przez przejęcie). Połączenie zostanie przeprowadzone bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki oraz bez wymiany udziałów spółki przejmowanej na akcje Spółki. Zarząd Spółki planuje zakończenie działań restrukturyzacyjnych w roku 2023.
W roku 2022 Grupa zanotowała wzrost przychodów w stosunku do 2021 r., który wyniósł 11,9%.
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Poprawa sytuacji w obszarze przychodowym szczególnie widoczna jest w segmencie FFS, gdzie po miesiącach lock down, widzimy dynamiczny wzrost przychodów i sukcesywny powrót do wartości sprzed epidemii. Przychody FFS od indywidualnych klientów komercyjnych wzrosły w roku 2022 o 12,4% w stosunku do roku poprzedniego. Istotny wzrost przychodów Grupa uzyskała również z ramach usług świadczonych dla NFZ (wzrost w 2022 o 22,9% w stosunku do 2021).
Aby utrzymać wysoką dynamikę wzrostu przychodów konieczny jest stały rozwój potencjału operacyjnego Spółki. W 2022 r. Grupa ENEL-MED otworzyła cztery ultranowoczesne placówki - w Warszawie i Łodzi oraz dwie kliniki medycyny estetycznej w Warszawie.
Wzmożona działalność inwestycyjna, jaką prowadziła Spółka i Grupa Kapitałowa w 2022 roku, wiąże się ze zwiększeniem wydatków ponoszonych jednorazowo w momencie uruchomienia inwestycji, wzrostem kosztów stałych (czynsze, administracja placówek itp.). W naturalny sposób wpływa to na pewne obniżenie rentowności w pierwszym okresie po uruchomieniu każdej inwestycji. Aby utrzymać ten negatywny efekt pod kontrolą, Zarząd Spółki na bieżąco kontroluje sytuację ekonomiczną Spółki i Grupy Kapitałowej oraz stopień realizacji biznesplanów przygotowanych dla nowych inwestycji.
W celu zwiększenia dynamiki wzrostu przychodów Spółka zdecydowała się na znaczne zwiększenie wydatków marketingowych w 2022 r. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Warto zauważyć, że te działania również należy traktować jak inwestycje, które w początkowym okresie powodują wzrost kosztów, lecz w dłuższej perspektywie powinny mieć pozytywny wpływ na osiągane przez Spółkę i Grupę wyniki finansowe.
Silny wzrost inflacji, jaki obserwujemy w Polsce od połowy 2021 r., przekłada się na duży wzrost kosztów działalności Spółki i Grupy. Wzrosty kosztów widoczne są zarówno w wypadku kosztów bezpośrednich wykonania usług takich, jak wynagrodzenia personelu medycznego i materiałów medycznych, jak i kosztów pośrednich związanych z prowadzeniem placówek takich, jak media, usługi obce, zakupy wyposażenia i materiałów gospodarczych. Duży wpływ na wzrost kosztów wykonania usług ma również osłabienie złotego wobec EUR, jakie nastąpiło w pierwszej połowie 2022 r. Większość umów czynszowych zawartych przez Spółkę i Grupę nominowana jest w EUR. Zmiany kursu EUR mają istotny wpływ na wysokość czynszów, a w rezultacie na koszty i marżowość świadczonych usług. Kolejnym istotnym elementem wpływającym na marżowość Spółki i Grupy jest wysokość stóp procentowych. Spółka korzysta z kredytów bankowych w celu częściowego finansowania swoich inwestycji i bieżącej działalności. Wzrost stóp procentowych powoduje zwiększenie kosztów finansowych Spółki, a w rezultacie spadek marżowości. Opisane powyżej czynniki wpływają na znaczne obniżenie rentowności świadczonych przez Spółkę usług i pogorszenie wyników finansowych Spółki i Grupy. Zarząd Spółki na bieżąco analizuje sytuację i podejmuje działania mające na celu zminimalizowanie negatywnych skutków tych czynników na działalność Spółki i Grupy. Działania te obejmują zarówno ograniczenia kosztów działalności, jak i zwiększanie przychodów poprzez dostosowanie cen usług do aktualnej sytuacji rynkowej. Większość umów abonamentowych, jakie zawarła Spółka ze swoimi klientami pozwala na okresową indeksację cen. Trzeba jednak pamiętać, że jest to mechanizm rozłożony w czasie i uzyskane w wyniku tych zmian dodatkowe przychody nie są w stanie w pełni zrekompensować wzrostów kosztów świadczonych usług.
W ujęciu MSSF 16 nadal duży wpływ na wynik Spółki i jej Grupy Kapitałowej mają zmiany kursu EUR. Wzrost kursu EUR wobec PLN powoduje konieczność naliczenia ujemnych różnic kursowych od zobowiązań długoterminowych wynikających z zawartych przez Spółkę umów najmu powierzchni pod placówki medyczne. Wynikiem tego są duże wzrosty kosztów finansowych, co negatywnie wpływa na wynik finansowy Spółki i Grupy. Warto podkreślić, że są to niezrealizowane różnice kursowe dotyczące przyszłych okresów. Zmienność kursów EUR nie wpływa na bieżące koszty działalności Spółki w takim zakresie, jak prezentowane jest to w wynikach zgodnie z MSSF 16, powoduje natomiast dużą zmienność wyników poszczególnych okresów. W związku z tym, w celach analizy wyniku operacyjnego, Zarząd sugeruje korzystanie z prezentacji danych w ramach sprawozdania w ujęciu „bez wpływu MSSF 16”, zaprezentowanych w punkcie 12. Dane te powinny również być brane pod uwagę przy porównywaniu wyników z poprzednich okresów przed wprowadzeniem w Spółce standardu MSSF 16, w celu uniknięcia błędnej interpretacji wyników Spółki.
W dniu 21 kwietnia 2023 r. Zarząd Spółki oraz Zarząd Dental Nobile Clinic spółki z ograniczoną odpowiedzialnością sporządziły i uzgodniły plan połączenia spółek. Plan połączenia został złożony przez obie spółki do sądu rejestrowego. Plan połączenia został również udostępniony na stronach internetowych spółek. Połączenie zostanie przeprowadzone bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki oraz bez wymiany udziałów Dental Nobile Clinic sp. z o.o. na akcje Spółki. Przeprowadzenie połączenia w trybie uproszczonym jest możliwe z uwagi na to, że Spółka posiada 100% udziałów w Dental Nobile Clinic sp. z o.o. Dnia 21 kwietnia 2023 r. Zarządy spółek po raz pierwszy zawiadomiły swoich wspólników o zamiarze połączenia się spółek.
Nota 38.INFORMACJE O WYNAGRODZENIU BIEGŁYCH REWIDENTÓW
Wynagrodzenie wypłacone lub należne za rok obrotowy | 01.01.2022 - 31.12.2022 | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
- za badanie rocznego sprawozdania finansowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego | 65 | 65 |
- za inne usługi poświadczające, w tym przegląd sprawozdania finansowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego | 77 | 77 |
RAZEM | 142 | 142 |
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Nota 39.OBJAŚNIENIA DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Środki pieniężne w bilansie | 23 452 | 74 769 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty ogółem wykazane w rachunku przepływów pieniężnych | 23 452 | 74 769 |
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Amortyzacja: | 62 119 | 57 467 |
amortyzacja wartości niematerialnych | 1 778 | 1 171 |
amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych | 23 445 | 21 562 |
amortyzacja aktywów z tytułu prawa do użytkowania wg MSSF 16 | 36 895 | 34 733 |
|
|
|
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych składają się z: | 1 983 | 12 200 |
różnice kursowe związane z wyceną zobowiązań leasingowych | 1 983 | 12 200 |
|
|
|
Korekty z tytułu przychodów (kosztów) finansowych składają się z: | 7 510 | 6 511 |
odsetki od pożyczek | 1 | 17 |
odsetki od kredytów | 645 | 319 |
odsetki od udzielonych pożyczek | -61 | -102 |
odsetki od leasingów | 988 | 704 |
odsetki związane z MSSF 16 | 5 904 | 5 283 |
odsetki z wyceny IRR | 33 | 291 |
|
|
|
Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej wynika z: | 3 331 | 622 |
przychody ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych | -64 | -525 |
wartość netto zlikwidowanych rzeczowych aktywów trwałych | 1 348 | 624 |
środki trwałe w budowie w koszty | 1 099 | 553 |
odpis aktualizujący wartość firmy | 766 |
|
spisana w koszty pożyczka | 114 |
|
inne korekty | 41 |
|
korekta zobowiązania leasingowego | 26 | -31 |
|
|
|
Zmiana stanu rezerw wynika z następujących pozycji: | 260 | -176 |
bilansowa zmiana stanu rezerw na świadczenia pracownicze | 260 | -176 |
|
|
|
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Wyszczególnienie | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zmiana stanu zapasów wynika z następujących pozycji: | -384 | 1 670 |
bilansowa zmiana stanu zapasów | -384 | 1 670 |
|
|
|
Zmiana należności wynika z następujących pozycji: | -5 422 | -3 300 |
zmiana stanu należności krótkoterminowych wynikająca z bilansu | -3 864 | -2 240 |
zmiana stanu należności długoterminowych wynikająca z bilansu | -1 557 | -1 060 |
|
|
|
Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem zobowiązań finansowych, wynika z następujących pozycji: | 455 | 4 880 |
zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych wynikająca z bilansu | 5 638 | 5 149 |
korekta o zmianę stanu zobowiązań z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych | -3 255 | 1 080 |
korekta o zmianę stanu zobowiązań z tytułu różnic kursowych | -1 929 | -1 349 |
NOTA 61. ALTERNATYWNE POMIARY WYNIKU
Wprowadzenie standardu rachunkowości MSSF 16 leasing spowodowało bardzo duże zmiany w sposobie prezentacji danych zarówno w rachunku zysku i strat, jak i bilansu Spółki i Grupy. Analiza danych finansowych bez wpływu MSSF 16 pozwala na porównanie bieżących wyników Spółki i Grupy z wynikami historycznymi, jak i lepiej odzwierciedla bieżącą sytuację operacyjną Spółki i Grupy.
W celach ułatwienia analizy wyniku operacyjnego Zarząd Spółki wprowadził alternatywne wskaźniki pomiaru wyników finansowych.
Miarę wyników analizowanych przez Zarząd Jednostki Dominującej stanowi: EBITDA, EBITDA skorygowana, EBIDTA z wyłączeniem wpływu MSSF 16, EBITDA skorygowana z wyłączeniem wpływu MSSF 16 oraz zysk/strata przed opodatkowaniem z wyłączeniem wpływu MSSF 16.
EBITDA jako miernik wyniku niezdefiniowany przez MSSF, nie stanowi miernika zestandaryzowanego i sposób jego wyliczenia może różnić się pomiędzy podmiotami, a w związku z tym prezentacja i kalkulacja EBITDA i EBITDA skorygowana stosowana przez Grupę może nie być porównywalna do stosowanych przez inne podmioty na rynku.
EBITDA – zysk/strata netto za okres ustalone zgodnie z MSSF, z wyłączeniem podatku dochodowego (bieżącego i odroczonego), przychodów i (kosztów) finansowych, straty z wyceny wspólnych przedsięwzięć metodą praw własności, odpisów z tytułu utraty wartości udziałów we wspólnym przedsięwzięciu, amortyzacji, odpisów z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych zaliczonych do kosztów działalności podstawowej.
EBITDA skorygowana – zysk/strata netto za okres ustalone zgodnie z MSSF, z wyłączeniem podatku dochodowego (bieżącego i odroczonego), przychodów i (kosztów) finansowych, pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych, straty z wyceny wspólnych przedsięwzięć metodą praw własności, odpisów z tytułu utraty wartości udziałów we wspólnym przedsięwzięciu, amortyzacji, odpisów z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych zaliczonych do kosztów działalności podstawowej.
EBITDA z wyłączeniem wpływu MSSF 16 – zysk/strata netto za okres ustalone zgodnie z MSSF, z wyłączeniem podatku dochodowego (bieżącego i odroczonego), przychodów i (kosztów) finansowych, straty z wyceny wspólnych przedsięwzięć metodą praw własności, odpisów z tytułu utraty wartości udziałów we wspólnym przedsięwzięciu, amortyzacji, odpisów z tytułu utraty wartości rzeczowych
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
aktywów trwałych zaliczonych do kosztów działalności podstawowej oraz z wyłączeniem amortyzacji i odsetek od prawa do użytkowania pomniejszoną o wartość brutto ponoszonych w okresie opłat wynikających z umów czynszowych.
EBITDA skorygowana z wyłączeniem wpływu MSSF 16 – zysk/strata netto za okres ustalone zgodnie z MSSF, z wyłączeniem podatku dochodowego (bieżącego i odroczonego), przychodów i (kosztów) finansowych, pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych, straty z wyceny wspólnych przedsięwzięć metodą praw własności, odpisów z tytułu utraty wartości udziałów we wspólnym przedsięwzięciu, amortyzacji, odpisów z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych zaliczonych do kosztów działalności podstawowej oraz z wyłączeniem amortyzacji i odsetek od prawa do użytkowania pomniejszoną o wartość brutto ponoszonych w okresie opłat wynikających z umów czynszowych.
Zysk/Strata przed opodatkowaniem z wyłączeniem wpływu MSSF 16 - zysk/strata przed opodatkowaniem za okres ustalone zgodnie z MSSF oraz z wyłączeniem amortyzacji i odsetek od prawa do użytkowania pomniejszoną o wartość brutto ponoszonych w okresie opłat wynikających z umów czynszowych.
bez MSSF 16 | |||||
RZiS | za okres 01.01. - 31.12.2022 | za okres 01.01. - 31.12.2021 **dane przekształcone | za okres 01.01. - 31.12.2022 | za okres 01.01. - 31.12.2021 | Komentarz do zmian wynikających z wprowadzenia MSSF 16 |
Przychody ze sprzedaży | 494 904 | 441 144 | 494 904 | 441 144 |
|
Koszty sprzedaży | 484 021 | 419 000 | 490 596 | 423 175 | Pomniejszone o amortyzację z tytułu prawa do użytkowania oraz o rabaty czynszowe, powiększone o koszty związane z czynszami oraz odsetki, w tym: |
|
|
| *(-34 534) | *(-32 542) | - Amortyzacja z tytułu prawa do użytkowania |
|
|
|
| *(-1 276) | - Rabaty czynszowe z tytułu COVID-19 |
|
|
| *(+5 947) | *(+5 285) | - Odsetki wg MSSF 16 |
|
|
| *(+35 161) | *(+32 759) | - Koszty czynszów z faktur z tytułu umów najmu (z wyłączeniem odsetek) |
Zysk (strata) brutto na sprzedaży | 10 883 | 22 144 | 4 309 | 17 969 |
|
Pozostałe przychody operacyjne | 8 308 | 7 818 | 8 308 | 6 542 | Pomniejszone o rabaty czynszowe, w tym: |
|
|
|
| *(-1 276) | - Rabaty czynszowe z tytułu COVID-19 |
Koszty sprzedaży | 27 193 | 14 564 | 27 193 | 14 564 |
|
Koszty ogólnego zarządu | 9 924 | 9 250 | 9 924 | 9 250 |
|
Pozostałe koszty operacyjne | 2 914 | 1 466 | 2 914 | 1 466 |
|
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
za okres 01.01. - 31.12.2022 | za okres 01.01. - 31.12.2021 **dane przekształcone | za okres 01.01. - 31.12.2022 | za okres 01.01. - 31.12.2021 | Komentarz do zmian wynikających z wprowadzenia MSSF 16 | |
Zysk (strata) na działalności operacyjnej | -20 841 | 4 681 | -27 415 | -769 |
|
Przychody finansowe | 1 551 | 753 | 1 551 | 472 | Pomniejszone o różnice kursowe z tytułu wyceny umów leasingowych, w tym: |
|
|
|
| *(-697) | - Dodatnie różnice kursowe z tytułu wyceny umów leasingowych |
|
|
|
| *(+416) | - inne różnice kursowe |
Koszty finansowe | 8 651 | 5 338 | 352 |
| Pomniejszone o różnice kursowe z tytułu wyceny umów leasingowych oraz odsetki, w tym: |
|
|
| *(-2 352) | 0 | - Ujemne różnice kursowe z tytułu wyceny umów leasingowych |
|
|
|
| *(+416) | - inne różnice kursowe |
|
|
| *(-5 947) | *(-5 285) | - Odsetki wg MSSF 16 |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | -27 942 | 96 | -26 217 | -298 |
|
Amortyzacja | 73 775 | 57 467 | 39 241 | 24 874 | Pomniejszona o amortyzację z tytułu prawa do użytkowania, w tym: |
|
|
| *(-34 534) | *(-32 542) | - Amortyzacja z tytułu prawa do użytkowania |
EBITDA* | 52 934 | 62 148 | 11 826 | 24 104 |
|
EBITDA skorygowana ** | 47 541 | 55 796 | 6 432 | 19 028 |
|
GRUPA KAPITAŁOWA ENEL-MED
Skonsolidowany raport roczny za 2022 r.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Warszawa, 25.04.2022r.
Jacek Jakub Rozwadowski | Bartosz Adam Rozwadowski | Piotr Artur Janaszek Seydlitz | Żaneta Bujalska |
Prezes Zarządu | Członek Zarządu | Członek Zarządu | Główna Księgowa - osoba sporządzająca sprawozdanie |