iso4217:PLNxbrli:sharesiso4217:PLN259400ANEBPTI981R5462021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400ANEBPTI981R5462021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400ANEBPTI981R5462021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400ANEBPTI981R5462021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400ANEBPTI981R5462021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400ANEBPTI981R5462021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400ANEBPTI981R5462021-01-01259400ANEBPTI981R5462021-01-01ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400ANEBPTI981R5462021-01-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400ANEBPTI981R5462021-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember259400ANEBPTI981R5462021-01-01ifrs-full:OtherReservesMember259400ANEBPTI981R5462021-01-01ifrs-full:SharePremiumMember259400ANEBPTI981R5462021-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember259400ANEBPTI981R5462021-01-01ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember259400ANEBPTI981R5462021-01-01ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400ANEBPTI981R5462021-01-01ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400ANEBPTI981R5462021-01-01ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:RetainedEarningsMember259400ANEBPTI981R5462021-01-01ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:OtherReservesMember259400ANEBPTI981R5462021-01-01ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:SharePremiumMember259400ANEBPTI981R5462021-01-01ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:IssuedCapitalMember259400ANEBPTI981R5462021-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMember259400ANEBPTI981R5462021-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400ANEBPTI981R5462021-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400ANEBPTI981R5462021-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:RetainedEarningsMember259400ANEBPTI981R5462021-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:OtherReservesMember259400ANEBPTI981R5462021-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:SharePremiumMember259400ANEBPTI981R5462021-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:IssuedCapitalMember259400ANEBPTI981R5462022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400ANEBPTI981R5462022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400ANEBPTI981R5462022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400ANEBPTI981R5462022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400ANEBPTI981R5462022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400ANEBPTI981R5462022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400ANEBPTI981R5462022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400ANEBPTI981R5462022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400ANEBPTI981R5462022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400ANEBPTI981R5462022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400ANEBPTI981R5462022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400ANEBPTI981R5462022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400ANEBPTI981R5462021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400ANEBPTI981R5462021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400ANEBPTI981R5462021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember259400ANEBPTI981R5462021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember259400ANEBPTI981R5462021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember259400ANEBPTI981R5462021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember259400ANEBPTI981R5462021-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember259400ANEBPTI981R5462021-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400ANEBPTI981R5462021-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400ANEBPTI981R5462021-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:RetainedEarningsMember259400ANEBPTI981R5462021-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:OtherReservesMember259400ANEBPTI981R5462021-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:SharePremiumMember259400ANEBPTI981R5462021-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:IssuedCapitalMember259400ANEBPTI981R5462021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMember259400ANEBPTI981R5462021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:NoncontrollingInterestsMember259400ANEBPTI981R5462021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember259400ANEBPTI981R5462021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:RetainedEarningsMember259400ANEBPTI981R5462021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:OtherReservesMember259400ANEBPTI981R5462021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:SharePremiumMember259400ANEBPTI981R5462021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:IssuedCapitalMember259400ANEBPTI981R5462021-12-31259400ANEBPTI981R5462022-12-31259400ANEBPTI981R5462021-01-012021-12-31259400ANEBPTI981R5462022-01-012022-12-31

Obraz 1

 

 

 

SKONSOLIDOWANE

SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ

GAMING FACTORY S.A.

 

 

za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej

 

 

 

 

 

 

Warszawa, dnia 27 kwietnia 2023 roku

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

Spis treści

 

I.Wybrane skonsolidowane dane finansowe5

II.Skonsolidowane sprawozdanie finansowe6

1.Skonsolidowane sprawozdanie finansowe z całkowitych dochodów6

2.Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej7

3.Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym8

4.Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych9

III.Dodatkowe noty i objaśnienia do skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej Gaming Factory S.A. za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.10

1.Informacje ogólne o Grupie Kapitałowej10

1.1.Informacje o jednostce dominującej10

1.2.Podstawowa działalność Grupy Kapitałowej10

1.3.Jednostki zależne11

1.3.1.Jednostki zależne wchodzące w skład Grupy Kapitałowej11

1.3.2.Informacje finansowe dotyczące jednostek zależnych11

1.4.Jednostki stowarzyszone11

2.Zatwierdzenie sprawozdania finansowego do publikacji11

3.Format oraz ogólne zasady sporządzenia skonoslidowanego sprawozdania finansowego11

3.1.Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego12

3.1.1.Oświadczenie o zgodności12

3.1.2.Założenie kontynuacji działalności12

3.2.Okres objęty sprawozdaniem i danymi porównywalnymi dla prezentowanego skonsolidowanego sprawozdania finansowego12

3.3.Waluta funkcjonalna i sprawozdawcza12

3.5.Stosowane zasady rachunkowości13

3.5.1.Zakres i metody konsolidacji13

3.5.2.Zmiany zasad rachunkowości14

3.5.3.Nowe standardy i interpretacje obowiązujące na dzień bilansowy14

3.5.4.Wartości niematerialne14

3.5.5.Wartość firmy15

3.5.6.Rzeczowe aktywa trwałe15

3.5.7.Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych15

3.5.8.Zapasy15

3.5.9.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe16

3.5.10.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty16

3.5.11.Aktywa finansowe16

3.5.12.Hierarchia wartości godziwej17

3.5.13.Utrata wartości17

3.5.14.Transakcje w walucie obcej18

3.5.15.Kapitał własny18

3.5.16.Zysk na akcję19

3.5.17.Płatności w formie akcji (program motywacyjny)19

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

3.5.18.Zmiany udziałów właścicielskich Grupy w jednostkach zależnych19

3.5.19.Rezerwy19

3.5.20.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe20

3.5.21.Odroczony podatek dochodowy20

3.5.22.Uznawanie przychodów20

3.5.23.Koszty20

3.5.24.Zobowiązania i aktywa warunkowe21

3.5.25.Znaczące szacunki i osądy21

3.5.26.Szczegółowość not oraz objaśnień dla pozycji skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej23

4.Noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej24

4.1.Aktywa finansowe wyceniane metodą praw własności24

4.1.1.Specyfikacja inwestycji w jednostkach stowarzyszonych24

4.1.2.Zmiany stanu inwestycji w jednostkach stowarzyszonych24

4.1.3.Utrata wartości aktywów24

4.1.4.Informacje finansowe dotyczące jednostek stowarzyszonych25

4.2.Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody26

4.3.Zapasy26

4.4.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty27

4.5.Kapitał własny27

4.5.1.Kapitał akcyjny27

4.5.2.Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej akcji28

4.5.3.Zyski zatrzymane28

4.5.4.Zysk na akcję28

4.5.5.Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty28

4.5.6.Kapitał przypadający udziałom niedającym kontroli29

5.Noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów29

5.1.Przychody netto ze sprzedaży produktów29

5.1.1.Segmenty operacyjne29

5.1.2.Informacje dotyczące produktów i usług30

5.1.3.Informacje dotyczące głównych klientów30

5.2.Koszty działalności operacyjnej30

5.2.1.Specyfikacja kosztów działalności operacyjnej30

5.2.2.Specyfikacja kosztu usług obcych30

5.2.3.Specyfikacja kosztu wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych31

5.3.Przychody i koszty finansowe31

5.3.1.Przychody finansowe31

5.3.2.Koszty finansowe31

5.4.Podatek dochodowy31

5.4.1.Podstawowe składniki obciążenia podatku dochodowego31

5.4.2.Uzgodnienie efektywnej stawki podatku31

5.4.3.Struktura aktywów i rezerw z tyt. odroczonego podatku dochodowego32

6.Instrumenty finansowe i zarządzanie ryzykiem finansowym33

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

6.1.Instrumenty finansowe33

6.2.Hierarchia wartości godziwej instrumentów finansowych34

6.3.Ryzyka związane z instrumentami finansowymi34

6.4.Ryzyko rynkowe34

6.4.1.Ryzyko zmiany wartości godziwej lub przepływów pieniężnych w wyniku zmian stóp procentowych34

6.4.2.Ryzyko walutowe35

6.5.Ryzyko kredytowe35

6.6.Ryzyko związane z płynnością35

6.7.Zarządzanie kapitałem36

7.Pozostałe noty objaśniające37

7.1.Wynagrodzenia oraz świadczenia kluczowego personelu kierowniczego37

7.2.Informacja o transakcjach i rozrachunkach z osobami powiązanymi38

7.3.Informacja o transakcjach oraz rozrachunkach pomiędzy jednostkami powiązanymi Grupy Kapitałowej Gaming Factory S.A.38

7.4.Transakcje z jednostkami stowarzyszonymi wycenianymi metodą praw własności39

7.5.Zobowiązania i aktywa warunkowe40

7.6.Nieujęte zobowiązania wynikające z zawartych umów40

7.7.Informacja o korektach błędów poprzednich okresów40

7.8.Wpływ wojny w Ukrainie na funkcjonowanie Grupy40

7.9.Informacja o zdarzeniach następujących po zakończeniu okresu sprawozdawczego, które nie zostały uwzględnione w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.40

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

I.Wybrane skonsolidowane dane finansowe

WYBRANE SKONSOLIDOWANE DANE FINANSOWE

od 01.01.2022

do 31.12.2022

od 01.01.2021

do 31.12.2021

od 01.01.2022

do 31.12.2022

od 01.01.2021

do 31.12.2021

PLN`000

PLN`000

EUR`000

EUR`000

Przychody netto ze sprzedaży produktów i usług

2 526

1 331

539

291

Zysk (strata) z działalności operacyjnej

(5 159)

(1 584)

(1 101)

(346)

EBITDA*

(5 025)

(1 495)

(1 072)

(327)

Zysk (strata) brutto

(8 476)

(252)

(1 808)

(55)

Zysk (strata) netto, w tym:

(7 803)

(369)

(1 665)

(81)

- przypadający na jednostkę dominującą

(7 773)

(349)

(1 658)

(76)

- przypadający na udziały niedające kontroli

(30)

(20)

(6)

(4)

Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej

(3 224)

(5 059)

(688)

(1 105)

Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

(1 109)

2 463

(236)

538

Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej

-

(1 509)

-

(330)

Przepływy pieniężne netto – razem

(4 333)

(4 105)

(924)

(897)

WYBRANE SKONSOLIDOWANE DANE FINANSOWE

Na dzień

31 grudnia 2022

PLN`000

Na dzień

31 grudnia 2021

PLN`000

Na dzień

31 grudnia 2022

EUR`000

Na dzień

31 grudnia 2021

EUR`000

Aktywa / Pasywa razem

24 600

32 424

5 245

7 050

Aktywa trwałe

5 527

8 076

1 178

1 756

Aktywa obrotowe

19 073

24 349

4 067

5 294

Kapitał własny przypadający akcjonariuszom emitenta

22 442

30 177

4 785

6 561

Zobowiązania razem

1 724

1 783

368

388

Zobowiązania długoterminowe

993

1 029

212

224

Zobowiązania krótkoterminowe

731

754

156

164

Liczba akcji

5 627 700

5 627 700

5 627 700

5 627 700

Zysk (strata) netto na jedną akcję zwykłą (w zł/EUR)

(1,39)

(0,07)

(0,30)

(0,01)

Wartość księgowa na jedną akcję (w zł /EUR )

4,06

5,47

0,87

1,19

*EBITDA liczona jako zysk z działalności operacyjnej powiększony o amortyzację.

 

Średnie kursy wymiany złotego w okresach objętych sprawozdaniem finansowym i porównywalnymi danymi finansowymi w stosunku do EUR ustalanych przez NBP:

 

Kurs na dzień 31.12.2022

Kurs na dzień 31.12.2021

4,6899

4,5994

Średni kurs za 2022

Średni kurs za 2021

4,6883

4,5775

 

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

II.Skonsolidowane sprawozdanie finansowe

1.Skonsolidowane sprawozdanie finansowe z całkowitych dochodów

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

Nota

od 01.01.2022

do 31.12.2022

PLN’000

od 01.01.2021

do 31.12.2021

PLN’000

Działalność kontynuowana

Przychody

Przychody netto ze sprzedaży produktów i usług

5.1.

2 526

1 331

Pozostałe przychody

-

40

-

Koszty działalności operacyjnej

Zmiana stanu produktów

-

2 765

3 631

Amortyzacja

-

134

89

Zużycie materiałów i energii

-

55

8

Usługi obce

5.2.2.

4 731

4 902

Wynagrodzenia i świadczenia pracownicze

5.2.3.

749

1 285

Pozostałe koszty rodzajowe

-

76

17

Pozostałe koszty operacyjne

-

4 745

245

Zysk (strata) z działalności operacyjnej

(5 159)

(1 584)

Przychody finansowe

5.3.1.

224

1 378

Koszty finansowe

5.3.2.

3 247

308

Zysk (strata) z udziału w jednostkach stowarzyszonych

4.1.2.

(294)

262

Zysk (strata) przed opodatkowaniem

(8 476)

(252)

Podatek dochodowy

5.4.

(673)

117

Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej

(7 803)

(369)

Działalność zaniechana

 

Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej

-

-

Zysk (strata) netto

(7 803)

(369)

- przypadający na jednostkę dominującą

-

(7 773)

(349)

- przypadający na udziały niedające kontroli

-

(30)

(20)

Inne całkowite dochody

38

(944)

Wycena do wartości godziwej aktywów finansowych

4.2.

(30)

(1 640)

Podatek odroczony od wyceny do wartości godziwej

-

(6)

(312)

Wynik na zmianie udziału w aktywach netto jednostek stowarzyszonych

4.1.2.

77

474

Podatek odroczony od wyniku na zmianie udziału w aktywach netto jednostek stowarzyszonych

-

15

90

Całkowite dochody ogółem

(7 765)

(1 313)

- przypadające na jednostkę dominującą

-

(7 735)

(1 293)

- przypadające na udziały niedające kontroli

-

(30)

(20)

 

Zysk (strata) netto na jedną akcję (zł)

Podstawowy, w tym:

(1,39)

(0,07)

- z działalności kontynuowanej

4.5.3.

(1,39)

(0,07)

- z działalności zaniechanej

-

-

-

Rozwodniony, w tym:

(1,39)

(0,07)

- z działalności kontynuowanej

4.5.3.

(1,39)

(0,07)

- z działalności zaniechanej

-

-

-

 

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

2.Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej

AKTYWA

Nota

Na dzień

31 grudnia 2022

PLN’000

Na dzień

31 grudnia 2021

PLN’000

Aktywa trwałe

 

5 527

8 076

Wartość firmy

-

89

89

Wartości niematerialne

-

358

467

Rzeczowe aktywa trwałe

-

75

61

Aktywa finansowe wyceniane metodą praw własności

4.1.

2 928

6 284

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

4.2.

1 037

1 175

Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu

-

413

-

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

5.4.3.

627

-

Aktywa obrotowe

19 073

24 348

Zapasy

4.3.

7 354

9 361

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

-

927

563

Należność z tytułu podatku dochodowego

-

62

61

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

4.4.

10 028

14 361

Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu

-

702

2

Aktywa obrotowe inne niż aktywa zakwalifikowane jako przeznaczone do sprzedaży

19 073

24 348

Aktywa razem

 

24 600

32 424

 

PASYWA

Nota

Na dzień

31 grudnia 2022

PLN`000

Na dzień

31 grudnia 2021

PLN`000

Razem kapitał własny

22 876

30 641

Kapitały przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej

22 442

30 177

Kapitał akcyjny

4.5.1.

563

563

Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów

4.5.2.

18 236

18 236

Pozostałe kapitały rezerwowe

-

1 040

1 002

Zyski zatrzymane

4.5.3.

2 603

10 376

- w tym zysk (strata) netto

-

(7 773)

(349)

Kapitał przypadający udziałom niedającym kontroli

4.5.6.

434

464

Zobowiązania długoterminowe

993

1 029

Rezerwa z tytułu podatku odroczonego

5.4.3.

993

1 029

Zobowiązania krótkoterminowe

731

754

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

-

731

754

Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego

-

-

-

Zobowiązania krótkoterminowe inne niż związane z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży

731

754

Zobowiązania razem

1 724

1 783

Pasywa razem

24 600

32 424

 

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

3.Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym

Za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

Kapitał zakładowy

Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów

Pozostałe kapitały rezerwowe

Zyski zatrzymane

Przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej

Przypadające udziałom niedającym kontroli

Kapitał własny razem

Stan na 1 stycznia 2022 roku

563

18 236

618

10 760

30 177

464

30 641

Korekta błędów lat poprzednich

-

-

384

(384)

-

-

-

Stan na 1 stycznia 2022 roku po korektach błędów lat poprzednich

563

18 236

1 002

10 376

30 177

464

30 641

Całkowite dochody:

-

-

38

7 773

(7 735)

(30)

(7 765)

Zysk/strata netto roku obrotowego

-

-

-

7 773

(7 773)

(30)

(7 803)

Inne całkowite dochody

-

-

38

-

38

-

38

Emisja akcji

-

-

-

-

-

-

-

Wypłata dywidendy

-

-

-

-

-

-

-

Wycena programu motywacyjnego

-

-

-

-

-

-

-

Utrata kontroli w jednostkach zależnych

-

-

-

-

-

-

-

Zwiększenie (zmniejszenie) wartości kapitału własnego

-

-

38

7 773

(7 735)

(30)

(7 765)

Stan na 31 grudnia 2022 roku

563

18 236

1 040

2 603

22 442

434

22 876

Za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

Kapitał zakładowy

Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów

Pozostałe kapitały rezerwowe

Zyski zatrzymane

Przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej

Przypadające udziałom niedającym kontroli

Kapitał własny razem

Stan na 1 stycznia 2021 roku

560

18 236

1 353

11 464

31 613

484

32 097

Korekta błędów lat poprzednich

-

-

-

(167)

(167)

-

(167)

Stan na 1 stycznia 2021 roku po korektach błędów lat poprzednich

560

18 236

1 353

11 297

31 446

484

31 930

Całkowite dochody:

-

-

(944)

(349)

(1 293)

(20)

(1 313)

Zysk/strata netto roku obrotowego

-

-

-

(349)

(349)

(20)

(369)

Inne całkowite dochody

-

-

(944)

-

(944)

-

(944)

Emisja akcji

3

-

-

-

3

-

3

Wypłata dywidendy

-

-

-

(1 512)

(1 512)

-

(1 512)

Wycena programu motywacyjnego

-

-

593

-

593

-

593

Utrata kontroli w jednostkach zależnych

-

-

-

940

940

-

940

Zwiększenie (zmniejszenie) wartości kapitału własnego

3

-

(351)

(921)

(1 269)

(20)

(1 289)

Stan na 31 grudnia 2021 roku

563

18 236

1 002

10 376

30 177

464

30 641

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

4.Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

od 01.01.2022

do 31.12.2022

PLN’000

od 01.01.2021

do 31.12.2021

PLN’000

PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ

Zysk / strata brutto

(8 476)

(252)

Korekty

5 254

(4 202)

Amortyzacja

134

89

Przychody z tytułu odsetek

(43)

-

Koszty z tytułu odsetek

-

1

Przychody z tytułu dywidend

-

-

Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej

1

(1 369)

Udział w wyniku jednostek stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności

294

(233)

Wynik na utracie kontroli w spółce zależnej

-

-

Odpisy aktualizujące wartość udziałów i akcji

3 139

-

Przeszacowanie aktywów finansowych do wartości godziwej

107

-

Zmiana stanu rezerw

-

(262)

Zmiana stanu zapasów

2 009

(3 512)

Zmiana stanu należności

(364)

(237)

Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem pożyczek i kredytów

(23)

190

Inne korekty

-

1 131

Środki pieniężne wygenerowane na działalności operacyjnej

(3 222)

(4 454)

Podatek dochodowy zapłacony

(2)

(605)

Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej

(3 224)

(5 059)

PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ

Zbycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych

2

3

Zbycie udziałów jednostkach stowarzyszonych

-

718

Zbycie udziałów w pozostałych jednostkach

-

2 579

Spłata pożyczek udzielonych pozostałym jednostkom

70

-

Otrzymane dywidendy

-

-

Nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych

(41)

(609)

Udzielenie pożyczek pozostałym jednostkom

(1 140)

-

Nabycie udziałów w pozostałych jednostkach

-

-

Nabycie udziałów w jednostkach stowarzyszonych

-

(228)

Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

(1 109)

2 463

PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ

Wpływy z emisji akcji

-

3

Podwyższenie kapitału w spółkach zależnych przez udziały niedające kontroli

-

-

Zaciągnięte kredyty i pożyczki

-

-

Wypłata dywidendy

-

(1 512)

Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej

-

(1 509)

PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO RAZEM bez zmian z tytułu różnic kursowych

(4 333)

(4 105)

- zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych

-

-

PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO RAZEM

(4 333)

(4 105)

ŚRODKI PIENIĘŻNE NA POCZĄTEK OKRESU

14 361

18 466

ŚRODKI PIENIĘŻNE NA KONIEC OKRESU, W TYM

10 028

14 361

- o ograniczonej możliwości dysponowania

-

-

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

III.Dodatkowe noty i objaśnienia do skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej Gaming

Factory S.A.
za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

1.Informacje ogólne o Grupie Kapitałowej

Na dzień 31 grudnia 2022 roku Jednostka dominująca Gaming Factory S.A. tworzyła grupę kapitałową (dalej: „Grupa”; „Grupa Emitenta”; „Grupa kapitałowa”). Skonsolidowane sprawozdania finansowe Grupy Emitenta obejmują Jednostkę dominującą oraz jednostki zależne i stowarzyszone.Rokiem obrotowym Grupy jest rok kalendarzowy. Sprawozdania finansowe jednostek zależnych i stowarzyszonych sporządzone zostały za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie finansowe Jednostki dominującej, przy zastosowaniu spójnych zasad rachunkowości.

1.1.Informacje o jednostce dominującej

Gaming Factory Spółka Akcyjna powstała w wyniku uchwalenia statutu Spółki sporządzonego w dniu 13 listopada 2017 r., w formie aktu notarialnego (Rep. A nr 3195/2017) sporządzonego przed notariuszem Jadwigą Zacharzewską w Kancelarii Notarialnej Jadwiga Zacharzewska, Anna Niżyńska s.c., ul. Świętokrzyska 18 lok 425, 00-052 Warszawa Śródmieście.

Zgodnie ze Statutem Spółka została zawiązana na czas nieokreślony. Rokiem obrotowym jednostki dominującej jest rok kalendarzowy.

Na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego siedziba Spółki mieści się w Polsce, w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej nr 15. Postanowieniem Sądu Rejonowego Miasta Stołecznego Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego Spółka została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego – Rejestru Przedsiębiorców pod numerem KRS 0000707300.

Biuro Jednostki dominującej mieści się przy ul. Powązkowskiej 15 w Warszawie.

Spółka dominująca zarejestrowana jest w Polsce.

Jednostką dominującą najwyższego szczebla jest GAMING FACTORY S.A.

Spółka posiada numer NIP 5272829488 oraz symbol REGON 368897485

Spółka działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych oraz w oparciu o Statut.

 

Skład organów zarządczych i nadzorujących w Jednostce dominującej na dzień 31 grudnia 2022 r.:

Zarząd:

Mateusz Adamkiewicz Prezes Zarządu,

Rada Nadzorcza:

Jarosław AntonikPrzewodniczący Rady Nadzorczej,

Bartosz Krusik Członek Rady Nadzorczej,

Kajetan Wojnicz Członek Rady Nadzorczej,

Daniel KosteckiCzłonek Rady Nadzorczej,

Tomasz SobieckiCzłonek Rady Nadzorczej.

 

Skład organów zarządczych i nadzorujących w Jednostce dominującej na dzień zatwierdzenia do publikacji skonsolidowanego sprawozdania finansowego:

Zarząd:

Mateusz Adamkiewicz Prezes Zarządu,

Marcin PrzymusWiceprezes Zarządu,

Rada Nadzorcza:

Jarosław AntonikPrzewodniczący Rady Nadzorczej,

Bartosz Krusik Członek Rady Nadzorczej,

Kajetan Wojnicz Członek Rady Nadzorczej,

Daniel KosteckiCzłonek Rady Nadzorczej,

Tomasz SobieckiCzłonek Rady Nadzorczej  

1.2.Podstawowa działalność Grupy Kapitałowej

Podstawowa działalność spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej obejmuje działalność wydawniczą w zakresie gier komputerowych. Działalność gospodarcza prowadzona jest na terenie Polski. Sprzedaż produktów Grupy odbywa się na całym świecie.  

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

1.3.Jednostki zależne

1.3.1.Jednostki zależne wchodzące w skład Grupy Kapitałowej

Nazwa

Główna działalność

Kraj założenia

% udziałów w kapitale

31.12.2022

31.12.2021

Silver Lynx Games sp. z o. o.

Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych 

Polska

77,01%

77,01%

Vision Edge Entertainment sp. z o.o.

Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych 

Polska

90,00%

90,00%

Czas trwania działalności jednostek wchodzących w skład Grupy kapitałowej Emitenta jest nieokreślony. Spółki zależne podlegają konsolidacji metodą pełną.

1.3.2.Informacje finansowe dotyczące jednostek zależnych

Jednostki zależne sporządzają sprawozdania finansowe zgodnie z Ustawą o rachunkowości. Zaprezentowane w poniższych tabelach wyniki zostały dostosowane do zasad rachunkowości stosowanych przez jednostkę dominującą.

Wyszczególnienie

Silver Lynx Games sp. z o. o.

Vision Edge Entertainment sp. z o.o.

31.12.2022

31.12.2021

31.12.2022

31.12.2021

Aktywa obrotowe

603

606

4 121

4 346

Aktywa trwałe

-

-

-

-

Zobowiązania krótkoterminowe

497

472

21

10

Zobowiązania długoterminowe

-

-

-

-

Przychody

3

22

19

6

Wynik finansowy z działalności kontynuowanej

(29)

(13)

(236)

(172)

Wynik finansowy z działalności zaniechanej po opodatkowaniu

-

-

-

-

Inne całkowite dochody

-

-

-

-

Całkowite dochody ogółem

(29)

(13)

(236)

(172)

 

1.4.Jednostki stowarzyszone

Grupa wywiera znaczący wpływ na poniższe jednostki stowarzyszone, które w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wyceniane są metodą praw własności.

Nazwa

Główna działalność

Kraj założenia

% udziałów w kapitale

31.12.2022

31.12.2021

Asmodev S.A.

Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych 

Polska

22,80%

22,80%

West Wind Games S.A.*

Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych 

Polska

22,77%

25,00%

Ultimate VR S.A.

Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych 

Polska

21,70%

21,70%

Black Rose Projects S.A.

Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych 

Polska

25,44%

25,44%

Ultimate Licensing sp. z o.o.

Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych 

Polska

19,00%

19,00%

*przekształcenie spółki w spółkę akcyjną w 2022 r.  

2.Zatwierdzenie sprawozdania finansowego do publikacji

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Jednostki Dominującej

w dniu 27 kwietnia 2023 roku.  

3.Format oraz ogólne zasady sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Zarząd Jednostki Dominującej oświadcza, iż sprawozdanie finansowe Grupy kapitałowej Gaming Factory S.A. zostało sporządzone wedle najlepszej wiedzy, według stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku, zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości. Sprawozdanie finansowe Grupy odzwierciedla sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy Grupy w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny.

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

3.1.Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone zostało zgodnie z zasadą kosztu historycznego.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe składa się z:

skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej,

skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów,

skonsolidowanego sprawozdania ze zmian w kapitale własnym,

skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych,

dodatkowych not i objaśnień do skonsolidowanego sprawozdania finansowego

i przedstawione jest w polskich złotych („PLN”), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach złotych („tys. PLN”). Niektóre liczby wykazane sumarycznie w niniejszym sprawozdaniu mogą nie stanowić dokładnych sum arytmetycznych wartości wchodzących w ich skład z uwagi na prezentację sprawozdania w tysiącach PLN i stosowane zaokrąglenia.

Najważniejsze zasady rachunkowości zastosowane przy sporządzaniu niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego przedstawione zostały w dalszych częściach niniejszego sprawozdania. Zasady te stosowane były we wszystkich prezentowanych okresach w sposób ciągły.

3.1.1.Oświadczenie o zgodności

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez Unię Europejską („MSSF UE”). MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej („KIMSF”).

Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w UE proces wprowadzania standardów MSSF oraz prowadzoną przez Spółkę działalność, w zakresie stosowanych przez Jednostkę zasad rachunkowości nie ma różnicy między standardami MSSF, które weszły w życie, a standardami MSSF zatwierdzonymi przez UE. 

3.1.2.Założenie kontynuacji działalności

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie istnieją żadne okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuacji działalności gospodarczej przez Grupę. Zarząd Jednostki dominującej dokonał oceny możliwości kontynuowania działalności Grupy i nie stwierdził występowania jakichkolwiek istotnych niepewności w tym zakresie. 

3.2.Okres objęty sprawozdaniem i danymi porównywalnymi dla prezentowanego skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone na dzień 31 grudnia 2022 roku i obejmuje okres 12 miesięcy.

Dla danych prezentowanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym oraz pozycjach pozabilansowych zaprezentowano porównywalne dane finansowe na dzień 31 grudnia 2021 roku.

Dla danych prezentowanych w sprawozdaniu z całkowitych dochodów oraz w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych zaprezentowano porównywalne dane finansowe za okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku. 

3.3.Waluta funkcjonalna i sprawozdawcza

Pozycje zawarte w sprawozdaniach finansowych wycenia się w walucie podstawowego środowiska gospodarczego,

w którym Grupa prowadzi działalność („waluta funkcjonalna"). Polski nowy złoty (PLN) jest walutą funkcjonalną i walutą prezentacji Grupy. Wybór waluty funkcjonalnej w przypadku jednostki prowadzącej działalność na rynkach międzynarodowych i identyfikacja waluty, którą należy uznać za walutę używaną w podstawowym środowisku ekonomicznym, w jakim prowadzi działalność Grupa i jednostki wchodzące w jej skład, jest decyzją subiektywną, co zostało opisane w nocie 3.5.25. „Znaczące szacunki i osądy”. Grupa monitoruje istotne zmiany w środowisku ekonomicznym, które mogłyby wpłynąć na zmianę wyboru waluty funkcjonalnej Grupy. 

Transakcje w walutach obcych wykazuje się w księgach w wartości nominalnej, przeliczonej na złote polskie według kursu średniego NBP. W momencie realizacji różnice kursowe od należności i zobowiązań wykazywane są jako pozostałe przychody finansowe lub pozostałe koszty finansowe i w rachunku zysków i strat ujmowane są wynikowo.

Poszczególne pozycje aktywów i pasywów na koniec okresu sprawozdawczego, wyrażone w walutach innych niż polski złoty, wycenia się po kursie średnim NBP z ostatniego dnia okresu sprawozdawczego. Różnice kursowe wynikające z przeliczenia zagranicznych środków pieniężnych na koniec okresu sprawozdawczego uznaje się za przychody i koszty finansowe.

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

Kursy bilansowe przyjęte do wyceny:

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

EUR/PLN

4,6899

4,5994

USD/PLN

4,4018

4,0600

  

3.4.Zmiany prezentacyjne w pozycjach skonsolidowanego sprawozdania finansowego

W 2022 roku jednostka dominująca dokonała zmiany sposobu prezentacji danych finansowych w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz skonsolidowanym sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym co skutkowało koniecznością zmiany prezentacji danych porównawczych we wskazanych elementach jednostkowego sprawozdania finansowego.

Tabela poniżej przedstawia zmiany prezentacji pozycji skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej na dzień

31 grudnia 2021 roku. Wprowadzone zmiany nie wpłynęły na wartość aktywów oraz pasywów.

Pozycja przed zmianą

Wartość

Pozycja po zmianie

Wartość

Pozostałe kapitały rezerwowe

618

Pozostałe kapitały rezerwowe

1 002

Zyski zatrzymane

10 760

Zyski zatrzymane

10 376

 

3.5.Stosowane zasady rachunkowości

3.5.1.Zakres i metody konsolidacji

Jednostki zależne podlegają pełnej konsolidacji od dnia przejęcia nad nimi kontroli przez Grupę. Zaprzestanie pełnej konsolidacji następuje z dniem ustania kontroli.

 

Jednostki współkontrolowane i stowarzyszone początkowo ujmuje się wg cen nabycia, a następnie rozlicza się metodą praw własności. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych obejmują wartość firmy ustalona w momencie przejęcia. Udział Grupy w zyskach lub stratach jednostek stowarzyszonych po dacie przejęcia ujmuje się w rachunku zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów. Skumulowane zmiany po dacie nabycia korygują wartość bilansowa inwestycji. Jeżeli udział Grupy

w stratach jednostki stowarzyszonej jest równy lub wyższy niż jej udział w tej jednostce stowarzyszonej, włącznie z innymi niezabezpieczonymi należnościami, wówczas Grupa nie ujmuje dalszych strat, chyba że zaciągnęła zobowiązania lub dokonała płatności w imieniu jednostki stowarzyszonej. Niezrealizowane straty z transakcji pomiędzy Grupą, a jednostkami stowarzyszonymi są wyłączane do wysokości udziału Grupy w tych jednostkach stowarzyszonych.

 

Jednostki zależne to podmioty kontrolowane przez Spółkę. Spółka sprawuje kontrolę nad inną jednostką w przypadku, gdy

z tytułu swojego zaangażowania w tę jednostkę ma prawa do zmiennych wyników finansowych oraz ma możliwość wywierania wpływu na wysokość tych wyników finansowych poprzez sprawowanie władzy nad tą jednostką.

 

Nabycie jednostek zależnych przez Grupę rozlicza się metodą nabycia. Koszt nabycia ustala się jako wartość godziwą przekazanej zapłaty, pomniejszoną o wartość udziałów niekontrolujących w jednostce przejmowanej, powiększoną o wartość godziwą dotychczas posiadanych kapitałów w jednostce nabywanej, pomniejszoną o ujętą wartość netto (wartość godziwą) nabytych identyfikowalnych aktywów oraz przejętych zobowiązań. Nadwyżkę kosztu nabycia nad wartością godziwą udziału Grupy w możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywach netto ujmuje się jako wartość firmy. Jeżeli koszt przejęcia jest niższy od wartości godziwej aktywów netto przejętej jednostki zależnej, różnicę ujmuje się bezpośrednio w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów.

 

Transakcje wewnątrz Grupy oraz rozrachunki między spółkami Grupy, jak i również niezrealizowane zyski na transakcjach wewnątrzgrupowych, eliminuje się. Eliminacji podlegają również niezrealizowane straty, chyba że transakcja dostarcza dowodów na utratę wartości przez przekazany składnik aktywów.

 

W momencie utraty kontroli Grupa zaprzestaje ujmować aktywa i zobowiązania jednostki zależnej, udziały niekontrolujące

i pozostałe składniki kapitałów związane z jednostką zależną. Ewentualna nadwyżka lub niedobór powstałe w wyniku utraty kontroli ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu. Jeżeli Grupa zatrzymuje jakiekolwiek udziały nie dające kontroli lub znaczącego wpływu w dotychczasowej jednostce zależnej, są one wyceniane w wartości godziwej na dzień utraty kontroli.  

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

3.5.2.Zmiany zasad rachunkowości

Począwszy od 1 stycznia 2022 roku Grupa przyjęła zasadę, iż w przypadku wyrobów gotowych przyjmuje się założenie,

iż każda gra powinna zwrócić koszty jej produkcji w terminie 36 miesięcy od jej produkcji. Odpisów dokonuje się comiesięcznie w równej wysokości z zachowaniem zasady ostrożności.

Grupa nie dokonywała innych niż opisanych powyżej zmian w stosowanych zasadach rachunkowości, za wyjątkiem zastosowania nowych standardów i interpretacji obowiązujących od 1 stycznia 2022 roku, przedstawionych w pkt. 3.5.3. „Nowe standardy i interpretacje obowiązujące na dzień bilansowy”.

3.5.3.Nowe standardy i interpretacje obowiązujące na dzień bilansowy

Sporządzając skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2022 Grupa stosuje takie same zasady rachunkowości, jak przy sporządzaniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok 2021, z wyjątkiem zmian do standardów

i nowych standardów i interpretacji zatwierdzonych przez Unię Europejską, które obowiązują dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2022 roku:

zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”,

zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe”,

zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”,

roczne zmiany do standardów 2018-2020.

W ocenie Zarządu jednostki dominującej wdrożenie nowych standardów, nie miało istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.

Standardy i interpretacje zatwierdzone przez Unię Europejską

Grupa nie skorzystała z możliwości wcześniejszego zastosowania nowych standardów i interpretacji, które zostały już opublikowane oraz zatwierdzone przez Unię Europejską lub przewidziane są do zatwierdzenia w najbliższej przyszłości,

a które wejdą w życie po dniu bilansowym. Dla okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub po tej dacie wejdą

w życie następujące zmiany, które zostały już wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów i zostały zatwierdzone przez Unię Europejską:

zmiany do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”,

zmiany do MSR 1 oraz do Praktyczne Rozwiązania 2 do Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej – „Ujawnienia w zakresie polityki rachunkowości,

zmiany do MSR 8 „Polityka rachunkowości. Zmiany w szacunkach i błędach rachunkowych: definicja szacunków rachunkowych”,

zmiany do MSR 12 Podatek dochodowy „Aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego wynikające z pojedynczej transakcji”.

Standardy i interpretacje oczekujące na zatwierdzenie przez Unię Europejską

MSSF/MSR w kształcie zatwierdzonym przez Unię Europejską nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji wydanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych nowych standardów, zmian do standardów oraz nowej interpretacji, które na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie zostały jeszcze zatwierdzone do stosowania w Unii Europejskiej (poniższe daty wejścia w życie odnoszą się do standardów w wersji pełnej):

Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych – klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe”, niezatwierdzone w UE, obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie,

Zmiany do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe: wstępne zastosowanie MSSF 17 oraz MSSF 9 – informacje porównawcze”, niezatwierdzone w UE, obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się

1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie.

Zarząd Spółki dominującej jest w trakcie analizy powyższych zmian i oceny ich wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Spółki.  

3.5.4.Wartości niematerialne

Wartości niematerialne są ujmowane, jeżeli jest prawdopodobne, że w przyszłości spowodują one wpływ do Grupy korzyści ekonomicznych, które mogą być powiązane z tymi aktywami. Początkowe ujęcie wartości niematerialnych następuje według cen nabycia lub kosztu wytworzenia. Po ujęciu początkowym wartości niematerialne są wyceniane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie i odpisy z tytułu utraty wartości.

Wartości niematerialne są amortyzowane liniowo w okresie odpowiadającym szacowanemu okresowi ich ekonomicznej użyteczności. Wartość amortyzacji wartości niematerialnych odnosi się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów do pozycji „Amortyzacja”.

Stawki amortyzacji odpowiadające okresowi ekonomicznej użyteczności wartości niematerialnych:

Oprogramowanie komputerowe: od 2 lat do 5 lat,

Prace rozwojowe: do 5 lat.  

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

3.5.5.Wartość firmy

Wartość firmy stanowi nadwyżkę kosztu połączenia jednostek gospodarczych (zwanego także ceną nabycia lub ceną przejęcia) nad udziałem Spółki w wartości godziwej netto możliwych do zidentyfikowania na dzień przejęcia aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych jednostki przejmowanej. Połączenia Spółki z innymi jednostkami gospodarczymi są rozliczane metodą nabycia, według której następuje alokowanie kosztu połączenia, ustalanego według wartości godziwej zapłaty poczynionej za przejęcie kontroli nad przejmowaną jednostką gospodarczą lub jej częścią (przedsięwzięciem) na zidentyfikowane aktywa, zobowiązania i zobowiązania warunkowe przejmowanej jednostki. Powstała z alokacji kosztu przejęcia różnica o wartości dodatniej jest uznawana za wartość firmy. Ujemna różnica pomiędzy kosztem przejęcia i udziałem Spółki w wartości godziwej netto zidentyfikowanych na dzień przejęcia aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych przejmowanej jednostki jest uznawana za przychód i jest wykazywana niezwłocznie w Rachunku zysków i strat. Powstały w ten sposób przychód jest zaliczany do Pozostałych przychodów operacyjnych i tu wykazywany w odrębnej pozycji. Wartość firmy powstaje zarówno w przypadku przejęcia jednostki gospodarczej w wyniku połączenia zarejestrowanego w rejestrze sądowym, jak również w przypadku przejęcia udziałów kapitałowych w jednostkach zależnych. W pierwszym przypadku wartość firmy jest ujmowana zasadniczo w księgach rachunkowych i jest wykazywana w jednostkowym sprawozdaniu finansowym Spółki. W drugim przypadku jest ujmowana na poziomie dokumentacji konsolidacyjnej i podlega wykazaniu w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej. Wartość firmy ustala się także w przypadku przejęcia udziałów we wspólnie kontrolowanej jednostce lub w jednostce stowarzyszonej. W przypadku obejmowania udziałów metodą praw własności (dotyczy to zarówno wspólnie kontrolowanych jednostek, jak i jednostek stowarzyszonych) zasady wyceny wartości firmy są takie same, jak w przypadku jednostek zależnych, z tym że metoda praw własności nie pozwala na wykazywanie w bilansie nabytej wartości firmy. Wartość firmy podlega corocznemu testowi na utratę wartości.  

3.5.6.Rzeczowe aktywa trwałe

Środki trwałe

Środki trwałe są wyceniane w cenie nabycia powiększonej o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o odpisy umorzeniowe oraz ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości.

Koszty poniesione po wprowadzeniu środka trwałego do użytkowania, takie jak koszty napraw, przeglądów, opłaty eksploatacyjne, wpływają na wynik finansowy okresu sprawozdawczego, w którym zostały poniesione. Jeżeli jest jednak możliwe wykazanie, że poniesione nakłady spowodowały zwiększenie oczekiwanych przyszłych korzyści ekonomicznych z tytułu posiadania danego środka trwałego ponad korzyści przyjmowane pierwotnie, w takim przypadku zwiększają one wartość początkową tego środka trwałego (tzw. ulepszenie).

W momencie likwidacji lub sprzedaży środków trwałych, zyski lub straty wynikające z tego faktu ujmowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako różnica między przychodami netto ze zbycia (jeśli takie były) a wartością bilansową tej pozycji.

Środki trwałe, są amortyzowane liniowo w okresie odpowiadającym szacowanemu okresowi ich ekonomicznej użyteczności.

Środki trwałe w budowie

Środki trwałe w budowie są wyceniane w wysokości ogółu kosztów pozostających w bezpośrednim związku z ich nabyciem lub wytworzeniem, w tym kosztów finansowych (z wyjątkiem różnic kursowych nie będących korektą płaconych odsetek), pomniejszonych o odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie są amortyzowane do momentu zakończenia ich budowy i oddania do użytkowania. 

3.5.7.Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych

Jednostki stowarzyszone to wszystkie jednostki, na które Jednostka dominująca wywiera znaczący wpływ, ale nie sprawuje nad nimi kontroli, co wiąże się zazwyczaj z udziałem w wysokości od 20% do 50% praw głosu. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych wykazuje się metoda praw własności i w początkowym ujęciu ujmuje się je według ceny nabycia. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych obejmują wartość firmy ustalona w momencie przejęcia. Udział Jednostki dominującej w zyskach lub stratach jej jednostek stowarzyszonych po dacie przejęcia ujmuje się w rachunku zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów. Skumulowane zmiany po dacie nabycia korygują wartość bilansowa inwestycji. Jeżeli udział Jednostki dominującej w stratach jednostki stowarzyszonej jest równy lub wyższy niż jej udział w tej jednostce stowarzyszonej, włącznie z innymi niezabezpieczonymi należnościami, wówczas Jednostka dominująca nie ujmuje dalszych strat, chyba że zaciągnęła zobowiązania lub dokonała płatności w imieniu jednostki stowarzyszonej. Niezrealizowane straty z transakcji pomiędzy Jednostką dominującą a jej jednostkami stowarzyszonymi są wyłączane do wysokości udziału Jednostki dominującej w tych jednostkach stowarzyszonych. 

3.5.8.Zapasy

Wartość początkowa (koszt) zapasów obejmuje wszystkie koszty (nabycia, wytworzenia i inne) poniesione w związku z doprowadzeniem zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu. Cena nabycia zapasów obejmuje cenę zakupu powiększoną o cła importowe i inne podatki (niemożliwe do późniejszego odzyskania od władz podatkowych), koszty transportu, załadunku, wyładunku i inne koszty bezpośrednio związane z pozyskaniem zapasów, pomniejszaną o opusty, rabaty i inne

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

podobne zmniejszenia. Zapasy wycenia się w wartości początkowej (cenie nabycia lub koszcie wytworzenia) lub w cenie sprzedaży netto w zależności od tego, która z nich jest niższa. Cena sprzedaży netto odpowiada oszacowanej cenie sprzedaży pomniejszonej o wszelkie koszty konieczne do zakończenia produkcji oraz koszty doprowadzenia zapasów do sprzedaży lub znalezienia nabywcy. W odniesieniu do zapasów koszt ustala się stosując metodę „pierwsze weszło, pierwsze wyszło” (FIFO).

Produkcja w toku obejmuje tworzenie gier. Wycena w księgach oparta jest o koszt wytworzenia, który obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym projektem oraz uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z danym projektem.

W momencie zakończenia prac i ujmowania nakładów związanych z realizacją danego projektu następuje przeksięgowanie nakładów z Produkcji w toku na Produkty gotowe.

W przypadku produkcji w toku Grupa szacuje zainteresowanie wytwarzanym tytułem poprzez zbieranie zapisów

na wishlistach, aktywności na portalach społecznościowych oraz szeroko zakrojonym działaniom marketingowym. Powyższe działania pozwalają ocenić, czy wartość netto możliwa do uzyskania jest wyższa od poniesionych kosztów produkcji.

W przypadku wyrobów gotowych przyjmuje się założenie, iż każda gra powinna zwrócić koszty jej produkcji w terminie

36 miesięcy od jej produkcji. Odpisów dokonuje się comiesięcznie w równej wysokości z zachowaniem zasady ostrożności.  

3.5.9.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zaliczają się do kategorii aktywów finansowych wycenianych

wg zamortyzowanego kosztu. Należności z tytułu dostaw i usług to należności od odbiorców usług Grupy, utrzymywane

do czasu ich spłaty. Na dzień bilansowy należności wycenia się według zamortyzowanego kosztu, uwzględniając odpisy

z tytułu utraty wartości. Należności o terminie zapadalności poniżej 12 miesięcy (licząc od daty ich ujęcia) nie podlegają dyskontowaniu. W ramach pozostałych należności ujmowane są głównie należności publicznoprawne (inne niż dotyczące podatku dochodowego), krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe kosztów oraz zaliczki. 

3.5.10.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

„Środki pieniężne i ich ekwiwalenty” zaliczają się do kategorii aktywów finansowych wycenianych wg zamortyzowanego kosztu. Obejmują one depozyty bankowe płatne na żądanie, inne krótkoterminowe inwestycje z pierwotnym terminem wymagalności do 3 miesięcy (licząc od dnia ich założenia), o dużej płynności, łatwo wymieniane na określone kwoty środków pieniężnych oraz nienarażone na istotną zmianę wartości godziwej.

Środki pieniężne zgromadzone na rachunkach VAT Grupa klasyfikuje jako ekwiwalenty oraz środki o ograniczonej możliwości dysponowania, z uwagi na występujące ograniczenia regulacyjne w zakresie regulowania bieżących zobowiązań za pomocą środków zgromadzonych na tych rachunkach, jak również zasilania nimi pozostałych rachunków bieżących (konieczne złożenie odpowiedniego wniosku do Urzędu Skarbowego). 

3.5.11.Aktywa finansowe

Grupa zalicza swoje aktywa finansowe do następujących kategorii:

wyceniane według zamortyzowanego kosztu:

- środki pieniężne i ekwiwalenty,

- należności handlowe,

- należności z tytułu udzielonych pożyczek,

- inne należności,

- inne aktywa finansowe,

wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,

wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,

instrumenty finansowe zabezpieczające.

 

Kwalifikacja dłużnych aktywów finansowych do odpowiedniej kategorii zależy od modelu biznesowego zarzadzania aktywami finansowymi oraz od charakterystyki umownych przepływów pieniężnych dla danego składnika aktywów finansowych.

Standaryzowane transakcje kupna lub sprzedaży aktywów finansowych ujmuje się na dzień zawarcia.

Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu

Aktywa wyceniane po początkowym ujęciu w zamortyzowanym koszcie – są to aktywa finansowe utrzymywane zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pienionych wynikających z umowy, a charakterystyka umowy dotyczącej tych aktywów finansowych przewiduje powstawanie przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek. Spółka do wyceny aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie stosuje metodę efektywnej stopy procentowej. Należności z tytułu dostaw i usług po początkowym ujęciu wycenia się w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości, przy czym należności z tytułu dostaw i usług z data

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

zapadalności poniżej 12 miesięcy od dnia powstania (tj. niezawierające elementu finansowania) i nieprzekazywane do faktoringu, nie podlegają dyskontowaniu.

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

Aktywa wyceniane po początkowym ujęciu w wartości godziwej przez inne całkowite dochody – są to aktywa finansowe utrzymywane zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy jak i sprzedaż aktywów finansowych, a charakterystyka umowy dotyczącej tych aktywów finansowych przewiduje powstawanie przepływów pieniężnych, które są jedynie spłata kwoty głównej i odsetek. Zyski i straty na składniku aktywów finansowych stanowiącym instrument kapitałowy, dla którego zastosowano opcje wyceny do wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody ujmuje się w pozostałych całkowitych dochodach, za wyjątkiem przychodów z tytułu otrzymanych dywidend.

 

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Aktywa wyceniane w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat – są to wszystkie pozostałe aktywa finansowe. Zyski lub straty wynikające z wyceny składnika aktywów finansowych, kwalifikowanego jako wyceniany według wartości godziwej przez wynik finansowy, ujmuje się w wyniku finansowym w okresie, w którym powstały. Zyski lub straty wynikające z wyceny pozycji wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują również przychody z tytułu odsetek i dywidendy. 

3.5.12.Hierarchia wartości godziwej

Wartość godziwa stanowi cenę, którą otrzymano by ze sprzedaży składnika aktywów lub zapłacono by za przeniesienie zobowiązania w transakcji między uczestnikami rynku przeprowadzonej na zwykłych warunkach na dzień wyceny.

Grupa dokonuje wyceny wartości godziwej posługując się następującą hierarchią:

poziom 1: wartość oparta na danych wejściowych pochodzących z aktywnego rynku, które są traktowane jako źródło najbardziej wiarygodnych danych,

poziom 2: wartość oparta na danych wejściowych innych niż pochodzące z aktywnego rynku, które jednak są obserwowalne (obiektywne, mierzalne),

poziom 3: Wartość oparta na danych o charakterze nieobserwowalnym, stosowanych w zakresie , w jakim odpowiednie obserwowalne dane wejściowe są niedostępne. Nieobserwowalne dane wejściowe odzwierciedlają założenia, które przyjęliby uczestnicy rynku na potrzeby kalkulacji ceny składnika aktywów lub zobowiązania, w tym założenia dotyczące ryzyka.

Przeniesienie między poziomami hierarchii wartości godziwej następuje w sytuacji wystąpienia zmiany w zakresie źródeł pochodzenia danych wejściowych na potrzeby wyceny wartości godziwej, takich jak:

aktywny rynek,

brak aktywnego rynku, jednak dane obserwowalne na rynku,

subiektywne dane wejściowe.

Uznaje się, że przeniesienia pomiędzy poziomami hierarchii wartości godziwej mają miejsce na koniec okresu sprawozdawczego.  

3.5.13.Utrata wartości

Utrata wartości aktywów niefinansowych

Aktywa o nieokreślonym okresie użytkowania nie podlegają amortyzacji, lecz corocznie są testowane pod kątem możliwej utraty wartości. Aktywa amortyzowane są poddawane przeglądom pod kątem utraty wartości, jeżeli zdarzenia lub zmiany okoliczności wskazują, że wartość bilansowa może być niemożliwa do odzyskania. Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ujmuje się w rachunku zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów i wykazuje się w wysokości, o którą wartość bilansowa składnika aktywów przewyższa wartość odzyskiwalną. Wartość odzyskiwalna stanowi wyższą z dwóch wartości: wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży i wartości użytkowej. Dla potrzeb oceny utraty wartości aktywa grupuje się na najniższym poziomie, dla którego występują możliwe do zidentyfikowania przepływy pieniężne (ośrodki wypracowujące środki pieniężne). Niefinansowe aktywa, inne niż wartość firmy, w odniesieniu do których uprzednio stwierdzono utratę wartości, ocenia się na każdy dzień zakończenia okresu sprawozdawczego pod kątem występowania przesłanek wskazujących na możliwość odwrócenia dokonanego odpisu. 

Utrata wartości aktywów finansowych

Odpis z tytułu utraty wartości (odpis na oczekiwane straty kredytowe) aktywów finansowych jest ujmowany na każdy dzień bilansowy. Jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia. W przeciwnym razie Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu tego instrumentu finansowego w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym.

Grupa wycenia oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentów finansowych w sposób uwzględniający:

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

nieobciążoną i ważoną prawdopodobieństwem kwotę, którą ustala się oceniając szereg możliwych wyników, wartość pieniądza w czasie,

racjonalne i możliwe do udokumentowania informacje, które są dostępne bez nadmiernych kosztów lub starań na dzień sprawozdawczy, dotyczące przeszłych zdarzeń, obecnych warunków i prognoz dotyczących przyszłych warunków gospodarczych.

 

Grupa dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych dla aktywów związanych z instrumentami dłużnymi wycenianymi wg zamortyzowanego kosztu niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości. Odpis na oczekiwane straty kredytowe dokonywany jest w oparciu o szacowane ratingi emitenta i przypisane danemu ratingowi prawdopodobieństwo wystąpienia straty oraz wysokość straty.

W przypadku należności handlowych Grupa stosuje uproszczone podejście i szacuje odpis z tytułu oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia. Odpisy z tytułu utraty wartości należności handlowych wycenianie są w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia należności przy użyciu macierzy rezerw.

Za zdarzenie niewypłacalności (przyjęcie założenia że kontrahent nie wywiąże się z zobowiązania) Grupa uznaje brak spłaty powyżej 360 dni od dnia wymagalności należności.

 

Aby oszacować wartość oczekiwanych strat kredytowych związanych z należnościami handlowymi, na koniec każdego roku sprawozdawczego Grupa dokonuje analizy statystycznej obejmującej należności handlowe w podziale na zdefiniowane przez Grupę kategorie odbiorców (jednostek wchodzących w skład grupy kapitałowej, pozostałych odbiorców), bazując na danych historycznych dotyczących ściągalności należności.

 

W kolejnym etapie analizy Grupa przeprowadza analizę portfelową, kalkulując dla każdej grupy odbiorców współczynnik strat kredytowych na bazie macierzy rezerw w poszczególnych przedziałach wiekowych. Wartość odpisów z tytułu utraty wartości należności w danym przedziale czasowym, które na dzień bilansowy nie są zaległe dla danej grupy odbiorców, równa jest iloczynowi wartości należności handlowych na dzień bilansowy i współczynnika straty kredytowej.

 

Grupa uwzględnia informacje dotyczące przyszłości w stosowanych parametrach modelu szacowania strat oczekiwanych, poprzez zarządczą korektę bazowych współczynników prawdopodobieństwa niewypłacalności. W tym zakresie Grupa bierze pod uwagę zmiany danych makroekonomicznych takich jak np.: dynamika Produktu Krajowego Brutto, wskaźnik inflacji, stopa bezrobocia czy indeksy cen akcji WIG i w przypadku gdy nastąpiło ich istotne pogorszenie w stosunku do poprzedniego okresu, Grupa ocenia czy jest konieczność uwzględnienia w kalkulacji oczekiwanej straty kredytowej dodatkowego elementu ryzyka związanego z sytuacją gospodarczą oraz prognozami na przyszłość.

 

Kwota oczekiwanych strat kredytowych (lub kwota odwrócenia odpisu), jaka jest wymagana, aby dostosować odpis na oczekiwane straty kredytowe na dzień sprawozdawczy do kwoty, którą należy ująć, jest ujmowana w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów w ramach pozostałych kosztów operacyjnych.

Kwotę odpisu na oczekiwane straty kredytowe z tytułu aktywów finansowych ujętych w kategorii „aktywa finansowe

wyceniane wg zamortyzowanego kosztu" ujmuje się jako pomniejszenie wartości księgowej brutto składnika aktywów

finansowych w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej.

Kwotę odpisu na oczekiwane straty kredytowe z tytułu aktywów finansowych ujętych w kategorii „aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody" ujmuje się w innych całkowitych dochodach i nie obniża ona wartości księgowej składnika aktywów finansowych.

3.5.14.Transakcje w walucie obcej

Pozycje zawarte w sprawozdaniu finansowym prezentowane są w polskich złotych („PLN”), która stanowi walutę funkcjonalną Grupy.

Należności i zobowiązania wyrażone w walutach obcych wycenia się na dzień bilansowy po obowiązującym na ten dzień kursie średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.

Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne denominowane w walutach obcych są przeliczane według kursu obowiązującego na ten dzień. Aktywa i zobowiązania wyceniane w wartości godziwej i denominowane w walutach obcych wycenia się po kursie obowiązującym w dniu ustalenia wartości godziwej. Pozycje niepieniężne wyceniane są według kosztu historycznego.

Różnice kursowe ujmuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w okresie, w którym powstają, z wyjątkiem różnic kursowych stanowiących koszty finansowania zewnętrznego, które dotyczących aktywów w budowie przeznaczonych do przyszłego wykorzystania operacyjnego, które włącza się do tych aktywów i traktuje, jako korekty kosztów odsetkowych.

3.5.15.Kapitał własny

Kapitał własny Grupy stanowią:

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

kapitał akcyjny jednostki dominującej (wykazany w wartości nominalnej), 

nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej akcji jednostki dominującej,

pozostałe kapitały rezerwowe, obejmujący:

- kapitał z tytułu zmiany aktywów netto jednostek stowarzyszonych,

- wpływ wyceny aktywów finansowych wycenianych wg wartości godziwej przez inne całkowite dochody,

- kapitał z wyceny programu motywacyjnego,

zyski zatrzymane, obejmujące:

- kapitał z tytułu zmiany proporcji udziałów nieskutkujących utratą kontroli w jednostkach zależnych,

- zyski z lat ubiegłych (obejmujące powstały z zysków lat ubiegłych kapitał zapasowy),

- wynik finansowy bieżącego okresu obrotowego,

udziały niekontrolujące.

Grupa prezentuje udziały niekontrolujące w wartości proporcjonalnego udziału w aktywach netto jednostki zależnej.

Zmiany w udziałach własnościowych w jednostce zależnej, które nie skutkują utratą kontroli, ujmuje się jako transakcje

z właścicielami jednostki bezpośrednio w kapitale własnym.

Wszelkie zmiany wartości udziałów niekontrolujących ujmowane są na podstawie proporcjonalnej wartości aktywów netto jednostki zależnej. W takim przypadku nie koryguje się wartości firmy oraz nie ujmuje się z tego tytułu zysków lub strat.

3.5.16.Zysk na akcję

Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku za rok przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Jednostki dominującej przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu roku.

Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku za rok przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Jednostki dominującej przez średnią ważoną liczby wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu roku powiększoną o średnią ważoną liczbę akcji zwykłych, które byłyby wyemitowane przy zamianie wszystkich rozwadniających potencjalnych akcji zwykłych na akcje zwykłe.

3.5.17.Płatności w formie akcji (program motywacyjny)

W ramach wdrożonego programu motywacyjnego Grupa stosuje uregulowania MSSF nr 2 dotyczącego płatności

w formie akcji. Płatności w formie akcji wycenia się według wartości godziwej przez odniesienie do wartości godziwej przyznanych instrumentów kapitałowych. Wyceny dokonuje się na dzień przyznania instrumentów kapitałowych.

Ze względu na to, że na opcje na akcje nie występują ceny rynkowe stosowane są modele wyceny opcji określone w MSSF 2. 

3.5.18.Zmiany udziałów właścicielskich Grupy w jednostkach zależnych

Zmiany udziałów Grupy w jednostkach zależnych nieskutkujące utratą kontroli rozlicza się jako transakcje kapitałowe. Wartość bilansowa udziałów zapewniających Grupie kontrolę oraz udziałów niedających kontroli podlega korekcie w celu odzwierciedlenia zmian we względnych udziałach w jednostkach zależnych. Wszelkie różnice pomiędzy kwotą korekty udziałów niedających kontroli a wartością godziwą kwoty zapłaconej lub otrzymanej odnosi się bezpośrednio na kapitał własny i przypisuje właścicielom Jednostki dominującej.

W momencie utraty przez Grupę kontroli nad jednostką zależną oblicza się zysk lub stratę - jako różnicę między:

(i)sumą wartości godziwej otrzymanej zapłaty oraz wartości godziwej zachowanych udziałów (wartość godziwa ustalana zostaje w oparciu o dane wejściowe inne, niż notowane ceny poziomu 1, tj. o ceny sprzedaży zastosowane w umowach, które doprowadziły do utraty kontroli nad spółkami) oraz

(ii)wartością bilansową aktywów (z uwzględnieniem wartości firmy) i zobowiązań jednostki zależnej

- oraz ujmuje się w wyniku.

W przypadku, gdy aktywa jednostki zależnej są wyceniane w kwocie przeszacowanej lub wartości godziwej i wynikający z tego skumulowany zysk lub strata jest ujmowany w pozostałych całkowitych dochodach i odnosi się do kapitału, wartości uprzednio ujęte w pozostałych całkowitych dochodach i skumulowane w kapitale własnym rozlicza się w taki sposób, jak gdyby Grupa bezpośrednio zbyła odpowiednie składniki aktywów (tj. przenosi się na wynik lub bezpośrednio do zysków zatrzymanych, zgodnie z zasadami odpowiedniego MSSF). Wartość godziwą inwestycji utrzymanej w byłej jednostce zależnej na dzień utraty kontroli uznaje się za wartość godziwą w momencie początkowego ujęcia, rozliczaną następnie zgodnie z MSSF 9 lub za koszt w momencie początkowego ujęcia inwestycji w jednostce stowarzyszonej lub jednostce współkontrolowanej. 

3.5.19.Rezerwy

Rezerwy ujmowane są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowy) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy jest pewne lub wysoce prawdopodobne, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków tożsamych ze stratami ekonomicznymi, oraz gdy można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. 

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

3.5.20.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

Zobowiązania handlowe stanowią zobowiązania do zapłaty za towary i usługi nabyte w toku zwykłej działalności gospodarczej Grupy od dostawców. Zobowiązania handlowe klasyfikuje się jako zobowiązania krótkoterminowe, jeżeli termin zapłaty przypada w ciągu jednego roku (lub w zwykłym cyklu działalności gospodarczej Grupy, jeżeli jest on dłuższy niż rok).

W przeciwnym wypadku, zobowiązania wykazuje się jako długoterminowe. Zobowiązania handlowe są zobowiązaniami finansowymi. Zobowiązania finansowe na dzień bilansowy wyceniane są według metody zamortyzowanego kosztu. W ramach pozostałych zobowiązań ujmowane są głównie zobowiązania publicznoprawne (inne niż dotyczące podatku dochodowego), rozliczenia międzyokresowe bierne oraz zobowiązania z tytułu wynagrodzeń

3.5.21.Odroczony podatek dochodowy

Rezerwa na podatek dochodowy jest tworzona metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do wszystkich dodatnich różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i pasywów a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.

Składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmowany jest w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej wysokości,

w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice

i straty.

Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu w części, w jakiej przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub zobowiązanie spełnione, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące i uchwalone na dzień bilansowy. 

3.5.22.Uznawanie przychodów

Przychody ze sprzedaży produktów i usług

Przychody ze sprzedaży produktów i usług obejmują sprzedaż produktów wyprodukowanych przez Grupę, do których ma ona wyłączne prawa licencyjne z tytułu ich wytworzenia lub nabyła licencje na ich wydawanie i dystrybucję oraz świadczone usługi na rzecz innych podmiotów.

Przychody ujmowane są w wartości godziwej zapłaty otrzymanej lub należnej, po pomniejszeniu o przewidywane rabaty, zwroty klientów i podobne zmniejszenia, w tym podatek od towarów i usług VAT oraz inne podatki związane ze sprzedażą, za wyjątkiem podatku akcyzowego.

Zgodnie z nowym standardem Grupa stosuje pięciostopniowy model, aby określić moment ujęcia przychodów oraz ich wysokości. Zakłada on, iż przychody powinny być ujęte wówczas (oraz w jakim stopniu), gdy Grupa przekazuje klientowi kontrolę nad usługami czy towarami, oraz w kwocie do jakiej Spółka oczekuje być uprawniona.

Grupa ujmuje w ramach przychodu należnego za dany rok obrotowy przychody ze wszystkich źródeł i kanałów sprzedaży zgodnie z zasadą współmierności przychodów i kosztów, również w sytuacji w której ich rozliczenie następuje w następnych miesiącach po zakończeniu roku obrotowego, na podstawie raportów sprzedaży generowanych przez poszczególne kanały sprzedaży. 

Odsetki

Przychody z tytułu odsetek ujmuje się proporcjonalnie do upływu czasu metodą efektywnej stopy procentowej. Gdy należność traci na wartości, Grupa obniża jej wartość bilansową do poziomu wartości odzyskiwalnej, równej oszacowanym przyszłym przepływom pieniężnym zdyskontowanym według pierwotnej efektywnej stopy procentowej instrumentu, a następnie stopniowo rozlicza się kwotę dyskonta w korespondencji z przychodami z tytułu odsetek. Przychody z tytułu odsetek od udzielonych pożyczek, które utraciły wartość, ujmuje się według pierwotnej efektywnej stopy procentowej.

Przychody powstające w wyniku użytkowania przez inne podmioty gospodarcze aktywów Grupy przynoszących odsetki, tantiemy, dywidendy powinny być ujmowane o ile:

istnieje prawdopodobieństwo, że jednostka gospodarcza uzyska korzyści ekonomiczne związane z przeprowadzaną transakcją,

kwota przychodów może być wyceniona w wiarygodny sposób.

3.5.23.Koszty

Grupa sporządza skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów w układzie porównawczym.

Koszty ujmuje się w tym samym okresie w jakim są ujmowane przychody ze sprzedaży zgodnie z zasadą współmierności przychodów i kosztów, a dotyczy to w szczególności:

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

prowizji z tytułu pośrednictwa sprzedaży gier komputerowych,

prowizji należnych deweloperom, z tytułu udziału w zyskach ze sprzedaży gier komputerowych.

Koszty świadczeń pracowniczych

Pracownicy mają prawo do odpraw emerytalnych lub rentowych w momencie przechodzenia na emeryturę lub rentę. Odprawy te przysługują pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Ze względu na strukturę zatrudnienia w grupie koszty ewentualnych świadczeń pracowniczych są nieistotne z punktu widzenia sprawozdania finansowego. 

3.5.24.Zobowiązania i aktywa warunkowe

Przez zobowiązania warunkowe rozumie się:

a)możliwy obowiązek, który powstaje na skutek zdarzeń przeszłych, którego istnienie zostanie potwierdzone dopiero w momencie wystąpienia lub niewystąpienia jednego lub większej ilości niepewnych przyszłych zdarzeń, które nie w pełni podlegają kontroli Grupy; lub

b)obecny obowiązek, który powstaje na skutek zdarzeń przeszłych, ale nie jest ujmowany w sprawozdaniu finansowym, ponieważ:

nie jest prawdopodobne, aby konieczne było wydatkowanie środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne w celu wypełnienia obowiązku; lub

kwoty obowiązku (zobowiązania) nie można wycenić wystarczająco wiarygodnie.

Przez aktywa warunkowe rozumie się możliwe składniki aktywów, które powstały na skutek zdarzeń przeszłych oraz których istnienie zostanie potwierdzone dopiero w momencie wystąpienia lub niewystąpienia jednego lub większej ilości niepewnych przyszłych zdarzeń, które nie w pełni podlegają kontroli Grupy.

3.5.25.Znaczące szacunki i osądy

Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego wymaga dokonania przez Zarząd Jednostki dominującej pewnych szacunków i założeń, które znajdują odzwierciedlenie w tym sprawozdaniu oraz w dodatkowych informacjach i objaśnieniach do tego sprawozdania.

Szacunki i osądy księgowe wynikają z dotychczasowych doświadczeń oraz innych czynników, w tym przewidywań odnośnie do przyszłych zdarzeń, które w danej sytuacji wydają się zasadne.

Jakkolwiek przyjęte założenia i szacunki opierają się na najlepszej wiedzy Zarządu Jednostki dominującej na temat bieżących działań i zdarzeń, rzeczywiste wyniki mogą się różnić od przewidywanych. Szacunki i związane z nimi założenia podlegają weryfikacji. Zmiana szacunków księgowych jest ujęta w okresie, w którym dokonano zmiany szacunku lub w okresach bieżącym i przyszłych, jeżeli dokonana zmiana szacunku dotyczy zarówno okresu bieżącego, jak i okresów przyszłych.

Poniżej przedstawiono podstawowe osądy (wartości szacunkowe) dokonane przez Zarząd Jednostki dominującej w procesie stosowania zasad rachunkowości i mające największy wpływ na wartości ujęte w sprawozdaniu finansowym.

Wyszczególnienie

Na dzień

31 grudnia 2021

Zmniejszenie

Zwiększenie

Na dzień

31 grudnia 2022

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

-

-

627

627

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

1 029

36

-

993

Odpisy wartości posiadanych akcji/udziałów

303

-

3 139

3 442

Odpisy wartości zapasów

-

-

4 738

4 738

W odniesieniu do stanu na koniec poprzedniego roku, w bieżącym okresie nie wystąpiły istotne zmiany wartości szacunkowych. Według najlepszej wiedzy Zarządu Jednostki dominującej, na podstawie identyfikacji ryzyk oraz przeprowadzonych analiz, w tym ryzyk związanych z oczekiwanymi stratami kredytowymi, ustalone szacunki przedstawiają faktyczny obraz sytuacji finansowej grupy oraz nie popełniono błędów w zakresie sporządzonych szacunków w przypadków których występuje ryzyko spowodowania istotnych korekt wartości bilansowej aktywów i zobowiązań w trakcie kolejnych okresów.

Sprawowanie kontroli

Ocena, czy Jednostka Dominująca sprawuje kontrolę nad spółką wymaga ustalenia, czy posiada ona prawa do kierowania istotną działalnością spółki. Określenie istotnej działalności spółki oraz który z inwestorów ją kontroluje, wymaga osądu. W ocenie sytuacji i określeniu istoty powiązań bierze się pod uwagę m.in. prawa głosu, relatywnie posiadany udział, rozproszenie praw głosu posiadanych przez innych inwestorów, zakres udziału tych Inwestorów w powoływaniu kluczowego personelu kierowniczego lub członków rady nadzorczej.

Wyceny wartości godziwej

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

Wartość godziwa przedstawia obecne szacunki, które mogą ulec zmianie w kolejnych okresach sprawozdawczych z tytułu warunków rynkowych lub innych czynników. Istnieje wiele metod ustalania wartości godziwej, które mogą powodować różnice w wartościach godziwych. Co więcej, założenia będące podstawą ustalenia wartości godziwej mogą wymagać oszacowania zmian kosztów/cen w czasie, stopy dyskonta, stopy inflacji czy innych istotnych zmiennych. Pewne założenia

i szacunki są konieczne dla ustalenia, do którego poziomu hierarchii wartości godziwej dany instrument powinien zostać zakwalifikowany.

Określenie waluty funkcjonalnej

Oceny takiej dokonał Zarząd Jednostki dominującej w oparciu o analizę waluty, w której Grupa generuje przychody i ponosi koszty. Zgodnie z MSR 21.9 […] przy ustalaniu swojej waluty funkcjonalnej Grupa bierze pod uwagę następujące czynniki:

a) walutę:

która wywiera główny wpływ na ceny sprzedaży towarów i usług (często jest to waluta, w której wyrażane są i regulowane ceny sprzedaży jej towarów i usług); oraz

kraju, w którym siły konkurencji i obowiązujące przepisy wywierają główny wpływ na ceny sprzedaży jej towarów i usług;

b) walutę, która wywiera główny wpływ na koszty robocizny i materiałów oraz na pozostałe koszty związane z dostarczaniem towarów lub świadczeniem usług (często jest to waluta, w której koszty te są wyrażane lub regulowane).

Przychody ze sprzedaży produktów Grupy generowane są przede wszystkim w PLN.

Zdecydowana większość kosztów funkcjonowania Grupy, w tym kosztów produkcji gier (głównie usługi obce w postaci wynagrodzeń deweloperów) ponoszona jest w złotych polskich.

Dodatkowo Zarząd Jednostki dominującej wziął pod uwagę, iż w ustaleniu waluty funkcjonalnej Grupy mogą być również pomocne następujące czynniki:

a) waluta, w której generowane są środki z działalności finansowej (tj. emisja instrumentów dłużnych i kapitałowych);

b) waluta, w której utrzymywane są zazwyczaj wpływy z działalności operacyjnej.

 

Grupa nie posiada żadnych kredytów, pożyczek ani wyemitowanych obligacji, natomiast wpływy pieniężne z emisji jej akcji wyrażone są w PLN. Grupa utrzymuje środki pieniężne na rachunkach bankowych głównie w PLN.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty i okoliczności Zarząd Jednostki dominującej ocenił, że walutą funkcjonalną Grupy jest polski złoty. Walutą sprawozdawczą Grupy jest polski złoty.

Oszacowania i założenia, które niosą ze sobą znaczące ryzyko konieczności wprowadzenia istotnej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w trakcie kolejnego roku obrotowego, omówiono poniżej.

Odpisy aktualizujące wartość należności

Kalkulacja odpisu z tytułu utraty wartości należności zgodnie z MSSF 9 wymaga osądu w zakresie doboru metodologii, modeli, klasyfikacji grup odbiorców i innych danych wejściowych. Należności handlowe Grupy nie posiadają istotnego komponentu finansowania, z tego względu odpis na dzień bilansowy jest obliczany na podstawie oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia należności. Bazując na danych historycznych, Grupa przeprowadza analizę statystyczną prawdopodobieństwa spłaty zaległych należności handlowych oddzielnie dla wydzielonych portfeli należności. Dla należności przeterminowanych powyżej 360 dni przyjmuje się wartość oczekiwanej straty kredytowej w wysokości 100% należności przeterminowanej. W przypadku należności przeterminowanych w przedziale 1-360 dni wartość oczekiwanych strat kredytowych szacowana jest na podstawie analizy danych historycznych. Grupa uznaje, że dla składnika aktywów finansowych istnieje ryzyko niewykonania zobowiązania jeśli wewnętrzne i zewnętrzne informacje wskazują, że jest mało prawdopodobne, iż Grupa otrzyma w całości pozostałe przepływy pieniężne wynikające z umowy. Składnik aktywów finansowych zostaje spisany w całości jeśli nie ma uzasadnionych oczekiwań, że przepływy pieniężne wynikające z umowy zostaną odzyskane.

Okres amortyzowania rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych

Zarząd Jednostki dominującej określa szacowane okresy użytkowania, a poprzez to stawki amortyzacji dla poszczególnych rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych. Szacunek ten opiera się na oczekiwanym okresie ekonomicznej użyteczności tych aktywów. W przypadku zaistnienia okoliczności powodujących zmianę spodziewanego okresu użytkowania (np. zmiany technologiczne, wycofanie z użytkowania itp.) mogą się zmienić stawki amortyzacji. W konsekwencji zmieni się wartość odpisów amortyzacyjnych i wartość księgowa netto danych aktywów.

Produkty gotowe

W przypadku projektów, dla których możliwe jest określenie wiarygodnych szacunków dotyczących przychodów ze sprzedaży Grupa określa współczynnik, na podstawie którego rozliczana jest wartość tych projektów w koszty proporcjonalnie do ich sprzedaży. Współczynnik obliczony jest na podstawie wartości nakładów ukończonego projektu (ujętych jako Produkty gotowe) w stosunku do szacowanych przyszłych przychodów ze sprzedaży.

Aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego wycenia się przy zastosowaniu stawek podatkowych, które według dostępnych prognoz będą stosowane na moment zrealizowania aktywa lub rozwiązania zobowiązania,

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

przyjmując za podstawę przepisy podatkowe, które obowiązywały prawnie lub faktycznie na koniec okresu sprawozdawczego. Prawdopodobieństwo realizacji aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z przyszłymi zyskami podatkowymi opiera się na planach Grupy. 

 

3.5.26.Szczegółowość not oraz objaśnień dla pozycji skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej

Zarząd Jednostki dominującej w wyniku dokonania dodatkowych osądów w procesie przygotowania skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej Gaming Factory S.A. odstąpił od prezentacji dodatkowych not oraz objaśnień dla pozycji skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej, których udział w sumie bilansowej nie przekracza 10% na dzień bilansowy bieżącego okresu oraz dzień bilansowy okresu poprzedniego, uznając dane informacje za nieistotne z perspektywy skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

 

Pozycja skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej

31 grudnia 2022 r.

31 grudnia 2021 r.

Nota

Wartość

Udział w sumie bilansowej

Wartość

Udział w sumie bilansowej

Aktywa

Wartość firmy

89

0,36%

89

0,27 %

-

Wartości niematerialne

358

1,46%

467

1,44 %

-

Rzeczowe aktywa trwałe

74

0,30%

61

0,19 %

-

Aktywa finansowe wyceniane metodą praw własności

2 928

11,90%

6 284

19,38 %

4.1.

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

1 037

4,22%

1 175

3,62 %

4.2.*

Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu

1 115

4,53%

2

0,01 %

-

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

627

2,55%

-

-

-

Zapasy

7 354

29,89%

9 361

28,87 %

4.3.

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

927

3,77%

563

1,74 %

-

Należność z tytułu podatku dochodowego

62

0,25%

61

0,19 %

-

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

10 028

40,76%

14 361

44,29 %

4.4.

Pasywa

Kapitał akcyjny

563

2,29%

563

1,74 %*

4.5.1.*

Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów

18 236

74,13%

18 236

56,24 %

4.5.2.

Pozostałe kapitały rezerwowe

1 040

4,23%

1 002

3,09%

-

Zyski zatrzymane

2 603

10,58%

10 377

32,00 %

4.5.3.

Kapitał przypadający udziałom niedającym kontroli

434

1,76%

464

1,43 %

4.5.6.*

Rezerwa z tytułu podatku odroczonego

993

4,04%

1 029

3,17 %

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

731

2,97%

754

2,33%

-

Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego

-

-

-

-

-

*pomimo nieprzekroczenia przez daną pozycję 10% sumy bilansowej na dzień bilansowy bieżącego okresu oraz dzień bilansowy okresu poprzedniego uznano, iż dodatkowe ujawnienia dla danych pozycji mogą być istotne z perspektywy zrozumienia sytuacji finansowej Grupy Kapitałowej.  

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

4.Noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej

4.1.Aktywa finansowe wyceniane metodą praw własności

4.1.1.Specyfikacja inwestycji w jednostkach stowarzyszonych

Wyszczególnienie

Na dzień

31 grudnia 2022

Na dzień

31 grudnia 2021

Asmodev S.A.

286

387

West Wind Games S.A.

283

243

Ultimate VR S.A.

209

303

Black Rose Projects S.A.

2 119

5 290

Ultimate Licensing sp. z o.o.

32

60

Razem:

2 928

6 284

4.1.2.Zmiany stanu inwestycji w jednostkach stowarzyszonych

W okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

Wyszczególnienie

Stan na 31.12.2021

Wynik za

12 miesięcy 2022 przypadający na GK

Odpis aktualizujący

Udział w zmianie aktywów netto

w 2022

Stan na 31.12.2022

Asmodev S.A.

387

(102)

-

-

286

West Wind Games S.A.

243

(38)

-

77

283

Ultimate VR S.A.

303

(94)

-

-

209

Black Rose Projects S.A.

5 290

(32)

(3 139)

-

2 119

Ultimate Licensing sp. z o.o.

60

(29)

-

-

32

Razem:

6 284

(294)

(3 139)

77

2 928

 

W okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.

Wyszczególnienie

Stan na 31.12.2020

Nabycie (sprzedaż)

w 2021

Wynik za

12 miesięcy 2021 przypadający na GK

Odpis aktualizujący

Udział w zmianie aktywów netto

w 2021

Stan na 31.12.2021

Asmodev S.A.

140

-

(52)

-

299

387

West Wind Games S.A.

322

78

(29)

(303)

175

243

Ultimate VR S.A.

307

(110)

32

-

74

303

Black Rose Projects S.A.

4 964

-

326

-

-

5 290

Ultimate Licensing sp. z o.o.

-

150

(16)

-

(74)

60

Razem:

5 733

118

262

(303)

474

6 284

4.1.3.Utrata wartości aktywów

Wyszczególnienie

Kwota odpisu aktualizującego z tytuły utraty wartości ujęta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów za 2022 rok

Poziom hierarchii wartości godziwej,

w ramach którego ustalona została wartość godziwa składnika aktywów

Black Rose Projects S.A.

3 139

Poziom 3- test na utratę wartości (DCF)

 

Poziom 3 - Test na utratę wartości (DCF)

Podstawą wyceny według wartości godziwej była wartość użytkowa wycenianej spółki, ustalona w oparciu o podejście dochodowe (metoda zdyskontowanych przyszłych przepływów pieniężnych). Dochodowa wycena przedsiębiorstw stanowi dziś najbardziej rozpowszechniony sposób szacowania ich wartości w odniesieniu do cech charakteryzujących segment rynku, w którym dane przedsiębiorstwo prowadzi działalność. Powszechnie uznaje się, że wartość dochodowa przedsiębiorstwa jest bardziej wiarygodna z biznesowego punktu widzenia, niż wartość majątkowa i lepiej oddaje perspektywy rozwojowe przedsiębiorstwa. Wycena wartości dochodowej całkowicie abstrahuje od wyceny przedsiębiorstwa metodami majątkowymi. W ramach konwencjonalnej wyceny zdyskontowanych przepływów gotówkowych firmę ocenia się jako organizację prowadzącą ciągłą działalność. Zakłada się, że istnieje tylko niewielkie prawdopodobieństwo bankructwa, a rynki kapitałowe pozostają otwarte, dostępne i płynne. Wycena metodą Zdyskontowanych Przepływów Pieniężnych DCF (Discounted Cash

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

Flow) opiera się na założeniu, że wartość przedsiębiorstwa jest równa wartości wszystkich przyszłych przepływów pieniężnych, jakie przedsiębiorstwo jest w stanie wygenerować, zdyskontowanych na moment wyceny za pomocą odpowiedniej stopy procentowej, odzwierciedlającej ryzyko danego przepływu. Przepływy te zależą od stosowanej technologii, struktury organizacyjnej, zasobów ludzkich, know-how, udziału w rynku, wartości niematerialnych, tj. czynników, które w przypadku zastosowania innych wyżej wspomnianych metod wyceny nie są uwzględniane w takim stopniu. Istnieją w związku z tym stanowiska, iż na tym polega wyższość dochodowych metod wyceny nad innymi. Metody dochodowe koncentrują się na możliwej do przewidzenia przyszłości, przy stosowanych założeniach, wykorzystując zdarzenia przeszłe

w celach prognostycznych. W przeprowadzonej wycenie zastosowano stopę dyskontową (WACC, średni ważony koszt kapitału) na poziomie 18,25%. Model wyceny metodą dochodową oparty został o prognozowane strumienie pieniężne generowane przez wskazaną powyżej spółkę w latach 2023-2027. Prognozy przychodowe i kosztowe na lata 2023-2027 stanowiące podstawę wyceny zostały sporządzone w cenach bieżących z uwzględnieniem przewidywanego poziomu wzrostu cen (inflacja). Osiągnięte w przyszłości wyniki i przepływy pieniężne mogą różnić się od tych stanowiących podstawę wyceny.

4.1.4.Informacje finansowe dotyczące jednostek stowarzyszonych

Jednostki stowarzyszone sporządzają sprawozdania finansowe zgodnie z Ustawą o rachunkowości. Zaprezentowane w poniższych tabelach wyniki zostały dostosowane do zasad rachunkowości stosowanych w Grupie Kapitałowej Gaming Factory S.A.

 

W okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

Wyszczególnienie

Aktywa trwałe

Aktywa obrotowe

Zobowiązania długoterminowe

Zobowiązania krótkoterminowe

Przychody

Wynik finansowy

z działalności kontynuowanej

Całkowite dochody ogółem

Wartość godziwa inwestycji w jednostce stowarzyszonej wg notowań na rynku

Asmodev S.A.

12

1 296

-

56

449

(445)

(445)

1 304

West Wind Games S.A.

-

1 320

-

77

159

(165)

(165)

Nienotowana

Ultimate VR S.A.

250

1 157

-

443

491

(433)

(433)

Nienotowana

Black Rose Projects S.A.

128

4 379

-

64

1 815

(127)

(127)

3 241

Ultimate Licensing sp. z o.o.

-

170

-

4

-

(151)

(151)

Nienotowana

 

W okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.

Wyszczególnienie

Aktywa trwałe

Aktywa obrotowe

Zobowiązania długoterminowe

Zobowiązania krótkoterminowe

Przychody

Wynik finansowy z działalności kontynuowanej

Całkowite dochody ogółem

Wartość godziwa inwestycji w jednostce stowarzyszonej wg notowań na rynku

Asmodev S.A.

20

1 730

-

52

234

(227)

(227)

1 730

West Wind Games S.A.

13

1 359

-

398

145

(116)

(116)

Nienotowana

Ultimate VR S.A.

202

1 348

-

153

397

142

142

Nienotowana

Black Rose Projects S.A.

66

4 850

-

368

2 287

1 162

1 162

Nienotowana

Ultimate Licensing sp. z o.o .

-

319

-

1

-

(84)

(84)

Nienotowana

 

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

4.2.Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

Na dzień 31 grudnia 2022 roku

Wyszczególnienie

Ilość posiadanych udziałów/akcji

Udział w kapitale podstawowym

Wartość w cenie nabycia na dzień 31.12.2022

Wartość godziwa

na dzień 31.12.2022

Przeszacowanie do wartości godziwej w roku 2022

Odniesione w inne całkowite dochody*

Odniesione w wynik finansowy

Drageus Games S.A.

201 150

9,58%

394

382

(7)

(11)

Punch Punk S.A.

251 500

4,52%

231

135

(24)

(95)

87 Avenue Games sp. z o.o.

11

9,91%

240

240

-

-

Rejected Games sp. z o.o.

7

7,00%

280

280

-

-

Razem:

 

 

1 144

1 037

(30)

(107)

*odwrócenie przeszacowania z roku 2021

Na dzień 31 grudnia 2021 roku

Wyszczególnienie

Ilość posiadanych udziałów/akcji

Udział w kapitale podstawowym

Wartość w cenie nabycia na dzień 31.12.2021

Wartość godziwa

na dzień 31.12.2021

Przeszacowanie do wartości godziwej w roku 2021

Drageus Games S.A.

201 150

9,88%

394

400

7

Punch Punk S.A.

251 500

4,52%

231

254

24

87 Avenue Games sp. z o.o.

11

9,91%

240

240

-

Rejected Games sp. z o. o.

7

7,00%

280

280

-

Razem:

1 144

1 175

30

 

4.3.Zapasy

Wyszczególnienie

Na dzień

31 grudnia 2022

Na dzień

31 grudnia 2021

Półprodukty i produkcja w toku

10 038

7 789

Produkty gotowe

1 454

1 573

Towary

600

-

Razem wartość brutto zapasów:

12 092

9 362

Odpisy z tytułu utraty wartości

4 738

-

Razem wartość netto zapasów:

7 354

9 362

W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupa objęła odpisem aktualizującym zapasy na łączną wartość 4 738 tys. zł, z czego:

produkty gotowe (zakończone produkcje gier) objęte zostały odpisem w wysokości 739 tys. zł,

półprodukty i produkcja w toku (projekty niezakończone) objęte zostały odpisem w wysokości 3 999 tys. zł.

Odpis w wysokości 3 950 tys. zł został utworzony 28 listopada 2022 roku i przekazany do wiadomości raportem bieżącym 16/2022, zaś pozostałe odpisy w wysokości 795 tys. zł zostały utworzone 17 kwietnia 2023 i przekazane do wiadomości raportem bieżącym 4/2023.

Odpisy produktów gotowych dotyczyły przede wszystkim gier ZooKeeper, Sapper: Defuse The Bomb Simulator i Farming Life, które sprzedają się znacząco poniżej oczekiwań i wedle wykonanych prognoz sprzedażowych nie odrobią w perspektywie

36 miesięcy od daty premiery nakładów poniesionych na produkcję.

W przypadku produkcji w toku odpisy dotyczyły gier, które w ocenie Zarządu Jednostki dominującej nie rokowały szans na zwrot poniesionych kosztów i dalsze inwestycje w ich produkcje wiązałyby się z powiększaniem straty i w których napotkano na problemy produkcyjne, a ich wydanie na obecnym rynku przy zmieniającej się technologii i coraz większej konkurencji byłoby obarczone dużym ryzykiem niepowodzenia.

Zdaniem Zarządu Jednostki dominującej, wartość netto możliwa do uzyskania dla pozostałych zapasów była wyższa od kosztów wytworzenia gier. W oparciu o plany sprzedażowe oraz zainteresowanie klientów Grupy poszczególnymi tytułami, Zarząd spodziewa się, iż koszty wytworzenia gier zostaną w całości pokryte przychodami z ich sprzedaży.

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

W roku poprzednim Grupa dokonała zaniechania produkcji gier, na rzecz których poniesiono nakłady w wysokości

236 tys. zł.  

4.4.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Wyszczególnienie

Na dzień

31 grudnia 2022

Na dzień

31 grudnia 2021

Środki pieniężne na rachunkach bankowych

1 178

6 360

Lokaty bankowe (do 3 miesięcy)

8 850

8 000

Razem środki pieniężne i ich ekwiwalenty brutto

10 028

14 361

Odpis na oczekiwane straty kredytowe

-

-

Razem środki pieniężne i ich ekwiwalenty netto

10 028

14 361

- w tym środki o ograniczonej możliwości dysponowania

-

-

 

4.5.Kapitał własny

4.5.1.Kapitał akcyjny

Kapitał akcyjny jednostki dominującej na dzień 31 grudnia 2022 r. wynosił 562 770,00 zł i dzielił się na 5 627 700 akcji, w pełni opłaconych, o wartości 0,10 zł każda, następujących serii:

1 000 000 akcji serii A,

3 000 000 akcji serii B,

400 000 akcji serii C,

100 000 akcji serii D,

1 100 000 akcji serii E,

27 700 akcji serii F.

Struktura akcjonariatu jednostki dominującej na dzień 31 grudnia 2022r.:

Akcjonariusz

Liczba akcji

Udział w kapitale podstawowym

Liczba głosów

Udział w ogólnej liczbie głosów

Mateusz Adamkiewicz

1 621 460

28,81%

1 621 460

28,81%

Mateusz Pastewka

1 568 201

27,87%

1 568 201

27,87%

Kajetan Wojnicz

10 000

0,18%

10 000

0,18%

Marcin Przymus

7 972

0,14%

7 972

0,14%

Jarosław Antonik

6 000

0,11%

6 000

0,11%

Tomasz Sobiecki

380

0,00%

380

0,00%

Bartosz Krusik

200

0,00%

200

0,00%

Pozostali

2 413 487

42,89%

2 413 487

42,89%

Razem:

5 627 700

100,00%

5 627 700

100,00%

 

Struktura akcjonariatu jednostki dominującej na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji:

Akcjonariusz

Liczba akcji

Udział w kapitale podstawowym

Liczba głosów

Udział w ogólnej liczbie głosów

Mateusz Adamkiewicz

1 621 460

28,81%

1 621 460

28,81%

Mateusz Pastewka

1 568 201

27,87%

1 568 201

27,87%

Kajetan Wojnicz

10 000

0,18%

10 000

0,18%

Marcin Przymus

7 972

0,14%

7 972

0,14%

Jarosław Antonik

6 000

0,11%

6 000

0,11%

Tomasz Sobiecki

380

0,00%

380

0,00%

Bartosz Krusik

200

0,00%

200

0,00%

Pozostali

2 413 487

42,89%

2 413 487

42,89%

Razem:

5 627 700

100,00%

5 627 700

100,00%

 

 

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

Struktura akcjonariatu jednostki dominującej na dzień 31 grudnia 2021 r.:

Akcjonariusz

Liczba akcji

Udział w kapitale podstawowym

Liczba głosów

Udział w ogólnej liczbie głosów

Mateusz Adamkiewicz

1 621 460

28,81%

1 621 460

28,81%

Mateusz Pastewka

1 568 201

27,87%

1 568 201

27,87%

Kajetan Wojnicz

10 000

0,18%

10 000

0,18%

Jarosław Antonik

6 000

0,11%

6 000

0,11%

Tomasz Sobiecki

380

0,00%

380

0,00%

Bartosz Krusik

200

0,00%

200

0,00%

Pozostali

2 421 459

43,03%

2 421 459

43,03%

Razem:

5 627 700

100,00%

5 627 700

100,00%

 

4.5.2.Nadwyżka ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej akcji

Na dzień 31 grudnia 2022 r. nadwyżka ceny emisyjnej nad wartością nominalną wynosiła 18 236 tys. zł i nie uległa zmianie

w stosunku do roku poprzedniego.

 

Na wartość nadwyżki wpłynęła przede wszystkim emisja akcji serii E w 2020 r. W wyniku danej emisji wartość pozycji wzrosła o 14 069 tys. zł. Przed emisją dokonaną w 2020 r. wartość nadwyżki ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej akcji wynosiła 4 167 tys. zł.

 

4.5.3.Zyski zatrzymane

Wyszczególnienie

Na dzień

31 grudnia 2022

Na dzień

31 grudnia 2021

Niepodzielony wynik z lat ubiegłych

10 845

11 194

Kapitał z tytułu zmiany proporcji udziałów niedających kontroli

(468)

(468)

Zysk (strata) netto okresu przypadające na jednostkę dominującą

(7 773)

(349)

Razem:

2 603

10 377

 

4.5.4.Zysk na akcję

Wyszczególnienie

W okresie

od 01.01.2022

do 31.12.2022

W okresie

od 01.01.2021

do 31.12.2021

Zysk (strata) netto okresu

(7 804)

(369)

Średnia liczba akcji zwykłych w okresie

5 627 700

5 627 700

Podstawowy/ rozwodniony zysk (strata) netto na jedną akcję zwykłą (w złotych)

(1,39)

(0,07)

 

4.5.5.Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty

Każdorazowo, przy ostatecznym ustalaniu wartości dywidendy, która jest rekomendowana Walnemu Zgromadzeniu, Zarząd Spółki dominującej oraz spółek zależnych uwzględnia między innymi następujące istotne czynniki:

osiągnięty przez jednostkę dominującą zysk netto,

potrzeby inwestycyjne wynikające z realizacji strategii Grupy Kapitałowej.

W zależności od wskazanych powyżej istotnych czynników, Zarząd kierując się maksymalizacją wartości akcji, może

w poszczególnych latach rekomendować odmienny poziom dywidendy od zakładanej w polityce dywidendowej. Decyzja dotycząca dysponowania zyskiem jednostki dominującej, w tym decyzja co do wypłaty i wysokości dywidendy, należy każdorazowo do Walnego Zgromadzenia, które nie jest związane rekomendacją Zarządu. Rzeczywista wysokość ustalonej

do wypłaty dywidendy może być przyjęta przez Walne Zgromadzenie na poziomie niższym od poziomów zakładanych

w polityce dywidendowej.

W 2022 roku Jednostka dominująca, jednostki zależne oraz jednostki stowarzyszone nie podejmowały decyzji o wypłaceniu dywidendy.  

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

4.5.6.Kapitał przypadający udziałom niedającym kontroli

Na dzień 31 grudnia 2022 r.

Wyszczególnienie

Udział w kapitale na 31.12.2022

Wartość aktywów netto na 31.12.2022

Wynik finansowy netto w okresie

od 01.01.2022

do 31.12.2022

Wynik przypadający udziałom niedającym kontroli za rok 2022

Kapitał przypadający udziałom niedającym kontroli na 31.12.2022

Silver Lynx Games sp. z o. o.

77,01%

105

(29)

(7)

24

Vision Edge Entertainment sp. z o.o.

90,00%

4 100

(236)

(24)

410

Razem:

-

-

(30)

434

 

Na dzień 31 grudnia 2021 r.

Wyszczególnienie

Udział w kapitale na 31.12.2021

Wartość aktywów netto na 31.12.2021

Wynik finansowy netto w okresie

od 01.01.2021

do 31.12.2021

Wynik przypadający udziałom niedającym kontroli za rok 2021

Kapitał przypadający udziałom niedającym kontroli na 31.12.2021

Silver Lynx Games sp. z o. o.

77,01%

134

(13)

(3)

31

Vision Edge Entertainment sp. z o.o.

90,00%

4 336

(172)

(17)

434

Razem:

-

-

-

(20)

464

 

5.Noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów

5.1.Przychody netto ze sprzedaży produktów

5.1.1.Segmenty operacyjne

Informacje dotyczące segmentów operacyjnych

W oparciu o definicję zawartą w MSSF 8, działalność Grupy oparta jest o:

produkcję i sprzedaż gier oraz aplikacji na konsole Nintendo, Sony i Microsoft,

produkcję i sprzedaż gier oraz aplikacji na komputery typu PC.

Działalność ta została zaprezentowana w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym w ramach jednego segmentu operacyjnego, ponieważ:

przychody ze sprzedaży oraz realizowane zyski z tej działalności przekraczają łącznie 75% wartości generowanych przez Grupę kapitałową,

nie są sporządzane oddzielne informacje finansowe dla poszczególnych kanałów sprzedażowych, co jest związane z charakterystyką branży,

w związku z brakiem wydzielonych segmentów, tj. brakiem dostępności odrębnych informacji finansowych dla poszczególnych typów gier, decyzje operacyjne podejmowane są na podstawie wielu szczegółowych analiz i wyników finansowych osiąganych na sprzedaży wszystkich produktów we wszystkich kanałach dystrybucji,

Zarząd Jednostki dominującej z uwagi na specyfikę dystrybucji, dokonuje decyzji o alokowaniu zasobów na podstawie osiągniętych i przewidywanych wyników Grupy, jak również planowanych zwrotów z zaalokowanych zasobów oraz analiz otoczenia.

Informacje dotyczące obszarów geograficznych

Spółka sprzedaje swoje produkty przede wszystkim za pośrednictwem internetowych platform sprzedaży takich jak Steam, Nintendo Switch, Xbox Store, PS Store z konta własnego lub za pośrednictwem Ultimate Games S.A., która wydaje gry

w imieniu Grupy na konsolach. Sprzedaż odbywa się na rynku globalnym, a raporty dostarczane przez poszczególne platformy nie dają możliwości ustalenia struktury sprzedaży według obszarów geograficznych, bez konieczności ponoszenia znaczących kosztów związanych z analizą danych. W związku z powyższym, mając na uwadze postanowienia par. 33 MSSF 8 Grupa odstąpiła od prezentacji przychodów ze sprzedaży z podziałem na obszary geograficzne. 

 

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

5.1.2.Informacje dotyczące produktów i usług

Wyszczególnienie

Przychód w okresie

od 01.01.2022

do 31.12.2022

Udział %

Przychód w okresie

od 01.01.2021

do 31.12.2021

Udział %

Sprzedaż gier na Nintendo Switch

403

16,0%

369

27,7%

Sprzedaż gier na Xbox

39

1,5%

156

11,7%

Sprzedaż gier na platformie Steam

1 491

59,0%

639

48,0%

Sprzedaż gier na PlayStation

20

0,8%

-

-

Usługi deweloperskie

573

22,7%

167

12,5%

Razem:

2 526

100,0%

1 331

100,0%

 

5.1.3.Informacje dotyczące głównych klientów

Wyszczególnienie

Przychód w okresie

od 01.01.2022

do 31.12.2022

Udział %

Przychód w okresie

od 01.01.2021

do 31.12.2021

Udział %

Ultimate Games S.A.

2 109

83,5%

1 169

87,9%

Pozostali (udział poniżej 10%)

417

16,5%

162

12,1%

Razem:

2 526

100,0%

1 331

100,0%

 

5.2.Koszty działalności operacyjnej

5.2.1.Specyfikacja kosztów działalności operacyjnej

Wyszczególnienie

Za okres

od 01.01.2022

do 31.12.2022

Za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

Amortyzacja

134

89

Zużycie materiałów i energii

55

8

Usługi obce

4 731

4 902

Podatki i opłaty

12

9

Wynagrodzenia

741

1 280

Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

8

5

Pozostałe koszty rodzajowe

66

8

Koszty rodzajowe razem:

5 746

6 301

Zmiana stanu produktów

2 765

3 631

Pozostałe koszty operacyjne

4 745

245

Koszty działalności operacyjnej razem:

7 726

2 915

5.2.2.Specyfikacja kosztu usług obcych

Wyszczególnienie

Za okres

od 01.01.2022

do 31.12.2022

Udział %

Za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

Udział %

Usługi deweloperskie

2 994

63,3%

2 861

58,4%

Usługi testowania gier

547

11,6%

922

18,8%

Usługi doradcze

311

6,6%

231

4,7%

Usługi marketingu i reklamy

151

3,2%

192

3,9%

Usługi pośrednictwa finansowego

-

-

155

3,2%

Usługi księgowe i audytu

152

3,2%

68

1,4%

Udział developerów w zysku ze sprzedaży gry

99

2,1%

188

3,8%

Usługi administracji

84

1,8%

7

0,2%

Usługi najmu

78

1,7%

41

0,8%

Pozostałe

314

6,6%

237

4,8%

Razem:

4 731

100,0%

4 902

100,0%

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

5.2.3.Specyfikacja kosztu wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych

Wyszczególnienie

Za okres

od 01.01.2022

do 31.12.2022

Udział %

Za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

Udział %

Wynagrodzenia Członków Zarządu

150

20,1%

644

50,1%

Wynagrodzenia Członków Rady Nadzorczej

28

3,8%

26

2,1%

Wynagrodzenie Komitetu Audytu

6

0,8%

3

0,3%

Wynagrodzenia osób związanych z produkcją gier

547

73,0%

602

46,8%

Wynagrodzenia pracowników administracji

9

1,2%

5

0,3%

Ubezpieczenia społeczne i narzuty

8

1,1%

5

0,4%

Razem:

749

100,0%

1 285

100,0%

 

5.3.Przychody i koszty finansowe

5.3.1.Przychody finansowe

Wyszczególnienie

Za okres

od 01.01.2022

do 31.12.2022

Udział %

Za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

Udział %

Zysk ze zbycia aktywów finansowych

-

-

1 369

99,3%

Odsetki

212

94,3%

-

-

Nadwyżka dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi

13

5,7%

8

0,7%

Razem:

224

100,0%

1 378

100,0%

 

5.3.2.Koszty finansowe

Wyszczególnienie

Za okres

od 01.01.2022

do 31.12.2022

Udział %

Za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

Udział %

Odsetki

-

-

2

0,6%

Wycena inwestycji do wartości godziwej

107

3,3%

-

-

Odpisy aktualizujące wartość aktywów finansowych wycenianych metodą praw własności

3 139

96,7%

302

98,1%

Nadwyżka ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi

1

0,0%

4

1,3%

Razem:

3 247

100,0%

308

100,0%

 

5.4.Podatek dochodowy

5.4.1.Podstawowe składniki obciążenia podatku dochodowego

Wyszczególnienie

Za okres

od 01.01.2022

do 31.12.2022

Za okres

od 01.01.2021

do 31.12.2021

Podatek bieżący

-

340

Podatek odroczony

(673)

(224)

Razem:

(673)

117

5.4.2.Uzgodnienie efektywnej stawki podatku

Wyszczególnienie

Na dzień

31 grudnia 2022

Na dzień

31 grudnia 2021

Zysk (strata) przed opodatkowaniem

(8 476)

(252)

Stawka podatku dochodowego

19%

19%

Podatek dochodowy według ustawowej stawki podatkowej:

-

-

Efekt podatkowy:

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

Przychodów niepodlegających opodatkowaniu i wolnym od podatku

(121)

(46)

Przychodów podatkowych, nie będących przychodami księgowymi

1 238

Kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów

267

(20)

Odpisu aktywów wycenianych metodą praw własności

3 139

-

Wyceny aktywów finansowych do wartości godziwej

107

-

Wycena programu motywacyjnego

-

593

Niepodlegających opodatkowaniu udziałów w wyniku jednostek wycenianych metodą praw własności

294

103

Pozostałych korekt

256

175

Podstawa opodatkowania:

-

1 792

Podatek dochodowy w wyniku finansowym:

-

340

Efektywna stawka podatku (podatek dochodowy/zysk brutto):

-

-

5.4.3.Struktura aktywów i rezerw z tyt. odroczonego podatku dochodowego

Wyszczególnienie

Na dzień

31 grudnia 2021 r.

Podatek odroczony ujęty w wyniku finansowym

Podatek odroczony ujęty w innych całkowitych dochodach

Na dzień

31 grudnia 2022 r.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

-

627

-

627

Odpisy aktualizujące udziały/akcje w jednostkach stowarzyszonych

-

596

-

596

Wycena aktywów finansowych do wartości godziwej

-

(20)

-

20

Zmiana aktywów netto jednostek stowarzyszonych

-

11

-

11

Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego

1 029

(45)

(21)

993

Wycena aktywów finansowych do wartości godziwej

6

-

(6)

-

Utrata kontroli w spółkach zależnych

933

-

-

933

Zmiana aktywów netto jednostek stowarzyszonych

45

-

(15)

60

Udział w wyniku finansowym jednostek stowarzyszonych

45

(45)

-

-

 

 

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

6.Instrumenty finansowe i zarządzanie ryzykiem finansowym

6.1.Instrumenty finansowe

Aktywa finansowe

Na dzień 31 grudnia 2022 roku

Na dzień 31 grudnia 2021 roku

W wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody

W wartości

godziwej przez wynik finansowy

Według zamortyzowanego kosztu

Razem

W wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody

W wartości

godziwej przez wynik finansowy

Według

zamortyzowanego kosztu

Razem

Aktywa trwałe

1 037

-

413

1 451

1 175

-

-

1 175

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej

1 037

-

-

1 037

1 175

-

-

1 175

Udzielone pożyczki

-

-

413

413

-

-

-

-

Aktywa obrotowe

-

-

11 657

11 657

-

-

14 924

14 924

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

-

-

927

927

-

-

563

563

Udzielone pożyczki

-

-

702

702

-

-

2

2

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

-

-

10 028

10 028

-

-

14 361

14 361

Razem:

1 037

-

12 070

13 108

1 175

-

14 924

16 098

 

Zobowiązania finansowe

Na dzień 31 grudnia 2022 roku

Na dzień 31 grudnia 2021 roku

W wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody

W wartości

godziwej przez wynik finansowy

Według zamortyzowanego kosztu

Razem

W wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody

W wartości

godziwej przez

wynik finansowy

Według

zamortyzowanego kosztu

Razem

Zobowiązania krótkoterminowe

-

-

731

731

-

-

754

754

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

-

-

731

731

-

-

754

754

Razem:

-

-

731

731

-

-

754

754

 

Zyski/(straty)

z instrumentów finansowych

W okresie od 01.01.2022 r. do 31.12.2022 r.

W okresie od 01.01.2021 r. do 31.12.2021 r.

Aktywa/ zobowiązania finansowe wyceniane

w wartości godziwej

do wyniku finansowego

Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu

Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu

Razem

Aktywa/zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej

do wyniku finansowego

Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu

Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu

Razem

Przychody z tytułu odsetek

-

212

-

212

-

-

-

-

Koszty z tytułu odsetek

-

-

-

-

-

-

(2)

(2)

Zyski z tytułu różnic kursowych

-

13

-

13

-

8

-

8

Straty z tytułu różnic kursowych

-

-

(1)

(1)

-

-

(4)

(4)

Ogółem zysk (strata) netto:

-

224

(1)

223

-

8

(5)

3

 

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

6.2.Hierarchia wartości godziwej instrumentów finansowych

Klasy instrumentów finansowych

Na dzień 31 grudnia 2022 roku

Na dzień 31 grudnia 2021 roku

Wartość godziwa

Wartość bilansowa

Wartość godziwa

Wartość bilansowa

Poziom 1

Poziom 2

Poziom 3

Poziom 1

Poziom 2

Poziom 3

Akcje notowane

517

-

-

517

655

-

-

655

Udziały

-

240

280

520

-

240

280

520

Udzielone pożyczki długoterminowe

-

-

413

413

-

-

-

-

Razem:

517

240

693

1 451

655

240

280

1 175

Poziom 1

Akcje notowane

Akcje Drageus Games S.A. oraz Punch Punk S.A. wyceniono w oparciu o notowania New Connect.

Poziom 2

Udziały

Wycena udziałów Rejected Games sp. z o.o. oparta o cenę sprzedaży ujętą w umowie warunkowej sprzedaży.

Poziom 3

Udziały

Od dnia nabycia udziałów w 87 th Avenue Games sp. z o.o. nie dochodziło do podwyższenia kapitału w danej spółce oraz nie występowały istotne transakcje na udziałach danej spółki, co stanowiło podstawę do ustalenia wartości godziwej posiadanych przez Emitenta udziałów na poziomie ceny nabycia.

Udzielone pożyczki

Wycena wg skorygowanej ceny nabycia przy zastosowaniu stawki % zawartej w umowie pożyczki.

 

Grupa nie ujawnia wartości godziwej instrumentów finansowych wycenianych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej

w zamortyzowanym koszcie, ponieważ korzysta ze zwolnienia wynikającego z MSSF 7.29, który wskazuje, że „ujawnianie informacji o wartości godziwej nie jest wymagane, gdy wartość bilansowa jest zasadniczo zbliżona do wartości godziwej,

np. w przypadku instrumentów finansowych takich jak krótkoterminowe należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług” . W bieżącym okresie sprawozdawczym w Grupie nie dokonano przesunięć między poszczególnymi poziomami hierarchii wartości godziwej instrumentów finansowych.   

 

6.3.Ryzyka związane z instrumentami finansowymi

Grupa narażona jest na następujące rodzaje ryzyka finansowego:

ryzyko rynkowe:

- ryzyko zmiany wartości godziwej lub przepływów pieniężnych w wyniku zmian stóp procentowych,

- ryzyko walutowe,

ryzyko kredytowe,

ryzyko utraty płynności.

 

Program zarządzania ryzykiem finansowym Grupy skupia się na nieprzewidywalności rynków finansowych i wskazuje działania, które minimalizują potencjalny niekorzystny wpływ ww. nieprzewidywalności na wyniki finansowe Grupy. Organami odpowiedzialnymi za zarządzanie ryzykiem finansowym są Zarządy spółek wchodzących w skład Grupy, którzy odpowiadają za zapewnienie płynności finansowej, windykacji należności oraz terminowego regulowania zobowiązań (szczególnie podatkowych).  

6.4.Ryzyko rynkowe

6.4.1.Ryzyko zmiany wartości godziwej lub przepływów pieniężnych w wyniku zmian stóp procentowych

Oprocentowanie instrumentów finansowych o zmiennym oprocentowaniu jest aktualizowane w okresach poniżej jednego roku. Grupa na bieżąco monitoruje sytuację związaną z decyzjami Rady Polityki Pieniężnej, mającymi bezpośredni wpływ na rynek stóp procentowych w kraju. Ze względu na bardzo niski poziom występowania instrumentów finansowych obarczonych ryzykiem stopy procentowej nie przeprowadzano analizy wrażliwości w tym zakresie.

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

6.4.2.Ryzyko walutowe

Ryzyko walutowe to ryzyko, że wartość godziwa przyszłych przepływów pieniężnych z instrumentów finansowych zmieni się z powodu zmian kursów walutowych. Ekspozycja Grupy na to ryzyko związana jest głównie z działalnością operacyjną (kiedy przychody lub koszty Grupy wyrażone są w innej walucie niż waluta funkcjonalna).Większość sprzedaży Grupa osiąga

w walucie PLN. Również istotne zakupy realizowane są na terenie kraju. W związku z powyższym ryzyko kursowe w Grupie jest bardzo niskie. W celu dodatkowej minimalizacji ryzyka walutowego Grupa na bieżąco wymienia otrzymane w walucie obcej środki pieniężne. Grupa nie stosuje pochodnych instrumentów zabezpieczających przed ryzykiem kursowym.

Łączna wartość sprzedaży walutowej w roku 2022 wyniosła 11 tys. USD. W roku poprzednim sprzedaż walutowa nie występowała.

Na podstawie przeprowadzonej analizy wrażliwości na dzień 31 grudnia 2022 r., zmiana średniego kursu wymiany złotego polskiego na waluty obce o 10%, przy założeniu braku zmian pozostałych czynników, spowodowałby umiarkowane zmiany wyniku finansowego przed opodatkowaniem, co przedstawia poniższa tabela.

Wyszczególnienie

Wpływ wzrostu kursu waluty na wynik finansowy brutto i kapitał

Wpływ spadku kursu waluty na wynik finansowy brutto i kapitał

USD + 10%/-10%

Rokzakończony 31.12.2022

Przychody ze sprzedaży denominowane w walutach obcych

5

(5)

Rokzakończony 31.12.2021

Przychody ze sprzedaży denominowane w walutach obcych

-

-

 

6.5.Ryzyko kredytowe

Ryzyko kredytowe jest rozumiane jako ryzyko poniesienia strat w wyniku niewywiązania się kontrahenta z zobowiązań wobec Grupy lub jako ryzyko spadku wartości ekonomicznej wierzytelności w wyniku pogorszenia się zdolności kontrahenta do obsługi zobowiązań. Grupa ogranicza dane ryzyko kredytowe poprzez zawieranie transakcji wyłącznie z renomowanymi firmami o dobrej zdolności kredytowej (bieżące oceny wiarygodności kontrahentów). Ponadto, dzięki bieżącemu monitorowaniu stanów należności, narażenie Grupy na ryzyko nieściągalnych należności jest nieznaczne.Zarządzanie ryzykiem kredytowym jest realizowane przez Grupę również poprzez dywersyfikację banków, w których lokowane są nadwyżki środków pieniężnych. Dzięki temu ekspozycja na ryzyko z tytułu oczekiwanych strat kredytowych jest minimalizowana.

Odzwierciedleniem maksymalnego obciążenia Grupy ryzykiem kredytowym jest wartość bilansowa posiadanych należności handlowych oraz innych aktywów finansowych Grupy, takich jak środki pieniężne i ich ekwiwalenty. W Grupie nie występuje koncentracja ryzyka kredytowego.Nie zauważa się istotnych zmian poziomu ryzyka kredytowego związanego z instrumentami finansowymi od momentu ich początkowego ujęcia.

Poniższa tabela przedstawia ekspozycję Grupy na ryzyko kredytowe.

Wyszczególnienie

Ekspozycja na ryzyko

31 grudnia 2022 r.

31 grudnia 2021 r.

Należności z tytułu dostaw i usług

Niezagrożone

303

180

Pozostałe należności*

Niezagrożone

454

169

Udzielone pożyczki

Niezagrożone

1 115

2

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Niezagrożone

10 028

14 361

Łączna ekspozycja Spółki na ryzyko kredytowe

11 900

14 712

*Nie uwzględnia rozliczeń międzyokresowych i należności publiczno-prawnych.  

6.6.Ryzyko związane z płynnością

W celu ograniczenia ryzyka utraty płynności Grupa na bieżąco monitoruje prognozowany poziom środków płynnych analizując terminy zapadalności i wymagalności aktywów, daty płatności zobowiązań oraz uwzględniając inne prognozowane przepływy pieniężne. Z analizy sytuacji finansowej i majątkowej Grupy wynika, że Grupa nie jest istotnie narażona na ryzyko utraty płynności.

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

Poniższa tabela przedstawia analizę wymagalności należności i zobowiązań.

Wyszczególnienie

Na dzień 31 grudnia 2022 r.

<1 m-ca

1-3 m-ce

3-6 m-cy

6-12 m-cy

1-5 lat

> 5 lat

Razem

Należności z tytułu dostaw i usług

303

-

-

-

-

-

303

Pozostałe należności*

454

-

-

-

-

-

454

Udzielone pożyczki

162

90

-

447

413

-

1 113

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

4 228

5 800

-

-

-

-

10 028

Razem aktywa

5 147

5 890

-

447

413

-

11 898

Zobowiązania handlowe

105

-

-

-

-

-

105

Pozostałe zobowiązania **

598

-

-

-

-

-

598

Razem zobowiązania

703

-

-

-

-

-

703

Nadwyżka/(Luka) płynności

4 444

5 890

-

447

413

-

11 196

 

 

Wyszczególnienie

Na dzień 31 grudnia 2021 r.

<1 m-ca

1-3 m-ce

3-6 m-cy

6-12 m-cy

1-5 lat

> 5 lat

Razem

Należności z tytułu dostaw i usług

180

-

-

-

-

-

180

Pozostałe należności*

169

-

-

-

-

-

169

Udzielone pożyczki

2

-

-

-

-

-

2

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

14 361

-

-

-

-

-

14 361

Razem aktywa

14 712

-

-

-

-

-

14 712

Zobowiązania handlowe

153

-

-

-

-

-

153

Pozostałe zobowiązania **

608

-

-

-

-

-

608

Razem zobowiązania

761

-

-

-

-

-

761

Nadwyżka/(Luka) płynności

13 951

-

-

-

-

-

13 951

* Nie uwzględnia rozliczeń międzyokresowych i należności publiczno-prawnych.

** Nie uwzględnia zobowiązań z tyt. VAT i innych zobowiązań publiczno-prawnych.  

 

6.7.Zarządzanie kapitałem

Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.

Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Grupa może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje.

W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2022 roku nie wprowadzono żadnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.

Wyszczególnienie

Na dzień

31 grudnia 2022

Na dzień

31 grudnia 2021

Oprocentowane kredyty i pożyczki

-

-

Zobowiązania leasingowe

-

-

Zobowiązania handlowe i pozostałe zobowiązania

731

754

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

10 028

14 361

Zadłużenie netto

-

-

Kapitał własny

22 876

30 641

Kapitał i zadłużenie netto

22 876

30 641

 

 

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

7.Pozostałe noty objaśniające

7.1.Wynagrodzenia oraz świadczenia kluczowego personelu kierowniczego

Wyszczególnienie

W okresie

od 01.01.2022

do 31.12.2022

W okresie

od 01.01.2021

do 31.12.2021

Wynagrodzenia Członków Zarządu

150

644

Wynagrodzenia Członków Rady Nadzorczej

28

26

Wynagrodzenia Członków Komitetu Audytu

6

3

Razem wynagrodzenia kluczowego personelu kierowniczego i nadzorującego:

184

673

 

Poniżej przedstawiono szczegółowe zestawienie wynagrodzeń w podziale na poszczególne spółki wchodzące w skład Grupy

Kapitałowej Gaming Factory S.A.

Gaming Factory S.A.

1.01.2022 - 31.12.2022

1.01.2021 - 31.12.2021

Wynagrodzenie podstawowe

Inne świadczenia

Razem

Wynagrodzenie podstawowe

Inne świadczenia

Razem

Matusz Adamkiewicz

78

-

78

72

450

522

Łukasz Bajno

-

-

-

55

-

55

Razem wynagrodzenia Zarządu:

78

-

78

127

450

577

Daniel Kostecki

6

-

6

5

-

5

Tomasz Sobiecki

6

-

6

5

-

5

Bartosz Krusik

6

-

6

5

-

5

Jarosław Antonik

6

-

6

5

-

5

Kajetan Wojnicz

6

-

6

5

-

5

Razem wynagrodzenia Rady Nadzorczej:

28

-

28

26

-

26

Jarosław Antonik

3

-

3

1

-

1

Kajetan Wojnicz

3

-

3

1

-

1

Daniel Kostecki

-

-

-

1

-

1

Razem wynagrodzenia Komitetu Audytu:

6

-

6

3

-

3

Razem wynagrodzenia kluczowego personelu:

112

-

112

156

450

606

W spółce zależnej Silver Lynx Games sp. z o.o. nie występowały w latach 2021-2022 wynagrodzenia dla kluczowego personelu kierowniczego i nadzorującego.

 

Vision Edge Entertainment sp. z o.o.

1.01.2022 - 31.12.2022

1.01.2021 - 31.12.2021

Wynagrodzenie podstawowe

Inne świadczenia

Razem

Wynagrodzenie podstawowe

Inne świadczenia

Razem

Mateusz Adamkiewicz

15

-

15

-

-

-

Kamil Koryszewski

57

-

57

67

-

67

Razem wynagrodzenia Zarządu:

72

-

72

67

-

67

 

W latach 2020-2022 istniał w Jednostce dominującej Program Motywacyjny skierowany do Członków Zarządu i pracowników. Szczegółowe zasady udziału i przyznania wynagrodzenia w formie instrumentów finansowych, uprawniające Członków Zarządu do otrzymywania wynagrodzenia w tej formie, określa Regulamin Programu Motywacyjnego przyjęty uchwałą Rady Nadzorczej z dnia 15 października 2020 r. Z warunkami realizacji danego Program Motywacyjnego można zapoznać się na stronie https://ir.gamingfactory.pl/program-motywacyjny/.

 

Uczestnik Programu Motywacyjnego

Liczba akcji objętych w ramach programu

Data zawarcia umowy objęcia akcji

Wycena programu w danym okresie

(w tys. PLN)

Średnia ważona cena wykonania opcji na akcje

Okres, w którym odniesiono skutki programu

Mateusz Adamkiewicz

21 000

15.10.2021 r.

450

21,42

2021 rok

Uczestnik 2

3 800

15.10.2021 r.

81

21,42

2021 rok

Uczestnik 3

1 500

15.10.2021 r.

32

21,42

2021 rok

Uczestnik 4

1 400

15.10.2021 r.

30

21,42

2021 rok

Razem:

27 700

-

593

-

-

Na dzień 31 grudnia 2022 r. nie występowały w Grupie programy motywacyjne.  

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

7.2.Informacja o transakcjach i rozrachunkach z osobami powiązanymi

Zgodnie z MSR 24 za transakcje z osobami powiązanymi uznano transakcje handlowe z poniższymi osobami z uwagi na wywieranie przez dane osoby znacznego wpływu na Grupę oraz posiadanie statusu członka kluczowego personelu kierowniczego Grupy.

Transakcje

Strona powiązana (sprzedający)

Nabywca

Rodzaj powiązania

Opis transakcji

Wartość transakcji

w okresie

od 01.01.2022

do 31.12.2022

Wartość transakcji

w okresie

od 01.01.2021

do 31.12.2021

GSB Legal Kancelaria Prawna Radca Prawny Mateusz Zawadzki

Vision Edge Entertainment sp. z o.o.

Członek zarządu jednostki stowarzyszonej

Usługi doradcze

150

-

Saldo rozrachunków na dzień 31 grudnia 2022 r.

Wierzyciel

Rodzaj powiązania

Należności

z tytułu dostaw

i usług

Należności

pozostałe

Zobowiązanie

z tytułu dostaw

i usług

Zobowiązania

pozostałe*

GSB Legal Kancelaria Prawna Radca Prawny Mateusz Zawadzki

Członek zarządu jednostki stowarzyszonej

-

-

18

-

Piech Kornelia

Udziałowiec i Prezes zarządu jednostki zależnej

-

-

-

6

*inne niż dotyczące wynagrodzeń

Na dzień 31 grudnia 2021 r. rozrachunki inne niż dotyczące wynagrodzeń z osobami powiązanymi nie występowały.

Salda pożyczek

Pożyczkobiorca

Pożyczkodawca

Data umowy

Oprocentowanie

Termin spłaty

Kwota kapitału pożyczki na dzień bilansowy

Waluta

Wartość pożyczek

(z odsetkami)

Członek zarządu jednostki stowarzyszonej

Vision Edge Entertainment sp. z o.o.

27.04.2022

3%

31.12.2023

200

PLN

204

 

7.3.Informacja o transakcjach oraz rozrachunkach pomiędzy jednostkami powiązanymi Grupy Kapitałowej Gaming Factory S.A.

Transakcje handlowe

Sprzedający

Status w Grupie

Nabywca

Status w Grupie

Wartość transakcji

w okresie

od 01.01.2022

do 31.12.2022

Wartość transakcji

w okresie

od 01.01.2021

do 31.12.2021

Gaming Factory S.A.

Jednostka dominująca

Vision Edge Entertainment sp. z o.o.

Jednostka zależna

-

6

Vision Edge Entertainment sp. z o.o.

Jednostka zależna

Gaming Factory S.A.

Jednostka dominująca

-

585

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

Na dzień 31 grudnia 2022 r. i 31 grudnia 2021 r. nie występowały rozrachunki pomiędzy jednostkami wchodzącymi w skład Grupy Kapitałowej.

Pożyczki na dzień 31 grudnia 2022 r.

Pożyczkobiorca

Pożyczkodawca

Data umowy

Oprocentowanie

Termin spłaty

Kwota kapitału pożyczki na dzień bilansowy

Naliczone odsetki na dzień bilansowy

Odsetki naliczone w 2022 roku

Łączna wartość pożyczki na dzień bilansowy

Silver Lynx Games sp. z o.o.

Gaming Factory S.A.

01.09.2019

WIBOR3M+2%

31.12.2023

150

21

12

171

Pożyczki na dzień 31 grudnia 2021 r.

Pożyczkobiorca

Pożyczkodawca

Data umowy

Oprocentowanie

Termin spłaty

Kwota kapitału pożyczki na dzień bilansowy

Naliczone odsetki na dzień bilansowy

Odsetki naliczone w 2022 roku

Łączna wartość pożyczki na dzień bilansowy

Silver Lynx Games sp. z o.o.

Gaming Factory S.A.

01.09.2019

WIBOR3M+2%

31.12.2022

150

9

4

159

7.4.Informacje o transakcjach i rozrachunkach z jednostkami stowarzyszonymi wycenianymi metodą praw własności

Transakcje handlowe w okresie od 01.01.2022 do 31.12.2022

Sprzedający

Status w Grupie Kapitałowej

Nabywca

Status w Grupie Kapitałowej

Wartość transakcji

Asmodev S.A.

Jednostka stowarzyszona

Gaming Factory S.A.

Jednostka dominująca

252

Black Rose Projects S.A.

Jednostka stowarzyszona

Gaming Factory S.A.

Jednostka dominująca

258

Ultimate VR S.A.

Jednostka stowarzyszona

Gaming Factory S.A.

Jednostka dominująca

441

Ultimate VR S.A.

Jednostka stowarzyszona

Black Rose Projects S.A.

Jednostka stowarzyszona

377

Black Rose Projects S.A.

Jednostka stowarzyszona

Ultimate VR S.A.

Jednostka stowarzyszona

10

Razem:

1 337

Transakcje handlowe w okresie od 01.01.2021 do 31.12.2021

Sprzedający

Status w Grupie Kapitałowej

Nabywca

Status w Grupie Kapitałowej

Wartość transakcji

Gaming Factory S.A.

Jednostka dominująca

Asmodev S.A.

Jednostka stowarzyszona

100

Gaming Factory S.A.

Jednostka dominująca

Gaming Factory S.A.

Jednostka stowarzyszona

43

Gaming Factory S.A.

Jednostka dominująca

Ultimate VR S.A.

Jednostka stowarzyszona

150

Black Rose Projects S.A.

Jednostka stowarzyszona

Gaming Factory S.A.

Jednostka dominująca

48

Razem:

341

 

Na dzień 31 grudnia 2022 r. występuje należność inna (z tyt. zaliczek) na rzecz Gaming Factory S.A. od Ultimate VR S.A. Na dzień 31 grudnia 2021 roku nie występowały inne rozrachunki pomiędzy spółkami wchodzącymi w skład Grupy kapitałowej, a jednostkami stowarzyszonymi.  

Grupa Kapitałowa GAMING FACTORY S.A.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

(wszystkie kwoty w tabelach wyrażone w tysiącach PLN, o ile nie podano inaczej)

7.5.Zobowiązania i aktywa warunkowe

Grupa nie posiada zobowiązań i aktywów warunkowych na dzień bilansowy.

7.6.Nieujęte zobowiązania wynikające z zawartych umów

W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowych nie wystąpiły nieujęte zobowiązania wynikające

z jakichkolwiek umów.

7.7.Informacja o korektach błędów poprzednich okresów

W okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem korekty błędów nie wystąpiły.

7.8.Wpływ wojny w Ukrainie na funkcjonowanie Grupy

Na dzień zatwierdzenia do publikacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego sytuacja geopolityczna związana z bezpośrednią agresją Rosji w Ukrainie oraz wdrożonym systemem sankcji nie wpływa istotnie na działalność operacyjną Grupy, a ryzyko zakłócenia ciągłości działalności Grupy z tego tytułu oceniane jest ciągle jako niskie. Grupa nie ma bezpośrednich transakcji z podmiotami z Rosji, Białorusi i Ukrainy.  

7.9.Informacja o zdarzeniach następujących po zakończeniu okresu sprawozdawczego, które nie zostały uwzględnione

w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.

13 lutego 2023 roku Emitent podpisał umowę produkcyjną ze spółką Haje S.A. w ramach której pozyskała fragment kodu gry „Toge”, który powstał w okresie od kwietnia do października 2022 roku. Kwota zapłaty za wykonane prace to 661 tys. zł netto

i została ona skompensowana kwotami pożyczek udzielonych Haje S.A.

 

16 lutego 2023 roku Emitent podpisał umowę produkcyjno-wydawniczą ze spółką Golden Eggs Studio S.A., w ramach której nabył prawa do wydania tytułu tworzonego przez daną spółkę. Strony ustaliły opłatę za udzielenie licencji na 132 tys. zł netto i kwota ta została skompensowana pożyczką udzieloną wcześniej kontrahentowi.

 

Po dniu bilansowym nie wystąpiły inne istotne dla skonoslidowanego sprawozdania finansowego zdarzenia.  

 

 

 

 

 

Za Zarząd: 

 

Mateusz Adamkiewicz 

Prezes Zarządu

Jednostki dominującej 

Marcin Przymus

Wiceprezes Zarządu

Jednostki dominującej