WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
SPIS TREŚCI
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ BENEFIT SYSTEMS5
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ5
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z WYNIKU7
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z WYNIKU I POZOSTAŁYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW8
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM9
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH11
DODATKOWE INFORMACJE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO12
2.Podstawa sporządzenia oraz zasady rachunkowości14
3.Subiektywne oceny Zarządu oraz niepewność szacunków29
4.Korekty prezentacji oraz zmiana zasad rachunkowości32
6.Wartość firmy i przejęcia kontroli nad jednostkami zależnymi37
10.Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych49
11.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności50
13.Aktywa oraz rezerwa na podatek odroczony oraz podatek dochodowy53
14.Zapasy55
15.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty56
17.Inwestycje w jednostkach zależnych (z istotnymi udziałami niekontrolującymi)59
20.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania61
21.Inne zobowiązania finansowe61
22.Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne64
23.Zobowiązania z tytułu umów z klientami67
24.Pozostałe przychody i koszty operacyjne68
25.Przychody i koszty finansowe68
27.Zysk na akcję i wypłacone dywidendy70
28.Transakcje z podmiotami powiązanymi71
29.Aktywa oraz zobowiązania warunkowe72
31.Ryzyko dotyczące instrumentów finansowych75
33.Zdarzenia po dniu bilansowym80
35.Zatwierdzenie do publikacji85
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Noty | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|
|
|
|
Wartość firmy | 6 | ||
Wartości niematerialne | 7 | ||
Rzeczowe aktywa trwałe | 8 | ||
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 9 | ||
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych | 10 | ||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 11 | ||
Pożyczki oraz pozostałe długoterminowe aktywa finansowe | 12, 30 | ||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 13 | ||
Aktywa trwałe |
| ||
|
|
|
|
Zapasy | 14 | ||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 11 | ||
Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego |
| ||
Pożyczki oraz pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe | 12, 30 | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 15 | ||
Aktywa obrotowe |
| ||
Aktywa obrotowe razem |
| ||
Aktywa razem |
|
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
| Noty | od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Działalność kontynuowana |
|
|
|
Przychody ze sprzedaży | 5 | ||
Przychody ze sprzedaży usług |
| ||
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów |
| ||
Koszt własny sprzedaży | 5 | ( | ( |
Koszt sprzedanych usług |
| ( | ( |
Koszt sprzedanych towarów i materiałów |
| ( | ( |
Zysk / (strata) brutto ze sprzedaży |
| ||
Koszty sprzedaży | 5 | ( | ( |
Koszty ogólnoadministracyjne | 5 | ( | ( |
Pozostałe przychody operacyjne | 24 | ||
Pozostałe koszty operacyjne | 24 | ( | ( |
Zysk / (strata) z działalności operacyjnej |
| ( | ( |
Przychody finansowe | 25 | ||
Koszty finansowe | 25 | ( | ( |
25 | ( | ( | |
Udział w zysku (stracie) jednostek wycenianych metodą praw własności (+/-) | 10 | ||
| ( | ( | |
Podatek dochodowy | 26 | ( | ( |
Zysk / (strata) netto z działalności kontynuowanej |
| ( | ( |
|
|
|
|
| ( | ( | |
Zysk / (strata) netto przypadający: |
|
|
|
- akcjonariuszom podmiotu dominującego |
| ( | ( |
- podmiotom niekontrolującym |
|
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
ZYSK / (strata) NETTO NA JEDNĄ AKCJĘ ZWYKŁĄ (PLN)
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Zysk / (strata) netto | ( | ( |
Pozostałe całkowite dochody | ( | ( |
Pozycje nie przenoszone do wyniku finansowego | ||
Pozycje przenoszone do wyniku finansowego | ( | ( |
- Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | ( | ( |
Całkowite dochody | ( | ( |
Całkowite dochody przypadające: |
|
|
- akcjonariuszom podmiotu dominującego | ( | ( |
- podmiotom niekontrolującym |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
| Noty | Kapitał podstawowy | Akcje własne | Kapitał ze sprzedaży | Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | Zyski zatrzymane | Razem | Udziały niedające kontroli | Kapitał własny razem |
Saldo na dzień 01.01.2021 roku |
| ( | ( | ( | |||||
Zmiany w kapitale własnym w okresie od 01.01 do 31.12.2021 roku |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Emisja akcji w związku z realizacją opcji (program motywacyjny) | 16.2 | ||||||||
Sprzedaż akcji własnych |
| ( | |||||||
Zwiększenie udziałów w jednostce zależnej w wyniku nabycia udziałów niedających kontroli bez zmiany kontroli |
| ||||||||
Wycena opcji put przynależnych udziałowcom mniejszościowym | 21 | ( | ( | ( | |||||
Dywidendy | 17 | ( | ( | ||||||
Razem transakcje z właścicielami |
| ( | ( | ||||||
Zysk / (strata) netto za okres od 01.01 do 31.12.2021 roku |
| ( | ( | ( | |||||
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek działających za granicą |
| ( | ( | ( | ( | ||||
Razem całkowite dochody |
| ( | ( | ( | ( | ||||
Zmiany razem |
| ( | ( | ( | |||||
Saldo na dzień 31.12.2021 roku |
| ( | ( |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM (CD.)
| Noty | Kapitał podstawowy | Akcje własne | Kapitał ze sprzedaży | Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | Zyski zatrzymane | Razem | Udziały niedające kontroli | Kapitał własny razem |
Saldo na dzień 01.01.2020 roku |
| ( | ( | ||||||
Zmiany w kapitale własnym w okresie od 01.01 do 31.12.2020 roku |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Emisja akcji w związku z realizacją opcji (program motywacyjny) |
| ||||||||
Koszt programu płatności w formie akcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych |
| ||||||||
Zwiększenie udziałów w jednostce zależnej w wyniku nabycia udziałów niedających kontroli bez zmiany kontroli |
| ( | ( | ||||||
Wycena opcji put przynależnych udziałowcom mniejszościowym |
| ( | ( | ( | |||||
Dywidendy |
| ( | ( | ||||||
Razem transakcje z właścicielami |
| ( | |||||||
Zysk / (strata) netto za okres od 01.01 do 31.12.2020 roku |
| ( | ( | ( | |||||
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek działających za granicą |
| ( | ( | ( | ( | ||||
Razem całkowite dochody |
| ( | ( | ( | ( | ||||
Zmiany razem |
| ( | ( | ( | ( | ( | |||
Saldo na dzień 31.12.2020 roku |
| ( | ( | ( |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
| Noty | od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej |
|
|
|
Zysk / (strata) przed opodatkowaniem |
| ( | ( |
Korekty: |
| ||
Amortyzacja niefinansowe aktywa trwałe | 7,8,9 | ||
Wycena zobowiązań związanych z nabyciem udziałów | 21 | ( | ( |
Zmiana stanu odpisów aktualizujących oraz spisanie aktywów | 11,12,7,8 | ||
Efekt zmiany umów leasingowych | 9 | ( | ( |
(Zysk) / strata ze sprzedaży i wartość zlikwidowanych niefinansowych aktywów trwałych | 8 | ||
(Zysk) / strata ze sprzedaży aktywów finansowych | 10 | ||
(Zysk) / strata z tytułu różnic kursowych | 25.2 | ( | |
Koszty odsetek | 25.2 | ||
Przychody z odsetek | 25.1 | ( | ( |
Koszt płatności w formie akcji (program motywacyjny) | 16.3 | ||
Udział w (zyskach) / stratach jednostek stowarzyszonych | 10 | ( | ( |
Zmiana stanu zapasów | 14 | ||
Zmiana stanu należności | 11 | ( | ( |
Zmiana stanu zobowiązań | 20 | ||
Zmiana stanu rezerw | 19 | ( | |
Inne korekty |
| ( | |
Przepływy pieniężne z działalności |
| ||
Zapłacony podatek dochodowy | 26 | ( | ( |
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej |
| ||
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej |
|
|
|
Wydatki na nabycie wartości niematerialnych | 7 | ( | ( |
Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych | 8 | ( | ( |
Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych | 8 | ||
Wydatki netto na nabycie jednostek zależnych | 6.1 | ( | |
Otrzymane spłaty pożyczek udzielonych | 12 | ||
Pożyczki udzielone | 12 | ( | ( |
Wpływy ze sprzedaży pozostałych aktywów finansowych | 10 | ||
Otrzymane odsetki | 12 | ||
Otrzymane dywidendy | 10 | ||
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
| ( | ( |
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej |
|
|
|
Wpływy netto z tytułu emisji akcji | 16.2 | ||
Sprzedaż akcji własnych |
| ||
Wydatki z tytułu transakcji z podmiotami niekontrolującymi | 16.5 | ( | ( |
Wpływy z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych | 22.2 | ||
Wykup dłużnych papierów wartościowych | 22.2 | ( | |
Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek | 22.1 | ||
Spłaty kredytów i pożyczek | 22.1 | ( | ( |
Spłata zobowiązań z tytułu leasingu | 8 | ( | ( |
Odsetki zapłacone | 21.1 | ( | ( |
Dywidendy wypłacone | 16.4 | ( | ( |
Środki pieniężne netto z działalności finansowej |
| ( | ( |
Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów przed zmianami z tytułu różnic kursowych |
| ||
Zmiany z tytułu różnic kursowych |
| ||
Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
| ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu |
| ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu |
|
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
W skład Zarządu Spółki dominującej na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego
do publikacji, tj. 15 kwietnia 2022 roku, wchodzili:
Bartosz Józefiak – Członek Zarządu,
Emilia Rogalewicz – Członek Zarządu,
Wojciech Szwarc – Członek Zarządu,
W skład Rady Nadzorczej Spółki dominującej na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji, tj. 15 kwietnia 2022 roku, wchodzili:
James van Bergh – Przewodniczący Rady Nadzorczej,
Marcin Marczuk – Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej,
Artur Osuchowski – Członek Rady Nadzorczej,
Michael Rohde Pedersen – Członek Rady Nadzorczej,
Michael Sanderson – Członek Rady Nadzorczej.
W dniu 22 czerwca 2021 roku rezygnację z funkcji Członka Zarządu Spółki ze skutkiem od dnia 23 czerwca 2021 roku złożył Adam Radzki. Skład Rady Nadzorczej Spółki w ww. okresie nie uległ zmianie.
Podstawowym przedmiotem działalności Spółki dominującej wg Polskiej Klasyfikacji Działalności jest: Pozostała działalność gdzie indziej nie sklasyfikowana (PKD 2007) 9609Z.
Szerszy opis działalności prowadzonej przez Grupę Kapitałową został przedstawiony w Sprawozdaniu Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Benefit Systems za rok 2021.
W skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems wchodzą Spółka dominująca oraz następujące spółki zależne:
Nazwa spółki zależnej | Miejsce prowadzenia działalności i kraj rejestracji | Udział Grupy w kapitale* | |
31.12.2021 | 31.12.2020 | ||
MyBenefit Sp. z o.o.1) | ul. Powstańców Śląskich 28/30, 53-333 Wrocław, Polska | 0,00% | 100,00% |
YesIndeed Sp. z o. o.2) | ul. Przeskok 2, 00-032 Warszawa, Polska | 100,00% | 0,00% |
VanityStyle Sp. z o.o. | ul. Skierniewicka 16/20, 01-230 Warszawa, Polska | 100,00% | 100,00% |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Focusly Sp. z o.o.3) | ul. Skierniewicka 16/20, 01-230 Warszawa, Polska | 100,00% | 0,00% |
Benefit IP Sp. z o.o. | Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa, Polska | 100,00% | 100,00% |
Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. | Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa, Polska | 100,00% | 100,00% |
Benefit Partners Sp. z o.o. | Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa, Polska | 100,00% | 100,00% |
Fit Fabric Sp. z o.o.4) | al. 1 Maja 119/121, 90-766 Łódź, Polska | 100,00% | 52,50% |
Total Fitness Sp. z o.o.5) | Aleja Bohaterów Września 9, 02-389 Warszawa, Polska | 88,23% | 0,00% |
Zdrowe Miejsce Sp. z o. o.6) | ul. Biały Kamień 2, 02-593 Warszawa, Polska | 80,00% | 0,00% |
Yes to move Sp. z o.o. | Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa, Polska | 100,00% | 100,00% |
Benefit Systems International Sp. z o.o. | ul. Młynarska 8/12, 01-194 Warszawa, Polska | 97,20% | 97,20% |
Fit Invest International Sp. z o.o. | ul. Młynarska 8/12, 01-194 Warszawa, Polska | 97,20% | 97,20% |
BSI Investments Sp. z o. o. | ul. Młynarska 8/12, 01-194 Warszawa, Polska | 97,20% | 97,20% |
Form Factory Slovakia s.r.o. 7) | Ružová dolina 480/6, Bratislava - mestská časť Ružinov 821 08, Słowacja | 97,20% | 97,20% |
Form Factory S.R.O. | Vinohradská 2405/190, Vinohrady, 130 00 Praha 3 Republika Czeska | 97,20% | 97,20% |
Next Level Fitness EOOD | Bul. Simeonovsko Shosse 35, 1700 Sofia, Bułgaria | 97,20% | 97,20% |
Beck Box Club Praha S.R.O. | Vinohradská 2405/190, Vinohrady, 130 00 Praha 3, Republika Czeska | 97,20% | 97,20% |
MultiSport Benefit S.R.O.8) | Lomnickeho 1705/9, 140 00 Praha 4, Republika Czeska | 95,26% | 93,31% |
Benefit Systems Slovakia S.R.O. | Ružová dolina 6, Bratislava - mestská časť Ružinov 821 08, Słowacja | 95,26% | 95,26% |
Benefit Systems Bulgaria EOOD | 11-13, Yunak Str., floor 1 Sofia 1612, Bułgaria | 93,31% | 93,31% |
Benefit Systems D.O.O.9) | Zagreb (Grad Zagreb) Heinzelova ulica 44, Chorwacja | 94,28% | 95,74% |
Benefit Systems, storitve, D.O.O. | Komenskega ulica 36, 1000 Ljubljana, Słowenia | 92,34% | 92,34% |
Benefit Systems Spor Hizmetleri Ltd 10) | Eski Büyükdere Caddesi No: 7, GİZ 2000 Plaza, Kat 4. 13. VE 14. Bağımsız Bölümler, Maslak, Sarıyer/ 34398 İstanbul, Turcja | 90,40% | 0,00% |
Fundacja Multisport11) | ul. Racjonalizacji 5, 02-673 Warszawa, Polska | 100,00% | 0,00% |
MW Legal Sp. z o.o.12) | Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa, Polska | 100,00% | 100,00% |
*W tabeli prezentowany jest udział pośredni grupy w kapitale spółek zależnych.
1) W dniu 31 grudnia 2021 roku nastąpiło połączenie Benefit Systems S.A ze spółką MyBenefit Sp. z o.o.
2) W dniu 17 czerwca 2021 roku została zrealizowana transakcja zakupu 100% udziałów w spółce YesIndeed Sp. z o. o, w wyniku której Benefit Systems S.A. posiada 100% udziałów spółki.
3) W dniu 3 listopada 2021 roku została zrealizowana transakcja zakupu 100% udziałów w spółce Focusly Sp. z o.o., w wyniku której Benefit Systems S.A. posiada 100% udziałów spółki.
4) Konsolidowana od 2018 roku przy założeniu pełnej kontroli (100%) bez uwzględnienia udziałów mniejszości ze względu na zawarte umowy zobowiązujące udziałowców mniejszościowych do zbycia pozostałej części udziałów. W dniu 18 maja 2021 roku Jednostka dominująca podpisała porozumienie z udziałowcami mniejszościowymi spółki Fit Fabric Sp. z o.o. na mocy, którego nabyła od nich 47,5% udziałów w kapitale zakładowym spółki, zwiększając swój udział do 100%.
5) W dniu 4 listopada 2021 roku została zrealizowana transakcja zakupu 88,23% udziałów w spółce Total Fitness Sp. z o.o. Spółka konsolidowana przy założeniu pełnej kontroli (100%) bez uwzględnienia udziałów mniejszości ze względu na zawarte umowy zobowiązujące udziałowców mniejszościowych do zbycia pozostałej części udziałów.
6) W dniu 26 kwietnia 2021 roku Benefit Systems S.A. objęła 80% udziałów w spółce Rehabilitacja i Ortopedia Sp. z o. o. Spółka Zdrowe Miejsce Sp. z o.o. powstała z przekształcenia spółki Rehabilitacja i Ortopedia Sp. z o.o. w dniu 17 grudnia 2021 roku.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
7) Spółka Form Factory Slovakia s.r.o. powstała z przekształcenia spółki Fit Invest Slovakia s.r.o. w dniu 16 listopada 2021 roku.
8) W dniu 21 września 2020 roku zostały podpisane umowy zobowiązujące udziałowców mniejszościowych do zbycia pozostałej części udziałów, w związku z czym, począwszy od tej daty spółka była objęta konsolidacją przy założeniu 97,2% udziałów w kapitale. W dniu 1 kwietnia 2021 roku została zrealizowana transakcja zakupu 2% udziałów spółki Multisport Benefit S.R.O., w wyniku której Benefit Systems International Sp. z o.o. posiada 98% udziałów spółki.
9) W dniu 13 lipca 2021 roku miała miejsce transakcja sprzedaży przez Benefit Systems International Sp. z o.o. 3,5% udziałów w spółce Benefit Systems D.O.O. W dniu 25 października 2021 roku miała miejsce transakcja zakupu przez Benefit Systems International Sp. z o.o. 2% udziałów w spółce Benefit Systems D.O.O. W następstwie obu tych transakcji udział Benefit System International Sp. z o.o. w kapitale zakładowym Benefit Systems D. O.O. zmalał do 97%.
10) W dniu 16 sierpnia 2021 roku zarejestrowana została spółka Benefit Systems Spor Hizmetleri Ltd. z siedzibą w Turcji, w której 93% udziałów posiada spółka BSI Investments Sp. z o.o.
11) W dniu 26 sierpnia 2021 roku została zarejestrowana Fundacja Multisport, której jedynym fundatorem jest Benefit Systems S.A.
12) Spółka nie objęta konsolidacją z powodu nieprowadzenia działalności.
Udział Grupy w głosach w poszczególnych spółkach zależnych jest zgodny z udziałem Grupy w kapitale zakładowym spółek. Czas trwania Spółki dominującej oraz wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jednostek objętych konsolidacją jest nieoznaczony.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej sporządzone zostało zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (dalej „MSSF”), zatwierdzonymi przez Unię Europejską, obowiązującymi dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku, a w zakresie nieuregulowanym powyższymi standardami zgodnie z wymogami ustawy z 29 września 1994 roku o rachunkowości i wydanymi na jej podstawie przepisami wykonawczymi, jak również wymogami odnoszącymi się do emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku oficjalnych notowań giełdowych.
Walutą funkcjonalną Spółki dominującej oraz walutą prezentacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski, a wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej). Sprawozdania finansowe spółek zagranicznych dla celów konsolidacji przeliczane są na walutę polską według zasad zaprezentowanych poniżej w zasadach rachunkowości.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności gospodarczej przez spółki Grupy w dającej się przewidzieć przyszłości. Pomimo istniejącej niepewności w zakresie ryzyka wystąpienia potencjalnie istotnego negatywnego wpływu pandemii na działalność Grupy, w przypadku wprowadzania kolejnych obostrzeń w prowadzeniu działalności gospodarczej, w efekcie pojawienia się nowych warrantów COVID, Zarząd Spółki dominującej nie dostrzega istotnej niepewności wynikającej z tych okoliczności, która budziłaby poważne wątpliwości, co do kontynuacji działalności dla Spółki dominującej i Grupy Kapitałowej.
Dodatkowo, w otoczeniu gospodarczym, w którym funkcjonuje Grupa występuje niepewność związana z rozwojem sytuacji w Ukrainie. W ocenie Zarządu Spółki dominującej sytuacja ta nie będzie miała istotnego wpływu na założenie kontynuacji działalności przez Spółkę dominującą i Grupę Kapitałową. Informacja dotycząca wpływu agresji zbrojnej w Ukrainie na działalność Grupy została przedstawiona w nocie 33.
W roku zakończonym 31 grudnia 2021 działalność operacyjna Grupy pozostawała pod wpływem pandemii COVID-19, w tym przede wszystkim działalność klubów sportowych podlegała czasowym ograniczeniom nałożonym przez rządy krajów, w których Grupa prowadzi działalność. Klienci i użytkownicy kart sportowych Grupy korzystali z możliwości zawieszenia kart sportowych, a Grupa nie pobierała z tego tytułu opłat. Spółki Grupy Kapitałowej, zarówno w Polsce jak i za granicą, nie notowały wypowiedzeń umów z klientami kart sportowych w istotnej skali.
W konsekwencji powyższych zjawisk kierownictwo Grupy i jej spółek zależnych podjęło szereg działań zabezpieczających poziom przychodów oraz ograniczających koszty działalności. Zarządzanie płynnością Grupy ma najwyższy priorytet, m.in. poprzez zabezpieczenie zróżnicowanych źródeł finansowania, bieżące monitorowanie spłat należności, ograniczenie inwestycji, wykorzystywanie pomocy publicznej, a w uzasadnionych przypadkach wydłużanie terminów płatności zobowiązań oraz utrzymywanie zadłużenia netto i wskaźników płynności na bezpiecznych poziomach.
Liczba aktywnych kart sportowych w segmencie Polska na koniec grudnia 2021 wynosiła 842,1 tys. szt., zaś liczba kart na rynkach zagranicznych, które pozostawały aktywne w grudniu 2021 wynosiła 284,7 tys. szt.
Działalność obiektów sportowych na wszystkich rynkach, na których operuje Grupa była sukcesywnie wznawiana począwszy od lutego 2021 roku. Jako ostatnia działalność obiektów sportowych została wznowiona w Polsce 28 maja 2021 roku.
Pandemia COVID-19 w ocenie Grupy nie wpłynęła znacząco na długoterminowe perspektywy w zakresie potencjału rynku oraz czynników wspierających sprzedaż kart sportowych.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Grupa intensywnie rozwija ofertę produktów on-line (np. sportowe, rekreacyjne i zdrowotne zajęcia online, platformę treningową oraz sklep internetowy Yes2Move czy nową kartę MultiLife) oraz usług dodatkowych (poradniki, diety, rowery miejskie, specjalna oferta wakacyjna), a także kontynuuje prace nad rozbudową sieci partnerskiej, która ma strategiczne znaczenie dla Grupy. Ponadto prowadzone były działania optymalizacyjne w zakresie: (i) nowych procesów utrzymania klienta oraz sprzedaży usług, wdrożenia abonamentów lepiej dostosowanych do preferencji konsumentów, (ii) wdrożenia nowej struktury zarządzania i centralizacji funkcji dla wszystkich sieci (zakupy, administracja, back office), (iii) wdrożenia programów naprawczych w klubach sportowych o najmniejszym potencjale.
Liczba aktywnych kart sportowych w segmencie Polska na dzień 31 marca 2022 roku wyniosła 940,5 tys. szt., a
w segmencie Zagranica 316,3 tys. szt.
Płynność i zadłużenie
Według stanu na 31 grudnia 2021 rokuwskaźnik płynności bieżącej kształtował się na poziomie 0,66 w porównaniu do 31 grudnia 2020 roku, kiedy wynosił 0,77. Wskaźnik zadłużenia finansowego netto do EBITDA był negatywny i wyniósł (0,15). Zadłużenie finansowe netto zostało skalkulowane jako suma zadłużenia z tytułu kredytów, pożyczek i obligacji pomniejszona o saldo środków pieniężnych. EBITDA została skalkulowana jako zysk/strata z działalności operacyjnej za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 roku powiększony o amortyzację za ten sam okres. Grupa spełniała warunki umów kredytowych.
Pomimo wykazania straty netto Grupa wygenerowała w 2021 roku dodatnie przepływy z działalności operacyjnej w wysokości250 mln zł (w porównaniu do 237 mln w roku 2020). Wypływy pieniężne dotyczące działalności inwestycyjnej zwiększyły się w stosunku do poprzedniego roku o 92 mln zł, a wypływy z działalności finansowej o 49 mln zł. Stan środków pieniężnych Grupy na koniec 2021 roku wzrósł o 29 mln zł w stosunku do końca 2020 roku i wynosił 253 mln zł.
Na 31 grudnia 2021 roku Grupa dysponowała 253 mln zł środków zgromadzonych na rachunkach bankowych oraz 125,3 mln zł dostępnych i niewykorzystanych kredytów w rachunkach bieżących.
Nowe i zmienione standardy przyjęte przez Grupę od 1 stycznia 2021 roku
Zmiany do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4 i MSSF 16 – reforma IBOR (Faza 2)
Zmiany wprowadzone w ramach Fazy 2 dostarczają rozwiązań księgowych dla ujmowania zmian w kontraktowych przepływach pieniężnych lub zmian w powiązaniach zabezpieczających, wynikających z zastosowania nowej stopy referencyjnej na etapie wdrożenia reformy IBOR oraz wymogów w zakresie ujawnień dotyczących wpływu reformy. Rada MSR wprowadziła do MSSF 9 praktyczne uproszczenia dotyczące ujęcia zmian w przepływach pieniężnych wymaganych przez reformę. Zmiany te ujmuje się poprzez aktualizację efektywnej stopy procentowej. Z praktycznego uproszczenia można skorzystać tylko wtedy, gdy zmiana stopy referencyjnej wynika bezpośrednio z reformy i gdy nowa stopa referencyjna kontraktu jest ekonomicznie ekwiwalentna do poprzedniej stopy sprzed reformy.
Zaproponowano również umożliwienie wprowadzenia zmian wymaganych przez reformę IBOR w wyznaczaniu pozycji zabezpieczanych i w dokumentacji dotyczącej pozycji zabezpieczanych zgodnie z MSSF 9 i MSR 39, nie powodując zaprzestania stosowania określonych wymogów rachunkowości zabezpieczeń.
Wprowadzono nowe wymogi ujawnień, w tym m.in. w odniesieniu do: sposobu w jaki jednostka zarządza przejściem na nowe stopy; wartości bilansowej aktywów finansowych i zobowiązań finansowych, które nadal stanowią punkt odniesienia dla wskaźników referencyjnych będących przedmiotem reformy; sposobu w jaki jednostka ustaliła, które modyfikacje kwalifikują się do praktycznego zastosowania.
W związku z tym, że Grupa posiada dług oprocentowany zmiennym oprocentowaniem, praktyczne rozwiązanie przedstawione w zmianie do standardu może umożliwić ograniczenie ujęcia jednorazowego zysku lub straty, który może powstać w związku ze zmianą stóp referencyjnych. Zmiana pozostaje bez istotnego wpływu na Sprawozdanie Finansowe za 2021 rok.
W związku z tym, że Grupa nie stosuje instrumentów pochodnych opartych na stopach procentowych, ani nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń, zmiana nie ma wpływu na jej sprawozdania finansowe w tym zakresie.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później.
Zmiana MSSF 16 „Leasing: Obniżki czynszu leasingowego związane z COVID-19”
Grupa skorzystała z możliwości wcześniejszego zastosowania praktycznego rozwiązania wprowadzonego zmianą MSSF 16 w następstwie pandemii COVID-19. Praktyczne rozwiązanie daje leasingobiorcy możliwość nieprzeprowadzania oceny czy ulga w czynszu stanowi zmianę leasingu, i ujęcia wszelkich zmian opłat leasingowych wynikających z ulgi w czynszu w taki sam sposób, w jaki ująłby zmianę, gdyby zmiana ta nie stanowiła zmiany leasingu. Praktyczne rozwiązanie opisane powyżej stosuje się jedynie do ulg w czynszach przyznawanych bezpośrednio w związku pandemią COVID-19 i tylko przy spełnieniu określonych warunków.
Zmiana standardu nie przewiduje żadnych zmian dotyczących rachunkowości po stronie leasingodawcy.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Grupa zastosowała zmianę retrospektywnie, po raz pierwszy w 2020 roku, bez wpływu na saldo zysków zatrzymanych na dzień 1 stycznia 2020 roku. Wpływ zastosowania zmiany w okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym został przedstawiony w nocie 9. W marcu 2021 roku okres stosowania uproszczenia został przedłużony o rok, tj. w odniesieniu do płatności leasingowych należnych do 30 czerwca 2022 roku.
Nowy MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”
Nowy standard regulujący ujęcie, wycenę, prezentację i ujawnienia dotyczące umów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych. Standard zastępuje dotychczasowy MSSF 4.
Nowy standard pozostaje bez wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki, ponieważ nie prowadzi ona działalności ubezpieczeniowej.
Opublikowane standardy i interpretacje, które nie weszły w życie dla okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku i ich wpływ na sprawozdanie Spółki
Do dnia sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zostały opublikowane nowe lub znowelizowane standardy i interpretacje, obowiązujące dla okresów rocznych następujących po 2021 roku. Lista obejmuje również zmiany, standardy i interpretacje opublikowane przez Radę MSR, ale niezaakceptowane jeszcze przez Unię Europejską:
Zmiana MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”
Rada MSR doprecyzowała zasady klasyfikacji zobowiązań do długo- lub krótkoterminowych przede wszystkim w dwóch aspektach: doprecyzowano, że klasyfikacja jest zależna od praw jakie posiada jednostka na dzień bilansowy; intencje kierownictwa w odniesieniu do przyspieszenia lub opóźnienia płatności zobowiązania nie są brane pod uwagę.
W związku z tym, że Grupa stosuje już zasady spójne ze zmienionym standardem, zmiany nie będą miały wpływu na jej sprawozdania finansowe.
Zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Zmiany nie zostały jeszcze zatwierdzone przez Unię Europejską.
Zmiana MSSF 10 „Skonsolidowane sprawozdania finansowe” i MSR 28 „Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach”
Obowiązujące do tej pory zasady regulujące rozliczenie utraty kontroli nad jednostką zależną przewidywały, że ujmuje się na ten moment zysk lub stratę. Z kolei zasady stosowania metody praw własności mówiły, że wynik transakcji z podmiotami wycenianymi metodą praw własności ujmuje się tylko do wysokości udziału pozostałych udziałowców tych podmiotów.
W sytuacji, gdy jednostka dominująca sprzedaje lub wnosi aportem udziały w spółce zależnej do podmiotu wycenianego MPW w taki sposób, iż traci nad nią kontrolę, wyżej przytoczone regulacje byłyby ze sobą sprzeczne. Zmiana MSSF 10 i MSR 28 likwiduje tę kolizję następująco:
•jeżeli jednostka, nad którą utracono kontrolę, stanowi przedsiębiorstwo (biznes), wynik na transakcji ujmowany jest w całości;
•jeżeli jednostka, nad którą utracono kontrolę, nie stanowi przedsiębiorstwa, wynik ujmowany jest tylko do wysokości udziału innych inwestorów.
Grupa posiada udziały w Grupach stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności, ale dotychczas nie dokonywała sprzedaży lub nie wnosiła aportem udziałów w spółce zależnej do podmiotu wycenianego MPW w taki sposób, iż traciła nad nią kontrolę. W związku z tym zmiana standardów nie będzie miała wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.
Wejście w życie tej zmiany zostało wstrzymane przez Unię Europejską.
Grupa zamierza wdrożyć powyższe regulacje w zakresie dotyczącym Spółki w terminach przewidzianych
do zastosowania przez standardy lub interpretacje.
Przy wyodrębnianiu segmentów operacyjnych Zarząd Spółki dominującej kieruje się liniami produktowymi, które reprezentują główne usługi oraz wyroby dostarczane przez Grupę. Każdy z segmentów jest zarządzany odrębnie w ramach danej linii produktowej, z uwagi na specyfikę świadczonych usług oraz obszaru geograficznego (Zagranica).
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Zgodnie z MSSF 8 wyniki segmentów operacyjnych wynikają z wewnętrznych raportów weryfikowanych okresowo przez Zarząd Spółki dominującej (główny organ decyzyjny w Grupie Kapitałowej). Zarząd Spółki dominującej analizuje wyniki segmentów operacyjnych na poziomie zysku (straty) z działalności operacyjnej oraz EBITDA (miary niewynikającej ze standardów, przez którą Grupa rozumie wynik z działalności operacyjnej powiększony o amortyzację).
Pomiar wyników segmentów operacyjnych stosowany w kalkulacjach zarządczych zbieżny jest z zasadami rachunkowości zastosowanymi przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego, za wyjątkiem następujących obszarów:
Wycena zobowiązań leasingowych dla segmentów Polska, Zagranica oraz Kafeterie prezentowana jest w wyniku pozostałej działalności i uzgodnień,
Koszty Programu Motywacyjnego, którym objęty jest kluczowy personel zarządczy segmentu Polska, prezentowane są w wyniku pozostałej działalności i uzgodnień.
Konsolidacja
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Spółki dominującej oraz sprawozdania finansowe spółek, nad którymi Grupa sprawuje kontrolę tj. spółek zależnych, sporządzone na dzień 31 grudnia 2021 roku. Grupa ocenia czy posiada kontrolę stosując jej definicję zawartą w MSSF 10. Zgodnie z definicją inwestor sprawuje kontrolę nad jednostką, w którą dokonał inwestycji, jeżeli z tytułu swojego zaangażowania w tę jednostkę podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub gdy ma prawa do zmiennych zwrotów, oraz ma możliwość wywierania wpływu na te zwroty poprzez sprawowanie władzy nad jednostką.
Sprawozdania finansowe Spółki dominującej oraz spółek zależnych objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, sporządza się na ten sam dzień bilansowy tj. na 31 grudnia. W przypadkach, gdy jest to konieczne w sprawozdaniach finansowych spółek zależnych dokonuje się korekt mających na celu ujednolicenie zasad rachunkowości stosowanych przez spółkę z zasadami stosowanymi przez Grupę Kapitałową.
Wyłączeniu z konsolidacji mogą podlegać spółki, których sprawozdania finansowe są nieistotne z punktu widzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej. Inwestycje w spółkach zależnych zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży ujmuje się zgodnie z MSSF 5.
Spółki zależne obejmowane są konsolidacją metodą pełną.
Metoda konsolidacji pełnej polega na łączeniu sprawozdań finansowych Spółki dominującej oraz spółek zależnych poprzez zsumowanie, w pełnej wartości, poszczególnych pozycji aktywów, zobowiązań, kapitału własnego, przychodów oraz kosztów. W celu zaprezentowania Grupy Kapitałowej w taki sposób, jak gdyby stanowiła ona pojedynczą jednostkę gospodarczą dokonuje się następujących wyłączeń:
salda rozliczeń między spółkami Grupy Kapitałowej i transakcje (przychody, koszty, dywidendy) wyłącza się w całości,
wyłączeniu podlegają zyski i straty z tytułu transakcji zawieranych wewnątrz Grupy Kapitałowej, które są ujęte w wartości bilansowej aktywów takich jak zapasy i środki trwałe. Straty z tytułu transakcji wewnątrz Grupy analizowane są pod kątem utraty wartości aktywów z perspektywy Grupy,
ujmuje się podatek odroczony z tytułu różnic przejściowych wynikających z wyłączenia zysków i strat osiągniętych na transakcjach zawartych wewnątrz Grupy Kapitałowej (zgodnie z MSR 12).
Udziały niedające kontroli wykazywane są w odrębnej pozycji kapitałów własnych i reprezentują tę część dochodów całkowitych oraz aktywów netto spółek zależnych, które przypadają na podmioty inne niż spółki Grupy Kapitałowej. Grupa alokuje dochody całkowite spółek zależnych pomiędzy akcjonariuszy Spółki dominującej oraz podmioty niekontrolujące na podstawie ich udziału we własności.
Transakcje z podmiotami niekontrolującymi, które nie skutkują utratą kontroli przez Spółkę dominującą, Grupa traktuje jak transakcje kapitałowe:
sprzedaż częściowa udziałów na rzecz podmiotów niekontrolujących - różnica pomiędzy ceną sprzedaży, a wartością bilansową aktywów netto spółki zależnej, przypadających na udziały sprzedane podmiotom niekontrolującym, ujmowana jest bezpośrednio w kapitale w pozycji zyski zatrzymane.
nabycie udziałów od podmiotów niekontrolujących - różnica pomiędzy ceną nabycia, a wartością bilansową aktywów netto nabytych od podmiotów niekontrolujących ujmowana jest bezpośrednio w kapitale w pozycji zyski zatrzymane.
Połączenia przedsięwzięć
Transakcje połączenia przedsięwzięć, wchodzące w zakres MSSF 3, rozliczane są metodą nabycia.
Na dzień objęcia kontroli aktywa i zobowiązania jednostki przejmowanej wyceniane są zasadniczo według wartości godziwej oraz zgodnie z MSSF 3, identyfikowane są aktywa i zobowiązania - bez względu na to, czy były one ujawniane w sprawozdaniu finansowym przejmowanej jednostki przed przejęciem.
Zapłata przekazana w zamian za kontrolę obejmuje wydane aktywa, zaciągnięte zobowiązania oraz wyemitowane instrumenty kapitałowe, wycenione w wartości godziwej na dzień przejęcia. Elementem zapłaty jest również warunkowa zapłata, wyceniana w wartości godziwej na dzień przejęcia. Koszty powiązane z przejęciem (doradztwo, wyceny itp.) nie stanowią zapłaty za przejęcie, lecz ujmowane są w dacie poniesienia jako koszt.
Wartość firmy (zysk na okazyjnym nabyciu) kalkulowana jest jako różnica dwóch wartości:
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
suma zapłaty przekazanej za kontrolę, udziałów niedających kontroli (wycenionych w proporcji
do przejętych aktywów netto) oraz wartości godziwej pakietów udziałów (akcji) posiadanych w jednostce przejmowanej przed datą przejęcia oraz
wartość godziwa możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki.
Nadwyżka sumy skalkulowanej w sposób wskazany powyżej ponad wartość godziwą możliwych
do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki ujmowana jest w aktywach skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej jako wartość firmy. Wartość firmy odpowiada płatności dokonanej przez przejmującego w oczekiwaniu na przyszłe korzyści ekonomiczne z tytułu aktywów, których nie można pojedynczo zidentyfikować ani osobno ująć. Po początkowym ujęciu wartość firmy zostaje wyceniona według wartości początkowej pomniejszonej o łączne odpisy z tytułu utraty wartości.
W przypadku gdy powyższa suma jest niższa od wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki, różnica ujmowana jest niezwłocznie w wyniku. Grupa ujmuje zysk na okazyjnym nabyciu z przejęcia w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych.
Opcje call i put na udziały niekontrolujące
Udziałowcy mniejszościowi w jednostkach zależnych Grupy posiadają opcje put, która umożliwia sprzedaż udziałów do Grupy. Cena realizacji opcji będzie stała lub oparta o formułę (która została określona w umowach pomiędzy Grupą a tymi udziałowcami), która wynikać będzie z osiąganych wyników przez daną jednostkę zależną Grupy.
W przypadku stałej ceny realizacji, zobowiązanie traktowane jest jako transakcja forward a zmiana wyceny w okresie ujmowana jest w wyniku okresu w działalności finansowej. W przypadku ceny opartej o formułę, w momencie początkowego ujęcia zobowiązanie z tytułu wystawionej opcji put jest ujmowane w korespondencji z kapitałem własnym, a późniejsza zmiana wyceny także odnoszona jest na kapitał własny.
Grupa posiada także opcje call na udziały posiadane przez udziałowców mniejszościowych, z których może jednak skorzystać w przypadku naruszenia przez nich warunków umowy bądź działania na szkodę Grupy.
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych
Jednostki stowarzyszone to takie jednostki, nad którymi Spółka dominująca nie sprawuje kontroli, ale na które wywiera znaczący wpływ, uczestnicząc w ustalaniu polityki finansowej i operacyjnej.
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są ujmowane początkowo w cenie nabycia, a następnie wyceniane z zastosowaniem metody praw własności.
Wartość bilansowa inwestycji w jednostkach stowarzyszonych jest powiększana lub pomniejszana o:
udział Spółki dominującej w wyniku jednostki stowarzyszonej,
udział Spółki dominującej w pozostałych całkowitych dochodach jednostki stowarzyszonej, wynikających m.in. z przeszacowania rzeczowych aktywów trwałych oraz z tytułu różnic kursowych z przeliczenia jednostek zagranicznych. Kwoty te wykazuje się w korespondencji z odpowiednią pozycją „Skonsolidowanego sprawozdania z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów”,
zyski i straty wynikające z transakcji pomiędzy Grupą a jednostką stowarzyszoną, które podlegają wyłączeniom do proporcji posiadanego udziału,
otrzymane wypłaty z zysku wypracowanego przez jednostkę stowarzyszoną, które obniżają wartość bilansową inwestycji,
odpisy z tytułu aktualizacji wartości.
Sprawozdania finansowe Spółki dominującej oraz spółek stowarzyszonych ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym metodą praw własności, sporządza się na ten sam dzień bilansowy tj. na 31 grudnia.
Transakcje w walutach obcych
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentowane jest w złotych polskich (PLN), które są również walutą funkcjonalną Spółki dominującej.
Co do zasady, transakcje wyrażone w walutach innych niż waluta funkcjonalna danej jednostki wchodzącej w skład Grupy są przeliczane na odpowiednią walutę funkcjonalną przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji (kurs spot). Jeżeli jednak transakcja sprzedaży lub zakupu poprzedzona jest odpowiednio otrzymaniem lub uiszczeniem zaliczki w walucie obcej, zaliczka na dzień jej zapłaty ujmowana jest po kursie na ten dzień. Następnie w momencie ujęcia w rachunku zysków i strat przychodu osiąganego w walucie lub kosztu lub zakupionego składnika aktywów transakcje te ujmowane są po kursie z dnia ujęcia zaliczki, a nie po kursie z dnia, w którym został ujęty przychód lub koszt lub składnik aktywów.
Na dzień bilansowy pozycje pieniężne wyrażone w walutach innych niż waluta funkcjonalna są przeliczane na odpowiednią walutę funkcjonalną przy zastosowaniu odpowiedniego kursu obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego np. średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
Niepieniężne pozycje ujmowane według kosztu historycznego, wyrażonego w walucie obcej, są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Niepieniężne pozycje ewidencjonowane według wartości godziwej, wyrażonej w walucie obcej, wyceniane są według kursu wymiany z dnia ustalenia wartości godziwej tj. średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
Różnice kursowe powstałe z rozliczenia transakcji lub przeliczenia pozycji pieniężnych innych niż instrumenty pochodne, ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów lub kosztów finansowych w kwocie netto, za wyjątkiem różnic kursowych kapitalizowanych w wartości aktywów w przypadkach określonych zasadami rachunkowości (przedstawione w punkcie dotyczącym kosztów finansowania zewnętrznego).
Różnice kursowe z wyceny instrumentów pochodnych wyrażonych w walucie obcej ujmowane są w wyniku, o ile nie stanowią zabezpieczenia przepływów pieniężnych. Instrumenty pochodne zabezpieczające przepływy pieniężne ujmowane są zgodnie z zasadami rachunkowości zabezpieczeń.
Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania zagranicznych jednostek zależnych są przeliczane na walutę polską po kursie zamknięcia obowiązującym na dzień bilansowy tj. po średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
Sprawozdanie z wyniku oraz sprawozdanie z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów jednostki zagranicznej są przeliczane po przeciętnym kursie wymiany za dany rok obrotowy, o ile nie wystąpiły znaczne wahania kursów wymiany. W przypadku znacznych wahań kursów, dla transakcji ujętych w sprawozdaniu z wyniku oraz sprawozdaniu z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów stosowany jest kurs wymiany z dnia zawarcia transakcji.
Różnice kursowe powstałe w wyniku przeliczenia sprawozdania finansowego jednostki zagranicznej są ujmowane w pozostałych całkowitych dochodach i akumulowane w oddzielnej pozycji kapitału własnego aż do momentu zbycia jednostki zagranicznej. W momencie zbycia jednostki zagranicznej różnice kursowe z przeliczenia zakumulowane w kapitale własnym są reklasyfikowane do wyniku i ujmowane jako korekta zysku lub straty ze zbycia jednostki zagranicznej.
Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów, aktywuje się jako część ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika aktywów. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki oraz zyski lub straty z tytułu różnic kursowych do wysokości, która koryguje koszty odsetek.
Wartość firmy
Wartość firmy ujmowana jest początkowo zgodnie z MSSF 3 (patrz wyżej podpunkt dotyczący połączeń jednostek gospodarczych). Wartości firmy nie amortyzuje się, zamiast tego corocznie przeprowadzany jest test na utratę wartości zgodnie z MSR 36 (patrz podpunkt dotyczący utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych).
Wartości niematerialne
Wartości niematerialne obejmują nabyte znaki towarowe, patenty i licencje, oprogramowanie komputerowe, koszty prac rozwojowych oraz pozostałe wartości niematerialne, które spełniają kryteria ujęcia określone w MSR 38. W pozycji tej wykazywane są również wartości niematerialne, które nie zostały jeszcze oddane do użytkowania (wartości niematerialne w trakcie wytwarzania).
Wartości niematerialne wykazywane są na dzień bilansowy według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszone o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartości niematerialne
o określonym okresie użytkowania amortyzowane są metodą liniową przez okres ich ekonomicznej użyteczności. Okresy użytkowania poszczególnych wartości niematerialnych poddawane są corocznej weryfikacji, a w razie konieczności korygowane od początku następnego roku obrotowego.
Przewidywany okres użytkowania dla poszczególnych grup wartości niematerialnych wynosi:
Grupa | Okres |
Znaki towarowe | 15 - 20 lat |
Patenty i licencje | 1 - 3 lata |
Oprogramowanie komputerowe | 2 - 5 lat |
Pozostałe wartości niematerialne | 2 - 5 lat |
Koszty związane z utrzymaniem oprogramowania, ponoszone w okresach późniejszych, ujmowane są jako koszt okresu w momencie ich poniesienia.
Koszty prac badawczych ujmowane są w wyniku w momencie ich poniesienia.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
W spółkach Grupy prowadzone są prace rozwojowe związane z wdrożeniem i przystosowaniem informatycznych systemów wsparcia na własne potrzeby oraz nowoczesnych rozwiązań wspierających ofertę świadczeń Grupy na rzecz klientów.
Nakłady bezpośrednio związane z pracami rozwojowymi ujmowane są jako wartości niematerialne tylko wtedy,
gdy spełnione są następujące kryteria:
ukończenie składnika wartości niematerialnych jest wykonalne z technicznego punktu widzenia tak,
aby nadawał się on do użytkowania lub sprzedaży,
Spółka z Grupy zamierza ukończyć składnik wartości niematerialnych, a następnie użytkować go lub sprzedać,
Spółka z Grupy jest zdolna do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,
składnik wartości niematerialnych będzie przynosił korzyści ekonomiczne, a Grupa potrafi tę korzyść udowodnić, m.in. poprzez istnienie rynku lub użyteczność składnika dla potrzeb Grupy,
dostępne są środki techniczne, finansowe i inne niezbędne do ukończenia prac rozwojowych
w celu sprzedaży lub użytkowania składnika,
nakłady poniesione w trakcie prac rozwojowych można wiarygodnie wycenić i przyporządkować
do danego składnika wartości niematerialnych.
Nakłady ponoszone na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia przenoszone są na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one w przyszłości odzyskane. Ocena przyszłych korzyści odbywa się na podstawie zasad określonych w MSR 36.
Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego, zgodnie z którym składniki aktywów ujmowane są według cen nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonej o skumulowaną amortyzację i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Zakończone prace rozwojowe amortyzowane są liniowo przez przewidywany okres uzyskiwania korzyści, który przeciętnie wynosi 4 lata.
Zyski lub straty wynikłe ze zbycia wartości niematerialnych są określane jako różnica pomiędzy wpływami netto ze sprzedaży, a wartością bilansową zbywanego składnika wartości niematerialnych. Te zyski i straty ujmowane są w wyniku w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych w momencie przejęcia przez nabywcę kontroli nad zbywanym składnikiem wartości niematerialnych zgodnie z wymogami MSSF 15 (patrz podpunkt „Przychody ze sprzedaży” w niniejszym punkcie dodatkowych informacji do skonsolidowanego sprawozdania finansowego). Kwotę wynagrodzenia w ramach transakcji zbycia składnika wartości niematerialnych ustala się zgodnie z wymogami MSSF 15 dotyczącymi ustalania ceny transakcyjnej.
Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe początkowo ujmowane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Cenę nabycia zwiększają wszystkie koszty związane bezpośrednio z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do użytkowania.
Po początkowym ujęciu rzeczowe aktywa trwałe, wykazywane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonej o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy lub montażu i przekazania środka trwałego do używania.
Amortyzacja naliczana jest metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika aktywów, który dla poszczególnych grup rzeczowych aktywów trwałych wynosi:
Grupa | Okres |
Inwestycje w obce środki trwałe | 5 -10 lat |
Maszyny i urządzenia | 3 - 10 lat |
Środki transportu | 3 - 5 lat |
Pozostałe środki trwałe | 3 - 5 lat |
Rozpoczęcie amortyzacji następuje w miesiącu następnym po tym, w którym środek trwały jest dostępny
do użytkowania. Okresy użytkowania oraz metody amortyzacji są weryfikowane raz w roku, powodując ewentualną korektę odpisów amortyzacyjnych w kolejnych latach.
Środki trwałe dzielone są na części składowe będące pozycjami o istotnej wartości, dla których można przyporządkować odrębny okres ekonomicznej użyteczności. Częścią składową są również koszty generalnych przeglądów oraz istotne części zamienne i wyposażenie, jeżeli będą wykorzystywane przez okres dłuższy niż rok. Bieżące koszty utrzymania poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, ujmowane są w wyniku w momencie ich poniesienia.
Grupa nie posiada gruntów, budynków ani budowli. Nie posiada również części składowych innych środków trwałych, które spełniają warunek istotnej wartości, dla których można przyporządkować odrębny okres ekonomicznej użyteczności.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta ze sprawozdania z sytuacji finansowej po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży, likwidacji lub zaprzestania użytkowania środków trwałych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a wartością netto tych środków trwałych. Te zyski i straty ujmowane są w wyniku w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych w momencie przejęcia przez nabywcę kontroli nad zbywanym składnikiem rzeczowych aktywów trwałych zgodnie z wymogami MSSF 15 (patrz podpunkt „Przychody ze sprzedaży” w niniejszym punkcie dodatkowych informacji do skonsolidowanego sprawozdania finansowego). Kwotę wynagrodzenia w ramach transakcji zbycia składnika rzeczowych aktywów trwałych ustala się zgodnie z wymogami MSSF 15 dotyczącymi ustalania ceny transakcyjnej.
Grupa jako leasingobiorca
Dla każdej umowy Grupa podejmuje decyzję, czy umowa jest leasingiem lub zawiera leasing. Leasing został zdefiniowany jako umowa lub część umowy, która przekazuje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów (bazowy składnik aktywów) na dany okres w zamian za wynagrodzenie. W tym celu analizuje się trzy podstawowe aspekty:
czy umowa dotyczy zidentyfikowanego składnika aktywów, który albo jest wyraźnie określony w umowie lub też w sposób dorozumiany w momencie udostępnienia składnika aktywów Grupie,
czy Grupa ma prawo do uzyskania zasadniczo wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowania składnika aktywów przez cały okres użytkowania w zakresie określonym umową,
czy Grupa ma prawo do kierowania użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów przez cały okres użytkowania.
W dacie rozpoczęcia leasingu Grupa ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązanie z tytułu leasingu. Za datę rozpoczęcia leasingu uznaje się datę przekazania przez leasingodawcę przedmiotu leasingu.
Prawo do użytkowania jest początkowo wyceniane w cenie nabycia składającej się z wartości początkowej zobowiązania z tytułu leasingu, początkowych kosztów bezpośrednich poniesionych przez leasingobiorcę, szacunku kosztów przewidywanych w związku z demontażem bazowego składnika aktywów oraz opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia lub przed nią, pomniejszonych o zachęty leasingowe.
Po początkowym ujęciu, Grupa amortyzuje prawa do użytkowania metodą liniową od daty rozpoczęcia leasingu do końca okresu użytkowania prawa do użytkowania lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza. Jeśli występują ku temu przesłanki, prawa do użytkowania poddaje się testom na utratę wartości zgodnie z MSR 36. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania po początkowym ujęciu mogą zostać skorygowane z tytułu ponownej wyceny zobowiązania leasingowego ze względu na ponowną ocenę lub modyfikację leasingu.
Okresy amortyzacji aktywów z tytułu prawa do użytkowania są następujące:
prawo do użytkowania nieruchomości2-13 lat
prawo do użytkowania sprzętu fitness 2-10 lat
prawo do użytkowania pozostałych aktywów (samochodów i sprzętu biurowego)2-4 lata
W dacie rozpoczęcia Grupa wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu w wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty z wykorzystaniem stopy procentowej leasingu, jeśli można ją łatwo ustalić. W przeciwnym wypadku stosuje się krańcową stopę procentową leasingobiorcy.
Opłaty leasingowe uwzględniane w wartości zobowiązania z tytułu leasingu składają się ze stałych (w tym zasadniczo stałych) opłat leasingowych, zmiennych opłat leasingowych zależnych od indeksu lub stawki, kwot oczekiwanych do zapłaty jako gwarantowana wartość końcowa, płatności z tytułu wykonania opcji kupna i kar za wykonanie opcji wypowiedzenia leasingu, jeśli ich wykonanie jest racjonalnie pewne.
Po początkowym ujęciu zobowiązanie z tytułu leasingu jest pomniejszane o dokonane spłaty i powiększane o naliczone odsetki przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej. Wycena zobowiązania z tytułu leasingu jest aktualizowana w celu odzwierciedlenia modyfikacji umowy leasingu oraz ponownej oceny okresu leasingu, wykonania opcji kupna, gwarantowanej wartości końcowej lub opłat leasingowych zależnych od indeksu lub stawki. Co do zasady aktualizacja wartości zobowiązania jest ujmowana jako korekta składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania.
Okres leasingu to nieodwoływalny okres leasingu; okresy objęte opcją przedłużenia i wcześniejszego zakończenia leasingu są uwzględnione w okresie leasingu, jeśli istnieje wystarczająca pewność, że leasing będzie przedłużony lub umowa nie zostanie wcześniej zakończona.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Grupa stosuje dopuszczone standardem zwolnienia i ujmuje opłaty leasingowe w wyniku metodą liniową w trakcie okresu leasingu dla następujących rodzajów umów leasingowych:
umów, których okres leasingu jest krótszy niż 12 miesięcy (dla poszczególnych klas aktywów),
umów, w których bazowy składnik aktywów ma wartość mniejszą niż 3 tys. zł (indywidualnie dla każdej umowy leasingowej). W Grupie dotyczy to terminali (czytników kart płatniczych) zainstalowanych w obiektach sportowych.
Grupa prezentuje prawa do użytkowania w aktywach trwałych jako osobną pozycję obok rzeczowych aktywów trwałych, co do których posiada tytuł własności oraz obok wartości niematerialnych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Zmiana leasingu: ulgi w czynszach przyznawane leasingobiorcy bezpośrednio w związku pandemią COVID-19
Dla umów najmu nieruchomości, Grupa zastosowała praktyczne rozwiązanie wprowadzone Zmianą do MSSF 16 w 2020 roku w następstwie pandemii COVID-19. Praktyczne rozwiązanie daje leasingobiorcy możliwość nieprzeprowadzania oceny czy ulga w czynszu, która spełnia określone warunki, stanowi zmianę leasingu, i ujęcia wszelkich zmian opłat leasingowych wynikających z ulgi w czynszu w taki sam sposób, w jaki ująłby zmianę, gdyby zmiana ta nie stanowiła zmiany leasingu. Praktyczne rozwiązanie opisane powyżej stosuje się jedynie do ulg w czynszach przyznawanych bezpośrednio w związku pandemią COVID-19 i tylko wtedy, gdy spełniono wszystkie poniższe warunki:
zmiana opłat leasingowych prowadzi do zaktualizowanego wynagrodzenia za leasing, które jest zasadniczo takie samo bądź niższe niż wynagrodzenie za leasing obowiązujące bezpośrednio przed tą zmianą;
jakiekolwiek obniżenie opłat leasingowych dotyczy jedynie płatności pierwotnie wymagalnych w dniu 30 czerwca 2022 roku lub przed tą datą (na przykład ulga w czynszu spełniałaby ten warunek, jeżeli skutkowałaby obniżeniem opłat leasingowych w dniu 30 czerwca 2022 roku lub przed tą datą i większymi opłatami leasingowymi wymagalnymi po dniu 30 czerwca 2022 roku); oraz
inne warunki leasingu nie zostały znacząco zmienione.
W efekcie, zobowiązanie leasingowe jest ponownie wyceniane przy zastosowaniu niezmienionej stopy procentowej, a efekt wyceny ujmuje się w sprawozdaniu z wyniku w podstawowej działalności operacyjnej jako pomniejszenie odpowiednich kosztów operacyjnych wg funkcji w zależności od tego, gdzie przypisane są koszty danej umowy leasingu.
Grupa jako leasingodawca / subleasingodawca
Grupa klasyfikuje umowy subleasingu jako leasing operacyjny lub finansowy w odniesieniu do składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania wynikającego z leasingu głównego, a nie w odniesieniu do bazowego składnika aktywów. Leasing klasyfikuje się jako leasing finansowy, jeśli przenosi znacząco wszystkie ryzyka i korzyści z prawa do użytkowania aktywów wynikającego z leasingu głównego. W przeciwnym razie jest klasyfikowany jako leasingoperacyjny. Jednakowe zasady są stosowane do umów leasingu.
Grupa jest subleasingodawcą oraz leasingodawcą w odniesieniu do sprzętu fitness oddanego w dzierżawę dla obiektów będących partnerami Grupy, a także w odniesieniu do powierzchni biurowej. Tego typu umowy subleasingu zostały zaklasyfikowane jako leasing operacyjny. Grupa nadal ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania wynikający z leasingu głównego i odpowiadające mu zobowiązanie. Przychody z tytułu subleasingu oraz leasingu operacyjnego, gdzie spółka jest leasingodawcą, ujmowane są liniowo przez okres leasingu.
Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych
Corocznemu testowi na utratę wartości podlegają następujące składniki aktywów:
wartość firmy, przy czym po raz pierwszy test na utratę wartości przeprowadza się do końca okresu,
w którym miało miejsce połączenie,
wartości niematerialne, które jeszcze nie są użytkowane.
Grupa nie posiada aktywów trwałych o nieokreślonym okresie użytkowania, innych niż wartość firmy.
W odniesieniu do aktywów niefinansowych, innych niż aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego i zapasy dokonywana jest coroczna ocena, czy wystąpiły przesłanki, które mogą świadczyć o utracie ich wartości. W razie istnienia przesłanek, przeprowadzany jest test na utratę wartości.
Dla potrzeb przeprowadzenia testu na utratę wartości aktywa grupowane są na najniższym poziomie, na jakim generują wpływy pieniężne, niezależnie od innych aktywów lub grup aktywów (tzw. ośrodki wypracowujące przepływy pieniężne). Składniki aktywów samodzielnie generujące wpływy pieniężne testowane są indywidualnie.
Wartość firmy alokowana jest do tych ośrodków wypracowujących środki pieniężne, z których oczekuje się korzyści synergii wynikających z połączenia jednostek gospodarczych, przy czym ośrodkami wypracowującymi przepływy pieniężne są ośrodki nie większe niż segmenty operacyjne.
Jeżeli wartość bilansowa przekracza szacowaną wartość odzyskiwalną aktywów bądź ośrodków wypracowujących środki pieniężne, do których aktywa te należą, wówczas wartość bilansowa jest obniżana do poziomu wartości odzyskiwalnej. Wartość odzyskiwalna odpowiada wyższej z następujących dwóch wartości: wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej. Przy ustalaniu wartości użytkowej, szacowane przyszłe
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
przepływy pieniężne są dyskontowane do wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ryzyka związanego z danym składnikiem aktywów.
Odpis z tytułu utraty wartości w pierwszej kolejności przypisywany jest do wartości firmy. Pozostała kwota odpisu obniża proporcjonalnie wartość bilansową aktywów wchodzących do ośrodka wypracowującego przepływy.
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości ujmowane są w wyniku w pozycji pozostałych kosztów operacyjnych.
Odpisy aktualizujące wartość firmy nie podlegają odwróceniu w kolejnych okresach. W przypadku pozostałych składników aktywów, na kolejne dni bilansowe oceniane są przesłanki wskazujące na możliwość odwrócenia odpisów aktualizujących. Odwrócenie odpisu ujmowane jest w wyniku w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych.
Instrumenty finansowe
Instrumentem finansowym jest każda umowa, która skutkuje powstaniem składnika aktywów finansowych u jednej ze stron i jednocześnie zobowiązania finansowego lub instrumentu kapitałowego u drugiej ze stron.
Należności z tytułu dostaw i usług i wyemitowane dłużne papiery wartościowe ujmuje się początkowo w momencie ich powstania. Pozostałe składniki aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych są początkowo ujmowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, gdy Grupa staje się stroną umowy tego instrumentu. Standaryzowane transakcje kupna i sprzedaży aktywów i zobowiązań finansowych ujmuje się na dzień zawarcia transakcji.
Składnik aktywów finansowych wyłącza się ze sprawozdania z sytuacji finansowej w przypadku, gdy wygasają umowne prawa do przepływów pieniężnych ze składnika aktywów finansowych lub gdy składnik aktywów finansowych oraz zasadniczo całe ryzyko i korzyści z nim związane zostają przeniesione na inny podmiot.
Grupa wyłącza ze sprawozdania z sytuacji finansowej zobowiązanie finansowe wtedy, gdy zobowiązanie przestało istnieć, to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł.
Aktywa oraz zobowiązania finansowe wyceniane są według zasad przedstawionych poniżej.
Aktywa finansowe
Na dzień nabycia Grupa wycenia aktywa finansowe w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej uiszczonej zapłaty. Koszty transakcji Grupa włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich aktywów finansowych, poza kategorią aktywów wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik. Wyjątkiem od tej zasady są należności z tytułu dostaw i usług, które Grupa wycenia w ich cenie transakcyjnej w rozumieniu MSSF 15, przy czym nie dotyczy to tych pozycji należności z tytułu dostaw i usług, których termin płatności jest dłuższy niż rok i które zawierają istotny komponent finansowania zgodnie z definicją z MSSF 15.
Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe inne niż instrumenty pochodne zabezpieczające, Grupa klasyfikuje z podziałem na:
aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy oraz
instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody.
Klasyfikacja aktywów finansowych dokonywana jest w momencie początkowego ujęcia i może być zmieniona jedynie wówczas, gdy zmienił się biznesowy model zarządzania aktywami finansowymi. Kategorie te określają zasady wyceny na dzień bilansowy oraz ujęcie zysków lub strat z wyceny w wyniku finansowym lub w pozostałych całkowitych dochodach. Grupa dokonuje klasyfikacji aktywów finansowych do kategorii na podstawie modelu biznesowego funkcjonującego w Grupie w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz wynikających z umowy przepływów pieniężnych charakterystycznych dla składnika aktywów finansowych.
Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki (i nie zostały wyznaczone w momencie początkowego ujęcia do wyceny w wartości godziwej przez wynik):
składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskania przepływów pieniężnych wynikających z umowy,
warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są wyłącznie spłatą kwoty głównej i odsetek od wartości nominalnej pozostałej do spłaty.
Do kategorii aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie Grupa zalicza:
środki pieniężne i ich ekwiwalenty,
pożyczki,
należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności (z wyłączeniem należności z tytułu podatku od towarów i usług, dla których nie stosuje się zasad MSSF 9),
dłużne papiery wartościowe.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Wymienione klasy aktywów finansowych prezentowane są w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w podziale na aktywa trwałe i obrotowe w pozycjach „Pożyczki oraz pozostałe aktywa finansowe”, „Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności” oraz „Środki pieniężne i ich ekwiwalenty”. Wycena krótkoterminowych należności odbywa się w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.
Przychody z tytułu odsetek ustalanych metodą efektywnej stopy procentowej Grupa ujmuje w wyniku w pozycji „Przychody finansowe”.
Straty z tytułu utraty wartości należności z tytułu dostaw i usług Grupa ujmuje w pozostałych kosztach operacyjnych, zaś straty z tytułu utraty wartości pozostałych aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie w pozycji „Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych”. W obydwu przypadkach wykazywane straty pomniejszane są o zyski z tytułu odwrócenia odpisów aktualizujących. Zyski i straty powstałe w związku z wyłączeniem aktywów należących do tej kategorii ze sprawozdania z sytuacji finansowej Grupa ujmuje w wyniku w pozycji „Zysk (strata) z zaprzestania ujmowania aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie”. Pozostałe zyski i straty z aktywów finansowych ujmowane w wyniku, w tym różnice kursowe, prezentowane są jako przychody lub koszty finansowe.
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:
składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych,
warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są wyłącznie spłatą kwoty głównej i odsetek od wartości nominalnej pozostałej do spłaty.
Przychody z tytułu odsetek, zyski i straty z tytułu utraty wartości oraz różnice kursowe związane z tymi aktywami obliczane są i ujmowane w wyniku finansowym w taki sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie. Pozostałe zmiany wartości godziwej tych aktywów ujmowane są przez pozostałe całkowite dochody. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody skumulowane zyski lub straty rozpoznane wcześniej w pozostałych całkowitych dochodach podlegają przeklasyfikowaniu z kapitału do wyniku.
W okresie sprawozdawczym Grupa nie posiadała aktywów finansowych kwalifikujących się do tej kategorii wyceny.
Aktywa finansowe zaliczone do kategorii wycenianych w zamortyzowanym koszcie oraz wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody ze względu na model biznesowy i charakter przepływów z nimi związanych podlegają ocenie na każdy dzień bilansowy w celu ujęcia oczekiwanych strat kredytowych, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości. Sposób dokonywania tej oceny i szacowania odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych różni się dla poszczególnych klas aktywów finansowych:
Dla należności z tytułu dostaw i usług Grupa stosuje uproszczone podejście zakładające kalkulację odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych dla całego okresu życia instrumentu. Szacunki odpisów są dokonywane na zasadzie zbiorowej, a należności zostały pogrupowane według okresu przeterminowania i typu odbiorcy (B2B, B2C). Szacunek odpisu jest oparty przede wszystkim o historycznie kształtujące się przeterminowania i powiązanie zalegania z faktyczną spłacalnością na bazie dostępnych danych historycznych.
W odniesieniu do pozostałych klas aktywów, w przypadku instrumentów, dla których wzrost ryzyka kredytowego od pierwszego ujęcia nie był znaczący lub ryzyko jest niskie, Grupa zakłada ujęcie w pierwszej kolejności strat z niewykonania zobowiązania dla okresu kolejnych 12 miesięcy. Jeśli wzrost ryzyka kredytowego od momentu jego początkowego ujęcia był znaczny, ujmuje się straty odpowiednie dla całego życia instrumentu.
Grupa przyjęła, że znaczy wzrost ryzyka następuje, kiedy przeterminowanie płatności przekracza 60 dni.
W odniesieniu do należności handlowych Spółka dopuszcza również indywidualną możliwość określania oczekiwanych strat kredytowych. W szczególności dotyczy to: należności od dłużników znajdujących się w stanie likwidacji lub w stanie upadłości, należności kwestionowanych przez dłużników oraz z których zapłatą dłużnik zalega, pozostałych należności przeterminowanych, a także należności nieprzeterminowanych, których ryzyko nieściągalności jest znaczne według indywidualnej oceny Zarządu (w szczególności, gdy przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności są równe albo wyższe od dochodzonej kwoty). W powyższych sytuacjach odpis na należności może zostać utworzony w wysokości sięgającej do 100% ich wartości.
Zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości aktywa finansowe są spisywane, w całości lub w części, kiedy Grupa wyczerpie praktycznie wszystkie działania w zakresie ściągnięcia i uzna, że nie może już racjonalnie oczekiwać odzyskania należności. Zazwyczaj następuje to, gdy:
składnik aktywów jest przeterminowany powyżej 360 dni,
nastąpiła upadłość lub likwidacja dłużnika,
nastąpiła niewypłacalność dłużnika.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Zobowiązania finansowe
Zobowiązania finansowe wykazywane są w następujących pozycjach sprawozdania z sytuacji finansowej:
kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne,
zobowiązania z tytułu leasingu,
inne zobowiązania finansowe.
Na dzień nabycia Grupa wycenia zobowiązania finansowe w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej otrzymanej kwoty. Koszty transakcji Grupa włącza do wartości początkowej wyceny wszystkich zobowiązań finansowych, poza kategorią zobowiązań wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik.
Po początkowym ujęciu zobowiązania finansowe wyceniane są w zamortyzowanym koszcie z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, za wyjątkiem zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu lub wyznaczonych jako wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Do kategorii zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy Grupa zalicza instrumenty pochodne inne niż instrumenty zabezpieczające. Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług wyceniane są w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.
Zyski i straty z wyceny zobowiązań finansowych ujmowane są w wyniku finansowym w działalności finansowej.
Rachunkowość zabezpieczeń
Grupa nie posiada instrumentów pochodnych stanowiących zabezpieczenie przepływów pieniężnych ani wartości godziwej.
Zapasy
Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/kosztu wytworzenia oraz wartości netto możliwej do uzyskania. Na cenę nabycia lub koszt wytworzenia składają się koszty zakupu, koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzenia zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu. Rozchód materiałów i towarów ustala się z zastosowaniem metody „pierwsze weszło - pierwsze wyszło” (FIFO).
Wartość netto możliwa do uzyskania jest to szacowana cena sprzedaży ustalana w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują gotówkę w kasie i na rachunkach bankowych, depozyty płatne na żądanie oraz krótkoterminowe inwestycje o dużej płynności (do 3 miesięcy), łatwo wymienialne na gotówkę, dla których ryzyko zmiany wartości jest nieznaczne.
W ramach szczegółowej analizy ustalono klasyfikacje oraz oszacowano odpis z tytuły utraty wartości zgodnie z MSSF 9. Środki pieniężne na rachunkach bankowych spełniają test SPPI oraz test modelu biznesowego „utrzymywane w celu ściągnięcia”. W związku z tym środki pieniężne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu.
Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży
Aktywa trwałe (grupy aktywów trwałych) są klasyfikowane przez Grupę jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli ich wartość bilansowa zostanie odzyskana przede wszystkim w wyniku transakcji sprzedaży a nie poprzez dalsze użytkowanie. Warunek ten uznaje się za spełniony wyłącznie wówczas, gdy składnik aktywów (grupa aktywów) jest dostępny w swoim obecnym stanie do natychmiastowej sprzedaży, z zachowaniem normalnych i zwyczajowo przyjętych warunków sprzedaży, a wystąpienie transakcji sprzedaży jest wysoce prawdopodobne w ciągu roku od momentu zmiany klasyfikacji.
Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży wyceniane są w niższej z dwóch wartości: wartości bilansowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia. Niektóre aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży, takie jak aktywa finansowe oraz aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, wyceniane są według tych samych zasad rachunkowości, jakie były stosowane przez Grupę przed zaklasyfikowaniem do aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży. Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży nie podlegają amortyzacji.
Kapitał własny
Kapitał podstawowy wykazywany jest w wartości nominalnej wyemitowanych akcji, zgodnie ze statutem Spółki dominującej oraz wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego.
Akcje Spółki dominującej nabyte i zatrzymane przez Spółkę dominującą lub spółki zależne pomniejszają kapitał własny. Akcje własne wyceniane są w cenie nabycia.
Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej powstaje z nadwyżki ceny emisyjnej ponad wartość nominalną akcji, pomniejszonej o koszty emisji.
Zyski zatrzymane obejmują następujące kategorie kapitałów: kapitał rezerwowy, pozostałe kapitały oraz niepodzielony wynik z lat ubiegłych.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Kapitał rezerwowy tworzony jest z wygospodarowanego zysku z przeznaczeniem na rozwój Grupy albo pokrycie szczególnych strat lub innych wydatków. O sposobie użycia kapitału rezerwowego decyduje Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki dominującej.
Pozostałe kapitały obejmują:
kapitał z tytułu ujęcia wyceny programów płatności akcjami oraz
kapitał z kumulacji pozostałych całkowitych dochodów obejmujących różnice kursowe z przeliczenia zagranicznych jednostek zależnych (patrz podpunkt dotyczący transakcji w walutach obcych).
Niepodzielony wynik z lat ubiegłych obejmuje także wynik finansowy bieżącego roku.
Wszystkie transakcje z właścicielami Spółki dominującej prezentowane są osobno w „Skonsolidowanym sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym”.
Płatności w formie akcji
W Grupie realizowane są programy motywacyjne, w ramach których kluczowym członkom kadry menedżerskiej przyznawane są opcje zamienne na akcje Spółki dominującej.
Wartość wynagrodzenia za pracę kadry menedżerskiej określana jest w sposób pośredni poprzez odniesienie do wartości godziwej przyznanych instrumentów kapitałowych. Wartość godziwa opcji wyceniana jest na dzień przyznania, przy czym nierynkowe warunki nabycia uprawnień (osiągnięcie zakładanego poziomu wyniku finansowego) nie są uwzględniane w szacowaniu wartości godziwej opcji na akcje.
Koszt wynagrodzeń oraz drugostronnie zwiększenie kapitału własnego ujmowane jest na podstawie najlepszych dostępnych szacunków co do liczby opcji, do których nastąpi nabycie uprawnień w danym okresie. Przy ustalaniu liczby opcji, do których nastąpi nabycie uprawnień, są uwzględniane nierynkowe warunki nabycia uprawnień.
Grupa dokonuje korekty tych szacunków, jeżeli późniejsze informacje wskazują, że liczba przyznanych opcji różni się od wcześniejszych oszacowań. Korekty szacunków dotyczące liczby przyznanych opcji ujmowane są w wyniku finansowym bieżącego okresu – nie dokonuje się korekt poprzednich okresów.
Świadczenia pracownicze
Wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej zobowiązania i rezerwy na świadczenia pracownicze obejmują następujące tytuły:
krótkoterminowe świadczenia pracownicze z tytułu wynagrodzeń (wraz z premiami i prowizjami) oraz składek na ubezpieczenia społeczne, świadczenia z tytułu Pracowniczych Programów Kapitałowych,
rezerwy na niewykorzystane urlopy oraz
inne długoterminowe świadczenia pracownicze, do których Grupa zalicza odprawy emerytalne.
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze
Wartość zobowiązań z tytułu krótkoterminowych świadczeń pracowniczych ustala się bez dyskonta i wykazuje
w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie wymaganej zapłaty w okresie, którego dotyczą.
Rezerwy na niewykorzystane urlopy
Grupa tworzy rezerwę na koszty kumulowanych płatnych nieobecności, które będzie musiała ponieść w wyniku niewykorzystanego przez pracowników uprawnienia, a które to uprawnienie narosło na dzień bilansowy. Rezerwa na niewykorzystane urlopy stanowi rezerwę krótkoterminową i nie podlega dyskontowaniu.
Odprawy emerytalne
Zgodnie z systemami wynagradzania obowiązującymi w Grupie pracownicy Spółek Grupy mają prawo do odpraw emerytalnych. Odprawy emerytalne są wypłacane jednorazowo, w momencie przejścia na emeryturę. Wysokość odpraw emerytalnych zależy od stażu pracy oraz średniego wynagrodzenia pracownika. Odprawy te stanowią pozostałe długoterminowe świadczenia pracownicze.
Grupa tworzy rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych w celu przyporządkowania kosztów do okresów nabywania uprawnień przez pracowników.
Wartość bieżąca rezerw na każdy dzień bilansowy jest szacowana przez niezależnego aktuariusza. Naliczone rezerwy są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane i dotyczą okresu do dnia bilansowego. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są na danych historycznych.
Zyski i straty aktuarialne wynikające ze zmian założeń aktuarialnych (w tym z tytułu zmiany stopy dyskonta) i korekt aktuarialnych ex post, ujmuje się w innych całkowitych dochodach
Rezerwy, zobowiązania i aktywa warunkowe
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Termin poniesienia oraz kwota wymagająca uregulowania mogą być niepewne.
Rezerwy tworzy się m.in. na następujące tytuły:
toczące się postępowania sądowe oraz sprawy sporne,
straty z umów z klientami,
restrukturyzacja, tylko jeżeli na podstawie odrębnych przepisów Grupa jest zobowiązana do jej przeprowadzenia lub zawarto w tej sprawie wiążące umowy.
Nie tworzy się rezerw na przyszłe straty operacyjne.
Rezerwy ujmuje się w wartości szacowanych nakładów niezbędnych do wypełnienia obecnego obowiązku, na podstawie najbardziej wiarygodnych dowodów dostępnych na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego, w tym dotyczących ryzyka oraz stopnia niepewności. W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszt finansowy.
Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wówczas, gdy istnieje wystarczająca pewność, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Jednakże wartość tego aktywa nie może przewyższyć kwoty rezerwy.
W przypadku gdy wydatkowanie środków w celu wypełnienia obecnego obowiązku nie jest prawdopodobne, kwoty zobowiązania warunkowego nie ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, za wyjątkiem zobowiązań warunkowych identyfikowanych w procesie połączenia jednostek gospodarczych zgodnie z MSSF 3.
Informację o zobowiązaniach warunkowych ujawnia się w części opisowej skonsolidowanego sprawozdania finansowego w nocie nr 29.
Możliwe wpływy zawierające korzyści ekonomiczne dla Grupy, które nie spełniają jeszcze kryteriów ujęcia jako aktywa, stanowią aktywa warunkowe, których nie ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Informację o aktywach warunkowych ujawnia się w dodatkowych notach objaśniających.
Przychody ze sprzedaży
Przychody ze sprzedaży stanowią przychody z umów z klientami objęte zakresem MSSF 15 (za wyjątkiem przychodów z leasingów osiąganych przez spółkę Benefit Partners Sp. z o.o. oraz przez spółkę dominującą, które prezentowane są zgodnie z MSSF 16). Sposób ujmowania przychodów ze sprzedaży w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy, w tym zarówno wartość, jak i moment rozpoznania przychodów, określa pięcioetapowy model obejmujący następujące kroki:
identyfikacja umowy z klientem,
identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia,
określenie ceny transakcyjnej,
przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia,
ujęcie przychodu podczas wypełniania zobowiązań do wykonania świadczenia lub po ich wypełnieniu.
Identyfikacja umowy z klientem
Grupa ujmuje umowę z klientem tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria:
strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;
Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;
Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;
umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych Grupy); oraz
jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.
Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia
W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem
i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w taki sam sposób przekazywane klientowi.
Dobro lub usługa są wyodrębnione, jeżeli spełniają oba następujące warunki:
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
klient może odnosić korzyści z dobra lub usługi albo bezpośrednio, albo poprzez powiązanie z innymi zasobami, które są dla niego łatwo dostępne oraz
obowiązek Grupy do przekazania dobra lub usługi klientowi można wyodrębnić spośród innych obowiązków określonych w umowie.
Ustalenie ceny transakcyjnej
W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które zgodnie z oczekiwaniem Grupy będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich. Wynagrodzenie określone w umowie z klientem obejmuje kwoty stałe. Przy sprzedaży usług nie występują rabaty i upusty, ani prawo do zwrotu czy ubezpieczenia.
Przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia
Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.
Ujęcie przychodu podczas wypełniania zobowiązań do wykonania świadczenia lub po ich wypełnieniu
Grupa ujmuje przychody w momencie transferu dóbr lub usług na klienta w wartości równej cenie transakcyjnej, z uwzględnieniem zasady memoriału.
Główną działalnością generującą przychody Grupy jest sprzedaż kart MultiSport. Karty MultiSport umożliwiają posiadaczom kart zasadniczo nieograniczony dostęp do szerokiej sieci obiektów sportowych obsługiwanych przez partnerów Grupy oraz przez samą Grupę przez okres ważności karty. Karty sportowe są zazwyczaj opłacane z góry przez pracodawców posiadaczy kart i rozliczane co miesiąc lub kwartał. Użytkownicy mogą anulować karty z okresem wypowiedzenia wynoszącym 1-3 miesiące. Grupa rozlicza się z zewnętrznymi podmiotami prowadzącymi centra fitness / obiekty sportowe za wejścia użytkowników kart sportowych w cyklach miesięcznych, na bazie miesięcznego rozliczenia faktycznej liczby wejść. Grupa narażona jest na ryzyko związane z liczbą wizyt klientów w klubach obsługiwanych przez zewnętrzne podmioty, a ponadto sama zapewnia funkcjonowanie własnych klubów, z których mogą korzystać użytkownicy kart. W konsekwencji Grupa ujmuje przychody ze sprzedaży kart sportowych jako zleceniodawca na bazie brutto. Przychody z tytułu kart są ujmowane w przychodach równomiernie przez okres rozliczeniowy, gdyż Grupa jest zobowiązana do zapewnienia użytkownikom dostępu do sieci obiektów sportowych przez cały okres obowiązywania umowy. Na saldzie zobowiązań z tytułu umów z klientami Grupa ujmuje zafakturowane z góry przychody dotyczące okresów przyszłych.
Poprzez działalność we własnych klubach fitness Grupa uzyskuje także przychody ze sprzedaży o charakterze B2C, która obejmuje sprzedaż karnetów członkowskich oraz towarów. Karnety zapewniają dostęp do klubów określonych sieci i na podstawie podpisanych umów z klientami rozliczane i opłacane są miesięcznie przez cały okres trwania umowy. Klient ma możliwość zawieszenia karnetu zgodnie z warunkami umowy oraz wypowiedzenia umowy w dowolnym momencie, przy czym rozwiązanie umowy następuje z końcem określonego okresu rozliczeniowego. Ponadto, kluby fitness uzyskują przychody ze sprzedaży towarów na ich terenie, w tym np. artykułów spożywczych. Poprzez działalność on-line Grupa uzyskuje także przychody ze sprzedaży o charakterze B2C, która obejmuje sprzedaż karnetów członkowskich do platformy treningowej Yes2Move. Za moment rozpoznania przychodów B2C Grupa zasadniczo uznaje miesiąc kalendarzowy odzwierciedlający okres wykonania usługi lub w momencie wydania towarów (w przypadku sprzedaży towarów w klubach fitness).
Pełnienie roli pośrednika (agenta)
W części swojej działalności Grupa pełni rolę pośrednika (agenta), dostarczając dobra i usługi innych podmiotów i otrzymując od nich wynagrodzenie w formie prowizji od sprzedaży. W takim przypadku przychody są rozpoznawane jedynie w kwocie otrzymywanej prowizji ze sprzedaży. Sprzedaż karnetów, voucherów i innych bonów obcych ujmowana jest w miesiącu, w którym wydany jest kupon lub kod upoważniający do skorzystania ze świadczenia. Ten model rozliczenia dotyczy sprzedaży świadczeń będących przedmiotem obrotu w Segmencie Kafeterii (spółka MyBenefit Sp. z o.o.). Marża ze sprzedaży bonów własnych (jak MultiBilet, MultiTeatr, MultiZoo) również zostały zaliczone do modelu prowizyjnego ze względu na przypisanie spółce MyBenefit Sp. z o.o. roli agenta w tych transakcjach. Różnica między wpływami z tytułu sprzedaży tych świadczeń oraz kosztami bezpośrednimi usługi (prowizja agenta) kwalifikowane są jako przychód Segmentu Kafeterie.
Na saldzie zobowiązań z tytułu umów z klientami Grupa ujmuje zafakturowane z góry przychody dotyczące okresów przyszłych.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Dochody z tytułu odsetek i dywidend
Przychody z tytułu odsetek ujmowane są sukcesywnie w miarę ich narastania zgodnie z metodą efektywnej stopy procentowej. Dywidendy ujmowane są w momencie ustalenia praw akcjonariuszy lub udziałowców do ich otrzymania.
Koszty operacyjne ujmowane są w wyniku zgodnie z zasadą współmierności przychodów i kosztów.
W sprawozdaniu finansowym prezentowane są one w układzie kalkulacyjnym.
Podatek dochodowy bieżący, aktywa i rezerwa na odroczony podatek dochodowy, inne podatki
Obciążenie podatkowe wyniku finansowego obejmuje podatek dochodowy bieżący oraz odroczony, który nie dotyczy pozycji ujętych w pozostałych dochodach całkowitych lub bezpośrednio w kapitale.
Bieżące obciążenie podatkowe obliczane jest na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) przed opodatkowaniem w związku z czasowym przesunięciem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów do innych okresów oraz wyłączeniem pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe wyliczane są w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.
Podatek odroczony wyliczany jest metodą bilansową jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi
w przyszłości na różnicach pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i zobowiązań, a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania.
Rezerwa na podatek odroczony tworzona jest od wszystkich dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego rozpoznawany jest do wysokości,
w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe oraz straty podatkowe. Nie ujmuje się aktywów ani rezerwy, jeśli różnica przejściowa wynika z początkowego ujęcia składnika aktywów lub zobowiązań w transakcji, która nie jest połączeniem jednostek gospodarczych oraz która w czasie jej wystąpienia nie ma wpływu ani na wynik podatkowy, ani na wynik księgowy. Nie ujmuje się rezerwy na podatek odroczony od wartości firmy, która nie podlega amortyzacji na gruncie przepisów podatkowych.
Podatek odroczony wyliczany jest przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie,
gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub rezerwa rozliczona, przyjmując za podstawę przepisy prawne obowiązujące na koniec okresu sprawozdawczego.
Rezerwa i aktywa z tytułu podatku odroczonego są ze sobą kompensowane, o ile oba odnoszą się do tej samej jurysdykcji podatkowej.
Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego jest weryfikowana na koniec każdego okresu sprawozdawczego i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.
Przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Zarząd Spółki dominującej kieruje się osądem przy dokonywaniu licznych szacunków i założeń, które mają wpływ na stosowane zasady rachunkowości oraz prezentowane wartości aktywów, zobowiązań, przychodów oraz kosztów. Faktycznie zrealizowane wartości mogą różnić się od szacowanych przez Zarząd. Informacje o dokonanych szacunkach i założeniach, które są znaczące dla skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zostały zaprezentowane poniżej.
Okresy ekonomicznej użyteczności aktywów trwałych
Zarząd Spółki dominującej dokonuje corocznej weryfikacji okresów ekonomicznej użyteczności aktywów trwałych, podlegających amortyzacji. Na dzień 31 grudnia 2021 roku Zarząd ocenia, że okresy użyteczności aktywów przyjęte przez Grupę dla celów amortyzacji odzwierciedlają oczekiwany okres przynoszenia korzyści ekonomicznych przez te aktywa w przyszłości. Jednakże faktyczne okresy przynoszenia korzyści przez te aktywa w przyszłości mogą różnić się od zakładanych, w tym również ze względu na techniczne starzenie się majątku. Wartość bilansowa aktywów trwałych podlegających amortyzacji prezentowana jest w notach nr 7, 8 i 9.
Rozliczenia z tytułu podatku dochodowego oraz aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Obowiązujące w Polsce przepisy podatkowe podlegają częstym zmianom, powodując istotne różnice w ich interpretacji i istotne wątpliwości w ich stosowaniu. Organy podatkowe posiadają instrumenty kontroli umożliwiające im weryfikację podstaw opodatkowania (w większości przypadków w okresie poprzednich 5 lat obrotowych), oraz nakładanie kar i grzywien. Od 15 lipca 2016 roku Ordynacja Podatkowa uwzględnia także postanowienia Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR), która ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia opodatkowania. Klauzulę GAAR należy stosować tak w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie, jak i do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane. W konsekwencji ustalenie zobowiązań podatkowych, aktywów oraz rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego może wymagać istotnego osądu, w tym dotyczącego transakcji już zaistniałych, a kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku kontroli organów podatkowych.
Prawdopodobieństwo rozliczenia składnika aktywów z tytułu podatku odroczonego z przyszłymi zyskami podatkowymi opiera się na budżecie Grupy zatwierdzonym przez Zarząd Spółki dominującej. Jeżeli planowane wyniki finansowe wskazują, że spółki Grupy osiągną dochód do opodatkowania, aktywa na podatek odroczony ujmowane są w pełnej wysokości.
Utrata wartości aktywów niefinansowych, w tym dla wartości firmy
W celu określenia wartości odzyskiwalnej Zarząd szacuje prognozowane przepływy pieniężne oraz stopę, którą przepływy dyskontowane są do wartości bieżącej. Wartość firmy alokowana jest do tych ośrodków wypracowujących środki pieniężne, z których oczekuje się korzyści synergii wynikających z połączenia jednostek gospodarczych, przy czym ośrodkami wypracowującymi środki pieniężne są ośrodki nie większe niż segmenty operacyjne. Grupa identyfikuje ośrodki wypracowujące środki pieniężne dla działalności polegającej na sprzedaży kart sportowych oraz prowadzeniu klubów fitness na poziomie poszczególnych krajów, z uwagi na komplementarny charakter tych dwóch rodzajów działalności. Działalność kafeteryjna została określona jako osobny ośrodek generujący przepływy pieniężne. W procesie wyceny wartości bieżącej przyszłych przepływów pieniężnych przyjmowane są założenia dotyczące prognozowanych wyników finansowych. Założenia te odnoszą się do przyszłych zdarzeń i okoliczności. Faktycznie zrealizowane wartości mogą różnić się od szacowanych, co w kolejnych okresach sprawozdawczych może przyczynić się do znaczących korekt wartości aktywów Grupy. Informacje na temat przyjętych założeń w wyliczeniu wartości odzyskiwalnej w testach na utratę wartości ze wskazaniem wrażliwości wyliczenia na rozsądnie możliwe zmiany tych założeń ujawniono w nocie 6.
Odpisy aktualizujące wartość aktywów finansowych
Na każdy dzień sprawozdawczy Zarząd spółki dominującej dokonuje ustalenia odpisu aktualizującego wartość należności i pożyczek. Od 1 stycznia 2018 roku polityka tworzenia odpisów aktualizujących bazuje na wytycznych MSSF 9.
W odniesieniu do należności handlowych Grupa stosuje – zgodnie z możliwością, jaką daje standard – uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia należności. Podejście to wynika z faktu, iż należności Grupy nie zawierają istotnego elementu finansowania w rozumieniu MSSF 15. Do wyliczenia odpisu Grupa stosuje metodę matrycy rezerw, w ramach której odpisy aktualizujące ustala się dla należności zaliczonych do różnych przedziałów przeterminowania. Metoda ta uwzględnia dane historyczne dotyczące strat kredytowych oraz ewentualny wpływ istotnych i możliwych do zidentyfikowania przyszłych czynników (np. rynkowych lub makroekonomicznych). Prawdopodobieństwo niewykonania zobowiązania szacowane jest na podstawie danych historycznych dotyczących niespłaconych należności. W celu oszacowania parametru niewykonania zobowiązania przez kontrahenta Grupa wyodrębniła cztery przedziały:
1. Nieprzeterminowane do 1 miesiąca
2. Przeterminowane od 1 do 6 miesięcy,
3. Przeterminowane od 6 do 12 miesięcy,
4. Przeterminowane powyżej 12 miesięcy.
Dla każdego z powyższych przedziałów Grupa szacuje parametr niewykonania zobowiązania, który uwzględnia historyczny brak zapłaty za faktury sprzedażowe przez kontrahentów w okresie, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe. Wartość oczekiwanej straty kredytowej liczona jest w wyniku przemnożenia wartości należności w danym przedziale przeterminowania przez wyliczony parametr niewykonania zobowiązania w każdej ze spółek Grupy.
W odniesieniu do należności handlowych Grupa dopuszcza również indywidualną możliwość określania oczekiwanych strat kredytowych. W szczególności dotyczy to: należności od dłużników znajdujących się w stanie likwidacji lub w stanie upadłości, należności kwestionowanych przez dłużników oraz z których zapłatą dłużnik zalega, pozostałych należności przeterminowanych, a także należności nieprzeterminowanych, których ryzyko nieściągalności jest znaczne według indywidualnej oceny Zarządu (w szczególności, gdy przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności są równe albo wyższe od dochodzonej kwoty). W powyższych sytuacjach odpis na należności może zostać utworzony w wysokości 100% ich wartości.
Czynniki makroekonomiczne (PKB, bezrobocie) nie dają przesłanek do zastosowania dalszych odpisów portfelowych odnośnie stanu należności na dzień bilansowy. Wpływ pandemii COVID-19 został już uwzględniony we wskaźnikach zastosowanych do oszacowania odpisów.
Grupa stosuje 3 stopniową klasyfikację aktywów finansowych pod kątem ich utraty wartości, za wyjątkiem należności handlowych:
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Stopień 1 – salda, dla których nie nastąpiło znaczące zwiększenie ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia i dla których ustala się oczekiwaną stratę w oparciu o prawdopodobieństwo niewypełnienia zobowiązania w ciągu 12 miesięcy (tj. całkowita oczekiwana strata kredytowa pomnożona jest przez prawdopodobieństwo, że strata wystąpi w ciągu następnych 12 miesięcy);
Stopień 2 – salda, dla których nastąpiło znaczące zwiększenie ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia, ale brak jest obiektywnych przesłanek utraty wartości i dla których ustala się oczekiwaną stratę w oparciu o prawdopodobieństwo niewypełnienia zobowiązania w ciągu całego umownego okresu życia aktywa;
Stopień 3 – salda z obiektywną przesłanką utratą wartości.
Grupa przeanalizowała wyniki spółek stowarzyszonych, biorąc pod uwagę ich dalsze plany rozwojowe oraz spodziewane przepływy pieniężne z ich działalności. W wyniku tej analizy pozostawione zostały odpisy aktualizujące wartości inwestycji w spółki stowarzyszone a także dokonano odpisów aktualizujących wartość udzielonych pożyczek oraz należności na dzień 31 grudnia 2021 roku od jednostek stowarzyszonych.
Leasing
Ujęcie umów leasingu zgodnie z zasadami MSSF 16 oparte jest na subiektywnej ocenie Zarządu, uwzględniającej bieżące interpretacje MSSF 16. Subiektywna ocena oraz szacunki Zarządu mogą ulec zmianie na skutek nowych interpretacji MSSF 16 wydanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oraz / lub w przypadku, gdy rozwój ogólnie przyjętej praktyki stosowania zasad rachunkowości doprowadzi do wypracowania bardziej przejrzystych interpretacji w tym zakresie.
Kluczowe osądy przy ujmowaniu umów leasingowych dotyczą:
okresu leasingu. Ustalając okres leasingu, Grupa uwzględnia wszystkie fakty i okoliczności tworzące zachętę ekonomiczną do skorzystania z opcji przedłużenia umowy lub nieskorzystania z opcji zakończenia umowy. Nieodwoływalny okres leasingu obejmuje okresy wynikające z opcji przedłużenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tej opcji oraz okresy wynikające z opcji wypowiedzenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca nie skorzysta z tej opcji. Przy ustalaniu okresu leasingu uwzględniono również regulacje prawne oraz zwyczajowe obowiązujące w polskim otoczeniu prawnym, jak również specyfikę umów w Grupie. Ponowna ocena tego, czy istnieje racjonalna pewność, że Grupa skorzysta z opcji przedłużenia lub nie skorzysta z opcji wypowiedzenia, dokonywana jest w przypadku wystąpienia istotnych zdarzeń i zmiany okoliczności wpływających na taką ocenę, a będąca pod kontrolą Grupy,
struktury stałych i zmiennych płatności w umowie,
stopy dyskonta, tj. krańcowej stopy procentowej leasingobiorcy. Stopy dyskonta przyjęte przez Grupę dla celów wyceny zgodnie z MSSF 16 zostały oparte na stopach referencyjnych oraz marży banku charakterystycznej dla warunków danej umowy leasingowej (przy uwzględnieniu bazowego składnika aktywów, okresu trwania oraz uwarunkowań leasingobiorcy).
możliwości zastosowania praktycznego rozwiązania wprowadzonego zmianą MSSF 16 w następstwie pandemii COVID-19. Praktyczne rozwiązanie daje leasingobiorcy możliwość nieprzeprowadzania oceny czy ulga w czynszu stanowi zmianę leasingu, i ujęcia wszelkich zmian opłat leasingowych wynikających z ulgi w czynszu w taki sam sposób, w jaki ująłby zmianę, gdyby zmiana ta nie stanowiła zmiany leasingu. Praktyczne rozwiązanie opisane powyżej stosuje się jedynie do ulg w czynszach przyznawanych bezpośrednio w związku pandemią COVID-19 i tylko przy spełnieniu określonych warunków.
Zobowiązanie z tytułu leasingu prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej odzwierciedla najlepsze szacunki uwzględniające najbardziej aktualne interpretacje i praktykę stosowania MSSF 16, jednak zmiana okoliczności w przyszłości może skutkować zwiększeniem lub zmniejszeniem zobowiązania z tytułu leasingu oraz ujęciem korespondującej korekty w aktywach z tytułu prawa do użytkowania.
Płatności w formie akcji
W Grupie realizowane są programy motywacyjne, w ramach których kluczowym członkom kadry menedżerskiej przyznawane są opcje zamienne na akcje Spółki dominującej. W odniesieniu do wyceny funkcjonującego programu motywacyjnego dla kluczowych pracowników Spółka stosuje MSSF 2 Płatności w formie akcji. Wartość wynagrodzenia za pracę kadry menedżerskiej określana jest w sposób pośredni poprzez odniesienie do wartości godziwej przyznanych instrumentów kapitałowych. Wartość godziwa opcji wyceniana jest na dzień przyznania, przy czym nierynkowe warunki nabycia uprawnień (osiągnięcie zakładanego poziomu wyniku finansowego) uwzględniane są w szacowaniu liczby opcji na akcje, do których pracownicy nabędą prawa. Koszt wynagrodzeń oraz drugostronnie zwiększenie kapitału własnego ujmowane jest na podstawie najlepszych dostępnych szacunków co do liczby opcji, do których nastąpi nabycie uprawnień w danym okresie. Przy ustalaniu liczby opcji, do których nastąpi nabycie uprawnień, uwzględniane są nierynkowe warunki nabycia uprawnień. Grupa dokonuje korekty tych szacunków, jeżeli późniejsze informacje wskazują, że liczba opcji, do których pracownicy nabędą prawo, różni się od wcześniejszych oszacowań. Korekty szacunków dotyczące liczby przyznanych opcji ujmowane są w wyniku finansowym bieżącego okresu; nie dokonuje się korekt poprzednich okresów. Dalsze informacje na temat założeń przyjętych przy wycenie programu płatności opartych na akcjach przedstawiono w nocie 16.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Wycena wartości godziwej nabywanych aktywów i zobowiązań, ustalenie wartości firmy
Zarząd Spółki dominującej dokonuje identyfikacji i wyceny nabywanych aktywów, zobowiązań oraz wartości firmy. Wycena uwzględnia szereg istotnych założeń, takich jak m.in.: wybór odpowiedniej metody wyceny czy prognozy finansowe. Przyjęte założenia mogą mieć istotny wpływ na określenie wartości godziwej nabywanych aktywów i zobowiązań oraz ustalenie wartości firmy. Rozliczenie nabycia jednostek zostało przedstawione w nocie 6 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Zobowiązania z tytułu płatności warunkowych od nabytych udziałów
Grupa wykazuje zobowiązania z tytułu płatności warunkowych za akcje w spółce Fabryka Formy S.A. Wycena zobowiązania na koniec okresu sprawozdawczego dokonywana jest przy zastosowaniu modelu Monte-Carlo, przy wykorzystaniu założeń odnośnie zmienności ceny akcji Spółki dominującej Grupy, stopy wolnej od ryzyka oraz stopy dyskonta. Faktyczne płatności zrealizowane przez Grupę mogą przyjąć inne wartości niż te wynikające z aktualnych wycen.
Wycena opcji put przynależnych udziałowcom mniejszościowym.
Zarząd Spółki dominującej dokonuje wyceny opcji put przynależnych udziałowcom mniejszościowym niektórych jednostek zależnych z segmentu Zagranica. Dokonane wyceny oparte są o szereg założeń w tym dotyczących kształtowania się przyszłych wyników poszczególnych spółek zależnych (od których zależeć będzie cenę realizacji opcji, obliczona na podstawie wskaźników finansowych) i stóp dyskonta odpowiednich do obliczenia wartości bieżącej przyszłych płatności wynikających z przyznanych opcji.
Rezerwy
W przypadkach, w których występuje niepewność co do terminu poniesienia lub kwoty przyszłych nakładów niezbędnych do uregulowania zobowiązania Grupa zawiązuje rezerwy na zobowiązania. Wartość rezerwy opiera się o szacunki zarządu Spółki dominującej, dokonane na bazie aktualnie dostępnych informacji. Istotne pozycje o charakterze rezerw występujące na saldzie na dzień 31 grudnia 2021 to rezerwa związana z postępowaniem antymonopolowym (noty 19 i 34.1) oraz rezerwa na rozliczenia z tyt. zafakturowanych przychodów (nota 23). Szacunki dokonane w kolejnych okresach sprawozdawczych, na skutek pojawienia się nowych informacji, a także końcowa kwota, którą Grupa będzie zobowiązana zapłacić mogą istotnie różnić się od szacunków dokonanych dla potrzeb sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
W analizowanym okresie Grupa nie dokonała korekty prezentacji, błędów ani zmian zasad rachunkowości.
Informacje o segmentach operacyjnych
Grupa prezentuje informacje dotyczące segmentów działalności zgodnie z MSSF 8 Segmenty operacyjne za bieżący okres sprawozdawczy oraz okres porównawczy.
Grupa prezentuje wyniki w podziale na segmenty, które odzwierciedlają realizowaną długoterminową strategię inwestycyjną oraz sposób zarządzania biznesem z uwzględnieniem rodzaju działalności. Grupa prezentuje następujące segmenty:
1.Polska
2.Zagranica
3.Kafeterie.
Grupa uzyskuje przychody i koszty z wyżej wymienionych działalności gospodarczych, które są przeglądane regularnie przez organy odpowiedzialne za podejmowanie decyzji operacyjnych oraz wykorzystywane przy podejmowaniu decyzji o zasobach alokowanych do segmentu i przy ocenie wyników działalności segmentu.
Grupa posiada dostępne oddzielne informacje finansowe dotyczące wyżej wymienionych segmentów.
Grupa stosuje takie same zasady rachunkowości dla wszystkich segmentów operacyjnych. Grupa rozlicza transakcje między segmentami w taki sposób, jakby dotyczyły one podmiotów niepowiązanych, czyli przy zastosowaniu cen rynkowych.
Podstawą oceny wyników działalności segmentów jest zysk lub strata na działalności operacyjnej oraz EBITDA, miara niewynikająca ze standardów przez którą Grupa rozumie wynik na działalności operacyjnej powiększony o amortyzację. Ponadto, Grupa dodatkowo przypisuje do segmentów odsetki od zobowiązań leasingowych oraz udział w wynikach jednostek wycenianych metodą praw własności, których działalność ma charakter zbieżny ze specyfiką danego segmentu.
W okresie sprawozdawczym, Grupa nie zidentyfikowała pojedynczych klientów, z którymi zrealizowałaby przychody ze sprzedaży przekraczające poziom 10% łącznych przychodów Grupy.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Segmenty operacyjne obejmują następującą działalność:
Segment Polska obejmuje działalność w zakresie sprzedaży kart sportowych oraz inwestycji
i zarządzania klubami fitness na rynku polskim,
Segment Zagranica obejmuje działania Grupy Benefit Systems poza polskim rynkiem w zakresie sprzedaży kart sportowych oraz zarządzania klubami fitness,
Segment Kafeterie obejmuje świadczenia z zakresu motywacji pozapłacowej oferowane za pośrednictwem platform kafeteryjnych, pozwalających użytkownikom na szeroki wybór produktów,
Pozostała działalność i uzgodnienia obejmują przede wszystkim wyłączenia transakcji między segmentami, a najistotniejszą pozycję stanowią rozliczenia z tytułu udostępnienia platform kafeteryjnych jako kanałów sprzedaży kart sportowych. Pozostałe przychody i koszty wiążą się z funkcjami wsparcia i pozostałą działalnością nieprzypisaną do wyodrębnionych segmentów operacyjnych, m.in. subleasingiem powierzchni, działalnością marketingową czy kosztami Programu Motywacyjnego. Uzgodnienia zawierają również eliminację kosztów amortyzacji znaku towarowego wytworzonego w ramach Grupy. Wyłączenia aktywów i zobowiązań obejmują przede wszystkim pożyczki udzielone pomiędzy segmentami oraz należności z tyt. dostaw i usług wynikające z transakcji zawartych pomiędzy segmentami.
Przychody ze sprzedaży wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku nie różnią się od przychodów prezentowanych w ramach segmentów operacyjnych, za wyjątkiem przychodów nie przypisanych do segmentów oraz wyłączeń konsolidacyjnych dotyczących transakcji pomiędzy segmentami. Od 2020 roku dane segmentów są prezentowane do poziomu wyniku operacyjnego z uwagi na fakt, iż decyzje dotyczące finansowania podejmowane są z perspektywy całej Grupy Kapitałowej.
Pomiar wyników segmentów operacyjnych stosowany w kalkulacjach zarządczych zbieżny jest z zasadami rachunkowości zastosowanymi przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego, za wyjątkiem kosztów Programu Motywacyjnego, którym objęty jest kluczowy personel zarządczy segmentu Polska, a prezentowane są w wyniku pozostałej działalności i uzgodnień.
Wyniki segmentów operacyjnych
W tabeli poniżej zaprezentowano informacje o przychodach, kosztach, wyniku, istotnych pozycjach niepieniężnych
oraz aktywach i zobowiązaniach segmentów operacyjnych.
Polska | Zagranica | Kafeterie | Uzgodnienia | Ogółem | |
od 01.01 do 31.12.2021 |
| ||||
Przychody ze sprzedaży | 646 171 | 255 912 | 59 130 | (6 275) | 954 938 |
w tym od klientów zewnętrznych | 642 032 | 255 912 | 53 766 | 3 228 | 954 938 |
w tym ze sprzedaży międzysegmentowej | 4 139 | 0 | 5 364 | (9 503) | 0 |
Koszt własny sprzedaży | (547 167) | (210 100) | (25 318) | 8 547 | (774 038) |
w tym praktyczne rozwiązanie MSSF16 | 19 446 | 2 624 | 0 | 0 | 22 070 |
Zysk brutto ze sprzedaży | 99 004 | 45 812 | 33 812 | 2 272 | 180 900 |
Koszty sprzedaży | (55 240) | (24 811) | (2 935) | 1 097 | (81 889) |
Koszty ogólnoadministracyjne | (73 625) | (35 342) | (11 544) | (1 261) | (121 772) |
Pozostałe przychody i koszty operacyjne | (524) | 19 612 | (280) | (57) | 18 751 |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | (30 385) | 5 271 | 19 053 | 2 051 | (4 010) |
Udział w zysku jednostek wycenianych metodą praw własności | 956 | 0 | 0 | 0 | 956 |
Odsetki od zobowiązań leasingowych | (10 015) | (1 348) | (99) | 53 | (11 409) |
Amortyzacja | 169 650 | 33 572 | 7 191 | (1 315) | 209 098 |
EBITDA | 139 265 | 38 843 | 26 244 | 736 | 205 088 |
Aktywa segmentu | 1 944 330 | 271 845 | 213 287 | (248 664) | 2 180 798 |
Zobowiązania segmentu | 1 258 613 | 426 846 | 144 917 | (251 255) | 1 579 121 |
Inwestycje w jednostki stowarzyszone | 5 367 | 0 | 0 | 0 | 5 367 |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
| Polska | Zagranica | Kafeterie | Uzgodnienia | Ogółem |
za okres od 01.01 do 31.12.2020 roku |
|
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży | 702 962 | 295 969 | 40 404 | (5 599) | 1 033 736 |
w tym od klientów zewnętrznych | 700 814 | 295 969 | 35 313 | 1 641 | 1 033 736 |
w tym rezerwa na rozliczenia z tyt. zafakturowanych przychodów | (11 000) | 0 | 0 | 0 | (11 000) |
w tym ze sprzedaży międzysegmentowej | 2 148 | 0 | 5 091 | (7 239) | 0 |
Koszt własny sprzedaży | (568 386) | (234 163) | (25 911) | 13 245* | (815 215) |
w tym praktyczne rozwiązanie MSSF16 | 13 294 | 2 601 | 0 | 0 | 15 895 |
Zysk brutto ze sprzedaży | 134 576 | 61 806 | 14 493 | 7 646 | 218 521 |
Koszty sprzedaży | (46 849) | (27 769) | (5 434) | (3) | (80 055) |
Koszty ogólnoadministracyjne | (72 213) | (33 371) | (6 070) | (729) | (112 383) |
w tym program motywacyjny | 0 | 0 | 0 | (923) | (923) |
Pozostałe przychody i koszty operacyjne | (30 751) | 4 430 | (2 865) | (284) | (29 470) |
w tym spisanie wartości niematerialnych | 0 | 0 | (3 424) | 0 | (3 424) |
w tym wynik na zamknięciu klubów fitness w Polsce** | (8 635) | 0 | 0 | 0 | (8 635) |
w tym rezerwa na ryzyko prawne | (10 767) | 0 | 0 | 0 | (10 767) |
w tym odpis aktualizujący wartość należności z tyt. dzierżaw | (12 101) | 0 | 0 | 0 | (12 101) |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | (15 236) | 5 095 | 124 | 6 630 | (3 387) |
Udział w zysku jednostek wycenianych metodą praw własności | 68 | 0 | 0 | 1 700 | 1 768 |
Wynik na sprzedaży udziałów w jedn. stowarzyszonych | 0 | 0 | 0 | (1 180) | (1 180) |
Odsetki od zobowiązań leasingowych | (13 095) | (1 596) | (154) | 231 | (14 614) |
Amortyzacja | 177 037 | 35 436 | 6 161 | (7 411) | 211 223 |
EBITDA | 161 801 | 40 531 | 6 285 | (782) | 207 836 |
Aktywa segmentu | 1 855 516 | 246 984 | 190 272 | (248 469) | 2 044 303 |
Zobowiązania segmentu | 1 234 597 | 386 811 | 147 823 | (247 928) | 1 521 303 |
Inwestycje w jednostki stowarzyszone | 4 411 | 0 | 0 | 0 | 4 411 |
*w tym 4,4 mln zł eliminacji amortyzacji znaku towarowego na poziomie Grupy
** całkowity wpływ zamknięcia na wynik to 12,4 mln, z których 8,6mln to efekt niepieniężny
Uzgodnienie łącznych wartości przychodów, wyniku oraz aktywów i zobowiązań segmentów operacyjnych z analogicznymi pozycjami skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy przedstawia się następująco:
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Przychody segmentów |
|
|
Łączne przychody segmentów operacyjnych | 961 213 | 1 039 334 |
Przychody nie przypisane do segmentów | 3 228 | 1 641 |
Wyłączenie przychodów z transakcji pomiędzy segmentami | (9 503) | (7 239) |
Przychody ze sprzedaży | 954 938 | 1 033 736 |
Wynik segmentów |
|
|
Wynik operacyjny segmentów | (6 061) | (10 016) |
Wyłączenie wyniku z transakcji pomiędzy segmentami (MSSF 16) | 901 | 836 |
Wynik nie przypisany do segmentu* | 1 150 | 5 793 |
Zysk z działalności operacyjnej | (4 010) | (3 387) |
Amortyzacja | 209 098 | 211 223 |
EBITDA | 205 088 | 207 837 |
Przychody finansowe | 14 782 | 9 928 |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Koszty finansowe (-) | (21 955) | (63 815) |
Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych | (6 913) | (35 126) |
Udział w wyniku finansowym jednostek wycenianych metodą praw własności | 956 | 1 768 |
Zysk / (strata) przed opodatkowaniem | (17 140) | (90 632) |
*w okresie porównawczym 4,4 mln zł dotyczy eliminacji amortyzacji znaku towarowego na poziomie Grupy
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Aktywa segmentów |
|
|
Łączne aktywa segmentów operacyjnych | 2 429 462 | 2 292 772 |
Aktywa nie alokowane do segmentów | 0 | 0 |
Wyłączenie sald/rozrachunków | (248 664) | (248 469) |
Aktywa razem | 2 180 798 | 2 044 303 |
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Zobowiązania segmentów |
|
|
Łączne zobowiązania segmentów operacyjnych | 1 830 376 | 1 769 231 |
Zobowiązania nie alokowane do segmentów | 0 | 0 |
Wyłączenie sald/rozrachunków | (251 255) | (247 928) |
Zobowiązania razem | 1 579 121 | 1 521 303 |
Przychody oraz aktywa trwałe segmentów
| Polska | Zagranica | Kafeterie | Uzgodnienia | Ogółem | ||
za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
|
|
| ||||
Przychody od klientów zewnętrznych: | 642 032 | 255 912 | 53 766 | 3 228 | 954 938 | ||
Polska | 642 032 | 210 | 53 766 | 3 228 | 699 236 | ||
Czechy | 0 | 129 044 | 0 | 0 | 129 044 | ||
Bułgaria | 0 | 89 757 | 0 | 0 | 89 757 | ||
Pozostałe | 0 | 36 901 | 0 | 0 | 36 901 | ||
za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
|
|
|
|
| ||
Aktywa trwałe*: | 1 412 651 | 198 971 | 55 726 | (532) | 1 666 816 | ||
Polska | 1 412 651 | 3 919 | 55 726 | (532) | 1 471 764 | ||
Czechy | 0 | 117 766 | 0 | 0 | 117 766 | ||
Bułgaria | 0 | 55 312 | 0 | 0 | 55 312 | ||
Pozostałe | 0 | 21 974 | 0 | 0 | 21 974 | ||
*z wyłączeniem instrumentów finansowych oraz aktywów z tyt. podatku odroczonego
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
| Polska | Zagranica | Kafeterie | Uzgodnienia | Ogółem |
za okres od 01.01 do 31.12.2020 roku i na dzień 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
Przychody od klientów zewnętrznych: | 700 814 | 295 969 | 35 313 | 1 641 | 1 033 736 |
Polska | 700 814 | 251 | 35 313 | 1 641 | 738 018 |
Czechy |
| 184 431 |
|
| 184 431 |
Bułgaria |
| 71 559 |
|
| 71 559 |
Pozostałe |
| 39 728 |
|
| 39 728 |
Aktywa trwałe*: | 1 317 981 | 185 655 | 57 907 | (3 353)** | 1 558 190 |
Polska | 1 317 981 | 4 775 | 57 907 | (3 353) | 1 377 310 |
Czechy |
| 114 902 |
|
| 114 902 |
Bułgaria |
| 54 806 |
|
| 54 806 |
Pozostałe |
| 11 172 |
|
| 11 172 |
*z wyłączeniem instrumentów finansowych oraz aktywów z tyt. podatku odroczonego
** Uzgodnienia zawierają aktywa z tyt. udziałów w spółkach LangMedia Sp. z o.o. oraz X-Code Sp. z o.o. oraz wyłączenia z tyt. dzierżaw pomiędzy segmentami.
|
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Przychody ze sprzedaży w podziale na kategorie: |
|
|
|
Sprzedaż kart sportowych w Polsce | B2B | 540 079 | 574 195 |
Sprzedaż kart sportowych za granicą | B2B | 237 683 | 273 062 |
Sprzedaż świadczeń kafeteryjnych | B2B | 53 766 | 35 313 |
Sprzedaż klubów fitness w Polsce | B2B/B2C | 95 350 | 119 123 |
Sprzedaż klubów fitness za granicą | B2C | 18 128 | 22 807 |
Inne rozliczenia | B2B | 3 229 | 1 490 |
Przychody z umów z klientami (MSSF15) |
| 948 235 | 1 025 990 |
Przychody z tyt. MSSF16 |
| 6 703 | 7 746 |
Przychody ze sprzedaży łącznie |
| 954 938 | 1 033 736 |
Należności z tyt. dostaw i usług |
| 144 979 | 98 086 |
Zobowiązania z tyt. umów z klientami |
| 12 975
| 21 134 |
W ramach przychodów z umów z klientami grupę przychodów rozliczanych w czasie reprezentują przychody ze sprzedaży kart sportowych w Polsce i za granicą oraz sprzedaż klubów fitness w Polsce i za granicą z wyłączeniem przychodów ze sprzedaży towarów w klubach. Przychody ze sprzedaży świadczeń kafeteryjnych oraz ze sprzedaży towarów w klubach ujmowane są w dacie transakcji.
Koszty rodzajowe wg segmentów
| Nota | Polska | Zagranica | Kafeterie | Uzgodnienia | Ogółem |
za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
Amortyzacja | 7, 8, 9 | 169 650 | 33 572 | 7 192 | (1 316) | 209 098 |
w tym amortyzacja MSSF16 | 9 | 108 641 | 20 590 | 1 868 | (1 316) | 129 783 |
Świadczenia pracownicze | 18 | 127 222 | 56 689 | 17 088 | (1 179) | 199 820 |
Zużycie materiałów i energii |
| 17 545 | 5 876 | 413 | 0 | 23 834 |
Usługi obce |
| 337 556 | 163 299 | 12 798 | (5 888) | 507 765 |
Podatki i opłaty |
| 4 158 | 209 | 168 | 0 | 4 535 |
Koszty prac badawczych i rozwojowych nieujęte w wartościach niematerialnych |
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Pozostałe koszty rodzajowe |
| 15 968 | 9 228 | 868 | 0 | 26 064 |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Koszty według rodzaju razem |
| 672 099 | 268 873 | 38 527 | (8 383) | 971 116 |
Wartość sprzedanych towarów i materiałów |
| 3 933 | 1 380 | 1 270 | 0 | 6 583 |
Zmiana stanu produktów, produkcji w toku (+/-) |
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Koszt własny sprzedaży, koszty sprzedaży oraz koszty ogólnoadministracyjne |
| 676 032 | 270 253 | 39 797 | (8 383) | 977 699 |
| Nota | Polska | Zagranica | Kafeterie | Uzgodnienia | Ogółem |
za okres od 01.01 do 31.12.2020 roku |
|
|
|
|
|
|
Amortyzacja | 7,8, 9 | 177 037 | 35 436 | 6 161 | (7 410) | 211 223 |
w tym amortyzacja MSSF16 | 9 | 109 113 | 22 456 | 1 978 | (3 016) | 130 531 |
Świadczenia pracownicze | 18 | 125 780 | 53 927 | 18 376 | 923* | 199 007 |
Zużycie materiałów i energii |
| 21 015 | 4 094 | 546 | 0 | 25 656 |
Usługi obce |
| 342 589 | 195 976 | 11 344 | (6 025) | 543 884 |
Podatki i opłaty |
| 3 332 | 260 | 222 | 0 | 3 814 |
Koszty prac badawczych i rozwojowych nieujęte w wartościach niematerialnych |
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Pozostałe koszty rodzajowe |
| 12 550 | 4 601 | 750 | 0 | 17 901 |
Koszty według rodzaju razem |
| 682 302 | 294 294 | 37 399 | (12 512) | 1 001 483 |
Wartość sprzedanych towarów i materiałów |
| 5 145 | 973 | 0 | 0 | 6 118 |
Zmiana stanu produktów, produkcji w toku (+/-) |
| 0 | 36 | 16 | 0 | 52 |
Koszt własny sprzedaży, koszty sprzedaży oraz koszty ogólnoadministracyjne |
| 687 447 | 295 303 | 37 415 | (12 512) | 1 007 653 |
*koszt Programu Motywacyjnego
Największymi pozycjami w kosztach Usług obcych są koszty wizyt Użytkowników kart sportowych w obiektach Partnerów uczestniczących w programie MultiSport, koszty informatyczne, obsługi prawnej, doradztwa podatkowego i usług marketingowych. Uzgodnienia zawierają przede wszystkim wyłączenia kosztów prowizji z tyt. udostępniania platform kafeteryjnych jako kanałów sprzedaży kart sportowych, odwrócenie kosztów amortyzacji znaku towarowego oraz wyłączenie amortyzacji z tyt. dzierżawy sprzętu ze spółki Benefit Partners Sp. z o.o. do spółek zagranicznych.
W 2021 roku wpływ na saldo wartości firmy z konsolidacji miały transakcje opisane poniżej.
Nabycie YesIndeed Sp. z o.o.
W dniu 17 czerwca 2021 roku została podpisana umowa nabycia przez Benefit Systems S.A. 100% udziałów w spółce YesIndeed Sp. z o.o za kwotę 10,7 mln zł. Na cenę zakupu składa się kwota 8 mln zł płatna przy podpisaniu umowy oraz dwie odroczone płatności w łącznej wysokości 2,7 mln zł (ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako inne zobowiązania finansowe długoterminowe), których realizacja uzależniona jest od realizacji założonych celów biznesowych przez zakupiony podmiot.
Spółka YesIndeed Sp. z o.o. specjalizuje się w tworzeniu kompleksowych systemów grywalizacyjnych w oparciu o model SaaS (software as a service) takich jak system kafeteryjny WannaBuy, łączący w sobie rozwiązania z obszaru well-beingu i elementy grywalizacji. Inwestycja w obszar grywalizacji oznacza wprowadzenie do oferty Grupy Kapitałowej nowoczesnych rozwiązań i know how, które odpowiadają na potrzeby klientów Grupy oraz wpisują się w strategię długofalowego rozwoju produktów Grupy. Wartość firmy powstała z rozliczenia powyższej transakcji wynika z prognozowanych synergii z połączenia działalności spółki z działalnością Grupy i przedstawia wartość aktywów, których nie można było ująć odrębnie zgodnie z wymogami MSR 38 (przede wszystkim
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
wypracowana pozycja na rynku grywalizacji, pracownicy i ich wiedza). Wartość firmy została alokowana do ośrodków generujących przepływy pieniężne i jest przypisana do segmentu operacyjnego Polska.
Nabycie Focusly Sp. z o.o.
W dniu 3 listopada 2021 roku spółka Benefit Systems S.A. nabyła 100% udziałów w spółce Focusly Sp. z o.o., od grupy technologicznej Daftcode. Zakup ten miał na celu pozyskanie know-how w dynamicznie rozwijającym się segmencie mental health oraz wzmocnienie programu MultiLife aplikacją mobilną, wspierającą kondycję psychiczną pracowników.
Łączna cena nabycia w wartości godziwej wynosi 6,5 mln zł. Rozliczenie ceny na mocy umowy nastąpi w ratach:
(i) pierwsza w wysokości 4,5 mln zł – zapłacona w dniu 3 listopada 2021 roku,
(ii) druga w wysokości 2 mln zł – do zapłaty po spełnieniu warunków określonych w umowie, nie później niż w ciągu 9 miesięcy od daty nabycia (ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako inne zobowiązania finansowe krótkoterminowe).
Zgodnie z umową, druga rata ceny może zostać powiększona maksymalnie o kwotę będącą różnicą między (a) kwotą 0,5 mln zł, tj. wartością środków pieniężnych w Focusly Sp. z o.o. wniesionych przez Daftcode w ramach podwyższenia kapitału zakładowego przed datą nabycia oraz (b) wartością zdefiniowanych w umowie kosztów poniesionych przez Focusly Sp. z o.o. na rzecz Daftcode z tytułu usług wsparcia biznesowego świadczonego przez Daftcode, pozwalających na zachowanie ciągłości funkcjonowania aplikacji Focusly do daty rozliczenia drugiej raty. Według najlepszych szacunków Spółki, kwota kosztów została określona na 0,2 mln zł na dzień nabycia, a kwota dodatkowej płatności na 0,3 mln zł. Dla potrzeb rozliczenia transakcji w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy, dodatkowa płatność 0,3 mln zł nie jest traktowana jako płatność za przejęcie jednostki gospodarczej, a środki pieniężne w Focusly Sp. z o.o. są wyłączane z aktywów netto przejętej jednostki gospodarczej, jako że Grupa nie ma nad nimi kontroli.
Wartość firmy została alokowana do ośrodków generujących przepływy pieniężne i jest przypisana do segmentu operacyjnego Polska.
Nabycie Total Fitness Sp. z o.o.
W dniu 4 listopada 2021 roku została podpisana umowa, na mocy której Spółka dominująca zakupiła 88,23% udziałów w spółce Total Fitness Sp. z o.o. oraz zobowiązała się do nabycia pozostałych 11,77% udziałów w jej kapitale zakładowym. Ze względu na zapisy umowy zobowiązujące udziałowców mniejszościowych do zbycia pozostałej części udziałów, spółka jest konsolidowana od daty nabycia przy założeniu pełnej kontroli (100%) bez uwzględnienia udziałów mniejszości.
Łączna cena nabycia 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki zostanie wyliczona zgodnie z postanowieniami umowy i stanowi kwotę zależną od wartości EBITDA oraz długu netto za 2022 rok albo za 2023 rok spółki Total Fitness Sp. z o.o. wyliczonych zgodnie z postanowieniami umowy (nie mniej niż 75 mln zł i nie więcej niż 85 mln zł), skorygowaną o potrącenia określone w umowie. Ostateczna cena, po potrąceniach określonych w umowie, wynosi nie mniej niż 70,9 mln zł i nie więcej niż 79,9 mln zł.
Rozliczenie ceny na mocy umowy następuje w następujących ratach:
(i) pierwsza w wysokości 50 mln zł – zapłacona w dniu 4 listopada 2021 roku,
(ii) druga w wysokości 15,9 mln zł (20 mln zł minus potrącenia) – zapłacona w styczniu 2022 roku,
(iii) trzecia w wysokości 5 mln zł minus potrącenia plus ewentualna nadwyżka zależna od wartości EBITDA oraz długu netto za 2022 rok albo za 2023 rok spółki – do zapłaty 3 kwietnia 2023 roku albo 1 kwietnia 2024 roku, w zależności od spełnienia warunków określonych w umowie.
Na dzień objęcia kontroli, według najlepszych szacunków Spółki co do realizacji warunków określonych w umowie nabycia udziałów, wartość godziwa łącznej ceny nabycia wynosi 79,3 mln zł (wartość nominalna przed zdyskontowaniem wynosi 80 mln), a płatność trzeciej raty ma nastąpić w dacie 3 kwietnia 2023 roku. W związku z tym, w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym na dzień nabycia rozpoznano inne zobowiązania finansowe krótkoterminowe 15,9 mln zł i długoterminowe 13,4 mln zł.
Grupa w ramach tymczasowego rozliczenia nabycia spółki Total Fitness sp. z o.o. zaalokowała nadwyżkę ceny nad nabytymi aktywami netto na wartości niematerialne w kwocie 1 787 tys. zł, a kwota 71 357 tys. zł. została zaalokowana na wartość firmy.
W efekcie nabycia Total Fitness Sp. z o.o., baza klubów własnych Grupy zwiększyła się o 14 klubów fitness, ulokowanych w najważniejszych dzielnicach Warszawy, Piasecznie, Pruszkowie, Gdańsku oraz w Radomiu, co czyni główny produkt Grupy – karty sportowe – bardziej atrakcyjnymi dla aktualnych i przyszłych klientów. Wartość firmy została alokowana do ośrodków generujących przepływy pieniężne i jest przypisana do segmentu operacyjnego Polska.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Do dnia sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego proces alokacji ceny nabycia dla wyżej opisanych transakcji nie został przez Grupę zakończony, w szczególności wartość przyszłych płatności będących elementem ceny nabycia spółki Total Fitness opiera się na szacunkach dotyczących przyszłych wyników nabywanej spółki. Tym samym wartość firmy rozpoznana na nabyciu Total Fitness Sp. z o.o., Focusly Sp. z o.o. oraz YesIndeed Sp. z o.o. może ulec zmianie w okresie 12 miesięcy od dat nabycia poszczególnych spółek. Ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wartości prowizoryczne zidentyfikowanych aktywów oraz zobowiązań przejętej spółki przedstawiają się następująco:
YesIndeed Sp. z o.o. | Focusly Sp. z o.o. | Total Fitness Sp. z o.o. | Razem | |
Data nabycia | 17.06.2021 | 3.11.2021 | 4.11.2021 | |
Cena nabycia | 10 652 | 6 800 | 79 310 | 96 762 |
Przejęte aktywa netto: |
|
|
|
|
Wartości niematerialne | 4 804 | 1 629 | 2 157 | 8 590 |
Rzeczowe aktywa trwałe | 0 | 14 | 17 156 | 17 170 |
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 135 | 0 | 64 960 | 65 095 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności długoterminowe | 0 | 0 | 1 474 | 1 474 |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 0 | 0 | 218 | 218 |
Zapasy | 178 | 0 | 134 | 312 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności krótkoterminowe | 1 466 | 40 | 3 500 | 5 006 |
Środki pieniężne | 51 | 0 | 3 606 | 3 657 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania długoterminowe | 0 | 0 | (2 349) | (2 349) |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne długoterminowe | (32) | 0 | (9 070) | (9 102) |
Zobowiązania z tytułu leasingu długoterminowe | 0 | 0 | (56 945) | (56 945) |
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych krótkoterminowe | 0 | 0 | (648) | (648) |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania krótkoterminowe | (1 037) | 193 | (3 033) | (3 877) |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne krótkoterminowe | (32) | 0 | (5 192) | (5 224) |
Zobowiązania z tytułu leasingu krótkoterminowe | (153) | 0 | (8 015) | (8 168) |
Zobowiązania z tytułu umów z klientami krótkoterminowe | (1 142) | 0 | 0 | (1 142) |
Razem aktywa netto | 4 238 | 1 876 | 7 953 | 14 067 |
Wartość firmy | 6 414 | 4 924 | 71 357 | 82 695 |
Wartość firmy alokowana jest do tych ośrodków wypracowujących środki pieniężne, z których oczekuje się korzyści synergii wynikających z połączenia jednostek gospodarczych, przy czym ośrodkami wypracowującymi środki pieniężne są ośrodki nie większe niż segmenty operacyjne. Grupa identyfikuje ośrodki wypracowujące środki pieniężne dla działalności polegającej na sprzedaży kart sportowych oraz prowadzeniu klubów fitness na poziomie poszczególnych krajów, z uwagi na komplementarny charakter tych dwóch rodzajów działalności. Działalność kafeteryjna została określona jako osobny ośrodek generujący przepływy pieniężne.
Zmiany wartości bilansowej wartości firmy w okresach objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym prezentuje tabela:
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Wartość brutto |
|
|
Saldo na początek okresu | 363 330 | 363 330 |
Nabycia i połączenia jednostek, w tym: | 83 065 | 0 |
Total Fitness Sp. z o.o. | 71 727 | 0 |
Focusly Sp. z o.o. | 4 924 | 0 |
YesIndeed Sp. z o.o. | 6 414 | 0 |
Wartość brutto na koniec okresu | 446 395 | 363 330 |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Odpisy z tytułu utraty wartości |
|
|
Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 0 | 0 |
Wartość firmy - wartość bilansowa na koniec okresu | 446 395 | 363 330 |
Wartość firmy zaprezentowana w aktywach została zaalokowana zgodnie z wyżej opisanymi zasadami do następujących ośrodków generujących przepływy pieniężne:
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Polska | 380 542 | 303 891 |
Kafeterie | 37 124 | 30 710 |
Czechy | 28 340 | 28 340 |
Bułgaria | 389 | 389 |
Razem wartość firmy | 446 395 | 363 330 |
Przyporządkowanie wartości firmy do poszczególnych segmentów przedstawia się następująco:
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Polska | 380 542 | 303 891 |
Zagranica | 28 729 | 28 729 |
Kafeterie | 37 124 | 30 710 |
Razem wartość firmy | 446 395 | 363 330 |
Wartość odzyskiwalna ośrodków wypracowujących środki pieniężne, do których przypisana jest wartość firmy, została ustalona na podstawie ich wartości użytkowej, przy wykorzystaniu modelu zdyskontowanych przepływów pieniężnych.
Na podstawie wyników przeprowadzonych testów nie stwierdzono utraty wartości ośrodków wypracowujących środki pieniężne.
Ze względu na fakt, iż wycena ta oparta jest w dużej mierze o prognozowane wyniki operacyjne Zarząd Spółki dominującej wskazuje na nieodłączną niepewność związaną z realizacją tych prognoz spowodowaną zmiennością otoczenia gospodarczego w którym funkcjonuje Grupa.
Oszacowania i przyjęte założenia podlegają ciągłej weryfikacji i są oparte o dane historyczne oraz najlepszą wiedzę na dzień dokonania oszacowania. Grupa dokonuje oszacowań i założeń dotyczących przyszłości. Wyniki tych oszacowań obarczone są ryzykiem błędu.
Polska - najistotniejszy ośrodek generujący środki pieniężne, do którego zaalokowana została zarazem najwyższa wartość firmy, wykazuje niską wrażliwość na zmianę poziomu średniego ważonego kosztu kapitału. Musiałby on wzrosnąć o blisko 7 pkt proc., aby wartość wyceny zrównała się z wartością aktywów alokowanych do ośrodka generującego środki pieniężne. Jest on także odporny na niewielkie wahania poziomu przychodów, których spadek w całym okresie prognozy musiałby wynieść nieomal 5% (bez odpowiedniego pomniejszenia kosztu własnego sprzedaży), aby wartość wyceny zrównała się z wartością aktywów alokowanych do ośrodka.
Odporność na wahania średniego ważonego kosztu kapitału wykazuje również ośrodek Kafeterie. Jego poziom musiałby wzrosnąć o 24 pkt proc., aby doprowadzić do wystąpienia nadwyżki wartości bilansowej aktywów ośrodka Kafeterie nad ich wartością odzyskiwalną, co mogłoby skutkować koniecznością rozpoznania częściowej utraty wartości firmy alokowanej do tego ośrodka. Wycena wykazuje również odporność na wahania poziomu przychodów, gdzie spadek o ponad 12% będzie skutkował utratą wartości firmy rozpoznanej w segmencie Kafeterie.
Wartość odzyskiwalna najistotniejszego ośrodka generującego przepływy pieniężne w ramach segmentu Zagranica: Czech jest istotnie wyższa od jego wartości bilansowej. Aby wartość odzyskiwalna z testu zrównała się z wartością aktywów alokowanych do ośrodka generującego środki pieniężne sprzedaż musiałaby być mniejsza o 16% (bez odpowiedniego pomniejszenia kosztu własnego sprzedaży). Przeprowadzony test nie wykazuje wrażliwości na zmiany poziomu stóp dyskonta. Przeprowadzony test nie wskazuje także na utratę wartości aktywów w przypadku opóźnienia w stopniowym dochodzeniu do poziomu marż operacyjnych notowanych przed wybuchem pandemii COVID-19 do roku 2024.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Odporność na wahania średniego ważonego kosztu kapitału wykazuje również ośrodek Bułgaria. Jego poziom musiałby istotnie wzrosnąć, aby doprowadzić do wystąpienia nadwyżki wartości bilansowej aktywów ośrodka Bułgaria nad ich wartością odzyskiwalną, co mogłoby skutkować koniecznością rozpoznania utraty wartości aktywów alokowanych do tego ośrodka. Wycena wykazuje większą wrażliwość na wahania poziomu przychodów, gdyż w ich przypadku spadek o 8% spowoduje zrównanie wartości testowanej aktywów z ich wartością odzyskiwalną. Grupa monitoruje na bieżąco wartość odzyskiwalną aktywów poprzez regularne dokonywanie analizy przesłanek utraty wartości aktywów oraz przeprowadzanie testów na utratę wartości.
Grupa zwraca uwagę, że wielkość przychodów uwzględniona w projekcjach przepływów pieniężnych jest uzależniona m. in. od ogólnej koniunktury gospodarczej w Polsce oraz w Europie. Poziom przychodów wykazuje wahania uzależnione od fazy cyklu gospodarczego. Zmiany takich czynników, jak m.in. dynamika PKB, stopa bezrobocia, wysokość wynagrodzeń czy poziom konsumpcji, wpływają na siłę nabywczą klientów Grupy oraz konsumentów produktów i usług Grupy. Koniunktura gospodarcza w Polsce jest również wrażliwa na sytuację polityczną w kraju oraz towarzyszące jej obecnie ryzyko zmian legislacyjnych.
Na szacunek wartości odzyskiwalnej aktywów istotny wpływ ma również przyjęta stopa dyskontowa oraz przyjęta stopa wzrostu po okresie szczegółowych prognoz finansowych w tzw. okresie rezydualnym.
W wyliczeniach przyjęto następujące uznane za najbardziej istotne założenia:
- szczegółową prognozą objęto okres 5 lat,
- dla pozostałego okresu dokonano ekstrapolacji przepływów przy wykorzystaniu stóp wzrostu zaprezentowanych poniżej. Stopy te nie przekraczają średniej długoterminowej stopy wzrostu dla poszczególnych produktów, branż i krajów, a oparte są na posiadanych przez Grupę analizach potencjału rynków, na których Grupa jest obecna lub planuje dalszy rozwój,
- stopy dyskonta wykorzystane w obliczeniach zaprezentowano poniżej.
Wycenę przeprowadzono przy założeniu następujących parametrów:
Dla segmentów Polska oraz Kafeterie:
Stopa dyskonta WACC na poziomie 8,24% (w 2020 roku 7,3%)
Stopa wzrostu po okresie prognozy: 1,7% (w 2020 roku 1,7%)
Dla zagranicznych ośrodków generujących przepływy pieniężne:
Stopa dyskonta WACC na poziomie 6,87% dla Czech (w 2020 roku 8,4%), 8,2% dla Bułgarii (w 2020 roku 7,9%).
Stopa wzrostu po okresie prognozy: 0,5% dla obu ośrodków (w 2020 roku 0,5%).
Prognozy zakładają stopniowe dochodzenie do poziomu sprzedaży i wyników operacyjnych sprzed pandemii. Przekroczenie poziomu sprzedaży z roku 2019 zakładane jest w 2023 r.
Prezentowane założenia odzwierciedlają dotychczasowe doświadczenia oraz są spójne z przesłankami pochodzącymi z zewnętrznych źródeł informacji.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Wartości niematerialne użytkowane przez Grupę obejmują znaki towarowe, patenty i licencje, oprogramowanie komputerowe, wytworzone we własnym zakresie prace rozwojowe oraz pozostałe wartości niematerialne. Wartości niematerialne, które nie zostały do dnia bilansowego oddane do użytkowania, prezentowane są w pozycji „Wartości niematerialnych w trakcie wytwarzania”.
| Znaki towarowe | Patenty i licencje | Oprogramowanie komputerowe | Ukończone prace rozwojowe | Pozostałe wartości niematerialne | Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania | Razem |
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa brutto | 5 420 | 1 382 | 7 724 | 73 411 | 30 748 | 35 266 | 153 951 |
Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące | (1 024) | (648) | (5 751) | (34 109) | (11 095) | 0 | (52 627) |
Wartość bilansowa netto | 4 396 | 734 | 1 973 | 39 302 | 19 653 | 35 266 | 101 324 |
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa brutto | 5 420 | 159 | 5 790 | 60 007 | 23 822 | 14 631 | 109 829 |
Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące | (829) | (93) | (5 126) | (23 030) | (7 753) | 0 | (36 831) |
Wartość bilansowa netto | 4 591 | 66 | 664 | 36 977 | 16 069 | 14 631 | 72 998 |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
| Znaki towarowe | Patenty i licencje | Oprogramowanie komputerowe | Ukończone prace rozwojowe | Pozostałe wartości niematerialne | Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania | Razem |
za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2020 roku | 4 591 | 66 | 664 | 36 977 | 16 069 | 14 631 | 72 998 |
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie) | 0 | 0 | 90 | 0 | 140 | 35 736 | 35 966 |
Objęcie kontroli w wyniku nabycia przedsięwzięcia | 0 | 0 | 1 595 | 0 | 6 627 | 34 | 8 256 |
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-) | 0 | 0 | 0 | 104 | (23) | (200) | (119) |
Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.) | 0 | 1 223 | 249 | 13 300 | 163 | (14 935) | 0 |
Odpisy (+/-) | 0 | 0 | (8) | 20 | 0 | 0 | 12 |
Amortyzacja (-) | (195) | (555) | (617) | (11 099) | (3 342) | 0 | (15 808) |
Różnice kursowe netto z przeliczenia (+/-) | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 0 | 19 |
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 roku | 4 396 | 734 | 1 973 | 39 302 | 19 653 | 35 266 | 101 324 |
za okres od 01.01 do 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2020 roku | 4 591 | 119 | 1 215 | 27 947 | 16 280 | 15 118 | 65 270 |
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie) | 0 | 0 | 216 | 484 | 177 | 22 932 | 23 809 |
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-) | 0 | 0 | (17) | (149) | 0 | (370) | (536) |
Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia itp.) | 0 | 0 | (138) | 18 721 | 1 664 | (20 247) | 0 |
Odpisy (+/-) | 0 | 0 | 0 | (622) | 0 | (2 802) | (3 424) |
Amortyzacja (-) | 0 | (53) | (671) | (9 404) | (2 073) | 0 | (12 201) |
Różnice kursowe netto z przeliczenia (+/-) | 0 | 0 | 59 | 0 | 21 | 0 | 80 |
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 roku | 4 591 | 66 | 664 | 36 977 | 16 069 | 14 631 | 72 998 |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Najistotniejszymi składnikiem wartości niematerialnych są koszty ukończonych prac rozwojowych 39,3 mln zł, wartości niematerialne w trakcie wytwarzania 35,3 mln zł. oraz pozostałe wartości niematerialne 19,6 mln zł. Koszty prac rozwojowych stanowią głównie zakończone prace związane z wytworzeniem we własnym zakresie systemów informatycznych (m.in. system ERP, eMultiSport, platforma strefa użytkownika, systemy biznesowo- sprzedażowe Runner, CRM, optymalizacja systemów sprzedażowych oraz system kafeteryjny. W pozycji wartości niematerialne w trakcie wytwarzania największe pozycje to: prace nad stworzeniem kompleksowego, a zarazem bardziej atrakcyjnego systemu nowej Kafeterii, prace związane z optymalizacją i integracją pomiędzy systemami i dostosowaniem do obowiązujących standardów komunikacji (3,2 mln zł), prace nad platformą internetową do obsługi klientów MultiSport i strefą użytkownika (1,7 mln zł), prace nad rozwojem systemu sprzedażowego (2,8 mln zł), prace związane z dalszym rozwojem systemu ERP (1,9 mln zł) oraz wdrożenie systemów i/lub aplikacji do obsługi oraz sprzedaży produktu Wellness. W pozostałych wartościach niematerialnych kwota 10,5 mln zł odzwierciedla wartości niematerialne rozpoznane na dzień przejęcia jednostek w działalności Fitness (m.in. BBC, Fitness Place, Wesolandia, NewCo i Masovian), głównie bazy klientów, umowy najmu, a także 4 mln zł., które dotyczą wartości niematerialnych rozpoznanych na nabyciu spółki YesIndeed oraz relacje z klientami, które zostały rozpoznane w ramach rozliczenia ceny nabycia spółki Total Fitness sp. z o.o. (wartość na dzień bilansowy: 1,6 mln zł).
Grupa przeprowadziła test na utratę wartości aktywów w trakcie wytwarzania poprzez weryfikację przesłanek utraty wartości tych aktywów, a także na poziomie odpowiedniego ośrodka wypracowującego środki pieniężne w ramach przeprowadzonych testów na utratę wartości aktywów jak opisano w nocie 6. W wyniku tej analizy Grupa doszła do wniosku, że nie ma podstaw do utworzenia odpisu aktualizującego wartość wartości niematerialnych będących w takcie wytwarzania. W okresie porównawczym Grupa ujęła odpis aktualizujący w wysokości 2,8 mln zł, który dotyczył projektu: Moduł Kart Sportowych.
Amortyzacja wartości niematerialnych została zaprezentowana w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku
w następujących pozycjach:
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Koszt własny sprzedaży | 11 445 | 9 222 |
Koszty ogólnoadministracyjne | 2 956 | 2 197 |
Koszty sprzedaży | 1 407 | 772 |
Inne | 0 | 10 |
Razem amortyzacja wartości niematerialnych | 15 808 | 12 201 |
Na dzień bilansowy Grupa przeprowadziła okresowy przegląd okresów użytkowania składników wartości niematerialnych i w jego wyniku stwierdzono, że nie ma przesłanek ku temu, aby utworzyć dodatkowy odpis aktualizujący wartość wartości niematerialnych. Nie wykazano potrzeby zmiany pozostałych okresów użytkowania wartości niematerialnych.
W okresie porównawczym Grupa ujęła odpis aktualizujący w wysokości 0,6 mln zł z tytułu wcześniejszego umorzenia niektórych wartości niematerialnych.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku żadne wartości niematerialne nie stanowiły zabezpieczeń zobowiązań Grupy. Informację o zabezpieczeniach zobowiązań zaprezentowano w nocie nr 22.4. Grupa nie korzysta z finansowania zewnętrznego przy wytwarzaniu wartości niematerialnych.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
| Grunty | Budynki i budowle | Maszyny i urządzenia | Środki transportu | Pozostałe środki trwałe | Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania | Razem |
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa brutto | 721 | 332 319 | 57 775 | 491 | 193 019 | 36 173 | 620 498 |
Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące | 0 | (147 215) | (43 167) | (459) | (102 380) | 0 | (293 221) |
Wartość bilansowa netto | 721 | 185 104 | 14 608 | 32 | 90 639 | 36 173 | 327 277 |
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa brutto | 721 | 308 065 | 50 690 | 1 466 | 184 555 | 17 523 | 563 020 |
Skumulowane umorzenie i odpisy aktualizujące | 0 | (116 511) | (34 655) | (829) | (77 298) | 0 | (229 293) |
Wartość bilansowa netto | 721 | 191 554 | 16 035 | 637 | 107 257 | 17 523 | 333 727 |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
| Grunty | Budynki i budowle | Maszyny i urządzenia | Środki transportu | Pozostałe środki trwałe | Rzeczowe aktywa trwałe w trakcie wytwarzania | Razem |
za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2021 roku | 721 | 191 554 | 16 035 | 637 | 107 257 | 17 523 | 333 727 |
Objęcie kontroli w wyniku nabycia przedsięwzięcia | 0 | 13 854 | 2 060 | 1 | 1 256 | 0 | 17 171 |
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie) | 0 | 3 052 | 584 | 0 | 5 441 | 38 003 | 47 080 |
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-) | 0 | (4 207) | (807) | (2) | (789) | (427) | (6 232) |
Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia) | 0 | 10 711 | 4 981 | (978) | 2 553 | (18 737) | (1 470) |
Odpisy (+/-) | 0 | (512) | 91 | 0 | 0 | 0 | (421) |
Amortyzacja (-) | 0 | (30 192) | (8 603) | 370 | (25 082) | 0 | (63 507) |
Różnice kursowe netto z przeliczenia (+/-) | 0 | 844 | 267 | 4 | 3 | (189) | 929 |
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 roku | 721 | 185 104 | 14 608 | 32 | 90 639 | 36 173 | 327 277 |
za okres od 01.01 do 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2020 roku | 721 | 217 350 | 23 278 | 887 | 122 967 | 13 406 | 378 609 |
Objęcie kontroli w wyniku nabycia przedsięwzięcia |
|
|
|
|
|
| 0 |
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie) | 0 | 12 527 | 4 377 | 0 | 3 804 | 14 406 | 35 114 |
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (-) | 0 | (10 891) | (991) | (8) | (1 112) | (824) | (13 826) |
Inne zmiany (reklasyfikacje, przemieszczenia) | 0 | 3 155 | (3 588) | (6) | 9 516 | (9 077) | 0 |
Odpisy (+/-) | 0 | 0 | (26) | 0 | (123) | 0 | (149) |
Amortyzacja (-) | 0 | (32 665) | (7 286) | (242) | (27 834) | (464) | (68 491) |
Różnice kursowe netto z przeliczenia (+/-) | 0 | 2 078 | 271 | 6 | 39 | 76 | 2 470 |
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 roku | 721 | 191 554 | 16 035 | 637 | 107 257 | 17 523 | 333 727 |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
W 2021 roku Grupa dokonała akwizycji kilku spółek, które przyczyniły się do wzrostu wartości bilansowej rzeczowych aktywów trwałych, przede wszystkim wpływ miało nabycie sieci fitness (Total Fitness sp. z o.o.) z 14 klubami własnymi. Poza tym, w 2021 roku Grupa poniosła nakłady na otwarcie nowych klubów fitness, z czego 2 kluby zlokalizowane są w Polsce, a 2 na rynku zagranicznym. Natomiast, po zakończeniu lockdownu Grupa zdecydowała się nie otwierać 7 klubów działających w Polsce oraz 1 klubu działającego za granicą. Wpływ tej decyzji na sprawozdanie z wyniku został ujęty w pozostałych kosztach operacyjnych (nota 24.2 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego).
Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych została ujęta w następujących pozycjach skonsolidowanego sprawozdania z wyniku:
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Koszt własny sprzedaży | 57 023 | 64 073 |
Koszty ogólnoadministracyjne | 2 408 | 3 365 |
Koszty sprzedaży | 4 076 | 1 053 |
Razem amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych | 63 507 | 68 491 |
Na dzień 31 grudnia 2021 roku rzeczowe aktywa trwałe nie stanowiły zabezpieczeń zobowiązań Grupy. Informację o zabezpieczeniach zobowiązań zaprezentowano w nocie nr 22.4.
Wartość bilansowa aktywów z tytułu prawa do użytkowania przedstawia się następująco:
| Nieruchomości | Sprzęt fitness | Pozostałe | Razem |
za okres od 01.01 do 31.12.2021 |
|
|
|
|
Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2021 roku | 757 623 | 15 705 | 9 543 | 782 871 |
Nowe umowy leasingowe | 39 246 | 0 | 3 236 | 42 482 |
Rozpoznanie aktywów z tytułu prawa do użytkowania w przejętych Spółkach | 62 912 | 2 018 | 165 | 65 095 |
Modyfikacje, zakończenie umów | 28 242 | (5 178) | (321) | 22 743 |
Amortyzacja | (121 708) | (3 720) | (4 355) | (129 783) |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | 3 036 | 0 | 9 | 3 045 |
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021 roku | 769 351 | 8 825 | 8 277 | 786 453 |
| Nieruchomości | Sprzęt fitness | Pozostałe | Razem |
za okres od 01.01 do 31.12.2020 roku |
|
|
|
|
Wartość bilansowa netto na dzień 01.01.2020 roku | 860 118 | 24 968 | 11 752 | 896 838 |
Nowe umowy leasingowe | 29 168 | 0 | 5 028 | 34 196 |
Modyfikacje, zakończenie umów | (16 168) | (3 413) | (3 033) | (22 614) |
Amortyzacja | (120 533) | (5 850) | (4 148) | (130 531) |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | 5 038 | 0 | (56) | 4 982 |
Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2020 roku | 757 623 | 15 705 | 9 543 | 782 871 |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
|
|
|
Saldo na początek okresu | 931 698 | 956 128 |
Nowe umowy leasingowe | 41 122 | 34 196 |
Rozpoznanie zobowiązań leasingowych w przejętych Spółkach | 65 095 | 0 |
Modyfikacje, zakończenie umów | 28 277 | (22 670) |
Efekt zastosowania praktycznego rozwiązania COVID-19 | (22 070) | (15 895) |
Naliczone odsetki | 11 409 | 14 614 |
Różnice kursowe | (4 006) | 49 937 |
Rozliczenie zobowiązań | (117 874) | (89 931) |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | 3 184 | 5 319 |
Saldo na koniec okresu | 936 835 | 931 698 |
Długoterminowe | 748 500 | 752 853 |
Krótkoterminowe | 188 335 | 178 845 |
Analiza terminów wymagalności zobowiązań z tytułu leasingu na dzień 31 grudnia 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku przedstawia się następująco:
|
Opłaty z tytułu umów leasingu płatne w okresie:
| |||
Stan na 31.12.2021 | do 1 roku | od 1 roku | powyżej 5 lat | razem |
Opłaty leasingowe | 189 504 | 521 015 | 267 912 | 978 431 |
Koszty finansowe (-) | (1 169) | (19 115) | (21 312) | (41 596) |
Wartość bieżąca | 188 335 | 501 900 | 246 600 | 936 835 |
| Opłaty z tytułu umów leasingu płatne w okresie: | |||
Stan na 31.12.2020 | do 1 roku | od 1 roku | powyżej 5 lat | razem |
Opłaty leasingowe | 179 901 | 502 841 | 298 557 | 981 299 |
Koszty finansowe (-) | (1 056) | (20 628) | (27 917) | (49 601) |
Wartość bieżąca | 178 845 | 482 213 | 270 640 | 931 698 |
Na dzień 31 grudnia 2021 roku, Grupa jest stroną nierozpoczętych jeszcze umów najmu lokali z przeznaczeniem na kluby fitness, nie ujętych w wycenie zobowiązań z tytułu leasingu. Potencjalne przyszłe wypływy pieniężne z tytułu tych umów szacowane są na kwotę 99 710 tys. zł (2020: 94 614 tys. zł).
W 2021 roku rozpoznano 65 095 tys. zł aktywów i zobowiązań leasingowych z tytułu umów leasingowych w Spółce Total Fitness Sp. z o.o., w której nabyto udziały w 2021 roku.
Pozostałe ujawnienia dotyczące zobowiązań z tytułu leasingu zostały zaprezentowane poniżej w nocie 30.1 i 30.2.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
| od 01.01.2021 do 31.12.2021 | od 01.01.2020 do 31.12.2020 |
Kwoty ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku |
|
|
Amortyzacja aktywów z tytułu prawa do użytkowania (ujęta w koszcie własnym sprzedaży oraz kosztach sprzedaży i ogólnoadministracyjnych) | (129 783) | (130 531) |
Wynik na zmianie umów leasingowych (ujęty w pozostałych przychodach / kosztach operacyjnych) | 1 563 | 3 848 |
Zastosowanie praktycznego rozwiązania COVID-19 (ujęte w koszcie własnym sprzedaży) | 22 070 | 15 895 |
Odsetki od zobowiązań leasingowych (ujęte w kosztach finansowych) | (11 409) | (14 614) |
Różnice kursowe od zobowiązań leasingowych denominowanych w walutach obcych (ujęte w kosztach finansowych) | 4 006 | (49 937) |
Razem | (113 553) | (175 340) |
Kwoty ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych |
|
|
Płatności leasingowe (ujęte w przepływach środków pieniężnych z działalności finansowej) | (112 180) | (89 931) |
W 2021 roku koszt związany z krótkoterminowymi umowami leasingowymi oraz leasingami aktywów o niskiej wartości, nieujętymi w wycenie zobowiązań z tytułu leasingu, rozpoznany w kosztach okresu, wyniósł 833 tys. zł i obejmował głównie wynajem powierzchni reklamowej (186 tys. zł) i dzierżawę drobnego wyposażenia klubów i biur (647 tys. zł). Zmienne opłaty leasingowe w 2021 roku nie wystąpiły.
Koszty odsetkowe od zobowiązań z tytułu leasingu zostały zaprezentowane w nocie 25.2.
W 2021 roku, w związku z trwającą pandemią COVID-19 Grupa renegocjowała warunki umów najmu, co wpłynęło na wycenę zobowiązania z tytułu leasingu. Grupa zastosowała uproszczenie wprowadzone zmianą do MSSF 16 (patrz 2.4 Zasady rachunkowości), zgodnie z którym obniżki opłat leasingowych, powstałe w wyniku renegocjacji umów nie stanowią zmiany leasingu, a efekty przeszacowania zobowiązania z tytułu leasingu są ujmowane w wyniku okresu. W przypadku każdej umowy dokonano oceny, czy spełnione zostały kryteria warunkujące zastosowanie tegoż uproszczenia (opisane w sekcji Zmiana leasingu: ulgi w czynszach przyznawane leasingobiorcy bezpośrednio w związku pandemią COVID-19, w nocie 2.4 Zasady Rachunkowości). Praktyczne rozwiązanie zostało zastosowane w przypadku obniżek czynszów najmu nieruchomości (kluby sportowe, biura). Kwota przeszacowania zobowiązania z tytułu leasingu, wynikająca z wynegocjowanych ulg, ujęta w wyniku jako zmniejszenie kosztu własnego sprzedaży w 2021 roku wynosi 22 070 tys. zł.
Grupa jest subleasingodawcą oraz leasingodawcą w odniesieniu do sprzętu fitness oddanego w dzierżawę dla obiektów sportowych będących partnerami Grupy, a także w odniesieniu do powierzchni biurowej, która jest przedmiotem subleasingu. Umowy te zostały zaklasyfikowane jako leasing operacyjny. W 2021 roku Grupa ujęła w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku przychody z tytułu dzierżawy sprzętu fitness w ramach subleasingu/leasingu operacyjnego na kwotę 6 265 tys. zł (2020 rok: 7 495 tys. zł). Dodatkowo, Grupa ujęła przychody z tytułu podnajmu powierzchni biurowej na kwotę 450 tys. zł (2020 rok: 250 tys. zł). Kwoty te obejmują wyłącznie minimalne stałe opłaty subleasingu/leasingu. W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym nie wystąpiły opłaty warunkowe i inne.
Wszystkie inwestycje Grupy w jednostki stowarzyszone wyceniane są metodą praw własności (patrz nota 2.4. Zasady rachunkowości).
Poniżej zaprezentowano informacje dotyczące jednostek stowarzyszonych względem Grupy:
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
| Główne miejsce prowadzenia działalności i kraj rejestracji | Udział w kapitale podstawowym na 31.12.2021 | Udział w prawach głosu na 31.12.2021 | Wartość bilansowa wg metody praw własności na 31.12.2021 | Wartość bilansowa wg metody praw własności na 31.12.2020 |
Baltic Fitness Center Sp. z o.o. | ul. Puławska 427, 02-801 Warszawa | 49,95% | 49,95% | 0 | 0 |
Instytut Rozwoju Fitness Sp. z o.o. | ul. Puławska 427, 02-801 Warszawa | 48,10% | 48,10% | 5 367 | 4 411 |
Calypso Fitness S.A. | ul. Puławska 427, 02-801 Warszawa | 33,33% | 33,33% | 0 | 0 |
Get Fit Katowice II Sp. z o.o. | ul. Uniwersytecka 13, 40-007 Katowice | 20,00% | 20,00% | 0 | 0 |
Wartość bilansowa razem |
|
|
| 5 367 | 4 411 |
Poniżej zaprezentowano kwoty dotyczące udziału w wyniku jednostek wycenianych metodą praw własności odniesione w wynik okresu, a także łączny wynik na sprzedaży udziałów w jednostkach stowarzyszonych, która miała miejsce w 2020 roku.
Sprawozdanie z wyniku | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Udział w wyniku jednostek wycenianych metodą praw własności | 956 | 1 768 |
Przychód ze sprzedaży udziałów w jednostkach stowarzyszonych | 0 | 9 181 |
Wartość bilansowa wg MPW na dzień sprzedaży udziałów* | 0 | (10 361) |
Wynik na sprzedaży udziałów w jedn. stowarzyszonych (koszty finansowe) | 0 | (1 180) |
Wynik ujęty w skonsolidowanym Sprawozdaniu z wyniku | 956 | 588 |
*w tym korekta otrzymanej dywidendy (0,6mln)
Rozpoznany w roku 2020 udział w wyniku jednostek wycenianych metodą praw własności dotyczy udziału Grupy w zyskach spółek LangMedia Sp. z o.o. oraz X-Code Sp. z o.o. za okres od początku roku do dnia ich sprzedaży udziałów oraz zyskach spółki Instytut Rozwoju Fitness Sp. z o.o. Skumulowana strata Calypso Fitness S.A., Baltic Fitness Center Sp. z o.o. oraz Get Fit Katowice II Sp. z o.o. przyczyniła się do powstania ujemnych kapitałów własnych tych spółek, w związku z tym Grupa wykazuje je w wartości 0.
Stan na 31.12.2021* | Kapitał Własny | Wynik Netto | Przychody ze sprzedaży |
Instytut Rozwoju Fitness Sp. z o.o. | 10 087 | 2 058 | 8 476 |
*zestawienie przygotowane na podstawie wstępnych wyników jednostki stowarzyszonej. Dane nie podlegały badaniu przez biegłego rewidenta.
Różnica pomiędzy udziałem grupy w aktywach netto spółki Instytut Rozwoju Fitness Sp. z o.o., a wartością bilansową udziałów wynika przede wszystkim z nadwyżki ceny zakupu udziałów nad aktywami netto spółki na dzień zakupu.
Zobowiązania warunkowe Grupy z tytułu poręczeń udzielonych jednostkom stowarzyszonym zaprezentowano w nocie nr 29.
Należności długoterminowe:
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Należności z tytułu dostaw i usług | 0 | 467 |
Kaucje wpłacone z innych tytułów | 8 583 | 6 138 |
Koszty opłacone z góry | 26 | 853 |
Pozostałe należności | 1 603 | 1 390 |
Długoterminowe należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności razem | 10 212 | 8 848 |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Należności krótkoterminowe:
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Aktywa finansowe (MSSF 9): |
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług | 168 646 | 120 998 |
Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług (-) | (23 667) | (22 912) |
Należności z tytułu dostaw i usług netto | 144 979 | 98 086 |
Kaucje wpłacone z innych tytułów | 890 | 83 |
Inne należności | 8 011 | 4 594 |
Odpisy aktualizujące wartość pozostałych należności finansowych (-) | (515) | 0 |
Pozostałe należności finansowe netto | 8 386 | 4 677 |
Należności finansowe | 153 365 | 102 763 |
Aktywa niefinansowe (poza MSSF 9): |
|
|
Należności z tytułu podatków i innych świadczeń | 12 335 | 30 814 |
Magazyn zakupionych kodów kafeteryjnych | 11 925 | 39 754 |
Niezafakturowane przychody | 4 472 | 295 |
Koszty opłacone z góry | 10 682 | 9 365 |
Pozostałe należności niefinansowe | 644 | 827 |
Należności niefinansowe | 40 058 | 81 055 |
Krótkoterminowe należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności razem | 193 423 | 183 818 |
Na saldo innych należności, składa się m.in. kwota 5,6 mln złotych zrealizowanych przez Benefit Systems International Sp. z o.o. płatności w ramach umowy zakupu udziałów w MultiSport Benefit S.R.O. od akcjonariuszy mniejszościowych.
Wartość bilansowa należności z tytułu dostaw i usług uznawana jest przez Grupę za rozsądne przybliżenie wartości godziwej (nota nr 30.2).
Grupa Kapitałowa dokonała oceny należności ze względu na utratę ich wartości zgodnie ze stosowaną polityką rachunkowości (patrz punkt 2.4 w punkcie „Podstawa sporządzenia oraz zasady rachunkowości”). Odpisy aktualizujące wartość należności, które w 2021 roku obciążyły pozostałe koszty operacyjne skonsolidowanego sprawozdania z wyniku wyniosły:
w odniesieniu do należności długoterminowych – nie wystąpiły
w odniesieniu do krótkoterminowych należności finansowych – 275 tys. zł (2020 rok: 9 292 tys. zł).
Zmiany odpisów aktualizujących wartość należności w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym prezentuje poniższa tabela.
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Stan na początek okresu | 22 912 | 12 389 |
Odpisy ujęte jako koszt w okresie | 275 | 9 292 |
Odpisy odwrócone ujęte jako przychód w okresie (-) | (1 678) | 0 |
Inne zmiany (różnice kursowe netto z przeliczenia) | 2 158 | 1 231 |
Stan na koniec okresu | 23 667 | 22 912 |
Grupa stosuje 3 stopniową klasyfikację aktywów finansowych pod kątem ich utraty wartości, opisaną w części Odpisy aktualizujące wartość aktywów finansowych polityki rachunkowości (punkt 2.4).
Dla należności z tytułu dostaw i usług Grupa stosuje uproszczone podejście zakładające kalkulację odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych dla całego okresu życia instrumentu. Szacunki odpisów są dokonywane na zasadzie zbiorowej, a należności zostały pogrupowane według okresu przeterminowania. Szacunek odpisu jest oparty przede wszystkim o historycznie kształtujące się przeterminowania i powiązanie zalegania z faktyczną spłacalnością na bazie dostępnych danych historycznych. Grupa przyjmuje, że znaczny wzrost ryzyka następuje, kiedy przeterminowanie płatności przekracza 90 dni.
Analiza przeprowadzana jest osobno dla każdej spółki wchodzącej w skład grupy. W celu wyliczenia wartości odpisów poszczególne spółki stosują matrycę, w której odpisy oblicza się dla należności handlowych zaliczonych do odpowiednich przedziałów przeterminowania. Każda spółka wyodrębnia wartość należności uznanych za nieściągalne oraz objętych postępowaniem sądowym i upadłościowym z okresu podlegającego analizie. Na tej podstawie ustalane są współczynniki nieściągalności dla następujących przedziałów przeterminowania:
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
należności do 30 dni, 31-90 dni, 91-180 dni, 181-360 dni i powyżej 360 dni, które następnie wykorzystuje się do ustalenia oczekiwanej straty kredytowej na całkowitych należnościach na koniec okresu sprawozdawczego.
Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności finansowych łącznie wg MSSF 9:
Saldo na dzień 31.12.2021 roku | Stopień 1 | Stopień 2 | Stopień 3 | Razem |
Stan na początek okresu | 2 051 | 0 | 20 861 | 22 912 |
Odpisy ujęte jako koszt w okresie | 120 | 0 | 155 | 275 |
Odpisy odwrócone ujęte jako przychód w okresie (-) | (1 501) | 0 | (177) | (1 678) |
Inne zmiany (różnice kursowe netto z przeliczenia) | 2 158 | 0 | 0 | 2 158 |
Stan na koniec okresu | 2 828 | 0 | 20 839 | 23 667 |
Saldo na dzień 31.12.2020 roku | Stopień 1 | Stopień 2 | Stopień 3 | Razem |
Stan na początek okresu | 4 947 | 0 | 7 442 | 12 389 |
Odpisy ujęte jako koszt w okresie | 7 002 | 0 | 12 200 | 19 202 |
Odpisy odwrócone ujęte jako przychód w okresie (-) | (9 861) | 0 | (49) | (9 910) |
Odpisy wykorzystane (-) | (37) | 0 | 1 268 | 1 231 |
Stan na koniec okresu | 2 051 | 0 | 20 861 | 22 912 |
Dalsza analiza ryzyka kredytowego należności, w tym analiza wieku należności zaległych nie objętych odpisem aktualizującym, została przedstawiona w nocie nr 31.2.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku żadne należności nie stanowiły zabezpieczeń zobowiązań Grupy. Informację
o zabezpieczeniach zobowiązań zaprezentowano w nocie nr 22.4.
Najistotniejszą pozycją wchodzącą w skład pozycji Pożyczki oraz pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe w Sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupy stanowią pożyczki udzielone. Poniższa tabela przedstawia podział pożyczek udzielonych na część długo- i krótkoterminową.
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Pożyczki długoterminowe | 20 522 | 26 842 |
Pożyczki krótkoterminowe | 1 376 | 8 393 |
Pożyczki razem | 21 898 | 35 235 |
Na saldo pożyczek udzielonych przez Grupę składają się przede wszystkim pożyczki udzielone przez Spółkę dominującą podmiotom świadczącym usługi sportowo-rekreacyjne na rzecz użytkowników kart Programu MultiSport (18,5 mln zł). Celem programu pożyczkowego jest zapewnienie miejsc do ćwiczeń o odpowiedniej jakości użytkownikom kart MultiSport oraz wsparcie Partnerów w dalszym rozwoju ich działalności. Wśród pożyczkobiorców znajdują się ponadto spółki stowarzyszone (0,9 mln zł) oraz pozostałe podmioty niepowiązane (2,6 mln zł). Udzielane pożyczki zabezpieczone są wekslem in blanco oraz prawem potrącenia wzajemnych zobowiązań (pożyczki do Partnerów), zastawem na aktywach pożyczkobiorców (pozostałe spółki, którym Grupa udziela pożyczek) lub też nie podlegają dodatkowym zabezpieczeniom (pożyczki udzielone osobom fizycznym). Ponadto w roku 2021 Spółka dominująca udzieliła 5,6 mln zł pożyczek dla pracowników Spółki dominującej i jej spółek zależnych na sfinansowanie nabycia akcji Spółki dominującej poprzez realizację warrantów subskrypcyjnych objętych przez uprawnionych pracowników w ramach Programu płatności akcjami realizowanego w latach ubiegłych. Na dzień 31 grudnia 2021 roku cała kwota tych pożyczek została spłacona.
Udzielone pożyczki wyceniane są według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej. Wartość bilansowa pożyczek uważana jest za rozsądne przybliżenie wartości godziwej.
Test SPPI został przeprowadzony dla każdej z pożyczek indywidualnie. Przy wycenie Grupa bierze pod uwagę wycenę instrumentu do końca jego życia, tj. przez porównanie wartości według umowy (kapitał oraz łączna kwota odsetek do momentu spłaty) do wartości modelu bazowego (z kapitalizacją odsetek).
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Na dzień bilansowy przeprowadzono analizę udzielonych pożyczek, pożyczki zaklasyfikowane jako zagrożone zostały objęte odpisem pełnym, pożyczki o podwyższonym ryzyku objęto odpisem w wysokości 25%, zaś dla pozostałych pożyczek zastosowano odpis statystyczny w wysokości od 0,5% do 2,7%. Analizę odpisów aktualizujących pożyczki, pod kątem klasyfikacji do poszczególnych stopni utraty wartości zaprezentowano w nocie 31.2.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku pożyczki udzielone w PLN o wartości bilansowej 21 898 tys. zł (2020 rok:
35 235 tys. zł) oprocentowane były zmienną stopą procentową ustalaną w oparciu o WIBOR z narzutem marży od 1,75 do 4 p.p. Terminy spłaty pożyczek przypadają pomiędzy 2022, a 2030 rokiem.
Zmiana wartości bilansowej pożyczek, w tym odpisów aktualizujących ich wartość, przedstawia się następująco:
od 01.01 do 31.12.201 | od 01.01 do 31.12.2020 | |
Wartość brutto |
|
|
Saldo na początek okresu | 73 028 | 81 608 |
Kwota pożyczek udzielonych w okresie | 137 | 9 037 |
Odsetki naliczone efektywną stopą procentową | 1 759 | 2 007 |
Spłata pożyczek wraz z odsetkami (-) | (2 176) | (16 157) |
Kompensaty i inne zmiany (różnice kursowe netto z przeliczenia, wyceny wg SCN) | (6 144) | (3 467) |
Wartość brutto na koniec okresu | 66 604 | 73 028 |
Odpisy z tytułu utraty wartości |
|
|
Saldo na początek okresu | 37 793 | 2 667 |
Odpisy ujęte jako koszt w okresie | 6 913 | 35 126 |
Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 44 706 | 37 793 |
Wartość bilansowa na koniec okresu | 21 898 | 35 235 |
Wszystkie pożyczki zostały wycenione metodą zamortyzowanego kosztu.
W 2021 roku Grupa udzieliła pożyczek na łączną kwotę 4,2 mln zł. Kwota pożyczek spłaconych przez pożyczkobiorców w tym okresie wyniosła 5,1 mln zł. Inne zmiany obejmują przede wszystkim kompensaty pożyczek udzielonych z zobowiązaniami wobec patnerów (7,1 mln zł).
Aktywa oraz rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w następujący sposób wpływają
na skonsolidowane sprawozdanie finansowe:
| Nota | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Saldo na początek okresu: |
|
|
|
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
| 27 649 | 15 116 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
| 2 151 | 2 335 |
Podatek odroczony netto na początek okresu |
| 25 498 | 12 781 |
Zmiana stanu w okresie wpływająca na: |
|
|
|
Wynik (+/-) | 26 | 1 751 | 12 717 |
Podatek odroczony netto na koniec okresu, w tym: |
| 27 249 | 25 498 |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
| 30 312 | 27 649 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
| 3 063 | 2 151 |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego:
Tytuły różnic przejściowych | Saldo na początek okresu | Zmiana stanu: wynik | Zmiana stanu: pozostałe całkowite dochody | Zmiana stanu: rozliczenie połączenia | Saldo na koniec okresu |
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
Aktywa: |
|
|
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe | 33 | 17 | 0 | 0 | 50 |
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 20 585 | 2 242 | 0 | 0 | 22 827 |
Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe | 3 589 | (560) | 0 | 0 | 3 029 |
Inne aktywa | 0 | 81 | 0 | 0 | 81 |
Zobowiązania: |
|
|
|
| 0 |
Rezerwy na świadczenia pracownicze | 1 006 | 484 | 0 | 0 | 964 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, z tytułu umów z klientami i pozostałe | 5 285 | 2 794 | 0 | 0 | 8 079 |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 3 152 | 865 | 0 | 0 | 4 017 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 0 | 102 | 0 | 0 | 102 |
Inne zobowiązania | 481 | 386 | 0 | 0 | 867 |
Inne: |
|
|
|
|
|
Nierozliczone straty podatkowe |
| 34 |
|
| 34 |
Razem | 34 131 | 6 445 | 0 | 0 | 40 050 |
Kompensata z rezerwą na podatek odroczony |
|
|
|
| (9 738) |
Saldo aktywa z tyt. podatku odroczonego w sprawozdaniu z sytuacji finansowej |
|
|
|
| 30 312 |
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
Aktywa: |
|
|
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe | 11 | 22 | 0 | 0 | 33 |
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 967 | 19 618 | 0 | 0 | 20 585 |
Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe | 0 | 3 589 | 0 | 0 | 3 589 |
Inne aktywa | 188 | (188) | 0 | 0 | 0 |
Zobowiązania: |
|
|
|
|
|
Rezerwy na świadczenia pracownicze | 840 | 166 | 0 | 0 | 1 006 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, z tytułu umów z klientami i pozostałe | 4 552 | 733 | 0 | 0 | 5 285 |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 1 872 | 1 280 | 0 | 0 | 3 152 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 10 310 | (10 310) | 0 | 0 | 0 |
Inne zobowiązania | 3 356 | (2 875) | 0 | 0 | 481 |
Razem | 22 096 | 12 035 | 0 | 0 | 34 131 |
Kompensata z rezerwą na podatek odroczony |
|
|
|
| (6 482) |
Saldo aktywa z tyt. podatku odroczonego w sprawozdaniu z sytuacji finansowej |
|
|
|
| 27 649 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego:
Tytuły różnic przejściowych | Saldo na początek okresu | Zmiana stanu: wynik | Zmiana stanu: pozostałe całkowite dochody | Zmiana stanu: rozliczenie połączenia | Saldo na koniec okresu |
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
Aktywa: |
|
|
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe | 2 146 | 911 | 0 | 0 | 3 057 |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Pożyczki | 3 184 | 3 720 | 0 | 0 | 6 904 |
Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Inne aktywa | 3 | (112) | 0 | 0 | (109) |
Zobowiązania: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 0 | 127 | 0 | 0 | 127 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 1 210 | (478) | 0 | 0 | 732 |
Inne zobowiązania | 2 090 | 0 | 0 | 0 | 2 090 |
Razem | 8 633 | 4 168 | 0 | 0 | 12 801 |
Kompensata z aktywem na podatek odroczony |
|
|
|
| (9 738) |
Saldo rezerwa z tyt. podatku odroczonego w sprawozdaniu z sytuacji finansowej |
|
|
|
| 3 063 |
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
Aktywa: |
|
|
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe | 2 277 | (131) | 0 | 0 | 2 146 |
Pożyczki | 3 563 | (379) | 0 | 0 | 3 184 |
Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe | 91 | (91) | 0 | 0 | 0 |
Inne aktywa | 74 | (71) | 0 | 0 | 3 |
Zobowiązania: |
|
|
|
|
|
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 14 | (14) | 0 | 0 | 0 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 1 177 | 33 | 0 | 0 | 1 210 |
Inne zobowiązania | 2 119 | (29) | 0 | 0 | 2 090 |
Razem | 9 315 | (682) | 0 | 0 | 8 633 |
Kompensata z aktywem na podatek odroczony |
|
|
|
| (6 482) |
Saldo rezerwa z tyt. podatku odroczonego w sprawozdaniu z sytuacji finansowej |
|
|
|
| 2 151 |
Grupa nie wykazuje podatku dochodowego odnoszącego się do jakiejkolwiek pozycji pozostałych całkowitych dochodów.
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej ujęte są następujące pozycje zapasów:
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Materiały | 389 | 118 |
Wyroby gotowe | 0 | 80 |
Towary | 3 988 | 3 942 |
Wartość bilansowa zapasów razem | 4 377 | 4 140 |
W 2021 roku Grupa Kapitałowa ujęła w działalności operacyjnej skonsolidowanego sprawozdania z wyniku koszty sprzedanych zapasów oraz nieprzypisane pośrednie koszty produkcji łącznie w kwocie 6 583 tys. zł (2020 rok: 6 118 tys. zł).
Odpisy aktualizujące wartość zapasów, które w 2021 roku obciążyły pozostałe koszty operacyjne skonsolidowanego sprawozdania z wyniku wyniosły 15 tys. zł (2020 rok: 1 tys. zł).
Jako koszt bieżącego okresu ujęto materiały, które nie spełniały warunków kwalifikacji do pozycji zapasów (5,3 mln PLN).
Na dzień 31 grudnia 2021 roku żadne zapasy nie stanowiły zabezpieczeń zobowiązań Grupy. Informację o zabezpieczeniach zobowiązań zaprezentowano w nocie nr 22.4.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Środki pieniężne na rachunkach bankowych prowadzonych w PLN | 242 770 | 202 781 |
Środki pieniężne na rachunkach bankowych walutowych | 9 017 | 19 038 |
Środki pieniężne w kasie | 1 151 | 247 |
Depozyty krótkoterminowe | 45 | 991 |
Inne | 32 | 723 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty razem | 253 015 | 223 780 |
Na dzień 31 grudnia 2021 roku środki pieniężne na rachunkach bankowych stanowiły zastaw rejestrowy jako zabezpieczenie spłaty zobowiązań. Informację o zabezpieczeniach zobowiązań zaprezentowano w nocie 22.4.
Grupa Kapitałowa dla celów sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych klasyfikuje środki pieniężne w sposób przyjęty do prezentacji w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Ryzyko kredytowe dotyczące środków pieniężnych i ich ekwiwalentów jest ograniczone, ponieważ Grupa lokuje swoje środki pieniężne w bankach o ugruntowanej pozycji rynkowej. Dobór instytucji finansowych, w których lokowane są środki pieniężne determinowany jest również uwarunkowaniami wynikającymi z obowiązków Grupy jako emitenta papierów wartościowych.
Odpis na środki pieniężne został obliczony przy założeniu, że całość środków pieniężnych na rachunkach bankowych kwalifikuje się do Stopnia 1 (MSSF 9).
Odpis na oczekiwane straty kredytowe nie uległ zmianie w porównaniu do roku ubiegłego (299 tys. zł) i oznacza utworzenie średniego odpisu na poziomie 0,1%.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku kapitał podstawowy Spółki dominującej wynosił 2 934 tys. zł (2020 rok: 2 894 tys. zł) i dzielił się na 2 934 tys. akcji (2020rok: 2 894 tys. zł) o wartości nominalnej 1 PLN każda. Wszystkie akcje zostały w pełni opłacone. Wszystkie akcje w równym stopniu uczestniczą w podziale dywidendy oraz każda akcja daje prawo do jednego głosu na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Kwota kapitału podstawowego nie może być przeznaczona do podziału.
Zbycie (dalsza odsprzedaż) akcji własnych Spółki dominującej
W dniu 8 lipca 2021 roku Spółka dominująca dokonała sprzedaży w formie transakcji pakietowych w ramach rynku regulowanego prowadzonego przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. 118 053 tys. akcji własnych Spółki dominującej, stanowiących ok. 4,08% kapitału zakładowego Spółki dominującej i uprawniających do wykonywania ok. 4,08% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Spółki dominującej („Akcje Własne”). Łączne wpływy ze sprzedaży akcji własnych wyniosły 92 460 tys. zł. Po dokonaniu Sprzedaży Akcji Własnych Spółka dominująca nie posiada jakichkolwiek akcji własnych.
Zmiany liczby akcji w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym wynikają z następujących transakcji z właścicielami:
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Akcje wyemitowane i w pełni opłacone: |
|
|
Liczba akcji na początek okresu | 2 894 287 | 2 858 842 |
Emisja akcji | 39 255 | 35 445 |
Liczba akcji na koniec okresu | 2 933 542 | 2 894 287 |
Emisja akcji w roku 2021 związana jest z rejestracją akcji zwykłych na okaziciela serii E wydanych w ramach realizacji Programu Motywacyjnego za lata 2017-2020.
Akcje Spółki dominującej nie pozostawały w posiadaniu jednostek zależnych i stowarzyszonych.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Spółka dominująca zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych przeznacza na kapitał zapasowy co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego. W 2021 roku Spółka odnotowała stratę.
W roku 2021 utworzono kapitał rezerwowy w kwocie 5,6 mln zł z przeznaczeniem na pożyczki dla pracowników Spółki dominującej i jej spółek zależnych na sfinansowanie nabycia akcji Spółki dominującej poprzez realizację warrantów subskrypcyjnych objętych przez uprawnionych pracowników w ramach Programu płatności akcjami realizowanego w latach ubiegłych.
W 2021 roku Spółka dominująca dokonała emisji 39 255 akcji zwykłych na okaziciela serii E o wartości nominalnej 1,00 zł w związku z realizacją przez Osoby Uprawnione praw z warrantów subskrypcyjnych serii H przyznanych m.in. tym osobom w ramach Programu Motywacyjnego na lata 2017-2020. Cena akcji zgodnie z zasadami Programu Motywacyjnego wyniosła 491,93 zł. Wpływ z opisanej emisji akcji wyniósł 19,3 mln zł.
Na podstawie uchwał Walnego Zgromadzenia w spółce Benefit Systems S.A. funkcjonuje Program Motywacyjny, który skierowany jest do wyższego i średniego kierownictwa Spółki dominującej oraz do spółek zależnych Grupy Kapitałowej Benefit Systems. W ramach tego programu uprawnieni pracownicy uzyskują warranty subskrypcyjne zamienne na akcje Spółki dominującej. W Programie Motywacyjnym mogą uczestniczyć wskazani pracownicy, zarówno spośród wyższej kadry kierowniczej, jak i pracownicy spośród kierownictwa średniego szczebla.
W dniu 3 lutego 2021 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki dominującej przyjęło Program Motywacyjny na lata 2021-2025. Celem programu jest stworzenie systemu motywacyjnego, który będzie sprzyjał efektywnej i lojalnej pracy nastawionej na osiąganie wysokich wyników finansowych oraz długoterminowy wzrost wartości Spółki dominującej. W czasie trwania Programu Motywacyjnego na lata 2021-2025 jego uczestnicy (maksymalnie 149 osób) będą mogli uzyskać maksymalnie łącznie 125 tysięcy warrantów subskrypcyjnych, które uprawniać będą do objęcia analogicznej liczby akcji Spółki dominującej.
Warunkiem nabycia uprawnień do objęcia warrantów jest spełnienie trzech kryteriów:
- lojalnościowego - pozostanie w niewypowiedzianym stosunku pracy na koniec roku kalendarzowego, za który są przyznawane opcje,
- jakościowego – ocenianego po osiągnięciu przez Grupę uzgodnionego poziomu skonsolidowanego znormalizowanego zysku z działalności operacyjnej (z wyłączeniem kosztów Programu Motywacyjnego)
- indywidualnego – rozumianego jako pozytywna ocena pracy uczestnika Programu na podstawie przyjętych wewnętrznych regulaminów w Spółce oraz założonych celów rocznych.
Warunkiem obligatoryjnym uruchomienia Programu w danym roku jest osiągnięcie określonego poziomu skonsolidowanego zysku brutto, skorygowanego o koszt księgowy Programu przypadający na dany rok obrotowy.
Założenia Programu Motywacyjnego na lata 2021-2025 zostały przyjęte w formie uchwały na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu w dniu 3 lutego 2021 roku. Progi realizacji przedstawia tabela poniżej:
Grupa nie ujęła kosztów Programu za 2021 rok, gdyż nie został osiągnięty próg 50% dla warunku skonsolidowanego znormalizowanego zysku z działalności operacyjnej Grupy Kapitałowej, niezbędnego do uruchomienia Programu.
Decyzją Rady Nadzorczej nieprzyznane warranty za rok 2021 mogą powiększyć pulę warrantów za rok 2023 (maksymalnie 12 500 warrantów serii K1) oraz za rok 2025 (maksymalnie 12 500 warrantów serii K2). Warranty serii K1 zostaną przyznane w liczbie będącej 50%, 75% oraz 100% maksymalnej puli warrantów serii K1
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
wyłącznie jeśli skumulowany skonsolidowany znormalizowany zysk z działalności operacyjnej (z wyłączeniem kosztów Programu Motywacyjnego) przekroczy wartości będące sumą progów za lata 2021-2023 czyli odpowiednio 400, 460 oraz 515 mln zł. W przypadku serii K2 przyznanie warrantów nastąpi w przypadku gdy skumulowany skonsolidowany znormalizowany zysk z działalności operacyjnej (z wyłączeniem kosztów Programu Motywacyjnego) za lata 2021-2025 przekroczy sumę progów za ten sam okres (825, 920 oraz 1 010 mln zł) w wysokości będącej odpowiednio 50%, 75% oraz 100% maksymalnej puli warrantów serii K2.
Prezentowane w kapitale własnym Grupy udziały niedające kontroli odnoszą się do następujących jednostek zależnych:
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
MultiSport Benefit S.R.O. | 602 | 891 |
Benefit Systems Bulgaria EOOD | 856 | 536 |
Benefit Systems, storitve, d.o.o. | 2 | 3 |
Fit Invest Slovakia s.r.o. | (192) | (102) |
Fit Invest International Sp. z o.o. | (319) | (140) |
Form Factory S.R.O. | (537) | (474) |
Beck Box Club Praha S.R.O. | (453) | (444) |
Fit Invest Bulgaria EOOD | (607) | (476) |
Benefit Systems International Sp. z o.o. | 174 | (233) |
Benefit Systems d. o. o. HR | (1 380) | (825) |
Benefit Systems Slovakia S.R.O | (466) | (260) |
Benefit Systems Spor hizmetleri limited sirketi | 219 | 0 |
BSI Investments Sp. z o.o. | 31 | 0 |
Udziały niedające kontroli razem | (2 070) | (1 527) |
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym wartość udziałów niedających kontroli uległa zmianie z tytułu transakcji wpływających na strukturę Grupy oraz z tytułu rozliczenia dochodów całkowitych w części przypadającej na podmioty niekontrolujące.
Rozliczenia z udziałami niedającymi kontroli prezentuje poniższa tabela:
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Saldo na początek okresu | (1 527) | 1 703 |
Zmiana struktury Grupy (transakcje z podmiotami niekontrolującymi): |
|
|
Zmiana stanu udziałów niedających kontroli | 9 | (3 707) |
Udziały niedające kontroli razem | (1 518) | (2 004) |
Dochody całkowite: |
|
|
Zysk (strata) netto za okres (+/-) | 1 285 | 1 342 |
Różnice kursowe | (108) | (95) |
Dywidenda | (1 729) | (770) |
Saldo udziałów niedających kontroli na koniec okresu | (2 070) | (1 527) |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Spółka | MultiSport Benefit S.R.O. | Benefit Systems d. o. o. HR | Benefit Systems d. o. o. HR |
Data transakcji | 01.04.2021 | 13.07.2021 | 25.10.2021 |
Odsetek, o jaki wzrosły udziały Grupy w kapitale spółki zależnej | 1,94% | (3,40%) | 1,94% |
Wartość bilansowa nabytych udziałów mniejszości | 388 | (767) | (462) |
Rozpoznana wartość wynagrodzenia za udziały | 5 367 | 246 | 143 |
Wypływ środków pieniężnych | (5 367) | 246 | (143) |
W roku 2021 nie odnotowano utraty kontroli nad żadną ze spółek Grupy.
W dniu 30 czerwca 2020 roku nastąpiła sprzedaż spółki Benefit Systems Greece MIKE powołanej do prowadzenia działalności na rynku greckim. Spółka nie posiadała istotnego majątku, a skala jej działalności była niewielka. W okresie do dnia sprzedaży spółka wypracowała 0,1 mln zł przychodów oraz rozpoznała 0,1 mln zł straty na sprzedaży. Na dzień sprzedaży spółka dysponowała aktywami w wysokości 0,4 mln zł.
Istotne udziały niekontrolujące w spółkach, w których Grupa posiada mniej niż 100% udziałów nie występują.
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Koszty wynagrodzeń | 166 125 | 163 890 |
Koszty ubezpieczeń społecznych | 33 428 | 33 597 |
Koszty programów płatności akcjami | 15 | 923 |
Koszty przyszłych świadczeń (rezerwy na nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne) | 252 | 597 |
Koszty świadczeń pracowniczych razem | 199 820 | 199 007 |
W Grupie Kapitałowej realizowane są programy motywacyjne, w ramach których pracownicy wynagradzani są akcjami Spółki dominującej. Wartość wynagrodzeń pracowników z tytułu uczestnictwa w programach motywacyjnych określana jest poprzez wartość godziwą instrumentów kapitałowych. Szczegółowe informacje
o programach płatności akcjami przedstawiono w nocie 16.3.
Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej obejmują:
| Zobowiązania i rezerwy krótkoterminowe
| Zobowiązania i rezerwy długoterminowe
| ||
| 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Świadczenia pracownicze: |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 8 070 | 3 555 | 0 | 0 |
Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych | 17 552 | 13 260 | 0 | 0 |
Rezerwy na premie, prowizje i inne* | 21 450 | 9 257 | 0 | 0 |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Rezerwy na odprawy emerytalne | 9 | 2 | 270 | 379 |
Rezerwy na niewykorzystane urlopy | 2 692 | 3 219 | 0 | 0 |
Świadczenia pracownicze | 49 773 | 29 293 | 270 | 379 |
* rezerwy na świadczenia związane z rozwiązaniem stosunku pracy
Niski poziom salda rezerw świadczeń pracowniczych na koniec 2020 roku związany był przede wszystkim ze spadkiem salda premii, prowizje i innych, w efekcie ograniczenia poziomu sprzedaży przez spółki wchodzące w skład Grupy, w następstwie ograniczeń nakładanych na działalność klubów sportowych w związku z pandemią COVID-19. Wzrost salda na koniec 2021 roku odzwierciedla odbudowę skali działalności Grupy w drugiej połowie 2021 roku.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa wykazała zobowiązanie długoterminowe z tytułu odpraw emerytalnych
w kwocie 270 tys. zł. (w 2020: 379 tys. zł). Wartość bieżącą rezerwy ujęto w oparciu o wycenę sporządzoną przez niezależnego aktuariusza, który przyjął przy wycenie świadczeń następujące założenia: stopa dyskonta 3,7% oraz przewidywany wskaźnik wzrostu wynagrodzeń 5,8% w 2022 roku, 3,6% w 2023 roku i 2,5% w kolejnych latach. Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń, ubezpieczeń społecznych oraz rezerwy na premie, prowizje i inne zostały wykazane w pozycji zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania (nota nr 20). Rezerwy na odprawy emerytalne oraz niewykorzystane urlopy zawiera pozycja rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych.
Wartość rezerw ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym oraz ich zmiany w poszczególnych okresach przedstawiały się następująco:
| Rezerwy krótkoterminowe
| Rezerwy długoterminowe
| ||
| 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Rezerwy na sprawy sądowe | 0 | 0 | 0 | 0 |
Inne rezerwy | 5 | 77 | 10 767 | 10 767 |
Pozostałe rezerwy razem | 5 | 77 | 10 767 | 10 767 |
| Rezerwy na: | Razem | |
| sprawy sądowe | Inne | |
za okres od 01.01 do 31.12.2021 roku |
|
|
|
Stan na początek okresu | 0 | 10 844 | 10 844 |
Zwiększenie rezerw ujęte jako koszt w okresie | 0 | 5 | 5 |
Rozwiązanie rezerw ujęte jako przychód w okresie (-) | 0 | (35) | (35) |
Wykorzystanie rezerw (-) | 0 | (44) | (44) |
Zwiększenie przez połączenie jednostek gospodarczych | 0 | 0 | 0 |
Pozostałe zmiany (różnice kursowe netto z przeliczenia) | 0 | 2 | 2 |
Stan rezerw na dzień 31.12.2021 roku | 0 | 10 772 | 10 772 |
za okres od 01.01 do 31.12.2020 roku |
|
|
|
Stan na początek okresu | 0 | 684 | 684 |
Zwiększenie rezerw ujęte jako koszt w okresie | 0 | 10 811 | 10 811 |
Rozwiązanie rezerw ujęte jako przychód w okresie (-) | 0 | (27) | (27) |
Wykorzystanie rezerw (-) | 0 | (624) | (624) |
Zwiększenie przez połączenie jednostek gospodarczych | 0 | 0 | 0 |
Pozostałe zmiany (różnice kursowe netto z przeliczenia) | 0 | 0 | 0 |
Stan rezerw na dzień 31.12.2020 roku | 0 | 10 844 | 10 844 |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Najistotniejszą pozycją wchodzącą w skład rezerw na dzień 31 grudnia 2021 roku jest 10,8 mln zł rezerwy na zobowiązanie związane z postępowaniem antymonopolowym. Szczegóły postępowania opisano w nocie 34.1.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania przedstawiają się następująco:
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 1 260 | 0 |
Kaucje otrzymane | 352 | 14 |
Dotacje otrzymane | 0 | 10 |
Inne zobowiązania niefinansowe | 667 | 0 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania długoterminowe razem | 2 279 | 24 |
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Zobowiązania finansowe (MSSF 9): |
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 100 749 | 105 094 |
Zobowiązania z tytułu zakupu aktywów trwałych | 16 992 | 3 998 |
Kaucje otrzymane | 8 836 | 9 034 |
Zobowiązania finansowe | 126 577 | 118 126 |
Zobowiązania niefinansowe (poza MSSF 9): |
|
|
Zobowiązania z tytułu podatków i innych świadczeń | 1 932 | 3 218 |
Rozliczenia międzyokresowe bierne | 52 274 | 28 405 |
Zobowiązania z tytułu niewykorzystanych świadczeń kafeteryjnych | 83 433 | 55 641 |
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 47 072 | 26 072 |
Zaliczki pobrane w związku z wykonaniem prac adaptacyjnych w klubach fitness | 7 840 | 2 924 |
Inne zobowiązania niefinansowe | 2 409 | 333 |
Zobowiązania niefinansowe | 194 960 | 116 593 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania krótkoterminowe razem | 321 537 | 234 719 |
W pozycji zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych ujęto zobowiązania z tytułu wynagrodzeń oraz ubezpieczeń społecznych, a także rezerwy na premie i prowizje. Więcej informacji przedstawiono w nocie 18.2.
Wartość bilansowa zobowiązań z tytułu dostaw i usług uznawana jest przez Grupę za rozsądne przybliżenie wartości godziwej (nota nr 30.2).
Na zobowiązania finansowe wykazane w bilansie Grupy składają się przede wszystkim zobowiązania z tytułu opcji dotyczących zakupu udziałów mniejszościowych w spółkach segmentu Zagranica. W pozycji tej wykazane zostały ponadto zobowiązania z tytułu nabycia udziałów Total Fitness Sp. z o.o. oraz Yesindeed Sp. z o.o.
Specyfikacje po tytułach zobowiązań przedstawiają poniższe tabele:
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Zobowiązanie z tytułu nabycia udziałów Total fitness Sp. z o.o. | 13 503 | 0 |
Zobowiązanie z tytułu nabycia udziałów Yesindeed Sp. z o.o. | 2 663 | 0 |
Benefit Systems Bulgaria EOOD | 6 081 | 5 519 |
Benefit Systems International Sp. z o.o. | 13 604 | 5 451 |
Benefit Systems Slovakia SRO | 1 027 | 459 |
Benefit Systems d.o.o (Croatia) | 1 455 | 271 |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Zobowiązanie z tytułu warunkowego wynagrodzenia Calypso Fitness S.A. | 0 | 1 565 |
Zobowiązanie z tytułu nabycia udziałów Fabryki Formy Sp. z o.o. | 61 | 1 652 |
Inne | 0 | 261 |
Pozostałe zobowiązania długoterminowe finansowe | 38 394 | 15 178 |
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Zobowiązanie z tytułu zakupu udziałów Fit Fabric Sp. z o.o. | 3 000 | 12 536 |
Zobowiązanie z tytułu nabycia udziałów Total Fitness Sp. z o.o. | 15 889 | 0 |
Zobowiązanie z tytułu nabycia udziałów Focusly Sp. z o.o. | 2 000 | 0 |
Multisport Benefit SRO | 4 613 | 15 193 |
Inne | 0 | 2 155 |
Inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe | 25 502 | 29 884 |
Zobowiązania z tytułu płatności od nabytych udziałów
W dniu 17 czerwca 2021 roku została podpisana umowa nabycia przez Benefit Systems S.A. 100% udziałów w spółce YesIndeed Sp. z o.o za kwotę 10,7 mln zł. Na cenę zakupu składa się kwota 8 mln zł płatna przy podpisaniu umowy oraz dwie odroczone płatności w łącznej wysokości 2,7 mln zł (ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako inne zobowiązania finansowe długoterminowe). Odroczona płatność uzależniona jest od realizacji założonych celów biznesowych przez zakupiony podmiot.
Focusly Sp. z o.o.
W dniu 3 listopada 2021 roku spółka Benefit Systems S.A. nabyła za 100% udziałów w spółce Focusly Sp. z o.o., należącej do grupy technologicznej Daftcode. Na cenę nabycia w wartości godziwej w wysokości 6,5 mln zł składa się kwota 4,5 mln zł płatna przy podpisaniu umowy oraz odroczona płatność w wysokości 2 mln zł, do zapłaty po spełnieniu warunków określonych w umowie, nie później niż w ciągu 9 miesięcy od daty nabycia (ujęta w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako inne krótkoterminowe zobowiązania finansowe).
Total Fitness Sp. z o.o.
W dniu 4 listopada 2021 roku została podpisana umowa, na mocy której Spółka dominująca zakupiła 88,23% udziałów w spółce Total Fitness Sp. z o.o. oraz zobowiązała się do nabycia pozostałych 11,77% udziałów w jej kapitale zakładowym. Ze względu na zapisy umowy zobowiązujące udziałowców mniejszościowych do zbycia pozostałej części udziałów, spółka jest konsolidowana od daty nabycia przy założeniu pełnej kontroli (100%) bez uwzględnienia udziałów mniejszości.
Łączna cena nabycia 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki zostanie wyliczona zgodnie z postanowieniami umowy i stanowi kwotę zależną od wartości EBITDA oraz długu netto za 2022 rok albo za 2023 rok spółki Total Fitness Sp. z o.o. wyliczonych zgodnie z postanowieniami umowy (nie mniej niż 75 mln zł i nie więcej niż 85 mln zł), skorygowaną o potrącenia określone w umowie. Ostateczna cena, po potrąceniach określonych w umowie, wynosi nie mniej niż 70,9 mln zł i nie więcej niż 79,9 mln zł.
Pierwsza rata ceny w wysokości 50 mln zł została zapłacona w dniu 4 listopada 2021 roku. Według najlepszych szacunków Spółki co do realizacji warunków określonych w umowie nabycia udziałów, wartość godziwa łącznej ceny nabycia wynosi 79,3 mln zł (wartość nominalna przed zdyskontowaniem wynosi 80 mln zł), a płatność trzeciej raty ma nastąpić w dacie 3 kwietnia 2023 roku. W związku z tym, w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym na dzień nabycia rozpoznano zobowiązanie krótkoterminowe 15,9 mln zł i zobowiązanie długoterminowe 13,4 mln zł. Na dzień 31 grudnia 2021 roku zaktualizowano wartość zobowiązania o koszt dyskonta 0,1 mln zł do kwoty 13,5 mln zł.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Zobowiązania z tytułu płatności warunkowych od nabytych udziałów – wycena na dzień sprawozdania
Fabryka Formy
W dniu 2 stycznia 2018 roku Spółka nabyła pakiet 33,94% akcji w spółce Fabryka Formy S.A. Zgodnie z zawartą umową sprzedającemu przysługują dodatkowe kwoty (earn-out) w formie premii zależnej od wartości kapitalizacji Spółki w latach 2018-2022. Wypłata premii za dany rok następuje do końca stycznia kolejnego roku kalendarzowego. Zapłata warunkowa za nabycie udziałów w spółce Fabryka Formy S.A. została zakwalifikowana jako zobowiązanie finansowe, które na dzień 31 grudnia 2020 roku zostało wycenione w Skonsolidowanym Sprawozdaniu Finansowym Benefit Systems w wartości godziwej równej 1 652 tys. zł. Na dzień 31 grudnia 2021 roku zaktualizowano wartość zobowiązania do kwoty 61 tys. zł, co miało wpływ na wynik okresu sprawozdawczego i spowodowało rozpoznanie przychodów finansowych w kwocie 1 591 tys. zł. Do oszacowania wartości zobowiązania Spółka stosuje model Monte-Carlo.
Calypso Fitness
Zgodnie z opisem transakcji nabycia udziałów Masovian Sports Center Sp. z o.o. oraz NewCo3 Sp. z o.o. w sprawozdaniu finansowym za 2018 rok ujęte zostało zobowiązanie z tytułu płatności warunkowych. Szczegóły transakcji zostały opisane w Skonsolidowanym Sprawozdaniu Finansowym Grupy Benefit Systems za rok 2018 – str. 42-43: Wieloetapowa transakcja nabycia aktywów wydzielonych z Calypso Fitness S.A. – szczegóły i ujęcie w Sprawozdaniu.
Zgodnie z zawartą umową sprzedającemu przysługują dodatkowe kwoty (earn-out) w formie premii zależnej od wartości kapitalizacji Spółki w latach 2017-2021. Wypłata premii za dany rok następuje do końca stycznia kolejnego roku kalendarzowego. Do oszacowania wartości przyszłego zobowiązania Spółka stosuje model Monte-Carlo. W związku z nieosiągnięciem progów przewidzianych w umowie, płatność earn-out za rok 2021 nie przysługuje. W bieżącym wyniku finansowym został rozpoznany przychód finansowy w wysokości 1 565 tys. zł, w związku z zaprzestaniem rozpoznawania przez Spółkę zobowiązania z tego tytułu.
Fit Fabric
Nabycie mniejszościowych 47,5% udziałów w kapitale zakładowym FitFabric Sp. z o.o. nastąpiło w trakcie roku 2021 na podstawie umów zawartych z udziałowcami mniejszościowymi w okresie od roku 2018. Z uwagi na zawarte umowy zobowiązujce Grupę do nabycia pozostałych udziałów jednostka ta była konsolidowana od 2018 roku przy założeniu pełnej kontroli (100%) bez uwzględnienia udziałów mniejszości. Na dzień 31 grudnia 2021 roku Spółka posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym FitFabric Sp. z o.o.
Zobowiązania z tytułu opcji
Zarząd Spółki dominującej dokonuje wyceny opcji put i call na akcje i udziały w spółkach zależnych posiadane przez udziałowców niekontrolujących. Transakcje warunkowego nabycia akcji lub udziałów rozliczane są zgodnie z poniższymi zasadami:
Opcja put – sprzedaż udziałów przez udziałowca niekontrolującego (żądanie udziałowca niekontrolującego)
Ujęcie początkowe: Wystawione opcje put stanowią zobowiązanie finansowe zgodnie z MSR 32, ponieważ w przypadku takich opcji Grupa jest zobowiązana do zapłaty środków pieniężnych lub wydania innych aktywów finansowych na rzecz udziałowców niekontrolujących jednostek zależnych. Zobowiązanie jest ujmowane w wartości bieżącej oszacowanej ceny wykonania opcji. Jeżeli ryzyka i korzyści z udziałów mniejszości objętych opcją put nie zostały przeniesione na Grupę, zobowiązanie z tytułu opcji put ujmuje się początkowo w kapitale własnym alokowanym do udziałowców jednostki dominującej, pod warunkiem, że cena rozliczenia opcji nie daje ich posiadaczom dodatkowych korzyścią ponad warunki rynkowe. Jednocześnie w kapitale ujmowany jest kapitał udziałowców niekontrolujących.
Późniejsza wycena opcji put (zmiana szacunków dotyczących opcji put) ujmowana jest bezpośrednio w kapitałach na podstawie paragrafu 23. MSSF 10, zgodnie z którym zmiany udziału jednostki dominującej w spółce zależnej, które nie skutkują utratą kontroli nad jednostką zależną, ujmowane są jako transakcje kapitałowe. Takie ujęcie późniejszych zmian dotyczy tylko przypadków, gdy ryzyka i korzyści z udziałów mniejszości nie zostały przeniesione na jednostkę dominującą, w związku z tym udziały mniejszości nadal są ujmowane.
Jeżeli ryzyka i korzyści z udziałów niekontrolujących objętych opcją put zostały przeniesione na Grupę (w szczególności może to mieć miejsce, gdy wystawionej opcji put towarzyszy symetryczna nabyta opcja call), zobowiązanie z tytułu opcji put stanowi zobowiązanie warunkowe w transakcji nabycia przedsięwzięć. Takie zobowiązanie ujmowane jest początkowo w wartości godziwej z wpływem na wartość firmy, gdyż udziały mniejszości objęte opcją uznaje się za nabyte (tj. kapitał udziałowców niekontrolujących w tym zakresie nie jest ujmowany). Po początkowym ujęciu to zobowiązanie warunkowe wyceniane jest w wartości godziwej z ujęciem zysków/strat z wyceny w wyniku finansowym.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Opcja call – zakup udziałów od udziałowca niekontrolującego (żądanie Spółki)
Na dzień bilansowy Grupa nie miała zawartych umów zawierających prawo Spółki do zakupu udziałów mniejszościowych w określonej liczbie i terminach wskazanych w umowie.
MultiSport Benefit S.R.O.
W trakcie 2021 roku nabyto 2% udziałów w kapitale zakładowym jednostki zależnej.W związku z uzgodnieniami z udziałowcami mniejszościowymi odnośnie ustalenia ceny nabycia pozostałych udziałów (płatnej w styczniu 2022 roku). Grupa skorygowała wycenę zobowiązania na dzień 31 grudnia 2021 roku. Wartość zobowiązania na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosi 4,6 mln zł (wobec 15,2 mln zł na koniec roku 2020).
Program umów wspólników z osobami kluczowymi w celu rozwoju spółek z Segmentu Zagranica
W dniu 24 kwietnia 2019 roku Zarząd oraz Rada Nadzorcza Benefit Systems S.A. na mocy uchwały postanowiły o przyjęciu założeń programu umów wspólników z osobami kluczowymi w celu rozwoju spółek z segmentu Zagranica, w ramach którego kluczowe osoby zostaną mniejszościowymi wspólnikami poszczególnych spółek.
W ramach wykonania uchwalonego programu Spółka dominująca zadeklarowała, że dołoży starań, aby do końca 2026 roku pozyskać inwestora zewnętrznego dla spółek z segmentu Zagranica, nie wyłączając przeprowadzenia oferty publicznej akcji Benefit Systems International Sp. z o.o. (po jej odpowiednim przekształceniu). W wyniku zawartych umów zawarto umowy z członkami kierownictwa następujących spółek zależnych:
Benefit Systems International sp. z o.o.,
Benefit Systems Greece MIKE,
Benefit Systems d.o.o.,
Benefit Systems Bulgaria EOOD,
Benefit Systems Slovakia S.R.O,
którzy objęli udziały w poszczególnych spółkach w roku 2019.
W przypadku braku realizacji założeń odnośnie pozyskania do końca 2026 roku inwestora zewnętrznego dla spółek z segmentu Zagranica (nie wyłączając przeprowadzenia oferty publicznej akcji Benefit Systems International Sp. z o.o. – po jej odpowiednim przekształceniu) udziałowcom mniejszościowym w powyżej wskazanych jednostkach Grupy począwszy od 1 stycznia 2027 roku, przysługiwać będzie prawo wykonania opcji put. Opcje te będą uprawniały kluczowe osoby do żądania odkupu posiadanych przez nich udziałów za cenę obliczoną na podstawie wskaźników finansowych za poprzedni rok obrotowy (ostatni przed datą realizacji opcji), zgodnie z formułą cenową określoną w danej Umowie Wspólników.
W przypadku udziałowca mniejszościowego spółki bułgarskiej, ma on prawo wykonania opcji put przyznanej na część posiadanych w spółce udziałów, za stałą kwotę. W kolejnych latach (od roku 2022 do 2025) kluczowej osobie przysługiwać będzie prawo wykonania opcji put na część posiadanych udziałów lub jednorazowo na wszystkie udziały do końca 2026 roku za cenę obliczoną na podstawie wskaźników finansowych za poprzedni rok obrotowy (ostatni przed datą realizacji opcji), zgodnie z formułą cenową określoną w danej Umowie Wspólników. Wycena przyznanych opcji na koniec okresu sprawozdawczego uzależniona jest m.in. od prognozowanych wyników poszczególnych jednostek w kolejnych okresach stanowiących podstawę do wyliczenia ceny realizacji opcji oraz przyjętych stóp dyskonta odzwierciedlających ryzyko specyficzne dla danego rynku oraz stopień rozwoju poszczególnych spółek.
Wycena przyznanych opcji put na 31 grudnia 2021 roku została oszacowana na poziomie 22,2 mln zł (vs. 11,7 mln zł w na 31 grudnia 2020 roku).
Uzgodnienie wyceny zobowiązań pomiędzy początkiem a końcem okresu sprawozdawczego dla roku 2021:
- odsetki i różnice kursowe ujęte w kosztach finansowych od opcji zakładającej realizację wg stałej kwoty 0,3 mln zł;
- zmiana wyceny opcji put zakładających realizację według przyszłych wyników spółek zależnych 10,1 mln zł;
- ujęte jako zmniejszenie kapitału rezerwowego.
Wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym zmniejszenie zysków zatrzymanych w kwocie 14,5 mln zł dotyczy wyceny zobowiązania dotyczącego MultiSport Benefit S.R.O. (4,4 mln zł) oraz programu umów wspólników z osobami kluczowymi w celu rozwoju spółek z Segmentu Zagranica (10,1 mln zł).
Wartość kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym prezentuje poniższa tabela:
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
| Zobowiązania krótkoterminowe
| Zobowiązania długoterminowe
| ||
| 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu: |
|
|
|
|
Kredyty inwestycyjne | 65 801 | 72 830 | 29 334 | 90 147 |
Kredyty w rachunku bieżącym i obrotowy | 12 860 | 3 | 5 357 | 0 |
Pożyczki | 1 567 | 0 | 7 205 | 0 |
Dłużne papiery wartościowe | 50 264 | 584 | 49 547 | 97 937 |
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu | 130 492 | 73 417 | 91 443 | 188 084 |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne razem | 130 492 | 73 417 | 91 443 | 188 084 |
Uzgodnienie zmian kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych przedstawia się następująco:
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Saldo na początek okresu | 261 501 | 177 659 |
Spłata - kredyt w rachunku bieżącym | 0 | (1 670) |
Zaciągnięcie - kredyt w rachunku bieżącym | 0 | 3 |
Spłata obligacji | 0 | (30 250) |
Emisja obligacji | 0 | 97 937 |
Spłata rat kredytu inwestycyjnego i obrotowego | (54 618) | (32 596) |
Zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego | 0 | 50 000 |
Zamiana stanu kredytów na przejęciu kontroli | 4 988 | 0 |
Zmiana stanu pożyczek | 8 772 | (14) |
Spłata odsetek | (6 492) | (4 307) |
Naliczone odsetki | 7 784 | 4 740 |
Saldo na koniec okresu | 221 935 | 261 501 |
W marcu 2020 roku spółka Benefit Partners Sp. z o.o. dokonała spłaty wyemitowanych obligacji w kwocie 30,2 mln zł.
W dniu 17 sierpnia 2020 roku Zarząd Spółki dominującej podjął uchwałę w sprawie utworzenia programu emisji obligacji Spółki dominującej o łącznej wartości nominalnej nie wyższej niż 100 000 000 zł („Program”) oraz zawarł umowę agencyjną dotyczącą Programu z Haitong Bank, S.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce („Haitong Bank”). Na ustanowienie Programu wyraziła zgodę Rada Nadzorcza Spółki dominującej.
W dniu 21 września 2020 roku Zarząd Spółki dominującej podjął uchwały ws. emisji przez Spółkę obligacji serii A oraz obligacji serii B.
Rejestracja emitowanych przez Spółkę obligacji serii A i B w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A nastąpiła w dniu 7 października 2020 roku. W tym samym dniu, na mocy uchwały Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych z dnia 5 października 2020 roku, obligacje zostały wprowadzone do alternatywnego systemu obrotu Catalyst. Każda z emisji obejmowała 50 tys. obligacji o łącznej wartości 50 mln zł.
Wszystkie obligacje emitowane w ramach Programu zostały zabezpieczone na udziałach wybranych spółek zależnych z Grupy, na sprzęcie fitness oraz na znaku towarowym Benefit Systems.
Warunki Programu nie określiły celu emisji poszczególnych serii obligacji. Intencją Spółki dominującej przy ustanowieniu Programu było zdywersyfikowanie źródeł finansowania Grupy w warunkach zwiększonej niepewności rynkowej związanej z COVID-19. Środki z emisji zostaną przeznaczone na rozwój Grupy, w tym na rynkach zagranicznych.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
W dniu 7 kwietnia nastąpił terminowy wykup 50.000 obligacji serii A o łącznej wartości nominalnej 50 mln zł. Dodatkowo, w dniu 14 kwietnia 2022 nastąpił przedterminowy wykup 50.000 obligacji serii B o łącznej wartości nominalnej 50 mln zł.
Wykup obligacji
Informacja na temat wykupu obligacji w nocie nr 33.
Grupa Kapitałowa nie zalicza żadnych instrumentów z klasy kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych do zobowiązań finansowych wyznaczonych do wyceny w wartości godziwej przez wynik. Wszystkie kredyty, pożyczki i inne instrumenty dłużne wyceniane są według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej.
Informacje dotyczące charakteru i zakresu ryzyka, na które narażona jest Grupa Kapitałowa z tytułu zaciągniętych kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych, prezentuje poniższa tabela (patrz również nota nr 31 dotycząca ryzyk):
| Waluta | Oprocentowanie | Termin wymagalności | Wartość bilansowa | Zobowiązanie krótkoterminowe | Zobowiązanie długoterminowe |
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
Kredyt inwestycyjny | PLN | Zmienne WIBOR 1M + marża | 18.03.2023 | 42 701 | 17 080 | 25 621 |
Kredyt inwestycyjny | PLN | Zmienne WIBOR 1M + marża | 31.05.2022 | 13 750 | 13 750 | 0 |
Kredyt obrotowy | PLN | Zmienne WIBOR 1M + marża | 31.05.2023 | 18 214 | 12 857 | 5 357 |
Kredyt inwestycyjny | PLN | Zmienne WIBOR 1M + marża | 30.06.2022 | 33 696 | 33 696 | 0 |
Kredyty w rachunku bieżącym | PLN | Zmienne | - | 3 | 3 | 0 |
Kredyt inwestycyjny | PLN | Zmienne WIBOR 1M + marża | 28.06.2024 | 4 051 | 1 275 | 2 776 |
Kredyt obrotowy | PLN | Zmienne WIBOR 1M + marża | 28.06.2024 | 938 | 0 | 938 |
Obligacje Seria A | PLN | Zmienne WIBOR 6M + marża | 08.04.2022 | 49 905 | 49 905 | 0 |
Obligacje Seria B | PLN | Zmienne WIBOR 6M + marża | 08.10.2024 | 49 905 | 359 | 49 546 |
Pożyczki pozostałe | PLN | Stałe oraz Zmienne WIBOR 1M + marża | 26.06.2026 | 8 772 | 1 567 | 7 205 |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne razem wg stanu na dzień 31.12.2021 | 221 935 | 130 492 | 91 443 | |||
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
Kredyt inwestycyjny | PLN | Zmienne WIBOR 1M + marża | 18.03.2023 | 59 782 | 17 081 | 42 701 |
Kredyt inwestycyjny | PLN | Zmienne WIBOR 1M + marża | 31.05.2022 | 28750 | 15 000 | 13 750 |
Kredyt inwestycyjny | PLN | Zmienne WIBOR 1M + marża | 31.08.2021 | 27 708 | 27 708 | 0 |
Kredyt inwestycyjny | PLN | Zmienne WIBOR 1M + marża | 30.06.2022 | 46 740 | 13 044 | 33 696 |
Obligacje Seria A | PLN | Zmienne WIBOR 6M + marża | 08.04.2022 | 49 202 | 234 | 48 968 |
Obligacje Seria B | PLN | Zmienne WIBOR 6M + marża | 08.10.2024 | 49 319 | 350 | 48 969 |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne razem wg stanu na dzień 31.12.2020 | 261 501 | 73 417 | 188 084 | |||
Większość kredytów oprocentowana jest na bazie zmiennych stóp procentowych w oparciu o referencyjną stopę WIBOR 1M. Stopa ta według stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku kształtowały się na poziomie 2,23%. WIBOR 6M, o który oparte jest oprocentowanie obligacji wyniósł 2,84%.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Zaciągnięte przez Spółkę zobowiązania z tytułu kredytów, objęte są następującymi zabezpieczeniami spłaty (według stanu na dzień bilansowy):
gwarancja płynnościowa PLG FGP udzielona przez Bank Gospodarstwa Krajowego, w wysokości stanowiącej 80% kwot udzielonych kredytów;
weksle z deklaracją wekslową do kwoty zadłużenia wraz z odsetkami;
oświadczenia o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KPC;
zastaw rejestrowy na rachunkach bankowych;
środki trwałe użytkowane na podstawie leasingu finansowego.
W zakresie emisji obligacji zrealizowanych przez Spółkę zabezpieczeniem spłaty zobowiązań są:
zastaw rejestrowy na udziałach spółki MultiSport Benefit S.R.O.;
zastaw rejestrowy na udziałach spółki Beck Box Club Praha S.R.O.;
zastaw rejestrowy na udziałach spółki Form Factory S.R.O.;
zastaw rejestrowy na udziałach Benefit Partners Sp. z o.o.;
zastaw rejestrowy na aktywach spółki Benefit Partners Sp. z o.o., w postaci sprzętu fitness;
zastaw rejestrowy na prawie ochronnym do znaku towarowego Benefit Systems;
dwa weksle in blanco, dla których deklaracja wekslowa przewiduje, że maksymalna kwota, na jaką mogą być wypełnione łącznie wszystkie weksle nie może przekroczyć 150 mln zł.
Poza wyżej wymienionymi formami zabezpieczeń spłaty, umowy kredytowe oraz umowa emisji obligacji nakładają na Grupę dodatkowe wymogi, jakie muszą być spełnione przez okres kredytowania, między innymi: dotyczące maksymalnej wysokości wskaźnika zadłużenia w stosunku do wyników oraz stosunku wysokości kapitałów własnych do sumy bilansowej, liczonych na podstawie skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Umowy kredytowe oraz warunki emisji obligacji obowiązujące na dzień 31 grudnia 2021 roku nakładają na Grupę dodatkowe wymogi, jakie muszą być spełnione przez okres kredytowania. W zależności od umowy wymogi dotyczą między innymi utrzymania przez Grupę wskaźnika zadłużenia liczonego jako zobowiązania finansowe netto (z uwzględnieniem środków pieniężnych na koniec okresu, od 2019 roku bez zobowiązań wynikających z MSSF 16) do EBITDA za 12 miesięcy (bez uwzględnienia skutków wdrożenia MSSF 16 i bez uwzględnienia kosztów zdarzeń o charakterze jednorazowym) na poziomie nie wyższym niż 3,0 oraz utrzymania udziału kapitałów własnych w sumie bilansowej, pomniejszonej o zobowiązania wynikające MSSF 16, na poziomie nie niższym niż 20%. Zarówno Grupa, jak i Spółka dominująca nie podlegają zewnętrznym wymogom kapitałowym.
Zgodnie z postanowieniami niektórych umów kredytowych Spółka dominująca zobowiązała się m.in. do utrzymywania wskaźnika obsługi długu (DSCR) na poziomie nie niższym niż 1,2. Spółka dominująca otrzymała pismo, w którym Bank będący stroną tych umów poinformował Spółkę dominującą o odstąpieniu od weryfikacji wskaźnika obsługi (DSCR) długu na dzień 31 grudnia 2021 roku.
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Długoterminowe: |
|
|
Zobowiązania z tytułu umów z klientami | 107 | 0 |
Krótkoterminowe: |
|
|
Zobowiązania z tytułu umów z klientami | 12 868 | 10 134 |
Rezerwa na rozliczenia z tyt. zafakturowanych przychodów | 0 | 11 000 |
Pasywa – rozliczenia międzyokresowe razem | 12 975 | 21 134 |
Zobowiązania wynikające z umów z klientami, to efekt okresów rozliczeniowych nie pokrywających się z miesiącami kalendarzowymi. Zobowiązania te zostaną rozpoznane jako przychód
w kolejnych okresach. W roku 2020 Grupa rozpoznała w tej pozycji 11 mln zł rezerwy na ewentualne rozliczenia z tytułu zafakturowanych przychodów, w związku z jesiennym zamknięciem klubów w 4 kwartale 2020 roku. Rezerwa została rozwiązana w 2021 roku. Rozwiązanie rezerwy zostało ujęte jako zwiększenie przychodów ze sprzedaży.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
| Nota | od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych |
| 0 | 1 174 |
Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość należności |
| 1 678 | 0 |
Wynik na zmianie umów leasingowych | 9 | 1 563 | 3 848 |
Rozwiązanie niewykorzystanych rezerw | 19 | 35 | 27 |
Otrzymane odszkodowania i kary umowne |
| 2 624 | 133 |
Dotacje otrzymane |
| 21 852 | 12 431 |
Inne przychody |
| 4 754 | 668 |
Pozostałe przychody operacyjne razem |
| 32 506 | 18 281 |
Otrzymane dotacje w 2021 i 2020 roku uzyskane zostały przez spółki z Grupy w ramach tarcz antykryzysowych wprowadzonych w związku pandemią COVID-19 i dotyczyły przede wszystkim dofinansowania do kosztów wynagrodzeń.
| Nota | od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych |
| 2 464 | 757 |
Wynagrodzenie ryczałtowe z tytułu wyjścia z umów najmu |
| 3 100 | 4 211 |
Likwidacje i odpisy z tytułu utraty wartości środków trwałych i wartości niematerialnych | 7, 8 | 3 887 | 14 944 |
Odpisy z tytułu utraty wartości należności finansowych | 11 | 275 | 9 292 |
Spisanie nieściągalnych należności |
| 2 410 | 4 169 |
Utworzenie rezerw | 19 | 5 | 10 811 |
Zapłacone kary i odszkodowania |
| 244 | 281 |
Inne koszty |
| 1 370 | 3 286 |
Pozostałe koszty operacyjne razem |
| 13 755 | 47 751 |
Wynagrodzenie ryczałtowe z tytułu wyjścia z umów najmu w 2021 roku związane jest z zamknięciem 6 klubów fitness przed terminem wygaśnięcia umów najmu na powierzchnię w której były prowadzone.
| Nota | od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Przychody z odsetek dotyczące instrumentów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy: |
|
|
|
Odsetki z tytułu lokat | 15 | 223 | 142 |
Odsetki od pożyczek i należności | 12 | 2 771 | 1 912 |
Zyski (+/-) z tytułu różnic kursowych |
| 8 543 | 0 |
Aktualizacja zobowiązania z tyt. nabycia udziałów w spółce zależnej | 21 | 0 | 3 900 |
Wycena zobowiązań z tytułu płatności warunkowych od nabytych udziałów | 21 | 3 092 | 3 774 |
Inne przychody finansowe |
| 153 | 200 |
Przychody finansowe razem |
| 14 782 | 9 928 |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Grupa nie posiada aktywów oraz zobowiązań finansowych z kategorii wyznaczonych przy początkowym ujęciu jako wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
| Nota | od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Odsetki z tytułu zobowiązań z tytułu leasingu | 9 | 11 409 | 14 614 |
Odsetki z tytułu kredytów w rachunku bieżącym i inwestycyjnym | 22 | 3 862 | 4 051 |
Odsetki z tytułu pożyczek | 22 | 189 | 0 |
Odsetki z tytułu dłużnych papierów wartościowych | 22 | 3 965 | 689 |
Odsetki z tytułu zobowiązań handlowych i pozostałych |
| 795 | 157 |
(Straty) (-/+) z tytułu różnic kursowych |
| 0 | 41 294 |
Odpisy aktualizujące wartość należności i pożyczek | 12 | 6 913 | 35 126 |
Wynik na sprzedaży udziałów w spółkach stowarzyszonych | 10 | 0 | 1 180 |
Inne koszty finansowe |
| 1 735 | 1 831 |
Koszty finansowe razem |
| 28 868 | 98 941 |
| Nota | od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Podatek: |
|
|
|
Podatek bieżący |
| 8 466 | 20 777 |
Podatek odroczony | 13 | (1 751) | (12 717) |
Podatek dochodowy razem |
| 6 715 | 8 060 |
Uzgodnienie efektywnej stawki procentowej przedstawia się następująco:
Nota | od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 | |
Wynik przed opodatkowaniem |
| (14 914) | (90 632) |
Stawka podatku stosowana przez Spółkę dominującą |
| 19% | 19% |
Podatek dochodowy wg stawki krajowej Spółki dominującej |
| (2 834) | (17 220) |
Uzgodnienie podatku dochodowego z tytułu: |
|
|
|
Stosowania innej stawki podatkowej w spółkach Grupy (+/-) |
| (1 192) | (314) |
Przychody nie podlegające opodatkowaniu (-) |
| (1 581) | (477) |
Kosztów trwale niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (+) |
| 4 734 | 15 096 |
Wykorzystania uprzednio nierozpoznanych strat podatkowych (-) |
| (23) | (791) |
Nierozpoznanego aktywa na podatek odroczony od ujemnych różnic przejściowych (+) |
| 2 575 | 601 |
Nierozpoznanego aktywa na podatek odroczony od strat podatkowych (+) |
| 6 616 | 7 528 |
Korekty obciążenia podatkowego za poprzednie okresy (+/-) |
| (1 580) | 3 637 |
Podatek dochodowy |
| 6 715 | 8 060 |
Efektywna stawka podatkowa |
| -45% | -9% |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Efektywna stawka podatkowa w roku 2021 ukształtowała się na poziomie -45%, w wyniku nierozpoznanego aktywa na podatek odroczony od części ujemnych różnic przejściowych i strat podatkowych oraz korekt rozliczeń podatkowych za poprzednie okresy.
Stawki podatkowe stosowane przez spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej kształtowały się na następującym poziomie:
|
| |
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Polska | 19% | 19% |
Czechy | 19% | 19% |
Słowacja | 21% | 21% |
Bułgaria | 10% | 10% |
Chorwacja | 18% | 20% |
Turcja | 25% | n/a |
Zysk na akcję liczony jest według formuły zysk netto przypadający akcjonariuszom podmiotu dominującego podzielony przez średnią ważoną liczbę akcji zwykłych (z wyłączeniem akcji własnych) występujących w danym okresie.
Przy wyliczeniu zarówno podstawowego jak i rozwodnionego zysku (straty) na akcję Grupa stosuje w liczniku kwotę zysku (straty) netto przypadającego akcjonariuszom podmiotu dominującego.
Przy kalkulacji rozwodnionego zysku na akcję w mianowniku wzoru uwzględniany jest rozwadniający wpływ opcji zamiennych na akcje (nota 16.3 Programy płatności akcjami).
Kalkulację podstawowego oraz rozwodnionego zysku (straty) na akcję wraz z uzgodnieniem średniej ważonej rozwodnionej liczby akcji przedstawiono poniżej.
W dniu 9 grudnia 2019 roku Zarząd Spółki dominującej przyjął politykę dywidendową na lata 2020-2023, zgodnie z którą w każdym roku obowiązywania Polityki Dywidendowej Zarząd Spółki dominującej będzie rekomendować Walnemu Zgromadzeniu wypłatę dywidendy o wartości co najmniej 50% skonsolidowanego zysku netto Grupy Kapitałowej Spółki za poprzedni rok obrotowy. Rekomendacja Zarządu Spółki dominującej będzie uwzględniała sytuację finansową i płynnościową, perspektywy rozwoju oraz potrzeby inwestycyjne Spółki dominującej oraz Grupy Kapitałowej. Polityka Dywidendowa obowiązuje i znajduje zastosowanie począwszy od podziału zysku za rok obrotowy kończący się dnia 31 grudnia 2019 roku i została pozytywnie zaopiniowana przez Radę Nadzorczą Spółki dominującej w dniu 9 grudnia 2019 roku.
W dniu 29 czerwca 2021 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki dominującej podjęło uchwałę, w której postanowiło stratę netto za rok obrotowy 2020 w kwocie 81 661 936,84 zł pokryć z zysków z lat przyszłych.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Podmioty powiązane z Grupą obejmują kluczowy personel kierowniczy, jednostki stowarzyszone oraz pozostałe podmioty powiązane, do których Grupa zalicza podmioty kontrolowane przez akcjonariuszy wywierających znaczny wpływ na Spółkę dominującą.
Informacje o zobowiązaniach warunkowych dotyczących podmiotów powiązanych zaprezentowano w nocie nr 29.
Do kluczowego personelu kierowniczego Grupa zalicza Członków Zarządu oraz Członków Rady Nadzorczej Spółki dominującej. Szczegółowe informacje o wynagrodzeniach Zarządu Spółki dominującej przedstawiono w nocie nr 34.3.
W roku 2021 udzielona została pożyczka w wysokości 5,6 mln zł dla pracowników Spółki dominującej i jej spółek zależnych na sfinansowanie nabycia akcji Spółki dominującej poprzez realizację warrantów subskrypcyjnych objętych przez uprawnionych pracowników w ramach Programu płatności akcjami realizowanego w latach ubiegłych. Na dzień 31 grudnia 2021 roku całą kwota tych pożyczek została spłacona.
Transakcje zawarte pomiędzy spółkami z Grupy a podmiotami powiązanymi dotyczą głównie rozliczeń kosztów dotyczących wizyt użytkowników kart sportowych w klubach należących do spółek stowarzyszonych i zostały zawarte na warunkach rynkowych. Ponadto Spółka udzieliła pożyczek jednostkom powiązanym na finansowanie bieżącej działalności, w tym związanej z działalnością inwestycyjną w obszarze fitness.
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym ujęto następujące kwoty przychodów
ze sprzedaży oraz należności od jednostek stowarzyszonych oraz pozostałych podmiotów powiązanych:
| Przychody z działalności operacyjnej
| |
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Sprzedaż do: |
|
|
Jednostki stowarzyszonej | 9 370 | 1 803 |
Pozostałych podmiotów powiązanych | 43 | 0 |
Razem | 9 412 | 1 803 |
|
|
|
| Należności
| |
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Sprzedaż do: |
|
|
Jednostki stowarzyszonej | 9 521 | 1 884 |
Pozostałych podmiotów powiązanych | 1 | 0 |
Razem | 9 522 | 1 884 |
Kwota sprzedaży do jednostek stowarzyszonych obejmuje przede wszystkim przychody z tytułu dzierżawy sprzętu fitness.
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym ujęto następujące kwoty zakupów oraz zobowiązań wobec jednostek stowarzyszonych oraz pozostałych podmiotów powiązanych:
| Zakup (koszty, aktywa) | |
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Zakup od: |
|
|
Jednostki stowarzyszonej | 5 572 | 10 089 |
Pozostałych podmiotów powiązanych | 0 | 0 |
Razem | 5 572 | 10 089 |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
|
|
|
| Zobowiązania | |
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Zakup od: |
|
|
Jednostki stowarzyszonej | 394 | 40 |
Pozostałych podmiotów powiązanych | 0 | 0 |
Razem | 394 | 40 |
Kwota zakupu od jednostek stowarzyszonych obejmuje koszty z tytułu wizyt użytkowników kart sportowych w obiektach należących do tych jednostek oraz usług informatycznych.
W okresie objętym sprawozdaniem finansowym Grupa Kapitałowa udzieliła pożyczki podmiotom powiązanym:
| 31.12.2021 | 31.12.2020 | ||||
| Udzielone w okresie | Skumulowane saldo | Przychody finansowe | Udzielone w okresie | Skumulowane saldo | Przychody finansowe |
Pożyczki udzielone: |
|
|
|
|
|
|
Jednostce stowarzyszonej | 0 | 944 | 4 | 0 | 1 940 | 42 |
Razem | 0 | 944 | 4 | 0 | 1 940 | 42 |
Kwota wykazana w powyższej tabeli nie obejmuje należności z tytułu pożyczek objętych odpisem aktualizującym.
Warunki powyższych pożyczek zostały zaprezentowane w nocie nr 12.
Wartość zobowiązań warunkowych według stanu na koniec poszczególnych okresów (w tym dotyczących podmiotów powiązanych) przedstawia się następująco:
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Wobec jednostek stowarzyszonych: |
|
|
Gwarancje udzielone / Poręczenie spłaty zobowiązań | 7 752 | 9 038 |
Zobowiązania warunkowe razem | 7 752 | 9 038 |
Opis toczącego się postępowania antymonopolowego wobec Spółki dominującej zaprezentowano w nocie 34.1.
Wartość aktywów finansowych prezentowana w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej odnosi się do następujących kategorii instrumentów finansowych określonych w MSSF 9:
aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie (AZK),
aktywa poza zakresem MSSF 9.
Grupa nie posiada:
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik (IKWGP),
instrumentów kapitałowych wyznaczonych przy początkowym ujęciu do wyceny w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,
aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,
instrumentów finansowych wyznaczone jako instrumenty zabezpieczające,
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
W poniższej tabeli nie ujęto kategorii aktywów finansowych, których rodzajów Grupa nie wykazuje na 31 grudnia 2021 roku:
| Nota | Instrumenty finansowe AZK | Aktywa niefinansowe | Razem |
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
Aktywa trwałe: |
|
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 11 | 8 583 | 1 629 | 10 212 |
12 | 20 617 | 0 | 20 617 | |
Aktywa obrotowe: |
|
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 11 | 153 365 | 40 058 | 193 423 |
Pożyczki oraz pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe | 12 | 1 376 | 159 | 1 535 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 15 | 253 015 | 0 | 253 015 |
Razem |
| 436 956 | 41 846 | 478 802 |
| Nota | Instrumenty finansowe AZK | Aktywa niefinansowe | Razem |
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
Aktywa trwałe: |
|
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 11 | 0 | 8 848 | 8 848 |
Pożyczki oraz pozostałe długoterminowe aktywa finansowe | 12 | 26 939 | 0 | 26 939 |
Aktywa obrotowe: |
|
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 11 | 102 763 | 81 055 | 183 818 |
Pożyczki oraz pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe | 12 | 8 393 | 101 | 8 494 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 15 | 223 780 | 0 | 223 780 |
Razem |
| 361 875 | 90 004 | 451 879 |
Wartość zobowiązań finansowych prezentowana w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej odnosi się do następujących kategorii instrumentów finansowych określonych w MSSF 9:
zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie (ZZK),
zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik – wyznaczone jako wyceniane w ten sposób przy początkowym ujęciu lub później (ZWGW-W),
zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik – zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu zgodnie z MSSF 9 (ZWGW-O),
zobowiązania poza zakresem MSSF 9 (Poza MSSF9).
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
| Nota | Instrumenty finansowe | Instrumenty finansowe | Instrumenty finansowe | Zobowiązanie niefinansowe poza MSSF 9 | Razem |
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe: |
|
|
|
|
|
|
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 22 | 91 443 | 0 | 0 | 0 | 91 443 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 9 | 0 | 0 | 748 500 | 0 | 748 500 |
Inne zobowiązania finansowe | 21 | 1 614 | 38 394 | 0 | 772 | 40 780 |
Zobowiązania krótkoterminowe: |
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 20 | 126 577 | 0 | 0 | 210 686 | 337 263 |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 22 | 130 492 | 0 | 0 | 0 | 130 492 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 9 | 0 | 0 | 188 335 | 0 | 188 335 |
Inne zobowiązania finansowe | 21 | 0 | 25 502 | 0 | 0 | 25 502 |
Razem |
| 350 126 | 63 896 | 936 835 | 211 458 | 1 562 315 |
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe: |
|
|
|
|
|
|
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 22 | 188 084 | 0 | 0 | 0 | 188 084 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 9 | 0 | 0 | 752 853 | 0 | 752 853 |
Inne zobowiązania finansowe | 21 | 24 | 15 178 | 0 | 0 | 15 202 |
Zobowiązania krótkoterminowe: |
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 20 | 118 126 | 0 | 0 | 116 593 | 234 719 |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 22 | 73 417 | 0 | 0 | 0 | 73 417 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 9 | 0 | 0 | 178 845 | 0 | 178 845 |
Inne zobowiązania finansowe | 21 | 0 | 29 884 | 0 | 0 | 29 884 |
Razem |
| 379 651 | 45 062 | 931 698 | 116 593 | 1 473 004 |
Wartość godziwa definiowana jest jako kwota, za jaką na warunkach rynkowych dany składnik aktywów mógłby zostać wymieniony, a zobowiązanie wykonane, pomiędzy dobrze poinformowanymi, zainteresowanymi i niepowiązanymi stronami. W przypadku instrumentów finansowych, dla których istnieje aktywny rynek, ich wartość godziwą ustala się na podstawie parametrów pochodzących z aktywnego rynku (ceny sprzedaży
i zakupu). W przypadku instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek, wartość godziwa ustalana jest na podstawie technik wyceny, przy czym jako dane wejściowe modelu w maksymalnym stopniu wykorzystywane są zmienne pochodzące z aktywnych rynków (kursy walutowe, stopy procentowe itd.).
W ocenie Grupy wartość bilansowa instrumentów finansowych jest dobrym przybliżeniem ich wartości godziwej, z wyjątkiem zobowiązań finansowych wycenianych wg zamortyzowanego kosztu, w przypadku których wartość bilansowa jest niższa od wartości godziwej. Odchylenie takie występuje np. w przypadku wyemitowanych obligacji, w przypadku których różnica pomiędzy wartością bilansową (99,8 mln zł), a wartością godziwą (100,7 mln zł) wynosi 0,9 mln zł.
Wartość godziwa instrumentów finansowych, została oszacowana za pomocą danych poziomu 3 hierarchii wartości godziwej.
Grupa Kapitałowa nie dokonała przekwalifikowania składników aktywów finansowych, które spowodowałoby zmianę zasad wyceny tych aktywów pomiędzy wartością godziwą a ceną nabycia lub metodą zamortyzowanego kosztu.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Grupa Kapitałowa może być narażona na ryzyka związane z instrumentami finansowymi. Aktywa oraz zobowiązania finansowe Grupy w podziale na kategorie zaprezentowano w nocie nr 30.1. Ryzykami, na które jest narażona Grupa są:
ryzyko rynkowe obejmujące ryzyko walutowe oraz ryzyko stopy procentowej,
ryzyko kredytowe oraz
ryzyko płynności.
Zarządzanie ryzykiem finansowym Grupy koordynowane jest przez Spółkę dominującą. W procesie zarządzania ryzykiem najważniejszą wagę mają następujące cele:
zabezpieczenie krótkoterminowych oraz średnioterminowych przepływów pieniężnych,
stabilizacja wahań wyniku finansowego Grupy,
wykonanie zakładanych planów finansowych poprzez spełnienie założeń budżetowych,
osiągnięcie stopy zwrotu z długoterminowych inwestycji wraz z pozyskaniem optymalnych źródeł finansowania działań inwestycyjnych.
Grupa nie zawiera transakcji na rynkach finansowych w celach spekulacyjnych.
Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe
Większość transakcji w Grupie przeprowadzanych jest w PLN. Transakcjami walutowymi są pożyczki w EUR i CZK udzielone jednostkom konsolidowanym w ramach Grupy Kapitałowej Benefit Systems, więc podlegających eliminacji oraz koszty umów najmu biur oraz klubów sportowych wyrażone w EUR i wykazane na 31.12.2021 w pozycji zobowiązania z tytułu leasingu.
Aktywa oraz zobowiązania finansowe Grupy, inne niż instrumenty pochodne wyrażone w walutach obcych, przeliczone na PLN kursem zamknięcia obowiązującym na dzień bilansowy przedstawiają się następująco:
| Nota | Wartość w walucie | Wartość w walucie | Wartość w walucie | Wartość w walucie | Wartość w walucie | Wartość po przeliczeniu |
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa finansowe (+): |
|
|
|
|
|
|
|
Środki pieniężne | 15 | 197 | 5 017 | 0 | 0 | 17 | 1 904 |
Pożyczki | 12 | 30 | 543 | 0 | 0 | 0 | 239 |
Zobowiązania finansowe (-): |
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
| (128 503) | 0 | 0 | 0 | 0 | (591 038) |
Ekspozycja na ryzyko walutowe razem |
| (128 276) | 5 560 | 0 | 0 | 17 | (588 895) |
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa finansowe (+): |
|
|
|
|
|
|
|
Środki pieniężne | 15 | 130 | 79 548 | 1 500 | 950 | 16 | 18 723 |
Pożyczki | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zobowiązania finansowe (-): |
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
| (145 208) | 0 | 0 | 0 | 0 | (670 107) |
Ekspozycja na ryzyko walutowe razem |
| (145 079) | 79 548 | 1 500 | 950 | 16 | (651 384) |
Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości wyniku finansowego w odniesieniu do aktywów oraz zobowiązań finansowych Grupy na koniec okresu sprawozdawczego oraz wahań kursów walut do PLN, przy założeniu wzrostu lub spadku kursów walut o 10% w stosunku do kursu zamknięcia obowiązującego na dzień bilansowy:
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
| Wahania kursu | Wpływ na wynik finansowy: |
Stan na 31.12.2021 |
|
|
Wzrost kursu walutowego | 10% | (58 889) |
Spadek kursu walutowego | -10% | 58 889 |
Stan na 31.12.2020 |
|
|
Wzrost kursu walutowego | 10% | (65 138) |
Spadek kursu walutowego | -10% | 65 138 |
Ekspozycja na ryzyko walutowe ulega zmianom w ciągu roku w zależności od wolumenu transakcji przeprowadzanych w walucie. Niemniej powyższą analizę wrażliwości można uznać za reprezentatywną
dla określenia ekspozycji Grupy na ryzyko walutowe na dzień bilansowy.
Analiza wrażliwości na ryzyko stopy procentowej
Zarządzanie ryzykiem stopy procentowej koncentruje się na zminimalizowaniu wahań przepływów odsetkowych z tytułu aktywów oraz zobowiązań finansowych oprocentowanych zmienną stopą procentową. Grupa jest narażona na ryzyko stopy procentowej w związku z następującymi kategoriami aktywów oraz zobowiązań finansowych oprocentowanych zmienną stopą procentową:
pożyczki udzielone,
kredyty, pożyczki otrzymane.
instrumenty dłużne
W analizie nie uwzględniono środków pieniężnych na rachunkach bankowych w związku z oceną niskiego ryzyka negatywnego wpływu zmian stopy procentowej – obecnie minimalne oprocentowanie środków na rachunkach bankowych.
Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości wyniku finansowego oraz innych całkowitych dochodów na skutek potencjalnego wahania stopy procentowej w górę oraz w dół o 1 p.p. w odniesieniu do pożyczek, kredytów i instrumentów dłużnych na dzień bilansowy.
| Wahania stopy
| Wpływ na wynik finansowy:
| |
| 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Wzrost stopy procentowej | 1 p.p. | (2 000) | (2 263) |
Spadek stopy procentowej | -1 p.p. | 2 000 | 2 263 |
Pozostałe całkowite dochody są niewrażliwe na zmianę stóp procentowych.
Maksymalna ekspozycja Grupy na ryzyko kredytowe określana jest poprzez wartość bilansową następujących aktywów finansowych i zobowiązań pozabilansowych:
| Nota | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Pożyczki udzielone | 12 | 21 898 | 35 235 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności finansowe | 11 | 161 948 | 110 291 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 15 | 253 015 | 223 780 |
Zobowiązania warunkowe z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń | 29 | 9 152 | 9 038 |
Ekspozycja na ryzyko kredytowe razem |
| 446 013 | 378 344 |
Grupa w sposób ciągły monitoruje zaległości klientów oraz wierzycieli w regulowaniu płatności, analizując ryzyko kredytowe indywidualnie lub w ramach poszczególnych klas aktywów określonych ze względu na ryzyko
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
kredytowe. Ponadto w ramach zarządzania ryzykiem kredytowym Grupa dokonuje transakcji z kontrahentami B2B o potwierdzonej wiarygodności.
Grupa dokonuje odpisów związanych z oczekiwanymi stratami kredytowymi zgodnych z MSSF 9.
Wartość należności finansowych i pożyczek w podziale ze względu na stopnie klasyfikacji aktywów finansowych pod kątem ich utraty wartości została zaprezentowana poniżej:
Grupa stosuje 3 stopniową klasyfikację aktywów finansowych pod kątem ich utraty wartości, opisaną w części Odpisy aktualizujące wartość aktywów finansowych noty 3.
| Wycena w zamortyzowanym koszcie
| |||
| (Klasyfikacja pod względem utraty wartości)
| |||
Saldo na dzień 31.12.2021 roku | Stopień 1 | Stopień 2 | Stopień 3 | Razem |
Wartość brutto | 411 770 | 3 653 | 73 141 | 488 564 |
Należności handlowe | 138 901 | 0 | 29 745 | 168 646 |
Pożyczki udzielone | 19 555 | 3 653 | 43 396 | 66 604 |
Środki pieniężne | 253 314 | 0 | 0 | 253 314 |
Odpisy aktualizujące (MSSF 9) | -3 524 | -913 | -64 235 | -68 672 |
Należności handlowe | -2 828 | 0 | -20 839 | -23 667 |
Pożyczki udzielone | -397 | -913 | -43 396 | -44 706 |
Środki pieniężne | -299 | 0 | 0 | -299 |
Wartość netto (MSSF 9) | 408 246 | 2 740 | 8 906 | 419 892 |
| Wycena w zamortyzowanym koszcie | |||
| (Klasyfikacja pod względem utraty wartości) | |||
Saldo na dzień 31.12.2020 roku | Stopień 1 | Stopień 2 | Stopień 3 | Razem |
Wartość brutto | 356 826 | 5 312 | 55 968 | 418 106 |
Należności handlowe | 100 853 | 0 | 20 145 | 120 998 |
Pożyczki udzielone | 31 893 | 5 312 | 35 823 | 73 028 |
Środki pieniężne | 224 080 | 0 | 0 | 224 080 |
Odpisy aktualizujące (MSSF 9) | (2 987) | (1 334) | (56 684) | (61 005) |
Należności handlowe | (2 051) | - | (20 861) | (22 912) |
Pożyczki udzielone | (636) | (1 334) | (35 823) | (37 793) |
Środki pieniężne | (300) | 0 | 0 | (300) |
Wartość netto (MSSF 9) | 353 839 | 3 978 | (716) | 357 101 |
W ocenie Zarządu spółki dominującej powyższe aktywa finansowe, które nie są zaległe, uznać można za aktywa o dobrej jakości kredytowej. Z tego też względu Grupa nie ustanawiała zabezpieczeń oraz innych dodatkowych elementów poprawiających warunki kredytowania.
Analizę należności jako najistotniejszej kategorii aktywów narażonych na ryzyko kredytowe pod kątem zalegania oraz strukturę wiekową zaległych należności netto przedstawiają poniższe tabele:
|
|
|
|
|
| 31.12.2021
| 31.12.2020
| ||
| Bieżące | Zaległe | Bieżące | Zaległe |
Należności krótkoterminowe: |
|
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług | 111 083 | 57 563 | 87 435 | 33 563 |
Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług (-) | (7 416) | (16 251) | (8 409) | (14 503) |
Należności z tytułu dostaw i usług netto | 103 667 | 41 312 | 79 026 | 19 060 |
Pozostałe należności finansowe | 8 901 | 0 | 4 677 | 0 |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Odpisy aktualizujące wartość pozostałych należności (-) | (515) | 0 | 0 | 0 |
Pozostałe należności finansowe netto | 8 386 | 0 | 4 677 | 0 |
Należności finansowe | 112 053 | 41 312 | 83 703 | 19 060 |
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Zaległe należności z tytułu dostaw i usług (netto): |
|
|
do 1 miesiąca | 23 621 | 11 167 |
od 1 do 6 miesięcy | 10 707 | 5 373 |
od 6 do 12 miesięcy | 4 767 | 1 648 |
powyżej roku | 2 217 | 873 |
Zaległe należności finansowe netto | 41 312 | 19 060 |
W odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług Grupa nie jest narażona na ryzyko kredytowe w związku
z pojedynczym znaczącym kontrahentem lub grupą kontrahentów o podobnych cechach. W oparciu o historycznie kształtujące się tendencje, zaległe należności finansowe netto nie wykazują znacznego pogorszenia jakości – większość z nich mieści się w przedziale do miesiąca, a w przypadku zaległości z pozostałych przedziałów przeterminowania prowadzone są odpowiednie procesy windykacyjne.
Ryzyko kredytowe środków pieniężnych i ich ekwiwalentów oraz współczynniki, które zastosowała Grupa do obliczenia odpisów na środki pieniężne w odniesieniu do ratingu banków opisane są w nocie nr 15.
Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych narażonych na ryzyko kredytowe zostały szczegółowo omówione w notach nr 11 i 12.
Grupa zarządza ryzykiem płynności poprzez monitorowanie terminów płatności oraz zapotrzebowania na środki pieniężne w zakresie obsługi krótkoterminowych płatności (transakcje bieżące monitorowane w okresach tygodniowych) oraz długoterminowego zapotrzebowania na gotówkę na podstawie prognoz przepływów pieniężnych aktualizowanych w okresach miesięcznych. Zapotrzebowanie na gotówkę porównywane jest z dostępnymi źródłami pozyskania środków (w tym zwłaszcza poprzez ocenę zdolności pozyskania finansowania w postaci kredytów) oraz z inwestycjami wolnych środków.
Na dzień bilansowy zobowiązania finansowe Grupy, mieściły się w następujących przedziałach terminów wymagalności:
| Nota | Krótkoterminowe
| Długoterminowe
| Razem | |||
|
| do 6 m-cy | 6 do 12 m-cy | 1 do 3 lat | 3 do 5 lat | powyżej 5 lat |
|
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Kredyt inwestycyjny | 22 | 56 623 | 9 178 | 3 713 | 0 | 0 | 69 514 |
Kredyt bieżący i obrotowy | 22 | 6 431 | 6 429 | 30 978 | 0 | 0 | 43 838 |
Pożyczki | 22 | 0 | 1 567 | 7 205 | 0 | 0 | 8 772 |
Dłużne papiery wartościowe | 22 | 50 264 | 0 | 49 547 | 0 | 0 | 99 811 |
Zobowiązanie z tytułu leasingu | 9 | 106 213 | 82 122 | 273 105 | 228 795 | 246 600 | 936 835 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 20 | 126 577 | 0 | 0 | 0 | 0 | 126 577 |
Ekspozycja na ryzyko płynności razem |
| 346 108 | 99 296 | 364 548 | 228 795 | 246 600 | 1 285 347 |
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Kredyt inwestycyjny | 22 | 26 937 | 45 896 | 90 147 | 0 | 0 | 162 980 |
Kredyt bieżący i obrotowy | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Pożyczki | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Dłużne papiery wartościowe | 22 | 0 | 584 | 48 968 | 48 969 | 0 | 98 521 |
Zobowiązanie z tytułu leasingu | 9 | 102 636 | 76 209 | 268 175 | 214 038 | 270 640 | 931 698 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 20 | 118 126 | 0 | 0 | 0 | 0 | 118 126 |
Ekspozycja na ryzyko płynności razem |
| 247 699 | 122 689 | 407 290 | 263 007 | 270 640 | 1 311 325 |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
W tabeli wykazano zobowiązania w wartościach wynikających ze skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej.
Na poszczególne dni bilansowe Grupa Kapitałowa posiadała ponadto wolne limity kredytowe w rachunkach bieżących w następującej wartości:
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Przyznane limity kredytu w rachunku bieżącym | 125 000 | 125 000 |
Przyznane limity kredytu inwestycyjnego | 0 | 70 000 |
Wykorzystane limitu kredytowego w rachunku bieżącym (-) | (157) | 0 |
Wolne limity kredytowe w rachunku bieżącym | 124 843 | 125 000 |
Wolne limity kredytowe – kredyt inwestycyjny | 0 | 70 000 |
Aktywa obrotowe Grupy na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosiły 452,8 mln zł. Zobowiązanie krótkoterminowe
to 684,3 mln zł. Posiadane limity przyznanych a niewykorzystanych linii kredytowych na kwotę 124,8 mln zł stanowią w ocenie Spółki zabezpieczenie płynności. Limit kredytowy w wysokości 45 mln zł wygasa w maju 2023 roku, limit w wysokości 30 mln zł wygasa w lutym 2023 roku, a w wysokości 50 mln zł w sierpniu 2022 roku. Limit w kredycie inwestycyjnym 70 mln zł wygasł w styczniu 2021 roku.
Grupa Kapitałowa zarządza kapitałem w celu zapewnienia wiarygodności kredytowej i bezpiecznych wskaźników kapitałowych oraz zapewnienia oczekiwanej stopy zwrotu dla akcjonariuszy i innych podmiotów zainteresowanych kondycją finansową Grupy.
Grupa monitoruje poziom kapitału na podstawie wartości bilansowej kapitałów. Na podstawie tak określonej kwoty kapitału Grupa oblicza wskaźnik kapitału do zdefiniowanych w umowach kredytowych źródeł finansowania ogółem (np. z wyłączeniem wykazanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej zobowiązań leasingowych wynikających z umów najmu).
Ponadto, by monitorować zdolność obsługi długu, Grupa oblicza wskaźnik kapitału do źródeł finansowania ogółem, będący stosunkiem wartości kapitałów własnych do sumy kapitałów własnych oraz kredytów, pożyczek, innych instrumentów dłużnych oraz zobowiązań z tytułu leasingu, a także wskaźnik długu (tj. kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych pomniejszonych o posiadane środki pieniężne) do EBITDA. Wartość EBITDA może być obliczona na dwa sposoby: jako wynik netto pomniejszony o udział w wyniku jednostek wycenianych MPW, wynik na działalności finansowej, powiększony o amortyzację oraz podatek dochodowy lub też jako zysk/strata z działalności operacyjnej powiększona o amortyzację. EBITDA to wskaźnik powszechnie używany przez rynek kapitałowy, ale nie istnieją żadne regulacje w krajowych czy międzynarodowych zasadach rachunkowości (GAAP).
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym przedstawione wyżej wskaźniki kształtowały się na następującym poziomie:
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|
|
|
Kapitał własny | 601 677 | 523 000 |
Kapitał | 601 677 | 523 000 |
|
|
|
Kapitał własny | 601 677 | 523 000 |
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 221 935 | 261 501 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 936 835 | 931 698 |
Źródła finansowania ogółem | 1 760 447 | 1 716 199 |
|
|
|
Wskaźnik kapitału do źródeł finansowania ogółem | 0,34 | 0,30 |
|
|
|
Zysk netto | (23 855) | (98 692) |
Udział w zysku/stracie jednostek wycenianych MPW | 956 | 1 768 |
Wynik na działalności finansowej | (14 086) | (89 013) |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Podatek dochodowy | 6 715 | 8 060 |
Amortyzacja | 209 098 | 211 223 |
EBITDA | 205 595 | 207 836 |
|
|
|
Kredyty, pożyczki, inne instrumenty dłużne | 221 935 | 261 501 |
Środki pieniężne na koniec okresu | 253 015 | 223 780 |
Dług (Zobowiązania finansowe netto) | (31 080) | 37 721 |
|
|
|
Wskaźnik zadłużenia finansowego netto do EBITDA | (0,15) | 0,18 |
Wartość EBITDA w zaprezentowanej kalkulacji została wyliczona zgodne z wyżej opisaną techniką. Dane w kalkulacji nie zostały skorygowane o wpływ MSSF 16. Wskaźnik zadłużenia finansowego netto do EBITDA w roku 2021 przyjmuje wartość ujemną. Skorygowanie wartości EBITDA o wpływ MSSF 16 nie spowodowałoby zmiany znaku wskaźnika.
Informacja dotycząca wpływu konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy na działalność Grupy
W dniu 24 lutego 2022 roku rozpoczęła się zbrojna ofensywa Rosji na terytorium Ukrainy. Grupa nie posiada aktywów w Ukrainie, ani w Rosji, nie prowadzi także działalności na terenie żadnego z tych krajów, ani nie świadczy usług na rzecz podmiotów tam zlokalizowanych. Na dzień sporządzenia Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego nie odnotowano zauważalnego wpływu wojny na działalność operacyjną Grupy. Zarząd nie wyklucza ryzyka negatywnego wpływu trwającego konfliktu na kontrahentów Grupy, jednakże z uwagi na brak występowania koncentracji sprzedaży i należności od pojedynczych odbiorców, wpływ ewentualnych problemów z płynnością innych podmiotów nie powinien przekładać się w istotny sposób na sytuację finansową Grupy.
Pomimo, iż konflikt zbrojny w Ukrainie nie wpływał w istotnym stopniu na bieżącą działalność Grupy to w dalszej perspektywie może przełożyć się negatywnie na sytuację gospodarczą w krajach, w których operuje Grupa m.in. poprzez wzrost cen paliw, surowców i energii, dalszy wzrost inflacji czy osłabienie walut lokalnych, co może przełożyć się na spadek popytu na usługi i produkty Grupy oraz wzrost kosztów operacyjnych.
Zawarcie umowy finansowania z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz Santander Bank Polska S.A.
W dniu 1 kwietnia 2022 roku Spółka dominująca oraz niektóre jej spółki zależne podpisały umowę długoterminowego finansowania ("Umowa") z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju ("EBOR") oraz Santander Bank Polska S.A. („Santander”) (łącznie „Banki”) w wysokości 205 mln złotych ("Finansowanie”). Finansowanie może zostać dodatkowo powiększone o kwotę w wysokości maksymalnie 35 mln złotych.
Przedmiotem Umowy jest udzielenie Spółce Finansowania przez Banki, które może być wykorzystane na wydatki inwestycyjne związane z rozwojem organicznym grupy kapitałowej Emitenta, rozwojem platformy MultiLife, przejęciami, inwestycjami ekologicznymi, refinansowaniem istniejącego zadłużenia Spółki w postaci kredytów bankowych w Polsce oraz na ogólne cele korporacyjne.
W dniu 7 kwietnia 2022 roku nastąpił terminowy wykup 50 tys. obligacji serii A wyemitowanych przez Jednostkę Dominującą o łącznej wartości nominalnej 50 mln zł.
Wykup obligacji serii B
W dniu 24 marca 2022 roku odbyło się zgromadzenie obligatariuszy wyemitowanych przez Benefit Systems S.A. obligacji zwykłych na okaziciela serii B („Obligacje”) („Zgromadzenie Obligatariuszy”). Uchwała nr 3/03/2022 Zgromadzenia Obligatariuszy zmieniła treść warunków emisji Obligacji („Warunki Emisji”) w ten sposób, że Emitent mógł dokonać ich wcześniejszego wykupu, poza przypadkami dotąd przewidzianymi w Warunkach Emisji, także na koniec trzeciego okresu odsetkowego, to jest w dniu 7 kwietnia 2022 roku. Emitent mógł dokonać wcześniejszego całkowitego wykupu także 14 kwietnia 2022 roku poprzez złożenie, najpóźniej w dniu 5 kwietnia 2022 roku, stosownego oświadczenia obligatariuszom Obligacji w sposób przewidziany w Warunkach Emisji. W
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
obu wymienionych wyżej przypadkach, Emitent zobowiązany był do zapłaty, poza świadczeniami wynikającymi z Obligacji (tj. ich wartością nominalną oraz odsetkami) także premii w wysokość 2,6%.
W dniu 14 kwietnia 2022 roku nastąpił przedterminowy wykup 50 tys. obligacji serii B o łącznej wartości nominalnej 50 mln zł.
Nabycie udziałów w Lunching.pl Sp. z o.o.
W dniu 13 kwietnia 2022 roku została podpisana umowa na mocy której Benefit Systems S.A. nabył 75% udziałów w spółce Lunching.pl Sp. z o.o. za kwotę 12,6 mln zł płatną przy podpisaniu umowy. Grupa rozpocznie proces alokacji ceny nabycia oraz identyfikacji i wyceny nabytych aktywów i zobowiązań w najkrótszym możliwym terminie. Nabyty podmiot jest właścicielem platformy i aplikacji do zamawiania jedzenia z dostawą do miejsca pracy. Lunching to rozwiązanie stworzone, by ułatwiać pracodawcom organizację posiłków dla zespołów w dowolnie wybranym przez nich modelu finansowania. Nowa inwestycja poszerzy ofertę Grupy w rosnącym segmencie rynku świadczeń pozapłacowych, czyli dofinansowaniu posiłków oraz wspieraniu zdrowego odżywiania pracowników. Ponadto nabycie udziałów w Lunching.pl znacząco zwiększy kompetencje Grupy w obszarze zdrowego odżywiania i dofinansowywania posiłków dla pracowników. Wiedza i doświadczenie w tym zakresie będą wykorzystywane m.in. przy budowie i wzmacnianiu oferty programu MultiLife.
Liczba aktywnych kart sportowych
Szacowana liczba aktywnych kart sportowych w segmencie Polska w kwietniu 2022 roku wyniosła 969,9 tys. sztuk, a w segmencie Zagranica 333,2 tys. sztuk.
Postępowanie antymonopolowe przeciwko Benefit Systems S.A.
Postępowanie antymonopolowe przeciwko Benefit Systems S.A. (i innym podmiotom) zostało wszczęte przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów („Prezes UOKiK”) w dniu 22 czerwca 2018 roku w związku z podejrzeniem dokonania określonych czynów potencjalnie ograniczających konkurencję na krajowym rynku pakietów usług sportowo-rekreacyjnych lub na krajowym rynku klubów fitness lub rynku lokalnych klubów fitness („Postępowanie”).
4 stycznia 2021 roku Spółka otrzymała decyzję Prezesa UOKiK („Decyzja”), która dotyczy jednego z trzech podejrzewanych naruszeń, w związku z którymi zostało wszczęte Postępowanie.
Prezes UOKiK uznał za praktykę ograniczającą konkurencję na krajowym rynku świadczenia usług fitness w klubach udział m.in. Spółki w porozumieniu polegającym na podziale rynku w okresie pomiędzy 2012 - 2017, co stanowi naruszenie art. 6 ust. 1 pkt 3 Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz art. 101 ust. 1 lit c Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Prezes Urzędu nałożył kary pieniężne na strony Postępowania, w tym: na Spółkę w wysokości 26 915 218,36 zł (z uwzględnieniem sukcesji wynikającej z połączenia Spółki ze spółkami zależnymi będącymi stronami Postępowania) oraz na jej spółkę zależną (Yes To Move Sp. z o.o., dawniej: Fitness Academy Sp. z o.o.) w wysokości 1 748,74 zł. Kierując się m.in. analizą znanych spraw dotyczących stosowania praktyk ograniczających konkurencję, pokazującą, że sądy często decydowały się na istotne redukcje kar pieniężnych nakładanych na przedsiębiorców (w niektórych przypadkach obniżka wynosiła nawet 60 – 90%) czy opinią prawników, Spółka utworzyła w 2020 roku rezerwę na karę w wysokości 10,8 mln zł. W związku z brakiem nowych okoliczności w sprawie wartość rezerwy na 31 grudnia 2021 roku została utrzymana na niezmienionym poziomie.
Spółka nie zgadza się z Decyzją i złożyła odwołanie od Decyzji w terminie zakreślonym przez przepisy prawa.
W odniesieniu do dwóch pozostałych podejrzeń (podejrzenia czynienia ustaleń dotyczących wyłączności współpracy z klubami fitness oraz podejrzenia ograniczania możliwości oferowania usług w ramach pakietów usług sportowo-rekreacyjnych) w dniu 8 grudnia 2021 roku Spółka otrzymała decyzję Prezesa UOKiK („Decyzja II”) wydaną w dniu 7 grudnia 2021 roku („Data Decyzji”) na podstawie art. 12 ust.1 Ustawy z dnia 16 lutego 2007 roku o ochronie konkurencji i konsumentów.
W związku z wydaną Decyzją II Prezes UOKiK nie nałożył kary pieniężnej na Spółkę. Decyzja II ma charakter zobowiązujący, a jej wydanie kończy Postępowanie w zakresie dotyczącym dwóch z trzech podejrzeń.
Zgodnie z Decyzją II Spółka jest zobowiązana do:
1.zaoferowania przynajmniej jednemu przedsiębiorcy spoza grupy kapitałowej Spółki, który w 2018 roku oferował pakiety sportowo-rekreacyjne w kanale B2B („Kontrahent”) oraz, jeśli strony się porozumieją, świadczenia na rzecz dysponentów pakietów wydanych przez Kontrahenta na niedyskryminacyjnych warunkach usług sportowo-rekreacyjnych w 11 klubach fitness zlokalizowanych w miastach powyżej 200.000 mieszkańców oraz posiadających co najmniej 700 m2 powierzchni. Zobowiązanie ma zostać wykonane przez Spółkę w terminie 36 miesięcy od Daty Decyzji, przez okres od 12 do 15 miesięcy; gdzie długość trwania
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
będzie zależeć m.in. od tego czy Spółka zdecyduje się wykonać zobowiązanie w klubach posiadanych przed wydaniem decyzji czy w klubach nabytych w ramach transakcji nabycia udziałów/mienia.
2.udostępniania, w okresie 24 miesięcy od Daty Decyzji na swojej stronie internetowej wszystkich kryteriów, jakie wymagane są dla włączenia klubu fitness do programu MultiSport oraz innych tożsamych programów prowadzonych przez Benefit Systems S.A., w taki sam sposób, jak przed Datą Decyzji.
3.podejmowania, w okresie 24 miesięcy od Daty Decyzji, w ramach programu MultiSport oraz innych tożsamych programów prowadzonych przez Spółkę, współpracy z klubami fitness, spełniającymi kryteria przyłączenia do programu MultiSport oraz innych tożsamych programów prowadzonych przez Benefit Systems S.A. Powyższe zobowiązanie nie dotyczy klubów fitness należących do konkurentów Spółki, oferujących pakiety sportowo-rekreacyjne w kanale B2B.
W strukturze właścicielskiej kapitału podstawowego nie występuje podmiot sprawujący kontrolę nad Grupą (ultimate controlling party), bo nikt nie ma pakietu kontrolnego.
| Liczba akcji (szt.) | Liczba głosów (szt.) | Wartość nominalna akcji (tys. PLN) | Udział w kapitale |
Stan na 31.12.2021* |
|
|
|
|
James van Bergh | 494 695 | 494 695 | 495 | 16,86% |
Benefit Invest Ltd. | 300 421 | 300 421 | 300 | 10,24% |
Invesco Ltd. | 288 577 | 288 577 | 289 | 9,84% |
Marek Kamola | 237 440 | 237 440 | 237 | 8,09% |
Fundacja Drzewo i Jutro | 239 628 | 239 628 | 240 | 8,17% |
MetLife OFE | 222 318 | 222 318 | 222 | 7,58% |
Nationale-Nederlanden OFE | 201 527 | 201 527 | 202 | 6,87% |
Aviva OFE | 186 085 | 186 085 | 186 | 6,34% |
Pozostali | 762 851 | 762 851 | 763 | 26,00% |
Razem | 2 933 542 | 2 933 542 | 2 934 | 100,00% |
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
James van Bergh | 527 195 | 527 195 | 527 | 18,22% |
Benefit Invest Ltd. | 300 421 | 300 421 | 300 | 10,38% |
Invesco Ltd. | 288 577 | 288 577 | 289 | 9,97% |
Marek Kamola | 245 000 | 245 000 | 245 | 8,46% |
MetLife OFE | 240 000 | 240 000 | 240 | 8,29% |
Fundacja Drzewo i Jutro** | 239 628 | 239 628 | 240 | 8,28% |
Nationale-Nederlanden OFE | 159 000 | 159 000 | 159 | 5,49% |
Pozostali | 894 466 | 894 466 | 894 | 30,90% |
w tym Benefit Systems S.A. (akcje własne) | 118 053 | Nie dotyczy** | 118 | 4,08% |
Razem | 2 894 287 | 2 894 287 | 2 894 | 100% |
* Informacje m.in. na podstawie rejestracji na Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w dniu 30 listopada 2021 oraz rocznej struktury aktywów OFE
** Poprzednia nazwa (do 5 sierpnia 2019 roku): Fundacja Benefit Systems.
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Łączna wartość wynagrodzeń i innych świadczeń dla Członków Zarządu Spółki dominującej wyniosła (poniższe wartości nie obejmują warrantów):
| W Spółce dominującej:
| W spółkach zależnych oraz stowarzyszonych:
| Razem | ||
| Wynagrodzenie | Inne świadczenia | Wynagrodzenie | Inne świadczenia | |
Okres od 01.01 do 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
Członkowie Zarządu Spółki dominującej | 2 981 | 54 | 0 | 0 | 3 035 |
Okres od 01.01 do 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
Członkowie Zarządu Spółki dominującej | 2 467 | 55 | 0 | 0 | 2 523 |
Inne informacje dotyczące kluczowego personelu kierowniczego, w tym dotyczące pożyczek, zaprezentowano
w nocie nr 28.1.
Członkowie Zarządu nie osiągnęli korzyści w postaci warrantów za 2021 rok, a korzyści osiągnięte w postaci należnych oraz potencjalnie należnych warrantów serii G, H oraz I według stanu posiadania na 31 grudnia 2021 roku przedstawiały się następująco:
Członek Zarządu | Warranty serii G, H, I przyznane i wykorzystane za lata 2017-2019 | Warranty serii K1 i K2 przyznane za 2021 rok |
Bartosz Józefiak | 500 | 0 |
Emilia Rogalewicz | 8 000 | 0 |
Wojciech Szwarc | 6 400 | 0 |
RAZEM | 14 900 | 0 |
W okresie sprawozdawczym Spółka nie poniosła kosztów Programu motywacyjnego. Szczegóły funkcjonowania Programu Motywacyjnego za kata 2021-2025 zostały opisane w nocie 16.3.
Łączna wartość wynagrodzeń i innych świadczeń dla Członków Rady Nadzorczej Spółki dominującej wyniosła:
| Wynagrodzenie | Inne świadczenia | Razem |
Okres od 01.01 do 31.12.2021 |
|
|
|
Członkowie Rady Nadzorczej Spółki dominującej | 397 | 1 | 398 |
Okres od 01.01 do 31.12.2020 |
|
|
|
Członkowie Rady Nadzorczej Spółki dominującej | 356 | 1 | 357 |
Audytorem dokonującym badania oraz przeglądu sprawozdania finansowego spółki od 2019 roku jest KPMG Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. Wynagrodzenie audytora z tytułu badania sprawozdania finansowego spółki dominującej oraz skonsolidowanego sprawozdania finansowego wyniosło:
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Badanie i przegląd sprawozdania finansowego | 1 122 | 967 |
Inne usługi doradcze, w tym Sprawozdanie o wynagrodzeniach | 19 | 1 |
Razem | 1 141 | 968 |
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Na kwotę 1 141 tys. zł składa się wynagrodzenie KPMG Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k., a także 468 tys. zł wynagrodzenia podmiotów badających sprawozdania finansowe spółek segmentu zagranica w tym dla podmiotów sieci KPMG w kwocie 308 tys. zł oraz 160 tys. zł dla innych podmiotów.
Przeciętne zatrudnienie w Grupie w podziale na poszczególne grupy zawodowe oraz rotacja pracowników kształtowały się następująco:
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Pracownicy umysłowi | 1 363 | 1 366 |
Pracownicy fizyczni | 11 | 81 |
Razem | 1 374 | 1 447 |
|
|
|
| od 01.01 do 31.12.2021 | od 01.01 do 31.12.2020 |
Liczba pracowników przyjętych | 425 | 365 |
Liczba pracowników - odejścia (-) | (369) | (501) |
Razem | 56 | (136) |
W dniu 31 grudnia 2021 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wydał postanowienie o rejestracji zmiany statutu Spółki uchwalonej przez nadzwyczajne walne zgromadzenie Spółki uchwałą nr 5/30.11.2021 z dnia 30 listopada 2021 roku. W wyniku postanowienia statut Spółki otrzymał następujące brzmienie:
„Rada Nadzorcza podejmuje uchwały bezwzględną większością głosów w obecności, co najmniej połowy członków Rady Nadzorczej, chyba że Statut stanowi inaczej. Rada Nadzorcza podejmuje uchwały w głosowaniu jawnym. Głosowanie tajne zarządza się na żądanie członka Rady Nadzorczej”
WSZYSTKIE KWOTY WYRAŻONE SĄ W TYSIĄCACH ZŁOTYCH POLSKICH (O ILE NIE WSKAZANO INACZEJ)
Niniejsze Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone za rok zakończony 31 grudnia 2021 (wraz z danymi porównawczymi) zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Spółki dominującej w dniu 15 kwietnia 2022 roku za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Ostateczne zatwierdzenie sprawozdania finansowego nastąpi przez Walne Zgromadzenie Spółki.
Podpisy wszystkich Członków Zarządu
Data | Imię i nazwisko | Funkcja | Podpis |
15 kwietnia 2022 | Bartosz Józefiak | Członek Zarządu |
|
15 kwietnia 2022 | Emilia Rogalewicz | Członek Zarządu |
|
15 kwietnia 2022 | Wojciech Szwarc | Członek Zarządu |
|
Podpis osoby odpowiedzialnej za sporządzenie sprawozdania finansowego
Data | Imię i nazwisko | Funkcja | Podpis |
15 kwietnia 2022 | Katarzyna Beuch | Dyrektorka Finansowa |
|