GRUPA KAPITAŁOWA
MOSTOSTAL ZABRZE S.A.
ROCZNE SKONSOLIDOWANE
SPRAWOZDANIE FINANSOWE
sporządzone
na dzień 31 grudnia 2022 roku
Gliwice, dnia 2 marca 2023 roku
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Spis treści
1Skonsolidowane wybrane dane finansowe3
2Roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe4
2.1Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej4
2.2Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów5
2.3Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych6
2.4Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym7
3Informacja dodatkowa do rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego8
3.1Wprowadzenie do skonsolidowanego sprawozdania finansowego8
3.1.1Nazwa, siedziba i podstawowy przedmiot działalności Emitenta8
3.1.2Informacje dotyczące składu osobowego Zarządu oraz Rady Nadzorczej Emitenta10
3.1.8Wskazanie czasu trwania działalności Emitenta i spółek Grupy Kapitałowej11
3.2Podstawa sporządzenia oraz opis zasad rachunkowości przyjętych przy sporządzaniu raportu12
3.3Sprawozdawczość dotycząca segmentów działalności23
3.4Polityka zarządzania ryzykiem25
3.5Informacja o przeciętnym zatrudnieniu33
3.6Informacja o wynagrodzeniach wypłaconych osobom zarządzającym i nadzorującym Emitenta33
3.7Dane liczbowe dotyczące spółek powiązanych34
3.8Informacje o znaczących zdarzeniach, jakie nastąpiły po dniu bilansowym36
3.9Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych36
3.10Zmiany wartości szacunkowych36
3.11Istotne ujawnienia zgodne z MSR / MSSF dotyczące Grupy Kapitałowej39
3.11.1Aktywa trwałe39
3.11.2Aktywa obrotowe45
3.11.3Aktywa sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży49
3.11.4Kapitał własny50
3.11.5Zobowiązania długoterminowe51
3.11.6Zobowiązania krótkoterminowe56
3.11.7Zobowiązania dotyczące aktywów sklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży.62
3.11.8Umowy o usługi budowlane62
3.11.9Klasyfikacja aktywów i zobowiązań finansowych64
3.11.10Dotacje67
3.11.11Skonsolidowane pozycje pozabilansowe (należności i zobowiązania warunkowe)68
3.11.12Zabezpieczenia na majątku68
3.11.13Przychody i koszty69
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
| w tys. zł |
| w tys. EUR |
|
SKONSOLIDOWANE WYBRANE DANE FINANSOWE | Za okres 12 m-cy zakończony 31 grudnia 2022 roku | Za okres 12 m-cy zakończony 31 grudnia 2021 roku | Za okres 12 m-cy zakończony 31 grudnia 2022 roku | Za okres 12 m-cy zakończony 31 grudnia 2021 roku |
Przychody ze sprzedaży | 1 172 259 | 768 219 | 250 039 | 167 825 |
Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów | 1 059 793 | 690 872 | 226 051 | 150 928 |
Zysk (strata) na działalności operacyjnej | 58 341 | 32 088 | 12 444 | 7 010 |
Zysk (strata) brutto | 55 619 | 23 060 | 11 863 | 5 038 |
Zysk (strata) netto z działalności gospodarczej | 33 310 | 15 280 | 7 105 | 3 338 |
Zysk (strata) na działalności zaniechanej | - | - | - | - |
Zysk (strata) netto | 33 310 | 15 280 | 7 105 | 3 338 |
- Zysk (strata) netto przypadający na udziały niekontrolujące | 1 339 | 623 | 286 | 136 |
- Zysk (strata) netto przynależny akcjonariuszom spółki | 31 971 | 14 657 | 6 819 | 3 202 |
Zysk (strata) na jedną akcję (w zł/EURO) | 0,43 | 0,20 | 0,09 | 0,04 |
Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję (w zł/EURO) | 0,43 | 0,20 | 0,09 | 0,04 |
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 68 751 | 22 412 | 14 664 | 4 896 |
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (16 985) | 21 567 | (3 623) | 4 712 |
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | (14 208) | (25 002) | (3 031) | (5 462) |
Przepływy pieniężne netto przed zmianą z tytułu różnic kursowych | 37 558 | 18 977 | 8 011 | 4 146 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty po uwzględnieniu różnic kursowych na koniec okresu | 85 700 | 48 070 | 18 280 | 10 501 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Na dzień 31.12.2022 | Na dzień 31.12.2021 | Na dzień 31.12.2022 | Na dzień 31.12.2021 |
Aktywa, razem | 678 126 | 494 036 | 144 593 | 107 413 |
Zobowiązania długoterminowe | 46 346 | 53 222 | 9 882 | 11 572 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 402 150 | 247 894 | 85 748 | 53 897 |
Kapitał własny | 229 630 | 192 920 | 48 963 | 41 945 |
- Kapitał własny przynależny akcjonariuszom spółki | 226 892 | 190 812 | 48 379 | 41 486 |
- Kapitał własny przypadający na udziały niekontrolujące | 2 738 | 2 108 | 584 | 458 |
Kapitał zakładowy (podstawowy) | 149 131 | 149 131 | 31 798 | 32 424 |
Liczba akcji/udziałów (w szt.) | 74 565 269 | 74 565 269 | 74 565 269 | 74 565 269 |
Zysk (strata) zanualizowany na jedną akcję (w zł/EURO) | 0,43 | 0,20 | 0,09 | 0,04 |
Rozwodniony zanualizowany zysk (strata) na jedną akcję (w zł/EURO) | 0,43 | 0,20 | 0,09 | 0,04 |
Wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EURO) | 3,04 | 2,56 | 0,66 | 0,56 |
Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EURO) | 3,04 | 2,56 | 0,66 | 0,56 |
Wybrane dane finansowe podane w sprawozdaniu finansowym, dotyczące okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku oraz okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku przelicza się następująco:
–poszczególne pozycje aktywów i pasywów wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej przelicza się na EURO według średniego kursu obowiązującego na dzień bilansowy, ogłoszony przez NBP,
–poszczególne pozycje wykazane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów przelicza się na EURO według kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów ogłaszanych przez NBP obowiązujących na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca objętego raportem,
–poszczególne pozycje wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych przelicza się na EURO według kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów ogłaszanych przez NBP obowiązujących na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca objętego raportem. Natomiast środki pieniężne na początek i koniec okresu sprawozdawczego według średniego kursu obowiązującego na dzień bilansowy, ogłoszony przez NBP.
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT | Numer noty | Za okres 12 m-cy zakończony | Za okres 12 m-cy zakończony |
I. Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów | 27 | ||
II. Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów | 28 | ||
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży |
| ||
III. Koszty sprzedaży |
| ||
IV. Koszty ogólnego zarządu |
| ||
Zysk (strata) netto ze sprzedaży |
| ||
V. Pozostałe przychody | 29 | ||
VI. Pozostałe koszty | 30 | ||
| |||
VII. Przychody finansowe | 31 | ||
VIII. Koszty finansowe | 32 | ||
IX. Udział w zyskach (stratach) inwestycji wycenianych metodą praw własności |
| ||
Zysk (strata) brutto |
| ||
X. Podatek dochodowy | 33 | ||
Zysk (strata) netto z działalności gospodarczej |
| ||
XII. Zysk (strata) na działalności zaniechanej | |||
XII. Zysk (strata) netto za rok obrotowy, w tym |
| ||
- Zysk (strata) netto przypadający na udziały niekontrolujące |
| ||
- Zysk (strata) netto przynależny akcjonariuszom spółki |
|
Zysk (strata) z działalności kontynuowanej na jedną akcję (w zł) |
| ||
Zysk (strata) z działalności zaniechanej na jedną akcję (w zł) | |||
Zysk (strata) na jedną akcję (w zł) | |||
Rozwodniony zysk (strata) z działalności kontynuowanej na jedną akcję (w zł) | |||
Rozwodniony zysk (strata) z działalności zaniechanej na jedną akcję (w zł) | |||
Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję (w zł) |
|
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE | Numer noty | Za okres 12 m-cy zakończony | Za okres 12 m-cy zakończony | |||
A. |
| Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej | ||||
| I. | Zysk (strata) netto | ||||
| II. | Korekty razem | ||||
|
| 1. | Udział w zyskach (stratach) inwestycji wycenianych metodą praw własności | |||
|
| 2. | Amortyzacja | |||
|
| 3. | Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych | ( | ( | |
|
| 4. | Udziały w zyskach (dywidendy) | |||
|
| 5. | Koszty z tytułu odsetek | |||
|
| 6. | Przychody z tytułu odsetek | ( | ( | |
|
| 7. | Zysk (strata) ze sprzedaży, likwidacji aktywów trwałych | ( | ( | |
|
| 8. | Zysk (strata) ze sprzedaży, likwidacji aktywów finansowych | |||
|
| 9. | Zysk (strata) z wyceny aktywów | ( | ||
|
| 10. | Zmiana stanu rezerw | ( | ||
|
| 11. | Zmiana stanu zapasów | ( | ( | |
|
| 12. | Zmiana stanu należności, w tym rozliczeń międzyokresowych | ( | ( | |
|
| 13. | Zmiana stanu zobowiązań, w tym rozliczeń międzyokresowych | |||
|
| 14. | Zmiana stanu aktywów i zobowiązań z tytułu umów | |||
|
| 15. | Korekty wynikające z obciążeń z tytułu podatku dochodowego | |||
|
| 16. | Inne korekty z działalności operacyjnej | ( | ||
| III. | Przepływy pieniężne z działalności (wykorzystane w działalności) | ||||
|
| Zapłacony podatek dochodowy (zwrot), zaliczony do działalności operacyjnej | ( | ( | ||
| IV. | Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej razem | ||||
B. |
| Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej |
| |||
|
| 1. | Wpływy z tyt. odsetek otrzymanych | |||
|
| 2. | Wpływy z tyt. dywidend otrzymanych | |||
|
| 3. | Wpływy ze sprzedaży aktywów finansowych | |||
|
| 4. | Wpływy ze sprzedaży aktywów trwałych, wartości niematerialnych i nieruchomości inwestycyjnych | |||
|
| 5. | Wpływy ze spłaty udzielonych pożyczek | |||
|
| 6. | Wydatki z tytułu nabycia aktywów finansowych | ( | ||
|
| 7. | Wydatki z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych i nieruchomości inwestycyjnych | ( | ( | |
|
| 8. | Wydatki z tyt. udzielonych pożyczek | |||
9. | Pozostałe wpływy i wydatki inwestycyjne | ( | ||||
| I. |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej razem | ( | ||
C. |
|
| Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej |
|
| |
|
| 1. | Wpływy z emisji akcji zwykłych | |||
|
| 2. | Wpływ z emisji dłużnych papierów wartościowych | |||
|
| 3. | Wpływy i wydatki z tytułu otrzymanych kredytów i pożyczek | |||
|
| 4. | Wydatki z tytułu spłaty kredytów i pożyczek | ( | ( | |
|
| 5. | Wydatki z tytułu wypłaconej dywidendy | ( | ( | |
|
| 6. | Wydatki z tyt. spłaty zobowiązań dotyczących leasingu finansowego | ( | ( | |
|
| 7. | Wydatki z tyt. spłaty odsetek od kredytów, pożyczek, zobowiązań finansowych, dłużnych papierów wartościowych | ( | ( | |
|
| 8. | Pozostałe wpływy i wydatki z działalności finansowej | ( | ||
| I. |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej razem | ( | ( | |
D. |
|
| Przepływy pieniężne netto razem przed zmianą z tytułu różnic kursowych | |||
|
|
| - zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | |||
E. |
|
| Zmiana stanu środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych po uwzględnieniu różnic kursowych | |||
F. |
|
| Środki pieniężne na początek okresu | |||
G. |
|
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu, w tym | |||
|
| - o ograniczonej możliwości dysponowania |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2022 roku
Kapitał podstawowy | Kapitał z aktualizacji wyceny | Zyski/straty zatrzymane | Razem kapitał własny właścicieli jednostki dominującej | Udziały niekontrolujące | Kapitał własny ogółem | |
Saldo na dzień 01.01.2022 roku | ( | |||||
Zmiany w kapitale własnym w roku 2022 | ||||||
Zysk/ strata za rok obrotowy | ||||||
Inne całkowite dochody netto | ||||||
Całkowite dochody netto | ||||||
Zmiany wynikające ze zmian udziałów własnościowych w jednostkach zależnych, które nie prowadzą do utraty kontroli | ( | |||||
Wypłata dywidendy | ( | ( | ||||
Pozostałe zmiany | ( | ( | ( | ( | ||
Saldo na dzień 31.12.2022 roku | ( |
za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2021 roku
Kapitał podstawowy | Kapitał z aktualizacji wyceny | Zyski/straty zatrzymane | Razem kapitał własny właścicieli jednostki dominującej | Udziały niekontrolujące | Kapitał własny ogółem | |
Saldo na dzień 01.01.2021 roku | ( | |||||
Zmiany w kapitale własnym w roku 2021 | ||||||
Zysk/ strata za rok obrotowy | ||||||
Inne całkowite dochody netto | ||||||
Całkowite dochody netto | ||||||
Zmiany wynikające ze zmian udziałów własnościowych w jednostkach zależnych, które nie prowadzą do utraty kontroli | ( | ( | ||||
Wypłata dywidendy | ( | ( | ||||
Pozostałe zmiany | ( | ( | ( | |||
Saldo na dzień 31.12.2021 roku | ( |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Informacje ogólne
Nazwa Jednostki sprawozdawczej lub inne dane identyfikacyjne:
Wyjaśnienie zmian w nazwie jednostki sprawozdawczej lub innych danych identyfikacyjnych, które to zmiany nastąpiły od zakończenia poprzedniego okresu sprawozdawczego:
Siedziba jednostki:
Forma prawna:
Państwo rejestracji:
Adres zarejestrowanego biura jednostki:
Podstawowe miejsce prowadzenia działalności:
Opis charakteru oraz podstawowego zakresu działalności jednostki:
Nazwa jednostki dominującej:
Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla grupy:
Emitent:MOSTOSTAL ZABRZE Spółka Akcyjna
Siedziba: 44-100 Gliwice, ul. Stanisława Dubois 16
Numer telefonu:(+48 32) 373 44 44
Numer telefaksu:(+48 32) 271 50 47
e-mail:post@mz.pl
Adres internetowy:www.mostostal.zabrze.pl
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
MOSTOSTAL ZABRZE S.A. jest Spółką Akcyjną utworzoną i działającą w oparciu o przepisy Kodeksu Spółek Handlowych. Emitent został zarejestrowany w dniu 30 października 1992 roku w Sądzie Rejestrowym w Katowicach pod numerem RHB 8652, natomiast w dniu 4 października 2001 roku Sąd Rejonowy w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dokonał rejestracji Spółki w Krajowym Rejestrze Przedsiębiorców pod numerem KRS:0000049844. Ponadto, od dnia 5 października 1994 roku Spółka jest notowana na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie.
Grupa Kapitałowa MOSTOSTAL ZABRZE jest grupą przemysłową, prowadzącą działalność produkcyjną, projektową, budowlaną i montażową z dużym udziałem eksportu, oferującą specjalistyczne prace w następujących dziedzinach:
Usługi projektowe
Usługi budowlano – montażowe
–przemysłowe – wykonawstwo kompletnych obiektów, urządzeń i instalacji przemysłowych, ciągów technologicznych oraz ich modernizacja (głównie: hutnictwo, energetyka, ochrona środowiska, chemia i petrochemia, przemysł maszynowy, wydobywczy, motoryzacyjny i spożywczy),
–ogólne– wznoszenie kompletnych obiektów i budynków:
obiekty użyteczności publicznej,
budynki biurowe,
budynki i centra handlowo-usługowe,
budynki mieszkalne,
–inżynierskie – budowa mostów, wiaduktów, kładek,
–obiekty ochrony środowiska – oczyszczalnie ścieków, sieci wodno-kanalizacyjne, zakłady utylizacji odpadów,
–specjalistyczne – budowa masztów i wież, kolei linowych oraz wyciągów narciarskich,
–drogownictwo.
Kompleksowe usługi elektroinstalacyjne na wszystkich poziomach napięć, w tym:
–doradztwo techniczne, prace koncepcyjne i projektowe,
–kompletacja dostaw i montaż aparatury i urządzeń rozdzielczych,
–prace montażowe,
–prace kontrolno-pomiarowe i badania po montażowe,
–nastawy i badania zabezpieczeń EAZ,
–testy, uruchomienia i rozruchy,
–prace serwisowe,
–przeglądy instalacji i prowadzenie eksploatacji obiektów i urządzeń elektroenergetycznych.
Produkcja
–konstrukcji stalowych budowlanych i orurowania,
–konstrukcji maszynowych, a także na potrzeby taboru kolejowego,
–konstrukcji podporowych kolei linowych oraz wyciągów narciarskich.
Pozostałe
–usługi transportowo-dźwigowe.
Na dzień sporządzenia niniejszego raportu schemat organizacyjny Grupy Kapitałowej Emitenta przedstawia się następująco:
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Pełen opis organizacji Grupy Kapitałowej Emitenta wraz ze wskazaniem jednostek podlegających konsolidacji znajduje się w pkt. 2 Sprawozdania z działalności Mostostal Zabrze S.A. oraz Grupy Kapitałowej Mostostal Zabrze za rok 2022.
Zarząd
Na dzień 1 stycznia 2022 roku w skład Zarządu Emitenta wchodzili:
Prezes Zarządu–Dariusz Pietyszuk,
Wiceprezes Zarządu –Witold Grabysz.
Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania skład Zarządu nie uległ zmianie.
Rada Nadzorcza
Na dzień 1 stycznia 2022 roku skład Rady Nadzorczej przedstawiał się następująco:
Przewodniczący Rady Nadzorczej–Krzysztof Jędrzejewski,
Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej–Michał Rogatko,
Członek Rady Nadzorczej –Marek Kaczyński,
Członek Rady Nadzorczej –Daniel Lewczuk,
Członek Rady Nadzorczej–Jacek Górka.
Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania skład Rady Nadzorczej nie uległ zmianie.
Prezentowane sprawozdanie jest skonsolidowanym sprawozdaniem Grupy Kapitałowej Mostostal Zabrze S.A. w Gliwicach.
Emitent jest spółką dominującą najwyższego szczebla i sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej Mostostal Zabrze SA .
W sprawozdaniu finansowym dokonano zmian w prezentacji danych za okresy porównywalne, które zostały opisane w pkt. 3.2.
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Emitent ani żadna z jednostek Grupy Kapitałowej nie posiada wewnętrznych jednostek organizacyjnych sporządzających samodzielnie sprawozdanie finansowe.
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym nie nastąpiło połączenie spółek zależnych z Emitentem.
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok 2022, jak również za lata porównywalne, nie dokonano korekt wynikających z opinii biegłych rewidentów.
Czas trwania Emitenta i spółek Grupy Kapitałowej jest nieoznaczony.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności gospodarczej Emitenta oraz Spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej.
Zarząd Emitenta wraz z zarządami spółek nie stwierdza na dzień podpisania sprawozdania finansowego faktów i okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuacji działalności dającej się przewidzieć w przyszłości.
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje:
–skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej wg stanów na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz porównywalne dane na dzień 31 grudnia 2021 roku,
–skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz porównywalne dane na dzień 31 grudnia 2021 roku,
–skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów obejmujące dane za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku oraz dane porównywalne za okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku,
–skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych obejmujące dane za okres od 1 stycznia 2022 do 31 grudnia 2022 oraz dane porównywalne za okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń wykonawczych Komisji Europejskiej w kształcie zatwierdzonym przez Unię Europejską i mającymi zastosowanie do sprawozdawczości rocznej, jak również z wymogami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim.
Przyjęte zasady są spójne z zasadami, które zastosowano przy sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku, z wyjątkiem poniżej opisanych zmian: do standardów i interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2022 roku lub później oraz do polityki rachunkowości.
Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, i weszły w życie od 1 stycznia 2022 roku.
Następujące zmiany do istniejących standardów opublikowanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz zatwierdzone przez UE:
Zmiany w standardach | Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej |
Zmiany do MSSF 1 „Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy” - Zmiany wynikające z przeglądu MSSF 2018–2021: Jednostka zależna stosująca MSSF po raz pierwszy | 1 stycznia 2022 roku |
Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć” – aktualizacja referencji do Założeń Koncepcyjnych | 1 stycznia 2022 roku |
Zmiany do MSSF 9 „Instrumenty finansowe” - Zmiany wynikające z przeglądu MSSF 2018–2021: Opłaty w ramach testu 10% przy zaprzestaniu ujmowania zobowiązań finansowych | 1 stycznia 2022 roku |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” - Przychody osiągnięte przed oddaniem do użytkowania | 1 stycznia 2022 roku |
Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe” - Umowy rodzące obciążenia | 1 stycznia 2022 roku |
Zmiany do MSR 41 „Rolnictwo” oraz do przykładów ilustrujących do MSSF 16 „Leasing” – Zmiany wynikające z przeglądu MSSF 2018–2021: Opodatkowanie przy ustalaniu wartości godziwej | 1 stycznia 2022 roku |
Wymienione standardy oraz zmiany do standardów nie miały istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe.
Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie
Następujące standardy i interpretacje zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, a nie weszły jeszcze w życie:
Zmiany w standardach | Daty wejścia w życie wg. Rady ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej |
Zmiany do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” (opublikowano dnia 9 grudnia 2022 roku) oraz zmiany do MSSF 17 i MSSF 9 – Informacje porównawcze | 1 stycznia 2023 roku |
Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” - Podział zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe (opublikowano dnia 23 stycznia 2021 roku) | 1 stycznia 2023 roku |
Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” - wytyczne Rady MSSF w zakresie ujawnień dotyczących polityk rachunkowości w praktyce - wymóg ujawniania istotnych informacji dotyczących zasad rachunkowości | 1 stycznia 2023 roku |
Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” – definicja wartości szacunkowych | 1 stycznia 2023 roku |
Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” – podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań wynikających z pojedynczej transakcji | 1 stycznia 2023 roku |
Zmiany do MSSF 16 „Leasing” – zobowiązania leasingowe w transakcjach sprzedaży i leasingu zwrotnego | 1 stycznia 2024 roku |
Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” – klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe i długoterminowe | 1 stycznia 2024 roku |
Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską.
Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie. Grupa jest w trakcie analizy, jaki wpływ powyższe zmiany będą miały na jej sprawozdania finansowe.
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym dokonano zmian w prezentacji danych za okresy porównywalne. Przekształcenia dotyczą zmiany prezentacji w zakresie rozliczeń międzyokresowych kosztów. Emitent błędnie prezentował rozliczenie międzyokresowe kosztów w pozycji aktywa z tytułu umów, prezentacja w pozycji aktywa z tytułu umów związana była z błędną interpretacją poniesionych koszów.
Zmiany przedstawiono poniżej:
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
AKTYWA | 01.01.2021 | Przekształcenia | 01.01.2021 |
A. Aktywa trwałe | 153 465 | - | 153 465 |
B. Aktywa obrotowe | 324 839 | - | 324 839 |
B.1. Aktywa obrotowe inne niż aktywa klasyfikowane jako przeznaczone | 300 400 | - | 300 400 |
1. Zapasy | 19 778 | - | 19 778 |
2. Krótkoterminowe należności | 175 784 | 6 938 | 182 722 |
3. Aktywa z tytułu umów | 74 456 | (6 938) | 67 518 |
4. Należności z tytułu podatku dochodowego | 233 | - | 233 |
5. Krótkoterminowe aktywa finansowe | 1 627 | - | 1 627 |
6. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 28 522 | - | 28 522 |
B.2. Aktywa sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | 24 439 | - | 24 439 |
Aktywa razem | 478 304 | - | 478 304 |
|
|
|
|
KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA | 01.01.2021 | Przekształcenia | 01.01.2021 |
A. Kapitał własny | 174 762 | - | 174 762 |
A1. Kapitał własny właścicieli jednostki dominującej | 172 985 | - | 172 985 |
1. Kapitał podstawowy | 149 131 | - | 149 131 |
2. Kapitał z aktualizacji wyceny | (11 962) | - | (11 962) |
3. Zysk/straty zatrzymane | 35 816 | - | 35 816 |
A2. Kapitał własny przypadający na udziały niekontrolujące | 1 777 | - | 1 777 |
B. Zobowiązania | 303 542 | - | 303 542 |
B.1. Zobowiązania długoterminowe | 56 841 | - | 56 841 |
B.2. Zobowiązania krótkoterminowe | 246 701 | - | 246 701 |
B.2.1. Zobowiązania krótkoterminowe inne niż zobowiązania | 246 701 | - | 246 701 |
B.2.2 Zobowiązania dotyczące aktywów klasyfikowanych jako przeznaczone | - | - | - |
Kapitał własny i zobowiązania razem | 478 304 | - | 478 304 |
AKTYWA | 31.12.2021 | Przekształcenia | 31.12.2021 | ||||||
A. Aktywa trwałe | 153 978 | - | 153 978 | ||||||
B. Aktywa obrotowe | 340 058 | - | 340 058 | ||||||
B.1. Aktywa obrotowe inne niż aktywa klasyfikowane jako przeznaczone | 338 768 | - | 338 768 | ||||||
1. Zapasy | 27 611 | - | 27 611 | ||||||
2. Krótkoterminowe należności | 181 846 | 8 770 | 190 616 | ||||||
3. Aktywa z tytułu umów | 80 267 | (8 770) | 71 497 | ||||||
4. Należności z tytułu podatku dochodowego | 412 | - | 412 | ||||||
5. Krótkoterminowe aktywa finansowe | 562 | - | 562 | ||||||
6. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 48 070 | - | 48 070 | ||||||
B.2. Aktywa sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | 1 290 | - | 1 290 | ||||||
Aktywa razem | 494 036 | - | 494 036 | ||||||
|
|
|
| ||||||
KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA | 31.12.2021 | Przekształcenia | 31.12.2021 | ||||||
A. Kapitał własny | 192 920 | - | 192 920 | ||||||
A1. Kapitał własny właścicieli jednostki dominującej | 190 812 | - | 190 812 | ||||||
1. Kapitał podstawowy | 149 131 | - | 149 131 | ||||||
2. Kapitał z aktualizacji wyceny | (9 511) | - | (9 511) | ||||||
3. Zysk/straty zatrzymane | 51 192 | - | 51 192 | ||||||
A2. Kapitał własny przypadający na udziały niekontrolujące | 2 108 | - | 2 108 | ||||||
B. Zobowiązania | 301 116 | - | 301 116 | ||||||
B.1. Zobowiązania długoterminowe | 53 222 | - | 53 222 | ||||||
B.2. Zobowiązania krótkoterminowe | 247 894 | - | 247 894 | ||||||
B.2.1. Zobowiązania krótkoterminowe inne niż zobowiązania | 247 894 | - | 247 894 | ||||||
B.2.2 Zobowiązania dotyczące aktywów klasyfikowanych jako przeznaczone | - | - | - | ||||||
Kapitał własny i zobowiązania razem | 494 036 | - | 494 036 | ||||||
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
| RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT |
| Za okres 12 m-cy zakończony dane w zatwierdzonym sprawozdaniu | Przekształcenie | Za okres 12 m-cy zakończony PORÓWNYWALNY | |||
I. | Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów |
| 770 051 | (1 832) | 768 219 | |||
II. | Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów |
| 692 704 | (1 832) | 690 872 | |||
| Zysk (strata) brutto ze sprzedaży |
| 77 347 | - | 77 347 | |||
III. | Koszty sprzedaży |
| 8 298 | - | 8 298 | |||
IV. | Koszty ogólnego zarządu |
| 38 696 | - | 38 696 | |||
| Zysk (strata) netto ze sprzedaży |
| 30 353 | - | 30 353 | |||
V. | Pozostałe przychody |
| 8 286 | - | 8 286 | |||
VI. | Pozostałe koszty |
| 6 551 | - | 6 551 | |||
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej |
| 32 088 | - | 32 088 | |||
VII. | Przychody finansowe |
| 24 | - | 24 | |||
VIII. | Koszty finansowe |
| 9 052 | - | 9 052 | |||
IX. | Udział w zyskach (stratach) inwestycji wycenianych metodą praw własności |
| - | - | - | |||
| Zysk (strata) brutto |
| 23 060 | - | 23 060 | |||
X. | Podatek dochodowy |
| 7 780 | - | 7 780 | |||
| Zysk (strata) netto z działalności gospodarczej |
| 15 280 | - | 15 280 | |||
XI. | Zysk (strata) na działalności zaniechanej |
| - | - | - | |||
XII. | Zysk (strata) netto za rok obrotowy |
| 15 280 | - | 15 280 | |||
| - Zysk (strata) netto przypadający na udziały niekontrolujące |
| 623 | - | 623 | |||
| - Zysk (strata) netto przynależny akcjonariuszom spółki |
| 14 657 | - | 14 657 | |||
|
|
|
|
|
| |||
|
|
|
|
|
| |||
|
|
|
|
|
| |||
| SPRAWOZDANIE |
| Za okres 12 m-cy zakończony dane w zatwierdzonym sprawozdaniu | Przekształcenie | Za okres 12 m-cy zakończony PORÓWNYWALNY | |||
I. | Zysk netto |
| 15 280 | - | 15 280 | |||
| Inne całkowite dochody podlegające przekwalifikowaniu do rachunku zysków i strat |
| 2 032 | - | 2 032 | |||
| - wyceny instrumentów zabezpieczających |
| 2 032 | - | 2 032 | |||
| Inne całkowite dochody nie podlegające przekwalifikowaniu do rachunku zysków i strat |
| 1 047 | - | 1 047 | |||
| - zyski/straty aktuarialne |
| 1 047 | - | 1 047 | |||
| - z tytułu przejściowych różnic dotyczących wyceny rzeczowych aktywów trwałych |
| - | - | - | |||
II. | Inne całkowite dochody brutto |
| 3 079 | - | 3 079 | |||
| Podatek dochodowy związany ze składnikami innych całkowitych dochodów podlegającymi przekwalifikowaniu do rachunku zysków i strat |
| 386 | - | 386 | |||
| - wyceny instrumentów zabezpieczających |
| 386 | - | 386 | |||
| Podatek dochodowy związany ze składnikami innych całkowitych dochodów nie podlegającymi przekwalifikowaniu do rachunku zysków i strat |
| 110 | - | 110 | |||
| - zyski/straty aktuarialne |
| 200 | - | 200 | |||
| - z tytułu przejściowych różnic dotyczących wyceny rzeczowych aktywów trwałych |
| (90) | - | (90) | |||
III. | Inne całkowite dochody netto |
| 2 583 | - | 2 583 | |||
IV. | Całkowite dochody netto ogółem |
| 17 863 | - | 17 863 | |||
| Przypisane udziałom niekontrolującym |
| 665 |
| 665 | |||
| Przypisane akcjonariuszom jednostki dominującej |
| 17 198 | - | 17 198 | |||
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Rzeczowe aktywa trwałe to składniki majątku o oczekiwanym okresie użytkowania przekraczającym rok, które są utrzymywane w celu wykorzystania w produkcji, przy dostawach towarów i świadczeniu usług.
Rzeczowe aktywa trwałe wyceniane są wg ceny nabycia / kosztu wytworzenia pomniejszonej o zakumulowaną amortyzację oraz o zakumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.
Rzeczowe aktywa trwałe obejmują również nabyte oraz przekazane Spółce przez Skarb Państwa „prawo wieczystego użytkowania gruntów”.
Za aktywa niematerialne uznaje się możliwe do zidentyfikowania niepieniężne składniki aktywów, nieposiadające postaci fizycznej, w szczególności:
–oprogramowanie komputerowe,
–nabyte koncesje, patenty, licencje,
pozostające pod kontrolą jednostki, z których oczekuje się osiągnięcia w przyszłości korzyści ekonomicznych.
Aktywa niematerialne wykazywane są wg ceny nabycia / kosztu wytworzenia pomniejszonej o umorzenie i łączną kwotę odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości.
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się metodą liniową. Grupa dokonuje weryfikacji okresów użytkowania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i te okresy stosuje do ustalenia stawek amortyzacyjnych.
Nota 1B – tabela ruchów środków trwałych, nota 3B – tabela ruchów wartości niematerialnych ujawniają niezbędne informacje w zakresie środków trwałych i wartości niematerialnych brutto i netto na początek i koniec okresu, wysokości amortyzacji skumulowanej na początek i koniec okresu oraz amortyzacji bieżącej za okres objęty raportem.
Okresy użytkowana:
–budynki i budowle – 2,5% do 20,0%,
–maszyny i urządzenia– 5,0% do 30,0%,
–środki transportowe– 12,5% do 50,0%,
–pozostałe– 10,0% do 20,0%,
–aktywa niematerialne– 6,66% do 50,0%,
W poszczególnych pozycjach stosowane są stawki amortyzacji zgodne z odrębnymi przepisami podatkowymi, o ile nie występują istotne różnice szacunkowego okresu użyteczności ekonomicznej.
Za nieruchomości inwestycyjne uznaje się nieruchomości, które traktuje się jako źródło przychodów z czynszów lub utrzymuje się ze względu na przyrost ich wartości, względnie obie te korzyści łącznie. Nieruchomości inwestycyjne obejmują również przekazane przez Skarb Państwa wieczyste użytkowanie „prawo wieczystego użytkowania gruntów”.
Nieruchomości inwestycyjne wyceniane są wg wartości godziwej.
Zapasy to aktywa:
–przeznaczone do sprzedaży w toku zwykłej działalności gospodarczej;
–będące w trakcie produkcji przeznaczonej na taką sprzedaż; lub
–mające postać materiałów lub dostaw surowców zużywanych w procesie produkcyjnym lub w trakcie świadczenia usług.
Zapasy ujmuje się początkowo w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Na dzień bilansowy zapasy wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia, lecz nie wyższej od wartości netto możliwej do uzyskania.
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Rozchód zapasów ustala się z zastosowaniem metody „pierwsze weszło, pierwsze wyszło” (FIFO).
Długoterminowe aktywa finansowe
Długoterminowe aktywa finansowe ujęte w sprawozdaniu z sytuacji finansowej obejmują:
–udziały i akcje w spółkach,
–inne papiery wartościowe,
–udzielone pożyczki.
Pożyczki wycenia się w wartości należnej powiększonej o naliczone odsetki zgodne z zawartymi umowami z uwzględnieniem odpisów aktualizujących ich wartość.
Inne papiery wartościowe wycenia się w wartości godziwej.
Hierarchia ustalania wartości godziwej oparta jest na trzech poziomach pozyskiwania informacji wejściowych:
poziom 1 – zawiera dane wejściowe pochodzące z aktywnego rynku,
poziom 2 – zawiera dane wejściowe inne niż pochodzące z aktywnego rynku, które jednak są obserwowalne,
poziom 3 – zawiera dane o charakterze nieobserwowalnym; stosowane, gdy nie można uzyskać informacji z pierwszych dwóch poziomów wyceny.
Krótkoterminowe aktywa finansowe
Krótkoterminowe aktywa finansowe ujęte w sprawozdaniu z sytuacji finansowej obejmują:
–lokaty krótkoterminowe powyżej 3-ech miesięcy,
–udzielone pożyczki,
–instrumenty pochodne,
–udziały i akcje w pozostałych jednostkach.
Pożyczki wycenia się w wartości należnej powiększonej o naliczone odsetki zgodne z zawartymi umowami z uwzględnieniem odpisów aktualizujących ich wartość.
Inne papiery wartościowe wycenia się w wartości godziwej.
Hierarchia ustalania wartości godziwej oparta jest na trzech poziomach pozyskiwania informacji wejściowych:
poziom 1 – zawiera dane wejściowe pochodzące z aktywnego rynku,
poziom 2 – zawiera dane wejściowe inne niż pochodzące z aktywnego rynku, które jednak są obserwowalne,
poziom 3 – zawiera dane o charakterze nieobserwowalnym; stosowane, gdy nie można uzyskać informacji z pierwszych dwóch poziomów wyceny.
Należności długo- i krótkoterminowe
Należności krótkoterminowe obejmują:
–wszelkie należności z tytułu dostaw i usług,
–pozostałe należności o terminie spłaty krótszym niż rok od dnia bilansowego,
–rozliczenia międzyokresowe kosztów.
Należności długoterminowe obejmują należności o terminie spłaty dłuższym niż rok od dnia bilansowego, z wyjątkiem należności z tytułu dostaw i usług.
Należności ujmuje się wg kwot wymagalnych z uwzględnieniem odpisów aktualizujących na należności nieściągalne / wątpliwe.
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Odpisów aktualizujących dokonuje się w odniesieniu do:
–należności przeterminowanych lub nieprzeterminowanych o znacznym stopniu prawdopodobieństwa nieściągalności w przypadkach uzasadnionych rodzajem prowadzonej działalności lub strukturą odbiorców w wysokości wiarygodnie oszacowanej kwoty odpisu.
–należności od dłużników postawionych w stan likwidacji lub w stan upadłości do wysokości należności nieobjętej układem, gwarancją lub innym zabezpieczeniem zgłoszonej likwidatorowi lub sędziemu komisarzowi,
–należności kwestionowanych przez dłużników oraz, z których zapłatą dłużnik zalega, a wg oceny majątkowej i finansowej dłużnika spłata w umownej kwocie nie jest prawdopodobna do wysokości nieobjętej zabezpieczeniem.
Odpisy aktualizujące należności zalicza się do pozostałych kosztów w rachunku zysków i strat.
Rozliczenia międzyokresowe kosztów obejmują koszty, których czas rozliczania jest dłuższy niż 12 miesięcy (długoterminowe), jak również koszty, których czas rozliczenia jest w okresie 12 miesięcy do dnia bilansowego (krótkoterminowe).
Czynne rozliczenia międzyokresowe dotyczą kosztów poniesionych w danym okresie sprawozdawczym, a dotyczących przyszłych okresów obrotowych tj. miesięcy następujących po miesiącu, w którym je poniesiono.
Na każdy dzień bilansowy jednostka ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników aktywów. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, jednostka szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów.
Wartość odzyskiwaną określa się jako wyższą spośród wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży składnika aktywów i jego wartości użytkowej.
Zobowiązania długo- i krótkoterminowe
Zobowiązania krótkoterminowe obejmują:
–wszelkie zobowiązań z tytułu dostaw i usług,
–pozostałe zobowiązania o terminie spłaty krótszym niż rok od dnia bilansowego,
–bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów.
Zobowiązania długoterminowe obejmują zobowiązania o terminie spłaty dłuższym niż rok od dnia bilansowego, z wyjątkiem zobowiązań z tytułu dostaw i usług.
Zobowiązania wycenia się w wartości równej kwocie środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, która byłaby w chwili obecnej wymagana do uregulowania obowiązku.
Rozliczenia międzyokresowe kosztów obejmują koszty, których czas rozliczania jest dłuższy niż 12 miesięcy (długoterminowe), jak również koszty, których czas rozliczenia jest w okresie 12 miesięcy do dnia bilansowego (krótkoterminowe).
Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów są zobowiązaniami przypadającymi do zapłaty za dobra lub usługi, które zostały otrzymane/wykonane, ale nie zostały opłacone, zafakturowane lub formalnie uzgodnione z dostawcą.
Odpisów rozliczeń dokonuje się proporcjonalnie do upływu czasu, którego koszty dotyczą.
Długo i krótkoterminowe kredyty bankowe i pożyczki
Zobowiązania finansowe z w/w tytułów wycenia się wg zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, z uwzględnieniem istotności.
Pozostałe zobowiązania finansowe długo i krótkoterminowe
Zobowiązania finansowe obejmują, w szczególności:
–zobowiązania z tytułu leasingu finansowego.
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Użytkowane na podstawie umów leasingu finansowego aktywa w dacie rozpoczęcia leasingu ujmowane są jako składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz drugostronnie jako zobowiązanie z tytułu leasingu. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania początkowo wycenia się według kosztu, który obejmuje kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu powiększoną o:
–opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed nią, pomniejszone o zachęty leasingowe,
–początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez leasingobiorcę,
–szacunek kosztów, które leasingobiorca ma ponieść w związku z demontażem składnika aktywów/przeprowadzeniem remontu miejsca, gdzie się znajdował składnik lub remontem samego składnika aktywów,
Po dacie rozpoczęcia leasingu składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania podlega amortyzacji oraz ocenie pod kątem utraty wartości zgodnie z MSR 36.
Grupa zdecydowała się skorzystać ze zwolnienia zawartego w paragrafie 5 MSSF 16. Oznacza to, że w przypadku krótkoterminowych umów leasingu (do 12 miesięcy) oraz umów leasingu, w których bazowy składnik aktywów ma niską wartość ujmuje się jako koszty w rachunku zysków i strat opłaty leasingowe metodą liniową lub w inny systematyczny sposób. Za niską wartość przyjęto równowartość 5.000 USD w przeliczeniu na złote.
Grupa zawiera transakcje pochodne w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem kursowym. W tym w celu Grupa wykorzystuje przede wszystkim kontrakty walutowe typu FX forward oraz FX swap. Na dzień bilansowy instrumenty pochodne wyceniane są w wiarygodnie ustalonej wartości godziwej. Wartość godziwa instrumentów pochodnych jest szacowana przy użyciu modelu bazującego między innymi na wartości kursów walutowych na dzień bilansowy i / lub różnicach w poziomach stóp procentowych waluty kwotowej i bazowej. Instrumenty pochodne wykazuje się jako aktywa, gdy ich wartość jest dodatnia, i jako zobowiązania, gdy ich wartość jest ujemna. W odniesieniu do instrumentów pochodnych zabezpieczających stosuje się rachunkowość zabezpieczeń pod ścisłymi warunkami:
–wyznaczono i udokumentowano powiązanie zabezpieczające, cel zarządzania ryzykiem przez jednostkę oraz strategię ustanowienia zabezpieczenia,
–zabezpieczenie będzie wysoce efektywne,
–planowana transakcja jest wysoce prawdopodobna,
–zabezpieczenie będzie na bieżąco oceniane.
Efektywną część zmian wartości godziwej instrumentów zabezpieczających ujmuje się w innych całkowitych dochodach, o ile spełniają ww. kryteria.
Zysk lub stratę w części nieefektywnej wykazuje się w rachunku zysków i strat, a w części efektywnej wyznacza się jako niższą (w wartościach bezwzględnych) spośród skumulowanej od momentu ustanowienia powiązania kwoty zmian wartości godziwej:
–instrumentu zabezpieczającego,
–przyszłych przepływów pieniężnych wynikających z zabezpieczanej pozycji.
Kwoty ujęte w innych całkowitych dochodach przenosi się do rachunku zysków i strat oraz zalicza do przychodów lub kosztów tych samych okresów, w których zabezpieczana pozycja wpłynie na rachunek zysków i strat.
Wycena instrumentów zabezpieczających ujętych w wyniku finansowym prezentowane są jako przychody lub koszty z działalności finansowej z wyodrębnieniem wycen dotyczących części efektywnej i nieefektywnej.
Rezerwy są zobowiązaniami, których kwota lub termin zapłaty są niepewne.
Rezerwy tworzy się wtedy i tylko wtedy, gdy:
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
–na jednostce ciąży obecny obowiązek ze zdarzeń przeszłych,
–wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne,
–można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty tego obowiązku.
Rezerwy dzieli się na długoterminowe i krótkoterminowe, biorąc pod uwagę spodziewany okres, w jakim zostaną poniesione koszty z tytułu zobowiązań, na które zostały utworzone rezerwy.
–rezerwy na świadczenia pracownicze (emerytalne, rentowe, nagrody jubileuszowe, niewykorzystane urlopy),
–pozostałe rezerwy.
Rezerwy na świadczenia emerytalne, rentowe i jubileuszowe wyceniane są metodą aktuarialną na koniec każdego roku obrotowego.
Emitent i spółki Grupy Kapitałowej prowadzą program wypłaty świadczeń z tytułu odpraw emerytalnych i rentowych. Koszty określonych świadczeń obejmują następujące składniki:
–koszty bieżącego i przeszłego zatrudnienia,
–odsetki netto od zobowiązań netto,
–zyski lub straty aktuarialne.
Dwa pierwsze składniki ujmowane są w rachunku zysków i strat, natomiast zyski lub straty aktuarialne w innych całkowitych dochodach niepodlegających przekwalifikowaniu do rachunku zysków i strat.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie, depozyty bankowe płatne na żądanie, inne krótkoterminowe inwestycje o dużej płynności o pierwotnym terminie wymagalności do 3-ch miesięcy. Środki pieniężne wycenia się wg wartości nominalnej. Wyrażone w walutach obcych, środki pieniężne wycenia się na dzień bilansowy po kursie ustalonym przez NBP. Różnice kursowe zalicza się do przychodów lub kosztów finansowych.
Kapitał własny obejmuje:
A. Kapitał własny właścicieli jednostki dominującej:
–Kapitał podstawowy,
–Kapitał z aktualizacji wyceny,
–Zyski/straty zatrzymane:
Kapitały zapasowe i rezerwowe,
Zysk/stratę z lat ubiegłych,
Zysk/stratę okresu bieżącego.
B. Kapitał własny przypadający na udziały niekontrolujące.
Kapitał własny (aktywa netto) stanowi udział pozostały w aktywach jednostki po odjęciu wszystkich jej zobowiązań.
Emitent i spółki Grupy MSSF 15 do wszystkich rodzajów umów, w wyniku których przekazuje dobra lub świadczy usługi na rzecz klientów w zamian za określone wynagrodzenie tj.:
przekazania produktów za wynagrodzeniem,
przekazania towarów za wynagrodzeniem
świadczenia usług za wynagrodzeniem.
MSSF 15 nie ma zastosowania w przypadku ujmowania przychodów:
z odsetek,
zawartych umów dzierżawy, leasingu, najmu itp. zawartych na czas oznaczony,
z dywidend,
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
ze zbycia inwestycji finansowych,
ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych,
ze zbycia wartości niematerialnych,
ze zbycia nieruchomości inwestycyjnych.
Emitent, aby rozpoznać przychód według standardu MSSF 15 w prawidłowej wysokości oraz w odpowiednim momencie, dokonuje analizy 5 obszarów tzw. kroków.
1.Identyfikacja Umowy
2.Określenie zobowiązań umownych
3.Ustalenie ceny transakcyjnej
4.Alokacja ceny transakcyjnej
5.Ujęcie przychodów
Każdy z nich posiada zawarte w standardzie dokładne wytyczne i wskazówki pozwalające dokonać odpowiedniej oceny.
Wycena umów o budowę dokonywana jest w oparciu o metodę stopnia zaawansowania polegająca na ustaleniu przychodu i związanego z nim kosztu wytworzenia z nie zakończonej usługi budowlanej proporcjonalnie do stopnia zaawansowania prac. Stopień zaawansowania mierzony jest stosunkiem kosztów poniesionych do wszystkich kosztów jakie mają być poniesione. Tak obliczony współczynnik odnoszony jest do umownej wartości sprzedaży. Jeżeli przychód wg współczynnika jest większy od zafakturowanej sprzedaży następuje doszacowanie przychodu, w przypadku odwrotnym następuje korekta przychodu.
Poza wyżej stosowaną metodą wyceny kontraktów, dla segmentu „Działalność w zakresie budownictwa ogólnego i inżynieryjnego”, w którym funkcjonuje spółka zależna MZ GPBP S.A., stosuję się jeszcze metodę stopnia zaawansowania na podstawie obmiaru wykonanych prac. Metoda ta polega na ustaleniu przychodów związanych z realizacją całej umowy i poniesionych w tym celu kosztów wytworzenia w proporcji do „stopnia zaawansowania” realizacji umowy. Odmienna metoda pomiaru stopnia zaawansowania wynika z odmienności przedmiotu działalności tej spółki w stosunku do pozostałych spółek z Grupy Kapitałowej i pozwala zdaniem Emitenta w sposób bardziej wiarygodny ustalić stan wykonania prac realizowanych w tym segmencie.
Rozliczenie w trakcie realizacji prac następuje zgodnie z postępem prac, najczęściej w okresach miesięcznych, w oparciu dokumenty rozliczeniowe potwierdzające wykonanie określonych robót lub dostawę (częściowe protokoły odbioru, faktury częściowe), po zakończeniu prac rozliczenie następuje na podstawie końcowych dokumentów rozliczeniowych potwierdzających zakończenie prac i dostaw (końcowy protokół odbioru, faktury końcowe).
Terminy płatności zwyczajowo ustalane z klientami z tytułu umów z klientami wynoszą od 30 do 60 dni. W przypadku niektórych umów z klientami pozyskiwane jest finansowanie w postaci zaliczek, które rozliczane są proporcjonalnie w wystawianych fakturach.
Kwoty wyceny ujmowane są w krótkoterminowych rozliczeniach międzyokresowych.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowegowycenionow kwocie przewidzianej w przyszłych okresach do odliczenia od podatku dochodowego ze względu na:
–ujemne różnice przejściowe,
–przeniesienie na kolejny okres nierozliczonych strat podatkowych,
–przeniesienie na kolejny okres niewykorzystanych ulg podatkowych.
Zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego wycenionow kwocie podatku dochodowego wymagającego zapłaty w przyszłych okresach w związku z występowaniem dodatnich różnic przejściowych.
Przychody i koszty, wynik finansowy
Przychody ujmuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, jeżeli nastąpiło zwiększenie przyszłych korzyści ekonomicznych lub zmniejszenie stanu zobowiązań. Wysokość przychodu ustala się wg wartości godziwej zapłaty otrzymanej bądź należnej po uwzględnianiu rabatów.
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Sprawozdanie z całkowitych dochodów sporządza się wg wariantu kalkulacyjnego.
Całkowite dochody ogółem obejmują:
–zysk lub stratę netto,
–każdy składnik innych całkowitych dochodów sklasyfikowanych według rodzaju.
Całkowite dochody ogółem to zmiana, która nastąpiła w kapitale własnym, w ciągu okresu na skutek transakcji oraz innych zdarzeń, inna niż zmiany wynikające z transakcji dokonywanych z właścicielami występującymi w charakterze udziałowców.
Inne całkowite dochody obejmują pozycje przychodów i kosztów (w tym korekty wynikające z przeklasyfikowania), które nie zostały ujęte, jako zyski lub straty zgodnie z tym, jak tego wymagają lub na co zezwalają inne MSSF.
Inne całkowite dochody są prezentowane w podziale na:
–podlegające przekwalifikowaniu do rachunku zysków i strat,
–nie podlegające przekwalifikowaniu do rachunku zysków i strat.
Bieżący podatek obejmuje wszelkie krajowe i zagraniczne podatki pobierane od dochodów.
W przypadku niemożności wyliczenia bieżącego podatku od dochodu za granicą, kwota podatku jest szacowana i ujmowana jako obciążenie wyniku finansowego oraz jako zobowiązanie / rezerwa na podatek za granicą.
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych Emitent sporządza wg metody pośredniej tj. poprzez skorygowanie zysku lub straty działalności operacyjnej o: zmiany stanu zapasów, należności i zobowiązań, pozycje bezgotówkowe: jak amortyzacja, rezerwy oraz o inne pozycje, które dotyczą przepływów pieniężnych z działalności inwestycyjnej i finansowej.
Sprawozdaniem skonsolidowanym zostaje objęta jednostka dominująca oraz jednostki zależne i stowarzyszone. Jednostki zależne włącza się do sprawozdania skonsolidowanego metodą konsolidacji pełnej, natomiast jednostki stowarzyszone włącza się metodą praw własności, dokonując odpowiednich korekt i wyłączeń konsolidacyjnych zgodnie z obowiązującymi przepisami, w szczególności przeprowadza się:
–wyłączenia posiadanych przez jednostkę dominującą udziałów z kapitałem własnym jednostek zależnych w części, w jakiej stanowi on własność jednostki dominującej.
–wyłączenia wzajemnych rozrachunków oraz obrotów wewnętrznych jednostek objętych konsolidacją.
Do wymagających wyłączenia wzajemnych należności i zobowiązań jednostek objętych konsolidacją zalicza się wszelkie rozrachunki między tymi jednostkami.
Przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego dokonuje się także wyłączeń przychodów i kosztów dotyczących operacji dokonanych między jednostkami objętymi konsolidacją:
–wyłączeń wyników niezrealizowanych przez jednostki objęte konsolidacją, zawartych w wartości aktywów, niezrealizowane z punktu widzenia grupy kapitałowej zyski i straty (po cenach innych niż ich wartość księgowa netto) podlegają wyłączeniu ze skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej w powiązaniu ze sprawozdaniem z całkowitych dochodów jednostki sprzedającej. W przypadku, gdy dotyczy to środka trwałego koryguje się jego amortyzację w taki sposób, aby była ona obliczona od zaktualizowanej pierwotnej ceny nabycia (kosztu wytworzenia) środka trwałego,
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
–wyłączeń przychodów finansowych z tytułu dywidend otrzymanych od spółek zależnych,
–korekty wyniku finansowego Grupy Kapitałowej z tytułu:
udziałów w spółkach zależnych przypadających na udziały niekontrolujące,
Połączenia, podział jednostek gospodarczych pod wspólną kontrolą
Połączenia jednostek gospodarczych pod wspólną kontrolą, w tym nabycie zorganizowanej części jednostki gospodarczej, Spółka wykorzystuje metody predecessor accounting, tym samym Spółka przejmująca rozlicza połączenie przy zastosowaniu wartości bilansowych wykazywanych w sprawozdaniu spółki przejmowanej.
Połączenia jednostek gospodarczych pod wspólną kontrolą, ujmuje się poprzez sumowanie poszczególnych pozycji aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów łączonych spółek według stanu na dzień połączenia.
W przypadku wystąpienia różnicy pomiędzy wartością przejmowanych aktywów netto a wartością inwestycji w spółkę przejmowaną, lub wartością nabytej zorganizowanej części przedsiębiorstwa, różnica ta powinna zostać ujęta jako pozycja kapitałów rezerwowych lub zyski/straty z lat ubiegłych w spółce przejmowanej.
W przypadku połączeń pod wspólną kontrolą dane porównawcze nie podlegają korekcie, jednakże Spółka każdorazowo analizuje ekonomiczną treść połączenia i w sytuacji, w której pominięcie korekty danych porównawczych mogłoby wpłynąć na potencjalne decyzje użytkowników sprawozdania finansowego, Spółka dokonuje takiej korekty.
Powyższe zasady stosuje się odpowiednio w razie podziału jednostek gospodarczych pod wspólną kontrolą.
Podstawowy podział sprawozdawczości oparty jest na segmentach branżowych, a uzupełniający na segmentach geograficznych.
Zarząd monitoruje oddzielnie wyniki operacyjne segmentów celem podejmowania decyzji dotyczących alokacji zasobów, oceny skutków tej alokacji oraz wyników działalności. Zysk (strata) na działalności operacyjnej stanowi jej podstawę.
Ceny transakcyjne oparte są na zasadach rynkowych, zarówno dla podmiotów niepowiązanych, jak również dla transakcji między spółkami (segmentami) wchodzących w skład Grupy Kapitałowej.
Grupa prowadzi działalność w ramach następujących segmentów branżowych:
–realizacje przemysłowe i projektowanie,
–konstrukcje maszynowe,
–budownictwo ogólne i inżynieryjne,
–pozostała działalność.
Działalność w zakresie realizacji przemysłowych i projektowania obejmuje szeroko rozumiane usługi montażowo-produkcyjne, usługi w sektorze elektroenergetycznym oraz usługi projektowe, wykonywane w kraju i zagranicą. Działalność ta jest prowadzona przez następujące spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej MOSTOSTAL ZABRZE:
–MOSTOSTAL ZABRZE Realizacje Przemysłowe S.A.,
–MOSTOSTAL ZABRZE Biprohut S.A.,
–MOSTOSTAL ZABRZE Elektro Sp. z o.o.
Działalność w ramach konstrukcji maszynowych obejmuje wykonawstwo konstrukcji stalowych maszyn i urządzeń dźwigowych, pojazdów szynowych, pieców dla hutnictwa, urządzeń specjalistycznych na platformy wiertnicze oraz innych urządzeń przemysłowych i jest prowadzona przez MOSTOSTAL ZABRZE Konstrukcje Przemysłowe S.A.
Działalność w zakresie budownictwa ogólnego i inżynieryjnego obejmuje usługi budowlane głównie w zakresie obiektów użyteczności publicznej, robót ziemnych, drogowo-nawierzchniowych oraz robót inżynieryjnych w zakresie budowy kanalizacji i wodociągów realizowana jest przez MOSTOSTAL ZABRZE Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A., Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych S.A. oraz BUD-WORK Serwis Sp. z o.o.
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Pozostała działalność obejmuje działalność związaną z zarządzaniem i wynajmem nieruchomości, działalność realizowana jest przez MOSTOSTAL ZABRZE Nieruchomości Sp. z o.o. i Emitenta. Segment ten obejmuje również działalność prowadzoną przez Emitenta realizującego zadania na poziomie zarządzania strategicznego oraz prowadzącego obszar usług wspólnych (m.in. księgowość, kadry i płace, finanse, zakupy, IT).
Podział sprzedaży na branże oraz na rynki geograficzne opisano w pkt. 2.6 Sprawozdania z działalności Mostostal Zabrze S.A. oraz Grupy Kapitałowej Mostostal Zabrze za 2022 rok .
Dane w tysiącach złotych za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 | ||||||
Wyszczególnienie | Realizacje przemysłowe i projektowanie | Konstrukcje maszynowe | Budownictwo ogólne i inżynieryjne | Pozostała działalność | Wyłączenia | Skonsolidowane dane finansowe |
A. Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów ogółem: | 542 811 | 163 899 | 480 754 | 28 292 | (43 496) | 1 172 259 |
Sprzedaż na zewnątrz | 521 827 | 163 610 | 477 398 | 9 001 | - | 1 171 836 |
Sprzedaż między segmentami | 20 983 | 289 | 3 357 | 19 290 | (43 496) | 423 |
Zysk/strata z działalności operacyjnej | 35 899 | 9 296 | 40 584 | (27 428) | (10) | 58 341 |
Zysk/strata brutto | 36 036 | 8 540 | 37 949 | 336 | (27 242) | 55 619 |
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa segmentu | 285 945 | 133 834 | 215 719 | 255 910 | (213 283) | 678 126 |
w tym aktywa przeznaczone do sprzedaży | 11 | - | - | 1 362 | - | 1 373 |
Zobowiązania długoterminowe segmentu | 14 889 | 10 913 | 16 693 | 7 562 | (3 711) | 46 347 |
Zobowiązania krótkoterminowe segmentu | 209 701 | 55 739 | 141 082 | 48 108 | (52 482) | 402 149 |
- w tym zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 58 228 | 27 479 | 69 663 | 8 131 | (9 104) | 154 397 |
| ||||||
| Dane w tysiącach złotych za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 | |||||
Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów w kraju | 207 454 | 3 594 | 479 425 | 28 292 | (42 167) | 676 599 |
Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów za granicą | 335 356 | 160 304 | 1 329 | - | (1 329) | 495 660 |
Ogółem | 542 811 | 163 899 | 480 754 | 28 292 | (43 496) | 1 172 259 |
Dane w tysiącach złotych za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 | ||||||
Wyszczególnienie | Realizacje przemysłowe i projektowanie | Konstrukcje maszynowe | Budownictwo ogólne i inżynieryjne | Pozostała działalność | Wyłączenia | Skonsolidowane dane finansowe |
Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów ogółem: | 383 281 | 126 415 | 289 414 | 23 486 | (54 377) | 768 219 |
Sprzedaż na zewnątrz | 347 937 | 126 142 | 286 095 | 8 045 |
| 768 219 |
Sprzedaż między segmentami | 35 344 | 273 | 3 319 | 15 441 | (54 377) |
|
Zysk/strata z działalności operacyjnej | 6 473 | 5 502 | 26 098 | (5 757) | (228) | 32 088 |
Zysk/strata brutto | 3 393 | 3 284 | 23 426 | 8 886 | (15 929) | 23 060 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa segmentu | 168 614 | 78 701 | 142 233 | 192 985 | (88 497) | 494 036 |
Zobowiązania długoterminowe segmentu | 15 457 | 13 088 | 14 627 | 15 409 | (5 359) | 53 222 |
Zobowiązania krótkoterminowe segmentu | 114 619 | 43 373 | 81 352 | 28 455 | (19 905) | 247 894 |
- w tym zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 17 658 | 18 995 | 20 435 | 14 231 | (13 314) | 58 005 |
| ||||||
| Dane w tysiącach złotych za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 | |||||
Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów w kraju | 210 405 | 2 921 | 289 178 | 23 486 | (54 141) | 471 849 |
Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów za granicą | 172 876 | 123 494 | 236 | - | (236) | 296 370 |
Ogółem | 383 281 | 126 415 | 289 414 | 23 486 | (54 377) | 768 219 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Głównym zadaniem zarządzania ryzykiem w okresie sprawozdawczym było prawidłowe zdefiniowanie, przewidywanie i monitorowanie zmieniających się czynników zewnętrznych, które wywierają wpływ na działalność Grupy Kapitałowej. Spółki Grupy Kapitałowej w okresie od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku na bieżąco analizowały potencjalne ryzyka, w celu ograniczenia ich negatywnego działania poprzez stworzenie procedur elastycznego reagowania na zmieniające się warunki zewnętrzne.
Sytuacja makroekonomiczna wykazała, iż w okresie sprawozdawczym spółki Grupy Kapitałowej narażone były na następujące obszary ryzyka:
–ryzyko kredytowe,
–ryzyko płynności,
–ryzyko rynkowe:
ryzyko walutowe,
ryzyko stopy procentowej,
ryzyko cen towarów i usług.
–ryzyko związane z pandemią COVID-19,
–atak Rosji na Ukrainę
Wszystkie zidentyfikowane ryzyka w okresie sprawozdawczym były analizowane ze względu na nietypową sytuację ogólnoświatową związaną z pandemią COVID-19 oraz związane z atakiem Rosji na Ukrainę.
Szczegółowy opis ryzyka związanego z pandemią COVID-19 oraz obszary ryzyka wynikające z wywołanej przez Rosję wojny na Ukrainie, znajduje się w pkt. 7 Sprawozdania z działalności Mostostal Zabrze S.A. oraz Grupy Kapitałowej Mostostal Zabrze za rok 2022. Dodatkowo informacje na temat ataku Rosji na Ukrainę znajdują się pkt 3.11.14. niniejszego sprawozdania.
Grupa MZ analizuje wpływ swojej działalności na środowisko w tym na klimat poprzez identyfikację ryzyk z tym związanych, pomiar śladu węglowego oraz wpływ działalności zrównoważonej na przychody, Capex i Opex Grupy zgodnie z wytycznymi i prawodawstwem UE. Analizy te zostały przedstawione w sprawozdawczości w zakresie informacji niefinansowych. Informacja w pkt. 11.5 Sprawozdania z działalności Mostostal Zabrze S.A. oraz Grupy Kapitałowej Mostostal Zabrze za rok 2022.
Weryfikacja i uzgadnianie zasad zarządzania ryzykiem należy do kompetencji Zarządu Spółki. Wpływ wymienionych wyżej ryzyk na działalność i wyniki Grupy Kapitałowej przedstawia się następująco:
Spółki Grupy Kapitałowej zawierają transakcje handlowe z firmami o dobrej kondycji finansowej. Każdy kontrahent, przed podpisaniem umowy, jest oceniany pod kątem możliwości wywiązania się ze zobowiązań finansowych. W przypadku negatywnej oceny zdolności płatniczych kontrahenta, przystąpienie do kontraktu jest uzależnione od ustanowienia adekwatnych zabezpieczeń finansowych lub majątkowych. Ponadto, w umowach z inwestorami zawierane są klauzule przewidujące prawo do wstrzymania realizacji robót, jeżeli występuje opóźnienie w przekazaniu należności za wykonane usługi. W miarę możliwości tworzy się również zapisy umowne warunkujące dokonywanie płatności podwykonawcom od wpływu środków od inwestora. Spółki na bieżąco monitorują stan należności. Stosowana polityka bieżącego monitorowania klientów pozwala zweryfikować ryzyko kredytowe w zakresie możliwości wywiązania się klientów ze zobowiązań finansowych zarówno na etapie ofertowym jak i w trakcie realizacji kontraktów, dzięki czemu narażenie na ryzyko nieściągalności należności jest w znacznym stopniu zminimalizowane.
W przypadkach, gdy kontrahenci są niewypłacalni tworzone są odpisy, które obciążają wynik okresu sprawozdawczego.
Ograniczenie ryzyka kredytowego następuje poprzez działania zmierzające do:
–przyśpieszenia fakturowania;
–skrócenia terminów płatności przez klientów;
–wprowadzenia płatności zaliczkowych.
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Ryzyko kredytowe nasila się w związku z utrzymującą się trudną sytuacją finansową niektórych spółek z branży budowlanej. Fakt ten skutkuje brakiem możliwości objęcia polisami ubezpieczeniowymi należności od niektórych spółek budowlanych. W przypadku realizowania przez Emitenta lub Spółki Grupy Kapitałowej kontraktów jako podwykonawcy, Spółki dokładają wszelkich starań, aby być podwykonawcami kwalifikowanymi, zgodnie z art. . 6471KC.
W kalkulacji oczekiwanych strat kredytowych dla należności z tytułu dostaw towarów i usług, pozostałych należności
i aktywów z tytułu umów Spółka stosuje zgodnie z MSSF9 praktyczne uproszczenie – oczekiwane dożywotnie straty kredytowe są oceniane przez pryzmat tabeli wiekowania przeterminowanych należności. Emitent i spółki Grupy Kapitałowej bazują w oparciu o następujące elementy:
–doświadczenie historyczne,
–ustala % odpisów,
–grupuje klientów ze względu na różne doświadczenia historyczne.
Oczekiwana strata kredytowa i odpis aktualizujący wartość należności z tytułu dostaw i usług oraz aktywów z tytułu umów
Emitent i spółki Grupy Kapitałowej zgodnie z MSSF9 ujmują odpis na oczekiwane dożywotne straty kredytowe. Emitent i spółki zależne stosują model uproszczony do kalkulacji odpisów z tytułu utarty wartości dla należności z tytułu dostaw i usług oraz aktywów z tytułu umów (bez względu na termin zapadalności). Oczekiwana strata kredytowa dla należności od odbiorców jest kalkulowana na najbliższy dzień kończący okres sprawozdawczy po momencie ujęcia należności w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz jest aktualizowana na każdy kolejny dzień kończący okres sprawozdawczy. Dla celów oszacowania oczekiwanej straty kredytowej dla należności z tytułu dostaw i usług, pozostałych należności i aktywów z tyt. umów Emitent i spółki zależne wykorzystują macierz rezerw zbudowaną o historyczne poziomy spłacalności należności od odbiorców, które poddawane są okresowemu dopasowaniu w celu jej aktualizacji.
Odpis na oczekiwane straty kredytowe wycenia się w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia należności. Emitent i spółki przyjęły założenie, że ryzyko należności charakteryzowane jest przez liczbę dni opóźnienia.
Analiza przeterminowanych należności handlowych według dat zapadalności na podstawie niezdyskontowanych wartości na 31.12.2022r.
Wyszczególnienie | Według stanu na 31.12.2022 (brutto) | Odpisy aktualizujące wartość należności (wartość ujemna) | Według stanu na 31.12.2022 (netto) |
do 1 miesiąca | 29 739 | (43) | 29 697 |
powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy | 2 617 | (10) | 2 607 |
powyżej 3 miesiąca do 6 miesiąca | 1 199 | (42) | 1 158 |
powyżej 6 miesięcy do12 miesięcy | 1 091 | (960) | 132 |
powyżej 1 roku | 36 976 | (22 638) | 14 339 |
Razem | 71 624 | (23 691) | 47 932 |
Analiza należności handlowych przed terminem płatności według dat zapadalności na podstawie niezdyskontowanych wartości na 31.12.2022r.
Wyszczególnienie | Według stanu na 31.12.2022 (brutto) | Odpisy aktualizujące wartość należności (wartość ujemna) | Według stanu na 31.12.2022 (netto) |
do 1 miesiąca | 141 500 | (316) | 141 816 |
powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy | 71 055 | - | 71 055 |
powyżej 3 miesiąca do 6 miesiąca | 364 | - | 364 |
powyżej 6 miesięcy do12 miesięcy | 3 856 | - | 3 856 |
powyżej 1 roku | 18 360 | - | 18 360 |
Razem | 235 135 | (316) | 235 450 |
Wycena | 1 421 | (1 362) | 59 |
Razem po wycenie | 308 179 | (25 369) | 282 810 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Analiza przeterminowanych należności handlowych według dat zapadalności na podstawie niezdyskontowanych wartości na 31.12.2021 r.
Wyszczególnienie | Według stanu na 31.12.2021 (brutto) | Odpisy aktualizujące wartość należności (wartość ujemna) | Według stanu na 31.12.2021 (netto) |
do 1 miesiąca | 13 282 | (18) | 13 264 |
powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy | 2 715 | (21) | 2 694 |
powyżej 3 miesiąca do 6 miesiąca | 2 994 | (171) | 2 823 |
powyżej 6 miesięcy do12 miesięcy | 5 941 | (127) | 5 814 |
powyżej 1 roku | 33 856 | (24 874) | 8 982 |
Razem | 58 788 | (25 211) | 35 577 |
Analiza należności handlowych przed terminem płatności według dat zapadalności na podstawie niezdyskontowanych wartości na 31.12.2021 r.
Wyszczególnienie | Według stanu na 31.12.2021 (brutto) | Odpisy aktualizujące wartość należności (wartość ujemna) | Według stanu na 31.12.2021 (netto) |
do 1 miesiąca | 47 174 | (139) | 47 035 |
powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy | 53 721 | - | 53 721 |
powyżej 3 miesiąca do 6 miesiąca | 6 920 | - | 6 920 |
powyżej 6 miesięcy do12 miesięcy | 695 | - | 695 |
powyżej 1 roku | 10 295 | - | 10 295 |
Razem | 118 805 | (139) | 118 666 |
Wycena | 866 | (1 176) | (310) |
Razem po wycenie | 178 459 | (26 526) | 151 933 |
Oczekiwana strata kredytowa i odpis aktualizujący wartość pozostałych aktywów finansowych (w tym pożyczek)
W przypadku pozostałych instrumentów finansowych Emitent i spółki Grupy Kapitałowej określają 12 miesięczny odpis na oczekiwane straty kredytowe, jeżeli ryzyko kredytowe jest niskie lub znacząco nie wzrosło od daty ujęcia danego składnika aktywów finansowych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia, jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym składnikiem aktywów finansowych wzrosło znacząco od momentu początkowego ujęcia.
Do oceny ryzyka kredytowego i kalkulacji oczekiwanych strat kredytowych dla posiadanych obligacji korporacyjnych wycenianych przez inne całkowite dochody Spółki Grupy wykorzystują oceny agencji Moody's. Przyjętą miarą ryzyka kredytowego związanego z obligacjami korporacyjnymi jest iloczyn prawdopodobieństwa niewypłacalności emitenta obligacji i części nieodzyskiwanej w przypadku zajścia zdarzenia niewypłacalności.
Celem spółek Grupy Kapitałowej jak i Emitenta jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością i elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z różnorodnych źródeł finansowania, takich jak: pożyczki, kredyty w rachunku bieżącym, kredyty bankowe, umowy factoringowe oraz umowy leasingu finansowego.
Ryzyko związane z utratą płynności wynika z występowania negatywnych dysproporcji w czasie pomiędzy wpływami ze sprzedaży a niezbędnymi wydatkami na uzyskanie tej sprzedaży. Ograniczenie ryzyka następowało poprzez wsparcie Grupy Kapitałowej zewnętrznymi źródłami finansowania. Udostępnione Spółkom Grupy Kapitałowej przez banki środki pieniężne, pochodzące z kredytów obrotowych, pozwalały na realizowanie bieżących płatności wydatków przed otrzymanymi wpływami ze sprzedaży.
Emitent i Spółki zależne wywiązywały się ze spłaty zaciągniętych zobowiązań.
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Wszystkie istotne wskaźniki finansowe Emitenta spełniają wymogi umów kredytowych. W jednej spółce zależnej nastąpiło niewielkie przekroczenie marży zysku netto w dwóch spółkach zależnych nastąpiło niespełnienie wskaźnika: wpływy z obrotu gospodarczego, przy czym niedotrzymanie wskazanych wskaźników dotyczyło niewielkich kwot i w ocenie Zarządu nie rodzi ryzyka wypowiedzenia umów bankowych. Zobowiązania wynikające z umów kredytowych, o których mowa powyżej, są zobowiązaniami krótkoterminowymi.
Emitent oraz spółki Grupy Kapitałowej podejmowały działania zmierzające do minimalizacji możliwości wystąpienia ryzyka płynności. Polegały one głównie na zachowaniu wysokich standardów przy opracowaniach nowych ofert przetargowych oraz planów finansowych.
Polityka zarzadzania płynnością realizowana jest m.in. poprzez:
–codziennie raportowanie stanu środków pieniężnych Emitenta i Grupy,
–stały monitoring analizy wiekowej należności i zobowiązań,
–stały monitoring spływu należności i spłaty zobowiązań,
–monitoring wskaźników płynności,
–sporządzanie prognoz sytuacji finansowej Emitenta i Grupy.
Zarządzanie płynnością wspomagane jest obowiązującym systemem raportowania prognoz płynności przez spółki Grupy. Określone raporty dotyczące płynności Emitenta i spółek z Grupy są regularnie przedstawiane poszczególnym osobom odpowiedzialnym za dany obszar, w tym także na poziomie kierownictwa Spółki, z uwzględnieniem Zarządów poszczególnych spółek.
W celu zapewnienia zdolności do regulowania bieżących zobowiązań, w przypadku spadku płynności Emitent oraz Grupa, wykorzystuje następujące środki (instrumenty):
–kredyty bankowe w rachunku bieżącym,
–leasingi bankowe – finansowanie inwestycyjne długoterminowe,
–instrumenty umożliwiające realizowanie przepływów finansowych wewnątrz Grupy – pożyczki pomiędzy spółkami w Grupie, emisję obligacji w ramach Grupy,
–zawieranie nowych kontraktów, gdzie ciężar finansowania przedsięwzięcia budowlanego przerzucany jest na klienta (inwestora) poprzez: otrzymane zaliczki, bieżące fakturowanie sprzedaży, minimalizacja zatrzymanych kaucji, stosowanie tożsamych (kontraktowych) terminów płatności dla podwykonawców i dostawców,
–negocjacje z klientami dotyczące skrócenia terminów spływu należności (w razie nagłej potrzeby) lub np. wcześniejszego odzyskania zatrzymanych kaucji.
Utrzymanie płynności finansowej w średniej i długiej perspektywie wymaga angażowania się w projekty i kontrakty zapewniające neutralne i dodatnie przepływy finansowe. Ryzyko to jest stale monitorowane i analizowane zarówno w krótkim, jak i długim okresie. Emitent oraz spółki Grupy podejmowały działania zmierzające do minimalizacji możliwości wystąpienia ryzyka płynności. Polegały one głównie na zachowaniu wysokich standardów przy opracowaniach nowych ofert przetargowych oraz planów finansowych.
Wskaźnikipłynności na dzień 31 grudnia 2022 roku wyniosły:
–Płynność I stopnia (bieżąca) – 1,26
–Płynność II stopnia (szybka) – 1,18
Dla porównania w analogicznym okresie roku poprzedniego wskaźniki te wynosiły odpowiednio:
–Płynność I stopnia (bieżąca) – 1,37
–Płynność II stopnia (szybka) – 1,26
Sytuację w zakresie płynności obrazuje analiza zobowiązań, sporządzona na podstawie dat zapadalności, zarówno dla zobowiązań niewymagalnych jak też dla zobowiązań przeterminowanych.
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Analiza zobowiązań według dat zapadalności na podstawie niezdyskontowanych płatności
Według stanu na 31.12.2022 | Do 1 miesiąca | powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy | powyżej 3 miesiąca do 6 miesiąca | powyżej 6 miesięcy do12 miesięcy | powyżej 1 roku | przeterminowane | Razem |
Kredyty i pożyczki | 9 407 | - | - | - | 1 030 | 73 | 10 511 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 73 943 | 36 811 | 1 581 | 7 938 | 12 106 | 22 017 | 154 397 |
Pozostałe zobowiązania | 46 602 | 33 088 | 15 137 | 16 072 | 14 031 | 133 | 125 062 |
Razem | 129 952 | 69 899 | 16 718 | 24 010 | 27 167 | 22 223 | 289 969 |
Analiza zobowiązań przeterminowanych według dat zapadalności
Według stanu na 31.12.2022 | Do 1 miesiąca | powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy | powyżej 3 miesiąca do 6 miesiąca | powyżej 6 miesięcy do12 miesięcy | powyżej 1 roku | Razem zobowiązania przeterminowane |
Kredyty i pożyczki | 73 | - | - | - | - | 73 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 10 283 | 3 129 | 1 074 | 1 277 | 6 253 | 22 017 |
Pozostałe zobowiązania | 88 | 20 | 10 | 6 | 9 | 133 |
Razem | 10 444 | 3 149 | 1 084 | 1 283 | 6 262 | 22 223 |
Analiza zobowiązań według dat zapadalności na podstawie niezdyskontowanych płatności
Według stanu na 31.12.2021 | Do 1 miesiąca | powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy | powyżej 3 miesiąca do 6 miesiąca | powyżej 6 miesięcy do12 miesięcy | powyżej 1 roku | przeterminowane | Razem |
Kredyty i pożyczki | 534 | 5 576 | 4 881 | 602 | 3 612 | 3 | 15 208 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 18 129 | 15 658 | 2 168 | 3 575 | 8 919 | 9 556 | 58 005 |
Pozostałe zobowiązania | 65 961 | 13 223 | 6 002 | 14 370 | 9 532 | 110 | 109 198 |
Razem | 84 624 | 34 457 | 13 051 | 18 438 | 22 172 | 9 669 | 182 411 |
Analiza zobowiązań przeterminowanych według dat zapadalności
Według stanu na 31.12.2021 | Do 1 miesiąca | powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy | powyżej 3 miesiąca do 6 miesiąca | powyżej 6 miesięcy do12 miesięcy | powyżej 1 roku | Razem zobowiązania przeterminowane |
Kredyty i pożyczki | 1 | 3 | - | - | - | 3 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 3 516 | 1 105 | 92 | 120 | 4 722 | 9 556 |
Pozostałe zobowiązania | 97 | 4 | 8 | - | - | 110 |
Razem | 3 614 | 1 112 | 100 | 120 | 4 722 | 9 669 |
Poprzez ryzyko rynkowe, na które narażona jest Grupa Kapitałowa Emitenta rozumie się możliwość negatywnego wpływu na wyniki spółek zmian cen rynkowych towarów, kursów walutowych, a także cen dłużnych papierów wartościowych, jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych oraz cen akcji spółek notowanych na giełdach.
Spółki Grupy Kapitałowej aktywnie zarządzają ryzykiem rynkowym, na które są narażone. Zgodnie z przyjętą polityką, celami procesu zarządzania ryzykiem rynkowym są:
–ograniczenie zmienności wyniku finansowego,
–zwiększenie prawdopodobieństwa realizacji założeń budżetowych,
–utrzymanie spółek w dobrej kondycji finansowej,
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
–wspieranie procesu podejmowania decyzji strategicznych w obszarze działalności inwestycyjnej, z uwzględnieniem źródeł finansowania inwestycji.
Wszystkie cele zarządzania ryzykiem rynkowym należy rozpatrywać łącznie, a ich realizacja jest zależna przede wszystkim od sytuacji wewnętrznej spółek Grupy Kapitałowej oraz warunków rynkowych.
Ryzyko walutowe
Emitent i Spółki Grupy Kapitałowej narażone są na ryzyko walutowe, w szczególności związane z umowami budowlanymi. Ryzyko takie powstaje w wyniku dokonywania przez jednostkę operacyjną sprzedaży lub zakupów w walutach innych niż jej waluta sprawozdawcza.
Grupa Kapitałowa część swojej sprzedaży realizuje na rynkach zagranicznych. Główną walutą kontraktów zagranicznych było EURO. Udział przychodów uzyskanych na kontraktach eksportowych w ogólnej wartości osiągniętych przychodów wynosił:
–w okresie 1 stycznia 2022 roku – 31 grudnia 2022 roku – 42,28%,
–w okresie 1 stycznia 2021 roku – 31 grudnia 2021 roku – 38,58%,.
Przeprowadzono analizę wrażliwości pozycji bilansowych wyrażonych w walutach obcych na zmianę kursu walutowego o -5% i +5% w stosunku do średniego kursu NBP z dnia bilansowego.
Skalę wpływu zmian kursów walut na wyniki Grupy Kapitałowej obrazuje analiza wrażliwości ryzyka walutowego.
Analiza wrażliwości ryzyka walutowego
Stan na 31.12.2022 | EUR | GBP | Pozostałe | Razem |
Stan zobowiązań w walutach | 13 544 | 547 | - | x |
Stan należności w walutach | 24 128 | 82 | - | x |
Stan środków pieniężnych i ich ekwiwalentów w walutach | 3 444 | 3 | - | x |
Kursy walut na 31.12.2022 rok | 4,6899 | 5,2957 | x | |
Kwota zobowiązań walutowych przeliczona na PLN | 63 521 | 2 894 | - | 66 416 |
Kwota należności walutowych przeliczona na PLN | 113 156 | 436 | - | 113 593 |
Stan środków pieniężnych i ich ekwiwalentów w walutach przeliczona na PLN | 16 152 | 15 | - | 16 167 |
Kursy walut uwzględniające wzrost o 5% | 4,9244 | 5,5605 | - | x |
Kwota zobowiązań walutowych przeliczona na PLN uwzględniająca zmianę kursu | 66 697 | 3 039 | - | 69 736 |
Kwota należności walutowych przeliczona na PLN uwzględniająca zmianę kursu | 118 814 | 458 | - | 119 272 |
Kwota środków pieniężnych i ich ekwiwalentów przeliczona na PLN uwzględniająca zmianę kursu | 16 959 | 15 | - | 16 975 |
Wpływ wzrostu kursu na wynik finansowy brutto | 3 289 | (122) | - | 3 167 |
Kursy walut uwzględniające spadek o 5% | 4,4554 | 5,0309 | x | |
Kwota zobowiązań walutowych przeliczona na PLN uwzględniająca zmianę kursu | 60 345 | 2 750 | - | 63 095 |
Kwota należności walutowych przeliczona na PLN uwzględniająca zmianę kursu | 107 498 | 415 | - | 107 913 |
Kwota środków pieniężnych i ich ekwiwalentów przeliczona na PLN uwzględniająca zmianę kursu | 15 344 | 14 | - | 15 358 |
Wpływ zmiany kursu na wynik finansowy brutto | (3 289) | 122 | - | (3 167) |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Stan na 31.12.2021 | EUR | GBP | Pozostałe | Razem |
Stan zobowiązań w walutach | 14 451 | 1 124 | 60 | x |
Stan należności w walutach | 18 588 | 166 | 3 | x |
Stan środków pieniężnych i ich ekwiwalentów w walutach | 2 114 | 4 | 3 | x |
Kursy walut na 31.12.2021 rok | 4,5994 | 5,4846 | x | x |
Kwota zobowiązań walutowych przeliczona na PLN | 66 466 | 6 165 | 20 | 72 651 |
Kwota należności walutowych przeliczona na PLN | 85 494 | 910 | 12 | 86 416 |
Stan środków pieniężnych i ich ekwiwalentów w walutach przeliczona na PLN | 9 723 | 22 | - | 9 745 |
Kursy walut uwzględniające wzrost o 5% | 4,8294 | 5,7588 | x | |
Kwota zobowiązań walutowych przeliczona na PLN uwzględniająca zmianę kursu | 69 789 | 6 473 | 21 | 76 283 |
Kwota należności walutowych przeliczona na PLN uwzględniająca zmianę kursu | 89 768 | 956 | 13 | 90 737 |
Kwota środków pieniężnych i ich ekwiwalentów przeliczona na PLN uwzględniająca zmianę kursu | 10 209 | 23 | - | 10 232 |
Wpływ wzrostu kursu na wynik finansowy brutto | 1 438 | (262) | (2) | 1 174 |
Kursy walut uwzględniające spadek o 5% | 4,3694 | 5,2104 | x | x |
Kwota zobowiązań walutowych przeliczona na PLN uwzględniająca zmianę kursu | 63 143 | 5 856 | 18 | 69 017 |
Kwota należności walutowych przeliczona na PLN uwzględniająca zmianę kursu | 81 219 | 865 | 12 | 82 096 |
Kwota środków pieniężnych i ich ekwiwalentów przeliczona na PLN uwzględniająca zmianę kursu | 9 237 | 21 | 1 | 9 259 |
Wpływ zmiany kursu na wynik finansowy brutto | (1 438) | 262 | 2 | (1 174) |
Analiza wrażliwości ryzyka walutowego wykazała wpływ wahań kursów walut na wynik finansowy brutto i dowodzi, że Grupa Kapitałowa jest narażona na ryzyko kursowe.
Preferowaną metodą zabezpieczenia przed ryzykiem kursowym stosowaną przez spółki z Grupy Kapitałowej pozostaje hedging naturalny, tj. zabezpieczanie ryzyka walutowego poprzez zawieranie transakcji generujących koszty w tej samej walucie co waluta przychodów. Ponadto poziom ryzyka kursowego ograniczany jest zakupami importowymi, niezbędnymi do realizacji kontraktów krajowych. Zgodnie z polityką ekspozycja na ryzyko walutowe jest systematycznie mierzona zarówno dla poszczególnych kontraktów (poprzez analizę wpływów i wydatków w walucie obcej w ramach kontraktów zawieranych w walucie obcej oraz poprzez analizę wydatków w walucie obcej w ramach kontraktów zawieranych w walucie krajowej) jak i dla wszystkich kontraktów łącznie. Zgodnie z polityką jest zabezpieczana ekspozycja walutowa netto na poszczególnych kontraktach. Przyjęta przez spółki Grupy polityka zarządzania ryzykiem walutowym polega na zabezpieczaniu przyszłych przepływów pieniężnych na tych kontraktach w celu ograniczenia wpływu zmienności kursów walut na wyniki spółek. Zgodnie z tą polityką dokonuje się zabezpieczania ryzyka walutowego występującego w każdej umowie budowlanej, której wartość płatności (wpływów lub wydatków) w walutach obcych zostanie uznana za istotną. Zabezpieczenie przed ryzykiem walutowym odbywa się poprzez wykorzystanie instrumentów pochodnych, przede wszystkim walutowych kontraktów terminowych forward.
Wrażliwość związana z ryzykiem walutowym instrumentów finansowych rozliczanych w innych niż euro walutach jest nieistotna.
Narażenie spółek Grupy Kapitałowej na ryzyko wywołane zmianami stóp procentowych dotyczy przede wszystkim kredytów bankowych, pożyczek i zobowiązań z tytułu leasingu finansowego. Korzystanie z kredytów bankowych powoduje powstanie ryzyka wzrostu przewidywanych kosztów finansowych w związku ze wzrostem referencyjnych stóp procentowych (WIBOR).
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Analiza wrażliwości stopy procentowej w okresie sprawozdawczym wskazała na niewielki wpływ zmiany stopy procentowej na wynik finansowy netto, więc ryzyko związane z istniejącym zadłużeniem zostało uznane za nieistotne z punktu widzenia wpływu na wyniki Grupy Kapitałowej, dlatego też w obecnej chwili zarządzanie ryzykiem stóp procentowych ogranicza się do bieżącego monitorowania sytuacji rynkowej, poziomu stóp procentowych oraz analizy prognozy ich kształtowania się w przyszłości, tak aby w uzasadnionych przypadkach zawierać transakcje zabezpieczające.
W okresie sprawozdawczym nie zawarto żadnych transakcji zabezpieczających zmiany stóp procentowych.
Analiza wrażliwości stopy procentowej
31.12.2022 | Zwiększenie stopy procentowej o 0,5 punktu |
| Zwiększenie stopy procentowej o 1,0 punkt |
|
Przeciętny stan zadłużenia kredytowego w 2022 roku | 17 869 | tys. zł | 17 869 | tys. zł |
Zapłacone odsetki od kredytów | 797 | tys. zł | 797 | tys. zł |
Przeciętna stopa procentowa w 2022 roku | 4,46 | % | 4,46 | % |
Stopa procentowa skorygowana | 4,96 | pkt | 5,46 | pkt |
Wartość odsetek od kredytów uwzględniająca zwiększoną stopę procentową | 886 | tys. zł | 975 | tys. zł |
Wpływ podwyższenia stopy na wynik finansowy brutto | (89) | tys. zł | (179) | tys. zł |
Podatek dochodowy | 17 | tys. zł | 34 | tys. zł |
Wpływ podwyższenia stopy na wynik finansowy netto | (72) | tys. zł | (145) | tys. zł |
31.12.2021 | Zwiększenie stopy procentowej o 0,5 punktu |
| Zwiększenie stopy procentowej o 1,0 punkt |
|
Przeciętny stan zadłużenia kredytowego w roku 2021 | 30 185 | tys. zł | 30 185 | tys. zł |
Zapłacone odsetki od kredytów | 786 | tys. zł | 786 | tys. zł |
Przeciętna stopa procentowa w roku 2021 | 2,60 | % | 2,60 | % |
Stopa procentowa skorygowana | 3,10 | pkt | 3,60 | pkt |
Wartość odsetek od kredytów uwzględniająca zwiększoną stopę procentową | 937 | tys. zł | 1 088 | tys. zł |
Wpływ podwyższenia stopy na wynik finansowy brutto | (151) | tys. zł | (302) | tys. zł |
Podatek dochodowy | 29 | tys. zł | 57 | tys. zł |
Wpływ podwyższenia stopy na wynik finansowy netto | (122) | tys. zł | (245) | tys. zł |
Ryzyko cen towarów
Spółki Grupy Kapitałowej narażone są na ryzyko cenowe związane ze wzrostem cen najczęściej kupowanych materiałów budowlanych, takich jak: stal i beton, a także materiałów ropopochodnych takich jak: benzyna, olej napędowy, asfalty oraz olej opałowy. Ponadto, w wyniku wzrostu cen materiałów - mogą wzrosnąć ceny usług świadczonych na rzecz spółek przez firmy podwykonawcze. Ceny w umowach zawartych z inwestorami są stałe przez cały okres realizacji kontraktu, z kolei umowy z podwykonawcami zawierane są najczęściej w terminach późniejszych, w miarę postępu poszczególnych prac.
W celu ograniczenia ryzyka cenowego spółki Grupy Kapitałowej na bieżąco monitorują ceny najczęściej kupowanych materiałów budowlanych, a podpisywane umowy mają odpowiednio dopasowane parametry, dotyczące między innymi czasu trwania kontraktu oraz wartości umowy do sytuacji rynkowej.
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
WYSOKOŚĆ WYNAGRODZENIA CZŁONKÓW ZARZĄDU
Imię i nazwisko | Funkcja | Tytuł wynagrodzenia | Kwota /w tys. zł/ |
Dariusz Pietyszuk | Prezes Zarządu | umowa o pracę premia | 567,0 275,0 |
|
| dodatkowe korzyści | samochód służbowy, telefon, laptop, opieka medyczna |
|
| z tytułu zasiadania w Radzie Nadzorczej spółki zależnej | 250,2 |
Witold Grabysz | Wiceprezes Zarządu | umowa o pracę premia | 508,3 183,4 |
|
| dodatkowe korzyści | laptop, opieka medyczna |
|
| z tytułu zasiadania w Radzie Nadzorczej spółki zależnej | 240,3 |
WARUNKI I WYSOKOŚĆ WYNAGRODZEŃ CZŁONKÓW RADY NADZORCZEJ
Imię i nazwisko | Funkcja | Tytuł wynagrodzenia | Kwota /w tys. zł/ |
Krzysztof Jędrzejewski | Przewodniczący Rady Nadzorczej | sprawowana funkcja | 158,0 |
Michał Rogatko | Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej | sprawowana funkcja | 126,0 |
Daniel Lewczuk | Członek Rady Nadzorczej | sprawowana funkcja | 93,9 |
Marek Kaczyński | Członek Rady Nadzorczej | sprawowana funkcja | 93,9 |
Jacek Górka | Członek Rady Nadzorczej | sprawowana funkcja | 93,9 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Podstawowe dane liczbowe o wzajemnych należnościach i zobowiązaniach, kosztach i przychodach ze wzajemnych transakcji.
A.Transakcje ze spółkami zależnymi Grupy Kapitałowej Mostostal Zabrze, podlegającymi konsolidacji
Nazwa spółki | Przychody z tytułu sprzedaży produktów, towarów i usług | Zakup produktów, towarów i usług | Zysk z lat ubiegłych | Pozostałe przychody | Pozostałe koszty | Przychody finansowe | Koszty finansowe |
Mostostal Zabrze SA | 17 099 | 2 673 | - | - | - | 28 130 | 371 |
MZ Realizacje Przemysłowe S.A. | 6 207 | 15 004 | 1 076 | - | - | 80 | 409 |
MZ Konstrukcje Przemysłowe S.A. | 289 | 6 268 | 2 555 | - | - | 41 | 406 |
MZ GPBP S.A. | 1 941 | 17 326 | 17 416 | - | - | 184 | 204 |
PRInż S.A. | 162 | 56 | 785 | - | - | 55 | - |
MZ Biprohut S.A. | 11 065 | 1 114 | 2 063 | - | - | - | 8 |
MZ Nieruchomości Sp. z o.o. | 2 735 | 614 | 3 337 | - | - | 200 | 16 |
MZ Elektro Sp. z o.o. | 5 123 | 381 | - | - | - | - | 43 |
Bud Work Serwis Sp. z o.o. | 1 320 | 16 | - | - | - | - | - |
R a z e m | 45 940 | 43 453 | 27 232 | - | - | 28 690 | 1 458 |
Nazwa spółki | Należności brutto | Zobowiązania | Pożyczki udzielone oraz zakupionych obligacji | Pożyczki otrzymane oraz wyemitowane obligacje |
Mostostal Zabrze SA | 25 912 | 3 893 | 8 927 | 9 882 |
MZ Realizacje Przemysłowe S.A. | 5 538 | 25 258 | 3 029 | - |
MZ Konstrukcje Przemysłowe S.A. | 132 | 1 624 | - | 7 917 |
MZ GPBP S.A. | 264 | 2 920 | 4 745 | - |
PRInż S.A. | - | 5 | 1 411 | - |
MZ Biprohut S.A. | 889 | 108 | - | - |
MZ Nieruchomości Sp. z o.o. | 125 | 61 | 1 327 | - |
MZ Elektro Sp. z o.o. | 933 | 36 | - | 1 640 |
Bud Work Serwis Sp. z o.o. | 113 | 2 | - | - |
R a z e m | 33 907 | 33 907 | 19 439 | 19 439 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
DŁUGOTERMINOWE AKTYWA FINANSOWE - udziały i akcje w spółkach zależnych objętych konsolidacją
Lp. | nazwa jednostki (ze wskazaniem formy prawnej) | siedziba | przedmiot działalności przedsiębiorstwa | charakter powiązania kapitałowego | zastosowana metoda konsolidacji | data objęcia kontroli/ data od której wywierany jest znaczny wpływ | wartość akcji/udziałów wg ceny nabycia | korekty aktualizujące wartość (razem) | wartość bilansowa akcji/udziałów | procent posiadanego kapitału akcyjnego/ zakładowego | udział w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu |
1 | MOSTOSTAL ZABRZE Realizacje Przemysłowe S.A. | Gliwice | Budowlano - Montażowa | Spółka zależna | Pełna | 15.11.1991 | 23 917 | - | 23 917 | 98,47% | 98,47% |
2 | Mostostal Zabrze Konstrukcje Przemysłowe S.A. | Zabrze | Produkcja Konstrukcji Stalowych | Spółka zależna | Pełna | 25.06.1996 | 47 697 | - | 47 697 | 100,00% | 100,00% |
3 | MOSTOSTAL ZABRZE Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A. | Gliwice | Budowlano - Montażowa | Spółka zależna | Pełna | 30.04.1999 | 13 014 | - | 13 014 | 96,73% | 96,73% |
4 | MOSTOSTAL ZABRZE Biprohut S.A. | Gliwice | Projektowa | Spółka zależna | Pełna | 14.08.1998 | 612 | - | 612 | 100,00% | 100,00% |
5 | Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych S.A. | Gliwice | Budowa Dróg | Spółka zależna | Pełna | 14.08.1998 | 68 579 | 67 063 | 1 516 | 99,17% | 99,17% |
6 | Mostostal Zabrze Elektro Sp. z o. o. | Gliwice | Wykonywanie instalacji elektrycznych | Spółka zależna | Pełna | 06.05.2014 | 3 110 | - | 3 110 | 100,00% | 100,00% |
7 | Mostostal Zabrze Nieruchomości Sp. z o.o. | Gliwice | Wynajem i zarządzanie nieruchomościami | Spółka zależna | Pełna | 10.05.2019 | 13 742 | - | 13 742 | 100,00% | 100,00% |
8 | BUD WORK Serwis Sp. z o.o. | Gliwice | agencja pracy tymczasowej szkolenia | Spółka zależna | Pełna | 01.04.2009 | - | - | - | 100,00% | 96,73% |
9 | INWESTSYSTEM Sp. z o.o. | Gliwice | Budowlano - Montażowa | Spółka zależna | nie objęta konsolidacją | 06.05.2014 | 15 | - | 15 | 100,00% | 100,00% |
|
|
|
|
|
| Razem | 170 672 | 67 063 | 103 609 |
|
|
…
DŁUGOTERMINOWE AKTYWA FINANSOWE – dane finansowe spółek zależnych objętych konsolidacją
Lp | Nazwa jednostki | Kapitał własny jednostki w tym | Kapitał podstawowy | Kapitał z aktualizacji wyceny | Zyski (straty) zatrzymane, w tym: | Zysk (strata) okresu bieżącego | Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania jednostki, w tym | - długo- terminowe | - krótko- terminowe | Należności jednostki, w tym: | - długo- terminowe | - krótko- terminowe | Aktywa jednostki razem | Przychody ze sprzedaży |
1 | MZ Realizacje Przemysłowe S.A. | 56 850 | 20 685 | (666) | 36 830 | 22 153 | 212 620 | 13 555 | 199 065 | 149 534 | 281 | 149 253 | 269 470 | 510 832 |
2 | MZ Konstrukcje Przemysłowe S.A. | 67 182 | 16 160 | (1 258) | 52 280 | 6 772 | 66 652 | 10 913 | 55 739 | 22 355 | - | 22 355 | 133 834 | 163 899 |
3 | MZ GPBP S.A. | 56 474 | 11 410 | (4 510) | 49 574 | 30 054 | 156 898 | 16 693 | 140 204 | 128 133 | 2 955 | 125 178 | 213 371 | 478 998 |
4 | MZ Biprohut S.A. | 4 288 | 500 | (53) | 3 841 | 3 006 | 7 163 | 1 092 | 6 072 | 2 869 | - | 2 869 | 11 451 | 20 709 |
5 | PRINŻ S.A. | 1 053 | 749 | - | 304 | 50 | 781 | - | 781 | 38 | - | 38 | 1 834 | 242 |
6 | MZ Nieruchomości Sp. z o.o. | 41 077 | 3 373 | 27 | 37 678 | 3 259 | 3 974 | 1 944 | 2 030 | 159 | - | 159 | 45 052 | 9 946 |
7 | Mostostal Zabrze Elektro Sp. z o. o. | 217 | 3 110 | 3 | (2 896) | (430) | 4 807 | 242 | 4 564 | 3 036 | - | 3 036 | 5 024 | 11 269 |
8 | BUD WORK Serwis Sp. z o. o. | 416 | 100 | - | 316 | 26 | 97 | - | 97 | 162 | - | 162 | 513 | 1 514 |
| Razem | 227 557 | 56 088 | (6 458) | 177 927 | 64 890 | 452 993 | 44 440 | 408 553 | 306 286 | 3 236 | 303 050 | 680 550 | 1 197 409 |
W okresie sprawozdawczym Emitent nie zbył udziałów / akcji w spółkach zależnych.
W 2022 roku Emitent nabył łącznie 654 akcji spółki zależnej MOSTOSTAL ZABRZE Realizacje Przemysłowe S.A. od siedmiu akcjonariuszy mniejszościowych zwiększając w ten sposób udział w kapitale zakładowym MZRP oraz głosach z 98,16% do 98,47%, tj. o 0,31 punkty procentowe. Wartość transakcji nie była istotna z punktu widzenia wyników finansowych Emitenta.
We wrześniu 2022 roku nastąpiło objęcie przez Emitenta 8.000 akcji nowej emisji spółki zależnej MOSTOSTAL ZABRZE Konstrukcje Przemysłowe S.A. (MZKP) w zamian za aport w postaci kompleksu nieruchomości produkcyjnych położonych w Zabrzu oraz Gliwicach. Nieruchomości dotychczas były przez MZKP wynajmowane od Emitenta, zarówno przed transakcją jak i nadal wykorzystywane są przez spółkę zależną w działalności operacyjnej. Pozwoliło to uporządkować strukturę majątkową (nieruchomości operacyjne stały się własnością MZKP), a tym samym urealniły model biznesowy tej spółki. Wartość godziwa wnoszonych aportem nieruchomości wynosi 39,6 mln zł. W związku z powyższym kapitał zakładowy MZKP uległ podwyższeniu z
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
kwoty 12,16 mln zł do kwoty 16,16 mln zł. 100% udziału w kapitale zakładowym MZKP posiada Emitent. Podwyższenie kapitału zakładowego MZKP zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 29 listopada 2022 roku.
Poza powyższym, w okresie sprawozdawczym i do dnia publikacji niniejszego sprawozdania nie nastąpiły inne zmiany w strukturze Grupy Kapitałowej MOSTOSTAL ZABRZE.
B. Transakcje ze spółkami powiązanymi osobowo, niepodlegającymi konsolidacji
| Przychody z tytułu sprzedaży produktów, towarów i usług | Zakup produktów, towarów i usług | Pozostałe przychody | Pozostałe koszty | Przychody finansowe | Koszty finansowe |
Pozostałe podmioty powiązane osobowo nie objęte konsolidacją | 46 | - | - | - | - | - |
|
|
|
|
|
|
|
| Należności brutto | Zobowiązania | Pożyczki udzielone | Pożyczki otrzymane |
|
|
Pozostałe podmioty powiązane osobowo nie objęte konsolidacją | 1 | 1 | - | - |
|
|
Szczegółowy opis znaczących zdarzeń, jakie nastąpiły po dniu bilansowym, znajduje się w pkt. 2.8.3 Sprawozdania z działalności Mostostal Zabrze S.A. oraz Grupy Kapitałowej Mostostal Zabrze za rok 2022.
Badanie skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2022 rok przeprowadziła firma UHY ECA Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie. Szczegółowy opis znajduje się w pkt. 10.3 Sprawozdania z działalności Mostostal Zabrze S.A. oraz Grupy Kapitałowej Mostostal Zabrze za rok 2022.
Ze względu na niepewność towarzyszącą działalności gospodarczej, niektóre pozycje w niniejszym sprawozdaniu finansowym nie mogły zostać precyzyjnie wycenione, lecz zostały przez Zarząd oszacowane na podstawie dostępnych, wiarygodnych informacji.
Składniki podlegające szacunkom a tym samym subiektywnym ocenom to w szczególności:
Przychody
Ujęcie przychodów realizowane jest zgodnie z zasadami opisanymi w pkt. 3.2. Podstawa sporządzenia oraz opis zasad rachunkowości przyjętych przy sporządzaniu raportu podano w punkcie dotyczącym Umów z Klientami.
Utrata wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne oraz pojedynczych składników środków trwałych i wartości niematerialnych
Główne założenia przyjęte w celu ustalenia wartości odzyskiwalnej to przesłanki wskazujące na: utratę wartości, modele, stopy dyskontowe, stopy wzrostu.
Leasing
Główne założenia przyjęte w celu wyceny zobowiązań z tytułu leasingu oraz aktywów z tytułu prawa do użytkowania: okres leasingu, stopa dyskonta, możliwości wcześniejszego zakończenia leasingu oraz wystąpienie w niedalekiej przyszłości znaczące i niekorzystne dla jednostki zmiany o charakterze technologicznym, rynkowym, gospodarczym lub prawnym w otoczeniu, w którym jednostka prowadzi działalność, lub też na rynkach, na które dany składnik aktywów jest przeznaczony.
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Okres ekonomicznej użyteczności środków trwałych oraz wartości niematerialnych (z wyłączeniem wartości firmy)
Okres ekonomicznej użyteczności oraz metoda amortyzacji.
Środki trwałe
Zgodnie z MSR 36:
Przesłanki pochodzące z zewnętrznych źródeł informacji
–istnieją obserwowalne przesłanki, że wartość składnika aktywów spadła w danym okresie znacznie bardziej niż oczekiwano by wraz z upływem czasu lub w związku z normalnym użyciem.
–w ciągu okresu nastąpiły lub nastąpią w niedalekiej przyszłości znaczące i niekorzystne dla jednostki zmiany o charakterze technologicznym, rynkowym, gospodarczym lub prawnym w otoczeniu, w którym jednostka prowadzi działalność, lub też na rynkach, na które dany składnik aktywów jest przeznaczony;
–w ciągu okresu nastąpił wzrost rynkowych stóp procentowych lub innych rynkowych stóp zwrotu z inwestycji i prawdopodobne jest, że wzrost ten wpłynie na stopę dyskontową stosowaną do wyliczenia wartości użytkowej danego składnika aktywów i istotnie obniży wartość odzyskiwalną składnika aktywów;
–wartość bilansowa aktywów netto jednostki sporządzającej sprawozdanie finansowe jest wyższa od wartości ich rynkowej kapitalizacji.
Przesłanki pochodzące z wewnętrznych źródeł informacji
–dostępne są dowody na to, że nastąpiła utrata przydatności danego składnika aktywów lub jego fizyczne uszkodzenie;
–w ciągu okresu nastąpiły lub też prawdopodobne jest, że w niedalekiej przyszłości nastąpią znaczące i niekorzystne dla jednostki zmiany dotyczące zakresu lub sposobu, w jaki dany składnik aktywów jest aktualnie użytkowany, lub zgodnie z oczekiwaniami, będzie użytkowany. Do takich zmian zalicza się niewykorzystywanie składnika aktywów, plany zaniechania działalności lub restrukturyzacji działalności, do której dany składnik należy, lub plany zbycia tego składnika aktywów przed uprzednio przewidzianym terminem oraz ponowna ocena okresu użytkowania danego składnika aktywów z nieokreślonego na okres określony.
Odpisy aktualizujące wartość aktywów finansowych
Główne założenia przyjęte w celu ustalenia odpisów aktualizujących wartość aktywów finansowych: stopa oczekiwanych strat kredytowych (włączając informacje dotyczące przyszłości), grupowanie aktywów finansowych, wykonanie prognoz przyszłych przepływów pieniężnych dla ośrodków wypracowujących zyski.
Rezerwy
Decyzja o utworzeniu rezerwy związanej ze sprawami sądowymi podejmowana jest na podstawie oceny stopnia prawdopodobieństwa, iż konieczne będzie wykonanie przez jednostkę ciążącego na niej obowiązku powstałego w wyniku przeszłych zdarzeń, a przede wszystkim, jeżeli istnieje duże prawdopodobieństwo przegrania sprawy i zasądzenia na rzecz powoda dochodzonej kwoty co zwykle skutkuje koniecznością wydatkowania środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne. Ustalając kwotę tej rezerwy związanej ze sprawami sądowymi brane są pod uwagę nie tylko kwoty roszczenia określonego w pozwie, ale również koszty postępowania sądowego, tj.: opłaty sądowe, koszty zastępstwa procesowego, odsetki naliczone od terminu płatności żądanej kwoty do dnia bilansowego oraz inne prawdopodobne i możliwe do oszacowania zobowiązania mogące być następstwem toczącego się postępowania sądowego.
Rezerwy na przyszłe koszty tworzone są na podstawie oceny ciążącego obowiązku wynikającego z przeszłych zdarzeń, oszacowanie prawdopodobieństwa przegrania sporu, a co za tym idzie konieczności wydatkowania środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne, w celu wypełnienia ciążącego obowiązku, dokonanie wiarygodnego szacunku kwoty ewentualnego obowiązku lub w przypadku uznania, iż jest prawdopodobne, że ciąży obowiązek wynikający z przeszłych zdarzeń i jednocześnie prawdopodobnym jest, że konieczne będzie w przyszłości wydatkowanie środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne z tego tytułu a szacunki kwot tego obowiązku można w wiarygodny sposób określić.
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Koszty likwidacji środków trwałych
Założenia przyjęte do wyceny rezerw na szacunkowe koszty demontażu i usunięcia składnika aktywów oraz koszty przeprowadzenia renowacji miejsca, w którym się znajdował.
Świadczenia pracownicze i świadczenia związane z rozwiązaniem stosunku pracy
Stopy dyskontowe, wzrost płac, wiek emerytalny, wskaźnik rotacji pracowników oraz inne. Rezerwy na koszty rozwiązania stosunku pracy: stopy dyskontowe, liczba pracowników, staż pracy pracowników, wynagrodzenie jednostkowe oraz inne założenia.
Wartość godziwa instrumentów pochodnych oraz innych instrumentów finansowych
Model i założenia przyjęte dla wyceny wartości godziwej.
Podatek dochodowy
Założenia przyjęte w celu rozpoznania aktywów z tytułu podatku odroczonego. Założenia przyjęte w celu ustalenia wyniku podatkowego i wartości podatkowej w przypadku, gdy występuje niepewność co do ujęcia podatkowego.
Odpis na wolno rotujące i przestarzałe zapasy
Metodologia stosowana do ustalenia wartości odzyskiwalnej netto zapasów.
Ujęte zmiany w okresie sprawozdawczym zostały przedstawione w istotnych ujawnieniach w pkt. 3.11.
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Nota 1A - RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE
Za okres od 01.01.2022 r. do 31.12.2022 r.
Grunty i prawo wieczystego użytkowania gruntów | Grunty i prawo wieczystego użytkowania gruntów w leasingu | Budynki i budowle | Budynki i budowle | Maszyny | Maszyny | Środki transportu | Środki transportu | Pozostałe | Pozostałe | Razem | |
Wartość brutto na początek okresu | 830 | 7 686 | 64 606 | - | 81 785 | 18 672 | 19 511 | 5 545 | 16 568 | 416 | 215 620 |
Zwiększenia | - | - | 3 669 | - | 5 606 | 3 364 | 193 | 10 450 | 2 110 | - | 25 393 |
- nabycie, w tym ulepszenia | - | - | 3 669 | - | 5 606 | 3 364 | 193 | 10 450 | 2 110 | - | 25 393 |
Zmniejszenia | - | - | 2 885 | - | 6 624 | - | 1 137 | 111 | 685 | - | 11 442 |
- zbycie | - | - | 1 884 | - | 4 796 | - | 797 | - | 168 | - | 7 645 |
- likwidacja | - | - | - | - | 1 805 | - | 12 | 111 | 515 | - | 2 443 |
- inne | - | - | 1 002 | - | 23 | - | 327 | - | 2 | - | 1 354 |
Przemieszczenia wewnętrzne (+/-) | - | - | (511) | - | 2 258 | (1 748) | 1 019 | (1 019) | 67 | (67) | - |
Wartość brutto na koniec okresu | 830 | 7 686 | 64 879 | - | 82 294 | 20 289 | 19 498 | 14 865 | 18 060 | 349 | 228 751 |
Wartość umorzenia na początek okresu | - | 676 | 34 823 | - | 71 812 | 5 347 | 17 609 | 1 648 | 13 341 | 187 | 145 444 |
- zwiększenia (amortyzacja bieżąca) | - | - | 1 544 | - | 3 990 | 2 213 | 1 048 | 1 677 | 1 526 | 72 | 12 070 |
- zmniejszenia | - | - | 529 | - | 4 826 | - | 1 025 | 25 | 561 | - | 6 966 |
Aktywa trwale klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży (+/-) | - | - | - | - | 11 | - | - | - | - | - | 11 |
Wartość umorzenia na koniec okresu | - | 676 | 35 838 | - | 70 255 | 7 560 | 17 544 | 3 301 | 14 307 | 259 | 149 739 |
Odpis aktualizujący z tyt. utraty wartości na początek okresu | - | - | - | - | 102 | - | - | - | 55 | - | 157 |
Wartość odpisu z tytułu utraty wartości na koniec okresu | - | - | - | - | 102 | - | - | - | 55 | - | 157 |
Wartość netto na koniec okresu | 830 | 7 010 | 29 042 | - | 11 938 | 12 728 | 1 954 | 11 564 | 3 698 | 89 | 78 854 |
Za okres od 01.01.2021r. do 31.12.2021 r.
| Grunty i prawo wieczystego użytkowania gruntów | Grunty i prawo wieczystego użytkowania gruntów w leasingu | Budynki i budowle | Budynki i budowle | Maszyny | Maszyny | Środki transportu | Środki transportu | Pozostałe | Pozostałe | Razem |
Wartość brutto na początek okresu | 830 | 6 750 | 63 514 | - | 82 854 | 18 520 | 18 896 | 6 297 | 15 751 | 416 | 213 828 |
Zwiększenia | - | - | 1 355 | - | 1 598 | 2 325 | 37 | 1 968 | 1 998 | - | 9 280 |
- nabycie, w tym ulepszenia | - | - | 1 355 | - | 1 592 | 2 325 | 37 | 1 968 | 1 998 | - | 9 274 |
- ujawnienie lub inne | - | - | - | - | 6 | - | - | - | - | - | 6 |
Zmniejszenia | - | - | 115 | - | 1 645 | - | 1 908 | 116 | 1 177 | - | 4 961 |
- zbycie | - | - | - | - | 589 | - | 1 908 | - | 14 | - | 2 511 |
- likwidacja | - | - | 69 | - | 1 056 | - | - | 116 | 1 163 | - | 2 403 |
- inne | - | - | 47 | - | - | - | - | - | - | - | 47 |
Aktywa trwale klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży (+/-) | - | - | - | - | (3 166) | - | (56) | (62) | - | - | (3 284) |
Przemieszczenia wewnętrzne (+/-) | - | - | 3 | - | 2 144 | (2 173) | 2 541 | (2 541) | (3) | - | (30) |
Wartość brutto na koniec okresu | 830 | 6 750 | 64 757 | - | 81 785 | 18 672 | 19 511 | 5 545 | 16 568 | 416 | 214 834 |
Wartość umorzenia na początek okresu | - | 676 | 33 132 | - | 70 891 | 4 556 | 16 296 | 2 282 | 13 304 | 104 | 141 243 |
- zwiększenia (amortyzacja bieżąca) | - | - | 1 721 | - | 4 197 | 2 156 | 1 264 | 1 249 | 1 213 | 83 | 11 882 |
- zmniejszenia | - | - | 30 | - | 1 445 | - | 1 701 | 15 | 1 176 | - | 4 367 |
Aktywa trwale klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży (+/-) | - | - | - | - | (3 166) | - | (56) | (62) | - | - | (3 284) |
Przemieszczenia wewnętrzne (+/-) | - | - | - | - | 1 335 | (1 365) | 1 806 | (1 806) | - | - | (30) |
Wartość umorzenia na koniec okresu | - | 676 | 34 823 | - | 71 812 | 5 347 | 17 609 | 1 648 | 13 341 | 187 | 145 444 |
Odpis aktualizujący z tyt. utraty wartości na początek okresu | - | - | - | - | 108 | - | - | - | 61 | - | 169 |
Odwrócenie w okresie odpisu aktualizującego z tyt. utraty wartości | - | - | - | - | 6 | - | - | - | 6 | - | 12 |
Wartość odpisu z tytułu utraty wartości na koniec okresu | - | - | - | - | 102 | - | - | - | 55 | - | 157 |
Wartość netto na koniec okresu | 830 | 6 073 | 29 934 | - | 9 872 | 13 325 | 1 902 | 3 897 | 3 172 | 228 | 69 232 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
W okresie sprawozdawczym Grupa Kapitałowa:
–wartość netto aktywów trwałych obejmuje aktywa trwałe w toku budowy w kwocie 2 433 tys. zł
–na dzień 31.12.2022 nie występują zobowiązania umowne na zakup aktywów trwałych
Nota 2A – Nieruchomości inwestycyjne
Za okres od 01.01.2022r. do 31.12.2022 r.
| Grunty | Grunty | Budynki i budowle | Budynki i budowle | Razem |
Wartość na początek okresu | 59 | 19 033 | 22 747 | - | 41 838 |
Zwiększenia | - | - | 66 | - | 66 |
- nabycie, w tym ulepszenia | - | - | 66 | - | 66 |
Zmniejszenia | - | - | 55 | - | 55 |
- zbycie, likwidacja | - | - | 55 | - | 55 |
Korekta wyceny do wartości godziwej (+/-) | - | 1 924 | (995) | - | 930 |
Wartość na koniec okresu | 59 | 20 957 | 21 763 | - | 42 779 |
Nota 2B - Nieruchomości inwestycyjne
Za okres od 01.01.2021r. do 31.12.2021 r.
| Grunty | Grunty | Budynki i budowle | Budynki i budowle | Razem |
Wartość na początek okresu | - | 19 309 | 22 361 | - | 41 671 |
Zwiększenia | 59 | - | 361 | - | 420 |
- nabycie, w tym ulepszenia | 59 | - | 361 | - | 420 |
Zmniejszenia | - | - | 178 | - | 178 |
- inne | - | - | 178 | - | 178 |
Aktywa trwale klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży (+/-) | - | (867) | - | - | (867) |
Korekta wyceny do wartości godziwej (+/-) | - | 95 | 24 | - | 119 |
Wartość na koniec okresu | 59 | 18 538 | 22 747 | - | 41 343 |
W okresie sprawozdawczym Grupa Kapitałowa:
–przekwalifikowała nieruchomości inwestycyjne do aktywów sklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży w kwocie 867 tys. zł.
–wartość netto nieruchomości inwestycyjnych obejmuje nieruchomości inwestycyjne w toku budowy w kwocie 66 tys. zł
–na dzień 31.12.2022 nie występują zobowiązania umowne na zakup nieruchomości inwestycyjnych.
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Nota 2C Wpływ najmu nieruchomości inwestycyjnych na sprawozdanie finansowe
|
| |
| Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 | Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
Przychody z najmu nieruchomości inwestycyjnej ujęte w rachunku zysków i strat | 6 943 | 6 556 |
Koszty operacyjne (łącznie z kosztami napraw i utrzymania) poniesionych w związku z eksploatacją nieruchomości inwestycyjnej, która w danym okresie przyniosła przychody z najmu | 3 773 | 3 077 |
Koszty operacyjne (łącznie z kosztami napraw i utrzymania) poniesionych w związku z eksploatacją nieruchomości inwestycyjnej, która w danym okresie nie przyniosła przychodów z najmu | - | - |
Łączna zmiana wartości godziwej ujętą w rachunku zysków i strat dotycząca sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych z pakietu aktywów ujmowanych zgodnie z modelem wartości godziwej | - | - |
Zysk (strata) dotyczący/a nieruchomości inwestycyjnych | 3 170 | 3 479 |
Nota 3A - WARTOŚCI NIEMATERIALNE (Z WYŁĄCZENIEM WARTOŚCI FIRMY)
Za okres od 01.01.2022 r. do 31.12.2022 r.
| Wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie |
| Pozostałe wartości niematerialne |
|
|
|
WARTOŚCI NIEMATERIALNE | koszty zakończonych prac rozwojowych | pozostałe | nabyte koncesje, patenty, licencje i podobne wartości | nabyte koncesje, patenty, licencje i podobne wartości - aktywa z tytułu praw do użytkowania | pozostałe | Razem |
Wartość brutto na początek okresu | - | - | 10 925 | - | - | 10 925 |
Zwiększenia | - | - | 1 204 | - | - | 1 204 |
- nabycie, w tym ulepszenia | - | - | 1 204 | - | - | 1 204 |
Zmniejszenia | - | - | 1 238 | - | - | 1 238 |
- zbycie | - | - | 75 | - | - | 75 |
Wartość brutto na koniec okresu | - | - | 10 891 | - | - | 10 891 |
Wartość umorzenia na początek okresu | - | - | 6 881 | - | - | 6 881 |
- zwiększenia (amortyzacja bieżąca) | - | - | 571 | - | - | 571 |
- zmniejszenia | - | - | 749 | - | - | 749 |
Wartość umorzenia na koniec okresu | - | - | 6 703 | - | - | 6 703 |
Odpis aktualizujący z tyt. utraty wartości na początek okresu | - | - | 156 | - | - | 156 |
Wartość odpisów z tytułu utraty wartości na koniec okresu | - | - | 156 | - | - | 156 |
Wartość netto na koniec okresu | - | - | 4 032 | - | - | 4 032 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Nota 3B - WARTOŚCI NIEMATERIALNE (Z WYŁĄCZENIEM WARTOŚCI FIRMY)
Za okres od 01.01.2021r. do 31.12.2021 r.
| Wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie |
| Pozostałe wartości niematerialne |
|
| |
WARTOŚCI NIEMATERIALNE | koszty zakończonych prac rozwojowych | pozostałe | nabyte koncesje, patenty, licencje i podobne wartości, w tym: | nabyte koncesje, patenty, licencje i podobne wartości - aktywa z tytułu praw do użytkowania | pozostałe | Razem |
Wartość brutto na początek okresu | - | - | 10 766 | - | - | 10 766 |
Zwiększenia | - | - | 698 | - | - | 698 |
- nabycie, w tym ulepszenia | - | - | 698 | - | - | 698 |
Zmniejszenia | - | - | 569 | - | - | 569 |
- zbycie | - | - | 5 | - | - | 5 |
Przemieszczenia wewnętrzne(+/-) | - | - | 30 | - | - | 30 |
Wartość brutto na koniec okresu | - | - | 10 925 | - | - | 10 925 |
Wartość umorzenia na początek okresu | - | - | 6 894 | - | - | 6 894 |
- zwiększenia (amortyzacja bieżąca) | - | - | 514 | - | - | 514 |
- zmniejszenia | - | - | 556 | - | - | 556 |
Przemieszczenia wewnętrzne(+/-) | - | - | 30 | - | - | - |
Wartość umorzenia na koniec okresu | - | - | 6 881 | - | - | 6 881 |
Odpis aktualizujący z tyt. utraty wartości na początek okresu | - | - | - | - | - | - |
Ujęcie w okresie odpisu aktualizującego z tyt. utraty wartości | - | - | 156 | - | - | 156 |
Wartość odpisów z tytułu utraty wartości na koniec okresu | - | - | 156 | - | - | 156 |
Wartość netto na koniec okresu | - | - | 3 888 | - | - | 3 888 |
W okresie sprawozdawczym Grupa Kapitałowa nie dokonała istotnych przekwalifikowań z/do wartości niematerialnych.
Grupa Kapitałowa nie posiada wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania.
Nota 4 – Długoterminowe aktywa finansowe
Długoterminowe aktywa finansowe | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) w jednostkach zależnych Grupy Kapitałowej MZ S.A. | 15 | 15 |
- udziały i akcje | 15 | 15 |
b) w jednostkach stowarzyszonych Grupy Kapitałowej MZ S.A. | - | - |
c) w jednostce dominującej (w tym sklasyfikowane jako dostępne do sprzedaży) | - | - |
d) w pozostałych jednostkach | 9 090 | 1 024 |
- udziały i akcje | 274 | 268 |
- inne papiery wartościowe | 8 070 | - |
- obligacje oraz odsetki od obligacji | 8 070 | - |
- inne długoterminowe aktywa finansowe | 747 | 756 |
Długoterminowe aktywa finansowe netto | 9 105 | 1 039 |
Odpis aktualizujący wartość | 2 113 | 2 113 |
Długoterminowe aktywa finansowe brutto | 11 219 | 10 607 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Nota 5A - AKTYWA Z TYTUŁU ODROCZONEGO PODATKU DOCHODOWEGO
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
1. Stan aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego na początek okresu, w tym: | 34 514 | 34 061 |
- z tytułu straty podatkowej | 2 397 | 5 164 |
- z tytułu odpisu aktualizującego wartość należności | 1 201 | 1 266 |
- z tytułu nie wypłaconych wynagrodzeń, umów zleceń i składek ZUS | 697 | 655 |
- z tytułu rezerw na przewidywane koszty | 3 944 | 2 531 |
- z tytułu rezerw na świadczenia pracownicze | 4 329 | 4 704 |
- z tytułu odpisu aktualizującego wartość zapasów | 345 | 180 |
- z tytułu wyceny bilansowej środków pieniężnych, należności i zobowiązań (różnic kursowych) | 374 | 371 |
- z tytułu wyceny kontraktów budowlanych | 11 000 | 7 003 |
- z tytułu wyceny pozostałych umów | 2 734 | 3 030 |
- z tytułu wyceny instrumentów pochodnych | 361 | 751 |
- z tytułu odmiennego momentu podatkowego uznawania kosztu (roboty w toku) | 6 531 | 7 673 |
- z tytułu innych | 602 | 732 |
2. Zwiększenia | 6 630 | 7 133 |
- z tytułu straty podatkowej | 1 618 | - |
- z tytułu odpisu aktualizującego wartość należności | 551 | 63 |
- z tytułu nie wypłaconych wynagrodzeń, umów zleceń i składek ZUS | 503 | 306 |
- z tytułu rezerw na przewidywane koszty | 25 | 1 433 |
- z tytułu rezerw na świadczenia pracownicze | 190 | 297 |
- z tytułu odpisu aktualizującego wartość zapasów | 156 | 186 |
- z tytułu wyceny bilansowej środków pieniężnych, należności i zobowiązań (różnic kursowych) | 108 | 215 |
- z tytułu wyceny kontraktów budowlanych | 2 261 | 3 996 |
- z tytułu wyceny pozostałych umów | 429 | - |
- z tytułu wyceny instrumentów pochodnych | - | 58 |
- z tytułu odmiennego momentu podatkowego uznawania kosztu (roboty w toku) | 121 | 473 |
- z tytułu innych | 668 | 105 |
3. Zmniejszenia | 7 302 | 6 680 |
- z tytułu straty podatkowej | - | 2 767 |
- z tytułu odpisu aktualizującego wartość należności | 334 | 128 |
- z tytułu nie wypłaconych wynagrodzeń, umów zleceń i składek ZUS | 230 | 265 |
- z tytułu rezerw na przewidywane koszty | 1 769 | 20 |
- z tytułu rezerw na świadczenia pracownicze | 914 | 672 |
- z tytułu odpisu aktualizującego wartość zapasów | 106 | 21 |
- z tytułu wyceny bilansowej środków pieniężnych, należności i zobowiązań (różnic kursowych) | 333 | 212 |
- z tytułu wyceny kontraktów budowlanych | 314 | - |
- z tytułu wyceny pozostałych umów | - | 296 |
- z tytułu wyceny instrumentów pochodnych | 361 | 449 |
- z tytułu odmiennego momentu podatkowego uznawania kosztu (roboty w toku) | 2 323 | 1 615 |
- z tytułu innych | 619 | 235 |
4. Stan aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego na koniec okresu, w tym: | 33 842 | 34 514 |
- z tytułu straty podatkowej | 4 015 | 2 397 |
- z tytułu odpisu aktualizującego wartość należności | 1 419 | 1 201 |
- z tytułu nie wypłaconych wynagrodzeń, umów zleceń i składek ZUS | 970 | 697 |
- z tytułu rezerw na przewidywane koszty | 2 200 | 3 944 |
- z tytułu rezerw na świadczenia pracownicze | 3 606 | 4 329 |
- z tytułu odpisu aktualizującego wartość zapasów | 394 | 345 |
- z tytułu wyceny bilansowej środków pieniężnych, należności i zobowiązań (różnic kursowych) | 148 | 374 |
- z tytułu wyceny kontraktów budowlanych | 12 947 | 11 000 |
- z tytułu wyceny pozostałych umów | 3 163 | 2 734 |
- z tytułu wyceny instrumentów pochodnych | - | 361 |
- z tytułu odmiennego momentu podatkowego uznawania kosztu (roboty w toku) | 4 329 | 6 531 |
- z tytułu innych | 651 | 602 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Nota 5B - AKTYWA Z TYTUŁU ODROCZONEGO PODATKU DOCHODOWEGO
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zmiana stanu aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego w okresie | (672) | 453 |
- w odniesieniu na bieżący wynik finansowy | 169 | 1 039 |
- w odniesieniu na kapitał własny | (842) | (586) |
Prawdopodobieństwo realizacji aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego z przyszłymi zyskami podatkowymi opiera się na budżetach, w tym na budżetach Kontraktów. Grupa ujęła w księgach rachunkowych aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego do wysokości, do której jest prawdopodobne, iż osiągnie zysk do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych. W przypadku projektów realizowanych na rynkach zagranicznych, które historycznie generowały straty i których projekcje finansowe nie przewidują osiągnięcia zysku do opodatkowania umożliwiającego potrącenie ujemnych różnic przejściowych, Grupa nie rozpoznaje w swoich księgach rachunkowych aktywa z tego tytułu, lub wykazuje w wysokości najbardziej prawdopodobnej do rozliczenia.
Nota 6 - DŁUGOTERMINOWE NALEŻNOŚCI I ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE
Nota 6A - DŁUGOTERMINOWE NALEŻNOŚCI
Należności długoterminowe | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) od jednostek powiązanych od jednostek zależnych Grupy Kapitałowej MZ S.A. | - | - |
b) od pozostałych jednostek | - | - |
Należności długoterminowe netto | - | - |
c) odpis aktualizujący wartość należności (wielkość dodatnia) | - | - |
Należności długoterminowe brutto | - | - |
Nota 6B - DŁUGOTERMINOWE ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE
Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, w tym: | 3 314 | 3 960 |
- prowizje od gwarancji bankowych | 3 274 | 3 944 |
- inne | 39 | 16 |
b) pozostałe rozliczenia międzyokresowe | - | - |
RAZEM: | 3 314 | 3 960 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022
| Zapasy brutto | Wycena według wartości netto możliwej do uzyskania | Kwota odpisów aktualizujących wartości zapasów na początek okresu | Kwoty odwrócenia odpisów aktualizujących zapasy ujęte jako pomniejszenie tych odpisów w okresie | Kwoty odpisów aktualizujących wartości zapasów ujętych w okresie jako koszt | Kwota odpisów aktualizujących wartości zapasów na koniec okresu | Wartość zapasów ujętych jako koszt w okresie | Wartość bilansowa zapasów na koniec okresu | Wartość zapasów stanowiących zabezpieczenie zobowiązań |
a) materiały | 31 648 | - | 1 814 | 970 | 1 232 | 2 076 | 34 046 | 29 572 | - |
b) półprodukty i produkty w toku | 240 | - | - | - | - | - | - | 240 | - |
c) produkty gotowe | - | - | - | - | - | - | 139 634 | - | - |
d) towary | 4 | - | - | - | - | - | - | 4 | - |
RAZEM: | 31 892 | - | 1 814 | 970 | 1 232 | 2 076 | 173 680 | 29 817 | - |
Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021
| Zapasy brutto | Wycena według wartości netto możliwej do uzyskania | Kwota odpisów aktualizujących wartości zapasów na początek okresu | Kwoty odwrócenia odpisów aktualizujących zapasy ujęte jako pomniejszenie tych odpisów w okresie | Kwoty odpisów aktualizujących wartości zapasów ujętych w okresie jako koszt | Kwota odpisów aktualizujących wartości zapasów na koniec okresu | Wartość zapasów ujętych jako koszt w okresie | Wartość bilansowa zapasów na koniec okresu | Wartość zapasów stanowiących zabezpieczenie zobowiązań |
a) materiały | 29 010 | - | 1 071 | 111 | 853 | 1 814 | 27 252 | 27 196 | - |
b) półprodukty i produkty w toku | 411 | - | 15 | 15 | - | - | - | 411 | - |
c) produkty gotowe | - | - | - | - | - | - | 113 610 | - | - |
d) towary | 4 | - | - | - | - | - | - | 4 | - |
RAZEM: | 29 425 | - | 1 086 | 125 | 853 | 1 814 | 140 863 | 27 611 | - |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Nota 8 - KRÓTKOTERMINOWE NALEŻNOŚCI
Nota 8A - KRÓTKOTERMINOWE NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG
Należności krótkoterminowe | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) od jednostek powiązanych Grupy Kapitałowej MZ S.A. | - | - |
b) należności od pozostałych jednostek | 282 810 | 151 933 |
- z tytułu dostaw i usług, o okresie spłaty | 282 810 | 151 933 |
- do 12 miesięcy | 264 450 | 141 638 |
- powyżej 12 miesięcy | 18 360 | 10 295 |
Należności krótkoterminowe netto | 282 810 | 151 933 |
c) odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług (wielkość dodatnia) | 25 369 | 26 526 |
Należności krótkoterminowe brutto | 308 179 | 178 459 |
Nota 8B - POZOSTAŁE KRÓTKOTERMINOWE NALEŻNOŚCI
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) od jednostek powiązanych | - | - |
b) należności od pozostałych jednostek | 35 782 | 25 270 |
- z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych świadczeń | 4 151 | 3 151 |
- rozrachunki z pracownikami | 138 | 133 |
- zaliczki | 13 992 | 19 447 |
- należności z tyt. sprzedanych aktywów trwałych | 1 029 | 26 |
- pozostałe | 16 471 | 2 513 |
Należności krótkoterminowe netto | 35 782 | 25 270 |
c) odpisy aktualizującewartość pozostałych należności (wielkość dodatnia) | - | 47 |
Należności krótkoterminowe brutto | 35 782 | 25 317 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Nota 8C - ZMIANA STANU ODPISÓW AKTUALIZUJĄCYCH WARTOŚĆ KRÓTKOTERMINOWYCH NALEŻNOŚCI
Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość należności krótkoterminowych | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) stan na początek okresu | 26 573 | 27 873 |
b) zwiększenia (z tytułu) | 3 012 | 2 270 |
- konwersja z długoterminowych | - | 24 |
- odpisu aktualizującego należności (z tyt. dostaw i usług) | 1 716 | 767 |
- wyceny bilansowej (różnice kursowe) | 1 217 | 1 122 |
- odpisu aktualizującego pozostałe należności | - | 46 |
- inne | 79 | 311 |
c) zmniejszenia (z tytułu) | 1 991 | 3 008 |
- odpisu aktualizującego należności (z tyt. dostaw i usług) | 849 | 1 647 |
- wyceny bilansowej (różnice kursowe) | 1 122 | 1 114 |
- inne | 20 | 247 |
d) wykorzystanie (z tytułu) | 2 224 | 563 |
- odpisu aktualizującego należności (z tyt. dostaw i usług) | 2 153 | 141 |
- odpisu aktualizującego pozostałe należności | 71 | 422 |
Stan odpisów aktualizujących wartość należności krótkoterminowe na koniec okresu | 25 369 | 26 573 |
Nota 8D - KRÓTKOTERMINOWE NALEŻNOŚCI BRUTTO (STRUKTURA WALUTOWA)
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) w walucie polskiej | 230 048 | 117 357 |
b) w walutach obcych | 113 913 | 86 419 |
- jednostka/waluta EUR | 24 128 | 18 588 |
wartość w zł | 113 156 | 85 494 |
- jednostka/waluta GBP | 82 | 166 |
wartość w zł | 436 | 911 |
- waluta pozostałe wartość w zł | 321 | 14 |
Należności krótkoterminowe brutto, razem | 343 961 | 203 776 |
W należnościach krótkoterminowych zostały wykazane przeterminowane należności w kwocie 8,7mln zł skierowane do arbitrażu – sprawa przeciwko Wood Environment & Infrastructure Solutions, Inc. (Wood) oraz 5,6 mln zł sprawa przeciwko Kinetics Technology S.p.A. (KT), które nie zostały objęte odpisem aktualizującym. W ocenie Zarządu Mostostal Zabrze S.A., popartej opiniami renomowanych kancelarii prawnych oraz ekspertów powołanych w procedurze arbitrażowej, prawdopodobieństwo zasądzenia roszczenia a tym samym odzyskanie należności jest wysokie.
W pozostałych należnościach Emitent wykazał równowartość roszczenia wobec Wood Environment & Infrastructure Solutions, Inc. („Wood”), które powstało w związku ze zobowiązaniem Credit Agricole Bank Polska S.A. z tytułu prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, do wypłaty na rzecz Wood kwoty ponad 10,2 mln zł (plus odsetki za opóźnienie i koszty postępowania), z gwarancji wystawionej przez Bank na zlecenie Emitenta. Na pokrycie roszczeń skierowanych wobec Emitenta w prowadzonym sporze Wood zażądał od Banku wypłaty całej kwoty z Gwarancji. Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Emitentem a Bankiem, Emitent zaspokoił roszczenie regresowe Banku, które powstało na skutek wypłaty z Gwarancji.W dniu 21 stycznia 2022 roku pełnomocnik procesowy Emitenta złożył wniosek o rozszerzenie powództwa o wypłaconą na rzecz Wood przez Bank kwotę ponad 12 mln zł z tytułu przedmiotowej Gwarancji. Należy wskazać, iż Sąd w procesie pomiędzy Bankiem a Wood oceniał prawidłowość żądania wypłaty z Gwarancji wyłącznie na podstawie treści samej gwarancji bez orzekania, czy doszło do naruszenia Umowy. Ocena ta będzie bowiem wyłącznie przedmiotem wyroku wydanym w postępowaniu arbitrażowym. W związku z tym wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu przeciwko Bankowi nie przesądza o istnieniu jakiejkolwiek odpowiedzialności Emitenta wobec Wood.
Szerszy opis znajduje się w pkt 3.11.14 niniejszego sprawozdania oraz pkt. 10.1 Sprawozdania z działalności Mostostal Zabrze S.A. oraz Grupy Kapitałowej Mostostal Zabrze za rok 2022.
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Nota 8E - ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE
Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów | 13 834 | 13 372 |
- ubezpieczenia | 2 080 | 2 274 |
- prenumeraty | 23 | 3 |
- podatki i opłaty na rzecz skarbu państwa, gmin i samorządów | 6 | 7 |
- media | - | 77 |
- koszty noclegów dotyczące przyszłych okresów | 579 | 247 |
- pozostałe usługi | 752 | 385 |
- remonty | - | 82 |
- gwarancje ubezpieczeniowe/bankowe | 1 456 | 1 410 |
- inne* | 8 937 | 8 886 |
b) pozostałe rozliczenia międzyokresowe | - | 42 |
- inne | - | 42 |
RAZEM: | 13 834 | 13 415 |
*W pozycji czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów/pozostałe wykazywane aktywowane koszty z tytułu postępowania arbitrażowego (Wood). Szerszy opis spraw objętych postępowaniem arbitrażowym znajduje się w nocie 3.11.14 niniejszego sprawozdania finansowego.
Nota 9 - AKTYWA Z TYTUŁU UMÓW (WYCENA KONTRAKTÓW)
Aktywa z tytułu umów - wycena kontraktów | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
- wycena kontraktów budowlanych | 34 635 | 56 203 |
- wycena pozostałych umów | 18 482 | 15 293 |
RAZEM NETTO: | 53 117 | 71 496 |
Odpis z tytułu utraty wartości | 5 044 | 97 |
RAZEM BRUTTO | 58 161 | 71 593 |
Dodatkowa informacja w zakresie kontraktów budowlanych znajduje się w pkt. 3.11.8 niniejszego sprawozdania finansowego.
W pozycji aktywa z tytułu umów wykazywane są także aktywa z tytułu kontraktów objętych postępowaniem arbitrażowym (KT). Szerszy opis spraw objętych postępowaniem arbitrażowym znajduje się w pkt. 3.11.14 niniejszego sprawozdania finansowego.
Nota 10 - NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU PODATKU DOCHODOWEGO
Nota 11 - KRÓTKOTERMINOWE AKTYWA FINANSOWE
Krótkoterminowe aktywa finansowe | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) w jednostkach zależnych Grupy Kapitałowej MZ S.A. | - | - |
b) w jednostkach stowarzyszonych Grupy Kapitałowej MZ S.A. | - | - |
c) u znaczącego inwestora | - | - |
d) w pozostałych jednostkach | 2 954 | 562 |
- inne krótkoterminowe aktywa finansowe | 2 954 | 562 |
- z tytułu instrumenty pochodne | 1 884 | - |
- pozostałe | 1 070 | 562 |
RAZEM: | 2 954 | 562 |
Wartość odpisów aktualizujących pozostałe aktywa finansowe | 4 375 | 4 375 |
Krótkoterminowe aktywa finansowe brutto | 7 329 | 4 937 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Nota 12A - ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Środki pieniężne w kasie | 69 | 64 |
Środki pieniężne w banku | 85 632 | 47 854 |
Lokaty do trzech miesięcy - złotowe | - | 152 |
RAZEM: | 85 700 | 48 070 |
w tym środki o ograniczonej możliwości dysponowania | 3 198 | 3 665 |
Nota 12B - ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY (STRUKTURA WALUTOWA)
Jako środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania wykazano środki na wydzielonych rachunkach VAT (tzw. split- payment). Na gruncie polskich przepisów środki te mogą być wydatkowane tylko z tytułu zobowiązań budżetowych.
Nota 13 |
|
|
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
- grunty i prawo wieczystego użytkowania gruntów | 1 359 | 1 290 |
- budynki i budowle | 3 | - |
- maszyny i urządzenia | 11 | - |
- środki transportu | - | - |
- aktywa obrotowe | - | - |
RAZEM: | 1 373 | 1 290 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Nota 14A - KAPITAŁ WŁASNY |
|
| 31.12.2022 |
Emisja I - 5 925 akcji zwykłych imiennych | 12 |
Emisja I - 1 694 075 akcji zwykłych na okaziciela | 3 388 |
Emisja II - 2 780 000 akcji zwykłych na okaziciela | 5 560 |
Emisja III - 767 880 akcji zwykłych na okaziciela | 1 536 |
Emisja IV - 1 300 000 akcji zwykłych na okaziciela | 2 600 |
Emisja V - 115 450 akcji zwykłych na okaziciela | 231 |
Emisja VI - 3 500 000 akcji zwykłych na okaziciela | 7 000 |
Emisja VII seria A - 38 875 586 akcje zwykłe na okaziciela | 77 751 |
Emisja VII seria C - 15 244 995 akcji zwykłych na okaziciela | 30 490 |
Emisja VII seria B - 10 281 358 akcji zwykłych na okaziciela | 20 563 |
RAZEM | 149 131 |
| 31.12.2022 |
Emisja A1 - akcje na okaziciela | 149 119 |
Emisja A2 - akcje imienne | 12 |
RAZEM | 149 131 |
Nota 14B - KAPITAŁ WŁASNY PRZYPADAJĄCY NA UDZIAŁY NIEKONTROLUJĄCE
W okresie sprawozdawczym Emitent:
-nie wyemitował nowej emisji akcji,
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Nota 15A REZERWY DŁUGOTERMINOWE
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) długoterminowe rezerwy na świadczenia pracownicze | 13 063 | 16 478 |
- emerytalne | 4 191 | 5 167 |
- rentowe | 166 | 193 |
- jubileuszowe | 8 704 | 11 116 |
- pozostałe | 2 | 2 |
b) pozostałe rezerwy długoterminowe | 1 592 | 1 491 |
- rezerwa na naprawy gwarancyjne | 1 464 | 1 491 |
- pozostałe rezerwy | 128 | - |
RAZEM | 14 654 | 17 969 |
Nota 15B Zmiana stanu długoterminowych rezerw na świadczenia pracownicze (wg tytułów)
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) stan na początek okresu | 16 478 | 19 618 |
- emerytalne | 5 167 | 6 765 |
- rentowe | 193 | 277 |
- jubileuszowe | 11 116 | 12 576 |
- pozostałe | 2 | - |
b) zwiększenia (z tytułu) | 10 | 75 |
- emerytalne | 7 | 12 |
- rentowe | - | 1 |
- jubileuszowe | 3 | 60 |
- pozostałe | - | 2 |
c) wykorzystanie (z tytułu) | 2 014 | 385 |
- emerytalne | 316 | 150 |
- rentowe | 14 | 40 |
- jubileuszowe | 1 684 | 195 |
d) rozwiązanie (z tytułu) | 1 412 | 2 830 |
- emerytalne | 667 | 1 461 |
- rentowe | 13 | 46 |
- jubileuszowe | 732 | 1 324 |
Stan na koniec okresu | 13 063 | 16 478 |
- emerytalne | 4 191 | 5 167 |
- rentowe | 166 | 193 |
- jubileuszowe | 8 704 | 11 116 |
- pozostałe | 2 | 2 |
Przy wycenie świadczeń pracowniczych Emitent kieruje się postanowieniami MSR 19 „Świadczenia pracownicze”. Wycena rezerw na świadczenia pracownicze (nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne i rentowe) została przeprowadzona zgodnie z metodologią aktuarialną, korzystając z pomocy licencjonowanego aktuariusza i została zaktualizowana na dzień 31 grudnia 2022 roku.
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Nota 15C Zmiana stanu pozostałych rezerw długoterminowych (wg tytułów)
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) stan na początek okresu | 1 491 | 1 015 |
- rezerwa na naprawy gwarancyjne | 1 491 | 1 015 |
b) zwiększenia (z tytułu) | 488 | 1 317 |
- rezerwa na naprawy gwarancyjne | 361 | 1 317 |
- pozostałe | 128 | - |
c) wykorzystanie (z tytułu) | 8 | 67 |
- rezerwa na naprawy gwarancyjne | 8 | 67 |
d) rozwiązanie (z tytułu) | 380 | 774 |
- rezerwa na naprawy gwarancyjne | 380 | 774 |
Stan na koniec okresu | 1 592 | 1 491 |
- rezerwa na naprawy gwarancyjne | 1 464 | 1 491 |
- pozostałe | 128 | - |
Nota 16A - ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU ODROCZONEGO PODATKU DOCHODOWEGO
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
1. Zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego na początek okresu | 22 109 | 20 801 |
- z tytułu ulgi inwestycyjnej | 485 | 689 |
- z tytułu wyceny rzeczowych aktywów trwałych (środki trwałe, nieruchomości inwestycyjne, | 4 541 | 3 959 |
- z tytułu wyceny bilansowej środków pieniężnych, należności i zobowiązań (różnic kursowych) | 25 | 61 |
- z tytułu wyceny kontraktów budowlanych | 13 594 | 12 149 |
- z tytułu wyceny pozostałych umów | 2 909 | 3 236 |
- z tytułu naliczonych, lecz nie zapłaconych odsetek | 4 | 20 |
- pozostałe | 550 | 688 |
2. Zwiększenia | 2 623 | 2 880 |
- z tytułu wyceny rzeczowych aktywów trwałych (środki trwałe, nieruchomości inwestycyjne, | 1 429 | 846 |
- z tytułu wyceny bilansowej środków pieniężnych, należności i zobowiązań (różnic kursowych) | 189 | 94 |
- z tytułu wyceny kontraktów budowlanych | 135 | 1 938 |
- z tytułu wyceny pozostałych umów | 623 | - |
- z tytułu wyceny instrumentów pochodnych | 185 | - |
- z tytułu naliczonych, lecz nie zapłaconych odsetek | 59 | 2 |
- pozostałe | 3 | - |
3. Zmniejszenia | 8 101 | 1 454 |
- z tytułu ulgi inwestycyjnej | 485 | 38 |
- z tytułu wyceny rzeczowych aktywów trwałych (środki trwałe, nieruchomości inwestycyjne, | 905 | 215 |
- z tytułu wyceny bilansowej środków pieniężnych, należności i zobowiązań (różnic kursowych) | 24 | 130 |
- z tytułu wyceny kontraktów budowlanych | 6 524 | 493 |
- z tytułu wyceny pozostałych umów | - | 327 |
- z tytułu naliczonych, lecz nie zapłaconych odsetek | - | 18 |
- pozostałe | 163 | 233 |
4. Zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego na koniec okresu | 16 631 | 22 109 |
- z tytułu ulgi inwestycyjnej | 116 | 650 |
- z tytułu wyceny rzeczowych aktywów trwałych (środki trwałe, nieruchomości inwestycyjne, | 4 949 | 4 376 |
- z tytułu wyceny bilansowej środków pieniężnych, należności i zobowiązań (różnic kursowych) | 191 | 25 |
- z tytułu wyceny kontraktów budowlanych | 7 206 | 13 594 |
- z tytułu wyceny pozostałych umów | 3 532 | 2 909 |
- z tytułu wyceny instrumentów pochodnych | 185 | - |
- z tytułu naliczonych, lecz nie zapłaconych odsetek | 62 | 4 |
- pozostałe | 390 | 550 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Nota 16B ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU ODROCZONEGO PODATKU
Nota 17 - DŁUGOTERMINOWE KREDYTY BANKOWE I POŻYCZKI
Długoterminowe kredyty bankowe i pożyczki | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
kredyty | 1 020 | 3 602 |
pożyczki | 10 | 10 |
RAZEM: | 1 030 | 3 612 |
Nota 17B – DŁUGOTERMINOWE ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU KREDYTÓW BANKOWYCH I POŻYCZEK (STRUKTURA WALUTOWA)
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) w walucie polskiej | 1 030 | 3 612 |
b) w walutach obcych | - | - |
Należności krótkoterminowe brutto, razem | 1 030 | 3 612 |
Nota 18 - ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU UMÓW LEASINGU FINANSOWEGO
Nota 18A – ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU UMÓW LEASINGU FINANSOWEGO
|
| |
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
- długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | 13 706 | 9 207 |
- krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | 7 033 | 5 168 |
RAZEM | 20 739 | 14 375 |
Nota 18B – ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU UMÓW LEASINGU FINANSOWEGO KRÓTKOTERMINOWE. Struktura walutowa
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) w walucie polskiej | 3 327 | 2 773 |
b) w walutach obcych | 3 707 | 2 395 |
- jednostka/waluta EUR | 790 | 521 |
wartość w zł | 3 707 | 2 395 |
RAZEM | 7 033 | 5 168 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Nota 18C – ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU UMÓW LEASINGU FINANSOWEGO DŁUGOTERMINOWE. Struktura walutowa
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) w walucie polskiej | 10 473 | 4 100 |
b) w walutach obcych | 3 233 | 5 107 |
- jednostka/waluta EUR | 689 | 1 110 |
wartość w zł | 3 233 | 5 107 |
RAZEM | 13 706 | 9 207 |
Nota 18D - ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU UMÓW LEASINGU FINANSOWEGO
| 31.12.2022 |
| 31.12.2021 |
|
| Wartość bieżąca | Minimalne opłaty | Wartość bieżąca | Minimalne opłaty |
w okresie do 1 roku | 7 033 | 7 918 | 5 168 | 7 987 |
w okresie od 1 roku do 5 lat | 13 706 | 14 789 | 9 207 | 9 614 |
RAZEM | 20 739 | 22 708 | 14 375 | 17 601 |
Dodatkowe informacje i ujawnienia dotyczące leasingu:
-koszt amortyzacji w odniesieniu do aktywów z tytułu prawa do użytkowania w podziale na klasy bazowego składnika aktywów – zaprezentowano w nocie 1A,
-koszt odsetek od zobowiązań z tytułu leasingu – zaprezentowano w nocie 33,
-koszt związany z leasingami krótkoterminowymi (składników aktywów z tytułu prawa do użytkowania) – wyniósł w 2022 roku 51.647 tys. zł,
-nie występują koszty związane ze zmiennymi opłatami leasingowymi nieujętymi w wycenie zobowiązań z tytułu leasingu,
-w spółkach grypy kapitałowej MZ nie wystąpił subleasing aktywów z tytułu prawa do użytkowania,
-zwiększenia aktywów z tytułu prawa do użytkowania - zaprezentowano w nocie 1A,
-spółki grypy kapitałowej MZ nie zawarły umów leasingu zwrotnego w związku z czym nie występują zyski lub straty z tego tytułu,
-całkowity wypływ środków pieniężnych z tytułu leasingów – wyniósł w 2022 roku 56.433 tys. zł
-wartość bilansową aktywów z tytułu prawa do użytkowania na koniec okresu sprawozdawczego w podziale na klasy bazowego składnika aktywów – zaprezentowano w nocie 1A
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Nota 19 - POZOSTAŁE DŁUGOTERMINOWE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE
Pozostałe długoterminowe zobowiązania finansowe | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
z tytułu innych zobowiązań finansowych | 76 | 76 |
RAZEM: | 76 | 76 |
Nota 19B - POZOSTAŁE DŁUGOTERMINOWE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE - STRUKTURA WALUTOWA
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) w walucie polskiej | 76 | 76 |
b) w walutach obcych | - | - |
RAZEM | 76 | 76 |
Nota 20A - Długoterminowe zobowiązania
Długoterminowe zobowiązania | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) wobec jednostek zależnych Grupy Kapitałowej MZ S.A. | - | - |
b) wobec jednostek stowarzyszonych Grupy Kapitałowej MZ S.A. | - | - |
c) wobec znaczącego inwestora | - | - |
d) wobec pozostałych jednostek | 249 | 249 |
- inne zobowiązania | 249 | 249 |
RAZEM: | 249 | 249 |
Nota 20B - Długoterminowe zobowiązania, struktura walutowa
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) w walucie polskiej | 249 | 249 |
b) w walutach obcych | - | - |
RAZEM | 249 | 249 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Nota 21A - KRÓTKOTERMINOWE REZERWY
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) krótkoterminowe rezerwy na świadczenia pracownicze | 9 586 | 6 286 |
- emerytalne | 891 | 816 |
- rentowe | 42 | 43 |
- jubileuszowe | 1 987 | 1 904 |
- niewykorzystane urlopy | 2 930 | 2 422 |
- premie | 3 734 | 1 100 |
- pozostałe | 1 | - |
b) pozostałe rezerwy krótkoterminowe | 33 161 | 2 850 |
- rezerwa na przewidywane koszty | 16 000 | 1 260 |
- rezerwa na straty na kontraktach | 963 | 738 |
- rezerwa na naprawy gwarancyjne | 4 961 | 825 |
- pozostałe | 11 237 | 26 |
RAZEM | 42 746 | 9 136 |
Nota 21B - ZMIANA STANU KRÓTKOTERMINOWYCH REZERW NA ŚWIADCZENIA PRACOWNICZE (WG TYTUŁÓW)
Zmiana stanu krótkoterminowych rezerw na świadczenia pracownicze | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) stan na początek okresu | 6 286 | 5 194 |
- emerytalne | 816 | 635 |
- rentowe | 43 | 52 |
- jubileuszowe | 1 904 | 1 508 |
- niewykorzystane urlopy | 2 422 | 2 391 |
- premie | 1 100 | 609 |
b) zwiększenia | 5 566 | 1 938 |
- emerytalne | 170 | 197 |
- rentowe | - | 1 |
- jubileuszowe | 277 | 535 |
- niewykorzystane urlopy | 1 985 | 165 |
- premie | 3 134 | 1 039 |
- pozostałe | - | - |
c) wykorzystanie | 1 555 | 648 |
- emerytalne | 48 | - |
- rentowe | - | 4 |
- jubileuszowe | 158 | - |
- niewykorzystane urlopy | - | 107 |
- premie | 1 348 | 537 |
d) rozwiązanie | 711 | 199 |
- emerytalne | 46 | 16 |
- rentowe | 1 | 6 |
- jubileuszowe | 37 | 138 |
- niewykorzystane urlopy | 627 | 27 |
- premie | - | 11 |
Stan krótkoterminowych rezerw na świadczenia pracownicze na koniec okresu | 9 586 | 6 286 |
- emerytalne | 891 | 73 |
- rentowe | 42 | 3 |
- jubileuszowe | 1 987 | 70 |
- program płatności w formie akcji rozliczanych w środkach pieniężnych | 940 | - |
- niewykorzystane urlopy | 4 040 | 374 |
- premie | 1 685 | 560 |
- pozostałe | 1 | - |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Nota 21C - ZMIANA STANU POZOSTAŁYCH KRÓTKOTERMINOWYCH REZERW (WG TYTUŁÓW)
Zmiana stanu rezerw krótkoterminowych (wg tytułów) | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) stan na początek okresu | 2 850 | 3 036 |
- rezerwa na przewidywane koszty | 610 | 590 |
- rezerwa na straty na kontraktach | 738 | 1 911 |
- rezerwa na naprawy gwarancyjne | 825 | 509 |
- pozostałe | 676 | 25 |
b) zwiększenia (z tytułu) | 33 647 | 1 665 |
- rezerwa na przewidywane koszty | 16 259 | 755 |
- rezerwa na straty na kontraktach | 1 383 | 340 |
- rezerwa na naprawy gwarancyjne | 5 042 | 545 |
- pozostałe | 10 962 | 25 |
c) wykorzystanie (z tytułu) | 25 | 112 |
- rezerwa na przewidywane koszty | - | 74 |
- rezerwa na straty na kontraktach | 25 | 12 |
- rezerwa na naprawy gwarancyjne | - | 1 |
- pozostałe | 1 | 24 |
d) rozwiązanie (z tytułu) | 3 312 | 1 739 |
- rezerwa na przewidywane koszty | 1 270 | 11 |
- rezerwa na straty na kontraktach | 1 134 | 1 500 |
- rezerwa na naprawy gwarancyjne | 906 | 228 |
- pozostałe | 1 | - |
Stan na koniec okresu | 33 161 | 2 850 |
- rezerwa na przewidywane koszty | 15 600 | 1 260 |
- rezerwa na straty na kontraktach | 963 | 738 |
- rezerwa na naprawy gwarancyjne | 4 961 | 825 |
- pozostałe | 11 636 | 26 |
Nota 21D - PARAMETRY AKTUARIALNE PRZYJĘTE DO WYCENY
PARAMETRY AKTUARIALNE PRZYJĘTE DO WYCENY | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
techniczna stopa dyskontowa | 7,33% | 3,39% |
prognozowany wzrost wynagrodzenia w kolejnych latach | 0,7%-2,5% | 0,0%-1,5% |
Nota 21E - ZMIANY W STANIE REZERW NA ŚWIADCZENIA PRACOWNICZE
Zmiany w stanie rezerw z tytułu przyszłych świadczeń pracowniczych | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Wartość bieżąca rezerw na początek okresu | 19 241 | 21 812 |
Zmiany ujęte w rachunku zysków i strat, w tym : | (665) | (1 552) |
Koszty bieżącego zatrudnienia | 396 | 1 639 |
Koszty przeszłego zatrudnienia | 45 | - |
Koszty odsetek | 104 | 291 |
Wypłacone świadczenia | (1 210) | (3 481) |
Pozostałe zmiany | - | 27 |
Zmiany ujęte w innych całkowitych dochodach, w tym: | (2 593) | (1 047) |
Zyski/straty aktuarialne | (2 593) | (1 047) |
Wartość bieżąca rezerw na koniec okresu, w tym: | 15 983 | 19 241 |
wartość bilansowa rezerw krótkoterminowych | 2 921 | 2 763 |
wartość bilansowa rezerw długoterminowych | 13 062 | 16 478 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Nota 21F - ANALIZA WRAŻLIWOŚCI REZERW NA ŚWIADCZENIA PRACOWNICZE
ANALIZA WRAŻLIWOŚCI REZERW NA ŚWIADCZENIA PRACOWNICZE (emerytalne, rentowe, jubileuszowe) | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
kwota wyjściowa rezerw | 15 983 | 19 241 |
współczynnik rotacji -1,0% | 16 430 | 19 903 |
zmiana w stosunku do wartości bilansowej | 446 | 662 |
współczynnik rotacji +1,0% | 15 569 | 18 633 |
zmiana w stosunku do wartości bilansowej | (415) | (608) |
prawdopodobieństwo inwalidztwa -0,5‰ | 15 996 | 19 266 |
zmiana w stosunku do wartości bilansowej | 12 | 25 |
prawdopodobieństwo inwalidztwa +0,5‰ | 15 971 | 19 216 |
zmiana w stosunku do wartości bilansowej | (12) | (25) |
techniczna stopa dyskontowa -0,5% | 16 417 | 19 860 |
zmiana w stosunku do wartości bilansowej | 433 | 619 |
techniczna stopa dyskontowa +0,5% | 15 573 | 18 659 |
zmiana w stosunku do wartości bilansowej | (410) | (582) |
zmiana podstawy wynagrodzenia -1,0% | 15 044 | 18 042 |
zmiana w stosunku do wartości bilansowej | (940) | (1 199) |
zmiana podstawy wynagrodzenia +1,0% | 17 017 | 20 574 |
zmiana w stosunku do wartości bilansowej | 1 034 | 1 333 |
Przy wycenie świadczeń pracowniczych Emitent kieruje się postanowieniami MSR 19 „Świadczenia pracownicze”. Wycena rezerw na świadczenia pracownicze (nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne i rentowe) została przeprowadzona zgodnie z metodologią aktuarialną, korzystając z pomocy licencjonowanego aktuariusza i została zaktualizowana na dzień 31 grudnia 2022 roku.
Nota 22 - KRÓTKOTERMINOWE KREDYTY BANKOWE I POŻYCZKI
Krótkoterminowe kredyty bankowe i pożyczki | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
kredyty | 9 481 | 11 487 |
pożyczki | - | 109 |
RAZEM: | 9 481 | 11 596 |
Nota 22A – KRÓTKOTERMINOWE KREDYTY BANKOWE I POŻYCZKI (STRUKTURA WALUTOWA)
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) w walucie polskiej | 9 481 | 11 596 |
b) w walutach obcych | - | - |
Należności krótkoterminowe brutto, razem | 9 481 | 11 596 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Krótkoterminowe kredyty bankowe i pożyczki | Warunki oprocentowania | Termin spłaty | Zaangażowanie na dzień: |
|
|
| 31.12.2022 |
Pożyczka EFL Finance | WIBOR 1M + marża | 15.01.2023 | - |
Kredyt w rachunku bieżącym - Bank Spółdzielczy w Gliwicach | WIBOR 3M + marża banku | 03.03.2023 | - |
Kredyt w rachunku bieżącym - mBank SA | WIBOR ON + marża banku | 13.06.2023 | - |
Umowa wieloproduktowa - ING Bank Śląski S.A. | WIBOR 1M + marża banku | 05.11.2023 | - |
Kredyt w rachunku bieżącym - mBank S.A | WIBOR ON + marża banku | 07.07.2023 | 4 545 |
Kredyt w rachunku bieżącym - Bank Spółdzielczy SA | WIBOR 3M + marża banku | 25.02.2023 | 4 000 |
Kredyt inwestycyjny - mBank S.A. | WIBOR 1M + marża banku | 05.12.2024 | 936 |
|
|
| 9 481 |
Krótkoterminowe kredyty bankowe i pożyczki | Warunki oprocentowania | Termin spłaty | Zaangażowanie na dzień: |
|
|
| 31.12.2021 |
Kredyt w rachunku bieżącym - ING Bank Śląski | WIBOR 1 m-c+marża banku | 31.07.2022 | - |
Kredyt w rachunku bieżącym - ING Bank Śląski | WIBOR 1 m-c+marża banku | 31.07.2022 | 3 161 |
Kredyt w rachunku bieżącym - mBank | WIBOR 1 m-c+marża banku | 02.08.2022 | 4 432 |
Kredyt w rachunku bieżącym - Bank Spółdzielczy SA | WIBOR 3 m-c+marża banku | 03.03.2023 | 3 030 |
Kredyt inwestycyjny - mBank | WIBOR 1 m-c+marża banku | 30.10.2025 | 864 |
Kredyt w rachunku bieżącym --Bank Spółdzielczy SA | WIBOR 3 m-c+marża banku | 03.03.2022 | - |
Pożyczka EFL Finance | WIBOR 1 m-c+marża | 15.01.2023 | 109 |
RAZEM |
|
| 11 596 |
Nota 23 - POZOSTAŁE KRÓTKOTERMINOWE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE
Pozostałe krótkoterminowe zobowiązania finansowe | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
z tytułu instrumentów pochodnych | - | 1 958 |
z tytułu dywidend | 224 | 156 |
RAZEM: | 224 | 2 113 |
Nota 23 - POZOSTAŁE KRÓTKOTERMINOWE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE, struktura walutowa
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) w walucie polskiej | 224 | 2 113 |
b) w walutach obcych | - | - |
RAZEM | 224 | 2 113 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Nota 24A - KRÓTKOTERMINOWE ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) wobec jednostek zależnych Grupy Kapitałowej MZ S.A. | - | - |
b) wobec jednostek stowarzyszonych Grupy Kapitałowej MZ S.A. | - | - |
c) wobec jednostki dominującej | - | - |
d) wobec pozostałych jednostek | 154 397 | 58 005 |
- z tytułu dostaw i usług, o okresie wymagalności: | 154 397 | 58 005 |
- do 12 miesięcy | 142 291 | 49 086 |
- powyżej 12 miesięcy | 12 106 | 8 919 |
RAZEM: | 154 397 | 58 005 |
Nota 24B - KRÓTKOTERMINOWE ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG (STRUKTURA WALUTOWA)
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) w walucie polskiej | 101 688 | 33 196 |
b) w walutach obcych | 52 709 | 24 808 |
- jednostka/waluta EUR | 10 617 | 4 736 |
wartość w zł | 49 792 | 21 785 |
- jednostka/waluta GBP | 550 | 550 |
wartość w zł | 2 911 | 3 015 |
- waluty pozostałe wartość w zł | 6 | 8 |
RAZEM | 154 397 | 58 005 |
Nota 24C - POZOSTAŁE KRÓTKOTERMINOWE ZOBOWIĄZANIA
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) wobec jednostek zależnych Grupy Kapitałowej MZ S.A. | - | - |
b) wobec jednostek stowarzyszonych Grupy Kapitałowej MZ S.A. | - | - |
c) wobec jednostki dominującej | - | - |
d) wobec pozostałych jednostkach | 92 244 | 90 561 |
- zaliczki otrzymane na realizowane kontrakty | 33 330 | 56 038 |
- pozostałe zaliczki otrzymane | 16 491 | 4 162 |
- zobowiązania z tyt. zakupu aktywów trwałych | 873 | 712 |
- z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń i innych świadczeń, w tym: | 30 252 | 17 600 |
- podatek od nieruchomości | 2 | - |
- PFRON | 99 | 30 |
- ZUS | 11 055 | 8 298 |
- podatek VAT | 15 164 | 5 113 |
- podatek od osób fizycznych | 3 932 | 4 159 |
- z tytułu wynagrodzeń | 10 965 | 11 371 |
- pozostałe | 333 | 679 |
e) fundusze specjalne (wg tytułów) | 3 | 349 |
- ZFŚS | 3 | 349 |
RAZEM: | 92 247 | 90 910 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Nota 24D - POZOSTAŁE KRÓTKOTERMINOWE ZOBOWIĄZANIA (STRUKTURA WALUTOWA)
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) w walucie polskiej | 86 801 | 50 565 |
b) w walutach obcych | 5 446 | 40 346 |
- jednostka/waluta EUR | 1 442 | 8 084 |
wartość w zł | 5 460 | 37 181 |
- jednostka/waluta GBP | (4) | 575 |
wartość w zł | (20) | 3 152 |
- waluty pozostałe wartość w zł | 6 | 13 |
RAZEM | 92 247 | 90 910 |
Nota 24E - KRÓTKOTERMINOWE ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE
Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) bierne rozliczenia międzyokresowe | 18 601 | 16 752 |
b) rozliczenia międzyokresowe przychodów | 1 633 | 1 633 |
RAZEM: | 20 234 | 18 385 |
Nota 25 - ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU UMÓW (WYCENA KONTRAKTÓW)
Zobowiązania z tytułu umów - wycena kontraktów | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
- wycena kontraktów budowlanych | 63 655 | 51 106 |
RAZEM: | 63 655 | 51 106 |
Nota 26A - ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU PODATKU DOCHODOWEGO
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
- w kraju | 11 524 | 1 374 |
- za granicą | 3 | 101 |
RAZEM: | 11 527 | 1 475 |
Nota 26B - ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU PODATKU DOCHODOWEGO (STRUKTURA WALUTOWA)
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
a) w walucie polskiej | 11 494 | 1 449 |
b) w walutach obcych | 33 | 26 |
- jednostka/waluta EUR | 6 | 5 |
wartość w zł | 29 | 22 |
- jednostka/waluta GBP | 1 | 1 |
wartość w zł | 4 | 4 |
RAZEM | 11 527 | 1 475 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Na dzień bilansowy Spółki Grupy Kapitałowej otrzymały zaliczki w wysokości 606 tys. zł na poczet sprzedaży aktywów trwałych
Na dzień bilansowy Spółki Grupy Kapitałowej wyceniły swoje kontrakty budowlane długoterminowe wg zasady stopnia zaawansowania usługi, mierzonej udziałem kosztów poniesionych od dnia zawarcia umowy do dnia ustalenia przychodu w całkowitych kosztach wykonania usług.
Spółka zależna GPBP oprócz metody „stopnia zawansowania” stosuje również „metodę obmiaru” wykonanych usług budowlanych, opierającą się na wskaźnikach fizycznych określających stopień zaawansowania prac.
UMOWY O USŁUGĘ BUDOWLANĄ
| Za okres od 01.01 do 31.12.2022 | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
a) wybrane dane wykazane w rachunku zysków i strat |
|
|
Przychody z tytułu umów o budowę w danym okresie | 1 012 996 | 638 155 |
- zafakturowane | 1 031 008 | 674 594 |
- korekta w oparciu o stopień zaawansowania realizacji umowy | (18 012) | (36 439) |
Koszty wytworzenia robót budowlanych | 899 199 | 594 037 |
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży | 113 797 | 44 117 |
b) wybrane dane wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej |
|
|
Otrzymane zaliczki na realizowane kontrakty | 49 228 | 56 038 |
Kaucje zatrzymane przez Klientów (netto) | 32 158 | 24 130 |
Kaucje zatrzymane Dostawcom | 23 584 | 21 120 |
Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 18 503 | 15 293 |
wycena kontraktów budowlanych - aktywa | 53 117 | 71 496 |
wycena kontraktów budowlanych - pasywa | 63 655 | 51 106 |
Aktywa i zobowiązania z tytułu umów z klientami
Umowy z klientami z tytułu kontraktów budowlanych rozliczane są w następujący sposób:
-w trakcie realizacji prac - zgodnie z postępem prac, najczęściej w okresach miesięcznych, w oparciu o dokumenty rozliczeniowe potwierdzające wykonanie określonych robót lub dostawę (częściowe protokoły odbioru, faktury częściowe),
-po zakończeniu prac - na podstawie końcowych dokumentów rozliczeniowych potwierdzających zakończenie prac i dostaw (końcowy protokół odbioru, faktury końcowe).
Terminy płatności zwyczajowo ustalane z klientami z tytułu umów z klientami wynoszą od 30 do 60 dni. W przypadku niektórych umów z klientami pozyskiwane jest finansowanie w postaci zaliczek, które rozliczane są proporcjonalnie w wystawianych fakturach.
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
| Stan na 31.12.2021r. | Zmiana wyceny kontraktów | Oczekiwane straty kredytowe | Przychody ujęte w saldzie zobowiązań na 31.12.2021r. | Zmiana okresu, w którym prawo do wynagrodzenia staje się bezwarunkowe | Stan na 31.12.2022r. |
Aktywa z tytułu umów z klientami - wycena kontraktów budowlanych | 71 496 | 36 308 | (124) | - | (54 564) | 53 117 |
Zobowiązania z tytułu umów z klientami -wycena kontraktów budowlanych | 51 106 | 38 212 | - | (25 664) | - | 63 655 |
| Stan na 31.12.2020r. | Zmiana wyceny kontraktów | Oczekiwane straty kredytowe | Przychody ujęte w saldzie zobowiązań na 31.12.2021r. | Zmiana okresu, w którym prawo do wynagrodzenia staje się bezwarunkowe | Stan na 31.12.2021. |
Aktywa z tytułu umów z klientami - wycena kontraktów budowlanych | 67 519 | 59 824 | (96) | (26 028) | (29 723) | 71 496 |
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu umów z klientami -wycena kontraktów budowlanych | 34 207 | 24 818 | - | (7 919) | - | 51 106 |
Pozostałe zobowiązania do wykonania świadczenia z tytułu umów z klientami:
- łączna kwota ceny transakcyjnej przypisanej do zobowiązań do wykonania świadczenia, które pozostały niespełnione (lub częściowo niespełnione) na 31.12.2022r.:
- do 1 roku | 918 675 |
- powyżej 1 roku | 15 090 |
Razem | 933 765 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Aktywa finansowe według pozycji bilansowej
Wartość księgowa wg stanu na dzień 31.12.2022 roku
| wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | wyceniane w wartości godziwej ze zmianami w kapitale | wyceniane w zamortyzowanym koszcie/ rachunkowość zabezpieczeń |
Udziały i akcje (poziom 3 hierarchii pomiaru wartości godziwej wg MSSF 13) | 289 | - | - |
Pożyczki | - | - | - |
Należności z tytułu dostaw i usług | - | - | 282 810 |
Wycena pozostałych instrumentów - instrumenty pochodne | - | - | 1 884 |
Inne należności niż wymienione powyżej, będące aktywami finansowymi | - | - | 2 099 |
Krótkoterminowe papiery wartościowe | - | 8 343 | - |
Dłużne papiery wartościowe (poziom 1 hierarchii pomiaru wartości godziwej wg MSSF 13) | - | - | - |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty (poziom 2 hierarchii pomiaru wartości godziwej wg MSSF 13) | - | - | 85 700 |
Wartość księgowa wg stanu na dzień 31.12.2021 roku
| wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | wyceniane w wartości godziwej ze zmianami w kapitale | wyceniane w zamortyzowanym koszcie/ rachunkowość zabezpieczeń |
Udziały i akcje (poziom 3 hierarchii pomiaru wartości godziwej wg MSSF 13) | 283 | - | - |
Pożyczki | - | - | - |
Należności z tytułu dostaw i usług | - | - | 151 933 |
Wycena pozostałych instrumentów - instrumenty pochodne | - |
| - |
Inne należności niż wymienione powyżej, będące aktywami finansowymi | - | - | 588 |
Krótkoterminowe papiery wartościowe | - | 268 | - |
Dłużne papiery wartościowe (poziom 1 hierarchii pomiaru wartości godziwej wg MSSF 13) | - | - | - |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty (poziom 2 hierarchii pomiaru wartości godziwej wg MSSF 13) | - | - | 48 070 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Zobowiązania finansowe według pozycji bilansowej
Wartość księgowa wg stanu na dzień 31.12.2022 roku
| wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | wyceniane w zamortyzowanym koszcie | instrumenty zabezpieczające |
Kredyty bankowe | - | 10 501 | - |
Pożyczki | - | 10 | - |
Leasing finansowy | - | - | - |
Dłużne papiery wartościowe | - | - | - |
Wycena pozostałych instrumentów - instrumenty pochodne | - | - | - |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | - | 154 397 | - |
Inne zobowiązania niż wymienione powyżej, będące zobowiązaniami finansowymi | - | 1 173 | - |
Wartość księgowa wg stanu na dzień 31.12.2021 roku
| wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | wyceniane w zamortyzowanym koszcie | instrumenty zabezpieczające |
Kredyty bankowe | - | 15 089 | - |
Pożyczki | - | 119 | - |
Leasing finansowy | - | - | - |
Dłużne papiery wartościowe | - | - | - |
Wycena pozostałych instrumentów - instrumenty pochodne | - | - | 1 958 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | - | 58 005 | - |
Inne zobowiązania niż wymienione powyżej, będące zobowiązaniami finansowymi | - | 2 901 | - |
Zyski (straty) z instrumentów finansowych
Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 | Aktywa/zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | Aktywa/zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody | Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu | Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
Przychody z tytułu odsetek | 299 | - | 548 | - |
Koszty z tytułu odsetek | - | - | - | 358 |
Zyski / straty ze zmiany wartości godziwej aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy | - | - | - | - |
Odwrócenie strat z tytułu utraty wartości | - | - | - | - |
Opłaty i prowizje bankowe od zaciągniętych kredytów | - | - | - | 337 |
Pozostałe | - | - | - | - |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Spółki Grupy Kapitałowej zawarły transakcje zabezpieczające ryzyko zmian różnic kursowych (typu forward), dotyczące par walutowych PLN/EUR w bieżącym okresie oraz par walutowych - PLN/USD, PLN/EUR, PLN/GBP w okresie porównywalnym.
Otwarte pochodne instrumenty zabezpieczające wg stanu na dzień 31.12.2022 |
| |
Typ transakcji | Waluta | Wartość transakcji w tys. |
forward zakupowy | EUR | 1 000 |
forward sprzedażowy - rollforward | EUR | 6 950 |
forward sprzedażowy | EUR | 11 350 |
Razem: | EUR | 19 300 |
Otwarte pochodne instrumenty zabezpieczające wg stanu na dzień 31.12.2021 |
| |
Typ transakcji | Waluta | Wartość transakcji w tys. |
forward sprzedażowy - rollforward | EUR | 5 700 |
forward sprzedażowy | EUR | 17 138 |
Razem: | EUR | 22 838 |
Od 1 stycznia 2021 roku Grupa Kapitałowa stosuje rachunkowość zabezpieczeń przepływów pieniężnych.
Wpływ zrealizowanych transakcji oraz wyceny instrumentów zabezpieczających przedstawia się następująco:
|
| Sprawozdanie z sytuacji finansowej |
|
|
- krótkoterminowe zobowiązania pozostałe |
|
|
| |
z tytułu realizacji instrumentów pochodnych |
|
| - | |
z tytułu wyceny instrumentów pochodnych |
|
| 889 | |
|
| Rachunek zysków i strat |
|
|
- przychody finansowe |
|
| 4 320 | |
z tytułu realizacji instrumentów pochodnych |
|
| 1 468 | |
z tytułu wyceny instrumentów pochodnych |
|
| 1 073 | |
z tytułu wyceny instrumentów pochodnych (część nieefektywna ) |
|
| 1 779 | |
- koszty finansowe |
|
| 1 636 | |
z tytułu realizacji instrumentów pochodnych |
|
| 1 544 | |
z tytułu wyceny instrumentów pochodnych |
|
| 26 | |
z tytułu wyceny instrumentów pochodnych (część nieefektywna ) |
|
| 65 | |
|
| Sprawozdanie z innych całkowitych dochodów |
|
|
-inne całkowite dochody |
|
|
| 875 |
z tytułu wyceny instrumentów pochodnych |
|
| 1 081 | |
z tytułu podatku odroczonego |
|
| (205) | |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Przy zawieraniu transakcji Grupa Kapitałowa dokumentuje związek pomiędzy instrumentami zabezpieczającymi a pozycjami zabezpieczanymi, a także cele zarządzania ryzykiem i strategię związaną z zawieraniem różnych transakcji zabezpieczających. Grupa Kapitałowa dokumentuje również – zarówno na dzień rozpoczęcia zabezpieczenia, jak i na bieżąco – swoją ocenę tego, czy instrumenty pochodne wykorzystywane w transakcjach zabezpieczających są wysoce skuteczne w kompensowaniu zmian wartości godziwej lub przepływów pieniężnych zabezpieczanych pozycji.
Wartość dotacji ujęta w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji przychodów przyszłych okresów z tytułu otrzymanych dotacji oraz łączna kwota przyznanego dofinansowania (uwzględniająca kwoty rozliczone w rachunku zysków i strat w poprzednich okresach) na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień 31 grudnia 2021 roku przedstawiała się następująco:
| Za okres od 01.01 do 31.12.2022 | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
| |
| Przychody przyszłych okresów | Łączna kwota otrzymanego dofinansowania | Przychody przyszłych okresów | Łączna kwota otrzymanego dofinansowania |
Zwolnienie z opłacania składek ZUS | - | - | - | 84 |
Razem | - | - | - | 84 |
Zmiany stanu dotacji |
|
|
|
w tys. zł | Dotacja do aktywów | Dotacja do przychodów | Razem dotacje |
Otrzymane | - | 84 | 84 |
Ujęte w wyniku finansowym | - | (84) | (84) |
Na dzień 31.12.2021 r. | - | - | - |
Stan na 31.12.2022r. | - | - | - |
Spółki Grupy Kapitałowej przyjęły rozliczenie dotacji metodą przychodów, zgodnie z którą dotacje są ujmowane w zysku lub stracie na przestrzeni jednego lub więcej ilości okresów.
Dotacje zostały udzielone jako forma rekompensaty za już poniesione koszty i ujęte jako pomniejszenie odnośnych kosztów w okresie, w którym stała się należna.
Ryzyko zwrotu dotacji
Wykorzystanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem, polega w szczególności na zapłacie ze środków pochodzących z dotacji za inne zadania niż te, na które dotacja była udzielona, jeżeli nastąpi wykorzystanie dotacji lub części niezgodnie z przeznaczeniem istnieje ryzyko zwrotu całości lub części otrzymanej dotacji wraz z odsetkami naliczonymi jak od zaległości podatkowych. Spółki Grupy dokonały stosownych weryfikacji w zakresie warunków otrzymania dotacji, tym samym ryzyko zwrotu z tego powodu oceniane jest jako niskie.
Dotacje zostały pobrane nienależnie. Dotacjami nienależnymi są dotacje udzielone bez podstawy prawnej lub z wykorzystaniem niepoprawnej podstawy prawnej. Spółki Grupy dokonały szczegółowej analizy podstawy prawnej otrzymanych dotacji, tym samym ryzyko zwrotu dotacji z tego powodu oceniane jest jako niskie.
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Dotacje zostały pobrane w nadmiernej wysokości. Dotacjami pobranymi w nadmiernej wysokości są dotacje otrzymane w wysokości wyższej niż określona w przepisach, umowie lub wyższej niż niezbędna na dofinansowanie lub finansowanie dotowanego zdarzenia. Spółki Grupy przygotowywały wnioski o udzielnie dotacji poprzez udostępnione kalkulatory oraz z zastosowaniem założeń zgodnych z wytycznymi instytucji udzielających dotacji. W związku, z tym, że dotacje zostały udzielone na podstawie prognozy wypłacanych wynagrodzeń, w miesiącu rozliczenia dotacji, następuje rozliczenie na podstawie rzeczywistych danych, a kwoty niewykorzystanych dotacji zgodnie z przepisami podlegają zwrotowi, z tego powodu ryzyko, że dotacje zostały pobrane w nadmiernej wysokości, oceniane jest jako niskie.
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
1. Należności warunkowe | 22 727 | 26 298 |
1.1. Od jednostek powiązanych | - | - |
1.2. Od pozostałych jednostek | 22 727 | 26 298 |
- otrzymanych gwarancji | 21 621 | 25 508 |
- wekslowe | 1 106 | 790 |
2. Zobowiązania warunkowe | 379 952 | 340 236 |
- udzielonych gwarancji | 333 174 | 296 150 |
- zobowiązania wekslowe | 3 621 | 481 |
- roszczenia sporne | 4 055 | 4 503 |
- spór arbitrażowy (WOOD) - szerzej opisany w pkt. 3.11.14 | 39 102 | 39 102 |
Pozycje pozabilansowe razem | (357 225) | (313 938) |
Dane na dzień 31 grudnia 2021 roku zostały przekształcone w pozycji udzielonych gwarancji i zobowiązań wekslowych W głównej mierze zmiana polegała na wyeliminowaniu powielonych zobowiązań w związku z brakiem dokonanych wyłączeń konsolidacyjnych w zakresie udzielonych poręczeń, ujętych jako poręczenia w zakresie udzielonych gwarancji i zabezpieczenia wekslowego, dokonanych pomiędzy podmiotami powiązanymi.
Niewykazane w zobowiązaniach warunkowych roszczenia sporne i spory arbitrażowe zostały wskazane w pkt. 10.1 Sprawozdania z działalności Mostostal Zabrze S.A. oraz Grupy Kapitałowej Mostostal Zabrze za rok 2022. W ocenie Emitenta opisane w tym punkcie roszczenia wobec Emitenta nie stanowią zobowiązań warunkowych ze względu na znikomą możliwość ich uznania lub nieistotną wartość z punktu widzenia skonsolidowanego/jednostkowego sprawozdania finansowego.
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Nota 27 - PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY PRODUKTÓW, TOWARÓW I MATERIAŁÓW
| Za okres od 01.01 do 31.12.2022 | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
A) Kraj | 676 599 | 471 849 |
Przychody ze sprzedaży produktów | 634 354 | 317 999 |
Przychody ze sprzedaży usług | 29 543 | 142 499 |
Przychody ze sprzedaży materiałów | 3 642 | 3 116 |
Przychody ze sprzedaży towarów | 44 | - |
Przychody ze sprzedaży usług najmu | 9 015 | 8 235 |
A) Eksport | 495 660 | 296 370 |
Przychody ze sprzedaży produktów | 488 935 | 149 381 |
Przychody ze sprzedaży usług | 4 565 | 146 791 |
Przychody ze sprzedaży materiałów | 2 160 | 198 |
RAZEM: | 1 172 259 | 768 219 |
Nota 27A - PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY - struktura branżowa |
|
|
| Za okres od 01.01 do 31.12.2022 | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
a) kraj | 676 599 | 471 849 |
- budowlano - montażowa | 578 492 | 409 499 |
- wyroby produkcji przemysłowej | 56 157 | 35 099 |
- usługi produkcji przemysłowej | 12 917 | 10 078 |
- usługi sprzętowe | - | 378 |
- pozostałe usługi | 25 347 | 13 679 |
- towary | 44 | - |
- materiały | 3 642 | 3 116 |
b) eksport | 495 660 | 296 370 |
- budowlano - montażowa | 316 456 | 142 415 |
- wyroby produkcji przemysłowej | 172 479 | 149 381 |
- usługi produkcji przemysłowej | 325 | 3 769 |
- pozostałe usługi | 4 240 | 607 |
- materiały | 2 160 | 198 |
RAZEM: | 1 172 259 | 768 219 |
Nota 27B - PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY- struktura geograficzna |
|
|
| Za okres od 01.01 do 31.12.2022 | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
a) Przychody ze sprzedaży w kraju | 676 599 | 471 849 |
b) Przychody ze sprzedaży za granicą | 495 660 | 296 370 |
RAZEM: | 1 172 259 | 768 219 |
Szczegółowy opis rynków zbytu oraz informacja o istotnych odbiorcach znajduje się w pkt. 2.6 Sprawozdania z działalności Mostostal Zabrze S.A. oraz Grupy Kapitałowej Mostostal Zabrze za rok 2022.
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Nota 28A - KOSZT SPRZEDANYCH PRODUKTÓW, TOWARÓW I MATERIAŁÓW
Koszty rodzajowe | Za okres od 01.01 do 31.12.2022 | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
Amortyzacja środków trwałych | 12 070 | 11 845 |
Amortyzacja wartości niematerialnych | 568 | 529 |
Koszty świadczeń pracowniczych | 223 534 | 213 904 |
Zużycie surowców, materiałów i energii | 217 594 | 145 397 |
Koszty usług obcych | 613 634 | 354 110 |
Koszty podatków i opłat | 6 149 | 6 469 |
Pozostałe koszty | 20 525 | 7 483 |
Koszty według rodzaju razem | 1 094 075 | 739 737 |
Zmiana stanu zapasów, produktów i rozliczeń międzyokresowych | 14 690 | (3 658) |
Koszt wytworzenia świadczeń na własne potrzeby (wielkość ujemna) | (2 300) | (856) |
Koszty ogólnego zarządu (wartość ujemna) | (43 999) | (38 696) |
Koszty sprzedaży (wartość ujemna) | (8 092) | (8 298) |
Koszt wytworzenia sprzedanych produktów | 1 054 373 | 688 228 |
Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 5 420 | 2 644 |
Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów | 1 059 794 | 690 872 |
| Za okres od 01.01 do 31.12.2022 | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
1. Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | - | 1 593 |
2. Rozwiązane odpisy aktualizujące i rezerwy, w tym: | 6 465 | 5 151 |
a. rozwiązane rezerwy na świadczenia pracownicze | 3 021 | 3 547 |
b. rozwiązane rezerwy na zobowiązania, w tym: | 262 | - |
- rezerwa na naprawy gwarancyjne | 1 | - |
- rezerwa na przewidywane koszty | 62 | - |
- pozostałe zobowiązania | 199 | - |
c. rozwiązane odpisy aktualizujące : | 3 181 | 1 604 |
- na należności z tytułu dostaw i usług | 944 | 1 245 |
- na zapasy | 970 | 111 |
- z tyt. zmiany wartości - nieruchomości inwestycyjnych | 1 163 | 237 |
- na pozostałe aktywa niefinansowe | 104 | 12 |
3. Inne przychody, w tym: | 607 | 1 541 |
- zwrot zasądzonych kosztów sądowych | 21 | 61 |
- otrzymane kary umowne i odszkodowania | 185 | 181 |
- spłata spisanych należności | 4 | 873 |
- pozostałe | 398 | 426 |
RAZEM: | 7 072 | 8 286 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
| Za okres od 01.01 do 31.12.2022 | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
1. Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych | (264) | - |
2. Utworzone odpisy aktualizujące i rezerwy, w tym: | 7 202 | 4 275 |
a. utworzone rezerwy na świadczenia pracownicze | 1 171 | 1 701 |
b. utworzone rezerwy na zobowiązania, w tym : | 1 757 | 165 |
- rezerwa na przewidywane koszty | 586 | 165 |
- pozostałe zobowiązania | 1 695 | - |
c. utworzone odpisy aktualizujące : | 4 274 | 2 409 |
- na należności z tytułu dostaw i usług | 1 814 | 792 |
- na pozostałe należności | 46 | 199 |
- na zapasy | 1 232 | 853 |
- z tyt. zmiany wartości - rzeczowych aktywów trwałych | 186 | 158 |
- z tyt. zmiany wartości - nieruchomości inwestycyjnych | 506 | 118 |
- na pozostałe aktywa niefinansowe | 490 | 288 |
3. Inne koszty, w tym: | 2 168 | 2 276 |
- opłaty i koszty sądowe, grzywny | 491 | 661 |
- odszkodowania i kary umowne, koszty związane z usuwaniem szkód | 201 | 12 |
- koszty inwestycji w nieruchomości | 636 | - |
- z tytułu przedawnionych i umorzonych należności | 32 | 251 |
- darowizny | 230 | 143 |
- różnice inwentaryzacyjne | 35 | 126 |
- pozostałe | 542 | 1 083 |
RAZEM: | 9 106 | 6 551 |
| Za okres od 01.01 do 31.12.2022 | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
1. Dywidendy i udziały w zyskach | - | - |
2. Odsetki, w tym: | 1 003 | 24 |
- z rachunków bankowych i lokat | 677 | 11 |
- z tytułu udzielonych pożyczek i obligacji | 299 | - |
- pozostałe odsetki | 28 | 13 |
3. Zysk ze zbycia inwestycji | - | - |
4. Zyski z tytułu zrealizowanych różnic kursowych | 327 | - |
5. Zyski z tytułu wyceny bilansowej należności, zobowiązań i środków pieniężnych | 3 606 | - |
6. Rozwiązane odpisy aktualizujące z tytułu | - | - |
7. Zyski z tytułu zmian wartości godziwej | - | - |
8. Inne przychody finansowe | 6 | 0 |
RAZEM: | 4 942 | 24 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
| Za okres od 01.01 do 31.12.2022 | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
1. Odsetki, w tym: | 2 505 | 1 402 |
- od kredytów | 796 | 778 |
- od pożyczek | - | - |
- od zobowiązań | 122 | 60 |
- budżetowe | 37 | 69 |
- od umów leasingu | 937 | 384 |
- pozostałe | 612 | 110 |
2. Strata ze zbycia inwestycji | 1 | 22 |
3. Straty z tytułu zrealizowanych różnic kursowych | - | 1 145 |
4. Straty z tytułu wyceny bilansowej należności, zobowiązań i środków pieniężnych | - | 1 111 |
5. Utworzone odpisy aktualizujące | 49 | - |
6. Straty z tytułu zmian wartości godziwej | - | - |
7. Inne koszty finansowe | 5 109 | 5 373 |
- rezerwa na odsetki netto od zobowiązań (świadczenia pracownicze) | - | 129 |
- prowizje bankowe od gwarancji bankowych, kredytów i rachunków | 1 956 | 2 922 |
- z tytułu pozostałych opłat i prowizji finansowych | 3 142 | 1 777 |
- pozostałe | 11 | 544 |
RAZEM: | 7 664 | 9 052 |
Wynik z tytułu wyceny bilansowej środków pieniężnych, należności i zobowiązań oraz wyceny instrumentów pochodnych, jak również zrealizowane różnice kursowe są ujmowane wynikowo (zysk lub stratę) w przychodach lub kosztach finansowych.
Nota 33A - Podatek dochodowy
| Za okres od 01.01 do 31.12.2022 | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
A. Wykazany w rachunku zysków i strat | 22 309 | 7 780 |
1. Bieżący | 26 941 | 7 302 |
2.Odroczony | (4 632) | 477 |
- zmiana stanu aktywów | 672 | (1 039) |
- zmiana stanu rezerw | (5 304) | 1 517 |
B. Wykazany w innych całkowitych dochodach | (205) | (386) |
RAZEM | 22 104 | 8 166 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Nota 33B - Podatek dochodowy - efektywna stawka podatkowa
| Za okres od 01.01 do 31.12.2022 | Za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
Zysk / (strata) przed opodatkowaniem | 55 619 | 23 059 |
Podatek wyliczony według stawek krajowych | 10 285 | 4 381 |
Wpływ różnych stawek opodatkowania obowiązujący w innych krajach | (349) | 752 |
Korekty podatku dochodowego za poprzednie okresy | 64 | (658) |
Podatkowe skutki trwałych różnic pomiędzy zyskiem brutto a dochodem do opodatkowania | (2 291) | (20 123) |
Podatkowe skutki różnic przejściowych, niewykorzystane ulgi podatkowe, w związku z którymi nie rozpoznano aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego | (823) | 21 061 |
Podatkowe skutki rozliczenia straty podatkowej/nieaktywowane straty podatkowe | (1 467) | - |
Inne pozycje wpływające na wysokość obciążenia podatkowego | 8 392 | 440 |
Obciążenie / (uznanie) wyniku finansowego z tytułu podatku od budynków | 34 | 16 |
Obciążenie / (uznanie) wyniku finansowego z tytułu podatku dochodowego | 13 846 | 4 672 |
Efektywna stawka podatkowa | 24,89% | 20,26% |
1.We wrześniu 2018 roku MZ wszczął przeciwko Wood postępowanie arbitrażowe przed Sądem Arbitrażowym przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w Paryżu. Spór pomiędzy Emitentem a Wood powstał w zakresie wykonania
i odstąpienia od umowy podwykonawczej z dnia 20 kwietnia 2016 roku (dalej: „Umowa”). Na mocy Umowy Emitent jako podwykonawca wykonał prace i roboty na rzecz Wood, jako generalnego wykonawcy, w ramach inwestycji „AEGIS Ashore Missile Defence System Complex” w obiektach wojskowych położonych w gminie Redzikowo. Wezwanie na arbitraż obejmowało kwotę 24,2 mln zł (powiększoną o należne odsetki), której zapłaty MZ żądał od Wood tytułem (1) wynagrodzenia za roboty podstawowe (2) wynagrodzenia za roboty dodatkowe oraz
(3) odszkodowania w związku z opóźnieniem przez Wood realizacji przedmiotu umowy. W lipcu 2019 roku został złożony do arbitrażu pozew, w którym wartość roszczeń MZ wobec Wood wyniosła 27,4 mln zł. Aktualna wartość roszczenia podstawowego wynosi 26,7 mln zł. Zmiana roszczeń w stosunku do wcześniejszych wyliczeń wynikała
z weryfikacji poziomu roszczeń i oceny możliwości ich dochodzenia w arbitrażu dokonanej przez ekspertów zewnętrznych uczestniczących w procesie.
W ramach postępowania Wood złożył odpowiedź na pozew wraz z powództwem wzajemnym. Pozwem wzajemnym Wood dochodzi od MZ zapłaty kwoty 39,1 mln zł. Zgodnie z treścią powództwa roszczenia Wood dotyczą przede wszystkim kosztów wykonania zastępczego prac i robót nieukończonych przez MZ, kosztów usunięcia usterek w robotach wykonanych oraz zwrotu rzekomo nadpłaconego Emitentowi wynagrodzenia.
Wood zażądał od Credit Agricole Bank Polska S.A. („Bank”) wypłaty całej kwoty z gwarancji stanowiącej zabezpieczenie należytego wykonania Umowy Bank odmówił wypłaty na żądanie Wood wskazując na uchybienia formalne po stronie Wood dotyczące żądania zapłaty z gwarancji. Wood skierował sprawę na drogę postępowania sądowego. Bank ostatecznie wypłacił Wood żądaną kwotę wraz z odsetkami za opóźnienie i kosztami procesu na podstawie wyroku sądu II instancji.
Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Emitentem a Bankiem, Emitent zaspokoił roszczenie regresowe Banku, które powstało na skutek wypłaty z tejże gwarancji w łącznej wysokości ponad 12 mln zł (kwota gwarancji wraz z odsetkami i kosztami procesu). Emitent zażądał od Wood zwrotu całej kwoty zapłaconej Bankowi. W dniu 21 stycznia 2022 roku pełnomocnik procesowy Emitenta złożył pismo arbitrażowe, w którym rozszerzył powództwo przeciwko Wood.
Aktualna wartość roszczenia MZ wobec Wood wynosi 39,6 mln zł (powiększoną o należne odsetki i koszty postępowania). Natomiast Wood aktualnie dochodzi od MZ w ramach roszczenia wzajemnego kwotę 39,1 mln zł (powiększoną o należne odsetki i koszty postępowania). Łączne aktywowane koszty obsługi prawnej arbitrażu na dzień bilansowy wynoszą 8,8 mlnzł.
W ocenie Zarządu MZ roszczenia Wood względem Emitenta są bezzasadne. Zarząd MZ podtrzymuje swoje dotychczasowe stanowisko, iż Umowa nie została naruszona przez MZ w zakresie zarzucanym przez Wood, a
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
odstąpienie przez Wood od Umowy było nieuzasadnione i prawnie nieskuteczne. Nadto, MZ uznaje, że ma prawo do otrzymania całości wynagrodzenia za wykonane prace i roboty, w tym dodatkowe oraz do pokrycia kosztów wydłużonego pobytu na budowie z powodu opóźnienia spowodowanego przez Wood Nadto, MZ uznaje w całości za zasadne roszczenie o zapłatę przez Wood całej kwoty wypłaconej Bankowi przez MZ w ramach roszczenia regresowego w związku z nieuprawnionym pociągnięciem przez Wood z gwarancji należytego wykonania Umowy wystawionej przez Bank na zlecenie MZ.
W czerwcu 2022 roku odbyła się rozprawa arbitrażowa. Na rozprawie zeznania złożyli świadkowie oraz eksperci stron. Strony sporu złożyły pisma podsumowujące ich stanowiska po rozprawie arbitrażowej oraz pisma dotyczące kosztów postępowania arbitrażowego. Emitent oczekuje, że wyrok zostanie wydany na przełomie marca / kwietnia 2023 roku.
Wskazać należy także, że Emitent w sporze z Wood jest wspierany przez podwykonawców, w tym spółki zależne MZ i podwykonawcę realizującego duży pakiet robót instalacyjnych. Stosowne porozumienia zawarte z tymi podwykonawcami doprowadziły do rozliczenia należnych im kwot wynagrodzenia za wykonane roboty oraz umożliwiły włączenie do kwoty pozwu MZ także roszczeń tych podwykonawców. Roszczenia podwykonawców wynikają zasadniczo z opóźnień Wood w udostępnianiu frontów robót i nieuzasadnionym odstąpieniem od Umowy zawartej z MZ.
Pomimo, iż Zarząd Spółki przewiduje - w oparciu o zebrane analizy prawne - że spór zostanie rozstrzygnięty na rzecz Spółki, Zarząd Spółki dokonał także, analizy potencjalnego wpływu niekorzystnego rozstrzygnięcia sporu na sytuację finansową Spółki oraz potencjalne zagrożenie kontynuacji jej działalności. Po dokonanej analizie, Zarząd Spółki stoi na stanowisku, że nawet w przypadku, gdyby rozstrzygnięcie sporu arbitrażowego okazało się dla Spółki niekorzystne, to takie zdarzenie nie wpłynie na zdolności Spółki do kontynuacji działalności.
Informacje finansowe w przedmiotowej sprawie:
Pozycja sprawozdania | Nr noty | na dzień 31.12.2022 |
B.1.5. Krótkoterminowe należności (z tyt. dostaw i usług) | 8A | 8 734 |
B.1.5. Krótkoterminowe należności (pozostałe) | 8B | 12 338 |
B.1.5. Krótkoterminowe należności (rozliczenia międzyokresowe) | 8E | 8 770 |
B.2.1. 5. Krótkoterminowe zobowiązania (rozliczenia międzyokresowe przychodów) | 24E | -1 633 |
| Łącznie Aktywa | 29 843 |
| Łącznie Zobowiązania | -1 633 |
| Łącznie Sprawozdanie | 28 210 |
Pozycje pozabilansowe. Zobowiązania warunkowe pkt 3.11.11 | --- | 39 102 |
2.W dniu 20 grudnia 2021 roku Emitent złożył przeciwko Kinetics Technology S.p.A. (KT) wezwania na arbitraż przed Sądem Arbitrażowym przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w Paryżu. Wezwanie na arbitraż dotyczy rozliczenia umowy na wykonanie pakietu prac mechanicznych w ramach projektu EFRA (Efektywna Rafinacja), zawartej w 2016 roku pomiędzy KT jako głównym wykonawcą a Emitentem jako podwykonawcą („Umowa”). Wartość zawartej w lipcu 2016 roku Umowy, po uwzględnieniu wprowadzonych w toku jej realizacji zmian, wyniosła ostatecznie ok. 112,5 mln zł netto. Wezwanie na arbitraż złożone przez Emitenta przeciwko KT obejmuje kwotę 19,4 mln zł (powiększoną o należne odsetki), której zapłaty Emitent żąda od KT tytułem: (1) wynagrodzenia za roboty podstawowe, w tym kwoty wynagrodzenia zatrzymanego przez KT jako zabezpieczenie wykonania Umowy; (2) dodatkowego wynagrodzenia wynikającego z uzgodnionego schematubonusów; (3) wynagrodzenia za roboty dodatkowe oraz (4) pokrycia kosztów poniesionych w wyniku wydłużonego czasu realizacji Umowy.
W dniu 22 grudnia 2021 roku Kinetics Technology S.p.A. (KT) złożyło wezwanie na arbitraż przeciwko Emitentowi przed Sądem Arbitrażowym przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w Paryżu. Wezwanie to, według Emitenta, stanowi reakcję na wezwanie na arbitraż złożone przez Emitenta w dniu 20 grudnia 2021 roku. W wezwaniu KT domaga się od Emitenta łącznie kwoty 90,8 mln zł (powiększonej o odsetki) tytułem kar umownych i odszkodowania za rzekome naruszenie warunków Umowy przez Emitenta. W wezwaniu KT nie wykazuje swoich roszczeń, a jedynie wskazuje poszczególne rodzaje kar umownych oraz tytuły odszkodowania wraz z kwotami poszczególnych roszczeń.Emitent o łącznej kwocie roszczeń KT dowiedział się z otrzymanego wezwania na
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
arbitraż, które to wezwanie zostało złożone przez KT po prawie trzech latach od zakończenia przez Emitenta realizacji przedmiotu Umowy. KT, w toku rozmów nad rozliczeniem Umowy, nie skierowało do Emitenta oczekiwania zapłaty kwoty żądanej w wezwaniu, ani nie uzasadniło podstaw roszczeń, które zostały przedstawione po raz pierwszy w obecnym wezwaniu na arbitraż. W ocenie Emitenta roszczenia KT wobec Emitenta są w całości bezpodstawne i stanowią reakcję na złożone przez Emitenta w grudniu 2021 roku wezwanie na arbitraż przeciwko KT. W związku z początkowym etapem procesu arbitrażowego oraz brakiem udokumentowania i udowodnienia roszczeń KT względem Emitenta, Emitent szacuje prawdopodobieństwo zasądzenia roszczeń KT względem Emitenta jako bliskie zeru i nie wykazuje roszczeń KT jako zobowiązań warunkowych. W marcu 2022 roku powyższe dwa postępowania zostały połączone.
3.Kwestia pozostałych toczących się postępowań została także wskazana w pkt. 10.1 Sprawozdania z działalności Mostostal Zabrze S.A. oraz Grupy Kapitałowej Mostostal Zabrze za rok 2022.
Wywołana przez Rosję w dniu 24 lutego 2022 roku wojna z Ukrainą ma i w dalszej perspektywie będzie mieć negatywne przełożenie na ogólnoświatową gospodarkę osłabioną wcześniej przez pandemię. Nadal zmieniająca się sytuacja zarówno w dostępie do surowców, finansowania zewnętrznego jak również podejmowane przez państwa ograniczenia w zakresie importu i dostaw z Rosji i Białorusi mają bezpośredni lub pośredni wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej przez firmy. Polska jako kraj sąsiadujący z państwami uwikłanymi w wojnę odczuwa szczególnie skutki tych działań zwłaszcza, że zarówno Rosja, jak i Ukraina odpowiadały za ok. 5% polskiego eksportu.
W minionym roku Grupa Emitenta nie odnotowała bezpośredniego negatywnego wpływu trwającej wojny na działalność Grupy i jej wyniki finansowe; żadna ze spółek nie posiadała bezpośrednich inwestycji na rynkach wschodnich, nie realizowała tam kontraktów oraz nie posiadała innych powiązań. Wojna w Ukrainie przełożyła się jednak na dalszy wzrost inflacji i większą skalę podwyżek stóp procentowych oraz na wahanie kursów walut oraz skutkowała kryzysem żywnościowym i energetycznym, co pośrednio wpłynęło i nadal wpływa na całą gospodarkę, w tym na wyniki Grupy MOSTOSTAL ZABRZE. W początkowych miesiącach wojny Grupa odnotowała również pewne zakłócenia w dostawach wyrobów stalowych, jednak na niedużą skalę, tym samym nie została przerwana ciągłość operacyjna zakładów produkcyjnych ani realizowanych budów. Po krótkoterminowym załamaniu się rynku stali, rynek ten ustabilizował się, ale pomimo, iż aktualnie ceny stali spadły to nie wiadomo jak rosnące ceny energii elektrycznej i gazu wpłyną na ceny stali i innych materiałów budowlanych w kolejnych okresach. Ponadto dodatkowym problemem w przypadku stali jest światowy spadek jej produkcji. Wojna w Ukrainie spowodowała również odpływ pracowników pochodzenia ukraińskiego z polskiego rynku pracy. To zjawisko dotknęło przede wszystkim firmy podwykonawcze, ale sposób zarządzenia tym ryzykiem przez podmioty zewnętrzne nie spowodował większych utrudnień na kontraktach realizowanych przez Grupę MOSTOSTAL ZABRZE.
Trwająca wojna powoduje, iż środowisko makroekonomiczne jest dość nieprzewidywalne. Obecnie w Grupie MOSTOSTAL ZABRZE zidentyfikowano następujące ryzyka związane z wojną w Ukrainie:
wysoka inflacja,
niestabilny wzrost cen materiałów budowlanych,
niepewność co do dostępności energii oraz gazu w najbliższej przyszłości,
wahania kursów walut,
spowolnienie gospodarcze, które przekłada się na zmniejszenie inwestycji.
Obserwowany jest również wzrost stóp procentowych oraz istotne wahania kursów walutowych, analiza wpływu tych czynników została zaprezentowana w pkt. 3.4. niniejszego sprawozdania.
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania Emitent nie zidentyfikował istotnego bezpośredniego negatywnego wpływu zdarzenia na działalność Grupy, pozycje prezentowane w sprawozdaniach finansowych oraz na przyjęte w toku sporządzania sprawozdań założenie dotyczące kontynuacji działalności Emitenta i Grupy MOSTOSTAL ZABRZE w dającej się przewidzieć przyszłości. Emitent nie jest jednak w stanie oszacować wpływu tego kryzysu na przychody i wyniki finansowe Grupy w przyszłości.
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Zmiana stanu rezerwy |
|
|
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
A. Kwoty wykazane w Sprawozdaniu z sytuacji finansowej | 30 296 | (1 699) |
- zmiana stanu rezerw długoterminowych | (3 314) | (2 665) |
- zmiana stanu rezerw krótkoterminowych | 33 611 | 966 |
B. Korekty | (7 639) | 291 |
- zyski/straty aktuarialne | 2 717 | 1 047 |
- przeniesienie z rezerw przyszłego zobowiązania podatkowego za granicą | (10 356) | (756) |
C. Kwoty wykazane w Sprawozdaniu z przepływów pieniężnych | 22 657 | (1 408) |
Zmiana stanu należności oraz rozliczeń międzyokresowych |
|
|
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
A. Kwoty wykazane w Sprawozdaniu z sytuacji finansowej | (141 162) | (8 887) |
- zmiana stanu należności długoterminowych | 646 | (2 823) |
- zmiana stanu należności krótkoterminowych | (141 808) | (6 064) |
B. Korekty | (2 244) | 1 028 |
- należności z tytułu sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych | 229 | (1) |
- zobowiązania z tyt. odsetek - kompensata z należnościami | (113) | - |
- kompensata zobowiązań z tytuły rzeczowych aktywów trwałych | (43) | (73) |
- korekta podatku | - | (137) |
- korekta dotycząca należności finansowych | 594 | 496 |
- kompensata spłaty pożyczki | (743) | 743 |
- zmiana stanu należności z tytułu sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych | 20 | - |
- pozostałe | (2 187) | - |
C. Kwoty wykazane w Sprawozdaniu z przepływów pieniężnych | (143 405) | (7 859) |
Zmiana stanu zobowiązań oraz biernych rozliczeń międzyokresowych |
|
|
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
A. Kwoty wykazane w Sprawozdaniu z sytuacji finansowej | 99 577 | 1 195 |
- zmiana stanu zobowiązań długoterminowych | - | 249 |
- zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych | 99 577 | 946 |
B. Korekty | 2 659 | 566 |
- zobowiązania z tyt. zakupu środków trwałych | 726 | 445 |
- kompensaty należności z tyt. zakupu środków trwałych | 14 | 5 |
- należności z tyt. odsetek - kompensata ze zobowiązaniami | 226 | - |
- kompensata należności z tyt. podatku od dywidendy | 48 | - |
- dotyczy zobowiązań finansowych | 1 517 | 116 |
- pozostałe | 5 | - |
- zobowiązania z tyt. zakupu środków trwałych | 151 | - |
- faktury dotyczące należności finansowych | (27) | - |
C. Kwoty wykazane w Sprawozdaniu z przepływów pieniężnych | 102 237 | 1 761 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Podatek bieżący wykazany w rachunku zysków i strat |
|
|
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
A. Bieżący podatek dochodowy wykazany w rachunku zysków i strat | 26 941 | 7 302 |
B. Korekty z tytułu : | - | - |
- korekta podatku dochodowego dotycząca lat ubiegłych | - | - |
- aktuariusz/kapitał | - | - |
C. Kwoty wykazane w Sprawozdaniu z przepływów pieniężnych | 26 941 | 7 302 |
Podatek odroczony wykazany w rachunku zysków i strat |
|
|
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
A. Zmiana stanu rezerw i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego z bilansu | (4 806) | 973 |
- zmiana stanu rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego z bilansu | (5 478) | 1 426 |
- zmiana stanu aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego z bilansu | 672 | (453) |
B. Korekty z tytułu : | 352 | (496) |
- podatek odroczony z zysków/strat aktuarialnych odniesionych na kapitał z aktualizacji | 205 | (200) |
- z tytułu różnicy w wartości środków trwałych - odniesiony na kapitał własny | (154) | 90 |
- podatek odroczony odniesiony na kapitał z aktualizacji | 123 | (386) |
C. Kwoty wykazane w Sprawozdaniu z przepływów pieniężnych | (4 454) | 477 |
Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze S.A.
Roczne Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku
Zarząd zatwierdza skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Mostostal Zabrze S.A. za 2022 rok.
Prezes Zarządu
Dariusz Pietyszuk
Witold Grabysz
Podpis osoby, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych
Główny Księgowy Grupy Kapitałowej
Izabela Kramorz-Januszek