2594008ZF17JSW0OV865 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 2594008ZF17JSW0OV865 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 2594008ZF17JSW0OV865 2022-12-31 ifrs-full:AccumulatedOtherComprehensiveIncomeMember 2594008ZF17JSW0OV865 2021-12-31 ifrs-full:AccumulatedOtherComprehensiveIncomeMember 2594008ZF17JSW0OV865 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:AccumulatedOtherComprehensiveIncomeMember 2594008ZF17JSW0OV865 2021-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 2594008ZF17JSW0OV865 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 2594008ZF17JSW0OV865 2021-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 2594008ZF17JSW0OV865 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 2594008ZF17JSW0OV865 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 2594008ZF17JSW0OV865 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 2594008ZF17JSW0OV865 2023-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 2594008ZF17JSW0OV865 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 2594008ZF17JSW0OV865 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 2594008ZF17JSW0OV865 2023-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 2594008ZF17JSW0OV865 2022-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 2594008ZF17JSW0OV865 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 2594008ZF17JSW0OV865 2023-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 2594008ZF17JSW0OV865 2022-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 2594008ZF17JSW0OV865 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 2594008ZF17JSW0OV865 2023-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 2594008ZF17JSW0OV865 2022-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 2594008ZF17JSW0OV865 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 2594008ZF17JSW0OV865 2023-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 2594008ZF17JSW0OV865 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 2594008ZF17JSW0OV865 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember iso4217:PLN xbrli:shares xbrli:shares iso4217:PLN 2594008ZF17JSW0OV865 2021-12-31 2594008ZF17JSW0OV865 2022-01-01 2022-12-31 2594008ZF17JSW0OV865 2022-12-31 2594008ZF17JSW0OV865 2023-12-31 2594008ZF17JSW0OV865 2023-01-01 2023-12-31

 

 

 

 

 

 

GRUPA INTER CARS

 

RAPORT ROCZNY

2023

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

image1.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dokument ten nie stanowi wersji oficjalnej. Raport w formacie inline XBRL znajduje się pod linkiem: https://inwestor.intercars.com.pl/pl/raporty/raporty-okresowe/

 

 

SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY ZA OKRES OD 1 STYCZNIA DO 31 GRUDNIA 2023 ROKU

 

Spis treści

Informacje o INTER CARS S.A.6

1.Przedmiot działalności6

2.Siedziba Jednostki Dominującej6

3.Dane kontaktowe i administracyjne6

4.Rada Nadzorcza (stan na dzień zatwierdzenia sprawozdania finansowego do publikacji)6

5.Zarząd (stan na dzień zatwierdzenia sprawozdania finansowego do publikacji)6

6.Biegły rewident7

7.Spółki zależne, współkontrolowane i stowarzyszone Inter Cars – podmioty objęte konsolidacją na 31 grudnia 2023 roku7

8.Spółki współkontrolowane9

9.Spółka stowarzyszona9

10.Notowania na giełdach10

11.Data zatwierdzenia sprawozdania finansowego do publikacji10

ROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ11

ROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW12

ROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM13

ROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH15

Informacje objaśniające do rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego16

1.Podstawa sporządzania rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego16

2.Wpływ zmian standardów i interpretacji MSSF na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy17

3.Opis stosowanych zasad rachunkowości19

4.Istotne osądy i szacunki33

5.Segmenty operacyjne34

6.Informacje uzupełniające36

7.Rzeczowe aktywa trwałe36

8.Prawo do użytkowania39

9.Wartości niematerialne40

10.Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych43

11.Podatek odroczony43

12.Zapasy44

13.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności45

14.Środki pieniężne47

15.Kapitał własny zakładowy i kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej47

16.Zysk netto na 1 akcję48

17.Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych48

18.Zobowiązania z tytułu leasingu53

19.Zobowiązania i należności z tytułu leasingu oddanego w sub-leasing.54

20.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, w tym przekazane do faktoringu oraz pozostałe zobowiązania54

21.Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych55

22.Przychody ze sprzedaży55

23.Koszt własny sprzedaży55

24.Koszty sprzedaży i ogólnego zarządu56

25.Pozostałe przychody operacyjne56

Wybrane dane finansowe

za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia

2023

2022

2023

2022

tys. zł

tys. zł

tys. eur

tys. eur

Dane dotyczące wzrostu i zysków

Marża na sprzedaży

29,17%

30,45%

EBITDA

1 217 522

1 197 208

268 864

255 361

EBITDA jako procent sprzedaży

6,75%

7,83%

EBITDA (narastająco za ostatnie 12 miesięcy)

1 217 522

1 197 208

268 864

255 361

Dług netto/ EBITDA

1,81

1,65

Podstawowy wskaźnik zysku na 1 akcję (w zł)

49,43

52,63

10,92

11,23

Rozwodniony wskaźnik zysku na 1 akcję (w zł)

49,43

52,63

10,92

11,23

Przychody ze sprzedaży

18 030 309

15 285 101

3 981 607

3 260 265

Zysk z działalności operacyjnej

1 035 089

1 042 232

228 577

222 305

Zysk netto

700 297

745 698

154 646

159 055

Przepływy

Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej

486 668

(98 362)

107 470

(20 980)

Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej

(351 926)

(165 657)

(77 715)

(35 334)

Przepływy pieniężne z działalności finansowej

(124 028)

380 544

(27 389)

81 169

Na dzień

Na dzień

31.12.2023

31.12.2022

31.12.2023

31.12.2022

Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej

tys. zł

tys. zł

tys. eur

tys. eur

Środki pieniężne

367 904

357 190

84 615

76 162

Suma bilansowa

9 271 136

8 034 046*

2 132 276

1 713 053*

Kredyty, pożyczki i leasing

2 575 149

2 334 223

592 261

497 713

Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy podmiotu dominującego

4 437 468

3 815 725

1 020 577

813 605

Na dzień

Zatrudnienie i liczba filii

31.12.2023

31.12.2022

Pracownicy

Podmiot dominujący

982

882

Spółki zależne

3 381

3 084

Filie

Podmiot dominujący

246

244

Spółki zależne

386

374

* dane przekształcone, szczegóły przekształcenia opisane w nocie 3.2.Korekta błędu

Wskaźnik EBITDA (równy 1 217 522 tys. zł.) liczony jest jako suma zysku z działalności operacyjnej (1 035 089 tys. zł.) i amortyzacji za okres sprawozdawczy (182 433 tys. zł.).

Wskaźnik dług netto/EBITDA

Wskaźnik dług netto/EBITDA liczony jest jako iloraz długu netto (będącego sumą zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek oraz leasingu pomniejszoną o środki pieniężne i ich ekwiwalenty) do wartości EBITDA. Do wartości długu netto nie są wliczane wartości zobowiązań z tytułu leasingu oddanego w sub-leasing ze względu na całkowity podnajem i ich neutralny wpływ.

Do wyliczenia wybranych danych finansowych w EUR zastosowano następujące kursy, zgodne z zapisami MSR 21:

dla pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej – kurs NBP z dnia 31 grudnia 2023 roku – 1 EUR = 4,3480 PLN, oraz kurs NBP z dnia 31 grudnia 2022 roku – 1 EUR = 4,6899 PLN

dla pozycji sprawozdania z całkowitych dochodów i przepływów pieniężnych – kurs wyliczony jako średnia kursów NBP, obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca 2023 i 2022 roku, odpowiednio: 1 EUR = 4,5284 PLN i 1 EUR = 4,6883 PLN.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                              Obraz 3

 

 

 

Roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe Inter Cars S.A. za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje o INTER CARS S.A.

1.Przedmiot działalności

Podstawową działalnością Grupy kapitałowej Inter Cars jest import i dystrybucja części zamiennych i opon do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych. Ponadto Grupa zajmuje się obsługą flot samochodowych w zakresie napraw, sprzedażą samochodów dostawczych i ciężarowych, produkcją pojazdów samochodowych (przyczep i naczep) oraz regeneracją części samochodowych. W charakterze uzupełnienia oferty Grupa świadczy usługi logistyczne i prowadzenia magazynu, deweloperskie i wynajmu nieruchomości, doradztwa i organizacji szkoleń i seminariów, reklamy, badania rynku i opinii publicznej.

2.Siedziba Jednostki Dominującej

ul Powsińska 64

02-903 Warszawa

Polska

Magazyn Centralny:

Europejskie Centrum Logistyczne

Swobodnia 35

05-170 Zakroczym

Głównym obszarem działalności Inter Cars S.A. jest terytorium Polski.

3.Dane kontaktowe i administracyjne

Spółka Inter Cars S.A. z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Powsińskiej 64, jest wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr:

KRS 0000008734

NIP 1181452946

Regon 014992887

tel. (+48-22) 714 19 16

fax. (+48-22) 714 19 18

bzarzadu@intercars.eu

relacje.inwestorskie@intercars.eu

www.intercars.com.pl

Zarówno nazwa Spółki, jak i jej inne dane identyfikacyjne nie uległy zmianie od zakończenia poprzedniego okresu sprawozdawczego.

4.Rada Nadzorcza (stan na dzień zatwierdzenia sprawozdania finansowego do publikacji)

Andrzej Oliszewski, Przewodniczący

Piotr Płoszajski

Tomasz Rusak

Jacek Klimczak

Jacek Podgórski

Radosław Kudła

5.Zarząd (stan na dzień zatwierdzenia sprawozdania finansowego do publikacji)

Maciej Oleksowicz, Prezes

Krzysztof Soszyński, Wiceprezes

Wojciech Twaróg, Członek Zarządu

Piotr Zamora, Członek Zarządu

Wojciech Aleksandrowicz, Członek Zarządu, powołany z dniem 1 stycznia 2024 roku

 

 

 

6.Biegły rewident

KPMG Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. K.

Ul. Inflancka 4A;

00-189 Warszawa

7.Spółki zależne, współkontrolowane i stowarzyszone Inter Cars – podmioty objęte konsolidacją na 31 grudnia 2023 roku 

Podmiotem dominującym jest Inter Cars S.A. („Spółka / Jednostka dominująca”).

Na dzień 31 grudnia 2023 roku w skład Grupy Kapitałowej Inter Cars wchodziły: Inter Cars S.A. jako Jednostka Dominująca oraz 40 jednostek, w tym:

35 spółek bezpośrednio zależnych od Inter Cars S.A.

3 spółki pośrednio zależne od Inter Cars S.A.

2 spółki współkontrolowane

Ponadto Grupa posiada udziały w jednej jednostce stowarzyszonej.

 

Nazwa podmiotu

Siedziba

Przedmiot działalności

Metoda konsolidacji

Procentowy udział Grupy w kapitale podstawowym

 

 

 

 

31.12.2023

31.12.2022

Podmiot dominujący

Inter Cars S.A.

Warszawa, Polska

Import i dystrybucja części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych

Pełna

Nie dotyczy

Nie dotyczy

Spółki bezpośrednio zależne

Nazwa podmiotu

Siedziba

Przedmiot działalności

Metoda konsolidacji

Procentowy udział Grupy w kapitale podstawowym

 

 

 

 

31.12.2023

31.12.2022

Inter Cars Ukraine LLC

Chmielnicki, Ukraina

Dystrybucja części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych

Pełna

100%

100%

Q-service Sp. z o.o.

Cząstków Mazowiecki, Polska

Doradztwo oraz organizacja szkoleń i seminariów w zakresie usług motoryzacyjnych i rynku motoryzacyjnego

Pełna

100%

100%

Lauber Sp. z o.o.

Słupsk, Polska

Regeneracja części samochodowych.

Pełna

100%

100%

Inter Cars Česká republika s.r.o.

Praga, Czechy

Dystrybucja części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych

Pełna

100%

100%

Feber Sp. z o.o.

Warszawa, Polska

Produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep

Pełna

100%

100%

IC Development & Finance Sp. z o.o

Warszawa, Polska

Usługi developerskie i wynajmu nieruchomości

Pełna

100%

100%

Armatus sp. z o.o.

Warszawa, Polska

Dystrybucja części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych

Pełna

100%

100%

Inter Cars Slovenská republika s.r.o.

Bratysława, Słowacja

Dystrybucja części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych

Pełna

100%

100%

Inter Cars Lietuva UAB

Wilno, Litwa

Dystrybucja części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych

Pełna

100%

100%

Inter Cars Belgium NV (Dawniej JC Auto S.A.)

Hasslt, Belgia

Dystrybucja części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych

Pełna

100%

100%

Inter Cars Hungária Kft

Budapeszt, Węgry

Dystrybucja części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych

Pełna

100%

100%

 

Spółki zależne, współkontrolowane i stowarzyszone (cd.)

Nazwa podmiotu

Siedziba

Przedmiot działalności

Metoda konsolidacji

Procentowy udział Grupy w kapitale podstawowym

 

 

 

 

31.12.2023

31.12.2022

Inter Cars Italia s.r.l

Pero, Włochy

Dystrybucja części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych

Pełna

100%

100%

Inter Cars d.o.o.

Zagreb (Grad Zagreb), Chorwacja

Dystrybucja części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych

Pełna

100%

100%

Inter Cars Romania s.r.l.

Cluj-Napoca, Rumunia

Dystrybucja części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych

Pełna

100%

100%

Inter Cars Cyprus Limited

Nikozja, Cypr

Dystrybucja części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych

Pełna

100%

100%

Inter Cars Latvija SIA

Mārupes nov., Mārupe, Łotwa

Dystrybucja części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych

Pełna

100%

100%

Cleverlog-Autoteile GmbH

Berlin, Niemcy

Dystrybucja części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych

Pełna

100%

100%

Inter Cars Bulgaria Ltd.

Sofia, Bułgaria

Dystrybucja części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych

Pełna

100%

100%

Inter Cars Marketing Services Sp. z o.o.

Cząstków Mazowiecki, Polska

Usługi reklamy, badania rynku i opinii publicznej 

Pełna

100%

100%

ILS Sp. z o.o.

Swobodnia, gm. Zakroczym, Polska

Usługi logistyczne

Pełna

100%

100%

Inter Cars Malta Holding Limited

Birkirkara, Malta

Zarządzanie posiadanymi aktywami

Pełna

100%

100%

Q-service Truck Sp. z o.o.

Warszawa Polska

Sprzedaż samochodów dostawczych I ciężarowych

Pełna

100%

100%

Inter Cars INT Trgovina z rezervnimi deli in opremo za motorna vozila d.o.o.Inter Cars INT d.o.o.

Ljubljana, Slovenia

Dystrybucja części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych

Pełna

100%

100%

Inter Cars Eesti OÜ

Tallin, Estonia

Dystrybucja części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych

Pełna

100%

100%

Inter Cars Piese Auto s.r.l.

Kiszyniów, Mołdawia

Dystrybucja części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych

Pełna

100%

100%

Inter Cars GREECE.

Ilioupoli Attiki, Grecja

Dystrybucja części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych

Pełna

100%

100%

Inter Cars d.o.o.

Sarajewo,

Bośnia i Hercegowina

Dystrybucja części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych

Pełna

100%

100%

Inter Cars United Kingdom - automotive technology Ltd

Dystrybucja części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych

Pełna

100%

100%

Tipton, Wielka Brytania

Inter Cars d.o.o. Beograd-Rakovica

Belgrad-Rakovica,

Serbia

Dystrybucja części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych

Pełna

100%

100%

Inter Cars Fleet Services Sp. z o.o.

Warszawa,

Polska

Obsługa flot samochodowych w zakresie napraw

Pełna

100%

100%

OOO Inter Cars Automobilna Technika 1

Mogilev,

Białoruś

Dystrybucja części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych

Pełna

100%

100%

Inter Cars Norge AS 2

Oslo,

Norwegia

Dystrybucja części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych

Pełna

100%

100%

Spółki zależne, współkontrolowane i stowarzyszone (cd.)

Nazwa podmiotu

Siedziba

Przedmiot działalności

Metoda konsolidacji

Procentowy udział Grupy w kapitale podstawowym

 

 

 

 

31.12.2023

31.12.2022

Inter Cars Deutshland GmbH 3

Berlin, Niemcy

Dystrybucja części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych

Pełna

100%

100%

ILS Adriatic Logostika d.o.o. 4

Vinkovci, Chorwacja

Usługi magazynowania

Pełna

100%

-

Inter Cars Albania SHA 5

Tirana, Albania

Dystrybucja części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych

Pełna

100%

-

Spółki pośrednio zależne

Nazwa podmiotu

Siedziba

Przedmiot działalności

Metoda konsolidacji

Procentowy udział Grupy w kapitale podstawowym

 

 

 

 

31.12.2023

31.12.2022

Inter Cars Malta Limited 6

Birkirkara, Malta

Sprzedaż części zamiennych oraz usługi doradcze w zakresie usług motoryzacyjnych i rynku motoryzacyjnego

Pełna

100%

100%

Aurelia Auto d o o 7

Vinkovci, Chorwacja

Dystrybucja części zamiennych oraz najem nieruchomości

Pełna

100%

100%

ILS Balkan srl. 8

Bukareszt, Rumunia

Usługi magazynowania

Pełna

100%

-

Spółki współkontrolowane

InterMeko Europe Sp. z o.o.

Warszawa, Polska

Usługi kontroli i oceny podzespołów, części zamiennych i akcesoriów

Praw własności

50%

50%

DANXILS Sp. z o.o. 9

Swobodnia, Polska

Usługi logistyczne

Praw własności

50%

-

Spółka stowarzyszona

Partslife International Kft 10

Dunakeszi, Węgry

Usługi środowiskowe i ekologiczne

Praw własności

33,3%

33,3%

 

1 Spółka nie rozpoczęła działalności operacyjnej,, Spółka została wykreślona z rejestru w dniu 12 stycznia 2024 roku.

2 Spółka nabyta w sierpniu 2021 r., rozpoczęła działalność operacyjną w 2023 r.

3 Spółka nabyta w listopadzie 2022 r., nie rozpoczęła jeszcze działalności operacyjnej

4 Spółka założona w sierpniu 2023 r., nie rozpoczęła jeszcze działalności operacyjnej

5 Spółka założona w październiku 2023 r., nie rozpoczęła jeszcze działalności operacyjnej

6 100% udziałów posiada spółka zależna Inter Cars Malta Holding Limited

7 100% udziałów posiada spółka zależna Inter Cars d.o.o. (Chorwacja)

8 100% udziałów posiada spółka zależna ILS Sp. z o.o.

9 Spółka założona w marcu 2023 r., 50% udziałów posiada spółka zależna ILS Sp. z o.o.

10 33,3% udziałów posiada podmiot dominujący Inter Cars S.A.

W okresie objętym sprawozdaniem finansowym nie doszło do innych zmian, poza opisanymi powyżej, w strukturze grupy kapitałowej, w tym w wyniku połączenia jednostek gospodarczych, przejęcia lub sprzedaży jednostek grupy kapitałowej Spółki, inwestycji długoterminowych, podziału, restrukturyzacji i zaniechania działalności.

8.Spółki współkontrolowane

Na dzień 31 grudnia 2023 roku Spółka posiada 50% udziałów w InterMeko Europe Sp. z o.o., spółce joint-venture powstałej w celu monitorowania jakości produktów z wykorzystaniem laboratorium.

DANXILS Sp. z o.o. spółka założona w marcu 2023, 50% udziałów posiada spółka zależna ILS Sp. z o.o. Opis stosowanych zasad rachunkowości dla spółek współkontrolowanych opisany jest w  nocie 3.3 b).

9.Spółka stowarzyszona

Na dzień 31 grudnia 2023 roku Spółka posiada 33,33% (bezpośrednio i pośrednio 2,27% przez Partslife GmbH) udziałów w Partslife International Kft..

 

10.Notowania na giełdach

Akcje Inter Cars są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. w systemie notowań ciągłych.

11.Data zatwierdzenia sprawozdania finansowego do publikacji

Niniejsze roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Inter Cars S.A. w dniu 25 kwietnia 2024 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

Nota

31.12.2023

31.12.2022

01.01.2022

AKTYWA

dane przekształcone*

dane przekształcone*

Aktywa trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe

7

780 433

545 271

473 236

Prawo do użytkowania aktywów

8

405 287

392 963

234 977

Nieruchomości inwestycyjne

3 181

3 311

2 973

Nieruchomości dostępne do sprzedaży

-

-

8 078

Wartości niematerialne

9

198 012

196 074

191 787

Inwestycje w jednostkach powiązanych

10

6 416

3 642

2 037

Inwestycje dostępne do sprzedaży

-

1 228

298

Należności długoterminowe pozostałe

13

33 257

36 456

25 210

Należności z tytułu sub-leasingu finansowego

19

269 872

250 366

228 500

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

11

23 781

20 930

16 200

1 720 239

1 450 241

1 183 296

Aktywa obrotowe

Zapasy

12

4 440 904

4 096 106

3 112 013

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

13

2 654 489

2 049 902

1 685 467

Należności z tytułu sub-leasingu finansowego

19

87 600

80 607

77 414

Środki pieniężne

14

367 904

357 190

240 665

7 550 897

6 583 805

5 115 559

AKTYWA RAZEM

9 271 136

8 034 046

6 298 855

PASYWA

Kapitał zakładowy

15

28 336

28 336

28 336

Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej

15

259 530

259 530

259 530

Pozostałe kapitał zapasowe

15

2 707 304

2 115 245

1 615 749

Różnice kursowe z przeliczenia spółek zależnych

15

(63 658)

4 837

4 375

Niepodzielony wynik lat ubiegłych i roku bieżącego

1 505 956

1 407 777

1 181 694

Kapitał własny

4 437 468

3 815 725

3 089 684

Zobowiązania długoterminowe

Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek

17

929 207

728 874

580 792

Zobowiązania z tytułu leasingu pozostałe

18

362 079

357 419

201 536

Zobowiązania z tytułu leasingu oddanego w sub-leasing

19

269 872

250 366

228 500

Pozostałe zobowiązania długoterminowe

7 140

6 206

7 832

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

11

121 467

53 963

57 272

1 689 765

1 396 828

1 075 932

Zobowiązania krótkoterminowe

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

20

1 525 271

1 220 283

1 140 491

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług - przekazane do faktoringu

20

175 181

119 969

110 076

Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek

17

1 190 424

1 158 567

643 027

Zobowiązania z tytułu leasingu pozostałe

18

93 439

89 363

54 994

Zobowiązania z tytułu leasingu oddanego w sub-leasing

19

87 600

80 607

77 414

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

21

52 607

33 700

28 047

Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego

19 381

119 004

79 190

3 143 903

2 821 493

2 133 239

PASYWA RAZEM

9 271 136

8 034 046

6 298 855

 

* opis przekształcenia znajduje się w punkcie 3.2 Korekta błędu

 

ROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

Nota

za okres 12 miesięcy zakończony

31.12.2023

31.12.2022

Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów

22

18 030 309

15 285 101

Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów

23

(12 771 665)

10 630 114)

Zysk brutto ze sprzedaży

5 258 644

4 654 987

Pozostałe przychody operacyjne

25

77 250

66 481

Koszty sprzedaży i ogólnego zarządu

24

(2 528 179)

1 983 700)

Koszty usługi dystrybucyjnej

24

(1 666 041)

(1 529 288)

Pozostałe koszty operacyjne

26

(106 585)

(166 248)

Zysk z działalności operacyjnej

1 035 089

1 042 232

Przychody finansowe

27

19 739

27 682

Różnice kursowe

27

(1 317)

(2 020)

Koszty finansowe

27

(184 874)

(142 518)

Zysk z tytułu udziału w jednostkach stowarzyszonych

545

424

Zysk przed opodatkowaniem

869 182

925 800

Podatek dochodowy

29

(168 885)

(180 102)

Zysk netto

700 297

745 698

Przypadający:

akcjonariuszom podmiotu dominującego

700 297

745 698

INNE CAŁKOWITE DOCHODY

Różnice kursowe z przeliczenia*

68 495)

462

Inne całkowite dochody netto, ogółem

68 495)

462

CAŁKOWITE DOCHODY

631 802

746 160

Całkowite dochody przypadające na:

- akcjonariuszy podmiotu dominującego

631 802

746 160

Zysk na jedną akcję (zł)

- podstawowy i rozwodniony

16

49,43

52,63

Średnioważona liczba akcji

16

14 168 100

14 168 100

*Różnice kursowe z przeliczenia w przyszłości mogą podlegać przeklasyfikowaniu do wyniku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

ROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

 

 

 

za okres od 1 stycznia 2023 roku do 31 grudnia 2023 roku

Nr noty

Kapitał zakładowy

Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej

Pozostałe kapitały zapasowe

Różnice kursowe z przeliczenia spółek zależnych

Niepodzielony wynik lat ubiegłych i roku bieżącego

Kapitał własny razem

Na 1 stycznia 2023 roku

28 336

259 530

2 115 245

4 837

1 407 777

3 815 725

Zysk w okresie

16

-

-

-

-

700 297

700 297

Inne całkowite dochody

Różnice kursowe z przeliczenia spółek zależnych

-

-

-

68 495)

-

68 495)

Całkowite dochody, ogółem

-

-

-

68 495)

700 297

631 802

Podział zysku z poprzedniego okresu - dywidenda

30

-

-

-

-

10 059)

10 059)

Podział zysku z poprzedniego okresu – przeniesienie na kapitał zapasowy

30

-

-

592 059

-

592 059)

-

Na 31 grudnia 2023 roku

28 336

259 530

2 707 304

63 658)

1 505 956

4 437 468

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM (cd.)

 

 

 

za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku

Nr noty

Kapitał zakładowy

Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej

Pozostałe kapitały zapasowe

Różnice kursowe z przeliczenia spółek zależnych

Niepodzielony wynik lat ubiegłych i roku bieżącego

Kapitał własny razem

Na 1 stycznia 2022 roku

28 336

259 530

1 615 749

4 375

1 181 694

3 089 684

Zysk w okresie

16

-

-

-

-

745 698

745 698

Inne całkowite dochody

Różnice kursowe z przeliczenia spółek zależnych

-

-

-

462

-

462

Całkowite dochody, ogółem

-

 

-

 

-

 

462

 

745 698

746 160

Podział zysku z poprzedniego okresu - dywidenda

30

-

-

-

-

(20 119)

(20 119)

Podział zysku z poprzedniego okresu – przeniesienie na kapitał zapasowy i rezerwowy

30

-

-

499 496

-

499 496)

-

Na 31 grudnia 2022 roku

28 336

259 530

2 115 245

4 837

1 407 777

3 815 725

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

ROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH 

Nota

01.01.2023- 31.12.2023

01.01.2022-31.12.2022

Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej

dane przekształcone*

Zysk przed opodatkowaniem

869 182

925 800

Korekty o pozycje:

Amortyzacja

24

182 433

154 976

(Zysk)/strata z tytułu różnic kursowych

(11 696)

3 198

Strata z działalności inwestycyjnej

24 545

12 040

Odsetki, netto

28

157 418

112 381

Pozostałe pozycje netto

28

(67 561)

1 164)

Zysk operacyjny przed zmianami w kapitale obrotowym

1 154 321

1 207 231

Zmiana stanu zapasów

(344 797)

(984 093)

Zmiana stanu należności długo i krótkoterminowych

28

(596 298)

(372 502)

Zmiana stanu należności z tytułu sub-leasingu finansowego

(26 499)

(25 059)

Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych (w tym z tytułu faktoringu odwrotnego, z wyłączeniem kredytów i pożyczek)

477 297

199 329

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu leasingu oddanego w sub-leasing

26 499

25 059

Środki pieniężne wygenerowane w toku działalności operacyjnej

690 523

49 965

Podatek dochodowy zapłacony

28

(203 855)

(148 327)

Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej

486 668

(98 362)

Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej

Wpływy ze sprzedaży aktywów trwałych, wartości niematerialnych i nieruchomości inwestycyjnych

6 828

4 014

Nabycie rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych i nieruchomości inwestycyjnych

7,9

365 393)

(177 118)

Wydatki na nabycie udziałów w pozostałych jednostkach *

2 433)

1 522)

Spłata pożyczek udzielonych

28

5 650

4 024

Pożyczki udzielone

28

(10 740)

7 203)

Odsetki otrzymane

28

14 162

12 148

Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

(351 926)

(165 657)

Spłaty z tytułu kredytów i pożyczek

28

(29 150)

6 475)

Wpływy z tytułu kredytów i pożyczek

28

279 358

675 478

Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu

28

190 594)

(143 810)

Zapłacone odsetki

27

(173 583)

124 530)

Wypłacona dywidenda

30

10 059)

20 119)

Środki pieniężne netto z działalności finansowej

124 028)

380 544

Zmiana stanu środków pieniężnych netto

10 714

116 525

Środki pieniężne na początek okresu

357 190

240 665

Środki pieniężne na koniec okresu

367 904

357 190

 

* opis przekształcenia znajduje się w punkcie 3.2 Korekta błędu

 

 

 

 

 

 

Informacje objaśniające do rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego

1.Podstawa sporządzania rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe („sprawozdanie finansowe”) zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską, zwanymi dalej „MSSF UE”.

MSSF UE zawierają wszystkie Międzynarodowe Standardy Rachunkowości, Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej oraz związane z nimi Interpretacje poza wymienionymi poniżej Standardami oraz Interpretacjami, które oczekują na zatwierdzenie przez Unię Europejską oraz Standardami i Interpretacjami, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską, ale nie weszły jeszcze w życie.

Grupa nie skorzystała z możliwości wcześniejszego zastosowania nowych Standardów i Interpretacji, które zostały już opublikowane oraz zatwierdzone przez Unię Europejska, a które wejdą w życie po dniu sprawozdawczym. Grupa obecnie analizuje wpływ opublikowanych standardów, które nie weszły w życie i ocenia, że poza dodatkowymi ujawnieniami, nie powinny mieć one istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.

Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej w dającej się przewidzieć przyszłości.

1.1.Podstawa wyceny

Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, za wyjątkiem nieruchomości inwestycyjnych wycenianych w wartości godziwej.

Wszystkie wartości w sprawozdaniu finansowym zostały przedstawione w tysiącach złotych, o ile nie wskazano inaczej.

1.2.Grupa kapitałowa

Struktura Grupy kapitałowej opisana jest szczegółowo powyżej w punkcie 7 Informacji o Inter Cars SA niniejszego sprawozdania finansowego.

1.3.Waluta funkcjonalna i prezentacyjna oraz transakcje w walucie obcej

(a) Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji

Aktywa i zobowiązania jednostek działających za granicą, włączając wartość firmy i korekty do wartości godziwej na dzień nabycia dokonywane przy konsolidacji, są przeliczane według średniego kursu NBP obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego. Przychody i koszty jednostek działających za granicą są przeliczane według średniego kursu NBP obowiązującego w dniu przeprowadzenia transakcji. Różnice kursowe powstałe przy przeliczeniu są ujmowane w innych całkowitych dochodach i prezentowane jako różnice kursowe z przeliczenia spółek zależnych. W sytuacji, gdy kontrola, znaczący wpływ lub wspólna kontrola nad jednostką działającą za granicą zostaje utracona, skumulowana wartość różnic kursowych z przeliczenia jest przeklasyfikowywana do zysku lub straty bieżącego okresu i ujmowana w zysku lub stracie na sprzedaży tej jednostki.

Wynik finansowy oraz aktywa i pasywa jednostek, których walutami funkcjonalnymi są waluty inne niż PLN, przelicza się na PLN z zastosowaniem następujących procedur:

aktywa i pasywa każdego prezentowanego bilansu przelicza się po kursie zamknięcia na dany dzień sprawozdawczy,

przychody i koszty w każdym sprawozdaniu z całkowitych dochodów przelicza się po średnich kursach wymiany w okresie,

powstałe różnice kursowe ujmuje się w oddzielnej pozycji kapitału własnego – jako różnice kursowe z przeliczenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(b) Transakcje w walucie obcej (innej niż waluta funkcjonalna dla każdej spółki z Grupy)

Transakcje wyrażone w walutach obcych są ujmowane według kursu obowiązującego na dzień zawarcia transakcji. Różnice kursowe powstające na skutek rozliczenia tych transakcji oraz wyceny na dzień sprawozdawczy, po kursie średnim NBP na ten dzień, pieniężnych aktywów i zobowiązań, ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu, przy czym różnice kursowe powstające na skutek rozliczenia zobowiązań handlowych korygują koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów a pozostałe różnice kursowe wykazywane są w oddzielnej pozycji.

Niepieniężne pozycje bilansowe wyrażone w walucie obcej wyceniane według wartości godziwej są przeliczane według średniego kursu NBP (lub innego banku w przypadku innej waluty funkcjonalnej) obowiązującego na dzień szacowania wartości godziwej. Pozycje niepieniężne wyceniane według kosztu historycznego w walucie obcej Grupa przelicza używając kursu wymiany z dnia zawarcia transakcji. Różnice kursowe z przeliczenia ujmuje się w zysku lub stracie bieżącego okresu.

Różnice kursowe powstające na skutek przeliczenia na PLN operacji gospodarczych ujmowane są w odrębnej pozycji sprawozdania z całkowitych dochodów, z wyłączeniem różnic kursowych dotyczących spłaty zobowiązań lub zapłaty należności związanych z dostawami lub sprzedażą towarów i usług, które są odnoszone na koszt sprzedanych produktów, towarów i materiałów.

2.Wpływ zmian standardów i interpretacji MSSF na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy 

2.1.Obowiązujące zmiany standardów i interpretacji MSSF 

Dane do niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego sporządzone zostały z zastosowaniem tych samych zasad rachunkowości i metod obliczeniowych, co w ostatnim rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok 2022.

Nowe lub zmienione standardy oraz interpretacje, które mają zastosowanie po raz pierwszy w 2023 roku nie mają istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.

2.2.Standardy i interpretacje zatwierdzone przez UE, które weszły w życie w 2023 roku:

Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” oraz wytyczne Rady MSSF w zakresie ujawnień dotyczących polityk rachunkowości – kwestie istotności w odniesieniu do polityk rachunkowości, (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie),

Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” - definicja wartości szacunkowych. Zmiana obowiązuje począwszy od 1 stycznia 2023 r.

Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy”

Zmiany do MSR 12 precyzują, w jaki sposób rozliczać podatek odroczony od transakcji takich jak leasing i zobowiązania z tytułu wycofania z eksploatacji. Przed zmianą do standardu istniały niejasności co do tego,  czy ujęcie równych kwot aktywa i zobowiązania dla celów księgowych (np. początkowe ujęcie leasingu) pozostające bez wpływu na bieżące rozliczenia podatkowe powoduje konieczność ujęcia sald podatku odroczonego czy też zastosowanie ma tzw. zwolnienie z początkowego ujęcia (ang. initial recognition exemption), które mówi, że nie ujmuje się sald podatku odroczonego, jeśli ujęcie składnika aktywów lub zobowiązań nie ma wpływu na wynik księgowy lub podatkowy na moment tego ujęcia. Zmieniony MSR 12 reguluje tę kwestię wymagając ujęcia podatku odroczonego w powyższej sytuacji poprzez wprowadzenie dodatkowego zapisu, że zwolnienie z początkowego ujęcia nie ma zastosowania, jeżeli jednostka jednocześnie rozpoznaje składnik aktywów i równoznaczny składnik zobowiązań i każdy z nich tworzy różnice przejściowe. Zmiana obowiązuje dla sprawozdań finansowych za okresy rozpoczynające się z dniem 1 stycznia 2023 r. lub po tej dacie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmiana do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”

Zmiana dotyczy wymogów przejściowych w związku z zastosowaniem po raz pierwszy MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” oraz MSSF 9 „Instrumenty finansowe”. Celem zmiany jest zapewnienie użyteczności informacji finansowych dla inwestorów w okresie pierwszego zastosowania nowego standardu wprowadzając określone uproszczenia w odniesieniu do prezentacji danych porównawczych. Zmiana dotyczy wyłącznie zastosowania nowego standardu MSSF 17 i nie ma wpływu na żadne inne wymogi zawarte w MSSF 17

Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie w świetle przepisów Unii Europejskiej.

2.3.Standardy i Interpretacje MSSF opublikowane i zatwierdzone przez Unię Europejską, jeszcze nieobowiązujące 

Grupa zamierza przyjąć wymienione poniżej nowe standardy oraz zmiany standardów i interpretacji MSSF opublikowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, lecz nieobowiązujące do dnia zatwierdzenia do publikacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnie z datą ich wejścia w życie.

Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych: Klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe”; obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024,

Zmiany do MSSF 16 „Leasing” – zobowiązanie leasingowe w transakcjach sprzedaży i leasingu zwrotnego; obowiązują w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku

Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Zarząd nie przewiduje, aby wprowadzenie pozostałych standardów oraz interpretacji miało istotny wpływ na stosowane przez Grupę zasady (politykę) rachunkowości.

2.4.Standardy i Interpretacje przyjęte przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB), oczekujące na zatwierdzenie przez UE 

Zmiany do MSR 7 „Sprawozdanie z przepływów pieniężnych” oraz MSSF 7 „Instrumenty finansowe” ujawnienia – umowy finansowania dostawców; obowiązują w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku,

 Zmiany do MSR 21 „Skutki zmian kursów wymiany walut” – utrata wymienialności walutowej; obowiązują w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2025 roku,

Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” – międzynarodowa reforma podatkowa – model Zasady Drugiego Filaru (obowiązuje w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie - na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania niezatwierdzone przez UE). Zasady Modelowe Drugiego Filaru mają na celu zapewnienie, że duże międzynarodowe grupy płacą podatki w wysokości co najmniej 15 procent od dochodu uzyskiwanego w każdej jurysdykcji, w której działają, poprzez stosowanie systemu podatków wyrównawczych

Zmiany do MSSF 18 „Prezentacja i ujawnienia w sprawozdaniach finansowych”; obowiązuje w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2027 roku.

 

Zarząd jest w trakcie szacowania przyszłego wpływu zastosowania powyższych nowych standardów oraz interpretacji. W odniesieniu do powyższych zmian standardów, Zarząd nie oczekuje istotnego wpływu na przyszłe wyniki Grupy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.Opis stosowanych zasad rachunkowości 

Przedstawione zasady rachunkowości zostały jednolicie zastosowane przez wszystkie jednostki należące do Grupy Kapitałowej i nie zmieniły się w stosunku do zasad zastosowanych w sprawozdaniu za rok 2022 za wyjątkiem przyjęcia opisanych powyżej nowych i zmienionych standardów. Konsolidacja prowadzona jest metodą pełną. Jednostka współkontrolowana InterMeko Europe Sp. z o.o. oraz DANXILS sp. z o.o. wyceniana jest metodą praw własności.

3.1. Zmiany w polityce rachunkowości

Główne zasady rachunkowości zastosowane przy sporządzaniu niniejszego Sprawozdania finansowego zostały przedstawione poniżej. Zasady te były stosowane we wszystkich prezentowanych latach w sposób ciągły za wyjątkiem przyjęcia opisanych powyżej nowych i zmienionych standardów.

3.2. Korekta błędu

W przedstawionym rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym dane porównawcze w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej, skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych oraz w informacjach objaśniających do sprawozdania finansowego zostały zmienione w stosunku do danych zatwierdzonych na koniec roku obrotowego 2022. Zmiany dotyczyły korekty prezentacji zobowiązań do zwrotu zapłaty z tytułu przewidywanych zwrotów towarów zakupionych przez klientów Grupy (uprzednio zobowiązania te błędnie pomniejszały należności z tytułu dostaw i usług).

Powyżej opisana korekta błędu nie miała wpływu na zysk netto oraz zysk oraz rozwodniony zysk na jedną akcję za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r. oraz wartość kapitałów własnych na dzień 31 grudnia 2022 r. i na dzień 1 stycznia 2022 r.

W rezultacie korekty błędu dokonano następujących zmian w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym

 

 

 

31.12.2022

31.12.2022

dane zatwierdzone

korekta błędu

dane przekształcone

AKTYWA

Aktywa trwałe

1 450 241

-

1 450 241

Aktywa obrotowe

6 555 300

28 505

6 583 805

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

2 021 397

28 505

2 049 902

Pozostałe aktywa obrotowe

4 533 903

-

4 533 903

AKTYWA RAZEM

8 005 541

28 505

8 034 046

PASYWA

Kapitały i zobowiązania długoterminowe

5 212 553

-

5 212 553

Zobowiązania krótkoterminowe

2 792 988

28 505

2 821 493

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz Pozostałe zobowiązania

1 191 778

28 505

1 220 283

Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe

1 601 210

-

1 601 210

PASYWA RAZEM

8 005 541

28 505

8 034 046

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

01.01.2022

01.01.2022

dane zatwierdzone

korekta błędu

dane przekształcone

AKTYWA

Aktywa trwałe

1 183 296

-

1 183 296

Aktywa obrotowe

6 282 666

16 189

6 298 855

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

669 278

16 189

1 685 467

Pozostałe aktywa obrotowe

3 430 092

-

3 430 092

Aktywa obrotowe

5 099 370

16 189

5 115 559

AKTYWA RAZEM

6 282 666

16 189

6 298 855

PASYWA

Kapitały i zobowiązania długoterminowe

4 165 616

-

4 165 616

Zobowiązania krótkoterminowe

2 117 050

16 189

2 133 239

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz Pozostałe zobowiązania

1 124 302

16 189

1 140 491

Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe

992 748

-

992 748

PASYWA RAZEM

6 282 666

16 189

6 298 855

 

Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych

 

okres zakończony

31.12.2022

31.12.2022

31.12.2022

dane zatwierdzone

korekta błędu

dane przekształcone

Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności

(360 186)

(12 316)

(372 502)

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań (w tym z tytułu faktoringu odwrotnego, z wyłączeniem kredytów i pożyczek)

187 013

12 316

199 329

Środki pieniężne z działalności operacyjnej

49 965

-

49 965

Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej

(98 362)

-

(98 362)

 

3.3. Zasady konsolidacji

(a) Jednostki zależne

Jednostkami zależnymi są jednostki kontrolowane przez Spółkę Dominującą. Zgodnie ze standardem MSSF 10 inwestor kontroluje jednostkę, w której dokonano inwestycji, w przypadku, gdy jednocześnie:

Sprawuje władzę nad jednostką w której dokonano inwestycji,

Z tytułu swojego zaangażowania w jednostce, w której dokonano inwestycji, podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub posiada prawa do zmiennych wyników finansowych,

Posiada możliwość wykorzystania sprawowanej władzy nad jednostką, w której dokonano inwestycji do wywierania wpływu na wysokość swoich wyników finansowych.

Przy ocenie stopnia kontroli bierze się pod uwagę wpływ istniejących i potencjalnych praw głosu, które na dzień sprawozdawczy mogą zostać zrealizowane lub mogą podlegać konwersji.

Sprawozdania finansowe spółek zależnych uwzględniane są w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym począwszy od dnia uzyskania nad nimi kontroli aż do momentu jej wygaśnięcia.

(b) Jednostki współkontrolowane i stowarzyszone

Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i współkontrolowanych wyceniane są w sprawozdaniu finansowym metodą praw własności (inwestycje wyceniane metodą praw własności), a w momencie początkowego ujęcia ujmowane są w cenie nabycia. Cena nabycia inwestycji zawiera koszty transakcyjne.

 

(c) Korekty konsolidacyjne

Salda rozrachunków wewnętrznych pomiędzy jednostkami Grupy, transakcje zawierane w obrębie Grupy oraz wszelkie wynikające stąd niezrealizowane zyski lub straty, a także przychody oraz koszty Grupy są eliminowane w trakcie sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Niezrealizowane zyski wynikające z transakcji z jednostkami stowarzyszonymi są wyłączone ze skonsolidowanego sprawozdania proporcjonalnie do wysokości udziału Grupy w tych jednostkach. Niezrealizowane straty są wyłączone ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego na tej samej zasadzie co niezrealizowane zyski, do momentu wystąpienia przesłanek wskazujących na utratę wartości.

3.4.Opis innych istotnych stosowanych zasad rachunkowości

Zasady (polityka) rachunkowości przedstawione poniżej stosowane były w odniesieniu do wszystkich okresów zaprezentowanych w sprawozdaniu finansowym.

(a)Rzeczowe aktywa trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe obejmują środki trwałe własne, inwestycje w obcych środkach trwałych, środki trwałe w budowie oraz obce środki trwałe przyjęte do używania przez Grupę (gdy warunki umowy przenoszą zasadniczo całe potencjalne korzyści oraz ryzyko wynikające z ich posiadania na Grupę) i stanowią środki wykorzystywane przy dostawach towarów lub świadczeniu usług oraz do celów administracyjnych bądź do celów wynajmu na rzecz osób trzecich, a oczekiwany czas ich użytkowania przekracza jeden rok.

Rzeczowe aktywa trwałe wycenia się według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o skumulowane odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości. Grunty nie podlegają amortyzacji.

Cena nabycia lub koszt wytworzenia obejmuje koszty bezpośrednio związane z nabyciem lub wytworzeniem rzeczowych aktywów trwałych, w tym aktywowane koszty finansowania zewnętrznego naliczone do momentu uznania środka trwałego za zdatny do użytkowania. Nakłady poniesione w terminie późniejszym uwzględnia się w wartości bilansowej, jeżeli jest prawdopodobne, że nastąpi wpływ korzyści ekonomicznych do Grupy. Koszty bieżącego utrzymania rzeczowych aktywów trwałych ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu.

Rzeczowe aktywa trwałe, za wyjątkiem środków trwałych w budowie oraz gruntów podlegają amortyzacji. Podstawą naliczania amortyzacji jest cena nabycia lub koszty wytworzenia pomniejszone o wartość końcową, na podstawie przyjętego przez Grupę i okresowo weryfikowanego okresu użytkowania składnika aktywów. Amortyzacja następuje od momentu, gdy składnik aktywów dostępny jest do użytkowania i dokonywana jest do wcześniejszej z dat: gdy środek trwały zostaje zaklasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży, zostaje usunięty z bilansu, wartość końcowa składników aktywów przewyższa jego wartość bilansową lub został już całkowicie zamortyzowany.

 

Ustalone odpisy dokonywane są metodą liniową według następujących okresów:

Budynki oraz inwestycje w budynkach obcych

10 - 40 lat

Urządzenia techniczne i maszyny

3 - 16 lat

Środki transportu

5 - 7 lat

Pozostałe środki trwałe

1 rok - 5 lat

(b)Wartość firmy

Wartość firmy, która powstaje w związku z przejęciem jednostek zależnych jest ujmowana jako składnik wartości niematerialnych.

Po początkowym ujęciu wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. W przypadku inwestycji wycenianych metodą praw własności, wartość firmy jest ujęta w wartości bilansowej inwestycji, a odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości tej inwestycji nie alokuje się do żadnego składnika aktywów, w tym również do wartości firmy, która stanowi część wartości tej inwestycji. Nabycie udziałów niekontrolujących jest ujmowane jako transakcje z właścicielami, w wyniku czego przy tego rodzaju transakcjach nie jest ujmowana wartość firmy. Korekty do udziałów niekontrolujących są oparte na proporcjonalnej wartości aktywów netto jednostki zależnej.

 

 

(c)Wartości niematerialne

Jako wartości niematerialne ujmowane są możliwe do zidentyfikowania niepieniężne składniki aktywów nieposiadające postaci fizycznej o wiarygodnie ustalonej cenie nabycia lub koszcie wytworzenia, z których Grupa prawdopodobnie osiągnie przyszłe korzyści ekonomiczne, przyporządkowywane danemu składnikowi. Składniki wartości niematerialnych o określonym okresie użytkowania (w zakresie od 2 do 8 lat) podlegają amortyzacji, przez okres ich ekonomicznej użyteczności, od momentu, gdy składnik aktywów jest dostępny do użytkowania. Amortyzacji zaprzestaje się na wcześniejszą z dat: gdy składnik wartości niematerialnych zostaje zaklasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży (lub zawarty w grupie do zbycia, która jest zaklasyfikowana jako przeznaczona do sprzedaży) zgodnie z MSSF 5 „Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechana” lub zostaje usunięty z ewidencji bilansowej lub jest całkowicie umorzony. Podlegającą amortyzacji wartość składnika aktywów niematerialnych ustala się po odjęciu jego wartości końcowej.

W Grupie nie występują inne wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania.

Programy komputerowe

Licencje na programy komputerowe są wyceniane w wysokości kosztów poniesionych na ich nabycie oraz doprowadzenie do stanu umożliwiającego ich użytkowanie.

Koszty związane z utrzymaniem programów komputerowych są ujmowane w kosztach okresu, w którym są ponoszone.

Koszty związane bezpośrednio z wytworzeniem unikalnych programów komputerowych na potrzeby Grupy, które z dużym prawdopodobieństwem przyniosą ekonomiczne korzyści przewyższające koszty w okresie dłuższym niż rok są ujmowane jako składnik wartości niematerialnych i są amortyzowane w okresie ich użytkowania.

Pozostałe wartości niematerialne

Pozostałe wartości niematerialne obejmują internetowe platformy sprzedażowe, bazy danych i pozostałe o niższej wartości.

Pozostałe wartości niematerialne są wyceniane w wysokości kosztów poniesionych na ich nabycie oraz doprowadzenie do stanu umożliwiającego ich użytkowanie.

Koszty związane z utrzymaniem pozostałych wartości niematerialnych są ujmowane w kosztach okresu, w którym są ponoszone.

Koszty związane bezpośrednio z wytworzeniem unikalnych platform sprzedażowych czy baz klientów na potrzeby Grupy, które z dużym prawdopodobieństwem przyniosą ekonomiczne korzyści przewyższające koszty w okresie dłuższym niż rok są ujmowane jako składnik wartości niematerialnych i są amortyzowane w okresie ich użytkowania.

(d)Nieruchomości inwestycyjne

Nieruchomości inwestycyjne stanowią nieruchomości, które traktowane są jako źródło przychodów z czynszów lub utrzymywane są w posiadaniu ze względu na przyrost ich wartości, względnie z uwagi na obie te korzyści i nie są wykorzystywane w działalności operacyjnej ani też nie są przeznaczone na sprzedaż w ramach zwykłej działalności. Nieruchomości inwestycyjne są początkowo ujmowane po cenie nabycia powiększonej o koszty transakcji. Po początkowym ujęciu wykazywane są według wartości godziwej weryfikowanej na koniec każdego roku obrotowego na podstawie wycen sporządzanych przez niezależnego rzeczoznawcę a zyski lub straty wynikające ze zmian wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych są ujmowane w zysku lub stracie w okresie, w którym powstały.

(e) Instrumenty finansowe

1. Klasyfikacja i wycena

Grupa przeprowadziła szczegółową analizę swoich modeli biznesowych w zakresie zarządzania aktywami finansowymi, jak również analizę charakterystyk przepływów pieniężnych wynikających z obowiązujących umów.

Grupa klasyfikuje aktywa finansowe do następujących kategorii wyceny:

wyceniane według zamortyzowanego kosztu,

wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,

wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody.

 

 

Klasyfikacja uzależniona jest od przyjętego przez Grupę modelu zarządzania aktywami finansowymi oraz warunków umownych przepływów pieniężnych. Grupa dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne tylko wtedy, gdy zmienia się model zarządzania tymi aktywami. Instrumenty dłużne utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów, które obejmują wyłącznie spłaty kapitału i odsetek („SPPI”, ang. solely payment of principal and interest) Grupa wycenia według zamortyzowanego kosztu. Grupa przeprowadza test SPPI dla udzielonych pożyczek porównując sumę kapitału i odsetek do instrumentu modelowego według MSSF 9. Przychody z tytułu odsetek oblicza się metodą efektywnej stopy procentowej i wykazuje w pozycji „przychody z tytułu odsetek” w wyniku finansowym. Odpisy z tytułu utraty wartości prezentowane są w pozycji „odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych”. Grupa dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych związanych z instrumentami dłużnymi wycenianymi według zamortyzowanego kosztu.

Grupa nie korzystała w roku 2023 i 2022 z instrumentów zewnętrznych dla należności handlowych, takich jak faktoring. W ramach analizy modelu biznesowego dla należności handlowych ustalono, że wszystkie należności handlowe spełniają model utrzymywania w celu ściągnięcia – Grupa nie dokonywała i nie planuje dokonywania sprzedaży, wszystkie utrzymywane są do daty wymagalności. Grupa dokonuje oceny, czy spełniony jest test klasyfikacyjny według MSSF 9, tzw. test SPPI – tj. sprawdzenie, czy płatności za należności reprezentują tylko spłatę kapitału i odsetki. W przypadku, gdy test jest spełniony, należności handlowe będą wyceniane w zamortyzowanym koszcie. W odniesieniu do należności handlowych Grupa stosuje – zgodnie z możliwością, jaką daje standard – uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia należności. Podejście to wynika z faktu, iż należności Grupy nie zawierają istotnego elementu finansowania w rozumieniu MSSF 15. Do wyliczenia odpisu Grupa stosuje metodę matrycy rezerw, w ramach której odpisy aktualizujące ustala się dla należności zaliczonych do różnych przedziałów przeterminowania. Metoda ta uwzględnia dane historyczne dotyczące strat kredytowych oraz ewentualny wpływ istotnych i możliwych do zidentyfikowania przyszłych czynników (np. rynkowych lub makroekonomicznych). Prawdopodobieństwo niewykonania zobowiązania szacowane jest na podstawie danych historycznych dotyczących niespłaconych należności. W celu oszacowania parametru niewykonania zobowiązania przez kontrahenta Grupa wyodrębniła osiem przedziałów:

Nieprzeterminowane;

Przeterminowane od 1 do 30 dni;

Przeterminowane od 31 do 60 dni;

Przeterminowane od 61 do 90 dni;

Przeterminowane od 91 do 180 dni;

Przeterminowane od 181 do 270 dni;

Przeterminowane od 271 do 360 dni;

Przeterminowane powyżej 360 dni.

 

Dla każdego z powyższych przedziałów Grupa szacuje parametr niewykonania zobowiązania, który uwzględnia historyczny brak zapłaty za faktury sprzedażowe przez kontrahentów w okresie dwóch lat, poprzedzających rok, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe. Wartość oczekiwanej straty kredytowej liczona jest w wyniku przemnożenia wartości należności w danym przedziale przeterminowania przez wyliczony parametr niewykonania zobowiązania.

W odniesieniu do należności handlowych Grupa dopuszcza również indywidualną możliwość określania oczekiwanych strat kredytowych. W szczególności dotyczy to: należności od dłużników znajdujących się w stanie likwidacji lub w stanie upadłości, należności kwestionowanych przez dłużników oraz z których zapłatą dłużnik zalega, pozostałych należności przeterminowanych, a także należności nieprzeterminowanych, których ryzyko nieściągalności jest znaczne według indywidualnej oceny Zarządu (w szczególności, gdy przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności są równe albo wyższe od dochodzonej kwoty). W powyższych sytuacjach odpis na należności może zostać utworzony w wysokości 100% ich wartości.

W chwili obecnej Grupa nie identyfikuje negatywnych zmian na rynku mogących powodować negatywny wpływ przyszłych czynników na wielkość strat finansowych. Czynniki makroekonomiczne (PKB, bezrobocie) nie dają istotnych przesłanek do zastosowania dalszych odpisów portfelowych odnośnie stanu należności na dzień bilansowy.

 

Grupa stosuje 3-stopniową klasyfikację aktywów finansowych pod kątem ich utraty wartości, za wyjątkiem należności handlowych:

Stopień 1 – salda, dla których nie nastąpiło znaczące zwiększenie ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia i dla których ustala się oczekiwaną stratę w oparciu o prawdopodobieństwo niewypełnienia zobowiązania w ciągu 12 miesięcy (tj. całkowita oczekiwana strata kredytowa pomnożona jest przez prawdopodobieństwo, że strata wystąpi w ciągu następnych 12 miesięcy);

Stopień 2 – salda, dla których nastąpiło znaczące zwiększenie ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia, ale brak jest obiektywnych przesłanek utraty wartości i dla których ustala się oczekiwaną stratę w oparciu o prawdopodobieństwo niewypełnienia zobowiązania w ciągu całego umownego okresu życia aktywa;

Stopień 3 – salda z obiektywną przesłanką utraty wartości.

Aktywa finansowe spisywane są, w całości lub w części, kiedy Grupa wyczerpie praktycznie wszystkie działania w zakresie ściągnięcia i uzna, że nie można już racjonalnie oczekiwać odzyskania należności. Zazwyczaj następuje to, gdy składnik aktywów jest przeterminowany ponad 360 dni (w przypadku podmiotów niepowiązanych) i ściągalność należności została oceniona jako wątpliwa. W związku z tym zyski i straty z tytułu zmian wartości godziwej nie podlegają późniejszej reklasyfikacji do wyniku finansowego w momencie zaprzestania ujmowania inwestycji. Dywidendy z takich inwestycji ujmuje się w wyniku finansowym w momencie ustanowienia prawa Grupy do otrzymania płatności.

Odpisy z tytułu utraty wartości inwestycji kapitałowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody prezentowane są w pozycji „odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych”.

(f)Zobowiązania finansowe nie będące instrumentami pochodnymi

Wyemitowane instrumenty dłużne oraz zobowiązania podporządkowane są ujmowane przez Grupę na dzień ich powstania.

Grupa wyłącza z ksiąg zobowiązanie finansowe, kiedy zobowiązanie zostanie spłacone, umorzone lub ulegnie przedawnieniu.

Grupa klasyfikuje zobowiązania finansowe nie będące instrumentami pochodnymi do kategorii innych zobowiązań finansowych. Tego typu zobowiązania finansowe początkowo ujmowane są w wartości godziwej powiększonej o dające się bezpośrednio przyporządkować koszty transakcyjne. Po początkowym ujęciu zobowiązania te wyceniane są według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej.

(g)Kompensaty

Aktywa i zobowiązania finansowe kompensuje się ze sobą i wykazuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie netto, wyłącznie jeśli Grupa posiada ważny prawnie tytuł do kompensaty określonych aktywów i zobowiązań finansowych lub zamierza rozliczyć daną transakcję w wartości netto poddanych kompensacie składników aktywów i zobowiązań finansowych lub zamierza jednocześnie podlegające kompensacie aktywa finansowe zrealizować, a zobowiązania finansowe rozliczyć.

(h)Utrata wartości składnika aktywów

Aktywa finansowe

Odpisy z tytułu utraty wartości ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu.

Odpisy z tytułu utraty wartości są odwracane, jeśli późniejszy wzrost wartości odzyskiwalnej może być obiektywnie przypisany do zdarzenia po dniu ujęcia straty z tytułu utraty wartości.

Opis ujmowania odpisu z tytułu oczekiwanych strat kredytowych zgodnie z MSSF 9 znajduje się w punkcie 3.4 e) Instrumenty finansowe

 

 

 

 

 

 

Aktywa niefinansowe

Wartość bilansowa aktywów niefinansowych, innych niż nieruchomości inwestycyjne, zapasy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego poddawana jest ocenie na każdy dzień sprawozdawczy w celu stwierdzenia, czy występują przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. W przypadku wystąpienia takich przesłanek Grupa dokonuje szacunku wartości odzyskiwalnej poszczególnych aktywów. Wartość odzyskiwalna wartości firmy, wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oraz wartości niematerialnych, które nie są jeszcze zdatne do użytkowania jest szacowana na koniec każdego roku obrotowego.

Odpis z tytułu utraty wartości ujmowany jest w momencie, kiedy wartość bilansowa składnika aktywów lub ośrodka generującego środki pieniężne przewyższa jego wartość odzyskiwalną. Ośrodek generujący środki pieniężne jest definiowany jako najmniejsza identyfikowalna grupa aktywów, która wypracowuje środki pieniężne niezależnie od innych aktywów i ich grup. Odpisy z tytułu utraty wartości są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu. Utrata wartości ośrodka generującego środki pieniężne jest w pierwszej kolejności ujmowana jako zmniejszenie wartości firmy przypisanej do tego ośrodka (grupy ośrodków), a następnie jako zmniejszenie wartości bilansowej pozostałych aktywów tego ośrodka (grupy ośrodków) na zasadzie proporcjonalnej.

Wartość odzyskiwalna aktywów lub ośrodków generujących środki pieniężne definiowana jest jako większa z ich wartości netto możliwej do uzyskania ze sprzedaży oraz ich wartości użytkowej. Przy szacowaniu wartości użytkowej przyszłe przepływy pieniężne dyskontowane są przy użyciu stopy procentowej przed opodatkowaniem, która odzwierciedla aktualną rynkową ocenę wartości pieniądza w czasie oraz czynniki ryzyka charakterystyczne dla danego składnika aktywów. W przypadku aktywów, które nie generują niezależnych przepływów pieniężnych wartość użytkowa szacowana jest dla najmniejszego identyfikowalnego ośrodka generującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów przynależy.

Odpis wartości firmy z tytułu utraty wartości nie jest odwracany. W odniesieniu do innych aktywów, odpisy z tytułu utraty wartości rozpoznane w poprzednich okresach, są poddawane na każdy dzień sprawozdawczy ocenie, czy zaszły przesłanki wskazujące na zmniejszenie utraty wartości lub jej całkowite odwrócenie. Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości jest odwracany, jeżeli zmieniły się szacunki zastosowane do szacowania wartości odzyskiwalnej. Odpis z tytułu utraty wartości odwracany jest tylko do wysokości wartości bilansowej składnika aktywów pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne, jaka byłaby wykazana w sytuacji, gdyby odpis z tytułu utraty wartości nie został ujęty.

(i)Leasing

MSSF 16 określa wymóg sprawowania kontroli nad użytkowanym, konkretnym składnikiem aktywów, wskazanym w umowie wprost lub w sposób dorozumiany. Przeniesienie prawa do użytkowania ma miejsce wówczas, gdy mamy do czynienia ze zidentyfikowanym aktywem, w odniesieniu do którego leasingobiorca ma prawo do praktycznie wszystkich korzyści ekonomicznych i kontroluje wykorzystanie danego aktywa w danym okresie.

Leasingobiorca odrębnie ujmuje koszty odsetek od zobowiązania z tytułu leasingu i amortyzację aktywów z tytułu prawa do użytkowania.

MSSF 16 przewiduje wyjątki od ogólnego modelu leasingu u leasingobiorcy dotyczące krótkoterminowych umów leasingu (tj. umów poniżej 12 miesięcy) oraz leasingu aktywów o niskiej wartości (np. laptopy).

Grupa postanowiła zastosować powyższe zwolnienia przewidziane przez standard i ujęła opłaty liniowo w zysku lub stracie bieżącego okresu.

Standard nie wprowadził znaczących zmian do wymogów dotyczących leasingodawców. Leasingodawca nadal klasyfikuje umowy leasingu jako leasing finansowy bądź operacyjny.

Grupa jako leasingobiorca

Dla umów, w przypadku których Grupa występuje jako leasingobiorca, stosuje się jednolite podejście księgowe, w ramach którego leasingobiorca rozpoznaje aktywo z tytułu prawa do użytkowania leasingowanego aktywa w korespondencji ze zobowiązaniem wynikającym z umów leasingu. Grupa rozpoznała zobowiązanie leasingowe wycenione w wartości bieżącej pozostałych do dokonania płatności leasingowych, zdyskontowanych z wykorzystaniem krańcowej stopy procentowej na dzień początkowego zastosowania. Grupa dokonała wyceny prawa do użytkowania składnika aktywów dla poszczególnych umów leasingowych (odrębnie dla każdej umowy) w wartości równej zobowiązaniu leasingowemu, skorygowanemu o wcześniej rozpoznane przedpłacone lub naliczone opłaty leasingowe.

Składniki, które zostały rozpoznane jako aktywa z tytułu prawa do użytkowania stanowią głównie powierzchnie magazynowo-biurowe i lokale wynajmowane na potrzeby działalności niektórych filii. Umowy zawierane są zazwyczaj na okres określony od 1 do 7 lat lub na okres nieokreślony, przy czym mogą zawierać opcję przedłużenia umowy. Wiele umów dotyczących leasingu nieruchomości wynajmowanych na potrzeby działalności filii w Grupie zawiera opcje przedłużenia i wypowiedzenia leasingu. Stosuje się je w celu zapewnienia jak największej elastyczności operacyjnej w odniesieniu do zarządzania aktywami wykorzystywanymi w działalności operacyjnej Grupy. Większość opcji przedłużenia lub wypowiedzenia leasingu może być wykonana przez Grupę.

Umowy mogą zawierać elementy leasingowe i nieleasingowe. Grupa alokuje wynagrodzenie określone w umowie odpowiednio do elementów leasingowych i nieleasingowych. Jednak w przypadku leasingu nieruchomości, gdzie Spółka jest leasingobiorcą, Spółka wybrała możliwość niewyodrębniania elementów nieleasingowych od elementów leasingowych i ujmowania ich jako pojedynczego elementu leasingowego.

 

Aktywa i zobowiązania z tytułu leasingu wycenia się w momencie początkowego ujęcia w wartości bieżącej. Zobowiązania leasingowe obejmują wartość bieżącą netto następujących płatności leasingowych:

stałe opłaty leasingowe (w tym zasadniczo stałe opłaty leasingowe) pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe,

zmienne opłaty leasingowe, które zależą od indeksu lub stawki, wycenione początkowo z zastosowaniem tego indeksu lub tej stawki zgodnie z ich wartością w dacie rozpoczęcia kwoty, których zapłaty przez Grupę oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej

cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że Grupa skorzysta z tej opcji.

 

Płatności leasingowe dotyczące opcji przedłużenia leasingu, gdy skorzystanie z tej opcji jest wystarczająco pewne, są także uwzględniane w wycenie zobowiązania.

Płatności leasingowe alokuje się pomiędzy kwotę główną i koszty finansowe. Koszty finansowe obciążają wynik finansowy przez okres obowiązywania umowy leasingowej w taki sposób, by uzyskać stałą okresową stopę procentową w stosunku do nieuregulowanego salda zobowiązania z tytułu leasingu dla każdego okresu.

 

Płatności leasingowe dyskontuje się z zastosowaniem stopy procentowej leasingu. Jeśli nie można z łatwością ustalić tej stopy – co ma miejsce w przypadku większości transakcji leasingowych Grupa – stosuje się krańcową stopę procentową leasingobiorcy.

Grupa jest narażona na potencjalne przyszłe zwiększenia zmiennych płatności leasingowych opartych na indeksie lub stawce, które nie są uwzględniane w zobowiązaniu leasingowym, dopóki nie zostaną wprowadzone w życie. W momencie, gdy korekty płatności leasingowych opartych na indeksie lub stawce wejdą w życie, zobowiązanie leasingowe podlega ponownej wycenie i korekcie w powiązaniu ze składnikiem aktywów z tytułu prawa do użytkowania.

 

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania wycenia się według kosztu, który obejmuje:

kwotę początkowej wyceny zobowiązania leasingowego

wszelkie płatności leasingowe dokonane w dacie rozpoczęcia lub przed nią, pomniejszone o wszelkie początkowe koszty bezpośrednie

 

 Aktywa z tytułu prawa do użytkowania amortyzuje się liniowo przez okres użytkowania aktywów, nie dłuższy niż okres leasingu. W przypadku Grupy jest to okres w przedziale pomiędzy rok do siedmiu lat.

Płatności związane z krótkoterminowym leasingiem sprzętu oraz leasingu aktywów o niskiej wartości ujmuje się liniowo w kosztach w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji koszty sprzedaży i ogólnego zarządu. Leasing krótkoterminowy oznacza umowy leasingowe na okres 12 miesięcy lub krótszy. Aktywa o niskiej wartości obejmują: maty podłogowe, ręczniki, drukarki, czy ekspresy do kawy.

 

 

 

 

 

 

 

Grupa jako leasingodawca

Lokale, samochody i inne urządzenia, których Grupa jest leasingobiorcą i dalej wynajmuje swoim agentom prowadzącym filie, traktuje jako subleasing. Grupa podnajmuje nieruchomości na ten sam okres, na który zawarta została główna umowa leasingowa pomiędzy Grupą a leasingodawcą głównym (właścicielem nieruchomości). Zatem okres sub-leasingu stanowi większą część ekonomicznego okresu użytkowania prawa do użytkowania nieruchomości. W dacie rozpoczęcia Grupa ujmuje aktywa oddane w leasing w sprawozdaniu z sytuacji finansowej i prezentuje je jako należności w kwocie równej inwestycji leasingowej netto. Zobowiązania z tytułu leasingu tych przedmiotów i obiektów równają się należnościom z tytułu subleasingu.

W przypadku umowy sub-leasingu Grupa nie jest zwolniona ze zobowiązania wobec leasingodawcy głównego po zawarciu umowy sub-leasingu. Według zapisu funkcjonującej umowy leasingu powierzchnia, której najemcą jest Grupa, może być podnajmowana, jednak wszystkie obowiązki związane z płatnościami i utrzymaniem powierzchni w stanie niepogorszonym spoczywają na Grupie. Zatem wynajmujący nie ma żadnych praw i roszczeń wobec podnajemcy, a w przypadku zaprzestania płatności przez podnajemcę Grupa w żaden sposób nie jest zwolniona z długu wobec właściciela nieruchomości

Ustalenie okresu leasingu: umowy na czas nieokreślony

Zgodnie z nowym podejściem i interpretacją standardu, wszystkie umowy zawarte na czas nieokreślony lub określony z możliwością przedłużenia zostały szczegółowo przeanalizowane oraz zakwalifikowane jako najem na przewidywany okres trwania umowy najmu indywidualnie oszacowany dla każdej z umów, biorąc pod uwagę m.in.:

- potencjalne koszty związane z wypowiedzeniem umowy leasingu, w tym koszty pozyskania nowej umowy leasingu takie jak koszty negocjacji, koszty relokacji, koszty zidentyfikowania innego bazowego składnika aktywów odpowiadającego potrzebom leasingobiorcy, koszty zintegrowania nowego składnika aktywów z działalnością Grupy lub kary za wypowiedzenie i podobne koszty, w tym koszty związane ze zwrotem bazowego składnika aktywów w stanie określonym w umowie lub na miejsce wskazane w umowie, lub

- istniejące plany biznesowe oraz inne istniejące umowy uzasadniające wykorzystanie leasingowanego przedmiotu w danym okresie.

Ustalenie krańcowej stopy procentowej leasingobiorcy

W związku z tym, że Grupa nie posiada informacji odnośnie stopy procentowej dla umów leasingowych, stosuje krańcową stopę procentową do wyceny zobowiązań z tytułu leasingu, jaką Grupa musiałaby zapłacić, aby na podobny okres i przy podobnych zabezpieczeniach pożyczyć środki w danej walucie niezbędne do zakupu składnika aktywów o podobnej wartości co składnik aktywów z tytułu praw do użytkowania w podobnym środowisku gospodarczym.

W celu ustalenia krańcowej stopy procentowej, Grupa:

w miarę możliwości stosuje jako punkt wyjścia finansowanie zewnętrzne otrzymane w niedawnym czasie, skorygowane w celu uwzględnienia zmian warunków finansowania od momentu otrzymania finansowania;

stosuje metodę składania, która wychodzi od wolnej od ryzyka stopy oprocentowania, korygowanej następnie o ryzyko kredytowe dla leasingów Spółki, dla których nie ma finansowania zewnętrznego otrzymanego w niedawnym czasie; oraz

wprowadza korekty specyficzne dla danego leasingu, tj. jego okresu, kraju, waluty i zabezpieczenia

(j)Zapasy

Zapasy są wykazywane według wartości niższej z ceny nabycia (kosztów wytworzenia) lub wartości netto możliwej do uzyskania w wyniku sprzedaży. Koszt zapasów obejmuje wszystkie koszty nabycia, koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w celu doprowadzenia zapasów do stanu zdatnego do sprzedaży.

Wartość stanu zapasów ustala się przyjmując, że składniki, których dotyczy rozchód są tymi, które grupa nabyła najwcześniej (metoda FIFO).

Kwoty wynikające z rabatów i opustów oraz innych płatności uzależnionych od wielkości zakupów ujmowane są jako zmniejszenie ceny zakupu niezależnie od daty faktycznego ich otrzymania pod warunkiem, że ich otrzymanie jest uprawdopodobnione.

 

 

Wartość netto możliwa do uzyskania jest ujmowana w wysokości szacunkowej ceny sprzedaży dokonywanej w toku zwykłej działalności gospodarczej pomniejszonej o szacunkowe koszty wykończenia i koszty niezbędne aby doprowadzić sprzedaż do skutku.

Wartość zapasów pomniejszają odpisy aktualizujące tworzone w przypadku, gdy możliwa do uzyskania cena sprzedaży netto (stanowiąca cenę pomniejszoną o opusty, rabaty oraz koszty związane z dokonaniem sprzedaży) jest niższa od ceny nabycia (kosztów wytworzenia) zapasów.

Grupa otrzymuje rabaty na wartość nabytych towarów, których wielkość uzależniona jest od rocznego obrotu z danym dostawcą (w tym również z tytułu udziału w grupie zakupowej). Grupa dokonuje bieżącej kalkulacji wartości narzutu poprzez indywidualne odniesienie dla każdego kontrahenta wartości otrzymanych bonusów obrotowych do zrealizowanego w okresie obrotu oraz posiadanego zapasu od danego kontrahenta. Tak skalkulowane rabaty rozkładane są proporcjonalnie na wartość sprzedanych towarów oraz na wartość zapasu. Wartość skont, rabatów i opustów i innych płatności uzależnionych od wielkości zakupów (z wyjątkiem rabatów marketingowych, gwarancyjnych oraz reklamacyjnych) uwzględniana jest jako zmniejszenie ceny zakupu niezależnie od daty faktycznego ich otrzymania.

(k)Środki pieniężne

Środki pieniężne i ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie, na rachunkach bankowych oraz depozyty i krótkoterminowe papiery wartościowe z terminem zapadalności do trzech miesięcy, które mogą zostać na żądanie wymienione na określone kwoty pieniężne i dla których ryzyko zmian wartości jest nieznaczne

(l)Kapitał własny

W sprawozdaniu finansowym Grupy kapitał własny stanowią:

1.Kapitał zakładowy wykazywany jest w wysokości określonej w statucie i wpisanej w rejestrze sądowym,

2.Kapitał ze sprzedaży akcji po cenie przewyższającej ich wartość nominalną jest wykazywany jako oddzielna pozycja kapitałów własnych. Koszty emisji akcji pomniejszają wartość kapitałów,

3.Kapitał zapasowy tworzony zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych,

4.Zyski zatrzymane, w skład w których wchodzą zyski zatrzymane z lat ubiegłych oraz zysk lub strata bieżącego okresu obrotowego,

5.Różnice kursowe z przeliczenia - kapitał z przeliczenia jednostek działających zagranicą,

(m)Kredyty bankowe i pożyczki

Początkowo kredyty bankowe i pożyczki są ujmowane według ceny nabycia odpowiadającej wartości godziwej, przy ustalaniu której uwzględniane są koszty transakcyjne związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane przy rozliczeniu zobowiązań.

W kolejnych okresach kredyty i pożyczki są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej. Grupa usuwa zobowiązanie ze sprawozdania z sytuacji finansowej wtedy, gdy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł. Różnicę pomiędzy wartością bilansową zobowiązania finansowego, które wygasło, a kwotą zapłaty, ujmuje się w wyniku finansowym jako koszt finansowy 

Zgodnie ze standardem MSSF 9, Grupa przeprowadza analizę wartości bieżącej nowych przepływów pieniężnych wynikającej z zawartego w okresie sprawozdawczym aneksu do kredytu. Grupa przeprowadza jedynie test ilościowy, nie poszerzając go o analizę uwzględniającą czynniki jakościowe.

(n)Zobowiązania handlowe i zobowiązania handlowe przekazane do faktoringu

Zobowiązania handlowe stanowią zobowiązania do zapłaty za towary i usługi nabyte w toku zwykłej działalności gospodarczej od dostawców. Zobowiązania handlowe klasyfikuje się jako zobowiązania krótkoterminowe, jeżeli termin zapłaty przypada w ciągu jednego roku (lub w zwykłym cyklu działalności, jeżeli jest dłuższy). W przeciwnym wypadku zobowiązania wykazuje się jako długoterminowe.

 

 

Zobowiązania inne niż zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy wycenia się na dzień bilansowy w skorygowanej cenie nabycia. W przypadku zobowiązań krótkoterminowych wycena ta odpowiada kwocie wymagającej zapłaty.

Zobowiązania handlowe za towary obniża się o wartość należnych od dostawców bonusów handlowych do wysokości zobowiązania wobec każdego dostawcy szczegółowo, jeśli są spełnione kryteria wynikające z MSR 32 par. 42 umożliwiające ich skompensowanie ze zobowiązaniami (tj. występuje aktualnie egzekwowalne prawo do skompensowania). Nadwyżka należnych od dostawców bonusów handlowych prezentowana jest w pozycji bilansu Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności.

Zobowiązania wobec dostawców prezentowane w Sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupy zawierają również zobowiązania handlowe przekazane do faktoringu dłużnego, które mieszczą się w kategorii „handlowe”. W momencie przekazania zobowiązania do faktoringu dłużnego Grupa ujmuje zobowiązanie wobec faktora, który w związku z dokonaniem subrogacji ustawowej wierzytelności, z prawnego punktu widzenia przejmuje prawa i obowiązki charakterystyczne dla wierzytelności handlowych. Faktoring dłużny nie jest bezpośrednio uregulowany w MSSF i w związku z niejednoznacznym charakterem niezbędne było dokonanie przez Grupę istotnego osądu w zakresie prezentacji sald oddanych do faktoringu w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz prezentacji transakcji w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych. W ocenie Grupy, na ustalenie ww. prezentacji salda zobowiązań handlowych przekazanych do faktoringu dłużnego jako „Zobowiązania handlowe” a nie jako zobowiązania z tytułu zadłużenia, kluczowy wpływ miały poniższe aspekty:

- z prawnego punktu widzenia w momencie objęcia faktoringiem dłużnym w drodze subrogacji następuje przeniesienie praw i obowiązków wynikających z zobowiązań, a nie ich wygaśnięcie i ustanowienie nowych praw i obowiązków wobec faktora,

- nie są ustanawiane dodatkowe gwarancje związane z faktoringiem dłużnym oraz nie ma miejsca zmiana warunków handlowych dotyczących niewywiązania się z warunków umowy i anulowania umowy,

- celem programu jest nie tylko poprawa płynności Grupy, ale również wsparcie dostawców w pozyskaniu korzystniejszego finansowania, w celu budowania długotrwałych relacji biznesowych,

- ustalone terminy płatności, jak również wzorzec płatności (w tym dotyczący odsetek i dyskonta) nie ulegają zmianie w stosunku do zobowiązań handlowych wobec danego dostawcy, które nie są objęte faktoringiem dłużnym. W związku z powyższym, jak również uwzględniając ustalone oprocentowanie i dyskonto oraz termin wydłużonej spłaty, przepływy pieniężne związane z zobowiązaniem przekazanym do faktoringu dłużnego nie zmienią się o więcej niż 10%,
- koszty związane z faktoringiem dłużnym ponoszone są wyłącznie przez dostawców. Dostawcy ponoszą koszt dyskonta w związku z wcześniejszym (tj. przed upływem terminu podstawowego wynoszącego standardowo 60 dni) otrzymaniem płatności od faktora,

- ostateczne warunki faktoringu negocjowane są między dostawcami a bankiem a Inter Cars nie jest stroną tych umów,

- faktorem jest bank i w momencie dokonania subrogacji przez faktora zmienia się strona, która jest wierzycielem,

- dostawcy decydują o tym czy chcą przedstawić swoje należności do wcześniejszego wykupu a faktor ma prawo nie zaakceptować danej faktury do wcześniejszego finansowania,

- Inter Cars posiada informacje o tym, który dostawca i które jego faktury zostały wcześniej sfinansowane przez faktora.

(o) Rezerwy

Rezerwy są tworzone wówczas, gdy na Grupie ciąży obecny obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, prawdopodobne jest, że wypełnienie obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne oraz można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty tego zobowiązania.

 

 

 

 

(p)Przychody

Podstawową zasadą MSSF 15 jest ujmowanie przychodów w momencie transferu dóbr i usług do klienta, w wartości odzwierciedlającej cenę oczekiwaną przez Grupę w zamian za przekazanie tych dóbr i usług. Zasady te są stosowane przy wykorzystaniu modelu pięciu kroków:

● identyfikacja umowy z klientem,

● identyfikacja zobowiązania do wykonania świadczenia w ramach umowy z klientem,

● określenie ceny transakcji,

● alokacja ceny transakcji do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia,

● ujęcie przychodu w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy.

Identyfikacja umowy z klientem

Grupa ujmuje umowę z klientem tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria:

- strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;

- Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;

- Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;

- umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych Grupy); oraz

- jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.

Oceniając, czy otrzymanie kwoty wynagrodzenia jest prawdopodobne, Grupa uwzględnia jedynie zdolność i zamiar zapłaty kwoty wynagrodzenia przez klienta w odpowiednim terminie. Kwota wynagrodzenia, które będzie przysługiwało Grupie, może być niższa niż cena określona w umowie, jeśli wynagrodzenie jest zmienne, ponieważ Grupa może zaoferować klientowi ulgę cenową.

Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia

W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w przypadku których przekazanie na rzecz klienta ma taki sam charakter.

Dobro lub usługa przyrzeczone klientowi są odrębne, jeżeli spełnione są obydwa następujące warunki:

- klient może odnosić korzyści z dobra lub usługi albo bezpośrednio, albo poprzez powiązanie z innymi zasobami, które są dla niego łatwo dostępne, oraz

- zobowiązanie Grupy do przekazania dobra lub usługi na rzecz klienta można zidentyfikować jako odrębne w stosunku do innych zobowiązań określonych w umowie.

Sprzedaż towarów

Grupa prowadzi działalność głównie w obszarze sprzedaży towarów, zarówno jako sprzedaż hurtową w punktach stacjonarnych (filiach), jak i detaliczną poprzez sklep internetowy.

Przychód jest rozpoznawany w określonym momencie, tj. gdy klient uzyska kontrolę nad towarem (w momencie wydania lub udostępnienie do odbioru towaru dla klienta).

Z uwagi na stosowaną politykę bonusów i zwrotów Grupa, zgodnie z MSSF 15, zmniejsza wartość przychodów o szacowaną rezerwę na koszt tych bonusów oraz prawo do zwrotów.

Sprzedaż produktów

Feber Sp. z o.o., spółka zależna, prowadzi produkcję i sprzedaż naczep wywrotek.

Przychody ze sprzedaży są rozpoznawalne, gdy Spółka Feber przekazała nabywcy znaczące korzyści wynikające z praw własności do wyprodukowanych aktywów oraz przestała być trwale zaangażowana w zarządzanie przekazanymi aktywami, ani też nie sprawuje nad nimi efektywnej kontroli.W praktyce klient odbiera naczepę po dokonanej rejestracji naczepy we właściwym Wydziale Komunikacji.

 

 

 

Sprzedaż usług

Grupa prowadzi sprzedaż usług, głównie są to usługi obsługi sieci flotowych aut w zakresie ich naprawy oraz regeneracja części samochodowych.

Grupa uważa, że klient jednocześnie otrzymuje i czerpie korzyści płynące ze świadczonej usługi, w momencie jej zakończenia, gdyż są to usługi krótkotrwałe. A zatem zgodnie z MSSF 15, Grupa kontynuuje ujmowanie przychodów ze sprzedaży w momencie zakończenia miesiąca rozliczeniowego.

Sprzedaż aut

Grupa prowadzi sprzedaż aut ISUZU, FORD Truck oraz BYD.

Spółki QST sp z o.o. i Armatus sp z o.o. rozpoznają przychody ze sprzedaży w momencie przekazania klientowi prawa własności do pojazdu, a fizyczne wydanie odbywa się po dokonaniu rejestracji auta we właściwym Wydziale Komunikacji

Ustalenie ceny transakcyjnej 

W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży).

Przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia  

Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.

Spełnianie zobowiązań do wykonania świadczenia

Grupa ujmuje przychody w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi.

W odniesieniu do umów dotyczących usług ciągłych, na podstawie których Grupa ma prawo do otrzymania od klienta wynagrodzenia w kwocie, która odpowiada bezpośrednio wartości, jaką dla klienta ma świadczenie dotychczas wykonane, Grupa ujmuje przychód w kwocie, którą ma prawo zafakturować.

Grupa nie jest zobligowana do przyjmowania zwrotów sprzedanych towarów i produktów, jednakże przyznaje klientom możliwość zwrotu towaru na warunkach określonych w Ogólnych Warunkach Sprzedaży (OWS). W momencie przekazania składnika aktywów klientowi (uzyskania przez niego kontroli nad tym składnikiem aktywów). Grupa może zawierać umowy z klientami zawierających kwoty zmienne wynagrodzenia (przychodu) wynikające z udzielonych upustów, rabatów czy premii za osiągnięte wyniki. Umowa taka zakłada progi zakupowe oparte o odpowiednie wzrosty, po przekroczeniu których klient otrzymuje bonus. Standardowo umowa zawierana jest na okres roczny, rozliczana w cyklach kwartalnych.

Wynagrodzenie zleceniodawcy a wynagrodzenie pośrednika

Grupa w oparciu o dokonane analizy kontraktów sprzedażowych zidentyfikowała swoją rolę zleceniodawcy w transakcjach sprzedaży we wszystkich obszarach działania na podstawie przesłanek:

- sprawuje kontrolę nad przyrzeczonymi dobrami lub usługami przed ich przekazaniem klientowi,

- zobowiązana jest do wykonania świadczenia polega na dostarczeniu dóbr lub usług klientowi,

- wynagrodzeniem jest kwota brutto należna w zamian za przekazane dobra lub usługi.

Przychody ze sprzedaży ujmowane są w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) przez Grupę zobowiązania do wykonania świadczenia, poprzez przekazanie przyrzeczonego towaru lub usługi klientowi, gdzie przekazanie to stanowi jednocześnie uzyskanie przez nabywcę kontroli nad tym składnikiem aktywów.

Należności

W ramach należności Grupa ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli prawo to jest bezwarunkowe (jedynym warunkiem wymagalności wynagrodzenia jest upływ określonego czasu).

 

 

 

 

Gwarancje

Wszystkie towary oferowane przez Grupę, niezależnie od kanału dystrybucji, są objęte rękojmią albo gwarancją. Ponieważ Grupa nie stosuje dodatkowych umów czy ustaleń
w zakresie gwarancji, a udzielana gwarancja wynika z konieczności zapewnienia przez Grupę zgodności towaru z jego specyfikacją to zobowiązania z tego tytułu były i są rozpoznawane zgodnie z MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe. 

 

Istotne warunki płatności

Udzielenie nabywcy towarów (Klientowi) odroczonego terminu płatności za nabyte towary następuje po weryfikacji dostarczonych przez Klienta dokumentów obrazujących jego formalnoprawną sytuację. Standardowe terminy płatności dla klientów wynoszą 7,14,21 lub 30 dni. Udzielenie terminu płatności dłuższego niż 30 dni wymaga odrębnej zgody osób odpowiedzialnych za politykę kredytową Grupy.

 

W umowach z klientami zawieranymi przez Grupę nie występuje istotny element finansowania.

(q)Pozostałe przychody operacyjne

Pozostałe przychody operacyjne to przychody związane pośrednio z działalnością operacyjną Grupy, a w szczególności: zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych, otrzymane nieodpłatnie (w tym w drodze darowizny) aktywa, odszkodowania, przychody z działalności socjalnej, przychody z tytułu reklamacji, bonusy niehandlowe, przychody związane ze zdarzeniami losowymi oraz przychody wynikające z kalkulacji cen transferowych.

(r)Przychody finansowe

Przychody finansowe obejmują głównie przychody ze sprzedaży aktywów finansowych, odsetki od udzielonych pożyczek oraz odsetki za zwłokę w zapłacie należności.

(s)Koszty operacyjne

Koszty operacyjne są ujmowane w okresie, którego dotyczą, w takiej wysokości, w jakiej prawdopodobne jest, że nastąpi zmniejszenie korzyści ekonomicznych Grupy, które można wiarygodnie wycenić.

Koszty wynikające z obciążeń Grupy przez filiantów, z tytułu wynagrodzenia za dokonaną w imieniu Grupy sprzedaż towarów, są ujmowane w okresie, którego dotyczą.

Koszty usługi dystrybucji – udział podmiotu zarządzającego filią w zrealizowanej marży. Marża zrealizowana na sprzedaży przez filię dzielona jest między filiantem i Inter Cars w stosunku 50/50. System filii oparty jest na zasadzie powierzenia zarządzania punktem dystrybucyjnym (filią) zewnętrznym podmiotom. Sprzedaż dokonywana jest w imieniu Inter Cars. Zewnętrzne podmioty (filianci) zatrudniają pracowników i pokrywają bieżące koszty funkcjonowania z przychodów, którymi jest udział w zrealizowanej marży na sprzedaży towarów. Rozliczenie udziału w marży dokonywane jest w okresach miesięcznych. Spółka zapewnia wiedzę organizacyjną i logistyczną, kapitał, dostawców części, pełny asortyment i jego dostępność, znak firmowy. Filiant wnosi w struktury Inter Cars znajomość lokalnego rynku i doświadczonych pracowników. Ryzyko działalności danego podmiotu (filii) ponoszone jest przez przedsiębiorcę, który prowadząc własną działalność gospodarczą optymalizuje zasoby, jakie pozostają w jego dyspozycji.

Koszty z tytułu wynajmu powierzchni biurowej oraz magazynowej ujmowane są w zysku lub stracie okresu, którego dotyczą.

Kwoty refakturowane pomniejszają odpowiednie pozycje kosztów Grupy.

Opłaty licencyjne - opłaty za używanie w bieżącej działalności spółek dystrybucyjnych znaków towarowych, które są w posiadaniu Inter Cars Marketing Services sp. z o.o.

(t)Koszty finansowe

Koszty finansowe obejmują głównie odsetki płatne z tytułu zadłużenia, straty z tytułu różnic kursowych, straty z tytułu zmiany wartości godziwej instrumentów finansowych wycenianych przez wynik finansowy, odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych oraz zyski i straty dotyczące instrumentów zabezpieczających, które ujmowane są w zysku lub stracie. Wszystkie koszty z tytułu odsetek są ustalane w oparciu o efektywną stopę procentową.

 

 

 

(u)Podatek dochodowy

Podatek dochodowy obejmuje część bieżącą i część odroczoną. Kalkulacja podatku dochodowego bieżącego jest oparta na zysku danego okresu ustalonym zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi. Łącznie obciążenie podatkowe uwzględnia podatek bieżący i podatek odroczony ustalany metodą bilansową, który występuje w związku z przejściowymi różnicami między wykazywaną w księgach rachunkowych wartością aktywów i pasywów, a ich wartością podatkową, jak również na przewidywane straty podatkowe.

Odroczony podatek dochodowy nie jest ujmowany w przypadku:

• różnic przejściowych wynikających z początkowego ujęcia aktywów lub zobowiązań pochodzących z transakcji, która nie jest połączeniem jednostek gospodarczych i nie wpływa ani na zysk lub stratę bieżącego okresu ani na dochód do opodatkowania;

• różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych w zakresie, w którym nie jest prawdopodobne, że zostaną one zbyte w dającej się przewidzieć przyszłości;

• różnic przejściowych powstałych w związku z początkowym ujęciem wartości firmy.

Podatek odroczony jest wyceniany z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą stosowane wtedy, gdy przejściowe różnice odwrócą się, przy tym za podstawę przyjmowane są przepisy podatkowe obowiązujące prawnie lub faktycznie do dnia sprawozdawczego.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego są kompensowane, jeżeli Grupa posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzania kompensaty bieżących zobowiązań i aktywów podatkowych i pod warunkiem, że aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego dotyczą podatku dochodowego nałożonego przez tą samą władzę podatkową na tego samego podatnika lub na różnych podatników, którzy zamierzają rozliczyć zobowiązania i należności z tytułu podatku dochodowego w kwocie netto lub jednocześnie zrealizować należności i rozliczyć zobowiązanie.

(w)Wycena wartości udziałów w spółkach stowarzyszonych

Udziały w jednostkach stowarzyszonych wyceniane są metodą praw własności.

4.Istotne osądy i szacunki

Sporządzenie sprawozdań finansowych zgodnie z MSSF UE wymaga od Zarządu Jednostki Dominującej użycia ocen i szacunków, które mają wpływ na zastosowane zasady rachunkowości oraz wykazywane aktywa, pasywa, przychody oraz koszty. Rzeczywiste wartości tych pozycji mogą się różnić od wartości szacowanych. Oceny i szacunki są weryfikowane na bieżąco. W zmianach szacunków są uwzględniane zysk lub strata okresu, w którym nastąpiła zmiana. Informacja na temat szczególnie istotnych obszarów podlegających ocenom i szacunkom, wpływających na sprawozdanie finansowe została ujawniona w notach:

Nota 11 Podatek odroczony (Zarząd dokonuje oceny czy realizacja różnic przejściowych oraz możliwość wykorzystania strat podatkowych w jednostkach zależnych jest prawdopodobna oraz szacuje niepewność dotyczącą przewidywanych zmian w obowiązujących przepisach podatkowych),

Nota 12 Odpisy aktualizujące zapasy (Zarząd dokonuje oceny, czy istnieją przesłanki wskazujące na możliwość utraty wartości zapasów; stwierdzenie utraty wartości wymaga oszacowania wartości netto możliwych do uzyskania),

Nota 13 Odpisy aktualizujące należności (na dzień sprawozdawczy Grupa ocenia czy istnieją obiektywne dowody utraty wartości składnika należności lub grupy należności; jeżeli wartość odzyskiwalna składnika aktywów jest niższa od jego wartości bilansowej Grupa dokonuje odpisu aktualizującego do poziomu bieżącej wartości planowanych przepływów pieniężnych),

Nota 7/8/9 Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych, szacunki odnośnie okresu ekonomicznej użyteczności rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych (wysokość stawek oraz odpisów amortyzacyjnych jest ustalana na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznego użytkowania danego składnika rzeczowych aktywów trwałych lub wartości niematerialnych; okresy ekonomicznego użytkowania są weryfikowane przynajmniej raz w ciągu roku obrotowego; Zarząd Spółki dominującej dokonuje również oceny czy istnieją przesłanki wskazujące na możliwość wystąpienia utraty wartości składników aktywów; stwierdzenie utraty wartości wymaga oszacowania wartości odzyskiwalnej składników aktywów).

 

 

Nota 9 Wartości niematerialne

Grupa co roku przeprowadza testy na utratę wartości dla wartości firmy. Dla okresów sprawozdawczych 2023 i 2022 wartość odzyskiwalna ośrodków wypracowujących środki pieniężne została ustalona na podstawie kalkulacji wartości użytkowej, która wymagała zastosowania założeń. W kalkulacjach wykorzystywane są prognozy przepływów pieniężnych oparte na pięcioletnich budżetach finansowych zatwierdzonych przez kierownictwo. Przepływy pieniężne przekraczające okres pięciu lat ekstrapoluje się wykorzystując szacunkowe stopy wzrostu. Te stopy wzrostu są zgodne z prognozami branżowymi.

Nota 19 Zobowiązania i należności z tytułu leasingu oddanego w sub-leasing. Według oceny Zarządu Grupy, umowy wynajmu powierzchni magazynowo-biurowych przeznaczonych do prowadzenia działalności filialnej, gdzie Grupa z jednej strony jest najemcą (wynajmuje powierzchnię od podmiotów zewnętrznych), z drugiej zaś jest wynajmującym (wynajmuje tą samą powierzchnię filiantom) zawierają leasing. Ostateczną stroną umowy jest filiant, który ma prawo do uzyskania zasadniczo wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowanej powierzchni oraz prawo do zarządzania aktywem.

Nota 20 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług - przekazane do faktoringu

W ocenie Grupy salda zobowiązań handlowych przekazanych do faktoringu dłużnego powinny być prezentowane jako „Zobowiązania handlowe” razem z pozostałymi zobowiązaniami handlowymi a nie jako zobowiązania z tytułu zadłużenia. Przesłanki, które miały wpływ na dokonanie takiego osądu przez Zarząd opisane są w punkcie 3.4 m) niniejszego sprawozdania

Nota 18/19 Zobowiązania z tytułu leasingu / Zobowiązania i należności z tytułu leasingu oddanego w sub-leasing

Wszystkie umowy najmu zawarte na czas nieokreślony lub określony z możliwością przedłużenia zostały szczegółowo przeanalizowane oraz zakwalifikowane jako najem na przewidywany okres trwania umowy najmu indywidualnie oszacowany dla każdej z umów, biorąc pod uwagę istniejące plany biznesowe oraz inne istniejące umowy uzasadniające wykorzystanie leasingowanego przedmiotu w danym okresie. Przyjęty okres leasingu podlega aktualizacji na koniec każdego kwartału, gdy zostanie zrealizowana opcja przedłużenia bądź skrócenia okresu najmu. Dla umów, bez określonej w umowie daty zakończenia, następuje przedłużenie przewidywanego wcześniej okresu najmu o kolejne 3 miesiące, bądź też skrócenie go do wartości rzeczywistej, jeśli w ocenie Zarządu ma to ekonomicznie i biznesowe uzasadnienie.

Nota 12. Zapasy, Nota 13. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności, Nota 20. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

Jednym z istotnych oszacowań Zarządu Grupy są szacunki dotyczące bonusów handlowych otrzymywanych od dostawców z tytułu zakupów towarów handlowych. Bonusy należne Grupie, obliczane na bazie wykonania planów zakupowych, ujmowane są w wartościach oczekiwanych i zaliczane do wyniku lub do zapasów proporcjonalnie do rotacji sprzedanych towarów.

●Nota 22 Przychody ze sprzedaży (Zarząd dokonuje oceny, czy charakter przyrzeczenia stanowi zobowiązanie do wykonania świadczenia polegającego na dostarczeniu przez Grupę określonych dóbr lub usług (w tym przypadku Grupa jest zleceniodawcą). 

 

5.Segmenty operacyjne

Podstawowym przedmiotem działalności Grupy Kapitałowej Inter Cars jest sprzedaż części zamiennych. Jako odrębny segment ujawniono dodatkowo sprzedaż części zamiennych realizowaną przez spółkę w Ukrainie. Powodem wydzielenia tego ujawnienia w prezentacji segmentów operacyjnych jest odmienna sytuacja gospodarcza i ekonomiczna na terenach objętych działaniami wojennymi. Dodatkowo spółki Feber, Lauber, IC Development & Finance, Q-Service Truck, Inter Cars Marketing Services, ILS i Inter Cars Fleet Services prowadzą działalność w innych, jednostkowo nieistotnych segmentach takich jak: produkcja naczep, regeneracja części zamiennych oraz prowadzenie działalności deweloperskiej, prowadzenie warsztatów, sprzedaż dealerska pojazdów ciężarowych i dostawczych, prowadzenie działalności marketingowej i logistycznej oraz obsługa flot samochodowych w zakresie napraw. Segment ten prezentowany jest jako sprzedaż pozostała.

Grupa Kapitałowa Inter Cars stosuje jednolite zasady księgowe dla wszystkich segmentów. Transakcje pomiędzy segmentami dokonywane są na warunkach rynkowych.

 

 

 

 

Sprzedaż części zamiennych

Sprzedaż części zamiennych Ukraina

Pozostałe

Wyłączenia

Suma

01.01.2023- 31.12.2023

01.01.2022- 31.12.2022

01.01.2023- 31.12.2023

01.01.2022- 31.12.2022

01.01.2023- 31.12.2023

01.01.2022- 31.12.2022

01.01.2023- 31.12.2023

01.01.2022- 31.12.2022

01.01.2023- 31.12.2023

01.01.2022- 31.12.2022

Przychody segmentu od klientów zewnętrznych

15 944 785

14 393 410

614 485

474 563

1 471 039

417 128

-

-

18 030 309

15 285 101

Przychody pomiędzy segmentami

22 333

7 363

-

-

492 656

848 216

(514 989)

(855 579)

-

-

Przychody odsetkowe

23 829

19 047

-

-

-

10

(6 222)

(3 722)

17 607

15 335

Koszty odsetkowe

(173 440)

(130 129)

-

-

(2 987)

(1 483)

6 237

3 740

(170 190)

(127 872)

Amortyzacja

(153 295)

(127 801)

-

-

(40 575)

(38 605)

11 437

11 430

(182 433)

(154 976)

Zysk przed opodatkowaniem

845 534

1 010 574

37 242

(24 681)

85 260

67 196

(98 854)

(127 289)

869 182

925 800

Udział w wyniku jednostek stowarzyszonych rozliczanych metodą praw własności

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Aktywa łącznie

12 327 264

10 825 658

139 554

142 630

737 587

665 227

(3 933 269)

(3 627 974)

9 271 136

8 005 541

Nakłady kapitałowe (wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych oraz nieruchomości inwestycyjnych)

(365 393)

(177 118)

-

-

-

-

-

-

(365 393)

(177 118)

Zobowiązania łącznie

7 430 347

6 571 140

72 534

95 453

343 147

221 746

(3 012 360)

(2 698 523)

4 833 668

4 189 816

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.Informacje uzupełniające

Informacje na temat głównych produktów i usług oraz na temat geograficznego podziału sprzedaży zostały przedstawione w nocie numer 22.

Zdecydowana większość aktywów trwałych Grupy, skoncentrowana jest w Polsce. Informacja na temat geograficznej lokalizacji aktywów trwałych została przedstawiona w poniższej tabeli:

 

31.12.2023

31.12.2022

Aktywa trwałe zlokalizowane w Polsce

1 237 292

1 029 364

Aktywa trwałe zlokalizowane za granicą

482 947

420 877

Razem aktywa trwałe

1 720 239

1 450 241

Ze względu na specyfikę działalności Grupa nie posiada kluczowych odbiorców. Więcej informacji na ten temat przedstawiono w nocie numer 13.

 

7.Rzeczowe aktywa trwałe 

31.12.2023

31.12.2022

Grunty

74 164

46 497

Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej

288 183

193 672

Urządzenia techniczne i maszyny

182 854

161 173

Środki transportu

56 591

46 544

Inne środki trwałe(w tym wyposażenie magazynów)

154 168

81 424

Środki trwałe w budowie

24 473

15 961

Łącznie rzeczowe aktywa trwałe

780 433

545 271

W stosunku do żadnego ze składników posiadanych przez Grupę rzeczowych aktywów trwałych, z wyjątkiem objętych umowami leasingu, nie jest ograniczone prawo do dysponowania. Nieruchomości gruntowe, których właścicielem jest Inter Cars S.A. o wartości 48 112 tys zł według wyceny z dnia 27 lutego 2018 roku stanowią hipotekę na zabezpieczenie kredytu udzielonego przez konsorcjum banków.

Koszty finansowania zewnętrznego

Koszty finansowania zewnętrznego odniesione na saldo rzeczowych aktywów trwałych za rok sprawozdawczy oraz rok poprzedni wynoszą 0 zł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WARTOŚĆ BRUTTO RZECZOWYCH AKTYWÓW TRWAŁYCH

 

Grunty

Budynki i budowle

Nieruchomości przeznaczone do sprzedaży

Urządzenia techniczne i maszyny

Środki transportu

Inne środki trwałe (w tym wyposażenie magazynów)

Środki trwałe w budowie

Razem

Wartość brutto na dzień 01.01.2022

43 981

254 420

8 078

294 822

80 741

269 676

1 649

953 367

Zwiększenie

3 374

10 330

-

58 183

31 752

34 958

14 598

153 195

Nabycie

3 374

10 326

-

57 540

28 842

34 623

16 008

150 713

Przeniesienie

-

4

-

643

428

335

(1 410)

-

Pozostałe

-

-

-

-

2 482

-

-

2 482

Zmniejszenie

(151)

(647)

(8 078)

(11 329)

(12 753)

(2 340)

(287)

(35 585)

Sprzedaż

(310)

(8 078)

(8 515)

(12 173)

(788)

-

(29 864)

Likwidacja

-

(37)

-

(3 169)

(965)

(1 819)

-

(5 990)

Różnice kursowe z przeliczenia spółek zależnych

(151)

(300)

-

355

385

267

(287)

269

Wartość brutto na 31.12.2022

47 204

 

264 103

 

-

341 676

99 740

302 294

15 960

1 070 977

Zwiększenie

27 774

105 364

58 809

34 480

108 448

8 481

342 356

Nabycie

868

2 103

32 321

27 733

69 402

204 609

337 036

Przeniesienie

26 906

103 261

26 488

427

39 046

(196 128)

-

Pozostałe

-

-

-

5 320

-

-

5 320

Zmniejszenie

(74)

(2 985)

(12 575)

(13 729)

(9 643)

32

(38 974)

Sprzedaż

-

(448)

(5 035)

(10 738)

(4 549)

(20 770)

Likwidacja

 -

(1 513)

( 495)

(1 130)

(430)

(3 568)

Różnice kursowe z przeliczenia spółek zależnych

(74)

    (1 024)

(7 045)

(1 861)

(4 664)

32

(14 636)

Wartość brutto na 31.12.2023

74 904

366 482

387 910

119 491

401 099

24 473

1 374 359

 

 

W marcu 2023 spółka ILS sp. z o.o. rozpoczęła budowę nowej hali magazynowej w Zakroczymiu. Zakończenie inwestycji o całkowitej wartości ok. 300 mln zł planowane jest na początku drugiego kwartału 2024 roku. Dzięki rozbudowie powierzchnia magazynu w Zakroczymiu ma wzrosnąć z 65.000 m kw. do 107.000 m kw. W ramach inwestycji planowana jest również automatyzacja oraz robotyzacja procesów logistycznych w istniejących halach. Podstawowym założeniem rozbudowy i unowocześnienia obiektu było usprawnienie procesu przyjęcia i wydawania towarów oraz zwiększenie efektywności. Dotychczasowe koszty inwestycji, poniesione w 2023 roku wyniosły 246 395 tys. zł. Inwestycja częściowo została oddana do użytkowania.

Pozostałe nakłady na aktywa trwałe mają charakter odtworzeniowy.

 

 

 

UMORZENIE I ODPISY Z TYTUŁU UTRATY WARTOŚCI

 

 

Grunty

Budynki i budowle

Nieruchomości przeznaczone do sprzedaży

Urządzenia techniczne i maszyny

Środki transportu

Inne środki trwałe (w tym wyposażenie magazynów)

Środki trwałe w budowie

Razem

Skumulowane umorzenie na dzień 1.01.2022

680

62 316

-

163 629

51 049

194 379

-

472 053

Amortyzacja

27

8 140

-

23 674

12 922

27 974

-

72 737

Sprzedaż

-

(1)

-

(5 118)

(10 127)

(688)

-

(15 934)

Likwidacja

-

(24)

-

(1 682)

(648)

(796)

-

(3 150)

Skumulowane umorzenie na dzień 31.12.2022

707

70 431

-

180 503

53 196

220 869

-

525 706

Amortyzacja

33

8 335

-

29 168

16 073

29 055

-

82 664

Sprzedaż

-

(416)

-

(4 183)

(6 190)

(2 564)

-

(13 353)

Likwidacja

-

(51)

-

(432)

(179)

(429)

-

(1 091)

Skumulowane umorzenie na dzień 31.12.2023

740

78 299

-

205 056

62 900

246 931

-

593 926

Na dzień 01.01.2022

43 301

 

192 104

 

8 078

131 193

29 692

75 297

1 649

481 314

Na dzień 31.12.2022

46 497

193 672

-

161 173

46 544

81 425

15 960

545 271

Na dzień 01.01.2023

46 497

193 672

-

161 173

46 544

81 425

15 960

545 271

Na dzień 31.12.2023

74 164

288 183

-

181 920

57 525

154 168

24 473

780 433

 

 

 

 

Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych ujmowana jest w pozycji Koszty sprzedaży i ogólnego zarządu w Sprawozdaniu z całkowitych dochodów.

 

 

 

 

 

 

 

8.Prawo do użytkowania

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania wynikają głównie z umów najmu powierzchni magazynowo-biurowych służących do prowadzenia podstawowej działalności operacyjnej Grupy oraz samochody, wózki widłowe, regały i skanery magazynowe

Powierzchnie punktów sprzedaży

środki transportu

Powierzchnie biurowe, magazynowe i inne

Pozostałe

Razem

WARTOŚĆ BRUTTO PRAWA DO UŻYTKOWANIA

Wartość na dzień 1 stycznia 2022 roku

290 180

 

4 085

 

76 489

 

8 928

 

379 682

Zawarcie nowych umów

18 038

2 083

281 158

5 360

306 639

Zmniejszenia

-

1 262

74 794

50

76 106

Wartość na dzień 31 grudnia 2022 roku

308 218

 

4 906

 

282 853

 

14 238

 

610 215

Zawarcie nowych umów

2 729

2 999

104 268

6 188

116 184

Zmniejszenia

2 570

311

14 432

4 667

21 980

Wartość na dzień 31 grudnia 2023 roku

308 377

 

7 594

 

372 689

 

15 759

 

704 419

UMORZENIE I ODPISY Z TYTUŁU UTRATY WARTOŚCI

Umorzenie na dzień 1 stycznia 2022 roku

101 068

1 386

40 221

2 031

144 706

Amortyzacja

34 057

943

 

36 055

 

1 491

72 546

Umorzenie na dzień 31 grudnia 2022 roku

135 125

2 329

76 276

3 522

217 252

Amortyzacja

40 755

1 781

 

37 564

 

1 780

81 880

Umorzenie na dzień 31 grudnia 2023 roku

175 880

4 110

113 840

5 302

299 132

WARTOŚĆ NETTO

 

 

 

 

 

Stan na dzień 1 stycznia 2022 roku

189 112

 

2 699

 

36 268

 

6 897

 

234 976

Stan na dzień 31 grudnia 2022 roku

173 093

 

2 577

 

206 577

 

10 716

 

392 963

Stan na dzień 31 grudnia 2023 roku

132 497

 

3 484

 

258 849

 

10 457

 

405 287

 

W 2023 roku zwiększenia z tytułu zawarcia nowych umów na wynajem powierzchni biurowo-magazynowych, punktów sprzedaży, środków transportu i pozostałych aktywów wyniosła 28 605 tys. zł. Pozostała kwota zwiększeń tj. 87 578 tys. zł wynika z tytułu wykorzystania opcji przedłużenia okresu leasingu. Zmniejszenia wartości brutto dotyczą skrócenia bądź wygaśnięcia okresu trwania umowy najmu.

Amortyzacja ujmowana jest w pozycji Koszty sprzedaży i ogólnego zarządu w Sprawozdaniu z całkowitych dochodów.

 

 

9.Wartości niematerialne

31.12.2023

31.12.2022

Wartość firmy, w tym:

124 130

124 130

- wartość firmy z połączenia z JC Auto S.A.

124 130

124 130

Oprogramowanie komputerowe

20 503

22 472

Inne wartości niematerialne, w tym:

28 504

36 407

- pozostałe

28 504

36 407

Wartości niematerialne w budowie

24 875

13 065

198 012

196 074

Test na utratę wartości

Grupa przeprowadziła test na utratę wartości firmy na poziomie grupy ośrodków generujących przepływy pieniężne (CGUs), do których alokowano wartość firmy z połączenia z JC auto, która to grupa wchodzi w segment części zamiennych. Wartość odzyskiwalna została oparta na oszacowaniu wartości użytkowej. Na podstawie powyższego testu stwierdzono, że nie wystąpiła utrata wartości.

Wartość użytkowa to szacunkowa bieżąca wartość przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez segment części zamiennych. Istotne założenia przyjęte przy oszacowaniu wartości odzyskiwalnej zostały przedstawione poniżej:

Projekcje przepływów pieniężnych użytych do oszacowania wartości użytkowej oszacowanej dla całej grupy CGUs, która wchodzi w segment części zamienne.

Dane użyte do projekcji za rok 2024 zostały opracowane na podstawie zatwierdzonego budżetu i zakładają wzrost EBIT(zysk operacyjny przed odsetkami i podatkiem) o 6,3%, natomiast dane za lata 2025-2028 sporządzone są na podstawie prognozy finansowej grupy Inter Cars i zakładają wzrost EBIT średnio o około 7,1% rocznie oraz wzrost przychodów o 1,1% rocznie.

Przepływy pieniężne za kolejne lata zostały oszacowane na podstawie stopy wzrostu przychodów 1,1% oraz wzrostu EBIT o 7,1% rocznie.

Stopa dyskontowa użyta do wyliczenia wartości użytkowej wyniosła 13,7% i została oszacowana na podstawie średnio-ważonego kosztu kapitału (WACC).

Nadwyżka wartości odzyskiwalnej nad wartością księgową testowanych aktywów wyniosła 9 581 mln zł.

Zarząd nie zidentyfikował kluczowych założeń, których zmiana w racjonalnie oczekiwanym zakresie doprowadziłaby do utraty wartości aktywów trwałych (w tym wartości firmy) dla całej grupy CGUs, która wchodzi w segment części zamienne.

W roku poprzednim założenia do przeprowadzonego testu na utratę wartości firmy prezentowały się następująco:

Projekcje przepływów pieniężnych użytych do oszacowania wartości użytkowej oszacowanej dla całego segmentu części zamienne.

Dane użyte do projekcji za rok 2023 zostały opracowane na podstawie zatwierdzonego

budżetu i zakładają wzrost EBIT o 6,3%, natomiast dane za lata 2024-2027 sporządzone są

na podstawie prognozy finansowej grupy Inter Cars i zakładają wzrost EBIT o około 6,3%

rocznie oraz wzrost przychodów o około 1,1% rocznie.

Przepływy pieniężne za kolejne lata zostały oszacowane na podstawie realnej stopy wzrostu

1,1% oraz wzrostu EBIT o 6,3% rocznie.

Stopa dyskontowa użyta do wyliczenia wartości użytkowej wyniosła 10,3% i została

oszacowana na podstawie średnio-ważonego kosztu kapitału (WACC).

Nadwyżka wartości odzyskiwalnej nad wartością księgową testowanych aktywów wyniosła

7 399 mln zł.

 W stosunku do żadnego ze składników posiadanych przez Grupę wartości niematerialnych nie jest ograniczone prawo do dysponowania.



Koszty finansowania zewnętrznego

Koszty finansowania zewnętrznego odniesione na saldo wartości niematerialnych za rok sprawozdawczy wynoszą 0 zł.

WARTOŚĆ BRUTTO WARTOŚCI NIEMATERIALNYCH

 

 

 

Wartość firmy

Oprogramo-wanie komputero -we

Inne wartości niemateria -lne

Wartości niemate

-rialne w budowie

Razem

 

 

 

 

 

Wartość brutto na 1.01.2022

124 130

101 836

92 058

13 922

331 946

Nabycie

-

6 965

2 061

17 379

26 405

Przeniesienie z inwestycji

-

8 043

8 115

(16 158)

-

Likwidacja

-

(7 073)

(996)

(2 078)

(10 147)

Wartość brutto na 31.12.2022

124 130

109 771

101 238

13 065

348 204

Nabycie

-

6 418

335

16 284

23 037

Przeniesienie z inwestycji

-

3 217

1 257

(4 474)

-

Likwidacja

-

(1 587)

(4 562)

-

(6 149)

Wartość brutto na 31.12.2023

124 130

117 819

98 268

24 875

365 092

UMORZENIE I ODPISY Z TYTUŁU UTRATY WARTOŚCI NIEMATERIALNYCH

 

 

 

 

 

 

Wartość firmy

Oprogramowanie komputerowe

Inne wartości niematerialne

Wartości niemate

-rialne w budowie

Razem

Skumulowane umorzenie na dzień 1.01.2022

-

82 641

57 518

-

140 159

Amortyzacja za okres

-

11 143

7 810

-

18 953

Różnice kursowe z przeliczenia

-

59

(31)

-

28

Pozostałe

-

(6 544)

(466)

-

(7 010)

Skumulowane umorzenie na dzień 31.12.2022

-

87 299

64 831

-

152 130

Amortyzacja za okres

-

10 632

7 258

-

17 890

Różnice kursowe z przeliczenia

-

507

973

-

1 480

Likwidacja

-

(1 122)

(3 298)

-

(4 420)

Skumulowane umorzenie na dzień 31.12.2023

-

97 316

69 764

-

167 080

Wartość netto

Na dzień 1.01.2022

124 130

19 195

34 540

13 922

191 787

Na dzień 31.12.2022

124 130

22 472

36 407

13 065

196 074

Na dzień 1.01.2023

124 130

22 472

36 407

13 065

196 074

Na dzień 31.12.2023

124 130

20 503

28 504

24 875

198 012

 

Grupa Inne wartości niematerialne obejmuje platformy sprzedażowe oraz bazy danych klientów i rynki sprzedaży. Grupa wartości niematerialne w budowie obejmuje głownie licencje, aplikacje, platformy sprzedażowe oraz oprogramowania stanowiące elementy kompleksowego systemu informatycznego, które Grupa zamierza przyjąć do użytkowania w kolejnych latach.

Amortyzacja wartości niematerialnych ujmowana jest w pozycji Koszty sprzedaży i ogólnego zarządu w Sprawozdaniu z całkowitych dochodów.

 

10.Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych 

2023

2022

Stan na 1 stycznia

3 642

2 037

Zwiększenia, w tym:

4 394

2 056

- nabycie udziałów w Brillant 3907 GMBH (później: Inter Cars Deutschland GmbH)

-

131

- udział w wyniku InterMeko

545

424

- wpłata na kapitał podstawowy Inter Cars Albania SHA

153

-

- wpłata na kapitał podstawowy ILS Adriatic Logistica d.o.o.

11

-

- podwyższenie kapitału w DANXILS sp. z o.o.

2 269

-

- podwyższenie kapitału w udziałów na OOO Inter Cars Automobilna Technika

188

-

- przeniesienie z inwestycji przeznaczonych do sprzedaży

1 228

-

- pozostałe

-

1 501

Zmniejszenia, w tym:

(1 620)

(451)

- sprzedaż udziałów Partslife International Polska Sp. z o.o.

-

1

- przeniesienie IC NO do konsolidacji

(26)

-

- przeniesienie Inter Cars Deutschland GmbH do konsolidacji

(131)

-

- odpis udziałów na OOO Inter Cars Automobilna Technika

(188)

(450)

- pozostałe

(1 275)

-

Stan na 31 grudnia

6 416

3 642

11.Podatek odroczony

Aktywa i rezerwa z tytułu podatku odroczonego

Aktywa z tytułu podatku odroczonego oraz rezerwa na podatek odroczony rozpoznane zostały w odniesieniu do poniższych pozycji aktywów i zobowiązań:

na dzień 31 grudnia 2023 roku

Aktywa

Zobowiązania

Wartości niematerialne

1 193

1 156

Rzeczowe aktywa trwałe

3 556

14 608

Nieruchomości inwestycyjne

161

-

Zapasy

68 365

5 326

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

7 819

17 107

Zobowiązania z tytułu leasingu

1 212

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

29 524

171 319

Aktywa/rezerwa z tytułu podatku odroczonego

111 830

209 516

Kompensata

(88 049)

(88 049)

Aktywa/rezerwa z tytułu podatku odroczonego wykazane w bilansie

23 781

121 467

na dzień 31 grudnia 2022 roku

Aktywa

Zobowiązania

Wartości niematerialne

1 193

399

Rzeczowe aktywa trwałe

3 571

13 783

Nieruchomości inwestycyjne

310

-

Zapasy

60 564

15 642

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

8 951

2 116

Zobowiązania z tytułu leasingu

519

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

16 122

92 323

Aktywa/rezerwa z tytułu podatku odroczonego

91 230

124 263

Kompensata

(70 300)

(70 300)

Aktywa/rezerwa z tytułu podatku odroczonego wykazane w bilansie

20 930

53 963

Najistotniejszą pozycją w podatku odroczonym jest aktywo utworzone na pozycji bilansowej Zapasy. Wynika ona z różnicy przejściowej pomiędzy wartością podatkową a bilansową powstałą z tytułu bonusów handlowych od dostawców. Aktywo zostanie zrealizowane w momencie sprzedaży towaru.

Kompensata aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego w jednostce dominującej oraz w jednostkach zależnych.

W okresie 12 miesięcy od daty bilansowej niniejszego sprawozdania finansowego zostanie zrealizowane 56 932 tys. zł z aktywa oraz 167 962 tys. zł z rezerwy na podatek odroczony.

Podatek odroczony w prezentowanych okresach został rozpoznany w odniesieniu do wszystkich pozycji bilansu, które stanowią różnice przejściowe.

Na dzień 31 grudnia 2023 r. nie zostało rozpoznane aktywo na podatku odroczonym wynikające z potencjalnych korzyści podatkowych z tytułu działalności spółki zależnej ILS sp. z o.o. w specjalnej strefie ekonomicznej w Zakroczymiu. Aktywo w wysokości 50 mln zł powstało w wyniku inwestycji spółki, z której przysługuje ulga podatkowa. Ze względu na niepewność szacowanych przyszłych korzyści finansowych, Grupa zdecydowała się nie tworzyć aktywa na tę ulgę. Warunki korzystania z ulgi podatkowej zostały opisane w wydanym spółce ILS sp. z o.o. Zezwoleniu nr 152/2014 z dnia 25 czerwca 2016 roku na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Spółce ILS sp. z o.o. przysługuje możliwość pomniejszenia podatku dochodowego maksymalnie o kwotę równą wysokości 50% wydatków kwalifikowanych. Możliwość korzystania z ulg wygasa 31 grudnia 2026 r. Spółka ILS sp. z o.o. może korzystać z ulg podatkowych jedynie w przypadku poniesienia na terenie strefy, kwalifikowanych nakładów inwestycyjnych w wysokości co najmniej 155 mln polskich złotych do dnia 31 grudnia 2018 r. oraz zwiększenia dotychczasowego zatrudnienia o 200 nowych etatów i utrzymanie tego poziomu co najmniej do dnia 31 grudnia 2023r.

 

Zmiana stanu aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego

2023

2022

stan na początek okresu

91 230

105 152

Zwiększenie

20 600

(13 922)

stan na koniec okresu

111 830

91 230

Zmiana stanu rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego

2023

2022

stan na początek okresu

124 263

146 223

zawiązanie w okresie

85 253

(21 960)

stan na koniec okresu

209 516

124 263

Zmiany na podatku odroczonym zostały w całości ujęte w Sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji podatek dochodowy.

31.12.2022

Wpływ na zysk netto

31.12.2023

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

91 230

20 600

111 830

Rezerwa z tytułu podatku odroczonego

(124 263)

(85 253)

(209 516)

(33 033

(64 653)

(97 686)

12.Zapasy

31.12.2023

31.12.2022

Materiały

66 960

83 365

Półprodukty i produkty w toku

13 853

7 180

Produkty gotowe

11 452

9 173

Towary

4 321 299

3 973 794

Prawa do zwrotu towaru

27 340

22 594

4 440 904

4 096 106

Towary

4 334 258

3 985 912

Odpisy

(12 959)

(12 118)

4 321 299

3 973 794

 

 

Na wartość materiałów składają się głównie materiały wykorzystywane do produkcji naczep w spółce Feber sp z o.o. oraz materiały używane w procesie regeneracji używanych części samochodowych w spółce Lauber sp z o.o.

Grupa Inter Cars otrzymuje rabaty od dostawców, które w części odpowiadającej zakupionym i sprzedanym towarom w danym okresie odnoszone są na zmniejszenie wartości sprzedanych towarów. Pozostała część uzyskanych rabatów pomniejsza wartość zapasów.

Zapasy w postaci towarów handlowych zlokalizowanych w magazynie centralnym, regionalnych centrach dystrybucji oraz filiach są ubezpieczone od ognia i innych żywiołów oraz od kradzieży z włamaniem i rabunkiem.

Zapasy o wartości 3 186 mln zł stanowią zabezpieczenie kredytu bankowego (szczegóły, patrz nota 18 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego).

Kwota odpisu aktualizującego wartości zapasów 841 tys. zł. została ujęta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji Pozostałe przychody operacyjne. W roku 2022 kwota odpisu aktualizującego zapasy ujęta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów wyniosła 1 503 tys. zł.

Zmiana odpisów na zapasach

2023

2022

stan na początek okresu

(12 118)

(10 615)

(zwiększenie) / zmniejszenie

(841)

(1 503)

stan na koniec okresu

(12 959)

(12 118)

13.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

31.12.2023

31.12.2022

Dane przekształcone

Z tytułu dostaw i usług

1 582 236

1 373 573

Należności od dostawców z tyt. bonusów handlowych

630 655

427 385

Z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych świadczeń

287 645

137 974

Pozostałe należności oraz rozliczenia międzyokresowe kosztów

176 243

136 339

Udzielone pożyczki

4 438

2 233

Krótkoterminowe należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności, brutto

2 681 216

2 077 504

Należności z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych świadczeń na dzień 31 grudnia 2023 roku obejmowały głównie należności podatku z tytułu VAT.

Pozycja „Pozostałe należności oraz rozliczenia międzyokresowe kosztów” obejmowała głównie przedpłaty w kwocie 116 625 tys. zł, oraz pozostałe należności takie jak depozyty, zapłacone gwarancje w przetargach handlowych, należności od ubezpieczycieli oraz rozliczenia z pracownikami i filiantami.

Zmiana stanu odpisów aktualizujących należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności

 

2023

2022

Dane przekształcone

Stan na początek okresu

(27 602)

(23 941)

Zwiększenie

(8 120)

(5 664)

Wykorzystanie

8 995

2 003

Stan na koniec okresu

(26 727)

(27 602)

Krótkoterminowe należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności, netto

2 654 489

2 049 902

Kwota odpisu aktualizującego wartość należności 875 tys. zł w 2023 r. (3 661 tys. zł w 2022 r). została ujęta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji Pozostałe przychody operacyjne (Pozostałe koszty operacyjne w 2022 r.).

Grupa ogranicza ryzyko kredytowe poprzez przeniesienie części odpowiedzialności za ściągalność należności z tytułu dostaw i usług na filiantów, którzy otrzymują wynagrodzenie z tytułu opłaty dystrybucyjnej.

 

Struktura wymagalności krótkoterminowych należności brutto z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności

31.12.2023

31.12.2022

przekształcone

Wymagalne do 12 miesięcy

2 681 216

2 077 504

2 681 216

2 077 504

 

Struktura wymagalności należności

31.12.2023

31.12.2022

Brutto

 

Odpisy

Brutto

 

Odpisy

Niewymagalne

2 308 180

1 867

1 746 358

1 403

Od 1 do 30 dni

248 002

312

199 732

839

Od 31 do 60 dni

52 142

193

39 886

534

Od 61 do 90 dni

16 267

689

7 369

1 185

Od 91 do 180 dni

14 003

750

5 363

1 754

od 181 do 270 dni

7 323

1 199

3 911

1 705

od 271 do 360 dni

4 688

862

4 021

1 156

powyżej 1 roku

30 612

20 855

42 359

19 026

Razem

2 681 216

26 727

2 048 999

27 602

Struktura walutowa krótkoterminowych należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności (brutto)

31.12.2023

31.12.2022

Należności w walucie polskiej

1 281 195

879 274

Należności w walutach obcych

1 400 021

1 169 725

2 681 216

2 048 999

Należności w EUR

955 676

723 728

Należności w innych walutach

444 345

445 997

1 400 021

1 169 725

 

 

Udzielone pożyczki

31.12.2023

31.12.2022

Pożyczki krótkoterminowe

4 438

2 233

Pożyczki długoterminowe

13 837

10 926

18 275

13 159

 

Długoterminowe należności

31.12.2023

31.12.2022

Pożyczki długoterminowe

13 837

9 385

Kaucje

16 759

23 696

Pozostałe

2 661

3 375

33 257

36 456

Koncentracja ryzyka kredytowego związanego z należnościami z tytułu dostaw i usług jest ograniczona ze względu na dużą liczbę klientów Grupy oraz ich rozproszenie.

Ryzyko kredytowe i ryzyko walutowe omówione zostało w Nocie 33.

Długoterminowe należności obejmują kwoty wpłaconych przez Grupę kaucji z tytułu najmu oraz długoterminowe pożyczki.

Pożyczki są oprocentowane w wysokości: WIBOR 1M albo EURIBOR 3M (dla pożyczki w EUR) powiększonej o marżę w wysokości od 1% do 5%.

Pożyczki nie są zabezpieczone.

 

 

14.Środki pieniężne

31.12.2023

31.12.2022

W kasie

18 520

17 327

Na rachunkach bankowych

296 381

284 647

Na rachunkach bankowych VAT split payment

4 221

14 133

W drodze

47 999

40 391

Na rachunkach ZFŚS

783

692

Środki pieniężne

367 904

357 190

Środki pieniężne

31.12.2023

31.12.2022

W walucie polskiej

60 491

54 612

W walutach obcych

307 413

302 578

367 904

357 190

 

 

Koncentracja ryzyka kredytowego w odniesieniu do środków pieniężnych jest ograniczona, ponieważ Grupa lokuje środki pieniężne w instytucjach finansowych o poziomie ratingu głównie najwyższym, średniowysokim i średnim. Poziom koncentracji środków pieniężnych na dzień 31 grudnia 2023 r. z uwzględnieniem oceny kredytowej instytucji finansowych przedstawia się następująco:

Rating AAA do AA- (najwyższy) - 6%

Rating A+ do A- (średniowysoki) - 23%

Rating BBB+ do BBB (średni) – 45%

Rating BB+ do BB (niski) – 5%

Środki pieniężne w pozostałych instytucjach finansowych – 2%

Środki pieniężne w kasie, środki pieniężne w drodze i inne środki pieniężne – 19%.

 

Na dzień 31 grudnia 2022 r. poziom koncentracji przedstawiał się następująco:

Rating AAA do AA- (najwyższy) - 19%

Rating A+ do A- (średniowysoki) - 17%

Rating BBB+ do BBB (średni) – 21%

Rating BB+ do BB (niski) – 13%

Środki pieniężne w pozostałych instytucjach finansowych – 10%

Środki pieniężne w kasie, środki pieniężne w drodze i inne środki pieniężne – 20%.

15.Kapitał własny zakładowy i kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej

Kapitał zakładowy jednostki dominującej Inter Cars, na dzień 31 grudnia 2023 roku stanowiło 14.168.100 akcji zwykłych na okaziciela nie ograniczonych w prawach serii od A do F o wartości nominalnej 2 zł każda. Wszystkie akcje zostały opłacone. Wszystkie akcje są dopuszczone do publicznego obrotu decyzją Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz wprowadzone do notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wszystkie akcje są równe i mają takie same prawa. Pierwsze notowanie akcji Inter Cars S.A. odbyło się na sesji giełdowej w dniu 26 maja 2004 roku.

Kapitał zapasowy obejmuje wartość zasobów, wniesionych do jednostki na czas nieoznaczony, ponad ich wartość zadeklarowaną do wniesienia i ujętą w kapitale podstawowym oraz wartość zysków pozostawionych w spółce, które mogą być jednak z niej wycofane.

Różnice kursowe z przeliczenia spółek zależnych powstają w wyniku przeliczenia na walutę polską kapitału własnego według kursu historycznego i według kursu bilansowego, a także w efekcie przeliczenia wyniku finansowego netto według kursu średniego oraz kursu na dzień bilansowy

 

 

 

 

 

 

Liczba akcji (w sztukach)

Data dopuszczenia do obrotu

Prawo do dywidendy (od roku)

Wartość nominalna (w zł)

Cena emisyjna (w zł)

Agio

(w zł)

akcje serii A

200 000

14.05.2004

1999

400 000

2,00

-

akcje serii B

7 695 600

14.05.2004

1999

15 391 200

2,00

-

akcje serii C

104 400

14.05.2004

1999

208 800

2,00

-

akcje serii D

2 153 850

14.05.2004

2001

4 307 700

6,85

10 448 676

akcje serii E

1 667 250

14.05.2004

2002

3 334 500

8,58

10 966 504

akcje serii G

1 875 000

14.03.2008

2007

3 750 000

122,00

225 000 000

akcje serii F1

10 001

06.08.2007

2008

20 002

33,59

315 932

akcje serii F2

30 000

25.06.2008

2008

60 000

37,13

1 053 900

akcje serii F1

147 332

06.08.2007

2009

294 664

33,59

4 654 218

akcje serii F2

127 333

25.06.2008

2009

254 666

37,13

4 473 208

akcje serii F3

157 334

21.12.2009

2009

314 668

18,64

2 618 038

14 168 100

28 336 200

259 530 476

16.Zysk netto na 1 akcję

Podstawowy zysk na 1 akcję

Zysk netto na 1 akcję obliczony na podstawie zysku netto w okresie w kwocie 700 297 tys. zł (2022: 745 698 tys. zł) oraz średniej ważonej liczby akcji jednostki dominującej 14 168 tys. akcji (2022: 14 168 tys. akcji) przedstawionej w poniższej kalkulacji:

 

Średnio ważona liczba akcji

2023

2022

Akcje wyemitowane na dzień 1 stycznia

14 168 100

14 168 100

Średnioważona liczba akcji w roku

14 168 100

14 168 100

Podstawowy zysk na 1 akcję

2023

2022

Zysk netto w okresie

700 297

745 698

Średnioważona liczba akcji

14 168 100

14 168 100

Zysk netto na 1 akcję (w zł)

49,43

52,63

Rozwodniony zysk na 1 akcję

W roku 2023 i 2022 nie było w Grupie otwartych programów motywacyjnych ani innych instrumentów mających czynnik rozwadniający. W związku z powyższym rozwodniony zysk na jedną akcję jest równy podstawowemu zyskowi na jedną akcję.

17.Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych

Nota prezentuje dane o zobowiązaniach Grupy z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych wycenianych według zamortyzowanego kosztu. Informacje odnośnie ekspozycji Grupy na ryzyko kursowe, ryzyko stopy procentowej i ryzyko płynności przedstawia nota 33.

Umowa kredytu konsorcjalnego

W dniu 28 listopada 2023 r. został zaakceptowany wniosek w sprawie przedłużenia do umowy kredytów terminowych i odnawialnych z dnia 14 listopada 2016 r. Celem wniosku było umożliwienie przesunięcia daty zapadalności kredytów odnawialnych. Kredytodawcy wyrazili zgodę na zmianę daty zapadalności kredytów odnawialnych na 15 grudnia 2023 roku.

 

 

Umowa kredytu konsorcjalnego (cd)

W dniu 7 grudnia 2023 r. został zawarty aneks do umowy kredytów terminowych i odnawialnych. Zgodnie z postanowieniami Aneksu ostateczny termin spłaty kredytu terminowego został wydłużony do 30 listopada 2026 r. oraz zwiększono maksymalną łączną wysokość kredytu o 156 000 000 zł. i wynosi ona obecnie 994 814 000zł. Jednocześnie został wydłużony termin spłaty kredytów odnawialnych do 29 listopada 2024 r. oraz zwiększono ich maksymalną łączną wysokość o 244 000 000 zł. i wynosi obecnie 1 549 373 500 zł.

W podpisanym aneksie do umowy konsorcjalnej uwzględniono postanowienia dotyczące zrównoważonego rozwoju (sustainability linked-loans provisions), w tym dotyczącye realizacji określonych w aneksie celów zrównoważonego rozwoju (KPI) w zakresie redukcji śladu węglowego, procentowego wzrostu wskaźnika zwrotu rdzeni do dostawców części regenerowanych oraz zwiększenia udziału kobiet w programie stypendialnym “Akcelerator” realizowanym przez Fundację Inter Cars

Wykonywanie przedmiotowych celów będzie mogło wpływać na wysokość marż wskazanych w umowie kredytu, zgodnie ze szczegółowymi postanowieniami aneksu w tym zakresie

W ramach umowy kredytu konsorcjalnego z linii kredytowej mogą korzystać następujące spółki należące do Grupy Inter Cars: Inter Cars S.A., Lauber Sp. z o.o., Inter Cars Česká republika s.r.o., Inter Cars Slovenská republika s.r.o., Inter Cars Lietuva UAB, Inter Cars d.o.o., Inter Cars Romania s.r.l., Inter Cars Marketing Services Sp. z o.o., ILS Sp. z o.o., Q-service Truck Sp. z o.o.

Oprocentowanie kredytów jest zmienne i uzależnione będzie, dla każdego okresu odsetkowego, od stopy referencyjnej WIBOR, powiększonej o ustalone na podstawie Nowej Umowy Kredytu (na zasadach rynkowych) marże kredytodawców.

Kredyty bankowe zaciągnięte bezpośrednio przez podmioty powiązane:

Spółka Inter Cars Česká republika s.r.o. posiada linię kredytową w Raiffeisenbank a.s. z limitem do 200 mln CZK (35 180 tys. zł.) z terminem zapadalności 28 luty 2025 roku.

Inter Cars Romania s.r.l. posiada linię kredytową z limitem 70 mln RON (61 194 tys. zł.) w Banku ING Bank N.V z terminem zapadalności 29  listopada 2024 r.

Inter Cars INT d.o.o. posiada umowę kredytową z Bankiem SKB Banka w wysokości 8 mln EUR (34 784 tys. zł) z datą zapadalności 27 listopada 2024 roku oraz kredyt inwestycyjny w tym samym banku na kwotę 1,3 mln EUR (5 652 tys. zł.), z datą zapadalności 1 sierpnia 2025 r.

30 listopada 2023 roku Inter Cars Bulgaria Ltd. zawarła z bankiem United Bulgarian Bank AD (dawniej KBC Bank Bulgaria EAD) aneks do umowy kredytu podwyższający limit do 30 mln eur (130 440 tys. zł.) z datą zapadalności 31 październik 2025 roku.

Inter Cars d o.o. Bośnia i Hercegowina posiada umowę kredytową z Bankiem Intesa Sanpaolo Banka d.d. w wysokości 6 mln BAM (13 252 tys. zł.) z datą zapadalności 30 kwietnia 2026 r.

 

Długoterminowe

31.12.2023

31.12.2022

Zabezpieczone kredyty bankowe

929 206

728 874

Zobowiązania z tytułu leasingu

631 950

607 784

1 561 156

1 336 658

Krótkoterminowe

31.12.2023

31.12.2022

Zabezpieczone kredyty bankowe

1 190 424

1 158 567

Zobowiązania z tytułu leasingu

181 039

169 970

1 371 463

1 328 537

 

 

 

 

 

Kredyty i pożyczki na dzień 31.12.2023

 

 

 

Kredyty i pożyczki krótkoterminowe w wartości nominalnej

kwota według umowy (limit)

Wykorzystanie

termin spłaty

Konsorcjum banków

1 549 374

1 080 251

29.11.2024

Inter Cars S.A.

1 040 523

Inter cars Slovenska Republika s.r.o.

31 044

Lauber Sp. z.o.o.

8 684

ING Bank N.V. (Inter Cars Romania s.r.l.)

61 194

48 946

29.11.2024

Raiffeisen a.s. (Inter Cars Česká republika s.r.o)

35 180

28 244

28.02.2025

SKB Banka (ICSI - Inter Cars INT D o.o.)

34 784

32 846

27.11.2024

1 680 532

1 190 287

Kredyty i pożyczki długoterminowe w wartości nominalnej

kwota według umowy (limit)

 

Wykorzystanie

termin spłaty

Konsorcjum banków

994 814

838 814

30.11.2026

Intesa Sanpaolo Banka d.d. (Inter Cars d o.o. Bośnia i Hercegowina)

13 252

12 091

30.04.2026

SKB Banka (ICSI - Inter Cars INT D o.o.)

5 652

5 168

01.08.2025

Unicredit Bulbank AD (Inter Cars Bulgaria Ltd.)

130 440

82 873

31.10.2025

1 144 158

938 946

 

 

Kredyty i pożyczki na dzień 31.12.2022

 

 

 

Kredyty i pożyczki krótkoterminowe w wartości nominalnej

kwota według umowy (limit)

Wykorzystanie

termin spłaty

Konsorcjum banków

1 305 374

979 781

30.11.2023

Inter Cars S.A.

932 767

Inter cars Slovenska Republika s.r.o.

34 541

Lauber Sp. z.o.o.

12 473

ING Bank N.V. (Inter Cars Romania s.r.l.)

66 325

49 446

30.11.2023

Raiffeisen a.s. (Inter Cars Česká republika s.r.o)

38 840

27 594

28.02.2023

SKB Banka (ICSI - Inter Cars INT D o.o.)

28 139

13 976

08.12.2022

Unicredit Bulbank AD (Inter Cars Bulgaria Ltd.)

46 899

46 289

31.07.2023

KBC Bank Bulgaria EAD (Inter Cars Bulgaria Ltd.)

46 899

42 359

31.10.2023

1 532 476

1 159 445

Kredyty i pożyczki długoterminowe w wartości nominalnej

kwota według umowy (limit)

 

Wykorzystanie

termin spłaty

Konsorcjum banków

838 814

721 814

30.11.2025

Intesa Sanpaolo Banka d.d. (Inter Cars d o.o. Bośnia i Hercegowina)

9 575

12 679

15.04.2024

SKB Banka (ICSI - Inter Cars INT D o.o.)

6 097

5 574

01.08.2025

854 486

740 067

 

Łączna nominalna kwota zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek na dzień bilansowy 31 grudnia 2023 r. wyniosła 2 129 232 tys. zł, z czego 1 888 021 tys. zł dotyczy zobowiązań z tytułu kredytów otrzymanych w złotych, 180 174 tys. zł dotyczy zobowiązań z tytułu kredytów otrzymanych w EUR, natomiast 48 946 tys. zł. dotyczy zobowiązań z tytułu kredytu otrzymanego w RON, a 12 091 tys. zł dotyczy zobowiązań z tytułu kredytu otrzymanego w BAM.

 

Istotne warunki kredytu konsorcjalnego i pozostałych kredytów

Kredyt konsorcjalny został udzielony przez następujące banki (wraz z wykorzystaniem na dzień 31 grudnia 2023 r.):

Wykorzystanie w wartości nominalnej

udział w wykorzystaniu

Kredyt konsorcjalny

CaixaBank S.A.

143 668

6,82%

Bank Pekao S.A.

635 530

30,17%

Bank Handlowy S.A.

226 205

10,74%

Santander

207 434

9,85%

Bank BGŻ BNP Paibas S.A.

207 890

9,87%

mBank S.A.

240 692

11,43%

ING Bank Śląski S.A.

226 602

10,76%

Pozostałe kredyty

Citibank Europe PLC Słowacja

31 044

1,47%

ING Bank N.V. (Inter Cars Romania s.r.l.)

48 946

2,32%

Raiffeisen a.s. (Inter Cars Česká republika s.r.o)

28 244

0,26%

SKB Banka (ICSI - Inter Cars INT D o.o.)

38 014

1,80%

Unicredit Bulbank AD (Inter Cars Bulgaria Ltd.)

82 873

3,93%

Intesa Sanpaolo Banka d.d. (Inter Cars d o.o. Bośnia i Hercegowina)

12 091

0,57%

2 129 232

100%

Zabezpieczeniem kredytu udzielonego przez konsorcjum banków są:

hipoteka na nieruchomościach gruntowych, których właścicielem jest Inter Cars S.A.
o wartości 48 112 tys zł według wyceny z dnia 27 lutego 2018 roku.

zastaw rejestrowy na zapasach Grupy na dzień 31 grudnia 2023 roku o wartości 3 186 mln zł zastaw rejestrowy i zastaw finansowy na udziałach w kapitale zakładowym ILS

zastaw rejestrowy i zastaw finansowy na udziałach w kapitale zakładowym ICMS

zastaw rejestrowy na rachunkach bankowych

pełnomocnictwo do rachunków Spółki w Polsce

przelew wierzytelności pieniężnych Spółki z umów ubezpieczenia

oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji

O ustanowionych zabezpieczeniach konsorcjalnej umowy kredytów Zarząd Spółki dominującej informował w raporcie bieżącym nr 32/2016.

 

Nr Umowy
Bank

Data zawarcia

Termin ważności

Kwota limitu/kredytu

Zabezpieczenia

Kredyt konsorcjalny

Bank Polska Kasa Opieki S.A., ING Bank Śląski S.A., Bank Handlowy w Warszawie S.A, mBank S.A.,

14.11.2016

29.11.2024

30.11.2026

1 549 373 500 PLN

994 814 000 PLN

Wykaz zabezpieczeń ujawniono powyżej.

Raiffeisenbank A.S. Czechy

30.09.2012

28.02.2025

200 000 000 CZK

Gwarancja bankowa

SKB Banka (ICSI - Inter Cars INT D o.o.)

09.12.2021

02.08.2022

27.11.2024

01.08.2025

8 000 000 EUR

1 300 000 EUR

3 weksle in-blanco i gwarancja korporacyjna

ING Bank N.V. (Inter Cars Romania s.r.l.)

27.08.2014

29.11.2024

70 000 000 RON

Zabezpieczenie na zapasach

Unicredit Bulbank AD (Inter Cars Bulgaria Ltd.)

27.10.2022

31.10.2025

30 000 000 EUR

Gwarancja korporacyjna

Intesa Sanpaolo Banka d.d. (Inter Cars d o.o. Bośnia i Hercegowina)

27.04.2021

30.04.2026

6 000 000 BAM

Gwarancja korporacyjna, 6 weksli in blanco; środki na koncie w banku

 

 

Oprocentowanie kredytów jest zmienne i uzależnione od stóp WIBOR, EURIBOR, ESTR powiększonych o ustalone na podstawie zawartych umów kredytowych (na zasadach rynkowych) marże banków (ustalone na zasadach rynkowych) dla każdego okresu odsetkowego.

 

Źródło finansowania

Oprocentowanie

CaixaBank S.A.

Część krótkoterminowa - WIBOR 1M + marża banku, Część długoterminowa - WIBOR 3M + marża banku

Bank Pekao S.A.

Część krótkoterminowa - WIBOR 1M + marża banku, Część długoterminowa - WIBOR 3M + marża banku

Bank Handlowy w Warszawie S.A.

Część krótkoterminowa - WIBOR 1M + marża banku, Część długoterminowa - WIBOR 3M + marża banku

Santander Bank Polska S.A.

Część krótkoterminowa - WIBOR 1M + marża banku, Część długoterminowa - WIBOR 3M + marża banku

BNP Paribas Bank Polska S.A.

Część krótkoterminowa - WIBOR 1M + marża banku, Część długoterminowa - WIBOR 3M + marża banku

mBank S.A.

Część krótkoterminowa - WIBOR 1M + marża banku, Część długoterminowa - WIBOR 3M + marża banku

ING Bank Śląski S.A.

Część krótkoterminowa - WIBOR 1M + marża banku, Część długoterminowa - WIBOR 3M + marża banku

Citibank Europe PLC Słowacja

EURIBOR 1M + marża banku

ING Bank N.V. (Inter Cars Romania s.r.l.)

ROBOR + marża banku

Raiffeisen A.S. (Inter Cars Česká respublika s.r.o)

ESTR + marża banku

SKB Banka (ICSI - Inter Cars INT D o.o.)

Część krótkoterminowa - EURIBOR 3M + marża banku, Część długoterminowa - EURIBOR 6M + marża banku

Unicredit Bulbank AD (Inter Cars Bulgaria Ltd.)

SRIR + marża banku

EURIBOR 1M + marża banku

Intesa Sanpaolo Banka d.d. (Inter Cars d o.o. Bośnia i Hercegowina)

stała marża banku

 

Kredyt konsorcjalny został przeznaczony na spłatę zadłużenia oraz finansowanie bieżącej działalności gospodarczej, a także na finansowanie nowej inwestycji rozbudowy i modernizacji hal magazynowych w centrum logistycznym w Zakroczymiu.

 

Następujące istotne współczynniki (kalkulowane na podstawie skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Inter Cars S.A.) są zapisane w umowie i w przypadku niespełnienia przez Grupę mogą stanowić podstawę do wypowiedzenia umowy przez konsorcjum:

wartość wskaźnika EBITDA powinna być dodatnia

współczynnik zysku operacyjnego Grupy w stosunku do zapłaconych odsetek od zadłużenia finansowego wszystkich członków Grupy powinien być wyższy od 2,5,

współczynnik długu netto do EBITDA powinien być niższy od 3,9 do 31 marca 2017r. łącznie i niższy od 3,5 dla późniejszych okresów

współczynnik kapitału własnego Grupy do łącznej sumy bilansowej Grupy powinien być wyższy niż 30%.

 

Wszystkie współczynniki kalkulowane są na podstawie sprawozdania finansowego po wyeliminowaniu wpływu zastosowanego w 2019 roku standardu MSSF 16

 

Na dzień 31 grudnia 2023 roku Grupa spełniła współczynniki finansowe wynikające z umowy kredytowej. Zgodnie ze stanem na 31 grudnia 2023 roku wartości współczynników kształtowały się następująco:

wartość wskaźnika EBITDA wyniosła 1 124 557 tys. zł

współczynnik zysku operacyjnego Grupy w stosunku do zapłaconych odsetek od zadłużenia finansowego wszystkich członków Grupy wyniósł 7,4

współczynnik długu netto do EBITDA wyniósł 1,58

współczynnik kapitału własnego Grupy do łącznej sumy bilansowej Grupy wyniósł 47,9%

 

 

 

 

Inter Cars może wyrazić zgodę na wypłatę dywidendy akcjonariuszom w wysokości:

- dowolnej kwoty do łącznie 100% jednostkowego (jednostkowego) zysku netto wygenerowanego w ubiegłym roku obrotowym, jeżeli stosunek długu netto do EBITDA wynosi mniej niż 2,5 na dzień ostatniego kwartału przed takim podziałem oraz na dzień dzień kwartału przypadający bezpośrednio po podziale (obliczony przed podziałem na zasadzie pro forma);

- dowolnej kwoty do łącznie 50% jednostkowego (jednostkowego) zysku netto wygenerowanego w ubiegłym roku obrotowym), jeżeli stosunek długu netto do EBITDA jest wyższy niż 2,5, ale niższy niż 3,0 na dzień ostatniego kwartału przed taką wypłatą oraz na dzień pierwszego kwartału przypadający bezpośrednio po takiej dystrybucji (obliczany przed taką wypłatą na zasadzie pro forma);

Oprocentowanie kredytów jest zmienne i uzależnione będzie, dla każdego okresu odsetkowego, od stopy referencyjnej WIBOR, powiększonej o ustalone na podstawie Umowy Kredytu Konsorcjalnego (na zasadach rynkowych) marże kredytodawców.


18.Zobowiązania z tytułu leasingu

Zobowiązania z tytułu leasingu dotyczą prawa do użytkowania powierzchni biurowych, magazynowych i filii oraz rzeczowych aktywów trwałych. Więcej informacji na ten temat przedstawiono w nocie 6.

MSSF 16 przewiduje wyjątki od ogólnego modelu leasingu u leasingobiorcy dotyczące krótkoterminowych umów leasingu (tj. umów poniżej 12 miesięcy) oraz leasingu aktywów o niskiej wartości (np. laptopy).

Grupa postanowiła zastosować powyższe zwolnienia przewidziane przez standard i ujęła opłaty liniowo w pozycji koszty sprzedaży i ogólnego zarządu sprawozdania z całkowitych dochodów. 

 

Leasing

31.12.2023

31.12.2022

Suma płatności wynikająca z umów leasingu

492 870

487 655

Dyskonto

(37 351)

(40 873)

Wartość bieżąca zobowiązań leasingowych

455 519

446 782

Suma płatności wynikająca z umów leasingu

Poniżej 1 roku

107 373

98 347

Pomiędzy 1 a 5 lat

364 542

321 719

Powyżej 5 lat

20 955

67 589

492 870

487 655

Wartość bieżąca zobowiązań leasingowych

Poniżej 1 roku

93 439

89 363

Pomiędzy 1 a 5 lat

341 903

295 315

Powyżej 5 lat

20 177

62 104

455 519

446 782

 

Zobowiązania leasingowe dotyczą leasingu rzeczowych aktywów trwałych. Więcej informacji na ten temat przedstawiono w nocie 8.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19.Zobowiązania i należności z tytułu leasingu oddanego w sub-leasing.

Lokale użytkowe oraz samochody, których Grupa jest leasingobiorcą i dalej wynajmuje swoim agentom prowadzącym filie, traktuje jako subleasing. Zobowiązania z tego tytułu równają się należnościom z tytułu leasingu oddanego w subleasing.

Wpływ z tytułu subleasingu na poszczególne pozycje sprawozdania finansowego na dzień 31 grudnia 2023 roku jest następujący:

 

Grupa Inter Cars

Inter Cars S.A.

Należności z tytułu sub-leasingu finansowego (Aktywa trwałe)

269 872

90 199

Należności z tytułu sub-leasingu finansowego (Aktywa obrotowe)

87 600

46 984

Zobowiązania z tytułu leasingu oddanego w sub-leasing (zobowiązania długoterminowe)

269 872

90 199

Zobowiązania z tytułu leasingu oddanego w sub-leasing

87 600

46 984

Sub-leasing

31.12.2023

31.12.2022

Suma płatności wynikająca z umów leasingu

402 531

356 386

Dyskonto

(45 059)

(25 413)

Wartość bieżąca zobowiązań leasingowych

357 472

330 973

Suma płatności wynikająca z umów leasingu

Poniżej 1 roku

101 548

89 001

Pomiędzy 1 a 5 lat

268 994

250 415

Powyżej 5 lat

31 989

16 970

402 531

356 386

Wartość bieżąca zobowiązań leasingowych

Poniżej 1 roku

87 600

80 607

Pomiędzy 1 a 5 lat

245 017

234 758

Powyżej 5 lat

24 855

15 608

357 472

330 973

 

Przychody i koszty odsetkowe z tytułu subleasingu są wykazywane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w przychodach i kosztach finansowych w tej samej wartości i wynoszą 13 254 tys. zł 

(11 389 tys. zł. w 2022 roku)

20.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, w tym przekazane do faktoringu oraz pozostałe zobowiązania

31.12.2023

31.12.2022

przekształcone

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług od pozostałych jednostek

1 496 566

1 162 242

Należności od dostawców z tyt. bonusów handlowych

(298 278)

(208 447)

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług – przekazane do faktoringu

175 181

119 969

Zobowiązania z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń i innych świadczeń

171 717

106 730

Pozostałe zobowiązania

155 266

159 758

1 700 452

1 340 252

Struktura wymagalności zobowiązań z tytułu dostaw i usług, w tym przekazanych do faktoringu

31.12.2023

Wymagalne do 12 miesięcy

1 373 469

1 373 469

 

 

Struktura walutowa zobowiązań z tytułu dostaw i usług, oraz pozostałych zobowiązań

31.12.2023

31.12.2022

 

Zobowiązania w PLN

555 979

615 570

Zobowiązania w walutach obcych

1 144 473

696 177

1 700 452

1 311 747

Zobowiązania w walutach obcych

31.12.2023

31.12.2022

Zobowiązania w EUR

769 353

422 471

Zobowiązania w USD

206 137

141 831

Zobowiązania w innych walutach

168 983

131 875

1 144 473

696 177

21.Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

31.12.2023

31.12.2022

Z tytułu wynagrodzeń

53 755

33 287

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

(1 148)

413

52 607

33 700

22.Przychody ze sprzedaży 

01.01.2023- 31.12.2023

01.01.2022-31.12.2022

Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów

17 635 557

14 887 254

Przychody ze sprzedaży aut

241 517

259 151

Przychody ze sprzedaży usług

47 396

53 146

Przychody ze sprzedaży produktów

105 840

85 550

18 030 309

15 285 101

 

Struktura rzeczowa sprzedaży

2023

udział

2022

udział

części do samochodów osobowych

9 674 148

53,65%

8 081 801

52,87%

części do samochodów użytkowych i autobusów

2 988 882

16,58%

2 461 951

16,11%

opony, akumulatory, oleje

4 055 132

22,49%

3 561 130

23,30%

wyposażenie warsztatu

613 292

3,40%

513 288

3,36%

motocykle i części

245 007

1,36%

217 608

1,42%

akcesoria

59 096

0,33%

51 476

0,34%

pozostała sprzedaż- usługi

47 395

0,26%

53 146

0,35%

naczepy - Feber

105 840

0,59%

85 550

0,56%

samochody ISUZU, FORD Truck i BYD

241 517

1,34%

259 151

1,70%

18 030 309

100,00%

15 285 101

100,00%

W okresie od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. oraz w okresie porównawczym z żadnym odbiorcą nie zrealizowano przychodów przekraczających 10% przychodów ze sprzedaży Grupy.

Informacje na temat geograficznej struktury sprzedaży

 

2023

2022

 

(tys. zł)

(%)

(tys. zł)

(%)

Sprzedaż w Polsce

7 735 769

43%

6 908 285

45%

Sprzedaż w Rumunii

1 457 105

8%

1 248 095

8%

w pozostałych krajach

8 837 435

49%

7 128 721

47%

Razem

18 030 309

100%

15 285 101

100%

23.Koszt własny sprzedaży 

01.01.2023- 31.12.2023

01.01.2022-31.12.2022

Wartość sprzedanych towarów i materiałów

12 673 142

10 512 848

Wartość sprzedanych produktów

90 871

76 442

(Dodatnie) / ujemne różnice kursowe

7 652

40 824

Koszt własny sprzedaży

12 771 665

10 630 114

24.Koszty sprzedaży i ogólnego zarządu

01.01.2023- 31.12.2023

01.01.2022-31.12.2022

Amortyzacja*

182 433

154 976

Zużycie materiałów i energii

300 639

266 145

Usługi obce

3 102 174

2 608 851

Podatki i opłaty

24 941

16 102

Wynagrodzenia

509 194

397 311

Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

116 683

88 942

Pozostałe koszty rodzajowe

140 911

137 785

Koszty według rodzaju, razem

4 376 975

3 670 112

(minus) Koszty sprzedanych produktów

(186 538)

(163 292)

(minus) Zmiana stanu produktów gotowych i produkcji w toku

3 783

6 168

(minus) Koszty usługi dystrybucyjnej realizowanej przez filiantów

(1 666 041)

(1 529 288)

Koszty sprzedaży i ogólnego zarządu

2 528 179

1 983 700

 

*pozycja Amortyzacja zawiera kwotę umorzenia wartości niematerialnych w wysokości 17 890 tys. zł.

25.Pozostałe przychody operacyjne

01.01.2023- 31.12.2023

01.01.2022-31.12.2022

Zysk na zbyciu niefinansowych aktywów trwałych

-

1 971

Otrzymane odszkodowania, kary i grzywny

5 203

4 046

Upusty marketingowe

14 633

24 116

Odpisanie przedawnionych zobowiązań

502

1 038

Skonto

1 798

970

Pozostała sprzedaż

29 481

26 097

Rozwiązanie rezerw

6 295

957

Pozostałe

19 338

7 286

77 250

66 481

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26.Pozostałe koszty operacyjne

01.01.2023- 31.12.2023

01.01.2022-31.12.2022

Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych

1 252

-

Uszkodzenia towarów

26 262

24 776

Koszty z tytułu reklamacji

-

1 871

Niedobory magazynowe

18 839

13 095

Odszkodowania

1 681

1 326

Ubezpieczenia majątkowe

1 282

1 256

Odpisanie przedawnionych należności

5 859

17 024

Odpisanie wartości zapasów

4 550

2 932

Utworzone rezerwy

3 780

-

Darowizny

3 929

3 471

Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych*

3 302

70 719

Upusty udzielone

994

41

Złomowanie

5 902

1 314

Depozyt za rdzenie

7 288

4 595

Pozostałe**

21 665

23 828

106 585

166 248

 

* w pozycji „Aktualizacja aktywów niefinansowych” w 2022 roku zawarty jest głównie odpis na towar zniszczony w wyniku działań wojennych w magazynie centralnym w Ukrainie

** w pozycji „Pozostałe” zawarte są kaucje, koszty refaktur oraz pozostałe koszty

 

27.Przychody i koszty finansowe

 

Przychody finansowe

01.01.2023- 31.12.2023

01.01.2022-31.12.2022

Odsetki z tytułu pożyczek

944

626

Odsetki z innych tytułów

3 227

13 916

Odsetki z tytułu sub-lease

13 254

11 389

Różnice kursowe

-

-

Zysk ze zbycia inwestycji

145

169

Pozostałe przychody finansowe

2 169

1 582

19 739

27 682

 

Koszty finansowe

01.01.2023- 31.12.2023

01.01.2022-31.12.2022

Koszty z tytułu odsetek od zaciągniętych kredytów bankowych

139 819

99 302

Odsetki z innych tytułów

2 004

4 776

Odsetki z tytułu sub-lease

13 254

11 389

Odsetki z tytułu leasingu

18 506

12 348

Prowizje i opłaty

8 042

11 984

Różnice kursowe

1 317

2 020

Pozostałe koszty finansowe

3 249

2 719

186 191

144 538

 

 

 

 

 

Różnice kursowe w okresie od 1.01.2023 do 31.12.2023

Odniesione na koszt własny sprzedaży

Prezentowane jako 'Różnice kursowe'

Łącznie różnice kursowe

Powstałe w związku ze spłatą zobowiązań i należności z tytułu dostaw towarów i usług

(3 926)

-

(3 926)

Zrealizowane różnice kursowe

(3 926)

-

(3 926)

Powstałe w związku z wyceną zobowiązań i należności z tytułu dostaw na dzień sprawozdawczy

(62 378)

-

(62 378)

Pozostałe

-

(1 317)

(1 317)

Niezrealizowane różnice kursowe

(62 378)

(1 317)

(63 695)

Łącznie różnice kursowe

(66 304)

(1 317)

(67 621)

 

 

Różnice kursowe w okresie od 1.01.2022 do 31.12.2022

Odniesione na koszt własny sprzedaży

Prezentowane jako 'Różnice kursowe'

Łącznie różnice kursowe

Powstałe w związku ze spłatą zobowiązań i należności z tytułu dostaw towarów i usług

(62 297)

-

(62 297)

Pozostałe

-

-

Zrealizowane różnice kursowe

(62 297)

-

(62 297)

Powstałe w związku z wyceną zobowiązań i należności z tytułu dostaw na dzień sprawozdawczy

21 473

-

21 473

Pozostałe

-

(2 020)

(2 020)

Niezrealizowane różnice kursowe

21 473

(2 020)

(19 453)

Łącznie różnice kursowe

(40 824)

(2 020)

(42 844)

28.Struktura środków pieniężnych do sprawozdania z przepływów pieniężnych

 

Podatek dochodowy zapłacony

2023

2022

Podatek dochodowy bieżący ujęty w sprawozdaniu z całkowitych dochodów

(104 230)

(188 141)

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu podatku dochodowego

(99 625)

39 814

Podatek dochodowy zapłacony

(203 855)

(148 327)

Zmiana stanu należności 

2023

2022

przekształcone

Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności

(633 092)

(382 784)

Zmiana stanu należności długoterminowych

3 199

(11 246)

Zmiana stanu pożyczek udzielonych

5 090

3 179

Zmiana należności z tytułu najmu

(26 499)

(25 059)

Zmiana stanu należności

(651 302)

(415 910)

 

 

 

 

Zmiana stanu pożyczek udzielonych

2023

2022

Pożyczki udzielone

(10 740)

(7 203)

Spłata pożyczek udzielonych

5 650

4 024

Odsetki otrzymane

907

712

Odsetki naliczone

(907)

(656)

Różnice kursowe z przeliczenia

-

(56)

Zmiana stanu pożyczek udzielonych

(5 090)

(3 179)

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek, papierów dłużnych oraz leasingu

31.12.2023

31.12.2022

przekształcone

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek, papierów dłużnych oraz leasingu

240 926

853 874

 

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań

389 639

106 408

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych

18 907

5 653

 

Zmiana stanu zobowiązań razem

649 472

965 935

w tym:

Ujęcie nowych umów leasingowych (MSSF 16)

(94 204)

(220 428)

Zmiana zobowiązań z tytułu leasingu oddanego w sub-leasing

26 499

25 059

Wpływy z tytułu kredytów i pożyczek

(279 358)

(675 478)

Spłaty kredytów i pożyczek

31 153

6 475

Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu

190 594

143 810

Inne

8 145

(2 636)

Zmiana stanu zobowiązań po korektach razem

532 301

242 737

Odsetki netto

2023

2022

Odsetki zapłacone

(171 580)

(124 529)

Odsetki otrzymane

14 162

12 148

Odsetki netto

(157 418)

(112 381)

Pozostałe pozycje netto 

2023

2022

Różnice kursowe z przeliczenia

(68 495)

462

Zmiana pozostałych zobowiązań długoterminowych

934

(1 626)

Pozostałe pozycje netto

(67 561)

(1 164)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poniższa tabela analizuje zmiany długu dla każdego z zaprezentowanych okresów

 

 

Kredyty i pożyczki

Zobowiązania z tytułu leasingu

Dług łącznie

Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych

Dług netto

Saldo na dzień 01.01.2022 r.

(1 224 621)

(255 989)

(1 480 610)

240 665

(1 239 945)

Przepływ środków pieniężnych

(659 567)

92 108

(567 459)

116 525

(450 934)

Nowe umowy leasingowe

-

(282 901)

(282 901)

-

(282 901)

Wypowiedzenie umowy leasingowej

-

-

-

-

-

Zapłacone odsetki

99 302

-

99 302

-

99 302

Naliczone odsetki

(99 302)

-

(99 302)

-

(99 302)

Wycena

(3 254)

-

(3 254)

-

(3 254)

Saldo na dzień 31.12.2022 r.

(1 887 442)

(446 782)

(2 334 224)

357 190

(1 977 034)

Przepływ środków pieniężnych

(216 171)

104 238

(111 933)

10 714

(101 219)

Nowe umowy leasingowe

-

(112 975)

(112 975)

-

(112 975)

Wypowiedzenie umowy leasingowej

-

-

-

-

-

Zapłacone odsetki

139 819

-

139 819

-

139 819

Naliczone odsetki

(139 819)

-

(139 819)

-

(139 819)

Wycena

(16 017)

-

(16 017)

-

(16 017)

Saldo na dzień 31.12.2023 r.

(2 119 631)

(455 519)

(2 575 149)

367 904

(2 207 245)

 

 

 

 

 

 

 

Zobowiązania z tytułu leasingu oddanego w sub-leasing nie są uwzględnione w kalkulacji wartości długu netto.

 

 

29.Podatek dochodowy

Podatek dochodowy ujęty w zysku lub stracie bieżącego okresu

01.01.2023- 31.12.2023

01.01.2022-31.12.2022

Podatek dochodowy bieżący

115 330

188 140

Korekta lat ubiegłych

(11 100)

Zmiana stanu odroczonego podatku dochodowego

64 653

(8 038)

Podatek dochodowy wykazany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów

168 885

180 102

Uzgodnienie kosztu podatkowego do wartości stanowiącej iloczyn zysku księgowego i odpowiednich stawek podatku przedstawia się następująco:

Efektywna stopa podatkowa

01.01.2023- 31.12.2023

01.01.2022-31.12.2022

Zysk brutto (bez udziału wyniku jednostki stowarzyszonej)

869 182

925 800

Podatek w oparciu o stawkę 19%

(165 145)

(175 902)

Różnice w stopach podatkowych *

(2 073)

6 803

Podatek z lat ubiegłych

(5 438)

-

Różnice trwałe

Koszty / przychody niepodatkowe

3 681

(11 003)

Podatek dochodowy bieżący wykazany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów

(168 885)

(180 102)

* Polska 19%, Republika Słowacji 21%, Republika Czech 19%, Ukraina 18%, Litwa 15%, Cypr 12,5%, Malta 35%, Chorwacja 18%, Rumunia 16%, Łotwa 20%, Bułgaria 10%, Włochy 24%, Grecja 24%, Bośnia i Hercegowina 10%, Mołdawia 12%, Estonia 20%, Słowenia 19%, Niemcy 30%, Węgry 9%, Serbia 15%, Wielka Brytania 19%.

Organy podatkowe mają prawo dokonywania kontroli ksiąg i ewidencji rachunkowej. W ciągu pięciu lat od końca roku, w którym złożono deklarację podatkową, mogą nałożyć dodatkowe obciążenia podatkowe wraz z odsetkami i innymi karami. W ocenie Zarządu nie wystąpiły okoliczności, które mogłyby prowadzić do istotnych zobowiązań z tego tytułu.

30.Propozycja Zarządu co do podziału zysku za bieżący rok obrotowy

W ciągu okresu sprawozdawczego oraz do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego Spółka nie dokonywała wypłat zaliczek na poczet dywidendy z zysku za 2023 rok.

Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie została przyjęta przez Zarząd propozycja podziału zysku za rok 2023. Polityka dywidendowa Spółki przewiduje wypłatę dywidendy w kwocie nie wyższej niż 60% skonsolidowanego zysku netto Grupy Kapitałowej Inter Cars S.A. za dany rok obrotowy.

W dniu 13 czerwca 2023 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło uchwałę o podziale zysku za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2022 roku, zgodnie z którą zysk wypracowany w roku 2022 został podzielony w ten sposób, że z wypracowanego w roku 2022 zysku netto w kwocie 542 598 278,02 zł tytułem dywidendy został wypłacony akcjonariuszom 10 059 351,00 zł, tj. 0,71 zł na jedną akcję, zaś pozostała część zysku w kwocie 532 538 927,02 zł przeznaczona została na kapitał zapasowy.

Ponadto Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki ustaliło dzień dywidendy na 19 czerwca 2023 roku oraz termin wypłaty dywidendy na 26 czerwca 2023 roku. Dywidendą objęte są wszystkie 14 168 100 akcje Spółki.

W dniu 26 czerwca 2023 roku została wypłacona dywidenda.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dywidenda na 1 akcję

01.01.2023- 31.12.2023

01.01.2022-31.12.2022

Dywidenda uchwalona i wypłacona do dnia sprawozdawczego

10 059

20 119

Liczba akcji z przyznanym prawem do dywidendy zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy

14 168 100

14 168 100

Dywidenda na 1 akcję (zł)

0,71

1,42

31.Zobowiązania warunkowe oraz nieujęte zobowiązania wynikające z zawartych umów

Gwarancje i poręczenia

Na dzień 31 grudnia 2023 roku łączna wartość gwarancji i poręczeń udzielonych przez jednostkę dominującą na rzecz podmiotów niepowiązanych osiągnęła wartość 10 004 tys. zł.

 

Poręczenia i gwarancje

2023

2022

Na początek okresu

10 571

10 142

Udzielone i zwiększenia

765

662

Wygasłe

(1 332)

(233)

Na koniec okresu

10 004

10 571

Spółka dominująca posiada gwarancje udzielone przez InterRisk, jako zabezpieczenie wniesienia wadium do przetargu oraz należytego wykonania umowy i usunięcia wad przy dostawach dla Poczty Polskiej, Policji oraz Wojska.

32.Transakcje z jednostkami powiązanymi

Wszystkie transakcje ze spółkami powiązanymi przeprowadzane są na warunkach rynkowych.

Grupa dokonuje transakcji z podmiotami, które są powiązane osobowo z członkami Rady Nadzorczej i Zarządu jednostki dominującej, a także z członkami Kluczowego Personelu oraz członkami ich rodzin.

Kluczowy Personel stanowią osoby, posiadające uprawnienia i odpowiedzialność za planowanie, kierowanie i kontrolowanie działalności Grupy w sposób bezpośredni lub pośredni.

Wartość transakcji i nierozliczonych sald prezentuje poniższa tabela.

 

01.01.2023- 31.12.2023

31.12.2023

 

Sprzedaż towarów i usług podmiotom powiązanym

Zakup towarów i usług od podmiotów powiązanych

Należności od podmiotów powiązanych

Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych

Jednostki współkontrolowane

277

2 265

7

334

Pozostałe podmioty powiązane z Inter Cars S.A.

145

1 211

38

-

 

01.01.2022- 31.12.2022

31.12.2022

 

Sprzedaż towarów i usług podmiotom powiązanym

Zakup towarów i usług od podmiotów powiązanych

Należności od podmiotów powiązanych

Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych

Jednostki współkontrolowane

143

1 449

29

-

Pozostałe podmioty powiązane z Inter Cars S.A.

223

1 186

19

-

Pożyczki udzielone

Nie występują pożyczki, ani zobowiązania do członków Rady Nadzorczej, Zarządu, pozostałych członków Kluczowego Personelu i członków ich rodzin.

 

Do jednostek współkontrolowanych zaliczamy DANXILS sp. z o.o oraz InterMeko Europe sp. z o.o., natomiast do pozostałych jednostek powiązanych z Inter Cars zaliczamy FF-Sport sp. z o.o., Fastforward Maciej Oleksowicz, Przedsiębiorstwo Żegluga Augustowska sp. z o.o., Tenstep Polska sp. z o.o., H2PL sp. z o.o.

 

60% udziałów w spółce FF-SPORT Sp. z o.o. należy do Prezesa Zarządu pana Macieja Oleksowicza, ponadtto pan Macej Oleksowicz prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą FASTFORWARD Maciej Oleksowicz. Pan Andrzej Oliszewski - przewodniczący Rady Nadzorczej Inter Cars S.A. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą P.H.U. ANPO Andrzej Oliszewski. 

Ponadto pan Krzysztof Oleksowicz, pełniący rolę doradcy Zarządu, który jest powiązany osobowo z Prezesem Maciejem Oleksowiczem. – otrzymał w 2023 roku wynagrodzenie w wysokości 960 tys zł. (960 tys. zł w 2022 roku).

 

Wynagrodzenia Kluczowego Personelu Kierowniczego zaprezentowane w niniejszej nocie obejmują kwoty wypłaconych oraz należnych świadczeń w danym okresie.

Do kluczowego personelu kierowniczego Grupa zalicza członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej spółki dominującej jak również członków Kluczowego Personelu.

Kluczowy Personel stanowią osoby, posiadające uprawnienia i odpowiedzialność za planowanie, kierowanie i kontrolowanie działalności Grupy w sposób bezpośredni lub pośredni.

 

 

01.01.2023- 31.12.2023

01.01.2022- 31.12.2022

Wynagrodzenia Członków Zarządu

16 820

17 475

Wynagrodzenie Członków Rady Nadzorczej

981

834

Wynagrodzenie pozostałych Członków Kluczowego Personelu Kierowniczego

9 069

8 240

Razem

26 870

26 549

 

W roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2023 roku oraz 31 grudnia 2022 roku członkowie kluczowego personelu kierowniczego Jednostki dominującej, jak i spółek zależnych Grupy Inter Cars nie zawierali z Grupą żadnych transakcji w zakresie pożyczek oraz gwarancji.

 

Szczegółowe informacje o wynagrodzeniach Zarządu Spółki dominującej oraz o posiadanych przez Zarząd Spółki wartościach udziałów w jednostce dominującej przedstawiono w nocie nr 21 Sprawozdania z działalności Zarządu.

33.Zarządzanie ryzykiem finansowym

Grupa jest narażona na ryzyka finansowe, które można określić jako ryzyko kredytowe, ryzyko rynkowe (w skład którego wchodzi głównie ryzyko walutowe oraz ryzyko stopy procentowej) oraz ryzyko płynności.

Ryzyko kredytowe

Nie występuje znacząca koncentracja ryzyka kredytowego dotycząca ekspozycji wobec pojedynczych klientów, określonych sektorów przemysłu. Natomiast jeśli chodzi o regiony geograficzne to ponad 43% skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży Grupy zlokalizowanych jest w Polsce.

Ryzyko kredytowe dotyczy pozostałych należności, środków pieniężnych i ich ekwiwalentów oraz należności z tytułu dostaw i usług. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty są lokowane w instytucjach finansowych o uznanej reputacji.

Grupa stosuje politykę kredytową, zgodnie z którą ekspozycja na ryzyko kredytowe jest monitorowana na bieżąco. Ocena wiarygodności kredytowej jest przeprowadzana w stosunku do wszystkich klientów wymagających kredytowania powyżej określonej kwoty. Grupa nie wymaga zabezpieczenia majątkowego od swoich klientów w stosunku do aktywów finansowych.

Na dzień sprawozdawczy nie występowała znacząca koncentracja ryzyka kredytowego. Wartość bilansowa każdego aktywa finansowego, również pochodnych instrumentów finansowych, przedstawia maksymalną ekspozycję na ryzyko kredytowe:

 

 

31.12.2023

31.12.2022

przekształcone

Pożyczki udzielone

18 275

13 159

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności (wyłączając pożyczki udzielone)

3 026 943

2 404 182

Środki pieniężne

367 904

357 190

3 413 122

2 774 531

 

Koncentracja ryzyka kredytowego w podziale na powyższe kategorie przedstawia się następująco:

- dla pożyczek udzielonych – dywersyfikacja ryzyka kredytowego wynika z różnych - rodzajów zależności biznesowych, różnorodności i rozproszenia geograficzne pożyczkobiorców.

- dla należności handlowych oraz pozostałych należności – informacje przedstawiono w nocie 13; dla należności z tytułu leasingu oddanego w subleasing – koncentracja ryzyka kredytowego jest ograniczona i rozkłada się na kilkuset filiantów Grupy.

- dla środków pieniężnych – informacje przedstawiono w nocie 14.

Ryzyko rynkowe

Poprzez ryzyko rynkowe rozumie się możliwość negatywnego wpływu na wyniki wynikającą ze zmiany cen rynkowych towarów, kursów walutowych i stóp procentowych.

- ryzyko stopy procentowej

Narażenie Grupy na ryzyko stopy procentowej dotyczy przede wszystkim zobowiązań ze zmienną stopą procentową oraz udzielonych pożyczek.

Grupa korzysta z zobowiązań o zmiennej stopie procentowej. Na dzień 31 grudnia 2023 roku Grupa nie korzystała ze zobowiązań o stałej stopie procentowej.

Na dzień sprawozdawczy Grupa nie miała zawartych transakcji zabezpieczających ryzyko zmiany stopy procentowej.

Na koniec okresu sprawozdawczego struktura oprocentowanych instrumentów finansowych przedstawia się następująco:

 

Instrumenty finansowe o zmiennej stopie procentowej

31.12.2023

31.12.2022

Aktywa finansowe (pożyczki udzielone)

18 275

13 159

Środki pieniężne na rachunkach bankowych

300 602

298 780

Zobowiązania finansowe (zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek, papierów dłużnych oraz leasingu)

(2 932 621)

(2 665 196)

(2 613 744)

( 2 353 257)

 

Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego na możliwe zmiany stóp procentowych przy założeniu niezmienności innych czynników. Poniższe dane pokazują wpływ punktów bazowych na zysk lub stratę netto Grupy w okresie rocznym.

na dzień 31.12.2023

wzrost/spadek punkty bazowe

Wpływ na wynik netto

+100 / -100

(21 171)/ 21 171

+200 / -200

(42 343)/ 42 343

na dzień 31.12.2022

wzrost/spadek punkty bazowe

Wpływ na wynik netto

+100 / -100

(19 061)/ 19 061

+200 / -200

(38 123)/ 38 123

 

 

- ryzyko zmian kursów walut

Istotna część zobowiązań z tytułu dostaw i usług wyrażona jest w walutach obcych, w szczególności w EUR. Sprzedaż prowadzona jest przede wszystkim w PLN oraz w UAH, EUR, CZK, HUF, BGN, RON, MDL oraz BAM. Grupa nie zawierała w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku transakcji terminowych zakupu lub sprzedaży walut.

 

EUR

USD

RON

Pozostałe

EUR

USD

RON

Pozostałe

31 grudnia 2023 r.

31 grudnia 2022 r. przekształcone

Należności z tytułu dostaw i usług

955 676

10 722

209 226

224 397

723 729

1 333

185 563

259 101

Środki pieniężne

170 652

10 448

14 705

111 608

157 364

7 056

13 921

124 237

Kredyty bankowe

(511 587)

-

(48 946)

(12 091)

(188 400)

-

(49 446)

(12 679)

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

(769 353)

(206 137)

(32 093)

(136 889)

(422 471)

(141 831)

(64 067)

(67 808)

Ekspozycja bilansowa brutto

(154 612)

(184 967)

142 892

187 025

270 222

(133 442)

85 971

302 851

Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego na możliwe wahania kursów walutowych przy założeniu niezmienności innych czynników (brak istotnego wpływu na kapitał własny).

wpływ na wynik netto

waluta

wzrost/spadek kursu

na dzień 31.12.2023

na dzień 31.12.2022

przekształcone

EUR

+5% / -5%

(6 262)/ 6 262

10 944/(10 944)

+10% / -10%

(12 523)/ 12 523

21 888/(21 888)

USD

+5% / -5%

(7 491)/ 7 491

(5 404)/5 404

+10% / -10%

(14 983)/ 14 983

(10 808)/10 808

RON

+5% / -5%

5 788/ (5 788)

3 482/(3 482)

+10% / -10%

11 575/ (11 575)

6 964/(6 964)

Inne

+5% / -5%

7 574/ (7 574)

12 266/(12 266)

+10% / -10%

15 149/ (15 149)

24 532/(24 532)

Ryzyko płynności

Działalność operacyjna prowadzona jest przy założeniu stałego utrzymania nadwyżki płynnych środków pieniężnych oraz otwartych linii kredytowych.

Poniższa tabela przedstawia wartość bieżących aktywów i zobowiązań oraz wskaźników płynności:

 

 

31.12.2023

31.12.2022

przekształcone

Aktywa obrotowe

7 550 897

6 583 805

Zobowiązania krótkoterminowe

3 143 903

2 821 493

Nadwyżka aktywów obrotowych nad zobowiązaniami krótkoterminowymi

4 406 994

3 762 312

Wskaźnik płynności bieżący

2,40

2,33

Wskaźnik płynności szybki

0,99

0,88

Wskaźnik płynności natychmiastowy

0,12

0,13

 

Wskaźnik płynności bieżący liczony jest jako stosunek stanu majątku obrotowego do stanu zobowiązań krótkoterminowych na koniec danego okresu.

Wskaźnik płynności szybki liczony jest jako stosunek stanu majątku obrotowego pomniejszonego o zapasy do stanu zobowiązań krótkoterminowych na koniec okresu.

 

Wskaźnik płynności natychmiastowy liczony jest jako stosunek stanu środków pieniężnych do stanu zobowiązań krótkoterminowych na koniec okresu.

Zarządzanie przepływami w Grupie Kapitałowej Inter Cars S.A. („Grupa”) jest absolutnie kluczowe dla funkcjonowania całej organizacji. Punktem centralnym tego zarządzania jest model planowania przepływów obejmujący zapotrzebowanie na kapitał, w tym przede wszystkim zapasy, należności i zobowiązania handlowe. Przewidując zapotrzebowanie na kapitał Grupa monitoruje na bieżąco przepływy finansowe w poszczególnych krajach i dostosowuje do tego odpowiednie źródła finansowania zarówno na poziomie Grupy, jak i rynków lokalnych. Grupa finansuje swoje działania poprzez konsorcjum 7 banków oraz 4 banków spoza konsorcjum. Finansowanie bankowe jest utrzymywane w proporcji 60% kredyty krótkoterminowe i 40% kredyty długoterminowe. Grupa dywersyfikuje źródła finansowanie i emitowała w przeszłości obligacje, które zostały objęte przez inne podmioty niż banki. Ponadto Grupa finansuje swoje zobowiązania z kapitałów własnych, które na dzień 31 grudnia 2023 wyniosły 3 816 mld zł. Grupa reinwestuje środki finansowe uzyskane z działalności, poziom wypłat dywidend jest minimalny i utrzymywany na stałym poziomie. Ponadto dla zapewnienia płynności Grupa utrzymuje stabilną kwotę środków pieniężnych dostępnych w punktach sprzedaży (filiach) na poziomie między 13 a 28 mln zł we wszystkich filiach łącznie.

Wykazana w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok 2023 nadwyżka aktywów obrotowych (składających się przede wszystkim z krótkoterminowych zapasów o średniej rotacji ok 3 miesiące, krótkoterminowych należności oraz gotówki) nad zobowiązaniami krótkoterminowymi wynosi 3 762 mln zł i jest wyższa od nadwyżki wykazanej za rok 2022 o 780 mln zł. Wskazuje to na utrzymywanie płynności finansowej Grupy na odpowiednio wysokim poziomie.

Tabela poniżej przedstawia zobowiązania Grupy na dzień 31 grudnia wg daty zapadalności:

 

31 grudnia 2023

wymagalne

do 3 mies

od 3 do 12 mies

od 1 roku do 5 lat

pow. 5 lat

Razem

Wartość bilansowa

oprocentowane pożyczki i kredyty oraz obligacje

-

-

1 190 424

929 206

-

2 119 630

2 119 630

zobowiązania z tytułu leasingu

-

26 844

80 530

364 542

20 954

492 870

455 518

zobowiązania z tytułu leasingu finansowego oddanego w sub-leasing

-

25 387

76 161

268 994

31 989

402 531

357 501

zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

81 257

1 613 711

4 493

983

8

1 700 452

1 700 452

81 257

1 665 942

1 351 608

1 563 725

52 951

4 715 483

4 633 101

 

31 grudnia 2022 przekształcone

wymagalne

do 3 mies

od 3 do 12 mies

od 1 roku do 5 lat

pow. 5 lat

Razem

Wartość bilansowa

oprocentowane pożyczki i kredyty oraz obligacje

-

-

1 158 567

728 875

-

1 887 442

1 887 442

zobowiązania z tytułu leasingu

-

24 587

73 760

321 719

67 589

487 655

446 782

zobowiązania z tytułu leasingu finansowego oddanego w sub-leasing

-

22 250

66 751

250 415

16 970

356 386

330 973

zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

79 100

1 164 502

63 565

33 069

16

1 340 252

1 340 252

79 100

1 211 339

1 362 643

1 334 078

84 575

4 071 735

4 005 449

 

Zarządzanie kapitałem

Podstawowym celem zarządzania kapitałem Grupy jest ciągłe utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i wskaźników kapitałowych, wspierających działalność operacyjną i zwiększających wartość dla akcjonariuszy.

W zależności od zmian warunków ekonomicznych Grupa może zmieniać strukturę kapitałową w drodze wypłaty dywidendy, zwrotu kapitału lub emisji nowych akcji.

W prezentowanym okresie istniały pewne ograniczenia w zarządzaniu kapitałem w związku z posiadanym kredytem konsorcjalnym, o czym więcej w nocie numer 17.

 

Grupa analizuje stan kapitałów stosując wskaźnik dźwigni, liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów powiększonych o zadłużenie netto. Do zadłużenia netto wliczane są oprocentowane zobowiązania z tytułu kredytów bankowych, obligacji i leasingu finansowego, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania, pomniejszone o środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych. Kapitał obejmuje kapitał własny należny akcjonariuszom jednostki dominującej.

 

31.12.2023

31.12.2022

przekształcone

Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz leasingu

2 575 149

2 334 223

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

1 498 735

1 220 283

(minus) środki pieniężne i ich ekwiwalenty

(367 904)

(357 190)

Zadłużenie netto

3 705 980

3 197 316

Kapitał własny

4 437 468

3 815 725

Współczynnik zadłużenia netto do kapitału własnego

0,84

0,84

 

Wartość godziwa

 

W ocenie Zarządu wartości bilansowe aktywów i zobowiązań finansowych ujętych w sprawozdaniu finansowym są zbliżone do ich wartości godziwej.

W przypadku kredytów wycenianych metodą zamortyzowanego kosztu, wartość godziwa obliczona przy użyciu rynkowych stóp procentowych na dzień zatwierdzenia sprawozdania finansowego do publikacji nie odbiega istotnie od wartości bilansowej ujętej w sprawozdaniu finansowym.

Ryzyko klimatyczne

Ekstremalne zjawiska pogodowe związane ze zmianą klimatu i wzrostem temperatury na Ziemi mają kluczowe znaczenie dla globalnego bezpieczeństwa, a także działalności operacyjnej wielu firm i całej światowej gospodarki. Zarówno fizyczne zmiany w naszym środowisku, jak i działania mające na celu osiągnięcie globalnych celów w zakresie dekarbonizacji będą wymagały transformacji gospodarczej, na czele z fundamentalną zmianą modelu biznesowego.

Ryzyka związane z klimatem analizowane są zarówno w kontekście wpływu zmian klimatycznych na prowadzony biznes, jak i wpływu biznesu na zmiany klimatyczne.

Analiza ryzyk klimatycznych i ich wpływu na działalność biznesową Grupy Inter Cars prowadzona jest zgodnie z rekomendacjami Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD). W procesie tym wykonywany jest przegląd ryzyk fizycznych i transformacyjnych.

Grupa identyfikuje dwa rodzaje ryzyka klimatycznego

ryzyko fizyczne – związane z oddziaływaniem ekstremalnych zdarzeń pogodowych – w tym powodzie, huragany i susze – prowadzących np. do uszkodzeń infrastruktury czy zaburzeń w łańcuchu dostaw,

ryzyko transformacyjne – wynikające z konieczności dostosowania działalności do stopniowych zmian klimatu, w szczególności wykorzystywania rozwiązań niskoemisyjnych. Ryzyko to może się materializować m.in. poprzez konieczność dostosowania do nowych regulacji i zmian technologicznych, ale również ryzyko rynkowe wynikające z zaburzenia obecnej struktury popytu i podaży energii elektrycznej, surowców naturalnych, produktów i świadczonych usług.

Wyniki analizy są regularnie wykorzystywane przy podejmowaniu działań ukierunkowanych na redukcję ryzyka i adaptacji do skutków zmiany klimatu.

 

We wrześniu 2023 roku została przyjęta przez Zarząd zrewidowana Strategia zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z nią, do roku 2030, Grupa Inter Cars nadal będzie dbać o dostępność „Zrównoważonej motoryzacji dla ludzi i klimatu” koncentrując się na działaniach w najważniejszych tematach zarządczych, środowiskowych i społecznych zidentyfikowanych w ramach procesu badania istotności uwzględniającego aktualne trendy i wyzwania dominujące w naszym otoczeniu.

 

 

Wizja zrównoważonego rozwoju w zakresie klimatu skupia się na następujących filarach:

zapewnienie bezpiecznego i długotrwałego użytkowania samochodów, dając powszechny i konkurencyjny dostęp do wysokiej jakości części samochodowych, profesjonalnej wiedzy i nowoczesnych narzędzi.

wprowadzenie do oferty sprzedaży samochodów elektrycznych

inwestowanie i wspieranie dostawców, partnerów biznesowych i klientów w zielonej transformacji oraz redukcji śladu węglowego prowadzonych operacji.

rozwój rynku regenerowanych oraz używanych części samochodowych, jednocześnie kształtując preferencję konsumentów wokół cyrkularności

współpraca z warsztatami w zakresie odpowiedzialnej gospodarki odpadami, konsekwentnie zmierzając w kierunku gospodarki cyrkularnej.

minimalizowanie wpływu opakowań na środowisko naturalne

34.Zdarzenia po dacie bilansu

 

Nie wystąpiły.

35.Kontynuacja działalności

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej w dającej się przewidzieć przyszłości.

Najistotniejszym zdarzeniem, które może mieć wpływ na wyniki finansowe Grupy w kolejnych okresach jest prowadzenie działań wojennych przez Federację Rosyjską przeciwko Ukrainie.

Dokonana w dniu 24 lutego 2022 roku rosyjska inwazja na Ukrainę jest w dalszym ciągu czynnikiem destabilizującym otoczenie gospodarcze w całym regionie.

Na dzień zatwierdzenia sprawozdania finansowego, Spółka Inter Cars Ukraine nadal prowadzi działalność operacyjną w Ukrainie, dokonuje aktywnie sprzedaży, a działalność Spółki nie stanowi działalności zaniechanej.

Zarząd Spółki opracował bezpieczny sposób dostarczania towaru do zachodnich regionów Ukrainy, wykorzystując do tego istniejącą infrastrukturę magazynową oraz jednocześnie zwiększając ilość dostaw bezpośrednich z magazynu centralnego w Zakroczymiu, w Polsce. Duża dostępność towarów oraz szeroki asortyment przełożył się na stopniowy wzrost sprzedaży spółki Inter Cars Ukraine. W 2023 roku spółka Inter Cars Ukraine zrealizowała sprzedaż na poziomie 615 mln zł. , która jest wyższa o około 30% od sprzedaży z analogicznego okresu roku ubiegłego. W bieżącym okresie sprawozdawczym spółka Inter Cars Ukraine wygenerowała zysk netto w wysokości 30 mln zł.

Aktywa Spółki Inter Cars Ukraine wynoszą 133 mln zł, z czego większość stanowią zapasy o wartości 98 mln zł oraz środki pieniężne w wysokości 10 mln zł. Wykorzystywanie i transferowanie środków pieniężnych w Ukrainie nie jest ograniczone ani objęte żadnymi restrykcjami, dlatego środki pieniężne spółki wykazywane są w ramach pozycji bilansowej „Środki pieniężne i ich ekwiwalenty”. Zobowiązania spółki wynoszą łącznie 67 mln zł, przy czym wartość zobowiązań handlowych do dostawców zewnętrznych wynosi 4 mln zł a ich saldo jest bieżąco regulowane.

Grupa przeprowadziła analizę szacunku odpisu na oczekiwane straty kredytowe w odniesieniu do należności handlowych od klientów z Ukrainy oraz środków pieniężnych znajdujących się w bankach w Ukrainie. W modelu oczekiwanych strat kredytowych przy wycenie aktywów zastosowano zwiększony poziom ryzyka. W wyniku tej analizy nie zidentyfikowano istotnego odchylenia wartości badanych aktywów. Ponadto wpływ wyceny badanych aktywów, ze względu na ich niski udział w aktywach Grupy, jest nieistotny.

Aktywa spółki Inter Cars Ukraine usytuowane są przede wszystkim w środkowym i zachodnim rejonie Ukrainy w 36 różnych lokalizacjach. Dywersyfikacja położenia aktywów pozwala ograniczyć skalę potencjalnych zniszczeń, będących następstwem rosyjskiej agresji w Ukrainie oraz, co za tym idzie, zmniejszyć ryzyko ewentualnych odpisów aktualizujących.

Zarząd Grupy na bieżąco prowadzi monitoring operacyjny działalności spółki ukraińskiej a dalsze działania będą podejmowane przez Zarząd adekwatnie do rozwoju sytuacji i zagrożeń związanych z konfliktem zbrojnym.

 

 

 

Na 31 grudnia 2023 roku spółka ukraińska kontynuuje prowadzenie działalności operacyjnej a Grupa Kapitałowa sprawuje kontrolę nad spółką ukraińską i konsoliduje ją metodą pełną w sprawozdaniu finansowym. Grupa przeprowadziła test na utratę wartości aktywów związanych z wartością firmy Inter Cars Ukraine. Na podstawie powyższego testu stwierdzono, że nie wystąpiła utrata wartości udziałów.

Rozwój sytuacji jest jednak dynamiczny i nieprzewidywalny. W związku z powyższym Zarząd Spółki analizuje na bieżąco sytuację związaną z eskalacją konfliktu zbrojnego w Ukrainie i nie wyklucza, że ewentualne nowe uwarunkowania i zmiany mogą w sposób istotny wpływać na działalność i wyniki finansowe Spółki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

INFORMACJA ZARZĄDU INTER CARS S.A.

DOTYCZĄCA DOKONANIA WYBORU FIRMY AUDYTORSKIEJ PRZEPROWADZAJĄCEJ BADANIE ROCZNEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

Zarząd spółki Inter Cars S.A. z siedzibą w Warszawie („Spółka”), działając na podstawie § 71 ust. 1 pkt 7 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim, oraz w oparciu o przedstawione w tym zakresie oświadczenie Rady Nadzorczej Spółki, informuje, że wybór firmy audytorskiej przeprowadzającej badanie rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej Inter Cars S.A. za rok zakończony 31 grudnia 2023 roku został dokonany zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym dotyczącymi wyboru i procedury wyboru firmy audytorskiej.

Ponadto, Zarząd Spółki informuje, iż:

firma audytorska oraz członkowie zespołu wykonującego badanie spełniali warunki do sporządzenia bezstronnego i niezależnego sprawozdania z badania rocznego sprawozdania finansowego zgodnie z obowiązującymi przepisami, standardami wykonywania zawodu i zasadami etyki zawodowej;

są przestrzegane obowiązujące przepisy związane z rotacją firmy audytorskiej i kluczowego biegłego rewidenta oraz obowiązkowymi okresami karencji;

Spółka posiada politykę w zakresie wyboru firmy audytorskiej oraz politykę w zakresie świadczenia na rzecz emitenta przez firmę audytorską, podmiot powiązany z firmą audytorską lub członka jego sieci dodatkowych usług niebędących badaniem, w tym usług warunkowo zwolnionych z zakazu świadczenia przez firmę audytorską.

 

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone przez Zarząd jednostki dominującej w dniu 25 kwietnia 2024 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OŚWIADCZENIA ZARZĄDU I ZATWIERDZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

 

 

Zgodnie z wymogami Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim, Zarząd Inter Cars S.A. niniejszym oświadcza, że:

 

zgodnie z jego najlepszą wiedzą, roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Inter Cars S.A. („Inter Cars”) w tym dane porównawcze zostały sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonymi przez Unię Europejską, wydanymi i obowiązującymi na dzień sporządzenia niniejszych sprawozdań finansowych oraz odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy Grupy Inter Cars S.A

 

Komentarz do raportu rocznego, stanowiący roczne sprawozdanie z działalności Grupy Inter Cars zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji Grupy Inter Cars S.A., w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyka.

 

 

Maciej Oleksowicz

Prezes Zarządu

Krzysztof Soszyński

Wiceprezes Zarządu

Wojciech Twaróg

Członek Zarządu

Piotr Zamora

Członek Zarządu

Wojciech Aleksandrowicz

Członek Zarządu

Julita Pałyska

Osoba odpowiedzialna za prowadzenie ksiąg rachunkowych

 

 

Warszawa, 25 kwietnia 2024 r.