259400785DUNUE4FAZ21 2022-01-01 2022-12-31 iso4217:PLN xbrli:shares iso4217:PLN 259400785DUNUE4FAZ21 2021-01-01 2021-12-31 xbrli:shares 259400785DUNUE4FAZ21 2022-12-31 259400785DUNUE4FAZ21 2021-12-31 259400785DUNUE4FAZ21 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400785DUNUE4FAZ21 2021-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 259400785DUNUE4FAZ21 2021-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 259400785DUNUE4FAZ21 2021-12-31 ifrs-full:RevaluationSurplusMember 259400785DUNUE4FAZ21 2021-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400785DUNUE4FAZ21 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400785DUNUE4FAZ21 2021-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400785DUNUE4FAZ21 2021-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400785DUNUE4FAZ21 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400785DUNUE4FAZ21 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 259400785DUNUE4FAZ21 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 259400785DUNUE4FAZ21 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:RevaluationSurplusMember 259400785DUNUE4FAZ21 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400785DUNUE4FAZ21 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400785DUNUE4FAZ21 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400785DUNUE4FAZ21 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400785DUNUE4FAZ21 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400785DUNUE4FAZ21 2022-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 259400785DUNUE4FAZ21 2022-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 259400785DUNUE4FAZ21 2022-12-31 ifrs-full:RevaluationSurplusMember 259400785DUNUE4FAZ21 2022-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400785DUNUE4FAZ21 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400785DUNUE4FAZ21 2022-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400785DUNUE4FAZ21 2022-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400785DUNUE4FAZ21 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400785DUNUE4FAZ21 2020-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 259400785DUNUE4FAZ21 2020-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 259400785DUNUE4FAZ21 2020-12-31 ifrs-full:RevaluationSurplusMember 259400785DUNUE4FAZ21 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400785DUNUE4FAZ21 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400785DUNUE4FAZ21 2020-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400785DUNUE4FAZ21 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 259400785DUNUE4FAZ21 2020-12-31 259400785DUNUE4FAZ21 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 259400785DUNUE4FAZ21 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 259400785DUNUE4FAZ21 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 259400785DUNUE4FAZ21 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:RevaluationSurplusMember 259400785DUNUE4FAZ21 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 259400785DUNUE4FAZ21 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 259400785DUNUE4FAZ21 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 259400785DUNUE4FAZ21 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
 
 
 
 
'Please unpack the Result.zip and reopen this file.'
COMP
Spółka A KCYJNA
ul. Jutrzenki 116
02-230 Warszawa
Polska
 
 
 
 
Raport RS 2022
 
Informacje zawarte w Raporcie za rok 2022 r. zostały sporządzone zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz. U. 2018 poz. 757) oraz Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zarząd Spółki Comp S.A.
podaje do wiadomości roczne sprawozdanie z działalności Grupy Kapitałowej
zawierające skonsolidowane sprawozdanie finansowe
sporządzone według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej
obejmujące okres od 01.01.2022 do 31.12.2022
w walucie: PLN
 
 
Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
SPIS TREŚCI
 
Załączniki do Raportu RS 2022:
Sprawozdanie z badania Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego.
Oświadczenie Comp S.A. o stosowaniu zasad ładu korporacyjnego w 2022 roku.
Oświadczenie na temat informacji niefinansowych z działalności Grupy Kapitałowej Comp S.A. za 2022 r.
 
Sprawozdanie finansowe prezentuje dane za okres 1 stycznia 2022 – 31 grudnia 2022 r. i dane porównywalne za okres 1 stycznia 2021 – 31 grudnia 2021 r. w odniesieniu do Skonsolidowanego Sprawozdania z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów i Skonsolidowanego Sprawozdania z Przepływów Pieniężnych oraz Zestawienia Zmian w Skonsolidowanym Kapitale Własnym oraz dla Skonsolidowanego Sprawozdania z Sytuacji Finansowej dane na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz 31 grudnia 2021 roku.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Wybrane dane finansowe
za okres 1 stycznia 2022 – 31 grudnia 2022 roku
WYBRANE DANE SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
w tys. zł
w tys. EUR
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
I Przychody netto ze sprzedaży
750 555
808 750
160 091
176 679
II Zysk (strata) z działalności operacyjnej
27 247
74 056
5 812
16 178
III Zysk (strata) brutto
8 763
59 887
1 869
13 083
IV Zysk (strata) netto
(8 603)
34 983
(1 835)
7 642
V Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej
(361)
35 978
(77)
7 860
VI Całkowity dochód
(9 080)
36 265
(1 937)
7 922
VII Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej
1 577
119 382
336
26 080
VIII Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej
(21 228)
(33 701)
(4 528)
(7 362)
IX Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej
34 920
(95 107)
7 448
(20 777)
X Przepływy pieniężne netto, razem
15 269
(9 426)
3 257
(2 059)
XI Średnia ważona liczba akcji
4 779 418
4 781 909
4 779 418
4 781 909
XII Rozwodniona liczba akcji
4 779 418
4 781 909
4 779 418
4 781 909
XIII Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł /EUR)
(0,08)
7,52
(0,02)
1,64
XIV Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł/EUR)
(0,08)
7,52
(0,02)
1,64
 
WYBRANE DANE SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
w tys. zł
w tys. EUR
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
XV Aktywa razem
1 042 748
953 541
222 339
207 319
XVI Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania
502 899
387 222
107 230
84 190
XVII Zobowiązania długoterminowe
112 766
53 677
24 044
11 670
XVIII Zobowiązania krótkoterminowe
390 133
333 545
83 186
72 520
XIX Kapitał własny
539 849
566 319
115 109
123 129
XX Kapitał własny przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej
513 946
534 552
109 586
116 222
XXI Kapitał podstawowy (akcyjny)
14 026
14 795
2 991
3 217
XXII Liczba akcji
5 610 548
5 918 188
5 610 548
5 918 188
XXIII Rozwodniona liczba akcji
5 610 548
5 918 188
5 610 548
5 918 188
XXIV Wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR)
96,22
95,69
20,52
20,81
XXV Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR)
96,22
95,69
20,52
20,81
 
Wybrane dane finansowe prezentowane w sprawozdaniu finansowym przeliczono na walutę EUR wg średniego kursu Narodowego Banku Polskiego.Kurs EURO przyjęty do obliczania wybranych danych finansowych wynosi:
Dane w zł
okres bieżący
okres porównywalny
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
Kurs obowiązujący na ostatni dzień okresu przyjęty do obliczenia danych z pozycji od XV do XXI
4,6899
4,5994
 
01.01.2022 do 31.12.2022
01.01.2021 do 31.12.2021
Kurs średni obliczony jako średnia arytmetyczna kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca w danym okresie - przyjęty do obliczenia danych z pozycji od I do X
4,6883
4,5775

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Oświadczenia osób działających w imieniu Comp S.A.
 
Działając w imieniu Comp S.A. oświadczamy,
 
  • - że wedle naszej najlepszej wiedzy, roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe oraz dane porównywalne, sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości oraz że odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową, finansową i skonsolidowany wynik finansowy Grupy Kapitałowej Comp S.A. (Grupy) oraz sprawozdanie z działalności emitenta zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji Spółki i Grupy Kapitałowej, w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyka.
 
  • - że podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych, w tym będących podstawą sporządzenia danych porównywalnych, zamieszczonych w prezentowanym sprawozdaniu, został wybrany zgodnie z przepisami prawa oraz że podmiot ten oraz biegli rewidenci dokonujący badania spełnili warunki do wyrażenia bezstronnej i niezależnej opinii o badaniu, zgodnie z właściwymi przepisami prawa krajowego.
 
 
 
 
 
Podpisy wszystkich Członków Zarządu Comp S.A.
 
Data
Imię i nazwisko
Funkcja
Podpis
06.04.2023
Robert Tomaszewski
Prezes Zarządu
Dokument podpisany elektronicznie
06.04.2023
Krzysztof Morawski
Wiceprezes Zarządu
Dokument podpisany elektronicznie
06.04.2023
Jarosław Wilk
Wiceprezes Zarządu
Dokument podpisany elektronicznie
06.04.2023
Andrzej Wawer
Wiceprezes Zarządu
Dokument podpisany elektronicznie

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Informacja Zarządu Comp S.A. do skonsolidowanego sprawozdania finansowego Comp S.A. za rok 2022
 
Zarząd Spółki, na podstawie dokumentacji Rady Nadzorczej, oświadcza, że w roku 2022 Rada Nadzorcza dokonała wyboru firmy audytorskiej przeprowadzającej badanie rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za lata 2022 i 2023 zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami oraz polityką Spółki w zakresie wyboru firmy audytorskiej oraz stosowną procedurą wewnętrzną. Mając powyższe na uwadze, Zarząd Spółki, na podstawie dokumentacji Rady Nadzorczej, oświadcza, że: 
 
  • firma audytorska oraz członkowie zespołu wykonującego badanie spełniali warunki do sporządzenia bezstronnego i niezależnego sprawozdania z badania rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnie z obowiązującymi przepisami, standardami wykonywania zawodu i zasadami etyki zawodowej, 
 
  • w Spółce są przestrzegane obowiązujące przepisy związane z rotacją firmy audytorskiej i kluczowego biegłego rewidenta oraz obowiązkowymi okresami karencji, 
 
  • Spółka posiada politykę w zakresie wyboru firmy audytorskiej oraz politykę w zakresie świadczenia na rzecz emitenta przez firmę audytorską, podmiot powiązany z firmą audytorską lub członka jego sieci dodatkowych usług niebędących badaniem, w tym usług warunkowo zwolnionych z zakazu świadczenia przez firmę audytorską.
 
 
 
 
 
 
Podpisy wszystkich Członków Zarządu Comp S.A.
 
Data
Imię i nazwisko
Funkcja
Podpis
06.04.2023
Robert Tomaszewski
Prezes Zarządu
Dokument podpisany elektronicznie
06.04.2023
Krzysztof Morawski
Wiceprezes Zarządu
Dokument podpisany elektronicznie
06.04.2023
Jarosław Wilk
Wiceprezes Zarządu
Dokument podpisany elektronicznie
06.04.2023
Andrzej Wawer
Wiceprezes Zarządu
Dokument podpisany elektronicznie

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
 
Oświadczenie Rady Nadzorczej Comp S.A.
 
Rada Nadzorcza spółki pod firmą Comp Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (dalej „Spółka”), działając na podstawie na podstawie § 71 ust. 1 pkt 8 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim, oświadcza że w 2022 roku w Spółce:
 
  • powołany przez Radę Nadzorczą Spółki komitet audytu wykonywał zadania przewidziane w obowiązujących przepisach,
  • przestrzegane były przepisy dotyczące powołania, składu i funkcjonowania komitetu audytu, w tym dotyczące spełnienia przez jego członków kryteriów niezależności oraz wymagań odnośnie do posiadania wiedzy i umiejętności z zakresu branży, w której działa Spółka, oraz w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych.
 
Ponadto Rada Nadzorcza Spółki, działając na podstawie na podstawie § 71 ust. 1 pkt 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim, stwierdza że:
  • przygotowane przez Zarząd sprawozdanie z działalności grupy kapitałowej Spółki w 2022 r. oraz skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej Spółki za 2022 r. są zgodne z księgami, dokumentami oraz ze stanem faktycznym, zaś uzasadnieniem dla powyższego stwierdzenia są m.in. całoroczne prace komitetu audytu, rady nadzorczej oraz opinia podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego Spółki. Rada Nadzorcza wskazuje ponadto, że nie zaszły jakiekolwiek przesłanki by uznać, że Spółka niewłaściwie i w sposób nienależyty prowadzi księgi handlowe, albo że w dokumentacji Spółki, w tym ewidencji księgowej, poprawnie nie odzwierciedlono zdarzeń gospodarczych.
 
Podpisy wszystkich Członków Rady Nadzorczej Comp S.A.*
 
Data
Imię i nazwisko
Funkcja
Podpis
06.04.2023
Grzegorz Należyty
Przewodniczący Rady Nadzorczej
06.04.2023
Ryszard Trepczyński
Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
06.04.2023
Jerzy Radosław Bartosiewicz
Członek Rady Nadzorczej
06.04.2023
Piotr Nowjalis
Członek Rady Nadzorczej
06.04.2023
Julian Kutrzeba
Członek Rady Nadzorczej
06.04.2023
Krystian Brymora
Członek Rady Nadzorczej
 
* Podpisy znajdują się na oryginałach dostarczonych do Spółki

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Pismo Prezesa Zarządu
 
 
Szanowni Państwo,
 
Drodzy Akcjonariusze Comp S.A.,
 
skończył się 2022 rok - jeden z najbardziej przełomowych lat w naszej ponad 30-letniej historii. Był to rok przejściowy, w którym zbudowaliśmy podstawy pod wyraźny i trwały wzrost wyników Grupy.
 
W ubiegłym roku została opracowana i ogłoszona wieloletnia strategia „COMP 2025 Next Generation”, która obejmuje wszystkie główne obszary działania Grupy. Priorytetowym celem „COMP 2025 Next Generation” jest zapewnienie stałego wzrostu wartości Spółki, uniezależnionego od tempa fiskalizacji. Przyjęta strategia zakłada wejście Spółki na tę stabilną trajektorię rozwoju już na początku 2023 roku.
 
W strategii potwierdziliśmy, że fundamentem „COMP 2025 Next Generation” jest pozyskiwanie długich, wieloletnich kontraktów IT oraz rozwój sprzedaży związanej z urządzeniami wielofunkcyjnymi i M/platform w modelu abonamentowym. Najważniejszymi elementami strategii przeznaczonymi do realizacji w 2022 roku były:
  • 1. Podpisanie umów gwarantujących długofalowe przychody, obejmujące co najmniej 2023 rok w sektorze IT.
  • 2. Potwierdzenie wykorzystania M/platform przez kolejnych dużych uczestników rynku (sieci handlowe, producenci).
  • 3. Pozyskanie jako klientów kolejnych korporacji przewozu osób oraz wejście na rynek myjni samochodowych – technologia wirtualnej kasy fiskalnej w modelu abonamentowym.
  • 4. Uzyskanie gotowości technologicznej i homologacji niezbędnych do zamiany w urządzenia wielofunkcyjne wszystkich dotychczas sprzedanych oraz wszystkich nowych kas fiskalnych online – z dodatkowymi funkcjami płatniczymi i e-paragonem.
  • 5. Przeprowadzenie działań restrukturyzacyjnych w obszarze produkcji elektroniki, w tym ograniczenie produkcji niefiskalnej oraz zmniejszenie kosztów stałych całej Grupy Kapitałowej.
 
Z dużą satysfakcją potwierdzam, że udało się osiągnąć wszystkie ww. cele w bardzo dużym stopniu lub całkowicie. Mamy rekordowy backlog w segmencie IT, potwierdzone wieloletnią kontraktacją wykorzystanie technologii M/platform (dzięki czemu cały projekt uzyskał trwałą rentowność od początku obecnego roku), wzrost sprzedaży usług kas wirtualnych w systemie abonamentowym oraz niższe koszty stałe części produkcyjnej Grupy. Korzyści z powyższych osiągnięć w 2022 roku będą wyraźnie widoczne w wynikach w kolejnych latach. Kasy online stają się stopniowo technologicznie i homologacyjnie gotowe do obsługi płatności elektronicznych w aplikacjach (takich jak BLIK czy płatności kartowe) oraz e-paragonów. Te rynki będziemy szeroko rozwijać począwszy od przyszłego roku.
 
Zwiększona wieloletnia kontraktacja w rosnących trendach, takich jak cyberbezpieczeństwo, usługi dodane i nowe technologie dla sklepów, sieci i punktów usługowych, przekłada się na większą przewidywalność naszej działalności. W konsekwencji tego mogliśmy w 2022 roku zwiększyć transfer do akcjonariuszy, w formie wypłaty dywidendy oraz przeprowadzenia buybacku. W obecnym roku zamierzamy kontynuować politykę transferu środków do akcjonariuszy na wysokim poziomie, wraz z dalszym zmniejszeniem zadłużenia.
 
Dzięki determinacji i odwadze, jakie pokazaliśmy w 2022 roku, wchodzimy w okres wzrostu, zgodnie z planami finansowymi określonymi w naszej strategii. To dobry wskaźnik naszej odporności na zmienne i niepewne warunki zewnętrzne.
 
Dziękuję za zaufanie i życzę sukcesów.
 
Robert Tomaszewski
 
Prezes Zarządu Comp S.A.
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej za okres 01.01.2022 r. - 31.12.2022 r.
Oświadczenie o zgodności z MSSF
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) oraz zgodnie z odpowiednimi Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości („MSR”) przyjętymi przez UE. MSSF i MSR obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz Komisję ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej („IFRIC”).
 
Sprawozdanie obejmuje okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku oraz dane porównawcze zgodnie z MSR 1.
 
Walutą sprawozdawczą jest polski złoty, ze względu na fakt, że zdecydowana większość skonsolidowanych przychodów Grupy Kapitałowej Comp S.A. wyrażonych jest w tej walucie.
 
 
 
Podpisy wszystkich Członków Zarządu Comp S.A.
 
Data
Imię i nazwisko
Funkcja
Podpis
06.04.2023
Robert Tomaszewski
Prezes Zarządu
Dokument podpisany elektronicznie
06.04.2023
Krzysztof Morawski
Wiceprezes Zarządu
Dokument podpisany elektronicznie
06.04.2023
Jarosław Wilk
Wiceprezes Zarządu
Dokument podpisany elektronicznie
06.04.2023
Andrzej Wawer
Wiceprezes Zarządu
Dokument podpisany elektronicznie

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Wprowadzenie do Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego
 
Zarząd Comp Spółka Akcyjna („Comp S.A.”) z siedzibą w Warszawie (adres: Polska , 02-230 Warszawa, ul. Jutrzenki 116), prezentuje skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r., na które składa się:
 
  • Wprowadzenie do Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego;
  • Skonsolidowane Sprawozdanie z Sytuacji Finansowej sporządzone na dzień 31 grudnia 2022 roku, które po stronie aktywów i pasywów wykazuje sumę 1.042 . 748 tys. zł;
  • Skonsolidowane Sprawozdanie z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2022 roku wykazujące stratę netto w wysokości 8 . 603 tys. zł oraz ujemne całkowite dochody ogółem w wysokości 9 . 080 tys. zł;
  • Zestawienie Zmian w Skonsolidowanym Kapitale Własnym wykazujące zmniejszenie kapitału własnego o kwotę 2 6 . 470 tys. zł;
  • Skonsolidowane Sprawozdanie z Przepływów Pieniężnych wykazujące zwiększenie stanu środków pieniężnych netto w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2022 roku o kwotę 15 . 269 tys. zł;
  • Dodatkowe informacje i objaśnienia.
 
W sprawozdaniu wszystkie kwoty podano w tysiącach zł (PLN), o ile nie zaznaczono inaczej.
 
Walutą sprawozdania jest polski złoty, ze względu na fakt, że większość przychodów Grupy Kapitałowej Comp S.A. (zwanej dalej także „Grupą Kapitałową”, „Grupą”) wyrażonych jest w tej walucie.
 
Informacje o jednostce dominującej
 
Nazwa Spółki
Comp Spółka Akcyjna
Siedziba
Polska, 02-230 Warszawa, ul Jutrzenki 116
Sąd Rejestrowy
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego
Rejestru Sądowego
Nr Rejestru Przedsiębiorców
0000037706
Nr identyfikacji podatkowej
522-00-01-694
REGON
012499190
Strona internetowa
www.comp.com.pl
 
Przedmiotem działalności podstawowej Comp S.A. (zwana dalej także Spółką, Jednostką Dominującą) wg PKD jest działalność związana z informatyką:
  • działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki - działalność przeważająca - 62.02.Z,
  • produkcja maszyn i sprzętu biurowego, z wyłączeniem komputerów i urządzeń peryferyjnych - 28.23.Z,
  • naprawa i konserwacja urządzeń elektronicznych i optycznych- 33.13.Z,
  • sprzedaż hurtowa komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania - 46.51.Z,
  • sprzedaż hurtowa pozostałych maszyn i urządzeń biurowych - 46.66.Z,
  • działalność w zakresie telekomunikacji przewodowej - 61.10.Z,
  • działalność związana z oprogramowaniem - 62.01.Z,
  • działalność związana z zarządzeniem urządzeniami informatycznymi - 62.03.Z,
  • pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych - 62.09.Z,
  • naprawa i konserwacja komputerów i urządzeń peryferyjnych - 95.11.Z.
 
Przedmiotem działalności drugorzędnej Comp S.A. jest między innymi:
  • produkcja komputerów i urządzeń peryferyjnych (dział 26.20),
  • produkcja sprzętu (tele) komunikacyjnego (dział 26.30),
  • produkcja pozostałych maszyn specjalnego przeznaczenia (dział 28.99),
  • badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych (dział 72.19),
  • wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń biurowych, włączając komputery (dział 77.33),
  • pozostałe pozaszkolne formy edukacji (dział 85.59),
  • sprzedaż hurtowa sprzętu elektronicznego i telekomunikacyjnego oraz części do niego (dział 46.52).

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Czas trwania Spółki - Jednostki Dominującej zgodnie ze statutem jest nieograniczony.
W okresie sprawozdawczym Spółka posiadała oddziały samobilansujące:
  • Oddział Nowy Sącz, mieszczący się przy ul. Nawojowskiej 118 w Nowym Sączu,
  • Oddział w Warszawie - IT, mieszczący się przy ul. Jutrzenki 116 w Warszawie.
 
Sprawozdanie Comp S.A. jest sprawozdaniem połączonym Spółki i jej oddziałów. Spółka Comp S.A. nie jest jednostką zależną innego podmiotu.
 
W roku obrotowym nie wystąpiły zmiany w nazwie Jednostki Dominującej.
 
Jednostka dominująca oraz pozostałe podmioty Grupy Kapitałowej Comp S.A. (dalej Grupa Kapitałowa, Grupa) zostały utworzone na czas nieoznaczony, z wyjątkiem spółki prawa greckiego Elzab Hellas S.A., która została utworzona na 50 lat.
 
Przygotowanie sprawozdania finansowego oparte było na założeniu, że Jednostka Dominująca i spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej będą kontynuować działalność w dającej się przewidzieć przyszłości. Nie istnieją okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuacji działalności. Dalsze informacje na temat kontynuacji działalności znajdują się w nocie nr 64.
 
Akcjonariusze lub Rada Nadzorcza mają prawo do zmiany sprawozdania przed jego zatwierdzeniem przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.
 
Skład organów Spółki Dominującej
 
W okresie od 1 stycznia 2022 r. do 28 czerwca 2022 r. Zarząd działał w składzie:
  • Robert Tomaszewski – Prezes Zarządu,
  • Krzysztof Morawski – Wiceprezes Zarządu,
  • Andrzej Wawer – Wiceprezes Zarządu,
  • Jarosław Wilk – Wiceprezes Zarządu.
 
W okresie od 1 stycznia 2022 r. do 30 czerwca 2022 r. Rada Nadzorcza działała w składzie: 
  • Grzegorz Należyty – Przewodniczący Rady Nadzorczej,
  • Ryszard Trepczyński – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej,
  • Jacek Papaj – Członek Rady Nadzorczej,
  • Karol Maciej Szymański – Członek Rady Nadzorczej,
  • Jerzy Bartosiewicz – Członek Rady Nadzorczej,
  • Piotr Nowjalis – Członek Rady Nadzorczej,
  • Julian Kutrzeba – Członek Rady Nadzorczej.
 
W dniu 28 czerwca 2022 roku Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwały o powołaniu w skład Zarządu Spółki na nową czteroletnią, wspólną kadencję następujące osoby:
  • Roberta Tomaszewskiego, powierzając mu funkcję Prezesa Zarządu Spółki,
  • Krzysztofa Morawskiego, powierzając mu funkcję Wiceprezesa Zarządu Spółki,
  • Andrzeja Wawra, powierzając mu funkcję Wiceprezesa Zarządu Spółki,
  • Jarosława Wilka, powierzając mu funkcję Wiceprezesa Zarządu Spółki.
 
Zarząd Comp S.A. poinformował o powyższym w raporcie bieżącym nr 22/2022 z dn. 28 czerwca 2022 roku.
 
W dniu 30 czerwca 2022 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Comp S.A. powołało w skład Rady Nadzorczej Spółki, na nową dwuletnią, wspólną kadencję następujące osoby:
  • Pana Grzegorza Należytego, powierzając mu funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki,
  • Pana Ryszarda Trepczyńskiego, powierzając mu funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki,
  • Pana Jerzego Bartosiewicza,
  • Pana Piotra Nowjalisa,
  • Pana Juliana Kutrzebę,
  • Pana Krystiana Brymorę.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Zarząd Comp S.A. o powyższych powołaniach informował w raporcie bieżącym nr 24/2022 z dn. 30 czerwca 2022 roku.
 
Nowo wybrana Rada Nadzorcza w dn. 15 lipca 2022 roku powołała następujące osoby w skład Komitetu Audytu Rady Nadzorczej Spółki, Komitetu Strategii Rady Nadzorczej Spółki oraz Komitetu ds. Nominacji i Wynagrodzeń Rady Nadzorczej Spółki:
 
Komitet Audytu Rady Nadzorczej Comp S.A.:
  • Jerzy Bartosiewicz, Przewodniczący Komitetu Audytu Rady Nadzorczej Spółki,
  • Grzegorz Należyty,
  • Ryszard Trepczyński.
 
Komitet Strategii Rady Nadzorczej Comp S.A.:
  • Grzegorz Należyty, Przewodniczący Komitetu Strategii Rady Nadzorczej Spółki,
  • Julian Kutrzeba,
  • Piotr Nowjalis.
 
Komitet ds. Nominacji i Wynagrodzeń Rady Nadzorczej Comp S.A.:
  • Piotr Nowjalis, Przewodniczący Komitetu ds. Nominacji i Wynagrodzeń Rady Nadzorczej Spółki,
  • Jerzy Bartosiewicz,
  • Grzegorz Należyty.
 
Kapitał zakładowy Jednostki Dominującej
 
Kapitał zakładowy Comp S.A. na dzień bilansowy wynosił 14.026.370 zł i dzieli się na 5.610.548 akcji, o wartości nominalnej po 2,50 zł każda.
 
KAPITAŁ ZAKŁADOWY (STRUKTURA)
Prawo do dywidendy
od daty nabycia
Akcje zwykłe
5 610 548
W tym akcje własne*
178 887
Ograniczenia praw do akcji
-
Liczba akcji razem
5 610 548
Kapitał zakładowy razem
14 026 370 zł
Wartość nominalna 1 akcji
2,50 zł
* akcje własne w posiadaniu Jednostki Dominującej.
 
Kapitał zakładowy Jednostki Dominującej dzieli się na 5.610.548 akcji, w tym:
  • 47.500 Akcji Serii A,
  • 1.260.000 Akcji Serii B,
  • 150.527 Akcji Serii C,
  • 210.870 Akcji Serii E,
  • 91.388 Akcji Serii G,
  • 555.000 Akcji Serii H,
  • 445.000 Akcji Serii I,
  • 607.497 Akcji Serii J,
  • 1.380.117 Akcji Serii K,
  • 862.649 Akcji Serii L.
 
W dniu 5 sierpnia 2022 r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego zarejestrował zmianę Statutu Spółki wynikającą z uchwały nr 31/2022 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 30 czerwca 2022 r. Zmiana Statutu Spółki dotyczy obniżenia kapitału zakładowego Spółki poprzez umorzenie 307.640 posiadanych przez Spółkę akcji zwykłych na okaziciela serii L, o wartości nominalnej 2,50 PLN każda i łącznej wartości nominalnej 769.100,00, zdematerializowanych i oznaczonych przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. kodem ISIN: PLCMP0000017, reprezentujących łącznie 5,20% kapitału zakładowego Spółki („Akcje Własne”), którym odpowiadało 307.640 głosów na walnym zgromadzeniu Spółki, i które stanowiły 5,20% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Spółki przed rejestracją obniżenia kapitału zakładowego.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Akcje Własne zostały nabyte przez Spółkę m.in. w celu ich umorzenia, w ramach programów nabywania akcji własnych Spółki, prowadzonych na podstawie upoważnień udzielonych przez Walne Zgromadzenie Spółki. Umorzenie Akcji Własnych nastąpiło w trybie określonym w art. 359 § 1 Kodeksu spółek handlowych jako umorzenie dobrowolne, poprzedzone nabyciem przez Spółkę akcji przeznaczonych do umorzenia.
 
Kapitał zakładowy Spółki został obniżony o kwotę 769.100,00 PLN tj. z kwoty 14.795.470,00 PLN do kwoty 14.026.370,00 i dzieli się na 5.610.548 akcji o wartości nominalnej 2,50 zł każda, którym po obniżeniu kapitału zakładowego odpowiada ogólna liczba głosów na walnym zgromadzeniu Spółki wynikająca z wszystkich wyemitowanych akcji w liczbie 5.610.548.
 
W dniu 30 listopada 2022 r. Zarząd Comp S.A., mając na uwadze: (i) postanowienia uchwały Zarządu Spółki z dnia 27 maja 2022 r., o której Spółka informowała raportem bieżącym nr 11/2022 r. z tego samego dnia, (ii) potrzebę zapewnienia stabilnej działalności Spółki; (iii) rekomendację doradców Spółki z zakresu relacji inwestorskich, działając w oparciu o upoważnienie zawarte w uchwale 30/2020 z dnia 31 sierpnia 2020 r. Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki, w dniu dzisiejszym postanowił o nabyciu w okresie do dnia 31 grudnia 2022 r., w trybie powszechnego skupu akcji, tj. poprzez publiczne zaproszenie do składania przez akcjonariuszy ofert nabycia akcji, akcji Spółki w łącznej ilości nie większej niż 29.887 akcji (tj. 0,53% ogólnej liczby głosów w Spółce) za cenę 80,00 złotych za jedną akcję, tj. łącznie za kwotę nie większą niż 2.390.960,00 PLN, a zatem za kwotę stanowiącą ok. 25% łącznej kwoty deklarowanej przez Zarząd na nabycie akcji własnych, o której była mowa w przywołanym raporcie bieżącym. Jednocześnie Zarząd dołoży starań, aby pozostałą kwotę, tj. 7.172.858,00 PLN przeznaczyć na nabycie akcji własnych Spółki w terminie do 31 grudnia 2023 r.
 
W dniu 21 grudnia 2022 r. Comp S.A. zawiadomił, iż na podstawie przepisu art. 362 § 1 pkt. 5 Kodeksu spółek handlowych oraz Uchwały Nr 30/2020 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Comp Spółka Akcyjna z dnia 30 sierpnia 2020 roku w sprawie udzielenia upoważnienia Zarządowi Spółki do nabycia akcji własnych (dalej „Uchwała”), upoważniającej Zarząd Spółki do nabycia w terminie do dnia 31 grudnia 2024 roku do 295.910 akcji własnych Spółki, w wykonaniu ogłoszonego w dniu 30 listopada 2022 r. „Zaproszenia do składania ofert sprzedaży akcji Comp S.A.”, ogłoszonym raportem bieżącym nr 37/2022 z dnia 30 listopada 2022 r., Spółka nabyła 29.887 Akcji po cenie 80,00 zł za jedną akcję. Przedmiotowe akcje, o łącznej wartości nominalnej 74.717,50 zł, stanowią 0,53% kapitału zakładowego i dają 29.887 głosów na walnym zgromadzeniu Spółki, co stanowi 0,53% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Spółki.
 
W ramach ogłoszonego powszechnego skupu akcji Spółki, o którym mowa powyżej, akcjonariusze złożyli oferty sprzedaży akcji Spółki opiewające na łącznie 4.213.477 akcji. Oznacza to, że stopa redukcji wyniosła 99,29%. Jednocześnie Spółka powiadomiła Komisję Nadzoru Finansowego, że w wyniku przedmiotowego nabycia, łączny udział jednostek z grupy kapitałowej Spółki uległ zwiększeniu powyżej 15% ogólnej liczby głosów. Przed transakcją Spółka wraz z jednostkami zależnymi posiadała 828.639, akcji, które stanowiły 14,77% kapitału zakładowego i dawały 828.639 głosów na walnym zgromadzeniu Spółki, co stanowiło 14,77% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Spółki. Po transakcji Spółka wraz z jednostkami zależnymi posiada 858.526 akcji, które stanowią 15,30% kapitału zakładowego i dają 858.526 głosów na walnym zgromadzeniu Spółki, co stanowi 15,30% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Spółki.
 
Z akcji własnych posiadanych przez Spółkę i jednostki zależne nie jest wykonywane prawo głosu na walnym zgromadzeniu Spółki. Zgodnie z § 2 pkt. 9 Uchwały nabyte przez Spółkę akcje własne mogą zostać umorzone na podstawie odrębnej uchwały walnego zgromadzenia.
 
Spółka Comp S.A. na dzień bilansowy jest w posiadaniu 178.887 szt. akcji własnych Spółki. Akcje te stanowią 3,19% kapitału zakładowego Spółki i uprawniają do 178.887 głosów na WZA Spółki, co stanowi 3,19% udziału w głosach na WZA. Spółka zależna od Comp S.A. - Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. posiada 679.639 akcji Spółki Comp S.A. stanowią 12,11% kapitału zakładowego Spółki i uprawniają do 679.639 głosów na WZA Spółki, co stanowi 12,11 % udziału w głosach na WZA. Akcje te traktowane są jako akcje własne, Comp S.A. i jednostki zależne nie wykonują prawa głosu na WZA.
 
Ilość akcji własnych
Wartość nominalna akcji własnych
Udział jaki stanowią akcje własne w kapitale zakładowym
W posiadaniu Comp S.A.*:
178.887 sztuk
447.217,50 zł
3,19%
W posiadaniu Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.:
679.639 sztuk
1.699.097,50 zł
12,11%
* akcje są przedmiotem zastawu finansowego na rzecz banku jako zabezpieczenie kredytu odnawialnego.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
 
Obecnie Spółka nie planuje emisji nowych akcji. Spółka posiada warunkowe zobowiązania do emisji związane z programem motywacyjnym dla pracowników opisane w raporcie bieżącym 30/2020 z dnia 31 sierpnia 2020 r. („Program”). W związku z Programem na lata 2020-22 może zostać wyemitowane i objęte nie więcej niż 177.545 warrantów subskrypcyjnych serii A („Warranty”). Każdy z Warrantów uprawnia do objęcia jednej akcji serii M Spółki. Uchwałą Zarządu Spółki z dnia 28 czerwca 2021 r. włączono do Programu 12 pracowników Spółki, a następnie uchwałą Rady Nadzorczej Spółki z dnia 28 czerwca 2021 r. włączono do Programu członków zarządu Spółki. Za lata 2020-21 Spółka zaoferowała łącznie 25.968 Warrantów. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego proces weryfikacji spełnienia kryteriów za rok 2022 nie został zakończony, w związku z tym liczba oferowanych Warrantów nie została jeszcze ustalona. 
 
Średnia wartość rynkowa akcji w danym okresie jest niższa niż cena realizacji Warrantów, w związku z tym Warranty za lata 2020-21 nie mają działania rozwadniającego i nie są ujęte w kalkulacji rozwodnionego zysku na akcję. 
 
Ponadto Spółka biorąc pod uwagę zapisy MSR 33 dotyczące akcji emitowanych warunkowo, dokonała weryfikacji, czy na dzień bilansowy spełnione są kryteria Programu za rok 2022. Na dzień bilansowy kryteria Programu nie zostały jeszcze spełnione, w związku z tym na mocy zapisów MSR 33 (par. 48, 52-55) uznano, iż potencjalne Warranty za ten okres nie są uwzględniane w kalkulacji zysku rozwodnionego oraz nie mają potencjału rozwadniającego.
 
Struktura własności kapitału podstawowego na dzień bilansowy 31 GRUDNIA 2022 roku według informacji przesłanych do Spółki przez akcjonariuszy oraz innych dostępnych publicznie źródeł
 
Na dzień sporządzenia niniejszego raportu oraz na dzień jego publikacji wymienieni poniżej akcjonariusze posiadali bezpośrednio lub pośrednio, pakiety powyżej 5% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Comp S.A.
 
Akcjonariat Comp S.A. na dzień 31 grudnia 2022 roku w podziale na liczbę akcji oraz głosów z nich wynikających:
 
Akcjonariusz
Liczba akcji
% ogólnej liczby akcji
liczba głosów na WZ
% głosów na WZ
NNLife Otwarty Fundusz Emerytalny*
960.000
17,11%
960.000
17,11%
Comp S.A. wraz z jednostkami zależnymi**
858.526
15,30%
858.526
15,30%
Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny i Nationale-Nederlanden Dobrowolny Fundusz Emerytalny reprezentowane przez Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A.
573.828
10,23%
573.828
10,23%
Fundusze Inwestycyjne reprezentowane przez spółkę AgioFunds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Spółka Akcyjna
502.258
8,95%
502.258
8,95%
Robert Tomaszewski***
302.756
5,40%
302.756
5,40%
Perea Capital Partners, LP
302.480
5,39%
302.480
5,39%
Pozostali akcjonariusze
2.110.700
37,62%
2.110.700
37,62%
Łącznie
5.610.548
100,00%
5.610.548
100,00%

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
* dawniej MetLife Otwarty Fundusz Emerytalny zarządzany przez NNLife Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A., dawniej MetLife Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. (od 12 października 2022 r.)
** brak możliwości wykonywania prawa głosu na WZA przez Comp S.A. i jednostki zależne
Comp S.A. wraz z jednostkami zależnymi z czego:
  • a) Comp S.A. posiada 178.887 akcji zwykłych na okaziciela stanowiących 3,19% kapitału zakładowego oraz odpowiadających 178.887 głosom stanowiących 3,19% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
  • b) Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. posiada 679.639 akcji zwykłych na okaziciela stanowiących 12,11% kapitału zakładowego oraz odpowiadających 679.639 głosom stanowiących 12,11% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
*** Robert Tomaszewski posiada:
– bezpośrednio 2.188 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 0,04 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 2.188 głosom, stanowiących 0,04 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.;
– pośrednio poprzez CE Management Group sp. z o.o. 300.568 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 5,36 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 300.568 głosom, stanowiących 5,36 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
 
W okresie sprawozdawczym tj. od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. nastąpiły poniższe zmiany w stanie posiadania podmiotów posiadających bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne powyżej 5% na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Comp S.A.
 
  • Jacek Papaj
 
Na dzień bilansowy 31 grudnia 2022 roku
 
W dniu 19 kwietnia 2022 roku wpłynęła do Spółki od akcjonariusza Pana Jacka Papaja, który pełnił do 30 czerwca 2022 roku obowiązki zarządcze jako Członek Rady Nadzorczej Comp S.A., zawiadomienie o zbyciu akcji oraz o przekazaniu darowizny.
 
Zarząd Comp S.A. informował o ww. zmianach w raporcie bieżącym nr: 7/2022 z dnia 19 kwietnia 2022 roku.
 
Szczegóły przeprowadzonych transakcji zostały przedstawione w poniższych tabelach:
 
Zawiadomienie o przeprowadzeniu transakcji na akcjach spółki Comp S.A.
Akcjonariusz
Typ transakcji
Data transakcji
Liczba akcji (szt.) / liczba głosów na WZA (szt.)
% ogólnej liczby akcji oraz % w KZ
Jacek Papaj
zbycie akcji
13.04.2022
8.563 
0,14%
darowizna
15.04.2022
77.000
1,30%
 
Stan przed zawarciem transakcji
Stan po zrealizowaniu transakcji
Raport bieżący
Akcjonariusz
Liczba akcji (szt.) / liczba głosów na WZA (szt.)
% ogólnej liczby akcji oraz % w KZ
% głosów na WZ
Liczba akcji (szt.) / liczba głosów na WZA (szt.)
% ogólnej liczby akcji oraz % w KZ
% głosów na WZ
Numer raportu
Data publikacji raportu
Jacek Papaj
162.063
2,74%
2,74%
153.500
2,59%
2,59%
07/2022
19.04.2022
153.500
2,59%
2,59%
76.500
1,29%
1,29%
07/2022
19.04.2022
 
  • Robert Tomaszewski
 
W dniu 23 maja 2022 roku wpłynęło do Spółki od Pana Roberta Tomaszewskiego, który pełni obowiązki zarządcze jako Prezes Zarządu Comp S.A., zawiadomienie o nabyciu akcji.
 
Zarząd Comp S.A. informował o ww. zmianie w raporcie bieżącym nr 10/2022 z dnia 23 maja 2022 roku.
 
Szczegóły przeprowadzonych transakcji zostały przedstawione w poniższych tabelach:

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Zawiadomienie o przeprowadzeniu transakcji na akcjach spółki Comp S.A.
Akcjonariusz
Typ transakcji
Data transakcji
Liczba akcji (szt.) / liczba głosów na WZA (szt.)
% ogólnej liczby akcji oraz % w KZ
Robert Tomaszewski*
nabycie akcji
23.05.2022
350
0,006%
nabycie akcji
23.05.2022
630
0,011%
nabycie akcji
23.05.2022
208
0,004%
 
Stan przed zawarciem transakcji
Stan po zrealizowaniu transakcji
Raport bieżący
Akcjonariusz
Liczba akcji (szt.) / liczba głosów na WZA (szt.)
% ogólnej liczby akcji oraz % w KZ
% głosów na WZA
Liczba akcji (szt.) / liczba głosów na WZA (szt.)
% ogólnej liczby akcji oraz % w KZ
% głosów na WZA
Numer raportu
Data publikacji raportu
Robert Tomaszewski*
1.000
0,02%
0,02%
1.350
0,02%
0,02%
10/2022
23.05.2022
1.350
0,02%
0,02%
1.980
0,03%
0,03%
10/2022
23.05.2022
1.980
0,03%
0,03%
2.188
0,04%
0,04%
10/2022
23.05.2022
 
* Robert Tomaszewski posiadał na dzień 23.05.2022 r.:
– bezpośrednio 2.188 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 0,04 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 2.188 głosom, stanowiących 0,04 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.;
– pośrednio poprzez CE Management Group sp. z o.o. 302.719 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 5,11 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 302.719 głosom, stanowiących 5,11 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
 
W wyniku rejestracji przez sąd w dniu 5 sierpnia 2022 r. obniżenia kapitału zakładowego, o którym Zarząd Comp S.A informował raportem bieżącym nr 30/2022 z dnia 5 sierpnia 2022 r. i wynikłej z tego zmianie ogólnej liczby głosów w Spółce uległy zmianie udziały procentowe w kapitale zakładowym Spółki oraz procent ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A. W związku z powyższym nastąpiły również zmiany u akcjonariusza Pana Roberta Tomaszewskiego. Zmiany te zostały opisane w poniższej tabeli:
 
Podmiot
Liczba
akcji przed zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
% udział
akcji w
kapitale zakładowym przed zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
Liczba głosów przed zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
% udział głosów w ogólnej liczbie głosów przed
zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
Liczba akcji po zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
% udział
akcji w
kapitale zakładowym po zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
Liczba głosów po zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
% udział głosów w ogólnej liczbie głosów po
zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
Robert Tomaszewski*
304.907
5,15%
304.907
5,15%
304.907
5,43%
304.907
5,43%
 
* Robert Tomaszewski posiadał na dzień 5 sierpnia 2022 r.:
– bezpośrednio 2.188 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 0,04 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 2.188 głosom, stanowiących 0,04 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.;
– pośrednio poprzez CE Management Group sp. z o.o. 302.719 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 5,40 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 302.719 głosom, stanowiących 5,40 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
 
Zarząd Comp S.A. informował o ww. zmianie w raporcie bieżącym nr 32/2022 w dniu 11 sierpnia 2022 roku.
 
W wyniku zbycia akcji Spółki przez CE Management Group sp. z o.o. w liczbie 2.151 w dniu 21 grudnia 2022 r., o którym Zarząd Comp S.A. informował raportem bieżącym nr 39/2022 z dnia 21 grudnia 2022 r., pośredni udział akcjonariusza Pana Roberta Tomaszewskiego w kapitale zakładowym Spółki uległ zmianie. Zmiany te zostały opisane w poniższej tabeli.
 
Podmiot
Liczba
akcji przed zdarzeniem zbycia akcji
% udział
akcji w
kapitale zakładowym przed zdarzeniem zbycia akcji
Liczba głosów przed zdarzeniem zbycia akcji
% udział głosów w ogólnej liczbie głosów przed
zdarzeniem zbycia akcji
Liczba akcji po zdarzeniu zbycia akcji
% udział
akcji w
kapitale zakładowym po zdarzeniu zbycia akcji
Liczba głosów po zdarzeniu zbycia akcji
% udział głosów w ogólnej liczbie głosów po
zdarzeniu zbycia akcji
Robert Tomaszewski*
304 907
5,43%
304 907
5,43%
302 756
5,40%
302 756
5,40%

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
 
* Robert Tomaszewski posiada na dzień bilansowy 31.12.2022 r.:
– bezpośrednio 2.188 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 0,04 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 2.188 głosom, stanowiących 0,04 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.;
– pośrednio poprzez CE Management Group sp. z o.o. 300.568 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 5,36 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 300.568 głosom, stanowiących 5,36 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
 
  • Perea Capital Partners, LP
 
Na dzień bilansowy 31 grudnia 2022 r.
 
W dniu 18 lipca 2022 roku wpłynęło do Spółki od akcjonariusza Perea Capital Partners, LP z siedzibą w Wilmington, Delaware, USA zawiadomienie o przekroczeniu przez akcjonariusza 5% udziału w ogólnej liczbie głosów w Spółce poprzez nabycie akcji.
 
Zarząd Comp S.A. informował o ww. zmianie w raporcie bieżącym nr 28/2022 z dnia 18 lipca 2022 roku.
 
Szczegóły przeprowadzonych transakcji zostały przedstawione w poniższych tabelach:
 
Zawiadomienie o przeprowadzeniu transakcji na akcjach spółki Comp S.A.
Akcjonariusz
Typ transakcji
Data transakcji
Liczba akcji (szt.) / liczba głosów na WZA (szt.)
% ogólnej liczby akcji oraz % w KZ
Perea Capital Parters, LP
nabycie akcji
12.07.2022
302 480
5,11%
 
Stan przed zawarciem transakcji
Stan po zrealizowaniu transakcji
Raport bieżący
Akcjonariusz
Liczba akcji (szt.) / liczba głosów na WZA (szt.)
% ogólnej liczby akcji oraz % w KZ
% głosów na WZ
Liczba akcji (szt.) / liczba głosów na WZA (szt.)
% ogólnej liczby akcji oraz % w KZ
% głosów na WZ
Numer raportu
Data publikacji raportu
Perea Capital Partners, LP
 b.d.
b.d.
b.d.
302 480
5,11%
5,11%
28/2022
28/2022/1
18.07.2022
20.07.2022
 
W wyniku rejestracji przez sąd w dniu 5 sierpnia 2022 r. obniżenia kapitału zakładowego, o którym Zarząd Comp S.A. informował raportem bieżącym nr 30/2022 z dnia 5 sierpnia 2022 r. i wynikłej z tego zmianie ogólnej liczby głosów w Spółce uległy zmianie udziały procentowe w kapitale zakładowym Spółki oraz procent ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A. W związku z powyższym nastąpiły również zmiany u akcjonariusza
 
Podmiot
Liczba
akcji przed zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
% udział
akcji w
kapitale zakładowym przed zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
Liczba głosów przed zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
% udział głosów w ogólnej liczbie głosów przed
zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
Liczba akcji po zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
% udział
akcji w
kapitale zakładowym po zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
Liczba głosów po zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
% udział głosów w ogólnej liczbie głosów po
zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
Perea Capital Partners, LP
302 480
5,11%
302 480
5,11%
302 480
5,39%
302 480
5,39%
 
Zarząd Comp S.A. informował o ww. zmianie w raporcie bieżącym nr 32/2022 w dniu 11 sierpnia 2022 roku.
 
  • COMP S.A.
 
Na dzień bilansowy 31 grudnia 2022 r.
 
W związku z rejestracją przez sąd w dniu 5 sierpnia 2022 r. umorzenia kapitału zakładowego, o którym Spółka informowała raportem bieżącym nr 30/2022 z dnia 5 sierpnia 2022 r. i wynikłej z tego zmianie ogólnej liczby głosów w Spółce łączny udział jednostek z grupy kapitałowej Spółki uległ zmniejszeniu poniżej 15% oraz o więcej niż 2% ogólnej liczby głosów, a w przypadku Spółki bezpośrednio dodatkowo poniżej 5% ogólnej liczby głosów, zgodnie z poniższą tabelą:

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Podmiot
Liczba
akcji przed zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
% udział
akcji w
kapitale zakładowym przed zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
Liczba głosów przed zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
% udział głosów w ogólnej liczbie głosów przed
zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
Liczba akcji po zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
% udział
akcji w
kapitale zakładowym po zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
Liczba głosów po zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
% udział głosów w ogólnej liczbie głosów po
zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
Comp S.A.
wraz z
jednostkami
zależnymi, w tym:
1 136 279
19,20%
1 136 279
19,20%
828 639
14,77%
828 639
14,77%
Comp S.A.*
456 640
7,72%
456 640
7,72%
149 000
2,66%
149 000
2,66%
Comp Centrum
Innowacji sp. z o.o.*
679 639
11,48%
679 639
11,48%
679 639
12,11%
679 639
12,11%
 
Spółka oraz jej jednostki zależne nie zawierały umów, których przedmiotem było przekazanie uprawnień do wykonywania prawa głosu.
 
  • Pozostali akcjonariusze Spółki C omp S.A.
 
W wyniku rejestracji przez sąd w dniu 5 sierpnia 2022 r. obniżenia kapitału zakładowego, o którym Spółka informowała raportem bieżącym nr 30/2022 z dnia 5 sierpnia 2022 r. i wynikłej z tego zmianie ogólnej liczby głosów w Spółce, uległy zmianie udziały procentowe w kapitale zakładowym Spółki oraz procent ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A. Wszystkie zmiany wśród akcjonariuszy Spółki zostały szczegółowo opisane w poniższej tabeli.
 
Podmiot
Liczba
akcji przed zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
% udział
akcji w
kapitale zakładowym przed zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
Liczba głosów przed zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
% udział głosów w ogólnej liczbie głosów przed
zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
Liczba akcji po zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
% udział
akcji w
kapitale zakładowym po zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
Liczba głosów po zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
% udział głosów w ogólnej liczbie głosów po
zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
MetLife Otwarty Fundusz Emerytalny zarządzany przez MetLife Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A.
960 000
16,22%
960 000
16,22%
960 000
17,11%
960 000
17,11%
Comp S.A.
wraz z jednostkami
zależnymi*
1 136 279
19,20%
1 136 279
19,20%
828 639
14,77%
828 639
14,77%
Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny i Nationale-Nederlanden Dobrowolny Fundusz Emerytalny reprezentowane przez Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A.
573 828
9,70%
573 828
9,70%
573 828
10,23%
573 828
10,23%

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Fundusze Inwestycyjne reprezentowane przez spółkę AgioFunds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Spółka Akcyjna
502 258
8,49%
502 258
8,49%
502 258
8,95%
502 258
8,95%
Robert Tomaszewski**/ ***
304 907
5,15%
304 907
5,15%
304 907
5,43%
304 907
5,43%
Perea Capital Partners, LP
302 480
5,11%
302 480
5,11%
302 480
5,39%
302 480
5,39%
Pozostali akcjonariusze
2 138 436
36,13%
2 138 436
36,13%
2 138 436
38,11%
2 138 436
38,11%
Łącznie
5 918 188
100,00%
5 918 188
100,00%
5 610 548
100,00%
5 610 548
100,00%
 
* brak możliwości wykonywania prawa głosu na WZA przez Comp S.A. i jednostki zależne
Comp S.A. wraz z jednostkami zależnymi z czego:
  • a) Comp S.A. posiada 149.000 akcji zwykłych na okaziciela stanowiących 2,66% kapitału zakładowego oraz odpowiadających 149.000 głosom stanowiących 2,66% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
  • b) Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. posiada 679.639 akcji zwykłych na okaziciela stanowiących 12,11% kapitału zakładowego oraz odpowiadających 679.639 głosom stanowiących 12,11% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
** Robert Tomaszewski posiadał na dzień 05 sierpnia 2022 r.:
– bezpośrednio 2.188 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 0,04 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 2.188 głosom, stanowiących 0,04 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.;
– pośrednio poprzez CE Management Group sp. z o.o. 302.719 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 5,40 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 302.719 głosom, stanowiących 5,40 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
*** Robert Tomaszewski posiada na dzień bilansowy 31 grudnia 2022 r.:
– bezpośrednio 2.188 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 0,04 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 2.188 głosom, stanowiących 0,04 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.;
– pośrednio poprzez CE Management Group sp. z o.o. 300.568 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 5,36 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 300.568 głosom, stanowiących 5,36 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
 
Zarząd Comp S.A. informował o ww. zmianie w raporcie bieżącym nr 32/2022 w dniu 11 sierpnia 2022 roku.
 
Zarząd Comp S.A. w dniu 21.12.2022 roku zawiadomił, iż na podstawie przepisu art. 362 § 1 pkt. 5 Kodeksu spółek handlowych oraz Uchwały Nr 30/2020 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Comp Spółka Akcyjna z dnia 30 sierpnia 2020 roku w sprawie udzielenia upoważnienia Zarządowi Spółki do nabycia akcji własnych (dalej „Uchwała”), upoważniającej Zarząd Spółki do nabycia w terminie do dnia 31 grudnia 2024 roku do 295.910 akcji własnych Spółki, w wykonaniu ogłoszonego w dniu 30 listopada 2022 r. „Zaproszenia do składania ofert sprzedaży akcji Comp S.A.”, ogłoszonym raportem bieżącym nr 37/2022 z dnia 30 listopada 2022 roku.
 
Z akcji własnych posiadanych przez Spółkę i jednostki zależne nie jest wykonywane prawo głosu na walnym zgromadzeniu Spółki. Zgodnie z § 2 pkt. 9 Uchwały nabyte przez Spółkę akcje własne mogą zostać umorzone na podstawie odrębnej uchwały walnego zgromadzenia.
 
Szczegóły przeprowadzonej transakcji nabycia akcji własnych przez Comp S.A. zostały przedstawione w poniższych tabelach:
 
Zawiadomienie o przeprowadzeniu transakcji na akcjach spółki Comp S.A.
Akcjonariusz
Typ transakcji
Data transakcji
Liczba akcji (szt.) / liczba głosów na WZA (szt.)
% ogólnej liczby akcji oraz % w KZ
Comp S.A.*
nabycie akcji
21.12.2022
29 887
0,53%
 
* z siedzibą w Warszawie

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Akcjonariusz
Liczba akcji przed zawarciem transakcji nabycia akcji
% udział akcji w kapitale zakładowym przed zawarciem transakcji nabycia akcji
Liczba głosów przed zawarciem transakcji nabycia akcji
% udział głosów w ogólnej liczbie głosów przed zawarciem transakcji nabycia akcji
Liczba akcji po zawarciu transakcji nabycia akcji
% udział
akcji w
kapitale zakładowym po zawarciu transakcji nabycia akcji
Liczba głosów po zawarciu transakcji nabycia akcji
% udział głosów w ogólnej liczbie głosów po zawarciu transakcji nabycia akcji
Comp S.A.
wraz z
jednostkami
zależnymi, w tym:
828 639
14,77%
828 639
14,77%
858 526
15,30%
858 526
15,30%
Comp S.A.*
149 000
2,66%
149 000
2,66%
178 887
3,19%
178 887
3,19%
Comp Centrum
Innowacji sp. z o.o.*
679 639
12,11%
679 639
12,11%
679 639
12,11%
679 639
12,11%
 
* z siedzibą w Warszawie
 
Jednocześnie Spółka powiadomiła Komisję Nadzoru Finansowego, że w wyniku przedmiotowego nabycia, łączny udział jednostek z grupy kapitałowej Spółki uległ zwiększeniu powyżej 15% ogólnej liczby głosów.
 
Spółka oraz jej jednostki zależne nie zawierały umów, których przedmiotem było przekazanie uprawnień do wykonywania prawa głosu.
 
Zarząd Comp S.A. informował o ww. zmianie w raporcie bieżącym nr 38/2022 w dniu 21 grudnia 2022 roku.
 
  • Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. reprezentujące fundusze Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny oraz Nationale-Nederlanden Dobrowolny Fundusz Emerytalny
 
Na dzień bilansowy 31 grudnia 2022 r.
 
W dniu 11 sierpnia 2022 roku wpłynęło do Spółki od akcjonariusza Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. reprezentujące fundusze Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny oraz Nationale-Nederlanden Dobrowolny Fundusz Emerytalny zawiadomienie o przekroczeniu przez akcjonariusza 10% udziału w ogólnej liczbie głosów w Spółce.
 
Powyższa zmiana nastąpiła w wyniku rejestracji przez sąd obniżenia kapitału zakładowego spółki Comp S.A. w dniu 5 sierpnia 2022 roku o którym Spółka poinformowała raportem bieżącym nr 30/2022 w dniu 5 sierpnia 2022 roku.
 
Poniższa tabela przedstawia zestawienie ilości akcji i głosów przed i po rozliczeniu obniżenia kapitału.
 
Przed zdarzeniem obniżenia kapitału zakładowego
Po zdarzeniu obniżenia kapitału zakładowego
Fundusze Łącznie
liczba
%
liczba
%
Głosy
573 828
9,70%
573 828
10,23%
Kapitał
573 828
9,70%
57 828
10,23%
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Akcjonariat Comp S.A. na dzień publikacji niniejszego sprawozdania w podziale na liczbę akcji oraz głosów
z nich wynikających:
 
Akcjonariusz
Liczba akcji
% ogólnej liczby akcji
liczba głosów na WZ
% głosów na WZ
Generali Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. zarządzające Generali Otwartym Funduszem Emerytalnym (Generali OFE) i Generali Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym (Generali DFE) oraz NNLife Otwartym Funduszem Emerytalnym (NNLife OFE)* oraz NNLife Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym (NNLife DFE)*
1 245 055
22,19%
1 245 055
22,19%
Comp S.A. wraz z jednostkami zależnymi**
858 526
15,30%
858 526
15,30%
Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny i Nationale-Nederlanden Dobrowolny Fundusz Emerytalny reprezentowane przez Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A.
573 828
10,23%
573 828
10,23%
Fundusze Inwestycyjne reprezentowane przez spółkę AgioFunds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Spółka Akcyjna
502 258
8,95%
502 258
8,95%
Robert Tomaszewski***
302 756
5,40%
302 756
5,40%
Perea Capital Partners, LP
302 480
5,39%
302 480
5,39%
Pozostali akcjonariusze
1 825 645
32,54%
1 825 645
32,54%
Łącznie
5 610 548
100,00%
5 610 548
100,00%
 
* dawniej MetLife Otwarty Fundusz Emerytalny zarządzany przed 01 lutego 2023 r. przez NNLife Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. (dawniej MetLife Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A.)
** brak możliwości wykonywania prawa głosu na WZA przez Comp S.A. i jednostki zależne
Comp S.A. wraz z jednostkami zależnymi z czego:
  • a) Comp S.A. posiada 178.887 akcji zwykłych na okaziciela stanowiących 3,19% kapitału zakładowego oraz odpowiadających 178.887 głosom stanowiących 3,19% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
  • b) Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. posiada 679.639 akcji zwykłych na okaziciela stanowiących 12,11% kapitału zakładowego oraz odpowiadających 679.639 głosom stanowiących 12,11% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
*** Robert Tomaszewski posiada:
– bezpośrednio 2.188 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 0,04 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 2.188 głosom, stanowiących 0,04 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.;
– pośrednio poprzez CE Management Group sp. z o.o. 300.568 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 5,36 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 300.568 głosom, stanowiących 5,36 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
 
W okresie od zakończenia okresu sprawozdawczego (tj. od dnia 31 grudnia 2022 r.) do dnia publikacji niniejszego raportu nastąpiły poniższe zmiany w stanie posiadania podmiotów posiadających bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne powyżej 5% na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Comp S.A.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
  • Generali Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. zarządzające Generali Otwartym Funduszem Emerytalnym (Generali OFE) i Generali Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym (Generali DFE), NNLife Otwartym Funduszem Emerytalnym ( NNLife OFE) oraz NNLife Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym ( NNLife DFE)
 
Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania
 
Na podstawie art. 69 w związku z art. 87 ust. I pkt 2b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2554.) - (Ustawa), Generali Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. (Towarzystwo) zarządzające Generali Otwartym Funduszem Emerytalnym (Generali OFE) i Generali Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym (Generali DFE) z siedzibą w Warszawie, poinformował Zarząd Comp S.A., że w wyniku przejęcia zarządzania NNLife Otwartym Funduszem Emerytalnym (NNLife OFE) oraz NNLife Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym (NNLife DFE) przez Towarzystwo, w dniu 1 lutego 2023 roku, na podstawie art. 66 ust. 1 i 6 oraz art. 68 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U. 2022 r. poz. 2342 z późn. zm.), udział w kapitale zakładowym oraz w ogólnej liczbie głosów spółki Comp S.A. na rachunkach funduszy: Generali OFE, Generali DFE, NNLife OFE oraz NNLife DFE (zwane łącznie Funduszami) przekroczył próg 20%.
 
Zarząd Comp S.A. informował o ww. zmianie w raporcie bieżącym nr 2/2023 z dnia 3 lutego 2023 roku.
 
Szczegóły przeprowadzonych transakcji zostały przedstawione w poniższych tabelach:
 
Stan przed przejęciem zarządzania przez Generali Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. nad NNLife Otwartym Funduszem Emerytalnym (NNLife OFE) oraz NNLife Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym (NNLife DFE).
 
Akcjonariusz
Liczba akcji (szt.) / liczba głosów na WZA (szt.)
% ogólnej liczby akcji oraz % w KZ
Generali Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. zarządzające Generali Otwartym Funduszem Emerytalnym (Generali OFE) i Generali Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym (Generali DFE)
274 786
4,90%
NNLife Otwarty Fundusz Emerytalny (NNLife OFE) oraz NNLife Dobrowolny Fundusz Emerytalny (NNLife DFE)*
970 269
17,29%
 
*dawniej MetLife OFE i MetLife DFE.
 
Stan po przejęciu zarządzania przez Generali Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. nad NNLife Otwartym Funduszem Emerytalnym (NNLife OFE) oraz NNLife Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym (NNLife DFE).
 
Akcjonariusz
Liczba akcji (szt.) / liczba głosów na WZA (szt.)
% ogólnej liczby akcji oraz % w KZ
Generali Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. zarządzające Generali Otwartym Funduszem Emerytalnym (Generali OFE) i Generali Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym (Generali DFE) oraz NNLife Otwartym Funduszem Emerytalnym (NNLife OFE)* oraz NNLife Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym (NNLife DFE) po przejęciu zarządzania posiadały łącznie:
1 245 055
22,19%
w tym: NNLife OFE* posiadał:
957 665
17,07%
 
*dawniej MetLife OFE

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Wiedza Zarządu Spółki w zakresie zmian, jakie zaszły w okresie od przekazania ostatniego raportu okresowego oparta jest na:
 
  • publikowanych przez otwarte fundusze emerytalne w raportach rocznych informacji o strukturze własnych aktywów jak i informacji uzyskanych przez Spółkę bezpośrednio od powszechnych towarzystw emerytalnych,
  • liście obecności akcjonariuszy uprawnionych do uczestnictwa w ostatnim, przed datą publikacji niniejszego sprawozdania, walnym zgromadzeniu Spółki,
  • bezpośrednich informacji od akcjonariuszy, u których zaszły zmiany w ilości posiadanych akcji Spółki,
  • informacjach otrzymanych od osób pełniących funkcje zarządcze oraz osób blisko z nimi związanych w zakresie każdej transakcji dokonywanej przez te osoby w odniesieniu do akcji Spółki.
 
Pozostałe informacje
 
Żadna z akcji Spółki nie daje specjalnych uprawnień kontrolnych.
 
Stosownie do zapisów art. 362 par. 4 i art. 364 par. 2 Ksh, Comp S.A., ani spółka zależna Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o., nie wykonują praw udziałowych z akcji własnych Comp S.A.
 
Żadna z pozostałych akcji Spółki nie jest objęta jakimkolwiek ograniczeniem odnośnie wykonywania prawa głosu, takim jak ograniczenie wykonywania prawa głosu przez posiadaczy określonej części lub liczby głosów, ograniczenia czasowe dotyczące wykonywania prawa głosu lub zapisy, zgodnie z którymi, przy współpracy Spółki, prawa kapitałowe związane z papierami wartościowymi są oddzielone od posiadania papierów wartościowych.
 
Spółce nie są znane żadne ograniczenia związane z przenoszeniem prawa własności papierów wartościowych za wyjątkiem ograniczeń związanych z ogólnie obowiązującymi przepisami prawa.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Informacje o Grupie Kapitałowej Comp S.A.
 
Spółki w Grupie Kapitałowej Comp S.A. - stan na 31 grudnia 2022 roku
 
'Please unpack the Result.zip and reopen this file.'
 
* 100% udziałów w Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. posiadają wspólnie Spółki: Comp S.A. (59,01%) oraz Elzab S.A. (40,99%)
** pośrednio wraz z akcjami własnymi Elzab S.A.
 
Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Udział procentowy Comp S.A. w kapitale
Udział procentowy Comp S.A. w głosach
Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.
100,00
100,00
Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.*
91,15 (59,01)
91,05 (59,01)
JNJ Limited**
91,15
91,05
Micra Metripond KFT**
84,02
83,93
Comp Platforma Usług S.A.**
45,99
45,94
Insoft Sp. z o.o.
52,00
52,00
Zakłady Urządzeń Komputerowych Elzab S.A.***
75,89 (78,41)
75,66 (78,16)
Elzab Hellas SPV Sp. z o.o.**
52,53
52,36
Elzab Hellas S.A. **
52,53
52,36
Polski System Korzyści Sp. z o.o.
100,00
100,00
 
* w nawiasie prezentowany jest udział bezpośredni
** prezentowany jest udział tylko pośredni
*** w nawiasie prezentowany udział pośredni wraz z akcjami własnymi ZUK Elzab S.A.
 
Comp S.A. jest podmiotem dominującym w Grupie Kapitałowej, w skład której wg stanu na dzień 31 grudnia
2022 r. wchodziły następujące podmioty:
 
Spółki zależne:
 
Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. („Enigma SOI Sp. z o.o.”, spółka bezpośrednio zależna od Comp S.A.)
Forma prawna:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Siedziba:
Sąd Rejestrowy:
02-230 Warszawa, ul. Jutrzenki 116,
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Nr w Krajowym Rejestrze Sądowym:
0000160395
Statystyczny numer identyfikacyjny REGON:
011149535
Numer identyfikacji podatkowej NIP:
526-10-29-614
Strona internetowa:
www.enigma.com.pl
 
Przedmiotem działalności Spółki Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. jest projektowanie i produkcja specjalistycznych urządzeń elektronicznych i kryptograficznych, wdrażanie i sprzedaż systemów teleinformatycznych oraz służących do ochrony informacji oraz usługi analityczne i doradcze w zakresie bezpieczeństwa informacji.
 
W dniu 30 września 2022 roku Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. podwyższyło kapitał zakładowy Spółki o kwotę 2.079 tys. złotych poprzez ustanowienie 4.158 nowych udziałów w cenie nominalnej 500 zł każdy i łącznej wartości nominalnej 2.079 tys. zł.
 
Nowo ustanowione udziały zostały objęte przez Comp S.A. w zamian za wkład niepieniężny (aport) o wartości 37.654 tys. zł w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa – Pion rozwiązań systemowych, w skład którego weszły składniki majątkowe i niemajątkowe powiązane funkcjonalnie z działalnością Pionu.
 
Po tej transakcji spółka Comp S.A. nadal posiada 100% w kapitale zakładowym Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.
 
Zakłady Urządzeń Komputerowych Elzab S.A. („ZUK Elzab S.A.”)
(spółka bezpośrednio zależna od Comp S.A.)
Forma prawna:
Spółka akcyjna
Siedziba:
41-813 Zabrze, ul. Elzab 1
Sąd Rejestrowy:
Sąd Rejonowy w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Nr w Krajowym Rejestrze Sądowym:
0000095317
Numer identyfikacji podatkowej NIP:
648-00-00-255
Statystyczny numer identyfikacyjny REGON:
270036336
Strona internetowa:
www.elzab.com.pl

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Spółka ZUK Elzab S.A. specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i dystrybucji szerokiej gamy kas fiskalnych, urządzeń i systemów kasowych, urządzeń i akcesoriów służących do rejestracji i zarządzania sprzedażą, takich jak: wagi elektroniczne, sprawdzarki cen, drukarki niefiskalne, drukarki etykiet, szuflady kasowe, modemy kasowe i multipleksery. Integruje także systemy rejestracji sprzedaży, prowadzi serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz szkolenia.
 
Spółka ZUK Elzab S.A. posiada łącznie 405.662 sztuk własnych akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 2,51% kapitału zakładowego oraz odpowiadających 405.662 głosom, stanowiących 2,49% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki. Akcje zostały nabyte w celu umorzenia.
 
Szczegółowe informacje o ilości akcji, głosów oraz udziale procentowym Comp S.A. w ZUK Elzab S.A. na dzień bilansowy znajduje się w tabelach poniżej.
 
ILOŚĆ AKCJI I UDZIAŁ PROCENTOWY W KAPITALE AKCYJNYM
Ilość akcji
Udział procentowy
Akcje zwykłe ZUK Elzab S.A. posiadane przez Comp S.A.
12 228 189
75,77 %
Akcje imienne ZUK Elzab S.A. posiadane przez Comp S.A.
18 450
0,12 %
Razem akcje ZUK Elzab S.A. posiadane przez Comp S.A.
12 246 639
75,89 %
Akcje własne posiadane przez ZUK Elzab S.A.
405 662
2,51 %
Akcje ZUK Elzab S.A. posiadane przez Comp S.A. wraz z akcjami własnymi ZUK Elzab S.A.
12 652 301
78,41 %
 
ILOŚĆ GŁOSÓW I UDZIAŁ PROCENTOWY W GŁOSACH
Ilość głosów
Udział procentowy
Akcje zwykłe ZUK Elzab S.A. posiadane przez Comp S.A.
12 288 189
75,10 %
Akcje imienne ZUK Elzab S.A. posiadane przez Comp S.A.
92 250
0,56 %
Razem akcje ZUK Elzab S.A. posiadane przez Comp S.A.
12 320 439
75,66 %
 
Opisane powyżej akcje dają łącznię 78,41 % udział w kapitale ZUK Elzab S.A. oraz 75,66% udział w głosach na WZA ZUK Elzab S.A., po uwzględnieniu akcji własnych posiadanych przez ZUK Elzab S.A., z których nie można wykonywać prawa głosu.
 
Spółka ZUK Elzab S.A. sporządza sprawozdanie skonsolidowane, do którego włączone są konsolidowane metodą pełną, Elzab Hellas SPV Sp. z o.o. oraz Elzab Hellas S.A.
 
Elzab Hellas SPV Sp. z o.o. (spółka bezpośrednio zależna od ZUK Elzab S.A.)
Forma prawna:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Siedziba:
Sąd Rejestrowy
41-813 Zabrze, ul. Elzab 1
Sąd Rejonowy w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Nr w Krajowym Rejestrze Sądowym:
0000630321
Statystyczny numer identyfikacyjny REGON:
365072123
Numer identyfikacji podatkowej NIP:
701-06-00-722
 
Elzab Hellas S.A. („Elzab Hellas AE”, spółka bezpośrednio zależna od Elzab Hellas SPV Sp. z o.o.)
Forma prawna:
Spółka akcyjna
Siedziba:
Dodonis 2 i Leof. Amfitheas 181, Paleo Faliro, Attyka, Grecja
kod pocztowy 17563
Nr w rejestrze sądowym:
[G.E.MI]: 140024701000
Numer identyfikacji podatkowej NIP:
800762684
 
Spółka Zakłady Urządzeń Komputerowych Elzab S.A. posiada 67 udziałów w spółce zależnej Elzab Hellas SPV Sp. z o.o. stanowiących 67% kapitału zakładowego oraz 67% udziału w głosach na Zgromadzeniu Wspólników.
Spółka Elzab Hellas SPV Sp. z o.o. posiada 100% udziału w kapitale akcyjnym spółki Elzab Hellas S.A. (spółka akcyjna) z siedzibą w Grecji.
 
Celem grupy kapitałowej Elzab Hellas SPV Sp. z o.o. jest dostarczanie urządzeń fiskalnych i niefiskalnych bezpośrednio na rynek grecki.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
W dniu 16 grudnia 2022 r. Zarząd ZUK Elzab S.A podjął decyzję o wniesieniu wierzytelności handlowych i z tytułu udzielonych pożyczek o łącznej wartości ok. 2,14 mln EUR, przysługujących spółce ZUK Elzab S.A. od Elzab Hellas SA aportem do Elzab Hellas SPV Sp. z o.o., w wyniku czego, po rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego Elzab Hellas SPV w Krajowym Rejestrze Sądowym, Spółka będzie posiadała 90,5% udziałów w kapitale zakładowym Elzab Hellas SPV. Po dniu bilansowym, 11 stycznia 2023 r. nastąpiła rejestracja podwyższenia kapitału w spółce Elzab Hellas SPV Sp z o.o.
 
Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. (spółka bezpośrednio zależna od Comp S.A.)
Forma prawna:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Siedziba:
Sąd Rejestrowy
02-230 Warszawa, ul. Jutrzenki 116
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Nr w Krajowym Rejestrze Sądowym
0000405829
Statystyczny numer identyfikacyjny REGON:
145923703
Numer identyfikacji podatkowej NIP:
522-29-93-429
 
Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. prowadzi działalności w zakresie zarządzania innymi podmiotami (działalność holdingowa), oraz działalność w zakresie informatyki (projektowanie i produkcja sprzętu i oprogramowania), a także prowadzenie działalności handlowej, w tym eksportowej.
 
Spółka Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o., jako centrum badań i rozwoju, wykonuje usługi polegające na tworzeniu, rozwoju i wdrażaniu nowych produktów i usług dla całej Grupy Kapitałowej Comp S.A., oraz pełni rolę centrum działalności eksportowo-importowej Grupy Kapitałowej. Z punktu widzenia długofalowych interesów spółki oraz całej Grupy Kapitałowej szczególne znaczenie ma projekt tworzenia i rozwoju zintegrowanej platformy sprzedaży usług o nazwie M/platform. Obecnie projekt M/platform realizowany jest na rynku handlu tradycyjnego wyrobów FMCG (Fast-Moving Consumer Goods; szybko rotujących wyrobów konsumpcyjnych), ale może być rozszerzany na inne branże obrotu towarowego. W ramach projektu M/platform Spółka prowadzi hurtownię danych, uzyskiwanych z transakcji paragonowych, a przetwarzanie tych danych w raporty będzie kolejnym filarem przychodów zarówno dla Spółki, jak i dla całej Grupy Kapitałowej Comp S.A.
 
W grudniu 2018 spółka została większościowym akcjonariuszem spółki o nazwie Comp Nowoczesne Rozwiązania Sprzedażowe S.A. (obecna nazwa to Comp Platforma Usług S.A.), w której pozostały pakiet akcji objęła spółka Żywiec Investment Holding Sp. z o.o. Zadaniem nowej spółki, jak i samej Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o., jest świadczenie usługi promocji towarów FMCG. w punktach sprzedaży handlu tradycyjnego przez producentów FMCG wraz z raportami skuteczności tych promocji, które to zadanie realizowane jest od połowy 2019 r. Usługa ta nosi handlową nazwę M/promo+. Portfel usług M/platform rozszerza także M/store, czyli platforma współpracy dystrybutorów i detalistów handlu tradycyjnego. Kolejną usługą jest M/analytics, dostarczająca kompleksowe usługi analityczne w obszarze handlu tradycyjnego, od badań syndykatowych po detaliczne serwisy zorientowane na potrzeby konkretnych Klientów. Spółka rozpoczęła także prace nad nowymi typami usług, takimi jak np. Loterie.
 
Osobną (poza Comp Platforma Usług S.A.) rolą spółki Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. w prowadzeniu projektu M/platform jest stały rozwój Sytemu Operacyjnego (IT), zbudowanego w celu prowadzenia wszystkich usług M/platform w tym m.in. M/promo+, M/store i M/analytics, oraz innych, obecnie tworzonych usług, zarówno w samej Spółce, jak i w innych spółkach Grupy Kapitałowej Comp S.A.
 
31 marca 2022 r. spółka Comp S.A. objęła 25.664 udziały w spółce zależnej Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. o wartości nominalnej 1.000,00 zł każdy udział i łącznej wartości nominalnej 25.664 tys. zł.
 
Opłacenie udziałów nastąpiło w wyniku potrącenia wzajemnych wierzytelności, tj. wierzytelności Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. w wysokości 25.664 tys. zł. z tytułu objęcia przez Comp S.A. 25.664 udziałów w Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o., z wierzytelnościami Spółki z tytułu udzielonych Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. pożyczek.
 
W dniu 16 maja 2022 r. podwyższenie zostało zarejestrowane w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
 
Po tej transakcji spółka Comp S.A. posiada 59,01%, a ZUK Elzab S.A 40,99% w kapitale zakładowym Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
W dniu 27 marca 2023 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego przedmiotowej spółki z kwoty 143.986.000,00 zł do kwoty 163.073.000,00 zł, tj. o kwotę 19.087.000,00 zł poprzez ustanowienie 19.087 nowych, równych i niepodzielnych udziałów w Spółce o wartości nominalnej 1.000,00 zł każdy udział i łącznej wartości nominalnej 19.087.000,00 zł. Jednocześnie Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. wyłączyło prawo pierwszeństwa i zaoferowało nowo ustanawiane udziały do objęcia Comp S.A. z siedzibą w Warszawie poprzez opłacenie ich w całości wkładem pieniężnym w terminie do dnia 31 marca 2023 r. Następnie w dniu 27 marca 2023 r. Comp S.A. złożyła oświadczenie o objęciu nowo ustanowionych udziałów, a także Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. oraz Comp S.A. zawarły umowę potrącenia wierzytelności z umów pożyczek uprzednio udzielonych przez Comp S.A. na rzecz Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. w łącznej kwocie wraz z odsetkami 19.087.926,20 PLN. Kwotę stanowiącą nadwyżkę pomiędzy kwotą podwyższenia, a kwotą wierzytelności Comp S.A., tj. kwotę 926,20 Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. zobowiązana jest do niezwłocznej zapłaty na rzecz Comp S.A. tytułem spłaty pożyczek.
 
Po tej transakcji spółka Comp S.A. posiada 63,81%, a ZUK Elzab S.A 36,19% w kapitale zakładowym Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.
 
Micra Metripond KFT (spółka bezpośrednio zależna od Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.)
Forma prawna:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Siedziba:
Sąd Rejestrowy:
6800 Hódmezővásárhely, Bajcsy-Zsilinszky E. u 70. Pf.:140 Węgry
Registry Court of Csongrảd county
Nr w Krajowym Rejestrze Sądowym:
06-09-007361
Numer identyfikacji podatkowej NIP:
12644779-2-06
Strona internetowa:
www.micra.hu
 
Micra Metripond KFT realizuje produkcję i sprzedaż wag kalkulacyjnych, metkujących, elektronicznych, urządzeń do krojenia wędlin. Spółka świadczy również usługi serwisowe w zakresie sprzedawanych produktów.
 
Spółka Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. posiada 92,18% udziału w spółce zależnej Micra Metripond KFT stanowiących 92,18% kapitału zakładowego oraz 92,18% udziału w głosach na Zgromadzeniu Wspólników.
 
JNJ Limited (spółka bezpośrednio zależna od Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.)
Forma prawna:
Spółka z ograniczona odpowiedzialnością
Siedziba:
Jebel Ali Free Zone (Dubaj)
Numer identyfikacyjny:
106467
 
Spółka JNJ Limited głównie prowadzi działalność handlową w zakresie informatyki (sprzedaż usług i produktów w tym technologii). Rynkiem zbytu są kraje Azji, Afryki i niektóre kraje europejskie.
 
Spółka Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. posiadała 1.000 udziałów w spółce zależnej JNJ Limited o wartości nominalnej 10 AED, stanowiących 100% kapitału zakładowego oraz 100% udziału w głosach na Zgromadzeniu Wspólników.
 
Comp Platforma Usług S.A. (spółka bezpośrednio zależna od Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.)
Forma prawna:
Spółka akcyjna
Siedziba:
Sąd Rejestrowy
02-230 Warszawa, ul. Jutrzenki 116
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Nr w Krajowym Rejestrze Sądowym
0000763869
Statystyczny numer identyfikacyjny REGON:
382111545
Numer identyfikacji podatkowej NIP:
522-31-45-123
 
Spółka Comp Platforma Usług S.A z siedzibą w Warszawie jest joint-venture pomiędzy Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o., a mniejszościowym akcjonariuszem spółką Żywiec Investment Holding Sp. z o.o. 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Przedmiotem działalności Comp Platforma Usług S.A. (wcześniej Comp Nowoczesne Rozwiązania Sprzedażowe S.A.) jest dostarczanie punktom sprzedaży detalicznej jak i sieciom franczyzowym narzędzi i technologii opartych na dwustronnej komunikacji między urządzeniami fiskalnymi i systemem centralnym, czego efektem są masowe i bardzo efektywne narzędzia promocyjne realizowane bezpośrednio przez Producentów , Dystrybutorów oraz sieci franczyzowe rynku FMCG.
 
Działalność spółki Comp Platforma Usług S.A. na rynku handlu tradycyjnego  dla Comp S.A. ma istotne znaczenie  w kontekście planów kontynuowania  działalności usługowej w Grupie Kapitałowej Comp S.A. W związku z planami upowszechnienia innowacyjnych rozwiązań technologicznych wspierających siłę konkurencyjną małych i średnich punktów handlowych i usługowych, a także sieci franczyzowych oraz stałym wzrostem liczby atrakcyjnych dla producentów, detalistów i dystrybutorów usług dostarczanych w projekcie M/platform.
 
Na dzień bilansowy spółka Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. była w posiadaniu 11.204.082 akcji spółki Comp Platforma Usług S.A dających 50,46% udziału w głosach na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy oraz 50,46% udziału w kapitale zakładowym.
 
Insoft Sp. z o.o. (spółka bezpośrednio zależna od Comp S.A.)
Forma prawna:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Siedziba:
Sąd Rejestrowy
31-227 Kraków, ul. Jasna 3A
Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie
XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Nr w Krajowym Rejestrze Sądowym
0000197667
Statystyczny numer identyfikacyjny REGON:
350576588
Numer identyfikacji podatkowej NIP:
677-00-52-651
Strona internetowa
www.insoft.com.pl
 
Przedmiotem działalności spółki Insoft Sp. z o.o. jest produkcja i wdrażanie oprogramowania wspomagającego działalność handlową. Spółka specjalizuje się w systemach sprzedaży detalicznej i systemach CRM wspomagających obsługę klienta. Oprogramowanie systemów sprzedaży projektowane w Insoft jest komplementarne wobec urządzeń oferowanych przez Comp S.A. i umożliwia dostarczanie klientom z sektora handlu i usług kompleksowych rozwiązań.
 
Comp S.A. posiada 520 udziałów Insoft Sp. z o.o. co daje 52% udział w kapitale zakładowym Insoft Sp. z o.o. oraz 52% udział w głosach na Zgromadzeniu Wspólników Insoft Sp. z o.o.
 
Polski System Korzyści Sp. z o.o.
Forma prawna:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Siedziba:
Sąd Rejestrowy:
02-230 Warszawa, ul. Jutrzenki 116,
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Nr w Krajowym Rejestrze Sądowym:
0000832262
Statystyczny numer identyfikacyjny REGON:
385710915
Numer identyfikacji podatkowej NIP:
522-31-80-289
 
Spółka Polski System Korzyści sp. z o.o. jest spółką wyspecjalizowaną w dostarczaniu rozwiązań technologicznych IT oraz w świadczeniu usług cyfrowych dla rynku detalicznego i konsumenckiego, opartych na dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym z urządzeniami elektronicznymi tj. urządzenia fiskalne, urządzenia mobilne oraz przenośne urządzenia multimedialne.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Przedmiotem działalności Polski System Korzyści sp. z o.o. jest dostarczanie punktom handlowo-usługowym, zarówno niezależnym jak i zrzeszonym w sieciach właścicielskich lub franczyzowych, oraz ich klientom, tj. szerokiej grupie konsumentów, narzędzi i technologii opartych na dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym pomiędzy urządzeniami fiskalnymi, systemem centralnym oraz urządzeniami mobilnym. Efektem tych rozwiązań i usług są masowe i bardzo efektywne narzędzia do zarządzania w placówkach handlowo-usługowych nowoczesnymi usługami o wartości dodanej (VAS), tj. m.in. konsumenckie programy lojalnościowe, kupony rabatowe, loterie paragonowe, mobilna komunikacja marketingowa, m-commerce, „click & collect”, odbiór paczek, e-paragony oraz e-płatności w aplikacjach mobilnych. Rozwiązania te dostarczane są zarówno bezpośrednio (w postaci usług otwartych dla niezależnych punktów handlowo-usługowych z segmentu MŚP), jak również pośrednio (w postaci dedykowanych rozwiązań „white label” dla punktów handlowo-usługowych zrzeszonych w sieciach właścicielskich lub franczyzowych).
 
Działalność spółki Polski System Korzyści sp. z o.o. na rynku handlu detalicznego i konsumenckiego ma istotne znaczenie dla Comp S.A. w kontekście planów rozszerzania w Grupie Kapitałowej Comp S.A. działalności usługowej opartej o modele subskrypcyjne. W związku z rynkowym trendem upowszechnienia innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz usług VAS dla punkty handlowo-usługowych (zarówno z segmentu MŚP jak i dla sieci franczyzowych), które pośrednio wspierają również współpracujące z nimi duże podmioty rynkowe (tj. producenci FMCG, dystrybutorzy oraz dostawcy usług VAS), działalność spółki Polski System Korzyści sp. z o.o. przyczynia się do budowania nowych strumieni dochodów, opartych o modele subskrypcyjne dla bardzo szerokiej bazy klientów, co czyni je niezależnymi od cykliczności zmian legislacyjnych na rynku fiskalnym.
 
Na dzień bilansowy Jednostka Dominująca posiada łącznie 155.400 udziałów w spółce Polski System Korzyści Sp. z o.o., które stanowią 100% kapitału zakładowego oraz odpowiadają 155.400 głosom, stanowiącym 100% w głosach na Zgromadzeniu Wspólników.
 
Informacja o sprzedaży / likwidacji spółek
 
Greenfield Plan Sp. z o.o.
 
W dniu 28 lipca 2022 r. Spółka ZUK Elzab S.A. zbyła 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Greenfield Plan Sp. z o.o. Cena sprzedaży wyniosła 2.500 tys. zł i została uregulowana.
 
Wyniki Spółek/Grup Kapitałowych zgodne z MSSF z Grupy Kapitałowej włączone do sprawozdania skonsolidowanego
 
WYNIKI PODMIOTÓW GRUPY KAPITAŁOWEJ COMP S.A. ZA OKRES SPRAWOZDAWCZY
Rok 2022 okres bieżący
od 01.01.2022 do 31.12.2022
Sprzedaż
Zysk (strata) operacyjny
Zysk (strata) netto
Amortyzacja
Comp S.A.
420 368
23 330
14 930
16 891
Podmioty zależne konsolidowane metodą pełną:
 
 
 
 
Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.
231 633
28 076
18 360
13 094
Grupa Kapitałowa ZUK Elzab S.A.
79 115
1 351
(27 692)
6 128
Insoft Sp. z o.o.
9 096
2 108
1 937
79
Grupa Kapitałowa Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.
26 041
(16 682)
(18 284)
9 970
Polski System Korzyści Sp. z o.o.
663
(2 294)
(2 313)
1 177
 
Zysk (strata) netto przypadający na udziałowców niekontrolujących łącznie wynosi (8.242) tys. zł, z czego (5.106) tys. zł przypada na udziałowców niekotrolujących Grupy Kapitałowej ZUK Elzab S.A., (4.065) tys. zł na udziałowców niekontrolujących Grupy Kapitałowej Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o., 929 tys. zł a na udziałowców niekontrolujących Insoft Sp. z o.o.
 
Nie występują ograniczenia możliwości przekazywania funduszy Jednostce Dominującej przez jednostki zależne w formie dywidend, spłaty pożyczek oraz zaliczek poza ograniczeniami wynikającymi z przepisów prawa.
 
Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
INWESTYCJE W UDZIAŁY I AKCJE
UDZIAŁY LUB AKCJE W JEDNOSTKACH BEZPOŚREDNIO ZALEŻNYCH OD COMP S.A.
stan na dzień 31 grudnia 2022 r.
 
 
 
Lp.
a
b
c
d
e
f
g
h
i
j
k
nazwa (firma) jednostki ze wskazaniem formy prawnej
siedziba
przedmiot przedsiębiorstwa
charakter powiązania (jednostka zależna, współzależna, stowarzyszona)
zastosowana metoda konsolidacji
data objęcia kontroli / współkontroli / uzyskania znaczącego wpływu
wartość udziałów / akcji według ceny nabycia
korekty aktualizujące wartość
jednostkowa wartość bilansowa udziałów (akcji)
procent posiadanego kapitału zakładowego
udział w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu
1
Enigma Systemy Ochrony Informacji
Sp. z o.o
ul. Jutrzenki 116
02-230 Warszawa
Działalność w zakresie oprogramowania oraz produkcja urządzeń kryptograficznych
jednostka zależna
pełna
15.06.2005
99 254
-
99 254
100,00
100,00
2
ZUK Elzab S.A. (Spółka sporządza sprawozdanie skonsolidowane)
ul. Elzab 1
41-813 Zabrze
Projektowanie, produkcja i dystrybucja kas fiskalnych, urządzeń i systemów kasowych, urządzeń i akcesoriów służących do rejestracji i zarządzania sprzedażą
jednostka zależna
pełna
14.04.2011
35 209
-
35 209
75,89 (78,41)*
75,66
3
Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.
ul. Jutrzenki 116
02-230 Warszawa
Działalność w zakresie zarządzania innymi podmiotami (działalność holdingowa) oraz działalność w zakresie informatyki (produkcja sprzętu i oprogramowania)
jednostka zależna
pełna
06.12.2011
94 087
-
94 087
59,01
(91,15)**
59,01
4
Insoft Sp. z o.o.
ul. Jasna 3A
31-227 Kraków
Produkcja i wdrażanie oprogramowania wspomagającego działalność handlową
jednostka zależna
pełna
14.04.2011
2 955
-
2 955
52,00
52,00
5
Polski System Korzyści Sp. z o.o.
ul. Jutrzenki 116
02-230 Warszawa
Świadczenie rozwiązań technologicznych IT i usług cyfrowych, opartych na dwustronnej komunikacji z urządzeniami elektronicznymi: fiskalnymi, przenośnymi urządzeniami multimedialnymi
jednostka zależna
pełna
25.02.2020
15 540
-
15 540
100,00
100,00
Razem:
247 045
-
247 045
* pośrednio wraz z akcjami własnymi ZUK Elzab S.A.
** wraz z udziałem pośrednim

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
UDZIAŁY LUB AKCJE W PODMIOTACH ZALEŻNYCH COMP S.A.
WYBRANE DANE FINANSOWE SPÓŁEK
 
Lp.
a
b
c
d
e
f
g
h
 
 
kapitał własny jednostki
zobowiązania i rezerwy na zobowiązania jednostki
należności jednostki
aktywa
jednostki,
razem
przychody
ze
sprzedaży
nieopłacona
przez emitenta
wartość udziałów / akcji w jednostce
otrzymane lub
należne
dywidendy od jednostki za ostatni rok obrotowy
 
nazwa podmiotu
 
kapitał zakładowy
należne wpłaty na kapitał zakładowy (wartość ujemna)
kapitał zapasowy
pozostały kapitał własny, w tym:
 
 
zysk (strata) z lat ubiegłych
zysk (strata) netto
 
- zobowiąza- nia długo- terminowe
- zobowiąza- nia krótko- terminowe
 
- należności długo-terminowe
- należności krótko- terminowe
1
Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.
156 405
30 798
-
107 247
18 360
-
18 360
176 582
66 051
110 531
68 353
4 248
64 105
332 987
231 633
-
-
2
ZUK Elzab S.A.
(dane skonsolidowane)
45 105
22 143
-
85 571
(62 609)
(28 503)
(27 692)
70 601
26 757
43 844
16 529
-
16 529
115 706
79 115
-
-
3
Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. (dane skonsolidowane)
71 076
143 986
-
3 874
(76 784)
(50 429)
(18 284)
119 596
69 296
50 300
3 401
-
3 401
190 672
26 041
-
-
4
Insoft Sp. z o.o.
7 566
50
-
5 579
1 937
-
1 937
894
326
568
845
-
845
8 460
9 096
-
762
5
Polski System Korzyści Sp. z o.o.
11 106
15 540
-
-
(4 434)
(2 121)
(2 313)
5 359
3 223
2 136
63
-
63
16 465
663
-
-
 
Kapitały udziałowców niekontrolujących łącznie wynoszą 25.903 tys. zł, z czego 18.773 tys. zł przypada na udziałowców niekotrolujących Grupy Kapitałowej ZUK Elzab S.A., 2.034 tys. zł przypada na udziałowców niekontrolujących Grupy Kapitałowej Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o., 5.096 tys. zł przypada na udziałowców niekontrolujących spółki Insoft Sp. z o.o.
Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Opis przyjętych zasad (polityki) rachunkowości oraz sposobu sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Podstawa sporządzenia
 
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z koncepcją kosztu historycznego, za wyjątkiem aktualizacji wyceny niektórych aktywów trwałych i wyceny instrumentów finansowych.
 
Zmiany do istniejących standardów zastosowane po raz pierwszy w sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej za 2022 rok
 
Następujące zmiany do istniejących standardów wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz zatwierdzone do stosowania w UE wchodzą w życie po raz pierwszy w sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej Comp S.A. za 2022 rok:
 
  • Zmiany do MSSF 3 „Połączenia jednostek”, MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe”, MSR 37 „Rezerwy”, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe, Zmiany wynikające z przeglądu MSSF 2018- 2020 (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później),
  • Zmiany wynikające z przeglądu MSSF cykl 2018-2020 (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później) – zmiany w MSSF 1, MSSF 9, MSSF 16 oraz MSR 41 dotyczą głównie rozwiązania niezgodności i uściślenia słownictwa.
 
Wyżej wymienione zmiany do istniejących standardów nie będą miały istotnego wpływu na sprawozdania finansowe Grupy Kapitałowej za 2022 rok.
 
Nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów, jakie zostały już wydane przez RMSR i zatwierdzone przez UE, ale jeszcze nie weszły w życie
 
Zatwierdzając niniejsze sprawozdanie finansowe następujące zmiany do istniejących standardów zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) i zatwierdzone do stosowania w UE, a które wchodzą w życie w późniejszym terminie.
 
  • Zmiany do MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później) – poprawki dotyczą przedłużenia tymczasowego zwolnienia ze stosowana MSSF 9,
  • MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
  • Zmiany do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później) – poprawki zostały opublikowane w celu rozwiązania problemów i wyzwań związanych z wdrożeniem, które zostały zidentyfikowane po opublikowaniu MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”,
  • Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później) – poprawki dotyczą ujawnień na temat istotnych zasad rachunkowości,
  • Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później) – poprawki dotyczą korekty definicji wartości szacunkowych,
  • Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później) – poprawki dotyczą odroczonego podatku dochodowego dotyczącego aktywów i zobowiązań wynikających z pojedynczej transakcji.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Według szacunków Grupy Kapitałowej, wyżej wymienione zmiany do istniejących standardów nie miałyby istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby zastosowane przez Grupę Kapitałową na dzień bilansowy.
 
Nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów wydane przez RMSR, ale jeszcze niezatwierdzone do stosowania w UE
 
MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji wydanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych nowych standardów oraz zmian do standardów, które według stanu na dzień publikacji sprawozdania finansowego nie zostały jeszcze zatwierdzone do stosowania w UE (poniższe daty wejścia w życie odnoszą się do standardów w wersji pełnej):
  • MSSF 14 „Odroczone salda z regulowanej działalności” (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później) – Komisja Europejska postanowiła nie rozpoczynać procesu zatwierdzania tego tymczasowego standardu do stosowania na terenie UE do czasu wydania ostatecznej wersji MSSF 14,
  • Zmiany do MSSF 10 „Skonsolidowane sprawozdania finansowe” oraz MSR 28 „Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach” – Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz późniejsze zmiany (data wejścia w życie zmian została odroczona do momentu zakończenia prac badawczych nad metodą praw własności),
  • Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub później) – poprawki mają na celu promowanie spójności w stosowaniu wymogów w zakresie klasyfikacji zobowiązań,
  • Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub później) – poprawki dotyczą wymogów w zakresie klasyfikacji zobowiązań długoterminowych posiadających kowenanty,
  • Zmiany do MSSF 16 „Leasing” (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub później) – poprawki dotyczą sposobu ujęcia transakcji sprzedaży oraz leasingu zwrotnego,
  • Zmiany do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później) – poprawki dotyczą początkowego zastosowania MSSF 17 i MSSF 9 w odniesieniu do informacji porównawczych.
 
Według szacunków Grupy Kapitałowej, wyżej wymienione nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów nie miałyby istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby zastosowane przez Grupę Kapitałową na dzień bilansowy.
 
 
ISTOTNE WARTOŚCI OPARTE NA SZACUNKACH I PROFESJONALNYM OSĄDZIE
 
Przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Zarząd Jednostki Dominującej wykorzystuje szacunki, oparte na założeniach i osądach, które mają wpływ na stosowane zasady rachunkowości oraz prezentowane wartości aktywów, zobowiązań, przychodów i kosztów. Założenia oraz szacunki dokonane na ich podstawie opierają się na historycznym doświadczeniu i analizie różnych czynników, które są uznawane za racjonalne, a ich wyniki stanowią podstawę profesjonalnego osądu, co do wartości pozycji, których dotyczą. W niektórych istotnych kwestiach Zarząd opiera się na opiniach niezależnych ekspertów.
 
Główne założenia i szacunki, które są znaczące dla Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego Grupy Kapitałowej dotyczą:
 
  • Test na utratę wartości
Na każdy dzień bilansowy Grupa Kapitałowa Comp S.A. dokonuje przeglądu wartości bilansowych posiadanego majątku trwałego i aktywów niematerialnych w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Jeżeli stwierdzono istnienie takich przesłanek, szacowana jest wartość odzyskiwalna danego składnika aktywów, w celu ustalenia potencjalnego odpisu z tego tytułu. Dodatkowo w sprawozdaniu Grupy Kapitałowej występują znaczące aktywa niematerialne nieamortyzowane (wartości firmy oraz znaki towarowe i niezakończone prace rozwojowe). Dla tych aktywów Spółka co najmniej corocznie przeprowadza testy na utratę wartości przy wykorzystaniu modeli

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Założenia przyjęte w modelach zawierają istotne założenia szacunkowe. Szczegółowe informacje dotyczące przeprowadzonych testów na utratę wartości firmy znajdują się w nocie nr 2c.
 
  • Koszty świadczeń pracowniczych
Świadczenia po okresie zatrudnienia w formie programów określonych świadczeń (odprawy emerytalne) oraz inne długoterminowe świadczenia (nagrody jubileuszowe, renty inwalidzkie itp.) ustalane są przy użyciu metody prognozowanych uprawnień jednostkowych, z wyceną aktuarialną przeprowadzaną corocznie. Założenia do obliczania rezerw emerytalnych na dzień 31 grudnia 2022 r. zostały zamieszczone w nocie 27.
 
  • Rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne – odpisy amortyzacyjne
Zarządy spółek Grupy Kapitałowej dokonują corocznej weryfikacji wartości końcowej, metody amortyzacji oraz przewidywanych okresów użytkowania środków trwałych podlegających amortyzacji. Przyjęte metody amortyzacji odzwierciedlają sposób zużycia pozyskanych korzyści ekonomicznych z danego środka trwałego. Dla środków trwałych i wartości niematerialnych, które w ocenie zarządów spółek wykorzystywane są w równomiernym stopniu stosuje się metodę amortyzacji liniowej. Odpisy amortyzacyjne ustala się poprzez oszacowanie okresów użytkowania i równomierne rozłożenie wartości podlegającej umorzeniu. Ocenia się, że okresy użytkowania aktywów przyjęte przez spółki Grupy Kapitałowej dla celów amortyzacji odzwierciedlają oczekiwany okres przynoszenia korzyści ekonomicznych przez te aktywa w przyszłości. Założenia co do przyjętych okresów amortyzacji aktywów trwałych opisano w zasadach rachunkowości części „Rzeczowe aktywa trwałe” oraz „Wartości niematerialne”.
 
  • Rezerwy na zobowiązania
Ujmowana kwota rezerwy odzwierciedla możliwie najdokładniejszy szacunek kwoty wymaganej do rozliczenia bieżącego zobowiązania na dzień bilansowy, z uwzględnieniem ryzyka i niepewności związanej z tym zobowiązaniem. W przypadku wyceny rezerwy metodą szacunkowych przepływów pieniężnych koniecznych do rozliczenia bieżącego zobowiązania, jej wartość bilansowa odpowiada wartości bieżącej tych przepływów (w przypadku, gdy wypływ pieniądza w czasie jest istotny). Szczegółowe informacje dotyczące rezerw na zobowiązania znajdują się w notach 27, 27a, 35 i 35a.
 
  • Umowy rodzące obciążenia
Bieżące zobowiązania wynikające z umów rodzących obciążenia ujmuje się i wycenia jak rezerwy. Za umowę rodzącą obciążenia uważa się umowę zawartą przez Grupę, wymuszającą nieuniknione koszty realizacji zobowiązań umownych, których wartość przekracza wysokość korzyści ekonomicznych przewidywanych w ramach umowy. Wśród umów rodzących obciążenia mogą wystąpić w spółach Grupy Kapitałowej głównie umowy serwisowe i zobowiązania pogwarancyjne.
 
  • Oszacowanie rezerw na gwarancje
Rezerwy na oczekiwane koszty napraw gwarancyjnych ujmowane są w momencie sprzedaży produktów, zgodnie z najlepszym szacunkiem zarządu co do przyszłych kosztów koniecznych do poniesienia przez Grupę w okresie gwarancji. Szczegółowe informacje dotyczące rezerw na naprawy gwarancyjne znajdują się w nocie nr 27, 27a, 35 i 35a.
 
  • Rozpoznawanie przychodów w umowach o budowę (umowach wdrożeniowych)
Oszacowanie wyniku umowy wdrożeniowej: przychody i koszty są ujmowane poprzez odniesienie do stopnia zaawansowania realizacji działań na koniec okresu sprawozdawczego, mierzonego w oparciu o proporcję poniesionych kosztów z tytułu prac wykonanych do tej pory w stosunku do szacowanych całkowitych kosztów kontraktu, chyba że taka metodologia nie będzie reprezentatywnie przedstawiała stopnia zaawansowania prac. Zmiany w wykonanych pracach, roszczenia i premie są również brane pod uwagę, jeżeli ​​można wiarygodnie oszacować ich koszty i ich otrzymanie jest prawdopodobne. Szczegółowe informacje dotyczące umów wdrożeniowych znajduje się w nocie nr 10 i 17.
 
  • Realizowalność aktywów z tytułu podatku odroczonego
Grupa Kapitałowa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione. Szczegółowe informacje przedstawiono w nocie nr 6.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
  • Odpisy aktualizujące wartość należności
Na dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją obiektywne dowody utraty wartości składnika należności lub grupy należności. Jeżeli wartość odzyskiwalna składnika aktywów jest niższa od jego wartości bilansowej Grupa Kapitałowa dokonuje odpisu aktualizującego do poziomu bieżącej wartości planowanych przepływów pieniężnych. Informacje dotyczące odpisów aktualizujących wartość składników majątku znajdują się w nocie nr 41.
 
Nie zidentyfikowano innych istotnych obszarów wymagających zastosowania profesjonalnego osądu, które w sposób istotny miałyby wpływ na dane prezentowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
 
Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego
 
Comp S.A. zgodnie z Uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy z dnia 17 lutego 2005 r. podjętej w oparciu o art.45 i 55 Ustawy o Rachunkowości zdecydowała o zastosowaniu od 1 stycznia 2005 r. Międzynarodowych Standardów Rachunkowości / Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej do sporządzania sprawozdania jednostkowego i skonsolidowanego.
 
Zakres i metoda konsolidacji
 
Informacje o Grupie Kapitałowej
 
Poniższe podmioty Grupy Kapitałowej:
  • Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.
  • ZUK Elzab S.A.
  • Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.
prowadzą swoje księgi rachunkowe zgodnie Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej.
 
Spółki Insoft Sp. z o.o. i Polski System Korzyści Sp. z o.o. prowadzą księgi rachunkowe zgodnie z wymogami Polskich Standardów Rachunkowości („PSR”) zdefiniowane przez Ustawę z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, (j.t. Dz. U. z 2021 r. poz. 217) („Ustawa”). Sprawozdania finansowe tych podmiotów sporządzane dla celów konsolidacji Grupy zawierają szereg korekt niezawartych w księgach rachunkowych, wprowadzonych w celu doprowadzenia sprawozdań finansowych do zgodności ze standardami i interpretacjami wydanymi przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oraz Komitet do Spraw Interpretacji Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej.
 
Dla celów konsolidacji Spółki sporządzają Sprawozdania z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów w układzie kalkulacyjnym.
 
W swoich sprawozdaniach finansowych Spółki wykazują zdarzenia gospodarcze zgodnie z ich treścią ekonomiczną. Skonsolidowane Sprawozdanie z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów prezentowane jest w układzie kalkulacyjnym. Okres sprawozdawczy wszystkich spółek Grupy Kapitałowej pokrywa się z okresem sprawozdawczym Jednostki Dominującej.
 
Przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania Grupy Kapitałowej za rok 2022 zastosowano metodę pełną konsolidacji w przypadku następujących podmiotów zależnych:
  • Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.,
  • Insoft Sp. z o.o.,
  • ZUK Elzab S.A. (spółka sporządza sprawozdanie skonsolidowane),
  • Elzab Hellas SPV Sp. z o.o. (spółka zależna od spółki ZUK Elzab S.A.),
  • Elzab Hellas S.A. (spółka zależna od spółki Elzab Hellas SPV Sp. z o.o.),
  • Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. (spółka sporządza sprawozdanie skonsolidowane),
  • JNJ Limited (spółka zależna od Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.),
  • Micra Metripond KFT (spółka zależna od Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.),
  • Comp Platforma Usług S.A. (spółka zależna od Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.),
  • Polski System Korzyści Sp. z o.o.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Zmiany w składzie Grupy Kapitałowej
 
Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.
 
31 marca 2022 r. spółka Comp S.A. objęła 25.664 udziały w spółce zależnej Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. o wartości nominalnej 1.000,00 zł każdy udział i łącznej wartości nominalnej 25.664 tys. zł.
 
Opłacenie udziałów nastąpiło w wyniku potrącenia wzajemnych wierzytelności, tj. wierzytelności Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. w wysokości 25.664 tys. zł. z tytułu objęcia przez Comp S.A. 25.664 udziałów w Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o., z wierzytelnościami Spółki z tytułu udzielonych Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. pożyczek.
 
W dniu 16 maja 2022 r. podwyższenie zostało zarejestrowane w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
 
Po tej transakcji spółka Comp S.A. posiada 59,01%, a ZUK Elzab S.A 40,99% w kapitale zakładowym Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.
 
Greenfield Plan Sp. z o.o.
 
W dniu 28 lipca 2022 r. Spółka ZUK Elzab S.A. zbyła 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Greenfield Plan Sp. z o.o. Cena sprzedaży wyniosła 2.500 tys. zł i została uregulowana.
 
Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.
 
W dniu 30 września 2022 roku Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. podwyższyło kapitał zakładowy Spółki o kwotę 2.079 tys. złotych poprzez ustanowienie 4.158 nowych udziałów w cenie nominalnej 500 zł każdy i łącznej wartości nominalnej 2.079 tys. zł.
 
Nowo ustanowione udziały zostały objęte przez Comp S.A. w zamian za wkład niepieniężny (aport) o wartości 37.654 tys. zł w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa – Pion rozwiązań systemowych, w skład którego weszły składniki majątkowe i niemajątkowe powiązane funkcjonalnie z działalnością Pionu.
 
Po tej transakcji spółka Comp S.A. nadal posiada 100% w kapitale zakładowym Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.
 
Pozostałe informacje
 
Na skonsolidowany wynik netto jednostek Grupy Kapitałowej objętych konsolidacją składa się wynik netto Jednostki Dominującej, wynik netto jednostki zależnej oraz udział w zyskach w jednostkach stowarzyszonych w części, w jakiej Jednostka Dominująca jest właścicielem jednostki stowarzyszonej.
 
Wynik finansowy Grupy Kapitałowej za rok obrotowy 2022 obejmuje wszystkie osiągnięte i przypadające na jej rzecz przychody oraz związane z tymi przychodami koszty zgodnie z zasadami memoriału, współmierności przychodów i kosztów oraz ostrożnej wyceny.
 
Zapisy księgowe są prowadzone w sposób ciągły. Odpowiednie pozycje w Sprawozdaniu z Sytuacji Finansowej zamknięcia aktywów i pasywów są ujęte w tej samej wysokości w Sprawozdaniu z Sytuacji Finansowej otwarcia następnego roku obrotowego. W księgach rachunkowych i wyniku finansowym Grupy Kapitałowej ujęto wszystkie przypadające na okres obrachunkowy przychody oraz wszystkie koszty związane z ich uzyskaniem, niezależnie od terminu ich zapłaty.
 
Grupa Kapitałowa nie posiada wspólnych przedsięwzięć, które nie podlegają konsolidacji

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
ZASADY KONSOLIDACJI
 
Połączenia jednostek gospodarczych
 
Przejęcia jednostek i wyodrębnionych części działalności rozlicza się metodą nabycia. Każdorazowo płatność przekazana w wyniku połączenia jednostek wyceniana jest w zagregowanej wartości godziwej (na dzień dokonania zapłaty) przekazanych aktywów, poniesionych lub przejętych zobowiązań oraz instrumentów kapitałowych wyemitowanych przez Grupę Kapitałową w zamian za przejęcie kontroli nad jednostką przejmowaną.
 
W określonych przypadkach, przekazana płatność zawiera także aktywa lub zobowiązania wynikające z płatności warunkowej, mierzonej na dzień nabycia w wartości godziwej. Zmiany wartości godziwej płatności warunkowej w kolejnych okresach ujmowane są jako zmiany kosztu połączenia jedynie jeżeli mogą być zaklasyfikowane jako zmiany w okresie pomiaru oraz wynikają z informacji dotyczących zdarzeń i okoliczności, które istniały na dzień połączenia, ale nie były wcześniej znane. Wszystkie inne zmiany rozliczane są zgodnie z odpowiednimi regulacjami MSSF. Zmiany w wartości godziwej płatności warunkowej zakwalifikowanej jako element kapitałowy nie są ujmowane.
 
Dające się zidentyfikować aktywa, zobowiązania i zobowiązania warunkowe jednostki przejmowanej spełniające warunki ujęcia zgodnie z MSSF 3 „Połączenia jednostek gospodarczych” ujmuje się w wartości godziwej na dzień przejęcia, z uwzględnieniem wyjątków zawartych w MSSF 3.
 
W razie nabycia kontroli w następstwie kilku następujących po sobie transakcji, udziały będące w posiadaniu Grupy Kapitałowej na dzień objęcia kontroli są wyceniane w wartości godziwej z odniesieniem skutków w Skonsolidowane Sprawozdanie z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów.
 
Wartość firmy wynikającą z przejęcia ujmuje się w aktywach i początkowo wykazuje po kosztach, jako wartość kosztów przejęcia przekraczającą udział Grupy Kapitałowej w wartości godziwej netto dających się zidentyfikować ujętych aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych. Jeśli po przeszacowaniu udział Grupy Kapitałowej w wartości godziwej netto dających się zidentyfikować aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych jednostki przejmowanej przekracza koszt połączenia jednostek gospodarczych, nadwyżkę ujmuje się niezwłocznie w wyniku finansowym.
 
Konsolidacja jednostek zależnych
 
Przez jednostki zależne rozumie się jednostki kontrolowane przez Jednostkę Dominującą. Uznaje się, że kontrola występuje wówczas, gdy spełnione są kryteria:
  • Jednostka Dominująca ma władzę nad przedmiotem inwestycji, dającą mu zdolność kierowania jej istotnymi działaniami (szczególnie działaniami mającymi wpływ na zwroty z tytułu uczestniczenia w jednostce przez Jednostkę Dominującą),
  • Jednostka Dominująca ma prawo do zmiennych zwrotów z tytułu zaangażowanych środków w podmiot inwestycji,
  • Jednostka Dominująca ma możliwość użycia swojej władzy nad podmiotem inwestycji poprzez określenie kwoty zwrotów z tytułu uczestniczenia w niej.
 
Wyniki finansowe jednostek zależnych nabytych lub sprzedanych w ciągu roku ujmuje się w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym od/do momentu ich efektywnego nabycia lub zbycia.
 
W stosownych przypadkach w sprawozdaniach finansowych jednostek zależnych dokonuje się korekt mających na celu ujednolicenie zasad rachunkowości stosowanych przez daną jednostkę z zasadami stosowanymi przez pozostałe jednostki Grupy Kapitałowej.
 
Wszelkie transakcje, salda, przychody i koszty zachodzące między podmiotami powiązanymi objętymi konsolidacją podlegają pełnej eliminacji konsolidacyjnej.
 
Udziały niesprawujące kontroli prezentowane są odrębnie od kapitału własnego Grupy Kapitałowej. Udziały niesprawujące kontroli mogą być początkowo wyceniane albo w wartości godziwej albo w proporcji do udziału w wartości godziwej nabywanych aktywów netto. Wybór jednej z w/w metod jest dostępny dla każdego połączenia jednostek gospodarczych. W okresach kolejnych wartość udziałów niesprawujących kontroli obejmuje wartość rozpoznana, początkowo skorygowaną o zmiany wartości kapitału jednostki w proporcji do posiadanych udziałów.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Zmiany w udziale w jednostce zależnej niepowodujące utraty kontroli ujmowane są jako transakcje kapitałowe. Wartości księgowe udziału Grupy Kapitałowej jak i udziałów niesprawujących kontroli są odpowiednio modyfikowane w celu odzwierciedlenia zmian w strukturze udziału. Różnica pomiędzy wartością o jaką modyfikowana jest wartość udziałów mniejszości oraz wartością godziwą płatności otrzymanej lub przekazanej ujmowana jest bezpośrednio w kapitale własnym Grupy Kapitałowej.
 
W sytuacji utraty kontroli nad jednostka zależną, zysk lub strata na zbyciu jest ustalana jako różnica pomiędzy: (i) łączną wartością godziwą otrzymanej zapłaty i wartości godziwej udziałów jednostki pozostających w Grupie Kapitałowej oraz (ii) wartością księgową aktywów (łącznie z wartością firmy), zobowiązań i udziałów niesprawujących kontroli. Kwoty ujęte w stosunku do zbywanej jednostki, w innych składnikach całkowitego dochodu podlegają reklasyfikacji do rachunku zysków i strat. Wartość godziwa udziałów w jednostce pozostających w Grupie Kapitałowej po zbyciu, uznawana jest za początkowy koszt udziałów w jednostkach stowarzyszonych lub wspólnych przedsięwzięciach.
 
Inwestycje w jednostki stowarzyszone
 
Jednostką stowarzyszoną jest jednostką, na którą Jednostka Dominująca wywiera znaczący wpływ, niebędąca jednostką zależną ani udziałem we wspólnym przedsięwzięciu Jednostki Dominującej. Znaczący wpływ jest to zdolność do uczestniczenia w podejmowaniu decyzji z zakresu polityki finansowej i operacyjnej prowadzonej działalności gospodarczej; nie oznacza on jednak sprawowania kontroli bądź współkontroli nad tą polityką.
 
Ujęcie jednostek stowarzyszonych w sprawozdaniu skonsolidowanym
 
Wyniki finansowe, aktywa i zobowiązania jednostek stowarzyszonych ujmuje się w sprawozdaniu finansowym metodą praw własności, za wyjątkiem sytuacji, kiedy inwestycja zakwalifikowana jest jako przeznaczona do sprzedaży, kiedy to ujmowana jest zgodnie z MSSF5 „Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechana”. Zgodnie z metodą praw własności inwestycje w jednostkę stowarzyszoną wykazuje się w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej po koszcie historycznym, ze stosowną korektą o zaistniałe po dacie przejęcia zmiany udziału Grupy Kapitałowej w aktywach netto jednostki stowarzyszonej minus wszelkie utraty wartości poszczególnych inwestycji. Straty jednostek stowarzyszonych przekraczające wartość udziału Grupy Kapitałowej w tych jednostkach (w tym wszelkie udziały długoterminowe, które w zasadzie stanowią część inwestycji netto Grupy Kapitałowej w jednostkę stowarzyszoną) ujmuje się wyłącznie, jeśli Grupa Kapitałowa zaciągnęła wiążące zobowiązania prawne lub zwyczajowe lub dokonała płatności w imieniu jednostki stowarzyszonej.
 
Nadwyżkę ceny nabycia nad wartością godziwą dających się zidentyfikować aktywów netto jednostki stowarzyszonej na dzień nabycia ujmuje się jako wartość firmy. Wartość firmy włączona jest do wartości bilansowej inwestycji, a utratę jej wartości wycenia się w ramach całej wartości inwestycji. Jakąkolwiek nadwyżkę udziały Grupy Kapitałowej w wartości godziwej netto dających się zidentyfikować aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych nad kosztem przejęcia po dokonaniu przeszacowania ujmuje się niezwłocznie w Sprawozdaniu z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów.
 
Zyski i straty wynikające z transakcji pomiędzy Grupą Kapitałową a jednostką stowarzyszoną, podlegają wyłączeniom konsolidacyjnym do wartości udziału Grupy Kapitałowej w odpowiedniej jednostce stowarzyszonej.
 
Wartość firmy
 
Wartość firmy powstająca przy przejęciu wynika z wystąpienia na dzień przejęcia nadwyżki sumy przekazanej płatności, wartości udziałów niesprawujących kontroli i wartości godziwej uprzednio posiadanych udziałów w jednostce nabywanej nad udziałem Grupy Kapitałowej, której Spółka jest podmiotem dominującym, w wartości godziwej netto dających się zidentyfikować aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych jednostki ujmowanych na dzień przejęcia.
 
Wartość firmy jest wykazywana jako składnik aktywów po koszcie, a następnie wyceniana według kosztu pomniejszonego o skumulowaną stratę z tytułu utraty wartości. Wartość firmy przynajmniej raz w roku podlega analizie pod kątem utraty wartości. Ewentualna utrata wartości rozpoznawana jest w Skonsolidowanym Sprawozdaniu z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów i nie podlega odwróceniu w kolejnych okresach.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Przy sprzedaży części przedsiębiorstwa, do której przypisana jest wartość firmy, odpowiednia jej część uwzględniana jest przy wyliczaniu zysku bądź straty na sprzedaży.
 
Kapitał własny udziałowców (akcjonariuszy) Niekontrolujących
 
Kapitał udziałowców (akcjonariuszy) niekontrolujących ustala się jako sumę części kapitałów własnych jednostek zależnych objętych konsolidacją pełną, które należą do innych udziałowców aniżeli jednostki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej.
 
Zysk (strata) netto jednostek zależnych w części należącej do udziałowców (akcjonariuszy) innych niż jednostki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej stanowi zysk udziałowców (akcjonariuszy) niekontrolujących.
 
Przychody
 
Grupa ujmuje przychody zgodnie z MSSF 15 Przychody z umów z klientami. Standard ten ustanawia tzw. Model Pięciu Kroków rozpoznawania przychodów wynikających z umów z klientami. Zgodnie z zapisami standardu przychody ujmuje się w kwocie wynagrodzenia, które zgodnie z oczekiwaniem Grupy, przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych usług lub dóbr klientowi. 
 
Grupa ujmuje przychody w momencie spełnienia lub w trakcie spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonej usługi lub aktywa klientowi. Przekazanie składnika aktywów następuje w momencie, gdy klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów. Dla każdego zobowiązania do wykonania świadczenia Grupa ustala w momencie zawarcia umowy, czy będzie spełniać zobowiązanie do wykonania świadczenia w miarę upływu czasu czy też spełni je w określonym momencie. 
 
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów
 
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów ujmowane są w momencie dostarczenia towarów/materiałów i przekazania prawa własności (przeniesienia ryzyka i korzyści).
 
 Sprzedaż licencji i oprogramowania
 
Przychody ujmowane są w momencie, gdy znaczące ryzyko i korzyści wynikające z prawa własności do produktów zostały przekazane nabywcy oraz gdy kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób. Przychody ze sprzedaży licencji rozpoznawane są, gdy na klienta przeniesione zostaną wszystkie prawa i obowiązki związane z produktem oraz w momencie, gdy klient potwierdził i zaakceptował odbiór licencji bądź oprogramowania.
 
Usługi serwisowe
 
Przychody z tytułu usług serwisowych Spółka ujmuje w okresie, w którym usługi zostały wykonane.
 
Kontrakty wdrożeniowe długoterminowe (umowy o budowę)
 
W przypadku, gdy wynik kontraktu długoterminowego może być wiarygodnie oszacowany, przychody i koszty są rozpoznawane w odniesieniu do stopnia zaawansowania realizacji kontraktu na dzień bilansowy. Stopień zaawansowania mierzony jest zwykle jako proporcja kosztów poniesionych do całości szacowanych kosztów kontraktu, za wyjątkiem sytuacji, gdy taki sposób nie odzwierciedlałby faktycznego stopnia zaawansowania. Wszelkie zmiany w zakresie prac, roszczenia oraz premie są rozpoznawane w stopniu, w jakim zostały one uzgodnione z klientem.
 
W przypadku, kiedy wartość kontraktu nie może być wiarygodnie oszacowana, przychody z tytułu tego kontraktu są rozpoznawane w stopniu, w jakim jest prawdopodobne, że koszty poniesione z tytułu kontraktu zostaną nimi pokryte. Koszty związane z kontraktem rozpoznawane są jako koszty okresu, w jakim zostały poniesione. W przypadku, kiedy istnieje prawdopodobieństwo, że koszty kontraktu przekroczą przychody, spodziewana strata na kontrakcie jest natychmiast rozpoznawana i ujmowana jako koszt okresu.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nadwyżka przychodów zarachowanych nad zafakturowanymi z tytułu realizacji kontraktów długoterminowych prezentowana jest w odrębnej pozycji Sprawozdania z Sytuacji Finansowej (Aktywa A.IX i B.V).
 
Przychody ustalone i odpowiadające im koszty są ujmowane w Sprawozdaniu z Zyków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów za dany okres. W przypadku nadwyżki przychodów rzeczywiście zafakturowanych nad ustalonymi, wartość różnicy odnoszona jest na pozostałe zobowiązania krótkoterminowe – rozliczenia międzyokresowe przychodów, a następnie rozliczana stosownie do ponoszonych kosztów.
 
Za okres rozliczenia kontraktów przyjmuje się okresy raportowe (kwartały).
 
Stopień zaawansowania kontraktu może być ustalony na dwa sposoby:
  • 1. według udokumentowanego zaawansowania prac na kontrakcie (możliwe dokumenty: protokoły odbioru kolejnych etapów pracy, rozliczenie czasów pracy na kontrakcie),
  • 2. w przypadku braku możliwości oceny stopnia zaawansowania prac możliwe jest przyjęcie założenia, że stopień zaawansowania kontraktu jest proporcjonalny do poniesionych w danym okresie kosztów.
 
Na każdym etapie rozliczania kontraktu w przypadku rozpoznania straty na nim – niezwłocznie ujmuje się ją w wynikach.
 
Kontrakty wieloelementowe
 
Specyfiką zawieranych kontraktów jest to, że często są to kontrakty wieloelementowe i zazwyczaj różnorodne, które wymagają szczegółowej analizy interpretacji celem zapewnienia prawidłowego ujęcia w sprawozdaniu finansowym. Właściwe ujęcie przychodów wynikających z kontraktów wieloelementowych polega na ocenie, czy dostarczane produkty i usługi powinny być rozliczane jako samodzielne elementy, dla których przychód jest rozpoznawany niezależnie, czy też kontrakt powinien być rozpoznawany jako nierozerwalna całość. W przypadku wyodrębnienia w ramach kontraktu sprzedaży niezależnych elementów, cena kontraktu jest alokowana do poszczególnych jego elementów, w oparciu o ich relatywną wartość godziwą bądź koszt prognozowany powiększony o marżę.
 
Niezakończone usługi
 
Przychody z wykonania niezakończonej usługi, ustala się na dzień bilansowy proporcjonalnie do stopnia zaawansowania usługi, jeżeli stopień ten można ustalić w sposób wiarygodny. Grupa Kapitałowa ustala stopień zaawansowania prac na podstawie:
  • stosunku poniesionych kosztów do planowanej całkowitej wartości kosztów, niezbędnej do wykonania kontraktu,
  • liczby przepracowanych godzin bezpośrednich wykonania usługi.
 
Przychody z tytułu odsetek
 
Przychody z tytułu odsetek ujmowane są narastająco, w odniesieniu do głównej kwoty należnej, zgodnie z metodą efektywnej stopy procentowej.
 
Przychody z tytułu dywidend
 
Przychody z tytułu dywidend są ujmowane w momencie, kiedy zostaje ustanowione prawo akcjonariuszy do otrzymania płatności.
 
Dywidendy przyznane zaliczkowo ujmowane są w momencie zrealizowania wypłaty.
 
Dotacje
 
Dotacji nie ujmuje się do chwili uzyskania uzasadnionej pewności, że Grupa spełni konieczne warunki i otrzyma takie dotacje.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Dotacje rządowe ujmuje się w wynik systematycznie, za każdy okres, w którym Grupa ujmuje wydatki jako koszty, których kompensatę ma stanowić dotacja. W szczególności dotacje, których podstawowym warunkiem udzielenia jest zakup, budowa lub inny rodzaj nabycia aktywów trwałych, ujmuje się jako odroczone przychody w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej i odnosi się na wynik systematycznie w uzasadnionych kwotach przez okres ekonomicznej użyteczności związanych z nimi aktywów.
 
Dotacje rządowe należne jako kompensata już poniesionych kosztów lub strat lub jako forma bezpośredniego wsparcia finansowego dla Grupy bez ponoszenia w przyszłości związanych z tym kosztów ujmuje się w wyniku w okresie, kiedy stają się wymagalne.
 
Korzyści wynikające z otrzymania pożyczki rządowej poniżej oprocentowania rynkowego, traktowane są jako dotacje i mierzone są jako różnica pomiędzy wartością otrzymanej pożyczki i wartością godziwą pożyczki ustaloną z zastosowaniem odpowiedniej rynkowej stopy procentowej.
 
Koszty
 
Spółki Grupy Kapitałowej prowadzą ewidencję kosztów w układzie rodzajowym oraz w układzie kalkulacyjnym. Koszt sprzedanych produktów, towarów i materiałów obejmuje koszty bezpośrednio z nimi związane oraz uzasadnioną część kosztów pośrednich.
 
Dla kontraktów rozliczanych w czasie na kontach rozliczeń międzyokresowych kosztów prowadzona jest szczegółowa analityka pozwalająca wyodrębnić koszty prowadzenia poszczególnych projektów. Koszty niezwiązane bezpośrednio z konkretnymi zleceniami, odnoszone są na wynik finansowy w momencie ich poniesienia.
 
Na wynik finansowy Grupy Kapitałowej wpływają ponadto:
  • Pozostałe koszty operacyjne pośrednio związane z działalnością spółek Grupy Kapitałowej w zakresie m.in. strat ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych, aktualizacji wyceny aktywów niefinansowych, utworzenia i rozwiązania rezerw na przyszłe ryzyko, kar, grzywien i odszkodowań, otrzymania lub przekazania darowizn,
  • Koszty finansowe z tytułu odsetek, strat ze zbycia inwestycji, aktualizacji wartości inwestycji, nadwyżki ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi,
  • Koszty powstałe na skutek trudnych do przewidzenia zdarzeń niezwiązanych z ogólnym ryzykiem prowadzenia Grupy poza jej działalnością operacyjną.
 
Koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związanego z nabyciem lub wytworzeniem składników majątku wymagających dłuższego okresu czasu, aby mogły być zdatne do użytkowania, są doliczane do kosztów wytworzenia takich środków trwałych, aż do momentu oddania tych środków trwałych do użytkowania. Przychody z inwestycji uzyskane w wyniku krótkoterminowego inwestowania pozyskanych środków a związane z powstawaniem środków trwałych pomniejszają wartość skapitalizowanych kosztów finansowania zewnętrznego.
 
Wszelkie pozostałe koszty finansowania zewnętrznego są odnoszone bezpośrednio w Skonsolidowane Sprawozdanie z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów w okresie, w którym zostały poniesione.
 
Koszty przyszłych świadczeń emerytalnych
 
Płatności do programów emerytalnych określonych składek obciążają Skonsolidowane Sprawozdanie z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów w momencie, kiedy stają się wymagalne. Płatności do programów państwowych traktowane są w taki sam sposób jak programy określonych składek.
 
Na dzień bilansowy 31 grudnia 2022 r. w Jednostce Dominującej została wykonana wycena aktuarialna rezerw na koszty przyszłych świadczeń emerytalnych.
 
Stopa przyjęta do obliczenia zdyskontowanej wartości przyszłych wypłat należnych z tytułu świadczeń pracowniczych ustalona została na poziomie 0,2 %, jako wypadkowa zwrotu z długoletnich obligacji skarbowych o rentowności 6,8% rocznie i planowanej rocznej inflacji wynagrodzeń w wysokości 6,6%.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Podatki
 
Podatek dochodowy
 
Na obowiązkowe obciążenia wyniku składają się: podatek bieżący (CIT) oraz podatek odroczony.
 
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowy różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów w okresach następnych, zrealizowanych podatkowo przychodów i kosztów z poprzednich okresów (różnice przejściowe) oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu (różnice stałe). Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.
 
Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową, jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości na różnicach przejściowych pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i zobowiązań a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania.
 
Rezerwa na podatek odroczony jest tworzona od wszystkich dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego jest rozpoznawany do wysokości w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe. Pozycja aktywów lub zobowiązanie podatkowe nie powstaje, jeśli różnica przejściowa powstaje z tytułu wartości firmy lub z tytułu pierwotnego ujęcia innego składnika aktywów lub zobowiązania w transakcji, która nie ma wpływu ani na wynik podatkowy ani na wynik księgowy.
 
Wartość składnika aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień bilansowy, a w przypadku gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części następuje jego odpis.
 
Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub zobowiązanie stanie się wymagalne. Podatek odroczony jest ujmowany w Skonsolidowanym Sprawozdaniu z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów, poza przypadkiem, gdy dotyczy on pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym. W tym wypadku podatek odroczony jest również rozliczany bezpośrednio w kapitały własne.
 
Podatek od towarów i usług
 
Podatek od towarów i usług (VAT) nie jest ujmowany w przychodach, kosztach i aktywach, z wyjątkiem sytuacji, gdy podatek ten nie jest możliwy do odzyskania. Wtedy ujmowany jest jako część kosztów nabycia aktywa lub jako część danego kosztu.
 
Należności i zobowiązania są wykazywane z podatkiem od towarów i usług (w wartości brutto).
 
Rzeczowe aktywa trwałe
 
Aktywa zaprezentowane w Skonsolidowanym Sprawozdaniu z Sytuacji Finansowej w pozycji „Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej”, to własne obiekty budowlane oraz inwestycje w obcych obiektach budowlanych stanowiące aktywowany koszt adaptacji wynajmowanych pomieszczeń dla potrzeb Spółki. W nocie nr 1 dotyczącej środków trwałych, w poszczególnych grupach zostały ujęte Prawa do użytkowania składnika aktywów. Prawa te zostały ujęte w aktywach na podstawie wyceny umów leasingowych zgodnie z MSFF 16. Szczegółowe informacje na temat wartości w/w Prawa do użytkowania składnika aktywów zaprezentowano w punkcie „Zmiany do istniejących standardów zastosowane po raz pierwszy w sprawozdaniu finansowym Spółki za 2019 rok”, MSSF 16 „Leasing”.
 
Środki trwałe w budowie powstające dla celów produkcyjnych, wynajmu lub administracyjnych jak również dla celów jeszcze nieokreślonych, prezentowane są w Skonsolidowanym Sprawozdaniu z Sytuacji Finansowej według kosztu wytworzenia pomniejszonego o odpisy z tytułu utraty wartości. Koszt wytworzenia zwiększany jest o opłaty oraz dla określonych aktywów o koszty finansowania zewnętrznego skapitalizowane zgodnie z zasadami określonymi w zasadach rachunkowości Grupy Kapitałowej. Amortyzacja dotycząca tych środków trwałych rozpoczyna się w momencie rozpoczęcia ich użytkowania, zgodnie z zasadami dotyczącymi własnych aktywów trwałych.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Maszyny, urządzenia oraz pozostałe środki trwałe prezentowane są w Skonsolidowanym Sprawozdaniu z Sytuacji Finansowej w wartości kosztu historycznego pomniejszonego o dokonane skumulowane umorzenie oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.
Środki transportu wyceniane są na dzień przyjęcia do użytkowania w cenie nabycia. Zakładany jest pięcioletni okres eksploatacji środków transportu i ustalana wartość rezydualna w wysokości 20 % ceny nabycia. Stosuje się amortyzację liniową przez zakładany okres użytkowania od wartości 80% ceny nabycia.
 
Do wartości początkowej zalicza się również uzasadnioną część kosztów finansowania zewnętrznego zgodnie z wytycznymi MSR 23.
 
Koszty modernizacji uwzględnia się w wartości bilansowej środków trwałych wówczas, gdy jest prawdopodobne, że z tego tytułu nastąpi wpływ korzyści ekonomicznych dla Spółki, a koszty poniesione na modernizację można wiarygodnie zmierzyć. Wszelkie pozostałe wydatki ponoszone na naprawę i konserwację środków trwałych odnosi się w ciężar wyniku finansowego w okresach sprawozdawczych, w których zostały poniesione.
 
Amortyzację wylicza się dla wszystkich środków trwałych, z pominięciem gruntów oraz środków trwałych w budowie, przez oszacowany okres ekonomicznej przydatności tych środków, używając metody liniowej, przy zastosowaniu następujących rocznych stawek amortyzacji:
 
Typ
Stawka amortyzacyjna
Okres
 
Środki transportu
14 - 40%
2,5 do 8 lat
Komputery
20 - 50%
2 do 5 lat
Inwestycje w obcych środkach trwałych
20%
5 lat
Maszyny i urządzenia
5-50%
2 do 20 lat
Budynki
1,5 - 10%
10 do 66 lat
Inwestycje w obcych obiektach budowlanych
10%
10 lat lub okres obowiązywania umowy
Urządzenia biurowe
10 - 50%
2 do 10 lat
 
Odstępstwem od powyższych stawek są prawa do użytkowania składnika aktywów, które ujęte zostały w poszczególnych typach aktywów. Okres amortyzacji prawa do użytkowania składnika aktywów jest zgodny z umownym okresem leasingu aktywa, którego dotyczy dana umowa leasingu.
 
Podstawę naliczenia amortyzacji stanowi wartość początkowa pomniejszona o wartość rezydualną, jaką jednostka zgodnie ze swoimi przewidywaniami mogłaby uzyskać obecnie, uwzględniając taki wiek i stan tego składnika, jaki będzie na koniec okresu jego ekonomicznego używania, po pomniejszeniu o szacowane koszty zbycia.
 
Aktywa utrzymywane na podstawie umowy leasingu są amortyzowane przez okres ich ekonomicznej użyteczności, odpowiednio jak aktywa własne.
 
Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży / likwidacji lub zaprzestania użytkowania środków trwałych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży, a wartością netto tych środków trwałych i są ujmowane w Skonsolidowanym Sprawozdaniu z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów.
 
Środki trwałe w budowie wycenia się w wysokości ogółu kosztów pozostających w bezpośrednim związku z ich nabyciem lub wytworzeniem, pomniejszonych o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. Do ceny nabycia lub kosztu wytworzenia środków trwałych w budowie zalicza się odsetki od zobowiązań finansujących wytworzenie lub nabycie środków trwałych naliczone do dnia przekazania tych środków do użytkowania.
 
Wartości niematerialne
 
Wartości niematerialne nabyte w oddzielnej transakcji lub wytworzone (jeśli spełniają kryterium rozpoznania dla kosztów prac rozwojowych) wycenia się przy początkowym ujęciu odpowiednio w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Po ujęciu początkowym, wartości niematerialne ujmowane są w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonych o skumulowaną amortyzację i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Nakłady poniesione na wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Spółki Grupy Kapitałowej ustalają, czy okres użytkowania wartości niematerialnych jest określony czy nieokreślony. Wartości niematerialne o określonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji wartości niematerialnych o określonym okresie użytkowania są weryfikowane corocznie. Odpis amortyzacyjny składników wartości niematerialnych o określonym okresie użytkowania ujmuje się w zysku lub stracie w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika wartości niematerialnych.
 
W stosunku do niektórych wartości niematerialnych i prawnych o niskiej wartości początkowej (w zależności od
ich charakteru) dokonano jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w miesiącu następnym po przyjęciu do użytkowania.
 
Typowe stawki amortyzacji stosowane dla wartości niematerialnych wynoszą:
 
Typ
Stawka amortyzacyjna*
Okres
Nabyte oprogramowanie komputerowe
20% - 50%
2- 10 lat
Koszty zakończonych prac rozwojowych
20% -33%
3 – 8 lat
Inne
10% - 20%
2 – 5 lat
 
* W przypadkach, kiedy okres czerpania pożytków z danego aktywa nie jest ograniczony (w okresie możliwym do przewidzenia), aktywo takie nie jest amortyzowane. W celu wyceny takiego aktywa stosowane są testy pod kątem utraty wartości.
 
Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania poddawane są testom na utratę wartości corocznie oraz za każdym razem, kiedy istnieją przesłanki, że nastąpiła utrata wartości tego składnika. Wartości niematerialne, które nie są jeszcze dostępne do użytkowania są poddawane testowi na utratę wartości corocznie. Test ten przeprowadzany jest na poziomie poszczególnych aktywów i na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne.
 
Koszty badań i prac rozwojowych
 
Koszty prac badawczych nie podlegają aktywowaniu i są prezentowane w Skonsolidowanym Sprawozdaniu z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów, jako koszty w okresie, w którym zostały poniesione.
 
Koszty prac rozwojowych są kapitalizowane wyłącznie w sytuacji, gdy:
  • realizowany jest ściśle określony projekt (np. oprogramowanie lub nowe procedury),
  • prawdopodobne jest, że składnik aktywów przyniesie przyszłe korzyści ekonomiczne,
  • koszty związane z projektem mogą być wiarygodnie oszacowane.
 
Koszty prac rozwojowych są amortyzowane metodą liniową przez przewidywany okres ich ekonomicznej przydatności.
 
W przypadku, gdy niemożliwe jest wyodrębnienie wytworzonego we własnym zakresie składnika aktywów, koszty prac rozwojowych są ujmowane w Skonsolidowanym Sprawozdaniu z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów w okresie, w którym zostały poniesione.
 
Okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych prac rozwojowych nie przekracza 8 lat.
 
Koncesje, patenty, licencje i znaki towarowe (firmowe)
 
Koncesje, patenty i licencje ujmowane są w Skonsolidowanym Sprawozdaniu z Sytuacji Finansowej w cenie nabycia pomniejszonej o dokonane umorzenie przy użyciu metody liniowej przez okres ich ekonomicznej użyteczności.
 
Znaki firmowe ujęte w Skonsolidowanym Sprawozdaniu z Sytuacji Finansowej zostały sklasyfikowane przez Grupę Kapitałową jako aktywa o nieokreślonym czasie użytkowania. Grupa Kapitałowa poddaje te składniki aktywów corocznym testom na utratę wartości i w przypadku jej utraty, dokonuje się odpisów aktualizujących wartość.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Utrata wartości
 
Na każdy dzień bilansowy Spółki Grupy Kapitałowej dokonują przeglądu wartości netto składników majątku trwałego w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty ich wartości. W przypadku, gdy stwierdzono istnienie takich przesłanek, szacowana jest wartość odzyskiwalna danego składnika aktywów bądź też zespołu aktywów generujących przepływy pieniężne, w celu ustalenia potencjalnego odpisu z tego tytułu. W sytuacji, gdy składnik aktywów nie generuje przepływów pieniężnych, które są w znacznym stopniu niezależnymi od przepływów generowanych przez inne aktywa, analizę przeprowadza się dla grupy aktywów generujących przepływy pieniężne, do której należy dany składnik aktywów.
 
Zgodnie z nomenklaturą MSR 36 najmniejszy możliwy do określenia zespół aktywów generujący wpływy pieniężne, będące w znacznym stopniu niezależnymi od wpływów pieniężnych pochodzących z innych aktywów lub grup aktywów, definiowany jest jako ośrodek wypracowujący środki pieniężne (CGU – Cash Generating Unit).
 
Najwyższym poziomem testowania pod kątem utraty wartości, do którego przypisane są aktywa, których wpływy pieniężne uzależnione są od wpływów innych aktywów jest segment operacyjny.
 
Wartość odzyskiwalna odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, zależnie od tego, która z nich jest wyższa.
  • Wartość godziwa pomniejszona o koszty sprzedaży jest kwotą możliwą do uzyskania ze sprzedaży składnika aktywów (lub zespołów ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne) na warunkach rynkowych pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi stronami transakcji, po potrąceniu kosztów zbycia.
  • Wartość użytkowa jest bieżącą, szacunkową wartością przyszłych przepływów pieniężnych, których uzyskania oczekuje się z tytułu dalszego użytkowania składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne i została wyznaczona dla powyższych Spółek na bazie metody zdyskontowanych przepływów gotówkowych (ang. discounted cash flow - DCF).
 
Jeżeli wartość odzyskiwalna jest niższa od wartości księgowej netto składnika aktywów (lub grupy aktywów), wartość księgowa jest pomniejszana do wartości odzyskiwalnej. Strata z tytułu utraty wartości jest ujmowana jako koszt w okresie, w którym wystąpiła, za wyjątkiem sytuacji, gdy składnik aktywów ujmowany był w wartości przeszacowanej (wówczas utrata wartości traktowana jest jako obniżenie wcześniejszego przeszacowania).
 
W momencie, gdy utrata wartości ulega następnie odwróceniu, wartość netto składnika aktywów (lub grupy aktywów) zwiększana jest do nowej wyszacowanej wartości odzyskiwalnej, nie wyższej jednak od wartości netto tego składnika aktywów jaka byłaby ustalona, gdyby utrata wartości nie została rozpoznana w poprzednich latach. Odwrócenie utraty wartości ujmowane jest w przychodach, o ile składnik aktywów nie podlegał wcześniej przeszacowaniu – w takim przypadku, odwrócenie utraty wartości odnoszone jest na kapitał z aktualizacji wyceny.
 
Testom na utratę wartości poddawana jest co najmniej corocznie wartość firmy oraz aktywa niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania. W przypadku wystąpienia przesłanek co do utraty wartości, aktywa te poddawane są testom za każdym wystąpieniem przesłanek.
 
Odpis z tytułu utraty wartości firmy nie ulega odwróceniu.
 
Zapasy
 
Zapasy są wykazywane według ceny nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych niż cena sprzedaży netto. Na koszty wytworzenia składają się koszty materiałów bezpośrednich oraz w stosownych przypadkach koszty wynagrodzeń bezpośrednich oraz uzasadniona część kosztów pośrednich.
 
Cena sprzedaży netto odpowiada oszacowanej cenie sprzedaży pomniejszonej o wszelkie koszty konieczne do zakończenia produkcji oraz koszty doprowadzenia zapasów do sprzedaży lub znalezienia nabywcy (tj. koszty sprzedaży, marketingu itp.).

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Poszczególne grupy zapasów są wycenianie w następujący sposób:
 
Materiały
cena nabycia - import
cena zakupu - zakupy krajowe
Półprodukty i produkty w toku
koszt wytworzenia
Produkty gotowe
koszt wytworzenia
Towary
cena nabycia - import
cena zakupu - zakupy krajowe
 
Do kosztów wytworzenia produktu nie zalicza się kosztów:
  • wynikających z niewykorzystanych zdolności produkcyjnych i strat produkcyjnych,
  • ogólnego zarządu, niezwiązanych z doprowadzaniem produktu do postaci i miejsca, w jakich się znajduje na dzień wyceny,
  • magazynowania wyrobów gotowych i półproduktów, chyba że poniesienie tych kosztów jest niezbędne w procesie produkcji,
  • sprzedaży produktów.
 
Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych składników majątku obrotowego dokonane w związku z trwałą utratą ich wartości lub spowodowane wyceną doprowadzającą ich wartość do cen sprzedaży netto możliwych do uzyskania, pomniejszają wartość pozycji w Skonsolidowanym Sprawozdaniu z Sytuacji Finansowej i zalicza się je odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych. Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość zapasów odnoszone jest w pozostałe koszty operacyjne.
 
Spółki Grupy Kapitałowej dokonują oceny zapasów materiałowych na podstawie analizy ich przydatności do bieżącej realizacji projektów oraz pod kątem zabezpieczenia potrzeb serwisowych.
 
Zapasy dotyczące działalności produkcyjnej (materiały do produkcji, podzespoły i produkty gotowe) podlegają odpisom aktualizującym wycenianym metodą szacunkową statystyczną w zależności od czasu ich przechowywania w magazynie.
 
Materiały ocenione jako kompletnie nieprzydatne podlegają złomowaniu (np. zaniechana produkcja, zmiany konstrukcyjne).
 
Wyroby gotowe i towary handlowe podlegają ostrożnej wycenie (wg możliwych do uzyskania cen rynkowych) na dzień bilansowy, w szczególności na koniec I półrocza oraz na koniec roku.
 
Wyroby gotowe, które uległy zniszczeniu - zwroty z testów, badań, akwizycji, inne przyczyny są złomowane, po wcześniejszym odzyskaniu niektórych elementów dla celów serwisowych.
 
Stosowane metody rozchodu
 
Rozchód zapasów wycenia się w zależności od rodzaju zapasów i ich przeznaczenia:
  • w drodze szczegółowej identyfikacji rzeczywistych cen (kosztów) tych składników aktywów, które dotyczą ściśle określonych przedsięwzięć, niezależnie od daty ich zakupu lub wytworzenia (dla towarów i produktów),
  • metodą średniej ważonej dla materiałów do produkcji oraz produktów fiskalnych,
  • metodą FIFO dla materiałów przeznaczonych do realizacji zleceń serwisowych.
 
Aktywa finansowe
 
Grupa ujmuje składnik aktywów finansowych lub zobowiązanie finansowe w sprawozdaniu z sytuacji finansowej wtedy i tylko wtedy, gdy staje się związana postanowieniami umowy instrumentu.
 
Spółka klasyfikuje składnik aktywów finansowych jako wyceniany po początkowym ujęciu w zamortyzowanym koszcie albo w wartości godziwej przez inne całkowite dochody bądź w wartości godziwej przez wynik finansowy na podstawie:
  • modelu biznesowego jednostki w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz
  • charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla składnika aktywów finansowych.
 
W momencie początkowego ujęcia aktywa finansowe będą klasyfikowane do jednej z trzech kategorii:

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu
 
Spółka klasyfikuje swoje aktywa finansowe jako wyceniane według zamortyzowanego kosztu wyłącznie wtedy, gdy spełnione są obydwa poniższe kryteria:
  • składnik aktywów utrzymywany jest w modelu biznesowym, którego celem jest otrzymywanie umownych przepływów pieniężnych` i
  • warunki umowy powodują powstawanie przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek.
 
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
 
Grupa/Spółka klasyfikuje następujące aktywa finansowe do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy:
  • instrumenty dłużne, które nie kwalifikują się do wyceny według zamortyzowanego kosztu ani w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
  • inwestycje kapitałowe przeznaczone do obrotu i
  • inwestycje kapitałowe, dla których jednostka postanowiła nie wykazywać zysków w bądź strat z tytułu wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
 
W przypadku aktywów wycenianych w wartości godziwej, zyski i straty są ujmowane w wyniku finansowym lub w innych całkowitych dochodach.
 
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
 
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody obejmują:
  • kapitałowe papiery wartościowe inne niż przeznaczone do obrotu, które w momencie początkowego ujęcia Spółka nieodwołalnie postanowiła wykazywać w tej kategorii. Są to inwestycje strategiczne, a Spółka uważa tę klasyfikację za bardziej odpowiednią,
  • dłużne papiery wartościowe, w przypadku których przepływy pieniężne wynikające z umów obejmują wyłącznie płatności kapitału i odsetek, a cel modelu biznesowego Grupy osiągany jest zarówno przez otrzymywanie umownych przepływów pieniężnych, jak i przez sprzedaż aktywów finansowych.
 
W przypadku inwestycji w instrumenty kapitałowe inne niż przeznaczone do obrotu, sposób ujęcia zależy od tego, czy w momencie początkowego ujęcia Spółka podjęła nieodwołalną decyzję, że dana inwestycja kapitałowa będzie ujmowana w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
 
Spółka dokonuje przeklasyfikowania instrumentów dłużnych wyłącznie wtedy, gdy ulega zmianie jej model biznesowy stosowany do zarządzania takimi aktywami.
 
Tabela umieszczona w nocie 52 prezentuje klasyfikację aktywów finansowych zgodnie z MSSF 9.
 
AKTYWA PRZEZNACZONE DO SPRZEDAŻY
 
Składniki aktywów trwałych klasyfikuje się jako przeznaczone do sprzedaży, jeśli jednostka zamierza odzyskać ich wartość bilansową w drodze sprzedaży.
 
Jako grupę do zbycia rozumie się grupę aktywów, które zostają w całości przeznaczone do zbycia wraz z bezpośrednio powiązanymi z tymi aktywami zobowiązaniami, w drodze pojedynczej transakcji sprzedaży lub transakcji o innym charakterze. Przeznaczenie do zbycia ma miejsce, zgodnie z par. 7 i 8 MSSF 5 wtedy, gdy składnik aktywów (lub grupa aktywów) jest dostępny do natychmiastowej sprzedaży w jego bieżącym stanie, z uwzględnieniem jedynie normalnych i zwyczajowo przyjętych warunków dla sprzedaży tego typu aktywów oraz sprzedaż ta jest wysoce prawdopodobna.
 
Wysoce prawdopodobna sprzedaż oznacza w praktyce, że przedstawiciele odpowiedniego poziomu kierownictwa są zdecydowani do wypełnienia planu sprzedaży aktywów, oraz że aktywny program znalezienia nabywcy i zakończenia planu został rozpoczęty. Składnik aktywów musi być również oferowany do sprzedaży po cenie, która jest racjonalna w odniesieniu do jego bieżącej wartości godziwej.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Ponadto zgodnie z MSSF 5 planowany termin zakończenia procesu sprzedaży powinien być nie dłuższy niż jeden rok, a ewentualne znaczące zmiany w planie sprzedaży lub też odstąpienie od sprzedaży jest mało prawdopodobne. Jednak na skutek nieprzewidzianych zdarzeń może dojść do przedłużenia okresu realizacji sprzedaży. Sytuacja taka nie wyklucza klasyfikacji składnika aktywów jako przeznaczonego do sprzedaży pod warunkiem, że czynniki wywołujące opóźnienie znajdują się poza kontrolą Grupy Kapitałowej oraz gdy Grupa jest zdecydowana wypełnić swój plan sprzedaży.
 
DZIAŁALNOŚĆ ZANIECHANA
 
Działalność zaniechana to element jednostki gospodarczej, który został zbyty lub jest zakwalifikowany jako przeznaczony do sprzedaży oraz:
  • stanowi odrębną, ważną dziedzinę działalności lub geograficzny obszar działalności;
  • jest częścią pojedynczego, skoordynowanego planu zbycia odrębnej, ważnej dziedziny działalności lub geograficznego obszaru działalności; lub
  • jest jednostką zależną nabytą wyłącznie z zamiarem jej odsprzedaży. W przypadku identyfikacji działalności jako zaniechanej Grupa wykazuje tę działalność w Skonsolidowanym Sprawozdaniu z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów odrębnie od działalności kontynuowanej. Grupa przekształca wówczas również informacje dotyczące poprzednich prezentowanych okresów obrotowych prezentowanych w sprawozdaniu finansowym.
 
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
 
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty ujmowane są w Skonsolidowanym Sprawozdaniu z Sytuacji Finansowej według wartości nominalnej. Dla celów Skonsolidowanego Sprawozdania z Przepływów Pieniężnych do środków pieniężnych i ich ekwiwalentów zalicza się gotówkę w kasie, środki zgromadzone na rachunkach bieżących w bankach oraz inne instrumenty o wysokim stopniu płynności. Dla potrzeb Skonsolidowanego Sprawozdania z Przepływów Pieniężnych Grupa Kapitałowa przyjęła zasadę nieujmowania w saldzie środków pieniężnych ich ekwiwalentów kredytów w rachunkach bieżących oraz niepłynnych środków pieniężnych.
 
Na dzień bilansowy środki pieniężne znajdujące się na rachunkach tzw. „split payment” zostają zaliczone do rozporządzalnych środków pieniężnych. Środki te zgodnie z aktualnymi regulacjami mogą być wykorzystane na pokrycie bieżących zobowiązań podatkowych, natomiast nadwyżka środków występująca w spółkach Grupy, po wystąpieniu do Urzędu może być zwrócona.
 
Kapitał własny
 
Kapitał własny stanowią kapitały i fundusze tworzone zgodnie z obowiązującym prawem, właściwymi ustawami oraz ze statutem. Do kapitałów własnych zaliczane są także niepodzielone zyski i niepokryte straty z lat ubiegłych.
 
Kapitały własne ujmuje się w księgach rachunkowych w wartości nominalnej według ich rodzajów i zasad określonych przepisami prawa i statutów lub umów spółek.
 
Kapitał zakładowy wykazuje się w wysokości określonej w statucie Jednostki Dominującej i wpisanej w rejestrze sądowym. Zadeklarowane, lecz niewniesione wkłady kapitałowe ujmuje się jako należne wkłady na poczet kapitału.
 
Kapitał zapasowy tworzony jest z podziału zysku lub z przeniesienia z kapitału rezerwowego z aktualizacji wyceny. W kapitale zapasowym wydzielony jest kapitał tworzony z odpisów z zysku i przeznaczony na pokrycie strat bilansowych.
 
Udziały lub akcje własne wyceniane są w cenie nabycia i wykazywane w kwocie ujemnej w kapitale własnym.
 
Na kapitał z aktualizacji wyceny odnosi się:
  • różnice z wyceny aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży,
  • odroczony podatek dochodowy od powstałych różnic z aktualizacji wyceny,
  • wartość z przeszacowania środków trwałych,
  • odroczony podatek z tyt. przejściowych różnic w wartości bilansowej i podatkowej przeszacowanych aktywów.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Kapitał z aktualizacji wyceny nie podlega dystrybucji.
 
Kapitałem podstawowym Grupy Kapitałowej jest kapitał podstawowy Jednostki Dominującej.
 
Pozycje kapitału własnego jednostek zależnych inne niż kapitał podstawowy, w części, w jakiej Jednostka Dominująca jest właścicielem jednostki zależnej, są dodawane do odpowiednich pozycji kapitałów własnych Jednostki Dominującej.
 
Do kapitału własnego Grupy Kapitałowej włączone są tylko te części kapitałów własnych jednostek zależnych, które powstały po dniu nabycia udziałów przez Jednostkę Dominującą. W szczególności chodzi tu o przyrost kapitałów z tytułu osiągniętego wyniku finansowego oraz aktualizacji wyceny.
 
Rezerwy
 
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na spółce ciąży obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków uosabiających korzyści ekonomiczne, oraz gdy można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli Jednostka spodziewa się zwrotu poniesionych kosztów objętych rezerwą, na przykład na podstawie umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten ujmowany jest jako osobny składnik aktywów, przy założeniu, że prawdopodobieństwo jest bardzo wysokie.
 
Spółki Grupy Kapitałowej rozpoznają rezerwy na umowy rodzące obciążenia, jeżeli nieuniknione koszty wypełnienia obowiązków przewyższają nad korzyściami, które – według przewidywań – będą uzyskane na ich mocy.
 
Rezerwy na koszty napraw gwarancyjnych ujmowane są w momencie sprzedaży produktów zgodnie z najlepszym szacunkiem zarządu co do przyszłych kosztów koniecznych do poniesienia przez Spółki Grupy Kapitałowej w okresie gwarancji.
 
Zobowiązania finansowe
 
Zobowiązania finansowe, z wyjątkiem pozycji zabezpieczanych, wycenia się nie później niż na koniec okresu sprawozdawczego według zamortyzowanego kosztu.
 
Zobowiązania finansowe przeznaczone do sprzedaży oraz instrumenty pochodne o charakterze zobowiązań wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy.
 
Po początkowym ujęciu pozostałe zobowiązania finansowe (w tym kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz inne zobowiązania) wycenia się po koszcie zamortyzowanym metodą efektywnej stopy procentowej.
 
Metoda efektywnej stopy procentowej to sposób obliczania zamortyzowanego kosztu zobowiązania finansowego i alokacji kosztu odsetkowego na odpowiedni okres. Efektywna stopa procentowa to dokładna stopa dyskonta szacunkowych przyszłych wpływów pieniężnych (w tym wszystkich uiszczonych lub otrzymanych opłat i punktów stanowiących integralną część efektywnej stopy procentowej, kosztów transakcji, innych premii czy upustów) przez okres prognozowanej użyteczności zobowiązania finansowego lub - w razie konieczności – w krótszym okresie, do wartości bilansowej netto w chwili początkowego ujęcia.
 
Leasing
 
MSSF 16 „Leasing” został wydany przez RMSR w dniu 13 stycznia 2016 roku. Zgodnie z MSSF 16 leasingobiorca ujmuje prawo do użytkowania składnika aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu. Prawo do użytkowania składnika aktywów jest traktowane podobnie jak inne aktywa niefinansowe i odpowiednio amortyzowane.
 
Zobowiązania z tytułu leasingu wycenia się początkowo w wartości bieżącej opłat leasingowych płatnych w okresie leasingu, zdyskontowanej o stopę zawartą w leasingu, jeżeli jej ustalenie nie jest trudne. Jeżeli nie można łatwo określić tej stopy, leasingobiorca stosuje krańcową stopę procentową.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
W odniesieniu do klasyfikacji leasingu u leasingodawców, przeprowadza się ją tak samo jak zgodnie z MSR 17 – tj. jako leasing operacyjny lub finansowy. U leasingodawcy leasing jest klasyfikowany jako leasing finansowy, jeżeli następuje przeniesienie zasadniczo całego ryzyka i pożytków z tytułu posiadania odnośnych aktywów. W przeciwnym przypadku leasing jest klasyfikowany jako leasing operacyjny.
 
Leasingodawca rozpoznaje przychody finansowe przez okres leasingu, w oparciu o stałą okresową stopę zwrotu na inwestycji netto. Leasingodawca ujmuje płatności leasingu operacyjnego w przychody liniowo lub w inny systematyczny sposób, jeśli lepiej odzwierciedla wzór otrzymywania korzyści z wykorzystania odnośnych aktywów.
 
Waluty obce
 
Transakcje przeprowadzane w walucie innej niż polski złoty (zł) są księgowane po kursie waluty obowiązującym w dniu poprzedzającym dzień dokonania transakcji – wystawienia faktury. Na dzień bilansowy, aktywa i pasywa pieniężne denominowane w walutach obcych są przeliczane według kursu średniego NBP obowiązującego na ten dzień. Aktywa i pasywa niepieniężne wyceniane w wartości godziwej i denominowane w walutach obcych wycenia się według kursu obowiązującego w dniu ustalenia wartości godziwej. Zyski i straty wynikłe z przeliczenia walut są odnoszone bezpośrednio w Skonsolidowane Sprawozdanie z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów, za wyjątkiem przypadków, gdy powstały one wskutek wyceny aktywów i pasywów niepieniężnych, w przypadku których zmiany wartości godziwej odnosi się bezpośrednio na kapitał.
 
W celu zabezpieczenia się przed ryzykiem zmian kursów walutowych, jednostka przewiduje możliwość wykorzystywania walutowych transakcji forward oraz opcji.
 
Do przeliczenia sprawozdania finansowego Micra Metripond KFT, wyrażonego w węgierskich forintach (HUF) przyjęto następujące kursy HUF do przeliczenia na PLN:
 
  • do przeliczenia pozycji aktywów i pasywów średni kurs HUF ogłoszony przez NBP na 31.12.2022 r. – 1,1718 za 100 HUF;
  • do przeliczenia pozycji ze Skonsolidowanego Sprawozdania z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów, ze Skonsolidowanego Sprawozdania z Przepływów Pieniężnych i zmiany stanu zapasów, należności, rezerw oraz zobowiązań za okres 01.01.2022 - 31.12.2022 r., średnią arytmetyczną średnich kursów HUF ogłoszonych przez NBP obowiązujących w ostatnim dniu miesiąca w okresie od stycznia do grudnia 2022 r. – 1,1955 za 100 HUF.
 
Do przeliczenia sprawozdania finansowego JNJ Limited, wyrażonego w dirhamach (AED), walucie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, przyjęto następujące kursy AED do przeliczenia na PLN:
 
  • do przeliczenia pozycji aktywów i pasywów średni kurs AED ogłoszony przez NBP na 31.12.2022 r. – 1,2016 za 1 AED;
  • do przeliczenia pozycji ze Skonsolidowanego Sprawozdania z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów, ze Skonsolidowanego Sprawozdania z Przepływów Pieniężnych i zmiany stanu zapasów, należności, rezerw oraz zobowiązań za okres 01.01.2022 - 31.12.2022 r., średnią arytmetyczną średnich kursów AED ogłoszonych przez NBP obowiązujących w ostatnim dniu miesiąca w okresie od stycznia do grudnia 2022 r. – 1,2153 za 1 AED.
 
Do przeliczenia sprawozdania finansowego Elzab Hellas S.A., wyrażonego w euro (EUR) przyjęto następujące kursy EUR do przeliczenia na PLN:
 
  • do przeliczenia pozycji aktywów i pasywów średni kurs EUR ogłoszony przez NBP na 31.12.2022 r. – 4,6899 za EUR;
  • do przeliczenia pozycji ze Skonsolidowanego Sprawozdania z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów, ze Skonsolidowanego Sprawozdania z Przepływów Pieniężnych i zmiany stanu zapasów, należności, rezerw oraz zobowiązań za okres 01.01.2022 - 31.12.2022 r., średnią arytmetyczną średnich kursów EUR ogłoszonych przez NBP obowiązujących w ostatnim dniu miesiąca w okresie od stycznia do grudnia 2022 r. – 4,6883 za EUR

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Raportowanie segmentów działalności
 
Grupa Kapitałowa Comp S.A. prezentuje segmenty działalności wg układu produktowego, co jest zgodne z regułami stosowanymi do wewnętrznego raportowania.
 
Zysk przypadający na jedną akcję
 
Zysk na jedną akcję jest ilorazem wartości zysku netto za okres sprawozdawczy i średnioważonej liczby akcji wg stanu na dzień bilansowy.
 
Rozwodniony zysk netto na akcje jest ilorazem wartości zysku netto za okres sprawozdawczy i sumy średnioważonej liczby akcji w danym okresie sprawozdawczym oraz wszystkich potencjalnych akcji nowych emisji.
 
INFORMACJE O DANYCH PORÓWNYWALNYCH
 
W lipcu 2021 roku Zarząd Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. podjął decyzję o zaniechaniu działalności dotyczącej wypożyczalni skuterów elektrycznych we Wrocławiu z uwagi na jej nierentowność. W wyniku tej decyzji nastąpiło rozwiązanie umów podwykonawczych oraz sprzedaż zbędnego wyposażenia, w celu minimalizacji strat.
 
W III kwartale bieżącego roku został zakończony proces zaniechania działalności w spółce Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.
 
ZUK Elzab Sp. z o.o.
 
W dniu 1 czerwca 2022 roku, po zakończeniu fazy przygotowawczej i w ramach realizacji strategii Grupy kapitałowej, o założeniach której Comp S.A. informował w swoim raporcie nr 8/2022 z dnia 12 maja 2022 r., Zarząd ZUK Elzab S.A. podjął decyzję o rozpoczęciu procesu zmierzającego do optymalizacji kosztów stałych oraz skoncentrowaniu działań spółki na podstawowej działalności gospodarczej związanej z nowoczesnymi technologiami dla sektora sprzedaży detalicznej (sektor retail). Działanie to, podobnie jak realizowany przez spółkę ZUK Elzab S.A. rozwój kasy fiskalnej do urządzenia wielofunkcyjnego, oferującego szereg dodatkowo płatnych i niezależnie oferowanych usług (model VAS lub SAAS) jest elementem strategii, o której mowa powyżej. Zarząd spółki ZUK Elzab S.A. szacuje, że proces optymalizacji kosztów powinien zakończyć się do grudnia 2022 r., co związane będzie z ponoszeniem w tym czasie przez Spółkę dodatkowych kosztów związanych z jego prowadzeniem. Mając powyższe na uwadze, Zarząd spółki podjął uchwałę o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych i rozpoczęciu procedury konsultacji w sprawie zwolnień grupowych zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1969). Zamiarem Zarządu spółki ZUK Elzab S.A. jest rozwiązanie umowy o pracę z maksymalnie 95 osobami w okresie do października 2022 r. Powyższy proces jest spowodowany podjęciem w dniu 1 czerwca 2022 r. decyzji o zaprzestaniu prowadzenia produkcji zewnętrznej (niefiskalnej) na rzecz osób trzecich w wydziale mechanicznym spółki, którego funkcjonowanie i sprzedaż usług stanowiła ok. 7,6% przychodów spółki ZUK Elzab S.A. za rok 2021, a jednocześnie odpowiadała za ok. 19% ogólnych kosztów stałych działalności Spółki w 2021 r.
 
Zarząd spółki zależnej ZUK Elzab S.A., zgodnie ze swoim raportem bieżącym nr 15/2022, opublikowanym w dniu 1 sierpnia 2022 r., poinformował, że w ramach kolejnego etapu trwającego w spółce ZUK Elzab S.A. procesu mającego na celu optymalizację kosztów stałych oraz skoncentrowania działań spółki na podstawowej działalności gospodarczej związanej z nowoczesnymi technologiami dla sektora sprzedaży detalicznej (sektor Retail), o rozpoczęciu którego zarząd ZUK Elzab S.A. informował w raporcie bieżącym nr 8/2022 z dnia 1 czerwca 2022 r., podjął decyzję o dalszej realizacji procesów produkcyjnych poprzez outsourcing tych procesów. Powyższe wiąże się z zaprzestaniem prowadzenia produkcji w wydziale elektronicznym spółki, która odpowiadała za ok. 13,8% ogólnych kosztów działalności spółki ZUK Elzab S.A. w 2021 r. Celem Zarządu spółki ZUK Elzab S.A. jest zmniejszenie wysokości kosztów stałych oraz zmiana ich struktury, w ten sposób, aby część z nich przenieść do kosztów zmiennych oraz uwolnić dodatkowe środki obrotowe, poprzez zlecenie procesu produkcji urządzeń fiskalnych do Comp S.A.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Mając powyższe na uwadze, Zarząd spółki ZUK Elzab S.A. podjął decyzję o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych i rozpoczęciu procedury konsultacji w sprawie zwolnień grupowych zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1969). Zamiarem Zarządu spółki ZUK Elzab S.A. w ramach zwolnienia grupowego zainicjowanego na tym etapie procesu było rozwiązanie umowy o pracę z maksymalnie 80 osobami w okresie do grudnia 2022 r.
 
Procesy związane z zaniechaniem prowadzenia produkcji zewnętrznej na rzecz osób trzecich w wydziale mechanicznym zostały ukończone (pierwsza część procesu).
 
Procesy związane z zaprzestaniem prowadzenia produkcji w wydziale elektronicznym są w toku. Zgodnie z zawartą umową outsourcingową z dnia 08 grudnia 2022 r. w trakcie przenoszenia do Comp S.A. jest produkcja urządzeń fiskalnych.
 
Zamknięcie pozostałych procesów związanych z pozostałą produkcją niefiskalną jest planowane do końca lipca 2023 r.
 
Zgodnie z zapisami MSSF 5 par.31 Spółka zakwalifikowała te elementy jako wyraźnie wydzielone ośrodki wypracowujące środki pieniężne, zarówno operacyjnie jak i dla celów sprawozdawczości finansowej. Są to elementy jednostki gospodarczej, które stanowią jej odrębny oraz istotny obszar działalności.
 
Na potrzeby spełnienia wymogów par. 33 MSSF 5 Spółka dokonała przyporządkowania w sprawozdaniu z całkowitych dochodów przychodów oraz kosztów do wydziałów, które podlegają procesom optymalizacji. Dodatkowo odpowiednie pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej zostały zweryfikowane pod katem ich przyporządkowania, ujęcia oraz wyceny. Spółka dokonała odpowiednich korekt, odpisów oraz zawiązano niezbędne rezerwy. Część pozycji takich jak: odprawy, sprzedaż zbędnego majątku oraz skutki aktualizacji składników majątku mają charakter jednorazowy.
 
Dane liczbowe ujęte w sprawozdaniu z całkowitych dochodów zostały przyporządkowane na podstawie ewidencji (bezpośrednie) oraz kluczy podziałowych (pośrednie).
 
W sprawozdaniu z sytuacji finansowej dokonano analizy wyceny oraz przydatności zapasów, środków trwałych, aktywowanych kosztów prac badawczych oraz rezerw.
 
W Sprawozdaniu Finansowym Grupy Kapitałowej Comp S.A. ta część działalności, które jest przenoszona z ZUK Elzab S.A. do Comp S.A. nie stanowi działalności zaniechanej i nie jest prezentowana w tej pozycji w niniejszym sprawozdaniu. Pozostała działalność, nie przenoszona do Comp S.A. jest zaprezentowana w pozycji Zysk / (strata) za rok obrotowy na działalności zaniechanej.
 
W związku z prezentacją działalności zaniechanej dla zapewnienia porównywalności danych, dokonano niżej przedstawionych reklasyfikacji:
  • w Skonsolidowanym Sprawozdaniu z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów
  • oraz Skonsolidowanym Sprawozdaniu z Przepływów Pieniężnych w danych za rok 2021.
 
Wybrane fragmenty sprawozdań z informacjami o reklasyfikacji:

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
 
Skonsolidowane Sprawozdanie z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów:
 
Treść
Rok 2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021 publikowany
Reklasyfikacja 
Rok 2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
po przekształceniu
A Przychody ze sprzedaży
820 921
(12 171)
808 750
B Koszt własny sprzedaży
580 202
(20 165)
560 037
C Zysk / (strata) brutto ze sprzedaży (A-B)
240 719
7 994
248 713
E Koszty sprzedaży i dystrybucji
100 707
(188)
100 519
F Koszty ogólnego zarządu
75 494
(2 492)
73 002
H Zysk / (strata) z działalności operacyjnej (C+D-E-F-G)
63 382
10 674
74 056
L Zysk / (strata) brutto (H+I-J+K)
49 213
              10 674
             59 887
M Podatek dochodowy
14 430
              240
             14 670
N Zysk / (strata) netto z działalności gospodarczej (L-M)
34 783
            10 434
            45 217
O Zysk / (strata) za rok obrotowy na działalności zaniechanej
200
           (10 434)
           (10 234)
EBITDA*
110 091
9 092
119 183
 
* Wynik EBITDA stanowi wartość zysku (straty) z działalności operacyjnej (pozycja H sprawozdania z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów) powiększoną o amortyzację (informacja dodatkowa do sprawozdania z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów). EBITDA jest miarą przedstawiającą zdolność Spółki do generowania gotówki z podstawowej działalności.
 
 
Skonsolidowane Sprawozdanie z Przepływów Pieniężnych:
 
Treść
Rok 2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021 publikowany
Reklasyfikacja 
Rok 2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
po przekształceniu
PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ
II Korekty razem
84 399
-
84 399
2 Amortyzacja
46 709
(1 582)
45 127
11 Podatek odroczony
(3 010)
240
(2 770)
14 Inne korekty z działalności operacyjnej
4 029
1 342
5 371
III Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej (I+/-II)
119 382
-
119 382

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Skonsolidowane Sprawozdanie z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów
 
Treść
Nr noty
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
 
DZIAŁALNOŚĆ KONTYNUOWANA
A Przychody ze sprzedaży
43
750 555
808 750
B Koszt własny sprzedaży
44
531 852
560 037
C Zysk / (strata) brutto ze sprzedaży (A-B)
 
218 703
248 713
D Pozostałe przychody operacyjne
45
8 451
12 315
E Koszty sprzedaży i dystrybucji
44
109 334
100 519
F Koszty ogólnego zarządu
44
76 638
73 002
G Pozostałe koszty operacyjne
46
13 935
13 451
H Zysk / (strata) z działalności operacyjnej (C+D-E-F-G)
 
27 247
74 056
I Przychody finansowe
47
1 184
1 539
J Koszty finansowe
48
19 668
15 708
K. Udział w stratach/zyskach jednostek stowarzyszonych
-
-
L Zysk / (strata) brutto (H+I-J+K)
8 763
59 887
M Podatek dochodowy
49
(2 615)
14 670
I Bieżący
6 324
17 440
II Odroczony
(8 939)
(2 770)
N Zysk / (strata) netto z działalności gospodarczej (L-M)
 
11 378
45 217
DZIAŁALNOŚĆ ZANIECHANA
 
O Zysk / (strata) za rok obrotowy na działalności zaniechanej
(19 981)
(10 234)
P Zysk / (strata) netto (N+O)
 
(8 603)
34 983
z tego
 
Przypadający/a na udziałowców niekontrolujących
(8 242)
(995)
Przypadający/a na akcjonariuszy Spółki Comp S.A.
 
(361)
35 978
 
Inne składniki całkowitego dochodu
 
które nie zostaną następnie przeklasyfikowane na zyski lub straty
Skutki aktualizacji majątku trwałego
(39)
1
które zostaną następnie przeklasyfikowane na zyski lub straty po spełnieniu określonych warunków
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych
(438)
1 281
Q Inne składniki całkowitego dochodu razem
(477)
1 282
R Całkowite dochody ogółem (P+Q)
 
(9 080)
36 265
z tego:
 
Przypadający/e na udziałowców niekontrolujących
(8 242)
(995)
Przypadający/e na akcjonariuszy Spółki Comp S.A.
 
(838)
37 260
 
 
INFORMACJE DODATOWE
Amortyzacja
46 830
45 127
EBITDA
74 077
119 183
Zysk / (strata) netto przypadający/a na akcjonariuszy Spółki Comp S.A.
(361)
35 978
Średnia ważona liczba akcji
4 779 418
4 781 909
Zysk / (strata) na jedną akcję (w zł)
(0,08)
7,52
Rozwodniona średnia ważona liczba akcji
4 779 418
4 781 909
Rozwodniony/a zysk / (strata) na jedną akcję (w zł) 
(0,08)
7,52
 
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
 
Treść
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
Zysk/(strata) netto na działalności zaniechanej przypadający/a na akcjonariuszy Spółki Comp S.A.
(19 981)
(10 234)
Średnia ważona liczba akcji
4 779 418
4 781 909
Zysk / (strata) na działalności zaniechanej na jedną akcję (w zł)
(4,18)
(2,14)
Rozwodniona średnia ważona liczba akcji
4 779 418
4 781 909
Rozwodniony/a zysk / (strata) na działalności zaniechanej na jedną akcję (w zł) 
(4,18)
(2,14)
Zysk/(strata) netto na działalności kontynuowanej przypadający/a na akcjonariuszy Spółki Comp S.A. 
19 620
46 212
Średnia ważona liczba akcji
4 779 418
4 781 909
Zysk / (strata) na działalności kontynuowanej na jedną akcję (w zł)
4,11
9,66
Rozwodniona średnia ważona liczba akcji
4 779 418
4 781 909
Rozwodniony/a zysk / (strata) na działalności kontynuowanej na jedną akcję (w zł)
4,11
9,66
 
 
Skonsolidowane Sprawozdanie z Sytuacji Finansowej
 
AKTYWA
Nr noty
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
Aktywa razem
1 042 748
953 541
 
A Aktywa trwałe
618 771
590 319
I Rzeczowe aktywa trwałe
1
62 181
72 684
II Wartości niematerialne
2
487 844
481 215
w tym: wartość firmy
272 801
272 801
III Nieruchomości inwestycyjne
3
-
-
IV Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych
(wycena metodą praw własności)
4
-
-
V Inwestycje w udziały i akcje
5
-
-
VI Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
6
17 513
5 491
VII Aktywa finansowe długoterminowe
7
10 675
11 265
VIII Należności z tytułu leasingu długoterminowe
8
-
-
IX Pozostałe należności długoterminowe
9
4 331
2 965
X Umowy o budowę - część długoterminowa
10
31 332
9 318
XI Pozostałe aktywa długoterminowe
11
4 895
7 381
 
B Aktywa obrotowe
423 977
363 222
I Zapasy
12
118 643
91 110
II Należności handlowe
13,15
161 802
134 780
III Pozostałe należności krótkoterminowe
14,15
5 830
12 238
IV Należności z tytułu leasingu krótkoterminowe
16
-
-
V Umowy o budowę - część krótkoterminowa
17
19 263
46 965
VI Bieżące aktywa podatkowe i inne aktywa o podobnym charakterze
18
7 802
8 656
w tym: bieżące aktywa podatkowe
662
97
VII Aktywa finansowe krótkoterminowe
19
26
5 566
VIII Pozostałe aktywa krótkoterminowe
20
57 325
24 273
IX Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych
21
52 487
37 218
X Aktywa przeznaczone do sprzedaży
22
799
2 416
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
 
PASYWA
Nr noty
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
PASYWA razem
 
1 042 748
953 541
 
A Kapitał własny
23
539 849
566 319
I Kapitał podstawowy
24
14 026
14 795
II Kapitał z nadwyżki wartości emisyjnej ponad wartość nominalną
290 516
290 516
III Akcje własne
(63 093)
(80 885)
IV Kapitał rezerwowy z aktualizacji wyceny
3 221
291
V Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych
2 262
2 700
VI Zyski zatrzymane
267 014
307 135
VII Kapitały udziałowców niekontrolujących
25 903
31 767
B Zobowiązania długoterminowe
25
112 766
53 677
I Długoterminowe kredyty bankowe i pożyczki
26
56 459
6 025
II Rezerwy długoterminowe
27
1 758
2 098
III Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
28
13 635
10 834
IV Pozostałe zobowiązania długoterminowe
29
8
28
V Zobowiązania długoterminowe z tytułu leasingu
30
25 770
18 455
VI Zobowiązania finansowe długoterminowe
31
-
-
VII Rozliczenia międzyokresowe długoterminowe
32
15 136
16 237
C Zobowiązania krótkoterminowe
33
390 133
333 545
I Krótkoterminowe kredyty bankowe i pożyczki
26,34
136 232
107 929
II Rezerwy krótkoterminowe
35
28 321
22 535
III Zobowiązania handlowe
36
163 230
135 284
IV Bieżące zobowiązania podatkowe i inne zobowiązania o podobnym
charakterze
37
28 693
18 325
w tym: bieżące zobowiązania podatkowe
4 952
6 137
V Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu leasingu
38
10 027
11 495
VI Pozostałe zobowiązania finansowe krótkoterminowe
39
64
102
VII Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe
40
23 566
37 847
VIII Zobowiązania bezpośrednio związane z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży
22a
-
28
 
 
Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Zestawienie Zmian w Skonsolidowanym Kapitale Własnym
 
Rok 2022
Kapitał podstawowy
Kapitał z nadwyżki wartości emisyjnej ponad wartość nominalną
Akcje własne
Kapitał rezerwowy z aktualizacji wyceny
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych
Zyski zatrzymane
Razem
Kapitał udziałowców niekontrolujących
Kapitał własny ogółem
Stan na początek okresu (BO)
14 795
290 516
(80 885)
291
2 700
307 135
534 552
31 767
566 319
Zmiany z tytułu całkowitych dochodów
-
-
-
2 930
(438)
(3 330)
(838)
(8 242)
(9 080)
- zysk/strata netto bieżącego okresu
-
-
-
-
-
(361)
(361)
(8 242)
(8 603)
- skutki aktualizacji majątku trwałego
-
-
-
2 930
-
(2 969)
(39)
-
(39)
- różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych
-
-
-
-
(438)
-
(438)
-
(438)
Pozostałe zmiany kapitałów
(769)
-
17 792
-
-
(36 791)
(19 768)
2 378
(17 390)
- umorzenie akcji własnych
(769)
-
20 183
-
-
(19 414)
-
-
-
- nabycie akcji własnych
-
-
(2 391)
-
-
-
(2 391)
-
(2 391)
- podwyższenie kapitału w spółce zależnej objęte przez udziałowców niekontrolujących
-
-
-
-
-
(3 056)
(3 056)
3 056
-
- wypłata dywidendy
-
-
-
-
-
(14 346)
(14 346)
(703)
(15 049)
- pozostałe
-
-
-
-
-
25
25
25
50
Stan na koniec okresu (BZ)
14 026
290 516
(63 093)
3 221
2 262
267 014
513 946
25 903
539 849
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Dane porównywalne:
Rok 2021
Kapitał podstawowy
Kapitał z nadwyżki wartości emisyjnej ponad wartość nominalną
Akcje własne
Kapitał rezerwowy z aktualizacji wyceny
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych
Zyski zatrzymane
Razem
Kapitał udziałowców niekontrolujących
Kapitał własny ogółem
Stan na początek okresu (BO)
14 795
290 516
(80 885)
290
1 419
285 661
511 796
27 324
539 120
Zmiany z tytułu całkowitych dochodów
0
0
0
1
1 281
35 978
37 260
(995)
36 265
- zysk/strata netto bieżącego okresu
-
-
-
-
-
35 978
35 978
(995)
34 983
- skutki aktualizacji majątku trwałego
-
-
-
1
-
-
1
-
1
- różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych
-
-
-
-
1 281
-
1 281
-
1 281
Pozostałe zmiany kapitałów
-
-
-
-
-
(14 504)
(14 504)
5 438
(9 066)
- podwyższenie kapitału w spółce zależnej objęte przez udziałowców niekontrolujących
-
-
-
-
-
-
-
6 000
6 000
- wypłata dywidendy
-
-
-
-
-
(14 346)
(14 346)
(674)
(15 020)
- pozostałe
-
-
-
-
-
(158)
(158)
112
(46)
Stan na koniec okresu (BZ)
14 795
290 516
(80 885)
291
2 700
307 135
534 552
31 767
566 319
Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Skonsolidowane Sprawozdanie z Przepływów Pieniężnych
 
Treść
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
 
PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ
I Zysk (strata) netto
(8 603)
34 983
II Korekty razem
10 180
84 399
1 Zysk (strata) z udziałów (akcji) w jednostkach stowarzyszonych oraz będących spółkami
handlowymi jednostkach współzależnych
-
-
2 Amortyzacja
46 830
45 127
3 Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych
(1 874)
338
4 Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy)
14 522
6 787
5 Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej
36
558
6 Zmiana stanu rezerw
4 532
(1 876)
7 Zmiana stanu zapasów
(27 704)
8 034
8 Zmiana stanu należności
(17 923)
25 909
9 Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z za wyjątkiem pożyczek i kredytów
42 617
(4 396)
10 Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych
(43 190)
(4 200)
11 Podatek odroczony
(8 939)
(2 770)
12 Podatek bieżący wykazany w Sprawozdaniu z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów
6 324
17 440
13 Podatek zapłacony
(7 883)
(11 923)
14 Inne korekty z działalności operacyjnej
2 832
5 371
III Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej (I+/-II)
1 577
119 382
 
PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ
 
I Wpływy
18 808
8 785
1 Zbycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych
14 082
442
2 Z aktywów finansowych
3 927
4 852
- zbycie aktywów finansowych
2 500
3 653
- dywidendy i udziały w zyskach
-
-
- spłata udzielonych pożyczek
1 000
475
- odsetki
149
4
- inne wpływy z aktywów finansowych
278
720
3 Inne wpływy inwestycyjne
799
3 491
II Wydatki
40 036
42 486
1 Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych
39 482
42 280
2 Na aktywa finansowe
-
5
- nabycie aktywów finansowych
-
5
- udzielone pożyczki
-
-
3 Inne wydatki inwestycyjne
554
201
III Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (I-II)
(21 228)
(33 701)
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
 
Treść
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
 
PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ
 
I Wpływy
425 287
292 302
1 Wpływ netto z wydania udziałów (emisji akcji) i innych instrumentów kapitałowych oraz
dopłat do kapitału
-
6 000
2 Kredyty i pożyczki
425 287
286 284
3 Emisja dłużnych papierów wartościowych
-
-
4 Inne wpływy finansowe
-
18
II Wydatki
390 367
387 409
1 Nabycie udziałów (akcji) własnych
2 391
-
2 Dywidendy i inne wpłaty na rzecz właścicieli
15 049
15 020
3 Inne, niż wpłaty na rzecz właścicieli, wydatki z tytułu podziału zysku
-
-
4 Spłaty kredytów i pożyczek
346 773
352 744
5 Wykup dłużnych papierów wartościowych
-
-
6 Z tytułu innych zobowiązań finansowych
-
-
7 Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu
12 017
12 021
8 Odsetki
14 137
7 624
9 Inne wydatki finansowe
-
-
III Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej (I-II)
34 920
(95 107)
D Przepływy pieniężne netto razem (AIII+/-BIII+/-CIII)
15 269
(9 426)
E Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym:
15 269
(9 426)
F Środki pieniężne na początek okresu
37 218
46 644
G Środki pieniężne na koniec okresu
52 487
37 218
- o ograniczonej możliwości dysponowania
107
1 178
 
Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Noty objaśniające do Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego
 
 
1. Noty objaśniające do Skonsolidowanego Sprawozdania z Sytuacji Finansowej
 
Nota nr 1
RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1. Środki trwałe
59 686
71 638
a) Grunty (w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu)
2 401
1 710
b) Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej
31 271
37 291
c) Urządzenia techniczne i maszyny
9 508
14 268
d) Środki transportu
13 719
14 294
e) Środki trwałe serwisowe
901
1 444
f) Inne środki trwałe
1 886
2 631
2. Środki trwałe w budowie
2 495
1 046
Rzeczowe aktywa trwałe, razem
62 181
72 684
 
Środki trwałe w budowie to nakłady na formy wtryskowe, które będą wykorzystywane przy produkcji obudowy urządzeń fiskalnych.
 
Na dzień 31 grudnia 2022 r. występują następujące zabezpieczenia na rzeczowym majątku trwałym Spółki:
  • hipoteka na prawie własności nieruchomości gruntowej położonej w Nowym Sączu, do sumy 45.000 tys. zł na zabezpieczenie umowy o kredyt obrotowy.
Pozostałe informacje dotyczące zabezpieczeń na rzeczowym majątku trwałym znajdują się w nocie 42c.
 
Na 31 grudnia 2022 r. występują następujące zabezpieczenia na rzeczowym majątku trwałym spółki zależnej ZUK Elzab S.A.:
  • zabezpieczenie kredytu w ING Banku Śląskim S.A. - zastaw rejestrowy na wykrawarce marki STRIPPIT INC model PX1225 do kwoty 69 150 tys. zł.
 
Pozostałe informacje dotyczące zabezpieczeń na rzeczowym majątku trwałym znajdują się w nocie 42c.
 
Zobowiązania dotyczące zakupu środków trwałych na 31 grudnia 2022 r. wynoszą 691 tys. zł i dotyczą zakupu serwerów, form wtryskowych. W 2022 r. nie wystąpiły rzeczowe aktywa trwałe, których wartość brutto zaliczono do kosztów zewnętrznego finansowania.
 
 
Nota nr 1a
RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE (STRUKTURA WŁASNOŚCIOWA)
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
a) Własne
24 207
41 207
b) Używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, w tym umowy leasingu*
37 974
31 477
Rzeczowe aktywa trwałe, razem
62 181
72 684
 
* Grupa Kapitałowa Comp S.A. w ramach umów leasingu i umów o podobnym charakterze użytkuje samochody, powierzchnie biurową, grunty oraz urządzenia techniczne i maszyny.
Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 1b
Rok 2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
- grunty (w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu)
- budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej
- urządzenia techniczne i maszyny
- środki transportu
- środki trwałe serwisowe
- inne środki trwałe
Środki trwałe, razem*
1 Wartość brutto środków trwałych na początek okresu
3 067
68 211
43 841
26 258
15 222
16 514
173 113
2 Zwiększenia
1 433
12 486
4 386
4 996
255
372
23 928
a) Zakup
-
23
2 622
163
110
205
3 123
b) Przyjęcie z inwestycji
-
687
-
12
-
-
699
c) Przemieszczenia z innych pozycji aktywów
-
-
174
-
145
152
471
d) Aktualizacja wartości (w tym przeszacowania aktywów z tytułu prawa do użytkowania)
1 297
9 447
8
502
-
-
11 254
e) Modernizacja
-
24
18
-
-
-
42
f) Przyjęte na podstawie umowy leasingu
111
2 233
1 540
4 302
-
-
8 186
g) Korekta różnic kursowych
-
23
24
17
-
11
75
h) Pozostałe
25
49
-
-
-
4
78
3 Zmniejszenia
344
19 231
11 639
4 612
971
501
37 298
a) Sprzedaż
-
15 081
4 314
2 092
5
88
21 580
b) Likwidacja
-
35
1 307
-
903
24
2 269
c) Przemieszczenia do innych pozycji aktywów
-
2 655
4 576
-
59
370
7 660
d) Korekta różnic kursowych z tytułu przeliczenia
-
86
85
51
4
19
245
e) Rozliczenie umów leasingu
342
1 332
1 354
2 469
-
-
5 497
f) Pozostałe
2
42
3
-
-
-
47
4 Wartość brutto środków trwałych na koniec okresu
4 156
61 466
36 588
26 642
14 506
16 385
159 743
5 Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu
1 357
30 920
29 573
11 937
13 778
13 883
101 448
6 Zwiększenie
583
6 574
4 286
4 375
796
905
17 519
a) Amortyzacja za okres (odpis bieżący)
583
6 123
3 620
4 325
795
829
16 275
b) Korekta różnic kursowych z tytułu przeliczenia
-
8
9
8
-
7
32
c) Inne
-
443
657
42
1
69
1 212
7 Zmniejszenie
185
7 299
6 779
3 416
969
289
18 937
a) Sprzedaż
-
6 215
1 630
1 680
5
86
9 616
b) Likwidacja
-
27
1 305
-
898
23
2 253
c) Przemieszczenia do innych pozycji aktywów
-
-
2 888
-
59
163
3 110
d) Korekta różnic kursowych z tytułu przeliczenia
-
30
37
15
7
17
106
e) Rozliczenie umów leasingu
185
1 024
916
1 720
-
-
3 845
f) Pozostałe
-
3
3
1
-
-
7
8 Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu
1 755
30 195
27 080
12 896
13 605
14 499
100 030
9 Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na początek okresu
-
-
-
27
-
-
27
10 Zwiększenie (utworzenie odpisów z tytułu trwałej utraty wartości )
-
-
774
-
-
-
774

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
11 Zmniejszenie
-
-
774
-
-
-
774
12 Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na koniec okresu
-
-
-
27
-
-
27
13 Wartość netto środków trwałych na koniec okresu
2 401
31 271
9 508
13 719
901
1 886
59 686
 
* Prezentacja Rzeczowych Aktywów Trwałych bez Środków Trwałych w Budowie.
Rok 2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
- grunty ( w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu)
- budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej
- urządzenia techniczne i maszyny
- środki transportu
- środki trwałe serwisowe
- inne środki trwałe
Środki trwałe, razem*
1 Wartość brutto środków trwałych na początek okresu
1 960
59 506
38 620
24 429
15 196
16 186
155 897
2 Zwiększenia
1 107
9 349
5 649
4 939
261
358
21 663
a) Zakup
-
67
2 550
249
29
171
3 066
b) Przyjęcie z inwestycji
-
-
269
-
-
-
269
c) Przemieszczenia z innych pozycji aktywów**
14
62
1 724
-
230
149
2 179
d) Aktualizacja wartości (w tym przeszacowania aktywów z tytułu prawa do użytkowania)
963
8 304
-
777
-
-
10 044
e) Modernizacja
-
133
-
-
-
-
133
f) Przyjęte na podstawie umowy leasingu
129
766
1 103
3 870
-
32
5 900
g) Korekta różnic kursowych
-
16
3
11
2
6
38
h) Pozostałe
1
1
-
32
-
-
34
3 Zmniejszenia
-
644
428
3 110
235
30
4 447
a) Sprzedaż
-
-
134
1 340
12
-
1 486
b) Likwidacja
-
7
182
65
177
25
456
c) Przemieszczenia do innych pozycji aktywów
-
14
-
-
44
-
58
d) Korekta różnic kursowych z tytułu przeliczenia
-
30
6
15
2
5
58
e) Rozliczenie umów leasingu
-
530
-
1 684
-
-
2 214
f) Pozostałe
-
63
106
6
-
-
175
4 Wartość brutto środków trwałych na koniec okresu
3 067
68 211
43 841
26 258
15 222
16 514
173 113
5 Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu
990
24 016
26 128
10 033
12 931
12 682
86 780
6 Zwiększenie
367
7 228
3 784
4 253
1 086
1 230
17 948
a) Amortyzacja za okres (odpis bieżący)
496
6 697
2 883
4 209
1 084
1 102
16 471
b) Korekta różnic kursowych z tytułu przeliczenia
-
5
2
5
2
8
22
c) Inne
(129)
526
899
39
-
120
1 455
7 Zmniejszenie
-
324
339
2 349
239
29
3 280
a) Sprzedaż
-
-
106
946
13
-
1 065
b) Likwidacja
-
6
122
26
177
24
355
c) Przemieszczenia do innych pozycji aktywów
-
-
-
-
38
-
38
d) Korekta różnic kursowych z tytułu przeliczenia
-
8
5
4
11
5
33

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
e) Rozliczenie umów leasingu
-
255
-
1 359
-
-
1 614
f) Pozostałe
-
55
106
14
-
-
175
8 Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu
1 357
30 920
29 573
11 937
13 778
13 883
101 448
9 Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na początek okresu
-
-
-
27
-
-
27
10 Zwiększenie (utworzenie odpisów z tytułu trwałej utraty wartości )
-
-
-
-
-
-
-
11 Zmniejszenie
-
-
-
-
-
-
-
12 Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na koniec okresu
-
-
-
27
-
-
27
13 Wartość netto środków trwałych na koniec okresu
1 710
37 291
14 268
14 294
1 444
2 631
71 638
 
* Prezentacja Rzeczowych Aktywów Trwałych bez Środków Trwałych w Budowie.
 
** Jest to głównie przemieszczenie z magazynu: terminali (kwota 846 tys. zł) oraz przemieszczenie urządzeń ze środków trwałych w budowie w związku z przyjęciem ich do użytkowania (kwota 878 tys. zł.).
Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 1c
Leasing
W Grupie Kapitałowej funkcjonują umowy leasingu na następujące grupy aktywów: grunty, budynki, samochody, maszyny urządzenia,sprzęt IT oraz wartości niematerialne. Leasing powierzchni biurowych obejmuje najczęściej okres 3 lub 5 lat z możliwością ich przedłużenia. W przypadku umów zawartych bezterminowo Grupa Kapitałowa na podstawie szacunku Zarządu zastosowała okres 3 letni do kalkulacji zobowiązań leasingowych. Grupa Kapitałowa nie ma możliwości zakupienia wynajmowanych powierzchni biurowych po wygaśnięciu umowy. Umowy leasingu samochodów są zawierane najczęściej na okres 3 lat z możliwością wykupu składników majątku objętych leasingiem. Opłaty serwisowe ponoszone są przez leasingobiorcę.
 
Prawo do użytkowania składnika aktywów*
Rok 2022 okres bieżący
od 01.01.2022 do 31.12.2022
Grunty
Budynki
Urządzenia techniczne i maszyny
Środki transportu
Inne środki
Razem
Stan na początek okresu
1 657
15 346
2 215
12 197
62
31 477
a) Zwiększenia
1 432
11 681
1 548
4 804
-
19 465
- indeksacja
22
464
-
-
-
486
- przedłużenie umowy
1 275
8 983
8
502
-
10 768
- przyjęte na podstawie umowy leasingu
111
2 233
1 540
4 302
-
8 186
- pozostałe
24
1
-
-
-
25
b) Zmniejszenia
738
5 793
945
5 469
23
12 968
- amortyzacja
580
5 462
506
3 464
23
10 035
- rozliczenie umów leasingowych
157
308
438
1 995
-
2 898
- pozostałe
1
23
1
10
-
35
Stan na koniec okresu
2 351
21 234
2 818
11 532
39
37 974
*Poza leasingiem środków trwałych w Grupie Kapitałowej występuje również leasing wartości niematerialnych,którego stan na początek okresu wynosił 578 tys.zł, a na koniec okresu 421 tys.zł. Łączna wartość praw do użytkowania składnika aktywów na dzień 31.12.2022 wynosi 38 395 tys.zł
 
Dane porównywalne:
Rok 2021 porównywalny
od 01.01.2021 do 31.12.2021
Grunty
Budynki
Urządzenia techniczne i maszyny
Środki transportu
Inne środki
Razem
Stan na początek okresu
918
12 557
3 647
11 935
97
29 154
a) Zwiększenia
1 107
9 066
1 103
4 647
32
15 955
- indeksacja
1
63
-
-
-
64
- przedłużenie umowy
962
8 237
-
777
-
9 976
- przyjęte na podstawie umowy leasingu
129
766
1 103
3 870
32
5 900
- pozostałe
15
-
-
-
-
15
b) Zmniejszenia
368
6 277
2 535
4 385
67
13 632
- amortyzacja
497
5 834
561
3 292
29
10 213
- rozliczenie umów leasingowych
-
292
1 974
1 093
38
3 397
- pozostałe*
(129)
151
-
-
-
22
Stan na koniec okresu
1 657
15 346
2 215
12 197
62
31 477
*przesunięcie umorzenia pomiędzy klasami środków trwałych.
 
Zobowiązania z tytułu leasingu
UMOWNE NIEZDYSKONTOWANE PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z TYTUŁU UMÓW LEASINGU O POZOSTAŁYM OD DNIA BILANSOWEGO OKRESIE SPŁATY
stan na 31.12.2022
stan na 31.12.2021
a) w okresie 1 roku
11 813
12 213
b) Powyżej 1 roku do 5 lat
28 665
19 393
c) Powyżej 5 lat
571
128
Umowne niezdyskontowane przepływy pieniężne, razem
41 049
31 734
ZOBOWIAZANIA Z TYTUŁU LEASINGU
stan na 31.12.2022
stan na 31.12.2021
a) Krótkoterminowe
10 027
11 495
b) Długoterminowe
25 770
18 455
Zobowiązania z tytułu leasingu, razem
35 797
29 950

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Wpływ na Sprawozdanie z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów
  POZYCJA
Rok 2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok 2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
Amortyzacja
10 192
10 213
Odsetki od umów leasingowych
1 684
748
Koszt związany ze zmiennymi opłatami leasingowymi nieujętymi w wycenie zobowiązań
1 340
1 108
Koszt związany z leasingami krótkoterminowymi (umowy do 1 roku)
8
25
 
Koszty leasingu aktywów o niskiej wartości wynoszą 351 tys. zł i są to głównie urządzenia techniczne (ekspresy do kawy, drukarki oraz dystrybutory i filtry do uzdatniania wody.
 
Wpływ na Sprawozdanie z Przepływów Pieniężnych
POZYCJA
Rok 2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok 2021
okres porównywalny
od 01.01.2021 do 31.12.2021
Całkowity wypływ środków pieniężnych z tytułu leasingów:
a) amortyzacja
10 192
10 213
b) rata kapitałowa
12 017
12 021
c) odsetki
1 686
749
 
Nota nr 2
WARTOŚCI NIEMATERIALNE
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1 Koszty prac rozwojowych*
149 467
140 683
a) Koszty zakończonych prac rozwojowych
82 763
83 279
b) Koszty niezakończonych prac rozwojowych
66 704
57 404
2 Wartość firmy**
239 630
239 630
3 Wartość firmy z konsolidacji
33 171
33 171
4 Nabyte koncesje, patenty, licencje i podobne wartości, w tym:***
26 509
26 164
a) Oprogramowanie komputerowe
8 884
10 368
5 Znaki firmowe
36 237
36 237
6 Inne wartości niematerialne
2 830
5 330
Wartości niematerialne razem
487 844
481 215
*Pozycja „koszty prac rozwojowych” poniesione w Jednostce Dominującej obejmuje koszty prac nad oprogramowaniem własnym oraz projektami rozwojowymi. W spółkach Grupy Kapitałowej poniesiono nakłady na projekty związane z platformą e-usługową, kryptografią, systemem dozoru elektronicznego i oprogramowaniem własnym.
** Szczegóły dotyczące wartości firmy znajdują się w nocie 2c. Wartość firmy nie podlega amortyzacji tylko corocznemu testowi na utratę wartości.
***Koncesje oraz licencje obejmują przede wszystkim licencje na systemy komputerowe oraz oprogramowanie narzędziowe i program sprzedażowy, wykorzystywane w działalności jednostki oraz program zintegrowany SAP.
 
Wszystkie wartości niematerialne ujmowane są jako aktywa oraz amortyzowane według zasad opisanych w istotnych zasadach polityki rachunkowości lub poddawane testom na utratę wartości.
 
Koszty prac rozwojowych, które nie zostały zakwalifikowane do aktywów i byłyby prezentowane w Skonsolidowanym Sprawozdaniu z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów wyniosły 763 tys. zł.
Zobowiązania dotyczące zakupu wartości niematerialnych na 31 grudnia 2022 r. wynoszą 743 tys. zł i dotyczą zakupu licencji,praw autorskich do oprogramowania, usług informatycznych, programistycznych oraz prac konsultantów. W 2022 r. wartości niematerialne, których wartość brutto zaliczono do kosztów zewnętrznego finansowania nie wystąpiły.
 
Nota nr 2a
WARTOŚCI NIEMATERIALNE (STRUKTURA WŁASNOŚCIOWA)
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1 Własne
487 423
480 388
2 Używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, w tym umowy leasingu
421
827
Wartości niematerialne razem
487 844
481 215
Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 2b
ZMIANY WARTOŚCI NIEMATERIALNYCH (WG GRUP RODZAJOWYCH)
 
Rok 2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
a
b
c
d
e
f
Wartości niematerialne, razem
koszty zakończonych prac rozwojowych
koszty niezakończonych prac rozwojowych
wartość firmy
wartość firmy z konsolidacji
patenty, licencje i podobne wartości
- w tym: oprogramowanie komputerowe
znaki firmowe
inne wartości niematerialne
1 Wartość brutto wartości niematerialnych na początek okresu
167 852
57 585
239 630
33 172
71 182
48 651
36 237
16 187
621 845
2 Zwiększenia
21 516
31 294
-
-
8 431
2 513
-
1 607
62 848
a) Zakupy
-
11 801
-
-
5 808
2 326
-
1 579
19 188
b) Wytworzenie
-
16 555
-
-
9
-
-
-
16 564
c) Przeniesienie zakończonych prac rozwojowych
21 226
-
-
-
1 370
-
-
-
22 596
d) Przeniesienia z innych pozycji aktywów
278
2 279
-
-
187
187
-
27
2 771
e) Korekta z tytułu różnic kursowych z tytułu przeliczenia
11
6
-
-
1 057
-
-
-
1 074
f) Pozostałe
1
653
-
-
-
-
-
1
655
3 Zmniejszenia
1 894
21 994
-
-
5 556
5 528
-
1 611
31 055
a) Przeniesienie zakończonych prac rozwojowych
-
21 226
-
-
-
-
-
1 424
22 650
b) Całkowite umorzenie
1 887
114
-
-
5 525
5 499
-
-
7 526
c) Przeniesienie do innej pozycji aktywów
-
-
-
-
27
27
-
187
214
d) Korekta z tytułu różnic kursowych z tytułu przeliczenia
7
5
-
-
4
-
-
-
16
e) Pozostałe
-
649
-
-
-
2
-
-
649
4 Wartość brutto wartości niematerialnych na koniec okresu
187 474
66 885
239 630
33 172
74 057
45 636
36 237
16 183
653 638
5 Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu
84 573
1
-
1
45 018
38 283
-
10 857
140 450
6 Zmiany umorzenia w okresie
20 138
-
-
-
2 530
(1 531)
-
1 716
24 384
a) Odpis bieżący
21 235
-
-
-
7 603
3 670
-
1 717
30 555
b) Całkowite umorzenie
(1 097)
-
-
-
(5 208)
(5 201)
-
-
(6 305)
c) Korekta z tytułu różnic kursowych z tytułu przeliczenia
-
-
-
-
104
(2)
-
-
104
d) Pozostałe
-
-
-
-
31
2
-
(1)
30
7 Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu
104 711
1
-
1
47 548
36 752
-
12 573
164 834

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
8 Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu
-
180
-
-
-
-
-
-
180
9 Zwiększenie (utworzenie odpisów z tytułu trwałej utraty wartości)
-
-
-
-
-
-
-
780
780
10 Zmniejszenie
-
-
-
-
-
-
-
-
-
11 Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na koniec okresu
-
180
-
-
-
-
-
780
960
12 Wartość netto wartości niematerialnych na koniec okresu
82 763
66 704
239 630
33 171
26 509
8 884
36 237
2 830
487 844
 
Dane porównywalne:
 Rok 2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
a
b
c
d
e
f
Wartości niematerialne, razem
koszty zakończonych prac rozwojowych
koszty niezakończonych prac rozwojowych
wartość firmy
wartość firmy z konsolidacji
patenty, licencje i podobne wartości
- w tym: oprogramowanie komputerowe
znaki firmowe
inne wartości niematerialne
1 Wartość brutto wartości niematerialnych na początek okresu
159 438
38 413
239 630
33 172
68 033
44 721
36 237
12 625
587 548
2 Zwiększenia
9 703
29 399
-
-
9 167
8 061
-
3 814
52 083
a) Zakupy
-
3 971
-
-
5 303
5 113
-
3 054
12 328
b) Wytworzenie
-
24 620
-
-
-
-
-
-
24 620
c) Przeniesienie zakończonych prac rozwojowych
9 675
-
-
-
-
-
-
-
9 675
d) Przeniesienia z innych pozycji aktywów
27
-
-
-
504
460
-
760
1 291
e) Korekta z tytułu różnic kursowych z tytułu przeliczenia
1
2
-
-
868
-
-
-
871
f) Pozostałe
-
806
-
-
2 492
2 488
-
-
3 298
3 Zmniejszenia
1 289
10 227
-
-
6 018
4 131
-
252
17 786
a) Sprzedaż
-
1
-
-
-
-
-
-
1
b) Przeniesienie zakończonych prac rozwojowych
-
9 675
-
-
-
-
-
-
9 675
c) Całkowite umorzenie
1 289
-
-
-
-
-
-
12
1 301
d) Korekta z tytułu różnic kursowych z tytułu przeliczenia
-
3
-
-
187
-
-
-
190
e) Przeniesienie do innej pozycji aktywów
-
-
-
-
4 131
4 131
-
197
4 328
f) Pozostałe
-
548
-
-
1 700
-
-
43
2 291
4 Wartość brutto wartości niematerialnych na koniec okresu
167 852
57 585
239 630
33 172
71 182
48 651
36 237
16 187
621 845
5 Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu
66 426
1
-
1
39 002
35 500
-
8 250
113 680
6 Zmiany umorzenia w okresie
18 147
-
-
-
6 016
2 783
-
2 607
26 770
a) Odpis bieżący
19 043
-
-
-
6 994
3 973
-
2 619
28 656
b) Całkowite umorzenie (likwidacja)
(896)
-
-
-
-
-
-
(12)
(908)

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
c) Korekta z tytułu różnic kursowych z tytułu przeliczenia
-
-
-
-
84
-
-
-
84
d) Pozostałe
-
-
-
-
(1 062)
(1 190)
-
-
(1 062)
7 Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu
84 573
1
-
1
45 018
38 283
-
10 857
140 450
8 Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu
-
180
-
-
-
-
-
-
180
9 Zwiększenie (utworzenie odpisów z tytułu trwałej utraty wartości)
-
-
-
-
-
-
-
-
-
10 Zmniejszenie
-
-
-
-
-
-
-
-
-
11 Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na koniec okresu
-
180
-
-
-
-
-
-
180
12 Wartość netto wartości niematerialnych na koniec okresu
83 279
57 404
239 630
33 171
26 164
10 368
36 237
5 330
481 215
Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 2c
WARTOŚCI NIEMATERIALNE O NIEOKREŚLONYM OKRESIE UŻYTKOWANIA
 
WARTOŚĆ FIRMY
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
SEGMENT IT
99 822
99 822
Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.
33 171
33 171
Wartość firmy na nabyciu Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa przez Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. (wcześniej prezentowane w pozycji - Wartość firmy z połączeń w sprawozdaniu finansowym Comp S.A)
36 825
-
Wartość firmy z połączeń w sprawozdaniu finansowym Comp S.A
29 826
66 651
SEGMENT RETAIL
172 979
172 979
Wartość firmy z połączeń w sprawozdaniu finansowym Comp S.A.
98 911
98 911
Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. (wcześniej SCO Retail Sp. z o.o.)
12 614
12 614
Wartość firmy na nabyciu Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa przez Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.
7 104
7 104
Wartość firmy z połączeń w sprawozdaniu Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.
54 350
54 350
Razem
272 801
272 801
 
ZNAKI FIRMOWE
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
SEGMENT RETAIL
Nabycie znaku Novitus S.A.
19 104
19 104
Nabycie znaku ZUK Elzab S.A.
13 358
13 358
Nabycie znaku Insoft Sp. z o.o.
3 775
3 775
Razem
36 237
36 237
 
Nieokreślony okres użytkowania dla znaków firmowych wynika między innymi z wieloletniej obecności na rynku, z ograniczonej konkurencji i stosunkowo wysokich barier wejścia na rynek, co gwarantuje generowanie przepływów pieniężnych w długim okresie czasu. Dodatkowo intencją Zarządu Comp S.A. jest wzmacnianie marek, a nie ich zaniechanie po określonym czasie zaś koszty przedłużenia rejestracji znaków są nieistotne.
 
KOSZTY NIEZAKOŃCZONYCH PRAC ROZWOJOWYCH
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
Segment IT
38 421
28 696
Segment Retail
28 283
28 708
Koszty niezakończonych prac rozwojowych razem
66 704
57 404
 
Testy na utratę wartości
 
Zgodnie z polityką Grupy, Zarząd Jednostki Dominującej dokonuje na dzień 31 grudnia, a także wówczas, gdy istnieją przesłanki, testu na utratę wartości ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne, do których przypisana jest wartość firmy oraz wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania. Przeprowadzenie testu z tytułu utraty wartości wymaga oszacowania wartości odzyskiwanej ośrodka lub grupy ośrodków, do których przypisana jest wartość firmy. Zarząd Jednostki Dominującej wyodrębnia ośrodki generujące przepływy pieniężne w Grupie Kapitałowej na poziomie segmentów operacyjnych, do których zalicza segmenty IT oraz Retail, które są jednocześnie segmentami operacyjnymi i sprawozdawczymi. Do segmentów została przypisana powstała w poprzednich okresach wartość firmy oraz wartości niematerialne i prawne o nieokreślonym okresie użytkowania.
 
Wartość firmy jest testowana na poziomie segmentu IT oraz segmentu Retail.
 
Grupa Kapitałowa Comp S.A. przeprowadziła testy na utratę wartości aktywów na dzień 31.12.2022 dla ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne. Przeprowadzone testy nie wskazały utraty wartości.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Testy z tytułu utraty wartości przeprowadzone były poprzez oszacowanie wartości użytkowej Segmentów za pomocą modelu zdyskontowanych wolnych przepływów pieniężnych dla właścicieli kapitału własnego i wierzycieli (tzw. FCFF). Przepływy finansowe dla poszczególnych segmentów zastosowane w modelu bazują na danych realizacyjnych na koniec 2022 roku oraz na szacunkach na lata 2023-2027.
 
W perspektywie 5 lat, segment Retail kieruje się głównie dwoma czynnikami wzrostu: nowym rynkiem fiskalnym on-line oraz wielopłaszczyznowym rozwojem projektu m/platform.
 
Szacunki dla Segmentu IT opierają się na dotychczas prowadzonej działalności – w szczególności w zakresie bezpieczeństwa kwalifikowanego/specjalnego, bezpieczeństwa komercyjnego, rozwiązań sieciowych oraz rozwiązań systemów informatycznych. Bazując na analizie ex-post i biorąc pod uwagę uwarunkowania zewnętrzne zaplanowano stabilny wzrost przychodów i zysku operacyjnego w kolejnych latach prognozy.
 
Wartość rezydualna w modelu została oszacowana przy założeniu wzrostu o 2,5% wypracowanej marży po okresie prognozy. Stopa dyskontowa zastosowana do wyliczenia wartości bieżącej oszacowanych przepływów pieniężnych to szacunek średnioważonego kosztu kapitału, który wynosił 10,78% po opodatkowaniu. Dodatkowo przeprowadzono analizę wrażliwości w odniesieniu do przeprowadzonego testu na utratę wartości. W analizie tej badano wpływ zmiany:
  • Wzrost i spadek WACC o 0,5 p.p.
  • Spadek sprzedaży o 5 %.
jako czynnika wpływającego na wartość odzyskiwalną ośrodka wypracowującego przepływy pieniężne, przy braku zmian pozostałych czynników.
 
Poniższa tabela prezentuje kluczowe założenia przyjęte dla każdej jednostki, w trakcie prognozy wynoszącej 5 lat.
 
Ośrodek
Marża brutto
Stopa wzrostu sprzedaży
Stopa dyskontowa
Segment RETAIL
32%
11%
10,78%
Segment IT
30%
4%
10,78%
 
W wyniku przeprowadzonej analizy wrażliwości - wpływu zmiany przychodów ze sprzedaży (-50%) oraz wskaźnika WACC (+/- 0,5 p.p.) na nadwyżkę wartości użytkowej nad aktywami uzyskano następujące wartości:
  • w obydwu Segmentach: Retail oraz IT w przypadku zmiany parametrów o wymienione wartości nie stwierdza się utraty wartości Segmentu.
 
Zgodnie z zaleceniami MSR 36 który wskazuje na konieczność wyłączenia płatności z tytułu podatku dochodowego z prognozy przepływów pieniężnych konstruowanych do wyliczenia wartości użytkowej, za pomocą funkcji analizy warunkowej dokonano kalkulacji średnioważonego kosztu kapitału przed opodatkowaniem. Obliczona w ten sposób dla Grupy Kapitałowej wartość WACC wyniosła 11,23  % a wyniki przeprowadzonych testów są tożsame z uzyskanymi metodą klasyczną.
 
 
Nota nr 3
NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNE
Pozycja nie występuje.
 
 
Nota nr 4
INWESTYCJE W JEDNOSTKACH STOWARZYSZONYCH
Pozycja nie występuje.
 
 
Nota nr 5
INWESTYCJE W UDZIAŁY I AKCJE
Pozycja nie występuje.
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 6
KOMPENSATY AKTYWÓW ZE ZOBOWIĄZANIAMI Z TYTUŁU ODROCZONEGO PODATKU DOCHODOWEGO
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
32 942
22 532
Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego
29 064
27 875
Saldo aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
17 513
5 491
Saldo rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego
13 635
10 834
 
Kompensaty aktywów ze zobowiązaniami z tytułu odroczonego podatku dochodowego dokonuje się w sprawozdaniach z sytuacji finansowej na poziomie sprawozdań jednostkowych spółek zależnych.
 
Nota nr 6a
AKTYWA Z TYTUŁU ODROCZONEGO PODATKU DOCHODOWEGO PRZED KOMPENSATĄ
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
1. Stan na początek okresu:
22 532
19 513
a) Odniesionych na wynik finansowy
22 508
19 489
b) Odniesionych na kapitał własny
-
-
c) Odniesionych na wartość firmy
24
24
2. Zwiększenia
35 396
31 517
a) Odniesione na wynik finansowy okresu w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi
28 377
28 745
- utworzenie rezerw i odpisów
8 969
13 971
- niewypłacone wynagrodzenia
1 854
2 165
- niezrealizowane na dzień bilansowy ujemne różnice kursowe
-
15
- doszacowane koszty kontraktów długoterminowych
8 769
9 296
- koszty przyspieszonej amortyzacji
46
21
- naliczone odsetki
3 084
533
- inne*
5 655
2 744
b) Odniesione na wynik finansowy okresu w związku ze stratą podatkową
7 019
2 772
c) Odniesione na kapitał własny w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi (z tytułu)
-
-
d) Odniesione na kapitał własny w związku ze stratą podatkową
-
-
e) Odniesione na wartość firmy w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi
-
-
3. Zmniejszenia
24 986
28 498
a) Odniesione na wynik finansowy okresu w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi
24 919
27 607
- rozwiązanie rezerw
8 443
14 190
- zrealizowanie zobowiązań z tytułu wynagrodzeń
1 647
1 974
- zrealizowanie ujemnych różnic kursowych z ubiegłych okresów
15
51
- zrealizowanie doszacowanych kosztów kontraktów długoterminowych
12 146
8 319
- zrealizowanie przyspieszonej amortyzacji
60
9
- zrealizowanie naliczonych odsetek
1
48
- inne **
2 607
3 016
b) Odniesione na wynik finansowy okresu w związku ze stratą podatkową
67
891
c) Odniesione na kapitał własny w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi
-
-
d) Odniesione na kapitał własny w związku ze stratą podatkową
-
-
e) Odniesione na wartość firmy w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi
-
-
4. Stan na koniec okresu:
32 942
22 532
a) Odniesionych na wynik finansowy
32 918
22 508
b) Odniesionych na kapitał własny
-
-
c) Odniesionych na wartość firmy
24
24
 
*W pozycji tej znajduje się wartość podatku odroczonego od przychodów przyszłych okresów.
** Jest to głównie wartość podatku odroczonego od przychodów przyszłych okresów z lat ubiegłych.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 6b
STAN AKTYWA Z TYTUŁU ODROCZONEGO PODATKU DOCHODOWEGO PRZED KOMPENSATĄ
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
a) Odniesione na wynik finansowy okresu w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi
22 234
18 776
- z tytułu rezerw i odpisów
5 357
4 831
- niewypłacone wynagrodzenia
2 174
1 967
- niezrealizowane na dzień bilansowy ujemne różnice kursowe
5
20
- doszacowane koszty kontraktów długoterminowych
4 609
7 986
- koszty przyspieszonej amortyzacji
13
27
- naliczone odsetki
3 888
906
- inne*
6 188
3 039
b) Odniesione na wynik finansowy okresu w związku ze stratą podatkową
10 684
3 732
c) Odniesione na kapitał własny w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi (z tytułu)
-
-
d) Odniesione na wartość firmy w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi
24
24
Stan na koniec okresu:
32 942
22 532
 
*W pozycji tej znajduje się wartość podatku odroczonego z tytułu wyceny akcji Hyperion S.A. oraz od faktur sprzedaży wystawionych w poprzednich latach.
 
 
Nota nr 7
AKTYWA FINANSOWE DŁUGOTERMINOWE
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1. Pożyczki udzielone długoterminowe
8 073
8 938
a) Jednostki powiązane
-
-
b) Pozostałe jednostki*
8 073
8 938
2. Środki pieniężne niepłynne
2 601
2 326
a) Depozyty zabezpieczające
2 601
2 326
b) Inne środki pieniężne
-
-
c) Lokaty pieniężne
-
-
3. Pozostałe inwestycje
1
1
Aktywa finansowe długoterminowe, razem
10 675
11 265
 
* W tym pożyczka udzielona przez JNJ Limited podmiotowi zagranicznemu. Pożyczka nominowana w EUR, oprocentowanie oparte o stałą stopę procentową.
 
W związku z przeglądem strategii funkcjonowania na rynkach zagranicznych, pod koniec 2020 r. Grupa Kapitałowa Comp S.A. podjęła działania zmierzające do skoncentrowania aktywności eksportowej na wybranych rynkach afrykańskich, ograniczając jednocześnie działania na rynkach azjatyckich, szczególnie dotkniętych pandemią wirusa SARS CoV-2 i COVID-19.
 
W związku z powyższym, Grupa Kapitałowa Comp S.A. pozyskała rozwiązanie technologiczne umożliwiające sprawne wejście na nowe rynki oraz zapewniające szeroką integrację urządzeń fiskalnych z systemem centralnym, a także możliwość współpracy z lokalnymi partnerami. Grupa Kapitałowa Comp S.A. spodziewa się, że dzięki tej współpracy uzyska zwiększone strumienie przychodów z rynków afrykańskich w latach 2022-2024. Powyższe wiązało się z potrzebą dostosowania terminów płatności niektórych wierzytelności na łączną kwotę ok. 4 mln EUR. Grupa Kapitałowa Comp S.A. dostrzega możliwość trwałej obecności (m.in. poprzez współpracę kapitałową z lokalnymi partnerami) na wybranych rynkach afrykańskich.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 7a
UDZIELONE POŻYCZKI DŁUGOTERMINOWE
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
Stan na początek okresu
8 938
17 973
a) Zwiększenia
16 395
1 744
- aktualizacja wartości
11 625
1 744
- przemieszczenie pożyczki z części krótkoterminowej
4 770
-
b) Zmniejszenia
17 260
10 779
- odpis aktualizacyjny
12 320
4 986
- spłata
-
498
- przemieszczenie pożyczki do części krótkoterminowej
4 940
5 295
Stan na koniec okresu
8 073
8 938
 
Nota nr 7b
UDZIELONE POŻYCZKI DŁUGOTERMINOWE O POZOSTAŁYM OD DNIA BILANSOWEGO OKRESIE SPŁATY
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
a) Powyżej 1 roku do 3 lat
8 073
2 568
b) Powyżej 3 roku do 5 lat
-
6 370
c) Powyżej 5 lat
-
-
d) Należności przeterminowane
-
-
Należności długoterminowe z tytułu udzielonych pożyczek, razem (netto)
8 073
8 938
e) Odpisy aktualizujące wartość pożyczek długoterminowych
6 152
5 619
Należności długoterminowe z tytułu udzielonych pożyczek, razem (brutto)
14 225
14 557
 
Nota nr 7c
ZMIANA STANU ODPISÓW AKTUALIZUJĄCYCH POŻYCZKI DŁUGOTERMINOWE
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
Stan na początek okresu
5 619
767
a) Zwiększenia
-
4 870
- utworzenie odpisu
-
4 870
b) Zmniejszenia
-
-
c) Różnice kursowe
533
(18)
Stan na koniec okresu
6 152
5 619
 
Nota nr 7d
ZMIANA ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH NIEPŁYNNYCH
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
Stan na początek okresu
2 326
2 823
a) Zwiększenia
1 260
527
- wpłata na depozyt, gwarancje pod kontrakt
1 260
527
b) Zmniejszenia
985
1 024
- przeniesienie na środki krótkoterminowe
-
4
- zwrot depozytu, gwarancji pod kontrakt
985
1 020
Stan na koniec okresu
2 601
2 326
 
Środki pieniężne niepłynne – depozyty, to lokaty bankowe powyżej 3 miesięcy stanowiące zabezpieczenie pod gwarancje kontraktowe. Zostały zakwalifikowane do aktywów trwałych w związku z ich niską płynnością. Lokat tych nie można rozwiązać do czasu zakończenia okresu gwarancji bankowych lub ubezpieczeniowych.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 7e
ŚRODKI PIENIĘŻNE NIEPŁYNNE (STRUKTURA WALUTOWA)
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
a) W walucie polskiej
2 579
2 307
b) W walutach obcych (wg walut i po przeliczeniu na zł)
22
19
b1. w tys. USD
5
5
w tys. zł.
22
19
Środki pieniężne niepłynne, razem
2 601
2 326
 
 
Nota nr 8
NALEŻNOŚCI DŁUGOTERMINOWEGO Z TYTUŁU LEASINGU
Pominięto – pozycja nie występuje.
 
 
Nota nr 9
POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI DŁUGOTERMINOWE
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1. Kaucje
4 206
2 808
a) Jednostki powiązane
-
-
b) Pozostałe jednostki
4 206
2 808
2. Pozostałe należności
125
157
a) Jednostki powiązane
-
-
b) Pozostałe jednostki
125
157
Pozostałe należności długoterminowe, razem
4 331
2 965
 
Nota nr 9a
POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI DŁUGOTERMINOWE O POZOSTAŁYM OD DNIA BILANSOWEGO OKRESIE SPŁATY
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
a) Powyżej 1 roku do 3 lat
1 567
1 823
b) Powyżej 3 roku do 5 lat
2 681
1 059
c) Powyżej 5 lat
83
83
d) Należności przeterminowane
-
-
Pozostałe należności długoterminowe, razem (netto)
4 331
2 965
f) Odpisy aktualizujące wartość pozostałych należności długoterminowych
-
-
Pozostałe należności długoterminowe, razem (brutto)
4 331
2 965
 
Nota nr 9b
POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI DŁUGOTERMINOWE (STRUKTURA WALUTOWA)
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
a) W walucie polskiej
4 331
2 965
b) W walutach obcych (wg walut i po przeliczeniu na zł)
-
-
Środki pieniężne niepłynne, razem
4 331
2 965
 
 
Nota nr 10
UMOWY O BUDOWĘ – CZĘŚĆ DŁUGOTERMINOWA
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1. Kaucje z tytułu umów o budowę
198
977
2. Kwota poniesionych kosztów i ujętych zysków
31 134
8 341
3. Kwoty sum zatrzymanych
-
-
Umowy o budowę – część długoterminowa, razem
31 332
9 318
 
Część krótkoterminowa Umów o budowę przedstawiona jest w nocie nr 17.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
W roku 2022 w Grupie Kapitałowej Comp S.A. realizowano kilka kontraktów długoterminowych IT. Zgodnie z MSSF 15 przychody z tego typu kontraktów są rozpoznawane w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi (tj. składnika aktywów) klientowi. Przekazanie składnika aktywów następuje w momencie, gdy klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów.
 
Zgodnie z tą metodą, przychody ustalone i odpowiadające im koszty są ujmowane w Sprawozdaniu z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów za dany okres. W przypadku nadwyżki przychodów rzeczywiście zafakturowanych nad ustalonymi, wartość różnicy odnoszona jest na pozostałe zobowiązania krótkoterminowe – rozliczenia międzyokresowe przychodów, a następnie rozliczana stosownie do ponoszonych kosztów.
 
W odmiennej sytuacji, czyli nadwyżki przychodów ustalonych nad zafakturowanymi, różnica odnoszona jest w pozostałe aktywa krótkoterminowe - rozliczenia międzyokresowe czynne w oczekiwaniu na przyszłe odbiory prac i fakturowanie poniesionych już kosztów.
 
Za okres rozliczenia kontraktów przyjmuje się okresy raportowe (kwartały).
 
Stopień zaawansowania kontraktu może być ustalony na dwa sposoby:
  • 1. według udokumentowanego zaawansowania prac na kontrakcie (możliwe dokumenty: protokoły odbioru kolejnych etapów pracy, rozliczenie czasów pracy na kontrakcie),
  • 2. w przypadku braku możliwości oceny stopnia zaawansowania prac możliwe jest przyjęcie założenia, że stopień zaawansowania kontraktu jest proporcjonalny do poniesionych w danym okresie kosztów.
 
Na każdym etapie rozliczania kontraktu w przypadku rozpoznania straty na nim – niezwłocznie ujmuje się ją w wynikach.
 
 
Nota nr 11
POZOSTAŁE AKTYWA DŁUGOTERMINOWE
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1 Rozliczenia międzyokresowe czynne
4 895
7 381
a) Koszty gwarancji i prowizji
46
44
b) Pozostałe rozliczenia międzyokresowe czynne*
4 849
7 337
2 Inne aktywa długoterminowe
-
-
Pozostałe aktywa długoterminowe, razem
4 895
7 381
 
* Pozostałe rozliczenia międzyokresowe czynne to głównie przedpłacone usługi serwisowe oraz koszty pozysku detalistów.
 
 
Nota nr 12
ZAPASY
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1. Towary
38 947
18 134
2. Materiały
44 854
35 299
3. Produkty gotowe
22 194
22 714
4. Półprodukty i produkty w toku
12 648
14 963
Zapasy razem
118 643
91 110
 
Na koniec 2022 roku występuje zabezpieczenie na zapasach magazynowych na rzecz mBank S.A. oraz ING Bank Śląski S.A. Pozostałe informacje dotyczące zabezpieczeń na zapasach znajdują się w nocie 42c.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 12a
stan na 31.12.2022
 
okres
 
 
razem
ZAPASY - WIEKOWANIE
do roku
od roku do trzech lat
powyżej trzech lat
odpis aktualizujący
1. Towary
35 688
1 663
2 384
788
38 947
2. Materiały
37 785
6 681
3 614
3 226
44 854
3. Produkty gotowe
16 598
4 940
1 364
708
22 194
4. Półprodukty i produkty w toku
9 520
2 519
869
260
12 648
Wartość zapasów, razem
99 591
15 803
8 231
4 982
118 643
 
Dane porównywalne:
stan na 31.12.2021
 
okres
 
 
razem
ZAPASY - WIEKOWANIE
do roku
od roku do trzech lat
powyżej trzech lat
odpis aktualizujący
1. Towary
14 600
1 374
2 978
818
18 134
2. Materiały
30 925
3 945
2 895
2 466
35 299
3. Produkty gotowe
19 548
2 124
1 401
359
22 714
4. Półprodukty i produkty w toku
13 531
795
923
286
14 963
Wartość zapasów, razem
78 604
8 238
8 197
3 929
91 110
 
Nota nr 12b
ZMIANA STANU ODPISÓW AKTUALIZUJĄCYCH ZAPASY
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
Stan na początek okresu
3 929
4 157
a) Zwiększenia
2 604
1 580
- utworzenie odpisu
2 603
1 580
- inne
1
-
b) Zmniejszenia
1 541
1 805
- rozwiązanie odpisu
909
757
- wykorzystanie odpisu
632
1 022
- inne
-
26
c) Różnice kursowe
(10)
(3)
Stan na koniec okresu
4 982
3 929
 
 
Nota nr 13
NALEŻNOŚCI HANDLOWE
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1 Należności do 12 miesięcy
160 368
134 527
a) W jednostkach powiązanych
422
698
- od pozostałych jednostek
422
698
b) W pozostałych jednostkach
159 946
133 829
2 Należności powyżej 12 miesięcy
1 434
253
a) W jednostkach powiązanych
-
-
b) W pozostałych jednostkach
1 434
253
Stan na koniec okresu
161 802
134 780
 
Informacje dotyczące zabezpieczeń na należnościach znajdują się w nocie 42c.
 
MSSF 9 „Instrumenty finansowe”
 
Najistotniejszą pozycją aktywów finansowych w sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej, która podlega nowym zasadom kalkulacji strat kredytowych są należności handlowe. Na potrzeby oszacowania oczekiwanej straty kredytowej Grupa wykorzystała matrycę rezerw, która została opracowana w oparciu o obserwacje historycznych poziomów wiekowania i spłaty należności.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Zgodnie z zapisami MSSF 9, na dzień 31.12.2022 r. dokonano testu utraty wartości aktywów – w pozycji należności handlowe. W wyniku przeprowadzonego testu, oszacowano oczekiwane straty kredytowe i ustalono, że nie mają one istotnego wpływu na prezentowaną wartość należności.
 
Nota nr 13a
NALEŻNOŚCI HANDLOWE O POZOSTAŁYM OD DNIA BILANSOWEGO OKRESIE SPŁATY
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
a) Do 1 miesiąca
54 322
64 263
b) Powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy
90 410
40 940
c) Powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy
2 522
13 476
d) Powyżej 6 miesięcy do 1 roku
2 539
991
e) Powyżej 1 roku
1 434
253
f) Należności przeterminowane
10 575
14 857
Należności handlowe, razem (netto)
161 802
134 780
g) Odpisy aktualizujące wartość należności handlowych do 12 miesięcy
977
10 649
h) Odpisy aktualizujące wartość należności handlowych powyżej 12 miesięcy
14 507
4 489
Należności handlowe, razem (brutto)
177 286
149 918
 
Nota nr 13b
NALEŻNOŚCI HANDLOWE PRZETERMINOWANE Z PODZIAŁEM NA NALEŻNOŚCI NIESPŁACONE W OKRESIE
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
a) Do 1 miesiąca
8 111
11 787
b) Powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy
1 704
935
c) Powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy
676
1 958
d) Powyżej 6 miesięcy do 1 roku
79
173
e) Powyżej 1 roku
5
4
Należności handlowe przeterminowane, razem (netto)
10 575
14 857
f) Odpisy aktualizujące wartość należności handlowych przeterminowanych do 12 miesięcy
977
10 649
g) Odpisy aktualizujące wartość należności handlowych przeterminowanych powyżej 12 miesięcy
14 507
4 489
Należności handlowe przeterminowane, razem (brutto)
26 059
29 995
 
W ocenie Spółek Grupy Kapitałowej, spłata przeterminowanych należności, na które nie został utworzony odpis aktualizacyjny, po zweryfikowaniu sytuacji dłużników, nie jest zagrożona.
 
Nota nr 13c
ZMIANA STANU ODPISÓW AKTUALIZUJĄCYCH NALEŻNOŚCI HANDLOWE
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
Stan na początek okresu
15 138
12 256
a) Zwiększenia
12 228
7 560
- utworzenie odpisu
12 227
7 560
- inne
1
-
b) Zmniejszenia
11 881
4 549
- rozwiązanie odpisu
11 572
3 852
- wykorzystanie odpisu
-
186
- inne
309
511
c) Różnice kursowe
(1)
(129)
Stan na koniec okresu
15 484
15 138

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 14
POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI KRÓTKOTERMINOWE
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1 Należności z tytułu sprzedaży składników niefinansowego majątku trwałego
2
232
a) W jednostkach powiązanych
-
219
b) W pozostałych jednostkach
2
13
2 Kaucje gwarancje i wadia
2 072
5 546
a) W jednostkach powiązanych
-
-
b) W pozostałych jednostkach
2 072
5 546
3 Zaliczki przekazane
2 595
4 983
a) W jednostkach powiązanych
-
-
b) W pozostałych jednostkach
2 595
4 983
4 Pozostałe należności
1 161
1 477
a) W jednostkach powiązanych
4
-
- od pozostałych jednostek
4
-
b) W pozostałych jednostkach
1 157
1 477
Pozostałe należności krótkoterminowe, razem
5 830
12 238
 
Nota nr 14a
POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI O POZOSTAŁYM OD DNIA BILANSOWEGO OKRESIE SPŁATY
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
a) Do 1 miesiąca
3 353
4 268
b) Powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy
739
3 456
c) Powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy
315
122
d) Powyżej 6 miesięcy do 1 roku
373
3 585
f) Pozostałe należności przeterminowane
1 050
807
Pozostałe należności, razem (netto)
5 830
12 238
g) Odpisy aktualizujące wartość należności pozostałych
2 746
2 673
Pozostałe należności, razem (brutto)
8 576
14 911
 
Nota nr 14b
POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI PRZETERMINOWANE Z PODZIAŁEM NA NALEŻNOŚCI NIESPŁACONE W OKRESIE
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
a) Do 1 miesiąca
282
19
b) Powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy
49
5
c) Powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy
235
-
d) Powyżej 6 miesięcy do 1 roku
12
-
e) Powyżej 1 roku
472
783
Pozostałe należności przeterminowane, razem (netto)
1 050
807
f) Odpisy aktualizujące wartość należności pozostałych przeterminowanych
2 746
2 673
Pozostałe należności, przeterminowane, razem (brutto)
3 796
3 480
 
Nota nr 14c
ZMIANA STANU ODPISÓW AKTUALIZUJĄCYCH POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
Stan na początek okresu
2 673
2 421
a) Zwiększenia
518
498
- utworzenie odpisu
461
498
- inne
57
-
b) Zmniejszenia
445
246
- rozwiązanie odpisu
155
186
- wykorzystanie odpisu
235
60
- inne
55
-
Stan na koniec okresu
2 746
2 673

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 15
NALEŻNOŚCI HANDLOWE I POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI KRÓTKOTERMINOWE BRUTTO (STRUKTURA WALUTOWA)
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
a) W walucie polskiej
153 212
140 952
b) W walutach obcych (wg walut i po przeliczeniu na zł)
32 650
23 877
b1. w tys. USD
2 577
400
w tys. zł.
11 342
1 623
b2. w tys. EUR
3 504
3 645
w tys. zł.
16 434
16 766
b3. w tys. GBP
9
242
w tys. zł.
45
1 325
b4. w tys. HUF
56 322
99 329
w tys. zł.
660
1 238
b5. pozostałe waluty oraz różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych w tys. zł.
4 169
2 925
Należności krótkoterminowe, razem
185 862
164 829
 
 
Nota nr 16
KRÓTKOTERMINOWE NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU LEASINGU
Pozycja nie występuje
 
 
Nota nr 17
UMOWY O BUDOWĘ - CZĘŚĆ KRÓTKOTERMINOWA
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1 Kaucje z tytułu umów o budowę
-
-
2 Kwoty należne od odbiorców z tytułu umów o budowę
19 263
46 965
Umowy o budowę - część krótkoterminowa, razem
19 263
46 965
 
 
Nota nr 18
BIEŻĄCE AKTYWA PODATKOWE I INNE AKTYWA O PODOBNYM CHARAKTERZE
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1 Bieżące aktywa podatkowe (z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych)
662
97
2 Pozostałe bieżące aktywa o podobnym charakterze (z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych świadczeń)
7 140
8 559
Bieżące aktywa podatkowe i inne aktywa o podobnym charakterze, razem
7 802
8 656
 
 
Nota nr 19
AKTYWA FINANSOWE KRÓTKOTERMINOWE
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1 Pożyczki krótkoterminowe
26
5 566
a) W jednostkach powiązanych
-
1 124
b) W pozostałych jednostkach
-
4 404
c) Pożyczki dla pracowników
26
38
Aktywa finansowe krótkoterminowe, razem
26
5 566
 
W roku 2022 stopy oprocentowania pożyczek są oparte o zmienne stopy na bazie EURIBOR i są denominowane w EUR.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 19a
POŻYCZKI O POZOSTAŁYM OD DNIA BILANSOWEGO OKRESIE SPŁATY
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
a) Do 1 miesiąca
-
1 124
b) Powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy
-
-
c) Powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy
-
-
d) Powyżej 6 miesięcy do 1 roku
-
4 404
e) Pożyczki przeterminowane
26
38
Pożyczki razem (netto)
26
5 566
f) Odpisy aktualizujące wartość pożyczek
814
1 996
Pożyczki, razem (brutto)
840
7 562
 
Nota nr 19b
POŻYCZKI PRZETERMINOWANE Z PODZIAŁEM NA NIESPŁACONE W OKRESIE
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
a) Do 1 miesiąca
-
-
b) Powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy
-
-
c) Powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy
-
-
d) Powyżej 6 miesięcy do 1 roku
-
-
e) Powyżej 1 roku
26
38
Pożyczki przeterminowane, razem (netto)
26
38
f) Odpisy aktualizujące wartość pożyczek przeterminowanych
814
1 996
Pożyczki przeterminowane, razem (brutto)
840
2 034
 
Nota nr 19c
ZMIANA STANU ODPISÓW AKTUALIZUJĄCYCH POŻYCZKI
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
Stan na początek okresu
1 996
1 215
a) Zwiększenia
18
730
- utworzenie odpisu
18
730
b) Zmniejszenia
1 215
-
- wykorzystanie odpisu
1 215
-
c) Różnice kursowe
15
51
Stan na koniec okresu
814
1 996
 
Obligacje pożyczkowe
 
Comp S.A. dokonał odpisu aktualizującego wartość obligacji serii C wyemitowanych przez spółkę Małopolska Sieć Szerokopasmowa Sp. z o.o. w kwocie 764 tys. zł w roku 2022 oraz 389 tys. zł w roku 2021.
 
Szczegółowe informacje dotyczące obligacji serii C wyemitowanych przez spółkę Małopolska Sieć Szerokopasmowa Sp. z o.o. podano w nocie nr 62 w punkcie Ryzyko zmiany ceny.
 
Grupa Kapitałowa Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. dokonała odpisu aktualizującego wartość obligacji wyemitowanych przez spółkę Note S.A. w łącznej kwocie 2.548 tys. zł w roku 2021.
 
Nota nr 19d
OBLIGACJE POŻYCZKOWE Z PODZIAŁEM NA NIESPŁACONE W OKRESIE
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
Obligacje pożyczkowe razem (netto)
-
-
a) Odpisy aktualizujące wartość obligacji pożyczkowych
12 409
11 645
Obligacje pożyczkowe razem (brutto)
12 409
11 645
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 19e
ZMIANA STANU ODPISÓW AKTUALIZUJĄCYCH OBLIGACJE POŻYCZKOWE
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
Stan na początek okresu
11 645
11 256
a) Zwiększenia
764
389
- utworzenie odpisu
764
389
b) Zmniejszenia
-
-
Stan na koniec okresu
12 409
11 645
 
 
Nota nr 20
POZOSTAŁE AKTYWA KRÓTKOTERMINOWE
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1 Rozliczenia międzyokresowe czynne
55 723
23 358
a) Czynsze i media (najem)
48
51
b) Ubezpieczenia (w tym majątkowe, OC)
634
618
c) Przedpłacone prenumeraty
24
21
d) Opłaty licencyjne
731
549
e) Koszty dotyczące sprzedaży przyszłych okresów*
37 030
15 462
f) Przedpłacone usługi serwisowe
13 426
5 404
g) Inne**
3 830
1 253
2 Pozostałe krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe ***
1 602
915
Pozostałe aktywa krótkoterminowe, razem
57 325
24 273
 
*Koszty dotyczące sprzedaży przyszłych okresów, to koszty związane z realizacją projektów, które zostaną zafakturowane po dniu bilansowym.
** Odroczone koszty związane z rozszerzeniem Systemu Dozoru Elektronicznego.
***Są to głównie doszacowane faktury sprzedaży.
 
 
Nota nr 21
ŚRODKI PIENIĘŻNE I EKWIWALENTY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1 Środki pieniężne w banku i kasie
48 959
35 195
a) Środki pieniężne w kasie
132
145
b) Środki pieniężne na rachunkach
34 858
28 301
c) Inne środki pieniężne (split payment)
13 969
6 749
2 Lokaty krótkoterminowe (do 3 miesięcy)
3 421
829
3 Inne płynne aktywa pieniężne
107
1 194
a) Środki pieniężne zastrzeżone
107
1 178
b) Inne środki pieniężne
-
16
Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych, razem
52 487
37 218
 
Nota nr 21a
ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY (STRUKTURA WALUTOWA)
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
a) W walucie polskiej
39 628
28 990
b) W walutach obcych (wg walut i po przeliczeniu na zł)
12 859
8 228
b1. w tys. USD
762
332
w tys. zł.
3 354
1 349
b2.w tys. EUR
1 228
356
w tys. zł.
5 757
1 636
b3. w tys. GBP
2
-
w tys. zł.
12
1
b4. w tys. HUF
239 437
368 793
w tys. zł.
2 806
4 596
b5. pozostałe waluty oraz różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych w tys. zł.
930
646
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty, razem
52 487
37 218

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 21b
ALOKACJA ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH W INSTYTUCJACH FINANSOWYCH
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
mBank S.A.
20 073
19 136
BNP Paribas Bank Polska S.A.
6 240
4 321
Santander Bank Polska S.A.
53
347
ERSTE Bank
1 580
3 671
Bank Millennium S.A.
2 403
2 970
PKO BP S.A.
6 929
3 242
ING Bank Śląski S.A.
2 134
679
PeKaO S.A.
11 162
1 643
Piraeus Bank
130
56
Dom Maklerski mBanku
37
35
Dom Maklerski PKO
15
16
Paytel / First Data - rozliczenie kart płatniczych
5
4
Raiffeisen Bank
1 594
953
Środki pieniężne w kasie
132
145
Razem
52 487
37 218
 
 
Nota nr 22
AKTYWA PRZEZNACZONE DO SPRZEDAŻY
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1 Rzeczowe aktywa trwałe
799
16
2 Aktywa związane z Greenfield Plan Sp. z o.o.
-
2 400
Aktywa przeznaczone do sprzedaży, razem
799
2 416
 
Greenfield Plan Sp. z o.o.
 
W dniu 28 lipca 2022 r. Spółka ZUK Elzab S.A. zbyła 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Greenfield Plan Sp. z o.o. Cena sprzedaży wyniosła 2.500 tys. zł i została uregulowana.
 
ZUK Elzab S.A.
 
Na 30 czerwca 2022 r. spółka zależna ZUK Elzab S.A. prezentowała do zbycia rzeczowe aktywa trwałe związane z planowaną sprzedażą nieruchomości budynku montażu. Nieruchomość została zbyta w III kwartale 2022 r. Wynik na sprzedaży nieruchomości został alokowany do działalności zaniechanej.
 
Na 31 grudnia 2022 r. spółka zależna ZUK Elzab S.A. prezentuje do zbycia rzeczowe aktywa trwałe w postaci maszyn produkcyjnych. Aktywa te są przeznaczone do zbycia w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
 
Nota nr 22a
DZIAŁALNOŚĆ ZANIECHANA
 
Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.
 
W lipcu 2021 roku Zarząd Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. podjął decyzję o zaniechaniu działalności dotyczącej wypożyczalni skuterów elektrycznych we Wrocławiu z uwagi na jej nierentowność. W wyniku tej decyzji nastąpiło rozwiązanie umów podwykonawczych oraz sprzedaż zbędnego wyposażenia, w celu minimalizacji strat.
 
W III kwartale bieżącego roku został zakończony proces zaniechania działalności w spółce Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.
ZUK Elzab S.A.
 
W dniu 1 czerwca 2022 roku, po zakończeniu fazy przygotowawczej i w ramach realizacji strategii Grupy kapitałowej, o założeniach której Comp S.A. informował w swoim raporcie nr 8/2022 z dnia 12 maja 2022 r.,

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Zarząd ZUK Elzab S.A. podjął decyzję o rozpoczęciu procesu zmierzającego do optymalizacji kosztów stałych oraz skoncentrowaniu działań spółki na podstawowej działalności gospodarczej związanej z nowoczesnymi technologiami dla sektora sprzedaży detalicznej (sektor retail). Działanie to, podobnie jak realizowany przez spółkę ZUK Elzab S.A. rozwój kasy fiskalnej do urządzenia wielofunkcyjnego, oferującego szereg dodatkowo płatnych i niezależnie oferowanych usług (model VAS lub SAAS) jest elementem strategii, o której mowa powyżej. Zarząd spółki ZUK Elzab S.A. szacuje, że proces optymalizacji kosztów powinien zakończyć się do grudnia 2022 r., co związane będzie z ponoszeniem w tym czasie przez Spółkę dodatkowych kosztów związanych z jego prowadzeniem. Mając powyższe na uwadze, Zarząd spółki podjął uchwałę o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych i rozpoczęciu procedury konsultacji w sprawie zwolnień grupowych zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1969). Zamiarem Zarządu spółki ZUK Elzab S.A. jest rozwiązanie umowy o pracę z maksymalnie 95 osobami w okresie do października 2022 r. Powyższy proces jest spowodowany podjęciem w dniu 1 czerwca 2022 r. decyzji o zaprzestaniu prowadzenia produkcji zewnętrznej (niefiskalnej) na rzecz osób trzecich w wydziale mechanicznym spółki, którego funkcjonowanie i sprzedaż usług stanowiła ok. 7,6% przychodów spółki ZUK Elzab S.A. za rok 2021, a jednocześnie odpowiadała za ok. 19% ogólnych kosztów stałych działalności Spółki w 2021 r.
 
Zarząd spółki zależnej ZUK Elzab S.A., zgodnie z raportem bieżącym nr 15/2022, opublikowanym w dniu 01 sierpnia 2022 r., poinformował, że w ramach kolejnego etapu trwającego w spółce procesu mającego na celu optymalizację kosztów stałych oraz skoncentrowania działań spółki ZUK Elzab S.A. na podstawowej działalności gospodarczej związanej z nowoczesnymi technologiami dla sektora sprzedaży detalicznej (sektor retail), o rozpoczęciu którego Zarząd spółki zależnej informował w raporcie bieżącym nr 8/2022 z dnia 1 czerwca 2022 r., podjął decyzję o dalszej realizacji procesów produkcyjnych poprzez outsourcing tych procesów. Powyższe wiąże się z zaprzestaniem prowadzenia produkcji w wydziale elektronicznym spółki zależnej, która odpowiadała za ok. 13,8% ogólnych kosztów działalności ZUK Elzab S.A. w 2021 r. Celem Zarządu spółki jest zmniejszenie wysokości kosztów stałych oraz zmiana ich struktury, w ten sposób, aby część z nich przenieść do kosztów zmiennych oraz uwolnić dodatkowe środki obrotowe.
 
Mając powyższe na uwadze, Zarząd spółki ZUK Elzab S.A. podjął decyzję o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych i rozpoczęciu procedury konsultacji w sprawie zwolnień grupowych zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1969). Zamiarem Zarządu spółki w ramach zwolnienia grupowego zainicjowanego na tym etapie procesu jest rozwiązanie umowy o pracę z maksymalnie 80 osobami w okresie do grudnia 2022 r.
 
Procesy związane z zaniechaniem prowadzenia produkcji zewnętrznej na rzecz osób trzecich w wydziale mechanicznym zostały ukończone (pierwsza część procesu).
 
Procesy związane z zaprzestaniem prowadzenia produkcji w wydziale elektronicznym są w toku. Zgodnie z zawartą umową outsourcingową z dnia 08 grudnia 2022 r. w trakcie przenoszenia do Comp S.A. jest produkcja urządzeń fiskalnych.
 
Zamknięcie pozostałych procesów związanych z pozostałą produkcją niefiskalną jest planowane do końca lipca 2023 r.
 
Comp S.A.
 
W dniu 30 czerwca 2022 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki na podstawie uchwały Nr 30/2022 wyraziło zgodę na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej „ZCP”) – Pionu rozwiązań systemowych działającego w ramach segmentu IT Comp, na rzecz spółki zależnej – Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, w której Spółka posiada 100% udziałów. Uchwała określa wartość transakcji oraz składniki ZCP.
 
W dniu 30 września 2022 roku Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. podwyższyło kapitał zakładowy Spółki o kwotę 2.079 tysięcy złotych poprzez ustanowienie 4.158 nowych udziałów w cenie nominalnej 500 zł każdy i łącznej wartości nominalnej 2.079 tysięcy zł.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nowo ustanowione udziały zostały objęte przez Comp S.A. w zamian za wkład niepieniężny (aport) o wartości 37.654 tysięcy zł w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa – Pion rozwiązań systemowych, w skład którego weszły składniki majątkowe i niemajątkowe powiązane funkcjonalnie z działalnością Pionu.
 
Nadwyżka ponad wartość nominalną objętych udziałów w kwocie 35.575 tysięcy zł zostanie przeniesiona na kapitał zapasowy spółki Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.
 
W związku ze zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółka dokonała rozliczenia wartości firmy w kwocie 36.825 tys. zł. W sprawozdaniu Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów Spółki odpis wartości firmy został zaprezentowany per saldo z wynikiem na rozliczeniu wartości objętych udziałów w spółce Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. oraz wartości wydanych aktywów netto ZCP
 
Powyższe zdarzenie nie ma wpływu na niniejsze Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe Comp S.A.
 
PRZYCHODY, KOSZTY ORAZ WYNIK DZIAŁALNOŚCI ZANIECHANEJ
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
Przychody ogółem
24 942
67 775
PayTel S.A.
-
55 559
Działalność zaniechana w spółce Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.
37
45
Działalność zaniechana w spółce ZUK Elzab S.A.
24 905
12 171
Koszt ogółem
44 923
81 385
PayTel S.A.
-
57 174
Działalność zaniechana w spółce Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.
32
1 606
Działalność zaniechana w spółce ZUK Elzab S.A.
44 891
22 605
Podatek dochodowy
-
(786)
PayTel S.A.
-
(786)
Zysk (strata) netto
(19 981)
(12 824)
PayTel S.A.
-
(829)
Działalność zaniechana w spółce Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.
5
(1 561)
Działalność zaniechana w spółce ZUK Elzab S.A.
(19 986)
(10 434)
Zysk/(Strata) za rok obrotowy na działalności zaniechanej
(19 981)
(10 234)
Wynik na sprzedaży części akcji PayTel S.A.
-
1 761
Działalność zaniechana w spółce Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.
5
(1 561)
Działalność zaniechana w spółce ZUK Elzab S.A.*
(19 986)
(10 434)
* zysk (strata) netto przypadający/a na akcjonariuszy Spółki Comp S.A. wynosi (4.316) tys. zł.
 
Przepływy środków pieniężnych związane z działalnością zaniechaną w całości dotyczą przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 23
KAPITAŁ WŁASNY
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1 Kapitał podstawowy - akcyjny
14 026
14 795
2 Kapitał z nadwyżki wartości emisyjnej ponad wartość nominalną - agio
290 516
290 516
3 Akcje własne*
(63 093)
(80 885)
4 Kapitał rezerwowy z aktualizacji wyceny
3 221
291
a) Kapitał z aktualizacji wyceny
3 272
349
b) Odroczony podatek dochodowy od kapitału z aktualizacji
(51)
(58)
5 Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych
2 262
2 700
6 Zyski zatrzymane
267 014
307 135
a) Kapitał do wykorzystania celowego
176 860
186 335
- kapitał zapasowy tworzony ustawowo
71 911
61 972
- kapitał rezerwowy
104 949
124 363
b) Kapitał do dyspozycji akcjonariuszy
90 154
120 800
- kapitał zapasowy z zysku netto
157 084
124 828
- niepodzielony wynik finansowy z lat ubiegłych
(66 569)
(40 006)
- wynik finansowy roku bieżącego
(361)
35 978
7 Kapitały udziałowców niekontrolujących
25 903
31 767
Kapitał własny, razem
539 849
566 319
* Akcje własne spółki Comp S.A. będące w posiadaniu Spółki oraz jednostek zależnych Spółki.
 
Nota nr 23a
KAPITAŁ ZAPASOWY WG KSH
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1 Kapitał z nadwyżki wart. emisyjnej ponad wartość nominalną - agio
290 516
290 516
2 Kapitał zapasowy tworzony ustawowo *
71 911
61 972
3 Utworzony zgodnie ze statutem, ponad wymaganą ustawowo (minimalną) wartość
141 867
109 977
4 Z dopłat wspólników
-
-
5 Pozostały
15 217
14 851
Kapitał zapasowy wg Ksh, razem
519 511
477 316
* Część kapitału zapasowego tworzonego zgodnie z zapisami art. 396§ 1 Ksh.
 
W powyższej nocie zaprezentowano kapitał zapasowy według podziału przyjętego w Kodeksie Spółek Handlowych.
 
Nota nr 23b
WARTOŚĆ KSIĘGOWA NA AKCJĘ
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
Wartość księgowa
539 849
566 319
Liczba akcji
5 610 548
5 918 188
Wartość księgowa na jedną akcję (w zł)
96,22
95,69
Rozwodniona liczba akcji
5 610 548
5 918 188
Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł)
96,22
95,69
 
 
Nota nr 24
KAPITAŁ ZAKŁADOWY (STRUKTURA)
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
Akcje zwykłe
5 610 548
5 918 188
- w tym akcje własne Spółki Comp S.A.*
858 526
1 136 279
Kapitał zakładowy (w PLN)
14 026 370
14 795 470
Wartość nominalna 1 akcji
2,5
2,5
 
*Akcje w posiadaniu Spółki Comp S.A. oraz Spółki Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. - podmiotu zależnego od Comp S.A. bez możliwości wykonywania praw zgodnie z zapisami art. 362 par. 4 i art. 364 par 2 Ksh .
 
Szczegółowe informacje dotyczące struktury kapitału zakładowego podano we Wprowadzeniu do Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego w punkcie Kapitał Zakładowy Jednostki Dominującej.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 25
ZOBOWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1 Długoterminowe kredyty bankowe i pożyczki
56 459
6 025
2 Rezerwy długoterminowe
1 758
2 098
3 Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
13 635
10 834
4 Pozostałe zobowiązania długoterminowe
8
28
5 Zobowiązania długoterminowe z tytułu leasingu
25 770
18 455
6 Zobowiązania finansowe długoterminowe
-
-
7 Rozliczenia międzyokresowe długoterminowe
15 136
16 237
Zobowiązania długoterminowe, razem
112 766
53 677
 
Nota nr 25a
ZOBOWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE (STRUKTURA WALUTOWA)
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
a) W walucie polskiej
98 578
40 202
b) W walutach obcych (wg walut i po przeliczeniu na zł)
14 188
13 475
b1. w tys. EUR
2 983
2 880
w tys. zł.
13 990
13 248
b2. w tys. HUF
10 229
16 014
w tys. zł.
120
200
b3. pozostałe waluty oraz różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych w tys. zł.
78
27
Zobowiązania długoterminowe, razem
112 766
53 677
 
 
Nota nr 26
DŁUGOTERMINOWE KREDYTY BANKOWE I POŻYCZKI
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1 Zobowiązania długoterminowe z tytułu kredytów
55 859
2 929
2 Zobowiązania długoterminowe z tytułu pożyczek
600
3 096
a) Od jednostek powiązanych
-
2 396
b) Od pozostałych jednostek
600
700
Długoterminowe kredyty bankowe i pożyczki, razem
56 459
6 025
 
W nocie 26 wykazano wartości zaciągniętych kredytów długoterminowych, których spłata nie przypada na najbliższy okres sprawozdawczy. Część przypadającą do spłaty w kolejnym okresie sprawozdawczym wykazano w zobowiązaniach krótkoterminowych.
 
Nota nr 26a
ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU KREDYTÓW BANKOWYCH I POŻYCZEK
Rodzaj kredytu/pożyczki
Nazwa banku/podmiotu
Waluta
Oprocentowanie
Termin spłaty
Zabezpieczenia
Kwota wg umowy
Zobowiązanie na dzień 31 grudnia 2022 r.
Umowa wieloproduktowa
Kredyt inwestycyjny
ING Bank Śląski S.A.
PLN
WIBOR 1M + marża
31.05.2023
Zastaw rejestrowy na zapasach wraz z cesją z praw z polisy ubezpieczeniowej; zastaw rejestrowy na należnościach; zastaw rejestrowy na wykrawarce wraz z cesją z praw z polisy ubezpieczeniowej; poręczenie Comp S.A.; oświadczenie o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego; cesja wierzytelności z umowy faktoringowej
2 250
1 875
Umowa wieloproduktowa
Kredyt nieodnawialny
PLN
WIBOR 1M + marża
31.05.2023
1 267
1 054

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Umowa Wieloproduktowa
Kredyt w rachunku bieżącym
PLN
WIBOR 1M + marża
30.03.2023
9 500
5 400
Kredyt obrotowy na prefinansowanie kontraktu
mBank S.A
PLN
WIBOR 1M + marża
30.09.2026
Notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
66 000
60 010
Kredyt obrotowy na prefinansowanie kontraktu
Bank Pekao S.A.
PLN
WIBOR 1M + marża
31.10.2023
Cesja wierzytelności z finansowanego kontraktu, weksel własny in blanco, letter of comfort wystawiony przez Comp S.A., pełnomocnictwo do rachunków, notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji
7 500
-
Kredyt w rachunku bieżącym
mBank S.A.
PLN
WIBOR O/N + marża
29.06.2023
Weksel własny in blanco wraz z deklaracja wekslową, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
6 000
5 948
Umowa faktoringu
ING Commercial Finance Polska S.A.
PLN
Prowizja,
odsetki WIBOR 1M + marża
30.06.2023
Weksel własny in blanco wraz z deklaracja wekslową, pełnomocnictwo do rachunków
6 000
2 714
Kredyt w rachunku bieżącym
mBank S.A.
PLN
WIBOR ON + marża
29.06.2023
Notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
10 000
2 145
Kredyt w rachunku bieżącym
Millennium Bank S.A.
PLN
WIBOR 1M + marża
28.02.2023
Notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji, letter of comfort wystawiony przez Comp SA.
20 000
15 417
Kredyt w rachunku bieżącym
Bank Pekao S.A.
PLN
WIBOR 1M + marża
28.02.2023
Weksel własny in blanco, letter of comfort wystawiony przez Comp S.A, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
5 000
-
Kredyt obrotowy na prefinansowanie kontraktów
Bank Pekao S.A.
PLN
WIBOR 1M + marża
28.02.2023
Weksel własny in blanco, letter of comfort wystawiony przez Comp, notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji
10 000
-
Kredyt odnawialny w rachunku bieżącym
BNP Paribas Bank Polska S.A.
PLN
WIBOR 1M +marża
02.05.2024
Weksel własny z deklaracją wekslową, pełnomocnictwo do rachunków, cesja wierzytelności
35 000*
26 183
Kredyt odnawialny w rachunku bieżącym
mBank S.A.
PLN
WIBOR ON + marża
29.06.2023
Weksel własny z deklaracją wekslową, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
35 000**
12 725

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Kredyt odnawialny na produkcję on-line ***
mBank S.A.
PLN
WIBOR 1M +marża
29.03.2023
Weksel własny z deklaracją wekslową, zastaw finansowy na akcjach własnych, zastaw rejestrowy na zapasach, cesja praw z polisy ubezpieczeniowej, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
22 000****
21 959
Kredyt obrotowy
mBank S.A.
PLN
WIBOR 1M + marża
30.06.2026
Hipoteka na nieruchomości w Nowym Sączu, cesja praw z polisy ubezpieczeniowej nieruchomości w Nowym Sączu, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
30 000
29 863
Linia kredytowa
ERSTE Bank Hungary Plc.
HUF
BUBOR 1M + marża
-
Hipoteka na nieruchomości
879
(75.000 tys. HUF)
-
Pożyczka
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
PLN
Stopa redyskonta weksli + marża
31.07.2023
Gwarancja bankowa
1 493
522
Pożyczka
Multis Sp. z o.o.
PLN
Stałe
30.06.2027
Zastaw rejestrowy na akcjach własnych w ZUK Elzab S.A., oświadczenie o poddaniu się egzekucji
700
600
Umowa faktoringu
FLEXFIN
EUR
Stałe + prowizja
26.01.2023
-
802 (171 tys. EUR)
802
(171 tys. EUR)
Pożyczka
MONEA V
Sp. z o.o.
EUR
EURIBOR 1M + marża
31.12.2022
-
703 (150 tys. EUR)
816
(174 tys. EUR)
Pożyczka
Żywiec Investments Holding
Sp. z o.o.
PLN
WIBOR 1M +marża
31.12.2023
Weksel własny in blanco wraz z deklaracja wekslową
750
871
Pożyczka
Żywiec Investments Holding
Sp. z o.o.
PLN
WIBOR 1M +marża
31.12.2023
Weksel własny in blanco wraz z deklaracja wekslową
1 050
1 161
Pożyczka
Żywiec Investments Holding
Sp. z o.o.
PLN
WIBOR 1M +marża
31.12.2023
Weksel własny in blanco wraz z deklaracja wekslową
488
534
Pożyczka
Żywiec Investments Holding
Sp. z o.o.
PLN
WIBOR 1M +marża
31.12.2023
Weksel własny in blanco wraz z deklaracja wekslową
1 175
1 278
Pożyczka
Żywiec Investments Holding
Sp. z o.o.
PLN
WIBOR 1M +marża
31.12.2023
Weksel własny in blanco wraz z deklaracja wekslową
700
761
Razem kredyty wielozadaniowe i pożyczki*****
274 257
192 638

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
* Łączny limit wierzytelności w BNP Paribas Bank Polska S.A. z tytułu kredytu odnawialnego oraz gwarancji bankowych wynosi 50 mln zł.
** Łączny limit wierzytelności w mBank S.A. z tytułu kredytu odnawialnego oraz gwarancji bankowych wynosi 50 mln zł.
*** Limit kredytu mógł być wykorzystany w terminie do 30 września 2021 roku. Aneksem z dnia 2 lutego 2022 roku termin spłaty został przesunięty do dnia 29 marca 2023 roku.
**** Kwota nie jest ujęta w łącznym limicie wierzytelności w mBank S.A.
***** Dodatkowo w Sprawozdaniu z Sytuacji Finansowej w pozycji Zobowiązania Krótkoterminowe – Kredyty Bankowe i Pożyczki prezentowane są zobowiązania z tytułu rachunku inwestycyjnego, środki pieniężne w drodze oraz karty kredytowe.
 
Dane porównywalne:
Rodzaj kredytu/pożyczki
Nazwa banku/podmiotu
Waluta
Oprocentowanie
Termin spłaty
Zabezpieczenia
Kwota wg umowy
Zobowiązanie na dzień 31 grudnia 2021r.
Umowa wieloproduktowa
Kredyt inwestycyjny
ING Bank Śląski S.A.
PLN
WIBOR 1M + marża
31.05.2023
Zastaw rejestrowy na zapasach wraz z cesją z praw z polisy ubezpieczeniowej; zastaw rejestrowy na należnościach; zastaw rejestrowy na wykrawarce wraz z cesją z praw z polisy ubezpieczeniowej; hipoteka na pierwszym miejscu KW wraz z cesją z praw z polisy ubezpieczeniowej; oświadczenie o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego; cesja wierzytelności z umowy faktoringowej
7 501
6 376
Umowa wieloproduktowa
Kredyt nieodnawialny
PLN
WIBOR 1M + marża
31.05.2023
4 249
3 610
Umowa Wieloproduktowa
Finansowanie dostawców
PLN
WIBOR 1M + marża
26.12.2022
10 000
1 595
Umowa Wieloproduktowa
Kredyt w rachunku bieżącym
PLN
WIBOR 1M + marża
30.06.2022
7 000
5 287
Kredyt w rachunku bieżącym
Millenium Bank S.A.
PLN
WIBOR 1M + marża
28.02.2023
Weksel własny z deklaracją wekslową
6 000
3 936
Kredyt w rachunku bieżącym
mBank S.A.
PLN
WIBOR O/N + marża
29.06.2022
Weksel własny in blanco wraz z deklaracja wekslową, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
6 000
3 230
Umowa faktoringu
ING Commercial Finance Polska S.A.
PLN
Prowizja,
odsetki WIBOR 1M + marża
15.03.2022
Weksel własny in blanco wraz z deklaracja wekslową, pełnomocnictwo do rachunków
12 000
4 570
Kredyt w rachunku bieżącym
mBank S.A.
PLN
WIBOR ON + marża
29.06.2022
Notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
10 000
-
Kredyt obrotowy na prefinansowanie kontraktu
mBank S.A
PLN
WIBOR 1M + marża
31.08.2022
Notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji, poręczenie Comp S.A.
11 378
3 377

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Kredyt w rachunku bieżącym
Millenium Bank S.A.
PLN
WIBOR 1M + marża
28.02.2022
Notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji, poręczenie Comp S.A.
20 000
-
Kredyt w rachunku bieżącym
Bank Pekao S.A.
PLN
WIBOR 1M + marża
28.02.2022
Weksel własny in blanco, letter of comfort wystawiony przez Comp S.A, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
5 000
-
Kredyt obrotowy na prefinansowanie kontraktów
Bank Pekao S.A.
PLN
WIBOR 1M + marża
28.02.2022
Weksel własny in blanco, letter of comfort wystawiony przez Comp, notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji
10 000
-
Kredyt obrotowy na prefinansowanie kontraktu
Bank Pekao S.A.
PLN
WIBOR 1M + marża
21.10.2022
Cesja wierzytelności z finansowanego kontraktu, weksel własny in blanco, letter of comfort wystawiony przez Comp S.A., pełnomocnictwo do rachunków
10 000
2 875
Kredyt na prefinansowanie kontraktu
Dell Bank International d.a.c.
PLN
Stałe
31.08.2022
-
2 169
537
Kredyt odnawialny w rachunku bieżącym
BNP Paribas Bank Polska S.A.
PLN
WIBOR 1M +marża
18.05.2023
Weksel własny z deklaracją wekslową, pełnomocnictwo do rachunków, cesja wierzytelności
35 000*
28 744
Kredyt odnawialny w rachunku bieżącym
mBank S.A.
PLN
WIBOR ON + marża
29.06.2022
Weksel własny z deklaracją wekslową, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
35 000**
21 514
Kredyt odnawialny na produkcję on-line ***
mBank S.A.
PLN
WIBOR 1M +marża
29.03.2022
Weksel własny z deklaracją wekslową, zastaw finansowy na akcjach własnych, zastaw rejestrowy na zapasach, cesja praw z polisy ubezpieczeniowej, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
22 000****
21 959
Linia kredytowa
ERSTE Bank Hungary Plc.
HUF
BUBOR 1M + marża
-
Hipoteka na nieruchomości
935
(75.000 tys. HUF)
-
Pożyczka
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
PLN
Stopa redyskonta weksli + marża
01.10.2022
Gwarancja bankowa
1 493
522

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Pożyczka
Multis Sp. z o.o.
PLN
Stałe
30.06.2027
Zastaw rejestrowy na akcjach własnych w ZUK Elzab S.A., oświadczenie o poddaniu się egzekucji
700
700
Pożyczka
MONEA V
Sp. z o.o.
EUR
EURIBOR 1M + marża
31.12.2021
-
690 (150 tys. EUR)
784
(171 tys. EUR)
Pożyczka
Żywiec Investments Holding
Sp. z o.o.
PLN
WIBOR 1M +marża
12.05.2022
Weksel własny in blanco wraz z deklaracja wekslową
750
801
Pożyczka
Żywiec Investments Holding
Sp. z o.o.
PLN
WIBOR 1M +marża
02.09.2022
Weksel własny in blanco wraz z deklaracja wekslową
1 050
1 082
Pożyczka
Żywiec Investments Holding
Sp. z o.o.
PLN
WIBOR 1M +marża
27.02.2023
Weksel własny in blanco wraz z deklaracja wekslową
488
498
Pożyczka
Żywiec Investments Holding
Sp. z o.o.
PLN
WIBOR 1M +marża
23.06.2023
Weksel własny in blanco wraz z deklaracja wekslową
1 175
1 190
Pożyczka
Żywiec Investments Holding
Sp. z o.o.
PLN
WIBOR 1M +marża
27.07.2023
Weksel własny in blanco wraz z deklaracja wekslową
700
708
Razem kredyty wielozadaniowe i pożyczki*****
221 278
113 895
 
* Łączny limit wierzytelności w BNP Paribas Bank Polska S.A. z tytułu kredytu odnawialnego oraz gwarancji bankowych wynosi 50 mln zł.
** Łączny limit wierzytelności w mBank S.A. z tytułu kredytu odnawialnego oraz gwarancji bankowych wynosi 50 mln zł.
*** Limit kredytu mógł być wykorzystany w terminie do 30 września 2021 roku. Aneksem z dnia 2 lutego 2022 roku termin spłaty został przesunięty do dnia 29 marca 2023 roku.
**** Kwota nie jest ujęta w łącznym limicie wierzytelności w mBank S.A.
***** Dodatkowo w Sprawozdaniu z Sytuacji Finansowej w pozycji Zobowiązania Krótkoterminowe – Kredyty Bankowe i Pożyczki prezentowane są zobowiązania z tytułu rachunku inwestycyjnego, środki pieniężne w drodze oraz karty kredytowe.
 
W dniu 11 lipca 2022 roku Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. zawarła umowę o kredyt obrotowy z bankiem mBank S.A. Bank udzielił Spółce kredytu na finansowanie kontraktu, którego przedmiotem jest usługa eksploatacji i rozwoju Systemu Dozoru Elektronicznego (SDE 4). Kredyt udzielony został z limitem do 66 mln zł do wykorzystania od dnia 12 lipca do 15 listopada 2022 roku, z terminem spłaty od listopada 2022 roku do września 2026 roku w ratach miesięcznych. Z uwagi na zmianę harmonogramu realizacji kontraktu wpływającą na zdolność spłaty kredytu, umowa kredytowa została aneksowana w dniu 28 października 2022 roku. Nowy harmonogram spłaty przesuwa spłatę pierwszej raty na 28 luty 2023 roku, a ostateczny termin spłaty przypada na 27 luty 2027 roku.
 
W dniu 25 lipca 2022 roku Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. podpisała umowę o kredyt obrotowy w wysokości 7,5 mln. zł z Bankiem Pekao S.A. na finansowanie kontraktu, którego przedmiotem była produkcja szyfratorów z umownym terminem realizacji do 31 października 2023 roku.
Kontrakt został zrealizowany przed terminem, a kredyt w całości spłacony w dniu 29 grudnia 2022 roku. Na dzień bilansowy nie został zamknięty, umowa wygaśnie 31 października 2023 r.
 
Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. w 2022 roku dokonała całkowitych spłat kredytów:
  • 01 sierpnia 2022 roku spłata kredytu obrotowego na prefinansowanie kontraktu zaciągniętego w Dell Bank International d.a.c.
  • 31sierpnia 2022 roku spłata kredytu obrotowego na prefinansowanie kontraktu zaciągniętego w mBank S.A.
  • 21 października 2022 roku spłata kredytu na prefinansowanie kontraktu zaciągniętego w Pekao S.A

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Po dniu bilansowym Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. zawarła następujące umowy:
  • w dniu 27 lutego 2023 roku z Bankiem Millennium S.A.-aneks do umowy o linię wieloproduktową zwiększający limit linii wielocelowej z 20 mln. zł do 27 mln. zł oraz wydłużający termin spłaty do 29 lutego 2024 roku.
  • w dniu 28 lutego 2023 roku z Bankiem Pekao S.A.-aneks do umowy o wielocelowy limit kredytowy wydłużający termin spłaty do 29.02.2024 roku.
 
Spółka Elzab S.A. zawarła w 2022 r. aneksy do Umowy Wieloproduktowej z ING Bank Śląski S.A. z dnia 27.08.2018
  • Aneks nr 10 z dnia 06.04.2022 r. zmniejszył limit kredytowy z kwoty 32.900 tys. zł do kwoty 24.400 tys. zł począwszy od dnia 06.04.2022 r., z terminem spłaty do 06.11.2023 r. Jednocześnie na podstawie przedmiotowego aneksu został udostępniony dodatkowy sublimit do wykorzystania w ramach kredytu obrotowego o charakterze odnawialnym w wysokości 9.500 tys. zł od dnia 01.07.2022 r. do dnia 30.03.2023 r.
  • Zgodnie z Aneksem 11 do Umowy Wieloproduktowej z dnia 20.12.2022 r. wprowadzono zmianę w zakresie zabezpieczenia spłaty Umowy Wieloproduktowej. Bank zwolnił zabezpieczenie w postaci hipoteki umownej do kwoty 69.150 tys. zł na przysługującym spółce prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej wraz z prawem własności znajdujących się na niej budynków i urządzeń stanowiących odrębną nieruchomość, położonej w Zabrzu przy ul. Elzab 1, objętej księgą wieczystą KW nr GL1Z/00010341/8 prowadzoną przez Sąd Rejonowy w Zabrzu, VI Wydział Ksiąg Wieczystych (dalej jako „Nieruchomość”) oraz cesji praw z polisy ubezpieczeniowej Nieruchomości. Spółka Elzab S.A. spełniła warunki, które były podstawą do zwolnienia powyższego zabezpieczenia w postaci hipoteki: dokonania spłaty należności wynikających z Umowy Wieloproduktowej do wysokości nie mniejszej niż 4.100 tys. zł; przekazania pozostałej części kwoty ze sprzedaży prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości na wskazany przez Bank rachunek spółki; oraz udzielenia przez Comp S.A.poręczenia cywilnego do kwoty 19.596 tys. zł z terminem do dnia 07.06.2026 r. oraz złożenia przez Comp S.A. oświadczenia o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania cywilnego.
 
Po dniu bilansowym zgodnie z aneksem nr 13 do Umowy Wieloproduktowej z dnia 13.03.2023 r., zawartym z ING Bank Śląski S.A., zmniejszona została wysokość zobowiązań kredytowych spółki z tytułu Umowy Wieloproduktowej do kwoty nominalnej 7.153 tys. zł, przy czym po zawarciu aneksu do Umowy Wieloproduktowej:
  • 1. sublimit kredytu odnawialnego w wysokości 5.400 tys. zł, dostępny jest do dnia 29.06.2023 r., z terminem spłaty do dnia 7.07.2023 r.;
  • 2. sublimit kredytu obrotowego w wysokości 628 tys. zł spłacany będzie w: (i) dwóch ratach miesięcznych płatnych począwszy od 31.03.2023 r. w kwocie 213 tys. zł każda; (ii) jednej racie płatnej w dniu 31.05.2023 r. w kwocie 202 tys. zł, przy czym termin spłaty kredytu nie może przekroczyć daty 30.06.2023 r.
  • 3. sublimit kredytu inwestycyjnego w kwocie 1 125 tys. zł spłacany będzie w trzech ratach miesięcznych płatnych począwszy od 31.03.2023 r. w wysokości 375 tys. zł.
 
Aneks wprowadza również zmianę w zakresie zabezpieczenia spłaty Umowy Wieloproduktowej. Bank zobowiązał się do zwolnienia zabezpieczenia w postaci zastawu rejestrowego na stanowiącej własność Spółki wykrawarce marki STRIPPIT INC. model PX1225 oraz cesji praw z polisy ubezpieczeniowej ww. przedmiotu pod warunkiem spłaty Umowy Wieloproduktowej w wysokości nie mniejszej niż 500 tys. zł.
 
W dniu 27.06.2022 r. spółka Elzab S.A. zawarła aneks nr 8 do umowy o kredyt złotowy w mBank S.A. z dnia 6 lipca 2015 r, który wydłużył termin spłaty kredytu do dnia 29.06.2023 r.
 
Spółka Elzab S.A. zawarła aneks nr 7 w dniu 01.03.2021 r. z Bankiem Millennium, ma mocy którego został utrzymany limit kredytowy w wysokości 6.000 tys. zł i wydłużony okres kredytowania do dnia 28.02.2023 r. Warunki finansowe umowy nie odbiegały od powszechnie stosowanych w umowach tego typu. Powyższy limit przeznaczony został na finansowanie bieżącej działalności i do dnia 28.05.2023 r. został zabezpieczony gwarancją udzieloną przez Bank Gospodarstwa Krajowego w kwocie 4.800 tys. zł, co stanowiło 80% kwoty kredytu. W III kwartale 2022 r. spółka dokonała spłaty limitu kredytu w rachunku bieżącym w Banku Millennium S.A. i zamknęła rachunek kredytowy.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
 
W dniu 26 stycznia 2022 roku Comp S.A. podpisał ze spółką Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. umowę o pożyczkę na kwotę 5.000 tys. zł z oprocentowaniem według zmiennej stopy procentowej, z terminem spłaty do dnia 26 stycznia 2023 roku. Po dniu bilansowym, w dniu 3 lutego 2023 roku został podpisany aneks nr 1, w którym termin spłaty został przesunięty do dnia 26 stycznia 2024 roku oraz zmieniono oprocentowanie pożyczki od dnia 1 stycznia 2023 roku.
 
W dniu 2 lutego 2022 roku Comp S.A. podpisał z mBank S.A. aneks do umowy o kredyt odnawialny w rachunku bieżącym z przeznaczeniem na finansowanie potrzeb produkcyjnych, przesuwający termin spłaty do dnia 29 marca 2023 roku.
 
W dniu 24 czerwca 2022 roku Comp S.A. podpisał z mBank S.A. aneks do umowy o kredyt odnawialny w rachunku bieżącym przesuwający termin spłaty kredytu do dnia 29 czerwca 2023 roku oraz aneks do limitu wierzytelności w zakresie gwarancji bankowych przesuwający termin wykorzystania limitu do dnia 30 czerwca 2023 roku.
 
W dniu 20 lipca 2022 roku spółka Comp S.A. podpisała umowę o kredyt obrotowy z mBank S.A. Bank udzielił Spółce kredytu na finansowanie bieżącej działalności w wysokości 30 mln zł. Wykorzystanie na dzień 31.12.2022 roku wyniosło 30 mln zł. Warunki finansowe kredytu nie odbiegają od powszechnie stosowanych dla tego typu umów. Spłata w ratach miesięcznych zgodnie z harmonogramem rozpocznie się w lipcu 2023 i potrwa do czerwca 2026 roku. Oprocentowanie kredytu oparte jest na stawce WIBOR 1M + marża.
 
W dniu 2 listopada 2022 roku spółka Comp S.A. podpisała aneks do umowy o kredyt odnawialny w rachunku bieżącym oraz o linię gwarancyjną z bankiem BNP Paribas Bank Polska S.A. Bieżący okres udostępnienia kredytu oraz linii gwarancyjnej wynosi 18 miesięcy od dnia zawarcia aneksów. W wymogach dokonano zamiany wskaźnika płynności bieżącej wskaźnikiem obsługi długu. Warunki finansowe umów pozostały bez zmian.
 
Po dniu bilansowym, w dniu 27 marca 2023 roku spółka Comp S.A. podpisała umowę o kredyt obrotowy z mBank S.A. Bank udzielił Spółce kredytu w wysokości 20 mln zł z przeznaczeniem na spłatę kredytu odnawialnego udzielonego przez Bank w ramach umowy nr 49/087/18/Z/LI z dnia 10.08.2018 r. Spłata nowo udzielonego kredytu przewidziana jest w terminie od kwietnia 2023 do września 2024 roku w ratach miesięcznych.
 
Zabezpieczenie spłaty stanowią aneksowane zabezpieczenia z tytułu kredytu spłacanego (49/087/18/Z/LI z dnia 10.08.2018 r) tj.:
  • zastaw rejestrowy na zapasach oddziału Novitus, ustanowienie cesji z polisy na zapasach,
  • zastaw finansowy na akcjach Spółki Comp S.A. w ilości 149.000 sztuk,
oraz dodatkowo w terminie 14 dni od podpisania umowy:
  • złożenie w akcie notarialnym oświadczenia o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 K.p.c.,
  • ustanowienie hipoteki na prawie własności nieruchomości gruntowej w Nowym Sączu wraz z cesją z polisy dotyczącej nieruchomości.
 
Warunki finansowe kredytu nie odbiegają od powszechnie stosowanych dla tego typu umów. Oprocentowanie kredytu oparte jest na stawce WIBOR 1M + marża.
 
Faktoring
 
W dniu 23 grudnia 2020 roku Comp S.A. podpisał trójstronną umowę faktoringową z BNP Paribas Bank Faktoring Sp. z o.o. („Faktor”) oraz BNP Paribas Bank Polska S.A. na faktoring pełny ubezpieczony, dotyczącą finansowania przez Faktora wierzytelności do kwoty 20 mln zł. Umowa została zawarta na czas nieokreślony. Na dzień bilansowy 30 czerwca 2022 roku oraz do dnia publikacji sprawozdania finansowego linia faktoringowa nie była wykorzystywana.
 
W dniu 2 lutego 2021 roku Comp S.A. podpisał trójstronną umowę faktoringową z BNP Paribas Bank Faktoring Sp. z o.o. oraz BNP Paribas Bank Polska S.A. na faktoring pełny ubezpieczony, dotyczącą finansowania przez Faktora wierzytelności do kwoty 7 mln zł, z zastrzeżeniem, że łączne zaangażowanie z tytułu umów faktoringowych podpisanych w dniach 23 grudnia 2020 roku oraz 2 lutego 2021 roku pomiędzy stronami nie może przekroczyć łącznej kwoty 20 mln zł. Umowa została zawarta na czas nieokreślony. W dniu 4 marca 2021 roku zawarto aneksy do umów faktoringowych podpisanych w dniach 23 grudnia 2020 roku oraz 2 lutego 2021 roku zmieniające numer rachunku do spłat.

Spółka ZUK Elzab S.A. posiada umowę faktoringową z ING Commercial Finance Polska S.A., na mocy której limit faktoringu wynosił 12.000 tys. zł. Aneks do umowy z dnia 15 września 2022 roku zmniejszył kwotę limitu faktoringu do 6.000 tys. zł. Wartość zobowiązania na dzień bilansowy wynosiła 2.714 tys. zł.
Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
 
Po dniu bilansowym w dniu 10.02.2023 r., Spółka otrzymała od ING Commercial Finance Polska S.A podpisany przez obie strony Aneks nr 11 o świadczenie usług faktoringu, w ramach której faktor nabywa, ewidencjonuje, inkasuje i rozlicza wierzytelności dotyczące sprzedaży towarów i usług przysługujących Spółce. Na podstawie zawartego Aneksu nastąpiło obniżenie limitu zaangażowania do kwoty 4 000 tys. zł. Dodatkowo wysokość zaliczki wypłacanej Spółce przez faktora na poczet ceny nabycia wierzytelności została obniżona do poziomu 80% wartości brutto nabywanej wierzytelności. W pozostałym zakresie warunki umowy o świadczenie usług faktoringu nie uległy zmianie. Warunki finansowe umowy nie odbiegają od warunków charakterystycznych dla tego rodzaju transakcji na rynku.
 
Spółka Elzab Hellas S.A. korzysta z umowy na finansowanie dostawców. Zobowiązanie z tego tytułu na 31 grudnia 2022 roku wynosi 171 tys. EUR (802 tys zł).
 
Opcje CAP
 
W dniu 22 października 2021 roku Spółka Comp S.A. zawarła umowę na zakup opcji CAP, która miała na celu zabezpieczenie Spółki przed wzrostem stopy procentowej. Opcja dotyczyła częściowego zabezpieczenia odsetek od kredytu na produkcję on-line. Opcja zabezpieczała stawkę referencyjną WIBOR 1M ze stawką realizacji opcji 1%. Opcja została zrealizowana i wygasła w dniu 22 marca 2022 roku. Przychód finansowy rozpoznany w I kwartale 2022 roku z tytułu realizacji opcji wyniósł 36 tys. zł.
 
Transakcje IRS
 
W dniu 4 października 2022 roku spółka Comp S.A. zawarła umowę transakcji zamiany stopy zmiennej na stałą IRS, która ma na celu zabezpieczenie Spółki przed wzrostem stopy procentowej. Transakcja zamiany dotyczy częściowego zabezpieczenia odsetek od kredytu obrotowego. Transakcja zamienia stawkę referencyjną WIBOR 1M na stawkę stałą IRS przez okres 12 miesięcy od zawarcia transakcji.
 
Kredyty inwestycyjne
 
Na dzień publikacji Grupa Kapitałowa Comp S.A. nie posiada zobowiązań z tytułu kredytów inwestycyjnych.
 
Wskaźniki finansowe w umowach kredytowych
 
Na dzień 31 grudnia 2022 roku wobec banków finansujących wypełnione zostały wymagane kowenanty:
  • zachowanie zasady pari-passu;
  • przekazywanie istotnych informacji o sytuacji Spółki;
  • dostarczanie ewentualnych informacji dodatkowych - na życzenie banku;
  • dotrzymanie poziomu wskaźnika kapitalizacji;
  • dotrzymanie poziomu wskaźnika zadłużenia
  • wskaźnik płynności bieżącej;
  • zobowiązania finansowe netto do sumy zysku netto, odsetek, podatku dochodowego i amortyzacji.
 
Nie zostały zachowane następujące kowenanty:
  • dodatnia marża zysku netto;
  • zobowiązania finansowe netto/do sumy zysku netto, odsetek, podatku dochodowego i amortyzacji nie więcej niż 3,5.
 
Przełamanie wyżej wymienionych kowenantów spowodowane było w główniej mierze ujemnym wynikiem na działalności zaniechanej w spółce ZUK Elzab S.A.
 
W związku z powyższym, Spółka zwróciła się do banku mBank S.A. z prośbą o wyrażenie zgody na czasowe przełamanie wskaźnika dodatniej marży zysku netto oraz zobowiązań finansowych netto/do sumy zysku netto, odsetek, podatku dochodowego i amortyzacji, dla których Spółka otrzymała stosowne zgody w dniu 2 marca 2023 roku.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Dodatkowo spółka otrzymała zgodę od Banku BNP Paribas Bank Polska S.A na potencjalne niespełnienie wskaźnika obsługi długu na poziomie nie mniejszym niż 1,2 w którym poziom zysku/straty netto powiększony o amortyzację i odsetki w okresie ostatnich 12 miesięcy wstecz licząc od dnia bilansowego odnosi się do rat kapitałowych oraz odsetek poniesionych w okresie kolejnych 12 m-cy następujących po dniu bilansowym.
 
Mając powyższe na uwadze, pomimo przełamania opisanego wskaźnika, Spółka nie widzi ryzyka wypowiedzenia umów kredytowych przez bank, a tym samym wystąpienia problemów z płynnością. Sytuacja gotówkowa monitorowana jest na bieżąco a Zarząd Spółki pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielami banków.
 
Wskaźniki do kowenantów liczone są na bazie danych skonsolidowanych.
Zobowiązania warunkowe z tytułu limitów zabezpieczeń pod gwarancje bankowe
 
Linie Gwarancyjne
Nazwa banku
Waluta
Oprocentowanie
Termin spłaty
Zabezpieczenia
Kwota wg umowy
Zobowiązanie na dzień 31 grudnia 2022
Linia gwarancyjna
BNP Paribas Bank Polska S.A.
PLN
marża
02.05.2024
Weksel własny z deklaracją wekslową, pełnomocnictwo do rachunków, cesja wierzytelności, dodatkowo kaucja 20% dla gwarancji powyżej 36 miesięcy
15 000
7 494
Limit gwarancyjny
mBank S.A.
PLN
marża
30.06.2023
Weksel własny z deklaracją wekslową, kaucja do 20 % dla gwarancji powyżej 36 miesięcy
15 000
10 205
oraz
4 USD* (20)
Umowa o udzielenie gwarancji
mBank S.A.
PLN
marża
31.10.2023
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji, pełnomocnictwo do rachunków
535
535
Linia gwarancyjna
mBank S.A.
PLN
marża
30.06.2028
Weksle in blanco.,
kaucja 20% w przypadku Gwarancji powyżej 36 miesięcy
10 000
5 649
Umowa o udzielenie gwarancji
mBank S.A.
PLN
marża
31.10.2026
Kaucja pieniężna wg umowy, notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji
7 892
7 892
Umowa o udzielenie gwarancji
Towarzystwo Ubezpieczeń Euler Hermes S.A.
PLN
marża
bezterminowo
Weksle in blanco z deklaracją wekslową
5 000
-
Umowa o udzielenie gwarancji
mBank S.A.
PLN
marża
31.12.2026
Kaucja pieniężna wg umowy,
notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji
1 995
1 995
Umowa o udzielenie gwarancji
mBank
PLN
marża
31.12.2026
Kaucja pieniężna wg umowy,
notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji
1 560
1 560
Linia gwarancyjna
Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A.
PLN
marża
bezterminowo
Weksle in blanco
2 000
100

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Umowa o wielocelowy limit kredytowy
Bank Pekao S.A.
PLN
marża
31.01.2028
Weksel własny in blanco, letter of comfort wystawiony przez Comp S.A., notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji, dodatkowo kaucja 10% dla gwarancji powyżej 24 miesięcy, kaucja 20% dla gwarancji 36 miesięcy
15 000
5 650
Umowa o udzielenie gwarancji
mBank S.A
PLN
marża
31.12.2026
Kaucja pieniężna wg umowy o kaucję, notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
6 191
6 191
Umowa o udzielenie gwarancji
mBank S.A.
PLN
marża
06.01.2023
Kaucja pieniężna wg umowy o kaucję, notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
2 914
2 914
Umowa o udzielenie gwarancji
Millenium Bank S.A.
PLN
marża
28.02.2028
Notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji, poręczenie Comp S.A., przewłaszczenie 30% dla gwarancji powyżej 36 miesięcy
7 000
145
* kwoty w USD podane w tys. jednostek.
 
Dane porównywalne :
Zobowiązania warunkowe z tytułu limitów zabezpieczeń pod gwarancje bankowe
 
Linie Gwarancyjne
Nazwa banku
Waluta
Oprocentowanie
Termin spłaty
Zabezpieczenia
Kwota wg umowy
Zobowiązanie na dzień 31 grudnia 2021
Linia gwarancyjna
BNP Paribas Bank Polska S.A.
PLN
marża
18.05.2023
Weksel, pełnomocnictwo do rachunków, cesja wierzytelności, dodatkowo kaucja 20% dla gwarancji powyżej 36 miesięcy
15 000
6 679
Linia gwarancyjna
mBank S.A.
PLN
marża
30.06.2022
Weksel własny z deklaracją wekslową, kaucja do 20 % dla gwarancji powyżej 36 miesięcy
15 000
10 317
oraz
4 USD* (18)
Gwarancja wsparcia płynności
Bank Gospodarstwa Krajowego
PLN
marża
28.05.2023
Weksel in blanco
4 800
4 800
Gwarancja wsparcia płynności
Bank Gospodarstwa Krajowego
PLN
marża
30.09.2022
Weksel in blanco
8 000
8 000
Linia gwarancyjna - zamiennie z kredytem w ING Bank Śląski S.A.
ING Bank Śląski S.A.
PLN
marża
27.10.2021
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji, pełnomocnictwo do rachunków
535
535
Linia gwarancyjna
mBank S.A.
PLN
marża
30.06.2027
Weksel.,
kaucja 20% w przypadku Gwarancji powyżej 36 miesięcy
10 000
5 309

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Umowa o udzielenie gwarancji
mBank S.A.
PLN
marża
31.10.2022
Kaucja pieniężna wg umowy,
notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji
7 686
7 686
Linia gwarancyjna w ramach umowy o linię wieloproduktową
Millenium Bank S.A.
PLN
marża
28.02.2027
Notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji, poręczenie Comp S.A., przewłaszczenie 30% dla gwarancji powyżej 36 miesięcy
7 000
206
Linia gwarancyjna
Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A.
PLN
marża
bezterminowo
Weksle in blanco
2 000
100
Umowa o wielocelowy limit kredytowy
Bank Pekao S.A.
PLN
marża
31.01.2027
Weksel własny in blanco, letter of comfort wystawiony przez Comp S.A., notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji, dodatkowo kaucja 10% dla gwarancji powyżej 24 miesięcy, kaucja 20% dla gwarancji 36 miesięcy
15 000
5 316
Umowa o udzielenie gwarancji
Bank Pekao S.A.
PLN
marża
12.08.2022
Kaucja 500.000, weksel, letter of comfort wystawiony przez Comp S.A.
419
419
Umowa o udzielenie gwarancji
mBank S.A.
PLN
marża
06.01.2023
Kaucja pieniężna wg umowy o kaucję, notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
2 914
2 914
Umowa o udzielenie gwarancji
mBank S.A.
PLN
marża
11.02.2022
Kaucja pieniężna wg umowy o kaucję, weksel in blanco z deklaracją wekslową.
18 817
18 817
* kwoty w USD podane w tys. jednostek.
 
 
Nota nr 26b
ZOBOWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE Z TYTUŁU KREDYTÓW I POŻYCZEK O POZOSTAŁYM OD DNIA BILANSOWEGO OKRESIE SPŁATY
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
a) Powyżej 1 roku do 3 lat
45 859
5 325
b) Powyżej 3 do 5 lat
10 600
700
c) Powyżej 5 lat
-
-
d) Zobowiązania przeterminowane
-
-
Zobowiązania długoterminowe z tytułu kredytów i pożyczek, razem
56 459
6 025
 
 
Nota nr 27
REZERWY DŁUGOTERMINOWE
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1 Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych
1 470
1 767
- Świadczenia emerytalne*
1 470
1 767
2 Rezerwy na naprawy gwarancyjne
44
87
3 Pozostałe rezerwy długoterminowe
244
244
Rezerwy długoterminowe, razem
1 758
2 098
*świadczenia emerytalne zostały zaprezentowane zgodnie z przeprowadzoną wyceną aktuarialną.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych – świadczenie emerytalne
 
Obecna wartość zobowiązań Spółki wynikających z przyszłych świadczeń pracowniczych została obliczona jako suma zdyskontowanych wartości wypłat w kolejnych latach. Podstawą do wyznaczenia kwoty zobowiązań były informacje otrzymane ze spółki Comp S.A. Dla każdego pracownika były to:
  • płeć,
  • wiek,
  • staż pracy ogółem,
  • staż pracy w Spółce,
  • wynagrodzenie będące podstawą określania wartości odprawy emerytalnej.
 
Wiek, staż ogółem oraz staż w Spółce zostały zaokrąglone w dół do pełnych ukończonych lat.
 
Na potrzeby wyznaczenia rezerw na świadczenia pracownicze przyjęto założenie, że śmiertelność pracowników Spółki jest na poziomie 50% śmiertelności całej populacji Polaków. Współczynniki zgonów w podziale na płeć przyjęte zostały na podstawie Tablic Trwania Życia za rok 2021 publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.
 
Przyjęto, że co do zasady mężczyźni przechodzą na emeryturę w wieku 65 lat, a kobiety w wieku 60 lat.
 
Za podstawę wymiaru przyszłych wypłat z tytułu odpraw emerytalnych przyjęto wynagrodzenie z miesiąca grudnia 2022 roku.
 
Stopa przyjęta do obliczenia zdyskontowanej wartości przyszłych wypłat należnych z tytułu świadczeń pracowniczych ustalona została na poziomie 0,2%, jako wypadkowa zwrotu z długoletnich obligacji skarbowych o rentowności 6,8% rocznie i planowanej rocznej inflacji wynagrodzeń w wysokości 6,6%.
 
W spółce zależnej ZUK Elzab S.A rezerwy na odprawy emerytalno-rentowe szacowane są na poziomie 1 miesięcznej odprawy. Szacunków odpraw emerytalno-rentowych dokonuje na zlecenie spółki ZUK Elzab S.A. niezależny aktuariusz lub Pracownicy spółki.
 
Nota nr 27a
ZMIANA STANU REZERW DŁUGOTERMINOWYCH
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
Stan na początek okresu
2 098
2 039
a) Zwiększenia
93
524
- utworzenie rezerwy na świadczenia emerytalne
59
257
- utworzenie rezerwy na naprawy gwarancyjne
22
23
- przeniesienie z rezerw krótkoterminowych
12
-
- inne zwiększenia
-
244
b) Zmniejszenia
433
465
- wykorzystanie rezerwy na urlopy
-
26
- wykorzystanie rezerwy na świadczenia emerytalne
103
195
- rozwiązanie rezerwy na świadczenia emerytalne
253
39
- wykorzystanie rezerwy na naprawy gwarancyjne
2
5
- rozwiązanie rezerwy na naprawy gwarancyjne
59
155
- przeniesienie do rezerw krótkoterminowych
16
40
- inne zmniejszenia
-
5
Stan na koniec okresu
1 758
2 098
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
 
Nota nr 28
ZMIANA STANU REZERW Z TYTUŁU ODROCZONEGO PODATKU DOCHODOWEGO PRZED KOMPENSATĄ
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
1. Stan na początek okresu:
27 875
27 862
a) Odniesionej na wynik finansowy
25 456
25 441
b) Odniesionej na kapitał własny
58
60
c) Odniesionej na wartość firmy
2 361
2 361
2. Zwiększenia
23 090
16 097
a) Odniesione na wynik finansowy okresu z tytułu dodatnich różnic przejściowych
23 089
16 095
- amortyzacji majątku trwałego
3 658
3 429
- doszacowane przychody kontraktów długoterminowych
16 449
10 477
- niezrealizowane na dzień bilansowy dodatnie różnice kursowe
3
56
- rozliczenie RMC w koszty księgowo uznanych wcześniej jako KUP
91
536
- inne*
2 888
1 597
b) Odniesione na kapitał własny w związku z dodatnimi różnicami przejściowymi - aktualizacja majątku trwałego
1
2
c) Odniesione na wartość firmy w związku z dodatnimi różnicami przejściowymi
-
-
3. Zmniejszenia
21 901
16 084
a) Odniesione na wynik finansowy okresu w związku z dodatnimi różnicami przejściowymi
21 893
16 080
- skonsumowana część ulgi inwestycyjnej za lata poprzednie
12
12
- realizacji rezerw na amortyzacje majątku trwałego
1 661
2 298
- realizacja doszacowanych w ubiegłych okresach przychodów, z kontraktów długoterminowych
17 385
10 697
- zrealizowanie dodatnich różnic kursowych powstałych w ubiegłych okresach
56
3
- rozliczenie RMC w koszty księgowo uznanych wcześniej jako KUP
143
729
- inne*
2 636
2 341
b) Odniesione na kapitał własny w związku z dodatnimi różnicami przejściowymi
8
4
c) Odniesione na wartość firmy w związku z dodatnimi różnicami przejściowymi - korekta wyceny niefinansowych aktywów trwałych
-
-
Stan na koniec okresu:
29 064
27 875
a) Odniesionej na wynik finansowy
26 652
25 456
b) Odniesionej na kapitał własny
51
58
c) Odniesionej na wartość firmy
2 361
2 361
 
* W pozycji „inne zwiększenia” i „inne zmniejszenia” zaprezentowane są utworzone i rozwiązane rezerwy na odroczony podatek dochodowy z tytułu wyceny dyskonta od kredytów i pożyczek, wyceny odsetek od pożyczek, a także z tytułu zrealizowanych kosztów pracy.
 
Nota nr 28a
STAN REZERW Z TYTUŁU ODROCZONEGO PODATKU DOCHODOWEGO PRZED KOMPENSATĄ
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
a) Odniesione na wynik finansowy okresu z tytułu dodatnich różnic przejściowych
26 652
25 456
- amortyzacji majątku trwałego
12 400
10 403
- doszacowane przychody kontraktów długoterminowych
9 577
10 513
- niezrealizowane na dzień bilansowy dodatnie różnice kursowe
-
53
- skonsumowana część ulgi inwestycyjnej za lata poprzednie
168
180
- rozliczenie RMC w koszty księgowo uznanych wcześniej jako KUP
377
429
- inne*
4 130
3 878
b) Odniesione na kapitał własny w związku z dodatnimi różnicami przejściowymi
51
58
- różnica pomiędzy wartością bilansowa i podatkową aktywów trwałych wycenianych przy przejściu na MSSF
51
58
c) Odniesione na wartość firmy w związku z dodatnimi różnicami przejściowymi
2 361
2 361
- przeszacowania aktywów przyłączonej spółki do wartości godziwej
2 361
2 361
Stan na koniec okresu:
29 064
27 875
 
* Głównie prezentowana jest tu wartość rezerwy na odroczony podatek dochodowy z tytułu wyceny dyskonta kredytów i pożyczek, wyceny odsetek od pożyczeki.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 29
POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE O POZOSTAŁYM OD DNIA BILANSOWEGO OKRESIE SPŁATY
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
a) Powyżej 1 roku do 3 lat
8
28
b) Zobowiązania przeterminowane
-
-
Zobowiązania długoterminowe, razem
8
28
 
 
Nota nr 30
ZOBOWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE Z TYTUŁU LEASINGU O POZOSTAŁYM OD DNIA BILANSOWEGO OKRESIE SPŁATY
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
a) Powyżej 1 roku do 3 lat
20 568
16 978
b) Powyżej 3 do 5 lat
4 466
1 470
c) Powyżej 5 lat
736
7
d) Zobowiązania przeterminowane
-
-
Zobowiązania długoterminowe z tytułu leasingu, razem
25 770
18 455
 
 
Nota nr 31
ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE DŁUGOTERMINOWE
Pozycja nie występuje
 
 
Nota nr 32
ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE DŁUGOTERMINOWE
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1 Rozliczenia międzyokresowe bierne kosztów
17
44
a) Rezerwy koszty kontraktów
17
44
2 Rozliczenia międzyokresowe przychodów
15 119
16 193
a) Dotacje
2 244
3 812
b) Przychody przyszłych okresów*
12 875
12 381
Rozliczenia międzyokresowe długoterminowe, razem
15 136
16 237
 
* Pozycja dotyczy zafakturowanych z góry usług serwisowych i wsparcia technicznego.
 
Przychody z umów z klientami
 
Zgodnie z MSSF 15 Grupa Kapitałowa Comp S.A. ujmuje przychód w momencie spełnienia zobowiązania do świadczenia, tj. gdy "kontrola" dotycząca towarów lub usług leżących u podstaw określonego obowiązku wykonania zostaje przeniesiona na klienta.
 
Grupa stosuje modelowe rozwiązania dla określonej grupy kontraktów. Dotyczy to przede wszystkim kontraktów serwisowych w których Grupa świadczy usługi rozszerzone w stosunku do podstawowych serwisów oferowanych przez producentów. W przypadku zakupu tych usług od firm zewnętrznych, przy zachowaniu kontroli ich wykonania po stronie jednostki zarówno przychody jak i koszty z tytułu tych usług są rozpoznawane w czasie ich świadczenia. W przypadku umów wieloelementowych złożonych, których istotny element stanowi usługa wykonywana w czasie – rozpoznanie przychodu następuje na podstawie przygotowanych kalkulacji / budżetów kontraktów uwzględniających zarówno przychody i koszty, jak również harmonogram wykonania usług
 
Rok 2022 okres bieżący
od 01.01.2022 do 31.12.2022
Segment IT
Segment Retail
Pozostałe
RAZEM
Przychody rozpoznane z tytułu:
 
 
 
 
Zobowiązań do wykonania świadczenia spełnianych w określonym momencie
386 014
326 134
(2 255)
709 893
Zobowiązań do wykonania świadczenia spełnianych w czasie
40 230
432
40 662
Suma
426 244
326 566
(2 255)
750 555

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Dane porównywalne
 
Rok 2021 okres porównywalny
od 01.01.2021 do 31.12.2021
Segment IT
Segment Retail
Pozostałe
RAZEM
Przychody rozpoznane z tytułu:
 
 
 
 
Zobowiązań do wykonania świadczenia spełnianych w określonym momencie
329 569
451 689
(6 363)
774 895
Zobowiązań do wykonania świadczenia spełnianych w czasie
33 361
494
33 855
Suma
362 930
452 183
(6 363)
808 750
 
Zgodnie z MSSF 15 Grupa prezentuje ujęte przychody z tytułu umów z klientami w podziale na kategorie, które odzwierciedlają sposób, w jaki czynniki ekonomiczne wpływają na charakter, kwotę, termin płatności oraz niepewność przychodów i przepływów pieniężnych. Przyjęto założenie, że kategoriom odpowiadają segmenty działalności jednostki.
 
Łączna wartość przychodów obejmuje również przychody z tytułu najmu rozpoznawane według MSSF 16.
 
 
Nota nr 33
ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1 Krótkoterminowe kredyty bankowe i pożyczki
136 232
107 929
2 Rezerwy krótkoterminowe
28 321
22 535
3 Zobowiązania handlowe
163 230
135 284
4 Bieżące zobowiązania podatkowe i inne zobowiązania o podobnym charakterze
28 693
18 325
5 Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu leasingu
10 027
11 495
6 Pozostałe zobowiązania finansowe krótkoterminowe
64
102
7 Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe
23 566
37 847
8 Zobowiązania bezpośrednio związane z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży
-
28
Zobowiązania krótkoterminowe, razem
390 133
333 545
 
 
Nota nr 33a
ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE (STRUKTURA WALUTOWA)
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
a) W walucie polskiej
358 862
314 311
b) W walutach obcych (wg walut i po przeliczeniu na zł)
31 271
19 234
b1. w tys. USD
3 593
1 168
w tys. zł.
15 815
4 741
b2. w tys. EUR
2 847
2 557
w tys. zł.
13 352
11 763
b3. w tys. GBP
3
8
w tys. zł.
18
42
b4. w tys. HUF
118 045
156 559
w tys. zł.
1 383
1 951
b5. pozostałe waluty oraz różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych w tys. zł.
703
737
Zobowiązania krótkoterminowe, razem
390 133
333 545
 
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 34
KRÓTKOTERMINOWE KREDYTY BANKOWE I POŻYCZKI
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1 Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu kredytów
129 487
104 741
a) Krótkoterminowych
123 473
104 741
b) Długoterminowych
6 014
-
2 Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu pożyczek
6 745
3 188
a) Wobec jednostek powiązanych
4 605
1 883
b) Wobec pozostałych jednostek
2 140
1 305
Krótkoterminowe kredyty bankowe i pożyczki, razem
136 232
107 929
 
Szczegóły dotyczące kredytów i pożyczek zaciągniętych przez spółki z Grupy Kapitałowej znajdują się w nocie 26a.
 
Nota nr 34a
ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE Z TYTUŁU KREDYTÓW I POŻYCZEK O POZOSTAŁYM OD DNIA BILANSOWEGO OKRESIE SPŁATY
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
a) Do 1 miesiąca
35 546
6 857
b) Powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy
43 825
29 252
c) Powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy
39 524
34 830
d) Powyżej 6 miesięcy do 1 roku
17 337
36 990
e) Zobowiązania przeterminowane
-
-
Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu kredytów i pożyczek, razem
136 232
107 929
 
 
Nota nr 35
REZERWY KRÓTKOTERMINOWE
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1 Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych
23 979
16 885
a) Świadczenia emerytalne
75
72
b) Urlopy
7 069
6 979
c) Nagrody jubileuszowe
-
175
d) Nagrody i premie
16 835
9 659
2 Rezerwy na naprawy gwarancyjne
3 120
5 276
3 Pozostałe rezerwy krótkoterminowe*
1 222
374
Rezerwy krótkoterminowe, razem
28 321
22 535
 
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych – urlopy
 
Wyliczenie rezerwy na urlopy:
rezerwa
=
liczba dni niewykorzystanego urlopu
x
wynagrodzenie miesięczne
współczynnik urlopowy
Kwotę rezerwy należy dodatkowo powiększyć o rezerwę na szacowany koszt ubezpieczeń społecznych:
kwota rezerwy x średni udział kosztów ubezpieczenia społecznego (% ) kosztów wynagrodzeń
 
Rezerwy na naprawy gwarancyjne
 
Okres gwarancji udzielanej przez spółki Grupy Kapitałowej nie przekracza 12 miesięcy, co powoduje, że zmiana wartości pieniądza w czasie nie ma istotnego wpływu na szacunek rezerw. Wartość rezerwy oszacowana jest w kwocie wynikającej z różnicy pomiędzy kwotą opłaty za serwis gwarancyjny od wszystkich sprzedanych w 2021 roku urządzeń objętych serwisem i obciążeń dotyczących urządzeń sprzedanych w 2022 roku i zainstalowanych u klienta końcowego. W 2022 roku wyksięgowano rezerwy utworzone w 2021 roku w wysokości nierozliczonego serwisu gwarancyjnego.
 
Rezerwy na nagrody i premie za 2022 rok
 
Nagrody i premie w Grupie Kapitałowej są uznaniowe i wypłacane na podstawie decyzji Zarządów. W wybranych obszarach wypłacane są premie zadaniowe. Szczegółowe zasady związane z systemem premiowania regulowane są poprzez zapisy Regulaminów Wynagrodzeń w spółkach.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 35a
ZMIANA STANU REZERW KRÓTKOTERMINOWYCH
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
Stan na początek okresu
22 535
24 069
a) Zwiększenia
49 868
67 501
- utworzenie rezerwy na urlopy
7 459
5 077
- utworzenie rezerwy na świadczenia emerytalne
24
-
- utworzenie rezerwy na nagrody i premie
20 441
15 860
- utworzenie rezerwy na naprawy gwarancyjne
19 071
44 173
- przeniesienie z rezerw długoterminowych
16
41
- utworzenie rezerwy na działania promocyjno-reklamowe
-
914
- inne zwiększenia*
2 857
1 436
b) Zmniejszenia
44 082
69 035
- wykorzystanie rezerwy na urlopy
6 749
4 053
- rozwiązanie rezerwy na urlopy
620
534
- wykorzystanie rezerwy na świadczenia emerytalne
16
-
- rozwiązanie rezerwy na świadczenia emerytalne
5
-
- wykorzystanie rezerwy na nagrody i premie
12 768
16 631
- rozwiązanie rezerwy na nagrody i premie
668
247
- wykorzystanie rezerwy na naprawy gwarancyjne
20 059
44 141
- rozwiązanie rezerwy na naprawy gwarancyjne
1 172
881
- przeniesienie do rezerw długoterminowych
12
-
- rozwiązanie rezerwy na działania promocyjno-reklamowe
-
1 224
- inne zmniejszenia**
2 013
1 324
Stan na koniec okresu
28 321
22 535
 
* Inne zwiększenia to utworzona rezerwa na odprawy
** Inne zmniejszenia to rozwiązanie rezerwy na odprawy.
 
 
Nota nr 36
ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług w okresie spłaty do 12 miesięcy
161 173
127 162
a) Wobec jednostek powiązanych
310
279
b) Wobec pozostałych jednostek
160 863
126 883
2 Zaliczki otrzymane na dostawy w okresie spłaty do 12 miesięcy
718
1 716
a) Wobec jednostek powiązanych
-
-
b) Wobec pozostałych jednostek
718
1 716
3 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług w okresie spłaty powyżej 12 miesięcy
1 339
6 406
a) Wobec jednostek powiązanych
-
-
b) Wobec pozostałych jednostek
1 339
6 406
4 Zaliczki otrzymane na dostawy w okresie spłaty powyżej 12 miesięcy
-
-
Zobowiązania handlowe, razem
163 230
135 284
 
Nota nr 36a
ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE O POZOSTAŁYM OD DNIA BILANSOWEGO OKRESIE SPŁATY
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
a) Do 1 miesiąca
59 344
74 561
b) Powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy
58 914
40 579
c) Powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy
18 407
1 293
d) Powyżej 6 miesięcy do 1 roku
7 860
2 322
e) Powyżej 1 roku
1 339
6 406
f) Zobowiązania przeterminowane
17 366
10 123
Zobowiązania handlowe, razem
163 230
135 284

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 36b
ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE PRZETERMINOWANE Z PODZIAŁEM NA ZOBOWIĄZANIA NIEZAPŁACONE W OKRESIE:
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
a) Do 1 miesiąca
12 847
7 756
b) Powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy
2 653
1 775
c) Powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy
1 415
425
d) Powyżej 6 miesięcy do 1 roku
411
45
e) Powyżej 1 roku
40
122
Zobowiązania handlowe, przeterminowane razem
17 366
10 123
 
 
Nota nr 37
BIEŻĄCE ZOBOWIĄZANIA PODATKOWE I INNE ZOBOWIĄZANIA O PODOBNYM CHARAKTERZE
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1 Bieżące zobowiązania podatkowe (z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych CIT)
4 952
6 137
2 Pozostałe zobowiązania podatkowe i inne zobowiązania o podobnym charakterze:
23 741
12 188
a) z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych PIT
1 870
1 794
b) z tytułu podatku VAT
17 177
5 930
c) zobowiązania do ZUS
4 403
4 181
d) pozostałe zobowiązania publiczno-prawne
291
283
Bieżące zobowiązania podatkowe i inne zobowiązania o podobnym charakterze, razem
28 693
18 325
 
Nota nr 37a
BIEŻĄCE ZOBOWIĄZANIA PODATKOWE I INNE ZOBOWIĄZANIA O PODOBNYM CHARAKTERZE - TERMINY PŁATNOŚCI
stan na
31.12.2022
Termin płatności
1 Podatek od towarów i usług
17 177
25.01.2023
2 Podatek dochodowy CIT
4 952
31.05.2023
3 Podatek dochodowy PIT
1 870
20.01.2023
4 ZUS
4 403
15.01.2023
5 PFRON
166
20.01.2023
6 Pozostałe zobowiązania publiczno-prawne
125
31.05.2023
Razem
28 693
 
 
Nota nr 38
ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE Z TYTUŁU LEASINGU O POZOSTAŁYM OD DNIA BILANSOWEGO OKRESIE SPŁATY
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
a) Do 1 miesiąca
701
1 072
b) Powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy
1 905
2 204
c) Powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy
2 226
2 959
d) Powyżej 6 miesięcy do 1 roku
5 195
5 260
e) Zobowiązania przeterminowane
-
-
Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu leasingu, razem
10 027
11 495
 
 
Nota nr 39
POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE KRÓTKOTERMINOWE
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1 Inne zobowiązania finansowe
40
81
a) Wobec jednostek powiązanych
-
-
b) Wobec pozostałych jednostek
40
81
3 Fundusze wydzielone
24
21
a) ZFŚS
24
21
Pozostałe zobowiązania finansowe krótkoterminowe, razem
64
102

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 39a
POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE KRÓTKOTERMINOWE O POZOSTAŁYM OD DNIA BILANSOWEGO OKRESIE SPŁATY
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
a) Do 1 miesiąca
59
61
b) Powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy
5
-
c) Powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy
-
41
d) Powyżej 6 miesięcy do 1 roku
-
-
e) Zobowiązania przeterminowane
-
-
Pozostałe zobowiązania finansowe krótkoterminowe, razem
64
102
 
 
Nota nr 40
POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1 Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń
1 242
448
2 Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe
867
1 070
a) Wobec jednostek powiązanych
-
2
b) Wobec pozostałych jednostek
867
1 068
3 Rozliczenia międzyokresowe kosztów
6 172
9 097
a) Rezerwy na koszty kontraktów
2 411
6 050
b) Umowy o budowę
-
552
c) Rezerwa na badanie bilansu
421
324
d) Rezerwa na pozostałe koszty
3 340
2 171
4 Rozliczenia międzyokresowe przychodów
15 285
27 232
a) Przychody przyszłych okresów
12 686
8 905
b) Otrzymane zaliczki
831
16 720
c) Inne
1 768
1 607
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe, razem
23 566
37 847
 
Rezerwy na koszty kontraktów
 
Ujęcie szacunku kosztów kontraktów, które w rozliczeniu kontraktu na dzień bilansowy dotyczą danego okresu, a nie były ujęte na podstawie dokumentów źródłowych. Szacunek wynika z budżetów kontraktów i zleceń i w przypadku kontraktów długoterminowych - obmiaru stopnia zaawansowania prac (szersze objaśnienia znajdują się w nocie nr 10).
 
Rezerwa na badanie bilansu
 
Rezerwa na badanie bilansu prezentowana jest według wartości zobowiązania wynikającego z umowy.
 
Rezerwa na pozostałe koszty
 
Rezerwa na pozostałe koszty prezentowana jest według szacunków opartych o:
  • otrzymane po dniu bilansowym faktury dotyczące okresu obrachunkowego,
  • inne niezafakturowane na dzień bilansowy koszty, których oszacowanie jest możliwe na podstawie umów lub szacunek oparty jest o comiesięczne rozliczenia.
 
Przychody przyszłych okresów
 
Przychody przyszłych okresów w części dotyczącej realizowanej sprzedaży w każdym przypadku dotyczą zafakturowanych i zapłaconych z góry usług serwisowych (serwisów gwarancyjnych i pogwarancyjnych), dostarczanych licencji i usług wsparcia technicznego. Wycena opiera się na wartościach wynikających z dokumentów sprzedaży (faktur) oraz umów.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
 
Nota nr 40a
POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE O POZOSTAŁYM OD DNIA BILANSOWEGO OKRESIE SPŁATY
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
a) Do 1 miesiąca
5 181
19 036
b) Powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy
8 965
9 777
c) Powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy
1 755
3 069
d) Powyżej 6 miesięcy do 1 roku
7 641
5 956
e) Zobowiązania przeterminowane
24
9
Zobowiązania krótkoterminowe pozostałe, razem
23 566
37 847
 
Nota nr 40b
ZMIANA STANU REZERW NA KOSZTY KONTRAKTÓW
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
Stan na początek okresu
6 050
1 384
a) Zwiększenia
10 660
21 795
- utworzenie
10 641
21 791
- inne zwiększenia
19
4
b) Zmniejszenia
14 299
17 129
- wykorzystanie
13 823
16 004
- rozwiązanie
476
1 125
Stan na koniec okresu
2 411
6 050
 
Nota nr 40c
ZMIANA STANU POZOSTAŁYCH REZERW KRÓTKOTERMINOWYCH
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
Stan na początek okresu
2 171
3 260
a) Zwiększenia
5 703
3 686
- utworzenie
5 695
3 673
- inne zwiększenia
8
13
b) Zmniejszenia
4 534
4 775
- wykorzystanie
4 464
3 999
- rozwiązanie
39
758
- inne zmniejszenia
31
18
Stan na koniec okresu
3 340
2 171
 
 
Nota nr 41
ODPISY AKTUALIZUJĄCE
Odpisy aktualizujące wartość aktywów i ich odwrócenia zostały przedstawione w notach 41a-41b.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 41a
DOKONANE ODPISY AKTUALIZACJI WARTOŚCI SKŁADNIKÓW MAJĄTKU
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
- należności handlowych
1 614
7 560
- zapasów
2 603
1 580
- należności z tytułu udzielonych pożyczek
18
5 600
- obligacji pożyczkowych
764
389
- pozostałych należności
461
498
- rzeczowych aktywów trwałych
774
-
- wartości niematerialnych
780
-
Dokonane odpisy aktualizacji wartości składników majątku, razem
7 014
15 627
 
Główne zdarzenia i okoliczności, które doprowadziły do ujęcia odpisów z tytułu utraty wartości:
  • konieczność dokonania odpisu aktualizującego należności wyniknęła z braku wpłat z tytułu należności handlowych od kontrahentów w okresie ponad 6 miesięcy po terminie bez wyraźnego uzasadnienia tego,
  • konieczność dokonania odpisu aktualizującego należności z tytułu udzielonych pożyczek ze względu na ryzyko transakcji,
  • odpisy aktualizujące wartość zapasów zostały dokonane metodą szacunkową statystyczną, polegającą na zastosowaniu zasady wiązania okresu pochodzenia zapasu z ustalonym procentem przeszacowania. W sumie odpis aktualizujący dla zapasów wycenionych tą metodą wyniósł 1.755 tys. zł,
  • odpisy aktualizujące wartość zapasów, które utraciły swoje cechy użytkowe, niezależnie od okresu utrzymywania ich na stanie magazynowym (kwota 848 tys. zł),
  • obligacje pożyczkowe – w związku z brakiem dokonania wykupu obligacji serii C przez Małopolska Sieć Szerokopasmowa Sp. z o.o. dokonano odpisu aktualizującego na wartość naliczonych odsetek za okres odsetkowy kończący się w dniu 31 grudnia 2022 r.
  • rzeczowe aktywa trwałe – w związku z przekwalifikowaniem środków trwałych do działalności zaniechanej,
  • wartości niematerialne - odpis dotyczy oprogramowania dedykowanego do współpracy z kasami wirtualnymi i dokonany został w związku z brakiem odpowiedniej wielkości rynku uzasadniającego dalszy rozwój oprogramowania
 
Nota nr 41b
DOKONANE PRZYWRÓCENIA WARTOŚCI SKŁADNIKÓW MAJĄTKU
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
- należności handlowych
959
3 852
- zapasów
909
757
- pozostałych należności
155
186
Dokonane przywrócenia wartości składników majątku, razem
2 023
4 795
 
Główne zdarzenia i okoliczności, które doprowadziły do odwrócenia odpisów z tytułu utraty wartości:
 
  • w przypadku należności handlowych i pozostałych należności – nastąpiła ich spłata
  • w przypadku zapasów - zostały wykorzystane w produkcji (kwota 699 tys. zł), zostały sprzedane w okresie sprawozdawczym (kwota 149 tys. zł) lub zostały zlikwidowane (kwota 61 tys. zł).
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
2. Noty objaśniające do należności i zobowiązań warunkowych
 
Nota nr 42
POZYCJE POZABILANSOWE
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
1 Należności warunkowe
-
-
a) Od jednostek powiązanych
-
-
b) Od pozostałych jednostek
-
-
2 Zobowiązania warunkowe
47 902
55 867
a) Na rzecz jednostek powiązanych
-
-
b) Na rzecz pozostałych jednostek
47 902
55 867
- udzielonych gwarancji należytego wykonania kontraktu
44 297
31 816
- udzielonych poręczeń
-
-
- gwarancje przetargowe
655
500
- gwarancje pozostałe
2 950
23 551
3 Inne zobowiązania
2 484
12 853
- gwarancje zapłaty
2 464
12 835
- inne
20
18
Pozycje pozabilansowe, razem
50 386
68 720
 
Dodatkowo Grupa Kapitałowa posiada weksle zabezpieczające płatności z tytułu leasingu, których wartość godziwą Spółka wycenia na 0 zł.
 
Nota nr 42a
Wykaz czynnych gwarancji wystawionych na zlecenie Grupy Kapitałowej Comp S.A.
 
Wykaz czynnych gwarancji wystawionych na zlecenie Comp S.A.
Stan na dzień 31.12.2022 r.
 
L.p.
Gwarant
Beneficjent
Nr gwarancji
Rodzaj gwarancji
Kwota gwarancji
Ważność gwarancji
Kaucje gwarancyjne
od
do
1.
mBank S.A.
Ered3
MT49143KPB22
zapłaty
1 200
01.01.2023
31.12.2023
-
2.
PEC Działkowa
MT490045KPB13
zapłaty
729
28.05.2013
31.12.2023
-
3.
RCZSiUT
MT49104KPB17
należyte wykonanie
80
14.07.2017
30.06.2024
16
4.
PGE Systemy S.A.
MT49155KPB19
należyte wykonanie
244
26.09.2019
31.01.2024
49
5.
PGE GiEK
MT49169KPB19
należyte wykonanie
36
07.10.2019
31.01.2024
7
6.
PGE EO
MT49170KPB19
należyte wykonanie
4
07.10.2019
31.01.2024
1
7.
PGE EC
MT49201KPB19
należyte wykonanie
28
05.11.2019
31.01.2024
6
8.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
MT49055KPB20
należyte wykonanie
2 688
24.03.2020
24.04.2024
538
9.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
MT49053KPB20
należyte wykonanie
33
19.03.2020
26.08.2026
7
10.
Lloyds Bank
MT49102ZPA18
zwrotu
20
05.06.2018
bezterminowo
22
11.
Województwo Pomorskie
MT49138KPB20
należyte wykonanie
8
24.08.2020
30.11.2023
2
12.
Miasto Poznań
MT49142KPB20
należyte wykonanie
1
25.08.2020
27.10.2023
-
13.
Miasto Poznań
MT49141KPB20
należyte wykonanie
5
25.08.2020
13.10.2023
1
14.
Orange Polska S.A.
MT49150KPB20
należyte wykonanie
100
31.08.2020
31.07.2023
-
15.
Województwo Wielkopolskie
MT49190KPB20
należyte wykonanie
14
19.10.2020
23.10.2025
3
16.
Ministerstwo Finansów
MT49197KPB20
należyte wykonanie
14
26.10.2020
15.03.2024
3
17.
Bank Millennium S.A.
MT49223KPB20
należyte wykonanie
250
21.12.2020
2023.11.30
-
18.
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
MT49039KPB21
należyte wykonanie
286
04.03.2021
15.04.2024
-

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
19.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
MT49026KPB21
należyte wykonanie
70
19.02.2021
01.02.2023
-
20.
PGE Dystrybucja S.A.
MT49156KPB19
należyte wykonanie
122
26.09.2019
31.01.2024
24
21.
Urząd Miasta Ruda Śląska
MT49070KPB21
należyte wykonanie
14
14.04.2021
15.04.2026
3
22.
PERN S.A.
MT49160KPB21
należyte wykonanie
29
08.09.2021
06.07.2024
-
23.
PERN S.A.
MT49161KPB21
należyte wykonanie
84
09.09.2021
12.12.2024
17
24.
Województwo Zachodniopomorskie
MT49170KPB21
należyte wykonanie
81
24.09.2021
31.05.2027
16
25.
F.R.B INTER-BUD
Sp. z o.o. Sp. k.
MT49022KMB22
należyte wykonanie
22
09.03.2022
02.03.2027
4
26.
Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień
MT49035KPB22
należyte wykonanie
96
06.04.2022
08.04.2027
19
27.
Stacja Pogotowia Ratunkowego
MT49034KPB22
należyte wykonanie
46
06.04.2022
08.04.2027
9
28.
COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.
MT49036KPB22
należyte wykonanie
770
06.04.2022
08.04.2027
154
29.
Szpital Specjalistyczny w Prabutach
MT49038KPB22
należyte wykonanie
170
06.04.2022
08.04.2027
34
30.
Szpitale Pomorskie Sp. z o.o.
MT49040KPB22
należyte wykonanie
1 381
06.04.2022
08.04.2027
276
31.
Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie
MT49039KPB22
należyte wykonanie
268
06.04.2022
08.04.2027
53
32.
Szpital Dziecięcy Polanki
MT49037KPB22
należyte wykonanie
145
06.04.2022
08.04.2027
29
33.
Województwo Pomorskie
MT49041KPB22
należyte wykonanie
1 187
06.04.2022
08.04.2027
237
 
 razem
 
 
 
10 225
 
 
1 530
1.
BNP
Fast Group
CRD/G/0076063
należyte wykonanie
26
26.09.2017
23.01.2023
5
2.
PARIBAS
Powiat Wolsztyński
CRD/G/0077093
należyte wykonanie
24
28.11.2017
02.05.2023
5
3.
Bank
PERN S.A.
CRD/G/0081413
należyte wykonanie
290
20.08.2018
30.01.2023
-
4.
Polska
Fast Group
CRD/G/0082011
należyte wykonanie
11
24.09.2018
30.08.2024
7
5.
S.A.
PKP PLK
CRD/G/0083682
należyte wykonanie
101
29.01.2019
24.06.2024
20
6.
Fast Group
CRD/G/0084082
należyte wykonanie
5
01.03.2019
30.08.2024
3
7.
NiASK
CRD/G/0084581
należyte wykonanie
1 064
02.04.2019
31.12.2024
213
8.
ULC
GW/005488/19
należyte wykonanie
210
12.12.2019
18.05.2026
42
9.
KGP
GW/005491/19
należyte wykonanie
119
31.12.2019
06.06.2025
24
10.
Województwo Wielkopolskie
GW/001164/20
należyte wykonanie
1 359
26.02.2020
23.01.2023
11.
PERN S.A.
GW/000894/20
należyte wykonanie
147
14.02.2020
18.05.2026
29
12.
Elektrotim S.A.
GW/003402/20
należyte wykonanie
30
12.06.2020
25.08.2023
-
13.
Skarb Państwa - Komendant Główny Policji
GW/005410/20
należyte wykonanie
50
23.09.2020
31.01.2026
10
14.
Skarb Państwa - Komendant Główny Policji
GW/005127/20
należyte wykonanie
590
31.08.2020
15.08.2024
67
15.
Województwo Pomorskie
CRD/G/0076305
należyte wykonanie
13
10.10.2017
24.02.2023
3
16.
PKP Intercity S.A.
CRD/G/0083982
należyte wykonanie
353
21.02.2019
18.02.2025
71
17.
PKP Intercity S.A.
GW/003009/21
należyte wykonanie
50
17.06.2021
30.04.2023
-
18.
Główny Inspektorat Transportu Drogowego
GW/004405/21
należyte wykonanie
393
27.08.2021
26.07.2027
79
19.
NASK - Państwowy Instytut Badawczy
GW/004717/21
należyte wykonanie
14
10.09.2021
15.01.2027
3
20.
PERN S.A.
GW/005667/21
należyte wykonanie
39
26.10.2021
31.07.2024
-
21.
Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych
GW/005854/21
należyte wykonanie
39
08.11.2021
30.11.2027
8
22.
PERN S.A.
GW/001262/22
należyte wykonanie
227
08.03.2022
21.04.2023
-
23.
PERN S.A.
GW/001311/22
należyte wykonanie
63
09.03.2022
31.07.2025
-
24.
Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku
GW/001887/22
należyte wykonanie
66
05.04.2022
08.04.2027
13

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
25.
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku
GW/001891/22
należyte wykonanie
45
05.04.2022
08.04.2027
9
26.
Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. S. Kryzana
GW/001890/22
należyte wykonanie
227
06.04.2022
08.04.2027
45
27.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku Sp. z o.o.
GW/001889/22
należyte wykonanie
754
06.04.2022
08.04.2027
151
28.
Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. T. Bilikiewicza
GW/001886/22
należyte wykonanie
203
07.04.2022
08.04.2027
41
29.
Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie Sp. z o.o.
GW/001888/22
należyte wykonanie
160
07.04.2022
08.04.2027
32
30.
PERN S.A.
GW/003187/22
należyte wykonanie
50
01.06.2022
28.02.2026
10
31.
Województwo Wielkopolskie
GW/005553/22
należyte wykonanie
582
06.10.2022
30.12.2028
116
32.
Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze
GW/006194/22
przetargowa
100
03.11.2022
10.02.2023
-
33.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
GW/005115/22
przetargowa
90
20.09.2022
23.01.2023
-
 
 razem
 
 
 
7 494
 
 
1 006
 
Wykaz czynnych gwarancji wystawionych na zlecenie spółek z Grupy Kapitałowej Comp S.A .
Stan na dzień 31.12.2022 r.
 
L.p.
Gwarant
Beneficjent
Nr gwarancji
Rodzaj gwarancji
Kwota gwarancji
Ważność gwarancji
Kaucje gwarancyjne
od
do
1.
mBank S.A.
SA Wrocław
MT49035KPB19
należyte wykonanie
215
26.02.2019
26.02.2024
43
2.
SKW
MT49051KPB19
należyte wykonanie
197
20.03.2019
15.05.2023
39
3.
Energa-Operator S.A.
MT49035KPB20
należyte wykonanie
42
25.02.2020
17.04.2023
8
4.
Woj. Wielosp. Centrum Onkologii i Traumatologii
MT49052KPB20
należyte wykonanie
199
20.03.2020
20.03.2025
42
5.
SP-CZCSZ
MT49146KPB20
należyte wykonanie
40
26.08.2020
02.02.2023
6.
Port Lotniczy Poznań-Ławica Sp. Z o.o
MT49184KPB20
należyte wykonanie
44
12.10.2020
12.01.2023
15
7.
SP-CZCSZ
MT49194KPB20
należyte wykonanie
75
23.10.2020
23.10.2025
15
8.
Dolnośląski UW we Wrocławiu
MT49181KPB20
należyte wykonanie
93
08.10.2020
02.01.2025
19
9.
SP-KGP
MT49201KPB20
należyte wykonanie
37
16.11.2020
16.11.2025
7
10.
SP-CZCSZ
MT49001KAP21
gwarancja zwrotu zaliczki
2 914
05.01.2021
06.01.2023
57
11.
NiASK PIB
MT49017KPB21
należyte wykonanie
373
12.02.2021
11.02.2026
38
12.
SP-CZCSZ
MT49018KPB21
należyte wykonanie
191
05.02.2021
11.03.2024
24
13.
Małopolski UW
MT49047KPB21
należyte wykonanie
121
18.03.2021
27.12.2024
10
14.
CZCSZ
MT49146KPB21
należyte wykonanie
7
30.08.2021
15.11.2025
8
15.
PIG-PIB
MT49149KBP21
należyte wykonanie
38
06.09.2021
15.07.2026
4
16.
Tramwaje Warszawskie
MT49173KPB21
należyte wykonanie
594
30.09.2021
30.09.2026
209

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
17.
SP-CIRF
MT49179KPB21
należyte wykonanie
38
14.10.2021
18.10.2026
19
18.
SP-CIRF
MT49180KPB21
należyte wykonanie
93
14.10.2021
18.10.2026
7
19.
Szpitale Wielkopolski
MT49189KPB21
należyte wykonanie
34
15.11.2021
05.07.2025
17
20.
ZUS
MT49199KPB21
należyte wykonanie
84
01.12.2021
31.01.2025
27
21.
NBP
MT49200KPB21
należyte wykonanie
135
03.12.2021
31.01.2025
215
22.
Poczta Polska
MT49206KPB21
należyte wykonanie
1 076
17.12.2021
30.03.2026
78
23.
SP-CZCSZ
MT49007KPB22
należyte wykonanie
390
21.01.2022
27.02.2025
0
24.
SP-MS
MT49053KPB22
należyte wykonanie
7 892
31.05.2022
31.03.2027
877
25.
GI RP
MT49067ZTG22
należyte wykonanie
364
11.07.2022
10.02.2023
-
26.
Ministry of Justice of the Republic of Armenia
MT49074ZPB22
należyte wykonanie
253
19.07.2022
29.02.2024
-
27.
Ministry of Justice of the Republic of Armenia
MT49068ZPB22
należyte wykonanie
761
12.07.2023
28.02.2023
-
28.
PKP PLK
MT49116KTG22
przetargowa
40
14.10.2022
31.03.2023
-
29.
PKP PLK
MT49118KTG22
przetargowa
15
20.10.2022
14.01.2023
-
30.
KOWR
MT49126KTG22
należyte wykonanie
100
17.11.2022
15.03.2023
-
31.
SP-CZCSZ
MT49133KPB22
należyte wykonanie
1 995
28.11.2022
31.12.2026
1 083
32.
SP-CZCSZ
MT49134KPB22
należyte wykonanie
1 560
28.11.2022
31.12.2026
-
33.
SP-CZCSZ
MT49135KPB22
należyte wykonanie
6 191
28.11.2022
31.12.2026
-
 
 razem
 
 
 
26 201
 
 
2 861
1.
Millenium Bank S.A.
SP-KGP
86200-02-0339472
należyte wykonanie
145
21.06.2021
22.07.2024
23
 
 razem
 
 
 
145
 
 
23
1.
Erste Bank PLC.
ÚjbudaOne Logisztikai Park Kft.
-
zapłaty
36
-
31.12.2025
36
 
 razem
 
 
 
36
 
 
36
1
KUKE S.A.
Gm. Wrocław
RW/GW/41/483/5219/2018
przetargowa
100
29.03.2019
06.03.2023
-
 
 razem
 
 
 
100
 
 
-
Bank Pekao S.A.
1.
Skarb Państwa - CIRF
BOFH19013293GP/K
należyte wykonanie
38
20.12.2019
31.01.2023
8
2.
SP KGP
BOFH19013254GP/K
należyte wykonanie
78
03.01.2020
27.03.2023
16
3.
Netia S.A.
BOFH20020428GP/K
należyte wykonanie
149
17.03.2020
05.01.2023
40
4.
SP-KGP
BOFH20020698GP/W
należyte wykonanie
210
30.04.2020
15.03.2023
41
5.
SP-KGP
BOFH20020699GP/W
należyte wykonanie
206
30.04.2020
05.04.2024
9
6.
SP-KGP
BOFH20021135GP/K
należyte wykonanie
87
08.06.2020
11.04.2023
22
7.
SP-KGP
BOFH20021231GP/K
należyte wykonanie
109
25.06.2020
01.01.2024
7
8.
SP-KGP
BOFH20021232GP/K
należyte wykonanie
33
25.06.2020
05.01.2024
12
9.
SK-KGP
BOFH20021270GP/K
należyte wykonanie
59
02.07.2020
02.02.2024
60
10.
SK-KGP
BOFH20021511GP/K
należyte wykonanie
90
27.07.2020
15.11.2023
0
11.
SP-MC
BOFH20021950GP/K
należyte wykonanie
46
01.10.2020
30.11.2023
30
12.
SP-MF
BOFH20022159GP/K
należyte wykonanie
703
30.10.2020
15.08.2024
468

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
13.
SP-MF
BOFH20022160GP/K
należyte wykonanie
78
30.10.2020
06.01.2025
52
14.
SP-CZCSZ
BOFH20022525GP/K
należyte wykonanie
442
02.12.2020
16.01.2025
88
15.
SP-KGP
BOFH20022644GP/K
należyte wykonanie
36
09.12.2020
19.01.2024
7
16.
CIRF
BOFH20022648GP/K
należyte wykonanie
49
28.12.2020
15.02.2024
33
17.
CIRF
BOFH20022651GP/K
należyte wykonanie
49
28.12.2020
15.02.2025
33
18.
SP-CZCSZ
BOFH21022959GP/K
należyte wykonanie
284
20.01.2021
29.02.2024
75
19.
Poczta Polska
BOFH21024176GP/K
należyte wykonanie
48
20.05.2021
30.07.2024
43
20.
ZUS
BOFH21024632GP/K
należyte wykonanie
115
06.07.2021
14.08.2024
1
21.
SP-KPRM
BOFH21025281GP/K
należyte wykonanie
19
08.09.2021
23.10.2024
119
22.
SP-KGP
BOFH21025498GP/K
należyte wykonanie
314
04.10.2021
14.02.2025
8
23.
PWPW
BFH22026740GP/K
należyte wykonanie
36
01.02.2022
31.03.2023
42
24.
PUW w Gdańsku
BFH22027807GP/K
należyte wykonanie
64
18.05.2022
07.01.2026
25.
SP-KGP
BFH22027988GP/K
należyte wykonanie
11
24.05.2022
16.07.2024
26.
SP-CZCSZ
BFH22027959GP/W
należyte wykonanie
301
26.05.2022
30.10.2023
60
27.
SP-KGP
BFH22027784GP/K
należyte wykonanie
56
04.05.2022
20.01.2023
28.
SP-KGP
BFH22027606GP/K
należyte wykonanie
46
05.05.2022
30.06.2024
5
29.
SP-KGP
BFH22028218GP/K
należyte wykonanie
257
22.06.2022
20.06.2027
171
30.
ZUS
BFH22028458GP/K
należyte wykonanie
19
08.07.2022
07.08.2025
4
31.
SP-CZCSZ
BFH22028590GP/K
należyte wykonanie
108
19.07.2022
19.12.2026
32.
SP-KGP
BFH22028376GP/K
należyte wykonanie
32
05.07.2022
20.01.2023
33.
SP-KGP
BFH22028794GP/K
należyte wykonanie
36
10.08.2022
25.09.2024
12
34.
SA Wrocław
BFH22028824GP/K
przetargowa
50
08.08.2022
31.01.2023
35.
SP-KGP
BFH22029028GP/K
przetargowa
200
30.08.2022
03.01.2023
36.
SP-CZCSZ
BFH22028957GP/K
należyte wykonanie
172
29.08.2022
23.02.2024
37.
Województwo Małopolskie
BFH22028777GP/K
przetargowa
40
09.08.2022
28.11.2024
38.
SP MS
MT49104KPB22
należyte wykonanie
42
16.09.2022
31.03.2023
39.
SP MS
MT49103KPB22
należyte wykonanie
899
16.09.2022
31.03.2023
40.
PKP PLK
BFH22029675GP/K
przetargowa
20
28.10.2022
17.01.2023
41.
NFZ
BFH22030387GP/K
należyte wykonanie
19
30.12.2022
31.01.2025
2
 
 Razem
 
 
 
5 650
 
 
1 468
 
Nota nr 42b
Wykaz poręczeń wystawionych przez Grupę Kapitałową Comp S.A.
 
Comp S.A.
Stan na dzień 31.12.2022 r.
 
Od czasu zakończenia ostatniego roku obrotowego zobowiązania warunkowe z tytułu poręczeń udzielonych jednostkom powiązanym zmniejszyły się o kwotę 11.852 tys. zł.
 
Łączna kwota poręczeń udzielonych przez Comp S.A. stanowi 6,0% kapitałów własnych.
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
L.p.
Beneficjent
Rodzaj zobowiązania
Kwota
zobowiązania
Termin wygaśnięcia zobowiązania
1.
Żywiec Investments Holding Sp. z o.o.
wierzytelność - Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.
10 000
31.12.2025
2.
Divante Sp. z o.o.
wierzytelność - Comp Platforma Usług S.A.
414
4 miesiące od odbioru
3.
ING Bank Śląski S.A.
kredyt wieloproduktowy – Zakłady Urządzeń Komputerowych Elzab S.A.
19 526
07.06.2026
Razem
29 940
 
Nota nr 42c
Wykaz zastawów rejestrowych i hipotek Grupy Kapitałowej Comp S.A.
 
Stan na dzień 31.12.2022 r.
 
L.p.
Przedmiot zastawu / hipoteki
Zastawnik / Wierzyciel hipoteczny
Tytuł zastawu / hipoteki
Kwota wierzytelności zabezpieczona zastawem
1.
Akcje własne Comp S.A.
mBank S.A.
umowa o kredyt odnawialny na produkcję on-line
22 000
2.
Zapasy magazynowe
mBank S.A.
umowa o kredyt odnawialny na produkcję on-line
22 000
3.
Nieruchomość gruntowa w Nowym Sączu
mBank S.A.
umowa o kredyt obrotowy
30 000
4.
Nieruchomość w Hódmezővásárhely
ERSTE Bank Hungary Plc
linia kredytowa
-
5.
Należności
ING Bank Śląski S.A
umowa kredytowa
69 150
6.
Zapasy magazynowe
ING Bank Śląski S.A
umowa kredytowa
69 150
7.
Wykrawarka marki PX1225 STRIPPIT INC
ING Bank Śląski S.A
umowa kredytowa
69 150
8.
Akcje własne ZUK Elzab S.A.
Multis Sp. z o.o.
pożyczka
1 500
* Do wysokości wartości nieruchomości
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
3. Noty objaśniające do Sprawozdania z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów
 
Nota nr 43
PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY - STRUKTURA RZECZOWA
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
1 Przychody netto ze sprzedaży usług
346 335
283 042
2 Przychody netto ze sprzedaży produktów
178 558
305 280
3 Przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów
225 662
220 428
Przychody ze sprzedaży, razem
750 555
808 750
 
 
Nota nr 43a
STRUKTURA PRZYCHODÓW ZE SPRZEDAŻY
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
%
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
%
1 Sprzedaż materiałów
51 308
7%
13 930
2%
2 Sprzedaż towarów
174 354
23%
206 498
26%
3 Sprzedaż produktów
178 558
24%
305 280
38%
4 Sprzedaż usług
346 335
46%
283 042
34%
Przychody ze sprzedaży, razem
750 555
100%
808 750
100%
 
 
Nota nr 43b
INFORMACJE DOTYCZĄCE SEGMENTÓW DZIAŁALNOŚCI
 
Dla precyzyjnego odwzorowania rzeczywistego sposobu funkcjonowania Spółki i Grupy oraz udostępnienia akcjonariuszom dobrego narzędzia do oceny działalności, raportowanie prowadzone jest w ramach dwóch obszarów: IT i Retail (Technologie Sprzedaży).
 
Wydzielenie dwóch segmentów sprawozdawczych, które są jednocześnie segmentami operacyjnymi, wynika z grupowania danych finansowych w dwóch liniach biznesowych Grupy:
  • które angażują się w określoną działalność gospodarczą, z której mogą uzyskiwać przychody i koszty,
  • których wyniki są regularnie przeglądane przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych w Grupie oraz wykorzystujący te wyniki przy decydowaniu o alokacji zasobów i przy ocenie wyników działalności segmentu oraz
  • w przypadku których dostępne są odrębne informacje finansowe.
 
Kryterium wydzielenia dwóch Segmentów opiera się na sposobie funkcjonowania na rynku oraz charakterze relacji z klientami. Głównym organem odpowiedzialnym za podejmowanie decyzji operacyjnych w Grupie jest Zarząd jednostki Dominującej.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
 
Struktura Segmentów przedstawia się następująco:
 
Segmenty
Zakres działalności Segmentu
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
Udział
w przychodach
Udział w wyniku operacyjnym
Udział
w przychodach
Udział w wyniku operacyjnym
Segment
RETAIL
  • Dostarczanie kompleksowych rozwiązań dla segmentu handlu i usług w zakresie urządzeń fiskalnych i niefiskalnych, dostarczanie usług szkoleniowych dla klientów i partnerów.
  • Świadczenie kompleksowych usług outsourcingowych w zakresie prowadzenia infrastruktury IT, usług serwisowych sprzętu komputerowego i biurowego, prowadzenie serwisu fiskalnego.
44%
64%
56%
103%
Segment IT
  • Dostarczanie kompleksowych usług projektowych, wdrożeniowych, doradczych i szkoleniowych dotyczących zarządzania bezpieczeństwem informatycznym.
  • Dostarczenie zoptymalizowanej i bezpiecznej infrastruktury sieciowej zapewniającej nieprzerwane funkcjonowanie procesów biznesowych przedsiębiorstwa oraz ochronę danych i zapewnienie odpowiednich warunków środowiskowych (bezpieczeństwo korporacyjne)
  • Dostarczanie kompleksowych rozwiązań informatycznych wraz z usługami konsultingowymi opartych o systemy pamięci masowych, systemy backupu i archiwizacji, sieci Storage Area Network oraz systemy wysokiej dostępności, zarządzanie projektami informatycznymi, doradztwo w zakresie systemów zarządzania jakością
57%
128%
45%
29%
Pozostałe
0%
-93%
-1%
-33%
 
Do Segmentu Retail przypisane zostały następujące ośrodki zysków:
  • Oddział Nowy Sącz – Centrum Technologii Sprzedaży wraz z Centrum Usług Serwisowych,
  • Grupa Kapitałowa ZUK Elzab S.A.,
  • Insoft Sp. z o.o.,
  • Grupa Kapitałowa Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.,
  • Polski System Korzyści Sp. z o.o.
 
Do Segmentu IT przypisano następujące ośrodki zysków:
  • Oddział w Warszawie - IT, w ramach którego funkcjonują Piony:
    • Pion Systemów Sieciowych,
    • Zaplecze Oddziału IT,
  • Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.
 
W roku 2022 Pion Rozwiązań Systemowych funkcjonujący dotychczas w ramach Jednostki Dominującej został przeniesiony jako Zorganizowana Część Przedsiębiorstwa do Spółki Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. kończąc proces ujednolicenia Centrum Kompetencyjnego Bezpieczeństwo.
 
W Segmencie Pozostałe prezentowane są przychody i koszty, których nie można przypisać do poszczególnych Segmentów, a których udział w przychodach Grupy Kapitałowej wynosi poniżej 10%, wyłączenia konsolidacyjne pomiędzy segmentami oraz centralne koszty związane z funkcjonowaniem całej Grupy Kapitałowej w tym koszty marketingu centralnego Grupy Kapitałowej.
 
W tym miejscu prezentuje się również wyłączenia transakcji wewnętrznych pomiędzy poszczególnymi Segmentami – tak, aby wyniki Segmentów uwzględniały wzajemnie świadczone sobie usługi.
 
Dla potrzeb klasyfikacji przychodów i przypisywania kosztów do działalności poszczególnych Segmentów oraz przypisania składników aktywów i zobowiązań do poszczególnych Segmentów prowadzona jest ewidencja księgowa wg obowiązującego w Grupie Kapitałowej schematu organizacyjnego. Raportowane wyniki Segmentów są spójne z wynikami prezentowanymi w sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Dla potrzeb kalkulacji wyników finansowych poszczególnych Segmentów prowadzona jest ewidencja księgowa:
  • - wg miejsc powstawania kosztów (MPK),
  • - przychodów i kosztów związanych z realizowanymi kontraktami handlowymi.
 
Analiza finansowa przeprowadzana jest na poziomie wyniku EBIT każdego Segmentu – wyłączono z kalkulacji przychody i koszty finansowe oraz podatek dochodowy.
 
Do Segmentów przypisane są wszystkie aktywa będące w ich użytkowaniu: środki trwałe, wartości niematerialne i prawne – w tym wartość firmy, należności i środki pieniężne. Uszczegółowienie ewidencji, wprowadzone w roku bieżącym pozwoliło na przypisanie do Segmentów części aktywów dotychczas prezentowanych w pozycji Pozostałe. W Segmencie Pozostałe aktywa nieprzypisane do Segmentu IT lub Segmentu Retail.
 
W ramach aktywów Segmentu Retail prezentowane są wartości niematerialne związane z projektem M/platform, w tym koszty prac rozwojowych w kwocie 45,6 mln złotych oraz pozostałe (patenty, licencje i inne) w kwocie 15 mln złotych.
 
Nakłady inwestycyjne wykazywane w Segmentach obejmują zarówno zewnętrzne jak i dokonywane w ramach Grupy Kapitałowej nakłady na: niefinansowe aktywa trwałe oraz prace badawczo rozwojowe. Na wartość prac badawczo-rozwojowych składają się zakupy zewnętrzne oraz prace własne związane z ich wytworzeniem.
 
Transakcje przeprowadzane pomiędzy segmentami operacyjnymi przeprowadzane są na zasadach rynkowych. Dla dokumentowania tych transakcji stosuje się faktury lub rachunki wewnętrzne (w przypadku transakcji przeprowadzanych pomiędzy segmentami wewnątrz jednej spółki). Obroty te w procesie sporządzania sprawozdania finansowego zostają wyłączone zgodnie z zasadami przyjętymi dla konsolidacji sprawozdań finansowych.
 
Rok 2022 okres bieżący
od 01.01.2022 do 31.12.2022
Segment IT
Segment Retail
Pozostałe
RAZEM
Przychody ze sprzedaży
428 706
339 717
0
768 423
Wyłączenia ( transakcje wewnętrzne)
(2 462)
(13 151)
(2 255)
(17 868)
Przychody ze sprzedaży po wyłączeniach
426 244
326 566
(2 255)
750 555
Koszty operacyjne
389 401
317 052
26 201
732 654
Wyłączenia ( transakcje wewnętrzne)
1 047
(10 544)
(5 333)
(14 830)
Koszty operacyjne po wyłączeniach
390 448
306 508
20 868
717 824
Inne koszty / przychody operacyjne
(789)
(2 563)
(2 132)
(5 484)
Zysk / (strata) na działalności operacyjnej (EBIT)
35 007
17 495
(25 255)
27 247
Przychody / koszty finansowe
x
x
x
(18 484)
Udział w zyskach / (stratach) jednostek stowarzyszonych
x
x
x
0
Zysk / (strata) brutto
x
x
x
8 763
Podatek dochodowy
x
x
x
(2 615)
Zysk / (strata) netto z działalności gospodarczej
x
x
x
11 378
Zysk / (strata) na działalności zaniechanej
x
x
x
(19 981)
Zysk / (strata) netto
x
x
x
(8 603)
Zysk / (strata) przypadający na udziałowców niekontrolujących
x
x
x
(8 242)
Zysk / (strata) przypadająca na akcjonariuszy Comp S.A.
x
x
x
(361)
Amortyzacja
18 948
25 431
2 451
46 830
 
stan na
31.12.2022
Segment IT
Segment Retail
Pozostałe
RAZEM
Aktywa segmentu
513 061
524 553
5 134
1 042 748
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
stan na
31.12.2022
Segment IT
Segment Retail
Pozostałe
RAZEM
Wartość firmy
99 822
172 979
-
272 801
Znaki firmowe
-
36 237
-
36 237
Koszty prac rozwojowych
74 540
74 927
-
149 467
Pozostałe (patenty, licencje, inne )
5 374
23 752
213
29 339
Wartości niematerialne razem
179 736
307 895
213
487 844
 
Rok 2022 okres bieżący
od 01.01.2022 do 31.12.2022
Segment IT
Segment Retail
Pozostałe
RAZEM
Niefinansowe aktywa trwałe (zakupy zewnętrzne i prace własne)
3 913
8 249
587
12 749
Zakupy spółek
-
150
-
150
Badania i rozwój (zakupy zewnętrzne i prace własne)
14 494
13 862
-
28 356
Nakłady inwestycyjne razem
18 407
22 261
587
41 255
 
Dane porównywalne:
 
Rok 2021 okres porównywalny
od 01.01.2021 do 31.12.2021
Segment IT
Segment Retail
Pozostałe
RAZEM
Przychody ze sprzedaży
370 824
462 197
1
833 022
Wyłączenia ( transakcje wewnętrzne)
(7 894)
(10 014)
(6 364)
(24 272)
Przychody ze sprzedaży po wyłączeniach
362 930
452 183
(6 363)
808 750
Koszty operacyjne
356 397
375 191
25 472
757 060
Wyłączenia ( transakcje wewnętrzne)
(9 563)
(5 471)
(8 468)
(23 502)
Koszty operacyjne po wyłączeniach
346 834
369 720
17 004
733 558
Inne koszty / przychody operacyjne
5 693
(5 835)
(994)
(1 136)
Zysk / (strata) na działalności operacyjnej (EBIT)
21 789
76 628
(24 361)
74 056
Przychody / koszty finansowe
x
x
x
(14 169)
Udział w zyskach / (stratach) jednostek stowarzyszonych
x
x
x
0
Zysk / (strata) brutto
x
x
x
59 887
Podatek dochodowy
x
x
x
14 670
Zysk / (strata) netto z działalności gospodarczej
x
x
x
45 217
Zysk / (strata) na działalności zaniechanej
x
x
x
(10 234)
Zysk / (strata) netto
x
x
x
34 983
Zysk / (strata) przypadający na udziałowców niekontrolujących
x
x
x
(995)
Zysk / (strata) przypadająca na akcjonariuszy Comp S.A.
x
x
x
35 978
Amortyzacja
20 172
22 304
2 651
45 127
 
stan na 31.12.2021
Segment IT
Segment Retail
Pozostałe
RAZEM
Aktywa segmentu
398 426
550 127
4 988
953 541
 
stan na 31.12.2021
Segment IT
Segment Retail
Pozostałe
RAZEM
Wartość firmy
99 822
172 979
-
272 801
Znaki firmowe
-
36 237
-
36 237
Koszty prac rozwojowych
66 757
73 926
-
140 683
Pozostałe (patenty, licencje, inne )
7 379
23 885
230
31 494
Wartości niematerialne razem
173 958
307 027
230
481 215
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Rok 2021 okres porównywalny
od 01.01.2021 do 31.12.2021
Segment IT
Segment Retail
Pozostałe
RAZEM
Niefinansowe aktywa trwałe (zakupy zewnętrzne i prace własne)
3 610
8 125
439
12 174
Zakupy spółek
-
16 207
-
16 207
Badania i rozwój (zakupy zewnętrzne i prace własne)
13 670
14 921
-
28 591
Nakłady inwestycyjne razem
17 280
39 253
439
56 972
 
Istotna większość przychodów Grupy Kapitałowej to przychody uzyskiwane w Polsce, a aktywność handlowa skoncentrowana jest na terenie Polski.
 
SEGMENTY GEOGRAFICZNE
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
Przychody uzyskane ze sprzedaży na rynek Polski:
 
- wartościowo
703 468
767 917
- procentowo
93,73%
94,95%
Przychody uzyskane ze sprzedaży eksportowej na terenie Unii Europejskiej:
 
- wartościowo
36 487
36 147
- procentowo
4,86%
4,47%
Przychody uzyskane ze sprzedaży eksportowej poza Unią Europejską:
 
- wartościowo
10 600
4 686
- procentowo
1,41%
0,58%
 
 
Nota nr 44
KOSZTY OPERACYJNE WEDŁUG TYPÓW KOSZTÓW
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres bieżący
od 01.01.2021
do 31.12.2021
Koszt własny sprzedaży
531 852
560 037
1 Wartość sprzedanych usług
237 718
196 994
2 Wartość sprzedanych produktów
108 638
186 823
3 Wartość sprzedanych towarów i materiałów
185 496
176 220
Koszty wg rodzaju:
 
a) Amortyzacja
46 830
45 127
b) Zużycie materiałów i energii
121 754
145 267
c) Usługi obce
211 255
228 090
- podwykonawstwo
147 923
136 429
- usługi serwisowe
28 372
52 970
- najem i eksploatacja powierzchni biurowej i magazynowej
3 037
2 615
- koszty marketingu
1 480
2 146
- pozostałe*
30 443
33 930
d) Podatki i opłaty
3 365
3 175
e) Wynagrodzenia
141 557
128 537
f) Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia
26 632
24 256
g) Pozostałe koszty rodzajowe
9 026
6 891
- podróże służbowe
756
319
- pozostałe**
8 270
6 572
Zmiana stanu zapasów, produktów i rozliczeń międzyokresowych
(21 479)
(16 735)
Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki
(6 612)
(7 270)
Koszty według rodzaju, razem
532 328
557 338
1 Koszty sprzedaży i dystrybucji
109 334
100 519
2 Koszty ogólnego zarządu
76 638
73 002
Koszty sprzedaży i ogólnozakładowe razem
185 972
173 521
 
* W pozycji Usługi obce - pozostałe prezentowane są głównie koszty doradztwa handlowego i usług informatycznych.
** Pozostałe koszty rodzajowe - pozostałe to głównie koszty szkoleń oraz ubezpieczeń komunikacyjnych i majątkowych.
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 44a
AMORTYZACJA
Rok 2022 okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
dotycząca kosztów sprzedaży
dotycząca kosztów ogólnego Zarządu
koszt wytworzenia produktów i usług
razem
1 Amortyzacja środków trwałych
3 335
6 154
5 996
15 485
2 Amortyzacja części zamiennych i komponentów
464
-
326
790
3 Amortyzacja wartości niematerialnych
8 667
8 433
13 455
30 555
Amortyzacja razem
12 466
14 587
19 777
46 830
 
AMORTYZACJA *
Rok 2021 okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
dotycząca kosztów sprzedaży
dotycząca kosztów ogólnego Zarządu
koszt wytworzenia produktów i usług
razem
1 Amortyzacja środków trwałych
3 817
6 035
5 781
15 633
2 Amortyzacja części zamiennych i komponentów
584
-
254
838
3 Amortyzacja wartości niematerialnych
7 508
9 514
11 634
28 656
Amortyzacja razem
11 909
15 549
17 669
45 127
 
* przekształcenie danych zgodnie z informacją zawartą we wstępie sprawozdania
 
 
Nota nr 45
POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
1 Rozwiązane rezerwy
2 609
3 603
a) Rozwiązanie rezerw na koszty kontraktów
359
2 392
b) Inne*
2 250
1 211
2 Pozostałe przychody operacyjne
5 377
8 630
a) Aktualizacja wartości należności handlowych
907
293
b) Aktualizacja wartości należności pozostałych
149
186
c) Aktualizacja wartości zapasów
41
-
d) Otrzymane odszkodowania
853
4 606
e) Przychody z dzierżawy / wynajmu
388
525
f) Inne**
3 039
3 020
3 Zysk ze sprzedaży niefinansowych aktywów trwałych
465
82
Pozostałe przychody operacyjne, razem
8 451
12 315
 
* Rozwiązane rezerwy – Inne to głównie rozwiązane rezerwy na urlopy i naprawy gwarancyjne.
**Pozostałe przychody operacyjne – Inne to głównie rozliczenie dotacji i rabaty posprzedażowe.
 
 
Nota nr 46
POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
1 Utworzone rezerwy
1 442
326
a) Zawiązanie rezerwy na koszty kontraktów
-
-
b) Inne
1 442
326
2 Pozostałe koszty operacyjne
12 493
13 125
a) Odpisy aktualizujące należności handlowe
264
3 974
b) Odpisy aktualizujące należności pozostałe
463
491
c) Odpisy aktualizujące zapasy
2 049
3 149

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
d) Przekazane darowizny
492
55
e) Koszty napraw ubezpieczonego mienia
227
419
f) Odpis utraty wartości aktywów
783
137
g) Spisanie należności
19
31
h) Koszty spraw sądowych
66
43
i) Likwidacja składników majątku
998
1 096
j) Kary
1 944
505
k) Inne*
5 188
3 225
3 Strata ze sprzedaży niefinansowych aktywów trwałych
-
-
Pozostałe koszty operacyjne, razem
13 935
13 451
 
*Pozostałe koszty operacyjne – Inne to głównie zrealizowane kontrakty w ramach rozliczeń z NCBiR oraz  koszty projektów niezrealizowanych.
 
 
Nota nr 47
PRZYCHODY FINANSOWE
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
1 Przychody finansowe z tytułu dywidend i udziałów w zyskach
-
-
2 Przychody finansowe z tytułu odsetek
1 008
714
3 Inne przychody finansowe
176
825
4 Zysk ze sprzedaży inwestycji
-
-
Przychody finansowe, razem
1 184
1 539
 
Nota nr 47a
PRZYCHODY FINANSOWE Z TYTUŁU ODSETEK
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
1 Odsetki z tytułu udzielonych pożyczek
660
638
a) Od jednostek powiązanych
127
-
b) Od pozostałych jednostek
533
638
2 Pozostałe odsetki
348
76
a) Od jednostek powiązanych
-
-
b) Od pozostałych jednostek
348
76
Przychody finansowe z tytułu odsetek, razem
1 008
714
 
 
Nota nr 47b
INNE PRZYCHODY FINANSOWE
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
1 Dodatnie różnice kursowe
-
-
2 Aktualizacja wyceny
50
94
a) Aktualizacja wartości odsetek
50
52
b) Aktualizacja wartości inwestycji
-
41
c) Pozostała aktualizacja wartości
-
1
3 Pozostałe*
126
731
Inne przychody finansowe, razem
176
825
 
*W pozycji Pozostałe ujęte zostały głównie przychody finansowe z tytułu dyskonta od przychodu rozliczanego w czasie.
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 48
KOSZTY FINANSOWE
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
1 Koszty finansowe z tytułu odsetek
14 103
4 352
2 Inne koszty finansowe
5 565
11 356
3 Strata ze sprzedaży inwestycji
-
-
Koszty finansowe, razem
19 668
15 708
 
Nota nr 48a
KOSZTY FINANSOWE Z TYTUŁU ODSETEK
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
1 Odsetki od kredytów i pożyczek
12 092
3 412
a) Od jednostek powiązanych
326
97
b) Od pozostałych jednostek
11 766
3 315
2 Pozostałe odsetki*
2 011
940
a) Od jednostek powiązanych
-
-
b) Od pozostałych jednostek
2 011
940
Koszty finansowe z tytułu odsetek, razem
14 103
4 352
 
* Koszty finansowe z tytułu pozostałych odsetek to głównie odsetki od umów leasingowych.
 
Nota nr 48b
INNE KOSZTY FINANSOWE
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
1 Ujemne różnice kursowe
628
1 514
a) Zrealizowane
863
(103)
b) Niezrealizowane
(235)
1 617
2 Aktualizacja wyceny
79
7 097
a) Aktualizacja wartości inwestycji
33
2 164
b) Pozostała aktualizacja wartości
46
4 933
3 Pozostałe
4 858
2 745
a) Prowizje i opłaty
3 002
2 374
b) Inne*
1 856
371
Inne koszty finansowe, razem
5 565
11 356
 
* W pozycji Inne prezentowany jest odpis na niespłaconą pożyczkę.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
 
Nota nr 49
PODATEK DOCHODOWY BIEŻĄCY
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
Zysk (Strata) brutto
8 763
59 887
Przychody niezaliczane do przychodów podatkowych (bez pozostałych przychodów operacyjnych i przychodów finansowych) (-)
(137 144)
(66 392)
Przychody podatkowe niezaliczane do księgowych (+)
147 987
72 991
Koszty operacyjne niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (+)
152 387
134 879
Pozostałe przychody operacyjne niezaliczane do przychodów podatkowych (-)
(45 159)
(9 212)
Pozostałe koszty operacyjne niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (+)
15 678
6 576
Przychody finansowe niezaliczane do przychodów podatkowych (-)
(18 571)
(8 594)
Koszty finansowe niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (+)
17 450
14 324
Koszty stanowiące KUP niebędące kosztami rachunkowymi (-)
(116 297)
(102 895)
Koszty z lat ubiegłych zrealizowane podatkowo (-)
(33 372)
(26 262)
Straty z lat ubiegłych (-)
(20)
(4 167)
Ulgi z tytułu inwestycji (-)
(17)
(1 564)
Inne (+/-)
18 018
21 091
Podstawa opodatkowania
35 230
92 016
Podatek dochodowy stanowiący zobowiązanie (19%)
6 694
17 483
 
Nota 49a
GŁÓWNE SKŁADNIKI OBCIĄŻENIA PODATKU DOCHODOWEGO
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
Podatek dochodowy
(2 615)
14 670
Bieżący podatek dochodowy
6 324
17 440
Bieżące obciążenia z tytułu podatku dochodowego
6 694
17 483
Korekty dotyczące bieżącego podatku dochodowego
(370)
(43)
Odroczony podatek dochodowy
(8 939)
(2 770)
Związany z powstaniem różnic przejściowych
(19 107)
(10 670)
Związany z odwróceniem się różnic przejściowych
10 168
7 900
 
Nota nr 49b
PODATEK EFEKTYWNY
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
Wynik brutto przed opodatkowaniem
8 763
59 887
Efektywna stawka podatkowa
-30%
24%
Podatek według efektywnej stawki
(2 615)
14 670
Podatek według ustawowej stawki
1 663
11 380
Efekt podatkowy kosztów niestanowiących (stanowiących) kosztów uzyskania według przepisów podatkowych
6 810
5 057
Efekt podatkowy przychodów niebędących przychodami według przepisów podatkowych
(10 048)
(2 131)
Straty z lat ubiegłych
(4)
(792)
Straty bieżące
4 850
257
Podatek dochodowy z lat ubiegłych
4 151
88
Korekty konsolidacyjne i inne*
(1 098)
3 581
Odroczony podatek
(8 939)
(2 770)
Podstawa opodatkowania
35 230
92 016
Podatek według efektywnej stawki (bieżący)
6 324
17 440

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
* Kwota zawiera głównie: korektę z tytułu podatku od darowizn dochodu ze źródeł kapitałowych, efekt podatkowy odliczeń od podatku dochodowego z tytułu różnic w stawkach podatkowych podmiotów zagranicznych oraz małego podatnika oraz korekty konsolidacyjne.
 
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie obowiązujących przepisów podatkowych. Zastosowanie tych przepisów różnicuje zysk (stratę) podatkową od księgowego zysku (straty) netto, w związku z wyłączeniem przychodów niepodlegających opodatkowaniu i kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu.
 
Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym. Wg przepisów podatkowych obowiązującą jest stawka 19%. Obecne przepisy nie przewidują zróżnicowania stawek podatkowych dla przyszłych okresów.
 
 
Nota nr 50
Obliczanie zysku na jedną akcję zwykłą oraz rozwodnionego zysku na jedną akcję zwykłą
 
Zysk na jedną akcję zwykłą oblicza się dzieląc zysk za ostatnie 12 miesięcy przez średnią ważoną liczbę akcji zarejestrowanych do dnia bilansowego i mających prawo do dywidendy.
 
Średnia ważona liczba akcji jest obliczona jako średnia liczba akcji z 12 miesięcy mających prawo do dywidendy (wyłączone zostały akcje Comp S.A. będące w posiadaniu Jednostki Dominującej oraz spółki zależnej Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o., prezentowane w sprawozdaniu skonsolidowanym, jako akcje własne).
 
Średnia ważona liczba akcji w 2022 r. wynosi 4.779.418 sztuk akcji.
 
Skonsolidowany
Jednostkowy
Zysk (strata) za 12 miesięcy:
tys. zł.
(361)
14 930
Średnia ważona liczba akcji mających prawo do dywidendy:
szt.
4 779 418
4 779 418
Zysk (strata) na jedną akcję:
(0,08)
3,12
 
Rozwodniony zysk na jedną akcję zwykłą oblicza się dzieląc wynik za ostatnie 12 miesięcy przez średnią ważoną przewidywanej liczby akcji.
 
Obecnie Spółka nie planuje emisji nowych akcji. Spółka posiada warunkowe zobowiązania do emisji związane z programem motywacyjnym dla pracowników opisane w raporcie bieżącym 30/2020 z dnia 31 sierpnia 2020 r. („Program”). W związku z Programem na lata 2020-22 może zostać wyemitowane i objęte nie więcej niż 177.545 warrantów subskrypcyjnych serii A („Warranty”). Każdy z Warrantów uprawnia do objęcia jednej akcji serii M Spółki. Uchwałą Zarządu Spółki z dnia 28 czerwca 2021 r. włączono do Programu 12 pracowników Spółki, a następnie uchwałą Rady Nadzorczej Spółki z dnia 28 czerwca 2021 r. włączono do Programu członków zarządu Spółki. Za lata 2020-21 Spółka zaoferowała łącznie 25.968 Warrantów. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego proces weryfikacji spełnienia kryteriów za rok 2022 nie został zakończony, w związku z tym liczba oferowanych Warrantów nie została jeszcze ustalona. 
 
Średnia wartość rynkowa akcji w danym okresie jest niższa niż cena realizacji Warrantów, w związku z tym Warranty za lata 2020-21 nie mają działania rozwadniającego i nie są ujęte w kalkulacji rozwodnionego zysku na akcję. 
 
Ponadto Spółka biorąc pod uwagę zapisy MSR 33 dotyczące akcji emitowanych warunkowo, dokonała weryfikacji, czy na dzień bilansowy spełnione są kryteria Programu za rok 2022. Na dzień bilansowy kryteria Programu nie zostały jeszcze spełnione, w związku z tym na mocy zapisów MSR 33 (par. 48, 52-55) uznano, iż potencjalne Warranty za ten okres nie są uwzględniane w kalkulacji zysku rozwodnionego oraz nie mają potencjału rozwadniającego.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Rozwodniona średnia ważona liczba akcji jest obliczona jako średnia liczba akcji z 12 miesięcy mających prawo do dywidendy.
 
Skonsolidowany
Jednostkowy
Zysk (strata) za 12 miesięcy:
tys. zł.
(361)
14 930
Rozwodniona średnia ważona liczba akcji mających prawo do dywidendy:
szt.
4 779 418
4 779 418
Zysk (strata) na jedną akcję:
(0,08)
3,12
 
 
Obliczanie zysku na jedną akcję zwykłą oraz rozwodnionego zysku na jedną akcję zwykłą dla działalności kontynuowanej:
Skonsolidowany
Jednostkowy
Zysk z działalności kontynuowanej za 12 miesięcy:
tys. zł.
19 620
18 956
Średnia ważona liczba akcji mających prawo do dywidendy:
szt.
4 779 418
4 779 418
Zysk na jedną akcję:
4,11
3,97
 
Skonsolidowany
Jednostkowy
Zysk z działalności kontynuowanej za 12 miesięcy:
tys. zł.
19 620
18 956
Rozwodniona średnia ważona liczba akcji mających prawo do dywidendy:
szt.
4 779 418
4 779 418
Zysk na jedną akcję:
4,11
3,97
 
 
Obliczanie zysku na jedną akcję zwykłą oraz rozwodnionego zysku na jedną akcję zwykłą dla działalności zaniechanej:
Skonsolidowany
Jednostkowy
Zysk z działalności zaniechanej za 12 miesięcy:
tys. zł.
(19 981)
(4 026)
Średnia ważona liczba akcji mających prawo do dywidendy:
szt.
4 779 418
4 779 418
Zysk na jedną akcję:
(4,18)
(0,84)
 
Skonsolidowany
Jednostkowy
Zysk z działalności zaniechanej za 12 miesięcy:
tys. zł.
(19 981)
(4 026)
Rozwodniona średnia ważona liczba akcji mających prawo do dywidendy:
szt.
4 779 418
4 779 418
Zysk na jedną akcję:
(4,18)
(0,84)
 
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
4. Noty objaśniające do Skonsolidowanego Sprawozdania z Przepływów Pieniężnych
 
Nota nr 51
 
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych zostało sporządzone metodą pośrednią.
 
Podział działalności Grupy Kapitałowej na działalność operacyjną, inwestycyjną i finansową przyjęty w Skonsolidowanym Sprawozdaniu z Przepływów Pieniężnych.
 
I. W przepływach środków pieniężnych z działalności operacyjnej ujmuje się:
 
a) wynik finansowy netto
b) korekty przychodów i kosztów o kwoty, które nie wpłynęły lub nie zostały wydane, oraz korekty uzupełniające wydatki, które nie zostały uwzględnione w obliczaniu wyniku finansowego, a zwiększyły lub zmniejszyły wartość aktywów;
c) Wprowadzone korekty można usystematyzować następująco:
  • - eliminacja pozycji niepieniężnych, które nie stanowiły wydatków (amortyzacja, zmiana stanu rezerw);
  • - uwzględnienie wydatków, które nie są kosztami danego okresy, gdyż zwiększyły wartość aktywów (wzrost zapasów) i eliminacja przychodów, które nie spowodowały wpływu środków pieniężnych (wzrost stanu należności);
  • - wyłączeniu przychodów i kosztów, niedotyczących działalności operacyjnej (np. zapłacone odsetki od kredytów, otrzymane dywidendy). 
 
II. W przepływach środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej ujmuje się:
 
a) wpływy ze sprzedaży wartości niematerialnych, rzeczowych aktywów trwałych, akcji, udziałów i innych składników finansowego majątku trwałego oraz wpływy ze sprzedaży papierów wartościowych przeznaczonych do sprzedaży;
b) wpływy z tytułu otrzymanych dywidend;
c) wpływy wynikające ze spłaty pożyczek długoterminowych udzielonych przez Spółkę innym podmiotom gospodarczym wraz ze spłatą odsetek od tych pożyczek;
d) wpływy z tytułu odsetek od lokat bankowych;
e) wydatki związane z nabyciem wartości niematerialnych, rzeczowych aktywów trwałych, akcji, udziałów i innych składników finansowego majątku trwałego, papierów wartościowych przeznaczonych do sprzedaży;
f) wydatki związane z udzielaniem pożyczek długoterminowych innym podmiotom.
 
III. W przepływach środków pieniężnych z działalności finansowej ujmuje się:
 
a) wpływy z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek zarówno długoterminowych jak i krótkoterminowych;
b) wpływy z emisji akcji własnych, obligacji i innych dłużnych papierów wartościowych zarówno długoterminowych jak i krótkoterminowych;
c) wydatki związane z obsługą zaciągniętych kredytów i pożyczek, spłatą kredytów i pożyczek, spłatą odsetek od zaciągniętych kredytów i pożyczek;
d) wydatki związane z obsługą emisji obligacji i dłużnych papierów wartościowych oraz wykupem obligacji i dłużnych papierów wartościowych;
e) wydatki związane z kosztami emisji akcji własnych;
f) wpływy wynikające z "Pozostałych przychodów finansowych" z wyjątkiem odsetek od udzielonych pożyczek, odsetek od lokat bankowych oraz zysku ze sprzedaży papierów wartościowych, które są wykazywane w działalności inwestycyjnej;
g) wydatki wynikające z "Pozostałych kosztów finansowych" z wyjątkiem strat ze sprzedaży papierów wartościowych, akcji i udziałów w innych jednostkach oraz niezrealizowanych ujemnych różnic kursowych.
 
Struktura środków pieniężnych została przedstawiona w nocie nr 21, amortyzacja w nocie nr 44a.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 51a
TABELA RUCHU ZOBOWIĄZAŃ Z TYTUŁU KREDYTÓW I POŻYCZEK
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
Stan na początek okresu
113 954
180 353
a) wpływy prezentowane w działalności finansowej
425 287
286 284
b) wydatki prezentowane w działalności finansowej
(346 773)
(352 744)
c) pozostałe kwoty nie prezentowane w działalności finansowej
8 503
3 022
d) różnice kursowe
-
7
e) odsetki
(8 280)
(2 968)
Stan na koniec okresu
192 691
113 954
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
5. Pozostałe noty objaśniające
 
Nota nr 52
Instrumenty Finansowe
 
Informacje opisujące szczegółowo rodzaje, zakres i wpływ instrumentów finansowych na Sprawozdanie Finansowe.
 
Nota nr 52a
Kategorie i klasy aktywów finansowych i zobowiązań finansowych
 
Grupa Kapitałowa Comp S.A. stosuje metody klasyfikacji, rozpoznawania i kalkulacji utraty wartości instrumentów finansowych zgodnie z MSSF 9 „Instrumenty finansowe”.
 
Grupa kwalifikuje aktywa i zobowiązania finansowe do odpowiedniej kategorii w zależności od modelu biznesowego zarządzania aktywami i zobowiązaniami finansowymi oraz od charakterystyki umownych przepływów pieniężnych dla danego składnika aktywów i zobowiązań finansowych.
 
Najistotniejszą pozycją aktywów finansowych w sprawozdaniu finansowym Grupy, które zgodnie z MSSF 9 podlegają zasadom kalkulacji strat kredytowych są należności handlowe oraz pożyczki udzielone i gwarancje finansowe. Na potrzeby oszacowania oczekiwanej straty kredytowej na należnościach handlowych Grupa wykorzystuje matrycę rezerw, która została opracowana w oparciu o obserwacje historycznych poziomów wiekowania i spłaty należności. W wyniku przeprowadzonego testu na dzień 31 grudnia 2022 roku oszacowano oczekiwane straty kredytowe i ustalono, że nie mają one istotnego wpływu na prezentowaną wartość należności.
 
W 2022 roku nie wystąpiły zmiany sytuacji gospodarczej Grupy oraz warunków prowadzenia przez nią działalności (za wyjątkiem zmian i warunków spowodowanych koronawirusem SARS-CoV-2 / COVID-19 oraz ryzyka z tym związanego), które miały istotny wpływ na wartość godziwą aktywów finansowych i zobowiązań finansowych Grupy, niezależnie od tego, czy te aktywa i zobowiązania są ujęte w wartości godziwej, czy w wartości zamortyzowanego kosztu.
 
 
Kategorie i klasy aktywów finansowych
stan na 31.12.2022
stan na 31.12.2021
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
1
1
Akcje notowane
1
1
Aktywa finansowe wyceniane w wartości zamortyzowanego kosztu
232 753
200 025
Pożyczki udzielone
8 099
14 504
Należności handlowe i pozostałe należności*
169 566
145 977
Środki pieniężne **
55 088
39 544
Razem aktywa finansowe
232 754
200 026
 
* różnica do danych prezentowanych w Sprawozdaniu z Sytuacji Finansowej o wartość przekazanych zaliczek oraz kaucji z umów o budowę.
** różnica do danych prezentowanych w Sprawozdaniu z Sytuacji Finansowej o wartość środków pieniężnych niepłynnych.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
 
Kategorie i klasy zobowiązań finansowych
stan na 31.12.2022
stan na 31.12.2021
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartościach godziwych przez wynik finansowy
-
-
Instrumenty pochodne - terminowe kontrakty walutowe
-
-
Instrumenty pochodne
-
-
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości zamortyzowanego kosztu
391 915
278 651
Kredyty bankowe i pożyczki
192 691
113 954
Zobowiązania z tytułu emisji obligacji
-
-
Zobowiązania z tytułu leasingu
35 797
29 950
Zobowiązania handlowe *
162 512
133 568
Pozostałe zobowiązania finansowe
915
1 179
Razem zobowiązania finansowe
391 915
278 651
 
* różnica do danych prezentowanych w Sprawozdaniu z Sytuacji Finansowej o wartość zaliczek otrzymanych na dostawy
 
Według szacunków Zarządu Jednostki Dominującej wykazane powyżej wartości poszczególnych klas instrumentów finansowych nie odbiegają od ich wartości godziwej.
 
Szczegółowy opis znaczących zasad rachunkowości i stosowanych metod, w tym kryteriów ujęcia, podstaw wyceny oraz zasad rozpoznawania przychodów i kosztów w odniesieniu do poszczególnych kategorii aktywów finansowych, zobowiązań finansowych i instrumentów kapitałowych ujawniono w podstawowych zasadach polityki rachunkowości.
Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 52b
Wpływ instrumentów finansowych na Skonsolidowane Sprawozdanie z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów oraz Kapitał Własny
 
 
Rok 2022 okres bieżący
od 01.01.2022 do 31.12.2022
Przychody /(koszty) z tytułu odsetek ( w tym z tyt. wyceny wg zamortyzowanego kosztu)
(Utworzenie) /odwrócenie odpisów aktualizujących
Zyski/(straty) z tytułu wyceny do wartości godziwej i zyski(straty) z realizacji
Zyski/(straty) z tytułu sprzedaży instrumentów
Dodatnie/ (ujemne) saldo różnic kursowych
Inne przychody /(koszty) finansowe
Zyski/(straty) z tytułu wyceny odniesione w kapitały
Razem
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
-
-
19
-
-
-
-
19
Instrumenty pochodne – opcje CAP, IRS
-
-
19
-
-
-
-
19
Akcje notowane
-
-
-
-
-
-
-
-
Aktywa finansowe wyceniane w wartości zamortyzowanego kosztu
991
329
-
-
(1 305)
(1 806)
-
(1 791)
Pożyczki udzielone
659
-
-
-
-
(1 712)
-
(1 053)
Należności handlowe i pozostałe należności
99
329
-
-
(1 223)
(94)
-
(889)
Środki pieniężne
233
-
-
-
(82)
-
-
151
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
-
-
-
-
-
-
-
-
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości zamortyzowanego kosztu
(13 791)
-
-
-
677
(2 913)
-
(16 027)
Kredyty bankowe
(11 669)
-
-
-
-
(2 590)
-
(14 259)
Pożyczki uzyskane
(413)
-
-
-
199
-
-
(214)
Zobowiązania z tytułu leasingu
(1 713)
-
-
-
(123)
16
-
(1 820)
Zobowiązania handlowe i pozostałe zobowiązania
4
-
-
-
601
(339)
-
266

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Dane porównywalne:
 
Rok 2021 okres porównywalny
od 01.01.2021 do 31.12.2021
Przychody /(koszty) z tytułu odsetek (w tym z tyt. wyceny wg zamortyzowanego kosztu)
(Utworzenie) /odwrócenie odpisów aktualizujących
Zyski/(straty) z tytułu wyceny do wartości godziwej i zyski(straty) z realizacji
Zyski/(straty) z tytułu sprzedaży instrumentów
Dodatnie/ (ujemne) saldo różnic kursowych
Inne przychody /(koszty) finansowe
Zyski/(straty) z tytułu wyceny odniesione w kapitały
Razem
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
-
-
5
-
-
(18)
-
(13)
Instrumenty pochodne - terminowe kontrakty walutowe
-
-
5
-
-
(18)
-
(13)
Akcje notowane
-
-
-
-
-
-
-
-
Aktywa finansowe wyceniane w wartości zamortyzowanego kosztu
628
(3 986)
-
-
(1 225)
(6 600)
-
(11 183)
Pożyczki udzielone
603
-
-
-
(26)
(6 914)
-
(6 337)
Należności handlowe i pozostałe należności
20
(3 986)
-
-
(990)
314
-
(4 642)
Środki pieniężne
5
-
-
-
(209)
-
-
(204)
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
-
-
-
-
-
-
-
-
Instrumenty pochodne
-
-
-
-
-
-
-
-
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości zamortyzowanego kosztu
(4 338)
-
-
-
(289)
(2 112)
-
(6 739)
Kredyty bankowe
(3 289)
-
-
-
-
(1 804)
-
(5 093)
Pożyczki uzyskane
(123)
-
-
-
189
-
-
66
Zobowiązania z tytułu leasingu
(791)
-
-
-
2
-
-
(789)
Zobowiązania handlowe i pozostałe zobowiązania
(135)
-
-
-
(480)
(308)
-
(923)
 
 
Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 52c
Aktywa i zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej
 
stan na 31.12.2022
Aktywa finansowe
Wartość księgowa
Wartość godziwa
Hierarchia wartości godziwej
Poziom 1
Poziom 2
Poziom 3
Instrumenty pochodne - terminowe kontrakty walutowe
-
-
-
-
-
Akcje notowane
1
1
1
-
-
Zobowiązania finansowe
Wartość księgowa
Wartość godziwa
Hierarchia wartości godziwej
Poziom 1
Poziom 2
Poziom 3
Instrumenty pochodne - terminowe kontrakty walutowe
-
-
-
-
-
 
stan na 31.12.2021
Aktywa finansowe
Wartość księgowa
Wartość godziwa
Hierarchia wartości godziwej
Poziom 1
Poziom 2
Poziom 3
Instrumenty pochodne - terminowe kontrakty walutowe
-
-
-
-
-
Akcje notowane
1
1
1
-
-
Zobowiązania finansowe
Wartość księgowa
Wartość godziwa
Hierarchia wartości godziwej
Poziom 1
Poziom 2
Poziom 3
Instrumenty pochodne - terminowe kontrakty walutowe
-
-
-
-
-
 
Dla pozostałych klas aktywów i zobowiązań finansowych wartość godziwa odpowiada ich wartości księgowej.
 
Metody wyceny do wartości godziwej (hierarchia wartości godziwej)
 
Wartość godziwa aktywów i zobowiązań finansowych notowanych na aktywnych rynkach ustalana jest na podstawie notowań rynkowych (Poziom 1). W pozostałych przypadkach wartość godziwa jest ustalana przy użyciu modeli, dla których dane wejściowe są obserwowalne (Poziom 2) lub nie są obserwowalne (Poziom 3).
 
Wartość godziwa instrumentów pochodnych ustalana jest w oparciu o zdyskontowane przyszłe przepływy z tytułu zawartych transakcji, kalkulowane w oparciu o różnicę między ceną terminową, a transakcyjną. Instrumenty pochodne wykazywane są jako aktywa, w przypadku gdy ich wycena jest dodatnia oraz jako zobowiązania, w przypadku wyceny ujemnej.
 
Aktywami finansowymi wycenianymi w wartości godziwej przez wynik finansowy są akcje spółek notowanych o łącznej wartości bilansowej równej 1 tys. zł na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz 31 grudnia 2021 roku, w związku z dokonanym odpisem aktualizującym wartość akcji Hyperion S.A.
 
Pozostałe należności obejmują pakiet wierzytelności, który Grupa otrzymała w ramach realizowanej umowy jako część wynagrodzenia. Wartość godziwa pakietu wierzytelności została oszacowana na kwotę 723 tys. zł. Wartość ta jest sukcesywnie pomniejszana o zrealizowane płatności przez dłużników i na dzień 31.12.2022 roku wynosi 472 tys. zł.
 
W dniu 22 października 2021 roku Spółka Comp S.A. zawarła umowę na zakup opcji CAP, która miała na celu zabezpieczenie Spółki przed wzrostem stopy procentowej. Opcja dotyczyła częściowego zabezpieczenia odsetek od kredytu na produkcję on-line. Opcja zabezpieczała stawkę referencyjną WIBOR 1M ze stawką realizacji opcji 1%. Opcja została zrealizowana i wygasła w dniu 22 marca 2022 roku. Przychód finansowy rozpoznany w I kwartale 2022 roku z tytułu realizacji opcji wyniósł 36 tys. zł.
 
W dniu 4 października 2022 roku spółka Comp S.A. zawarła umowę transakcji zamiany stopy zmiennej na stałą IRS, która ma na celu zabezpieczenie Spółki przed wzrostem stopy procentowej. Transakcja zamiany dotyczy częściowego zabezpieczenia odsetek od kredytu obrotowego. Transakcja zamienia stawkę referencyjną WIBOR 1M na stawkę stałą IRS przez okres 12 miesięcy od zawarcia transakcji. Wynik finansowy rozpoznany w 2022 roku z tytułu realizacji transakcji IRS wyniósł (17) tys. zł.
 
W stosunku do poprzedniego okresu sprawozdawczego Grupa nie dokonywała zmian metod wyceny instrumentów finansowych.
 
Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Rachunkowość zabezpieczeń
 
W prezentowanych okresach Grupa Kapitałowa nie stosowała rachunkowości zabezpieczeń.
 
 
Nota nr 53
Koszt wytworzenia środków trwałych na własne potrzeby
 
W roku 2022 nie wystąpiły koszty wytworzenia środków trwałych na własne potrzeby.
 
 
Nota nr 54
PONIESIONE I PLANOWANE NAKŁADY INWESTYCYJNE
Poniesione w 2022 roku
Poniesione w 2021 roku
1 Niefinansowe aktywa trwałe
12 749
12 174
2 Zakupy spółek / podwyższenia kapitału zakładowego w spółkach *
150
16 207
3 Badania i rozwój
28 356
28 591
Razem
41 255
56 972
 
*Prezentowane są tylko nakłady gotówkowe.
 
W 2022 roku Grupa Kapitałowa Comp S.A. planowała dokonać inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe (niefinansowe) oraz wartości niematerialne oraz w prace badawczo rozwojowe na poziomie ok 31 mln zł.
 
W 2023 roku Grupa Kapitałowa Comp S.A. planuje dokonać inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe oraz w wartości niematerialne i prawne (w tym prace badawczo-rozwojowe) na poziomie ok. 29 mln złotych.
 
Powyższe dane nie zawierają informacji o planowanych inwestycjach kapitałowych.
 
Nota nr 54a
NAKŁADY NA PRACE BADAWCZO-ROZWOJOWE
Poniesione w 2022 roku
Poniesione w 2021 roku
1 Nakłady na nowe inwestycje (prace rozwojowe)
28 356
28 591
2 Koszty prac badawczych i certyfikacji
-
-
3 Utrzymanie i rozwój inwestycji zakończonych
-
-
4 Pozostałe
-
-
Razem
28 356
28 591
 
W 2022 roku Grupa Comp poniosła nakłady na prace badawczo rozwojowe m.in. w następujących obszarach:
 
W Segmencie Retail:
  • zaawansowane prace związane z produkcją kas fiskalnych w systemie on-line,
  • rozwój projektu M/platform.
 
W Segmencie IT:
  • projekty związane z bezpieczeństwem kwalifikowanym.
 
 
Nota nr 55
Transakcje z podmiotami powiązanymi za okres 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
 
Transakcje spółki Comp S.A. oraz spółek zależnych z podmiotami powiązanymi, za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. oraz stan wzajemnych zobowiązań i należności z tymi jednostkami na dzień 31 grudnia 2022 r. przedstawiają się następująco:

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
TREŚĆ
sprzedaż Grupy Kapitałowej Comp S.A. do jednostek powiązanych
zakupy Grupy Kapitałowej Comp S.A. od jednostek powiązanych
pozostałe transakcje z jednostkami powiązanymi
należności Grupy Kapitałowej Comp S.A. od jednostek powiązanych
zobowiązania Grupy Kapitałowej Comp S.A. wobec jednostek powiązanych
Transakcje z podmiotami powiązanymi
3 680
3 103
482
426
4 915
Krzysztof Morawski - Wiceprezes Zarządu
-
-
-
3
-
Żywiec Sprzedaż i Dystrybucja Sp. z o.o.*
3 549
68
-
422
46
Grupa Żywiec S.A.*
100
26
-
-
17
Żywiec Investments Holding Sp. z o.o.*
-
-
326
-
4 605
KWIGT SL**
-
850
-
-
247
Osoby powiązane z Grupą Kapitałową Comp S.A.
10
164
29
1
-
B2B Soft Spółka z o.o.**
15
1 714
127
-
-
Inkubator B+R Spółka z o.o.**
6
164
-
-
-
SWP INWEST Spółka z o.o.**
-
117
-
-
-
 
* powiązanie przez spółkę Comp Platforma Usług S.A.
**powiązanie osobowe
 
Dane porównywalne:
 
TREŚĆ
sprzedaż Grupy Kapitałowej Comp S.A. do jednostek powiązanych
zakupy Grupy Kapitałowej Comp S.A. od jednostek powiązanych
pozostałe transakcje z jednostkami powiązanymi
należności Grupy Kapitałowej Comp S.A. od jednostek powiązanych
zobowiązania Grupy Kapitałowej Comp S.A. wobec jednostek powiązanych
Transakcje z podmiotami powiązanymi
3 298
2 378
3 830
2 041
4 560
Transakcje z jednostkami stowarzyszonymi
13
2
2
-
-
PayTel S.A.*
13
2
2
-
-
Transakcje z jednostkami pozostałymi
3 285
2 376
3 828
2 041
4 560
Jacek Papaj Consulting**
-
-
-
188
-
Krzysztof Morawski - Wiceprezes Zarządu
-
-
3
-
-
Andrzej Wawer - Wiceprezes Zarządu
6
-
-
-
-
Jarosław Wilk - Wiceprezes Zarządu
-
-
-
-
2
Żywiec Sprzedaż i Dystrybucja Sp. z o.o.***
3 054
276
8
233
5
Próchnik S.A. w upadłości****
5
-
-
-
-
Grupa Żywiec S.A.***
163
20
-
147
-
Żywiec Investments Holding Sp. z o.o.***
-
-
91
-
4 279
KWIGT SL****
-
798
-
-
142
Osoby powiązane z Grupą Kapitałową Comp S.A.
13
-
56
31
-
Ortosfera Justyna Wilk****
-
-
13
-
-
Enlab Sp. z o.o.****
1
-
-
-
-
Greenfield Plan Sp. z o.o.
-
-
3 663
-
-
B2B Soft Spółka z o.o.****
26
818
(11)
1 192
84
Inkubator B+R Spółka z o.o.****
17
264
-
250
27
SWP INWEST Spółka z o.o.****
-
200
5
-
21
 
* dane prezentowane do dnia sprzedaży
** właściciel pełni funkcję Członka Rady Nadzorczej Comp S.A.
*** powiązanie przez spółkę Comp Platforma Usług S.A.
****powiązanie osobowe
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 56
PRZECIĘTNE ZATRUDNIENIE W OKRESIE (W ETATACH)
Rok 2022 okres bieżący
od 01.01.2022 do 31.12.2022
Rok 2021 okres porównywalny
od 01.01.2021 do 31.12.2021
Zarząd Jednostki Dominującej
4
4
Zarządy jednostek zależnych*
20
22
Pion Prezesa Zarządu (doradcy)
9
12
Pion produkcyjno-handlowy
877
929
Pion administracyjny
132
136
Pion logistyki
77
78
Dział jakości
14
15
Razem
1 133
1 196
*w tej pozycji w roku 2022 prezentowane jest również 8 osób niebędące na etatach, ale powołane na stanowiska w Zarządach spółek Grupy Kapitałowej
Na dzień bilansowy zatrudnienie w Grupie Kapitałowej Comp S.A. wynosiło 1.034 etaty.
 
Nota nr 56a
PRZECIĘTNE ZATRUDNIENIE W SPÓŁKACH GRUPY KAPITAŁOWEJ W OKRESIE (W ETATACH)
Rok 2022 okres bieżący
od 01.01.2022 do 31.12.2022
Rok 2021 okres porównywalny
od 01.01.2021 do 31.12.2021
Comp S.A.
471
560
Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.
269
213
Insoft Sp. z o.o.
35
36
Clou Sp. z o.o. w likwidacji
-
1
Grupa Kapitałowa ZUK Elzab S.A.
262
306
Grupa Kapitałowa Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.
92
77
Polski System Korzyści Sp. z o.o.
4
3
Razem
1 133
1 196
 
Nota nr 57
Wynagrodzenia, nagrody i wartość świadczeń wypłacane osobom zarządzającym i nadzorującym Jednostkę Dominującą w roku 2022 oraz zestawienie akcji w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących Comp S.A.
 
Wynagrodzenia wypłacone osobom zarządzającym i nadzorującym Comp S.A. z tytułu pełnienia funkcji we władzach spółki wynosiło odpowiednio:
rok 2022 okres bieżący
od 01.01.2022 do 31.12.2022
wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę
premie
wynagrodzenie
z tytułu umów cywilno-prawnych
i umów o zarządzanie
inne świadczenia
Robert Tomaszewski - Prezes Zarządu
1 704
803
-
46
Krzysztof Morawski - Wiceprezes Zarządu
840
356
-
41
Jarosław Wilk - Wiceprezes Zarządu
840
356
-
16
Andrzej Wawer - Wiceprezes Zarządu
828
356
-
43
Zarząd
4 212
1 871
-
146
Grzegorz Należyty - Przewodniczący Rady Nadzorczej
-
-
246
12
Ryszard Trepczyński - Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
-
-
169
8
Jacek Papaj - Członek Rady Nadzorczej (do 30.06.2022)
-
-
50
4
Krystian Brymora Członek Rady Nadzorczej (od 30.06.2022)
-
-
50
5
Jerzy Radosław Bartosiewicz - Członek Rady Nadzorczej
-
-
167
8
Piotr Nowjalis – Członek Rady Nadzorczej
-
-
158
11
Julian Kutrzeba – Członek Rady Nadzorczej
-
-
129
8
Karol Maciej Szymański – Członek Rady Nadzorczej
(do 30.06.2022)
-
-
50
5
Rada Nadzorcza
-
-
1 019
61

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
rok 2021 okres porównywalny
od 01.01.2021 do 31.12.2021
wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę
premie
wynagrodzenie
z tytułu umów cywilno-prawnych
i umów o zarządzanie
inne świadczenia
Robert Tomaszewski - Prezes Zarządu
1 623
500
-
39
Krzysztof Morawski - Wiceprezes Zarządu
720
500
-
141
Jarosław Wilk - Wiceprezes Zarządu
720
500
-
15
Andrzej Wawer - Wiceprezes Zarządu
720
500
-
42
Zarząd
3 783
2 000
-
237
Grzegorz Należyty - Przewodniczący Rady Nadzorczej
-
-
230
10
Ryszard Trepczyński - Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
-
-
162
7
Jacek Papaj - Członek Rady Nadzorczej
-
-
95
7
Włodzimierz Kazimierz Hausner - Członek Rady Nadzorczej (do 30.06.2021)
-
-
70
4
Jerzy Radosław Bartosiewicz - Członek Rady Nadzorczej
-
-
146
7
Piotr Nowjalis – Członek Rady Nadzorczej
-
-
144
9
Julian Kutrzeba – Członek Rady Nadzorczej
-
-
107
7
Karol Maciej Szymański – Członek Rady Nadzorczej
(od 30.06.2021)
-
-
48
3
Rada Nadzorcza
-
-
1 002
54
 
Dodatkowo, w stosunku do wartości wynagrodzeń i innych korzyści osób zarządzających i nadzorujących Spółki, przedstawionych w sprawozdaniu finansowym, osoby te otrzymały w 2022 roku następujące wynagrodzenia, nagrody i korzyści:
 
Imię i Nazwisko
Spółka
Wynagrodzenie podstawowe
Premia
Wynagrodzenie z tytułu umów cywilnoprawnych i umów o zarządzanie
Pozostałe świadczenia
Tytuł wypłaty
Krzysztof Morawski
ZUK Elzab S.A.
-
-
35
4
Wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka Rady Nadzorczej
Andrzej Wawer
ZUK Elzab S.A.
-
-
86
4
Wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji Sekretarza Rady Nadzorczej (w ramach Rady Nadzorczej pełni funkcję członka Komitetu Audytu Rady Nadzorczej)
Jarosław Wilk
ZUK Elzab S.A.
-
-
105
3
Wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej (w ramach Rady Nadzorczej pełni funkcję członka Komitetu Strategii Rady Nadzorczej)
Grzegorz Należyty
ZUK Elzab S.A.
-
-
245
3
Wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej (w ramach Rady Nadzorczej pełni funkcję Przewodniczącego Komitetu Strategii Rady Nadzorczej i członka Komitetu Audytu Rady Nadzorczej)
 
Zestawienie akcji Comp S.A. będących w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących Comp S.A. na dzień publikacji niniejszego sprawozdania.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
 
Imię i nazwisko
Funkcja w Comp S.A.
Nazwa spółki
Liczba posiadanych akcji (udziałów)
Łączna wartość nominalna akcji/ udziałów (zł)
Udział w kapitale zakładowym (%)
Udział w ogólnej liczbie głosów na WZ (%)
Grzegorz Należyty
Przewodniczący Rady Nadzorczej
Comp S.A.
-
-
-
-
Ryszard Trepczyński
Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
Comp S.A.
-
-
-
-
Jerzy Bartosiewicz
Członek Rady Nadzorczej
Comp S.A.
-
-
-
-
Piotr Nowjalis
Członek Rady Nadzorczej
Comp S.A.
-
-
-
-
Julian Kutrzeba
Członek Rady Nadzorczej
Comp S.A.
-
-
-
-
Krystian Brymora*
Członek Rady Nadzorczej
Comp S.A.
-
-
-
-
Robert Tomaszewski**
Prezes Zarządu
Comp S.A.
  2 188
5 470,00
0,04%
0,04%
302 756***
756 890,00***
5,40%***
5,40%***
Krzysztof Morawski
Wiceprezes Zarządu
Comp S.A.
-
-
-
-
Andrzej Wawer
Wiceprezes Zarządu
Comp S.A.
1 780
4 450,00
0,03%
0,03%
Jarosław Wilk
Wiceprezes Zarządu
Comp S.A.
-
-
-
-
 
* Od 30 czerwca 2022 roku pełni obowiązki zarządcze jako Członek Rady Nadzorczej Comp S.A.
** Robert Tomaszewski posiada na dzień publikacji raportu:
– bezpośrednio 2.188 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 0,04 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 2.188 głosom, stanowiących 0,04 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.;
– pośrednio poprzez CE Management Group sp. z o.o. 300.568 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 5,36 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 300.568 głosom, stanowiących 5,36 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
*** Wraz z akcjami spółki Comp S.A. posiadanymi przez CE Management Group sp. z o.o., w którym to podmiocie Pan Robert Tomaszewski posiadał na dzień 31 grudnia 2022 r. 51,72% udziałów i głosów na zgromadzeniu wspólników, a na dzień publikacji niniejszego sprawozdania posiada 56,35% udziałów i głosów na zgromadzeniu wspólników.
 
  • Robert Tomaszewski
 
Na dzień bilansowy 31 grudnia 2022 roku
 
W dniu 23 maja 2022 roku, wpłynęło do Spółki od akcjonariusza Pana Roberta Tomaszewskiego, który pełni obowiązki zarządcze jako Prezes Zarządu Comp S.A. zawiadomienie o nabyciu akcji. Zarząd Comp S.A. informował o ww. zmianie w raporcie bieżącym nr 10/2022 z dnia 23 maja 2022 roku.
 
W dniu 5 sierpnia 2022 r. w wyniku rejestracji przez sąd obniżenia kapitału zakładowego, o którym Zarząd Comp S.A. informował raportem bieżącym nr 30/2022 z dnia 5 sierpnia 2022 r. i wynikłej z tego zmianie ogólnej liczby głosów w Spółce uległy zmianie udziały procentowe w kapitale zakładowym Spółki oraz procent ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A. W związku z powyższym nastąpiły również zmiany u akcjonariusza Pana Roberta Tomaszewskiego. Zarząd Comp S.A. informował o ww. zmianie w raporcie bieżącym nr 32/2022 w dniu 11 sierpnia 2022 roku.
 
W wyniku zbycia akcji Spółki przez CE Management Group sp. z o.o. w dniu 21 grudnia 2022 r., o którym Zarząd Comp S.A. informował raportem bieżącym nr 39/2022 z dnia 21 grudnia 2022 r., pośredni udział akcjonariusza Pana Roberta Tomaszewskiego w kapitale zakładowym Spółki uległ zmianie.
 
Szczegóły wszystkich powyższych transakcji zostały opisane w punkcie: „Struktura własności kapitału podstawowego na dzień bilansowy 31 grudnia 2022 roku według informacji przesłanych do Spółki przez akcjonariuszy oraz z innych, dostępnych publicznie źródeł”.
 
Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania
 
Według wiedzy Zarządu Spółki, w okresie od 31 grudnia 2022 roku do dnia publikacji niniejszego sprawozdania nie nastąpiły żadne zmiany w liczbie akcji posiadanych przez akcjonariusza Pana Roberta Tomaszewskiego.
 
Według wiedzy Zarządu Spółki, w okresie od 31 grudnia 2022 do dnia publikacji niniejszego sprawozdania nie nastąpiły żadne zmiany w liczbie akcji posiadanych przez pozostałych Członków Rady Nadzorczej oraz Członków Zarządu.
 
Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Niezależnie od powyższego, z uwagi na zaangażowanie członków organów Spółki, Comp S.A. wskazuje, że wedle najlepszej wiedzy Zarządu Spółki akcjonariuszem Comp S.A. jest spółka CE Management Group sp. z o.o. posiadająca – na dzień 31 grudnia 2022 r. 300.568 akcji Comp S.A. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania – spółka CE Management Group sp. z o.o. posiada 300.568 akcji Comp S.A.
 
Według najlepszej wiedzy Zarządu (patrz też raport bieżący 2/2017 z dnia 10 lutego 2017 r.) udziałowcami w spółce CE Management Group sp. z o.o. są m.in. członkowie Zarządu Comp S.A., tj. Robert Tomaszewski, Krzysztof Morawski, Jarosław Wilk, Andrzej Wawer.
 
Stan posiadania udziałów i głosów przez ww. osoby w spółce CE Management Group sp. z o.o.
Imię i Nazwisko
Stan posiadania udziałów
na dzień 31.12.2022 r.
Stan posiadania udziałów na dzień publikacji niniejszego sprawozdania*
Ilość udziałów
Udział głosów
Ilość udziałów
Udział głosów
Robert Tomaszewski
129 349
51,72%
159 156
56,35%
Krzysztof Morawski
15 957
6,38%
17 227
6,10%
Andrzej Wawer
16 883
6,75%
18 153
6,43%
Jarosław Wilk
8 883
3,55%
8 883
3,15%
 
*26 stycznia 2023 r. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego zarejestrował podwyższenie kapitału zakładowego CE Management Group sp. z o.o. W wyniku rejestracji przedmiotowego podwyższenia nastąpiła zmiana ilości posiadanych udziałów oraz udziału procentowego posiadanych udziałów w kapitale zakładowym i liczbie głosów na zgromadzeniu wspólników CE Management Group sp. z o.o.
 
Nota nr 58
Informacje o wartości niespłaconych zaliczek, kredytów, pożyczek i gwarancji, poręczeń lub innych umów zobowiązujących do świadczeń na rzecz spółki przez osoby zarządzające i nadzorujące Comp S.A.
 
Informacje o wartości niespłaconych zaliczek, kredytów, pożyczek i gwarancji, poręczeń lub innych umów zobowiązujących do świadczeń na rzecz spółki przez osoby zarządzające i nadzorujące Comp S.A.
stan na 31.12.2022
stan na 31.12.2021
Pożyczki
Zaliczki
Pożyczki
Zaliczki
Zarząd
-
-
-
-
Rada Nadzorcza
-
-
-
-
 
 
Nota nr 59
Znaczące zdarzenia po dniu bilansowym
 
W dniu 10 lutego 2023 r., spółka zależna ZUK Elzab S.A. otrzymała od ING Commercial Finance Polska S.A. z siedzibą w Warszawie podpisany przez obie strony Aneks nr 11 do umowy z dnia 16 marca 2018 r., o świadczenie usług faktoringu, w ramach której faktor nabywa, ewidencjonuje, inkasuje i rozlicza wierzytelności dotyczące sprzedaży towarów i usług przysługujących spółce ZUK Elzab S.A. Na podstawie zawartego Aneksu nastąpiło obniżenie limitu zaangażowania do kwoty 4 000 000,00 zł. Dodatkowo wysokość zaliczki wypłacanej spółce zależnej przez faktora na poczet ceny nabycia wierzytelności została obniżona do poziomu 80% wartości brutto nabywanej wierzytelności. W pozostałym zakresie warunki umowy o świadczenie usług faktoringu nie uległy zmianie. Warunki finansowe umowy nie odbiegają od warunków charakterystycznych dla tego rodzaju transakcji na rynku.
 
Po dniu bilansowym, w dniu 27 marca 2023 roku spółka Comp S.A. podpisała umowę o kredyt obrotowy z mBank S.A. Bank udzielił Spółce kredytu w wysokości 20 mln zł z przeznaczeniem na spłatę kredytu odnawialnego udzielonego przez Bank w ramach umowy nr 49/087/18/Z/LI z dnia 10.08.2018 r. Spłata nowo udzielonego kredytu przewidziana jest w terminie od kwietnia 2023 do września 2024 roku w ratach miesięcznych.

Zabezpieczenie spłaty stanowią aneksowane zabezpieczenia z tytułu kredytu spłacanego (49/087/18/Z/LI z dnia 10.08.2018 r) tj.:
  • zastaw rejestrowy na zapasach oddziału Novitus, ustanowienie cesji z polisy na zapasach,
  • zastaw finansowy na akcjach Spółki Comp S.A. w ilości 149.000 sztuk,
oraz dodatkowo w terminie 14 dni od podpisania umowy:
  • złożenie w akcie notarialnym oświadczenia o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 K.p.c.,
  • ustanowienie hipoteki na prawie własności nieruchomości gruntowej w Nowym Sączu wraz z cesją z polisy dotyczącej nieruchomości.
 
Warunki finansowe kredytu nie odbiegają od powszechnie stosowanych dla tego typu umów. Oprocentowanie kredytu oparte jest na stawce WIBOR 1M + marża.
 
Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
W dniu 27 marca 2023 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego przedmiotowej spółki z kwoty 143.986.000,00 zł do kwoty 163.073.000,00 zł, tj. o kwotę 19.087.000,00 zł poprzez ustanowienie 19.087 nowych, równych i niepodzielnych udziałów w Spółce o wartości nominalnej 1.000,00 zł każdy udział i łącznej wartości nominalnej 19.087.000,00 zł. Jednocześnie Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. wyłączyło prawo pierwszeństwa i zaoferowało nowo ustanawiane udziały do objęcia Comp S.A. z siedzibą w Warszawie poprzez opłacenie ich w całości wkładem pieniężnym w terminie do dnia 31 marca 2023 r. Następnie w dniu 27 marca 2023 r. Comp S.A. złożyła oświadczenie o objęciu nowo ustanowionych udziałów, a także Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. oraz Comp S.A. zawarły umowę potrącenia wierzytelności z umów pożyczek uprzednio udzielonych przez Comp S.A. na rzecz Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. w łącznej kwocie wraz z odsetkami 19.087.926,20 PLN. Kwotę stanowiącą nadwyżkę pomiędzy kwotą podwyższenia, a kwotą wierzytelności Comp S.A., tj. kwotę 926,20 Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. zobowiązana jest do niezwłocznej zapłaty na rzecz Comp S.A. tytułem spłaty pożyczek.
 
Po tej transakcji spółka Comp S.A. posiada 63,81%, a ZUK Elzab S.A 36,19% w kapitale zakładowym Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.
 
 
Nota nr 60
Połączenie z innymi jednostkami
 
Wskazanie skutków zmian w strukturze aktywów jednostki gospodarczej, w tym w wyniku połączenia jednostek gospodarczych, przejęcia lub sprzedaży jednostek Grupy Kapitałowej Spółki, inwestycji długoterminowych, podziału, restrukturyzacji i zaniechania działalności.
 
Szczegółowe informacje o odsprzedaży i zbyciu jednostek Grupy Kapitałowej Comp znajdują się w Opisie przyjętych zasad (polityki) rachunkowości oraz sposobu sporządzania sprawozdania finansowego w punkcie Zakres i metody konsolidacji – Zmiany w składzie Grupy Kapitałowej.
 
Nota nr 61
 
Zarządzanie ryzykiem kapitałowym
 
Nadrzędnym celem zarządzania kapitałem jest utrzymanie bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które umożliwiają prowadzenie działalności i zapewniają wzrost wartości Spółki dla akcjonariuszy.
 
W Grupie Kapitałowej dokonuje się regularnego przeglądu struktury kapitałowej. W ramach tych przeglądów analizuje się koszty kapitału i ryzyko związane z poszczególnymi jego kategoriami. W oparciu o te analizy planuje się odpowiednie działania w celu utrzymania właściwej struktury kapitałowej Grupy Kapitałowej Comp S.A. Głównymi składnikami podlegającymi analizie są: kredyty bankowe i pożyczki, środki pieniężne i ich ekwiwalenty, kapitał własny przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej w tym wyemitowane akcje, agio i zyski zatrzymane.
 
Zapotrzebowanie Grupy Kapitałowej na kapitał jest niezbędne do jej dalszego szybkiego rozwoju, finansowania działalności i długoterminowych inwestycji.

Stan kapitałów jest monitorowany przez stosowanie wskaźnika dźwigni zdefiniowanej jako stosunek zadłużenia pomniejszonego o środki pieniężne i ich ekwiwalenty do kapitałów powiększonych o zadłużenie netto. Celem działań jest utrzymanie tego wskaźnika na poziomie nieprzekraczającym 50%.
Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Pozycja
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
Zobowiązania długoterminowe i krótkoterminowe
502 899
387 222
Środki pieniężne i ekwiwalenty
(52 487)
(37 218)
Zadłużenie netto
450 412
350 004
 
Kapitał własny
539 849
566 319
Kapitał z aktualizacji wyceny i kapitał tworzony ustawowo*
(75 132)
(62 263)
Kapitał dyspozycyjny razem
464 717
504 056
 
Kapitał i zadłużenie netto
915 129
854 060
Dźwignia
49,2%
41,0%
 
*Część kapitału zapasowego tworzona obligatoryjnie zgodnie z zapisami art. 396 par.1 Ksh.
 
Warunki ekonomiczne mogą spowodować zmianę sposobu zarządzania kapitałem. W zależności od sytuacji Spółki Grupy Kapitałowej mogą wyemitować nowe akcje lub obligacje, zawiesić lub wypłacić dywidendę lub zaciągnąć kredyty.
 
 
Nota nr 62
Zarządzanie ryzykiem finansowym
 
Działalność prowadzona przez Grupę Kapitałową narażona jest na różnego rodzaju ryzyka finansowe: ryzyko rynkowe (w tym ryzyko zmiany kursów walutowych i stóp procentowych oraz rynkowych cen instrumentów dłużnych i kapitałowych) oraz ryzyko kredytowe i ryzyko utraty płynności.
 
Ogólny program zarządzania ryzykiem przez Grupę Kapitałową koncentruje się na nieprzewidywalności rynków finansowych i stara się minimalizować ich potencjalne negatywne wpływy na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej.
 
W celu minimalizowania ryzyka finansowego spółki Grupy Kapitałowej Comp S.A. wykorzystują w określonym zakresie pochodne instrumenty finansowe, takie jak kontrakty terminowe na waluty obce, opcje na stopę procentową oraz transakcje zamiany stóp procentowych IRS.
 
Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa Kapitałowa należą: kredyty bankowe, umowy leasingu, środki pieniężne i lokaty oraz udzielone pożyczki. Głównym celem tych instrumentów jest pozyskanie środków finansowych na działalność Grupy Kapitałowej, zarządzanie ryzykiem płynności oraz doraźne inwestowanie nadwyżek płynnych środków pieniężnych. Grupa Kapitałowa posiada także inne instrumenty finansowe, do których należą należności i zobowiązania handlowe, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej działalności.
 
Ryzyko kredytowe
 
Ryzyko kredytowe rozumiane jest jako brak możliwości wywiązania się z zobowiązań przez wierzycieli Grupy Kapitałowej, co narazi Grupę Kapitałową na straty finansowe.
 
Aktywami finansowymi, które najbardziej narażone są na ryzyko kredytowe są należności handlowe, środki pieniężne i ich ekwiwalenty, lokaty oraz udzielone pożyczki.
 
W Grupie Kapitałowej stosowana jest odpowiednia polityka kredytowa polegającą na sprzedaży produktów i świadczeniu usług oraz dostarczaniu finansowania, w dominującej mierze, klientom o sprawdzonej historii kredytowej oraz wiarygodności kredytowej.

Grupa Kapitałowa Comp S.A. nie jest narażona na istotne ryzyko kredytowe wobec pojedynczego kontrahenta lub grupy kontrahentów o podobnych cechach. Nie występuje koncentracja ryzyka związana z faktem istnienia jednego lub grupy powiązanych odbiorców, w zakresie której Grupa Kapitałowa uzyskiwałaby przychody przekraczające 10% ogólnej kwoty przychodów.
Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Grupa Kapitałowa ogranicza ryzyko poprzez zawieranie transakcji wyłącznie z podmiotami o dobrej sytuacji finansowej. Ryzyko nieściągalności należności jest ograniczane poprzez bieżące monitorowanie stanu należności
i podejmowane ewentualnie działania windykacyjne.
 
W segmencie Retail realizującym sprzedaż urządzeń fiskalnych i niefiskalnych dla jednostek handlowych
i usługowych kontrolę ryzyka kredytowego umożliwiają udzielane kontrahentom limity kredytowe uzależnione od dokonywanych zakupów, przestrzegania terminów spłat należności oraz sytuacji finansowej odbiorców.
 
W odniesieniu do aktywów finansowych Grupy Kapitałowej Comp S.A. maksymalna ekspozycja na ryzyko kredytowe jest równa ich wartościom bilansowym.
 
Ryzyko walutowe
 
Ryzyko walutowe rozumiane jest jako niekorzystny wpływ zmiany kursów walut na wynik finansowy Grupy Kapitałowej. Grupa Kapitałowa stara się zmniejszać ryzyko poprzez wykonywanie transakcji zabezpieczających (forward) dla wybranych kontraktów.
 
Oprócz zabezpieczeń w postaci transakcji forward stosuje się politykę niwelowania negatywnych skutków wahań kursu walut, w taki sposób, iż w wielu przypadkach wartość realizowanych kontraktów jest zawierana w tej samej walucie, co rozliczenie z dostawcą, a płatność następuje wg kursu z dnia wystawienia faktury. Ryzyko walutowe w działaniu Grupy Kapitałowej jest nieduże ze względu na skalę operacji przeprowadzanych w walutach obcych.
 
Celem zarządzania ryzykiem walutowym w Grupie jest zabezpieczenie płatności wyrażonych w walutach obcych przed niekorzystnymi skutkami zmiany kursów walutowych, zapewniając odpowiedni poziom marży na kontraktach handlowych bądź produkowanych urządzeniach.
 
Wartość bilansowa aktywów oraz zobowiązań w walutach w przeliczeniu na złote
 
Pozycja
Aktywa
Zobowiązania
stan na 31.12.2022
stan na 31.12.2021
stan na 31.12.2022
stan na 31.12.2021
Waluta - USD
14 718
2 991
15 815
4 741
Waluta - EUR
22 191
18 402
27 342
25 011
Waluta - GBP
57
1 326
18
42
Waluta - HUF
3 466
5 834
1 503
2 151
Waluta - inne
5 099
3 571
781
764
Waluta - PLN
997 217
921 417
457 440
354 513
Razem
1 042 748
953 541
502 899
387 222
 
Ekspozycja Grupy Kapitałowej Comp S.A. na ryzyko walutowe dotyczy głównie zobowiązań krótkoterminowych oraz należności krótkoterminowych i środków pieniężnych. Na dzień 31 grudnia 2022 roku udział zobowiązań krótkoterminowych denominowanych w walutach obcych w łącznej kwocie zobowiązań krótkoterminowych wynosił 8,02%, a udział należności krótkoterminowych denominowanych w walutach obcych w łącznej kwocie należności krótkoterminowych wynosił 19,48%. Na koniec poprzedniego roku udział zobowiązań denominowanych w walutach obcych w łącznej kwocie zobowiązań krótkoterminowych wynosił 5,77%, a udział należności denominowanych w walutach obcych w łącznej kwocie należności krótkoterminowych wynosił 16,24%.
 
Ryzyko stopy procentowej
 
Ryzyko stopy procentowej rozumiane jest jako niekorzystny wpływ zmian stóp procentowych na wynik finansowy Spółki.
 
Celem zarządzania ryzykiem stóp procentowych jest doprowadzenie do sytuacji, w której oprocentowanie aktywów przewyższałoby oprocentowanie pasywów.

Spółka ponosi ryzyko stopy procentowej wynikające z zaciągniętych kredytów bankowych, zawartych umów leasingu, udzielonych pożyczek oraz środków pieniężnych i depozytów na rachunkach bankowych, których oprocentowanie oparte jest głównie na stawkach WIBOR.
 
Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
W 2021 roku Spółka skorzystała z instrumentu finansowego zabezpieczającego przed ryzykiem stopy procentowej poprzez zakup opcji CAP. Przychód finansowy rozpoznany został w I kwartale 2022 roku. W dniu 4 października 2022 roku Spółka Comp S.A. zawarła transakcję zamiany stopy zmiennej na stopę stałą IRS. Transakcja zamiany dotyczy częściowego zabezpieczenia odsetek od kredytu obrotowego. Transakcja zamienia stawkę referencyjną WIBOR 1M na stawkę stałą IRS przez okres 12 miesięcy od daty zawarcia transakcji.
 
Aktywa finansowe o zmiennym oprocentowaniu
wartość bilansowa
stan na 31.12.2022
stan na 31.12.2021
Udzielone pożyczki długo i krótkoterminowe
8 099
14 491
Razem
8 099
14 491
 
Zobowiązania finansowe o zmiennym oprocentowaniu
wartość bilansowa
stan na 31.12.2022
stan na 31.12.2021
Kredyty bankowe i pożyczki
185 293
107 103
Pożyczki uzyskane
6 745
5 584
Zobowiązania z tytułu leasingu
25 683
25 109
Razem
217 721
137 796
 
Podstawowym instrumentem ograniczania ryzyka stóp procentowych jest synchronizacja wielkości pozycji bilansowych wrażliwych na zmiany stóp procentowych według terminów zapadalności aktywów i wymagalności pasywów.
 
Ryzyko zmiany ceny
 
Grupa Kapitałowa Comp S.A. nie posiada instrumentów finansowych narażonych na ryzyko ze względu na zmiany cen towarów, instrumentów o charakterze kapitałowym lub inne ryzyko rynkowe poza opisanymi w pozostałych punktach oraz poniżej.
 
W związku z brakiem dokonania przez Małopolska Sieć Szerokopasmowa Sp. z o.o. („MSS”) spłaty odsetek od obligacji zabezpieczonych serii C za okres odsetkowy kończący się w dniu 31 marca 2016 r., Spółka w dniu 26 kwietnia 2016 r. złożyła żądanie wykupu wszystkich obligacji serii C poprzez zapłatę kwoty 10.000.000,00 zł wraz z zaległymi odsetkami od obligacji. Comp S.A. podjęła decyzję o wszczęciu działań związanych z dochodzeniem roszczeń wobec spółki MSS mających na celu uzyskanie zaspokojenia swoich roszczeń z tytułu obligacji. Na wniosek Spółki, administrator zabezpieczeń obligacji, spółka BSWW Trust Sp. z o.o., dokonała przejęcia na własność części spośród stanowiących przedmiot zastawu rejestrowego modularnych urządzeń dla tzw. warstwy aktywnej infrastruktury sieci szerokopasmowej. W wyniku takiego przejęcia na własność, wierzytelność spółki Comp S.A. wynikająca z obligacji MSS uległa zaspokojeniu w zakresie kwoty 3.972.075 zł. Ponieważ ww. kwota nie zaspakaja wszystkich roszczeń spółki Comp S.A. z tytułu objętych obligacji MSS, stąd Spółka podjęła dalsze kroki egzekucyjne m.in przeciwko MSS i Hyperion. Szczegółową informację na temat podjętych kroków egzekucyjnych zawarto w raportach okresowych Spółki za odpowiednie okresy sprawozdawcze 2021 r. Od czasu publikacji ostatniego raportu kwartalnego, Spółka przystąpiła również w charakterze uczestnika do postępowania egzekucyjnego prowadzonego z wniosku innego wierzyciela MSS.
 
Szczegółową informację na temat podjętych kroków egzekucyjnych zawarto w raportach okresowych Spółki za odpowiednie okresy sprawozdawcze 2021 i 2022 r.
 
Informacja dotycząca sytuacji związanej z koronawirusem SARS-CoV-2 / COVID-19 oraz ryzyko z tym związane.
 
W związku z panującą od marca 2020 roku w kraju oraz na całym świecie pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 / COVID-19, Grupa Kapitałowa stale analizuje uwarunkowania, które mogą mieć potencjalny wpływ na sytuację prowadzonej przez siebie działalności.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Grupa Kapitałowa w roku 2022 nie rejestrowała większych zakłóceń ani przerw w działalności, ani w części produkcyjnej, ani w realizacji kontraktów IT. Mimo trwających od wielu kwartałów zaburzeń globalnego łańcucha dostaw i ograniczeń dostępności wielu podzespołów elektronicznych, które wynikają zarówno z sytuacji epidemicznej, jak i konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy, Spółka wdrożyła i stosuje stale wiele procesów dostosowujących w zakresie logistyki oraz długookresowego planowania. Działania te zabezpieczają Spółkę i Grupę Kapitałową przed negatywnym wpływem poszczególnych czynników na działalność operacyjną.
 
W ostatnich kwartałach nie notuje się znaczących zmian w polityce anty-covidowej, zarówno na terenie Polski, jak i Unii Europejskiej. Mimo kolejnych fal zachorowań i okresowego przyrostu liczby osób wymagających opieki medycznej w związku z Covid, zjawiska te nie obciążają nadmiernie wydolności systemów opieki zdrowotnej i socjalnej, co skutkuje brakiem obostrzeń i ograniczeń, które mogłyby wpływać negatywnie zarówno na rynek pracy, jak i na wymianę gospodarczą wewnątrz Unii. Nie rejestruje się także większego wpływu COVID-19 na bieżącą działalność gospodarczą czy decyzje konsumenckie. Inaczej jest w przypadku Chin, ponieważ tam nastąpiła pod koniec 2022 roku drastyczna zmiana podejścia władz do walki z COVID-19. W grudniu zaprzestano ścisłego monitorowania wszystkich zakażonych, zniesiono także ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi wewnątrz ChRL, aby na początku stycznia 2023r. znieść obowiązek kwarantanny. Spowodowało to znaczny wzrost zachorowań, jednak brak lokalnych lockdownów zapobiegł bezpośrednim utrudnieniom w handlu zagranicznym. Nagły wzrost zachorowań i polityka informacyjna chińskiego rządu w sprawie COVID-19 powodują jednak znaczące zaniepokojenie partnerów międzynarodowych, a w ślad za tym m.in wprowadzenie obowiązku wykonania testów przez osoby przylatujące z Chin do USA, Japonii, Korei Południowej czy części państw UE. Polityka zakupów podzespołów wymaga więc od Grupy Kapitałowej nadal planowania o dłuższym horyzoncie i obserwacji zmian na rynkach zagranicznych, jednak wdrożone wiele miesięcy temu procedury pozwalają działać Grupie bez większych zakłóceń.
 
W IV kwartale wciąż ścierają się dwie tendencje, malejący wpływ sytuacji epidemicznej w Europie i rosnące obawy o skuteczność nowej polityki covidowej w ChRL i trudne do przewidzenia długookresowe skutki uwolnienia ograniczeń dla biznesu w tej części świata. Mimo obaw o dalszy przebieg pandemii i alarmujących prognoz z okresu pierwszego półrocza 2022 co do wzrostu wskaźnika śmiertelności chorujących, kolejne miesiące nie przyniosły potwierdzenia tych prognoz. Nawet okres jesienno-zimowy, w którym doszło do nałożenia się fal zachorowań na COVID-19 oraz sezonowe odmiany grypy i wirusa RSV, nie spowodował zauważalnych perturbacji w działalności produkcyjnej, usługowej czy logistyce. Można przewidywać, że w najbliższych miesiącach nie ma ryzyka wzrostu tych zaburzeń w Polsce ani na obszarze Europy.
 
W miejsce malejącego ryzyka związanego z COVID-19, kolejnym czynnikiem generującym zagrożenia dla warunków bieżącej działalności Grupy Kapitałowej jest przedłużający się konflikt na Ukrainie i jego krótko oraz długookresowe skutki ekonomiczne. Mimo znacznej fali migracyjnej z Ukrainy do Polski, osób o znacząco niższym wskaźniku wyszczepienia przeciw COVID, nie zanotowano związanych z tym wzrostów zachorowań na terenie Polski. Od początku wojny do lutego 2023r., do Polski wjechało ok. 10,4 mln Ukraińców, a powróciło w tym samym okresie 8,5 mln. Mimo tak znacznych ruchów migracyjnych, nie zanotowano zauważalnego wpływu na sytuację epidemiczną.
 
Obecnie o nastrojach panujących wśród konsumentów oraz przedsiębiorców, decydują głównie obawy natury ekonomicznej, a nie epidemicznej. Ograniczenia w dostępie do kredytów inwestycyjnych, znaczny wzrost stóp procentowych, brak sygnałów obniżającej się inflacji oraz możliwa techniczna recesja w pierwszej połowie 2023 roku, realnie ograniczają popyt, wpływając także na znaczny wzrost wskaźnika likwidowanych przedsiębiorstw i zawieszanych działalności gospodarczych. W 2022 roku trafiło do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ponad 347 tysięcy wniosków o zawieszenie działalności gospodarczej. Jednocześnie zakończono prowadzenie działalności 193 tysięcy przedsiębiorstw. To najwięcej złożonych wniosków w zakresie zawieszenie oraz zakończenia działalności od 2013 i 2014 roku. Pozytywną informacją na tym tle jest wynik dotyczący rejestracji nowych biznesów w 2022 r. - więcej było wniosków o założenie niż o zamknięcie jednoosobowej działalności (ponad 310,2 tys. do blisko 193,1 tys.). Jest on związany w znaczącej części w falą migracyjną i osobami z zagranicy, zakładającymi drobną działalność gospodarczą w Polsce.
 
Obniżka realnych wynagrodzeń następująca w efekcie dynamicznego wzrostu inflacji, obniża popyt na konsumpcyjne dobra i usługi, co redukuje mocno liczbę aktywnych podmiotów gospodarczych. Prognozy na kolejne miesiące zapowiadają utrzymanie lub pogłębienie się tej tendencji w związku z niekorzystnymi zmianami podatkowymi i związanymi ze składkami ZUS oraz zakończeniem działania niektórych instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców w roku 2023r.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Przekłada się to na sytuację rynkową. Mimo stosunkowo dobrego początku 2022r., w kolejnych kwartałach sprzedaż urządzeń fiskalnych podąża za słabnącym rynkiem. W ostatnich miesiącach ilość rejestrowanych miesięcznie w Centralnym Repozytorium Kas, nowych urządzeń fiskalnych wskazuje na spadek rynku z około 20.000 sztuk miesięcznie, do poziomu około 15.000 sztuk miesięcznie. Spółka równoważy jednak tą sytuację zwiększoną w stosunku do poprzedniego roku sprzedażą eksportową, m.in. kontynuowanym kontraktem do Kenii, a także realizacją dostaw specjalizowanych urządzeń fiskalnych dla myjni samochodowych, a rynek ten jest szacowany przez Spółkę na około 20.000 stanowisk i urządzeń do obowiązkowej fiskalizacji. W związku z przesunięciem obowiązku stosowania kas fiskalnych w myjniach od 1 lutego 2023r. część popytu płynnie przeniosła się na początek roku 2023.
 
Brak ekonomicznej stabilności, utrudniony dostęp do kapitału i jego wyższy koszt, wpływają także na decyzje zakupowe wewnątrz kanału dystrybucji, m.in. minimalizowanie stoku magazynowego wśród autoryzowanych partnerów.
 
W związku z sytuacją związaną z koronawirusem COVID-19 pojawiają się potencjalne ryzyka związane z:
 
  • 1. pełną dostępnością sieci sprzedaży w części segmentu Retail (sieć partnerska Novitus i Elzab), co jest związane z kwestiami możliwej dostępności zasobów ludzkich u partnerów Grupy. Czynnik w kolejnych kwartałach pandemii ma coraz mniejszy wpływ na rzeczywiste procesy gospodarcze. Potencjalne ryzyko nagłego pogorszenia sytuacji epidemicznej do poziomu wpływającego znacząco na rynek pracy jest znikome. Panujące obecnie warianty wirusa nie generują utrudnień w miejscach pracy ani ograniczeń epidemicznych.
  • 2. pełną dostępnością niektórych komponentów/produktów, warunkami dostawy, które w konsekwencji mogą przełożyć się na cenę i dostępność niektórych produktów do sprzedaży, czy też możliwością realizacji kontraktów w pierwszej połowie 2023r.
Grupa Comp utrzymuje stale odpowiednie rezerwy magazynowe podzespołów, pozwalające na stabilną produkcję i planowanie logistyki. Sprawdzone w poprzednich okresach procedury zabezpieczają zakupy i gwarantują odpowiedni poziom dostaw. Odczuwalne nadal są ograniczenia w dostępności procesorów i elementów półprzewodnikowych oraz wysokie ceny paliw i frachtu kontenerowego. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, nadal istnieje ryzyko przedłużającej się pandemii COVID-19 na terenie Dalekiego Wschodu, głównie Chin, gdzie trudne do przewidzenia są skutki nowej luźnej polityki władz dla ograniczenia pracy portów i wybranych ośrodków przemysłowych.
  • 3. stałą perspektywą rozwijania kolejnych wariantów wirusa COVID-19 i jego nieznanych dziś odmian, a w efekcie ponownym wprowadzeniem ograniczeń w działalności biznesowej, kolejnym zamykaniem wybranych branż szczególnie wrażliwych na czynniki epidemiczne, czy wprowadzeniem ograniczeń dla osób niezaszczepionych. Obecnie ryzyko to jest niewielkie i nie wywiera bezpośredniego wpływu na działalność gospodarczą ani modyfikację strategii biznesowej. Spółka monitoruje jednak stale zagrożenia w tym zakresie.
  • 4. z kondycją ekonomiczno-finansową podmiotów, z którymi Grupa Kapitałowa prowadzi działalność – są to odbiorcy końcowi produktów/usług.
COVID-19 nie wpływa obecnie bezpośrednio na nastroje konsumenckie, ani na kondycję przedsiębiorstw. Na kondycję polskich firm o wiele bardziej wpływa aktualna polityka monetarna prowadzona przez NBP, niepewność w zakresie dalszej polityki stóp procentowych oraz mocno rosnące z początkiem 2023r. koszty działalności firm. Mimo stabilizacji cen gazu i innych paliw pod koniec sezonu zimowego, nadal ich negatywny wpływ na koniunkturę jest znaczący. Także spadające nastroje wśród konsumentów i oczekiwania co do możliwej recesji i dalszego wzrostu inflacji w pierwszej połowie 2023 roku mogą ograniczać popyt na usługi i produkty Grupy Kapitałowej.
  • 5. niezwiązanym bezpośrednio z COVID-19 ryzykiem jest wpływ konfliktu pomiędzy Rosją, a Ukrainą na kolejne kraje i trudne do identyfikacji konsekwencje ewentualnej eskalacji działań zbrojnych. O ile doszło do pewnej stabilizacji rynków, zaniepokojonych bezpośrednim wpływem działań wojennych na poszczególne gospodarki, to utrzymują się obawy o dostępność nośników energii takich jak gaz, paliwa płynne, czy węgiel w cenach gwarantujących firmom opłacalność produkcji w nadchodzących miesiącach.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Segment IT: w tym przypadku dla pierwszych kwartałów 2023 roku oraz w kolejnych okresach nie przewiduje się ryzyka związanego z COVID-19 na poziomie wyższym niż w 2022 roku. Gros kontraktów Grupy Kapitałowej jest zawierana z największymi spółkami z kluczowych segmentów gospodarki o stabilnej sytuacji (w tym także ze spółkami z udziałem Skarbu Państwa), z administracją państwową i samorządową.
Występują jednak nadal zaburzenia w globalnych łańcuchach dostaw powiązane z czasowym ograniczeniem dostępności produktów kluczowych dla działalności GK Comp od światowych producentów. Grupa zarządza tymi ryzykami starając się dostosowywać terminy dostaw wynikających z zawartych i potencjalnych umów z klientami do dostępności zamawianych produktów. Skutkuje to m.in, wydłużeniem terminów i przesunięciem realizacji kontraktów na kolejne okresy.
 
Segment Retail: również nie identyfikuje dla pierwszych kwartałów 2023 roku oraz w kolejnych okresach ryzyka związanego z COVID-19 na poziomie wyższym niż w poprzednich okresach sprawozdawczych. Niewielka ilość nadmiarowych zgonów generowana przez dominujące obecnie odmiany wirusa COVID-19 oraz niewielkie w porównaniu do poprzedniego roku, obciążenie systemu ochrony zdrowia przez pacjentów z tą chorobą, pozwalają prognozować, że całościowy wpływ pandemii na działalność Grupy Kapitałowej w całym roku 2023 oraz kolejnych okresach będzie malejący.
 
Sytuacja związana z koronawirusem SARS-CoV-2 / COVID-19 nie powinna mieć wpływu na część segmentu Retail prowadzącą projekt M/platform, w którym podmiotami są przede wszystkim punkty handlowe z sektora handlu tradycyjnego, oferujące żywność, artykuły sanitarne i inne produkty pierwszej potrzeby dla społeczeństwa oraz poszczególni producenci FMCG.
 
W związku z tym, że sytuacja w Polsce i na całym świecie jest bardzo dynamiczna, z jednej strony gospodarka europejska funkcjonuje stabilnie w warunkach przedłużającego się stanu popandemicznego, z drugiej globalny łańcuch dostaw wciąż zaburzany jest istotnie na kierunku wschodnim, głównie w Chinach, trudno jednoznacznie oszacować długookresowy wpływ COVID-19 na działalność Grupy Kapitałowej oraz jej otoczenia rynkowego.
 
Zdecydowanie silniejszymi czynnikami ryzyka będą osłabiające się wskaźniki koniunktury, ceny surowców energetycznych i niewielka siła aktualnych działań antyinflacyjnych prowadzonych przez rząd RP.
 
Wpływ sytuacji polityczno-gospodarczej na terytorium Ukrainy i Rosji na działalność i wyniki finansowe Grupy Kapitałowej Comp S.A.
 
W nawiązaniu do zaleceń Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 25 lutego 2022 r., Zarząd Comp S.A. przekazuje, że monitoruje na bieżąco wpływ sytuacji polityczno-gospodarczej w Ukrainie na działalność Grupy Kapitałowej Comp S.A. Zarząd Spółki informuje, że na dzień publikacji niniejszego sprawozdania działalność operacyjna Grupy prowadzona jest bez zakłóceń. Grupa Kapitałowa Comp S.A. nie prowadzi działalności na terytorium Federacji Rosyjskiej i nie współpracuje z podmiotami lub na rzecz tych podmiotów, o których mowa w art. 5k rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 229 z 31.7.2014, str. 1), dalej: rozporządzenie 833/2014, w brzmieniu nadanym rozporządzeniem Rady (UE) 2022/576 w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 833/2014 dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 111 z 8.4.2022, str. 1), dalej: rozporządzenie 2022/576 tzn.:
  • obywateli rosyjskich lub osób fizycznych lub prawnych, podmiotów lub organów z siedzibą w Rosji;
  • osób prawnych, podmiotów lub organów, do których prawa własności bezpośrednio lub pośrednio w ponad 50 % należą do podmiotu, o którym mowa w lit. a) niniejszego ustępu; lub
  • osób fizycznych lub prawnych, podmiotów lub organów działających w imieniu lub pod kierunkiem podmiotu, o którym mowa w lit. a) lub b) niniejszego ustępu, w tym podwykonawców, dostawców lub podmiotów, na których zdolności polega się w rozumieniu dyrektyw w sprawie zamówień publicznych, w przypadku gdy przypada na nich ponad 10 % wartości zamówienia.
 
Jednak konflikt toczony na Ukrainie może mieć wpływ na logistykę i dostępność niektórych materiałów, jak też na sprzedaż usług i produktów Spółki, ze względu na możliwe ograniczanie działalności gospodarczej przez niektóre przedsiębiorstwa, a w efekcie narastania negatywnych efektów wdrożonych sankcji, także zamykania działalności, bankructw i upadłości firm w wybranych branżach.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Spółka do momentu wybuchu konfliktu dostarczała swoje produkty na rynek ukraiński (nieznaczna skala obrotów – ok 0,5 mln złotych rocznie), początkowo wybuch wojny wstrzymał eksport na tym kierunku, lecz obecnie jest już on ponownie kontynuowany.
 
Analiza wrażliwości na ryzyko rynkowe
 
Wyliczenie wskaźników zmienności.
 
Zmienność kursów walut wyliczono jako odchylenie standardowe na próbce średnich kursów NBP na koniec każdego miesiąca w 2022 roku.
 
Oprocentowanie aktywów finansowych oraz zobowiązań oparte jest na stawkach WIBOR. Zmienność tych stawek wyznaczono jako odchylenie standardowe na próbce średnich stawek WIBOR 1M na koniec każdego miesiąca w 2022 roku.
 
na dzień
1 USD
1 EUR
1 GBP
100 HUF
WIBOR 1M
31.01.2022
4,1147
4,5982
5,5320
1,2840
2,6300
28.02.2022
4,1965
4,6909
5,6131
1,2687
3,1400
31.03.2022
4,1801
4,6525
5,4842
1,2588
4,1200
29.04.2022
4,4072
4,6582
5,5320
1,2353
5,2600
31.05.2022
4,2651
4,5756
5,3783
1,1613
5,8900
30.06.2022
4,4825
4,6806
5,4429
1,1797
6,5900
29.07.2022
4,6365
4,7399
5,6434
1,1727
6,7500
31.08.2022
4,7360
4,7265
5,5126
1,1675
7,0100
30.09.2022
4,9533
4,8698
5,5560
1,1556
7,1100
31.10.2022
4,7340
4,7089
5,4748
1,1457
7,1500
30.11.2022
4,5066
4,6684
5,4151
1,1449
6,9400
30.12.2022
4,4018
4,6899
5,2957
1,1718
6,9300
Średnia
4,4679
4,6883
5,4900
1,1955
5,7933
Odchylenie standardowe
24,81%
7,13%
9,37%
4,89%
156,40%
 
W tabelach poniżej przedstawiono wpływ poszczególnych wskaźników na pozycje aktywów i pasywów
oraz na wynik finansowy po opodatkowaniu.
 
Analiza wrażliwości na ryzyko stóp procentowych
 
Ryzyko stóp procentowych jest iloczynem wartości bilansowych oraz wartości wskaźnika WIBOR 1M i jego zmienności.
 
Aktywa finansowe o zmiennym oprocentowaniu
wartość bilansowa
wpływ na wynik finansowy po uwzględnieniu podatku
stan na 31.12.2022
stan na 31.12.2021
rok 2022
rok 2021
Udzielone pożyczki długo i krótkoterminowe
8 099
14 491
+/_733,82
+/_49,84
Podatek związany z ustaleniem ryzyka stóp procentowych
 
+/_139,43
+/_9,47
Razem
8 099
14 491
+/_594,39
+/_40,37
 
Zobowiązania finansowe o zmiennym oprocentowaniu
wartość bilansowa
wpływ na wynik finansowy po uwzględnieniu podatku
stan na 31.12.2022
stan na 31.12.2021
rok 2022
rok 2021
Kredyty bankowe i pożyczki
185 293
107 103
+/_16788,61
+/_368,34
Pożyczki uzyskane
6 745
5 584
+/_611,14
+/_19,20
Zobowiązania z tytułu leasingu
25 683
25 109
+/_2327,03
+/_86,35
Podatek związany z ustaleniem ryzyka stóp procentowych
+/_3748,09
+/_90,04
Razem
217 721
137 796
+/_15978,69
+/_383,86

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe
 
Ryzyko walutowe jest uzależnione od wartości pozycji bilansowych denominowanych w walutach oraz wyliczonej zmienności kursów odpowiednich walut.
 
Aktywa denominowane w walucie obcej
wartość bilansowa
wpływ na wynik finansowy po uwzględnieniu podatku
stan na 31.12.2022
stan na 31.12.2021
rok 2022
rok 2021
Środki pieniężne zastrzeżone denominowane w:
- USD
22
19
+/_5,46
+/_2,59
Środki pieniężne na rachunku bankowym denominowane w:
- USD
3 354
1 349
+/_ 832,25
+/_ 184,15
- EUR
5 757
1 636
+/_410,33
+/_ 97,95
- GBP
12
1
+/_1,12
+/_0,12
- HUF
2 806
4 596
+/_137,22
+/_68,33
Należności krótkoterminowe denominowane w:
- USD
11 342
1 623
+/_2814,35
+/_221,55
- EUR
16 434
16 766
+/_1171,32
+/_1003,78
- GBP
45
1 325
+/_4,22
+/_165,02
- HUF
660
1 238
+/_32,28
+/_18,41
Pozostałe waluty
5 099
3 571
-
-
Podatek związany z ustaleniem ryzyka walutowego
+/_1027,62
+/_334,76
Razem aktywa
45 531
32 124
+/_4380,92
+/_1427,14
 
Pasywa denominowane w walucie obcej
wartość bilansowa
wpływ na wynik finansowy po uwzględnieniu podatku
stan na 31.12.2022
stan na 31.12.2021
rok 2022
rok 2021
Zobowiązania długoterminowe denominowane w:
- EUR
13 990
13 248
+/_997,12
+/_793,16
- HUF
120
200
+/_5,87
+/_2,97
Zobowiązania krótkoterminowe denominowane w:
- USD
15 815
4 741
+/_3924,26
+/_647,19
- EUR
13 352
11 763
+/_951,65
+/_704,25
- GBP
18
42
+/_1,69
+/_5,23
- HUF
1 383
1 951
+/_67,63
+/_29,01
Pozostałe waluty
781
764
-
-
Podatek związany z ustaleniem ryzyka walutowego
 
+/_1130,16
+/_414,54
Razem pasywa
45 459
32 709
+/_4818,07
+/_1767,27
 
Ryzyko płynności
 
Jednostka Dominująca monitoruje płynność w Grupie Kapitałowej – wspomagając w zależności od potrzeb i sytuacji gotówkowej spółki Grupy. Proces ten realizowany jest na podstawie informacji uzyskiwanej od spółek Grupy Kapitałowej oraz wewnętrznych raportów dotyczących sytuacji gotówkowej Jednostki Dominującej oraz jej szacunków na kolejne okresy, przy uwzględnieniu aktualnego zadłużenia oraz planowanych wpływów i wydatków. Monitoring w okresach dłuższych (lata) bazuje na analizie modelu opartego o szacunki. Powyższy monitoring płynności jest szczególnie istotny w dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2/COVID-19 oraz sytuacji międzynarodowej związanej z wojną na Ukrainie.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
 WSKAŹNIK
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
Zadłużenie finansowe netto
176 065
106 788
Zadłużenie finansowe netto (bez ujęcia zobowiązań leasingowych z tytułu umów najmu gruntów i budynków - „MSSF 16”)
152 133
89 162
Zadłużenie finansowe netto/EBITDA
2,38
0,97
Zadłużenie finansowe netto (bez ujęcia zobowiązań leasingowych z tytułu umów najmu gruntów i budynków -„MSSF 16”)/ EBITDA
 2,05
0,81
 
Poziom zadłużenia finansowego netto jest miarą aktualnego zadłużenia Spółki i stanowi wartość zobowiązań oprocentowanych pomniejszonych o wartość posiadanych środków pieniężnych oraz ich ekwiwalentów. EBITDA jest wartością annualizowaną za ostatnie 12 miesięcy.
 
Zadłużenie finansowe netto wraz z „MSSF 16” na koniec roku 2022 roku wzrosło o ok. 69,3 mln zł w stosunku do końca 2021 roku z czego ok. 5 mln zł wynikało ze wzrostu zobowiązań finansowych z tytułu najmu nieruchomości (przedłużenie jednej z umów najmu do II kwartału 2028 roku). Pozostała zmiana wynikała w dużej mierze ze wzrostu zadłużenia finansowego netto spółki Enigma wzrost o ok. 65,9 mln zł w stosunku do końca 2021 roku, co jest związane z realizacją istotnych kontraktów m.in.: Systemu Dozoru Elektronicznego (SDE 4) (vide: Raport bieżący Comp S.A. nr 15/2022) oraz innych kontraktów z zakresu m.in.: bezpieczeństwa kwalifikowanego. W Comp S.A. poziom zadłużenia utrzymał się na poziomie podobnym do końca roku 2021 i wynikał m.in.: z budowy stanów magazynowych na rynek kas fiskalnych online dla myjni samochodowych samoobsługowych dla których obowiązek zakupu został przesunięty na I kwartał 2023.
 
Powyższa sytuacja zwiększonego zadłużenia finansowego netto ma charakter przejściowy i zgodnie z zaprezentowaną strategią COMP 2025 Next Generation” na lata 2022-2025 (vide: Raport bieżący Comp S.A. nr 29/2022) zadłużenie finansowe netto osiągnie wartość 1,0-1,5 x EBITDA w końcu roku 2023 i będzie to wartość docelowa w okresie realizacji strategii.
 
Grupa Kapitałowa jest narażona na ryzyko utraty płynności finansowej, rozumianej jako zdolność do regulowania zobowiązań w wyznaczonych terminach. Ryzyko płynności wynika z niedopasowania kwot i terminów zapadalności aktywów i wymagalności pasywów.
 
W opinii Zarządu Spółki potencjalne ryzyko występuje z uwagi na następujące czynniki:
  • możliwość niezrealizowania w terminie kluczowych kontraktów;
  • możliwość wystąpienia opóźnień płatniczych;
  • możliwość utrudnionego dostępu do finansowania zewnętrznego.
 
W opinii Zarządu, Jednostka Dominująca w sposób adekwatny monitoruje występowanie powyższych czynników, co pozwala na odpowiednie zminimalizowanie ryzyka utraty płynności przez Grupę Kapitałową. Grupa Kapitałowa jest w stałym kontakcie zarówno ze swoimi kontrahentami, jak i z instytucjami finansowymi zapewniającymi finansowanie. Prowadzona jest także bieżąca analiza zapotrzebowania na środki pieniężne oraz źródła jego pokrycia.
 
Mając powyższe na uwadze, w opinii Zarządu Spółki, czynnik ryzyka w postaci utraty płynności jest właściwie monitorowany, a możliwość wystąpienia negatywnych zdarzeń w istotny sposób ograniczona. Ponadto na wypadek ich wystąpienia Grupa Kapitałowa posiada aktywa, które pozwalają w pełni pokryć wystąpienie ryzyka utraty płynności.
 
Szczegółowe informacje dotyczące płynności Grupy Kapitałowej ZUK Elzab S.A. są zawarte w sprawozdaniu skonsolidowanym ZUK Elzab S.A.
 
Analiza wymagalności zobowiązań finansowych
 
Poniższe tabele przedstawiają informacje o terminach umownej wymagalności zobowiązań finansowych.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Kredyty i pożyczki długoterminowe
stan na 31.12.2022
stan na 31.12.2021
a) Powyżej 1 roku do 3 lat
45 996
5 325
b) Powyżej 3 lat do 5 lat
10 600
700
c) Powyżej 5 lat
-
-
Razem*
56 596
6 025
 * Różnica do danych prezentowanych w Sprawozdaniu z Sytuacji Finansowej o wartość wyceny dyskonta.
Kredyty i pożyczki krótkoterminowe
stan na 31.12.2022
stan na 31.12.2021
a) Do 1 miesiąca
35 546
6 857
b) Powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy
43 825
29 252
c) Powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy
39 524
34 830
d) Powyżej 6 miesięcy do 1 roku
17 337
36 990
e) Zobowiązania przeterminowane
-
-
Razem
136 232
107 929
 
Zobowiązania handlowe
stan na 31.12.2022
stan na 31.12.2021
a) Do 1 miesiąca
58 626
72 845
b) Powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy
58 914
40 579
c) Powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy
18 407
1 293
d) Powyżej 6 miesięcy do 1 roku
7 860
2 322
e) Powyżej 1 roku
1 339
6 406
f) Zobowiązania przeterminowane
17 366
10 123
Razem*
162 512
133 568
* Różnica do danych prezentowanych w Sprawozdaniu z Sytuacji Finansowej o wartość zaliczek otrzymanych na dostawy.
 
Zobowiązania z tytułu leasingu
stan na 31.12.2022
stan na 31.12.2021
a) Do roku
10 027
11 495
b) Powyżej 1 roku do 3 lat
25 770
18 455
c) Powyżej 3 lat do 5 lat
-
-
d) Powyżej 5 lat
-
-
Razem
35 797
29 950
 
 
Nota nr 63
Informacje o wypłaconej lub zadeklarowanej dywidendzie
 
W dniu 30 czerwca 2022 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Comp S.A. podjęło uchwałę o wypłacie akcjonariuszom dywidendy zgodnie z wnioskiem Zarządu i rekomendacją Rady Nadzorczej na poniższych warunkach:
  • Wysokość dywidendy: 14.345.727,00 zł;
  • Wartość dywidendy przypadającej na 1 akcję – 3,00 zł;
  • Liczba akcji objętych dywidendą – 4.781.909;
  • Dzień dywidendy: 31 sierpnia 2022 roku;
  • Termin wypłaty dywidendy: 14 września 2022 roku.
 
W nawiązaniu do rekomendacji Zarządu odnośnie transferu na rzecz Akcjonariuszy w formie nabycia akcji własnych poza zaplanowaną dywidendą, Zarząd podtrzymuje swoją rekomendację. Jednocześnie liczba i termin nabycia akcji własnych uzależniony będzie od tempa realizacji kluczowych projektów i tym samym koniecznego zapotrzebowania na kapitał obrotowy.
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 64
Informacje na temat kontynuacji działalności
 
W oparciu o perspektywy jakie występują przed Grupą Kapitałową w najbliższych latach, Zarząd Jednostki Dominującej potwierdza założenie kontynuacji działalności dla spółek wchodzących w skład Grupy za zasadne. W związku z potrzebami Grupy Kapitałowej wynikającymi z realizacji zadań, w szczególności realizacji kontraktów w segmencie IT oraz regulacji swoich zobowiązań, możliwy jest wzrost zapotrzebowania na kapitał obrotowy. Sytuacja powyższa wymagać będzie podjęcia działań ze strony Jednostki dominującej mających na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu płynności.
 
Grupa Kapitałowa jest w stałym kontakcie z instytucjami finansowymi zapewniającymi finansowanie. Ponadto Zarząd Jednostki Dominującej zwraca uwagę, iż Grupa Kapitałowa dysponuje aktywem, które pozwala na ewentualne pozyskanie dodatkowych środków w wyniku ich sprzedaży - akcjami ZUK Elzab S.A.
 
Zarząd wskazuje, że utrzymujące się w dalszym ciągu ograniczenia wynikające z pandemii SARS-CoV-2 oraz COVID-19 oraz wojny w Ukrainie mogą mieć negatywny wpływ na przychody Spółki.
 
Jednocześnie nie zachowano następujących kowenantów (liczonych na bazie danych skonsolidowanych):
  • dodatnia marża zysku netto;
  • zobowiązania finansowe netto/do sumy zysku netto, odsetek, podatku dochodowego i amortyzacji nie więcej niż 3,5;
wymaganych w ramach umowy o kredyt obrotowy z mBank S.A (w wysokości 30 mln zł, wykorzystanie na dzień bilansowy 30 mln zł). Spółka wystąpiła o zgodę banku mBank S.A na przełamanie tych kowenantów i otrzymała ją w dniu 2 marca 2023 roku. Dodatkowo Spółka otrzymała zgodę od Banku BNP Paribas Bank Polska S.A na potencjalne niespełnienie wskaźnika obsługi długu na poziomie nie mniejszym niż 1,2 w którym poziom zysku/straty netto powiększony o amortyzację i odsetki w okresie ostatnich 12 miesięcy wstecz licząc od dnia bilansowego odnosi się do rat kapitałowych oraz odsetek poniesionych w okresie kolejnych 12 m-cy następujących po dniu bilansowym.
 
Ponadto Zarząd Jednostki Dominującej podkreśla, iż większość nakładów inwestycyjnych związanych z działalnością Grupy Kapitałowej została już poniesiona i nie spodziewa się zwiększania zapotrzebowania kapitałowego związanego z inwestycjami.
 
Informacja dotycząca sytuacji związanej z koronawirusem SARS-CoV-2 / COVID-19 oraz ryzyko z tym związane.
 
W związku z panującą od marca 2020 roku w kraju oraz na całym świecie pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 / COVID-19, Grupa Kapitałowa stale analizuje uwarunkowania, które mogą mieć potencjalny wpływ na sytuację prowadzonej przez siebie działalności.
 
Grupa Kapitałowa w roku 2022 nie rejestrowała większych zakłóceń ani przerw w działalności, ani w części produkcyjnej, ani w realizacji kontraktów IT. Mimo trwających od wielu kwartałów zaburzeń globalnego łańcucha dostaw i ograniczeń dostępności wielu podzespołów elektronicznych, które wynikają zarówno z sytuacji epidemicznej, jak i konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy, Spółka wdrożyła i stosuje stale wiele procesów dostosowujących w zakresie logistyki oraz długookresowego planowania. Działania te zabezpieczają Spółkę i Grupę Kapitałową przed negatywnym wpływem poszczególnych czynników na działalność operacyjną.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
W ostatnich kwartałach nie notuje się znaczących zmian w polityce anty-covidowej, zarówno na terenie Polski, jak i Unii Europejskiej. Mimo kolejnych fal zachorowań i okresowego przyrostu liczby osób wymagających opieki medycznej w związku z Covid, zjawiska te nie obciążają nadmiernie wydolności systemów opieki zdrowotnej i socjalnej, co skutkuje brakiem obostrzeń i ograniczeń, które mogłyby wpływać negatywnie zarówno na rynek pracy, jak i na wymianę gospodarczą wewnątrz Unii. Nie rejestruje się także większego wpływu COVID-19 na bieżącą działalność gospodarczą czy decyzje konsumenckie. Inaczej jest w przypadku Chin, ponieważ tam nastąpiła pod koniec 2022 roku drastyczna zmiana podejścia władz do walki z COVID-19. W grudniu zaprzestano ścisłego monitorowania wszystkich zakażonych, zniesiono także ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi wewnątrz ChRL, aby na początku stycznia 2023r. znieść obowiązek kwarantanny. Spowodowało to znaczny wzrost zachorowań, jednak brak lokalnych lockdownów zapobiegł bezpośrednim utrudnieniom w handlu zagranicznym. Nagły wzrost zachorowań i polityka informacyjna chińskiego rządu w sprawie COVID-19 powodują jednak znaczące zaniepokojenie partnerów międzynarodowych, a w ślad za tym m.in wprowadzenie obowiązku wykonania testów przez osoby przylatujące z Chin do USA, Japonii, Korei Południowej czy części państw UE. Polityka zakupów podzespołów wymaga więc od Grupy Kapitałowej nadal planowania o dłuższym horyzoncie i obserwacji zmian na rynkach zagranicznych, jednak wdrożone wiele miesięcy temu procedury pozwalają działać Grupie bez większych zakłóceń.
 
W IV kwartale wciąż ścierają się dwie tendencje, malejący wpływ sytuacji epidemicznej w Europie i rosnące obawy o skuteczność nowej polityki covidowej w ChRL i trudne do przewidzenia długookresowe skutki uwolnienia ograniczeń dla biznesu w tej części świata. Mimo obaw o dalszy przebieg pandemii i alarmujących prognoz z okresu pierwszego półrocza 2022 co do wzrostu wskaźnika śmiertelności chorujących, kolejne miesiące nie przyniosły potwierdzenia tych prognoz. Nawet okres jesienno-zimowy, w którym doszło do nałożenia się fal zachorowań na COVID-19 oraz sezonowe odmiany grypy i wirusa RSV, nie spowodował zauważalnych perturbacji w działalności produkcyjnej, usługowej czy logistyce. Można przewidywać, że w najbliższych miesiącach nie ma ryzyka wzrostu tych zaburzeń w Polsce ani na obszarze Europy.
 
W miejsce malejącego ryzyka związanego z COVID-19, kolejnym czynnikiem generującym zagrożenia dla warunków bieżącej działalności Grupy Kapitałowej jest przedłużający się konflikt na Ukrainie i jego krótko oraz długookresowe skutki ekonomiczne. Mimo znacznej fali migracyjnej z Ukrainy do Polski, osób o znacząco niższym wskaźniku wyszczepienia przeciw COVID, nie zanotowano związanych z tym wzrostów zachorowań na terenie Polski. Od początku wojny do lutego 2023r., do Polski wjechało ok. 10,4 mln Ukraińców, a powróciło w tym samym okresie 8,5 mln. Mimo tak znacznych ruchów migracyjnych, nie zanotowano zauważalnego wpływu na sytuację epidemiczną.
 
Obecnie o nastrojach panujących wśród konsumentów oraz przedsiębiorców, decydują głównie obawy natury ekonomicznej, a nie epidemicznej. Ograniczenia w dostępie do kredytów inwestycyjnych, znaczny wzrost stóp procentowych, brak sygnałów obniżającej się inflacji oraz możliwa techniczna recesja w pierwszej połowie 2023 roku, realnie ograniczają popyt, wpływając także na znaczny wzrost wskaźnika likwidowanych przedsiębiorstw i zawieszanych działalności gospodarczych. W 2022 roku trafiło do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ponad 347 tysięcy wniosków o zawieszenie działalności gospodarczej. Jednocześnie zakończono prowadzenie działalności 193 tysięcy przedsiębiorstw. To najwięcej złożonych wniosków w zakresie zawieszenie oraz zakończenia działalności od 2013 i 2014 roku. Pozytywną informacją na tym tle jest wynik dotyczący rejestracji nowych biznesów w 2022 r. - więcej było wniosków o założenie niż o zamknięcie jednoosobowej działalności (ponad 310,2 tys. do blisko 193,1 tys.). Jest on związany w znaczącej części w falą migracyjną i osobami z zagranicy, zakładającymi drobną działalność gospodarczą w Polsce.
 
Obniżka realnych wynagrodzeń następująca w efekcie dynamicznego wzrostu inflacji, obniża popyt na konsumpcyjne dobra i usługi, co redukuje mocno liczbę aktywnych podmiotów gospodarczych. Prognozy na kolejne miesiące zapowiadają utrzymanie lub pogłębienie się tej tendencji w związku z niekorzystnymi zmianami podatkowymi i związanymi ze składkami ZUS oraz zakończeniem działania niektórych instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców w roku 2023r.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Przekłada się to na sytuację rynkową. Mimo stosunkowo dobrego początku 2022r., w kolejnych kwartałach sprzedaż urządzeń fiskalnych podąża za słabnącym rynkiem. W ostatnich miesiącach ilość rejestrowanych miesięcznie w Centralnym Repozytorium Kas, nowych urządzeń fiskalnych wskazuje na spadek rynku z około 20.000 sztuk miesięcznie, do poziomu około 15.000 sztuk miesięcznie. Spółka równoważy jednak tą sytuację zwiększoną w stosunku do poprzedniego roku sprzedażą eksportową, m.in. kontynuowanym kontraktem do Kenii, a także realizacją dostaw specjalizowanych urządzeń fiskalnych dla myjni samochodowych, a rynek ten jest szacowany przez Spółkę na około 20.000 stanowisk i urządzeń do obowiązkowej fiskalizacji. W związku z przesunięciem obowiązku stosowania kas fiskalnych w myjniach od 1 lutego 2023r. część popytu płynnie przeniosła się na początek roku 2023.
 
Brak ekonomicznej stabilności, utrudniony dostęp do kapitału i jego wyższy koszt, wpływają także na decyzje zakupowe wewnątrz kanału dystrybucji, m.in. minimalizowanie stoku magazynowego wśród autoryzowanych partnerów.
 
W związku z sytuacją związaną z koronawirusem COVID-19 pojawiają się potencjalne ryzyka związane z:
 
  • 1. pełną dostępnością sieci sprzedaży w części segmentu Retail (sieć partnerska Novitus i Elzab), co jest związane z kwestiami możliwej dostępności zasobów ludzkich u partnerów Grupy. Czynnik w kolejnych kwartałach pandemii ma coraz mniejszy wpływ na rzeczywiste procesy gospodarcze. Potencjalne ryzyko nagłego pogorszenia sytuacji epidemicznej do poziomu wpływającego znacząco na rynek pracy jest znikome. Panujące obecnie warianty wirusa nie generują utrudnień w miejscach pracy ani ograniczeń epidemicznych.
  • 2. pełną dostępnością niektórych komponentów/produktów, warunkami dostawy, które w konsekwencji mogą przełożyć się na cenę i dostępność niektórych produktów do sprzedaży, czy też możliwością realizacji kontraktów w pierwszej połowie 2023r.
Grupa Comp utrzymuje stale odpowiednie rezerwy magazynowe podzespołów, pozwalające na stabilną produkcję i planowanie logistyki. Sprawdzone w poprzednich okresach procedury zabezpieczają zakupy i gwarantują odpowiedni poziom dostaw. Odczuwalne nadal są ograniczenia w dostępności procesorów i elementów półprzewodnikowych oraz wysokie ceny paliw i frachtu kontenerowego. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, nadal istnieje ryzyko przedłużającej się pandemii COVID-19 na terenie Dalekiego Wschodu, głównie Chin, gdzie trudne do przewidzenia są skutki nowej luźnej polityki władz dla ograniczenia pracy portów i wybranych ośrodków przemysłowych.
  • 3. stałą perspektywą rozwijania kolejnych wariantów wirusa COVID-19 i jego nieznanych dziś odmian, a w efekcie ponownym wprowadzeniem ograniczeń w działalności biznesowej, kolejnym zamykaniem wybranych branż szczególnie wrażliwych na czynniki epidemiczne, czy wprowadzeniem ograniczeń dla osób niezaszczepionych. Obecnie ryzyko to jest niewielkie i nie wywiera bezpośredniego wpływu na działalność gospodarczą ani modyfikację strategii biznesowej. Spółka monitoruje jednak stale zagrożenia w tym zakresie.
  • 4. z kondycją ekonomiczno-finansową podmiotów, z którymi Grupa Kapitałowa prowadzi działalność – są to odbiorcy końcowi produktów/usług.
COVID-19 nie wpływa obecnie bezpośrednio na nastroje konsumenckie, ani na kondycję przedsiębiorstw. Na kondycję polskich firm o wiele bardziej wpływa aktualna polityka monetarna prowadzona przez NBP, niepewność w zakresie dalszej polityki stóp procentowych oraz mocno rosnące z początkiem 2023r. koszty działalności firm. Mimo stabilizacji cen gazu i innych paliw pod koniec sezonu zimowego, nadal ich negatywny wpływ na koniunkturę jest znaczący. Także spadające nastroje wśród konsumentów i oczekiwania co do możliwej recesji i dalszego wzrostu inflacji w pierwszej połowie 2023 roku mogą ograniczać popyt na usługi i produkty Grupy Kapitałowej.
  • 5. niezwiązanym bezpośrednio z COVID-19 ryzykiem jest wpływ konfliktu pomiędzy Rosją, a Ukrainą na kolejne kraje i trudne do identyfikacji konsekwencje ewentualnej eskalacji działań zbrojnych. O ile doszło do pewnej stabilizacji rynków, zaniepokojonych bezpośrednim wpływem działań wojennych na poszczególne gospodarki, to utrzymują się obawy o dostępność nośników energii takich jak gaz, paliwa płynne, czy węgiel w cenach gwarantujących firmom opłacalność produkcji w nadchodzących miesiącach.
Segment IT: w tym przypadku dla pierwszych kwartałów 2023 roku oraz w kolejnych okresach nie przewiduje się ryzyka związanego z COVID-19 na poziomie wyższym niż w 2022 roku. Gros kontraktów Grupy Kapitałowej jest zawierana z największymi spółkami z kluczowych segmentów gospodarki o stabilnej sytuacji (w tym także ze spółkami z udziałem Skarbu Państwa), z administracją państwową i samorządową.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Występują jednak nadal zaburzenia w globalnych łańcuchach dostaw powiązane z czasowym ograniczeniem dostępności produktów kluczowych dla działalności GK Comp od światowych producentów. Grupa zarządza tymi ryzykami starając się dostosowywać terminy dostaw wynikających z zawartych i potencjalnych umów z klientami do dostępności zamawianych produktów. Skutkuje to m.in, wydłużeniem terminów i przesunięciem realizacji kontraktów na kolejne okresy.
 
Segment Retail: również nie identyfikuje dla pierwszych kwartałów 2023 roku oraz w kolejnych okresach ryzyka związanego z COVID-19 na poziomie wyższym niż w poprzednich okresach sprawozdawczych. Niewielka ilość nadmiarowych zgonów generowana przez dominujące obecnie odmiany wirusa COVID-19 oraz niewielkie w porównaniu do poprzedniego roku, obciążenie systemu ochrony zdrowia przez pacjentów z tą chorobą, pozwalają prognozować, że całościowy wpływ pandemii na działalność Grupy Kapitałowej w całym roku 2023 oraz kolejnych okresach będzie malejący.
 
Sytuacja związana z koronawirusem SARS-CoV-2 / COVID-19 nie powinna mieć wpływu na część segmentu Retail prowadzącą projekt M/platform, w którym podmiotami są przede wszystkim punkty handlowe z sektora handlu tradycyjnego, oferujące żywność, artykuły sanitarne i inne produkty pierwszej potrzeby dla społeczeństwa oraz poszczególni producenci FMCG.
 
W związku z tym, że sytuacja w Polsce i na całym świecie jest bardzo dynamiczna, z jednej strony gospodarka europejska funkcjonuje stabilnie w warunkach przedłużającego się stanu popandemicznego, z drugiej globalny łańcuch dostaw wciąż zaburzany jest istotnie na kierunku wschodnim, głównie w Chinach, trudno jednoznacznie oszacować długookresowy wpływ COVID-19 na działalność Grupy Kapitałowej oraz jej otoczenia rynkowego. Zdecydowanie silniejszymi czynnikami ryzyka będą osłabiające się wskaźniki koniunktury, ceny surowców energetycznych i niewielka siła aktualnych działań antyinflacyjnych prowadzonych przez rząd RP.
 
Wpływ sytuacji polityczno-gospodarczej na terytorium Ukrainy i Rosji na działalność i wyniki finansowe Grupy Kapitałowej Comp S.A.
 
W nawiązaniu do zaleceń Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 25 lutego 2022 r., Zarząd Comp S.A. przekazuje, że monitoruje na bieżąco wpływ sytuacji polityczno-gospodarczej w Ukrainie na działalność Grupy Kapitałowej Comp S.A. Zarząd Spółki informuje, że na dzień publikacji niniejszego sprawozdania działalność operacyjna Grupy prowadzona jest bez zakłóceń. Grupa Kapitałowa Comp S.A. nie prowadzi działalności na terytorium Federacji Rosyjskiej i nie współpracuje z podmiotami lub na rzecz tych podmiotów, o których mowa w art. 5k rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 229 z 31.7.2014, str. 1), dalej: rozporządzenie 833/2014, w brzmieniu nadanym rozporządzeniem Rady (UE) 2022/576 w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 833/2014 dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 111 z 8.4.2022, str. 1), dalej: rozporządzenie 2022/576 tzn.:
  • obywateli rosyjskich lub osób fizycznych lub prawnych, podmiotów lub organów z siedzibą w Rosji;
  • osób prawnych, podmiotów lub organów, do których prawa własności bezpośrednio lub pośrednio w ponad 50 % należą do podmiotu, o którym mowa w lit. a) niniejszego ustępu; lub
  • osób fizycznych lub prawnych, podmiotów lub organów działających w imieniu lub pod kierunkiem podmiotu, o którym mowa w lit. a) lub b) niniejszego ustępu, w tym podwykonawców, dostawców lub podmiotów, na których zdolności polega się w rozumieniu dyrektyw w sprawie zamówień publicznych, w przypadku gdy przypada na nich ponad 10 % wartości zamówienia.
 
Jednak konflikt toczony na Ukrainie może mieć wpływ na logistykę i dostępność niektórych materiałów, jak też na sprzedaż usług i produktów Spółki, ze względu na możliwe ograniczanie działalności gospodarczej przez niektóre przedsiębiorstwa, a w efekcie narastania negatywnych efektów wdrożonych sankcji, także zamykania działalności, bankructw i upadłości firm w wybranych branżach.
 
Spółka do momentu wybuchu konfliktu dostarczała swoje produkty na rynek ukraiński (nieznaczna skala obrotów – ok 0,5 mln złotych rocznie), początkowo wybuch wojny wstrzymał eksport na tym kierunku, lecz obecnie jest już on ponownie kontynuowany.
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Nota nr 64
Informacje o umowie z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych
 
Rada Nadzorcza Spółki w dniu 28 czerwca 2022 roku wybrała podmiot uprawniony do przeglądu półrocznego oraz badania rocznego jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania za lata 2022 i 2023. Umowa o świadczenie usług została zawarta w dniu 3 sierpnia 2022 roku z Misters Audytor Adviser Sp. z o.o.
 
Comp S.A. korzystał z usług wybranego podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych za lata 2018-2021. Rada Nadzorcza dokonując wyboru podmiotu do zbadania sprawozdań finansowych postępowała zgodnie z obowiązującymi przepisami, regulacjami wewnętrznymi i normami zawodowymi. Umowa o świadczenie usług została zawarta na okres 2 lat.
 
Umowa o wykonanie usługi oceny sprawozdania o wynagrodzeniach za rok 2021 i 2022 została podpisana w dniu 12 maja 2022 roku.
 
Wynagrodzenie
(kwoty netto bez VAT)
Za rok 2022
Za rok 2021
Badanie jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego
283
191
Comp S.A.
191
135
Zakłady Urządzeń Komputerowych Elzab S.A.
92
56
Badanie jednostkowego sprawozdania finansowego
131
108
Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.
60
46
Comp Platforma Usług S.A.
22
19
Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.
49
43
Przegląd rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
9
8
Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.
9
8
Przegląd półrocznego jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego
117
92
Comp S.A.
70
56
Zakłady Urządzeń Komputerowych Elzab S.A.
47
36
Ocena sprawozdania o wynagrodzeniach zarządu i rady nadzorczej
17
17
Comp S.A.*
10
10
Zakłady Urządzeń Komputerowych Elzab S.A.
7
7
Razem
557
416
 
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zaakceptowane przez Zarząd Jednostki Dominującej dnia 6 kwietnia 20 2 3 r.
 
Podpisy członków Zarządu:
 
Data
Imię i nazwisko
Funkcja
Podpis
06.04.2023
Robert Tomaszewski
Prezes Zarządu
Dokument podpisany elektronicznie
06.04.2023
Krzysztof Morawski
Wiceprezes Zarządu
Dokument podpisany elektronicznie
06.04.2023
Jarosław Wilk
Wiceprezes Zarządu
Dokument podpisany elektronicznie
06.04.2023
Andrzej Wawer
Wiceprezes Zarządu
Dokument podpisany elektronicznie
 
Podpis osoby, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych:
 
Data
Imię i nazwisko
Funkcja
Podpis
06.04.2023
Kamil Paziewski
Główny Księgowy
Dokument podpisany elektronicznie

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Comp S.A. w 2022 r.
 
 
  • 1. Informacje ogólne o Spółce i Grupie Kapitałowej.
 
Informacje o jednostce dominującej
 
Nazwa Spółki
Comp Spółka Akcyjna
Siedziba
Polska, 02-230 Warszawa, ul Jutrzenki 116
Sąd Rejestrowy
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego
Rejestru Sądowego
Nr Rejestru Przedsiębiorców
0000037706
Nr identyfikacji podatkowej
522-00-01-694
REGON
012499190
Strona internetowa
www.comp.com.pl
 
Przedmiotem działalności podstawowej Comp S.A. (zwana dalej także Spółką, Jednostką Dominującą) wg PKD jest działalność związana z informatyką:
  • działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki - działalność przeważająca - 62.02.Z,
  • produkcja maszyn i sprzętu biurowego, z wyłączeniem komputerów i urządzeń peryferyjnych - 28.23.Z,
  • naprawa i konserwacja urządzeń elektronicznych i optycznych- 33.13.Z,
  • sprzedaż hurtowa komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania - 46.51.Z,
  • sprzedaż hurtowa pozostałych maszyn i urządzeń biurowych - 46.66.Z,
  • działalność w zakresie telekomunikacji przewodowej - 61.10.Z,
  • działalność związana z oprogramowaniem - 62.01.Z,
  • działalność związana z zarządzeniem urządzeniami informatycznymi - 62.03.Z,
  • pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych - 62.09.Z,
  • naprawa i konserwacja komputerów i urządzeń peryferyjnych - 95.11.Z.
 
Przedmiotem działalności drugorzędnej Comp S.A. jest między innymi:
  • produkcja komputerów i urządzeń peryferyjnych (dział 26.20),
  • produkcja sprzętu (tele) komunikacyjnego (dział 26.30),
  • produkcja pozostałych maszyn specjalnego przeznaczenia (dział 28.99),
  • badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych (dział 72.19),
  • wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń biurowych, włączając komputery (dział 77.33),
  • pozostałe pozaszkolne formy edukacji (dział 85.59),
  • sprzedaż hurtowa sprzętu elektronicznego i telekomunikacyjnego oraz części do niego (dział 46.52).
 
Czas trwania Spółki - Jednostki Dominującej zgodnie ze statutem jest nieograniczony.
 
W okresie sprawozdawczym Spółka posiadała oddziały samobilansujące:
  • Oddział Nowy Sącz, mieszczący się przy ul. Nawojowskiej 118 w Nowym Sączu,
  • Oddział w Warszawie - IT, mieszczący się przy ul. Jutrzenki 116 w Warszawie.
 
Sprawozdanie Comp S.A. jest sprawozdaniem połączonym Spółki i jej oddziałów.
 
Przygotowanie sprawozdania finansowego oparte było na założeniu, że Jednostka Dominująca i spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej będą kontynuować działalność w dającej się przewidzieć przyszłości. Nie istnieją okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuacji działalności. Dalsze informacje na temat kontynuacji działalności znajdują się w nocie nr 64.
 
Akcjonariusze lub Rada Nadzorcza mają prawo do zmiany sprawozdania przed jego zatwierdzeniem przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Skład organów Spółki Dominującej
 
W okresie od 1 stycznia 2022 r. do 28 czerwca 2022 r. Zarząd działał w składzie:
  • Robert Tomaszewski – Prezes Zarządu,
  • Krzysztof Morawski – Wiceprezes Zarządu,
  • Andrzej Wawer – Wiceprezes Zarządu,
  • Jarosław Wilk – Wiceprezes Zarządu.
 
W okresie od 1 stycznia 2022 r. do 30 czerwca 2022 r. Rada Nadzorcza działała w składzie: 
  • Grzegorz Należyty – Przewodniczący Rady Nadzorczej,
  • Ryszard Trepczyński – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej,
  • Jacek Papaj – Członek Rady Nadzorczej,
  • Karol Maciej Szymański – Członek Rady Nadzorczej,
  • Jerzy Bartosiewicz – Członek Rady Nadzorczej,
  • Piotr Nowjalis – Członek Rady Nadzorczej,
  • Julian Kutrzeba – Członek Rady Nadzorczej.
 
W dniu 28 czerwca 2022 roku Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwały o powołaniu w skład Zarządu Spółki na nową czteroletnią, wspólną kadencję następujące osoby:
  • Roberta Tomaszewskiego, powierzając mu funkcję Prezesa Zarządu Spółki,
  • Krzysztofa Morawskiego, powierzając mu funkcję Wiceprezesa Zarządu Spółki,
  • Andrzeja Wawra, powierzając mu funkcję Wiceprezesa Zarządu Spółki,
  • Jarosława Wilka, powierzając mu funkcję Wiceprezesa Zarządu Spółki.
 
Zarząd Comp S.A. poinformował o powyższym w raporcie bieżącym nr 22/2022 z dn. 28 czerwca 2022 roku.
 
W dniu 30 czerwca 2022 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Comp S.A. powołało w skład Rady Nadzorczej Spółki, na nową dwuletnią, wspólną kadencję następujące osoby:
  • Pana Grzegorza Należytego, powierzając mu funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki,
  • Pana Ryszarda Trepczyńskiego, powierzając mu funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki,
  • Pana Jerzego Bartosiewicza,
  • Pana Piotra Nowjalisa,
  • Pana Juliana Kutrzebę,
  • Pana Krystiana Brymorę.
 
Zarząd Comp S.A. o powyższych powołaniach informował w raporcie bieżącym nr 24/2022 z dn. 30 czerwca 2022 roku.
 
Nowo wybrana Rada Nadzorcza w dn. 15 lipca 2022 roku powołała następujące osoby w skład Komitetu Audytu Rady Nadzorczej Spółki, Komitetu Strategii Rady Nadzorczej Spółki oraz Komitetu ds. Nominacji i Wynagrodzeń Rady Nadzorczej Spółki:
 
Komitet Audytu Rady Nadzorczej Comp S.A.:
  • Jerzy Bartosiewicz, Przewodniczący Komitetu Audytu Rady Nadzorczej Spółki,
  • Grzegorz Należyty,
  • Ryszard Trepczyński.
 
Komitet Strategii Rady Nadzorczej Comp S.A.:
  • Grzegorz Należyty, Przewodniczący Komitetu Strategii Rady Nadzorczej Spółki,
  • Julian Kutrzeba,
  • Piotr Nowjalis.
 
Komitet ds. Nominacji i Wynagrodzeń Rady Nadzorczej Comp S.A.:
  • Piotr Nowjalis, Przewodniczący Komitetu ds. Nominacji i Wynagrodzeń Rady Nadzorczej Spółki,
  • Jerzy Bartosiewicz,
  • Grzegorz Należyty
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Kapitał zakładowy Jednostki Dominującej
 
Kapitał zakładowy Comp S.A. na dzień bilansowy wynosił 14.026.370 zł i dzieli się na 5.610.548 akcji, o wartości nominalnej po 2,50 zł każda.
 
KAPITAŁ ZAKŁADOWY (STRUKTURA)
Prawo do dywidendy
od daty nabycia
Akcje zwykłe
5 610 548
W tym akcje własne*
178 887
Ograniczenia praw do akcji
-
Liczba akcji razem
5 610 548
Kapitał zakładowy razem
14 026 370 zł
Wartość nominalna 1 akcji
2,50 zł
* akcje własne w posiadaniu Jednostki Dominującej.
 
Kapitał zakładowy Jednostki Dominującej dzieli się na 5.610.548 akcji, w tym:
  • 47.500 Akcji Serii A,
  • 1.260.000 Akcji Serii B,
  • 150.527 Akcji Serii C,
  • 210.870 Akcji Serii E,
  • 91.388 Akcji Serii G,
  • 555.000 Akcji Serii H,
  • 445.000 Akcji Serii I,
  • 607.497 Akcji Serii J,
  • 1.380.117 Akcji Serii K,
  • 862.649 Akcji Serii L.
 
W dniu 5 sierpnia 2022 r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego zarejestrował zmianę Statutu Spółki wynikającą z uchwały nr 31/2022 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 30 czerwca 2022 r. Zmiana Statutu Spółki dotyczy obniżenia kapitału zakładowego Spółki poprzez umorzenie 307.640 posiadanych przez Spółkę akcji zwykłych na okaziciela serii L, o wartości nominalnej 2,50 PLN każda i łącznej wartości nominalnej 769.100,00, zdematerializowanych i oznaczonych przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. kodem ISIN: PLCMP0000017, reprezentujących łącznie 5,20% kapitału zakładowego Spółki („Akcje Własne”), którym odpowiadało 307.640 głosów na walnym zgromadzeniu Spółki, i które stanowiły 5,20% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Spółki przed rejestracją obniżenia kapitału zakładowego.
 
Akcje Własne zostały nabyte przez Spółkę m.in. w celu ich umorzenia, w ramach programów nabywania akcji własnych Spółki, prowadzonych na podstawie upoważnień udzielonych przez Walne Zgromadzenie Spółki. Umorzenie Akcji Własnych nastąpiło w trybie określonym w art. 359 § 1 Kodeksu spółek handlowych jako umorzenie dobrowolne, poprzedzone nabyciem przez Spółkę akcji przeznaczonych do umorzenia.
 
Kapitał zakładowy Spółki został obniżony o kwotę 769.100,00 PLN tj. z kwoty 14.795.470,00 PLN do kwoty 14.026.370,00 i dzieli się na 5.610.548 akcji o wartości nominalnej 2,50 zł każda, którym po obniżeniu kapitału zakładowego odpowiada ogólna liczba głosów na walnym zgromadzeniu Spółki wynikająca z wszystkich wyemitowanych akcji w liczbie 5.610.548.
 
W dniu 30 listopada 2022 r. Zarząd Comp S.A., mając na uwadze: (i) postanowienia uchwały Zarządu Spółki z dnia 27 maja 2022 r., o której Spółka informowała raportem bieżącym nr 11/2022 r. z tego samego dnia, (ii) potrzebę zapewnienia stabilnej działalności Spółki; (iii) rekomendację doradców Spółki z zakresu relacji inwestorskich, działając w oparciu o upoważnienie zawarte w uchwale 30/2020 z dnia 31 sierpnia 2020 r. Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki, w dniu dzisiejszym postanowił o nabyciu w okresie do dnia 31 grudnia 2022 r., w trybie powszechnego skupu akcji, tj. poprzez publiczne zaproszenie do składania przez akcjonariuszy ofert nabycia akcji, akcji Spółki w łącznej ilości nie większej niż 29.887 akcji (tj. 0,53% ogólnej liczby głosów w Spółce) za cenę 80,00 złotych za jedną akcję, tj. łącznie za kwotę nie większą niż 2.390.960,00 PLN, a zatem za kwotę stanowiącą ok. 25% łącznej kwoty deklarowanej przez Zarząd na nabycie akcji własnych, o której była mowa w przywołanym raporcie bieżącym. Jednocześnie Zarząd dołoży starań, aby pozostałą kwotę, tj. 7.172.858,00 PLN przeznaczyć na nabycie akcji własnych Spółki w terminie do 31 grudnia 2023 r.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
W dniu 21 grudnia 2022 r. Comp S.A. zawiadomił, iż na podstawie przepisu art. 362 § 1 pkt. 5 Kodeksu spółek handlowych oraz Uchwały Nr 30/2020 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Comp Spółka Akcyjna z dnia 30 sierpnia 2020 roku w sprawie udzielenia upoważnienia Zarządowi Spółki do nabycia akcji własnych (dalej „Uchwała”), upoważniającej Zarząd Spółki do nabycia w terminie do dnia 31 grudnia 2024 roku do 295.910 akcji własnych Spółki, w wykonaniu ogłoszonego w dniu 30 listopada 2022 r. „Zaproszenia do składania ofert sprzedaży akcji Comp S.A.”, ogłoszonym raportem bieżącym nr 37/2022 z dnia 30 listopada 2022 r., Spółka nabyła 29.887 Akcji po cenie 80,00 zł za jedną akcję. Przedmiotowe akcje, o łącznej wartości nominalnej 74.717,50 zł, stanowią 0,53% kapitału zakładowego i dają 29.887 głosów na walnym zgromadzeniu Spółki, co stanowi 0,53% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Spółki.
 
W ramach ogłoszonego powszechnego skupu akcji Spółki, o którym mowa powyżej, akcjonariusze złożyli oferty sprzedaży akcji Spółki opiewające na łącznie 4.213.477 akcji. Oznacza to, że stopa redukcji wyniosła 99,29%. Jednocześnie Spółka powiadomiła Komisję Nadzoru Finansowego, że w wyniku przedmiotowego nabycia, łączny udział jednostek z grupy kapitałowej Spółki uległ zwiększeniu powyżej 15% ogólnej liczby głosów. Przed transakcją Spółka wraz z jednostkami zależnymi posiadała 828.639, akcji, które stanowiły 14,77% kapitału zakładowego i dawały 828.639 głosów na walnym zgromadzeniu Spółki, co stanowiło 14,77% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Spółki. Po transakcji Spółka wraz z jednostkami zależnymi posiada 858.526 akcji, które stanowią 15,30% kapitału zakładowego i dają 858.526 głosów na walnym zgromadzeniu Spółki, co stanowi 15,30% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Spółki.
 
Z akcji własnych posiadanych przez Spółkę i jednostki zależne nie jest wykonywane prawo głosu na walnym zgromadzeniu Spółki. Zgodnie z § 2 pkt. 9 Uchwały nabyte przez Spółkę akcje własne mogą zostać umorzone na podstawie odrębnej uchwały walnego zgromadzenia.
 
Spółka Comp S.A. na dzień bilansowy jest w posiadaniu 178.887 szt. akcji własnych Spółki. Akcje te stanowią 3,19% kapitału zakładowego Spółki i uprawniają do 178.887 głosów na WZA Spółki, co stanowi 3,19% udziału w głosach na WZA. Spółka zależna od Comp S.A. - Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. posiada 679.639 akcji Spółki Comp S.A. stanowią 12,11% kapitału zakładowego Spółki i uprawniają do 679.639 głosów na WZA Spółki, co stanowi 12,11 % udziału w głosach na WZA. Akcje te traktowane są jako akcje własne, Comp S.A. i jednostki zależne nie wykonują prawa głosu na WZA.
 
Struktura własności kapitału podstawowego na dzień bilansowy 31 GRUDNIA 2022 roku według informacji przesłanych do Spółki przez akcjonariuszy oraz innych dostępnych publicznie źródeł.
 
Na dzień sporządzenia niniejszego raportu oraz na dzień jego publikacji wymienieni poniżej akcjonariusze posiadali bezpośrednio lub pośrednio, pakiety powyżej 5% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Comp S.A.
 
Akcjonariat Comp S.A. na dzień 31 grudnia 2022 roku w podziale na liczbę akcji oraz głosów z nich wynikających:
 
Akcjonariusz
Liczba akcji
% ogólnej liczby akcji
liczba głosów na WZ
% głosów na WZ
NNLife Otwarty Fundusz Emerytalny*
960.000
17,11%
960.000
17,11%
Comp S.A. wraz z jednostkami zależnymi**
858.526
15,30%
858.526
15,30%
Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny i Nationale-Nederlanden Dobrowolny Fundusz Emerytalny reprezentowane przez Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A.
573.828
10,23%
573.828
10,23%
Fundusze Inwestycyjne reprezentowane przez spółkę AgioFunds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Spółka Akcyjna
502.258
8,95%
502.258
8,95%
Robert Tomaszewski***
302.756
5,40%
302.756
5,40%
Perea Capital Partners, LP
302.480
5,39%
302.480
5,39%
Pozostali akcjonariusze
2.110.700
37,62%
2.110.700
37,62%
Łącznie
5.610.548
100,00%
5.610.548
100,00%

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
* dawniej MetLife Otwarty Fundusz Emerytalny zarządzany przez NNLife Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A., dawniej MetLife Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. (od 12 października 2022 r.)
** brak możliwości wykonywania prawa głosu na WZA przez Comp S.A. i jednostki zależne
Comp S.A. wraz z jednostkami zależnymi z czego:
  • a) Comp S.A. posiada 178.887 akcji zwykłych na okaziciela stanowiących 3,19% kapitału zakładowego oraz odpowiadających 178.887 głosom stanowiących 3,19% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
  • b) Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. posiada 679.639 akcji zwykłych na okaziciela stanowiących 12,11% kapitału zakładowego oraz odpowiadających 679.639 głosom stanowiących 12,11% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
*** Robert Tomaszewski posiada:
– bezpośrednio 2.188 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 0,04 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 2.188 głosom, stanowiących 0,04 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.;
– pośrednio poprzez CE Management Group sp. z o.o. 300.568 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 5,36 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 300.568 głosom, stanowiących 5,36 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
 
W okresie sprawozdawczym tj. od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. nastąpiły poniższe zmiany w stanie posiadania podmiotów posiadających bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne powyżej 5% na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Comp S.A.
 
  • Jacek Papaj
 
Na dzień bilansowy 31 grudnia 2022 roku
 
W dniu 19 kwietnia 2022 roku wpłynęła do Spółki od akcjonariusza Pana Jacka Papaja, który pełnił do 30 czerwca 2022 roku obowiązki zarządcze jako Członek Rady Nadzorczej Comp S.A., zawiadomienie o zbyciu akcji oraz o przekazaniu darowizny.
 
Zarząd Comp S.A. informował o ww. zmianach w raporcie bieżącym nr: 7/2022 z dnia 19 kwietnia 2022 roku.
 
Szczegóły przeprowadzonych transakcji zostały przedstawione w poniższych tabelach:
 
Zawiadomienie o przeprowadzeniu transakcji na akcjach spółki Comp S.A.
Akcjonariusz
Typ transakcji
Data transakcji
Liczba akcji (szt.) / liczba głosów na WZA (szt.)
% ogólnej liczby akcji oraz % w KZ
Jacek Papaj
zbycie akcji
13.04.2022
8.563 
0,14%
darowizna
15.04.2022
77.000
1,30%
 
Stan przed zawarciem transakcji
Stan po zrealizowaniu transakcji
Raport bieżący
Akcjonariusz
Liczba akcji (szt.) / liczba głosów na WZA (szt.)
% ogólnej liczby akcji oraz % w KZ
% głosów na WZ
Liczba akcji (szt.) / liczba głosów na WZA (szt.)
% ogólnej liczby akcji oraz % w KZ
% głosów na WZ
Numer raportu
Data publikacji raportu
Jacek Papaj
162.063
2,74%
2,74%
153.500
2,59%
2,59%
07/2022
19.04.2022
153.500
2,59%
2,59%
76.500
1,29%
1,29%
07/2022
19.04.2022
 
  • Robert Tomaszewski
 
W dniu 23 maja 2022 roku wpłynęło do Spółki od Pana Roberta Tomaszewskiego, który pełni obowiązki zarządcze jako Prezes Zarządu Comp S.A., zawiadomienie o nabyciu akcji.
Zarząd Comp S.A. informował o ww. zmianie w raporcie bieżącym nr 10/2022 z dnia 23 maja 2022 roku.
 
Szczegóły przeprowadzonych transakcji zostały przedstawione w poniższych tabelach:
 
Zawiadomienie o przeprowadzeniu transakcji na akcjach spółki Comp S.A.
Akcjonariusz
Typ transakcji
Data transakcji
Liczba akcji (szt.) / liczba głosów na WZA (szt.)
% ogólnej liczby akcji oraz % w KZ
Robert Tomaszewski*
nabycie akcji
23.05.2022
350
0,006%
nabycie akcji
23.05.2022
630
0,011%
nabycie akcji
23.05.2022
208
0,004%
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Stan przed zawarciem transakcji
Stan po zrealizowaniu transakcji
Raport bieżący
Akcjonariusz
Liczba akcji (szt.) / liczba głosów na WZA (szt.)
% ogólnej liczby akcji oraz % w KZ
% głosów na WZA
Liczba akcji (szt.) / liczba głosów na WZA (szt.)
% ogólnej liczby akcji oraz % w KZ
% głosów na WZA
Numer raportu
Data publikacji raportu
Robert Tomaszewski*
1.000
0,02%
0,02%
1.350
0,02%
0,02%
10/2022
23.05.2022
1.350
0,02%
0,02%
1.980
0,03%
0,03%
10/2022
23.05.2022
1.980
0,03%
0,03%
2.188
0,04%
0,04%
10/2022
23.05.2022
 
* Robert Tomaszewski posiadał na dzień 23.05.2022 r.:
– bezpośrednio 2.188 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 0,04 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 2.188 głosom, stanowiących 0,04 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.;
– pośrednio poprzez CE Management Group sp. z o.o. 302.719 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 5,11 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 302.719 głosom, stanowiących 5,11 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
 
W wyniku rejestracji przez sąd w dniu 5 sierpnia 2022 r. obniżenia kapitału zakładowego, o którym Zarząd Comp S.A informował raportem bieżącym nr 30/2022 z dnia 5 sierpnia 2022 r. i wynikłej z tego zmianie ogólnej liczby głosów w Spółce uległy zmianie udziały procentowe w kapitale zakładowym Spółki oraz procent ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A. W związku z powyższym nastąpiły również zmiany u akcjonariusza Pana Roberta Tomaszewskiego. Zmiany te zostały opisane w poniższej tabeli:
 
Podmiot
Liczba
akcji przed zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
% udział
akcji w
kapitale zakładowym przed zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
Liczba głosów przed zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
% udział głosów w ogólnej liczbie głosów przed
zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
Liczba akcji po zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
% udział
akcji w
kapitale zakładowym po zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
Liczba głosów po zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
% udział głosów w ogólnej liczbie głosów po
zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
Robert Tomaszewski*
304.907
5,15%
304.907
5,15%
304.907
5,43%
304.907
5,43%
 
* Robert Tomaszewski posiadał na dzień 5 sierpnia 2022 r.:
– bezpośrednio 2.188 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 0,04 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 2.188 głosom, stanowiących 0,04 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.;
– pośrednio poprzez CE Management Group sp. z o.o. 302.719 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 5,40 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 302.719 głosom, stanowiących 5,40 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
 
Zarząd Comp S.A. informował o ww. zmianie w raporcie bieżącym nr 32/2022 w dniu 11 sierpnia 2022 roku.
 
W wyniku zbycia akcji Spółki przez CE Management Group sp. z o.o. w liczbie 2.151 w dniu 21 grudnia 2022 r., o którym Zarząd Comp S.A. informował raportem bieżącym nr 39/2022 z dnia 21 grudnia 2022 r., pośredni udział akcjonariusza Pana Roberta Tomaszewskiego w kapitale zakładowym Spółki uległ zmianie. Zmiany te zostały opisane w poniższej tabeli.
 
Podmiot
Liczba
akcji przed zdarzeniem zbycia akcji
% udział
akcji w
kapitale zakładowym przed zdarzeniem zbycia akcji
Liczba głosów przed zdarzeniem zbycia akcji
% udział głosów w ogólnej liczbie głosów przed
zdarzeniem zbycia akcji
Liczba akcji po zdarzeniu zbycia akcji
% udział
akcji w
kapitale zakładowym po zdarzeniu zbycia akcji
Liczba głosów po zdarzeniu zbycia akcji
% udział głosów w ogólnej liczbie głosów po
zdarzeniu zbycia akcji
Robert Tomaszewski*
304 907
5,43%
304 907
5,43%
302 756
5,40%
302 756
5,40%
 
* Robert Tomaszewski posiada na dzień bilansowy 31.12.2022 r.:
– bezpośrednio 2.188 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 0,04 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 2.188 głosom, stanowiących 0,04 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.;
– pośrednio poprzez CE Management Group sp. z o.o. 300.568 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 5,36 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 300.568 głosom, stanowiących 5,36 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
  • Perea Capital Partners, LP
 
Na dzień bilansowy 31 grudnia 2022 r.
 
W dniu 18 lipca 2022 roku wpłynęło do Spółki od akcjonariusza Perea Capital Partners, LP z siedzibą w Wilmington, Delaware, USA zawiadomienie o przekroczeniu przez akcjonariusza 5% udziału w ogólnej liczbie głosów w Spółce poprzez nabycie akcji.
 
Zarząd Comp S.A. informował o ww. zmianie w raporcie bieżącym nr 28/2022 z dnia 18 lipca 2022 roku.
 
Szczegóły przeprowadzonych transakcji zostały przedstawione w poniższych tabelach:
 
Zawiadomienie o przeprowadzeniu transakcji na akcjach spółki Comp S.A.
Akcjonariusz
Typ transakcji
Data transakcji
Liczba akcji (szt.) / liczba głosów na WZA (szt.)
% ogólnej liczby akcji oraz % w KZ
Perea Capital Parters, LP
nabycie akcji
12.07.2022
302 480
5,11%
 
Stan przed zawarciem transakcji
Stan po zrealizowaniu transakcji
Raport bieżący
Akcjonariusz
Liczba akcji (szt.) / liczba głosów na WZA (szt.)
% ogólnej liczby akcji oraz % w KZ
% głosów na WZ
Liczba akcji (szt.) / liczba głosów na WZA (szt.)
% ogólnej liczby akcji oraz % w KZ
% głosów na WZ
Numer raportu
Data publikacji raportu
Perea Capital Partners, LP
 b.d.
b.d.
b.d.
302 480
5,11%
5,11%
28/2022
28/2022/1
18.07.2022
20.07.2022
 
W wyniku rejestracji przez sąd w dniu 5 sierpnia 2022 r. obniżenia kapitału zakładowego, o którym Zarząd Comp S.A. informował raportem bieżącym nr 30/2022 z dnia 5 sierpnia 2022 r. i wynikłej z tego zmianie ogólnej liczby głosów w Spółce uległy zmianie udziały procentowe w kapitale zakładowym Spółki oraz procent ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A. W związku z powyższym nastąpiły również zmiany u akcjonariusza
 
Podmiot
Liczba
akcji przed zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
% udział
akcji w
kapitale zakładowym przed zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
Liczba głosów przed zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
% udział głosów w ogólnej liczbie głosów przed
zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
Liczba akcji po zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
% udział
akcji w
kapitale zakładowym po zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
Liczba głosów po zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
% udział głosów w ogólnej liczbie głosów po
zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
Perea Capital Partners, LP
302 480
5,11%
302 480
5,11%
302 480
5,39%
302 480
5,39%
 
Zarząd Comp S.A. informował o ww. zmianie w raporcie bieżącym nr 32/2022 w dniu 11 sierpnia 2022 roku.
 
  • COMP S.A.
 
Na dzień bilansowy 31 grudnia 2022 r.
 
W związku z rejestracją przez sąd w dniu 5 sierpnia 2022 r. umorzenia kapitału zakładowego, o którym Spółka informowała raportem bieżącym nr 30/2022 z dnia 5 sierpnia 2022 r. i wynikłej z tego zmianie ogólnej liczby głosów w Spółce łączny udział jednostek z grupy kapitałowej Spółki uległ zmniejszeniu poniżej 15% oraz o więcej niż 2% ogólnej liczby głosów, a w przypadku Spółki bezpośrednio dodatkowo poniżej 5% ogólnej liczby głosów, zgodnie z poniższą tabelą:
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Podmiot
Liczba
akcji przed zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
% udział
akcji w
kapitale zakładowym przed zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
Liczba głosów przed zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
% udział głosów w ogólnej liczbie głosów przed
zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
Liczba akcji po zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
% udział
akcji w
kapitale zakładowym po zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
Liczba głosów po zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
% udział głosów w ogólnej liczbie głosów po
zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
Comp S.A.
wraz z
jednostkami
zależnymi, w tym:
1 136 279
19,20%
1 136 279
19,20%
828 639
14,77%
828 639
14,77%
Comp S.A.*
456 640
7,72%
456 640
7,72%
149 000
2,66%
149 000
2,66%
Comp Centrum
Innowacji sp. z o.o.*
679 639
11,48%
679 639
11,48%
679 639
12,11%
679 639
12,11%
 
Spółka oraz jej jednostki zależne nie zawierały umów, których przedmiotem było przekazanie uprawnień do wykonywania prawa głosu.
 
  • Pozostali akcjonariusze Spółki C omp S.A.
 
W wyniku rejestracji przez sąd w dniu 5 sierpnia 2022 r. obniżenia kapitału zakładowego, o którym Spółka informowała raportem bieżącym nr 30/2022 z dnia 5 sierpnia 2022 r. i wynikłej z tego zmianie ogólnej liczby głosów w Spółce, uległy zmianie udziały procentowe w kapitale zakładowym Spółki oraz procent ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A. Wszystkie zmiany wśród akcjonariuszy Spółki zostały szczegółowo opisane w poniższej tabeli.
 
Podmiot
Liczba
akcji przed zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
% udział
akcji w
kapitale zakładowym przed zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
Liczba głosów przed zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
% udział głosów w ogólnej liczbie głosów przed
zdarzeniem umorzenia kapitału zakładowego
Liczba akcji po zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
% udział
akcji w
kapitale zakładowym po zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
Liczba głosów po zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
% udział głosów w ogólnej liczbie głosów po
zdarzeniu umorzenia kapitału zakładowego
MetLife Otwarty Fundusz Emerytalny zarządzany przez MetLife Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A.
960 000
16,22%
960 000
16,22%
960 000
17,11%
960 000
17,11%
Comp S.A.
wraz z jednostkami
zależnymi*
1 136 279
19,20%
1 136 279
19,20%
828 639
14,77%
828 639
14,77%
Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny i Nationale-Nederlanden Dobrowolny Fundusz Emerytalny reprezentowane przez Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A.
573 828
9,70%
573 828
9,70%
573 828
10,23%
573 828
10,23%

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Fundusze Inwestycyjne reprezentowane przez spółkę AgioFunds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Spółka Akcyjna
502 258
8,49%
502 258
8,49%
502 258
8,95%
502 258
8,95%
Robert Tomaszewski**/ ***
304 907
5,15%
304 907
5,15%
304 907
5,43%
304 907
5,43%
Perea Capital Partners, LP
302 480
5,11%
302 480
5,11%
302 480
5,39%
302 480
5,39%
Pozostali akcjonariusze
2 138 436
36,13%
2 138 436
36,13%
2 138 436
38,11%
2 138 436
38,11%
Łącznie
5 918 188
100,00%
5 918 188
100,00%
5 610 548
100,00%
5 610 548
100,00%
 
* brak możliwości wykonywania prawa głosu na WZA przez Comp S.A. i jednostki zależne
Comp S.A. wraz z jednostkami zależnymi z czego:
  • a) Comp S.A. posiada 149.000 akcji zwykłych na okaziciela stanowiących 2,66% kapitału zakładowego oraz odpowiadających 149.000 głosom stanowiących 2,66% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
  • b) Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. posiada 679.639 akcji zwykłych na okaziciela stanowiących 12,11% kapitału zakładowego oraz odpowiadających 679.639 głosom stanowiących 12,11% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
** Robert Tomaszewski posiadał na dzień 05 sierpnia 2022 r.:
– bezpośrednio 2.188 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 0,04 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 2.188 głosom, stanowiących 0,04 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.;
– pośrednio poprzez CE Management Group sp. z o.o. 302.719 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 5,40 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 302.719 głosom, stanowiących 5,40 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
*** Robert Tomaszewski posiada na dzień bilansowy 31 grudnia 2022 r.:
– bezpośrednio 2.188 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 0,04 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 2.188 głosom, stanowiących 0,04 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.;
– pośrednio poprzez CE Management Group sp. z o.o. 300.568 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 5,36 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 300.568 głosom, stanowiących 5,36 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
 
Zarząd Comp S.A. informował o ww. zmianie w raporcie bieżącym nr 32/2022 w dniu 11 sierpnia 2022 roku.
 
Zarząd Comp S.A. w dniu 21.12.2022 roku zawiadomił, iż na podstawie przepisu art. 362 § 1 pkt. 5 Kodeksu spółek handlowych oraz Uchwały Nr 30/2020 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Comp Spółka Akcyjna z dnia 30 sierpnia 2020 roku w sprawie udzielenia upoważnienia Zarządowi Spółki do nabycia akcji własnych (dalej „Uchwała”), upoważniającej Zarząd Spółki do nabycia w terminie do dnia 31 grudnia 2024 roku do 295.910 akcji własnych Spółki, w wykonaniu ogłoszonego w dniu 30 listopada 2022 r. „Zaproszenia do składania ofert sprzedaży akcji Comp S.A.”, ogłoszonym raportem bieżącym nr 37/2022 z dnia 30 listopada 2022 roku.
 
Jednocześnie Spółka powiadomiła Komisję Nadzoru Finansowego, że w wyniku przedmiotowego nabycia, łączny udział jednostek z grupy kapitałowej Spółki uległ zwiększeniu powyżej 15% ogólnej liczby głosów.
 
Z akcji własnych posiadanych przez Spółkę i jednostki zależne nie jest wykonywane prawo głosu na walnym zgromadzeniu Spółki. Zgodnie z § 2 pkt. 9 Uchwały nabyte przez Spółkę akcje własne mogą zostać umorzone na podstawie odrębnej uchwały walnego zgromadzenia.
 
Szczegóły przeprowadzonej transakcji nabycia akcji własnych przez Comp S.A. zostały przedstawione w poniższych tabelach:
 
Zawiadomienie o przeprowadzeniu transakcji na akcjach spółki Comp S.A.
Akcjonariusz
Typ transakcji
Data transakcji
Liczba akcji (szt.) / liczba głosów na WZA (szt.)
% ogólnej liczby akcji oraz % w KZ
Comp S.A.*
nabycie akcji
21.12.2022
29 887
0,53%
 
* z siedzibą w Warszawie

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Akcjonariusz
Liczba akcji przed zawarciem transakcji nabycia akcji
% udział akcji w kapitale zakładowym przed zawarciem transakcji nabycia akcji
Liczba głosów przed zawarciem transakcji nabycia akcji
% udział głosów w ogólnej liczbie głosów przed zawarciem transakcji nabycia akcji
Liczba akcji po zawarciu transakcji nabycia akcji
% udział
akcji w
kapitale zakładowym po zawarciu transakcji nabycia akcji
Liczba głosów po zawarciu transakcji nabycia akcji
% udział głosów w ogólnej liczbie głosów po zawarciu transakcji nabycia akcji
Comp S.A.
wraz z
jednostkami
zależnymi, w tym:
828 639
14,77%
828 639
14,77%
858 526
15,30%
858 526
15,30%
Comp S.A.*
149 000
2,66%
149 000
2,66%
178 887
3,19%
178 887
3,19%
Comp Centrum
Innowacji sp. z o.o.*
679 639
12,11%
679 639
12,11%
679 639
12,11%
679 639
12,11%
 
* z siedzibą w Warszawie
 
Jednocześnie Spółka powiadomiła Komisję Nadzoru Finansowego, że w wyniku przedmiotowego nabycia, łączny udział jednostek z grupy kapitałowej Spółki uległ zwiększeniu powyżej 15% ogólnej liczby głosów.
 
Spółka oraz jej jednostki zależne nie zawierały umów, których przedmiotem było przekazanie uprawnień do wykonywania prawa głosu.
 
Zarząd Comp S.A. informował o ww. zmianie w raporcie bieżącym nr 38/2022 w dniu 21 grudnia 2022 roku.
 
  • Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. reprezentujące fundusze Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny oraz Nationale-Nederlanden Dobrowolny Fundusz Emerytalny
 
Na dzień bilansowy 31 grudnia 2022 r.
 
W dniu 11 sierpnia 2022 roku wpłynęło do Spółki od akcjonariusza Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. reprezentujące fundusze Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny oraz Nationale-Nederlanden Dobrowolny Fundusz Emerytalny zawiadomienie o przekroczeniu przez akcjonariusza 10% udziału w ogólnej liczbie głosów w Spółce.
Powyższa zmiana nastąpiła w wyniku rejestracji przez sąd obniżenia kapitału zakładowego spółki Comp S.A. w dniu 5 sierpnia 2022 roku o którym Spółka poinformowała raportem bieżącym nr 30/2022 w dniu 5 sierpnia 2022 roku.
 
Poniższa tabela przedstawia zestawienie ilości akcji i głosów przed i po rozliczeniu obniżenia kapitału.
 
Przed zdarzeniem obniżenia kapitału zakładowego
Po zdarzeniu obniżenia kapitału zakładowego
Fundusze Łącznie
liczba
%
liczba
%
Głosy
573 828
9,70%
573 828
10,23%
Kapitał
573 828
9,70%
57 828
10,23%
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Akcjonariat Comp S.A. na dzień publikacji niniejszego sprawozdania w podziale na liczbę akcji oraz głosów
z nich wynikających:
 
Akcjonariusz
Liczba akcji
% ogólnej liczby akcji
liczba głosów na WZ
% głosów na WZ
Generali Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. zarządzające Generali Otwartym Funduszem Emerytalnym (Generali OFE) i Generali Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym (Generali DFE) oraz NNLife Otwartym Funduszem Emerytalnym (NNLife OFE)* oraz NNLife Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym (NNLife DFE)*
1 245 055
22,19%
1 245 055
22,19%
Comp S.A. wraz z jednostkami zależnymi**
858 526
15,30%
858 526
15,30%
Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny i Nationale-Nederlanden Dobrowolny Fundusz Emerytalny reprezentowane przez Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A.
573 828
10,23%
573 828
10,23%
Fundusze Inwestycyjne reprezentowane przez spółkę AgioFunds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Spółka Akcyjna
502 258
8,95%
502 258
8,95%
Robert Tomaszewski***
302 756
5,40%
302 756
5,40%
Perea Capital Partners, LP
302 480
5,39%
302 480
5,39%
Pozostali akcjonariusze
1 825 645
32,54%
1 825 645
32,54%
Łącznie
5 610 548
100,00%
5 610 548
100,00%
 
* dawniej MetLife Otwarty Fundusz Emerytalny zarządzany przed 01 lutego 2023 r. przez NNLife Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. (dawniej MetLife Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A.)
** brak możliwości wykonywania prawa głosu na WZA przez Comp S.A. i jednostki zależne
Comp S.A. wraz z jednostkami zależnymi z czego:
  • a) Comp S.A. posiada 178.887 akcji zwykłych na okaziciela stanowiących 3,19% kapitału zakładowego oraz odpowiadających 178.887 głosom stanowiących 3,19% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
  • b) Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. posiada 679.639 akcji zwykłych na okaziciela stanowiących 12,11% kapitału zakładowego oraz odpowiadających 679.639 głosom stanowiących 12,11% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
*** Robert Tomaszewski posiada:
– bezpośrednio 2.188 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 0,04 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 2.188 głosom, stanowiących 0,04 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.;
– pośrednio poprzez CE Management Group sp. z o.o. 300.568 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 5,36 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 300.568 głosom, stanowiących 5,36 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
 
W okresie od zakończenia okresu sprawozdawczego (tj. od dnia 31 grudnia 2022 r.) do dnia publikacji niniejszego raportu nastąpiły poniższe zmiany w stanie posiadania podmiotów posiadających bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne powyżej 5% na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Comp S.A.
 
  • Generali Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. zarządzające Generali Otwartym Funduszem Emerytalnym (Generali OFE) i Generali Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym (Generali DFE), NNLife Otwartym Funduszem Emerytalnym ( NNLife OFE) oraz NNLife Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym ( NNLife DFE)
 
Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania
 
Na podstawie art. 69 w związku z art. 87 ust. I pkt 2b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2554.) - (Ustawa), Generali Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. (Towarzystwo) zarządzające Generali Otwartym Funduszem Emerytalnym (Generali OFE) i Generali Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym (Generali DFE) z siedzibą w Warszawie, poinformował Zarząd Comp S.A., że w wyniku przejęcia zarządzania NNLife Otwartym Funduszem Emerytalnym (NNLife OFE) oraz NNLife Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym (NNLife DFE) przez Towarzystwo, w dniu 1 lutego 2023 roku, na podstawie art. 66 ust. 1 i 6 oraz art. 68 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
emerytalnych (Dz.U. 2022 r. poz. 2342 z późn. zm.), udział w kapitale zakładowym oraz w ogólnej liczbie głosów spółki Comp S.A. na rachunkach funduszy: Generali OFE, Generali DFE, NNLife OFE oraz NNLife DFE (zwane łącznie Funduszami) przekroczył próg 20%.
 
Zarząd Comp S.A. informował o ww. zmianie w raporcie bieżącym nr 2/2023 z dnia 3 lutego 2023 roku.
 
Szczegóły przeprowadzonych transakcji zostały przedstawione w poniższych tabelach:
 
Stan przed przejęciem zarządzania przez Generali Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. nad NNLife Otwartym Funduszem Emerytalnym (NNLife OFE) oraz NNLife Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym (NNLife DFE).
 
Akcjonariusz
Liczba akcji (szt.) / liczba głosów na WZA (szt.)
% ogólnej liczby akcji oraz % w KZ
Generali Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. zarządzające Generali Otwartym Funduszem Emerytalnym (Generali OFE) i Generali Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym (Generali DFE)
274 786
4,90%
NNLife Otwarty Fundusz Emerytalny (NNLife OFE) oraz NNLife Dobrowolny Fundusz Emerytalny (NNLife DFE)*
970 269
17,29%
 
*dawniej MetLife OFE i MetLife DFE.
 
Stan po przejęciu zarządzania przez Generali Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. nad NNLife Otwartym Funduszem Emerytalnym (NNLife OFE) oraz NNLife Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym (NNLife DFE).
 
Akcjonariusz
Liczba akcji (szt.) / liczba głosów na WZA (szt.)
% ogólnej liczby akcji oraz % w KZ
Generali Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. zarządzające Generali Otwartym Funduszem Emerytalnym (Generali OFE) i Generali Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym (Generali DFE) oraz NNLife Otwartym Funduszem Emerytalnym (NNLife OFE)* oraz NNLife Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym (NNLife DFE) po przejęciu zarządzania posiadały łącznie:
1 245 055
22,19%
w tym: NNLife OFE* posiadał:
957 665
17,07%
 
*dawniej MetLife OFE
 
Wiedza Zarządu Spółki w zakresie zmian, jakie zaszły w okresie od przekazania ostatniego raportu okresowego oparta jest na:
  • publikowanych przez otwarte fundusze emerytalne w raportach rocznych informacji o strukturze własnych aktywów jak i informacji uzyskanych przez Spółkę bezpośrednio od powszechnych towarzystw emerytalnych,
  • liście obecności akcjonariuszy uprawnionych do uczestnictwa w ostatnim, przed datą publikacji niniejszego sprawozdania, walnym zgromadzeniu Spółki,
  • bezpośrednich informacji od akcjonariuszy, u których zaszły zmiany w ilości posiadanych akcji Spółki,
  • informacjach otrzymanych od osób pełniących funkcje zarządcze oraz osób blisko z nimi związanych w zakresie każdej transakcji dokonywanej przez te osoby w odniesieniu do akcji Spółki.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
 
Notowania akcji Comp S.A.
 
Notowania akcji Spółki w 2022 roku przedstawione są na poniższym wykresie:
'Please unpack the Result.zip and reopen this file.' 'Please unpack the Result.zip and reopen this file.'

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
 
INWESTYCJE W UDZIAŁY I AKCJE
UDZIAŁY LUB AKCJE W JEDNOSTKACH BEZPOŚREDNIO ZALEŻNYCH OD COMP S.A.
stan na dzień 31 grudnia 2022 r.
 
 
 
Lp.
a
b
c
d
e
f
g
h
i
j
k
nazwa (firma) jednostki ze wskazaniem formy prawnej
siedziba
przedmiot przedsiębiorstwa
charakter powiązania (jednostka zależna, współzależna, stowarzyszona)
zastosowana metoda konsolidacji
data objęcia kontroli / współkontroli / uzyskania znaczącego wpływu
wartość udziałów / akcji według ceny nabycia
korekty aktualizujące wartość
jednostkowa wartość bilansowa udziałów (akcji)
procent posiadanego kapitału zakładowego
udział w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu
1
Enigma Systemy Ochrony Informacji
Sp. z o.o
ul. Jutrzenki 116
02-230 Warszawa
Działalność w zakresie oprogramowania oraz produkcja urządzeń kryptograficznych
jednostka zależna
pełna
15.06.2005
99 254
-
99 254
100,00
100,00
2
ZUK Elzab S.A. (Spółka sporządza sprawozdanie skonsolidowane)
ul. Elzab 1
41-813 Zabrze
Projektowanie, produkcja i dystrybucja kas fiskalnych, urządzeń i systemów kasowych, urządzeń i akcesoriów służących do rejestracji i zarządzania sprzedażą
jednostka zależna
pełna
14.04.2011
35 209
-
35 209
75,89 (78,41)*
75,66
3
Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.
ul. Jutrzenki 116
02-230 Warszawa
Działalność w zakresie zarządzania innymi podmiotami (działalność holdingowa) oraz działalność w zakresie informatyki (produkcja sprzętu i oprogramowania)
jednostka zależna
pełna
06.12.2011
94 087
-
94 087
59,01
(91,15)**
59,01
4
Insoft Sp. z o.o.
ul. Jasna 3A
31-227 Kraków
Produkcja i wdrażanie oprogramowania wspomagającego działalność handlową
jednostka zależna
pełna
14.04.2011
2 955
-
2 955
52,00
52,00
5
Polski System Korzyści Sp. z o.o.
ul. Jutrzenki 116
02-230 Warszawa
Świadczenie rozwiązań technologicznych IT i usług cyfrowych, opartych na dwustronnej komunikacji z urządzeniami elektronicznymi: fiskalnymi, przenośnymi urządzeniami multimedialnymi
jednostka zależna
pełna
25.02.2020
15 540
-
15 540
100,00
100,00
Razem:
247 045
-
247 045
* pośrednio wraz z akcjami własnymi ZUK Elzab S.A.
** wraz z udziałem pośrednim

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
UDZIAŁY LUB AKCJE W PODMIOTACH ZALEŻNYCH COMP S.A.
WYBRANE DANE FINANSOWE SPÓŁEK
 
Lp.
a
b
c
d
e
f
g
h
 
 
kapitał własny jednostki
zobowiązania i rezerwy na zobowiązania jednostki
należności jednostki
aktywa
jednostki,
razem
przychody
ze
sprzedaży
nieopłacona
przez emitenta
wartość udziałów / akcji w jednostce
otrzymane lub
należne
dywidendy od jednostki za ostatni rok obrotowy
 
nazwa podmiotu
 
kapitał zakładowy
należne wpłaty na kapitał zakładowy (wartość ujemna)
kapitał zapasowy
pozostały kapitał własny, w tym:
 
 
zysk (strata) z lat ubiegłych
zysk (strata) netto
 
- zobowiąza- nia długo- terminowe
- zobowiąza- nia krótko- terminowe
 
- należności długo-terminowe
- należności krótko- terminowe
1
Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.
156 405
30 798
-
107 247
18 360
-
18 360
176 582
66 051
110 531
68 353
4 248
64 105
332 987
231 633
-
-
2
ZUK Elzab S.A.
(dane skonsolidowane)
45 105
22 143
-
85 571
(62 609)
(28 503)
(27 692)
70 601
26 757
43 844
16 529
-
16 529
115 706
79 115
-
-
3
Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. (dane skonsolidowane)
71 076
143 986
-
3 874
(76 784)
(50 429)
(18 284)
119 596
69 296
50 300
3 401
-
3 401
190 672
26 041
-
-
4
Insoft Sp. z o.o.
7 566
50
-
5 579
1 937
-
1 937
894
326
568
845
-
845
8 460
9 096
-
762
5
Polski System Korzyści Sp. z o.o.
11 106
15 540
-
-
(4 434)
(2 121)
(2 313)
5 359
3 223
2 136
63
-
63
16 465
663
-
-
 
Kapitały udziałowców niekontrolujących łącznie wynoszą 25.903 tys. zł, z czego 18.773 tys. zł przypada na udziałowców niekotrolujących Grupy Kapitałowej ZUK Elzab S.A., 2.034 tys. zł przypada na udziałowców niekontrolujących Grupy Kapitałowej Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o., 5.096 tys. zł przypada na udziałowców niekontrolujących spółki Insoft Sp. z o.o

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
  • 2. Zdarzenia istotnie wpływające na działalność emitenta, jakie nastąpiły w roku obrotowym, a także po jego zakończeniu, do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego.
 
Znaczące umowy
 
W dniu 8 kwietnia 2022 roku Spółka jako członek konsorcjum firm CompuGroup Medical Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie (Lider Konsorcjum) oraz Comp S.A. (Członek Konsorcjum) zawarła umowy na budowę i wdrożenie systemów dziedzinowych, platformy regionalnej, GCPD i DR (Zamówienie) w ramach realizacji projektu „Pomorskie e-zdrowie” prowadzonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego (Zamawiający). Postępowanie dot. w/w Zamówienia prowadzone było przez Województwo Pomorskie w imieniu własnym oraz na podstawie posiadanego upoważnienia w imieniu i na rzecz następujących zamawiających: Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku, Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie Sp. z o.o., Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku Sp. z o.o., Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. S. Kryzana, Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień w Gdańsku, Stacja Pogotowia Ratunkowego w Słupsku, COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o., Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku Sp. z o.o., Szpital Specjalistyczny w Prabutach Sp. z o.o., Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o., Szpitale Pomorskie Sp. z o.o. (dalej: „Zamawiający Jednostkowi”). Realizacja Zamówienia odbywać się będzie na podstawie umów zawartych osobno z Województwem Pomorskim oraz osobno z każdym z Zamawiających Jednostkowych.
 
Łączna wartość Zamówienia wynosi 110,35 mln zł brutto, w tym wartość dostaw i usług realizowanych przez Comp S.A. wynosi 50,5 mln zł brutto.
 
W ramach realizacji Zamówienia Comp S.A. zobowiązany jest do:
  • 1. dostawy, instalacji, konfiguracji i wdrożenia Infrastruktury Sprzętowej i Oprogramowania Standardowego;
  • 2. konfiguracji i dostosowania sieci LAN dla właściwego działania Oprogramowania Standardowego i Sprzętu;
  • 3. przeprowadzenia testów Oprogramowania Standardowego i Infrastruktury Sprzętowej;
  • 4. przeprowadzenia Instruktaży Stanowiskowych (w części dotyczącej Infrastruktury Sprzętowej i Oprogramowania Standardowego);
  • 5. świadczenia usługi Transferu wiedzy (w części dotyczącej Infrastruktury Sprzętowej i Oprogramowania Standardowego);
  • 6. dostawy i utrzymania kolokacji w obiekcie GCPD/DR;
  • 7. opracowania Dokumentacji Przedmiotu Zamówienia (w zakresie dotyczącym punktów 1-6 powyżej) w postaci: Dokumentacji Analizy Przedwdrożeniowej; Dokumentacji Analizy Bezpieczeństwa Informacji; Dokumentacji Projektowej, Dokumentacji Powykonawczej oraz Dokumentacji Użytkowej;
  • 8. świadczenie usług rękojmi i gwarancji w zakresie dotyczącym Infrastruktury Sprzętowej i Oprogramowania Standardowego.
 
Termin wykonania Zamówienia wynosi 48 miesięcy liczonych od dnia 8 kwietnia 2022 r., w tym:
  • a) okres realizacji umów zawartych z Zamawiającymi Jednostkowymi wynosi 20 miesięcy liczonych od dnia 8 kwietnia 2022 r. (dzień zawarcia każdej z umów);
  • b) okres realizacji umowy zawartej z Województwem Pomorskim wynosi 48 miesięcy liczonych od dnia 8 kwietnia 2022 r. (dzień podpisania umowy), przy czym w okresie od 21 miesiąca do 48 miesiąca obowiązywania tej umowy Zamówienie obejmuje realizacje usługi kolokacji GCPD/DR.
 
Umowa spełnia kryterium umowy znaczącej określone w Polityce Informacyjnej Spółki (opublikowanej raportem bieżącym nr 19/2016 z dnia 14.07.2016 r.) ze względu na wartość, stanowiącą ponad 10% kapitałów własnych Spółki.
 
Wykonawca udziela gwarancji jakości na poszczególne elementy Zamówienia na następujący okres:
Oprogramowanie Platformy Regionalnej e-usług, Szpitalny System Informatyczny oraz Oprogramowanie Warstwy Integracji – 84 miesiące; Infrastruktura Sprzętowa – 36 miesięcy; Oprogramowanie Standardowe – 12 miesięcy; Oprogramowanie antywirusowe, System wirtualizacji, Oprogramowanie do archiwizacji i kopii zapasowych – 36 miesięcy.
 
Okresy rękojmi zostały zrównane z okresami udzielonej przez Wykonawcę gwarancji.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
 
Całkowita odpowiedzialność Wykonawcy z tytułu szkód wyrządzonych Zamawiającym oraz Województwu Pomorskiemu w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem każdej z zawartych umów ograniczona jest do wysokości 100% wynagrodzenia brutto określonego w danej umowie. We wszystkich umowach zastrzeżona jest możliwość dochodzenia odszkodowania przenoszącego wartość zastrzeżonych kar umownych na zasadach ogólnych określonych w Kodeksie Cywilnym.
 
W pozostałym zakresie warunki umowy nie odbiegają od warunków charakterystycznych dla tego rodzaju transakcji.
 
Umowa nie została zawarta z zastrzeżeniem warunku ani terminu.
 
W dniu 3 czerwca 2022 roku od spółka zależna Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. zawarła umowę – jako lider konsorcjum firm: Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. i ITM Poland S.A. z siedzibą w Zielonej Górze („Wykonawca”) ze Skarbem Państwa – Ministrem Sprawiedliwości na usługę eksploatacji i rozwoju Systemu Dozoru Elektronicznego.
 
Przedmiotem umowy jest w szczególności: dostawa Infrastruktury techniczno-systemowej Systemu SDE, przy czym wybrane elementy w formie najmu; dostawa w formie najmu urządzeń monitorujących, pasków i narzędzi diagnostyczno-instalacyjnych; wykonanie rozbudowy aplikacji SDE24 i innych modyfikacji; świadczenie przez Wykonawcę usług dotyczących eksploatacji Systemu Dozoru Elektronicznego, w tym utrzymania aplikacji SDE24 i serwisu Urządzeń/Sprzętów.
 
Wynagrodzenie za realizację przedmiotu umowy wynosi: 39.449.790,00 złotych brutto za realizację Etapu Technicznego; w kwocie po 3.264.174,00 złotych brutto za każdy miesiąc świadczenia usług objętych Etapem Przejściowym i Eksploatacji; w kwocie 1.168.500,00 złotych brutto za realizacje prawa opcji. Łączne wynagrodzenie za wykonanie przedmiotu umowy z uwzględnieniem wynagrodzenia z tytułu przedmiotu umowy zrealizowanego w ramach prawa opcji nie przekroczy 197.298.642,00 złotych brutto. Łączne wynagrodzenie za wykonanie przedmiotu umowy bez uwzględnienia wynagrodzenia z tytułu prawa opcji nie przekroczy 196.130.142,00 złotych brutto.
 
Umowa spełnia kryterium umowy znaczącej określone w Polityce Informacyjnej Spółki opublikowanej raportem bieżącym nr 19/2016 z dnia 14.07.2016 r. ze względu na wartość przedmiotowej umowy, stanowiącą ponad 10% kapitałów własnych Spółki.
 
W zakresie zamówienia podstawowego umowa została zawarta na okres 53 miesięcy obejmujący okres przewidziany w umowie na dostawy oraz 48 miesięcy liczonych od rozpoczęcia okresu, za który należne jest wynagrodzenie miesięczne za Etap Przejściowy i Eksploatacji.
 
Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji w zakresie dostawy urządzeń, instalacji i sprzętów oraz oprogramowania. Skorzystanie z prawa opcji nie wymaga zawarcia aneksu do umowy, lecz wystarczy oświadczenie Zamawiającego o skorzystaniu z prawa opcji złożone Wykonawcy w formie pisemnej lub w formie elektronicznej w dowolnym momencie przed 31 grudnia 2025 r. Wykonawca zrealizuje przedmiot umowy w ramach prawa opcji w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania przez Wykonawcę oświadczenia Zamawiającego.
Elementy przedmiotu umowy objęte są rękojmią i gwarancją za wady fizyczne i prawne na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym oraz w postanowieniach umowy odpowiednio: na elementy infrastruktury techniczno-systemowej oraz oprogramowanie – do 30 września 2026 r.; na modyfikacje i poprawki aplikacji SDE24 – na okres 12 miesięcy od odbioru danej modyfikacji / poprawki przez Zamawiającego; na elementy przedmiotu umowy nieobjęte powyższym wyliczeniem na okres 24 miesięcy od daty ich odbioru przez Zamawiającego.
Łączna maksymalna wysokość kar umownych, których Zamawiający może dochodzić od Wykonawcy na podstawie umowy równa jest 30% kwoty łącznego wynagrodzenia brutto. Naliczenie kary umownej nie pozbawia Zamawiającego uprawnienia do dochodzenia oprócz kary umownej odszkodowania przewyższającego wysokość naliczonej kary umownej.
 
W pozostałym zakresie warunki umowy nie odbiegają od warunków charakterystycznych dla tego rodzaju transakcji. Umowa nie została zawarta z zastrzeżeniem warunku ani terminu.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Projekt M/platform
 
Comp S.A. w trzecim kwartale br. uzyskał potwierdzenie wykorzystania technologii M/platform przez kolejnych dużych uczestników rynku, co było głównym celem M/platform na obecny rok w ogłoszonej strategii. Dzięki temu Spółka planuje uzyskanie trwałej rentowności i pozytywnej kontrybucji projektu M/platform do zysku EBITDA grupy kapitałowej Comp S.A. począwszy od 2023 roku. To punkt zwrotny w dotychczasowym rozwoju tego projektu.
 
Porozumienia biznesowe zawarte w celu upowszechnienia technologii M/platform m.in. w sieciach handlowych skutkują istotnym wzrostem kontraktacji usług ekosystemu M/platform dostarczanych przez grupę kapitałową Comp S.A. od 2023 roku. Wyższa sprzedaż dotyczyć będzie usług SAAS sprzedawanych w modelu abonamentowym w ramach kilkuletnich kontraktów, co jest jednym z głównych źródeł wzrostu opisanego w strategii COMP 2025 Next Generation.
 
Jest to zgodne z wcześniej przekazywanymi przez nas informacjami, że nasza skala oraz szybkość reakcji pozwalają nam na dalszy wzrost projektu M/platform dzięki wykorzystaniu postępującego usieciowienia handlu spożywczego. Trend ten widać nie tylko w Polsce i dotyczy nie tylko branży handlu spożywczego a zatem w kolejnych etapach, po zapewnieniu rentowności na rynku spożywczym w Polsce, skupimy się na rozwoju perspektyw eksportowych na rynku FMCG oraz na innych branżach w Polsce, wykorzystując posiadany potencjał technologiczny oraz polski rynek spożywczy jako pierwszy rynek referencyjny skutecznego wdrożenia w szerokiej skali. W naszych planach skupimy się na rozwoju tych elementów ekosystemu M/platform, które zapewnią odpowiednią rentowność w okresie realizacji strategii.
 
Wzrost kontraktacji usług opartych o M/platform przybliża nas do osiągnięcia priorytetowego celu „COMP 2025 NEXT GENERATION”, jakim jest zapewnienie stałego wzrostu wartości Spółki, uniezależnionego od tempa fiskalizacji. Przyjęta strategia zakłada wejście Spółki na tą stabilną trajektorię rozwoju już na początku 2023 roku.
 
W minionych kwartałach 2022 budowano konsekwentnie skalę dla usług dodanych (VAS - value added services) na wszystkich dotychczas sprzedanych urządzeniach fiskalnych online.
 
W szczególności oznacza to możliwość upsellingu usług w zakresie: e-paragonu oraz infrastruktury do płatności elektronicznych (trwające rehomologacje na całą gamę urządzeń), usługi lojalizacji klientów końcowych (rozwój aplikacji hop&shop). Obecnie w gamie urządzeń oferowanych przez Grupę Kapitałową jest już co najmniej kilka urządzeń z aktualną homologacją online 2.0, m.in. kasy Sento online oraz Nano online, czy drukarki HDII online, z możliwością aktualizacji wstecznej tysięcy urządzeń fiskalnych sprzedanych wcześniej do klientów i działających już na rynku.
 
W wyniku powyższego stworzono niezbędne warunki przyszłego sukcesu - zainstalowana baza kas online oraz stworzenie produktów, w ramach środków wygospodarowanych od początku fiskalizacji online.
 
Kasa fiskalna online to najlepsze, w 100% szczelne, narzędzie do rozwoju fiskalizacji. To aktualnie obowiązujący standard na rynku fiskalnym, dający idealne warunki do rozwoju transakcji bezgotówkowych. Aktualnie jest blisko 858 tys. urządzeń online w Polsce (na dzień 22.08.2022 r.) i jest miejsce na co najmniej drugie tyle w najbliższych latach. Dalsza wymiana urządzeń online postępuje, bowiem nie ma już możliwości sprzedaży kas dwurolkowych, a począwszy od 2023 roku nie będzie możliwości sprzedaży kas z elektroniczną kopią paragonu. Nie można wykluczyć także decyzji regulacyjnych obejmujących obowiązkiem używania urządzeń fiskalnych online kolejnych grup podatników.
 
Wielofunkcyjny charakter urządzenia daje możliwość obsługi nowoczesnych systemów płatności przez kasę fiskalną online jako wyłączną infrastrukturę (np. Blik na kasie fiskalnej, karty płatnicze w formie płatności w aplikacji).
 
Powyższe w pełni wpisuje się w nowe regulacje: wymóg oferowania przez przedsiębiorców innych gotówkowych form płatności, czyli tzw. instrumentu płatniczego od 1 stycznia 2022 roku, wprowadzenie e-paragonów oraz wymóg integracji terminala z kasą online. Mimo odroczenia tego obowiązku z 1 lipca 2022 r. na 1 stycznia 2025 r., jest to rozwiązanie perspektywiczne i w pełni zgodne z wymogami przepisów.
 
Nasza propozycja zbudowania wartości oznacza wprowadzenie modelu VAS (Value Added Services), bazującego na modelu opłat subskrypcyjnych:

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
  • a) uruchomienie serwisu VAS w postaci funkcjonalności terminal płatniczy (docelowy potencjał rynku – ok 1 mln urządzeń fiskalnych online – wg szacunków Grupy Comp),
  • b) uruchomienie serwisu VAS w postaci funkcjonalności e-paragon (docelowy potencjał rynku 1,5 mln urządzeń fiskalnych online - wg szacunków Grupy Comp),
  • c) uruchomienie serwisu VAS w postaci sprzedaży analizy zagregowanych danych z urządzeń fiskalnych online,
  • d) uruchomienie serwisu VAS w postaci funkcjonalności M/loyalty,
  • e) istniejący serwis w postaci M/promo+.
 
Dodatkowo Grupa Kapitałowa Comp z sukcesem wprowadza kolejne usługi. Są one oparte o rozwiązania wirtualne, a w niektórych przypadkach także sprzętowe i związane z nimi opłaty subskrypcyjne. Przykładem takich rozwiązań mogą być usługi wirtualne dla przewoźników osobowych i taxi, pod markami Novitus i Elzab, m.in. dla sieci BOLT, UBER oraz FreeNow, generujące od 2021 coraz większe przychody. Kolejne, to oferowane przez Grupę rozwiązania fiskalne dla automatycznych myjni samochodowych, które były początkowo objęte obowiązkiem wystawiania paragonów online już od 1 października 2022 r., jednak w efekcie zmian legislacyjnych obowiązek ten przeniesiono na 1 lutego 2023 roku. Odroczenie nie wyklucza jednak wcześniejszego, dobrowolnego, zainstalowania kas rejestrujących w tych zakładach.
 
Poza w/w w Spółce i Grupie Kapitałowej nie miały miejsca istotne jednorazowe dokonania, ani niepowodzenia.
 
Aktualizacja strategii rozwoju Grupy Kapitałowej
 
W dniach 12 maja 2022 r., 29 lipca 2022 r. oraz 15 września 2022 r. Spółka zamieściła komunikaty dotyczące strategii Grupy Kapitałowej.
 
Treści komunikatów znajdują się poniżej.
 
Komunikat z dnia 15 września 2022 r. „Strategia COMP 2025 Next Generation - osiągnięcie celu M/platform na obecny rok i trwała rentowność projektu M/platform od 2023 roku”
 
„COMP S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej „Spółka”) w dniu dzisiejszym uzyskał potwierdzenie wykorzystania technologii M/platform przez kolejnych dużych uczestników rynku, co było głównym celem M/platform na obecny rok w ogłoszonej strategii. Dzięki temu Spółka planuje uzyskanie trwałej rentowności i pozytywnej kontrybucji projektu M/platform do zysku EBITDA grupy kapitałowej Comp S.A. począwszy od 2023 roku. To punkt zwrotny w dotychczasowym rozwoju tego projektu.
 
Porozumienia biznesowe zawarte w celu upowszechnienia technologii M/platform m.in. w sieciach handlowych skutkują istotnym wzrostem kontraktacji usług ekosystemu M/platform dostarczanych przez grupę kapitałową Comp S.A. od 2023 roku. Wyższa sprzedaż dotyczyć będzie usług SAAS sprzedawanych w modelu abonamentowym w ramach kilkuletnich kontraktów, co jest jednym z głównych źródeł wzrostu opisanego w strategii COMP 2025 Next Generation.
 
Jest to zgodne z wcześniej przekazywanymi przez nas informacjami, że nasza skala oraz szybkość reakcji pozwalają nam na dalszy wzrost projektu M/platform dzięki wykorzystaniu postępującego usieciowienia handlu spożywczego. Trend ten widać nie tylko w Polsce i dotyczy nie tylko branży handlu spożywczego a zatem w kolejnych etapach, po zapewnieniu rentowności na rynku spożywczym w Polsce, skupimy się na rozwoju perspektyw eksportowych na rynku FMCG oraz na innych branżach w Polsce, wykorzystując posiadany potencjał technologiczny oraz polski rynek spożywczy jako pierwszy rynek referencyjny skutecznego wdrożenia w szerokiej skali. W naszych planach skupimy się na rozwoju tych elementów ekosystemu M/platform, które zapewnią odpowiednią rentowność w okresie realizacji strategii.
 
Wzrost kontraktacji usług opartych o M/platform przybliża nas do osiągnięcia priorytetowego celu „COMP 2025 NEXT GENERATION”, jakim jest zapewnienie stałego wzrostu wartości Spółki, uniezależnionego od tempa fiskalizacji. Przyjęta strategia zakłada wejście Spółki na tą stabilną trajektorię rozwoju już na początku 2023 roku.”

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Komunikat z dnia 29 lipca 2022 r. „Strategia dla Grupy Kapitałowej Comp pn. „COMP 2025 Next Generation” na lata 2022-2025”
 
„Zarząd COMP S.A. we współpracy z Komitetem Strategii Rady Nadzorczej opracował nową strategię dla Grupy, zatytułowaną „COMP 2025 Next Generation”. Priorytetowy cel „COMP 2025 NEXT GENERATION” to zapewnienie stałego wzrostu wartości Spółki, uniezależnionego od tempa fiskalizacji. Przyjęta strategia zakłada wejście Spółki na tą stabilną trajektorię rozwoju już na początku 2023 roku.
 
W okresie wzmożonej niepewności zewnętrznej COMP zwiększa przewidywalność własnej działalności. Dzieje się tak dzięki zwiększonej kontraktacji w rosnących trendach, takich jak cyberbezpieczeństwo, usługi dodane i nowe technologie dla sklepów, sieci i punktów usługowych. COMP korzysta coraz mocniej z wieloletnich budżetów swoich klientów. To nowa jakość, dająca podstawy do pewniejszego planowania w przyszłość. Kolejna nowa jakość to duża spodziewana konwersja wzrostu przychodów na wzrost EBITDA.
 
Fundamentem „COMP 2025 Next Generation” jest rozwój sprzedaży związanej z urządzeniami wielofunkcyjnymi i M/platform w modelu abonamentowym oraz pozyskiwanie długich, wieloletnich kontraktów IT. Uzupełnieniem koncentracji Spółki na kluczowej dla przyszłości działalności będzie zwiększenie efektywności organizacyjnej całej Grupy Comp.
 
Najważniejsze elementy strategii przeznaczone do realizacji w 2022 roku to:
  • 1. Podpisanie umów gwarantujących długofalowe przychody, obejmujące co najmniej 2023 rok w sektorze IT.
  • 2. Potwierdzenie wykorzystania M/platform przez kolejnych dużych uczestników rynku (sieci handlowe, producenci).
  • 3. Wejście na rynek myjni samochodowych oraz pozyskanie jako klientów kolejnych korporacji przewozu osób – technologia wirtualnej kasy fiskalnej w modelu abonamentowym.
  • 4. Uzyskanie gotowości technologicznej i homologacji niezbędnych do zamiany w urządzenia wielofunkcyjne wszystkich dotychczas sprzedanych oraz wszystkich nowych kas fiskalnych online – z dodatkowymi funkcjami płatniczymi i e-paragonem.
  • 5. Przeprowadzenie działań restrukturyzacyjnych w obszarze produkcji elektroniki, w tym ograniczenie produkcji niefiskalnej oraz zmniejszenie kosztów stałych całej grupy kapitałowej.
 
Korzyść z podejmowanych obecnie działań strategicznych będzie wyraźnie widoczna w wynikach w kolejnych latach. Rok 2022 jest rokiem przejściowym, w którym Spółka planuje uzyskanie zysku EBITDA w wysokości ok. 70-75 mln zł, ale zakładany na 2023 zysk EBITDA sięgnie poziomu ok. 95-100 mln zł. Plany na 2024-2025 są opracowywane i zakładają dalszy wzrost zysku EBITDA o ok. 20% rocznie.
 
Spółka spodziewa się bardzo wysokiej kontraktacji na rok bieżący i kolejne lata, co spowoduje wzrost zapotrzebowania na kapitał obrotowy. Przedmiotem kontraktacji są i będą produkty i rozwiązania własne, jak również produkty obce. Spółka zapewniła sobie finansowanie dłużne do realizacji zwiększonej kontraktacji w tym roku. Zadłużenie finansowe netto osiągnie wartość 1,0-1,5 x EBITDA w końcu roku 2023 i będzie to wartość docelowa w okresie realizacji strategii.
 
Podstawowym założeniem „COMP 2025 Next Generation” jest osiągnięcie odpornego na zmienne regulacje fiskalne wzrostu i zwiększenie bezpieczeństwa finansowego przy zachowaniu wysokiego poziomu transferu zysków do akcjonariuszy. Przyjęte prognozy i cele są ostrożne, opierają się na obecnych już produktach oraz istniejącej ofercie. Równocześnie dostrzegamy możliwości w związane ze wzrastającą synergią płatniczo-fiskalną w Polsce. Ponadto, rozważamy szersze wejście na rynek elektromobilności jako producent ładowarek samochodowych, który to rynek podlega zmianom regulacyjnym w całej Europie. Są to przykłady zagadnień objętych analizą strategiczną, w ramach „COMP 2025 Next Generation”, jednak nie ujmowanych w przedstawionych prognozach.
 
W trakcie trwania strategii planowane są działania w zakresie docelowego porządkowania aktywów, nie będących priorytetami dla strategicznego rozwoju działalności. Wskutek tego mogą pojawić się perspektywy transakcji kapitałowych. COMP pozostawia sobie otwarte opcje w zakresie aliansów strategicznych i kapitałowych w każdej dziedzinie działalności. Wskazane działania wynikać będą z przyjętej strategii COMP Next Generation. Naszym podstawowym priorytetem COMP Next Generation jest trwałe zwiększenie wartości COMP niezależnie od cykli zewnętrznych.”

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Komunikat z dnia 12 maja 2022 r. „Założenia do strategii „COMP NEXT GENERATION” na lata 2022 do 2025”
 
„Zarząd COMP SA wspólnie z Komitetem Strategii Rady Nadzorczej opracował założenia strategiczne, które są wytyczną dla działań w 2022 roku oraz dalszych planów Spółki i Grupy do roku 2025 włącznie. Bodźcem dla tych zamierzeń jest osiągnięcie najlepszej w historii Spółki sytuacji finansowej. Strategia „COMP 2025 Next Generation” obejmie wszystkie główne obszary działania Grupy i pozwoli na zniwelowanie uzależnienia wzrostu Grupy od cykli fiskalizacyjnych dotychczasowej działalności.
 
Spółka dostrzegła i wykorzystała okno możliwości związane z fazą fiskalizacji online. Pozwoliło na znaczącą redukcję poziomu zadłużenia (z 3,5x EBITDA w 2019 do 1x EBITDA w 2021) oraz wypłatę w sierpniu 2021 roku dywidendy w wysokości ok. 3 PLN, tj. DY na poziomie 5%. Ilustruje to zdolność Grupy Comp do szybkiej reakcji na zmienne warunki rynkowe i umiejętność maksymalnego wykorzystywania posiadanego potencjału. Ta umiejętność będzie kluczowa dla realizacji zamierzeń w najbliższych latach dzięki identyfikacji nowych trendów rynkowych. Fundamentem Strategii „Comp 2025 Next Generation” jest optymalne wykorzystanie posiadanych zasobów oraz kompetencji w kontekście szybkich i znaczących zmian jakie obecnie następują w Polsce, Europie oraz na świecie.
 
Pion Retail znajduje się w optymalnej pozycji do długofalowego rozwoju, zwłaszcza w zakresie usług dodanych i sprzedaży w modelu abonamentowym. Trendem rynkowym jaki Spółka zamierza wykorzystać jest szybki rozwój sprzedaży opartej na modelu multichannel oraz omnichannel. Naszym celem na najbliższe lata jest wpasowana w ten trend transformacja kasy fiskalnej do urządzenia wielofunkcyjnego, oferującego szereg dodatkowo płatnych i niezależnie oferowanych usług (model VAS lub SAAS), w tym infrastruktury dla płatności bezgotówkowych. To zadanie może być realizowane dzięki pozycji lidera jaką mamy na polskim rynku urządzeń online. Skala naszej produkcji i obecności na rynku pozwala na uzyskanie przewagi konkurencyjnej, w sytuacji kiedy mniejsze firmy mogą silniej odczuć zaburzenie łańcuchów dostaw związane z globalnymi wydarzeniami i brak zainstalowanej wcześniej bazy urządzeń, na których można świadczyć usługi dodane. Obok rozwoju usług dodanych priorytetowym, szczególnie na 2022 rok, zadaniem jest wzmocnienie produkcji w Polsce oraz optymalizacja kosztów tej działalności.
 
Ze względu na konsekwencje wojny w Ukrainie, nasz potwierdzony potencjał kompetencyjny w sektorze IT – a w szczególności stanowiąca oddzielną linię biznesową spółka zależna Enigma SOI Sp. z o.o., dostarczająca rozwiązania związane z cyberbezpieczeństwem specjalnym/militarnym – ma szansę na znaczące podniesienie swojej wartości.
 
W przyjętych założeniach strategicznych nie przewidujemy istotnego rozwoju działalności integracyjnej poza Polską. Integracja pozostanie działaniem skoncentrowanym na polskim rynku i realizacji coraz dłuższych, stałych kontraktów i serwisów w Polsce. Zakładanym celem eksportowym IT jest natomiast wypracowanie znaczącej finansowo dla Spółki pozycji rynkowej w oparciu o posiadane już znaczące rozwiązania produktowe (SDE, narzędzia identyfikacji).
 
Projekt M/platform osiągnie w tym roku kilkanaście milionów złotych obrotów na bazie zdobytej kontraktacji, co oznacza ponad 75% wzrost przychodów w stosunku do 2021 roku z tytułu prowizji od producentów za organizację promocji (M/promo+) oraz ze sprzedaży zagregowanych danych (M/analytics). Nasza skala oraz szybkość reakcji pozwalają nam na dalszy wzrost dzięki wykorzystaniu postępującego usieciowienia handlu detalicznego. Sieci handlowe one-stop-shop rozwijają się dynamicznie, poszerzając swój zakres o usługi, automatyzują sprzedaż i bardzo silnie wykorzystują narzędzia e-commerce. Jest to trend nie tylko polski. Zakres funkcjonalny M/platformy, której elementem składowym są zaawansowane aplikacje i serwisy jest dokładnie tym, czego potrzebują nowoczesne sklepy, w tym właśnie szybko rozwijające się nowoczesne sieci handlowe. Spółka sprawdzi również potencjał eksportowy, uwzględniając wyjątkowy zakres funkcjonalny systemu oraz dopracowaną technologię przetwarzania milionów transakcji dziennie w czasie rzeczywistym w modelu SAAS, przy zachowaniu bezpieczeństwa i poufności na poziomie analogicznym jak w bankach.
 
Spółki Grupy Comp wykształciły i posiadają zdolność oferowania produktów i rozwiązań w dziedzinach ściśle regulowanych, wymagających uzyskiwania odpowiednich certyfikatów i współpracy z administracją państwową.
 
Na tym polu zauważamy opisane powyżej atrakcyjne trendy w cyberbezpieczeństwie i we wprowadzaniu gospodarki bezgotówkowej.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
W tę linię rozwoju może także wpisać się produkcja na bazie posiadanych zasobów technologicznych ładowarek dla samochodów elektrycznych. To ważny element oraz infrastrukturalny fundament skokowo rozwijającej się elektromobilności. Spółka do końca roku zweryfikuje jakość posiadanych przewag konkurencyjnych na tym rynku. To bardzo ambitny cel, ale wierzymy, że w 2025 Grupa Comp może odegrać znaczącą rolę na polskim rynku i przyczyni się do szerszego procesu reindustrializacji Europy.
 
Powyższe założenia wyznaczają ogólny kierunek rozwoju Spółki. Zostaną do końca bieżącego kwartału uszczegółowione o cele i wskaźniki finansowe, jakie zamierzamy osiągnąć do 2025 roku.”
 
Projekt M/platform
 
M/platform to multisystemowe rozwiązanie umożliwiające integrację i wzajemną komunikację z dziesiątkami tysięcy stanowisk sprzedaży.
 
W projekcie rynkowego zastosowania M/platform biorą udział następujące spółki Grupy Kapitałowej Comp (z podaniem udziału spółek GK Comp w strukturze właścicielskiej):
 
  • 1. Comp S.A.
(finansowanie inwestycji i produkcja urządzeń fiskalnych i oprogramowania poprzez Odział Novitus);
  • 2. Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. - właściciel M/platform; Comp S.A. posiada 59,01 * % udziału w kapitale spółki
(wytwarzanie i obsługa oprogramowania, operacje finansowe, HelpDesk, hurtownia danych oraz raporty transakcyjne i analityczne);
*Po dniu bilansowym, 27 marca 2023 r. spółka Comp S.A. objęła 19.087 udziałów w spółce zależnej Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. o wartości nominalnej 1.000,00 zł każdy udział i łącznej wartości nominalnej 19.087 tys. zł. Po tej transakcji spółka Comp S.A posiada 63,81%, a ZUK Elzab S.A 36,19% w kapitale zakładowym Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.
  • 3. Comp Platforma Usług S.A.; Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. posiada 50,46 % udziału w kapitale spółki
(operacje z detalistami, producentami i dystrybutorami, w szczególności promocja i sprzedaż usług M/platform);
  • 4. ZUK Elzab S.A.; Comp S.A. posiada 78,41 % udziału w kapitale spółki
(produkcja urządzeń fiskalnych);
  • 5. Insoft Sp. z o.o.; Comp S.A. posiada 52,00 % udziału w kapitale spółki
(wytwarzanie i obsługa oprogramowania);
  • 6. Polski System Korzyści Sp. z o.o.; Comp S.A. posiada 100,00 % udziału w kapitale spółki
(operacje rynkowe projektu lojalnościowego dla konsumentów).
 
Na dzień dzisiejszy z usług M/platform korzystać można w sklepach używających urządzeń i rozwiązań głównie NOVITUS, ELZAB oraz niektórych systemów sprzedażowych.
 
W/w urządzenia i systemy do obsługi sprzedaży używane są w ponad 37 tys. sklepów, co stanowi ok. 68% rynku handlu detalicznego. Zatem 68% rynku handlu detalicznego ma techniczne możliwość przyłączenia się do M/platform. To ogromny potencjał na wzrost liczby użytkowników M/platform.
 
Jednym z istotnych elementów M/platform jest rozwój komponentów, które umożliwiają standaryzację oferty usługowej, kierowanej do właścicieli sklepów, oraz do organizatorów usług, na skalę niedostępną dotąd dla tego sektora. Kluczową usługą jest M/promo+, która umożliwia Producentom bezpośrednie, online-owe dotarcie ze swoją ofertą promocyjną do wszystkich sklepów detalicznych zintegrowanych z M/platform. Obecnie Producenci mają do wyboru możliwość zaoferowania w praktyce wszystkich istotnych dla rynku typów promocji.
 
Informacje porównawcze z okresu dłuższego niż 1 rok, zebrane na wielotysięcznej populacji sklepów, pozwalają na wyciągniecie istotnych wniosków na temat pozycji strategicznej projektu M/platform i korzyści przynoszonych przez ten projekt innym uczestnikom rynku.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
 
Dane jakimi dysponuje M/platform potwierdzają, że sklepy aktywnie uczestniczące w programie rosną wyraźnie szybciej niż średnia rynkowa. To oznacza wymierne, istotne korzyści, jakie osiągają sklepy uczestniczące w programie.
 
Jednocześnie producenci uczestniczący w programie osiągają wyższy udział w rynku niż przed przystąpieniem do programu. A zatem korzyści z M/platform mają i detaliści, i producenci.
 
Po ponad dwóch latach działania M/platform zgromadzone dane pozwalają na przygotowywanie różnego rodzaju analiz rynkowych cenowych, koszykowych, rzeczywistych cen rynkowych, oceny reakcji rynku na określone promocje. Analiza w czasie rzeczywistym pozwala na określanie różnego rodzaju trendów rynkowych.
 
Dalszy rozwój M/platform odbywać się będzie w wyniku realizacji porozumień z kluczowymi uczestnikami rynku handlu tradycyjnego w Polsce, dzięki czemu pozysk nowych punktów może wzrosnąć skokowo.
 
Implementacja usługi M/promo+ umożliwia budowanie kolejnych istotnych dla detalistów oraz producentów typów usług takich jak M/loyalty.
 
M/loyalty i aplikacja mobilna hop&shop to rozwiązanie, dzięki któremu właściciele sklepów tradycyjnych lub sieci mogą lojalizować konsumentów (możliwość zbierania punktów podczas codziennych zakupów, a następnie ich wymiana na kupony i zniżki), poszerzać swoją ofertę, a tym samym zwiększać zyski.
 
Dla projektu M/platform to jest dodatkowy kanał komunikacji z klientem – informacje o sklepie, informacje o promocjach M/promo+ dostępnych w sklepie, możliwość znalezienia sklepu na mapie, a także dodatkowy kanał sprzedaży - możliwość składania zamówień online i odbierania zakupów bezpośrednio w sklepie, bądź z dostawą do domu.
 
Backlog projektu M/platform: model abonamentowy (w tym SaaS) w czerwcu 2021 – wynosił 10 mln zł (na lata 2022+), zaś backlog (na lata 2023 - 2026) w 2022 roku wynosi ok  54 mln (wersja minimalna) do ok 78,5 mln zł (wersja maksymalna).
 
  • 3. Informacje o przewidywanym rozwoju Grupy Kapitałowej Comp S.A.
 
Grupa Kapitałowa Comp S.A. koncentruje się na działalności w kilku atrakcyjnych niszach rynkowych, bazując na unikalnych kompetencjach oraz wysokich barierach wejścia do każdej z nich:
 
  • bezpieczeństwo elektroniczne i cyberbezpieczeństwo, stanowiące trzon segmentu IT;
  • usługi dla małych i średnich przedsiębiorstw i produkcja urządzeń fiskalnych, stanowiące trzon segmentu retailowego.
 
W obydwu wyżej wymienionych obszarach Grupa Kapitałowa Comp S.A. ponosi nakłady na rozwój własnych technologii, tworzy produkty oraz dokonuje ekspansji równocześnie na kilku rynkach – co pozwala dywersyfikować źródła przychodów i w znaczący sposób uniezależniać się od zmian koniunktury na poszczególnych rynkach.
 
Planowany jest wzrost udziału usług i rozwiązań w strukturze sprzedaży Grupy. Ta tendencja będzie trwała i będzie rosła wraz z upowszechnieniem M/platform i udostępnianiem tego rozwiązania dla nowych grup klientów.
 
Administracja publiczna
 
Grupa Kapitałowa Comp S.A. ma na rynku publicznym ugruntowaną pozycję, szereg unikalnych specjalizacji i dysponuje bazą licznych referencji oraz bardzo dużym potencjałem wykonawczym. Dodatkowo rozwój e-usług, cyfryzacja i podnoszenie poziomu bezpieczeństwa systemów rządowych i samorządowych jest priorytetem działań mającym zapewnione finansowanie zarówno z budżetu krajowego jak też z funduszy UE.
Istotnym obszarem działalności GK jest Wojsko, do którego adresowana jest szeroka oferta bazująca zarówno na produktach własnych jak również sprzedaży zaawansowanych technologii firm trzecich. Zgodnie z przyjętą polityką finansowania bezpieczeństwa Państwa, w budżecie 2023, zgodnie z formułą „3% PKB”, na Siły Zbrojne przeznaczono 97,4 mld zł. W związku z wprowadzeniem tej zasady budżety MON w kolejnych latach będą pochodną PKB a zakładając jego wzrost, będą również większe.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
 Pomimo dużego udziału procentowego rynku publicznego w sprzedaży ogółem segmentu IT (ok 65%) zachowana jest dywersyfikacja źródeł przychodu. Brak jest istotnego uzależnienia od jednego klienta czy pojedynczego projektu, duże jest również zróżnicowanie oferowanych kategorii produktów. Daje to duże bezpieczeństwo źródeł przychodów.
 
Grupa inwestuje w rozwój własnych rozwiązań i kompetencji z bardzo szerokiego obszaru bezpieczeństwa, by móc oferować szeroką gamę produktów i usług dedykowanych i przystosowywanych dla określonych grup odbiorców. Grupa pozyskała kilka długoterminowych kontraktów, których realizacja rozpoczęła się w 2022 roku i przypada na kolejne lata. Są to między innymi: umowa z Ministerstwem Sprawiedliwości na rozwój i utrzymanie Systemu Dozoru Elektronicznego, umowa z podmiotem będącym reprezentantem Skarbu Państwa na budowę centrum przetwarzania danych HPDA, dostawy szyfratorów do MON, projekt pomorskie e-Zdrowie. Grupa realizuje też szereg innych umów związanych z zapewnieniem wsparcia i rozwojem dla systemów wdrożonych u klientów w latach ubiegłych.
 
Spółki z Grupy planują uczestnictwo w projektach informatycznych realizowanych przez Resort Obrony Narodowej, Resort MSWiA czy Resort Finansów. Grupa aktywnie działa też na rynku rozwiązań mających zapewnić cyberbezpieczeństwo, min. w ramach projektów związanych z dostosowaniem systemów dużych instytucji do wymogów regulacji zawartych w Ustawie o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa jak również wynikających z obowiązującej „Strategii Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej”, która wymaga szeregu działań porządkujących w obszarze Cyberbezpieczeństwa organizacji oraz koordynacji działań pomiędzy różnymi organizacjami publicznymi i prywatnymi.
 
Grupa ubiega się również o zamówienia współfinansowane z funduszy unijnych w tym w ramach postępowań prowadzonych przez największe uczelniane ośrodki obliczeniowe i Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe, jak też inne realizowane w ramach wykorzystania środków z tzw. perspektywy UE na lata 2014-2020, których termin rozliczenia upływa z końcem 2023 roku. W tym zakresie GK koncentruje się głównie na projektach dotyczących rozbudowy infrastruktury w ramach cyfryzacji i wdrażania e-usług.
 
 Rynek dużych przedsiębiorstw
 
Istotnym rynkiem dla Grupy Kapitałowej Comp S.A. jest rynek dużych przedsiębiorstw z obszarów: telekomunikacji, przemysłu i energetyki, transportu oraz finansów. W szeregu dużych przedsiębiorstw Grupa posiada ugruntowaną pozycję dostawcy zaawansowanych rozwiązań informatycznych w tym bezpieczeństwa. W ocenie GK rynek szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa posiada duży potencjał rozwojowy ze względu na wojnę w Ukrainie, narastające napięcia geopolityczne, które mają pośrednie przełożenie na strategię budżetową klientów. W szczególności dotyczy to infrastruktury bezpieczeństwa sieciowego (systemy Firewall NG, IPS, AV, ATP), monitorowania SIEM/SOAR, zabezpieczenia urządzeń końcowych i serwerów (EDR, XDR), rozwiązania bezpieczeństwa dla chmury oraz usługi doradcze świadczone przez GK Comp.
 
Rynek Retail
 
W tym obszarze Grupa Kapitałowa Comp S.A. oferuje kompletne spektrum produktów, przede wszystkim własnej produkcji oraz usług (m.in. rynek fiskalny). Oferta kierowana jest zarówno do małych i średnich przedsiębiorstw, jak również klientów posiadających ogólnopolskie sieci sprzedaży.
 
Grupa Kapitałowa Comp S.A. zamierza dalej zwiększać swój udział w rynku krajowym, m.in. dzięki wprowadzeniu do sprzedaży innowacyjnych produktów, jak również usług bazujących na zintegrowanej platformie usług – projekt M/platform.
 
W ramach Grupy rozwijane są nie tylko innowacyjne urządzenia fiskalne i systemy sprzedaży, ale także kompletne bezobsługowe stanowiska kasowe. Są one odpowiedzią na rozwijający się trend udostępniania klientom samoobsługowych stanowisk w niemal każdym sklepie.
 
Istotnym czynnikiem wzrostu będą także rozwiązania wirtualne i związane z nimi opłaty subskrypcyjne. Przykładem takich rozwiązań mogą być usługi wirtualne dla przewoźników osobowych i taxi, pod markami Novitus i Elzab, czy rozwijane pod marką Novitus rozwiązania fiskalne dla automatycznych myjni samochodowych, które będą wg prognoz objęte obowiązkiem wystawiania paragonów online jeszcze w roku 2022.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Ważnym kierunkiem rozwoju Grupy Kapitałowej w obszarze działalności Retail jest sprzedaż produktów i rozwiązań - technologii na rynku krajowym oraz na rynkach europejskich i światowych (głownie Azja, Afryka).
 
Outsourcing jako model świadczenia usług
 
Podmioty Grupy Kapitałowej są w stanie odpowiadać na szerokie potrzeby informatyczne klientów oraz posiadają umiejętność łączenia kompetencji technicznych z wyczuciem i potrzebami biznesowymi.
 
Pozwala to oferować kompleksową i zgodną z wymaganiami klientów usługę outsourcingu teleinformatycznego.
 
Grupa Kapitałowa Comp S.A. dysponuje ogólnopolską infrastrukturą i wykwalifikowanymi specjalistami z bardzo szerokiego zakresu technologii i produktów.
 
Grupa dla wielu światowych producentów sprzętu komputerowego jest partnerem świadczącym w ich imieniu ogólnopolski autoryzowany serwis gwarancyjny.
 
  • 4. Ważniejsze osiągnięcia w dziedzinie badań i rozwoju.
 
W ciągu ostatnich lat spółka Comp S.A. wraz ze spółkami z Grupy Kapitałowej prowadziła intensywne prace badawczo – rozwojowe w dziedzinie modernizacji istniejących produktów własnych oraz opracowania i wprowadzenia do produkcji i sprzedaży nowych produktów i usług w kluczowej dla Comp S.A. dziedzinie: rynku retailowego, bezpieczeństwa specjalnego i kryptografii.
 
Większość nakładów ponoszonych obecnie przez spółki z Grupy Kapitałowej na prace badawcze i rozwojowe wiąże się z rozwijaniem nowych projektów. Specyfika niszy, w której operuje Grupa Kapitałowa Comp S.A., a także dążenie do zachowania konkurencyjnej pozycji na rynku, nie pozwala na opisywanie ich charakteru przed wprowadzeniem gotowych wyrobów do sprzedaży.
 
W roku 2023 i latach kolejnych ponoszone będą nakłady na projekty R&D, również współfinansowane przez NCBiR, w ramach których tworzone są produkty kryptograficzne przeznaczone do ochrony informacji niejawnych o przeznaczeniu wojskowym i cywilnym.
 
W 2020 r. w obszarze cyberbezpieczeństwa zakończono etap R&D projektu: „Innowacyjny system szybkiego i masowego wykrywania oraz neutralizacji cyberataków na użytkowników sieci Internet". W wyniku realizacji projektu zostało opracowane rozwiązanie składające się z modułów, które pozwalają na wykrywanie naruszeń bezpieczeństwa użytkowników korzystających z sieci Internet, bez naruszania poufności i prywatności transmisji użytkowników. Prace badawcze i rozwojowe prowadzone w ramach projektu zostały dofinansowane z Funduszy Europejskich. W 2023 roku kontynuowana będzie dalsza komercjalizacja linii oprogramowania Treatnet powstałego w wyniku realizacji w/w projektu.
 
W roku 2022 Centrum Certyfikacji Kluczy „CenCert” rozbudowało swoją ofertę o nowe usługi min. „rSign” – kwalifikowany podpis elektroniczny realizowany w trybie zdalnym, bez konieczności użycia fizycznego nośnika certyfikatu oraz podpis w aplikacji mobilnej.
 
W 2022 roku kontynuowano projekty w zakresie rozwoju systemu M/platform, koncentrując się na rozwoju usług dla rynku FMCG w szczególności opracowano nowe pakiety narzędzi M/loyality oraz aplikacje związane z e-paragon oraz innymi funkcjonalnościami wspomagającymi M/platform (M/promo+).
 
 
  • 5. Podstawowe wielkości ekonomiczno-finansowe oraz aktualna i przewidywana sytuacja finansowa.
 
  • 5.1. Skonsolidowane Sprawozdanie z Sytuacji Finansowej.
 
Pozycja
stan na
31.12.2022
% sumy bilansowej
stan na
31.12.2021
% sumy bilansowej
1 Aktywa trwałe
618 771
59,3%
590 319
61,9%
2 Aktywa obrotowe
423 977
40,7%
363 222
38,1%
Aktywa razem
1 042 748
100,0%
953 541
100,0%

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
 
 
1 Kapitał własny
539 849
51,8%
566 319
59,4%
2 Zobowiązania długoterminowe
112 766
10,8%
53 677
5,6%
3 Zobowiązania krótkoterminowe
390 133
37,4%
333 545
35,0%
Zobowiązania razem
502 899
48,2%
387 222
40,6%
Pasywa razem
1 042 748
100,0%
953 541
100,0%
 
  • 5.2. Skonsolidowane Sprawozdanie z Zysków lub Strat i Innych Całkowitych Dochodów.
 
Pozycja
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Dynamika
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
1 Przychody ze sprzedaży
750 555
-7,2%
808 750
2 Koszt własny sprzedaży
531 852
-5,0%
560 037
3 Zysk (Strata) brutto ze sprzedaży
218 703
-12,1%
248 713
4 Zysk (Strata) z działalności operacyjnej (EBIT)
27 247
-63,2%
74 056
5 EBITDA
74 077
-37,8%
119 183
6 Zysk (Strata) brutto
8 763
-85,4%
59 887
7 Zysk (Strata) netto za rok obrotowy
(8 603)
-124,6%
34 983
8 Całkowite dochody
(9 080)
-125,0%
36 265
 
  • 5.3. Skonsolidowane Sprawozdanie z Przepływów Pieniężnych.
 
Pozycja
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
1 Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej
1 577
119 382
2 Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej
(21 228)
(33 701)
3 Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej
34 920
(95 107)
Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych
15 269
(9 426)
 
Biorąc pod uwagę perspektywy stojące przed Grupą Kapitałową w zakresie Segmentów: Retail i IT - przewiduje się stabilną i dobrą sytuację finansową.
 
  • 6. Kluczowe finansowe wskaźniki efektywności związane z działalnością jednostki .
 
Wskaźniki
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
1 Rentowność sprzedaży brutto
29%
31%
2 Rentowność EBIT
4%
9%
3 Rentowność EBITDA
10%
15%
4 Rentowność netto
-1%
4%
5 Rentowność kapitału własnego ROE
-2%
6%
6 Rentowność aktywów ROA
-1%
4%
7 Wskaźnik płynności bieżącej
1,1
1,1
8 Wskaźnik płynności szybkiej
0,8
0,8
9 Wskaźnik ogólnego zadłużenia
48%
41%
10 Cykl rotacji zapasów w dniach
71
61
11 Cykl rotacji należności w dniach
71
69
12 Cykl rotacji zobowiązań w dniach
75
66

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Zasady wyliczania wskaźników:
1 zysk brutto na sprzedaży/przychody ze sprzedaży
2 zysk na działalności operacyjnej/przychody ze sprzedaży
3 zysk na działalności operacyjnej +amortyzacja/przychody ze sprzedaży
4 zysk netto/przychody ze sprzedaży
5 zysk netto/kapitały własne
6 zysk netto/aktywa razem
7 aktywa obrotowe/zobowiązania krótkoterminowe
8 aktywa obrotowe - zapasy/zobowiązania krótkoterminowe
9 zobowiązania/pasywa razem
10 zapasy* x ilość dni w okresie/koszt własny sprzedaży
11 należności handlowe* x ilość dni w okresie /przychody ze sprzedaży
12 zobowiązania handlowe* x ilość dni w okresie/(koszt własny sprzedaży+ koszty sprzedaży+ koszty ogólnego zarządu)
* (stan na początek + stan na koniec)/2
 
 WSKAŹNIK
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
Zadłużenie finansowe netto**
176 065
106 788 
 
*Na dzień bilansowy środki pieniężne znajdujące się na rachunkach tzw. „split payment” zostały zaliczone do rozporządzalnych środków pieniężnych. Środki te zgodnie z aktualnymi regulacjami zostały wykorzystane na pokrycie bieżących zobowiązań podatkowych, natomiast nadwyżka środków może zostatać zwrócona spółkom Grupy, które o taki zwrot wystąpią do Urzędu Skarbowego.
 
Poziom zadłużenia finansowego netto stanowi wartość zobowiązań oprocentowanych (pozycje: B I, B V, B VI oraz C I, C V, C VI pasywów Sprawozdania z Sytuacji Finansowej, pomniejszonych o wartość posiadanych środków pieniężnych oraz ich ekwiwalentów (zaprezentowanych w nocie nr 21 niniejszego sprawozdania). Poziom zadłużenia finansowego netto jest miarą aktualnego zadłużenia Spółki.
 
 
  • 7. Informacja o udziałach (akcjach) własnych, w tym:
a) przyczynie nabycia udziałów własnych dokonanego w roku obrotowym,
b) liczbie i wartości nominalnej nabytych oraz zbytych w roku obrotowym udziałów, a w przypadku braku wartości nominalnej – ich wartości księgowej, jak też części kapitału podstawowego, którą te udziały reprezentują,
c) w przypadku nabycia lub zbycia odpłatnego – równowartości tych udziałów,
d) liczbie i wartości nominalnej wszystkich udziałów nabytych i zatrzymanych, a w razie braku wartości nominalnej – wartości księgowej, jak również części kapitału podstawowego, którą te udziały reprezentują.
 
W dniu 5 sierpnia 2022 r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego zarejestrował zmianę Statutu Spółki wynikającą z uchwały nr 31/2022 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 30 czerwca 2022 r. Zmiana Statutu Spółki dotyczy obniżenia kapitału zakładowego Spółki poprzez umorzenie 307.640 posiadanych przez Spółkę akcji zwykłych na okaziciela serii L, o wartości nominalnej 2,50 PLN każda i łącznej wartości nominalnej 769.100,00, zdematerializowanych i oznaczonych przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. kodem ISIN: PLCMP0000017, reprezentujących łącznie 5,20% kapitału zakładowego Spółki („Akcje Własne”), którym odpowiadało 307.640 głosów na walnym zgromadzeniu Spółki, i które stanowiły 5,20% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Spółki przed rejestracją obniżenia kapitału zakładowego.
 
Akcje Własne zostały nabyte przez Spółkę m.in. w celu ich umorzenia, w ramach programów nabywania akcji własnych Spółki, prowadzonych na podstawie upoważnień udzielonych przez Walne Zgromadzenie Spółki. Umorzenie Akcji Własnych nastąpiło w trybie określonym w art. 359 § 1 Kodeksu spółek handlowych jako umorzenie dobrowolne, poprzedzone nabyciem przez Spółkę akcji przeznaczonych do umorzenia.
 
Kapitał zakładowy Spółki został obniżony o kwotę 769.100,00 PLN tj. z kwoty 14.795.470,00 PLN do kwoty 14.026.370,00 i dzieli się na 5.610.548 akcji o wartości nominalnej 2,50 zł każda, którym po obniżeniu kapitału zakładowego odpowiada ogólna liczba głosów na walnym zgromadzeniu Spółki wynikająca z wszystkich wyemitowanych akcji w liczbie 5.610.548.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
W dniu 30 listopada 2022 r. Zarząd Comp S.A., mając na uwadze: (i) postanowienia uchwały Zarządu Spółki z dnia 27 maja 2022 r., o której Spółka informowała raportem bieżącym nr 11/2022 r. z tego samego dnia, (ii) potrzebę zapewnienia stabilnej działalności Spółki; (iii) rekomendację doradców Spółki z zakresu relacji inwestorskich, działając w oparciu o upoważnienie zawarte w uchwale 30/2020 z dnia 31 sierpnia 2020 r. Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki, w dniu dzisiejszym postanowił o nabyciu w okresie do dnia 31 grudnia 2022 r., w trybie powszechnego skupu akcji, tj. poprzez publiczne zaproszenie do składania przez akcjonariuszy ofert nabycia akcji, akcji Spółki w łącznej ilości nie większej niż 29.887 akcji (tj. 0,53% ogólnej liczby głosów w Spółce) za cenę 80,00 złotych za jedną akcję, tj. łącznie za kwotę nie większą niż 2.390.960,00 PLN, a zatem za kwotę stanowiącą ok. 25% łącznej kwoty deklarowanej przez Zarząd na nabycie akcji własnych, o której była mowa w przywołanym raporcie bieżącym. Jednocześnie Zarząd dołoży starań, aby pozostałą kwotę, tj. 7.172.858,00 PLN przeznaczyć na nabycie akcji własnych Spółki w terminie do 31 grudnia 2023 r.
 
W dniu 21 grudnia 2022 r. Comp S.A. zawiadomił, iż na podstawie przepisu art. 362 § 1 pkt. 5 Kodeksu spółek handlowych oraz Uchwały Nr 30/2020 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Comp Spółka Akcyjna z dnia 30 sierpnia 2020 roku w sprawie udzielenia upoważnienia Zarządowi Spółki do nabycia akcji własnych (dalej „Uchwała”), upoważniającej Zarząd Spółki do nabycia w terminie do dnia 31 grudnia 2024 roku do 295.910 akcji własnych Spółki, w wykonaniu ogłoszonego w dniu 30 listopada 2022 r. „Zaproszenia do składania ofert sprzedaży akcji Comp S.A.”, ogłoszonym raportem bieżącym nr 37/2022 z dnia 30 listopada 2022 r., Spółka nabyła 29.887 Akcji po cenie 80,00 zł za jedną akcję. Przedmiotowe akcje, o łącznej wartości nominalnej 74.717,50 zł, stanowią 0,53% kapitału zakładowego i dają 29.887 głosów na walnym zgromadzeniu Spółki, co stanowi 0,53% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Spółki.
 
W ramach ogłoszonego powszechnego skupu akcji Spółki, o którym mowa powyżej, akcjonariusze złożyli oferty sprzedaży akcji Spółki opiewające na łącznie 4.213.477 akcji. Oznacza to, że stopa redukcji wyniosła 99,29%. Jednocześnie Spółka powiadomiła Komisję Nadzoru Finansowego, że w wyniku przedmiotowego nabycia, łączny udział jednostek z grupy kapitałowej Spółki uległ zwiększeniu powyżej 15% ogólnej liczby głosów. Przed transakcją Spółka wraz z jednostkami zależnymi posiadała 828.639, akcji, które stanowiły 14,77% kapitału zakładowego i dawały 828.639 głosów na walnym zgromadzeniu Spółki, co stanowiło 14,77% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Spółki. Po transakcji Spółka wraz z jednostkami zależnymi posiada 858.526 akcji, które stanowią 15,30% kapitału zakładowego i dają 858.526 głosów na walnym zgromadzeniu Spółki, co stanowi 15,30% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Spółki.
 
Z akcji własnych posiadanych przez Spółkę i jednostki zależne nie jest wykonywane prawo głosu na walnym zgromadzeniu Spółki. Zgodnie z § 2 pkt. 9 Uchwały nabyte przez Spółkę akcje własne mogą zostać umorzone na podstawie odrębnej uchwały walnego zgromadzenia.
 
Spółka Comp S.A. na dzień bilansowy jest w posiadaniu 178.887 szt. akcji własnych Spółki. Akcje te stanowią 3,19% kapitału zakładowego Spółki i uprawniają do 178.887 głosów na WZA Spółki, co stanowi 3,19% udziału w głosach na WZA. Spółka zależna od Comp S.A. - Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. posiada 679.639 akcji Spółki Comp S.A. stanowią 12,11% kapitału zakładowego Spółki i uprawniają do 679.639 głosów na WZA Spółki, co stanowi 12,11 % udziału w głosach na WZA. Akcje te traktowane są jako akcje własne, Comp S.A. i jednostki zależne nie wykonują prawa głosu na WZA.
 
Ilość akcji własnych
Wartość nominalna akcji własnych
Udział jaki stanowią akcje własne w kapitale zakładowym
W posiadaniu Comp S.A.*:
178.887 sztuk
447.217,50 zł
3,19%
W posiadaniu Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.:
679.639 sztuk
1.699.097,50 zł
12,11%
 
* akcje są przedmiotem zastawu finansowego na rzecz banku jako zabezpieczenie kredytu odnawialnego 
 
  • 8. Posiadane przez emitenta oddziały (zakłady) .
 
W okresie sprawozdawczym Spółka posiadała oddziały samobilansujące:
  • Oddział Nowy Sącz, mieszczący się przy ul. Nawojowskiej 118 w Nowym Sączu,
  • Oddział w Warszawie - IT, mieszczący się przy ul. Jutrzenki 116 w Warszawie.
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
  • 9. Instrumenty finansowe w zakresie:
a) ryzyka: zmiany cen, kredytowego, istotnych zakłóceń przepływów środków pieniężnych oraz utraty płynności finansowej, na jakie narażona jest jednostka,
b) przyjętych przez jednostkę celach i metodach zarządzania ryzykiem finansowym, łącznie z metodami zabezpieczenia istotnych rodzajów planowanych transakcji, dla których stosowana jest rachunkowość zabezpieczeń.
 
Działalność prowadzona przez Grupę Kapitałową narażona jest na różnego rodzaju ryzyka finansowe: ryzyko rynkowe (w tym ryzyko zmiany kursów walutowych i stóp procentowych oraz rynkowych cen instrumentów dłużnych i kapitałowych) oraz ryzyko kredytowe i ryzyko utraty płynności.
 
Ogólny program zarządzania ryzykiem przez Grupę Kapitałową koncentruje się na nieprzewidywalności rynków finansowych i stara się minimalizować ich potencjalne negatywne wpływy na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej.
 
W celu minimalizowania ryzyka finansowego spółki Grupy Kapitałowej Comp S.A. wykorzystują w określonym zakresie pochodne instrumenty finansowe, takie jak kontrakty terminowe na waluty obce oraz opcje na stopę procentową.
 
Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa Kapitałowa należą: kredyty bankowe, umowy leasingu, środki pieniężne i lokaty oraz udzielone pożyczki. Głównym celem tych instrumentów jest pozyskanie środków finansowych na działalność Grupy Kapitałowej, zarządzanie ryzykiem płynności oraz doraźne inwestowanie nadwyżek płynnych środków pieniężnych. Grupa Kapitałowa posiada także inne instrumenty finansowe, do których należą należności i zobowiązania handlowe, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej działalności.
 
Ryzyko kredytowe
 
Ryzyko kredytowe rozumiane jest jako brak możliwości wywiązania się z zobowiązań przez wierzycieli Grupy Kapitałowej, co narazi Grupę Kapitałową na straty finansowe.
 
Aktywami finansowymi, które najbardziej narażone są na ryzyko kredytowe są należności handlowe, środki pieniężne i ich ekwiwalenty, lokaty oraz udzielone pożyczki.
 
W Grupie Kapitałowej stosowana jest odpowiednia polityka kredytowa polegającą na sprzedaży produktów i świadczeniu usług oraz dostarczaniu finansowania, w dominującej mierze, klientom o sprawdzonej historii kredytowej oraz wiarygodności kredytowej.
 
Grupa Kapitałowa Comp S.A. nie jest narażona na istotne ryzyko kredytowe wobec pojedynczego kontrahenta lub grupy kontrahentów o podobnych cechach. Nie występuje koncentracja ryzyka związana z faktem istnienia jednego lub grupy powiązanych odbiorców, w zakresie której Grupa Kapitałowa uzyskiwałaby przychody przekraczające 10% ogólnej kwoty przychodów.
 
Grupa Kapitałowa ogranicza ryzyko poprzez zawieranie transakcji wyłącznie z podmiotami o dobrej sytuacji finansowej. Ryzyko nieściągalności należności jest ograniczane poprzez bieżące monitorowanie stanu należności
i podejmowane ewentualnie działania windykacyjne.
 
W segmencie Retail realizującym sprzedaż urządzeń fiskalnych i niefiskalnych dla jednostek handlowych
i usługowych kontrolę ryzyka kredytowego umożliwiają udzielane kontrahentom limity kredytowe uzależnione od dokonywanych zakupów, przestrzegania terminów spłat należności oraz sytuacji finansowej odbiorców.
 
W odniesieniu do aktywów finansowych Grupy Kapitałowej Comp S.A. maksymalna ekspozycja na ryzyko kredytowe jest równa ich wartościom bilansowym.
 
Ryzyko walutowe
 
Ryzyko walutowe rozumiane jest jako niekorzystny wpływ zmiany kursów walut na wynik finansowy Grupy Kapitałowej. Grupa Kapitałowa stara się zmniejszać ryzyko poprzez wykonywanie transakcji zabezpieczających (forward) dla wybranych kontraktów.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Oprócz zabezpieczeń w postaci transakcji forward stosuje się politykę niwelowania negatywnych skutków wahań kursu walut, w taki sposób, iż w wielu przypadkach wartość realizowanych kontraktów jest zawierana w tej samej walucie, co rozliczenie z dostawcą, a płatność następuje wg kursu z dnia wystawienia faktury. Ryzyko walutowe w działaniu Grupy Kapitałowej jest niewielkie ze względu na niewielką skalę operacji przeprowadzanych w walutach obcych.
 
Celem zarządzania ryzykiem walutowym w Grupie jest zabezpieczenie płatności wyrażonych w walutach obcych przed niekorzystnymi skutkami zmiany kursów walutowych, zapewniając odpowiedni poziom marży na kontraktach handlowych bądź produkowanych urządzeniach.
 
Ryzyko stopy procentowej
 
Ryzyko stopy procentowej rozumiane jest jako niekorzystny wpływ zmian stóp procentowych na wynik finansowy Spółki.
 
Celem zarządzania ryzykiem stóp procentowych jest doprowadzenie do sytuacji, w której oprocentowanie aktywów przewyższałoby oprocentowanie pasywów.
 
Spółka ponosi ryzyko stopy procentowej wynikające z zaciągniętych kredytów bankowych, zawartych umów leasingu, udzielonych pożyczek oraz środków pieniężnych i depozytów na rachunkach bankowych, których oprocentowanie oparte jest głównie na stawkach WIBOR.
 
Spółka Comp S.A. po raz pierwszy skorzystała z instrumentu finansowego zabezpieczającego przed ryzykiem stóp procentowych poprzez zakup opcji CAP w 2021 roku. W 2022 roku zawarto transakcję zamiany stopy zmiennej na stopę stałą IRS.
 
Ryzyko zmiany ceny
 
Grupa Kapitałowa Comp S.A. nie posiada instrumentów finansowych narażonych na ryzyko ze względu na zmiany cen towarów, instrumentów o charakterze kapitałowym lub inne ryzyko rynkowe poza opisanymi w pozostałych punktach oraz poniżej.
 
W związku z brakiem dokonania przez Małopolska Sieć Szerokopasmowa Sp. z o.o. („MSS”) spłaty odsetek od obligacji zabezpieczonych serii C za okres odsetkowy kończący się w dniu 31 marca 2016 r., Spółka w dniu 26 kwietnia 2016 r. złożyła żądanie wykupu wszystkich obligacji serii C poprzez zapłatę kwoty 10.000.000,00 zł wraz z zaległymi odsetkami od obligacji. Comp S.A. podjęła decyzję o wszczęciu działań związanych z dochodzeniem roszczeń wobec spółki MSS mających na celu uzyskanie zaspokojenia swoich roszczeń z tytułu obligacji. Na wniosek Spółki, administrator zabezpieczeń obligacji, spółka BSWW Trust Sp. z o.o., dokonała przejęcia na własność części spośród stanowiących przedmiot zastawu rejestrowego modularnych urządzeń dla tzw. warstwy aktywnej infrastruktury sieci szerokopasmowej. W wyniku takiego przejęcia na własność, wierzytelność spółki Comp S.A. wynikająca z obligacji MSS uległa zaspokojeniu w zakresie kwoty 3.972.075 zł. Ponieważ ww. kwota nie zaspakaja wszystkich roszczeń spółki Comp S.A. z tytułu objętych obligacji MSS, stąd Spółka podjęła dalsze kroki egzekucyjne m.in przeciwko MSS i Hyperion. Szczegółową informację na temat podjętych kroków egzekucyjnych zawarto w raportach okresowych Spółki za odpowiednie okresy sprawozdawcze 2021 r. Od czasu publikacji ostatniego raportu kwartalnego, Spółka przystąpiła również w charakterze uczestnika do postępowania egzekucyjnego prowadzonego z wniosku innego wierzyciela MSS. 
 
Ryzyko płynności
 
Jednostka Dominująca monitoruje płynność w Grupie Kapitałowej – wspomagając w zależności od potrzeb i sytuacji gotówkowej spółki Grupy Kapitałowej. Proces ten realizowany jest na podstawie informacji uzyskiwanej od spółek Grupy Kapitałowej oraz wewnętrznych raportów dotyczących sytuacji gotówkowej Jednostki Dominującej oraz jej szacunków na kolejne okresy, przy uwzględnieniu aktualnego zadłużenia oraz planowanych wpływów i wydatków. Monitoring w okresach dłuższych (lata) bazuje na analizie modelu opartego o szacunki. Powyższy monitoring płynności jest szczególnie istotny w dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2/COVID-19.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
 
 WSKAŹNIK
stan na
31.12.2022
stan na
31.12.2021
Zadłużenie finansowe netto*
176 065
106 788
 
* Na dzień bilansowy środki pieniężne znajdujące się na rachunkach tzw. „split payment” zostały zaliczone do rozporządzalnych środków pieniężnych. Środki te zgodnie z aktualnymi regulacjami zostały wykorzystane na pokrycie bieżących zobowiązań podatkowych, natomiast nadwyżka środków może zostatać zwrócona spółkom Grupy, które o taki zwrot wystąpią do Urzędu Skarbowego.
 
Poziom zadłużenia finansowego netto stanowi wartość zobowiązań oprocentowanych (pozycje: B I, B V, B VI oraz C I, C V, C VI pasywów Sprawozdania z Sytuacji Finansowej, pomniejszonych o wartość posiadanych środków pieniężnych oraz ich ekwiwalentów (zaprezentowanych w nocie nr 21 niniejszego sprawozdania). Poziom zadłużenia finansowego netto jest miarą aktualnego zadłużenia Spółki.
 
Grupa Kapitałowa jest narażona na ryzyko utraty płynności finansowej, rozumianej jako zdolność do regulowania zobowiązań w wyznaczonych terminach. Ryzyko płynności wynika z niedopasowania kwot i terminów zapadalności aktywów i wymagalności pasywów.
 
W opinii Zarządu Spółki potencjalne ryzyko występuje z uwagi na następujące czynniki:
  • możliwość niezrealizowania w terminie kluczowych kontraktów;
  • możliwość wystąpienia opóźnień płatniczych;
  • możliwość utrudnionego dostępu do finansowania zewnętrznego.
 
W opinii Zarządu, Jednostka Dominująca w sposób adekwatny monitoruje występowanie powyższych czynników, co pozwala na odpowiednie zminimalizowanie ryzyka utraty płynności przez Grupę Kapitałową. Grupa Kapitałowa jest w stałym kontakcie zarówno ze swoimi kontrahentami, jak i z instytucjami finansowymi zapewniającymi finansowanie. Grupa Kapitałowa stale monitoruje przebieg procesów legislacyjnych nad fiskalizacją i obecnie nie znajduje przesłanek mogących świadczyć o możliwej zmianie harmonogramu tej fiskalizacji. Prowadzona jest także bieżąca analiza zapotrzebowania na środki pieniężne oraz źródła jego pokrycia.
 
Mając powyższe na uwadze, w opinii Zarządu Spółki, czynnik ryzyka w postaci utraty płynności jest właściwie monitorowany, a możliwość wystąpienia negatywnych zdarzeń w istotny sposób ograniczona. Ponadto na wypadek ich wystąpienia Grupa Kapitałowa posiada aktywa, które pozwalają w pełni pokryć wystąpienie ryzyka utraty płynności.
 
Szczegółowe informacje dotyczące płynności Grupy Kapitałowej ZUK Elzab S.A. są zawarte w sprawozdaniu skonsolidowanym ZUK Elzab S.A.
 
 
  • 10. Opis istotnych czynników ryzyka i zagrożeń, z określeniem, w jakim stopniu emitent jest na nie narażony.
 
  • 10.1. Czynniki ryzyka związane z działalnością operacyjną Grupy Kapitałowej.
 
Ryzyko walutowe
 
Ryzyko walutowe rozumiane jest jako niekorzystny wpływ zmiany kursów walut na wynik finansowy Grupy Kapitałowej. Grupa Kapitałowa stara się zmniejszać ryzyko poprzez wykonywanie transakcji zabezpieczających (forward) dla wybranych kontraktów.
 
Oprócz zabezpieczeń w postaci transakcji forward stosuje się politykę niwelowania negatywnych skutków wahań kursu walut, w taki sposób, iż w wielu przypadkach wartość realizowanych kontraktów jest zawierana w tej samej walucie, co rozliczenie z dostawcą, a płatność następuje wg kursu z dnia wystawienia faktury. Ryzyko walutowe w działaniu Grupy Kapitałowej jest niewielkie ze względu na niewielką skalę operacji przeprowadzanych w walutach obcych.
 
Celem zarządzania ryzykiem walutowym w Grupie jest zabezpieczenie płatności wyrażonych w walutach obcych przed niekorzystnymi skutkami zmiany kursów walutowych, zapewniając odpowiedni poziom marży na kontraktach handlowych bądź produkowanych urządzeniach.
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Ryzyko związane z utratą kluczowych pracowników
 
Działalność spółek z Grupy Kapitałowej Comp S.A. prowadzona jest przede wszystkim w oparciu o wiedzę i doświadczenie wysoko kwalifikowanej kadry pracowniczej. Jest to cecha charakterystyczna dla przedsiębiorstw działających na rynku technologii informatycznych. Główną metodą pozyskiwania wysoko wykwalifikowanych pracowników jest oferowanie im konkurencyjnych warunków pracy i płacy. Istnieje potencjalne ryzyko odejścia pracowników o kluczowym znaczeniu, co mogłoby spowodować opóźnienia w realizacji zobowiązań firmy wobec jej klientów, czy w rozwoju własnych produktów.
 
Grupa Kapitałowa, chcąc przeciwdziałać temu zagrożeniu, podejmuje działania polegające na:
  • tworzeniu i wdrażaniu efektywnych systemów motywacyjnych,
  • budowaniu więzi pomiędzy organizacją a pracownikami,
  • monitorowaniu rynku pracy i w miarę możliwości oferowaniu konkurencyjnych warunków zatrudnienia.
 
  • 10.2. Czynniki ryzyka związane z otoczeniem, w jakim Spółki z Grupy Kapitałowej prowadzą działalność.
 
Ryzyko związane ze zmianami tempa wzrostu rynku technologii informatycznych w Polsce
 
Ze względu na sytuację gospodarczą należy wskazać na wrażliwość rynku IT na wahania koniunktury gospodarczej, które w sposób bezpośredni ograniczają politykę inwestycyjną przedsiębiorców, w tym nakłady na informatyzację.
 
Jednocześnie rynek szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa, który w Segmencie IT COMP jest jedną z głównych specjalizacji, w obliczu coraz większej globalnej cyfryzacji, jest rynkiem rosnącym i to również w okresach o niższej dynamice wzrostu gospodarczego.
 
W celu ograniczenia ryzyka związanego z ewentualnym spadkiem dynamiki wzrostu na rynku technologii informatycznych, Grupa Kapitałowa Comp S.A. podejmuje działania polegające na oferowaniu nowych usług i rozwiązań w tym innowacyjnych, dywersyfikując swoją ofertę, a także stara się równomiernie rozkładać sprzedaż na kilka różnych obszarów rynkowych, zmniejszając uzależnienie od koniunktury jednego sektora. Takie działania poprawiają pozycję Grupy Kapitałowej Comp S.A. względem konkurencji i pozwolą na kontynuowanie rozwoju nawet w sytuacji pogorszenia koniunktury. Inną formą ochrony przed wahaniami rynkowymi jest zawieranie przez Grupę Kapitałową Comp S.A. kontraktów długoterminowych.
 
Ryzyko konkurencji światowych koncernów
 
Polski rynek informatyczny coraz silniej przyciąga międzynarodowe korporacje. Firmy te mogą wykorzystywać kompetencje oraz zaplecze i doświadczenia biznesowe swych organizacji.
 
Spółki z Grupy Kapitałowej Comp S.A. zdając sobie sprawę z tych zagrożeń podejmują szereg działań mających na celu ich ograniczenie.
 
Przykładem realizacji takich działań jest koncentracja przez spółki z Grupy Kapitałowej Comp S.A. działalności w niszowych segmentach usług informatycznych. Dodatkowym atutem jest duże doświadczenie w zakresie ochrony informacji oraz posiadanie własnych, certyfikowanych technologii do budowy systemów bezpieczeństwa.
 
Ryzyko działalności na rynku regulowanym
 
Działalność Spółki uzależniona jest od decyzji regulacyjnych takich jak między innymi: koncesje, certyfikaty, homologacje czy zaświadczenia. W związku z powyższym ponosi ryzyko ich uzyskania lub przedłużenia na rynkach, na których są wymagane.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Informacja dotycząca sytuacji związanej z koronawirusem SARS-CoV-2 / COVID-19 oraz ryzyko z tym związane
 
W związku z panującą od marca 2020 roku w kraju oraz na całym świecie pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 / COVID-19, Grupa Kapitałowa stale analizuje uwarunkowania, które mogą mieć potencjalny wpływ na sytuację prowadzonej przez siebie działalności.
 
Grupa Kapitałowa w roku 2022 nie rejestrowała większych zakłóceń ani przerw w działalności, ani w części produkcyjnej, ani w realizacji kontraktów IT. Mimo trwających od wielu kwartałów zaburzeń globalnego łańcucha dostaw i ograniczeń dostępności wielu podzespołów elektronicznych, które wynikają zarówno z sytuacji epidemicznej, jak i konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy, Spółka wdrożyła i stosuje stale wiele procesów dostosowujących w zakresie logistyki oraz długookresowego planowania. Działania te zabezpieczają Spółkę i Grupę Kapitałową przed negatywnym wpływem poszczególnych czynników na działalność operacyjną.
 
W ostatnich kwartałach nie notuje się znaczących zmian w polityce anty-covidowej, zarówno na terenie Polski, jak i Unii Europejskiej. Mimo kolejnych fal zachorowań i okresowego przyrostu liczby osób wymagających opieki medycznej w związku z Covid, zjawiska te nie obciążają nadmiernie wydolności systemów opieki zdrowotnej i socjalnej, co skutkuje brakiem obostrzeń i ograniczeń, które mogłyby wpływać negatywnie zarówno na rynek pracy, jak i na wymianę gospodarczą wewnątrz Unii. Nie rejestruje się także większego wpływu COVID-19 na bieżącą działalność gospodarczą czy decyzje konsumenckie. Inaczej jest w przypadku Chin, ponieważ tam nastąpiła pod koniec 2022 roku drastyczna zmiana podejścia władz do walki z COVID-19. W grudniu zaprzestano ścisłego monitorowania wszystkich zakażonych, zniesiono także ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi wewnątrz ChRL, aby na początku stycznia 2023r. znieść obowiązek kwarantanny. Spowodowało to znaczny wzrost zachorowań, jednak brak lokalnych lockdownów zapobiegł bezpośrednim utrudnieniom w handlu zagranicznym. Nagły wzrost zachorowań i polityka informacyjna chińskiego rządu w sprawie COVID-19 powodują jednak znaczące zaniepokojenie partnerów międzynarodowych, a w ślad za tym m.in wprowadzenie obowiązku wykonania testów przez osoby przylatujące z Chin do USA, Japonii, Korei Południowej czy części państw UE. Polityka zakupów podzespołów wymaga więc od Grupy Kapitałowej nadal planowania o dłuższym horyzoncie i obserwacji zmian na rynkach zagranicznych, jednak wdrożone wiele miesięcy temu procedury pozwalają działać Grupie bez większych zakłóceń.
 
W IV kwartale wciąż ścierają się dwie tendencje, malejący wpływ sytuacji epidemicznej w Europie i rosnące obawy o skuteczność nowej polityki covidowej w ChRL i trudne do przewidzenia długookresowe skutki uwolnienia ograniczeń dla biznesu w tej części świata. Mimo obaw o dalszy przebieg pandemii i alarmujących prognoz z okresu pierwszego półrocza 2022 co do wzrostu wskaźnika śmiertelności chorujących, kolejne miesiące nie przyniosły potwierdzenia tych prognoz. Nawet okres jesienno-zimowy, w którym doszło do nałożenia się fal zachorowań na COVID-19 oraz sezonowe odmiany grypy i wirusa RSV, nie spowodował zauważalnych perturbacji w działalności produkcyjnej, usługowej czy logistyce. Można przewidywać, że w najbliższych miesiącach nie ma ryzyka wzrostu tych zaburzeń w Polsce ani na obszarze Europy.
 
W miejsce malejącego ryzyka związanego z COVID-19, kolejnym czynnikiem generującym zagrożenia dla warunków bieżącej działalności Grupy Kapitałowej jest przedłużający się konflikt na Ukrainie i jego krótko oraz długookresowe skutki ekonomiczne. Mimo znacznej fali migracyjnej z Ukrainy do Polski, osób o znacząco niższym wskaźniku wyszczepienia przeciw COVID, nie zanotowano związanych z tym wzrostów zachorowań na terenie Polski. Od początku wojny do lutego 2023r., do Polski wjechało ok. 10,4 mln Ukraińców, a powróciło w tym samym okresie 8,5 mln. Mimo tak znacznych ruchów migracyjnych, nie zanotowano zauważalnego wpływu na sytuację epidemiczną.
 
Obecnie o nastrojach panujących wśród konsumentów oraz przedsiębiorców, decydują głównie obawy natury ekonomicznej, a nie epidemicznej. Ograniczenia w dostępie do kredytów inwestycyjnych, znaczny wzrost stóp procentowych, brak sygnałów obniżającej się inflacji oraz możliwa techniczna recesja w pierwszej połowie 2023 roku, realnie ograniczają popyt, wpływając także na znaczny wzrost wskaźnika likwidowanych przedsiębiorstw i zawieszanych działalności gospodarczych. W 2022 roku trafiło do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ponad 347 tysięcy wniosków o zawieszenie działalności gospodarczej. Jednocześnie zakończono prowadzenie działalności 193 tysięcy przedsiębiorstw. To najwięcej złożonych wniosków w zakresie zawieszenie oraz zakończenia działalności od 2013 i 2014 roku. Pozytywną informacją na tym tle jest wynik dotyczący rejestracji nowych biznesów w 2022 r. - więcej było wniosków o założenie niż o zamknięcie jednoosobowej działalności (ponad 310,2 tys. do blisko 193,1 tys.). Jest on związany w znaczącej części w falą migracyjną i osobami z zagranicy, zakładającymi drobną działalność gospodarczą w Polsce.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Obniżka realnych wynagrodzeń następująca w efekcie dynamicznego wzrostu inflacji, obniża popyt na konsumpcyjne dobra i usługi, co redukuje mocno liczbę aktywnych podmiotów gospodarczych. Prognozy na kolejne miesiące zapowiadają utrzymanie lub pogłębienie się tej tendencji w związku z niekorzystnymi zmianami podatkowymi i związanymi ze składkami ZUS oraz zakończeniem działania niektórych instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców w roku 2023r.
 
Przekłada się to na sytuację rynkową. Mimo stosunkowo dobrego początku 2022r., w kolejnych kwartałach sprzedaż urządzeń fiskalnych podąża za słabnącym rynkiem. W ostatnich miesiącach ilość rejestrowanych miesięcznie w Centralnym Repozytorium Kas, nowych urządzeń fiskalnych wskazuje na spadek rynku z około 20.000 sztuk miesięcznie, do poziomu około 15.000 sztuk miesięcznie. Spółka równoważy jednak tą sytuację zwiększoną w stosunku do poprzedniego roku sprzedażą eksportową, m.in. kontynuowanym kontraktem do Kenii, a także realizacją dostaw specjalizowanych urządzeń fiskalnych dla myjni samochodowych, a rynek ten jest szacowany przez Spółkę na około 20.000 stanowisk i urządzeń do obowiązkowej fiskalizacji. W związku z przesunięciem obowiązku stosowania kas fiskalnych w myjniach od 1 lutego 2023r. część popytu płynnie przeniosła się na początek roku 2023.
 
Brak ekonomicznej stabilności, utrudniony dostęp do kapitału i jego wyższy koszt, wpływają także na decyzje zakupowe wewnątrz kanału dystrybucji, m.in. minimalizowanie stoku magazynowego wśród autoryzowanych partnerów.
 
W związku z sytuacją związaną z koronawirusem COVID-19 pojawiają się potencjalne ryzyka związane z:
 
  • 1. pełną dostępnością sieci sprzedaży w części segmentu Retail (sieć partnerska Novitus i Elzab), co jest związane z kwestiami możliwej dostępności zasobów ludzkich u partnerów Grupy. Czynnik w kolejnych kwartałach pandemii ma coraz mniejszy wpływ na rzeczywiste procesy gospodarcze. Potencjalne ryzyko nagłego pogorszenia sytuacji epidemicznej do poziomu wpływającego znacząco na rynek pracy jest znikome. Panujące obecnie warianty wirusa nie generują utrudnień w miejscach pracy ani ograniczeń epidemicznych.
  • 2. pełną dostępnością niektórych komponentów/produktów, warunkami dostawy, które w konsekwencji mogą przełożyć się na cenę i dostępność niektórych produktów do sprzedaży, czy też możliwością realizacji kontraktów w pierwszej połowie 2023r.
Grupa Comp utrzymuje stale odpowiednie rezerwy magazynowe podzespołów, pozwalające na stabilną produkcję i planowanie logistyki. Sprawdzone w poprzednich okresach procedury zabezpieczają zakupy i gwarantują odpowiedni poziom dostaw. Odczuwalne nadal są ograniczenia w dostępności procesorów i elementów półprzewodnikowych oraz wysokie ceny paliw i frachtu kontenerowego. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, nadal istnieje ryzyko przedłużającej się pandemii COVID-19 na terenie Dalekiego Wschodu, głównie Chin, gdzie trudne do przewidzenia są skutki nowej luźnej polityki władz dla ograniczenia pracy portów i wybranych ośrodków przemysłowych.
  • 3. stałą perspektywą rozwijania kolejnych wariantów wirusa COVID-19 i jego nieznanych dziś odmian, a w efekcie ponownym wprowadzeniem ograniczeń w działalności biznesowej, kolejnym zamykaniem wybranych branż szczególnie wrażliwych na czynniki epidemiczne, czy wprowadzeniem ograniczeń dla osób niezaszczepionych. Obecnie ryzyko to jest niewielkie i nie wywiera bezpośredniego wpływu na działalność gospodarczą ani modyfikację strategii biznesowej. Spółka monitoruje jednak stale zagrożenia w tym zakresie.
  • 4. z kondycją ekonomiczno-finansową podmiotów, z którymi Grupa Kapitałowa prowadzi działalność – są to odbiorcy końcowi produktów/usług.
COVID-19 nie wpływa obecnie bezpośrednio na nastroje konsumenckie, ani na kondycję przedsiębiorstw. Na kondycję polskich firm o wiele bardziej wpływa aktualna polityka monetarna prowadzona przez NBP, niepewność w zakresie dalszej polityki stóp procentowych oraz mocno rosnące z początkiem 2023r. koszty działalności firm. Mimo stabilizacji cen gazu i innych paliw pod koniec sezonu zimowego, nadal ich negatywny wpływ na koniunkturę jest znaczący. Także spadające nastroje wśród konsumentów i oczekiwania co do możliwej recesji i dalszego wzrostu inflacji w pierwszej połowie 2023 roku mogą ograniczać popyt na usługi i produkty Grupy Kapitałowej.
  • 5. niezwiązanym bezpośrednio z COVID-19 ryzykiem jest wpływ konfliktu pomiędzy Rosją, a Ukrainą na kolejne kraje i trudne do identyfikacji konsekwencje ewentualnej eskalacji działań zbrojnych. O ile doszło do pewnej stabilizacji rynków, zaniepokojonych bezpośrednim wpływem działań wojennych na poszczególne gospodarki, to utrzymują się obawy o dostępność nośników energii takich jak gaz, paliwa płynne, czy węgiel w cenach gwarantujących firmom opłacalność produkcji w nadchodzących miesiącach.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Segment IT: w tym przypadku dla pierwszych kwartałów 2023 roku oraz w kolejnych okresach nie przewiduje się ryzyka związanego z COVID-19 na poziomie wyższym niż w 2022 roku. Gros kontraktów Grupy Kapitałowej jest zawierana z największymi spółkami z kluczowych segmentów gospodarki o stabilnej sytuacji (w tym także ze spółkami z udziałem Skarbu Państwa), z administracją państwową i samorządową.
 
Występują jednak nadal zaburzenia w globalnych łańcuchach dostaw powiązane z czasowym ograniczeniem dostępności produktów kluczowych dla działalności GK Comp od światowych producentów. Grupa zarządza tymi ryzykami starając się dostosowywać terminy dostaw wynikających z zawartych i potencjalnych umów z klientami do dostępności zamawianych produktów. Skutkuje to m.in, wydłużeniem terminów i przesunięciem realizacji kontraktów na kolejne okresy.
 
Segment Retail: również nie identyfikuje dla pierwszych kwartałów 2023 roku oraz w kolejnych okresach ryzyka związanego z COVID-19 na poziomie wyższym niż w poprzednich okresach sprawozdawczych. Niewielka ilość nadmiarowych zgonów generowana przez dominujące obecnie odmiany wirusa COVID-19 oraz niewielkie w porównaniu do poprzedniego roku, obciążenie systemu ochrony zdrowia przez pacjentów z tą chorobą, pozwalają prognozować, że całościowy wpływ pandemii na działalność Grupy Kapitałowej w całym roku 2023 oraz kolejnych okresach będzie malejący.
 
Sytuacja związana z koronawirusem SARS-CoV-2 / COVID-19 nie powinna mieć wpływu na część segmentu Retail prowadzącą projekt M/platform, w którym podmiotami są przede wszystkim punkty handlowe z sektora handlu tradycyjnego, oferujące żywność, artykuły sanitarne i inne produkty pierwszej potrzeby dla społeczeństwa oraz poszczególni producenci FMCG.
 
W związku z tym, że sytuacja w Polsce i na całym świecie jest bardzo dynamiczna, z jednej strony gospodarka europejska funkcjonuje stabilnie w warunkach przedłużającego się stanu popandemicznego, z drugiej globalny łańcuch dostaw wciąż zaburzany jest istotnie na kierunku wschodnim, głównie w Chinach, trudno jednoznacznie oszacować długookresowy wpływ COVID-19 na działalność Grupy Kapitałowej oraz jej otoczenia rynkowego. Zdecydowanie silniejszymi czynnikami ryzyka będą osłabiające się wskaźniki koniunktury, ceny surowców energetycznych i niewielka siła aktualnych działań antyinflacyjnych prowadzonych przez rząd RP.
 
 
  • 11. Wskazanie postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej, z uwzględnieniem informacji w zakresie:
a) postępowania dotyczącego zobowiązań albo wierzytelności emitenta lub jednostki od niego zależnej, których wartość stanowi co najmniej 10% kapitałów własnych emitenta, z określeniem: przedmiotu postępowania, wartości przedmiotu sporu, daty wszczęcia postępowania, stron wszczętego postępowania oraz stanowiska emitenta,
b) dwu lub więcej postępowań dotyczących zobowiązań oraz wierzytelności, których łączna wartość stanowi odpowiednio co najmniej 10% kapitałów własnych emitenta, z określeniem łącznej wartości postępowań odrębnie w grupie zobowiązań oraz wierzytelności wraz ze stanowiskiem emitenta w tej sprawie oraz w odniesieniu do największych postępowań w grupie zobowiązań i grupie wierzytelności - ze wskazaniem ich przedmiotu, wartości przedmiotu sporu, daty wszczęcia postępowania oraz stron wszczętego postępowania.
 
Według najlepszej wiedzy Zarządu Spółki na dzień sporządzenia sprawozdania nie toczą się tego rodzaju postępowania.
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
  • 12. Informacje o podstawowych produktach, towarach lub usługach wraz z ich określeniem wartościowym i ilościowym oraz udziałem poszczególnych produktów, towarów i usług (jeżeli są istotne) albo ich grup w sprzedaży emitenta ogółem, a także zmianach w tym zakresie w danym roku obrotowym.
 
PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY - STRUKTURA RZECZOWA
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
1 Przychody netto ze sprzedaży usług
346 335
283 042
2 Przychody netto ze sprzedaży produktów
178 558
305 280
3 Przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów
225 662
220 428
Przychody ze sprzedaży, razem
750 555
808 750
 
STRUKTURA PRZYCHODÓW ZE SPRZEDAŻY
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
%
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
%
1 Sprzedaż materiałów
51 308
7%
13 930
2%
2 Sprzedaż towarów
174 354
23%
206 498
26%
3 Sprzedaż produktów
178 558
24%
305 280
38%
4 Sprzedaż usług
346 335
46%
283 042
34%
Przychody ze sprzedaży, razem
750 555
100%
808 750
100%
 
 
  • 13. Informacje o rynkach zbytu, z uwzględnieniem podziału na rynki krajowe i zagraniczne, oraz informacje o źródłach zaopatrzenia w materiały do produkcji, w towary i usługi, z określeniem uzależnienia od jednego lub więcej odbiorców i dostawców, a w przypadku gdy udział jednego odbiorcy lub dostawcy osiąga co najmniej 10% przychodów ze sprzedaży ogółem - nazwy (firmy) dostawcy lub odbiorcy, jego udział w sprzedaży lub zaopatrzeniu oraz jego formalne powiązania z emitentem.
 
Struktura przychodów ze sprzedaży Comp S.A. wg segmentów rynku:
 
PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY WG SEGMENTÓW RYNKU
rok 2022
okres
bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
%
rok 2021
okres
porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
%
1 Administracja (w tym służby mundurowe)
31 633
7,5%
21 251
5,1%
2 Telekomunikacja
42 835
10,2%
40 033
9,7%
3 Przemysł, Transport i Energetyka
49 000
11,6%
33 777
8,2%
4 Finanse i bankowość
34 402
8,2%
21 668
5,3%
5 Handel i usługi
181 894
43,3%
242 013
58,6%
6 Informatyczny
60 095
14,3%
36 363
8,8%
7 Ubezpieczenia
10 812
2,6%
13 816
3,3%
8 Pozostałe
9 697
2,3%
4 013
1,0%
Przychody netto ze sprzedaży
420 368
100,0%
412 934
100,0%
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
 
Struktura przychodów ze sprzedaży Grupy Kapitałowej Comp S.A. wg segmentów rynku:
 
PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY WG SEGMENTÓW RYNKU
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
%
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
%
1 Administracja (w tym służby mundurowe)
206 812
27,6%
178 904
22,1%
2 Telekomunikacja
44 008
5,9%
46 322
5,7%
3 Przemysł, Transport i Energetyka
57 256
7,6%
60 083
7,4%
4 Finanse i bankowość
37 541
5,0%
25 293
3,1%
5 Handel i usługi
286 557
38,1%
410 087
50,8%
6 Informatyczny
82 760
11,0%
61 962
7,7%
7 Ubezpieczenia
13 903
1,9%
14 672
1,8%
8 Pozostałe
21 718
2,9%
11 427
1,4%
Przychody netto ze sprzedaży
750 555
100,0%
808 750
100,0%
 
W 2022 roku prawie 94% przychodów ze sprzedaży była realizowana na rynek krajowy.
 
SEGMENTY GEOGRAFICZNE
Rok
2022
okres bieżący
od 01.01.2022
do 31.12.2022
Rok
2021
okres porównywalny
od 01.01.2021
do 31.12.2021
Przychody uzyskane ze sprzedaży na rynek Polski:
 
- wartościowo
703 468
767 917
- procentowo
93,73%
94,95%
Przychody uzyskane ze sprzedaży eksportowej na terenie Unii Europejskiej:
 
- wartościowo
36 487
36 147
- procentowo
4,86%
4,47%
Przychody uzyskane ze sprzedaży eksportowej poza Unią Europejską:
 
- wartościowo
10 600
4 686
- procentowo
1,41%
0,58%
 
W związku ze skierowaniem podstawowych elementów oferty produktowej Grupy Kapitałowej do dużych przedsiębiorstw oraz szeroko rozumianej administracji państwowej, istotna wysokość sprzedaży występuje w województwie mazowieckim. Oferta Grupy Kapitałowej w zakresie systemów bezpieczeństwa skierowana jest przede wszystkim do administracji państwowej i telekomunikacji oraz przedsiębiorstw zarządzających tzw. infrastrukturą krytyczną kraju. Sezonowe wahania udziału poszczególnych rynków w sprzedaży wynikają z projektowego i przetargowego charakteru prowadzonej działalności. Grupa Kapitałowa realizuje również projekty wieloletnie, których realizacja ma wpływ na udział poszczególnych segmentów rynku w sprzedaży.
 
Grupa Kapitałowa Comp S.A. nie jest narażona na istotne ryzyko kredytowe wobec pojedynczego kontrahenta lub grupy kontrahentów o podobnych cechach. Nie występuje koncentracja ryzyka związana z faktem istnienia jednego lub grupy powiązanych odbiorców, w zakresie której Grupa Kapitałowa uzyskiwałaby przychody przekraczające 10% ogólnej kwoty przychodów.
 
Grupa Kapitałowa ogranicza ryzyko poprzez zawieranie transakcji wyłącznie z podmiotami o dobrej sytuacji finansowej. Ryzyko nieściągalności należności jest ograniczane poprzez bieżące monitorowanie stanu należności i podejmowane ewentualnie działania windykacyjne.
 
W segmencie Retail realizującym sprzedaż urządzeń fiskalnych, niefiskalnych, oprogramowania i usług dla jednostek handlowych i usługowych głównie przez sieć partnerską, kontrolę ryzyka kredytowego umożliwiają udzielane kontrahentom limity kredytowe uzależnione od wieloletniej historii współpracy.
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
  • 14. Informacje o zawartych umowach znaczących dla działalności jednostki, w tym znanych jednostce umowach zawartych pomiędzy akcjonariuszami (wspólnikami), umowach ubezpieczenia, współpracy lub kooperacji.
 
W dniu 30 września 2022 roku Comp S.A. zawarł z Enigma SOI Sp. z o.o. umowę zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, na podstawie której Spółka objęła i opłaciła wkładem niepieniężnym wycenionym na kwotę 37.653.643,33 zł nowe udziały w uchwalonym w dniu 30 września 2022 roku przez Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników spółki Enigma SOI Sp. z o.o. podwyższeniu kapitału zakładowego, poprzez wniesienie z dniem 1 października 2022 roku zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w skład którego weszły składniki majątkowe i niemajątkowe powiązane funkcjonalnie z działalnością zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
 
Informacja dotycząca podwyższenia kapitału w spółce Enigma SOI Sp. z o.o. znajduje się we Wprowadzeniu do Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego w punkcie: Informacje o Grupie Kapitałowej Comp S.A. oraz w Opisie przyjętych zasad (polityki) rachunkowości oraz sposobu sporządzania Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego w punkcie: Zmiany w Grupie Kapitałowej. Informacja o zbyciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa znajduje się w Notach objaśniających do Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego w nocie nr 22a Działalność zaniechana.
 
W dniu 8 grudnia 2022 roku Comp S.A. zawarł umowę z ZUK Elzab S.A., na podstawie której spółka ZUK Elzab S.A. zleciła Comp S.A. wykonywanie usług montażowych w zakresie urządzeń fiskalnych sprzedawanych pod marką ELZAB. Zawarcie umowy stanowi kolejny etap realizacji strategii spółki Elzab S.A. mającej na celu outsourcing czynności, które nie obejmują kompetencji informatycznych i wpisuje się w strategię Grupy Kapitałowej Comp S.A., która była podawana do publicznej wiadomości przez Comp S.A. w raporcie bieżącym nr 29/2022 z dnia 29 lipca 2022 r.
 
Spółki GK Comp S.A.  posiadają następujące polisy ubezpieczeniowe:
  • Ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej z tytułu prowadzonej działalności;
  • OC Członków Organów Spółek;
  • Grupowe Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków;
  • Ubezpieczenia utraty zysku;
  • Polisa skarbowa;
  • Ubezpieczenia mienia od wszystkich ryzyk utraty lub uszkodzenia;
  • Ubezpieczenia sprzętu elektronicznego;
  • Ubezpieczenia komunikacyjne samochodów własnych oraz w leasingu;
  • Ubezpieczenia ładunków w transporcie krajowym i zagranicznym
  • Ubezpieczenia podróży służbowych;
  • Ubezpieczenia grupowe pracowników.
 
Poza ww, według najlepszej wiedzy Spółki, nie zostały w tym czasie zawarte znaczące umowy dla działalności Spółki pomiędzy akcjonariuszami (wspólnikami) oraz znaczące umowy ubezpieczenia, współpracy lub kooperacji
 
 
  • 15. Informacje o powiązaniach organizacyjnych lub kapitałowych emitenta z innymi podmiotami oraz określenie jego głównych inwestycji krajowych i zagranicznych (papiery wartościowe, instrumenty finansowe, wartości niematerialne i prawne oraz nieruchomości), w tym inwestycji kapitałowych dokonanych poza jego grupą jednostek powiązanych oraz opis metod ich finansowania.
 
Grupa Kapitałowa nie ponosiła w roku 2022 żadnych istotnych nakładów na aktywa finansowe, papiery wartościowe i inwestycje kapitałowe, które nie zostałyby ujęte w niniejszym sprawozdaniu.
 
PONIESIONE I PLANOWANE NAKŁADY INWESTYCYJNE
Poniesione w 2022 roku
Poniesione w 2021 roku
1 Niefinansowe aktywa trwałe
12 749
12 174
2 Zakupy spółek / podwyższenia kapitału zakładowego w spółkach *
150
16 207
3 Badania i rozwój
28 356
28 591
Razem
41 255
56 972
 
*Prezentowane są tylko nakłady gotówkowe.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
W 2022 roku Grupa Kapitałowa Comp S.A. planowała dokonać inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe (niefinansowe) oraz wartości niematerialne oraz w prace badawczo rozwojowe na poziomie ok 31 mln zł.
 
W 2023 roku Grupa Kapitałowa Comp S.A. planuje dokonać inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe oraz w wartości niematerialne i prawne (w tym prace badawczo-rozwojowe) na poziomie ok. 29 mln złotych.
 
Powyższe dane nie zawierają informacji o planowanych inwestycjach kapitałowych 
 
 
  • 16. Informacje o transakcjach zawartych przez emitenta lub jednostkę od niego zależną z podmiotami powiązanymi na innych warunkach niż rynkowe, wraz z ich kwotami oraz informacjami określającymi charakter tych transakcji.
 
Wszystkie transakcje z podmiotami powiązanymi zostały zawarte na zasadach rynkowych.
 
 
  • 17. Informacje o zaciągniętych i wypowiedzianych w danym roku obrotowym umowach dotyczących kredytów i pożyczek, z podaniem co najmniej ich kwoty, rodzaju i wysokości stopy procentowej, waluty i terminu wymagalności.
 
Poza opisanymi w nocie 26a zaciągniętymi w roku bieżącym kredytami i pożyczkami spoza Grupy Kapitałowej Comp S.A. poniżej znajduje się opis pożyczek zaciągniętych wewnątrz Grupy Kapitałowej.
W dniu 26 stycznia 2022 roku Comp S.A. podpisał ze spółką ZUK Elzab S.A. aneks nr 6 do umowy pożyczki z dnia 30 listopada 2017 roku, w którym termin spłaty pożyczki został przesunięty do dnia 31 grudnia 2022 roku. Po dniu bilansowym, w dniu 4 stycznia 2023 roku został podpisany aneks nr 8, w którym termin spłaty pożyczki został przesunięty do dnia 31 grudnia 2024 roku.
 
W dniu 26 stycznia 2022 roku Comp S.A. podpisał ze spółką ZUK Elzab S.A. aneks nr 3 do umowy pożyczki z dnia 22 listopada 2019 roku, w którym termin spłaty pożyczki został przesunięty do dnia 31 stycznia 2022 roku. Po dniu bilansowym, w dniu 4 stycznia 2023 roku został podpisany aneks nr 5, w którym termin spłaty pożyczki został przesunięty do dnia 31 grudnia 2024 roku.
 
W dniu 26 stycznia 2022 roku Comp S.A. podpisał ze spółką Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. aneks nr 3 do umowy pożyczki z dnia 28 czerwca 2019 roku (umowa Datio in solution z 29 listopada 2019 roku), w którym termin spłaty pożyczki został przesunięty do dnia 31 stycznia 2024 roku.
 
W dniu 26 stycznia 2022 roku Comp S.A. podpisał ze spółką Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. aneks nr 1 do umowy pożyczki z dnia 27 stycznia 2021 roku, w którym termin spłaty pożyczki został przesunięty do dnia 27 stycznia 2024 roku.
 
W dniu 17 lutego 2022 roku Comp S.A. podpisał ze spółką Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. aneksy do wszystkich umów pożyczek, w których zmieniono oprocentowanie pożyczek od dnia 1 stycznia 2022 roku.
 
W dniu 17 lutego 2022 roku Comp S.A. podpisał ze spółką ZUK Elzab S.A. aneksy do wszystkich umów pożyczek, w których zmieniono oprocentowanie pożyczek od dnia 1 stycznia 2022 roku.
 
W dniu 1 marca 2022 roku Comp S.A. podpisał ze spółką Polski System Korzyści Sp. z o.o. aneks nr 1 do umowy pożyczki z dnia 27 lipca 2021 roku, w którym zmieniono oprocentowanie pożyczki od dnia 1 stycznia 2022 roku.
 
W dniu 2 marca 2022 roku Comp S.A. podpisał ze spółką ZUK Elzab S.A. aneks nr 5 do umowy pożyczki z dnia 29 czerwca 2018 roku, w którym termin spłaty pożyczki został przesunięty do dnia 31 stycznia 2023 roku. Po dniu bilansowym, 4 stycznia 2023 roku został podpisany aneks nr 6 przesuwający termin spłaty pożyczki do dnia 31 stycznia 2025 roku.
 
W dniu 9 marca 2022 roku Comp S.A. podpisał ze spółką Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. aneks nr 3 do umowy pożyczki z dnia 12 lutego 2020 roku, w którym termin spłaty pożyczki został przesunięty do dnia 27 lutego 2024 roku.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
W dniu 9 marca 2022 roku Comp S.A. podpisał ze spółką Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. aneks nr 3 do umowy pożyczki z dnia 26 lutego 2020 roku, w którym termin spłaty pożyczki został przesunięty do dnia 28 lutego 2024 roku.
 
W dniu 30 marca 2022 roku Comp S.A. podpisał ze spółką Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. aneks nr 5 do umowy pożyczki z dnia 11 lipca 2018 roku, aneks nr 4 do umowy pożyczki z dnia 18 czerwca 2019 roku, aneks nr 3 do umowy pożyczki z dnia 28 czerwca 2019 roku, aneks nr 5 do umowy pożyczki z dnia 28 czerwca 2019 roku (umowa Datio in solution z 29 listopada 2019 roku), aneks nr 4 do umowy pożyczki z dnia 12 lutego 2020 roku, aneks nr 4 do umowy pożyczki z dnia 26 lutego 2020 roku, aneks nr 3 do umowy pożyczki z dnia 8 maja 2020 roku, aneks nr 2 do umowy pożyczki z dnia 30 czerwca 2020 roku, aneksy nr 2 do umów pożyczek z dnia 19 sierpnia 2020 roku, aneks nr 2 do umowy pożyczki z dnia 24 września 2020 roku, aneks nr 2 do umowy pożyczki z dnia 2 listopada 2020 roku, aneks nr 2 do umowy pożyczki z dnia 30 listopada 2020 roku oraz aneks nr 3 do umowy pożyczki z dnia 27 stycznia 2021 roku, w których termin spłaty pożyczek został przesunięty do dnia 30 czerwca 2024 roku.
 
W dniu 31 marca 2022 roku Comp S.A. zawarł ze spółką Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. umowę potrącenia, na podstawie której wierzytelności przysługujące Comp S.A. wobec CCI z tytułu umowy pożyczki z dnia 17 sierpnia 2015 roku, z dnia 7 grudnia 2015 roku, z dnia 17 marca 2016 roku, z dnia 19 września 2016 roku oraz z dnia 27 października 2016 roku na łączną kwotę 25.665 tys. zł zostały potrącone z wierzytelnością CCI wobec Comp S.A. z tytułu wpłaty na objęcie udziałów w CCI na podstawie uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego o kwotę 25.664 tys. zł z dnia 31 marca 2022 roku oraz spłacone przelewem w kwocie 1 tys. zł.
 
W dniu 14 kwietnia 2022 roku Comp S.A. udzielił pożyczki spółce Polski System Korzyści Sp. z o.o. w kwocie 80 tys. zł. Termin spłaty pożyczki został ustalony na dzień 14 kwietnia 2024 roku. Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel własny „In blanco” „ na zlecenie” wraz z deklaracją wekslową.
 
W dniu 28 kwietnia 2022 roku Comp S.A. udzielił pożyczki spółce Polski System Korzyści Sp. z o.o. w kwocie 120 tys. zł. Termin spłaty pożyczki został ustalony na dzień 28 kwietnia 2024 roku. Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel własny „In blanco” „ na zlecenie” wraz z deklaracją wekslową.
 
W dniu 17 maja 2022 roku Comp S.A. udzielił pożyczki spółce Polski System Korzyści Sp. z o.o. w kwocie 1.120 tys. zł. Termin spłaty pożyczki został ustalony na dzień 17 maja 2024 roku. Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel własny „In blanco” „ na zlecenie” wraz z deklaracją wekslową.
 
W dniu 30 maja 2022 roku Comp S.A. udzielił pożyczki spółce Polski System Korzyści Sp. z o.o. w kwocie 382 tys. zł. Termin spłaty pożyczki został ustalony na dzień 30 maja 2024 roku. Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel własny „In blanco” „ na zlecenie” wraz z deklaracją wekslową.
 
W dniu 27 lipca 2022 roku Comp S.A. udzielił pożyczki spółce Polski System Korzyści Sp. z o.o. w kwocie 165 tys. zł. Termin spłaty pożyczki został ustalony na dzień 27 lipca 2024 roku. Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel własny „In blanco” „ na zlecenie” wraz z deklaracją wekslową.
 
W dniu 7 września 2022 roku Comp S.A. udzielił pożyczki spółce Polski System Korzyści Sp. z o.o. w kwocie 970 tys. zł. Termin spłaty pożyczki został ustalony na dzień 7 września 2024 roku. Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel własny „In blanco” „ na zlecenie” wraz z deklaracją wekslową.
 
W dniu 4 października 2022 roku Comp S.A. udzielił pożyczki spółce Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. w kwocie 1.400 tys. zł. Termin spłaty pożyczki został ustalony na dzień 4 października 2024 roku. Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel własny „In blanco” „ na zlecenie” wraz z deklaracją wekslową.
 
W dniu 16 listopada 2022 roku Comp S.A. udzielił pożyczki spółce Polski System Korzyści Sp. z o.o. w kwocie 250 tys. zł. Termin spłaty pożyczki został ustalony na dzień 16 listopada 2024 roku. Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel własny „In blanco” „ na zlecenie” wraz z deklaracją wekslową.
 
Na skutek przedawnienia spisano w koszty należności z tytułu pożyczek dla pracowników w kwocie 13 tys. zł.
 
Po dniu bilansowym, w dniu 25 stycznia 2023 roku Comp S.A. udzielił pożyczki spółce Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. w kwocie 190 tys. EUR. Termin spłaty pożyczki został ustalony na dzień 25 stycznia 2025 roku. Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel własny „In blanco” „ na zlecenie” wraz z deklaracją wekslową.
 
Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Po dniu bilansowym, w dniu 25 stycznia 2023 roku Comp S.A. udzielił pożyczki spółce Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. w kwocie 6.320 tys. zł. Termin spłaty pożyczki został ustalony na dzień 25 stycznia 2025 roku. Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel własny „In blanco” „ na zlecenie” wraz z deklaracją wekslową.
 
Po dniu bilansowym, w dniu 1 marca 2023 roku Comp S.A. podpisał ze spółką Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. aneks nr 4 do umowy pożyczki z dnia 17 kwietnia 2019 roku, w którym termin spłaty pożyczki został przesunięty do dnia 18 kwietnia 2025 roku.
 
Po dniu bilansowym, w dniu 1 marca 2023 roku Comp S.A. podpisał ze spółką Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. aneks nr 2 do umowy pożyczki z dnia 13 stycznia 2021 roku, w którym termin spłaty pożyczki został przesunięty do dnia 14 stycznia 2025 roku.
 
Po dniu bilansowym, w dniu 1 marca 2023 roku Comp S.A. podpisał ze spółką Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. aneks nr 2 do umowy pożyczki z dnia 11 lutego 2021 roku, w którym termin spłaty pożyczki został przesunięty do dnia 11 lutego 2025 roku.
 
Po dniu bilansowym, w dniu 1 marca 2023 roku Comp S.A. podpisał ze spółką Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. aneks nr 2 do umowy pożyczki z dnia 11 marca 2021 roku, w którym termin spłaty pożyczki został przesunięty do dnia 11 marca 2025 roku.
 
Po dniu bilansowym, w dniu 1 marca 2023 roku Comp S.A. podpisał ze spółką Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. aneks nr 2 do umowy pożyczki z dnia 7 kwietnia 2021 roku, w którym termin spłaty pożyczki został przesunięty do dnia 9 kwietnia 2025 roku.
 
Po dniu bilansowym, w dniu 1 marca 2023 roku Comp S.A. podpisał ze spółką Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. aneks nr 2 do umowy pożyczki z dnia 7 maja 2021 roku, w którym termin spłaty pożyczki został przesunięty do dnia 7 maja 2025 roku.
 
Po dniu bilansowym, w dniu 1 marca 2023 roku Comp S.A. podpisał ze spółką Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. aneks nr 2 do umowy pożyczki z dnia 25 maja 2021 roku, w którym termin spłaty pożyczki został przesunięty do dnia 25 maja 2025 roku.
 
Po dniu bilansowym, w dniu 1 marca 2023 roku Comp S.A. podpisał ze spółką Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. aneks nr 2 do umowy pożyczki z dnia 9 czerwca 2021 roku, w którym termin spłaty pożyczki został przesunięty do dnia 9 czerwca 2025 roku.
 
Po dniu bilansowym, w dniu 27 marca 2023 roku Comp S.A. zawarł ze spółką Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. umowę potrącenia, na podstawie której wierzytelności przysługujące Comp S.A. wobec CCI z tytułu umowy pożyczki z dnia 28 czerwca 2016 roku, z dnia 11 lipca 2018 roku, z dnia 28 listopada 2018 roku, z dnia 17 kwietnia 2019 roku oraz z dnia 18 czerwca 2019 roku na łączną kwotę 19.088 tys. zł zostały potrącone z wierzytelnością CCI wobec Comp S.A. z tytułu wpłaty na objęcie udziałów w CCI na podstawie uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego o kwotę 19.087 tys. zł z dnia 27 marca 2023 roku oraz spłacone przelewem w kwocie 1 tys. zł.
 
W dniu 11 marca 2022 roku spółka ZUK Elzab S.A. zawarła ze spółką JNJ Limited, (jednostka zależna od jednostki powiązanej ze Spółką – Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.) aneks do umowy pożyczki, zgodnie z którym ustalono nowe terminy zapłaty rat pożyczki: pierwsza rata w wysokości 500 tys. EUR w terminie do dnia 31 grudnia 2023 roku, druga rata w wysokości 1.000 tys. EUR w terminie do dnia 31 grudnia 2024 roku oraz trzecia rata w wysokości 1.385 tys. EUR w terminie do dnia 31 grudnia 2025 roku.
 
Po dniu bilansowym, w dniu 17 stycznia 2023 roku spółka Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. udzieliła pożyczki spółce JNJ Limited (jednostka zależna od jednostki powiązanej ze Spółką – Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.). w kwocie 190 tys. EUR. Termin spłaty pożyczki został ustalony na dzień 31 grudnia 2025 roku.
 
Pożyczki udzielone są w PLN oraz w EUR.
 
Stopy oprocentowania pożyczek oparte są o zmienne stopy na bazie WIBOR oraz EURIBOR.
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
  • 18. Informacje o udzielonych w danym roku obrotowym pożyczkach, ze szczególnym uwzględnieniem pożyczek udzielonych podmiotom powiązanym z emitentem, z podaniem co najmniej ich kwoty, rodzaju i wysokości stopy procentowej, waluty i terminu wymagalności.
 
Poza wymienionymi w punkcie powyżej zaciągniętymi w roku bieżącym pożyczkami wewnątrz Grupy Kapitałowej Comp S.A. poniżej znajduje się opis pożyczek udzielonych podmiotom spoza Grupy Kapitałowej.
 
stan na 31.12.2022
kwota udzielonej pożyczki
kwota pozostała do spłaty(wraz z odsetkami) na dzień bilansowy
termin wymagalności
Pożyczki dla osób fizycznych
Krótkoterminowe:
727
26
Osoby fizyczne
727
26
przeterminowane
Pożyczki z ZFŚS
1 402
729
ostatnia do 30.09.2026
Razem
2 129
755
 
Pożyczki dla firm
Długoterminowe:
18 878
8 073
Podmiot zagraniczny
18 878
8 073
do 31.12.2024
Razem
18 878
8 073
 
Razem pożyczki
21 007
8 828
 
 
W dniu 10 grudnia 2020 roku spółka JNJ Limited udzieliła podmiotowi zagranicznemu pożyczki w wysokości 4.053 tys. EUR z terminem spłaty do 31 grudnia 2024 roku ze stałym oprocentowaniem. Spłata pożyczki następuje zgodnie z harmonogramem, natomiast ostatnia rata ma być spłacona do 31 grudnia 2024 roku. Na dzień bilansowy, zgodnie z wymogami MSSF 9 Spółka dokonała analizy oraz przygotowała model oczekiwanych strat kredytowych. Na podstawie wyników modelu oszacowano potencjalną utratę wartości, która została ujęta w księgach.
 
W dniu 31 stycznia 2022 roku została spłacona pożyczka wraz z odsetkami, udzielona przez ZUK Elzab S.A. spółce B2B Soft Sp. z o.o.
 
Stopy oprocentowania pożyczek oparte są o stałą stopę oprocentowania.
 
 
  • 19. Informacje o udzielonych i otrzymanych w danym roku obrotowym poręczeniach i gwarancjach, ze szczególnym uwzględnieniem poręczeń i gwarancji udzielonych podmiotom powiązanym z emitentem.
 
Wykaz czynnych gwarancji wystawionych na zlecenie Grupy Kapitałowej Comp S.A.
 
Comp S.A.
Stan na dzień 31.12.2022 r.
 
L.p.
Gwarant
Beneficjent
Nr gwarancji
Rodzaj gwarancji
Kwota gwarancji
Ważność gwarancji
Kaucje gwarancyjne
od
do
1.
mBank S.A.
Ered3
MT49143KPB22
zapłaty
1 200
01.01.2023
31.12.2023
-
2.
PEC Działkowa
MT490045KPB13
zapłaty
729
28.05.2013
31.12.2023
-
3.
RCZSiUT
MT49104KPB17
należyte wykonanie
80
14.07.2017
30.06.2024
16
4.
PGE Systemy S.A.
MT49155KPB19
należyte wykonanie
244
26.09.2019
31.01.2024
49
5.
PGE GiEK
MT49169KPB19
należyte wykonanie
36
07.10.2019
31.01.2024
7
6.
PGE EO
MT49170KPB19
należyte wykonanie
4
07.10.2019
31.01.2024
1
7.
PGE EC
MT49201KPB19
należyte wykonanie
28
05.11.2019
31.01.2024
6
8.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
MT49055KPB20
należyte wykonanie
2 688
24.03.2020
24.04.2024
538

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
9.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
MT49053KPB20
należyte wykonanie
33
19.03.2020
26.08.2026
7
10.
Lloyds Bank
MT49102ZPA18
zwrotu
20
05.06.2018
bezterminowo
22
11.
Województwo Pomorskie
MT49138KPB20
należyte wykonanie
8
24.08.2020
30.11.2023
2
12.
Miasto Poznań
MT49142KPB20
należyte wykonanie
1
25.08.2020
27.10.2023
-
13.
Miasto Poznań
MT49141KPB20
należyte wykonanie
5
25.08.2020
13.10.2023
1
14.
Orange Polska S.A.
MT49150KPB20
należyte wykonanie
100
31.08.2020
31.07.2023
-
15.
Województwo Wielkopolskie
MT49190KPB20
należyte wykonanie
14
19.10.2020
23.10.2025
3
16.
Ministerstwo Finansów
MT49197KPB20
należyte wykonanie
14
26.10.2020
15.03.2024
3
17.
Bank Millennium S.A.
MT49223KPB20
należyte wykonanie
250
21.12.2020
2023.11.30
-
18.
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
MT49039KPB21
należyte wykonanie
286
04.03.2021
15.04.2024
-
19.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
MT49026KPB21
należyte wykonanie
70
19.02.2021
01.02.2023
-
20.
PGE Dystrybucja S.A.
MT49156KPB19
należyte wykonanie
122
26.09.2019
31.01.2024
24
21.
Urząd Miasta Ruda Śląska
MT49070KPB21
należyte wykonanie
14
14.04.2021
15.04.2026
3
22.
PERN S.A.
MT49160KPB21
należyte wykonanie
29
08.09.2021
06.07.2024
-
23.
PERN S.A.
MT49161KPB21
należyte wykonanie
84
09.09.2021
12.12.2024
17
24.
Województwo Zachodniopomorskie
MT49170KPB21
należyte wykonanie
81
24.09.2021
31.05.2027
16
25.
F.R.B INTER-BUD
Sp. z o.o. Sp. k.
MT49022KMB22
należyte wykonanie
22
09.03.2022
02.03.2027
4
26.
Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień
MT49035KPB22
należyte wykonanie
96
06.04.2022
08.04.2027
19
27.
Stacja Pogotowia Ratunkowego
MT49034KPB22
należyte wykonanie
46
06.04.2022
08.04.2027
9
28.
COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.
MT49036KPB22
należyte wykonanie
770
06.04.2022
08.04.2027
154
29.
Szpital Specjalistyczny w Prabutach
MT49038KPB22
należyte wykonanie
170
06.04.2022
08.04.2027
34
30.
Szpitale Pomorskie Sp. z o.o.
MT49040KPB22
należyte wykonanie
1 381
06.04.2022
08.04.2027
276
31.
Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie
MT49039KPB22
należyte wykonanie
268
06.04.2022
08.04.2027
53
32.
Szpital Dziecięcy Polanki
MT49037KPB22
należyte wykonanie
145
06.04.2022
08.04.2027
29
33.
Województwo Pomorskie
MT49041KPB22
należyte wykonanie
1 187
06.04.2022
08.04.2027
237
 
 razem
 
 
 
10 225
 
 
1 530
1.
BNP
Fast Group
CRD/G/0076063
należyte wykonanie
26
26.09.2017
23.01.2023
5
2.
PARIBAS
Powiat Wolsztyński
CRD/G/0077093
należyte wykonanie
24
28.11.2017
02.05.2023
5
3.
Bank
PERN S.A.
CRD/G/0081413
należyte wykonanie
290
20.08.2018
30.01.2023
-
4.
Polska
Fast Group
CRD/G/0082011
należyte wykonanie
11
24.09.2018
30.08.2024
7
5.
S.A.
PKP PLK
CRD/G/0083682
należyte wykonanie
101
29.01.2019
24.06.2024
20
6.
Fast Group
CRD/G/0084082
należyte wykonanie
5
01.03.2019
30.08.2024
3
7.
NiASK
CRD/G/0084581
należyte wykonanie
1 064
02.04.2019
31.12.2024
213
8.
ULC
GW/005488/19
należyte wykonanie
210
12.12.2019
18.05.2026
42
9.
KGP
GW/005491/19
należyte wykonanie
119
31.12.2019
06.06.2025
24
10.
Województwo Wielkopolskie
GW/001164/20
należyte wykonanie
1 359
26.02.2020
23.01.2023
11.
PERN S.A.
GW/000894/20
należyte wykonanie
147
14.02.2020
18.05.2026
29
12.
Elektrotim S.A.
GW/003402/20
należyte wykonanie
30
12.06.2020
25.08.2023
-
13.
Skarb Państwa - Komendant Główny Policji
GW/005410/20
należyte wykonanie
50
23.09.2020
31.01.2026
10
14.
Skarb Państwa - Komendant Główny Policji
GW/005127/20
należyte wykonanie
590
31.08.2020
15.08.2024
67

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
15.
Województwo Pomorskie
CRD/G/0076305
należyte wykonanie
13
10.10.2017
24.02.2023
3
16.
PKP Intercity S.A.
CRD/G/0083982
należyte wykonanie
353
21.02.2019
18.02.2025
71
17.
PKP Intercity S.A.
GW/003009/21
należyte wykonanie
50
17.06.2021
30.04.2023
-
18.
Główny Inspektorat Transportu Drogowego
GW/004405/21
należyte wykonanie
393
27.08.2021
26.07.2027
79
19.
NASK - Państwowy Instytut Badawczy
GW/004717/21
należyte wykonanie
14
10.09.2021
15.01.2027
3
20.
PERN S.A.
GW/005667/21
należyte wykonanie
39
26.10.2021
31.07.2024
-
21.
Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych
GW/005854/21
należyte wykonanie
39
08.11.2021
30.11.2027
8
22.
PERN S.A.
GW/001262/22
należyte wykonanie
227
08.03.2022
21.04.2023
-
23.
PERN S.A.
GW/001311/22
należyte wykonanie
63
09.03.2022
31.07.2025
-
24.
Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku
GW/001887/22
należyte wykonanie
66
05.04.2022
08.04.2027
13
25.
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku
GW/001891/22
należyte wykonanie
45
05.04.2022
08.04.2027
9
26.
Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. S. Kryzana
GW/001890/22
należyte wykonanie
227
06.04.2022
08.04.2027
45
27.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku Sp. z o.o.
GW/001889/22
należyte wykonanie
754
06.04.2022
08.04.2027
151
28.
Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. T. Bilikiewicza
GW/001886/22
należyte wykonanie
203
07.04.2022
08.04.2027
41
29.
Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie Sp. z o.o.
GW/001888/22
należyte wykonanie
160
07.04.2022
08.04.2027
32
30.
PERN S.A.
GW/003187/22
należyte wykonanie
50
01.06.2022
28.02.2026
10
31.
Województwo Wielkopolskie
GW/005553/22
należyte wykonanie
582
06.10.2022
30.12.2028
116
32.
Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze
GW/006194/22
przetargowa
100
03.11.2022
10.02.2023
-
33.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
GW/005115/22
przetargowa
90
20.09.2022
23.01.2023
-
 
 razem
 
 
 
7 494
 
 
1 006
 
 
Spółki z Grupy Kapitałowej Comp S.A .
Stan na dzień 31.12.2022 r.
 
L.p.
Gwarant
Beneficjent
Nr gwarancji
Rodzaj gwarancji
Kwota gwarancji
Ważność gwarancji
Kaucje gwarancyjne
od
do
1.
mBank S.A.
SA Wrocław
MT49035KPB19
należyte wykonanie
215
26.02.2019
26.02.2024
43
2.
SKW
MT49051KPB19
należyte wykonanie
197
20.03.2019
15.05.2023
39
3.
Energa-Operator S.A.
MT49035KPB20
należyte wykonanie
42
25.02.2020
17.04.2023
8
4.
Woj. Wielosp. Centrum Onkologii i Traumatologii
MT49052KPB20
należyte wykonanie
199
20.03.2020
20.03.2025
42
5.
SP-CZCSZ
MT49146KPB20
należyte wykonanie
40
26.08.2020
02.02.2023
6.
Port Lotniczy Poznań-Ławica Sp. Z o.o
MT49184KPB20
należyte wykonanie
44
12.10.2020
12.01.2023
15

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
7.
SP-CZCSZ
MT49194KPB20
należyte wykonanie
75
23.10.2020
23.10.2025
15
8.
Dolnośląski UW we Wrocławiu
MT49181KPB20
należyte wykonanie
93
08.10.2020
02.01.2025
19
9.
SP-KGP
MT49201KPB20
należyte wykonanie
37
16.11.2020
16.11.2025
7
10.
SP-CZCSZ
MT49001KAP21
gwarancja zwrotu zaliczki
2 914
05.01.2021
06.01.2023
57
11.
NiASK PIB
MT49017KPB21
należyte wykonanie
373
12.02.2021
11.02.2026
38
12.
SP-CZCSZ
MT49018KPB21
należyte wykonanie
191
05.02.2021
11.03.2024
24
13.
Małopolski UW
MT49047KPB21
należyte wykonanie
121
18.03.2021
27.12.2024
10
14.
CZCSZ
MT49146KPB21
należyte wykonanie
7
30.08.2021
15.11.2025
8
15.
PIG-PIB
MT49149KBP21
należyte wykonanie
38
06.09.2021
15.07.2026
4
16.
Tramwaje Warszawskie
MT49173KPB21
należyte wykonanie
594
30.09.2021
30.09.2026
209
17.
SP-CIRF
MT49179KPB21
należyte wykonanie
38
14.10.2021
18.10.2026
19
18.
SP-CIRF
MT49180KPB21
należyte wykonanie
93
14.10.2021
18.10.2026
7
19.
Szpitale Wielkopolski
MT49189KPB21
należyte wykonanie
34
15.11.2021
05.07.2025
17
20.
ZUS
MT49199KPB21
należyte wykonanie
84
01.12.2021
31.01.2025
27
21.
NBP
MT49200KPB21
należyte wykonanie
135
03.12.2021
31.01.2025
215
22.
Poczta Polska
MT49206KPB21
należyte wykonanie
1 076
17.12.2021
30.03.2026
78
23.
SP-CZCSZ
MT49007KPB22
należyte wykonanie
390
21.01.2022
27.02.2025
0
24.
SP-MS
MT49053KPB22
należyte wykonanie
7 892
31.05.2022
31.03.2027
877
25.
GI RP
MT49067ZTG22
należyte wykonanie
364
11.07.2022
10.02.2023
-
26.
Ministry of Justice of the Republic of Armenia
MT49074ZPB22
należyte wykonanie
253
19.07.2022
29.02.2024
-
27.
Ministry of Justice of the Republic of Armenia
MT49068ZPB22
należyte wykonanie
761
12.07.2023
28.02.2023
-
28.
PKP PLK
MT49116KTG22
przetargowa
40
14.10.2022
31.03.2023
-
29.
PKP PLK
MT49118KTG22
przetargowa
15
20.10.2022
14.01.2023
-
30.
KOWR
MT49126KTG22
należyte wykonanie
100
17.11.2022
15.03.2023
-
31.
SP-CZCSZ
MT49133KPB22
należyte wykonanie
1 995
28.11.2022
31.12.2026
1 083
32.
SP-CZCSZ
MT49134KPB22
należyte wykonanie
1 560
28.11.2022
31.12.2026
-
33.
SP-CZCSZ
MT49135KPB22
należyte wykonanie
6 191
28.11.2022
31.12.2026
-
 
 razem
 
 
 
26 201
 
 
2 861
1.
Millenium Bank S.A.
SP-KGP
86200-02-0339472
należyte wykonanie
145
21.06.2021
22.07.2024
23
 
 razem
 
 
 
145
 
 
23
1.
Erste Bank PLC.
ÚjbudaOne Logisztikai Park Kft.
-
zapłaty
36
-
31.12.2025
36
 
 razem
 
 
 
36
 
 
36
1
KUKE S.A.
Gm. Wrocław
RW/GW/41/483/5219/2018
przetargowa
100
29.03.2019
06.03.2023
-
 
 razem
 
 
 
100
 
 
-

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Bank Pekao S.A.
1.
Skarb Państwa - CIRF
BOFH19013293GP/K
należyte wykonanie
38
20.12.2019
31.01.2023
8
2.
SP KGP
BOFH19013254GP/K
należyte wykonanie
78
03.01.2020
27.03.2023
16
3.
Netia S.A.
BOFH20020428GP/K
należyte wykonanie
149
17.03.2020
05.01.2023
40
4.
SP-KGP
BOFH20020698GP/W
należyte wykonanie
210
30.04.2020
15.03.2023
41
5.
SP-KGP
BOFH20020699GP/W
należyte wykonanie
206
30.04.2020
05.04.2024
9
6.
SP-KGP
BOFH20021135GP/K
należyte wykonanie
87
08.06.2020
11.04.2023
22
7.
SP-KGP
BOFH20021231GP/K
należyte wykonanie
109
25.06.2020
01.01.2024
7
8.
SP-KGP
BOFH20021232GP/K
należyte wykonanie
33
25.06.2020
05.01.2024
12
9.
SK-KGP
BOFH20021270GP/K
należyte wykonanie
59
02.07.2020
02.02.2024
60
10.
SK-KGP
BOFH20021511GP/K
należyte wykonanie
90
27.07.2020
15.11.2023
0
11.
SP-MC
BOFH20021950GP/K
należyte wykonanie
46
01.10.2020
30.11.2023
30
12.
SP-MF
BOFH20022159GP/K
należyte wykonanie
703
30.10.2020
15.08.2024
468
13.
SP-MF
BOFH20022160GP/K
należyte wykonanie
78
30.10.2020
06.01.2025
52
14.
SP-CZCSZ
BOFH20022525GP/K
należyte wykonanie
442
02.12.2020
16.01.2025
88
15.
SP-KGP
BOFH20022644GP/K
należyte wykonanie
36
09.12.2020
19.01.2024
7
16.
CIRF
BOFH20022648GP/K
należyte wykonanie
49
28.12.2020
15.02.2024
33
17.
CIRF
BOFH20022651GP/K
należyte wykonanie
49
28.12.2020
15.02.2025
33
18.
SP-CZCSZ
BOFH21022959GP/K
należyte wykonanie
284
20.01.2021
29.02.2024
75
19.
Poczta Polska
BOFH21024176GP/K
należyte wykonanie
48
20.05.2021
30.07.2024
43
20.
ZUS
BOFH21024632GP/K
należyte wykonanie
115
06.07.2021
14.08.2024
1
21.
SP-KPRM
BOFH21025281GP/K
należyte wykonanie
19
08.09.2021
23.10.2024
119
22.
SP-KGP
BOFH21025498GP/K
należyte wykonanie
314
04.10.2021
14.02.2025
8
23.
PWPW
BFH22026740GP/K
należyte wykonanie
36
01.02.2022
31.03.2023
42
24.
PUW w Gdańsku
BFH22027807GP/K
należyte wykonanie
64
18.05.2022
07.01.2026
25.
SP-KGP
BFH22027988GP/K
należyte wykonanie
11
24.05.2022
16.07.2024
26.
SP-CZCSZ
BFH22027959GP/W
należyte wykonanie
301
26.05.2022
30.10.2023
60
27.
SP-KGP
BFH22027784GP/K
należyte wykonanie
56
04.05.2022
20.01.2023
28.
SP-KGP
BFH22027606GP/K
należyte wykonanie
46
05.05.2022
30.06.2024
5
29.
SP-KGP
BFH22028218GP/K
należyte wykonanie
257
22.06.2022
20.06.2027
171
30.
ZUS
BFH22028458GP/K
należyte wykonanie
19
08.07.2022
07.08.2025
4
31.
SP-CZCSZ
BFH22028590GP/K
należyte wykonanie
108
19.07.2022
19.12.2026
32.
SP-KGP
BFH22028376GP/K
należyte wykonanie
32
05.07.2022
20.01.2023
33.
SP-KGP
BFH22028794GP/K
należyte wykonanie
36
10.08.2022
25.09.2024
12
34.
SA Wrocław
BFH22028824GP/K
przetargowa
50
08.08.2022
31.01.2023
35.
SP-KGP
BFH22029028GP/K
przetargowa
200
30.08.2022
03.01.2023
36.
SP-CZCSZ
BFH22028957GP/K
należyte wykonanie
172
29.08.2022
23.02.2024
37.
Województwo Małopolskie
BFH22028777GP/K
przetargowa
40
09.08.2022
28.11.2024
38.
SP MS
MT49104KPB22
należyte wykonanie
42
16.09.2022
31.03.2023
39.
SP MS
MT49103KPB22
należyte wykonanie
899
16.09.2022
31.03.2023
40.
PKP PLK
BFH22029675GP/K
przetargowa
20
28.10.2022
17.01.2023
41.
NFZ
BFH22030387GP/K
należyte wykonanie
19
30.12.2022
31.01.2025
2
 
 razem
 
 
 
5 650
 
 
1 468

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Wykaz poręczeń wystawionych przez Grupę Kapitałową Comp S.A.
 
Comp S.A.
Stan na dzień 31.12.2022 r.
 
Od czasu zakończenia ostatniego roku obrotowego zobowiązania warunkowe z tytułu poręczeń udzielonych jednostkom powiązanym zmniejszyły się o kwotę 11.852 tys. zł.
 
Łączna kwota poręczeń udzielonych przez Comp S.A. stanowi 6,0% kapitałów własnych.
 
Stan na 31 grudnia 2022 r.
 
L.p.
Beneficjent
Rodzaj zobowiązania
Kwota
zobowiązania
Termin wygaśnięcia zobowiązania
1.
Żywiec Investments Holding Sp. z o.o.
wierzytelność - Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.
10 000
31.12.2025
2.
Divante Sp. z o.o.
wierzytelność - Comp Platforma Usług S.A.
414
4 miesiące od odbioru
3.
ING Bank Śląski S.A.
kredyt wieloproduktowy – Zakłady Urządzeń Komputerowych Elzab S.A.
19 526
07.06.2026
Razem
29 940
 
 
  • 20. W przypadku emisji papierów wartościowych w okresie objętym raportem - opis wykorzystania przez emitenta wpływów z emisji do chwili sporządzenia sprawozdania z działalności.
 
Na dzień publikacji Grupa Kapitałowa nie posiada zobowiązań z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych (w tym obligacji).
 
 
  • 21. Objaśnienie różnic pomiędzy wynikami finansowymi wykazanymi w raporcie rocznym a wcześniej publikowanymi prognozami wyników na dany rok.
 
Spółka opublikowała szacunki wyników (wskaźnik EBITDA) na 2022 rok w raporcie bieżącym z dnia 29 lipca 2022 r. „Strategia dla Grupy Kapitałowej Comp pt. „COMP 2025 Next Generation na lata 2022-2025”. Wyniki finansowe zaprezentowane w raporcie rocznym są spójne z w/w raportem bieżącym nr 29/2022.
 
 
  • 22. Ocena możliwości realizacji zamierzeń inwestycyjnych, w tym inwestycji kapitałowych, w porównaniu do wielkości posiadanych środków, z uwzględnieniem możliwych zmian w strukturze finansowania tej działalności.
 
W najbliższym czasie Spółka nie planuje inwestycji wykraczających poza zdolność finansowania.
 
Spółka prowadzi inwestycje związane z rozwojem nowych produktów i kompetencji finansując je na bieżąco ze środków własnych lub ze środków zewnętrznych.
 
 
  • 23. Ocena czynników i nietypowych zdarzeń mających wpływ na wynik z działalności za rok obrotowy, z określeniem stopnia wpływu tych czynników lub nietypowych zdarzeń na osiągnięty wynik.
 
Nie wystąpiły nietypowe zdarzenia mające wpływ na wynik z działalności za rok obrotowy poza opisanymi w Sprawozdaniu Finansowym.
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
  • 24. Charakterystyka zewnętrznych i wewnętrznych czynników istotnych dla rozwoju emitenta oraz opis perspektyw rozwoju działalności emitenta co najmniej do końca roku obrotowego następującego po roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdanie finansowe zamieszczone w raporcie rocznym, z uwzględnieniem elementów strategii rynkowej przez niego wypracowanej.
 
W 2023 działalność gospodarcza Comp S.A. oraz Spółek Grupy Kapitałowej będzie prowadzona przede wszystkim jako kontynuacja głównych kierunków strategicznego rozwoju z lat ubiegłych.
 
Grupa Kapitałowa Comp S.A. będzie koncentrować się na działalności w kilku atrakcyjnych niszach rynkowych, bazując na unikalnych kompetencjach oraz wysokich barierach wejścia do każdej z nich:
  • bezpieczeństwo elektroniczne oraz informatyczne, stanowiące trzon segmentu IT;
  • usługi dla małych i średnich przedsiębiorstw i produkcja urządzeń fiskalnych, stanowiące trzon segmentu retailowego.
 
Grupa identyfikuje sprzyjające uwarunkowania zewnętrzne w każdej z głównych nisz swojej działalności: w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa specjalnego, dalszego rozwoju fiskalizacji online, możliwości rozwoju usług dodanych dla małych i średnich detalistów.
 
Czynnikami, które będą miały wpływ na wyniki roku 2023 są:
  • Kontynuacja i realizacja nowych projektów handlowych w segmencie IT przede wszystkim z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego. Realizowane są zamówienia na dostawy produktów i usługi z obszaru bezpieczeństwa dla szeregu największych przedsiębiorstw z sektora energetyki, przemysłu i finansów. Grupa, na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania, uczestniczy na różnych etapach postępowań przetargowych i planuje udział w szeregu projektach, w tym prowadzonych w oparciu o prawo zamówień publicznych, których realizacja przypadać będzie na 2023 rok.
  • Dalszy rozwój projektu M/platform (budowanie skali działalności operacyjnej, generowanie kolejnych produktów/usług) także w oparciu o spółki Grupy Kapitałowej Comp S.A., który to projekt w opinii Spółki ma być jedną z wiodących linii biznesowych Grupy w najbliższych latach.
  • Wykorzystanie kierunków eksportowych jako alternatywnego źródła przychodów dla sprzedaży krajowej, m.in. kontakty na urządzenia fiskalne min. do Kenii. oraz pozyskiwanie nowych rynków zbytu dla pozostałych rozwiązań wytworzonych przez Grupę Kapitałową Comp S.A., m.in. projektu M/platform oraz Systemu Dozoru Elektronicznego.
 
 
  • 25. Zmiany w podstawowych zasadach zarządzania emitentem i jego grupą kapitałową.
 
W 2022 roku Spółka nie zmieniła w istotny sposób zasad zarządzania przedsiębiorstwem i Grupą Kapitałową.
 
 
  • 26. Wszelkie umowy zawarte między emitentem a osobami zarządzającymi, przewidujące rekompensatę w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia z zajmowanego stanowiska bez ważnej przyczyny lub gdy ich odwołanie lub zwolnienie następuje z powodu połączenia emitenta przez przejęcie.
 
W przypadku zwolnienia z zajmowanego stanowiska bez ważnej przyczyny, członkom zarządu Comp S.A. - pełniącym funkcje w oparciu o umowę o pracę - przysługuje odszkodowanie w wysokości 12-krotności średniego wynagrodzenia miesięcznego.
 

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
  • 27. Wartość wynagrodzeń, nagród lub korzyści, w tym wynikających z programów motywacyjnych lub premiowych opartych na kapitale emitenta, w tym programów opartych na obligacjach z prawem pierwszeństwa, zamiennych, warrantach subskrypcyjnych (w pieniądzu, naturze lub jakiejkolwiek innej formie), wypłaconych, należnych lub potencjalnie należnych, odrębnie dla każdej z osób zarządzających, nadzorujących albo członków organów administrujących emitenta, bez względu na to, czy odpowiednio były one zaliczane w koszty, czy też wynikały z podziału zysku; w przypadku gdy emitent jest jednostk ą dominującą, znaczącym inwestorem, wspólnikiem jednostki współzależnej lub odpowiednio jednostką będąca stroną wspólnego ustalenia umownego - oddzielnie informacje o wartości wynagrodzeń i nagród otrzymanych z tytułu pełnienia funkcji we władzach jednostek podporządkowanych.
 
Obecnie Spółka nie planuje emisji nowych akcji. Spółka posiada warunkowe zobowiązania do emisji związane z programem motywacyjnym dla pracowników opisane w raporcie bieżącym 30/2020 z dnia 31 sierpnia 2020 r. („Program”). W związku z Programem na lata 2020-22 może zostać wyemitowane i objęte nie więcej niż 177.545 warrantów subskrypcyjnych serii A („Warranty”). Każdy z Warrantów uprawnia do objęcia jednej akcji serii M Spółki. Uchwałą Zarządu Spółki z dnia 28 czerwca 2021 r. włączono do Programu 12 pracowników Spółki, a następnie uchwałą Rady Nadzorczej Spółki z dnia 28 czerwca 2021 r. włączono do Programu członków zarządu Spółki. Za lata 2020-21 Spółka zaoferowała łącznie 25.968 Warrantów. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego proces weryfikacji spełnienia kryteriów za rok 2022 nie został zakończony, w związku z tym liczba oferowanych Warrantów nie została jeszcze ustalona. 
 
Średnia wartość rynkowa akcji w danym okresie jest niższa niż cena realizacji Warrantów, w związku z tym Warranty za lata 2020-21 nie mają działania rozwadniającego i nie są ujęte w kalkulacji rozwodnionego zysku na akcję. 
 
Ponadto Spółka biorąc pod uwagę zapisy MSR 33 dotyczące akcji emitowanych warunkowo, dokonała weryfikacji, czy na dzień bilansowy spełnione są kryteria Programu za rok 2022. Na dzień bilansowy kryteria Programu nie zostały jeszcze spełnione, w związku z tym na mocy zapisów MSR 33 (par. 48, 52-55) uznano, iż potencjalne Warranty za ten okres nie są uwzględniane w kalkulacji zysku rozwodnionego oraz nie mają potencjału rozwadniającego.
 
Wynagrodzenia, nagrody i wartość świadczeń wypłacane osobom zarządzającym i nadzorującym Jednostkę Dominującą w roku 2022
 
Wynagrodzenia wypłacone osobom zarządzającym i nadzorującym Comp S.A. z tytułu pełnienia funkcji we władzach spółki wynosiło odpowiednio:
 
rok 2022 okres bieżący
od 01.01.2022 do 31.12.2022
wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę
premie
wynagrodzenie
z tytułu umów cywilno-prawnych
i umów o zarządzanie
inne świadczenia
Robert Tomaszewski - Prezes Zarządu
1 704
803
-
46
Krzysztof Morawski - Wiceprezes Zarządu
840
356
-
41
Jarosław Wilk - Wiceprezes Zarządu
840
356
-
16
Andrzej Wawer - Wiceprezes Zarządu
828
356
-
43
Zarząd
4 212
1 871
-
146
 
Grzegorz Należyty - Przewodniczący Rady Nadzorczej
-
-
246
12
Ryszard Trepczyński - Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
-
-
169
8
Jacek Papaj - Członek Rady Nadzorczej (do 30.06.2022)
-
-
50
4
Krystian Brymora Członek Rady Nadzorczej (od 30.06.2022)
-
-
50
5
Jerzy Radosław Bartosiewicz - Członek Rady Nadzorczej
-
-
167
8
Piotr Nowjalis – Członek Rady Nadzorczej
-
-
158
11
Julian Kutrzeba – Członek Rady Nadzorczej
-
-
129
8
Karol Maciej Szymański – Członek Rady Nadzorczej
(do 30.06.2022)
-
-
50
5
Rada Nadzorcza
-
-
1 019
61

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
rok 2021 okres porównywalny
od 01.01.2021 do 31.12.2021
wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę
premie
wynagrodzenie
z tytułu umów cywilno-prawnych
i umów o zarządzanie
inne świadczenia
Robert Tomaszewski - Prezes Zarządu
1 623
500
-
39
Krzysztof Morawski - Wiceprezes Zarządu
720
500
-
141
Jarosław Wilk - Wiceprezes Zarządu
720
500
-
15
Andrzej Wawer - Wiceprezes Zarządu
720
500
-
42
Zarząd
3 783
2 000
-
237
Grzegorz Należyty - Przewodniczący Rady Nadzorczej
-
-
230
10
Ryszard Trepczyński - Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
-
-
162
7
Jacek Papaj - Członek Rady Nadzorczej
-
-
95
7
Włodzimierz Kazimierz Hausner - Członek Rady Nadzorczej (do 30.06.2021)
-
-
70
4
Jerzy Radosław Bartosiewicz - Członek Rady Nadzorczej
-
-
146
7
Piotr Nowjalis – Członek Rady Nadzorczej
-
-
144
9
Julian Kutrzeba – Członek Rady Nadzorczej
-
-
107
7
Karol Maciej Szymański – Członek Rady Nadzorczej
(od 30.06.2021)
-
-
48
3
Rada Nadzorcza
-
-
1 002
54
 
Dodatkowo, w stosunku do wartości wynagrodzeń i innych korzyści osób zarządzających i nadzorujących Spółki, przedstawionych w sprawozdaniu finansowym, osoby te otrzymały w 2022 roku następujące wynagrodzenia, nagrody i korzyści:
 
Imię i Nazwisko
Spółka
Wynagrodzenie podstawowe
Premia
Wynagrodzenie z tytułu umów cywilnoprawnych i umów o zarządzanie
Pozostałe świadczenia
Tytuł wypłaty
Krzysztof Morawski
ZUK Elzab S.A.
-
-
35
4
Wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka Rady Nadzorczej
Andrzej Wawer
ZUK Elzab S.A.
-
-
86
4
Wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji Sekretarza Rady Nadzorczej (w ramach Rady Nadzorczej pełni funkcję członka Komitetu Audytu Rady Nadzorczej)
Jarosław Wilk
ZUK Elzab S.A.
-
-
105
3
Wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej (w ramach Rady Nadzorczej pełni funkcję członka Komitetu Strategii Rady Nadzorczej)
Grzegorz Należyty
ZUK Elzab S.A.
-
-
245
3
Wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej (w ramach Rady Nadzorczej pełni funkcję Przewodniczącego Komitetu Strategii Rady Nadzorczej i członka Komitetu Audytu Rady Nadzorczej)
 
 
  • 28. Informacje o wszelkich zobowiązaniach wynikających z emerytur i świadczeń o podobnym charakterze dla byłych osób zarządzających, nadzorujących albo byłych członków organów administrujących oraz o zobowiązaniach zaciągniętych w związku z tymi emeryturami, ze wskazaniem kwoty ogółem dla każdej kategorii organu; jeżeli odpowiednie informacje zostały przedstawione w sprawozdaniu finansowym
 
W 2022 roku nie wystąpiły zobowiązania wynikające z emerytur i świadczeń o podobnym charakterze dla byłych osób zarządzających, nadzorujących albo byłych członków organów administrujących oraz zobowiązania zaciągnięte w związku z tymi emeryturami.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
  • 29. Określenie łącznej liczby i wartości nominalnej wszystkich akcji (udziałów) emitenta oraz akcji i udziałów odpowiednio w podmiotach powiązanych z emitentem będących w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących emitenta (dla każdej osoby oddzielnie).
 
Zestawienie akcji Comp S.A. będących w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących Comp S.A. na dzień publikacji niniejszego sprawozdania.
 
Imię i nazwisko
Funkcja w Comp S.A.
Nazwa spółki
Liczba posiadanych akcji (udziałów)
Łączna wartość nominalna akcji/ udziałów (zł)
Udział w kapitale zakładowym (%)
Udział w ogólnej liczbie głosów na WZ (%)
Grzegorz Należyty
Przewodniczący Rady Nadzorczej
Comp S.A.
-
-
-
-
Ryszard Trepczyński
Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
Comp S.A.
-
-
-
-
Jerzy Bartosiewicz
Członek Rady Nadzorczej
Comp S.A.
-
-
-
-
Piotr Nowjalis
Członek Rady Nadzorczej
Comp S.A.
-
-
-
-
Julian Kutrzeba
Członek Rady Nadzorczej
Comp S.A.
-
-
-
-
Krystian Brymora*
Członek Rady Nadzorczej
Comp S.A.
-
-
-
-
Robert Tomaszewski**
Prezes Zarządu
Comp S.A.
  2 188
5 470,00
0,04%
0,04%
302 756***
756 890,00***
5,40%***
5,40%***
Krzysztof Morawski
Wiceprezes Zarządu
Comp S.A.
-
-
-
-
Andrzej Wawer
Wiceprezes Zarządu
Comp S.A.
1 780
4 450,00
0,03%
0,03%
Jarosław Wilk
Wiceprezes Zarządu
Comp S.A.
-
-
-
-
 
* Od 30 czerwca 2022 roku pełni obowiązki zarządcze jako Członek Rady Nadzorczej Comp S.A.
** Robert Tomaszewski posiada na dzień publikacji raportu:
– bezpośrednio 2.188 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 0,04 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 2.188 głosom, stanowiących 0,04 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.;
– pośrednio poprzez CE Management Group sp. z o.o. 300.568 sztuk akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 5,36 % kapitału zakładowego oraz odpowiadających 300.568 głosom, stanowiących 5,36 % ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A.
*** Wraz z akcjami spółki Comp S.A. posiadanymi przez CE Management Group sp. z o.o., w którym to podmiocie Pan Robert Tomaszewski posiadał na dzień 31 grudnia 2022 r. 51,72% udziałów i głosów na zgromadzeniu wspólników, a na dzień publikacji niniejszego sprawozdania posiada 56,35% udziałów i głosów na zgromadzeniu wspólników.
 
  • Robert Tomaszewski
 
Na dzień bilansowy 31 grudnia 2022 roku
 
W dniu 23 maja 2022 roku, wpłynęło do Spółki od akcjonariusza Pana Roberta Tomaszewskiego, który pełni obowiązki zarządcze jako Prezes Zarządu Comp S.A. zawiadomienie o nabyciu akcji. Zarząd Comp S.A. informował o ww. zmianie w raporcie bieżącym nr 10/2022 z dnia 23 maja 2022 roku.
 
W dniu 5 sierpnia 2022 r. w wyniku rejestracji przez sąd obniżenia kapitału zakładowego, o którym Zarząd Comp S.A. informował raportem bieżącym nr 30/2022 z dnia 5 sierpnia 2022 r. i wynikłej z tego zmianie ogólnej liczby głosów w Spółce uległy zmianie udziały procentowe w kapitale zakładowym Spółki oraz procent ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Comp S.A. W związku z powyższym nastąpiły również zmiany u akcjonariusza Pana Roberta Tomaszewskiego. Zarząd Comp S.A. informował o ww. zmianie w raporcie bieżącym nr 32/2022 w dniu 11 sierpnia 2022 roku.
 
W wyniku zbycia akcji Spółki przez CE Management Group sp. z o.o. w dniu 21 grudnia 2022 r., o którym Zarząd Comp S.A. informował raportem bieżącym nr 39/2022 z dnia 21 grudnia 2022 r., pośredni udział akcjonariusza Pana Roberta Tomaszewskiego w kapitale zakładowym Spółki uległ zmianie.
 
Szczegóły wszystkich powyższych transakcji zostały opisane w punkcie: „Struktura własności kapitału podstawowego na dzień bilansowy 31 grudnia 2022 roku według informacji przesłanych do Spółki przez akcjonariuszy oraz z innych, dostępnych publicznie źródeł”.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania
 
Według wiedzy Zarządu Spółki, w okresie od 31 grudnia 2022 roku do dnia publikacji niniejszego sprawozdania nie nastąpiły żadne zmiany w liczbie akcji posiadanych przez akcjonariusza Pana Roberta Tomaszewskiego.
 
Według wiedzy Zarządu Spółki, w okresie od 31 grudnia 2022 do dnia publikacji niniejszego sprawozdania nie nastąpiły żadne zmiany w liczbie akcji posiadanych przez pozostałych Członków Rady Nadzorczej oraz Członków Zarządu.
 
Niezależnie od powyższego, z uwagi na zaangażowanie członków organów Spółki, Comp S.A. wskazuje, że wedle najlepszej wiedzy Zarządu Spółki akcjonariuszem Comp S.A. jest spółka CE Management Group sp. z o.o. posiadająca – na dzień 31 grudnia 2022 r. 300.568 akcji Comp S.A. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania – spółka CE Management Group sp. z o.o. posiada 300.568 akcji Comp S.A.
 
Według najlepszej wiedzy Zarządu (patrz też raport bieżący 2/2017 z dnia 10 lutego 2017 r.) udziałowcami w spółce CE Management Group sp. z o.o. są m.in. członkowie Zarządu Comp S.A., tj. Robert Tomaszewski, Krzysztof Morawski, Jarosław Wilk, Andrzej Wawer.
 
Stan posiadania udziałów i głosów przez ww. osoby w spółce CE Management Group sp. z o.o.
Imię i Nazwisko
Stan posiadania udziałów
na dzień 31.12.2022 r.
Stan posiadania udziałów na dzień publikacji niniejszego sprawozdania*
Ilość udziałów
Udział głosów
Ilość udziałów
Udział głosów
Robert Tomaszewski
129 349
51,72%
159 156
56,35%
Krzysztof Morawski
15 957
6,38%
17 227
6,10%
Andrzej Wawer
16 883
6,75%
18 153
6,43%
Jarosław Wilk
8 883
3,55%
8 883
3,15%
 
*26 stycznia 2023 r. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego zarejestrował podwyższenie kapitału zakładowego CE Management Group sp. z o.o. W wyniku rejestracji przedmiotowego podwyższenia nastąpiła zmiana ilości posiadanych udziałów oraz udziału procentowego posiadanych udziałów w kapitale zakładowym i liczbie głosów na zgromadzeniu wspólników CE Management Group sp. z o.o.
 
 
  • 30. Informacje o znanych emitentowi umowach (w tym również zawartych po dniu bilansowym), w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy i obligatariuszy.
 
Emitentowi nie są znane umowy, w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy i obligatariuszy, za wyjątkiem zobowiązań warunkowych do emisji związanych z programem motywacyjnym dla pracowników opisane w raporcie bieżącym 30/2020 z dnia 31 sierpnia 2020 r.
 
Za lata 2020-21 Spółka zaoferowała łącznie 25.968 Warrantów. Średnia wartość rynkowa akcji w danym okresie jest niższa niż cena realizacji Warrantów, w związku z tym Warranty za ten okres nie mają działania rozwadniającego 
 
Ponadto na dzień bilansowy kryteria Programu Warrantów za rok 2022 nie zostały jeszcze spełnione, w związku z tym na mocy zapisów MSR 33 (par. 48, 52-55) uznano, iż potencjalne Warranty za ten okres nie mają potencjału rozwadniającego. 
 
 
  • 31. Informacja o systemie kontroli programów akcji pracowniczych.
 
W okresie sprawozdawczym nie był prowadzony system kontroli programów akcji pracowniczych.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
  • 32. Informacje o:
a) dacie zawarcia przez emitenta umowy, z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych, o dokonanie badania lub przeglądu sprawozdania finansowego lub skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz okresie na jaki została zawarta ta umowa,
b) wynagrodzeniu podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, wypłaconym lub należnym za rok obrotowy odrębnie za:
– badanie rocznego sprawozdania finansowego,
– inne usługi poświadczające, w tym przegląd sprawozdania finansowego,
– usługi doradztwa podatkowego,
– pozostałe usługi,
c) informacje określone w lit. b należy podać także dla poprzedniego roku obrotowego.
 
Rada Nadzorcza Spółki w dniu 28 czerwca 2022 roku wybrała podmiot uprawniony do przeglądu półrocznego oraz badania rocznego jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania za lata 2022 i 2023. Umowa o świadczenie usług została zawarta w dniu 3 sierpnia 2022 roku z Misters Audytor Adviser Sp. z o.o.
 
Comp S.A. korzystał z usług wybranego podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych za lata 2018-2021. Rada Nadzorcza dokonując wyboru podmiotu do zbadania sprawozdań finansowych postępowała zgodnie z obowiązującymi przepisami, regulacjami wewnętrznymi i normami zawodowymi. Umowa o świadczenie usług została zawarta na okres 2 lat.
 
Umowa o wykonanie usługi oceny sprawozdania o wynagrodzeniach za rok 2021 i 2022 została podpisana w dniu 12 maja 2022 roku.
 
Wynagrodzenie
(kwoty netto bez VAT)
Za rok 2022
Za rok 2021
Badanie jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego
283
191
Comp S.A.
191
135
Zakłady Urządzeń Komputerowych Elzab S.A.
92
56
Badanie jednostkowego sprawozdania finansowego
131
108
Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.
60
46
Comp Platforma Usług S.A.
22
19
Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.
49
43
Przegląd rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
9
8
Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o.
9
8
Przegląd półrocznego jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego
117
92
Comp S.A.
70
56
Zakłady Urządzeń Komputerowych Elzab S.A.
47
36
Ocena sprawozdania o wynagrodzeniach zarządu i rady nadzorczej
17
17
Comp S.A.*
10
10
Zakłady Urządzeń Komputerowych Elzab S.A.
7
7
Razem
557
416
 
 
 
 
 
 
Załączniki do Sprawozdania Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Comp S.A. w 2022 r:
Oświadczenie Comp S.A. o stosowaniu zasad ładu korporacyjnego w 2022 roku
Oświadczenie na temat informacji niefinansowych z działalności Grupy Kapitałowej Comp S.A. za 2022 r.

Grupa Kapitałowa Comp S.A
Raport RS 2022
 
Podpisy wszystkich Członków Zarządu Comp S.A.
 
Data
Imię i nazwisko
Funkcja
Podpis
06.04.2023
Robert Tomaszewski
Prezes Zarządu
Dokument podpisany elektronicznie
06.04.2023
Krzysztof Morawski
Wiceprezes Zarządu
Dokument podpisany elektronicznie
06.04.2023
Jarosław Wilk
Wiceprezes Zarządu
Dokument podpisany elektronicznie
06.04.2023
Andrzej Wawer
Wiceprezes Zarządu
Dokument podpisany elektronicznie