1. Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
2. Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej
3. Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych
4. Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym
5. Noty do skonsolidowanego sprawozdania finansowego
5.1 Informacje ogólne o Spółce i jej Grupie Kapitałowej
5.6 Zarządzanie kapitałem i płynnością, zadłużenie
5.8 Aktywa programowe i koncesje
5.9 Noty objaśniające do pozostałych pozycji sprawozdania z całkowitych dochodów
5.10 Pozostałe pozycje aktywów i pasywów
Warszawa, 24 kwietnia 2023 r.
Zarząd Kino Polska TV S.A. potwierdza, że zgodnie z jego najlepszą wiedzą, roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Kino Polska TV S.A. i dane porównawcze sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości oraz, że odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową Grupy Kapitałowej Kino Polska TV S.A. oraz jej wynik finansowy.
Roczne sprawozdanie z działalności Grupy Kapitałowej Kino Polska TV S.A. zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji Grupy Kapitałowej Kino Polska TV S.A, w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyka.
Zarząd Kino Polska TV S.A.:
|
Bogusław Kisielewski |
|
Levent Gültan |
|
Prezes Zarządu |
|
Członek Zarządu |
|
Berk Uziyel |
|
Katarzyna Woźnicka |
|
Członek Zarządu |
|
Członek Zarządu |
Osoba odpowiedzialna za prowadzenie
ksiąg rachunkowych:
|
Martyna Bałabańska-Kłos |
|
Główna Księgowa |
ZATWIERDZENIE SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO SPORZĄDZONEGO ZGODNIE Z MIĘDZYNARODOWYMI STANDARDAMI SPRAWOZDAWCZOŚCI FINANSOWEJ ZATWIERDZONYMI PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ („MSSF”)
W dniu 24 kwietnia 2023 r. Zarząd Kino Polska TV S.A. zatwierdził skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Kino Polska TV S.A. za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. sporządzone zgodnie z MSSF, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską, obejmującymi standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oraz Komitet Interpretacji MSSF, na które składają się:
Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. wykazujący całkowite dochody ogółem w wysokości: 45 859 tys. zł.
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej
na dzień 31 grudnia 2022 r. wykazujący po stronie aktywów i pasywów sumę: 296 409 tys. zł.
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych
za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. wykazujące zwiększenie środków pieniężnych netto o kwotę: 10 460 tys. zł.
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym
za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. wykazujące zwiększenie stanu kapitału własnego o kwotę: 35 949 tys. zł.
Noty do skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Zarząd Kino Polska TV S.A.:
|
Bogusław Kisielewski |
|
Levent Gültan |
|
Prezes Zarządu |
|
Członek Zarządu |
|
Berk Uziyel |
|
Katarzyna Woźnicka |
|
Członek Zarządu |
|
Członek Zarządu |
Osoba odpowiedzialna za prowadzenie
ksiąg rachunkowych:
|
Martyna Bałabańska-Kłos |
|
Główna Księgowa |
Warszawa, 24 kwietnia 2023 r.
|
|
Nota |
12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2022 r. |
12 miesięcy zakończonych |
|
Działalność kontynuowana |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Przychody z umów z klientami |
5.3, 5.4 |
|
|
|
Koszty operacyjne |
5.3, 5.5 |
( |
( |
|
Pozostałe przychody operacyjne |
5.9.5 |
|
|
|
Pozostałe koszty operacyjne |
5.9.5 |
( |
( |
|
Zysk na działalności operacyjnej |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Przychody finansowe |
5.9.6 |
|
|
|
Koszty finansowe |
5.9.6 |
( |
( |
|
|
|
|
|
|
Zysk przed opodatkowaniem |
|
|
|
|
Podatek dochodowy |
5.9.7 |
( |
( |
|
|
|
|
|
|
Zysk netto z działalności kontynuowanej |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk netto za okres |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk netto za okres przypisany: |
|
|
|
|
– właścicielom jednostki dominującej |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody/straty, które zostaną przeniesione do rachunku zysków i strat po spełnieniu określonych warunków: |
|
( |
|
|
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych |
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
Całkowite dochody ogółem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Całkowity dochód ogółem przypisany: |
|
|
|
|
– właścicielom jednostki dominującej |
|
|
|
|
Całkowity dochód ogółem przypisany jednostce dominującej: |
|
|
|
|
– z działalności kontynuowanej |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk na akcję z działalności kontynuowanej przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, podstawowy i rozwodniony: |
|
|
|
|
- z działalności kontynuowanej |
5.6.2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
średnia ważona liczba akcji w okresie |
|
|
|
|
rozwodniona liczba akcji w okresie |
|
|
|
|
|
Nota |
Stan na |
Stan na |
|
AKTYWA |
|
|
|
|
Aktywa trwałe |
|
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
5.10.1 |
|
|
|
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania |
5.10.2 |
|
|
|
Wartość firmy |
5.7.3, 5.7.4 |
|
|
|
Aktywa programowe długoterminowe |
5.8.1 |
|
|
|
Pozostałe wartości niematerialne |
5.8.2, 5.10.3 |
|
|
|
Pochodne instrumenty finansowe |
5.10.12 |
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
5.10.5 |
|
|
|
Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
5.9.7 |
|
|
|
Razem aktywa trwałe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa obrotowe |
|
|
|
|
Zapasy |
5.10.8 |
|
|
|
Aktywa programowe krótkoterminowe |
5.8.1 |
|
|
|
Pożyczki udzielone |
5.10.7 |
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
5.10.5 |
|
|
|
Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe kosztów |
5.10.6 |
|
|
|
Należności z tytułu podatku dochodowego |
|
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
5.10.9 |
|
|
|
Razem aktywa obrotowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SUMA AKTYWÓW |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PASYWA |
|
|
|
|
Kapitał własny przypadający na właścicieli jednostki dominującej |
|
|
|
|
Kapitał zakładowy |
|
|
|
|
Nadwyżka z emisji akcji powyżej wartości nominalnej |
|
|
|
|
Kapitał z przeliczenia jednostek zagranicznych |
|
|
|
|
Pozostałe kapitały |
|
( |
( |
|
Zyski zatrzymane |
|
|
|
|
Razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Razem kapitał własny |
5.6.1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe |
|
|
|
|
Kredyty, pożyczki i inne |
5.6.3 |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu koncesji |
5.8.2 |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
5.10.10 |
|
|
|
Rezerwy długoterminowe z tytułu świadczeń pracowniczych |
5.10.13 |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu umów z klientami |
5.10.11 |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
5.6.4 |
|
|
|
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
5.9.7 |
|
|
|
Razem zobowiązania długoterminowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
|
|
Kredyty, pożyczki i inne |
5.6.3 |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu koncesji |
5.8.2 |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
5.10.10 |
|
|
|
Rezerwy krótkoterminowe z tytułu świadczeń pracowniczych |
5.10.13 |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu umów z klientami |
5.10.11 |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
5.6.4 |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego |
|
|
|
|
Zobowiązanie z tytułu dywidendy |
|
|
|
|
Razem zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SUMA PASYWÓW |
|
|
|
*Informacje na temat przekształcenia zamieszczono w nocie 5.10.14
|
|
Nota |
12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2022 r. |
12 miesięcy zakończonych |
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej |
|
|
|
|
Zysk netto |
|
|
|
|
Korekty o pozycje: |
|
|
|
|
Amortyzacja |
|
|
|
|
Likwidacja rzeczowych aktywów trwałych i wartości |
|
|
|
|
Odpisy aktualizujące majątku |
|
|
|
|
Różnice kursowe |
|
|
|
|
Odsetki, netto |
|
|
|
|
Wycena instrumentów pochodnych |
|
|
( |
|
Wynik na działalności inwestycyjnej |
|
|
( |
|
Nabycie aktywów programowych |
5.8.1 |
( |
( |
|
Zmiana stanu należności |
|
( |
( |
|
Zmiana stanu aktywów z tytułu umów z klientami |
|
|
|
|
Zmiana stanu zapasów |
|
|
|
|
Zmiana stanu zobowiązań |
5.10.10 |
|
|
|
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu umów z klientami |
|
|
|
|
Zmiana stanu rezerw |
5.10.13 |
|
( |
|
Podatek dochodowy zapłacony i zwrócony |
|
( |
( |
|
Podatek dochodowy naliczony |
|
|
|
|
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej |
|
|
|
|
Sprzedaż rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych |
|
|
|
|
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych |
5.10.10 |
( |
( |
|
Odsetki otrzymane |
|
|
|
|
Zwrot udzielonych pożyczek |
|
|
|
|
Udzielenie pożyczek |
|
|
( |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
|
( |
( |
|
|
|
|
|
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej |
|
|
|
|
Nabycie dodatkowych udziałów w jednostce zależnej |
|
|
( |
|
Spłata zobowiązań z tytułu leasingu |
|
( |
( |
|
Wpływy z tytułu zaciągnięcia pożyczek/kredytów |
|
|
|
|
Spłata pożyczek/kredytów |
|
( |
( |
|
Dywidendy wypłacone |
|
( |
|
|
Odsetki zapłacone |
|
( |
( |
|
Środki pieniężne netto z działalności finansowej |
|
( |
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
|
|
|
|
Środki pieniężne na początek okresu |
|
|
|
|
Środki pieniężne na koniec okresu |
|
|
|
|
|
Kapitał zakładowy |
Nadwyżka z emisji akcji powyżej wartości nominalnej |
Kapitał z przeliczenia jednostek zagranicznych |
Pozostałe kapitały |
Zyski zatrzymane |
Kapitał własny przypadający na właścicieli jednostki dominującej |
Kapitał udziałowców niekontrolujących |
Razem kapitał własny |
|
Stan na |
|
|
|
( |
|
|
|
|
|
Dywidendy wypłacone |
|
|
|
|
( |
( |
|
( |
|
Całkowite dochody ogółem za okres: |
|
|
( |
|
|
|
|
|
|
Zysk netto za okres |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Inne całkowite dochody |
|
|
( |
|
|
( |
|
( |
|
Stan na |
|
|
|
( |
|
|
|
|
|
|
Kapitał zakładowy |
Nadwyżka z emisji akcji powyżej wartości nominalnej |
Kapitał z przeliczenia jednostek zagranicznych |
Pozostałe kapitały |
Zyski zatrzymane |
Kapitał własny przypadający na właścicieli jednostki dominującej |
Kapitał udziałowców niekontrolujących |
Razem kapitał własny |
|
Stan na 1 stycznia 2021 r. |
|
|
|
( |
|
|
|
|
|
Nabycie udziałów niekontrolujących |
|
|
|
|
( |
( |
( |
( |
|
Całkowite dochody ogółem za okres: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk netto za okres |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Inne całkowite dochody |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 31 grudnia 2021 r. |
|
|
|
( |
|
|
|
|
Nazwa Spółki:
Siedziba Kino Polska TV S.A.:
Telefon: 22 356 74 00, Fax: 22 356 74 01
Strona internetowa: https://relacjeinwestorskie.kinopolska.pl/
Numer statystyczny REGON: 015514227
Numer NIP: 5213248560
Rejestracja: Krajowy Rejestr Sądowy prowadzony przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy
Adres rejestracji:
KRS: 0000363674
Data zakończenia okresu sprawozdawczego: 2022-12-31
Nazwa jednostki dominującej najwyższego stopnia:
Kino Polska TV S.A. jako spółka dominująca w Grupie posiada inwestycje ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym na dzień 31 grudnia 2022 r. w następujących jednostkach:
|
Jednostka |
Siedziba |
Liczba posiadanych akcji/udziałów |
Procentowy udział w kapitale zakładowym |
Rodzaj uprzywilejowania |
|
Podmioty bezpośrednio zależne |
||||
|
Stopklatka S.A. |
ul. Puławska 435A, |
11 171 260 |
100,00% |
Akcje nie są uprzywilejowane |
|
Filmbox Iberia S.L.U. |
General Pardinas 114, 1A, 28006 Madryt, Hiszpania |
3 500 |
100,00% |
Udziały nie są uprzywilejowane |
|
Filmbox International Ltd. |
Chiswick Park 566 Chiswick High Road, Londyn W4 5YA, Wielka Brytania |
3 350 000 |
100,00% |
Udziały nie są uprzywilejowane |
|
Podmioty pośrednio zależne |
||||
|
SPI International Magyarorszag, Kft. |
Zaborhegy utca 19 1141 Budapest, Węgry |
1 |
100,00% |
Udziały nie są uprzywilejowane |
|
Help Film s.r.o. |
Na Bojisti 1473/18 120 00 Praga 2 – Nove Mesto, Czechy |
200 000 |
100,00% |
Udziały nie są uprzywilejowane |
|
Help Film Slovakia s.r.o. |
Zamocka 3 811 01 Bratysława, Słowacja |
5 000 |
100,00% |
Udziały nie są uprzywilejowane |
11 stycznia 2022 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Kino Polska TV S.A. podjęło uchwałę w sprawie połączenia Emitenta (Spółka Przejmująca) z Kino Polska Muzyka Sp. z o.o. (Spółka Przejmowana). Połączenie spółek nastąpiło bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej.
2 lutego 2022 r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, dokonał wpisu do Rejestru Przedsiębiorców połączenia Spółki ze spółką zależną - Kino Polska Muzyka Sp. z o.o. Połączenie zostało dokonane na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych poprzez przeniesienie całego majątku Kino Polska Muzyka Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie do spółki "Kino Polska TV" S.A. Zgodnie z art. 494 § 1 Kodeksu spółek handlowych Emitent wstąpił z dniem połączenia tj. 2 lutego 2022 r., we wszystkie prawa i obowiązki Kino Polska Muzyka Sp. z o.o. Dalsze informacje na temat zakończenia połączenia przedstawiono w nocie 5.10.14.
7 lutego 2022 r. zarejestrowane zostało nabycie przez Kino Polska TV S.A. 1% udziałów w Help Film Slovakia s.r.o., odpowiadających 750 EUR wkładu w kapitale tej spółki.
Skład Zarządu Kino Polska TV S.A. w okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2022 r. oraz do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego:
● Bogusław Kisielewski – Prezes Zarządu,
● Levent Gültan – Członek Zarządu,
● Berk Uziyel – Członek Zarządu,
● Katarzyna Woźnicka – Członek Zarządu.
Skład Rady Nadzorczej Kino Polska TV S.A. w okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2022 r. oraz do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego:
● Loni Farhi – Przewodniczący Rady Nadzorczej,
● Stacey Sobel – Wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej,
● Marcin Boroszko – Członek Rady Nadzorczej,
● Piotr Orłowski – Członek Rady Nadzorczej,
● Jesus Perezagua Sanchez – Członek Rady Nadzorczej,
● Krzysztof Rudnik – Członek Rady Nadzorczej,
● Alber Uziyel – Członek Rady Nadzorczej.
Objaśnienia dotyczące sezonowości w działalności Grupy
W Grupie w zakresie większości typów sprzedawanych usług i towarów nie występuje zjawisko cykliczności lub sezonowości działalności, które powodowałoby istotne wahania wyników finansowych w trakcie roku obrotowego. Przychody z reklam w Polsce zwykle osiągają najniższy poziom w trzecim kwartale roku kalendarzowego, który obejmuje okres wakacyjny, a najwyższy w czwartym kwartale.
Miejsce prowadzenia działalności
Podstawowymi rynkami, na których działa Grupa są: Polska, Węgry, Czechy, Słowacja, Rumunia, państwa Półwyspu Bałkańskiego oraz kraje bałtyckie.
Działalność Grupy
W okresie objętym niniejszym Raportem Grupa prowadziła działalność przede wszystkim w następujących obszarach:
• emisja kanałów telewizyjnych Kino Polska, Kino Polska Muzyka, Zoom TV, Stopklatka, Kino TV, FilmBox
i kanałów tematycznych;
• sprzedaż czasu reklamowego na wybranych kanałach,
• sprzedaż praw licencyjnych.
Główne zasady rachunkowości zastosowane przy sporządzaniu niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zostały przedstawione poniżej. Zasady te były stosowane we wszystkich prezentowanych latach w sposób ciągły, za wyjątkiem przyjęcia opisanych poniżej nowych i zmienionych standardów.
Podstawa sporządzenia
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy sporządzone zostało zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej przyjętymi do stosowania w Unii Europejskiej (MSSF).
Rok obrotowy przyjęty przez spółki powiązane pokrywa się z rokiem obrotowym jednostki dominującej. Dane finansowe jednostek zależnych stosowane dla celów konsolidacji są zgodne z zasadami grupowymi analogicznymi do MSSF.
Szacunki i osądy księgowe
Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnie z MSSF wymaga użycia pewnych znaczących szacunków księgowych. Wymaga również od Zarządu dokonywania własnych ocen w ramach stosowania przez Grupę zasad rachunkowości. Zagadnienia, które wymagają dokonywania istotnych ocen, cechują się szczególną złożonością, bądź też obszary, w przypadku których poczynione założenia i szacunki mają istotny wpływ na sprawozdanie finansowe zostały przedstawione w następujących notach:
|
Nr noty |
Ważniejsze szacunki i osądy księgowe |
|
5.4 |
● Rozpoznawanie przychodów z emisji kanałów telewizyjnych – ocena roli Grupy jako zleceniodawcy |
|
● Rozpoznawanie przychodów i kosztów z tytułu obrotu prawami licencyjnymi oraz VOD – ocena roli Grupy jako zleceniodawcy |
|
|
5.7.3 |
Test na utratę wartości firmy oraz segmentu Stopklatka |
|
5.7.4 |
Test na utratę wartości firmy oraz segmentu Zoom TV |
|
5.8.1 |
Stawki amortyzacyjne aktywów programowych |
|
5.8.1 |
Klasyfikacja wersji językowych |
|
5.9.7 |
Wpływ GAAR – nieodłączna niepewność co do przyjętej przez Grupę interpretacji przepisów prawa podatkowego |
|
5.10.4 |
Odpis aktualizujący wartość należności |
|
5.9.7 |
Identyfikacja tytułów wchodzących do aktywa na podatek odroczony |
|
5.7.5 |
Analiza płatności w formie akcji dla kluczowego kierownictwa Spółki |
Nowe standardy, zmiany i interpretacje przyjęte przez Grupę
Poniżej wymienione zostały zmiany standardów, które weszły w życie w roku 2022 i nie miały istotnego wpływu na sprawozdania finansowe Spółki:
• obowiązujące od 1 stycznia 2022 r.:
- Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” – przychody uzyskiwane przed przyjęciem składnika aktywów trwałych do użytkowania zostały wydane przez RMSR w dniu 14 maja 2020 roku. Zmiany te zakazują odliczania od ceny nabycia lub kosztu wytworzenia składnika rzeczowych aktywów trwałych wszelkich przychodów ze sprzedaży składników wytworzonych przez te aktywa w trakcie doprowadzania nich do miejsca i stanu umożliwiającego mu działanie zgodnie z zamierzeniami kierownictwa. Zamiast tego, jednostka ujmuje przychody ze sprzedaży takich pozycji w wynik finansowy wraz z kosztami wytworzenia tych pozycji.
- Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe” – – umowy rodzące obciążenia – koszt wypełnienia umowy, zostały wydane przez RMSR w dniu 14 maja 2020 roku. Zmiany precyzują, że „koszt wykonania” umowy obejmuje „koszty, które są bezpośrednio związane z umową”. Koszty, które są bezpośrednio związane z umową, mogą być albo kosztami dodatkowymi wykonania umowy, albo alokacją innych kosztów, które są bezpośrednio związane z wykonaniem umowy.
- Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć” – zmiany odniesień do założeń koncepcyjnych wraz ze zmianami do MSSF 3 zostały wydane przez RMSR w dniu 14 maja 2020 roku. Zmiany te: a) aktualizują MSSF 3 w taki sposób, aby odwoływał się do założeń koncepcyjnych z 2018 roku zamiast do założeń koncepcyjnych z 1989 roku; b) dodają do MSSF 3 wymóg, aby w odniesieniu do transakcji i innych zdarzeń objętych zakresem MSR 37 lub KIMSF 21 jednostka przejmująca stosowała MSR 37 lub KIMSF 21 (zamiast założeń koncepcyjnych) w celu identyfikacji zobowiązań, które przyjęła na siebie w ramach połączenia przedsięwzięć; oraz c) dodają do MSSF 3 wyraźne oświadczenie, że jednostka przejmująca nie ujmuje aktywów warunkowych przejętych w ramach połączenia przedsięwzięć.
Standardy i Interpretacje zatwierdzone przez UE, które nie weszły jeszcze w życie dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2022 r.
|
Standardy i Interpretacje [MSR 8.31 (a), 8.31 (c)] |
Rodzaj przewidywanej zmiany w zasadach rachunkowości [MSR 8.31 (b)] |
Ewentualny wpływ na sprawozdanie finansowe [MSR 8.30 (b), 8.31 (e)] |
|
Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” – Ujawnienia na temat stosowanej polityki rachunkowej zatwierdzone w UE w dniu 2 marca 2022 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później)
|
Ujawnienia na temat stosowanych zasad (polityki) rachunkowych zostały wydane przez RMSR w dniu 12 lutego 2021 r. Zmiany wymagają, aby jednostki ujawniały istotne zasady rachunkowości, a nie ich znaczące zasady rachunkowości, a także dostarczają wskazówek i przykładów mające na celu pomóc sporządzającym sprawozdania w ustaleniu, które zasady rachunkowości podlegają ujawnieniu w sprawozdaniach finansowych. |
Nie oczekuje się, aby powyższe Zmiany miały znaczący wpływ na sprawozdanie finansowe Grupy. |
|
MSSF 17 Umowy Ubezpieczeniowe
• MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” z późniejszymi zmianami do MSSF 17 opublikowanymi przez RMSR 25 czerwca 2020 roku - zatwierdzone w UE w dniu 19 listopada 2021 r. (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
• Zmiany do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” – zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 po raz pierwszy – dane porównawcze, zatwierdzone w UE w dniu 8 września 2022 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później), |
MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” został wydany przez RMSR w dniu 18 maja 2017 r. Nowy standard wymaga wyceny zobowiązań ubezpieczeniowych w wysokości aktualnej wartości wypłaty i zapewnia bardziej jednolite podejście do wyceny i prezentacji wszystkich umów ubezpieczeniowych. Wymogi te mają na celu osiągnięcie spójnego ujmowania umów ubezpieczeniowych opartego na określonych zasadach rachunkowości. MSSF 17 zastępuje MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” i związane z nimi interpretacje w dniu zastosowania nowego standardu. Zmiany do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” wydane przez RMSR w dniu 25 czerwca 2020 roku odraczają o dwa lata datę pierwszego zastosowania MSSF 17 do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. Dodatkowo, zmiany z dnia 25 czerwca 2020 roku wprowadzają uproszczenia i objaśnienia niektórych wymogów standardu oraz zapewniają dodatkowe zwolnienia przy stosowaniu MSSF 17 po raz pierwszy. |
Grupa nie oczekuje, aby Standard miał znaczący wpływ na jej sprawozdanie finansowe ponieważ Grupa nie działa w branży ubezpieczeniowej. |
|
Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” – Definicja wartości szacunkowych zatwierdzone w UE w dniu 2 marca 2022 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później), |
Definicja wartości szacunkowych zostały wydane przez RMSR w dniu 12 lutego 2021 r. Zmiany koncentrują się na wartościach szacunkowych i dostarczają wskazówek, jak odróżnić zasady (politykę) rachunkowości od wartości szacunkowych. |
Nie oczekuje się, aby powyższe Zmiany miały znaczący wpływ na sprawozdanie finansowe Grupy. |
|
Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” - Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań z pojedynczej transakcji zatwierdzone w UE w dniu 11 sierpnia 2022 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później). |
Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań z pojedynczej transakcji zostały wydane przez RMSR w dniu 6 maja 2021 r. Zmiany przewidują, iż zwolnienie z początkowego ujęcia nie dotyczy transakcji, w których zarówno ujemne różnice przejściowe, jak i podlegające opodatkowaniu różnice przejściowe wynikają z początkowego ujęcia w księgach danego składnika aktywów lub zobowiązań oraz skutkujące ujęciem jednakowych aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego. |
Nie oczekuje się, aby powyższe Zmiany miały znaczący wpływ na sprawozdanie finansowe Grupy. |
Standardy i Interpretacje oczekujące na zatwierdzenie przez UE na dzień 24 kwietnia 2023 r.
|
Standardy i Interpretacje oczekujące na zatwierdzenie przez UE |
Rodzaj przewidywanej zmiany w zasadach rachunkowości |
Ewentualny wpływ na sprawozdanie finansowe |
|
Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” – Klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później), Zmiany nie zostały jeszcze zatwierdzone przez UE. |
Klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe zostały wydane przez RMSR w dniu 23 stycznia 2020 r. Zmiany wprowadzają bardziej ogólne podejście do klasyfikacji zobowiązań w oparciu o ustalenia umowne obowiązujące na dzień sprawozdawczy. Zmiany do MSR 1 wydane przez RMSR w dniu 15 lipca 2020 roku odraczają o rok datę zastosowania zmian do MSR 1 do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później. |
Nie oczekuje się, aby powyższe Zmiany miały znaczący wpływ na sprawozdanie finansowe Grupy, niemniej Zarząd Spółki po zatwierdzeniu zmian przez UE planuje dokonać przeglądu zakresu ujawnień zasad (polityki) rachunkowości w celu zwiększenia użyteczności sprawozdania finansowego. |
Wycena pozycji wyrażonych w walutach obcych
Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
Polski złoty jest walutą funkcjonalną jednostki dominującej oraz walutą prezentacyjną Grupy.
Transakcje i salda
Transakcje wyrażone w walutach obcych przelicza się na walutę funkcjonalną według kursu obowiązującego w dniu transakcji.
Pozycje pieniężne wycenia się na dzień bilansowy przy zastosowaniu średniego kursu NBP obowiązującego na ten dzień.
Zyski i straty z tytułu różnic kursowych prezentowane są w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji Pozostałe przychody operacyjne lub Pozostałe koszty operacyjne.
Przeliczanie jednostek zagranicznych
Jednostki zagraniczne prowadzą swoje księgi rachunkowe w następujących walutach:
● Filmbox International Ltd.: GBP,
● SPI International Magyarorszag, Kft.: HUF,
● Help Film s. r. o.: CZK,
● Help Film Slovakia s. r. o., Filmbox Iberia S.L.U.: EUR.
W przypadku jednostek zagranicznych, których dane finansowe prowadzone są w innej walucie niż waluta prezentacyjna dokonywane jest przeliczenie z zastosowaniem następujących zasad:
● skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej:
wszystkie aktywa i zobowiązania – według średniego kursu NBP obowiązującego na dzień bilansowy;
kapitał zakładowy oraz kapitały rezerwowe na dzień nabycia – według kursu historycznego
(z dnia przejęcia);
kapitały rezerwowe powstałe po dniu przejęcia:
- zyski/straty – kurs z dnia transakcji (lub kurs średni) odrębnie dla każdego roku,
- dywidenda – kurs z dnia zadeklarowania;
● skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów:
wszystkie pozycje – kurs średni lub kurs z dnia transakcji (w przypadku istotnych transakcji, dla których kurs średni nie stanowi zadowalającego przybliżenia kursu z dnia transakcji).
W wyniku zastosowania powyższych zasad powstają różnice kursowe z przeliczenia ujmowane w innych całkowitych dochodach (pozycje podlegające reklasyfikacji do zysku lub straty) i kumulowane w kapitale własnym w pozycji „Kapitał z przeliczenia jednostek zagranicznych”.
Segmenty operacyjne są przedstawiane w sposób spójny ze sprawozdawczością wewnętrzną dostarczaną głównemu decydentowi operacyjnemu. Główny decydent operacyjny, odpowiedzialny za alokację zasobów i ocenę wyników segmentów operacyjnych, został określony jako Zarząd Kino Polska TV S.A.
Segmenty operacyjne Grupy stanowią jej strategiczne segmenty oferujące różne produkty i usługi. Podlegają one różnym sposobom zarządzania i różnym strategiom marketingowym. Każdy z segmentów uzyskuje przychody i koszty w powiązaniu z przedmiotem swojej działalności
Zarząd Kino Polska TV S.A. ocenia działalność segmentów poprzez analizę wyniku segmentu zdefiniowanego jako przychody ze sprzedaży pomniejszone o bezpośrednie koszty operacyjne, a także o alokowane pośrednie koszty operacyjne. Nie ma rozbieżności pomiędzy raportem z segmentów operacyjnych a ujęciem segmentów w księgach, a także pomiędzy ujęciem ich dla celów zarządczych.
Zarząd Kino Polska TV S.A. nie analizuje aktywów ani zobowiązań dla poszczególnych segmentów sprawozdawczych. W ramach pozycji Pozostałe segmenty Grupa łączy segmenty operacyjne nieosiągające progów ilościowych. Segmenty te posiadają inną charakterystykę niż pozostałe wyodrębnione osobno segmenty.
|
|
12 miesięcy zakończonych |
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kanały filmowe marki FilmBox i kanały tematyczne |
Kanały marki Kino Polska |
Produkcja kanałów TV |
Zoom TV |
Stopklatka TV |
Sprzedaż praw licencyjnych |
Pozycje nieprzypisane do żadnego segmentu |
RAZEM |
|
|
||||||||
|
Sprzedaż – emisja |
130 174 |
15 911 |
- |
3 |
- |
- |
- |
146 088 |
|
Sprzedaż – reklama |
17 094 |
21 351 |
- |
23 981 |
44 387 |
- |
- |
106 813 |
|
Sprzedaż – pozostała |
1 227 |
- |
1 970 |
- |
- |
27 342 |
1 379 |
31 918 |
|
Razem przychody z umów z klientami |
148 495 |
37 262 |
1 970 |
23 984 |
44 387 |
27 342 |
1 379 |
284 819 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Koszty operacyjne |
(102 872) |
(19 393) |
(1 234) |
(33 614) |
(37 709) |
(24 096) |
(1 798) |
(220 716) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
w tym amortyzacja: |
(23 704) |
(5 180) |
(95) |
(10 429) |
(16 520) |
(1 023) |
(736) |
(57 687) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wynik segmentu |
45 623 |
17 869 |
736 |
(9 630) |
6 678 |
3 246 |
(419) |
64 103 |
|
Pozostałe przychody operacyjne |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
620 |
|
Pozostałe koszty operacyjne |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(3 985) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk operacyjny |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
60 738 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Przychody finansowe |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
758 |
|
Koszty finansowe |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(1 307) |
|
Zysk przed opodatkowaniem |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
60 189 |
|
Podatek |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(12 523) |
|
Zysk netto z działalności kontynuowanej |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
47 666 |
|
|
12 miesięcy zakończonych |
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kanały filmowe marki FilmBox i kanały tematyczne |
Kanały marki Kino Polska |
Produkcja kanałów TV |
Zoom TV |
Stopklatka TV |
Sprzedaż praw licencyjnych |
Pozycje nieprzypisane do żadnego segmentu |
RAZEM |
|
|
||||||||
|
Sprzedaż – emisja |
113 252 |
15 584 |
- |
3 |
- |
- |
- |
128 839 |
|
Sprzedaż – reklama |
14 758 |
20 474 |
- |
19 950 |
41 512 |
- |
- |
96 694 |
|
Sprzedaż – pozostała |
899 |
- |
1 286 |
- |
- |
28 427 |
1 017 |
31 629 |
|
Razem przychody z umów z klientami |
128 909 |
36 058 |
1 286 |
19 953 |
41 512 |
28 427 |
1 017 |
257 162 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Koszty operacyjne |
(89 043) |
(16 793) |
(1 032) |
(25 654) |
(33 932) |
(25 025) |
(1 230) |
(192 709) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
w tym amortyzacja: |
(26 731) |
(4 815) |
(107) |
(10 270) |
(14 734) |
(222) |
(554) |
(57 433) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wynik segmentu |
39 866 |
19 265 |
254 |
(5 701) |
7 580 |
3 402 |
(213) |
64 453 |
|
Pozostałe przychody operacyjne |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
79 |
|
Pozostałe koszty operacyjne |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(4 694) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk operacyjny |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
59 838 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Przychody finansowe |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
794 |
|
Koszty finansowe |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(1 300) |
|
Zysk przed opodatkowaniem |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
59 332 |
|
Podatek |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
(10 690) |
|
Zysk netto z działalności kontynuowanej |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
48 642 |
W 2022 r. Grupa zanotowała wzrost wyniku operacyjnego, do czego przede wszystkim przyczyniły się dwa segmenty: Kanały filmowe marki FilmBox i kanały tematyczne oraz Produkcja kanałów TV, jak również niższe pozostałe koszty operacyjne.
W segmencie Kanały filmowe marki FilmBox i kanały tematyczne Grupa wygenerowała wyższe przychody z emisji, ze sprzedaży reklam oraz sprzedaży pozostałej – łącznie wzrost o 15%. Wyższe wpływy z tytułu emisji to efekt wzrostu przychodów na rynkach takich jak Polska, Bułgaria, Rumunia, Czechy oraz kraje Półwyspu Bałkańskiego. Z kolei dynamiczny przyrost przychodów z reklamy jest skutkiem wzrostu na rynkach polskim i czeskim. Jednocześnie należy zauważyć, iż Grupa utrzymała dynamikę wzrostu kosztów na zbliżonym poziomie (+15%) do wzrostu przychodów (+15%). Jest to rezultat bardzo skrupulatnej kontroli kosztów oraz systematycznego badania ich efektywności. Bieżąca rentowność segmentu to także efekt wcześniej poniesionych nakładów na aktywa programowe, marketing i wsparcie marketingowe bezpośrednich akcji sprzedażowych, które przełożyły się na wzrosty przychodów z emisji.
Segmentem, który w porównaniu do 2021 r. nieznacznie pogorszył swoje wyniki, są Kanały marki Kino Polska. Wpłynęła na to dynamika wzrostu kosztów, która w badanym okresie wyniosła 15%, podczas gdy dynamika wzrostu przychodów osiągnęła jedynie poziom 3%. W obrębie samych przychodów, wpływy ze sprzedaży reklam zanotowały 4% wzrost pomimo spadku oglądalności kanału Kino Polska – oglądalność w grupie wiekowej 16-59 w analizowanych miesiącach wyniosła 0,49% w porównaniu do 0,57% w 2021 r. Przychody z emisji pozostają na poziomie zbliżonym do poprzedniego roku.
Z powodu utrzymującego się negatywnego wpływu refarmingu, segment Stopklatka w 2022 r. zanotował 19% spadek oglądalności w porównaniu do roku poprzedniego. Jednak, pomimo niższej oglądalności, stacja w badanym okresie osiągnęła przychody wyższe o 2 875 tys. zł. Wygenerowanie dodatkowych przychodów wymagało poniesienia zwiększonych inwestycji w aktywa programowe, co przełożyło się na spadek rentowności segmentu – w 2022 r. wynik segmentu wyniósł 6 678 tys. zł, w porównaniu do 7 580 tys. zł w roku poprzednim.
Drugi z kanałów naziemnych w portfolio Grupy - Zoom TV, także wygenerował przychody wyższe niż w 2021 r. (+4 031 tys. zł), co jednak nie przełożyło się na wzrost rentowności tego segmentu z uwagi na zwiększone nakłady inwestycyjne na produkcje własne, wspierane poprzez wcześniej odroczone działania marketingowe. Jednakże, w ocenie Zarządu, kombinacja tych inicjatyw długofalowo doprowadzi do zwiększenia widowni kanału, a co za tym idzie do sukcesywnej poprawy wyników finansowych stacji w kolejnych okresach. Istotny wzrost oglądalności zanotowano już na przestrzeni ostatniego roku – z 0,53% w 2021 do 0,61% w 2022 r. Analizując rezultaty segmentu Zoom TV należy mieć na uwadze, iż nakłady w wysokości 4 392 tys. zł, poniesione w związku z produkcją programu „Power of Love”, istotnie wpłynęły na wynik tego segmentu. W związku z tym Grupa zdecydowała o ich spisaniu.
Segment Sprzedaż praw licencyjnych zanotował spadek wyniku o 4,6% w porównaniu do 2021 r. Do niższych przychodów przyczynił się spadek przychodów ze sprzedaży na rynku polskim. Do sprzedaży na tym rynku zaliczane są głównie transakcje o indywidualnym charakterze i różnej marżowości, z różnym harmonogramem czasowym.
Grupa ujmuje przychody w momencie, gdy klient uzyska kontrolę nad usługą lub towarem/produktem.
W przypadku, gdy w ramach jednej umowy sprzedawane są różne usługi, wynagrodzenie jest alokowane do każdego ze zobowiązań do wykonania świadczenia na podstawie relatywnych cen jednostkowych. Wynagrodzenie obejmuje oszacowaną kwotę zmiennego wynagrodzenia, jeżeli jest wysoce prawdopodobne, że jego kwota nie ulegnie istotnemu odwróceniu w przypadku zmiany oszacowań.
Poniżej przedstawiono szczegółowy opis zobowiązań Grupy do wykonania świadczeń wynikających z poszczególnych typów umów z klientami.
● Przychody z tytułu emisji kanałów ujmowane są w miesiącu, którego dotyczą, na podstawie liczby abonentów w danym okresie oraz stawek per abonent lub ryczałtowych wynikających z umów z operatorami telewizji kablowych oraz cyfrowych. Co do zasady, klienci Grupy otrzymują faktury z tytułu emisji albo w miesiącu realizacji usługi albo w miesiącu kolejnym. Tym samym, przy założeniu 14 dniowego terminu płatności, wynagrodzenie jest płatne w terminie 30 dni od daty dostarczenia. Niezafakturowane lecz zrealizowane świadczenie Grupa rozpoznaje jako rezerwy na przychody i ujmuje w pozycji Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności. Grupa ocenia, że w przypadku kanałów telewizyjnych, których nie jest właścicielem, działa jako zleceniodawca (tj. sprawuje kontrolę nad przyrzeczoną usługą przed jej przekazaniem klientowi), dlatego przychody z tytułu świadczenia tych usług prezentuje w wartościach brutto (tj. rozłącznie od kosztów ponoszonych na rzecz właścicieli praw do kanałów telewizyjnych). Powyższy osąd opiera się na następujących przesłankach:
● Grupa ponosi główną odpowiedzialność za wykonanie umowy;
● Grupa ma prawo ustalania cen sprzedaży usług reemisji kanałów;
● Grupa ma prawo wyboru i akceptacji operatorów z którymi współpracuje;
● Grupa ponosi pełne ryzyko operacyjne i kredytowe.
● Przychody z emisji reklam ujmowane są nie później niż w dniu zakończenia emisji danej reklamy. Przychody są rozpoznawane w wysokości kwot podlegających zapłacie przez nabywców czasu reklamowego
po pomniejszeniu o podatek od towarów i usług, o udzielone rabaty, a także prowizję potrącaną przez brokera reklamowego obsługującego Grupę. Grupa wystawia faktury z tytułu emisji reklam w miesiącu następnym po miesiącu, w którym emisja miała miejsce. Tym samym, przy założeniu 14 dniowego terminu płatności, wynagrodzenie jest płatne w terminie 30 dni od daty dostarczenia. Niezafakturowane lecz zrealizowane świadczenie Grupa rozpoznaje jako rezerwy na przychody i ujmuje w pozycji Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności.
● Przychody z tytułu produkcji kanałów ujmowane są zgodnie z okresem, którego dotyczą, na bazie poniesionych kosztów powiększonych o marżę wskazaną w umowie z nabywcą tych usług. Grupa wystawia faktury z tytułu produkcji kanałów w miesiącu następującym po miesiącu, w którym zrealizowano usługę. Tym samym, przy założeniu 14 dniowego terminu płatności, wynagrodzenie jest płatne w terminie 30 dni od daty dostarczenia. Niezafakturowane lecz zrealizowane świadczenie Grupa rozpoznaje jako rezerwy na przychody i ujmuje w pozycji Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności.
● Przychody ze sprzedaży towarów i produktów są ujmowane, jeżeli klient uzyska kontrolę nad przekazanymi towarami i produktami. Grupa wystawia faktury z tego tytułu w miesiącu następującym po miesiącu, w którym zrealizowano sprzedaż. Tym samym, przy założeniu 14 dniowego terminu płatności, wynagrodzenie jest płatne w terminie 30 dni od daty dostarczenia. Niezafakturowane lecz zrealizowane świadczenie Grupa rozpoznaje jako rezerwy na przychody i ujmuje w pozycji Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności.
● Przychody z transakcji bezgotówkowych (emisja reklam w zamian za towary i usługi) ujmowane są w momencie emisji reklam, jeżeli usługi będące przedmiotem wymiany nie są jednolite. Otrzymane w takich transakcjach towary lub usługi są aktywowane lub ujmowane w kosztach w momencie ich otrzymania lub zużycia. Grupa ujmuje transakcje bezgotówkowe na podstawie szacowanej wartości godziwej otrzymanych towarów lub usług. Jeżeli towary lub usługi otrzymane są przed emisją reklamy, ujmowane jest zobowiązanie z tego tytułu. Podobnie, jeżeli reklama została wyemitowana przed otrzymaniem towarów lub usług, ujmowana jest należność tego tytułu. Przychody i koszty z tytułu transakcji bezgotówkowych nie są kompensowane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, z wyjątkiem transakcji, w których usługi będące przedmiotem wymiany są jednolite. Przychody z transakcji bezgotówkowych są rozliczane analogicznie do przychodów z tytułu emisji reklam.
● Obrót prawami licencyjnymi (VOD i prawa telewizyjne)
Przychody i koszty z tytułu obrotu prawami licencyjnymi obejmują działalność Grupy w zakresie odsprzedaży posiadanych licencji filmowych (prawa telewizyjne i VOD).
Przyrzeczenie udzielenia licencji klientowi przez Grupę nie wiąże się z obowiązkiem przekazania temu klientowi żadnych dodatkowych dóbr i usług. Grupa uznaje, że przekazanie na rzecz klienta praw do wykorzystania określonej licencji następuje w określonym momencie, gdyż przyrzeczenie udzielenia licencji ma na celu zapewnienie klientowi prawa do korzystania z licencji w formie, w jakiej istnieje ona w momencie udzielenia licencji (licencja filmowa nie ulega zmianie w okresie, na który licencja jest udzielana). Grupa ujmuje przychody z licencji w momencie startu okresu licencji.
Co do zasady, klienci Grupy otrzymują faktury z tytułu usług VOD albo w miesiącu realizacji usługi albo w miesiącu kolejnym. Tym samym, przy założeniu 14 dniowego terminu płatności, wynagrodzenie jest płatne w terminie 30 dni od daty dostarczenia. Niezafakturowane lecz zrealizowane świadczenie Grupa rozpoznaje jako rezerwy na przychody i ujmuje w pozycji Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności.
W przypadku sprzedaży licencji terminy fakturowania oraz płatności nie są w sposób bezpośredni skorelowane z rozpoznawaniem przychodów z tego tytułu. Tym samym Grupa rozpoznaje zarówno rezerwy na przychody jak i zobowiązania z tytułu umów z klientami (w przypadku zafakturowania niezrealizowanych przychodów).
Na mocy zapisów umowy dystrybucyjnej dotyczącej obrotu prawami licencyjnymi Grupa rozpoznaje wynagrodzenie należne pierwotnemu właścicielowi tych praw, zdefiniowane jako określony % wartości sprzedaży; w kosztach operacyjnych w linii Koszty kontentu (zarówno wynagrodzenie z tytułu praw VOD jak i praw telewizyjnych). Tym samym Grupa prezentuje przychody i koszty związane z obrotem prawami telewizyjnymi oraz VOD w szyku rozwartym. Powyższy osąd opiera się na następujących przesłankach:
- Grupa jest odpowiedzialna za wyszukiwanie klientów, analizę ich potrzeb oraz za proces ofertowy i negocjacyjny;
- Grupa w sposób niezależny prowadzi proces negocjacyjny prowadzący do podpisania umowy;
- Grupa w sposób samodzielny kształtuje warunki umowy w ramach dostępnych do sprzedaży praw.
Zakres odpowiedzialności Grupy, ryzyka i korzyści wskazują, zdaniem Zarządu Kino Polska TV S.A., na brak przesłanek do uznania Grupy za agenta.
W odniesieniu do umów dotyczących sprzedaży praw telewizyjnych, które zostały zawarte przed 2019 r. i których przedmiotem są prawa telewizyjne nabyte przez Grupę w latach poprzednich, Grupa kontynuuje podejście do ujmowania kosztów tej działalności stosowane w latach poprzednich. Oznacza to, że do czasu całkowitego rozliczenia tych umów, Grupa będzie rozpoznawać koszty związane z tymi umowami jako wartość sprzedanych towarów, prezentowanych w linii Koszty bezpośrednie sprzedaży kontentu.
|
Przychody z umów |
Charakterystyka przychodów |
12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2022 r. |
12 miesięcy zakończonych |
|
|
|
|
|
|
Emisja |
Sprzedaż – emisja w segmentach Kanały filmowe marki FilmBox i kanały tematyczne, Kanały marki Kino Polska oraz Zoom TV |
146 088 |
128 839 |
|
- Polska |
72 628 |
61 747 |
|
|
- UE |
65 655 |
56 063 |
|
|
- pozostałe kraje |
7 805 |
11 029 |
|
|
|
|
|
|
|
Reklama pieniężna |
Sprzedaż - reklama w segmencie Kanały filmowe marki FilmBox i kanały tematyczne, Kanały marki Kino Polska oraz Zoom TV |
106 290 |
95 527 |
|
- Polska |
100 957 |
91 275 |
|
|
- UE |
5 333 |
4 252 |
|
|
|
|
|
|
|
Reklama barterowa |
523 |
1 167 |
|
|
- Polska |
523 |
1 167 |
|
|
|
|
|
|
|
Sprzedaż i udostępnianie licencji |
Sprzedaż praw licencyjnych |
27 342 |
28 427 |
|
- Polska |
13 079 |
10 472 |
|
|
- UE |
14 171 |
17 899 |
|
|
- pozostałe kraje |
92 |
56 |
|
|
|
|
|
|
|
Przychody z produkcji kanałów |
Produkcja kanałów tv |
1 970 |
1 286 |
|
- Polska |
- |
- |
|
|
- UE |
1 201 |
1 116 |
|
|
- Wielka Brytania |
362 |
170 |
|
|
- pozostałe kraje |
|
407 |
- |
|
|
|
|
|
|
Pozostałe |
Pozostałe segmenty |
2 606 |
1 916 |
|
- Polska |
50 |
58 |
|
|
- UE |
1 314 |
803 |
|
|
- Wielka Brytania |
154 |
86 |
|
|
- pozostałe kraje |
1 088 |
969 |
|
|
Razem |
|
284 819 |
257 162 |
W 2022 r. Grupa zanotowała 15% wzrost kosztów operacyjnych w porównaniu do 2021 r. Wyższe koszty contentu r/r są efektem większych nakładów na produkcje własne (głównie kanał Zoom TV). Z kolei wzrost kosztów pozostałych usług związany jest z większym kosztem własnym sprzedawanych aktywów programowych, dotyczących sprzedaży licencji na rynkach zagranicznych oraz polskim, jak również ze wzrostem aktywności marketingowej.
Wyższe koszty wynagrodzeń to efekt organicznego wzrostu całej Grupy i wyższego zatrudnienia w porównaniu do roku ubiegłego. Wzrost kosztów emisji wynika z waloryzacji usług przesyłu sygnału oraz z zawarcia nowej umowy na usługi transmisyjne na jeden z kanałów tematycznych, obejmujące terytorium krajów Półwyspu Bałkańskiego.
|
|
12 miesięcy zakończonych |
12 miesięcy zakończonych |
|
Amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych (z wyłączeniem aktywów programowych) |
(8 023) |
(8 131) |
|
Utrata wartości aktywów programowych |
- |
(69) |
|
Koszty świadczeń pracowniczych, w tym: |
(28 971) |
(23 265) |
|
- koszty wynagrodzeń |
(23 978) |
(19 715) |
|
- koszty ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń |
(4 719) |
(3 951) |
|
- koszty przyszłych świadczeń (rezerw) z tytułu odpraw emerytalnych, nagród jubileuszowych i tym podobnych świadczeń pracowniczych |
(274) |
401 |
|
Zużycie materiałów i energii |
(993) |
(627) |
|
Usługi emisji |
(41 042) |
(36 531) |
|
Koszty contentu |
(67 119) |
(58 867) |
|
- w tym amortyzacja długoterminowych aktywów programowych |
(33 344) |
(33 595) |
|
- w tym amortyzacja krótkoterminowych aktywów programowych |
(16 320) |
(15 707) |
|
- pozostałe koszty contentu |
(17 455) |
(9 565) |
|
Pozostałe usługi |
(42 031) |
(31 858) |
|
Podatki i opłaty |
(9 389) |
(8 478) |
|
Pozostałe koszty |
(2 998) |
(1 650) |
|
Koszty bezpośrednie sprzedaży contentu |
(20 150) |
(23 233) |
|
Razem koszty operacyjne |
(220 716) |
(192 709) |
Kapitał zakładowy
|
KAPITAŁ ZAKŁADOWY KINO POLSKA TV S.A. WG STANU NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2022 R. |
||||||
|
Seria |
Rodzaj akcji |
Rodzaj uprzywilejowania akcji |
Rodzaj ograniczenia praw do akcji |
Liczba akcji |
Wartość nominalna jednej akcji |
Wartość serii/emisji |
|
A |
zwykłe na okaziciela |
nie ma |
nie ma |
13 821 404 |
0,10 |
1 382 |
|
C |
zwykłe na okaziciela |
nie ma |
nie ma |
6 000 000 |
0,10 |
600 |
|
Razem |
|
|
|
19 821 404 |
|
1 982 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
KAPITAŁ ZAKŁADOWY KINO POLSKA TV S.A. WG STANU NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2021 R. |
||||||
|
Seria |
Rodzaj akcji |
Rodzaj uprzywilejowania akcji |
Rodzaj ograniczenia praw do akcji |
Liczba akcji |
Wartość nominalna jednej akcji |
Wartość serii/emisji |
|
A |
zwykłe na okaziciela |
nie ma |
nie ma |
13 821 404 |
0,10 |
1 382 |
|
C |
zwykłe na okaziciela |
nie ma |
nie ma |
6 000 000 |
0,10 |
600 |
|
Razem |
|
|
|
19 821 404 |
|
1 982 |
Wszystkie wyemitowane akcje zostały w pełni opłacone.
Poniższa tabela przedstawia akcjonariuszy Kino Polska TV S.A. posiadających - zgodnie z najlepszą wiedzą Grupy - co najmniej 5% głosów na Walnym Zgromadzeniu Kino Polska TV S.A. i na dzień przekazania niniejszego Raportu.
|
Posiadacz akcji |
Rodzaj akcji |
Liczba akcji * |
Udział w kapitale zakładowym (%) |
Liczba głosów na WZ |
Udział w ogólnej liczbie głosów na WZ |
|
SPI International B.V. |
Zwykłe na okaziciela |
13 082 126 |
66,00% |
13 082 126 |
66,00% |
|
Fundusze inwestycyjne zarządzane przez Ipopema TFI S.A. (łącznie z Total FIZ i TTL 1 Sp. z o.o) |
Zwykłe na okaziciela |
1 702 462 |
8,59% |
1 702 462 |
8,59% |
|
Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. (łącznie z Nationale-Nederlanden OFE i Nationale-Nederlanden DFE) |
Zwykłe na okaziciela |
1 044 000 |
5,27% |
1 044 000 |
5,27% |
|
Pozostali |
Zwykłe na okaziciela |
3 992 816 |
20,14% |
3 992 816 |
20,14% |
|
RAZEM |
Zwykłe na okaziciela |
19 821 404 |
100,00% |
19 821 404 |
100,00% |
* Informacje w tabeli oparte są o zawiadomienia otrzymane od akcjonariuszy zgodnie z artykułem 69 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.
Na dzień 31 grudnia 2022 r. 100% udziałów w SPI International B.V. posiadało Digital SPI International LDA. Podmiotem dominującym, posiadającym 70% udziałów w Digital SPI International LDA było Canal+ Luxembourg S.à r.l. Podmiotem sporządzającym skonsolidowane sprawozdanie finansowe na najwyższym szczeblu jest Bollore SE, które jest jedocześnie jednostką dominującą na najwyższym szczeblu.
Informacje dotyczące dywidendy
Ewentualna dywidenda dla akcjonariuszy Kino Polska TV S.A. (wraz z kosztami transakcyjnymi związanymi z wypłatą takiej dywidendy) pomniejsza bezpośrednio kapitał własny.
Płatności dywidend na rzecz akcjonariuszy Kino Polska TV S.A. ujmuje się jako zobowiązanie w sprawozdaniu finansowym Spółki oraz Grupy w okresie, w którym nastąpiło ich zatwierdzenie przez akcjonariuszy Kino Polska TV S.A.
29 czerwca 2022 r. Walne Zgromadzenie Kino Polska TV S.A. podjęło uchwałę, w której postanowiło podzielić zysk netto Spółki za rok 2021 r. w wysokości 29 268 650,19 zł w następujący sposób: kwotę 9 910 702,00 zł przeznaczyć na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy w wysokości
Zarząd Spółki dokonuje obecnie analizy w zakresie wysokości potencjalnej dywidendy za rok 2022. Gdy tylko decyzja zostanie podjęta, Emitent niezwłocznie przekaże ją do publicznej wiadomości w formie raportu bieżącego.
Celem zarządzania ryzykiem kapitałowym Grupy jest utrzymanie optymalnej struktury kapitału, zapewnienie zdolności do kontynuacji działalności oraz realizowanie zwrotu dla akcjonariuszy i korzyści dla innych interesariuszy. W związku z tym Grupa monitoruje wskaźniki w obszarze zadłużenia, prowadzi aktywną politykę dotyczącą wypłaty dywidend, emisji nowych akcji czy skupie i późniejszym umorzeniu lub odsprzedaży wcześniej wyemitowanych akcji oraz ewentualnej sprzedaży aktywów w celu obniżenia zadłużenia.
Analizowane przez Grupę wskaźniki zadłużenia na 31 grudnia 2022 r. oraz na 31 grudnia 2021 r. przedstawiały się następująco:
|
|
Stan na |
Stan na |
|
Kapitał własny |
204 109 |
168 160 |
|
Wartość netto aktywów trwałych, w tym: |
145 568 |
146 746 |
|
- wartości niematerialne i prawne oraz aktywa programowe |
136 251 |
136 996 |
|
Wskaźnik sfinansowania majątku trwałego kapitałem własnym |
1,40 |
1,15 |
|
|
12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2022 r. |
12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 r. |
|
Wynik na działalności operacyjnej |
60 738 |
59 838 |
|
Korekty: |
59 381 |
61 406 |
|
- amortyzacja aktywów trwałych i wartości niematerialnych (z wyłączeniem aktywów programowych) |
8 023 |
8 131 |
|
- amortyzacja aktywów programowych |
49 664 |
49 302 |
|
- odpisy z tytułu utraty wartości aktywów programowych oraz wartości niematerialnych |
- |
69 |
|
- różnice kursowe i wycena instrumentów pochodnych |
1 660 |
3 896 |
|
- koszty odsetek budżetowych |
34 |
8 |
|
Skorygowane EBITDA |
120 119 |
121 244 |
|
Kredyty, pożyczki i inne źródła finansowania (w tym leasing) |
17 966 |
19 200 |
|
|
|
|
|
Wskaźnik: Kredyty, pożyczki i inne źródła finansowania/skorygowane EBITDA |
15% |
16% |
Grupa definiuje skorygowane EBITDA jako wynik z działalności operacyjnej skorygowany o amortyzację i utratę wartości środków trwałych, wartości niematerialnych oraz aktywów programowych. Ponadto w kalkulacji skorygowanego EBITDA Grupa eliminuje różnice kursowe i koszty odsetek budżetowych oraz ujmuje przychody z tytułu otrzymanych odsetek. EBITDA nie jest definiowana przez MSSF UE i może być wyliczana inaczej przez inne podmioty.
EBITDA nie może być traktowana jako miara równoważna w stosunku do zysku przed opodatkowaniem lub w stosunku do przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej (albo w stosunku do innego miernika zdefiniowanego przez MSSF). EBITDA nie może też być traktowana jako jedyna miara efektywności operacyjnej lub też wskaźnik płynności. W szczególności EBITDA nie może być również traktowana jako miernik środków pieniężnych pozostających do dyspozycji Grupy w celu zainwestowania w rozwój biznesu.
EBITDA ma pewne ograniczenia jako narzędzie analityczne i z tego względu nie może być rozpatrywana w izolacji od innych wskaźników, albo jako miara zastępcza w stosunku do danych finansowych zgodnych z MSSF UE. Inwestorzy nie powinni zatem bezkrytycznie polegać na tym wskaźniku.
|
|
12 miesięcy zakończonych |
12 miesięcy zakończonych |
|
Zysk netto z działalności kontynuowanej przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
47 666 |
48 642 |
|
Razem |
47 666 |
48 642 |
|
Zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, zastosowany do obliczenia rozwodnionego i podstawowego zysku na jedną akcję |
47 666 |
48 642 |
|
|
12 miesięcy zakończonych |
12 miesięcy zakończonych |
|
Średnia ważona liczba wyemitowanych akcji zwykłych zastosowana do obliczenia podstawowego zysku na jedną akcję |
19 821 404 |
19 821 404 |
|
Skorygowana średnia ważona liczba akcji zwykłych zastosowana do obliczenia rozwodnionego i podstawowego zysku na jedną akcję |
19 821 404 |
19 821 404 |
|
Podstawowy zysk na akcję |
12 miesięcy zakończonych |
12 miesięcy zakończonych |
|
Zysk netto (w tys. zł) |
47 666 |
48 642 |
|
Średnioważona liczba akcji zwykłych |
19 821 404 |
19 821 404 |
|
Podstawowy zysk na akcję (zł/akcję) |
2,40 |
2,45 |
|
Rozwodniony zysk na akcję |
12 miesięcy zakończonych |
12 miesięcy zakończonych |
|
Zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, zastosowany do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję (w tys. zł) |
47 666 |
48 642 |
|
Skorygowana średnia ważona liczba akcji zwykłych zastosowana do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję |
19 821 404 |
19 821 404 |
|
Rozwodniony zysk na akcję (zł/ akcję) |
2,40 |
2,45 |
Na dzień 31 grudnia 2022 r. Grupa nie posiadała zadłużenia z tytułu kredytów i pożyczek oraz otwartych linii kredytowych - zostały one spłacone. Dnia 6 grudnia 2022 r. Spółka zawarła umowę uczestnictwa w cash pooling z podmiotem z Grupy SPI International BV. Poniższa tabela przedstawia zobowiązanie z tytułu cash poolingu na dzień bilansowy.
|
Podmiot finansujący |
Waluta |
Wielkość kredytu/limitu |
Wartość kredytu na dzień bilansowy |
Warunki oprocentowania |
Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
||
|
w tys. walucie |
w tys. |
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SPI International BV |
PLN |
n/d |
16 446 |
16 446 |
WIBOR1M + 1% |
Umowa jest bezterminowa i bez limitu |
n/d |
|
|
Razem kredyty |
|
|
|
16 446 |
|
|
|
|
Na dzień 31 grudnia 2021 r. Grupa posiadała następujące kredyty oraz otwarte linie kredytowe:
|
Podmiot finansujący |
Waluta |
Wielkość kredytu/limitu |
Wartość kredytu na dzień bilansowy |
Warunki oprocentowania |
Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
|
|
w tys. walucie |
w tys. |
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Santander Bank Polska S.A. |
PLN |
do 38 mln zł |
Nd |
- |
WIBOR 1M + marża Banku |
10.06.2022 |
weksel in blanco, oświadczenie o poddaniu się egzekucji, pełnomocnictwa do rachunków bankowych oraz umowa cesji wierzytelności |
|
Santander Bank Polska S.A. |
PLN |
10 mln zł |
Nd |
417 |
WIBOR 1M + marża Banku |
28.02.2022 |
umowa cesji wierzytelności oraz zastaw rejestrowy na udziałach |
|
Santander Bank Polska S.A. |
PLN |
32,2 mln zł |
Nd |
15 853 |
WIBOR 1M + marża Banku |
30.04.2023 |
umowa cesji wierzytelności oraz zastaw rejestrowy na udziałach |
|
Santander S.A. |
PLN |
do 4 mln zł |
Nd |
- |
WIBOR 1M + marża banku |
30.06.2022 |
przelew wierzytelności, poręczenie wekslowe udzielone przez Kino Polska TV S.A. |
|
Razem kredyty |
|
|
|
16 270 |
|
|
|
W 2022 r. Spółka zaciągnęła nowe zobowiązanie z tytułu cash poolingu od SPI International BV w kwocie 16 400 tys. zł, naliczyła odsetki w kwocie 1 028 tys. zł oraz spłaciła kapitał z odsetkami od Santander w łącznej kwocie 17 252 tys. zł.
|
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek w trakcie roku: |
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2022 r. (w tys. zł) |
12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 r. |
|
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek na dzień 1 stycznia |
|
16 270 |
42 876 |
|||
|
Zwiększenie kapitału (cash pooling) |
|
|
|
|
16 400 |
- |
|
Naliczenie odsetek |
|
|
|
|
1 028 |
803 |
|
Spłata kapitału (kredyt Santander) |
|
|
|
|
(16 287) |
(26 654) |
|
Spłata odsetek |
|
|
|
|
(965) |
(537) |
|
Płatności SWAP |
|
|
|
|
- |
(218) |
|
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek na dzień 31 grudnia |
|
16 446 |
16 270 |
|||
|
w tym: |
|
|
|
|
|
|
|
długoterminowe zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek |
|
|
- |
10 709 |
||
|
krótkoterminowe zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek |
|
|
16 446 |
5 561 |
||
Umowy leasingu zawarte przez Grupę dotyczą głównie najmu powierzchni biurowej oraz sprzętu informatycznego.
Poniżej znajduje się uzgodnienie minimalnych płatności leasingowych do wartości bilansowych:
|
|
|
Stan na |
Stan na |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu brutto - minimalne opłaty leasingowe: |
|
|
|
|
Do 1 roku |
|
1 440 |
1 664 |
|
Od 1 roku do 5 lat |
|
155 |
1 322 |
|
|
|
1 595 |
2 986 |
|
Przyszłe opłaty finansowe z tytułu leasingu |
|
(75) |
(56) |
|
Wartość bieżąca zobowiązań z tytułu leasingu |
|
1 520 |
2 930 |
W 2022 r. Grupa naliczyła odsetki leasingowe w kwocie 97 tys. zł, spłaciła zobowiązania leasingowe w kwocie 1 742 tys. zł (raty kapitałowe wraz z odsetkami) oraz zaciągnęła nowe zobowiązania leasingowe na kwotę 299 tys. zł.
Wartość bieżąca zobowiązań z tytułu leasingu przedstawia się następująco:
|
|
|
Stan na |
Stan na |
|
Wartość bieżąca zobowiązań z tytułu leasingu przedstawia się następująco: |
|
|
|
|
Do 1 roku |
|
1 464 |
1 621 |
|
Od 1 roku do 5 lat |
|
56 |
1 309 |
|
|
|
1 520 |
2 930 |
Grupa monitoruje ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie to uwzględnia terminy wymagalności zapadalności zarówno zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek i leasingów jak i z tytułu nabycia środków trwałych, wartości niematerialnych oraz aktywów programowych, a także prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.
Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, pożyczki, umowy leasingowe.
Poniższa tabela zawiera analizę zobowiązań finansowych Grupy, które zostaną rozliczone w odpowiednich przedziałach wiekowych, na podstawie pozostałego okresu do upływu umownego terminu zapadalności na dzień bilansowy.
|
|
|
Stan na |
|||||||||||||||||
|
|
|
Wartość księgowa |
Przepływy wynikające z umów |
Poniżej 6 m-cy |
6-12 m-cy |
1-2 lata |
2-5 lat |
||||||||||||
|
Kredyty i pożyczki otrzymane |
16 446 |
16 446 |
16 446 |
- |
- |
- |
|||||||||||||
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
1 520 |
1 595 |
715 |
704 |
21 |
155 |
|||||||||||||
|
Zobowiązanie z tytułu koncesji |
5 152 |
5 364 |
1 734 |
- |
1 788 |
1 842 |
|||||||||||||
|
Zobowiązania z tytułu zakupu aktywów programowych |
25 049 |
25 049 |
15 454 |
5 206 |
4 389 |
- |
|||||||||||||
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
27 009 |
27 009 |
27 009 |
- |
- |
- |
|||||||||||||
|
Razem |
|
75 176 |
75 308 |
61 358 |
5 910 |
6 198 |
1 842 |
||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
|
|
|
Stan na |
|||||||||||||||||
|
|
|
Wartość księgowa |
Przepływy wynikające z umów |
Poniżej |
6-12 m-cy |
1-2 lata |
2-5 lat |
||||||||||||
|
Kredyty i pożyczki otrzymane |
16 270 |
16 941 |
3 282 |
2 818 |
10 841 |
- |
|||||||||||||
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
2 930 |
2 965 |
906 |
736 |
1 323 |
- |
|||||||||||||
|
Zobowiązanie z tytułu koncesji |
8 451 |
8 921 |
1 680 |
1 877 |
1 734 |
3 630 |
|||||||||||||
|
Zobowiązania z tytułu zakupu aktywów programowych |
36 155 |
36 155 |
30 239 |
2 493 |
3 423 |
- |
|||||||||||||
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
14 409 |
14 409 |
14 409 |
- |
- |
- |
|||||||||||||
|
Razem |
|
78 215 |
79 391 |
50 516 |
7 924 |
17 321 |
3 630 |
||||||||||||
Połączenie jednostek gospodarczych pozostających pod wspólną kontrolą
Problematykę przejęć i połączeń jednostek gospodarczych zasadniczo reguluje standard MSSF 3 „Połączenia jednostek gospodarczych”. Jednakże standard ten wyłącza ze swojego zakresu transakcje pomiędzy jednostkami pozostającymi pod wspólną kontrolą. Sytuacja, w której dana transakcja lub zjawisko gospodarcze wymagające ujęcia w sprawozdaniu przygotowanym zgodnie z MSSF UE nie są uregulowane zapisami poszczególnych standardów, została uregulowana zapisami MSR 8 punkt 10 - 12. Zapisy te nakładają na jednostkę sporządzającą sprawozdanie zgodnie z MSSF UE obowiązek ustalenia zasady rachunkowości i jej konsekwentnego stosowania dla podobnych transakcji.
Dla rozliczenia połączenia jednostek znajdujących się pod wspólną kontrolą Grupa zdecydowała się stosować metodę opartą na wartościach historycznych wynikających ze skonsolidowanego sprawozdania jednostki dominującej, która sporządza sprawozdania skonsolidowane. U podstaw tej metody leży założenie, że podmioty łączące się były zarówno przed, jak i po transakcji kontrolowane przez tego samego udziałowca/akcjonariusza i w związku z tym sprawozdanie finansowe odzwierciedla fakt ciągłości wspólnej kontroli oraz nie odzwierciedla zmian wartości aktywów netto do wartości godziwych (lub też rozpoznania nowych aktywów) lub wyceny wartości firmy w porównaniu do skonsolidowanych sprawozdań finansowych grupy kapitałowej, ponieważ żaden z łączących się podmiotów nie jest w istocie nabywany.
Metoda oparta na wartościach historycznych, w wariancie zastosowanym przez Grupę, polega na połączeniu pozycji odpowiednich aktywów i zobowiązań oraz przychodów i kosztów połączonych spółek. Dane porównawcze za poprzedni rok obrotowy, określone są w taki sposób, jakby połączenie miało miejsce na dzień przejęcia kontroli nad spółką przejmowaną przez grupę kapitałową.
Do bilansu Grupy włączane są poszczególne pozycje odpowiednich aktywów, kapitału oraz zobowiązań wynikających ze skonsolidowanego sprawozdania grupy kapitałowej według stanu na dzień przejęcia kontroli nad spółką przejmowaną przez grupę kapitałową po dokonaniu odpowiednich wyłączeń. W konsekwencji powyższego ujawnieniu podlegają również wartość firmy, marki, pozostałe aktywa oraz zobowiązania (włączając zobowiązanie z tytułu odroczonego podatku dochodowego) rozpoznane w historycznych sprawozdaniach skonsolidowanych w wyniku rozliczenia nabycia łączonej jednostki. Wyłączeniu podlega wartość udziałów, które Spółka posiadała w spółce, której majątek został przeniesiony na Spółkę, a także wartość kapitału łączonej spółki wg stanu na datę objęcia kontroli przez grupę kapitałową, do której należy Spółka. Po dokonaniu tego wyłączenia, kwota różnicy pomiędzy sumą aktywów i pasywów jest odnoszona bezpośrednio w pozycję zysków zatrzymanych. Wyłączeniu podlegają także wzajemne należności i zobowiązania oraz inne rozrachunki o podobnym charakterze. W rachunku zysków i strat Spółki transakcje dotyczące działalności prowadzonej dotychczas przez spółkę przejmowaną są ujmowane od dnia przejęcia kontroli nad przejmowanym podmiotem przez grupę kapitałową.
Na dzień 31.12.2022 transakcje z udziałowcami niekontrolującymi nie wystąpiły.
Grupa przeprowadziła na dzień 31 grudnia 2022 r. test na utratę wartości aktywów segmentu Stopklatka TV o łącznej wartości 65 496 tys. zł, obejmujących m.in. wartość firmy powstałą na nabyciu Stopklatka S.A. Segment Stopklatka TV stanowi odrębny ośrodek generujący przepływy pieniężne. Wartość firmy Stopklatka TV wyniosła na dzień 31 grudnia 2022 r. 35 205 tys. zł, natomiast pozostałe aktywa i powiązane z nimi zobowiązania: 30 291 tys. zł.
Segment zawiera jeden Ośrodek Wypracowywujący Środki Pieniężne (OWŚP).
Działalność Stopklatka S.A. polega na prowadzeniu kanału telewizyjnego Stopklatka (wcześniej Stopklatka TV). Stopklatka S.A. rozpoczęła nadawanie tego kanału 15 marca 2014 r. Kanał telewizyjny jest obecny na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.
W teście na utratę wartości kalkulacja wartości odzyskiwalnej aktywów segmentu Stopklatka TV została ustalona na bazie wyliczeń wartości użytkowej. Wyliczenia te zostały oparte o zdyskontowane przepływy pieniężne. Przyszłe przepływy pieniężne zostały oszacowane na podstawie przepływów wolnych środków pieniężnych dostępnych dla wszystkich dostawców kapitału (FCFF). FCFF zostały zdyskontowane z wykorzystaniem średniego ważonego kosztu kapitału (WACC) opartego na szacowanym koszcie kapitału i koszcie długu.
Z uwagi na bardzo dobre wyniki finansowe kanału Stopklatka, na które sytuacja gospodarcza spowodowana przez Covid-19 i wojnę w Ukrainie nie wywarła negatywnego wpływu, Grupa przygotowała jeden scenariusz przepływów pieniężnych, obejmujący okres prognozy od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2027 r. Scenariusz ten zakłada wzrost SHR z zanotowanych średnio 1,27% w 2022 r. do około 1,85% docelowo w 2027 r. (zawierający już wpływ refarmingu w latach 2023-2024) oraz średni roczny wzrost CPP w okresie prognozy na poziomie 4,4%. Ponadto przyjęty został średni wzrost nakładów na content w okresie prognozy na poziomie 10,32%.
Budżet na 2023 r. dla Stopklatka S.A. został zatwierdzony w ramach budżetu Grupy. Na okres po 2027 r. oszacowano wartość rezydualną.
Założenia dotyczące wzrostu SHR mają zostać zrealizowane poprzez kontynuację działań związanych z dostosowywaniem oferty programowej do docelowego odbiorcy oraz z efektywnym wykorzystaniem dostępnej biblioteki programowej (m.in. optymalizacja doboru treści programowej do pory dnia, uatrakcyjnienie ramówki weekendowej), także poprzez współpracę w tym zakresie z innymi kanałami należącymi do Grupy Kapitałowej Kino Polska TV S.A. Kanał Stopklatka zamierza dalej wzmacniać swoją bibliotekę programową poprzez inwestycje w cieszące się dużym zainteresowaniem: seriale komediowe, mini seriale, seriale dokumentalne, a także we własne produkcje. Zakładany jest również wzrost nakładów na działania marketingowe w okresie prognozy, także na wzmocnienie marki Stopklatka. Przyjęto również w wyniku bieżącym jak i prognozie wpływ refarmingu.
W oparciu o powyżej opisane założenia planowane są średnioroczne wzrosty przychodów w okresie od stycznia 2023 do grudnia 2027 na poziomie około 11,5%.
Przyjęta do testu stopa dyskonta została ustalona na poziomie 11,5%. Stopa dyskontowa odzwierciedlała dokonany przez kierownictwo szacunek ryzyka typowego dla danej działalności, z uwzględnieniem wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów. Stopa dyskontowa została wyliczona z uwzględnieniem specyficznych warunków działalności spółki w oparciu o średni ważony koszt kapitału (WACC). Stopa WACC brała pod uwagę zarówno zadłużenie, jak i kapitał własny. Krańcowa stopa wzrostu bazowała na danych rynkowych dotyczących długoterminowej stopy inflacji w Polsce oraz prognozach Zarządu jednostki dominującej.
Zarząd jednostki dominującej uważa, że główne założenia przyjęte do testowania utraty wartości inwestycji w spółkę zależną Stopklatka S.A. na dzień 31 grudnia 2022 r. były racjonalne i oparte na doświadczeniu Grupy oraz prognozach rozwoju rynku.
Oszacowana przez Grupę na dzień 31 grudnia 2022 r. wartość użytkowa (133 476 tys. zł) była wyższa niż wartość księgowa inwestycji w Stopklatka S.A. (65 496 tys. zł). W konsekwencji Grupa nie rozpoznała utraty wartości. Grupa rozpoznałaby utratę wartości w przypadku, gdyby WACC był na poziomie około 20,2%.
Grupa przeprowadziła na dzień 31 grudnia 2022 r. test na utratę wartości aktywów segmentu Zoom TV. Wartość firmy związana z segmentem Zoom TV wynosiła na dzień 31 grudnia 2022 r. 20 466 tys. zł, natomiast pozostałe aktywa i zobowiązania z nim związane: 5 512 tys. zł.
Segment zawiera jeden Ośrodek Wypracowywujący Środki Pieniężne (OWŚP).
W teście na utratę wartości kalkulacja wartości odzyskiwalnej segmentu Zoom TV została ustalona na bazie wyliczeń wartości użytkowej. Wyliczenia te zostały oparte o zdyskontowane przepływy pieniężne na podstawie aktualnego planu finansowego przyjętego przez Zarząd jednostki dominującej na rok 2023 oraz założeń odnośnie kształtowania się przychodów i kosztów w latach 2024 - 2027, a także stopy wzrostu po roku 2027. Przyszłe przepływy pieniężne zostały oszacowane na podstawie przepływu wolnych środków pieniężnych dostępnych dla wszystkich dostawców kapitału (FCFF). FCFF zostały zdyskontowane z wykorzystaniem średniego ważonego kosztu kapitału (WACC) opartego na szacowanym koszcie kapitału i koszcie długu.
Działalność segmentu Zoom TV polega na prowadzeniu kanału telewizyjnego Zoom TV. Nadawanie Zoom TV rozpoczęło się w październiku 2016 r. Kanał telewizyjny jest obecny na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.
Z uwagi na rozpoczętą pod koniec 2021 r. zmianę strategii programowej dla kanału Zoom TV (w szczególności podjęte działania ukierunkowane na przyciągnięcie widowni kobiecej, zwiększone inwestycje w produkcje własne) i niepewność związaną z szybkością reakcji na nią przez widzów, a także w związku z niepewnością dotyczącą momentu przejścia z MUX 8 na inny MUX o poszerzonym zasięgu, Zarząd jednostki dominującej na potrzeby testu na utratę wartości rozpatrzył trzy scenariusze przepływów pieniężnych, różniące się między sobą przede wszystkim zakładanym poziomem udziału danego kanału w widowni (SHR) oraz spodziewanym kształtowaniem się tzw. kosztu dotarcia (CPP) w okresie prognozy, tj. w okresie od 1 stycznia 2023 r. do
31 grudnia 2027 r.:
● scenariusz pesymistyczny zakłada wzrost SHR z zanotowanych średnio 0,76% w 2022 r. do 0,97% docelowo w 2027 r. oraz średnioroczny wzrost CPP w okresie prognozy na poziomie 4,1%;
● scenariusz oczekiwany zakłada wzrost SHR z zanotowanych średnio 0,76% w 2022 r. do 1,02% docelowo w 2027 r. oraz średnioroczny wzrost CPP w okresie prognozy na poziomie 4,1%;
● scenariusz optymistyczny zakłada wzrost SHR z zanotowanych średnio 0,76% w 2022 r. do 1,08% docelowo w 2027 r. oraz średnioroczny wzrost CPP w okresie prognozy na poziomie 4,1%.
Założenia dotyczące wzrostu SHR i CPP mają zostać zrealizowane poprzez:
● rozszerzenie grupy komercyjnej na starszą (16-59 lat, dotychczas 16-49 lat),
● wprowadzenie elastycznego czasu reklamowego,
● sukces strategii programowej (szybkość przyciągnięcia widowni docelowej),
● potencjalną możliwość poszerzenia zasięgu poprzez zmianę MUX (z MUX 8 na MUX 5 lub MUX 6, zgodnie ze wskazaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji),
● stabilne wydatki na wsparcie sprzedaży i akcje marketingowe oraz pozytywny wpływ pozycji EPG u wybranych operatorów,
● monetyzację widowni na platformach OTT,
● wzrost wydatków na zakup contentu o 5% do 7,2% w zależności od scenariusza na przestrzeni 5 kolejnych lat, kontynuując zapoczątkowaną w 2022 r. strategię programową inwestycji we własne produkcje.
W wyniku powyżej opisanych założeń planowane średnioroczne wzrosty przychodów w okresie od stycznia 2023 do grudnia 2027 na poziomie około:
• 12,4% w scenariuszu pesymistycznym,
• 13,6% w scenariuszu oczekiwanym,
• 14,8% w scenariuszu optymistycznym,
mają zostać zrealizowane zarówno dzięki wspomnianemu wcześniej wzrostowi SHR, jak i dzięki korzystnemu dla stacji kształtowaniu się CPP w latach 2023 - 2027. Przyjęte scenariusze różnią się również poziomem nakładów na content.
Przyjęta do testu stopa dyskonta została ustalona na poziomie 11,5%. Stopa dyskontowa odzwierciedlała dokonany przez kierownictwo szacunek ryzyka typowego dla danej działalności, z uwzględnieniem wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów. Stopa dyskontowa została wyliczona z uwzględnieniem specyficznych warunków działalności segmentu w oparciu o średni ważony koszt kapitału (WACC). Stopa WACC brała pod uwagę zarówno zadłużenie, jak i kapitał własny. Krańcowa stopa wzrostu bazowała na danych rynkowych dotyczących długoterminowej stopy inflacji w Polsce oraz prognozach Zarządu jednostki dominującej. Wskazana powyżej stopa dyskonta został przyjęta do wszystkich scenariuszy.
Jednym z kluczowych założeń wpływających na wynik testu było przypisanie wag prawdopodobieństwa do poszczególnych scenariuszy oraz poziom WACC.
Grupa zdecydowała, że scenariusz oczekiwany zostanie zrealizowany z 40% prawdopodobieństwem, natomiast scenariusz optymistyczny i pesymistyczny z prawdopodobieństwem 30%. Grupa uważa, że główne założenia przyjęte do testowania utraty wartości segmentu Zoom TV na dzień 31 grudnia 2022 r. były racjonalne i oparte na doświadczeniu Grupy oraz prognozach rozwoju rynku oraz sytuacji gospodarczej.
Oszacowana przez Grupę na dzień 31 grudnia 2022 r. zważona prawdopodobieństwem wartość użytkowa (37 205 tys. zł) była wyższa niż wartość księgowa segmentu Zoom TV (25 978 tys. zł). W konsekwencji Grupa nie rozpoznała utraty wartości. Grupa nie rozpoznałaby utraty wartości nawet w sytuacji, gdyby zrealizowany został scenariusz pesymistyczny. Grupa rozpoznałaby utratę wartości w przypadku, gdyby WACC był na poziomie 14,5%.
Przychody od jednostek powiązanych dotyczą przede wszystkim sprzedaży licencji oraz usług dystrybucyjnych. Natomiast zakupy od jednostek powiązanych obejmują zakup licencji oraz opłaty za dostęp do kontentu, a także usługi marketingowe.
|
|
12 miesięcy zakończonych |
|
12 miesięcy zakończonych |
||
|
Przychody ze sprzedaży jednostkom powiązanym |
przychody ze sprzedaży produktów i usług |
przychody odsetkowe |
|
przychody ze sprzedaży produktów i usług |
przychody odsetkowe |
|
Mediabox Broadcasting Rus LLC |
(178) |
- |
|
6 425 |
- |
|
Mediabox Rus LLC |
- |
- |
|
170 |
- |
|
Mediabox Broadcasting International Ltd (UK) |
6 680 |
- |
|
6 811 |
- |
|
SPI Int'l BV (NL) |
26 230 |
604 |
|
26 583 |
260 |
|
ROX Entertainment BV |
325 |
- |
|
199 |
- |
|
SPI Intl' Inc. (USA) |
57 |
- |
|
36 |
- |
|
EFTAS Eklektronik Fotograf Ticaret Sanayi A.S. |
407 |
- |
|
- |
- |
|
Canal + POLSKA S.A* |
13 670 |
- |
|
- |
- |
|
Kino Świat* |
6 |
- |
|
- |
- |
|
C+ LUXEMBOURG S. A R.L.* |
4 641 |
- |
|
- |
- |
|
Razem przychody ze sprzedaży jednostkom powiązanym |
51 838 |
604 |
|
40 224 |
260 |
|
|
12 miesięcy zakończonych |
|
12 miesięcy zakończonych |
||||
|
Zakupy od jednostek powiązanych |
zakup usług |
zakup aktywów |
Koszty odsetkowe |
|
zakup usług |
zakup aktywów |
Koszty odsetkowe |
|
Mediabox Broadcasting International Ltd (UK) |
4 991 |
- |
- |
|
4 221 |
- |
- |
|
SPI Int'l BV (NL) |
10 431 |
6 951 |
46 |
|
11 432 |
6 009 |
- |
|
ROX Entertainment BV |
1 634 |
- |
- |
|
- |
- |
- |
|
SPI Intl' Inc. (USA) |
106 |
- |
- |
|
116 |
- |
- |
|
Berk Uziyel |
415 |
- |
- |
|
|
- |
- |
|
EFTAS Eklektronik Fotograf Ticaret Sanayi A.S. |
9 396 |
21 |
- |
|
6 087 |
- |
- |
|
Adrian Gumulak |
436 |
- |
- |
|
536 |
- |
- |
|
FBL DÝJÝTAL YAYINCILIK A.Ş |
285 |
- |
- |
|
200 |
1 027 |
- |
|
Canal + POLSKA S.A* |
9 508 |
- |
- |
|
- |
- |
- |
|
C+ LUXEMBOURG S. A R.L*. |
1 598 |
- |
- |
|
- |
- |
- |
|
C+ Austria* |
127 |
- |
- |
|
- |
- |
- |
|
Razem zakupy od jednostek powiązanych |
38 927 |
6 972 |
46 |
|
22 592 |
7 036 |
- |
|
|
Stan na |
|
Stan na |
|
Należności |
Rozrachunki |
|
Rozrachunki |
|
Mediabox Broadcasting Rus LLC |
146 |
|
326 |
|
Mediabox Broadcasting International Ltd (UK) |
13 280 |
|
5 690 |
|
SPI Int'l BV (NL) |
32 132 |
|
27 894 |
|
ROX Entertainment BV |
66 |
|
17 |
|
SPI Intl' Inc. (USA) |
5 |
|
4 |
|
EFTAS Eklektronik Fotograf Ticaret Sanayi A.S. |
22 |
|
- |
|
Canal + POLSKA S.A* |
2 763 |
|
- |
|
C+ LUXEMBOURG S. A R.L*. |
1 676 |
|
- |
|
Kino Świat* |
8 |
|
- |
|
Razem należności |
50 098 |
|
33 931 |
* transakcje z podmiotami z Grupy Canal+ w 2021 r. oraz do marca 2022 r. były prezentowane jako transakcje z jednostkami niepowiązanymi
Należności z jednostkami powiązanymi obejmują nie tylko należności wynikające z wystawionych już faktur, ale także niezafakturowane rezerwy na przychody oraz rozliczenia międzyokresowe kosztów.
|
|
Stan na |
|
|
Stan na |
||
|
Zobowiązania |
Rozrachunki |
Pożyczki otrzymane** |
|
|
Rozrachunki |
Pożyczki otrzymane |
|
Mediabox Broadcasting International Ltd (UK) |
5 315 |
- |
|
|
325 |
- |
|
SPI Int'l BV (NL) |
5 085 |
16 446 |
|
|
6 857 |
- |
|
ROX Entertainment BV |
1 195 |
- |
|
|
- |
- |
|
SPI Intl' Inc. (USA) |
34 |
- |
|
|
66 |
- |
|
Berk Uziyel |
66 |
- |
|
|
- |
- |
|
EFTAS Eklektronik Fotograf Ticaret Sanayi A.S. |
1 205 |
- |
|
|
360 |
- |
|
Adrian Gumulak |
27 |
- |
|
|
179 |
- |
|
FBL DÝJÝTAL YAYINCILIK A.Ş |
42 |
- |
|
|
- |
- |
|
Canal + POLSKA S.A* |
2 685 |
- |
|
|
- |
- |
|
C+ LUXEMBOURG S. A R.L*. |
727 |
- |
|
|
- |
- |
|
STUDIOCANAL TV GmbH* |
33 |
- |
|
|
- |
- |
|
|
16 414 |
16 446 |
|
|
7 787 |
- |
W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2022 r. pomiędzy spółkami należącymi do Grupy nie wystąpiły transakcje na warunkach innych niż rynkowe.
Opis charakteru relacji pomiędzy jednostkami powiązanymi:
|
NAZWA/IMIĘ NAZWISKO PODMIOTU POWIĄZANEGO |
PRZESŁANKA UZNANIA ZA PODMIOT POWIĄZANY |
|
COÖPERATIEVE SPI INTERNATIONAL U.A. (NL) |
pozostała jednostka powiązana |
|
EFTAS ELEKTRONIK FOTOGRAF TICARET SANAYI A.S. |
pozostała jednostka powiązana |
|
EROX INTERNATIONAL B.V. |
pozostała jednostka powiązana |
|
FBL DÝJÝTAL YAYINCILIK A.Ş |
pozostała jednostka powiązana |
|
MEDIABOX BROADCASTING INTERNATIONAL LTD |
pozostała jednostka powiązana |
|
MEDIABOX BROADCASTING RUS LLC |
pozostała jednostka powiązana |
|
MEDIABOX RUS LLC |
pozostała jednostka powiązana |
|
ROX ENTERTAINMENT B.V. |
pozostała jednostka powiązana |
|
Canal + POLSKA S.A |
pozostała jednostka powiązana |
|
C+ LUXEMBOURG S. A R.L |
pozostała jednostka powiązana |
|
C+ Austria |
pozostała jednostka powiązana |
|
Kino Świat |
pozostała jednostka powiązana |
|
STUDIOCANAL TV GmbH |
pozostała jednostka powiązana |
|
SPI INTERNATIONAL B.V. |
podmiot dominujący wyższego szczebla |
|
SPI INTERNATIONAL INC |
pozostała jednostka powiązana |
|
SPI INTERNATIONAL N.V. |
pozostała jednostka powiązana |
|
Bogusław Kisielewski |
członek organów zarządczych |
|
Levent Gültan |
członek organów zarządczych |
|
Berk Uziyel |
członek organów zarządczych |
|
Katarzyna Woźnicka |
członek organów zarządczych |
|
Adrian Gumulak |
członek organów zarządczych jednostek zależnych od Kino Polska TV S.A. |
|
John Logan |
członek organów zarządczych jednostek zależnych od Kino Polska TV S.A. |
W związku ze zbyciem przez beneficjenta rzeczywistego Grupy, panią Hildę Uziyel, pakietu kontrolnego akcji w jednostce pośrednio dominującej Grupy, tj. Digital SPI International Unipessoal Lda, na rzecz Canal+ Luxembourg s.à.r.l. („transakcja sprzedaży pakietu kontrolnego akcji”), pani Hilda Uziyel przeznaczyła część wpływów ze sprzedaży akcji na cel programu bonusowego dla kluczowego kierownictwa grupy kapitałowej SPI („Program Bonusowy”, „Program”), obejmującego osoby z kluczowego kierownictwa Grupy Kapitałowej Kino Polska TV S.A. W październiku 2021 r. zostały zawarte indywidualne umowy z kluczowym kierownictwem objętym Programem w formie tzw. „bonus letters”.
Program Bonusowy ma charakter uznaniowy. Program zakłada trzy transze wypłat. Ze względu na uzależnienie wypłat z tytułu programu bonusowego od ziszczenia się niepewnych przyszłych zdarzeń i horyzont czasowy obowiązywania Programu (maksymalnie do 6 lat), całkowitą kwotę zobowiązania można określić na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego jedynie w sposób szacunkowy. Ustalenie czy Program stanowił Płatności w formie akcji zgodnie z MSSF 2 „Płatność w formie akcji” lub znajdował się w zakresie MSR 19 „Świadczenia pracownicze” stanowiło istotny osąd dokonany przez Zarząd Jednostki dominującej.
W roku 2022, dla osób z kluczowego kierownictwa Grupy Kapitałowej Kino Polska TV S.A. zostały wypłacone środki z dwóch transz w wysokości 8 674 tys. zł.
Wynagrodzenie przyznane w ramach Programu Bonusowego nie jest bezpośrednio uzależnione od wartości akcji – nie podlega zatem wymogom MSSF 2 „Płatności w formie akcji”. Ponadto, Grupa Kino Polska TV S.A. nie ponosi bezpośrednio kosztu Programu Bonusowego, a polityka rachunkowości Grupy Kino Polska TV S.A. nie przewiduje rozpoznawania zobowiązań udziałowca (beneficjenta rzeczywistego Grupy) w kapitale własnym, tak więc zdarzenie pozostaje neutralne dla Grupy i ogranicza się do niniejszego ujawnienia.
Aktywa programowe obejmują nabyte licencje filmowe wykorzystywane przez Grupę w toku bieżącej działalności, jak również te nabyte w celu odsprzedaży. Od 2020 r. Grupa ponosi również nakłady na koprodukcje i produkcje własne.
Aktywa programowe rozpoznawane są w cenie nabycia, w momencie rozpoczęcia praw do ich użytkowania lub w przypadku, gdy zapłata za licencje filmowe następuje przed dniem rozpoczęcia okresu licencji.
Nakłady takie jak koszty tłumaczeń oraz koszty techniczne, związane z dostarczanymi przez licencjodawcę materiałami, stanowią element cen nabycia danego składnika aktywów programowych.
Zawarte i obowiązujące kontrakty dotyczące zakupu aktywów programowych, dla których nie są spełnione kryteria ujęcia jako aktywa programowe, nie są ujmowane w bilansie, lecz ujawnia się je jako przyszłe zobowiązania w wysokości niespłaconych na dzień bilansowy zobowiązań wynikających z tych kontraktów (5.11.1).
Aktywa programowe są klasyfikowane jako krótkoterminowe lub długoterminowe zależnie od okresu licencji. Aktywa programowe, dla których pierwotny okres licencji jest krótszy niż 1 rok, klasyfikowane są jako krótkoterminowe.
Amortyzacja licencji filmowych rozpoczyna się w miesiącu uzyskania prawa do korzystania z nich (rozpoczęcie okresu licencji) i jest naliczana metodą liniową przez okres ważności danej licencji (przeważnie do 3 lat). Amortyzacja filmów własnych i koprodukcji naliczana jest metodą liniową przez okres 10 lat lub inną metodą odzwierciedlającą ich wykorzystanie w czasie.
Niektóre umowy, na podstawie których Grupa rozpoznaje i korzysta z licencji filmowych, zawierają dodatkowe ograniczenia (poza okresem trwania licencji) w postaci maksymalnej dozwolonej liczby emisji. Grupa na bieżąco analizuje posiadane licencje pod kątem liczby wykonanych emisji oraz ograniczeń z nimi związanych, wynikających z umów z licencjodawcami, i dokonuje stosownych korekt okresu amortyzacji oraz odpisów z tytułu utraty wartości. Korekty te traktowane są jak zmiany wartości szacunkowych i są ujmowane w zysku lub stracie okresu w pozycji Koszty operacyjne/ Amortyzacja długoterminowych lub krótkoterminowych aktywów programowych.
w linii Amortyzacja aktywów programowych).
Wersje językowe
● Wersje językowe stanowiące prawa licencyjne nabywane na czas określony, bez prawa do ich odsprzedaży przez Grupę - klasyfikowane są jako aktywa programowe długo- lub krótkoterminowe w zależności od okresu, na który są nabywane;
● Wersje językowe w przypadku których Grupa otrzymuje całość autorskich praw majątkowych, w tym prawo do odsprzedaży - klasyfikowane są jako aktywa programowe długoterminowe i amortyzowane przez okres 2 lat - okres ten, zdaniem Grupy, stanowi najlepszy szacunek dotyczący średniego okresu licencyjnego, przez który używane są licencje filmowe, dla których Grupa pozyskuje wersje językowe.
Zaprzestaje się ujmowania składnika aktywów programowych (usuwa się go z bilansu) w momencie zbycia lub zakończenia okresu licencji. Zyski lub straty powstające z tytułu zaprzestania ujmowania składnika wartości niematerialnych ustala się w kwocie różnicy między wpływami netto ze sprzedaży, jeśli takie wystąpią i wartością bilansową składnika. Ujmuje się je w zysku lub stracie okresu w momencie zaprzestania ujmowania tego składnika w pozycji Pozostałych przychodów lub kosztów operacyjnych.
Utrata wartości aktywów programowych
Grupa dokonuje istotnych inwestycji w licencje filmowe prezentowane jako Aktywa programowe.
Zakres użytkowania takich licencji zależy od warunków umownych. Większość licencji udzielana jest na określony czas, przy czym część zezwala jednocześnie jedynie na określoną liczbę emisji.
Charakterystyczne dla branży telewizyjnej jest to, że atrakcyjność posiadanych aktywów programowych może spadać z upływem czasu i/lub liczby zrealizowanych emisji.
|
|
|
Stan na |
Stan na |
|
Nabyte licencje filmowe |
|
66 050 |
56 633 |
|
Nakłady na koprodukcje i produkcje własne |
2 534 |
2 412 |
|
|
Zaliczki |
|
4 714 |
4 900 |
|
Razem |
|
73 298 |
63 945 |
|
w tym: |
|
|
|
|
długoterminowe aktywa programowe |
59 381 |
55 335 |
|
|
krótkoterminowe aktywa programowe |
13 917 |
8 610 |
|
|
Zmiana stanu aktywów programowych |
12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2022 r. |
12 miesięcy zakończonych |
|
|
Wartość księgowa netto na dzień 1 stycznia |
63 945 |
62 985 |
|
|
Zwiększenia: |
|
|
|
|
- nabycie aktywów programowych (opłacone w trakcie roku)* |
75 908 |
52 159 |
|
|
- nabycie aktywów programowych (niezapłacone na dzień bilansowy) |
1 433 |
14 892 |
|
|
Zmiana stanu odpisów z tytułu utraty wartości |
(15) |
(69) |
|
|
Amortyzacja licencji filmowych |
(49 664) |
(49 302) |
|
|
Likwidacja |
|
(3 254) |
(15) |
|
Sprzedaż |
|
(13 635) |
(17 158) |
|
Różnice kursowe |
|
(376) |
449 |
|
Przeniesienie na inne wartości niematerialne i prawne |
(1 044) |
4 |
|
|
Wartość księgowa netto na dzień 31 grudnia |
73 298 |
63 945 |
|
* wartość płatności zaprezentowana w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych
Koncesja Zoom TV
W dniu 5 listopada 2015 r. KRRiT podjęła uchwałę o przyznaniu spółce Cable Television Networks & Partners sp. z o.o. („CTN&P”) koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego o charakterze uniwersalnym w sygnale multipleksu ósmego. Decyzja o przyznaniu koncesji stała się ostateczna w dniu 16 marca 2016 r.
Wartość netto koncesji na dzień nabycia CTN&P wyniosła 13 197 tys. zł. Z uwagi na uzyskanie przez Grupę koncesji (w wyniku nabycia CTN&P) w dniu 17 czerwca 2016 r. jej amortyzacja z perspektywy skonsolidowanego sprawozdania finansowego rozpoczęła się od miesiąca następującego po jej uzyskaniu, tj. od dnia 1 lipca 2016 r. i będzie kontynuowana do 28 grudnia 2025 r.
Wartość koncesji na dzień bilansowy wynosi 4 187 tys. zł.
Po początkowym ujęciu zobowiązania koncesyjne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane w związku z zobowiązaniem.
Efektywna stopa procentowa jest stopą, która dokładnie dyskontuje oszacowane przyszłe pieniężne wpływy lub płatności dokonane w oczekiwanym okresie od wartości w momencie wygaśnięcia instrumentu finansowego do bilansowej wartości netto zobowiązania finansowego.
|
|
|
Stan na |
Stan na |
|
Przyszłe płatności |
|
|
|
|
27 lutego 2022 r. |
|
- |
1 680 |
|
27 lutego 2023 r. |
|
1 734 |
1 734 |
|
27 lutego 2024 r. |
|
1 788 |
1 788 |
|
27 lutego 2025 r. |
|
1 842 |
1 842 |
|
Płatności razem |
|
5 364 |
7 044 |
|
Dyskonto |
|
(212) |
(396) |
|
Obecna wartość przyszłych płatności - wartość bilansowa zobowiązania z tytułu koncesji |
|
5 152 |
6 648 |
|
Część krótkoterminowa |
|
1 604 |
1 496 |
|
Część długoterminowa |
|
3 548 |
5 152 |
Koncesja Stopklatka
W dniu 30 października 2013 r. Stopklatka S.A. uzyskała koncesję na nadawanie kanału Stopklatka TV za łączną opłatę w wysokości 12 955 tys. zł płatną w ratach rocznych do dnia 29 grudnia 2022 r. Wartość zobowiązania z tego tytułu podlega corocznej redukcji zgodnie z planem płatności kolejnych rat ustalonym z regulatorem.
Nabycie pakietu kontrolnego Stopklatka S.A. spowodowało ujęcie w księgach Grupy koncesji o wartości godziwej ustalonej na dzień nabycia w kwocie 2 238 tys. zł. Amortyzacja koncesji została ustalona na okres do 29 października 2023 r. Na dzień bilansowy wartość tej koncesji wynosi 350 tys. zł.
|
|
|
Stan na |
Stan na |
|
Przyszłe płatności |
|
|
|
|
29 grudnia 2022 r. |
|
- |
1 877 |
|
Płatności razem |
|
- |
1 877 |
|
Dyskonto |
|
- |
(74) |
|
Obecna wartość przyszłych płatności - wartość bilansowa zobowiązania z tytułu koncesji |
|
- |
1 803 |
|
Część krótkoterminowa |
|
- |
1 803 |
|
Część długoterminowa |
|
- |
- |
Program określonych składek
Grupa zobowiązana jest na mocy obowiązujących przepisów, do pobierania i odprowadzania składek na świadczenia emerytalne pracowników. Świadczenia te, zgodnie z MSR 19 „Świadczenia pracownicze”, stanowią program państwowy oraz mają charakter programu określonych składek. W związku z powyższym, zobowiązanie Grupy za każdy okres jest szacowane na podstawie kwot składek do wniesienia za dany okres.
Program określonych świadczeń – odprawy emerytalne (5.10.13)
Grupa jest zobowiązana na podstawie obowiązujących przepisów do wypłaty odpraw emerytalnych w wysokości zgodnej z przepisami kodeksu pracy. Minimalna wysokość odpraw emerytalnych wynika z przepisów kodeksu pracy obowiązujących na dzień wypłaty odprawy emerytalnej.
Kalkulacja przeprowadzana jest przy zastosowaniu metody prognozowanych uprawnień jednostkowych.
Rotacja pracowników jest szacowana na podstawie danych historycznych oraz przewidywań poziomu zatrudnienia w przyszłości.
Zmiany wielkości zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych są odnoszone w ciężar wyniku netto.
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze
Zobowiązania z tytułu krótkoterminowych świadczeń pracowniczych są wycenianie bez uwzględnienia dyskonta i są odnoszone w koszty w momencie wykonania świadczenia.
Grupa tworzy rezerwę w ciężar kosztów w wysokości przewidzianych płatności dla pracowników z tytułu krótkoterminowych premii pieniężnych, jeśli Grupa jest prawnie lub zwyczajowo zobowiązana do takich wypłat na podstawie usług świadczonych przez pracowników w przeszłości, a zobowiązanie to może zostać rzetelnie oszacowane.
|
|
12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2022 r. (w tys. zł) |
12 miesięcy zakończonych |
|
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (wynagrodzenia i narzuty) |
2 463 |
2 206 |
|
Razem |
2 463 |
2 206 |
|
Zarząd |
12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2022 r. (w tys. zł) |
12 miesięcy zakończonych |
|
Bogusław Kisielewski |
941 |
857 |
|
Berk Uziyel |
524 |
499 |
|
Levent Gültan |
855 |
723 |
|
Katarzyna Woźnicka |
143 |
127 |
|
Razem |
2 463 |
2 206 |
|
|
|
|
|
Rada Nadzorcza |
12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2022 r. (w tys. zł) |
12 miesięcy zakończonych |
|
Loni Farhi |
2 |
2 |
|
Stacey Sobel |
1 |
2 |
|
Marcin Boroszko |
79 |
74 |
|
Piotr Orłowski |
29 |
27 |
|
Krzysztof Rudnik |
79 |
74 |
|
Jesus Perezagua Sanchez |
79 |
72 |
|
Alber Uziyel |
2 |
2 |
|
|
271 |
253 |
|
|
12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2022 r. |
12 miesięcy zakończonych |
|
Zarząd |
6 |
7 |
|
Kierownictwo i administracja |
44 |
30 |
|
Pracownicy ds. produkcji i programmingu |
129 |
92 |
|
Marketing i sprzedaż |
33 |
23 |
|
Dział techniczny |
2 |
2 |
|
Razem |
214 |
154 |
|
|
12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2022 r. |
12 miesięcy zakończonych |
|
Obowiązkowe badanie lub przegląd sprawozdania finansowego |
465 |
460 |
|
Inne usługi poświadczające |
22 |
22 |
|
Razem |
487 |
482 |
|
Pozostałe przychody operacyjne |
12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2022 r. |
12 miesięcy zakończonych |
|
Zysk netto ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych |
128 |
4 |
|
Spisanie zobowiązań |
3 |
8 |
|
Otrzymane kary i odszkodowania |
- |
13 |
|
Inne |
489 |
54 |
|
Razem |
620 |
79 |
|
Pozostałe koszty operacyjne |
12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2022 r. |
12 miesięcy zakończonych |
|
Strata z likwidacji rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych |
- |
(1) |
|
Odpis aktualizujący wartości niematerialne i środki trwałe |
(15) |
- |
|
Spisanie należności |
(3) |
(48) |
|
Utworzenie odpisu aktualizującego wartość należności |
(1 820) |
(263) |
|
Kary umowne |
- |
(11) |
|
Darowizny przekazane |
(46) |
- |
|
Odsetki z tytułu dostaw i usług |
(22) |
(19) |
|
Odsetki budżetowe |
(34) |
(8) |
|
Różnice kursowe |
(1 660) |
(3 896) |
|
Koszty z tytułu podatku u źródła |
(24) |
(439) |
|
Inne |
(361) |
(9) |
|
Razem |
(3 985) |
(4 694) |
|
Przychody finansowe |
12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2022 r. |
12 miesięcy zakończonych |
|
|
Przychody z tytułu odsetek, w tym: |
- |
265 |
|
|
- z tytułu pożyczek |
- |
4 |
|
|
- pozostałe odsetki |
- |
261 |
|
|
Zysk ze sprzedaży aktywów finansowych |
3 |
- |
|
|
Wycena instrumentów pochodnych typu IRS |
- |
529 |
|
|
Pozostałe przychody finansowe* |
755 |
- |
|
|
Razem |
758 |
794 |
|
w spółce Filmbox International Ltd.
|
Koszty finansowe |
12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2022 r. |
12 miesięcy zakończonych |
|
Koszty z tytułu odsetek, w tym: |
(906) |
(901) |
|
- z tytułu kredytów i pożyczek |
(758) |
(803) |
|
- z tytułu leasingu |
(97) |
(98) |
|
- inne odsetki |
(51) |
- |
|
Prowizje bankowe |
- |
(16) |
|
Dyskonto koncesji |
(258) |
(383) |
|
Wycena instrumentów pochodnych typu IRS |
(92) |
- |
|
Pozostałe koszty finansowe |
(51) |
- |
|
Razem |
(1 307) |
(1 300) |
|
|
|
12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2022 r. |
12 miesięcy zakończonych |
|
Bieżący podatek dochodowy |
|
(13 620) |
(11 987) |
|
Podatek bieżący od dochodów roku obrotowego |
(13 958) |
(22 934) |
|
|
Korekty dotyczące lat ubiegłych |
338 |
53 |
|
|
|
|
|
|
|
Podatek odroczony |
|
1 097 |
1 297 |
|
Powstanie i odwrócenie różnic przejściowych |
1 097 |
1 297 |
|
|
Podatek dochodowy |
|
(12 523) |
(10 690) |
Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej
Uzgodnienie podatku dochodowego od wyniku finansowego brutto przed opodatkowaniem według ustawowej stawki podatkowej z podatkiem dochodowym liczonym według efektywnej stawki podatkowej Grupy za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2022 r. i 31 grudnia 2021 r. przedstawia się następująco:
|
Różnice między kwotą podatku wykazaną w wyniku finansowym a kwotą obliczoną według stawki od zysku przed opodatkowaniem |
12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2022 r. |
12 miesięcy zakończonych |
|
Wynik przed opodatkowaniem |
60 189 |
59 332 |
|
Podatek dochodowy obliczony wg obowiązującej w poszczególnych okresach stawki (19% w Polsce) |
(12 333) |
(11 273) |
|
Skutek zastosowania w Grupie innych stawek podatkowych |
(229) |
(661) |
|
Dochody niepodlegające opodatkowaniu |
22 |
915 |
|
Koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów |
(558) |
(144) |
|
Wykorzystanie uprzednio nierozpoznanych strat podatkowych |
(325) |
325 |
|
Ujemne różnice przejściowe, na których nie rozpoznano wcześniej aktywa z tytułu podatku odroczonego |
646 |
644 |
|
Dodatnie różnice przejściowe, na których nie rozpoznano wcześniej rezerwy |
- |
(525) |
|
Korekta lat ubiegłych |
338 |
(53) |
|
Inne zmiany podstawy opodatkowania |
(84) |
82 |
|
Obciążenie wyniku finansowego z tytułu podatku dochodowego |
(12 523) |
(10 690) |
|
|
|
Stan na |
Stan na |
|
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego: |
|
|
|
|
- przypadające do realizacji po upływie 12 miesięcy |
402 |
335 |
|
|
- przypadające do realizacji w ciągu 12 miesięcy |
3 154 |
2 717 |
|
|
|
|
3 556 |
3 052 |
|
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego: |
|
|
|
|
- przypadające do uregulowania po upływie 12 miesięcy |
(2 433) |
(2 369) |
|
|
- przypadające do uregulowania w ciągu 12 miesięcy |
(1 053) |
(1 746) |
|
|
|
|
(3 486) |
(4 115) |
|
Aktywo/ rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego (netto) |
70 |
(1 063) |
|
|
Zmiany stanu brutto odroczonego podatku dochodowego |
12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2022 r. |
12 miesięcy zakończonych |
|
|
Stan na 1 stycznia |
|
(1 063) |
(2 385) |
|
Różnice kursowe |
|
36 |
25 |
|
Obciążenie wyniku finansowego |
1 097 |
1 297 |
|
|
Stan na 31 grudnia |
|
70 |
(1 063) |
(w tys. zł)
|
|
|
Amortyzacja podatkowa wartości niematerialnych |
Odsetki naliczone |
Różnice kursowe |
Rezerwy |
Odpisy aktualizujące należności |
Wycena instrumentów pochodnych |
Zobowiązania |
Przychody przyszłych okresów |
Wycena koncesji |
Pozostałe |
Straty podatkowe |
Razem aktywo przed kompensatą z rezerwami |
Kompensata |
Razem aktywo po kompensacie |
|
Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 1 stycznia 2021 r. |
|
344 |
1 |
- |
224 |
146 |
83 |
543 |
489 |
862 |
82 |
- |
2 774 |
(151) |
2 623 |
|
Obciążenie/ (uznanie) wyniku finansowego |
28 |
(1) |
8 |
3 |
75 |
(83) |
19 |
- |
(316) |
221 |
324 |
278 |
(151) |
429 |
|
|
Stan na 31 grudnia 2021 r. |
|
372 |
- |
8 |
227 |
221 |
- |
562 |
489 |
546 |
303 |
324 |
3 052 |
- |
3 052 |
|
Stan na 1 stycznia 2022 r. |
|
372 |
- |
8 |
227 |
221 |
- |
562 |
489 |
546 |
303 |
324 |
3 052 |
- |
3 052 |
|
Obciążenie/ (uznanie) wyniku finansowego |
589 |
|
- |
52 |
(46) |
- |
277 |
(107) |
(361) |
424 |
(324) |
504 |
- |
504 |
|
|
Stan na 31 grudnia 2022 r. |
|
961 |
- |
8 |
279 |
175 |
- |
839 |
382 |
185 |
727 |
- |
3 556 |
- |
3 556 |
(w tys. zł)
|
|
|
Amortyzacja podatkowa wartości niematerialnych |
Odsetki naliczone |
Różnice kursowe |
Niewypłacone wynagrodzenia |
Wycena koncesji |
Pozostałe |
Razem rezerwa przed kompensatą z aktywami |
Razem rezerwa po kompensacie |
|
Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 1 stycznia 2021 r. |
|
4 668 |
34 |
112 |
- |
- |
195 |
5 008 |
5 008 |
|
Obciążenie/ (uznanie) wyniku finansowego |
(663) |
(30) |
(108) |
17 |
- |
(110) |
(893) |
(893) |
|
|
Stan na |
|
4 005 |
4 |
4 |
17 |
- |
85 |
4 115 |
4 115 |
|
Stan na 1 stycznia 2022 r. |
|
4 005 |
4 |
4 |
17 |
- |
85 |
4 115 |
4 115 |
|
Obciążenie/ (uznanie) wyniku finansowego |
(554) |
(1) |
55 |
- |
- |
(129) |
(629) |
(629) |
|
|
Stan na |
|
3 451 |
3 |
59 |
17 |
- |
(44) |
3 486 |
3 486 |
Wartość strat podatkowych dostępnych do rozliczenia, od których Grupa nie zawiązała aktywów z tytułu podatku odroczonego wyniosła na 31 grudnia 2022 r. 0 tys. zł (na 31 grudnia 2021 r.: 1 708 tys. zł). Strata podatkowa z 2018 r. została rozliczona w bieżącym roku.
Straty podatkowe do rozliczenia w przyszłości
|
|
|
Ostatni rok do rozliczenia strat podatkowych |
Stan na |
Stan na |
|
Straty podatkowe do rozliczenia |
|
|
|
|
|
Strata podatkowa 2018 do rozliczenia |
2023 |
- |
1 685 |
|
|
Strata podatkowa 2017 do rozliczenia |
2022 |
- |
23 |
|
|
|
|
|
- |
1 708 |
W świetle obowiązujących od 15 lipca 2016 r. postanowień Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom („GAAR"), która ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce, Zarząd Jednostki dominującej dokonał całościowej analizy sytuacji podatkowej jednostek Grupy w zakresie identyfikacji i oceny transakcji i operacji, które mogłyby być potencjalnie objęte przepisami GAAR, rozważył wpływ na podatek odroczony, wartość podatkową aktywów oraz rezerwy na ryzyko podatkowe. W ocenie Zarządu przeprowadzona analiza nie wykazała konieczności dokonania korekty wykazanych pozycji bieżącego i odroczonego podatku dochodowego nie mniej jednak w ocenie Zarządu w przypadku przepisów GAAR występuje nieodłączna niepewność co do przyjętej przez Jednostkę interpretacji przepisów prawa podatkowego, która może wpłynąć na konieczność zapłaty dodatkowego podatku za okresy przeszłe.
Władze podatkowe z krajów rezydencji podatkowej każdej spółki wchodzącej w skład Grupy kapitałowej mogą przeprowadzić kontrole ksiąg rachunkowych i rozliczeń podatkowych i obciążyć spółki Grupy dodatkowym wymiarem podatku wraz z karami i odsetkami. Maksymalne okresy możliwych kontroli od zakończenia roku, w którym złożono deklaracje podatkowe, w poszczególnych krajach rezydencji spółek z Grupy wynoszą odpowiednio:
- Polska – 5 lat,
- Hiszpania – 10 lat,
- Wielka Brytania – 4 lata,
- Węgry – 5 lat,
- Czechy – 10 lat,
- Słowacja – 10 lat.
W opinii Zarządu Jednostki Dominującej nie istnieją okoliczności wskazujące na możliwość powstania istotnych zobowiązań z tego tytułu.
Środki trwałe są wykazywane wg modelu kosztowego tj. w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i łączne odpisy z tytułu utraty wartości.
Amortyzacja jest naliczana metodą liniową. Wartość końcową, okres użytkowania oraz metodę amortyzacji składników aktywów weryfikuje się corocznie, i w razie konieczności koryguje, a skutki zmian odnosi się prospektywnie. Średnia stawka amortyzacyjna dla poszczególnych grup środków trwałych wynosi:
● urządzenia techniczne i maszyny – 10% - 30%,
● środki transportu – 20%, oraz
● inne środki trwałe – 10 - 20%.
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta ze sprawozdania z sytuacji finansowej po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu (obliczone jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w zysku lub stracie okresu, w którym dokonano takiego usunięcia w pozycji odpowiednio Pozostałych przychodów lub kosztów operacyjnych.
Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ujmuje się niezwłocznie jako koszt w zysku lub stracie okresu w pozycji Pozostałych kosztów operacyjnych.
Ujęty w ubiegłych latach odpis z tytułu utraty wartości danego składnika aktywów można odwrócić wtedy i tylko wtedy, gdy od czasu ujęcia ostatniego odpisu nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów.
Odwrócenie odpisu z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się jako przychód w zysku lub stracie okresu – w pozycji Pozostałych przychodów operacyjnych.
|
|
Urządzenia techniczne |
Środki transportu |
Inne środki trwałe |
Inwestycje w obce środki trwałe |
Środki trwałe |
Razem |
|
Rok obrotowy zakończony |
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 1 stycznia |
|
|
|
|
|
|
|
Wartość brutto |
17 048 |
223 |
1 580 |
1 002 |
- |
19 853 |
|
Umorzenie |
(14 888) |
(181) |
(1 230) |
(638) |
- |
(16 937) |
|
Wartość księgowa netto |
2 160 |
42 |
350 |
364 |
- |
2 916 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość księgowa netto na początek roku |
2 160 |
42 |
350 |
364 |
- |
2 916 |
|
Zwiększenia |
1 042 |
- |
80 |
- |
807 |
1 929 |
|
Zmniejszenia |
- |
(13) |
- |
- |
- |
(13) |
|
Transfery - wartość brutto |
1 918 |
(105) |
(25) |
1 |
(807) |
982 |
|
Transfery - umorzenie |
(510) |
105 |
35 |
(1) |
- |
(371) |
|
Amortyzacja |
(1 062) |
(10) |
(241) |
(182) |
- |
(1 495) |
|
Wartość księgowa netto na koniec roku |
3 548 |
19 |
199 |
182 |
- |
3 948 |
|
Stan na 31 grudnia |
|
|
|
|
|
|
|
Wartość brutto |
20 008 |
105 |
1 635 |
1 003 |
- |
22 751 |
|
Umorzenie |
(16 460) |
(86) |
(1 436) |
(821) |
- |
(18 803) |
|
Wartość księgowa netto |
3 548 |
19 |
199 |
182 |
- |
3 948 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rok obrotowy zakończony |
|
|
|
|
|
|
|
Wartość księgowa netto na początek roku |
1 378 |
26 |
148 |
545 |
- |
2 097 |
|
Zwiększenia |
1 677 |
29 |
68 |
- |
5 |
1 779 |
|
Zmniejszenia |
(1) |
- |
- |
- |
- |
(1) |
|
Transfery |
- |
- |
271 |
- |
(5) |
266 |
|
Amortyzacja |
(894) |
(13) |
(137) |
(181) |
- |
(1 225) |
|
Wartość księgowa netto na koniec roku |
2 160 |
42 |
350 |
364 |
- |
2 916 |
|
Stan na 31 grudnia |
|
|
|
|
|
|
|
Wartość brutto |
17 048 |
223 |
1 580 |
1 002 |
- |
19 853 |
|
Umorzenie |
(14 888) |
(181) |
(1 230) |
(638) |
- |
(16 937) |
|
Wartość księgowa netto |
2 160 |
42 |
350 |
364 |
- |
2 916 |
|
|
|
Powierzchnia biurowa |
Meble i pozostałe wyposażenie |
Sprzęt techniczny |
Samochody |
Środki trwałe |
Razem |
|
Rok obrotowy zakończony |
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 1 stycznia |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość brutto |
|
5 799 |
- |
2 433 |
673 |
35 |
8 940 |
|
Umorzenie |
|
(3 479) |
- |
(1 502) |
(463) |
- |
(5 444) |
|
Wartość księgowa netto |
|
2 320 |
- |
931 |
210 |
35 |
3 496 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość księgowa netto na początek roku |
2 320 |
- |
931 |
210 |
35 |
3 496 |
|
|
Zwiększenia |
|
63 |
- |
- |
231 |
7 |
301 |
|
Zmniejszenia |
|
- |
- |
- |
(35) |
(35) |
(70) |
|
Transfery - wartość brutto |
|
- |
- |
(1 194) |
(298) |
(7) |
(1 499) |
|
Transfery - umorzenie |
|
- |
- |
578 |
294 |
7 |
879 |
|
Amortyzacja |
|
(1 233) |
- |
(170) |
(82) |
(7) |
(1 492) |
|
Wartość księgowa netto na koniec roku |
1 150 |
- |
145 |
320 |
- |
1 615 |
|
|
Stan na 31 grudnia |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość brutto |
|
5 861 |
- |
1 239 |
571 |
- |
7 671 |
|
Umorzenie |
|
(4 711) |
- |
(1 094) |
(251) |
- |
(6 056) |
|
Wartość księgowa netto |
|
1 150 |
- |
145 |
320 |
- |
1 615 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rok obrotowy zakończony |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość księgowa netto na początek okresu |
|
3 438 |
325 |
1 181 |
260 |
- |
5 204 |
|
Zwiększenia |
|
87 |
- |
- |
77 |
35 |
199 |
|
Transfery |
|
- |
(271) |
5 |
|
- |
(266) |
|
Amortyzacja |
|
(1 205) |
(54) |
(255) |
(127) |
- |
(1 641) |
|
Wartość księgowa netto na koniec roku |
2 320 |
- |
931 |
210 |
35 |
3 496 |
|
|
Stan na 31 grudnia |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość brutto |
|
5 799 |
- |
2 433 |
673 |
35 |
8 940 |
|
Umorzenie |
|
(3 479) |
- |
(1 502) |
(463) |
- |
(5 444) |
|
Wartość księgowa netto |
|
2 320 |
- |
931 |
210 |
35 |
3 496 |
Wartości niematerialne są wykazywane wg modelu kosztowego tj. w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i łączne odpisy z tytułu utraty wartości.
Wartości niematerialne są amortyzowane metodą liniową przez oczekiwany (najczęściej określony umownie) okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Średni okres amortyzacji dla poszczególnych grup wartości niematerialnych wynosi:
● marka oraz relacje z klientami – rozpoznanie w wyniku nabycia pakietu kontrolnego Stopklatka S.A. – 10 lat,
● koncesje – czas zdefiniowany okresem, na który przyznano formalne prawo do nadawania,
● inne wartości niematerialne – 2 lata.
Zaprzestaje się ujmowania składnika wartości niematerialnych (usuwa się go z bilansu) w momencie zbycia lub wówczas, gdy nie przewiduje się osiągnięcia przyszłych korzyści ekonomicznych z jego użytkowania (likwidacja).
Zyski lub straty powstające z tytułu zaprzestania ujmowania składnika wartości niematerialnych ustala się w kwocie różnicy między wpływami netto ze sprzedaży, jeśli takie wystąpią i wartością bilansową składnika. Ujmuje się je w zysku lub stracie okresu w momencie zaprzestania ujmowania tego składnika w pozycji Pozostałych przychodów lub kosztów operacyjnych.
|
|
|
Koncesje |
Marka |
Relacje z klientami |
Inne wartości niematerialne |
Wartości niematerialne w budowie (w tys. zł) |
Razem |
|
Rok obrotowy zakończony |
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 1 stycznia |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość brutto |
|
15 545 |
8 966 |
20 549 |
4 761 |
35 |
49 856 |
|
Umorzenie |
|
(9 191) |
(3 138) |
(7 196) |
(4 341) |
- |
(23 866) |
|
Wartość księgowa netto |
|
6 354 |
5 828 |
13 353 |
420 |
35 |
25 990 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość księgowa netto na początek roku |
|
6 354 |
5 828 |
13 353 |
420 |
35 |
25 990 |
|
Zwiększenia |
|
- |
- |
- |
247 |
22 |
269 |
|
Zmniejszenia |
|
- |
- |
- |
- |
(23) |
(22) |
|
Transfery - wartość brutto |
|
- |
1 |
- |
1 |
- |
2 |
|
Transfery – umorzenie |
|
- |
(1) |
- |
(1) |
- |
(2) |
|
Amortyzacja |
|
(1 815) |
(896) |
(2 054) |
(272) |
- |
(5 037) |
|
Wartość księgowa netto na koniec roku |
|
4 539 |
4 932 |
11 299 |
395 |
34 |
21 199 |
|
Stan na 31 grudnia |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość brutto |
|
15 542 |
8 967 |
20 550 |
5 009 |
34 |
50 102 |
|
Umorzenie |
|
(11 003) |
(4 035) |
(9 251) |
(4 614) |
- |
(28 903) |
|
Wartość księgowa netto |
|
4 539 |
4 932 |
11 299 |
395 |
34 |
21 199 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rok obrotowy zakończony |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość księgowa netto na początek roku |
|
8 145 |
6 745 |
15 367 |
216 |
23 |
30 496 |
|
Zwiększenia |
|
24 |
3 |
35 |
610 |
110 |
782 |
|
Zmniejszenia |
|
- |
(23) |
- |
- |
- |
(23) |
|
Transfery |
|
- |
- |
- |
98 |
(98) |
- |
|
Amortyzacja |
|
(1 815) |
(897) |
(2 049) |
(504) |
- |
(5 265) |
|
Wartość księgowa netto na koniec roku |
6 354 |
5 828 |
13 353 |
420 |
35 |
25 990 |
|
|
Stan na 31 grudnia |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość brutto |
|
15 545 |
8 966 |
20 549 |
4 761 |
35 |
49 856 |
|
Umorzenie |
|
(9 191) |
(3 138) |
(7 196) |
(4 341) |
- |
(23 866) |
|
Wartość księgowa netto |
|
6 354 |
5 828 |
13 353 |
420 |
35 |
25 990 |
Informacje na temat płatności koncesyjnych zawarto w nocie 5.8.2.
Inne wartości niematerialne obejmują nabyte programy komputerowe oraz poniesione koszty rejestracji znaków towarowych.
Instrumenty finansowe obejmują należności z tytułu dostaw i usług, pożyczki udzielone, środki pieniężne i ich ekwiwalenty, kredyty i pożyczki, zobowiązania handlowe, zobowiązania z tytułu zakupu aktywów programowych, zobowiązania z tytułu leasingu, zobowiązania koncesyjne oraz pochodne instrumenty finansowe.
Klasyfikacja aktywów finansowych
Grupa klasyfikuje aktywa finansowe do następujących kategorii wyceny:
● wyceniane według zamortyzowanego kosztu;
● wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy;
● wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody.
Klasyfikacja jest uzależniona od przyjętego przez Grupę modelu zarządzania aktywami finansowymi oraz warunków umownych przepływów pieniężnych. Grupa dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne wtedy i tylko wtedy, gdy zmienia się model zarządzania tymi aktywami. Aktywa z tytułu wyceny instrumentów pochodnych typu IRS są wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy. Na dzień bilansowy Grupa nie posiadała aktywa z tytułu wyceny instrumentów pochodnych typu IRS. Pozostałe aktywa wyceniane są według zamortyzowanego kosztu.
Ujmowanie i zaprzestanie ujmowania
Aktywa finansowe ujmuje się, gdy Grupa staje się stroną postanowień umownych instrumentu. Aktywa finansowe wyłącza się z ksiąg rachunkowych, gdy prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasły lub zostały przeniesione, a Grupa dokonała przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu ich własności.
Wycena na moment początkowego ujęcia
Na moment początkowego ujęcia Grupa wycenia składnik aktywów finansowych według wartości godziwej powiększonej o, w przypadku składnika aktywów finansowych, który nie wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy, koszty transakcji, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu składnika aktywów finansowych.
Grupa rozpoznaje następujące kategoria aktywów finansowych:
● Należności handlowe
Należności handlowe klasyfikowane są jako aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu. Należności handlowe są narażone na ryzyko kredytowe. Odpisy z tytułu utraty wartości ujmuje się zgodnie z zasadami rachunkowości wskazanymi w nocie 5.10.4.2.1 Ryzyko kredytowe.
● Środki pieniężne i ekwiwalenty
Środki pieniężne na rachunkach bankowych i w kasie spełniają test SPPI oraz test modelu biznesowego „utrzymywane w celu ściągnięcia”, w związku z tym wyceniane są według zamortyzowanego kosztu z uwzględnieniem odpisu z tytułu utraty wartości ustalonego zgodnie z modelem strat oczekiwanych (5.10.4.2.1 Ryzyko kredytowe).
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty narażone są na ryzyko kredytowe.
● Pożyczki udzielone
Pożyczki udzielone spełniają test SPPI oraz test modelu biznesowego „utrzymywane w celu ściągnięcia”, w związku z tym wyceniane są według zamortyzowanego kosztu z uwzględnieniem odpisu z tytułu utraty wartości ustalanego zgodnie z modelem strat oczekiwanych (5.10.4.2.1 Ryzyko kredytowe).
Zobowiązania finansowe
Zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Wszystkie pozostałe zobowiązania finansowe wycenia się w zamortyzowanym koszcie.
Do pozostałych zobowiązań finansowych zalicza się kredyty i pożyczki otrzymane, zobowiązania handlowe oraz zobowiązania z tytułu zakupu aktywów programowych, zobowiązania koncesyjne oraz zobowiązania z tytułu leasingu.
|
|
Wartość bilansowa |
|
|
|
Stan na |
Stan na |
|
Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
131 209 |
99 819 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
90 278 |
68 929 |
|
Udzielone pożyczki |
- |
419 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
40 931 |
30 471 |
|
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej: |
- |
92 |
|
Pochodne instrumenty finansowe (forward i IRS) |
- |
92 |
|
|
Wartość bilansowa |
|
|
Zobowiązania finansowe |
Stan na |
Stan na |
|
Inne zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu: |
75 176 |
78 215 |
|
Kredyty i pożyczki otrzymane |
16 446 |
16 270 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
1 520 |
2 930 |
|
Zobowiązanie z tytułu koncesji |
5 152 |
8 451 |
|
Zobowiązania z tytułu zakupu aktywów programowych |
25 049 |
36 155 |
|
Zobowiązania handlowe |
27 009 |
14 409 |
|
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik: |
- |
- |
|
Pochodne instrumenty finansowe (forward i IRS) |
- |
- |
|
|
|
|
Działalność prowadzona przez Grupę naraża ją na wiele różnych rodzajów ryzyka finansowego:
- ryzyko płynności (5.6.5),
- ryzyko kredytowe,
- ryzyko rynkowe:
- ryzyko walutowe,
- ryzyko stopy procentowej.
Ogólny program Grupy dotyczący zarządzania ryzykiem skupia się na nieprzewidywalności rynków finansowych, starając się minimalizować potencjalne niekorzystne wpływy na wyniki finansowe Grupy.
Ryzykiem zarządza Zarząd Kino Polska TV S.A., który identyfikuje i ocenia zagrożenia finansowe, a także zabezpiecza Grupę przed nimi w ścisłej współpracy z jednostkami operacyjnymi. Zarząd ustala ogólne zasady zarządzania ryzykiem oraz politykę dotyczącą konkretnych dziedzin, takich jak ryzyko zmiany kursu walut, ryzyko zmiany stopy procentowej, ryzyko kredytowe oraz inwestowanie nadwyżek płynności.
5.10.4.2.1 Ryzyko kredytowe
Grupa zawiera transakcje wyłącznie z renomowanymi firmami o dobrej zdolności kredytowej. Wszyscy klienci, którzy zamierzają korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji. Ponadto, dzięki bieżącemu monitorowaniu stanów należności, narażenie Grupy na ryzyko nieściągalnych należności jest nieznaczne.
Maksymalna ekspozycja na ryzyko kredytowe równa jest wartości księgowej aktywów finansowych i na dzień bilansowy była następująca:
|
|
Wartość bilansowa |
|
|
|
Stan na |
Stan na |
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
90 278 |
68 929 |
|
Pożyczki udzielone |
- |
419 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
40 931 |
30 471 |
|
Pochodne instrumenty finansowe (forward i IRS) |
- |
92 |
|
|
131 209 |
99 911 |
Tabela poniżej przedstawia koncentrację ryzyka kredytowego:
|
|
|
Wartość bilansowa |
|
|
|
|
Stan na |
Stan na |
|
Pożyczki udzielone: |
|
- |
419 |
|
Pożyczki udzielone kontrahentom i współpracownikom |
- |
419 |
|
|
|
|
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
|
90 278 |
68 929 |
|
Należności od domów mediowych |
|
3 794 |
8 446 |
|
Należności od operatorów kablowych |
|
28 478 |
24 820 |
|
Pozostałe należności od jednostek niepowiązanych |
|
9 331 |
3 230 |
|
Należności od jednostek powiązanych |
|
48 675 |
32 433 |
|
|
|
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
|
40 931 |
30 471 |
|
Santander S.A. (Polska) |
|
26 315 |
19 477 |
|
Unicredit Bank AG UK (Wielka Brytania) |
|
10 301 |
7 878 |
|
Unicredit Bank Czech Republic (Czechy) |
|
2 065 |
262 |
|
Unicredit Bank Slovakia (Słowacja) |
|
434 |
853 |
|
Unicredit SPI HU (Wegry) |
|
1 661 |
1 475 |
|
Santander Banco (Hiszpania) |
|
115 |
486 |
|
Gotówka w kasie |
|
40 |
40 |
|
Pochodne instrumenty finansowe |
|
- |
92 |
|
Pochodne instrumenty finansowe (forward i IRS) |
|
- |
92 |
W przypadku należności handlowych Grupa stosuje podejście uproszczone i wycenia odpisy z tytułu utraty wartości w wysokości strat kredytowych oczekiwanych w całym okresie życia należności od momentu jej początkowego ujęcia. Grupa stosuje matrycę odpisów, w której odpisy oblicza się dla należności handlowych zaliczonych do różnych przedziałów wiekowych lub okresów przeterminowania. Na potrzeby ustalenia oczekiwanych strat kredytowych Grupa pogrupowała należności handlowe w oparciu o charakterystykę ryzyka kredytowego poszczególnych grup odbiorców. W celu ustalenia ogólnego współczynnika niewypełnienia zobowiązania przeprowadza się analizę nieściągalności za rok obrotowy poprzedzający rok, którego dotyczy analiza i obliczenie oczekiwanych strat kredytowych. Współczynniki niewypełnienia zobowiązania oblicza się dla następujących przedziałów : (1) bieżące; (2) do 30 dni; (3) od 30 do 60 dni; (4) od 60 do 90 dni; oraz (5) powyżej 90 dni. W celu określenia współczynnika niewypełnienia zobowiązania dla danego przedziału wiekowania, saldo należności niespłaconych porównuje się z saldem wszystkich należności w danym przedziale. Grupa dzieli należności handlowe na dwie grupy:
● należności handlowe, dla których zastosowano podejście uproszczone do wyceny oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia należności na bazie matrycy odpisów;
● należności handlowe dotknięte utratą wartości - zidentyfikowane indywidualnie jako niespłacalne; przesłanki obejmują długoterminowy (tj. powyżej 1 roku) brak płatności lub / oraz brak możliwości kontaktu
z kontrahentem.
W przypadku środków pieniężnych i ich ekwiwalentów oraz pożyczek udzielonych Grupa stosuje trzystopniowy model utraty wartości:
● Stopień 1 – salda, dla których ryzyko kredytowe nie wzrosło znacząco od początkowego ujęcia; oczekiwane straty kredytowe określa się na podstawie prawdopodobieństwa niewypełnienia zobowiązania w ciągu 12 m-cy (tj. całkowita oczekiwana strata kredytowa pomnożona jest przez prawdopodobieństwo, że strata wystąpi w ciągu następnych 12 miesięcy);
● Stopień 2 – obejmuje salda, dla których nastąpił znaczny wzrost ryzyka kredytowego od początkowego ujęcia, ale brak jest obiektywnych przesłanek utarty wartości; oczekiwane straty kredytowe określa się na podstawie prawdopodobieństwa niewypełnienia zobowiązania przez cały umowny okres życia danego aktywa;
● Stopień 3 – obejmuje salda z obiektywną przesłanką utraty wartości; przesłanki obejmują długoterminowy (tj. powyżej 1 roku) brak płatności lub / oraz brak możliwości kontaktu.
Całość środków pieniężnych zaklasyfikowano jako stopień 1; oszacowana kwota odpisu z tytułu oczekiwanych strat kredytowych jest nieistotna w związku z tym Grupa nie rozpoznała odpisu z tytułu oczekiwanej straty kredytowej.
|
|
|
Stan na |
|
Stan na |
||||||
|
|
|
Stopień 1 |
Stopień 2 |
Stopień 3 |
Razem |
|
Stopień 1 |
Stopień 2 |
Stopień 3 |
Razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa brutto |
40 931 |
92 350 |
2 724 |
136 005 |
|
30 890 |
69 557 |
2 500 |
102 947 |
|
|
|
Pożyczki udzielone |
- |
- |
- |
- |
|
|
- |
- |
419 |
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
- |
92 350 |
2 724 |
95 074 |
|
- |
69 557 |
2 500 |
72 057 |
|
|
Środki pieniężne |
40 931 |
- |
- |
40 931 |
|
30 471 |
- |
- |
30 471 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Odpisy aktualizujące (MSSF 9) |
- |
(2 072) |
(2 724) |
(4 796) |
|
- |
(628) |
(2 500) |
(3 128) |
|
|
|
Pożyczki udzielone |
- |
- |
- |
- |
|
- |
- |
- |
- |
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
- |
(2 072) |
(2 724) |
(4 796) |
|
- |
(628) |
(2 500) |
(3 128) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa (MSSF 9) |
40 931 |
90 278 |
- |
131 209 |
|
30 890 |
68 929 |
- |
99 819 |
|
|
Kalkulacja odpisów aktualizujących na dzień 31 grudnia 2022 r. (w tys. zł) |
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Należności od jednostek powiązanych |
|
Razem |
Bieżące |
Do 30 dni |
30-60 dni |
60-90 dni |
Powyżej 90 dni |
|
|
|
Saldo należności |
|
48 675 |
18 279 |
9 079 |
3 735 |
1 555 |
16 027 |
|
|
Wskaźnik niewypełnienia zobowiązania |
|
0% |
0% |
0% |
0% |
0% |
|
|
|
Oczekiwane straty kredytowe |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
Odbiorcy o dobrym standingu finansowym* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Saldo należności |
|
29 470 |
18 980 |
3 178 |
786 |
562 |
5 964 |
|
|
Wskaźnik niewypełnienia zobowiązania |
|
1% |
1% |
1% |
1% |
1% |
|
|
|
Oczekiwane straty kredytowe |
(1 334) |
(55) |
(21) |
(82) |
(76) |
(1 100) |
|
|
Pozostałe grupy |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Saldo należności |
|
14 235 |
10 051 |
2 534 |
671 |
117 |
862 |
|
|
Wskaźnik niewypełnienia zobowiązania |
|
0%-2% |
0%-4% |
0%-24% |
1%-100% |
1%-100% |
|
|
|
Oczekiwane straty kredytowe |
(738) |
(83) |
(57) |
(57) |
(6) |
(535) |
|
|
Należności indywidualnie zidentyfikowane jako niespłacalne |
|
|
|
|
|
|
||
|
|
Saldo należności |
|
2 694 |
1 466 |
- |
- |
- |
1 228 |
|
|
Wskaźnik niewypełnienia zobowiązania |
|
100% |
100% |
100% |
100% |
100% |
|
|
|
Oczekiwane straty kredytowe |
(2 724) |
(1 496) |
- |
- |
- |
(1 228) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
* Duże podmioty (m.in. notowane na giełdzie papierów wartościowych), o stabilnej sytuacji finansowej, dla których ryzyko niewypłacalności zostało ocenione jako niewielkie – na bazie danych historycznych dotyczących płatności do Grupy.
|
Kalkulacja odpisów aktualizujących na dzień 31 grudnia 2021 r. (w tys. zł) |
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Należności od jednostek powiązanych |
|
Razem |
Bieżące |
Do 30 dni |
30-60 dni |
60-90 dni |
Powyżej 90 dni |
|
|
|
Saldo należności |
|
32 457 |
17 037 |
3 617 |
1 236 |
3 484 |
7 083 |
|
|
Wskaźnik niewypełnienia zobowiązania |
- |
1% |
0% |
0% |
1% |
0% |
|
|
|
Oczekiwane straty kredytowe |
(24) |
(17) |
- |
- |
(7) |
- |
|
|
Odbiorcy o dobrym standingu finansowym* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Saldo należności |
|
30 671 |
26 117 |
3 187 |
349 |
138 |
880 |
|
|
Wskaźnik niewypełnienia zobowiązania |
- |
1% |
1% |
1% |
1% |
1% |
|
|
|
Oczekiwane straty kredytowe |
(347) |
(129) |
(27) |
(14) |
(11) |
(166) |
|
|
Pozostałe grupy |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Saldo należności |
|
6 429 |
4 774 |
841 |
468 |
113 |
233 |
|
|
Wskaźnik niewypełnienia zobowiązania |
|
0%-1% |
0%-3% |
0%-14% |
0%-96% |
1%-100% |
|
|
|
Oczekiwane straty kredytowe |
(257) |
(13) |
(34) |
(86) |
(47) |
(77) |
|
|
Należności indywidualnie zidentyfikowane jako niespłacalne |
|
|
|
|
|
|
||
|
|
Saldo należności |
|
2 500 |
1 329 |
- |
36 |
- |
1 135 |
|
|
Wskaźnik niewypełnienia zobowiązania |
|
100% |
100% |
100% |
100% |
100% |
|
|
|
Oczekiwane straty kredytowe |
(2 500) |
(1 329) |
- |
(36) |
- |
(1 135) |
|
* Duże podmioty (m.in. notowane na giełdzie papierów wartościowych), o stabilnej sytuacji finansowej, dla których ryzyko niewypłacalności zostało ocenione jako niewielkie – na bazie danych historycznych dotyczących płatności do Grupy.
Zmiany stanu łącznego odpisu aktualizującego wartość należności i aktywów z tytułu umów z klientami przedstawiały się następująco:
|
|
12 miesięcy zakończone 31 grudnia 2022 r. |
12 miesięcy zakończone 31 grudnia 2021 r. |
|
Saldo otwarcia odpisów aktualizujących na 1 stycznia |
(3 128) |
(2 764) |
|
Odpisy aktualizujące ujęte w wyniku finansowym |
(3 116) |
(3 629) |
|
- w tym odpisy na należności od jednostek powiązanych |
- |
(319) |
|
Należności spisane jako nieściągalne |
(3) |
(67) |
|
Odwrócenie niewykorzystanych odpisów |
1 296 |
3 366 |
|
- w tym odpisy na należności od jednostek powiązanych |
34 |
191 |
|
Różnice kursowe |
155 |
(34) |
|
Saldo zamknięcia odpisów aktualizujących na 31 grudnia |
(4 796) |
(3 128) |
Pozostałe kategorie należności nie zawierają pozycji o obniżonej wartości. Pożyczki o obniżonej wartości wykazano w nocie 5.10.7.
5.10.4.2.2 Ryzyko walutowe
Grupa narażona jest na ryzyko walutowe wynikające z zawieranych transakcji sprzedaży i kupna oraz utrzymywania środków pieniężnych w walutach obcych. Przychody generowane przez Grupę są wyrażone głównie w PLN oraz EUR, główne pozycje kosztów i nakładów inwestycyjnych ponoszonych w walutach obcych EUR i USD to nabycie licencji filmowych.
Tabela poniżej przedstawia ekspozycję Grupy na ryzyko walutowe oparte na kwotach w walutach (po przeliczeniu na PLN):
|
|
Stan na |
Stan na |
||||||||
|
|
EUR |
USD |
GBP |
HUF |
CZK |
EUR |
USD |
GBP |
HUF |
CZK |
|
Należności z tytułu dostaw |
54 782 |
6 575 |
75 |
6 966 |
3 210 |
31 944 |
8 414 |
22 |
4 117 |
3 280 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
19 518 |
198 |
210 |
1 486 |
1 228 |
16 410 |
1 109 |
33 |
2 240 |
487 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego |
- |
- |
- |
(189) |
(1) |
(98) |
(38) |
- |
(66) |
(14) |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
(24 308) |
(22 209) |
(726) |
(145) |
(82) |
(8 741) |
(22 425) |
(553) |
(237) |
(117) |
|
Ekspozycja bilansowa |
49 992 |
(15 436) |
(441) |
8 118 |
4 355 |
39 515 |
(12 940) |
(498) |
6 054 |
3 636 |
Analiza wrażliwości wyników Grupy na zmiany kursów walutowych została przedstawiona poniżej:
|
|
|
12 miesięcy zakończonych |
12 miesięcy zakończonych |
|
|
|
Szacowana zmiana |
Szacowana zmiana |
|
Szacowana zmiana kursu o +10% |
|
|
|
|
EUR |
|
4 999 |
3 952 |
|
USD |
|
(1 544) |
(1 294) |
|
GBP |
|
(44) |
(50) |
|
HUF |
|
812 |
605 |
|
CZK |
|
436 |
364 |
|
Szacowana zmiana kursu o -10% |
|
|
|
|
EUR |
|
(4 999) |
(3 952) |
|
USD |
|
1 544 |
1 294 |
|
GBP |
|
44 |
50 |
|
HUF |
|
(812) |
(605) |
|
CZK |
|
(436) |
(364) |
5.10.4.2.3 Ryzyko stopy procentowej
Zmiany rynkowych stóp procentowych nie wpływają bezpośrednio na przychody Grupy, wpływają natomiast zarówno na przepływy pieniężne z działalności operacyjnej poprzez wysokość odsetek od rachunków bieżących i lokat, jak i na przepływy pieniężne z działalności finansowej poprzez koszt obsługi posiadanych przez Grupę kredytów.
Poniższa tabela przedstawia profil ryzyka stopy procentowej na dzień bilansowy dla instrumentów finansowych posiadających stopy procentowe.
|
|
|
Wartość na dzień |
|
|
|
|
Stan na |
Stan na |
|
Instrumenty oparte na stałej stopie procentowej: |
|
||
|
Zobowiązanie z tytułu koncesji* |
(5 364) |
(8 921) |
|
|
Zobowiązanie z tytułu leasingu* |
(1 440) |
(2 965) |
|
|
Kredyty i pożyczki otrzymane* |
- |
- |
|
|
Instrumenty wrażliwe na zmianę stopy procentowej: |
|
||
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
40 931 |
30 471 |
|
|
Kredyty i pożyczki otrzymane* |
(16 446) |
(16 941) |
|
|
Pochodne instrumenty finansowe |
- |
92 |
|
|
Ekspozycja netto |
24 485 |
13 622 |
|
|
* wartości nominalne |
|
|
|
Analiza wrażliwości przepływów pieniężnych na instrumenty o zmiennej stopie procentowej (przed opodatkowaniem):
|
|
|
Wynik netto |
Kapitały własny |
||
|
|
|
Wzrost o 100 pb |
Spadek o 100 pb |
Wzrost o 100 pb |
Spadek o 100 pb |
|
Stan na 31 grudnia 2022 r. (w tys. zł) |
|
|
|
|
|
|
Instrumenty finansowe o zmiennej stopie procentowej |
245 |
(245) |
245 |
(245) |
|
|
Wrażliwość przepływów pieniężnych |
245 |
(245) |
245 |
(245) |
|
|
Stan na 31 grudnia 2021 r. (w tys. zł) |
|
|
|
|
|
|
Instrumenty finansowe o zmiennej stopie procentowej |
136 |
(136) |
136 |
(136) |
|
|
Wrażliwość przepływów pieniężnych |
136 |
(136) |
136 |
(136) |
|
Grupa stosuje następującą hierarchię ustalania i ujawniania wartości godziwej instrumentów finansowych, w zależności od wybranej metody wyceny:
● poziom 1: ceny kwotowane (nieskorygowane) na aktywnych rynkach dla takich samych aktywów i zobowiązań,
● poziom 2: dane wejściowe, które są obserwowalne dla danych aktywów i zobowiązań, zarówno bezpośrednio (np. jako ceny) lub pośrednio,
● poziom 3: dane wejściowe nie bazujące na obserwowalnych cenach rynkowych (dane wejściowe nieobserwowalne).
Tabela poniżej przedstawia wartości godziwe aktywów i zobowiązań finansowych nie wycenianych w wartości godziwej wraz z ich wartościami księgowymi.
|
|
|
|
Stan na (w tys. zł) |
Stan na (w tys. zł) |
|||
|
|
Kategoria wg MSSF 9 |
Poziom hierarchii wartości godziwej |
Wartość księgowa |
Wartość godziwa |
Wartość księgowa |
Wartość godziwa |
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
A |
** |
90 278 |
90 278 |
68 929 |
68 929 |
|
|
Pożyczki udzielone |
A |
** |
- |
- |
419 |
419 |
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
A |
* |
40 931 |
40 931 |
30 471 |
30 471 |
|
|
Kredyty i pożyczki otrzymane - za wyjątkiem kredytu w rachunku bieżącym |
B |
3 |
(16 446) |
(16 446) |
(16 270) |
(16 322) |
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
B |
3 |
(1 520) |
(1 501) |
(2 930) |
(2 875) |
|
|
Zobowiązania koncesyjne |
B |
3 |
(5 152) |
(4 901) |
(8 451) |
(8 467) |
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz zobowiązania z tytułu zakupu aktywów programowych |
B |
** |
(52 058) |
(52 058) |
(50 564) |
(50 564) |
|
|
Razem |
|
|
56 033 |
56 303 |
21 604 |
21 591 |
|
|
Nierozpoznany zysk/(strata) |
|
|
|
270 |
|
(13) |
|
A - aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu
B - zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu
* Przyjmuje się, że wartość godziwą środków pieniężnych i ich ekwiwalentów oraz kredytów w rachunku bieżącym stanowi ich wartość nominalna, dlatego nie zastosowano żadnych technik do wyceny tych pozycji bilansowych.
** Na należności oraz zobowiązania handlowe składają się w przeważającej mierze należności i zobowiązania, które zostaną uregulowane nie później niż do końca miesiąca następującego po dniu bilansowym, dlatego przyjęto, że ich wycena z uwzględnieniem wartości pieniądza w czasie byłaby zbliżona do wartości nominalnej. Podobne uproszczenia Spółka zastosowała w przypadku zobowiązań z tytułu zakupu aktywów programowych, których wycena na dzień bilansowy nie zawiera efektu dyskonta.
Do ustalenia wartości godziwej zobowiązań z tytułu koncesji przyjęto przewidywane przepływy od daty bilansowej do 27 lutego 2025 r., dyskontując je za pomocą stopy rynkowej WIBOR i marży związanej z ryzykiem kredytowym Grupy.
W przypadku otrzymanych przez Grupę kredytów w rachunku bieżącym ostateczne terminy spłaty zostały ustalone na dzień 10 czerwca 2022 r. oraz na dzień 30 czerwca 2022 r. Jednakże, z uwagi na charakter przyznanych kredytów (kredyty w rachunku bieżącym), spodziewane przez Grupę terminy spłaty obecnego salda nie są możliwe do ustalenia. Z tego względu przyjęto, że wartość godziwa kredytów w rachunku bieżącym jest zbliżona do ich wartości bilansowej. Podobne uproszczenie zastosowano w stosunku do pożyczek od spółki powiązanej.
Do ustalenia wartości godziwej pozostałych dwóch kredytów (kredyty inwestycyjne) przyjęto przewidywane przepływy od daty bilansowej do odpowiednio 28 lutego 2022 r. oraz 30 kwietnia 2023 r. oraz dyskontując je za pomocą stopy rynkowej WIBOR i marży związanej z ryzykiem kredytowym Grupy. Na dzień 31 grudnia 2022 r. kredyty bankowe zostały spłacone.
|
|
|
Stan na |
Stan na |
|
Należności długoterminowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Należności od pozostałych jednostek |
1 |
194 |
|
|
- pozostałe należności |
1 |
194 |
|
|
|
|
|
|
|
Razem należności długoterminowe brutto |
1 |
194 |
|
|
|
|
|
|
|
Należności krótkoterminowe |
|
|
|
|
Należności od jednostek powiązanych |
50 098 |
33 931 |
|
|
- należności handlowe |
32 396 |
24 181 |
|
|
- rezerwy na przychody |
16 279 |
8 276 |
|
|
- przedpłaty rozliczane w czasie |
1 423 |
1 474 |
|
|
|
|
|
|
|
Należności od pozostałych jednostek |
49 726 |
42 909 |
|
|
- należności handlowe |
28 189 |
19 469 |
|
|
- rezerwy na przychody |
18 210 |
20 131 |
|
|
- przedpłaty rozliczane w czasie |
650 |
1 201 |
|
|
- należności budżetowe inne niż z tytułu podatku dochodowego |
2 364 |
2 018 |
|
|
- pozostałe należności |
116 |
90 |
|
|
|
|
|
|
|
Razem należności krótkoterminowe brutto |
99 824 |
76 840 |
|
|
|
|
|
|
|
Odpis aktualizujący należności |
(4 796) |
(3 128) |
|
|
|
|
|
|
|
Razem należności handlowe oraz pozostałe |
95 029 |
73 906 |
|
Należności handlowe oraz rezerwy na przychody są wyceniane przy zastosowaniu metody zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej, zgodnie z wymogami MSSF 9 dla tej kategorii aktywów finansowych.
Jednakże, w przypadku tego typu należności, które nie mają charakteru odsetkowego, Grupa stosuje uproszczenie polegające na tym, że należności takie są ujmowane i wykazywane według wartości nominalnych (kwot pierwotnie zafakturowanych lub które zostaną zafakturowane). Zdaniem Zarządu zastosowane uproszczenie nie powoduje istotnego zniekształcenia sytuacji finansowej i majątkowej Grupy, jak i jej wyniku finansowego.
Zasady tworzenia odpisów aktualizujących na należności handlowe opisano w nocie 5.10.4.2.1 w sekcji Ryzyko kredytowe.
Utrata wartości ujmowana jest w zysku lub stracie okresu w pozycji Pozostałych kosztów operacyjnych.
Pozostałe należności (należności budżetowe, przedpłaty rozliczane w czasie, należności wynikające z rozliczeń z pracownikami) wyceniane są w wartościach nominalnych.
Na dzień bilansowy saldo rozliczeń międzyokresowych wynosiło 0 tys. zł. W poprzednim roku pozycja obejmowała wartość przyszłych rabatów dotyczących aktywnych umów z klientami, które w 2022 r. pomniejszyły przychody Grupy z tytułu tych umów – w kwocie 501 tys. zł.
Pożyczki udzielone są ujmowane początkowo według wartości godziwej powiększonej o koszty transakcyjne. Po początkowym ujęciu stosowana jest metoda zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej, zgodnie z wymogami MSSF 9 dla tej kategorii aktywów finansowych.
Pożyczki zostają wyłączone z bilansu, jeśli wynikające z umowy prawa Grupy do przepływów pieniężnych z tych aktywów finansowych wygasną, lub jeśli Grupa przeniesie te aktywa finansowe nie zachowując nad nimi (lub związanymi zeń ryzykami i korzyściami) kontroli.
Na dzień bilansowy saldo pożyczek udzielonych wynosiło 0 tys. zł.
|
Stan na |
|||||||
|
Podmiot finansujący |
Waluta |
Wielkość kredytu/limitu |
Wartość kredytu na dzień bilansowy |
Warunki oprocentowania |
Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
|
|
w walucie |
w złotych |
||||||
|
Yeti Films Sp. z o.o. |
PLN |
400 |
nd |
404 |
WIBOR 1M + marża |
31.01.2022 |
poręczenie osoby fizycznej |
|
współpracownik Spółki |
PLN |
20 |
nd |
15 |
WIBOR 1M + marża |
12 mc od dnia wypłaty danej transzy |
Brak |
|
Razem pożyczki |
|
420 |
|
419 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Odpis aktualizujący |
|
|
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Razem pożyczki |
|
|
|
419 |
|
|
|
Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia lub kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto. Ceną sprzedaży netto możliwą do uzyskania jest szacowana cena sprzedaży dokonywanej w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Grupa w pozycji materiałów ujmuje materiały zużywane na własne potrzeby Grupy i zaliczane w rachunek wyników w momencie ich wydania oraz nośniki danych zaliczane w rachunek wyników w momencie ich wydania kontrahentowi.
Towary obejmują płyty DVD. Produkty gotowe obejmują wyprodukowane przez Grupę wydawnictwa filmowe znajdujące się w magazynach Grupy oraz w magazynie komisowym.
Rozchód zapasów odbywa się zgodnie z zasadą „pierwsze weszło – pierwsze wyszło”.
|
|
Stan na |
Stan na |
|
Materiały |
19 |
- |
|
Towary |
20 |
40 |
|
Razem |
39 |
40 |
|
|
Stan na |
Stan na |
|
Środki pieniężne w kasie i na rachunku bankowym |
40 931 |
30 471 |
|
Razem |
40 931 |
30 471 |
|
|
|
Stan na |
Stan na |
|
Zobowiązania wobec pozostałych jednostek |
4 741 |
3 424 |
|
|
- zobowiązania z tytułu zakupu aktywów programowych |
4 741 |
3 424 |
|
|
Razem zobowiązania długoterminowe |
|
4 741 |
3 424 |
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
|
|
Zobowiązania krótkoterminowe wobec jednostek powiązanych |
16 414 |
7 787 |
|
|
- zobowiązania handlowe |
|
12 952 |
4 541 |
|
- zobowiązania z tytułu zakupu aktywów programowych |
3 462 |
3 246 |
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania wobec pozostałych jednostek |
32 893 |
41 518 |
|
|
- zobowiązania handlowe |
|
14 057 |
9 868 |
|
- zobowiązania z tytułu zakupu aktywów programowych |
16 846 |
29 485 |
|
|
- zobowiązania z tytułu wynagrodzeń |
|
117 |
153 |
|
- zobowiązania budżetowe z innych tytułów niż bieżący podatek dochodowy |
1 852 |
1 883 |
|
|
- inne zobowiązania niefinansowe |
|
21 |
129 |
|
|
|
|
|
|
Razem zobowiązania krótkoterminowe |
49 307 |
49 305 |
|
Zobowiązania z handlowe oraz zobowiązania z tytułu zakupu aktywów programowych zaliczane są do zobowiązań finansowych i co do zasady wyceniane są według zamortyzowanego kosztu zgodnie z wymogami MSSF 9 dla zobowiązań finansowych innych niż te wyceniane w wartości godziwej przez zysk lub stratę. Jednakże, w przypadku tych zobowiązań Grupa stosuje uproszczenie polegające na tym, iż zobowiązania takie wykazywane są w kwocie wymagającej zapłaty, tj. ich wycena na dzień bilansowy nie zawiera efektu dyskonta. Zdaniem Zarządu zastosowane uproszczenie nie powoduje istotnego zniekształcenia sytuacji finansowej i majątkowej Grupy, jak i jej wyniku finansowego.
Zobowiązania finansowe przestają być wykazywane w bilansie, jeśli zobowiązania te wygasną (to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł).
Pozostałe zobowiązania niefinansowe (zobowiązania budżetowe, zobowiązania z tytułu zobowiązań rozliczeń z pracownikami oraz pozostałe typy zobowiązań) ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.
|
Uzgodnienie zmiany stanu zobowiązań handlowych oraz pozostałych zobowiązań w trakcie roku do sprawozdania z przepływów pieniężnych: |
|||
|
|
|
12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2022 r. (w tys. zł) |
12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 r. (w tys. zł) |
|
Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania na dzień 1 stycznia |
52 729 |
44 284 |
|
|
Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania na dzień 31 grudnia |
54 048 |
52 729 |
|
|
Bilansowa zmiana stanu |
|
1 319 |
8 445 |
|
Korekty o zmiany niezwiązane z działalnością operacyjną: |
|
|
|
|
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu zakupu udziałów w jednostkach zależnych |
(6) |
(43) |
|
|
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu zakupu aktywów programowych |
(1 433) |
(14 892) |
|
|
Sprzedaż aktywów programowych |
|
13 635 |
11 323 |
|
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu podatku u źródła |
- |
27 |
|
|
Pozostałe zmiany niedotyczące działalności operacyjnej |
(373) |
982 |
|
|
Zmiana stanu zobowiązań zaprezentowana w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych |
13 142 |
11 677 |
|
|
Uzgodnienie nabycia rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych do sprawozdania z przepływów pieniężnych: |
|||
|
|
|
12 miesięcy zakończonych |
12 miesięcy zakończonych |
|
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych |
(1 929) |
(1 779) |
|
|
Nabycie pozostałych wartości niematerialnych |
(269) |
(782) |
|
|
Spłata zobowiązań z tytułu koncesji |
(3 557) |
(3 437) |
|
|
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych zaprezentowane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych |
(5 755) |
(5 998) |
|
|
|
Stan na |
Do rozliczenia w okresie: |
|
|
|
|
do 12 m-cy |
od 2 do 5 lat |
|
Zafakturowana i niezrealizowana sprzedaż licencji |
8 849 |
7 272 |
1 577 |
|
|
8 849 |
7 272 |
1 577 |
|
|
Stan na |
Do rozliczenia w okresie: |
|
|
|
|
do 12 m-cy |
od 2 do 5 lat |
|
Zafakturowana i niezrealizowana sprzedaż licencji |
4 486 |
2 730 |
1 756 |
|
|
4 486 |
2 730 |
1 756 |
|
|
Przychody ujęte w danym okresie sprawozdawczym wynikające ze zobowiązań na 31 grudnia |
|
|
|
12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2022 r. (w tys. zł) |
12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2021 r. (w tys. zł) |
|
Zafakturowana i niezrealizowana sprzedaż licencji |
2 730 |
634 |
|
|
2 730 |
634 |
Forwardy
W 2017 r. Grupa zawarła z bankiem Santander S.A. umowy na zakup kontraktów terminowych typu forward na USD o łącznej wartości 1 476 tys. USD z terminami zapadalności ustalonymi w okresie od 31 stycznia 2018 r. do 31 lipca 2020 r.
Wartość godziwa instrumentów forward była ustalana w oparciu o przyszłe przepływy dyskontowane do dnia wyceny krzywymi rynkowymi uwzględniającymi punkty swapowe. Zdyskontowane przepływy są przeliczane na PLN po fixingu NBP z dnia wyceny.
Efekt wyceny był ujmowany na koniec każdego miesiąca i prezentowany w pozycji Pozostałe przychody/ koszty operacyjne. W wyniku zakończenia realizacji kontraktów forward w roku 2021 Grupa nie rozpoznała zysków z tytułu wyceny posiadanych instrumentów. Na koniec 2022 r. Grupa nie posiadała otwartych kontraktów forward.
Zgodnie z MSSF 13 Grupa klasyfikuje wartość godziwą forwardów do poziomu 3 hierarchii wartości godziwej.
IRS
W 2018 r. Grupa zawarła z bankiem Santander S.A. transakcję zamiany stóp procentowych typu IRS (Interest Rate Swap) polegającą na zamianie płatności odsetek opartych o zmienną stopę procentową WIBOR 1M na płatność odsetek opartych o stałą stopę procentową 2,62%.
Powyższa transakcja zabezpiecza zobowiązania Grupy z tytułu odsetek od kredytu inwestycyjnego.
Transakcja została zawarta na okres od 15 czerwca 2018 r. do 28 kwietnia 2023 r. i zabezpiecza łącznie kwotę nominalną kredytu w wysokości 16 100 tys. zł. W związku ze spłatą kredytu w 2022 r. nastąpiło przedterminowe zamknięcie transakcji w dniu 19 grudnia 2022 r.
Celem zawarcia Transakcji IRS jest ograniczenie ryzyka niekorzystnej zmiany stopy procentowej, a tym samym uzyskanie stabilizacji kosztu finansowania kredytu.
Poniższa tabela prezentuje podstawowe parametry IRS:
|
|
31 grudnia 2022 r. |
31 grudnia 2021 r. |
|
Typ instrumentu |
IRS |
IRS |
|
Zabezpieczane ryzyko |
Płatności z tytułu kredytu inwestycyjnego |
Płatności z tytułu kredytu inwestycyjnego |
|
Wartość godziwa instrumentu zabezpieczającego |
(0) tys. zł |
(92) tys. zł |
|
Klasyfikacja rachunkowa |
Instrumenty finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik |
Instrumenty finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik |
|
Okres wpływu instrumentu zabezpieczającego na rachunek zysków i strat |
Transakcja została zamknięta |
Do 28 kwietnia 2023 r. |
|
|
|
Rezerwa na niewykorzystane urlopy |
Rezerwa na odprawy emerytalne |
Razem |
|
Stan na 1 stycznia 2022 r. |
565 |
212 |
777 |
|
|
Utworzone w ciągu roku obrotowego |
328 |
- |
328 |
|
|
Rozwiązane |
|
- |
(54) |
(54) |
|
Stan na 31 grudnia 2022 r. |
893 |
158 |
1 051 |
|
|
|
|
Rezerwa na niewykorzystane urlopy |
Rezerwa na odprawy emerytalne |
Razem |
|
Stan na 1 stycznia 2021 r. |
991 |
187 |
1 178 |
|
|
Utworzone w ciągu roku obrotowego |
- |
25 |
25 |
|
|
Rozwiązane |
|
(426) |
- |
(426) |
|
Stan na 31 grudnia 2021 r. |
565 |
212 |
777 |
|
W dniu 2 lutego 2022 r. zarejestrowano połączenie Kino Polska TV S.A. („Spółka Przejmująca”) ze spółką zależną Kino Polska Muzyka Sp. z o.o. („Spółka Przejęta”).
Połączenie zostało dokonane na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych poprzez przeniesienie całego majątku Kino Polska Muzyka Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie do spółki "Kino Polska TV" S.A. Zgodnie z art. 494 § 1 Kodeksu spółek handlowych Emitent wstąpił z dniem połączenia tj. 2 lutego 2022 r., we wszystkie prawa i obowiązki Kino Polska Muzyka Sp. z o.o.
Ze względu na fakt, iż Kino Polska TV S.A. było 100% udziałowcem Spółki Przejmowanej, transakcja połączenia miała charakter transakcji pod wspólną kontrolą / restrukturyzacji kapitałowej.
W odniesieniu do transakcji o takim charakterze Spółka stosuje metodę poprzednich wartości („predecessor accounting”), tj. na dzień połączenia aktywa i zobowiązania przejmowanych spółek (biznesów) są wykazywane w wartościach pochodzących ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego przygotowywanego przez Spółkę. Różnica pomiędzy wynagrodzeniem związanym z nabyciem udziałów w jednostce przejmowanej a wartością nominalną objętych udziałów, oraz różnica z eliminacji wzajemnych transakcji jakie zostały wykazane przez obie spółki w trakcie 2021 r. i na dzień 31 grudnia 2021 r., zostały ujęte w kapitałach własnych jako różnica z połączenia.
Ze względu na nieistotne wielkości danych finansowych wypracowanych przez Kino Polska Muzyka Sp. z o.o. w 2021 r., Zarząd Spółki odstąpił od przekształcania danych porównawczych prezentowanych w jednostkowym sprawozdaniu z całkowitych dochodów i w jednostkowym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych.
W związku z tym, że Spółka Przejęta została utworzona w trakcie 2021 r., Spółka odstąpiła od prezentacji przekształconych danych na dzień 1 stycznia 2021 r.
Przekształcenie jednostkowego sprawozdania z sytuacji finansowej za dzień 31 grudnia 2021 r.:
|
|
Stan na |
Połączenie spółek |
Stan na |
|
AKTYWA |
|
|
|
|
Aktywa trwałe |
|
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
2 558 |
- |
2 558 |
|
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania |
3 387 |
- |
3 387 |
|
Wartość firmy |
20 466 |
- |
20 466 |
|
Aktywa programowe długoterminowe |
35 113 |
- |
35 113 |
|
Pozostałe wartości niematerialne |
6 057 |
11 |
6 068 |
|
Udziały w spółkach zależnych i wspólnych przedsięwzięciach |
172 558 |
(8) |
172 550 |
|
Pochodne instrumenty finansowe |
92 |
- |
92 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
193 |
- |
193 |
|
Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
1 504 |
- |
1 504 |
|
Razem aktywa trwałe |
241 928 |
3 |
241 931 |
|
|
|
|
|
|
Aktywa obrotowe |
|
|
|
|
Zapasy |
39 |
- |
39 |
|
Aktywa programowe krótkoterminowe |
4 098 |
- |
4 098 |
|
Pożyczki udzielone |
2 154 |
(35) |
2 119 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
30 481 |
(330) |
30 151 |
|
Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe kosztów |
501 |
- |
501 |
|
Należności z tytułu podatku dochodowego |
1 049 |
- |
- |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
15 674 |
3 |
15 677 |
|
Razem aktywa obrotowe |
52 947 |
(362) |
52 585 |
|
|
|
|
|
|
SUMA AKTYWÓW |
294 875 |
(359) |
294 516 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PASYWA |
|
|
|
|
Kapitał własny |
|
|
|
|
Kapitał zakładowy |
1 982 |
- |
1 982 |
|
Nadwyżka z emisji akcji powyżej wartości nominalnej |
148 940 |
- |
148 940 |
|
Zyski zatrzymane |
72 920 |
120 |
73 040 |
|
Razem kapitał własny |
223 842 |
120 |
223 962 |
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe |
|
|
|
|
Kredyty i pożyczki otrzymane |
10 709 |
- |
10 709 |
|
Zobowiązania z tytułu koncesji |
5 152 |
- |
5 152 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
876 |
- |
876 |
|
Rezerwy |
184 |
- |
184 |
|
Zobowiązania z tytułu umów z klientami |
1 755 |
- |
1 755 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
1 290 |
- |
1 290 |
|
Razem zobowiązania długoterminowe |
19 966 |
- |
19 966 |
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
|
|
Kredyty i pożyczki otrzymane |
5 561 |
- |
5 561 |
|
Zobowiązania z tytułu koncesji |
1 496 |
- |
1 496 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
38 992 |
(479) |
38 513 |
|
Rezerwy |
565 |
- |
565 |
|
Zobowiązania z tytułu umów z klientami |
2 449 |
- |
2 449 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
1 560 |
- |
1 560 |
|
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego |
444 |
- |
444 |
|
Razem zobowiązania krótkoterminowe |
51 067 |
(479) |
50 588 |
|
|
|
|
|
|
SUMA PASYWÓW |
294 875 |
(359) |
294 6 |
Przyszłe zobowiązania z tytułu umów najmu powierzchni biurowej – opłata eksploatacyjna:
|
|
Stan na |
Stan na |
|
W okresie 1 roku |
850 |
592 |
|
W okresie od 1 do 5 lat |
41 |
542 |
|
Razem |
891 |
1 134 |
Przyszłe zobowiązania z tytułu umów na świadczenie usług nadawczych i innych podobnych usług:
|
|
Stan na |
Stan na |
|
W okresie 1 roku |
25 687 |
23 381 |
|
W okresie od 1 do 5 lat |
22 778 |
46 239 |
|
Razem |
48 465 |
69 620 |
Przyszłe zobowiązania z tytułu umów zakupu aktywów programowych:
|
|
Stan na |
Stan na |
|
W okresie 1 roku |
10 926 |
16 858 |
|
W okresie od 1 do 5 lat |
11 339 |
13 753 |
|
Razem |
22 265 |
30 611 |
Grupa Kapitałowa operuje zarówno na rynkach polskim jak i międzynarodowym. W związku z tym międzynarodowa sytuacja geopolityczna jest istotna w kontekście prowadzonej przez Grupę działalności. Sytuacja polityczno-gospodarcza na Ukrainie, która wynika z trwającego obecnie na jej terytorium konfliktu zbrojnego, w ocenie Zarządu poczynionej na dzień publikacji Raportu, nie powinna mieć istotnie negatywnego wpływ na działalność Grupy Kapitałowej. Udział przychodów z rynku ukraińskiego w przychodach ogółem Grupy nie jest na tyle znaczący, aby ewentualny problem z ich przepływem skłaniał do identyfikacji istotnego ryzyka dla działalności lub stabilności finansowej Grupy. Także przychody z rynku rosyjskiego nie stanowią istotnej części w jej przychodach. Niemniej Zarząd na bieżąco monitoruje sytuację, a w przypadku pojawienia się okoliczności istotnie wpływających na działalność, sytuację finansową i wyniki operacyjne Spółki lub Grupy, niezwłocznie przekaże informacje na ten temat do wiadomości publicznej, zgodnie z art. 17 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.