SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE
GRUPY KAPITAŁOWEJ
P.A. NOVA
z siedzibą w Gliwicach przy ul. Górnych Wałów 42
ZA 2021 ROK
Gliwice, kwiecień 2022
Zmiany w sprawozdaniach finansowych poprzednich okresów
ZAŁOŻENIE KONTYNUACJI DZIAŁALNOŚCI
SKŁAD ORGANÓW SPÓŁKI NA DZIEŃ 31.12.2021 R.
Połączenia jednostek gospodarczych
Ujęcie przychodów i kosztów oraz zasady ustalenia wyniku finansowego
Standardy i interpretacje zastosowane po raz pierwszy w roku 2021 r.
Standardy i interpretacje, jakie zostały już opublikowane, ale jeszcze nie weszły w życie
PODSTAWOWE OSĄDY RACHUNKOWE I PODSTAWY SZACOWANIA NIEPEWNOŚCI
Szacowanie utraty wartości nieruchomości inwestycyjnych
Szacowanie utraty wartości udziałów w spółkach zależnych
Szacowanie rezerw na naprawy gwarancyjne
Szacowanie przychodów i kosztów kontraktów długoterminowych
Szacowanie rezerw na świadczenia pracownicze
Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego
Wartość godziwa instrumentów finansowych
Niepewność związana z rozliczeniami podatkowymi
Informacje o transakcjach z ważniejszymi klientami zewnętrznymi
NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
1.1. ..... Rzeczowe aktywa trwałe
Zmiany rzeczowych aktywów trwałych
1.2. ..... Nieruchomości inwestycyjne
1.4. ..... Wartości niematerialne
Zmiany wartości niematerialnych
1.5. ..... Długoterminowe aktywa finansowe
1.6. ..... Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
1.7. ..... Długoterminowe należności
2.1. ..... Aktywa obrotowe inne niż aktywa sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży
2.1.2. ...... Należności krótkoterminowe
2.1.3. ...... Aktywa z tytułu umów (wycena kontraktów)
2.1.4. ...... Należności z tytułu podatku dochodowego
2.1.5. ...... Krótkoterminowe aktywa finansowe
2.1.6. ...... Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
2.2. ..... Aktywa sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży
Akcje własne (wielkość ujemna)
Nadwyżka ceny emisyjnej nad wartością nominalną
4.1. ..... Zobowiązania długoterminowe
4.1.1. ...... Długoterminowe rezerwy
4.1.1.A. Rezerwy na świadczenia emerytalne i podobne
4.1.2. ...... Zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego
4.1.3. ...... Długoterminowe kredyty bankowe i pożyczki
4.1.4. ...... Długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu
4.1.5. ...... Pozostałe długoterminowe zobowiązania finansowe
4.1.6. ...... Inne długoterminowe zobowiązania
4.2. ..... Zobowiązania krótkoterminowe
4.2.1.1. ....... Krótkoterminowe rezerwy
4.2.1.1.A. Krótkoterminowe rezerwy na świadczenia emerytalne i podobne
4.2.1.2. ....... Krótkoterminowe kredyty bankowe i pożyczki
4.2.1.3. ....... Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu
4.2.1.4. ....... Pozostałe krótkoterminowe zobowiązania finansowe
4.2.1.5. ....... Krótkoterminowe zobowiązania
4.2.1.6. ....... Zobowiązania z tytułu umów (wycena kontraktów)
4.2.1.7. ....... Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego
4.2.2. ...... Zobowiązania dotyczące aktywów klasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży
5. .... Przychody ze sprzedaży, koszt własny sprzedaży
Analiza przychodów według rodzajów i działów organizacyjnych
6. .... Pozostałe przychody i koszty operacyjne
7. .... Przychody i koszty finansowe
8. .... Podatek dochodowy i inne obciążenia wyniku finansowego
9. .... Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych
10. ...... Klasyfikacja instrumentów finansowych
AKTYWA I ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE
Informacje o transakcjach Grupy z jednostkami powiązanymi (nieobjętymi konsolidacją)
Informacje o zmianach zasad rachunkowości w roku obrotowym
Informacje o wynagrodzeniach Zarządu i Rady Nadzorczej
Wpływ pandemii na sprawozdanie finansowe
ZATWIERDZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
|
AKTYWA |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
1. Aktywa trwałe (długoterminowe) |
|
|
|
1.1. Rzeczowe aktywa trwałe |
|
|
|
1.2. Nieruchomości inwestycyjne |
|
|
|
1.3. Wartość firmy |
|
|
|
1.4. Wartości niematerialne |
|
|
|
1.5. Długoterminowe aktywa finansowe |
|
|
|
1.6. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
|
|
|
1.7. Długoterminowe należności |
|
|
|
2. Aktywa obrotowe |
|
|
|
2.1. Aktywa obrotowe inne niż aktywa sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży |
|
|
|
2.1.1. Zapasy |
|
|
|
2.1.2. Krótkoterminowe należności, w tym: |
|
|
|
- krótkoterminowe należności z tytułu dostaw i usług |
|
|
|
- pozostałe krótkoterminowe należności |
|
|
|
- krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe |
|
|
|
2.1.3. Aktywa z tytułu umów (wycena kontraktów) |
|
|
|
2.1.4. Należności z tytułu podatku dochodowego |
|
|
|
2.1.5. Krótkoterminowe aktywa finansowe |
|
|
|
2.1.6. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
|
|
|
2.2. Aktywa sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży |
|
|
|
Aktywa razem |
|
|
|
|
|
|
|
KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA |
|
|
|
3. Kapitał własny razem |
|
|
|
3.1. Kapitał własny właścicieli jednostki dominującej |
|
|
|
3.1.1. Kapitał podstawowy |
|
|
|
3.1.2. Udziały (akcje) własne |
( |
( |
|
3.1.3. Kapitał z aktualizacji wyceny |
( |
( |
|
3.1.4.Nadwyżka ceny emisyjnej nad wartością nominalną |
|
|
|
3.1.5. Zysk/straty zatrzymane |
|
|
|
3.2. Kapitał własny przypadający na udziały niekontrolujące |
( |
|
|
4. Zobowiązania |
|
|
|
4.1. Zobowiązania długoterminowe |
|
|
|
4.1.1. Długoterminowe rezerwy |
|
|
|
4.1.2. Zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
|
|
|
4.1.3. Długoterminowe kredyty bankowe i pożyczki |
|
|
|
4.1.4. Długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu |
|
|
|
4.1.5. Pozostałe długoterminowe zobowiązania finansowe |
|
|
|
4.1.6. Inne długoterminowe zobowiązania |
|
|
|
4.2. Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
|
4.2.1. Zobowiązania krótkoterminowe inne niż zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaży |
|
|
|
4.2.1.1. Krótkoterminowe rezerwy |
|
|
|
4.2.1.2. Krótkoterminowe kredyty bankowe i pożyczki |
|
|
|
4.2.1.3. Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu |
|
|
|
4.2.1.4. Pozostałe krótkoterminowe zobowiązania finansowe |
|
|
|
4.2.1.5. Krótkoterminowe zobowiązania, w tym: |
|
|
|
- krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
|
|
|
- pozostałe krótkoterminowe zobowiązania |
|
|
|
- krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe |
|
|
|
4.2.1.6. Zobowiązania z tytułu umów (wycena kontraktów) |
|
|
|
4.2.1.7. Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego |
|
|
|
4.2.2 Zobowiązania dotyczące aktywów sklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży |
|
|
|
Kapitał własny i zobowiązania razem |
|
|
|
Działalność kontynuowana |
Rok 2021 |
Rok 2020 |
|
(01.01.2021 - 31.12.2021) |
(01.01.2020- 31.12.2020) |
|
|
TPLN |
TPLN |
|
|
5. Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów |
|
|
|
5. Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów |
|
|
|
Zysk (strata) brutto na sprzedaży |
|
|
|
5. Koszty sprzedaży |
|
|
|
5. Koszty ogólnego zarządu |
|
|
|
6.Pozostałe przychody |
|
|
|
6.Pozostałe koszty |
|
|
|
Zysk (strata) z działalności operacyjnej |
|
|
|
7.Przychody finansowe |
|
|
|
7.Koszty finansowe |
|
|
|
Zysk (strata) brutto |
|
|
|
8.Podatek dochodowy |
|
|
|
Zysk (strata) netto |
|
|
|
Zysk (strata) netto przypadający na udziały niekontrolujące |
( |
( |
|
Zysk (strata) netto przynależny akcjonariuszom jednostki |
|
|
|
Inne całkowite dochody, w tym: |
|
( |
|
podlegające przekwalifikowaniu do rachunku zysków i strat |
|
( |
|
niepodlegające przekwalifikowaniu do rachunku zysków i strat |
|
|
|
Razem całkowite dochody netto (zysk/strata netto skorygowany o inne dochody) |
|
( |
|
|
Przypadający na akcjonariuszy / udziałowców jednostki |
Udziały mniejszości |
Kapitał własny ogółem |
|||||
|
|
Kapitał podstawowy |
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
Akcje własne |
Kapitał z aktualizacji wyceny |
Zyski / straty zatrzymane |
Razem |
||
|
Saldo na dzień 01.01.2021 roku |
|
|
( |
( |
|
|
|
|
|
Zmiany w kapitale własnym |
|
|
|
|
|
|
( |
|
|
Zysk/ strata za rok obrotowy |
|
|
|
|
|
|
( |
|
|
Inne całkowite dochody netto |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Całkowite dochody netto |
|
|
|
|
|
|
( |
|
|
Zmiany wynikające ze zmian udziałów własnościowych w jednostkach zależnych, które nie prowadzą do utraty kontroli |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wypłata dywidendy |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pozostałe |
|
|
|
|
( |
|
( |
( |
|
Saldo na dzień 31.12.2021 roku |
|
|
( |
( |
|
|
( |
|
|
|
Przypadający na akcjonariuszy/udziałowców spółki |
Udziały mniejszości |
Kapitał własny ogółem |
|||||
|
|
Kapitał podstawowy |
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
Akcje własne |
Kapitał z aktualizacji wyceny |
Zyski / straty zatrzymane |
Razem |
||
|
Saldo na dzień 01.01.2020 roku |
|
|
( |
( |
|
|
|
|
|
Zmiany w kapitale własnym |
( |
( |
( |
( |
||||
|
Zysk/ strata za rok obrotowy |
( |
|||||||
|
Inne całkowite dochody netto |
( |
( |
( |
|||||
|
Całkowite dochody netto |
( |
( |
( |
( |
||||
|
Zmiany wynikające ze zmian udziałów własnościowych w jednostkach zależnych, które nie prowadzą do utraty kontroli |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wypłata dywidendy |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pozostałe |
( |
|
( |
|
( |
|||
|
Saldo na dzień 31.12.2020 roku |
|
|
( |
( |
|
|
|
|
|
|
Rok 2021 |
Rok 2020 |
|
|
(01.01.2021-31.12.2021) |
(01.01.2020-31.12.2020) |
|
|
TPLN |
TPLN |
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej |
|
|
|
Zysk (strata) netto |
||
|
Korekty razem |
( |
|
|
Amortyzacja |
||
|
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych |
||
|
Korekty z tytułu kosztów finansowych |
||
|
Korekty z tytułu przychodów finansowych |
( |
|
|
Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej |
( |
( |
|
Zmiana stanu rezerw |
( |
|
|
Zmiana stanu zapasów |
|
|
|
Zmiana stanu należności, w tym rozliczeń międzyokresowych |
( |
( |
|
Zmiana stanu zobowiązań, w tym rozliczeń międzyokresowych |
|
( |
|
Zmiana stanu aktywów i zobowiązań z tytułu umów |
( |
|
|
Korekty wynikające z obciążeń z tytułu podatku dochodowego |
||
|
Inne korekty z działalności operacyjnej |
( |
( |
|
Przepływy pieniężne z działalności (wykorzystane w działalności) |
( |
|
|
Zapłacony podatek dochodowy (zwrot), zaliczony do działalności operacyjnej |
( |
( |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
( |
|
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej |
|
|
|
Wpływy z tyt. odsetek otrzymanych |
||
|
Wpływy z tyt. dywidend otrzymanych |
||
|
Wpływy ze sprzedaży aktywów finansowych |
||
|
Wpływy ze sprzedaży aktywów trwałych, wartości niematerialnych i nieruchomości inwestycyjnych |
||
|
Wpływy ze spłaty udzielonych pożyczek |
||
|
Wydatki z tytułu nabycia aktywów finansowych |
( |
( |
|
Wydatki z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych i nieruchomości inwestycyjnych |
( |
( |
|
Wydatki z tyt. udzielonych pożyczek |
( |
( |
|
Pozostałe wpływy i wydatki inwestycyjne |
|
|
|
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
( |
|
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej |
|
|
|
Wpływy z emisji akcji zwykłych |
|
|
|
Wpływ z emisji dłużnych papierów wartościowych |
|
|
|
Wpływy z tytułu otrzymanych kredytów i pożyczek |
||
|
Wydatki z tytułu spłaty kredytów i pożyczek |
( |
( |
|
Wydatki z tytułu wypłaconej dywidendy |
( |
|
|
Wydatki z tyt. spłaty zobowiązań dotyczących leasingu finansowego |
( |
( |
|
Wydatki z tyt. spłaty odsetek od kredytów, pożyczek, zobowiązań finansowych, dłużnych papierów wartościowych |
( |
( |
|
Pozostałe wpływy i wydatki z działalności finansowej |
( |
( |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
( |
( |
|
Przepływy pieniężne netto, razem |
||
|
zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych |
( |
|
|
Zmiana stanu środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych po uwzględnieniu różnic kursowych |
|
|
|
Środki pieniężne na początek okresu |
|
|
|
Środki pieniężne na koniec okresu (F+/- D), w tym: |
|
|
| o ograniczonej możliwości dysponowania |
|
|
W skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów sporządzonym za okres od 01.01.2020 do 31.12.2020 w pozycji „Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów” oraz „Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów” spółka ujęła rozliczane w czasie przychody i koszty z tytułu realizacji budowy parku handlowego w Ząbkowicach w następujących wartościach:
· Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów – 8.682 tys. PLN;
· Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów - 6.339 tys. PLN.
Prezentując te wielkości przyjęto błędne założenie, że w oparciu o zawartą umowę leasingu zwrotnego, sprzedaż gotowego obiektu nastąpi do podmiotu spoza grupy kapitałowej i tym samym przychody i koszty poniesione z tytułu realizacji tego kontraktu nie będą podlegały wyłączeniom konsolidacyjnym. Powtórna analiza umowy leasingu oraz umów zawartych przez spółkę celową z firmą leasingową oraz spółką dominującą wskazują, że podmiotem czerpiącym pożytki z funkcjonującego obiektu będzie ostatecznie spółka celowa zależna, w której PA NOVA S.A. posiada 100% udziałów. Tym samym przychody i koszty ujmowane z tytułu realizacji tego kontraktu przez spółkę dominującą nie powinny być uwzględnione w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. Tym samym spółka dokonała korekty danych w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów za okres od 01.01.2020 do 31.12.2020 oraz sprawozdaniu z sytuacji finansowej na dzień 31.12.2020 pomniejszając je o wartości wykazane w poniższych tabelach.
|
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej Grupy Kapitałowej P.A NOVA |
||||
|
Nr noty |
AKTYWA |
Okres zakończony 31.12.2020 zatwierdzony |
Korekty |
Okres zakończony 31.12.2020 przekształcony |
|
1. |
Aktywa trwałe (długoterminowe) |
702 997 |
5 151 |
708 148 |
|
1.1. |
Rzeczowe aktywa trwałe |
14 446 |
- |
14 446 |
|
1.2. |
Nieruchomości inwestycyjne |
670 094 |
6 339 |
676 433 |
|
1.3. |
Wartość firmy |
3 082 |
- |
3 082 |
|
1.4. |
Wartości niematerialne |
6 |
- |
6 |
|
1.5. |
Długoterminowe aktywa finansowe |
1 561 |
- |
1 561 |
|
1.6. |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
13 214 |
(1 188) |
12 026 |
|
1.7. |
Długoterminowe należności |
594 |
- |
594 |
|
2. |
Aktywa obrotowe (krótkoterminowe) |
125 029 |
(8 682) |
116 347 |
|
2.1. |
Aktywa obrotowe inne niż aktywa sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży |
95 100 |
(8 682) |
86 418 |
|
2.1.1. |
Zapasy |
10 449 |
- |
10 449 |
|
2.1.2. |
Należności krótkoterminowe |
27 193 |
- |
27 193 |
|
|
z tytułu dostaw i usług |
19 809 |
- |
19 809 |
|
|
pozostałe należności |
5 237 |
- |
5 237 |
|
|
krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe |
2 147 |
- |
2 147 |
|
2.1.3. |
Aktywa z tytułu umów (wycena kontraktów) |
12 687 |
(8 682) |
4 005 |
|
2.1.4. |
Należności z tytułu podatku dochodowego |
840 |
- |
840 |
|
2.1.5. |
Krótkoterminowe aktywa finansowe |
- |
- |
- |
|
2.1.6. |
Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne |
43 931 |
- |
43 931 |
|
2.2. |
Aktywa sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży |
29 929 |
- |
29 929 |
|
A k t y w a r a z e m |
828 026 |
(3 531) |
824 495 |
|
|
Nr noty |
KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA |
Okres zakończony 31.12.2020 zatwierdzony |
Korekty |
Okres zakończony 31.12.2020 przekształcony |
|
3. |
Kapitał własny razem |
394 766 |
(1 881) |
392 885 |
|
|
Kapitał własny właścicieli jednostki dominującej |
394 307 |
(1 881) |
392 426 |
|
|
Kapitał podstawowy |
10 000 |
- |
10 000 |
|
|
Akcje (udziały) własne (wielkość ujemna) |
(577) |
- |
(577) |
|
|
Kapitał z aktualizacji wyceny |
(20 525) |
- |
(20 525) |
|
|
Nadwyżka ceny emisyjnej nad wartością nominalną |
142 797 |
- |
142 797 |
|
|
Zyski / straty zatrzymane |
262 612 |
(1 881) |
260 731 |
|
|
Kapitał własny przypadający na udziały niekontrolujące |
459 |
- |
459 |
|
4. |
Zobowiązania |
433 260 |
(1 650) |
431 610 |
|
4.1. |
Zobowiązania długoterminowe |
349 620 |
(1 650) |
347 970 |
|
4.1.1. |
Długoterminowe rezerwy |
1 461 |
- |
1 461 |
|
4.1.2. |
Zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
25 162 |
(1 650) |
23 512 |
|
4.1.3. |
Długoterminowe kredyty bankowe i pożyczki |
305 641 |
- |
305 641 |
|
4.1.4 |
Długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu |
11 917 |
- |
11 917 |
|
4.1.5. |
Pozostałe długoterminowe zobowiązania finansowe |
676 |
- |
676 |
|
4.1.6. |
Inne długoterminowe zobowiązania |
4 763 |
- |
4 763 |
|
4.2. |
Zobowiązania krótkoterminowe |
83 640 |
- |
83 640 |
|
4.2.1. |
Zobowiązania krótkoterminowe inne niż zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaży |
83 640 |
- |
83 640 |
|
4.2.1.1. |
Krótkoterminowe rezerwy |
6 320 |
- |
6 320 |
|
4.2.1.2. |
Krótkoterminowe kredyty bankowe i pożyczki |
41 015 |
- |
41 015 |
|
4.2.1.3. |
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu |
711 |
- |
711 |
|
4.2.1.4. |
Pozostałe krótkoterminowe zobowiązania finansowe |
131 |
- |
131 |
|
4.2.1.5. |
Krótkoterminowe zobowiązania, w tym: |
34 649 |
- |
34 649 |
|
|
z tytułu dostaw i usług |
28 159 |
- |
28 159 |
|
|
pozostałe zobowiązania |
4 195 |
- |
4 195 |
|
|
krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe |
2 295 |
- |
2 295 |
|
4.2.1.6. |
Zobowiązania z tytułu umów (wycena kontraktów) |
800 |
- |
800 |
|
4.2.1.7. |
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego |
14 |
- |
14 |
|
4.2.2. |
Zobowiązania dotyczące aktywów sklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży |
- |
- |
- |
|
K a p i t a ł w ł a s n y i z o b o w i ą z a n i a r a z e m |
828 026 |
(3 531) |
824 495 |
|
|
- |
- |
- |
||
|
Wartość księgowa |
394 766 |
|
392 885 |
|
|
Liczba akcji / udziałów (w szt.) |
10 000 000 |
|
10 000 000 |
|
|
Wartość księgowa na jedną / en akcję / udział (w zł) |
39 |
|
39 |
|
|
Rozwodniona liczba akcji/ udział (w szt.) |
10 000 000 |
|
10 000 000 |
|
|
Rozwodniona wartość księgowa na jedną /en akcję / udział (w zł) |
39 |
|
39 |
|
|
Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów Grupy Kapitałowej P.A NOVA |
||||
|
Nr noty |
Działalność kontynuowana |
Rok 2020 (01/01/2020 - 31/12/2020) PLN zatwierdzony |
Korekty |
Rok 2020 (01/01/2020 - 31/12/2020) PLN przekształcony |
|
5. |
Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów, w tym |
161 677 |
(8 682) |
152 995 |
|
5. |
Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów, w tym: |
122 565 |
(6 339) |
116 226 |
|
|
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży |
39 112 |
(2 343) |
36 769 |
|
5. |
Koszty sprzedaży |
491 |
- |
491 |
|
5. |
Koszty ogólnego zarządu |
6 407 |
- |
6 407 |
|
|
Zysk (strata) ze sprzedaży |
32 214 |
(2 343) |
29 871 |
|
6. |
Pozostałe przychody operacyjne |
2 480 |
- |
2 480 |
|
6. |
Pozostałe koszty operacyjne |
2 588 |
- |
2 588 |
|
|
Zysk (strata) z działalności operacyjnej |
32 106 |
(2 343) |
29 763 |
|
7. |
Przychody finansowe |
1 075 |
- |
1 075 |
|
7. |
Koszty finansowe |
13 361 |
- |
13 361 |
|
|
Zysk (strata) z działalności gospodarczej |
19 820 |
(2 343) |
17 477 |
|
|
Zysk (strata) brutto |
19 820 |
(2 343) |
17 477 |
|
8. |
Podatek dochodowy |
4 146 |
(462) |
3 684 |
|
|
Zysk (strata) netto |
15 674 |
(1 881) |
13 793 |
|
|
Zysk (strata) netto przypadający na udziały niekontrolujące |
(551) |
- |
(551) |
|
|
Zysk (strata) netto przynależny akcjonariuszom jednostki |
16 225 |
(1 881) |
14 344 |
|
Inne całkowite dochody |
(14 593) |
- |
(14 593) |
|
|
Razem całkowite dochody netto (zysk / strata netto skorygowany o inne dochody) |
1 081 |
(1 881) |
(800) |
|
Krajem rejestracji Emitenta jest R
Grupa Kapitałowa objęta konsolidacją pełną składa się z następujących jednostek:
San Development Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach , ul. Górnych Wałów 42 – jednostka zależna, w której P.A. NOVA S.A. posiada 100% udziałów;
Park Handlowy Chorzów Sp. z o.o.
z siedzibą w Gliwicach, ul. Górnych Wałów 42 – jednostka zależna
,
w której P.A. NOVA S.A. posiada 100% udziałów;
Odrzańskie Ogrody Sp. z o.o.
z siedzibą w Gliwicach, ul. Górnych Wałów 42 – jednostka zależna
,
w której P.A. NOVA S.A. posiada 100% udziałów;
Galeria Galena Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach , ul. Górnych Wałów 42 - jednostka zależna , w której P.A. NOVA S.A. posiada 100 % udziałów;
Galeria Kluczbork Sp. z o.o.
z siedzibą w Gliwicach, ul. Górnych Wałów 42 – jednostka zależna
,
w której P.A. NOVA S.A. posiada 100% udziałów;
P.A. NOVA Invest 1 Sp. z o.o.
z siedzibą w Gliwicach, ul. Górnych Wałów 42 – jednostka zależna
,
w której P.A. NOVA S.A. posiada 100% udziałów;
P.A. NOVA Invest 2 Sp. z o.o.
z siedzibą w Gliwicach, ul. Górnych Wałów 42 – jednostka zależna
,
w której P.A. NOVA S.A. posiada 100% udziałów;
P.A. NOVA Invest Racibórz Sp. z o.o.
z siedzibą w Gliwicach, ul. Górnych Wałów 42 – jednostka zależna
,
w której P.A. NOVA S.A. posiada 100% udziałów;
P.A. NOVA Invest Zielona Góra Sp. z o.o.
z siedzibą w Gliwicach, ul. Górnych Wałów 42 – jednostka zależna
,
w której P.A. NOVA S.A. posiada 100% udziałów;
P.A. NOVA Invest Częstochowa Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Górnych Wałów 42 – jednostka zależna , w której P.A. NOVA S.A. posiada 100% udziałów;
Centrum Handlowe ZET Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Górnych Wałów 42 – jednostka zależna, w której P.A. NOVA S.A. posiada 100% udziałów;
P.A. NOVA Invest Zaczernie Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Górnych Wałów 42 – jednostka zależna, w której P.A. NOVA S.A. posiada 100% udziałów;
P.A. NOVA BT GmbH z siedzibą w Sonnefeld (Niemcy) – jednostka zależna, w której P.A. NOVA S.A. posiada 98% udziałów;
P.A. NOVA Invest Wilkowice 2 Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Górnych Wałów 42 – jednostka zależna, w której P.A. NOVA S.A. posiada 100% udziałów;
Poza wyżej wymienionymi spółkami objętymi konsolidacją, P.A. NOVA S.A. jest jednostką dominującą
w stosunku do następujących podmiotów:
Supernova Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Górnych Wałów 42 – jednostka zależna, w której P.A. NOVA S.A. posiada 100% udziałów;
P.A. NOVA Management Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Górnych Wałów 42 – jednostka zależna, w której P.A. NOVA S.A. posiada 100% udziałów;
PAL Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, ul. Długosza 42-46 – jednostka zależna, w której P.A. NOVA S.A. posiada 50,1% udziałów;
P.A. NOVA Inwestycje Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Górnych Wałów 42 – jednostka zależna, w której P.A. NOVA S.A. posiada 100% udziałów;
PAL 1 Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, ul. Długosza 42-46 – jednostka zależna, w której P.A. NOVA S.A. posiada 50,1% udziałów;
PAL 2 Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, ul. Długosza 42-46 – jednostka zależna, w której P.A. NOVA S.A. posiada 50,1% udziałów;
P.A. NOVA Invest Ząbkowice Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Górnych Wałów 42 – jednostka zależna, w której P.A. NOVA S.A. posiada 100% udziałów;
P.A. NOVA Invest Kłodzko 1 Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Górnych Wałów 42 – jednostka zależna, w której P.A. NOVA S.A. posiada 100% udziałów;
P.A. NOVA Invest Kłodzko 2 Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Górnych Wałów 42 – jednostka zależna, w której P.A. NOVA S.A. posiada 100% udziałów;
P.A. NOVA Invest Płock Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Górnych Wałów 42 – jednostka zależna, w której P.A. NOVA S.A. posiada 100% udziałów;
Spółki: Supernova Sp. z o.o., P.A. NOVA Management Sp. z o.o., PAL Sp. z o.o., P.A. NOVA Inwestycje Sp. z o.o., PAL 1 Sp. z o.o., PAL 2 Sp. z o.o., P.A. NOVA Invest Kłodzko 1 Sp. z o.o., P.A. NOVA Invest Kłodzko 2 Sp. z o.o., P.A. Nova Invest Płock Sp. z o.o. oraz P.A. NOVA Invest Ząbkowice Sp. z o.o. nie zostały objęte konsolidacją z uwagi na kryterium istotności.
Udziały w wyżej wymienionych spółkach zostały w niniejszym sprawozdaniu wycenione zgodnie z MSSF 9, dla instrumentów kapitałowych tj. według ceny nabycia instrumentów kapitałowych.
Podmioty powiązane z Grupą Kapitałową:
Budoprojekt Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, ul. Górnych Wałów 42 – znaczący inwestor (posiada 24,36% udziałów w kapitale i 34,31% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy P.A. NOVA S.A.).
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało przedstawione w tysiącach złotych polskich , jako że złoty polski jest podstawową walutą, w której denominowane są transakcje (operacje gospodarcze) Grupy.
Poszczególne pozycje aktywów i kapitałów własnych i zobowiązań sprawozdania z sytuacji finansowej przeliczono według kursów ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski dla euro obowiązujących na ostatni dzień okresu.
|
Okres sprawozdawczy |
Kurs na ostatni dzień okresu |
|
01.01.2021-31.12.2021 |
4,5994 |
|
01.01.2020-31.12.2020 |
4,6148 |
Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone na dzień 31.12.2021 roku i obejmuje okres 12 miesięcy, tj. od dnia 01.01.2021 roku do dnia 31.12.2021 roku.
Dla danych prezentowanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz pozycjach pozabilansowych zaprezentowano porównywalne dane finansowe na dzień 31.12.2020 roku.
Dla danych prezentowanych w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym oraz w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych zaprezentowano porównywalne dane finansowe za okres od 01.01.2020 roku do 31.12.2020 roku.
ZAŁOŻENIE KONTYNUACJI DZIAŁALNOŚCI
Sprawozdanie zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności gospodarczej w dającej się przewidzieć przyszłości.
SKŁAD ORGANÓW SPÓŁKI NA DZIEŃ 31.12.2021 R.
Skład organów Grupy oraz zmiany w trakcie roku obrotowego zostały opisane w pkt. 1.5. Sprawozdania z działalności Spółki i Grupy Kapitałowej.
P.A. NOVA S.A. jest Jednostką dominującą w Grupie Kapitałowej, która sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe. Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd jednostki dominującej w dniu 14.04.2022 roku.
Zgodnie z MSR 1.119 podejmując decyzję o ujawnieniu konkretnej zasady (polityki) rachunkowości, kierownictwo bierze pod uwagę to, czy informacja taka pomogłaby użytkownikom w zrozumieniu sposobu, w jaki transakcje, inne zdarzenia i warunki wpływają na wyniki finansowe i sytuację finansową jednostki. Każda jednostka bierze pod uwagę charakter swojej działalności oraz zasady (politykę) rachunkowości, jakich ujawnienia użytkownicy jej sprawozdań finansowych oczekiwaliby od tego rodzaju jednostki. Ujawnienie konkretnych zasad (polityki) rachunkowości jest szczególnie przydatne dla użytkowników, gdy zasady te są wybrane spośród alternatyw dopuszczonych w MSSF.
Zarząd Spółki dominującej oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy, niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe i dane porównywalne sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi w Grupie zasadami rachunkowości oraz że odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową Grupy, jak również jej wynik finansowy.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez UE („MSSF UE”). Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w UE proces wprowadzania MSSF, MSSF mające zastosowanie do tego sprawozdania finansowego nie różnią się od MSSF UE. MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”), a w zakresie nieuregulowanym powyższymi standardami zgodnie z wymogami ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz. U. z 2021 poz. 217) i wydanych na jej podstawie przepisów wykonawczych oraz w zakresie wymaganym przez rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz. U. z 2018 r. poz. 757).
Ponadto Zarząd P.A. NOVA S.A. oświadcza, że firma audytorska uprawniona do badania sprawozdań finansowych, dokonująca badania rocznego jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego, została wybrana zgodnie z przepisami prawa oraz że podmiot ten oraz biegli rewidenci, dokonujący badania tych sprawozdań, spełniali warunki do wyrażenia bezstronnej i niezależnej opinii o badanym rocznym jednostkowym i skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami zawodowymi.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego i jest przedstawione w złotych („PLN”), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach PLN. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest sprawozdaniem finansowym sporządzanym zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej. Jako „dzień przejścia” na MSR/MSSF przyjęto datę 1 stycznia 2006 roku. Wobec powyższego dane historyczne zostały również przekształcone do zasad właściwych dla sporządzania sprawozdań zgodnie z MSR/MSSF.
Przy przekształcaniu bilansu otwarcia (na 1 stycznia 2006 r.) zastosowano zwolnienie ze stosowania pozostałych Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), zgodnie z Międzynarodowym Standardem Sprawozdawczości Finansowej numer 1 (MSSF 1) w części „Wartość godziwa lub przeszacowanie do zakładanego kosztu”. Wartość posiadanych rzeczowych aktywów trwałych oraz nieruchomości inwestycyjnych została wykazana na dzień 1 stycznia 2006 r. według wartości godziwej ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji, za wyjątkiem wpływu pandemii na działalność Grupy Kapitałowej, który został opisany w sekcji „Założenie kontynuacji działalności” nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez Grupę.
Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe zawiera sprawozdanie finansowe jednostki dominującej oraz sprawozdania jednostek kontrolowanych przez jednostkę dominującą (czyli jej jednostek zależnych,
co obejmuje także jednostki specjalnego przeznaczenia). Uznaje się, że kontrola występuje wówczas, gdy jednostka dominująca ma możliwość wpływania na politykę finansową i operacyjną podległej jednostki w celu osiągnięcia korzyści z jej działalności. Sprawozdania finansowe jednostek zależnych sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie jednostki dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości, w oparciu o jednolite zasady rachunkowości zastosowane dla transakcji i zdarzeń gospodarczych o podobnym charakterze. W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się korekty.
Wszystkie znaczące salda i transakcje pomiędzy jednostkami Grupy, w tym niezrealizowane zyski wynikające z transakcji w ramach Grupy, zostały w całości wyeliminowane. Niezrealizowane straty są eliminowane, chyba że dowodzą wystąpienia utraty wartości.
Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od dnia objęcia nad nimi kontroli przez Grupę, a przestają być konsolidowane od dnia ustania kontroli. Sprawowanie kontroli przez jednostkę dominująca ma miejsce wtedy, gdy:
· posiada władzę nad danym podmiotem,
· podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce,
· ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów.
Grupa weryfikuje fakt sprawowania kontroli nad innymi jednostkami, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę jednego lub kilku z wyżej wymienionych warunków sprawowania kontroli.
W sytuacji, gdy Grupa posiada mniej niż większość praw głosów w danej jednostce, ale posiadane prawa głosu są wystarczające do jednostronnego kierowania istotnymi działaniami tej jednostki, oznacza to, że sprawuje nad nią władzę. W momencie oceny, czy prawa głosu w danej jednostce są wystarczające dla zapewnienia władzy, Grupa analizuje wszystkie istotne okoliczności, w tym:
· wielkość posiadanego pakietu praw głosu w porównaniu do rozmiaru udziałów i stopnia rozproszenia praw głosu posiadanych przez innych udziałowców;
· potencjalne prawa głosu posiadane przez Grupę, innych udziałowców lub inne strony;
· prawa wynikające z innych ustaleń umownych; a także
· dodatkowe okoliczności, które mogą dowodzić, że Grupa posiada lub nie posiada możliwości kierowania istotnymi działaniami w momencie podejmowania decyzji, w tym schematy głosowania zaobserwowane na poprzednich zgromadzeniach udziałowców.
Zmiany w udziale własnościowym jednostki dominującej, które nie skutkują utratą kontroli nad jednostką zależną są ujmowane jako transakcje kapitałowe. W takich przypadkach w celu odzwierciedlenia zmian we względnych udziałach w jednostce zależnej Grupa dokonuje korekty wartości bilansowej udziałów kontrolujących oraz udziałów niekontrolujących. Wszelkie różnice pomiędzy kwotą korekty udziałów niekontrolujących a wartością godziwą kwoty zapłaconej lub otrzymanej odnoszone są na kapitał własny i przypisywane do właścicieli jednostki dominującej.
W stosownych przypadkach w sprawozdaniach finansowych jednostek zależnych bądź stowarzyszonych dokonuje się korekt mających na celu ujednolicenie zasad rachunkowości stosowanych przez daną jednostkę z zasadami stosowanymi przez pozostałe jednostki Grupy.
Wszelkie transakcje, salda, przychody i koszty zachodzące między podmiotami powiązanymi objętymi konsolidacją podlegają pełnej eliminacji konsolidacyjnej.
Udziały mniejszości w aktywach netto (z wyłączeniem wartości firmy) konsolidowanych podmiotów zależnych prezentowane są odrębnie od kapitału własnego Grupy.
W niniejszym sprawozdaniu finansowym dokonano eliminacji wszystkich sald istniejących na dzień sporządzenia sprawozdania pomiędzy jednostkami Grupy, natomiast wszelkie przychody i koszty poniesione wzajemnie przez jednostki z Grupy do dnia 27 czerwca 2008 r. nie podlegają eliminacjom konsolidacyjnym, z uwagi na fakt, że przed tą datą nie istniała Grupa Kapitałowa.
Połączenia jednostek gospodarczych
1) Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 15 lipca 2021 r. dokonany został wpis połączenia P.A NOVA S.A (spółki przejmującej) z Galeria Zamoyska sp. z o.o. (spółką przejmowaną). Połączenie Spółek nastąpiło w trybie art. 492 § 1 pkt 1) Kodeksu spółek handlowych („KSH”), tj. w drodze przejęcia, czyli przeniesienia całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółkę Przejmującą bez zmiany statutu Spółki Przejmującej oraz bez podwyższania kapitału zakładowego Spółki Przejmującej, w związku z faktem, iż Spółka Przejmująca posiadała wszystkie udziały Spółki Przejmowanej. Wobec powyższego, na podstawie art. 494 § 1 KSH z dniem połączenia P.A NOVA S.A stała się następcą prawnym i z mocy prawa wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki spółki Galeria Zamoyska Sp. z o.o. P.A NOVA S.A posiadała 100% udziałów w kapitale zakładowym Galeria Zamoyska Sp. z o.o. Spółki Uczestniczące dokonały połączenia w celu optymalizacji i uproszczenia struktury właścicielskiej, w tym ograniczenia kosztów działalności wynikających z funkcjonowania odrębnych struktur. Plan połączenia został sporządzony na podstawie art. 499 Kodeksu spółek handlowych (zwanego dalej KSH). Połączenie odbyło się w trybie połączenia przez przejęcie uregulowanego w art. 492 § 1 pkt 1) KSH oraz art. 515 § 1 KSH, tj. poprzez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej – Galeria Zamoyska Sp. z o.o. – na Spółkę Przejmującą – P.A. NOVA S.A., poprzez przejęcie bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej.
Połączenie nastąpiło pod wspólną kontrolą (BCUCC). W związku z brakiem regulacji w MSSF/MSR w zakresie tego typu połączeń Emitent zdecydował się na ujęcie tego połączenia w oparciu metodę księgową (book value method) bez zmiany danych porównawczych. Metoda wartości księgowych (book value method) polega na zsumowaniu poszczególnych pozycji kosztów i przychodów oraz aktywów i zobowiązań połączonych spółek w wartościach księgowych, według stanu na dzień połączenia, po uprzednim doprowadzeniu ich wartości do jednolitych metod wyceny i dokonaniu wzajemnych włączeń. Różnica między wartością księgową posiadanych przez spółkę udziałów w spółce przejmowanej oraz wartością księgową aktywami netto spółki przejmowanej została odniesiona na kapitał własny Grupy.
2) Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 15 lipca 2021 r. dokonany został wpis połączenia P.A NOVA S.A (spółki przejmującej) z P.A. NOVA Invest Kłodzko sp. z o.o. (spółką przejmowaną). Połączenie Spółek nastąpiło w trybie art. 492 § 1 pkt 1) Kodeksu spółek handlowych („KSH”), tj. w drodze przejęcia, czyli przeniesienia całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółkę Przejmującą bez zmiany statutu Spółki Przejmującej oraz bez podwyższania kapitału zakładowego Spółki Przejmującej, w związku z faktem, iż Spółka Przejmująca posiadała wszystkie udziały Spółki Przejmowanej.
Wobec powyższego, na podstawie art. 494 § 1 KSH z dniem połączenia P.A NOVA S.A stała się następcą prawnym i z mocy prawa wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki spółki P.A. NOVA Invest Kłodzko Sp. z o.o. P.A NOVA S.A posiadała 100% udziałów w kapitale zakładowym P.A. NOVA Invest Kłodzko Sp. z o.o. Spółki Uczestniczące dokonały połączenia w celu optymalizacji i uproszczenia struktury właścicielskiej, w tym ograniczenia kosztów działalności wynikających z funkcjonowania odrębnych struktur.
Plan połączenia został sporządzony na podstawie art. 499 Kodeksu spółek handlowych (zwanego dalej KSH). Połączenie odbyło się w trybie połączenia przez przejęcie uregulowanego w art. 492 § 1 pkt 1) KSH oraz art. 515 § 1 KSH, tj. poprzez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej – P.A. NOVA Invest Kłodzko Sp. z o.o. – na Spółkę Przejmującą – P.A. NOVA S.A., poprzez przejęcie bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej.
Połączenie nastąpiło pod wspólną kontrolą (BCUCC). W związku z brakiem regulacji w MSSF/MSR w zakresie tego typu połączeń Emitent zdecydował się na ujęcie tego połączenia w oparciu metodę księgową (book value method) bez zmiany danych porównawczych. Metoda wartości księgowych (book value method) polega na zsumowaniu poszczególnych pozycji kosztów i przychodów oraz aktywów i zobowiązań połączonych spółek w wartościach księgowych, według stanu na dzień połączenia, po uprzednim doprowadzeniu ich wartości do jednolitych metod wyceny i dokonaniu wzajemnych włączeń. Różnica między wartością księgową posiadanych przez spółkę udziałów w spółce przejmowanej oraz wartością księgową aktywami netto spółki przejmowanej została odniesiona na kapitał własny Grupy.
Wartość firmy powstająca przy przejęciu, wynika z wystąpienia na dzień przejęcia nadwyżki kosztu przejęcia jednostki nad udziałem Grupy w wartości godziwej netto dających się zidentyfikować aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych jednostki zależnej, stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia ujmowanych na dzień przejęcia. Za przejęcie przyjmuje się również objęcie kontroli nad jednostką wykazywaną w sprawozdaniu finansowym jako jednostka zależna.
Wartość firmy ujmuje się początkowo jako składnik aktywów po koszcie, a następnie wycenia według kosztu pomniejszonego o skumulowaną stratę z tytułu utraty wartości.
Dla celów testowania utraty wartości, wartość firmy alokuje się na poszczególne jednostki Grupy generujące przepływy pieniężne, które powinny odnieść korzyści z synergii będących efektem połączenia. Jednostki generujące przepływy pieniężne, do których alokuje się wartość firmy, testuje się pod względem utraty wartości raz w roku lub częściej, jeśli można wiarygodnie przypuszczać, że utrata wartości wystąpiła. Jeśli wartość odzyskiwalna jednostki generującej przepływy pieniężne jest mniejsza od jej wartości bilansowej, stratę z tytułu utraty wartości alokuje się najpierw w celu redukcji kwoty bilansowej wartości firmy alokowanej do tej jednostki, a następnie do pozostałych aktywów tej jednostki proporcjonalnie do wartości bilansowej poszczególnych składników aktywów tej jednostki. Strata z tytułu utraty wartości ujęta dla wartości firmy nie podlega odwróceniu w następnym okresie.
Instrumenty finansowe wyceniane według wartości godziwej zostały ujawnione w nocie Klasyfikacja instrumentów finansowych. Wartość godziwa jest rozumiana jako cena, która byłaby otrzymana ze sprzedaży składnika aktywów, bądź zapłacona w celu przeniesienia zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach zbycia składnika aktywów między uczestnikami rynku na dzień wyceny w aktualnych warunkach rynkowych. Wycena wartości godziwej opiera się na założeniu, że transakcja sprzedaży składnika aktywów lub przeniesienia zobowiązania odbywa się albo:
· na głównym rynku dla danego składnika aktywów bądź zobowiązania,
· w przypadku braku głównego rynku, na najkorzystniejszym rynku dla danego składnika aktywów lub zobowiązania.
Zarówno główny, jak i najbardziej korzystny rynek muszą być dostępne dla Grupy. Wartość godziwa składnika aktywów lub zobowiązania jest mierzona przy założeniu, że uczestnicy rynku przy ustalaniu ceny składnika aktywów lub zobowiązania działają w swoim najlepszym interesie gospodarczym. Wycena wartości godziwej składnika aktywów niefinansowych uwzględnia zdolność uczestnika rynku do wytworzenia korzyści ekonomicznych poprzez jak największe i najlepsze wykorzystanie składnika aktywów lub jego zbycie innemu uczestnikowi rynku, który zapewniłby jak największe i jak najlepsze wykorzystanie tego składnika aktywów. Grupa stosuje techniki wyceny, które są odpowiednie do okoliczności i w przypadku których są dostępne dostateczne dane do wyceny wartości godziwej, przy maksymalnym wykorzystaniu odpowiednich obserwowalnych danych wejściowych i minimalnym wykorzystaniu nieobserwowalnych danych wejściowych. Wszystkie aktywa oraz zobowiązania, które są wyceniane do wartości godziwej lub ich wartość godziwa jest ujawniana w sprawozdaniu finansowym są klasyfikowane w hierarchii wartości godziwej w sposób opisany poniżej na podstawie najniższego poziomu danych wejściowych który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość:
· Poziom 1 – Notowane (nieskorygowane) ceny rynkowe na aktywnym rynku dla identycznych aktywów lub zobowiązań,
· Poziom 2 – Techniki wyceny, dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest bezpośrednio bądź pośrednio obserwowalny,
· Poziom 3 - Techniki wyceny, dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest nieobserwowalny.
Na każdą datę bilansową, w przypadku aktywów i zobowiązań występujących na poszczególne daty bilansowe w sprawozdaniu finansowym Grupa ocenia, czy miały miejsce transfery między poziomami hierarchii poprzez ponowną ocenę klasyfikacji do poszczególnych poziomów, kierując się istotnością danych wejściowych z najniższego poziomu, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość.
Kierownictwo Spółki dominującej określa zasady i procedury dotyczące zarówno systematycznego wyceniania do wartości godziwej np. nieruchomości inwestycyjnych oraz nienotowanych aktywów finansowych, jak i wycen jednorazowych np. w przypadku aktywów przeznaczonych do sprzedaży w działalności zaniechanej.
Niezależni rzeczoznawcy (na potrzeby sprzedaży, zabezpieczenia finansowania) są angażowani do przeprowadzenia wyceny znaczących aktywów takich jak nieruchomości, czy aktywa dostępne do sprzedaży.
Na potrzeby ujawnienia wyników wyceny do wartości godziwej Grupa ustaliła klasy aktywów i zobowiązań na podstawie rodzaju, cech i ryzyka związanego z poszczególnymi składnikami aktywów i zobowiązań oraz poziom w hierarchii wartości godziwej, jak opisano powyżej.
Aktywa niematerialne wyceniane są według cen nabycia lub kosztów pozyskania po pomniejszeniu o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje drogą systematycznego, planowego rozłożenia ich wartości początkowej na ustalony okres amortyzacji. Rozpoczęcie dokonywania odpisów amortyzacyjnych następuje w miesiącu następnym po miesiącu, w którym nastąpiło przyjęcie wartości niematerialnych i prawnych do użytkowania, zaś zakończenie - nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych z wartością początkową. Stawki, okres i metody amortyzacji ustala się na dzień przyjęcia wartości niematerialnej i prawnej do użytkowania, uwzględniając między innymi tempo postępu techniczno–ekonomicznego, prawne i inne ograniczenia czasu użytkowania wartości niematerialnych i prawnych. Ustalona metoda amortyzacji pozostaje niezmienna przez cały okres użytkowania wartości niematerialnej i prawnej.
Wartość firmy stanowiąca nadwyżkę ceny nabycia nad wartością godziwą nabytych aktywów netto poddawana jest corocznie testowi na utratę wartości.
Rzeczowe składniki majątku trwałego wyceniane są w cenach nabycia lub kosztach wytworzenia, pomniejszonych o skumulowane odpisy amortyzacyjne oraz dokonane odpisy aktualizujące ich wartość, tj. według modelu historycznego. Wartość rzeczowych składników majątku trwałego powiększa się o koszty kredytów bezpośrednio związanych z finansowaniem poszczególnych składników majątku trwałego.
Środki trwałe umarzane są według metody liniowej, począwszy od miesiąca następnego po miesiącu przyjęcia do eksploatacji w okresie odpowiadającym szacowanemu okresowi ich ekonomicznej użyteczności.
Wartość końcową, okres użytkowania oraz metodę amortyzacji składników aktywów weryfikuje się corocznie, i w razie konieczności – koryguje z efektem od początku roku sprawozdawczego.
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu (obliczone, jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w zysku lub stracie okresu, w którym dokonano takiego usunięcia.
Inwestycje rozpoczęte dotyczą środków trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania.
Środki trwałe w budowie wycenia się w wysokości ogółu kosztów pozostających w bezpośrednim związku z ich nabyciem lub wytworzeniem, pomniejszonych o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. W uzasadnionych przypadkach do ceny nabycia lub kosztu wytworzenia środków trwałych w budowie zalicza się różnice kursowe z wyceny należności i zobowiązań powstałe na dzień bilansowy oraz odsetki od zobowiązań finansujących wytworzenie lub nabycie środków trwałych.
Należności długoterminowe wycenia się według wartości nominalnej. W pozycji tej Grupa wykazuje depozyty złożone na rachunkach bankowych, stanowiące zabezpieczenie wydanych gwarancji bankowych, które na okres zabezpieczenia stanowią własność banków. Zasada wyceny w wartości nominalnej, nieuwzględniającej zmiany wartości pieniądza w czasie wynika z faktu, że z tytułu lokowania depozytów w bankach, Grupa systematycznie otrzymuje odsetki od tych należności.
Nieruchomości inwestycyjne
W Grupie P.A. NOVA S.A. występują następujące rodzaje (Segmenty) nieruchomości inwestycyjnych:
1. Nieruchomości zabudowane obiektami handlowymi lub przemysłowymi, oddane do użytkowania i wynajmowane, z których czerpane są pożytki w postaci czynszów,
2. Nieruchomości (grunty) nabyte w celu wybudowania na nich obiektów handlowych lub przemysłowych w celu ich przyszłego wynajmu i czerpania pożytków w postaci czynszów,
3. Nieruchomości (grunty), które nabywane są w związku z ich atrakcyjną lokalizacją, ceną lub wstępnym zainteresowaniem potencjalnego nabywcy zainteresowanego realizacją na tej nieruchomości inwestycji (obiekt handlowy, przemysłowy itp.).
Nieruchomości opisane w poz. 1 w Sprawozdaniu z Sytuacji Finansowej wykazywane są w pozycji Nieruchomości Inwestycyjne, z uwagi na definicję Nieruchomości Inwestycyjnych w MSR 40 punkt 5, to jest:
a) Właściciel traktuje je jako źródło przychodów z czynszów,
b) Właściciel utrzymuje je w posiadaniu ze względu na przyrost ich wartości,
c) Względnie właściciel uzyskuje obie wyżej wymienione korzyści,
d) Nieruchomość nie jest wykorzystywana przy produkcji, dostawach dóbr, świadczeniu usług lub czynnościach administracyjnych,
e) Nieruchomość nie jest przeznaczona na sprzedaż w ramach zwykłej działalności jednostki.
Nieruchomości opisane w poz. 2 w Sprawozdaniu z Sytuacji Finansowej wykazywane są w pozycji Nieruchomości Inwestycyjne, z uwagi na definicję Nieruchomości Inwestycyjnych w MSR 40 punkty 8a oraz 8e to jest:
a) Co do punktu 8a – w związku z planowaną przyszłą realizacją inwestycji na tych nieruchomościach Grupa oczekuje długoterminowego wzrostu wartości tych nieruchomości, a ponadto grunty te nie są przeznaczone do odsprzedaży,
b) Co do punktu 8e – po nabyciu gruntu trwa proces dostosowywania go (proces formalno –prawny oraz proces budowlany) do przyszłego użytkowania w sposób właściwy dla Nieruchomości Inwestycyjnych opisanych w poz. 2.
Nieruchomości opisane w poz. 3 w Sprawozdaniu z Sytuacji Finansowej wykazywane są w pozycji Nieruchomości Inwestycyjne, z uwagi na definicję Nieruchomości Inwestycyjnych w MSR 40 punkty 8a oraz 8b to jest:
a) Co do punktu 8a - jak wskazano powyżej nabycie nieruchomości następuje w związku z atrakcyjną ceną bądź lokalizacją, co daje podstawy do oczekiwania przyszłego długoterminowego wzrostu jej wartości,
b) Co do punktu 8b - do czasu zawarcia wiążących umów na sprzedaż nieruchomości ich przeznaczenie jest nieokreślone.
W momencie zawarcia wiążącej umowy na sprzedaż nieruchomości (niezabudowanej bądź też zabudowanej na zlecenie przyszłego nabywcy obiektem realizowanym na jego zlecenie) nieruchomości takie przestają być Nieruchomościami Inwestycyjnymi i ich wartość wykazywana jest w Sprawozdaniu z Całkowitych dochodów jako koszt kontraktu.
Nieruchomości inwestycyjne wyceniane są w cenach nabycia lub kosztach wytworzenia, pomniejszonych o ewentualne odpisy aktualizujące ich wartość, tj. według modelu historycznego.
Aktywa finansowe – udziały w jednostkach zależnych
Udziały w jednostkach zależnych ujmowane są zgodnie z MSR 27 „Jednostkowe sprawozdania finansowe” to jest według ceny nabycia.
Utrata wartości aktywów finansowych – udziały w jednostkach zależnych
Ujęcie utraty wartości w przypadku aktywów finansowych w postaci udziału w jednostkach zależnych dokonywana jest zgodnie z MSR 36 „Utrata wartości aktywów”. Na każdy dzień bilansowy Spółka ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników aktywów w postaci udziałów w jednostkach zależnych. Jako pojedynczy ośrodek wypracowujący środki piniężne traktowane są udziały każdej z jednostek zależnych. Jako przesłanka do dokonania testu na utratę wartości uznaje się sytuację w której wartość udziałów w jednostce zależnej jest niższa niż ich aktywa netto w wartościach księgowych na dzień bilansowy. W sytuacji wystąpienia przesłanki do utraty wartości Spółka dokonuje testu na utratę wartości w oparciu o prognozowane zdyskontowane przyszłe przepływy pieniężne.
Aktywa finansowe - pozostałe
Aktywa finansowe klasyfikowane są do następujących kategorii wyceny:
· wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
· wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
· wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Jednostka klasyfikuje składnik aktywów finansowych na podstawie modelu biznesowego jednostki w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla składnika aktywów finansowych (tzw. „kryterium SPPI”). Jednostka dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne wtedy i tylko wtedy, gdy zmianie ulega model zarządzania tymi aktywami.
Wycena na moment początkowego ujęcia
Z wyjątkiem niektórych należności z tytułu dostaw i usług, w momencie początkowego ujęcia jednostka wycenia składnik aktywów finansowych w jego wartości godziwej, którą w przypadku aktywów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy powiększa się o koszty transakcyjne, które można bezpośrednio przypisać do nabycia tych aktywów finansowych.
Zaprzestanie ujmowania
Aktywa finansowe wyłącza się z ksiąg rachunkowych, w sytuacji, gdy:
· Prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasły, lub
· Prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych zostały przeniesione a Grupa dokonała przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu ich własności.
Wycena po początkowym ujęciu
Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe klasyfikowane są do jednej z czterech kategorii:
· Instrumenty dłużne wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
· Instrumenty dłużne wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
· Instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
· Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Instrumenty dłużne – aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie
Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:
· Składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, oraz
· Warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Do kategorii aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem Grupa klasyfikuje:
· Należności handlowe,
· Pożyczki spełniające test klasyfikacyjny SPPI, które zgodnie z modelem biznesowym wykazywane są jako utrzymywane w celu uzyskania przepływów pieniężnych,
Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji „Przychody z tytułu odsetek”.
Instrumenty dłużne – aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:
· Składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych; oraz
· Warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Przychody z tytułu odsetek, różnice kursowe oraz zyski i straty z tytułu utraty wartości ujmowane są w wyniku finansowym i obliczane w taki sam sposób jak w przypadku aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem. Pozostałe zmiany wartości godziwej ujmowane są w przez inne całkowite dochody. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych łączny zysk lub strata uprzednio rozpoznana w innych całkowitych dochodach zostają przeklasyfikowane z pozycji kapitału własnego do wyniku finansowego.
Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji „Przychody z tytułu odsetek”.
Instrumenty kapitałowe – aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
W momencie początkowego ujęcia Grupa może dokonać nieodwołalnego wyboru dotyczącego ujmowania w innych całkowitych dochodach późniejszych zmian wartości godziwej inwestycji w instrument kapitałowy, który nie jest przeznaczony do obrotu ani nie jest warunkową zapłatą ujętą przez jednostkę przejmującą w ramach połączenia jednostek, do którego ma zastosowanie MSSF 3. Wybór taki dokonywany jest oddzielnie dla każdego instrumentu kapitałowego. Skumulowane zyski lub straty poprzednio ujęte w innych całkowitych dochodach nie podlegają przeklasyfikowaniu do wyniku finansowego. Dywidendy ujmowane są w sprawozdaniu z całkowitych dochodów wtedy, gdy powstaje uprawnienie jednostki do otrzymania dywidendy, chyba że dywidendy te w oczywisty sposób stanowią odzyskanie części kosztów inwestycji.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Składnik aktywów finansowych, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Zysk lub stratę z wyceny inwestycji dłużnych do wartości godziwej ujmuje się w wyniku finansowym.
Dywidendy ujmowane są w sprawozdaniu z całkowitych dochodów wtedy, gdy powstaje uprawnienie jednostki do otrzymania dywidendy.
W sytuacji, gdy Grupa:
· Posiada ważny tytuł prawny do dokonania kompensaty ujętych kwot oraz
· Zamierza rozliczyć się w kwocie netto albo jednocześnie zrealizować składnik aktywów i wykonać zobowiązanie
Składnik aktywów finansowych i zobowiązanie finansowe kompensuje się i wykazuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie netto.
Porozumienie ramowe opisane w MSR 32.50 nie stanowi podstawy do kompensaty, jeżeli nie zostaną spełnione obydwa kryteria opisane powyżej.
Utrata wartości aktywów finansowych - pozostałe
Grupa dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych (ang. expected credit losses, „ECL” ) związanych z instrumentami dłużnymi wycenianymi według zamortyzowanego kosztu i wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości.
W przypadku należności z tytułu dostaw i usług, Grupa stosuje uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia przy użyciu macierzy rezerw. Grupa wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości.
W przypadku pozostałych aktywów finansowych, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym. Jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.
Grupa ocenia, że ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od dnia jego początkowego ujęcia w przypadku, gdy opóźnienie w spłacie przekroczy 30 dni.
Jednocześnie, Grupa ocenia, że niewykonanie zobowiązania przez dłużnika (ang. default ) następuje w przypadku, gdy opóźnienie w spłacie przekroczy 180 dni.
Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych
Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników niefinansowych aktywów trwałych. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, lub w razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości, Grupa dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy.
Wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka wypracowującego środki pieniężne, lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Wartość odzyskiwalną ustala się dla poszczególnych aktywów, chyba że dany składnik aktywów nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych, które są w większości niezależne od generowanych przez inne aktywa lub grupy aktywów. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej. Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne są dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania odzwierciedlającej bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości składników majątkowych używanych w działalności kontynuowanej ujmuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, w pozostałej działalności operacyjnej.
Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny, lub czy powinien zostać zmniejszony. Jeżeli takie przesłanki występują, Grupa szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od momentu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po uwzględnieniu umorzenia), gdyby w ubiegłych latach nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika aktywów. Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się niezwłocznie jako przychód. Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika jest korygowany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową.
Rzeczowe składniki aktywów obrotowych wycenia się według cen nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych od ich cen sprzedaży netto na dzień bilansowy.
Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/ kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto. Cena nabycia lub koszt wytworzenia każdego składnika zapasów uwzględnia wszystkie koszty zakupu, koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzania zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu – zarówno w odniesieniu do bieżącego, jak i poprzedniego roku. Ceną sprzedaży netto możliwą do uzyskania jest szacowana cena sprzedaży dokonywanej w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Należności wycenia się w kwotach wymaganej zapłaty. W zależności od terminu wymagalności należności wykazywane są jako krótkoterminowe (do 12 miesięcy od dnia bilansowego) lub długoterminowe (powyżej 12 miesięcy od dnia bilansowego). W celu urealnienia wartości należności pomniejszone są o odpisy aktualizujące wartość należności wątpliwych z zachowaniem zasady ostrożnej wyceny (po pomniejszeniu o odpisy aktualizujące). Należności długoterminowe z tytułu pożyczek wykazywane są w wartości godziwej uwzględniającej zmianę wartości pieniądza w czasie, a wycena tych należności odnoszona jest w wynik bieżącego okresu.
Należności wyrażone w walutach obcych wycenia się na dzień bilansowy według średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień.
Różnice kursowe od należności wyrażonych w walutach obcych powstałe na dzień wyceny i przy zapłacie zalicza się odpowiednio: ujemne do kosztów finansowych, dodatnie do przychodów finansowych.
Należności z tytułu dostaw i usług o terminie wymagalności powyżej 12 miesięcy od dnia bilansowego, to część z należności za wykonane usługi zatrzymana przez odbiorców na okresy gwarancyjne. Termin płatności powyżej 12 miesięcy od dnia bilansowego jest terminem wynikającym z zawieranych umów, ponieważ w praktyce należności z tytułu zatrzymywanych kaucji są po pewnym czasie zastępowane przez gwarancje bankowe lub ubezpieczeniowe Grupa nie stosuje zasady wykazywania tych należności w wartości godziwej uwzględniającej zmianę wartości pieniądza w czasie. Wobec powyższego należności z tytułu dostaw i usług są w całości wykazywane jako aktywa krótkoterminowe.
Pozostałe należności obejmują w szczególności zaliczki przekazane z tytułu przyszłych zakupów rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych oraz zapasów. Jako aktywa niepieniężne zaliczki nie podlegają dyskontowaniu.
Należności budżetowe prezentowane są w ramach pozostałych aktywów niefinansowych, z wyjątkiem należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, które stanowią w bilansie odrębną pozycję.
Środki pieniężne wykazuje się w wartości nominalnej. Wyrażone w walutach obcych wycenia się na dzień bilansowy według średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień.
Rozliczenia międzyokresowe czynne to przede wszystkim rozliczenia międzyokresowe powstałe w związku z wyceną kontraktów długoterminowych (budowlanych i prac projektowych). Rozliczenia okresowe czynne oraz przychód z tytułu kontraktów wyceniane są zgodnie z MSSF 15.
Podstawową zasadą MSSF 15 jest ujmowanie przychodów w momencie transferu dóbr i usług do klienta, w wartości odzwierciedlającej cenę oczekiwaną przez jednostkę, w zamian za przekazanie tych dóbr i usług. Zasady te są stosowane przy wykorzystaniu modelu pięciu kroków:
· zidentyfikowano umowę z klientem,
· zidentyfikowano zobowiązania do wykonania świadczenia w ramach umowy z klientem,
· określono cenę transakcji,
· dokonano alokacji ceny transakcji do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia,
· ujęto przychody w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy.
Do wyceny kontraktów budowlanych i prac projektowych jednostka dominująca stosuje metodę pomiaru stopnia zaawansowania polegającą na udziale kosztów poniesionych od dnia zawarcia umowy do dnia ustalenia przychodu w całkowitych kosztach wykonania usługi (metoda udziału kosztów).
Na równi z kontraktami budowlanymi traktowane są kontrakty obejmujące w ramach zlecenia również pozyskanie nieruchomości gruntowej (kontrakty deweloperskie), jeżeli są one realizowane na konkretne zlecenie i pod stałym nadzorem inwestora.
Rozliczenia międzyokresowe kosztów są dokonywane, jeżeli istotne koszty poniesione dotyczą przyszłych okresów sprawozdawczych.
Aktywa trwałe przeznaczone do zbycia
Aktywa trwałe i grupy do zbycia klasyfikuje się jako przeznaczone do sprzedaży, jeśli ich wartość bilansowa zostanie odzyskana raczej w wyniku transakcji sprzedaży niż w wyniku ich dalszego użytkowania. Warunek ten uznaje się za spełniony wyłącznie wówczas, gdy wystąpienie transakcji sprzedaży jest bardzo prawdopodobne, a składnik aktywów (lub grupa do zbycia) jest dostępny do natychmiastowej sprzedaży w swoim obecnym stanie. Klasyfikacja składnika aktywów jako przeznaczonego do zbycia zakłada zamiar Grupy do dokonania transakcji sprzedaży w ciągu roku od momentu zmiany klasyfikacji.
Aktywa trwałe (i grupy do zbycia) sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży, wycenia się po niższej spośród dwóch wartości: pierwotnej wartości bilansowej lub wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane ze sprzedażą.
Kapitały
Kapitał podstawowy wykazywany jest w wysokości nominalnej, wynikającej ze Statutu, zgodnej z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego.
Pozostałe kapitały to:
1) Akcje własne wykazywane w cenie nabycia,
2) Kapitał stanowiący nadwyżkę ceny emisyjnej nad ceną nominalną akcji serii D oraz E,
3) Zyski zatrzymane, na które składają się przede wszystkim niepodzielone zyski z lat ubiegłych przeznaczane na kapitały zapasowy i rezerwowy decyzjami akcjonariuszy (udziałowców), kapitał powstały wskutek przejścia na MSR/MSSF z dniem 1 stycznia 2006 r. oraz późniejsze korekty wyników finansowych za lata 2006 i 2007. Ponadto w zyskach zatrzymanych wykazuje się całkowite dochody okresu sprawozdawczego.
Rezerwy tworzy się na pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa przyszłe zobowiązania i wycenia się je na dzień bilansowy w wiarygodnie oszacowanej wartości. Rezerwy zalicza się odpowiednio do kosztów operacyjnych, pozostałych kosztów operacyjnych, kosztów finansowych, zależnie od okoliczności, z którymi przyszłe zobowiązania się wiążą.
Rezerwy tworzone są na poniższe tytuły: odroczonego podatku dochodowego, rezerwy na naprawy gwarancyjne, rezerwy na świadczenia emerytalne i inne koszty związane z zarachowanymi już przychodami.
Rezerwy na naprawy gwarancyjne tworzone są na podstawie szacunków opartych na najlepszej wiedzy Zarządu i osób bezpośrednio odpowiedzialnych za realizację kontraktów budowlanych. Rezerwy na naprawy gwarancyjne zalicza się do kosztu wytworzenia sprzedanych produktów.
Zobowiązania z tytułu zaciągniętych kredytów wyceniane są w kwocie wymagającej zapłaty. Koszty finansowania zewnętrznego (prowizje, odsetki, różnice kursowe) zaciągniętego w związku ze współfinansowaniem nakładów na realizację majątku trwałego, do czasu oddania danego składnika majątkowego do użytkowania, są kapitalizowane i odnoszone na wartość tych składników majątku trwałego.
Grupa przyjęła zasadę, że kredyty przeznaczone na współfinansowanie celowych przedsięwzięć jakimi są realizacje obiektów handlowych – zaciągane są w walutach takich samych w jakich zawierana jest większość umów najmu dla poszczególnych obiektów. Działanie takie ma na celu zabezpieczenie wysokości przyszłych wpływów (zapewnienie zgodności waluty wpływów z walutą spłaty kredytu).
Zobowiązania w walutach obcych wycenia się według średniego kursu ustalonego na dzień wyceny danej waluty przez NBP oraz po uwzględnieniu odpisów z tytułu aktualizacji wyceny. Różnice kursowe ustalone w trakcie roku lub na moment bilansowy odnosi się w ciężar kosztów finansowych lub na dobro przychodów finansowych. W przypadku instrumentów finansowych, co do których Grupa stosuje politykę zabezpieczeń (w szczególności kredyty) powstałe różnice kursowe odnoszone są na kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów finansowych pod warunkiem spełnienia kryterium efektywności.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług o terminie wymagalności powyżej 12 miesięcy od dnia bilansowego to część zobowiązań za otrzymane usługi zatrzymana na okresy gwarancyjne. Termin płatności powyżej 12 miesięcy od dnia bilansowego jest terminem wynikającym z zawieranych umów, ponieważ w praktyce zobowiązania z tytułu zatrzymywanych kaucji są po pewnym czasie zastępowane przez gwarancje bankowe / ubezpieczeniowe przedkładane przez dostawców / podwykonawców, Grupa nie stosuje zasady wykazywania tych zobowiązań w wartości godziwej uwzględniającej zmianę wartości pieniądza w czasie. Wobec powyższego zobowiązania z tytułu dostaw i usług są w całości wykazywane jako krótkoterminowe.
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu oraz zobowiązania finansowe pierwotnie zakwalifikowane do kategorii wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy. Zobowiązania finansowe są klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu, jeżeli zostały nabyte dla celów sprzedaży w niedalekiej przyszłości. Instrumenty pochodne, włączając wydzielone instrumenty wbudowane, są również klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu chyba, że są uznane za efektywne instrumenty zabezpieczające.
Na dzień 31 grudnia 2020 roku żadne zobowiązania finansowe nie zostały zakwalifikowanie do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane w wartości godziwej, uwzględniając ich wartość rynkową na dzień bilansowy bez uwzględnienia kosztów transakcji sprzedaży. Zmiany w wartości godziwej tych instrumentów są ujmowane w zysku lub stracie jako koszty lub przychody finansowe, za wyjątkiem zmian z tytułu własnego ryzyka kredytowego dla zobowiązań finansowych pierwotnie zakwalifikowanych do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, które od 1 stycznia 2018 roku ujmuje się w pozostałych całkowitych dochodach.
Inne zobowiązania finansowe niebędące instrumentami finansowymi wycenianymi w wartości godziwej przez wynik finansowy, są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej.
Grupa wyłącza ze swojego bilansu zobowiązanie finansowe, gdy zobowiązanie wygasło – to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł. Zastąpienie dotychczasowego instrumentu dłużnego przez instrument o zasadniczo różnych warunkach dokonywane pomiędzy tymi samymi podmiotami Grupa ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego zobowiązania finansowego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego.
Przed 1 stycznia 2018 roku znaczące modyfikacje warunków umowy dotyczącej istniejącego zobowiązania finansowego Grupa ujmowała jako wygaśniecie pierwotnego i ujęcie nowego zobowiązania finansowego. Powstająca z tytułu zamiany różnica odnośnych wartości bilansowych wykazywana była w zysku lub stracie.
Od 1 stycznia 2018 roku w przypadku modyfikacji warunków umownych zobowiązania finansowego, która nie powoduje zaprzestania ujmowania istniejącego zobowiązania, zysk lub stratę ujmuje się niezwłocznie w wyniku finansowym. Zysk lub stratę oblicza się jako różnicę pomiędzy wartością bieżącą zmodyfikowanych i oryginalnych przepływów pieniężnych, zdyskontowanych z zastosowaniem oryginalnej efektywnej stopy procentowej zobowiązania.
Leasing
Spółka stosuje przepisy MSSF 16 „Leasing” do ujmowania, wyceny, prezentacji i ujawniania leasingu. Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. Spółka nie traktuje jako leasing umów krótkoterminowych i o nieznacznej wartości. Spółka występuje głównie jako leasingobiorca. W dacie rozpoczęcia leasingu Spółka wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania według kosztu a zobowiązanie leasingowe w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie.
Zasady amortyzacji środków trwałych użytkowanych na mocy leasingu powinny być spójne z zasadami stosowanymi przy amortyzacji własnych aktywów jednostki podlegających amortyzacji. Przy braku wystarczającej pewności, że leasingobiorca uzyska tytuł własności przed końcem okresu leasingu, środki trwałe użytkowane na mocy umów leasingu finansowego są amortyzowane przez krótszy z dwóch okresów: szacowany okres użytkowania środka trwałego lub okres leasingu.
Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku od towarów i usług oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.
Do rozliczeń międzyokresowych (pasywnych) zalicza się:
· otrzymane płatności z tytułu realizacji kontraktów długoterminowych niestanowiące przychodów faktycznie zrealizowanych, tj. zobowiązania z tytułu umów realizowanych w czasie (MSSF 15) – szerszy opis polityki rachunkowości w tym zakresie w części „Przychody”,
· rozliczane w czasie dotacje (dotacje rozliczane są systematycznie w czasie użytkowania dotowanych środków trwałych jako przychody wykazywane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów).
Podatek bieżący
Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości kwot przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych (podlegających zwrotowi od organów podatkowych) z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych, które prawnie lub faktycznie już obowiązywały na dzień bilansowy.
Podatek odroczony
Na potrzeby sprawozdawczości finansowej, podatek odroczony jest obliczany metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i zobowiązań a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.
Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych
· Z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na zysk lub stratę brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową, oraz
· W przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty
· Z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na zysk lub stratę brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową, oraz
· W przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.
Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.
Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych poza zyskiem lub stratą jest ujmowany poza zyskiem lub stratą: w innych całkowitych dochodach dotyczący pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym dotyczący pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym.
Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym.
Podatek od towarów usług
Przychody, koszty, aktywa i zobowiązania są ujmowane po pomniejszeniu o wartość podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
· Gdy podatek od towarów i usług zapłacony przy zakupie aktywów lub usług nie jest możliwy do odzyskania od organów podatkowych; wtedy jest on ujmowany odpowiednio jako część ceny nabycia składnika aktywów lub jako część pozycji kosztowej oraz
· Należności i zobowiązań, które są wykazywane z uwzględnieniem kwoty podatku od towarów i usług.
Kwota netto podatku od towarów i usług możliwa do odzyskania lub należna do zapłaty na rzecz organów podatkowych jest ujęta w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako część należności lub zobowiązań.
Ocena niepewności co do rozliczeń podatkowych
Jeżeli w ocenie Grupy jest prawdopodobne, że podejście do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych będzie zaakceptowane przez organ podatkowy, Grupa określa dochód do opodatkowania (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, niewykorzystane straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe z uwzględnieniem podejścia do opodatkowania planowanego lub zastosowanego w swoim zeznaniu podatkowym.
Jeżeli Grupa stwierdzi, że nie jest prawdopodobne, że organ podatkowy zaakceptuje podejście Grupy do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych, wówczas Grupa odzwierciedla wpływ niepewności przy ustalaniu dochodu do opodatkowania (straty podatkowej), niewykorzystanych strat podatkowych, niewykorzystanych ulg podatkowych lub stawek podatkowych. Grupa odzwierciedla ten efekt za pomocą następującej metody:
· Grupa określa najbardziej prawdopodobny scenariusz – jest to pojedyncza kwota spośród możliwych wyników
Grupa stosuje MSSF 15 Przychody z umów z klientami do wszystkich umów z klientami, z wyjątkiem umów leasingowych objętych zakresem MSSF 16 Leasing, instrumentów finansowych i innych praw lub zobowiązań umownych objętych zakresem MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe, MSSF 11 Wspólne ustalenia umowne, MSR 27 Jednostkowe sprawozdania finansowe i MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach.
Podstawową zasadą MSSF 15 jest ujmowanie przychodów w momencie transferu dóbr i usług do klienta, w wartości odzwierciedlającej cenę oczekiwaną przez jednostkę, w zamian za przekazanie tych dóbr i usług.
Zasady te są stosowane przy wykorzystaniu modelu pięciu kroków:
· Zidentyfikowano umowę z klientem,
· Zidentyfikowano zobowiązania do wykonania świadczenia w ramach umowy z klientem,
· Określono cenę transakcji,
· Dokonano alokacji ceny transakcji do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia,
· Ujęto przychody w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy.
Identyfikacja umowy z klientem
Grupa ujmuje umowę z klientem tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria:
· Strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;
· Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;
· Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;
· Umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych jednostki); oraz
· Jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.
Oceniając, czy otrzymanie kwoty wynagrodzenia jest prawdopodobne, Grupa uwzględnia jedynie zdolność i zamiar zapłaty kwoty wynagrodzenia przez klienta w odpowiednim terminie. Kwota wynagrodzenia, które będzie przysługiwało Spółce, może być niższa niż cena określona w umowie, jeśli wynagrodzenie jest zmienne, ponieważ jednostka może zaoferować klientowi ulgę cenową.
Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia
W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem
i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w przypadku których przekazanie na rzecz klienta ma taki sam charakter.
Dobro lub usługa przyrzeczone klientowi są odrębne, jeżeli spełnione są obydwa następujące warunki:
· Klient może odnosić korzyści z dobra lub usługi albo bezpośrednio, albo poprzez powiązanie z innymi zasobami, które są dla niego łatwo dostępne, oraz
·
Zobowiązanie Grupy do przekazania dobra lub usługi na rzecz klienta można zidentyfikować jako odrębne
w stosunku do innych zobowiązań określonych w umowie.
Ustalenie ceny transakcyjnej
W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży). Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba te rodzaje kwot.
Wynagrodzenie zmienne
Jeśli wynagrodzenie określone w umowie obejmuje kwotę zmienną, Grupa oszacowuje kwotę wynagrodzenia, do którego będzie uprawniona w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta. Grupa szacuje kwotę wynagrodzenia zmiennego, stosując jedną z następujących metod w zależności od tego, która z nich pozwoli Spółce dokładniej przewidzieć kwotę wynagrodzenia, do którego jest uprawniona:
· Wartość oczekiwana – wartość oczekiwana to suma iloczynów możliwych kwot wynagrodzenia i odpowiadających im prawdopodobieństw wystąpienia. Wartość oczekiwana może być właściwym szacunkiem kwoty wynagrodzenia zmiennego, jeśli Grupa zawiera dużą liczbę podobnych umów.
· Wartość najbardziej prawdopodobna – wartość najbardziej prawdopodobna to pojedyncza, najbardziej prawdopodobna kwota z przedziału możliwych kwot wynagrodzenia (tj. pojedynczy najbardziej prawdopodobny wynik umowy). Wartość najbardziej prawdopodobna może być właściwym szacunkiem kwoty wynagrodzenia zmiennego, jeśli umowa ma tylko dwa możliwe wyniki (na przykład Grupa albo uzyskuje premię za wyniki, albo nie).
Grupa zalicza do ceny transakcyjnej część lub całość kwoty wynagrodzenia zmiennego wyłącznie w takim zakresie, w jakim istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie nastąpi odwrócenie znaczącej części kwoty wcześniej ujętych skumulowanych przychodów w momencie, kiedy ustanie niepewność co do wysokości wynagrodzenia zmiennego.
Przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia
Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.
Spełnianie zobowiązań do wykonania świadczenia
Grupa ujmuje przychody w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi. W odniesieniu do umów dotyczących usług ciągłych, na podstawie których Grupa ma prawo do otrzymania od klienta wynagrodzenia w kwocie, która odpowiada bezpośrednio wartości, jaką dla klienta ma świadczenie dotychczas wykonane, Grupa ujmuje przychód w kwocie, którą ma prawo zafakturować. W przypadku realizacji kontraktów długoterminowych (zobowiązań do spełnienia świadczenia w czasie), przychody ustalane są metodą pomiaru stopnia zaawansowania mierzonego za pomocą udziału kosztów poniesionych od dnia zawarcia umowy do dnia ustalenia przychodu w całkowitych kosztach wykonania usługi (metoda oparta o nakłady).
Wynagrodzenie zleceniodawcy a wynagrodzenie pośrednika
W przypadku, gdy w dostarczanie dóbr lub usług klientowi zaangażowany jest inny podmiot, Grupa określa czy charakter przyrzeczenia Grupy stanowi zobowiązanie do wykonania świadczenia polegającego na dostarczeniu określonych dóbr lub usług (w tym przypadku Grupa jest zleceniodawcą) czy też na zleceniu innemu podmiotowi dostarczenia tych dóbr lub usług (w tym przypadku Grupa jest pośrednikiem).
Grupa jest zleceniodawcą, jeśli sprawuje kontrolę nad przyrzeczonym dobrem lub usługą przed ich przekazaniem klientowi. Jednostka nie musi jednak działać jako zleceniodawca, jeśli uzyskuje tytuł prawny do produktu tylko chwilowo, zanim zostanie on przeniesiony na klienta. Jednostka występująca w umowie jako zleceniodawca może sama wypełnić zobowiązanie do wykonania świadczenia lub może powierzyć wypełnienie tego zobowiązania lub jego części innemu podmiotowi (np. podwykonawcy) w jej imieniu. W takiej sytuacji Grupa ujmuje przychody w kwocie wynagrodzenia brutto, do którego – zgodnie z jej oczekiwaniem – będzie uprawniona w zamian za przekazane dobra lub usługi.
Grupa działa jako pośrednik, jeśli jej zobowiązanie do wykonania świadczenia polega na zapewnieniu dostarczenia dóbr lub usług przez inny podmiot. W taki przypadku Grupa ujmuje przychody w kwocie jakiejkolwiek opłaty lub prowizji, do której – zgodnie z jej oczekiwaniem – będzie uprawniona w zamian za zapewnienie dostarczenia dóbr lub usług przez inny podmiot.
Wynagrodzenie zmienne
Niektóre umowy z klientami zawierają kwoty zmienne wynagrodzenia w związku z [udzielaniem upustów, rabatów, zwrotu wynagrodzenia, optymalizacją materiałową kredytów, ustępstw cenowych, dodatków, premii za wyniki, nakładaniem kar]. Jeśli wynagrodzenie określone w umowie obejmuje kwotę zmienną, jednostka oszacowuje kwotę wynagrodzenia, do którego będzie uprawniona w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta i zalicza do ceny transakcyjnej część lub całość kwoty wynagrodzenia zmiennego wyłącznie w takim zakresie, w jakim istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie nastąpi odwrócenie znaczącej części kwoty wcześniej ujętych skumulowanych przychodów w momencie, kiedy ustanie niepewność co do wysokości wynagrodzenia zmiennego.
Jednostka szacuje kwotę wynagrodzenia zmiennego stosując metodę wartości najbardziej prawdopodobnej
Istotny komponent finansowania
W przypadku umów z klientami, dla których okres pomiędzy przekazaniem przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi a momentem zapłaty za dobro lub usługę przekracza jeden rok Grupa oceniła, że umowy zawierają istotny element finansowania ze względu na trudność w realizacji umowy. W celu ustalenia ceny transakcyjnej, Grupa koryguje przyrzeczoną kwotę wynagrodzenia o istotny komponent finansowania stosując stopę dyskontową, która zostałaby zastosowana w przypadku zawarcia oddzielnej transakcji finansowania pomiędzy jednostką a jej klientem w momencie zawarcia umowy.
Grupa zdecydowała się nie korygować przyrzeczonej kwoty wynagrodzenia o wpływ istotnego elementu finansowania, jeżeli w momencie zawarcia umowy oczekuje, że okres od momentu przekazania przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi do momentu zapłaty za dobro lub usługę przez klienta wyniesie nie więcej niż jeden rok. Dlatego też, dla krótkoterminowych zaliczek Grupa nie wydzieliła istotnego elementu finansowania
Wynagrodzenie niepieniężne
W przypadku umów, w których klient zobowiązał się do zapłaty wynagrodzenia w formie innej niż pieniężna, Grupa w celu ustalenia ceny transakcyjnej wycenia wynagrodzenie niepieniężne (lub przyrzeczenie zapłaty wynagrodzenia niepieniężnego) w wartości godziwej. W sytuacji, gdy Grupa nie może racjonalnie oszacować wartości godziwej wynagrodzenia niepieniężnego, wycenia je pośrednio przez odniesienie do indywidualnej ceny sprzedaży dóbr lub usług przyrzeczonych klientowi (lub klasie klientów) w zamian za wynagrodzenie.
Gwarancje
Grupa udziela gwarancji na sprzedane produkty, które stanowi zapewnienie klienta, że dany produkt jest zgodny z ustaloną przez strony specyfikacją. Grupa ujmuje takie gwarancje zgodnie z MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe.
Niektóre niestandardowe umowy z klientami zawierają gwarancje rozszerzone. Gwarancje takie stanowią oddzielną usługę – ujmowaną jako zobowiązanie do wykonania świadczenia, do której przypisuje się część ceny transakcyjnej.
Aktywowane koszty doprowadzenia do zawarcia umowy
Grupa ujmuje dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy z klientem jako składnik aktywów, jeżeli spodziewa się, że koszty te odzyska. Dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy to koszty ponoszone przez jednostkę w celu doprowadzenia do zawarcia umowy z klientem, których jednostka nie poniosłaby, jeżeli umowa nie zostałaby zawarta. Dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy obejmują np. prowizja od sprzedaży. Koszty doprowadzenia do zawarcia umowy ponoszone bez względu na to, czy umowa została zawarta, ujmuje się jako koszty w momencie ich poniesienia, chyba że koszty te wyraźnie obciążają klienta bez względu na to, czy umowa zostanie zawarta. Grupa ujmuje dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy jako koszty w momencie ich poniesienia.
Aktywa z tytułu umowy
W ramach aktywów z tytułu umowy Grupa ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli prawo to jest uzależnione od warunku innego niż upływ czasu (na przykład od przyszłych świadczeń jednostki). Grupa ocenia, czy nie nastąpiła utrata wartości składnika aktywów z tytułu umowy na takiej samej zasadzie jak w przypadku składnika aktywów finansowych zgodnie z MSSF 9.
Należności
W ramach należności Grupa ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli prawo to jest bezwarunkowe (jedynym warunkiem wymagalności wynagrodzenia jest upływ określonego czasu). Grupa ujmuje należność zgodnie z MSSF 9. W momencie początkowego ujęcia należności z tytułu umowy wszelkie różnice pomiędzy wyceną należności zgodnie z MSSF 9 a odpowiadającą jej wcześniej ujętą kwotą przychodów Grupa ujmuje jako koszt (strata z tytułu utraty wartości).
Zobowiązania z tytułu umowy
W ramach zobowiązań z tytułu umowy Grupa ujmuje otrzymane lub należne od klienta wynagrodzenie, z którym wiąże się obowiązek przekazania klientowi dóbr lub usług.
Aktywa z tytułu prawa do zwrotu
W ramach aktywów z tytułu prawa do zwrotu Grupa ujmuje prawo do odzyskania produktów od klientów po wywiązaniu się ze zobowiązania do zwrotu zapłaty.
Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia
Grupa ujmuje zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia, jeżeli po jego otrzymaniu oczekuje, że zwróci jego część lub całość klientowi. Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia wycenia się w kwocie otrzymanego wynagrodzenia (lub należności), do którego – zgodnie z oczekiwaniem jednostki – nie jest ona uprawniona (tj. w wysokości kwot nieujętych w cenie transakcyjnej). Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia (oraz odpowiednia zmiana ceny transakcyjnej oraz wynikająca z niej zmiana zobowiązania z tytułu umowy) jest aktualizowane na koniec każdego okresu sprawozdawczego w związku ze zmianami okoliczności.
Ujęcie przychodów i kosztów oraz zasady ustalenia wyniku finansowego
Sprzedaż nieruchomości inwestycyjnych stanowi podstawową działalność GK PA Nova i w związku z tym przychody i koszty związane z taką sprzedażą są prezentowane w działalności podstawowej.
Koszty sprzedanych produktów i usług ujmowane są współmiernie do przychodów ze sprzedaży i obejmują wartość sprzedanych produktów, towarów i innych składników wycenionych po koszcie wytworzenia lub w cenach nabycia. Do kosztów tych zalicza się bezpośrednie koszty realizacji kontraktów długoterminowych (zobowiązań do spełnienia świadczenia w czasie), koszty zbycia nieruchomości, jak również koszty ogólne funkcjonowania komórek produkcyjnych i pomocniczych bezpośrednio biorących udział w wytwarzaniu produktów.
Koszty sprzedaży obejmują koszty sprzedaży działu informatycznego. Ponieważ nie jest możliwe bezpośrednie przypisanie poszczególnych kosztów kosztom sprzedaży przyjęto zasadę, według której 50% kosztów funkcjonowania działu kwalifikuje się jako koszty sprzedaży.
Koszty ogólnego zarządu stanowią koszty ogólne funkcjonowania Grupy, a w szczególności: koszty zarządu oraz koszty działów pracujących na potrzeby całej Grupy.
Pozostałe przychody i koszty operacyjne obejmują przychody i koszty niezwiązane bezpośrednio ze zwykłą działalnością jednostki i stanowią głównie: wynik na sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych (z wyjątkiem sprzedaży nieruchomości), darowizny, skutki aktualizacji wartości aktywów niefinansowych.
Przychody finansowe obejmują głównie przypadające na okres sprawozdawczy odsetki, różnice kursowe.
Koszty finansowe obejmują głównie przypadające na bieżący okres koszty z tytułu: zapłaconych odsetek, odsetek od kredytów, różnic kursowych, obniżenia wartości aktywów finansowych. Koszty finansowe poniesione w okresie realizacji inwestycji zaliczane są do aktywów.
Podatek dochodowy i pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku stanowią podatek dochodowy od osób prawnych będący zobowiązaniem wobec budżetu (część bieżąca) oraz rezerwy lub aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, spowodowane przejściowymi różnicami między wykazywaną wartością aktywów i pasywów a ich wartością podatkową (część odroczona).
Podatek bieżący obliczany jest według zasad określonych odrębnymi przepisami (Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych), tj. przy naliczaniu podatku dochodowego nie mają zastosowania przepisy, na podstawie których sporządzane jest niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym.
Standardy i interpretacje zastosowane po raz pierwszy w roku 2021 r.
Następujące zmiany do istniejących standardów opublikowanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz zatwierdzone przez UE, które weszły w życie w roku 2021:
· Zmiany do MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” – odroczenie zastosowania MSSF 9 „Instrumenty finansowe” – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2021 roku lub później;
· Zmiany do MSR 39 Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena – reforma wskaźników referencyjnych stóp procentowych – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2021 roku lub później;
· Zmiany do MSSF 9 Instrumenty finansowe – reforma wskaźników referencyjnych stóp procentowych mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2021 roku lub później;
· Zmiany do MSSF 4 Umowy ubezpieczeniowe – reforma wskaźników referencyjnych stóp procentowych – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2021 roku lub później;
· Zmiany do MSSF 7 Instrumenty finansowe: ujawnienie informacji – reforma wskaźników referencyjnych stóp procentowych – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2021 roku lub później;
· Zmiany do MSSF 16 Leasing – Ustępstwa czynszowe związane z Covid-19 – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 czerwca 2020 roku lub później; oraz reforma wskaźników referencyjnych stóp procentowych Faza 2 – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2021 roku lub później.
Standardy i interpretacje, jakie zostały już opublikowane, ale jeszcze nie weszły w życie
· Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć” – aktualizacja referencji do Założeń Koncepcyjnych – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później;
· Zmiany do MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe – Przychody osiągnięte przed oddaniem do użytkowania – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później;
· Zmiany do MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe – Umowy rodzące obciążenia – koszty wypełnienia obowiązków umownych – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później;
· Zmiany do MSSF 1 Zastosowanie MSSF po raz pierwszy, MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSR 41 Rolnictwo – Zmiany wynikające z przeglądu MSSF 2018-2020 (opublikowano 14 maja 2020 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później;
· Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych – Podział zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe (opublikowano dnia 23 stycznia 2020 roku) oraz wytyczne Rady MSSF w zakresie ujawnień dotyczących polityk rachunkowości w praktyce – wymóg ujawniania istotnych informacji dotyczących zasad rachunkowości - do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;
· MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe (opublikowano dnia 18 maja 2017 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE - mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;
· Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” – definicja wartości szacunkowych – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE - mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;
· Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” – podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań wynikających z pojedynczej transakcji – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE – mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później.
Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską
Grupa jest w trakcie oceny wpływu powyższych standardów i interpretacji na zastosowane zasady (politykę) rachunkowości.
Grupa nie podjęła decyzji o wcześniejszym zastosowaniu żadnego standardu i interpretacji
wraz ze zmianami, które zostały opublikowane, ale nie weszły w życie.
PODSTAWOWE OSĄDY RACHUNKOWE I PODSTAWY SZACOWANIA NIEPEWNOŚCI
Stosując zasady rachunkowości obowiązujące w Grupie, Zarząd zobowiązany jest do dokonywania szacunków, osądów i założeń dotyczących kwot bilansowych aktywów i zobowiązań, których nie da się określić wykorzystując inne źródła. Szacunki i związane z nimi założenia opierają się na doświadczeniach historycznych i innych czynnikach uznawanych za istotne. Rzeczywiste wyniki mogą odbiegać od przyjętych wartości szacunkowych. Szacunki i leżące u ich podstaw założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmianę wielkości szacunkowych ujmuje się w okresie, w którym nastąpiła weryfikacja, jeśli dotyczy ona wyłącznie tego okresu, lub w okresie bieżącym i okresach przyszłych, jeśli zmiana dotyczy ich na równi z okresem bieżącym.
Podstawowymi wielkościami podlegającymi oszacowaniu przez Zarząd są rezerwy na naprawy gwarancyjne oraz wartość firmy. Za szacowanie można również przyjąć ustalanie wyników finansowych (przychodów, kosztów) z realizacji długoterminowych kontraktów budowlanych i prac projektowych.
Szacowanie utraty wartości nieruchomości inwestycyjnych
Grupa wycenia nieruchomości inwestycyjne zgodnie z modelem ceny nabycia lub kosztu wytworzenia z uwzględniam wartości końcowej. Wartość końcowa nieruchomości inwestycyjnych określana jest przez Zarząd na podstawie oszacowanego przez momentu planowanego zbycia nieruchomości inwestycyjnej w oparciu o operaty szacunkowe przegotowane przez firmę zewnętrzną z uwzględnieniem odpowiednich założeń.
Dodatkowo na każdy dzień bilansowy, Grupa dokonuje weryfikacji wartości nieruchomości inwestycyjnych wykazanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej na ten dzień z szacowaną wartością przyszłych zdyskontowanych przepływów pieniężnych, celem identyfikacji ewentualnych przesłanek do utraty wartości tych aktywów. Jako przyszłe przepływy pieniężne Grupa przyjmuje szacowane przychody z tytułu umów najmu oraz ewentualnego planowanego zbycia nieruchomości inwestycyjnej.
Szacowanie utraty wartości udziałów w spółkach zależnych
Grupa wycenia udziały w spółkach zależnych w cenie nabycia. Zgodnie z zapisami MSR 36, Grupa jest zobowiązana do corocznej identyfikacji wystąpienia ewentualnych przesłanek do utraty wartości w zakresie udziałów w jednostkach zależnych. Grupa identyfikuję przesłankę do przeprowadzenia testu na utratę wartości w przypadku, gdy wartość księgowa aktywów netto spółki zależnej jest niższa niż wartość udziałów w aktywach sprawozdania z sytuacji finansowej Grupy. W przypadku zaistnienia takiej przesłanki, Grupa dokonuje testu na utratę wartości polegającego na określeniu wartości odzyskiwanej jako sumy szacowanych zdyskontowanych przyszłych przepływów pieniężnych które według osądu Zarządu Spółki dominującej wygeneruje spółka zależna. W przypadku, w którym wartość odzyskiwana jest niższa od wartości bilansowej, zgodnie z zapisami MSR 36 Grupa dokonuje odpisu aktualizującego.
Szacowanie rezerw na naprawy gwarancyjne
Specyfika działalności Spółki dominującej wymaga udzielania gwarancji usunięcia wad i usterek (gwarancja i rękojmia) z tytułu wykonywanych robót budowlanych. Równocześnie zleceniodawcy wymagają złożenia odpowiednich zabezpieczeń na wypadek nie wykonania zobowiązań gwarancyjnych. Zabezpieczenia ustalane są na poziomie określanym umownie w wysokości 0,8% wartości wykonanych prac. Doświadczenie Zarządu pokazuje, że faktyczna wartość kosztów ponoszonych przy usuwaniu wad i usterek w okresie gwarancyjnym kształtuje się na zupełnie innym (niższym) poziomie. Toteż rezerwy na naprawy gwarancyjne wykazywane są w wysokości oszacowanej przez Zarząd przy udziale osób bezpośrednio odpowiedzialnych za realizację poszczególnych zleceń (kierownicy budów).
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym występuje wartość firmy, która powstała na skutek nabycia udziałów w jednostce zależnej za cenę wyższą od obecnej wartości aktywów netto przypadającej na jednostkę dominującą. Nabycie nastąpiło w dwóch etapach:
1. 27 czerwca 2008 r. – P.A. NOVA S.A. objęła kontrolę nad spółką San Development Sp. z o.o. w wyniku pozyskania 47,7% udziałów, co dało łącznie udział w kapitale spółki zależnej równy 81%;
2. 26 czerwca 2009 r. – P.A. NOVA S.A. nabyła kolejne 19% udziałów, osiągając jednocześnie 100% udziałów w kapitale spółki San Development Sp. z o.o.
Wartość aktywów netto na podstawie, której ustalono wartość firmy została ustalona dwukrotnie,
w datach nabywania kolejnych pakietów udziałów w następujący sposób:
Głównym aktywem San Development Sp. z o.o. jest nieruchomość komercyjna położona w Przemyślu, na której w momencie nabycia planowano realizację centrum handlowego (obiekt oddano do użytkowania w 2010r.). Wartość tej nieruchomości została określona poprzez oszacowanie przez rzeczoznawcę w dniu 11.07.2008r. Wycena została sporządzona przed rozpoczęciem prac budowlanych bezpośrednio związanych z realizacją inwestycji. Wycenę tę zastosowano zarówno do określenia aktywów netto na dzień 27 czerwca 2008 r. jak i na dzień 26 czerwca 2009 r.
W celu ustalenia wartości aktywów netto od wartości rynkowej nieruchomości odjęto koszty przystosowania nieruchomości do realizacji inwestycji mające wpływ na wielkość wyceny; ujemne kapitały własne San Development; koszty finansowania odpowiednio do 27 czerwca 2008 r. oraz przy drugim oszacowaniu do 26 czerwca 2009 r.
Do ustalania wartości aktywów netto na dzień 26 czerwca 2009 r. nie brano pod uwagę nakładów inwestycyjnych na realizację obiektu budowlanego, przyjmując założenie, że nakłady te są równe ich wartości rynkowej.
Co do ustalonych w powyższy sposób wartości na potrzeby rocznych sprawozdań finansowych wykonuje się testy na utratę wartości firmy.
Szacowanie przychodów i kosztów kontraktów długoterminowych
W przypadku realizacji kontraktów długoterminowych, zgodnie z metodą zaawansowania, przychody z umowy są ujmowane w rachunku zysków i strat, jako przychody w tym okresie, w którym wykonane zostały odpowiednie prace wynikające z umowy o usługę budowlaną. Koszty umowy ujmowane są w rachunku zysków i strat tego okresu, w którym wykonane zostały prace, do których koszty te się odnoszą.
Wybrana przez Grupę metoda udziału kosztów określa na dzień bilansowy stopień zaawansowania prac w takim procencie, jaki stanowi udział poniesionych od dnia rozpoczęcia umowy do dnia bilansowego kosztów umowy w całkowitej kwocie kosztów wykonania umowy, obejmującej koszty już poniesione oraz wynikające z aktualnego budżetu kosztów, koszty wymagające jeszcze poniesienia dla pełnego wykonania kontraktu. Budżety poszczególnych kontraktów podlegają aktualizacji nie rzadziej niż raz na kwartał. W przypadku przewidywania, iż kontrakt wygeneruje stratę, jest ona ujmowana bieżącą i wpływa bezpośrednio na wynik finansowy danego okresu.
Szacowanie rezerw na świadczenia pracownicze
Rezerwy na świadczenia emerytalne dokonywane są na podstawie przeciętnych wynagrodzeń
w gospodarce i oszacowania zarządu na jakim poziomie w stosunku do przeciętnych wynagrodzeń
w gospodarce będą się kształtować wynagrodzenia poszczególnych pracowników w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego. Przyjęte w tym celu założenia zostały przedstawione w nocie 12.
Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego
Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.
Wartość godziwa instrumentów finansowych
Wartość godziwą instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek ustala się wykorzystując odpowiednie techniki wyceny. Przy wyborze odpowiednich metod i założeń Grupa kieruje się profesjonalnym osądem. Sposób ustalenia wartości godziwej poszczególnych instrumentów finansowych został przedstawiony w nocie Klasyfikacja instrumentów finansowych.
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz aktywów niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
Niepewność związana z rozliczeniami podatkowymi
Regulacje dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi podlegają częstym zmianom. Te częste zmiany powodują brak odpowiednich punktów odniesienia, niespójne interpretacje oraz nieliczne ustanowione precedensy, które mogłyby mieć zastosowanie. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych, zarówno pomiędzy organami państwowymi jak i organami państwowymi i przedsiębiorstwami.
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności (na przykład kwestie celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i grzywien, a wszelkie dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynikające z kontroli, muszą zostać zapłacone wraz z wysokimi odsetkami. Te warunki powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest większe niż w krajach o bardziej dojrzałym systemie podatkowym.
W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku ostatecznej decyzji organu kontroli podatkowej.
Z dniem 15 lipca 2016 roku do Ordynacji Podatkowej zostały wprowadzone zmiany w celu uwzględnienia postanowień Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR). GAAR ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce. GAAR definiuje unikanie opodatkowania jako czynność dokonaną przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisy ustawy podatkowej. Zgodnie z GAAR taka czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli sposób działania był sztuczny. Wszelkie występowanie (i) nieuzasadnionego dzielenia operacji, (ii) angażowania podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego, (iii) elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących oraz (iv) inne działania o podobnym działaniu do wcześniej wspomnianych, mogą być potraktowane jako przesłanka istnienia sztucznych czynności podlegających przepisom GAAR. Nowe regulacje będą wymagać znacznie większego osądu przy ocenie skutków podatkowych poszczególnych transakcji.
Klauzulę GAAR należy stosować w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie oraz do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane. Wdrożenie powyższych przepisów umożliwi polskim organom kontroli podatkowej kwestionowanie realizowanych przez podatników prawnych ustaleń i porozumień, takich jak restrukturyzacja i reorganizacja grupy.
Grupa ujmuje i wycenia aktywa lub zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 Podatek dochodowy w oparciu o zysk (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe, uwzględniając ocenę niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi.
Gdy istnieje niepewność co do tego, czy i w jakim zakresie organ podatkowy będzie akceptował poszczególne rozliczenia podatkowe transakcji, Grupa ujmuje te rozliczenia uwzględniając ocenę niepewności.
W związku z prowadzoną działalnością Grupa jest stroną postępowań sądowych. Grupa prowadzi analizę potencjalnych ryzyk związanych z prowadzonymi sprawami i na tej podstawie podejmuje decyzje o konieczności ujęcia skutków tych postępowań w księgach rachunkowych oraz wysokości ewentualnych rezerw.
Podział na segmenty działalności (MSSF 8) przedstawiono w poniższej tabeli. Obecnie Grupa prowadzi działalność głównie na rynku krajowym. Nadto Grupa sklasyfikowała swoją działalność według jej rodzajów. Niektóre z aktywów i zobowiązań nie mogą być przypisane do konkretnych segmentów, ponieważ dotyczą całej działalności Grupy – w takim przypadku zostały one wykazane w ostatniej kolumnie poniższej tabeli.
|
|
obiekty komercyjne na własny rachunek (do wynajmu) |
obiekty własne planowane / realizowane |
obiekty budowlane do sprzedaży na zewnątrz |
działalność projektowa |
działalność informatyczna |
działalność badawczo-rozwojowa |
ogólne / nie przyporządkowane do żadnego segmentu |
Razem |
|
Aktywa niematerialne |
3 082 |
- |
- |
- |
- |
- |
31 |
3 113 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
36 |
6 717 |
712 |
116 |
24 |
3 179 |
8 504 |
19 288 |
|
Należności długoterminowe |
5 788 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
5 788 |
|
Nieruchomości inwestycyjne |
633 050 |
18 450 |
8 796 |
- |
- |
- |
- |
660 296 |
|
Długoterminowe aktywa finansowe |
332 |
15 |
2 |
- |
- |
- |
865 |
1 214 |
|
Aktywa przeznaczone do sprzedaży |
36 456 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
36 456 |
|
Razem nakłady inwestycyjne (Aktywa trwałe + Aktywa dostępne do sprzedaży - Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego - Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe) |
678 744 |
25 182 |
9 510 |
116 |
24 |
3 179 |
9 400 |
726 155 |
|
Zapasy i należności krótkoterminowe |
7 516 |
10 110 |
27 487 |
1 347 |
398 |
- |
6 541 |
53 399 |
|
Inwestycje krótkoterminowe |
46 431 |
- |
417 |
- |
- |
- |
17 006 |
63 854 |
|
Zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek |
(319 481) |
- |
- |
- |
- |
- |
(3 375) |
(322 856) |
|
Aktywa własne |
413 210 |
35 292 |
37 414 |
1 463 |
422 |
3 179 |
29 572 |
520 552 |
|
|
||||||||
|
Przychody ze sprzedaży |
72 867 |
- |
109 671 |
8 381 |
9 023 |
- |
6 |
199 948 |
|
Struktura % przychodów ze sprzedaży |
36% |
0% |
55% |
4% |
5% |
0% |
0% |
100% |
|
Koszt własny sprzedaży powiększony o koszty sprzedaży |
29 603 |
- |
102 474 |
7 849 |
8 243 |
2 199 |
677 |
151 045 |
|
Koszty finansowe |
11 723 |
65 |
1 461 |
- |
- |
- |
168 |
13 417 |
|
Wynik segmentu |
31 541 |
(65) |
5 736 |
532 |
780 |
(2 199) |
(839) |
35 486 |
Grupa monitoruje oddzielnie wyniki operacyjne segmentów w celu podejmowania decyzji dotyczących alokacji zasobów, oceny skutków tej alokacji oraz wyników działalności. Podstawą oceny wyników działalności jest zysk lub strata na działalności operacyjnej z uwzględnieniem poniesionych kosztów finansowych. Koszty ogólnego zarządu, pozostałe koszty operacyjne, przychody finansowe oraz podatek dochodowy nie są alokowane do segmentów. Ceny transakcyjne stosowane przy transakcjach pomiędzy segmentami operacyjnymi są ustalane na zasadach rynkowych podobnie jak przy transakcjach ze stronami niepowiązanymi. Przychody z tytułu transakcji pomiędzy segmentami są eliminowane przy konsolidacji.
Informacje o transakcjach z ważniejszymi klientami zewnętrznymi
O transakcjach z ważniejszymi klientami zewnętrznymi informowano Raportami bieżącymi. Ponadto zestawienie tych transakcji zaprezentowano w sprawozdaniu z działalności Spółki i Grupy Kapitałowej.
NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
a) środki trwałe (w tym) |
12 571 |
14 120 |
|
- grunty (w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu) |
601 |
592 |
|
- budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej |
10 281 |
10 618 |
|
- urządzenia techniczne i maszyny |
242 |
485 |
|
- środki transportu |
1 191 |
2 056 |
|
- inne środki trwałe |
256 |
369 |
|
- inwestycje w obcych środkach trwałych |
- |
- |
|
b) środki trwałe w budowie |
6 717 |
326 |
|
c) zaliczki na środki trwałe w budowie |
- |
- |
|
Rzeczowe aktywa trwałe razem |
19 288 |
14 446 |
|
|
||
|
Rzeczowe aktywa trwałe (struktura własnościowa) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) własne |
18 524 |
12 722 |
|
b) używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, w tym umowy leasingu, w tym: |
764 |
1 724 |
|
- leasingu |
764 |
1 724 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe bilansowe razem |
19 288 |
14 446 |
Zmiany rzeczowych aktywów trwałych
Zmiany rzeczowych aktywów trwałych (wg grup rodzajowych) w okresie od 01.01.2021 r. do 31.12.2021 r.
|
Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) w okresie od 01.01.2021 r. do 31.12.2021 r. |
|||||||
|
|
- grunty (w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu) |
-budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej |
-urządzenia techniczne i maszyny |
-środki transportu |
-inne środki trwałe |
-inwestycje w obce środki trwałe |
Razem środki trwałe |
|
Wyszczególnienie |
|||||||
|
a) wartość brutto środków trwałych na początek okresu |
629 |
14 898 |
4 665 |
7 451 |
2 710 |
2 121 |
32 474 |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
14 |
- |
125 |
26 |
45 |
- |
210 |
|
- nabycia |
- |
- |
125 |
26 |
45 |
- |
196 |
|
- przesunięcia wewnętrzne między grupami |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- przejęcia z inwestycji (rozliczenie środków w budowie) |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- przejęcia z inwestycji (rozliczenie nieruchomości inwestycyjnych) |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- przejętych z leasingu |
14 |
- |
- |
- |
- |
- |
14 |
|
c) zmniejszenia (z tytułu) |
- |
- |
- |
(540) |
(3) |
- |
(543) |
|
- likwidacji |
- |
- |
- |
- |
(3) |
- |
(3) |
|
- sprzedaży |
- |
- |
- |
(540) |
- |
- |
(540) |
|
- przemieszczenia wewnętrznego |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- inne (likwidacja, wycofanie z ewidencji w wyniku inwentaryzacji) |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- inne |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
d) wartość brutto środków trwałych na koniec okresu |
643 |
14 898 |
4 790 |
6 937 |
2 752 |
2 121 |
32 141 |
|
e) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu |
37 |
4 280 |
4 180 |
5 396 |
2 341 |
2 121 |
18 355 |
|
f) amortyzacja za okres (z tytułu) |
5 |
337 |
368 |
350 |
155 |
- |
1 215 |
|
- amortyzacja bieżąca |
5 |
337 |
368 |
810 |
158 |
- |
1 678 |
|
- korekty lat ubiegłych |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- przesunięcia wewnętrzne między grupami |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- amortyzacja sprzedanych środków trwałych |
- |
- |
- |
(430) |
(3) |
- |
(433) |
|
- amortyzacja zlikwidowanych środków trwałych |
- |
- |
- |
(30) |
- |
- |
(30) |
|
- inne |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
g) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu |
42 |
4 617 |
4 548 |
5 746 |
2 496 |
2 121 |
19 570 |
|
h) odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na początek okresu |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- zwiększenia |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- zmniejszenia |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
i) odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na koniec okresu |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
j) wartość netto środków trwałych na koniec okresu |
601 |
10 281 |
242 |
1 191 |
256 |
- |
12 571 |
Zmiany rzeczowych aktywów trwałych (wg grup rodzajowych) w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r.
|
Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. |
|||||||
|
|
- grunty (w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu) |
-budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej |
-urządzenia techniczne i maszyny |
-środki transportu |
-inne środki trwałe |
-inwestycje w obce środki trwałe |
Razem środki trwałe |
|
Wyszczególnienie |
|||||||
|
a) wartość brutto środków trwałych na początek okresu |
629 |
14 898 |
5 218 |
7 471 |
2 810 |
2 121 |
33 147 |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
- |
- |
11 |
149 |
40 |
- |
200 |
|
- nabycia |
- |
- |
11 |
- |
40 |
- |
51 |
|
- przesunięcia wewnętrzne między grupami |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- przejęcia z inwestycji (rozliczenie środków w budowie) |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- przejęcia z inwestycji (rozliczenie nieruchomości inwestycyjnych) |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- przejętych z leasingu |
- |
- |
- |
149 |
- |
- |
149 |
|
c) zmniejszenia (z tytułu) |
- |
- |
(565) |
(169) |
(36) |
- |
(770) |
|
- likwidacji |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- sprzedaży |
- |
- |
- |
(169) |
- |
- |
(169) |
|
- przemieszczenia wewnętrznego |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- inne (likwidacja, wycofanie z ewidencji w wyniku inwentaryzacji) |
- |
- |
(565) |
- |
(36) |
- |
(601) |
|
- inne |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
d) wartość brutto środków trwałych na koniec okresu |
629 |
14 898 |
4 664 |
7 451 |
2 814 |
2 121 |
32 577 |
|
e) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu |
32 |
3 943 |
4 241 |
4 684 |
2 272 |
2 121 |
17 293 |
|
f) amortyzacja za okres (z tytułu) |
5 |
337 |
(62) |
711 |
173 |
- |
1 164 |
|
- amortyzacja bieżąca |
5 |
337 |
485 |
872 |
207 |
- |
1 906 |
|
- korekty lat ubiegłych |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- przesunięcia wewnętrzne między grupami |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- amortyzacja sprzedanych środków trwałych |
- |
- |
- |
(161) |
- |
- |
(161) |
|
- amortyzacja zlikwidowanych środków trwałych |
- |
- |
(547) |
- |
(34) |
- |
(581) |
|
- inne |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
g) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu |
37 |
4 280 |
4 179 |
5 395 |
2 445 |
2 121 |
18 457 |
|
h) odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na początek okresu |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- zwiększenia |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- zmniejszenia |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
i) odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na koniec okresu |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
j) wartość netto środków trwałych na koniec okresu |
592 |
10 618 |
485 |
2 056 |
369 |
- |
14 120 |
1.2. Nieruchomości inwestycyjne
|
Nieruchomości inwestycyjne |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Nieruchomości użytkowane (wynajmowane) |
633 051 |
638 380 |
|
Pozostałe nieruchomości inwestycyjne |
27 245 |
38 053 |
|
Zmiany stanu nieruchomości inwestycyjnych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) stan na początek okresu |
676 433 |
680 522 |
|
b) zwiększenie (z tytułu) |
26 767 |
36 243 |
|
- przekwalifikowane |
- |
- |
|
- nabycie / wytworzenie |
25 749 |
35 470 |
|
- przekwalifikowanie ze środków trwałych w budowie w związku z oddaniem do użytkowania |
- |
- |
|
- objęcie konsolidacją |
- |
- |
|
- aktywa trwałe klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży |
- |
- |
|
- prawo wieczystego użytkowania gruntów |
- |
768 |
|
- nieruchomości inwestycyjne w budowie |
4 |
5 |
|
- korekta nakładów inwestycyjnych |
1 014 |
- |
|
c) zmniejszenia (z tytułu) |
42 904 |
40 332 |
|
- sprzedaży |
- |
363 |
|
- przekwalifikowanie do rzeczowych aktywów trwałych (w ramach jednostki dominującej oraz w związku ze sprzedażą do spółek objętych konsolidacją) |
- |
- |
|
- likwidacja nakładów inwestycyjnych / koszty zamiany nieruchomości |
- |
- |
|
- wydanie na potrzeby realizacji kontraktu deweloperskiego |
5 140 |
4 719 |
|
- korekta wartości wydania na potrzeby realizacji kontraktu deweloperskiego |
- |
- |
|
- aktywa trwałe klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży |
36 179 |
29 906 |
|
- amortyzacja rezydualna/amortyzacja prawa wieczystego użytkowania gruntu |
1 112 |
3 235 |
|
- przejęcie z mocy prawa na własność gminy |
- |
49 |
|
- korekta nakładów inwestycyjnych |
421 |
- |
|
- prawo wieczystego użytkowania gruntów - sprzedaż |
2 |
1 959 |
|
- umorzenie wartości nieruchomości |
50 |
101 |
|
-przekwalifikowanie z rzeczowych aktywów trwałych |
- |
- |
|
d) stan na koniec okresu |
660 296 |
676 433 |
Grupa kapitałowa wycenia nieruchomości inwestycyjne zgodnie z modelem ceny nabycia lub kosztu wytworzenia z uwzględniam wartości końcowej. Wartość końcowa nieruchomości inwestycyjnych określana jest przez Zarząd Jednostki dominującej na podstawie oszacowanego przez momentu planowanego zbycia nieruchomości inwestycyjnej w oparciu o operaty szacunkowe przegotowane przez firmę zewnętrzną z uwzględnieniem odpowiednich założeń.
Kluczowe założenia przyjęte przez Zarząd do wyceny wartości końcowej nieruchomości inwestycyjnych:
· data na którą określono wartości końcowe: 31.12.2026
· wskaźnik na podstawie którego dokonano kalkulacji wartości końcowej: NOI (net operating income)
· kurs EUR przyjęty do wyceny: 4,6975 PLN
· zakres przyjętej stopy kapitalizacji: 6,75 - 8,10 % (w zależności od rodzaju obiektu)
Grupa dokonała weryfikacji wartości nieruchomości inwestycyjnych wykazanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, celem identyfikacji ewentualnych przesłanek do utraty wartości tych aktywów. Na dzień 31.12.2021 nie zidentyfikowała utraty wartość tego składnika majątku.
Wartość firmy jednostek podporządkowanych w kwocie 3 082 tys. zł wynika z nadwyżki ceny nabycia udziałów w firmie San Development Sp. z o.o. nad wartością aktywów netto tej jednostki ustaloną na:
1) Dzień objęcia kontroli, tj. na 27 czerwca 2008 r. na kwotę 2 269 tys. zł,
2) Dzień objęcia kolejnego pakietu udziałów, tj. na dzień 26 czerwca 2009 r. na kwotę 813 tys. zł.
|
Wartości niematerialne (struktura własnościowa) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) własne |
31 |
6 |
|
b) używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, w tym leasingu |
- |
- |
|
Wartości niematerialne razem: |
31 |
6 |
Zmiany wartości niematerialnych
Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) w okresie od 01.01.2021 r. do 31.12.2021 r.
|
|
a |
b |
c |
d |
e |
f |
|
Wyszczególnienie |
Koszty zakończonych prac rozwojowych |
Wartość firmy |
Oprogramowanie komputerowe |
Inne aktywa niematerialne |
Zaliczki na aktywa niematerialne |
Aktywa niematerialne razem |
|
a) wartość brutto aktywów niematerialnych na początek okresu |
- |
- |
1 106 |
28 |
- |
1 134 |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
- |
- |
33 |
- |
- |
33 |
|
- nabycia |
- |
- |
33 |
- |
- |
33 |
|
- wytworzenia |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- aktywa trwałe klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
c) zmniejszenia (z tytułu) |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- sprzedaży |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- likwidacji |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- aktywa trwałe klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
d) wartość brutto aktywów niematerialnych na koniec okresu |
- |
- |
1 139 |
28 |
- |
1 167 |
|
e) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu |
- |
- |
1 100 |
28 |
- |
1 128 |
|
f) amortyzacja za okres (z tytułu) |
- |
- |
8 |
- |
- |
8 |
|
- amortyzacja bieżąca |
- |
- |
8 |
- |
- |
8 |
|
- amortyzacja zlikwidowanych wartości niematerialnych i prawnych |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
g) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu |
- |
- |
1 108 |
28 |
- |
1 136 |
|
h) odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na początek okresu |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- zwiększenia |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- zmniejszenia |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
i) odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na koniec okresu |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
j) wartość netto aktywów niematerialnych na koniec okresu |
- |
- |
31 |
- |
- |
31 |
Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r.
|
|
a |
b |
c |
d |
e |
f |
|
Wyszczególnienie |
Koszty zakończonych prac rozwojowych |
Wartość firmy |
Oprogramowanie komputerowe |
Inne aktywa niematerialne |
Zaliczki na aktywa niematerialne |
Aktywa niematerialne razem |
|
a) wartość brutto aktywów niematerialnych na początek okresu |
- |
- |
2 233 |
28 |
- |
2 261 |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
- |
- |
11 |
- |
- |
11 |
|
- nabycia |
- |
- |
11 |
- |
- |
11 |
|
- wytworzenia |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- aktywa trwałe klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
c) zmniejszenia (z tytułu) |
- |
- |
(1 137) |
- |
- |
(1 137) |
|
- sprzedaży |
- |
- |
- |
- |
- |
(2) |
|
- likwidacji |
- |
- |
(1 137) |
- |
- |
(1 137) |
|
- aktywa trwałe klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
d) wartość brutto aktywów niematerialnych na koniec okresu |
- |
- |
1 107 |
28 |
- |
1 135 |
|
e) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu |
- |
- |
2 025 |
28 |
- |
2 053 |
|
f) amortyzacja za okres (z tytułu) |
- |
- |
(924) |
- |
- |
(924) |
|
- amortyzacja bieżąca |
- |
- |
213 |
- |
- |
213 |
|
- amortyzacja zlikwidowanych wartości niematerialnych i prawnych |
- |
- |
(1 137) |
- |
- |
(1 137) |
|
g) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu |
- |
- |
1 101 |
28 |
- |
1 129 |
|
h) odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na początek okresu |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- zwiększenia |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- zmniejszenia |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
i) odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na koniec okresu |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
j) wartość netto aktywów niematerialnych na koniec okresu |
- |
- |
6 |
- |
- |
6 |
1.5. Długoterminowe aktywa finansowe
|
Długoterminowe aktywa finansowe |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) w jednostkach zależnych, w tym: |
857 |
706 |
|
- udziały lub akcje |
137 |
96 |
|
- dłużne papiery wartościowe |
- |
- |
|
- inne papiery wartościowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
- udzielone pożyczki |
676 |
582 |
|
- odsetki od udzielonych pożyczek (naliczone) |
44 |
28 |
|
- inne długoterminowe aktywa finansowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
|
|
|
|
b) w jednostkach współzależnych, w tym: |
- |
- |
|
- udziały lub akcje |
- |
- |
|
- dłużne papiery wartościowe |
- |
- |
|
- inne papiery wartościowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
- udzielone pożyczki |
- |
- |
|
- odsetki od udzielonych pożyczek (naliczone) |
- |
- |
|
- inne długoterminowe aktywa finansowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
|
|
|
|
c) w jednostkach stowarzyszonych, w tym: |
- |
- |
|
- udziały lub akcje |
- |
- |
|
- dłużne papiery wartościowe |
- |
- |
|
- inne papiery wartościowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
- udzielone pożyczki |
- |
- |
|
- odsetki od udzielonych pożyczek (naliczone) |
- |
- |
|
- inne długoterminowe aktywa finansowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
|
|
|
|
d) w znaczącym inwestorze, w tym: |
- |
- |
|
- udziały lub akcje |
- |
- |
|
- dłużne papiery wartościowe |
- |
- |
|
- inne papiery wartościowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
- udzielone pożyczki |
- |
- |
|
- odsetki od udzielonych pożyczek (naliczone) |
- |
- |
|
- inne długoterminowe aktywa finansowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
|
|
|
|
e) w jednostce dominującej, w tym: |
- |
- |
|
- udziały lub akcje |
- |
- |
|
- dłużne papiery wartościowe |
- |
- |
|
- inne papiery wartościowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
- udzielone pożyczki |
- |
- |
|
- odsetki od udzielonych pożyczek (naliczone) |
- |
- |
|
- inne długoterminowe aktywa finansowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
|
|
|
|
f) w innych jednostkach powiązanych, w tym: |
- |
- |
|
- udziały lub akcje |
- |
- |
|
- dłużne papiery wartościowe |
- |
- |
|
- inne papiery wartościowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
- udzielone pożyczki |
- |
- |
|
- odsetki od udzielonych pożyczek (naliczone) |
- |
- |
|
- inne długoterminowe aktywa finansowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
|
|
|
|
g) pozostałych jednostkach, w tym: |
357 |
855 |
|
- udziały lub akcje |
57 |
60 |
|
- dłużne papiery wartościowe |
- |
- |
|
- inne papiery wartościowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
- udzielone pożyczki |
- |
- |
|
- odsetki od udzielonych pożyczek (naliczone) |
- |
- |
|
- inne długoterminowe aktywa finansowe ( wg rodzaju) |
300 |
795 |
|
|
|
|
|
Długoterminowe aktywa finansowe, razem |
1 214 |
1 561 |
|
Zmiana stanu długoterminowych aktywów finansowych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) stan na początek okresu |
1 561 |
9 597 |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
2 424 |
3 555 |
|
- nabycie/objęcie udziałów |
42 |
5 |
|
- udzielenie pożyczek / objęcie obligacji |
117 |
97 |
|
- naliczenie odsetek od pożyczki / objętych obligacji |
100 |
71 |
|
- wycena udziałów / akcji / pożyczek |
- |
24 |
|
- przekwalifikowanie w długoterminowe |
- |
- |
|
- wycena transakcji pochodnych |
2 165 |
3 358 |
|
- przeznaczone do sprzedaży |
- |
- |
|
|
|
|
|
c) zmniejszenia (z tytułu) |
2 771 |
11 591 |
|
- przekwalifikowanie w krótkoterminowe |
- |
- |
|
- spłata pożyczek |
- |
6 250 |
|
- spłata odsetek |
- |
930 |
|
- odpisy aktualizujące |
88 |
948 |
|
- wycena udziałów / akcji / pożyczek |
24 |
153 |
|
- przeznaczenie do sprzedaży |
- |
- |
|
- wycena transakcji pochodnych |
2 659 |
3 310 |
|
- objęcie konsolidacją |
- |
- |
|
|
|
|
|
d) stan na koniec okresu |
1 214 |
1 561 |
|
Zmiana stanu odpisów aktualizujących długoterminowych aktywów finansowych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) stan na początek okresu |
6 160 |
6 058 |
|
b) zwiększenie (z tytułu) |
92 |
102 |
|
odpisów aktualizujących |
92 |
102 |
|
c) zmniejszenia (z tytułu) |
- |
- |
|
rozwiązania odpisów aktualizujących |
- |
- |
|
d) stan na koniec okresu |
6 252 |
6 160 |
1.6. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
|
Zmiana stanu aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) Stan aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego na początek okresu, w tym: |
12 026 |
24 442 |
|
odniesionych na wynik finansowy |
7 831 |
23 132 |
|
|
||
|
odniesionych na kapitał własny |
4 195 |
1 310 |
|
|
||
|
odniesionych na wartość firmy lub ujemną wartość firmy |
- |
- |
|
|
||
|
b) Zwiększenia |
5 288 |
5 162 |
|
odniesione na wynik finansowy okresu w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi (z tytułu): |
2 985 |
415 |
|
- odpisu aktualizującego |
73 |
53 |
|
- wyceny pozycji w walutach obcych |
16 |
6 |
|
- rezerw na naprawy gwarancyjne |
- |
- |
|
- rezerw pozostałych |
420 |
181 |
|
- kwot opodatkowanych, a nieujętych w rachunku zysków i strat dotyczących rozliczeń kontraktów budowlanych i deweloperskich |
1 188 |
175 |
|
- kosztów podlegających odliczeniu od dochodu podatkowego w momencie ich zapłaty |
32 |
- |
|
- rezerw na koszty kontraktu |
68 |
- |
|
- niezapłaconych odsetek z tytułu kredytu |
- |
- |
|
- niezapłaconych odsetek z tytułu pożyczek |
- |
- |
|
- koszt poręczenia kredytu |
- |
- |
|
- rezerwa – roboty w toku |
310 |
- |
|
- opodatkowania transakcji sprzedaży nieruchomości / usług przez jednostkę dominującą do spółek zależnych / współzależnych do wysokości kwoty nieuwzględnionej wyniku skonsolidowanym |
- |
- |
|
- innych różnic przejściowych |
2 |
- |
|
- strat podatkowych podlegających odliczeniu od podstawy opodatkowania w przyszłych okresach |
685 |
- |
|
- wycena pożyczek |
- |
- |
|
- amortyzacja rezydualna |
191 |
- |
|
|
|
|
|
odniesione na kapitał własny w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi (z tytułu): |
2 303 |
4 747 |
|
- wycena instrumentów finansowych odniesiona w inne całkowite dochody |
2 246 |
4 582 |
|
- wycena pożyczek |
- |
- |
|
- wycena transakcji pochodnych |
57 |
165 |
|
odniesione na kapitał własny: |
- |
- |
|
- w związku ze stratą podatkową |
- |
- |
|
|
- |
- |
|
odniesione na wartość firmy lub ujemną wartość firmy w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi (z tytułu) |
||
|
|
- |
- |
|
|
- |
- |
|
c) Zmniejszenia |
3 882 |
17 578 |
|
odniesione na wynik finansowy okresu w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi (z tytułu) |
920 |
15 716 |
|
- rozwiązania odpisu aktualizującego |
10 |
9 |
|
- storna wyceny pozycji w walutach obcych |
4 |
12 |
|
- rozwiązania rezerw na naprawy gwarancyjne |
70 |
21 |
|
- rozwiązania pozostałych rezerw |
148 |
194 |
|
- zapłaty odsetek z tytułu kredytu |
1 |
1 |
|
- zapłaty odsetek z tytułu pożyczki |
- |
17 |
|
- ujęcia w rachunku zysków i strat z rozliczeń kontraktów budowlanych i deweloperskich opodatkowanych w poprzednich okresach |
- |
8 976 |
|
- zapłaty kosztów podlegających zaliczeniu w KUP w momencie zapłaty |
- |
- |
|
- zapłaty nieopłaconych kwot na ZFŚS |
- |
- |
|
- rozliczenia na wynik dotacji zaliczonej do przychodów podatkowych w momencie otrzymania |
- |
- |
|
- innych różnic przejściowych |
- |
- |
|
- odliczenia strat podatkowych |
60 |
4 549 |
|
- korekt i kompensat konsolidacyjnych aktywów i rezerw na odroczony podatek dochodowy utworzonych w związku z transakcjami pomiędzy jednostką dominującą, a jednostkami zależnymi |
508 |
1 937 |
|
- rozwiązania rezerwy – roboty w toku |
118 |
- |
|
- odniesione na wynik finansowy okresu w związku ze stratą podatkową (z tytułu) |
- |
- |
|
- wycena pożyczek |
1 |
- |
|
|
||
|
odniesione na kapitał własny w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi (z tytułu): |
2 962 |
1 862 |
|
- wycena instrumentów finansowych odniesiona w inne całkowite dochody |
2 786 |
1 720 |
|
- wycena pożyczek |
- |
- |
|
- wycena transakcji pochodnych |
176 |
142 |
|
odniesione na kapitał własny w związku: |
- |
- |
|
- strata podatkowa |
- |
- |
|
|
||
|
odniesione na wartość firmy lub ujemną wartość firmy w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi (z tytułu) |
- |
- |
|
|
- |
- |
|
|
||
|
d) Stan aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego na koniec okresu, razem, w tym: |
13 432 |
12 026 |
|
odniesionych na wynik finansowy |
9 896 |
7 831 |
|
|
||
|
odniesionych na kapitał własny |
||
|
|
3 536 |
4 195 |
|
odniesionych na wartość firmy lub ujemną wartość firmy |
1.7. Długoterminowe należności
|
Długoterminowe należności |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) od jednostek powiązanych, w tym: |
- |
- |
|
- wynagrodzenie z tytułu poręczenia kredytu |
- |
- |
|
- czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, w tym: |
- |
- |
|
- koszty uruchomionych produktów bankowych / ubezpieczeniowych |
- |
- |
|
- ubezpieczenia |
- |
- |
|
- koszty pozyskania najemców |
- |
- |
|
- podatki lokalne i opłaty za wieczyste użytkowanie rozliczane w czasie |
- |
- |
|
- opłaty administracyjne |
- |
- |
|
- koszty wykonania prac poza terenem obiektu handlowego, nie zaliczone do wartości nieruchomości inwestycyjnych rozliczane w czasie |
- |
- |
|
|
|
|
|
b) od pozostałych jednostek, w tym: |
5 788 |
594 |
|
- depozyty pieniężne zabezpieczające wydane gwarancje bankowe |
- |
- |
|
- depozyt zabezpieczający spłaty kredytu |
100 |
100 |
|
- wynagrodzenie z tytułu poręczenia kredytu |
- |
- |
|
- czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, w tym: |
5 688 |
494 |
|
- koszty uruchomionych produktów bankowych / ubezpieczeniowych |
266 |
279 |
|
- ubezpieczenia |
- |
- |
|
- koszty pozyskania najemców |
30 |
48 |
|
- podatki lokalne i opłaty za wieczyste użytkowanie rozliczane w czasie |
- |
- |
|
- opłaty administracyjne |
2 293 |
167 |
|
- koszty emisji papierów dłużnych |
711 |
- |
|
- koszty wykonania prac poza terenem obiektu handlowego, nie zaliczone do wartości nieruchomości inwestycyjnych rozliczane w czasie |
2 388 |
- |
|
|
||
|
c) odpisy aktualizujące wartości należności |
- |
- |
|
Długoterminowe należności brutto: |
5 788 |
594 |
|
Zmiana stanu odpisów aktualizujących długoterminowych należności (wg tytułów) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) stan na początek okresu |
- |
- |
|
b) zwiększenie (z tytułu) |
- |
- |
|
|
|
|
|
c) zmniejszenia (z tytułu) |
- |
- |
|
|
|
|
|
d) stan na koniec okresu |
- |
- |
|
Długoterminowe należności (struktura walutowa) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) w walucie polskiej (w zł) |
5 788 |
594 |
|
b) w walutach obcych |
- |
- |
|
- należności długoterminowe w EURO po przeliczeniu na zł |
- |
- |
2.1. Aktywa obrotowe inne niż aktywa sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży
|
Zapasy |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
materiały |
99 |
32 |
|
półprodukty i produkty w toku |
- |
- |
|
produkty gotowe |
5 073 |
10 290 |
|
towary |
260 |
127 |
|
Zapasy, razem |
5 432 |
10 449 |
2 .1.2. Należności krótkoterminowe
|
Należności krótkoterminowe |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
od jednostek powiązanych, w tym: |
108 |
170 |
|
z tytułu dostaw i usług, o okresie spłaty: |
107 |
170 |
|
- do 12 miesięcy |
107 |
170 |
|
- powyżej 12 miesięcy |
- |
- |
|
inne |
1 |
- |
|
dochodzone na drodze sądowej |
- |
- |
|
czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, w tym: |
- |
- |
|
- ubezpieczenia majątkowe |
- |
- |
|
- podatki lokalne i opłaty za wieczyste użytkowanie rozliczane w czasie |
- |
- |
|
- opłaty administracyjne |
- |
- |
|
- koszty finansowe rozliczane w czasie |
- |
- |
|
- koszty wykonania prac poza terenem obiektu handlowego, nie zaliczone do wartości nieruchomości inwestycyjnych rozliczane w czasie |
- |
- |
|
- koszty pozyskania najemców |
- |
- |
|
- inne koszty rozliczane w czasie |
- |
- |
|
od pozostałych jednostek, w tym: |
50 036 |
27 023 |
|
z tytułu dostaw i usług, o okresie spłaty: |
28 038 |
19 639 |
|
- do 12 miesięcy |
23 482 |
14 674 |
|
- powyżej 12 miesięcy |
4 556 |
4 965 |
|
z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych świadczeń |
6 539 |
1 727 |
|
inne |
13 282 |
3 510 |
|
dochodzone na drodze sądowej |
- |
- |
|
czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, w tym: |
2 177 |
2 147 |
|
- ubezpieczenia majątkowe |
1 221 |
764 |
|
- podatki lokalne i opłaty za wieczyste użytkowanie rozliczane w czasie |
- |
- |
|
- opłaty administracyjne |
40 |
1 155 |
|
- koszty finansowe rozliczane w czasie |
158 |
151 |
|
- koszty wykonania prac poza terenem obiektu handlowego, nie zaliczone do wartości nieruchomości inwestycyjnych rozliczane w czasie |
- |
- |
|
- koszty pozyskania najemców |
18 |
24 |
|
- inne koszty rozliczane w czasie |
63 |
53 |
|
- koszty wykonania prac remontowych w lokalach najemców obiektu handlowego, nie zaliczone do wartości nieruchomości inwestycyjnych rozliczane w czasie |
677 |
- |
|
Należności krótkoterminowe netto, razem |
50 144 |
27 193 |
|
odpisy aktualizujące wartość należności |
6 439 |
5 547 |
|
Należności krótkoterminowe brutto, razem |
56 583 |
32 740 |
|
Należności krótkoterminowe od jednostek powiązanych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
z tytułu dostaw i usług, w tym: |
107 |
170 |
|
od jednostek zależnych |
40 |
115 |
|
od jednostek współzależnych |
- |
- |
|
od jednostek stowarzyszonych |
- |
- |
|
od znaczącego inwestora |
- |
- |
|
od jednostki dominującej |
- |
- |
|
od innych jednostek powiązanych |
67 |
55 |
|
inne, w tym: |
1 |
- |
|
od jednostek zależnych |
- |
- |
|
od jednostek współzależnych |
- |
- |
|
od jednostek stowarzyszonych |
- |
- |
|
od znaczącego inwestora |
- |
- |
|
od jednostki dominującej |
- |
- |
|
od innych jednostek powiązanych |
1 |
- |
|
dochodzone na drodze sądowej, w tym: |
- |
- |
|
od jednostek zależnych |
- |
- |
|
od jednostek współzależnych |
- |
- |
|
od jednostek stowarzyszonych |
- |
- |
|
od znaczącego inwestora |
- |
- |
|
od jednostki dominującej |
- |
- |
|
od innych jednostek powiązanych |
- |
- |
|
czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, w tym: |
- |
- |
|
od jednostek zależnych |
- |
- |
|
od jednostek współzależnych |
- |
- |
|
od jednostek stowarzyszonych |
- |
- |
|
od znaczącego inwestora |
- |
- |
|
od jednostki dominującej |
- |
- |
|
od innych jednostek powiązanych |
- |
- |
|
Należności krótkoterminowe od jednostek powiązanych netto, razem |
108 |
170 |
|
odpisy aktualizujące wartość należności od jednostek powiązanych |
- |
- |
|
Należności krótkoterminowe od jednostek powiązanych brutto, razem |
108 |
170 |
|
Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość należności krótkoterminowych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) Stan na początek okresu |
5 547 |
4 690 |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
2 576 |
1 454 |
|
- utworzenie odpisów |
2 576 |
1 454 |
|
c) zmniejszenia (z tytułu) |
|
|
|
- wykorzystanie |
1 684 |
597 |
|
- rozwiązanie |
211 |
144 |
|
d) Stan odpisów aktualizujących wartość należności krótkoterminowych na koniec okresu |
1 473 |
453 |
|
Należności od pozostałych jednostek z tytułu dostaw i usług (brutto) – o pozostałym od dnia bilansowego okresie spłaty: |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
do 1 miesiąca |
18 032 |
11 005 |
|
powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy |
703 |
69 |
|
powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy |
21 |
24 |
|
powyżej 6 miesięcy do 1 roku |
505 |
230 |
|
powyżej 1 roku |
4 556 |
4 966 |
|
należności przeterminowane (brutto) |
9 653 |
8 388 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług, razem (brutto) |
33 470 |
24 682 |
|
odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług |
5 432 |
5 043 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług, razem (netto) |
28 038 |
19 639 |
|
Należności od pozostałych jednostek z tytułu dostaw i usług, przeterminowane (brutto)- z podziałem na okres przeterminowania |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
do 1 miesiąca |
2 646 |
1 574 |
|
powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy |
968 |
1 234 |
|
powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy |
518 |
925 |
|
powyżej 6 miesięcy do 1 roku |
468 |
191 |
|
powyżej 1 roku |
5 053 |
4 464 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług, przeterminowane, razem (brutto) |
9 653 |
8 388 |
|
odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług, przeterminowane |
5 432 |
5 043 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług, przeterminowane, razem (netto) |
4 221 |
3 345 |
2.1.3.
Aktywa z tytułu umów (wycena kontraktów)
|
Aktywa z tytułu umów (wycena kontraktów) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
- wycena kontraktów długoterminowych |
13 051 |
4 005 |
|
|
|
|
|
Aktywa z tytułu umów (wycena kontraktów), razem |
13 051 |
4 005 |
2.1.4. Należności z tytułu podatku dochodowego
|
Należności z tytułu podatku dochodowego |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
w kraju |
76 |
840 |
|
za granicą |
- |
- |
|
Należności z tytułu podatku dochodowego, razem: |
76 |
840 |
2.1.5. Krótkoterminowe aktywa finansowe
|
Krótkoterminowe aktywa finansowe |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) w jednostkach zależnych, w tym: |
- |
- |
|
udziały lub akcje |
- |
- |
|
należności z tytułu dywidend i innych udziałów w zyskach |
- |
- |
|
dłużne papiery wartościowe |
- |
- |
|
inne papiery wartościowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
udzielone pożyczki |
- |
- |
|
inne krótkoterminowe aktywa finansowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
odpisy aktualizujące wartość krótkoterminowych aktywów finansowych |
- |
- |
|
|
|
|
|
b) w jednostkach współzależnych, w tym: |
- |
- |
|
udziały lub akcje |
- |
- |
|
należności z tytułu dywidend i innych udziałów w zyskach |
- |
- |
|
dłużne papiery wartościowe |
- |
- |
|
inne papiery wartościowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
udzielone pożyczki |
- |
- |
|
inne krótkoterminowe aktywa finansowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
odpisy aktualizujące wartość krótkoterminowych aktywów finansowych |
- |
- |
|
|
|
|
|
c) w jednostkach stowarzyszonych, w tym: |
- |
- |
|
udziały lub akcje |
- |
- |
|
należności z tytułu dywidend i innych udziałów w zyskach |
- |
- |
|
dłużne papiery wartościowe |
- |
- |
|
inne papiery wartościowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
udzielone pożyczki |
- |
- |
|
inne krótkoterminowe aktywa finansowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
odpisy aktualizujące wartość krótkoterminowych aktywów finansowych |
- |
- |
|
|
|
|
|
d) w znaczącym inwestorze, w tym: |
- |
- |
|
udziały lub akcje |
- |
- |
|
należności z tytułu dywidend i innych udziałów w zyskach |
- |
- |
|
dłużne papiery wartościowe |
- |
- |
|
inne papiery wartościowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
udzielone pożyczki |
- |
- |
|
inne krótkoterminowe aktywa finansowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
odpisy aktualizujące wartość krótkoterminowych aktywów finansowych |
- |
- |
|
|
|
|
|
e) w jednostce dominującej, w tym: |
- |
- |
|
udziały lub akcje |
- |
- |
|
należności z tytułu dywidend i innych udziałów w zyskach |
- |
- |
|
dłużne papiery wartościowe |
- |
- |
|
inne papiery wartościowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
udzielone pożyczki |
- |
- |
|
inne krótkoterminowe aktywa finansowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
odpisy aktualizujące wartość krótkoterminowych aktywów finansowych |
- |
- |
|
|
|
|
|
f) w innych jednostkach powiązanych, w tym: |
- |
- |
|
udziały lub akcje |
- |
- |
|
należności z tytułu dywidend i innych udziałów w zyskach |
- |
- |
|
dłużne papiery wartościowe |
- |
- |
|
inne papiery wartościowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
udzielone pożyczki |
- |
- |
|
inne krótkoterminowe aktywa finansowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
odpisy aktualizujące wartość krótkoterminowych aktywów finansowych |
- |
- |
|
|
|
|
|
g) w pozostałych jednostkach, w tym: |
- |
- |
|
udziały lub akcje |
- |
- |
|
należności z tytułu dywidend i innych udziałów w zyskach |
- |
- |
|
dłużne papiery wartościowe |
- |
- |
|
inne papiery wartościowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
udzielone pożyczki |
- |
288 |
|
inne krótkoterminowe aktywa finansowe (wg rodzaju) |
- |
- |
|
odpisy aktualizujące wartość krótkoterminowych aktywów finansowych |
- |
(288) |
|
Krótkoterminowe aktywa finansowe, razem |
- |
- |
2.1.6. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty, w tym: |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) środki pieniężne i inne aktywa pieniężne, w tym: |
63 854 |
43 931 |
|
środki pieniężne w kasie i na rachunkach |
61 585 |
42 872 |
|
środki na rachunkach VAT Split Payment |
2 269 |
1 059 |
|
inne środki pieniężne |
- |
- |
|
b) inne aktywa pieniężne |
- |
- |
|
Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne, razem |
63 854 |
43 931 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty - struktura walutowa |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) w walucie polskiej |
57 649 |
37 508 |
|
b) w walutach obcych |
6 205 |
6 423 |
|
euro (EUR) |
6 205 |
6 423 |
|
korona czeska (CZK) |
- |
- |
|
dolar amerykański (USD) |
- |
- |
|
|
|
|
|
Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne, razem |
63 854 |
43 931 |
2.2. Aktywa sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży
|
Aktywa sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Razem: |
36 456 |
29 929 |
Grupa zakwalifikowała do aktywów przeznaczonych do sprzedaży trzy obiekty handlowe – parki handlowe znajdujące się w Chorzowie, Zielonej Górze oraz Częstochowie.
Kapitał zakładowy w Skonsolidowanym Sprawozdaniu Finansowym wykazany jest w wysokości kapitału zakładowego jednostki dominującej P.A. NOVA S.A.
|
Kapitał zakładowy (struktura) w zł |
||||||||
|
Seria/ emisja |
Rodzaj akcji |
Rodzaj uprzywilejowania akcji |
Rodzaj ograniczenia praw do akcji |
Liczba akcji |
Wartość serii/ emisji wg wartości nominalnej |
Sposób pokrycia kapitału |
Data rejestracji |
Prawo do dywidendy (od daty) |
|
Seria A |
Imienne uprzywilejowane |
Co do głosu- 1 akcja uprawnia do dwóch głosów |
Ograniczenie zbywalności zgodnie ze Statutem |
500 000 |
500 000 |
Akcje powstały w związku z przekształceniem spółki z o.o. w spółkę akcyjną. 400.000 akcji zostało pokryte ze środków spółki |
2007.01.25 |
2007.01.25 |
|
Seria B |
Imienne uprzywilejowane |
Co do głosu- 1 akcja uprawnia do dwóch głosów |
Ograniczenie zbywalności zgodnie ze Statutem |
3 700 000 |
3 700 000 |
Ze środków spółki (z kapitału zapasowego) |
2007.04.19 |
2007.01.25 |
|
Seria C |
Na okaziciela |
Bez uprzywilejowania |
brak |
1 300 000 |
1 300 000 |
gotówką |
2007.04.19 |
2007.01.25 |
|
Seria D |
Na okaziciela |
Bez uprzywilejowania |
brak |
2 500 000 |
2 500 000 |
gotówką |
2007.08.08 |
2007.01.25 |
|
Seria E |
Na okaziciela |
Bez uprzywilejowania |
brak |
2 000 000 |
2 000 000 |
gotówką |
2011.01.21 |
2011.01.21 |
|
Kapitał zakładowy, razem |
10 000 000 |
|
||||||
|
Wartość nominalna jednej akcji (w zł) |
1,00 |
|
||||||
Akcje własne (wielkość ujemna)
|
Udziały (akcje) własne |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Udziały (akcje) własne nabyte w ramach programu skupu udziałów (akcji) własnych |
(577) |
(577) |
Nadwyżka ceny emisyjnej nad wartością nominalną
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
Nadwyżka ceny emisyjnej nad wartością nominalną |
142 844 |
142 797 |
4.1. Zobowiązania długoterminowe
|
Zmiana stanu pozostałych rezerw długoterminowych (wg tytułów) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) stan na początek okresu |
1 461 |
1 588 |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
423 |
340 |
|
- utworzenie rezerw na naprawy gwarancyjne w związku z oddaniem do użytkowania obiektów budowlanych |
423 |
340 |
|
- utworzenie rezerw na świadczenia emerytalne i podobne |
- |
- |
|
|
|
|
|
c) zmniejszenia (z tytułu) |
868 |
467 |
|
- wykorzystanie |
793 |
450 |
|
- rozwiązanie |
- |
- |
|
- przekwalifikowanie do krótkoterminowych |
- |
- |
|
- aktualizacja rezerwy na świadczenia emerytalne i podobne |
75 |
17 |
|
|
|
|
|
d) stan na koniec okresu |
1 016 |
1 461 |
4.1.1.A. Rezerwy na świadczenia emerytalne i podobne
|
Zmiana stanu rezerw na świadczenia emerytalne i podobne |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) stan na początek okresu |
272 |
289 |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
- |
- |
|
- aktualizacja naliczeń |
- |
- |
|
|
|
|
|
c) zmniejszenia (z tytułu) |
75 |
17 |
|
- aktualizacja naliczeń |
75 |
17 |
|
|
|
|
|
d) stan na koniec okresu |
197 |
272 |
4.1.2. Zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego
4.1.3. Długoterminowe kredyty bankowe i pożyczki
|
Długoterminowe kredyty bankowe i pożyczki |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Kredyty |
242 050 |
305 641 |
|
wobec powiązanych jednostek |
- |
- |
|
wobec jednostek współzależnych |
- |
- |
|
wobec jednostek zależnych |
- |
- |
|
wobec jednostek stowarzyszonych |
- |
- |
|
wobec znaczącego inwestora |
- |
- |
|
wobec jednostki dominującej |
- |
- |
|
wobec innych jednostek powiązanych |
- |
- |
|
wobec pozostałych jednostek |
242 050 |
305 641 |
|
Pożyczki |
- |
- |
|
wobec powiązanych jednostek |
- |
- |
|
wobec jednostek współzależnych |
- |
- |
|
wobec jednostek zależnych |
- |
- |
|
wobec jednostek stowarzyszonych |
- |
- |
|
wobec znaczącego inwestora |
- |
- |
|
wobec jednostki dominującej |
- |
- |
|
wobec innych jednostek powiązanych |
- |
- |
|
wobec pozostałych jednostek |
- |
- |
|
Długoterminowe kredyty bankowe i pożyczki, razem |
242 050 |
305 641 |
|
|
|
|
|
Zmiana stanu długoterminowych kredytów |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) stan na początek okresu |
305 641 |
279 731 |
|
- kapitał |
305 641 |
279 731 |
|
- odsetki |
- |
- |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
48 764 |
191 368 |
|
- przekwalifikowanie do długoterminowych |
- |
7 750 |
|
- otrzymanie kredytu |
- |
124 406 |
|
- naliczenie odsetek |
- |
- |
|
- różnice kursowe |
2 518 |
3 360 |
|
- wycena kredytu |
46 246 |
55 852 |
|
c) zmniejszenia (z tytułu) |
112 355 |
165 458 |
|
- przekwalifikowanie do krótkoterminowych |
46 725 |
28 625 |
|
- spłata kredytu |
15 355 |
98 982 |
|
- spłata odsetek |
- |
- |
|
- różnice kursowe |
- |
32 |
|
- wycena kredytu |
50 275 |
37 819 |
|
- przekwalifikowanie do zobowiązań dotyczących aktywów przeznaczonych do sprzedaży |
- |
- |
|
d) stan na koniec okresu |
242 050 |
305 641 |
|
- kapitał |
242 050 |
305 641 |
|
- odsetki |
- |
- |
|
Zmiana stanu długoterminowych pożyczek |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) stan na początek okresu |
- |
- |
|
- kapitał |
- |
- |
|
- odsetki |
- |
- |
|
- wycena pożyczek |
- |
- |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
- |
- |
|
- otrzymanie pożyczki |
- |
- |
|
- naliczenie odsetek |
- |
- |
|
- wycena pożyczek |
- |
- |
|
c) zmniejszenia (z tytułu) |
- |
- |
|
- przekwalifikowanie do krótkoterminowych |
- |
- |
|
- spłata pożyczki |
- |
- |
|
- spłata odsetek |
- |
- |
|
- wycena pożyczek |
- |
- |
|
d) stan na koniec okresu |
- |
- |
|
- kapitał |
- |
- |
|
- odsetki |
- |
- |
|
- wycena pożyczek |
- |
- |
4.1.4. Długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu
|
Długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
użytkowanie wieczyste |
11 173 |
11 450 |
|
pozostałe |
49 |
467 |
|
Razem: |
11 222 |
11 917 |
4.1.5. Pozostałe długoterminowe zobowiązania finansowe
|
Pozostałe długoterminowe zobowiązania finansowe |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
wobec jednostek zależnych, w tym: |
- |
- |
|
z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych |
- |
- |
|
z tytułu zakupu nieruchomości inwestycyjnej |
- |
- |
|
|
|
|
|
wobec jednostek współzależnych, w tym: |
- |
- |
|
z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych |
- |
- |
|
z tytułu zakupu nieruchomości inwestycyjnej |
- |
- |
|
|
|
|
|
wobec jednostek stowarzyszonych, w tym: |
- |
- |
|
z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych |
- |
- |
|
z tytułu zakupu nieruchomości inwestycyjnej |
- |
- |
|
|
|
|
|
wobec znaczącego inwestora, w tym: |
- |
- |
|
z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych |
- |
- |
|
z tytułu zakupu nieruchomości inwestycyjnej |
- |
- |
|
|
|
|
|
wobec jednostki dominującej, w tym: |
- |
- |
|
z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych |
- |
- |
|
z tytułu zakupu nieruchomości inwestycyjnej |
- |
- |
|
z tytułu wynagrodzeń za poręczenie kredytu |
- |
- |
|
|
|
|
|
wobec innych jednostek powiązanych, w tym: |
2 217 |
- |
|
z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych |
2 217 |
- |
|
z tytułu zakupu nieruchomości inwestycyjnej |
- |
- |
|
|
|
|
|
wobec pozostałych jednostek, w tym: |
28 065 |
676 |
|
z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych |
27 795 |
- |
|
z tytułu zakupu nieruchomości inwestycyjnej |
- |
- |
|
zabezpieczenie transakcji pochodnych |
270 |
676 |
|
|
|
|
|
Pozostałe długoterminowe zobowiązania finansowe, razem |
30 282 |
676 |
4.1.6. Inne długoterminowe zobowiązania
|
Inne długoterminowe zobowiązania |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
kaucje najemców |
2 733 |
2 613 |
|
opłaty administracyjne |
2 065 |
1 211 |
|
bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów |
- |
- |
|
rozliczenia międzyokresowe przychodów, w tym: |
827 |
939 |
|
- rozliczana w czasie dotacja na dofinansowanie zakupów inwestycyjnych |
827 |
939 |
|
- rozliczana w czasie wartość z przeszacowania aktywów trwałych przejętych z leasingu |
- |
- |
|
Razem |
5 625 |
4 763 |
|
Zobowiązania długoterminowe, o pozostałym od dnia bilansowego okresie spłaty |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
powyżej 1 roku do 3 lat |
2 330 |
2 230 |
|
powyżej 3 do 5 lat |
1 469 |
1 025 |
|
powyżej 5 lat |
1 826 |
1 508 |
|
Zobowiązania długoterminowe, razem |
5 625 |
4 763 |
4.2. Zobowiązania krótkoterminowe
4.2.1. Zobowiązania krótkoterminowe inne niż zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaży
4.2.1.1. Krótkoterminowe rezerwy
|
Zmiana stanu pozostałych rezerw krótkoterminowych (wg tytułów) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) stan na początek okresu |
6 320 |
6 368 |
|
|
|
|
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
3 907 |
1 730 |
|
- utworzenie rezerwy na nieponiesione koszty realizacji kontraktów, związane z przychodami zarachowanymi w okresie sprawozdawczym |
635 |
280 |
|
- utworzenie rezerwy na odsetki z tytułu kredytów |
297 |
459 |
|
- utworzenie rezerwy na niewykorzystane urlopy i świadczenia pracownicze |
800 |
724 |
|
- utworzenie rezerwy na sprawy sądowe |
- |
- |
|
- utworzenie rezerw pozostałych |
2 175 |
260 |
|
- przekwalifikowanie z długoterminowych |
- |
- |
|
- utworzenie rezerwy na przewidywaną stratę |
- |
7 |
|
|
|
|
|
c) zmniejszenia |
1 549 |
1 778 |
|
- wykorzystanie (z tytułu) |
1 541 |
1 742 |
|
poniesienie wydatków na które utworzono rezerwy |
1 541 |
1 742 |
|
|
|
|
|
- rozwiązanie (z tytułu) |
8 |
36 |
|
nie wystąpienia zdarzeń na które utworzono rezerwy |
- |
36 |
|
|
8 |
- |
|
d) stan na koniec okresu |
8 678 |
6 320 |
4.2.1.1.A. Krótkoterminowe rezerwy na świadczenia emerytalne i podobne
|
Zmiana stanu rezerw na świadczenia emerytalne i podobne |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
a) stan na początek okresu |
1 105 |
1 133 |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
10 |
- |
|
- aktualizacja naliczeń |
10 |
- |
|
|
|
|
|
c) zmniejszenia (z tytułu) |
- |
28 |
|
- aktualizacja naliczeń |
- |
28 |
|
|
|
|
|
d) stan na koniec okresu |
1 115 |
1 105 |
4.2.1.2. Krótkoterminowe kredyty bankowe i pożyczki
|
Krótkoterminowe kredyty bankowe i pożyczki |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Kredyty |
80 469 |
40 687 |
|
wobec powiązanych jednostek, w tym: |
- |
- |
|
wobec jednostek zależnych |
- |
- |
|
wobec jednostek współzależnych |
- |
- |
|
wobec jednostek stowarzyszonych |
- |
- |
|
wobec znaczącego inwestora |
- |
- |
|
wobec jednostki dominującej |
- |
- |
|
wobec innych jednostek powiązanych |
- |
- |
|
wobec pozostałych jednostek |
80 469 |
40 687 |
|
Pożyczki |
337 |
328 |
|
wobec powiązanych jednostek, w tym: |
337 |
328 |
|
wobec jednostek zależnych |
- |
- |
|
wobec jednostek współzależnych |
- |
- |
|
wobec jednostek stowarzyszonych |
- |
- |
|
wobec znaczącego inwestora |
337 |
328 |
|
wobec jednostki dominującej |
- |
- |
|
wobec innych jednostek powiązanych |
- |
- |
|
wobec pozostałych jednostek |
- |
- |
|
Krótkoterminowe kredyty bankowe i pożyczki, razem |
80 806 |
41 015 |
4.2.1.3. Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu
|
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
wobec jednostek powiązanych |
- |
- |
|
wobec pozostałych jednostek |
400 |
711 |
|
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu, razem: |
400 |
711 |
4.2.1.4. Pozostałe krótkoterminowe zobowiązania finansowe
|
Pozostałe krótkoterminowe zobowiązania finansowe |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Wobec jednostek powiązanych |
- |
- |
|
wobec jednostek zależnych, w tym: |
- |
- |
|
z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych |
- |
- |
|
z tytułu dywidend |
- |
- |
|
zobowiązania wekslowe |
- |
- |
|
|
|
|
|
wobec jednostek współzależnych, w tym: |
- |
- |
|
z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych |
- |
- |
|
z tytułu dywidend |
- |
- |
|
zobowiązania wekslowe |
- |
- |
|
|
|
|
|
wobec jednostek stowarzyszonych, w tym: |
- |
- |
|
z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych |
- |
- |
|
z tytułu dywidend |
- |
- |
|
zobowiązania wekslowe |
- |
- |
|
|
|
|
|
wobec znaczącego inwestora, w tym: |
- |
- |
|
z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych |
- |
- |
|
z tytułu dywidend |
- |
- |
|
zobowiązania wekslowe |
- |
- |
|
|
|
|
|
wobec jednostki dominującej, w tym: |
- |
- |
|
z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych |
- |
- |
|
z tytułu dywidend |
- |
- |
|
zobowiązania wekslowe |
- |
- |
|
|
|
|
|
wobec innych jednostek powiązanych, w tym: |
- |
- |
|
z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych |
- |
- |
|
z tytułu dywidend |
- |
- |
|
zobowiązania wekslowe |
- |
- |
|
|
|
|
|
wobec pozostałych jednostek, w tym: |
170 |
131 |
|
z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych |
- |
- |
|
z tytułu dywidend |
- |
- |
|
zobowiązania wekslowe |
- |
- |
|
zabezpieczenie transakcji pochodnych |
129 |
- |
|
prowizja administracyjna od kredytu |
41 |
45 |
|
wieczyste użytkowanie |
- |
86 |
|
|
|
|
|
Pozostałe krótkoterminowe zobowiązania finansowe, razem |
170 |
131 |
4.2.1.5. Krótkoterminowe zobowiązania
|
Krótkoterminowe zobowiązania |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Wobec jednostek powiązanych |
1 634 |
1 815 |
|
wobec jednostek zależnych, w tym: |
- |
- |
|
z tytułu dostaw i usług, o okresie wymagalności: |
- |
- |
|
- do 12 miesięcy |
- |
- |
|
- powyżej 12 miesięcy |
- |
- |
|
zaliczki otrzymane na dostawy |
- |
- |
|
inne |
- |
- |
|
bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, tym: |
- |
- |
|
- ulga na złe długi |
- |
- |
|
- sprzedaż bonów |
- |
- |
|
rozliczenia międzyokresowe przychodów, w tym: |
- |
- |
|
- naliczone kary |
- |
- |
|
- otrzymane płatności / wystawione faktury, nie zakwalifikowane do przychodów okresu sprawozdawczego |
- |
- |
|
- sprzedaż bonów |
- |
- |
|
|
|
|
|
wobec jednostek współzależnych, w tym: |
- |
- |
|
z tytułu dostaw i usług, o okresie wymagalności: |
- |
- |
|
- do 12 miesięcy |
- |
- |
|
- powyżej 12 miesięcy |
- |
- |
|
zaliczki otrzymane na dostawy |
- |
- |
|
inne |
- |
- |
|
bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, tym: |
- |
- |
|
- ulga na złe długi |
- |
- |
|
- sprzedaż bonów |
- |
- |
|
rozliczenia międzyokresowe przychodów, w tym: |
- |
- |
|
- naliczone kary |
- |
- |
|
- otrzymane płatności / wystawione faktury, nie zakwalifikowane do przychodów okresu sprawozdawczego |
- |
- |
|
- sprzedaż bonów |
- |
- |
|
|
|
|
|
wobec jednostek stowarzyszonych, w tym: |
- |
- |
|
z tytułu dostaw i usług, o okresie wymagalności: |
- |
- |
|
- do 12 miesięcy |
- |
- |
|
- powyżej 12 miesięcy |
- |
- |
|
zaliczki otrzymane na dostawy |
- |
- |
|
inne |
- |
- |
|
bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, tym: |
- |
- |
|
- ulga na złe długi |
- |
- |
|
- sprzedaż bonów |
- |
- |
|
rozliczenia międzyokresowe przychodów, w tym: |
- |
- |
|
- naliczone kary |
- |
- |
|
- otrzymane płatności / wystawione faktury, nie zakwalifikowane do przychodów okresu sprawozdawczego |
- |
- |
|
- sprzedaż bonów |
- |
- |
|
|
|
|
|
wobec znaczącego inwestora, w tym: |
38 |
11 |
|
z tytułu dostaw i usług, o okresie wymagalności: |
1 |
11 |
|
- do 12 miesięcy |
1 |
11 |
|
- powyżej 12 miesięcy |
- |
- |
|
zaliczki otrzymane na dostawy |
- |
- |
|
Inne |
- |
- |
|
bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, tym: |
- |
- |
|
- ulga na złe długi |
- |
- |
|
- sprzedaż bonów |
- |
- |
|
rozliczenia międzyokresowe przychodów, w tym: |
- |
- |
|
- naliczone kary |
- |
- |
|
- otrzymane płatności / wystawione faktury, nie zakwalifikowane do przychodów okresu sprawozdawczego |
- |
- |
|
- sprzedaż bonów |
- |
- |
|
|
|
|
|
wobec jednostki dominującej, w tym: |
- |
- |
|
z tytułu dostaw i usług, o okresie wymagalności: |
- |
- |
|
- do 12 miesięcy |
- |
- |
|
- powyżej 12 miesięcy |
- |
- |
|
zaliczki otrzymane na dostawy |
- |
- |
|
inne |
- |
- |
|
bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, tym: |
- |
- |
|
- ulga na złe długi |
- |
- |
|
- sprzedaż bonów |
- |
- |
|
rozliczenia międzyokresowe przychodów, w tym: |
- |
- |
|
- naliczone kary |
- |
- |
|
- otrzymane płatności / wystawione faktury, nie zakwalifikowane do przychodów okresu sprawozdawczego |
- |
- |
|
- sprzedaż bonów |
- |
- |
|
|
|
|
|
wobec innych jednostek powiązanych, w tym: |
1 596 |
1 804 |
|
z tytułu dostaw i usług, o okresie wymagalności: |
1 596 |
1 804 |
|
- do 12 miesięcy |
1 596 |
1 804 |
|
- powyżej 12 miesięcy |
- |
- |
|
zaliczki otrzymane na dostawy |
- |
- |
|
Inne |
37 |
- |
|
bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, tym: |
- |
- |
|
- ulga na złe długi |
- |
- |
|
- sprzedaż bonów |
- |
- |
|
rozliczenia międzyokresowe przychodów, w tym: |
- |
- |
|
- naliczone kary |
- |
- |
|
- otrzymane płatności / wystawione faktury, nie zakwalifikowane do przychodów okresu sprawozdawczego |
- |
- |
|
- sprzedaż bonów |
- |
- |
|
|
|
|
|
wobec pozostałych jednostek, w tym: |
41 085 |
32 834 |
|
z tytułu dostaw i usług, o okresie wymagalności: |
33 619 |
26 344 |
|
- do 12 miesięcy |
25 057 |
15 902 |
|
- powyżej 12 miesięcy |
8 562 |
10 442 |
|
zaliczki otrzymane na dostawy |
2 014 |
- |
|
zobowiązania z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych |
2 237 |
1 758 |
|
inne (wg rodzaju) |
2 666 |
2 437 |
|
- z tytułu wynagrodzeń |
510 |
75 |
|
- ZFŚS |
938 |
1 078 |
|
- zobowiązanie z tytułu zakupu nieruchomości inwestycyjnej |
- |
- |
|
- zobowiązania związane z realizacją inwestycji własnej |
- |
- |
|
- pozostałe |
1 218 |
1 284 |
|
bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, tym: |
335 |
314 |
|
- ulga na złe długi |
232 |
240 |
|
- sprzedaż bonów |
103 |
74 |
|
rozliczenia międzyokresowe przychodów, w tym: |
214 |
1 981 |
|
- naliczone kary |
- |
- |
|
- otrzymane płatności / wystawione faktury, nie zakwalifikowane do przychodów okresu sprawozdawczego |
154 |
1 934 |
|
- sprzedaż bonów |
60 |
47 |
|
|
|
|
|
Krótkoterminowe zobowiązania, razem |
42 719 |
34 649 |
|
Zobowiązania od pozostałych jednostek z tytułu dostaw i usług (brutto) – o pozostałym od dnia bilansowego okresie spłaty: |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
do 1 miesiąca |
16 920 |
11 573 |
|
powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy |
5 774 |
2 998 |
|
powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy |
566 |
288 |
|
powyżej 6 miesięcy do 1 roku |
1 438 |
896 |
|
powyżej 1 roku |
8 562 |
10 441 |
|
zobowiązania przeterminowane |
359 |
148 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, razem |
33 619 |
26 344 |
|
Zobowiązania od pozostałych jednostek z tytułu dostaw i usług, przeterminowane (brutto)- z podziałem na okres przeterminowania |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
do 1 miesiąca |
314 |
111 |
|
powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy |
13 |
3 |
|
powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy |
- |
- |
|
powyżej 6 miesięcy do 1 roku |
- |
32 |
|
powyżej 1 roku |
32 |
2 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, przeterminowane, razem |
359 |
148 |
4.2.1.6. Zobowiązania z tytułu umów (wycena kontraktów)
|
Zobowiązania z tytułu umów (wycena kontraktów) |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
- wycena kontraktów długoterminowych |
178 |
800 |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu umów (wycena kontraktów), razem |
178 |
800 |
4.2.1.7. Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego
|
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
w kraju |
1 505 |
14 |
|
za granicą |
- |
- |
|
1 505 |
14 |
4.2.2. Zobowiązania dotyczące aktywów klasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży
|
Zobowiązania dotyczące aktywów klasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Razem: |
- |
- |
5. Przychody ze sprzedaży, koszt własny sprzedaży
Analiza przychodów według rodzajów i działów organizacyjnych
W analizowanym okresie sprawozdawczym jednostka dominująca współpracowała z jednym z stałych, zewnętrznych klientów, których łączna wartość transakcji przyniosła przychód w wysokości ok. 23% sprzedaży ogółem. Usługi świadczone były w zakresie usług budowlanych, deweloperski i projektowych.
|
Analiza kosztów wytworzenia produktów według rodzaju |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
amortyzacja |
2 849 |
4 930 |
|
zużycie materiałów i energii |
26 006 |
13 347 |
|
usługi obce |
82 117 |
65 090 |
|
podatki i opłaty |
6 626 |
5 933 |
|
wynagrodzenia |
15 105 |
12 512 |
|
ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia |
3 120 |
2 695 |
|
pozostałe koszty rodzajowe |
3 531 |
2 320 |
|
|
|
|
|
Koszty według rodzaju, razem |
139 354 |
106 827 |
|
Zmiana stanu zapasów, produktów i rozliczeń międzyokresowych (dotyczących działalności operacyjnej) |
4 017 |
3 586 |
|
Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby |
309 |
(14) |
|
w tym: środki trwałe |
- |
- |
|
w tym: nieruchomości inwestycyjne |
309 |
(14) |
|
Koszty sprzedaży (wielkość ujemna) |
(549) |
(491) |
|
Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna) |
(6 650) |
(6 407) |
|
Koszt wytworzenia sprzedanych produktów |
136 481 |
103 501 |
|
Analiza kosztów sprzedanych towarów i materiałów |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Wartość sprzedanych towarów i materiałów |
14 015 |
12 725 |
|
Razem koszt własny sprzedaży |
150 496 |
116 226 |
6. Pozostałe przychody i koszty operacyjne
|
Pozostałe przychody operacyjne |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych |
25 |
3 |
|
Dotacje |
171 |
368 |
|
Inne pozostałe przychody operacyjne |
2 411 |
2 109 |
|
Na inne pozostałe przychody operacyjne składają się: |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
inne przychody dotyczące niefinansowych aktywów trwałych |
- |
- |
|
rozwiązanie odpisów aktualizujących aktywa niefinansowe |
735 |
345 |
|
rozwiązanie rezerw na zobowiązania |
130 |
102 |
|
nadwyżki i odszkodowania dotyczące rzeczowego majątku trwałego i obrotowego |
389 |
111 |
|
przychody z tytułu najmu nieruchomości inwestycyjnej |
15 |
43 |
|
otrzymane darowizny |
- |
- |
|
sprawy sądowe |
27 |
12 |
|
kary, grzywny, odszkodowania |
116 |
18 |
|
pozostałe |
548 |
970 |
|
umorzenie zobowiązań |
349 |
467 |
|
sprzedaż użytkowania wieczystego |
- |
41 |
|
Przychody z gwarancji |
102 |
- |
|
Pozostałe koszty operacyjne |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych |
- |
61 |
|
Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych |
1 351 |
988 |
|
Inne pozostałe koszty operacyjne |
3 360 |
1 539 |
|
Na inne pozostałe koszty operacyjne składają się: |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
inne koszty dotyczące niefinansowych aktywów trwałych |
- |
- |
|
odpisy aktualizujące aktywa niefinansowe |
- |
- |
|
rezerwa na zobowiązania |
2 003 |
57 |
|
niedobory i szkody dotyczące rzeczowego majątku trwałego i obrotowego |
197 |
98 |
|
koszty utrzymania nieruchomości inwestycyjnych |
309 |
168 |
|
przekazane darowizny |
9 |
7 |
|
sprawy sądowe |
117 |
38 |
|
pozostałe |
680 |
971 |
|
umorzenie należności |
45 |
200 |
7. Przychody i koszty finansowe
|
Przychody finansowe |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Dywidendy i udziały w zyskach, w tym: |
770 |
132 |
|
od jednostek powiązanych |
770 |
132 |
|
Odsetki, w tym: |
140 |
205 |
|
od jednostek powiązanych |
100 |
117 |
|
Zysk ze zbycia inwestycji |
- |
- |
|
Aktualizacja wartości inwestycji |
- |
- |
|
Inne |
357 |
738 |
|
|
||
|
Przychody finansowe z tytułu odsetek |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
z tytułu udzielonych pożyczek / wyemitowanych obligacji |
100 |
127 |
|
od jednostek powiązanych, w tym: |
100 |
117 |
|
od jednostek zależnych |
100 |
117 |
|
od jednostek współzależnych |
- |
- |
|
od jednostek stowarzyszonych |
- |
- |
|
od znaczącego inwestora |
- |
- |
|
od jednostki dominującej |
- |
- |
|
od innych jednostek powiązanych |
- |
- |
|
od pozostałych jednostek |
- |
10 |
|
pozostałe odsetki |
40 |
78 |
|
od jednostek powiązanych, w tym: |
- |
- |
|
od jednostek zależnych |
- |
- |
|
od jednostek współzależnych |
- |
- |
|
od jednostek stowarzyszonych |
- |
- |
|
od znaczącego inwestora |
- |
- |
|
od jednostki dominującej |
- |
- |
|
od innych jednostek powiązanych |
- |
- |
|
od pozostałych jednostek |
40 |
78 |
|
Przychody finansowe z tytułu odsetek, razem |
140 |
205 |
|
Inne przychody finansowe |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
dodatnie różnice kursowe, w tym: |
357 |
47 |
|
zrealizowane |
352 |
(7) |
|
niezrealizowane |
5 |
54 |
|
rozwiązane rezerwy |
- |
- |
|
wynagrodzenie za udzielenie poręczeń spółkom zależnym |
- |
- |
|
zysk z przejęcia kontroli nad spółką |
- |
- |
|
pozostałe |
- |
1 |
|
wycena |
- |
690 |
|
Inne przychody finansowe, razem |
357 |
738 |
|
Koszty finansowe |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Odsetki w tym: |
8 951 |
8 580 |
|
dla jednostek powiązanych |
13 |
20 |
|
Strata ze zbycia inwestycji |
- |
- |
|
Aktualizacja wartości inwestycji |
89 |
950 |
|
Inne |
4 377 |
3 831 |
|
Koszty finansowe z tytułu odsetek |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
od kredytów i pożyczek |
8 474 |
8 056 |
|
dla jednostek powiązanych, w tym: |
13 |
20 |
|
dla jednostek zależnych |
- |
- |
|
dla jednostek współzależnych |
- |
- |
|
dla jednostek stowarzyszonych |
- |
- |
|
dla znaczącego inwestora |
13 |
20 |
|
dla jednostki dominującej |
- |
- |
|
dla innych jednostek powiązanych |
- |
- |
|
dla innych jednostek |
8 461 |
8 036 |
|
pozostałe odsetki |
477 |
524 |
|
dla jednostek powiązanych, w tym: |
- |
- |
|
dla jednostek zależnych |
- |
- |
|
dla jednostek współzależnych |
- |
- |
|
dla jednostek stowarzyszonych |
- |
- |
|
dla znaczącego inwestora |
- |
- |
|
dla jednostki dominującej |
- |
- |
|
dla innych jednostek powiązanych |
- |
- |
|
dla innych jednostek |
477 |
524 |
|
Koszty finansowe z tytułu odsetek, razem |
8 951 |
8 580 |
|
Inne koszty finansowe |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
ujemne różnice kursowe, w tym: |
2 955 |
3 043 |
|
zrealizowane |
2 814 |
3 279 |
|
niezrealizowane |
141 |
(236) |
|
utworzone rezerwy (z tytułu) |
- |
- |
|
koszty gwarancji bankowych |
304 |
287 |
|
opłaty w związku z obecnością na GPW |
- |
- |
|
odpisy aktualizujące wartość pożyczek |
- |
- |
|
prowizje od kredytów bankowych / emisji obligacji |
726 |
472 |
|
inne |
16 |
29 |
|
wycena |
376 |
- |
|
Inne koszty finansowe, razem |
4 377 |
3 831 |
8. Podatek dochodowy i inne obciążenia wyniku finansowego
|
Podatek dochodowy bieżący |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Zysk (strata) brutto |
27 999 |
17 477 |
|
Różnice pomiędzy zyskiem (stratą) brutto a podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym (wg tytułów) (pozycje ze znakiem + zwiększają podstawę opodatkowania, ze znakiem – zmniejszają podstawę opodatkowania) |
- |
- |
|
Straty jednostek zależnych nie zmniejszające podstawy opodatkowania |
- |
- |
|
|
- |
- |
|
amortyzacja nie stanowiąca kosztów uzyskania przychodów |
2 084 |
4 196 |
|
amortyzacja „podatkowa” nie odniesiona w rachunek zysków i strat |
(12 634) |
(15 459) |
|
inne koszty rodzajowe odliczane od dochodu po dokonaniu zapłaty |
(1) |
(1) |
|
wynagrodzenia i koszty ZUS zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w innym okresie niż do kosztów w rachunku zysków i strat |
(67) |
72 |
|
koszty reprezentacji i reklamy nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów |
2 |
1 |
|
inne koszty rodzajowe nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów |
570 |
382 |
|
zmiana stanu rezerw (wzrost/spadek) wyłączona z wyniku podatkowego |
1 953 |
(155) |
|
odpisy aktualizujące - utworzenie |
1 010 |
2 403 |
|
odpisy aktualizujące - rozwiązanie |
(306) |
(345) |
|
Odpisane należności nieściągalne |
45 |
200 |
|
Odpisane wartości ewidencyjne środków trwałych wykupionych z leasingu |
- |
- |
|
przekazane darowizny |
9 |
7 |
|
raty leasingowe nie zaliczone do kosztów w rachunku zysków i strat, stanowiące koszty uzyskania przychodów |
(682) |
(872) |
|
dotacje zaliczone do przychodów podatkowych w poprzednich okresach |
- |
- |
|
zarachowane do przychodów, nie otrzymane odsetki |
(100) |
(83) |
|
odsetki otrzymane zarachowane do przychodów poprzednich okresów |
- |
916 |
|
odsetki zapłacone zarachowane do kosztów poprzednich okresów |
(26) |
(26) |
|
zarachowane do kosztów, nie zapłacone odsetki |
16 |
20 |
|
koszty finansowe leasingu |
14 |
39 |
|
różnice kursowe niezrealizowane |
133 |
(288) |
|
niezrealizowane zyski / straty z wyceny aktywów finansowych |
788 |
2 428 |
|
przeszacowana wartość sprzedanej nieruchomości wpływająca na obniżenie zysku ze sprzedaży nieruchomości, nie stanowiąca podatkowych kosztów uzyskania przychodów |
- |
- |
|
różnice wynikające z innego w czasie zaliczenia do przychodów i kosztów kontraktów długoterminowych |
(186) |
19 673 |
|
dywidendy wyłączone z opodatkowania |
(771) |
(132) |
|
nieodpłatne świadczenia podlegające opodatkowaniu |
- |
- |
|
inne przychody (pozostałe operacyjne i finansowe) nie podlegające opodatkowaniu |
(324) |
(4 760) |
|
inne przychody (pozostałe operacyjne i finansowe) zarachowane do poprzednich okresów, podlegające opodatkowaniu |
- |
249 |
|
inne koszty (pozostałe operacyjne i finansowe) nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów |
2 154 |
963 |
|
koszty / przychody zagranicznego zakładu podatkowego wyłączone z opodatkowania |
534 |
(9 055) |
|
Inne koszty stanowiące koszty uzyskania przychodów, nie będące kosztami ujętymi w rachunku zysków i strat |
(3 173) |
(673) |
|
Odliczenia od dochodu strat poniesionych w latach ubiegłych |
(335) |
(8 751) |
|
Podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym |
18 706 |
8 426 |
|
Podatek dochodowy według stawki 19 % |
3 554 |
1 601 |
|
Zwiększenia, zaniechania, zwolnienia, odliczenia i obniżki podatku |
- |
(29) |
|
Podatek dochodowy bieżący ujęty (wykazany) w deklaracji podatkowej, w tym: |
2 738 |
2 738 |
|
podatek z innych źródeł |
3 137 |
2 359 |
|
podatek z zysków kapitałowych |
- |
- |
|
korekta lat ubiegłych |
(399) |
253 |
|
podatek od nieruchomości komercyjnych |
- |
126 |
|
podatek pobrany i zapłacony przez płatników (dywidendy) |
- |
- |
|
podatek odroczony |
1 913 |
946 |
|
Podatek wykazany w rachunku zysków i strat |
4 651 |
3 684 |
9. Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych
Wyliczając rezerwę z tytułu świadczeń pracowniczych Grupa przyjęła następujące założenia: stopę dyskontową na poziomie 1,4%, stopa wzrostu wynagrodzeń na poziomie 5% oraz wskaźnik rotacji pracowników na poziomie 6%. Zmiana wskaźników finansowych będących podstawą szacunku ma bezpośredni wpływ na stan zobowiązania z tytułu rezerwy. W związku z powyższym Grupa dokonała analizy wrażliwości dla każdego z założeń aktuarialnych przy założeniach zmiany:
· Stopy dyskontowej o +/- 0,5 p.p,
· Stopy wzrostu przyszłych wynagrodzeń +/- 0,5 p.p oraz
· Wskaźnika rotacji pracowników +/- 0,5 p.p.
Analizę przeprowadzono w oparciu o założenie, iż wszystkie pozostałe zmienne aktuarialne pozostają niezmienione.
Wyniki kalkulacji przedstawiają się następująco:
|
Wyszczególnienie |
Wartość bilansowa |
stopa dyskontowa |
stopa wzrostu wynagrodzeń |
wskaźnik rotacji |
|||
|
- 0,5% |
+ 0,5% |
- 0,5% |
+ 0,5% |
- 0,5% |
+ 0,5% |
||
|
odprawy emerytalne |
178 |
190 |
168 |
168 |
190 |
185 |
172 |
|
odprawy rentowe |
24 |
25 |
22 |
22 |
25 |
24 |
23 |
|
niewykorzystane urlopy |
1 110 |
1 110 |
1 110 |
1 110 |
1 110 |
1 110 |
1 110 |
|
Razem |
1 312 |
1 325 |
1 300 |
1 300 |
1 325 |
1 319 |
1 305 |
10. Klasyfikacja instrumentów finansowych
|
Aktywa finansowe według pozycji bilansowej |
Klasyfikacja instrumentów finansowych wg MSSF 9 (wartość księgowa) wg stanu na 31.12.2021 |
Pozostałe |
||||||
|
wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
wyceniane w wartości godziwej ze zmianami w kapitale |
wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
||||||
|
Aktywa finansowe |
||||||||
|
Udziały i akcje |
- |
- |
- |
194 |
||||
|
Pożyczki |
- |
- |
720 |
- |
||||
|
Kaucje długoterminowe i inne należności długoterminowe |
- |
- |
100 |
- |
||||
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
- |
- |
28 145 |
- |
||||
|
Wycena pozostałych instrumentów - instrumenty pochodne |
- |
300 |
- |
- |
||||
|
Inne należności niż wymienione powyżej, będące aktywami finansowymi |
- |
- |
- |
- |
||||
|
Krótkoterminowe papiery wartościowe |
- |
- |
- |
- |
||||
|
Dłużne papiery wartościowe |
- |
- |
- |
- |
||||
|
Środki pieniężne |
- |
- |
- |
63 854 |
||||
|
|
|
|||||||
|
Zobowiązania finansowe według pozycji bilansowej |
Klasyfikacja instrumentów finansowych wg MSSF 9 (wartość księgowa) wg stanu na 31.12.2021 |
|||||||
|
wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
wyceniane w wartości godziwej ze zmianami w kapitale |
||||||
|
rachunkowość zabezpieczeń |
||||||||
|
Zobowiązania finansowe |
||||||||
|
Kredyty bankowe |
- |
78 229 |
244 290 |
|||||
|
Długoterminowe |
- |
45 306 |
196 744 |
|||||
|
Krótkoterminowe |
- |
32 923 |
47 546 |
|||||
|
Pożyczki |
- |
337 |
- |
|||||
|
Leasing finansowy |
- |
449 |
- |
|||||
|
Kaucje długoterminowe i inne zobowiązania długoterminowe |
- |
5 625 |
- |
|||||
|
Dłużne papiery wartościowe |
- |
30 012 |
- |
|||||
|
Wycena pozostałych instrumentów - instrumenty pochodne |
- |
- |
270 |
|||||
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
- |
35 215 |
- |
|||||
|
Inne zobowiązania niż wymienione powyżej, będące zobowiązaniami finansowymi |
- |
11 343 |
- |
|||||
|
|
||||||||
|
Aktywa finansowe według pozycji bilansowej |
Klasyfikacja instrumentów finansowych wg MSSF 9 (wartość księgowa) wg stanu na 31.12.2020 |
Pozostałe |
|||
|
wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
wyceniane w wartości godziwej ze zmianami w kapitale |
wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
|||
|
Aktywa finansowe |
|||||
|
Udziały i akcje |
- |
- |
- |
156 |
|
|
Pożyczki |
- |
- |
610 |
- |
|
|
Kaucje długoterminowe i inne należności długoterminowe |
- |
- |
100 |
- |
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
- |
- |
19 809 |
- |
|
|
Wycena pozostałych instrumentów - instrumenty pochodne |
- |
795 |
- |
- |
|
|
Inne należności niż wymienione powyżej, będące aktywami finansowymi |
- |
- |
- |
- |
|
|
Krótkoterminowe papiery wartościowe |
- |
- |
- |
- |
|
|
Dłużne papiery wartościowe |
- |
- |
- |
- |
|
|
Środki pieniężne |
- |
- |
- |
43 931 |
|
|
Zobowiązania finansowe według pozycji bilansowej |
Klasyfikacja instrumentów finansowych wg MSSF 9 (wartość księgowa) wg stanu na 31.12.2020 |
||
|
wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
wyceniane w wartości godziwej ze zmianami w kapitale |
|
|
rachunkowość zabezpieczeń |
|||
|
Zobowiązania finansowe |
|||
|
Kredyty bankowe |
- |
64 335 |
281 993 |
|
Długoterminowe |
- |
46 787 |
258 854 |
|
Krótkoterminowe |
- |
17 548 |
23 139 |
|
Pożyczki |
- |
328 |
- |
|
Leasing finansowy |
- |
1 178 |
- |
|
Kaucje długoterminowe i inne zobowiązania długoterminowe |
- |
4 763 |
- |
|
Dłużne papiery wartościowe |
- |
- |
- |
|
Wycena pozostałych instrumentów - instrumenty pochodne |
- |
- |
676 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
- |
28 148 |
- |
|
Inne zobowiązania niż wymienione powyżej, będące zobowiązaniami finansowymi |
- |
11 581 |
- |
Z działalnością prowadzoną przez Grupę związane jest wiele różnego rodzaju ryzyk finansowych. Jako główne Zarząd Spółki dominującej identyfikuje: ryzyko walutowe, ryzyko rynkowe, ryzyko płynności, ryzyko zmiany kursów walutowych, ryzyko kredytowe oraz ryzyko stóp procentowych .
Strategia zarządzania ryzykiem walutowym w kontekście rachunkowości zabezpieczeń
Z uwagi na to, że Grupa Kapitałowa P.A. NOVA jest polską grupą kapitałową, notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, jej walutą funkcjonalną oraz walutą prezentacji sprawozdań finansowych jest polski złoty (PLN).
Grupa Kapitałowa jest właścicielem obiektów komercyjnych w postaci parków handlowych, obiektów przemysłowych oraz galerii handlowych. Głównym źródłem przychodów z tego segmentu działalności Grupy są przychody z wynajmu powierzchni handlowych. Zgodnie z powszechnie obowiązującą praktyką rynkową - umowy najmu powierzchni handlowych, których stroną jako wynajmujący są spółki z Grupy P.A. NOVA są zawierane w głównej mierze w walucie EURO (lub w walucie PLN ustalanych według kursu EURO). Oznacza to, że znacząca część przychodów generowanych przez Grupę jest generowana w innej walucie niż waluta prezentacji sprawozdania finansowego, tym samym Grupa pozostaje w ekspozycji na ryzyko walutowe.
Jednocześnie Grupa P.A. NOVA finansuje budowę obiektów komercyjnych w postaci parków handlowych, obiektów przemysłowych oraz galerii handlowych kredytami zaciąganymi w walucie EURO. Spłata rat kredytowych następuje w walucie EURO, czyli w walucie odmiennej od waluty prezentacji w sprawozdaniu finansowym Grupy P.A. NOVA.
Zaciągnięte walutowe zobowiązania finansowe wyceniane są na każdy dzień bilansowy po średnim kursie walutowym ogłaszanym przez NBP z tego dnia. W konsekwencji Grupa Kapitałowa narażona jest na występowanie różnic kursowych mogących powodować dodatkową zmienność wyniku finansowego (tzw. niedopasowanie księgowe). Konieczność wyceny i spłaty zobowiązań z tytułu kredytu w walucie odmiennej od waluty prezentacji w sprawozdaniu finansowym sprawia, iż Grupa w ramach działalności finansowej pozostaje w ekspozycji na ryzyko walutowe jednak w sposób przeciwstawny do ekspozycji na ryzyko walutowe wynikającej z prowadzonej działalności operacyjnej tj. z generowania przychodów w walucie EURO.
Celem podejmowanych przez Grupę, działań zabezpieczających przed ryzykiem zmiany kursu walut EUR/PLN jest zagwarantowanie określonego poziomu wartości złotowej generowanych przez nią przychodów ze sprzedaży denominowanych lub indeksowanych do kursu EUR.
Grupa zaciąga zobowiązania finansowe w EUR – walucie, od której uzależnione są jej przychody ze sprzedaży (prognozowane przyszłe transakcje sprzedaży usługi najmu powierzchni handlowych). Grupa dąży więc do naturalnego ograniczenia wpływu ryzyka walutowego wynikającego ze zmienności kursu EUR/PLN na przyszłe przychody ze sprzedaży w części proporcjonalnej do wielkości zaciągniętego zobowiązania finansowego w EUR.
W efekcie posiadania powyższego zabezpieczenia, Grupa uzyskuje niezmienny, w okresie trwania zabezpieczenia, kurs wymiany natychmiastowej (spot) dla przyszłych przychodów ze sprzedaży równy kursowi z dnia wyznaczenia zobowiązania finansowego (pożyczki) jako instrumentu zabezpieczającego.
Powyższe zabezpieczenie odnosi się do przychodów ze sprzedaży uzależnionych od kursu EUR/PLN, których wystąpienie jest oczekiwane w i po planowanych datach zapadalności instrumentu zabezpieczającego (datach spłat rat kapitałowych pożyczki).
Opis typu powiązania zabezpieczającego
Zabezpieczenie przyszłych, wysoce prawdopodobnych przepływów pieniężnych związanych ze sprzedażą produktów i usług denominowanych w lub indeksowanych do kursu EUR/PLN.
Opis instrument zabezpieczający
Instrumentami zabezpieczającymi są zaciągnięte przez Grupę Kapitałową zobowiązania finansowe (pożyczki) denominowane w EUR tj. pozycja pieniężna w postaci zobowiązania finansowego w walucie obcej. Celem zaciągania zobowiązania w walucie obcej jest minimalizowanie skutków późniejszych wahań kursów walut w związku z otrzymywaniem w przyszłości strumieni pieniężnych w walucie obcej z działalności operacyjnej tj. z tytułu najmu powierzchni.
Opis pozycji zabezpieczanej
Pozycją zabezpieczaną jest nieujęte jeszcze uprawdopodobniona przyszła transakcja w postaci przyszłych przepływów pieniężnych z tytułu umów najmu powierzchni handlowych w parkach, obiektach przemysłowych i galeriach handlowych. Pozycję zabezpieczaną stanowi określony, pierwszy wolumen przychodów ze sprzedaży produktów i usług denominowanych w lub indeksowanych do kursu EUR/PLN, generowanych w danym miesiącu kalendarzowym, od dnia w którym nastąpiła spłata kapitału zobowiązania finansowego (kredytu)
Opis powiązania ekonomicznego
Powiązanie ekonomiczne instrumentu zabezpieczającego z pozycją zabezpieczaną wynika z faktu, iż oba strumienie pieniężne zarówno ze strony instrumentu zabezpieczającego oraz pozycji zabezpieczanej będą w tej samej walucie (EURO). Jako, że oba strumienie pieniężne są strumieniami w tej samej walucie a ich charakter jest przeciwstawny, zarówno wzrost kursu waluty jak i spadek kursu waluty każdorazowo spowoduje, że cel zarządzania ryzykiem zostanie osiągnięty (tj. kompensacji wpływu zmiany kursu walut).
Możliwość niedopasowania ekonomicznego tych przepływów może wystąpić tylko w sytuacji kiedy to w danym okresie przepływy z tytułu instrumentu zabezpieczającego będą wyższe niż przepływy z tytułu przepływów z tytułu pozycji zabezpieczanej. W praktyce taka sytuacja będzie rzadko spotykana ze względu na to, iż zgodnie z przyjętym przez grupę P.A. NOVA modelem biznesowym finansowania inwestycji, przewidywane przepływy z tytułu najmu (pozycja zabezpieczana) są znacznie wyższe od przepływów z tytułu spłaty zobowiązań finansowych (instrument zabezpieczający).
Opis metoda oceny skuteczności powiązań zabezpieczających
Grupa stosuje metodę kompensacji. Metoda kompensacji pozwala na określenie efektywności zabezpieczenia w trakcie jego trwania.
Metoda kompensacji polega na porównaniu szacunkowych przyszłych przepływów wynikających pozycji zabezpieczanej wyrażone w EURO z szacunkowymi przepływami wynikającymi z instrumentu zabezpieczającego wyrażonymi w EURO. Jednocześnie przyjmuje się założenie, że jeżeli szacowane przyszłe przepływy pieniężne wynikające z pozycji zabezpieczanej wyrażone w EURO są wyższe bądź równe szacowanym przyszłym przepływom pieniężnym z tytułu instrumentu zabezpieczającego wyrażonym w EURO to wskaźnik zabezpieczenia wynosi 100% a to oznacza, że zabezpieczenie jest doskonale efektywne.
Źródła nieefektywności zabezpieczenia
W przypadku gdy szacowane przyszłe przepływy pieniężne wynikające z pozycji zabezpieczanej wyrażone w EURO są niższe niż szacowane przyszłe przepływ pieniężne z tytułu instrumentu zabezpieczającego wyrażone w EURO, wskaźnik efektywności jest mniejszy niż 100% a proporcjonalna część ekspozycji na ryzyko walutowe wynikająca z instrumentu zabezpieczającego jest nieefektywna.
Wpływ rachunkowości zabezpieczeń na sprawozdanie Grupy został zaprezentowany w poniższej tabeli:
|
Saldo kredytu w PLN |
Termin spłaty |
Wycena bilansowa kredytu (instrument zabezpieczający) |
Pozycja w sprawozdaniu z sytuacji finansowej gdzie ujęty jest instrument zabezpieczający |
Obiekty, których przychody są zabezpieczane |
Saldo na dzień kapitału z aktualizacji wyceny dotyczące instrumentu zabezpieczającego |
Pozostałe całkowite dochody z tytułu zabezpieczenia powstałe w okresie sprawozdawczym |
|
7 870 |
07.06.2027 |
(203) |
Krótko i długoterminowe kredyty bankowe i pożyczki |
Park Handlowy w Częstochowie |
(203) |
37 |
|
3 162 |
30.06.2023 |
(117) |
Hala przemysłowa w Zaczerniu |
(117) |
- |
|
|
10 730 |
31.03.2027 |
(153) |
Park Handlowy Estrada w Zielonej Górze |
(153) |
195 |
|
|
40 952 |
29.03.2034 |
(2 512) |
Galeria Galena w Jaworznie |
(2 512) |
413 |
|
|
6 919 |
29.03.2034 |
(208) |
Park Handlowy w Jaworznie |
(208) |
79 |
|
|
73 082 |
20.05.2026 |
(1 666) |
Galeria Sanowa w Przemyślu |
(1 666) |
255 |
|
|
13 694 |
29.02.2024 |
(1 097) |
Hala przemysłowa w Rybniku |
(1 097) |
12 |
|
|
2 605 |
30.05.2025 |
(226) |
Hala przemysłowa w Siechnicach |
(226) |
-40 |
|
|
27 676 |
20.09.2022 |
(687) |
Galeria Miodowa w Kluczborku |
(687) |
255 |
|
|
57 601 |
30.06.2024 |
(5 014) |
Galeria Odrzańskie Ogrody Kędzierzynie-Koźlu |
(5 014) |
906 |
Sytuacja branży budowlanej, w której Grupa Emitenta prowadzi działalność gospodarczą, jest ściśle powiązana z sytuacją makroekonomiczną w kraju. Zdecydowana większość przychodów Grupy P.A. NOVA pochodzi z działalności na rynku krajowym i z tego powodu jej wyniki finansowe uzależnione są od czynników związanych z sytuacją makroekonomiczną Polski, a w szczególności od: stopy wzrostu PKB, wzrostu poziomu inwestycji, stopy inflacji, deficytu budżetowego i bezrobocia. Ewentualne negatywne zmiany w sytuacji makroekonomicznej mogą generować ryzyko dla prowadzonej przez Grupę Emitenta działalności gospodarczej
Grupa monitoruje ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie to uwzględnia terminy wymagalności/ zapadalności zarówno inwestycji, jak i aktywów finansowych (np. konta należności, pozostałych aktywów finansowych) oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.
Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, kredyty bankowe, obligacje, instrumenty pochodne oraz umowy leasingu finansowego.
Tabela poniżej przedstawia zobowiązania finansowe Grupy na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz na dzień 31 grudnia 2020 roku według daty zapadalności na podstawie umownych niezdyskontowanych płatności bez uwzględnienia płatności odsetkowych.
|
31.12.2021 |
Na żądanie |
Poniżej 3 miesięcy |
Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 roku do 5 lat |
Powyżej 5 lat |
Razem |
|||||
|
Oprocentowane kredyty i pożyczki |
- |
12 944 |
67 862 |
173 532 |
68 518 |
322 856 |
|||||
|
Wyemitowane obligacje |
- |
12 |
- |
30 000 |
- |
30 012 |
|||||
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
- |
24 650 |
2 004 |
7 346 |
1 216 |
35 216 |
|||||
|
Instrumenty pochodne |
- |
- |
129 |
237 |
33 |
399 |
|||||
|
Pozostałe zobowiązania finansowe – leasing finansowy |
- |
- |
400 |
49 |
- |
449 |
|||||
|
31.12.2020 |
Na żądanie |
Poniżej 3 miesięcy |
Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 roku do 5 lat |
Powyżej 5 lat |
Razem |
|||||
|
Oprocentowane kredyty i pożyczki |
- |
6 573 |
34 442 |
196 077 |
109 564 |
346 656 |
|||||
|
Wyemitowane obligacje |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|||||
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
- |
14 719 |
1 184 |
9 562 |
879 |
26 344 |
|||||
|
Instrumenty pochodne |
- |
- |
- |
341 |
335 |
676 |
|||||
|
Pozostałe zobowiązania finansowe – leasing finansowy |
- |
- |
711 |
467 |
- |
1 178 |
|||||
Grupa prowadzi działalność, w której narażona jest na ryzyko zmian kursów walut. Ryzyko to dotyczy przede wszystkim przychodów z tytułu najmu w EUR oraz udzielonych pożyczek w EUR. Główne pozycje bilansowe narażone na ryzyko walutowe to należności handlowe (najmy sklepów), kredyty oraz środki pieniężne.
Grupa monitoruje wahania kursów walutowych i na bieżąco podejmuje działania zmierzające do minimalizowania negatywnego wpływu wahań kursów walut np.: poprzez uwzględnianie tych zmian w cenach towarów. Wartości zostały przeliczone na walutę funkcjonalną według kursu obowiązującego na ostatni dzień okresu sprawozdawczego:
i. kurs na 31.12.2020 r. wynosił 4,5994 (1 EUR – PLN)
ii. kurs na 31.12.2020 r. wynosił 4,6148 (1 EUR – PLN)
Przeliczenia dokonano zgodnie ze wskazanymi wcześniej kursami wymiany przez podzielenie wartości wyrażonych w złotych przez kurs wymiany.
Poniższa tabela prezentuje ekspozycję Grupy na ryzyko kursowe oraz analizę wrażliwości na ryzyko zmiany kursów walutowych, gdyby kursy aktyw/zobowiązań finansowych wrażonych w walutach obcych dla EUR w okresie 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku były 5% wyższe/niższe, przedstawia poniższa tabela:
Stan na 31.12.2021
|
Instrumenty finansowe według pozycji bilansowych |
Wartość księgowa instrumentów finansowych |
Wpływ na wynik finansowy przed opodatkowaniem (wzrost 5%) |
Wpływ na inne całkowite dochody (wzrost 5%) |
Wpływ na wynik finansowy przed opodatkowaniem (spadek 5%) |
Wpływ na inne całkowite dochody (spadek 5%) |
|
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
|
Udziały i akcje |
194 |
- |
- |
- |
- |
|
Pożyczki |
720 |
- |
- |
- |
- |
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
28 145 |
194 |
- |
(194) |
- |
|
Inne należności niż wymienione powyżej, będące aktywami finansowymi |
100 |
- |
- |
- |
- |
|
Krótkoterminowe papiery wartościowe |
- |
- |
- |
- |
|
|
Wycena pozostałych instrumentów – instrumenty pochodne |
300 |
- |
- |
- |
- |
|
Dłużne papiery wartościowe |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Środki pieniężne |
63 854 |
310 |
- |
(310) |
- |
|
Zobowiązania finansowe |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Kredyty bankowe |
322 519 |
12 214 |
- |
(12 214) |
- |
|
Długoterminowe |
242 050 |
9 837 |
- |
(9 837) |
- |
|
Krótkoterminowe |
80 469 |
2 377 |
- |
(2 377) |
- |
|
Pożyczki |
337 |
- |
- |
- |
- |
|
Leasing |
449 |
- |
- |
- |
- |
|
Kaucje długoterminowe i inne zobowiązania długoterminowe |
5 625 |
- |
- |
- |
- |
|
Dłużne papiery wartościowe |
30 012 |
- |
- |
- |
- |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
35 216 |
33 |
- |
(33) |
- |
|
Wycena pozostałych instrumentów – instrumenty pochodne |
270 |
|
|
|
|
|
Inne zobowiązania niż wymienione powyżej, będące zobowiązaniami finansowymi |
11 343 |
- |
- |
- |
- |
Stan na 31.12.2020
|
Instrumenty finansowe według pozycji bilansowych |
Wartość księgowa instrumentów finansowych |
Wpływ na wynik finansowy przed opodatkowaniem (wzrost 5%) |
Wpływ na inne całkowite dochody (wzrost 5%) |
Wpływ na wynik finansowy przed opodatkowaniem (spadek 5%) |
Wpływ na inne całkowite dochody (spadek 5%) |
|
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
|
Udziały i akcje |
156 |
- |
- |
- |
- |
|
Pożyczki |
610 |
- |
- |
- |
- |
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
19 809 |
316 |
- |
(316) |
- |
|
Inne należności niż wymienione powyżej, będące aktywami finansowymi |
100 |
- |
- |
- |
- |
|
Krótkoterminowe papiery wartościowe |
- |
- |
- |
- |
|
|
Wycena pozostałych instrumentów – instrumenty pochodne |
795 |
- |
- |
- |
- |
|
Dłużne papiery wartościowe |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Środki pieniężne |
43 931 |
321 |
- |
(321) |
- |
|
Zobowiązania finansowe |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Kredyty bankowe |
346 328 |
14 100 |
- |
(14 100) |
- |
|
Długoterminowe |
305 641 |
12 943 |
- |
(12 943) |
- |
|
krótkoterminowe |
40 687 |
1 157 |
- |
(1 157) |
- |
|
Pożyczki |
328 |
- |
- |
- |
- |
|
Leasing |
1 178 |
- |
- |
- |
- |
|
Kaucje długoterminowe i inne zobowiązania długoterminowe |
4 763 |
- |
- |
- |
- |
|
Dłużne papiery wartościowe |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
28 159 |
33 |
- |
(33) |
- |
|
Wycena pozostałych instrumentów – instrumenty pochodne |
676 |
|
|
|
|
|
Inne zobowiązania niż wymienione powyżej, będące zobowiązaniami finansowymi |
11 581 |
- |
- |
- |
- |
Ryzyko kredytowe jest to ryzyko poniesienia przez Grupę strat finansowych na skutek niewypełnienia przez klienta lub kontrahenta będącego stroną instrumentu finansowego swoich kontraktowych zobowiązań. Ryzyko kredytowe jest głównie związane z należnościami Grupy od odbiorców, pożyczek udzielonych oraz środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na rachunkach bankowych.
Maksymalna ekspozycja na ryzyko kredytowe na dzień bilansowy została przedstawiona w tabeli poniżej:
|
Pozycja bilansowa |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
udzielone pożyczki |
720 |
610 |
|
obligacje |
- |
- |
|
należności handlowe |
28 145 |
19 809 |
|
środki pieniężne |
63 854 |
43 931 |
Udzielone pożyczki nie są zabezpieczone, jednakże z uwagi na fakt, iż są one udzielone jednostkom, nad którymi jednostka dominująca sprawuje kontrolę, ich spłata w opinii Grupy nie jest obarczona istotnym ryzykiem kredytowym.
Obligacje będące składnikiem aktywów finansowych nie są zabezpieczone, jednakże z uwagi na fakt, iż są one nabyte od jednostek, nad którymi jednostka dominująca sprawuje kontrolę, ich spłata w opinii Grupy nie jest obarczona istotnym ryzykiem kredytowym.
Struktura wiekowa należności wraz z informacją na temat odpisów aktualizujących wartość należności została przedstawiona w nocie 2.2.
Ryzyko kredytowe związane z instrumentami finansowymi w postaci środków pieniężnych na rachunkach bankowych jest ograniczone, ze względu na to, iż stronami transakcji są banki posiadające wysoki rating kredytowy.
Grupa P.A. NOVA jest stroną umów kredytowych i leasingowych opartych o zmienne stopy procentowe. W związku z tym Grupa Emitenta narażona jest na ryzyko zmian stóp procentowych. Grupa korzysta w większości z zabezpieczonych kredytów w walucie EUR, zmniejszając tym samym ryzyko zmian stóp procentowych. W przypadku zadłużenia w PLN wpływ zmian stóp procentowych został zaprezentowany w tabeli poniżej:
|
Stan na 31.12.2021 |
|||
|
Pozycja bilansowa |
Średnia wartość księgowa instrumentów finansowych |
Szacowana zmiana stóp procentowych + 3 p.p |
Szacowana zmiana stóp procentowych - 3 p.p |
|
Długoterminowe kredyty |
45 134 |
1 354 |
- 1 354 |
|
Krótkoterminowe kredyty celowe |
25 159 |
755 |
- 755 |
|
Kredyty w rachunku bieżącym |
15 317 |
460 |
- 460 |
|
Dłużne papiery wartościowe |
30 011 |
900 |
- 900 |
Grupa Emitenta na bieżąco monitoruje sytuację rynkową, a w przypadku ewentualnego istotnego wzrostu zadłużenia w przyszłości, w szczególności z tytułu kredytów bankowych lub wprowadzenia innych instrumentów finansowych (np. obligacji), rozważy działania mające na celu wprowadzenie odpowiednich instrumentów finansowych, pozwalających na ograniczenie wpływu zmian stopy procentowej na osiągane wyniki finansowe.
AKTYWA I ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE
1. Zobowiązania warunkowe wobec podmiotów spoza Grupy wynikają z następujących zdarzeń:
a) W dniu 06.11.2008 r. P.A. NOVA S.A. zawarła z Towarzystwem Ubezpieczeń Euler Hermes S.A. umowę o udzielenie gwarancji kontraktowych w ramach limitu odnawialnego w wysokości 10.000.000,00 zł, zmienionej aneksem z dnia 01.12.2011 r. do kwoty 20.000.000,00 zł. W dniu 27.10.2014 r. został zawarty aneks do w/w umowy zwiększający wysokość limitu odnawialnego do kwoty 28.000.000,00 zł. Wartość gwarancji pozostających w mocy na dzień 31.12.2021 r. wynosiła 5.208.883,20 zł.
b) W dniu 16.09.2015 r. Emitent zawarł z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. z siedzibą w Warszawie umowę generalną o udzielanie ubezpieczeniowych gwarancji kontraktowych w ramach limitu odnawialnego w wysokości 5.000.000,00 zł. Wartość gwarancji pozostających w mocy na dzień 31.12.2021 r. wynosiła 1.527.392,75 zł.
c) W dniu 03.11.2016 r. Emitent zawarł z Generali Towarzystwem Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie umowę ramową o udzielanie gwarancji kontraktowych w ramach limitu odnawialnego w wysokości 6.500.000,00 zł. Wartość gwarancji pozostających w mocy na dzień 31.12.2021 r. wynosiła 5.943.618,60 zł.
d) W dniu 08.09.2017 r. Emitent zawarł z ING Bank Śląski S.A. umowę wieloproduktową w zakresie korzystania z gwarancji udzielanych przez bank z limitem odnawialnym w wysokości 10.000.000,00 zł. Wartość gwarancji pozostających w mocy na dzień 31.12.2021 r. wynosiła 2.926.000,62 zł.
e) W dniu 21.05.2018 r. Emitent zawarł z Allianz Polska S.A. umowę o udzielanie gwarancji kontraktowych w ramach limitu odnawialnego do kwoty 8.000.000,00 zł. Wartość gwarancji pozostających w mocy na dzień 31.12.2021 r. wynosiła 1.235.098,95 zł.
f) W dniu 09.08.2019 r. Emitent zawarł z AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. umowę o udzielanie gwarancji w ramach limitu do kwoty 8.000.000,00 zł. Wartość gwarancji pozostających w mocy na dzień 31.12.2021 r. wynosiła 5.318.450,22 zł.
g) W dniu 02.12.2021 r. Emitent zawarł z Credendo Excess & Surety Société Anonyme umowę o udzielanie gwarancji w ramach limitu do kwoty 10.000.000,00 zł. Wartość gwarancji pozostających w mocy na dzień 31.12.2021 r. wynosiła 2.930.778,97 zł.
2. Obciążenia majątku wykazanego w Skonsolidowanym Sprawozdaniu z sytuacji finansowej wykazano w tabeli poniżej:
|
Opis obciążonego składnika majątkowego |
Wartość składnika majątkowego wykazana w aktywach na 31.12.2021 r. [TPLN] |
rodzaj zabezpieczenia / obciążenia |
rodzaj wierzytelności, wierzyciel |
|
Nieruchomość w Gliwicach |
5 213 |
hipoteka łączna umowna do kwoty 15.000.000,00 zł |
umowa wieloproduktowa; ING Bank Śląski S.A. |
|
Nieruchomość w Chorzowie (własność Park Handlowy Chorzów Sp. z o.o. oraz nieruchomość w Częstochowie (własność P.A. NOVA Invest Częstochowa Sp. z o.o.) |
25 720 |
hipoteka łączna umowna do kwoty 15.000.0000,00 zł na nieruchomości w Chorzowie oraz do kwoty 12.000.000,00 zł na nieruchomości w Częstochowie |
|
|
Weksel |
- |
weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową |
|
|
Polisa ubezpieczeniowa |
- |
cesja praw z polisy ubezpieczeniowej - nieruchomości w Gliwicach, Chorzowie oraz Częstochowie |
|
|
Nieruchomość w Płocku |
11 836 |
hipoteka umowna do kwoty 9.000.000,00 PLN |
|
|
Nieruchomość w Przemyślu |
3 715 |
hipoteka umowna do kwoty 6.000.000,00 PLN |
|
|
|
- |
oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 31.500.000,00 PLN, do kwoty 15.000.000,00 PLN oraz do kwoty 12.000.000,00 PLN |
|
|
Nieruchomość w Gliwicach |
- |
hipoteka umowna 3.000.000,00 PLN |
|
|
Samochody w leasingu |
764 |
weksel, brak tytułu własność przedmiotu |
umowy leasingu; VW Leasing, ING Lease |
|
Nieruchomość w Chorzowie o powierzchni 8.896m2 zabudowana budynkiem o pow. użytkowej 3.470 m2 |
13 211 |
hipoteka łączna umowna do kwoty 6.086.187 PLN na nieruchomości położonej w Chorzowie |
kredyt złotowy na refinansowanie kredytu inwestycyjnego udzielonego przez inny bank; ING Bank Śląski S.A. |
|
Poręczenie wg prawa cywilnego - wartość zadłużenia spółki Park Handlowy Chorzów Sp. z o.o. |
2 432 |
umowa kredytowa |
|
|
Depozyt pieniężny Spółki Park Handlowy Chorzów Sp. z o.o. |
100 |
depozyt |
|
|
Nieruchomość w Przemyślu o powierzchni 38.021m2 zabudowana budynkiem o pow. użytkowej 57.620 m2 |
152 444 |
hipoteka umowna do kwoty 40.000.000,00 EUR |
kredyt inwestycyjny na refinansowanie zadłużenia przez spółkę San Development Sp. z o.o. ; mBank S.A. |
|
Środki pieniężne na rachunkach bankowych Spółki San Development Sp. z o.o. |
12 601 |
Ograniczenie w dysponowaniu środkami pieniężnymi spółki celowej wynikające z zawartych umów kredytowych |
|
|
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 700.000,00 EUR udziałowca - P.A. NOVA S.A. |
|
umowa wsparcia |
|
|
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 40.000.000,00 EUR udziałowca - P.A. NOVA S.A. |
|
umowa zastawnicza |
|
|
oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 40.000.000,00 EUR |
|
umowa kredytowa |
|
|
umowy |
|
przelew wierzytelności z umowy ubezpieczenia mienia, CAR, umów najmu, zabezpieczeń umów najmu, kontraktów budowlanych oraz innych umów związanych z projektem |
|
|
|
|
oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 5.070.000,00 w związku z Dokumentami Derywatowymi oraz Transakcjami Pochodnymi |
|
|
Poręczenie - wartość zadłużenia spółki San Development Sp. z o.o. |
73 082 |
umowa wsparcia |
|
|
Nieruchomość w Kędzierzynie Koźlu o powierzchni 32.640m2 zabudowana budynkiem o pow. użytkowej 50.847m2 |
137 275 |
hipoteka kaucyjna do kwoty stanowiącej równowartość w EUR kwoty PLN 223.800.000,00 |
kredyt inwestycyjny na realizację przez spółkę Odrzańskie Ogrody Sp. z o.o. obiektu handlowego w Kędzierzynie Koźlu; PKO Bank Polski S.A. |
|
Środki pieniężne na rachunkach bankowych Spółki Odrzańskie Ogrody Sp. z o.o. |
4 501 |
Ograniczenie w dysponowaniu środkami pieniężnymi spółki celowej wynikające z zawartych umów kredytowych |
|
|
Poręczenie - wartość zadłużenia spółki Odrzańskie Ogrody Sp. z o.o. |
57 601 |
umowa poręczenia |
|
|
umowy najmu |
|
cesja na zabezpieczenie wierzytelności |
|
|
|
|
oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty stanowiącej równowartość w EUR kwoty PLN 212.800.000 oraz PLN 11.000.000 |
|
|
Nieruchomość w Kluczborku o powierzchni 33.843m2 zabudowana budynkiem o pow. użytkowej 11.912m2 |
41 068 |
hipoteka umowna ustanowiona do kwoty 10.950.000 EUR oraz hipoteka umowna do kwoty 2.600.000 PLN |
kredyt inwestycyjny na refinansowanie dotychczasowego kredytu inwestycyjnego; Galeria Kluczbork Sp. z o.o.; mBank S.A. |
|
Środki pieniężne na rachunkach bankowych Spółki Galeria Kluczbork Sp. z o.o. |
2 593 |
Ograniczenie w dysponowaniu środkami pieniężnymi spółki celowej wynikające z zawartych umów kredytowych |
|
|
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 10.950.000,00 EUR udziałowca - P.A. NOVA S.A. |
|
umowa zastawnicza |
|
|
Poręczenie - wartość zadłużenia spółki Galeria Kluczbork Sp. z o.o. |
27 676 |
umowa kredytowa |
|
|
umowy |
|
cesja z umów najmu, polis ubezpieczeniowych |
|
|
|
|
oświadczenie kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji dot. zabezpieczenia spłaty kredytu do kwoty 10.950.000 EUR |
|
|
|
|
oświadczenie kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji do kwoty 2.600.000,00 PLN |
umowa ramowa z 27.09.2017 dla transakcji rynku finansowego; mBank S.A. |
|
Nieruchomość w Kluczborku o powierzchni 33.843m2 zabudowana budynkiem o pow. użytkowej 11.912m2 |
41 068 |
hipoteka umowna do kwoty 2.600.000,00 PLN |
|
|
Nieruchomość w Rybniku |
28 510 |
hipoteka do kwoty 5.200.000 EUR oraz hipoteka do kwoty 1.500.000 PLN |
kredyt inwestycyjny na realizację przez spółkę P.A. NOVA Invest 1 Sp. z o.o. obiektu handlowego w Rybniku; mBank S.A. |
|
Środki pieniężne na rachunkach bankowych Spółki P.A. NOVA Invest 1 Sp. z o.o. |
1 199 |
Ograniczenie w dysponowaniu środkami pieniężnymi spółki celowej wynikające z zawartych umów kredytowych |
|
|
Poręczenie - wartość zadłużenia spółki P.A. NOVA Invest 1 Sp. z o.o. |
13 694 |
umowa gwarancyjna |
|
|
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 5.200.000,00 EUR oraz do kwoty 1.500.000,00 PLN udziałowca - P.A. NOVA S.A. |
|
umowa kredytowa |
|
|
umowy |
|
Cesja wierzytelności z tytułu najmu, zabezpieczeń ustanowionych przez najemców, praw u umów ubezpieczenia; |
|
|
|
|
oświadczenie kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji dot. zabezpieczenia spłaty kredytu do kwoty 5.200.000 EUR |
|
|
|
|
oświadczenie kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji do kwoty 1.500.000 PLN na zabezpieczenie zapłaty wszelkich wierzytelności wynikających z Umowy Hedgingu lub Transakcji hedgingowych |
|
|
Nieruchomość w Siechnicach |
6 474 |
hipoteka do kwoty 1.620.000,00 EUR |
kredyt inwestycyjny na realizację przez spółkę P.A. NOVA Invest 2 Sp. z o.o. obiektu handlowego w Siechnicach; mBank S.A. |
|
Środki pieniężne na rachunkach bankowych Spółki P.A. NOVA Invest 2 Sp. z o.o. |
679 |
Ograniczenie w dysponowaniu środkami pieniężnymi spółki celowej wynikające z zawartych umów kredytowych |
|
|
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 2.070.000,00 EUR udziałowca - P.A. NOVA S.A. |
|
umowa zastawnicza |
|
|
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 700.000,00 PLN udziałowca - P.A. NOVA S.A. |
|
umowa gwarancyjna |
|
|
Poręczenie - wartość zadłużenia spółki P.A. NOVA Invest 2 Sp. z o.o. |
2 605 |
umowa kredytowa |
|
|
Umowy |
|
Cesja wierzytelności z tytułu najmu, zabezpieczeń ustanowionych przez najemcę oraz praw do projektów budowlanych i polisy ubezpieczeniowej; |
|
|
|
|
oświadczenie kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji do kwoty 1.020.000,00 EUR |
|
|
Nieruchomość w Siechnicach |
6 474 |
hipoteka umowna do kwoty 1.290.000,00 PLN |
umowa ramowa z 19.11.2014 dla transakcji rynku finansowego; mBank S.A. |
|
|
|
oświadczenie kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji do kwoty 480.000,00 PLN |
|
|
Nieruchomość w Jaworznie |
225 868 |
hipoteka umowna do kwoty 108 000 000,00 PLN |
umowa inwestycyjna udzielenia pożyczki Jessica oraz kredytu inwestycyjnego na finansowanie projektu rewitalizacyjnego realizowanego przez Galeria Galena Sp. z o.o. poprzez budowę obiektu handlowego w Jaworznie / kredyt inwestycyjny na finansowanie i refinansowanie budowy parku handlowego przez Galeria Galena Sp. z o.o. (Bank Ochrony Środowiska S.A.) |
|
hipoteka umowna do kwoty: |
|||
|
Środki pieniężne na rachunkach bankowych Spółki Galeria Galena Sp. z o.o. |
16 696 |
Ograniczenie w dysponowaniu środkami pieniężnymi spółki celowej wynikające z zawartych umów kredytowych |
|
|
Poręczenie - wartość zadłużenia spółki Galeria Galena Sp. z o.o. |
94 973 |
umowa pożyczki / umowy kredytowe |
|
|
polisa ubezpieczenia, umowy najmu |
|
cesja na zabezpieczenie wierzytelności |
|
|
weksel - Galeria Galena Sp. z o.o. |
|
weksel własny in blanco na zabezpieczenie zobowiązania kredytowego wraz z deklaracją wekslową |
|
|
|
|
oświadczenie poręczyciela i pożyczkobiorcy o poddaniu się egzekucji dot. zabezpieczenia spłaty kredytu do kwoty 108.000.000,00 PLN |
|
|
Nieruchomości w Zaczerniu |
6 313 |
hipoteka umowna do kwoty 9.457.500,00 PLN |
walutowy kredyt inwestycyjny z przeznaczeniem na zakup nieruchomości - hali; P.A. NOVA Invest Zaczernie Sp. z o.o.; Santander Bank Polska |
|
Poręczenie - wartość zadłużenia spółki P.A. NOVA Invest Zaczernie Sp. z o.o. |
3 162 |
umowa poręczenia |
|
|
umowy |
|
Cesja wierzytelności z tytułu najmu, praw z umów ubezpieczenia |
|
|
|
|
oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 1.635.000,00 EUR |
|
|
Nieruchomość w Zielonej Górze |
14 604 |
hipoteka do kwoty 5.720.000,00 EUR |
kredyt inwestycyjny na finansowanie inwestycji spółka P.A. NOVA Invest Zielona Góra Sp. z o.o. - obiekt handlowy w Zielonej Górze; mBank S.A. |
|
Poręczenie - wartość zadłużenia spółki P.A. NOVA Invest Zielona Góra Sp. z o.o. |
10 730 |
umowa poręczenia |
|
|
Środki na rachunku bankowym |
782 |
Ograniczenie w dysponowaniu środkami pieniężnymi spółki celowej wynikające z zawartych umów kredytowych |
|
|
umowy, polisa |
|
Cesja wierzytelności z tytułu umów najmu, polisy |
|
|
|
|
oświadczenie kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji dot. zabezpieczenia spłaty kredytu do kwoty 4.032.000,00 EUR |
|
|
|
|
oświadczenie kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji dot. zabezpieczenia spłaty kredytu do kwoty 825.000,00 PLN |
umowa ramowa - transakcje zabezpieczające |
|
Nieruchomość w Zielonej Górze |
14 604 |
hipoteka do kwoty 5.720.000,00 EUR |
|
|
Nieruchomość w Częstochowie |
8 505 |
hipoteka do kwoty 2.856.132,00 EUR |
kredyt dewizowy na finansowanie inwestycji - park handlowy w Częstochowie; P.A. NOVA Invest Częstochowa Sp. z o.o. ING Bank Śląski S.A. |
|
Poręczenie - wartość zadłużenia spółki P.A. NOVA Invest Częstochowa Sp. z o.o. |
7 870 |
umowa poręczenia |
|
|
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 2.856.132,00 EUR |
|
umowa kredytowa |
|
|
umowy, polisa |
|
Cesja wierzytelności z tytułu umów najmu, polisy |
|
|
|
|
oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 2.856.132,00 EUR |
|
|
Gwarancja zapłaty |
|
gwarancja zapłaty do kwoty 190.650,00 PLN |
Porozumienie trójstronne z Obudex Sp. z o.o. oraz Bauder Polska Sp. z o.o.; P.A. NOVA S.A. |
|
Nieruchomości w Raciborzu (własność P.A. NOVA Invest Racibórz Sp. z o.o.) oraz Rybniku (własność P.A. NOVA Invest 1 Sp. z o.o.) |
31 528 |
hipoteka umowna łączna do kwoty 19.500.000,00 PLN |
Umowa o kredyt w rachunku bieżącym; P.A. NOVA S.A.; mBank S.A. |
|
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 19.500.000,00 PLN - P.A. NOVA S.A. |
|
umowa kredytowa |
|
|
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 19.500.000,00 PLN - P.A. NOVA Invest Racibórz Sp. z o.o. |
|
umowa kredytowa |
W Grupie Kapitałowej P.A. NOVA w spółkach objętych konsolidacją, umowy o pracę zawiera wyłącznie P.A. NOVA S.A., pozostałe spółki są spółkami specjalnego przeznaczenia tworzonymi w celu realizacji poszczególnych inwestycji i nie zatrudniają pracowników.
Informacje o zatrudnieniu przedstawia poniższa tabela:
Informacje o transakcjach Grupy z jednostkami powiązanymi (nieobjętymi konsolidacją)
Transakcje jednostki dominującej z podmiotami powiązanymi wchodzącymi w skład grupy kapitałowej zostały ujawnione w nocie z informacjami o transakcjach z jednostkami powiązanymi w jednostkowym sprawozdaniu finansowym jednostki dominującej.
|
stan zobowiązań na dzień 31.12.2021 r. |
koszty Grupy P.A. NOVA S.A. z tytułu transakcji z podmiotem powiązanym w roku 2021 z tytułu odsetek od pożyczek |
koszty Grupy P.A. NOVA S.A. z tytułu transakcji z podmiotem powiązanym w roku 2021 z tytułu odsetek od obligacji |
koszty Grupy P.A. NOVA S.A. z tytułu transakcji z podmiotem powiązanym w roku 2021 z tytułu udzielonego poręczenia |
koszty Grupy P.A. NOVA S.A. z tytułu transakcji z podmiotem powiązanym w roku 2021 z tytułu robót budowlanych |
koszty Grupy P.A. NOVA S.A. z tytułu transakcji z podmiotem powiązanym w roku 2021 z tytułu pozostałych |
|
|
Budoprojekt Sp. z o.o. |
337 |
13 |
- |
- |
- |
120 |
|
(Budoprojekt Sp. z o.o. posiada 2.436.000 akcji P.A. NOVA S.A. i prawo do 4.872.000 głosów na WZA) |
||||||
|
Supernova Sp. z o.o. |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
(P.A. NOVA S.A. posiada 100% w kapitale zakładowym spółki Supernova Sp. z o.o.) |
||||||
|
P.A. NOVA Management Sp. z o.o |
99 |
- |
- |
- |
- |
2 567 |
|
(P.A. NOVA S.A. posiada 100% w kapitale zakładowym spółki P.A. NOVA Management Sp. z o.o.) |
||||||
|
PAL Sp. z o.o. |
1 121 |
- |
- |
- |
- |
2 794 |
|
(P.A. NOVA S.A. posiada 50,1% w kapitale zakładowym spółki PAL Sp. z o.o.) |
||||||
|
P.A. NOVA Inwestycje Sp. z o.o. |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
(P.A. NOVA S.A. posiada 100% w kapitale zakładowym spółki P.A. NOVA Inwestycje Sp. z o.o.) |
||||||
|
PAL 1 Sp. z o.o. |
242 |
- |
- |
- |
- |
2 669 |
|
(P.A. NOVA S.A. posiada 51% w kapitale zakładowym spółki PAL 1 Sp. z o.o.) |
||||||
|
P.A. NOVA Invest Ząbkowice Sp. z o.o. |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
(P.A. NOVA S.A. posiada 100% w kapitale zakładowym spółki P.A. NOVA Invest Ząbkowice Sp. z o.o.) |
||||||
|
A&U Formation Katarzyna Jurek-Lessaer |
0 |
- |
- |
- |
- |
40 |
|
(Pani Jurek-Lessaer jest członkiem Rady Nadzorczej P.A. NOVA S.A.) |
||||||
|
Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Bobkowskiego |
45 |
- |
- |
- |
- |
458 |
|
(Pan Bobkowski posiada 5,35% udziału w kapitale zakładowym P.A. NOVA S.A.) |
||||||
|
Tomasz Janik |
85 |
- |
0 |
- |
- |
- |
|
Prezes Zarządu P.A. NOVA S.A. |
||||||
|
Przemysław Żur |
426 |
- |
0 |
- |
- |
- |
|
Wiceprezes Zarządu P.A. NOVA S.A. |
||||||
|
Ewa Bobkowska |
1 706 |
- |
1 |
- |
- |
- |
|
Wiceprezes Zarządu P.A. NOVA S.A. (Pani Bobkowska posiada 4,89% udziału w kapitale zakładowym P.A. NOVA S.A.) |
||||||
|
PAL 2 Sp. z o.o. |
- |
- |
- |
- |
- |
1 088 |
|
(P.A. NOVA S.A. posiada 51% w kapitale zakładowym spółki PAL 2 Sp. z o.o.) |
|
Nazwa jednostki i opis powiązania |
stan należności na dzień 31.12.2021 r. |
przychody Grupy P.A. NOVA S.A. z tytułu transakcji z podmiotem powiązanym w roku 2021 z tytułu odsetek od pożyczek |
przychody Grupy P.A. NOVA S.A. z tytułu transakcji z podmiotem powiązanym w roku 2021 z tytułu odsetek od obligacji |
przychody Grupy P.A. NOVA S.A. z tytułu transakcji z podmiotem powiązanym w roku 2021 z tytułu udzielonego poręczenia |
przychody Grupy P.A. NOVA S.A. z tytułu transakcji z podmiotem powiązanym w roku 2021 z tytułu robót budowlanych |
przychody Grupy P.A. NOVA S.A. z tytułu transakcji z podmiotem powiązanym w roku 2021 z tytułu pozostałych |
|
Budoprojekt Sp. z o.o. |
- |
- |
- |
- |
- |
13 |
|
(Budoprojekt Sp. z o.o. posiada 2.436.000 akcji P.A. NOVA S.A. i prawo do 4.872.000 głosów na WZA) |
||||||
|
Supernova Sp. z o.o. |
3 070 |
57 |
- |
- |
- |
- |
|
(P.A. NOVA S.A. posiada 100% w kapitale zakładowym spółki Supernova Sp. z o.o.) |
||||||
|
P.A. NOVA Management Sp. z o.o |
751 |
17 |
- |
- |
- |
137 |
|
(P.A. NOVA S.A. posiada 100% w kapitale zakładowym spółki P.A. NOVA Management Sp. z o.o.) |
||||||
|
PAL Sp. z o.o. |
26 |
- |
- |
- |
- |
285 |
|
(P.A. NOVA S.A. posiada 50,1% w kapitale zakładowym spółki PAL Sp. z o.o.) |
||||||
|
P.A. NOVA Inwestycje Sp. z o.o. |
1 209 |
27 |
- |
- |
- |
1 |
|
(P.A. NOVA S.A. posiada 100% w kapitale zakładowym spółki P.A. NOVA Inwestycje Sp. z o.o.) |
||||||
|
PAL 1 Sp. z o.o. |
21 |
- |
- |
- |
- |
223 |
|
(P.A. NOVA S.A. posiada 51% udziałów w kapitale zakładowym spółki) |
||||||
|
PAL 2 Sp. z o.o. |
26 |
- |
- |
- |
- |
267 |
|
(P.A. NOVA S.A. posiada 51% udziałów w kapitale zakładowym spółki) |
||||||
|
P.A. NOVA Invest Ząbkowice Sp. z o.o. |
2 |
- |
- |
- |
- |
1 |
|
(P.A. NOVA S.A. posiada 100% w kapitale zakładowym spółki P.A. NOVA Ząbkowice Sp. z o.o.) |
||||||
|
A&U Formation Katarzyna Jurek-Lessaer |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
(Pani Jurek-Lessaer jest członkiem Rady Nadzorczej P.A. NOVA S.A.) |
||||||
|
Stanisław Lessaer |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Wiceprezes Zarządu P.A. NOVA S.A. (Pan Lessaer posiada 6,38% udziału w kapitale zakładowym P.A. NOVA S.A.) |
||||||
|
P.A. NOVA Invest Kłodzko 1 Sp. z o.o. |
- |
- |
- |
- |
- |
1 |
|
(P.A. NOVA S.A. posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki) |
||||||
|
P.A. NOVA Invest Kłodzko 2 Sp. z o.o. |
- |
- |
- |
- |
- |
1 |
|
(P.A. NOVA S.A. posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki) |
||||||
|
Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Bobkowskiego |
- |
- |
- |
- |
- |
7 |
|
(Pan Bobkowski posiada 5,35% udziału w kapitale zakładowym P.A. NOVA S.A.) |
Informacje o zmianach zasad rachunkowości w roku obrotowym
Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku, z wyjątkiem zastosowania nowych lub zmienionych standardów oraz interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się od 1 stycznia 2021 roku i później.
Informacje o postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postepowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej
Informacje zamieszczono w pkt. 6.4. Sprawozdania Zarządu z Działalności Spółki i Grupy Kapitałowej P.A. NOVA S.A. za rok 2021.
Informacja o wynagrodzeniu firmy audytorskiej, która przeprowadziła badanie Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego
Informacje zamieszczono w pkt. 6.6. Sprawozdania Zarządu z Działalności Spółki i Grupy Kapitałowej P.A. NOVA S.A. za rok 2021.
Informacje o wynagrodzeniach Zarządu i Rady Nadzorczej
Informacje zamieszczono w pkt. 6.1. Sprawozdania Zarządu z Działalności Spółki i Grupy Kapitałowej P.A. NOVA S.A. za rok 2021.
Wpływ pandemii na sprawozdanie finansowe
Zgodnie z kolejnymi rozporządzeniami Rady Ministrów, w roku 2020 oraz 2021 ustanawiane były w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży pow. 2000 m2 czasowe ograniczenie handlu detalicznego. Regulacje te dotknęły bezpośrednio obiekty handlowe będące w posiadaniu spółek Grupy Kapitałowej P.A. NOVA. Miały one bezpośredni wpływ na bieżącą sytuację finansową ze względu na istotne obniżenie poziomu wpływów z tytułu czynszu najmu.
W konsekwencji takiego stanu rzeczy istotnemu pogorszeniu uległa sytuacja płynnościowa spółek będących właścicielami obiektów handlowych. W przypadku części obiektów zawnioskowano o zawieszenie rat kapitałowych w okresie II – IV 2021r. W konsekwencji takiego zawieszenia spłat, przesunięciu uległ ostateczny termin spłaty kredytów inwestycyjnych lub kwota raty balonowej oraz utrzymana została zdolność spółek do regulowania bieżących zobowiązań wynikających z kosztów utrzymania obiektów. W zakresie tych kosztów, opłaty otrzymywane od najemców pokrywały je w całości, ew. deficyt z racji swojej skali mógł być pokryty środkami własnymi spółek zależnych.
Sytuacja istotnego ograniczenia możliwości prowadzenia sprzedaży przez większość najemców oznacza też zwiększone ryzyko pogorszenia ich sytuacji finansowej i zachwiania płynności. Z tego też powodu spółki przyjęły strategię ograniczania obciążeń nakładanych na najemców w okresie, w którym nie mogły prowadzić normalnej działalności operacyjnej.
Łączny spadek przychodów z tytułu najmu nieruchomości w sprawozdaniu skonsolidowanym za rok 2021 wynikający z epidemii koronawirusa wyniósł ok. 7,2 mln PLN. Skonsolidowany wynik na sprzedaży uległ z tego tytułu pogorszeniu o ok. 4,6 mln PLN. Znaczące wahania kursu EUR nie stanowią istotnego ryzyka dla Grupy, gdyż zaciągnięte kredyty jak i czynsz w umowach najmu wyrażone są w tej walucie, następuje więc naturalny hedging obu tych strumieni pieniężnych.
Sytuacja pandemiczna w III i IV kw. 2021r. uległa poprawie ze względu na wdrożony program szczepień przeciwko COVID-19 i łagodniejszy wariant. Nie doszło w tym okresie do kolejnych lockdownów, obiekty handlowe funkcjonowały bez przerw, czynsze i raty kredytowe regulowane były zgodnie z harmonogramami. Do dnia publikacji niniejszego sprawozdania zniesionych zostało większość restrykcji dotyczących funkcjonowania obiektów w okresie pandemii. Zarząd Spółki przyjmuje założenie że do końca 2022 r. nie wystąpią już ograniczenia w prowadzeniu działalności wywołane przez pandemię COVID, a aktualna sytuacja nie wpływa negatywnie na możliwość kontynuowania działalności przez Grupę.
Napaść Rosji na Ukrainę w dniu 24 lutego 2022 roku wpłynie negatywnie również na Polską gospodarkę, głównie ze względu na przerwanie łańcuchów dostaw, wzrost cen energii oraz wzrost ryzyka inwestycyjnego w Europie Środkowej. Trudno dziś oszacować skalę bezpośredniego wpływu tych czynników na działalność prowadzoną przez Emitenta. Wynika to również z faktu, że scenariusz dalszego przebiegu konfliktu jest niejasny. Nie ma wątpliwości, że konflikt ten przełoży się na wzrost inflacji i większą skalę podwyżek stóp procentowych, a także na przyszłe decyzje inwestycyjne klientów, co może również przełożyć się na przyszły portfel zleceń Grupy. Grupa nie świadczyła i nie świadczy usług na rzecz podmiotów z Rosji, Białorusi lub Ukrainy, nie posiada spółek zależnych ani aktywów w żadnym z tych Państw, nie jest też powiązana z żadnymi organizacjami lub osobami, które byłyby objęte sankcjami.
Zidentyfikowane na chwilę obecną obszary ryzyka dla Emitenta wynikające z wywołanej przez Rosję wojny na Ukrainie to:
- znaczny wzrost cen materiałów budowlanych, w tym stali, co przełoży się na rentowność realizowanych kontraktów oraz na wyceny przygotowywanych ofert.
- ograniczona dostępność lub opóźnienia dostaw stali i konstrukcji stalowych, co może przełożyć się na zaburzenia w harmonogramach realizowanych budów,
- wzrost kosztów usług budowlanych opartych o ceny paliw (głównie robót ziemnych)
- wzrost kosztów usług budowlanych podwykonawców wynikający z odpływu pracowników ukraińskich i konieczność zastąpienia ich polskimi pracownikami
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania Emitent nie zidentyfikował istotnego bezpośredniego negatywnego wpływu zdarzenia na działalność Grupy, pozycje prezentowane w sprawozdaniach finansowych oraz na przyjęte w toku sporządzania sprawozdań założenie dotyczące kontynuacji działalności Emitenta w dającej się przewidzieć przyszłości. Emitent nie jest jednak w stanie oszacować wpływu tego kryzysu na przychody i wyniki finansowe Emitenta w przyszłości.
Obserwowany jest również wzrost stóp procentowych oraz istotne wahania kursów walutowych, analiza wpływu tych czynników została zaprezentowana w pkt. 11 niniejszego sprawozdania.
ZATWIERDZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone przez Zarząd Jednostki dominującej (P.A. NOVA S.A.) w dniu 14.04.2022 roku i dopuszczone do publikacji po wydaniu opinii przez podmiot, któremu zlecono badanie niniejszego sprawozdania.
Podpis osoby odpowiedzialnej za prowadzenie ksiąg rachunkowych:
|
Data |
Imię i nazwisko |
Funkcja |
Podpis |
|
2022-04-14 |
Tomasz Janik |
Prezes Zarządu |
|
Podpisy wszystkich Członków Zarządu:
|
Data |
Imię i nazwisko |
Funkcja |
Podpis |
|
2022-04-14 |
Tomasz Janik |
Prezes Zarządu |
|
|
2022-04-14 |
Ewa Bobkowska |
Wiceprezes Zarządu |
|
|
2022-04-14 |
Stanisław Lessaer |
Wiceprezes Zarządu |
|
|
2022-04-14 |
Przemysław Żur |
Wiceprezes Zarządu |
|