iso4217:PLNxbrli:sharesiso4217:PLN2594007UY43JEUOLID522021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594007UY43JEUOLID522021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594007UY43JEUOLID522021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594007UY43JEUOLID522021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember2594007UY43JEUOLID522021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2594007UY43JEUOLID522021-01-012021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember2594007UY43JEUOLID522021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594007UY43JEUOLID522021-01-012594007UY43JEUOLID522021-01-01ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594007UY43JEUOLID522021-01-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594007UY43JEUOLID522021-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember2594007UY43JEUOLID522021-01-01ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember2594007UY43JEUOLID522021-01-01ifrs-full:SharePremiumMember2594007UY43JEUOLID522021-01-01ifrs-full:TreasurySharesMember2594007UY43JEUOLID522021-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember2594007UY43JEUOLID522022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594007UY43JEUOLID522022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594007UY43JEUOLID522022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594007UY43JEUOLID522022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember2594007UY43JEUOLID522022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2594007UY43JEUOLID522022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember2594007UY43JEUOLID522022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594007UY43JEUOLID522022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594007UY43JEUOLID522022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594007UY43JEUOLID522022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594007UY43JEUOLID522022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember2594007UY43JEUOLID522022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2594007UY43JEUOLID522022-01-012022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember2594007UY43JEUOLID522022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594007UY43JEUOLID522021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594007UY43JEUOLID522021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594007UY43JEUOLID522021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594007UY43JEUOLID522021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember2594007UY43JEUOLID522021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2594007UY43JEUOLID522021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember2594007UY43JEUOLID522021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594007UY43JEUOLID522021-01-012021-12-312594007UY43JEUOLID522022-01-012022-12-312594007UY43JEUOLID522021-12-312594007UY43JEUOLID522022-12-31

Obraz zawierający tekst, zewnętrzne

Opis wygenerowany automatycznie

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

 

 

SPIS TREŚCI

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ BENEFIT SYSTEMS5

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ5

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z WYNIKU7

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z WYNIKU I POZOSTAŁYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW8

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM9

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH11

DODATKOWE INFORMACJE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO12

1.Informacje ogólne12

2.Podstawa sporządzenia oraz zasady rachunkowości14

3.Subiektywne oceny Zarządu oraz niepewność szacunków30

4.Korekty prezentacji oraz zmiana zasad rachunkowości33

5.Segmenty operacyjne33

6.Wartość firmy i przejęcia kontroli nad jednostkami zależnymi39

7.Wartości niematerialne44

8.Rzeczowe aktywa trwałe47

9.Leasing49

10.Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych52

11.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności52

12.Pożyczki udzielone54

13.Aktywa oraz rezerwa na podatek odroczony oraz podatek dochodowy55

14.Zapasy57

15.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty58

16.Kapitał własny58

17.Inwestycje w jednostkach zależnych (z istotnymi udziałami niekontrolującymi)61

18.Świadczenia pracownicze61

19.Pozostałe rezerwy62

20.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania62

21.Inne zobowiązania finansowe63

22.Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne66

23.Zobowiązania z tytułu umów z klientami69

24.Pozostałe przychody i koszty operacyjne69

25.Przychody i koszty finansowe70

26.Podatek dochodowy70

27.Zysk / (strata) na akcję i wypłacone dywidendy71

28.Transakcje z podmiotami powiązanymi72

29.Aktywa oraz zobowiązania warunkowe74

30.Instrumenty finansowe74

31.Ryzyko dotyczące instrumentów finansowych76

32.Zarządzanie kapitałem82

33.Zdarzenia po dniu bilansowym83

34.Pozostałe informacje84

35.Zatwierdzenie do publikacji87

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ BENEFIT SYSTEMS

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

 

 

AKTYWA

Noty

31.12.2022

31.12.2021

 

Wartość firmy

6

460 624

446 395

Wartości niematerialne

7

128 983

101 324

Rzeczowe aktywa trwałe

8

294 412

327 277

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

9

834 176

786 453

Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych

10

2 435

5 367

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

11

9 510

10 212

Pożyczki oraz pozostałe długoterminowe aktywa finansowe

12, 30

9 653

20 617

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

13

27 917

30 312

Aktywa trwałe

1 767 710

1 727 957

 

Zapasy

14

6 472

4 377

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

11

236 756

193 423

Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego

482

491

Pożyczki oraz pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe

12, 30

4 274

1 535

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

15

218 327

253 015

Aktywa obrotowe

466 311

452 841

Aktywa obrotowe razem

 

466 311

452 841

Aktywa razem

 

2 234 021

2 180 798

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

PASYWA

Noty

31.12.2022

31.12.2021

 

 

Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej:

 

Kapitał podstawowy

16

2 934

2 934

Akcje własne (-)

16

0

0

Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej

291 378

291 378

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych

(10 361)

(7 416)

Zyski zatrzymane

16

443 082

316 851

Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

727 033

603 747

Udziały niedające kontroli

16.4

(1 617)

(2 070)

Kapitał własny razem

 

725 416

601 677

 

Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych

 18

259

270

Pozostałe rezerwy

 19

10 767

10 767

Rezerwy długoterminowe razem

 

11 026

11 037

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

 20

111

2 279

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

13

3 212

3 063

Inne zobowiązania finansowe

 21

32 328

38 394

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne

 22

60 566

91 443

Zobowiązania z tytułu leasingu

 9

789 716

748 500

Zobowiązania z tytułu umów z klientami

 23

0

107

Zobowiązania długoterminowe

 

896 959

894 823

 

 

 

Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych

18

3 081

2 701

Pozostałe rezerwy

19

24

5

Rezerwy krótkoterminowe razem

3 105

2 706

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

20

369 888

321 537

Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego

26

9 515

2 858

Inne zobowiązania finansowe

21

16 788

25 502

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne

22

24 140

130 492

Zobowiązania z tytułu leasingu

9

164 879

188 335

Zobowiązania z tytułu umów z klientami

23

23 331

12 868

Zobowiązania krótkoterminowe

611 646

684 298

Zobowiązania krótkoterminowe razem

 

611 646

684 298

Zobowiązania razem

 

1 508 605

1 579 121

Pasywa razem

 

2 234 021

2 180 798

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)



SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z WYNIKU

 

 

Noty

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Działalność kontynuowana

 

 

Przychody ze sprzedaży

5

1 909 120

954 938

Przychody ze sprzedaży usług

1 882 240

943 620

Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów

26 880

11 318

Koszt własny sprzedaży

5

(1 392 035)

(774 038)

Koszt sprzedanych usług

(1 375 376)

(767 455)

Koszt sprzedanych towarów i materiałów

(16 659)

(6 583)

Zysk / (strata) brutto ze sprzedaży

517 085

180 900

Koszty sprzedaży

5

(134 398)

(81 889)

Koszty ogólnoadministracyjne

5

(156 468)

(121 772)

Pozostałe przychody operacyjne

24

7 787

32 506

Pozostałe koszty operacyjne

24

(21 255)

(13 755)

Zysk / (strata) z działalności operacyjnej

212 751

(4 010)

Przychody finansowe

25

2 860

14 782

Koszty finansowe

25

(35 391)

(21 955)

Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych

25

(1 356)

(6 913)

Udział w zysku (stracie) jednostek wycenianych metodą praw własności (+/-)

10

(2 292)

956

Zysk / (strata) przed opodatkowaniem

176 572

(17 140)

Podatek dochodowy

26

(37 495)

(6 715)

Zysk / (strata) netto z działalności kontynuowanej

139 077

(23 855)

 

Zysk / (strata) netto

 

139 077

(23 855)

Zysk / (strata) netto przypadający:

 

 

 

- akcjonariuszom podmiotu dominującego

27.1 

138 124

(25 140)

- podmiotom niekontrolującym

 

953

1 285

 

 

 

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

ZYSK / (strata) NETTO NA JEDNĄ AKCJĘ ZWYKŁĄ (PLN)

 

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Zysk / (strata) na akcję

 

 

Podstawowy zysk / (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej

47,08

(8,86)

Podstawowy zysk / (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję z działalności zaniechanej

0,00

0,00

Zysk / (strata) na jedną akcję

47,08

(8,86)

Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej

47,08

(8,82)

Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję z działalności zaniechanej

0,00

0,00

Rozwodniony zysk / (strata) na jedną akcję

47,08

(8,82)

 

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z WYNIKU I POZOSTAŁYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

 

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Zysk / (strata) netto

139 077

(23 855)

Pozostałe całkowite dochody

(3 041)

(2 962)

Pozycje nie przenoszone do wyniku finansowego

0

0

 Pozycje przenoszone do wyniku finansowego

(3 041)

(2 962)

- Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych

(3 041)

(2 962)

Całkowite dochody

136 036

(26 817)

Całkowite dochody przypadające:

 

 

- akcjonariuszom podmiotu dominującego

135 179

(27 994)

- podmiotom niekontrolującym

857

1 177

 

 

 

 

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

 

 

 

Noty

Kapitał podstawowy

Akcje własne

Kapitał ze sprzedaży

akcji powyżej ich

wart. nominalnej

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych

Zyski zatrzymane

Razem

Udziały niedające kontroli

Kapitał własny razem

Saldo na dzień 01.01.2022 roku

 

2 934

0

291 378

(7 416)

316 851

603 747

(2 070)

601 677

Zmiany w kapitale własnym w okresie od 01.01 do 31.12.2022 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Emisja akcji w związku z realizacją opcji (program motywacyjny)

16.2

0

0

0

0

0

0

0

0

Sprzedaż akcji własnych

 16.1

0

0

0

0

0

0

0

0

Zwiększenie udziałów w jednostce zależnej w wyniku nabycia udziałów niedających kontroli bez zmiany kontroli

21

0

0

0

0

(5 898)

(5 898)

227

(5 671)

Wycena opcji put przynależnych udziałowcom mniejszościowym

21

0

0

0

0

(5 995)

(5 995)

(286)

(6 281)

Dywidendy

16.4

0

0

0

0

0

0

(345)

(345)

Razem transakcje z właścicielami

 

0

0

0

0

(11 893)

(11 893)

(404)

(12 297)

Zysk / (strata) netto za okres od 01.01 do 31.12.2022 roku

 

0

0

0

0

138 124

138 124

953

139 077

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek działających za granicą

 

0

0

0

(2 945)

0

(2 945)

(96)

(3 041)

Razem całkowite dochody

 

0

0

0

(2 945)

138 124

135 179

857

136 036

Zmiany razem

0

0

0

(2 945)

126 231

123 286

453

123 739

Saldo na dzień 31.12.2022 roku

 

2 934

0

291 378

(10 361)

443 082

727 033

(1 617)

725 416

 

 

 

 

 

 

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM (CD.)

 

 

Noty

Kapitał podstawowy

Akcje własne

Kapitał ze sprzedaży

akcji powyżej ich

wart. nominalnej

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych

Zyski zatrzymane

Razem

Udziały niedające kontroli

Kapitał własny razem

Saldo na dzień 01.01.2021 roku

 

2 894

(118 157)

272 107

(4 562)

372 245

524 527

(1 527)

523 000

Zmiany w kapitale własnym w okresie od 01.01 do 31.12.2021 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Emisja akcji w związku z realizacją opcji (program motywacyjny)

16.2

40

0

19 271

0

0

19 311

0

19 311

Sprzedaż akcji własnych

16.1

0

118 157

0

0

(25 697)

92 460

0

92 460

Zwiększenie udziałów w jednostce zależnej w wyniku nabycia udziałów niedających kontroli bez zmiany kontroli

21

0

0

0

0

5 629

5 629

9

5 638

Wycena opcji put przynależnych udziałowcom mniejszościowym

21

0

0

0

0

(10 186)

(10 186)

0

(10 186)

Dywidendy

16.4

0

0

0

0

0

0

(1 729)

(1 729)

Razem transakcje z właścicielami

 

40

118 157

19 271

0

(30 254)

107 214

(1 720)

105 494

Zysk / (strata) netto za okres od 01.01 do 31.12.2021 roku

 

0

0

0

0

(25 140)

(25 140)

1 285

(23 855)

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek działających za granicą

 

0

0

0

(2 854)

0

(2 854)

(108)

(2 962)

Razem całkowite dochody

 

0

0

0

(2 854)

(25 140)

(27 994)

1 177

(26 817)

Zmiany razem

40

118 157

19 271

(2 854)

(55 394)

79 220

(543)

78 677

Saldo na dzień 31.12.2021 roku

 

2 934

0

291 378

(7 416)

316 851

603 747

(2 070)

601 677

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

 

 

Noty

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej

 

 

Zysk / (strata) przed opodatkowaniem

176 572

(17 140)

Korekty:

282 732

266 844

Amortyzacja niefinansowe aktywa trwałe

7,8,9

232 076

209 098

Wycena zobowiązań związanych z nabyciem udziałów

21

1 346

(3 092)

Zmiana stanu odpisów aktualizujących oraz spisanie aktywów

11,12,7,8

2 198

8 054

Efekt zmiany umów leasingowych

9

(6 651)

(23 633)

(Zysk) / strata ze sprzedaży i wartość zlikwidowanych niefinansowych aktywów trwałych

8

7 040

5 423

(Zysk) / strata ze sprzedaży aktywów finansowych

0

0

(Zysk) / strata z tytułu różnic kursowych

25.2

6 220

(8 543)

Koszty odsetek

25.2

26 664

19 018

Przychody z odsetek

25.1

(2 735)

(2 994)

Koszt płatności w formie akcji (program motywacyjny)

16.3

0

0

Udział w (zyskach) / stratach jednostek stowarzyszonych

10

2 292

(956)

Zmiana stanu zapasów

14

(2 095)

75

Zmiana stanu należności

11

(31 786)

(3 894)

Zmiana stanu zobowiązań

20

47 500

63 519

Zmiana stanu rezerw

19

388

(1 349)

Inne korekty

275

6 118

Przepływy pieniężne z działalności

459 304

249 704

Zapłacony podatek dochodowy

(19 635)

(9 133)

Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej

439 669

240 571

Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej

 

 

Wydatki na nabycie wartości niematerialnych

7

(46 998)

(37 363)

Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych

8

(75 725)

(36 785)

Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych

8

2 565

5 205

Wydatki netto na nabycie jednostek zależnych

6.1

(36 168)

(58 867)

Otrzymane spłaty pożyczek udzielonych

12

952

1 689

Pożyczki udzielone

12

(1 465)

(137)

Wpływy ze sprzedaży pozostałych aktywów finansowych

0

0

Otrzymane odsetki

12

1 125

523

Otrzymane dywidendy

640

0

Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

(155 074)

(125 735)

Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej

 

 

Wpływy netto z tytułu emisji akcji

16.2

0

19 311

Sprzedaż akcji własnych

16.1

0

92 460

Wydatki z tytułu transakcji z podmiotami niekontrolującymi

16.5

(4 842)

(20 313)

Wpływy z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych

22

0

0

Wykup dłużnych papierów wartościowych

22

(100 000)

0

Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek

22

50 504

0

Spłaty kredytów i pożyczek

22

(87 749)

(55 170)

Spłata zobowiązań z tytułu leasingu

9.2

(165 341)

(112 180)

Odsetki zapłacone

22

(11 510)

(7 980)

Dywidendy wypłacone

16.4

(345)

(1 729)

Środki pieniężne netto z działalności finansowej

(319 283)

(85 601)

Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów przed zmianami z tytułu różnic kursowych

(34 688)

29 235

Zmiany z tytułu różnic kursowych

0

0

Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów

(34 688)

29 235

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu

253 015

223 780

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu

218 327

253 015

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

DODATKOWE INFORMACJE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

 

1.Informacje ogólne

Informacje o jednostce dominującej

Jednostką dominującą Grupy Kapitałowej Benefit Systems [dalej zwanej „Grupą Kapitałową”, „Grupą”] jest Benefit Systems S.A. [dalej zwana „Spółką”, „Spółką dominującą”]. Benefit Systems S.A. jest jednostką sporządzającą sprawozdanie na najwyższym szczeblu Grupy Kapitałowej.

Spółka dominująca powstała z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną. Przekształcenie nastąpiło na mocy uchwały 2/2010 Zgromadzenia Wspólników z dnia 3 listopada 2010 roku (wpis do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym dla miasta St. Warszawy – XII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 0000370919 w dniu 19 listopada 2010). Spółce dominującej Benefit Systems S.A. nadano numer statystyczny REGON 750721670. W bieżącym okresie dane identyfikujące jednostkę sprawozdawczą nie uległy zmianie. Akcje Spółki dominującej są notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

 

Siedziba Spółki dominującej mieści się Polsce przy ul. Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa, Polska. Siedziba Spółki dominującej jest jednocześnie podstawowym miejscem prowadzenia działalności przez Grupę Kapitałową.

 

Skład Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki dominującej

W skład Zarządu Spółki dominującej na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego

do publikacji, tj. 21 marca 2023, wchodzili:

Bartosz Józefiak – Członek Zarządu,

Emilia Rogalewicz – Członek Zarządu,

Wojciech Szwarc – Członek Zarządu,

 

W skład Rady Nadzorczej Spółki dominującej na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji, tj. 21 marca 2023, wchodzili:

James van Bergh – Przewodniczący Rady Nadzorczej,

Marcin Marczuk – Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej,

Artur Osuchowski – Członek Rady Nadzorczej,

Michael Rohde Pedersen – Członek Rady Nadzorczej,

Michael Sanderson – Członek Rady Nadzorczej.

 

W okresie od 1 stycznia 2022 roku do 21 marca 2023 roku Skład zarządu oraz Rady Nadzorczej Spółki nie uległ zmianie.

 

Charakter działalności Grupy

Grupa Kapitałowa Benefit Systems jest dostawcą rozwiązań w obszarze pozapłacowych świadczeń pracowniczych w zakresie między innymi: sportu i rekreacji (karta MultiSport, FitProfit, sieci fitness) oraz kultury i rozrywki (Program Kinowy, MultiTeatr, MultiMuzeum). Spółka dominująca rozwija również produkt MultiLife, zapewniający dostęp do usług online, które wspierają użytkowników w codziennym dbaniu o zdrowie, dobre samopoczucie i rozwój osobisty (np. kreator diety, platforma językowa, kurs mindfulness, e-booki, kurs jogi czy konsultacje z ekspertami). Grupa posiada także unikalne produkty w postaci Kafeterii, które pozwalają pracownikowi na dowolny wybór świadczenia pozapłacowego w ramach listy zaakceptowanej przez pracodawcę.

Podstawowym przedmiotem działalności Spółki dominującej wg Polskiej Klasyfikacji Działalności jest: Pozostała działalność gdzie indziej nie sklasyfikowana (PKD 2007) 9609Z.

Szerszy opis działalności prowadzonej przez Grupę Kapitałową został przedstawiony w Sprawozdaniu Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Benefit Systems za rok 2022.

 

Informacje o Grupie Kapitałowej

W skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems wchodzą Spółka dominująca oraz następujące spółki zależne:

 

 Nazwa spółki zależnej

Miejsce prowadzenia działalności i kraj rejestracji 

Udział Grupy w kapitale*

31.12.2022

31.12.2021

Focusly Sp. z o.o.

ul. Skierniewicka 16/20, 01-230 Warszawa, Polska

100,00%

100,00%

VanityStyle Sp. z o.o. 

ul. Skierniewicka 16/20, 01-230 Warszawa, Polska

100,00%

100,00%

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

YesIndeed Sp. z o. o.

ul. Przeskok 2, 00-032 Warszawa, Polska

100,00%

100,00%

Benefit Partners Sp. z o.o.

Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa, Polska

100,00%

100,00%

Lunching.pl Sp. z o.o.1)

ul. Fabryczna 20A, 31-553 Kraków, Polska

77,68%

-

Benefit  IP Sp. z o.o. 2)

Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa, Polska

-

100,00%

Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. 2)

Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa, Polska

-

100,00%

Fit Fabric Sp. z o.o.3)

Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa, Polska

-

100,00%

Yes to Move Sp. z o.o.

Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa, Polska

100,00%

100,00%

Total Fitness Sp. z o.o.4)

Aleja Bohaterów Września 9, 02-389 Warszawa, Polska

88,23%

88,23%

Zdrowe Miejsce Sp. z o. o.

ul. Odyńca 71, 02-644 Warszawa, Polska

80,00%

80,00%

Benefit Systems International S.A.5)

ul. Młynarska 8/12, 01-194 Warszawa, Polska

97,20%

97,20%

Fit Invest International Sp. z o.o.

ul. Młynarska 8/12, 01-194 Warszawa, Polska

97,20%

97,20%

BSI Investments Sp. z o. o.

ul. Młynarska 8/12, 01-194 Warszawa, Polska

97,20%

97,20%

Form Factory Slovakia S.R.O.

Prievozská 14, Bratislava - mestská časť Ružinov 821 09, Słowacja

97,20%

97,20%

Form Factory S.R.O.

Vinohradská 2405/190, Vinohrady, 130 00 Praha 3 Republika Czeska

97,20%

97,20%

Next Level Fitness EOOD

Bul. Simeonovsko Shosse 35, 1700 Sofia, Bułgaria

97,20%

97,20%

Beck Box Club Praha S.R.O.

Vinohradská 2405/190, Vinohrady, 130 00 Praha 3, Republika Czeska

97,20%

97,20%

MultiSport Benefit S.R.O.6)

Lomnickeho 1705/9, 140 00 Praha 4, Republika Czeska

97,20%

95,26%

Benefit Systems Spor Hizmetleri Ltd 7)

Eski Büyükdere Caddesi No: 7, GİZ 2000 Plaza, Kat 4. 13. VE 14. Bağımsız Bölümler, Maslak, Sarıyer/ 34398 İstanbul, Turcja

97,20%

90,40%

Benefit Systems Slovakia S.R.O.

Prievozská 14, Bratislava - mestská časť Ružinov 821 09, Słowacja

95,26%

95,26%

Benefit Systems D.O.O.

Zagreb (Grad Zagreb) Heinzelova ulica 44, Chorwacja

94,28%

94,28%

Benefit Systems Bulgaria EOOD

11-13, Yunak Str., floor 1, Sofia 1612, Bułgaria

93,31%

93,31%

Benefit Systems, storitve, D.O.O.

Komenskega ulica 36, 1000 Ljubljana, Słowenia

92,34%

92,34%

Fundacja Multisport

ul. Racjonalizacji 5, 02-673 Warszawa, Polska

100,00%

100,00%

FIT 1 Sp. z o.o. 8)

Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa, Polska

100,00%

-

MW Legal Sp. z o.o.9)

Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa, Polska

100,00%

100,00%

*W tabeli prezentowany jest udział pośredni Grupy w kapitale spółek zależnych.

1) W dniu 13 kwietnia 2022 roku Spółka dominująca nabyła 75% udziałów spółki Lunching.pl Sp. z o.o. W dniu 23 maja 2022 roku zostało zarejestrowane podwyższenie kapitału Lunching.pl Sp. z o.o., w wyniku którego udział Spółki dominującej wynosił 73,97% na dzień 30 czerwca 2022 roku. W wyniku podwyższenia kapitału w dniu 4 sierpnia 2022 roku, udział Spółki dominującej wynosił na dzień 31 grudnia 2022 roku 77,68%. W dniu 27 lutego 2023 roku zostało zarejestrowane podwyższenie kapitału Lunching.pl Sp. z o.o., w wyniku którego udział Spółki dominującej wzrósł do 79,89%. Ze względu na opcje zawarte w umowie nabycia, spółka jest konsolidowana od daty nabycia przy założeniu pełnej kontroli (100%) bez uwzględnienia udziałów mniejszości.

2) W dniu 31 sierpnia 2022 roku zostało zarejestrowane połączenie Benefit Systems S.A. ze spółkami Benefit IP Sp. z o.o. oraz Benefit IP Spółka

z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.

3) W dniu 28 października 2022 roku zostało zarejestrowane połączenie Benefit Systems S.A. ze spółką Fit Fabric sp. z o.o.

4) Ze względu na opcje zawarte w umowie nabycia, spółka Total Fitness Sp. z o.o. jest konsolidowana od daty nabycia przy założeniu pełnej kontroli (100%) bez uwzględnienia udziałów mniejszości.

5) W dniu 29 września 2022 roku zostało zarejestrowane przekształcenie formy prawnej z Benefit Systems International spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Benefit Systems International Spółka Akcyjna.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

6) W dniu 11 stycznia 2022 roku została zrealizowana transakcja zakupu 2% udziałów spółki MultiSport Benefit S.R.O., w wyniku której Benefit Systems International S.A. posiada 100% udziałów spółki.

7) W dniu 28 września 2022 roku została zrealizowana transakcja zakupu 7% udziałów spółki Benefit Systems Spor Hizmetleri Limited Sirketi,

w wyniku której BSI Investments Sp. z o. o. posiada 100% udziałów spółki.

8) W dniu 16 listopada 2022 roku Spółka dominująca nabyła 100% udziałów spółki FIT 1 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Transakcja nie została rozliczona metodą przejęcia zgodnie z MSSF 3, gdyż nabyte aktywa nie stanowiły przedsięwzięcia w rozumieniu MSSF 3.

9) Spółka nie objęta konsolidacją z powodu nieprowadzenia działalności.

 

Udział Grupy w głosach w poszczególnych spółkach zależnych jest zgodny z udziałem Grupy w kapitale zakładowym spółek. Czas trwania Spółki dominującej oraz wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jednostek objętych konsolidacją jest nieoznaczony. 

 

2.Podstawa sporządzenia oraz zasady rachunkowości

2.1. Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej sporządzone zostało zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (dalej „MSSF”), zatwierdzonymi przez Unię Europejską, obowiązującymi dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku, a w zakresie nieuregulowanym powyższymi standardami zgodnie z wymogami ustawy z 29 września 1994 roku o rachunkowości i wydanymi na jej podstawie przepisami wykonawczymi, jak również wymogami odnoszącymi się do emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku oficjalnych notowań giełdowych.  

 

Walutą funkcjonalną Spółki dominującej oraz walutą prezentacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski. Wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej). Walutą podstawowego środowiska gospodarczego, w którym Spółka prowadzi działalność, tj. w którym generuje i wydatkuje środki pieniężne, jest złoty polski. Sprawozdania finansowe spółek zagranicznych dla celów konsolidacji przeliczane są na walutę polską według zasad zaprezentowanych poniżej w zasadach rachunkowości.

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności gospodarczej przez spółki Grupy w dającej się przewidzieć przyszłości. 

 

2.2. Zmiany standardów lub interpretacji

Nowe i zmienione standardy przyjęte przez Grupę od 1 stycznia 2022 roku

 

Nowe i zmienione standardy, które maja zastosowanie po raz pierwszy w 2022 roku, nie mają istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy:

Zmiany do MSSF 3 Połączenia przedsięwzięć – odniesienie do założeń koncepcyjnych;

Zmiany do MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe - przychody osiągnięte przed oddaniem do użytkowania;

Zmiany do MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe - Umowy rodzące obciążenia – koszty wypełnienia obowiązków umownych;

Zmiany wynikające z przeglądu MSSF 2018-2020 – poprawki zawierają wyjaśnienia oraz doprecyzowują wytyczne standardów w zakresie ujmowania oraz wyceny: MSSF 1 Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy, MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSR 41 Rolnictwo oraz do przykładów ilustrujących do MSSF 16 Leasing.

 

Opublikowane standardy i interpretacje, które nie weszły w życie dla okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku i ich wpływ na sprawozdanie Grupy

 

Do dnia sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zostały opublikowane nowe lub znowelizowane standardy i interpretacje, obowiązujące dla okresów rocznych następujących po 2022 roku. Lista obejmuje również zmiany, standardy i interpretacje opublikowane przez Radę MSR, ale niezaakceptowane jeszcze przez Unię Europejską:

 

MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe, wraz z poprawkami

Zasadniczym celem MSSF 17 jest przedstawienie modelu księgowego dla umów ubezpieczeniowych, który jest bardziej użyteczny i spójny z punktu widzenia ubezpieczycieli. W odróżnieniu od wymogów określonych w MSSF 4, które w większości bazują na kontynuacji istniejących praktyk lokalnych, MSSF 17 przedstawia kompleksowy model dla umów ubezpieczeniowych, który zajmuje się wszystkimi istotnymi aspektami księgowymi.

Istotą standardu MSSF 17 jest model ogólny, który uzupełniają:

Specyficzne podejście dla umów z bezpośrednim udziałem w zyskach (podejście zmiennego wynagrodzenia),

Podejście uproszczone (podejście w oparciu o alokację składki) głównie w przypadku umów krótkoterminowych.

Nowy standard pozostaje bez wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy, ponieważ nie prowadzi ona działalności ubezpieczeniowej. Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” – oraz Wytyczne Rady MSSF w zakresie ujawnień dotyczących polityk rachunkowości w praktyce – kwestia istotności w odniesieniu do polityk rachunkowości

Wobec braku definicji pojęcia „znaczące” w MSSF, Rada podjęła decyzję o zastąpieniu go pojęciem „istotne” w kontekście ujawniania informacji dotyczących zasad (polityki) rachunkowości. „Istotne” jest zdefiniowanym terminem w MSSF i w ocenie Rady jest powszechnie rozumiany przez użytkowników sprawozdań finansowych. Przy ocenie istotności informacji dotyczących zasad (polityki) rachunkowości jednostki muszą wziąć pod uwagę zarówno wielkość transakcji, inne zdarzenia lub warunki, jak i charakter tych informacji.

Dodano przykłady okoliczności, w których jednostka prawdopodobnie uzna określone informacje dotyczące zasad (polityki) rachunkowości za istotne.

Zmiany nie będą miały istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy. Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.

 

Zmiany do MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów – definicja szacunków księgowych

Zmieniony standard wyjaśnia, że wpływ zmiany techniki wyceny lub danych wejściowych na szacunki stanowi zmianę w wartościach szacunkowych, jeżeli nie wynika z korekty błędów poprzednich okresów.

Poprzednia definicja zmiany wartości szacunkowych określała, że zmiany wartości szacunkowych mogą być rezultatem uzyskania nowych informacji lub nowych działań i w związku z tym nie stanowią korekt błędów. Ten aspekt definicji został zachowany przez Radę.

Zmiany nie będą miały istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy. Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.

 

Zmiany do MSR 12 Podatek dochodowy - Podatek odroczony w odniesieniu do aktywów i pasywów wynikających z pojedynczej transakcji

Zmiany wyjaśniają, że w przypadku gdy płatności, które stanowią spłatę zobowiązania, podlegają odliczeniu do celów podatkowych, kwestią osądu jest (po uwzględnieniu właściwych przepisów prawa podatkowego), czy takie odliczenia są przypisane do celów podatkowych do zobowiązania ujętego w sprawozdaniu finansowym (i kosztów odsetek), czy do powiązanego składnika aktywów (i kosztów odsetek). Osąd ten jest ważny dla ustalenia, czy w momencie początkowego ujęcia składnika aktywów i zobowiązania istnieją jakiekolwiek różnice przejściowe.

Zmiany nie będą miały istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy. Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.

 

Zmiany do MSSF 16 Leasing: Zobowiązanie leasingowe przy sprzedaży i leasingu zwrotnym

Zobowiązanie leasingowe w przypadku sprzedaży i leasingu zwrotnego wymaga od sprzedawcy-leasingobiorcy późniejszej wyceny zobowiązań leasingowych wynikających z leasingu zwrotnego w taki sposób, aby nie ujmował żadnej kwoty zysku lub straty związanej z prawem do użytkowania.

Zmiany pozostają bez wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy, ponieważ nie dokonuje transakcji leasingu zwrotnego. Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub później. Zmiany nie zostały jeszcze zatwierdzone przez Unię Europejską.

 

Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych w celu wyjaśnienia wymogów dotyczących klasyfikacji zobowiązań jako krótkoterminowych lub długoterminowych

Rada MSR doprecyzowała zasady klasyfikacji zobowiązań do długo- lub krótkoterminowych przede wszystkim w dwóch aspektach: doprecyzowano, że klasyfikacja jest zależna od praw jakie posiada jednostka na dzień bilansowy; intencje kierownictwa w odniesieniu do przyspieszenia lub opóźnienia płatności zobowiązania nie są brane pod uwagę.

W związku z tym, że Grupa stosuje już zasady spójne ze zmienionym standardem, zmiany nie będą miały wpływu na jej sprawozdania finansowe. Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Zmiany nie zostały jeszcze zatwierdzone przez Unię Europejską.

 

Zmiany do MSSF 10 i MSR 28 Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem, a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem

Obowiązujące do tej pory zasady regulujące rozliczenie utraty kontroli nad jednostką zależną przewidywały, że ujmuje się na ten moment zysk lub stratę. Z kolei zasady stosowania metody praw własności mówiły, że wynik transakcji z podmiotami wycenianymi metodą praw własności ujmuje się tylko do wysokości udziału pozostałych udziałowców tych podmiotów.

W sytuacji, gdy jednostka dominująca sprzedaje lub wnosi aportem udziały w spółce zależnej do podmiotu wycenianego metodą praw własności w taki sposób, iż traci nad nią kontrolę, wyżej przytoczone regulacje byłyby ze sobą sprzeczne. Zmiana MSSF 10 i MSR 28 likwiduje tę kolizję następująco:

jeżeli jednostka, nad którą utracono kontrolę, stanowi przedsiębiorstwo (biznes), wynik na transakcji ujmowany jest w całości;

jeżeli jednostka, nad którą utracono kontrolę, nie stanowi przedsiębiorstwa, wynik ujmowany jest tylko do wysokości udziału innych inwestorów.

Grupa posiada udziały w spółkach stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności, ale dotychczas nie dokonywała sprzedaży lub nie wnosiła aportem udziałów w spółce zależnej do podmiotu wycenianego metodą praw własności w taki sposób, iż traciła nad nią kontrolę. Jednostki mają obowiązek stosować zmiany prospektywnie. W

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

związku z tym zmiana standardów pozostaje bez wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy. Wejście w życie tej zmiany zostało wstrzymane przez Unię Europejską.

 

Grupa zamierza wdrożyć powyższe regulacje w zakresie dotyczącym Spółki w terminach przewidzianych do zastosowania przez standardy lub interpretacje.

 

2.3. Zasady rachunkowości

 

Segmenty operacyjne

Przy wyodrębnianiu segmentów operacyjnych Zarząd Spółki dominującej kieruje się liniami produktowymi, które reprezentują główne usługi oraz wyroby dostarczane przez Grupę. Każdy z segmentów jest zarządzany odrębnie w ramach danej linii produktowej, z uwagi na specyfikę świadczonych usług oraz obszaru geograficznego (Zagranica).

Zgodnie z MSSF 8 wyniki segmentów operacyjnych wynikają z wewnętrznych raportów weryfikowanych okresowo przez Zarząd Spółki dominującej (główny organ decyzyjny w Grupie Kapitałowej). Zarząd Spółki dominującej analizuje wyniki segmentów operacyjnych na poziomie zysku (straty) z działalności operacyjnej oraz EBITDA (miary niewynikającej ze standardów, przez którą Grupa rozumie wynik z działalności operacyjnej powiększony o amortyzację).

Pomiar wyników segmentów operacyjnych stosowany w kalkulacjach zarządczych zbieżny jest z zasadami rachunkowości zastosowanymi przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego, za wyjątkiem następujących obszarów:

Wycena zobowiązań leasingowych dla segmentów Polska oraz Zagranica prezentowana jest w wyniku pozostałej działalności i uzgodnień,

Koszty Programu Motywacyjnego, którym objęty jest kluczowy personel zarządczy segmentu Polska, prezentowane są w wyniku pozostałej działalności i uzgodnień.

 

Konsolidacja

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Spółki dominującej oraz sprawozdania finansowe spółek, nad którymi Grupa sprawuje kontrolę tj. spółek zależnych. Grupa ocenia czy posiada kontrolę stosując jej definicję zawartą w MSSF 10. Zgodnie z definicją inwestor sprawuje kontrolę nad jednostką, w którą dokonał inwestycji, jeżeli z tytułu swojego zaangażowania w tę jednostkę podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub gdy ma prawa do zmiennych zwrotów, oraz ma możliwość wywierania wpływu na te zwroty poprzez sprawowanie władzy nad jednostką.

 

Sprawozdania finansowe Spółki dominującej oraz spółek zależnych objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, sporządza się na ten sam dzień bilansowy tj. na 31 grudnia. W przypadkach, gdy jest to konieczne w sprawozdaniach finansowych spółek zależnych dokonuje się korekt mających na celu ujednolicenie zasad rachunkowości stosowanych przez spółkę z zasadami stosowanymi przez Grupę Kapitałową.

 

Wyłączeniu z konsolidacji mogą podlegać spółki, których sprawozdania finansowe są nieistotne z punktu widzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej. Inwestycje w spółkach zależnych zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży ujmuje się zgodnie z MSSF 5.

 

Spółki zależne obejmowane są konsolidacją metodą pełną.

Metoda konsolidacji pełnej polega na łączeniu sprawozdań finansowych Spółki dominującej oraz spółek zależnych poprzez zsumowanie, w pełnej wartości, poszczególnych pozycji aktywów, zobowiązań, kapitału własnego, przychodów oraz kosztów. W celu zaprezentowania Grupy Kapitałowej w taki sposób, jak gdyby stanowiła ona pojedynczą jednostkę gospodarczą dokonuje się następujących wyłączeń:

salda rozliczeń między spółkami Grupy Kapitałowej i transakcje (przychody, koszty, dywidendy) wyłącza się w całości,

wyłączeniu podlegają zyski i straty z tytułu transakcji zawieranych wewnątrz Grupy Kapitałowej, które są ujęte w wartości bilansowej aktywów takich jak zapasy i środki trwałe. Straty z tytułu transakcji wewnątrz Grupy analizowane są pod kątem utraty wartości aktywów z perspektywy Grupy,

ujmuje się podatek odroczony z tytułu różnic przejściowych wynikających z wyłączenia zysków i strat osiągniętych na transakcjach zawartych wewnątrz Grupy Kapitałowej (zgodnie z MSR 12).

Udziały niedające kontroli wykazywane są w odrębnej pozycji kapitałów własnych i reprezentują tę część dochodów całkowitych oraz aktywów netto spółek zależnych, które przypadają na podmioty inne niż spółki Grupy Kapitałowej. Grupa alokuje dochody całkowite spółek zależnych pomiędzy akcjonariuszy Spółki dominującej oraz podmioty niekontrolujące na podstawie ich udziału we własności.

 

Transakcje z podmiotami niekontrolującymi, które nie skutkują utratą kontroli przez Spółkę dominującą, Grupa traktuje jak transakcje kapitałowe:

sprzedaż częściowa udziałów na rzecz podmiotów niekontrolujących - różnica pomiędzy ceną sprzedaży, a wartością bilansową aktywów netto spółki zależnej, przypadających na udziały sprzedane podmiotom niekontrolującym, ujmowana jest bezpośrednio w kapitale w pozycji zyski zatrzymane.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

nabycie udziałów od podmiotów niekontrolujących - różnica pomiędzy ceną nabycia, a wartością bilansową aktywów netto nabytych od podmiotów niekontrolujących ujmowana jest bezpośrednio w kapitale w pozycji zyski zatrzymane.  

 

Połączenia przedsięwzięć

Transakcje połączenia przedsięwzięć, wchodzące w zakres MSSF 3, rozliczane są metodą nabycia.

Na dzień objęcia kontroli aktywa i zobowiązania jednostki przejmowanej wyceniane są zasadniczo według wartości godziwej oraz zgodnie z MSSF 3, identyfikowane są aktywa i zobowiązania - bez względu na to, czy były one ujawniane w sprawozdaniu finansowym przejmowanej jednostki przed przejęciem.

 

Zapłata przekazana w zamian za kontrolę obejmuje wydane aktywa, zaciągnięte zobowiązania oraz wyemitowane instrumenty kapitałowe, wycenione w wartości godziwej na dzień przejęcia. Elementem zapłaty jest również warunkowa zapłata, wyceniana w wartości godziwej na dzień przejęcia. Koszty powiązane z przejęciem (doradztwo, wyceny itp.) nie stanowią zapłaty za przejęcie, lecz ujmowane są w dacie poniesienia jako koszt.

Wartość firmy (zysk na okazyjnym nabyciu) kalkulowana jest jako różnica dwóch wartości:

suma zapłaty przekazanej za kontrolę, udziałów niedających kontroli (wycenionych w proporcji

do przejętych aktywów netto) oraz wartości godziwej pakietów udziałów (akcji) posiadanych w jednostce przejmowanej przed datą przejęcia oraz

wartość godziwa możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki.

 

Nadwyżka sumy skalkulowanej w sposób wskazany powyżej ponad wartość godziwą możliwych

do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki ujmowana jest w aktywach skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej jako wartość firmy. Wartość firmy odpowiada płatności dokonanej przez przejmującego w oczekiwaniu na przyszłe korzyści ekonomiczne z tytułu aktywów, których nie można pojedynczo zidentyfikować ani osobno ująć. Po początkowym ujęciu wartość firmy zostaje wyceniona według wartości początkowej pomniejszonej o łączne odpisy z tytułu utraty wartości.

 

W przypadku gdy powyższa suma jest niższa od wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki, różnica ujmowana jest niezwłocznie w wyniku. Grupa ujmuje zysk na okazyjnym nabyciu z przejęcia w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych.

 

Opcje call i put na udziały niekontrolujące

Udziałowcy mniejszościowi w jednostkach zależnych Grupy posiadają opcje put, która umożliwia sprzedaż udziałów do Grupy. Cena realizacji opcji będzie stała lub oparta o formułę (która została określona w umowach pomiędzy Grupą a tymi udziałowcami), która wynikać będzie z osiąganych wyników przez daną jednostkę zależną Grupy.

 

W przypadku stałej ceny realizacji, zobowiązanie traktowane jest jako transakcja forward a zmiana wyceny w okresie ujmowana jest w wyniku okresu w działalności finansowej. W przypadku ceny opartej o formułę, w momencie początkowego ujęcia zobowiązanie z tytułu wystawionej opcji put jest ujmowane w korespondencji z kapitałem własnym, a późniejsza zmiana wyceny także odnoszona jest na kapitał własny.

 

Grupa posiada także opcje call na udziały posiadane przez udziałowców mniejszościowych, z których może jednak skorzystać w przypadku naruszenia przez nich warunków umowy bądź działania na szkodę Grupy.

 

Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych

Jednostki stowarzyszone to takie jednostki, nad którymi Spółka dominująca nie sprawuje kontroli, ale na które wywiera znaczący wpływ, uczestnicząc w ustalaniu polityki finansowej i operacyjnej.

Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są ujmowane początkowo w cenie nabycia, a następnie wyceniane z zastosowaniem metody praw własności.

Wartość bilansowa inwestycji w jednostkach stowarzyszonych jest powiększana lub pomniejszana o:

udział Spółki dominującej w wyniku jednostki stowarzyszonej,

udział Spółki dominującej w pozostałych całkowitych dochodach jednostki stowarzyszonej, wynikających m.in. z przeszacowania rzeczowych aktywów trwałych oraz z tytułu różnic kursowych z przeliczenia jednostek zagranicznych. Kwoty te wykazuje się w korespondencji z odpowiednią pozycją „Skonsolidowanego sprawozdania z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów”,

zyski i straty wynikające z transakcji pomiędzy Grupą a jednostką stowarzyszoną, które podlegają wyłączeniom do proporcji posiadanego udziału,

otrzymane wypłaty z zysku wypracowanego przez jednostkę stowarzyszoną, które obniżają wartość bilansową inwestycji,

odpisy z tytułu aktualizacji wartości.

Sprawozdania finansowe Spółki dominującej oraz spółek stowarzyszonych ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym metodą praw własności, sporządza się na ten sam dzień bilansowy tj. na 31 grudnia.

 

Transakcje w walutach obcych

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentowane jest w złotych polskich (PLN), które są również walutą funkcjonalną Spółki dominującej.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Co do zasady, transakcje wyrażone w walutach innych niż waluta funkcjonalna danej jednostki wchodzącej w skład Grupy są przeliczane na odpowiednią walutę funkcjonalną przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji (kurs spot). Jeżeli jednak transakcja sprzedaży lub zakupu poprzedzona jest odpowiednio otrzymaniem lub uiszczeniem zaliczki w walucie obcej, zaliczka na dzień jej zapłaty ujmowana jest po kursie na ten dzień. Następnie w momencie ujęcia w rachunku zysków i strat przychodu osiąganego w walucie lub kosztu lub zakupionego składnika aktywów transakcje te ujmowane są po kursie z dnia ujęcia zaliczki, a nie po kursie z dnia, w którym został ujęty przychód lub koszt lub składnik aktywów.

 

Na dzień bilansowy pozycje pieniężne wyrażone w walutach innych niż waluta funkcjonalna są przeliczane na odpowiednią walutę funkcjonalną przy zastosowaniu odpowiedniego kursu obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego np. średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.

Niepieniężne pozycje ujmowane według kosztu historycznego, wyrażonego w walucie obcej, są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji.

Niepieniężne pozycje ewidencjonowane według wartości godziwej, wyrażonej w walucie obcej, wyceniane są według kursu wymiany z dnia ustalenia wartości godziwej tj. średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.

 

Różnice kursowe powstałe z rozliczenia transakcji lub przeliczenia pozycji pieniężnych innych niż instrumenty pochodne, ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów lub kosztów finansowych w kwocie netto, za wyjątkiem różnic kursowych kapitalizowanych w wartości aktywów w przypadkach określonych zasadami rachunkowości (przedstawione w punkcie dotyczącym kosztów finansowania zewnętrznego).

Różnice kursowe z wyceny instrumentów pochodnych wyrażonych w walucie obcej ujmowane są w wyniku, o ile nie stanowią zabezpieczenia przepływów pieniężnych. Instrumenty pochodne zabezpieczające przepływy pieniężne ujmowane są zgodnie z zasadami rachunkowości zabezpieczeń.

 

Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania zagranicznych jednostek zależnych są przeliczane na walutę polską po kursie zamknięcia obowiązującym na dzień bilansowy tj. po średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.

Sprawozdanie z wyniku oraz sprawozdanie z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów jednostki zagranicznej są przeliczane po przeciętnym kursie wymiany za dany rok obrotowy, o ile nie wystąpiły znaczne wahania kursów wymiany. W przypadku znacznych wahań kursów, dla transakcji ujętych w sprawozdaniu z wyniku oraz sprawozdaniu z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów stosowany jest kurs wymiany z dnia zawarcia transakcji.

 

Różnice kursowe powstałe w wyniku przeliczenia sprawozdania finansowego jednostki zagranicznej są ujmowane w pozostałych całkowitych dochodach i akumulowane w oddzielnej pozycji kapitału własnego aż do momentu zbycia jednostki zagranicznej. W momencie zbycia jednostki zagranicznej różnice kursowe z przeliczenia zakumulowane w kapitale własnym są reklasyfikowane do wyniku i ujmowane jako korekta zysku lub straty ze zbycia jednostki zagranicznej.

 

Koszty finansowania zewnętrznego

Koszty finansowania, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów, aktywuje się jako część ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika aktywów. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki oraz zyski lub straty z tytułu różnic kursowych do wysokości, która koryguje koszty odsetek. Pozostałe koszty finansowania zewnętrznego ujmuje się jako koszty okresu, w którym zostały poniesione.

 

Wartość firmy

Wartość firmy ujmowana jest początkowo zgodnie z MSSF 3 (patrz wyżej podpunkt dotyczący połączeń jednostek gospodarczych). Wartości firmy nie amortyzuje się, zamiast tego corocznie przeprowadzany jest test na utratę wartości zgodnie z MSR 36 (patrz podpunkt dotyczący utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych).

 

Wartości niematerialne

Wartości niematerialne obejmują nabyte znaki towarowe, patenty i licencje, oprogramowanie komputerowe, koszty prac rozwojowych oraz pozostałe wartości niematerialne, które spełniają kryteria ujęcia określone w MSR 38. W pozycji tej wykazywane są również wartości niematerialne, które nie zostały jeszcze oddane do użytkowania (wartości niematerialne w trakcie wytwarzania).

 

Wartości niematerialne wykazywane są na dzień bilansowy według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszone o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartości niematerialne

o określonym okresie użytkowania amortyzowane są metodą liniową przez okres ich ekonomicznej użyteczności. Okresy użytkowania poszczególnych wartości niematerialnych poddawane są corocznej weryfikacji, a w razie konieczności korygowane od początku następnego roku obrotowego.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Przewidywany okres użytkowania dla poszczególnych grup wartości niematerialnych wynosi:

 

Grupa

Okres

Znaki towarowe

15 - 20 lat

Patenty i licencje

1 - 3 lata

Oprogramowanie komputerowe

2 - 5 lat

Pozostałe wartości niematerialne

2 - 5 lat

 

Koszty związane z utrzymaniem oprogramowania, ponoszone w okresach późniejszych, ujmowane są jako koszt okresu w momencie ich poniesienia.

 

Koszty prac badawczych ujmowane w wyniku w momencie ich poniesienia.

 

W spółkach Grupy prowadzone są prace rozwojowe związane z wdrożeniem i przystosowaniem informatycznych systemów wsparcia na własne potrzeby oraz nowoczesnych rozwiązań wspierających ofertę świadczeń Grupy na rzecz klientów.

Nakłady bezpośrednio związane z pracami rozwojowymi ujmowane są jako wartości niematerialne tylko wtedy,

gdy spełnione są następujące kryteria:

ukończenie składnika wartości niematerialnych jest wykonalne z technicznego punktu widzenia tak,

aby nadawał się on do użytkowania lub sprzedaży,

Spółka z Grupy zamierza ukończyć składnik wartości niematerialnych, a następnie użytkować go lub sprzedać,

Spółka z Grupy jest zdolna do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,

składnik wartości niematerialnych będzie przynosił korzyści ekonomiczne, a Grupa potrafi tę korzyść udowodnić, m.in. poprzez istnienie rynku lub użyteczność składnika dla potrzeb Grupy,

dostępne są środki techniczne, finansowe i inne niezbędne do ukończenia prac rozwojowych

w celu sprzedaży lub użytkowania składnika,

nakłady poniesione w trakcie prac rozwojowych można wiarygodnie wycenić i przyporządkować

do danego składnika wartości niematerialnych.

 

Nakłady ponoszone na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia przenoszone są na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one w przyszłości odzyskane. Ocena przyszłych korzyści odbywa się na podstawie zasad określonych w MSR 36.

 

Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego, zgodnie z którym składniki aktywów ujmowane są według cen nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonej o skumulowaną amortyzację i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Zakończone prace rozwojowe amortyzowane są liniowo przez przewidywany okres uzyskiwania korzyści, który przeciętnie wynosi 4 lata. 

 

Zyski lub straty wynikłe ze zbycia wartości niematerialnych są określane jako różnica pomiędzy wpływami netto ze sprzedaży, a wartością bilansową zbywanego składnika wartości niematerialnych. Te zyski i straty ujmowane są w wyniku w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych w momencie przejęcia przez nabywcę kontroli nad zbywanym składnikiem wartości niematerialnych zgodnie z wymogami MSSF 15 (patrz podpunkt „Przychody ze sprzedaży” w niniejszym punkcie dodatkowych informacji do skonsolidowanego sprawozdania finansowego). Kwotę wynagrodzenia w ramach transakcji zbycia składnika wartości niematerialnych ustala się zgodnie z wymogami MSSF 15 dotyczącymi ustalania ceny transakcyjnej.

 

Rzeczowe aktywa trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe początkowo ujmowane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Cenę nabycia zwiększają wszystkie koszty związane bezpośrednio z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do użytkowania.

 

Po początkowym ujęciu rzeczowe aktywa trwałe, wykazywane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonej o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy lub montażu i przekazania środka trwałego do używania.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Amortyzacja naliczana jest metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika aktywów, który dla poszczególnych grup rzeczowych aktywów trwałych wynosi:

 

Grupa

Okres

Inwestycje w obce środki trwałe

5 -10 lat

Maszyny i urządzenia

3 - 10 lat

Środki transportu

3 - 5 lat

Pozostałe środki trwałe

3 - 5 lat

 

Rozpoczęcie amortyzacji następuje w miesiącu następnym po tym, w którym środek trwały jest dostępny

do użytkowania.

 

Okresy użytkowania oraz metody amortyzacji są weryfikowane raz w roku, powodując ewentualną korektę odpisów amortyzacyjnych.

 

Środki trwałe dzielone są na części składowe będące pozycjami o istotnej wartości, dla których można przyporządkować odrębny okres ekonomicznej użyteczności. Częścią składową są również koszty generalnych przeglądów oraz istotne części zamienne i wyposażenie, jeżeli będą wykorzystywane przez okres dłuższy niż rok. Bieżące koszty utrzymania poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, ujmowane są w wyniku w momencie ich poniesienia.

 

Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta ze sprawozdania z sytuacji finansowej po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży, likwidacji lub zaprzestania użytkowania środków trwałych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a wartością netto tych środków trwałych. Te zyski i straty ujmowane są w wyniku w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych w momencie przejęcia przez nabywcę kontroli nad zbywanym składnikiem rzeczowych aktywów trwałych zgodnie z wymogami MSSF 15 (patrz podpunkt „Przychody ze sprzedaży” w niniejszym punkcie dodatkowych informacji do skonsolidowanego sprawozdania finansowego). Kwotę wynagrodzenia w ramach transakcji zbycia składnika rzeczowych aktywów trwałych ustala się zgodnie z wymogami MSSF 15 dotyczącymi ustalania ceny transakcyjnej.

 

Leasing

 

Grupa jako leasingobiorca

 

Dla każdej umowy Grupa podejmuje decyzję, czy umowa jest leasingiem lub zawiera leasing. Leasing został zdefiniowany jako umowa lub część umowy, która przekazuje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów (bazowy składnik aktywów) na dany okres w zamian za wynagrodzenie. W tym celu analizuje się trzy podstawowe aspekty:

czy umowa dotyczy zidentyfikowanego składnika aktywów, który albo jest wyraźnie określony w umowie lub też w sposób dorozumiany w momencie udostępnienia składnika aktywów Grupie,

czy Grupa ma prawo do uzyskania zasadniczo wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowania składnika aktywów przez cały okres użytkowania w zakresie określonym umową,

czy Grupa ma prawo do kierowania użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów przez cały okres użytkowania.

 

W dacie rozpoczęcia leasingu Grupa ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązanie z tytułu leasingu. Za datę rozpoczęcia leasingu uznaje się datę przekazania przez leasingodawcę przedmiotu leasingu.

 

Prawo do użytkowania jest początkowo wyceniane w cenie nabycia składającej się z wartości początkowej zobowiązania z tytułu leasingu, początkowych kosztów bezpośrednich poniesionych przez leasingobiorcę, szacunku kosztów przewidywanych w związku z demontażem bazowego składnika aktywów oraz opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia lub przed nią, pomniejszonych o zachęty leasingowe.

 

Po początkowym ujęciu, Grupa amortyzuje prawa do użytkowania metodą liniową od daty rozpoczęcia leasingu do końca okresu użytkowania prawa do użytkowania lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza. Jeśli występują ku temu przesłanki, prawa do użytkowania poddaje się testom na utratę wartości zgodnie z MSR 36. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania po początkowym ujęciu mogą zostać skorygowane z tytułu ponownej wyceny zobowiązania leasingowego ze względu na ponowną ocenę lub modyfikację leasingu.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Okresy amortyzacji aktywów z tytułu prawa do użytkowania są następujące:

prawo do użytkowania nieruchomości 2-13 lat

prawo do użytkowania sprzętu fitness 2-10 lat

prawo do użytkowania pozostałych aktywów (samochodów i sprzętu biurowego) 2-4 lata

 

W dacie rozpoczęcia Grupa wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu w wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty z wykorzystaniem stopy procentowej leasingu, jeśli można ją łatwo ustalić. W przeciwnym wypadku stosuje się krańcową stopę procentową leasingobiorcy.

 

Opłaty leasingowe uwzględniane w wartości zobowiązania z tytułu leasingu składają się ze stałych (w tym zasadniczo stałych) opłat leasingowych, zmiennych opłat leasingowych zależnych od indeksu lub stawki, kwot oczekiwanych do zapłaty jako gwarantowana wartość końcowa, płatności z tytułu wykonania opcji kupna i kar za wykonanie opcji wypowiedzenia leasingu, jeśli ich wykonanie jest racjonalnie pewne.

 

Po początkowym ujęciu zobowiązanie z tytułu leasingu jest pomniejszane o dokonane spłaty i powiększane o naliczone odsetki przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej. Wycena zobowiązania z tytułu leasingu jest aktualizowana w celu odzwierciedlenia modyfikacji umowy leasingu oraz ponownej oceny okresu leasingu, wykonania opcji kupna, gwarantowanej wartości końcowej lub opłat leasingowych zależnych od indeksu lub stawki. Co do zasady aktualizacja wartości zobowiązania jest ujmowana jako korekta składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania.

 

Okres leasingu to nieodwoływalny okres leasingu; okresy objęte opcją przedłużenia i wcześniejszego zakończenia leasingu są uwzględnione w okresie leasingu, jeśli istnieje wystarczająca pewność, że leasing będzie przedłużony lub umowa nie zostanie wcześniej zakończona.

 

Grupa stosuje dopuszczone standardem zwolnienia i ujmuje opłaty leasingowe w wyniku metodą liniową w trakcie okresu leasingu dla następujących rodzajów umów leasingowych:

umów, których okres leasingu jest krótszy niż 12 miesięcy (dla poszczególnych klas aktywów),

umów, w których bazowy składnik aktywów ma wartość mniejszą niż 3 tys. zł (indywidualnie dla każdej umowy leasingowej). W Grupie dotyczy to terminali (czytników kart płatniczych) zainstalowanych w obiektach sportowych.

 

Grupa prezentuje prawa do użytkowania w aktywach trwałych jako osobną pozycję obok rzeczowych aktywów trwałych, co do których posiada tytuł własności oraz obok wartości niematerialnych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.

 

Zmiana leasingu: ulgi w czynszach przyznawane leasingobiorcy bezpośrednio w związku pandemią COVID-19

 

Dla umów najmu nieruchomości, Grupa zastosowała praktyczne rozwiązanie wprowadzone Zmianą do MSSF 16 w 2020 roku w następstwie pandemii COVID-19. Praktyczne rozwiązanie daje leasingobiorcy możliwość nieprzeprowadzania oceny czy ulga w czynszu, która spełnia określone warunki, stanowi zmianę leasingu, i ujęcia wszelkich zmian opłat leasingowych wynikających z ulgi w czynszu w taki sam sposób, w jaki ująłby zmianę, gdyby zmiana ta nie stanowiła zmiany leasingu. Praktyczne rozwiązanie opisane powyżej stosuje się jedynie do ulg w czynszach przyznawanych bezpośrednio w związku pandemią COVID-19 i tylko wtedy, gdy spełniono wszystkie poniższe warunki:

zmiana opłat leasingowych prowadzi do zaktualizowanego wynagrodzenia za leasing, które jest zasadniczo takie samo bądź niższe niż wynagrodzenie za leasing obowiązujące bezpośrednio przed tą zmianą;

jakiekolwiek obniżenie opłat leasingowych dotyczy jedynie płatności pierwotnie wymagalnych w dniu 30 czerwca 2022 roku lub przed tą datą (na przykład ulga w czynszu spełniałaby ten warunek, jeżeli skutkowałaby obniżeniem opłat leasingowych w dniu 30 czerwca 2022 roku lub przed tą datą i większymi opłatami leasingowymi wymagalnymi po dniu 30 czerwca 2022 roku); oraz

inne warunki leasingu nie zostały znacząco zmienione.

 

W efekcie, zobowiązanie leasingowe jest ponownie wyceniane przy zastosowaniu niezmienionej stopy procentowej, a efekt wyceny ujmuje się w sprawozdaniu z wyniku w podstawowej działalności operacyjnej jako pomniejszenie odpowiednich kosztów operacyjnych wg funkcji w zależności od tego, gdzie przypisane są koszty danej umowy leasingu.

 

Grupa jako leasingodawca / subleasingodawca

 

Grupa klasyfikuje umowy subleasingu jako leasing operacyjny lub finansowy w odniesieniu do składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania wynikającego z leasingu głównego, a nie w odniesieniu do bazowego składnika aktywów. Leasing klasyfikuje się jako leasing finansowy, jeśli przenosi znacząco wszystkie ryzyka i korzyści z prawa do użytkowania aktywów wynikającego z leasingu głównego. W przeciwnym razie jest klasyfikowany jako leasingoperacyjny. Jednakowe zasady są stosowane do umów leasingu.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Grupa jest subleasingodawcą oraz leasingodawcą w odniesieniu do sprzętu fitness oddanego w dzierżawę dla obiektów będących partnerami Grupy, a także w odniesieniu do powierzchni biurowej. Tego typu umowy subleasingu zostały zaklasyfikowane jako leasing operacyjny. Grupa nadal ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania wynikający z leasingu głównego i odpowiadające mu zobowiązanie. Przychody z tytułu subleasingu oraz leasingu operacyjnego, gdzie spółka jest leasingodawcą, ujmowane są liniowo przez okres leasingu.

 

Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych

Corocznemu testowi na utratę wartości podlegają następujące składniki aktywów:

wartość firmy, przy czym po raz pierwszy test na utratę wartości przeprowadza się do końca okresu,

w którym miało miejsce połączenie,

wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz

wartości niematerialne, które jeszcze nie są użytkowane.

Grupa nie posiada aktywów trwałych o nieokreślonym okresie użytkowania, innych niż wartość firmy.

W odniesieniu do aktywów niefinansowych, innych niż aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego i zapasy dokonywana jest coroczna ocena, czy wystąpiły przesłanki, które mogą świadczyć o utracie ich wartości. W razie istnienia przesłanek, przeprowadzany jest test na utratę wartości.

 

Dla potrzeb przeprowadzenia testu na utratę wartości aktywa grupowane są na najniższym poziomie, na jakim generują wpływy pieniężne, niezależnie od innych aktywów lub grup aktywów (tzw. ośrodki wypracowujące przepływy pieniężne). Składniki aktywów samodzielnie generujące wpływy pieniężne testowane są indywidualnie.

Wartość firmy alokowana jest do tych ośrodków wypracowujących środki pieniężne, z których oczekuje się korzyści synergii wynikających z połączenia jednostek gospodarczych, przy czym ośrodkami wypracowującymi przepływy pieniężne są ośrodki nie większe niż segmenty operacyjne.

 

Jeżeli wartość bilansowa przekracza szacowaną wartość odzyskiwalną aktywów bądź ośrodków wypracowujących środki pieniężne, do których aktywa te należą, wówczas wartość bilansowa jest obniżana do poziomu wartości odzyskiwalnej. Wartość odzyskiwalna odpowiada wyższej z następujących dwóch wartości: wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej. Przy ustalaniu wartości użytkowej, szacowane przyszłe przepływy pieniężne są dyskontowane do wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ryzyka związanego z danym składnikiem aktywów.

 

Odpis z tytułu utraty wartości w pierwszej kolejności przypisywany jest do wartości firmy. Pozostała kwota odpisu obniża proporcjonalnie wartość bilansową aktywów wchodzących do ośrodka wypracowującego przepływy.

Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości ujmowane są w wyniku w pozycji pozostałych kosztów operacyjnych.

Odpisy aktualizujące wartość firmy nie podlegają odwróceniu w kolejnych okresach. W przypadku pozostałych składników aktywów, na kolejne dni bilansowe oceniane są przesłanki wskazujące na możliwość odwrócenia odpisów aktualizujących. Odwrócenie odpisu ujmowane jest w wyniku w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych.

 

Instrumenty finansowe

Instrumentem finansowym jest każda umowa, która skutkuje powstaniem składnika aktywów finansowych u jednej ze stron i jednocześnie zobowiązania finansowego lub instrumentu kapitałowego u drugiej ze stron.

 

Należności z tytułu dostaw i usług i wyemitowane dłużne papiery wartościowe ujmuje się początkowo w momencie ich powstania. Pozostałe składniki aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych są początkowo ujmowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, gdy Grupa staje się stroną umowy tego instrumentu. Standaryzowane transakcje kupna i sprzedaży aktywów i zobowiązań finansowych ujmuje się na dzień zawarcia transakcji.

 

Składnik aktywów finansowych wyłącza się ze sprawozdania z sytuacji finansowej w przypadku, gdy wygasają umowne prawa do przepływów pieniężnych ze składnika aktywów finansowych lub gdy składnik aktywów finansowych oraz zasadniczo całe ryzyko i korzyści z nim związane zostają przeniesione na inny podmiot.

Grupa wyłącza ze sprawozdania z sytuacji finansowej zobowiązanie finansowe wtedy, gdy zobowiązanie przestało istnieć, to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł..

 

Aktywa finansowe

 

Na dzień nabycia Grupa wycenia aktywa finansowe w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej uiszczonej zapłaty. Koszty transakcji Grupa włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich aktywów finansowych, poza kategorią aktywów wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik. Wyjątkiem od tej zasady są należności z tytułu dostaw i usług, które Grupa wycenia w ich cenie transakcyjnej w rozumieniu MSSF 15, przy czym nie dotyczy to tych pozycji należności z tytułu dostaw i usług, których termin płatności jest dłuższy niż rok i które zawierają istotny komponent finansowania zgodnie z definicją z MSSF 15.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe inne niż instrumenty pochodne zabezpieczające, Grupa klasyfikuje z podziałem na:

aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie,

aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,

aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy oraz

instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody.

 

Klasyfikacja aktywów finansowych dokonywana jest w momencie początkowego ujęcia i może być zmieniona jedynie wówczas, gdy zmienił się biznesowy model zarządzania aktywami finansowymi. Kategorie te określają zasady wyceny na dzień bilansowy oraz ujęcie zysków lub strat z wyceny w wyniku finansowym lub w pozostałych całkowitych dochodach. Grupa dokonuje klasyfikacji aktywów finansowych do kategorii na podstawie modelu biznesowego funkcjonującego w Grupie w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz wynikających z umowy przepływów pieniężnych charakterystycznych dla składnika aktywów finansowych.

 

Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki (i nie zostały wyznaczone w momencie początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez wynik):

składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskania przepływów pieniężnych wynikających z umowy,

warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są wyłącznie spłatą kwoty głównej i odsetek od wartości nominalnej pozostałej do spłaty.

 

Do kategorii aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie Grupa zalicza:

środki pieniężne i ich ekwiwalenty,

pożyczki oraz pozostałe aktywa finansowe,

należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności (z wyłączeniem należności z tytułu podatku od towarów i usług, dla których nie stosuje się zasad MSSF 9),

dłużne papiery wartościowe.

 

Wymienione klasy aktywów finansowych prezentowane są w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w podziale na aktywa trwałe i obrotowe w pozycjach „Pożyczki oraz pozostałe aktywa finansowe”, „Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności” oraz „Środki pieniężne i ich ekwiwalenty”. Wycena krótkoterminowych należności odbywa się w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.

Przychody z tytułu odsetek ustalanych metodą efektywnej stopy procentowej Grupa ujmuje w wyniku w pozycji „Przychody finansowe”.

Straty z tytułu utraty wartości należności z tytułu dostaw i usług Grupa ujmuje w pozostałych kosztach operacyjnych, zaś straty z tytułu utraty wartości pożyczek i pozostałych aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie w pozycji „Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych”. W obydwu przypadkach wykazywane straty pomniejszane są o zyski z tytułu odwrócenia odpisów aktualizujących. Zyski i straty powstałe w związku z wyłączeniem aktywów należących do tej kategorii ze sprawozdania z sytuacji finansowej Grupa ujmuje w wyniku w pozycji „Zysk (strata) z zaprzestania ujmowania aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie”. Pozostałe zyski i straty z aktywów finansowych ujmowane w wyniku, w tym różnice kursowe, prezentowane są jako przychody lub koszty finansowe.

 

Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:

składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych,

warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są wyłącznie spłatą kwoty głównej i odsetek od wartości nominalnej pozostałej do spłaty.

Przychody z tytułu odsetek, zyski i straty z tytułu utraty wartości oraz różnice kursowe związane z tymi aktywami obliczane są i ujmowane w wyniku finansowym w taki sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie. 

Pozostałe zmiany wartości godziwej tych aktywów ujmowane są przez pozostałe całkowite dochody. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody skumulowane zyski lub straty rozpoznane wcześniej w pozostałych całkowitych dochodach podlegają przeklasyfikowaniu z kapitału do wyniku.

W okresie sprawozdawczym Grupa nie posiadała aktywów finansowych kwalifikujących się do tej kategorii wyceny.

 

Aktywa finansowe zaliczone do kategorii wycenianych w zamortyzowanym koszcie oraz wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody ze względu na model biznesowy i charakter przepływów z nimi związanych podlegają ocenie na każdy dzień bilansowy w celu ujęcia oczekiwanych strat kredytowych, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości. Sposób dokonywania tej oceny i szacowania odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych różni się dla poszczególnych klas aktywów finansowych:

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Dla należności z tytułu dostaw i usług Grupa stosuje uproszczone podejście zgodnie z wymogami paragrafu 5.5.15 MSSF 9 zakładające kalkulację odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych dla całego okresu życia należności. Szacunki odpisów są dokonywane na zasadzie portfelowej w oparciu o metodę matrycy rezerw, a należności zostały pogrupowane według okresu przeterminowania oraz jednorodnych grup kontrahentów ze względu na charakterystyki ryzyka kredytowego (B2B, B2C). Metoda ta uwzględnia dane historyczne dotyczące poniesionych strat kredytowych oraz ewentualny wpływ istotnych i możliwych do zidentyfikowania oraz oszacowania bez nadmiernego kosztu i wysiłku dla Grupy informacji dotyczących przyszłości (np. czynników rynkowych lub makroekonomicznych). Prawdopodobieństwo niewykonania zobowiązania szacowane jest na podstawie danych historycznych dotyczących niespłaconych należności.

 

W odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług, Grupa dopuszcza w określonych przypadkach również indywidualną możliwość oszacowania oczekiwanych strat kredytowych tj. tzw. komponent ekspercki kierownictwa. Takie podejście dotyczy sytuacji, kiedy stosowana metoda matrycy rezerw, nie oddaje rzetelnego poziomu odpisu aktualizującego dla danej ekspozycji ze względu na nieodłączne ograniczenia modelu statystycznego, wynikające z niewystarczającego ujęcia określonych czynników ryzyka kredytowego w szacowaniu oczekiwanych strat kredytowych. Natomiast dla takiej ekspozycji występują dodatkowe czynniki ryzyka kredytowego, które nie są uwzględnione w metodzie matrycy rezerw, a są one znane Grupie i przez nią rozpoznawane. W szczególności dotyczy to: należności od dłużników znajdujących się w stanie restrukturyzacji, likwidacji lub w stanie upadłości, a także należności nieprzeterminowanych, których ryzyko nieściągalności jest wysokie według indywidualnej oceny kierownictwa np. na podstawie dostępnych informacji o istotnym pogorszeniu sytuacji finansowej kontrahenta. W powyższych sytuacjach odpis aktualizujący na należności może zostać utworzony w wysokości 100% ich wartości.

 

W odniesieniu do pozostałych kategorii aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie (w szczególności pożyczek) Grupa stosuje podejście ogólne MSSF9 dostosowane odpowiednio do profilu ryzyka kredytowego, dostępnych informacji oraz stosując zasadę zgodnie z którą przesłanki znacznego wzrostu ryzyka kredytowego oraz przesłanki utraty wartości powinny być oceniane na podstawie racjonalnych informacji, możliwych do udokumentowania i uzyskania bez nadmiernego kosztu i wysiłku dla Grupy.

 

Grupa stosuje 3 stopniową klasyfikację (tzw. stopień 1, stopień 2, stopień 3) dla celów oceny utraty wartości i szacunku oczekiwanych strat kredytowych ekspozycji:

Stopień 1 – ekspozycje, dla których nie nastąpiło znaczące zwiększenie ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia i dla których zakłada się ujęcie oczekiwanych strat kredytowych dla okresu kolejnych 12 miesięcy;

Stopień 2 – ekspozycje, dla których nastąpiło znaczące zwiększenie ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia, ale brak jest obiektywnych przesłanek utraty wartości i dla których ustala się oczekiwaną stratę kredytową dla całego umownego okresu życia ekspozycji.

Grupa przyjmuje, że znaczny wzrost ryzyka następuje, kiedy występują następujące przesłanki:

oopóźnienie w spłacie dla danej ekspozycji przekraczające 60 dni przeterminowania;

ozakwalifikowanie ekspozycji na listę obserwacyjną (tzw. grupa ryzyka);

onegatywne zdarzenia w Krajowym Rejestrze Długów;

ofaktyczne lub przewidywane znaczne zmiany warunków działalności pożyczkobiorcy (spadek przychodów lub marż, wzrost ryzyka operacyjnego, niedobory kapitału obrotowego, obniżenie jakości aktywów, zwiększenie dźwigni finansowej w bilansie, problemy z płynnością, zarządzaniem, zmiany zakresu działalności lub struktury organizacyjnej).

Stopień 3 – ekspozycje z rozpoznaną obiektywną przesłanką utratą wartości, objęte 100% odpisem aktualizującym wartość ekspozycji oprócz sytuacji, kiedy kwota szacowanego odpisu może ulec zmniejszeniu w przypadku posiadania wiarygodnych informacji, że zapłata jest wysoce prawdopodobna lub została zabezpieczona w innej postaci. Grupa przyjmuje, że obiektywna utarta wartości następuje, kiedy występują następujące przesłanki:

oznaczące kłopoty finansowe dłużnika;

oniedotrzymanie istotnych warunków umowy (w tym niespłacenie kapitału i/lub odsetek) powyżej 180 dni przeterminowania;

oryzyko upadłości z powodu znacznych trudności finansowych;

oujemna wartość kapitałów własnych;

oznaczne prawdopodobieństwo bankructwa.

 

Zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości aktywa finansowe są spisywane, w całości lub w części, kiedy Grupa wyczerpie praktycznie wszystkie działania w zakresie ściągnięcia i oceni, że nie może już racjonalnie oczekiwać odzyskania należności. Zazwyczaj następuje to, gdy:

nastąpiła upadłość lub likwidacja dłużnika;

nastąpiła niewypłacalność dłużnika;

nastąpiło przedawnienie należności;

gdy przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności są równe albo wyższe od dochodzonej kwoty;

składnik aktywów jest przeterminowany powyżej 360 dni.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Zobowiązania finansowe

 

Zobowiązania finansowe wykazywane są w następujących pozycjach sprawozdania z sytuacji finansowej:

zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania,

zobowiązania z tytułu leasingu,

kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne,

inne zobowiązania finansowe.

 

Na dzień nabycia Grupa wycenia zobowiązania finansowe w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej otrzymanej kwoty. Koszty transakcji Grupa włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich zobowiązań finansowych, poza kategorią zobowiązań wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik.

Po początkowym ujęciu zobowiązania finansowe wyceniane są w zamortyzowanym koszcie z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, za wyjątkiem zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu lub wyznaczonych jako wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Do kategorii zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy Grupa zalicza instrumenty pochodne inne niż instrumenty zabezpieczające.

Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług wyceniane są w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.

Zyski i straty z wyceny zobowiązań finansowych ujmowane są w wyniku finansowym w działalności finansowej.

 

Przeklasyfikowanie

Składnik aktywów finansowych może zostać przeklasyfikowany do innej kategorii finansowej, tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy zmieni się model biznesowy. Aktywo jest wówczas przenoszone do kategorii zgodnie z modelem biznesowym po wprowadzonej zmianie. Przeklasyfikowanie jest realizowane ze skutkiem prospektywnym (tj.: od dnia przeklasyfikowania).

 

W sytuacji przeklasyfikowania:

Aktywa wycenianego według zamortyzowanego kosztu na aktywo wycenianie według wartości godziwej przez wynik finansowy, na dzień przeklasyfikowania ustala się nową wartość godziwą aktywa finansowego. Wszelkie różnice pomiędzy wcześniejszym zamortyzowanym kosztem a wartością godziwą ujmuje się w wyniku finansowym.

Aktywa wycenianego według wartości godziwej przez wynik finansowy na aktywo wyceniane według zamortyzowanego kosztu, wartość godziwa tego składnika na dzień przeklasyfikowania staje się jego nową wartością bilansową brutto i podlega amortyzacji na zasadach ogólnych.

Aktywa wycenianego według zamortyzowanego kosztu na aktywo wycenianie według wartości godziwej przez inne całkowite dochody, na dzień przeklasyfikowania ustala się nową wartość godziwą aktywa finansowego. Wszelkie różnice pomiędzy wcześniejszym zamortyzowanym kosztem a wartością godziwą ujmuje się w innych całkowitych dochodach.

Aktywa wycenianego według wartości godziwej przez inne całkowite dochody na aktywo wyceniane według zamortyzowanego kosztu – skumulowane zyski lub straty poprzednio ujęte w innych całkowitych dochodach zostaną usunięte z tej pozycji kapitałów i skorygowane z wartością godziwą aktywa. Wartość aktywa na dzień przeklasyfikowania jest taka jakby aktywo od zawsze było wyceniane według zamortyzowanego kosztu.

Aktywa wycenianego według wartości godziwej przez wynik finansowy na aktywo wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody – aktywo wyceniane jest w wartości godziwej a skutek wyceny odnoszony jest do pozycji kapitałów własnych.

Aktywa wycenianego według wartości godziwej przez inne całkowite dochody na aktywo wyceniane według wartości godziwej przez wynik finansowy – skumulowane zyski lub straty poprzednio ujęte w innych całkowitych dochodach zostaną przeniesione z tej pozycji kapitału własnego do wyniku finansowego zgodnie z wytycznymi MSR 1. 

 

Rachunkowość zabezpieczeń

Grupa nie posiada instrumentów pochodnych stanowiących zabezpieczenie przepływów pieniężnych ani wartości godziwej.

 

Zapasy

Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia / kosztu wytworzenia oraz wartości netto możliwej do uzyskania. Na cenę nabycia lub koszt wytworzenia składają się koszty zakupu, koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzenia zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu. Rozchód materiałów i towarów ustala się z zastosowaniem metody „pierwsze weszło - pierwsze wyszło” (FIFO).

Wartość netto możliwa do uzyskania jest to szacowana cena sprzedaży ustalana w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują gotówkę w kasie i na rachunkach bankowych, depozyty płatne na żądanie oraz krótkoterminowe inwestycje o dużej płynności (do 3 miesięcy), łatwo wymienialne na gotówkę, dla których ryzyko zmiany wartości jest nieznaczne.

W ramach szczegółowej analizy ustalono klasyfikacje oraz oszacowano odpis z tytuły utraty wartości zgodnie z MSSF 9. Środki pieniężne na rachunkach bankowych spełniają test SPPI oraz test modelu biznesowego „utrzymywane w celu ściągnięcia”. W związku z tym środki pieniężne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu.

 

Kapitał własny

Kapitał podstawowy wykazywany jest w wartości nominalnej wyemitowanych akcji, zgodnie ze statutem Spółki dominującej oraz wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego.

 

Akcje Spółki dominującej nabyte i zatrzymane przez Spółkę dominującą lub spółki zależne pomniejszają kapitał własny. Akcje własne wyceniane są w cenie nabycia.

 

Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej powstaje z nadwyżki ceny emisyjnej ponad wartość nominalną akcji, pomniejszonej o koszty emisji.

 

Zyski zatrzymane obejmują następujące kategorie kapitałów: kapitał rezerwowy, pozostałe kapitały oraz niepodzielony wynik z lat ubiegłych.

 

Kapitał rezerwowy tworzony jest z wygospodarowanego zysku z przeznaczeniem na rozwój Grupy albo pokrycie szczególnych strat lub innych wydatków. O sposobie użycia kapitału rezerwowego decyduje Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki dominującej.

 

Pozostałe kapitały obejmują:

kapitał z tytułu ujęcia wyceny programów płatności akcjami oraz

kapitał z kumulacji pozostałych całkowitych dochodów obejmujących różnice kursowe z przeliczenia zagranicznych jednostek zależnych (patrz podpunkt dotyczący transakcji w walutach obcych).

 

Wszystkie transakcje z właścicielami Spółki dominującej prezentowane są osobno w „Skonsolidowanym sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym”.

 

Płatności w formie akcji

W Grupie realizowane są programy motywacyjne, w ramach których kluczowym członkom kadry menedżerskiej przyznawane są opcje zamienne na akcje Spółki dominującej (warranty subskrypcyjne).

 

Wartość wynagrodzenia za pracę kadry menedżerskiej określana jest w sposób pośredni poprzez odniesienie do wartości godziwej przyznanych instrumentów kapitałowych. Wartość godziwa opcji wyceniana jest na dzień przyznania, przy czym nierynkowe warunki nabycia uprawnień (osiągnięcie zakładanego poziomu wyniku finansowego) nie są uwzględniane w szacowaniu wartości godziwej opcji na akcje.

 

Koszt wynagrodzeń oraz drugostronnie zwiększenie kapitału własnego ujmowane jest na podstawie najlepszych dostępnych szacunków co do liczby opcji, do których nastąpi nabycie uprawnień w danym okresie. Przy ustalaniu liczby opcji, do których nastąpi nabycie uprawnień, są uwzględniane nierynkowe warunki nabycia uprawnień.

Grupa dokonuje korekty tych szacunków, jeżeli późniejsze informacje wskazują, że liczba przyznanych opcji różni się od wcześniejszych oszacowań. Korekty szacunków dotyczące liczby przyznanych opcji ujmowane są w wyniku finansowym bieżącego okresu – nie dokonuje się korekt poprzednich okresów. 

 

Świadczenia pracownicze

Wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej zobowiązania i rezerwy na świadczenia pracownicze obejmują następujące tytuły:

krótkoterminowe świadczenia pracownicze z tytułu wynagrodzeń (wraz z premiami i prowizjami) oraz składek na ubezpieczenia społeczne, świadczenia z tytułu Pracowniczych Programów Kapitałowych,

rezerwy na niewykorzystane urlopy oraz

inne długoterminowe świadczenia pracownicze, do których Grupa zalicza odprawy emerytalne.

Krótkoterminowe świadczenia pracownicze

Wartość zobowiązań z tytułu krótkoterminowych świadczeń pracowniczych ustala się bez dyskonta i wykazuje

w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie wymaganej zapłaty w okresie, którego dotyczą.

 

Rezerwy na niewykorzystane urlopy

Grupa tworzy rezerwę na koszty kumulowanych płatnych nieobecności, które będzie musiała ponieść w wyniku niewykorzystanego przez pracowników uprawnienia, a które to uprawnienie narosło na dzień bilansowy. Rezerwa na niewykorzystane urlopy stanowi rezerwę krótkoterminową i nie podlega dyskontowaniu.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Odprawy emerytalne

Zgodnie z systemami wynagradzania obowiązującymi w Grupie pracownicy Spółek Grupy mają prawo do odpraw emerytalnych. Odprawy emerytalne są wypłacane jednorazowo, w momencie przejścia na emeryturę. Wysokość odpraw emerytalnych zależy od stażu pracy oraz średniego wynagrodzenia pracownika. Odprawy te stanowią pozostałe długoterminowe świadczenia pracownicze.

Grupa tworzy rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych w celu przyporządkowania kosztów do okresów nabywania uprawnień przez pracowników.

Wartość bieżąca rezerw na każdy dzień bilansowy jest szacowana przez niezależnego aktuariusza. Naliczone rezerwy są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane i dotyczą okresu do dnia bilansowego. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są na danych historycznych.

Zyski i straty aktuarialne wynikające ze zmian założeń aktuarialnych (w tym z tytułu zmiany stopy dyskonta) i korekt aktuarialnych ex post, ujmuje się w innych całkowitych dochodach

 

Rezerwy, zobowiązania i aktywa warunkowe

Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Termin poniesienia oraz kwota wymagająca uregulowania mogą być niepewne.

 

Rezerwy tworzy się m.in. na następujące tytuły:

toczące się postępowania sądowe oraz sprawy sporne,

straty z umów z klientami,

restrukturyzacja, tylko jeżeli na podstawie odrębnych przepisów Grupa jest zobowiązana do jej przeprowadzenia lub zawarto w tej sprawie wiążące umowy.

 

Nie tworzy się rezerw na przyszłe straty operacyjne.

 

Rezerwy ujmuje się w wartości szacowanych nakładów niezbędnych do wypełnienia obecnego obowiązku, na podstawie najbardziej wiarygodnych dowodów dostępnych na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego, w tym dotyczących ryzyka oraz stopnia niepewności. W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszt finansowy.

 

Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wówczas, gdy istnieje wystarczająca pewność, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Jednakże wartość tego aktywa nie może przewyższyć kwoty rezerwy.

 

W przypadku gdy wydatkowanie środków w celu wypełnienia obecnego obowiązku nie jest prawdopodobne, kwoty zobowiązania warunkowego nie ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, za wyjątkiem zobowiązań warunkowych identyfikowanych w procesie połączenia jednostek gospodarczych zgodnie z MSSF 3.

Informację o zobowiązaniach warunkowych ujawnia się w części opisowej skonsolidowanego sprawozdania finansowego w nocie nr 29.

 

Możliwe wpływy zawierające korzyści ekonomiczne dla Grupy, które nie spełniają jeszcze kryteriów ujęcia jako aktywa, stanowią aktywa warunkowe, których nie ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Informację o aktywach warunkowych ujawnia się w dodatkowych notach objaśniających. 

 

Przychody ze sprzedaży

Przychody ze sprzedaży stanowią przychody z umów z klientami objęte zakresem MSSF 15 (za wyjątkiem przychodów z leasingów osiąganych przez spółkę Benefit Partners Sp. z o.o. oraz przez spółkę dominującą, które prezentowane są zgodnie z MSSF 16). Sposób ujmowania przychodów ze sprzedaży w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy, w tym zarówno wartość, jak i moment rozpoznania przychodów, określa pięcioetapowy model obejmujący następujące kroki:

identyfikacja umowy z klientem,

identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia,

określenie ceny transakcyjnej,

przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia,

ujęcie przychodu podczas wypełniania zobowiązań do wykonania świadczenia lub po ich wypełnieniu.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Identyfikacja umowy z klientem

Grupa ujmuje umowę z klientem tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria:

strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;

Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;

Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;

umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych Grupy); oraz

jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.

 

Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia

W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem

i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w taki sam sposób przekazywane klientowi.

Dobro lub usługa są wyodrębnione, jeżeli spełniają oba następujące warunki:

klient może odnosić korzyści z dobra lub usługi albo bezpośrednio, albo poprzez powiązanie z innymi zasobami, które są dla niego łatwo dostępne oraz

obowiązek Grupy do przekazania dobra lub usługi klientowi można wyodrębnić spośród innych obowiązków określonych w umowie.

 

Ustalenie ceny transakcyjnej

W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które zgodnie z oczekiwaniem Grupy będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich. Wynagrodzenie określone w umowie z klientem obejmuje kwoty stałe. Przy sprzedaży usług nie występują rabaty i upusty, ani prawo do zwrotu czy ubezpieczenia.

 

Przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia

Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.

 

Ujęcie przychodu podczas wypełniania zobowiązań do wykonania świadczenia lub po ich wypełnieniu

Grupa ujmuje przychody w momencie transferu dóbr lub usług na klienta w wartości równej cenie transakcyjnej, z uwzględnieniem zasady memoriału.

 

Główną działalnością generującą przychody Grupy jest sprzedaż kart MultiSport. Karty MultiSport umożliwiają posiadaczom kart zasadniczo nieograniczony dostęp do szerokiej sieci obiektów sportowych obsługiwanych przez partnerów Grupy oraz przez samą Grupę przez okres ważności karty. Karty sportowe są zazwyczaj opłacane z góry przez pracodawców posiadaczy kart i rozliczane co miesiąc lub kwartał. Użytkownicy mogą anulować karty z okresem wypowiedzenia wynoszącym 1-3 miesiące. Grupa rozlicza się z zewnętrznymi podmiotami prowadzącymi centra fitness / obiekty sportowe za wejścia użytkowników kart sportowych w cyklach miesięcznych, na bazie miesięcznego rozliczenia faktycznej liczby wejść. Grupa narażona jest na ryzyko związane z liczbą wizyt klientów w klubach obsługiwanych przez zewnętrzne podmioty, a ponadto sama zapewnia funkcjonowanie własnych klubów, z których mogą korzystać użytkownicy kart. W konsekwencji Grupa ujmuje przychody ze sprzedaży kart sportowych jako zleceniodawca na bazie brutto. Przychody z tytułu kart są ujmowane w przychodach równomiernie przez okres rozliczeniowy, gdyż Grupa jest zobowiązana do zapewnienia użytkownikom dostępu do sieci obiektów sportowych przez cały okres obowiązywania umowy. Na saldzie zobowiązań z tytułu umów z klientami Grupa ujmuje zafakturowane z góry przychody dotyczące okresów przyszłych.

 

Poprzez działalność we własnych klubach fitness Grupa uzyskuje także przychody ze sprzedaży o charakterze B2C, która obejmuje sprzedaż karnetów członkowskich oraz towarów. Karnety zapewniają dostęp do klubów określonych sieci i na podstawie podpisanych umów z klientami rozliczane i opłacane są miesięcznie przez cały okres trwania umowy. Klient ma możliwość zawieszenia karnetu zgodnie z warunkami umowy oraz wypowiedzenia umowy w dowolnym momencie, przy czym rozwiązanie umowy następuje z końcem określonego okresu rozliczeniowego. Ponadto, kluby fitness uzyskują przychody ze sprzedaży towarów na ich terenie, w tym np. artykułów spożywczych. Poprzez działalność on-line Grupa uzyskuje także przychody ze sprzedaży o charakterze B2C, która obejmuje sprzedaż karnetów członkowskich do platformy treningowej Yes2Move. Za moment rozpoznania przychodów B2C Grupa zasadniczo uznaje miesiąc kalendarzowy odzwierciedlający okres wykonania usługi lub w momencie wydania towarów (w przypadku sprzedaży towarów w klubach fitness).

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Pełnienie roli pośrednika (agenta)

W części swojej działalności Grupa pełni rolę pośrednika (agenta), dostarczając dobra i usługi innych podmiotów i otrzymując od nich wynagrodzenie w formie prowizji od sprzedaży. W takim przypadku przychody są rozpoznawane jedynie w kwocie otrzymywanej prowizji ze sprzedaży. Sprzedaż karnetów, voucherów i innych bonów obcych ujmowana jest w miesiącu, w którym wydany jest kupon lub kod upoważniający do skorzystania ze świadczenia. Marża ze sprzedaży bonów własnych (jak MultiBilet, MultiTeatr, MultiZoo) również zostały zaliczone do modelu prowizyjnego ze względu na przypisanie roli agenta w tych transakcjach. Różnica między wpływami z tytułu sprzedaży tych świadczeń oraz kosztami bezpośrednimi usługi (prowizja agenta) kwalifikowane są jako przychód Segmentu Polska.

 

Na saldzie zobowiązań z tytułu umów z klientami Grupa ujmuje zafakturowane z góry przychody dotyczące okresów przyszłych.

 

Dochody z tytułu odsetek i dywidend

Przychody z tytułu odsetek ujmowane są sukcesywnie w miarę ich narastania zgodnie z metodą efektywnej stopy procentowej. 

Dywidendy ujmowane są w momencie ustalenia praw akcjonariuszy lub udziałowców do ich otrzymania.

 

Koszty operacyjne

Koszty operacyjne ujmowane są w wyniku zgodnie z zasadą współmierności przychodów i kosztów.

W sprawozdaniu finansowym prezentowane są one w układzie kalkulacyjnym.

 

Podatek dochodowy bieżący, aktywa i rezerwa na odroczony podatek dochodowy

Obciążenie podatkowe wyniku finansowego obejmuje podatek dochodowy bieżący oraz odroczony, który nie dotyczy pozycji ujętych w pozostałych dochodach całkowitych lub bezpośrednio w kapitale.

Bieżące obciążenie podatkowe obliczane jest na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) przed opodatkowaniem w związku z czasowym przesunięciem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów do innych okresów oraz wyłączeniem pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe wyliczane są w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.

 

Podatek odroczony wyliczany jest metodą bilansową jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi

w przyszłości na różnicach pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i zobowiązań, a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania.

 

Rezerwa na podatek odroczony tworzona jest od wszystkich dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego rozpoznawany jest do wysokości,

w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe oraz straty podatkowe. Nie ujmuje się aktywów ani rezerwy, jeśli różnica przejściowa wynika z początkowego ujęcia składnika aktywów lub zobowiązań w transakcji, która nie jest połączeniem jednostek gospodarczych oraz która w czasie jej wystąpienia nie ma wpływu ani na wynik podatkowy, ani na wynik księgowy. Nie ujmuje się rezerwy na podatek odroczony od wartości firmy, która nie podlega amortyzacji na gruncie przepisów podatkowych.

 

Podatek odroczony wyliczany jest przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie,

gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub rezerwa rozliczona, przyjmując za podstawę przepisy prawne obowiązujące na koniec okresu sprawozdawczego.

 

Rezerwa i aktywa z tytułu podatku odroczonego są ze sobą kompensowane, o ile oba odnoszą się do tej samej jurysdykcji podatkowej.

 

Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego jest weryfikowana na koniec każdego okresu sprawozdawczego i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.

 

Inne podatki

Przychody, koszty i aktywa ujmowane są w kwocie pomniejszonej o wartość podatku od towarów i usług, podatku od czynności cywilno-prawnych i innych podatków od sprzedaży, z wyjątkiem, gdy podatek od sprzedaży zapłacony przy zakupie towarów i usług nie jest możliwy do odzyskania od władz podatkowych; wtedy podatek od towarów i usług jest ujmowany odpowiednio jako część kosztów nabycia składnika aktywów lub jako element kosztów.

Kwota netto podatku od sprzedaży możliwa do odzyskania lub należna do zapłaty na rzecz władz podatkowych jest ujęta w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, jako część należności lub zobowiązań.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

W przypadku spółki MultiSport Benefit S.R.O. (Czechy), która nie jest płatnikiem VAT w zakresie działalności związanej ze sprzedażą kart MultiSport, przychody ujmowane są w kwocie tożsamej z wartością należności od klienta, w konsekwencji podatek zapłacony przy zakupie towarów i usług ujmowany jest jako koszt nabycia składnika aktywów lub jako element kosztów.  

 

Sprawozdanie z przepływów pieniężnych

Grupa Kapitałowa dla celów sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych klasyfikuje środki pieniężne w sposób przyjęty do prezentacji w sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Sprawozdanie z przepływów pieniężnych sporządzane jest metodą pośrednią.

 

Środki pieniężne obejmują gotówkę w kasie i na rachunkach bankowych oraz depozyty płatne na żądanie.

Ekwiwalenty środków pieniężnych są krótkoterminowymi inwestycjami o dużej płynności (do 3 miesięcy), łatwo wymienialnymi na określone kwoty środków pieniężnych oraz narażonymi na nieznaczne ryzyko zmiany wartości. Ekwiwalenty środków pieniężnych służą raczej realizacji krótkoterminowych obciążeń pieniężnych, a nie dokonywaniu inwestycji lub też innym celom.

Jako środki pieniężne wykazuje się również środki pieniężne w drodze (np. środki pieniężne pomiędzy rachunkami bankowymi lub rozliczenia z tytułu kart kredytowych).  

 

3.Subiektywne oceny Zarządu oraz niepewność szacunków

 

Przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Zarząd Spółki dominującej kieruje się osądem przy dokonywaniu licznych szacunków i założeń, które mają wpływ na stosowane zasady rachunkowości oraz prezentowane wartości aktywów, zobowiązań, przychodów oraz kosztów. Faktycznie zrealizowane wartości mogą różnić się od szacowanych przez Zarząd. Informacje o dokonanych szacunkach i założeniach, które są znaczące dla skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zostały zaprezentowane poniżej.

Okresy ekonomicznej użyteczności aktywów trwałych

Zarząd Spółki dominującej dokonuje corocznej weryfikacji okresów ekonomicznej użyteczności aktywów trwałych, podlegających amortyzacji. Na dzień 31 grudnia 2022 roku Zarząd ocenia, że okresy użyteczności aktywów przyjęte przez Grupę dla celów amortyzacji odzwierciedlają oczekiwany okres przynoszenia korzyści ekonomicznych przez te aktywa w przyszłości. Jednakże faktyczne okresy przynoszenia korzyści przez te aktywa w przyszłości mogą różnić się od zakładanych, w tym również ze względu na techniczne starzenie się majątku. Wartość bilansowa aktywów trwałych podlegających amortyzacji prezentowana jest w notach nr 7, 8 i 9.

 

Rozliczenia z tytułu podatku dochodowego oraz aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Obowiązujące w Polsce przepisy podatkowe podlegają częstym zmianom, powodując istotne różnice w ich interpretacji i istotne wątpliwości w ich stosowaniu. Organy podatkowe posiadają instrumenty kontroli umożliwiające im weryfikację podstaw opodatkowania (w większości przypadków w okresie poprzednich 5 lat obrotowych), oraz nakładanie kar i grzywien. Od 15 lipca 2016 roku Ordynacja Podatkowa uwzględnia także postanowienia Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR), która ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia opodatkowania. Klauzulę GAAR należy stosować tak w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie, jak i do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane. W konsekwencji ustalenie zobowiązań podatkowych, aktywów oraz rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego może wymagać istotnego osądu, w tym dotyczącego transakcji już zaistniałych, a kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku kontroli organów podatkowych.

Prawdopodobieństwo rozliczenia składnika aktywów z tytułu podatku odroczonego z przyszłymi zyskami podatkowymi opiera się na budżecie Grupy zatwierdzonym przez Zarząd Spółki dominującej. Jeżeli planowane wyniki finansowe wskazują, że spółki Grupy osiągną dochód do opodatkowania, aktywa na podatek odroczony ujmowane są w pełnej wysokości.

Utrata wartości aktywów niefinansowych, w tym dla wartości firmy

W celu określenia wartości odzyskiwalnej Zarząd szacuje prognozowane przepływy pieniężne oraz stopę, którą przepływy dyskontowane są do wartości bieżącej. Wartość firmy alokowana jest do tych ośrodków wypracowujących środki pieniężne, z których oczekuje się korzyści synergii wynikających z połączenia jednostek gospodarczych, przy czym ośrodkami wypracowującymi środki pieniężne są ośrodki nie większe niż segmenty operacyjne. Grupa identyfikuje ośrodki wypracowujące środki pieniężne dla działalności polegającej na sprzedaży kart sportowych i usług kafeterii oraz prowadzeniu klubów fitness na poziomie poszczególnych krajów, z uwagi na komplementarny charakter tych dwóch rodzajów działalności. W procesie wyceny wartości bieżącej przyszłych przepływów pieniężnych przyjmowane są założenia dotyczące prognozowanych wyników finansowych. Założenia te odnoszą się do przyszłych zdarzeń i okoliczności. Faktycznie zrealizowane wartości mogą różnić się od szacowanych, co w kolejnych okresach sprawozdawczych może przyczynić się do znaczących korekt wartości aktywów Grupy. Informacje na temat przyjętych założeń w wyliczeniu wartości odzyskiwalnej w testach na utratę wartości ze wskazaniem wrażliwości wyliczenia na rozsądnie możliwe zmiany tych założeń ujawniono w nocie 6.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Odpisy aktualizujące wartość aktywów finansowych

Na każdy dzień sprawozdawczy Zarząd Spółki dominującej dokonuje ustalenia odpisu aktualizującego z tytułu oczekiwanych strat kredytowych dla aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie tj. dla należności z tytułu dostaw i usług oraz pożyczek. Od 1 stycznia 2018 roku polityka tworzenia odpisów aktualizujących bazuje na wymogach MSSF 9 „Instrumenty Finansowe”.

 

W odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług Grupa stosuje uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia należności. Szacunki odpisów są dokonywane na zasadzie portfelowej w oparciu o metodę matrycy rezerw, a należności zostały pogrupowane według okresu przeterminowania oraz jednorodnych grup kontrahentów ze względu na charakterystyki ryzyka kredytowego (B2B, B2C). Metoda ta uwzględnia dane historyczne dotyczące poniesionych strat kredytowych oraz ewentualny wpływ istotnych i możliwych do zidentyfikowania oraz oszacowania bez nadmiernego kosztu i wysiłku dla Grupy informacji dotyczących przyszłości (np. czynników rynkowych lub makroekonomicznych). Prawdopodobieństwo niewykonania zobowiązania szacowane jest na podstawie danych historycznych dotyczących niespłaconych należności. W celu oszacowania wskaźników niespłacalności kontrahentów, Grupa wyodrębnia następujące przedziały przeterminowania:

nieprzeterminowane;

przeterminowane 1-30 dni;

przeterminowane 31-90 dni;

przeterminowane 91-180 dni;

przeterminowane 181-360 dni;

przeterminowane > 360 dni.

Dla każdej jednorodnej grupy kontrahentów pogrupowanej pod względem charakterystyk ryzyka kredytowego oraz dla każdego z przedziałów przeterminowania Grupa szacuje tzw. wskaźniki niespłacalności, które są kalkulowane na bazie historycznych danych z przynajmniej ostatnich trzech lat. Dane te dotyczą niespłaconych przez kontrahentów faktur sprzedażowych. Wartość oczekiwanej straty kredytowej dla każdej jednorodnej grupy kontrahentów powstaje jako wynik mnożenia wartości należności w danym przedziale przeterminowania i wskaźnika niespłacalności.

 

W odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług, Grupa dopuszcza w określonych przypadkach również indywidualną możliwość oszacowania oczekiwanych strat kredytowych tj. tzw. komponent ekspercki kierownictwa. Takie podejście dotyczy sytuacji, kiedy stosowana metoda matrycy rezerw, nie oddaje rzetelnego poziomu odpisu aktualizującego dla danej ekspozycji ze względu na nieodłączne ograniczenia modelu statystycznego, wynikające z niewystarczającego ujęcia określonych czynników ryzyka kredytowego w szacowaniu oczekiwanych strat kredytowych. Natomiast dla takiej ekspozycji występują dodatkowe czynniki ryzyka kredytowego, które nie są uwzględnione w metodzie matrycy rezerw, a są one znane Grupie i przez nią rozpoznawane. W szczególności dotyczy to: należności od dłużników znajdujących się w stanie restrukturyzacji, likwidacji lub w stanie upadłości, a także należności nieprzeterminowanych, których ryzyko nieściągalności jest wysokie według indywidualnej oceny kierownictwa np. na podstawie dostępnych informacji o istotnym pogorszeniu sytuacji finansowej kontrahenta. W powyższych sytuacjach odpis aktualizujący na należności może zostać utworzony w wysokości 100% ich wartości.

 

W ocenie kierownictwa obecne i oczekiwane czynniki makroekonomiczne (PKB, bezrobocie) nie dają przesłanek do zastosowania dodatkowych odpisów portfelowych dla należności z tytułu dostaw i usług na dzień sprawozdawczy.

 

W odniesieniu do udzielonych pożyczek Grupa stosuje podejście ogólne MSSF 9 dostosowane odpowiednio do profilu ryzyka kredytowego, dostępnych informacji oraz stosując zasadę zgodnie z którą przesłanki znacznego wzrostu ryzyka kredytowego oraz przesłanki utraty wartości powinny być oceniane na podstawie racjonalnych informacji, możliwych do udokumentowania i uzyskania bez nadmiernego kosztu i wysiłku dla Grupy. Grupa stosuje 3 stopniową klasyfikację (tzw. stopień 1, stopień 2, stopień 3) dla celów oceny utraty wartości i szacunku oczekiwanych strat kredytowych ekspozycji:

Stopień 1 – ekspozycje, dla których nie nastąpiło znaczące zwiększenie ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia i dla których zakłada się ujęcie oczekiwanych strat kredytowych dla okresu kolejnych 12 miesięcy;

Stopień 2 – ekspozycje, dla których nastąpiło znaczące zwiększenie ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia, ale brak jest obiektywnych przesłanek utraty wartości i dla których ustala się oczekiwaną stratę kredytową dla całego umownego okresu życia ekspozycji.

Grupa przyjmuje, że znaczny wzrost ryzyka następuje, kiedy występują następujące przesłanki:

oopóźnienie w spłacie dla danej ekspozycji przekraczające 60 dni przeterminowania;

ozakwalifikowanie ekspozycji na listę obserwacyjną (tzw. grupa ryzyka);

onegatywne zdarzenia w Krajowym Rejestrze Długów;

ofaktyczne lub przewidywane znaczne zmiany warunków działalności pożyczkobiorcy (spadek przychodów lub marż, wzrost ryzyka operacyjnego, niedobory kapitału obrotowego, obniżenie jakości aktywów, zwiększenie dźwigni finansowej w bilansie, problemy z płynnością, zarządzaniem, zmiany zakresu działalności lub struktury organizacyjnej);

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Stopień 3 – ekspozycje z rozpoznaną obiektywną przesłanką utratą wartości, objęte 100% odpisem aktualizującym wartość ekspozycji oprócz sytuacji, kiedy kwota szacowanego odpisu może ulec zmniejszeniu w przypadku posiadania wiarygodnych informacji, że zapłata jest wysoce prawdopodobna lub została zabezpieczona w innej postaci. Grupa przyjmuje, że obiektywna utarta wartości następuje, kiedy występują następujące przesłanki:

oznaczące kłopoty finansowe dłużnika;

oniedotrzymanie istotnych warunków umowy (w tym niespłacenie kapitału i/lub odsetek) powyżej 180 dni przeterminowania;

oryzyko upadłości z powodu znacznych trudności finansowych;

oujemna wartość kapitałów własnych;

oznaczne prawdopodobieństwo bankructwa.

 

Grupa na bieżąco dokonuje analiz zmian w otoczeniu pożyczkobiorców oraz ich potencjalnego wpływu na sytuację finansową pożyczkobiorców, a w okresach półrocznych dokonuje oceny ryzyka kredytowego każdego pożyczkobiorcy mającej na celu oszacowanie ryzyka związanego z prawdopodobieństwem wystąpienia problemów ze spłatą udzielonych pożyczek w programie pożyczkowym. Grupa na bieżąco dokonuje analiz zmian w otoczeniu pożyczkobiorców oraz ich potencjalnego wpływu na sytuację finansową pożyczkobiorców, a w okresach półrocznych dokonuje oceny ryzyka kredytowego każdego pożyczkobiorcy mającej na celu oszacowanie ryzyka związanego z prawdopodobieństwem wystąpienia problemów ze spłatą udzielonych pożyczek w programie pożyczkowym.

 

Grupa przeanalizowała wyniki spółek stowarzyszonych, biorąc pod uwagę ich dalsze plany rozwojowe oraz oczekiwane przyszłe przepływy pieniężne z ich działalności. W wyniku tej analizy na dzień 31 grudnia 2022 roku nie zidentyfikowała dodatkowej utraty wartości inwestycji w podmioty stowarzyszone.

 

Leasing

Ujęcie umów leasingu zgodnie z zasadami MSSF 16 oparte jest na subiektywnej ocenie Zarządu, uwzględniającej bieżące interpretacje MSSF 16. Subiektywna ocena oraz szacunki Zarządu mogą ulec zmianie na skutek nowych interpretacji MSSF 16 wydanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oraz / lub w przypadku, gdy rozwój ogólnie przyjętej praktyki stosowania zasad rachunkowości doprowadzi do wypracowania bardziej przejrzystych interpretacji w tym zakresie.

Kluczowe osądy przy ujmowaniu umów leasingowych dotyczą:

okresu leasingu. Ustalając okres leasingu, Grupa uwzględnia wszystkie fakty i okoliczności tworzące zachętę ekonomiczną do skorzystania z opcji przedłużenia umowy lub nieskorzystania z opcji zakończenia umowy. Nieodwoływalny okres leasingu obejmuje okresy wynikające z opcji przedłużenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tej opcji oraz okresy wynikające z opcji wypowiedzenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca nie skorzysta z tej opcji. Przy ustalaniu okresu leasingu uwzględniono również regulacje prawne oraz zwyczajowe obowiązujące w polskim otoczeniu prawnym, jak również specyfikę umów w Grupie. Ponowna ocena tego, czy istnieje racjonalna pewność, że Grupa skorzysta z opcji przedłużenia lub nie skorzysta z opcji wypowiedzenia, dokonywana jest w przypadku wystąpienia istotnych zdarzeń i zmiany okoliczności wpływających na taką ocenę, a będąca pod kontrolą Grupy,

struktury stałych i zmiennych płatności w umowie,

stopy dyskonta, tj. krańcowej stopy procentowej leasingobiorcy. Stopy dyskonta przyjęte przez Grupę dla celów wyceny zgodnie z MSSF 16 zostały oparte na stopach referencyjnych oraz marży banku charakterystycznej dla warunków danej umowy leasingowej (przy uwzględnieniu bazowego składnika aktywów, okresu trwania oraz uwarunkowań leasingobiorcy).

możliwości zastosowania praktycznego rozwiązania wprowadzonego zmianą MSSF 16 w następstwie pandemii COVID-19. Praktyczne rozwiązanie daje leasingobiorcy możliwość nieprzeprowadzania oceny czy ulga w czynszu stanowi zmianę leasingu, i ujęcia wszelkich zmian opłat leasingowych wynikających z ulgi w czynszu w taki sam sposób, w jaki ująłby zmianę, gdyby zmiana ta nie stanowiła zmiany leasingu. Praktyczne rozwiązanie opisane powyżej stosuje się jedynie do ulg w czynszach przyznawanych bezpośrednio w związku pandemią COVID-19 i tylko przy spełnieniu określonych warunków.

Zobowiązanie z tytułu leasingu prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej odzwierciedla najlepsze szacunki uwzględniające najbardziej aktualne interpretacje i praktykę stosowania MSSF 16, jednak zmiana okoliczności w przyszłości może skutkować zwiększeniem lub zmniejszeniem zobowiązania z tytułu leasingu oraz ujęciem korespondującej korekty w aktywach z tytułu prawa do użytkowania.

Płatności w formie akcji

W Grupie realizowane są programy motywacyjne, w ramach których kluczowym członkom kadry menedżerskiej przyznawane są opcje zamienne na akcje Spółki dominującej. W odniesieniu do wyceny funkcjonującego programu motywacyjnego Spółka stosuje MSSF 2 Płatności w formie akcji. Wartość wynagrodzenia za pracę kadry menedżerskiej określana jest w sposób pośredni poprzez odniesienie do wartości godziwej przyznanych instrumentów kapitałowych. Wartość godziwa opcji wyceniana jest na dzień przyznania, przy czym nierynkowe warunki nabycia uprawnień (osiągnięcie zakładanego poziomu wyniku finansowego) uwzględniane są w szacowaniu liczby opcji na akcje, do których pracownicy nabędą prawa. Koszt wynagrodzeń oraz drugostronnie

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

zwiększenie kapitału własnego ujmowane jest na podstawie najlepszych dostępnych szacunków co do liczby opcji, do których nastąpi nabycie uprawnień w danym okresie. Grupa dokonuje korekty tych szacunków, jeżeli późniejsze informacje wskazują, że liczba opcji, do których pracownicy nabędą prawo, różni się od wcześniejszych oszacowań. Korekty szacunków dotyczące liczby przyznanych opcji ujmowane są w wyniku finansowym bieżącego okresu; nie dokonuje się korekt poprzednich okresów. Dalsze informacje na temat założeń przyjętych przy wycenie programu płatności opartych na akcjach przedstawiono w nocie 16.

Wycena wartości godziwej nabywanych aktywów i zobowiązań, ustalenie wartości firmy

Zarząd Spółki dominującej dokonuje identyfikacji i wyceny nabywanych aktywów, zobowiązań oraz wartości firmy. Wycena uwzględnia szereg istotnych założeń, takich jak m.in.: wybór odpowiedniej metody wyceny czy prognozy finansowe. Przyjęte założenia mogą mieć istotny wpływ na określenie wartości godziwej nabywanych aktywów i zobowiązań oraz ustalenie wartości firmy. Rozliczenie nabycia jednostek zostało przedstawione w nocie 6 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

 

Zobowiązania z tytułu płatności warunkowych od nabytych udziałów

Grupa wykazywała zobowiązania z tytułu płatności warunkowych za akcje w spółce Fabryka Formy S.A. Wycena zobowiązania na koniec okresu sprawozdawczego dokonywana była przy zastosowaniu modelu Monte-Carlo, przy wykorzystaniu założeń odnośnie zmienności ceny akcji Spółki dominującej Grupy, stopy wolnej od ryzyka oraz stopy dyskonta. W związku z nieosiągnięciem progów przewidzianych w umowie, na dzień 31 grudnia 2022 roku Spółka zaprzestała rozpoznawania zobowiązania z tego tytułu (nota 21).

 

Wycena opcji put przynależnych udziałowcom mniejszościowym.

Zarząd Spółki dominującej dokonuje wyceny opcji put przynależnych udziałowcom mniejszościowym niektórych jednostek zależnych z segmentu Zagranica. Dokonane wyceny oparte są o szereg założeń w tym dotyczących kształtowania się przyszłych wyników poszczególnych spółek zależnych (od których zależeć będzie cenę realizacji opcji, obliczona na podstawie wskaźników finansowych) i stóp dyskonta odpowiednich do obliczenia wartości bieżącej przyszłych płatności wynikających z przyznanych opcji (nota 21).

 

Rezerwy

W przypadkach, w których występuje niepewność co do terminu poniesienia lub kwoty przyszłych nakładów niezbędnych do uregulowania zobowiązania Grupa zawiązuje rezerwy na zobowiązania. Wartość rezerwy opiera się o szacunki zarządu Spółki dominującej, dokonane na bazie aktualnie dostępnych informacji. Istotną pozycją o charakterze rezerwy występującą na saldzie na dzień 31 grudnia 2022 roku jest rezerwa związana z postępowaniem antymonopolowym (noty 19 i 34.1). Szacunki dokonane w kolejnych okresach sprawozdawczych, na skutek pojawienia się nowych informacji, a także końcowa kwota, którą Grupa będzie zobowiązana zapłacić mogą istotnie różnić się od szacunków dokonanych dla potrzeb sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.  

 

4.Korekty prezentacji oraz zmiana zasad rachunkowości

 

W analizowanym okresie Grupa nie dokonała korekty prezentacji, błędów ani zmian zasad rachunkowości.

 

5.Segmenty operacyjne

Informacje o segmentach operacyjnych

Grupa prezentuje informacje dotyczące segmentów działalności zgodnie z MSSF 8 Segmenty operacyjne za bieżący okres sprawozdawczy oraz okres porównawczy.

Grupa prezentuje wyniki w podziale na segmenty, które odzwierciedlają realizowaną długoterminową strategię inwestycyjną oraz sposób zarządzania biznesem z uwzględnieniem rodzaju działalności. Grupa prezentuje następujące segmenty:

1.Polska

2.Zagranica.

W sprawozdaniach finansowych za poprzednie lata Grupa Kapitałowa, oprócz segmentów Polska i Zagranica, prezentowała także segment Kafeterie. Postępująca integracja produktów oraz będące tego następstwem zmiany organizacyjne, których odzwierciedleniem było połączenie spółek Benefit Systems S.A. oraz MyBenefit Sp. z o.o., przełożyły się na zmianę sposobu, w jakim zarząd Grupy ocenia wyniki działalności Grupy i podejmuje decyzje o alokacji zasobów. W efekcie Grupa podjęła decyzję o włączeniu Kafeterii do segmentu Polska.

Grupa uzyskuje przychody i koszty z wyżej wymienionych działalności gospodarczych, które są przeglądane regularnie przez organy odpowiedzialne za podejmowanie decyzji operacyjnych oraz wykorzystywane przy podejmowaniu decyzji o zasobach alokowanych do segmentu i przy ocenie wyników działalności segmentu.

Grupa posiada dostępne oddzielne informacje finansowe dotyczące wyżej wymienionych segmentów.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Grupa stosuje takie same zasady rachunkowości dla wszystkich segmentów operacyjnych. Grupa rozlicza transakcje między segmentami w taki sposób, jakby dotyczyły one podmiotów niepowiązanych, czyli przy zastosowaniu cen rynkowych.

Podstawą oceny wyników działalności segmentów jest zysk lub strata na działalności operacyjnej oraz EBITDA, miara niewynikająca ze standardów przez którą Grupa rozumie wynik na działalności operacyjnej powiększony o amortyzację. Ponadto, Grupa dodatkowo przypisuje do segmentów odsetki od zobowiązań leasingowych oraz udział w wynikach jednostek wycenianych metodą praw własności, których działalność ma charakter zbieżny ze specyfiką danego segmentu.

W okresie sprawozdawczym, Grupa nie zidentyfikowała pojedynczych klientów, z którymi zrealizowałaby przychody ze sprzedaży przekraczające poziom 10% łącznych przychodów Grupy.

Segmenty operacyjne obejmują następującą działalność:

Segment Polska obejmuje działalność w zakresie sprzedaży kart sportowych, inwestycji i zarządzania klubami fitness na rynku polskim, jak również świadczenia usług w zakresie motywacji pozapłacowej oferowanych za pośrednictwem platform kafeteryjnych, pozwalających użytkownikom na szeroki wybór produktów,

Segment Zagranica obejmuje działania Grupy Benefit Systems poza polskim rynkiem w zakresie sprzedaży kart sportowych oraz zarządzania klubami fitness,

Pozostała działalność i uzgodnienia obejmują głównie wyłączenia transakcji między segmentami. Pozostałe przychody i koszty wiążą się z funkcjami wsparcia i pozostałą działalnością nieprzypisaną do wyodrębnionych segmentów operacyjnych, m.in. subleasingiem powierzchni, działalnością marketingową czy kosztami Programu Motywacyjnego. Uzgodnienia zawierają również eliminację kosztów amortyzacji znaku towarowego wytworzonego w ramach Grupy. Wyłączenia aktywów i zobowiązań obejmują przede wszystkim pożyczki udzielone pomiędzy segmentami oraz należności z tyt. dostaw i usług wynikające z transakcji zawartych pomiędzy segmentami.

 

Przychody ze sprzedaży wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku nie różnią się od przychodów prezentowanych w ramach segmentów operacyjnych, za wyjątkiem przychodów nie przypisanych do segmentów oraz wyłączeń konsolidacyjnych dotyczących transakcji pomiędzy segmentami.

Dane segmentów są prezentowane do poziomu wyniku operacyjnego z uwagi na fakt, iż decyzje dotyczące finansowania podejmowane są z perspektywy całej Grupy Kapitałowej.

 

Pomiar wyników segmentów operacyjnych stosowany w kalkulacjach zarządczych zbieżny jest z zasadami rachunkowości zastosowanymi przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego, za wyjątkiem kosztów Programu Motywacyjnego, którym objęty jest kluczowy personel zarządczy segmentu Polska, a prezentowane są w wyniku pozostałej działalności i uzgodnień.

 

Wyniki segmentów operacyjnych

 

W tabeli poniżej zaprezentowano informacje o przychodach, kosztach, wyniku, istotnych pozycjach niepieniężnych

oraz aktywach i zobowiązaniach segmentów operacyjnych.

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Polska

Zagranica

Uzgodnienia

Ogółem

od 01.01 do 31.12.2022

Przychody ze sprzedaży

1 369 784

539 409

(73)

1 909 120

w tym od klientów zewnętrznych

1 369 711

539 409

0

1 909 120

w tym ze sprzedaży międzysegmentowej

73

0

(73)

0

Koszt własny sprzedaży

(975 220)

(416 854)

39

(1 392 035)

w tym praktyczne rozwiązanie MSSF16

5 824

264

0

6 088

Zysk brutto ze sprzedaży

394 564

122 555

(34)

517 085

Koszty sprzedaży

(92 213)

(42 185)

0

(134 398)

Koszty ogólnoadministracyjne

(104 600)

(50 408)

(1 460)

(156 468)

Pozostałe przychody i koszty operacyjne

(8 378)

(4 581)

(509)

(13 468)

Zysk (strata) z działalności operacyjnej

189 373

25 381

(2 003)

212 751

Udział w zysku jednostek wycenianych metodą praw własności

(2 292)

0

0

(2 292)

Odsetki od zobowiązań leasingowych

(12 023)

(2 212)

0

(14 235)

Amortyzacja

194 697

37 299

80

232 076

EBITDA**

384 070

62 680

(1 923)

444 827

Aktywa segmentu

2 160 516

317 626

(244 121)

2 234 021

Zobowiązania segmentu

1 267 079

485 841

(244 314)

1 508 606

Inwestycje w jednostki stowarzyszone

2 435

0

0

2 435

 

 

 

Polska

Przekształ-cone*

Zagranica

Uzgodnienia

Przekształ-cone*

Ogółem

za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021

 

 

 

 

Przychody ze sprzedaży

699 056

255 912

(30)

954 938

w tym od klientów zewnętrznych

699 026

255 912

0

954 938

w tym ze sprzedaży międzysegmentowej

30

0

(30)

0

Koszt własny sprzedaży

(563 938)

(210 100)

0

(774 038)

w tym praktyczne rozwiązanie MSSF16

19 446

2 624

0

22 070

Zysk brutto ze sprzedaży

135 118

45 812

(30)

180 900

Koszty sprzedaży

(57 078)

(24 811)

0

(81 889)

Koszty ogólnoadministracyjne

(83 813)

(35 342)

(2 617)

(121 772)

Pozostałe przychody i koszty operacyjne

(842)

19 612

(19)

18 751

Zysk (strata) z działalności operacyjnej

(6 615)

5 271

(2 666)

(4 010)

Udział w zysku / (stracie) jednostek wycenianych metodą praw własności

956

0

0

956

Odsetki od zobowiązań leasingowych

(10 061)

(1 348)

0

(11 409)

Amortyzacja

175 526

33 572

0

209 098

EBITDA**

168 911

38 843

(2 666)

205 088

Aktywa segmentu

2 156 475

271 845

(247 522)

2 180 798

Zobowiązania segmentu

1 402 972

426 846

(250 697)

1 579 121

Inwestycje w jednostki stowarzyszone

5 367

0

0

5 367

* Przekształcenie polega na połączeniu segmentów Polska i Kafeterie.

** Przez EBITDA Grupa rozumie wynik z działalności operacyjnej powiększony o amortyzację.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Do kosztów własnych sprzedaży Grupa klasyfikuje przede wszystkich koszty wejść do obiektów sportowych prowadzonych przez partnerów programu MultiSport, koszty związane z prowadzeniem klubów własnych oraz koszty utrzymania systemu kafeteryjnego.

 

W kosztach ogólnego zarządu ujmowane są koszty związane z funkcjami centralnymi, takie jak koszty administracji, zarządu, obsługi finansowo-księgowej i prawnej, wsparcie IT i HR.

 

Uzgodnienie łącznych wartości przychodów, wyniku oraz aktywów i zobowiązań segmentów operacyjnych

z analogicznymi pozycjami skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy przedstawia się następująco:

 

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021*

Przychody segmentów

 

Łączne przychody segmentów operacyjnych

1 909 193

954 968

Przychody nie przypisane do segmentów

0

0

Wyłączenie przychodów z transakcji pomiędzy segmentami

(73)

(30)

Przychody ze sprzedaży

1 909 120

954 938

Wynik segmentów

Wynik operacyjny segmentów

214 754

(1 344)

Wyłączenie wyniku z transakcji pomiędzy segmentami (MSSF 16)

0

0

Wynik nie przypisany do segmentu

(2 003)

(2 666)

Zysk z działalności operacyjnej

212 751

(4 010)

Amortyzacja

232 076

209 098

EBITDA**

444 827

205 088

Przychody finansowe

2 860

14 782

Koszty finansowe (-)

(35 391)

(21 955)

Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych

(1 356)

(6 913)

Udział w wyniku finansowym jednostek wycenianych metodą praw własności

(2 292)

956

Zysk / (strata) przed opodatkowaniem

176 572

(17 140)

* Dane przekształcone. Przekształcenie polega na połączeniu segmentów Polska i Kafeterie.

** Przez EBITDA Grupa rozumie wynik z działalności operacyjnej powiększony o amortyzację.

 

31.12.2022

31.12.2021*

Aktywa segmentów

 

Łączne aktywa segmentów operacyjnych

2 478 142

2 428 320

Aktywa nie alokowane do segmentów

294

281

Wyłączenie sald/rozrachunków

(244 415)

(247 804)

Aktywa razem

2 234 021

2 180 798

* Dane przekształcone. Przekształcenie polega na połączeniu segmentów Polska i Kafeterie.

 

 

31.12.2022

31.12.2021*

Zobowiązania segmentów

 

Łączne zobowiązania segmentów operacyjnych

1 752 919

1 829 818

Zobowiązania nie alokowane do segmentów

19

0

Wyłączenie sald/rozrachunków

(244 333)

(250 697)

Zobowiązania razem

1 508 605

1 579 121

* Dane przekształcone. Przekształcenie polega na połączeniu segmentów Polska i Kafeterie.

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Przychody oraz aktywa trwałe segmentów

 

Polska

Zagranica

Uzgodnienia

Ogółem

za okres od 01.01 do 31.12.2022

i na dzień 31.12.2022

 

 

Przychody od klientów zewnętrznych:

1 369 711

539 409

0

1 909 120

Polska

1 369 711

229

0

1 369 940

Czechy

0

311 263

0

311 263

Bułgaria

0

142 441

0

142 441

Pozostałe

0

85 476

0

85 476

Aktywa trwałe*:

1 505 493

215 137

0

1 720 630

Polska

1 505 493

109 443

0

1 614 936

Czechy

0

47 529

0

47 529

Bułgaria

0

43 998

0

43 998

Pozostałe

0

14 167

0

14 167

 *z wyłączeniem instrumentów finansowych oraz aktywów z tyt. podatku odroczonego

 

 

Polska

Przekształcone**

Zagranica

Uzgodnienia

Przekształcone**

Ogółem

za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021

i na dzień 31.12.2021

 

 

 

 

Przychody od klientów zewnętrznych:

699 026

255 912

0

954 938

Polska

699 026

210

0

699 236

Czechy

0

129 044

0

129 044

Bułgaria

0

89 757

0

89 757

Pozostałe

0

36 901

0

36 901

31.12.2021

 

 

 

 

Aktywa trwałe*:

1 467 845

198 971

0

1 666 816

Polska

1 467 845

3 919

0

1 471 764

Czechy

0

117 766

0

117 766

Bułgaria

0

55 312

0

55 312

Pozostałe

0

21 974

0

21 974

 * z wyłączeniem instrumentów finansowych oraz aktywów z tyt. podatku odroczonego

** przekształcenie polega na połączeniu segmentu Polska i Kafeterie

 

 

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Przychody ze sprzedaży w podziale na kategorie:

Sprzedaż kart sportowych w Polsce

B2B

1 067 176

540 079

Sprzedaż kart sportowych za granicą

B2B

495 575

237 683

Sprzedaż świadczeń kafeteryjnych

B2B

54 320

53 766

Sprzedaż klubów fitness w Polsce

B2B/B2C

241 549

95 350

Sprzedaż klubów fitness za granicą

B2B/B2C

43 673

18 128

Inne rozliczenia

B2B

2 263

3 229

Przychody z umów z klientami (MSSF15)

 

1 904 556

948 235

Przychody z tyt. MSSF16

 

4 564

6 703

Przychody ze sprzedaży łącznie

 

1 909 120

954 938

Należności z tyt. dostaw i usług

Nota 11

185 840

144 979

Zobowiązania z tyt. umów z klientami

Nota 23

23 331

12 975

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

W ramach przychodów z umów z klientami grupę przychodów rozliczanych w czasie reprezentują przychody ze sprzedaży kart sportowych w Polsce i za granicą oraz sprzedaż klubów fitness w Polsce i za granicą z wyłączeniem przychodów ze sprzedaży towarów w klubach. Przychody ze sprzedaży świadczeń kafeteryjnych oraz ze sprzedaży towarów w klubach ujmowane są w dacie transakcji. 

 

Koszty rodzajowe wg segmentów

 

Nota

Polska

Zagranica

Uzgodnienia

Ogółem

za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022

Amortyzacja

7, 8, 9 

194 697

37 299

80

232 076

w tym Amortyzacja prawa do użytkowania

 9

117 647

23 428

0

141 075

Świadczenia pracownicze

 18

220 381

91 854

1 831

314 066

Zużycie materiałów i energii

 

38 961

16 261

0

55 222

Usługi obce

 

678 570

349 483

(490)

1 027 563

Podatki i opłaty

 

4 343

236

0

4 579

Pozostałe koszty rodzajowe

 

21 125

11 611

0

32 736

Koszty według rodzaju razem

 

1 158 077

506 744

1 421

1 666 242

Wartość sprzedanych towarów i materiałów

 

13 955

2 704

0

16 659

Koszt własny sprzedaży, koszty sprzedaży oraz koszty ogólnoadministracyjne

 

1 172 032

509 448

1 421

1 682 901

 

 

Nota

Polska

Przekształcone*

Zagranica

Uzgodnienia

Przekształcone*

Ogółem

za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021

Amortyzacja

7, 8, 9 

175 526

33 572

0

209 098

w tym Amortyzacja prawa do użytkowania

 9

109 193

20 590

0

129 783

Świadczenia pracownicze

 18

140 161

56 689

2 970

199 820

Zużycie materiałów i energii

 

17 958

5 876

0

23 834

Usługi obce

 

344 819

163 299

(353)

507 765

Podatki i opłaty

 

4 326

209

0

4 535

Pozostałe koszty rodzajowe

 

16 836

9 228

0

26 064

Koszty według rodzaju razem

 

699 626

268 873

2 617

971 116

Wartość sprzedanych towarów i materiałów

 

5 203

1 380

0

6 583

Koszt własny sprzedaży, koszty sprzedaży oraz koszty ogólnoadministracyjne

 

704 829

270 253

2 617

977 699

* Przekształcenie polega na połączeniu segmentu Polska i Kafeterie.

 

 

Największymi pozycjami w kosztach usług obcych są koszty wizyt użytkowników kart sportowych w obiektach Partnerów uczestniczących w programie MultiSport, koszty informatyczne, obsługi prawnej, usług marketingowych oraz usług doradczych.

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

6.Wartość firmy i przejęcia kontroli nad jednostkami zależnymi

 

6.1. Przejęcia kontroli nad jednostkami zależnymi

W 2022 roku wpływ na saldo wartości firmy z konsolidacji miały transakcje opisane poniżej.

 

Nabycie udziałów w Lunching.pl Sp. z o.o.

W dniu 13 kwietnia 2022 roku została podpisana umowa, na mocy której Benefit Systems S.A. nabył 75% udziałów w spółce Lunching.pl Sp. z o.o. za kwotę 12,6 mln zł płatną przy podpisaniu umowy, a następnie miało miejsce podwyższenie kapitału spółki opłacone przez Benefit Systems S.A. (0,75 mln zł) i pozostałych udziałowców (1,25 mln zł). W rezultacie Benefit Systems S.A. objął kontrolę przez objęcie 73,97% udziałów w spółce. W sierpniu 2022 roku miało miejsce podwyższenie kapitału opłacone w całości przez Benefit Systems S.A. i w rezultacie na dzień 31 grudnia 2022 roku BSSA posiadał 77,68% udziałów w spółce.

Ze względu na zawarte w umowie opcje dotyczące pozostałej części udziałów, spółka jest konsolidowana od daty nabycia przy założeniu pełnej kontroli (100%) bez uwzględnienia udziałów mniejszości.

 

Płatności z tytułu realizacji opcji mają nastąpić w latach 2023-2025, a ich wysokość jest uzależniona od wartości EBITDA i przychodów nabytej spółki w tym okresie. Na dzień objęcia kontroli, według najlepszych szacunków Spółki, wartość godziwa łącznej ceny nabycia wynosiła 18,5 mln zł (wartość nominalna przed zdyskontowaniem wynosiła 19,3 mln), w tym wartość płatności za pozostałą część udziałów wynosiła 5,1 mln zł (wartość nominalna przed zdyskontowaniem wynosiła 5,9 mln zł).

 

Na dzień 31 grudnia 2022 roku, szacowana wartość godziwa płatności wynikającej z opcji spadła o 0,4 mln zł i wynosiła 4,7 mln zł (wartość nominalna 5,4 mln zł). W związku z tym, w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym na dzień 31 grudnia 2022 roku rozpoznano inne zobowiązania finansowe krótkoterminowe 1,9 mln zł i długoterminowe 3,1 mln zł.

 

Grupa w ramach tymczasowego rozliczenia nabycia spółki Lunching.pl sp. z o.o. zaalokowała nadwyżkę ceny nad nabytymi aktywami netto na wartości niematerialne w kwocie 3 mln zł, a kwota 14,2 mln zł została zaalokowana na wartość firmy.

 

Nabyty podmiot jest właścicielem platformy i aplikacji do zamawiania jedzenia z dostawą do miejsca pracy. Lunching to rozwiązanie stworzone by ułatwiać pracodawcom organizację posiłków dla zespołów w dowolnie wybranym przez nich modelu finansowania. Nowa inwestycja poszerzy ofertę Grupy w rosnącym segmencie rynku świadczeń pozapłacowych, czyli dofinansowaniu posiłków oraz wspieraniu zdrowego odżywiania pracowników. Ponadto nabycie udziałów w Lunching.pl znacząco zwiększy kompetencje Grupy w obszarze zdrowego odżywiania i dofinansowywania posiłków dla pracowników. Wiedza i doświadczenie w tym zakresie będą wykorzystywane m.in. przy budowie i wzmacnianiu oferty programu MultiLife.

 

Ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wartości zidentyfikowanych aktywów oraz zobowiązań przejętej spółki na dzień 31 grudnia 2022 roku przedstawiają się następująco:

 

Spółka przejmowana

Lunching.pl Sp. z o.o.

Data nabycia

13.04.2022

Cena nabycia na datę nabycia

18 468

Aktualizacja szacunków

(423)

Cena nabycia na 31.12.2022

18 045

Przejęte aktywa netto:

 

Wartości niematerialne

3 084

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

41

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności krótkoterminowe

1 492

Środki pieniężne

1 314

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne długoterminowe

(407)

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania krótkoterminowe

(1 600)

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne krótkoterminowe

(67)

Zobowiązania z tytułu leasingu krótkoterminowe

(41)

Razem aktywa netto na datę nabycia i na 31.12.2022

3 816

Wartość firmy na 31.12.2022

14 229

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

W 2021 roku wpływ na saldo wartości firmy z konsolidacji miały transakcje opisane poniżej.

 

Nabycie YesIndeed Sp. z o.o.

W dniu 17 czerwca 2021 roku została podpisana umowa nabycia przez Benefit Systems S.A. 100% udziałów w spółce YesIndeed Sp. z o.o za kwotę 10,7 mln zł. Na cenę zakupu składa się kwota 8 mln zł płatna przy podpisaniu umowy oraz dwie odroczone płatności w łącznej wysokości 2,7 mln zł (ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako inne zobowiązania finansowe długoterminowe), których realizacja uzależniona jest od realizacji założonych celów biznesowych przez zakupiony podmiot.

 

Spółka YesIndeed Sp. z o.o. specjalizuje się w tworzeniu kompleksowych systemów grywalizacyjnych w oparciu o model SaaS (software as a service) takich jak system kafeteryjny WannaBuy, łączący w sobie rozwiązania z obszaru well-beingu i elementy grywalizacji. Inwestycja w obszar grywalizacji oznacza wprowadzenie do oferty Grupy Kapitałowej nowoczesnych rozwiązań i know how, które odpowiadają na potrzeby klientów Grupy oraz wpisują się w strategię długofalowego rozwoju produktów Grupy. Wartość firmy powstała z rozliczenia powyższej transakcji wynika z prognozowanych synergii z połączenia działalności spółki z działalnością Grupy i przedstawia wartość aktywów, których nie można było ująć odrębnie zgodnie z wymogami MSR 38 (przede wszystkim wypracowana pozycja na rynku grywalizacji, pracownicy i ich wiedza). Wartość firmy została alokowana do ośrodków generujących przepływy pieniężne i jest przypisana do segmentu operacyjnego Polska.

Nabycie Focusly Sp. z o.o.

W dniu 3 listopada 2021 roku spółka Benefit Systems S.A. nabyła 100% udziałów w spółce Focusly Sp. z o.o., od grupy technologicznej Daftcode. Zakup ten miał na celu pozyskanie know-how w dynamicznie rozwijającym się segmencie mental health oraz wzmocnienie programu MultiLife aplikacją mobilną, wspierającą kondycję psychiczną pracowników.

 

Łączna cena nabycia w wartości godziwej wynosi 6,5 mln zł. Rozliczenie ceny na mocy umowy nastąpi w ratach:

(i) pierwsza w wysokości 4,5 mln zł – zapłacona w dniu 3 listopada 2021 roku,

(ii) druga w wysokości 2 mln zł – do zapłaty po spełnieniu warunków określonych w umowie, nie później niż w ciągu 9 miesięcy od daty nabycia (ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako inne zobowiązania finansowe krótkoterminowe).

 

Zgodnie z umową, druga rata ceny może zostać powiększona maksymalnie o kwotę będącą różnicą między (a) kwotą 0,5 mln zł, tj. wartością środków pieniężnych w Focusly Sp. z o.o. wniesionych przez Daftcode w ramach podwyższenia kapitału zakładowego przed datą nabycia oraz (b) wartością zdefiniowanych w umowie kosztów poniesionych przez Focusly Sp. z o.o. na rzecz Daftcode z tytułu usług wsparcia biznesowego świadczonego przez Daftcode, pozwalających na zachowanie ciągłości funkcjonowania aplikacji Focusly do daty rozliczenia drugiej raty. Według najlepszych szacunków Spółki, kwota kosztów została określona na 0,2 mln zł na dzień nabycia, a kwota dodatkowej płatności na 0,3 mln zł. Dla potrzeb rozliczenia transakcji w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy, dodatkowa płatność 0,3 mln zł nie jest traktowana jako płatność za przejęcie jednostki gospodarczej, a środki pieniężne w Focusly Sp. z o.o. są wyłączane z aktywów netto przejętej jednostki gospodarczej, jako że Grupa nie ma nad nimi kontroli.

 

Wartość firmy została alokowana do ośrodków generujących przepływy pieniężne i jest przypisana do segmentu operacyjnego Polska.

Nabycie Total Fitness Sp. z o.o.

W dniu 4 listopada 2021 roku została podpisana umowa, na mocy której Spółka dominująca zakupiła 88,23% udziałów w spółce Total Fitness Sp. z o.o. oraz zobowiązała się do nabycia pozostałych 11,77% udziałów w jej kapitale zakładowym. Ze względu na zapisy umowy zobowiązujące udziałowców mniejszościowych do zbycia pozostałej części udziałów, spółka jest konsolidowana od daty nabycia przy założeniu pełnej kontroli (100%) bez uwzględnienia udziałów mniejszości.

 

Łączna cena nabycia 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki zostanie wyliczona zgodnie z postanowieniami umowy i stanowi kwotę zależną od wartości EBITDA oraz długu netto za 2022 rok albo za 2023 rok spółki Total Fitness Sp. z o.o. wyliczonych zgodnie z postanowieniami umowy (nie mniej niż 75 mln zł i nie więcej niż 85 mln zł), skorygowaną o potrącenia określone w umowie. Ostateczna cena, po potrąceniach określonych w umowie, wynosi nie mniej niż 70,9 mln zł i nie więcej niż 79,9 mln zł.

 

Rozliczenie ceny na mocy umowy następuje w następujących ratach:

(i) pierwsza w wysokości 50 mln zł – zapłacona w dniu 4 listopada 2021 roku,

(ii) druga w wysokości 15,9 mln zł (20 mln zł minus potrącenia) – zapłacona w styczniu 2022 roku,

(iii) trzecia w wysokości 5 mln zł minus potrącenia plus ewentualna nadwyżka zależna od wartości EBITDA oraz długu netto za 2022 rok albo za 2023 rok spółki – do zapłaty 3 kwietnia 2023 roku albo 1 kwietnia 2024 roku, w zależności od spełnienia warunków określonych w umowie.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Na dzień objęcia kontroli, według najlepszych szacunków Spółki co do realizacji warunków określonych w umowie nabycia udziałów, wartość godziwa łącznej ceny nabycia wynosiła 79,3 mln zł (wartość nominalna przed zdyskontowaniem wynosi 80 mln), a płatność trzeciej raty ma nastąpić w dacie 3 kwietnia 2023 roku. W związku z tym, w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym na dzień nabycia rozpoznano inne zobowiązania finansowe krótkoterminowe 15,9 mln zł i długoterminowe 13,4 mln zł.

 

Grupa w ramach tymczasowego rozliczenia nabycia spółki Total Fitness sp. z o.o. zaalokowała nadwyżkę ceny nad nabytymi aktywami netto na wartości niematerialne w kwocie 1,8 mln zł, a kwota 71,4 mln zł została zaalokowana na wartość firmy.

 

W okresie 12 miesięcy od daty nabycia czyli do 3 listopada 2022 roku dostępne informacje nie spowodowały zmiany szacunku co do wartości i terminu płatności trzeciej raty. W rezultacie nie odnotowano korekt prowizorycznego rozliczenia nabycia spółki Total Fitness sp. z o.o.

 

W efekcie nabycia Total Fitness Sp. z o.o., baza klubów własnych Grupy zwiększyła się o 14 klubów fitness, ulokowanych w najważniejszych dzielnicach Warszawy, Piasecznie, Pruszkowie, Gdańsku oraz w Radomiu, co czyni główny produkt Grupy – karty sportowe – bardziej atrakcyjnymi dla aktualnych i przyszłych klientów. Wartość firmy została alokowana do ośrodków generujących przepływy pieniężne i jest przypisana do segmentu operacyjnego Polska.

 

Do dnia sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego proces alokacji ceny nabycia dla wyżej opisanych transakcji został zakończony. Wartość firmy rozpoznana na nabyciu Total Fitness Sp. z o.o., Focusly Sp. z o.o. oraz YesIndeed Sp. z o.o. nie uległa zmianie w okresie 12 miesięcy od dat nabycia poszczególnych spółek. Ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wartości zidentyfikowanych aktywów oraz zobowiązań przejętej spółki przedstawiają się następująco:

 

Spółka przejmowana

YesIndeed Sp. z o.o.

Focusly Sp. z o.o.

Total Fitness Sp. z o.o.

Razem

Data nabycia

17.06.2021

3.11.2021

4.11.2021

Cena nabycia

10 652

6 800

79 310

96 762

Przejęte aktywa netto:

 

 

 

 

Wartości niematerialne

4 804

1 629

2 157

8 590

Rzeczowe aktywa trwałe

0

14

17 156

17 170

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

135

0

64 960

65 095

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności długoterminowe

0

0

1 474

1 474

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

0

0

218

218

Zapasy

178

0

134

312

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności krótkoterminowe

1 466

40

3 500

5 006

Środki pieniężne

51

0

3 606

3 657

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania długoterminowe

0

0

(2 349)

(2 349)

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne długoterminowe

(32)

0

(9 070)

(9 102)

Zobowiązania z tytułu leasingu długoterminowe

0

0

(56 945)

(56 945)

Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych krótkoterminowe

0

0

(648)

(648)

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania krótkoterminowe

(1 037)

193

(3 033)

(3 877)

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne krótkoterminowe

(32)

0

(5 192)

(5 224)

Zobowiązania z tytułu leasingu krótkoterminowe

(153)

0

(8 015)

(8 168)

Zobowiązania z tytułu umów z klientami krótkoterminowe

(1 142)

0

0

(1 142)

Razem aktywa netto

4 238

1 876

7 953

14 067

Wartość firmy

6 414

4 924

71 357

82 695

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

6.2. Wartość firmy

Wartość firmy alokowana jest do tych ośrodków wypracowujących środki pieniężne, z których oczekuje się korzyści synergii wynikających z połączenia jednostek gospodarczych, przy czym ośrodkami wypracowującymi środki pieniężne są ośrodki nie większe niż segmenty operacyjne. Grupa identyfikuje ośrodki wypracowujące środki pieniężne dla działalności polegającej na sprzedaży kart sportowych oraz prowadzeniu klubów fitness na poziomie poszczególnych krajów, z uwagi na komplementarny charakter tych dwóch rodzajów działalności.Działalność kafeteryjna w 2021 roku została określona jako osobny ośrodek generujący przepływy pieniężne

 

Zmiany wartości bilansowej wartości firmy w okresach objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym prezentuje tabela:

 

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Wartość brutto

 

 

Saldo na początek okresu

446 395

363 330

Nabycia i połączenia jednostek, w tym:

14 229

83 065

Lunching.pl Sp. z o.o.

14 229

-

Total Fitness Sp. z o.o.*

-

71 727

Focusly Sp. z o.o.

-

4 924

YesIndeed Sp. z o.o.

-

6 414

Wartość brutto na koniec okresu

460 624

446 395

Odpisy z tytułu utraty wartości

 

Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu

0

0

Wartość firmy - wartość bilansowa na koniec okresu

460 624

446 395

 

* w tym 71 357 tys. zł z rozliczenia nabycia (patrz nota 6.1) i 370 tys. zł włączone z aktywami jednostki przejmowanej

 

Wartość firmy zaprezentowana w aktywach została zaalokowana zgodnie z wyżej opisanymi zasadami do następujących ośrodków generujących przepływy pieniężne:

 

31.12.2022

31.12.2021

Polska*

431 895

417 666

Czechy

28 340

28 340

Bułgaria

389

389

Razem wartość firmy

460 624

446 395

* Dane na 31.12.2021 zostały przekształcone. Przekształcenie polega na połączeniu segmentu Polska i Kafeterie.

 

Przyporządkowanie wartości firmy do poszczególnych segmentów przedstawia się następująco:

 

31.12.2022

31.12.2021

Polska*

431 895

417 666

Zagranica

28 729

28 729

Razem wartość firmy

460 624

446 395

* Dane na 31.12.2021 zostały przekształcone. Przekształcenie polega na połączeniu segmentu Polska i Kafeterie.

 

Wartość odzyskiwalna ośrodków wypracowujących środki pieniężne, do których przypisana jest wartość firmy, została ustalona na podstawie ich wartości użytkowej, przy wykorzystaniu modelu zdyskontowanych przepływów pieniężnych.

Na podstawie wyników przeprowadzonych testów nie stwierdzono utraty wartości ośrodków wypracowujących środki pieniężne.

Ze względu na fakt, iż wycena ta oparta jest w dużej mierze o prognozowane wyniki operacyjne Zarząd Spółki dominującej wskazuje na nieodłączną niepewność związaną z realizacją tych prognoz spowodowaną zmiennością otoczenia gospodarczego w którym funkcjonuje Grupa.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Oszacowania i przyjęte założenia podlegają ciągłej weryfikacji i są oparte o dane historyczne oraz najlepszą wiedzę na dzień dokonania oszacowania. Grupa dokonuje oszacowań i założeń dotyczących przyszłości. Wyniki tych oszacowań obarczone są ryzykiem błędu.

Polska – najistotniejszy ośrodek generujący środki pieniężne, do którego zaalokowana została zarazem najwyższa wartość firmy, wykazuje niską wrażliwość na zmianę poziomu średniego ważonego kosztu kapitału. Musiałby on wzrosnąć o ponad 10 pkt proc., aby wartość wyceny zrównała się z wartością aktywów alokowanych do ośrodka generującego środki pieniężne. Jest on także odporny na niewielkie wahania poziomu przychodów, których spadek w całym okresie prognozy musiałby wynieść ponad 4% (bez odpowiedniego pomniejszenia kosztu własnego sprzedaży), aby wartość wyceny zrównała się z wartością aktywów alokowanych do ośrodka.

Wartość odzyskiwalna najistotniejszego ośrodka generującego przepływy pieniężne w ramach segmentu Zagranica: Czechy jest istotnie wyższa od jego wartości bilansowej. Aby wartość odzyskiwalna z testu zrównała się z wartością aktywów alokowanych do ośrodka generującego środki pieniężne sprzedaż musiałaby być mniejsza o 17% (bez odpowiedniego pomniejszenia kosztu własnego sprzedaży). Przeprowadzony test nie wykazuje wrażliwości na zmiany poziomu stóp dyskonta.

Odporność na wahania średniego ważonego kosztu kapitału wykazuje również ośrodek Bułgaria. Jego poziom musiałby istotnie wzrosnąć, aby doprowadzić do wystąpienia nadwyżki wartości bilansowej aktywów ośrodka Bułgaria nad ich wartością odzyskiwalną, co mogłoby skutkować koniecznością rozpoznania utraty wartości aktywów alokowanych do tego ośrodka. Wycena wykazuje większą wrażliwość na wahania poziomu przychodów, gdyż w ich przypadku spadek o 9% spowoduje zrównanie wartości testowanej aktywów z ich wartością odzyskiwalną. Grupa monitoruje na bieżąco wartość odzyskiwalną aktywów poprzez regularne dokonywanie analizy przesłanek utraty wartości aktywów oraz przeprowadzanie testów na utratę wartości. .

Grupa zwraca uwagę, że wielkość przychodów uwzględniona w projekcjach przepływów pieniężnych jest uzależniona m. in. od ogólnej koniunktury gospodarczej w Polsce oraz w Europie. Poziom przychodów wykazuje wahania uzależnione od fazy cyklu gospodarczego. Zmiany takich czynników, jak m.in. dynamika PKB, stopa bezrobocia, wysokość wynagrodzeń czy poziom konsumpcji, wpływają na siłę nabywczą klientów Grupy oraz konsumentów produktów i usług Grupy. Koniunktura gospodarcza w Polsce jest również wrażliwa na sytuację polityczną w kraju oraz towarzyszące jej ryzyko zmian legislacyjnych.

Na szacunek wartości odzyskiwalnej aktywów wpływ ma również przyjęta stopa dyskontowa oraz przyjęta stopa wzrostu po okresie szczegółowych prognoz finansowych w tzw. okresie rezydualnym.

W wyliczeniach przyjęto następujące uznane za najbardziej istotne założenia:

szczegółową prognozą objęto okres 5 lat,

dla pozostałego okresu dokonano ekstrapolacji przepływów przy wykorzystaniu stóp wzrostu zaprezentowanych poniżej. Stopy te nie przekraczają średniej długoterminowej stopy wzrostu dla poszczególnych produktów, branż i krajów, a oparte są na posiadanych przez Grupę analizach potencjału rynków, na których Grupa jest obecna lub planuje dalszy rozwój,

stopy dyskonta wykorzystane w obliczeniach zaprezentowano poniżej.

Wycenę przeprowadzono przy założeniu następujących parametrów:

dla segmentu Polska:

oStopa dyskonta WACC na poziomie 12,31% (w 2021 roku 8,24%)

oStopa wzrostu po okresie prognozy: 1,7% (w 2021 roku 1,7%)

oPrognoza zakłada stabilny wzrost sprzedaży do 2025 roku i stabilizację w latach 2026 i 2027.

dla zagranicznych ośrodków generujących przepływy pieniężne:

oStopa dyskonta WACC na poziomie 8,27% dla Czech (w 2021 roku 6,87%), 9,08% dla Bułgarii (w 2021 roku 8,2%).

oStopa wzrostu po okresie prognozy: 0,5% dla obu ośrodków (w 2021 roku 0,5%).

Prezentowane założenia odzwierciedlają dotychczasowe doświadczenia oraz są spójne z przesłankami pochodzącymi z zewnętrznych źródeł informacji.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

7.Wartości niematerialne

 

 

 

 

Znaki towarowe

Patenty i licencje

Oprogramowanie komputerowe

Ukończone prace rozwojowe

Pozostałe wartości niematerialne

Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania

Razem

Stan na 31.12.2022

 

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa brutto

6 800

6 924

7 316

94 372

38 666

51 202

205 280

Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące

(2 599)

(2 337)

(4 848)

(48 532)

(17 361)

(620)

(76 297)

Wartość bilansowa netto

4 201

4 587

2 468

45 840

21 305

50 582

128 983

Stan na 31.12.2021

 

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa brutto

5 420

1 382

7 724

73 411

30 748

35 266

153 951

Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące

(1 024)

(648)

(5 751)

(34 109)

(11 095)

0

(52 627)

Wartość bilansowa netto

4 396

734

1 973

39 302

19 653

35 266

101 324

 

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Znaki towarowe

Patenty i licencje

Oprogramowanie komputerowe

Ukończone prace rozwojowe

Pozostałe wartości niematerialne

Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania

Razem

za okres od 01.01 do 31.12.2022

 

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2022 roku

4 396

734

1 973

39 302

19 653

35 266

101 324

Zwiększenia (nabycie, wytworzenie)

0

18

0

985

140

45 855

46 998

Objęcie kontroli w wyniku nabycia przedsięwzięcia

0

0

0

0

3 054

0

3 054

Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-)

0

0

0

(112)

(67)

(12)

(191)

Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.)

0

5 397

1 162

19 709

4 264

(30 532)

0

Odpisy (+/-)

0

0

0

0

0

0

0

Amortyzacja (-)

(195)

(1 560)

(675)

(14 044)

(5 744)

0

(22 218)

Różnice kursowe netto z przeliczenia (+/-)

0

(2)

8

0

5

5

16

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2022 roku

4 201

4 587

2 468

45 840

21 305

50 582

128 983

za okres od 01.01 do 31.12.2021

 

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2021 roku

4 591

66

664

36 977

16 069

14 631

72 998

Zwiększenia (nabycie, wytworzenie)

0

0

90

0

140

35 736

35 966

Objęcie kontroli w wyniku nabycia przedsięwzięcia

0

0

1 595

0

6 627

34

8 256

Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-)

0

0

0

104

(23)

(200)

(119)

Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.)

0

1 223

249

13 300

163

(14 935)

0

Odpisy (+/-)

0

0

(8)

20

0

0

12

Amortyzacja (-)

(195)

(555)

(617)

(11 099)

(3 342)

0

(15 808)

Różnice kursowe netto z przeliczenia (+/-)

0

0

0

0

19

0

19

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 roku

4 396

734

1 973

39 302

19 653

35 266

101 324

 

 

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

 

 

Najistotniejszymi składnikiem wartości niematerialnych są wartości niematerialne w trakcie wytwarzania 50,6 mln zł, koszty ukończonych prac rozwojowych 45,8 mln zł oraz pozostałe wartości niematerialne 21,3 mln zł. Koszty prac rozwojowych stanowią głównie zakończone prace związane z wytworzeniem we własnym zakresie systemów informatycznych (m.in. system ERP, eMultiSport, platforma strefa użytkownika, systemy biznesowo- sprzedażowe Runner, CRM, optymalizacja systemów sprzedażowych oraz system kafeteryjny). W pozycji wartości niematerialne w trakcie wytwarzania największe pozycje to: prace nad stworzeniem kompleksowego, a zarazem bardziej atrakcyjnego systemu nowej Kafeterii (32,2 mln zł), prace związane z platformą  do obsługi i sprzedaży produktu Multilife (3,5 mln zł), prace rozbudowujące systemy wspierające obsługę programu MultiSport (4,6 mln zł), rozwój platformy Strefa Partnera (1,2 mln zł). W pozostałych wartościach niematerialnych kwota 3,1 mln zł odzwierciedla wartości niematerialne rozpoznane na dzień bilansowy z tytułu nabycia spółki Lunching Sp. z o.o. w dniu 13 kwietnia 2022 roku.

 

Grupa przeprowadziła analizę przesłanek utraty wartości dla wartości niematerialnych w trakcie wytwarzania. Nie stwierdzono przypadków, w których dla pojedynczych aktywów istniałyby przesłanki wskazujące na to, aby wartość bilansowa była wyższa niż wartość odzyskiwalna. Dodatkowo, na poziomie odpowiedniego ośrodka wypracowującego środki pieniężne, Grupa przeprowadziła analizę przesłanek w ramach przeprowadzonych testów na utratę wartości aktywów, jak opisano w nocie 6. W wyniku tej analizy Grupa doszła do wniosku, że nie ma podstaw do utworzenia odpisu aktualizującego wartość wartości niematerialnych będących w takcie wytwarzania. W okresie porównawczym Grupa również nie ujmowała odpisów aktualizujących.

 

Amortyzacja wartości niematerialnych została zaprezentowana w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku

w następujących pozycjach:

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Koszt własny sprzedaży

15 034

11 445

Koszty ogólnoadministracyjne

3 801

2 956

Koszty sprzedaży

3 373

1 407

Inne

10

0

Razem amortyzacja wartości niematerialnych

22 218

15 808

 

 

Na dzień bilansowy Grupa przeprowadziła okresowy przegląd okresów użytkowania składników wartości niematerialnych i w jego wyniku stwierdzono, że nie ma przesłanek ku temu, aby utworzyć dodatkowy odpis aktualizujący wartość wartości niematerialnych. Nie wykazano potrzeby zmiany pozostałych okresów użytkowania wartości niematerialnych.

W okresie porównawczym Grupa również nie ujmowała odpisów aktualizujących.

 

Na dzień 31 grudnia 2022 roku żadne wartości niematerialne nie stanowiły zabezpieczeń zobowiązań Grupy. Informację o zabezpieczeniach zobowiązań zaprezentowano w nocie nr 22.4. Grupa nie korzysta z finansowania zewnętrznego przy wytwarzaniu wartości niematerialnych.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

8.Rzeczowe aktywa trwałe

 

Grunty

Budynki i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki transportu

Pozostałe środki trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania

Razem

Stan na 31.12.2022

 

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa brutto

721

356 811

64 469

204

196 611

22 904

641 720

Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące

0

(183 155)

(47 985)

(202)

(115 966)

0

(347 308)

Wartość bilansowa netto

721

173 656

16 484

2

80 645

22 904

294 412

Stan na 31.12.2021

 

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa brutto

721

332 319

57 775

491

193 019

36 173

620 498

Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące

0

(147 215)

(43 167)

(459)

(102 380)

0

(293 221)

Wartość bilansowa netto

721

185 104

14 608

32

90 639

36 173

327 277

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Grunty

Budynki i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki transportu

Pozostałe środki trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania

Razem

za okres od 01.01 do 31.12.2022

 

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2022 roku

721

185 104

14 608

32

90 639

36 173

327 277

Objęcie kontroli w wyniku nabycia przedsięwzięcia

0

0

0

0

0

0

0

Zwiększenia (nabycie, wytworzenie)

0

8 569

5 816

0

5 013

46 322

65 720

Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-)

0

(5 137)

(323)

(30)

(2 209)

(17 435)

(25 134)

Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia)

0

16 661

5 529

9

14 143

(42 116)

(5 774)

Odpisy (+/-)

0

(730)

0

0

(104)

0

(834)

Amortyzacja (-)

0

(32 221)

(9 550)

(10)

(26 846)

0

(68 627)

Różnice kursowe netto z przeliczenia (+/-)

0

1 410

404

1

9

(40)

1 784

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2022 roku

721

173 656

16 484

2

80 645

22 904

294 412

za okres od 01.01 do 31.12.2021

 

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2021 roku

721

191 554

16 035

637

107 257

17 523

333 727

Objęcie kontroli w wyniku nabycia przedsięwzięcia

0

13 854

2 060

1

1 256

0

17 171

Zwiększenia (nabycie, wytworzenie)

0

3 052

584

0

5 441

38 003

47 080

Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-)

0

(4 207)

(807)

(2)

(789)

(427)

(6 232)

Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia)

0

10 711

4 981

(978)

2 553

(18 737)

(1 470)

Odpisy (+/-)

0

(512)

91

0

0

0

(421)

Amortyzacja (-)

0

(30 192)

(8 603)

370

(25 082)

0

(63 507)

Różnice kursowe netto z przeliczenia (+/-)

0

844

267

4

3

(189)

929

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 roku

721

185 104

14 608

32

90 639

36 173

327 277

 

 

 

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

W 2022 roku Grupa poniosła nakłady na otwarcie nowych klubów fitness, z czego 7 zlokalizowanych jest w Polsce, a 3 na rynkach zagranicznych. Nakłady ponoszone w 2022 roku w kwocie 65,7 mln zł były przede wszystkim inwestycjami w nowe i istniejące kluby fitness, z czego w kwocie 16,3 mln zł zostało rozliczone z wynajmującymi (pozycja „zmniejszenia”). Poza tym Grupa zdecydowała o zamknięciu 4 klubów w Polsce i 3 na rynkach zagranicznych. Wpływ tej decyzji na sprawozdanie z wyniku został ujęty w pozostałych kosztach operacyjnych (nota 24.2).

 

W 2021 roku Grupa dokonała akwizycji kilku spółek, które przyczyniły się do wzrostu wartości bilansowej rzeczowych aktywów trwałych, przede wszystkim wpływ miało nabycie sieci fitness (Total Fitness sp. z o.o.) z 14 klubami własnymi. Poza tym, w 2021 roku Grupa poniosła nakłady na otwarcie nowych klubów fitness, z czego 2 kluby zlokalizowane są w Polsce, a 2 na rynkach zagranicznych. Natomiast, po zakończeniu lockdownu Grupa zdecydowała się nie otwierać 7 klubów działających w Polsce oraz 1 klubu działającego za granicą. Wpływ tej decyzji na sprawozdanie z wyniku został ujęty w pozostałych kosztach operacyjnych (nota 24.2).

 

Pozostałe środki trwałe obejmują przede wszystkim sprzęt fitness oraz wyposażenia biur i klubów fitness. Pozycja „inne zmiany”, oprócz oddania aktywów do użytkowania, zawiera zmniejszenia z tytułu przeniesienia nadwyżki nakładów ponad kwotę rozliczoną z wynajmującym do aktywów z tytułu prawa do użytkowania, a także zwiększenia z tytułu przyjęcia wykupionych aktywów z leasingu.

 

Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych została ujęta w następujących pozycjach skonsolidowanego sprawozdania z wyniku:

 

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Koszt własny sprzedaży

65 067

57 023

Koszty ogólnoadministracyjne

2 006

2 408

Koszty sprzedaży

1 554

4 076

Razem amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych

68 627

63 507

  

 

Na dzień 31 grudnia 2022 roku rzeczowe aktywa trwałe nie stanowiły zabezpieczeń zobowiązań Grupy. Informację o zabezpieczeniach zobowiązań zaprezentowano w nocie nr 22. 

 

Grupa nie korzysta z finansowania zewnętrznego przy wytwarzaniu rzeczowych aktywów trwałych.

 

9.Leasing

9.1. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

 

 

 

Nieruchomości

Sprzęt fitness

Pozostałe

Razem

za okres od 01.01 do 31.12.2022

 

 

 

 

Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2022 roku

769 351

8 825

8 277

786 453

Nowe umowy leasingowe

109 027

0

4 702

113 729

Rozpoznanie aktywów z tytułu prawa do użytkowania w przejętych Spółkach

41 

0

0

41

Modyfikacje, zakończenie umów

65 259

5 311

596

71 166

Amortyzacja

(133 876)

(3 370)

(3 829)

(141 075)

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych

4 003

0

(141)

3 862

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2022 roku

813 805

10 766

9 605

834 176

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

 

Nieruchomości

Sprzęt fitness

Pozostałe

Razem

za okres od 01.01 do 31.12.2021 roku

 

 

 

 

Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2021 roku

757 623

15 705

9 543

782 871

Nowe umowy leasingowe

39 246

0

3 236

42 482

Rozpoznanie aktywów z tytułu prawa do użytkowania w przejętych Spółkach

62 912

2 018

165

65 095

Modyfikacje, zakończenie umów

28 242

(5 178)

(321)

22 743

Amortyzacja

(121 708)

(3 720)

(4 355)

(129 783)

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych

3 036

0

9

3 045

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 roku

769 351

8 825

8 277

786 453

 

 

9.2. Zobowiązania z tytułu leasingu

 

 

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

 

 

Saldo na początek okresu

936 835

931 698

Nowe umowy leasingowe

100 886

41 122

Rozpoznanie zobowiązań leasingowych w przejętych Spółkach

41

65 095

Modyfikacje, zakończenie umów

59 811

28 277

Efekt zastosowania praktycznego rozwiązania COVID-19

(6 088)

(22 070)

Naliczone odsetki

14 235

11 409

Różnice kursowe

10 099

(4 006)

Rozliczenie zobowiązań

(165 341)

(117 874)

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych

4 117

3 184

Saldo na koniec okresu

954 595

936 835

Długoterminowe

789 716

748 500

Krótkoterminowe

164 879

188 335

 

Analiza terminów wymagalności zobowiązań z tytułu leasingu na dzień 31 grudnia 2022 roku i 31 grudnia 2021 roku przedstawia się następująco:

 

 

Opłaty z tytułu umów leasingu płatne w okresie: 

 

Stan na 31.12.2022

do 1 roku

od 1 roku

do 5 lat

powyżej 5 lat

razem

Opłaty leasingowe

166 231

584 002

258 607

1 008 840

Koszty finansowe (-)

(1 352)

(26 963)

(25 930)

(54 245)

Wartość bieżąca

164 879

557 039

232 677

954 595

 

 

 

Opłaty z tytułu umów leasingu płatne w okresie: 

Stan na 31.12.2021

do 1 roku

od 1 roku

do 5 lat

powyżej 5 lat

razem

Opłaty leasingowe

189 504

521 015

267 912

978 431

Koszty finansowe (-)

(1 169)

(19 115)

(21 312)

(41 596)

Wartość bieżąca

188 335

501 900

246 600

936 835

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Na dzień 31 grudnia 2022 roku, Grupa jest stroną nierozpoczętych jeszcze umów najmu lokali z przeznaczeniem na kluby fitness, nie ujętych w wycenie zobowiązań z tytułu leasingu. Potencjalne przyszłe wypływy pieniężne z tytułu tych umów szacowane są na kwotę 70 769 tys. zł (2021: 99 710 tys. zł).

 

Pozostałe ujawnienia dotyczące zobowiązań z tytułu leasingu zostały zaprezentowane w nocie 31.1 i 31.2.

 

9.3. Kwoty dotyczące leasingu ujęte w okresie sprawozdawczym

 

 

od 01.01.2022 do 31.12.2022

od 01.01.2021 do 31.12.2021

Kwoty ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku

 

 

Amortyzacja aktywów z tytułu prawa do użytkowania (ujęta w koszcie własnym sprzedaży oraz kosztach sprzedaży i ogólnoadministracyjnych)

(141 075)

(129 783)

Wynik na zmianie umów leasingowych (ujęty w pozostałych przychodach / kosztach operacyjnych)

563

1 563

Zastosowanie praktycznego rozwiązania COVID-19 (ujęte w koszcie własnym sprzedaży)

6 088

22 070

Odsetki od zobowiązań leasingowych (ujęte w kosztach finansowych)

(14 235)

(11 409)

Różnice kursowe od zobowiązań leasingowych denominowanych w walutach obcych (ujęte w kosztach finansowych)

(10 099)

4 006

Razem

(158 758)

(113 553)

Kwoty ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych

 

 

Płatności leasingowe (ujęte w przepływach środków pieniężnych z działalności finansowej)

(165 341)

(112 180)

 

W 2022 roku koszt związany z krótkoterminowymi umowami leasingowymi oraz leasingami aktywów o niskiej wartości, nieujętymi w wycenie zobowiązań z tytułu leasingu, rozpoznany w kosztach okresu, wyniósł 1 456 tys. zł i obejmował głównie wynajem powierzchni reklamowej (774 tys. zł) i dzierżawę drobnego wyposażenia klubów i biur (682 tys. zł). Zmienne opłaty leasingowe w 2022 roku nie wystąpiły.

 

Koszty odsetkowe od zobowiązań z tytułu leasingu zostały zaprezentowane w nocie 25.2.

 

W 2022 i 2021 roku, w związku z trwającą pandemią COVID-19 Grupa renegocjowała warunki umów najmu, co wpłynęło na wycenę zobowiązania z tytułu leasingu. Grupa zastosowała uproszczenie wprowadzone zmianą do MSSF 16 (patrz 2.3 Zasady rachunkowości), zgodnie z którym obniżki opłat leasingowych, powstałe w wyniku renegocjacji umów nie stanowią zmiany leasingu, a efekty przeszacowania zobowiązania z tytułu leasingu są ujmowane w wyniku okresu. W przypadku każdej umowy dokonano oceny, czy spełnione zostały kryteria warunkujące zastosowanie tegoż uproszczenia (opisane w sekcji Zmiana leasingu: ulgi w czynszach przyznawane leasingobiorcy bezpośrednio w związku pandemią COVID-19, w nocie 2.3 Zasady Rachunkowości). Praktyczne rozwiązanie zostało zastosowane w przypadku obniżek czynszów najmu nieruchomości (kluby sportowe, biura). Kwota przeszacowania zobowiązania z tytułu leasingu, wynikająca z wynegocjowanych ulg, ujęta w wyniku jako zmniejszenie kosztu własnego sprzedaży w 2022 roku wynosi 6 088 tys. zł. (w 2021 roku: 22 070 tys. zł.)

 

9.4. Subleasing

Grupa jest subleasingodawcą oraz leasingodawcą w odniesieniu do sprzętu fitness oddanego w dzierżawę dla obiektów sportowych będących partnerami Grupy, a także w odniesieniu do powierzchni biurowej, która jest przedmiotem subleasingu. Umowy te zostały zaklasyfikowane jako leasing operacyjny. W 2022 roku Grupa ujęła w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku przychody z tytułu dzierżawy sprzętu fitness w ramach subleasingu/leasingu operacyjnego na kwotę 3 825 tys. zł (2021 rok: 6 265 tys. zł). Dodatkowo, Grupa ujęła przychody z tytułu podnajmu powierzchni biurowej na kwotę 739 tys. zł (2021 rok: 450 tys. zł). Kwoty te obejmują wyłącznie minimalne stałe opłaty subleasingu/leasingu. W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym nie wystąpiły opłaty warunkowe i inne.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

10.Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych

 

Wszystkie inwestycje Grupy w jednostki stowarzyszone wyceniane są metodą praw własności (patrz nota 2.3. Zasady rachunkowości).

 

Poniżej zaprezentowano informacje dotyczące jednostek stowarzyszonych względem Grupy:

 

 

Główne miejsce prowadzenia działalności i kraj rejestracji

Udział w kapitale podstawowym na 31.12.2022

Udział w prawach głosu

na 31.12.2022

Wartość bilansowa wg metody praw własności

na 31.12.2022

Wartość bilansowa wg metody praw własności

na 31.12.2021

Baltic Fitness Center Sp. z o.o.

ul. Puławska 427,

02-801 Warszawa

49,95%

49,95%

0

0

Instytut Rozwoju Fitness Sp. z o.o.

ul. Puławska 427,

02-801 Warszawa

48,10%

48,10%

2 435

5 367

Calypso Fitness S.A.

ul. Puławska 427,

02-801 Warszawa

33,33%

33,33%

0

0

Get Fit Katowice II Sp. z o.o.

ul. Uniwersytecka 13, 40-007 Katowice

20,00%

20,00%

0

0

Wartość bilansowa razem

 

2 435

5 367

 

 

Poniżej zaprezentowano kwoty dotyczące udziału w wyniku jednostek wycenianych metodą praw własności odniesione w wynik okresu.

 

31.12.2022

31.12.2021

Udział w wyniku jednostek wycenianych metodą praw własności

(2 292)

956

Wynik ujęty w skonsolidowanym Sprawozdaniu z wyniku

(2 292)

956

 

 

Skumulowana strata Calypso Fitness S.A., Baltic Fitness Center Sp. z o.o. oraz Get Fit Katowice II Sp. z o.o. przyczyniła się do powstania ujemnych kapitałów własnych tych spółek, w związku z tym Grupa wykazuje je w wartości 0.

 

 Stan na 31.12.2022

Kapitał Własny

Wynik Netto

Przychody ze sprzedaży

Instytut Rozwoju Fitness Sp. z o.o.

3 993

(4 037)

19 006

 

 

Różnica pomiędzy udziałem grupy w aktywach netto spółki Instytut Rozwoju Fitness Sp. z o.o. a wartością bilansową udziałów wynika przede wszystkim z nadwyżki ceny zakupu udziałów nad aktywami netto spółki na dzień zakupu.

 

Zobowiązania warunkowe Grupy z tytułu poręczeń udzielonych jednostkom stowarzyszonym zaprezentowano w nocie nr 29.

 

 

11.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

 

Należności długoterminowe:

 

31.12.2022

31.12.2021

Należności z tytułu dostaw i usług

0

0

Kaucje wpłacone z innych tytułów

8 663

8 583

Koszty opłacone z góry

0

26

Pozostałe należności

847

1 603

Długoterminowe należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności razem

9 510

10 212

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Należności krótkoterminowe:

 

31.12.2022

31.12.2021

Aktywa finansowe (MSSF 9):

 

 

Należności z tytułu dostaw i usług

207 933

168 646

Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług (-)

(22 093)

(23 667)

Należności z tytułu dostaw i usług netto

185 840

144 979

Kaucje wpłacone z innych tytułów

1 397

890

Inne należności

540

8 011

Odpisy aktualizujące wartość pozostałych należności finansowych (-)

0

(515)

Pozostałe należności finansowe netto

1 937

8 386

Należności finansowe

187 777

153 365

Aktywa niefinansowe (poza MSSF 9):

 

 

Należności z tytułu podatków i innych świadczeń

13 023

12 335

Magazyn zakupionych kodów kafeteryjnych

12 237

11 925

Niezafakturowane przychody

14 475

4 472

Koszty opłacone z góry

7 053

10 682

Pozostałe należności niefinansowe

2 191

644

Należności niefinansowe

48 979

40 058

Krótkoterminowe należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności razem

236 756

193 423

 

Należności z tytułu podatków i innych świadczeń stanowią przede wszystkim należności z tytułu VAT.

 

Na saldo innych należności na dzień 31 grudnia 2021 roku składa się m.in. kwota 5,6 mln zł zrealizowanych przez Benefit Systems International S.A. płatności w ramach umowy zakupu udziałów w MultiSport Benefit S.R.O. od udziałowców mniejszościowych.

 

Wartość bilansowa należności z tytułu dostaw i usług uznawana jest przez Grupę za rozsądne przybliżenie wartości godziwej (nota nr 30.2).

 

Grupa Kapitałowa dokonała oceny należności ze względu na utratę ich wartości zgodnie ze stosowaną polityką rachunkowości (patrz nota 2.3 „Zasady rachunkowości”). Odpisy aktualizujące wartość należności, które w 2022 roku obciążyły pozostałe koszty operacyjne skonsolidowanego sprawozdania z wyniku wyniosły:

w odniesieniu do należności długoterminowych – nie wystąpiły

w odniesieniu do krótkoterminowych należności finansowych 0,3 mln zł (2021 rok: 0,3 mln zł).

 

Zmiany odpisów aktualizujących wartość należności w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym prezentuje poniższa tabela.

 

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Stan na początek okresu

23 667

22 912

Odpisy ujęte jako koszt w okresie

340

275

Odpisy odwrócone ujęte jako przychód w okresie (-)

(3 022)

(1 678)

Inne zmiany (w tym różnice kursowe netto z przeliczenia)

1 108

2 158

Stan na koniec okresu

22 093

23 667

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Grupa stosuje 3-stopniową klasyfikację aktywów finansowych pod kątem ich utraty wartości, opisaną w części Aktywa finansowe w nocie 2.3 „Zasady rachunkowości”.

 

Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności finansowych łącznie wg MSSF 9:

 

Saldo na dzień 31.12.2022 roku

Stopień 1

Stopień 2*

Stopień 3

Razem 

Stan na początek okresu

2 828

0

20 839

23 667

Odpisy ujęte jako koszt w okresie

323

0

17

340

Odpisy odwrócone ujęte jako przychód w okresie (-)

(1 346)

0

(1 676)

(3 022)

Inne zmiany (w tym różnice kursowe netto z przeliczenia)

1 100

0

8

1 108

Stan na koniec okresu

2 905

0

19 188

22 093

*stopień 2 nie dotyczy należności z tytułu dostaw i usług dla których Grupa stosuje uproszczone podejście MSSF9

 

Saldo na dzień 31.12.2021 roku

Stopień 1

Stopień 2*

Stopień 3

Razem 

Stan na początek okresu

2 051

0

20 861

22 912

Odpisy ujęte jako koszt w okresie

120

0

155

275

Odpisy odwrócone ujęte jako przychód w okresie (-)

(1 501)

0

(177)

(1 678)

Odpisy wykorzystane (-)

2 158

0

0

2 158

Stan na koniec okresu

2 828

0

20 839

23 667

*stopień 2 nie dotyczy należności z tytułu dostaw i usług dla których Grupa stosuje uproszczone podejście MSSF9

 

 

Dalsza analiza ryzyka kredytowego należności, w tym analiza wieku należności zaległych nie objętych odpisem aktualizującym, została przedstawiona w nocie nr 31.2.

 

Na dzień 31 grudnia 2022 roku żadne należności nie stanowiły zabezpieczeń zobowiązań Grupy. Informację

o zabezpieczeniach zobowiązań zaprezentowano w nocie nr 22.

 

 

12.Pożyczki udzielone

 

Najistotniejszą pozycją wchodzącą w skład pozycji Pożyczki oraz pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe w Sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupy stanowią pożyczki udzielone.

Poniższa tabela przedstawia podział pożyczek udzielonych na część długo- i krótkoterminową.

 

31.12.2022

31.12.2021

Pożyczki długoterminowe

9 557

20 522

Pożyczki krótkoterminowe

4 240

1 376

Pożyczki razem

13 797

21 898

 

 

Na saldo bilansowe pożyczek udzielonych przez Grupę na dzień sprawozdawczy składają się przede wszystkim pożyczki udzielone przez Spółkę dominującą podmiotom świadczącym usługi sportowo-rekreacyjne na rzecz użytkowników kart Programu MultiSport (12,7 mln zł). Celem programu pożyczkowego jest zapewnienie miejsc do ćwiczeń o odpowiedniej jakości użytkownikom kart MultiSport oraz wsparcie Partnerów w dalszym rozwoju ich działalności.

Wśród pożyczkobiorców znajdują się również podmioty stowarzyszone jak również pozostałe. Saldo udzielonych pożyczek dla spółek stowarzyszonych na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosi 29,3 mln zł (2021: 28,5 mln zł) i jest objęte 100% odpisem.

Dla podmiotów pozostałych niepowiązanych z Grupą Kapitałową saldo pożyczek udzielonych wynosi: 15,9 mln zł (2021: 16,5 mln zł) i po objęciu odpisem wykazane jest w wartości netto na dzień sprawozdawczy w kwocie 1,4 mln zł. Udzielane pożyczki zabezpieczone są wekslem in blanco oraz prawem potrącenia wzajemnych zobowiązań (pożyczki do Partnerów), zastawem na aktywach pożyczkobiorców (pozostałe spółki, którym Grupa udziela pożyczek) lub też nie podlegają dodatkowym zabezpieczeniom (pożyczki udzielone osobom fizycznym).

 

Na dzień 31 grudnia 2022 roku przeprowadzono analizę udzielonych pożyczek w celu oszacowania odpisu aktualizującego z tytułu oczekiwanych strat kredytowych. Grupa stosuje tzw. podejście ogólne z MSSF 9 tzw. 3 -stopniową klasyfikację (tzw. stopień 1, stopień 2, stopień 3) dostosowane odpowiednio do profilu ryzyka kredytowego tych pożyczek, dostępnych informacji oraz stosując zasadę zgodnie z którą przesłanki znacznego wzrostu ryzyka kredytowego oraz przesłanki utraty wartości powinny być oceniane na podstawie racjonalnych

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

informacji, możliwych do udokumentowania i uzyskania bez nadmiernego kosztu i wysiłku dla Grupy. Pożyczki zaklasyfikowane do stopnia 3 zostały objęte pełnym odpisem aktualizującym wartość ekspozycji oprócz sytuacji, kiedy kwota szacowanego odpisu może ulec zmniejszeniu w przypadku posiadania wiarygodnych informacji, że zapłata jest wysoce prawdopodobna lub została zabezpieczona w innej postaci. Pożyczki o znacznym ryzyku kredytowym (stopień 2) objęto odpisem w wysokości 25%, zaś dla pozostałych pożyczek zastosowano odpis statystyczny w wysokości 2,5%. Analizę odpisów aktualizujących pożyczek pod kątem klasyfikacji do poszczególnych stopni utraty wartości zaprezentowano w nocie 31.2.

 

Na dzień 31 grudnia 2022 roku pożyczki udzielone w PLN o wartości bilansowej 13,8 mln zł (2021 rok: 21,9 mln zł) oprocentowane były zmienną stopą procentową ustalaną w oparciu o WIBOR z narzutem marży od 1,5 do 4 p.p. Terminy spłaty pożyczek przypadają pomiędzy 2023 a 2030 rokiem.

 

Zmiana wartości bilansowej pożyczek, w tym odpisów aktualizujących ich wartość, przedstawia się następująco:

 

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Wartość brutto

 

 

Saldo na początek okresu

66 604

73 028

Kwota pożyczek udzielonych w okresie

1 465

137

Odsetki naliczone efektywną stopą procentową

2 001

1 759

Spłata pożyczek wraz z odsetkami (-)

(2 077)

(2 176)

Kompensaty i inne zmiany (różnice kursowe netto z przeliczenia)

(8 001)

(6 144)

Wartość brutto na koniec okresu

59 992

66 604

Odpisy z tytułu utraty wartości

Saldo na początek okresu

44 706

37 793

Odpisy ujęte jako koszt w okresie

1 489

6 913

Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu

46 195

44 706

Wartość bilansowa na koniec okresu

13 797

21 898

 

W 2022 roku Grupa udzieliła pożyczek na łączną kwotę 1,5 mln zł. Kwota pożyczek spłaconych przez pożyczkobiorców w tym okresie wyniosła 2,1 mln zł. Inne zmiany obejmują przede wszystkim kompensaty pożyczek udzielonych z zobowiązaniami wobec partnerów (7,9 mln zł).

 

 

13.Aktywa oraz rezerwa na podatek odroczony oraz podatek dochodowy

 

Aktywa oraz rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w następujący sposób wpływają

na skonsolidowane sprawozdanie finansowe:

 

Nota

31.12.2022

31.12.2021

Saldo na początek okresu:

 

 

 

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

 

30 312

27 649

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

 

3 063

2 151

Podatek odroczony netto na początek okresu

 

27 249

25 498

Zmiana stanu w okresie wpływająca na:

 

Wynik (+/-)

26

(2 544)

1 751

Podatek odroczony netto na koniec okresu, w tym:

 

24 705

27 249

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

 

27 917

30 312

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

 

3 212

3 063

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego:

 

Tytuły różnic przejściowych

Saldo na początek okresu

Zmiana stanu: wynik

Zmiana stanu: pozostałe całkowite dochody

Saldo na koniec okresu

Stan na 31.12.2022

 

 

 

 

Aktywa:

 

 

 

 

Rzeczowe aktywa trwałe

50

22

0

72

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

22 827

(2 317)

0

20 510

Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe

3 029

(218)

0

2 811

Inne aktywa

81

174

0

255

Zobowiązania:

Rezerwy na świadczenia pracownicze

964

(572)

0

392

Pozostałe rezerwy

0

(80)

0

(80)

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, z tytułu umów z klientami i pozostałe

8 079

5 036

0

0

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne

4 017

118

0

4 135

Zobowiązania z tytułu leasingu

102

(42)

0

60

Inne zobowiązania

867

(1 154)

0

(287)

Inne:

Nierozliczone straty podatkowe

34

0

0

34

Razem

40 050

967

0

41 017

Kompensata z rezerwą na podatek odroczony

(13 100)

Saldo aktywa z tyt. podatku odroczonego w sprawozdaniu z sytuacji finansowej

27 917

Stan na 31.12.2021

 

 

 

 

Aktywa:

 

 

 

 

Rzeczowe aktywa trwałe

33

17

0

50

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

20 585

2 242

0

22 827

Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe

3 589

(560)

0

3 029

Inne aktywa

0

81

0

81

Zobowiązania:

 

 

Rezerwy na świadczenia pracownicze

1 006

(42)

0

964

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, z tytułu umów z klientami i pozostałe

5 285

2 794

0

8 079

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne

3 152

865

0

4 017

Zobowiązania z tytułu leasingu

0

102

0

102

Inne zobowiązania

481

386

0

867

Inne:

 

 

 

Nierozliczone straty podatkowe

34

0

34

Razem

34 131

5 919

0

40 050

Kompensata z rezerwą na podatek odroczony

 

 

 

(9 738)

Saldo aktywa z tyt. podatku odroczonego w sprawozdaniu z sytuacji finansowej

 

 

 

30 312

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

 

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego:

 

Tytuły różnic przejściowych

Saldo na początek okresu

Zmiana stanu: wynik

Zmiana stanu: pozostałe całkowite dochody

Saldo na koniec okresu

Stan na 31.12.2022

 

 

 

 

Aktywa:

Rzeczowe aktywa trwałe

3 057

141

0

3 198

Pożyczki

6 013

2 325

0

8 338

Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe

4

(1)

0

3

Inne aktywa

(109)

0

0

(109)

Zobowiązania:

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne

127

(368)

0

(241)

Zobowiązania z tytułu leasingu

732

(380)

0

352

Inne zobowiązania

2 977

1 794

0

4 771

Razem

12 801

3 511

0

16 312

Kompensata z aktywem na podatek odroczony

 

 

 

(13 100)

Saldo rezerwa z tyt. podatku odroczonego w sprawozdaniu z sytuacji finansowej

 

 

 

3 212

Stan na 31.12.2021

 

 

 

 

Aktywa:

 

 

 

 

Rzeczowe aktywa trwałe

2 146

911

0

3 057

Pożyczki

2 783

3 230

0

6 013

Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe

0

4

0

4

Inne aktywa

3

(112)

0

(109)

Zobowiązania:

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne

0

127

0

127

Zobowiązania z tytułu leasingu

1 210

(478)

0

732

Inne zobowiązania

2 491

486

0

2 977

Razem

8 633

4 168

0

12 801

Kompensata z aktywem na podatek odroczony

(9 738)

Saldo rezerwa z tyt. podatku odroczonego w sprawozdaniu z sytuacji finansowej

3 063

 

Grupa nie wykazuje podatku dochodowego odnoszącego się do jakiejkolwiek pozycji pozostałych całkowitych dochodów.

 

 

14.Zapasy

 

W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej ujęte są następujące pozycje zapasów:

 

 

31.12.2022

31.12.2021

Materiały

820

389

Towary

5 652

3 988

Wartość bilansowa zapasów razem

6 472

4 377

 

W 2022 roku Grupa Kapitałowa ujęła w działalności operacyjnej skonsolidowanego sprawozdania z wyniku koszty sprzedanych zapasów w kwocie 16,7 mln zł (2021 rok: 6,6 mln zł).

 

Odpisy aktualizujące wartość zapasów, które w 2022 roku obciążyły pozostałe koszty operacyjne skonsolidowanego sprawozdania z wyniku wyniosły 48 tys. zł (2021 rok: 15 tys. zł).

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Jako koszt bieżącego okresu ujęto materiały, które nie spełniały warunków kwalifikacji do pozycji zapasów (11,7 mln PLN).

 

Na dzień 31 grudnia 2022 roku żadne zapasy nie stanowiły zabezpieczeń zobowiązań Grupy. Informację o zabezpieczeniach zobowiązań zaprezentowano w nocie nr 22.

 

 

15.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

 

 

31.12.2022

31.12.2021

Środki pieniężne na rachunkach bankowych prowadzonych w PLN

63 157

242 770

Środki pieniężne na rachunkach bankowych walutowych

58 721

9 017

Środki pieniężne w kasie

1 491

1 151

Depozyty krótkoterminowe

94 181

45

Inne

777

32

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty razem

218 327

253 015

 

Grupa Kapitałowa dla celów sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych klasyfikuje środki pieniężne w sposób przyjęty do prezentacji w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.

 

Na dzień 31 grudnia 2022 roku środki pieniężne na rachunkach bankowych stanowiły zastaw rejestrowy jako zabezpieczenie spłaty zobowiązań. Informację o zabezpieczeniach zobowiązań zaprezentowano w nocie 22.

 

Ryzyko kredytowe dotyczące środków pieniężnych i ich ekwiwalentów jest ograniczone, ponieważ Grupa lokuje swoje środki pieniężne w bankach o ugruntowanej pozycji rynkowej. Dobór instytucji finansowych, w których lokowane są środki pieniężne determinowany jest również uwarunkowaniami wynikającymi z obowiązków Grupy jako emitenta papierów wartościowych. 

 

Odpis na środki pieniężne został obliczony przy założeniu, że całość środków pieniężnych na rachunkach bankowych kwalifikuje się do Stopnia 1 (MSSF 9). Odpis na oczekiwane straty kredytowe nie uległ zmianie w porównaniu do roku ubiegłego (299 tys. zł) i oznacza utworzenie średniego odpisu na poziomie 0,1%.

 

 

16.Kapitał własny

16.1. Kapitał podstawowy

Na dzień 31 grudnia 2022 roku kapitał podstawowy Spółki dominującej wynosił 2 934 tys. zł (2021 rok: 2 934 tys. zł) i dzielił się na 2 934 tys. akcji o wartości nominalnej 1 PLN każda. Wszystkie akcje zostały w pełni opłacone. Wszystkie akcje w równym stopniu uczestniczą w podziale dywidendy oraz każda akcja daje prawo do jednego głosu na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Kwota kapitału podstawowego nie może być przeznaczona do podziału.

 

Zmiany liczby akcji w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym wynikają z następujących transakcji z właścicielami:

 

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Akcje wyemitowane i w pełni opłacone:

 

 

Liczba akcji na początek okresu

2 933 542

2 894 287

Emisja akcji

0

39 255

Liczba akcji na koniec okresu

2 933 542

2 933 542

 

Emisja akcji w roku 2021 związana była z rejestracją akcji zwykłych na okaziciela serii E wydanych w ramach realizacji Programu Motywacyjnego za lata 2017-2020.

 

W dniu 8 lipca 2021 roku Spółka dominująca dokonała sprzedaży 118 053 tys. akcji własnych, stanowiących ok. 4,08% kapitału zakładowego. Łączne wpływy ze sprzedaży akcji własnych wyniosły 92 460 tys. zł. Po dokonaniu sprzedaży akcji własnych Spółka dominująca nie posiada jakichkolwiek akcji własnych.

 

Akcje Spółki dominującej nie pozostawały w posiadaniu jednostek zależnych i stowarzyszonych.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

16.2. Pozostałe kapitały

Spółka dominująca zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych przeznacza na kapitał zapasowy co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego. W 2022 roku Spółka osiągnęła zysk.

 

W roku 2021 utworzono kapitał rezerwowy w kwocie 5,6 mln zł z przeznaczeniem na pożyczki dla pracowników Spółki dominującej i jej spółek zależnych na sfinansowanie nabycia akcji Spółki dominującej poprzez realizację warrantów subskrypcyjnych objętych przez uprawnionych pracowników w ramach Programu płatności akcjami realizowanego w latach ubiegłych.

 

W 2021 roku Spółka dominująca dokonała emisji 39 255 akcji zwykłych na okaziciela serii E o wartości nominalnej 1,00 zł w związku z realizacją przez Osoby Uprawnione praw z warrantów subskrypcyjnych serii H przyznanych m.in. tym osobom w ramach Programu Motywacyjnego na lata 2017-2020. Cena akcji zgodnie z zasadami Programu Motywacyjnego wyniosła 491,93 zł. Wpływ z opisanej emisji akcji wyniósł 19,3 mln zł.

 

W 2022 roku Spółka dominująca nie dokonała żadnej emisji akcji ani transakcji sprzedaży akcji własnych.

 

16.3. Programy płatności akcjami

Na podstawie uchwał Walnego Zgromadzenia w spółce Benefit Systems S.A. funkcjonuje Program Motywacyjny (Program), który skierowany jest do wyższego i średniego kierownictwa Spółki dominującej oraz do spółek zależnych Grupy Kapitałowej Benefit Systems, z którymi Spółka dominująca zawarła odpowiednie umowy. W ramach tego programu uprawnieni pracownicy uzyskują warranty subskrypcyjne zamienne na akcje Spółki dominującej. W Programie Motywacyjnym mogą uczestniczyć wskazani pracownicy, zarówno spośród wyższej kadry kierowniczej, jak i pracownicy spośród kierownictwa średniego szczebla.

W dniu 3 lutego 2021 roku Rada Nadzorcza Spółki przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia w Spółce Programu Motywacyjnego na lata 2021-2025. Celem Programu jest stworzenie systemu motywacyjnego, który będzie sprzyjał efektywnej i lojalnej pracy nastawionej na osiąganie wysokich wyników finansowych oraz długoterminowy wzrost wartości Spółki dominującej. W czasie trwania Programu Motywacyjnego na lata 2021-2025 jego uczestnicy (maksymalnie 149 osób) będą mogli uzyskać maksymalnie łącznie 125 tysięcy warrantów subskrypcyjnych (co po konwersji na akcje będzie stanowiło 4,1% w kapitale Spółki dominującej, powiększonym o maksymalną liczbę zrealizowanych warrantów), które uprawniać będą do objęcia konkretnej liczby akcji Spółki dominującej w pięciu równych transzach.

Warunkiem nabycia uprawnień do objęcia warrantów jest spełnienie kryteriów lojalnościowych

i efektywnościowych określonych w regulaminie Programu Motywacyjnego, przy czym warunkiem obligatoryjnym uruchomienia Programu w danym roku jest osiągnięcie określonego poziomu skonsolidowanego znormalizowanego zysku z działalności operacyjnej, skorygowanego o koszt księgowy Programu przypadający na dany rok obrotowy.

Pomimo osiągniecia 100% progu dla warunku skonsolidowanego znormalizowanego zysku z działalności operacyjnej Grupy Kapitałowej oraz wysokiego prawdopodobieństwa spełnienia pozostałych kryteriów, Grupa nie ujęła kosztów Programu za 2022 rok, gdyż do dnia bilansowego proces uruchomienia Programu, w tym przyznania osobom uprawnionym warrantów, nie został ukończony, co zgodnie z treścią MSSF 2 oznacza brak możliwości rozpoznania kosztów w wynikach 2022 roku.

Grupa nie ujęła kosztów Programu za 2021 rok, gdyż nie został osiągnięty próg 50% dla warunku skonsolidowanego znormalizowanego zysku z działalności operacyjnej Grupy Kapitałowej, niezbędnego do uruchomienia Programu.

Decyzją Rady Nadzorczej nieprzyznane warranty za rok 2021 mogą powiększyć pulę warrantów za rok 2023 (maksymalnie 12 500 warrantów serii K1) oraz za rok 2025 (maksymalnie 12 500 warrantów serii K2). Warranty serii K1 zostaną przyznane w liczbie będącej 50%, 75% oraz 100% maksymalnej puli warrantów serii K1 wyłącznie, jeśli skumulowany skonsolidowany znormalizowany zysk z działalności operacyjnej (z wyłączeniem kosztów Programu Motywacyjnego) przekroczy wartości będące sumą progów za lata 2021-2023, czyli odpowiednio 400, 460 oraz 515 mln zł. W przypadku serii K2 przyznanie warrantów nastąpi w przypadku gdy skumulowany skonsolidowany znormalizowany zysk z działalności operacyjnej (z wyłączeniem kosztów Programu Motywacyjnego) za lata 2021-2025 przekroczy sumę progów za ten sam okres (825, 920 oraz 1 010 mln zł) w wysokości będącej odpowiednio 50%, 75% oraz 100% maksymalnej puli warrantów serii K2.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

16.4. Udziały niedające kontroli

 

Prezentowane w kapitale własnym Grupy udziały niedające kontroli odnoszą się do następujących jednostek zależnych:

 

31.12.2022

31.12.2021

MultiSport Benefit S.R.O.

1 451

602

Benefit Systems Bulgaria EOOD

343

856

Benefit Systems, storitve, d.o.o.

2

2

Form Factory Slovakia s.r.o.

(189)

(192)

Fit Invest International Sp. z o.o.

(297)

(319)

Form Factory S.R.O.

(492)

(537)

Beck Box Club Praha S.R.O.

(368)

(453)

Benefit Systems International S.A.

88

174

Benefit Systems d. o. o. HR

(1 147)

(1 380)

Benefit Systems Slovakia S.R.O

(488)

(466)

Benefit Systems Spor hizmetleri limited sirketi

(82)

219

BSI Investments Sp. z o.o.

62

31

Next Level Fitness Eood

(500)

(607)

Udziały niedające kontroli razem

(1 617)

(2 070)

 

W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym wartość udziałów niedających kontroli uległa zmianie z tytułu transakcji wpływających na strukturę Grupy oraz z tytułu rozliczenia dochodów całkowitych w części przypadającej na podmioty niekontrolujące.

 

Rozliczenia z udziałami niedającymi kontroli prezentuje poniższa tabela:

 

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Saldo na początek okresu

(2 070)

(1 527)

Zmiana struktury Grupy (transakcje z podmiotami niekontrolującymi):

 

 

Zmiana stanu udziałów niedających kontroli

(59)

9

Udziały niedające kontroli razem

(2 129)

(1 518)

Dochody całkowite:

 

 

Zysk (strata) netto za okres (+/-)

953

1 285

Różnice kursowe

(96)

(108)

Dywidenda

(345)

(1 729)

Saldo udziałów niedających kontroli na koniec okresu

(1 617)

(2 070)

 

16.5. Zmiana stanu udziałów niekontrolujących

 

Spółka

MultiSport Benefit S.R.O

Benefit Systems Spor Hizmetleri Limited Sirketi (TR)

BSI Investments Sp. z o.o.

Data transakcji

11.01.2022

28.09.2022

05.10.2022

Odsetek, o jaki wzrosły udziały Grupy w kapitale spółki zależnej

1,94%

6,80%

(6,80%)

Wartość bilansowa nabytych udziałów mniejszości

406

(238)

(316)

Rozpoznana wartość wynagrodzenia za udziały

4 842

190

(184)

Wypływ środków pieniężnych

(4 842)

(190)

184

  

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

16.6. Utrata kontroli

W roku 2022 nie odnotowano utraty kontroli nad żadną ze spółek Grupy.

 

17.Inwestycje w jednostkach zależnych (z istotnymi udziałami niekontrolującymi)

 

Istotne udziały niekontrolujące w spółkach, w których Grupa posiada mniej niż 100% udziałów nie występują. 

 

18.Świadczenia pracownicze

 

18.1. Koszty świadczeń pracowniczych

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Koszty wynagrodzeń

257 863

166 125

Koszty ubezpieczeń społecznych

56 213

33 428

Koszty programów płatności akcjami

0

15

Koszty przyszłych świadczeń (rezerwy na nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne)

(10)

252

Koszty świadczeń pracowniczych razem

314 066

199 820

 

W Grupie Kapitałowej realizowane są programy motywacyjne, w ramach których pracownicy wynagradzani są akcjami Spółki dominującej. Wartość wynagrodzeń pracowników z tytułu uczestnictwa w programach motywacyjnych określana jest poprzez wartość godziwą instrumentów kapitałowych. Szczegółowe informacje o programach płatności akcjami przedstawiono w nocie 16.3. 

 

18.2. Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych

Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej obejmują:

 

Zobowiązania

i rezerwy krótkoterminowe

Zobowiązania

i rezerwy długoterminowe

31.12.2022

31.12.2021

31.12.2022

31.12.2021

Świadczenia pracownicze:

 

 

 

 

Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń

11 315

8 070

0

0

Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych

8 573

17 552

0

0

Rezerwy na premie, prowizje i inne*

36 857

21 450

0

0

Rezerwy na odprawy emerytalne

15

9

254

270

Rezerwy na niewykorzystane urlopy

3 066

2 692

5

0

Świadczenia pracownicze

59 826

49 773

259

270

* rezerwy na świadczenia związane z rozwiązaniem stosunku pracy

 

Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa wykazała zobowiązanie długoterminowe z tytułu odpraw emerytalnych w kwocie 254 tys. zł. (w 2021: 270 tys. zł). Wartość bieżącą rezerwy ujęto w oparciu o wycenę sporządzoną przez niezależnego aktuariusza, który przyjął przy wycenie świadczeń następujące założenia: stopa dyskonta 6,8% oraz przewidywany wskaźnik wzrostu wynagrodzeń 13,1% w 2023 roku, 5,9% w 2024 roku, 3,5% w 2025 roku oraz 2,5% w kolejnych latach.

Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń, ubezpieczeń społecznych oraz rezerwy na premie, prowizje i inne zostały wykazane w pozycji zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania (nota nr 20).

Rezerwy na odprawy emerytalne oraz niewykorzystane urlopy zawiera pozycja rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

19.Pozostałe rezerwy

 

Wartość rezerw ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym oraz ich zmiany w poszczególnych okresach przedstawiały się następująco:

 

 

Rezerwy krótkoterminowe

Rezerwy długoterminowe

31.12.2022

31.12.2021

31.12.2022

31.12.2021

Rezerwy na sprawy sądowe

0

0

0

0

Inne rezerwy

24

5

10 767

10 767

Pozostałe rezerwy razem

24

5

10 767

10 767

 

 

Rezerwy:

Razem

na sprawy sądowe

Inne

za okres od 01.01 do 31.12.2022 roku

 

 

 

Stan na początek okresu

0

10 772

10 772

Zwiększenie rezerw ujęte jako koszt w okresie

0

24

24

Rozwiązanie rezerw ujęte jako przychód w okresie (-)

0

0

0

Wykorzystanie rezerw (-)

0

(5)

(5)

Zwiększenie przez połączenie jednostek gospodarczych

0

0

0

Pozostałe zmiany (różnice kursowe netto z przeliczenia)

0

0

0

Stan rezerw na dzień 31.12.2022 roku

0

10 791

10 791

za okres od 01.01 do 31.12.2021 roku

 

 

 

Stan na początek okresu

0

10 844

10 844

Zwiększenie rezerw ujęte jako koszt w okresie

0

5

5

Rozwiązanie rezerw ujęte jako przychód w okresie (-)

0

(35)

(35)

Wykorzystanie rezerw (-)

0

(44)

(44)

Zwiększenie przez połączenie jednostek gospodarczych

0

0

0

Pozostałe zmiany (różnice kursowe netto z przeliczenia)

0

2

2

Stan rezerw na dzień 31.12.2021 roku

0

10 772

10 772

 

 

Najistotniejszą pozycją wchodzącą w skład rezerw na dzień 31 grudnia 2022 roku jest 10,8 mln zł rezerwy na zobowiązanie związane z postępowaniem antymonopolowym. Szczegóły postępowania opisano w nocie 34.1.

 

20.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania przedstawiają się następująco:

 

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

1 260

Kaucje otrzymane

95

352

Dotacje otrzymane

0

Inne zobowiązania niefinansowe

16

667

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania długoterminowe razem

111

2 279

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania finansowe (MSSF 9):

 

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

112 252

100 749

Zobowiązania z tytułu zakupu aktywów trwałych

6 990

16 992

Kaucje otrzymane

9 213

8 836

Inne zobowiązania finansowe

39

0

Zobowiązania finansowe

128 494

126 577

Zobowiązania niefinansowe (poza MSSF 9):

Zobowiązania z tytułu podatków i innych świadczeń

2 702

1 932

Rozliczenia międzyokresowe bierne

88 612

52 274

Zobowiązania z tytułu niewykorzystanych świadczeń kafeteryjnych

86 966

83 433

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

56 745

47 072

Zaliczki pobrane w związku z wykonaniem prac adaptacyjnych w klubach fitness

3 245

7 840

Inne zobowiązania niefinansowe

3 124

2 409

Zobowiązania niefinansowe

241 394

194 960

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania krótkoterminowe razem

369 888

321 537

 

W pozycji zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych ujęto zobowiązania z tytułu wynagrodzeń oraz ubezpieczeń społecznych, a także rezerwy na premie i prowizje. Więcej informacji przedstawiono w nocie 18.2.

 

W pozycji rozliczenia międzyokresowe bierne zawarte są m.in. rezerwy na koszty produktowe (tj. koszty wejść do obiektów partnerskich oraz koszty własnych produktów kafeteryjnych) w wysokości 57,0 mln zł (2021: 40,5 mln zł).

 

Wartość bilansowa zobowiązań z tytułu dostaw i usług uznawana jest przez Grupę za rozsądne przybliżenie wartości godziwej (nota nr 30.2). 

 

 

21.Inne zobowiązania finansowe

 

Na zobowiązania finansowe wykazane w bilansie Grupy składają się zobowiązania z tytułu opcji dotyczących zakupu udziałów mniejszościowych w spółkach segmentu Zagranica, jak również zobowiązania z tytułu nabycia udziałów w spółkach zależnych.

 

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązanie z tytułu nabycia udziałów Total Fitness Sp. z o.o.

0

13 503

Zobowiązanie z tytułu nabycia udziałów Lunching.pl Sp. z o.o.

3 109

0

Zobowiązanie z tytułu nabycia udziałów YesIndeed Sp. z o.o.

0

2 663

Zobowiązanie z tytułu nabycia udziałów Fabryki Formy Sp. z o.o.

0

61

Benefit Systems International S.A.

17 645

13 604

Benefit Systems Bulgaria EOOD

8 670

6 081

Benefit Systems Slovakia S.R.O.

1 078

1 027

Benefit Systems D.O.O (Chorwacja)

1 373

1 455

Inne

453

0

Długoterminowe inne zobowiązania finansowe, razem

32 328

38 394

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązanie z tytułu nabycia udziałów Total Fitness Sp. z o.o.

13 857

15 889

Zobowiązanie z tytułu nabycia udziałów Lunching.pl Sp. z o.o.

1 866

0

Zobowiązanie z tytułu nabycia udziałów YesIndeed Sp. z o.o.

1 065

0

Zobowiązanie z tytułu nabycia udziałów Focusly Sp. z o.o.

0

2 000

Zobowiązanie z tytułu zakupu udziałów Fit Fabric

0

3 000

Multisport Benefit S.R.O. (Czechy)

0

4 613

Krótkoterminowe inne zobowiązania finansowe, razem

16 788

25 502

 

Zobowiązania z tytułu płatności warunkowych od nabytych udziałów – wycena na dzień 31 grudnia 2022 roku:

 

Total Fitness Sp. z o.o.

W dniu 4 listopada 2021 roku została podpisana umowa, na mocy której Spółka dominująca zakupiła 88,23% udziałów w spółce Total Fitness Sp. z o.o. oraz zobowiązała się do nabycia pozostałych 11,77% udziałów w jej kapitale zakładowym. Łączna cena nabycia 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki zostanie wyliczona zgodnie z postanowieniami umowy i stanowi kwotę zależną od wartości EBITDA oraz długu netto za 2022 rok albo za 2023 rok spółki Total Fitness Sp. z o.o. wyliczonych zgodnie z postanowieniami umowy (nie mniej niż 75 mln zł i nie więcej niż 85 mln zł), skorygowaną o potrącenia określone w umowie. Ostateczna cena nabycia 100% udziałów, po potrąceniach określonych w umowie, wynosi nie mniej niż 70,9 mln zł i nie więcej niż 79,9 mln zł.

Według najlepszych szacunków Spółki co do realizacji warunków określonych w umowie nabycia udziałów, wartość godziwa łącznej ceny nabycia wynosi 79,3 mln zł (wartość nominalna przed zdyskontowaniem wynosi 80 mln), a płatność ostatniej raty (w wartości nominalnej 14 mln zł) ma nastąpić w kwietniu 2023 roku. W związku z tym, na dzień 31 grudnia 2022 roku w pozycji inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe ujęto 13,9 mln zł.

 

Lunching.pl Sp. z o.o.

W dniu 13 kwietnia 2022 roku została podpisana umowa, na mocy której Benefit Systems S.A. nabył 75% udziałów w spółce Lunching.pl Sp. z o.o. za kwotę 12,6 mln zł płatną przy podpisaniu umowy, a następnie miało miejsce podwyższenie kapitału spółki opłacone przez Benefit Systems S.A. (0,75 mln zł) i pozostałych udziałowców (1,25 mln zł). W rezultacie Benefit Systems S.A. objął kontrolę przez objęcie 73,97% udziałów w spółce. Ze względu na zawarte w umowie opcje dotyczące pozostałej części udziałów, spółka jest konsolidowana od daty nabycia przy założeniu pełnej kontroli (100%) bez uwzględnienia udziałów mniejszości.

Płatności z tytułu realizacji opcji mają nastąpić w latach 2023-2025, a ich wysokość jest uzależniona od wartości EBITDA i przychodów nabytej spółki w tym okresie. Na dzień 31 grudnia 2022 roku, według najlepszych szacunków Spółki, wartość płatności za pozostałą część udziałów wynosiła 4,7 mln zł (wartość nominalna 5,4 mln zł), w związku z tym w pozycji inne zobowiązania finansowe ujęto 1,9 mln zł (krótkoterminowe ) i 3,1 mln zł (długoterminowe).

 

YesIndeed Sp. z o.o.

W dniu 17 czerwca 2021 roku została podpisana umowa nabycia przez Benefit Systems S.A. 100% udziałów w spółce YesIndeed Sp. z o.o za kwotę 10,7 mln zł. Na cenę zakupu składała się kwota 8 mln zł płatna przy podpisaniu umowy oraz dwie odroczone płatności w łącznej wysokości 2,7 mln zł (ujęte w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako inne zobowiązania finansowe długoterminowe). Odroczona płatność uzależniona jest od realizacji założonych celów biznesowych przez zakupiony podmiot. W czerwcu 2022 roku Spółka zapłaciła 1,6 mln zł, a ostatnia płatność ma nastąpić nie później niż w sierpniu 2023 roku, W związku z tym, na dzień 31 grudnia 2022 roku w pozycji inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe ujęto 1,1 mln zł.

 

Focusly Sp. z o.o.

W dniu 3 listopada 2021 roku spółka Benefit Systems S.A. nabyła za 100% udziałów w spółce Focusly Sp. z o.o. Cena za udziały wynosiła 6,5 mln zł i mogła ulec zwiększeniu o kwotę nie wyższą niż 0,5 mln zł, do zapłaty po spełnieniu warunków określonych w umowie, nie później niż w ciągu 9 miesięcy od daty nabycia. W 2022 roku Spółka dokonała ostatecznego rozliczenia transakcji i płatności na łączną kwotę 2 330 tys. zł, w wyniku czego rozpoznała 30 tys. zł pozostałych kosztach finansowych.

 

Fabryka Formy Sp. z o.o.

W dniu 2 stycznia 2018 Spółka nabyła pakiet 33,94% akcji w spółce Fabryka Formy S.A. Zgodnie z zawartą umową sprzedającemu przysługują dodatkowe kwoty (earn-out) w formie premii zależnej od wartości kapitalizacji Spółki w latach 2018-2022. Wypłata premii za dany rok następuje do końca stycznia kolejnego roku kalendarzowego. Do oszacowania wartości przyszłego zobowiązania Spółka stosowała model Monte-Carlo. W związku z nieosiągnięciem progów przewidzianych w umowie, płatność earn-out za rok 2022 nie przysługuje. W wyniku finansowym 2022 roku został rozpoznany przychód finansowy w wysokości 61 tys. zł w związku z zaprzestaniem rozpoznawania przez Spółkę zobowiązania z tego tytułu.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Fit Fabric Sp. z o.o.

Nabycie mniejszościowych 47,5% udziałów w kapitale zakładowym FitFabric Sp. z o.o. nastąpiło w trakcie roku 2021 na podstawie umów zawartych z udziałowcami mniejszościowymi w okresie od roku 2018. Z uwagi na zawarte umowy zobowiązujce Grupę do nabycia pozostałych udziałów jednostka ta była konsolidowana od 2018 roku przy założeniu pełnej kontroli (100%) bez uwzględnienia udziałów mniejszości. Na dzień 31 grudnia 2021 roku Spółka posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym FitFabric Sp. z o.o. Ostatnia płatność w wysokości 3 mln zł wynikająca z umów miała miejsce w styczniu 2022 roku i Spółka zaprzestała rozpoznawania zobowiązania z tego tytułu.

Zobowiązania z tytułu opcji

Zarząd Spółki dominującej dokonuje wyceny opcji put i call na akcje i udziały w spółkach zależnych posiadane przez udziałowców niekontrolujących. Transakcje warunkowego nabycia akcji lub udziałów rozliczane są zgodnie z poniższymi zasadami:

Opcja put – sprzedaż udziałów przez udziałowca niekontrolującego (żądanie udziałowca niekontrolującego)

Ujęcie początkowe: Wystawione opcje put stanowią zobowiązanie finansowe zgodnie z MSR 32, ponieważ w przypadku takich opcji Grupa jest zobowiązana do zapłaty środków pieniężnych lub wydania innych aktywów finansowych na rzecz udziałowców niekontrolujących jednostek zależnych. Zobowiązanie jest ujmowane w wartości bieżącej oszacowanej ceny wykonania opcji. Jeżeli ryzyka i korzyści z udziałów mniejszości objętych opcją put nie zostały przeniesione na Grupę, zobowiązanie z tytułu opcji put ujmuje się początkowo w kapitale własnym alokowanym do udziałowców jednostki dominującej, pod warunkiem, że cena rozliczenia opcji nie daje ich posiadaczom dodatkowych korzyścią ponad warunki rynkowe. Jednocześnie w kapitale ujmowany jest kapitał udziałowców niekontrolujących.

Późniejsza wycena opcji put (zmiana szacunków dotyczących opcji put) ujmowana jest bezpośrednio w kapitałach na podstawie paragrafu 23. MSSF 10, zgodnie z którym zmiany udziału jednostki dominującej w spółce zależnej, które nie skutkują utratą kontroli nad jednostką zależną, ujmowane są jako transakcje kapitałowe. Takie ujęcie późniejszych zmian dotyczy tylko przypadków, gdy ryzyka i korzyści z udziałów mniejszości nie zostały przeniesione na jednostkę dominującą, w związku z tym udziały mniejszości nadal są ujmowane.

Jeżeli ryzyka i korzyści z udziałów niekontrolujących objętych opcją put zostały przeniesione na Grupę (w szczególności może to mieć miejsce, gdy wystawionej opcji put towarzyszy symetryczna nabyta opcja call), zobowiązanie z tytułu opcji put stanowi zobowiązanie warunkowe w transakcji nabycia przedsięwzięć. Takie zobowiązanie ujmowane jest początkowo w wartości godziwej z wpływem na wartość firmy, gdyż udziały mniejszości objęte opcją uznaje się za nabyte (tj. kapitał udziałowców niekontrolujących w tym zakresie nie jest ujmowany). Po początkowym ujęciu to zobowiązanie warunkowe wyceniane jest w wartości godziwej z ujęciem zysków/strat z wyceny w wyniku finansowym.

Opcja call – zakup udziałów od udziałowca niekontrolującego (żądanie Spółki)

Na dzień bilansowy Grupa nie miała zawartych umów zawierających prawo Spółki do zakupu udziałów mniejszościowych w określonej liczbie i terminach wskazanych w umowie. 

 

MultiSport Benefit S.R.O. (Czechy)

W trakcie 2021 roku nabyto 2% udziałów w kapitale zakładowym jednostki zależnej.W związku z uzgodnieniami z udziałowcami mniejszościowymi odnośnie ustalenia ceny nabycia pozostałych 2% udziałów (płatnej w styczniu 2022 roku) Grupa skorygowała wycenę zobowiązania na dzień 31 grudnia 2021 roku do wysokości 4,6 mln zł.

W 2022 roku Grupa nabyła pozostałe 2% udziałów od udziałowców mniejszościowych.

 

Program umów wspólników z osobami kluczowymi w celu rozwoju spółek z Segmentu Zagranica

W dniu 24 kwietnia 2019 roku Zarząd oraz Rada Nadzorcza Benefit Systems S.A. na mocy uchwały postanowiły o przyjęciu założeń programu umów wspólników z osobami kluczowymi w celu rozwoju spółek z segmentu Zagranica, w ramach którego kluczowe osoby zostaną mniejszościowymi wspólnikami poszczególnych spółek.

W ramach wykonania uchwalonego programu Spółka dominująca zadeklarowała, że dołoży starań, aby do końca 2026 roku pozyskać inwestora zewnętrznego dla spółek z segmentu Zagranica, nie wyłączając przeprowadzenia oferty publicznej akcji Benefit Systems International Sp. z o.o. (obecnie Benefit Systems International S.A.). W wyniku zawartych umów zawarto umowy z członkami kierownictwa następujących spółek zależnych:

Benefit Systems International Sp. z o.o. (obecnie Benefit Systems International S.A.),

Benefit Systems Greece MIKE,

Benefit Systems D.O.O. (Chorwacja),

Benefit Systems Bulgaria EOOD,

Benefit Systems Slovakia S.R.O,

którzy objęli udziały w poszczególnych spółkach w roku 2019.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

W przypadku braku realizacji założeń odnośnie pozyskania do końca 2026 roku inwestora zewnętrznego dla spółek z segmentu Zagranica (nie wyłączając przeprowadzenia oferty publicznej akcji Benefit Systems International S.A.) udziałowcom mniejszościowym w powyżej wskazanych jednostkach Grupy począwszy od 1 stycznia 2027 roku, przysługiwać będzie prawo wykonania opcji put. Opcje te będą uprawniały kluczowe osoby do żądania odkupu posiadanych przez nich udziałów za cenę obliczoną na podstawie wskaźników finansowych za poprzedni rok obrotowy (ostatni przed datą realizacji opcji), zgodnie z formułą cenową określoną w danej Umowie Wspólników.

W przypadku udziałowca mniejszościowego spółki bułgarskiej, ma on prawo wykonania opcji put przyznanej na część posiadanych w spółce udziałów, za stałą kwotę. W kolejnych latach (od roku 2022 do 2025) kluczowej osobie przysługiwać będzie prawo wykonania opcji put na część posiadanych udziałów lub jednorazowo na wszystkie udziały do końca 2026 roku za cenę obliczoną na podstawie wskaźników finansowych za poprzedni rok obrotowy (ostatni przed datą realizacji opcji), zgodnie z formułą cenową określoną w danej Umowie Wspólników. Wycena przyznanych opcji na koniec okresu sprawozdawczego uzależniona jest m.in. od prognozowanych wyników poszczególnych jednostek w kolejnych okresach stanowiących podstawę do wyliczenia ceny realizacji opcji oraz przyjętych stóp dyskonta odzwierciedlających ryzyko specyficzne dla danego rynku oraz stopień rozwoju poszczególnych spółek.

Wycena przyznanych opcji put na 31 grudnia 2022 roku została oszacowana na poziomie 28,8 mln zł (wobec 22,2 mln zł w na 31 grudnia 2021 roku). Uzgodnienie wyceny zobowiązań pomiędzy początkiem a końcem okresu sprawozdawczego dla roku 2022 obejmuje odsetki i różnice kursowe od opcji zakładającej realizację wg stałej kwoty 0,3 mln zł (ujęte w kosztach finansowych) oraz zmianę wyceny opcji put zakładających realizację według przyszłych wyników spółek zależnych 6,3 mln zł (ujęte jako zmniejszenie kapitału rezerwowego).

Wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym za 2022 rok zmniejszenie zysków zatrzymanych w kwocie 11,9 mln zł obejmuje efekt nabycia 2% udziałów MultiSport Benefit S.R.O. od udziałowców mniejszościowych (5,7 mln zł) oraz program umów wspólników z osobami kluczowymi w celu rozwoju spółek z Segmentu Zagranica (6,3 mln zł).

 

 

22.Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne

 

Wartość kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym prezentuje poniższa tabela:

Zobowiązania krótkoterminowe

Zobowiązania długoterminowe

31.12.2022

31.12.2021

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu:

 

Kredyty w rachunku obrotowym i inwestycyjnym

23 979

78 658

60 566

34 691

Kredyty w rachunku bieżącym

3

3

0

0

Pożyczki

158

1 567

0

7 205

Dłużne papiery wartościowe

0

50 264

0

49 547

Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu

24 140

130 492

60 566

91 443

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne razem

24 140

130 492

60 566

91 443

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Uzgodnienie zmian kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych przedstawia się następująco:

 

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Saldo na początek okresu

221 935

261 501

Zaciągniecie kredytu inwestycyjnego

50 504

0

Spłata rat kredytu inwestycyjnego i obrotowego

(79 547)

(54 618)

Naliczenie odsetek od kredytu inwestycyjnego i obrotowego

8 408

3 819

Spłata odsetek od kredytu inwestycyjnego i obrotowego

(8 169)

(3 862)

Zmiana stanu kredytów na przejęciu kontroli

0

4 988

Wykup obligacji

(100 000)

0

Naliczenie odsetek od obligacji

2 737

3 965

Spłata odsetek od obligacji

(2 917)

(2 630)

Zmiana stanu pożyczek na przejęciu kontroli

474

9 338

Spłata kapitału pożyczek

(8 202)

(516)

Spłata odsetek od pożyczek

(424)

(50)

Inne zmiany, w tym kompensaty

(93)

0

Saldo na koniec okresu

84 706

221 935

 

W dniu 1 kwietnia 2022 roku Spółka dominująca oraz niektóre jej spółki zależne podpisały umowę długoterminowego finansowania ("Umowa") z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju ("EBOR") oraz Santander Bank Polska S.A.  („Santander”) (łącznie „Banki”) w wysokości 205 mln złotych ("Finansowanie”). Finansowanie może zostać dodatkowo powiększone o kwotę w wysokości maksymalnie 35 mln złotych.

 

W dniu 5 maja 2022 roku zostały podpisane porozumienia pomiędzy bankiem PKO BP S.A. oraz Benefit Systems S.A. Na mocy porozumień rozwiązane zostały umowa z dnia 22 sierpnia 2017 roku wielocelowego limitu kredytowego w wysokości 50 mln zł oraz umowa kredytu inwestycyjnego z dnia 19 marca 2018 roku w wysokości 100 mln zł. Rozwiązanie umowy wielocelowego limitu kredytowego nastąpiło z dniem 5 maja 2022 roku. Umowa kredytu inwestycyjnego została rozwiązana z dniem 13 maja 2022 roku. W tej samej dacie nastąpiła pełna spłata pozostałego salda wynoszącego 37 mln zł.

 

W dniu 21 września 2020 roku Zarząd Spółki podjął uchwały w sprawie emisji przez Spółkę obligacji serii A oraz obligacji serii B. Rejestracja emitowanych przez Spółkę obligacji serii A i B w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A nastąpiła w dniu 7 października 2020 roku. Każda z serii obejmowała 50 tys. obligacji o łącznej wartości 50 mln zł.

W dniu 7 kwietnia 2022 roku nastąpił terminowy wykup 50.000 obligacji serii A o łącznej wartości nominalnej 50 mln zł. Dodatkowo, w dniu 14 kwietnia 2022 roku nastąpił przedterminowy wykup 50.000 obligacji serii B o łącznej wartości nominalnej 50 mln zł. 

 

Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu

 

Grupa Kapitałowa nie zalicza żadnych instrumentów z klasy kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych do zobowiązań finansowych wyznaczonych do wyceny w wartości godziwej przez wynik. Wszystkie kredyty, pożyczki i inne instrumenty dłużne wyceniane są według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej.

 

Informacje dotyczące charakteru i zakresu ryzyka, na które narażona jest Grupa Kapitałowa z tytułu zaciągniętych kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych, prezentuje poniższa tabela (patrz również nota nr 31 dotycząca ryzyk):

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Waluta

Oprocentowanie

Termin wymagalności

Wartość bilansowa

w tys. PLN

Zobowiązanie krótkoterminowe

Zobowiązanie długoterminowe

Stan na 31.12.2022

 

 

 

 

 

 

Kredyt inwestycyjny/ konsorcjalny

PLN

Zmienne WIBOR 3M + marża

2027-04-01

79 188

18 622

60 566

Kredyt obrotowy

PLN

Zmienne WIBOR 1M + marża

2023-05-31

5 357

5 357

0

Kredyty w rachunku bieżącym

PLN

Zmienne

-

3

3

0

Pożyczki pozostałe

PLN

-

-

158

158

0

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne razem wg stanu na dzień 31.12.2022

84 706

24 140

60 566

Stan na 31.12.2021

 

 

 

 

 

 

Kredyt inwestycyjny

PLN

Zmienne WIBOR 1M + marża

18.03.2023

42 701

17 080

25 621

Kredyt inwestycyjny

PLN

Zmienne WIBOR 1M + marża

31.05.2022

13 750

13 750

0

Kredyt obrotowy

PLN

Zmienne WIBOR 1M + marża

31.05.2023

18 214

12 857

5 357

Kredyt inwestycyjny

PLN

Zmienne WIBOR 1M + marża

30.06.2022

33 696

33 696

0

Kredyty w rachunku bieżącym

PLN

Zmienne

-

3

3

0

Kredyt inwestycyjny

PLN

Zmienne WIBOR 1M + marża

28.06.2024

4 051

1 275

2 776

Kredyt obrotowy

PLN

Zmienne WIBOR 1M + marża

28.06.2024

938

0

938

Obligacje Seria A

PLN

Zmienne WIBOR 6M + marża

08.04.2022

49 905

49 905

0

Obligacje Seria B

PLN

Zmienne WIBOR 6M + marża

08.10.2024

49 905

359

49 546

Pożyczki pozostałe

PLN

Stałe oraz Zmienne WIBOR 1M + marża

26.06.2026

8 772

1 567

7 205

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne razem wg stanu na dzień 31.12.2021

221 935

130 492

91 443

 

Większość kredytów i pożyczek oprocentowana jest na bazie zmiennych stóp procentowych w oparciu o stopy referencyjne WIBOR 1M, WIBOR 3M, WIBOR 6M, które według stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku kształtowały się na poziomach odpowiednio: 6,93%, 7,02%, 7,14% (31 grudnia 2021 roku: 2,23%, 2,54%, 2,84%). 

 

Zabezpieczenie spłaty zobowiązań

 

Zaciągnięte przez Spółkę zobowiązania z tytułu kredytów objęte są następującymi zabezpieczeniami spłaty, nałożonymi zarówno na Spółkę, jak i jej jednostki zależne Benefit Partners Sp. z o.o. i Total Fitness Sp. z o.o. (według stanu na dzień bilansowy):

gwarancja płynnościowa PLG FGP udzielona przez Bank Gospodarstwa Krajowego, w wysokości stanowiącej 80% kwot udzielonych kredytów;

weksle z deklaracją wekslową do kwoty zadłużenia wraz z odsetkami;

oświadczenia o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 5 KPC;

środki trwałe użytkowane na podstawie leasingu finansowego;

zastaw rejestrowy i pełnomocnictwo na niektórych rachunkach bankowych Spółki, spółki Benefit Partners Sp. z. o.o., spółki Total Fitness Sp. z o.o., prowadzonych w Santander Bank Polska S.A.;

zastaw rejestrowy na udziałach spółki Benefit Partners Sp. z o.o.;

zastaw rejestrowy na udziałach spółki Total Fitness Sp. z o.o.;

zastaw rejestrowy na wierzytelnościach z tyt. niektórych umów o świadczenie usług sportowych i rekreacyjnych;

zastaw rejestrowy na prawie ochronnym do znaku towarowego „BENEFIT Systems”;

zastaw rejestrowy na aktywach spółki Benefit Partners Sp. z o.o., w postaci sprzętu fitness;

cesja praw z tyt. niektórych pożyczek Spółki wobec spółek spoza Grupy;

cesja praw z tyt. ubezpieczenia w odniesieniu do niektórych obciążonych aktywów oraz pożyczek międzygrupowych;

subordynacja niektórych pożyczek międzygrupowych wraz z zabezpieczeniami.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Poza wyżej wymienionymi formami zabezpieczeń spłaty, umowy kredytowe obowiązujące na dzień 31 grudnia 2022 roku nakładają na Grupę dodatkowe wymogi, jakie muszą być spełnione przez okres kredytowania. Wymogi dotyczą między innymi weryfikacji przez Grupę wskaźnika zadłużenia liczonego jako zobowiązania finansowe netto (z uwzględnieniem środków pieniężnych na koniec okresu bez zobowiązań wynikających z wdrożenia MSSF 16) do EBITDA za 12 miesięcy (bez uwzględnienia skutków wdrożenia MSSF 16 i bez uwzględnienia wpływu zdarzeń o charakterze jednorazowym), weryfikacji udziału kapitałów własnych w sumie bilansowej, pomniejszonej o aktywa rozpoznane zgodnie z MSSF 16 oraz weryfikacji wskaźnika obsługi długu (DSCR). Poziomy weryfikacji wyżej wymienionych wymogów nie odbiegają od warunków powszechnie stosowanych dla tego typu umów. Zarówno Grupa, jak i Spółka dominująca nie podlegają zewnętrznym wymogom kapitałowym.

 

23.Zobowiązania z tytułu umów z klientami

 

31.12.2022

31.12.2021

Długoterminowe:

 

Zobowiązania z tytułu umów z klientami

0

107

Krótkoterminowe:

 

 

Zobowiązania z tytułu umów z klientami

23 331

12 868

Zobowiązania z tytułu umów z klientami - razem

23 331

12 975

 

Zobowiązania wynikające z umów z klientami to efekt okresów rozliczeniowych nie pokrywających się z miesiącami kalendarzowymi. Zobowiązania te zostaną rozpoznane jako przychód w kolejnych okresach. Wzrost salda w 2022 roku jest związany ze wzrostem ilości aktywnych kart, w porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku, a także złagodzeniem ograniczeń wynikających z pandemii COVID-19.

 

24.Pozostałe przychody i koszty operacyjne

24.1. Pozostałe przychody operacyjne

Nota

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych

 

253

0

Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość należności

2 567

1 678

Wynik na zmianie umów leasingowych

9

563

1 563

Rozwiązanie niewykorzystanych rezerw

19

0

35

Otrzymane odszkodowania i kary umowne

 

0

2 624

Dotacje otrzymane

1 287

21 852

Inne przychody

 

3 117

4 754

Pozostałe przychody operacyjne razem

 

7 787

32 506

Otrzymane dotacje w 2022 i 2021 roku uzyskane zostały przez spółki z Grupy w ramach tarcz antykryzysowych wprowadzonych w związku pandemią COVID-19 i dotyczyły przede wszystkim dofinansowania do kosztów wynagrodzeń. 

24.2. Pozostałe koszty operacyjne

Nota

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych

 

1 047

2 464

Odpisy z tytułu utraty wartości środków trwałych i wartości niematerialnych

834

0

Odpisy aktualizujące wartość zapasów

48

0

Wynagrodzenie ryczałtowe i inne koszty z tytułu wyjścia z umów najmu

2 932

3 100

Likwidacje i odpisy z tytułu utraty wartości środków trwałych i wartości niematerialnych

7, 8

6 246

3 887

Odpisy z tytułu utraty wartości należności finansowych

11

0

275

Spisanie nieściągalnych należności

4 717

2 410

Utworzenie rezerw

19

0

5

Zapłacone kary i odszkodowania

 

750

244

Inne koszty

 

4 681

1 370

Pozostałe koszty operacyjne razem

 

21 255

13 755

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Wynagrodzenie ryczałtowe 2 219 tys. zł i inne koszty 713 tys. zł z tytułu wyjścia z umów najmu w 2022 roku związane są z zamknięciem 5 klubów fitness przed terminem wygaśnięcia umów najmu na powierzchnię w której były prowadzone. Wynagrodzenie wykazane w roku 2021 dotyczy przedterminowego zamknięcia 6 klubów fitness.

 

 

25.Przychody i koszty finansowe

25.1. Przychody finansowe

 

Nota

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Przychody z odsetek dotyczące instrumentów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy:

 

Odsetki od lokat

15

1 079

223

Odsetki od pożyczek i należności

 12

1 656

2 771

Zyski (+/-) z tytułu różnic kursowych

 

0

8 543

Wycena innych zobowiązań finansowych

 21

0

3 092

Inne przychody finansowe

 

125

153

Przychody finansowe razem

 

2 860

14 782

 

Grupa nie posiada aktywów oraz zobowiązań finansowych z kategorii wyznaczonych przy początkowym ujęciu jako wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy. 

 

25.2. Koszty finansowe

Nota

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Odsetki z tytułu zobowiązań z tytułu leasingu

 9

14 235

11 409

Odsetki z tytułu kredytów w rachunku bieżącym i inwestycyjnym

 22

9 351

3 862

Odsetki z tytułu pożyczek

 22

67

189

Odsetki z tytułu dłużnych papierów wartościowych

 22

2 737

3 965

Odsetki z tytułu zobowiązań handlowych i pozostałych

 

274

795

(Straty) (-/+) z tytułu różnic kursowych

 

6 220

Odpisy aktualizujące wartość pożyczek

12

1 470

6 913

Wycena innych zobowiązań finansowych

21

1 468

0

Spisane aktywa finansowe

19

0

Inne koszty finansowe

 

906

1 735

Koszty finansowe razem

 

36 747

28 868

 

 

26.Podatek dochodowy

 

Nota

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Podatek:

 

 

 

Podatek bieżący

 

34 741

8 466

Podatek odroczony

13

2 754

(1 751)

Podatek dochodowy razem

 

37 495

6 715

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Uzgodnienie efektywnej stawki procentowej przedstawia się następująco:

 

Nota

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Wynik przed opodatkowaniem

 

176 572

(14 914)

Stawka podatku stosowana przez Spółkę dominującą

 

19%

19%

Podatek dochodowy wg stawki krajowej Spółki dominującej

 

33 548

(2 834)

Uzgodnienie podatku dochodowego z tytułu:

 

 

Stosowania innej stawki podatkowej w spółkach Grupy (+/-)

(1 336)

(1 192)

Przychody nie podlegające opodatkowaniu (-)

(364)

(1 581)

Kosztów trwale niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (+)

5 494

4 734

Wykorzystania uprzednio nierozpoznanych strat podatkowych (-)

(1 549)

(23)

Nierozpoznanego aktywa na podatek odroczony od ujemnych różnic przejściowych (+)

1 042

2 575

Nierozpoznanego aktywa na podatek odroczony od strat podatkowych (+)

7 414

6 616

Połączenie jednostek gospodarczych

(2 854)

0

Korekty obciążenia podatkowego za poprzednie okresy (+/-)

(3 913)

(1 580)

Pozostałe

13

0

Podatek dochodowy

37 495

6 715

Efektywna stawka podatkowa

21%

(45%)

 

Efektywna stawka podatkowa w roku 2022 ukształtowała się na poziomie 21%, w wyniku nierozpoznanego aktywa na podatek odroczony od części ujemnych różnic przejściowych i strat podatkowych oraz korekt rozliczeń podatkowych za poprzednie okresy.

 

Stawki podatkowe stosowane przez spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej kształtowały się na następującym poziomie:

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Polska

19%

19%

Czechy

19%

19%

Słowacja

21%

21%

Bułgaria

10%

10%

Chorwacja

18%

18%

Turcja

23%

25%

 

 

Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego na dzień 31 grudnia 2022 roku wynika głównie z podatku za miesiąc grudzień Spółki dominującej w kwocie 6,0 mln zł, który został zapłacony w styczniu 2023 roku.  

 

 

27.Zysk / (strata) na akcję i wypłacone dywidendy

27.1. Zysk na akcję

Zysk na akcję liczony jest według formuły zysk netto przypadający akcjonariuszom podmiotu dominującego podzielony przez średnią ważoną liczbę akcji zwykłych (z wyłączeniem akcji własnych) występujących w danym okresie.

 

Przy wyliczeniu zarówno podstawowego jak i rozwodnionego zysku (straty) na akcję Grupa stosuje w liczniku kwotę zysku (straty) netto przypadającego akcjonariuszom podmiotu dominującego.

Przy kalkulacji rozwodnionego zysku na akcję w mianowniku wzoru uwzględniany jest rozwadniający wpływ opcji zamiennych na akcje (nota 16.3 Programy płatności akcjami). 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Kalkulację podstawowego oraz rozwodnionego zysku (straty) na akcję wraz z uzgodnieniem średniej ważonej rozwodnionej liczby akcji przedstawiono poniżej.

 

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Liczba akcji stosowana jako mianownik wzoru

 

 

Średnia ważona liczba akcji zwykłych

2 933 542

2 836 812

Rozwadniający wpływ opcji zamiennych na akcje

0

13 719

Średnia ważona rozwodniona liczba akcji zwykłych

2 933 542

2 850 531

Działalność kontynuowana

Zysk netto z działalności kontynuowanej przypadający akcjonariuszom podmiotu dominującego (tys. zł)

138 124

(25 140)

Podstawowy zysk na akcję (zł)

47,08

(8,86)

Rozwodniony zysk na akcję (zł)

47,08

(8,82)

 

27.2. Dywidendy

W dniu 15 grudnia 2022 roku Zarząd Spółki dominującej przyjął politykę dywidendową na lata 2023-2025, zgodnie z którą w każdym roku obowiązywania Polityki Dywidendowej Zarząd Spółki dominującej będzie rekomendować Walnemu Zgromadzeniu wypłatę dywidendy o wartości co najmniej 60% skonsolidowanego zysku netto Grupy Kapitałowej Spółki za poprzedni rok obrotowy, z wyłączeniem dodatnich lub ujemnych niezrealizowanych różnic kursowych ujętych w tym okresie. Rekomendacja Zarządu Spółki dominującej będzie uwzględniała sytuację finansową i płynnościową, perspektywy rozwoju oraz potrzeby inwestycyjne Spółki dominującej oraz Grupy Kapitałowej. Polityka Dywidendowa obowiązuje i znajduje zastosowanie począwszy od podziału zysku za rok obrotowy kończący się dnia 31 grudnia 2022 roku i została pozytywnie zaopiniowana przez Radę Nadzorczą Spółki dominującej w dniu 15 grudnia 2022 roku. Równocześnie Zarząd Spółki dominującej podjął decyzję o odstąpieniu od stosowania dotychczas obowiązującej „Polityki Dywidendowej na lata 2020-2023”.

 

Dywidendy:

rok bieżący

2022

rok poprzedni

2021

Dywidendy ujęte jako wypłaty na rzecz właścicieli na jedną akcję (w zł)

0,00

0,00

Dywidendy zaproponowane lub uchwalone, ale nieujęte jako przekazane posiadaczom akcji (w tys.zł)

0

0

Dywidendy zaproponowane lub uchwalone, ale nieujęte jako przekazane posiadaczom akcji, na jedną akcję (w zł)

0,00

0,00

W dniu 29 czerwca 2022 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy Spółki dominującej podjęło uchwałę w sprawie pokrycia straty netto za rok obrotowy 2021 w kwocie 15 598 289,98 zł z zysków lat przyszłych.

 

28.Transakcje z podmiotami powiązanymi

 

Podmioty powiązane z Grupą obejmują kluczowy personel kierowniczy, jednostki stowarzyszone oraz pozostałe podmioty powiązane, do których Grupa zalicza podmioty kontrolowane przez akcjonariuszy wywierających znaczny wpływ na Spółkę dominującą.

 

Informacje o zobowiązaniach warunkowych dotyczących podmiotów powiązanych zaprezentowano w nocie nr 29.

 

28.1. Transakcje z kluczowym personelem kierowniczym

Do kluczowego personelu kierowniczego Grupa zalicza Członków Zarządu oraz Członków Rady Nadzorczej Spółki dominującej. Szczegółowe informacje o wynagrodzeniach Zarządu Spółki dominującej przedstawiono w nocie nr 34.3.

 

W roku 2021 udzielona została pożyczka w wysokości 5,6 mln zł dla pracowników Spółki dominującej i jej spółek zależnych na sfinansowanie nabycia akcji Spółki dominującej poprzez realizację warrantów subskrypcyjnych objętych przez uprawnionych pracowników w ramach Programu płatności akcjami realizowanego w latach ubiegłych. Na dzień 31 grudnia 2021 roku cała kwota tych pożyczek została spłacona.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

28.2. Transakcje z jednostkami stowarzyszonymi oraz pozostałymi podmiotami powiązanymi

Transakcje zawarte pomiędzy spółkami z Grupy a podmiotami powiązanymi dotyczą głównie rozliczeń kosztów dotyczących wizyt użytkowników kart sportowych w klubach należących do spółek stowarzyszonych i zostały zawarte na warunkach rynkowych. Ponadto Spółka udzieliła pożyczek jednostkom powiązanym na finansowanie bieżącej działalności, w tym związanej z działalnością inwestycyjną w obszarze fitness.

 

W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym ujęto następujące kwoty przychodów

ze sprzedaży oraz należności od jednostek stowarzyszonych oraz pozostałych podmiotów powiązanych:

 

 

Przychody z działalności operacyjnej

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Sprzedaż do:

 

 

Jednostek stowarzyszonych

8 043

9 370

Pozostałych podmiotów powiązanych

54

43

Razem

8 097

9 412

 

 

Należności

31.12.2022

31.12.2021

Sprzedaż do:

 

 

Jednostek stowarzyszonych

15 795

9 521

Pozostałych podmiotów powiązanych

4

1

Razem

15 799

9 522

 

Kwota sprzedaży do jednostek stowarzyszonych obejmuje przede wszystkim przychody z tytułu dzierżawy sprzętu fitness.

 

W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym ujęto następujące kwoty zakupów oraz zobowiązań wobec jednostek stowarzyszonych oraz pozostałych podmiotów powiązanych:

 

Zakup (koszty, aktywa) 

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Zakup od:

 

 

Jednostek stowarzyszonych

15 682

5 572

Pozostałych podmiotów powiązanych

38

0

Razem

15 720

5 572

 

Zobowiązania 

31.12.2022

31.12.2021

Zakup od:

 

 

Jednostek stowarzyszonych

3 132

394

Pozostałych podmiotów powiązanych

0

0

Razem

3 132

394

Kwota zakupu od jednostek stowarzyszonych obejmuje koszty z tytułu wizyt użytkowników kart sportowych w obiektach należących do tych jednostek oraz usług informatycznych.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

W okresie objętym sprawozdaniem finansowym Grupa Kapitałowa nie udzieliła pożyczek podmiotom powiązanym. Saldo pożyczek udzielonych podmiotom powiązanym

 

 

31.12.2022

31.12.2021

 

Udzielone w okresie

Skumulowane saldo

Przychody finansowe

Udzielone w okresie

Skumulowane saldo

Przychody finansowe

Pożyczki udzielone:

 

 

 

 

 

 

Jednostkom stowarzyszonym

0

0

0

0

944

4

Razem

0

0

0

0

944

4

 

Kwota wykazana w powyższej tabeli nie obejmuje należności z tytułu pożyczek objętych odpisem aktualizującym.

Warunki powyższych pożyczek zostały zaprezentowane w nocie nr 12.

 

 

29.Aktywa oraz zobowiązania warunkowe

 

Wartość zobowiązań warunkowych według stanu na koniec poszczególnych okresów (w tym dotyczących podmiotów powiązanych) przedstawia się następująco:

 

31.12.2022

31.12.2021

Wobec jednostek stowarzyszonych:

Gwarancje udzielone / Poręczenie spłaty zobowiązań

8 001

7 752

Zobowiązania warunkowe razem

8 001

7 752

 

Opis toczącego się postępowania antymonopolowego wobec Spółki dominującej zaprezentowano w nocie 34.1. 

 

 

30.Instrumenty finansowe

30.1. Kategorie aktywów oraz zobowiązań finansowych

Wartość aktywów finansowych prezentowana w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej odnosi się do następujących kategorii instrumentów finansowych określonych w MSSF 9:

aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie (AZK),

aktywa poza zakresem MSSF 9.

 

Grupa nie posiada:

aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik (IKWGP),

instrumentów kapitałowych wyznaczonych przy początkowym ujęciu do wyceny w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,

aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,

instrumentów finansowych wyznaczone jako instrumenty zabezpieczające,

 

W poniższej tabeli nie ujęto kategorii aktywów finansowych, których rodzajów Grupa nie wykazuje na 31 grudnia 2022 roku:

 

Nota

Instrumenty finansowe AZK

Aktywa niefinansowe

poza MSSF9

Razem

Stan na 31.12.2022

 

 

 

Aktywa trwałe:

 

 

 

 

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

11

8 663

847

9 510

Pożyczki oraz pozostałe długoterminowe aktywa finansowe

12

9 653

0

9 653

Aktywa obrotowe:

 

 

 

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

11

187 777

48 979

236 756

Pożyczki oraz pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe

12

4 240

34

4 274

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

15

218 327

0

218 327

Razem

428 660

49 860

478 520

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Nota

Instrumenty finansowe AZK

Aktywa niefinansowe

poza MSSF9

Razem

Stan na 31.12.2021

 

 

 

Aktywa trwałe:

 

 

 

 

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

11

8 583

1 629

10 212

Pożyczki oraz pozostałe długoterminowe aktywa finansowe

12

20 617

0

20 617

Aktywa obrotowe:

 

 

 

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

11

153 365

40 058

193 423

Pożyczki oraz pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe

12

1 376

159

1 535

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

15

253 015

0

253 015

Razem

 

436 956

41 846

478 802

 

Wartość zobowiązań finansowych prezentowana w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej odnosi się do następujących kategorii instrumentów finansowych określonych w MSSF 9:

zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie (ZZK),

zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik – wyznaczone jako wyceniane w ten sposób przy początkowym ujęciu lub później (ZWGW-W),

zobowiązania poza zakresem MSSF 9 (Poza MSSF9).

 

Nota

Instrumenty finansowe

ZZK

Instrumenty finansowe

ZWGW-W

Instrumenty finansowe

poza MSSF 9

Zobowiązanie niefinansowe

poza MSSF 9

Razem

Stan na 31.12.2022

 

 

 

 

 

Zobowiązania długoterminowe:

 

 

 

 

 

 

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne

22

60 566

0

0

0

60 566

Zobowiązania z tytułu leasingu

9

0

0

789 716

0

789 716

Inne zobowiązania finansowe

21

95

32 328

0

16

32 439

Zobowiązania krótkoterminowe:

 

 

 

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

20

128 494

0

0

241 394

369 888

Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego

 

0

0

0

9 515

9 515

Zobowiązania z tytułu umów z klientami

 

0

0

0

23 331

23 331

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne

22

24 140

0

0

0

24 140

Zobowiązania z tytułu leasingu

9

0

0

164 879

0

164 879

Inne zobowiązania finansowe

21

0

16 788

0

0

16 788

Razem

 

213 295

49 116

954 595

274 256

1 491 262

Stan na 31.12.2021

 

 

 

 

 

Zobowiązania długoterminowe:

 

 

 

 

 

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne

22

91 443

0

0

0

91 443

Zobowiązania z tytułu leasingu

9

0

0

748 500

0

748 500

Inne zobowiązania finansowe

21

1 614

38 394

0

772

40 780

Zobowiązania krótkoterminowe:

 

 

 

 

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

20

126 577

0

0

194 960

321 537

Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego

 

0

0

0

2 858

2 858

Zobowiązania z tytułu umów z klientami

 

0

0

0

12 868

12 868

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne

22

130 492

0

0

0

130 492

Zobowiązania z tytułu leasingu

9

0

0

188 335

0

188 335

Inne zobowiązania finansowe

21

0

25 502

0

0

25 502

Razem

 

350 126

63 896

936 835

211 458

1 562 315

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

30.2. Wartość godziwa instrumentów finansowych

 

Wartość godziwa definiowana jest jako kwota, za jaką na warunkach rynkowych dany składnik aktywów mógłby zostać wymieniony, a zobowiązanie wykonane, pomiędzy dobrze poinformowanymi, zainteresowanymi i niepowiązanymi stronami. W przypadku instrumentów finansowych, dla których istnieje aktywny rynek, ich wartość godziwą ustala się na podstawie parametrów pochodzących z aktywnego rynku (ceny sprzedaży

i zakupu). W przypadku instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek, wartość godziwa ustalana jest na podstawie technik wyceny, przy czym jako dane wejściowe modelu w maksymalnym stopniu wykorzystywane są zmienne pochodzące z aktywnych rynków (kursy walutowe, stopy procentowe itd.). 

 

W ocenie Grupy wartość bilansowa instrumentów finansowych jest dobrym przybliżeniem ich wartości godziwej, z wyjątkiem zobowiązań finansowych wycenianych wg zamortyzowanego kosztu, w przypadku których wartość bilansowa jest niższa od wartości godziwej. W 2021 roku odchylenie takie występowało np. w przypadku wyemitowanych obligacji, których różnica pomiędzy wartością bilansową (99,8 mln zł), a wartością godziwą (100,7 mln zł) wynosiła 0,9 mln zł.

 

Wartość godziwa instrumentów finansowych, została oszacowana za pomocą danych poziomu 3 hierarchii wartości godziwej.  

30.3. Przekwalifikowanie

Grupa Kapitałowa nie dokonała przekwalifikowania składników aktywów finansowych, które spowodowałoby zmianę zasad wyceny tych aktywów pomiędzy wartością godziwą a ceną nabycia lub metodą zamortyzowanego kosztu.

 

31.Ryzyko dotyczące instrumentów finansowych

 

Grupa Kapitałowa może być narażona na ryzyka związane z instrumentami finansowymi. Aktywa oraz zobowiązania finansowe Grupy w podziale na kategorie zaprezentowano w nocie nr 30.1. Ryzykami, na które jest narażona Grupa są:

ryzyko rynkowe obejmujące ryzyko walutowe oraz ryzyko stopy procentowej,

ryzyko kredytowe oraz

ryzyko płynności.

 

Zarządzanie ryzykiem finansowym Grupy koordynowane jest przez Spółkę dominującą. W procesie zarządzania ryzykiem najważniejszą wagę mają następujące cele:

zabezpieczenie krótkoterminowych oraz średnioterminowych przepływów pieniężnych,

stabilizacja wahań wyniku finansowego Grupy,

wykonanie zakładanych planów finansowych poprzez spełnienie założeń budżetowych,

osiągnięcie stopy zwrotu z długoterminowych inwestycji wraz z pozyskaniem optymalnych źródeł finansowania dla działań inwestycyjnych.

 

Grupa nie zawiera transakcji na rynkach finansowych w celach spekulacyjnych

 

31.1. Ryzyko rynkowe

Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe

Większość transakcji w Grupie przeprowadzanych jest w PLN. Transakcjami walutowymi są pożyczki w EUR, CZK oraz HRK udzielone jednostkom konsolidowanym w ramach Grupy Kapitałowej Benefit Systems, więc podlegających eliminacji oraz koszty umów najmu biur oraz klubów sportowych wyrażone w EUR i wykazane na 31 grudnia 2022 roku w pozycji zobowiązania z tytułu leasingu.

Aktywa oraz zobowiązania finansowe Grupy, inne niż instrumenty pochodne, wyrażone w walutach obcych, przeliczone na PLN kursem zamknięcia obowiązującym na dzień bilansowy przedstawiają się następująco:

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

 

(w tys. danej waluty)

Nota

Wartość w walucie

EUR

Wartość w walucie

CZK

Wartość w walucie

USD

Wartość po przeliczeniu

PLN

Stan na 31.12.2022

 

 

 

 

 

Aktywa finansowe (+):

 

 

 

 

 

Środki pieniężne

15

1 531

3

2

7 190

Pożyczki

12

0

0

0

0

Zobowiązania finansowe (-):

Zobowiązania z tytułu leasingu

9

(195 252)

0

0

(915 712)

Ekspozycja na ryzyko walutowe razem

 

(93 721)

3

2

(908 523)

Stan na 31.12.2021

 

 

 

 

 

Aktywa finansowe (+):

 

 

 

 

Środki pieniężne

15

197

5 017

17

1 904

Pożyczki

12

30

543

0

239

Zobowiązania finansowe (-):

 

 

 

 

Zobowiązania z tytułu leasingu

9

(128 503)

0

0

(591 038)

Ekspozycja na ryzyko walutowe razem

 

(128 276)

5 560

17

(588 895)

 

Grupa ocenia, że ryzyko walutowe dotyczy przede wszystkim pozycji wyrażonych w EUR.

Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości wyniku finansowego w odniesieniu do aktywów oraz zobowiązań finansowych Grupy na koniec okresu sprawozdawczego oraz wahań kursu EUR do PLN, przy założeniu wzrostu lub spadku kursu EUR o 10% w stosunku do kursu zamknięcia obowiązującego na dzień bilansowy:

 

 

Wahania kursu

Wpływ na wynik finansowy:

31.12.2022

31.12.2021

Wzrost kursu walutowego

10%

(61 332)

(58 889)

Spadek kursu walutowego

-10%

61 332

58 889

 

 

Ekspozycja na ryzyko walutowe ulega zmianom w ciągu roku w zależności od wolumenu transakcji przeprowadzanych w walucie. Niemniej powyższą analizę wrażliwości można uznać za reprezentatywną dla określenia ekspozycji Grupy na ryzyko walutowe na dzień bilansowy.

 

Analiza wrażliwości na ryzyko stopy procentowej

 

Zarządzanie ryzykiem stopy procentowej koncentruje się na zminimalizowaniu wahań przepływów odsetkowych z tytułu aktywów oraz zobowiązań finansowych oprocentowanych zmienną stopą procentową. Grupa jest narażona na ryzyko stopy procentowej w związku z następującymi kategoriami aktywów oraz zobowiązań finansowych oprocentowanych zmienną stopą procentową:

pożyczki udzielone,

kredyty, pożyczki otrzymane.

instrumenty dłużne

 

W analizie nie uwzględniono środków pieniężnych na rachunkach bankowych w związku z oceną niskiego ryzyka negatywnego wpływu zmian stopy procentowej – obecnie minimalne oprocentowanie środków na rachunkach bankowych.

 

Charakterystykę instrumentów finansowych oprocentowanych zmienną bądź stałą stopą procentową, przedstawiono w notach 12 i 22.

 

Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości wyniku finansowego oraz innych całkowitych dochodów na skutek potencjalnego wahania stopy procentowej w górę oraz w dół o 1 p.p. w odniesieniu do pożyczek, kredytów i instrumentów dłużnych na dzień bilansowy.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Wahania stopy 

Wpływ na wynik finansowy:

31.12.2022

31.12.2021

Wzrost stopy procentowej

1 p.p.

(708)

(2 000)

Spadek stopy procentowej

-1 p.p.

708

2 000

 

Pozostałe całkowite dochody są niewrażliwe na zmianę stóp procentowych.

 

31.2. Ryzyko kredytowe

Maksymalna ekspozycja Grupy na ryzyko kredytowe określana jest poprzez wartość bilansową następujących aktywów finansowych i zobowiązań pozabilansowych:

 

Nota

31.12.2022

31.12.2021

Pożyczki udzielone

12

13 797

21 898

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności finansowe

11

196 440

161 948

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

15

218 327

253 015

Zobowiązania warunkowe z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń

29

8 001

9 152

Ekspozycja na ryzyko kredytowe razem

 

436 565

446 013

 

Grupa w sposób ciągły monitoruje zaległości klientów (należności z tytułu dostaw i usług) oraz pożyczkobiorców w regulowaniu płatności, analizując ryzyko kredytowe indywidualnie lub w ramach jednorodnych grup aktywów finansowych pod względem charakterystyk ryzyka kredytowego. Ponadto w ramach zarządzania ryzykiem kredytowym Grupa dokonuje transakcji z kontrahentami B2B o potwierdzonej wiarygodności jak zostało to opisane w nocie 2.3 „Zasady rachunkowości”.

 

Analizę należności jako najistotniejszej kategorii aktywów narażonych na ryzyko kredytowe pod kątem zalegania oraz strukturę wiekową zaległych należności netto przedstawiają poniższe tabele:

 

31.12.2022

31.12.2021

Bieżące

Zaległe

Bieżące

Zaległe

Należności krótkoterminowe:

 

 

 

 

Należności z tytułu dostaw i usług

129 080

78 853

111 083

57 563

Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług (-)

(1 298)

(20 795)

(7 416)

(16 251)

Należności z tytułu dostaw i usług netto

127 782

58 058

103 667

41 312

Pozostałe należności finansowe

1 937

0

8 901

0

Odpisy aktualizujące wartość pozostałych należności (-)

0

0

(515)

0

Pozostałe należności finansowe netto

1 937

0

8 386

0

Należności finansowe

129 719

58 058

112 053

41 312

 

W odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług Grupa nie jest narażona na ryzyko kredytowe w związku

z pojedynczym znaczącym kontrahentem lub grupą kontrahentów o podobnych charakterystykach ryzyka kredytowego. W oparciu o historycznie kształtujące się tendencje, zaległe należności nie wykazują znacznego pogorszenia jakości – większość z nich mieści się w przedziale do miesiąca, a w przypadku zaległości z pozostałych przedziałów przeterminowania prowadzone są odpowiednie procesy windykacyjne.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Wartość brutto poszczególnych grup oraz wysokość odpisów kształtowały się następująco:

 

Należności z tytułu dostaw i usług

Bieżące

1-30 dni

31-90 dni

91-180 dni

181-360 dni

Powyżej 360 dni

Razem

Należności krótkoterminowe:

Stan na 31.12.2022 r.

Wartość brutto

129 080

29 732

6 040

4 363

6 464

32 254

207 931

Odpis aktualizujący (-)

(1 298)

(653)

(517)

(630)

(1 594)

(17 401)

(22 093)

Należności netto

127 782

29 079

5 523

3 733

4 870

14 853

185 840

w tym zaległe należności netto:

58 058

Stan na 31.12.2021 r.

Wartość brutto

111 083

23 848

6 639

5 927

7 988

13 161

168 646

Odpis aktualizujący (-)

(7 416)

(227)

(547)

(1 312)

(3 221)

(10 944)

(23 667)

Należności netto

103 667

23 621

6 092

4 615

4 767

2 217

144 979

w tym zaległe należności netto:

41 312

 

Na dzień 31 grudnia 2022 roku wartość należności nieobjętych odpisem i przeterminowanych powyżej 12 miesięcy od Calypso Fitness S.A. i jej spółek zależnych wyniosła 14 020 tys. zł. Benefit Systems S.A. zawarła umowę mającą na celu rozliczenie tych należności, co zostało szerzej opisane w nocie 33 Zdarzenia po dniu bilansowym.

 

Grupa dokonuje odpisów aktualizujących z tytułu oczekiwanych strat kredytowych zgodnych z MSSF 9.

Wartość aktywów finansowych w podziale ze względu na stopnie klasyfikacji aktywów finansowych w celu oszacowania oczekiwanych strat kredytowych została zaprezentowana poniżej:

 

Grupa stosuje 3 stopniową klasyfikację aktywów finansowych w celu oszacowania oczekiwanych strat kredytowych.

 

 

Wycena w zamortyzowanym koszcie

 

(Klasyfikacja pod względem utraty wartości)

Saldo na dzień 31.12.2022 roku

Stopień 1

Stopień 2*

Stopień 3

Razem

Wartość brutto

392 199

3 322

91 031

486 552

Należności z tytułu dostaw i usług

163 391

0

44 542

207 933

Pożyczki udzielone

10 181

3 322

46 489

59 992

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

218 327

0

0

218 327

Odpisy aktualizujące (MSSF 9)

(3 480)

(831)

(64 277)

(68 588)

Należności z tytułu dostaw i usług

(2 905)

0

(19 188)

(22 093)

Pożyczki udzielone

(275)

(831)

(45 089)

(46 195)

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

(300)

0

0

(300)

Wartość netto (MSSF 9)

388 719

2 491

26 754

419 892

*stopień 2 nie dotyczy należności z tytułu dostaw i usług dla których Grupa stosuje uproszczone podejście MSSF9

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

 

Wycena w zamortyzowanym koszcie

 

(Klasyfikacja pod względem utraty wartości)

Saldo na dzień 31.12.2021 roku

Stopień 1

Stopień 2*

Stopień 3

Razem

Wartość brutto

411 770

3 653

73 141

488 564

Należności handlowe z tytułu dostaw i usług

138 901

0

29 745

168 646

Pożyczki udzielone

19 555

3 653

43 396

66 604

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

253 314

0

0

253 314

Odpisy aktualizujące (MSSF 9)

(3 524)

(913)

(64 235)

(68 672)

Należności handlowe z tytułu dostaw i usług

(2 828)

0

(20 839)

(23 667)

Pożyczki udzielone

(397)

(913)

(43 396)

(44 706)

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

(299)

0

0

(299)

Wartość netto (MSSF 9)

408 246

2 740

8 906

419 892

*stopień 2 nie dotyczy należności z tytułu dostaw i usług dla których Grupa stosuje uproszczone podejście MSSF9

 

W ocenie Zarządu spółki dominującej powyższe aktywa finansowe, które nie są zaległe, uznać można za aktywa o dobrej jakości kredytowej. Z tego też względu Grupa nie ustanawiała zabezpieczeń oraz innych dodatkowych elementów poprawiających warunki kredytowania.

 

Ryzyko kredytowe środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, rynkowych papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych uznawane jest za nieistotne ze względu na wysoką wiarygodność podmiotów będących stroną transakcji, do których należą przede wszystkim banki.

 

Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych narażonych na ryzyko kredytowe zostały szczegółowo omówione w notach nr 11 i 12.

 

31.3. Ryzyko płynności

Grupa zarządza ryzykiem płynności poprzez monitorowanie terminów płatności oraz zapotrzebowania na środki pieniężne w zakresie obsługi krótkoterminowych płatności (transakcje bieżące monitorowane w okresach tygodniowych) oraz długoterminowego zapotrzebowania na gotówkę na podstawie prognoz przepływów pieniężnych aktualizowanych w okresach miesięcznych. Zapotrzebowanie na gotówkę porównywane jest z dostępnymi źródłami pozyskania środków (w tym zwłaszcza poprzez ocenę zdolności pozyskania finansowania w postaci kredytów) oraz z inwestycjami wolnych środków.

 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Na dzień bilansowy zobowiązania finansowe Grupy, mieściły się w następujących przedziałach terminów wymagalności:

 

Nota

Krótkoterminowe

Długoterminowe

Razem

 

do 6 m-cy

6 do 12 m-cy

1 do 3 lat

3 do 5 lat

powyżej 5 lat

Stan na 31.12.2022

 

 

 

 

 

 

 

Kredyt inwestycyjny

22

9 311

9 311

37 244

23 322

0

79 188

Kredyt bieżący i obrotowy

22

5 360

0

0

0

0

5 360

Pożyczki

22

158

0

0

0

0

158

Dłużne papiery wartościowe

22

0

0

0

0

0

0

Zobowiązanie z tytułu leasingu

9

87 151

77 729

299 104

257 934

232 677

954 595

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

20

128 494

0

0

0

0

128 494

Ekspozycja na ryzyko płynności razem

 

230 474

87 040

336 348

281 256

232 677

1 167 795

Stan na 31.12.2021

 

 

 

 

 

 

 

Kredyt inwestycyjny

22

56 623

9 178

3 713

0

0

69 514

Kredyt bieżący i obrotowy

22

6 431

6 429

30 978

0

0

43 838

Pożyczki

22

0

1 567

7 205

0

0

8 772

Dłużne papiery wartościowe

22

50 264

0

49 547

0

0

99 811

Zobowiązanie z tytułu leasingu

9

106 213

82 122

273 105

228 795

246 600

936 835

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

20

126 577

0

0

0

0

126 577

Ekspozycja na ryzyko płynności razem

 

346 108

99 296

364 548

228 795

246 600

1 285 347

W tabeli wykazano zobowiązania w wartościach wynikających ze skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej.

 

Wymogi nakładane na Spółkę przez umowy kredytowe zostały opisane w nocie 32.

 

Na poszczególne dni bilansowe Grupa Kapitałowa posiadała ponadto wolne limity kredytowe w następującej wysokości:

 

31.12.2022

31.12.2021

Przyznane limity kredytu w rachunku bieżącym

45 000

125 000

Zmniejszenie limitu kredytu w rachunku bieżącym z tytułu wykorzystania powiązanej linii gwarancyjnej (-)

(1 070)

0

Przyznane limity kredytu inwestycyjnego

115 000

0

Wykorzystane limitu kredytowego w rachunku bieżącym (-)

0

(157)

Wolne limity kredytowe w rachunku bieżącym

43 930

124 843

Wolne limity kredytowe – kredyt inwestycyjny

115 000

0

 

Aktywa obrotowe Grupy na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosiły 465,9 mln zł. Zobowiązanie krótkoterminowe to 612,0 mln zł (w tym zobowiązania z tytułu leasingu 164,9 mln zł). Posiadane limity przyznanych a niewykorzystanych linii kredytowych na kwotę 43,9 mln zł stanowią w ocenie Grupy zabezpieczenie płynności. Limit kredytowy w rachunku bieżącym 45 mln zł wygasa w maju 2023 roku. Limit w kredycie inwestycyjnym 115 mln zł wygasa w marcu 2023 roku. Grupa jest na etapie procedowania z bankami przedłużenia okresu dostępności finansowania i oczekuje, że nastąpi to w stosownym terminie. .

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

32.Zarządzanie kapitałem

 

Grupa Kapitałowa zarządza kapitałem w celu zapewnienia wiarygodności kredytowej i bezpiecznych wskaźników kapitałowych oraz zapewnienia oczekiwanej stopy zwrotu dla akcjonariuszy i innych podmiotów zainteresowanych kondycją finansową Grupy.

 

Grupa monitoruje poziom kapitału na podstawie wartości bilansowej kapitałów. Na podstawie tak określonej kwoty kapitału Grupa oblicza wskaźnik kapitału do zdefiniowanych w umowach kredytowych źródeł finansowania ogółem (np. z wyłączeniem wykazanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej zobowiązań leasingowych wynikających z umów najmu).

 

Ponadto, by monitorować zdolność obsługi długu, Grupa oblicza wskaźnik kapitału do źródeł finansowania ogółem, będący stosunkiem wartości kapitałów własnych do sumy kapitałów własnych oraz kredytów, pożyczek, innych instrumentów dłużnych oraz zobowiązań z tytułu leasingu, a także wskaźnik długu (tj. kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych pomniejszonych o posiadane środki pieniężne) do EBITDA. Wartość EBITDA może być obliczona na dwa sposoby: jako wynik netto pomniejszony o udział w wyniku jednostek wycenianych MPW, wynik na działalności finansowej, powiększony o amortyzację oraz podatek dochodowy lub też jako zysk/strata z działalności operacyjnej powiększona o amortyzację. EBITDA to wskaźnik powszechnie używany przez rynek kapitałowy, ale nie istnieją żadne regulacje w krajowych czy międzynarodowych zasadach rachunkowości (GAAP).

 

W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym przedstawione wyżej wskaźniki kształtowały się na następującym poziomie:

 

31.12.2022

31.12.2021

 

 

 

Kapitał własny

725 416

601 677

Kapitał

725 416

601 677

 

 

 

Kapitał własny

725 416

601 677

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne

84 706

221 935

Zobowiązania z tytułu leasingu

954 595

936 835

Źródła finansowania ogółem

1 764 717

1 760 447

Wskaźnik kapitału do źródeł finansowania ogółem

0,41

0,34

 

 

 

Zysk netto

139 077

(23 855)

Udział w zysku/stracie jednostek wycenianych MPW

(2 292)

956

Wynik na działalności finansowej

(33 887)

(14 086)

Podatek dochodowy

37 495

6 715

Amortyzacja

232 076

209 098

EBITDA

444 827

205 595

Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne

84 706

221 935

Środki pieniężne na koniec okresu

(218 327)

(253 015)

Dług (Zobowiązania finansowe netto)

(133 621)

(31 080)

Wskaźnik zadłużenia finansowego netto do EBITDA

(0,30)

(0,15)

 

Wartość EBITDA w zaprezentowanej kalkulacji została wyliczona zgodne z wyżej opisaną techniką. Dane w kalkulacji nie zostały skorygowane o wpływ MSSF 16. Wskaźnik zadłużenia finansowego netto do EBITDA w roku 2022 przyjmuje wartość ujemną. Skorygowanie wartości EBITDA o wpływ MSSF 16 nie spowodowałoby zmiany znaku wskaźnika. 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

33.Zdarzenia po dniu bilansowym

 

Podwyższenie kapitału Lunching Sp. z o.o.

W dniu 27 lutego 2023 roku zostało zarejestrowane podwyższenie kapitału Lunching.pl Sp. z o.o., w wyniku którego udział Spółki dominującej wzrósł z 77,68% na dzień 31 grudnia 2022 roku do 79,89%.

Aktualizacja procesu przeglądu opcji działania względem inwestycji w spółkę stowarzyszoną Calypso Fitness S.A. - zawarcie umowy oraz umów wykonawczych

W ramach trwającego przeglądu opcji działania względem inwestycji w spółkę stowarzyszoną Calypso Fitness S.A., w dniu 28 lutego 2023 roku m.in. akcjonariusze Calypso Fitness S.A. ("Calypso Fitness" lub "CF"), tj. Spółka, Camaro Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych ("Camaro"), Cal Capital sp. z o.o. ("CC") zawarli: (i) umowę, w wyniku której potwierdzili kluczowe elementy transakcji, mającej na celu m.in. rozliczenie zobowiązań Calypso Fitness względem Emitenta oraz (ii) umowy wykonawcze (dalej łącznie "Transakcja").

Benefit Systems S.A. posiada 33,33% akcji w kapitale zakładowym Calypso Fitness S.A., które nabywała w latach 2011-2014. Wartość inwestycji w Calypso Fitness S.A. w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień 28 lutego 2023 roku wynosi 0 zł. Ponadto Spółka dominująca oraz spółki z jej Grupy Kapitałowej udzieliły Calypso Fitness S.A. oraz jej spółkom zależnym pożyczek oraz dzierżaw sprzętu fitness (na dzień 31 grudnia 2022 roku 69,8 mln), które w istotnej części zostały objęte odpisami.

Transakcja zostanie przeprowadzona wieloetapowo:

I. W ramach pierwszego etapu Transakcji:

1) Spółka dominująca zawrze warunkowe umowy, w wyniku których nabędzie udziały w spółkach, do których wydzielony zostanie majątek CF w postaci dwunastu zorganizowanych części przedsiębiorstwa CF (klubów fitness) zlokalizowanych w Trójmieście (6), Szczecinie (4), Warszawie (1) oraz Wrocławiu (1).

Warunkiem przejścia własności udziałów w ww. spółkach jest rejestracja, zgodnie z art. 530 § 2 KSH, podziału CF uzgodnionego w ramach planu podziału Calypso Fitness sporządzonego w dniu 7 października 2022 roku. W związku z powyższym w dniu 28 lutego 2023 roku akcjonariusze CF podjęli uchwały o podziale przeprowadzanym w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH.

Łączna cena za nabycie spółek od Camaro i CC wyniesie 28,8 mln zł i zostanie uiszczona poprzez: (i) przeniesienie na pozostałych akcjonariuszy CF odpowiednio wierzytelności w łącznej wysokości 17,8 mln zł przysługujących Spółce względem CF ("Wierzytelności 1") oraz (ii) zapłatę środków pieniężnych w wysokości 11,0 mln zł na rzecz Camaro. Płatność środków pieniężnych, o których mowa powyżej, ma charakter warunkowy, standardowy dla tego typu transakcji.

2) Dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego CF ("Podwyższenie KZ") poprzez konwersję m.in. wierzytelności Spółki względem CF w wysokości 14,5 mln zł ("Wierzytelności 2") oraz przypadających Camaro i CC Wierzytelności 1 na akcje w podwyższonym kapitale zakładowym CF.

3) W dniu rejestracji Podwyższenia KZ przez właściwy sąd rejestrowy Spółka umorzy dług CF względem Spółki z tytułu odsetek od pożyczek w wysokości 10,3 mln zł;

4) Poza powyższą procedurą podziałową na Spółkę zostaną przeniesione przez CF prawa i obowiązki z umowy najmu dodatkowego klubu fitness zlokalizowanego w Trójmieście.

II. W ramach drugiego etapu Transakcji:

Spółka dominująca zawrze warunkowe umowy, w wyniku których nabędzie udziały w spółkach, do których wydzielony zostanie majątek CF w postaci trzech zorganizowanych części przedsiębiorstwa CF (klubów fitness) zlokalizowanych w Warszawie (1), Krakowie (1) oraz Częstochowie (1).

Warunkiem przejścia własności udziałów w ww. spółkach jest rejestracja, zgodnie z art. 530 § 2 KSH, podziału CF, który zostanie uzgodniony w ramach kolejnego planu podziału Calypso Fitness, który zostanie sporządzony nie później niż do 30 kwietnia 2023 roku.

Łączna cena za nabycie spółek od Camaro i CC, do których wydzielone zostaną dwa z trzech wyżej wymienionych klubów fitness, wyniesie 4 mln zł i zostanie uiszczona poprzez zapłatę środków pieniężnych.

Po zakończeniu wyżej opisanych etapów Transakcji, Spółce będą przysługiwały względem CF wierzytelności w łącznej wysokości 17,8 mln zł, które Spółka będzie mogła rozliczyć podczas kolejnych potencjalnych transakcji w ramach trwającego przeglądu.

Liczba aktywnych kart sportowych

Szacowana liczba aktywnych kart sportowych w segmencie Polska w marcu 2023 roku wyniosła 1 306,9 tys. sztuk, a w segmencie Zagranica 462,2 tys. sztuk. 

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

34.Pozostałe informacje

 

34.1. Informacje o toczących się postępowaniach przed organem administracyjnym

Postępowanie antymonopolowe przeciwko Benefit Systems S.A.

Postępowanie antymonopolowe przeciwko Benefit Systems S.A. (i innym podmiotom) zostało wszczęte przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów („Prezes UOKiK”) w dniu 22 czerwca 2018 roku w związku z podejrzeniem dokonania określonych czynów potencjalnie ograniczających konkurencję na krajowym rynku pakietów usług sportowo-rekreacyjnych lub na krajowym rynku klubów fitness lub rynku lokalnych klubów fitness („Postępowanie”).

 

4 stycznia 2021 roku Spółka otrzymała decyzję Prezesa UOKiK („Decyzja”), która dotyczy jednego z trzech podejrzewanych naruszeń, w związku z którymi zostało wszczęte Postępowanie.

 

Prezes UOKiK uznał za praktykę ograniczającą konkurencję na krajowym rynku świadczenia usług fitness w klubach udział m.in. Spółki w porozumieniu polegającym na podziale rynku w okresie pomiędzy 2012-2017, co stanowi naruszenie art. 6 ust. 1 pkt 3 Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz art. 101 ust. 1 lit c Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

 

Prezes Urzędu nałożył kary pieniężne na strony Postępowania, w tym: na Spółkę w wysokości 26 915 218,36 zł (z uwzględnieniem sukcesji wynikającej z połączenia Spółki ze spółkami zależnymi będącymi stronami Postępowania) oraz na jej spółkę zależną (Yes To Move Sp. z o.o., dawniej: Fitness Academy Sp. z o.o.) w wysokości 1 748,74 zł. Kierując się m.in. analizą znanych spraw dotyczących stosowania praktyk ograniczających konkurencję, pokazującą, że sądy często decydowały się na istotne redukcje kar pieniężnych nakładanych na przedsiębiorców (w niektórych przypadkach obniżka wynosiła nawet 60-90%) czy opinią prawników, Spółka utworzyła w 2020 roku rezerwę na karę w wysokości 10,8 mln zł. W związku z brakiem nowych okoliczności w sprawie wartość rezerwy na 31 grudnia 2022 roku została utrzymana na niezmienionym poziomie. 

 

Spółka nie zgadza się z Decyzją i złożyła odwołanie od Decyzji w terminie zakreślonym przez przepisy prawa.

W odniesieniu do dwóch pozostałych podejrzeń (podejrzenia czynienia ustaleń dotyczących wyłączności współpracy z klubami fitness oraz podejrzenia ograniczania możliwości oferowania usług w ramach pakietów usług sportowo-rekreacyjnych), postępowanie zostało zakończone wydaniem w dniu 7 grudnia 2021 roku przez Prezesa UOKiK decyzji („Decyzja II”) na podstawie art. 12 ust.1 Ustawy z dnia 16 lutego 2007 roku o ochronie konkurencji i konsumentów.

Decyzją II Prezes UOKiK nie nałożył kary pieniężnej na Spółkę. Decyzja II ma charakter zobowiązujący, a jej wydanie kończy Postępowanie w zakresie dotyczącym dwóch z trzech podejrzeń.

Zgodnie z Decyzją II Spółka jest zobowiązana do:

1.zaoferowania przynajmniej jednemu przedsiębiorcy spoza grupy kapitałowej Spółki, który w 2018 r. oferował pakiety sportowo-rekreacyjne w kanale B2B („Kontrahent”) oraz, jeśli strony się porozumieją, świadczenia na rzecz dysponentów pakietów wydanych przez Kontrahenta na niedyskryminacyjnych warunkach usług sportowo-rekreacyjnych w 11 klubach fitness zlokalizowanych w miastach powyżej 200.000 mieszkańców oraz posiadających co najmniej 700 m2 powierzchni. Zobowiązanie ma zostać wykonane przez Spółkę w terminie 36 miesięcy od Daty Decyzji, przez okres od 12 do 15 miesięcy; gdzie długość trwania będzie zależeć m.in. od tego czy Spółka zdecyduje się wykonać zobowiązanie w klubach posiadanych przed wydaniem decyzji czy w klubach nabytych w ramach transakcji nabycia udziałów/mienia.

2.udostępniania, w okresie 24 miesięcy od Daty Decyzji na swojej stronie internetowej wszystkich kryteriów, jakie wymagane są dla włączenia klubu fitness do programu MultiSport oraz innych tożsamych programów prowadzonych przez Benefit Systems S.A., w taki sam sposób, jak przed Datą Decyzji.

3.podejmowania, w okresie 24 miesięcy od Daty Decyzji, w ramach programu MultiSport oraz innych tożsamych programów prowadzonych przez Spółkę, współpracy z klubami fitness, spełniającymi kryteria przyłączenia do programu MultiSport oraz innych tożsamych programów prowadzonych przez Benefit Systems S.A. Powyższe zobowiązanie nie dotyczy klubów fitness należących do konkurentów Spółki, oferujących pakiety sportowo-rekreacyjne w kanale B2B.

 

34.2. Struktura właścicielska kapitału podstawowego

 

W strukturze właścicielskiej kapitału podstawowego nie występuje podmiot sprawujący kontrolę nad Grupą (ultimate controlling party), bo nikt nie ma pakietu kontrolnego.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

 

Liczba akcji (szt.)

Liczba głosów (szt.)

Wartość nominalna akcji (tys. PLN)

Udział w kapitale

Stan na 31.12.2022*

 

 

 

 

James van Bergh*

453 691

453 691

454

15,47%

Nationale-Nederlanden PTE

307 053

307 053

307

10,47%

Drugi Allianz OFE**

276 290

276 290

276

9,42%

Marek Kamola

237 440

237 440

237

8,09%

NNLife OFE***

219 655

219 655

220

7,49%

Fundacja Drzewo i Jutro*

208 497

208 497

208

7,11%

Benefit Invest Ltd.*

70 421

70 421

70

2,40%

Pozostali

1 160 495

1 160 495

1160

39,56%

Razem

2 933 542

2 933 542

2 934

100,00%

Stan na 31.12.2021****

 

 

 

 

James van Bergh*

494 695

494 695

495

16,86%

Benefit Invest Ltd.*

300 421

300 421

300

10,24%

Invesco Ltd.

288 577

288 577

289

9,84%

Marek Kamola

237 440

237 440

237

8,09%

Fundacja Drzewo i Jutro*

239 628

239 628

240

8,17%

MetLife OFE

222 318

222 318

222

7,58%

Nationale-Nederlanden OFE

201 527

201 527

202

6,87%

Aviva OFE

186 085

186 085

186

6,34%

Pozostali

762 851

762 851

763

26,00%

Razem

2 933 542

2 933 542

2 934

100,00%

* Podmioty powiązane osobowo i/lub kapitałowo zgodnie z informacjami w nocie Transakcje z podmiotami powiązanymi.

** Wcześniejsza nazwa Aviva OFE AVIVA Santander.

*** Wcześniejsza nazwa MetLife OFE.

**** Informacje m.in. na podstawie notyfikacji wysłanych Spółce, rocznej struktury aktywów OFE oraz zgłoszeń na Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy

.

 

34.3. Wynagrodzenie wyższej kadry zarządzającej i nadzorującej Spółkę dominującą

Łączna wartość wynagrodzeń i innych świadczeń dla Członków Zarządu Spółki dominującej wyniosła (poniższe wartości nie obejmują warrantów):

 

W Spółce dominującej:

W spółkach zależnych oraz stowarzyszonych:

 Razem

Wynagrodzenie

Inne świadczenia

Wynagrodzenie

Inne świadczenia

Okres od 01.01 do 31.12.2022

 

 

 

 

 

Członkowie Zarządu Spółki dominującej

3 706

57

0

3 763

Okres od 01.01 do 31.12.2021

 

 

 

 

 

Członkowie Zarządu Spółki dominującej

2 981

54

0

0

3 035

 

Inne informacje dotyczące kluczowego personelu kierowniczego, w tym dotyczące pożyczek, zaprezentowano

w nocie nr 28.1.

 

Członkowie Zarządu nie posiadali należnych oraz potencjalnie należnych warrantów serii K1, K2 oraz L według stanu posiadania na koniec 2022 roku.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

Łączna wartość wynagrodzeń i innych świadczeń dla Członków Rady Nadzorczej Spółki dominującej wyniosła:

 

Wynagrodzenie

Inne świadczenia

Razem

Okres od 01.01 do 31.12.2022

 

 

 

Członkowie Rady Nadzorczej Spółki dominującej

450

1

451

Okres od 01.01 do 31.12.2021

 

 

 

Członkowie Rady Nadzorczej Spółki dominującej

397

1

398

 

34.4. Wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych

Audytorem dokonującym badania oraz przeglądu sprawozdania finansowego spółki od 2019 roku jest KPMG Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. Wynagrodzenie audytora z tytułu badania sprawozdania finansowego spółki dominującej, skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz pozostałych usług atestacyjnych wyniosło:

 

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Badanie sprawozdań finansowych Benefit Systems S.A.

1 206

1 122

Przeglądy sprawozdań finansowych Benefit Systems S.A.

198

173

Badanie sprawozdań finansowych spółek zależnych

354

467

Inne usługi atestacyjne

19

19

Razem

1 038

981

 

Za rok 2022 na kwotę 1 038 tys. zł składa się 729 tys. zł wynagrodzenie KPMG Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k., a także 309 tys. zł wynagrodzenia podmiotów zagranicznych z sieci KPMG badających sprawozdania finansowe największych spółek segmentu Zagranica. Za 2021 rok wynagrodzenie KPMG Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. wyniosło 673 tys. zł, a dla podmiotów zagranicznych z sieci KPMG 308 tys. zł.

 

34.5. Zatrudnienie

Przeciętne zatrudnienie w Grupie w podziale na poszczególne grupy zawodowe oraz rotacja pracowników kształtowały się następująco:

 

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Pracownicy umysłowi

1 470

1 363

Pracownicy fizyczni

17

11

Razem

1 487

1 374

od 01.01 do 31.12.2022

od 01.01 do 31.12.2021

Liczba pracowników przyjętych

499

425

Liczba pracowników - odejścia (-)

(357)

(369)

Razem

142

56

 

34.6. Zmiana statutu spółki

 

W dniu 28 października 2022 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wydał postanowienie o rejestracji zmiany statutu Spółki uchwalonej przez nadzwyczajne walne zgromadzenie Spółki uchwałą nr 5/30.09.2022 z dnia 30 września 2022 roku.

benefit_logo_wektor.pngWSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)

35.Zatwierdzenie do publikacji

 

Niniejsze Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone za rok zakończony 31 grudnia 2022 (wraz z danymi porównawczymi) zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Spółki dominującej w dniu 21 marca 2023 roku za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Ostateczne zatwierdzenie sprawozdania finansowego nastąpi przez Walne Zgromadzenie Spółki.

 

Podpisy wszystkich Członków Zarządu

 

Data

Imię i nazwisko

Funkcja

Podpis

21 marca 2023 roku

Bartosz Józefiak

Członek Zarządu

 

21 marca 2023 roku

Emilia Rogalewicz

Członek Zarządu

 

21 marca 2023 roku

Wojciech Szwarc

Członek Zarządu

 

 

Podpis osoby odpowiedzialnej za sporządzenie sprawozdania finansowego

 

Data

Imię i nazwisko

Funkcja

Podpis

21 marca 2023 roku

Katarzyna Beuch

Dyrektorka Finansowa