GRUPA KAPITAŁOWA
ADIUVO INVESTMENTS
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone
na dzień i za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.
Miejsce i data zatwierdzenia do publikacji: Warszawa, 29 kwietnia 2023 roku
SPIS TREŚCI
SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT6
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ8
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM10
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH11
DODATKOWE INFORMACJE I OBJAŚNIENIA13
Nota 2 Skład Grupy Kapitałowej14
Nota 3 Skład Zarządu oraz Rady Nadzorczej Spółki dominującej16
Nota 4 Zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego17
Nota 5 Zasady przyjęte przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego17
5.1 Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego17
5.2 Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdawcza19
5.3 Nowe standardy i interpretacje20
5.4 Zmiany wynikające ze zmian MSSF21
5.5.2 Inwestycje w jednostki zależne22
5.5.3 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych22
5.5.4 Udziały we wspólnych przedsięwzięciach22
5.5.5 Połączenia jednostek gospodarczych23
5.5.6 Przeliczenie pozycji wyrażonych w walutach obcych23
5.5.7 Rzeczowe aktywa trwałe24
5.5.8 Koszty finansowania zewnętrznego25
5.5.9 Nieruchomości inwestycyjne25
5.5.10 Leasing i prawo wieczystego użytkowania gruntu25
5.5.11 Wartości niematerialne26
5.5.12 Utrata wartości aktywów niefinansowych27
5.5.13 Instrumenty finansowe28
5.5.15 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności31
5.5.16 Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych32
5.5.17 Aktywa trwałe przeznaczone do zbycia32
5.5.19 Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne33
5.5.20 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania33
5.5.22 Zobowiązania i aktywa warunkowe33
5.5.23 Świadczenia pracownicze34
5.5.24 Płatności w formie akcji34
5.5.28 Prezentacja dochodów i kosztów okresu sprawozdawczego37
5.5.29 Sprawozdanie z przepływów pieniężnych38
5.5.30 Sprawozdawczość dotycząca segmentów38
5.5.31 Zarządzanie kapitałem38
5.6 Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach38
Nota 6 Korekty błędów oraz zmiany zasad rachunkowości39
Nota 7 Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym39
7.1 Ryzyko stopy procentowej39
7.4 Analiza wrażliwości na ryzyko rynkowe41
7.6 Ryzyko związane z płynnością42
Nota 8 Informacje dotyczące segmentów operacyjnych43
9.1 Koszty według rodzaju, w tym koszty świadczeń pracowniczych47
9.2 Pozostałe przychody operacyjne47
9.3 Pozostałe koszty operacyjne48
10.1 Podatek dochodowy ujęty w rachunku zysków i strat i w kapitale własnym50
10.2 Uzgodnienie podatku dochodowego od wyniku finansowego brutto50
10.3 Odroczony podatek dochodowy51
Nota 11 Zysk (strata) przypadający/-a na jedną akcję52
Nota 12 Rzeczowe aktywa trwałe53
Nota 13 Wartości niematerialne54
13.2 Test na utratę wartości aktywów niematerialnych55
Nota 14 Zmiany w składzie Grupy56
14.1 Zmiany w składzie Grupy56
14.2 Inwestycje w jednostki stowarzyszone56
Nota 16 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności57
Nota 17 Środki pieniężne i ich ekwiwalenty58
Nota 18 Kapitał zakładowy oraz pozostałe kapitały59
18.4 Dywidenda i ograniczenia związane z kapitałem61
18.5 Udziały niekontrolujące61
Nota 20 Świadczenia pracownicze62
20.1 Świadczenia emerytalne oraz inne świadczenia po okresie zatrudnienia63
20.2 Programy płatności na bazie akcji64
21.2 Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek65
Nota 22 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania67
Nota 24 Aktywa przeznaczone do sprzedaży i zobowiązania z nimi związane69
Nota 25 Zobowiązania i należności warunkowe70
25.1 Inne zobowiązania warunkowe70
25.3 Zobowiązania inwestycyjne71
Nota 26 Informacje o podmiotach powiązanych80
26.1 Transakcje z podmiotami powiązanymi80
26.2 Jednostka dominująca całej grupy83
26.4 Kluczowy personel kierowniczy83
26.5 Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi84
Nota 27 Instrumenty finansowe84
Nota 28 Wyjaśnienie pozycji prezentowanych w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych85
tys. PLN |
| tys. EUR | ||||
RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT |
| 01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 |
| 01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 |
SPRAWOZDNIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW |
| (badane) | (badane) |
| (badane) | (badane) |
Przychody ze sprzedaży | 449 | 1 604 | 96 | 350 | ||
Zysk (strata) ze sprzedaży | -8 234 | -6 341 | -1 756 | -1 385 | ||
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | -53 892 | -17 134 | -11 495 | -3 743 | ||
Zysk (strata) netto | -57 896 | -17 751 |
| -12 349 | -3 878 | |
Zysk (strata) netto przypisany: | ||||||
Akcjonariuszom jednostki dominującej | -55 235 | -17 338 | -11 781 | -3 788 | ||
Udziałom niekontrolującym | -2 659 | -413 |
| -567 | -90 | |
Zysk (strata) na akcję przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | ||||||
(wyrażony w złotych / euro na jedną akcję) | ||||||
- podstawowy | -4,39 | -1,35 | -0,94 | -0,29 | ||
- rozwodniony | -4,39 | -1,35 |
| -0,94 | -0,29 | |
Całkowite dochody ogółem | -59 702 | -18 621 |
| -12 734 | -4 068 | |
Całkowity dochód ogółem przypisany: | ||||||
Akcjonariuszom jednostki dominującej | -57 043 | -18 208 | -12 167 | -3 978 | ||
Udziałom niekontrolującym | -2 659 | -413 | -567 | -90 | ||
tys. PLN |
| tys. EUR | ||||
SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ |
| 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
| (badane) | (badane) |
| (badane) | (badane) | |
Aktywa trwałe | 5 943 | 53 042 | 1 267 | 11 532 | ||
Aktywa obrotowe | 2 237 | 3 570 | 477 | 776 | ||
Aktywa ogółem | 8 180 | 56 612 |
| 1 744 | 12 309 | |
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał własny ogółem | -47 398 | 7 302 |
| -10 106 | 1 588 | |
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | -51 819 | 241 | -11 049 | 52 | ||
Kapitał własny przypadający na udziały niekontrolujące | 4 421 | 7 061 |
| 943 | 1 535 | |
Zobowiązania długoterminowe | 23 794 | 6 792 | 5 073 | 1 477 | ||
Zobowiązania krótkoterminowe | 31 784 | 42 518 |
| 6 777 | 9 244 | |
Pasywa ogółem | 8 180 | 56 612 | - | 1 744 | 12 309 | |
| tys. PLN |
| tys. EUR | ||||
SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH |
| 01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 |
| 01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 | |
| (badane) | (badane) |
| (badane) | (badane) | ||
|
|
| |||||
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | -7 615 | -5 777 | -1 624 | -1 262 | |||
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | -130 | -1 259 | -28 | -275 | |||
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | 7 746 | 4 382 |
| 1 652 | 957 | ||
Przepływy pieniężne netto razem | 1 | -2 654 |
| 0 | -580 | ||
Powyższe wybrane dane finansowe przeliczone zostały na walutę Euro w następujący sposób:
Poszczególne pozycje skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej przeliczone zostały według kursu ogłoszonego przez NBP obowiązującego na dzień bilansowy tj. 31 grudnia 2022 r. (1 EUR= 4,6899 PLN) i na dzień 31 grudnia 2021 (1 EUR = 4,5994 PLN).
Poszczególne pozycje skonsolidowanego rachunku zysków i strat, skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów oraz skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych przeliczone zostały po kursie stanowiącym średnią arytmetyczną średnich kursów ogłoszonych przez NBP na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca w danym okresie sprawozdawczym tzn. dla okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. (1 EUR = 4,6883 PLN) oraz dla okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 (1 EUR = 4,5775 PLN).
SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT
| Nota | 01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 |
| (badane) | (badane) | |
Przychody ze sprzedaży | |||
Koszty działalności operacyjnej | - | - | |
Zmiana stanu produktów | |||
Amortyzacja | - | - | |
Zużycie materiałów i energii | - | - | |
Usługi obce | 9.1 | - | - |
Podatki i opłaty | - | - | |
Wynagrodzenia | 9.1 | - | - |
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 9.1 | - | - |
Pozostałe koszty rodzajowe | - | - | |
Wartość sprzedanych towarów i materiałów | - | - | |
Zysk (strata) ze sprzedaży |
| - | - |
Pozostałe przychody operacyjne | 9.2 | ||
Pozostałe koszty operacyjne | 9.3 | - | - |
Odpisanie należności oraz Odpisanie wartości aktywa z tytułu umów z klientami | 9.3 | - | - |
Utrata wartości niezakończonych prac rozwojowych | - | - | |
Przychody finansowe | 9.4 | ||
Koszty finansowe | 9.5 | - | - |
Udział w wyniku jednostek stowarzyszonych | - | - | |
Wynik na utracie kontroli nad jednostką zależną | 9.6 | ||
Wynik na sprzedaży jednostki zależnej | 9.7 | ||
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
| - | - |
Podatek dochodowy | 10.1 | - | - |
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | - | - | |
Zysk (strata) netto |
| - | - |
Zysk (strata) netto przypisany: | |||
Akcjonariuszom jednostki dominującej | - | - | |
Udziałom niekontrolującym | - | - |
Zysk (strata) na akcję przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej w trakcie okresu | 01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 |
(wyrażony w złotych na jedną akcję) | (badane) | (badane) |
Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł/gr na jedną akcję) | - | - |
Zysk na akcję z działalności kontynuowanej | - | - |
Zysk na akcję z działalności zaniechanej | ||
Zysk (strata) netto rozwodniony na jedną akcję (w zł/gr na jedną akcję) | - | - |
Rozwodniony z działalności kontynuowanej | - | - |
Rozwodniony z działalności zaniechanej |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z DOCHODÓW CAŁKOWITYCH
| Nota | 01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 |
(badane) | (badane) | ||
Zysk (strata) netto | - | - | |
Inne całkowite dochody, które zostaną przeklasyfikowane do wyniku | - | - | |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | 18.3 | - | - |
Inne dochody całkowite netto | - | - | |
Całkowite dochody ogółem |
| - | - |
Całkowity dochód ogółem przypisany: | |||
Akcjonariuszom jednostki dominującej | - | - | |
Udziałom niekontrolującym | - | - |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| Nota | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|
| (badane) | (badane) |
AKTYWA | |||
Aktywa trwałe |
| ||
Rzeczowe aktywa trwałe | 12 | ||
Wartości niematerialne | 13 | ||
Inwestycje w jednostki stowarzyszone | 14.2 | ||
Pożyczki udzielone | 21 | ||
Pozostałe aktywa długoterminowe | |||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 10.3 | ||
Aktywa obrotowe |
| ||
Aktywa obrotowe bez aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży | |||
Zapasy | 15 | ||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 16 | ||
Pożyczki udzielone | 21 | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 17 | ||
Aktywa zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | 13.3 | ||
AKTYWA OGÓŁEM |
|
| Nota | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|
| (badane) | (badane) |
PASYWA | |||
Kapitał własny ogółem |
| - | |
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | - | ||
Kapitał akcyjny | 18.1 | ||
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej | 18.2 | ||
Kapitał z wyceny opcji pracowniczych | 18.3 | ||
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | 18.3 | - | - |
Zyski zatrzymane | 18.4 | - | - |
Kapitał własny przypadający na udziały niekontrolujące | 18.5 | ||
Zobowiązania długoterminowe |
| ||
Oprocentowane pożyczki i kredyty | 21 | ||
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 20 | ||
Dotacje otrzymane | 23 | ||
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 10.3 | ||
Zobowiązania krótkoterminowe |
| ||
Zobowiązani krótkoterminowe inne niż przypisane aktywom zaklasyfikowanym jako przeznaczone do sprzedaży | |||
Oprocentowane pożyczki i kredyty | |||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 22 | ||
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | |||
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 20 | ||
Rezerwy | 19 | ||
Dotacje otrzymane | 23 | ||
Zobowiązania przypisane aktywom zaklasyfikowanym jako przeznaczone do sprzedaży | |||
Zobowiązania ogółem |
| ||
PASYWA OGÓŁEM |
|
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
Za okres 01.01.2022-31.12.2022 (badane) | Kapitał akcyjny | Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej | Kapitał z wyceny opcji pracowniczych | Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | Zyski zatrzymane | Razem przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej | Przypadające na udziały niekontrolujące | Razem |
Stan na 01.01.2022 (przed korektą) | - | - | ||||||
korekty błędu | ||||||||
Stan na 01.01.2022 po korekcie | - | - | ||||||
Zysk (strata) netto | - | - | - | - | ||||
Inne dochody całkowite | - | - | - | |||||
Całkowite dochody ogółem | - | - | - | - | - | |||
Rozliczenie programu motywacyjnego | - | |||||||
Transakcje w jednostkach zależnych bez utraty kontroli | ||||||||
Inne zmiany | ||||||||
Zmiany w kapitale | - | - | - | - | - | - | ||
Stan na 31.12.2022 | - | - | - | - |
Za okres 01.01.2021-31.12.2021 (badane) | Kapitał akcyjny | Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej | Kapitał z wyceny opcji pracowniczych | Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | Zyski zatrzymane | Razem przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej | Przypadające na udziały niekontrolujące | Razem |
Stan na 01.01.2021 | - | |||||||
Zysk (strata) netto | - | - | - | - | ||||
Inne dochody całkowite | - | - | - | |||||
Całkowite dochody ogółem | - | - | - | - | - | |||
Rozliczenie programu motywacyjnego | ||||||||
Transakcje w jednostkach zależnych bez utraty kontroli | ||||||||
Inne zmiany | ||||||||
Zmiany w kapitale | - | - | - | - | - | |||
Stan na 31.12.2021 | - | - |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
|
| 01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 |
(badane) | (badane) | ||
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej | |||
Zysk (strata) brutto za rok obrotowy | - | - | |
Korekty zysku brutto: | |||
Udział w wyniku jednostek stowarzyszonych | |||
Odsetki | - | ||
(Zyski) / straty z tytułu różnic kursowych ujęte w wyniku | - | - | |
(Zyski) / straty z inwestycji ujęte w wyniku | - | ||
Zmiana stanu rezerw | - | ||
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych | |||
Amortyzacja | |||
Wynik na utracie kontroli nad jednostką zależną | |||
Wycena programu motywacyjnego | - | ||
Aktywa z tytułu umów z klientami | |||
Zmiana odpisu aktualizacyjnego niezakończonych prac rozwojowych | |||
Inne korekty | - | ||
Zmiany w kapitale obrotowym: | |||
Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności | |||
Zmiana stanu zapasów | |||
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań | |||
Zapłacony podatek dochodowy | - | ||
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
| - | - |
Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej | |||
Wydatki z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych | - | - | |
Wpływy z tytułu sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych | |||
Nabycie jednostek stowarzyszonych | - | ||
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
| - | - |
Przepływy pieniężne z działalności finansowej | |||
Wpływy netto z emisji akcji | |||
Wpływy z tytułu otrzymanych kredytów i pożyczek | |||
Wydatki z tytułu spłaty kredytów i pożyczek | - | - | |
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
| ||
Przepływy pieniężne netto razem |
| - | |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu | |||
Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym: | - | ||
- zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | |||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu |
|
Adres:
Opis charakteru oraz podstawowego zakresu działalności:
i funduszy emerytalnych, iii) działalność firm centralnych (head office) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych, iv) pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, v) badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie biotechnologii.
Wyjaśnienie zmian w nazwie jednostki lub innych danych identyfikacyjnych:
Forma prawna jednostki:
Nazwa jednostki dominującej:
Nazwa jednostki:
Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla:
Podstawowym przedmiotem działalności Jednostki dominującej jest:
działalność trustów, funduszów i podobnych instytucji finansowych,
pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej nie sklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń
i funduszy emerytalnych,
działalność firm centralnych (head office) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych,
pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania,
badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie biotechnologii.
Jednostka dominująca jest wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000430513.
Jednostce dominującej nadano numer statystyczny REGON 146271705.
Według stanu na dzień 31 grudnia 2022 r. struktura akcjonariatu Jednostki dominującej przedstawiała się następująco:
Podmiot | Siedziba | Liczba akcji | Liczba głosów | % posiadanego kapitału | % posiadanych praw głosu |
Porozumienie Akcjonariuszy* |
| 6 838 259 | 8 538 259 | 51,91% | 57,40% |
w tym: Orenore Sp. z o.o. | Warszawa | 4 778 723 | 6 478 723 | 36,27% | 43,56% |
w tym: Marek Jan Orłowski | Warszawa | 510 320 | 510 320 | 3,87% | 3,43% |
w tym: Bogusław Sergiusz Bobula | - | 1 355 060 | 1 355 060 | 10,29% | 9,11% |
w tym: Maciej Zając | - | 18 449 | 18 449 | 0,14% | 0,12% |
w tym: Aleksandra Ellert | - | 175 707 | 175 707 | 1,33% | 1,18% |
CoOpera Finanzierungen Deutschland | Neuenbürg | 820 000 | 820 000 | 6,22% | 5,51% |
Anna Aranowska-Bablok | Warszawa | 685 746 | 685 746 | 5,21% | 4,61% |
Pozostali | - | 4 830 341 | 4 830 341 | 36,67% | 32,48% |
Suma |
| 13 174 346 | 14 874 346 | 100% | 100% |
* zgodnie z informacjami zamieszczonymi w raporcie bieżącym ESPI nr 24/2021 dot. zawiadomienia o zmianie udziału w ogólnej liczbie głosów w Spółce przez poszczególne strony Porozumienia.
Według stanu na dzień 31 grudnia 2021 r. struktura akcjonariatu Jednostki dominującej przedstawiała się następująco
Podmiot | Siedziba | Liczba akcji | Liczba głosów | % posiadanego kapitału | % posiadanych praw głosu |
Porozumienie Akcjonariuszy* |
| 6 838 259 | 8 538 259 | 51,91% | 57,40% |
w tym: Orenore Sp. z o.o. | Warszawa | 5 289 043 | 6 989 043 | 40,15% | 46,99% |
w tym: Bogusław Sergiusz Bobula | - | 1 355 060 | 1 355 060 | 10,29% | 9,11% |
w tym: Maciej Zając | - | 18 449 | 18 449 | 0,14% | 0,12% |
w tym: Aleksandra Ellert | - | 175 707 | 175 707 | 1,33% | 1,18% |
Anna Aranowska-Bablok | - | 685 746 | 685 746 | 5,21% | 4,61% |
Aviva OFE BZ Aviva Santander | Warszawa | 1 233 591 | 1 233 591 | 9,36% | 8,29% |
Investors TFI | Warszawa | 1 240 236 | 1 240 236 | 9,41% | 8,34% |
Pozostali | - | 3 176 514 | 3 176 514 | 24,11% | 21,36% |
Suma |
| 13 174 346 | 14 874 346 | 100% | 100% |
* zgodnie z informacjami zamieszczonymi w raporcie bieżącym ESPI nr 24/2021 dot. zawiadomienia o zmianie udziału w ogólnej liczbie głosów w Spółce przez poszczególne strony Porozumienia.
Nota 2 Skład Grupy Kapitałowej
Jednostki zależne
W skład Grupy na dzień bilansowy wchodzi Adiuvo Investments S.A. oraz następujące spółki zależne, z zastrzeżeniem, że spółka Biovo Technologies Ltd. nie jest jednostką zależną na dzień 31.12.2022 (odniesienie nr 2 pod tabelą):
Lp. | Nazwa jednostki | Siedziba | Zakres działalności | Udział w kapitale zakładowym % | |
31.12.2022 | 31.12.2021 | ||||
1. | Adiuvo Management Sp. z o.o. | Warszawa | Działalność związana z zarządzaniem | 100% | 100% |
2. | Airway Medix S. A. (1) | Warszawa | Badania naukowe i prace rozwojowe | 31,77% | 42,66% |
3. | AlgaeLabs Sp. z o.o. | Wrocław | Badania naukowe i prace rozwojowe | 65,85% | 65,85% |
4. | Biovo Technologies Ltd (2) | Izrael | Badania naukowe i prace rozwojowe | - | 42,66% |
5. | Cambridge Chocolate Technologies Inc (3) | USA | Handel hurtowy i detaliczny | 80,00% | 80,00% |
6. | Cambridge Chocolate Technologies S. A. (3) | Warszawa | Badania naukowe i prace rozwojowe/Handel hurtowy i detaliczny | - | 67,88% |
7. | Snack Magic Brand Inc. (3) | USA | Handel hurtowy i detaliczny | 80,00% | 80,00% |
8. | Carocelle S.A. | Warszawa | Badania naukowe i prace rozwojowe | 95,00% | 95,00% |
9. | Endo Medical Sp. z o.o. | Warszawa | Badania naukowe i prace rozwojowe | 100,00% | 100,00% |
10. | Glia Sp. z o.o. | Warszawa | Badania naukowe i prace rozwojowe | 80,00% | 80,00% |
11. | IMMD Sp. z o.o. | Warszawa | Badania naukowe i prace rozwojowe | 50,00% | 50,00% |
12. | Marmar Investment Sp. z o.o. | Warszawa | Badania naukowe i prace rozwojowe | 100,00% | 100,00% |
13. | Peptaderm Sp. z o.o. | Warszawa | Badania naukowe i prace rozwojowe | 75,91% | 75,91% |
14. | Cambridge Chocolate Technologies | Warszawa | Badania naukowe i prace rozwojowe | 80,00% | 80,00% |
(1) W okresie od 01.10.2022 do dnia bilansowego, Adiuvo Investments S.A. zbyło 711 048 akcji spółki Airway Medix S.A., wobec czego stan posiadanych akcji na 31 grudnia 2022 r. wyniósł 18 557 138 (31,77% kapitału zakładowego).
(2) Biovo Technologies Ltd. była jednostką bezpośrednio kontrolowaną przez Airway Medix S.A., która na dzień 31.12.2022 posiada 99,9% udział w kapitale zakładowym (na dzień 31.12.2021: 99,90% udziału w kapitale zakładowym). Airway Medix S.A. utraciła kontrolę nad Biovo Technologies Ltd. w 4Q2022, tym samym Biovo Technologies Ltd. nie jest już jednostką zależną i nie wchodzi w skład Grupy. Przyczyny utraty kontroli przez Airway Medix S.A. nad Biovo Technologies Ltd zostały szerzej opisane poniżej.
(3) W dniu 26 listopada 2021 r. do Cambridge Chocolate Technologies Sp. z o.o. została wniesiona Zorganizowana Część Przedsiębiorstwa (ZCP) obejmująca wydzieloną część majątku Cambridge Chocolate Technologies S.A., w tym udziały w jej zagranicznych jednostkach zależnych tj. Cambridge Chocolate Technologies Inc. oraz Snack Magic Brand Inc.
(4) Cambridge Chocolate Technologies Sp. z o.o. jest jednostką zależną od Adiuvo Investments S.A., która w dniu 22 listopada 2021 r. objęła udziały w podwyższonym kapitale własnym Silicon Fields Sp. z o.o. (wcześniejsza nazwa spółki). Wpis podwyższenia kapitału do rejestru nastąpił w dniu 5 stycznia 2022 r. W dniu 5 stycznia 2022 r. została zarejestrowana zmiana nazwy spółki z Silicon Fields Sp. z o.o. na Cambridge Chocolate Technologies Sp. z o.o.
Spółka Airway Medix posiada udziały w Biovo, która na dzień 31.12.2021 roku traktowana była jako jednostka zależna. W IVQ.2022 Grupa utraciła kontrolę nad Biovo. Szczegółowa weryfikacja wykładni prawnej oraz finansowej dokonana przez Grupę w IVQ.2022 r oraz IQ.2023 r. wskazuje, że jako definitywny moment w trwającym w 2022 r. procesie utraty kontroli nad Biovo przyjąć należy dzień 18.10.2022 r, kiedy to Pan Oron Zachar zrezygnował z pełnienia funkcji członka zarządu Airway Medix. Od dnia złożenia rezygnacji przez Pana Orona Zachara Spółka nie posiada faktycznej praktycznej możliwości wykonywania swoich praw wobec Biovo co faktycznie oznacza utratę kontroli nad Biovo.
Na dzień 31 grudnia 2022 r. oraz 31 grudnia 2021 r. udział w ogólnej liczbie głosów posiadany przez Grupę w podmiotach zależnych był równy udziałowi Grupy w kapitale zakładowym tych jednostek. Wszystkie spółki zależne wchodzące w skład Grupy na dzień 31 grudnia 2022 r. oraz 31 grudnia 2021 r. podlegały konsolidacji metodą pełną (zgodnie z wyjaśnieniem powyżej nie
obejmuje to Biovo Technologies ltd., nad którą Grupa utraciła kontrolę). Spółka Airway Medix S. A. jest kontrolowana przez Adiuvo Investments S.A. zgodnie z definicją kontroli zawartą w MSSF 10 w wyniku wykonywania praw głosu z posiadanych akcji (31,77%) oraz w związku z faktem posiadania w obu spółkach tych samych osób w składzie Zarządu.
Dane spółek zależnych Cambridge Chocolate Technologies Inc (USA) i Snack Magic Brand Inc. (USA) oraz Spółki Algealabs (PL) ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy obejmują dane na dzień i za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2020 r. odpowiednio skorygowane na dzień bilansowy. Spółki zależne w okresie październik 2020 - grudzień 2022 r. nie prowadziły istotnej działalności a ich sytuacja majątkowa i finansowa nie uległa znaczącej zmianie. W procesie konsolidacji wprowadzone niezbędne korekty konsolidacyjne w celu odzwierciedlenia transakcji zawartych przez spółki zależne w okresie październik 2020 r. - grudzień 2022 r. oraz stanu aktywów i zobowiązań tych spółek na dzień bilansowy.
Intencją Emitenta jest kontynuowanie w ciągu kolejnych miesięcy reorganizacji operacyjnej w wyniku, której działalność realizowana dotychczas przez Cambridge Chocolate Technologies Inc (USA) będzie realizowana bezpośrednio przez spółkę Silicon Fields Sp. z o.o. (od 5 stycznia 2022 r. Cambridge Chocolate Technologies Sp. z o.o.). Emitent ocenia, iż działania te nie będą miały negatywnego wpływu na wyniki finansowe Grupy.
Jednostki znajdujące się pod znaczącym wpływem Grupy
Oprócz powyższych jednostek zależnych Grupa wywiera znaczący wpływ na Joint Polish Investment Fund CV z siedzibą w Holandii(„JPIF”, „Fundusz”).
W dniu 26 czerwca 2014 r. jednostka zależna Adiuvo Management Sp. z o.o. – wraz zNarodowym Centrum Badań i Rozwoju („NCBiR”), BRAN Investment s.a.r.l. oraz Joint Polish Investment Fund Management B.V. („JPIFM”) - podpisała umowę publiczno-prywatnego wsparcia komercjalizacji rezultatów projektów badawczych i rozwojowych z udziałem funduszy kapitałowych w ramach projektu pilotażowego BRIdge VC prowadzonego przez NCBiR. Umowa oraz dodatkowe porozumienie podpisane 19 grudnia 2014 r. utworzyło fundusz JPIF o okresie działania do 10 lat, z zakładaną kapitalizacją 157,5 mln zł, w tym: 82,5 mln zł, które ma pochodzić z NCBiR, a 75 mln zł ze środków prywatnych (w tym od Adiuvo Management 70 mln), którego celem jest inwestowanie w projekty z branży biomedycznej.
Na podstawie umowy Adiuvo Management Sp. z o.o. wspólnie z zagranicznym partnerem BRAN Investment S.a.r.l. zostali wybrani do realizacji pilotażowego przedsięwzięcia NCBiR o nazwie BRIdge VC. Przedmiotem umowy jest określenie ram współpracy stron w celu realizacji przedsięwzięcia BRIdge VC, którego istotą jest zaangażowanie środków prywatnych (tj. środków Adiuvo Management Sp. z o.o., BRAN Investment S.a.r.l. oraz innych potencjalnych inwestorów) oraz publicznych (tj. środków NCBiR) w działania służące komercjalizacji wyników badań naukowych.
Strony ustaliły, że inwestycje w poszczególne projekty będą dokonywane poprzez JPIF, którym zarządza spółka JPIFM. Rolą JPIFM jest selekcja potencjalnych targetów inwestycyjnych oraz przygotowywanie dokumentacji niezbędnej do podjęcia decyzji inwestycyjnej przez komitet inwestycyjny; codzienne zarządzanie i nadzór nad działaniami Funduszu, kontrola terminowej realizacji inwestycji, zarządzanie operacyjne, tworzenie oraz implementacja krótko- i długofalowej strategii dla JPIF. Z organizacyjnego punktu widzenia, JPIF jest wykonawcą decyzji inwestycyjnych podejmowanych przez komitet inwestycyjny utworzony w ramach JPIFM, w skład którego wchodzą osoby wytypowane przez JPIFM. NCBiR w komitecie posiada rolę obserwatora.
Właścicielami udziałów JPIFM są Pan Marek Orłowski – Prezes Zarządu Adiuvo Investments S.A. oraz Pani Kreske Nickelsen – General Partner w JPIF. Marek Orłowski jest także członkiem komitetu inwestycyjnego JPIF.
Na podstawie decyzji podjętych przez komitet inwestycyjny, JPIF inwestuje (m.in. nabywa akcje lub udziały) w spółki posiadające prawa do innowacyjnych technologii w sektorze biomedycznym, których komercjalizacja wymaga prowadzenia dalszych prac badawczo-rozwojowych. Za działania lub zaniechania Funduszu oraz JPIFM związanych z wykonywaniem umowy, inwestorzy prywatni ponoszą solidarną odpowiedzialność w stosunku do NCBiR. Horyzont inwestycyjny określono na dziesięć lat z możliwością przedłużenia do dwunastu lat od dnia podpisania umowy. W trakcie tego okresu w ciągu pierwszych pięciu lat JPIF będzie dokonywał inwestycji, a w następnym okresie je rozwijał, ew. dofinansowywał w zależności od sytuacji i sprzedawał.
W oparciu o powyższe porozumienia i ich warunki Grupa przyjęła, że poprzez jednostkę zależną – Adiuvo Management – wywiera znaczący wpływ na JPIF. W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy inwestycje w JPIF prezentowane są jako inwestycje w jednostki stowarzyszone, a do ich wyceny stosowana jest metoda praw własności, z uwzględnieniem udziału Adiuvo Management w zysku lub stracie oraz dochodach całkowitych JPIF na poziomie 44,4%.
Zmiany w składzie Grupy w bieżącym okresie sprawozdawczym
W dniu 18 stycznia 2022 r. Adiuvo Investments S.A. sprzedała wszystkie posiadane 8.200.000 akcji spółki Cambridge Chocolate Technologies S.A.
W okresie sprawozdawczym Adiuvo Investments S.A. zbyło część akcji jednostki zależnej Airway Medix S.A. Stan posiadanych akcji na 31 grudnia 2022 r. wyniósł 31,77%. Po dacie bilansowej Adiuvo Investments S.A. dokonywała dalszych sprzedaży akcji Airway Medix S.A.
W IVQ 2022 Airway Medix S.A. utraciła kontrolę nad jednostką zależną Biovo Technologies Ltd.
Nota 3 Skład Zarządu oraz Rady Nadzorczej Spółki dominującej
3.1 Zarząd
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego skład Zarządu Spółki dominującej przedstawiał się następująco:
- Marek Orłowski – Prezes Zarządu,
- Anna Aranowska-Bablok – Członek Zarządu.
Na dzień 31 grudnia 2021 r. skład Zarządu Spółki dominującej przedstawiał się następująco:
- Marek Orłowski – Prezes Zarządu,
- Anna Aranowska-Bablok – Członek Zarządu.
W trakcie okresu objętego sprawozdaniem finansowym, jak również po dniu bilansowym nie miały miejsca zmiany w składzie Zarządu Spółki dominującej.
3.2 Rada Nadzorcza
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego skład Rady Nadzorczej Jednostki dominującej przedstawiał się następująco:
- Bogusław Ulijasz – Przewodniczący Rady Nadzorczej,
- Krzysztof Laskowski – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej,
- Przemysław Cipyk – Członek Rady Nadzorczej,
- Paweł Nauman - Członek Rady Nadzorczej,
- Jerzy Łopatyński – Członek Rady Nadzorczej.
Na dzień 31 grudnia 2022 r. skład Rady Nadzorczej Spółki przedstawiał się następująco:
- Bogusław Ulijasz – Przewodniczący Rady Nadzorczej,
- Krzysztof Laskowski – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej,
- Przemysław Cipyk – Członek Rady Nadzorczej,
- Paweł Nauman - Członek Rady Nadzorczej,
- Wojciech Bablok - Członek Rady Nadzorczej.
Na dzień 31 grudnia 2021 r. skład Rady Nadzorczej Spółki przedstawiał się następująco:
- Krzysztof Laskowski – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej,
- Przemysław Cipyk – Członek Rady Nadzorczej,
- Paweł Nauman - Członek Rady Nadzorczej,
- Wojciech Bablok - Członek Rady Nadzorczej.
W dniu 25 kwietnia 2022 r. powołano do Rady Nadzorczej Spółki Pana Bogusława Ulijasza oraz Pana Przemysława Cipyka. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki obradujące w dniu 23 czerwca 2022 r. powołało Pana Krzysztofa Adama Laskowskiego do składu Rady Nadzorczej Spółki na kolejną kadencję.
Po dacie bilansowej tj. w oświadczeniu datowanym na dzień 28 lutego 2023 r. Pan Wojciech Bablok poinformował o rezygnacji z członkostwa w Radzie Nadzorczej Spółki.
W dniu 27 kwietnia 2023 r. Pan Jerzy Łopatyński został powołany do Rady Nadzorczej Emitenta.
Nota 4Zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd w dniu 29 kwietnia 2023 r.
Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności przez Spółkę i Grupę Kapitałową, a zatem nie zawiera żadnych korekt dotyczących odmiennych zasad wyceny i klasyfikacji aktywów i pasywów, które byłyby konieczne w przypadku, gdyby założenie kontynuacji Spółki okazało się nieuzasadnione.
Zarząd Spółki przedstawił poniżej informację o aktualnej sytuacji finansowej Spółki i Grupy Kapitałowej Adiuvo Investments, wskazując główne czynniki ryzyka kontynuacji działalności Spółki i Grupy w okresie 12 miesięcy od daty sporządzenia sprawozdania finansowego oraz założenia leżące u podstaw sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego.
Na dzień bilansowy Grupa wykazała kapitały własne w wysokości -47 398 tys. zł, stratę netto w wysokości -57 896 tys. zł, a kapitał obrotowy netto wyniósł -29 547 tys. zł. Na dzień bilansowy zobowiązania handlowe wynosiły 8 745 tys. zł, w tym przeterminowane 6 071 tys. zł, które Grupa w miarę możliwości reguluje z bieżących wpływów.
Model komercjalizacji rozwijanych technologii polega na:
Podstawowym przedmiotem działalności Grupy Kapitałowej Adiuvo Investments jest selekcja, rozwój, finansowanie i komercjalizacja innowacyjnych technologii o światowym zasięgu. Zakres przedmiotowy inwestycji obejmuje: (1) technologie medyczne (obszar monitorowania zdrowia, optymalizacji badań klinicznych oraz zarządzania stylem życia, zarówno chorych, jak i osób z grup ryzyka) oraz (2) technologie well-being, tj. nowoczesne suplementy diety i żywność funkcjonalna o udokumentowanej biodostępności i badaniach bioskuteczności przeprowadzanych w standardzie farmaceutycznym.
Obrany przez Spółkę model biznesowy jest możliwy, jeśli produkty mają zabezpieczoną globalnie własność intelektualną, a ich skuteczność jest potwierdzona badaniami klinicznymi dokumentującymi przewagi konkurencyjne. Uzyskanie tego potwierdzenia skutkuje uzyskaniem certyfikatu dopuszczającego produkt (lub produkt z oświadczeniem zdrowotnym) do obrotu rynkowego. Jednostka dominująca skupia się na doprowadzeniu produktów spółek zależnych do tego etapu.
Zwracamy uwagę na specyfikę spółki inwestycyjnej, o charakterze holdingowym, jaką jest Jednostka dominująca (Adiuvo Investments), której zadaniem jest angażowanie pozyskanych środków finansowych w spółki celowe (głównie o charakterze start-up), które rozwijają własne technologie, a wolne środki pieniężne wydają w pierwszej kolejności prace badawczo-rozwojowe („R&D”). Prace badawczo-rozwojowe prowadzone przez spółki z GK Adiuvo Investments w szczególności obejmują: opracowanie formulacji i/lub prototypów użytkowych; prowadzenie testów laboratoryjnych, prowadzenie testów produkcyjnych w skali laboratoryjnej, półprzemysłowej oraz przemysłowej (skalowanie produkcji), optymalizację procesów technologicznych, co umożliwia wielkoskalową produkcję przy zachowaniu optymalnego poziomu kosztów wytworzenia (optymalizacja kosztów produkcji), weryfikację kliniczną wersji prototypowych oraz finalnych produktów. Powszechnym dla spółek R&D są okresowe przesunięcia prowadzonych prac. Wiele z powyższych czynników oraz sam fakt wprowadzania do sprzedaży produktów innowacyjnych, opartych na nowych technologiach sprawia, że prognozowanie wydarzeń z dokładnością co do miesiąca czy też kwartału jest niemożliwe a szacunki w krótkim okresie mogą się wahać znacznie. Nie oznacza to, że długookresowo Spółka i Grupa nie osiąga zaplanowanych celów w ramach realizowanych prac badawczo-rozwojowych, tzw. kamieni milowych, ale ich osiągnięcie (i tym samym efekt finansowy w postaci wpływów pieniężnych) następuje w innych okresach niż pierwotnie planowano, a czasami wymaga przesunięcia harmonogramów na kolejne okresy, wydłużenia czasu niezbędnego do osiągnięcia kamienie milowych, a w skrajnych przypadkach – wstrzymania lub zaniechania niektórych projektów.
Zaangażowanie kapitałowe
1.Grupa jest zaangażowana kapitałowo w JPIF. Poprzez spółkę zależną Adiuvo Management Sp. z o.o. Grupa inwestuje w portfolio projektów z grupy technologii medycznych, rozwijanych w ramach umowy Bridge VC, realizowanej wspólnie z Narodowym Centrum Badan i Rozwoju. Grupa, oprócz wsparcia finansowego spółek w portfolio, aktywnie uczestniczy w rozwoju technologii, opracowywaniu strategii biznesowej oraz samej komercjalizacji opracowywanych
technologii. Niezależnie od powyższego Grupa w okresach cokwartalnych uiszcza opłaty na zarządzanie funduszem w wysokości 263.919 PLN za każdy kwartał.
Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka dostrzega ryzyko wystąpienia opóźnień w monetyzacji (rozumianej jako wpływ środków pieniężnych na konto danej spółki celowej) poszczególnych projektów, co ostatecznie może wpływać na zaburzenia, a niektórych przypadkach, utratę płynności Grupy i Jednostki dominującej rozumiane jako brak wystarczających środków pieniężnych lub płynnych aktywów do prowadzenia bieżącej działalności bez konieczności jej istotnego ograniczenia lub – w najbardziej negatywnym scenariuszu – zakończenia.
2.Emitent posiada akcje Spółki AWM. W raportowanym okresie miały miejsce kluczowe wydarzenia szczegółowo opisane w opublikowanym w dniu 25 kwietnia 2023 r. rocznym sprawozdaniu finansowym. Mają one wpływ na podejmowane przez Zarząd tej spółki działania. Biorąc pod uwagę: (1) kontynuowane, ale niezakończone rozmowy z bankiem dotyczące renegocjowania warunków spłaty kredytu; (2) odstąpienie od transakcji zakupu technologii CSS przez partnera branżowego w połowie 2022 r. (raport bieżący nr 36/2022); (3) kontynuowane, ale niezakończone rozmowy z potencjalnymi inwestorami dot. dokapitalizowania Spółki,
Spółka identyfikuje dla Airwaymedix potencjalne ryzyko płynności rozumiane jako brak wystarczającej ilości środków pieniężnych lub aktywów płynnych pozwalających na kontynuowanie działalności oraz spłatę zaciągniętych kredytów. W szczególności Zarząd identyfikuje istotną niepewność związaną z datą zapadalności pierwszej części kredytu (1,45 mln Euro), tj. 31.05.2023 r.
Działania Zarządu
W związku z tym Spółka nie zaprzestaje promocji spółek celowych i produktów Grupy, prowadzi rozmowy z przedstawicielami zagranicznych rynków kapitałowych o potencjalnej współpracy, o pozyskaniu finasowania dłużnego dla Jednostki dominującej i spółek z Grupy oraz stale prowadzi działania zmierzające do optymalizacji kosztów operacyjnych Grupy. Do dnia publikacji niniejszego sprawozdania działalność operacyjna GK Adiuvo Investments, a w szczególności Jednostki dominującej, finansowana jest przede wszystkim przez jej głównego akcjonariusza z wykorzystaniem finansowania dłużnego.
Ponadto, spółki portfelowe Grupy prowadzą niezależne działania zmierzające do nawiązania strategicznej współpracy i/lub pozyskania długoterminowego finansowania. Celem tych działań jest uniezależnienie się od konieczności sfinansowania działalności poprzez Jednostkę dominującą lub ograniczenie tego finansowania do niezbędnego minimum.
Oprócz działań mających na celu poprawę przyszłych wyników finansowych, Zarząd Jednostki dominującej ma również na uwadze sytuację płynnościową Jednostki dominującej. Zarząd: (1) prowadzi aktywną politykę w zakresie zarządzania płynnością Spółki i Grupy, monitorując na bieżąco płynność w ujęciu krótko- i długoterminowym oraz (2) prowadzi regularny monitoring przepływów pieniężnych, dążąc do utrzymania stabilnego poziomu dostępnego finansowania. W celu realizacji powyższego celu, Spółka podejmuje m. in. działania w celu optymalizacji i kontroli poziomu ponoszonych przez spółki celowe kosztów. W przypadku zmniejszonej płynności Grupa prowadzi rozmowy z wierzycielami i przedłuża terminy płatności swoich zobowiązań.
Ewentualne nieosiągnięcie oczekiwanych efektów z wyżej opisanych działań lub ich nieosiągnięcie w zakładanym czasie może prowadzić do zagrożenia kontynuacji działalności Spółki i Grupy. Biorąc powyższe pod uwagę, w przypadku niepowodzenia wyżej przytoczonych działań w zakładanym okresie oraz/lub przesunięć w ich realizacji, Zarząd identyfikuje znaczącą niepewność - potencjalne ryzyko płynności rozumiane jako brak wystarczającej ilości środków pieniężnych lub aktywów płynnych pozwalających na kontynuowanie działalności.
5.2 Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdawcza
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w polskich złotych (PLN). Polski złoty jest walutą funkcjonalną i sprawozdawczą Grupy Kapitałowej. Dane w sprawozdaniach finansowych zostały wykazane w tysiącach złotych, chyba że w konkretnych sytuacjach zostały podane z większą dokładnością.
Następujące kursy zostały przyjęte dla potrzeb wyceny bilansowej:
5.3 Nowe standardy i interpretacje
Zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok 2022 są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzeniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2021 rok, z wyjątkiem zmian opisanych poniżej.
Zastosowano takie same zasady dla okresu bieżącego i porównywalnego.
Standardy nieobowiązujące (nowe standardy i interpretacje)
W niniejszym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu opublikowanych standardów lub interpretacji przed ich datą wejścia w życie.
Standardy, interpretacje i zmiany, które zostały już opublikowane i zatwierdzone przez UE, ale nie weszły jeszcze w życie:
• MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” z późniejszymi zmianami do MSSF 17 zatwierdzone w UE w dniu 19 listopada 2021 roku ( obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
• Zmiany do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”: początkowe zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – informacje porównawcze ( obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
• Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” oraz wytyczne Rady MSSF w zakresie ujawnień dotyczących polityki rachunkowości w praktyce – wymóg ujawnienia istotnych informacji dotyczących zasad rachunkowości (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 lub później),
• Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” – definicja wartości szacunkowych (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później).
Grupa postanowiła, iż nie skorzysta z możliwości wcześniejszego zastosowania powyższych zmian do istniejących standardów oraz powyższych nowych standardów.
Standardy, interpretacje i zmiany przyjęte przez RMSR, które jeszcze nie zostały zatwierdzone do stosowania w UE:
Następujące standardy i interpretacje zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, a nie weszły jeszcze w życie na dzień bilansowy:
• Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” – klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później)
• MSSF 14 Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe (opublikowano dnia 30 stycznia 2014 roku) – zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej proces zatwierdzania standardu w wersji wstępnej nie zostanie zainicjowany przed ukazaniem się standardu w wersji ostatecznej – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE – mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2016 roku lub po tej dacie,
• Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” – podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań wynikających z pojedynczej transakcji (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później),
• Zmiany do MSSF 10 i MSR 28 Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem (opublikowano dnia 11 września 2014 roku) - prace prowadzące do zatwierdzenia niniejszych zmian zostały przez UE odłożone bezterminowo - termin wejścia w życie został odroczony przez RMSR na czas nieokreślony.
• Zmiany w MSR 1 – Ujawnianie zasad (polityki) rachunkowości i MSR 8 – Definicja wartości szacunkowych (opublikowano dnia 12 lutego 2021 roku), których celem tych zmian jest położenie większego nacisku na ujawnianie istotnych zasad rachunkowości oraz doprecyzowanie charakteru różnic pomiędzy zmianami wartości szacunkowych a zmianami zasad (polityki) rachunkowości - do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie.
• Zmiany do MSSF 16 Leasing: Zobowiązanie leasingowe przy sprzedaży i Leasing zwrotny (wydany 22 września 2022 r.) -- mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2024 roku lub po tej dacie.
Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą się różnić od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską.
Grupa postanowiła, iż nie skorzysta z możliwości wcześniejszego zastosowania w/w standardów, interpretacji oraz zmian do standardów. Grupa jest w trakcie analizy, w jaki sposób wprowadzenie powyższych standardów i interpretacji może wpłynąć na sprawozdanie finansowe oraz stosowane przez Grupę zasady (politykę) rachunkowości. Dotychczasowe analizy wskazują, że zastosowanie powyższych standardów nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.
5.4 Zmiany wynikające ze zmian MSSF
Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują następujące nowe lub zmienione standardy oraz interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej.
• Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” – przychody uzyskiwane przed przyjęciem składnika aktywów trwałych do użytkowania, zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 roku (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później),
• Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe” – umowy rodzące obciążenia – koszt wypełnienia umowy, zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 roku (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później),
• Zmiany do MSSF 3 „Połączenie przedsięwzięć” – zmiany odniesień do założeń koncepcyjnych wraz ze zmianami do MSSF 3, zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 roku (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później),
• Zmiany do różnych standardów „Poprawki do MSSF (cykl 2018-2020)” – dokonane zmiany w ramach procedury wprowadzenia dorocznych poprawek do MSSF (MSSF 1, MSSF 9, MSSF 16 oraz MSR 41) ukierunkowane głównie na rozwiązywanie niezgodności i uściślenie słownictwa (zmiany do MSSF 1, MSSF 9 oraz MSR 41 obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Zmiany do MSSF 16 dotyczą jedynie przykładu ilustrującego, a zatem nie podano daty jej wejścia w życie
Wymienione powyżej standardy nie mają istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe.
W niniejszej nocie opisano najważniejsze zasady rachunkowości Grupy, biorąc pod uwagę także fakt, że ze względu na krótki okres istnienia Grupy nie wszystkie zasady mogły mieć zastosowanie.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Adiuvo Investments S.A. oraz sprawozdania finansowe jej jednostek zależnych i jednostki, na którą Grupa wywiera znaczący wpływ, sporządzone za rok obrotowy zakończony dnia 31 grudnia 2022 r. Sprawozdania finansowe jednostek zależnych sporządzane są, co do zasady, za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie Jednostki dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości (uwzględniających ewentualne różnice pomiędzy zasadami rachunkowości tych jednostek i Grupy), w oparciu o jednolite zasady rachunkowości zastosowane dla transakcji i zdarzeń gospodarczych o podobnym charakterze, z wyjątkiem sytuacji, gdy jednostka zależna powstała w trakcie okresu objętego sprawozdaniem finansowym (jej sprawozdanie obejmuje wtedy krótszy
lub dłuższy okres). W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się korekty.
Transakcje, rozrachunki, przychody, koszty i niezrealizowane zyski ujęte w aktywach, powstałe na transakcjach pomiędzy spółkami Grupy, podlegają eliminacji. Eliminacji podlegają również niezrealizowane straty, chyba, że transakcja dostarcza dowodów na utratę wartości przekazanego składnika aktywów.
5.5.2 Inwestycje w jednostki zależne
Za jednostki zależne w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej uznaje się te jednostki, wobec których Grupa sprawuje kontrolę, tzn. gdy z tytułu swojego zaangażowania w te jednostki podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe, lub gdy ma prawa do zmiennych wyników finansowych, oraz ma możliwość wywierania wpływu na wysokość tych wyników finansowych poprzez sprawowanie władzy nad tymi jednostkami. Sprawowanie władzy Jednostki dominującej odbywa się m.in. poprzez posiadanie większości w ogólnej liczbie głosów w organach stanowiących tych jednostek tj. zarządach jednostek i ich radach nadzorczych.
Przejęcie jednostek zależnych przez Grupę rozlicza się metodą przejęcia, z wyjątkiem przejęcia jednostek zależnych znajdujących się w momencie przejęcia pod wspólną kontrolą (patrz nota 5.5.5).
Wartość bilansowa inwestycji Grupy w jednostkę zależną podlega wyłączeniu, odpowiednio z kapitałem własnym każdej jednostki zależnej.
Zapłatę za przejęcie wycenia się w wartości godziwej stanowiącej sumę wartości godziwych przekazanych aktywów, zobowiązań zaciągniętych oraz wyemitowanych udziałów kapitałowych na dzień przejęcia. Zapłata za przejęcie obejmuje również wszelkie aktywa oraz zobowiązania wynikające z ustaleń dotyczących warunkowej zapłaty, jeśli ustalenia takie mają miejsce. Koszty związane z przejęciem rozlicza się jako koszty okresu, w którym są ponoszone, przy czym koszty emisji dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych ujmuje się zgodnie z MSR 32 i MSR 39.
Możliwe do zidentyfikowania aktywa nabyte oraz zobowiązania przejęte w ramach połączenia jednostek gospodarczych, wycenia się na dzień przejęcia według ich wartości godziwej, niezależnie od wielkości ewentualnych udziałów niekontrolujących.
5.5.3 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są ujmowane metodą praw własności. Są to jednostki, na które Spółka dominująca bezpośrednio lub poprzez spółki zależne wywiera znaczący wpływ i które nie są ani jej jednostkami zależnymi, ani wspólnymi przedsięwzięciami. Sprawozdania finansowe jednostek stowarzyszonych są podstawą wyceny posiadanych przez Spółkę dominującą udziałów metodą praw własności. Przed obliczeniem udziału w aktywach netto jednostek stowarzyszonych dokonuje się odpowiednich korekt w celu doprowadzenia danych finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF stosowanymi przez Grupę. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są wykazywane w bilansie według ceny nabycia powiększonej o późniejsze zmiany udziału Spółki dominującej w aktywach netto tych jednostek, pomniejszonej o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Rachunek zysków i strat odzwierciedla udział w wynikach działalności jednostek stowarzyszonych. W przypadku zmiany ujętej bezpośrednio w innych całkowitych dochodach jednostek stowarzyszonych, Spółka dominująca ujmuje swój udział w każdej zmianie i ujawnia go, jeśli jest to właściwe, w sprawozdaniu z całkowitych dochodów jako składnik innych całkowitych dochodów.
5.5.4 Udziały we wspólnych przedsięwzięciach
Wspólne przedsięwzięcie jest to relacja umowna, na mocy której Grupa podejmuje działalność gospodarczą podlegającą wspólnej kontroli, a więc taką, w toku której strategiczne decyzje finansowe, operacyjne i polityczne wymagają jednogłośnego poparcia wszystkich stron sprawujących wspólnie kontrolę. Kiedy podmiot należący do Grupy podejmuje bezpośrednio działalność w ramach wspólnego przedsięwzięcia, udział Grupy we wspólnie kontrolowanych aktywach
i zobowiązaniach ponoszonych wspólnie z pozostałymi wspólnikami przedsięwzięcia ujmowany jest w sprawozdaniu finansowym odpowiedniego podmiotu i klasyfikowany zgodnie ze swoim charakterem. Wspólne przedsięwzięcia związane z
utworzeniem oddzielnego podmiotu, w którym udziały mają wszyscy wspólnicy, określa się mianem jednostek podlegających wspólnej kontroli. Grupa wykazuje udziały w takich jednostkach metodą praw własności.
5.5.5 Połączenia jednostek gospodarczych
Połączenia jednostek i wyodrębnionych części działalności co do zasady rozlicza się metodą nabycia zgodnie z MSSF 3 opisaną w nocie 5.5.2.
Połączenie jednostek znajdujących się pod wspólną kontrolą
W przypadku połączeń obejmujących jednostki znajdujące się pod wspólną kontrolą, wobec braku uregulowań w MSSF 3
co do sposobów rozliczenia tego rodzaju transakcji, Grupa określa swoją politykę rachunkowości w taki sposób, który pozwala na rzetelne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej Grupy.
Przez jednostkę znajdującą się pod wspólną kontrolą rozumiany jest podmiot, w którym kontrolę w rozumieniu MSR 27
(do dnia 31 grudnia 2013 r.) i MSSF 10 (od 1 stycznia 2014 r.) – bezpośrednio lub pośrednio - posiada jednostka dominująca sprawująca kontrolę nad Jednostką dominującą Grupy Adiuvo Investments.
Grupa jako jednostki znajdujące się pod wspólną kontrolą traktuje jednostki zależne od Orenore Sp. z o.o., znajdujące się
pod jej kontrolą nie wcześniej niż od dnia przejęcia kontroli nad Jednostką dominującą przez Orenore.
W przypadku połączeń z jednostkami znajdującymi się pod wspólną kontrolą Grupa rozlicza takie połączenie
poprzez zsumowanie poszczególnych pozycji odpowiednich aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów połączonych spółek poniesionych od dnia przejęcia kontroli przez Grupę nad jednostką, z którą nastąpiło połączenie, według stanu
na dzień połączenia, po uprzednim doprowadzeniu ich wartości do jednolitych metod wyceny i dokonaniu wyłączeń. W przypadku połączenia w sensie prawnym wyłączeniu podlega wartość kapitału zakładowego spółki, której majątek został przeniesiony na inną spółkę, lub spółek, które w wyniku połączenia zostały wykreślone z rejestru. Po dokonaniu tego wyłączenia odpowiednie pozycje kapitału własnego spółki, na którą przechodzi majątek połączonych spółek lub nowo powstałej spółki koryguje się o różnicę pomiędzy sumą aktywów i pasywów.
Wyłączeniu podlegają również:
wzajemne należności i zobowiązania oraz inne rozrachunki o podobnym charakterze łączących się spółek; a także
przychody i koszty operacji gospodarczych dokonywanych w danym roku obrotowym przed połączeniem między łączącymi się spółkami;
zyski lub straty operacji gospodarczych dokonanych przed połączeniem między łączącymi się spółkami, zawarte
w wartościach podlegających łączeniu aktywów i pasywów, przy czym w przypadku nieistotnego wpływu braku tych wyłączeń nie dokonuje się ich.
W przypadku połączenia pomiędzy spółkami Grupy (połączenie prawne) uznaje się, że faktyczne połączenie miało miejsce
w dniu przejęcia kontroli przez Grupę nad tymi spółkami.
5.5.6 Przeliczenie pozycji wyrażonych w walutach obcych
Transakcje wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji lub kursu określonego w towarzyszącym danej transakcji kontrakcie terminowym typu „forward”.
Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu odpowiednio obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego
dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej są wykazywane
po kursie historycznym z dnia transakcji. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej są przeliczane po kursie z dnia dokonania wyceny do wartości godziwej.
Następujące kursy zostały przyjęte dla potrzeb wyceny bilansowej:
w PLN | Kurs na dzień 31.12.2022 | Kurs na dzień 31.12.2021 | Kurs średni w okresie 01.01.2022-31.12.2022 | Kurs średni w okresie 01.01.2021-31.12.2021 |
EUR | 4,6899 | 4,5994 | 4,6876 | 4,5775 |
USD | 4,4018 | 4,0600 | 4,4615 | 3,8757 |
GBP | 5,2957 | 5,4846 | 5,4989 | 5,3308 |
ILS | 1,2497 | 1,3075 | 1,3273 | 1,1397 |
Sprawozdania finansowe jednostek zagranicznych przeliczane są na walutę polską w następujący sposób:
odpowiednie pozycje bilansowe po średnim kursie, ustalonym przez Narodowy Bank Polski na dzień bilansowy;
odpowiednie pozycje rachunku zysków i strat, sprawozdania z całkowitych dochodów po kursie stanowiącym średnią arytmetyczną średnich kursów ustalonych przez Narodowy Bank Polski w trakcie roku obrotowego. Różnice kursowe powstałe w wyniku takiego przeliczenia są ujmowane jako odrębny składnik innych całkowitych dochodów, a ich skumulowana wartość jest prezentowana w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako odrębny składnik kapitałów własnych. W momencie zbycia podmiotu zagranicznego, zakumulowane odroczone różnice kursowe ujęte w kapitale własnym, dotyczące danego podmiotu zagranicznego, są ujmowane w rachunku zysków i strat.
W przypadku, gdy jednostka zagraniczna weszła w skład Grupy w trakcie okresu sprawozdawczego objętego sprawozdaniem skonsolidowanym odpowiednie pozycje jej rachunku zysków i strat i sprawozdania z całkowitych dochodów przelicza się na walutę polską po kursie stanowiącym średnią arytmetyczną średnich kursów ustalonych przez Narodowy Bank Polski w okresie od dnia wejścia w skład Grupy do dnia bilansowego.
Walutą funkcjonalną zagranicznych jednostek zależnych jest nowy izraelski szekel („ILS”), dolar amerykański („USD”) oraz funt brytyjski („GBP”). Walutą funkcjonalną jednostki stowarzyszonej JPIF CV z siedzibą w Holandii jest polski złoty („PLN”).
Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania zagranicznych jednostek zależnych są przeliczane na walutę prezentacji Grupy po kursie obowiązującym na dzień bilansowy, a ich rachunki zysków i strat są przeliczane po średnim ważonym kursie wymiany za dany rok obrotowy. Różnice kursowe powstałe w wyniku takiego przeliczenia są ujmowane jako odrębny składnik innych całkowitych dochodów, a ich skumulowana wartość jest prezentowana w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako odrębny składnik kapitałów własnych. W momencie zbycia podmiotu zagranicznego, zakumulowane odroczone różnice kursowe ujęte w kapitale własnym, dotyczące danego podmiotu zagranicznego, są ujmowane w rachunku zysków i strat.
Rzeczowe aktywa trwałe to środki trwałe:
które są utrzymywane przez Grupę w celu wykorzystywania ich w procesie produkcyjnym, przy dostawach towarów
i świadczeniu usług lub w celach administracyjnych, którym towarzyszy oczekiwanie, iż będą wykorzystywane
przez czas dłuższy niż jeden rok,
w stosunku, do których istnieje prawdopodobieństwo, iż Grupa uzyska w przyszłości korzyści ekonomiczne związane
ze składnikiem majątkowym oraz
których wartość można określić w sposób wiarygodny.
Najistotniejsze rzeczowe aktywa trwałe Grupy Kapitałowej stanowią urządzenia techniczne i wyposażenie biura.
Na dzień początkowego ujęcia rzeczowe aktywa trwałe wycenia się w cenie nabycia/koszcie wytworzenia.
Cenę nabycia/koszt wytworzenia powiększają koszty finansowania zewnętrznego zaciągniętego na nabycie lub wytworzenie dostosowywanego składnika rzeczowych aktywów trwałych. Na moment początkowego ujęcia, w cenie nabycia/koszcie wytworzenia środków trwałych ujmowane są przewidywane koszty ich demontażu, usunięcia i przywrócenia do stanu pierwotnego miejsca, w którym dany składnik aktywów się znajduje, których obowiązek poniesienia powstaje w chwili instalacji składnika aktywów lub jego używania dla celów innych niż produkcja zapasów.
Na koniec okresu sprawozdawczego rzeczowe aktywa trwałe wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonych o skumulowane odpisy amortyzacyjne i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości (szczegółowo opisane w nocie 5.5.12).
Późniejsze nakłady ponoszone na składnik rzeczowych aktywów trwałych (np. w celu zwiększenia przydatności składnika, zamiany części lub jego odnowienia) uwzględnia się w wartości bilansowej danego środka trwałego tylko wówczas, gdy jest prawdopodobne, że z tytułu tych nakładów nastąpi wpływ korzyści ekonomicznych do Grupy, zaś wysokość nakładów można wiarygodnie wycenić. Wszelkie pozostałe wydatki na naprawę i konserwację odnoszone są do wyniku w okresie,
w którym zostały poniesione.
Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych (z wyłączeniem gruntów) Grupa dokonuje, z uwzględnieniem trybu konsumowania korzyści ekonomicznych z danego składnika rzeczowych aktywów trwałych metodą amortyzacji liniowej,
dla składników, które są wykorzystywane w procesie produkcji w równomiernym stopniu w całym okresie ich użytkowania.
Dla poszczególnych grup środków trwałych przyjęto okresy użytkowania, oszacowane na podstawie szacowanego okresu użytkowania danego składnika aktywów, w następujących przedziałach:
urządzenia techniczne: 3-7 lat i 2 miesiące,
wyposażenie: 3-10 lat,
Środki trwałe finansowane dotacjami amortyzowane są przez okres obowiązywania umowy o dotację.
Ponadto corocznie Grupa dokonuje regularnych przeglądów rzeczowych aktywów trwałych pod kątem adekwatności stosowanych okresów użytkowania, wartości końcowej i metod amortyzacji do bieżących warunków prowadzenia działalności.
Amortyzację rozpoczyna się, gdy środek trwały jest dostępny do użytkowania. Amortyzacji zaprzestaje się na wcześniejszą
z dat, gdy środek trwały zostaje zaklasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży (lub zawarty w grupie do zbycia, która jest zaklasyfikowana jako przeznaczona do sprzedaży) zgodnie z MSSF 5 Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechana, lub zostaje usunięty z ewidencji bilansowej na skutek likwidacji, sprzedaży bądź wycofania z użytkowania.
Poszczególne istotne części składowe środka trwałego (istotne komponenty), których okres użytkowania różni się od okresu użytkowania całego środka trwałego oraz których cena nabycia/koszt wytworzenia jest istotny w porównaniu z ceną nabycia/kosztem wytworzenia całego składnika rzeczowych aktywów trwałych, amortyzowane są odrębnie, przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych odzwierciedlających przewidywany okres ich użytkowania.
W wartości bilansowej środka trwałego ujmuje się koszty regularnych, znaczących przeglądów, w tym koszty przeglądów certyfikacyjnych, których przeprowadzenie jest niezbędne.
Specjalistyczne części zamienne oraz sprzęt awaryjny o istotnej wartości początkowej, których wykorzystania oczekuje się przez czas dłuższy niż jeden rok ujmuje się jako rzeczowe aktywa trwałe. Pozostałe części zamienne oraz wyposażenie związane z serwisem o nieistotnej wartości wykazuje się jako zapasy i ujmuje w wyniku w momencie ich wykorzystania.
Środek trwały usuwa się z ewidencji bilansowej, gdy zostaje zbyty, zlikwidowany lub gdy nie oczekuje się dalszych korzyści ekonomicznych z jego użytkowania lub zbycia.
Inwestycje rozpoczęte dotyczą środków trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia. Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy
i przekazania środka trwałego do używania.
5.5.8 Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związane z nabyciem lub wytworzeniem składników majątku wymagających znacznego okresu w celu doprowadzenia ich do użytkowania są kapitalizowane jako część kosztu nabycia
lub wytworzenia do momentu, w którym aktywa te są gotowe do użytkowania lub sprzedaży. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki oraz zyski lub straty z tytułu różnic kursowych do wysokości odpowiadającej korekcie kosztu odsetek.
Pozostałe koszty finansowania zewnętrznego ujmowane są w wyniku w momencie ich poniesienia.
5.5.9 Nieruchomości inwestycyjne
Za nieruchomości inwestycyjne uznaje się nieruchomości, które Grupa traktuje jako źródło przychodów z czynszów
lub utrzymuje w posiadaniu ze względu na przyrost ich wartości, względnie obie te korzyści łącznie.
Nieruchomości inwestycyjne wyceniane są na moment początkowego ujęcia w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia.
W wycenie uwzględnia się koszty przeprowadzenia transakcji.
Na koniec kolejnych okresów sprawozdawczych kończących rok obrotowy nieruchomości inwestycyjne wyceniane są
w wartości godziwej. Zysk lub strata wynikająca ze zmiany wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnej wpływa na zysk
lub stratę netto w okresie, w którym zmiana nastąpiła.
Nieruchomość inwestycyjna zostaje usunięta ze sprawozdania z sytuacji finansowej w momencie jej zbycia lub w przypadku trwałego wycofania z użytkowania, jeżeli nie oczekuje się uzyskania w przyszłości żadnych korzyści wynikających z jej zbycia.
5.5.10 Leasing i prawo wieczystego użytkowania gruntu
Zgodnie z MSSF 16 Umowa jest kwalifikowana jako leasing lub umowa zawierająca leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie.
W dacie rozpoczęcia leasingobiorca wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania według kosztu. Koszt składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania obejmuje: kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu, wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe, wszelkie początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez leasingobiorcę, oraz szacunek kosztów, które mają zostać poniesione przez leasingobiorcę w związku z demontażem i usunięciem bazowego składnika aktywów, przeprowadzeniem renowacji miejsca, w którym się znajdował, lub przeprowadzeniem renowacji bazowego składnika aktywów do stanu wymaganego przez warunki leasingu, chyba że te koszty są ponoszone w celu wytworzenia zapasów. Umowy najmu, w ramach których Spółka ponosi praktycznie całość ryzyka oraz czerpie praktycznie wszystkie korzyści wynikające z posiadania składników rzeczowych aktywów trwałych klasyfikowane są jako umowy leasingu finansowego.
Po dacie rozpoczęcia leasingobiorca wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania, stosując model kosztu.
Jeżeli w ramach leasingu przeniesione zostanie prawo własności do bazowego składnika aktywów na rzecz leasingobiorcy pod koniec okresu leasingu lub jeżeli koszt składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania uwzględnia to, że leasingobiorca skorzysta z opcji kupna, leasingobiorca dokonuje amortyzacji składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania, począwszy od daty rozpoczęcia aż do końca okresu użytkowania bazowego składnika aktywów. W przeciwnym razie leasingobiorca dokonuje
amortyzacji składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania od daty rozpoczęcia leasingu aż do końca okresu użytkowania tego składnika lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza.
Za wartości niematerialne uznaje się możliwe do zidentyfikowania niepieniężne składniki aktywów, nieposiadające postaci fizycznej, tj.:
wartość firmy,
koszty prac rozwojowych, w tym również niezakończonych,
oprogramowanie komputerowe,
nabyte koncesje, patenty, licencje,
inne wartości niematerialne,
pozostałe wartości niematerialne nieoddane do użytkowania (w budowie).
Wartości niematerialne nabyte w oddzielnej transakcji początkowo wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Cena nabycia wartości niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek gospodarczych jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Nakłady poniesione na wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.
Na koniec okresu sprawozdawczego wartości niematerialne wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonych o skumulowane odpisy amortyzacyjne i o skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości (szczegółowo opisane w nocie 5.5.12).
Odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych (za wyjątkiem wartości firmy oraz wartości niematerialnych nieoddanych do użytkowania) dokonuje się metodą liniową, przez okres przewidywanego użytkowania, który dla poszczególnych grup wartości niematerialnych wynosi:
koszty prac rozwojowych oraz know-how: zakładany okres nie krótszy niż 10 lat,
inne wartości niematerialne: 3 lata.
Amortyzację rozpoczyna się, gdy składnik wartości niematerialnych jest dostępny do użytkowania. Amortyzacji zaprzestaje się na wcześniejszą z dat, gdy dany składnik wartości niematerialnych zostaje zaklasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży (lub zawarty w grupie do zbycia, która jest zaklasyfikowana jako przeznaczona do sprzedaży) zgodnie z MSSF 5 Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechana, lub zostaje usunięty z ewidencji bilansowej na skutek likwidacji, sprzedaży bądź wycofania z użytkowania.
Grupa ustala, czy okres użytkowania wartości niematerialnych jest ograniczony czy nieokreślony. Wartości niematerialne o ograniczonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego r. obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny składników wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania ujmuje się w rachunku zysków i strat w ciężar tej kategorii kosztów, która odpowiada funkcji danego składnika wartości niematerialnych.
Wartość firmy z tytułu przejęcia jednostki gospodarczej jest początkowo ujmowana według ceny nabycia stanowiącej nadwyżkę wartości godziwej przekazanej zapłaty (w tym również wcześniej posiadanych udziałów w przejmowanej jednostce) oraz udziałów niedających kontroli nad wartością godziwą netto możliwych do zidentyfikowania aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych jednostki. Po początkowym ujęciu, wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Test na utratę wartości przeprowadza się raz na rok lub częściej, jeśli występują przesłanki wskazujące na utratę wartości firmy. Wartość firmy nie podlega amortyzacji.
Na dzień przejęcia nabyta wartość firmy jest alokowana do każdego z ośrodków wypracowujących środki pieniężne, które mogą skorzystać z synergii połączenia.
Utrata wartości ustalana jest poprzez oszacowanie odzyskiwalnej wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne, którego dotyczy dana wartość firmy. W przypadku, gdy odzyskiwalna wartość ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest niższa niż
wartość bilansowa, ujęty zostaje odpis z tytułu utraty wartości. Strata z tytułu utraty wartości nie podlega odwróceniu w następnym okresie.
W przypadku, gdy wartość firmy stanowi część ośrodka wypracowującego środki pieniężne i dokonana zostanie sprzedaż części działalności w ramach tego ośrodka, przy ustalaniu zysków lub strat ze sprzedaży takiej działalności wartość firmy związana ze sprzedaną działalnością zostaje włączona do jej wartości bilansowej. W takich okolicznościach sprzedana wartość firmy jest ustalana na podstawie względnej wartości sprzedanej działalności i wartości zachowanej części ośrodka wypracowującego środki pieniężne.
Koszty prac badawczych są odpisywane do rachunku zysków i strat w momencie poniesienia.
Nakłady poniesione na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one w przyszłości odzyskane. Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego wymagający, aby składniki aktywów były ujmowane według cen nabycia pomniejszonych
o skumulowaną amortyzację i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wszelkie nakłady przeniesione
na kolejny okres są amortyzowane przez przewidywany okres uzyskiwania przychodów ze sprzedaży z danego przedsięwzięcia. Koszty prac rozwojowych są poddawane ocenie pod kątem ewentualnej utraty wartości corocznie – jeśli składnik aktywów nie został jeszcze oddany do użytkowania, lub częściej – gdy w ciągu okresu sprawozdawczego pojawi się przesłanka utraty wartości wskazująca na to, że ich wartość bilansowa może nie być możliwa do odzyskania.
Grupa oczekuje, że korzyści ekonomiczne uzyskiwane z realizacji prac rozwojowych będą uzyskiwane w okresie co najmniej 10 albo 15 lat w zależności od rodzaju prac rozwojowych (produktu, technologii). Przewidywany okres amortyzacji wynika przede wszystkim z długości trwania ochrony własności intelektualnej dla wynalazków. Patenty przyznawane są na okres dwudziestu lat z możliwością przedłużenia o kolejnych 5 lat. Okres uzyskiwania korzyści ekonomicznych został obliczony na podstawie krzywej sigmoidalnej. W Grupie przyjęto jako najbardziej prawdopodobny model komercjalizacji polegający na rozwoju wynalazku poprzez prowadzenie prac badawczych, a następnie rozwojowych i doprowadzanie wynalazku do pierwszych przepływów pieniężnych lub rejestracji dla urządzeń medycznych oraz produktów nutraceutycznych. Okres rozwoju urządzeń medycznych oraz produktów nutraceutycznych prowadzący do w/w etapu to okres od 24 do 48 miesięcy.
Rozgraniczając prace rozwojowe od prac badawczych Grupa bierze pod uwagę następujące czynniki, które muszą być spełnione, aby możliwe było ujęcie nakładów na prace rozwojowe jako wartości niematerialne:
istnienie technicznej możliwości ukończenia oraz zamiar ukończenia składnika aktywów, tak, aby można byłoby go przeznaczyć do użytkowania lub sprzedaży;
posiadanie zdolności do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych;
dostępność środków niezbędnych do ukończenia oraz możliwość wiarygodnego określenia nakładów;
istnienie sposobu wdrożenia i możliwości zastosowania z uwzględnieniem istnienia rynku na dany produkt.
Po tym okresie zazwyczaj sprzedawane są prawa do patentu, a dany podmiot otrzymuje wpływy od partnera strategicznego z tytułu opłat licencyjnych oraz inne wpływy z zakończenia poszczególnych etapów projektu (kamieni milowych).
W praktyce, partner strategiczny, który realizuje proces komercjalizacji produktu, najczęściej dokonuje opłat o charakterze royalties przez okres trwania ochrony własności intelektualnej. Korzyści ekonomiczne uzyskiwane przez dany podmiot są więc rozłożone w czasie, co uzasadnia przyjęcie ww. okresu amortyzacji prac rozwojowych.
5.5.12 Utrata wartości aktywów niefinansowych
Wartość firmy oraz inne wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania podlegają obowiązkowym corocznym testom na utratę wartości.
Pozostałe aktywa niefinansowe testuje się na utratę wartości, ilekroć jakieś zdarzenia lub zmiany okoliczności wskazują
na ryzyko niezrealizowania ich wartości bilansowej. Do podstawowych zewnętrznych przesłanek świadczących o możliwości zaistnienia utraty wartości aktywów dla spółek Grupy notowanych na aktywnych rynkach zalicza się występowanie
w dłuższym okresie wyższej wartości bilansowej posiadanych przez nie aktywów netto w stosunku do wartości ich rynkowej kapitalizacji. Ponadto do najistotniejszych przesłanek zalicza się wystąpienie niekorzystnych zmian o charakterze technologicznym, rynkowym i gospodarczym w otoczeniu, w którym spółki Grupy prowadzą działalność, w tym na rynkach, na które przeznaczone są wyroby przez nie produkowane, a także wzrost rynkowych stóp procentowych i premii za ryzyko uwzględnianych w kalkulacji stóp dyskontowych wykorzystywanych do wyliczania wartości użytkowej aktywów poszczególnych spółek Grupy. Czynniki wewnętrzne uwzględniane przy ocenie wystąpienia utraty wartości posiadanych aktywów to przede wszystkim znaczny spadek rzeczywistych przepływów pieniężnych netto w stosunku do przepływów pieniężnych netto z działalności operacyjnej przyjętych w budżecie, zaś w stosunku do pojedynczych składników aktywów ich fizyczne uszkodzenie, utrata przydatności oraz generowanie niższych korzyści ekonomicznych od wydatków poniesionych na ich nabycie bądź wytworzenie, jeżeli składnik aktywów samodzielnie generuje przepływy pieniężne.
Stratę z tytułu utraty wartości ujmuje się w wysokości kwoty, o jaką wartość bilansowa danego składnika aktywów
lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne przewyższa jego wartość odzyskiwalną. Wartość odzyskiwalna to wyższa
z dwóch kwot: wartość godziwa pomniejszona o koszty doprowadzenia do sprzedaży i wartość użytkowa. Dla potrzeb analizy pod kątem utraty wartości aktywa grupuje się na najniższym poziomie, na jakim generują przepływy pieniężne niezależnie od
innych aktywów (ośrodki wypracowujące środki pieniężne). Dla celów przeprowadzenia testów na utratę wartości ośrodek wypracowujący środki pieniężne ustala się każdorazowo.
Jeżeli przeprowadzony test na utratę wartości wykaże, iż wartość odzyskiwalna (tj. wyższa z dwóch kwot: wartość godziwa pomniejszona o koszty zbycia i wartość użytkowa) danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest niższa od wartości bilansowej, dokonuje się odpisu aktualizującego w wysokości różnicy między wartością odzyskiwalną, a wartością bilansową składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne. Odpis z tytułu utraty wartości w pierwszej kolejności przypisuje się do wartości firmy, jeżeli występuje, pozostałą kwotę odpisu alokuje się do poszczególnych aktywów wchodzących w skład ośrodka wypracowującego środki pieniężne proporcjonalnie do udziału wartości bilansowej poszczególnych aktywów w wartości bilansowej całego ośrodka, przy czym w wyniku alokacji odpisu wartość bilansowa składnika aktywów nie może być niższa od najwyższej z trzech kwot: wartości godziwej pomniejszonej
o koszty zbycia, wartości użytkowej i zera.
Odpis z tytułu utraty wartości ujmuje się w ciężar rachunku zysków i strat.
Niefinansowe aktywa trwałe, inne niż wartość firmy, dla których w okresach wcześniejszych dokonano odpisu z tytułu utraty wartości testuje się na koniec każdego okresu sprawozdawczego, jeśli wystąpiły przesłanki, pod kątem możliwości odwrócenia wcześniej dokonanego odpisu.
Instrumenty finansowe
Instrumentem finansowym jest każda umowa, która powoduje powstanie aktywa finansowego u jednej strony i zobowiązania finansowego lub instrumentu kapitałowego u drugiej strony.
Grupa kwalifikuje aktywa finansowe do jednej z kategorii:
- wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
- wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
- wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
- instrumenty finansowe zabezpieczające.
Grupa klasyfikuje dłużne aktywa finansowe do odpowiedniej kategorii w zależności od modelu biznesowego zarządzania aktywami finansowymi oraz od charakterystyki umownych przepływów pieniężnych dla danego składnika aktywów finansowych.
Grupa jako aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie klasyfikuje należności z tytułu dostaw i usług, pożyczki udzielone, obligacje, pozostałe należności finansowe oraz środki pieniężne i ich ekwiwalenty.
Na datę bilansową spółka nie posiadała zabezpieczających instrumentów finansowych oraz nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń.
Grupa klasyfikuje instrumenty kapitałowe, tj. akcje i udziały w jednostkach pozostałych, do kategorii instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Grupa kwalifikuje zobowiązania finansowe do jednej z kategorii:
- wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
- wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
- instrumenty finansowe zabezpieczające.
Wycena aktywów finansowych według zamortyzowanego kosztu
Grupa do wyceny aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie stosuje metodę efektywnej stopy procentowej. Należności z tytułu dostaw i usług po początkowym ujęciu wycenia się w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości, przy czym należności z tytułu dostaw i usług z datą zapadalności poniżej 12 miesięcy od dnia powstania (tj. niezawierające elementu finansowania) i nieprzekazywane do faktoringu, nie podlegają dyskontowaniu i są wyceniane w wartości nominalnej. W przypadku należności z datą zapadalności powyżej 12 miesięcy podlegają one dyskontowaniu z zastosowaniem krańcowej stopy finansowania.
Wycena aktywów finansowych według wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody
Zyski i straty na składniku aktywów finansowych stanowiącym instrument kapitałowy, dla którego zastosowano opcję wyceny do wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody ujmuje się w pozostałych całkowitych dochodach, za wyjątkiem przychodów z tytułu otrzymanych dywidend.
Wycena zobowiązań finansowych według zamortyzowanego kosztu
Grupa do wyceny zobowiązań finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie stosuje metodę efektywnej stopy procentowej. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług po początkowym ujęciu wycenia się w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości, przy czym zobowiązania z tytułu dostaw i usług z datą zapadalności poniżej 12 miesięcy od dnia powstania (tj. niezawierające elementu finansowania) i nieprzekazywane do faktoringu, nie podlegają dyskontowaniu i są wyceniane w wartości nominalnej.
W niniejszym sprawozdaniu finansowy Grupa nie zidentyfikowała innych aktywów i zobowiązań finansowych niż ujmowane na bilansie metodą zamortyzowanego kosztu.
Utrata wartości aktywów finansowych
MSSF 9 wprowadza nowe podejście do szacowania utraty wartości aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu. Model utraty wartości bazuje na kalkulacji strat oczekiwanych w odróżnieniu od stosowanego modelu wynikającego z MSR 39, który bazował na koncepcji strat poniesionych. Najistotniejszą pozycją aktywów finansowych w sprawozdaniu finansowym Grupy, która podlega nowym zasadom kalkulacji oczekiwanych strat kredytowych są udzielone
pożyczki oraz należności handlowe z tytułu dostaw i usług. Ponadto, ten model stosuje się również do aktywów powstałych z realizacji umów z odbiorcami (innymi niż należności z tytułu dostaw i usług) – tzw. aktywów kontraktowych (ang. contract assets).
Spółka stosuje następujące modele wyznaczania odpisów z tytułu utraty wartości:
- model ogólny (podstawowy),
- model uproszczony dla należności z tytułu dostaw i usług (podmioty trzecie).
Model ogólny jest stosowany przez Grupę dla aktywów finansowych wycenianych wg zamortyzowanego kosztu – innych, niż należności z tytułu dostaw i usług od podmiotów niepowiązanych.
W modelu ogólnym Grupa monitoruje zmiany poziomu ryzyka kredytowego związanego z danym składnikiem aktywów finansowych oraz klasyfikuje aktywa finansowe do jednego z trzech etapów wyznaczania odpisów z tytułu utraty wartości w oparciu o obserwację zmiany poziomu ryzyka kredytowego w stosunku do początkowego ujęcia instrumentu.
W zależności od zaklasyfikowania do poszczególnych etapów, odpis z tytułu utraty wartości jest szacowany w horyzoncie 12-miesięcy (etap 1) lub w horyzoncie życia instrumentu (etap 2 oraz etap 3).
Na każdy dzień kończący okres sprawozdawczy Grupa dokonuje analizy wystąpienia przesłanek skutkujących zaklasyfikowaniem aktywów finansowych do poszczególnych etapów wyznaczania odpisu z tytułu utraty wartości. Przesłanki mogą obejmować m.in. zmiany ratingu dłużnika, poważne problemy finansowe dłużnika, wystąpienie istotnej niekorzystnej zmiany w jego środowisku ekonomicznym, prawnym lub rynkowym.
Dla celów oszacowania oczekiwanej straty kredytowej Grupa wykorzystuje poziomy prawdopodobieństwa niewypłacalności na bazie rynkowych kwotowań kredytowych instrumentów pochodnych, dla podmiotów o danym ratingu i z danego sektora.
Spółka uwzględnia informacje dotyczące przyszłości w stosowanych parametrach modelu szacowania strat oczekiwanych poprzez kalkulację parametrów prawdopodobieństwa niewypłacalności w oparciu o bieżące kwotowania rynkowe. W przypadku podmiotów powiązanych Spółka dokonuje szacunku ryzyka danego dłużnika, uzależnionego od stanu prowadzonych przez dany podmiot działań i oceny ich wpływu na przyszłe przepływy pieniężne związane z danym instrumentem finansowym.
Grupa uwzględnia informacje dotyczące przyszłości w stosowanych parametrach modelu szacowania strat oczekiwanych, poprzez zarządczy szacunek prawdopodobieństwa niewypłacalności (od 10% dla niskiego ryzyka do 100% dla ryzyka wysokiego).
Oczekiwana strata kredytowa w zakresie należności z tytułu dostaw i usług jest kalkulowana w momencie ujęcia należności w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz jest aktualizowana na każdy kolejny dzień kończący okres sprawozdawczy, w zależności od szacunku ryzyka nieściągalności należności opartego na historycznych danych.
Ze względu na krótką historię i brak wiarygodnych danych historycznych Grupa w szacunkach uwzględnia subiektywną ocenę ryzyka kredytowego i poziom ew. zabezpieczeń spłaty należności.
Pozostałe zobowiązania finansowe
Grupa klasyfikuje do tej kategorii zobowiązania finansowe inne niż zobowiązania wyceniane w wartości godziwej przez zysk lub stratę.
Instrumenty pochodne wyznaczone i spełniające wymogi stosowania zasad rachunkowości zabezpieczeń są zaliczane do odrębnej kategorii o nazwie Instrumenty zabezpieczające. Grupa prezentuje jako Instrumenty zabezpieczające całą wartość godziwą instrumentów wyznaczonych do tej kategorii i spełniających kryteria stosowania rachunkowości.
Początkowe ujęcie oraz wyłączenie instrumentów finansowych z ksiąg rachunkowych
Transakcje zakupu i sprzedaży inwestycji, w tym standaryzowane transakcje kupna lub sprzedaży aktywów finansowych, ujmuje się na dzień przeprowadzenia (zawarcia) transakcji początkowo według wartości godziwej powiększonej o koszty transakcyjne, z wyjątkiem aktywów i zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez zysk lub stratę, które początkowo ujmowane są w wartości godziwej. Inwestycje wyłącza się z ksiąg rachunkowych, gdy prawa do uzyskiwania przepływów pieniężnych z ich tytułu wygasły lub prawa te zostały przeniesione i dokonano przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu ich własności. W przypadku braku przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu posiadania składnika aktywów, inwestycje wyłącza się z ksiąg rachunkowych z chwilą utraty kontroli przez Grupę nad danym składnikiem aktywów.
Aktywa i zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez zysk lub stratę oraz instrumenty zabezpieczające
Aktywa i zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez zysk lub stratę oraz instrumenty zabezpieczające wycenia się po początkowym ujęciu w wartości godziwej. Dla aktywów finansowych , które nie mają ustalonego terminu wymagalności i nie jest możliwe ustalenie ich wartości godziwej, wyceny dokonuje się w cenie nabycia pomniejszonej o odpisy z tytułu utraty wartości.
Zyski i straty na składniku aktywów finansowych zaliczonym do wycenianych w wartości godziwej przez zysk lub stratę wykazuje się w zysku lub stracie w okresie, w którym powstały.
Rozchodu jednakowych inwestycji o różnych cenach nabycia dokonuje się przy wykorzystaniu metody FIFO.
Pożyczki i należności oraz inwestycje utrzymywane do terminu wymagalności
Pożyczki i należności wycenia się w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.
Pozostałe zobowiązania finansowe
Po początkowym ujęciu, Grupa dokonuje wyceny wszystkich zobowiązań finansowych, poza zaklasyfikowanymi do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez zysk lub stratę, w wysokości zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, za wyjątkiem:
• zobowiązań finansowych, które powstają wtedy, kiedy transfer aktywów finansowych nie kwalifikuje się do zaprzestania ujmowania (wyłączenia z ksiąg rachunkowych),
•umów gwarancji finansowych, które wycenia w wyższej z dwóch kwot: wartości ustalonej zgodnie z zasadami opisanymi w nocie 5.5.21 Rezerwy lub wartości początkowo ujętej, pomniejszonej o skumulowaną amortyzację ustaloną zgodnie z MSR 18 Przychody.
Wartość godziwa instrumentów finansowych
Wartość godziwą składnika aktywów lub zobowiązania stanowi cena, możliwa do uzyskania przy sprzedaży składnika aktywów lub do zapłacenia za przeniesienie zobowiązania (cena wyjścia) w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach między uczestnikami rynku na dzień wyceny. O ile nie istnieją przesłanki wskazujące na fakt, że instrument finansowy nie został nabyty po cenie stanowiącej jego wartość godziwą uznaje się, że wartość godziwą na dzień początkowego ujęcia stanowi cena nabycia danego instrumentu lub – w przypadku zobowiązań finansowych - cena sprzedaży danego instrumentu.
Na koniec okresu sprawozdawczego wartość godziwą instrumentów finansowych, dla których istnieje aktywny rynek ustala się na podstawie najbardziej reprezentatywnej ceny pochodzącej z tego rynku na dzień wyceny.
Jeżeli rynek na dany składnik aktywów lub zobowiązań finansowych nie jest aktywny (a także w odniesieniu do nienotowanych papierów wartościowych), Grupa ustala wartość godziwą stosując odpowiednie techniki wyceny opierające się na maksymalnym wykorzystaniu odpowiednich obserwowalnych danych wejściowych i minimalnym wykorzystaniu nieobserwowalnych danych wejściowych. Obejmują one wykorzystanie cen z ostatnio przeprowadzonych transakcji na normalnych zasadach rynkowych, porównanie do innych instrumentów, które są w swojej istocie identyczne, analizę zdyskontowanych przepływów pieniężnych, modele wyceny opcji oraz inne techniki/modele wyceny powszechnie stosowane na rynku, dostosowane do konkretnej specyfiki i parametrów wycenianego instrumentu finansowego oraz sytuacji wystawcy (emitenta).
W przypadku instrumentów pochodnych oszacowana wartość godziwa odpowiada kwocie możliwej do uzyskania lub koniecznej do zapłaty w celu zamknięcia pozycji otwartych na koniec okresu sprawozdawczego. Dla transakcji, dla których jest to możliwe, wyceny dokonuje się w oparciu o notowania rynkowe.
Wartość godziwa nienotowanych dłużnych papierów wartościowych ustalana jest jako wartość bieżąca przyszłych przepływów pieniężnych, zdyskontowana bieżącą stopą procentową.
Utrata wartości aktywów finansowych
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego dokonuje się oceny, czy występują obiektywne dowody na to, że składnik aktywów finansowych lub grupa aktywów finansowych utraciły wartość. Do istotnych obiektywnych przesłanek (dowodów) zalicza się przede wszystkim: poważne problemy finansowe dłużnika, wystąpienie na drogę sądową przeciwko dłużnikowi, wystąpienie istotnej niekorzystnej zmiany w środowisku ekonomicznym, prawnym lub rynkowym wystawcy instrumentu finansowego, utrzymujący się znaczący lub przedłużający się spadek wartości godziwej instrumentu kapitałowego poniżej poziomu kosztu.
Straty z tytułu utraty wartości ujęte w zysku lub stracie a dotyczące instrumentów kapitałowych podlegają odwróceniu w korespondencji z innymi całkowitymi dochodami. Odwrócenie straty z tytułu utraty wartości dłużnych instrumentów finansowych ujmuje się w zysku lub stracie, jeżeli w kolejnych okresach, po ujęciu odpisu, wartość godziwa tych instrumentów finansowych wzrosła w wyniku zdarzeń występujących po momencie ujęcia odpisu.
Jeżeli występują dowody wskazujące na możliwość wystąpienia utraty wartości pożyczek i należności wycenianych w wysokości zamortyzowanego kosztu, kwota odpisu jest ustalana jako różnica pomiędzy wartością bilansową aktywów, a wartością bieżącą oszacowanych przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych pierwotną efektywną stopą procentową dla tych aktywów (tj. efektywną stopą procentową wyliczoną na moment początkowego ujęcia dla aktywów opartych na stałej stopie procentowej oraz efektywną stopą procentową ustaloną na moment ostatniego przeszacowania dla aktywów opartych na zmiennej stopie procentowej). Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ujmuje się w zysku lub stracie.
Należności i pożyczki wyceniane w zamortyzowanym koszcie, poddawane są na koniec każdego okresu sprawozdawczego indywidualnym testom pod kątem wystąpienia przesłanek wskazujących na utratę wartości.
Należności, dla których indywidualnie nie ujęto odpisu, a którym można przypisać prawdopodobieństwo utraty wartości ze względu na specyfikę ryzyka kredytowego (związanego np. z rodzajem działalności lub strukturą odbiorców) poddawane są takim testom jako portfel aktywów. Odwrócenie odpisu ujmuje się, jeżeli w kolejnych okresach utrata wartości ulega zmniejszeniu i zmniejszenie to może być przypisane do zdarzeń występujących po momencie ujęcia odpisu. Odwrócenie odpisu ujmuje się w zysku lub stracie.
Zabezpieczanie, dla celów rachunkowości, polega na proporcjonalnym kompensowaniu między sobą wyników uzyskiwanych na skutek zmian wartości godziwej lub zmian przepływów środków pieniężnych wynikających z instrumentu zabezpieczającego i pozycji zabezpieczanej.
Aktywa finansowe niebędące pochodnym instrumentem finansowym lub zobowiązania finansowe niebędące pochodnym instrumentem finansowym mogą być wyznaczone jako instrument zabezpieczający jedynie dla zabezpieczenia ryzyka walutowego.
Wbudowane instrumenty pochodne
Wbudowane instrumenty pochodne są oddzielane od umów i traktowane jak instrumenty pochodne, jeżeli wszystkie z następujących warunków są spełnione:
•charakter ekonomiczny i ryzyko wbudowanego instrumentu nie są ściśle związane z ekonomicznym charakterem i ryzykiem umowy, w którą dany instrument jest wbudowany;
•samodzielny instrument z identycznymi warunkami realizacji jak instrument wbudowany spełniałby definicję instrumentu pochodnego;
•instrument hybrydowy (złożony) nie jest wykazywany w wartości godziwej, a zmiany jego wartości godziwej nie są odnoszone do rachunku zysków i strat.
Wbudowane instrumenty pochodne są wykazywane w podobny sposób jak samodzielne instrumenty pochodne, które nie są uznane za instrumenty zabezpieczające. Zakres, w którym zgodnie z MSR 39 cechy ekonomiczne i ryzyko właściwe dla wbudowanego instrumentu pochodnego w walucie obcej są ściśle powiązane z cechami ekonomicznymi i ryzykiem właściwym dla umowy zasadniczej (głównego kontraktu) obejmuje również sytuacje, gdy waluta umowy zasadniczej jest walutą zwyczajową dla kontraktów zakupu lub sprzedaży pozycji niefinansowych na rynku dla danej transakcji.
Do zapasów Grupa zalicza:
materiały,
półfabrykaty i produkcję w toku,
wyroby gotowe,
towary.
Grupa dokonuje wyceny zapasów w następujący sposób:
Przychód składników zapasów wycenia się dla:
materiałów i towarów – według cen nabycia,
wyrobów gotowych i półfabrykatów – na poziomie rzeczywistych kosztów wytworzenia,
produkcji w toku – na podstawie rzeczywistych kosztów wytworzenia.
Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto.
Rozchód składników zapasów wycenia się dla:
materiałów i towarów – według metody FIFO,
wyrobów gotowych i półfabrykatów, produkcji w toku – na podstawie rzeczywistego kosztu wytworzenia.
Zapas wycenia się dla:
materiałów i towarów – według metody FIFO tak jak dla rozchodu,
wyrobów gotowych, półfabrykatów, produkcji w toku – na podstawie rzeczywistego kosztu wytworzenia.
Na koniec okresu sprawozdawczego zapasy wyceniane są według przyjętych powyżej zasad, jednakże na poziomie nie wyższym od ceny sprzedaży netto możliwej do uzyskania. Wartość netto możliwa do uzyskania to szacowana cena sprzedaży dokonywanej w normalnym toku działalności, pomniejszona o szacowane koszty wykończenia i koszty niezbędne
do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Na cenę nabycia lub koszt wytworzenia zapasów składają się wszystkie koszty zakupu; koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzenia zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu. Koszty zakupu zapasów składają się z ceny zakupu, ceł importowych i pozostałych podatków (inne niż te możliwe do odzyskania w okresie późniejszym przez jednostkę od urzędów skarbowych) oraz kosztów transportu, załadunku, wyładunku oraz innych kosztów dających się bezpośrednio przyporządkować do pozyskania wyrobów, materiałów i usług. Przy określaniu kosztów zakupu odejmuje się opusty, rabaty handlowe i inne podobne pozycje.
5.5.15 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
Za należności Grupa uznaje:
należności z tytułu dostaw i usług – należności powstałe w wyniku prowadzenia podstawowej działalności operacyjnej Grupy, oraz
pozostałe należności, w tym:
opożyczki udzielone,
oinne należności finansowe – to jest należności spełniające definicję aktywów finansowych,
oinne należności niefinansowe, w tym m. in. zaliczki na dostawy oraz na środki trwałe, środki trwałe
w budowie, wartości niematerialne; należności od pracowników, jeżeli ich rozliczenie nastąpi w innej formie niż przekazanie środków pieniężnych, a także należności budżetowe,
orozliczenia międzyokresowe czynne.
Należności z tytułu dostaw i usług ujmuje się początkowo w wartości godziwej. Po początkowym ujęciu należności te wycenia się w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej,
z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości, przy czym należności z tytułu dostaw i usług z datą zapadalności poniżej 12 miesięcy od dnia powstania nie podlegają dyskontowaniu.
Należności niestanowiące aktywów finansowych ujmuje się początkowo w wartości nominalnej i wycenia na dzień kończący okres sprawozdawczy w kwocie wymaganej zapłaty.
Należności o terminie wymagalności powyżej 12 miesięcy od dnia kończącego okres sprawozdawczy kwalifikuje się
do aktywów długoterminowych. Do aktywów krótkoterminowych zaliczane są należności o terminie wymagalności do 12 miesięcy od dnia kończącego okres sprawozdawczy.
5.5.16 Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych
Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w bilansie obejmują środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy.
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w skonsolidowanym rachunku przepływów pieniężnych składa się
z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.
5.5.17 Aktywa trwałe przeznaczone do zbycia
Aktywa trwałe (lub grupy do zbycia) klasyfikuje się jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli ich wartość bilansowa będzie odzyskana raczej poprzez transakcje sprzedaży niż poprzez kontynuowanie użytkowania, pod warunkiem, iż są dostępne
do natychmiastowej sprzedaży w obecnym stanie, z zachowaniem warunków, które są zwyczajowo stosowane przy sprzedaży tych aktywów (lub grup do zbycia) oraz ich sprzedaż jest wysoce uprawdopodobniona.
Bezpośrednio przed początkową kwalifikacją składnika aktywów (lub grupy do zbycia) jako przeznaczony do sprzedaży, dokonuje się wyceny tych aktywów, tj. ustala się ich wartość bilansową zgodnie z przepisami właściwych standardów. Rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne podlegają amortyzacji do dnia reklasyfikacji, a w przypadku wystąpienia przesłanek wskazujących na możliwość wystąpienia utraty wartości, zostaje przeprowadzony test na utratę wartości i w konsekwencji ujęty odpis, zgodnie z MSR 36 „Utrata wartości aktywów”.
Aktywa trwałe (lub grupy do zbycia), których wartość została ustalona w sposób jak wyżej podlegają przekwalifikowaniu
na aktywa przeznaczone do sprzedaży. Na moment przekwalifikowania aktywa te wycenia się według niższej z dwóch wartości: wartości bilansowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia. Różnica z wyceny do wartości godziwej ujmowana jest w pozostałych kosztach operacyjnych. W momencie późniejszej wyceny, ewentualne odwrócenie wartości godziwej ujmuje się w pozostałych przychodach operacyjnych.
W przypadku gdy jednostka nie spełnia już kryteriów kwalifikacji składnika aktywów jako przeznaczony do sprzedaży, składnik aktywów, który ujmuje się w tej pozycji bilansowej, z której był uprzednio przekwalifikowany i wycenia się go
w kwocie niższej z dwóch:
wartości bilansowej z dnia poprzedzającego klasyfikację składnika aktywów jako przeznaczony do sprzedaży, skorygowanej o amortyzację lub aktualizację wyceny, która zostałaby ujęta, gdyby składnik aktywów nie został zaklasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży lub
wartości odzyskiwalnej z dnia podjęcia decyzji o jego niesprzedawaniu.
Kapitały własne ujmuje się w księgach rachunkowych z podziałem na jego rodzaje i według zasad określonych przepisami prawa i postanowieniami Statutu Spółki.
Kapitał zakładowy wykazywany jest w wysokości wykazywanej w statucie i Krajowym Rejestrze Sądowym, przy czym opłacony, ale niezarejestrowany kapitał wykazuje się w odrębnej pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej. Zadeklarowane, lecz
niewniesione wkłady kapitałowe ujmuje się jako należne wkłady na poczet kapitału. Akcje własne oraz należne wpłaty na poczet kapitału akcyjnego pomniejszają wartość kapitału własnego Spółki.
Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej – kapitał ten stanowią nadwyżki osiągnięte przy emisji, pomniejszone o koszty poniesione w związku z emisją akcji.
Zyski zatrzymane stanowią: kapitał zapasowy oraz kapitały rezerwowe tworzone z zysku za kolejne lata, niepodzielony zysk lub niepokryta strata z lat ubiegłych (skumulowane zyski/straty z lat ubiegłych), wynik finansowy bieżącego roku obrotowego.
W kapitałach własnych ujmowane są również różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych, efekt wyceny programu motywacyjnego zgodnie z MSSF 2 oraz udział w innych dochodach całkowitych jednostek stowarzyszonych.
5.5.19 Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne
W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według ceny nabycia odpowiadającej wartości godziwej otrzymanych środków pieniężnych, pomniejszonej o koszty związane
z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.
Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są następnie wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane przy rozliczeniu zobowiązania.
Zyski i straty są ujmowane w rachunku zysków i strat z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku naliczania odpisu.
5.5.20 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
Zobowiązania stanowią obecny, wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek, którego wypełnienie, według oczekiwań, spowoduje wypływ środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne.
W przypadku zobowiązań krótkoterminowych o terminie płatności do jednego roku wycena ta odpowiada kwocie wymagającej zapłaty.
Zobowiązania niezaliczone do zobowiązań finansowych wycenia się w kwocie wymagającej zapłaty.
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający
ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli Grupa spodziewa się,
że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w rachunku zysków i strat po pomniejszeniu o wszelkie zwroty. W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.
5.5.22 Zobowiązania i aktywa warunkowe
Zobowiązanie warunkowe jest:
możliwym obowiązkiem, który powstaje na skutek zdarzeń przeszłych, a istnienie tego obowiązku zostanie potwierdzone dopiero w momencie wystąpienia lub nie wystąpienia jednego lub większej ilości niepewnych przyszłych zdarzeń, które nie w pełni podlegają kontroli jednostki, lub
obecnym obowiązkiem, który powstaje na skutek zdarzeń przeszłych, ale nie jest ujmowany w sprawozdaniu, ponieważ:
onie jest prawdopodobne, aby konieczne było wydatkowanie środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne w celu wypełnienia obowiązku lub
okwoty obowiązku (zobowiązania) nie można wycenić wystarczająco wiarygodnie.
Do zobowiązań warunkowych zalicza się m.in.:
gwarancje i poręczenia oraz weksle na rzecz osób trzecich, wynikające z umów,
zobowiązania z tytułu odszkodowań za szkody powstałe w wyniku działalności gospodarczej, od spraw pozostających
w postępowaniu,
inne zobowiązania warunkowe wynikające z zawartych umów.
Jako aktywa warunkowe Grupa wykazuje kwoty wynikające z przeszłych zdarzeń, w odniesieniu do których jest prawdopodobne że w przyszłości skutkować będą wpływem do Grupy środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne, w przypadku wystąpienia lub nie wystąpienia niepewnych przyszłych zdarzeń, które nie w pełni podlegają kontroli Grupy. Do aktywów warunkowych Grupa zalicza m.in. dochodzone roszczenia, kwoty otrzymanych gwarancji czy należności wekslowe.
5.5.23 Świadczenia pracownicze
Odprawy emerytalne
Zgodnie z obowiązującymi spółki Grupy przepisami dotyczącymi wynagradzania, pracownikom zatrudnionym w Polsce przysługuje odprawa emerytalna. Zgodnie z przepisami dotyczącymi wynagradzania, pracownikom zatrudnionym w Wielkiej Brytanii i USA nie przysługują podobne świadczenia.
Grupa nie wydziela aktywów, które w przyszłości służyłyby uregulowaniu zobowiązań z tytułu odpraw emerytalnych. Spółka tworzy rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych w celu przyporządkowania kosztów do okresów, których dotyczą.
Wartość przyszłych zobowiązań spółek Grupy z tytułu odpraw emerytalnych wyliczana jest z wykorzystaniem metod aktuarialnych przy zastosowaniu metody nagromadzonych przyszłych świadczeń z uwzględnieniem prognozowanego wzrostu wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru przyszłych świadczeń, założonej stopie dyskonta, prawdopodobieństwie dożycia przez pracownika wieku emerytalnego (prawdopodobieństwo osiągnięcia uprawnień do jednorazowej odprawy emerytalnej), pod warunkiem pozostania w stosunku pracy z obecnym pracodawcą.
Wysokość rezerwy aktualizowana jest raz w roku - na koniec danego roku obrotowego. Korekta zwiększająca lub zmniejszająca wysokość rezerwy odnoszona jest w koszty działalności operacyjnej (Wynagrodzenia).
Wykorzystanie tego typu rezerw powoduje zmniejszenie rezerwy (nie jest dopuszczalne bieżące obciążenie kosztów działalności kwotami wypłaconych świadczeń z jednoczesną korektą rezerwy na koniec okresu). Rozwiązanie powyższej rezerwy koryguje (zmniejsza) koszty świadczeń pracowniczych.
Świadczenie związane z ustaniem stosunku pracy
W przypadku rozwiązania stosunku pracy pracownikom spółek Grupy i przysługują świadczenia przewidziane
przez obowiązujące w Polsce przepisy prawa pracy, między innymi ekwiwalent z tytułu niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego oraz odszkodowania z tytułu zobowiązania do powstrzymania się od prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy.
5.5.24 Płatności w formie akcji
Płatności w formie akcji rozliczane w instrumentach kapitałowych na rzecz pracowników i innych osób świadczących podobne usługi wycenia się w wartości godziwej instrumentów kapitałowych na dzień ich przyznania.
Wartość godziwą płatności w formie akcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych określoną w dniu ich przyznania odnosi się w koszty metodą liniową w okresie nabywania uprawnień, na podstawie oszacowań Grupy co do instrumentów kapitałowych, do których ostatecznie nabędzie prawa. Na każdy dzień bilansowy Grupa weryfikuje oszacowania dotyczące liczby instrumentów kapitałowych przewidywanych do przyznania. Ewentualny wpływ weryfikacji pierwotnych oszacowań ujmuje się w rachunku zysków i strat przez pozostały okres przyznania, z odpowiednią korektą w rezerwie na świadczenia pracownicze rozliczane w instrumentach kapitałowych.
Transakcje z innymi stronami dotyczące płatności realizowanych w formie akcji i rozliczanych w postaci instrumentów finansowych wycenia się w wartości godziwej otrzymanych towarów lub usług poza przypadkami, w których wartości tej nie da się wiarygodnie wycenić. W takiej sytuacji podstawą wyceny jest wartość godziwa przyznanych instrumentów kapitałowych wyceniona na dzień otrzymania przez jednostkę towarów lub usług od kontrahenta. W przypadku płatności regulowanych akcjami rozliczanych w postaci środków pieniężnych ujmuje się zobowiązanie o wartości proporcjonalnej do udziału w wartości otrzymanych towarów lub usług. Zobowiązanie to ujmuje się w bieżącej wartości godziwej ustalanej na każdy dzień bilansowy.
Grupa stosuje MSSF 15 Przychody z umów z klientami do wszystkich umów z klientami, z wyjątkiem umów leasingowych objętych zakresem MSSF 16 Leasing, instrumentów finansowych i innych praw lub zobowiązań umownych objętych zakresem MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe, MSSF 11 Wspólne ustalenia umowne, MSR 27 Jednostkowe sprawozdania finansowe i MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach.
Podstawową zasadą MSSF 15 jest ujmowanie przychodów w momencie transferu dóbr i usług do klienta czyli, w wartości odzwierciedlającej cenę oczekiwaną przez Grupę, w zamian za przekazanie tych dóbr i usług. Przekazanie składnika aktywów następuje w momencie, gdy klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów.
Zasady te są stosowane przy wykorzystaniu modelu pięciu kroków:
1.zidentyfikowano umowę z klientem,
2.zidentyfikowano zobowiązania do wykonania świadczenia w ramach umowy z klientem,
3.określono cenę transakcji,
4.dokonano alokacji ceny transakcji do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia,
5.ujęto przychody w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy.
Dla każdego zobowiązania do wykonania świadczenia Grupa ustala w momencie zawarcia umowy, czy będzie spełniać zobowiązanie do wykonania świadczenia w miarę upływu czasu czy też spełni je w określonym momencie.
Grupa wyodrębnia następujące główne źródła przychodów ze sprzedaży:
1.Sprzedaż usług zarządzania/administracyjnych – rozpoznanie przychodu następuje na koniec okresu rozliczeniowego.
2.Sprzedaż towarów, materiałów lub produktów – rozpoznanie przychodu następuje w momencie, gdy klient uzyskuje kontrolę nad towarem, materiałem lub produktem z uwzględnieniem mających zastosowanie Incoterms
W ramach aktywów z tytułu umowy Grupa ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli prawo to jest uzależnione od warunku innego niż upływ czasu (na przykład od przyszłych świadczeń jednostki). Grupa ocenia, czy nie nastąpiła utrata wartości składnika aktywów z tytułu umowy na takiej samej zasadzie jak w przypadku składnika aktywów finansowych zgodnie z MSSF 9.
Należności
W ramach należności Grupa ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli prawo to jest bezwarunkowe (jedynym warunkiem wymagalności wynagrodzenia jest upływ określonego czasu). Grupa ujmuje należność zgodnie z MSSF 9. W momencie początkowego ujęcia należności z tytułu umowy wszelkie różnice pomiędzy wyceną należności zgodnie z MSSF 9 a odpowiadającą jej wcześniej ujętą kwotą przychodów Grupa ujmuje jako koszt (strata z tytułu utraty wartości).
Zobowiązania z tytułu umowy
W ramach zobowiązań z tytułu umowy Grupa ujmuje otrzymane lub należne od klienta wynagrodzenie, z którym wiąże się obowiązek przekazania klientowi dóbr lub usług.
Aktywa z tytułu prawa do zwrotu
W ramach aktywów z tytułu prawa do zwrotu Grupa ujmuje prawo do odzyskania produktów od klientów po wywiązaniu się ze zobowiązania do zwrotu zapłaty.
Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia
Grupa ujmuje zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia, jeżeli po jego otrzymaniu oczekuje, że zwróci jego część lub całość klientowi. Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia wycenia się w kwocie otrzymanego wynagrodzenia (lub należności), do którego – zgodnie z oczekiwaniem jednostki – nie jest ona uprawniona (tj. w wysokości kwot nieujętych w cenie transakcyjnej). Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia (oraz odpowiednia zmiana ceny transakcyjnej oraz wynikająca z niej zmiana zobowiązania z tytułu umowy) jest aktualizowane na koniec każdego okresu sprawozdawczego w związku ze zmianami okoliczności.
Przychody z tytułu odsetek są ujmowane sukcesywnie w miarę ich narastania (z uwzględnieniem metody efektywnej stopy procentowej, stanowiącej stopę dyskontującą przyszłe wpływy gotówkowe przez szacowany okres użytkowania instrumentów finansowych) w stosunku do wartości bilansowej netto danego składnika aktywów finansowych.
Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy lub udziałowców do ich otrzymania.
Grupa ujmuje dotacje rządowe w momencie zaistnienia uzasadnionej pewności, że dotacja zostanie uzyskana
oraz że spełnione zostaną wszystkie związane z nią warunki. W celu ujęcia dotacji rządowej obydwa powyższe warunki muszą być spełnione łącznie.
Jeżeli dotacja dotyczy składnika aktywów, wówczas jej wartość godziwa jest ujmowana na koncie przychodów przyszłych okresów, a następnie stopniowo, drogą równych odpisów rocznych, odpisywana do rachunku zysków i strat przez szacowany okres użytkowania związanego z nią składnika aktywów.
Jeżeli dotacja dotyczy danej pozycji kosztowej, wówczas jest ona ujmowana jako przychód w sposób współmierny
do kosztów, które dotacja ta ma w zamierzeniu kompensować.
Jeżeli dotacja jest formą rekompensaty za już poniesione koszty lub straty, lub została przyznana jednostce gospodarczej celem udzielenia jej natychmiastowego finansowego wsparcia, bez towarzyszących przyszłych kosztów, ujmuje się ją jako przychód w okresie, w którym stała się należna.
Rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne otrzymane w formie dotacji ujmuje się w wartości godziwej.
Za koszty uznaje się uprawdopodobnione zmniejszenie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zmniejszenia wartości aktywów albo zwiększenia wartości zobowiązań i rezerw, które doprowadzą do zmniejszenia kapitału własnego lub zwiększenia jego niedoboru w inny sposób niż wycofanie środków przez właścicieli.
Koszty ujmuje się w zysku lub stracie na podstawie bezpośredniego związku pomiędzy poniesionymi kosztami, a osiągnięciem konkretnych przychodów, tzn. stosując zasadę współmierności, poprzez rachunek rozliczeń międzyokresowych kosztów czynnych i biernych.
Rachunek kosztów prowadzony jest w układzie rodzajowym oraz w układzie miejsc powstawania kosztów.
Za podstawowy układ sprawozdawczy kosztów ujętych w zysku lub stracie przyjmuje się wariant porównawczy.
Ponadto, kosztami okresu sprawozdawczego, wpływającymi na zysk lub stratę okresu są:
pozostałe koszty operacyjne, związane pośrednio z prowadzoną działalnością operacyjną, w tym:
okoszty z wyceny i realizacji instrumentów pochodnych handlowych oraz koszty z tytułu realizacji i wyceny
do wartości godziwej instrumentów pochodnych zabezpieczających w części nieefektywnej,
outworzone rezerwy na sprawy sporne, kary i odszkodowania i inne koszty pośrednio związane
z działalnością operacyjną,
oprzekazane darowizny,
ostrata ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych oraz
koszty finansowe związane z finansowaniem działalności Grupy, w tym w szczególności:
okoszty oraz straty z inwestycji finansowych,
oodsetki od kredytu bankowego w rachunku bieżącym,
oodsetki od krótkoterminowych i długoterminowych pożyczek, kredytów, dłużnych instrumentów finansowych i innych źródeł finansowania, w tym odwracanie dyskonta od zobowiązań długoterminowych,
ostraty z tytułu różnic kursowych,
oodpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych,
okoszty z realizacji oraz wyceny do wartości godziwej instrumentów pochodnych związanych
z zobowiązaniami finansującymi działalność Grupy,
ozmiany wysokości rezerw wynikające z przybliżania czasu wykonania zobowiązania (tzw. efekt odwracania dyskonta).
Podatek bieżący
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów
niepodlegających opodatkowaniu i kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym w kraju rezydencji podatkowej każdej spółki wchodzącej w skład Grupy kapitałowej.
Na potrzeby sprawozdawczości finansowej, rezerwa na podatek dochodowy jest tworzona metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do wszystkich różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i pasywów a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.
Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:
z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy
lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód
do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych
i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.
aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych aktywów podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych
na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty:
z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają
w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód
do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych
oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.
Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego
do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące
na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.
Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych bezpośrednio w kapitale własnym jest ujmowany w kapitale własnym,
a nie w rachunku zysków i strat.
Podatek dochodowy od dochodów przedsiębiorstw podlega rocznemu rozliczeniu. W trakcie roku podatkowego spółki odprowadzają miesięczne zaliczki ustalone w oparciu o przychody uzyskane do danego momentu. Zwrot nadpłaconego podatku następuje w ciągu 90 dni od złożenia rocznego rozliczenia podatkowego.
Nie istnieje ograniczenie czasowe co do możliwości wykorzystania strat podatkowych.
Podatek dochodowy w USA (dotyczy Cambridge Chocolate Technologies Inc. oraz Snack Magic Brand Inc.)
Stawka podatkowa dla przedsiębiorstw wynosi od 15% do 35% podatku federalnego i 4,63% podatku stanowego. Straty podatkowe w Stanach Zjednoczonych są możliwe do rozliczenia w kolejnych dwudziestu latach podatkowych.
Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe.
5.5.28 Prezentacja dochodów i kosztów okresu sprawozdawczego
Informacje o dochodach i kosztach oraz zyskach i stratach okresu sprawozdawczego Grupa prezentuje w rachunku zysków lub strat oraz w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.
Rachunek zysków i strat za dany okres prezentuje zagregowane pozycje wszystkich dochodów i kosztów okresu,
z wyłączeniem składników innych całkowitych dochodów. Za podstawowy układ sprawozdawczy kosztów w rachunku zysków i strat przyjmuje się wariant porównawczy. Wynik okresu w rachunku zysków i strat stanowi zysk lub strata netto za okres.
Sprawozdanie z całkowitych dochodów prezentuje zysk lub stratę netto za okres w jednej kwocie oraz składniki kwot innych całkowitych dochodów. W ramach składników innych całkowitych dochodów Grupa rozpoznaje te zyski i straty, które zgodnie z poszczególnymi standardami należy ujmować poza rachunkiem zysków i strat. Ponadto Grupa prezentuje składniki innych całkowitych dochodów w podziale na dwie grupy, obejmujące rozdzielnie pozycje, które zgodnie z innymi MSSF zostaną przeklasyfikowane do rachunku zysków i strat po spełnieniu określonych warunków od pozycji, które nie zostaną do tego sprawozdania przeklasyfikowane.
W związku z powyższym w grupie pozycji, które zgodnie z innymi MSSF zostaną przeklasyfikowane do rachunku zysków
i strat po spełnieniu określonych warunków ujmuje się:
zyski i straty okresu dotyczące wyceny do wartości godziwej aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży,
zyski i straty z aktualizacji wyceny do wartości godziwej instrumentów zabezpieczających przyszłe przepływy pieniężne w części efektywnej zabezpieczenia,
różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań jednostek zagranicznych,
z uwzględnieniem efektu podatkowego.
W grupie pozycji, które nie zostaną przeklasyfikowane do rachunku zysków i strat ujmuje się zyski i straty aktuarialne,
z uwzględnieniem efektu podatkowego.
Wynik okresu w sprawozdaniu z całkowitych dochodów stanowią łączne całkowite dochody za okres, będące sumą zysku
lub straty netto oraz innych całkowitych dochodów.
5.5.29 Sprawozdanie z przepływów pieniężnych
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej prezentuje się metodą pośrednią.
5.5.30 Sprawozdawczość dotycząca segmentów
Sprawozdawczość dotycząca segmentów sprawozdawczych grupuje segmenty operacyjne na poziomie tych części składowych Grupy:
które angażują się w działalność gospodarczą, z której mogą uzyskiwać przychody i ponosić koszty,
których wyniki są regularnie przeglądane przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych
w Grupie oraz wykorzystujący te wyniki przy decydowaniu o alokacji zasobów i przy ocenie wyników działalności segmentu,
oraz w przypadku, których dostępne są oddzielne informacje finansowe.
Głównym organem podejmującym decyzje w zakresie alokacji zasobów oraz dokonującym oceny wyników działalności segmentów jest Zarząd Adiuvo Investments S.A. W wyniku analizy sposobu sprawowania nadzoru nad działalnością spółek zależnych oraz zarządzania Grupą, uwzględniając kryteria łączenia i progi ilościowe z MSSF 8, wydzielono segmenty sprawozdawcze, które szczegółowo zostały zaprezentowane w nocie 8.
Grupa zarządza kapitałem w celu zachowania zdolności do kontynuowania działalności z uwzględnieniem realizacji planowanych inwestycji, tak aby mogła generować zwrot dla akcjonariuszy oraz przynosić korzyści pozostałym interesariuszom.
Grupa monitoruje kapitał poprzez analizę relacji pomiędzy kapitałem własnym i obcym z uwzględnieniem zapadalności zobowiązań i ich źródła. Grupa korzysta z różnych źródeł finansowania – emitując akcje oraz obligacje zamienne na akcje,
a także zaciągając pożyczki w jednostce dominującej wyższego szczebla i wreszcie korzystając z dotacji państwowych
na finansowanie ponoszonych nakładów na prace badawcze i rozwojowe.
5.6 Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
5.6.1 Profesjonalny osąd
W przypadku, gdy dana transakcja nie jest uregulowana w żadnym standardzie bądź interpretacji, Zarząd Jednostki dominującej, kierując się subiektywną oceną, określa i stosuje polityki rachunkowości, które zapewnią, iż sprawozdanie finansowe będzie zawierać właściwe i wiarygodne informacje oraz będzie:
prawidłowo, jasno i rzetelnie przestawiać sytuację majątkową i finansową Grupy, wyniki jej działalności i przepływy pieniężne,
odzwierciedlać treść ekonomiczną transakcji,
obiektywne,
sporządzone zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny,
kompletne we wszystkich istotnych aspektach.
Subiektywna ocena dokonana na dzień 31 grudnia 2022 r. dotyczy głównie rozliczeń podatkowych w tym szacunku odzyskiwalności strat podatkowych (nota 10), zobowiązań warunkowych (nota 24), rozgraniczenia pomiędzy pracami
badawczymi i rozwojowymi (nota 5.5.11), ujęcia transakcji połączeń pod wspólną kontrolą oraz spełniania przez nabyte jednostki definicji przedsięwzięcia zgodnie z MSSF 3 (nota 5.5.5), uznania jednostek za znajdujące się pod znaczącym wpływem Grupy (nota 2) oraz oceny sprawowania kontroli w jednostce zależnej Airway Medix (nota 2),szacunku prawdopodobieństwa niewypłacalności w modelu szacowania strat oczekiwanych, kwestii dotyczących niepewności w zakresie kontynuacji działalności opisanych w nocie Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego jak również wyceny technologii CSS na moment zwrotu oraz spisania części nakładów na prace rozwojowe (nota 13.1).
Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego wymaga od Zarządu Jednostki dominującej dokonania szacunków, jako że wiele informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym nie może zostać wycenione w sposób precyzyjny. Zarząd weryfikuje przyjęte szacunki w oparciu o zmiany czynników branych pod uwagę przy ich dokonywaniu, nowe informacje lub doświadczenia z przeszłości. Dlatego też szacunki dokonane na 31 grudnia 2022 r. mogą zostać w przyszłości zmienione.
Główne szacunki zostały opisane w następujących notach:
Nota | Rodzaj ujawnionej informacji | |||
5.5.12, 13.2 | Utrata wartości jednostek wypracowujących środki pieniężne oraz pojedynczych składników środków trwałych i wartości niematerialnych | Główne założenia przyjęte w celu ustalenia wartości odzyskiwalnej: przesłanki wskazujące na utratę wartości, modele, stopy dyskontowe, stopa wzrostu. | ||
5.5.14, | Zapasy | Odpis aktualizujący do wartości możliwej do uzyskania. | ||
10 | Podatek dochodowy | Założenia przyjęte w celu rozpoznania aktywów z tytułu podatku odroczonego. | ||
16 | Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | Odpis aktualizujący z tytułu ryzyka kredytowego i związanej z tym utraty wartości należności | ||
19 | Rezerwy | Ocena prawdopodobieństwa wypływu korzyści ekonomicznych | ||
20 | Świadczenia pracownicze | Stopy dyskontowe, inflacja, wzrost płac, oczekiwany przeciętny okres zatrudnienia, rotacja | ||
5.5.7, 5.5.11 | Okres ekonomicznej użyteczności środków trwałych oraz wartości niematerialnych | Okres ekonomicznej użyteczności oraz metodę amortyzacji aktywów weryfikuje się co najmniej na koniec każdego r. finansowego. | ||
13 | Wartości niematerialne | Założenia wyceny technologii CSS na moment zwrotu oraz odpis aktualizujący nakłady R&D związana z tym utrata wartości wartości niematerialnych | ||
19 | Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | Szacunek wartości korekty rozliczeń międzyokresowych biernych. | ||
Nota 6Korekty błędów oraz zmiany zasad rachunkowości
W okresie sprawozdawczym wystąpiły korekty błędów w wysokości 348 tys. zł z wyniku korekty amortyzacji w jednostce zależnej. Nie wystąpiły zmiany stosowanych zasad rachunkowości.
Nota 7 Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym
Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa, należą pożyczki, środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe. Głównym celem tych instrumentów finansowych jest pozyskanie środków finansowych na działalność Grupy. Grupa posiada też inne instrumenty finansowe, takie jak należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności. Grupa nie zawiera transakcji z udziałem instrumentów pochodnych.
Zasadą stosowaną przez Grupę obecnie i przez cały okres objęty sprawozdaniem finansowym jest nieprowadzenie obrotu instrumentami finansowymi.
Główne rodzaje ryzyka wynikającego z instrumentów finansowych Grupy obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko związane z płynnością, ryzyko walutowe oraz ryzyko kredytowe. Zarząd Jednostki dominującej weryfikuje i uzgadnia zasady zarządzania każdym z tych rodzajów ryzyka – zasady te zostały w skrócie omówione poniżej.
Grupa posiada zobowiązania z tytułu wyemitowanych obligacji, dla których odsetki liczone są na bazie stałej stopy procentowej, w związku z czym występuje ryzyko spadku rynkowych stóp procentowych poniżej stopy ustalonej w umowie.
W poniższej tabeli przedstawiona została wartość bilansowa instrumentów finansowych Grupy narażonych na ryzyko stopy procentowej, w podziale na poszczególne kategorie wiekowe.
Stan na dzień 31.12.2022 |
| Do 1 roku | 1-2 lata | > 2 lata | Ogółem |
Kredyty i pożyczki o zmiennym oprocentowaniu | 17 001 | - | 19 433 | 36 434 |
Razem | 17 001 | - | 19 433 | 36 434 |
Stan na dzień 31.12.2021 | ||||
| Do 1 roku | 1-2 lata | > 2 lata | Ogółem |
Kredyty i pożyczki o stałym oprocentowaniu | 26 396 | - | 4 025 | 30 421 |
Razem | 26 396 | - | 4 025 | 30 421 |
Oprocentowanie instrumentów finansowych o zmiennym oprocentowaniu jest aktualizowane w okresach poniżej jednego roku. Odsetki od instrumentów finansowych o stałym oprocentowaniu są stałe przez cały okres do upływu terminu zapadalności/wymagalności tych instrumentów.
Informacje o pożyczkach udzielonych jak również o oprocentowaniu pożyczek udzielonych i otrzymanych zaprezentowano w nocie 21. Informacje o ryzyku stopy procentowej dotyczącej środków pieniężnych zaprezentowano w nocie 17.
Grupa jest narażona na ryzyko zmian kursów walutowych z uwagi na ponoszone koszty działalności, w tym ponoszone w przeszłości nakłady na prace rozwojowe i badawcze, w walucie obcej. Ponadto, Grupa posiada pożyczki oraz depozyty w walucie obcej. Ryzyko walutowe wiąże się głównie ze zmianami poziomu kursu USD, GBP i EUR. Ekspozycja na ryzyko związane z innymi, niż wymienione, walutami nie jest istotna.
Ekspozycję Grupy na ryzyko walutowe prezentuje poniższa tabela:
Wartość wyrażona w walucie | Po przeliczeniu | ||||
Ekspozycja na ryzyko walutowe wg stanu na 31.12.2022 | USD | ILS | GBP | EUR | tys. PLN |
Aktywa finansowe (+): | 265 | - | - | 46 | 1 382 |
Pożyczki udzielone | 121 | - | - | 13 | 594 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe finansowe | 142 | - | - | 30 | 766 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 2 | - | - | 3 | 23 |
Zobowiązania finansowe (-): | -1 321 | - | -177 | -4 654 | -28 579 |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | -1 001 | - | - | -4 617 | -26 059 |
Zobowiązania leasingowe | - | - | - | - | - |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe finansowe | -320 | - | -177 | -37 | -2 519 |
Ekspozycja na ryzyko walutowe razem | -1 056 | - | -177 | -4 608 | -27 197 |
Kursy walutowe na 31.12.2022 | 4,4018 | 1,2497 | 5,2957 | 4,6899 | |
Ekspozycja na ryzyko walutowe w przeliczeniu na tys. PLN | -4 648 | - | -937 | -21 611 |
Wartość wyrażona w walucie | Po przeliczeniu | ||||
Ekspozycja na ryzyko walutowe wg stanu na 31.12.2021 | USD | ILS | GBP | EUR | tys. PLN |
Aktywa finansowe (+): | 222 | 1 | - | 21 | 999 |
Pożyczki udzielone | 121 | - | - | 13 | 551 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe finansowe | 99 | - | - | 2 | 411 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 2 | 1 | - | 6 | 37 |
Zobowiązania finansowe (-): | -1 156 | -1 274 | -114 | -4 205 | -26 325 |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | -913 | -353 | - | -3 324 | -19 457 |
Zobowiązania leasingowe | - | - | - | - | - |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe finansowe | -243 | -921 | -114 | -881 | -6 868 |
Ekspozycja na ryzyko walutowe razem | -934 | -1 273 | -114 | -4 184 | -25 326 |
Kursy walutowe na 31.12.2021 | 4,06 | 1,3075 | 5,4846 | 4,5994 | |
Ekspozycja na ryzyko walutowe w przeliczeniu na tys. PLN | -3 792 | -1 664 | -625 | -19 244 | |
Grupa zarządza ryzykiem walutowym stosując w miarę możliwości hedging naturalny.
Grupa dopuszcza stosowanie następujących rodzajów instrumentów:
kontrakty forward,
kontrakty opcyjne,
struktury złożone z wyżej wymienionych instrumentów,
Jednakże w okresie sprawozdawczym nie korzystała z takich instrumentów.
Grupa nie jest narażona na istotne inne ryzyko cenowe związane z instrumentami finansowymi.
7.4 Analiza wrażliwości na ryzyko rynkowe
Potencjalnie możliwe zmiany w zakresie ryzyka rynkowego Grupa oszacowała następująco:
5% zmiana kursu walutowego PLN/USD (wzrost lub spadek kursu),
5% zmiana kursu walutowego PLN/EUR (wzrost lub spadek kursu),
5% zmiana kursu walutowego PLN/GBP (wzrost lub spadek kursu),
5% zmiana kursu walutowego PLN/ILS (wzrost lub spadek kursu).
Analiza wrażliwości przeprowadzona przez Grupę nie uwzględnia wpływu opodatkowania. Wpływ potencjalnie możliwych zmian na wynik finansowy i inne całkowite dochody Grupy na dzień bilansowy przedstawiają poniższa tabela:
Stan na 31.12.2022 | Stan na 31.12.2021 | |||
Ekspozycja na ryzyko walutowe | wzrost kursu +5% | spadek kursu -5% | wzrost kursu +5% | spadek kursu -5% |
Wpływ na wynik finansowy: | -1 320 | 1 320 | -1 266 | 1 266 |
ekspozycja netto w USD | -232 | 232 | -190 | 190 |
ekspozycja netto w EUR | -1 041 | 1 041 | -962 | 962 |
ekspozycja netto w GBP | -47 | 47 | -31 | 31 |
ekspozycja netto w ILS | - | - | -83 | 83 |
Wpływ na inne dochody całkowite: | - | - | - | - |
ekspozycja netto w USD | - | - | - | - |
ekspozycja netto w ILS | - | - | - | - |
Razem wpływ na dochody całkowite | -1 320 | 1 320 | -1 266 | 1 266 |
Grupa jest narażona na ryzyko kredytowe rozumiane jako ryzyko, że wierzyciele nie wywiążą się ze swoich zobowiązań i tym samym spowodują poniesienie strat przez Grupę. Maksymalne narażenie na ryzyko kredytowe na dzień bilansowy wynosi 1 761 tys. zł (31.12.2021: 2 208 tys. zł) i zostało oszacowane jako:
31.12.2022 | Struktura | 31.12.2021 | Struktura | |
Ekspozycja na ryzyko kredytowe | ||||
Pożyczki udzielone | 996 | 57% | 1 417 | 64% |
Należności z tytułu dostaw i usług | 694 | 39% | 739 | 33% |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 71 | 4% | 52 | 2% |
Razem | 1 761 | 100% | 2 208 | 100% |
Ryzyko kredytowe związane z depozytami bankowymi uznaje się za nieistotne, ponieważ Grupa zawarła transakcje
z instrukcjami o ugruntowanej pozycji finansowej.
Rating banków, z których usług korzysta Grupa, przedstawia się następująco:
Środki pieniężne na rachunkach bankowych | |||||
Instytucja finansowa | Rating* | 31.12.2022 | Koncentracja | 31.12.2021 | Koncentracja |
Bank A | A2/Prime-1 | - | 0% | 26 | 50% |
Bank B | A3/Prime-2 | - | 0% | 23 | 44% |
Bank C | A2/Prime-1 | 71 | 100% | 3 | 6% |
Pozostałe |
| - | 0% | - | 0% |
Razem ekspozycja na ryzyko kredytowe | 71 | 100% | 52 | 100% |
* Według agencji Moody’s – ocena długookresowa i krótkookresowa depozytów
Grupa jest narażona na ryzyko utraty płynności, rozumiane jako ryzyko utraty zdolności do regulowania zobowiązań w określonych terminach. Ryzyko wynika z potencjalnego ograniczenia dostępu do rynków finansowych, co może skutkować brakiem możliwości pozyskania nowego finansowania lub refinansowania swojego zadłużenia.
W związku z tym Spółka nie zaprzestaje promocji spółek celowych i produktów Grupy, prowadzi rozmowy z przedstawicielami zagranicznych rynków kapitałowych o potencjalnej współpracy, o pozyskaniu finasowania dłużnego dla Jednostki dominującej i spółek z Grupy oraz stale prowadzi działania zmierzające do optymalizacji kosztów operacyjnych Grupy. Do dnia publikacji niniejszego sprawozdania działalność operacyjna GK Adiuvo Investments, a w szczególności Jednostki dominującej, finansowana jest przede wszystkim przez jej głównego akcjonariusza z wykorzystaniem finansowania dłużnego.
Ponadto, spółki portfelowe Grupy prowadzą niezależne działania zmierzające do nawiązania strategicznej współpracy i/lub pozyskania długoterminowego finansowania. Celem tych działań jest uniezależnienie się od konieczności sfinansowania działalności poprzez Jednostkę dominującą lub ograniczenie tego finansowania do niezbędnego minimum.
Oprócz działań mających na celu poprawę przyszłych wyników finansowych, Zarząd Jednostki dominującej ma również na uwadze sytuację płynnościową Jednostki dominującej. Zarząd: (1) prowadzi aktywną politykę w zakresie zarządzania płynnością Spółki i Grupy, monitorując na bieżąco płynność w ujęciu krótko- i długoterminowym oraz (2) prowadzi regularny monitoring przepływów pieniężnych, dążąc do utrzymania stabilnego poziomu dostępnego finansowania. W celu realizacji powyższego celu, Spółka podejmuje m. in. działania w celu optymalizacji i kontroli poziomu ponoszonych przez spółki celowe kosztów. W przypadku zmniejszonej płynności Grupa prowadzi rozmowy z wierzycielami i przedłuża terminy płatności swoich zobowiązań.
Stan na dzień 31.12.2022 | Zobowiązania wymagalne w okresie | |||||
Struktura wiekowa zobowiązań finansowych | Suma zobowiązań | do 30 dni | od 31 do 60 dni | od 61 do 90 dni | od 91 do 365 dni | powyżej roku |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usługi oraz inne | 8 745 | 828 | 67 | 314 | 3 764 | 3 772 |
Oprocentowane kredyty i pożyczki | 36 434 | 71 | 74 | 74 | 16 782 | 19 433 |
Razem | 45 179 | 899 | 141 | 388 | 20 546 | 23 205 |
Stan na dzień 31.12.2021 | Zobowiązania wymagalne w okresie | |||||
Struktura wiekowa zobowiązań finansowych | Suma zobowiązań | do 30 dni | od 31 do 60 dni | od 61 do 90 dni | od 91 do 365 dni | powyżej roku |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usługi oraz inne | 9 987 | 3 380 | 270 | 466 | 2 813 | 3 058 |
Oprocentowane kredyty i pożyczki | 30 421 | 56 | 56 | 56 | 26 228 | 4 025 |
Razem | 40 408 | 3 436 | 326 | 522 | 29 041 | 7 083 |
Nota 8 Informacje dotyczące segmentów operacyjnych
Segment operacyjny jest częścią składową jednostki:
która angażuje się w działalność gospodarczą, w związku z którymi może uzyskiwać przychody i ponosić koszty (w tym przychody i koszty związane z transakcjami z innymi częściami składowymi tej samej jednostki),
której wyniki działalności są regularnie przeglądane przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych w jednostce oraz wykorzystujący te wyniki przy decydowaniu o alokacji zasobów do segmentu
i przy ocenie wyników działalności segmentu, a także
w przypadku której są dostępne oddzielne informacje finansowe.
Zgodnie z wymogami MSSF 8, należy identyfikować segmenty operacyjne w oparciu o wewnętrzne raporty dotyczące tych elementów Grupy, które są regularnie weryfikowane przez osoby decydujące o przydzielaniu zasobów do danego segmentu i
oceniające jego wyniki finansowe.
Grupa za segment uznaje każdą ze spółek wchodzących w skład Grupy, z wyjątkiem spółek Airway Medix i BiovoTechnologies, które są uznawane za jeden segment, ze względu na ścisłą współzależność prowadzonej przez nie działalności. Dla celów sprawozdawczych, biorąc pod uwagę kryteria progów prezentacji określone w MSSF 8, Grupa wyodrębnia 4 segmenty sprawozdawcze:
Segment Platforma nutraceutyczna (AlgaeLabs, Marmar Investment, Carocelle, Endo Medical, Cambridge Chocolate Technologies Ltd (do 6 kwietnia 2021 r.), Cambridge Chocolate Technologies S.A. (do 26 listopada 2021 r.), Cambridge Chocolate Technologies Inc., Silicon Fields Sp. z o.o. (od 5 stycznia 2022 r. Cambridge Chocolate Technologies Sp z o.o.), IMMD, Snack Magic Brands Inc.),
Segment Platforma urządzeń medycznych (Airway Medix, Biovo Technologies (do 18 października 2022 r.), Adiuvo Management),
Segment Projekty eksploracyjne (Peptaderm, Glia). Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania Spółki nie kontynuowały działalności rozwojowej.
Segment Pozostałe (Adiuvo Investments).
Platforma nutraceutyczna.
Produkty rozwijane w ramach tej platformy w zamyśle Grupy adresują rosnące zapotrzebowania klientów na wysokiej, jakości produkty bez recepty, o potwierdzonej klinicznie skuteczności, służące do poprawy stanu zdrowia i opóźniające początki choroby i / lub objawy starzenia. W ramach tej platformy Grupa rozwija nowoczesne suplementy diety i żywność funkcjonalna, o udokumentowanej biodostępności i badaniach bioskuteczności przeprowadzanych w standardzie farmaceutycznym. Produkty te są przede wszystkim dedykowane prewencji chorób i poprawie biomarkerów ryzyka (obniżanie indeksu glikemicznego, stresu oksydacyjnego, poprawa utlenowania tkanek, prewencja infekcji grypowych, wzmacnianie odporności (immunomodulacja), ochrona skóry przed starzeniem, prewencja chorób w okulistyce, klinicznie potwierdzona suplementacja w ciąży i podczas karmienia, obniżanie poziomu trójglicerydów.
Platforma urządzeń medycznych.
Grupa Airway Medix rozwija urządzenia stosowane na oddziałach intensywnej terapii oraz anestezjologii, opracowywane w oparciu o założenia „high innovation – low tech” tj. urządzenia nieużywające zaawansowanych technologii elektronicznych, lecz adresujące podstawowe problemy występujące w środowisku szpitalnym takie jak odrespiratorowe zapalenie płuc.
W ramach tej platformy, poprzez spółkę Adiuvo Managements i Fundusz Joint Polish Investment Fund, Grupa rozwija technologie medyczne, w szczególności w obszarach: monitorowania zdrowia (głównie poprzez nieinwazyjne technologie nasobne), które w medycynie już zaczynają być wykorzystywane do zarządzania procesem leczenia pacjentów (poprzez optymalizację dawki leku, monitorowanie objawów, gromadzenie dużej ilości danych w celu personalizacji leczenia), optymalizacji badań klinicznych (z wykorzystaniem tzw. Real World Data w odróżnieniu od ewaluacji stanu pacjenta podczas wizyt kontrolnych u lekarza) oraz zarządzania stylem życia, zarówno chorych, jak i osób z grup ryzyka.
W ramach portfolio Grupy rozwijane są także Projekty eksploracyjne. Inwestycje w te projekty mają charakter oportunistyczny - są indywidualnie oceniane według profilu ryzyka, gdzie istotnym elementem jest uzyskanie znacznego, bezzwrotnego wsparcia grantowego. Charakteryzują się one wyższym ryzykiem oraz dłuższym horyzontem czasowym prowadzenia prac badawczych (do 15 lat).
Do segmentu Pozostałe zakwalifikowane zostały spółki administracyjne, nierozwijające produktów z sektora biomedycznego oraz spółki nieprowadzące aktywnej działalności operacyjnej na dzień bilansowy.
Prezentacja segmentów sprawozdawczych uwzględnia charakter poszczególnych projektów realizowanych przez spółki zależne i podobieństwa w zakresie ryzyk związanych z realizacją projektów ujętych w ramach każdego poszczególnego segmentu sprawozdawczego.
Za okres 01.01.2022-31.12.2022 | ||||||
Urządzenia medyczne | Platforma nutraceutyczna | Projekty eksploracyjne | Pozostałe segmenty | Korekty konsolidacyjne | Ogółem | |
Przychody ze sprzedaży | - | 275 | - | 829 | -655 | 449 |
- w ramach segmentu | - | - | 829 | -655 | 174 | |
- od klientów zewnętrznych | - | 275 | - | - | - | 275 |
Koszty działalności operacyjnej | -4 486 | -1 319 | -130 | -3 403 | 655 | -8 683 |
Pozostała działalność operacyjna netto | -33 396 | -2 342 | 10 | -3 040 | 284 | -38 484 |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | -37 882 | -3 386 | -120 | -5 614 | 284 | -46 718 |
Przychody finansowe | 503 | 3 729 | - | 11 814 | -14 260 | 1 786 |
Koszty finansowe | -23 820 | -12 381 | -1 502 | -101 957 | 134 654 | -5 006 |
Udział w wyniku jednostek stowarzyszonych | -4 706 | - | - | - | - | -4 706 |
Wynik na utracie kontroli nad jednostką zależną | - | - | - | - | 480 | 480 |
Wynik na sprzedaży jednostki zależnej | - | - | - | - | 272 | 272 |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | -65 905 | -12 038 | -1 622 | -95 757 | 121 430 | -53 892 |
Podatek dochodowy | -2 202 | -4 037 | - | 2 384 | -149 | -4 004 |
Zysk (strata) netto | -68 107 | -16 075 | -1 622 | -93 373 | 121 281 | -57 896 |
Za okres 01.01.2021-31.12.2021 | ||||||
Urządzenia medyczne | Platforma nutraceutyczna | Projekty eksploracyjne | Pozostałe segmenty | Korekty konsolidacyjne | Ogółem | |
Przychody ze sprzedaży | 6 | 1 162 | - | 1 570 | -1 134 | 1 604 |
- w ramach segmentu | - | 1 162 | - | 1 570 | -1 134 | 1 598 |
- od klientów zewnętrznych | 6 | - | - | - | - | 6 |
Koszty działalności operacyjnej | -1 880 | -3 336 | -198 | -3 658 | 1 127 | -7 945 |
Pozostała działalność operacyjna netto | -6 066 | 7 072 | 13 | -2 193 | -6 391 | -7 565 |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | -7 940 | 4 898 | -185 | -4 281 | -6 398 | -13 906 |
Przychody finansowe | 435 | 802 | - | 6 051 | -7 193 | 95 |
Koszty finansowe | -3 578 | -5 004 | -659 | -26 079 | 32 613 | -2 707 |
Udział w wyniku jednostek stowarzyszonych | -616 | - | - | - | - | -616 |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | -11 699 | 696 | -844 | -24 309 | 19 022 | -17 134 |
Podatek dochodowy | 2 431 | 404 | - | -1 943 | -1 509 | -617 |
Zysk (strata) netto | -9 268 | 1 100 | -844 | -26 252 | 17 513 | -17 751 |
W okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupa wypracowała przychody ze sprzedaży od klientów zewnętrznych w kwocie 449 tys. zł (01.01-31.12.2021: 1 604 tys. zł). Strukturę geograficzną przychodów ze sprzedaży Grupa prezentuje na podstawie kryterium siedziby spółek, które generują przychody ze sprzedaży.
Poniżej w tabelach zaprezentowano strukturę geograficzną oraz produktową przychodów ze sprzedaży Grupy:
Struktura geograficzna przychodów ze sprzedaży | 01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 |
Polska | 449 | 1 598 |
Izrael | - | 6 |
Wielka Brytania | - | - |
USA | - | - |
Razem | 449 | 1 604 |
Struktura produktowa przychodów ze sprzedaży | 01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 |
Produkty i towary | 276 | 1 579 |
Usługi | 173 | 25 |
Razem | 449 | 1 604 |
Stan na dzień 31.12.2022 | ||||||
Urządzenia medyczne | Platforma nutraceutyczna | Projekty eksploracyjne | Pozostałe segmenty | Korekty konsolidacyjne | Ogółem | |
Aktywa i zobowiązania | ||||||
Aktywa segmentu | 15 574 | 10 620 | 93 | 12 816 | -30 923 | 8 180 |
Zobowiązania segmentu | 62 660 | 90 170 | 15 879 | 26 212 | -139 343 | 55 578 |
Inne informacje | ||||||
Inwestycje wyceniane metodą własności | 3 955 | - | - | - | - | 3 955 |
Nakłady inwestycyjne | 134 | - | - | - | - | 134 |
Stan na dzień 31.12.2021 | ||||||
Urządzenia medyczne | Platforma nutraceutyczna | Projekty eksploracyjne | Pozostałe segmenty | Korekty konsolidacyjne | Ogółem | |
Aktywa i zobowiązania | ||||||
Aktywa segmentu | 72 501 | 13 505 | 112 | 102 992 | -132 498 | 56 612 |
Zobowiązania segmentu | 55 656 | 79 232 | 14 266 | 23 015 | -122 859 | 49 310 |
Inne informacje | ||||||
Inwestycje wyceniane metodą własności | 7 519 | - | - | - | - | 7 519 |
Nakłady inwestycyjne | 41 | - | - | - | - | 41 |
Aktywa trwałe Grupy znajdują się w całości na terytorium Polski, poza rzeczowymi aktywami trwałymi oraz wartościami niematerialnymi:
- o wartości 130 tys. zł (31.12.2021: 88 tys. zł), które zlokalizowane są w Izraelu,
- o wartości 20 tys. zł (31.12.2021: 20 tys. zł), które zlokalizowane są w USA,
Za okres 01.01.2022-31.12.2022 | |||||
Urządzenia medyczne | Żywność funkcjonalna | Suplementy diety | Inne | Ogółem | |
Przychody ze sprzedaży | - | 3 | - | 446 | 449 |
Za okres 01.01.2021-31.12.2021 | |||||
Urządzenia medyczne | Żywność funkcjonalna | Suplementy diety | Inne | Ogółem | |
Przychody ze sprzedaży | 5 | 1154 | 3 | 442 | 1 604 |
9.1 Koszty według rodzaju, w tym koszty świadczeń pracowniczych
Koszty amortyzacji w wysokości 119 tys. zł (01.01-31.12.2021: 397 tys. zł) ujęte w rachunku zysków i strat obejmują amortyzację wartości niematerialnych 93 tys. zł (01.01-31.12.2021: 347 tys. zł) oraz rzeczowych aktywów trwałych 26 tys. zł (01.01-31.12.2021: 50 tys. zł).
Prace badawczo-rozwojowe ujęte w rachunku zysków i strat
W 2022 roku prace badawczo-rozwojowe ujęte w rachunku zysków i strat w okresie objętym sprawozdaniem wyniosły 37 572 tys. zł w pozostałych kosztach operacyjnych w związku z utworzeniem odpisów aktualizujących.
W 2021 roku prace badawczo-rozwojowe ujęte w rachunku zysków i strat w okresie objętym sprawozdaniem wyniosły 12 112 tys. zł w pozostałych kosztach operacyjnych w związku z odpisaniem części salda prac rozwojowych dotyczących technologii OC i CPR oraz 19 527 tys. zł w pozostałych przychodach operacyjnych w związku z rozpoznaniem wartości zwróconych prac rozwojowych CSS.
Koszty świadczeń pracowniczych
Świadczenia pracownicze ujęte w rachunku zysków i strat | 01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 |
Koszty wynagrodzeń | -2 523 | -1 865 |
Koszty ubezpieczeń społecznych | -370 | -182 |
Razem | -2 893 | -2 047 |
W powyższej tabeli ujęto koszty świadczeń pracowniczych ujęte w rachunku zysków i strat.
Koszty świadczeń pracowniczych dla kluczowego personelu kierowniczego szczegółowo opisano w nocie 26.4. Koszty programu motywacyjnego związane są z ujęciem wyceny programów przedstawionych w nocie 20.2.
9.2 Pozostałe przychody operacyjne
Pozostałe przychody operacyjne | 01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 |
Przychody ze sprzedaży środków trwałych | - | 168 |
Wynik na zamknięciu spółki zależnej | - | 344 |
Odwrócenie odpisów aktualizujących zapasy | 175 | |
Odwrócenie odpisu aktualizującego należności | 75 | - |
Wycena zwróconych prac rozwojowych | - | 19 527 |
Rozliczenie leasingu | - | 499 |
Refundacja kosztów z lat ubiegłych | - | - |
Spisanie zobowiązań | 34 | 49 |
Rozwiązanie rezerw | - | 213 |
Inne | 118 | 80 |
Razem | 402 | 20 880 |
W dniu 2 grudnia 2021 roku druga strona transakcji dokonała przeniesienia zwrotnego praw własności intelektualnej do technologii CSS, której wartość zwiększyła saldo niezakończonych prac rozwojowych o 19 527 tys. zł. Wartość ujętej technologii opiera się na szacunku Zarządu w odniesieniu do wartości CSS wyrażonej w walucie obcej przeliczonej na zł wg właściwego kursu.
9.3 Pozostałe koszty operacyjne
Pozostałe koszty operacyjne | 01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 |
Zwrot dotacji | - | -110 |
Odpisy aktualizujące należności | - | -42 |
Odpisy aktualizujące zapasy i spisanie | -96 | -547 |
Odpisy z tytułu utraty wartości - wartości niematerialne | -472 | -713 |
Kary umowne i rozliczenie zajęć | - | -317 |
Utworzenie rezerw na koszty egzekucji | - | -35 |
Inne | -374 | -232 |
Razem | -942 | -1 996 |
W trakcie 2022 roku w księgach spółki Cambridge Chocolate Technologies Sp. z o.o. utworzono odpisy aktualizujące wartości niematerialne w kwocie 472 tys. zł
Odpisy aktualizujące aktywa z tytułu umów z klientami (technologii CSS) w okresie | 01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 |
Stan na początek okresu | - | - |
Utworzony odpis w pozostałych kosztach operacyjnych | - | -14 240 |
Odwrócony odpis w pozostałych kosztach operacyjnych | - | - |
Wykorzystanie odpisu | - | - |
Stan na koniec okresu | - | -14 240 |
.
W związku z otrzymaniem w dniu 8 lipca 2021 r. od Teleflex Medical Europe Limited z siedzibą w Dublinie, Irlandia informacji o braku zamiaru zatrzymania nabytych praw własności intelektualnej wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, co w konsekwencji oznaczać będzie brak zapłaty przez Kupującego drugiej raty ceny nabycia Technologii CSS, Grupa oszacowała ponownie prawdopodobieństwo realizacji aktywa, które aktualnie wynosi 0% i podjęła decyzję o odpisaniu w sprawozdaniu finansowym za 2021 rok wartości aktywów rozpoznanych zgodnie z MSSF 15 w kwocie 14 240 tys. PLN zaprezentowanych uprzednio w bilansie jako aktywa z tytułu umów z klientami
Odpisy aktualizujące nakłady na prace rozwojowe | 01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 |
Stan na początek okresu | - | - |
Utworzony odpis w pozostałych kosztach operacyjnych | - 33 299 | - |
Spisanie w koszty części nakładów na prace rozwojowe | -4 273 | -12 112 |
Wykorzystanie odpisu | - | - |
Stan na koniec okresu | -37 572 | -12 112 |
W 2022 roku dokonano odpisu aktualizującego prace rozwojowe w wysokości 37 572 tys. zł.
W 2021 roku Spółka zależna Airway Medix podjęła decyzję o kontynuowaniu wybranych najlepiej przyjętych funkcji w urządzeniach B-Care Oral Care (OC) oraz Cuffix Cuff Pressure Regulator (CPR) oraz o ostatecznym zaprzestaniu części prac nad rozwiązaniami opracowanymi w szczególności do roku 2019, które nie wpisują się w aktualną koncepcję zoptymalizowanego pod kątem funkcjonalnym i kosztowym produktów. W wyniku przeprowadzonej przez Zarząd spółki zależnej analizy aktywowanych kosztów, dotyczących nierozwijanych już wersji 1.0 urządzeń B-Care Oral Care (OC) oraz Cuffix Cuff Pressure Regulator (CPR), Spółka zależna spisała w 2021 roku w koszty część salda niezakończonych prac rozwojowych w wysokości 12 112 tys. zł. Zarząd spółki zależnej tym samym podjął decyzję o zakończeniu prac dotyczących produktu w wersji 1.0 i zostały one ujęte w kosztach w roku 2021.
9.6 Wynik na sprzedaży jednostki zależnej
W dniu 18 stycznia 2022 r. Adiuvo Investments S.A. sprzedała wszystkie posiadane 8.200.000 akcji spółki Cambridge Chocolate Technologies S.A. W konsolidacji ujęto wynik na sprzedaży tej jednostki zależnej w wysokości 272 tys. zł.
9.7 Wynik na utracie kontroli nad jednostką zależną
Spółka Airway Medix posiada udziały w Biovo, która na dzień 31.12.2021 roku traktowana była jako jednostka zależna. W IVQ.2022 Grupa utraciła kontrolę nad Biovo. Szczegółowa weryfikacja wykładni prawnej oraz finansowej dokonana przez Grupę w IVQ.2022 r oraz IQ.2023 r. wskazuje, że jako definitywny moment w trwającym w 2022 r. procesie utraty kontroli nad Biovo przyjąć należy dzień 18.10.2022 r, kiedy to Pan Oron Zachar zrezygnował z pełnienia funkcji członka zarządu Airway Medix. Od dnia złożenia rezygnacji przez Pana Orona Zachara Spółka nie posiada faktycznej praktycznej możliwości wykonywania swoich praw wobec Biovo co faktycznie oznacza utratę kontroli nad Biovo.
Kiedy w dniu 18.10.2022 r. Pan Zachar złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka zarządu, doszło do utraty tożsamości w zakresie kluczowego personelu spółki AWM i Biovo. A co za tym idzie dotychczasowe obostrzenia oraz obowiązki członka zarządu spółki publicznej przestały Pana Zachara obowiązywać. Ponadto pośrednia możliwość wywierania na niego jakiegokolwiek wpływu przez odpowiedzialność osobistą związaną z pełnioną przez niego funkcją w AWM również przestała mieć miejsce. Do dnia rezygnacji Pana Orona Zachara istniały powiązania w ramach kluczowego personelu AWM i Biovo, natomiast z dniem jego rezygnacja te powiązania przestały istnieć i mimo, że już przed dniem rezygnacji wpływ AWM na określanie polityki operacyjnej i finansowej Biovo istniał, ale był w pewnym stopniu ograniczony, to po odejściu Pana Zachara z Zarządu AWM uznać należy, że ten wpływ Spółki zniknął całkowicie.
Airway Medix S.A. posiada 99,90% udziałów w Biovo Technologies Ltd. pozostałe 0,1% posiada Pan Oron Zachar, który jako Prezes Zarządu oraz akcjonariusz wywiera znaczący wpływ na działania Biovo. Ze względu na stopniowe, malejące zaangażowanie finansowe AWM w Biovo oraz silną pozycję Pana Orona Zachara, w praktyce umożliwiało mu to kierowanie istotnymi działaniami Biovo w sposób całkowicie samodzielny, bez ograniczeń, od dnia złożenia przez niego rezygnacji z funkcji członka zarządu AWM.
AWM ocenia, że nie posiada władzy nad Biovo, ponieważ nie posiada praktycznej zdolności do wykonywania tego prawa. Jest to związane z przeszkodami, które wystąpiły w 4Q 2022, a wynikającymi z rezygnacji Pana Zachara z pełnieni funkcji członka zarządu AWM w dniu 18.10.2022 r., tj. z utraty tożsamości w zakresie kluczowego personelu. Jak się okazało w wyniku przeprowadzonej analizy to dzień rezygnacji Pana Zachara z funkcji Członka Zarządu AWM jednoznacznie zerwał powiązania osobowe między podmiotami i finalnie zakończył proces utraty kontroli AWM nad Biovo (jak wskazywano i argumentowano powyżej). AWM nie tylko nie miał wpływu na zmiany składu Zarządu Biovo, ale także od tego momentu przestał mieć finalnie jakikolwiek wpływ na bieżącą politykę finansowo-operacyjną Biovo.
10.1 Podatek dochodowy ujęty w rachunku zysków i strat i w kapitale własnym
Podatek dochodowy ujęty w rachunku zysków i strat | 01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 |
Podatek bieżący | 128 | -161 |
rozliczenie podatku za okres sprawozdawczy | 128 | -161 |
Podatek odroczony | -4 132 | -456 |
od różnic przejściowych | -3 472 | -408 |
od strat podatkowych | -660 | -48 |
Razem | -4 004 | -617 |
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym nie ujęto podatku dochodowego w kapitale własnym.
10.2 Uzgodnienie podatku dochodowego od wyniku finansowego brutto
Identyfikacja różnic między podatkiem dochodowym od zysku (straty) przed opodatkowaniem Grupy a podatkiem dochodowym jaki uzyskano by stosując teoretyczną stawkę podatku ustalonego jako iloraz sumy iloczynów zysku brutto
i stawki podatku dochodowego wynikającego z miejsca rozliczania podatku przez skonsolidowany zysk brutto.
Efektywna stopa opodatkowania | 01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | -53 892 | -17 134 |
Podatek wyliczony wg stawki krajowej (19%) | 10 239 | 3 255 |
Skutek zastosowania innych stawek podatkowych | - | - |
Podatkowe skutki przychodów księgowych, które nie podlegają opodatkowaniu | - | - |
Podatkowe skutki kosztów księgowych, które trwale nie stanowią kosztów uzyskania przychodów | -1 887 | -1 229 |
Ujemne różnice przejściowe, od których nie rozpoznano aktywów z tytułu podatku dochodowego | -10 830 | - |
Straty podatkowe, z których tytułu nie rozpoznano aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego | - | - |
Odpisy aktualizujące aktywa na podatek odroczony | -1 526 | -2 643 |
Obciążenie (uznanie) wyniku z tytułu podatku dochodowego | -4 004 | -617 |
Efektywna stopa opodatkowania | 7,4% | 4% |
Regulacje prawne dotyczące podatków, w tym m.in. podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych i fizycznych, podlegają częstym zmianom, wskutek czego niejednokrotnie brak jest odniesienia do utrwalonych regulacji bądź precedensów prawnych. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno między organami państwowymi, jak i między organami państwowymi i przedsiębiorstwami. Rozliczenia podatkowe oraz inne (na przykład celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar, a ustalone w wyniku kontroli dodatkowe kwoty zobowiązań muszą zostać wpłacone wraz z odsetkami.
W Polsce organy skarbowe posiadają prawo kontroli deklaracji podatkowych przez okres pięciu lat, jednak spółki mogą
w tym okresie dokonywać kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku dochodowego.
Na dzień sporządzenia niniejszego raportu spółka Biovo Technologies Ltd, nad którą Grupa utraciła kontrolę w IVQ 2022, prowadziła korespondencję z urzędem podatkowym w Izraelu dotyczącą polityki cen transferowych w Grupie. Korespondencja ta jest wynikiem kontroli podatkowej rozpoczętej w dniu 16 czerwca 2014 r. W toku korespondencji Zarząd Biovo Technologies Ltd odpowiedział na wszelkie pytania oraz przedłożył wszelkie dokumenty wymagane przez izraelskie organy skarbowe, nie otrzymał jednak informacji zwrotnej o zakończeniu kontroli i jej wynikach. Zarząd Biovo Technologies Ltd oraz Jednostki dominujące skonsultował taki stan rzeczy z kilkoma niezależnymi izraelskimi doradcami podatkowymi, którzy stwierdzili, że jest to naturalny stan rzeczy w Izraelu oraz, że rekomendują nieskładanie wniosku do organów skarbowych, który miałby na celu przygotowanie przez nie podsumowania kontroli.
w tym interpretacji prawa podatkowego oraz doświadczeń z lat poprzednich. Niemniej fakty i okoliczności, które mogą zaistnieć w przyszłości, mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości istniejących lub przeszłych zobowiązań podatkowych.
10.3 Odroczony podatek dochodowy
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Nadwyżka aktywów nad zobowiązaniami z tytułu odroczonego podatku dochodowego na początek okresu, w tym: | 1 974 | 2 647 |
Aktywa na początek okresu | 2 920 | 6 159 |
Rezerwa na początek okresu (-) | -946 | -3 512 |
(Obciążenie) Uznanie zysku netto | -4 132 | -456 |
(Zmniejszenie) Zwiększenie innych całkowitych dochodów | - | - |
Inne | - | - |
Nadwyżka aktywów nad zobowiązaniami z tytułu odroczonego podatku dochodowego na koniec okresu, w tym: | -2 158 | 2 191 |
Aktywa na koniec okresu | 1 025 | 2 920 |
Rezerwa na koniec okresu (-) | -2 502 | -946 |
Nieujęte przez Grupę aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego od ujemnych różnic przejściowych oraz niewykorzystanych strat podatkowych prezentuje poniższa tabela:
Kwoty i tytuły, dla których nie ujęto aktywów na podatek odroczony | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Ujemne różnice przejściowe | - | - |
Nierozliczone straty podatkowe | - | - |
Razem | - | - |
Niewykorzystane straty podatkowe | 31.12.2022 | Data wygaśnięcia |
Polska | 41 118 | 2021-2025 |
USA | 8 276 | 2019-2039 |
Razem | 49 394 |
|
Niewykorzystane straty podatkowe | 31.12.2021 | Data wygaśnięcia |
Polska | 42 871 | 2021-2025 |
USA | 8 276 | 2019-2039 |
Razem | 51 147 |
|
Nota 11 Zysk (strata) przypadający/-a na jedną akcję
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego
na zwykłych akcjonariuszy Spółki dominującej przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących
w ciągu okresu.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego
na zwykłych akcjonariuszy (po potrąceniu odsetek od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe) przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe).
Poniżej przedstawione zostały dane dotyczące liczby akcji, które posłużyły do wyliczenia podstawowego i rozwodnionego zysku (straty) na jedną akcję:
01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 | |
Średnioważona liczba akcji w okresie | 13 174 346 | 13 174 346 |
Rozwadniający wpływ opcji zamiennych na akcje | 0 | 0 |
W okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Jednostka Dominująca prowadziła programy opcji menedżerskich oraz inny program płatności w formie akcji w spółce zależnej, które szczegółowo zostały opisane w pkt 20.2.
Transakcje dotyczące akcji zwykłych lub potencjalnych akcji zwykłych, które wystąpiły w okresie między dniem bilansowym a dniem sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego zostały przedstawione w nocie 29.
Nota 12 Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Urządzenia techniczne | 9 | 53 |
Wyposażenie | 2 | 39 |
Pozostałe środki trwałe | 2 | 5 |
Środki trwałe w budowie | 150 | 22 |
Prawo do użytkowania | - | - |
Razem | 163 | 119 |
Zmiany w trakcie okresu objętego sprawozdaniem finansowym:
Urządzenia techniczne | Wyposażenie | Pozostałe środki trwałe | Środki trwałe w budowie | Prawo do użytkowania | Ogółem | |
Stan na dzień 01.01.2022 | ||||||
Wartość brutto | 896 | 65 | 557 | 22 | 274 | 1 814 |
Umorzenie | -843 | -26 | -552 | 0 | -274 | -1 695 |
Wartość księgowa netto | 53 | 39 | 5 | 22 | - | 119 |
Zmiany netto w okresie 01.01.2022-31.12.2022 | ||||||
Zakup | - | - | - | 129 | - | 129 |
Amortyzacja | -12 | -11 | -3 | - | - | -26 |
Przeniesienia inne | - | - | - | -1 | - | -1 |
Rozliczenie likwidacji jednostki zależnej | -32 | -26 | - | - | - | -58 |
Stan na dzień 31.12.2022 | ||||||
Wartość brutto | 864 | 39 | 557 | 150 | 274 | 1 884 |
Umorzenie | -855 | -37 | -555 | - | -274 | -1 721 |
Wartość księgowa netto | 9 | 2 | 2 | 150 | - | 163 |
Urządzenia techniczne | Wyposażenie | Pozostałe środki trwałe | Środki trwałe w budowie | Prawo do użytkowania | Ogółem | |
Stan na dzień 01.01.2021 | ||||||
Wartość brutto | 978 | 67 | 556 | 22 | 2 526 | 4 149 |
Umorzenie | -795 | -26 | -550 | 0 | -274 | -1 645 |
Wartość księgowa netto | 183 | 41 | 6 | 22 | 2 252 | 2 504 |
Zmiany netto w okresie 01.01.2021-31.12.2021 | ||||||
Zakup | - | - | 1 | - | - | 1 |
Sprzedaż | -82 | - | - | - | - | -82 |
Amortyzacja | -48 | - | -2 | - | - | -50 |
Likwidacja | - | - | - | - | -2 252 | -2 252 |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | - | -2 | - | - | - | -2 |
Stan na dzień 31.12.2021 | ||||||
Wartość brutto | 896 | 65 | 557 | 22 | 274 | 1 814 |
Umorzenie | -843 | -26 | -552 | 0 | -274 | -1 695 |
Wartość księgowa netto | 53 | 39 | 5 | 22 | - | 119 |
Nota 13 Wartości niematerialne
13.1 Wartości niematerialne
Wartości niematerialne i prawne | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Niezakończone prace rozwojowe | - | 39 607 |
Zakończone prace rozwojowe | 23 | 2 454 |
Inne wartości niematerialne | - | - |
Razem | 23 | 42 061 |
Zmiany w trakcie okresu objętego sprawozdaniem finansowym:
Niezakończone prace rozwojowe | Zakończone prace rozwojowe | Inne wartości niematerialne | Ogółem | |
Stan na dzień 01.01.2022 | ||||
Wartość brutto | 50 311 | 4 918 | 31 231 | 86 460 |
Umorzenie | - | -1 881 | -1 660 | -3 541 |
Odpisy z tytułu utraty wartości | -10 704 | -583 | -29 571 | -40 858 |
Wartość księgowa netto | 39 607 | 2 454 | - | 42 061 |
Zmiany netto w okresie 01.01.2022-31.12.2022 | ||||
Amortyzacja | - | -25 | -68 | -93 |
Utrata wartości | -3 785 | -29 514 | - | -33 299 |
Przeniesienia | -33 366 | 33 366 | 68 | 68 |
Odpis aktualizujący w związku ze zmianą szacunków rozliczeń międzyokresowych biernych | -1 877 | -3 852 | - | -5 729 |
Korekty konsolidacyjne | -579 | -2 406 | - | -2 985 |
Stan na dzień 31.12.2022 | ||||
Wartość brutto | 16 366 | 35 878 | 31 299 | 83 543 |
Umorzenie | - | -1 906 | -1 728 | -3 634 |
Odpisy z tytułu utraty wartości | -16 366 | -33 949 | -29 571 | -79 886 |
Wartość księgowa netto | 0 | 23 | - | 23 |
Niezakończone prace rozwojowe | Zakończone prace rozwojowe | Inne wartości niematerialne | Ogółem | |
Stan na dzień 31.12.2021 | ||||
Wartość brutto | 39 681 | 4 918 | 31 048 | 75 647 |
Umorzenie | 0 | -1 717 | -1 477 | -3 194 |
Odpisy z tytułu utraty wartości | -11 417 | -583 | -29 571 | -41 571 |
Wartość księgowa netto | 28 264 | 2 618 | - | 30 882 |
Zmiany netto w okresie 01.01.2021-31.12.2021 | ||||
Zakup | 3 215 | - | - | 3 215 |
Amortyzacja | - | -164 | -183 | -347 |
Likwidacja | - | - | - | - |
Utrata wartości | 713 | - | - | 713 |
Przeniesienia | - | - | 183 | 183 |
Wycena zwróconych prac rozwojowych | 19 527 | - | - | 19 527 |
Spisanie wartości prac rozwojowych | -12 112 | - | - | -12 112 |
Stan na dzień 31.12.2021 | ||||
Wartość brutto | 50 311 | 4 918 | 31 231 | 86 460 |
Umorzenie | - | -1 881 | -1 660 | -3 541 |
Odpisy z tytułu utraty wartości | -10 704 | -583 | -29 571 | -40 858 |
Wartość księgowa netto | 39 607 | 2 454 | - | 42 061 |
.
13.2 Test na utratę wartości aktywów niematerialnych
W skonsolidowanym bilansie Grupa zaklasyfikowała prace rozwojowe dotyczące produktów Airway Medix, Cambridge Chocolate Technologies, Carocelle.
Airway Medix – test na utratę wartości skapitalizowanych prac rozwojowych
Testy na utratę wartości wykonywane są pod kątem utraty wartości raz do roku lub częściej, jeżeli występują przesłanki utraty wartości. Testowanie polega na kalkulacji wartości odzyskiwalnej testowanego aktywa na bazie kalkulacji wartości godziwej pomniejszonej o szacowane koszty sprzedaży. Kalkulacje te oparte są na zdyskontowanych przepływach pieniężnych przed opodatkowaniem i wykorzystują szacowane projekcje przepływów pieniężnych na podstawie spodziewanych na dzień bilansowy umów z partnerami strategicznymi. Podstawą założeń do szacunków jest doświadczenie zarządu związane z umowami podpisanymi i negocjowanymi z zagranicznymi kontrahentami w zakresie struktury transakcji dot. sprzedaży
urządzenia CSS oraz wielkości rynków dla pozostałych technologii w portfolio Spółki. W wycenie konserwatywnie uwzględniono wyłączenie przychodów z tytułu opłat typu one-off i/lub planowanych do osiągnięcia w przyszłości kamieni milowych czy też bez uwzględniania potencjalnych przyszłych opłat licencyjnych należnych Airway Medix. Nie założono również wartości rezydualnej. Założono, że wszystkie technologie zostaną zbyte jednocześnie.
Kalkulacja została przeprowadzona w podejściu dochodowym.
Kluczowe założenia zastosowane do obliczenia wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego Airway Medix S.A. posiadała w swoim portfelu następujące technologie: Closed Suction System (CSS), B-Care Oral Care (OC), Cuffix Cuff Pressure Regulator (CPR), Laryngological Mask & Hyper Form (LMA). Dla każdej z powyższych technologii przeprowadzono osobne testy pod kątem utraty wartości ujętych w księgach rachunkowych skapitalizowanych prac rozwojowych biorąc pod uwagę poziom rozwoju i gotowości rynkowej, potencjał rynkowy każdej z technologii oraz przyjętą strategię ich rozwoju.
Obliczenie wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży prac rozwojowych jest najbardziej wrażliwe na przyjętą stopę dyskontową. Wartość godziwą ustalono w oparciu o trzeci poziom hierarchii wartości godziwiej. Przyjęta stopa dyskontowa odzwierciedla dokonany przez zarząd szacunek ryzyka typowego dla wdrożenia produktu Airway Medix, z uwzględnieniem wartości pieniądza w czasie.
Stopa dyskontowa konserwatywnie została przyjęta dla wszystkich technologii na poziomie 40%, na podstawie oczekiwanych stóp zwrotu inwestycji venture capital prezentowanych w opracowaniu Valuation of Privately-Held-Company Equity Securities publikowanym przez American Institute of Chartered Public Accountants.(odpowiednio 10% dla CSS, 20% dla OC i CPR i 40%% dla LMA na 31 grudnia 2021 r.).
Dodatkowo w kalkulacji wartości odzyskiwalnej przyjęto koszty sprzedaży (m.in. koszty prawne, success fee, inne) w zależności od technologii między 4% a 7% przychodów pierwszej transzy. W wyniku powyższej analizy stwierdzono, że wartość bilansowa poszczególnych technologii osiąga wartości poniżej ich wartości odzyskiwalnej, a zatem wystąpiła utrata ich wartości. Jednocześnie w związku z korektą do sprawozdania zgłoszoną przez audytora, dokonano odpisu na 100% wartości prac rozwojowych w kwocie 33 298 tys. zł.
Na dzień bilansowy wartość niezakończonych prac badawczo rozwojowych wynosiła 0 mln zł.
Na dzień 31.12.2022 r. wartość bilansowa prac rozwojowych dotyczących produktów Cambridge Chocolate Technologies oraz Carocelle wyniosła 0 zł. Nie przeprowadzano testów na utratę wartości.
Nota 14Zmiany w składzie Grupy
14.1 Zmiany w składzie Grupy
Zmiany w składzie Grupy zostały opisane w nocie nr 2 do niniejszego sprawozdania finansowego.
14.2 Inwestycje w jednostki stowarzyszone
Grupa posiada udziały w jednostce stowarzyszonej JPIF. Szczegółowe informacje o powiazaniach z jednostką stowarzyszoną JPIF zamieszczone zostały w nocie 2. Cena nabycia udziałów w jednostce stowarzyszonej JPIF wyniosła na dzień bilansowy
26 786 tys. zł (31.12.2021: 25 672 tys. zł). Na dzień bilansowy udziały w jednostce stowarzyszonej zostały wycenione metodą praw własności. Udział Grupy w wyniku finansowym jednostki stowarzyszonej wyniósł (4 706) tys. zł (01.01-31.12.2021: (614 tys. zł), natomiast udział Grupy w innych dochodach całkowitych jednostki stowarzyszonej wyniósł 0 tys. zł (01.01-31.12.2021: (835) tys. zł). Wartość udziałów w jednostce stowarzyszonej wyceniona metodą praw własności wynosi na dzień 31.12.2022 r. 3 955 tys. zł (31.12.2021: 7 519 tys. zł).
Informacje finansowe dotyczące jednostki stowarzyszonej prezentuje poniższa tabela:
JPIF | |
Udział w jednostce stowarzyszonej* | 44,44% |
Przychody ze sprzedaży | - |
Zysk (strata) netto | -10 589 |
Pozostałe całkowite dochody | - |
Całkowite dochody ogółem | -10 589 |
Aktywa trwałe | 9 376 |
Aktywa obrotowe | 2 050 |
Zobowiązania długoterminowe | - |
Zobowiązania krótkoterminowe | 610 |
Kapitał własny | 10 816 |
* udział Adiuvo Management w zysku lub stracie oraz dochodach całkowitych JPIF
Zapasy | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Materiały | 947 | 1 480 |
Towary | - | - |
Półprodukty | 3 | 3 |
Produkty gotowe | 2 | 59 |
Odpis aktualizujący | -879 | -1 195 |
Razem wartość netto zapasów | 73 | 347 |
Odpisy aktualizujące wartość zapasów w okresie | 01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 1 195 | 558 |
Utworzony odpis w pozostałych kosztach rodzajowych | - | 303 |
Utworzony odpis w pozostałych kosztach operacyjnych | 96 | 547 |
Wykorzystanie odpisów | -237 | - |
Rozwiązanie rezerw | -175 | -213 |
Stan na koniec okresu | 879 | 1 195 |
Nota 16 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Krótkoterminowe należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | ||
Należności z tytułu dostaw i usług | 910 | 603 |
od jednostek powiązanych | - | - |
od jednostek pozostałych | 910 | 603 |
Inne | 739 | 1 551 |
od jednostek powiązanych | 255 | 517 |
od jednostek pozostałych | 484 | 1 034 |
Odpisy aktualizujące | -955 | -1 415 |
Razem należności finansowe netto | 694 | 739 |
Inne należności niefinansowe, w tym: | 1 138 | 1 208 |
z tytułu podatków i innych świadczeń | 1 138 | 1 208 |
pozostałe | - | - |
Rozliczenia międzyokresowe czynne | 42 | 79 |
Razem należności niefinansowe netto | 1 180 | 1 287 |
Krótkoterminowe należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności netto | 1 874 | 2 026 |
Odpisy aktualizujące wartość należności w okresie | 01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 1 415 | 1 373 |
Utworzony odpis w pozostałych kosztach operacyjnych | 372 | 42 |
Odwrócony odpis w pozostałych przychodach operacyjnych | -75 | - |
Wykorzystanie odpisu | -757 | - |
Stan na koniec okresu | 955 | 1 415 |
Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi przedstawione są w punkcie 26 informacji dodatkowej.
Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj 45 – 90 dniowy termin płatności.
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności wyceniane są w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej z uwzględnieniem odpisów aktualizujących wartość należności. Wartość księgowa należności jest zbliżona do ich wartości godziwej. Należności z tytułu dostaw i usług z datą zapadalności poniżej 365 dni od dnia powstania należności nie podlegają dyskontowaniu.
Opis ryzyk związanych z należnościami z tytułu dostaw i usług i pozostałymi należnościami oraz polityka Grupy dotycząca zarządzania tymi ryzykami została przedstawiona w punkcie 7.5 informacji dodatkowej.
W przypadku posiadania wolnych środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych Grupa inwestuje je w formie lokat terminowych oraz overnight. W takim wypadku Grupa uzyskuje głównie oprocentowanie zmienne ze zgromadzonych środków pieniężnych.
Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość zależy
od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe są dokonywane na różne okresy,
od jednego dnia do jednego miesiąca, w zależności od aktualnego zapotrzebowania Grupy na środki pieniężne i są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych. Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na dzień 31 grudnia 2022 r. wynosi 71 tys. zł (31.12.2021: 52 tys. zł).
Nota 18 Kapitał zakładowy oraz pozostałe kapitały
18.1 Kapitał zakładowy
Na dzień bilansowy 31 grudnia 2022 r. kapitał zakładowy Jednostki dominującej składał się z wyemitowanych akcji następujących serii:
Liczba akcji (udziałów) wg serii emisji | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Seria A | 1 000 000 | 1 000 000 |
Seria B | 4 529 160 | 4 529 160 |
Seria C | 297 550 | 297 550 |
Seria D | 364 166 | 364 166 |
Seria E | 495 970 | 495 970 |
Seria F | 250 000 | 250 000 |
Seria G | 200 000 | 200 000 |
Seria H | 500 000 | 500 000 |
Seria I | 1 500 000 | 1 500 000 |
Seria J | 297 500 | 297 500 |
Seria M | 730 000 | 730 000 |
Seria O | 1 620 000 | 1 620 000 |
Seria P | 1 390 000 | 1 390 000 |
Razem liczba akcji (udziałów) | 13 174 346 | 13 174 346 |
Na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Spółki (NWZ), które odbyło się w dniu 20 sierpnia 2018 roku spółka Adiuvo Investments S.A. podjęła decyzję w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki o kwotę nie wyższą niż łącznie 440.000,00 zł. Dnia 23 sierpnia 2018 r. nastąpiła rejestracja przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego wpisu w rejestrze przedsiębiorców zmian § 6 ust. 3 i 4 Statutu Spółki dokonanych na podstawie uchwały nr 16 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 27 czerwca 2018 roku w sprawie zmiany Statutu Spółki.
W wykonaniu jednej z ww. uchwał została przeprowadzona subskrypcja prywatna związana z emisją akcji serii O. W oparciu o wyniki zakończonego w dniu 27 września 2018 r. procesu budowania księgi popytu, działając na podstawie upoważnienia zawartego w §3 ust. 8 lit. a) uchwały nr 3 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 20 sierpnia 2018 roku Zarząd Spółki podjął uchwałę w sprawie ustalenia ceny emisyjnej akcji serii O w wysokości 10,00 zł za każdą akcję. W dniu 28 września 2018 roku Rada Nadzorcza pozytywnie zaopiniowała wniosek Zarządu Spółki odnośnie ustalenia ceny emisyjnej akcji serii O w wysokości 10,00 zł za każdą akcję. Oferta prywatna zakończyła się dnia 8 października 2018 r., objęciem 1 620 000 akcji serii O. Dnia 8 listopada 2018 r. Zarząd Jednostki dominującej powziął informację o rejestracji podwyższenia kapitału związanego z emisją akcji serii O przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
W rezultacie dokonania w dniu 8 listopada 2018 r. przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego wpisu podwyższenia kapitału zakładowego Adiuvo Investments S.A. w związku z emisją akcji serii O, nastąpiła zmiana stanu posiadania akcji przez Orenore oraz Morluk w ogólnej liczbie głosów w Spółce. Po rejestracji Podwyższenia Kapitału, Orenore oraz Morluk posiadają łącznie 5.978.839 akcji Spółki, co stanowi 50,74% udziału w kapitale zakładowym, a akcje te uprawniają łącznie do 7.678.839 głosów, co stanowi 56,95% ogólnej liczby głosów. Orenore informuje również, iż Orenore oraz Morluk są podmiotami zależnymi od Pana Marka Orłowskiego i tym samym łączny stan posiadania ww. osoby jest analogiczny do łącznego stanu akcji Spółki będących w posiadaniu Orenore oraz Morluk.
4 lutego 2019 roku Zarząd Adiuvo Investments S.A. złożył oświadczenie o wysokości objętego kapitału zakładowego
w drodze emisji akcji serii P oraz dookreśleniu kapitału zakładowego Spółki. Zgodnie ze złożonym oświadczeniem podwyższenie kapitału zakładowego w drodze ww. emisji nastąpiło o kwotę 139.000,00 zł tj. poprzez emisję 1.390.000 akcji. Zarząd Spółki niezwłocznie złożył do Krajowego Rejestru Sądowego wniosek o rejestrację podwyższenia kapitału zakładowego o ww. emisję akcji.
19 marca 2019 roku Zarząd Adiuvo Investments S.A. powziął informację o postanowieniu Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego (Sąd) z dnia 4 marca 2019 r. w sprawie oddalenia wniosku o zmianę Statutu Spółki związaną z podwyższeniem kapitału zakładowego o emisję akcji serii P. W uzasadnieniu Sąd wskazał na nieścisłości w zakresie zmiany statutu wynikającej z podwyższenia kapitału zakładowego. Postanowienie nie jest prawomocne. Emitent niezwłocznie podjął stosowne działania w celu wyjaśnienia nieścisłości oraz odpowiednie kroki przy pomocy przysługujących mu środków prawnych w celu finalizacji procesu rejestracji zmian
Zobowiązania warunkowe dotyczące kapitału zakładowego Jednostki dominującej
W punkcie 20.2 przedstawiono informacje dotyczące emisji potencjalnych akcji zwykłych z tytułu opcji na akcje Jednostki dominującej oferowanych w ramach programów motywacyjnych.
Na dzień 31 grudnia 2022 r. 1 700 000 akcji serii B były akcjami uprzywilejowanymi co do głosu w ten sposób, że na każda akcję przypadają dwa głosy na Walnym Zgromadzeniu. Akcje serii C, E, F, G, H, I, J, D, M, O, P oraz pozostałe 5 219 160 akcji serii A i B nie są uprzywilejowane.
24 stycznia 2019 r. pomiędzy Markiem Orłowskim, Orenore sp. z o.o. i Morluk sp. z o.o. sp. k (łącznie Akcjonariusze Dominujący) a Bogusławem Sergiuszem Bobulą, Maciejem Zającem oraz Aleksandrą Ellert (łącznie jako Inwestorzy),została zawarta Umowa Akcjonariuszy, która określa odpowiednio warunki zaangażowania kapitałowego Inwestorów w Spółkę
w ramach podwyższenia kapitału zakładowego Spółki o emisję akcji serii P jak również określającego zobowiązania Akcjonariuszy Dominujących względem Inwestorów. Zgodnie z Umową Inwestorzy objęli łącznie 1.390.000 akcji serii P po cenie emisyjnej wynoszącej 9,00 zł za jedną akcję. Wpłaty z tytułu objęcia akcji serii P zostały dokonane do końca stycznia 2019 roku. Zgodnie z Umową skład Zarządu Spółki może zostać rozszerzony o jednego członka wskazanego przez Inwestorów jak również Inwestorom przysługiwać będzie prawo wskazania członka Rady Nadzorczej, przy czym wykonanie powyższych uprawnień będzie realizowane z wykorzystaniem uprawnień(w tym praw głosu) posiadanych przez Akcjonariuszy Dominujących. Zgodnie z założeniami wyrażonymi w dokumencie term sheet, o których mowa w przywołanym raporcie bieżącym 49/2018 Inwestorom przysługiwać będzie prawo do współdecydowania o kwestiach dotyczących Spółki oraz Grupy Kapitałowej z zastrzeżeniem zapewnienia zgodności realizacji powyższych uprawnień z przepisami obowiązującego prawa jak również z postanowieniami Statutu Spółki oraz regulaminami jej organów. Umowa stanowi jednocześnie łączące jej strony Porozumienie w sprawie zgodnego głosowania na Walnym Zgromadzeniu Spółki i prowadzenia trwałej polityki wobec Spółki. Zgodnie z Umową jej strony zobowiązały się, iż w sytuacji, gdy zgodnie z obowiązującymi przepisami Spółka będzie uprawniona do wypłaty dywidendy, co najmniej połowa tych środków zostanie przeznaczona na wypłatę dywidendy. Na podstawie Umowy Akcjonariusze Dominujący zobowiązali się ponadto do ograniczenia w rozporządzeniu posiadanymi akcjami Spółki na warunkach określonych w Umowie np. w zakresie zobowiązania Akcjonariuszy Dominujących do utrzymania ich zaangażowania kapitałowego w Spółce na ustalonym w Umowie minimalnym poziomie.
W dniu 6 maja 2021 r. Zarząd Adiuvo Investments S.A otrzymał powiadomienia sporządzone na podstawie art. 19 Rozporządzenia MAR dotyczące umowy przeniesienia akcji Emitenta w związku z podziałem majątku Morluk Sp. z o.o. s.k. pozostałego po rozwiązaniu tej spółki bez przeprowadzania likwidacji. Przeniesienie akcji Emitenta o którym mowa powyżej ma wyłącznie charakter techniczny i jest konsekwencją rozwiązania Morluk bez przeprowadzania likwidacji i podziałem majątku tej spółki pomiędzy jej wspólników [komandytariuszem oraz 100% właścicielem komplementariusza jest Pan Marek Orłowski]. W związku z rozwiązaniem Morluk, na podstawie umowy przeniesienia akcje Emitenta posiadane dotychczas bezpośrednio przez Morluk zostaną przeniesione bezpośrednio na rzecz Pana Marka Orłowskiego będącego osobą pełniącą obowiązki zarządcze w Spółce bez zapłaty ceny. W dniu 17 czerwca 2021 r. Marek Orłowski dokonał zbycia akcji Emitenta na rzecz spółki Orenore.
Łączna wartość nadwyżki wartości emisyjnej akcji wyemitowanych przez Jednostkę dominującą na dzień bilansowy wyniosła 154 455 tys. zł (na dzień 31.12.2021 była to kwota 154 455 tys. zł).
Kapitał zapasowy został utworzony z nadwyżki wartości emisyjnej akcji nad ich wartością nominalną oraz pomniejszony
o koszty emisji.
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Seria A | 46 406 | 46 406 |
Seria B | 2 488 | 2 488 |
Seria C | 4 964 | 4 964 |
Seria D | 6 537 | 6 537 |
Seria E | 4 194 | 4 194 |
Seria F | 3 201 | 3 201 |
Seria G | 8 555 | 8 555 |
Seria H | 30 455 | 30 455 |
Seria I | 4 055 | 4 055 |
Seria J | 18 542 | 18 542 |
Seria M | -3 238 | -3 238 |
Seria O | 15 925 | 15 925 |
Seria P | 12 371 | 12 371 |
Razem liczba akcji (udziałów) | 154 455 | 154 455 |
Zgodnie ze stosowaną przez Grupę polityką rachunkowości, w kapitale z nadwyżki ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej ujęto skutki przejęcia jednostek zależnych znajdujących się pod wspólną kontrolą. W efekcie kapitał ten został pomniejszony o kwotę 37 544 tys. zł (31.12.2021: 37 544 tys. zł) i na dzień bilansowy wynosi 120 457 tys. zł (31.12.2021: 116 911 tys. zł).
Kapitał rezerwowy z tytułu różnic kursowych z przeliczenia jednostek podporządkowanych
Saldo kapitału rezerwowego z tytułu różnic kursowych jest korygowane o różnice kursowe wynikające z przeliczania sprawozdań finansowych zagranicznych jednostek zależnych. Prezentowany kapitał nie podlega podziałowi.
Kapitał z wyceny programu płatności w formie akcji oraz opcji pracowniczych
Saldo kapitału z wyceny programu płatności w formie akcji oraz opcji pracowniczych odzwierciedla skutki wyceny programów motywacyjnych prowadzonych przez Jednostkę dominującą oraz jednostki zależne. Szczegóły programów opisano w nocie 20.2. Prezentowany kapitał nie podlega podziałowi.
18.4 Dywidenda i ograniczenia związane z kapitałem
Dywidenda
Statutowe jednostkowe sprawozdania finansowe Adiuvo Investments oraz Airway Medix sporządzane są zgodnie z MSSF. Statutowe sprawozdania finansowe pozostałych jednostek Grupy, z wyjątkiem jednostek zagranicznych są przygotowywane zgodnie z polskimi standardami rachunkowości. Dywidenda może być wypłacona w oparciu o wynik finansowy ustalony w jednostkowym rocznym sprawozdaniu finansowym przygotowanym dla celów statutowych.
W okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym nie wypłacano dywidendy akcjonariuszom Jednostki Dominującej.
Ograniczenia związane z kapitałem
Spółka dominująca i każda ze spółek akcyjnych wchodzących w skład Grupy Kapitałowej na podstawie § 396 Kodeksu Spółek Handlowych jest zobowiązana utrzymywać zyski zatrzymane (tzw. kapitał zapasowy) do wysokości 1/3 kapitału zakładowego przeznaczeniem wyłącznie na pokrycie ewentualnych strat finansowych. Spółka musi przeznaczyć na ten cel minimalnie 8% zysku bieżącego do czasu zgromadzenia wymaganej równowartości 1/3 kapitału zakładowego.
Zgodnie ze zmianami Kodeksu Spółek Handlowych uchwalonymi w roku 2016 (art. 347 § 4) w przypadku, gdy koszty prac rozwojowych zakwalifikowanych jako aktywa spółki nie zostały całkowicie odpisane, nie można dokonać podziału zysku odpowiadającego równowartości kwoty nieodpisanych kosztów prac rozwojowych, chyba że kwota kapitałów rezerwowych i zapasowych dostępnych do podziału i zysków z lat ubiegłych jest co najmniej równa kwocie kosztów nieodpisanych.
Zmiany udziałów niekontrolujących w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym przedstawia poniższa tabela:
Udziały niekontrolujące | 01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 7 061 | 7 276 |
Udział niekontrolujący w wyniku jednostek zależnych | -2 659 | -413 |
Udział niekontrolujący w innych całkowitych dochodach jednostek zależnych | 19 | 198 |
Stan na koniec okresu | 4 421 | 7 061 |
Informacje o jednostkach zależnych z istotnym poziomem udziałów niekontrolujących na dzień bilansowy przedstawia poniższa tabela (wybrane dane finansowe spółek prezentowane są przed dokonaniem wyłączeń konsolidacyjnych):
Airway Medix i jej spółki* | Algaelabs | Glia | CCT i jej dawne spółki córki** | Carocelle | Peptaderm | IMMD | Sillicon | Razem | |
Udział niekontrolujących we własności | 57% | 34% | 20% | 32% | 5% | 24% | 50% | 20% | |
Przychody ze sprzedaży | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Zysk (strata) netto | -38 645 | -192 | -371 | -1 690 | -7 355 | -1251 | -333 | -333 | -50 170 |
Zysk (strata) netto przypisany udziałom niekontrolującym | -22 159 | -66 | -74 | -543 | -368 | -300 | -167 | -67 | -23 743 |
Aktywa trwałe | 429 | - | - | 22 | - | 1 | - | - | 452 |
Aktywa obrotowe | 5 667 | 74 | 46 | 35 | 405 | 45 | 471 | 471 | 7 214 |
Zobowiązania długoterminowe | 9 021 | - | - | 12 907 | 167 | 0 | - | - | 22 095 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 12 350 | 3 782 | 3 047 | 1 374 | 50 375 | 12 832 | 1 345 | 1 345 | 86 450 |
Kapitał własny przypadający na udziały niekontrolujące | -8 759 | -1 266 | -600 | -4 569 | -2 507 | -3 069 | -437 | -175 | -21 381 |
* W IVQ 2022 roku Spółka Airway Medix i Grupa Adiuvo Investments utraciły kontrolę nad jednostką zależną Biovo Technologies Ltd, w związku z czym w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2022 rok zostały rozpoznane skutki utraty kontroli nad tą spółką zależną.
** w pozycji tej ujęto spółki: Cambridge Chocolate Technologies S.A., Cambridge Chocolate Technologies Inc., Snack Magic Brand Inc.
Zmiana stanu rezerw w okresie | 01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 2 464 | 1 870 |
Utworzenie rezerw w koszty | 993 | 594 |
Wykorzystanie rezerw | - | - |
Rozwiązanie rezerw | - | - |
Stan rezerw na koniec okresu, w tym: | 3 457 | 2 464 |
Rezerwy długoterminowe | - | - |
Rezerwy krótkoterminowe | 3 457 | 2 464 |
Nota 20 Świadczenia pracownicze
Wartość bieżąca zobowiązań z tytułu przyszłych świadczeń pracowniczych równa się ich wartości bilansowej.
Świadczenia pracownicze | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 1 028 | 1 195 |
Zobowiązania tytułu odpraw emerytalnych | 56 | 144 |
Zobowiązania z tytułu niewykorzystanych urlopów | 45 | 240 |
Zobowiązania z tytułu innych świadczeń | 477 | 975 |
Razem zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych, w tym: | 1 606 | 2 554 |
Zobowiązania długoterminowe | 45 | 364 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 1 561 | 2 190 |
20.1 Świadczenia emerytalne oraz inne świadczenia po okresie zatrudnienia
Jednostka dominująca wypłaca pracownikom przechodzącym na emerytury kwoty odpraw emerytalnych w wysokości określonej przez Kodeks pracy. W związku z tym Grupa tworzy rezerwę na wartość bieżącą zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych.
Grupa tworzy również rezerwy na wartość niewykorzystanych urlopów wypoczynkowych uwzględniając wartość potencjalnej wypłaty na rzecz pracownika w związku z nabytymi i niewykorzystanymi prawami do urlopu.
Uzgodnienie przedstawiające zmiany stanu w ciągu okresu sprawozdawczego przedstawiono w poniższych tabelach:
Odprawy emerytalne | Niewykorzystane urlopy | Inne świadczenia | Ogółem | |
Stan na dzień 01.01.2022 | 144 | 240 | 975 | 1359 |
Zmiany w okresie 01.01.2022-31.12.2022 | ||||
Łączna kwota kosztów ujęta w wyniku finansowym | -88 | -195 | -498 | -781 |
Koszty bieżącego zatrudnienia | -88 | -195 | -498 | -781 |
Koszty odsetek | - | - | - | 0 |
Różnice kursowe z przeliczenia | - | - | - | 0 |
Stan na dzień 31.12.2022 | 56 | 45 | 477 | 578 |
Zobowiązania długoterminowe | 56 | - | 477 | 533 |
Zobowiązania krótkoterminowe | - | 45 | - | 45 |
Odprawy emerytalne | Niewykorzystane urlopy | Inne świadczenia | Ogółem | |
Stan na dzień 01.01.2021 | 131 | 214 | 390 | 735 |
Zmiany w okresie 01.01.2021-31.12.2021 | ||||
Łączna kwota kosztów ujęta w wyniku finansowym | 13 | 26 | 585 | 624 |
Koszty bieżącego zatrudnienia | 13 | 26 | 585 | 624 |
Koszty odsetek | - | - | - | - |
Różnice kursowe z przeliczenia | - | - | - | - |
Stan na dzień 31.12.2021 | 144 | 240 | 975 | 1 359 |
Zobowiązania długoterminowe | 144 | - | 975 | 1 119 |
Zobowiązania krótkoterminowe | - | 240 | - | 240 |
Główne założenia przyjęte przez Grupę i zakładane do wyliczenia kwoty zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych są następujące:
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Stopa dyskontowa (%) | 2,70% | 2,70% |
Przewidywany wskaźnik inflacji (%) | 2,10% | 2,10% |
Wskaźnik rotacji pracowników | 20,00% | 20,00% |
Przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń (%) | 2,40% | 2,40% |
Na datę bilansową Grupa nie zatrudniała pracowników w USA. .
20.2 Programy płatności na bazie akcji
Programy płatności na bazie akcji w Jednostce dominującej
W dniu 31 stycznia 2015 r. Rada Nadzorcza Jednostki dominującej podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia programu opcji menedżerskich. Program opcji menedżerskich Adiuvo Investments S. A. przewiduje następujące istotne warunki:
1)Spółka emituje nie więcej niż 167.000 warrantów subskrypcyjnych serii A imiennych, wydawanych w formie dokumentu;
2)Osobą uprawnioną do objęcia wszystkich warrantów subskrypcyjnych serii A jest członek Zarządu Anna Aranowska-Bablok;
3)Warranty subskrypcyjne serii A nabywane są nieodpłatnie;
4)Każdy warrant subskrypcyjny serii A uprawnia do nabycia 1 Akcji serii K;
5)Posiadacz warrantów subskrypcyjnych serii A uprawniony jest do ich zamiany na Akcje serii K po upływie 12 miesięcy od dnia ich objęcia, chyba że w tym terminie:
a)posiadacz warrantów subskrypcyjnych przestanie być członkiem Zarządu, niezależnie od przyczyny utraty mandatu (np. śmierć, odwołanie czy rezygnacja), lub
posiadaczowi warrantów subskrypcyjnych zostaną postawione zarzuty dotyczące popełnienia przez niego przestępstwa określonego w art. 18 § 2 KSH.
6)Cena emisyjna Akcji serii K wynosi 17,21 zł;
7)Prawo do zamiany warrantów subskrypcyjnych serii A na Akcje serii K wygasa, jeżeli nie zostanie ono wykonane w terminie 4 (czterech) lat od dnia jego powstania. Zamiana warrantów subskrypcyjnych serii A na Akcje serii K następuje jednorazowo lub w 2 równych częściach;
8)Warunkiem koniecznym zamiany warrantów subskrypcyjnych serii A na Akcje serii K jest wpłata ceny emisyjnej;
9)W terminie 4 miesięcy od objęcia Akcji serii K albo 7 miesięcy, jeżeli wymagane będzie sporządzenie i zatwierdzenie prospektu emisyjnego, Adiuvo Investments zobowiązana jest do dopuszczenia i wprowadzenia objętych Akcji serii K do obrotu na rynku regulowanym, na którym notowane są pozostałe Akcje. W przypadku częściowego obejmowania Akcji serii K, zobowiązanie to dotyczy każdej obejmowanej części osobno. Zobowiązanie, o którym mowa w zdaniu poprzednim wygasa, jeżeli w terminie 2 tygodni od dnia otrzymania wezwania do złożenia dokumentu Akcji serii K w Spółce w celu ich rejestracji w depozycie papierów wartościowych, o którym mowa w art. 5 Ustawy o Ofercie akcjonariusz uprawniony z Akcji serii K nie wykona wezwania;
10)Po objęciu Akcji serii K i ich wprowadzeniu do obrotu na rynku regulowanym, akcjonariusz uprawniony z Akcji serii K zobowiązuje się do niezbywania tych Akcji na tym rynku, aż do upływu terminu 12 miesięcy od dnia pierwszego notowania Akcji na rynku regulowanym, nie dłużej niż do 30 czerwca 2016 r.
26 lutego 2019 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki, które między innymi podjęło uchwałę nr 6
w sprawie zmiany uchwały nr 8 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 31 grudnia 2014 r. oraz w sprawie zmiany statutu Spółki. W przedmiotowej uchwale został zmieniony termin na objęcie akcji serii K w wykonaniu praw
z warrantu subskrypcyjnego serii A na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 31 grudnia 2014 r. Ustalono, że objęcie akcji serii K powinno nastąpić w zamian za wkład pieniężny w terminie 10 lat od ich objęcia przez osobę uprawnioną.
Zarząd dokonał wyceny opisanych wyżej opcji menadżerskich. Wycena została dokonana przy użyciu modelu Blacka – Scholesa na podstawie warunków programu opisanych powyżej. W wycenie przyjęto zmienność cen akcji obliczoną na podstawie analizy zwrotów z akcji podobnych spółek z polskiej giełdy. Parametry przyjęte do wyceny przestawia poniższa tabela:
Założenia przyjęte w modelu wyceny wartości godziwej opcji: | |
Oczekiwana zmienność akcji (%) | 60% |
Stopa procentowa wolna od ryzyka (%) | 1,57% |
Prognozowany czas trwania (życia) opcji (w latach) | 1 |
Do daty bilansowej, warranty nie zostały przydzielone przez zarząd, który również nie określił ich szczegółowych warunków subskrypcji, w tym ceny emisyjnej akcji Spółki związanych z ww. warrantami.
Programy płatności na bazie akcji w Jednostce zależnej Airway Medix
NWZA Spółki z 19 października 2022 roku w uchwale nr 4 postanowiło o emisji warrantów subskrypcyjnych w ilości nie większej niż 8.700.000 oznaczonych jako seria B. Zgodnie z przedmiotową uchwałą każdy warrant subskrypcyjny serii B uprawnia jego posiadacza do objęcia akcji zwykłych na okaziciela Spółki serii F. Na potrzeby niniejszego sprawozdania akcje serii F związane z programem motywacyjnym określane będą, jako akcje związane z warrantami serii B. Zgodnie z uchwałą warranty subskrypcyjne serii B emitowane będą po cenie ustalonej przez zarząd Airway Medix S.A. Zarząd tej spółki upoważniony jest również do oferowania warrantów subskrypcyjnych nieodpłatnie. Cenę emisyjną akcji związaną z warrantami serii B, a także szczegółowe warunki zamiany praw z warrantów subskrypcyjnych ma określić zarząd Airway Medix S.A. w odrębnej uchwale. Zgodnie z przedmiotową uchwałą zamiana warrantów subskrypcyjnych serii B na akcje Airway Medix S.A. powinna nastąpić nie później niż w terminie 10 lat od dnia jej podjęcia. W przypadku realizacji praw z wszystkich warrantów subskrypcyjnych serii B kapitał zakładowy Airway Medix ulegnie zwiększeniu o kwotę do 2.958.000,00 zł.
W dniu 5 grudnia 2022 r. zarząd Airway Medix S.A. dokonał przydziału 1.450.000 warrantów subskrypcyjnych serii B dających prawo do objęcia akcji Spółki po cenie emisyjnej 0,34 zł. Po dniu bilansowym, w dniu 2 lutego 2023 r, zarząd Airway Medix S.A. dokonał przydziału 1.250.000 warrantów subskrypcyjnych serii B dających prawo do objęcia akcji Spółki po cenie emisyjnej 0,34 zł
Warranty zostały przydzielone osobie pełniącej funkcję doradcy spółki Airway Medix.
W bieżącym okresie sprawozdawczym ujęto w sprawozdaniu Spółki kwotę 416 tys. zł, która została określona na podstawie wartości godziwej przyznanych instrumentów kapitałowych na dzień przydziału.
Do daty bilansowej, pozostałe warranty nie zostały przydzielone przez zarząd, który również nie określił ich szczegółowych warunków subskrypcji, w tym ceny emisyjnej akcji Spółki związanych z ww. warrantami.
Nota 21 Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki, dłużne papiery wartościowe
21.1 Pożyczki udzielone
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupa posiadała pożyczki udzielone, których zmiany prezentuje poniższa tabela:
Pożyczki udzielone | 01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 |
Stan na początku okresu | 1 417 | 1 224 |
Zwiększenia (z tytułu): | - | 291 |
- udzielenia pożyczek | 291 | |
- inne | - | - |
Zmniejszenia (z tytułu): | -421 | -98 |
- spłata pożyczek | -421 | -98 |
Stan na koniec okresu | 996 | 1 417 |
Wszystkie pożyczki są oprocentowane na dzień bilansowy stopą procentową zmienną na poziomie dwukrotności stopy ustawowej.
Pożyczki zostały objęte odpisami aktualizującymi w kwocie 485 tys. zł ( 31.12.2021: 100 tys. zł).
21.2 Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek
Na dzień bilansowy Grupa posiadała następujące kredyty, pożyczki oraz otwarte linie kredytowe:
Kredyty, pożyczki, dłużne papiery wartościowe | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
Długoterminowe kredyty, pożyczki, dłużne papiery wartościowe | 19 433 | 4 025 |
Pożyczki | 19 433 | 4 025 |
Krótkoterminowe kredyty, pożyczki, dłużne papiery wartościowe | 17 001 | 26 396 |
Kredyty, pożyczki, dłużne papiery wartościowe, razem | 36 434 | 30 421 |
Zaciągnięte kredyty i pożyczki według stanu na dzień 31.12.2022 | z tego o terminie spłaty przypadającym w ciągu: | |||||
Waluta kredytu | Stopa procentowa | Kwota w walucie (w tys.) | Wartość na dzień bilansowy w tys. zł | 1 rok | 2 lata | powyżej 2 lat |
PLN | 7% | 11 039 | 10 375 | 7 423 | - | 2 952 |
USD | 7% | 1 001 | 4 406 | 2 200 | - | 2 206 |
EUR | EURIBOR | 4 617 | 21 653 | 7 378 | - | 14 275 |
ILS | 7% | - | - | - | - | - |
Razem kredyty i pożyczki | 36 434 | 17 001 | - | 19 433 | ||
Zaciągnięte kredyty i pożyczki według stanu na dzień 31.12.2021 | z tego o terminie spłaty przypadającym w ciągu: | |||||
Waluta kredytu | Stopa procentowa | Kwota w walucie (w tys.) | Wartość na dzień bilansowy w tys. zł | 1 rok | 2 lata | powyżej 2 lat |
PLN | 7% | 10 124 | 13 047 | 13 047 | - | - |
USD | 7% | 913 | 4 207 | 312 | - | 3 895 |
EUR | EURIBOR | 3 324 | 12 954 | 12 954 | - | - |
ILS | 7% | 353 | 213 | 83 | - | 130 |
Razem kredyty i pożyczki | 30 421 | 26 396 | - | 4 025 | ||
Kredyty i pożyczki
W dniu 8 kwietnia 2020 r. Zarząd Airway Medix S.A. zawarł z izraelskim bankiem z siedzibą w Tel-Aviv umowę kredytową, na mocy której Bank udostępnił Spółce kredyt w maksymalnej kwocie 2 mln euro, co stanowi równowartość ok. mln 9,1 mln zł wg. kursu NBP z dnia zawarcia Umowy z przeznaczeniem w szczególności na cele związane z kapitałem korporacyjnym i obrotowym Spółki. Zgodnie z Umową spłata kredytu nastąpi jednorazowo, do końca października 2021 r. Kredyt oprocentowany jest według zmiennej stopy procentowej EURIBOR. Zabezpieczenia spłaty kredytu obejmują zabezpieczenie na prawach z tytułu umowy sprzedaży technologii CSS, zastaw rejestrowy na wierzytelności z tytułu obligacji wyemitowanych przez Adiuvo Investments S.A. i objętych przez Spółkę oraz zastawy rejestrowe na ruchomościach, prawach własności intelektualnej i innych prawach. Umowa przewiduje, że udostępnienie środków z kredytu może nastąpić po spełnieniu przez Spółkę określonych w umowie kredytu warunków zawieszających, między innymi po dostarczeniu przez Spółkę wymaganej dokumentacji, zgód korporacyjnych oraz dokumentów zabezpieczeń. Umowa kredytowa podlega prawu angielskiemu. Wobec otrzymania w dniu 8 lipca 2021 r. od Teleflex Medical Europe Limited z siedzibą w Dublinie, Irlandia informacji o braku zamiaru zatrzymania nabytych praw własności intelektualnej wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, co w konsekwencji oznaczać będzie brak zapłaty przez Kupującego drugiej raty ceny nabycia Techologii CSS, która to stanowiła zabezpieczenie kredytu otrzymanego w izraelskim banku Discount Bank Ltd. Zarząd spółki Airway Medix S.A. podjął rozmowy z Bankiem w celu uzyskania kontynuacji finansowania. W dniu 11 sierpnia 2021 r Zarząd spółki Airway Medix S.A. otrzymał z Banku potwierdzenie zgodnie z którym Bank zdecydował, że nie będzie wszczynał żadnych procedur, które mogłyby doprowadzić do wypowiedzenia umowy kredytowej i wcześniejszej spłaty kredytu. Zgodnie z powziętymi przez Spółkę informacjami Bank potwierdził termin spłaty kredytu udzielonego Emitentowi w dacie jego zapadalności tj. do końca października 2021 r. 24 listopada 2021 r., w związku z zapadalnością ww. kredytu, na podstawie rozmów prowadzonych z Jednostką dominującą, Bank zdecydował o podwyższeniu rocznej stopy procentowej kredytu o 5%. Dnia 31 grudnia 2021 r. Bank podwyższył oprocentowanie rocznej stopy procentowej kredytu do 5,6080%.
16 czerwca 2022 roku Zarząd Spółki zawarł z Bankiem oraz Adiuvo Investments S.A. Umowę pozwalającą Emitentowi na odroczenie i rozłożenie w czasie spłaty zadłużenia. W umowie uzgodniono, iż zadłużenie Emitenta względem Banku w łącznej kwocie 2,9 mln EUR zostanie spłacone zgodnie z następującym mechanizmem:
•w okresie od dnia zawarcia Umowy do dnia osiągniecia przez Emitenta łącznych przychodów ze sprzedaży w wysokości 5 mln USD Emitent będzie dokonywał spłaty zadłużenia w wysokości 30% osiągniętych przychodów ze sprzedaży,
•w okresie po przekroczeniu przez Emitenta łącznych przychodów ze sprzedaży poziomu 5 mln USD Emitent będzie dokonywał spłaty w wysokości 40% osiągniętych przychodów ze sprzedaży;
•niezależnie od powyższych uzgodnień Emitent zobowiązany jest dokonać do końca maja 2023 roku spłaty kwoty 1,45 mln EUR, a całości zadłużenie do końca maja 2025 roku.
Jednocześnie uzgodniono, że w odniesieniu do kwoty całkowitego zadłużenia na dzień podpisania umowy, w przyszłości bank nie będzie naliczał odsetek jeśli Emitent wywiąże się z warunków umowy. Spłata kredytu, zgodnie z umową kredytową, została zabezpieczona zastawem ustanowionym na 40.000 obligacjach imiennych wyemitowanych przez Adiuvo Investments S.A. (o łącznej wartości nominalnej w wysokości 4.000.000,00 PLN) oraz na mieniu ruchomym Emitenta o wartości 30.000.000 EUR (równowartość 133.509.000 PLN). Zastawy zostały zarejestrowane w Rejestrze Zastawów odpowiednio w dn. 26 lipca 2022 oraz 7 września 2022. Dodatkowym zabezpieczeniem spłaty, oprócz zabezpieczeń ustanowionych podstawową umową kredytową, będzie zastaw na akcjach Emitenta odpowiadających 20% kapitału zakładowego Emitenta, które to akcje znajdują się w posiadaniu Adiuvo Investments S.A. Wraz ze spłatą zadłużenia Bank przewidział proporcjonalne zwalnianie z zastawu części akcji, przy czym do momentu spłaty całości zadłużenie zastaw na rzecz Banku dotyczyć będzie akcji odpowiadających za co najmniej 10% kapitału zakładowego Emitenta. Ponadto Emitent, Adiuvo oraz Bank zawarły również porozumienie o podporządkowaniu zadłużenia dające pierwszeństwo spłaty zadłużenia posiadanego przez Emitenta względem Banku.
Na dzień bilansowy jeden z kowenantów umowy z Discount Bank z 2020 roku (później zmienianej) nie był spełniony za wiedzą banku udzielającego kredytu spółce Airway Medix S.A. Jak wskazano wyżej w dniu 16 czerwca 2022 roku Zarząd spółki Airway Medix S.A. zawarł z Bankiem oraz Adiuvo Investments S.A. umowę pozwalającą Grupie na odroczenie i rozłożenie w czasie spłaty zadłużenia.
Nota 22 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
31.12.2022 | 31.12.2021 | |
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | ||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 6 337 | 7 497 |
od jednostek pozostałych | 6 337 | 7 497 |
Inne | 986 | 1 322 |
od jednostek powiązanych | 932 | 1 231 |
od jednostek pozostałych | 54 | 91 |
Razem z tytułu dostaw i usług netto | 7 323 | 8 819 |
Inne zobowiązania niefinansowe, w tym: | 736 | 620 |
z tytułu podatków i innych świadczeń | 539 | 296 |
z pracownikami | 182 | 290 |
pozostałe | 15 | 34 |
Rozliczenia międzyokresowe bierne | 686 | 548 |
Przychody przyszłych okresów | - | - |
Razem zobowiązania niefinansowe netto | 1 422 | 1 168 |
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania netto | 8 745 | 9 987 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług są nieoprocentowane i zazwyczaj rozliczane w terminach 30-dniowych.
Pozostałe zobowiązania są nieoprocentowane, ze średnim 1-miesięcznym terminem płatności.
Zobowiązania z tytułu odsetek są zazwyczaj rozliczane w okresach miesięcznych w ciągu całego roku obrotowego.
Wartość nierozliczonych dotacji na dzień bilansowy przedstawiono w tabeli poniżej:
Zmiana stanu dotacji w okresie | 01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 |
Stan na początek okresu | 2 472 | 2 512 |
Otrzymanie dotacji przez Grupę w okresie sprawozdawczym | - | - |
Kwota rozliczonej dotacji ujęta w pozostałych przychodach operacyjnych | - | -40 |
Naliczone odsetki | 357 | - |
Stan dotacji na koniec okresu, w tym: | 2 829 | 2 472 |
Dotacje długoterminowe | 1 814 | 1 457 |
Dotacje krótkoterminowe | 1 015 | 1 015 |
Są to dotacje głównie na pokrycie kosztów prowadzonych prac badawczych i rozwojowych. Większość środków przekazanych Grupie pochodzi od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Spółka zależna Airway Medix S.A. ma zawarte trzy umowy grantowe:
1.Umowa o dofinasowanie projektu w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój nr POIR.01.01.01-00- 0732/15-00 z dnia 17 marca 2016 r. Zgodnie z umową całkowity koszt realizacji projektu 7 903 314,18. Przyznane dofinansowanie: maksymalnie do 5 381 953,20 zł. Otrzymane dofinansowanie: 1 230 542,72 zł.
2.Umowa o dofinasowanie projektu nr POIR.01.01-00-1471/15-00 z dnia 11 maja 2016 r. pn. Opracowanie oraz wdrożenie na rynkach globalnych urządzenia służącego do automatycznego kontrolowania ciśnienia w mankiecie rurki intubacyjnej oraz zapobiegania przedostawaniu się zainfekowanych treści do płuc u pacjentów intubowanych (CPR). Zapobieganie uszkodzeniom tchawicy powodowanym zbyt wysokim ciśnieniem mankietu mocującego rurkę intubacyjną. Całkowity koszt realizacji projektu 6 396 148,08. Przyznane dofinansowanie maksymalne do kwoty 4 500 433,43. Otrzymane dofinansowanie: 706 450,67 zł.
3.Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014- 2020, Oś priorytetowa 2 Wsparcie otoczenia i potencjału przedsiębiorstw do prowadzenia działalności B+R+I, Działanie 2.3. Proinnowacyjne usługi dla przedsiębiorstw, Poddziałanie 2.3.4 „Ochrona własności przemysłowej” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Tytuł projektu: Uzyskanie ochrony patentowej na wynalazek” Stabilizator ciśnienia w mankiecie rurki intubacyjnej”. Umowa o dofinansowanie realizacji projektu podpisana została w dniu: 17.09.2018r. pomiędzy Airway Medix S.A. a Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości pełniącą funkcję Instytucji Zarządzającej w ramach ww. działań. W maju 2020 roku Spółka zwróciła część niewykorzystanej w ramach projektu zaliczki. Status realizacji projektu jest kwartalnie raportowany do PARP - jednostki finansującej. Wartość projektu: 604 474,00 PLN. Wartość dofinansowania: 251 200,00 PLN. Okres realizacji: 21.07.2017r. - 31.12.2021r.
Łączna kwota otrzymanego finansowania na dzień bilansowy wynosiła 1,9 mln zł (31.12.2021: 1,9 mln zł).
Pozostałe projekty grantowe z grupy Adiuvo:
Endo Medical Sp. z o.o.
Umowa o dofinansowanie projektu w ramach programu Badań Stosowanych w ścieżce A Nr umowy: PBS3/A7/23/2015 z dnia 23 czerwca 2015 roku pn. Opracowanie kombinacji składników naturalnych kompleksowo poprawiających funkcjonowanie śródbłonka naczyń krwionośnych. Zgodnie z umową całkowity koszt realizacji projektu 3 535 499 zł. Przyznane dofinansowanie: maksymalnie do 2 500 000 zł.
Carocelle S.A.
1.Lycomega
Umowa o dofinansowanie projektu w ramach programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój Nr umowy: POIR.01.01.01-00-0683/15- 00 z dnia 15 lutego 2016 roku pn. Suplement diety LYCOMEGA dla osób zagrożonych chorobami układu krążenia, bazujący na klinicznie zweryfikowanej technologii Lycosome, który dzięki znacząco zwiększonej biodostępności likopenu i kwasów omega-3 obniża poziom trójglicerydów oraz oksydację LDL, na poziomie nieosiągalnym w produktach konkurencyjnych. Zgodnie z umową całkowity koszt realizacji projektu 8 085 154,34 zł. Przyznane dofinansowanie: maksymalnie do 5 549 136,60 zł.
2.Mito-sport
Umowa o dofinansowanie projektu w ramach programu Osi priorytetowej nr 1 „Przedsiębiorstwa i Innowacje” Działania nr 1.2 „Innowacyjne przedsiębiorstwa” Poddziałania nr 1.2.1. „Innowacyjne Przedsiębiorstwa- konkurs horyzontalny” Schemat nr 1.2 :Wsparcie dla przedsiębiorstw chcących rozpocząć lub rozwinąć działalność B+R” Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 Nr umowy: RPDS.01.02.01-02-0128/15-00 dnia 03.10.2016 r. pn. MITO-SPORT, suplement diety dla sportowców-amatorów poprawiający metabolizm mięśni szkieletowych i funkcjonowanie mitochondriów, dzięki istotnie zwiększonej biodostępności astaksantyny i epikatechin, wynikającej z opatentowanej technologii Lycosome™.
Zgodnie z umową całkowity koszt realizacji projektu 4 147 528 zł. Przyznane dofinansowanie: maksymalnie do 2 887 569,60 zł.
Na dzień bilansowy poniższe umowy grantowe są rozliczone i pozytywnie zweryfikowane przez Instytucję Pośredniczącą:
Glia Sp. z o.o.
Umowa o dofinansowanie projektu w ramach programu Badań Stosowanych w ścieżce B Nr umowy: PBS3/B7/19/2015 z dnia 17 kwietnia 2015 roku pn. Nowa kompleksowa i wysoce specyficzna terapia glejaków. Zgodnie z umową całkowity koszt realizacji projektu 2 950 919 zł. Przyznane dofinansowanie: maksymalnie do 1 900 000 zł.
Peptaderm Sp. z o.o.
Umowa o dofinansowanie projektu w ramach programu Badań Stosowanych w ścieżce B Nr umowy: PBS1/B7/10/2013 z dnia 31 lipca 2013 roku pn. Nowy peptyd tetracykliczny 4B8M o właściwościach immunosupresyjnych, przeciwzapalnych i o niskiej
toksyczności- badanie mechanizmu działania. Zgodnie z umową całkowity koszt realizacji projektu 2 070 499 zł. Przyznane
dofinansowanie: maksymalnie do 1 787 446 zł.
Mamar Investment Sp. z o.o.
Umowa o dofinansowanie projektu w ramach Programu „Innotech” w ścieżce programowej IN-tech Nr umowy: UMOWA Nr INNOTECH-K2/IN2/25/182039/NCBR/13 dnia 11.04.2013 r. pn. Opracowanie innowacyjnego preparatu o właściwościach
obniżania indeksu glikemicznego spożywanych posiłków Zgodnie z umową całkowity koszt realizacji projektu 2 527 880 zł.
Przyznane dofinansowanie: maksymalnie do : 1 715 492 zł.
AlgaeLabs Sp. z o.o
Umowa o dofinansowanie projektu w ramach Programu Badań Stosowanych w ścieżce B Nr umowy: UMOWA Nr PBS3/B8/25/2015 dnia 01.09.2015 r. pn. Pozyskiwanie metabolitów wtórnych z mikroalg i cyjanobakterii w oparciu o zautoamtyzowany system fotobioreaktorów Zgodnie z umową całkowity koszt realizacji projektu 2 273 986 zł. Przyznane dofinansowanie: maksymalnie do 1 648 162 zł.
Nota 24 Aktywa przeznaczone do sprzedaży i zobowiązania z nimi związane
W dniu 18 stycznia 2022 r. Emitent zawarł z Panem Mateuszem Wcześniakiem i Panem Maciejem Nowakiem [Kupujący] przyrzeczone umowy sprzedaży akcji Cambridge Chocolate Technologies S.A. (CCT). Na podstawie zawartych umów Emitent sprzedał na rzecz Kupujących wszystkie posiadane 8.200.000 akcji CCT. Z tytułu sprzedaży posiadanych akcji CCT Emitent otrzymał łączne wynagrodzenie w wysokości ok. 209 tys. zł.
W związku ze sprzedażą akcji po dniu bilansowym w danych za 2021 rok wyodrębniono dane sprzedanej Spółki jako Aktywa zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży i zobowiązania z nimi związane:
Aktywa zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
AKTYWA | ||
Aktywa trwałe | 0 | 7 |
Rzeczowe aktywa trwałe | - | - |
Wartości niematerialne | - | - |
Pozostałe aktywa finansowe | - | - |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | - | 7 |
Aktywa obrotowe | 0 | 144 |
Aktywa obrotowe bez aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży | 0 | 144 |
Zapasy | - | - |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | - | 130 |
Należności z tytułu podatku dochodowego | - | - |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | - | 14 |
Aktywa z tytułu umów z klientami | - | - |
AKTYWA OGÓŁEM | 0 | 151 |
Zobowiązania przypisane aktywom zaklasyfikowanym jako przeznaczone do sprzedaży
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|
|
|
PASYWA | ||
Zobowiązania długoterminowe | 0 | 0 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 0 | 219 |
Oprocentowane pożyczki i kredyty | - | - |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 215 | |
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | 4 | |
PASYWA OGÓŁEM | 0 | 219 |
Nota 25 Zobowiązania i należności warunkowe
25.1 Inne zobowiązania warunkowe
Grupa prowadzi programy przyznawania opcji na akcje, w ramach których niektórym członkom kadry kierowniczej oraz pracownikom wyższego szczebla przyznane zostają opcje na objęcie akcji. Szczegóły zostały przedstawione w nocie 20.2.
17 stycznia 2022 r. Adiuvo Investments S.A. poddało się egzekucji w celu zabezpieczenia zapłaty przez Adiuvo Investments S.A. kar umownych odpowiadających kwocie ew. zasądzonych kwot pieniężnych przeciwko Cambridge Chocolate Technologies S.A. w przypadku niekorzystnych rozstrzygnięć postępowań sądowych, których stroną jest Cambridge Chocolate Technologies S.A.
W przypadku umów o dofinansowanie, w przypadku ich rozwiązywania, Grupa zobowiązana byłaby do zwrotu całości przekazanego dofinansowania wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych liczonymi od daty przekazania środków na rachunek bankowy spółek Grupy. Stan otrzymanego dofinansowania na dzień 31 grudnia 2022 r. wynosił 7,6 mln PLN (kwota dofinansowania przyznana spółkom zależnym oraz konsorcjantom, będącymi instytucjami naukowymi).
25.3 Zobowiązania inwestycyjne
Ze względu na odrębny charakter odrębnie wykazano prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych przez jednostkę stowarzyszoną – JPIF (patrz pkt 14.2).
Wobec Grupy prowadzone są następujące postępowania:
Airway Medix
W odniesieniu do Spółki prowadzone są następujące postępowania:
1.Projekt: OC. Postępowanie wszczęte z urzędu przez NCBiR na podstawie art. 61 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego i art. 207 ust. 9 pkt 1 ustawy o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009 r. w sprawie zwrotu środków pozyskanych przez Airway Medix S.A. w związku z umową o dofinasowanie projektu w ramachProgramu Operacyjnego Inteligentny Rozwój nr POIR.01.01.01-00-0732/15-00 z dnia 17 marca 2016 r. pn. Prowadzenie prac badawczo-rozwojowych oraz międzynarodowe wdrożenie rynkowe opatentowanego systemu czyszczenia jamy ustnej (ang. Oral Care – OC) w zastosowaniu szpitalnym, ograniczającego liczbę przypadków odrespiratorowego zapalenia płuc. Spółka została zawiadomiona o wszczęciu ww. postępowania postanowieniem z dnia 28 listopada 2017 r. o sygnaturze DP.0250.3.2017.MŁ. Wartość środków objętych niniejszym postępowaniem wynosi: 1.230.542,72 (słownie: jeden milion dwieście trzydzieści tysięcy pięćset czterdzieści dwa złote 72/100) PLN wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych. Postępowanie zakończyło się wydaniem Decyzji nr 8/2018 z dnia 30 maja 2018 roku nakazującej zwrot kwoty 252 925,46 PLN wraz z odsetkami liczonymi w sposób wskazany w tej decyzji. W dniu 14.09.2018 r. została wydana Decyzja NCBR nr 15/2018 dot. odroczenia ww. płatności do 6.07.2019 r. oraz ulgi prolongacyjnej w wysokości 11 500,00 PLN. W dniu 22 maja 2019 r. Airway Medix S.A. złożyła kolejny wniosek o udzielenie ulgi w spłacie należności (o odroczenie terminu spłaty, lub alternatywnie o rozłożenie należności na raty). W dniu 26 czerwca 2019 r. została wydana Decyzja nr 16/2019 odmawiająca udzielenia kolejnej ulgi. Airway Medix S.A. w dniu 16 lipca 2019 r. złożyła Odwołanie od Decyzji nr 16/2019 do Ministra Inwestycji i Rozwoju za pośrednictwem NCBR od negatywnej Decyzji nr 16/2019 odmawiającej przyznania ulgi zgodnie z wnioskiem Beneficjenta z dnia 22 maja 2019 r. W dniu 8 lipca 2019 r. Beneficjent złożył kolejny wniosek o udzielenie ulgi w spłacie należności (wniosek z dnia 5.07.2019 r. o odroczenie i rozłożenie na dwie płatności kwoty należności). W dniu 11 lipca 2019 r. zostało wszczęte postępowanie na wniosek Beneficjenta w sprawie udzielenia ulgi w spłacie należności. W dniu 21.10.2019 r. wydana została Decyzja nr 27/2019 NCBR umarzająca postępowanie w sprawie wniosku o przyznanie ulgi złożonym przez Beneficjenta w dniu 5 lipca 2019 r. W dniu 8.11.2019 r. Beneficjent wniósł odwołanie do Ministra Inwestycji i Rozwoju od Decyzji nr 27/2019 umarzającej postępowanie w sprawie wniosku o przyznanie ulgi złożonym przez Beneficjenta w dniu 5 lipca 2019 r. W związku z sytuacją epidemiologiczną MFiPR wstrzymało wysyłkę pism informujących o przedłużeniu terminu na rozpatrzenie sprawy. W dniu 6 grudnia 2021 r. MFPiR podjęło postępowanie w sprawach związanych z Decyzją 16/2019 i Decyzją 27/2019 (Zawiadomienie z dnia 6 grudnia 2021 r, Zawiadomienie z dnia 24 lutego 2022 r). W dniu 1 kwietnia 2022 r MFiPR wydało decyzję utrzymującą w mocy zaskarżoną decyzję 27/2019. Beneficjent 6 maja 2022 r. złożył skargę na
decyzję wydaną przez MFiPR 1 kwietnia 2022 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sprawie nadano sygnaturę V SA/Wa 1377/22. Wojewódzki Sąd Administracyjny w sprawie ze skargi AIRWAY MEDIX S.A. na decyzję Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z 1 kwietnia 2022 r. (nr DIR-IX.7643.7.2019.DW.4), po rozpoznaniu w dniu 19 lipca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji, postanowił odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 26 stycznia 2023 r. po rozpoznaniu skargi AIRWAY MEDIX S.A. na decyzję MFiPR z 1 kwietnia 2022 r. o nr DIR-IX.7643.7.2019.DW.4 w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w przedmiocie udzielenia ulgi w spłacie należności, oddalił skargę. Wobec braku podstaw do zaskarżenia tego wyroku, odstąpiono od sporządzenia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W sprawie - pomimo trwających procedur odwoławczych opisanych powyżej - wszczęto postępowanie egzekucyjne w administracji, objęte tytułem wykonawczym Nr 2/2021 z 7 lipca 2021 r. i wystawionym przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście (doręczonym AIRWAY MEDIX S.A. w dniu 31 sierpnia 2021 r. wraz z zawiadomieniem o zajęciu wierzytelności z rachunku bankowego i wkładu oszczędnościowego prowadzonego przez mBank S.A. z 25 sierpnia 2021 r. [znak: 1435-SEE.711.39070378.2021.1.IUR]), dotyczącym zwrotu środków, określonych w decyzji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju nr 8/2018 z 30 maja 2018 r. AIRWAY MEDIX S.A. 7 września 2021 r. złożyła zarzut w sprawie przedmiotowej egzekucji administracyjnej (art. 33. pkt 1) w związku z art. 27. § 1. pkt 9) ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji) oraz skargę na powyższą czynność egzekucyjną (art. 54. § 1 pkt 1) i 2) ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji). Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście postanowieniem z 6 października 2021 r. postanowił oddalić skargę z 7 września 2021 r. na czynność egzekucyjną (1435-SEE.711.8.BA-1231.21.IU). Narodowe Centrum Badań i Rozwoju postanowieniem z 12 października 2021 r. oddaliło zarzut z 7 września 2021 r. w sprawie egzekucji administracyjnej (BDP-SPO.0256.11.2021.KW6). Od postanowienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście z 6 października 2021 r. nie złożono środka zaskarżenia. Od postanowienia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z 12 października AIRWAY MEDIX S.A. złożył zażalenie 22 października 2021 r. do Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. 28 marca 2022 r. złożono skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na postanowienie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z 23 lutego 2022 r., które utrzymało w mocy postanowienie NCBiR z 12 października 2021 r. w przedmiocie oddalenia zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej. Skarga zawiera także wniosek o wstrzymanie wykonania postanowienia Ministra z 23 lutego 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 26 stycznia 2023 r. po rozpoznaniu skargi AIRWAY MEDIX S.A. na decyzję MFiPR z 23 lutego 2022 r. o nr DIR-IIa.025.25.2021.IS.2 w przedmiocie oddalenia zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej, oddalił skargę. Wobec braku podstaw do zaskarżenia tego wyroku, odstąpiono od sporządzenia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Spółka systematycznie dokonuje spłat z tyt. zobowiązania na rzecz NCBiR. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania zobowiązanie Spółki wobec NCBiR wynosi 165 tys. PLN.
2.Postępowanie prowadzone przed Sądem Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, IX Wydziałem Gospodarczym, IX GC 1926/22, z powództwa MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie wszczętego pozwem z dnia 18 maja 2020 roku, spór dotyczy zapłaty za usługi świadczone na rzecz Airway Medix na podstawie umowy o świadczenie usług księgowych oraz płacowych nr AP-38/2018 z dnia 30 czerwca 2018 roku (poprzednie sygnatury akt XVII GC 507/21, IX GNc 3297/20, XVI GC 2428/20)
Wartość przedmiotu sporu: 10 987,00 złotych
Stanowisko Emitenta: kwestionuje roszczenia MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie
Etap: sprawa przekazana do rozpoznania na zasadach ogólnych na skutek wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym. W sprawie obyły się rozprawy – dnia 30 września 2022 roku, dnia 15 listopada 2022 roku, dnia 9 grudnia 2022 r. oraz 16 grudnia 2022 r. 16 grudnia 2022 r. nastąpiło ogłoszenie wyroku: oddalenie powództwa, w dn. 15.02.2023 r. wpłynęła apelacja powódki, brak możliwości ustalenia przewidywanej daty rozpoznania apelacji i zakończenia sporu.
3.Postępowanie prowadzone przed Sądem Okręgowym w Warszawie, XXIII Wydziałem Gospodarczym Odwoławczym i Zamówień Publicznych, XXIII Ga 1623/22, z powództwa MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie wszczętego pozwem z dnia 19 maja 2020 roku, spór dotyczy zapłaty za usługi świadczone na rzecz Airway Medix na podstawie umowy o świadczenie usług księgowych oraz płacowych nr AP-38/2018 z dnia 30 czerwca 2018 roku (poprzednia sygnatura akt XV GC 2373/20, XVI GNc 7748/20)
Wartość przedmiotu sporu: 63 465,00 złotych
Stanowisko Emitenta: kwestionuje roszczenia MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie
Etap: sprawa przekazana do rozpoznania na zasadach ogólnych na skutek wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym; ogłoszenie wyroku nastąpiło dnia 27 czerwca 2022 roku, wyrok uwzględniający powództwo w części (ok. 83%) jest nieprawomocny., W dniu 04 lipca 2022 roku złożono wniosek o uzasadnienie wyroku. Spółka zaskarżyła wyrok w części uwzględniającej powództwo apelacją z dnia 15 września 2022
roku. Przekazanie akt do Sądu Okręgowego nastąpiło dnia 5 października 2022 roku. Brak możliwości ustalenia przewidywanej daty rozpoznania apelacji i zakończenia sporu.
4.Postępowanie prowadzone przed Sądem Okręgowym w Warszawie, XXI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie, sygnatura sprawy: XXI U 504/22, 3 marca 2022 r Airway Medix S.A. wniósł do Sądu Odwołanie od Decyzji 220/2022-ORZ2-D z dnia 31 stycznia 2022 r Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Decyzja 220/2022-ORZ2-D stwierdzała, że pani Aranowska-Bablok jako pracownik u płatnika składek Airway Medix S.A. składek nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniu: emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu. Spółka nie zgadza się z tym stanowiskiem, dlatego złożono odwołanie w tej sprawie. W sprawie odbyła się pierwsza rozprawa. Kolejna planowana jest na 3 lipca 2023 r.
5.Postępowanie administracyjne w sprawie zwrotu środków pozyskanych od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, pochodzących z umowy o dofinansowanie projektu pn. „Stabilizator ciśnienia w mankiecie rurki stabilizacyjnej”. Wartość dofinansowania, jakie podlega zwrotowi, wynosi 82 tys. zł.
Carocelle S.A.
Wobec poniższych projektów spółki prowadzone są postepowania:
1.Projekt: LYCOMEGA: Umowa nr POIR.01.01.01-00-0683/15-00 z dnia 15.02.2016 r. o dofinansowanie Projektu pn. „Suplement diety LYCOMEGA dla osób zagrożonych chorobami układu krążenia, bazujących na klinicznie zweryfikowanej technologii Lycosome™, który dzięki znacząco zwiększonej biodostępności likopenu i kwasów omega-3 obniża poziom trójglicerydów oraz oksydację LDL, na poziomie nieosiągalnym w produktach konkurencyjnych”.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju („NCBR”) w piśmie z dnia 26.03.2018 r. wezwało Beneficjenta do zwrotu całości otrzymanego dofinansowania w kwocie 354 135,83 PLN wraz z odsetkami liczonymi jak od zaległości podatkowych w terminie do 11 kwietnia 2019 r.
Przyznane dofinansowanie: max 5 549 136,60 PLN.Przekazane dofinansowanie: 354 135,83 PLN (niniejsza kwota została wskazana w wezwaniu organu do zwrotu całości dofinansowania z dnia 26.03.2019 r).
W dniu 18 września 2019 r. zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie zwrotu środków w kwocie 354 135,83 zł (sygn. DP-SPO.025.28.2019.KW6).
4 października 2019 r. wysłaliśmy odpowiedź na postanowienie o wszczęciu postępowania.
W dniu 18 lutego 2020 r. Beneficjent złożył pismo do NCBR w nawiązaniu do Postanowienia o dopuszczeniu dowodów oraz do Zawiadomienia o zebraniu materiału dowodowego w postępowaniu.
W dniu 20 maja 2020 r. Spółka otrzymała od NCBiR Decyzję nr 8/2020 w sprawie zwrotu kwoty 354 135,83 PLN.
W dniu 3 czerwca 2020 r. Spółka wniosła odwołanie od ww. decyzji 8/2020 do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR).
Według informacji uzyskanych telefonicznie z MFiPR, powyższe odwołanie zostanie rozpatrzone najwcześniej w drugiej połowie 2021 roku. W związku z sytuacją epidemiologiczną MFiPR wstrzymało wysyłkę pism informujących o przedłużeniu terminu na rozpatrzenie sprawy.
2.Projekt: Mito-Sport: umowa o dofinasowanie projektu nr RPDS.01.02.01-02-0128/15 na podstawie umowy o dofinansowanie zawartej w dniu 03.10.2016 r. pn. „MITO-SPORT, suplement diety dla sportowców-amatorów poprawiający metabolizm mięśni szkieletowych i funkcjonowanie mitochondriów, dzięki istotnie zwiększonej biodostępności astaksantyny i epikatechin, wynikającej z opatentowanej technologii Lycosome".
Postępowanie wszczęte z urzędu przez Dolnośląską Instytucję Pośredniczącą (dalej „DIP”) na podstawie art. 61 § 1 i 4 ustawy z dnia 14.06.1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 1257 z późn. zm.) dalej k.p.a., w zw. z art. 67 ust. 1 Ustawy o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009 r. w sprawie zwrotu środków pozyskanych przez Carocelle S.A. w związku z umową o dofinasowanie projektu nr RPDS.01.02.01-02-0128/15. Spółka została zawiadomiona o wszczęciu ww. postępowania pismem z dnia 24 kwietnia 2018 r. o sygnaturze WR.025.4.2018.SG.
Łączna wartość środków objętych tym postępowaniem wynosiła: 1 014 676,78 (słownie: jeden milion czternaście tysięcy sześćset siedemdziesiąt sześć złotych 78/100) PLN wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych.
W dniu 13.11.2018 r. Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca wydała decyzję nr WR.025.4.2018.MN nakazującą zwrot kwoty 1 014 676,78 (słownie: jeden milion czternaście tysięcy sześćset siedemdziesiąt sześć złotych 78/100) PLN wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych. Spółka wniosła odwołanie od decyzji nr WR.025.4.2018.MN w dniu 3 grudnia 2019 r.
W wyniku odwołania Spółki w dniu 29 kwietnia 2019 r. została wydana Decyzja Zarządu Województwa Dolnośląskiego (znak pisma: DEF-Z.IV.433.9.2018, doręczono w dniu 6 maja 2019 r.) o uchyleniu zaskarżonej decyzji nr WR.025.4.2018.MN z dnia 13.11.2018 r. w całości i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji (Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej).
W dniu 10 stycznia 2020 r. została wydana Informacja pokontrolna, określająca kwotę wydatków niekwalifikowanych w wysokości 1 273 194,76 zł.
W dniu 30.01.2020 r. zostały wysłane Zastrzeżenia do Informacji pokontrolnej.
W dniu 5.08.2020 r. została wydana Ostateczna Informacja pokontrolna ('OIP'), określająca kwotę wydatków niekwalifikowanych w wysokości 1 273 194,76 zł.
W dniu 11.09.2020 r. została wysłana odpowiedź na OIP.
W dniu 30.11.2020 r. został wysłany Wniosek o przeprowadzenie dowodu z dokumentu.
3.Postępowanie prowadzone przed Sądem Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, XVI Wydziałem Gospodarczym, XV GNc 7335/20 (obecnie: XVI GC 452/21), z powództwa MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie, spór dotyczy zapłaty za usługi świadczone na rzecz Carocelle na podstawie umowy o świadczenie usług księgowych oraz płacowych nr AP-38/2018 z dnia 30 czerwca 2018 roku
Wartość przedmiotu sporu: 40 394,00 złote
Etap: został wniesiony sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym; termin rozprawy wyznaczony na dzień 17 stycznia 2023 roku; kolejny termin rozprawy wyznaczony na dzień 18 maja 2023 r.; brak możliwości ustalenia przewidywanej daty zakończenia sporu;
4.Postępowanie prowadzone przed Sądem Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, VIII Wydziałem Gospodarczym VIII GC 3143/21 z powództwa MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie, spór dotyczy zapłaty za usługi świadczone na rzecz Carocelle na podstawie umowy o świadczenie usług księgowych oraz płacowych nr AP-38/2018 z dnia 30 czerwca 2018 roku (poprzednia sygnatura akt XVII GNc 3263/20)
Wartość przedmiotu sporu: 5 559,00 złotych
Etap: został wniesiony sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym; termin rozprawy wyznaczony na dzień 25 października 2022 roku; kolejny termin rozprawy wyznaczony na dzień 20 grudnia 2022 r.; wyrok z dn. 20.12.2022 roku: oddalenie powództwa, zasądzenie od powoda na rzecz pozwanego kwotę 1.817 zł; złożono wniosek o uzasadnienie wyroku; sporządzono uzasadnienie wyroku w dn. 25.02.2023, które zostało wysłane do powoda w dniu 28.02.2023; brak możliwości ustalenia czy powódka złoży apelację i ustalenia przewidywanej daty zakończenia sporu;
IMMD sp. z o.o.
1.Postępowanie prowadzone przed Sądem Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, XV Wydziałem Gospodarczym, VIII GC 2194/22 z powództwa MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie, spór dotyczy zapłaty za usługi świadczone na rzecz IMMD na podstawie umowy o świadczenie usług księgowych oraz płacowych nr AP-38/2018 z dnia 30 czerwca 2018 roku (poprzednie sygnatury akt: XV GC 1930/20, IX GNc 3375/20)
Wartość przedmiotu sporu: 5 884,00 złote
Etap: sprawa przekazana do rozpoznania na zasadach ogólnych na skutek wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym; w sprawie obyły się dwie rozprawy - dnia 12 kwietnia 2022 roku oraz dnia 27 września 2022 roku; dnia 3 października 2022 roku został ogłoszony wyrok zasądzający; dnia 10 października 2022 roku złożono wniosek o uzasadnienie wyroku; wniesiono apelację w dn. 15.11.2022 r., w dn. 30.01.2023 r. zapadł wyrok oddalający apelację (zasądzono na rzecz powódki nadto 900 zł kosztów postępowania apelacyjnego); sprawa rozstrzygnięta jest prawomocnie;
2.Postępowanie prowadzone przed Sądem Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, VIII Wydziałem Gospodarczym, VIII GC 2925/20, z powództwa MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie, spór dotyczy zapłaty za usługi świadczone na rzecz IMMD na podstawie umowy o świadczenie usług księgowych oraz płacowych nr AP-38/2018 z dnia 30 czerwca 2018 roku (poprzednia sygnatura akt XVI GNc 4532/20, XVI GNc 1276/20)
Wartość przedmiotu sporu: 1.905,00 złotych
Etap: wydano wyrok oddalający powództwo (zasądzono nadto na rzecz IMMD koszty procesu w kwocie 917 zł);; wyrok prawomocny;
3.Postępowanie prowadzone przed Sądem Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, XVI Wydziałem Gospodarczym, XVI GNc 1227/20, z powództwa MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie, spór dotyczy zapłaty za usługi świadczone na rzecz IMMD na podstawie umowy o świadczenie usług księgowych. Wartość przedmiotu sporu: 1.904,09 złotych
Etap: w sprawie został wydany nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.
Adiuvo Management Sp. z o.o.
1.Postępowanie prowadzone przed Sądem Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, XVII Wydziałem Gospodarczym pod sygn. akt XVII GC 2006/21 z powództwa MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie, spór dotyczy zapłaty za usługi świadczone na rzecz Adiuvo Management na podstawie umowy o świadczenie usług księgowych oraz płacowych nr AP-38/2018 z dnia 30 czerwca 2018 roku (poprzednie sygnatury akt: XVI GNc 4530/20, XV GC 1924/20)
Wartość przedmiotu sporu: 3 750,00 złotych
Etap: sprawa przekazana do rozpoznania na zasadach ogólnych na skutek wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym; w sprawie odbyła się rozprawa z dnia 7 września 2022 roku; kolejny termin rozprawy wyznaczony na dzień 8 lutego 2023 roku; kolejny termin rozprawy został wyznaczony na dn. 08.03.2023 r. na którym zapadł wyrok oddalający powództwo (nadto zasądzono na rzecz pozwanej 917 zł tytułem kosztów procesu), brak informacji o złożeniu wniosku o uzasadnienie, brak możliwości ustalenia czy powódka złoży apelację i ustalenia przewidywanej daty zakończenia sporu;
2.Postępowanie prowadzone przed Sądem Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, VIII Wydziałem Gospodarczym VIII GC 381/21, z powództwa MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie, spór dotyczy zapłaty za usługi świadczone na rzecz Adiuvo Management na podstawie umowy o świadczenie usług księgowych oraz płacowych nr AP-38/2018 z dnia 30 czerwca 2018 roku (poprzednia sygnatura akt IX GNc 5250/20)
Wartość przedmiotu sporu: 9 341,00 złotych
Etap: sprawa przekazana do rozpoznania na zasadach ogólnych na skutek wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym; rozprawa z dnia 12 października 2021 roku odroczona do dnia 28 czerwca 2022 roku, kolejny termin rozprawy wyznaczony na dzień 7 marca 2023 roku; kolejny termin rozprawy wyznaczono na dn. 04.04.2023 r. (ogłoszenie wyroku); odroczono ogłoszenie wyroku; nowy termin ogłoszenia jeszcze nie został wyznaczony;, brak możliwości ustalenia przewidywanej daty zakończenia sporu;
Cambridge Chocolate Technologies S.A. (akcje w spółce zostały sprzedane w dniu 18 stycznia 2022r.)
1.Postępowanie prowadzone przed Sądem Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, XVII Wydziałem Gospodarczym, XVII GC 1131/21, z powództwa MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie, spór dotyczy zapłaty za usługi świadczone na rzecz CCT na podstawie umowy o świadczenie usług księgowych oraz płacowych nr AP-38/2018 z dnia 30 czerwca 2018 roku (poprzednia sygnatura akt: XV GNc 4171/20)
Wartość przedmiotu sporu: 7 861,00 złotych
Etap: sprawa przekazana do rozpoznania na zasadach ogólnych na skutek wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym; w sprawie odbyła się rozprawa dnia 20 października 2022 roku; kolejny
termin rozprawy wyznaczony na dzień 21 czerwca 2023 roku; brak możliwości ustalenia przewidywanej daty zakończenia sporu;
2.Postępowanie prowadzone przed Sądem Okręgowym w Warszawie, XX Wydziałem Gospodarczym, XX GC 1276/20, z powództwa MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie, spór dotyczy zapłaty za usługi świadczone na rzecz CCT na podstawie umowy o świadczenie usług księgowych oraz płacowych nr AP-38/2018 z dnia 30 czerwca 2018 roku (poprzednia sygnatura akt XXVI GNc 1142/20)
Wartość przedmiotu sporu: 79 403,00 złotych
Etap: sprawa przekazana do rozpoznania na zasadach ogólnych na skutek wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym; CCT wyraziła wolę wzięcia udziału w postępowaniu mediacyjnym, MDDP wyraziła zgodę na wzięcie udziału w postępowaniu mediacyjnym; w sprawie odbyła się rozprawa dnia 26 października 2022 roku; kolejny termin rozprawy wyznaczony na dzień 12 maja 2023 r., brak możliwości ustalenia przewidywanej daty zakończenia sporu;
3.Dodatkowo w sprawie CCT prowadzone jest postępowanie sądowe z powództwa Michała Matuszewskiego. Postępowanie prowadzone jest przed Sądem Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, XVII Wydziałem Gospodarczym, XVII GNc 2024/21 (obecnie XVI GC 226/22), z powództwa Michała Matuszewskiego prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Medinn Michał Matuszewski. Spór dotyczy roszczenie o zapłatę z tytułu usług. Spółka uznaje roszczenie za bezzasadne.
Wartość przedmiotu sporu: 30.790,00 złotych
Etap: został wniesiony sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym; termin rozprawy wyznaczony na dzień 18 kwietnia 2023 r.; wyznaczono stronom termin na negocjacje; kolejny termin rozprawy wyznaczony na dzień 20 czerwca 2023 r.; brak możliwości ustalenia przewidywanej daty zakończenia sporu.
4.Postępowanie prowadzone przed Sądem Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, VIII Wydział Gospodarczy, VIII GC 1397/22, z powództwa UPS Polska Sp. z o.o., spór dotyczy zapłaty za usługi świadczone na rzecz Adiuvo Investments na podstawie umowy o świadczenie usług związanych z odbiorem, organizacją przewozu, odprawy celnej przesyłek międzynarodowych, dostarczania przesyłek z dnia 21 marca 2016 roku (poprzednia sygnatura akt XV GNc 2623/22)
Wartość przedmiotu sporu: 10 454,02 złotych
Etap: pozew z dnia 21 kwietnia 2022 roku; dnia 17 października 2022 roku Pozwana dobrowolnie spłaciła kwotę główną wraz z odsetkami; dnia 8 listopada 2022 roku Powód cofnął powództwo w zakresie spłaconej przez Pozwaną kwoty domagając się zasądzenia pozostałej części odsetek od kwoty głównej; w dniu 15 lutego 2023 r. został wydany wyrok zgodnie z którym w pkt 1: powództwo zostało oddalone w części, w pkt 2: w pozostałym zakresie postępowanie umorzono, w pkt 3: zasądzono na rzecz powódki od pozwanej zwrot kosztów procesu w wysokości 4.367 zł; uiszczono koszty procesu w wysokości 4.367 zł; zgodnie z informacją pełnomocnika powoda apelacja nie została złożona
Peptaderm Sp. z o.o.
1.Postępowanie prowadzone przed Sądem Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, VIII Wydziałem Gospodarczym, VIII GC 1566/21, z powództwa MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie, spór dotyczy zapłaty za usługi świadczone na rzecz Peptaderm na podstawie umowy o świadczenie usług księgowych oraz płacowych nr AP-38/2018 z dnia 30 czerwca 2018 roku (poprzednia sygnatura akt XV GNc 4190/20)
Wartość przedmiotu sporu: 9.754,00 złote
Etap: wniesiony sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym; sprawa przekazana do rozpoznania na zasadach ogólnych na skutek wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym; rozprawa wyznaczona na dzień 21 stycznia 2022 roku odroczona do dnia 28 kwietnia 2022 roku;brak możliwości ustalenia przewidywanej daty zakończenia sporu
Adiuvo Investments S.A.:
1.Postępowanie odwoławcze przed Sądem Okręgowym w Warszawie, XXIII Wydziałem Gospodarczym Odwoławczym i Zamówień Publicznych, XXIII Ga 750/22 z powództwa MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie, spór dotyczy zapłaty za usługi świadczone na rzecz Adiuvo Investments na podstawie umowy o
świadczenie usług księgowych oraz płacowych nr AP-38/2018 z dnia 30 czerwca 2018 roku (poprzednie sygnatury akt VIII GNc 8551/20, VIII GC 725/21)
Wartość przedmiotu sporu: 16 078,00 złotych
Etap: powództwo zostało oddalone; MDDP złożyło apelację dnia 30 czerwca 2022 roku; odpowiedź na apelację została złożona 14 lipca 2022 roku; termin rozprawy wyznaczony na dzień 31.01.2023 r. na którym zapadł wyrok: w którym oddalono apelację powódki (nadto zasądzono na rzecz pozwanej kwotę 1.800 zł tytułem zwrotu kosztów procesu); sprawa zakończona jest prawomocnie;
2.Postępowanie prowadzone przed Sądem Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie, VI Wydziałem Cywilnym, VI NC-e 1140516/20, z powództwa Lyreco Polska spółka akcyjna, spór dotyczy zapłaty za zakup towarów dokonany przez Adiuvo Investments (roszczenie główne powoda zostało spełnione przez Adiuvo Investments po dacie wniesienia pozwu, tj. po dniu 30 lipca 2020 roku
Wartość przedmiotu sporu: 2 288,11 złotych
Etap: postępowanie umorzone na skutek wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym.
3.Adiuvo Investments przeciwko ZUS Sąd Okręgowy w Warszawie XIV Wydział Ubezpieczeń Społecznych Sygn. akt: XIV U 1157/19, data rozpoczęcia sporu: 10 maja 2019 r, data zakończenia sporu: spór został zakończony (przewidywany termin zakończenia sporu) – podleganie składkom na ubezpieczenie społeczne przez Marka Orłowskiego z tytułu kontraktu menedżerskiego, stronę jaką Spółka stanowi w sporze: Odwołująca; wynik zakończonego sporu (aktualny status i przewidywany wynik sporu), – przewidywane koszty postępowania sądowego – Sąd przychylił się do odwołania Spółki ze względu na zbieg tytułów do ubezpieczenia społecznego. Wyrok w postępowaniu apelacyjnym został wydany w dniu 14 lutego 2022 r.
4.Postępowanie prowadzone przed Sądem Okręgowym w Warszawie, XX Wydziałem Gospodarczym, XX GNc 1269/21 (obecnie: XX GC 1369/21), z powództwa MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie, spór dotyczy zapłaty za usługi świadczone na rzecz Adiuvo Investments na podstawie umowy o świadczenie usług księgowych oraz płacowych nr AP-38/2018 z dnia 30 czerwca 2018 roku (poprzednia sygnatura akt XX GNc 1269/21)
Wartość przedmiotu sporu: 176 890,00 złotych
Etap: wniesiony sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym; pismem z dnia 20 października 2022 roku Sąd zobowiązał strony do negocjacji wyznaczając 30 dniowy termin; brak wyznaczenia terminu rozprawy, brak możliwości ustalenia przewidywanej daty zakończenia sporu;
5.Postępowanie prowadzone przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie, I Wydział Cywilny, sygn. akt I C 461/22, z powództwa Filipa Elżanowskiego; spór dotyczy wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji członka Rady Nadzorczej w Spółce Adiuvo Investments S.A.(poprzednia aygnatura akt I Nc 141/22)
Wartość przedmiotu sporu: 66 000,00 złotych
Etap: wniesiony sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym; termin rozprawy wyznaczony na dzień 27.02.2023 r., kolejny termin rozprawy wyznaczony na dzień 24.05.2023 r.; brak możliwości ustalenia przewidywanej daty zakończenia sporu;
6.Postępowanie prowadzone przed Sądem Okręgowym w Warszawie, XIV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie, 3 marca 2022 r Adiuvo Investment S.A. wniósł do Sądu Odwołanie od Decyzji 219/2022-ORZ2-D z dnia 31 stycznia 2022 r Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Decyzja 219/2022-ORZ2-D stwierdzała, że pani Aranowska-Bablok jako pracownik u płatnika składek Adiuvo Investment S.A. nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniu: emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu. Spółka nie zgadza się z tym stanowiskiem, dlatego złożono odwołanie w tej sprawie. Sprawa w toku
7.Postępowanie prowadzone przed Sądem Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, VIII Wydział Gospodarczy, VIII GC 1397/22, z powództwa UPS Polska Sp. z o.o., spór dotyczy zapłaty za usługi świadczone na rzecz Adiuvo Investments na podstawie umowy o świadczenie usług związanych z odbiorem, organizacją przewozu, odprawy celnej przesyłek międzynarodowych, dostarczania przesyłek z dnia 21 marca 2016 roku (poprzednia sygnatura akt XV GNc 2623/22)
Wartość przedmiotu sporu: 10 454,02 złotych
Etap: pozew z dnia 21 kwietnia 2022 roku; dnia 17 października 2022 roku Pozwana dobrowolnie spłaciła kwotę główną wraz z odsetkami; dnia 8 listopada 2022 roku Powód cofnął powództwo w zakresie spłaconej przez Pozwaną kwoty domagając się zasądzenia pozostałej części odsetek od kwoty głównej; w dniu 15 lutego 2023 r. został wydany wyrok zgodnie z którym w pkt 1: powództwo zostało oddalone w części, w pkt 2: w pozostałym zakresie postępowanie umorzono, w pkt 3: zasądzono na rzecz powódki od pozwanej zwrot kosztów procesu w wysokości 4.367 zł; uiszczono koszty procesu w wysokości 4.367 zł; zgodnie z informacją pełnomocnika powoda apelacja nie została złożona
Endo Medical Sp. z o.o.:
1.Postępowanie prowadzone przed Sądem Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, IX Wydziałem Gospodarczym, IX GC 49/21, z powództwa MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie, spór dotyczy zapłaty za usługi świadczone na rzecz Endo Medical na podstawie umowy o świadczenie usług księgowych oraz płacowych nr AP-38/2018 z dnia 30 czerwca 2018 roku (poprzednia sygnatura akt VIII GNc 4433/20)
Wartość przedmiotu sporu: 1 413,00 złotych
Etap: sprawa przekazana do rozpoznania na zasadach ogólnych na skutek wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym; wniesione pierwsze pismo przygotowawcze strony powodowej; złożony wniosek o zobowiązanie Endo Medical do zajęcia stanowiska co do pisma przygotowawczego strony powodowej; rozprawa z dnia 19 listopada 2021 r. odroczona bez terminu; w sprawie odbyły się dwie rozprawy - dnia 29 czerwca 2022 roku i dnia 9 listopada 2022 roku; kolejny termin rozprawy wyznaczony na dzień 1 lutego 2023 roku; kolejny termin rozprawy wyznaczony na dzień 12.04.2023 r.; ogłoszenie wyroku: oddalenie powództwa w całości, zasądzenie od powódki na rzecz pozwanej kwoty 287,00 zł tytułem zwrotu kosztów procesu, w tym kwotę 270,00 tytułem kosztów zastępstwa procesowego
Algaelabs Sp. z o.o.:
1.Postępowanie prowadzone przed Sądem Okręgowym w Warszawie, XXIII Wydziałem Gospodarczym, XXIII Ga 1498/22 z powództwa MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie, spór dotyczy zapłaty za usługi świadczone na rzecz Algaelabs na podstawie umowy o świadczenie usług księgowych oraz płacowych nr AP-38/2018 z dnia 30 czerwca 2018 roku (poprzednie sygnatury akt IX GNc 3313/20, XVII GC 3011/20)
Wartość przedmiotu sporu: 7 437,00 złotych
Etap: sprawa przekazana do rozpoznania na zasadach ogólnych; wniesione pierwsze pismo przygotowawcze strony powodowej; złożony wniosek o zobowiązanie Algaelabs do zajęcia stanowiska co do pisma przygotowawczego strony powodowej; wniesione pismo przygotowawcze strony pozwanej; termin rozprawy wyznaczony na dzień 19 maja 2022 roku; ogłoszenie wyroku zasądzającego dnia 27 maja 2022 roku; w dniu 30 maja 2022 roku złożono wniosek o uzasadnienie wyroku; w dniu 25 sierpnia 2022 roku złożono apelację od wyroku; w dn. 02.02.2023 zapadł wyrok oddalający apelację (nadto zasądzono na rzecz powódki 900 zł tytułem kosztów procesu); sprawa jest rozstrzygnięta prawomocnie;
2.Postępowanie prowadzone przed Sądem Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, XV Wydziałem Gospodarczym, XV GC 824/21, z powództwa MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie, spór dotyczy zapłaty za usługi świadczone na rzecz Algaelabs na podstawie umowy o świadczenie usług księgowych oraz płacowych nr AP-38/2018 z dnia 30 czerwca 2018 roku (poprzednia sygnatura akt XVI GNc 6853/20)
Wartość przedmiotu sporu: 1 413,00 złotych
Etap: w dniu 2 sierpnia 2021 roku został wydany wyrok oddalający powództwo MDDP; wyrok jest prawomocny.
Marmar Investment Sp. z o.o.:
1.Postępowanie odwoławcze prowadzone przed Sądem Okręgowym w Warszawie, XXIII Wydziałem Gospodarczym Odwoławczym i Zamówień Publicznych, XXIII Ga 1073/22, z powództwa MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie, spór dotyczy zapłaty za usługi świadczone na rzecz Marmar Investment na podstawie umowy o świadczenie usług księgowych oraz płacowych nr AP-38/2018 z dnia 30 czerwca 2018 roku (poprzednie sygnatury akt IX GNc 3402/20, XV GC 553/21)
Wartość przedmiotu sporu: 4 809,00 złotych
Etap: na skutek wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty sprawa przekazana do rozpoznania na zasadach ogólnych; wniesione pierwsze pismo przygotowawcze strony powodowej; złożony wniosek o zobowiązanie Algaelabs do zajęcia stanowiska co do pisma przygotowawczego strony powodowej; w dniu 06 kwietnia 2022 roku odbyło się posiedzenie niejawne na którym zapadł wyrok z dnia 06 kwietnia 2022 roku oddalający powództwo (w około 90% sprawa została wygrana); w dniu 27 kwietnia 2022 roku został złożony wniosek o uzasadnienie wyroku;; w dniu 27 kwietnia 2022 roku został złożony wniosek o uzasadnienie wyroku; w dniu 13 czerwca 2022 roku złożono apelację od wyroku w zakresie uwzględniającym powództwo tj. co do kwoty 305,09 zł; wyrokiem z dnia 17 października 2022 roku apelacja pozwanej została oddalona w całości; sprawa jest rozstrzygnięta prawomocnie;
2.Postępowanie prowadzone przed Sądem Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, XVI Wydziałem Gospodarczym, XVI GC 1499/21, z powództwa MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie, spór dotyczy zapłaty za usługi świadczone na rzecz Marmar Investment na podstawie umowy o świadczenie usług księgowych oraz płacowych nr AP-38/2018 z dnia 30 czerwca 2018 roku (poprzednia sygnatura: XVII GNc 3288/20)
Wartość przedmiotu sporu: 27 979,00 złotych
Etap: wniesiony sprzeciw od nakazu zapłaty; wymiana pism procesowych; brak wyznaczonego terminu rozprawy; brak możliwości ustalenia przewidywanej daty zakończenia sporu;
3.Postępowanie prowadzone przed Sądem Okręgowym w Warszawie, XIV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie, 3 marca 2022 r Marmar Investment Sp. z o.o. wniósł do Sądu Odwołanie od Decyzji 218/2022-ORZ2-D z dnia 31 stycznia 2022 r Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Decyzja 218/2022-ORZ2-D stwierdzała, że pani Aranowska-Bablok jako pracownik u płatnika składek Marmar Investment Sp. z o.o. nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniu: emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu. Spółka nie zgadza się z tym stanowiskiem, dlatego złożono odwołanie w tej sprawie. Sprawa w toku.
Glia Sp. z o.o.:
1.Postępowanie prowadzone przed Sądem Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, XVI Wydziałem Gospodarczym, XVI GC 661/21, z powództwa MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie, spór dotyczy zapłaty za usługi świadczone na rzecz Glia na podstawie umowy o świadczenie usług księgowych oraz płacowych nr AP-38/2018 z dnia 30 czerwca 2018 roku (poprzednia sygnatura akt IX GNc 3319/20)
Wartość przedmiotu sporu: 5 834,00 złote
Etap: został wniesiony sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym; postanowieniem z dnia 22 września 2022 roku strony zostały skierowane do mediacji; brak wyznaczenia terminu rozprawy; brak możliwości ustalenia przewidywanej daty zakończenia sporu;
2.Postępowanie prowadzone przed Sądem Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, IX Wydziałem Gospodarczym, IX GC 1066/21, z powództwa MDDP Spółka Akcyjna Finanse i Księgowość Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie, spór dotyczy zapłaty za usługi świadczone na rzecz Glia na podstawie umowy o świadczenie usług księgowych oraz płacowych nr AP-38/2018 z dnia 30 czerwca 2018 roku (poprzednia sygnatura akt VIII GNc 4451/20)
Wartość przedmiotu sporu: 1 413,00 złote
Etap: sprawa przekazana do rozpoznania na zasadach ogólnych na skutek wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym; nastąpiła wymiana pism procesowych stron; termin rozprawy wyznaczony na dzień 15 lutego 2023 roku; kolejny termin rozprawy wyznaczony na dzień 24.02.2023 r. na którym zapadł wyrok oddalający powództwo (nadto zasądzono na rzecz pozwanej kwotę w wysokości 287 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa); w dn. 06.03.2023 r. wpłynął wniosek powódki o uzasadnienie wyroku; brak możliwości ustalenia przewidywanej daty zakończenia sporu;
Z zastrzeżeniem postępowań opisanych powyżej na dzień 31 grudnia 2022 r. nie toczyły się w odniesieniu do Spółki lub jednostek zależnych istotne postępowania, przed sądami, organami właściwymi dla postępowań arbitrażowych i organami administracji publicznej, dotyczące zobowiązań i wierzytelności.
W przypadku umów o dofinansowanie, w przypadku ich rozwiązywania, Grupa zobowiązana byłaby do zwrotu całości przekazanego dofinansowania wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych liczonymi od daty przekazania środków na rachunek bankowy spółek Grupy. Stan otrzymanego dofinansowania na dzień 31 grudnia 2022 r. wynosił 7,6 mln zł (kwota dofinansowania przyznana spółkom zależnym oraz konsorcjantom, będącymi instytucjami naukowymi).
Ponadto, w okresie realizacji projektów objętych finansowaniem oraz na okres trwałości projektów, czyli na określony okres od daty zakończenia ich realizacji, Grupa wystawia zabezpieczenie w formie weksla in blanco zarówno „na zlecenie” jak i „nie na zlecenie”. Zabezpieczenie tego typu dotyczy realizacji projektów realizowanych we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.
Regulacje prawne dotyczące podatków, w tym m.in. podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych i fizycznych, podlegają częstym zmianom, wskutek czego niejednokrotnie brak jest odniesienia do utrwalonych regulacji bądź precedensów prawnych. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno między organami państwowymi, jak i między organami państwowymi i przedsiębiorstwami. Rozliczenia podatkowe oraz inne (na przykład celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar, a ustalone w wyniku kontroli dodatkowe kwoty zobowiązań muszą zostać wpłacone wraz z odsetkami.
W Polsce organy skarbowe posiadają prawo kontroli deklaracji podatkowych przez okres pięciu lat, jednak spółki mogą
w tym okresie dokonywać kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku dochodowego.
Jednostka Dominująca ocenia, że wykazane zobowiązania podatkowe Grupy Kapitałowej są prawidłowe dla wszystkich lat podatkowych, które mogą być poddane kontroli przez organy skarbowe. Osąd ten opiera się na ocenie wielu czynników,
w tym interpretacji prawa podatkowego oraz doświadczeń z lat poprzednich. Niemniej fakty i okoliczności, które mogą zaistnieć w przyszłości, mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości istniejących lub przeszłych zobowiązań podatkowych.
25.7 Inne umowy, których skutków nie ujęto w sprawozdaniu finansowym
Jednostka stowarzyszona – JPIF – w okresie objętym niniejszym sprawozdaniem finansowym była stroną umów nabycia udziałów w innych jednostkach, z których wynikają dla Grupy określone prawa i obowiązki.
Nota 26 Informacje o podmiotach powiązanych
26.1 Transakcje z podmiotami powiązanymi
W poniższej tabeli przedstawiono łączne kwoty transakcji zawartych przez Grupę z podmiotami powiązanymi w okresie objętym niniejszym sprawozdaniem finansowym.
Przychody ze sprzedaży podmiotom powiązanym | przychody ze sprzedaży | przychody z tytułu refaktur | przychody odsetkowe |
- jednostce dominującej | - | - | - |
- pozostałym podmiotom powiązanym | 821 | - | - |
- kluczowemu personelowi kierowniczemu | - | - | - |
Razem przychody ze sprzedaży podmiotom powiązanym | 821 | - | - |
01.01.2021-31.12.2021 | |||
Przychody ze sprzedaży podmiotom powiązanym | przychody ze sprzedaży | przychody z tytułu refaktur | przychody odsetkowe |
- jednostce dominującej | - | - | - |
- pozostałym podmiotom powiązanym | 659 | - | - |
- kluczowemu personelowi kierowniczemu | - | - | - |
Razem przychody ze sprzedaży podmiotom powiązanym | 659 | - | - |
01.01.2022-31.12.2022 | |||
Zakupy od podmiotów powiązanych | zakup usług i towarów | zakup aktywów trwałych | koszty odsetkowe |
- jednostki dominującej | - | - | -1 896 |
- kluczowego personelu kierowniczego | - | - | - |
- pozostałych podmiotów powiązanych | - | - | - |
Razem zakupy od podmiotów powiązanych | - | - | -1 896 |
01.01.2021-31.12.2021 | |||
Zakupy od podmiotów powiązanych | zakup usług i towarów | zakup aktywów trwałych | koszty odsetkowe |
- jednostki dominującej | - | - | -594 |
- kluczowego personelu kierowniczego | - | - | - |
- pozostałych podmiotów powiązanych | - | - | -93 |
Razem zakupy od podmiotów powiązanych | - | - | -687 |
W poniższej tabeli przedstawiono salda rozrachunków z podmiotami powiązanymi istniejące na dzień bilansowy.
Należności od podmiotów powiązanych | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
- od jednostki dominującej | 44 | 37 |
należności handlowe | 44 | 37 |
- od jednostek zależnych | - | - |
- od kluczowego personelu kierowniczego | - | - |
- od pozostałych podmiotów powiązanych | 211 | 517 |
należności handlowe | - | - |
należności pozostałe | 211 | 517 |
Razem należności od podmiotów powiązanych | 255 | 554 |
Pożyczki udzielone podmiotom powiązanym | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
- od jednostki dominującej | - | - |
pożyczki udzielone | - | - |
- od jednostek zależnych | - | - |
- od kluczowego personelu kierowniczego | 977 | 244 |
pożyczki udzielone | 977 | 244 |
należności pozostałe | - | - |
- od podmiotów pod znaczącym wpływem | - | - |
pożyczki udzielone | - | - |
pożyczki udzielone | - | - |
- od pozostałych podmiotów powiązanych | - | - |
pożyczki udzielone | - | - |
pożyczki udzielone | - | |
Razem Pożyczki udzielone podmiotom powiązanym | 977 | 244 |
Pożyczki otrzymane od podmiotów powiązanych | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
- od jednostki dominującej | 14 345 | 8 836 |
pożyczki otrzymane | 14 345 | 8 836 |
- od jednostek zależnych | - | - |
- od kluczowego personelu kierowniczego | 4 959 | 4 144 |
pożyczki otrzymane | 4 959 | 4 144 |
- od pozostałych podmiotów powiązanych | 2 885 | 517 |
pożyczki otrzymane | 2 885 | 517 |
Razem Pożyczki otrzymane od podmiotów powiązanych | 22 189 | 13 497 |
Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
- wobec jednostki dominującej | 14 345 | 8 837 |
otrzymane pożyczki | 14 345 | 8 837 |
- wobec jednostek zależnych | - | - |
- wobec kluczowego personelu kierowniczego | 1 344 | 301 |
.
26.2 Jednostka dominująca całej grupy
Podmiotem dominującym dla Jednostki dominującej Grupy - spółki Adiuvo Investments S.A. - jest Orenore Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podmiotem dominującym całej Grupy Orenore jest Orenore Investments Limited. W związku z powyższym do podmiotów powiązanych z Grupą zaliczają się również jednostki zależne od Orenore Sp. z o.o. lub Orenore Investments Limited.
W trakcie okresu objętego sprawozdaniem finansowym Grupa była między innymi finansowana przez Orenore pożyczkami, od których odsetki ujęte jako koszt przez Grupę wyniosły 1 886 tys. zł (1.01-31.12.2021: 575 tys. zł).
Za podmiot dominujący wobec Adiuvo Investments, może być uznany również Prezes Zarządu Jednostki dominującej – Pan Marek Orłowski, który sprawuje kontrolę nad Jednostką dominującą Grupy za pośrednictwem spółki Orenore Sp. z o.o.
Na dzień bilansowy i w trakcie okresu objętego sprawozdaniem finansowym w Grupie nie występowały jednostki zależne, które nie podlegały konsolidacji.
26.4 Kluczowy personel kierowniczy
Kluczowy personel kierowniczy Grupy obejmuje członków Zarządu i Rady Nadzorczej Jednostki dominującej oraz członków Zarządu jednostki, sprawującej kontrolę nad Adiuvo Investments – tj. Orenore Sp. z o.o. W notach 3.1 i 3.2 przedstawiono skład Zarządu i Rady Nadzorczej Jednostki dominującej na dzień bilansowy i w okresie objętym niniejszym sprawozdaniem.
Wynagrodzenia brutto dla członków Zarządu prezentuje poniższa tabela:
Zarząd | Razem: | ||
Za okres 01.01.2022-31.12.2022 | Marek Orłowski | Anna Aranowska-Bablok | |
Wynagrodzenie z tytułu pełnionej funkcji w Jednostce Dominującej | 495 | 368 | 863 |
Dochody osiągnięte w spółkach zależnych i stowarzyszonych | 177 | 284 | 461 |
Inne tytuły | - | - | - |
Łączne dochody - Zarząd | 672 | 652 | 1 324 |
Zarząd | Razem: | ||
Za okres 01.01.2021-31.12.2021 | Marek Orłowski | Anna Aranowska-Bablok | |
Wynagrodzenie z tytułu pełnionej funkcji w Jednostce Dominującej | 495 | 243 | 738 |
Dochody osiągnięte w spółkach zależnych i stowarzyszonych | 177 | 90 | 267 |
Inne tytuły | - | - | - |
Łączne dochody - Zarząd | 672 | 333 | 1 005 |
*Wynagrodzenie brutto bez kosztów pracodawcy
W okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym wynagrodzenia dla Zarządu wyniosły 1 324 tys. zł (01.01-31.12.2021: 1 005 tys. zł). oraz na rzecz Rady Nadzorczej wraz kosztami pracodawcy wyniosły 199,2 tys. zł (01.01-31.12.2021: 180 tys. zł). Powyższe kwoty są kwotami brutto.
Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania, wynagrodzenia należne członkom Zarządu oraz Rady Nadzorczej nie zostały wypłacone.
Szczegółowe informacje dotyczące programu płatności w formie akcji zostały zaprezentowane w nocie 20.2.
26.5 Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi
Transakcje z podmiotami powiązanymi są zawierane na warunkach rynkowych.
Wartość godziwa instrumentów finansowych
Wartość godziwa instrumentów finansowych jest równa ich wartości bilansowej, którą przedstawiono poniżej:
Kategorie instrumentów finansowych | |||
Klasy instrumentów finansowych wg stanu na dzień 31.12.2022 | Aktywa finansowe wg zamortyzowanego kosztu | Zobowiązania finansowe wg zamortyzowanego kosztu | Ogółem |
Należności z tytułu dostaw i usług i inne finansowe | 694 | - | 694 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 71 | - | 71 |
Pożyczki udzielone (długoterminowe) | 996 | - | 996 |
Kredyty i pożyczki zaciągnięte | - | 36 434 | 36 434 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne finansowe | - | 7 323 | 7 323 |
Razem | 1 761 | 43 757 | 45 518 |
Kategorie instrumentów finansowych | |||
Klasy instrumentów finansowych wg stanu na dzień 31.12.2021 | Aktywa finansowe wg zamortyzowanego kosztu | Zobowiązania finansowe wg zamortyzowanego kosztu | Ogółem |
Należności z tytułu dostaw i usług i inne finansowe | 739 | - | 739 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 52 | - | 52 |
Pożyczki udzielone (długoterminowe) | 1 417 | - | 1 417 |
Kredyty i pożyczki zaciągnięte (długoterminowe) | - | 30 421 | 30 421 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne finansowe | - | 8 819 | 8 819 |
Razem | 2 208 | 39 240 | 41 448 |
Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat ujęte w zysku lub stracie w podziale na kategorie instrumentów finansowych
Kategorie instrumentów finansowych | |||
Klasy instrumentów finansowych wg stanu na dzień 31.12.2022 | Aktywa finansowe wg zamortyzowanego kosztu | Zobowiązania finansowe wg zamortyzowanego kosztu | Ogółem |
Przychody (koszty) z tytułu odsetek ujęte w: | 196 | -4 711 | -4 515 |
Przychodach finansowych | 196 | - | 196 |
Kosztach finansowych | - | -4 711 | -4 711 |
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych ujęte w: | 1 590 | - | 1 590 |
Przychodach finansowych | 1 590 | - | 1 590 |
Kosztach finansowych | - | - | |
Utrata wartości ujęta w: | - | - | - |
Koszty finansowe | - | - | - |
Zysk (strata) netto na działalności kontynuowanej | 1 786 | -4 711 | -2 925 |
Kategorie instrumentów finansowych | |||
Klasy instrumentów finansowych wg stanu na dzień 31.12.2021 | Aktywa finansowe wg zamortyzowanego kosztu | Zobowiązania finansowe wg zamortyzowanego kosztu | Ogółem |
Przychody (koszty) z tytułu odsetek ujęte w: | 94 | -1 739 | -1 645 |
Przychodach finansowych | 94 | - | 94 |
Kosztach finansowych | - | -1 739 | -1 739 |
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych ujęte w: | - | -947 | -947 |
Przychodach finansowych | - | - | - |
Kosztach finansowych | -947 | -947 | |
Utrata wartości ujęta w: | - | - | - |
Koszty finansowe | - | - | - |
Zysk (strata) netto na działalności kontynuowanej | 94 | -2 686 | -2 592 |
Hierarchia wartości godziwej
W okresie sprawozdawczym i na dzień bilansowy, nie występowały instrumenty finansowe, których podstawą wyceny jest wycena w wartości godziwej. W związku z powyższym w sprawozdaniu finansowym nie prezentuje się informacji o hierarchii wartości godziwej.
Nota 28 Wyjaśnienie pozycji prezentowanych w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych
Przyczyny występowania różnic pomiędzy bilansowymi zmianami niektórych pozycji oraz zmianami wynikającymi ze sprawozdania z przepływów pieniężnych:
01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 | ||
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych ze sprawozdania z sytuacji finansowej | -948 | 1 329 | |
Korekty: | |||
1 510 | - | ||
Inne korekty | -162 | 88 | |
Zmiana stanu ujęta w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych | 400 | 1 417 | |
01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 | |
Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług ze sprawozdania z sytuacji finansowej | 152 | -170 |
Korekty: | ||
Rozliczenia pożyczek | - | 11 112 |
utrata kontroli nad jednostką zależną | 36 | - |
Inne korekty | 1 051 | 2 482 |
Zmiana stanu ujęta w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych | 1 239 | 13 424 |
01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 | |
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług ze sprawozdania z sytuacji finansowej | -1 242 | 4 407 |
Korekty: | ||
Rozliczenia pożyczek | 6 363 | - |
utrata kontroli nad jednostką zależną | 1 538 | - |
Inne korekty (w tym różnice kursowe z przeliczeń) | 217 | 1 309 |
Zmiana stanu ujęta w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych | 6 876 | 5 716 |
01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 | |
Zmiana stanu wartości niematerialnych ze sprawozdania z sytuacji finansowej | 42 038 | -11 179 |
Korekty: | ||
Amortyzacja wartości niematerialnych w okresie | -68 | -183 |
Spisanie wartości prac rozwojowych | -4 273 | 12 112 |
Odpisy z tytułu utraty wartości | -33 299 | 713 |
Zmiana szacunków rozliczeń międzyokresowych biernych | -5 729 | - |
Inne korekty | 1 331 | -1 463 |
Wydatki na pokrycie kosztów prac rozwojowych w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych | 0 | 0 |
01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 | |
Zmiana stanu rzeczowych aktywów trwałych ze sprawozdania z sytuacji finansowej | -44 | 2 385 |
Korekty: | ||
Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych w okresie | -26 | -50 |
Zakończenie leasingu | - | -2 252 |
Inne korekty | -64 | -124 |
Wydatki na pokrycie rzeczowych aktywów trwałych w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych | -134 | -41 |
01.01.2022-31.12.2022 | 01.01.2021-31.12.2021 | |
Bilansowa zmiana kredytów, pożyczek, obligacji ze sprawozdania z sytuacji finansowej | 6 013 | 5 926 |
Korekty: | ||
Niepieniężne zmiany kredytów, pożyczek i obligacji | -1 815 | -1 544 |
Wydatki netto z tytułu pożyczek i kredytów ujęte w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych | 4 198 | 4 382 |
31.12.2021 | Przepływy pieniężne | zmiany niepieniężne | 31.12.2022 | |||
Odsetki naliczone | Efekt różnic kursowych | Zwiększenia | ||||
Pożyczki/kredyty długoterminowe | 8 256 | 4 198 | 1 812 | 5 167 | 19 433 | |
Zmiana stanu | 8 256 | 4 198 | 1 812 | 0 | 5 167 | 19 433 |
Nota 29 Struktura zatrudnienia
Przeciętne zatrudnienie w Grupiew okresie objętym niniejszym sprawozdaniem finansowym wynosiło 8 pracowników oraz 5 osób współpracujących w oparciu o umowy cywilnoprawne (okres 1.01.2021-31.12.2021: to odpowiednio 14 pracowników oraz 5 osób współpracujących).
Nota 30 Zobowiązania leasingowe
Grupa leasinguje nieruchomości w krajach, w których prowadzi działalność. W niektórych krajach umowy leasingowe zwyczajowo przewidują coroczny wzrost opłat o stopę inflacji, a w innych okresową aktualizację do rynkowych stawek za wynajem. W niektórych których okresowy czynsz jest stały przez cały okres leasingu.
W umowach leasingu nieruchomości spółka/grupa czasami negocjuje klauzulę zerwania umowy. Dla każdej umowy spółka/grupa rozważa, czy brak klauzuli zerwania umowy naraziłby ją na nadmierne ryzyko. Typowymi czynnikami rozważanymi podczas decydowania o negocjowaniu klauzuli zerwania są:
- długość okresu leasingu;
- stabilność ekonomiczna środowiska, w którym znajduje się nieruchomość; oraz
- czy lokalizacja stanowi dla grupy nowy obszar działalności.
Na dzień bilansowy 31 grudnia 2022 roku Grupa nie była stroną umów leasingu nieruchomości.
Nota 31 Zdarzenia po dniu bilansowym
1.W dniu 9 stycznia 2023 roku grupa pracowników Biovo złożyła do właściwego sądu w Izraelu wniosek o wydanie orzeczenia inicjującego postępowanie upadłościowe Biovo w celu odzyskania należnych im świadczeń i należności pracowniczych w oparciu o przepisy prawa izraelskiego. Sygnatariuszem złożonego wniosku nie był Zarząd Biovo i zgodnie z informacjami przekazanymi raportem bieżącym nr 49/2022 Spółka kontynuuje współpracę z Panem Oronem Zachar.
2.W dniu 15 lutego 2023 r. Spółka Airway Medix powzięła informację o rejestracji przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego [„Sąd”] w dniu 10 lutego 2023 r. zmian Statutu Spółki polegających na [1] zmianie §6 Statutu poprzez dodanie po ust. 5 Statutu Spółki ustępów od 6 do 11 oraz [2] zmianie §6a Statutu Spółki uchwalonych na podstawie odpowiednio uchwały nr 3 i 4 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 19 października 2022 roku.
Zarejestrowana przez Sąd zmiana Statutu Spółki polega na tym, że:
[1] dodaje się w §6 po ust. 5 Statutu Spółki ustępy od 6 do 11 o następującym brzmieniu:
„6. Zarząd jest uprawniony do podwyższania kapitału zakładowego Spółki o kwotę nie wyższą niż 3.944.000,00 zł (trzy miliony dziewięćset czterdzieści cztery tysiące złotych) poprzez emisję do 11.600.000 (jedenaście milionów sześćset tysięcy) nowych akcji zwykłych na okaziciela o wartości nominalnej 0,34 zł (trzydzieści cztery grosze) każda akcja, oznaczonych jako seria E o łącznej wartości nominalnej nie większej niż 3.944.000,00 zł (trzy miliony dziewięćset czterdzieści cztery tysiące złotych), w drodze jednego lub kilku kolejnych podwyższeń kapitału zakładowego (kapitał docelowy).
7.Upoważnienie Zarządu do podwyższania kapitału zakładowego oraz do emitowania nowych akcji serii E w ramach kapitału docelowego wygasa 19 października 2023 r.
8. Za zgodą Rady Nadzorczej, Zarząd może pozbawić dotychczasowych akcjonariuszy w całości lub w części prawa poboru w stosunku do akcji serii E emitowanych w granicach kapitału docelowego.
9. Zarząd upoważniony jest do ustalenia ceny emisyjnej akcji serii E wyemitowanych w ramach kapitału docelowego. Uchwała Zarządu w sprawie ustalenia ceny emisyjnej serii E nie wymaga zgody Rady Nadzorczej.
10. Z zastrzeżeniem ust. 8 oraz 9 oraz o ile przepisy ustawy Kodeksu spółek handlowych nie stanowią inaczej, w granicach upoważnienia Zarząd może decydować o wszystkich sprawach związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki w ramach kapitału docelowego, a w szczególności Walne Zgromadzenie wyraża zgodę i upoważnia Zarząd do:
a. zawierania umów objęcia akcji obejmowanych w ramach podwyższenia kapitału dokonanego w granicach kapitału docelowego;
b. zmiany Statutu Spółki w zakresie związanym z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki w ramach kapitału docelowego i ustalenia tekstu jednolitego obejmującego te zmiany,
c. zawarcia umowy o rejestrację akcji serii E w depozycie papierów wartościowych oraz dopuszczenia i wprowadzenia ich do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych.
11. Uchwała Zarządu podjęta w ramach statutowego upoważnienia udzielonego w niniejszym paragrafie zastępuje uchwałę Walnego Zgromadzenia, w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki.”
[2] §6a Statutu Spółki otrzymuje nowe następujące brzmienie:
„„Podwyższa się warunkowo kapitał zakładowy o kwotę 4.001.800,00 zł (cztery miliony tysiąc osiemset
złotych), poprzez:
a) emisję nie więcej niż 3.070.000,00 (trzy miliony siedemdziesiąt tysięcy) akcji na okaziciela serii A, o wartości nominalnej 0,34 zł (trzydzieści cztery grosze) każda i łącznej wartości nominalnej nie wyższej niż 1.043.800,00 zł (milion czterdzieści trzy tysiące osiemset złotych) w celu przyznania posiadaczom warrantów subskrypcyjnych serii A emitowanych przez Spółkę na podstawie uchwały nr 4 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 30 czerwca 2014 r. prawa do objęcia akcji serii A;
b) emisję nie więcej niż 8.700.000 (osiem milionów siedemset tysięcy) akcji na okaziciela serii F, o wartości nominalnej 0,34 zł (trzydzieści cztery grosze) każda i łącznej wartości nominalnej nie wyższej niż 2.958.000,00 zł (dwa miliony dziewięćset pięćdziesiąt osiem tysięcy złotych) w celu przyznania warrantów subskrypcyjnych serii B emitowanych przez Spółkę na podstawie uchwały nr 4 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 19 października 2022 r. prawa do objęcia akcji serii F.”
3.28 lutego 2023 r. do Adiuvo Investments wpłynęło oświadczenie o rezygnacji z członkostwa w Radzie Nadzorczej Spółki złożonej przez Członka Rady Nadzorczej Pana Wojciecha Bablok.
4.W dniu 7 marca 2023 r. Spółka Airway Medix podpisała z międzynarodowym, wiodącym producentem i dystrybutorem wyrobów medycznych z centralą na Tajwanie [Partner] list intencyjny [LOI] dotyczący współpracy stron w zakresie produkcji, marketingu i sprzedaży produktów medycznych opartych na technologii opracowanej przez Emitenta.
Zgodnie z LOI strony podejmą działania w celu nawiązania potencjalnej współpracy na polu produkcji, marketingu i sprzedaży [również w formule co-brandingu] produktów z portfolio Emitenta, w szczególności produktów Closed Suction System [CSS] oraz Oral Care [B-Care] pod warunkiem uzgodnienia i podpisania przez strony prawnie wiążącego porozumienia.
Podpisany list intencyjny zakłada przekazanie przez Spółkę w okresie nie dłuższym niż 45 dni wszelkich niezbędnych informacji do dokonania przez Partnera oszacowania kosztów transferu technologii oraz produkcji masowej urządzeń, których produkcją, dystrybucją oraz, jeżeli strony tak uzgodnią, marketingiem i sprzedażą masową miałby się zająć Partner w przyszłości.
Strony zobowiązały się do prowadzenia dalszych rozmów w dobrej wierze w taki sposób, aby jak najszybciej uzgodnić finalne warunki ewentualnej współpracy komercyjnej w zakresie produkcji, i jeżeli strony tak uzgodnią, wdrożenia rynkowego. Pozostałe zapisy LOI nie odbiegają od standardowych postanowień stosowanych powszechnie w tego typu dokumentach.
5.5 kwietnia 2023 r. Spółka Airway Medix zakończyła analizę w zakresie sprawowania przez Emitenta faktycznej kontroli nad spółką Biovo Technologies Ltd. z siedzibą w Izraelu [„Biovo”]. W wyniku przeprowadzonej analizy Spółka podjęła z tym samym dniem decyzję o odstąpieniu od sporządzenia w roku obrotowym 2023 skonsolidowanych raportów okresowych w związku z utratą kontroli nad Biovo i brakiem praktycznej możliwości bieżącego kierowania przez Emitenta istotnymi działaniami Biovo.
6.20 kwietnia 2023 r. spółka Airway Medix zawarła z Adiuvo Investments porozumienie zmieniające warunki emisji obligacji, na mocy którego termin wykupu obligacji został przesunięty na 31 maja 2023 r.
7.W dniu 25 kwietnia 2023 r. do Airway Medix wpłynął protokół z rozprawy przed właściwym sądem w Izraelu, który zarządził otwarcie postępowania upadłościowego wobec Biovo zgodnie z przepisami prawa izraelskiego. Z otrzymanego protokołu wynika również, że po stwierdzeniu braku realnych szans na restrukturyzację Biovo, sąd izraelski zarządził rozwiązanie Biovo i mianował Zarządcę Masy Upadłościowej Biovo.
8.W dniu 25 kwietnia 2023 roku Przemysław Cipyk został powołany na członka Rady Nadzorczej Airway Medix S.A.
9.W dniu 27 kwietnia 2023 roku Jerzy Łopatyński został powołany na członka Rady Nadzorczej Adiuvo Investments S.A.
Warszawa, dnia 29 kwietnia 2023 r.
Zarząd Jednostki dominującej:
___________________________________
Marek OrłowskiAnna Aranowska-Bablok
Prezes ZarząduCzłonek Zarządu