iso4217:PLNxbrli:sharesiso4217:PLN2594008KNDCPLHVHMX882020-01-012020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594008KNDCPLHVHMX882020-01-012020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594008KNDCPLHVHMX882020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594008KNDCPLHVHMX882020-01-012020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember2594008KNDCPLHVHMX882020-01-012020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2594008KNDCPLHVHMX882020-01-012020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594008KNDCPLHVHMX882020-01-012594008KNDCPLHVHMX882020-01-01ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594008KNDCPLHVHMX882020-01-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594008KNDCPLHVHMX882020-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember2594008KNDCPLHVHMX882020-01-01ifrs-full:OtherReservesMember2594008KNDCPLHVHMX882020-01-01ifrs-full:SharePremiumMember2594008KNDCPLHVHMX882020-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember2594008KNDCPLHVHMX882021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594008KNDCPLHVHMX882021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594008KNDCPLHVHMX882021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594008KNDCPLHVHMX882021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember2594008KNDCPLHVHMX882021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2594008KNDCPLHVHMX882021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594008KNDCPLHVHMX882021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594008KNDCPLHVHMX882021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594008KNDCPLHVHMX882021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594008KNDCPLHVHMX882021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember2594008KNDCPLHVHMX882021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2594008KNDCPLHVHMX882021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594008KNDCPLHVHMX882020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594008KNDCPLHVHMX882020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594008KNDCPLHVHMX882020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594008KNDCPLHVHMX882020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember2594008KNDCPLHVHMX882020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2594008KNDCPLHVHMX882020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594008KNDCPLHVHMX882020-01-012020-12-312594008KNDCPLHVHMX882021-01-012021-12-312594008KNDCPLHVHMX882020-12-312594008KNDCPLHVHMX882021-12-31

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Obraz 30

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Spis treści

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE3

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ3

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z DOCHODÓW4

ZYSK NETTO NA JEDNĄ AKCJĘ ZWYKŁĄ5

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW5

SKONSOLIDOWANE ZESTAWIENIE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM6

SKONSOLIDOWANY RACHUNEK PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH7

DODATKOWE INFORMACJE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO8

1.Informacje ogólne8

2.Podstawa sporządzenia oraz zasady rachunkowości10

3.Wpływ zdarzeń nietypowych na sytuację Grupy28

4.Segmenty operacyjne30

5.Wartość firmy33

6.Wartości niematerialne34

7.Rzeczowe aktywa trwałe36

8.Aktywa z tytułu prawa do użytkowania39

9.Nieruchomości inwestycyjne41

10.Aktywa oraz zobowiązania finansowe42

11.Aktywa oraz rezerwa na podatek odroczony46

12.Zapasy47

13.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności48

14.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty49

15.Kapitał własny50

16.Świadczenia pracownicze51

17.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług55

18.Przychody ze sprzedaży55

19.Koszty operacyjne56

20.Pozostałe przychody operacyjne oraz pozostałe koszty operacyjne56

21.Przychody i koszty finansowe57

22.Podatek dochodowy58

23.Dywidendy58

24.Zabezpieczenia spłaty zobowiązań58

25.Transakcje z podmiotami powiązanymi59

26.Sprawy sądowe61

27.Ryzyko dotyczące instrumentów finansowych62

28.Zarządzanie kapitałem67

29.Pozostałe informacje68

30.Zdarzenia po dniu bilansowym69

31.Zatwierdzenie do publikacji69

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

AKTYWA

Nota

31.12.2021

31.12.2020

Wartość firmy

5

31 826

31 826

Wartości niematerialne

6

37 256

38 949

Rzeczowe aktywa trwałe

7

304 244

308 380

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

8

76 980

67 915

Nieruchomości inwestycyjne

9

8 678

10 029

Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe

25.1

21 908

17 747

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

11

9 279

9 983

Aktywa trwałe razem

490 171

484 829

Zapasy

12

179 991

104 179

Należności handlowe oraz pozostałe należności

13

153 751

108 213

Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego

550

280

Pożyczki krótkoterminowe

0

3

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

14

31 378

33 476

Aktywa obrotowe inne niż aktywa zakwalifikowane jako przeznaczone do sprzedaży

365 670

246 151

Aktywa przeznaczone do zbycia

0

0

Aktywa obrotowe razem

365 670

246 151

AKTYWA RAZEM

855 841

730 980

 

 

PASYWA

Nota

31.12.2021

31.12.2020

Kapitał podstawowy

15.1

1 335

1 335

Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej

15.2

164 211

164 211

Pozostałe kapitały rezerwowe

15.3

-7 665

-10 381

Zyski zatrzymane

15.5

319 525

279 339

Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

477 406

434 504

Udziały niedające kontroli

15.4

6 468

5 746

Kapitał własny razem

483 874

440 250

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne

10.2

56 888

78 049

Zobowiązania z tytułu leasingu

10.2

31 208

28 555

Pozostałe zobowiązania

5 242

4 104

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

11

22 344

21 245

Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych

16

13 293

13 730

Zobowiązania długoterminowe razem

128 975

145 683

Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania

17

147 618

89 215

Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego

4 096

550

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne

10.2

67 377

32 405

Zobowiązania z tytułu leasingu

10.2

12 473

12 216

Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych

16

9 334

8 129

Pochodne instrumenty finansowe

10.1

1 590

2 171

Pozostałe rezerwy krótkoterminowe

504

361

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Zobowiązania krótkoterminowe inne niż związane z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży

242 992

145 047

Zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do zbycia

0

0

Zobowiązania krótkoterminowe razem

242 992

145 047

Zobowiązania razem

371 967

290 730

PASYWA RAZEM

855 841

730 980

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z DOCHODÓW

 

Nota

01.01.-31.12.2021

01.01.-31.12.2020

Przychody ze sprzedaży

18

791 022

566 137

Koszt własny sprzedaży

19

596 291

450 794

Zysk (strata) brutto ze sprzedaży

194 731

115 343

Koszty sprzedaży

19

41 345

31 966

Koszty ogólnego zarządu

19

62 091

48 364

Pozostałe przychody operacyjne

20.1

12 579

14 448

Pozostałe koszty operacyjne

20.2

11 971

9 483

Zysk (strata) z działalności operacyjnej

91 903

39 978

Przychody finansowe

21.1

610

4 226

Koszty finansowe

21.2

4 459

4 457

Zysk (strata) przed opodatkowaniem

88 054

39 747

Podatek dochodowy

22

16 429

5 204

Zysk (strata) z działalności kontynuowanej

71 625

34 543

Zysk (strata) z działalności zaniechanej

0

0

Zysk (strata) netto

71 625

34 543

Zysk (strata) netto przypadający:

 

- akcjonariuszom jednostki dominującej

70 231

33 862

- akcjonariuszom niekontrolującym

1 394

681

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

ZYSK NETTO NA JEDNĄ AKCJĘ ZWYKŁĄ

 

Zysk na akcję

01.01.-31.12.2021

01.01.-31.12.2020

Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą:

 

 

Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej

10,52

5,07

Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję z działalności zaniechanej

0,00

0,00

Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą

10,52

5,07

Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą:

 

Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej

10,52

5,07

Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję z działalności zaniechanej

0,00

0,00

Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą

10,52

5,07

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

 

01.01.-31.12.2021

01.01.-31.12.2020

Zysk (strata) netto

71 625

34 543

Inne całkowite dochody

 

Inne całkowite dochody, które zostaną przeklasyfikowane na zyski lub straty po spełnieniu określonych warunków

3 107

-14 633

Instrumenty zabezpieczające przepływy pieniężne

3 107

-14 633

Inne całkowite dochody, które nie zostaną przeklasyfikowane na zyski lub straty

314

-705

Zyski (straty) aktuarialne z tytułu świadczeń pracowniczych

314

-705

Inne całkowite dochody przed opodatkowaniem

3 421

-15 338

Podatek dochodowy od innych całkowitych dochodów, które mogą być przeniesione do wyniku

626

-2 781

Podatek dochodowy od innych całkowitych dochodów, które nie zostaną przeniesione w późniejszych okresach

45

-130

Inne całkowite dochody po opodatkowaniu

2 750

-12 427

Całkowite dochody

74 375

22 116

Całkowite dochody przypadające:

 

- akcjonariuszom jednostki dominującej

72 947

21 656

- akcjonariuszom niekontrolującym

1 428

460

 

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

SKONSOLIDOWANE ZESTAWIENIE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

 

Zmiany w kapitale własnym w okresie od 01.01. do 31.12.2021 roku

01.01.-31.12.2021

Kapitał podstawowy

Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej

Pozostałe kapitały rezerwowe

Zyski zatrzymane

Razem kapitał przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

Udziały niedające kontroli

Kapitał własny razem

Saldo na początek okresu

1 335

164 211

-10 381

279 339

434 504

5 746

440 250

Dywidendy

0

0

0

-30 045

-30 045

-706

-30 751

Zysk (strata) netto

0

0

0

70 231

70 231

1 394

71 625

Inne całkowite dochody po opodatkowaniu

0

0

2 716

0

2 716

34

2 750

Razem całkowite dochody

0

0

2 716

70 231

72 947

1 428

74 375

Zmiany w kapitale własnym

0

0

2 716

40 186

42 902

722

43 624

Saldo na koniec okresu

1 335

164 211

-7 665

319 525

477 406

6 468

483 874

 

Zmiany w kapitale własnym w okresie od 01.01. do 31.12.2020 roku

01.01.-31.12.2020

Kapitał podstawowy

Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej

Pozostałe kapitały rezerwowe

Zyski zatrzymane

Razem kapitał przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

Udziały niedające kontroli

Kapitał własny razem

Saldo na początek okresu

1 335

164 211

1 825

245 477

412 848

5 928

418 776

Dywidendy

0

0

0

0

0

-642

-642

Zysk (strata) netto

0

0

0

33 862

33 862

681

34 543

Inne całkowite dochody po opodatkowaniu

0

0

-12 206

0

-12 206

-221

-12 427

Razem całkowite dochody

0

0

-12 206

33 862

21 656

460

22 116

Zmiany w kapitale własnym

0

0

-12 206

33 862

21 656

-182

21 474

Saldo na koniec okresu

1 335

164 211

-10 381

279 339

434 504

5 746

440 250

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

SKONSOLIDOWANY RACHUNEK PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

 

Nota

01.01.-31.12.2021

01.01.-31.12.2020

Zysk (strata) przed opodatkowaniem

88 054

39 747

Amortyzacja

6,7,8

37 978

34 381

Odpisy aktualizujące aktywa trwałe

6,7

6 385

1 625

Zysk (strata) ze sprzedaży aktywów trwałych

398

625

Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych

56

-82

Koszty odsetek

2 091

2 458

Przychody z odsetek

-447

-214

Zmiana stanu zapasów

-75 812

5 666

Zmiana stanu należności

-45 538

-4 353

Zmiana stanu zobowiązań

57 213

5 074

Zmiana stanu rezerw

1 225

-341

Zmiana kapitału obrotowego

-62 912

6 046

Korekty razem

-16 451

44 839

Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej

71 603

84 586

Zapłacony podatek dochodowy

-12 021

-8 479

Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej

59 582

76 107

Wydatki na nabycie wartości niematerialnych

-3 114

-3 286

Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych

-26 799

-25 049

Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych

330

289

Wpływy ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych

1 300

0

Dotacje otrzymane

0

512

Pożyczki udzielone jednostkom powiązanym

25.1

-3 720

-17 850

Otrzymane odsetki

6

160

Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

-31 997

-45 224

Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek

34 697

17 770

Wpływy z pożyczek od jednostek powiązanych

25.2

10 000

0

Spłaty kredytów i pożyczek

-28 945

-43 838

Spłata zobowiązań z tytułu leasingu

-14 526

-6 793

Odsetki zapłacone

-2 062

-2 200

Dywidendy wypłacone

-30 751

-642

Inne wpływy (wydatki) z działalności finansowej

1 960

0

Środki pieniężne netto z działalności finansowej

-29 627

-35 703

Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów bez różnic kursowych

-2 042

-4 820

Zmiana stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów z tytułu różnic kursowych

-56

82

Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów

-2 098

-4 738

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu

33 476

38 214

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu

14

31 378

33 476

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

DODATKOWE INFORMACJE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

 

1.Informacje ogólne

 

a)Informacje o jednostce dominującej

 

Jednostką dominującą Grupy Kapitałowej Mangata Holding [dalej zwana „Grupą Kapitałową”, „Grupą”] jest Mangata Holding S.A. [dalej zwana „Spółką dominującą”, „Jednostką dominującą”, „Emitentem”].

 

Mangata HoldingSpółka akcyjna została utworzona na podstawie aktu notarialnego z dnia 1 grudnia 1990 roku (Rep. A. 1453/90). Spółka dominująca została wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego

w Sądzie Rejonowym w Bielsku – Białej Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego (Polska) pod numerem 0000084847. Spółce dominującej nadano numer statystyczny REGON 890501767.

 

Od zakończenia poprzedniego okresu sprawozdawczego nie wystąpiły zmiany w zakresie nazwy jednostki ani innych danych identyfikacyjnych.

 

Akcje Spółki dominującej są notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

 

Adres siedziby Spółki dominującej: ul. Cechowa 6/8, 43-300 Bielsko-Biała, Polska.

 

Czas trwania Spółki dominującej jest nieoznaczony.

 

Spółka dominująca wraz z jej jednostkami zależnymi tworzy Grupę Kapitałową Mangata Holding.

 

Jednostką dominującą dla Mangata Holding S.A. jest Capital MBO Sp. z o.o.

 

Jednostką dominującą najwyższego szczebla jest BTQ S.A., której większość akcji pozostaje własnością rodziny Państwa Jurczyk.

 

b)Skład Rady Nadzorczej Spółki dominującej

 

W skład Rady Nadzorczej Spółki do dnia 8 czerwca 2021 roku wchodziły następujące osoby:

 

Grzegorz Morawiec – Przewodniczący Rady Nadzorczej

Tomasz Jurczyk – Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej

Jan Jurczyk – Sekretarz Rady Nadzorczej

Marcin Knieć – Członek Rady Nadzorczej

Zygmunt Mrożek – Członek Rady Nadzorczej

Ireneusz Tomecki – Członek Rady Nadzorczej

 

W skład Rady Nadzorczej Spółki od dnia 8 czerwca 2021 roku, również na dzień 31 grudnia 2021 roku, wchodziły następujące osoby:

Grzegorz Morawiec – Przewodniczący Rady Nadzorczej

Tomasz Jurczyk – Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Jan Jurczyk – Sekretarz Rady Nadzorczej

Marcin Knieć – Członek Rady Nadzorczej

Zygmunt Mrożek – Członek Rady Nadzorczej

Robert Czajkowski – Członek Rady Nadzorczej

 

Powyższe zmiany w składzie Rady Nadzorczej zostały dokonane w dniu 8 czerwca 2021 r. przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie Mangata Holding S.A., które powołało Członków Rady Nadzorczej nowej kadencji.

 

W ramach Rady Nadzorczej funkcjonuje Komitet Audytu. W skład Komitetu Audytu Spółki do dnia 8 czerwca 2021 roku wchodziły następujące osoby:

Marcin Knieć - Przewodniczący Komitetu Audytu

Grzegorz Morawiec - Członek Komitetu Audytu

Ireneusz Tomecki - Członek Komitetu Audytu

 

W skład Komitetu Audytu od dnia 8 czerwca 2021 r., również na dzień 31 grudnia 2021 roku wchodzą:

Marcin Knieć - Przewodniczący Komitetu Audytu

Grzegorz Morawiec - Członek Komitetu Audytu

Robert Czajkowski - Członek Komitetu Audytu

 

W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, do dnia jego zatwierdzenia, nie miały miejsca inne zmiany w składzie Komitecie Audytu Spółki.

 

Komitet Audytu Mangata Holding S.A. w powyższym składzie spełnia kryteria określone przez ustawę o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym (Dz. U. z 2020 r., poz. 1415 z późn. zm.).

 

c)Skład Zarządu Spółki dominującej

 

W skład Zarządu Spółki dominującej na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji wchodzili:

Leszek Jurasz – Prezes Zarządu

Kazimierz Przełomski – Wiceprezes Zarządu

Michał Zawisza – Wiceprezes Zarządu

 

W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupy Kapitałowej, do dnia jego zatwierdzenia, nie miały miejsca zmiany w składzie Zarządu Jednostki dominującej.

 

d)Charakter działalności Grupy

 

Podstawowym przedmiotem działalności spółek Grupy Kapitałowej jest produkcja armatury, odlewów, elementów złącznych, podzespołów dla motoryzacji, komponentów dla przemysłu maszynowego oraz automatyka przemysłowa.

 

Działalność produkcyjna prowadzona jest w zakładach zlokalizowanych w Polsce na terenie województw: śląskiego, opolskiego oraz dolnośląskiego. Grupa sprzedaje swoje wyroby do odbiorców na całym świecie, przy czym głównymi rynkami zbytu są: Polska oraz kraje Unii Europejskiej.

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Szerszy opis działalności prowadzonej przez Grupę Kapitałową został przedstawiony w nocie dotyczącej segmentów operacyjnych.

 

e)Informacje o Grupie Kapitałowej

 

Skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupy Kapitałowej została objęta Spółka dominująca oraz następujące spółki zależne:

Nazwa spółki zależnej

Siedziba

Udział Grupy w kapitale na 31.12.2021

Udział Grupy w kapitale na 31.12.2020

Śrubena Unia Sp. z o.o.

ul. Grunwaldzka 5, 34-300 Żywiec

100,00%

100,00%

MCS Sp. z o.o.

ul. Strażacka 43, 44-240 Żory

100,00%

100,00%

ZETKAMA R&D Sp. z o.o.

ul. 3 Maja 12, 57-410 Ścinawka Średnia

100,00%

100,00%

Masterform Sp. z o.o.

ul. Mikulicza 6a, 58-160 Świebodzice

100,00%

100,00%

Kuźnia Polska S.A.

ul. Górecka 32, 43-430 Skoczów

95,80%

95,80%

ZETKAMA Nieruchomości Sp. z o.o.

ul. Cechowa 6/8 43-300 Bielsko-Biała

100,00%

100,00%

Mangata Nieruchomości Sp. z o.o.

ul. Cechowa 6/8 43-300 Bielsko-Biała

-

100,00%

ZETKAMA Sp. z o.o.

ul. 3 Maja 12, 57-410 Ścinawka Średnia

100,00%

100,00%

 

Czas trwania Spółki dominującej oraz wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jednostek objętych konsolidacją jest nieoznaczony.

 

W dniu 21 maja 2021 roku właściwy sąd zarejestrował połączenie spółek: Zetkama Nieruchomości sp. z o.o. (spółka przejmująca) z Mangata Nieruchomości sp. z o.o. (spółka przejmowana). Celem połączenia spółek jest optymalizacja struktury Grupy oraz koncentracja działalności związanej z obsługą nieruchomości.

 

Wyżej opisana transakcja połączenia spółek nie wpływa na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Mangata Holding.

 

 

2.Podstawa sporządzenia oraz zasady rachunkowości

 

a)Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej sporządzone zostało zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (dalej „MSSF”), zatwierdzonymi przez Unię Europejską, obowiązującymi na dzień 31 grudnia 2021 roku.

 

Walutą funkcjonalną Spółki dominującej oraz Spółek objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, jak i walutą prezentacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski, a wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej).

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez spółki Grupy w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji nie istnieją okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuowania działalności przez spółki wchodzące w skład Grupy. Poszczególne spółki Grupy sporządziły budżety na rok 2022 (w tym projekcje przepływów pieniężnych), z których wynika, że zdolność Grupy do kontynuacji działalności nie jest zagrożona, a jej sytuacja majątkowa oraz finansowa pozostaje stabilna.

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Profesjonalny osąd oraz szacunki księgowe

Sporządzanie sprawozdań finansowych zgodnie z MSSF zatwierdzonymi przez UE, wymaga dokonywania szacunków księgowych i przyjmowania założeń w odniesieniu do przyszłych zdarzeń oraz źródeł niepewności występujących na dzień bilansowy. Szacunki i założenia wpływają na ryzyko ewentualnej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w kolejnych okresach sprawozdawczych.

 

Przyjęte założenia obejmują w szczególności następujące kwestie:

utrata wartości firmy oraz innych aktywów (w tym należności i zapasów),

wysokość stosowanych stawek amortyzacyjnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych,

możliwość realizacji aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego,

wycena rezerw,

szacunki i subiektywne oceny dokonane w odniesieniu do transakcji leasingu.

 

W roku 2021 nie miały miejsca istotne zmiany dotyczące obszarów i metod przyjmowanych założeń. Założenia biznesowe i makroekonomiczne będące podstawą szacunków są aktualizowane na bieżąco, w zależności od zmian otoczenia jednostki oraz planów i prognoz biznesowych. Wybrane założenia przyjęte do testów na utratę wartości firmy zostały przedstawione w odpowiedniej nocie do niniejszego sprawozdania.

 

Ustalenie zobowiązań podatkowych może wymagać istotnego osądu, w tym dotyczącego transakcji już zaistniałych. Od 15 lipca 2016 roku Ordynacja Podatkowa uwzględnienia postanowienia Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR), która ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia opodatkowania. Klauzulę GAAR należy stosować tak w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie, jak i do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem

w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane.

 

Zarząd Grupy jest świadomy wpływu zmian klimatu oraz ryzyk klimatycznych na działalność Grupy. Obecnie kwestia ta nie wywiera istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe. Trudno jest oszacować przyszły wpływ tych zmian na działalność Grupy oraz jej zamierzenia biznesowe. Zarząd stale monitoruje zmiany w tym obszarze i podejmie odpowiednie działania, aby minimalizować wpływ ryzyka klimatycznego na działalność Grupy.

 

b)Zmiany standardów lub interpretacji

 

Efekt zastosowania nowych standardów rachunkowości i zmian polityki rachunkowości

Zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 roku są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzeniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 roku.

 

Zmiany do istniejących standardów zastosowane po raz pierwszy w sprawozdaniu finansowym Grupy za 2021 rok

Następujące zmiany do istniejących standardów oraz interpretacja wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz zatwierdzone do stosowania w UE wchodzą w życie po raz pierwszy

w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy za 2021 rok:

 

Zmiany do MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, MSR 39 „Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena”, MSSF 7 „Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji”, MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” oraz MSSF 16 „Leasing” - Reforma Referencyjnej Stopy Procentowej - Etap 2 (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później),

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Zmiany do MSSF 16 „Leasing” - ulgi w spłatach czynszu w związku z Covid-19 (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 czerwca 2020 roku lub później. Wcześniejsze zastosowanie jest dozwolone),

 

Zmiany do MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” - przedłużenie tymczasowego zwolnienia ze stosowania MSSF 9 (data wygaśnięcia tymczasowego zwolnienia z MSSF 9 została przedłużona na okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2023 roku lub później).

 

Wyżej wymienione nowe standardy, zmiany do istniejących standardów oraz interpretacja nie miały istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdania finansowe Grupy za 2021 rok.

 

Nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów, jakie zostały już wydane przez RMSR i zatwierdzone przez UE, ale jeszcze nie weszły w życie

Zatwierdzając niniejsze sprawozdanie finansowe następujące zmiany do istniejących standardów zostały wydane przez RMSR i zatwierdzone do stosowania w UE, a które wchodzą w życie w późniejszym terminie:

 

Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” – przychody uzyskiwane przed przyjęciem składnika aktywów trwałych do użytkowania zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później),

 

Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe” – umowy rodzące obciążenia – koszt wypełnienia umowy zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później),

 

Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć” – zmiany odniesień do założeń koncepcyjnych wraz ze zmianami do MSSF 3 zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później),

 

MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” z późniejszymi zmianami do MSSF 17 zatwierdzone w UE w dniu 19 listopada 2021 r. (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),

 

Zmiany do różnych standardów „Poprawki do MSSF (cykl 2018 - 2020)” – dokonane zmiany w ramach procedury wprowadzania dorocznych poprawek do MSSF (MSSF 1, MSSF 9, MSSF 16 oraz MSR 41) ukierunkowane głównie na rozwiązywanie niezgodności i uściślenie słownictwa - zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 r. (zmiany do MSSF 1, MSSF 9 oraz MSR 41 obowiązują w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Zmiany do MSSF 16 dotyczą jedynie przykładu ilustrującego, a zatem nie podano daty jej wejścia w życie.).

 

Nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów wydane przez RMSR, ale jeszcze niezatwierdzone do stosowania w UE

MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji wydanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych nowych standardów oraz zmian do standardów, które według stanu na dzień publikacji sprawozdania finansowego nie zostały jeszcze zatwierdzone do stosowania w UE (poniższe daty wejścia w życie odnoszą się do standardów w wersji pełnej):

 

MSSF 14 „Odroczone salda z regulowanej działalności” (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później) – Komisja Europejska postanowiła nie rozpoczynać

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

procesu zatwierdzania tego tymczasowego standardu do stosowania na terenie UE do czasu wydania ostatecznej wersji MSSF 14,

 

Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” – Klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),

 

Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” – Ujawnienia na temat stosowanej polityki rachunkowej (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),

 

Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” – Definicja wartości szacunkowych (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się

1 stycznia 2023 roku lub później),

 

Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” - Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań z pojedynczej transakcji (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),

 

Zmiany do MSSF 10 „Skonsolidowane sprawozdania finansowe” oraz MSR 28 „Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach” – Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz późniejsze zmiany (data wejścia w życie zmian została odroczona do momentu zakończenia prac badawczych nad metodą praw własności),

 

Zmiany do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” – zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 po raz pierwszy – dane porównawcze (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później).

 

Według szacunków Grupy, wyżej wymienione nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów nie miałyby istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby zastosowane przez Grupę na dzień bilansowy.

 

Nadal poza regulacjami zatwierdzonymi przez UE pozostaje rachunkowość zabezpieczeń portfela aktywów i zobowiązań finansowych, których zasady nie zostały zatwierdzone do stosowania w UE.

 

Według szacunków Grupy, zastosowanie rachunkowości zabezpieczeń portfela aktywów lub zobowiązań finansowych według MSR 39 „Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena” nie miałoby istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby przyjęte do stosowania na dzień bilansowy.

 

c)Zasady rachunkowości

 

Segmenty operacyjne

Przy wyodrębnianiu segmentów operacyjnych Zarząd Spółki dominującej kieruje się liniami produktowymi, które reprezentują główne wyroby oraz usługi dostarczane przez Grupę. Każdy z segmentów jest zarządzany odrębnie w ramach danej linii produktowej, z uwagi na specyfikę wytwarzanych wyrobów oraz świadczonych usług wymagających odmiennych technologii, zasobów oraz podejścia do realizacji.

 

Zgodnie z MSSF 8 wyniki segmentów operacyjnych wynikają z wewnętrznych raportów weryfikowanych okresowo przez Zarząd Spółki dominującej (główny organ decyzyjny w Grupie Kapitałowej). Pomiar wyników segmentów

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

operacyjnych stosowany w kalkulacjach zarządczych zbieżny jest z zasadami rachunkowości zastosowanymi przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

 

Przychody ze sprzedaży wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z dochodów nie różnią się od przychodów prezentowanych w ramach segmentów operacyjnych, za wyjątkiem przychodów nie przypisanych do segmentów (jeżeli występują) oraz wyłączeń konsolidacyjnych dotyczących transakcji pomiędzy segmentami.

 

Konsolidacja

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Spółki dominującej oraz sprawozdania finansowe spółek nad którymi Grupa sprawuje kontrolę. Przez kontrolę rozumie się zdolność wpływania na politykę finansową i operacyjną spółki zależnej w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych z jej działalności.

 

Sprawozdania finansowe Spółki dominującej oraz spółek zależnych objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym sporządza się na ten sam dzień bilansowy tj. na 31 grudnia. W przypadkach, gdy jest to konieczne,

w sprawozdaniach finansowych spółek zależnych dokonuje się korekt mających na celu ujednolicenie zasad rachunkowości stosowanych przez spółkę z zasadami stosowanymi przez Grupę Kapitałową.

 

Wyłączeniu z obowiązku konsolidacji mogą podlegać spółki, których sprawozdania finansowe są nieistotne

z punktu widzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej. Spółka zależna jest wyłączona z konsolidacji, jeżeli została nabyta i jest posiadana wyłącznie z zamiarem jej odsprzedaży w bliskiej przyszłości. Inwestycje w spółkach zależnych zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży ujmuje się zgodnie z MSSF 5.

 

Jednostki zależne podlegają konsolidacji od dnia objęcia nad nimi kontroli, natomiast zaprzestaje się ich konsolidacji od dnia utraty nad nimi kontroli.

 

Spółki zależne obejmowane są konsolidacją metodą pełną.

 

Metoda konsolidacji pełnej polega na łączeniu sprawozdań finansowych Spółki dominującej oraz spółek zależnych poprzez zsumowanie, w pełnej wartości, poszczególnych pozycji aktywów, zobowiązań, kapitału własnego, przychodów oraz kosztów. W celu zaprezentowania Grupy Kapitałowej w taki sposób, jak gdyby stanowiła ona pojedynczą jednostkę gospodarczą, dokonuje się następujących wyłączeń:

na moment nabycia kontroli wartość bilansowa inwestycji w spółkę zależną wyłączana jest z tą częścią kapitału własnego spółki zależnej, która odpowiada udziałowi Spółki dominującej i ujmowana jest wartość firmy lub zysk zgodnie z MSSF 3,

określane są i prezentowane oddzielnie udziały niedające kontroli,

salda rozliczeń między spółkami Grupy Kapitałowej i transakcje (przychody, koszty, dywidendy) wyłącza się w całości,

wyłączeniu podlegają zyski i straty z tytułu transakcji zawieranych wewnątrz Grupy Kapitałowej, które są ujęte w wartości bilansowej aktywów takich jak zapasy i środki trwałe. Straty z tytułu transakcji wewnątrz Grupy analizowane są pod kątem utraty wartości aktywów z perspektywy Grupy,

ujmuje się podatek odroczony z tytułu różnic przejściowych wynikających z wyłączenia zysków i strat osiągniętych na transakcjach zawartych wewnątrz Grupy Kapitałowej.

 

Udziały niedające kontroli wykazywane są w odrębnej pozycji kapitałów własnych i obejmują tę część aktywów netto spółek zależnych, które przypadają na podmioty inne niż spółki Grupy Kapitałowej.

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Transakcje z posiadaczami udziałów niedających kontroli, które nie skutkują powstaniem lub utratą kontroli przez Spółkę dominującą, Grupa traktuje jako transakcje kapitałowe.

 

Jeżeli transakcja nie powoduje utraty kontroli przez jednostkę dominującą sprzedaż udziałów na rzecz posiadaczy udziałów niedających kontroli nie wpływa na sprawozdanie z dochodów. Różnica pomiędzy ceną sprzedaży

a wartością bilansową aktywów netto spółki zależnej, przypadających na udziały sprzedane udziałowcom niekontrolującym, ujmowana jest bezpośrednio w kapitale w pozycji wynik z lat ubiegłych.

 

Jeżeli podmiot dominujący posiada już kontrolę, nabycie udziałów od udziałowców niekontrolujących nie skutkuje powstaniem wartości firmy. Różnica pomiędzy ceną nabycia a wartością bilansową aktywów netto nabytych od udziałowców niekontrolujących ujmowana jest bezpośrednio w kapitale w pozycji wynik z lat ubiegłych.

 

Połączenia jednostek gospodarczych

Transakcje połączenia jednostek gospodarczych, wchodzące w zakres MSSF 3, rozliczane są metodą nabycia.

 

Na dzień objęcia kontroli aktywa i pasywa jednostki przejmowanej są wyceniane według wartości godziwej oraz zgodnie z MSSF 3 identyfikowane są aktywa i zobowiązania, wraz z zobowiązaniami warunkowymi, bez względu na to czy były one ujawniane w sprawozdaniu finansowym przed przejęciem.

 

Nadwyżka ceny nabycia (kosztu połączenia) ponad wartość godziwą możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki jest ujmowana w aktywach skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej jako wartość firmy. Wartość firmy odpowiada płatności dokonanej przez przejmującego w oczekiwaniu na przyszłe korzyści ekonomiczne z tytułu aktywów, których nie można pojedynczo zidentyfikować ani osobno ująć. Po początkowym ujęciu wartość firmy zostaje wyceniona według ceny nabycia pomniejszonej o łączne odpisy z tytułu utraty wartości.

 

W przypadku, gdy cena nabycia (koszt połączenia) jest niższa od wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki, różnica ujmowana jest niezwłocznie w wyniku okresu. Grupa ujmuje zysk

z przejęcia w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych.

 

W przypadku połączeń jednostek znajdujących się pod wspólną kontrolą, Grupa nie stosuje regulacji wynikających z MSSF 3, lecz rozlicza takie transakcje metodą łączenia udziałów w następujący sposób:

aktywa i pasywa jednostki przejmowanej ujmowane są w wartości bilansowej. Za wartość bilansową uznaje się wartość, która określona została pierwotnie przez podmiot kontrolujący, nie wartości wynikające z jednostkowego sprawozdania finansowego jednostki przejmowanej,

wartości niematerialne oraz zobowiązania warunkowe ujmowane są na zasadach stosowanych przez jednostkę przed połączeniem, zgodnie z właściwymi MSSF,

nie powstaje wartość firmy - różnica pomiędzy kosztem połączenia a nabytym udziałem aktywów netto jednostki kontrolowanej ujmowana jest bezpośrednio w kapitale, w pozycji wynik z lat ubiegłych,

udziały niedające kontroli wyceniane są w proporcji do wartości bilansowej aktywów netto kontrolowanej jednostki.

 

Transakcje w walutach obcych

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentowane jest w złotym polskim (PLN), który jest również walutą funkcjonalną Spółki dominującej i jej jednostek zależnych.

 

Transakcje wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu średniego kursu NBP obowiązującego w dniu poprzedzającym dzień zawarcia transakcji.

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Na dzień bilansowy pozycje pieniężne wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu zamknięcia obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego tj. średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.

 

Niepieniężne pozycje bilansowe ujmowane według kosztu historycznego, wyrażonego w walucie obcej, są wykazywane po kursie obowiązującym w dniu poprzedzającym dzień dokonania transakcji. Niepieniężne pozycje bilansowe ewidencjonowane według wartości godziwej, wyrażonej w walucie obcej, wyceniane są według kursu wymiany z dnia ustalenia wartości godziwej tj. średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.

 

Różnice kursowe powstałe z rozliczenia transakcji lub przeliczenia pozycji pieniężnych innych niż instrumenty zabezpieczające (zgodnie z rachunkowością zabezpieczeń), ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów lub kosztów finansowych w kwocie netto, za wyjątkiem różnic kursowych kapitalizowanych w wartości aktywów

w przypadkach określonych zasadami rachunkowości.

 

Różnice kursowe z wyceny instrumentów pochodnych wyrażonych w walucie obcej ujmowane są w rachunku zysków i strat, o ile nie stanowią zabezpieczenia przepływów pieniężnych. Instrumenty pochodne zabezpieczające przepływy pieniężne ujmowane są zgodnie z zasadami rachunkowości zabezpieczeń.

 

Koszty finansowania zewnętrznego

Koszty finansowania, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów, aktywuje się jako część ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika aktywów. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki oraz zyski lub straty z tytułu różnic kursowych do wysokości, która koryguje koszty odsetek.

 

Wartość firmy

Wartość firmy ujmowana jest jako nadwyżka ceny nabycia (kosztu połączenia) ponad wartość godziwą możliwych do zidentyfikowania aktywów netto jednostki przejmowanej (patrz podpunkt dotyczący połączeń jednostek gospodarczych). Wartości firmy nie jest amortyzowana. Na dzień bilansowy oraz w przypadku wystąpienia przesłanek świadczących o możliwej utracie wartości, przeprowadza się test na utratę wartości zgodnie z MSR 36.

 

Wartości niematerialne

Wartości niematerialne obejmują znaki towarowe, patenty i licencje, oprogramowanie komputerowe, koszty prac rozwojowych oraz pozostałe wartości niematerialne, które spełniają kryteria ujęcia określone w MSR 38. W pozycji tej wykazywane są również wartości niematerialne, które nie zostały jeszcze oddane do użytkowania (wartości niematerialne w trakcie wytwarzania).

 

Wartości niematerialne na dzień bilansowy wykazywane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartości niematerialne

o określonym okresie użytkowania amortyzowane są metodą liniową przez okres ich ekonomicznej użyteczności. Okresy użytkowania poszczególnych wartości niematerialnych poddawane są corocznej weryfikacji, a w razie konieczności korygowane od początku następnego roku obrotowego.

 

Przewidywany okres użytkowania dla poszczególnych grup wartości niematerialnych wynosi:

Grupa

Okres

Patenty i licencje

5 lat

Oprogramowanie komputerowe

5-10 lat

Koszty prac rozwojowych

do 10 lat

Pozostałe wartości niematerialne

2-40 lat

Znaki towarowe

do 40 lat

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Koszty związane z utrzymaniem oprogramowania, ponoszone w okresach późniejszych, ujmowane są jako koszt okresu w momencie ich poniesienia.

 

Koszty prac badawczych są ujmowane w sprawozdaniu z dochodów w momencie ich poniesienia.

 

W spółkach Grupy prowadzone są prace rozwojowe związane z opracowaniem nowych produktów. Nakłady bezpośrednio związane z pracami rozwojowymi ujmowane są jako wartości niematerialne, tylko wtedy, gdy spełnione są następujące kryteria:

ukończenie składnika wartości niematerialnych jest wykonalne z technicznego punktu widzenia tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży,

Grupa zamierza ukończyć składnik oraz jego użytkowanie bądź sprzedaż,

Grupa jest zdolna do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,

składnik wartości niematerialnych będzie przynosił korzyści ekonomiczne, a Grupa potrafi tę korzyść udowodnić m.in. poprzez istnienie rynku lub użyteczność składnika dla potrzeb Grupy,

dostępne są Grupie środki techniczne, finansowe i inne niezbędne do ukończenia prac rozwojowych

w celu sprzedaży lub użytkowania składnika,

nakłady poniesione w trakcie prac rozwojowych można wiarygodnie wycenić i przyporządkować do danego składnika wartości niematerialnych.

 

Nakłady ponoszone na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one w przyszłości odzyskane. Ocena przyszłych korzyści odbywa się na podstawie zasad określonych w MSR 36.

 

Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego, zgodnie z którym składniki aktywów są ujmowane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o skumulowaną amortyzację i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Zakończone prace rozwojowe są amortyzowane liniowo przez przewidywany okres uzyskiwania korzyści.

 

Zyski lub straty wynikłe ze zbycia wartości niematerialnych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a wartością netto tych wartości niematerialnych i są ujmowane w sprawozdaniu z dochodów

w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych.

 

Rzeczowe aktywa trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe początkowo ujmowane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Cenę nabycia zwiększają wszystkie koszty związane bezpośrednio z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do użytkowania.

 

Po początkowym ujęciu rzeczowe aktywa trwałe, za wyjątkiem gruntów, wykazywane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy lub montażu

i przekazania środka trwałego do używania.

 

Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika aktywów, który dla poszczególnych grup rzeczowych aktywów trwałych wynosi:

Grupa

Okres

Budynki i budowle

10-40 lat

Maszyny i urządzenia

5-25 lat

Środki transportu

3-10 lat

Pozostałe środki trwałe

3-20 lat

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Ekonomiczne okresy użyteczności oraz metody amortyzacji są weryfikowane raz w roku, powodując ewentualną korektę odpisów amortyzacyjnych w kolejnych latach.

 

Środki trwałe są dzielone na części składowe będące pozycjami o istotnej wartości, dla których można przyporządkować odrębny okres ekonomicznej użyteczności. Częścią składową są również koszty generalnych przeglądów oraz istotne części zamienne i wyposażenie, jeżeli będą wykorzystywane przez okres dłuższy niż rok. Bieżące koszty utrzymania poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, ujmowane są w wyniku okresu w momencie ich poniesienia.

 

Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta ze sprawozdania z sytuacji finansowej po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży, likwidacji lub zaprzestania użytkowania środków trwałych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a wartością netto tych środków trwałych i są ujmowane w sprawozdaniu z dochodów w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych.

 

Leasing

Leasing jest ujmowany jako składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania aktywów z odpowiadającym mu zobowiązaniem na datę udostępnienia przedmiotu leasingu Grupie.

 

Zgodnie z MSSF 16 leasingobiorca ujmuje prawo do użytkowania składnika aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu. Prawo do użytkowania składnika aktywów jest traktowane podobnie jak inne aktywa niefinansowe

i odpowiednio amortyzowane. Aktywa i zobowiązania z tytułu leasingu wycenia się początkowo w wartości bieżącej opłat leasingowych płatnych w okresie leasingu, zdyskontowanej o stopę zawartą w leasingu, jeżeli jej ustalenie nie jest trudne. Jeżeli nie można łatwo określić tej stopy, leasingobiorca stosuje krańcową stopę procentową.

 

W dacie rozpoczęcia leasingu zobowiązanie z tytułu leasingu wycenia się w wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty na ten dzień. Stopa dyskonta została ustalona indywidualnie dla poszczególnych grup przedmiotów leasingu.

 

W celu oszacowania krańcowej stopy procentowej Grupa stosuje jako punkt wyjścia stopę wolną od ryzyka (oprocentowanie 10-letnich obligacji skarbowych) powiększoną o średni koszt finansowania zewnętrznego (marżę), jaki Grupa musiałaby ponieść, aby uzyskać finansowanie na zakup takiego samego lub podobnego składnika majątku.

 

Grupa stosuje następujące zwolnienia dopuszczone przez standard:

nie ujmuje aktywów ani zobowiązań z tytułu prawa do użytkowania wynikających z umów krótszych niż 12 miesięcy;

nie ujmuje aktywów ani zobowiązań z tytułu prawa do użytkowania dla przedmiotów o jednostkowej wartości poniżej równowartości 5.000 USD.

 

Grupa ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu w dacie rozpoczęcia leasingu.

 

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania wycenia się według kosztu, który obejmuje:

kwotę początkowej wyceny zobowiązania finansowego,

wszelkie płatności leasingowe dokonane w dacie rozpoczęcia leasingu lub przed nią, pomniejszone o otrzymane zachęty leasingowe,

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

wszelkie początkowe koszty bezpośrednie.

 

Zobowiązania leasingowe obejmują wartość bieżącą netto następujących płatności leasingowych:

stałe opłaty leasingowe pomniejszone o należne zachęty leasingowe,

zmienne opłaty leasingowe, które zależą od indeksu lub stawki, wycenione początkowo z zastosowaniem tego indeksu lub tej stawki zgodnie z ich wartością w dacie rozpoczęcia,

kwoty, której zapłaty przez Grupę oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej,

cenę wykonania opcji kupna, jeżeli istnieje wystarczające prawdopodobieństwo, że Grupa z tej opcji skorzysta.

 

Po dacie rozpoczęcia leasingu Grupa wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania według kosztu pomniejszonego o łączne odpisy amortyzacyjne, ewentualne straty z tytułu utraty wartości oraz z uwzględnieniem wpływu korekt wartości zobowiązania leasingowego.

 

Grupa narażona jest na potencjalne przyszłe zwiększenie przyszłych zmiennych płatności leasingowych, które nie są uwzględniane w zobowiązaniu leasingowym, dopóki nie wejdą w życie. W momencie, gdy korekty opłat wejdą w życie, zobowiązanie leasingowe podlega ponownej ocenie i korekcie w powiązaniu ze składnikiem aktywów

z tytułu prawa do użytkowania.

 

Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych

Corocznemu testowi na utratę wartości podlegają następujące składniki aktywów:

wartość firmy, przy czym po raz pierwszy test na utratę wartości przeprowadza się do końca okresu,

w którym miało miejsce połączenie,

wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz

wartości niematerialne, które jeszcze nie są użytkowane.

 

W odniesieniu do pozostałych składników wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych dokonywana jest coroczna ocena, czy wystąpiły przesłanki, które mogą świadczyć o utracie ich wartości. W razie stwierdzenia, że jakieś zdarzenia lub okoliczności mogą wskazywać na trudność w odzyskaniu wartości bilansowej danego składnika aktywów, przeprowadzany jest test na utratę wartości.

 

Dla potrzeb przeprowadzenia testu na utratę wartości aktywa grupowane są na najniższym poziomie, na jakim generują przepływy pieniężne niezależnie od innych aktywów lub grup aktywów (tzw. ośrodki wypracowujące przepływy pieniężne). Składniki aktywów samodzielnie generujące przepływy pieniężne testowane są indywidualnie.

 

Wartość firmy jest alokowana do tych ośrodków wypracowujących środki pieniężne, z których oczekuje się korzyści synergii wynikających z połączenia jednostek gospodarczych, przy czym ośrodkami wypracowującymi przepływy pieniężne są co najmniej segmenty operacyjne.

 

Jeżeli wartość bilansowa przekracza szacowaną wartość odzyskiwalną aktywów bądź ośrodków wypracowujących środki pieniężne, do których aktywa te należą, wówczas wartość bilansowa jest obniżana do poziomu wartości odzyskiwalnej. Wartość odzyskiwalna odpowiada wyższej z następujących dwóch wartości: wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej. Przy ustalaniu wartości użytkowej, szacowane przyszłe przepływy pieniężne są dyskontowane do wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ryzyka związanego z danym składnikiem aktywów.

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Odpis z tytułu utraty wartości w pierwszej kolejności przypisywany jest do wartości firmy. Pozostała kwota odpisu obniża proporcjonalnie wartość bilansową aktywów wchodzących do ośrodka wypracowującego przepływy. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości są ujmowane w wyniku okresu w pozycji pozostałych kosztów operacyjnych.

 

Odpisy aktualizujące wartość firmy nie podlegają odwróceniu w kolejnych okresach. W przypadku pozostałych składników aktywów, na kolejne dni bilansowe oceniane są przesłanki wskazujące na możliwość odwrócenia odpisów aktualizujących. Odwrócenie odpisu ujmowane jest w sprawozdaniu z dochodów w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych.

 

Nieruchomości inwestycyjne

Nieruchomość inwestycyjna jest utrzymywana w posiadaniu ze względu na przychody z czynszów oraz/ lub przyrost jej wartości i jest wyceniana w oparciu o model wartości godziwej.

 

Początkowe ujęcie nieruchomości inwestycyjnej następuje według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia

z uwzględnieniem kosztów przeprowadzenia transakcji. Na kolejne dni bilansowe wartość nieruchomości inwestycyjnych jest weryfikowana pod kątem ewentualnej zmiany wartości godziwej, określonej przez niezależnego rzeczoznawcę z uwzględnieniem lokalizacji oraz charakteru nieruchomości oraz aktualnych warunków rynkowych. Zyski lub straty wynikające ze zmian wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych są ujmowane w sprawozdaniu z dochodów w okresie, w którym wystąpiły zmiany, w pozycji pozostałych przychodów lub kosztów operacyjnych.

 

Nieruchomość inwestycyjną usuwa się z bilansu w momencie jej zbycia lub trwałego wycofania z użytkowania, jeżeli nie oczekuje się uzyskania w przyszłości żadnych korzyści ekonomicznych.

 

Instrumenty finansowe

Instrumentem finansowym jest każda umowa, która skutkuje powstaniem składnika aktywów finansowych

u jednej ze stron i jednocześnie zobowiązania finansowego lub instrumentu kapitałowego u drugiej ze stron.

 

Składnik aktywów finansowych lub zobowiązanie finansowe jest wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, gdy Grupa staje się stroną umowy tego instrumentu. Standaryzowane transakcje kupna i sprzedaży aktywów i zobowiązań finansowych ujmuje się na dzień zawarcia transakcji.

 

Składnik aktywów finansowych wyłącza się ze sprawozdania z sytuacji finansowej w przypadku, gdy wynikające

z zawartej umowy prawa do korzyści ekonomicznych i ryzyka z niej wynikające zostały zrealizowane, wygasły lub Grupa się ich zrzekła.

 

Grupa wyłącza ze sprawozdania z sytuacji finansowej zobowiązanie finansowe wtedy, gdy zobowiązanie wygasło, to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł.

 

Na dzień bilansowy aktywa oraz zobowiązania finansowe wyceniane są według zasad przedstawionych poniżej.

 

Aktywa finansowe

Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe inne niż instrumenty pochodne zabezpieczające, Grupa klasyfikuje z podziałem na:

aktywa wyceniane po początkowym ujęciu według zamortyzowanego kosztu,

aktywa wyceniane po początkowym ujęciu w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,

aktywa wyceniane w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat.

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

O klasyfikacji do poszczególnej grupy aktywów decydują: model biznesowy zarządzania aktywami oraz charakterystyka przepływów pieniężnych wynikających z umowy. Jeżeli aktywa finansowe są utrzymywane (zgodnie z modelem biznesowym) w celu uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, a warunki umowy dotyczącej tych aktywów finansowych powodują powstawanie przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek, to takie aktywa wyceniane są po początkowym ujęciu według zamortyzowanego kosztu. Do tej grupy aktywów klasyfikowane są: pozostałe należności długoterminowe, udzielone pożyczki, należności handlowe oraz pozostałe należności, środki pieniężne.

 

Jeżeli aktywa finansowe są utrzymywane (zgodnie z modelem biznesowym) dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, a sprzedaż tych aktywów finansowych oraz warunki umowy dotyczącej tych aktywów finansowych powodują powstawanie przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej

i odsetek to takie aktywa finansowe klasyfikowane są jako wyceniane po początkowym ujęciu w wartości godziwej przez inne całkowite dochody. Do tej grupy aktywów klasyfikowane są instrumenty pochodne.

 

W pozostałych przypadkach aktywa finansowe klasyfikowane są jako aktywa wyceniane w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat.

 

Grupa szacuje odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym

w okresie kolejnych 12 miesięcy dla należności handlowych. Poza odpisem na oczekiwane straty kredytowe, Grupa szacuje odpisy na należności wątpliwe, gdy ściągnięcie pełnej kwoty należności przestało być prawdopodobne. Znaczące salda należności podlegają indywidualnej ocenie w przypadku dłużników zalegających z zapłatą lub gdy uzyskano obiektywne dowody, że dłużnik może nie uiścić należności (np. trudna sytuacja finansowa dłużnika, proces sądowy przeciwko dłużnikowi, niekorzystne dla dłużnika zmiany otoczenia gospodarczego).

 

W momencie wyłączenia składnika aktywów ze sprawozdania z sytuacji finansowej, skumulowane zyski i straty, ujęte poprzednio w innych całkowitych dochodach, przenoszone są z kapitału własnego do rachunku zysków i strat oraz prezentowane są w innych całkowitych dochodach jako reklasyfikacja z tytułu przeniesienia do wyniku finansowego.

 

Zobowiązania finansowe

Zobowiązania finansowe inne niż instrumenty pochodne zabezpieczające, wykazywane są w następujących pozycjach sprawozdania z sytuacji finansowej:

kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne,

leasing finansowy,

zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania oraz

pochodne instrumenty finansowe.

 

Po początkowym ujęciu zobowiązania finansowe wyceniane są według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej.

 

Zyski i straty z wyceny zobowiązań finansowych ujmowane są sprawozdaniu z dochodów w działalności finansowej, za wyjątkiem instrumentów zabezpieczających.

 

Kredyty walutowe oraz leasingi walutowe są traktowane jako instrument zabezpieczający. W związku z faktem, iż większość wpływów handlowych w Grupie odbywa się w walucie EUR, zgodnie z polityką rachunkowości zabezpieczeń stosowaną przez Grupę, pozyskanie finansowania zewnętrznego w EUR oraz zakupy rozliczane w tej walucie stanowią naturalne zabezpieczenie.W przypadku kredytów walutowych w EUR, pozycję zabezpieczaną stanowi określony, pierwszy wolumen przychodów ze sprzedaży produktów i usług w walucie lub indeksowanych

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

do kursu EUR/PLN, generowanych od dnia, w którym nastąpiła spłata kapitału zobowiązania finansowego (kredytu, raty leasingu).

 

Rachunkowość zabezpieczeń

Rachunkowość zabezpieczeń jest stosowana przez Spółki Grupy wyłącznie, jeżeli spełnione zostały następujące wymagania:

w momencie ustanowienia zabezpieczenia formalnie wyznaczono i udokumentowano powiązanie zabezpieczające, jak również cel zarządzania ryzykiem oraz strategię ustanowienia zabezpieczenia. Dokumentacja zawiera identyfikację instrumentu zabezpieczającego, zabezpieczanej pozycji lub transakcji, charakter zabezpieczanego ryzyka, a także sposób, w jaki jednostka będzie oceniała efektywność instrumentu zabezpieczającego w kompensowaniu zagrożenia zmianami wartości godziwej pozycji zabezpieczanej lub przepływów pieniężnych związanych z zabezpieczanym ryzykiem;

w momencie ustanowienia powiązania zabezpieczającego Grupa dokumentuje powiązanie ekonomiczne między instrumentami zabezpieczającymi a pozycjami zabezpieczanymi, w szczególności czy zgodnie z oczekiwaniami zmiany przepływów pieniężnych z instrumentów zabezpieczających powinny kompensować zmiany w przepływach pieniężnych z pozycji zabezpieczanych;

oczekuje się, że zabezpieczenie będzie wysoce efektywne w kompensowaniu zmian wartości godziwej lub przepływów pieniężnych wynikających z zabezpieczanego ryzyka, zgodnie z udokumentowaną pierwotnie strategią zarządzania ryzykiem, dotyczącą tego konkretnego powiązania zabezpieczającego;

w przypadku zabezpieczeń przepływów pieniężnych, planowana transakcja będąca przedmiotem zabezpieczenia, musi być wysoce prawdopodobna oraz musi podlegać zagrożeniu zmianami przepływów pieniężnych, które w rezultacie mogą wpływać na sprawozdanie z dochodów;

efektywność zabezpieczenia można wiarygodnie ocenić, tj. wartość godziwa lub przepływy pieniężne związane z pozycją zabezpieczaną wynikające z zabezpieczanego ryzyka oraz wartość godziwa instrumentu zabezpieczającego, mogą być wiarygodnie wycenione;

zabezpieczenie jest na bieżąco oceniane i stwierdza się jego wysoką efektywność we wszystkich okresach sprawozdawczych, na które zabezpieczenie zostało ustanowione.

 

Grupa stosuje określone zasady rachunkowości dla instrumentów pochodnych stanowiących zabezpieczenie przepływów pieniężnych. Zastosowanie rachunkowości zabezpieczeń wymaga spełnienia przez Grupę warunków określonych w MSSF 9 dotyczących udokumentowania polityki zabezpieczeń, prawdopodobieństwa wystąpienia transakcji zabezpieczanej oraz efektywności zabezpieczenia. W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupa korzystała z prostych instrumentów pochodnych – terminowych transakcji forward oraz kredytów i leasingów w walucie obcej jako narzędzi zabezpieczających przepływy pieniężne. Kontrakty te zostały zawarte przez Grupę w celu zarządzania ryzykiem walutowym w związku z prawnie wiążącymi transakcjami sprzedaży oraz zakupu realizowanymi w walutach obcych.

 

Wszystkie pochodne instrumenty zabezpieczające wyceniane są w wartości godziwej. W części, w jakiej dany instrument zabezpieczający stanowi efektywne zabezpieczenie, zmiana wartości godziwej instrumentu ujmowana jest w innych całkowitych dochodach i kumulowana w kapitale z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających przepływy pieniężne. Nieefektywną część zabezpieczenia ujmuje się niezwłocznie

w sprawozdaniu z dochodów.

 

Jeżeli transakcja zabezpieczana skutkuje ujęciem niefinansowych aktywów lub zobowiązań, zyski i straty z wyceny pochodnych instrumentów zabezpieczających, ujęte uprzednio w innych całkowitych dochodach, przenoszone są z kapitału własnego i uwzględniane w wycenie wartości początkowej (cenie nabycia) pozycji zabezpieczanej.

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Jeżeli zaistniało prawdopodobieństwo, że planowana przyszła transakcja zabezpieczana nie zostanie zawarta, zyski i straty z wyceny instrumentów zabezpieczających przepływy pieniężne niezwłocznie przenoszone są do sprawozdania z dochodów.

 

Zapasy

Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/ kosztu wytworzenia lub wartości netto możliwej do uzyskania. Na cenę nabycia lub koszt wytworzenia składają się koszty zakupu, koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzenia zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu.

 

Koszt wytworzenia wyrobów gotowych i produkcji w toku obejmuje koszty bezpośrednie (głównie materiały

i robociznę) powiększone o narzut pośrednich kosztów produkcji ustalony przy założeniu normalnego wykorzystania mocy produkcyjnych.

 

Rozchód wyrobów gotowych ujmowany jest z zastosowaniem metody średniej ważonej rzeczywistego kosztu wytworzenia. Rozchód materiałów i towarów ustala się z zastosowaniem metody średniej ważonej.

 

Wartość netto możliwa do uzyskania jest to szacowana cena sprzedaży ustalana w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.

 

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują gotówkę w kasie i na rachunkach bankowych, depozyty płatne na żądanie oraz krótkoterminowe inwestycje o dużej płynności (do 3 miesięcy), łatwo wymienialne na gotówkę, dla których ryzyko zmiany wartości jest nieznaczne.

 

Kapitał własny

Kapitał podstawowy wykazywany jest w wartości nominalnej wyemitowanych akcji, zgodnie ze statutem Spółki dominującej oraz wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego.

 

Akcje Spółki dominującej nabyte i zatrzymane przez Spółkę dominującą lub konsolidowane spółki zależne pomniejszają kapitał własny. Akcje własne wyceniane są w cenie nabycia.

 

Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej powstaje z nadwyżki ceny emisyjnej ponad wartość nominalną akcji, pomniejszonej o koszty emisji.

 

Pozostałe kapitały obejmują kapitał z kumulacji innych całkowitych dochodów obejmujących:

przeszacowanie rzeczowych aktywów trwałych do wartości godziwej (patrz podpunkt dotyczący rzeczowych aktywów trwałych),

wycenę instrumentów zabezpieczających przepływy pieniężne (patrz podpunkt dotyczący rachunkowości zabezpieczeń).

 

W zyskach zatrzymanych wykazywane są wyniki z lat ubiegłych (również te przekazane na kapitał uchwałami akcjonariuszy) oraz wynik finansowy bieżącego roku.

 

Wszystkie transakcje z właścicielami Spółki dominującej prezentowane są osobno w „Skonsolidowanym zestawieniu zmian w kapitale własnym”.

 

Świadczenia pracownicze

Wykazywane w bilansie zobowiązania i rezerwy na świadczenia pracownicze obejmują następujące tytuły:

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

krótkoterminowe świadczenia pracownicze z tytułu wynagrodzeń (wraz z premiami) oraz składek na ubezpieczenia społeczne,

rezerwy na niewykorzystane urlopy oraz

inne długoterminowe świadczenia pracownicze, do których Grupa zalicza nagrody jubileuszowe oraz odprawy emerytalne.

 

Krótkoterminowe świadczenia pracownicze

Wartość zobowiązań z tytułu krótkoterminowych świadczeń pracowniczych ustala się bez dyskonta i wykazuje

w bilansie w kwocie wymaganej zapłaty.

 

Rezerwy na niewykorzystane urlopy

Grupa tworzy rezerwę na koszty kumulowanych płatnych nieobecności, które będzie musiała ponieść w wyniku niewykorzystanego przez pracowników uprawnienia, a które to uprawnienie narosło na dzień bilansowy. Rezerwa na niewykorzystane urlopy stanowi rezerwę krótkoterminową i nie podlega dyskontowaniu.

 

Odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe

Zgodnie z systemami wynagradzania obowiązującymi w Grupie pracownicy Spółek Grupy mają prawo do nagród jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych. Nagrody jubileuszowe są wypłacane pracownikom po przepracowaniu określonej liczby lat. Odprawy emerytalne są wypłacane jednorazowo, w momencie przejścia na emeryturę. Wysokość odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych zależy od stażu pracy oraz średniego wynagrodzenia pracownika. Grupa tworzy rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych w celu przyporządkowania kosztów do okresów nabywania uprawnień przez pracowników.

 

Wartość bieżąca rezerw na każdy dzień bilansowy jest szacowana przez niezależnego aktuariusza. Naliczone rezerwy są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane i dotyczą okresu do dnia bilansowego. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są na danych historycznych.

Zyski i straty z obliczeń aktuarialnych dotyczące świadczeń po okresie zatrudnienia, czyli dotyczące odpraw emerytalnych są rozpoznawane w innych dochodach całkowitych - zgodnie z postanowieniami MSR 19,

a dotyczące nagród jubileuszowych są ujmowane w sprawozdaniu z dochodów.

 

Rezerwy, zobowiązania i aktywa warunkowe

Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Termin poniesienia oraz kwota wymagająca uregulowania może być niepewna.

 

Rezerwy tworzy się m.in. na następujące tytuły:

udzielone gwarancje obsługi posprzedażowej produktów i wykonanych usług,

toczące się postępowania sądowe oraz sprawy sporne,

restrukturyzacja, tylko jeżeli na podstawie odrębnych przepisów Grupa jest zobowiązana do jej przeprowadzenia lub zawarto w tej sprawie wiążące umowy.

 

Nie tworzy się rezerw na przyszłe straty operacyjne.

 

Rezerwy ujmuje się w wartości szacowanych nakładów niezbędnych do wypełnienia obecnego obowiązku, na podstawie najbardziej wiarygodnych dowodów dostępnych na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego, w tym dotyczących ryzyka oraz stopnia niepewności. W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszt finansowy.

 

Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wówczas, gdy istnieje wystarczająca pewność, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Wartość tego aktywa nie może przewyższyć kwoty rezerwy.

 

W przypadku, gdy wydatkowanie środków w celu wypełnienia obecnego obowiązku nie jest prawdopodobne, kwoty zobowiązania warunkowego nie ujmuje się w bilansie, za wyjątkiem zobowiązań warunkowych identyfikowanych w procesie połączenia jednostek gospodarczych w ramach alokacji kosztu połączenia zgodnie

z MSSF 3 (patrz podpunkt dotyczący połączeń jednostek gospodarczych).

 

Możliwe wpływy zawierające korzyści ekonomiczne dla Grupy, które nie spełniają jeszcze kryteriów ujęcia jako aktywa, stanowią aktywa warunkowe, których nie ujmuje się w bilansie. Informację o aktywach warunkowych ujawnia się w dodatkowych notach objaśniających.

 

Rozliczenia międzyokresowe

Grupa wykazuje w aktywach bilansu w pozycji „Należności handlowe oraz pozostałe należności” opłacone z góry koszty dotyczące przyszłych okresów sprawozdawczych, w tym przede wszystkim czynsze najmu.

 

W pasywach bilansu („Pozostałe zobowiązania długoterminowe” i/lub „Zobowiązania handlowe oraz inne zobowiązania”) prezentowane są przychody przyszłych okresów, w tym również środki pieniężne otrzymane na sfinansowanie środków trwałych, które rozliczane są zgodnie z MSR 20 „Dotacje rządowe”. Dotacje ujmowane są wyłącznie wówczas, gdy istnieje wystarczająca pewność, że Grupa spełni warunki związane z daną dotacją oraz że dana dotacja zostanie faktycznie otrzymana. Dotacja dotycząca danej pozycji kosztowej jest ujmowana jako przychód w sposób współmierny do kosztów, które dotacja ta ma w zamierzeniu kompensować.

 

Dotacja finansująca składnik aktywów jest stopniowo ujmowana w rachunku zysków i strat jako przychód na przestrzeni okresów proporcjonalnie do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tego składnika aktywów. Grupa Kapitałowa dla celów prezentacji w skonsolidowanym bilansie nie odejmuje dotacji od wartości bilansowej aktywów, lecz wykazuje dotacje jako przychody przyszłych okresów w pozycji „Rozliczenia międzyokresowe”.

 

Przychody ze sprzedaży

Przychody ze sprzedaży ujmowane są w kwocie odzwierciedlającej oczekiwane wynagrodzenie, które według szacunków Grupy zostanie przekazane w zamian za sprzedane produkty, towary i usługi. Cena transakcyjna uwzględnia rabaty, podatek od towarów i usług oraz inne pomniejszenia wartości przychodu.

Sprzedaż towarów i produktów

Przychody ze sprzedaży towarów i produktów ujmowane są, jeżeli spełnione zostały następujące warunki:

strony zawarły umowę i na jej podstawie są zobowiązane do dokonania określonych świadczeń;

Grupa jest w stanie zidentyfikować zobowiązanie do wykonania świadczenia każdej ze stron;

Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności;

umowa posiada treść ekonomiczną;

jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma zapłatę za poszczególne świadczenia.

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Przychody z działalności operacyjnej ujmowane są w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie zakontraktowanego dobra lub usługi klientowi. W szczególności o określeniu momentu przekazania kontroli klientowi decydują zakontraktowane warunki dostawy, w tym Incoterms. Przychody ujmowane są jako kwoty równe cenie transakcyjnej, która została przypisana do danego zobowiązania do wykonania świadczenia.

 

Ponadto, zgodnie z postanowieniami MSSF 15, koszty poniesione w celu pozyskania i zabezpieczenia realizacji umowy z klientem podlegają aktywowaniu i są rozliczane w okresie generowania korzyści ekonomicznych

z realizacji kontraktu.

 

Sprzedaż usług

Przychody ze sprzedaży usług ujmowane są w momencie realizacji obowiązku kontraktowego na rzecz klienta (wykonania przedmiotu usługi).

 

Przychody z tytułu najmu nieruchomości inwestycyjnych ujmowane są w wyniku bieżącego okresu metodą liniową przez okres trwania umowy.

 

Odsetki i dywidendy

Przychody z tytułu odsetek ujmowane są sukcesywnie w miarę ich narastania zgodnie z metodą efektywnej stopy procentowej. Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy lub udziałowców do ich otrzymania.

 

Koszty operacyjne

Koszty operacyjne są ujmowane w rachunku zysków i strat zgodnie z zasadą współmierności przychodów

i kosztów (z uwzględnieniem czynnych oraz biernych rozliczeń międzyokresowych). Grupa prezentuje

w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym koszty w układzie kalkulacyjnym.

 

Podatek dochodowy (wraz z podatkiem odroczonym)

Na obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego składają się: podatek dochodowy bieżący oraz odroczony, który nie został ujęty w innych dochodach całkowitych lub bezpośrednio w kapitale.

 

Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) brutto w związku

z czasowym przesunięciem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów do innych okresów oraz wyłączeniem pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.

 

Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi

w przyszłości na różnicach pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i pasywów a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania.

 

Rezerwa na podatek odroczony jest tworzona od wszystkich dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego jest rozpoznawany do wysokości,

w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe. Nie ujmuje się aktywów ani rezerwy, jeśli różnica przejściowa wynika z początkowego ujęcia składnika aktywów lub zobowiązań w transakcji, która nie jest połączeniem jednostek gospodarczych oraz która

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23



w czasie jej wystąpienia nie ma wpływu ani na wynik podatkowy ani na wynik księgowy. Nie ujmuje się rezerwy na podatek odroczony od wartości firmy, która nie podlega amortyzacji na gruncie przepisów podatkowych.

 

Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub rezerwa rozliczona, przyjmując za podstawę przepisy prawne obowiązujące na dzień bilansowy.

 

Wartość składnika aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień bilansowy,

a w przypadku, gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części aktywo tworzone jest do wartości możliwej do realizacji oszacowanej w oparciu o dostępne dane.

 

Subiektywne oceny Zarządu oraz niepewność szacunków

Przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Zarząd Spółki dominującej kieruje się osądem przy dokonywaniu licznych szacunków i założeń, które mają wpływ na stosowane zasady rachunkowości oraz prezentowane wartości aktywów, zobowiązań, przychodów oraz kosztów. Faktycznie zrealizowane wartości mogą różnić się od szacowanych przez Zarząd. Informacje o dokonanych szacunkach i założeniach, które są znaczące dla skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zostały zaprezentowane poniżej.

 

Okresy ekonomicznej użyteczności aktywów trwałych

Zarząd Spółki dominującej dokonuje corocznej weryfikacji okresów ekonomicznej użyteczności aktywów trwałych, podlegających amortyzacji. Zarząd jednostki dominującej ocenia, że okresy użyteczności aktywów przyjęte przez Grupę dla celów amortyzacji w okresie objętym sprawozdaniem odzwierciedlały oczekiwany okres przynoszenia korzyści ekonomicznych przez te aktywa. Jednakże faktyczne okresy przynoszenia korzyści przez te aktywa

w przyszłości mogą różnić się od zakładanych, w tym również ze względu na techniczne starzenie się majątku.

 

Rezerwy

Rezerwy na świadczenia pracownicze – odprawy emerytalne oraz nagrody jubileuszowe – szacowane są przy zastosowaniu metod aktuarialnych. Wykazana w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym kwota rezerw na świadczenia pracownicze wynika z oszacowania dokonanego przez niezależnego aktuariusza. Na poziom rezerw wpływ mają założenia dotyczące stopy dyskonta oraz wskaźnika wzrostu wynagrodzeń oraz wskaźniki demograficzne.

 

Aktywa na podatek odroczony

Prawdopodobieństwo rozliczenia składnika aktywów z tytułu podatku odroczonego z przyszłymi zyskami podatkowymi opiera się na budżetach spółek Grupy zatwierdzonych przez Zarząd Spółki dominującej. Jeżeli prognozowane wyniki finansowe wskazują, że spółki Grupy osiągną dochód do opodatkowania, aktywa na podatek odroczony ujmowane są w pełnej wysokości.

 

Utrata wartości aktywów niefinansowych

W celu określenia wartości użytkowej Zarząd szacuje prognozowane przepływy pieniężne oraz stopę, którą przepływy dyskontowane są do wartości bieżącej (patrz podpunkt dotyczący utraty wartości aktywów niefinansowych). W procesie wyceny wartości bieżącej przyszłych przepływów dokonywane są założenia dotyczące prognozowanych wyników finansowych. Założenia te odnoszą się do przyszłych zdarzeń i okoliczności. Faktycznie zrealizowane wartości mogą różnić się od szacowanych, co w kolejnych okresach sprawozdawczych może przyczynić się do znaczących korekt wartości aktywów Grupy.

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Ujęcie prac rozwojowych

Ocena spełnienia kryterium rozpoznawalności prac rozwojowych stanowi istotny osąd kierownictwa. Moment ujęcia w księgach prac rozwojowych jest wyznaczany po osiągnięciu takiego etapu zaawansowania prac, który daje racjonalną pewność, że składnik majątkowy będzie nadawał się do gospodarczego wykorzystania oraz że przyszłe prognozowane korzyści ekonomiczne, generowane przez ten składnik majątku, przewyższają koszt jego wytworzenia. Tym samym kierownictwo dokonuje oszacowania wartości bieżącej przyszłych korzyści ekonomicznych generowanych przez dany składnik wartości niematerialnych wytworzonych we własnym zakresie.

 

Odpisy aktualizujące aktywa finansowe

Odpisy aktualizujące aktywa finansowe są szacowane w oparciu o szczegółową ich analizę. Opis aktualizujący należności dokonuje się w taki sposób, aby uwzględnić stopień prawdopodobieństwa ich zapłaty, uwzględniając zarówno model oczekiwanej straty kredytowej w okresie kolejnych 12 miesięcy, jak i inne czynniki świadczące

o potencjalnym braku ściągalności należności.

 

Dla celów oszacowania oczekiwanej straty kredytowej Grupa wykorzystuje matrycę rezerw oszacowaną na podstawie historycznych poziomów spłacalności należności od kontrahentów. Współczynniki aktualizowane są co roku w oparciu o najbardziej aktualne dane historyczne. Poza matrycą rezerw, przy szacowaniu odpisów aktualizujących Grupa wykorzystuje również inne obiektywne informacje mogące świadczyć o braku realizacji instrumentu finansowego (np. upadłość klienta). Instrumenty finansowe, objęte indywidualnym odpisem, nie są przedmiotem szacunku przy wykorzystaniu matrycy rezerw.

Grupa nie monitoruje zmian poziomu ryzyka kredytowego w trakcie życia. Grupa szacuje oczekiwaną stratę kredytową w horyzoncie do terminu zapadalności instrumentu.

 

Leasing

Przy określaniu okresu leasingu kierownictwo bierze pod uwagę fakty i okoliczności stanowiące zachętę ekonomiczną do skorzystania z opcji przedłużenia lub nieskorzystania z opcji rozwiązania. Opcje przedłużania (lub okresu po terminie realizacji opcji rozwiązania) są uwzględniane w okresie leasingu wyłącznie wtedy, gdy przedłużenie leasingu (lub nierozwiązywanie go) jest wystarczająco pewne.

 

Okres leasingu podlega przeszacowaniu, gdy opcja leasingu została faktycznie zrealizowana (lub niezrealizowana) lub gdy Grupa jest zobowiązana do jej zrealizowania (bądź niezrealizowania). Ocena uzasadnionej pewności podlega weryfikacji wtedy, gdy wystąpiło istotne zdarzenie lub istotna zmiana okoliczności mająca wpływ na tę ocenę i będąca pod kontrolą leasingobiorcy.

 

 

 

3.Wpływ zdarzeń nietypowych na sytuację Grupy

 

3.1.Wpływ Covid-19 na sytuację Grupy

 

Rozprzestrzenienie się wirusa SARS-Cov-2 miało ogromny wpływ na światową gospodarkę. W ramach walki z pandemią w drugim kwartale 2020 roku praktycznie wszystkie kraje wprowadzały liczne ograniczenia administracyjne, takie jak zamknięcie granic czy ograniczenia w przemieszczaniu się ludności. Stopniowe zamykanie gospodarek (lockdown) i wprowadzanie kolejnych środków zapobiegawczych doprowadziło do znaczącego spadku aktywności gospodarczej, a w konsekwencji do spadku popytu w skali globalnej. Poniższe dane obrazują skalę negatywnego wpływu pandemii na wyniki osiągnięte przez Grupę 2020 roku.

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

dane w tys. PLN

2021

2020

2019

Przychody ze sprzedaży

791 022

566 137

675 759

EBITDA*

129 881

74 359

96 293

Zysk netto

71 625

34 543

50 537

* EBITDA liczona jako: wynik z działalności operacyjnej powiększony o amortyzację

 

W 2021 roku Grupa wróciła na ścieżkę rozwoju, pomimo że nadal odczuwalny był wpływ pandemii na światową gospodarkę, a w konsekwencji na sytuację popytową oraz warunki funkcjonowania przedsiębiorstw. Wraz z początkiem pandemii, Grupa wprowadziła szereg inicjatyw, których podstawowym celem było zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom oraz ograniczenie wpływu negatywnych zjawisk na sytuację majątkową i finansową Grupy. Skala i zakres prowadzonych działań na bieżąco dostosowywane są do aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

 

Od początku II kwartału 2021 roku, widoczny był znaczący wzrost popytu rynkowego na produkty wytwarzane przez Spółki Grupy. Pozytywna sytuacja w obszarze popytu utrzymywała się również w III kwartale bieżącego roku. Pomimo wyhamowania dynamiki wzrostu w branży samochodów osobowych, nadal widoczny był trend wzrostowy w innych branżach, które obsługuje segment Podzespołów dla motoryzacji i komponentów. Odbudowa rynku

i widoczny wzrost zapotrzebowania od klientów notowany był także w segmencie Elementów złącznych.

 

W ślad za odbudową sytuacji popytowej wzrosły koszty działalności operacyjnej. Wzrost cen stali oraz złomu znalazł odbicie w kosztach wytworzenia głównych produktów oferowanych przez Spółki Grupy. Pomimo wzrostu cen, na rynku nadal utrzymuje się wysoki popyt na stal i złomy. Innymi istotnymi wpływającymi na koszty działalności czynnikami są: koszty energii elektrycznej, których poziom w dużej mierze uzależniony jest od aktualnych cen praw do emisji CO2 oraz sytuacja makroekonomiczna – wysoka inflacja, niski poziom bezrobocia oraz rosnące stopy procentowe. Istotnym czynnikiem niepewności pozostaje dalszy przebieg pandemii Covid-19

i jej wpływ na sytuację makroekonomiczną.

 

3.2.Wpływ konfliktu na Ukrainie na sytuację Grupy

 

W lutym 2022 roku Rosja zapoczątkowała działania wojenne na terytorium Ukrainy. W odpowiedzi na działania agresora społeczność międzynarodowa nałożyła na Rosję pakiet sankcji gospodarczych. W obecnej chwili nie można przewidzieć dalszego przebiegu działań wojennych ani skali ewentualnych kolejnych sankcji.

 

Przychody Grupy ze sprzedaży produktów i towarów dla klientów z terytorium Rosji, Ukrainy oraz Białorusi za 2021 rok wyniosły łącznie 33.886 tys. PLN, co stanowi 4,3% ogółu przychodów ze sprzedaży.

 

Grupa nie posiada aktywów zlokalizowanych na terytorium państw uczestniczących w konflikcie. Należności handlowe od klientów z tego obszaru według stanu na 31 grudnia 2021 roku wynosiły 6.650 tys. PLN, z czego do dnia zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji spłacone zostało 6.050 tys. PLN. Zdaniem Grupy istnieje duże prawdopodobieństwo uzyskania kolejnych spłat należności handlowych w dalszej części 2022 roku.

 

Na dzień dzisiejszy nie jest możliwe oszacowanie wpływu konfliktu i sankcji gospodarczych na sytuację majątkową i finansową Grupy Kapitałowej w przyszłości.

 

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

4.Segmenty operacyjne

 

Zgodnie z MSSF 8 wyniki segmentów operacyjnych wynikają z wewnętrznych raportów weryfikowanych okresowo przez Zarząd Spółki dominującej (główny organ decyzyjny w Grupie Kapitałowej). Zarząd Spółki dominującej analizuje wyniki segmentów operacyjnych na poziomie zysku (straty) z działalności operacyjnej. Pomiar wyników segmentów operacyjnych stosowany w kalkulacjach zarządczych zbieżny jest z zasadami rachunkowości zastosowanymi przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

 

Zarząd Grupy przyjął następujący podział na segmenty operacyjne:

- Podzespoły dla motoryzacji i komponenty,

- Automatyka przemysłowa i armatura

- Elementy złączne,

- Działalność pozaprodukcyjna.

 

Podzespoły dla motoryzacji i komponenty

Segment Podzespoły dla motoryzacji i komponenty (automotive) obejmuje działalność w zakresie produkcji:

- elementów składowych układów wydechowych dla samochodów osobowych wykonywanych z rur stalowych nierdzewiejących (rury gięte, rury gięte perforowane, rury perforowane proste, rury perforowane

z kształtowanymi końcówkami, rury gięte wielokrotnie kształtowane, rezonatory wydechowe),

- komponentów mających zastosowanie w najbardziej zaawansowanych technologicznie maszynach

i urządzeniach w motoryzacji (samochodach ciężarowych i autobusach, samochodach sportowych

i luksusowych),

- elementów zawieszenia: dźwignie, czopy, sworznie, tuleje,

- elementów kierowniczego: końcówki drążków kierowniczych, krzyżaki, przeguby,

- elementów układu napędowego: wały napędowe, złącza, końcówki złączy, krzyżaki, piasty,

- elementów silnika (osprzętu silnika): dźwigienki zaworowe, wsporniki,

- elementów skrzyni biegów: wałki główne i pośrednie, koła przekładniowe, pierścienie synchronizatora, tuleje.

 

Spółki Grupy świadczą także usługi w zakresie:

- obróbki wielkoseryjnych odlewów aluminiowych oraz żeliwnych dla przemysłu motoryzacyjnego, rolnictwa, budownictwa i innych branż przemysłowych stanowiących zarówno własność klienta, jak również sprzedawanych wraz z odlewem,

- wykonawstwa matryc, azotowania i śrutowania.

 

Odbiorcami finalnymi wyrobów Spółek Grupy są przede wszystkim czołowi globalni producenci z branży motoryzacyjnej oraz metalowej.

 

Automatyka przemysłowa i armatura

Zakresem działalności segmentu jest produkcja i sprzedaż armatury przemysłowej oraz usługi z zakresu projektowania, wykonawstwa i integracji automatyki przemysłowej.

 

Linie produktowe oferowane przez Spółki Grupy to:

- zawory grzybkowe zaporowe, służące do odcinania przepływającego czynnika,

- zawory zwrotne (grzybkowe, klapowe i zwrotne),

- zawory regulujące, pozwalają na płynną regulację przepływającego czynnika,

- zawory mieszkowe, zawory odcinające przepływ czynnika, posiadające uszczelnienie dławnicy w postaci mieszka,

- zawory pływakowe,

- kurki kulowe, służące do odcinania przepływającego czynnika,

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

- osadniki-filtry, urządzenia ochronne oczyszczające czynnik z zanieczyszczeń,

- kosze ssawne, zapobiegające przepływowi powrotnemu czynnika z jednoczesną funkcją jego oczyszczenia,

 

Zakres swojej oferty Grupa Kapitałowa systematycznie uzupełnia o sprzedaż towarów, które w głównej mierze stanowi armatura innych producentów. Wśród nich istotną grupę stanowi armatura obca oferowana jako armatura komplementarna do armatury własnej produkcji.

 

Wyroby te znajdują zastosowanie w takich branżach jak: ciepłownictwo i ogrzewnictwo, wentylacja i klimatyzacja, wodociągi i kanalizacja, przemysł stoczniowy oraz zakłady przemysłowe. Do ich wytwarzania wykorzystywane są produkowane przez Grupę odlewy, które są wytwarzane w odlewni żeliwa w Ścinawce Średniej. Odlewy produkowane są zarówno na potrzeby własne jak również na sprzedaż, głównie dla innych producentów armatury.

 

Elementy złączne

Oferta tego segmentu jest bardzo szeroka, zarówno w układzie wymiarowym, jak i asortymentowym. Duży udział stanowią wyroby z różnego rodzaju pokryciami antykorozyjnymi wykonywanymi w kooperacji. W tym zakresie produkcja segmentu zawiera między innymi: cynkowanie galwaniczne, cynkowanie ogniowe, dakromet, geomet, cynk-nikiel, delta tone i inne. Odrębną grupą produktową są elementy złączne nawierzchni kolejowej takie jak: wkręty kolejowe, śruby stopowe które znajdują atrakcyjne rynki zbytu w Europie. Produkcja segmentu obejmuje zarówno wyroby standardowe (według norm) jaki i wyroby niestandardowe według specyfikacji i wymagań klienta.

 

Działalność pozaprodukcyjna

Segment działalności pozaprodukcyjnej zajmuje się obsługą majątku nieprodukcyjnego stanowiącego obecnie własność spółki Zetkama Nieruchomości Sp. z o.o. oraz Mangata Holding S.A. Składnikami majątku zarządzanymi w segmencie są nieruchomości położone w Warszawie, Sosnowcu, Katowicach, Kłodzku oraz w Ścinawce Średniej. Podstawowym zakresem działalności w segmencie jest sprzedaż nieruchomości oraz wynajem powierzchni produkcyjnych, magazynowych oraz biurowych.

 

Za okres od 01.01. do 31.12.2021

Podzespoły dla motoryzacji i komponenty

Automatyka przemysłowa i armatura

Elementy złączne

Działalność pozaprodukcyjna

Razem

Przychody od klientów zewnętrznych

465 244

162 486

160 854

2 438

791 022

Przychody od innych segmentów

433

7 430

1 206

10 939

20 008

Przychody ze sprzedaży ogółem

465 677

169 916

162 060

13 377

811 030

Wynik brutto ze sprzedaży segmentu

118 046

37 153

39 347

185

194 731

Pozostałe informacje

Amortyzacja

20 614

11 931

4 538

895

37 978

Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych

6 283

0

0

102

6 385

Nakłady na aktywa trwałe segmentu operacyjnego

29 227

13 309

5 608

2 202

50 346

 

 

 

 

 

 

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Za okres od 01.01. do 31.12.2020

Podzespoły dla motoryzacji i komponenty

Automatyka przemysłowa i armatura

Elementy złączne

Działalność pozaprodukcyjna

Razem

Przychody od klientów zewnętrznych

304 438

142 648

118 275

776

566 137

Przychody od innych segmentów

446

9 140

874

8 707

19 167

Przychody ze sprzedaży ogółem

304 884

151 788

119 149

9 483

585 304

Wynik brutto ze sprzedaży segmentu

63 579

32 450

19 074

240

115 343

Pozostałe informacje

Amortyzacja

18 461

10 868

4 450

602

34 381

Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych

0

1 625

0

0

1 625

Nakłady na aktywa trwałe segmentu operacyjnego

13 696

13 612

2 924

556

30 788

 

Uzgodnienie łącznych wartości przychodów, wyniku oraz aktywów segmentów operacyjnych z analogicznymi pozycjami skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy przedstawia się następująco:

01.01.-31.12.2021

01.01.-31.12.2020

Przychody ze sprzedaży

791 022

566 137

Zysk brutto ze sprzedaży

194 731

115 343

Koszty sprzedaży

-41 345

-31 966

Koszty ogólnego zarządu

-62 091

-48 364

Pozostałe przychody operacyjne

12 579

14 448

Pozostałe koszty operacyjne

-11 971

-9 483

Zysk (strata) z działalności operacyjnej

91 903

39 978

Przychody finansowe

610

4 226

Koszty finansowe

-4 459

-4 457

Zysk (strata) przed opodatkowaniem

88 054

39 747

 

 

Aktywa oraz zobowiązania segmentów operacyjnych prezentują się następująco:

Stan na 31.12.2021

Podzespoły dla motoryzacji i komponenty

Automatyka przemysłowa i armatura

Elementy złączne

Działalność pozaprodukcyjna

Razem

Aktywa segmentu operacyjnego

483 233

216 623

117 818

38 167

855 841

Zobowiązania segmentu

208 179

84 349

48 934

30 505

371 967

 

Stan na 31.12.2020

Podzespoły dla motoryzacji i komponenty

Automatyka przemysłowa i armatura

Elementy złączne

Działalność pozaprodukcyjna

Razem

Aktywa segmentu operacyjnego

429 237

177 225

86 024

38 494

730 980

Zobowiązania segmentu

188 723

59 999

37 415

4 593

290 730

 

 

 

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

5.Wartość firmy

 

Ujęta w sprawozdaniu z sytuacji finansowej wartość firmy powstała w wyniku przejęcia kontroli nad następującymi spółkami wchodzącymi w skład Grupy Kapitałowej:

31.12.2021

31.12.2020

Masterform

10 595

10 595

Kuźnia Polska

21 231

21 231

Razem

31 826

31 826

 

W 2021 roku, jak i w poprzednim okresie, bilansowa wartość firmy nie uległa zmianie.

 

Alokacja wartości firmy do segmentów działalności

Wartość firmy w całości alokowana jest do segmentu Podzespoły dla motoryzacji i komponenty.

 

Test na utratę wartości

Zgodnie z wymogami MSR 36, na dzień bilansowy dokonano weryfikacji ujętej w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wartości firmy pod kątem możliwej utraty wartości. Test został przeprowadzony na podstawie analizy modeli przyszłych 5-letnich przepływów pieniężnych (na lata 2022 – 2026) dla ośrodków generujących przepływy pieniężne, uwzględniający wartość rezydualną po okresie szczegółowej prognozy.

 

Do testu na utratę wartości przyjęto następujące kluczowe założenia:

- WACC na poziomie 10% dla całego okresu projekcji,

- rezydualna stopa wzrostu na poziomie 2,5%.

 

Stopa wzrostu przychodów została oszacowana w oparciu o poniższe założenia:

- dla Kuźni Polskiej S.A.: przyjęto wzrost przychodów ze sprzedaży o 21,5% w 2022 roku (wzrost sprzedaży zgodnie z założeniami budżetowymi), natomiast w kolejnych latach założono konserwatywną prognozę wzrostu przychodów ze sprzedaży na poziomie 2,5% rocznie;

- dla Masterform Sp. z o.o.: przyjęto wzrost przychodów ze sprzedaży o 23,8% w 2022 roku (wzrost sprzedaży zgodnie z założeniami budżetowymi), natomiast w kolejnych latach założono konserwatywną prognozę wzrostu przychodów ze sprzedaży na poziomie 2,5% rocznie;

- relację EBITDA do przychodów ze sprzedaży na konserwatywnym poziomie zbliżonym do średniej rentowności EBITDA tych spółek za poprzednie 3 lata.

 

Planowany wzrost przychodów ze sprzedaży w roku 2022, zarówno w Kuźni Polskiej, jak i Masterform, w dużej mierze wynika z efektu cenowego. Od II półrocza 2021 obserwowana była wysoka dynamika wzrostu cen surowca, który stanowią kluczowy komponent w koszcie wytworzenia (np. wzrost cen zakupu stali, złomu, surówki). Spółki przekładają wzrosty cen surowca na cenę produktu finalnego w ramach umów i porozumień indeksacyjnych, co jest głównym nośnikiem wzrostu przychodów ze sprzedaży.

 

Przeprowadzona analiza wrażliwości testów na utratę wartości na zmiany o +/- 3 punkty procentowe następujących parametrów: rentowność EBITDA (relacja EBIDTA do przychodów ze sprzedaży), WACC oraz rezydualna stopa wzrostu nie wykazała konieczności utworzenia odpisów aktualizujących bilansową wartość firmy.

 

Zdaniem kierownictwa, możliwe i dające się przewidzieć zmiany kluczowych założeń, które zostały przyjęte do wyceny wartości odzyskiwalnej wartości firmy, nie sprawią, że wartość bilansowa wartości firmy przewyższy jej wartość odzyskiwalną.

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

6.Wartości niematerialne

 

Wartości niematerialne użytkowane przez Grupę obejmują patenty i licencje, oprogramowanie komputerowe, wytworzone we własnym zakresie prace rozwojowe oraz pozostałe wartości niematerialne. Wartości niematerialne, które nie zostały do dnia bilansowego oddane do użytkowania prezentowane są w pozycji „Wartości niematerialnych w trakcie wytwarzania”.

 

Stan na 31.12.2021 roku

Znaki towarowe

Patenty

i licencje

Oprogramowanie komputerowe

Koszty prac rozwojowych

Pozostałe wartości niematerialne

Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania

Razem

Wartość brutto

7 485

5 118

9 942

26 335

7 044

5 135

61 059

Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące

-1 972

-2 817

-6 953

-11 324

-737

0

-23 803

Wartość bilansowa netto

5 513

2 301

2 989

15 011

6 307

5 135

37 256

 

Stan na 31.12.2020 roku

Znaki towarowe

Patenty

i licencje

Oprogramowanie komputerowe

Koszty prac rozwojowych

Pozostałe wartości niematerialne

Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania

Razem

Wartość brutto

6 848

4 899

8 655

19 862

9 756

7 278

57 298

Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące (-)

-1 001

-2 401

-5 021

-6 455

-3 251

-220

-18 349

Wartość bilansowa netto

5 847

2 498

3 634

13 407

6 505

7 058

38 949

 

 

Amortyzacja wartości niematerialnych została ujęta w skonsolidowanym sprawozdaniu z dochodów w następujących pozycjach:

01.01.-31.12.2021

01.01.-31.12.2020

Koszt własny sprzedaży

2 125

2 572

Koszty ogólnego zarządu

2 661

984

Koszty sprzedaży

21

20

Amortyzacja wartości niematerialnych razem

4 807

3 576

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Zmiana wartości bilansowej od 01.01. do 31.12.2021 roku

Znaki towarowe

Patenty

i licencje

Oprogramowanie komputerowe

Koszty prac rozwojowych

Pozostałe wartości niematerialne

Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania

Razem

Wartość netto na początek okresu

5 847

2 498

3 634

13 407

6 505

7 058

38 949

Zwiększenia (nabycie, wytworzenie)

0

0

51

40

0

3 048

3 139

Rozliczenie wartości niematerialnych w trakcie wytwarzania

10

258

133

4 570

0

-4 971

0

Zmniejszenia (zbycie, likwidacja)

0

-7

0

0

0

0

-7

Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia)

-60

0

-70

4

108

0

-18

Amortyzacja

-284

-448

-759

-3 010

-306

0

-4 807

Wartość netto na koniec okresu

5 513

2 301

2 989

15 011

6 307

5 135

37 256

 

Zmiana wartości bilansowej od 01.01. do 31.12.2020 roku

Znaki towarowe

Patenty

i licencje

Oprogramowanie komputerowe

Koszty prac rozwojowych

Pozostałe wartości niematerialne

Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania

Razem

Wartość netto na początek okresu

6 313

2 787

4 361

13 633

5 556

7 160

39 810

Zwiększenia (nabycie, wytworzenie)

0

26

6

2 036

72

26

2 166

Rozliczenie wartości niematerialnych w trakcie wytwarzania

0

127

1

0

1 059

-1 187

0

Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia)

0

0

69

0

0

1 059

1 128

Amortyzacja

-258

-442

-803

-1 891

-182

0

-3 576

Odpis z tytułu utraty wartości

-208

0

0

-371

0

0

-579

Wartość netto na koniec okresu

5 847

2 498

3 634

13 407

6 505

7 058

38 949

 

Utworzone w 2020 roku odpisy aktualizujące wartość prac rozwojowych dotyczą prac, które w ocenie Grupy nie przyniosą dalszych korzyści ekonomicznych. Odpis aktualizujący znak towarowy wynika z zaniechania produkcji wyrobów opatrzonych tym znakiem i zastąpienia ich nowszymi produktami.

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

7.Rzeczowe aktywa trwałe

 

Stan na 31.12.2021 roku

Grunty

Budynki i budowle

Maszyny

i urządzenia

Środki

transportu

Pozostałe

środki

trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania

Razem

Wartość brutto

4 510

137 087

343 991

5 716

36 116

18 449

545 869

Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące (-)

-37

-37 807

-171 629

-4 136

-23 335

-4 681

-241 625

Wartość bilansowa netto

4 473

99 280

172 362

1 580

12 781

13 768

304 244

 

Stan na 31.12.2020 roku

Grunty

Budynki i budowle

Maszyny

i urządzenia

Środki

transportu

Pozostałe

środki

trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania

Razem

Wartość brutto

4 473

128 663

339 370

6 421

36 317

4 512

519 756

Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące (-)

0

-29 755

-154 877

-4 161

-22 583

0

-211 376

Wartość bilansowa netto

4 473

98 908

184 493

2 260

13 734

4 512

308 380

 

Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych została ujęta w następujących pozycjach skonsolidowanego sprawozdania z dochodów:

01.01.-31.12.2021

01.01.-31.12.2020

Koszt własny sprzedaży

23 219

22 786

Koszty ogólnego zarządu

3 588

2 251

Koszty sprzedaży

428

432

Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych razem

27 235

25 469

 

Wartość zakontraktowanych nakładów na środki trwałe, do poniesienia których Grupa zobligowała się w kolejnym roku, wynosiła 30.233 tys. PLN (dane według stanu na dzień bilansowy).

 

W związku z istotną redukcją zamówień oraz brakiem perspektyw na kontynuację kontraktu w kolejnych latach z jednym z klientów segmentu Podzespoły dla motoryzacji i komponenty, Grupa dokonała odpisu aktualizującego o kwotę 6.219 tys. PLN elementy linii produkcyjnej dedykowanej dla klienta. Grupa, na mocy zawartego z klientem porozumienia, została zwolniona z obowiązku rezerwacji mocy wytwórczych, dzięki czemu elementy linii produkcyjnej o uniwersalnym charakterze będą wykorzystane do

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

realizacji innych projektów. Klient wypłacił rekompensatę w kwocie 7.413 tys. PLN za redukcję dotychczasowych zamówień poniżej poziomów określonych w kontrakcie. Odpis aktualizujący został ujęty w pozostałych kosztach operacyjnych, natomiast rekompensata została rozpoznana w pozostałych przychodach operacyjnych.

 

W 2020 roku Grupa rozpoznała odpisy aktualizujące wartość rzeczowych aktywów trwałych o kwotę 1.046 tys. PLN. Odpis ten dotyczy przede wszystkim budynków i budowli (688 tys. PLN) oraz maszyn i urządzeń (332 tys. PLN) w segmencie Automatyki przemysłowej i Armatury. Przyczyną dokonania odpisu jest zmiana planów i założeń w zakresie gospodarczego wykorzystania tych środków trwałych. Dokonując szacunku kwoty odpisu aktualizującego Grupa oceniła przede wszystkim dalszą przydatność technologiczną środków trwałych.

 

Zmiany w okresie od 01.01. do 31.12.2021 roku

Grunty

Budynki i budowle

Maszyny

i urządzenia

Środki

transportu

Pozostałe

środki

trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania

Razem

Wartość netto na początek okresu

4 473

98 908

184 493

2 260

13 734

4 512

308 380

Zwiększenia (nabycie, wytworzenie)

0

122

2 762

48

161

23 725

26 818

Rozliczenie aktywów trwałych w trakcie wytwarzania

0

5 316

7 384

236

1 533

-14 469

0

Zmniejszenia (zbycie, likwidacja)

0

-137

-45

-228

-344

0

-754

Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia)

0

-1

3 424

-3

0

0

3 420

Amortyzacja

0

-4 928

-19 437

-733

-2 137

0

-27 235

Odpis z tytułu utraty wartości

0

0

-6 219

0

-166

0

-6 385

Wartość netto na koniec okresu

4 473

99 280

172 362

1 580

12 781

13 768

304 244

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Zmiany w okresie od 01.01. do 31.12.2020 roku

Grunty

Budynki i budowle

Maszyny

i urządzenia

Środki

transportu

Pozostałe

środki

trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania

Razem

Wartość netto na początek okresu

4 473

96 766

174 986

1 736

15 816

22 382

316 159

Reklasyfikacja do aktywów z tytułu prawa do użytkowania

0

0

0

0

36

-195

-159

Zwiększenia (nabycie, wytworzenie)

0

109

1 605

311

108

20 768

22 901

Rozliczenie aktywów trwałych w trakcie wytwarzania

0

5 819

29 758

324

968

-36 869

0

Zmniejszenia (zbycie, likwidacja)

0

0

-3 305

-146

0

-234

-3 685

Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia)

0

474

416

692

-563

-1 368

-349

Amortyzacja

0

-3 572

-18 635

-657

-2 605

0

-25 469

Odpis z tytułu utraty wartości

0

-688

-332

0

-26

0

-1 046

Koszty finansowania zewnętrznego

0

0

0

0

0

28

28

Wartość netto na koniec okresu

4 473

98 908

184 493

2 260

13 734

4 512

308 380

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

8.Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

 

Stan na 31.12.2021 roku

Opis

Grunty

Budynki i budowle

Maszyny

i urządzenia

Środki

transportu

Pozostałe

środki

trwałe

Razem

Wartość brutto

13 292

4 883

72 923

3 770

1 161

96 029

Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące

-366

-802

-16 210

-1 506

-165

-19 049

Wartość bilansowa netto

12 926

4 081

56 713

2 264

996

76 980

 

Stan na 31.12.2020 roku

Opis

Grunty

Budynki i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki transportu

Pozostałe środki trwałe

Razem

Wartość brutto

13 281

3 306

60 891

2 181

727

80 386

Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące

-188

-511

-10 806

-873

-93

-12 471

Wartość bilansowa netto

13 093

2 795

50 085

1 308

634

67 915

 

Amortyzacja praw do użytkowania aktywów została ujęta w skonsolidowanym sprawozdaniu z dochodów

w następujących pozycjach:

Opis

01.01.-31.12.2021

01.01.-31.12.2020

Koszt własny sprzedaży

5 008

4 596

Koszty ogólnego zarządu

612

630

Koszty sprzedaży

124

110

Inne koszty

192

0

Amortyzacja praw do użytkowania razem

5 936

5 336

 

Zwiększenia aktywów z tytułu prawa do użytkowania w roku obrotowym 2021 wyniosły 20.320 tys. PLN (w 2020: 3.832 tys. PLN).

 

Koszty z tytułu odsetek za 2021 rok ujęte w kosztach finansowych wyniosły 672 tys. PLN (za 2020 rok: 728 tys. PLN).

Koszty związane z leasingiem krótkoterminowym ujęte w kosztach okresu wyniosły 970 tys. PLN (za 2020 rok: 777 tys. PLN), natomiast koszty związane z leasingiem aktywów o niskiej wartości, który nie został wykazany jako leasing krótkoterminowy wyniosły 214 tys. PLN (za 2020 rok: 291 tys. PLN).

 

Łączne wypływy środków pieniężnych z tytułu leasingu w 2021 roku wyniosły 16.112 tys. PLN (za 2020 rok: 8.589 tys. PLN).

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Zmiany w okresie od 01.01. do 31.12.2021 roku

Opis

Grunty

Budynki i budowle

Maszyny

i urządzenia

Środki

transportu

Pozostałe

środki

trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania

Razem

Wartość netto na początek okresu

13 093

2 795

50 085

1 308

634

0

67 915

Zwiększenia

0

1 577

14 317

1 035

434

999

18 362

Zmniejszenia (zbycie, likwidacja)

-96

0

0

0

0

0

-96

Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia)

28

0

-2 955

-338

0

0

-3 265

Amortyzacja

-99

-291

-4 734

-740

-72

0

-5 936

Rozliczenie aktywów trwałych w trakcie wytwarzania

0

0

0

999

0

-999

0

Wartość netto na koniec okresu

12 926

4 081

56 713

2 264

996

0

76 980

 

Zmiany w okresie od 01.01. do 31.12.2020 roku

Opis

Grunty

Budynki i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki transportu

Pozostałe środki trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania

Razem

Wartość netto na początek okresu

13 265

2 990

52 415

1 711

523

0

70 904

Reklasyfikacja do aktywów z tytułu prawa do użytkowania

0

0

49

0

0

0

49

Zwiększenia

0

63

1 488

646

0

1 635

3 832

Zmniejszenia (zbycie, likwidacja)

0

0

-753

0

0

0

-753

Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia)

-45

0

-180

-702

0

0

-927

Amortyzacja

-127

-258

-4 332

-559

-60

0

-5 336

Rozliczenie aktywów trwałych w trakcie wytwarzania

0

0

1 398

212

171

-1 635

146

Wartość netto na koniec okresu

13 093

2 795

50 085

1 308

634

0

67 915

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

9.Nieruchomości inwestycyjne

 

Podmiotem zajmującym się gospodarką nieruchomościami inwestycyjnymi w Grupie jest Zetkama Nieruchomości, która zarządza nieruchomościami gruntowymi zabudowanymi i niezabudowanymi w Kłodzku, Ścinawce Średniej, Sosnowcu i Katowicach oraz budynkami, prawami wieczystego użytkowania gruntów w rożnych lokalizacjach Katowic i Sosnowca (na terenie przemysłowym), jak również ogródkami działkowymi i mieszkaniami.

 

Mangata Holding S.A. posiada nieruchomość inwestycyjną zlokalizowaną w Warszawie o wartości 1.451 tys. PLN.

 

Zmiana stanu nieruchomości inwestycyjnych:

01.01.-31.12.2021

01.01.-31.12.2020

Nieruchomości inwestycyjne na początek okresu

10 029

10 029

Zbycie nieruchomości (-)

-1 351

0

Nieruchomości inwestycyjne na koniec okresu

8 678

10 029

 

W 2021 roku Grupa zbyła nieruchomości zlokalizowane w Kłodzku, uzyskując za nie cenę sprzedaży 1.300 tys. PLN.

 

Przychody oraz koszty bezpośrednio związane z działalnością w obszarze gospodarki nieruchomościami przedstawiają się następująco (dane w tys. PLN):

01.01.-31.12.2021

01.01.-31.12.2020

Przychody z czynszu, najmu i dzierżawy

1 039

833

Koszty bezpośrednio związane z gospodarką nieruchomościami przynoszącymi dochód z czynszu

636

416

Koszty bezpośrednio związane z gospodarką nieruchomościami nieprzynoszącymi dochodu z czynszu

156

146

 

Wycena do wartości godziwej

Grupa stosuje model wartości godziwej do wyceny nieruchomości inwestycyjnych. Wycena nieruchomości do wartości godziwej została przeprowadzona według stanu na 31 grudnia 2017 roku oraz aktualizowana w 2019 roku. Zdaniem Zarządu Jednostki dominującej wycena pozostaje aktualna dla poniższych nieruchomości na dzień 31 grudnia 2021 roku.

 

Niezależny rzeczoznawca przeprowadzający wycenę zastosował następujące metody dla wyceny poszczególnych rodzajów nieruchomości:

Rodzaj nieruchomości

Metoda wyceny

Wartość z wyceny

[tys. PLN]

Nieruchomość gruntowa zabudowana budynkami stacji benzynowej. Oszacowano prawo wieczystego użytkowania gruntu jako terenu niezabudowanego

Podejście porównawcze metoda porównywania parami

3 152

Budynki mieszkalne wielorodzinne

Podejście porównawcze metoda korygowania ceny średniej

322

Nieruchomość gruntowa zabudowana budynkami o funkcji przemysłowej

Podejście dochodowe metoda inwestycyjna technika kapitalizacji prostej, dla gruntu podejście porównawcze metoda porównywania parami

1 633

Nieruchomości gruntowe zajęte w całości pod teren rodzinnych ogródków działkowych

Podejście porównawcze metoda korygowania ceny średniej

657

Nieruchomość gruntowa niezabudowana

Podejście porównawcze metoda korygowania ceny średniej

160

Nieruchomość gruntowa niezabudowana

Podejście porównawcze metoda korygowania ceny średniej

224

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Działki zabudowane budynkiem mieszkalnym.

Podejście porównawcze, metoda porównania parami

1 451

Część nieruchomości gruntowej zabudowana budynkiem administracyjnym i magazynowym

Dla zabudowanej części nieruchomości zastosowano podejście dochodowe, metodę inwestycyjną, technikę kapitalizacji prostej, grunt wyceniono w podejściu porównawczym, metodą porównywania parami.

1 079

 

 

10.Aktywa oraz zobowiązania finansowe

 

Aktywa finansowe - stan na 31.12.2021

Opis

wyceniane zamortyzowanym kosztem

wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody

Razem

Długoterminowe aktywa finansowe

21 807

101

21 908

Należności i pożyczki

21 807

0

21 807

Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe

0

101

101

Krótkoterminowe aktywa finansowe

158 366

0

158 366

Należności handlowe oraz pozostałe należności

126 988

0

126 988

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

31 378

0

31 378

Kategoria aktywów finansowych razem

180 173

101

180 274

 

Aktywa finansowe - stan na 31.12.2020

Opis

wyceniane zamortyzowanym kosztem

wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody

Razem

Długoterminowe aktywa finansowe

17 646

101

17 747

Należności i pożyczki

17 646

0

17 646

Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe

0

101

101

Krótkoterminowe aktywa finansowe

128 549

0

128 549

Należności handlowe oraz pozostałe należności

95 070

0

95 070

Pożyczki

3

0

3

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

33 476

0

33 476

Kategoria aktywów finansowych razem

146 195

101

146 296

 

Wycena walutowa zobowiązań z tytułu kredytów oraz leasingów zaciągniętych w EUR odbywa się zgodnie z zasadami stosowanej przez Grupę polityki zabezpieczeń w korespondencji z kapitałem własnym.

 

Zobowiązania finansowe - stan na 31.12.2021

Opis

wyceniane zamortyzowanym kosztem

wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody

Razem

Długoterminowe zobowiązania finansowe

88 096

0

88 096

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne (długoterminowe)

56 888

0

56 888

Zobowiązania z tytułu leasingu

31 208

0

31 208

Krótkoterminowe zobowiązania finansowe

204 784

1 590

206 374

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania

124 934

0

124 934

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne (krótkoterminowe)

67 377

0

67 377

Zobowiązania z tytułu leasingu

12 473

0

12 473

Pochodne instrumenty finansowe

0

1 590

1 590

Kategoria zobowiązań finansowych razem

292 880

1 590

294 470

 

Zobowiązania finansowe - stan na 31.12.2020

Opis

wyceniane zamortyzowanym kosztem

wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody

Razem

Długoterminowe zobowiązania finansowe

106 604

0

106 604

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne (długoterminowe)

78 049

0

78 049

Zobowiązania z tytułu leasingu

28 555

0

28 555

Krótkoterminowe zobowiązania finansowe

113 730

2 171

115 901

Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania

69 109

0

69 109

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne (krótkoterminowe)

32 405

0

32 405

Zobowiązania z tytułu leasingu

12 216

0

12 216

Pochodne instrumenty finansowe

0

2 171

2 171

Kategoria zobowiązań finansowych razem

220 334

2 171

222 505

 

Hierarchia instrumentów finansowych wycenianych do wartości godziwej.

Instrumenty finansowe wyceniane w wartości godziwej można zakwalifikować do następujących modeli wyceny:

- poziom 1: ceny kwotowane (nieskorygowane) na aktywnych rynkach dla takich samych aktywów i zobowiązań,

- poziom 2: dane wejściowe, inne niż ceny kwotowane użyte w Poziomie 1, które są obserwowalne dla danych aktywów i zobowiązań, zarówno bezpośrednio (np. jako ceny) lub pośrednio (np. są pochodną rezerw),

- poziom 3: dane wejściowe niebazujące na obserwowalnych cenach rynkowych (dane wejściowe nieobserwowalne).

 

W Grupie na dzień bilansowy instrumentami finansowymi wycenianymi według wartości godziwej były pochodne instrumenty finansowe. Do wyceny aktywów oraz zobowiązań z tytułu pochodnych instrumentów finansowych zastosowano 2 poziom wyceny.

 

Grupa dokonała wyceny posiadanych nieruchomości inwestycyjnych do wartości godziwej (poziom 2), co zostało opisane w nocie dotyczącej nieruchomości inwestycyjnych.

 

Zdaniem Grupy, wartość bilansową aktywów finansowych, wycenianych zamortyzowanym kosztem, można uznać za rozsądne przybliżenie ich wartości godziwej z uwagi na ich krótkoterminowy charakter (relatywnie szybką zapadalność).

 

Wartość godziwa zobowiązań finansowych (innych niż instrumenty pochodne) jest szacowana na podstawie bieżącej wartości przyszłych przepływów pieniężnych z tytułu zapłaty kwoty głównej zobowiązania oraz odsetek

(i innych płatności wynikających z umów) zdyskontowanych rynkową stopą procentową.

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

10.1 Pochodne instrumenty finansowe

 

Grupa wykorzystuje instrumenty pochodne, by minimalizować ryzyko negatywnej zmiany kursów walut, w których realizowana jest część transakcji sprzedaży i zakupu. Celem takiego działania jest ograniczenie zmienności przepływów pieniężnych w euro, związanych ze zrealizowaną transakcją bądź wysoce prawdopodobną planowaną transakcją sprzedaży. Biorąc pod uwagę fakt, iż Grupa realizuje corocznie około 60% sprzedaży w euro, takie działanie jest niezbędne dla prawidłowego zarządzania ryzykiem walutowym.

 

Instrumenty pochodne zostały wyznaczone przez Grupę jako zabezpieczenie przepływów pieniężnych zgodnie

z wymogami MSSF 9. Wszystkie instrumenty pochodne wyceniane są w wartości godziwej, ustalanej na podstawie danych pochodzących z rynku (kursy walut, stopy procentowe).

 

Na 31 grudnia 2021 roku Grupa posiadała instrumenty zabezpieczające ryzyko walutowe w postaci transakcji terminowych typu forward. Wartość zawartych transakcji sprzedaży walut oraz termin ich realizacji w roku 2022 przedstawia poniższa tabela:

Miesiąc 2022 roku

Wartość kontraktów [tys. EUR]

Średni kurs realizacji

styczeń

2 730

4,5623

luty

2 630

4,5734

marzec

2 510

4,5796

kwiecień

2 380

4,5676

maj

2 530

4,5626

czerwiec

2 330

4,5767

lipiec

2 080

4,6164

sierpień

2 580

4,6225

wrzesień

2 430

4,6476

październik

2 280

4,7020

listopad

2 630

4,7868

grudzień

1 830

4,6096

28 940

4,6172

 

 

 

10.2 Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne

 

Wartość kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym prezentuje poniższa tabela:

Opis

31.12.2021

31.12.2020

Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu:

 

 

Kredyty w rachunku bieżącym

0

12 254

Kredyty w rachunku kredytowym

54 839

65 795

Pożyczki zabezpieczone na aktywach

2 049

0

 Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu

56 888

78 049

Długoterminowe kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne razem

56 888

78 049

 

 

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Zobowiązania

31.12.2021

31.12.2020

Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu:

 

 

Pożyczki

10 009

0

Kredyty w rachunku bieżącym

37 955

10 666

Kredyty w rachunku kredytowym

18 692

21 739

Pożyczki zabezpieczone na aktywach

721

0

Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu

67 377

32 405

Krótkoterminowe kredyty, pożyczki, instrumenty dłużne

67 377

32 405

 

Wszystkie kredyty, pożyczki i inne instrumenty dłużne wyceniane są według zamortyzowanego kosztu

z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej.

 

Zmiana stanu kredytów przedstawia się następująco:

31.12.2021

31.12.2020

Bilans otwarcia

110 454

128 742

Zmiana stanu kredytów w rachunku bieżącym oraz zobowiązań w ramach cash pool

31 303

-19 463

Zmiana stanu innych kredytów i pożyczek niż kredyty w rachunku bieżącym i zobowiązania w ramach cash pool

-18 945

-6 605

Zaciągnięcie (+)

10 000

15 431

Spłata (-)

-28 945

-22 036

Wycena bilansowa

-1 346

7 780

Inne zmiany

29

0

Bilans zamknięcia

121 495

110 454

 

Informacje dotyczące charakteru i zakresu ryzyka, na które narażona jest Grupa Kapitałowa z tytułu zaciągniętych kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych prezentuje poniższa tabela.

 

Stan na dzień 31.12.2021 roku

Wyszczególnienie

Waluta

Wartość bilansowa w walucie

Wartość bilansowa w tys. PLN

Część krótkoterminowa

Część długoterminowa

Wielocelowy limit kredytowy

PLN

3 388

3 388

3 388

0

Kredyt w rachunku kredytowym

EUR

226

1 039

1 039

0

Kredyt w rachunku kredytowym

EUR

1 009

4 639

2 198

2 441

Kredyt w rachunku kredytowym

EUR

300

1 380

1 104

276

Kredyt w rachunku bieżącym

PLN

7 858

7 858

7 858

0

Kredyt inwestycyjny

EUR

728

3 352

2 669

683

Kredyt inwestycyjny

EUR

3 259

14 989

2 443

12 546

Kredyt obrotowy

EUR

4 333

19 927

3 783

16 144

Pożyczka

PLN

10 009

10 009

10 009

0

Kredyt inwestycyjny

EUR

1 907

8 772

3 091

5 681

Kredyt w rachunku bieżącym (wieloproduktowy)

EUR/PLN

1 192

1 192

1 192

0

Kredyt obrotowy

EUR

3 560

16 372

2 520

13 852

Kredyt w linii cash pooling

PLN

24 050

24 050

24 050

0

Kredyt inwestycyjny

PLN

4 528

4 528

1 312

3 216

 

 

 

121 495

66 656

54 839

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Stan na dzień 31.12.2020 roku

Wyszczególnienie

Waluta

Wartość bilansowa w walucie

Wartość bilansowa w tys. PLN

Część krótkoterminowa

Część długoterminowa

Wielocelowa linia kredytowa - finansowanie działalności bieżącej

EUR

1 061

4 894

4 894

0

Kredyt w rachunku kredytowym

EUR

565

2 606

1 564

1 042

Kredyt w rachunku kredytowym

EUR

3 844

17 741

5 704

12 037

Kredyt w rachunku kredytowym

EUR

540

2 492

1 108

1 384

Kredyt w rachunku bieżącym

PLN

5 772

5 772

5 772

0

Kredyt inwestycyjny

EUR

1 309

6 042

2 680

3 362

Kredyt inwestycyjny

EUR

3 766

17 380

3 798

13 582

Kredyt obrotowy

EUR

5 153

23 780

2 350

21 430

Kredyt inwestycyjny

EUR

2 595

11 976

3 198

8 778

Kredyt obrotowy

EUR

2 657

12 263

0

12 263

Kredyt w rachunku kredytowym

PLN/EUR

64

294

294

0

Kredyt inwestycyjny

PLN

5 214

5 214

1 043

4 171

 

 

 

110 454

32 405

78 049

 

W sprawozdaniu z sytuacji finansowej, w pozycji „Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne”, klasyfikowane są również zobowiązania z tytułu pożyczek zabezpieczonych na środkach trwałych. Saldo tych zobowiązań na 31 grudnia 2021 roku wynosiło 2.770 tys. PLN.

 

Wszystkie kredyty i pożyczki zostały udzielone na warunkach rynkowych (stopa WIBOR dla kredytów w PLN lub EURIBOR dla kredytów w EUR, powiększone o marżę banku). Wykaz zabezpieczeń spłaty zobowiązań zamieszczono w nocie 24. Efektywna stopa procentowa dla wskazanych kredytów nie różni się istotnie od nominalnej stopy procentowej.

 

W lutym 2022 roku Mangata Holding S.A. jako leader oraz spółki – uczestnicy umowy cash poolingu - zawarły z bankiem finansującym aneks do umowy kredytowej przedłużający okres udostępnienia kredytu do dnia 31 lipca 2023 roku.

 

 

11.Aktywa oraz rezerwa na podatek odroczony

 

Aktywa oraz rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w następujący sposób wpływa na skonsolidowane sprawozdanie finansowe:

01.01.-31.12.2021

01.01.-31.12.2020

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

9 983

8 755

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

21 245

24 782

Podatek odroczony per saldo na początek okresu

-11 262

-16 027

Zmiana stanu w okresie wpływająca na:

 

 

Wynik finansowy (+/-)

-1 132

1 854

Inne całkowite dochody (+/-)

-671

2 911

Podatek odroczony per saldo na koniec okresu, w tym:

-13 065

-11 262

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

9 279

9 983

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

22 344

21 245

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Grupa nie rozpoznała aktywa na odroczony podatek dochodowy w pełnej wysokości ze względu na niepewność co do możliwości realizacji różnic przejściowych dotyczących strat podatkowych. Wartość tych strat podatkowych wyniosła 2.123 tys. PLN.

 

Zmiana stanu podatku odroczonego w okresie od 01.01. do 31.12.2021:

Główne tytuły różnic przejściowych

(- rezerwa, + aktywo)

Saldo na początek okresu

Wynik finansowy

Inne dochody całkowite

Saldo na koniec okresu

Wartości niematerialne

-1 901

83

0

-1 818

Rzeczowe aktywa trwałe oraz aktywa z tytułu prawa do użytkowania

-24 747

51

0

-24 696

Rezerwy na świadczenia pracownicze

4 242

12

45

4 299

Ulga z tytułu wydatków inwestycyjnych w SSE

3 537

-1 476

0

2 061

Należności z tytułu dostaw i usług

1 371

-147

0

1 224

Zapasy

998

-168

0

830

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne

2 719

22

-443

2 298

Instrumenty pochodne

412

0

-110

302

Pozostałe

2 107

491

-163

2 435

Razem

-11 262

-1 132

-671

-13 065

 

Zmiana stanu podatku odroczonego w okresie od 01.01. do 31.12.2020:

Główne tytuły różnic przejściowych

(- rezerwa, + aktywo)

Saldo na koniec okresu

Wynik finansowy

Inne dochody całkowite

Saldo na koniec okresu

Wartości niematerialne

-2 224

323

0

-1 901

Rzeczowe aktywa trwałe oraz aktywa z tytułu prawa do użytkowania

-26 586

1 839

0

-24 747

Rezerwy na świadczenia pracownicze

4 064

2

176

4 242

Ulga z tytułu wydatków inwestycyjnych w SSE

3 537

0

0

3 537

Należności z tytułu dostaw i usług

1 361

10

0

1 371

Zapasy

782

216

0

998

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne

804

92

1 823

2 719

Instrumenty pochodne

-500

0

912

412

Pozostałe

2 735

-628

0

2 107

Razem

-16 027

1 854

2 911

-11 262

 

 

12.Zapasy

 

W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej ujęte są następujące pozycje zapasów:

31.12.2021

31.12.2020

Materiały

64 243

38 396

Wyroby gotowe

49 628

27 324

Półprodukty i produkcja w toku

54 405

33 576

Towary

11 715

4 883

Wartość bilansowa zapasów razem

179 991

104 179

 

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Zmiany odpisów aktualizujących wartość zapasów przedstawia poniższa tabela:

01.01.-31.12.2021

01.01.-31.12.2020

Stan na początek okresu

6 520

5 432

Odpisy ujęte jako koszt w okresie

1 541

2 452

Odpisy odwrócone w okresie (-)

-560

-1 104

Odpisy wykorzystane (-)

-3 132

-260

Stan na koniec okresu

4 369

6 520

 

Zdaniem Zarządu Spółki dominującej, zapasy nie objęte odpisami aktualizującymi nie utraciły swojej przydatności gospodarczej i możliwe jest ich wykorzystanie w toku normalnej działalności operacyjnej.

 

 

13.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

 

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności krótkoterminowe przedstawiają się następująco:

31.12.2021

31.12.2020

Należności handlowe

134 743

103 597

Odpisy aktualizujące wartość należności handlowych

-8 122

-8 811

Należności handlowe netto

126 621

94 786

Inne należności

413

408

Kaucje wpłacone z innych tytułów

90

12

Odpisy aktualizujące wartość pozostałych należności finansowych

-136

-136

Pozostałe należności finansowe netto

367

284

Należności z tytułu podatków i innych świadczeń

16 480

9 244

Przedpłaty i zaliczki

8 167

1 787

Pozostałe należności niefinansowe

0

117

Rozliczenia międzyokresowe czynne

2 778

2 230

Odpisy aktualizujące wartość należności niefinansowych

-662

-235

Należności niefinansowe

26 763

13 143

Należności handlowe oraz pozostałe razem

153 751

108 213

 

Grupa Kapitałowa dokonała oceny należności ze względu na utratę ich wartości zgodnie ze stosowaną polityką rachunkowości. Odpisy aktualizujące wartość należności finansowych oraz niefinansowych obciążają pozostałe koszty operacyjne. Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności przedstawiają się następująco:

01.01.-31.12.2021

01.01.-31.12.2020

Stan na początek okresu

9 182

8 598

Odpisy rozwiązane ujęte jako przychód w okresie (-)

-95

-391

Odpisy wykorzystane (-)

-344

-44

Odpisy ujęte jako koszt w okresie

177

1 019

Stan na koniec okresu

8 920

9 182

 

Na koniec 2021 roku Grupa dokonała weryfikacji założeń przyjmowanych do szacowania oczekiwanej straty kredytowej (ECL). W okresie pandemii Grupa nie zaobserwowała pogorszenia ściągalności należności handlowych ani istotnych przypadków bankructwa klientów. W celu łagodzenia ryzyka niespłacalności należności Grupa korzysta z usług wywiadowni gospodarczych przy ustalaniu limitów kupieckich oraz ubezpiecza należności

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

handlowe. Struktura wiekowa należności jest bezpieczna – prawie 90% salda należności handlowych netto to należności bieżące. W związku z powyższym, według stanu na 31 grudnia 2021 roku, Grupa nie zidentyfikowała przesłanek do zmiany założeń przyjmowanych w celu oszacowania oczekiwanej straty kredytowej (ECL).

 

Struktura przeterminowania należności przedstawia się następująco:

 

Stan na dzień 31.12.2021 roku

Bieżące

Zaległe

Razem

Należności handlowe

110 485

24 258

134 743

Odpisy aktualizujące wartość należności handlowych

-185

-7 937

-8 122

Należności handlowe netto

110 300

16 321

126 621

Pozostałe należności

27 130

798

27 928

Odpisy aktualizujące wartość pozostałych należności

0

-798

-798

Pozostałe należności netto

27 130

0

27 130

Należności razem

137 430

16 321

153 751

 

Stan na dzień 31.12.2020 roku

Bieżące

Zaległe

Razem

Należności handlowe

84 605

18 992

103 597

Odpisy aktualizujące wartość należności handlowych

0

-8 811

-8 811

Należności handlowe netto

84 605

10 181

94 786

Pozostałe należności

11 432

136

11 568

Odpisy aktualizujące wartość pozostałych należności

-235

-136

-371

Pozostałe należności netto

11 197

0

11 197

Należności razem

95 802

10 181

105 983

 

Dalsza analiza ryzyka kredytowego należności, w tym analiza wieku należności zaległych nie objętych odpisem aktualizującym, została przedstawiona w nocie 27 Ryzyko dotyczące instrumentów finansowych.

 

14.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

 

31.12.2021

31.12.2020

Rachunki bankowe w PLN

14 659

11 414

Rachunki bankowe walutowe

8 637

13 551

Gotówka w kasie

26

42

Depozyty krótkoterminowe

8 056

8 469

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

31 378

33 476

 

Grupa Kapitałowa dla celów sporządzenia skonsolidowanego rachunku przepływów pieniężnych klasyfikuje środki pieniężne w sposób przyjęty do prezentacji w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.

 

 

 

 

 

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

15.Kapitał własny

 

15.1.Kapitał podstawowy

 

Na dzień 31 grudnia 2021 kapitał podstawowy Spółki dominującej wynosił 1.335 tys. PLN i dzielił się na 6.676.854 akcji o wartości nominalnej 0,20 PLN każda.

seria

liczba akcji

wartość nominalna

1 akcji [PLN]

kapitał akcyjny

[PLN]

A

2 101 750

0,20

420 350,00

B

952 400

0,20

190 480,00

C

850 000

0,20

170 000,00

D

560 000

0,20

112 000,00

E

440 000

0,20

88 000,00

F

1 772 704

0,20

354 540,80

6 676 854

1 335 370,80

 

Wszystkie akcje zostały w pełni opłacone. Wszystkie akcje w równym stopniu uczestniczą w podziale dywidendy oraz każda akcja daje prawo do jednego głosu na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.

 

W roku 2021 ani w roku 2020, nie miały miejsca zmiany kapitału zakładowego Spółki dominującej.

 

Na dzień bilansowy akcje Spółki dominującej nie pozostawały w jej posiadaniu jako akcje własne, ani też

w posiadaniu jednostek zależnych ani stowarzyszonych.

 

15.2. Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej

 

W 2021 roku kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej nie uległ zmianie w stosunku do stanu na 31 grudnia 2020 roku.

 

15.3.Pozostałe kapitały rezerwowe

 

Zmiany w okresie od 01.01. do 31.12.2021 roku

Przeszacowanie rzeczowych aktywów trwałych

Instrumenty zabezpieczające przepływy pien.

Zyski straty aktuarialne

Inne całkowite dochody razem

Kapitał z wyceny programów płatności akcjami

Pozostałe kapitały razem

Saldo na początek okresu

1 587

-9 980

-1 588

-9 981

-400

-10 381

Inne całkowite dochody brutto

0

3 107

314

3 421

0

3 421

Podatek dochodowy od innych całkowitych dochodów (-)

0

-626

-45

-671

0

-671

Udział mniejszości

0

-37

3

-34

0

-34

Saldo na koniec okresu

1 587

-7 536

-1 316

-7 265

-400

-7 665

 

 

 

 

 

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Zmiany w okresie od 01.01. do 31.12.2020 roku

Przeszacowanie rzeczowych aktywów trwałych

Instrumenty zabezpieczające przepływy pien.

Zyski straty aktuarialne

Inne całkowite dochody razem

Kapitał z wyceny programów płatności akcjami

Pozostałe kapitały razem

Saldo na początek okresu

1 587

1 626

-988

2 225

-400

1 825

Inne całkowite dochody brutto

0

-14 608

-730

-15 338

0

-15 338

Podatek dochodowy od innych całkowitych dochodów (-)

0

2 781

130

2 911

0

2 911

Udział mniejszości

0

221

0

221

0

221

Saldo na koniec okresu

1 587

-9 980

-1 588

-9 981

-400

-10 381

 

15.4.Udziały niedające kontroli

 

Na 31 grudnia 2021 udziały niedające kontroli występują w spółce Kuźnia Polska S.A., a związane są

z rozdrobnioną strukturą akcjonariatu.

 

W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym wartość udziałów niedających kontroli uległa zmianie z tytułu wypłaconej przez spółkę zależną dywidendy oraz z tytułu rozliczenia całkowitych dochodów

w części przypadającej na udziały niedające kontroli.

01.01.-31.12.2021

01.01.-31.12.2020

Stan na początek okresu

5 746

5 928

Dywidendy (zadeklarowane i wypłacone)

-706

-642

Udział mniejszości w zysku netto

1 394

681

Udział mniejszości w innych całkowitych dochodach netto

34

-221

Stan na koniec okresu

6 468

5 746

 

15.5.Pozostałe kapitały celowe

 

W dniu 23 czerwca 2020 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Mangata Holding S.A., w związku z udzieleniem pożyczki jednostce dominującej – Capital MBO Sp. z o.o. - podjęło uchwałę o utworzeniu kapitału rezerwowego

w wysokości 18.000.000 PLN z jego przeznaczeniem na częściową spłatę zobowiązań kredytowych zaciągniętych przez Capital MBO sp. z o.o. w celu nabycia akcji Mangata Holding S.A. Kapitał rezerwowy prezentowany jest

w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji „Zyski zatrzymane”.

 

16.Świadczenia pracownicze

 

16.1. Koszty świadczeń pracowniczych

 

01.01.-31.12.2021

01.01.-31.12.2020

Koszty wynagrodzeń

143 077

114 546

Koszty ubezpieczeń społecznych

26 247

20 795

Koszty przyszłych świadczeń (rezerwy na nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne)

19

2 297

Koszty świadczeń pracowniczych razem

169 343

137 638

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

16.2. Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych

 

Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej obejmują:

 

Stan na dzień 31.12.2021 roku

Zobowiązania i rezerwy

krótkoterminowe

długoterminowe

razem

Rezerwy na niewykorzystane urlopy

4 209

0

4 209

Rezerwy na nagrody jubileuszowe

1 061

7 773

8 834

Rezerwy na odprawy emerytalne

469

5 520

5 989

Rezerwy na pozostałe świadczenia

3 595

0

3 595

Razem świadczenia pracownicze

9 334

13 293

22 627

 

Stan na dzień 31.12.2020 roku

Zobowiązania i rezerwy

krótkoterminowe

długoterminowe

razem

Rezerwy na niewykorzystane urlopy

3 223

0

3 223

Rezerwy na nagrody jubileuszowe

911

8 171

9 082

Rezerwy na odprawy emerytalne

477

5 559

6 036

Rezerwy na pozostałe świadczenia

3 518

0

3 518

Razem świadczenia pracownicze

8 129

13 730

21 859

 

Zmiany rezerw aktuarialnych w okresie od 01.01. do 31.12.2021 roku

Rezerwy na świadczenia pracownicze

nagrody jubileuszowe

odprawy emerytalne

Razem

Stan rezerw na początek okresu

9 082

6 036

15 118

Zmiany ujęte w sprawozdaniu z dochodów

 

 

0

Koszty bieżącego zatrudnienia

1 084

601

1 685

Koszty odsetek

99

69

168

Wypłacone świadczenia (-)

-1 145

-379

-1 524

Koszty przeszłego zatrudnienia

-168

-24

-192

Zmiany ujęte w innych całkowitych dochodach:

 

 

Zyski (-) lub straty (+) aktuarialne

-118

-314

-432

związane ze zmianami założeń demograficznych

225

130

355

związane ze zmianami założeń finansowych

-768

-671

-1 439

związane z doświadczeniem

425

227

652

Wartość bieżąca rezerw na koniec okresu

8 834

5 989

14 823

 

 

Zmiany rezerw aktuarialnych w okresie od 01.01. do 31.12.2020 roku

Rezerwy na świadczenia pracownicze

nagrody jubileuszowe

odprawy emerytalne

Razem

Stan rezerw na początek okresu

9 004

5 149

14 153

Zmiany ujęte w sprawozdaniu z dochodów

 

 

Koszty bieżącego zatrudnienia

966

295

1 261

Koszty odsetek

162

94

256

Wypłacone świadczenia (-)

-1 815

-648

-2 463

Koszty przeszłego zatrudnienia

-386

441

55

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Zmiany ujęte w innych całkowitych dochodach:

 

 

Zyski (-) lub straty (+) aktuarialne

1 151

705

1 856

związane ze zmianami założeń demograficznych

12

-219

-207

związane ze zmianami założeń finansowych

514

486

1 000

związane z doświadczeniem

625

438

1 063

Wartość bieżąca rezerw na koniec okresu

9 082

6 036

15 118

 

 

Założenia aktuarialne

Założenia odnośnie śmiertelności oraz zachorowalności oparto na publikacjach GUS i ZUS (tablice śmiertelności PTTŻ 2019, publikacje ZUS na temat orzeczeń lekarskich i przyznanych świadczeniach rentowych). Wskaźnik rotacji pracowników wyliczono opierając się na danych otrzymanych od pracodawcy, przy czym przyjęte wskaźniki zależą od wieku i płci pracownika.

 

Zgodnie z zaleceniem MSR 19 wysokość stopy dyskontowej należy określić bazując na stopie zwrotu z obligacji korporacyjnych wysokiej jakości lub z obligacji Skarbu Państwa, o stałym oprocentowaniu i terminie wykupu zbliżonym do średniego terminu wymagalności zobowiązań. Biorąc pod uwagę powyższy fakt przyjęto stopę dyskontową na poziomie 3,5% (2020: 1,25%). Uwzględniono przyszły wzrost płac, przy czym przyjęto długookresową średnią wzrostu płac na poziomie 3%-4% (2020: 3%), w zależności od założeń wzrostu płac przyjętych przez poszczególne spółki Grupy przy średniej inflacji 2,5% (2020: 2,5%).

 

Zasady obliczeń

Wartość bieżącą zobowiązania liczy się stosując metodę Prognozowanych Uprawnień Jednostkowych, przy użyciu zdyskontowanych przepływów finansowych. W ramach tej metody przyporządkowuje się wartość świadczenia do odpowiedniego okresu zatrudnienia tj. każde świadczenie (nagroda jubileuszowa, odprawa emerytalna, odprawa rentowa) przyporządkowane jest do okresu od daty rozpoczęcia zatrudnienia w zakładzie pracy do daty hipotetycznego nabycia prawa do tego świadczenia. W tym celu oblicza się na każdy miesiąc symulacji prawdopodobieństwo rozwiązania stosunku pracy bez prawa do odprawy oraz prawdopodobieństwa zgonu

i przejścia na emeryturę lub rentę inwalidzką. Prawdopodobieństwa obliczane są w oparciu o wyżej wymienione założenia aktuarialne. W wyliczeniach przyjęto również, że w przypadku osiągnięcia wieku emerytalnego, pracownik otrzymuje odprawę emerytalną i przestaje pracować (nie pobiera dalej nagród jubileuszowych).

 

Końcowa wartość rezerwy dla danego pracownika jest sumą zdyskontowanych świadczeń (uwzględniających prawdopodobieństwo wypłaty świadczenia) pomnożonych przez współczynniki będące ilorazem stażu pracy

w momencie obliczania wartości rezerwy oraz stażu pracy w momencie uzyskania prawa do danego świadczenia.

 

Końcowa wartość rezerwy dla zakładu pracy jest sumą wartości rezerw policzonych dla poszczególnych pracowników. Wyniki obliczeń nie obejmują narzutów na wynagrodzenia obciążających zakład pracy i nie wliczonych do wynagrodzenia pracownika będącego podstawą do przeprowadzonych wyliczeń.

 

Kwotę rezerwy podzielono na część krótkoterminową i długoterminową. Jako rezerwę krótkoterminową przyjmuje się rezerwę na świadczenia, których data wymagalności, wynikająca z przyjętych założeń (np. odnośnie wieku emerytalnego lub prawdopodobieństwa przejścia na rentę) lub uzyskanych informacji (np. o datach wypłaty nagród jubileuszowych), przypada w ciągu 12 miesięcy od daty bilansowej. Jako rezerwę długoterminową przyjmuje się rezerwę na świadczenia, których data wymagalności przypada po upływie 12 miesięcy od daty bilansowej.

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Wymagalność zobowiązań z tytułu przyszłych wypłat nagród jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych

i rentowych w ujęciu kwotowym i procentowym na 31 grudnia 2021 przedstawia się następująco:

Rok

Nagrody jubileuszowe

Nagrody jubileuszowe %

Odprawy emerytalne i rentowe

Odprawy emerytalne i rentowe %

1 rok

1 061

12,01%

468

7,81%

2 rok

749

8,48%

482

8,05%

3 rok

834

9,44%

354

5,91%

4 rok

865

9,79%

386

6,45%

5 rok

657

7,44%

370

6,18%

6 rok

573

6,49%

336

5,61%

7 rok

430

4,87%

273

4,56%

8 rok

520

5,89%

233

3,89%

9 rok

498

5,64%

239

3,99%

10 rok

380

4,30%

237

3,96%

następne

2 267

25,66%

2 611

43,60%

Razem

8 834

100,00%

5 989

100,00%

 

Spodziewane płatności z tytułu przyszłych wypłat nagród jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych i rentowych w Grupie na 31 grudnia 2021 w ujęciu kwotowym i procentowym przedstawia się następująco:

Spodziewane płatności świadczeń

Nagrody jubileuszowe

Odprawy emerytalne i rentowe

Razem

1 rok

1 154

485

1 639

2 rok

965

465

1 430

3 rok

1 194

438

1 632

4 rok

1 484

531

2 015

5 rok

1 286

530

1 816

Następne 5 lat

6 265

2 535

8 800

 

 

Analiza wrażliwości na założenia aktuarialne (dane w tys. PLN)

Badanie wrażliwości

Nagrody jubileuszowe

Odprawy emerytalne

i rentowe

Razem

Zobowiązanie wyliczone

8 834

5 989

14 823

Zobowiązanie wyliczone dla stopy dyskonta +0,5%

8 535

5 719

14 254

Zobowiązanie wyliczone dla stopy dyskonta -0,5%

9 154

6 281

15 435

Zobowiązanie dla stopy wzrostu płac +0,5%

9 137

6 271

15 408

Zobowiązanie dla stopy wzrostu płac -0,5%

8 548

5 721

14 269

Zobowiązanie dla wskaźników rotacji powiększonych o 10%

8 516

5 708

14 224

Zobowiązanie dla wskaźników rotacji pomniejszonych o 10%

9 128

6 166

15 294

 

 

 

 

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

17.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług przedstawiają się następująco:

31.12.2021

31.12.2020

Zobowiązania finansowe:

 

 

Zobowiązania handlowe

120 088

65 468

Zobowiązania z tytułu zakupu aktywów trwałych

4 749

2 418

Inne zobowiązania finansowe

97

330

Zobowiązania finansowe

124 934

68 216

Zobowiązania niefinansowe:

 

 

Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń

7 133

5 693

Zobowiązania z tytułu podatków i innych świadczeń

12 101

10 014

Przedpłaty i zaliczki otrzymane na dostawy

926

2 537

Rozliczenia międzyokresowe

2 318

2 438

Inne zobowiązania niefinansowe

206

317

Zobowiązania niefinansowe

22 684

20 999

Zobowiązania handlowe i pozostałe operacyjne

147 618

89 215

 

18.Przychody ze sprzedaży

 

Przychody Grupy uzyskiwane od klientów zewnętrznych w przekroju obszarów geograficznych przedstawiają się następująco:

01.01.-31.12.2021

01.01.-31.12.2020

Polska

251 471

161 183

Unia Europejska

393 299

290 381

Pozostałe kraje

146 252

114 573

Przychody ze sprzedaży

791 022

566 137

 

Przychody osiągane przez Grupę ze sprzedaży poszczególnych grup produktów, usług oraz towarów i materiałów:

01.01.-31.12.2021

01.01.-31.12.2020

Produkty

Elementy złączne

157 212

116 413

Automotive

434 163

289 024

Automatyka przemysłowa

143 797

120 416

Przychody ze sprzedaży produktów

735 172

525 853

Usługi

Elementy złączne

270

355

Automotive

9 171

5 838

Automatyka przemysłowa

0

142

Działalność pozaprodukcyjna

1 011

923

Przychody ze sprzedaży usług

10 452

7 258

Towary i materiały

Elementy złączne

3 372

1 507

Automotive

21 912

9 572

Automatyka przemysłowa

18 814

21 947

Działalność pozaprodukcyjna

1 300

0

Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów

45 398

33 026

Przychody ze sprzedaży

791 022

566 137

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Grupa w ramach prowadzonej działalności zobowiązuje się przede wszystkim do dostarczenie klientom produktów własnych. Uzupełnienie oferty produktowej stanowią towary oraz świadczone usługi, głównie w zakresie obróbki. Cena sprzedaży podlega negocjacjom pomiędzy zainteresowanymi stronami. Sprzedawane usługi mają charakter odrębny od sprzedawanych produktów i towarów (uzupełniają ofertę handlową Grupy).

 

Przychody ujmowane są w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie zakontraktowanego dobra lub usługi klientowi. W szczególności o określeniu momentu przekazania kontroli klientowi decydują zakontraktowane warunki dostawy, w tym Incoterms. Przychody ujmowane są jako kwoty równe cenie transakcyjnej, która została przypisana do danego zobowiązania do wykonania świadczenia.

 

Udzielane gwarancje mają charakter potwierdzenia, że przedmiot sprzedaży jest zgodny ze specyfikacją wynikającą z zamówienia i nie mają charakteru odrębnej usługi. Okres udzielenia gwarancji nie różni się istotnie od rynkowych okresów gwarancji.

 

W Grupie nie występuje sprzedaż za gotówkę. Większość terminów płatności zawiera się w przedziale 30 do 60 dni.

 

Sprzedaż do żadnego z klientów nie przekroczyła 10% przychodów ze sprzedaży.

 

19.Koszty operacyjne

19.1. Koszty według rodzaju

 

Koszty według rodzaju:

01.01.-31.12.2021

01.01.-31.12.2020

Amortyzacja

37 978

34 381

Świadczenia pracownicze

178 403

146 845

Zużycie materiałów i energii

390 760

241 953

Usługi obce

94 547

70 662

Podatki i opłaty

6 082

5 569

Pozostałe koszty rodzajowe

3 713

3 224

Koszty wg rodzaju razem

711 483

502 634

Zmiana stanu produktów, produkcji w toku (+/-)

-41 374

5 979

Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby (-)

-4 971

-2 701

Koszt własny sprzedaży, koszty sprzedaży oraz koszty ogólnego zarządu

665 138

505 912

 

 

20.Pozostałe przychody operacyjne oraz pozostałe koszty operacyjne

 

20.1. Pozostałe przychody operacyjne

 

 

01.01.-31.12.2021

01.01.-31.12.2020

Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych

45

0

Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych

472

0

Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość należności

454

335

Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość zapasów

560

1 104

Rozwiązanie niewykorzystanych rezerw

527

1 987

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Otrzymane kary i odszkodowania

8 464

645

Dotacje do wynagrodzeń i składek ZUS

0

7 757

Dotacje otrzymane

648

976

Uzysk złomu

690

523

Odszkodowania z ubezpieczenia

386

254

Pozostałe przychody operacyjne (inne)

333

867

Pozostałe przychody operacyjne razem

12 579

14 448

 

Grupa otrzymała w 2021 roku odszkodowania od kontrahentów, które wynikają z braku realizacji umownych postanowień. Główne tytuły to:

- rekompensata w kwocie 7.413 tys. PLN za istotną redukcję zamówień (por. nota Rzeczowe aktywa trwałe),

- kara umowna w kwocie 999 tys. PLN za brak odbioru wykonanych na indywidualne zamówienie produktów.

 

20.2. Pozostałe koszty operacyjne

 

01.01.-31.12.2021

01.01.-31.12.2020

Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych

650

785

Odpisy z tytułu utraty wartości środków trwałych i wartości niematerialnych

6 321

1 604

Odpisy aktualizujące wartość należności

177

963

Odpisy aktualizujące wartość zapasów

1 541

2 452

Utworzenie rezerw

281

1 114

Koszty usuwania braków i złomowania

877

365

Likwidacja środków trwałych

650

566

Przekazane darowizny

334

314

Inne koszty

1 140

1 320

Pozostałe koszty operacyjne razem

11 971

9 483

 

21.Przychody i koszty finansowe

 

21.1.Przychody finansowe

 

01.01.-31.12.2021

01.01.-31.12.2020

Odsetki od środków pieniężnych

17

235

Pozostałe odsetki

469

102

Dodatnie różnice kursowe

0

3 619

Pozostałe przychody finansowe

124

270

Razem przychody finansowe

610

4 226

 

21.2. Koszty finansowe

 

01.01.-31.12.2021

01.01.-31.12.2020

Odsetki od kredytów bankowych i pożyczek

1 503

1 560

Odsetki od zobowiązań z tytułu leasingu

672

728

Pozostałe odsetki

394

557

Ujemne różnice kursowe

1 215

299

Pozostałe koszty finansowe

675

1 313

Razem koszty finansowe

4 459

4 457

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

22.Podatek dochodowy

 

31.12.2021

31.12.2020

Podatek bieżący:

Rozliczenie podatku za okres sprawozdawczy

15 558

7 401

Korekty podatku za poprzednie okresy

-261

-506

Bieżący podatek dochodowy

15 297

6 895

Podatek odroczony:

Powstanie i odwrócenie różnic przejściowych

1 132

-1 691

Odroczony podatek dochodowy

1 132

-1 691

Podatek dochodowy razem

16 429

5 204

 

Uzgodnienie podatku dochodowego obliczonego stawką 19% od wyniku przed opodatkowaniem z podatkiem dochodowym wykazanym w skonsolidowanym rachunku zysków i strat przedstawia się następująco:

01.01.-31.12.2021

01.01.-31.12.2020

Wynik finansowy brutto

88 054

39 747

Podatek dochodowy (19%)

16 730

7 552

Korekty podatku za poprzednie okresy (+/-)

-261

-933

Wynik z działalności w SSE

-2 165

-553

Przychody niebędące przychodami podatkowymi

-696

-1 586

Koszty niestanowiące kosztów podatkowych

2 520

1 221

Ulga z tytułu prac badawczo-rozwojowych

-500

-420

Pozostałe tytuły

801

-77

Obciążenie wyniku podatkiem dochodowym

16 429

5 204

Efektywna stawka podatku [%]

18,7%

13,1%

 

23.Dywidendy

 

W dniu 8 czerwca 2021 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki dominującej podjęło uchwałę o wypłacie dywidendy w kwocie 4,50 PLN na jedną akcję. Łączna kwota dywidendy wyniosła 30.046 tys. PLN. Dzień dywidendy został ustalony na 16 czerwca 2021 roku, natomiast wypłata dywidendy nastąpiła 23 czerwca 2021 roku.

 

W 2020 roku Spółka dominująca nie wypłacała dywidendy.

 

24.Zabezpieczenia spłaty zobowiązań

 

Zaciągnięte przez Grupę Kapitałową zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek, innych instrumentów dłużnych oraz z tytułu leasingu finansowego objęte są różnego rodzaju zabezpieczeniami. Do najpowszechniejszych oraz najistotniejszych zabezpieczeń spłaty należą (według stanu na dzień bilansowy):

 

31.12.2021

31.12.2020

Hipoteka na nieruchomości

80 175

130 703

Rzeczowe aktywa trwałe, w tym w leasingu

103 324

79 149

Zapasy

34 159

31 205

Należności z tytułu dostaw i usług i inne

7 408

3 743

Środki pieniężne

2 817

1 753

Wartość bilansowa aktywów stanowiących zabezpieczenie razem

227 883

246 553

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Poza wykazanymi powyżej, zabezpieczenie zobowiązań Grupy stanowią:

- weksle własne (in blanco),

- cesje należności handlowych,

- cesje praw z polis ubezpieczenia,

- pełnomocnictwa do dysponowania obecnymi i przyszłymi wpływami na rachunkach bankowych,

- poręczenie spłaty kredytu (dla spółki z Grupy Kapitałowej),

- oświadczenia o poddaniu się egzekucji.

 

Umowy kredytowe nakładają na Grupę wymogi, jakie muszą być spełnione przez okres kredytowania - zapewnienie utrzymania określonych wskaźników finansowych:

- zadłużenie netto/EBITDA ustalone na poziomie nie wyższym niż 3,5,

- wskaźnik kapitałowy – stosunek kapitałów własnych do sumy bilansowej na poziomie nie niższym niż 40%.

 

Powyższe wskaźniki finansowe, zarówno w 2021 roku, jak i w 2020 roku, zostały spełnione.

 

 

25.Transakcje z podmiotami powiązanymi

 

Podmioty powiązane z Grupą Kapitałową obejmują kluczowy personel kierowniczy, jednostki stowarzyszone, jednostki zależne wyłączone z obowiązku konsolidacji oraz pozostałe podmioty powiązane, do których Grupa zalicza podmioty kontrolowane przez większościowego właściciela Spółki dominującej. Nierozliczone salda należności oraz zobowiązań zazwyczaj regulowane są w środkach pieniężnych.

 

 

25.1. Grupa jako pożyczkodawca

 

W dniu 5 maja 2021 została zawarta umowa pożyczki pomiędzy Zetkama Sp. z o.o.(pożyczkodawca, jednostka zależna Emitenta) a Capital MBO Sp. z o.o. (pożyczkobiorca; jednostka dominująca Emitenta). Na podstawie umowy Zetkama Sp. z o.o. udzieliła pożyczki w kwocie 3.720 tys. PLN. Spłata pożyczki oraz odsetek nastąpi w dniu 30 września 2024 roku, przy czym strony umowy dopuszczają możliwość wcześniejszej spłaty całości lub części pożyczki i odsetek. Oprocentowanie zostało ustalone w oparciu o formułę WIBOR 12M + 2 punkty procentowe. Zabezpieczeniem spłaty pożyczki jest oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 5.580 tys. PLN.

 

W dniu 6 sierpnia 2020 roku podpisana została umowa pożyczki pomiędzy Mangata Holding S.A. (pożyczkodawca) a Capital MBO Sp. z o.o. (pożyczkobiorca; jednostka dominująca dla Mangata Holding S.A.). Na podstawie umowy Mangata Holding S.A. udzieliła pożyczki w kwocie 17.750 tys. PLN celem spłaty zadłużenia z tytułu transzy kredytu zaciągniętego przez pożyczkobiorcę w dniu 23 czerwca 2017 roku w celu nabycia akcji Mangata Holding S.A. (wezwanie ogłoszone 30 czerwca 2017 roku). Pożyczka ma charakter nieodnawialny, a zobowiązania Capital MBO Sp. z o.o. wynikające z umowy pożyczki będą podporządkowane zobowiązaniom wynikającym z umowy kredytu. Spłata pożyczki oraz odsetek nastąpi miesiąc od terminu spłaty wszystkich zobowiązań wynikających z umowy kredytu. Oprocentowanie zostało ustalone w oparciu o formułę WIBOR 12M + 2 punkty procentowe. Zabezpieczeniem spłaty pożyczki jest oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 26.625 tys. PLN.

 

Na moment udzielenia pożyczka została wyceniona przy zastosowaniu metody zamortyzowanego kosztu. Dla potrzeb wyceny przyjęte zostały następujące założenia:

- stopą dyskonta ustalono na poziomie 0,49%, jako podstawę przyjmując rentowność 5-letnich obligacji skarbowych,

- okres dyskonta ustalono na 3 lata.

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

W oparciu o powyższe założenia oszacowano koszt dyskonta w kwocie 258 tys. PLN, który obciążył koszty finansowe okresu.

 

Zestawienie udzielonych przez Grupę pożyczek jednostkom powiązanym zawiera poniższa tabela:

Pożyczkobiorca

Wartość nominalna udzielonej pożyczki [tys. PLN]

Wartość bilansowa na 31.12.2020

Udzielone pożyczki

Naliczone odsetki

Efekt dyskonta

Wartość bilansowa na 31.12.2021

Capital MBO Sp. z o.o.

17 750

17 646

0

399

86

18 131

Capital MBO Sp. z o.o.

3 720

0

3 720

58

-102

3 676

Razem

21 470

17 646

3 720

457

-16

21 807

 

W skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe, poza pożyczkami udzielonymi przez Grupę, prezentowane są również akcje spółek niekontrolowanych posiadane przez jedną ze spółek Grupy o wartości bilansowej 101 tys. PLN.

 

25.2.Grupa jako pożyczkobiorca

 

W dniu 21 grudnia 2021 została zawarta umowa pożyczki pomiędzy Capital MBO Sp. z o.o. (pożyczkodawca, jednostka dominująca Emitenta) a Kuźnią Polską S.A.(pożyczkobiorca, jednostka zależna Emitenta). Na podstawie umowy Capital MBO Sp. z o.o. udzielił pożyczki w kwocie 10.000 tys. PLN. Spłata pożyczki oraz odsetek nastąpi w terminie do 31 grudnia 2022 roku. Oprocentowanie zostało ustalone w oparciu o formułę WIBOR 1M + 2 punkty procentowe. Zabezpieczeniem spłaty pożyczki jest oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 12.000 tys. PLN.

Zestawienie zaciągniętych przez Grupę pożyczek od podmiotów powiązanych zawiera poniższa tabela:

Pożyczkodawca

Wartość nominalna udzielonej pożyczki [tys. PLN]

Wartość bilansowa na 31.12.2020

Zaciągnięte pożyczki

Naliczone odsetki

Wartość bilansowa na 31.12.2021

Capital MBO Sp. z o.o.

10 000

0

10 000

9

10 009

Razem

10 000

0

10 000

9

10 009

 

25.3.Transakcje z kluczowym personelem kierowniczym

 

Należne wynagrodzenie kluczowego personelu z tytułu pełnienia funkcji w organach jednostki dominującej wskazano poniżej:

Wynagrodzenia

01.01. - 31.12.2021

01.01. - 31.12.2020

Zarząd

2 459

2 109

Rada Nadzorcza

1 048

1 000

 

W okresach objętych sprawozdaniem nie wystąpiły inne istotne transakcje z kluczowym personelem niż wynikające ze świadczeń pracowniczych.

 

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

25.4.Transakcje z jednostkami stowarzyszonymi, niekonsolidowanymi jednostkami zależnymi oraz pozostałymi podmiotami powiązanymi

 

Transakcje w okresie 01.01.-31.12.2021

Sprzedaż

Zakup

Przychody finansowe

Koszty finansowe

Jednostka dominująca najwyższego szczebla

73

0

0

0

Jednostka dominująca

11

0

457

29

Pozostałe podmioty powiązane

35

416

0

0

Razem

119

416

457

29

 

Transakcje w okresie 01.01.-31.12.2020

Sprzedaż

Zakup

Przychody finansowe

Jednostka dominująca najwyższego szczebla

79

0

0

Jednostka dominująca

0

0

154

Pozostałe podmioty powiązane

0

311

Razem

79

311

154

 

Transakcje zakupu zrealizowane z pozostałymi podmiotami powiązanymi zostały zawarte z podmiotami powiązanymi z niektórymi Członkami Rady Nadzorczej. Transakcje te dotyczyły głównie wynajmu powierzchni biurowej (357 tys. PLN w 2021 roku, 311 tys. PLN w 2020 roku).

 

Salda rozrachunków 31.12.2021:

Należności handlowe

Zobowiązania handlowe

Zaciągnięte pożyczki

Udzielone pożyczki

Jednostka dominująca najwyższego szczebla

0

6

0

0

Jednostka dominująca

0

0

10 029

21 807

Pozostałe podmioty powiązane

0

0

0

Razem

0

6

10 029

21 807

 

Salda rozrachunków 31.12.2020:

Należności handlowe

Zobowiązania handlowe

Udzielone pożyczki

Jednostka dominująca najwyższego szczebla

0

0

0

Jednostka dominująca

0

0

17 646

Pozostałe podmioty powiązane

0

0

Razem

0

0

17 646

 

 

26.Sprawy sądowe

 

Opis istotnych spraw sądowych w Spółkach Grupy:

 

Śrubena Unia spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka prowadzi sprawy przeciwko Trade-Port sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach o zapłatę kwot: 1.219 tys. PLN (pozew wniesiony w dniu 5 czerwca 2018 r.) oraz 1.430 tys. PLN (pozew wniesiony w dniu 13 czerwca 2018 r.) wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. W dniach 21 czerwca 2018 r. oraz 5 lipca 2018 r. Sąd Okręgowy w Katowicach wydał nakazy zapłaty w postępowaniu nakazowym. Kwoty zasądzone nakazami zapłaty zostały zabezpieczone przez Komornika w ramach depozytu pieniężnego. W dniu 21 czerwca 2018 r. Trade Port Sp. z o.o. złożył wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, natomiast w dniu 25 lipca 2018 r. złożył wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. W dniu 16 października 2018 r. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach ogłosił upadłość Trade Port Sp. z o.o., a Spółka zgłosiła przysługujące jej wierzytelności,

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

które następnie zostały uznane na liście wierzytelności. Na skutek dalszych działań Trade Port Sp. z o.o. w dniu 22 maja 2020 r. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach otworzył postępowanie restrukturyzacyjne – postępowanie układowe Trade Port Sp. z o.o. W toku postępowania nadzorca sądowy złożył spis wierzytelności, zgodnie z którym uwzględnione zostały wierzytelności Spółki w zakresie należności głównej i odsetek za opóźnienie liczonych do dnia poprzedzającego otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. Spis został zatwierdzony przez Sędziego Komisarza. W związku z otwarciem postępowania układowego komornik zwolnił od zajęcia kwoty zabezpieczone w ramach depozytu i zwrócił środki do Trade Port Sp. z o.o. Odbyło się Zgromadzenie Wierzycieli na którym przyjęto układ. Obecnie oczekujemy na zatwierdzenie układu przez Sąd. Z uwagi na otwarcie postępowania układowego Spółka nie jest w stanie określić prawdopodobieństwa zaspokojenia roszczenia, albowiem będzie to uzależnione od ostatecznych propozycji układowych i treści układu, który zostanie przyjęty.

 

Ponadto Śrubena Unia Sp. z o.o. w postępowaniach sądowych, egzekucyjnych i upadłościowych dochodzi swoich należności w łącznej kwocie 7.027 tys. PLN. Emitent informował o prowadzeniu tych spraw we wcześniejszych raportach okresowych, na chwilę obecną w żadnej z nich nie wyegzekwowano istotnych kwot.

 

Zetkama spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

W dniu 17 stycznia 2018 roku spółka wniosła do Sądu Okręgowego w Legnicy VI Wydziału Gospodarczego pozew przeciwko TDZ POWER SE z siedzibą w Brnie, Czechy, o zapłatę 111 tys. EUR. Spółka dochodzi zwrotu zaliczki uiszczonej na poczet dostawy przez pozwanego maszyny, w związku z niezrealizowaniem przez pozwanego dostawy. W dniu 27 maja 2020 r. Spółka otrzymała nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności, na podstawie którego złożyła wniosek o wszczęcie egzekucji do właściwego komornika na terenie Czech. Postępowanie egzekucyjne jest w toku. Z uwagi na upływ czasu od rozpoczęcia postępowania sądowego w sprawie, Spółka nie jest w stanie określić prawdopodobieństwa wyegzekwowania należnych jej środków.

 

Zetkama Nieruchomości spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

W dniu 23 lipca 2021 roku spółka wniosła do Sądu Okręgowego w Katowicach XIII Wydziału Gospodarczego pozew przeciwko spółce Zakłady Mięsne Silesia Spółka Akcyjna z siedzibą w Katowicach o zapłatę 250 tys. PLN. Spółka dochodzi zapłaty kary umownej z tytułu uchylenia się przez pozwaną od obowiązku zawarcia umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości. W dniu 29 lipca 2021 r. Sąd wydał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, pozwana wniosła sprzeciw od nakazu zapłaty. Postępowanie sądowe jest w toku. Spółka szacuje szanse wygranej jako wysokie.

 

Na wykazane wyżej należności sporne zostały utworzone stosowne odpisy aktualizujące ich wartość bilansową.

 

Pozostałe Spółki z Grupy nie są stronami w istotnych postępowaniach sądowych lub egzekucyjnych.

 

27.Ryzyko dotyczące instrumentów finansowych

 

Ryzyko dotyczące instrumentów finansowych

 

Grupa Kapitałowa narażona jest na wiele ryzyk związanych z instrumentami finansowymi. Ryzykami, na które narażona jest Grupa są:

ryzyko rynkowe obejmujące ryzyko walutowe oraz ryzyko stopy procentowej,

ryzyko kredytowe oraz

ryzyko płynności.

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Zarządzanie ryzykiem finansowym Grupy koordynowane jest przez Spółkę dominującą, w bliskiej współpracy

z Zarządami oraz dyrektorami finansowymi spółek zależnych. W procesie zarządzania ryzykiem najważniejszą wagę mają następujące cele:

zabezpieczenie krótkoterminowych oraz średnioterminowych przepływów pieniężnych,

stabilizacja wahań wyniku finansowego Grupy,

wykonanie zakładanych prognoz finansowych poprzez spełnienie założeń budżetowych,

osiągnięcie zakładanej stopy zwrotu z długoterminowych inwestycji wraz z pozyskaniem optymalnych źródeł finansowania działań inwestycyjnych.

 

Grupa nie zawiera transakcji na rynkach finansowych w celach spekulacyjnych. Od strony ekonomicznej przeprowadzane transakcje mają charakter zabezpieczający przed określonym ryzykiem.

 

Poniżej przedstawiono najbardziej znaczące ryzyka, na które narażona jest Grupa.

 

Ryzyko rynkowe

 

Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe

Ryzyko walutowe związane jest ze sprzedażą na rynki zagraniczne oraz zakupami materiałów i towarów z tychże rynków. Biorąc pod uwagę, iż wpływy w walutach obcych (szczególnie w EUR) przekraczają wypływy, Grupa podejmuje działania operacyjne zmierzające do zmniejszenia ekspozycji netto do minimalnych osiągalnych poziomów. Zarówno zakupy surowców, towarów jak i nakłady inwestycyjne analizowane są pod kątem możliwości redukcji ryzyka walutowego w Grupie.

 

Ponadto Grupa realizuje strategię zabezpieczania ryzyka walutowego przy wykorzystaniu dostępnych instrumentów finansowych. Głównym celem strategii jest ograniczenie zmienności przepływów pieniężnych

w walucie EUR związanych z wysoce prawdopodobnymi planowanymi transakcjami sprzedaży wyrobów Grupy.

 

By zminimalizować ryzyko walutowe Grupa zawiera walutowe kontrakty terminowe (kontrakty forward) oraz zawiera umowy kredytowe w walucie EUR w celu równoważenia wydatków i wpływów w walucie. Jeżeli kwoty płacone (zakup) oraz uzyskane (sprzedaż) w walucie równoważą ryzyko, Grupa nie stosuje kontraktów forward. Jeżeli transakcje zakupu oraz sprzedaży realizowane w walucie się nie równoważą, Grupa stosuje kontrakty terminowe, by osiągnąć wskazane wyżej cele zarządzania ryzykiem.

 

Aktywa oraz zobowiązania finansowe Grupy wyrażone w walutach obcych, przeliczone na PLN kursem zamknięcia obowiązującym na dzień bilansowy przedstawiają się następująco (bez pochodnych instrumentów finansowych):

 

Stan na dzień 31.12.2021 roku [w tys. jednostek]

EUR

USD

CZK

Po przeliczeniu

Aktywa finansowe (+)

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

1 222

1 916

0

12 043

Należności handlowe oraz pozostałe należności finansowe

18 520

3 868

0

100 886

Zobowiązania finansowe (-)

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne

-14 720

0

0

-67 707

Leasing finansowy

-6 927

0

0

-24 408

Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania finansowe

-4 938

-713

-5 995

-26 718

Ekspozycja na ryzyko walutowe razem

-6 843

5 071

-5 995

-5 904

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Stan na dzień 31.12.2020 roku [w tys. jednostek]

EUR

USD

CZK

Po przeliczeniu

Aktywa finansowe (+)

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

1 371

2 198

0

14 500

Należności handlowe oraz pozostałe należności finansowe

13 900

2 936

0

75 182

Zobowiązania finansowe (-)

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne

-21 488

0

0

-99 159

Leasing finansowy

-5 900

0

0

-27 227

Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania finansowe

-3 479

-360

-471

-17 489

Ekspozycja na ryzyko walutowe razem

-15 596

4 774

-471

-54 193

 

Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości wyniku finansowego oraz innych całkowitych dochodów w odniesieniu do aktywów oraz zobowiązań finansowych Grupy oraz wahań kursu.

 

Analiza wrażliwości zakłada wzrost lub spadek kursów o 10% w stosunku do kursu zamknięcia obowiązującego na poszczególne dni bilansowe.

 

Stan na dzień 31.12.2021 roku

Wpływ na wynik finansowy

EUR

USD

CZK

Razem

Wzrost kursu walutowego (+10%)

6 804

2 059

-110

8 753

Spadek kursu walutowego (-10%)

-6 804

-2 059

110

-8 753

 

Wpływ na inne całkowite dochody

EUR

Razem

Wzrost kursu walutowego (+10%)

-9 953

-9 953

Spadek kursu walutowego (-10%)

9 953

9 953

 

Stan na dzień 31.12.2020 roku

Wpływ na wynik finansowy

EUR

USD

CZK

Razem

Wzrost kursu walutowego (+10%)

5 440

1 794

-8

7 226

Spadek kursu walutowego (-10%)

-5 441

-1 794

8

-7 227

 

Wpływ na inne całkowite dochody

EUR

Razem

Wzrost kursu walutowego (+10%)

-5 305

-5 305

Spadek kursu walutowego (-10%)

5 305

5 305

 

Należy wziąć pod uwagę, że instrumenty pochodne walutowe kompensują efekt wahań kursów, a zatem przyjmuje się, że ekspozycja na ryzyko dotyczy instrumentów finansowych posiadanych przez Grupę na poszczególne dni bilansowe i jest korygowana o pozycję w instrumentach pochodnych.

 

Ekspozycja na ryzyko walutowe ulega zmianom w ciągu roku w zależności od wolumenu transakcji przeprowadzanych w walucie. Niemniej powyższą analizę wrażliwości można uznać za reprezentatywną dla określenia ekspozycji Grupy na ryzyko walutowe.

 

Analiza wrażliwości na ryzyko stopy procentowej

Ryzyko stopy procentowej związane jest przede wszystkim z oprocentowaniem posiadanych kredytów bankowych oprocentowanych wg zmiennej stopy procentowej opartej o stawkę EURIBOR i WIBOR oraz umów leasingowych pomniejszonych o stan środków pieniężnych. Grupa nie zabezpiecza się przed tym ryzykiem, jednakże prowadzi stały monitoring sytuacji rynkowej w tym obszarze. Zmiana stóp procentowych w przypadku kredytu opartego na

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

stawce WIBOR kompensowana jest poprzez zmianę odsetek otrzymywanych od środków pieniężnych – doskonałym narzędziem do ograniczania ryzyka stóp procentowych jest stosowany w Grupie cash pooling.

W ocenie Grupy ryzyko zmiany stopy procentowych jest na akceptowalnym poziomie w stosunku do rentowności prowadzonej działalności.

 

Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości wyniku finansowego oraz innych całkowitych dochodów w odniesieniu do potencjalnego wahania stopy procentowej w górę oraz w dół o 1 punkt procentowy. Kalkulację przeprowadzono na podstawie zmiany średniej stopy procentowej obowiązującej w okresie o (+/-) 1 punkt procentowy oraz w odniesieniu do aktywów oraz zobowiązań finansowych wrażliwych na zmianę oprocentowania tj. oprocentowanych zmienną stopą procentową.

 

Stan na dzień 31.12.2021 roku

wpływ na wynik

Wzrost stopy procentowej (+1 p.p.)

-1 435

Spadek stopy procentowej (-1 p.p.)

1 100

 

Stan na dzień 31.12.2020 roku

wpływ na wynik

Wzrost stopy procentowej (+1 p.p.)

-1 577

Spadek stopy procentowej (-1 p.p.)

934

 

Analiza wrażliwości na ryzyko kredytowe

Ryzyko kredytowew Grupie jest na niskim poziomie ze względu na stosowanie działań mających na celu zminimalizowanie kwoty trudnych należności. Przed rozpoczęciem współpracy z potencjalnym klientem Spółki Grupy analizują kondycje i wiarygodność finansową klienta np. poprzez korzystanie z usług wywiadowni gospodarczych. Na początku współpracy Grupa wykorzystuje także inne instrumenty w celu ograniczenia ryzyka kredytowego, tj. m.in.: akredytywa, przedpłata dla nowych klientów, limity kredytowe dla klientów o dłuższym okresie współpracy. Ryzyko to jest również ograniczone w Grupie ze względu na dywersyfikację sprzedaży pod względem liczby klientów i obszarów sprzedaży.

 

Maksymalna ekspozycja Grupy na ryzyko kredytowe określana jest poprzez wartość bilansową następujących aktywów finansowych:

31.12.2021

31.12.2020

Pożyczki

21 807

17 649

Należności handlowe oraz pozostałe należności finansowe

126 988

105 983

Pozostałe klasy pozostałych aktywów finansowych

101

101

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

31 378

33 476

Ekspozycja na ryzyko kredytowe razem

180 274

157 209

 

Grupa w sposób ciągły monitoruje zaległości klientów oraz wierzycieli w regulowaniu płatności, analizując ryzyko kredytowe indywidualnie lub w ramach poszczególnych klas aktywów określonych ze względu na ryzyko kredytowe (wynikające np. z branży, regionu lub struktury odbiorców). Ponadto w ramach zarządzania ryzykiem kredytowym Grupa dokonuje transakcji z kontrahentami o potwierdzonej wiarygodności.

 

W zakresie pożyczki udzielonej głównemu akcjonariuszowi – Capital MBO Sp. z o.o. – Grupa ocenia ryzyko kredytowe jako bardzo niskie. Jednostka dominująca realizuje ogłoszoną w 2015 roku Politykę Dywidendową. Jest to jedno ze źródeł, które główny akcjonariusz może wykorzystać do spłaty pożyczki. Poza tym, pożyczka została zabezpieczona oświadczeniem o poddaniu się egzekucji.

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

W ocenie Zarządu Spółki dominującej powyższe aktywa finansowe, które nie są objęte odpisem z tytułu utraty wartości na poszczególne dni bilansowe, uznać można za aktywa o dobrej jakości kredytowej. Z tego też względu Grupa nie ustanawiała zabezpieczeń oraz innych dodatkowych elementów poprawiających warunki kredytowania.

 

Analizę należności jako najistotniejszej kategorii aktywów narażonych na ryzyko kredytowe, pod kątem przeterminowania oraz strukturę wiekową należności przeterminowanych nie objętych odpisem przedstawiają poniższe tabele:

 

Stan na dzień 31.12.2021 roku

Należności handlowe 31.12.2021

Należności handlowe 31.12.2020

do 1 miesiąca

13 701

7 275

od 1 do 6 miesięcy

1 836

2 439

od 6 do 12 miesięcy

685

190

powyżej roku

99

277

Zaległe należności finansowe

16 321

10 181

 

W odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług, Grupa nie jest narażona na istotne ryzyko kredytowe

w związku z pojedynczym znaczącym kontrahentem lub grupą kontrahentów o podobnych cechach. W oparciu

o historycznie kształtujące się tendencje zalegania z płatnościami, przeterminowane należności nie objęte odpisem nie wykazują znacznego pogorszenia jakości - większość z nich mieści się w przedziale do miesiąca i nie zachodzą obawy co do ich ściągalności. Na koniec 2021 roku saldo należności handlowych przeterminowanych wynosiło 16.321 tys. PLN i stanowiło 13% salda należności handlowych netto, natomiast na koniec poprzedniego okresu saldo należności handlowych przeterminowanych wynosiło 10.181 tys. PLN i stanowiło 11% salda należności handlowych netto.

 

Ryzyko kredytowe środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, rynkowych papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych uznawane jest za niskie ze względu na wysoką wiarygodność podmiotów będących stroną transakcji, do których należą przede wszystkim banki. Główne banki, z którymi współpracuje Grupa, dysponują stabilnymi ratingami: A+, BBB+, BBB- (agencja Fitch) oraz Aa3 i ba1 (agencja Moody’s).

 

Analiza wrażliwości na ryzyko płynności

Grupa Kapitałowa jest narażona na ryzyko utraty płynności tj. zdolności do terminowego regulowania zobowiązań finansowych. Grupa zarządza ryzykiem płynności poprzez monitorowanie terminów płatności oraz zapotrzebowania na środki pieniężne w zakresie obsługi krótkoterminowych płatności (transakcje bieżące monitorowane w okresach tygodniowych) oraz długoterminowego zapotrzebowania na gotówkę na podstawie prognoz przepływów pieniężnych aktualizowanych w okresach miesięcznych. Zapotrzebowanie na gotówkę porównywane jest z dostępnymi źródłami pozyskania środków (w tym zwłaszcza poprzez ocenę zdolności pozyskania finansowania w postaci kredytów) oraz konfrontowane jest z inwestycjami wolnych środków.

 

Ryzyko to jest ograniczone również faktem, iż przychody ze sprzedaży nie wykazują zbytnich wahań w cyklu miesięcznym w ciągu roku. Grupa posiada także dostęp do linii kredytowej, w tym instrumentu cash pooling, oraz na bieżąco monituje bieżące i przyszłe przepływy pieniężne (cotygodniowe raporty zarządcze każdej ze spółek w tym zakresie).

 

Na dzień bilansowy zobowiązania finansowe Grupy mieściły się w następujących przedziałach terminów wymagalności:

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Stan na dzień 31.12.2021 roku

do 6 m-cy

6 do 12 m-cy

1 do 3 lat

3 do 5 lat

powyżej 5 lat

Zobowiązania wartość bilansowa

Kredyty w rachunku kredytowym

8 339

10 353

51 453

3 386

0

73 531

Kredyty w rachunku bieżącym

0

37 955

0

0

0

37 955

Pożyczki zabezpieczone na aktywach

360

361

1 024

1 025

 

2 770

Pożyczki

0

10 009

0

0

0

10 009

Leasing finansowy

6 036

6 437

17 536

10 096

3 576

43 681

Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania finansowe

126 988

0

0

0

0

126 988

Ekspozycja na ryzyko płynności razem

141 723

65 115

70 013

14 507

3 576

294 934

 

Stan na dzień 31.12.2020 roku

do 6 m-cy

6 do 12 m-cy

1 do 3 lat

3 do 5 lat

powyżej 5 lat

Zobowiązania wartość bilansowa

Kredyty w rachunku kredytowym

10 983

10 757

54 427

11 367

0

87 534

Kredyty w rachunku bieżącym

87

3 263

19 570

0

0

22 920

Leasing finansowy

5 699

6 888

17 063

5 856

5 265

40 771

Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania finansowe

86 675

49

53

0

0

86 777

Ekspozycja na ryzyko płynności razem

103 444

20 957

91 113

17 223

5 265

238 002

 

W tabeli wykazano wartość umowną zobowiązań, bez uwzględnienia skutków dyskonta w związku z wyceną zobowiązań według zamortyzowanego kosztu. W przypadku instrumentów pochodnych rozliczanych w kwotach brutto, w tabeli zaprezentowano kwoty brutto.

 

Na poszczególne dni bilansowe Grupa Kapitałowa posiadała ponadto wolne limity kredytowe w rachunkach bieżących w następującej wartości:

31.12.2021

31.12.2020

Przyznane limity kredytowe

110 135

111 047

Wykorzystane kredyty w rachunku bieżącym

63 341

25 885

Wolne limity kredytowe w rachunku bieżącym

46 794

85 162

 

 

28.Zarządzanie kapitałem

 

Grupa Kapitałowa zarządza kapitałem w celu zapewnienia zdolności kontynuowania działalności przez Grupę oraz zapewnienia oczekiwanej stopy zwrotu dla akcjonariuszy i innych podmiotów zainteresowanych kondycją finansową Grupy.

 

W celu monitorowania zdolności obsługi długu, Grupa oblicza wskaźnik zadłużenia netto (tj. zobowiązań z tytułu leasingu, kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych pomniejszony o stan środków pieniężnych) do EBITDA (wynik z działalności operacyjnej skorygowany o koszty amortyzacji). Grupa zakłada utrzymanie wskaźnika zadłużenia netto do EBITDA na poziomie nie wyższym niż 3,5.

dane w tys. PLN

2021

2020

Kapitał:

 

 

Kapitał własny

477 406

434 504

Udziały niedające kontroli

6 468

5 746

Kapitał własny razem

483 874

440 250

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

Suma bilansowa

855 841

730 980

Wskaźnik udziału kapitału własnego w sumie bilansowej

0,57

0,60

Dług:

 

 

Kredyty, pożyczki inne instrumenty dłużne

124 849

110 454

Zobowiązania z tytułu leasingu

43 097

40 771

Dług

167 946

151 225

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

31 378

33 476

Zadłużenie netto

136 568

117 749

EBITDA

 

 

Zysk (strata) z działalności operacyjnej

91 903

39 978

Amortyzacja

37 978

34 381

EBITDA

129 881

74 359

Wskaźnik zadłużenia netto do EBITDA

1,05

1,58

 

Wskaźnik zadłużenia netto do EBITDA spadł z poziomu 1,58 na koniec 2020 roku do 1,05 na koniec 2021 roku.

Zarówno Grupa jak i Spółka dominująca nie podlegają zewnętrznym wymogom kapitałowym.

 

We wszystkich okresach wskaźniki mieściły się na zakładanych przez Grupę poziomach oraz zgodnie z wymogami podpisanych umów kredytowych.

 

Poza powyższym, Grupa monitoruje wskaźnik udziału kapitału własnego razem w sumie bilansowej. Wskaźnik ten uległ zmniejszeniu z 60% na koniec ubiegłego roku do 57% na koniec 2021 roku. Umowy kredytowe nakładają obowiązek utrzymania wskaźnika udziału kapitału własnego w sumie bilansowej, obliczonego w oparciu o dane Grupy, na poziomie nie niższym niż 40%. Bieżąca wartość udziału kapitału własnego w sumie bilansowej jest zgodna z zakładanymi przez Grupę prognozami i świadczy o bezpieczeństwie finansowym Grupy.

 

29.Pozostałe informacje

 

29.1.Wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych

 

Podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych Mangata Holding S.A. za rok 2021 oraz 2020 był PricewaterhouseCoopers Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Audyt sp.k., z którym w dniu 10 czerwca 2020 roku została zawarta umowa o przeprowadzenie przeglądu półrocznego sprawozdania finansowego (jednostkowego oraz skonsolidowanego) oraz badania rocznego sprawozdania finansowego za 2020 oraz za 2021 rok (jednostkowego oraz skonsolidowanego). Wyboru podmiotu uprawnionego dokonała Rada Nadzorcza Spółki w dniu 3 czerwca 2020 roku. Emitent korzystał wcześniej z usług wyżej wymienionego audytora w zakresie przeglądu sprawozdań półrocznych oraz badania sprawozdań rocznych za lata 2018 i 2019.

 

Wynagrodzenie audytora z poszczególnych tytułów wyniosło (dane dotyczą Grupy jako całości):

01.01. do 31.12.2021

01.01. do 31.12.2020

Badanie jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego

371

353

Przegląd jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego

75

75

Ocena zgodności formatu skonsolidowanego sprawozdania finansowego z wymogami ESEF

12

15

Razem wynagrodzenie audytora

458

443

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2021 ROK(dane w tysiącach złotych, chyba że wskazano inaczej)

Obraz 23

29.2. Zatrudnienie

 

Przeciętne zatrudnienie w Grupie (w przeliczeniu na pełne etaty) w podziale na poszczególne grupy zawodowe kształtowało się następująco:

01.01.-31.12.2021

01.01.-31.12.2020

Pracownicy umysłowi

475

461

Pracownicy fizyczni

1 529

1 368

Przeciętne zatrudnienie

2 004

1 829

 

 

30.Zdarzenia po dniu bilansowym

 

Po dniu bilansowym nie wystąpiły istotne zdarzenia, inne niż opisane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, które wymagałyby ujawnienia.

 

 

31.Zatwierdzenie do publikacji

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone za rok zakończony 31 grudnia 2021 zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Spółki dominującej w dniu 4 kwietnia 2022 roku.

 

 

 

Podpisy wszystkich Członków Zarządu Jednostki dominującej

 

 

DataImię i Nazwisko Funkcja Podpis

 

 

 

4 kwietnia 2022 Leszek Jurasz Prezes Zarządu ……………………….

 

 

 

4 kwietnia 2022 Kazimier Przełomski Wiceprezes Zarządu ……………………….

 

 

 

4 kwietnia 2022 Michał Zawisza Wiceprezes Zarządu ……………………….

 

 

 

Podpisy osoby odpowiedzialnej za sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego

 

 

4 kwietnia 2022 Mariusz Jaszczyk ……………………….