Spis treści
1. Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej
2. Skonsolidowane sprawozdanie z wyniku
3. Skonsolidowane sprawozdanie z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów
4. Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym
5. Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych
6. Dodatkowe informacje do skonsolidowanego sprawozdania finansowego
6.2 Informacje o Grupie Kapitałowej
6.3 Podstawa sporządzania oraz zasady rachunkowości
6.5 Przejęcia oraz utrata kontroli nad jednostkami zależnymi
6.6 Inwestycje w jednostkach zależnych i stowarzyszonych
6.10 Nieruchomości inwestycyjne
6.11 Aktywa oraz zobowiązania finansowe
6.12 Pochodne instrumenty finansowe
6.13 Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne
6.14 Zobowiązania zabezpieczone hipoteką
6.15 Zabezpieczenie spłaty zobowiązań
6.16 Informacja o wartości godziwej instrumentów finansowych
6.17 Aktywa oraz rezerwy na podatek odroczony
6.19 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
6.21 Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży
6.23 Udziały niedające kontroli
6.24 Świadczenia i rezerwy pracownicze
6.26 Aktywa i zobowiązania z tytułu leasingu
6.27 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
6.28 Przychody i koszty operacyjne
6.29 Przychody i koszty finansowe
6.31 Zysk na akcję i wypłacone dywidendy
6.32 Transakcje z podmiotami powiązanymi
6.33 Umowy gwarancji finansowej i aktywa oraz zobowiązania warunkowe
6.34 Ryzyko dotyczące instrumentów finansowych
6.36 Zdarzenia po dniu bilansowym
6.38 Wpływ pandemii Covid-19 oraz konfliktu zbrojnego w Ukrainie na działalność Grupy
7. Zatwierdzenie do publikacji
|
AKTYWA |
tabela |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Aktywa trwałe |
|
|
|
|
Wartość firmy |
3 |
|
|
|
Wartości niematerialne |
4, 5 |
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
7, 8 |
|
|
|
Nieruchomości inwestycyjne |
10, 11 |
|
|
|
Inwestycje we wspólnych przedsięwzięciach |
|
|
|
|
Należności długoterminowe* |
32 |
|
|
|
Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe |
16 |
|
|
|
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
26, 27 |
|
|
|
Aktywa trwałe razem |
|
|
|
|
Aktywa obrotowe |
|
|
|
|
Zapasy |
29 |
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności* |
32 |
|
|
|
Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego |
|
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
37 |
|
|
|
- w tym środki na rachunkach powierniczych i zablokowanych |
|
|
|
|
Aktywa obrotowe razem |
|
|
|
|
Aktywa klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży |
39 |
|
|
|
Aktywa razem |
|
|
|
*W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok 2021 dokonano zmiany prezentacyjnej czynnych rozliczeń międzyokresowych polegającej na zaprezentowaniu ich odpowiednio w pozycjach bilansowych "należności długoterminowe" oraz "należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności". W związku z dokonaną zmianą przekształceniu w adekwatny sposób uległy również dane porównywalne. Szczegóły przedstawiono w tabeli 32.
|
PASYWA |
tabela |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Kapitał własny |
|
|
|
|
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej: |
|
|
|
|
Kapitał podstawowy |
41 |
|
|
|
Akcje własne (-) |
|
|
|
|
Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
|
|
|
|
Kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na wypłatę dywidend |
|
|
|
|
Pozostałe kapitały |
|
- |
- |
|
Zyski zatrzymane: |
|
|
|
|
- zysk (strata) z lat ubiegłych |
|
|
|
|
- zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
|
|
|
- odpis z zysku netto w ciągu roku obrotowego (kwota ujemna) |
|
- |
- |
|
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
|
|
|
Udziały niedające kontroli |
43 |
|
|
|
Kapitał własny |
|
|
|
|
Zobowiązania |
|
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe |
|
|
|
|
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne |
21, 22 |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
49, 50 |
|
|
|
Pozostałe zobowiązania |
51 |
|
|
|
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
26, 28 |
|
|
|
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych |
46 |
|
|
|
Pozostałe rezerwy długoterminowe |
47, 48 |
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe |
|
|
|
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania* |
52 |
|
|
|
- w tym przedpłaty i zaliczki otrzymane na mieszkania |
53 |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego |
|
|
|
|
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne |
21, 22 |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
49, 50 |
|
|
|
Pochodne instrumenty finansowe |
18, 19 |
|
|
|
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych* |
46 |
|
|
|
Pozostałe rezerwy krótkoterminowe |
47, 48 |
|
|
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
|
|
Zobowiązania związane z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży |
40 |
|
|
|
Zobowiązania razem |
|
|
|
|
Pasywa razem |
|
|
|
*W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok 2021 dokonano zmiany prezentacyjnej zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych oraz biernych rozliczeń międzyokresowych polegającej na zaprezentowaniu ich w pozycji bilansowej "zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania". W związku z dokonaną zmianą przekształceniu w adekwatny sposób uległy również dane porównywalne. Szczegóły przedstawiono w tabelach 46 i 52.
|
|
tabela |
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
Działalność kontynuowana |
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży |
1,2 |
|
|
|
Przychody ze sprzedaży produktów |
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży usług |
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów |
|
|
|
|
Koszt własny sprzedaży |
54 |
|
|
|
Koszt sprzedanych produktów |
|
|
|
|
Koszt sprzedanych usług |
|
|
|
|
Koszt sprzedanych towarów i materiałów |
|
|
|
|
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży |
|
|
|
|
Koszty sprzedaży |
54 |
|
|
|
Koszty ogólnego zarządu |
54 |
|
|
|
Pozostałe przychody operacyjne |
55 |
|
|
|
Pozostałe koszty operacyjne |
56 |
|
|
|
Zmiana wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych (+/-) |
|
|
|
|
Zysk (strata) ze sprzedaży jednostek zależnych (+/-) |
|
- |
|
|
Zysk (strata) z działalności operacyjnej |
|
|
|
|
Przychody finansowe |
57 |
|
|
|
Koszty finansowe |
58 |
|
|
|
Udział w zysku (stracie) jednostek wycenianych metodą praw własności (+/-) |
|
- |
- |
|
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
|
|
|
|
Podatek dochodowy |
59, 60 |
|
|
|
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej |
|
|
|
|
Działalność zaniechana |
|
|
|
|
Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej |
|
|
|
|
Zysk (strata) netto |
|
|
|
|
Zysk (strata) netto przypadający: |
|
|
|
|
- akcjonariuszom podmiotu dominującego |
|
|
|
|
- podmiotom niekontrolującym |
|
|
|
Zysk (strata) netto na jedną akcję zwykłą (PLN)
|
Wyszczególnienie |
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
|
|
PLN / akcję |
PLN / akcję |
|
z działalności kontynuowanej |
|
|
|
|
- podstawowy |
|
|
|
|
- rozwodniony |
|
|
|
|
z działalności kontynuowanej i zaniechanej |
|
|
|
|
- podstawowy |
|
|
|
|
- rozwodniony |
|
|
|
|
|
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
Zysk (strata) netto |
|
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody |
|
|
|
|
Pozycje nie przenoszone do wyniku finansowego |
|
|
|
|
Przeszacowanie środków trwałych |
|
|
|
|
Podatek dochodowy odnoszący się do pozycji nie przenoszonych do wyniku finansowego |
|
|
|
|
Pozycje przenoszone do wyniku finansowego |
|
|
|
|
Instrumenty zabezpieczające przepływy środków pieniężnych: |
|
|
|
|
- zyski (straty) ujęte w okresie w pozostałych dochodach całkowitych |
|
|
|
|
- kwoty przeniesione do wyniku finansowego |
|
|
|
|
- kwoty ujęte w wartości początkowej pozycji zabezpieczanych |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Różnice kursowe z wyceny jednostek działających za granicą |
|
|
|
|
Różnice kursowe przeniesione do wyniku finansowego - sprzedaż jednostek zagranicznych |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Udział w pozostałych dochodach całkowitych jednostek wycenianych metodą praw własności |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Podatek dochodowy odnoszący się do pozycji przenoszonych do wyniku finansowego |
|
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody po opodatkowaniu |
|
|
|
|
Całkowite dochody |
|
|
|
|
Całkowite dochody przypadające: |
|
|
|
|
- akcjonariuszom podmiotu dominującego |
|
|
|
|
- podmiotom niekontrolującym |
|
|
|
|
|
Kapitał przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
Udziały niedające kontroli |
Kapitał własny razem |
||||||
|
|
Kapitał podstawowy |
Akcje własne (-) |
Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
Kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na wypłatę dywidend oraz zaliczek na dywidendę |
Pozostałe kapitały |
Zyski zatrzymane |
Razem |
||
|
Saldo na dzień 01.01.2021 roku |
|
|
|
|
- |
|
|
|
|
|
Zmiany w kapitale własnym w okresie od 01.01 do 31.12.2021 roku |
|||||||||
|
Zmiana struktury grupy kapitałowej (sprzedaż jednostek zależnych) |
|
|
|
|
|
|
|
- |
- |
|
Dywidendy i zaliczki na dywidendy |
|
|
|
- |
|
- |
- |
|
- |
|
Przekazanie wyniku finansowego na kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na wypłatę dywidend oraz zaliczek na dywidendę |
|
|
|
|
|
- |
|
|
|
|
Razem transakcje z właścicielami |
|
|
|
|
|
- |
- |
- |
- |
|
Zysk netto za okres od 01.01 do 31.12.2021 roku |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Razem całkowite dochody |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Saldo na dzień 31.12.2021 roku |
|
|
|
|
- |
|
|
|
|
|
|
Kapitał przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
Udziały niedające kontroli |
Kapitał własny razem |
||||||
|
|
Kapitał podstawowy |
Akcje własne (-) |
Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
Kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na wypłatę dywidend oraz zaliczek na dywidendę |
Pozostałe kapitały |
Zyski zatrzymane |
Razem |
||
|
Saldo na dzień 01.01.2020 roku |
|
- |
|
|
- |
|
|
|
|
|
Zmiany w kapitale własnym w okresie od 01.01 do 31.12.2020 roku |
|||||||||
|
Umorzenie akcji własnych |
- |
|
|
|
- |
|
|
|
|
|
Rozwiązanie kapitału rezerwowego przeznaczonego na nabycie akcji własnych w celu ich umorzenia |
|
|
|
|
- |
|
|
|
|
|
Wycena i rozliczenie opcji managerskich (program płatności akcjami) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dywidendy i zaliczki na dywidendy |
|
|
|
- |
|
- |
- |
|
- |
|
Przekazanie wyniku finansowego na kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na wypłatę dywidend oraz zaliczek na dywidendę |
|
|
|
|
|
- |
|
|
|
|
Razem transakcje z właścicielami |
- |
|
|
- |
- |
- |
- |
|
- |
|
Zysk netto za okres od 01.01 do 31.12.2020 roku |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody po opodatkowaniu za okres od 01.01 do 31.12.2020 roku |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Razem całkowite dochody |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Saldo na dzień 31.12.2020 roku |
|
|
|
|
- |
|
|
|
|
|
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej |
|
|
|
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
|
|
|
Korekty: |
|
|
|
Amortyzacja |
|
|
|
Zmiana wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych |
- |
- |
|
(Zysk) strata z wyceny aktywów klasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży |
|
|
|
(Zysk) strata ze sprzedaży niefinansowych aktywów trwałych |
- |
- |
|
(Zysk) strata ze sprzedaży jednostek zależnych |
|
|
|
(Zyski) straty z tytułu różnic kursowych |
- |
|
|
Koszty odsetek i inne koszty związane z pozyskaniem finansowania |
|
|
|
Przychody z odsetek i dywidend |
- |
- |
|
Koszt płatności w formie akcji (programy motywacyjne) |
|
|
|
Udział w zyskach (stratach) jednostek stowarzyszonych |
|
|
|
Korekty razem |
- |
- |
|
Zmiana stanu zapasów |
|
- |
|
Zmiana stanu należności |
- |
|
|
Zmiana stanu zobowiązań |
|
- |
|
Zmiana stanu rezerw i rozliczeń międzyokresowych |
- |
|
|
Zmiany w kapitale obrotowym |
|
- |
|
Zapłacony podatek dochodowy |
- |
- |
|
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej |
|
|
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej |
|
|
|
Wydatki na nabycie wartości niematerialnych |
- |
- |
|
Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych |
- |
- |
|
Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych |
|
|
|
Wydatki na nabycie nieruchomości inwestycyjnych |
- |
- |
|
Wpływy ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych |
|
|
|
Przepływy środków pieniężnych związane z nabyciem jednostek zależnych i udziałów we wspólnym przedsięwzięciu |
|
- |
|
Przepływy środków pieniężnych związane ze zbyciem jednostek zależnych i udziałów we wspólnym przedsięwzięciu |
- |
|
|
Otrzymane spłaty pożyczek udzielonych |
|
|
|
Pożyczki udzielone |
- |
- |
|
Otrzymane odsetki |
|
|
|
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
- |
|
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej |
|
|
|
Wpływy z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych |
|
|
|
Wykup dłużnych papierów wartościowych |
- |
- |
|
Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek |
|
|
|
Spłaty kredytów i pożyczek |
- |
- |
|
Spłata zobowiązań z tytułu leasingu |
- |
- |
|
Zapłacone odsetki i inne koszty związane z pozyskaniem finansowania |
- |
- |
|
Dywidendy wypłacone |
- |
- |
|
Środki pieniężne netto z działalności finansowej |
- |
- |
|
Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu |
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu |
|
|
Jednostką dominującą Grupy Kapitałowej
Spółka dominująca została utworzona aktem notarialnym z dnia 5 lipca 2006 roku, jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą Archicom Projekt 5 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W dniu 1 października 2009 roku postanowieniem Sądu Rejonowego dla Wrocławia - Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego zarejestrowano zmianę firmy pod którą działała Spółka na PD Stabłowice spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Następnie Spółka została przekształcona w spółkę akcyjną pod firmą PD Stabłowice spółka akcyjna. Przekształcenie zostało zarejestrowane przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia - Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 27 kwietnia 2015 roku, po czym w dniu 25 maja 2015 roku ww. Sąd zarejestrował zmianę nazwy Spółki na Archicom spółka akcyjna.
Spółka jest wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, dla której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla Wrocławia - Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000555355. Spółce nadano numer statystyczny REGON 020371028.
Siedziba Spółki dominującej mieści się przy
Jednostką dominującą wobec Archicom S.A. jest DKR Echo Investment sp. z o.o., a jednostką dominującą najwyższego szczebla Grupy jest
W skład Zarządu Spółki dominującej na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji, tj. na dzień 24 marca 2022 roku wchodzili:
Waldemar Olbryk – Prezes Zarządu
Tomasz Sujak – Członek Zarządu
Agata Skowrońska-Domańska – Członek Zarządu
Rafał Zboch – Członek Zarządu
Zgodnie z aktualnym na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji Statutem Spółki Zarząd składa się z 1 (jednego) albo większej liczby członków Zarządu. Spośród członków Zarządu mogą zostać wyłonieni Prezes Zarządu i Wiceprezesi. Liczbę członków Zarządu ustala Rada Nadzorcza.
W okresie od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 22 kwietnia 2021 r. Zarząd Archicom S.A. był pięcioosobowy i składał się z Prezesa Zarządu oraz czterech Członków Zarządu:
Dorota Jarodzka-Śródka – Prezes Zarządu
Tomasz Sujak – Członek Zarządu
Artur Więznowski – Członek Zarządu
Krzysztof Suskiewicz – Członek Zarządu
Tomasz Ślęzak – Członek Zarządu
W dniu 15 marca 2021 roku Rada Nadzorcza Spółki podjęła warunkowe uchwały w sprawie zmian w Zarządzie Emitenta, na mocy których, po spełnieniu się warunków w dniu 22 kwietnia 2021 r., z Zarządu Emitenta, w tym z funkcji Prezesa odwołano Panią Dorotę Jarodzką-Śródkę oraz ze stanowiska członka Zarządu odwołano Pana Krzysztofa Suskiewicza, natomiast do Zarządu Emitenta powołano Pana Waldemara Olbryka na stanowisko Prezesa Zarządu, Panią Agatę Skowrońską-Domańską oraz Pana Rafała Zbocha na stanowiska członków Zarządu.
Warunkowe uchwały Rady Nadzorczej z dnia 15 marca 2021 roku w sprawie zmian w Zarządzie Emitenta stały się skuteczne z dniem 22 kwietnia 2021 r.
W dniu 1 czerwca 2021 roku Pan Tomasz Ślęzak złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka Zarządu Archicom S.A. oraz członka zarządu w spółkach zależnych Spółki, ze skutkiem na dzień jej złożenia.
W dniu 21 czerwca 2021 roku Rada Nadzorcza Spółki powołała do Zarządu Emitenta: Pana Waldemara Olbryka jako Prezesa Zarządu oraz Pana Rafała Zbocha, Pana Artura Więznowskiego, Pana Tomasza Sujaka i Panią Agatę Skowrońską-Domańską jako Członków Zarządu, na nową pięcioletnią kadencję, wspólną dla całego Zarządu, rozpoczynającą się od dnia następującego po dniu odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Emitenta zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za rok obrotowy 2020.
W dniu 29 września 2021 roku Pan Artur Więznowski złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka Zarządu Archicom S.A. oraz członka zarządu w spółkach zależnych Spółki, ze skutkiem na dzień 30 września 2021 r.
W skład Rady Nadzorczej Spółki dominującej na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji, tj. na dzień 24 marca 2022 roku wchodzili:
Nicklas Lindberg – Przewodniczący Rady Nadzorczej
Marek Gabryjelski – I Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
Konrad Płochocki – II Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
Maciej Drozd – Członek Rady Nadzorczej
Małgorzata Turek – Członek Rady Nadzorczej
Rafał Mazurczak – Członek Rady Nadzorczej
W okresie od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 22 kwietnia 2021 r. skład Rady Nadzorczej Spółki przedstawiał się następująco:
Artur Olender – Przewodniczący Rady Nadzorczej
Marek Gabryjelski – I Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
Konrad Płochocki – II Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
Jędrzej Śródka – Członek Rady Nadzorczej
Kazimierz Śródka – Członek Rady Nadzorczej
Rafał Jarodzki – Członek Rady Nadzorczej
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki w dniu 14 kwietnia 2021 roku podjęło uchwały o:
• odwołaniu ze składu Rady Nadzorczej Emitenta następujących osób: Pana Artura Olendra, Pana Rafała Jarodzkiego, Pana Kazimierza Śródki, Pana Jędrzeja Śródki;
• powołaniu do składu Rady Nadzorczej Emitenta następujących osób: Pana Nicklasa Lindberga, Pana Macieja Drozda, Pani Małgorzaty Turek, Pana Rafała Mazurczaka;
z dniem przeniesienia wszystkich udziałów w DKR Investment sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu i wszystkich akcji w DKR Invest S.A. z siedzibą we Wrocławiu na rzecz Echo Investment S.A. z siedzibą w Kielcach (skutek rozporządzający).
Zmiany w składzie Rady Nadzorczej z dnia 14 kwietnia 2021 roku stały się skuteczne z dniem 22 kwietnia 2021 r.
Podstawowym miejscem prowadzenia działalności przez Grupę Kapitałową jest
Podstawowym przedmiotem działalności Spółki dominującej oraz jej spółek zależnych jest:
budowa i sprzedaż nieruchomości mieszkalnych,
budowa, wynajem, sprzedaż nieruchomości komercyjnych na własny rachunek,
kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,
realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków,
pozostała finansowa działalność usługowa, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalnych,
dzierżawa własności intelektualnej i podobnych produktów, z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim.
Podmiot dominujący tj.
W skład Grupy Kapitałowej Archicom S.A. na 31 grudnia 2021 roku wchodziły m.in. spółki operacyjne:
Archicom sp. z o. o. – Realizacja Inwestycji - sp. k. – generalne wykonawstwo i obsługa posprzedażowa;
Archicom Asset Management sp. z o.o. – księgowość, finanse, obsługa prawna, IT, administracja, kadry.
Częścią Grupy są także spółki celowe realizujące inwestycje mieszkaniowe i komercyjne, komplementariusze spółek celowych, spółki realizujące określone funkcje finansowe oraz spółki nieaktywne, które zakończyły inwestycje.
W skład Grupy Kapitałowej Archicom S.A. na dzień 31 grudnia 2021 roku wchodziła Spółka dominująca oraz następujące spółki zależne:
|
Firma |
Siedziba |
Numer KRS |
Udział Spółki dominującej w kapitale zakładowym |
Uwagi |
|
Spółki Zależne |
|
|
|
|
|
Archicom Residential sp. z o. o. |
Wrocław |
KRS: 0000474160 |
100% bezpośrednio |
Kapitał zakładowy: 35.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (100%). |
||||
|
Archicom Residential 2 sp. z o. o. |
Wrocław |
KRS: 0000474306 |
100% bezpośrednio |
Kapitał zakładowy: 8.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (100%). |
||||
|
Archicom sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000314926 |
100% bezpośrednio |
Kapitał zakładowy: 50.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (100%). |
||||
|
Archicom Consulting sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000863142 |
99,97% bezpośrednio; 0,03% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 2.895.050 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (99,97%), Archicom sp. z o.o. (0,03%). |
||||
|
Archicom Stabłowice sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000745292 |
100% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 51.000 zł. |
|
Udziałowcy: Archicom Consulting sp. z o.o. (98,04%), Archicom sp. z o.o. (1,96%). |
||||
|
Archicom Jagodno 5 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000725050 |
89,85% bezpośrednio; 10,15% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 502.700 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (89,85%), Archicom Consulting sp. z o.o. (9,95%), Archicom sp. z o.o. (0,20%). |
||||
|
Bartoszowice 1 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000725093 |
98,87% bezpośrednio; 1,13% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 532.400 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (98,87%), Archicom Consulting sp. z o.o. (1,13%). |
||||
|
Archicom Nieruchomości sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000520369 |
100% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 5.000 zł. |
|
Udziałowcy: Archicom Holding sp. z o.o. (100%). |
||||
|
Archicom Nieruchomości 2 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000724881 |
90,00% bezpośrednio; 10,00% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 10.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (90%), Archicom Nieruchomości sp. z o.o. (10%). |
||||
|
Archicom Nieruchomości 3 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000722406 |
100% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 10.000 zł. |
|
Udziałowcy: Archicom Nieruchomości sp. z o.o. (10%), Archicom Consulting sp. z o.o. (90%). |
||||
|
Archicom Nieruchomości 4 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000759742 |
90,00% bezpośrednio; 10,00% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 10.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (90%), Archicom Nieruchomości sp. z o.o. (10%). |
||||
|
Archicom Nieruchomości 5 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000761499 |
90,00% bezpośrednio; 10,00% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 10.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (90%), Archicom Nieruchomości sp. z o.o. (10%). |
||||
|
Archicom Nieruchomości 6 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000725878 |
90,00% bezpośrednio; 10,00% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 10.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (90%), Archicom Nieruchomości sp. z o.o. (10%). |
||||
|
Archicom Nieruchomości 7 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000726003 |
99,95% bezpośrednio; 0,05% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 2.003.700 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (99,95%), Archicom Nieruchomości sp. z o.o. (0,05%). |
||||
|
Archicom Nieruchomości 8 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000745710 |
90,00% bezpośrednio; 10,00% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 10.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (90%), Archicom Nieruchomości sp. z o.o. (10%). |
||||
|
Archicom Nieruchomości 9 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000751243 |
90,00% bezpośrednio; 10,00% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 10.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (90%), Archicom Nieruchomości sp. z o.o. (10%). |
||||
|
Archicom Nieruchomości 10 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000777643 |
100% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 51.000 zł. |
|
Udziałowcy: Archicom Consulting sp. z o.o. (98,04%), Archicom Nieruchomości sp. z o.o. (1,96%). |
||||
|
Archicom Nieruchomości 11 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000777145 |
90,00% bezpośrednio; 10,00% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 10.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (90%), Archicom Nieruchomości sp. z o.o. (10%). |
||||
|
Archicom Nieruchomości 12 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000748433 |
90,00% bezpośrednio; 10,00% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 10.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (90%), Archicom Nieruchomości sp. z o.o. (10%). |
||||
|
Archicom Nieruchomości 14 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000745397 |
90,00% bezpośrednio; 10,00% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 10.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (90%), Archicom Nieruchomości sp. z o.o. (10%). |
||||
|
Archicom Nieruchomości 16 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000831893 |
100% bezpośrednio |
Kapitał zakładowy: 10.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (100%). |
||||
|
Archicom Nieruchomości 17 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000841813 |
100% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 51.000 zł. |
|
Udziałowcy: Space Investment sp. z o.o. (98,04%) Archicom Dobrzykowice Park sp. z o.o. (1,96%). |
||||
|
Archicom Nieruchomości 18 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000842962 |
98,04% bezpośrednio; 1,96% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 51.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (98,04%), Archicom Nieruchomości sp. z o.o. (1,96%). |
||||
|
Archicom Nieruchomości 19 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000779714 |
100% bezpośrednio |
Kapitał zakładowy: 5.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (100%). |
||||
|
Archicom Nieruchomości 20 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000303712 |
26,96% bezpośrednio; 73,04% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 56.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (26,96%), Archicom Consulting sp. z o.o. (73,04%). |
||||
|
Udziały posiadane przez Spółkę są uprzywilejowane co do prawa głosu (na każdy udział przypadają 3 głosy). |
||||
|
Archicom Nieruchomości JN1 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000749043 |
100% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 10.000 zł. |
|
Udziałowcy: Altona Investments sp. z o.o. (90%), Archicom Nieruchomości sp. z o.o. (10%). |
||||
|
Archicom Nieruchomości JN2 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000750281 |
90,00% bezpośrednio; 10,00% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 10.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (90%), Archicom Nieruchomości sp. z o.o. (10%). |
||||
|
Archicom Nieruchomości JN3 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000746441 |
90,00% bezpośrednio; 10,00% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 10.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (90%), Archicom Nieruchomości sp. z o.o. (10%). |
||||
|
Archicom Nieruchomości Club House sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000768227 |
90,75% bezpośrednio; 9,25% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 551.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (90,75%), Archicom Nieruchomości sp. z o.o. (0,18%), Archicom Holding sp. z o.o. (9,07%). |
||||
|
Archicom Nieruchomości Residential sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000850649 |
0,78% bezpośrednio; 99,22% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 51.400 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (0,78%), Archicom Residential sp. z o.o. (1,95%), Archicom Residential 2 sp. z o.o. (97,28%). |
||||
|
Archicom Holding sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000316244 |
45,45% bezpośrednio; 54,55% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 110.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (45,45%), Archicom Consulting sp. z o.o. (54,55%). |
||||
|
Archicom Cadenza Hallera sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000270259 |
100% bezpośrednio |
Kapitał zakładowy: 50.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (100%). |
||||
|
Archicom Lofty Platinum 1 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000766420 |
100% bezpośrednio |
Kapitał zakładowy: 147.700 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (100%). |
||||
|
Archicom Jagodno sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000326873 |
100% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 50.000 zł. |
|
Udziałowcy: Archicom Consulting sp. z o.o. (100%). |
||||
|
Archicom Jagodno sp. z o.o. – sp. k. |
Wrocław |
KRS: 0000543575 |
99,00% bezpośrednio; 1,00% pośrednio |
Suma wniesionych wkładów: 920.000 zł. |
|
Komandytariusze: Spółka (suma komandytowa: 910.800 zł). |
||||
|
Archicom Marina 3 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000776919 |
100% bezpośrednio |
Kapitał zakładowy: 500.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (100%). |
||||
|
Archicom Marina 4 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000722075 |
100% bezpośrednio |
Kapitał zakładowy: 295.150 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (100%). |
||||
|
Archicom Marina 5 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000725986 |
96,01% bezpośrednio; 3,99% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 1.253.350 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (96,01%) Archicom Consulting sp. z o.o. (3,99%). |
||||
|
TN Stabłowice 1 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000725250 |
99,58% bezpośrednio; 0,42% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 2.134.050 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (99,58%), Archicom Consulting sp. z o.o. (0,42%). |
||||
|
Archicom Dobrzykowice Park sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000293347 |
100% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 50.000 zł. |
|
Udziałowcy: Archicom Consulting sp. z o.o. (100%). |
||||
|
Archicom Byczyńska 1 sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000725430 |
98,87% bezpośrednio; 1,13% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 883.850 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (98,87%), Archicom Consulting sp. z o.o. (1,13%). |
||||
|
Space Investment Strzegomska 3 Otyńska sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000763144 |
100% bezpośrednio |
Kapitał zakładowy: 408.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (100%). |
||||
|
Space Investment Strzegomska 3 Kamieńskiego sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000722286 |
86,21% bezpośrednio; 13,79% pośrednio
|
Kapitał zakładowy: 362.550 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (86,21%), Archicom Consulting sp. z o.o. (13,79%). |
||||
|
Archicom Investment sp. z o. o. |
Wrocław |
KRS: 0000143535 |
100% bezpośrednio |
Kapitał zakładowy: 77.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (100%). |
||||
|
Strzegomska Nowa sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000268170 |
0,10% bezpośrednio; 99,90% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 50.050.500 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (0,1%), AD Management sp. z o.o. (99,9%). |
||||
|
AD Management sp. z o. o. |
Wrocław |
KRS: 0000241847 |
45,95% bezpośrednio; 54,05% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 111.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (45,95%), Archicom Consulting sp. z o.o. (54,05%). |
||||
|
Archicom Sp. z o.o. –Realizacja Inwestycji – sp. k. |
Wrocław |
KRS: 0000608733 |
99,99% bezpośrednio; 0,01% pośrednio |
Suma wniesionych wkładów: 10.487.000 zł. |
|
Komandytariusze: Spółka (suma komandytowa: 10.486.000 zł). |
||||
|
Archicom Asset Management sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000294887 |
100% bezpośrednio |
Kapitał zakładowy: 1.067.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (100%). |
||||
|
Archicom Fin sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000492105 |
64,38% bezpośrednio; 35,62% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 1.054.200 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (64,38%), Archicom Nieruchomości 17sp. z o.o. (35,52%), Archicom Nieruchomości 10 sp. z o.o. (0,10%). |
||||
|
P16 Inowrocławska sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000495092 |
59,59% bezpośrednio; 40,41% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 342.500 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (59,59%), Archicom Nieruchomości 10 sp. z o.o. (1,79%), Archicom sp. z o.o. – Realizacja Inwestycji – sp. k. (38,62%). |
||||
|
Altona Investments sp. z o .o. |
Wrocław |
KRS: 0000255183 |
100% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 350.000 zł. |
|
Udziałowcy: Archicom Nieruchomości Residential sp. z o.o. (100%). |
||||
|
Archicom RW sp. z o.o. |
Wrocław |
KRS: 0000723555 |
90,00% bezpośrednio; 10,00% pośrednio |
Kapitał zakładowy: 10.000 zł. |
|
Udziałowcy: Spółka (90%), Archicom sp. z o.o. (10%). |
Wszystkie spółki zależne konsolidowane są metodą pełną.
Czas trwania Spółki dominującej oraz wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jednostek objętych konsolidacją jest nieoznaczony.
W okresie objętym sprawozdaniem finansowym tj. od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. w strukturze Grupy Archicom doszło do następujących zmian:
Zakończone likwidacje i rozwiązane spółki
wykreślono z KRS bez przeprowadzania likwidacji spółkę pod firmą Archicom Fin sp. z o.o. – sp. k.
uchylono likwidację spółki pod firmą Archicom Jagodno sp. z o.o.
uchylono likwidację spółki pod firmą Archicom Nieruchomości Club House sp. z o.o.
Sprzedaż spółek
sprzedano wszystkie akcje przysługujące spółce Archicom S.A. w kapitale zakładowym Archicom Polska S.A., na warunkach opisanych w punkcie 6.5 niniejszego sprawozdania
sprzedano wszystkie udziały przysługujące pośrednio spółce Archicom S.A. (poprzez Archicom Holding sp. z o.o.) w kapitale zakładowym Archicom Studio Projekt sp. z o.o., na warunkach opisanych w punkcie 6.5 niniejszego sprawozdania
spółka Archicom S.A. wystąpiła (jako komandytariusz) z Archicom Studio Projekt spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k., spółki projektowej świadczącej usługi architektoniczne i projektowe na rzecz spółek z Grupy, na warunkach opisanych w punkcie 6.5 niniejszego sprawozdania.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone za okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku (wraz z danymi porównawczymi) zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Spółki dominującej dnia 24 marca 2022 roku.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej sporządzone zostało zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (dalej „MSSF”), zatwierdzonymi przez Unię Europejską, obowiązującymi dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku.
Walutą funkcjonalną Spółki dominującej oraz walutą prezentacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski, a wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej). Ze względu na przyjęty sposób prezentacji danych w sprawozdaniach finansowych
w tysiącach złotych oraz zastosowaną technikę zaokrągleń, poszczególne pozycje sprawozdań mogą nie sumować się do kwot w nich wykazanych (różnica 1 tys. zł).
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez spółki z Grupy w dającej się przewidzieć przyszłości. Zarząd Grupy na bieżąco analizuje główne obszary ryzyka i ich wpływ na działalność Grupy Archicom S.A., w tym opisane w punkcie 6.38 niniejszego sprawozdania ryzyko związane z pandemią SARS-CoV-2 oraz ryzyko związane z konfliktem zbrojnym na Ukrainie.
Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji nie istnieją okoliczności wskazujące na zagrożenie dla możliwości kontynuowania działalności przez spółki wchodzące w skład Grupy w okresie 12 miesięcy od daty sprawozdania finansowego, z wyłączeniem spółek będących w procesie planowanej likwidacji.
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym nie dokonano korekt błędów w odniesieniu do wcześniej publikowanych sprawozdań.
Nowe lub znowelizowane standardy i interpretacje, które obowiązują od 1 stycznia 2021 roku oraz ich wpływ na skonsolidowane sprawozdanie Grupy
Zmiany do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4, MSSF 16
W związku z planowaną reformą referencyjnych stóp procentowych (WIBOR, LIBOR itd.) Rada MSR wprowadziła kolejne zmiany do zasad rachunkowości instrumentów finansowych:
- w przypadku wyceny w zamortyzowanym koszcie zmiany szacowanych przepływów wynikające bezpośrednio z reformy IBOR będą traktowane tak, jak zmiana zmiennej stopy procentowej, a więc bez ujęcia wyniku,
- nie będzie konieczności zakończenia powiązania zabezpieczającego, jeżeli jedyną zmianą są skutki reformy IBOR, a pozostałe kryteria stosowania rachunkowości zabezpieczeń są spełnione; zmiana reguluje, jak należy uwzględnić alternatywną stopę w powiązaniu zabezpieczającym,
- jednostka będzie zobligowana ujawnić informacje o ryzykach wynikających z reformy oraz o tym, jak zarządza przejściem na alternatywne stopy referencyjne.
Zmiany nie wpłynęły na sprawozdania finansowe Grupy.
Zmiana MSSF 16
Brak konieczności oceny, czy zmiana płatności spowodowana udzieleniem przez leasingobiorcę ulgi spełniającej określone warunki spowodowanej przez pandemię COVID-19 jest zmianą leasingu.
W okresie objętym sprawozdaniem finansowym nie zostały zmienione w wyniku pandemii COVID-19 żadne istotne warunki zawartych przez Grupę umów leasingu.
Opublikowane standardy i interpretacje, które nie weszły w życie dla okresów rozpoczynających się
1 stycznia 2021 roku i ich wpływ na sprawozdanie Grupy
Do dnia sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zostały opublikowane nowe lub znowelizowane standardy i interpretacje, obowiązujące dla okresów rocznych następujących po 2021 roku. Lista obejmuje również zmiany, standardy i interpretacje opublikowane ale niezaakceptowane jeszcze przez Unię Europejską.
Nowy MSSF 17 „Umowy ubezpieczenia”
Nowy standard regulujący ujęcie, wycenę, prezentację i ujawnienia dotyczące umów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych. Standard zastępuje dotychczasowy MSSF 4.
Grupa szacuje, że nowy standard nie wpłynie na jej sprawozdania finansowe, ponieważ nie prowadzi ona działalności ubezpieczeniowej.
Standard obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
Zmiana MSSF 4 „Umowy ubezpieczenia”
Wydłużenie zwolnienia ze stosowania MSSF 9 do 2023 roku.
Zmiana nie będzie miała wpływu na sprawozdania finansowe Grupy.
Zmiana MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”
Rada MSR doprecyzowała zasady klasyfikacji zobowiązań do długo- lub krótkoterminowych przede wszystkim w dwóch aspektach:
- doprecyzowano, że klasyfikacja jest zależna od praw jakie posiada jednostka na dzień bilansowy,
- intencje kierownictwa w odniesieniu do przyspieszenia lub opóźnienia płatności zobowiązania nie są brane pod uwagę.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. W związku z tym, że Grupa stosuje już zasady spójne ze zmienionym standardem, zmiany nie będą miały wpływu na jej sprawozdania finansowe.
Zmiany MSSF 1, MSSF 9, przykłady do MSSF 16, MSR 41 w ramach Annual Improvements 2018 – 2020:
- MSSF 1: dodatkowe zwolnienie dotyczące ustalania skumulowanych różnic kursowych z konsolidacji;
- MSSF 9: (1) przy teście 10% dokonywanym w celu stwierdzenia, czy modyfikacja powinna skutkować usunięciem zobowiązania, należy uwzględnić tylko opłaty, które są wymieniane między dłużnikiem a wierzycielem; (2) doprecyzowano, że opłaty poniesione w przypadku usunięcia zobowiązania są ujmowane w wyniku, a w przypadku, gdy zobowiązanie nie jest usunięte, należy je odnieść na wartość zobowiązania;
- MSSF 16: z przykładu 13 usunięto kwestię zachęty od leasingodawcy w postaci pokrycia kosztów fit-outów poniesionych przez leasingobiorcę, która budziła wątpliwości interpretacyjne;
- MSR 41: wykreślono zakaz ujmowania przepływów podatkowych w wycenie aktywów biologicznych.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Grupa szacuje, że zmiany nie będą miały wpływu na jej sprawozdania finansowe.
Zmiana MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe”
Doprecyzowano, że produkcja przeprowadzana w ramach testów środka trwałego przed rozpoczęciem użytkowania środka trwałego powinna być ujmowana jako (1) zapas zgodnie z MSR 2 i (2) przychód, gdy nastąpi jego sprzedaż.
Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.
Zmiana MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”
Doprecyzowano, że koszty wypełnienia umów rodzących obciążenia obejmują koszty przyrostowe (np. koszty pracy) i alokowaną część innych kosztów bezpośrednio związanych z kosztem wypełnienia, np. amortyzację.
Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.
Zmiana MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”
Doprecyzowano odniesienia do definicji zobowiązań zawartych w założeniach koncepcyjnych i definicji zobowiązań warunkowych z MSR 37.
Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.
Zmiana MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”
Rada MSR doprecyzowała, które informacje dotyczące polityki rachunkowości stosowanej przez jednostkę są istotne i wymagają ujawnienia w sprawozdaniu finansowym. Zasady skupiają się na dostosowaniu ujawnień do indywidualnych okoliczności jednostki. Rada przestrzega przed stosowaniem wystandaryzowanych zapisów skopiowanych z MSSF oraz oczekuje, że podstawa wyceny instrumentów finansowych jest istotną informacją.
Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
Zmiana MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów”
Rada wprowadziła do standardu definicję szacunku księgowego: Szacunki księgowe to kwoty pieniężne w sprawozdaniu finansowym, które podlegają niepewności wyceny.
Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
Zmiana do MSSF 16 „Leasing”
W 2020 roku Rada opublikowała uproszczenia dla leasingobiorców otrzymujących ulgi ze względu na pandemię COVID-19. Jednym z warunków było by ulgi dotyczyły tylko płatności zapadających do końca czerwca 2021 roku. Teraz przesunięto ten termin na czerwiec 2022 roku.
Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2021 roku lub później z możliwością wcześniejszego stosowania dla sprawozdań niezatwierdzonych do publikacji do 31 marca 2021.
Zmiana do MSR 12 „Podatek dochodowy”
Rada wprowadziła zasadę, iż jeśli w wyniku transakcji powstają równocześnie dodatnie i ujemne różnice przejściowe w tej samej kwocie, należy ująć aktywa i rezerwy na odroczony podatek dochodowy nawet wówczas, gdy transakcja nie wynika z połączenia, ani nie ma wpływu na wynik księgowy lub podatkowy. Oznacza to konieczność ujmowania aktywów i rezerwy na podatek odroczony np. gdy różnice przejściowe w równych kwotach występują w przypadku leasingu (odrębna różnica przejściowa od zobowiązania i od prawa do użytkowania) lub w przypadku zobowiązań z tytułu rekultywacji. Nie została zmieniona zasada mówiąca o tym, że aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego kompensuje się, jeśli kompensacie podlegają aktywa i zobowiązania z tytułu podatku bieżącego.
Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
Zmiana do MSSF 17 „Umowy ubezpieczenia”
Rada ustanowiła przepisy przejściowe dotyczące danych porównawczych dla podmiotów, które równocześnie wdrażają MSSF 17 i MSSF 9, aby zmniejszyć potencjalne niedopasowania księgowe wynikające z różnic między tymi standardami.
Grupa szacuje, że zmiana nie będzie miała wpływu na jej sprawozdania finansowe.
Zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
Grupa zamierza wdrożyć powyższe regulacje w terminach przewidzianych do zastosowania przez standardy lub interpretacje.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, z wyjątkiem nieruchomości inwestycyjnych oraz pochodnych instrumentów finansowych, które są wyceniane według wartości godziwej.
Prezentacja sprawozdań finansowych
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentowane jest zgodnie z MSR 1. Grupa Kapitałowa prezentuje odrębnie „Skonsolidowane sprawozdanie z wyniku”, które zamieszczone jest bezpośrednio przed „Skonsolidowanym sprawozdaniem z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów”.
„Skonsolidowane sprawozdanie z wyniku” prezentowane jest w wariancie kalkulacyjnym, natomiast „Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych” sporządzane jest metodą pośrednią.
W przypadku retrospektywnego wprowadzenia zmian zasad rachunkowości, prezentacji lub korekty błędów, Grupa prezentuje sprawozdanie z sytuacji finansowej sporządzone dodatkowo na początek okresu porównawczego, jeżeli powyższe zmiany są istotne dla danych prezentowanych na początek okresu porównywalnego. W takiej sytuacji prezentacja not do trzeciego sprawozdania z sytuacji finansowej nie jest wymagana.
Segmenty operacyjne
Przy wyodrębnianiu segmentów operacyjnych Zarząd Spółki dominującej kieruje się liniami produktowymi, które reprezentują główne usługi oraz wyroby dostarczane przez Grupę. Każdy z segmentów jest zarządzany odrębnie w ramach danej linii produktowej, z uwagi na specyfikę świadczonych usług oraz wytwarzanych wyrobów wymagających odmiennych technologii, zasobów oraz podejścia do realizacji.
Zgodnie z MSSF 8 wyniki segmentów operacyjnych wynikają z wewnętrznych raportów weryfikowanych okresowo przez Zarząd Spółki dominującej (główny organ decyzyjny w Grupie Kapitałowej). Zarząd Spółki dominującej analizuje wyniki segmentów operacyjnych na poziomie zysku (straty) z działalności operacyjnej. Pomiar wyników segmentów operacyjnych stosowany w kalkulacjach zarządczych zbieżny jest z zasadami rachunkowości zastosowanymi przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Przychody ze sprzedaży wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku nie różnią się od przychodów prezentowanych w ramach segmentów operacyjnych, za wyjątkiem przychodów nieprzypisanych do segmentów oraz wyłączeń konsolidacyjnych dotyczących transakcji pomiędzy segmentami.
Aktywa Grupy, których nie można bezpośrednio przypisać do działalności danego segmentu operacyjnego, nie są alokowane do aktywów segmentów operacyjnych.
Konsolidacja
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Spółki dominującej oraz sprawozdania finansowe spółek, nad którymi Grupa sprawuje kontrolę tj. spółek zależnych, sporządzone na dzień 31 grudnia 2021 roku. Przez kontrolę rozumie się sytuację, gdy z tytułu swojego zaangażowania w jednostkę inwestor podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe, lub gdy ma prawa do zmiennych wyników finansowych oraz ma możliwość wywierania wpływu na wysokość tych wyników finansowych poprzez sprawowanie władzy nad tą jednostką.
Sprawozdania finansowe Spółki dominującej oraz spółek zależnych objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, sporządza się na ten sam dzień bilansowy tj. na 31 grudnia. W przypadkach, gdy jest to konieczne, w sprawozdaniach finansowych spółek zależnych dokonuje się korekt mających na celu ujednolicenie zasad rachunkowości stosowanych przez spółkę z zasadami stosowanymi przez Grupę Kapitałową.
Wyłączeniu z obowiązku konsolidacji mogą podlegać spółki, których sprawozdania finansowe są nieistotne z punktu widzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej. Inwestycje w spółkach zależnych zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży ujmuje się zgodnie z MSSF 5.
Spółki zależne obejmowane są konsolidacją metodą pełną.
Metoda konsolidacji pełnej polega na łączeniu sprawozdań finansowych Spółki dominującej oraz spółek zależnych poprzez zsumowanie, w pełnej wartości, poszczególnych pozycji aktywów, zobowiązań, kapitału własnego, przychodów oraz kosztów. W celu zaprezentowania Grupy Kapitałowej w taki sposób, jak gdyby stanowiła ona pojedynczą jednostkę gospodarczą dokonuje się następujących wyłączeń:
na moment nabycia kontroli ujmowana jest wartość firmy lub zysk zgodnie z MSSF 3,
określane są i prezentowane oddzielnie udziały niedające kontroli,
salda rozliczeń między spółkami Grupy Kapitałowej i transakcje (przychody, koszty, dywidendy) wyłącza się w całości,
wyłączeniu podlegają zyski i straty z tytułu transakcji zawieranych wewnątrz Grupy Kapitałowej, które są ujęte w wartości bilansowej aktywów takich jak zapasy i środki trwałe. Straty z tytułu transakcji wewnątrz Grupy analizowane są pod kątem utraty wartości aktywów z perspektywy Grupy,
ujmuje się podatek odroczony z tytułu różnic przejściowych wynikających z wyłączenia zysków i strat osiągniętych na transakcjach zawartych wewnątrz Grupy Kapitałowej (zgodnie z MSR 12).
Udziały niedające kontroli wykazywane są w odrębnej pozycji kapitałów własnych i reprezentują tę część dochodów całkowitych oraz aktywów netto spółek zależnych, które przypadają na podmioty inne niż spółki Grupy Kapitałowej. Grupa alokuje dochody całkowite spółek zależnych pomiędzy akcjonariuszy Spółki dominującej oraz podmioty niekontrolujące na podstawie ich udziału we własności.
Transakcje z podmiotami niekontrolującymi, które nie skutkują utratą kontroli przez Spółkę dominującą, Grupa traktuje jak transakcje kapitałowe:
sprzedaż częściowa udziałów na rzecz podmiotów niekontrolujących - różnica pomiędzy ceną sprzedaży a wartością bilansową aktywów netto spółki zależnej, przypadających na udziały sprzedane podmiotom niekontrolującym, ujmowana jest bezpośrednio w kapitale w pozycji „Pozostałe kapitały”,
nabycie udziałów od podmiotów niekontrolujących - różnica pomiędzy ceną nabycia a wartością bilansową aktywów netto nabytych od podmiotów niekontrolujących ujmowana jest bezpośrednio w kapitale w pozycji „Pozostałe kapitały”.
Połączenia jednostek gospodarczych
Transakcje połączenia jednostek gospodarczych, wchodzące w zakres MSSF 3, rozliczane są metodą przejęcia.
Na dzień objęcia kontroli aktywa i pasywa jednostki przejmowanej są wyceniane zasadniczo według wartości godziwej oraz zgodnie z MSSF 3 identyfikowane są aktywa i zobowiązania, bez względu na to, czy były one ujawniane w sprawozdaniu finansowym przejmowanej jednostki przed przejęciem.
Zapłata przekazana w zamian za kontrolę obejmuje wydane aktywa, zaciągnięte zobowiązania oraz wyemitowane instrumenty kapitałowe, wycenione w wartości godziwej na dzień przejęcia. Elementem zapłaty jest również warunkowa zapłata, wyceniana w wartości godziwej na dzień przejęcia. Koszty powiązane z przejęciem (doradztwo, wyceny itp.) nie stanowią zapłaty za przejęcie, lecz ujmowane są w dacie poniesienia jako koszt.
Wartość firmy (zysk) kalkulowana jest jako różnica dwóch wartości:
suma zapłaty przekazanej za kontrolę, udziałów niedających kontroli (wycenionych w proporcji do przejętych aktywów netto) oraz wartości godziwej pakietów udziałów (akcji) posiadanych w jednostce przejmowanej przed datą przejęcia oraz
wartość godziwa możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki.
Nadwyżka sumy skalkulowanej w sposób wskazany powyżej ponad wartość godziwą możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki jest ujmowana w aktywach skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej jako wartość firmy. Wartość firmy odpowiada płatności dokonanej przez przejmującego w oczekiwaniu na przyszłe korzyści ekonomiczne z tytułu aktywów, których nie można pojedynczo zidentyfikować ani osobno ująć. Po początkowym ujęciu wartość firmy zostaje wyceniona według ceny nabycia pomniejszonej o łączne odpisy z tytułu utraty wartości. W przypadku gdy w/w suma jest niższa od wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki, różnica ujmowana jest niezwłocznie w wyniku. Grupa ujmuje zysk z przejęcia w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych.
Połączenia pod wspólną kontrolą
W przypadku połączeń jednostek znajdujących się pod wspólną kontrolą, Grupa nie stosuje regulacji wynikających z MSSF 3, lecz rozlicza takie transakcje metodą łączenia udziałów w następujący sposób:
aktywa i pasywa jednostki przejmowanej ujmowane są w wartości bilansowej,
wartości niematerialne oraz zobowiązania warunkowe ujmowane są na zasadach stosowanych przez jednostkę przed połączeniem, zgodnie z właściwymi MSSF,
nie powstaje wartość firmy - różnica pomiędzy przekazaną zapłatą a nabytymi aktywami netto jednostki kontrolowanej ujmowana jest bezpośrednio w kapitale, w pozycji „Pozostałe kapitały”,
udziały niedające kontroli wyceniane są w proporcji do wartości bilansowej aktywów netto kontrolowanej jednostki,
dokonywane jest przekształcenie danych porównawczych w taki sposób, jakby połączenie miało miejsce na początek okresu porównawczego.
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych
Jednostki stowarzyszone to takie jednostki, nad którymi Spółka dominująca nie sprawuje kontroli, ale na które wywiera znaczący wpływ, uczestnicząc w ustalaniu polityki finansowej i operacyjnej.
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są ujmowane początkowo w cenie nabycia, a następnie wyceniane z zastosowaniem metody praw własności. Na moment powstania znaczącego wpływu ustalana jest wartość firmy jako różnica pomiędzy ceną nabycia inwestycji a wartością godziwą aktywów netto przypadających na inwestora. Wartość firmy ujmowana jest w wartości bilansowej inwestycji w jednostkach stowarzyszonych.
Wartość bilansowa inwestycji w jednostkach stowarzyszonych jest powiększana lub pomniejszana o:
udział Spółki dominującej w wyniku jednostki stowarzyszonej,
udział Spółki dominującej w pozostałych całkowitych dochodach jednostki stowarzyszonej, wynikających m.in.
z przeszacowania rzeczowych aktywów trwałych oraz z tytułu różnic kursowych z przeliczenia jednostek zagranicznych. Kwoty te wykazuje się w korespondencji z odpowiednią pozycją „Skonsolidowanego sprawozdania z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów”,
zyski i straty wynikające z transakcji pomiędzy Grupą a jednostką stowarzyszoną, które podlegają wyłączeniom w proporcji do poziomu posiadanego udziału,
otrzymane wypłaty z zysku wypracowanego przez jednostkę stowarzyszoną, które obniżają wartość bilansową inwestycji.
Sprawozdania finansowe Spółki dominującej oraz spółek stowarzyszonych ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym metodą praw własności, sporządza się na ten sam dzień bilansowy tj. na 31 grudnia.
Transakcje w walutach obcych
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentowane jest w złotym polskim (PLN), który jest również walutą funkcjonalną Spółki dominującej.
Transakcje wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji (kurs spot).
Na dzień bilansowy pozycje pieniężne wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu zamknięcia obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego tj. średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
Niepieniężne pozycje ujmowane według kosztu historycznego, wyrażonego w walucie obcej, są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji.
Niepieniężne pozycje ewidencjonowane według wartości godziwej, wyrażonej w walucie obcej, wyceniane są według kursu wymiany z dnia ustalenia wartości godziwej tj. średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
Różnice kursowe powstałe z rozliczenia transakcji lub przeliczenia pozycji pieniężnych innych niż instrumenty pochodne, ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów lub kosztów finansowych w kwocie netto, za wyjątkiem różnic kursowych kapitalizowanych w wartości aktywów w przypadkach określonych zasadami rachunkowości (przedstawione w punkcie dotyczącym kosztów finansowania zewnętrznego).
Różnice kursowe z wyceny instrumentów pochodnych wyrażonych w walucie obcej ujmowane są w wyniku, o ile nie stanowią zabezpieczenia przepływów pieniężnych. Instrumenty pochodne zabezpieczające przepływy pieniężne ujmowane są zgodnie z zasadami rachunkowości zabezpieczeń.
Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów, aktywuje się jako część ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika aktywów. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki oraz zyski lub straty z tytułu różnic kursowych do wysokości, która koryguje koszty odsetek.
Wartość firmy
Wartość firmy ujmowana jest początkowo zgodnie z MSSF 3 (patrz wyżej podpunkt dotyczący połączeń jednostek gospodarczych). Wartości firmy nie amortyzuje się, zamiast tego corocznie przeprowadzany jest test na utratę wartości zgodnie z MSR 36 (patrz podpunkt dotyczący utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych).
Wartości niematerialne
Wartości niematerialne obejmują znaki towarowe, patenty i licencje, oprogramowanie komputerowe, koszty prac rozwojowych oraz pozostałe wartości niematerialne, które spełniają kryteria ujęcia określone w MSR 38. W pozycji tej wykazywane są również wartości niematerialne, które nie zostały jeszcze oddane do użytkowania (wartości niematerialne w trakcie wytwarzania).
Wartości niematerialne na dzień bilansowy wykazywane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartości niematerialne o określonym okresie użytkowania amortyzowane są metodą liniową przez okres ich ekonomicznej użyteczności. Okresy użytkowania poszczególnych wartości niematerialnych poddawane są corocznej weryfikacji, a w razie konieczności korygowane od początku następnego roku obrotowego.
Przewidywany okres użytkowania dla poszczególnych grup wartości niematerialnych wynosi:
|
Grupa |
Okres |
|
Znaki towarowe |
40 lat |
|
Patenty i licencje |
5 lat |
|
Oprogramowanie komputerowe |
5 lat |
|
Pozostałe wartości niematerialne |
5-25 lat |
Koszty związane z utrzymaniem oprogramowania, ponoszone w okresach późniejszych, ujmowane są jako koszt okresu w momencie ich poniesienia.
Zyski lub straty wynikłe ze zbycia wartości niematerialnych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a wartością netto tych wartości niematerialnych i są ujmowane w wyniku w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych.
Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe początkowo ujmowane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Cenę nabycia zwiększają wszystkie koszty związane bezpośrednio z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do użytkowania.
Po początkowym ujęciu rzeczowe aktywa trwałe, za wyjątkiem gruntów, wykazywane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy lub montażu i przekazania środka trwałego do używania.
Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika aktywów, który dla poszczególnych grup rzeczowych aktywów trwałych wynosi:
|
Grupa |
Okres |
|
Budynki i budowle |
10-50 lat |
|
Maszyny i urządzenia |
2-25 lat |
|
Środki transportu |
3-10 lat |
|
Pozostałe środki trwałe |
2-10 lat |
Rozpoczęcie amortyzacji następuje w miesiącu, w którym środek trwały jest dostępny do użytkowania. Ekonomiczne okresy użyteczności oraz metody amortyzacji są weryfikowane raz w roku, powodując ewentualną korektę odpisów amortyzacyjnych w kolejnych latach.
Środki trwałe są dzielone na części składowe będące pozycjami o istotnej wartości, dla których można przyporządkować odrębny okres ekonomicznej użyteczności. Częścią składową są również koszty generalnych przeglądów oraz istotne części zamienne i wyposażenie, jeżeli będą wykorzystywane przez okres dłuższy niż rok. Bieżące koszty utrzymania poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, ujmowane są w wyniku w momencie ich poniesienia.
Wartość gruntów nie podlega amortyzacji, ze względu na nieokreślony okres użytkowania.
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta ze sprawozdania z sytuacji finansowej po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży, likwidacji lub zaprzestania użytkowania środków trwałych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a wartością netto tych środków trwałych i są ujmowane w wyniku w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych.
Leasing
Leasing został zdefiniowany jako umowa lub część umowy, która przekazuje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. W tym celu analizuje się trzy podstawowe aspekty:
czy umowa dotyczy zidentyfikowanego składnika aktywów, który albo jest wyraźnie określony w umowie lub też w sposób dorozumiany w momencie udostępnienia składnika aktywów Grupie,
czy Grupa ma prawo do uzyskania zasadniczo wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowania składnika aktywów przez cały okres użytkowania w zakresie określonym umową,
czy Grupa ma prawo do kierowania użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów przez cały okres użytkowania.
W dacie rozpoczęcia Grupa ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązanie z tytułu leasingu. Prawo do użytkowania jest wyceniane w cenie nabycia składającej się z wartości początkowej zobowiązania z tytułu leasingu, początkowych kosztów bezpośrednich, szacunku kosztów przewidywanych w związku z demontażem bazowego składnika aktywów i opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia lub przed nią, pomniejszonych o zachęty leasingowe.
Grupa amortyzuje prawa do użytkowania metodą liniową od daty rozpoczęcia do końca okresu użytkowania prawa do użytkowania lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza.
Na dzień rozpoczęcia Grupa wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu w wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty z wykorzystaniem stopy procentowej leasingu, jeśli można ją łatwo ustalić. W przeciwnym wypadku, w tym w szczególności w przypadku PWUG, stosuje się krańcową stopę procentową leasingobiorcy.
Opłaty leasingowe uwzględniane w wartości zobowiązania z tytułu leasingu składają się ze stałych opłat leasingowych, zmiennych opłat leasingowych zależnych od indeksu lub stawki, kwot oczekiwanych do zapłaty jako gwarantowana wartość końcowa oraz płatności z tytułu wykonania opcji kupna, jeśli ich wykonanie jest racjonalnie pewne.
W kolejnych okresach zobowiązanie z tytułu leasingu jest pomniejszane o dokonane spłaty i powiększane o naliczone odsetki. Wycena zobowiązania z tytułu leasingu jest aktualizowana w celu odzwierciedlenia zmian umowy oraz ponownej oceny okresu leasingu, wykonania opcji kupna, gwarantowanej wartości końcowej lub opłat leasingowych zależnych od indeksu lub stawki. Co do zasady aktualizacja wartości zobowiązania jest ujmowana jako korekta składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania.
Grupa stosuje dopuszczone standardem MSSF 16 praktyczne rozwiązania dotyczące leasingów krótkoterminowych oraz leasingów, w których bazowy składnik aktywów jest niskiej wartości. W odniesieniu do takich umów zamiast ujmować aktywa z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązania z tytułu leasingu, opłaty leasingowe ujmuje się w wyniku metodą liniową w trakcie okresu leasingu.
Prawo użytkowania wieczystego gruntów jest przez Grupę oceniane jako leasing zgodnie z MSSF 16 i jako taki zostało potraktowane. Okres leasingu dla takich praw jest oceniany na ogólnych zasadach, przy czym ewentualny plan sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nie jest traktowany jako zakończenie umowy leasingowej. Bieżące opłaty z tytułu wieczystego użytkowania stanowią opłaty leasingowe uwzględniane w wartości zobowiązania leasingowego.
Grupa prezentuje prawa do użytkowania w tych samych pozycjach sprawozdania z sytuacji finansowej, co bazowe składniki aktywów, w szczególności prawo do użytkowania powierzchni biurowej oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów dotyczące nieruchomości inwestycyjnych i rzeczowych aktywów trwałych prezentowane jest w aktywach trwałych natomiast prawo wieczystego użytkowania gruntów na których Grupa realizuje projekty deweloperskie odnoszone jest do zapasów (w pozycji Półprodukty i produkcja w toku).
Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych
W odniesieniu do wartości firmy, składników wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych dokonywana jest coroczna ocena, czy wystąpiły przesłanki, które mogą świadczyć o utracie ich wartości. W razie stwierdzenia, że jakieś zdarzenia lub okoliczności mogą wskazywać na trudność w odzyskaniu wartości bilansowej danego składnika aktywów, przeprowadzany jest test na utratę wartości.
Dla potrzeb przeprowadzenia testu na utratę wartości aktywa grupowane są na najniższym poziomie, na jakim generują przepływy pieniężne niezależnie od innych aktywów lub grup aktywów (tzw. ośrodki wypracowujące przepływy pieniężne). Składniki aktywów samodzielnie generujące przepływy pieniężne testowane są indywidualnie.
Jeżeli wartość bilansowa przekracza szacowaną wartość odzyskiwalną aktywów bądź ośrodków wypracowujących środki pieniężne, do których aktywa te należą, wówczas wartość bilansowa jest obniżana do poziomu wartości odzyskiwalnej. Wartość odzyskiwalna odpowiada wyższej z następujących dwóch wartości: wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej. Przy ustalaniu wartości użytkowej, szacowane przyszłe przepływy pieniężne są dyskontowane do wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ryzyka związanego z danym składnikiem aktywów.
Odpis z tytułu utraty wartości w pierwszej kolejności odnoszony jest do wartości firmy przypisanej do danego ośrodka wypracowującego przepływy pieniężne. Pozostała kwota odpisu obniża proporcjonalnie wartość bilansową aktywów wchodzących do ośrodka wypracowującego przepływy.
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości są ujmowane w wyniku w pozycji pozostałych kosztów operacyjnych.
Odpisy aktualizujące wartość firmy nie podlegają odwróceniu w kolejnych okresach. W przypadku pozostałych składników aktywów, na kolejne dni bilansowe oceniane są przesłanki wskazujące na możliwość odwrócenia odpisów aktualizujących. Odwrócenie odpisu ujmowane jest w wyniku w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych.
Nieruchomości inwestycyjne
Nieruchomość inwestycyjna jest utrzymywana w posiadaniu ze względu na przychody z czynszów lub przyrost jej wartości i jest wyceniana w oparciu o model wartości godziwej.
Początkowe ujęcie nieruchomości inwestycyjnej następuje według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia z uwzględnieniem kosztów przeprowadzenia transakcji. Na kolejne dni bilansowe nieruchomość inwestycyjna jest wyceniana w wartości godziwej, określonej przez niezależnego rzeczoznawcę z uwzględnieniem lokalizacji oraz charakteru nieruchomości oraz aktualnych warunków rynkowych.
Zyski lub straty wynikające ze zmian wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych są ujmowane w wyniku w okresie, w którym wystąpiły zmiany, w odrębnej pozycji sprawozdania z wyniku tj. „Zmiana wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych”.
Nieruchomość inwestycyjną usuwa się ze sprawozdania z sytuacji finansowej w momencie jej zbycia lub trwałego wycofania z użytkowania, jeżeli nie oczekuje się uzyskania w przyszłości żadnych korzyści ekonomicznych. Zyski (straty) ze zbycia nieruchomości inwestycyjnej zalicza się do pozostałych przychodów lub kosztów operacyjnych.
Instrumenty finansowe
Instrumentem finansowym jest każda umowa, która skutkuje powstaniem składnika aktywów finansowych u jednej ze stron i jednocześnie zobowiązania finansowego lub instrumentu kapitałowego u drugiej ze stron.
Składnik aktywów finansowych lub zobowiązanie finansowe jest wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, gdy Grupa staje się stroną umowy tego instrumentu. Standaryzowane transakcje kupna i sprzedaży aktywów i zobowiązań finansowych ujmuje się na dzień zawarcia transakcji.
Składnik aktywów finansowych wyłącza się ze sprawozdania z sytuacji finansowej w przypadku, gdy wygasają umowne prawa do przepływów pieniężnych ze składnika aktywów finansowych lub gdy składnik aktywów finansowych oraz zasadniczo całe ryzyko i korzyści z nim związane zostają przeniesione na inny podmiot.
Grupa wyłącza ze sprawozdania z sytuacji finansowej zobowiązanie finansowe wtedy, gdy zobowiązanie przestało istnieć, to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł.
Na dzień bilansowy aktywa oraz zobowiązania finansowe wyceniane są według zasad przedstawionych poniżej.
Aktywa finansowe
Na dzień nabycia Grupa wycenia aktywa finansowe w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej uiszczonej zapłaty. Koszty transakcji Grupa włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich aktywów finansowych, poza kategorią aktywów wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik. Wyjątkiem od tej zasady są należności z tytułu dostaw i usług, które Grupa wycenia w ich cenie transakcyjnej w rozumieniu MSSF 15.
Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe inne niż instrumenty pochodne zabezpieczające (HI), Grupa klasyfikuje z podziałem na:
aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie (AC),
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody (FVOCI),
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy (FVP&L),
instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody (FVOCI).
Kategorie te określają zasady wyceny na dzień bilansowy oraz ujęcie zysków lub strat z wyceny w wyniku finansowym lub w pozostałych całkowitych dochodach. Grupa dokonuje klasyfikacji aktywów finansowych do kategorii na podstawie modelu biznesowego funkcjonującego w Grupie w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz wynikających z umowy przepływów pieniężnych charakterystycznych dla składnika aktywów finansowych.
Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki (i nie zostały wyznaczone w momencie początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez wynik):
składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskania przepływów pieniężnych wynikających z umowy,
warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są wyłącznie spłatą kwoty głównej i odsetek od wartości nominalnej pozostałej do spłaty.
Do kategorii aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie Grupa zalicza:
pożyczki,
należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności (z wyłączeniem tych, dla których nie stosuje się zasad MSSF 9),
środki pieniężne i ich ekwiwalenty,
dłużne papiery wartościowe.
Wymienione klasy aktywów finansowych prezentowane są w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w podziale na aktywa długoterminowe i krótkoterminowe. Wycena krótkoterminowych należności oraz środków pieniężnych i ich ekwiwalentów odbywa się w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:
składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych,
warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są wyłącznie spłatą kwoty głównej i odsetek od wartości nominalnej pozostałej do spłaty.
Przychody z tytułu odsetek, zyski i straty z tytułu utraty wartości oraz różnice kursowe związane z tymi aktywami obliczane są i ujmowane w wyniku finansowym w taki sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie. Pozostałe zmiany wartości godziwej tych aktywów ujmowane są przez pozostałe całkowite dochody. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody skumulowane zyski lub straty rozpoznane wcześniej w pozostałych całkowitych dochodach podlegają przeklasyfikowaniu z kapitału do wyniku.
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez wynik, jeżeli nie spełnia kryteriów wyceny w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody oraz nie jest instrumentem kapitałowym wyznaczonym w momencie początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody. Ponadto do tej kategorii Grupa zalicza aktywa finansowe wyznaczone przy początkowym ujęciu do wyceny w wartości godziwej przez wynik ze względu na spełnienie kryteriów określonych w MSSF 9.
Do tej kategorii zaliczane są:
wszystkie instrumenty pochodne wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w odrębnej pozycji „Pochodne instrumenty finansowe”, za wyjątkiem pochodnych instrumentów zabezpieczających ujmowanych zgodnie z rachunkowością zabezpieczeń,
akcje i udziały spółek innych niż spółki zależne i stowarzyszone,
jednostki uczestnictwa i certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych.
Instrumenty należące do tej kategorii wyceniane są w wartości godziwej, a skutki wyceny ujmowane są w wyniku odpowiednio w pozycji „Przychody finansowe” lub „Koszty finansowe”. Zyski i straty z wyceny aktywów finansowych określone są przez zmianę wartości godziwej ustalonej na podstawie bieżących, na dzień bilansowy, cen pochodzących z aktywnego rynku lub na podstawie technik wyceny, jeżeli aktywny rynek nie istnieje.
Dywidendy z instrumentów kapitałowych zaliczonych do tej kategorii ujmowane są w wyniku w pozycji „Przychodów finansowych” po spełnieniu warunków rozpoznania przychodów z tytułu dywidend określonych w MSSF 9, chyba, że dywidendy te w oczywisty sposób stanowią odzyskanie części kosztów inwestycji.
Aktywa finansowe zaliczone do kategorii wycenianych w zamortyzowanym koszcie oraz wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody ze względu na model biznesowy i charakter przepływów z nimi związanych podlegają ocenie na każdy dzień bilansowy w celu ujęcia oczekiwanych strat kredytowych, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości. Sposób dokonywania tej oceny i szacowania odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych różni się dla poszczególnych klas aktywów finansowych:
Dla należności z tytułu dostaw i usług Grupa szacuje je w sposób indywidualny, tj. z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności, której zdecydowaną większość przychodów stanowi sprzedaż lokali mieszkaniowych za gotówkę, ryzyko kredytowe dotyczy głównie należności z tytułu wynajmu powierzchni biurowej i na każdy dzień bilansowy Grupa szacuje je w sposób indywidualny, tj. ryzyko kredytowe każdego z kontrahentów jest indywidulanie oceniane.
W odniesieniu do pozostałych klas aktywów, w przypadku instrumentów, dla których wzrost ryzyka kredytowego od pierwszego ujęcia nie był znaczący lub ryzyko jest niskie, Grupa zakłada ujęcie w pierwszej kolejności strat z niewykonania zobowiązania dla okresu kolejnych 12 miesięcy. Jeśli wzrost ryzyka kredytowego od momentu jego początkowego ujęcia był znaczny, ujmuje się straty odpowiednie dla całego życia instrumentu. Grupa zbudowała model służący do szacowania oczekiwanych strat z portfela pożyczek, w którym Grupa uznaje, że mają one niskie ryzyko kredytowe, jeżeli nie są przeterminowane na dzień oceny, pożyczkobiorca potwierdził saldo wierzytelności oraz sytuacja finansowa pożyczkobiorcy i wynik oczekiwany na realizowanych projektach pozwali na spłatę pożyczki. Dla zobowiązań warunkowych i poręczeń Grupa przyjmuje, że ryzyko kredytowe jest niskie, jeżeli sytuacja finansowa spółek, którym zostało udzielone poręczenie, oceniona na podstawie dostępnych sprawozdań finansowych i prognoz, nie budzi obaw.
Zobowiązania finansowe
Na dzień nabycia zobowiązania finansowe Grupa wycenia w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej otrzymanej kwoty. Koszty transakcji Grupa włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich zobowiązań finansowych, poza kategorią zobowiązań wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik.
Zobowiązania finansowe inne niż instrumenty pochodne zabezpieczające, wykazywane są w następujących pozycjach sprawozdania z sytuacji finansowej:
kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne,
leasing,
zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania oraz
pochodne instrumenty finansowe.
Po początkowym ujęciu zobowiązania finansowe wyceniane są według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, za wyjątkiem zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu lub wyznaczonych jako wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Do kategorii zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy Grupa zalicza instrumenty pochodne inne niż instrumenty zabezpieczające. Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług wyceniane są w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.
Zyski i straty z wyceny zobowiązań finansowych ujmowane są w wyniku finansowym w działalności finansowej.
Rachunkowość zabezpieczeń
Grupa stosuje określone zasady rachunkowości dla instrumentów pochodnych stanowiących zabezpieczenie przepływów pieniężnych. Zastosowanie rachunkowości zabezpieczeń wymaga spełnienia przez Grupę warunków określonych w MSSF 9 dotyczących udokumentowania polityki zabezpieczeń, prawdopodobieństwa wystąpienia transakcji zabezpieczanej oraz efektywności zabezpieczenia.
Wszystkie pochodne instrumenty zabezpieczające wyceniane są w wartości godziwej. W części w jakiej dany instrument zabezpieczający stanowi efektywne zabezpieczenie, zmiana wartości godziwej instrumentu ujmowana jest w pozostałych całkowitych dochodach i kumulowana w kapitale z wyceny instrumentów zabezpieczających przepływy pieniężne. Nieefektywną część zabezpieczenia ujmuje się niezwłocznie w wyniku finansowym.
W momencie gdy pozycja zabezpieczana wpływa na wynik finansowy, skumulowane zyski i straty z wyceny pochodnych instrumentów zabezpieczających, ujęte poprzednio w pozostałych całkowitych dochodach, przenoszone są z kapitału własnego do wyniku finansowego. Reklasyfikacja prezentowana jest w „Skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów” w pozycji „Instrumenty zabezpieczające przepływy środków pieniężnych - kwota przeniesiona do wyniku finansowego”.
Jeżeli transakcja zabezpieczana skutkuje ujęciem niefinansowych aktywów lub zobowiązań, zyski i straty z wyceny pochodnych instrumentów zabezpieczających, ujęte uprzednio w pozostałych całkowitych dochodach, przenoszone są z kapitału własnego i uwzględniane w wycenie wartości początkowej (cenie nabycia) pozycji zabezpieczanej. Reklasyfikacja prezentowana jest w „Skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów” w pozycji „Instrumenty zabezpieczające przepływy środków pieniężnych - kwota ujęta w wartości początkowej pozycji zabezpieczanych”.
Jeżeli zaistniało prawdopodobieństwo, że planowana przyszła transakcja zabezpieczana nie zostanie zawarta, zyski i straty z wyceny instrumentów zabezpieczających przepływy pieniężne niezwłocznie przenoszone są do wyniku finansowego.
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupa nie wyznaczyła żadnych instrumentów finansowych jako zabezpieczających przepływy pieniężne.
Zapasy
Zapasy w Grupie stanowią przede wszystkim:
produkcję w toku, w której ujmowane są nakłady na projekty deweloperskie, w tym grunty na których realizowane są projekty w różnych fazach zaawansowania prac: od prac koncepcyjnych i projektowych, poprzez kolejne etapy prac budowlano-montażowych, do momentu wydania pozwolenia na użytkowanie.
wyroby gotowe, w których prezentowane są zakończone projekty deweloperskie tj. mieszkania, komórki, miejsca parkingowe, garaże.
Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/ kosztu wytworzenia oraz wartości netto możliwej do uzyskania. Na cenę nabycia lub koszt wytworzenia składają się koszty zakupu, koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzenia zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu.
Koszt wytworzenia wyrobów gotowych i produkcji w toku obejmuje koszty bezpośrednie (głównie materiały i robociznę, koszty usług zewnętrznych), koszty finansowania zewnętrznego (patrz podpunkt dotyczący kosztów finansowanie zewnętrznego) powiększone o narzut pośrednich kosztów.
Rozchód wyrobów gotowych ujmowany jest z zastosowaniem metody szczegółowej identyfikacji cen.
Rozchód materiałów i towarów ustala się z zastosowaniem metody „pierwsze weszło - pierwsze wyszło” (FIFO).
Wartość netto możliwa do uzyskania jest to szacowana cena sprzedaży ustalana w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują gotówkę w kasie i na rachunkach bankowych, depozyty płatne na żądanie oraz krótkoterminowe inwestycje o dużej płynności (do 3 miesięcy), łatwo wymienialne na gotówkę, dla których ryzyko zmiany wartości jest nieznaczne.
Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży
Aktywa trwałe (grupy aktywów trwałych) są klasyfikowane przez Grupę jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli ich wartość bilansowa zostanie odzyskana przede wszystkim w wyniku transakcji sprzedaży a nie poprzez dalsze użytkowanie. Warunek ten uznaje się za spełniony wyłącznie wówczas, gdy składnik aktywów (grupa aktywów) jest dostępny w swoim obecnym stanie do natychmiastowej sprzedaży, z zachowaniem normalnych i zwyczajowo przyjętych warunków sprzedaży, a wystąpienie transakcji sprzedaży jest wysoce prawdopodobne w ciągu roku od momentu zmiany klasyfikacji.
Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży wyceniane są w niższej z dwóch wartości: wartości bilansowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia. Niektóre aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży, takie jak aktywa finansowe oraz aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, wyceniane są według tych samych zasad rachunkowości, jakie były stosowane przez Grupę przed zaklasyfikowaniem do aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży. Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży nie podlegają amortyzacji.
Kapitał własny
Kapitał podstawowy wykazywany jest w wartości nominalnej wyemitowanych akcji, zgodnie ze statutem Spółki dominującej oraz wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego.
Akcje Spółki dominującej nabyte i zatrzymane przez Spółkę dominującą lub spółki zależne pomniejszają kapitał własny. Akcje własne wyceniane są w cenie nabycia.
Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej powstaje z nadwyżki ceny emisyjnej ponad wartość nominalną akcji, pomniejszonej o koszty emisji.
Pozostałe kapitały obejmują:
kapitał z tytułu ujęcia wyceny programów płatności akcjami oraz
kapitał z kumulacji pozostałych całkowitych dochodów obejmujących:
– instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,
– wycenę instrumentów zabezpieczających przepływy pieniężne (omówiono w podpunkcie dotyczącym rachunkowości zabezpieczeń),
– różnice kursowe z przeliczenia zagranicznych jednostek zależnych (omówiono w podpunkcie dotyczącym transakcji w walutach obcych),
– udział w pozostałych dochodach całkowitych jednostek wycenianych metodą praw własności (omówiono w podpunkcie dotyczącym inwestycji w jednostkach stowarzyszonych).
W zyskach zatrzymanych wykazywane są wyniki z lat ubiegłych oraz wynik finansowy bieżącego roku.
Wszystkie transakcje z właścicielami Spółki dominującej prezentowane są osobno w „Skonsolidowanym sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym”.
Płatności w formie akcji
W przypadku programów motywacyjnych wartość wynagrodzenia za pracę kadry menedżerskiej określana jest w sposób pośredni poprzez odniesienie do wartości godziwej przyznanych instrumentów kapitałowych. Wartość godziwa opcji wyceniana jest na dzień przyznania, przy czym nierynkowe warunki nabycia uprawnień (osiągnięcie zakładanego poziomu wyniku finansowego) nie są uwzględniane w szacowaniu wartości godziwej opcji na akcje.
Koszt wynagrodzeń oraz korespondujące z nim zwiększenie kapitału własnego ujmowane jest na podstawie najlepszych dostępnych szacunków co do liczby opcji, do których nastąpi nabycie uprawnień w danym okresie. Przy ustalaniu liczby opcji, do których nastąpi nabycie uprawnień, są uwzględniane nierynkowe warunki nabycia uprawnień.
Grupa dokonuje korekty tych szacunków, jeżeli późniejsze informacje wskazują, że liczba przyznanych opcji różni się od wcześniejszych oszacowań. Korekty szacunków dotyczące liczby przyznanych opcji ujmowane są w wyniku finansowym bieżącego okresu – nie dokonuje się korekt poprzednich okresów.
Po wykonaniu opcji zamiennych na akcje, kwota kapitału z wyceny przyznanych opcji przenoszona jest do pozostałych kapitałów, po pomniejszeniu o koszty emisji akcji. Program płatności akcjami obejmował lata 2016-2018.
Świadczenia pracownicze
Wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej zobowiązania i rezerwy na świadczenia pracownicze obejmują następujące tytuły:
krótkoterminowe świadczenia pracownicze z tytułu wynagrodzeń (wraz z premiami) oraz składek na ubezpieczenia społeczne,
rezerwę na niewykorzystane urlopy oraz
inne długoterminowe świadczenia pracownicze, do których Grupa zalicza odprawy emerytalne.
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze
Wartość zobowiązań z tytułu krótkoterminowych świadczeń pracowniczych ustala się bez dyskonta i wykazuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie wymaganej zapłaty.
Rezerwy na niewykorzystane urlopy
Grupa tworzy rezerwę na koszty kumulowanych płatnych nieobecności, które będzie musiała ponieść w wyniku niewykorzystanego przez pracowników uprawnienia, a które to uprawnienie narosło na dzień bilansowy. Rezerwa na niewykorzystane urlopy stanowi rezerwę krótkoterminową i nie podlega dyskontowaniu.
Odprawy emerytalne
Zgodnie z systemami wynagradzania obowiązującymi w Grupie pracownicy Spółek Grupy mają prawo do odpraw emerytalnych. Odprawy emerytalne są wypłacane jednorazowo, w momencie przejścia na emeryturę. Wysokość odpraw emerytalnych zależy od stażu pracy oraz średniego wynagrodzenia pracownika.
Grupa tworzy rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych w celu przyporządkowania kosztów do okresów nabywania uprawnień przez pracowników.
Naliczone rezerwy są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane i dotyczą okresu do dnia bilansowego. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są na danych historycznych.
Skutki wyceny rezerwy na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych są ujmowane w wyniku.
Rezerwy, zobowiązania i aktywa warunkowe
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Termin poniesienia oraz kwota wymagająca uregulowania może być niepewna.
Rezerwy tworzy się m.in. na następujące tytuły:
udzielone gwarancje obsługi posprzedażowej produktów i wykonanych usług,
toczące się postępowania sądowe oraz sprawy sporne,
restrukturyzację, tylko jeżeli na podstawie odrębnych przepisów Grupa jest zobowiązana do jej przeprowadzenia
lub zawarto w tej sprawie wiążące umowy.
Nie tworzy się rezerw na przyszłe straty operacyjne.
Rezerwy ujmuje się w wartości szacowanych nakładów niezbędnych do wypełnienia obecnego obowiązku, na podstawie najbardziej wiarygodnych dowodów dostępnych na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego, w tym dotyczących ryzyka oraz stopnia niepewności. W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszt finansowy.
Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wówczas, gdy istnieje wystarczająca pewność, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Jednakże wartość tego aktywa nie może przewyższyć kwoty rezerwy.
W przypadku gdy wydatkowanie środków w celu wypełnienia obecnego obowiązku nie jest prawdopodobne, kwoty zobowiązania warunkowego nie ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, za wyjątkiem zobowiązań warunkowych identyfikowanych w procesie połączenia jednostek gospodarczych zgodnie z MSSF3.
Rozliczenia międzyokresowe
Grupa wykazuje w aktywach w pozycji „Rozliczenia międzyokresowe” opłacone z góry koszty dotyczące przyszłych okresów sprawozdawczych oraz rozliczenie czynszu efektywnego. W pozycji „Rozliczeń międzyokresowych” zawartej w pasywach prezentowane są przychody przyszłych okresów (z wyłączeniem zaliczek przekazanych przez klientów na poczet nabycia lokali), w tym również środki pieniężne otrzymane na sfinansowanie środków trwałych, które rozliczane są zgodnie z MSR 20 „Dotacje rządowe” oraz bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów.
Dotacje ujmowane są wyłącznie wówczas, gdy istnieje wystarczająca pewność, że Grupa spełni warunki związane z daną dotacją oraz że dana dotacja zostanie faktycznie otrzymana.
Dotacja dotycząca danej pozycji kosztowej jest ujmowana jako przychód w sposób współmierny do kosztów, które dotacja ta ma w zamierzeniu kompensować.
Dotacja finansująca składnik aktywów jest stopniowo ujmowana w wyniku jako przychód na przestrzeni okresów proporcjonalnie do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tego składnika aktywów. Grupa Kapitałowa dla celów prezentacji w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej nie odejmuje dotacji od wartości bilansowej aktywów, lecz wykazuje dotacje jako przychody przyszłych okresów w pozycji „Rozliczenia międzyokresowe”.
Przychody ze sprzedaży
Przychody ze sprzedaży stanowią wyłącznie przychody z umów z klientami objęte zakresem MSSF 15. Sposób ujmowania przychodów ze sprzedaży w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy, w tym zarówno wartość, jak i moment rozpoznania przychodów, określa pięcioetapowy model obejmujący następujące kroki:
identyfikacja umowy z klientem,
identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia,
określenie ceny transakcyjnej,
przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia,
ujęcie przychodu podczas wypełniania zobowiązań do wykonania świadczenia lub po ich wypełnieniu.
Identyfikacja umowy z klientem
Grupa ujmuje umowę z klientem tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria:
strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;
Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;
Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;
umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych Grupy); oraz
jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.
Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia
W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w taki sam sposób przekazywane klientowi.
Dobro lub usługa są wyodrębnione, jeżeli spełniają oba następujące warunki:
klient może odnosić korzyści z dobra lub usługi albo bezpośrednio, albo poprzez powiązanie z innymi zasobami, które są dla niego łatwo dostępne oraz
obowiązek Grupy do przekazania dobra lub usługi klientowi można wyodrębnić spośród innych obowiązków określonych w umowie.
Ustalenie ceny transakcyjnej
W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które zgodnie z oczekiwaniem Grupy będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich. Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba te rodzaje kwot. W grupie występują wyłącznie umowy obejmujące kwoty stałe.
Do momentu ujęcia przychodów ze sprzedaży mieszkań spółki z Grupy otrzymują od klientów zaliczki, które do dnia ujęcia przychodu prezentowane są jako zobowiązania.
Gwarancje udzielone przez Grupę na sprzedane produkty/usługi ujmowane są zgodnie z MSR 37, ponieważ ich warunki odzwierciedlają wyłącznie zapewnienie, że produkty/usługi dostarczane przez Grupę będą działać zgodnie z zamierzeniem stron, wyrażonym w ustalonej specyfikacji.
Przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia
Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.
Ujęcie przychodu podczas wypełniania zobowiązań do wykonania świadczenia lub po ich wypełnieniu
Grupa ujmuje przychody w momencie wypełniania (lub w trakcie wypełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi. Przychody uzyskiwane przez Grupę obejmują głównie sprzedaż lokali mieszkalnych i usługowych oraz najem nieruchomości.
Przychody generowane z działalności deweloperskiej są rozpoznawane przez Grupę w momencie, kiedy Grupa przeniesie przyrzeczony lokal na klienta aktem notarialnym, gdyż w tym momencie klient uzyskuje kontrolę nad lokalem mieszkalnym. Z tego względu przychody ze sprzedaży mieszkań są rozpoznawane w określonym momencie.
Przychody z najmu są ujmowane w czasie liniowo gdyż klient jednocześnie otrzymuje i czerpie korzyści płynące ze usługi, w miarę wykonywania przez Grupę usługi
Odsetki i dywidendy
Przychody z tytułu odsetek ujmowane są sukcesywnie w miarę ich narastania zgodnie z metodą efektywnej stopy procentowej. Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy lub udziałowców do ich otrzymania.
Koszty operacyjne
Koszty operacyjne są ujmowane w wyniku zgodnie z zasadą współmierności przychodów i kosztów. Grupa prezentuje w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym koszty według miejsc powstawania.
Podatek dochodowy (wraz z podatkiem odroczonym)
Obciążenie podatkowe wyniku finansowego obejmuje podatek dochodowy bieżący oraz odroczony, który nie został ujęty w pozostałych dochodach całkowitych lub bezpośrednio w kapitale.
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) przed opodatkowaniem w związku z czasowym przesunięciem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów do innych okresów oraz wyłączeniem pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.
Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości na różnicach pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i pasywów a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania.
Rezerwa na podatek odroczony jest tworzona od wszystkich dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego jest rozpoznawany do wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe. Nie ujmuje się aktywów ani rezerwy, jeśli różnica przejściowa wynika z początkowego ujęcia składnika aktywów lub zobowiązań w transakcji, która nie jest połączeniem jednostek gospodarczych oraz która w czasie jej wystąpienia nie ma wpływu ani na wynik podatkowy ani na wynik księgowy. Nie ujmuje się rezerwy na podatek odroczony od wartości firmy, która nie podlega amortyzacji na gruncie przepisów podatkowych.
Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub rezerwa rozliczona, przyjmując za podstawę przepisy prawne obowiązujące na dzień bilansowy.
Wartość składnika aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień bilansowy, a w przypadku, gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części następuje jego odpis.
Subiektywne oceny Zarządu oraz niepewność szacunków
Przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Zarząd Spółki dominującej kieruje się osądem przy dokonywaniu licznych szacunków i założeń, które mają wpływ na stosowane zasady rachunkowości oraz prezentowane wartości aktywów, zobowiązań, przychodów oraz kosztów. Faktycznie zrealizowane wartości mogą różnić się od szacowanych przez Zarząd. Informacje o dokonanych szacunkach i założeniach, które są znaczące dla skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zostały zaprezentowane poniżej.
Okresy ekonomicznej użyteczności aktywów trwałych
Zarząd Spółki dominującej dokonuje corocznej weryfikacji okresów ekonomicznej użyteczności aktywów trwałych, podlegających amortyzacji. Zarząd ocenia, że okresy użyteczności aktywów przyjęte przez Grupę w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym dla celów amortyzacji odzwierciedlają oczekiwany okres przynoszenia korzyści ekonomicznych przez te aktywa w przyszłości. Jednakże faktyczne okresy przynoszenia korzyści przez te aktywa w przyszłości mogą różnić się od zakładanych, w tym również ze względu na techniczne starzenie się majątku. Wartość bilansowa aktywów trwałych podlegających amortyzacji prezentowana jest w notach nr 6.8 i 6.9.
Nieruchomości inwestycyjne
Wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnych została ustalona na podstawie aktualnych wycen niezależnych rzeczoznawców. Wartość nieruchomości inwestycyjnych na 2 poziomie wartości godziwej określona została za pomocą metody rynkowej. Na poziomie 3 wykorzystano metodę dochodową uwzględniającą założenia aktualnego planu inwestycyjnego. Skutki wyceny nieruchomości do wartości godziwej zostały ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku w pozycji Zmiana wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych (+/-). Szczegóły zostały opisane w nocie 6.10.
Rezerwy
Rezerwy na świadczenia pracownicze – odprawy emerytalne – szacowane są przy zastosowaniu metod aktuarialnych. Na poziom rezerw wpływ mają założenia dotyczące stopy dyskonta oraz wskaźnika wzrostu wynagrodzeń. Wartość rezerw w Grupie kapitałowej nie wpływa istotnie na jej sytuację w związku z ograniczonym zakresem świadczeń pracowniczych obejmujących tylko odprawy emerytalne w wysokości minimalnego wymogu kodeksu pracy. W konsekwencji ewentualne wahania stopy dyskontowej i wskaźnika wzrostu wynagrodzeń nie będą istotne
Utrata wartości aktywów niefinansowych
W celu określenia wartości użytkowej Zarząd szacuje prognozowane przepływy pieniężne oraz stopę, którą przepływy dyskontowane są do wartości bieżącej (patrz podpunkt dotyczący utraty wartości aktywów niefinansowych). W procesie wyceny wartości bieżącej przyszłych przepływów dokonywane są założenia dotyczące prognozowanych wyników finansowych. Założenia te odnoszą się do przyszłych zdarzeń i okoliczności. Faktycznie zrealizowane wartości mogą różnić się od szacowanych, co w kolejnych okresach sprawozdawczych może przyczynić się do znaczących korekt wartości aktywów Grupy.
Okres leasingu
Przy ustalaniu zobowiązania z tytułu leasingu Grupa szacuje okres leasingu, który obejmuje:
nieodwołalny okres leasingu,
okresy, w których istnieje opcja przedłużenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że Grupaz tej opcji skorzysta,
okresy, w których istnieje opcja wypowiedzenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że Grupa nie skorzysta z tej opcji.
Oceniając, czy Grupa skorzysta z opcji przedłużenia lub nie skorzysta z opcji wypowiedzenia, Grupa uwzględnia wszystkie istotne fakty i okoliczności, które stanowią dla niej zachętę ekonomiczną do skorzystania lub nieskorzystania z opcji. Rozważa się między innymi:
warunki umowne dotyczące opłat leasingowych w okresach opcyjnych,
istotne inwestycje w przedmiocie leasingu,
koszty związane z wypowiedzeniem umowy,
znaczenie bazowego składnika aktywów dla działalności Grupy,
warunki wykonania opcji.
Zobowiązanie z tytułu leasingu prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej odzwierciedla najlepsze szacunki co do okresu leasingu, jednak zmiana okoliczności w przyszłości może skutkować zwiększeniem lub zmniejszeniem zobowiązania z tytułu leasingu oraz ujęciem korespondującej korekty w aktywach z tytułu prawa do użytkowania.
Podatek dochodowy bieżący, aktywa i rezerwa na odroczony podatek dochodowy, inne podatki
Obowiązujące w Polsce przepisy podatkowe podlegają częstym zmianom, powodując istotne różnice w ich interpretacji i istotne wątpliwości w ich stosowaniu. Organy podatkowe posiadają instrumenty kontroli umożliwiające im weryfikację podstaw opodatkowania (w większości przypadków w okresie poprzednich 5 lat obrotowych), oraz nakładanie kar i grzywien. Od 15 lipca 2016 roku Ordynacja Podatkowa uwzględnienia także postanowienia Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR), która ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia opodatkowania. Klauzulę GAAR należy stosować tak w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie, jak i do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane. W konsekwencji ustalenie zobowiązań podatkowych, aktywów oraz rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego może wymagać istotnego osądu, w tym dotyczącego transakcji już zaistniałych, a kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku kontroli organów podatkowych.
Prawdopodobieństwo rozliczenia składnika aktywów z tytułu podatku odroczonego z przyszłymi zyskami podatkowymi opiera się na budżetach spółek Grupy zatwierdzonych przez Zarząd Spółki dominującej. Jeżeli prognozowane wyniki finansowe wskazują, że spółki Grupy osiągną dochód do opodatkowania, aktywa na podatek odroczony ujmowane są w pełnej wysokości.
Grupa Kapitałowa dzieli działalność na następujące segmenty operacyjne:
działalność w segmencie mieszkaniowym obejmująca budowę i sprzedaż nieruchomości mieszkalnych,
działalność w segmencie komercyjnym obejmująca budowę, wynajem, sprzedaż nieruchomości komercyjnych na własny rachunek oraz sprzedaż usług bezpośrednio z tym związanych,
pozostała działalność nie przypisana do wcześniejszych segmentów, z których żadna nie przekracza progów ilościowych.
Grupa prowadziła działalność na terenie Polski i 100% przychodów we wszystkich Segmentach działalności generowanych jest w Polsce. Grupa nie posiada jednostek działających poza granicami kraju.
Zobowiązania z tytułu umów z klientami zaprezentowane zostały w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, w szczególności przedpłaty i zaliczki otrzymane na mieszkania wyodrębnione zostały w jednej pozycji.
Tabela nr 1 – Segmenty operacyjne za okres 01.01.2021-31.12.2021
|
|
Segment mieszkaniowy |
Segment komercyjny |
Działalność pozostała |
RAZEM |
|
Przychody ze sprzedaży |
589 718 |
5 950 |
642 |
596 310 |
|
Przychody ze sprzedaży produktów |
588 142 |
0 |
0 |
588 142 |
|
Przychody ze sprzedaży usług |
1 567 |
5 950 |
642 |
8 159 |
|
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów |
9 |
0 |
0 |
9 |
|
Koszt własny sprzedaży |
386 807 |
3 626 |
98 |
390 531 |
|
Koszt sprzedanych produktów |
386 474 |
0 |
0 |
386 474 |
|
Koszt sprzedanych usług |
325 |
3 626 |
98 |
4 049 |
|
Koszt sprzedanych towarów i materiałów |
8 |
0 |
0 |
8 |
|
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży |
202 911 |
2 324 |
544 |
205 779 |
|
Koszty sprzedaży |
12 670 |
612 |
0 |
13 282 |
|
Koszty ogólnego zarządu |
46 887 |
2 055 |
527 |
49 469 |
|
Pozostałe przychody operacyjne |
6 372 |
1 744 |
0 |
8 116 |
|
Pozostałe koszty operacyjne |
7 397 |
352 |
0 |
7 749 |
|
Zmiana wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych (+/-) |
0 |
4 172 |
0 |
4 172 |
|
Zysk (strata) ze sprzedaży jednostek zależnych (+/-) |
-288 |
-8 |
0 |
-296 |
|
Zysk (strata) z działalności operacyjnej |
142 041 |
5 213 |
17 |
147 271 |
|
Przychody finansowe |
5 248 |
902 |
0 |
6 150 |
|
Koszty finansowe |
4 870 |
614 |
0 |
5 484 |
|
Udział w zysku (stracie) jednostek wycenianych met. pw (+/-) |
-152 |
0 |
0 |
-152 |
|
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
142 267 |
5 501 |
17 |
147 785 |
|
Podatek dochodowy |
34 387 |
876 |
3 |
35 266 |
|
Zysk (strata) netto z działalności |
107 880 |
4 625 |
14 |
112 519 |
Kwota amortyzacji przypisana do segmentu mieszkaniowego to 2.689 tys. zł, a do segmentu komercyjnego 15 tys. zł. Razem amortyzacja w 2021 roku wynosiła 2.704 tys. zł.
Tabela nr 2 – Segmenty operacyjne za okres 01.01.2020-31.12.2020
|
|
Segment mieszkaniowy |
Segment komercyjny |
Działalność pozostała |
RAZEM |
|
Przychody ze sprzedaży |
648 747 |
19 907 |
1 233 |
669 887 |
|
Przychody ze sprzedaży produktów |
633 635 |
0 |
0 |
633 635 |
|
Przychody ze sprzedaży usług |
5 554 |
19 907 |
1 232 |
26 693 |
|
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów |
9 558 |
0 |
1 |
9 559 |
|
Koszt własny sprzedaży |
453 926 |
11 901 |
275 |
466 102 |
|
Koszt sprzedanych produktów |
442 500 |
0 |
0 |
442 500 |
|
Koszt sprzedanych usług |
3 085 |
11 901 |
275 |
15 261 |
|
Koszt sprzedanych towarów i materiałów |
8 341 |
0 |
0 |
8 341 |
|
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży |
194 821 |
8 006 |
958 |
203 785 |
|
Koszty sprzedaży |
11 552 |
1 180 |
0 |
12 732 |
|
Koszty ogólnego zarządu |
47 708 |
3 072 |
400 |
51 180 |
|
Pozostałe przychody operacyjne |
7 335 |
17 439 |
0 |
24 774 |
|
Pozostałe koszty operacyjne |
9 920 |
6 920 |
0 |
16 840 |
|
Zmiana wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych (+/-) |
0 |
42 905 |
0 |
42 905 |
|
Zysk (strata) z działalności operacyjnej |
132 976 |
57 178 |
558 |
190 712 |
|
Przychody finansowe |
1 281 |
2 065 |
0 |
3 346 |
|
Koszty finansowe |
7 288 |
8 382 |
0 |
15 670 |
|
Udział w zysku (stracie) jednostek wycenianych met. pw (+/-) |
-146 |
0 |
0 |
-146 |
|
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
126 823 |
50 861 |
558 |
178 242 |
|
Podatek dochodowy |
33 138 |
9 796 |
111 |
43 045 |
|
Zysk (strata) netto z działalności |
93 685 |
41 065 |
447 |
135 197 |
Kwota amortyzacji przypisana do segmentu mieszkaniowego to 2.486 tys. zł, a do segmentu komercyjnego 329 tys. zł. Razem amortyzacja w 2020 roku wynosiła 2.815 tys. zł.
W dniu 22 kwietnia 2021 roku Pani Dorota Jarodzka-Śródka, Pan Kazimierz Śródka, Pan Rafał Jarodzki („Sprzedający”) oraz Echo Investment S.A. („Kupujący”) zawarli przyrzeczoną umowę sprzedaży udziałów i akcji („Umowa”) dotyczącą pośredniego nabycia pakietu 16.945.487 akcji w kapitale zakładowym Emitenta, stanowiących łącznie około 66,01% kapitału zakładowego i uprawniających łącznie do 21.039.375 głosów na walnym zgromadzeniu Emitenta, co stanowi około 65,99% ogółu głosów na walnym zgromadzeniu Emitenta. Zawarcie Umowy było wykonaniem postanowień przedwstępnej umowy sprzedaży wszystkich udziałów w kapitale zakładowym DKR Investment sp. z o.o., z siedzibą we Wrocławiu(„Udziały DKR”) oraz wszystkich akcji w kapitale zakładowym DKR Invest S.A., z siedzibą we Wrocławiu („Akcje DKR”) z dnia 17 lutego 2021 r. ("Umowa Przedwstępna").
Nabycie przez Kupującego wyżej wymienionych akcji w kapitale zakładowym Emitenta zostało dokonane pośrednio poprzez nabycie wszystkich udziałów i, odpowiednio, wszystkich akcji w kapitale zakładowym następujących akcjonariuszy Emitenta – DKR Investment sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu oraz DKR Invest S.A. z siedzibą we Wrocławiu („Transakcja”). Zawarcie umowy przyrzeczonej i zamknięcie Transakcji nastąpiło dnia 22 kwietnia 2021 roku, po spełnieniu warunku zawieszającego, tj. wydaniu przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgody na dokonanie koncentracji w ramach Transakcji.
Cena za Udziały DKR i Akcje DKR wynosiła 425.093 tys. zł („Cena DKR”). Cena DKR została powiększona o kwotę odsetek narosłych od dnia 15 marca 2021 r. do dnia zamknięcia Transakcji, liczonych według rocznej stopy oprocentowania równej 6% oraz podlegała korektom określonym w Umowie. Część Ceny DKR została zapłacona poprzez potrącenie z zobowiązaniem Sprzedających do opłacenia obligacji na okaziciela o łącznej wartości nominalnej 188.000 tys. zł, oprocentowanych według rocznej stopy oprocentowania w wysokości 5%, z datą zapadalności przypadającą po 3 latach i 6 miesiącach („Obligacje”), które Kupujący wyemitował w związku z Transakcją i które zostały nabyte przez Sprzedających. Obligacje zostały dopuszczone do obrotu zorganizowanego na ASO Catalyst, zgodnie z warunkami emisji odpowiadającymi dotychczasowym emisjom obligacji przez Kupującego.
Zawarcie Umowy Przedwstępnej skutkowało zakończeniem przeglądu potencjalnych opcji strategicznych związanych z dalszym rozwojem długoterminowym Emitenta. Wynikiem przeglądu była decyzja Emitenta o przyjęciu nowych kierunków strategicznych, w ramach których nastąpiła poprzedzająca zamknięcie Transakcji restrukturyzacja grupy kapitałowej Emitenta, obejmująca w szczególności:
1. sprzedaż na mocy przyrzeczonej umowy sprzedaży z dnia 22 kwietnia 2021 roku na rzecz Pani Doroty Jarodzkiej-Śródki oraz Pana Rafała Jarodzkiego wszystkich akcji przysługujących Emitentowi w kapitale zakładowym Archicom Polska S.A., będącej spółką prowadzącą działalność deweloperską w szczególności na terenie miast Krakowa, Łodzi, Poznania i Trójmiasta, to jest poza kluczowym obszarem działalności grupy Emitenta obejmującym miasto Wrocław i przyległe gminy, za cenę 131.000 tys. zł („Cena Archicom Polska”), płatną w dwóch ratach, gdzie:
a. pierwsza rata (w kwocie 77.500 tys. zł) została zapłacona w dniu zamknięcia Transakcji, częściowo poprzez przeniesienie na Emitenta części Obligacji (o łącznej wartości nominalnej wynoszącej 37.000 tys. zł), w pozostałej zaś części przez przekaz świadczenia Kupującego do Emitenta w związku z zapłatą Ceny DKR; oraz
b. druga rata, w kwocie 53.500 tys. zł, powiększona o odsetki narosłe od dnia zamknięcia Transakcji do dnia zapłaty, według rocznej stopy oprocentowania równej 5%, płatna w terminie do dnia 15 czerwca 2023 r.;
2. sprzedaż na mocy przyrzeczonej umowy sprzedaży z dnia 22 kwietnia 2021 roku na rzecz Pani Doroty Jarodzkiej-Śródki oraz Pana Kazimierza Śródki wszystkich udziałów przysługujących pośrednio Emitentowi (poprzez Archicom Holding sp. z o.o.) w kapitale zakładowym Archicom Studio Projekt sp. z o.o. oraz wystąpienia przez Emitenta (jako komandytariusza) z Archicom Studio Projekt spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k., spółki projektowej świadczącej usługi architektoniczne i projektowe na rzecz spółek z grupy Emitenta, z tytułu których to transakcji (sprzedaż i wystąpienie) Emitent otrzymał (pośrednio i bezpośrednio) łączne wynagrodzenie w kwocie 2.400 tys. zł, w całości w dniu zamknięcia Transakcji.
Zawarcie umów przyrzeczonych skutkowało utratą przez Grupę aktywów netto będących w posiadaniu zbywanych spółek, w tym także 100% udziałów w aktywach netto spółki BDH Development sp. z o.o. oraz 40% udziałów (całość posiadanych przez Grupę udziałów) w spółce Karpacka Invest sp. z o.o.
Ponadto w wyniku ustaleń stron Umowy nastąpiła sprzedaż przez DKR Investment sp. z o.o. 2.132.964 akcji w kapitale zakładowym Emitenta, stanowiących łącznie 8,31% kapitału zakładowego Emitenta, uprawniających łącznie do 4.246.578 głosów na walnym zgromadzeniu Emitenta, stanowiących łącznie 13,32% ogółu głosów na walnym zgromadzeniu Emitenta („Pozostałe Akcje Sprzedających”) na rzecz spółki celowej DKRA sp. z o.o. („DKRA”) założonej przez Panią Dorotę Jarodzką-Śródkę oraz Pana Rafała Jarodzkiego („Wspólnicy DKRA”). Dodatkowo w dniu zamknięcia Transakcji została zawarta umowa opcji, na podstawie której Kupujący zobowiązany jest nabyć lub wskazać podmiot, który nabędzie, w terminie do dnia 15 marca 2023 r. od Wspólników DKRA wszystkie udziały w kapitale zakładowym DKRA, której przysługują Pozostałe Akcje Sprzedających, zasadniczo na takich samych warunkach jak nabycie Udziałów DKR i Akcji DKR dokonywane w ramach Transakcji (w tym w szczególności wynagrodzenie z tytułu takiego nabycia będzie powiększone o kwotę odsetek narosłych od dnia 15 marca 2021 r. do dnia wykonania umowy opcji, liczonych według rocznej stopy oprocentowania równej 6%).
W okresie porównywalnym, w dniu 13 sierpnia 2020 r. Emitent zawarł z osobą fizyczną umowę kupna udziałów, na mocy której nabył 100% udziałów w spółce AWM Nieruchomości sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (obecnie Archicom Nieruchomości 19 sp. z o.o.) za kwotę 36 tys. zł. Transakcja została szerzej opisane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy za 2020 rok.
W okresie porównywalnym, w dniu 16 grudnia 2020 r. jednostka zależna Emitenta - Archicom Polska S.A. z siedzibą w Łodzi zawarła z mBank S.A. z siedzibą w Warszawie umowę kupna udziałów, na mocy której nabyła 100% udziałów w spółce BDH Development sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi za kwotę 6.806 tys. zł. Transakcja została szerzej opisane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy za 2020 rok.
Poza powyższym, w bieżącym okresie, jak również w okresie porównywalnym, nie wystąpiły transakcje zakupu ani sprzedaży spółek.
Wykaz jednostek zależnych i współzależnych wraz ze stopniem kontroli przedstawiono w informacjach ogólnych niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Tabela nr 3 – Wartość firmy według stanów na 31.12.2021 oraz 31.12.2020
|
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
Wartość bilansowa na początek okresu |
165 |
0 |
|
Zwiększenia z tytułu nabycia podmiotów |
0 |
165 |
|
Wartość bilansowa na koniec okresu |
165 |
165 |
Poniższe tabele przedstawiają nabycia i zbycia oraz odpisy aktualizujące wartość wartości niematerialnych.
Tabela nr 4 – Wartości niematerialne według stanów na 31.12.2021 oraz 31.12.2020
|
|
Znaki towarowe |
Patenty i licencje |
Oprogramowanie komputerowe |
Koszty prac rozwojowych |
Pozostałe wartości niematerialne |
Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania |
Razem |
|
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa brutto |
0 |
2 420 |
1 905 |
0 |
0 |
327 |
4 652 |
|
Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące |
0 |
-1 818 |
-1 388 |
0 |
0 |
0 |
-3 206 |
|
Wartość bilansowa netto |
0 |
602 |
517 |
0 |
0 |
327 |
1 446 |
|
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa brutto |
0 |
2 356 |
2 205 |
0 |
0 |
73 |
4 634 |
|
Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące |
0 |
-1 669 |
-1 335 |
0 |
0 |
0 |
-3 004 |
|
Wartość bilansowa netto |
0 |
687 |
870 |
0 |
0 |
73 |
1 630 |
Tabela nr 5 – Zmiany wartości niematerialnych w okresach 01.01.2021-31.12.2021 oraz 01.01.2020-31.12.2020
|
|
Znaki towarowe |
Patenty i licencje |
Oprogramowanie komputerowe |
Koszty prac rozwojowych |
Pozostałe wartości niematerialne |
Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania |
Razem |
|
za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2021 |
0 |
687 |
870 |
0 |
0 |
73 |
1 630 |
|
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie, leasing) |
0 |
64 |
2 |
0 |
0 |
327 |
393 |
|
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-) |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
-73 |
-73 |
|
Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.) |
0 |
0 |
-1 |
0 |
0 |
0 |
-1 |
|
Amortyzacja (-) |
0 |
-149 |
-354 |
0 |
0 |
0 |
-503 |
|
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 |
0 |
602 |
517 |
0 |
0 |
327 |
1 446 |
|
za okres od 01.01.2020 do 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2020 |
0 |
125 |
1 272 |
0 |
0 |
224 |
1 621 |
|
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie, leasing) |
0 |
747 |
9 |
0 |
0 |
382 |
1 138 |
|
Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.) |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
-533 |
-533 |
|
Amortyzacja (-) |
0 |
-185 |
-411 |
0 |
0 |
0 |
-596 |
|
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 |
0 |
687 |
870 |
0 |
0 |
73 |
1 630 |
Amortyzacja wartości niematerialnych została zaprezentowana w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku w następujących pozycjach:
Tabela nr 6 – Amortyzacja wartości niematerialnych ujęta w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku
|
Wyszczególnienie |
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
Koszty ogólnego zarządu |
503 |
596 |
|
Amortyzacja wartości niematerialnych razem |
503 |
596 |
Poniższe tabele przedstawiają stan, nabycia i zbycia oraz odpisy aktualizujące wartość rzeczowych aktywów trwałych:
Tabela nr 7 – Rzeczowe aktywa trwałe według stanów na 31.12.2021 oraz 31.12.2020
|
|
Grunty |
Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe środki trwałe |
Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania |
Razem |
|
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa brutto |
0 |
15 850 |
3 394 |
447 |
2 066 |
0 |
21 757 |
|
Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące |
0 |
-6 580 |
-1 799 |
-36 |
-1 032 |
0 |
-9 447 |
|
Wartość bilansowa netto |
0 |
9 270 |
1 595 |
411 |
1 034 |
0 |
12 310 |
|
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa brutto |
209 |
12 952 |
4 984 |
1 476 |
2 236 |
99 |
21 956 |
|
Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące |
0 |
-1 026 |
-2 817 |
-934 |
-1 012 |
0 |
-5 789 |
|
Wartość bilansowa netto |
209 |
11 926 |
2 167 |
542 |
1 224 |
99 |
16 167 |
Tabela nr 8 – Zmiany rzeczowych aktywów trwałych w okresach 01.01.2021-31.12.2021 oraz 01.01.2020-31.12.2020
|
|
Grunty |
Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe środki trwałe |
Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania |
Razem |
|
za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2021 |
209 |
11 926 |
2 167 |
542 |
1 224 |
99 |
16 167 |
|
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie, leasing) |
0 |
29 |
304 |
189 |
192 |
0 |
714 |
|
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-) |
0 |
0 |
-35 |
-18 |
-18 |
0 |
-71 |
|
Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.) * |
-209 |
-1 532 |
-258 |
-165 |
-36 |
-99 |
-2 299 |
|
Amortyzacja (-) |
0 |
-1 153 |
-583 |
-137 |
-328 |
0 |
-2 201 |
|
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 |
0 |
9 270 |
1 595 |
411 |
1 034 |
0 |
12 310 |
|
za okres od 01.01.2020 do 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2020 |
5 932 |
7 657 |
1 193 |
595 |
659 |
19 640 |
35 676 |
|
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie, leasing) |
0 |
11 261 |
1 605 |
223 |
826 |
4 648 |
18 563 |
|
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-) |
-9 |
-67 |
-16 |
-94 |
-23 |
0 |
-209 |
|
Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.) |
-5 689 |
-5 766 |
0 |
0 |
0 |
-24 189 |
-35 644 |
|
Amortyzacja (-) |
-25 |
-1 159 |
-615 |
-182 |
-238 |
0 |
-2 219 |
|
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 |
209 |
11 926 |
2 167 |
542 |
1 224 |
99 |
16 167 |
* W związku z podpisaną w I kwartale 2021 roku przedwstępną umową sprzedaży wszystkich akcji przysługujących Emitentowi w kapitale zakładowym Archicom Polska S.A. oraz wszystkich udziałów przysługujących pośrednio Emitentowi w kapitale zakładowym Archicom Studio Projekt sp. z o.o. oraz wystąpienia przez Emitenta (jako komandytariusza) z Archicom Studio Projekt spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k., dokonano reklasyfikacji grupy aktywów do aktywów klasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży, co zostało szerzej opisane w punkcie 6.21 sprawozdania.
Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych została ujęta w następujących pozycjach skonsolidowanego sprawozdania z wyniku i sprawozdania z sytuacji finansowej:
Tabela nr 9 - Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych ujęta w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku
|
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
Koszt własny sprzedaży |
73 |
74 |
|
Koszty ogólnego zarządu |
2 128 |
2 145 |
|
Razem amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych |
2 201 |
2 219 |
W skład nieruchomości inwestycyjnych na 31 grudnia 2021 wchodziły:
nieruchomość wraz z halą produkcyjno-magazynową w Gajkowie
nieruchomość inwestycyjna ul. Otyńska, Wrocław
nieruchomość inwestycyjna ul. Traugutta, Wrocław (budynek City 2)
udziały w lokalach niemieszkalnych - garażach wielostanowiskowych
W skład nieruchomości inwestycyjnych na 31 grudnia 2020 wchodziły:
nieruchomość wraz z halą produkcyjno-magazynową w Gajkowie
nieruchomość inwestycyjna ul. Otyńska, Wrocław
nieruchomość inwestycyjna ul. Traugutta, Wrocław (budynek City 2)
nakłady na aranżacje w nieruchomości ul. Traugutta, Wrocław (budynek City One)
nieruchomość inwestycyjna ul. Wieruszowska, Poznań
Najistotniejsze zmiany pozycji nieruchomości inwestycyjnych w okresie sprawozdawczym zaprezentowano poniżej.
W okresie sprawozdawczym dokonano, w oparciu o wycenę profesjonalnego rzeczoznawcy, przeszacowania wartości nieruchomości inwestycyjnych będących w posiadaniu Grupy.
W związku z podpisaniem przedwstępnej umowy sprzedaży wszystkich akcji przysługujących Emitentowi w kapitale zakładowym Archicom Polska S.A. dokonano reklasyfikacji nieruchomości inwestycyjnej przy ul. Wieruszowskiej w Poznaniu do pozycji aktywów klasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży, co zostało szerzej opisane w punkcie 6.21 niniejszego sprawozdania.
Ponadto w okresie sprawozdawczym sprzedane zostały nakłady na aranżacje w nieruchomości ul. Traugutta, Wrocław (budynek City One).
Podsumowanie zmian wartości bilansowych nieruchomości inwestycyjnych w bieżącym okresie sprawozdawczym zaprezentowano w poniższej tabeli:
Tabela nr 10 – Zmiany nieruchomości inwestycyjnych w okresach 01.01.2021-31.12.2021 oraz 01.01.2020-31.12.2020
|
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
Wartość bilansowa na początek okresu |
151 722 |
192 197 |
|
Aktywowanie późniejszych nakładów |
10 760 |
23 957 |
|
Zbycie nieruchomości (-) |
-668 |
-10 340 |
|
Przeszacowanie do wartości godziwej (+/-) |
4 172 |
42 905 |
|
Reklasyfikacja do aktywów klasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży |
-39 633 |
-96 997 |
|
Wartość bilansowa na koniec okresu |
126 353 |
151 722 |
Zyski lub straty z tytułu wyceny nieruchomości inwestycyjnych ujmowane są przez Grupę w sprawozdaniu z wyniku w pozycji „Zmiana wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych”.
Grupa wycenia nieruchomości inwestycyjne w wartości godziwej. Wyceny do wartości godziwej zostały podzielone na trzy grupy w zależności od pochodzenia danych wejściowych do wyceny:
poziom 1 – dane wejściowe są cenami notowanymi (nieskorygowanymi) na aktywnych rynkach za identyczne aktywa lub zobowiązania, do których jednostka ma dostęp w dniu wyceny,
poziom 2 – dane wejściowe inne niż ceny notowane uwzględnione na poziomie 1, które są obserwowalne w przypadku danego składnika aktywów lub zobowiązania, albo pośrednio, albo bezpośrednio,
poziom 3 – nieobserwowalne dane wejściowe dotyczące danego składnika aktywów lub zobowiązania.
Wartość poszczególnych nieruchomości według hierarchii wycen do wartości godziwej kształtowała się na poszczególne dni bilansowe następująco:
Tabela nr 11 – Klasyfikacja nieruchomości inwestycyjnych według poziomów wartości godziwej
|
Identyfikator |
Opis |
Poziom 1 |
Poziom 2 |
Poziom 3 |
Razem wartość godziwa |
|
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
Archicom Sp. z o.o. - Realizacja Inwestycji Sp. k. |
Nieruchomość wraz z halą produkcyjno-magazynową w Gajkowie |
0 |
0 |
1 810 |
1 810 |
|
Archicom Nieruchomości 5 Sp. z o.o. |
Nieruchomość lokalowa - miejsca postojowe |
0 |
1 049 |
0 |
1 049 |
|
Archicom Nieruchomości 14 Sp. z o.o. |
Nieruchomość Inwestycyjna City 2 - drugi budynek kompleksu biurowego City Forum |
0 |
0 |
114 584 |
114 584 |
|
Space Investment Strzegomska 3 Otyńska Sp. z o.o. |
Nieruchomość inwestycyjna przeznaczona pod zabudowę |
0 |
8 910 |
0 |
8 910 |
|
Nieruchomości inwestycyjne razem na 31.12.2021 |
|
0 |
9 959 |
116 394 |
126 353 |
|
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
Archicom Sp. z o.o. - Realizacja Inwestycji Sp. k. |
Nieruchomość wraz z halą produkcyjno-magazynową w Gajkowie |
0 |
0 |
1 650 |
1 650 |
|
Archicom Nieruchomości 5 Sp. z o.o. |
Nieruchomość Inwestycyjna City One - pierwszy budynek kompleksu biurowego City Forum |
0 |
0 |
1 275 |
1 275 |
|
Archicom Nieruchomości 14 Sp. z o.o. |
Nieruchomość Inwestycyjna City 2 - drugi budynek kompleksu biurowego City Forum |
0 |
103 558 |
0 |
103 558 |
|
Space Investment Strzegomska 3 Otyńska Sp. z o.o. |
Nieruchomość inwestycyjna przeznaczona pod zabudowę |
0 |
5 396 |
0 |
5 396 |
|
Archicom Polska S.A. |
Nieruchomość inwestycyjna w Poznaniu |
0 |
0 |
39 843 |
39 843 |
|
Nieruchomości inwestycyjne razem na 31.12.2020 |
|
0 |
108 954 |
42 768 |
151 722 |
Poszczególne nieruchomości zostały wycenione następującymi metodami:
poziom 2
Wartość godziwa została określona za pomocą metody rynkowej, która odzwierciedla transakcje na podobnych nieruchomościach przeprowadzone w ostatnim okresie. Wartość tę skorygowano o czynniki związane z wycenianą nieruchomością, jednak ich wpływ na wycenę był znikomy.
poziom 3
Wartość godziwa została określona za pomocą metody dochodowej, która uwzględnia przychody z najmu pomniejszone o koszty utrzymania nieruchomości, zdyskontowane stopą procentową, która pochodzi z analizy transakcji zaobserwowanych na rynku w ostatnim okresie. Szacowane wpływy z najmu uwzględniają aktualne obłożenie najmowanej powierzchni, szacowane przyszłe obłożenie, przyszłe zmiany stawek. Dane wejściowe do wyceny są nieobserwowalne. Najbardziej znaczące dane wejściowe to szacowane stawki za najem, założenia dotyczące obłożenia i stopa dyskontowa. Szacowana wartość godziwa wzrośnie, jeżeli szacowane stawki wzrosną, obłożenie wzrośnie, a stopa dyskontowa spadnie. Wycena jest wrażliwa na wszystkie te czynniki. Zarząd Spółki Dominującej uważa, że zakres możliwych alternatywnych założeń jest największy dla stawek i poziomu obłożenia i że te czynniki zależą od siebie nawzajem.
Do wyceny przyjęto następujące wartości:
Tabela nr 12 – Charakterystyka danych wejściowych do wyceny nieruchomości komercyjnej Archicom Nieruchomości 14 Sp. z o.o. (budynek City 2 wchodzący w skład kompleksu City Forum)
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Archicom Nieruchomości 14 sp. z o.o. |
|
|
|
Średnia ważona stawka za m2 wynajętej powierzchni |
14,66 EUR/m2 |
14,62 EUR/m2 |
|
Obłożenie na dzień bilansowy |
82,8% |
33,6% |
|
Obłożenie na dzień zatwierdzenia Sprawozdania |
82,8% |
63,64% |
|
Stopa dyskontowa |
6,5% |
6,5% |
Wskazane w powyższej tabeli obłożenie uwzględnia zawarte umowy, w tym także na powierzchnię nieprzekazaną.
Tabela nr 13 – Zmiana wartości bilansowej nieruchomości inwestycyjnych z poziomu 3 wartości godziwej
|
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
Saldo na początek okresu |
42 768 |
133 467 |
|
Zyski (straty) ujęte w wyniku finansowym (+/-) |
355 |
304 |
|
Nakłady (+) |
10 974 |
0 |
|
Zbycie lub przeniesienie do zapasów lub aktywów trwałych klasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży (-) |
-40 511 |
-91 003 |
|
Przesunięcie pomiędzy poziomami (+/-) |
102 808 |
0 |
|
Saldo na koniec okresu |
116 394 |
42 768 |
|
Zysk (strata) ujęty w wyniku przypadający na nieruchomości pozostające w saldzie na dzień bilansowy |
394 |
7 890 |
W okresie sprawozdawczym Grupa Kapitałowa osiągnęła przychody z czynszów oraz ujęła w wyniku bezpośrednie koszty utrzymania nieruchomości
w następującej wysokości:
Tabela nr 14 – Przychody z czynszów oraz bezpośrednie koszty utrzymania nieruchomości czynszowych
|
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
Przychody z czynszów |
5 716 |
9 048 |
|
Bezpośrednie koszty operacyjne dotyczące: |
|
|
|
Nieruchomości przynoszących przychody z czynszów |
3 626 |
4 387 |
|
Bezpośrednie koszty operacyjne |
3 626 |
4 387 |
Nieruchomości inwestycyjne oddawane są w najem na podstawie nieodwołalnych umów zawartych na okres 5-10 lat. Wartość przyszłych minimalnych opłat leasingowych z leasingu operacyjnego nieruchomości przedstawia się następująco:
Tabela nr 15 – Przyszłe minimalne opłaty leasingowe z nieruchomości inwestycyjnych
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Przyszłe minimalne opłaty z tytułu umów wynajmu na dzień bilansowy: |
|
|
|
Płatne w okresie do 1 roku |
4 061 |
7 024 |
|
Płatne w okresie od 1 roku do 5 lat |
25 955 |
14 879 |
|
Płatne w okresie powyżej 5 lat |
20 466 |
0 |
|
Razem |
50 482 |
21 903 |
Grupa kwalifikuje aktywa finansowe do jednej z następujących kategorii:
wyceniane w zamortyzowanym koszcie (AC),
wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody (FVOCI),
wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy (FVP&L),
instrumenty finansowe zabezpieczające (HI).
Tabela nr 16 – Klasyfikacja aktywów finansowych zgodnie z MSSF 9
|
|
Kategorie instrumentów finansowych wg MSSF 9 |
|
||||
|
Wyszczególnienie |
AC |
FVOCI |
FVP&L |
HI |
Poza MSSF 9 |
Razem |
|
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa trwałe: |
|
|
|
|
|
|
|
Należności długoterminowe |
60 409 |
0 |
0 |
0 |
6 633 |
67 042 |
|
Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe |
37 355 |
0 |
0 |
0 |
0 |
37 355 |
|
Aktywa obrotowe: |
|
|
|
|
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
22 686 |
0 |
0 |
0 |
94 724 |
117 410 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
280 151 |
0 |
0 |
0 |
0 |
280 151 |
|
Kategoria aktywów finansowych razem |
400 601 |
0 |
0 |
0 |
101 357 |
501 958 |
|
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa trwałe: |
|
|
|
|
|
|
|
Należności długoterminowe |
317 |
0 |
0 |
0 |
1 069 |
1 386 |
|
Aktywa obrotowe: |
|
|
|
|
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
21 217 |
0 |
0 |
0 |
25 851 |
47 068 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
212 633 |
0 |
0 |
0 |
0 |
212 633 |
|
Kategoria aktywów finansowych razem |
234 167 |
0 |
0 |
0 |
26 920 |
261 087 |
Wzrost wartości aktywów finansowych w okresie sprawozdawczym dotyczy m.in. należności długoterminowych oraz pozostałych długoterminowych aktywów finansowych i wiąże się ze sprzedażą wszystkich akcji przysługujących Spółce w kapitale zakładowym Archicom Polska S.A., a w następstwie ujęcia przeniesionych na Spółkę w ramach płatności pierwszej raty za akcje Archicom Polska S.A. obligacji o łącznej wartości nominalnej 37.000 tys. zł oraz ujęcia należności z tytułu płatności drugiej raty za te akcje wraz z odsetkami naliczonymi od dnia transakcji w łącznej kwocie 55.354 tys. zł. Transakcja została szerzej opisana w punkcie 6.5 sprawozdania.
Grupa kwalifikuje zobowiązania finansowe do jednej z następujących kategorii:
wyceniane w zamortyzowanym koszcie (AC),
wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy (FVP&L),
instrumenty finansowe zabezpieczające (HI).
Tabela nr 17 – Klasyfikacja zobowiązań finansowych zgodnie z MSSF 9
|
Wyszczególnienie |
Kategorie instrumentów finansowych wg MSSF 9 |
Razem |
||
|
AC |
FVP&L |
Poza MSSF 9 |
||
|
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe: |
|
|
|
|
|
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne |
80 905 |
0 |
0 |
80 905 |
|
Zobowiązania leasingowe |
0 |
0 |
21 831 |
21 831 |
|
Pozostałe zobowiązania* |
20 700 |
0 |
37 |
20 737 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe: |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
44 958 |
0 |
372 338 |
417 296 |
|
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne |
130 454 |
0 |
0 |
130 454 |
|
Zobowiązania leasingowe |
0 |
0 |
2 996 |
2 996 |
|
Kategoria zobowiązań finansowych razem |
277 017 |
0 |
397 202 |
674 219 |
|
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe: |
|
|
|
|
|
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne |
301 660 |
0 |
0 |
301 660 |
|
Zobowiązania leasingowe |
0 |
0 |
30 754 |
30 754 |
|
Pozostałe zobowiązania* |
30 547 |
0 |
0 |
30 547 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe: |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
54 074 |
0 |
336 224 |
390 298 |
|
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne |
37 820 |
0 |
0 |
37 820 |
|
Zobowiązania leasingowe |
0 |
0 |
2 934 |
2 934 |
|
Pochodne instrumenty finansowe |
0 |
64 |
0 |
64 |
|
Kategoria zobowiązań finansowych razem |
424 101 |
64 |
369 912 |
794 077 |
* Pozostałe zobowiązania wyceniane w zamortyzowanym koszcie stanowią w całości kaucje otrzymane
Główną pozycją zobowiązań z tytułu dostaw i usług są przedpłaty i zaliczki otrzymane na poczet przyszłych przekazań lokali. W pozycji tej Grupa prezentuje wpłaty nabywców mieszkań i lokali, realizowane na podstawie umów deweloperskich, zaprezentowane w punkcie 6.27 (tabela nr 53).
Znaczący wzrost tej pozycji skompensował reklasyfikację części zobowiązań do pozycji zobowiązań związanych z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży opisaną w punkcie 6.21 sprawozdania i wpłynął na ogólny wzrost wartości zobowiązań finansowych.
Grupa dąży do naturalnego ograniczenia wpływu ryzyka walutowego wynikającego ze zmienności kursu EUR/PLN na przyszłe przychody ze sprzedaży. Grupa zaciągnęła zobowiązanie finansowe w EUR – w walucie, od której uzależnione są jej przychody ze sprzedaży w części dotyczącej segmentu komercyjnego.
Wszystkie instrumenty pochodne wyceniane są w wartości godziwej, ustalanej na podstawie danych pochodzących z rynku (kursy walut, stopy procentowe).
Tabela nr 18 – Pochodne instrumenty finansowe
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Aktywa - instrumenty pochodne |
0 |
0 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe: |
|
|
|
Instrumenty pochodne zabezpieczające |
0 |
64 |
|
Instrumenty pochodne krótkoterminowe |
0 |
64 |
|
Zobowiązania - instrumenty pochodne |
0 |
64 |
Poszczególne klasy instrumentów pochodnych zabezpieczających przepływy pieniężne prezentuje poniższa tabela:
Tabela nr 19 – Pochodne instrumenty finansowe wg terminów realizacji
|
|
Nominał transakcji w walucie (w tys.) |
Wartość bilansowa instrumentów* |
Termin realizacji |
Wpływ na wynik w okresie |
|||
|
Aktywa finansowe |
Zobowiązania finansowe |
od |
do |
od |
do |
||
|
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Instrumenty pochodne zabezpieczające razem |
|
0 |
0 |
|
|
|
|
|
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
|
kontrakt typu forward [EUR] |
300 |
0 |
45 |
13.03.2020 |
12.01.2021 |
13.03.2020 |
12.01.2021 |
|
kontrakt typu forward [EUR] |
500 |
0 |
19 |
18.03.2020 |
17.02.2021 |
18.03.2020 |
17.02.2021 |
|
Instrumenty pochodne zabezpieczające razem |
|
0 |
64 |
|
|
|
|
* wartość godziwa
W związku z zaprzestaniem stosowania rachunkowości zabezpieczeń w 2020 roku, z uwagi na sprzedaż nieruchomości inwestycyjnej City One i pełnym rozliczeniem wszystkich otwartych pozycji, Grupa ujęła w pozostałych całkowitych dochodach okresu porównawczego zysk w kwocie 136 tys. zł.
Tabela nr 20 - Wpływ zabezpieczeń przepływów pieniężnych na kapitał oraz pozostałe całkowite dochody
|
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
Saldo kapitału na początek okresu |
0 |
-136 |
|
Zyski (straty) ujęte w okresie w pozostałych dochodach całkowitych |
0 |
168 |
|
Podatek dochodowy odnoszący się do składników pozostałych dochodów całkowitych |
0 |
-32 |
|
Kapitał z wyceny instrumentów zabezpieczających przepływy pieniężne na koniec okresu |
0 |
0 |
Informacje dotyczące charakteru i zakresu ryzyka, na które narażona jest Grupa Kapitałowa z tytułu zaciągniętych kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych zaprezentowano w kolejnych tabelach.
Tabela nr 21 – Zestawienie kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych na 31.12.2021
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa |
Zobowiązanie |
||
|
|
Waluta |
Oprocentowanie |
Termin wymagalności |
w walucie |
w PLN |
krótkoterminowe |
długoterminowe |
|
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Kredyt bankowy* |
EUR |
EURIBOR 1M + marża |
22.12.2031 |
4 549 |
20 924 |
618 |
20 306 |
|
Obligacje 4 letnie |
PLN |
WIBOR 3M + marża |
13.07.2022 |
0 |
50 737 |
50 737 |
0 |
|
Obligacje 4 letnie |
PLN |
WIBOR 3M + marża |
14.06.2023 |
0 |
60 599 |
0 |
60 599 |
|
Obligacje 2 letnie** |
PLN |
WIBOR 3M + marża |
07.02.2022 |
0 |
79 099 |
79 099 |
0 |
|
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne razem wg stanu na 31.12.2021 |
|
|
|
4 549 |
211 359 |
130 454 |
80 905 |
* Termin wymagalności kredytu zgodnie z aneksem zawartym z bankiem kredytującym oraz prognozami Grupy.
** Do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji wskazane zobowiązanie zostało w całości spłacone.
W 2021 roku nie miały miejsca naruszenia postanowień umów kredytowych lub pożyczek. Grupa Archicom terminowo spłacała swoje zobowiązania wynikające z podpisanych umów pożyczek i kredytów.
Tabela nr 22 – Zestawienie kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych na 31.12.2020
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa |
Zobowiązanie |
||
|
|
Waluta |
Oprocentowanie |
Termin wymagalności |
w walucie |
w PLN |
krótkoterminowe |
długoterminowe |
|
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Kredyt bankowy* |
EUR |
EURIBOR 1M + marża |
16.06.2031 |
3 624 |
16 725 |
0 |
16 725 |
|
Kredyt bankowy |
PLN |
WIBOR 3M + marża |
01.12.2022 |
0 |
11 041 |
0 |
11 041 |
|
Kredyt bankowy** |
PLN |
WIBOR 1M + marża |
30.11.2021 |
0 |
14 700 |
14 700 |
0 |
|
Kredyt bankowy |
PLN |
WIBOR 3M + marża |
31.12.2022 |
0 |
5 437 |
0 |
5 437 |
|
Kredyt bankowy |
PLN |
WIBOR 3M + marża |
31.03.2022 |
0 |
1 041 |
0 |
1 041 |
|
Kredyt bankowy |
PLN |
WIBOR 3M + marża |
31.12.2022 |
0 |
21 386 |
0 |
21 386 |
|
Obligacje 4 letnie |
PLN |
WIBOR 3M + marża |
13.07.2022 |
0 |
50 967 |
0 |
50 967 |
|
Obligacje 4 letnie |
PLN |
WIBOR 3M + marża |
14.06.2023 |
0 |
60 217 |
0 |
60 217 |
|
Obligacje 2 letnie |
PLN |
WIBOR 3M + marża |
07.02.2022 |
0 |
90 795 |
0 |
90 795 |
|
Obligacje 2 letnie |
PLN |
WIBOR 6M + marża |
31.12.2022 |
0 |
13 630 |
0 |
13 630 |
|
Obligacje 2 letnie |
PLN |
WIBOR 6M + marża |
30.09.2022 |
0 |
12 921 |
0 |
12 921 |
|
Obligacje 4 letnie** |
PLN |
WIBOR 6M + marża |
01.09.2021 |
0 |
5 071 |
5 071 |
0 |
|
Obligacje 4 letnie** |
PLN |
WIBOR 6M + marża |
01.02.2022 |
0 |
6 361 |
111 |
6 250 |
|
Obligacje 3 letnie** |
PLN |
WIBOR 6M + marża |
01.02.2021 |
0 |
6 335 |
6 335 |
0 |
|
Obligacje 4 letnie** |
PLN |
WIBOR 6M + marża |
01.08.2022 |
0 |
11 450 |
200 |
11 250 |
|
Obligacje 3 letnie** |
PLN |
WIBOR 6M + marża |
01.08.2021 |
0 |
11 403 |
11 403 |
0 |
|
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne razem wg stanu na 31.12.2020 |
|
|
|
3 624 |
339 480 |
37 820 |
301 660 |
* Harmonogram spłat kredytu został ustalony po spełnieniu określonych w umowie warunków, umożliwiających konwersję na kredyt inwestycyjny. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, zgodnie z aneksem zawartym z bankiem kredytującym oraz prognozami Grupy, przewidywany termin wymagalności to 31.12.2031 r.
** Wskazane zobowiązania zostały spłacone do dnia 31 marca 2021 roku w kwocie 9.676 tys. zł. Pozostała część została przeniesiono do pozycji zobowiązań związanych z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży, co zostało opisane w punkcie 6.21 sprawozdania.
W 2020 roku nie miały miejsca naruszenia postanowień umów kredytu lub pożyczek. Grupa Archicom terminowo spłacała swoje zobowiązania wynikające z podpisanych umów pożyczek i kredytów.
Tabela nr 23 – Zestawienie zobowiązań zabezpieczonych hipoteką
|
ZOBOWIĄZANIA |
ZABEZPIECZONE HIPOTEKĄ |
|
Rodzaj kontraktu podlegający zabezpieczeniu |
Zobowiązania zabezpieczenia na majątku spółek |
|
Kredyt zaciągnięty w mBank S.A. na działalność bieżącą (09/015/14/Z/LI) |
Hipoteka umowna łączna do kwoty 3.000.000 zł na będącej własnością spółki Grupy Archicom nieruchomości gruntowej położonej w Krakowie, przy ulicy Dąbrowskiego (w I kwartale 2021 dokonano zmiany zabezpieczenia; w II kwartale 2021 dokonano wpisu hipoteki na nieruchomości gruntowej będącej własnością spółki z Grupy Archicom położonej w Krakowie, przy ulicy Dąbrowskiego; w II kwartale 2021 złożony został, również wniosek o wykreślenie hipoteki na nieruchomości w Gajkowie oraz na nieruchomości gruntowej, której użytkownikiem wieczystym jest ERERA Sp. z o.o. (dawniej: GWW Wrocław Investments Sp. z o.o.); w III kwartale 2021 hipoteka na nieruchomości w Gajkowie została wykreślona; w IV kwartale 2021 dokonano zmiany zabezpieczenia; złożono wniosek o wpis hipoteki na nieruchomości gruntowej będącej własnością spółki z Grupy Archicom położonej we Wrocławiu, przy ulicy Góralskiej oraz wniosek o wykreślenie hipoteki na nieruchomości gruntowej będącej własnością spółki z Grupy Archicom położonej w Krakowie, przy ulicy Dąbrowskiego). |
|
Kredyt zaciągnięty w Banku Pekao S.A. na realizację inwestycji City Forum budynek B |
Hipoteka umowna na nieruchomości, na której wzniesiony został budynek finansowany z kredytu do kwoty stanowiącej 200% kwoty kredytu budowlanego i kwoty kredytu VAT. Hipoteka umowna do kwoty 18.200.000 PLN ustanowiona na nieruchomości, na której wzniesiony został budynek B (kredyt został spłacony w II kwartale 2020; w II kwartale 2020 został złożony wniosek o wykreślenie powyższej hipoteki; hipoteka została wykreślona). Hipoteka umowna ustanowiona na przysługującym udziale w nieruchomości lokalowej, stanowiącej lokal niemieszkalny – garaż wielostanowiskowy do kwoty stanowiącej 200% kwoty kredytu budowlanego i kwoty kredytu VAT (w III kwartale 2020 został złożony wniosek o wykreślenie hipoteki; hipoteka została wykreślona). Hipoteka umowna do sumy 35.200.000 EUR na nieruchomości City Forum budynek A (kredyt został spłacony w II kwartale 2020; hipoteka została wykreślona w I kwartale 2021). |
|
Kredyt zaciągnięty w Banku PKO BP na realizację inwestycji Olimpia Port budynki M18,M19,M20 |
Hipoteka umowna łączna do kwoty 62.340.000 zł ustanowiona na nieruchomości, na której wzniesione zostaną budynki finansowane z kwoty kredytu (kredyt został zamknięty w II kwartale 2020; hipoteka została wykreślona w I kwartale 2021). |
|
Kredyt zaciągnięty w Banku Pekao S.A. na realizację inwestycji City Forum budynek A |
Hipoteka umowna na nieruchomości, na której wzniesiony zostanie budynek finansowany z kredytu do kwoty stanowiącej 200% kwoty kredytu budowlanego i kwoty kredytu VAT. Hipoteka umowna do kwoty 24.000.000 PLN ustanowiona na nieruchomości, obejmującej budynek A. Hipoteka umowna do sumy 35.200.000,00 EUR na nieruchomości City Forum budynek B (kredyt został spłacony w II kwartale 2020; hipoteka została wykreślona w I kwartale 2021). |
|
Kredyt zaciągnięty w Santander Bank Polska S.A. na realizację inwestycji Cztery Porty Roku budynki J16, J17, J18 |
Hipoteka ustanowiona na nieruchomości, obejmującej budynki J16, J17, J18 inwestycji Cztery Pory Roku, na podstawie oświadczenia o hipotece z najwyższym pierwszeństwem zaspokojenia (kredyt został zamknięty w IV kwartale 2020; hipoteka została wykreślona w I kwartale 2021). |
|
Kredyt zaciągnięty w Banku BOŚ S.A. na realizację inwestycji Browary Wrocławskie budynki BL1,BL2 |
Hipoteka ustanowiona na nieruchomości, na której wzniesione zostaną budynki L1,L2 inwestycji Browary Wrocławskie, na podstawie oświadczenia o hipotece z najwyższym pierwszeństwem zaspokojenia (kredyt został zamknięty w III kwartale 2021 – złożono wniosek o wykreślenie hipoteki, hipoteka została wykreślona w IV kwartale 2021). |
|
Kredyt zaciągnięty w Banku PKO BP na realizację inwestycji Olimpia Port budynki M30,M31,M32,M33 |
Hipoteka umowna do kwoty 115.191.000 zł ustanowiona na nieruchomości, na której wzniesione zostaną budynki finansowane z kwoty kredytu (kredyt został zamknięty w I kwartale 2021; hipoteka została wykreślona w III kwartale 2021). |
|
Kredyt zaciągnięty w Banku PKO BP na realizację inwestycji Awicenny budynki L1,L2 |
Hipoteka umowna do kwoty 66.484.500 zł ustanowiona na nieruchomości, na której wzniesione zostaną budynki finansowane z kwoty kredytu (kredyt został zamknięty w I kwartale 2021; hipoteka została wykreślona w II kwartale 2021). |
|
Kredyt zaciągnięty w Banku PKO BP na realizację inwestycji Plany Racławickie budynki R1-R4 |
Hipoteka umowna łączna do kwoty 109.935.000 zł ustanowiona na nieruchomości, na której wzniesione zostaną budynki finansowane z kwoty kredytu (kredyt został zamknięty w II kwartale 2021, złożono wniosek o wykreślenie hipoteki, hipoteka została wykreślona w IV kwartale 2021). |
|
Emisja obligacji przy współpracy z SGB Bank S.A. |
Hipoteka łączna do kwoty 39.828.000 zł (dotyczy Umowy o organizację emisji obligacji z 17.03.2020 roku; w IV kwartale 2021 obligacje zostały w całości spłacone; wnioski o wykreślenie hipotek zostały złożone w I kwartale 2022). |
|
Kredyt zaciągnięty w Banku PKO BP na realizację inwestycji Olimpia Port budynki M21,M22,M23 |
Hipoteka umowna do kwoty 66.213.000 zł ustanowiona na nieruchomości, na której wzniesione zostaną budynki finansowane z kwoty kredytu (kredyt został zamknięty w II kwartale 2021, złożono wniosek o wykreślenie hipoteki, hipoteka została wykreślona w IV kwartale 2021). |
|
Kredyt zaciągnięty w Banku PKO BP na realizację inwestycji Słoneczne Stabłowice budynki Z21,Z22,Z23 |
Hipoteka umowna łączna do kwoty 41.100.000,00 zł ustanowiona na nieruchomości, na której wzniesione zostaną budynki finansowane z kwoty kredytu (kredyt został zamknięty w I kwartale 2021; w II kwartale 2021 wykreślono hipotekę). |
|
Kredyt zaciągnięty w Banku PKO BP na realizację inwestycji Olimpia Port budynki M28, M29 |
Hipoteka umowna do kwoty 115.191.000,00 zł ustanowiona na nieruchomości, na której wzniesione zostaną budynki finansowane z kwoty kredytu (w I kwartale 2021 kredyt został zamknięty; w III kwartale 2021 hipoteka została wykreślona). |
|
Kredyt w rachunku bieżącym udzielonych Archicom S.A. przez PKO BP S.A. |
Hipoteka umowna do kwoty 120.000.000 zł ustanowiona na nieruchomości gruntowej będącej w użytkowaniu wieczystym spółki z Grupy Archicom (w IV kwartale 2021 złożono wniosek o wpis hipoteki). |
6.15 Zabezpieczenie spłaty zobowiązań
Wartość aktywów zabezpieczających spłatę zobowiązań przedstawiono w poniższej tabeli:
Tabela nr 24 – Aktywa zabezpieczające spłatę zobowiązań
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Nieruchomości inwestycyjne |
114 584 |
110 604 |
|
Zapasy |
72 935 |
383 992 |
|
Środki pieniężne |
17 734 |
42 938 |
|
Wartość bilansowa aktywów stanowiących zabezpieczenie razem |
205 253 |
537 534 |
Porównanie wartości bilansowej aktywów oraz zobowiązań finansowych z ich wartością godziwą przedstawiono w poniższej tabeli. Zestawienie obejmuje wszystkie aktywa i zobowiązania finansowe, bez względu na to, czy w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym są one ujmowane w zamortyzowanym koszcie, czy w wartości godziwej:
Tabela nr 25 – Porównanie wartości bilansowej aktywów i zobowiązań finansowych z ich wartością godziwą
|
Klasa instrumentu finansowego |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
||
|
Wartość godziwa |
Wartość bilansowa |
Wartość godziwa |
Wartość bilansowa |
|
|
Aktywa: |
|
|
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
184 452 |
184 452 |
48 454 |
48 454 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
280 151 |
280 151 |
212 633 |
212 633 |
|
Zobowiązania: |
|
|
|
|
|
Kredyty w rachunku kredytowym |
20 924 |
20 924 |
70 330 |
70 330 |
|
Dłużne papiery wartościowe |
190 435 |
190 435 |
269 150 |
269 150 |
|
Zobowiązania leasingowe |
24 827 |
24 827 |
33 688 |
33 688 |
|
Pochodne instrumenty finansowe |
0 |
0 |
64 |
64 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
438 033 |
438 033 |
420 845 |
420 845 |
Grupa ustala wartość godziwą aktywów finansowych i zobowiązań finansowych w taki sposób, aby w jak największym stopniu uwzględnić czynniki pochodzące z rynku. Wyceny do wartości godziwej zostały podzielone na trzy grupy w zależności
od pochodzenia danych wejściowych do wyceny:
poziom 1 – dane wejściowe są cenami notowanymi (nieskorygowanymi) na aktywnych rynkach za identyczne aktywa lub zobowiązania, do których jednostka ma dostęp w dniu wyceny,
poziom 2 – dane wejściowe inne niż ceny notowane uwzględnione na poziomie 1, które są obserwowalne w przypadku danego składnika aktywów lub zobowiązania, pośrednio albo bezpośrednio,
poziom 3 – nieobserwowalne dane wejściowe dotyczące danego składnika aktywów lub zobowiązania.
Wycenę aktywów finansowych i zobowiązań finansowych (w tym na poziomie 3) przeprowadza Dział Finansowy, a w przypadkach, które wymagają specjalistycznej wiedzy, podmiot zewnętrzny. Technika wyceny jest dobierana do indywidualnych cech wycenianego instrumentu, przy czym maksymalizuje się wykorzystanie informacji pochodzących z rynku. Zespół podlega bezpośrednio Dyrektorowi Finansowemu.
Grupa zbudowała model służący do szacowania oczekiwanych strat z portfela pożyczek oraz należności. Dla należności z tytułu dostaw i usług oraz aktywów z tytułu umowy zastosowano uproszczoną wersję modelu zakładającą kalkulację straty dla całego życia instrumentu. Model dotyczący pozostałych aktywów zakłada dla instrumentów, dla których wzrost ryzyka kredytowego od pierwszego ujęcia nie był znaczący lub ryzyko jest niskie, ujęcie w pierwszej kolejności strat z niewykonania zobowiązania dla okresu kolejnych 12 miesięcy. Dla udzielonych pożyczek Grupa uznaje, że mają one niskie ryzyko kredytowe, jeżeli nie są przeterminowane na dzień oceny, pożyczkobiorca potwierdził saldo wierzytelności oraz sytuacja finansowa pożyczkobiorcy i wynik oczekiwany na realizowanych projektach pozwali na spłatę pożyczki. Dla zobowiązań warunkowych i poręczeń Grupa przyjmuje, że ryzyko kredytowe jest niskie, jeżeli sytuacja finansowa spółek, którym zostało udzielone poręczenie, oceniona na podstawie dostępnych sprawozdań finansowych i prognoz, nie budzi obaw. Przeprowadzona analiza nie wykazała konieczności ujęcia odpisów na oczekiwane straty kredytowe.
W odniesieniu do aktywów oraz zobowiązań finansowych, które zgodnie z polityką rachunkowości Grupy ujęto w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w wartości godziwej, dodatkowe informacje o metodach wyceny oraz poziomach wartości godziwej zaprezentowano poniżej.
W okresie sprawozdawczym nie wystąpiły istotne przeniesienia pomiędzy poziomami wycen wartości godziwej instrumentów.
W okresie sprawozdawczym nie wystąpiły zmiany warunków prowadzenia działalności, które mają istotny wpływ na wartość godziwą aktywów finansowych i zobowiązań finansowych Grupy.
a) Dodatkowe informacje o metodach wyceny instrumentów finansowych w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w zamortyzowanym koszcie:
Wypłacone pożyczki, nienotowane papiery dłużne
Wartość bilansowa pożyczek o zmiennym oprocentowaniu została uznana za racjonalne przybliżenie ich wartości godziwej.
Otrzymane pożyczki i kredyty, wyemitowane nienotowane papiery dłużne
Wartość bilansowa zobowiązań o zmiennym oprocentowaniu została uznana za racjonalne przybliżenie ich wartości godziwej.
Wszystkie wypłacone oraz otrzymane pożyczki i kredyty w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym były pozycjami o zmiennym oprocentowaniu.
Grupa Kapitałowa nie dokonywała wyceny wartości godziwej należności oraz zobowiązań z tytułu dostaw i usług – ich wartość bilansowa uznawana jest przez Grupę za rozsądne przybliżenie wartości godziwej.
b) Przekwalifikowanie
Grupa Kapitałowa nie dokonała przekwalifikowania składników aktywów finansowych, które spowodowałoby zmianę zasad wyceny tych aktywów pomiędzy wartością godziwą a ceną nabycia lub metodą zamortyzowanego kosztu.
c) Wyłączenie ze sprawozdania z sytuacji finansowej
Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa Kapitałowa nie posiadała aktywów finansowych, których przeniesienia nie kwalifikują się do wyłączenia ze sprawozdania z sytuacji finansowej.
d) Aktywa finansowe i zobowiązania finansowe podlegające kompensacie
Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa Kapitałowa nie kompensowała aktywów finansowych i zobowiązań finansowych.
Spółki Grupy Kapitałowej utworzyły aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, których realizacja uzależniona jest od uzyskania w przyszłości dochodu podatkowego w wysokości przekraczającej dochód z tytułu odwrócenia dodatnich różnic przejściowych. Kwota tych aktywów na 31 grudnia 2021 wynosiła 29.001 tys. zł (2020 rok: 30.140 tys. zł). Najistotniejsze różnice przejściowe dotyczą pozycji zapasów (aktywa z tego tytułu na dzień bilansowy wynoszą 11.931 tys. zł), oraz strat podatkowych (aktywa z tego tytułu na dzień bilansowy wynoszą 7.266 tys. zł). Podstawą ujęcia aktywów są zatwierdzone przez Zarząd Spółki dominującej aktualne budżety projektów realizowanych przez spółki Grupy Kapitałowej oraz strategia działalności Grupy.
Szczegółowy wpływ aktywów oraz rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego na skonsolidowane sprawozdanie finansowe został przedstawiony w poniższych tabelach.
Tabela nr 26 – Wpływ aktywa oraz rezerwy z tytułu podatku odroczonego na sprawozdanie finansowe
|
Stan na początek okresu: |
01.01.2021 |
01.01.2020 |
|
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
30 140 |
24 915 |
|
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
13 583 |
8 865 |
|
Podatek odroczony per saldo na początek okresu |
16 557 |
16 050 |
|
Zmiana stanu w okresie wpływająca na: |
|
|
|
Wynik (+/-) |
-2 888 |
539 |
|
Pozostałe całkowite dochody (+/-) |
0 |
-32 |
|
Stan na koniec okresu |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
29 001 |
30 140 |
|
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
14 332 |
13 583 |
|
Podatek odroczony per saldo na koniec okresu |
14 669 |
16 557 |
Tabela nr 27 – Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
|
|
Saldo na początek okresu |
Zmiana stanu: |
Różnice kursowe netto z przeliczenia |
Saldo na koniec okresu |
||
|
Tytuły różnic przejściowych |
wynik |
pozostałe dochody całkowite |
rozliczenie połączenia |
|||
|
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa: |
01.01.2021 |
|
|
|
|
31.12.2021 |
|
Nieruchomości inwestycyjne |
11 |
-11 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Zapasy |
10 347 |
1 584 |
0 |
0 |
0 |
11 931 |
|
Pozostałe aktywa |
180 |
-80 |
0 |
0 |
0 |
100 |
|
Zobowiązania: |
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania i rezerwy na świadczenia pracownicze |
2 041 |
-1 666 |
0 |
0 |
0 |
375 |
|
Pozostałe rezerwy |
4 528 |
-83 |
0 |
0 |
0 |
4 445 |
|
Pochodne instrumenty finansowe |
-1 |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Leasing |
3 849 |
-23 |
0 |
0 |
0 |
3 826 |
|
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne |
1 538 |
-801 |
0 |
0 |
0 |
737 |
|
Inne zobowiązania |
473 |
-152 |
0 |
0 |
0 |
321 |
|
Inne: |
|
|
|
|
|
|
|
Nierozliczone straty podatkowe |
7 174 |
92 |
0 |
0 |
0 |
7 266 |
|
Razem |
30 140 |
-1 139 |
0 |
0 |
0 |
29 001 |
|
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa: |
01.01.2020 |
|
|
|
|
31.12.2020 |
|
Nieruchomości inwestycyjne |
1 769 |
-1 758 |
0 |
0 |
0 |
11 |
|
Zapasy |
10 086 |
261 |
0 |
0 |
0 |
10 347 |
|
Pozostałe aktywa |
131 |
49 |
0 |
0 |
0 |
180 |
|
Zobowiązania: |
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania i rezerwy na świadczenia pracownicze |
739 |
1 302 |
0 |
0 |
0 |
2 041 |
|
Pozostałe rezerwy |
2 316 |
2 212 |
0 |
0 |
0 |
4 528 |
|
Pochodne instrumenty finansowe |
31 |
0 |
-32 |
0 |
0 |
-1 |
|
Leasing |
37 |
3 812 |
0 |
0 |
0 |
3 849 |
|
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne |
2 794 |
-1 256 |
0 |
0 |
0 |
1 538 |
|
Inne zobowiązania |
74 |
399 |
0 |
0 |
0 |
473 |
|
Inne: |
|
|
|
|
|
|
|
Nierozliczone straty podatkowe |
6 938 |
236 |
0 |
0 |
0 |
7 174 |
|
Razem |
24 915 |
5 257 |
-32 |
0 |
0 |
30 140 |
Tabela nr 28 – Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
|
Tytuły różnic przejściowych |
Saldo na początek okresu |
Zmiana stanu: |
Różnice kursowe netto z przeliczenia |
Saldo na koniec okresu |
||
|
wynik |
pozostałe dochody całkowite |
rozliczenie połączenia |
||||
|
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa: |
01.01.2021 |
|
|
|
|
31.12.2021 |
|
Nieruchomości inwestycyjne |
5 981 |
542 |
0 |
0 |
0 |
6 523 |
|
Zapasy |
4 853 |
-467 |
0 |
0 |
0 |
4 386 |
|
Pozostałe aktywa |
2 113 |
1 005 |
0 |
0 |
0 |
3 118 |
|
Zobowiązania: |
|
|
|
|
|
|
|
Wycena zobowiązań z tyt. kaucji |
246 |
-246 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Pozostałe zobowiązania |
390 |
-85 |
0 |
0 |
0 |
305 |
|
Razem |
13 583 |
749 |
0 |
0 |
0 |
14 332 |
|
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa: |
01.01.2020 |
|
|
|
|
31.12.2020 |
|
Nieruchomości inwestycyjne |
5 305 |
676 |
0 |
0 |
0 |
5 981 |
|
Zapasy |
2 798 |
2 055 |
0 |
0 |
0 |
4 853 |
|
Pozostałe aktywa |
558 |
1 555 |
0 |
0 |
0 |
2 113 |
|
Zobowiązania: |
|
|
|
|
|
|
|
Wycena zobowiązań z tyt. kaucji |
204 |
42 |
0 |
0 |
0 |
246 |
|
Pozostałe zobowiązania |
0 |
390 |
0 |
0 |
0 |
390 |
|
Razem |
8 865 |
4 718 |
0 |
0 |
0 |
13 583 |
Zdecydowanie największą pozycję zapasów stanowią półprodukty i produkcja w toku, gdzie zgodnie z polityką rachunkowości ujmowane są mieszkania i lokale w trakcie budowy oraz projekty przyszłe będące aktualnie w różnych fazach realizacji. Grupa ujmuje w tej pozycji również grunty, na których realizowane są aktualne i przyszłe projekty, wraz w prawem wieczystego użytkowania tych gruntów zgodnie z MSSF 16. Po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie pozycje przekwalifikowywane są do wyrobów gotowych.
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej ujęte są następujące pozycje zapasów:
Tabela nr 29 – Wartość zapasów ujęta w sprawozdaniu finansowym
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Półprodukty i produkcja w toku |
546 986 |
860 516 |
|
Wyroby gotowe |
131 207 |
104 399 |
|
Wartość bilansowa zapasów razem |
678 193 |
964 915 |
Znaczący spadek wartości zapasów w okresie sprawozdawczym wynika ze zmiany prezentacyjnej 186.320 tys. zł półproduktów i produkcji w toku oraz 5.197 tys. zł wyrobów gotowych do pozycji aktywów klasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży, co zostało szerzej opisane w punkcie 6.21 sprawozdania.
W dniu 4 listopada 2021 r. podmiot zależny Spółki, tj. spółka pod firmą Archicom Lofty Platinum 1 sp. z o.o. podpisała z Echo Investment S.A. z siedzibą w Kielcach przedwstępną Umowę zakupu prawa użytkowania wieczystego gruntu (oraz prawa własności budynków, stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności), położonego w Warszawie w rejonie ulic Domaniewskiej, Wołoskiej i Postępu (dalej: Nieruchomości).
Zawarcie Umowy przyrzeczonej powinno nastąpić nie później niż w lutym 2023 r., po spełnieniu się warunków zastrzeżonych w Umowie przedwstępnej, przy czym strony Umowy zamierzają dążyć do spełnienia warunków i zawarcia umowy przyrzeczonej w 2022 roku.
Łączna powierzchnia nieruchomości gruntowej, będącej przedmiotem transakcji, wynosi około 6.950 mkw. Na przedmiotowej nieruchomości planowana jest realizacja inwestycji mieszkaniowej wielorodzinnej z usługami, na której zostanie wybudowanych około 260 mieszkań.
Cena netto za Nieruchomości wyniesie łącznie 65,115 mln złotych netto. Kwota została w całości zapłacona do dnia bilansowego. Ze względu na zaliczkowy charakter transakcji, nie została ona wykazana w pozycji zapasów lecz ujęto ją jako należność krótkoterminową.
Tabela nr 30 – Odpisy aktualizujące wartość zapasów ujęte w sprawozdaniu finansowym
|
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
Stan na początek okresu |
1 129 |
1 084 |
|
Odpisy ujęte jako koszt w okresie |
1 368 |
194 |
|
Odpisy odwrócone lub wykorzystane w okresie (-) |
0 |
-149 |
|
Inne zmiany |
-19 |
0 |
|
Stan na koniec okresu |
2 478 |
1 129 |
Tabela nr 31 - Zabezpieczenie zobowiązań ustanowione na zapasach
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Kredyt w PKO BP na realizację inwestycji Awipolis budynki L1, L2 |
0 |
51 980 |
|
Kredyt w BOŚ S.A. na realizację inwestycji Browary Wrocławskie budynek BL1,BL2 |
0 |
45 496 |
|
Kredyt w PKO BP na realizację inwestycji Olimpia Port budynki M30, M31, M32, M33 |
0 |
50 031 |
|
Kredyt w PKO BP na realizację inwestycji Planty Racławickie bud. R1, R2, R3, R4 |
0 |
69 324 |
|
Kredyt w PKO BP na realizację inwestycji Olimpia Port budynki M21, M22, M23 |
0 |
27 975 |
|
Kredyt w PKO BP na realizację inwestycji Olimpia Port budynki M28, M29 |
0 |
22 481 |
|
Kredyt w PKO BP na realizację inwestycji Słoneczne Stabłowice Z21, Z22, Z23 |
0 |
27 538 |
|
Kredyt w PKO BP na realizację inwestycji Marcelin IIB |
0 |
48 810 |
|
Emisja obligacji przy współpracy z SGB Bank SA – hipoteka łączna na nieruchomościach zlokalizowanych we Wrocławiu |
0 |
40 357 |
|
Kredyt odnawialny w mBank na finansowanie kontraktów budowlanych realizowanych przez spółkę Archicom sp. z o.o. - Realizacja Inwestycji - sp. k. |
5 486 |
0 |
|
Kredyt w rachunku bieżącym Archicom S.A. - zabezpieczenie na inwestycji Browary Wrocławskie bud BA2BA3 |
67 449 |
0 |
|
Wartość bilansowa zapasów razem |
72 935 |
383 992 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności przedstawiają się następująco:
Tabela nr 32 – Zestawienie należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Należności długoterminowe |
|
|
|
Należności z tytułu zbycia jednostek zależnych i udziałów we wspólnym przedsięwzięciu |
55 389 |
0 |
|
Kaucje wpłacone |
5 020 |
317 |
|
Rozliczenia międzyokresowe |
6 633 |
1 069 |
|
Należności długoterminowe razem |
67 042 |
1 386 |
|
Należności krótkoterminowe |
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
28 489 |
43 334 |
|
Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług (-) |
-16 818 |
-23 684 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług netto |
11 671 |
19 650 |
|
Kaucje wpłacone z innych tytułów |
30 |
7 |
|
Inne należności* |
13 962 |
1 656 |
|
Odpisy aktualizujące wartość pozostałych należności finansowych(-) |
-2 979 |
-96 |
|
Pozostałe należności finansowe netto |
11 013 |
1 567 |
|
Należności finansowe |
22 684 |
21 217 |
|
Należności z tytułu podatków i innych świadczeń** |
25 346 |
18 587 |
|
Przedpłaty i zaliczki** |
67 472 |
4 351 |
|
Rozliczenia międzyokresowe |
1 766 |
2 711 |
|
Pozostałe należności niefinansowe |
142 |
202 |
|
Należności niefinansowe |
94 726 |
25 851 |
|
Należności krótkoterminowe razem |
117 410 |
47 068 |
* Znaczny wzrost pozycji "Inne należności" wynika głównie z zapłaty wadium na zakup nieruchomości w kwocie 10.000 tys, zł. Do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji wadium zostało zwrócone.
** Na wzrost pozycji "Przedpłaty i zaliczki" oraz "Należności z tytułu podatków i innych świadczeń" w głównej mierze wpływ miała wpłacona zaliczka na zakup nieruchomości gruntowej w Warszawie w kwocie netto 65.115 tys. zł oraz 14.976 tys. zł VAT. Transakcja została szerzej opisana w punkcie 6.18 sprawozdania.
Poszczególne pozycje zostały szerzej omówione w kolejnych tabelach.
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok 2021 dokonano zmiany prezentacyjnej czynnych rozliczeń międzyokresowych polegającej na zaprezentowaniu ich odpowiednio w pozycjach bilansowych "należności długoterminowe" oraz "należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności". W związku z dokonaną zmianą przekształceniu w adekwatny sposób uległy również dane porównywalne.
Rozliczenia międzyokresowe oraz ich zmiany w poszczególnych okresach przedstawiały się następująco:
Tabela nr 33 – Rozliczenia międzyokresowe
|
|
Rozliczenia krótkoterminowe |
Rozliczenia długoterminowe |
||
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Rozliczenia międzyokresowe czynne |
|
|
|
|
|
Czynsze najmu |
0 |
0 |
877 |
185 |
|
Prowizje związane z komercjalizacją nieruchomości inwestycyjnych |
263 |
125 |
1 359 |
457 |
|
Inne koszty opłacone z góry |
1 503 |
2 586 |
4 397 |
427 |
|
Rozliczenia międzyokresowe czynne razem |
1 766 |
2 711 |
6 633 |
1 069 |
Tabela nr 34 – Odpisy aktualizujące wartość krótkoterminowych należności finansowych
|
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
Stan na początek okresu |
23 780 |
21 197 |
|
Odpisy ujęte jako koszt w okresie |
188 |
2 931 |
|
Odpisy odwrócone ujęte jako przychód w okresie (-) |
-1 802 |
-231 |
|
Odpisy wykorzystane (-) |
-2 352 |
-117 |
|
Inne zmiany |
-17 |
0 |
|
Stan na koniec okresu |
19 797 |
23 780 |
Odpisy aktualizujące wartość należności długoterminowych nie występują.
Tabela 35 – Bieżące i zaległe krótkoterminowe należności finansowe
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
||
|
Bieżące |
Zaległe |
Bieżące |
Zaległe |
|
|
Należności krótkoterminowe: |
|
|
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
9 249 |
19 240 |
21 838 |
21 568 |
|
Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług (-) |
-1 883 |
-14 936 |
-4 164 |
-19 552 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług netto |
7 366 |
4 304 |
17 674 |
2 016 |
|
Pozostałe należności finansowe |
11 041 |
2 952 |
1 527 |
63 |
|
Odpisy aktualizujące wartość pozostałych należności (-) |
-25 |
-2 952 |
0 |
-63 |
|
Pozostałe należności finansowe netto |
11 016 |
0 |
1 527 |
0 |
|
Należności finansowe |
18 382 |
4 304 |
19 201 |
2 016 |
Tabela 36 – Analiza wiekowania zaległych krótkoterminowych należności finansowych nie objętych odpisem aktualizacyjnym
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
||
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
Pozostałe należności finansowe |
Należności z tytułu dostaw i usług |
Pozostałe należności finansowe |
|
|
Należności krótkoterminowe zaległe: |
|
|
|
|
|
do 1 miesiąca |
296 |
0 |
486 |
0 |
|
od 1 do 6 miesięcy |
545 |
0 |
893 |
0 |
|
od 6 do 12 miesięcy |
779 |
0 |
492 |
0 |
|
powyżej roku |
2 684 |
0 |
145 |
0 |
|
Zaległe należności finansowe |
4 304 |
0 |
2 016 |
0 |
Zestawienie środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, w tym również podlegających ograniczeniu w dysponowaniu, przedstawiono w poniższych tabelach.
Tabela nr 37 – Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Środki pieniężne na rachunkach bankowych prowadzonych w PLN |
239 866 |
162 017 |
|
Środki pieniężne na rachunkach bankowych walutowych |
22 551 |
7 654 |
|
Środki pieniężne w kasie |
0 |
24 |
|
Inne* |
17 734 |
42 938 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty razem |
280 151 |
212 633 |
* W pozycji „Inne” zawarto głównie środki o ograniczonej możliwości dysponowania na rachunkach powierniczych oraz rachunkach zablokowanych (np. split payment).
Utrzymywanie ponadprzeciętnego buforu gotówkowego zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa finansowego klientom, inwestorom, kontrahentom i Spółce oraz pozwala na powrót do polityki dywidendowej i równoczesne zwiększenie aktywności w zakresie zakupu gruntów.
Tabela nr 38 – Środki pieniężne podlegające ograniczeniom w dysponowaniu
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Rachunki powiernicze i zablokowane (w tym split payment - VAT) |
17 720 |
38 323 |
|
Kaucje |
14 |
4 615 |
|
Wartość bilansowa środków pieniężnych podlegających ograniczeniom w dysponowaniu razem |
17 734 |
42 938 |
Grupa korzysta z Otwartych Mieszkaniowych Rachunków Powierniczych, z których środki są zwalniane etapami wraz z postępem prac. Środki zgromadzone na mieszkaniowych rachunkach powierniczych nie spełniają definicji środków pieniężnych wg MSR, natomiast są to środki, które wchodzą do masy upadłości dewelopera, odsetki należą do dewelopera, deweloper jest posiadaczem rachunku powierniczego.
Na dzień rozpoczęcia okresu objętego skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym w pozycji aktywów klasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży ujęta była nieruchomość położona przy ul. Ksawerego Liskego we Wrocławiu o wartości 11.455 tys. zł. Ujęte na ten sam dzień zobowiązania związane z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży o łącznej wartości 2.219 tys. zł stanowiły zobowiązania z tyt. leasingu prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej przy ul. Ksawerego Liskego we Wrocławiu o wartości księgowej 1.813 tys. zł oraz wartość otrzymanych zaliczek na poczet ceny sprzedaży nieruchomości w kwocie 406 tys. zł.
W dniu 11 lutego 2021 r. zawarto umowę sprzedaży nieruchomości położonej we Wrocławiu przy ul. Ksawerego Liskego za łączną cenę netto w wysokości 10.500 tys. zł plus należny podatek VAT w kwocie 2.415 tys. zł, przy czym do dnia 31 marca 2021 roku zostało zapłacone 3.415 tys. zł, w tym kwota należnego podatku VAT od całej ceny sprzedaży w wysokości 2.415 tys. zł, natomiast kolejne 406 tys. zł otrzymano w formie zaliczki w 2020 roku. W wyniku transakcji rozliczono całość salda aktywów klasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży i zobowiązań z nimi związanych, rozpoznając zysk na transakcji w kwocie 828 tys. zł.
W związku z zawarciem przez Spółkę w dniu 17 lutego 2021 roku przedwstępnej umowy dotyczącej sprzedaży na rzecz Pani Doroty Jarodzkiej-Śródki oraz Pana Rafała Jarodzkiego wszystkich akcji przysługujących Emitentowi w kapitale zakładowym Archicom Polska S.A. oraz przedwstępnej umowy sprzedaży wszystkich udziałów przysługujących pośrednio Emitentowi (poprzez Archicom Holding sp. z o.o.) w kapitale zakładowym Archicom Studio Projekt sp. z o.o. oraz wystąpienia przez Emitenta (jako komandytariusza) z Archicom Studio Projekt spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. – opisanych w punkcie 6.5 niniejszego sprawozdania, dokonano zmiany klasyfikacji grupy aktywów przypisanych ośrodkom wypracowującym środki pieniężne, będącym przedmiotem transakcji oraz bezpośrednio związanych z nimi zobowiązań odpowiednio do aktywów klasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży i zobowiązań związanych z tymi aktywami. Jednocześnie dokonano wyceny aktywów klasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży do wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży.
Transakcje zbycia opisanych aktywów i związanych z nimi zobowiązań miały miejsce dnia 22 kwietnia 2021 roku i zostały opisane w punkcie 6.5 sprawozdania, w tym:
1. Sprzedaż na rzecz Pani Doroty Jarodzkiej-Śródki oraz Pana Rafała Jarodzkiego wszystkich akcji przysługujących Emitentowi w kapitale zakładowym Archicom Polska S.A. za cenę 131.000 tys. zł, płatną w dwóch ratach, gdzie:
a. pierwsza rata (w kwocie 77.500 tys. zł) została zapłacona w dniu zamknięcia transakcji, tj. 22 kwietnia 2021 r., częściowo poprzez przeniesienie na Emitenta części Obligacji o łącznej wartości nominalnej wynoszącej 37.000 tys. zł; oraz; oraz
b. druga rata, w kwocie 53.500 tys. zł, powiększona o odsetki narosłe od dnia zamknięcia transakcji do dnia zapłaty, według rocznej stopy oprocentowania równej 5%, płatna w terminie do dnia 15 czerwca 2023 r.;
Łączna wartość aktywów klasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży, a przypisanych Archicom Polska S.A. i jej jednostkom zależnym to 293.625 tys. zł. Wartość zobowiązań związanych z tymi aktywami to 129.026 tys. zł. Aktywa netto przeznaczone do sprzedaży w ramach tej transakcji wynoszą 164.599 tys. zł, w tym udział jednostki dominującej 131.656 tys. zł. Zgodnie z zasadami MSSF 5 obniżono wartość tych aktywów o 575 tys. zł, tj. do wartości godziwej stanowiącej równowartość ustalonej ceny sprzedaży pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży.
2. Sprzedaż na rzecz Pani Doroty Jarodzkiej-Śródki oraz Pana Kazimierza Śródki wszystkich udziałów przysługujących pośrednio Emitentowi (poprzez Archicom Holding sp. z o.o.) w kapitale zakładowym Archicom Studio Projekt sp. z o.o. oraz wystąpienie przez Emitenta (jako komandytariusza) z Archicom Studio Projekt spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k., z tytułu których to transakcji (sprzedaż i wystąpienie) Emitent otrzymał (pośrednio i bezpośrednio) łączne wynagrodzenie w kwocie 2.400 tys. zł, w całości w dniu zamknięcia transakcji.
Łączna wartość aktywów klasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży, a przypisanych Archicom Studio Projekt sp. z o.o. oraz Archicom Studio Projekt spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. to 2.854 tys. zł. Wartość zobowiązań związanych z tymi aktywami to 1.878 tys. zł. Aktywa netto przeznaczone do sprzedaży w ramach tej transakcji wynoszą 976 tys. zł. Zgodnie z zasadami MSSF 5 obniżono wartość tych aktywów o 204 tys. zł, tj. do wartości godziwej stanowiącej równowartość ustalonej ceny sprzedaży pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży.
W wyniku zawarcia umów przyrzeczonych rozliczono całość salda aktywów klasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży i zobowiązań z nimi związanych, rozpoznając transakcję w wyniku finansowym okresu.
Tabela nr 39 – Aktywa trwałe klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży
|
Aktywa klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży |
01.01-31.12.2021 |
01.01 - 31.12.2020 |
|
Wartość bilansowa na początek okresu |
11 454 |
0 |
|
Reklasyfikacja wartości niematerialnych |
1 |
0 |
|
Reklasyfikacja rzeczowych aktywów trwałych |
2 200 |
23 640 |
|
Reklasyfikacja nieruchomości inwestycyjnych |
39 633 |
96 997 |
|
Reklasyfikacja inwestycji we wspólnych przedsięwzięciach |
15 624 |
0 |
|
Reklasyfikacja zapasów |
191 517 |
0 |
|
Reklasyfikacja rozliczeń międzyokresowych |
636 |
3 271 |
|
Reklasyfikacja środków pieniężnych |
44 664 |
0 |
|
Reklasyfikacja pozostałych aktywów |
2 204 |
0 |
|
Wycena aktywów klasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży |
-779 |
0 |
|
Sprzedaż aktywów |
-307 154 |
-112 454 |
|
Wartość bilansowa na koniec okresu |
0 |
11 454 |
Tabela nr 40 – Zobowiązania związane z aktywami trwałymi przeznaczonymi do sprzedaży
|
Zobowiązania związane z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży |
01.01-31.12.2021 |
01.01 - 31.12.2020 |
|
Wartość bilansowa na początek okresu |
2 219 |
0 |
|
Reklasyfikacja zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek, innych instrumentów dłużnych |
45 644 |
0 |
|
Reklasyfikacja zobowiązań z tytułu leasingu |
6 058 |
1 759 |
|
Reklasyfikacja zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań |
71 242 |
0 |
|
Reklasyfikacja zobowiązań i rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych |
4 493 |
0 |
|
Reklasyfikacja pozostałych rezerw |
1 042 |
0 |
|
Reklasyfikacja pozostałych kategorii zobowiązań |
2 425 |
476 |
|
Aktualizacja wartości zobowiązań z tytułu leasingu |
0 |
54 |
|
Sprzedaż aktywów |
-133 123 |
-70 |
|
Wartość bilansowa na koniec okresu |
0 |
2 219 |
Na dzień 31 grudnia 2021 roku kapitał podstawowy Spółki dominującej wynosił 256.703.430,00 zł i dzieli się na 25.670.343 akcje o wartości nominalnej 10,00 zł każda.
Tabela nr 41 – Kapitał podstawowy jednostki dominującej
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Liczba akcji |
25 670 343 |
25 670 343 |
|
Wartość nominalna akcji (PLN) |
10 |
10 |
|
Kapitał podstawowy |
256 703 430 |
256 703 430 |
Tabela nr 42 – Struktura akcji i kapitału podstawowego
|
Liczba akcji |
|
Seria |
|
19 462 841 |
zwykłe akcje na okaziciela |
A |
|
6 207 502 |
uprzywilejowane akcje imienne |
B1 |
|
25 670 343 |
|
|
6.23 Udziały niedające kontroli
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym wartość udziałów niedających kontroli uległa zmianie z tytułu przypisania udziałowcom niekontrolującym części całkowitych dochodów wygenerowanych przez spółkę Archicom Polska S.A. oraz BDH Development Sp. z o.o.
W dniu 22 kwietnia 2021 roku, spółki Archicom Polska S.A. oraz BDH Development sp. z o.o., w wyniku restrukturyzacji Grupy opisanej w punkcie 6.5 sprawozdania, przestały być częścią Grupy Kapitałowej Archicom S.A.
Tabela nr 43 – Zestawienie zmian udziałów niedających kontroli
|
|
31.12.2021 |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
31.12.2020 |
|
|
BDH Development sp. z o.o. |
Archicom Polska S.A. |
BDH Development sp. z o.o. |
Archicom Polska S.A. |
|
Udziały niedające kontroli (% głosów) |
0,0% |
0,0% |
20,0% |
20,0% |
|
Udziały niedające kontroli (% udziałów własnościowych) |
0,0% |
0,0% |
20,0% |
20,0% |
|
|
|
|
|
|
|
|
31.12.2021 |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
31.12.2020 |
|
|
BDH Development sp. z o.o. |
Archicom Polska S.A. |
BDH Development sp. z o.o. |
Archicom Polska S.A. |
|
Aktywa trwałe |
0 |
0 |
0 |
67 784 |
|
Aktywa obrotowe |
0 |
0 |
25 046 |
221 001 |
|
Aktywa razem |
0 |
0 |
25 046 |
288 785 |
|
Zobowiązania długoterminowe |
0 |
0 |
2 500 |
34 781 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
0 |
0 |
15 748 |
91 677 |
|
Zobowiązania razem |
0 |
0 |
18 248 |
126 458 |
|
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
0 |
0 |
6 799 |
129 845 |
|
Udziały niedające kontroli |
0 |
0 |
-1 |
32 482 |
Tabela nr 44 – Wybrane pozycje sprawozdań finansowych spółek Archicom Polska S.A. oraz BDH Development Sp. z o.o.
|
|
01.01- 22.04.2021 |
01.01- 22.04.2021 |
17.12- 31.12.2020 |
01.01-31.12.2020 |
|
Wybrane pozycje sprawozdania z całkowitych dochodów |
BDH Development sp. z o.o. |
Archicom Polska S.A. |
BDH Development sp. z o.o. |
Archicom Polska S.A. |
|
Przychody ze sprzedaży |
4 |
30 835 |
0 |
81 559 |
|
Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom podmiotu dominującego |
-155 |
2 289 |
-6 |
9 484 |
|
Zysk (strata) netto przypadający podmiotom niekontrolującym |
-39 |
573 |
-2 |
2 372 |
|
Zysk (strata) netto, w tym: |
-194 |
2 862 |
-8 |
11 856 |
|
Zysk (strata netto) z działalności kontynuowanej |
-194 |
2 862 |
-8 |
11 856 |
|
Zysk (strata netto) z działalności zaniechanej |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Pozostałe całkowite dochody |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Całkowite dochody przypadające akcjonariuszom podmiotu dominującego |
-155 |
2 289 |
-6 |
9 484 |
|
Całkowite dochody przypadające podmiotom niekontrolującym |
-39 |
573 |
-2 |
2 372 |
|
Całkowite dochody |
-194 |
2 862 |
-8 |
11 856 |
|
|
|
|
|
|
|
|
01.01- 22.04.2021 |
01.01- 22.04.2021 |
17.12- 31.12.2020 |
01.01-31.12.2020 |
|
Wybrane pozycje sprawozdania z przepływów pieniężnych |
BDH Development sp. z o.o. |
Archicom Polska S.A. |
BDH Development sp. z o.o. |
Archicom Polska S.A. |
|
Dywidendy wypłacone podmiotom niekontrolującym |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej |
2 068 |
11 716 |
-8 719 |
-21 |
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej, w tym: |
0 |
-3 486 |
0 |
39 608 |
|
- saldo pożyczek i odsetek ze spółką Karpacka Invest sp. z o.o. |
0 |
0 |
0 |
56 |
|
- saldo pożyczek i odsetek ze spółką BDH Development sp. z o.o.* |
0 |
-3 537 |
0 |
-2 500 |
|
- saldo pożyczek i odsetek z pozostałymi spółkami Grupy Archicom S.A.* |
0 |
0 |
0 |
72 221 |
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej, w tym: |
367 |
-2 956 |
9 104 |
-8 007 |
|
- saldo pożyczek i odsetek ze spółką Archicom Polska S.A.* |
3 537 |
0 |
2 500 |
0 |
|
- dywidenda wypłacona dla Archicom S.A.* |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
- dywidenda wypłacona udziałowcowi niekontrolującemu |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
2 435 |
5 274 |
385 |
31 580 |
* Pozycje eliminowane w ramach wyłączeń konsolidacyjnych.
6.24 Świadczenia i rezerwy pracownicze
Koszty świadczeń pracowniczych zaprezentowano w poniższej tabeli.
Tabela nr 45 – Koszty świadczeń pracowniczych
|
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
Koszty wynagrodzeń |
30 816 |
37 389 |
|
Koszty ubezpieczeń społecznych |
6 121 |
5 217 |
|
Koszty przyszłych świadczeń (rezerwy na nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne) |
0 |
251 |
|
Koszty świadczeń pracowniczych razem |
36 937 |
42 857 |
Tabela nr 46 – Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych
|
|
Rezerwy |
|
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Krótkoterminowe rezerwy na świadczenia pracownicze: |
|
|
|
Rezerwy na niewykorzystane urlopy |
1 264 |
1 966 |
|
Rezerwy na premie |
2 551 |
4 421 |
|
Krótkoterminowe rezerwy na świadczenia pracownicze |
3 815 |
6 387 |
|
Długoterminowe rezerwy na świadczenia pracownicze: |
|
|
|
Rezerwy na odprawy emerytalne |
73 |
1 007 |
|
Długoterminowe rezerwy na świadczenia pracownicze |
73 |
1 007 |
|
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych razem |
3 888 |
7 394 |
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok 2021 dokonano zmiany prezentacyjnej zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych polegającej na zaprezentowaniu ich, w kwocie 2.974 tys. zł, w pozycji bilansowej "zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania". W związku z dokonaną zmianą przekształceniu w adekwatny sposób uległy również dane porównywalne w kwocie 6.677 tys. zł.
Zmniejszenie w okresie sprawozdawczym wartości rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych wynika m.in. ze zmiany prezentacyjnej 845 tys. zł tych rezerw do pozycji zobowiązań związanych z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży, co zostało szerzej opisane w punkcie 6.21 sprawozdania.
Wartość rezerw ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym oraz ich zmiany w poszczególnych okresach przedstawiono w kolejnych tabelach.
Tabela nr 47 – Zestawienie pozostałych rezerw ujętych w sprawozdaniu finansowym
|
|
Rezerwy krótkoterminowe |
Rezerwy długoterminowe |
||
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Rezerwy na sprawy sądowe |
221 |
1 134 |
3 104 |
3 330 |
|
Rezerwy na naprawy gwarancyjne |
2 947 |
2 252 |
2 197 |
2 699 |
|
Inne rezerwy |
14 552 |
13 599 |
874 |
240 |
|
Pozostałe rezerwy razem |
17 720 |
16 985 |
6 175 |
6 269 |
Główną pozycją innych rezerw Grupy na dzień 31 grudnia 2021, podobnie jak na koniec 2020 roku, są rezerwy na prace budowlane i koszty bezpośrednie.
Tabela nr 48 – Wpływ zmiany stanu rezerw na sprawozdanie finansowe
|
|
Rezerwy na: |
|||
|
|
sprawy sądowe |
naprawy gwarancyjne |
inne |
razem |
|
za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
Stan na początek okresu |
4 464 |
4 951 |
13 839 |
23 254 |
|
Zwiększenie rezerw ujęte jako koszt lub produkcja w toku w okresie |
386 |
7 607 |
16 690 |
24 683 |
|
Rozwiązanie rezerw ujęte jako przychód w okresie (-) |
-468 |
-6 191 |
-2 370 |
-9 029 |
|
Wykorzystanie rezerw (-) |
-260 |
-1 223 |
-12 488 |
-13 971 |
|
Pozostałe zmiany* |
-797 |
0 |
-245 |
-1 042 |
|
Stan rezerw na dzień 31.12.2021 roku |
3 325 |
5 144 |
15 426 |
23 895 |
|
za okres od 01.01 do 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
Stan na początek okresu |
294 |
2 620 |
10 703 |
13 617 |
|
Zwiększenie rezerw ujęte jako koszt lub produkcja w toku w okresie |
4 565 |
7 985 |
26 056 |
38 606 |
|
Rozwiązanie rezerw ujęte jako przychód w okresie (-) |
-180 |
-5 078 |
-7 049 |
-12 307 |
|
Wykorzystanie rezerw (-) |
-215 |
-576 |
-15 871 |
-16 662 |
|
Stan rezerw na dzień 31.12.2020 roku |
4 464 |
4 951 |
13 839 |
23 254 |
* Zmiana prezentacyjna rezerw do pozycji zobowiązań związanych z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży, opisana w punkcie 6.21.
Opis innych rezerw na koniec okresu zawarto w komentarzu do tabeli 47.
Wartość bilansowa aktywów oraz zobowiązań z tytułu prawa do użytkowania na koniec 2021 roku oraz na koniec 2020 roku została przedstawiona w poniższych tabelach:
Tabela nr 49 – Aktywa i zobowiązania z tytułu prawa do użytkowania według stanu na 31.12.2021
|
AKTYWA |
Prawo wieczystego użytkowania gruntów |
Prawo użytkowania City One |
Pozostałe umowy |
Razem |
|
Aktywa trwałe razem, w tym: |
0 |
7 982 |
187 |
8 169 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
0 |
7 982 |
187 |
8 169 |
|
Nieruchomości inwestycyjne |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Aktywa obrotowe razem, w tym: |
5 733 |
0 |
0 |
5 733 |
|
Zapasy |
5 733 |
0 |
0 |
5 733 |
|
Aktywa klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Aktywa razem |
5 733 |
7 982 |
187 |
13 902 |
|
PASYWA |
|
|
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe |
5 281 |
16 461 |
89 |
21 831 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
452 |
2 442 |
102 |
2 996 |
|
Zobowiązania związane z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Pasywa razem |
5 733 |
18 903 |
191 |
24 827 |
Tabela nr 50 – Aktywa i zobowiązania z tytułu prawa do użytkowania według stanu na 31.12.2020
|
AKTYWA |
Prawo wieczystego użytkowania gruntów |
Prawo użytkowania City One |
Pozostałe umowy |
Razem |
|
Aktywa trwałe razem, w tym: |
2 843 |
8 979 |
335 |
12 157 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
0 |
8 979 |
335 |
9 314 |
|
Nieruchomości inwestycyjne |
2 843 |
0 |
0 |
2 843 |
|
Aktywa obrotowe razem, w tym: |
11 227 |
0 |
0 |
11 227 |
|
Zapasy |
11 227 |
0 |
0 |
11 227 |
|
Aktywa klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży |
1 813 |
0 |
0 |
1 813 |
|
Aktywa razem |
15 883 |
8 979 |
335 |
25 197 |
|
PASYWA |
|
|
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe |
12 783 |
17 819 |
152 |
30 754 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
1 288 |
1 473 |
173 |
2 934 |
|
Zobowiązania związane z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży |
1 813 |
0 |
0 |
1 813 |
|
Pasywa razem |
15 884 |
19 292 |
325 |
35 501 |
W okresie objętym sprawozdaniem dokonano reklasyfikacji aktywa z tytułu prawa wieczystego użytkowania gruntu, położonego przy ul. Wieruszowskiej w Poznaniu, prezentowanego dotychczas w pozycji nieruchomości inwestycyjnych, o wartości 2.633 tys. zł, a także aktywa z tytułu prawa wieczystego użytkowania gruntów prezentowanego w zapasach o łącznej wartości 3.269 tys. zł oraz przypisanych im zobowiązań o tej samej wartości, odpowiednio do aktywów klasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży i związanych z nimi zobowiązań. Reklasyfikacją objęto także aktywa z tyt. prawa do użytkowania floty samochodowej i najmu lokali biurowych oraz odpowiadającym im zobowiązań o łącznej wartości 156 tys. zł. Zmiana klasyfikacji wynikała z planów sprzedażowych grupy aktywów w wyniku transakcji sprzedaży wszystkich akcji przysługujących Emitentowi w kapitale zakładowym Archicom Polska S.A. oraz wszystkich udziałów przysługujących pośrednio Emitentowi w kapitale zakładowym Archicom Studio Projekt sp. z o.o. oraz wystąpienia przez Emitenta (jako komandytariusza) z Archicom Studio Projekt spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k., opisaną szerzej w punkcie 6.21 niniejszego sprawozdania.
W okresie objętym sprawozdaniem finansowym spłacono 2.316 tys. zł zobowiązań oraz 1.156 tys. zł odsetek z tytułu leasingu.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe zobowiązania oraz ich zmiany w poszczególnych okresach przedstawiały się następująco:
Tabela nr 51 – Zobowiązania długoterminowe
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Kaucje otrzymane |
20 700 |
30 547 |
|
Dotacje otrzymane |
37 |
0 |
|
Pozostałe zobowiązania długoterminowe razem |
20 737 |
30 547 |
Tabela nr 52 – Zobowiązania krótkoterminowe
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Zobowiązania finansowe (MSSF 9): |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
44 613 |
52 155 |
|
Inne zobowiązania finansowe |
345 |
1 918 |
|
Zobowiązania finansowe |
44 958 |
54 073 |
|
Zobowiązania niefinansowe (poza MSSF 9): |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu podatków i innych świadczeń |
4 926 |
8 912 |
|
Przedpłaty i zaliczki otrzymane na dostawy |
363 863 |
318 422 |
|
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń i ZUS |
2 974 |
6 677 |
|
Dotacje otrzymane |
26 |
89 |
|
Przychody przyszłych okresów |
545 |
1 385 |
|
Inne zobowiązania niefinansowe |
4 |
740 |
|
Zobowiązania niefinansowe |
372 338 |
336 225 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe razem |
417 296 |
390 298 |
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok 2021 dokonano zmiany prezentacyjnej zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych oraz biernych rozliczeń międzyokresowych polegającej na zaprezentowaniu ich w pozycji bilansowej "zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania". W związku z dokonaną zmianą przekształceniu w adekwatny sposób uległy również dane porównywalne.
Zmniejszenie w okresie sprawozdawczym wartości zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych wynika m.in. ze zmiany prezentacyjnej 3.648 tys. zł tych zobowiązań do pozycji zobowiązań związanych z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży, co zostało szerzej opisane w punkcie 6.21 sprawozdania.
Tabela nr 53 – Przedpłaty i zaliczki wpłacone przez nabywców mieszkań na podstawie umów deweloperskich
W wyniku podpisanych umów deweloperskich oraz umów sprzedaży lokali Grupa otrzymuje przedpłaty i zaliczki od klientów. Otrzymane środki gromadzone są na rachunkach powierniczych i są stopniowo zwalniane po spełnieniu wymaganych prawnie warunków. Do momentu otrzymania pozwolenia na użytkowanie nieruchomości i przekazania aktem notarialnym własności klientom, Grupa wykazuje otrzymane środki w pasywach bilansu – jako zobowiązanie krótkoterminowe.
|
|
Przedpłaty i zaliczki otrzymane na mieszkania |
|
|
Inwestycja |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Wrocław: |
|
|
|
Browary Wrocławskie |
96 430 |
81 313 |
|
Olimpia Port |
95 908 |
91 775 |
|
Planty Racławickie |
77 731 |
22 266 |
|
Awipolis |
38 844 |
36 090 |
|
Słoneczne Stabłowice |
33 460 |
15 559 |
|
Sady nad Zieloną |
13 119 |
0 |
|
Cztery Pory Roku |
7 548 |
10 515 |
|
Akacjowy Zakątek |
788 |
11 542 |
|
Księżno |
24 |
53 |
|
River Point |
9 |
531 |
|
Forma |
2 |
194 |
|
Czwarty Wymiar |
0 |
1 786 |
|
Róży Wiatrów |
0 |
10 |
|
Młodnik |
0 |
11 |
|
|
|
|
|
Poznań: |
|
|
|
Przylesie Marcelin* |
0 |
17 701 |
|
|
|
|
|
Łódź: |
|
|
|
Poleskie Ogrody* |
0 |
24 992 |
|
Osiedle Łąkowa* |
0 |
861 |
|
|
|
|
|
Gdynia: |
|
|
|
Gardenia* |
0 |
3 223 |
|
|
|
|
|
RAZEM |
363 863 |
318 422 |
* W związku z podpisaną w I kwartale 2021 roku przedwstępną umową sprzedaży wszystkich akcji przysługujących Emitentowi w kapitale zakładowym Archicom Polska S.A., dokonano reklasyfikacji zobowiązań z tyt. przedpłat i zaliczek dotyczących wskazanych inwestycji, o łącznej wartości 47.536 tys. zł, do zobowiązań związanych z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży.
Tabela nr 54 – Koszty według rodzaju ujęte w sprawozdaniu finansowym
|
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
Amortyzacja |
2 704 |
2 815 |
|
Świadczenia pracownicze |
36 937 |
42 857 |
|
Zużycie materiałów i energii |
5 938 |
30 098 |
|
Usługi obce |
299 051 |
444 437 |
|
Podatki i opłaty |
6 482 |
5 437 |
|
Pozostałe koszty rodzajowe |
1 533 |
4 912 |
|
Koszty według rodzaju razem |
352 645 |
530 556 |
|
Wartość sprzedanych towarów i materiałów |
8 |
8 341 |
|
Zmiana stanu produktów, produkcji w toku (+/-) |
100 629 |
-8 883 |
|
Koszt własny sprzedaży, koszty sprzedaży oraz koszty ogólnego zarządu |
453 282 |
530 014 |
Tabela nr 55 – Pozostałe przychody operacyjne ujęte w sprawozdaniu finansowym
|
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych |
989 |
16 544 |
|
Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość należności |
1 802 |
231 |
|
Rozwiązanie niewykorzystanych rezerw |
1 785 |
1 968 |
|
Naliczone oraz otrzymane kary i odszkodowania |
1 013 |
3 380 |
|
Dotacje otrzymane |
26 |
26 |
|
Otrzymane dofinansowanie z FGŚP |
0 |
792 |
|
Zwolnienie z opłacania składek ZUS |
0 |
238 |
|
Przychody z najmu |
275 |
82 |
|
Przedawnione zobowiązania |
282 |
696 |
|
Przychody z tytułu remediacji gruntu |
1 147 |
0 |
|
Inne przychody operacyjne |
797 |
817 |
|
Pozostałe przychody operacyjne razem |
8 116 |
24 774 |
Tabela nr 56 – Pozostałe koszty operacyjne ujęte w sprawozdaniu finansowym
|
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych |
16 |
251 |
|
Odpisy aktualizujące wartość należności |
188 |
2 931 |
|
Odpisy aktualizujące wartość zapasów |
1 368 |
149 |
|
Utworzenie rezerw na sprawy sądowe z generalnym wykonawcą |
19 |
3 000 |
|
Utworzenie rezerw w związku ze sprzedażą NI |
121 |
6 058 |
|
Zapłacone kary i odszkodowania |
230 |
466 |
|
Koszty ulepszeń i remontów Nieruchomości Inwestycyjnych |
0 |
515 |
|
Zapłata z tytułu solidarnej odpowiedzialności wobec podwykonawców |
0 |
16 |
|
Przekazane darowizny |
11 |
24 |
|
Odpisy aktualizujące wartość aktywów przeznaczonych do sprzedaży |
779 |
0 |
|
Korekty VAT |
827 |
193 |
|
Koszty z tytułu remediacji gruntu |
1 147 |
0 |
|
Inne koszty operacyjne |
3 043 |
3 237 |
|
Pozostałe koszty operacyjne razem |
7 749 |
16 840 |
Tabela nr 57 – Przychody finansowe ujęte w sprawozdaniu finansowym
|
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
Odsetki od lokat, pożyczek i obligacji |
1 443 |
722 |
|
Pozostałe odsetki |
2 510 |
226 |
|
Różnice kursowe |
220 |
2 398 |
|
Dyskonto kaucji |
1 633 |
0 |
|
Inne przychody finansowe |
344 |
0 |
|
Przychody finansowe razem |
6 150 |
3 346 |
Pozostałe odsetki obejmują 2.067 tys. zł naliczonych odsetek z tytułu odroczonej płatności drugiej raty ceny sprzedaży wszystkich akcji przysługujących Spółce w kapitale zakładowym Archicom Polska S.A. Transakcja została szczegółowo opisana w punkcie 6.5 sprawozdania.
Tabela nr 58 – Koszty finansowe ujęte w sprawozdaniu finansowym
|
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
Odsetki od pożyczek, kredytów i obligacji |
2 746 |
4 110 |
|
Pozostałe odsetki |
1 363 |
1 760 |
|
Zobowiązania z tyt. leasingu |
467 |
1 004 |
|
Różnice kursowe |
471 |
6 775 |
|
Koszty związane z pozyskaniem finansowania (prowizje, gwarancje, poręczenia) |
347 |
1 277 |
|
Inne koszty finansowe |
90 |
744 |
|
Koszty finansowe razem |
5 484 |
15 670 |
Tabela nr 59 – Podatek dochodowy
|
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
Podatek bieżący |
|
|
|
Rozliczenie podatku za okres sprawozdawczy |
32 423 |
42 628 |
|
Rezerwa na zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego z odsetkami |
-45 |
956 |
|
Podatek bieżący razem |
32 378 |
43 584 |
|
Podatek odroczony |
|
|
|
Powstanie i odwrócenie różnic przejściowych |
2 888 |
-539 |
|
Rozliczenie niewykorzystanych strat podatkowych |
0 |
0 |
|
Podatek odroczony razem |
2 888 |
-539 |
|
Podatek dochodowy razem |
35 266 |
43 045 |
Uzgodnienie podatku dochodowego obliczonego stawką 19% od wyniku przed opodatkowaniem z podatkiem dochodowym wykazanym w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku przedstawia się następująco:
Tabela nr 60 – Uzgodnienie podatku dochodowego do stawki jednostki dominującej
|
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
Wynik przed opodatkowaniem |
147 785 |
178 242 |
|
Stawka podatku stosowana przez spółkę dominującą |
19,0% |
19,0% |
|
Podatek dochodowy według stawki krajowej Spółki dominującej |
28 079 |
33 866 |
|
Rozliczenie podatku za okres sprawozdawczy |
28 079 |
33 866 |
|
Uzgodnienie podatku dochodowego z tytułu |
|
|
|
Stosowania innej stawki podatkowej w spółkach Grupy (+/-) |
36 |
-355 |
|
Przychodów nie podlegających opodatkowaniu (-) |
-321 |
-133 |
|
Kosztów trwale nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów* (+) |
8 567 |
209 |
|
Nierozpoznanego aktywa na podatek odroczony w poprzednich okresach (-) |
-2 936 |
0 |
|
Nierozpoznanego aktywa na podatek odroczony od strat podatkowych (+) |
1 392 |
443 |
|
Korekty/rezerwy na korekty obciążenia podatkowego za poprzednie okresy (+/-) |
-45 |
956 |
|
Nierozpoznane rezerwy na podatek odroczony w poprzednich okresach (+) |
494 |
7 229 |
|
Zawyżona wartość aktywa na podatek odroczony w poprzednich okresach (+) |
0 |
830 |
|
Uzgodnienia podatku razem |
7 187 |
9 179 |
|
Podatek dochodowy |
35 266 |
43 045 |
|
Zastosowana stawka podatkowa |
23,86% |
24,15% |
* Wśród kosztów trwale nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu kwota 8.244 tys. zł to wpływ podatkowy rozliczenia sprzedaży akcji i udziałów w jednostkach zależnych, opisanej w punkcie 6.5 sprawozdania.
6.31 Zysk na akcję i wypłacone dywidendy
Wyliczenie wysokości zysku na jedną akcję Archicom S.A. zaprezentowano poniżej:
Tabela nr 61 – Zysk na jedną akcję
|
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
Liczba akcji stosowana jako mianownik wzoru |
|
|
|
Średnia ważona liczba akcji zwykłych |
25 670 343 |
25 670 343 |
|
Rozwadniający wpływ opcji zamiennych na akcje |
0 |
0 |
|
Średnia ważona rozwodniona liczba akcji zwykłych |
25 670 343 |
25 670 343 |
|
Działalność kontynuowana |
|
|
|
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej |
111 985 |
132 845 |
|
|
|
|
|
Podstawowy zysk (strata) na akcję (PLN) |
4,36 |
5,18 |
|
Rozwodniony zysk (strata) na akcję (PLN) |
4,36 |
5,18 |
|
Działalność zaniechana |
|
|
|
Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej |
0 |
0 |
|
|
|
|
|
Podstawowy zysk (strata) na akcję (PLN) |
4,36 |
5,18 |
|
Rozwodniony zysk (strata) na akcję (PLN) |
4,36 |
5,18 |
|
Działalność kontynuowana i zaniechana |
|
|
|
Zysk (strata) netto |
111 985 |
132 845 |
|
|
|
|
|
Podstawowy zysk (strata) na akcję (PLN) |
4,36 |
5,18 |
|
Rozwodniony zysk (strata) na akcję (PLN) |
4,36 |
5,18 |
Dywidenda z zysku 2020
W dniu 13 maja 2021 roku Zarząd podjął uchwałę, zgodnie z którą postanawia przedłożyć Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu Spółki, po uprzednim zaopiniowaniu przez Radę Nadzorczą Spółki, wniosek Zarządu w sprawie proponowanego podziału zysku netto Spółki za rok obrotowy 2020 w wysokości 47.197.425,95 zł wykazany w jednostkowym sprawozdaniu finansowym Spółki za rok 2020, w następujący sposób:
1. kwota 16.738.017,87 zł zostanie rozliczona z zaliczką na poczet dywidendy za rok 2020 wypłaconą na mocy uchwały Zarządu nr 4/X/2020 z dnia
8 października 2020 r.;
2. kwota 30.291.004,74 zł zostanie przeznaczona na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, tj. w kwocie 1,18 zł na 1 akcję;
3. kwota 168.403,34 zł zostanie przeznaczona na kapitał rezerwowy Spółki przeznaczony na wypłatę w przyszłości dywidend lub zaliczek na przewidywane dywidendy, zgodnie z uchwałą nr 22/06/2020 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Archicom S.A. z dnia 25 czerwca 2020 roku.
Ponadto, w nawiązaniu do raportów bieżących nr 45/2020 z dnia 8 października 2020 r. oraz nr 47/2020 z dnia 23 października 2020 r. Zarząd Spółki potwierdził, że na poczet dywidendy za rok 2020 wypłaconej na mocy uchwały Zarządu nr 4/X/2020 z dnia 8 października 2020 r. oprócz kwoty wskazanej w pkt 1 powyżej składała się również kwota 48.207.949,92 zł zgromadzona na kapitale rezerwowym, przeznaczonym na wypłatę w przyszłości dywidend lub zaliczek na przewidywane dywidendy, zgodnie z uchwałą nr 22/06/2020 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Archicom Spółki Akcyjnej z dnia 25 czerwca 2020 roku, co daje łączną kwotę dywidendy w wysokości 95.236.972,53 zł tj. kwota 3,71 zł na 1 akcję, z czego kwota 2,53 zł na 1 akcję, została wypłacona akcjonariuszom w roku 2020 tytułem zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok 2020, natomiast pozostała kwota wskazana w pkt 2 powyżej, tj. 1,18 zł na 1 akcję podlega wypłacie na rzecz akcjonariuszy w roku 2021.
W dniu 21 maja 2021 r. Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę, w której pozytywnie oceniła i przychyliła się do wniosku Zarządu Spółki.
W dniu 24 czerwca 2021 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Archicom S.A., na podstawie rekomendacji Zarządu i Rady Nadzorczej, postanowiło dokonać podziału zysku netto Spółki za rok obrotowy 2020 zgodnie z rekomendacją Zarządu. Dzień wypłaty dywidendy ustalono na 27 lipca 2021 roku, dywidenda została wypłacona.
Dywidenda z zysku 2021
W dniu 7 października 2021 roku, wobec zatwierdzenia przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie sprawozdania finansowego Spółki za rok obrotowy 2020, które wykazało zysk oraz wobec wykonania przez biegłego rewidenta badania sprawozdania finansowego Spółki za I półrocze 2021 roku, które także wykazuje zysk, Zarząd podjął uchwałę w przedmiocie warunkowej wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy 2021.
Zgodnie z podjętą uchwałą, Zarząd postanowił warunkowo wypłacić akcjonariuszom Spółki zaliczkę na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy 2021, w łącznej kwocie 31.831.225,32 zł, na którą składa się:
1. kwota 31.663.225,32 zł stanowiąca 49,82% zysku osiągniętego w pierwszym półroczu 2021 roku;
2. kwota 168.000,00 zł zgromadzona na kapitale rezerwowym, przeznaczonym na wypłatę w przyszłości dywidend lub zaliczek na przewidywane dywidendy, zgodnie z uchwałą nr 22/06/2020 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Archicom S.A. z dnia 25 czerwca 2020 roku;
tj. w kwocie 1,24 zł na 1 akcję. Zaliczką zostało objętych 25.670.343 akcje Spółki. W dniu 22 października 2021 r. Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę, w której pozytywnie oceniła i przychyliła się do wniosku Zarządu Spółki.
Zaliczka została wypłacona w dniu 26 listopada 2021 roku. Do zaliczki byli uprawnieni akcjonariusze posiadający akcje Spółki w dniu 19 listopada 2021 roku, tj. na 7 dni przed datą wypłaty zaliczki.
Podmioty powiązane z Grupą Kapitałową obejmują kluczowy personel kierowniczy, jednostki stowarzyszone, jednostki zależne wyłączone z obowiązku konsolidacji oraz pozostałe podmioty powiązane, do których Grupa zalicza podmioty kontrolowane przez właścicieli Spółki dominującej.
Do najważniejszych pozostałych podmiotów powiązanych w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupa zaliczała:
DKR Echo Invest S.A.
DKR Echo Investment sp. z o.o. – jednostka dominująca wobec Archicom S.A.
Echo Investment S.A. – jednostka dominująca wobec DKR Echo Investment sp. z o.o. i DKR Echo Invest S.A. oraz pozostałe spółki należące do grupy kapitałowej Echo Investment S.A.
Art- Hotel sp. z o.o. (do 22 kwietnia 2021 r.)
Archicom Development sp. z o.o. (do 22 kwietnia 2021 r.)
DKR Holding sp. z o.o. – Property - sp. k. (do 22 kwietnia 2021 r.)
DKR Freedom sp. z o.o. (do 22 kwietnia 2021 r.)
DKR Holding sp. z o. o. (do 22 kwietnia 2021 r.)
SK Inwestycje sp. z o.o. (do 22 kwietnia 2021 r.)
Camera Nera sp. z o.o. (do 22 kwietnia 2021 r.)
JK Invest sp. z o.o. (do 22 kwietnia 2021 r.)
66piekarnia sp. z o.o. (do 22 kwietnia 2021 r.)
eReRa sp. z o.o. (do 22 kwietnia 2021 r.)
Willa Idea sp. z o.o. (do 22 kwietnia 2021 r.)
Do kluczowego personelu kierowniczego Spółka zalicza :
Waldemar Olbryk
Agata Skowrońska-Domańska
Rafał Zboch
Tomasz Sujak
Nicklas Lindberg
Maciej Drozd
Małgorzata Turek
Rafał Mazurczak
Konrad Płochocki
Marek Gabryjelski
Artur Więznowski (do 30 września 2021 r.)
Tomasz Ślęzak (do 1 czerwca 2021 roku)
Dorota Jarodzka-Śródka (do 22 kwietnia 2021 r.)
Kazimierz Śródka (do 22 kwietnia 2021 r.)
Rafał Jarodzki (do 22 kwietnia 2021 r.)
Krzysztof Suskiewicz (do 22 kwietnia 2021 r.)
Artur Olender (do 22 kwietnia 2021 r.)
Jędrzej Śródka (do 22 kwietnia 2021 r.)
Do podmiotów powiązanych Spółka zalicza członków rodzin i bliskie osoby fizyczne kluczowego personelu kierowniczego.
Do kluczowego personelu kierowniczego Grupa zalicza członków Zarządu i Rady Nadzorczej Archicom S.A. oraz jej spółki dominującej. Wynagrodzenie kluczowego personelu w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym wyniosło:
Tabela nr 62 – Wynagrodzenie kluczowego personelu kierowniczego
|
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
Świadczenia na rzecz personelu kierowniczego |
|
|
|
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze |
5 549 |
3 740 |
|
Razem |
5 549 |
3 740 |
Grupa Kapitałowa w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym nie udzieliła, ani nie otrzymała żadnych pożyczek od kluczowego personelu kierowniczego.
Tabela nr 63 – Sprzedaż i należności z jednostkami stowarzyszonymi i powiązanymi
|
|
Przychody z działalności operacyjnej |
Należności |
||
|
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Sprzedaż do: |
|
|
|
|
|
Jednostki dominującej |
3 361 |
60 |
65 197 |
56 |
|
Kluczowego personelu kierowniczego |
134 792 |
1 228 |
0 |
175 |
|
Pozostałych podmiotów powiązanych |
12 080 |
14 634 |
57 |
6 380 |
|
Razem |
150 233 |
15 922 |
65 254 |
6 611 |
Wykazane przychody od kluczowego personelu kierowniczego obejmują przychód w kwocie 133.400 tys. zł z tytułu zbycia akcji i udziałów w jednostkach zależnych, co zostało szerzej opisane w punkcie 6.5 sprawozdania. Przychody od pozostałych podmiotów powiązanych dotyczą głównie sprzedaży nieruchomości przy ul. Liskego we Wrocławiu. Wszystkie transakcje z jednostkami powiązanymi zrealizowano na warunkach rynkowych.
Tabela nr 64 – Zakupy i zobowiązania z jednostkami stowarzyszonymi i powiązanymi
|
|
Zakup (koszty, aktywa) |
Zobowiązania |
||
|
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Zakup od: |
|
|
|
|
|
Jednostki dominującej |
68 |
78 |
49 |
205 |
|
Kluczowego personelu kierowniczego |
72 |
47 |
0 |
1 376 |
|
Pozostałych podmiotów powiązanych |
199 |
1 286 |
7 |
410 |
|
Razem |
339 |
1 411 |
56 |
1 991 |
Wartość umów gwarancji finansowych (w tym dotyczących podmiotów powiązanych) według stanu na koniec poszczególnych okresów przedstawia się następująco:
Tabela nr 65 – Zestawienie umów gwarancji finansowych
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Poręczenie spłaty zobowiązań |
38 540 |
138 108 |
|
Gwarancje udzielone |
58 003 |
53 752 |
|
Gwarancje udzielone do umów o usługę budowlaną |
3 284 |
3 284 |
|
Gwarancje finansowe razem |
99 827 |
195 144 |
Gwarancje finansowe Grupy są głównie związane z transakcjami finansowymi – zabezpieczają kredyty bankowe zaciągnięte przez spółki celowe należące do Grupy, przeznaczone na realizację inwestycji nieruchomościowych a także emisję obligacji. Szczegółowe zostawienie udzielonych poręczeń i gwarancji wykazano w punkcie 4.5 Sprawozdania Zarządu z działalności Archicom S.A. oraz Grupy Kapitałowej Archicom S.A. za rok 2021.
Grupa Kapitałowa narażona jest na wiele ryzyk związanych z instrumentami finansowymi. Aktywa oraz zobowiązania finansowe Grupy w podziale na kategorie zaprezentowano w nocie nr 6.11.
Ryzykami dotyczącymi instrumentów finansowych, na które narażona jest Grupa są:
ryzyko rynkowe obejmujące ryzyko walutowe oraz ryzyko stopy procentowej,
ryzyko kredytowe
ryzyko płynności.
Zarządzanie ryzykiem finansowym Grupy koordynowane jest przez Spółkę dominującą. W procesie zarządzania ryzykiem najważniejszą wagę mają następujące cele:
zabezpieczenie krótkoterminowych oraz średnioterminowych przepływów pieniężnych,
stabilizacja wahań wyniku finansowego Grupy,
wykonanie zakładanych prognoz finansowych poprzez spełnienie założeń budżetowych,
osiągnięcie stopy zwrotu z długoterminowych inwestycji wraz z pozyskaniem optymalnych źródeł finansowania działań inwestycyjnych.
Grupa nie zawiera transakcji na rynkach finansowych w celach spekulacyjnych. Od strony ekonomicznej przeprowadzane transakcje mają charakter zabezpieczający przed określonym ryzykiem.
Poniżej przedstawiono i skwantyfikowano najbardziej znaczące ryzyka dotyczące instrumentów finansowych, na które narażona jest Grupa. Pozostałe ryzyka, w tym w szczególności ryzyko związane z konfliktem zbrojnym toczącym się na terenie Ukrainy oraz z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, zaprezentowano w Sprawozdaniu Zarządu z działalności w punkcie 5.5.
Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe
Większość transakcji w Grupie przeprowadzanych jest w PLN. W związku z tym, że Grupa uzyskuje część przychodów z tytułu najmu w EUR, będzie spłacać kredyty w EUR oraz ponosić w tej walucie koszty odsetkowe, ma otwartą ekspozycję na ryzyko walutowe. W celu ograniczenia ryzyka walutowego, jeśli to możliwe, waluta zobowiązania kredytowego jest powiązana z walutą uzyskiwanych przychodów. Ponadto analizowana jest wrażliwość wyniku finansowego oraz pozostałych całkowitych dochodów w zależności od wahań kursu EUR do PLN.
Tabela nr 66 – Zestawienie aktywów oraz zobowiązań w walutach obcych
|
|
Wartość wyrażona w walucie |
Wartość po przeliczeniu |
|
|
tys. EUR |
pozostałe waluty |
||
|
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
Aktywa finansowe (+): |
|
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności finansowe |
150 |
0 |
690 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
4 903 |
0 |
22 551 |
|
Zobowiązania finansowe (-): |
|
|
|
|
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne |
-4 549 |
0 |
-20 923 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania finansowe |
-19 |
0 |
-87 |
|
Ekspozycja na ryzyko walutowe razem |
485 |
0 |
2 231 |
|
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
Aktywa finansowe (+): |
|
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności finansowe |
565 |
0 |
2 607 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
1 659 |
0 |
7 654 |
|
Zobowiązania finansowe (-): |
|
|
|
|
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne |
-3 624 |
0 |
-16 724 |
|
Ekspozycja na ryzyko walutowe razem |
-1 400 |
0 |
-6 463 |
Pochodne instrumenty finansowe (aktywa oraz zobowiązania finansowe), które stanowią dla Grupy ekspozycję na ryzyko walutowe przedstawia poniższa tabela. Szczegółowe informacje o wartości nominalnej instrumentów pochodnych zostały zaprezentowane w nocie 6.12.
Tabela nr 67 – Zestawienie instrumentów pochodnych w walutach obcych
|
|
Wartość bilansowa w PLN |
|
|
EUR |
|
Stan na 31.12.2021 |
|
|
Pochodne instrumenty finansowe |
|
|
Aktywa finansowe (+) |
0 |
|
Zobowiązania finansowe (-) |
0 |
|
Ekspozycja na ryzyko walutowe razem |
0 |
|
Stan na 31.12.2020 |
|
|
Pochodne instrumenty finansowe |
|
|
Aktywa finansowe (+) |
0 |
|
Zobowiązania finansowe (-) |
-64 |
|
Ekspozycja na ryzyko walutowe razem |
-64 |
Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości wyniku finansowego oraz pozostałych całkowitych dochodów w odniesieniu do aktywów oraz zobowiązań finansowych Grupy oraz wahań kursu EUR do PLN.
Analiza wrażliwości zakłada wzrost lub spadek kursów EUR/PLN o 10% w stosunku do kursu zamknięcia obowiązującego na poszczególne dni bilansowe.
Należy wziąć pod uwagę, że instrumenty pochodne walutowe kompensują efekt wahań kursów, a zatem przyjmuje się, że ekspozycja na ryzyko dotyczy instrumentów finansowych posiadanych przez Grupę na poszczególne dni bilansowe i jest korygowana o pozycję w instrumentach pochodnych.
Tabela nr 68 – Ekspozycja posiadanych instrumentów finansowych na ryzyko kursowe
|
Wahania kursu |
Wpływ na wynik finansowy: |
Wpływ na pozostałe dochody całkowite: |
|||
|
EUR |
razem |
EUR |
razem |
||
|
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
Wzrost kursu walutowego |
10% |
223 |
223 |
0 |
0 |
|
Spadek kursu walutowego |
-10% |
-223 |
-223 |
0 |
0 |
|
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
Wzrost kursu walutowego |
10% |
-646 |
-646 |
0 |
0 |
|
Spadek kursu walutowego |
-10% |
646 |
646 |
0 |
0 |
Ekspozycja na ryzyko walutowe ulega zmianom w ciągu roku w zależności od wolumenu transakcji przeprowadzanych w walucie. Tym samym powyższą analizę wrażliwości można uznać za określone skalą analizowanej zmiany oszacowanie ekspozycji Grupy na ryzyko walutowe na dzień bilansowy.
Analiza wrażliwości na ryzyko stopy procentowej
Zarządzanie ryzykiem stopy procentowej koncentruje się na zminimalizowaniu wahań przepływów odsetkowych z tytułu aktywów oraz zobowiązań finansowych oprocentowanych zmienną stopą procentową. Grupa jest narażona na ryzyko stopy procentowej w związku z następującymi kategoriami aktywów oraz zobowiązań finansowych:
pożyczki,
dłużne papiery wartościowe (obligacje),
kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne.
Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości wyniku finansowego oraz pozostałych całkowitych dochodów w odniesieniu do potencjalnego wahania stopy procentowej. Kalkulację przeprowadzono na podstawie zmiany średniej stopy procentowej obowiązującej w okresie o (+/-) 10 p.p. (w związku z dynamiczną i nieprzewidywalną sytuacja makroekonomiczną w ostatnich miesiącach) oraz w odniesieniu do aktywów oraz zobowiązań finansowych wrażliwych na zmianę oprocentowania tj. oprocentowanych zmienną stopą procentową.
Tabela nr 69 – Ekspozycja na ryzyko wahań stopy procentowej
|
|
|
Wpływ na wynik finansowy: |
Wpływ na pozostałe dochody całkowite: |
||
|
Wahania stopy procentowej |
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Wzrost stopy procentowej |
10% |
-21 136 |
-33 948 |
0 |
0 |
|
Spadek stopy procentowej |
-10% |
21 136 |
33 948 |
0 |
0 |
Maksymalna ekspozycja Grupy na ryzyko kredytowe określana jest poprzez wartość bilansową następujących aktywów finansowych i zobowiązań pozabilansowych:
Tabela nr 70 – Ekspozycja na ryzyko kredytowe
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności finansowe |
22 684 |
21 217 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
280 151 |
212 633 |
|
Zobowiązania warunkowe z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń |
99 827 |
195 144 |
|
Ekspozycja na ryzyko kredytowe razem |
402 662 |
428 994 |
Grupa monitoruje zaległości klientów oraz wierzycieli w regulowaniu płatności, analizując ryzyko kredytowe. W przypadku umów najmu Grupa standardowo wymaga zabezpieczenia w postaci gwarancji bankowej lub kaucji, wysokość zabezpieczenia jest uzależniona od oceny ryzyka kredytowego związanego z daną transakcją.
W przypadku transakcji z osobami fizycznymi Grupa przenosi własność lokali mieszkalnych po zapłacie przez klienta 100% ceny za dany lokal.
W ocenie Zarządu Spółki dominującej powyższe aktywa finansowe, które nie są zaległe oraz objęte odpisem z tytułu utraty wartości na poszczególne dni bilansowe, uznać można za aktywa o dobrej jakości kredytowej. Powyższą ocenę należy jednak definiować w kontekście niepewności i nieznanych skutków obecnie trwającego konfliktu zbrojnego w Ukrainie oraz pandemii wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2.
Analizę należności jako najistotniejszej kategorii aktywów narażonych na ryzyko kredytowe, pod kątem zalegania oraz strukturę wiekową należności zaległych nie objętych odpisem przedstawiono w nocie 6.19.
W odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług Grupa nie jest narażona na ryzyko kredytowe w związku z pojedynczym znaczącym kontrahentem lub grupą kontrahentów o podobnych cechach. W oparciu o historycznie kształtujące się tendencje zalegania z płatnościami, zaległe należności nie objęte odpisem nie wykazują znacznego pogorszenia jakości - większość z nich mieści się w przedziale do miesiąca i nie zachodzą obawy co do ich ściągalności.
Ryzyko kredytowe środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, rynkowych papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych uznawane jest za nieistotne ze względu na wysoką wiarygodność podmiotów będących stroną transakcji, do których należą przede wszystkim banki.
Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych narażonych na ryzyko kredytowe zostały szczegółowo omówione w nocie 6.19.
Grupa Kapitałowa jest narażona na ryzyko utraty płynności tj. zdolności do terminowego regulowania zobowiązań finansowych. Grupa zarządza ryzykiem płynności poprzez monitorowanie terminów płatności oraz zapotrzebowania na środki pieniężne w zakresie obsługi krótkoterminowych płatności (transakcje bieżące monitorowane w okresach tygodniowych) oraz długoterminowego zapotrzebowania na gotówkę na podstawie prognoz przepływów pieniężnych aktualizowanych w okresach dwumiesięcznych. Zapotrzebowanie na gotówkę porównywane jest z dostępnymi źródłami pozyskania środków (w tym zwłaszcza poprzez ocenę zdolności pozyskania finansowania w postaci kredytów) oraz konfrontowane jest z płynnymi inwestycjami i stanem wolnych środków finansowych.
Na dzień bilansowy zobowiązania finansowe Grupy z tytułu kredytów i dłużnych papierów wartościowych mieściły się w następujących przedziałach terminów wymagalności:
Tabela nr 71 – Terminy wymagalności wybranych zobowiązań finansowych
|
|
Krótkoterminowe |
Długoterminowe |
Przepływy razem przed zdyskontowaniem |
|||
|
do 6 m-cy |
6 do 12 m-cy |
1 do 3 lat |
3 do 5 lat |
powyżej 5 lat |
||
|
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Kredyty w rachunku kredytowym |
0 |
618 |
0 |
0 |
20 306* |
20 924 |
|
Dłużne papiery wartościowe |
79 099 |
50 737 |
60 599 |
0 |
0 |
190 435 |
|
Ekspozycja na ryzyko płynności razem |
79 099 |
51 355 |
60 599 |
0 |
16 725 |
211 359 |
|
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Kredyty w rachunku kredytowym |
0 |
14 700 |
38 905 |
0 |
16 725* |
70 330 |
|
Dłużne papiery wartościowe |
6 335 |
16 474 |
246 341 |
0 |
0 |
269 150 |
|
Ekspozycja na ryzyko płynności razem |
6 335 |
31 174 |
285 246 |
0 |
16 725 |
339 480 |
* Termin wymagalności kredytu zgodnie z aneksem zawartym z bankiem kredytującym oraz prognozami Grupy.
W tabeli wykazano wartość umowną zobowiązań, bez uwzględnienia skutków dyskonta w związku z wyceną zobowiązań według zamortyzowanego kosztu, stąd prezentowane kwoty mogą odbiegać od ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Na dzień bilansowy przepływy z tytułu instrumentów pochodnych przedstawiają się następująco (w przypadku instrumentów pochodnych rozliczanych w kwotach brutto, osobno zaprezentowano wpływy i wydatki):
Tabela nr 72 – Przepływy z tytułu instrumentów pochodnych
|
|
Krótkoterminowe: |
Długoterminowe: |
Przepływy razem przed zdyskontowaniem |
|||
|
do 6 m-cy |
6 do 12 m-cy |
1 do 3 lat |
3 do 5 lat |
powyżej 5 lat |
||
|
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Instrumenty pochodne rozliczane w kwotach brutto razem |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Ekspozycja na ryzyko płynności razem |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Instrumenty pochodne rozliczane w kwotach brutto razem |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Instrumenty pochodne rozliczane w kwotach netto (wpływy (+) / wydatki (-)) |
-64 |
0 |
0 |
0 |
0 |
-64 |
|
Ekspozycja na ryzyko płynności razem |
-64 |
0 |
0 |
0 |
0 |
-64 |
Na poszczególne dni bilansowe Grupa Kapitałowa posiadała ponadto wolne limity kredytowe w rachunkach bieżących w następującej wartości:
Tabela nr 73 – Wolne limity kredytowe w rachunkach bieżących
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Przyznane limity kredytowe |
95 000 |
15 000 |
|
Wolne limity kredytowe w rachunku bieżącym |
95 000 |
15 000 |
W dniu 10 września 2021 roku spółka Archicom S.A. zawarła z bankiem Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. umowę o kredyt w rachunku bieżącym do kwoty 80 mln zł.
Grupa Kapitałowa zarządza kapitałem w celu zapewnienia zdolności kontynuowania działalności oraz zapewnienia oczekiwanej stopy zwrotu dla udziałowców i innych podmiotów zainteresowanych kondycją finansową Grupy.
Grupa monitoruje poziom kapitału na podstawie wartości bilansowej kapitałów własnych korygowanych o kapitał z wyceny instrumentów pochodnych zabezpieczających przepływy pieniężne. Na podstawie tak określonej kwoty kapitału, Grupa oblicza wskaźnik Długu netto (tj. zobowiązań z tytułu leasingu, kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych pomniejszonych o środki pieniężne) do kapitału własnego. Grupa zakłada utrzymanie tego wskaźnika na poziomie nie wyższym niż 0,8.
Ponadto by monitorować zdolność obsługi długu, Grupa oblicza wskaźnik Długu netto do EBITDA (wynik z działalności operacyjnej skorygowany o koszty amortyzacji).
Zarówno Grupa jak i Spółka dominująca nie podlegają zewnętrznym wymogom kapitałowym.
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym przedstawione wyżej wskaźniki kształtowały się na następującym poziomie:
Tabela nr 74 – Kalkulacja wskaźników zadłużenia
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
A. Zobowiązania finansowe |
236 186 |
375 045 |
|
B. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
280 151 |
212 633 |
|
Dług netto (A-B) |
-43 965 |
162 412 |
|
Kapitał własny ogółem |
631 249 |
613 867 |
|
Wskaźnik Dług netto / Kapitały własne |
-6,96% |
26,46% |
|
EBITDA |
149 975 |
193 527 |
|
Wskaźnik Dług netto / EBITDA |
-0,29 |
0,84 |
Zawarcie umowy współpracy strategicznej ze spółką Echo Investment S.A.
W dniu 20 stycznia 2022 r. Archicom S.A. zawarła ze spółką Echo Investment S.A. (łącznie jako "Strony") umowę o współpracy strategicznej („Umowa”).
Współpraca strategiczna obejmuje między innymi wzajemną koordynację spraw, które mogą:
a) usprawnić działalność gospodarczą prowadzoną w grupie kapitałowej Spółki i Echo Investment;
b) zmaksymalizować wykorzystanie możliwości dostępnych na rynku i wzmocnić pozycję rynkową obu Stron; oraz
c) uniknąć sytuacji, które mogą prowadzić do potencjalnych konfliktów interesów.
Zgodnie z postanowieniami Umowy, Spółka zamierza skoncentrować się jedynie na działalności na rynku projektów mieszkaniowych, przy czym celem Stron jest umożliwienie rozszerzenia tej działalności poza Wrocław na inne wybrane miasta w Polsce. Echo Investment natomiast zamierza powstrzymać się od realizacji nowych projektów mieszkaniowych na terenie Wrocławia, z wyjątkiem projektów realizowanych przez Echo Investment na dzień zawarcia Umowy oraz projektów realizowanych w przyszłości we współpracy ze Spółką.
Na mocy postanowień Umowy, Strony zobowiązały się, że w przypadkach, w których powstanie możliwość realizacji inwestycji o zróżnicowanym przeznaczeniu, Strony powinny rozważyć, czy dany projekt może być realizowany w ramach wspólnego przedsięwzięcia. Strony postanowiły ponadto, że w przypadku zbycia przez Spółkę projektu na rzecz Echo Investment w celu jego samodzielnej lub wspólnej realizacji przez obie Strony, wynagrodzenie za usługi lub działania Spółki związane z pozyskaniem takiego projektu zostanie należycie odzwierciedlone przez Echo Investment w cenie płatnej przez Echo Investment na rzecz Spółki za nabycie takiego projektu lub zrekompensowane w innej formie.
Strony zobowiązały się również do dzielenia się ze sobą know-how w zakresie związanym z realizacją inwestycji oraz do wzajemnego informowania się o istniejących możliwościach rynkowych, które mogą być korzystne dla Stron.
Strony zobowiązały się do wzajemnego wsparcia w zakresie uzyskiwania najlepszych ofert finansowania ze źródeł zewnętrznych, ofert od dostawców materiałów lub usług i wykonawców projektów.
W przypadku wystąpienia konfliktów interesów, Strony deklarują, że będą dążyć do możliwie jak najszybszego ich rozwiązania w dobrej wierze, przy uwzględnieniu interesów Stron oraz ich akcjonariuszy, zgodnie z zasadami określonymi w Umowie.
Ponadto, na podstawie Umowy Echo Investment będzie świadczyła na rzecz Spółki oraz jej grupy kapitałowej usługi konsultingowe i doradcze oraz inne usługi strategiczne. W szczególności usługi te obejmą:
a) usługi doradztwa strategicznego oraz monitoringu w zakresie prowadzenia działalności w branży nieruchomościowej (deweloperskiej), w tym w szczególności wsparcie w zakresie zarządzania i realizacji projektów nieruchomościowych oraz w zakresie rozwoju nowych potencjalnych obszarów działalności na rynku nieruchomości;
b) usługi doradztwa strategicznego i monitoringu ulepszeń, a także ogólnej efektywności Spółki, jej grupy kapitałowej i jej projektów, np., wsparcie w optymalizacji struktur kosztowych;
c) usługi doradztwa strategicznego mające na celu optymalizację struktury finansowania i bilansu, w tym w szczególności rekomendacje w zakresie finansowania i refinansowania, wsparcie w negocjacjach warunków i pozyskaniu finansowania, doradztwo w zakresie zarządzania środkami pieniężnymi i płynnością, zabezpieczania ryzyka walutowego i stóp procentowych w stosunku do grupy kapitałowej Spółki,
d) usługi doradztwa strategicznego w zakresie zasad podatkowych i księgowych, w tym w szczególności opracowywanie wspólnego spójnego podejścia w kluczowych obszarach podatkowych (takich jak strategia podatkowa, ceny transferowe, zabezpieczanie ryzyka podatkowego), opracowywanie spójnych zasad księgowych, w tym standardów na potrzeby audytów, wsparcie w obszarze podatków i cen transferowych w związku z rocznym raportowaniem cen transferowych Spółki;
e) usługi doradztwa strategicznego w zakresie identyfikacji i oceny ewentualnych inwestycji nieruchomościowych dla Spółki w celu uzyskania najlepszego i najbardziej efektywnego „banku ziemi”, w tym w szczególności doradztwo strategiczne w zakresie określania celów długo, średnio i krótkoterminowych związanych z rozwojem portfela nieruchomości oraz wsparcie w określeniu strategii dotyczącej warunków transakcji nabycia nieruchomości;
f) usługi doradztwa strategicznego w zakresie określania i wyceny ewentualnych dezinwestycji (sprzedaży nieruchomości) dla Spółki, w tym w szczególności identyfikacja ewentualnych możliwości dezinwestycji oraz wsparcie w negocjowaniu ewentualnych warunków danej sprzedaży;
g) usługi dotyczące standardów i bezpieczeństwa informatycznego, w tym w szczególności wsparcia w przedmiocie rozwoju architektury informatycznej Spółki, wprowadzania odpowiednich zabezpieczeń systemów informatycznych, a także udzielenia szerokiego dostępu Spółce do systemów będących własnością Echo Investment,
h) usługi doradztwa strategicznego w obszarze compliance i ładu korporacyjnego, w tym wsparcie w zakresie wdrożenia rozwiązań związanych z compliance - kodeksu postępowania i polityki antykorupcyjnej, procedur zgłaszania nieprawidłowości przez „sygnalistów”, przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz w zakresie organizowania szkoleń dla pracowników w tym zakresie,
i) usługi doradztwa strategicznego w obszarze zasobów ludzkich, w tym wsparcie w zakresie przeglądu talent review oraz rekomendacje dotyczące struktury zatrudnienia;
j) wsparcia przy komercjalizacji i sprzedaży realizowanego przez Spółkę projektu biurowego „City Two” we Wrocławiu oraz przy komercjalizacji innych projektów o różnym charakterze, w tym historycznego budynku stanowiącego część projektu Kępa Mieszczańska we Wrocławiu.
Z tytułu świadczenia wszystkich wyżej wymienionych usług Echo Investment będzie uprawnione do otrzymania od Spółki łącznego zryczałtowanego wynagrodzenia miesięcznego netto w wysokości 1/12 kwoty równej 0,725% wartości bilansowej aktywów grupy kapitałowej Spółki wynikającej ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Na dzień podpisania Umowy miesięczne wynagrodzenie wynosi ok. 890.000 zł powiększonych o podatek od towarów i usług.
Umowa została zawarta na okres 12 miesięcy i może zostać rozwiązana za trzymiesięcznym wypowiedzeniem przez każdą ze Stron.
Podwyższenie maksymalnej wartości programu emisji obligacji
W dniu 4 lutego 2022 r. Archicom S.A. zawarł z mBank S.A. aneks do umowy programowej z dnia 17 czerwca 2016 roku ("Aneks"). Zgodnie z Aneksem, program emisji obligacji Emitenta został podwyższony z 250.000.000 PLN do 350.000.000 PLN łącznej maksymalnej kwoty (wartości nominalnej) wyemitowanych i niewykupionych obligacji ("Program Emisji").
Obligacje emitowane w ramach Programu Emisji ("Obligacje") będą proponowane do nabycia zgodnie z art. 33 pkt 1 lub 2 ustawy z dnia 15 stycznia 2015 roku o obligacjach(w sposób, który nie będzie wymagał od Emitenta sporządzenia prospektu ani memorandum informacyjnego).
W dniu emisji Obligacje będą (i) rejestrowane w depozycie prowadzonym przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. ("KDPW") lub (ii) zapisywane w ewidencji prowadzonej przez agenta emisji zgodnie z art. 7a ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi ("Ustawa o Obrocie") i następnie rejestrowane w KDPW zgodnie z przepisami Ustawy o Obrocie.
Obligacje mogą podlegać wprowadzeniu do obrotu w alternatywnym systemie obrotu prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
Emisja obligacji
W dniu 16 marca 2022 r. Archicom S.A. dokonał emisji obligacji kuponowych serii M6/2022 na łączną kwotę 110.000.000 PLN ("Obligacje"). Podstawą emisji Obligacji jest Umowa Programowa dotycząca Programu Emisji Obligacji do maksymalnej kwoty 350.000.000 PLN z dnia 27 czerwca 2016 r. z późniejszymi zmianami, zawarta przez Emitenta z mBankiem S.A. z siedzibą w Warszawie.
Szczegółowe informacje dotyczące emisji Obligacji:
1) Tryb emisji Obligacji
Emisja Obligacji nastąpiła w trybie określonym w art. 33 pkt 1 Ustawy z dnia z dnia 15 stycznia 2015 r. o obligacjach w zw. z art. 1 ust. 4 lit. a) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1129 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie prospektu, który ma być publikowany w związku z ofertą publiczną papierów wartościowych lub dopuszczeniem ich do obrotu na rynku regulowanym oraz uchylenia dyrektywy 2003/71/WE.
2) Cel emisji
Cel emisji Obligacji nie został określony.
3) Rodzaj emitowanych Obligacji
Obligacje serii M6/2022 są papierami wartościowymi na okaziciela, niemającymi formy dokumentu, które w dniu emisji zostały zarejestrowane w ewidencji osób uprawnionych w rozumieniu art. 7a Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi prowadzonej przez mBank S.A., a następnie przeniesione do systemu rejestracji zdematerializowanych papierów wartościowych prowadzonego przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A.
4) Wielkość emisji Obligacji
110.000.000 PLN.
5) Wartość nominalna i cena emisyjna Obligacji
Wartość nominalna oraz cena emisyjna jednej Obligacji wynosi 1.000 PLN.
6) Warunki wykupu i warunki wypłaty oprocentowania Obligacji
Obligacje zostały wyemitowane na okres kończący się w dacie 15 marca 2024 roku. Wykup Obligacji w dniu wykupu nastąpi po wartości nominalnej Obligacji. Oprocentowanie Obligacji ustalone zostało według zmiennej stopy procentowej równej stawce WIBOR dla depozytów 3-miesięcznych (WIBOR 3M), powiększonej o marżę dla inwestorów. Okres odsetkowy wynosi trzy miesiące.
7) Zabezpieczenie Obligacji
Obligacje nie są zabezpieczone.
Obligacje podlegały wprowadzeniu do obrotu w alternatywnym systemie obrotu Catalyst organizowanym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
W okresach objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, do przeliczenia wybranych danych finansowych zastosowano następujące średnie kursy wymiany złotego w stosunku do EUR, ustalane przez Narodowy Bank Polski:
kurs obowiązujący na ostatni dzień okresu sprawozdawczego: 31.12.2021: 4,5994 PLN/EUR, 31.12.2020: 4,6148 PLN/EUR.
średni kurs w okresie, obliczony jako średnia arytmetyczna kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca w danym okresie: 01.01-31.12.2021: 4,5775 PLN/EUR; 01.01-31.12.2020: 4,4742 PLN/EUR
Podstawowe pozycje skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej, skonsolidowanego sprawozdania z wyniku oraz skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych, przeliczone na EURO, przedstawia tabela:
Tabela nr 75 – Wybrane informacje finansowe przedstawione w PLN i EUR
|
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
|
tys. |
PLN |
tys. |
EUR |
|
Sprawozdanie z wyniku |
|
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży |
596 310 |
669 887 |
130 270 |
149 722 |
|
Zysk (strata) z działalności operacyjnej |
147 271 |
190 712 |
32 173 |
42 625 |
|
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
147 785 |
178 242 |
32 285 |
39 838 |
|
Zysk (strata) netto |
112 519 |
135 197 |
24 581 |
30 217 |
|
Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom podmiotu dominującego |
111 985 |
132 845 |
24 464 |
29 691 |
|
Zysk na akcję (PLN / EUR) |
4,36 |
5,18 |
0,95 |
1,16 |
|
Rozwodniony zysk na akcję (PLN / EUR) |
4,36 |
5,18 |
0,95 |
1,16 |
|
Średni kurs PLN / EUR w okresie |
X |
X |
4,5775 |
4,4742 |
|
|
|
|
|
|
|
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych |
|
|
|
|
|
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej |
228 485 |
4 766 |
49 915 |
1 065 |
|
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
-9 293 |
102 046 |
-2 030 |
22 808 |
|
Środki pieniężne netto z działalności finansowej |
-151 674 |
-24 332 |
-33 135 |
-5 438 |
|
Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
67 518 |
82 480 |
14 750 |
18 435 |
|
Średni kurs PLN / EUR w okresie |
X |
X |
4,5775 |
4,4742 |
|
|
|
|
|
|
|
Sprawozdanie z sytuacji finansowej |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Aktywa |
1 352 522 |
1 460 027 |
294 065 |
316 379 |
|
Zobowiązania długoterminowe |
144 053 |
383 820 |
31 320 |
83 172 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
577 220 |
460 121 |
125 499 |
99 706 |
|
Zobowiązania związane z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży |
0 |
2 219 |
0 |
481 |
|
Kapitał własny |
631 249 |
613 867 |
137 246 |
133 021 |
|
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
631 249 |
581 386 |
137 246 |
125 983 |
|
Kurs PLN / EUR na koniec okresu |
X |
X |
4,5994 |
4,6148 |
Struktura właścicielska kapitału podstawowego
Tabela nr 76 – Struktura właścicielska kapitału podstawowego wg stanu na 31.12.2021
|
Posiadacz akcji stan na 31.12.2021 |
Liczba akcji |
Udział w kapitale zakładowym (%) |
Liczba głosów na WZ |
Udział w ogólnej liczbie głosów na WZ (%) |
|
Echo Investment S.A., w tym: |
16 945 489 |
66,01% |
21 039 377 |
66,00% |
|
bezpośrednio |
2 |
0,00001% |
2 |
0,00001% |
|
pośrednio, poprzez: |
16 945 487 |
66,01% |
21 039 375 |
66,00% |
|
DKR Echo Investment sp. z o.o., w tym: |
12 101 537 |
47,14% |
16 195 425 |
50,80% |
|
seria: A |
8 007 649 |
31,19% |
8 007 649 |
25,12% |
|
seria: B1 |
4 093 888 |
15,95% |
8 187 776 |
25,68% |
|
DKR Echo Invest S.A. |
4 843 950 |
18,87% |
4 843 950 |
15,20% |
|
DKRA sp. z o.o., w tym: |
2 132 964 |
8,31% |
4 246 578 |
13,32% |
|
seria: A |
19 350 |
0,08% |
19 350 |
0,06% |
|
seria: B1 |
2 113 614 |
8,23% |
4 227 228 |
13,26% |
|
Aviva OFE Aviva Santander |
3 356 057 |
13,07% |
3 356 057 |
10,53% |
|
Pozostali (poniżej 5% głosów na WZ) |
3 235 833 |
12,61% |
3 235 833 |
10,15% |
|
RAZEM: |
25 670 343 |
100,0% |
31 877 845 |
100,0% |
Tabela nr 77 – Struktura właścicielska kapitału podstawowego wg stanu na 31.12.2020
|
Posiadacz akcji stan na 31.12.2020 |
Liczba akcji |
Udział w kapitale zakładowym (%) |
Liczba głosów na WZ |
Udział w ogólnej liczbie głosów na WZ (%) |
|
DKR Echo Investment sp. z o.o., w tym: |
14 234 501 |
55,45% |
20 442 003 |
64,13% |
|
seria: A |
8 026 999 |
31,27% |
8 026 999 |
25,18% |
|
seria: B1 |
6 207 502 |
24,18% |
12 415 004 |
38,95% |
|
DKR Echo Invest S.A. |
4 843 950 |
18,87% |
4 843 950 |
15,20% |
|
Aviva OFE |
2 787 000 |
10,86% |
2 787 000 |
8,74% |
|
Pozostali (poniżej 5% głosów na WZ) |
3 804 892 |
14,82% |
3 804 892 |
11,93% |
|
RAZEM: |
25 670 343 |
100,0% |
31 877 845 |
100,0% |
Na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego raportu rocznego do publikacji, tj. na dzień 24 marca 2022 roku struktura akcjonariatu nie zmieniła się w stosunku do stanu na 31 grudnia 2021.
Zmiany w akcjonariacie Archicom S.A. od dnia publikacji ostatniego raportu okresowego
Na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego raportu rocznego do publikacji, tj. na dzień 24 marca 2022 roku struktura akcjonariatu nie zmieniła się w stosunku do stanu na dzień publikacji poprzedniego raportu okresowego.
Akcje Emitenta będące w posiadaniu Zarządu Archicom S.A. na dzień przekazania raportu:
Waldemar Olbryk – nie posiada akcji Emitenta. Stan ten w stosunku do poprzedniego raportu okresowego nie uległ zmianie.
Tomasz Sujak – posiada 46.000 akcji Emitenta o łącznej wartości nominalnej 460.000,00 zł. Stan ten w stosunku do poprzedniego raportu okresowego nie uległ zmianie.
Agata Skowrońska-Domańska – nie posiada akcji Emitenta. Stan ten w stosunku do poprzedniego raportu okresowego nie uległ zmianie.
Rafał Zboch – nie posiada akcji Emitenta. Stan ten w stosunku do poprzedniego raportu okresowego nie uległ zmianie.
Akcje Emitenta będące w posiadaniu Rady Nadzorczej Archicom S.A. na dzień przekazania raportu :
Nicklas Lindberg – nie posiada akcji Emitenta. Stan ten w stosunku do poprzedniego raportu okresowego nie uległ zmianie.
Marek Gabryjelski – nie posiada akcji Emitenta. Stan ten w stosunku do poprzedniego raportu okresowego nie uległ zmianie.
Konrad Płochocki – posiada 2.500 akcji Emitenta. Stan ten w stosunku do poprzedniego raportu okresowego nie uległ zmianie.
Maciej Drozd – nie posiada akcji Emitenta. Stan ten w stosunku do poprzedniego raportu okresowego nie uległ zmianie.
Małgorzata Turek – nie posiada akcji Emitenta. Stan ten w stosunku do poprzedniego raportu okresowego nie uległ zmianie.
Rafał Mazurczak – nie posiada akcji Emitenta. Stan ten w stosunku do poprzedniego raportu okresowego nie uległ zmianie.
Wynagrodzenia Członków Zarządu Spółki dominującej
Tabela nr 78 – Wynagrodzenia Członków Zarządu Emitenta
|
|
W spółce dominującej |
W spółkach zależnych oraz stowarzyszonych |
Razem |
||
|
Wynagrodzenie |
Inne świadczenia |
Wynagrodzenie |
Inne świadczenia |
||
|
za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
Waldemar Olbryk |
677 |
0 |
0 |
0 |
677 |
|
Tomasz Sujak |
1 074 |
0 |
6 |
0 |
1 080 |
|
Agata Skowrońska-Domańska |
157 |
0 |
0 |
0 |
157 |
|
Rafał Zboch |
211 |
0 |
0 |
0 |
211 |
|
Artur Więznowski |
944 |
0 |
644 |
0 |
1 588 |
|
Tomasz Ślęzak |
1 106 |
0 |
0 |
0 |
1 106 |
|
Dorota Jarodzka-Śródka |
242 |
0 |
57 |
2 |
301 |
|
Rafał Jarodzki |
0 |
0 |
6 |
0 |
6 |
|
Krzysztof Suskiewicz |
37 |
0 |
176 |
0 |
213 |
|
Razem |
4 448 |
0 |
889 |
2 |
5 339 |
|
za okres od 01.01 do 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
Dorota Jarodzka-Śródka |
220 |
0 |
88 |
231 |
539 |
|
Rafał Jarodzki |
58 |
0 |
18 |
0 |
76 |
|
Tomasz Sujak |
556 |
0 |
22 |
0 |
578 |
|
Krzysztof Suskiewicz |
120 |
0 |
785 |
0 |
905 |
|
Artur Więznowski |
281 |
0 |
298 |
0 |
579 |
|
Tomasz Ślęzak |
558 |
0 |
0 |
0 |
558 |
|
Razem |
1 793 |
0 |
1 211 |
231 |
3 235 |
Tabela nr 79 – Wynagrodzenia Członków Rady Nadzorczej Emitenta
|
|
W spółce dominującej |
W spółkach zależnych oraz stowarzyszonych |
Razem |
||
|
Wynagrodzenie |
Inne świadczenia |
Wynagrodzenie |
Inne świadczenia |
||
|
za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
Nicklas Lindberg |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Marek Gabryjelski |
51 |
0 |
0 |
0 |
51 |
|
Konrad Płochocki |
39 |
0 |
0 |
0 |
39 |
|
Maciej Drozd |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Małgorzata Turek |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Rafał Mazurczak |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Artur Olender |
14 |
0 |
0 |
0 |
14 |
|
Jędrzej Śródka |
4 |
0 |
37 |
0 |
41 |
|
Rafał Jarodzki |
4 |
0 |
0 |
0 |
4 |
|
Kazimierz Śródka |
4 |
0 |
56 |
1 |
61 |
|
Razem |
116 |
0 |
93 |
1 |
210 |
|
za okres od 01.01 do 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
Artur Olender |
46 |
0 |
0 |
0 |
46 |
|
Konrad Płochocki |
39 |
0 |
0 |
0 |
39 |
|
Jędrzej Śródka |
12 |
0 |
133 |
0 |
145 |
|
Marek Gabryjelski |
51 |
0 |
0 |
0 |
51 |
|
Rafał Jarodzki |
6 |
0 |
0 |
0 |
6 |
|
Kazimierz Śródka |
12 |
0 |
30 |
176 |
218 |
|
Razem |
166 |
0 |
163 |
176 |
505 |
Wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych
Audytorem dokonującym badania oraz przeglądu sprawozdań finansowych spółek Grupy Kapitałowej jest Grant Thornton Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. Wynagrodzenie audytora z poszczególnych tytułów wyniosło:
Tabela nr 80 – Wynagrodzenie podmiotu badającego sprawozdania finansowe
|
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
Badanie rocznych sprawozdań finansowych |
182 |
270 |
|
Badanie śródrocznych sprawozdań finansowych |
24 |
130 |
|
Przegląd sprawozdań finansowych |
39 |
0 |
|
Doradztwo podatkowe |
0 |
0 |
|
Pozostałe usługi |
173 |
0 |
|
Razem |
418 |
400 |
Pozostałe usługi świadczone przez audytora obejmują weryfikację skonsolidowanych pakietów konsolidacyjnych, sporządzonych zgodnie z polityką jednostki dominującej względem Archicom S.A., na potrzeby konsolidacji wyższego szczebla.
Zatrudnienie
Przeciętne zatrudnienie w Grupie w podziale na poszczególne grupy zawodowe oraz rotacja pracowników kształtowały się następująco:
Tabela nr 81 – Przeciętne zatrudnienie w podziale na grupy zawodowe
|
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
Pracownicy umysłowi |
212 |
278 |
|
Pracownicy fizyczni |
0 |
0 |
|
Razem |
212 |
278 |
Tabela nr 82 – Rotacja pracowników
|
|
01.01-31.12.2021 |
01.01-31.12.2020 |
|
Łączna liczba pracowników przyjętych (+) |
57 |
60 |
|
Łączna liczba pracowników zwolnionych (-) |
-46 |
-44 |
|
Razem |
11 |
16 |
Informacje o postępowaniach przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej, których wartość jednostkowa lub łączna przekracza 10% kapitałów własnych Spółki
Zdarzenia tego rodzaju nie wystąpiły w okresie objętym sprawozdaniem finansowym.
Istotne transakcje zawarte z podmiotami powiązanymi w przypadku, gdy nie były zawarte na warunkach rynkowych
Zdarzenia tego rodzaju nie wystąpiły w okresie objętym sprawozdaniem finansowym.
Informacje o udzielonych poręczeniach kredytów lub pożyczki i udzielonych gwarancjach o równowartości co najmniej 10% kapitałów własnych Spółki
Zdarzenia tego rodzaju nie wystąpiły w okresie objętym sprawozdaniem finansowym.
Inne informacje, które zdaniem Spółki są istotne dla oceny sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej, wyniku finansowego oraz możliwości realizacji zobowiązań
Zdarzenia tego rodzaju nie wystąpiły w okresie objętym sprawozdaniem finansowym.
Informacja na temat kwot i rodzajów pozycji wpływających na aktywa, zobowiązania, kapitał własny, wynik netto lub przepływy pieniężne, które są nietypowe ze względu na ich rodzaj, wartość lub częstotliwość
W okresie objętym sprawozdaniem nie wystąpiły żadne nietypowe zdarzenia które miałyby wpływ na pozycje sprawozdania finansowego.
Objaśnienie dotyczące sezonowości lub cykliczności działalności emitenta w prezentowanym okresie.
Działalność Grupy w dużej mierze powiązana jest z działalnością sektora budowlano – montażowego i poddana jest cykliczności analogicznej jak ta, która dotyczy tego sektora. W związku z tym obserwuje się coroczny wzrost aktywności w okresie wiosna – jesień i jej spadek zimą. Ze względu na specyficzny dla deweloperów sposób rozliczania wyników, te zmiany aktywności uwidaczniają się głównie w zmianach tempa przyrostu pozycji produkcja w toku.
Informacja o istotnych rozliczeniach z tytułu spraw sądowych
W okresie sprawozdawczym Grupy Archicom nie wystąpiły żadne istotne rozliczenia z tytułu spraw sądowych.
Informacja dotycząca czynników i zdarzeń o nietypowym charakterze, mających istotny wpływ na sporządzone sprawozdanie
Zdarzenia tego rodzaju nie wystąpiły w okresie objętym sprawozdaniem finansowym.
Wpływ pandemii Covid-19 na działalność Grupy
Zarząd Spółki na bieżąco analizuje sytuację Grupy Archicom w związku z występowaniem kolejnych fal pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i podejmuje szereg działań w celu minimalizacji wpływu ich negatywnych skutków dla działalności Grupy Archicom, w szczególności ograniczenia ryzyka realizacji projektów, zapewniając stabilność finansową Grupy oraz bieżący monitoring popytu na mieszkania.
Restrykcje spowodowane pandemią oraz sytuacja w zakresie otoczenia rynkowego mogą mieć wpływ na:
popyt na lokale mieszkalne,
popyt na najem biur oraz popyt inwestycyjny na biurowce,
tempo prowadzenia prac budowlanych,
finasowanie nabywców lokali przez banki,
tempo wydawania decyzji administracyjnych prowadzących do uzyskania pozwoleń na budowę oraz dopuszczenia gotowych obiektów do użytkowania,
proces wyodrębniania i przenoszenia własności lokali na nabywców oraz sprzedaż nieruchomości,
warunki finansowania Grupy,
dostępność pracowników Grupy Archicom i jej kooperantów.
Jak pokazują rezultaty działalności za okres 2020 – 2021 Grupa sprawnie zareagowała na zidentyfikowane powyżej problemy i ryzyka.
Grupa kontynuowała realizowane projekty, podpisywała akty notarialne oraz przekazywała mieszkania klientom.
Z zachowaniem podwyższonych norm sanitarnych i przy szerokim wykorzystaniu trybu home office jako formy partycypacji pracowników w działalności, Grupa kontynuowała realizację zadań inwestycyjnych w pełnym zakresie, w tym realizowała projekty, prowadziła aktywną sprzedaż oferty, podpisywała akty notarialne oraz przekazywała mieszkania klientom. Mimo ograniczeń sprzedano dużą liczbę lokali mieszkaniowych. Grupa wprowadza modyfikacje swojej oferty, tak by dostosować oferowane projekty do oczekiwań i możliwości finansowych klientów. W czasie epidemii zaprocentowała silna pozycja marki, wiarygodność finansowa Grupy, wypracowywane przez lata zaufanie oraz wprowadzane sukcesywnie programy wsparcia sprzedaży, a w szczególności te wzmacniające realnie bezpieczeństwo transakcji i klientów. W pierwszym kwartale 2021 roku Zarząd przyjął i podał do publicznej wiadomości raportem bieżącym nr 10/2021 cele na rok 2021 uwzględniające aktualną sytuację rynkową, które są systematycznie realizowane. Spółka na bieżąco monitoruje zmiany otoczenia makroekonomicznego, ze szczególnym uwzględnieniem potencjalnego ograniczenia przez sektor bankowy dostępu do kredytów mieszkaniowych dla klientów indywidualnych (np. w konsekwencji zmian stóp procentowych).
Wpływ konfliktu zbrojnego w Ukrainie na działalność Grupy
Zarząd na bieżąco analizuje potencjalny wpływ konfliktu zbrojnego toczącego się na terenie Ukrainy na działalność Grupy. Grupa nie prowadzi działalności inwestycyjnej na terenach Ukrainy, Białorusi ani Rosji i nie jest bezpośrednio narażona na skutki działań wojennych ani sankcji gospodarczych. Ostateczny wpływ pośrednich skutków jest obecnie nieznany i niemożliwy do oszacowania oraz uzależniony od czynników pozostających poza wpływem lub kontrolą ze strony Zarządu jednostki dominującej. Grupa Archicom, dysponuje buforem finansowym zapewniającym sprawność i bezpieczeństwo działania w niestabilnych warunkach, a jego stan jest regularnie monitorowany w ramach funkcjonujących procedur zarządzania płynnością. Modelowane i analizowane są także scenariusze kryzysowe o różnym stopniu nasilenia – pozwalając ocenić odporność Grupy, przygotować się na sytuację kryzysową oraz dostosować bieżące działania.
Obecnie celem Grupy Archicom jest stworzenie dedykowanego programu pomocowego, we współpracy z wrocławskim magistratem oraz lokalnymi organizacjami pozarządowymi.
Główne obszary ryzyka działalności Grupy, w tym ryzyko związane z trwającą wojną na Ukrainie oraz z pandemią SARS-CoV-2, zostały szerzej opisane w punkcie 5.5 Sprawozdania Zarządu z Działalności Archicom S.A. oraz Grupy Kapitałowej za 2021 rok.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone za okres od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2021 (wraz z danymi porównawczymi) zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Spółki w dniu 24 marca 2022 roku.
Dokument został podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym
| Waldemar Olbryk | Tomasz Sujak | Agata Skowrońska-Domańska | Rafał Zboch |
| Prezes Zarządu | Członek Zarządu | Członek Zarządu | Członek Zarządu |