Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej3
Skonsolidowane sprawozdanie z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów5
Zysk (strata) netto na jedną akcję zwykłą6
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym7
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych8
Dodatkowe informacje i objaśnienia do skonsolidowanego sprawozdania finansowego10
2.Podstawa sporządzenia oraz zasady rachunkowości15
3.Znaczące zdarzenia i transakcje32
4.Sytuacja związana z epidemią wirusa SARS-CoV-2 w 2021 roku33
8.Nieruchomości inwestycyjne35
9.Zapasy36
10.Środki pieniężne zgromadzone na rachunkach powierniczych37
11.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności37
12.Odpisy aktualizujące wartość aktywów38
13.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty38
15.Dłużne papiery wartościowe39
16.Leasing43
18.Rezerwy49
19.Pozostałe zobowiązania długoterminowe50
20.Zobowiązania z tytułu umów z klientami50
21.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania50
25.Pozostałe przychody operacyjne53
26.Pozostałe koszty operacyjne53
29.(Strata)/odwrócenie straty z tytułu utraty wartości aktywów54
31.Odroczony podatek dochodowy56
33.Dywidendy59
34.Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana59
36.Uzgodnienie stanu zadłużenia61
37.Aktywa oraz zobowiązania warunkowe61
38.Zarządzanie ryzykiem finansowym63
40.Transakcje z podmiotami powiązanymi67
41.Wynagrodzenie kadry kierowniczej69
42.Informacje o zatrudnieniu70
43.Informacje o wynagrodzeniu firmy audytorskiej uprawnionej do badania sprawozdania finansowego70
45.Zdarzenia następujące po zakończeniu okresu sprawozdawczego72
46.Wybrane dane finansowe przeliczone na euro73
Zatwierdzenie do publikacji74
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
AKTYWA | Noty | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
AKTYWA TRWAŁE |
|
| |
Wartości niematerialne | |||
Rzeczowe aktywa trwałe | 7 | ||
Nieruchomości inwestycyjne | 8 | ||
Pożyczki | |||
Należności długoterminowe | |||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 30,31 | ||
Aktywa trwałe | |||
AKTYWA OBROTOWE |
|
| |
Zapasy | 9 | ||
10 | |||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 11 | ||
Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego | |||
Pożyczki | |||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 13 | ||
Aktywa obrotowe | |||
Aktywa razem |
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej (cd.)
PASYWA | Noty | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
KAPITAŁ WŁASNY | |||
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej: | |||
Kapitał podstawowy | 14 | ||
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | |||
Zyski zatrzymane | |||
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | |||
Udziały niedające kontroli | ( | ( | |
Kapitał własny | |||
ZOBOWIĄZANIA | |||
Zobowiązania długoterminowe | |||
Dłużne papiery wartościowe | 15 | ||
Leasing | 16 | ||
Kredyty bankowe | 17 | ||
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 30,31 | ||
Pozostałe rezerwy długoterminowe | 18 | ||
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych | 18 | ||
Pozostałe zobowiązania | 19 | ||
Zobowiązania długoterminowe | |||
Zobowiązania krótkoterminowe | |||
Dłużne papiery wartościowe | 15 | ||
Leasing | 16 | ||
Kredyty bankowe | 17 | ||
Pozostałe rezerwy krótkoterminowe | 18 | ||
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych | 18 | ||
Zobowiązania z tytułu umów z klientami | 20 | ||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 21 | ||
Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego | |||
Zobowiązania krótkoterminowe | |||
Zobowiązania razem | |||
Pasywa razem |
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
| Noty | Rok zakończony | Rok zakończony |
Działalność kontynuowana | |||
Przychody ze sprzedaży | 23 | ||
Koszt własny sprzedaży | 23 | ||
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży |
| ||
Koszty sprzedaży | 24 | ||
Koszty ogólnego zarządu | 24 | ||
Pozostałe przychody operacyjne | 25 | ||
Pozostałe koszty operacyjne | 26 | ||
Zysk (strata) z działalności operacyjnej |
| ||
Przychody finansowe | 27 | ||
Koszty finansowe | 28 | ||
(Strata)/odwrócenie straty z tytułu utraty wartości aktywów | 29 | ( | ( |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
| ||
Podatek dochodowy | 30,31 | ||
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej |
| ||
Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej |
| ||
Zysk (strata) netto |
| ||
Zysk (strata) netto przypadający: |
|
|
|
– akcjonariuszom podmiotu dominującego |
| ||
– podmiotom niekontrolującym |
| ||
|
|
| |
Inne dochody całkowite |
| ||
Całkowite dochody |
| ||
Całkowite dochody przypadające: |
|
|
|
– akcjonariuszom podmiotu dominującego |
| ||
– podmiotom niekontrolującym |
|
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Noty | Rok zakończony | Rok zakończony | |
Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
|
|
Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej | 32 | ||
Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję z działalności zaniechanej |
| ||
Podstawowy zysk (strata) na jedną akcję (PLN) | 32 | ||
Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej | 32 | ||
Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję z działalności zaniechanej |
| ||
Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję (PLN) | 32 |
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Rok zakończony 31 grudnia 2021 roku | Kapitał podstawowy | Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | Zyski zatrzymane | Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej | Udziały niedające kontroli | Kapitał własny razem |
Saldo na początek okresu | ( | |||||
Odstępstwo od zasad rachunkowości* | ||||||
Saldo po zmianach | ( | |||||
Zmiana struktury Grupy Kapitałowej (transakcje z podmiotami niekontrolującymi) | ( | ( | ||||
Dywidendy i zaliczki na dywidendy | ( | ( | ( | ( | ||
Przekazanie wyniku finansowego na kapitał | ||||||
Razem transakcje z właścicielami | ( | ( | ( | ( | ||
Zysk netto za rok zakończony | ||||||
Inne całkowite dochody po opodatkowaniu za rok zakończony | ||||||
Razem całkowite dochody | ||||||
Przeniesienie do zysków zatrzymanych (sprzedaż przeszacowanych środków trwałych) | ||||||
Zmiana wartości kapitału własnego w okresie | ||||||
Saldo na koniec okresu | ( |
Kapitał podstawowy | Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | Zyski zatrzymane | Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej | Udziały niedające kontroli | Kapitał własny razem | |
Saldo na początek okresu | ||||||
Odstępstwo od zasad rachunkowości* | ( | ( | ( | |||
Saldo po zmianach | ||||||
Zmiana struktury Grupy Kapitałowej (transakcje z podmiotami niekontrolującymi) | ( | ( | ( | |||
Dywidendy i zaliczki na dywidendy | ( | ( | ||||
Przekazanie wyniku finansowego na kapitał | ||||||
Razem transakcje z właścicielami | ( | ( | ( | ( | ||
Zysk netto za rok zakończony | ||||||
Inne całkowite dochody po opodatkowaniu za rok zakończony | ||||||
Razem całkowite dochody | ||||||
Przeniesienie do zysków zatrzymanych (sprzedaż przeszacowanych środków trwałych) | ||||||
Zmiana wartości kapitału własnego w okresie | ( | |||||
Saldo na koniec okresu | ( |
* odstępstwo od zasad rachunkowości szczegółowo opisane w nocie 2.3 Odstępstwo od zasad rachunkowości
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
| Rok zakończony | Rok zakończony |
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej |
|
|
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | ||
Korekty razem | ( | ( |
Amortyzacja | ||
Zyski/straty z tytułu różnic kursowych | ||
Odsetki | ||
Zysk/strata ze sprzedaży, likwidacji niefinansowych aktywów trwałych | ( | ( |
Zmiana stanu rezerw | ||
Zmiana stanu zapasów | ( | ( |
Zmiana stanu środków pieniężnych na rachunkach powierniczych | ( | |
Zmiana stanu należności | ( | ( |
Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem pożyczek i kredytów | ( | |
Środki pieniężne wypracowane w toku działalności operacyjnej | ( | ( |
(Zapłacony) zwrócony podatek dochodowy | ( | ( |
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | ( | ( |
|
| |
|
| |
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej |
| |
Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych | ( | ( |
Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych | ||
Pożyczki udzielone jednostkom powiązanym | ( | ( |
Pożyczki udzielone jednostkom niepowiązanym | ( | |
Otrzymane spłaty pożyczek udzielonych jednostkom powiązanym | ||
Otrzymane spłaty pożyczek udzielonych jednostkom niepowiązanym | ||
Otrzymane odsetki | ||
Wydatki na aktywa finansowe | ||
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | ( | ( |
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych (cd.)
| Rok zakończony | Rok zakończony |
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej |
|
|
Wpływy z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych | ||
Wykup dłużnych papierów wartościowych | ( | |
Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów | ||
Spłaty kredytów | ( | ( |
Spłata zobowiązań z tytułu leasingu | ( | ( |
Odsetki zapłacone | ( | ( |
Dywidendy wypłacone | ( | ( |
Inne wypływy z działalności finansowej | ( | |
Środki pieniężne netto z działalności finansowej | ( | |
Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | ( | ( |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu | ||
Zmiana stanu z tytułu różnic kursowych | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu | ||
o ograniczonej możliwości dysponowania |
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Jednostką dominującą Grupy Kapitałowej Lokum Deweloper jest
Czas trwania Spółki
Siedziba Spółki mieści się pod adresem:
Podstawowym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej jest:
Jednostką dominującą najwyższego szczebla w stosunku do Lokum Deweloper S.A. jest spółka
Zawarte w treści niniejszego sprawozdania określenia: „Spółka”, „Emitent”, „Lokum Deweloper S.A.”, „jednostka dominująca” lub inne sformułowania o podobnym znaczeniu oraz ich odmiany, odnoszą się do Lokum Deweloper Spółki Akcyjnej, natomiast „Grupa”, „Grupa Kapitałowa”, „Grupa Kapitałowa Lokum Deweloper” lub inne sformułowania o podobnym znaczeniu oraz ich odmiany odnoszą się do Grupy Kapitałowej Lokum Deweloper, w skład której wchodzi Lokum Deweloper Spółka Akcyjna oraz podmioty podlegające konsolidacji, dla których stosuje się określenia: „jednostka zależna”, „spółka operacyjna” lub inne sformułowania o podobnym znaczeniu oraz ich odmiany.
W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku oraz do dnia zatwierdzenia do publikacji niniejszego sprawozdania skład zarządu nie uległ zmianie i funkcjonował w składzie:
Bartosz Kuźniar – prezes zarządu,
Tomasz Dotkuś – wiceprezes zarządu ds. finansowych.
W dniu 10 marca 2021 roku rada nadzorcza spółki Lokum Deweloper S.A. podjęła uchwały w sprawie powołania członków zarządu na nową kadencję i powierzenia funkcji prezesa zarządu i wiceprezesa zarządu ds. finansowych. W związku z upływem kadencji zarządu z dniem
1 kwietnia 2021 roku, postanowiła powołać z dniem 2 kwietnia 2021 roku w skład zarządu Spółki na nową, wspólną, 3-letnią kadencję dotychczasowego prezesa zarządu, pana Bartosza Kuźniara i powierzyć mu pełnienie funkcji prezesa zarządu oraz dotychczasowego wiceprezesa zarządu ds. finansowych, pana Tomasza Dotkusia i powierzyć mu pełnienie funkcji wiceprezesa zarządu ds. finansowych.
W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku oraz do dnia zatwierdzenia do publikacji niniejszego sprawozdania skład rady nadzorczej nie uległ zmianie i funkcjonował w składzie:
Dariusz Olczyk – przewodniczący rady nadzorczej,
Jan Olczyk – wiceprzewodniczący rady nadzorczej,
Arkadiusz Król – sekretarz rady nadzorczej,
Emilia Sawicka – członek rady nadzorczej,
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Bartosz Krzesiak – członek rady nadzorczej.
W dniu 29 czerwca 2021 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Lokum Deweloper S.A. podjęło uchwały w sprawie powołania do składu rady nadzorczej Emitenta, na nową wspólną 5-letnią kadencję, rozpoczynającą się z dniem 29 czerwca 2021 roku, dotychczasowych członków rady nadzorczej.
W dniu 6 września 2021 roku rada nadzorcza spółki Lokum Deweloper S.A. podjęła uchwały w sprawie powierzenia pełnienia funkcji: przewodniczącego rady nadzorczej panu Dariuszowi Olczykowi; wiceprzewodniczącego rady nadzorczej panu Janowi Olczykowi; sekretarza rady nadzorczej panu Arkadiuszowi Królowi.
W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku oraz do dnia zatwierdzenia do publikacji niniejszego sprawozdania skład komitetu audytu nie uległ zmianie i funkcjonował w składzie:
Emilia Sawicka – przewodniczący komitetu audytu,
Bartosz Krzesiak – wiceprzewodniczący komitetu audytu,
Jan Olczyk – sekretarz komitetu audytu.
W dniu 6 września 2021 roku rada nadzorcza spółki Lokum Deweloper S.A. podjęła uchwałę w sprawie powołania członków komitetu audytu na nową kadencję w jego dotychczasowym składzie i postanowiła powierzyć: pani Emilii Sawickiej funkcję przewodniczącego komitetu audytu; panu Bartoszowi Krzesiakowi funkcję wiceprzewodniczącego komitetu audytu; panu Janowi Olczykowi funkcję sekretarza komitetu audytu.
Skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym została objęta Spółka dominująca oraz następujące jednostki zależne:
Nazwa jednostki zależnej | Siedziba | w dalszej części sprawozdania zwana jako |
Lokum Holding 1 sp. z o.o. | Wrocław (ul. Krawiecka 1 lok. 101, 50-148 Wrocław) | Lokum Holding 1 |
Lokum Holding 2 sp. z o.o. | Wrocław (ul. Krawiecka 1 lok. 101, 50-148 Wrocław) | Lokum Holding 2 |
Lokum Holding 3 sp. z o.o. | Wrocław (ul. Krawiecka 1 lok. 101, 50-148 Wrocław) | Lokum Holding 3 |
Lokum Holding 4 sp. z o.o. | Wrocław (ul. Krawiecka 1 lok. 101, 50-148 Wrocław) | Lokum Holding 4 |
Olczyk sp. z o.o. | Wrocław (ul. Krawiecka 1 lok. 101, 50-148 Wrocław) | Olczyk |
LD sp. z o.o. | Wrocław (ul. Krawiecka 1 lok. 101, 50-148 Wrocław) | LD |
Lokum Investment s.à r.l. | Luksemburg (Rue Aldringen 23, L-1118 Luxembourg) | Lokum Investment |
Olczyk sp. z o.o. Lokum 1 sp. j. | Wrocław (ul. Krawiecka 1 lok. 101, 50-148 Wrocław) | Lokum 1 |
Olczyk sp. z o.o. Lokum 2 sp. j. | Wrocław (ul. Krawiecka 1 lok. 101, 50-148 Wrocław) | Lokum 2 |
Olczyk sp. z o.o. Lokum 3 sp. j. | Wrocław (ul. Krawiecka 1 lok. 101, 50-148 Wrocław) | Lokum 3 |
Olczyk sp. z o.o. Lokum 4 sp. j. | Wrocław (ul. Krawiecka 1 lok. 101, 50-148 Wrocław) | Lokum 4 |
Olczyk sp. z o.o. Lokum 5 sp. j. | Wrocław (ul. Krawiecka 1 lok. 101, 50-148 Wrocław) | Lokum 5 |
Olczyk sp. z o.o. Lokum 6 sp. j. | Wrocław (ul. Krawiecka 1 lok. 101, 50-148 Wrocław) | Lokum 6 |
Olczyk sp. z o.o. Lokum 7 sp. j. | Wrocław (ul. Krawiecka 1 lok. 101, 50-148 Wrocław) | Lokum 7 |
Olczyk sp. z o.o. Lokum 8 sp. j. | Wrocław (ul. Krawiecka 1 lok. 101, 50-148 Wrocław) | Lokum 8 |
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Olczyk sp. z o.o. Lokum 9 sp. j. | Wrocław (ul. Krawiecka 1 lok. 101, 50-148 Wrocław) | Lokum 9 |
Olczyk sp. z o.o. Lokum 10 sp. j. | Wrocław (ul. Krawiecka 1 lok. 101, 50-148 Wrocław) | Lokum 10 |
Olczyk sp. z o.o. Lokum 11 S.K.A. | Wrocław (ul. Krawiecka 1 lok. 101, 50-148 Wrocław) | Lokum 11 |
Olczyk sp. z o.o. Lokum 12 sp. j. | Wrocław (ul. Krawiecka 1 lok. 101, 50-148 Wrocław) | Lokum 12 |
Olczyk sp. z o.o. Lokum 13 sp. j. | Wrocław (ul. Krawiecka 1 lok. 101, 50-148 Wrocław) | Lokum 13 |
Olczyk sp. z o.o. Lokum 14 sp. j. | Wrocław (ul. Krawiecka 1 lok. 101, 50-148 Wrocław) | Lokum 14 |
Olczyk sp. z o.o. Lokum 15 sp. j. | Wrocław (ul. Krawiecka 1 lok. 101, 50-148 Wrocław) | Lokum 15 |
Olczyk sp. z o.o. Lokum 16 S.K.A. | Wrocław (ul. Krawiecka 1 lok. 101, 50-148 Wrocław) | Lokum 16 |
LOKUM DEWELOPER Fundusz Inwestycyjny Zamknięty | Kraków (ul. Zabłocie 25/20, 30-701 Kraków) | LOKUM DEWELOPER FIZ |
Na dzień 31 grudnia 2021 roku wyżej wymienione jednostki zależne podlegały konsolidacji.
Czas trwania Spółki dominującej oraz wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jednostek objętych konsolidacją jest nieoznaczony.
Spółki z Grupy Kapitałowej w 2021 roku nie zaprzestały żadnego rodzaju prowadzonej działalności.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa składała się z:
a)Lokum Deweloper S.A. (jednostka dominująca Grupy);
b)spółek zależnych nieprowadzących działalności deweloperskiej:
Lokum Holding 1 (spółka zależna, udziałowiec spółki LD, wspólnik i akcjonariusz spółek operacyjnych),
Lokum Holding 4 (spółka zależna, udziałowiec spółki Lokum Investment),
Lokum Holding 2 (spółka zależna),
Lokum Holding 3 (spółka zależna),
Lokum Investment (spółka prawa luksemburskiego, spółka zależna spółki Lokum Holding 4, posiadacz certyfikatów inwestycyjnych LOKUM DEWELOPER FIZ),
LD (spółka zależna spółki Lokum Holding 1),
Olczyk (spółka zależna, wspólnik i komplementariusz spółek operacyjnych);
c)spółek operacyjnych prowadzących działalność stricte deweloperską (zakup gruntów, prowadzenie inwestycji, sprzedaż mieszkań) w formie spółek osobowych, spółek zależnych: Lokum 1, Lokum 2, Lokum 3, Lokum 4, Lokum 5, Lokum 6, Lokum 7, Lokum 8,
Lokum 9, Lokum 10, Lokum 11, Lokum 12, Lokum 13, Lokum 14, Lokum 15, Lokum 16;
d)LOKUM DEWELOPER FIZ (fundusz inwestycyjny zamknięty, którego większość certyfikatów inwestycyjnych jest w posiadaniu spółki Lokum Investment).
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym przeprowadzono następujące transakcje, które miały wpływ na reorganizację Grupy Kapitałowej:
W dniu 5 stycznia 2021 roku Zgromadzenia Wspólników spółek komandytowych (Lokum 1, Lokum 2, Lokum 3, Lokum 4, Lokum 5, Lokum 6, Lokum 10, Lokum 13, Lokum 14, Lokum 15) podjęły uchwały w sprawie przekształcenia formy prawnej w spółki jawne. Sąd rejestrowy dokonał wpisu przekształcenia tych spółek w spółki jawne w dniu 15 stycznia 2021 roku.
W dniu 12 stycznia 2021 roku Sąd rejestrowy dokonał wpisu przekształcenia spółek Lokum 7 i Lokum 12 w spółki jawne.
W dniu 15 stycznia 2021 roku Sąd rejestrowy dokonał wpisu przekształcenia spółki Lokum 8 w spółkę jawną.
W dniu 22 stycznia 2021 roku Sąd rejestrowy dokonał wpisu przekształcenia spółki Lokum 9 w spółkę jawną.
W dniu 2 marca 2021 roku Zgromadzenie Wspólników spółki Lokum 10 podjęło uchwałę w sprawie obniżenia udziału kapitałowego wspólnika Lokum Holding 1 o kwotę 16 142 983,80 PLN. Wszyscy wspólnicy wyrazili zgodę na ww. zmniejszenie udziału kapitałowego. Wypłata udziału kapitałowego zostanie rozliczona z kapitału zapasowego spółki Lokum 10.
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
W dniu 30 marca 2021 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie spółki Lokum 11, podczas którego zdecydowano o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki poprzez emisję jednej akcji z kwoty 50 005,00 PLN do kwoty 50 006,00 PLN oraz o zmianie statutu spółki w tym zakresie. Cena emisyjna akcji serii C wyniosła 12 mln PLN.
W dniu 18 maja 2021 roku Lokum Deweloper S.A. zawiązało spółki: Lokum Holding 2 i Lokum Holding 3, których zostało jedynym wspólnikiem. W dniu 20 maja 2021 roku spółka Lokum Holding 2, a w dniu 21 maja 2021 roku spółka Lokum Holding 3 zostały wpisane do Rejestru Przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu VI Wydział Gospodarczy KRS.
W dniu 9 września 2021 roku Zgromadzenie Wspólników spółki Lokum 12 podjęło uchwałę w sprawie obniżenia udziału kapitałowego wspólnika Lokum Holding 1 o kwotę 4 999 999,00 PLN. Wszyscy wspólnicy wyrazili zgodę na ww. zmniejszenie udziału kapitałowego. Wypłata udziału kapitałowego została rozliczona z kapitału zapasowego spółki Lokum 12.
W dniu 9 listopada 2021 roku została zawarta między podmiotami Halit S.à r.l. (akcjonariusz Spółki) oraz Nasze Pasaże S.A. umowa przeniesienia własności akcji Spółki. Własność 12 760 000 akcji Spółki stanowiących przedmiot aportu oraz wszelkich praw wynikających
z tych akcji przeszła na rzecz spółki powiązanej Nasze Pasaże S.A. z dniem dokonania zapisu ww. akcji Spółki na rachunku papierów wartościowych spółki Nasze Pasaże S.A. Spółka powiązana Nasze Pasaże S.A. stała się akcjonariuszem posiadającym co najmniej 5 % liczby głosów na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Spółki.
W dniach 16 i 20 grudnia 2021 roku zostały zawarte pomiędzy Lokum Investment a Bartoszem Kuźniarem, Markiem Kokotem i Arkadiuszem Królem ("Managerowie") umowy sprzedaży certyfikatów inwestycyjnych LOKUM DEWELOPER FIZ. Lokum Investment zbył na rzecz Bartosza Kuźniara dwa certyfikaty inwestycyjne serii B1A, na rzecz Marka Kokota dwa certyfikaty inwestycyjne serii B1B oraz na rzecz Arkadiusza Króla dwa certyfikaty inwestycyjne serii B1C i tym samym Lokum Investment zaprzestał być jedynym uczestnikiem LOKUM DEWELOPER FIZ.
W wyniku przeprowadzonej transakcji Managerowie uzyskali prawo do otrzymywania wypłat przychodów ze zbycia lokat wchodzących
w skład portfela inwestycyjnego LOKUM DEWELOPER FIZ.
W dniu 29 grudnia 2021 roku Zgromadzenie Wspólników spółki Lokum 2 podjęło uchwałę w sprawie obniżenia udziału kapitałowego wspólnika Lokum Holding 1 o kwotę 10 340 000,00 PLN. Wszyscy wspólnicy wyrazili zgodę na ww. zmniejszenie udziału kapitałowego. Wypłata udziału kapitałowego zostanie rozliczona z kapitału zapasowego spółki Lokum 2.
W dniu 29 grudnia 2021 roku Zgromadzenie Wspólników spółki Lokum 3 podjęło uchwałę w sprawie obniżenia udziału kapitałowego wspólnika Lokum Holding 1 o kwotę 13 790 000,00 PLN. Wszyscy wspólnicy wyrazili zgodę na ww. zmniejszenie udziału kapitałowego. Wypłata udziału kapitałowego zostanie rozliczona z kapitału zapasowego spółki Lokum 3.
W dniu 29 grudnia 2021 roku Zgromadzenie Wspólników spółki Lokum 9 podjęło uchwałę w sprawie obniżenia udziału kapitałowego wspólnika Lokum Holding 1 o kwotę 14 340 000,00 PLN. Wszyscy wspólnicy wyrazili zgodę na ww. zmniejszenie udziału kapitałowego. Wypłata udziału kapitałowego zostanie rozliczona z kapitału zapasowego spółki Lokum 9.
W dniu 29 grudnia 2021 roku Zgromadzenie Wspólników spółki Lokum 13 podjęło uchwałę w sprawie obniżenia udziału kapitałowego wspólnika Lokum Holding 1 o kwotę 12 500 000,00 PLN. Wszyscy wspólnicy wyrazili zgodę na ww. zmniejszenie udziału kapitałowego. Wypłata udziału kapitałowego zostanie rozliczona z kapitału zapasowego spółki Lokum 13.
W dniu 29 grudnia 2021 roku odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników spółki Lokum Holding 1, podczas którego zdecydowano
o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki poprzez emisję dwóch nowych udziałów z kwoty 7 000,00 PLN do kwoty 7 100,00 PLN oraz
o zmianie umowy spółki w tym zakresie. Nowo utworzone udziały zostały objęte przez Spółkę za łączną cenę emisyjną wynoszącą
125 320 000,00 PLN.
W 2021 roku nie wystąpiły inne zmiany w strukturze Grupy Kapitałowej.
Wydarzenia po dniu bilansowym
W dniu 20 stycznia 2022 roku odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników spółki Lokum Holding 1, podczas którego zdecydowano
o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki poprzez emisję jednego nowego udziału z kwoty 7 100,00 PLN do kwoty 7 150,00 PLN oraz
o zmianie umowy spółki w tym zakresie. Nowo utworzony udział został objęty przez spółkę za cenę emisyjną wynoszącą 17 032 895,00 PLN.
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Poniżej zaprezentowano schemat organizacyjny Grupy na dzień 31 grudnia 2021 roku.
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku
w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (DZ. U. 2018 r. poz. 757) za wyjątkiem zastosowania par. 58 MSR 12 Podatek dochodowy, co zostało szczegółowo opisane w nocie 2.3 Odstępstwo od zasad rachunkowości.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku oraz dane na ten dzień. Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów, skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych oraz skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym obejmują dane za okres 12 miesięcy zakończonych dnia 31 grudnia 2021 roku oraz dane porównawcze za okres 12 miesięcy zakończonych dnia 31 grudnia 2020 roku.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone według zasady kosztu historycznego z wyjątkiem aktywów wycenianych w wartości godziwej przez wynik.
Walutą funkcjonalną Spółki dominującej oraz walutą sprawozdawczą niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski, a wszystkie kwoty wyrażone są w tysiącach złotych polskich (o ile nie wskazano inaczej).
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez spółki Grupy w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji nie istnieją okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuowania działalności przez spółki wchodzące w skład Grupy oraz przez Grupę Kapitałową.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadami rachunkowości, które zostały zaprezentowane w ostatnim skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku, za wyjątkiem przyjętych zmian standardów oraz odstępstwa od zasad rachunkowości opisanego w nocie 2.3 niniejszego sprawozdania finansowego. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe uwzględnia wymogi wszystkich zatwierdzonych przez Unię Europejską Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej oraz związanych z nimi interpretacji.
Zmiany standardów lub interpretacji obowiązujące i zastosowane przez Grupę od 2021 roku
Następujące zmiany do istniejących standardów wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz zatwierdzone do stosowania w UE weszły w życie po raz pierwszy w sprawozdaniu finansowym Grupy za 2021 rok:
a)Zmiany do MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, MSR 39 „Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena”, MSSF 7 „Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji”, MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” oraz MSSF 16 „Leasing” - Reforma Referencyjnej Stopy Procentowej - Etap 2 zatwierdzone w UE w dniu 13 stycznia 2021 roku (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później). Reforma wskaźników stóp procentowych – Faza 2 dotyczą sposobu ujęcia modyfikacji aktywów finansowych, zobowiązań finansowych i zobowiązań z tytułu leasingu, wymogów dotyczących rachunkowości zabezpieczeń oraz dodatkowych ujawnień informacji zgodnie z MSSF 7, wynikających z wdrożenia ogólnorynkowej reformy wskaźników referencyjnych stóp procentowych. Wprowadzone zmiany wymagają, aby w przypadku modyfikacji podstawy naliczania przepływów pieniężnych, która jest ekwiwalentna poprzedniej podstawie i jest efektem wdrożenia reformy, modyfikacja została ujęta tak jakby wynikała ze zmiany zmiennej stopy procentowej. W przypadku rachunkowości zabezpieczeń zmiany pozwalają na kontynowanie istniejących relacji, które zostały zmodyfikowane w wyniku reformy IBOR, po odpowiednim zmodyfikowaniu dokumentacji relacji zabezpieczającej. Jednostki są także zobowiązane do ujawnienia użytkownikom informacji pozwalających na zrozumienie charakteru i zakresu ryzyk wynikających z reformy IBOR, na które jednostka jest narażona, oraz sposobu w jaki jednostka zarządza tym ryzykiem, a także postępów jednostki we wdrażaniu
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
reformy IBOR. MSSF 4 został również zmieniony w celu nałożenia na ubezpieczycieli, którzy stosują tymczasowe zwolnienie z MSSF 9, wymogu stosowania zmian w rachunkowości w zakresie modyfikacji wymaganych bezpośrednio przez reformę IBOR.
b)Zmiany do MSSF 16 „Leasing” - ulgi w spłatach czynszu w związku z Covid-19 po 30 czerwca 2021 roku zatwierdzone w UE w dniu 30 sierpnia 2021 roku (obowiązuje od dnia 1 kwietnia 2021 roku w odniesieniu do lat obrotowych rozpoczynających się dnia
1 stycznia 2021 roku i później). W zmianie do MSSF 16 Udogodnienia czynszowe związane z COVID-19 po 30 czerwca 2021 roku (zmiana z 2021 roku) Rada rozszerzyła o jeden rok możliwość skorzystania z tzw. „praktycznego rozwiązania”. Polega ono na tym, że w sytuacji, kiedy leasingobiorca uzyska zwolnienie z opłat leasingowych w związku z COVID-19, nie będzie musiał oceniać czy to zwolnienie stanowi modyfikację leasingu, a zamiast tego ujmie tę zmianę w księgach rachunkowych tak jakby ta zmiana nie stanowiła modyfikacji.
c)Zmiany do MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” pt. „Przedłużenie tymczasowego zwolnienia ze stosowania MSSF 9” zatwierdzone w UE
w dniu 16 grudnia 2020 roku. Zmiany do MSSF 4 przedłużają tymczasowe zwolnienie, które pozwala ubezpieczycielowi na odroczenie stosowania MSSF 9 aż do okresów rocznych rozpoczynających się od 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie. Wydłużenie terminu zapewnia zgodność między datą wygaśnięcia tymczasowego wyłączenia a datą wejścia w życie MSSF 17, który zastępuje MSSF 4.
Wyżej wymienione zmiany do istniejących standardów nie miały istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
Standardy i interpretacje, które jeszcze nie obowiązują i nie zostały wcześniej zastosowane przez Grupę
Zatwierdzone przez RMSR do stosowania po 1 stycznia 2022 roku:
Zatwierdzając do publikacji niniejsze sprawozdanie finansowe Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu następujących zmian do istniejących standardów, które zostały wydane przez RMSR i zatwierdzone do stosowania w UE:
a)Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” – przychody uzyskiwane przed przyjęciem składnika aktywów trwałych do użytkowania zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 roku (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później). Zmiany do MSR 16 zabraniają jednostce odliczania od kosztu wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych kwot otrzymanych ze sprzedaży składników wytworzonych w trakcie przygotowywania aktywa do zamierzonego użytkowania. Zamiast tego jednostka rozpoznaje takie przychody ze sprzedaży i powiązane koszty w rachunku zysków i strat.
b)Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe” – umowy rodzące obciążenia – koszt wypełnienia umowy zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 roku (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później). Zmiany do MSR 37 precyzują koszty, jakie należy uwzględnić przy szacowaniu kosztu wykonania umowy na potrzeby oszacowania czy umowa jest umową rodzącą obciążenia.
c)Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć” – zmiany odniesień do założeń koncepcyjnych wraz ze zmianami do MSSF 3 zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 roku (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później). Zmiany do MSSF 3 zastąpiły odniesienia do zasad ramowych poprzez odniesienia do ram koncepcyjnych z 2018 roku. Dodano również wymóg, że w odniesieniu do transakcji i innych zdarzeń objętych zakresem MSR 37 lub KIMSF 21, jednostka przejmująca stosuje MSR 37 lub KIMSF 21 (zamiast ram koncepcyjnych) w celu zidentyfikowania zobowiązań, które zaciągnęła w ramach połączenia jednostek. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami jednostka przejmująca nie rozpoznaje aktywów warunkowych nabytych w ramach połączenia jednostek.
d)MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” z późniejszymi zmianami do MSSF 17 zatwierdzone w UE w dniu 19 listopada 2021 roku (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później). MSSF 17 definiuje nowe podejście do rozpoznawania, wyceny, prezentacji i ujawniania umów ubezpieczeniowych. Głównym celem MSSF 17 jest zagwarantowanie przejrzystości oraz porównywalności sprawozdań finansowych ubezpieczycieli. MSSF 17 wprowadza szereg istotnych zmian w stosunku do dotychczasowych wymogów MSSF 4, w szczególności w zakresie wyceny zobowiązań ubezpieczeniowych oraz rozpoznawania przychodów i wyniku z kontraktów ubezpieczeniowych. Zmiany do MSSF 17 obejmują dwuletnie odroczenie daty wejścia w życie i ustaloną datę wygaśnięcia tymczasowego zwolnienia ze stosowania MSSF 9 przyznanego ubezpieczycielom spełniającym określone kryteria. Jednostki sporządzające sprawozdania finansowe nie muszą już stosować MSSF 17 do niektórych umów kart kredytowych i podobnych umów oraz pożyczek zapewniających ochronę ubezpieczeniową.
e)Zmiany do różnych standardów „Poprawki do MSSF (cykl 2018 - 2020)” – dokonane zmiany w ramach procedury wprowadzania dorocznych poprawek do MSSF (MSSF 1, MSSF 9, MSSF 16 oraz MSR 41) ukierunkowane głównie na rozwiązywanie niezgodności
i uściślenie słownictwa - zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 roku. Zmiany do MSSF 1, MSSF 9 oraz MSR 41 obowiązują
w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Zmiany do MSSF 16 dotyczą jedynie przykładu ilustrującego, a zatem nie podano daty jej wejścia w życie. Roczne zmiany do Standardów obejmują zmiany do:
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
- MSSF 1 Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Finansowych po raz pierwszy w zakresie jednostki zależnej stosującej po raz pierwszy standardy rachunkowości,
- MSSF 9 Instrumenty Finansowe wyjaśniają jakie opłaty jednostka uwzględnia, gdy stosuje „test 10%” na potrzeby oceny usunięcia
z bilansu zobowiązania finansowego,
- Przykładu Ilustrującego do MSSF 16 Leasing usuwa ilustrację płatności od leasingodawcy dotyczącą ulepszeń w zakresie leasingu,
- MSR 41 Rolnictwo dotyczą opodatkowania w wycenie do wartości godziwej
Standardy i interpretacje nieobowiązujące i do dnia zatwierdzenia do publikacji niniejszego sprawozdania finansowego nie zostały przyjęte do stosowania przez UE:
MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji wydanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych nowych standardów i zmian do standardów, oraz nie zostały jeszcze zatwierdzone do stosowania w UE (poniższe daty wejścia w życie odnoszą się do standardów w wersji pełnej):
a)Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” – Klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później). Zmiany do MSR 1 mają wpływ na wymogi dotyczące prezentacji zobowiązań w sprawozdaniu finansowym. W szczególności wyjaśniają one jedno z kryteriów klasyfikacji zobowiązania jako długoterminowe.
b)Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” – Ujawnienia na temat stosowanej polityki rachunkowej (obowiązujące
w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później). Zmiany do MSR 1 i Zasad Praktyki MSSF 2 mają na celu pomoc w podjęciu decyzji, które zasady rachunkowości ujawnić w sprawozdaniach finansowych jednostki. Zamiast znaczących zasad rachunkowości zmiany wprowadzają wymóg ujawniania istotnych informacji o polityce rachunkowości, wraz
z wyjaśnieniami i przykładami w jaki sposób jednostka może zidentyfikować istotne informacje dotyczące zasad rachunkowości.
c)Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” – Definicja wartości szacunkowych (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później). Zmiana do MSR 8 wprowadza nową definicję szacunków księgowych. Zgodnie z nową definicją szacunki księgowe to kwoty pieniężne w sprawozdaniach finansowych, które są objęte niepewnością wyceny. Wprowadzenie definicji szacunków księgowych oraz innych poprawek do MSR 8 ma na celu pomoc jednostkom odróżnić zmiany zasad rachunkowości od zmian w szacunkach księgowych.
d)Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” - Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań z pojedynczej transakcji (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później). Zmiany do MSR 12 wprowadzają wymóg ujęcia w sprawozdaniu finansowym aktywów i zobowiązań z tytułu różnic przejściowych, także w przypadku transakcji innych niż połączenia jednostek gospodarczych, które w momencie początkowego ujęcia generują dodatnie i ujemne różnice przejściowe
o identycznej wartości.
e)Zmiany do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” – zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 po raz pierwszy – dane porównawcze (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później). Zmiana wprowadza opcjonalne udogodnienia umożliwiające zminimalizowanie niedopasowania księgowego pomiędzy aktywami i zobowiązaniami finansowym prezentowanymi w danych porównawczych sprawdzania finansowego podmiotów stosujących MSSF 17 i MSSF 9 po raz pierwszy.
Zarząd Spółki jest w trakcie weryfikowania wpływu powyższych standardów na sytuację finansową, wyniki działalności Grupy oraz zakres informacji prezentowanych w sprawozdaniu finansowym i nie spodziewa się istotnych zmian. Według wstępnych szacunków, wymienione wyżej standardy, interpretacje i zmiany do standardów, nie miałyby istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby zastosowane przez Grupę na koniec okresu sprawozdawczego.
Nadal poza regulacjami przyjętymi przez UE pozostaje rachunkowość zabezpieczeń portfela aktywów i zobowiązań finansowych, których zasady nie zostały zatwierdzone do stosowania w UE. Według szacunków Grupy, zastosowanie rachunkowości zabezpieczeń portfela aktywów lub zobowiązań finansowych według MSR 39 „Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena” nie miałoby istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby przyjęte do stosowania na dzień bilansowy.
Zarząd Emitenta, na podstawie par. 19 MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych, odstąpił od zastosowania par. 58 MSR 12 Podatek dochodowy, ponieważ uznał, że spełnienie tego wymogu może być na tyle mylące, iż spowoduje, że sprawozdanie finansowe nie spełni swojego celu określonego w Założeniach koncepcyjnych. Odstępstwo od wymogów par. 58 MSR 12 Podatek dochodowy miało na celu
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
osiągnięcie rzetelności prezentacji skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Zdaniem Zarządu Emitenta niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe rzetelnie przedstawia sytuację finansową Grupy Kapitałowej, efektywność finansową i przepływy pieniężne.
Zgodnie z par. 58 MSR 12 Podatek dochodowy bieżący i odroczony podatek ujmuje się jako przychód lub koszt w zyskach lub stratach danego okresu, z wyjątkiem:
a)transakcji lub zdarzeń, które są ujmowane, w tym samym lub w innym okresie, w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym, a nie jako zyski lub straty;
b)połączenia jednostek (innego niż nabycie przez jednostkę inwestycyjną, określoną w MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe, jednostki zależnej, której wycena musi być dokonana według wartości godziwej przez wynik finansowy).
Do końca 2020 roku Grupa nie tworzyła rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego od dodatnich różnic przejściowych związanych z wyceną inwestycji w jednostce zależnej LOKUM DEWELOPER FIZ. Takie podejście wynikało z postanowień par. 39 i 40 MSR 12 Podatek dochodowy, zgodnie z którymi jednostka dominująca:
1)kontrolowała politykę jednostki zależnej dotyczącą dywidend,
2)była w stanie również kontrolować terminy odwracania się różnic przejściowych związanych z tą inwestycją (włącznie z różnicami przejściowymi wynikającymi nie tylko z niepodzielonych zysków, ale również z wszelkich różnic kursowych),
3)ustaliła, że zyski z tej inwestycji nie będą podzielone w dającej się przewidzieć przyszłości.
W 2021 roku w wyniku podjętych działań operacyjnych związanych z nabywaniem przez LOKUM DEWELOPER FIZ nieruchomości gruntowych oraz planowaną przez LOKUM DEWELOPER FIZ działalnością deweloperską, Grupa zmieniła założenie dotyczące przewidywań w zakresie wypłaty zysków z tej inwestycji, a tym samym przestała spełniać wyżej wymienione warunki pozwalające na nietworzenie rezerw od różnic przejściowych dotyczących LOKUM DEWELOPER FIZ.
Dodatnie różnice przejściowe z wyceny inwestycji w jednostce zależnej LOKUM DEWELOPER FIZ, które powstały w latach 2017-2019 wyniosły 21 351 tys. PLN, a w roku 2020 (89) tys. PLN. Zarząd Jednostki Dominującej uznał, że odstąpienie od zasady ujmowania w zyskach lub stratach danego okresu skutków transakcji, które wystąpiły w Grupie w latach poprzednich, zapewnienia możliwość porównania sprawozdań Grupy na przestrzeni czasu i ustalenia tendencji zmian sytuacji finansowej Grupy, wyników jej działalności oraz przepływów pieniężnych. Odstępstwo to również nie wpływa na dotrzymanie kowenantów finansowania zewnętrznego za rok bieżący i poprzedni.
W związku z powyższym Grupa w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym dane za okres porównawczy przekształciła
w stosunku do pierwotnie zatwierdzonych i opublikowanych, tak jakby powyższa zasada rozpoznawania różnic przejściowych związanych
z wyceną inwestycji w jednostce zależnej obowiązała retrospektywnie.
Gdyby Grupa zastosowała postanowienia par. 58 MSR 12 Podatek dochodowy to rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, podatek dochodowy, zysk netto oraz kapitały własne prezentowałyby się następująco:
Pozycja w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym | 31.12.2021 | 31.12.2020 | ||
z zastosowaniem MSR 12 | bez zastosowania MSR 12 | z zastosowaniem MSR 12 | bez zastosowania MSR 12 | |
Kapitał własny | 404 933 | 404 933 | 378 199 | 356 937 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 21 414 | 21 414 | 2 504 | 23 766 |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 73 379 | 73 379 | 25 630 | 25 630 |
Podatek dochodowy | 34 493 | 13 231 | 5 282 | 5 193 |
Zysk (strata) netto | 38 886 | 60 148 | 20 348 | 20 437 |
W skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej, w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów, skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych i skonsolidowanym sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym za 2020 rok Grupa Kapitałowa przekształciła dane porównawcze. Odpowiednio przekształcone zostały również informacje prezentowane
w nocie nr 30, 31, 32, 39, 46 niniejszego sprawozdania finansowego.
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Przekształcenie danych porównawczych zostało przedstawione w poniższych tabelach.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ - PASYWA | 31.12.2020 | zmiana | 31.12.2020 |
KAPITAŁ WŁASNY |
|
|
|
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej: |
|
|
|
Kapitał podstawowy | 3 600 |
| 3 600 |
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | 122 370 |
| 122 370 |
Zyski zatrzymane | 255 238 | (21 262) | 233 976 |
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 381 208 | (21 262) | 359 946 |
Udziały niedające kontroli | (3 009) |
| (3 009) |
Kapitał własny | 378 199 | (21 262) | 356 937 |
ZOBOWIĄZANIA |
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe |
|
|
|
Dłużne papiery wartościowe | 99 317 |
| 99 317 |
Leasing | 30 348 |
| 30 348 |
Kredyty bankowe | 22 029 |
| 22 029 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 2 504 | 21 262 | 23 766 |
Pozostałe rezerwy długoterminowe | 1 232 |
| 1 232 |
Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych | 159 |
| 159 |
Pozostałe zobowiązania | 11 034 |
| 11 034 |
Zobowiązania długoterminowe | 166 623 | 21 262 | 187 885 |
Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
|
Dłużne papiery wartościowe | 99 773 |
| 99 773 |
Leasing | 2 454 |
| 2 454 |
Kredyty bankowe | 31 415 |
| 31 415 |
Pozostałe rezerwy krótkoterminowe | 490 |
| 490 |
Zobowiązania i rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych | 562 |
| 562 |
Zobowiązania z tytułu umów z klientami | 30 447 |
| 30 447 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 31 450 |
| 31 450 |
Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 114 |
| 114 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 196 705 | ‒ | 196 705 |
Zobowiązania razem | 363 328 | 21 262 | 384 590 |
Pasywa razem | 741 527 | ‒ | 741 527 |
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z ZYSKÓW LUB STRAT I INNYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW | Rok zakończony | zmiana | Rok zakończony |
opublikowane | zmiana | ||
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 25 630 |
| 25 630 |
Podatek dochodowy | 5 282 | (89) | 5 193 |
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 20 348 | 89 | 20 437 |
Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej | ‒ |
| ‒ |
Zysk (strata) netto | 20 348 | 89 | 20 437 |
Zysk (strata) netto przypadający: |
|
|
|
– akcjonariuszom podmiotu dominującego | 17 184 | 89 | 17 273 |
– podmiotom niekontrolującym | 3 164 | ‒ | 3 164 |
|
|
|
|
Inne dochody całkowite |
|
|
|
Całkowite dochody | 20 348 | 89 | 20 437 |
Całkowite dochody przypadające: |
|
|
|
– akcjonariuszom podmiotu dominującego | 17 184 | 89 | 17 273 |
– podmiotom niekontrolującym | 3 164 | ‒ | 3 164 |
ZYSK (STRATA) NETTO NA JEDNĄ AKCJĘ ZWYKŁĄ | Rok zakończony | zmiana | Rok zakończony |
opublikowane | zmiana | ||
Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
|
|
Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej | 0,95 | 0,01 | 0,96 |
Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję z działalności zaniechanej |
|
|
|
Podstawowy zysk (strata) na jedną akcję (PLN) | 0,95 | 0,01 | 0,96 |
Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej | 0,95 | 0,01 | 0,96 |
Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję z działalności zaniechanej |
|
|
|
Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję (PLN) | 0,95 | 0,01 | 0,96 |
Konsolidacja
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Spółki dominującej oraz sprawozdania finansowe spółek, nad którymi Grupa sprawuje kontrolę, tj. spółek zależnych, sporządzone na dzień 31 grudnia 2021 roku. Przez kontrolę rozumie się zdolność wpływania na politykę finansową i operacyjną spółki zależnej w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych z jej działalności.
Sprawozdania finansowe Spółki dominującej oraz spółek zależnych objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, sporządza się na ten sam dzień bilansowy, tj. na dzień 31 grudnia. W przypadkach, gdy jest to konieczne, w sprawozdaniach finansowych spółek zależnych dokonuje się korekt mających na celu ujednolicenie zasad rachunkowości stosowanych przez spółkę z zasadami stosowanymi przez Grupę Kapitałową.
Wyłączeniu z obowiązku konsolidacji mogą podlegać spółki, których sprawozdania finansowe są nieistotne z punktu widzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej. Spółka zależna jest również wyłączona z konsolidacji, jeżeli została nabyta i jest posiadana wyłącznie z zamiarem jej odsprzedaży w bliskiej przyszłości. Inwestycje w spółkach zależnych zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży ujmuje się zgodnie z MSSF 5.
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Spółki zależne obejmowane są metodą pełną konsolidacji. Metoda konsolidacji pełnej polega na łączeniu sprawozdań finansowych Spółki dominującej oraz spółek zależnych poprzez zsumowanie w pełnej wartości, poszczególnych pozycji aktywów, zobowiązań, kapitału własnego, przychodów oraz kosztów. W celu zaprezentowania Grupy Kapitałowej w taki sposób, jak gdyby stanowiła ona pojedynczą jednostkę gospodarczą dokonuje się następujących wyłączeń:
na moment nabycia kontroli ujmowana jest wartość firmy lub zysk zgodnie z MSSF 3,
określane są i prezentowane oddzielnie udziały niedające kontroli,
salda rozliczeń między spółkami Grupy Kapitałowej i transakcje (przychody, koszty, dywidendy) wyłącza się w całości,
wyłączeniu podlegają zyski i straty z tytułu transakcji zawieranych wewnątrz Grupy Kapitałowej, które są ujęte w wartości bilansowej aktywów takich jak zapasy i środki trwałe. Straty z tytułu transakcji wewnątrz Grupy analizowane są pod kątem utraty wartości aktywów z perspektywy Grupy,
ujmuje się podatek odroczony z tytułu różnic przejściowych wynikających z wyłączenia zysków i strat osiągniętych na transakcjach zawartych wewnątrz Grupy Kapitałowej (zgodnie z MSR 12).
Udziały niedające kontroli wykazywane są w odrębnej pozycji kapitałów własnych i reprezentują tę część dochodów całkowitych oraz aktywów netto spółek zależnych, które przypadają na podmioty inne niż spółki Grupy Kapitałowej. Grupa alokuje dochody całkowite spółek zależnych pomiędzy akcjonariuszy Spółki dominującej oraz podmioty niekontrolujące na podstawie ich udziału w zysku.
Transakcje z podmiotami niekontrolującymi, które nie skutkują utratą kontroli przez Spółkę dominującą, Grupa traktuje jak transakcje kapitałowe:
sprzedaż częściowa udziałów na rzecz podmiotów niekontrolujących – różnica pomiędzy ceną sprzedaży a wartością bilansową aktywów netto spółki zależnej, przypadających na udziały sprzedane podmiotom niekontrolującym, ujmowana jest bezpośrednio w kapitale w pozycji zyski zatrzymane,
nabycie udziałów od podmiotów niekontrolujących – różnica pomiędzy ceną nabycia a wartością bilansową aktywów netto nabytych od podmiotów niekontrolujących ujmowana jest bezpośrednio w kapitale w pozycji „zyski zatrzymane”.
Transakcje w walutach obcych
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentowane jest w złotym polskim (PLN), który jest również walutą funkcjonalną Spółki dominującej i wszystkich spółek zależnych.
Transakcje wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji (kurs spot). Na dzień bilansowy pozycje pieniężne wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu zamknięcia obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego tj. średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Niepieniężne pozycje ujmowane według kosztu historycznego, wyrażonego w walucie obcej, są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji. Niepieniężne pozycje ewidencjonowane według wartości godziwej, wyrażonej w walucie obcej, wyceniane są według kursu wymiany z dnia ustalenia wartości godziwej tj. średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
Różnice kursowe powstałe z rozliczenia transakcji lub przeliczenia pozycji pieniężnych innych niż instrumenty pochodne, ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów lub kosztów finansowych w kwocie netto, za wyjątkiem różnic kursowych kapitalizowanych w wartości aktywów w przypadkach określonych zasadami rachunkowości (przedstawione w punkcie dotyczącym kosztów finansowania zewnętrznego). Różnice kursowe z wyceny instrumentów pochodnych wyrażonych w walucie obcej ujmowane są w wyniku, o ile nie stanowią zabezpieczenia przepływów pieniężnych. Instrumenty pochodne zabezpieczające przepływy pieniężne ujmowane są zgodnie z zasadami rachunkowości zabezpieczeń.
Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów, aktywuje się jako część ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika aktywów. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki od kredytów celowych oraz zyski lub straty z tytułu różnic kursowych do wysokości, która koryguje koszty odsetek.
Koszty finansowe aktywowane są do produkcji w toku tylko w okresie, kiedy projekt deweloperski jest aktywny. Projekt uważa się za aktywny, gdy dla zakupionych gruntów prowadzone są prace projektowe lub budowlane oraz podczas procesu uzyskiwania kluczowych decyzji administracyjnych potrzebnych do prowadzenia projektu. Koszty finansowe przestają być aktywowane z chwilą, gdy zasadniczo wszystkie działania, których przeprowadzenie jest konieczne do przygotowania mieszkań do przekazania klientom zostały zakończone.
Z uwagi na rozbudowaną strukturę lokowania wolnych środków pieniężnych pomiędzy poszczególnymi spółkami operacyjnymi Grupy, koszty odsetek od wyemitowanych obligacji nie są aktywowane do produkcji w toku, gdyż nie można ich bezpośrednio przyporządkować konkretnym projektom deweloperskim.
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Wartości niematerialne
Wartości niematerialne są rozpoznawane, jeżeli jest prawdopodobne, że w przyszłości spowodują one wpływ korzyści ekonomicznych, które mogą być bezpośrednio powiązane z tymi aktywami. Początkowe ujęcie wartości niematerialnych następuje według cen nabycia lub kosztu wytworzenia. Po ujęciu początkowym wartości niematerialne są wyceniane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie i odpisy z tytułu utraty wartości.
Amortyzacja wartości niematerialnych naliczana jest liniowo w okresie szacowanego okresu użytkowania wartości niematerialnych i prawnych, który jest weryfikowany raz na rok. Szacowany okres użytkowania składnika aktywów wynosi:
dla koncesji, patentów, licencji itp. – 2–5 lat,
dla innych składników – 2–5 lat.
Wartości niematerialne podlegają weryfikacji pod kątem ewentualnej utraty wartości, jeżeli zdarzenia lub zmiany okoliczności wskazują, że wartość bilansowa może być niemożliwa do odzyskania. Odpis aktualizujący wykazuje się w wysokości, o którą wartość bilansowa składnika aktywów przewyższa wartość możliwą do uzyskania.
Rzeczowe aktywa trwałe
W skład posiadanych przez Grupę środków trwałych zalicza się:
nieruchomości (niewynajęte i nieprzeznaczone do obrotu) użytkowane przez Grupę,
maszyny i urządzenia,
środki transportu,
inne kompletne i zdatne do użytku przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok.
Środki trwałe wycenia się i prezentuje w sprawozdaniu według cen nabycia lub kosztów wytworzenia, pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy z tytułu utraty wartości.
Środki trwałe amortyzuje się metodą liniową w okresie ich szacowanego okresu użytkowania, który jest weryfikowany raz na rok. Szacowany okres użytkowania składnika aktywów wynosi:
dla budynków i budowli – od 10 do 40 lat,
dla składników maszyn i urządzeń– od 3 do 10 lat,
dla środków transportu – od 1,5 do 5 lat,
dla pozostałego wyposażenia – od 3 do 10 lat.
Późniejsze nakłady uwzględnia się w wartości bilansowej danego środka trwałego lub ujmuje, jako odrębny środek trwały (tam, gdzie jest to właściwe) tylko wówczas, gdy jest prawdopodobne, że z tytułu tej pozycji nastąpi wpływ korzyści ekonomicznych do Grupy, zaś koszt danej pozycji można wiarygodnie zmierzyć. Wszelkie pozostałe wydatki na naprawę i konserwację odnoszone są do rachunku zysków i strat w okresie obrotowym, w którym je poniesiono.
Rzeczowe aktywa trwałe podlegają weryfikacji pod kątem ewentualnej utraty wartości, jeżeli zdarzenia lub zmiany okoliczności wskazują, że wartość bilansowa może być niemożliwa do zrealizowania. Odpis aktualizujący wykazywany jest w wysokości, o którą wartość bilansowa składnika aktywów (lub środka wypracowującego środki pieniężne, do którego dane aktywo należy) przewyższa wartość odzyskiwalną i rozpoznawana jest w rachunku zysków i strat. Wartość odzyskiwalna stanowi wyższą z dwóch kwot: wartości godziwej aktywów pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej.
Zyski i straty z tytułu zbycia środków trwałych stanowiące różnice pomiędzy przychodami ze sprzedaży i wartością bilansową zbywanego środka trwałego ujmowane są w rachunku zysków i strat w pozycji pozostałe przychody/koszty operacyjne.
Nieruchomości inwestycyjne
Do nieruchomości inwestycyjnych zaliczane są stanowiące własność Grupy wynajęte nieruchomości wraz z gruntami bezpośrednio związanymi z tymi nieruchomościami oraz zakupione i utrzymywane w celu zwiększenia wartości grunty. Nieruchomości inwestycyjne ujmowane są początkowo według ceny nabycia/kosztu wytworzenia.
Późniejsze nakłady uwzględnia się w wartości bilansowej danej nieruchomości inwestycyjnej lub ujmuje, jako odrębną nieruchomość inwestycyjną (tam, gdzie jest to właściwe) tylko wówczas, gdy jest prawdopodobne, że z tytułu tej pozycji nastąpi wpływ korzyści ekonomicznych do Grupy, zaś koszt danej pozycji można wiarygodnie zmierzyć. Wszelkie pozostałe wydatki na naprawę i konserwację odnoszone są do rachunku zysków i strat w okresie obrotowym, w którym je poniesiono.
Wszystkie koszty z tytułu napraw i utrzymania nieruchomości inwestycyjnych wykazywane są jako koszt w rachunku wyników w okresie, którego dotyczą.
W przypadku zmiany użytkowania nieruchomości, następuje odpowiednia jej reklasyfikacja w sprawozdaniu finansowym.
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Leasing
Umowa lub jej część jest leasingiem, jeżeli przekazuje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów przez dany okres w zamian za wynagrodzenie. Prawo do kontroli nad użytkowaniem składnika aktywów uznaje się za przekazane, jeżeli są spełnione trzy warunki:
prawo do użytkowania dotyczy zidentyfikowanego składnika aktywów (zazwyczaj wyraźnie określonego w umowie);
umowa przekazuje zasadniczo wszystkie korzyści ekonomiczne z użytkowania danego aktywa;
umowa daje prawo do kierowania tym, w jaki sposób i w jakim celu użytkuje się dany składnik aktywów.
Leasing u leasingobiorcy
Jeżeli umowa spełnia definicję leasingu, wówczas, w dacie rozpoczęcia leasingu, leasingobiorca ujmuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu.
Aktywo z tytułu prawa do użytkowania ujmuje się początkowo w wartości zobowiązania z tytułu leasingu, powiększonej o nierozliczone opłaty leasingowe uiszczone przed datą rozpoczęcia umowy, początkowe koszty bezpośrednie leasingobiorcy związane z daną umową oraz szacunek kosztów do poniesienia przez leasingobiorcę na koniec umowy, a pomniejszonej o otrzymane zachęty. Prawo do użytkowania składnika aktywów amortyzuje się liniowo i poddaje testom na utratę wartości, podobnie jak nabyte aktywa trwałe. Prawo do użytkowania aktywów jest również aktualizowane na kolejne dni bilansowe o określone w standardzie zmiany zobowiązania z tytułu leasingu.
Zobowiązanie z tytułu leasingu wycenia się początkowo w wartości bieżącej przyszłych płatności leasingowych w okresie trwania leasingu zdyskontowanych przy użyciu stopy zawartej w umowie leasingu (w przypadku braku możliwości określenia tej stopy należy określić krańcową stopę procentową leasingobiorcy). W wycenie zobowiązania z tytułu leasingu w dacie początkowego ujęcia leasingu zalicza się: stałe opłaty, opłaty w istocie stałe oraz opłaty zmienne zależne jedynie od indeksu lub stawki, gwarantowaną wartość końcową, cenę opcji kupna oraz kary za wypowiedzenie leasingu (jeżeli umowa leasingu przewiduje opcję kupna lub kary za wypowiedzenie oraz gdy wykonanie opcji kupna lub wypowiedzenie umowy jest racjonalnie pewne). Wycena zobowiązania z tytułu leasingu nie uwzględnia zmiennych opłat leasingowych
(z wyjątkiem opłat zależnych od indeksu lub stawki).
W kolejnych okresach sprawozdawczych zobowiązanie wycenia się podobnie do zobowiązań finansowych, z wykorzystaniem efektywnej stopy procentowej. Wartość zobowiązania z tytułu leasingu jest aktualizowana w celu uwzględnienia wszelkiej ponownej oceny lub zmiany umowy leasingu lub celu uwzględnienia zaktualizowanych zasadniczo stałych opłat leasingowych, przy czym aktualizacja dyskonta następuje jedynie w szczególnych przypadkach określonych w MSSF 16.
Grupa podjęła decyzję o skorzystaniu z uproszczenia jakie daje paragraf 5 MSSF 16, tj. o nieujmowaniu zobowiązań z tytułu leasingu oraz aktywów z tytułu prawa do użytkowania w odniesieniu do leasingów krótkoterminowych oraz leasingu przedmiotów niskowartościowych. Opłaty z tego tytułu ujmowane są w kosztach usług obcych.
Dla celów wyceny zobowiązania z tytułu leasingu stosuje się dyskonto przy użyciu krańcowej stopy procentowej leasingobiorcy aktualnej na dzień rozpoczęcia leasingu, która to odzwierciedla przewidywany koszt finansowania zakupu przedmiotu leasingu. Stopę dyskonta ustala się dla każdej umowy indywidualnie (z wyjątkiem praw wieczystego użytkowania gruntów oraz leasingu samochodów) biorąc pod uwagę specyficzne parametry każdej umowy leasingowej. Stopa dyskonta uwzględnia stopę wolną od ryzyka ustaloną indywidualnie dla każdej umowy w zależności od wskazanych wyżej parametrów, jak również aktualną marżę, jaka zostałaby zapłacona przez Spółkę w przypadku zaciągnięcia przez nią długu w celu sfinansowania zakupu przedmiotu leasingu w instytucji finansowej.
W przypadku praw wieczystego użytkowania gruntów oraz samochodów przyjęto rozwiązanie praktyczne dopuszczone przez standard, polegające na zastosowaniu pojedynczej stopy dyskonta do portfela leasingów o w miarę podobnych cechach. Przyjęte stopy odzwierciedlają stopę wolną od ryzyka powiększoną o aktualną marżę Grupy w przypadku zaciągnięcia przez nią długu.
Okres leasingu obejmuje nieodwołalny okres leasingu wraz z okresami, w których istnieje opcja przedłużenia leasingu (jeżeli można
z wystarczającą pewnością założyć, że Grupa skorzysta z tej opcji) oraz okresami, w których istnieje opcja wypowiedzenia leasingu (jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że Grupa nie skorzysta z tej opcji). Skorzystanie przez Grupę z opcji przedłużenia/wypowiedzenia leasingu powinno uwzględniać wszystkie istotne fakty i okoliczności znane i kontrolowane przez Grupę. W przypadku umów zawartych na czas nieokreślony, Grupa przyjmuje okres wypowiedzenia jako nieodwołalny okres leasingu.
Leasing u leasingodawcy
Grupa klasyfikuje każdy ze swoich leasingów jako leasing finansowy lub leasing operacyjny. Leasing jest klasyfikowany jako leasing finansowy, gdy warunki umowy przenoszą zasadniczo całe potencjalne korzyści oraz ryzyko wynikające z posiadania składnika aktywów na leasingobiorcę. Leasing, przy którym znacząca część ryzyka i pożytków pozostaje udziałem leasingodawcy (finansującego), stanowi leasing operacyjny.
Jeżeli leasing został zaklasyfikowany jako leasing finansowy, w dacie rozpoczęcia leasingodawca ujmuje aktywa oddane w leasing
w sprawozdaniu z sytuacji finansowej i prezentuje je jako należność w kwocie równej inwestycji leasingowej netto.
Inwestycję leasingową netto wycenia się początkowo w wysokości zdyskontowanych przyszłych opłat za prawo do użytkowania składnika aktywów w okresie trwania leasingu. Do opłat tych należą: opłaty stałe (w tym zasadniczo stałe) pomniejszone o zachęty leasingowe, zmienne
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
opłaty zależne od indeksu lub stawki, gwarantowane wartości końcowe, cena opcji kupna oraz kary za wypowiedzenie leasingu (jeżeli umowa leasingu przewiduje opcję kupna lub kary za wypowiedzenie oraz gdy wykonanie opcji kupna lub wypowiedzenie umowy jest racjonalnie pewne). Leasingodawca stosuje stopę procentową leasingu w celu wyceny inwestycji leasingowej netto, a w przypadku subleasingu leasingodawca pośredni stosuje stopę dyskontową zastosowaną w leasingu głównym (jeżeli stopy procentowej subleasingu nie można
z łatwością ustalić). W dacie rozpoczęcia leasingu, leasingodawca ujmuje następujące kwoty: przychody w wysokości zdyskontowanej wartości bieżącej przyszłych opłat leasingowych, koszt sprzedaży w wysokości wartości bilansowej leasingowanego składnika aktywów oraz zysk/strata ze sprzedaży (stanowiące różnicę między przychodami i kosztami sprzedaży). Na kolejne okresy sprawozdawcze inwestycję leasingową netto wycenia się z wykorzystaniem efektywnej stopy procentowej, z uwzględnieniem zmiany kursów walut obcych na te dni. Wartość inwestycji leasingowej netto jest ponadto aktualizowana o zmiany umowy leasingu.
Jeżeli leasing został zaklasyfikowany jako leasing operacyjny, opłaty leasingowe ujmowane są jako przychód w rachunku zysków i strat metodą liniową przez okres trwania umowy leasingu. W kosztach natomiast ujmuje się koszty, łącznie z amortyzacją poniesione w celu uzyskania dochodów z tytułu leasingu operacyjnego. Do składników aktywów objętych leasingiem operacyjnym stosuje się MSR 36.
Instrumenty finansowe
Od 1 stycznia 2018 roku Grupa klasyfikuje i dzieli Instrumenty finansowe na następujące kategorie:
wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,
wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Grupa kwalifikuje aktywa finansowe do odpowiedniej kategorii w zależności od modelu biznesowego zarządzania aktywami finansowymi oraz od charakterystyki umownych przepływów pieniężnych dla danego składnika aktywów finansowych.
Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu są to instrumenty dłużne utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów, które obejmują wyłącznie spłaty kapitału i odsetek. Grupa do aktywów wycenianych w zamortyzowanym koszcie klasyfikuje należności z tytułu dostaw i usług, pożyczki udzielone, należności z tytułu wadiów i kaucji, pozostałe należności finansowe oraz środki pieniężne i ich ekwiwalenty za wyjątkiem jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Aktywa finansowe wyceniane są według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej. Należności z tytułu dostaw i usług po początkowym ujęciu wycenia się w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości, przy czym należności z tytułu dostaw i usług z datą zapadalności poniżej 12 miesięcy od dnia powstania
(tj. niezawierające elementu finansowania) i nieprzekazywane do faktoringu, nie podlegają dyskontowaniu i są wyceniane w wartości nominalnej.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody to:
instrumenty dłużne z których przepływy stanowią wyłącznie płatności kapitału i odsetek, a które są utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów i w celu sprzedaży,
inwestycje w instrumenty kapitałowe.
Zmiany wartości bilansowej są ujmowane przez pozostałe całkowite dochody, za wyjątkiem zysków i strat z tytułu utraty wartości, przychodów z tytułu odsetek oraz różnic kursowych oraz dywidend, które ujmuje się w wyniku finansowym. Grupa do aktywów wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody klasyfikuje w momencie początkowego ujęcia akcje i udziały w jednostkach pozostałych.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są to instrumenty finansowe, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody. Grupa do aktywów wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy klasyfikuje instrumenty pochodne, należności handlowe podlegające faktoringowi, gdy warunki umowy faktoringowej skutkują zaprzestaniem ujmowania należności oraz pożyczki, które nie spełniają testu SPPI i dywidendy oraz jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. W przypadku jednostek uczestnictwa wartość godziwa jest ustalona w oparciu o cenę jednostki uczestnictwa, ogłoszoną przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych.
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane z uwzględnieniem ich wartości rynkowej na dzień bilansowy bez uwzględnienia kosztów transakcji sprzedaży. Zmiany w wartości godziwej tych instrumentów są ujmowane w rachunku zysków i strat jako koszty lub przychody finansowe. Grupa do zobowiązań wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy klasyfikuje zobowiązania z tytułu instrumentów pochodnych niewyznaczonych dla celów rachunkowości zabezpieczeń.
Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu są to zobowiązania niebędące instrumentami finansowymi wycenianymi w wartości godziwej przez wynik finansowy. Są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej. Grupa do zobowiązań wycenianych w zamortyzowanym koszcie klasyfikuje zobowiązania z tytułu dostaw i usług, kredyty, pożyczki, zobowiązania z tytułu wyemitowanych obligacji oraz z tytułu leasingu.
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Utrata wartości instrumentów finansowych
Grupa stosuje MSSF 9, który definiuje model utraty wartości aktywów finansowych w oparciu o oczekiwane straty kredytowe. Na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości.
Dla aktywów ujmowanych według zamortyzowanego kosztu stosuje się następujące modele wyznaczania odpisów z tytułu utraty wartości dla poszczególnych pozycji:
Udzielone pożyczki oraz należności od jednostek powiązanych i niepowiązanych – Grupa dokonuje indywidualnej analizy każdej ekspozycji przyporządkowując ją do jednego z 3 stopni:
i.Stopień 1 – salda, dla których nie nastąpiło znaczące zwiększenie ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia i dla których ustala się oczekiwaną stratę w oparciu o prawdopobieństwo niewypłacalności w ciągu 12 miesięcy,
ii.Stopień 2 – salda, dla których nastąpiło znaczące zwiększenie ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia i dla których ustala się oczekiwaną stratę w oparciu o prawdopobieństwo niewypłacalności w ciągu całego okresu kredytowania,
iii.Stopień 3 – salda ze stwierdzoną utratą wartości oraz salda, dla których nie występuje istotne ryzyko kredytowe (ze względu na występującą nadwyżkę zobowiązań nad ekspozycją pożyczek i należności).
Dla ekspozycji zaklasyfikowanych do stopnia 1 lub 2 wielkość odpisu aktualizującego ustalany jest w oparciu o indywidualnie ustalony rating, profil spłaty oraz ocenę odzysku z tytułu zabezpieczeń. Dla ekspozycji zaklasyfikowanych do stopnia 3, kwota odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości równa się różnicy pomiędzy wartością bilansową składnika aktywów a wartością bieżącą oszacowanych przyszłych przepływów pieniężnych (z wyłączeniem przyszłych strat z tytułu nieściągnięcia należności, które nie zostały jeszcze poniesione), zdyskontowanych efektywną stopą procentową. Odwrócenie utworzonych odpisów następuję w przypadku, gdy wartość bieżąca oszacowanych przyszłych przepływów pieniężnych jest wyższa od zaangażowanych aktywów netto oraz planowane jest uzyskanie dodatniego bilansu płatności w okresie najbliższych 12 miesięcy od danego podmiotu.
Środki pieniężne – Grupa przeprowadza szacunek odpisów w oparciu o prawdopodobieństwo niewypłacalności ustalone na podstawie zewnętrznych ratingów banków.
Kwotę straty/odwrócenia straty powstałej w wyniku rozpoznania utraty wartości ujmuje się w rachunku wyników w pozycji „(Strata)/odwrócenie straty z tytułu utraty wartości aktywów finansowych”.
Zapasy
W pozycji zapasy wykazywane są nakłady poniesione, dotyczące niesprzedanych lokali mieszkalnych i usługowych oraz miejsc postojowych przeznaczonych do sprzedaży. Koszty takie obejmują prawo wieczystego użytkowania gruntów lub grunty, koszty budowy dotyczące prac wykonanych przez podwykonawców w związku z budowami lokali, skapitalizowane koszty zawierające koszty finansowania zewnętrznego, koszty planowania i projektu, narzuty kosztów administracyjnych bezpośrednio związanych z budową oraz pozostałe koszty dotyczące budowy. Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/ kosztu wytworzenia oraz wartości netto możliwej do uzyskania.
Towary
Towary to grunty lub prawa wieczystego użytkowania zakupione dla realizacji ściśle określonego przedsięwzięcia deweloperskiego, którego rozpoczęcie zostało opóźnione (np. ze względów finansowych lub prawnych). Wykazuje się je w cenie nabycia, przy czym do czasu rozpoczęcia przedsięwzięcia deweloperskiego cena ta jest powiększana o koszty związane z przystosowaniem gruntu do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, takie jak np. koszty odrolnienia, rekultywacji terenu, karczowania, rozbiórki zbędnych zabudowań, uzbrojenia terenu itd. Cena nabycia może w uzasadnionych przypadkach być powiększana o koszty finansowania zewnętrznego związanego z zakupem i przystosowaniem do stanu zdatnego do sprzedaży gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz pomniejszana o przychody z tego tytułu z zastrzeżeniem, że tak ustalona wartość gruntu lub prawa nie jest wyższa od jego ceny sprzedaży netto na dzień bilansowy.
Produkcja w toku
Produkcja w toku jest wyceniana wg niższej z dwóch wartości: cena nabycia/koszt wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto. W przypadku rozbieżności dokonywany jest odpis aktualizacyjny.
Wyroby gotowe
Wyroby gotowe to przede wszystkim jednostki mieszkalne i miejsca parkingowe. Wyroby gotowe wyceniane są według niższej z dwóch wartości: kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto. Cena sprzedaży netto jest to szacowana cena sprzedaży oceniana przez zarząd Spółki na podstawie cen rynkowych.
Środki pieniężne zgromadzone na rachunkach powierniczych
Środki pieniężne zgromadzone na rachunkach powierniczych stanowią zaliczki wpłacone przez klientów na indywidualne rachunki powiernicze z tytułu sprzedanych im produktów, zgodnie z postanowieniami umowy. Ustawa deweloperska z dnia 16 września 2011 roku nakłada na dewelopera obowiązek prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego dla każdej inwestycji. Środki z rachunku
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
powierniczego przeznaczone są na budowę i wykończenie lokali mieszkalnych, a Grupa otrzymuje je od banku w miarę postępów prac budowlanych, zgodnie z art. 10 i art. 11 ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego). Istotą rachunku powierniczego zgodnie z art. 59 ust. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 roku poz. 128 ze zm.) jest to, że środki przeznaczone na poczet świadczonych w przyszłości usług, wpłacane na ten rachunek jego posiadaczowi przez osoby trzecie nie stanowią środków, którymi może on swobodnie dysponować. Kwoty wpłat wnoszonych przez klientów na poszczególne indywidualne rachunki powiernicze wynikają z umów deweloperskich zawartych pomiędzy klientem a Grupą. W ramach przedmiotowych umów nabywcy zobowiązani są dokonywać określonych harmonogramem okresowych wpłat na rachunki powiernicze, na poczet ceny sprzedaży lokali, jeszcze przed datą zawarcia notarialnej umowy sprzedaży nieruchomości.
Otrzymane środki nie są własnością Grupy z uwagi na ograniczenie, co do rozporządzania nimi i nie spełniają one definicji środków pieniężnych zgodnie z MSR 7. Uznaje się, że do momentu uwolnienia środków zgromadzonych na rachunku powierniczym płatności mają charakter nieostateczny, warunkowy i podlegają potencjalnie zwrotowi.
Zgodnie z paragrafem 108 MSSF wpłacone zaliczki na rachunki powiernicze nie stanowią należności, bowiem ich przekazanie na rachunek bankowy należący do spółek z Grupy jest uwarunkowany postępem prac budowlanych. Grupa nie uzyskuje żadnej możliwości dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku powierniczym w momencie dokonania przez nabywcę wpłaty na ten rachunek, a wpłata na rachunek powierniczy nie ma charakteru ostatecznego i może podlegać zwrotowi.
Wypłata środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku powierniczym następuje pod warunkiem zakończenia etapu realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego określonego w harmonogramie, stanowiącego załącznik do umowy o prowadzenie otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego. Uznaje się, że do momentu uwolnienia środków zgromadzonych na rachunku powierniczym płatności mają charakter nieostateczny, warunkowy i podlegają potencjalnie zwrotowi. Środki na rachunkach powierniczych mają charakter krótkoterminowy z uwagi na fakt, iż wpłacone przez klientów środki na indywidualne rachunki powiernicze są rozliczane w krótkim okresie na rachunek bankowy należący do spółek z Grupy, a dodatkowo Grupa dostarcza dobra lub świadczy usługi w ramach wyraźnie określonego cyklu operacyjnego (zgodnie par. 62 MSR 1).
W Grupie występują umowy z klientami, w odniesieniu do których Emitent jednocześnie ujmuje składnik aktywów i zobowiązanie z tytułu umowy. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku wpłat przez klienta kwot na rachunek powierniczy przed przekazaniem ich na rachunek bankowy Spółki, które to są prezentowane jako środki pieniężne zgromadzone na rachunkach powierniczych oraz w zobowiązaniach z tytułu umów z klientami, w tym z tytułu wpłat klientów na zakup lokali mieszkalnych. Wykazana kwota środków pieniężne zgromadzonych na rachunkach powierniczych odpowiada wykonanym zobowiązaniom do wykonania świadczenia, zgodnie z par. 106 MSSF 15. Zgodnie z par. B44 MSSF 15 po otrzymaniu zaliczki od klienta jednostka ujmuje zobowiązanie z tytułu umowy w kwocie zaliczki z tytułu zobowiązania jednostki do wykonania świadczenia w postaci przekazania lub gotowości do przekazania dóbr lub usług w przyszłości.
Należności z tytułu dostaw i usług
Należności z tytułu dostaw i usług są ujmowane i wykazywane według kwot pierwotnie zafakturowanych, z uwzględnieniem odpisu na należności. Odpis na należności oszacowywany jest zgodnie z modelem utraty wartości aktywów finansowych w oparciu o oczekiwane straty kredytowe.
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wartość należności jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie należności w związku z upływem czasu jest ujmowane jako przychody finansowe.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują gotówkę w kasie i na rachunkach bankowych, depozyty płatne na żądanie oraz krótkoterminowe inwestycje o dużej płynności (do 3 miesięcy), łatwo wymienialne na gotówkę, dla których ryzyko zmiany wartości jest nieznaczne.
Środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe przechowywane do terminów wymagalności, Grupa klasyfikuje jako aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości w oparciu o prawdopodobieństwo niewypłacalności ustalone na podstawie zewnętrznych ratingów banków. W przypadku jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, klasyfikowanych jako aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, wartość godziwa jest ustalona w oparciu o cenę jednostki uczestnictwa, ogłoszoną przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych.
Środki pieniężne w walutach obcych wycenia się na dzień sprawozdawczy. Do rachunku przepływów pieniężnych przyjmuje się tą samą definicję środków pieniężnych.
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży
Aktywa trwałe (grupy aktywów trwałych) są klasyfikowane przez Grupę jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli ich wartość bilansowa zostanie odzyskana przede wszystkim w wyniku transakcji sprzedaży a nie poprzez dalsze użytkowanie. Warunek ten uznaje się za spełniony wyłącznie wówczas, gdy składnik aktywów (grupa aktywów) jest dostępny w swoim obecnym stanie do natychmiastowej sprzedaży, z zachowaniem normalnych i zwyczajowo przyjętych warunków sprzedaży, a wystąpienie transakcji sprzedaży jest wysoce prawdopodobne w ciągu roku od momentu zmiany klasyfikacji. Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży wyceniane są w niższej z dwóch wartości: wartości bilansowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia. Niektóre aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży, takie jak aktywa finansowe oraz aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, wyceniane są według tych samych zasad rachunkowości, jakie były stosowane przez Grupę przed zaklasyfikowaniem do aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży. Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży nie podlegają amortyzacji.
Kapitał własny
Kapitał podstawowy wykazywany jest w wartości nominalnej wyemitowanych akcji, zgodnie ze statutem Spółki dominującej oraz wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego.
Akcje Spółki dominującej nabyte i zatrzymane przez Spółkę dominującą lub konsolidowane spółki zależne pomniejszają kapitał własny. Akcje własne wyceniane są w cenie nabycia.
Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej powstaje z nadwyżki ceny emisyjnej ponad wartość nominalną akcji, pomniejszonej o koszty emisji.
W zyskach zatrzymanych wykazywane są wyniki z lat ubiegłych (również te przekazane na kapitał uchwałami akcjonariuszy) oraz wynik finansowy bieżącego roku.
Wszystkie transakcje z właścicielami Spółki dominującej prezentowane są osobno w „Skonsolidowanym sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym”.
Płatności w formie akcji
W Grupie nie są realizowane programy motywacyjne, w ramach których kluczowym członkom kadry menedżerskiej przyznawane są opcje zamienne na akcje Spółki dominującej.
Rezerwy
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w rachunku zysków i strat po pomniejszeniu o wszelkie zwroty.
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.
Rezerwy wycenia się według wartości bieżącej kosztów oszacowanych zgodnie z najlepszą wiedzą przez kierownictwo Spółki dominującej, których poniesienie jest niezbędne w celu rozliczenia bieżącego zobowiązania na dzień bilansowy.
Grupa tworzy rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych w celu przyporządkowania kosztów do okresów, których dotyczą, z zachowaniem zasady istotności. Zgodnie z MSR 19 do ustalenia wielkości rezerw zastosowano metodę prognozowanych uprawnień jednostkowych.
Grupa tworzy rezerwę na koszty przewidywanych napraw gwarancyjnych w oparciu o poziom napraw gwarancyjnych w latach ubiegłych, które według szacunków nie zostaną pokryte z kaucji zatrzymanych od wykonawców. Szacunki dokonywane są na podstawie przeszłych doświadczeń jako udział kosztów napraw gwarancyjnych do kosztu własnego sprzedaży.
Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne
W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według ceny nabycia odpowiadającej wartości godziwej otrzymanych środków pieniężnych, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu, pożyczki i inne koszty transakcyjne. Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane
z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane w związku z zobowiązaniem.
Koszty związane z renegocjacją umów, które nie skutkują wyłączeniem poprzedniego zobowiązania z ksiąg rachunkowych i ujęciem nowego zobowiązania, ujmowane są jednorazowo w wyniku finansowym.
Przychody i koszty są ujmowane w rachunku zysków i strat z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku rozliczenia metodą efektywnej stopy procentowej.
Zobowiązania z tytułu umów z klientami
Grupa rozpoznaje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde, zawarte w umowie przyrzeczenie przekazania klientowi towaru lub usługi, które można wyodrębnić, lub grupy wyodrębnionych towarów, lub usług, które są zasadniczo takie same i w taki sam sposób przekazywane klientowi.
Jako zobowiązania z tytułu umów z klientami Grupa uznaje w szczególności:
a.zobowiązania z tytułu wpłat na zakup lokali – tj. niezafakturowane wpłaty klientów na poczet zakupu lokali w wysokości wpłaconej kwoty brutto, które stanowią m.in:
wpłacone przez klientów zaliczki na sprzedaż produktów zgodnie z postanowieniami umowy na indywidualne rachunki powiernicze,
wpłacone zaliczki na usługi dodatkowe (wykończanie lokali pod klucz) przez klientów na rachunki bankowe Grupy,
wpłacone zaliczki na zmiany lokatorskie przez klientów na rachunki bankowe Grupy,
wpłacone kaucje rezerwacyjne przez klientów na rachunki bankowe Grupy,
b.przychody przyszłych okresów / przedpłaty na lokale – tj. zafakturowane wpłaty klientów na poczet zakupu lokali w wysokości przychodów przewidzianych do rozpoznania w przyszłych okresach sprawozdawczych i stanowią m.in:
wpłacone zaliczki netto na sprzedaż produktów przez klientów, które zostały przeniesione z otwartego rachunku powierniczego na rachunek bankowy Grupy,
płacone zaliczki netto na usługi dodatkowe (wykończanie lokali pod klucz) przez klientów na rachunki bankowe Grupy,
wpłacone zaliczki netto na zmiany lokatorskie przez klientów na rachunki bankowe Grupy,
Podstawą do ujęcia tych zobowiązań jest par. 106 MSSF 15. Zgodnie z par. 106 MSSF wykazana kwota odpowiada otrzymanym przez Emitenta płatnościom (lub bezwarunkowym prawom do kwoty wynagrodzenia), które wystąpiły zanim Emitent przekaże dobra lub usługi klientowi.
Zgodnie z zapisami MSSF 15 Grupa nie koryguje przyrzeczonej kwoty wynagrodzenia o wpływ istotnego elementu finansowania, jeżeli
w momencie zawarcia umowy oczekuje, że okres od momentu przekazania przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi do momentu zapłaty za dobro lub usługę przez klienta wyniesie nie więcej niż jeden rok.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
Zobowiązania handlowe wycenia się początkowo w wartości godziwej, w okresie późniejszym, długoterminowe zobowiązania wycenia się według zamortyzowanego kosztu, stosując metodę efektywnej stopy procentowej. W przypadkach, kiedy różnica pomiędzy wartością według zamortyzowanego kosztu i wartością w kwocie wymaganej zapłaty nie wywiera istotnego wpływu na wyniki finansowe Grupy, takie zobowiązania ujmuje się w bilansie w kwocie wymaganej zapłaty. Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku od towarów i usług oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.
Podatek dochodowy
Podatek dochodowy od zysku lub straty za rok obrotowy obejmuje podatek dochodowy bieżący i odroczony. Podatek dochodowy ujmuje się w rachunku zysków i strat, z wyjątkiem kwot dotyczących pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym lub w pozostałych całkowitych dochodach, w którym to przypadku podatek dochodowy wykazuje się odpowiednio w kapitale własnym i pozostałych całkowitych dochodach.
Bieżąca część podatku dochodowego to przewidywana kwota podatku od dochodu do opodatkowania za dany rok, obliczona na podstawie stawek podatkowych uchwalonych na dzień bilansowy, wraz z wszelkimi korektami podatku za lata poprzednie.
Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości na różnicach pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i zobowiązań a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania, za wyjątkiem różnic przejściowych, które powstają na moment początkowego ujęcia składników aktywów lub zobowiązań i nie wpływają ani na wynik księgowy ani na wynik podatkowy. Do obliczania odroczonego podatku dochodowego stosuje się stawkę podatkową jaka będzie obowiązywała w okresach sprawozdawczych, w których aktywa zostaną zrealizowane, bądź zobowiązania rozwiązane.
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z tytułu straty podatkowej tworzy się, jeżeli rozliczenie tej straty w latach następnych jest uprawdopodobnione.
Odroczony podatek dochodowy szacuje się na każdy dzień bilansowy, różnice odnosząc na rachunek zysków i strat, pozostałe całkowite dochody lub kapitał własny w zależności od tego, gdzie została odniesiona różnica przejściowa, od której podatek odroczony jest ujmowany.
Przychody operacyjne
Grupa stosuje MSSF 15 do określenia sposobu rozliczania przychodów ze sprzedaży dóbr i usług. Grupa stosuje zasady MSSF nr 15
z uwzględnieniem 5-etapowego modelu ujmowania przychodów. Grupa zawiera umowy, w ramach których zobowiązania te spełniane są
w określonym momencie (par. 38, 125 MSSF 15). Grupa ujmuje przychody w momencie spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi (tj. składnika aktywów) klientowi, czyli z chwilą uzyskania kontroli przez klienta nad tym składnikiem aktywów. Przychody z działalności operacyjnej dotyczą procesu zbycia takich aktywów jak lokale mieszkalne, lokale usługowe, miejsca postojowe, miejsca parkingowe, komórki lokatorskie.
W zależności od tego która z niżej wymienionych czynności nastąpi wcześniej, za moment ujęcia przychodów z tytułu sprzedaży przedmiotu przedsięwzięcia deweloperskiego Grupa uznaje:
dzień zawarcia notarialnej umowy sprzedaży nieruchomości, w szczególności umowy ustanowienia odrębnej własności nieruchomości lokalowej i jej przeniesienia na nabywcę (par. 38b MSSF 15),
lub
dzień wydania nieruchomości nabywcy stwierdzony protokołem odbioru i poprzedzony otrzymaniem przez sprzedającego co najmniej 80% ceny nieruchomości (par. 38c MSSF 15), przy czym określone tu zdarzenie będzie uważane za spełnione, gdy nastąpi realizacja wszystkich poniższych warunków:
została zawarta z nabywcą umowa przedwstępna, warunkowa, deweloperska albo inna umowa zobowiązująca, w której określono cenę nieruchomości oraz warunki jej wpłaty,
nastąpiło zakończenie robót budowlanych budynku, w którym znajduje się nieruchomość (dot. nieruchomości lokalowych),
nastąpił odbiór nieruchomości przez nabywcę stwierdzony protokołem odbioru i przekazanie mu kluczy do nieruchomości, co jest równoznaczne z faktem, iż sprzedający nie jest zobowiązany do usunięcia istotnych wad nieruchomości uniemożliwiających korzystanie z nieruchomości w tym również realizację przez nabywcę prac wykończeniowych,
wraz z odbiorem nieruchomości przez nabywcę przeszły na niego ciężary i ryzyka związane z nieruchomością takie jak
w szczególności obowiązek pieczy nad nią,
wraz z odbiorem nieruchomości przez nabywcę może on swobodnie, w granicach wyznaczonych przez przepisy prawa, dokonywać adaptacji nieruchomości oraz zmian aranżacyjnych,
wraz z odbiorem nieruchomości nabywca może swobodnie użytkować nieruchomość w tym również wynajmować ją,
nabywca uiścił sprzedającemu co najmniej 80% płatności należnej za nieruchomość,
po podpisaniu protokołu odbioru nie zachodzi istotne ryzyko odstąpienia nabywcy od zawartej uprzednio umowy (przedwstępnej bądź deweloperskiej, a także innej umowy zobowiązującej do wybudowania nieruchomości) i konieczność zwrócenia wpłaconych przez niego środków,
sprzedający nie jest zobowiązany zgodnie z umową, do wykonania innych ważnych czynności poza przystąpieniem do zawarcia umowy przyrzeczonej.
Przez nieruchomość należy rozumieć również prawo do wyłącznego korzystania z określonej części nieruchomości funkcjonalnie związanej
z samą nieruchomością, pomieszczenia przynależnego do nieruchomości, udział w nieruchomości wraz z prawem do wyłącznego korzystania z określonej jej części.
Przychody ujmowane są jako kwoty równe cenie transakcyjnej, która została przypisana do tego zobowiązania do wykonania świadczenia.
W celu ustalenia ceny transakcyjnej uwzględnia się warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży). Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba rodzaje kwot.
Grupa nie identyfikuje umów, w których ujmowane są kwoty wynagrodzenia zmiennego.
Grupa sprawuje kontrolę nad konkretnym dobrem lub usługą przed ich przekazaniem klientowi i nie zawiera umów, w ramach których występuje w charakterze pośrednika.
Koszty operacyjne
Na koszty wytworzenia sprzedanych towarów, produktów i usług składają się poniesione koszty dotyczące przychodów danego roku obrotowego oraz koszty zarachowane, które nie zostały jeszcze poniesione.
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Koszt sprzedanych towarów i produktów wycenia się na poziomie kosztów wytworzenia, stosując metodę ścisłej identyfikacji rzeczywistych kosztów sprzedawanych składników aktywów lub procentowy udział np.: sprzedanej powierzchni gruntu, sprzedanych udziałów itp.
W szczególności koszt własny sprzedanych lokali i gruntów ustalany jest proporcjonalnie do ich udziału w całym koszcie budowy danego obiektu oraz w całym gruncie stanowiącym dany projekt.
Przychody finansowe
Przychody z tytułu odsetek są ujmowane sukcesywnie w miarę ich naliczania (z uwzględnieniem metody efektywnej stopy procentowej, stanowiącej stopę dyskontującą przyszłe wpływy pieniężne przez szacowany okres życia instrumentów finansowych) w stosunku do wartości bilansowej netto danego składnika aktywów finansowych.
Koszty finansowe
Koszty finansowe dotyczące okresu bieżącego są ujmowane w rachunku zysków i strat, z wyjątkiem kosztów podlegających aktywowaniu zgodnie z rozwiązaniem ujętym w MSR 23. Grupa aktywuje tę część kosztów finansowych, które są bezpośrednio powiązane z nabyciem
i wytworzeniem składników majątkowych ujętych jako zapasy i inwestycje rozpoczęte. Aktywowaniu podlega kwota kosztów składająca się z odsetek, dyskonta i prowizji pomniejszona o przychody uzyskane z tymczasowego lokowania środków pieniężnych (czyli kwot odsetek od lokat bankowych z wyjątkiem lokat wynikających z blokad rachunków, umów akredytywy).
(Strata)/odwrócenie straty z tytułu utraty wartości aktywów finansowych
Odpisy aktualizujące wartość aktywów finansowych tworzy się w ciężar kosztów, natomiast zmniejszenie odpisów aktualizujących wartość należności ujmuje się jako przychód. Wynik prezentuje się per saldo w pozycji „(Strata)/odwrócenie straty z tytułu utraty wartości aktywów finansowych”
Zysk na jedną akcję
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Spółki dominującej przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy (po potrąceniu odsetek od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe) przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe).
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości wobec zagadnień podanych poniżej, największe znaczenie, oprócz szacunków księgowych, miał profesjonalny osąd kierownictwa. Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego wymagało od zarządu Spółki dominującej dokonania pewnych szacunków i założeń, opartych na profesjonalnym osądzie, które znajdują odzwierciedlenie
w stosowanych zasadach rachunkowości oraz na prezentowanie kwoty aktywów i zobowiązań oraz przychodów i kosztów. Grupa dokonuje oszacowań i przyjmuje założenia dotyczące przyszłości. Szacunki i związane z nimi założenia opierają się o doświadczenia historyczne i inne czynniki uznawane za istotne. Rzeczywiste wyniki mogą się różnić od tych szacunków.
Rzeczowe składniki aktywów trwałych
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie aktualnej wiedzy dotyczącej przewidywanego okresu użytkowania składników rzeczowych aktywów trwałych. Przewidywany okres użytkowania podlega okresowej weryfikacji. Na każdy dzień bilansowy Spółka ocenia czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników aktywów.
Leasing
Identyfikacja umowy leasingu skutkuje koniecznością dokonania szacunków oraz zastosowania osądów przez zarząd Spółki dominującej, które wpływają istotnie na wartość zobowiązań z tytułu leasingu oraz aktywów z tytułu prawa do użytkowania na ten dzień. Ustalenie okresu leasingu przeprowadzane jest na dzień rozpoczęcia leasingu oraz na dzień wystąpienia znaczącego zdarzenia wpływającego na tą ocenę, które leasingobiorca kontroluje. Przy ustaleniu okresy leasingu bierze się pod uwagę wszystkie fakty powodujące istnienie zachęt ekonomicznych do skorzystania z opcji przedłużenia lub nieskorzystania z opcji wypowiedzenia. Okres trwania leasingów uwzględnia bowiem możliwość przedłużenia umowy leasingu, jak i wcześniejszego jej zakończenia (wypowiedzenia).
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Do szacunków, które mają wpływ na wartość rozpoznanych aktywów z tytułu prawa do użytkowania w kolejnych okresach, należą także stawki amortyzacji oraz wartości rezydualne przyjęte dla poszczególnych aktywów. Przy określeniu szacowanych okresów użytkowania składników aktywów z tytułu praw do użytkowania stosuje się te same zasady, jak w przypadku rzeczowych aktywów trwałych.
Grupa dokonuje też szacunków wpływających na wartość zobowiązań z tytułu leasingu oraz korespondujących z nimi aktywów z tytułu prawa do użytkowania, obejmujących ustalenie stopy dyskonta przyjęte do wyceny zobowiązań z tytułu leasingu. Opłaty leasingowe dyskontowane są z zastosowaniem krańcowej stopy procentowej Grupy, co jest dopuszczone przez MSSF 16 wówczas, gdy ustalenie stopy procentowej leasingu nie jest możliwe w łatwy sposób. Stopę dyskonta ustala się dla każdej umowy indywidualnie (z wyjątkiem portfela leasingów
o w miarę podobnych cechach), biorąc pod uwagę specyficzne parametry każdej umowy leasingowej, tj. długość jej trwania, walutę umowy, itp. Stopa dyskonta odzwierciedla przewidywany koszt finansowania zakupu przedmiotu leasingu i uwzględnia stopę wolną od ryzyka opartą na rentowności obligacji skarbowych, jak również aktualną marżę, jaka zostałaby zapłacona przez Grupę w przypadku zaciągnięcia przez nią długu w celu sfinansowania zakupu przedmiotu leasingu w instytucji finansowej.
Utrata wartości należności
Grupa stosuje MSSF 9, który definiuje model utraty wartości należności w oparciu o oczekiwane straty kredytowe. Na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości.
Dla należności od jednostek powiązanych i niepowiązanych – Grupa dokonuje indywidualnej analizy każdej ekspozycji przyporządkowując ją do jednego z 3 stopni:
i.Stopień 1 – salda, dla których nie nastąpiło znaczące zwiększenie ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia i dla których ustala się oczekiwaną stratę w oparciu o prawdopobieństwo niewypłacalności w ciągu 12 miesięcy,
ii.Stopień 2 – salda, dla których nastąpiło znaczące zwiększenie ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia i dla których ustala się oczekiwaną stratę w oparciu o prawdopobieństwo niewypłacalności w ciągu całego okresu kredytowania,
iii.Stopień 3 – salda ze stwierdzoną utratą wartości oraz salda, dla których nie występuje istotne ryzyko kredytowe (ze względu na występującą nadwyżkę zobowiązań nad ekspozycją pożyczek i należności).
Dla ekspozycji zaklasyfikowanych do stopnia 1 lub 2 wielkość odpisu aktualizującego ustalany jest w oparciu o indywidualnie ustalony rating, profil spłaty oraz ocenę odzysku z tytułu zabezpieczeń. Dla ekspozycji zaklasyfikowanych do stopnia 3, kwota odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości równa się różnicy pomiędzy wartością bilansową składnika aktywów a wartością bieżącą oszacowanych przyszłych przepływów pieniężnych (z wyłączeniem przyszłych strat z tytułu nieściągnięcia należności, które nie zostały jeszcze poniesione), zdyskontowanych efektywną stopą procentową.
Rezerwy
Rezerwy na nagrody jubileuszowe oraz odprawy emerytalne i rentowe szacuje się przy zastosowaniu metod aktuarialnych. Zmiana stopy dyskontowej oraz zmiana tempa długookresowego wzrostu wynagrodzeń mają wpływ na zmianę szacunku. Przy kalkulacji rezerw aktuariusz przeprowadza analizę wrażliwości w zakresie wpływu stopy dyskonta oraz planowanych wzrostów podstaw wymiaru świadczeń.
Rezerwy na naprawy gwarancyjne są tworzone na koszty, które według szacunków Grupy nie zostaną pokryte z kaucji zatrzymanych od podwykonawców. Szacunki dokonywane są na podstawie przeszłych doświadczeń jako udział kosztów napraw gwarancyjnych do kosztu własnego sprzedaży.
Odroczony podatek dochodowy
W ramach procesu sporządzania sprawozdania finansowego, Grupa szacuje wartość rezerwy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego między innymi na bazie wartości przyszłych poziomów obciążeń z tytułu podatku dochodowego. Proces obejmuje analizę obecnych poziomów obciążeń z tytułu bieżącego podatku dochodowego oraz wartości różnic przejściowych wynikających z odmiennego traktowania transakcji pod kątem podatkowym i księgowym, które powodują powstanie aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
W procesie powyższej oceny przyjmowany jest szereg założeń dotyczących określania wartości aktywa i rezerwy z tytułu podatku odroczonego. Powyższe szacunki uwzględniają prognozy podatkowe, historyczne wartości obciążeń podatkowych, bieżące dostępne strategie dotyczące planowania działalności operacyjnej Spółki z Grupy oraz terminy realizacji poszczególnych różnic przejściowych. Ze względu na fakt, że powyższe szacunki mogą ulegać zmianom ze względu na czynniki zewnętrzne, Grupa może okresowo korygować wartość aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego, co z kolei może wpływać na sytuację finansową Grupy oraz jej wyniki.
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
(w tym wskazanie czynników i zdarzeń o nietypowym charakterze, mających istotny wpływ na skonsolidowane sprawozdanie finansowe)
W dniu 3 lutego 2021 roku zarząd Lokum Deweloper S.A. podjął uchwałę w sprawie ustanowienia programu emisji obligacji. W ślad za wyżej
wymienioną uchwałą, rada nadzorcza Emitenta w dniu 3 lutego 2021 roku podjęła uchwałę w przedmiocie wyrażenia zgody na zaciągnięcie przez Emitenta zobowiązań finansowych wynikających z ustanowionego programu. W ramach programu Emitent mógł wyemitować,
w ramach jednej lub kilku serii, obligacje odsetkowe na okaziciela o łącznej wartości nominalnej nie większej niż 100 mln PLN.
W dniu 3 marca 2021 roku zarząd Spółki dokonał przydziału 100 000 obligacji zwykłych na okaziciela serii H, o wartości nominalnej 1 000 PLN każda i łącznej wartości nominalnej 100 mln PLN, pod warunkiem ich opłacenia najpóźniej w dniu 5 marca 2021 roku. Cena emisyjna obligacji była równa wartości nominalnej. W dniu 5 marca 2021 roku doszło do opłacenia przez inwestorów 100 000 obligacji zwykłych na okaziciela serii H o wartości nominalnej 1 tys. PLN każda. Emisja obligacji doszła do skutku w pełnej wysokości. W dniu 24 marca 2021 roku Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. ("GPW") podjął uchwałę nr 322/2021 w sprawie wprowadzenia do alternatywnego systemu obrotu na Catalyst 100 000 obligacji na okaziciela serii H Spółki. W dniu 31 marca 2021 roku, Zarząd GPW podjął uchwałę nr 346/2021 w sprawie wyznaczenia na dzień 6 kwietnia 2021 roku pierwszego dnia notowań w alternatywnym systemie obrotu na Catalyst obligacji, oznaczonych przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. kodem "PLO212700036".
W dniu 3 marca 2021 roku Spółka zawarła transakcje nabycia w celu umorzenia 12 000 sztuk obligacji serii E, o wartości nominalnej 1 tys. PLN każda oraz o łącznej wartości nominalnej 12 mln PLN.
W dniu 5 marca 2021 roku zarząd Lokum Deweloper S.A. podjął decyzję o zamiarze przeprowadzenia w dniu 29 marca 2021 roku przedterminowego wykupu na żądanie Emitenta 88 000 sztuk obligacji serii E o łącznej wartości nominalnej 88 mln PLN, tj. wszystkich nieumorzonych obligacji serii E Emitenta. Emitent był uprawniony do przeprowadzenia przedterminowego wykupu obligacji na żądanie własne zgodnie z pkt 13 Warunków Emisji Obligacji serii E. Kwota na jedną obligację, w jakiej obligacje podlegały spłacie w wyniku realizacji ww. opcji stanowiła sumę wartości nominalnej jednej obligacji (1 000 PLN). W związku z realizacją opcji w siódmym okresie odsetkowym obligatariuszom nie przysługiwała dodatkowa premia opisana w pkt 13.5 Warunków Emisji Obligacji serii E. Dodatkowo obligatariuszom wypłacona została należna kwota odsetek ("Kupon") w dniu 29 marca 2021 roku. Kupon za siódmy okres odsetkowy wynosił 9,27 PLN na jedną obligację. Dniem Ustalenia Praw dla przedterminowego wykupu obligacji był dzień 19 marca 2021 roku. Przedterminowy wykup obligacji realizowany był za pośrednictwem KDPW, zgodnie z regulacjami obowiązującymi w ramach KDPW.
W dniu 6 września 2021 roku zarząd Lokum Deweloper S.A. podjął uchwałę w sprawie ustanowienia programu emisji obligacji. W ślad za wyżej wymienioną uchwałą, rada nadzorcza Emitenta w dniu 6 września 2021 roku podjęła uchwałę w przedmiocie wyrażenia zgody na zaciągnięcie przez Emitenta zobowiązań finansowych wynikających z ustanowionego programu. W ramach programu Emitent będzie mógł wyemitować, w ramach jednej lub kilku serii, obligacje odsetkowe na okaziciela o łącznej wartości nominalnej nie większej niż 100 mln PLN.
W dniu 15 października 2021 roku zarząd Spółki dokonał przydziału 50 000 obligacji zwykłych na okaziciela serii I, o wartości nominalnej
1 000 PLN każda i łącznej wartości nominalnej 50 mln PLN, pod warunkiem ich opłacenia najpóźniej w dniu 19 października 2021 roku. Cena emisyjna obligacji była równa wartości nominalnej. W dniu 19 października 2021 roku doszło do opłacenia przez inwestorów 50 000 obligacji zwykłych na okaziciela serii I o wartości nominalnej 1 tys. PLN każda. Emisja obligacji doszła do skutku w pełnej wysokości. W dniu 15 listopada 2021 roku Zarząd GPW podjął Uchwałę Nr 1134/2021 w sprawie wprowadzenia do alternatywnego systemu obrotu na Catalyst obligacji na okaziciela serii I Spółki. W dniu 15 listopada 2021 roku Zarząd GPW podjął uchwałę Nr 1146/2021 w sprawie wyznaczenia na dzień 17 listopada 2021 roku pierwszego dnia notowań w alternatywnym systemie obrotu na Catalyst 50 000 obligacji na okaziciela serii I Spółki o łącznej wartości nominalnej 50 000 000,00 PLN i jednostkowej wartości nominalnej 1 000 PLN, oznaczonych przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. kodem PLO212700044.
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym nie wystąpiły inne nietypowe zdarzenia i transakcje, które są znaczące pod kątem zrozumienia zmian sytuacji finansowej i wyników osiąganych przez Grupę.
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszono stan epidemii. Podmioty reprezentujące władzę państwową, lokalną oraz organy państwowe wydały szereg aktów prawnych ograniczających codzienne funkcjonowanie życia społecznego i gospodarczego, które największy wpływ na gospodarkę miały w 2020 i 2021 roku.
Grupa Kapitałowa Lokum Deweloper dostrzega wpływ pandemii na liczbę podpisywanych umów sprzedaży, niemniej jednak w 2021 roku spółki z Grupy zawarły 744 umowy deweloperskie i przedwstępne, odnotowując wyraźny wzrost sprzedaży w stosunku do poprzedniego roku (+61% r/r), na co miał wpływ również proces uzupełnienia oferty. W nadchodzących kwartałach sprzedaż mieszkań powinna dalej rosnąć, jednak pandemia może mieć wpływ na wyniki przyszłych okresów. Obecnie Grupa nie może jednoznacznie ocenić, w jakim stopniu epidemia COVID-19 wpłynie na jej działalność, w tym, w jakim stopniu wpłynie na przychody i wyniki z działalności w kolejnych latach. Kondycja finansowa Grupy zależeć będzie między innymi od tempa powrotu gospodarki do stanu sprzed pandemii, ewentualnego wprowadzenia kolejnych restrykcji przez rząd wraz z nadejściem nowych „fal” epidemii, kosztów wytworzenia mieszkań, popytu na mieszkania oraz sytuacji finansowej potencjalnych klientów.
Wraz z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, które istotnie wpływają na poziom kosztów kredytów, rynek mieszkaniowy może przestać być postrzegany jako atrakcyjna inwestycja i lokata kapitału. Efekty ostatnich podwyżek stóp procentowych są widoczne w spadku liczby chętnych na kredyt hipoteczny oraz znacznym spadku zdolności kredytowych uzyskiwanych przez nabywców mieszkań.
Wskazać należy, że sytuacja związana z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii nie miała znaczącego wpływu na przychody i wyniki osiągnięte w 2021 roku.
Spółka dominująca oraz spółki operacyjne na bieżąco monitorują wpływ epidemii na rozpoczęte budowy, a także prowadzą przygotowania do uruchomienia nowych inwestycji. Ostateczne terminy przystąpienia do budowy i sprzedaży nowych etapów są jednak dostosowywane do bieżących warunków rynkowych.
Jak już było to wskazywane, zarząd Spółki dominującej dostrzega potencjalne skutki pandemii, do których w szczególności należy zaliczyć:
mogące wystąpić opóźnienia po stronie podwykonawców oraz dostawców materiałów, co może się przełożyć na przesunięcie terminów zakończenia prowadzonych inwestycji (dotychczas Grupa nie odnotowała występowania tego zjawiska),
brak terminowości wydawania decyzji administracyjnych, w tym decyzji o warunkach zabudowy, pozwoleń na budowę czy pozwoleń na użytkowanie, wydawania zaświadczeń o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu,
opóźnienia w procesie wyodrębniania i przenoszenia własności lokali,
ograniczenia w funkcjonowaniu organów administracji publicznej, organów państwowych, kancelarii notarialnych oraz innych podmiotów i instytucji mających wpływ na działalność i wyniki Grupy.
Emitent na bieżąco monitoruje rozwój sytuacji związanej z wpływem wirusa SARS-CoV-2 oraz choroby COVID-19 na działalność Grupy oraz podejmuje działania w celu minimalizacji negatywnych skutków pandemii. Obecnie zarząd jednostki dominującej nie jest w stanie rzetelnie oszacować skali wpływu pandemii na wyniki przyszłych okresów.
Podstawowa działalność operacyjna Grupy nie podlega istotnym zjawiskom sezonowości.
W okresie objętym sprawozdaniem Grupa nie wprowadziła podziału na segmenty działalności ze względu na jednolity charakter działalności spółek z Grupy.
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Poniższa tabela przedstawia zmiany w rzeczowych aktywach trwałych:
Rok zakończony 31 grudnia 2021 roku | Budynki i budowle | Maszyny i urządzenia | Środki transportu | Pozostałe środki trwałe | Środki trwałe w budowie | Aktywa z tytułu prawa do użytkowania | Razem |
Wartość brutto na początek okresu | 10 345 | 847 | 5 858 | 552 | 25 | 2 850 | 20 477 |
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie, leasing) | 42 | 211 | 1 245 | 153 | 121 | 394 | 2 166 |
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (–) |
| (12) | (1 016) | (2) |
| (639) | (1 669) |
Rozliczenie ze środków trwałych w budowie |
|
|
|
|
|
| ‒ |
Transfer* |
|
|
|
|
|
| ‒ |
Wartość brutto na koniec okresu | 10 387 | 1 046 | 6 087 | 703 | 146 | 2 605 | 20 974 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Umorzenie na początek okresu | (1 413) | (656) | (4 363) | (475) | ‒ | (634) | (7 541) |
Amortyzacja (–) | (230) | (131) | (833) | (50) |
| (395) | (1 639) |
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (+) |
| 12 | 717 | 2 |
| 639 | 1 370 |
Transfer* |
|
|
|
|
|
| ‒ |
Umorzenie na koniec okresu | (1 643) | (775) | (4 479) | (523) | ‒ | (390) | (7 810) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości (–) |
|
|
|
|
|
| ‒ |
Odwrócenie odpisów aktualizujących |
|
|
|
|
|
| ‒ |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa netto na początek okresu | 8 932 | 191 | 1 495 | 77 | 25 | 2 216 | 12 936 |
Wartość bilansowa netto na koniec okresu | 8 744 | 271 | 1 608 | 180 | 146 | 2 215 | 13 164 |
*Pozycja transfer obejmuje wartości rzeczowych aktywów trwałych, które zostały wykupione z leasingu na własność.
Rok zakończony 31 grudnia 2020 roku | Budynki i budowle | Maszyny i urządzenia | Środki transportu | Pozostałe środki trwałe | Środki trwałe w budowie | Aktywa z tytułu prawa do użytkowania | Razem |
Wartość brutto na początek okresu | 10 018 | 787 | 4 743 | 527 | ‒ | 1 838 | 17 913 |
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie, leasing) | 327 | 90 | 535 | 25 | 25 | 1 735 | 2 737 |
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (–) |
| (30) | (143) |
|
|
| (173) |
Rozliczenie ze środków trwałych w budowie |
|
|
|
|
|
| ‒ |
Transfer* |
|
| 723 |
|
| (723) | ‒ |
Wartość brutto na koniec okresu | 10 345 | 847 | 5 858 | 552 | 25 | 2 850 | 20 477 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Umorzenie na początek okresu | (1 183) | (556) | (2 936) | (419) | ‒ | (874) | (5 968) |
Amortyzacja (–) | (230) | (129) | (847) | (56) |
| (483) | (1 745) |
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (+) |
| 29 | 143 |
|
|
| 172 |
Transfer* |
|
| (723) |
|
| 723 | ‒ |
Umorzenie na koniec okresu | (1 413) | (656) | (4 363) | (475) | ‒ | (634) | (7 541) |
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
|
|
|
|
|
|
|
|
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości (–) |
|
|
|
|
|
| ‒ |
Odwrócenie odpisów aktualizujących |
|
|
|
|
|
| ‒ |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa netto na początek okresu | 8 835 | 231 | 1 807 | 108 | ‒ | 964 | 11 945 |
Wartość bilansowa netto na koniec okresu | 8 932 | 191 | 1 495 | 77 | 25 | 2 216 | 12 936 |
* Pozycja transfer obejmuje wartości rzeczowych aktywów trwałych, które zostały wykupione z leasingu na własność.
W 2021 i w 2020 roku Grupa nie dokonała odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych.
Grupa nie posiadała na dzień 31 grudnia 2021 roku zobowiązań umownych, obligujących ją do nabycia w przyszłości rzeczowych aktywów trwałych.
Na środkach trwałych zostało ustanowione poniższe zabezpieczenie.
W dniu 30 stycznia 2020 roku Lokum Deweloper S.A. złożyła oświadczenie o ustanowieniu hipoteki na lokalach przy ulicy Krawieckiej 1 oraz Krawieckiej 3. Hipoteka stanowi jedno z zabezpieczeń dwóch gwarancji bankowych, z których jedna jest ważna do dnia 30 czerwca 2022, a druga do dnia 31 grudnia 2022 roku, wystawionych przez PKO BP S.A. na zabezpieczenie zobowiązań spółki Lokum 13. Wartość hipoteki obciążającej lokale wynosi 7 101 tys. PLN, wartość środków trwałych objętych wyżej wymienioną hipoteką wynosiła na dzień bilansowy 7 433 tys. PLN. Wniosek o wpis hipoteki został złożony w sądzie w dniu 30 stycznia 2020 roku, hipoteka została ustanowiona w dniu 13 sierpnia 2020 roku. Na dzień 31 grudnia 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku na środkach trwałych nie zostały ustanowione żadne inne zabezpieczenia poza wyżej wymienionym.
Zmianę stanu aktywów z tytułu praw do użytkowania oraz przyporządkowanie aktywów do odpowiedniej klasyfikacji środków trwałych przedstawiano w nocie 16.
Wydarzenia po dniu bilansowym
W dniu 28 lutego 2022 roku Lokum Deweloper S.A. (Sprzedający) zawarła z LOKUM DEWELOPER FIZ (Kupujący) przedwstępną umowę sprzedaży, na podstawie której to umowy LOKUM DEWELOPER FIZ nabędzie prawo własności lokali mieszkalnych, niemieszkalnych i miejsc postojowych położonych w budynkach we Wrocławiu przy ul. Krawieckiej 1 i 3 (Nieruchomość). Cena sprzedaży Nieruchomości została ustalona na kwotę 17 000 000,00 PLN netto plus należny podatek VAT tj. 20 910 000,00 PLN brutto. Strony ustaliły, że zawarcie umowy sprzedaży nastąpi nie później niż do dnia 31 grudnia 2023 roku.
W skład nieruchomości inwestycyjnych wchodzą następujące grunty:
nieruchomość gruntowa w Nowej Wsi Wrocławskiej,
nieruchomość gruntowa w Ślęzie.
W 2021 i 2020 roku nie było zmian w nieruchomościach inwestycyjnych.
Nie dokonuje się amortyzacji nieruchomości gruntowych.
Zgodnie z polityką rachunkowości Grupy, nieruchomości inwestycyjne wykazywane są według historycznej ceny nabycia.
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy ujęte są następujące pozycje zapasów:
|
| 31.12.2021 |
|
| 31.12.2020 |
|
| Wartość gruntu | Wartość nakładów | Razem | Wartość gruntu | Wartość nakładów | Razem |
Materiały | ‒ | 57 | 57 | ‒ | 21 | 21 |
Półprodukty i produkcja w toku | 127 048 | 265 198 | 392 246 | 140 344 | 198 932 | 339 276 |
Wyroby gotowe | 12 430 | 78 063 | 90 493 | 8 242 | 49 991 | 58 233 |
Towary | 130 024 | 2 | 130 026 | 119 984 |
| 119 984 |
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 29 151 | ‒ | 29 151 | 30 391 | ‒ | 30 391 |
Wartość bilansowa zapasów razem | 298 653 | 343 320 | 641 973 | 298 961 | 248 944 | 547 905 |
Zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości Grupy, pozycja „Półprodukty i produkty w toku” zawiera głównie posiadane przez Grupę nieruchomości oraz nakłady na projekty deweloperskie w przygotowaniu i w trakcie realizacji. Pozycja „Produkty gotowe” zawiera nieruchomości, na których zakończono projekt deweloperski i rozpoczęto sprzedaż. Nieruchomość gruntowa, na której planowany jest projekt deweloperski przed jej rozpoczęciem stanowi „Towar”.
W 2021 roku Grupa nie dokonywała odpisów aktualizujących wartość zapasów.
W okresie 12 miesięcy zakończonych dnia 31 grudnia 2021 roku wykorzystano odpisy utworzone w poprzednim roku w kwocie 1 137 tys. PLN i pozostały odpis aktualizujący wartość zapasów na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosi 5 276 tys. PLN (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 6 413 tys. PLN).
Wartość zapasów będących przedmiotem zabezpieczenia na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosiła 277 639 tys. PLN (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 278 086tys. PLN).
W grudniu 2019 roku dwie spółki zależne Emitenta (Lokum 8 i Lokum 13) zawarły umowy kredytowe. Zawarcie umów wiązało się ze złożeniem oświadczeń o ustanowieniu hipotek na nieruchomościach gruntowych, na których realizowane są przedsięwzięcia inwestycyjne. Spółka Lokum 13 złożyła w sądzie wniosek o ustanowienie hipoteki. Hipoteka w wysokości 113 267 tys. PLN została ustanowiona w dniu 21 lutego 2020 roku. Wniosek o ustanowienie hipoteki w związku z zawarciem umowy kredytowej przez spółkę Lokum 8 został złożony w sądzie. Hipoteka w wysokości 72 391 tys. PLN została wpisana do ksiąg wieczystych nieruchomości będących zabezpieczeniem umowy kredytowej w dniu 25 listopada 2020 roku. W dniu 7 kwietnia 2021 roku Lokum 8 dokonała całkowitej spłaty kredytu, co skutkowało rozwiązaniem umowy kredytowej oraz rozpoczęciem procedury zwalniania zabezpieczeń umowy kredytowej.
W dniu 18 lutego 2020 roku spółka Lokum 9 zawarła umowę kredytową na realizację inwestycji Lokum Siesta etap II. Jednym z zabezpieczeń jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości gruntowej stanowiącej majątek spółki. Hipoteka w kwocie 42 284 tys. PLN została wpisana do ksiąg wieczystych w dniu 25 maja 2020 roku. W dniu 31 marca 2021 roku Lokum 9 dokonała całkowitej spłaty kredytu, co skutkowało rozwiązaniem umowy kredytowej oraz rozpoczęciem procedury zwalniania zabezpieczeń umowy kredytowej.
W dniu 28 maja 2020 roku spółka Lokum 14 zawarła dwie umowy kredytowe na realizację projektu deweloperskiego Lokum Monte. Jednym z zabezpieczeń jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości gruntowej stanowiącej majątek spółki. Spółka Lokum 14 złożyła w sądzie wniosek o ustanowienie hipoteki. Hipoteka w wysokości 58 070 tys. PLN została wpisana do ksiąg wieczystych nieruchomości będących zabezpieczeniem umowy kredytowej w dniu 26 listopada 2020 roku.
W dniu 31 lipca 2020 roku Lokum 4 zawarła umowę kredytową na realizację inwestycji Lokum Porto etapy I-III (budynki ABCD). Jednym
z zabezpieczeń jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości gruntowej stanowiącej majątek spółki. Hipoteka w wysokości 128 452 tys. PLN została wpisana do ksiąg wieczystych nieruchomości będących zabezpieczeniem umowy kredytowej w dniu 11 grudnia 2020 roku.
W dniu 15 grudnia 2020 roku Lokum 15 zawarła umowę kredytową na realizację inwestycji Lokum Verde etap I. Jednym z zabezpieczeń jest hipoteka ustanowiona na gruncie stanowiącym majątek spółki. Wniosek o ustanowienie hipoteki w związku z zawarciem umowy kredytowej przez Lokum 15 został złożony w sądzie. Hipoteka w wysokości 33 687 tys. PLN została wpisana do ksiąg wieczystych nieruchomości będących zabezpieczeniem umowy kredytowej w dniu 7 maja 2021 roku. W związku z zawarciem przez Lokum 15 w dniu 13 maja 2021 roku umowy kredytowej na realizację inwestycji Lokum Verde etap II, w sądzie został złożony wniosek o zmianę hipoteki w zakresie kwoty hipoteki – zwiększenie do wartości 78 209 tys. Hipoteka została wpisana do ksiąg wieczystych w dniu 27 sierpnia 2021 roku.
W dniu 25 marca 2021 roku spółka Lokum 8 zawarła umowę kredytu na realizację inwestycji Lokum Vista etap IIIa. Jednym z zabezpieczeń jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości gruntowej stanowiącej majątek spółki. Wniosek o ustanowienie hipoteki w związku z zawarciem
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
umowy kredytowej przez spółkę Lokum 8 został złożony w sądzie. Hipoteka w wysokości 39 821 tys. PLN została wpisana do ksiąg wieczystych nieruchomości będących zabezpieczeniem umowy kredytowej w dniu 20 kwietnia 2021 roku.
W dniu 21 grudnia 2021 roku spółka Lokum 4 zawarła umowę kredytu na realizację inwestycji Lokum Porto – budynki K, L, M, N, O i P. Jednym z zabezpieczeń jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości gruntowej stanowiącej majątek spółki, która będzie stanowić zabezpieczenie dwóch umów kredytowych, które zostały zawarte na finansowanie inwestycji Lokum Porto. Wniosek o wpis hipoteki łącznej w związku
z zawarciem umowy kredytowej na kolejny etap inwestycji Lokum Porto został złożony w sądzie. Hipoteka ustanowiona w związku z realizacją budynków A, B, C i D w ramach inwestycji Lokum Porto zostanie wykreślona, a zabezpieczeniem wspólnym dla umów kredytowych z dnia
31 lipca 2020 roku oraz z 21 grudnia 2021 roku będzie hipoteka łączna do wysokości 268 mln PLN. Hipoteka na dzień zatwierdzenia do publikacji niniejszego sprawozdania nie została wpisana w księgach wieczystych nieruchomości będących zabezpieczeniem umowy kredytowej.
Łączna wartość wszystkich hipotek ustanowionych na zapasach Grupy na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosiła 444 100 tys. PLN (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 448 151 tys. PLN).
Środki pieniężne zgromadzone na rachunkach powierniczych stanowią zaliczki wpłacone przez klientów na indywidualne rachunki powiernicze z tytułu sprzedanych im produktów, zgodnie z postanowieniami umów zawieranych z klientami. Ustawa deweloperska z dnia 16 września 2011 roku nakłada na dewelopera obowiązek prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego dla każdej inwestycji. Środki z rachunku powierniczego przeznaczone są na budowę i wykończenie lokali mieszkalnych, a Grupa otrzymuje je od banku w miarę postępów prac budowlanych, zgodnie z art. 10 i art. 11 ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności przedstawiają się następująco:
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Należności krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług | 40 898 | 29 145 |
Należności z tytułu podatków i innych świadczeń | 51 757 | 8 213 |
Zaliczki na poczet zakupu nieruchomości gruntowych | 9 963 | 16 638 |
Pozostałe przedpłaty i zaliczki | 728 | 760 |
Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 2 823 | 1 374 |
Pozostałe należności | 183 | 290 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności netto | 106 352 | 56 420 |
Odpisy aktualizujące wartość należności | (4 171) | (3 978) |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności brutto | 110 523 | 60 398 |
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Odpisy aktualizujące zostały utworzone zgodnie z najlepszą wiedzą i doświadczeniem Grupy w oparciu o indywidualną analizę poszczególnych sald. Zmiany odpisów aktualizujących wartość należności w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym prezentuje poniższa tabela:
Odpisy aktualizujące wartość aktywów | Rok zakończony | Rok zakończony |
Stan na początek okresu | 3 978 | 983 |
Odpisy ujęte jako koszt w okresie | 193 | 2 995 |
Odpisy odwrócone ujęte jako przychód w okresie (–) |
|
|
Odpisy wykorzystane (–) |
|
|
Stan na koniec okresu | 4 171 | 3 978 |
W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2020 roku Grupa utworzyła odpisy aktualizujące wartość należności w łącznej kwocie 2 995 tys. PLN,
z czego kwota 2 905 tys. PLN dotyczy odpisu aktualizującego należności od zaległości podatkowej z tytułu podatku zryczałtowanego oraz
z tytułu odsetek. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku Grupa utworzyła odpisy aktualizujące wartość należności w łącznej kwocie 193 tys. PLN na należności z tytułu odsetek od zaległości podatkowej z tytułu podatku zryczałtowanego za rok 2018.
Szczegółowy opis przeprowadzonej kontroli celno-skarbowej w Spółce zawarto w nocie 37.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych | ‒ | 43 025 |
Środki pieniężne na rachunkach bankowych prowadzonych w PLN | 28 539 | 41 382 |
Środki pieniężne na rachunkach bankowych walutowych |
|
|
Środki pieniężne w kasie |
|
|
Środki pieniężne w drodze | 1 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty razem | 28 540 | 84 407 |
Grupa Kapitałowa dla celów sporządzenia skonsolidowanego rachunku przepływów pieniężnych klasyfikuje środki pieniężne w sposób przyjęty do prezentacji w bilansie.
Maksymalna wartość ryzyka kredytowego związanego ze środkami pieniężnymi równa się ich wartości bilansowej. Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na dzień 31 grudnia 2021 roku nie różni się istotnie od ich wartości bilansowej.
Grupa wycenia jednostki uczestnictwa w funduszach w wartości godziwej jako iloczyn ich ilości oraz wartości z wyceny pojedynczej jednostki uczestnictwa.
14.1 Kapitał podstawowy i stan posiadania akcji
Podmiot dominujący Lokum Deweloper S.A. został zrejestrowany w 2011 roku. Na dzień 31 grudnia 2021 roku kapitał podstawowy Spółki dominującej wynosił 3 600 000 PLN i składał się z 18 000 000 sztuk akcji o wartości nominalnej 0,20 PLN każda. Wszystkie akcje zostały
w pełni opłacone. Wszystkie akcje w równym stopniu uczestniczą w podziale dywidendy oraz każda akcja daje prawo do jednego głosu na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.
Liczba akcji w 2021 i 2020 roku nie uległa zmianie.
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Wykaz akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne co najmniej 5 % ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy („WZA”) na dzień zatwierdzenia do publikacji przez zarząd Spółki niniejszego sprawozdania finansowego przedstawia poniższa tabela.
Akcjonariusz | Liczba akcji | Liczba głosów | Udział w kapitale podstawowym | Udział w głosach na WZA |
Dariusz Olczyk: |
|
|
|
|
bezpośrednio | 84 690 | 84 690 | 0,47% | 0,47% |
pośrednio Nasze Pasaże S.A. | 12 760 000 | 12 760 000 | 70,89% | 70,89% |
pośrednio Halit s.à r.l. | 2 340 000 | 2 340 000 | 13,00% | 13,00% |
Łącznie | 15 184 690 | 15 184 690 | 84,36% | 84,36% |
Pozostali akcjonariusze* | 2 815 310 | 2 815 310 | 15,64% | 15,64% |
* udział poszczególnych podmiotów poniżej 5% kapitału podstawowego
Spółka Nasze Pasaże S.A. z siedzibą we Wrocławiu wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000546047 jest kontrolowana i nadzorowana przez Dariusza Olczyka będącego przewodniczącym rady nadzorczej Spółki.
Spółka Halit s.à r.l. (société à responsabilité limitée) z siedzibą w Luksemburgu, 23 Rue Aldringen wpisana do luksemburskiego rejestru spółek pod numerem B 170114 jest kontrolowana i zarządzana przez Dariusza Olczyka będącego przewodniczącym rady nadzorczej Spółki.
| Waluta | Wartość nominalna | Wartość bilansowa | Zobowiązanie krótkoterminowe | Zobowiązanie długoterminowe | Oprocentowanie | Data wykupu |
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Obligacje Lokum Deweloper S.A. serii F | PLN | 65 000 | 66 089 | 3 811 | 62 278 | WIBOR 6M+ marża 3,45%-3,85% (w zależności od wartości wskaźnika dźwigni finansowej) | 12.06.2023 |
Obligacje Lokum Deweloper S.A. serii G | PLN | 35 000 | 35 780 | 2 129 | 33 651 | WIBOR 6M+ marża 4,50%-5,00% (w zależności od wartości wskaźnika dźwigni finansowej) | 23.10.2023 |
Obligacje Lokum Deweloper S.A. serii H | PLN | 100 000 | 102 485 | 5 833 | 96 652 | WIBOR 6M+ marża 4,50%-5,00% (w zależności od wartości wskaźnika dźwigni finansowej) | 05.09.2024* |
Obligacje Lokum Deweloper S.A. serii I | PLN | 50 000 | 50 391 | 2 868 | 47 523 | WIBOR 6M+ marża 4,20%-4,70% (w zależności od wartości wskaźnika dźwigni finansowej) | 19.04.2025 |
Obligacje razem wg stanu na dzień 31.12.2021 | 250 000 | 254 745 | 14 641 | 240 104 |
|
| |
* Emitent jest zobowiązany dokonać przedterminowego wykupu 25 000 sztuk obligacji serii H najpóźniej do dnia 5 marca 2024 roku, tj. o wartości nominalnej 25 mln PLN
Efektywna stopa procentowa dla wyemitowanych obligacji wynosi od 4,75% do 5,93%.
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
| Waluta | Wartość nominalna | Wartość bilansowa | Zobowiązanie krótkoterminowe | Zobowiązanie długoterminowe | Oprocentowanie | Data wykupu |
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Obligacje Lokum Deweloper S.A. serii E | PLN | 100 000 | 99 461 | 99 461 |
| WIBOR 6M+ marża 3,10%-3,50% (w zależności od wartości wskaźnika dźwigni finansowej) | 18.06.2021 |
Obligacje Lokum Deweloper S.A. serii F | PLN | 65 000 | 64 450 |
| 64 450 | WIBOR 6M+ marża 3,45%-3,85% (w zależności od wartości wskaźnika dźwigni finansowej) | 12.06.2023 |
Obligacje Lokum Deweloper S.A. serii G | PLN | 35 000 | 35 179 | 312 | 34 867 | WIBOR 6M+ marża 4,50%-5,00% (w zależności od wartości wskaźnika dźwigni finansowej) | 23.10.2023 |
Obligacje razem wg stanu na dzień 31.12.2020 | 200 000 | 199 090 | 99 773 | 99 317 |
|
| |
W dniu 3 marca 2021 roku Spółka zawarła transakcje nabycia w celu umorzenia 12 000 sztuk obligacji serii E o wartości nominalnej 1 tys. PLN każda oraz o łącznej wartości nominalnej 12 mln PLN.
W dniu 5 marca 2021 roku zarząd Lokum Deweloper S.A. podjął decyzję o zamiarze przeprowadzenia w dniu 29 marca 2021 roku przedterminowego wykupu na żądanie Emitenta 88 000 sztuk obligacji serii E o łącznej wartości nominalnej 88 mln PLN, tj. wszystkich nieumorzonych obligacji serii E Emitenta. Emitent był uprawniony do przeprowadzenia przedterminowego wykupu obligacji na żądanie własne zgodnie z pkt 13 Warunków Emisji Obligacji serii E. Kwota na jedną obligację w jakiej obligacje podlegały spłacie w wyniku realizacji ww. opcji stanowi sumę wartości nominalnej jednej obligacji (1 000,00 PLN). W związku z realizacją opcji w siódmym okresie odsetkowym obligatariuszom nie przysługiwała dodatkowa premia opisana w pkt 13.5 Warunków Emisji Obligacji serii E. Dodatkowo obligatariuszom wypłacona została należna kwota odsetek („Kupon”) w dniu 29 marca 2021 roku. Kupon za siódmy okres odsetkowy wynosił 9,27 PLN na jedną obligację. Dniem Ustalenia Praw dla przedterminowego wykupu obligacji był dzień 19 marca 2021 roku. Przedterminowy wykup obligacji realizowany był za pośrednictwem KDPW, zgodnie z regulacjami obowiązującymi w ramach KDPW.
W dniu 12 listopada 2019 roku zarząd Lokum Deweloper S.A. podjął uchwałę w sprawie ustanowienia programu emisji obligacji. W ślad za wyżej wymienioną uchwałą, rada nadzorcza Emitenta w dniu 12 listopada 2019 roku podjęła uchwałę w przedmiocie wyrażenia zgody na zaciągnięcie przez Emitenta zobowiązań finansowych wynikających z ustanowionego programu. W ramach programu Emitent mógł wyemitować, w ramach jednej lub kilku serii, obligacje odsetkowe na okaziciela o łącznej wartości nominalnej nie większej niż 100 mln PLN. W dniu 10 grudnia 2019 roku Emitent dokonał przydziału 65.000 obligacji zwykłych na okaziciela serii F o wartości nominalnej 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 65 mln PLN, pod warunkiem ich opłacenia najpóźniej w dniu 12 grudnia 2019 roku. Cena emisyjna obligacji jest równa wartości nominalnej.
W dniu 27 stycznia 2020 roku Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. („Giełda”) podjął Uchwałę Nr 62/2020 w sprawie wprowadzenia do alternatywnego systemu obrotu na Catalyst obligacji na okaziciela serii F Spółki. W dniu 3 lutego 2020 roku Zarząd Giełdy podjął Uchwałę Nr 78/2020 w sprawie wyznaczenia na dzień 5 lutego 2020 roku pierwszego dnia notowań w alternatywnym systemie obrotu na Catalyst 65.000 obligacji na okaziciela serii F Spółki o łącznej wartości nominalnej 65 000 000 PLN i jednostkowej wartości nominalnej
1 000 PLN, oznaczonych przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. kodem PLO212700010.
Seria | F |
Liczba Obligacji | 65 000 |
Wartość nominalna jednej Obligacji | 1 000,00 (słownie: jeden tysiąc) PLN |
Łączna wartość nominalna Obligacji | 65 000 000,00 (słownie: sześćdziesiąt pięć milionów) PLN |
Dzień Emisji | 12 grudnia 2019 roku |
Dzień Wykupu | 12 czerwca 2023 roku |
Zabezpieczenie Obligacji | Obligacje są niezabezpieczone. |
Cele Emisji | Finansowanie prowadzonych oraz planowanych projektów deweloperskich realizowanych przez spółki z Grupy Emitenta, w tym także finansowanie zakupu nieruchomości pod nowe projekty deweloperskie przez spółki z Grupy Emitenta. |
Dni płatności odsetek | 12 czerwca 2020 r., 12 grudnia 2020 r., 12 czerwca 2021 r., 12 grudnia 2021 r., 12 czerwca 2022 r., 12 grudnia 2022 r., 12 czerwca 2023 r. |
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Oprocentowanie | zmienne WIBOR 6M + marża 3,45% (marża jest zmienna w zależności od wartości wskaźnika dźwigni finansowej Spółki i może wynosić 3,45–3,85% w skali roku) |
Rynki Catalyst | ASO GPW |
W dniu 21 października 2020 roku Zarząd Spółki dokonał przydziału 35.000 obligacji zwykłych na okaziciela serii G, o wartości nominalnej 1.000 PLN każda i łącznej wartości nominalnej 35 mln PLN, pod warunkiem ich opłacenia najpóźniej w dniu 23 października 2020 roku. Cena emisyjna obligacji była równa wartości nominalnej. W dniu 23 listopada 2020 roku Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. („Giełda”) podjął uchwałę Nr 900/2020 w sprawie wprowadzenia do alternatywnego systemu obrotu na Catalyst obligacji na okaziciela serii G Spółki. W dniu 30 listopada 2020 roku Zarząd Giełdy podjął uchwałę Nr 916/2020 w sprawie wyznaczenia na dzień 2 grudnia 2020 roku pierwszego dnia notowań w alternatywnym systemie obrotu na Catalyst 35.000 obligacji na okaziciela serii G Spółki o łącznej wartości nominalnej 35 000 000 PLN i jednostkowej wartości nominalnej 1 000 PLN, oznaczonych przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. kodem PLO212700028.
Seria | G |
Liczba Obligacji | 35 000 |
Wartość nominalna jednej Obligacji | 1 000,00 (słownie: jeden tysiąc) PLN |
Łączna wartość nominalna Obligacji | 35 000 000,00 (słownie: trzydzieści pięć milionów) PLN |
Dzień Emisji | 23 października 2020 roku |
Dzień Wykupu | 23 października 2023 roku |
Zabezpieczenie Obligacji | Obligacje są niezabezpieczone |
Cele Emisji | Finansowanie prowadzonych oraz planowanych projektów deweloperskich realizowanych przez spółki z Grupy Emitenta, w tym także finansowanie zakupu nieruchomości pod nowe projekty deweloperskie przez spółki z Grypy Emitenta |
Dni płatności odsetek | 23 kwietnia 2021 roku, 23 października 2021 roku, 23 kwietnia 2022 roku, 23 października 2022 roku, 23 kwietnia 2023 roku, 23 października 2023 roku |
Oprocentowanie | zmienne WIBOR 6M + marża 4,50 % (marża jest zmienna w zależności od wartości wskaźnika dźwigni finansowej Spółki i może wynosić od 4,50 – 5,00% w skali roku) |
Rynki Catalyst | ASO GPW |
W dniu 3 lutego 2021 roku zarząd Lokum Deweloper S.A. podjął uchwałę w sprawie ustanowienia programu emisji obligacji. W ślad za wyżej wymienioną uchwałą, rada nadzorcza Emitenta w dniu 3 lutego 2021 roku podjęła uchwałę w przedmiocie wyrażenia zgody na zaciągnięcie przez Emitenta zobowiązań finansowych wynikających z ustanowionego programu. W ramach programu Emitent mógł wyemitować,
w ramach jednej lub kilku serii, obligacje odsetkowe na okaziciela o łącznej wartości nominalnej nie większej niż 100 mln PLN.
W dniu 3 marca 2021 roku zarząd Spółki dokonał przydziału 100 000 obligacji zwykłych na okaziciela serii H, o wartości nominalnej 1 000 PLN każda i łącznej wartości nominalnej 100 mln PLN, pod warunkiem ich opłacenia najpóźniej w dniu 5 marca 2021 roku. Cena emisyjna obligacji była równa wartości nominalnej. W dniu 5 marca 2021 roku doszło do opłacenia przez inwestorów 100 000 obligacji zwykłych na okaziciela serii H o wartości nominalnej 1 tys. PLN każda. Emisja obligacji doszła do skutku w pełnej wysokości.
W dniu 24 marca 2021 roku Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. („GPW”) podjął uchwałę nr 322/2021 w sprawie wprowadzenia do alternatywnego systemu obrotu na Catalyst 100 000 obligacji na okaziciela serii H, następnie w dniu 31 marca 2021 roku Zarząd GPW podjął uchwałę nr 346/2021 w sprawie wyznaczenia na dzień 6 kwietnia 2021 roku pierwszego dnia notowań w alternatywnym systemie obrotu na Catalyst obligacji serii H, oznaczonych przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. kodem PLO212700036.
Seria | H |
Liczba Obligacji | 100 000 |
Wartość nominalna jednej Obligacji | 1 000,00 (słownie: jeden tysiąc) PLN |
Łączna wartość nominalna Obligacji | 100 000 000,00 (słownie: sto milionów) PLN |
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Dzień Emisji | 5 marca 2021 roku |
Dzień Wykupu | 5 września 2024 roku* |
Zabezpieczenie Obligacji | Obligacje są niezabezpieczone |
Cele Emisji | Spłata przez Emitenta zobowiązań, w szczególności tych wynikających z wyemitowanych obligacji serii E |
Dni płatności odsetek | 5 września 2021 roku, 5 marca 2022 roku, 5 września 2022 roku, 5 marca 2023 roku, 5 września 2023 roku, 5 marca 2024 roku, 5 września 2024 roku |
Oprocentowanie | zmienne WIBOR 6M + marża 4,50 % (marża jest zmienna w zależności od wartości wskaźnika dźwigni finansowej i może wynosić od 4,50 – 5,00% w skali roku) |
Rynki Catalyst | ASO GPW |
* Emitent jest zobowiązany dokonać przedterminowego wykupu 25 000 sztuk obligacji serii H najpóźniej do dnia 5 marca 2024 roku, tj. o wartości nominalnej 25 mln PLN
W dniu 6 września 2021 roku zarząd Lokum Deweloper S.A. podjął uchwałę w sprawie ustanowienia programu emisji obligacji. W ślad za wyżej wymienioną uchwałą, rada nadzorcza Emitenta w dniu 6 września 2021 roku podjęła uchwałę w przedmiocie wyrażenia zgody na zaciągnięcie przez Emitenta zobowiązań finansowych wynikających z ustanowionego programu. W ramach programu Emitent będzie mógł wyemitować, w ramach jednej lub kilku serii, obligacje odsetkowe na okaziciela o łącznej wartości nominalnej nie większej niż 100 mln PLN.
W dniu 15 października 2021 roku zarząd Spółki dokonał przydziału 50 000 obligacji zwykłych na okaziciela serii I, o wartości nominalnej
1 000 PLN każda i łącznej wartości nominalnej 50 mln PLN, pod warunkiem ich opłacenia najpóźniej w dniu 19 października 2021 roku. Cena emisyjna obligacji była równa wartości nominalnej. W dniu 19 października 2021 roku doszło do opłacenia przez inwestorów 50 000 obligacji zwykłych na okaziciela serii I o wartości nominalnej 1 tys. PLN każda. Emisja obligacji doszła do skutku w pełnej wysokości.
W dniu 15 listopada 2021 roku Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. podjął Uchwałę Nr 1134/2021 w sprawie wprowadzenia do alternatywnego systemu obrotu na Catalyst obligacji na okaziciela serii I Spółki. W dniu 15 listopada 2021 roku Zarząd Giełdy podjął uchwałę Nr 1146/2021 w sprawie wyznaczenia na dzień 17 listopada 2021 roku pierwszego dnia notowań w alternatywnym systemie obrotu na Catalyst 50 000 obligacji na okaziciela serii I Spółki o łącznej wartości nominalnej 50 mln PLN i jednostkowej wartości nominalnej 1 000 PLN, oznaczonych przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. kodem PLO212700044.
Seria | I |
Liczba Obligacji | 50 000 |
Wartość nominalna jednej Obligacji | 1 000,00 (słownie: jeden tysiąc) PLN |
Łączna wartość nominalna Obligacji | 50 000 000,00 (słownie: pięćdziesiąt milionów) PLN |
Dzień Emisji | 19 października 2021 roku |
Dzień Wykupu | 19 kwietnia 2025 roku |
Zabezpieczenie Obligacji | Obligacje są niezabezpieczone |
Cele Emisji | Finansowanie prowadzonych oraz planowanych projektów deweloperskich realizowanych przez spółki z Grupy Emitenta, w tym także finansowanie zakupu nieruchomości pod nowe projekty deweloperskie przez spółki z Grupy Emitenta |
Dni płatności odsetek | 19 kwietnia 2022 roku, 19 października 2022 roku, 19 kwietnia 2023 roku, 19 października 2023 roku, 19 kwietnia 2024 roku, 19 października 2024 roku, 19 kwietnia 2025 roku |
Oprocentowanie | zmienne WIBOR 6M + marża 4,20 % (marża jest zmienna w zależności od wartości wskaźnika dźwigni finansowej i może wynosić od 4,20 – 4,70% w skali roku) |
Rynki Catalyst | ASO GPW |
Wartość wskaźnika dźwigni finansowej dla obligacji serii F, G, H, I na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosiła 0,49. Przy wyliczeniu wskaźnika nie uwzględniono wartości zobowiązań z tytułu leasingu powstałych w wyniku wdrożenia MSSF 16 (praw wieczystego użytkowania gruntu oraz najmu biura w Krakowie).
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Poniżej zaprezentowano aktywa oraz ich zmianę z tytułu prawa do użytkowania, uwzględnione w pozycji rzeczowych aktywów trwałych, nieruchomości inwestycyjnych oraz w zapasach.
Rok zakończony 31 grudnia 2021 roku | Budynki i budowle | Środki transportu | Nieruchomości inwestycyjne | Zapasy | Razem |
Wartość brutto na początek okresu | 2 224 | 626 | 140 | 31 459 | 34 449 |
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie, leasing) |
| 394 |
|
| 394 |
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (–) | (639) |
|
|
| (639) |
Transfer* |
|
|
|
| ‒ |
Wartość brutto na koniec okresu | 1 585 | 1 020 | 140 | 31 459 | 34 204 |
|
|
|
|
|
|
Umorzenie na początek okresu | (512) | (122) | ‒ | (1 068) | (1 702) |
Amortyzacja (–) | (255) | (140) |
| (1 240) | (1 635) |
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (+) | 639 |
|
|
| 639 |
Transfer* |
|
|
|
| ‒ |
Umorzenie na koniec okresu | (128) | (262) | ‒ | (2 308) | (2 698) |
|
|
|
|
|
|
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości (–) |
|
|
|
| ‒ |
Odwrócenie odpisów aktualizujących |
|
|
|
| ‒ |
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa netto na początek okresu | 1 712 | 504 | 140 | 30 391 | 32 747 |
Wartość bilansowa netto na koniec okresu | 1 457 | 758 | 140 | 29 151 | 31 506 |
*Pozycja transfer obejmuje wartości rzeczowych aktywów trwałych, które zostały wykupione z leasingu na własność.
Rok zakończony 31 grudnia 2020 roku | Budynki i budowle | Środki transportu | Nieruchomości inwestycyjne | Zapasy | Razem |
Wartość brutto na początek okresu | 951 | 887 | 140 | 24 064 | 26 042 |
Zwiększenia (nabycie, wytworzenie, leasing) | 1 273 | 462 |
| 7 395 | 9 130 |
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (–) |
|
|
|
| ‒ |
Transfer* |
| (723) |
|
| (723) |
Wartość brutto na koniec okresu | 2 224 | 626 | 140 | 31 459 | 34 449 |
|
|
|
|
|
|
Umorzenie na początek okresu | (256) | (618) | ‒ | (429) | (1 303) |
Amortyzacja (–) | (256) | (227) |
| (639) | (1 122) |
Zmniejszenia (zbycie, likwidacja) (+) |
|
|
|
| ‒ |
Transfer* |
| 723 |
|
| 723 |
Umorzenie na koniec okresu | (512) | (122) | ‒ | (1 068) | (1 702) |
|
|
|
|
|
|
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości (–) |
|
|
|
| ‒ |
Odwrócenie odpisów aktualizujących |
|
|
|
| ‒ |
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
|
|
|
|
|
|
Wartość bilansowa netto na początek okresu | 695 | 269 | 140 | 23 635 | 24 739 |
Wartość bilansowa netto na koniec okresu | 1 712 | 504 | 140 | 30 391 | 32 747 |
*Pozycja transfer obejmuje wartości rzeczowych aktywów trwałych, które zostały wykupione z leasingu na własność.
Kwoty z tytułu umów leasingu ujęte w sprawozdaniu z zysku lub strat i innych całkowitych dochodów przedstawiono w tabeli poniżej.
Koszty z tytułu: | Rodzaj kosztu | Rok zakończony | Rok zakończony |
odsetek z tytułu leasingu | Koszty finansowe: Odsetki | 207 | 138 |
leasingu krótkoterminowego | Koszty według rodzaju: Usługi obce | 3 730 | 3 654 |
leasingu aktywów o niskiej wartości niebędący leasingiem krótkoterminowym | Koszty według rodzaju: Usługi obce | 322 | 460 |
zmiennych opłat leasingowych nieujętych w wycenie zobowiązań leasingowych | Koszty według rodzaju: Usługi obce | 285 | 216 |
Pozostające do spłaty przyszłe minimalne opłaty leasingowe według stanu na dzień bilansowy wynoszą:
Opłaty z tytuły umów leasingu finansowego płatne w okresie: | do 1 roku | od 1 roku do 5 lat | od 5 do 25 lat | Razem |
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
Przyszłe minimalne opłaty leasingowe | 3 268 | 8 191 | 26 448 | 37 907 |
Koszty finansowe (-) | (237) | (943) | (4 838) | (6 018) |
Wartość bieżąca przyszłych minimalnych opłat leasingowych | 3 031 | 7 248 | 21 610 | 31 889 |
Opłaty z tytuły umów leasingu finansowego płatne w okresie: | do 1 roku | od 1 roku do 5 lat | od 5 do 25 lat | Razem |
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
Przyszłe minimalne opłaty leasingowe | 2 762 | 9 688 | 26 591 | 39 041 |
Koszty finansowe (-) | (308) | (1 091) | (4 840) | (6 239) |
Wartość bieżąca przyszłych minimalnych opłat leasingowych | 2 454 | 8 597 | 21 751 | 32 802 |
W 2021 oraz w 2020 roku Grupa nie rozpoznała żadnych umów leasingu finansowego zgodnie z MSSF 16. Grupa jest stroną umów leasingu operacyjnego. Aktywa oddane przez Grupę innym podmiotom do użytkowania na podstawie umów najmu zaliczane są do aktywów Grupy, a opłaty leasingowe z tytułu leasingów operacyjnych są ujmowane liniowo jako przychody ze sprzedaży produktów
i usług. Leasing operacyjny dotyczy głównie nieruchomości stanowiących własność Grupy, objętych umowami najmu. Przychody z tytułu leasingu operacyjnego w 2021 roku wyniosły 1 744 tys. PLN (w 2020 roku 2 256 tys. PLN).
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Kredyty bankowe wg stanu na dzień 31.12.2021 roku:
Numer opisu | Data zawarcia | Waluta | Wartość kredytu | Wartość bilansowa | Zobowiązanie krótko- terminowe | Zobowiązanie długo- terminowe | Oprocentowanie | Termin spłaty | |
1. | 17.12.2019 | Lokum 13 | PLN |
|
|
|
| WIBOR 3M+ marża | 30.06.2022* |
2. | 20.12.2019 | Lokum 8 | PLN |
|
|
|
| WIBOR 3M+ marża | 15.06.2022* |
3. | 18.02.2020 | Lokum 9 | PLN |
|
|
|
| WIBOR 3M+ marża | 15.06.2022* |
4. | 28.05.2020 | Lokum 14 | PLN | 15 667 | ‒ |
|
| WIBOR 3M+ marża | 15.12.2023 |
4. | 28.05.2020 | Lokum 14 | PLN | 23 047 | ‒ |
|
| WIBOR 3M+ marża | 15.06.2022 |
5. | 31.07.2020 | Lokum 4 | PLN | 85 635 | ‒ |
|
| WIBOR 3M+ marża | 15.06.2023 |
6. | 15.12.2020 | Lokum 15 | PLN | 22 458 | 9 234 | 6 557 | 2 677 | WIBOR 3M+ marża | 15.06.2023 |
7. | 25.03.2021 | Lokum 8 | PLN | 26 547 | ‒ |
|
| WIBOR 3M+ marża | 15.06.2023 |
8. | 13.05.2021 | Lokum 15 | PLN | 29 654 | ‒ |
|
| WIBOR 3M+ marża | 15.04.2024 |
9. | 21.12.2021 | Lokum 4 | PLN | 108 620 | ‒ |
|
| WIBOR 3M+ marża | 15.06.2024 |
Saldo na 31.12.2021 |
|
| 311 628 | 9 234 | 6 557 | 2 677 |
|
| |
*Kredyty spłacone na dzień 31 grudnia 2021 roku
Na dzień 31 grudnia 2020 roku następujące spółki z Grupy Kapitałowej Lokum Deweloper posiadały zobowiązania z tytułu kredytów bankowych:
Numer opisu | Data zawarcia umowy kredytowej | Spółka | Waluta | Wartość kredytu | Wartość bilansowa | Zobowiązanie krótko- terminowe | Zobowiązanie długo- terminowe | Oprocentowanie | Termin spłaty |
1. | 17.12.2019 | Lokum 13 | PLN | 75 511 | 25 620 | 7 687 | 17 933 | WIBOR 3M+ marża | 30.06.2022 |
2. | 20.12.2019 | Lokum 8 | PLN | 48 261 | 16 956 | 12 860 | 4 096 | WIBOR 3M+ marża | 15.06.2022 |
3. | 18.02.2020 | Lokum 9 | PLN | 28 189 | 10 868 | 10 868 |
| WIBOR 3M+ marża | 15.06.2022 |
4. | 28.05.2020 | Lokum 14 | PLN | 15 667 | ‒ |
|
| WIBOR 3M+ marża | 15.12.2023 |
4. | 28.05.2020 | Lokum 14 | PLN | 23 047 | ‒ |
|
| WIBOR 3M+ marża | 15.06.2022 |
5. | 31.07.2020 | Lokum 4 | PLN | 85 635 | ‒ |
|
| WIBOR 3M+ marża | 15.06.2023 |
6. | 15.12.2020 | Lokum 15 | PLN | 22 458 | ‒ |
|
| WIBOR 3M+ marża | 15.06.2023 |
Saldo na 31.12.2020 |
|
| 298 768 | 53 444 | 31 415 | 22 029 |
|
| |
Opis kredytów:
1. W dniu 17 grudnia 2019 roku Lokum 13 zawarła, jako kredytobiorca, umowę o kredyt inwestorski Nowy Dom z Powszechną Kasą Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (PKO BP), na mocy której Lokum 13 otrzymała do dyspozycji kredyt
w wysokości 75 510 710,00 PLN z przeznaczeniem na finansowanie i refinansowanie kosztów netto związanych z realizacją przedsięwzięcia deweloperskiego pod nazwą "LOKUM SALSA Etapy 1 i 2", tj. budowy zespołu dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z lokalami usługowymi i garażem podziemnym oznaczonych jako budynki A i B, realizowanych w Krakowie przy ulicy Stanisława Klimeckiego 8 oraz na spłatę należnych odsetek od kredytu. Kredyt został udzielony na okres od dnia 17 grudnia 2019 roku do dnia 30 czerwca 2022 roku. Kredyt wypłacany był w walucie polskiej i był oprocentowany w stosunku rocznym według zmiennej stopy procentowej równej wysokości stawki
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
referencyjnej (WIBOR 3M) powiększonej o marżę PKO BP. W związku z podpisaniem umowy ustanowione zostały w szczególności następujące zabezpieczenia:
hipoteka umowna do kwoty 113 267 000,00 PLN ustanowiona na prawie użytkowania wieczystego nieruchomości zlokalizowanej
w Krakowie przy ul. Stanisława Klimeckiego 8,
zastaw finansowy i rejestrowy do najwyższej sumy zabezpieczenia w kwocie 113 267 000,00 PLN na 100,00 % akcji Lokum 13, należących do Lokum Holding 1, a w przypadku przekształcenia formy prawnej w spółkę komandytową zastaw na prawach według Kodeksu cywilnego i zastaw rejestrowy do najwyższej sumy zabezpieczenia w kwocie 113 267 000,00 PLN na prawach majątkowych przysługujących komandytariuszowi Lokum Holding 1,
zastaw na prawach według Kodeksu cywilnego i zastaw rejestrowy do najwyższej sumy zabezpieczenia w kwocie 113 267 000,00 PLN na zbywalnych prawach majątkowych przysługujących komplementariuszowi Lokum 13, tj. spółce Olczyk,
zastaw rejestrowy do najwyższej sumy zabezpieczenia w kwocie 113 267 000,00 PLN na mieniu ruchomym przedsiębiorstwa
Lokum 13,
weksel własny in blanco z wystawienia Lokum 13 wraz z deklaracją wekslową, poręczony przez Lokum Deweloper S.A.
W dniu 26 sierpnia 2020 roku Lokum 13 zawarła aneks do umowy o kredyt inwestorski Nowy Dom (Kredyt) z Powszechną Kasą Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (PKO BP). Wskazany powyżej kredyt przeznaczony był na finansowanie i refinansowanie kosztów netto związanych z realizacją Przedsięwzięcia Deweloperskiego pod nazwą "LOKUM SALSA". Strony aneksu uzgodniły zmiany
o charakterze biznesowym, dokonując nowego podziału środków z Kredytu, przeznaczając większą kwotę na finansowanie i refinansowanie kosztów netto związanych z budową ww. Przedsięwzięcia Deweloperskiego oraz pomniejszając środki na spłatę odsetek od Kredytu. Strony ustaliły również większe zaangażowanie wkładu własnego Lokum 13 w Przedsięwzięciu Deweloperskim. Pozostałe istotne warunki umowy nie uległy zmianie.
W dniu 18 marca 2021 roku spółka Lokum 13 zawarła aneks do umowy o kredyt inwestorski Nowy Dom (Kredyt) z Powszechną Kasą Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (PKO BP). Wskazany powyżej kredyt przeznaczony był na finansowanie
i refinansowanie kosztów netto związanych z realizacją przedsięwzięcia deweloperskiego pod nazwą "LOKUM SALSA". Strony aneksu uzgodniły zmiany w zabezpieczeniach Kredytu w związku ze zmianą formy prawnej Lokum 13 ze spółki komandytowej w spółkę jawną – zmiana zastawów na prawach komandytariusza i komplementariusza w zastawy na prawach przysługujących wspólnikom spółki. Pozostałe istotne warunki umowy nie uległy zmianie.
W listopadzie 2021 roku spółka Lokum 13 dokonała całkowitej spłaty kredytu zaciągniętego na realizację etapów 1 i 2 inwestycji Lokum Salsa w Krakowie wraz z zamknięciem rachunku kredytowego. Umowa kredytowa została rozwiązana z dniem 30 listopada 2021 roku, następnie rozpoczęto procedurę zwalniania zabezpieczeń umowy kredytowej. W dniu 4 lutego 2022 roku doszło do wykreślenia zabezpieczeń z Rejestru Zastawów.
2. W dniu 20 grudnia 2019 roku Lokum 8 zawarła, jako kredytobiorca, umowę o kredyt nieodnawialny na finansowanie bieżącej działalności z Alior Bank Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (Alior), na mocy której Lokum 8 otrzymała do dyspozycji kredyt w wysokości
48 260 906,00 PLN z przeznaczeniem na finansowanie i refinansowanie kosztów netto związanych z realizacją przedsięwzięcia deweloperskiego Lokum Vista etapy IIa i IIb realizowanego w Krakowie przy ulicy Walerego Sławka oraz na spłatę należnych odsetek od kredytu. Kredyt został udzielony na okres od dnia 20 grudnia 2019 roku do dnia 15 czerwca 2022 roku. Kredyt był wypłacany w walucie polskiej i oprocentowany w stosunku rocznym według zmiennej stopy procentowej równej wysokości stawki referencyjnej (WIBOR 3M) powiększonej o marżę Alior. W związku z podpisaniem umowy ustanowione zostały w szczególności następujące zabezpieczenia:
hipoteka umowna łączna do kwoty 72 391 360,00 PLN wpisana na pierwszym miejscu na rzecz banku, ustanowiona na prawie własności nieruchomości zlokalizowanej w Krakowie przy ul. Walerego Sławka oraz na udziale Lokum 8 w nieruchomości zlokalizowanej
w Krakowie przy ul. Walerego Sławka,
sądowy zastaw rejestrowy na rzecz banku na wierzytelnościach z mieszkaniowego rachunku powierniczego prowadzonego w banku dla inwestycji,
poręczenie cywilne udzielone przez Lokum Deweloper S.A.
W dniu 7 kwietnia 2021 roku spółka Lokum 8 dokonała całkowitej spłaty kredytu przeznaczonego na realizację etapów IIa i IIb inwestycji Lokum Vista w Krakowie wraz z zamknięciem rachunku kredytowego, co skutkowało rozwiązaniem umowy kredytowej oraz rozpoczęciem procedury zwalniania zabezpieczeń umowy kredytowej.
3. W dniu 18 lutego 2020 roku Lokum 9 zawarła, jako kredytobiorca, umowę o kredyt nieodnawialny na finansowanie bieżącej działalności
z Alior Bank Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (Alior), na mocy której Lokum 9 otrzymała do dyspozycji kredyt w wysokości 28 189 031,00 PLN z przeznaczeniem na finansowanie i refinansowanie kosztów netto związanych z realizacją przedsięwzięcia deweloperskiego pod nazwą "LOKUM SIESTA Etap II", tj. budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem oznaczonego jako budynek C, realizowanego
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
w Krakowie przy ulicy Kobierzyńskiej oraz na spłatę należnych odsetek od kredytu. Kredyt został udzielony na okres od dnia 18 lutego 2020 roku do dnia 15 czerwca 2022 roku. Kredyt był wypłacany w walucie polskiej i oprocentowany w stosunku rocznym według zmiennej stopy procentowej równej wysokości stawki referencyjnej (WIBOR 3M) powiększonej o marżę Alior. W związku z podpisaniem umowy ustanowione zostały w szczególności następujące zabezpieczenia:
hipoteka umowna łączna do kwoty 42 283 550,00 PLN wpisana na pierwszym miejscu na rzecz banku, ustanowiona na prawie własności nieruchomości zlokalizowanej w Krakowie przy ul. Kobierzyńskiej,
sądowy zastaw rejestrowy na rzecz banku na wierzytelnościach z mieszkaniowego rachunku powierniczego, prowadzonego w banku dla inwestycji,
poręczenie cywilne udzielone przez Lokum Deweloper S.A.
W dniu 31 marca 2021 roku spółka Lokum 9 dokonała całkowitej spłaty kredytu zaciągniętego na realizację inwestycji Lokum Siesta etap II
w Krakowie wraz z zamknięciem rachunku kredytowego, co skutkowało rozwiązaniem umowy kredytowej oraz rozpoczęciem procedury zwalniania zabezpieczeń umowy kredytowej.
4. W dniu 28 maja 2020 roku Lokum 14 zawarła, jako kredytobiorca, dwie umowy o kredyt nieodnawialny na finansowanie bieżącej działalności z Alior Bank Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (Alior), na mocy których Lokum 14 otrzymała do dyspozycji kredyty
w wysokości 15 666 970,00 PLN (Kredyt 1) z przeznaczeniem na finansowanie i refinansowanie nakładów związanych z realizacją projektu deweloperskiego "Lokum Monte" - Etap I oraz w wysokości 23 046 653,00 PLN (Kredyt 2) z przeznaczeniem na finansowanie i refinansowanie nakładów związanych z realizacją projektu deweloperskiego "Lokum Monte" - Etap II - w Sobótce przy ul. Armii Krajowej. Kredyt 1 udzielony jest na okres 43 miesięcy, do dnia 15 grudnia 2023 roku, Kredyt 2 udzielony jest na okres 25 miesięcy, do dnia 15 czerwca 2022 roku. Kredyty wypłacane będą w walucie polskiej i są oprocentowane w stosunku rocznym, według zmiennej stopy procentowej równej wysokości stawki referencyjnej (WIBOR 3M) powiększonej o marżę Alior. W związku z podpisaniem umów kredytu ustanawiane są w szczególności następujące zabezpieczenia:
hipoteka umowna łączna do kwoty 58 070 440,00 PLN wpisana na pierwszym miejscu na rzecz Alior, ustanowiona na prawie własności nieruchomości zlokalizowanej w Sobótce przy ul. Armii Krajowej (stanowi wspólne zabezpieczenie Kredytu 1 i Kredytu 2),
sądowe zastawy rejestrowe na rzecz Banku na wierzytelnościach z Mieszkaniowych Rachunków Powierniczych, prowadzonych
w Banku dla inwestycji (etap I i etap II),
weksle własne in blanco z wystawienia Lokum 14 wraz z deklaracjami wekslowymi, poręczone przez Lokum Deweloper S.A.
5. W dniu 31 lipca 2020 roku Lokum 4 zawarła, jako kredytobiorca, umowę o kredyt nieodnawialny na finansowanie bieżącej działalności
z Alior Bank Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (Alior), na mocy której Lokum 4 otrzymała do dyspozycji kredyt
w wysokości 85 634 937,00 PLN z przeznaczeniem na finansowanie i refinansowanie nakładów związanych z realizacją projektu deweloperskiego "Lokum Porto" we Wrocławiu przy ul. Gnieźnieńskiej - budowę trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych (A, B, C) oraz jednego budynku o przeznaczeniu hotelowym (D). Kredyt udzielony jest na okres 35 miesięcy, do dnia 15 czerwca 2023 roku. Kredyt wypłacany będzie w walucie polskiej i jest oprocentowany w stosunku rocznym, według zmiennej stopy procentowej równej wysokości stawki referencyjnej (WIBOR 3M) powiększonej o marżę Alior. W związku z podpisaniem umowy ustanawiane zostały w szczególności następujące zabezpieczenia:
hipoteka umowna do kwoty 128 452 410,00 PLN wpisana na pierwszym miejscu na rzecz Alior, ustanowiona na prawie użytkowania wieczystego nieruchomości położonej we Wrocławiu przy ul. Gnieźnieńskiej wraz z własnością budynków, które stanowić będą odrębną nieruchomość. W dniu 21 grudnia 2021 roku spółka Lokum 4, w związku z podpisaniem przez spółkę nowej umowy kredytowej, opisanej pod numerem 9 poniżej, zawarła aneks do umowy kredytowej, na podstawie którego zmieniony został m.in. fragment umowy
w zakresie jednego z zabezpieczeń kredytu - hipoteki. Po zmianach wprowadzonych aneksem, zabezpieczenie kredytu stanowi hipoteka umowna łączna do kwoty 268 000 000,00 PLN wpisana na pierwszym miejscu na rzecz Banku, ustanowiona na prawie własności nieruchomości położonej we Wrocławiu przy ul. Gnieźnieńskiej 4 oraz prawie użytkowania wieczystego nieruchomości zlokalizowanej przy ul. Gnieźnieńskiej 6-8; hipoteka stanowi wspólne zabezpieczenie kredytów udzielonych Lokum 4 na realizację budynków A, B, C, D oraz K, L, M, N, O,P w ramach inwestycji Lokum Porto,
sądowy zastaw rejestrowy na rzecz Alior na wierzytelnościach z Mieszkaniowych Rachunków Powierniczych, prowadzonych w banku dla inwestycji,
poręczenie cywilne udzielone przez Lokum Deweloper S.A.
6. W dniu 15 grudnia 2020 roku spółka Lokum 15 zawarła, jako kredytobiorca, umowę o kredyt nieodnawialny na finansowanie bieżącej działalności (Umowa) z Alior Bank Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (Bank), na mocy której Lokum 15 otrzymała do dyspozycji kredyt
w wysokości 22.458.000,00 PLN (Kredyt) z przeznaczeniem na finansowanie i refinansowanie nakładów związanych z realizacją projektu
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
deweloperskiego "Lokum Verde - etap I" we Wrocławiu przy ul. Odolanowskiej/Stoczniowej - budowę czterech budynków mieszkalnych wielorodzinnych oznaczonych numerami od 1 do 4. Kredyt udzielony jest na okres 30 miesięcy, do dnia 15 czerwca 2023 roku. Kredyt wypłacany będzie w walucie polskiej i jest oprocentowany w stosunku rocznym, według zmiennej stopy procentowej równej wysokości stawki referencyjnej (WIBOR 3M) powiększonej o marżę Banku. W związku z podpisaniem Umowy ustanawiane zostały w szczególności następujące zabezpieczenia:
hipoteka umowna do kwoty 33.687.000,00 PLN wpisana na pierwszym miejscu na rzecz Banku, ustanowiona na prawie własności nieruchomości położonej we Wrocławiu przy ul. Stoczniowej. W dniu 13 maja 2021 roku spółka Lokum 15, w związku z podpisaniem przez spółkę nowej umowy kredytowej, opisanej pod numerem 8 poniżej, zawarła aneks do umowy kredytowej, na podstawie którego zmieniony został fragment umowy w zakresie jednego z zabezpieczeń kredytu - hipoteki. Po zmianach wprowadzonych aneksem, zabezpieczenie kredytu stanowi hipoteka umowna do kwoty 78 208 500,00 PLN wpisana na pierwszym miejscu na rzecz Banku, ustanowiona na prawie własności nieruchomości położonej we Wrocławiu przy ul. Odolanowskiej/Stoczniowej; hipoteka stanowi wspólne zabezpieczenie kredytów udzielonych Lokum 15 na realizację pierwszego oraz drugiego etapu inwestycji Lokum Verde,
sądowy zastaw rejestrowy na rzecz Banku na wierzytelnościach z Mieszkaniowego Rachunku Powierniczego, prowadzonego
w Banku dla Inwestycji,
weksel własny in blanco z wystawienia Lokum 15 wraz z deklaracją wekslową, poręczony przez Emitenta.
7. W dniu 25 marca 2021 roku spółka Lokum 8 zawarła, jako kredytobiorca, umowę o kredyt nieodnawialny na finansowanie bieżącej działalności (Umowa) z Alior Bank Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (Bank), na mocy, której Lokum 8 otrzymała do dyspozycji kredyt w wysokości 26 547 330,00 PLN (Kredyt) z przeznaczeniem na finansowanie i refinansowanie nakładów związanych z realizacją projektu deweloperskiego Lokum Vista etap IIIa w Krakowie przy ul. Walerego Sławka. Kredyt udzielony jest na okres 27 miesięcy, do dnia 15 czerwca 2023 roku. Kredyt wypłacany będzie w walucie polskiej i jest oprocentowany w stosunku rocznym, według zmiennej stopy procentowej równej wysokości stawki referencyjnej (WIBOR 3M) powiększonej o marżę Banku. W związku z podpisaniem Umowy ustanawiane są
w szczególności następujące zabezpieczenia:
hipoteka umowna do kwoty 39 821 000,00 PLN wpisana na pierwszym miejscu na rzecz Banku, ustanowiona na prawie własności nieruchomości położonej w Krakowie przy ul. Walerego Sławka,
sądowy zastaw rejestrowy na rzecz Banku na wierzytelnościach z Mieszkaniowego Rachunku Powierniczego, prowadzonego
w Banku dla Inwestycji,
weksel własny in blanco z wystawienia Lokum 8 wraz z deklaracją wekslową, poręczony przez Emitenta.
8. W dniu 13 maja 2021 roku spółka Lokum 15 zawarła, jako kredytobiorca, umowę o kredyt nieodnawialny na finansowanie bieżącej działalności (Umowa) z Alior Bank Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (Bank), na mocy, której Lokum 15 otrzymała do dyspozycji kredyt w wysokości 29 654 000,00 PLN (Kredyt) z przeznaczeniem na finansowanie i refinansowanie nakładów związanych z realizacją projektu deweloperskiego Lokum Verde etap II we Wrocławiu przy ul. Odolanowskiej/Stoczniowej. Kredyt udzielony jest na okres 35 miesięcy, do dnia 15 kwietnia 2024 roku. Kredyt wypłacany będzie w walucie polskiej i jest oprocentowany w stosunku rocznym, według zmiennej stopy procentowej równej wysokości stawki referencyjnej (WIBOR 3M) powiększonej o marżę Banku. W związku z podpisaniem Umowy ustanawiane są w szczególności następujące zabezpieczenia:
hipoteka umowna do kwoty 78 208 500,00 PLN wpisana na pierwszym miejscu na rzecz Banku, ustanowiona na prawie własności nieruchomości położonej we Wrocławiu przy ul. Odolanowskiej/Stoczniowej; hipoteka stanowi wspólne zabezpieczenie kredytów udzielonych Lokum 15 na realizację pierwszego oraz drugiego etapu inwestycji Lokum Verde, a także wspólne zabezpieczenie Kredytu oraz umowy kredytowej z dnia 15 grudnia 2020 roku,
sądowy zastaw rejestrowy na rzecz Banku na wierzytelnościach z Mieszkaniowego Rachunku Powierniczego, prowadzonego
w Banku dla Inwestycji,
weksel własny in blanco z wystawienia Lokum 15 wraz z deklaracją wekslową, poręczony przez Emitenta.
9. W dniu 21 grudnia 2021 roku spółka Lokum 4 zawarła, jako kredytobiorca, umowę o kredyt nieodnawialny na finansowanie bieżącej działalności (Umowa) z Alior Bank Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (Bank), na mocy, której Lokum 4 otrzymała do dyspozycji kredyt
w wysokości 108 619 720,00 PLN (Kredyt) z przeznaczeniem na finansowanie i refinansowanie nakładów związanych z realizacją projektu deweloperskiego Lokum Porto – budynki K, L, M, N, O, P we Wrocławiu przy ul. Gnieźnieńskiej. Kredyt udzielony jest na okres 30 miesięcy, do dnia 15 czerwca 2024 roku. Kredyt wypłacany będzie w walucie polskiej i jest oprocentowany w stosunku rocznym, według zmiennej stopy procentowej równej wysokości stawki referencyjnej (WIBOR 3M) powiększonej o marżę Banku. W związku z podpisaniem Umowy ustanawiane są w szczególności następujące zabezpieczenia:
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
hipoteka umowna łączna do kwoty 268 000 000,00 PLN wpisana na pierwszym miejscu na rzecz Banku, ustanowiona na prawie własności nieruchomości położonej we Wrocławiu przy ul. Gnieźnieńskiej; hipoteka stanowi wspólne zabezpieczenie kredytów udzielonych Lokum 4 na realizację etapów inwestycji Lokum Porto w zakresie realizacji budynków A, B, C, D oraz K, L, M, N, O, P,
a także wspólne zabezpieczenie Kredytu oraz umowy kredytowej z dnia 31 lipca 2020 roku,
sądowy zastaw rejestrowy na rzecz Banku na wierzytelnościach z Mieszkaniowego Rachunku Powierniczego, prowadzonego
w Banku dla Inwestycji,
weksel własny in blanco z wystawienia Lokum 4 wraz z deklaracją wekslową, poręczony przez Emitenta.
Wartość rezerw ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym oraz ich zmiany w poszczególnych okresach przedstawiały się następująco:
Rok zakończony | Rezerwy na świadczenia pracownicze | Rezerwy na koszty napraw | Rezerwy z tytułu niewykorzystanych urlopów | Pozostałe | Razem |
Stan na początek okresu | 159 | 1 722 | 562 | ‒ | 2 443 |
Zwiększenie rezerw ujęte jako koszt w okresie |
| 731 | 784 |
| 1 515 |
Rozwiązanie rezerw ujęte jako przychód w okresie (–) | (24) |
|
|
| (24) |
Wykorzystanie rezerw (–) |
|
| (562) |
| (562) |
Stan rezerw na koniec okresu | 135 | 2 453 | 784 | ‒ | 3 372 |
- długoterminowe | 128 | 1 663 |
|
| 1 791 |
- krótkoterminowe | 7 | 790 | 784 |
| 1 581 |
Rok zakończony | Rezerwy na świadczenia pracownicze | Rezerwy na koszty napraw | Rezerwy z tytułu niewykorzystanych urlopów | Pozostałe | Razem |
Stan na początek okresu | 110 | 1 167 | 415 | ‒ | 1 692 |
Zwiększenie rezerw ujęte jako koszt w okresie | 49 | 555 | 562 |
| 1 166 |
Rozwiązanie rezerw ujęte jako przychód w okresie (–) |
|
|
|
| ‒ |
Wykorzystanie rezerw (–) |
|
| (415) |
| (415) |
Stan rezerw na koniec okresu | 159 | 1 722 | 562 | ‒ | 2 443 |
- długoterminowe | 159 | 1 232 |
|
| 1 391 |
- krótkoterminowe |
| 490 | 562 |
| 1 052 |
Rezerwa na niewykorzystane urlopy wypoczynkowe oraz odprawy emerytalne i rentowe zostały obliczone w sposób aktuarialny. Wyceny rezerwy na odprawy emerytalno-rentowe dokonano poprzez określenie salda początkowego zobowiązań na dzień bilansowy z tytułu przewidywanych przyszłych wypłat świadczeń, zgodnie z wytycznymi Międzynarodowego Standardu Rachunkowości nr 19 „Świadczenia pracownicze” przy zastosowaniu metody prognozowanych uprawnień jednostkowych.
Ponadto dokonano wyliczenia kwoty rezerwy na niewykorzystane urlopy wypoczynkowe według stanu na dzień bilansowy. Wartość rezerwy na świadczenia pracownicze w Spółce została obliczona na dzień bilansowy 31 grudnia 2021 roku na podstawie danych sporządzonych na dzień wyceny oraz w oparciu o wiarygodne założenia aktuarialne i informacje makroekonomiczne aktualne na moment sporządzenia wyceny.
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Pozostałe zobowiązania długoterminowe | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Kaucje gwarancyjne | 12 955 | 10 406 |
Z tytułu opłaty przekształceniowej PWUG w prawo własności | 614 | 628 |
Pozostałe zobowiązania długoterminowe razem | 13 569 | 11 034 |
Jako zobowiązania z tytułu umów z klientami Grupa uznaje w szczególności:
zobowiązania z tytułu wpłat na zakup lokali – tj. niezafakturowane wpłaty klientów na poczet zakupu lokali w wysokości wpłaconej kwoty brutto,
przychody przyszłych okresów / przedpłaty na lokale – tj. zafakturowane wpłaty klientów na poczet zakupu lokali w wysokości przychodów przewidzianych do rozpoznania w przyszłych okresach sprawozdawczych.
Zobowiązania z tytułu umów z klientami | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Z tytułu wpłat klientów na zakup lokali mieszkalnych | 34 231 | 20 177 |
Przychody przyszłych okresów/wpłaty na lokale | 35 773 | 10 270 |
Zobowiązania z tytułu umów z klientami razem | 70 004 | 30 447 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 23 686 | 15 260 |
Zobowiązania z tytułu podatków i innych świadczeń | 8 741 | 9 695 |
Zobowiązania z tytułu wypłaty w związku z wystąpieniem komandytariuszy |
| 3 594 |
Zobowiązania z tytułu wypłaty udziałów w zyskach akcjonariuszom mniejszościowym |
| 2 039 |
Pozostałe zobowiązania | 941 | 862 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania razem | 33 368 | 31 450 |
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Kategorie i klasy aktywów finansowych | 31.12.2021 | 31.12.2020 | ||
Wartość godziwa | Wartość bilansowa | Wartość godziwa | Wartość bilansowa | |
a) Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
|
|
|
|
Udzielone pożyczki | 56 | 55 | 244 | 243 |
Środki pieniężne zgromadzone na rachunkach powierniczych | 35 665 | 35 665 | 19 370 | 19 370 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 54 657 | 54 657 | 48 307 | 48 307 |
Środki pieniężne | 28 540 | 28 540 | 41 382 | 41 382 |
b) Aktywa finansowe wyceniane do wartości godziwej przez wynik finansowy |
|
|
|
|
Ekwiwalenty pieniężne - jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych | ‒ | ‒ | 43 025 | 43 025 |
c) Aktywa finansowe wyłączone z zakresu MSSF 9 |
|
|
|
|
Należności z tytułu podatków |
| 51 759 |
| 8 743 |
Kategorie i klasy zobowiązań finansowych | 31.12.2021 | 31.12.2020 | ||
Wartość godziwa | Wartość bilansowa | Wartość godziwa | Wartość bilansowa | |
a) Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu |
|
|
|
|
Dłużne papiery wartościowe | 252 573 | 254 745 | 200 552 | 199 090 |
Kredyty bankowe | 9 640 | 9 234 | 53 444 | 53 444 |
Zobowiązania z tytułu umów z klientami | 70 004 | 70 004 | 30 447 | 30 447 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 38 196 | 38 196 | 32 789 | 32 789 |
b) Zobowiązania finansowe wyłączone z zakresu MSSF 9 |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń i innych świadczeń |
| 11 544 |
| 9 809 |
Zobowiązania z tytułu leasingu |
| 31 889 |
| 32 802 |
Przychody, koszty, zyski lub straty w podziale na kategorie instrumentów finansowych zaprezentowano z nocie 27 „Przychody finansowe”
i nocie 28 „Koszty finansowe”.
Wszystkie instrumenty finansowe (zaprezentowane w notach powyżej) wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są przez Grupę klasyfikowane do poziomu 2. W przypadku jednostek uczestnictwa wartość godziwa jest ustalona w oparciu o cenę jednostki uczestnictwa, ogłoszoną przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Sposób i technika wyceny instrumentów wycenianych w wartości godziwej nie zmieniły się w porównaniu do sposobu i techniki wyceny na dzień 31 grudnia 2020 roku.
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Przychody | Rok zakończony | Rok zakończony |
Przychody ze sprzedaży usług, towarów i materiałów, w tym: | 309 847 | 190 993 |
– mieszkań i lokali wraz z miejscami postojowymi i komórkami | 304 637 | 186 152 |
– usług dodatkowych - wykańczanie lokali pod klucz | 1 908 | 1 811 |
– pozostałe | 3 302 | 3 030 |
SUMA przychodów ze sprzedaży | 309 847 | 190 993 |
Pozostałe przychody operacyjne | 392 | 250 |
Przychody finansowe | 192 | 376 |
SUMA przychodów ogółem z działalności kontynuowanej | 310 431 | 191 619 |
Przychody z działalności zaniechanej | ‒ | ‒ |
Wartość przychodów razem | 310 431 | 191 619 |
Przychody z działalności zaniechanej nie wystąpiły. Grupa nie prowadzi sprzedaży poza granicami Polski, tym samym całość jej przychodów dotyczy sprzedaży zrealizowanej na terenie kraju. Całość przychodów Grupy jest rozpoznawana w danym momencie.
Koszty | Rok zakończony | Rok zakończony |
Koszt sprzedanych produktów | 197 004 | 136 955 |
Koszty sprzedaży | 13 636 | 8 691 |
Koszty ogólnego zarządu | 11 533 | 9 764 |
Pozostałe koszty operacyjne | 390 | 519 |
Koszty finansowe | 14 296 | 7 065 |
(Strata)/odwrócenie straty z tytułu utraty wartości aktywów | 193 | 2 995 |
SUMA kosztów ogółem z działalności kontynuowanej | 237 052 | 165 989 |
Koszty z działalności zaniechanej | ‒ | ‒ |
Wartość kosztów razem | 237 052 | 165 989 |
Koszty operacyjne według rodzaju | Rok zakończony | Rok zakończony |
Amortyzacja | 3 081 | 2 446 |
Zużycie materiałów i energii, w tym: | 74 615 | 38 172 |
– nieruchomości gruntowe przeznaczone do zabudowy | 25 000 |
|
Usługi obce | 201 722 | 143 174 |
Podatki i opłaty | 3 181 | 3 548 |
Świadczenia pracownicze | 16 522 | 12 950 |
Pozostałe koszty rodzajowe | 8 282 | 2 870 |
Koszty według rodzaju razem | 307 403 | 203 160 |
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Zmiana stanu zapasów | (85 230) | (47 750) |
Koszty sprzedaży ( - ) | (13 636) | (8 691) |
Koszty ogólnego zarządu ( - ) | (11 533) | (9 764) |
Koszty sprzedanych produktów | 197 004 | 136 955 |
Amortyzacja | Rok zakończony | Rok zakończony |
Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych | 202 | 62 |
Amortyzacja środków trwałych | 1 639 | 1 745 |
Amortyzacja PWUG wykazanych w zapasach | 1 240 | 639 |
Amortyzacja razem | 3 081 | 2 446 |
w tym: |
|
|
Koszt własny sprzedaży | 1 558 | 988 |
Koszty sprzedaży | 623 | 453 |
Koszty ogólnego zarządu | 900 | 1 005 |
Koszty świadczeń pracowniczych | Rok zakończony | Rok zakończony |
Wynagrodzenia | 13 580 | 10 567 |
Koszty ubezpieczeń społecznych | 2 720 | 2 187 |
Koszty przyszłych świadczeń (rezerwy na niewykorzystane urlopy, odprawy emerytalne) | 222 | 196 |
Koszty świadczeń pracowniczych razem | 16 522 | 12 950 |
Pozostałe przychody operacyjne | Rok zakończony | Rok zakończony |
Zysk ze zbycia majątku trwałego | 102 | 33 |
Uzyskane kary, grzywny i odszkodowania | 206 | 155 |
Inne przychody | 84 | 62 |
Pozostałe przychody operacyjne razem | 392 | 250 |
Pozostałe koszty operacyjne | Rok zakończony | Rok zakończony |
Kary i grzywny | 11 | 101 |
Koszty polis ubezpieczeniowych | 56 | 288 |
Pozostałe | 323 | 130 |
Pozostałe koszty operacyjne razem | 390 | 519 |
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Przychody finansowe | Rok zakończony | Rok zakończony |
Odsetki, w tym: | 158 | 372 |
od jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych |
| 141 |
od środków pieniężnych | 150 | 204 |
od udzielonych pożyczek | 4 | 16 |
Różnice kursowe |
| 4 |
Pozostałe przychody finansowe | 34 |
|
Przychody finansowe razem | 192 | 376 |
Koszty finansowe | Rok zakończony | Rok zakończony |
Odsetki, w tym: | 14 294 | 7 009 |
od obligacji | 13 907 | 6 864 |
od jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych | 158 |
|
od zobowiązań z tytułu leasingu | 207 | 138 |
Różnice kursowe | 1 |
|
Pozostałe koszty finansowe | 1 | 56 |
Koszty finansowe razem | 14 296 | 7 065 |
Odsetki od wyemitowanych obligacji stanowią koszt od zobowiązań wycenianych według zamortyzowanego kosztu.
Z uwagi na liczne przepływy i wzajemne pożyczki udzielane pomiędzy spółkami Grupy, nie ma możliwości bezpośredniego powiązania kosztów finansowania zewnętrznego z tytułu wyemitowanych obligacji z nakładami ponoszonymi na realizację projektów deweloperskich, zatem koszty odsetek od dłużnych papierów wartościowych odnoszone są na wynik finansowy w okresie, którego dotyczą (zgodnie z MSR 23 par. 8).
(Strata)/odwrócenie straty z tytułu utraty wartości aktywów niefinansowych | Rok zakończony | Rok zakończony |
Odwrócenie odpisu aktualizującego należności |
|
|
Odpis aktualizujący wartość należności | (193) | (2 995) |
(Strata)/odwrócenie straty z tytułu utraty wartości aktywów niefinansowych razem | (193) | (2 995) |
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
| Rok zakończony | Rok zakończony |
Podatek bieżący |
|
|
Rozliczenie podatku za okres sprawozdawczy | 15 594 | 3 204 |
Korekty obciążenia podatkowego za poprzednie okresy |
| 51 |
Podatek bieżący | 15 594 | 3 255 |
Podatek odroczony |
|
|
Powstanie i odwrócenie różnic przejściowych | (2 363) | 2 027 |
Powstanie i odwrócenie różnic przejściowych- odstępstwo od zasad rachunkowości |
| (89) |
Rozliczenie niewykorzystanych strat podatkowych | ‒ | ‒ |
Podatek odroczony | (2 363) | 1 938 |
Podatek dochodowy razem | 13 231 | 5 193 |
* odstępstwo od zasad rachunkowości szczegółowo opisane w nocie 2.3 Odstępstwo od zasad rachunkowości
Za 2021 rok Grupa rozpoznała dochód z działalności operacyjnej oraz stratę ze źródła przychody z zysków kapitałowych. Za 2020 rok Grupa rozpoznała dochód zarówno ze źródła przychody z zysków kapitałowych, jak i z działalności operacyjnej. Część bieżąca podatku dochodowego ustalona została według stawki równej 19% dla podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Uzgodnienie podatku dochodowego obliczonego stawką 19 % od wyniku przed opodatkowaniem z podatkiem dochodowym wykazanym
w skonsolidowanym rachunku zysków i strat przedstawia się następująco:
| Rok zakończony | Rok zakończony |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 73 379 | 25 630 |
Stawka podatku | 19% | 19% |
Podatek dochodowy wg stawki krajowej | 13 942 | 4 870 |
Korekty o: |
|
|
Koszty (przychody) nie wchodzące do podstawy opodatkowania | 299 | 800 |
Efekt podatkowy strat nieujętych w podstawie opodatkowania | 52 | 79 |
Wyniki spółek niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym |
| (15) |
Wykorzystanie strat podatkowych z lat poprzednich | (9) |
|
Korekty dotyczące bieżącego podatku dochodowego z lat ubiegłych |
| 51 |
Wpływ podmiotów niekontrolujących | (1 100) | (612) |
Efekt innych stawek podatkowych w jednostkach zagranicznych | 22 | 20 |
Rozpoznane aktywo na podatek odroczony od strat podatkowych (+) | 25 |
|
Rozwiązane aktywo na podatek odroczony od strat podatkowych (-) |
|
|
Podatek według efektywnej stawki podatkowej | 13 231 | 5 193 |
Podatek dochodowy wg stawki krajowej | 18% | 20% |
Spółki jawne – jako spółki osobowe – nie podlegają opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółki zatem nie są podatnikiem podatku dochodowego, status podatnika mają natomiast jej wspólnicy.
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Aktywa oraz rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w następujący sposób wpływają na skonsolidowane sprawozdanie finansowe:
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Saldo na początek okresu: |
|
|
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 17 246 | 21 183 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 23 766 | 4 634 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego - odstępstwo od zasad rachunkowości* |
| 21 351 |
Podatek odroczony per saldo na początek okresu | (6 520) | (4 802) |
Zmiana stanu w okresie wpływająca na: |
|
|
Rachunek zysków i strat (+/-) | 2 363 | (2 027) |
Rachunek zysków i strat (+/-) - odstępstwo od zasad rachunkowości* |
| 89 |
Zyski zatrzymane (+/-) |
| 220 |
Podatek odroczony per saldo na koniec okresu, w tym: | (4 157) | (6 520) |
* odstępstwo od zasad rachunkowości szczegółowo opisane w nocie 2.3 Odstępstwo od zasad rachunkowości
Odroczony podatek dochodowy w 2021 roku wynika z następujących pozycji różnic przejściowych:
Ujemne różnice przejściowe będące podstawą | 31.12.2020 | Zmiana stanu: | 31.12.2021 | ||
Rachunek zysków i strat | Zyski zatrzymane | Przeniesienie do innej pozycji | |||
Aktywa: |
|
|
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe | 368 | (187) |
|
| 181 |
Zapasy | 86 795 | (6 387) |
|
| 80 408 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 1 031 |
|
|
| 1 031 |
Pasywa: |
|
|
|
|
|
Rezerwa na nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalne | 159 | (24) |
|
| 135 |
Rezerwa na niewykorzystane urlopy | 562 | 222 |
|
| 784 |
Pozostałe rezerwy | 1 606 | 682 |
|
| 2 288 |
Dłużne papiery wartościowe |
| 5 743 |
|
| 5 743 |
Zobowiązania handlowe | 248 | (125) |
|
| 123 |
Inne: |
|
|
|
|
|
Nierozliczone straty podatkowe |
| 131 |
|
| 131 |
Razem różnice przejściowe | 90 769 | 55 | ‒ | ‒ | 90 824 |
Stawka podatku | 19% |
|
|
| 19% |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku | 17 246 |
| ‒ |
| 17 257 |
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Dodatnie różnice przejściowe będące podstawą | 31.12.2020 | Zmiana stanu: | 31.12.2021 | ||
Rachunek zysków i strat | Zyski zatrzymane | Przeniesienie do innej pozycji | |||
Aktywa: |
|
|
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe | 2 389 | (174) |
|
| 2 215 |
Nieruchomości inwestycyjne | 128 |
|
|
| 128 |
Zapasy | 28 342 | (1 156) |
|
| 27 186 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 841 | 1 060 |
|
| 1 901 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 25 | (25) |
|
| ‒ |
Pasywa: |
|
|
|
|
|
Dłużne papiery wartościowe | 371 | (371) |
|
| ‒ |
Leasing | (30 503) | 950 |
|
| (29 553) |
Inne: |
|
|
|
|
|
Wynik na sprzedaży lokali, dla których nie zawarto jeszcze umów przeniesienia własności | 11 586 | 22 635 |
|
| 34 221 |
Wycena inwestycji w jednostce zależnej | 111 906 | (35 300) |
|
| 76 606 |
Razem różnice przejściowe | 125 085 | (12 381) | ‒ | ‒ | 112 704 |
Stawka podatku | 19% |
|
|
| 19% |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku | 23 766 |
|
|
| 21 414 |
Odroczony podatek dochodowy w 2020 roku wynika z następujących pozycji różnic przejściowych:
Ujemne różnice przejściowe będące podstawą | 31.12.2019 | Zmiana stanu: | 31.12.2020 | ||
Rachunek zysków i strat | Zyski zatrzymane | Odstępstwo od zasad rachunkowości* | |||
Aktywa: |
|
|
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe | 347 | 21 |
|
| 368 |
Zapasy | 81 629 | 3 605 | 1 561 |
| 86 795 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 997 | 24 | 10 |
| 1 031 |
Pasywa: |
|
|
|
|
|
Rezerwa na nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalne | 110 | 49 |
|
| 159 |
Rezerwa na niewykorzystane urlopy | 415 | 147 |
|
| 562 |
Pozostałe rezerwy | 1 068 | 518 | 20 |
| 1 606 |
Dłużne papiery wartościowe | 345 | (345) |
|
| ‒ |
Zobowiązania handlowe | 125 | 123 |
|
| 248 |
Inne: |
|
|
|
|
|
Nierozliczone straty podatkowe | 26 452 | (26 452) |
|
| ‒ |
Razem różnice przejściowe | 111 488 | (22 310) | 1 591 | ‒ | 90 769 |
Stawka podatku | 19% |
| 19% |
| 19% |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku | 21 183 |
| 302 |
| 17 246 |
* odstępstwo od zasad rachunkowości szczegółowo opisane w nocie 2.3 Odstępstwo od zasad rachunkowości
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Dodatnie różnice przejściowe będące podstawą | 31.12.2019 | Zmiana stanu: | 31.12.2020 | ||
Rachunek zysków i strat | Inne całkowite dochody | Odstępstwo od zasad rachunkowości* | |||
Aktywa: |
|
|
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe | 1 076 | 1 313 |
|
| 2 389 |
Nieruchomości inwestycyjne | 128 |
|
|
| 128 |
Zapasy | 21 626 | 6 716 |
|
| 28 342 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 881 | (40) |
|
| 841 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 460 | (435) |
|
| 25 |
Pasywa: |
|
|
|
|
|
Dłużne papiery wartościowe | 167 | 204 |
|
| 371 |
Leasing | (22 762) | (7 741) |
|
| (30 503) |
Inne: |
|
|
|
|
|
Wynik na sprzedaży lokali, dla których nie zawarto jeszcze umów przeniesienia własności | 22 812 | (11 658) | 432 |
| 11 586 |
Wycena inwestycji w jednostce zależnej |
| (468) |
| 112 374 | 111 906 |
Razem różnice przejściowe | 24 388 | (12 109) | 432 | 112 374 | 125 085 |
Stawka podatku | 19% |
| 19% |
| 19% |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku | 4 634 |
| 82 |
| 23 766 |
* odstępstwo od zasad rachunkowości szczegółowo opisane w nocie 2.3 Odstępstwo od zasad rachunkowości
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto przypadającego akcjonariuszom podmiotu dominującego za dany okres przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto przypadającego akcjonariuszom podmiotu dominującego za dany okres przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu (skorygowaną
o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe).
Ilość akcji zwykłych w 2021 i 2020 roku nie zmieniła się. Na 31 grudnia 2021 roku Lokum Deweloper S.A. nie ma potencjalnie rozwadniających akcji zwykłych.
Kalkulację podstawowego oraz rozwodnionego zysku (straty) na akcję wraz z uzgodnieniem średniej ważonej rozwodnionej liczby akcji przedstawiono poniżej.
| Rok zakończony | Rok zakończony |
Liczba akcji stosowana jako mianownik wzoru |
|
|
Średnia ważona liczba akcji zwykłych | 18 000 000 | 18 000 000 |
Rozwadniający wpływ opcji zamiennych na akcje | ‒ | ‒ |
Średnia ważona rozwodniona liczba akcji zwykłych | 18 000 000 | 18 000 000 |
Działalność kontynuowana |
|
|
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 55 587 | 17 273 |
Podstawowy zysk (strata) na akcję (PLN) | 3,09 | 0,96 |
Rozwodniony zysk (strata) na akcję (PLN) | 3,09 | 0,96 |
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Działalność zaniechana |
|
|
Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej | ‒ | ‒ |
Podstawowy zysk (strata) na akcję (PLN) | ‒ | ‒ |
Rozwodniony zysk (strata) na akcję (PLN) | ‒ | ‒ |
Działalność kontynuowana i zaniechana |
|
|
Zysk (strata) netto | 55 587 | 17 273 |
Podstawowy zysk (strata) na akcję (PLN) | 3,09 | 0,96 |
Rozwodniony zysk (strata) na akcję (PLN) | 3,09 | 0,96 |
Dnia 29 czerwca 2021 roku Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Lokum Deweloper S.A. podjęło uchwałę w sprawie przeznaczenia części zysku netto za rok 2020 w kwocie 9 000 000 PLN do wypłaty dla Akcjonariuszy Spółki. Na każdą akcję Spółki przypadała kwota 0,50 PLN dywidendy. Dywidendą objęte były wszystkie akcje Emitenta w liczbie 18 000 000 sztuk. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Emitenta ustaliło jako dzień dywidendy datę 28 września 2021 roku oraz dzień 15 grudnia 2021 roku jako termin wypłaty dywidendy.
Pozostała część zysku netto, wypracowanego przez Spółkę w 2020 roku w kwocie 46 437 003,68 PLN została przeznaczona na kapitał zapasowy Spółki.
Dnia 29 lipca 2020 roku Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Lokum Deweloper S.A. podjęło uchwałę w sprawie przeznaczenia zysku netto za rok 2019 w kwocie 39 526 890,19 PLN na kapitał zapasowy.
Wspólnicy/akcjonariusze spółek jawnych i komandytowo-akcyjnych nieposiadający kontroli, posiadają prawo do łącznego zysku spółek operacyjnych na poziomie 6,75%. Informację o dywidendach wypłaconych przez spółki z Grupy dla wspólników nieposiadających kontroli przedstawiono poniżej:
| Rok zakończony | Rok zakończony |
Lokum 3 | 89 |
|
Lokum 5 |
| 144 |
Lokum 6 | 223 | 1 642 |
Lokum 7 | 82 | 2 205 |
Lokum 8 |
| 80 |
Lokum 10 | 4 320 |
|
Lokum 12 | 477 |
|
RAZEM | 5 191 | 4 071 |
W okresie zakończonym 31 grudnia 2021 roku ani w okresie zakończonym 31 grudnia 2020 roku Grupa nie zaniechała i w kolejnym roku nie planuje zaniechania żadnego rodzaju działalności.
Grupa nie posiada aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży.
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
| Rok zakończony | Rok zakończony |
Amortyzacja: |
|
|
amortyzacja wartości niematerialnych | 202 | 62 |
amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych | 1 639 | 1 745 |
amortyzacja PWUG wykazanych w zapasach | 1 240 | 639 |
| 3 081 | 2 446 |
|
|
|
Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) składają się z: |
|
|
odsetki otrzymane od udzielonych pożyczek | (11) | (38) |
odsetki naliczone od udzielonych pożyczek | 7 | 22 |
odsetki pozostałe |
| 8 |
odsetki od leasingu | 207 | 138 |
odsetki i opłaty od dłużnych papierów wartościowych | 13 907 | 6 864 |
| 14 110 | 6 994 |
|
|
|
Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej |
|
|
przychody ze sprzedaży wartości niematerialnych i rzeczowych aktywów trwałych | (401) | (34) |
wartość netto sprzedanych wartości niematerialnych i rzeczowych aktywów trwałych | 299 | 1 |
| (102) | (33) |
|
|
|
Zmiana należności |
|
|
zmiana stanu należności wynikająca z bilansu | (49 932) | (23 063) |
korekta o zmianę stanu należności długoterminowych | 38 | (81) |
| (49 894) | (23 144) |
|
|
|
Zmiana stanu zapasów |
|
|
zmiana stanu zapasów wynikająca z bilansu | (94 068) | (96 501) |
korekta o koszty finansowe | 1 037 | 1 528 |
korekta o zmianę stanu aktywów z tytułu praw do użytkowania | (1 240) | 6 756 |
| (94 271) | (88 217) |
|
|
|
Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem zobowiązań finansowych |
|
|
zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych wynikająca z bilansu | 41 475 | (39 379) |
korekta o zmianę stanu zobowiązań z tytułu wypłaty udziałów w zyskach akcjonariuszom mniejszościowym | 2 039 | (2 039) |
korekta o zmianę stanu zobowiązań z tytułu wypłaty w związku z wystąpieniem komandytariuszy | 3 594 | (3 594) |
korekta o zmianę stanu zobowiązań z tytułu nabycia aktywów trwałych | 14 | (327) |
korekta o zmianę stanu zobowiązań długoterminowych | 2 535 | 1 345 |
| 49 657 | (43 994) |
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Informacje o zmianach stanu zadłużenia wynikających z przepływów pieniężnych oraz zmian niepieniężnych przedstawia poniższa tabela.
| Rok zakończony | Rok zakończony |
Zobowiązania finansowe na początek okresu |
|
|
- obligacje | 199 090 | 164 448 |
- kredyty | 53 444 |
|
- leasingi | 32 802 | 24 786 |
Zobowiązania finansowe na początek okresu razem | 285 336 | 189 234 |
Zmiany wynikające z przepływów gotówkowych, w tym: |
|
|
wpływy z tyt. otrzymanych kredytów | 66 643 | 60 208 |
wpływy z tyt. wyemitowanych obligacji (pomniejszone o wydatki na emisje) | 149 115 | 34 857 |
wypływy z tyt. spłaty otrzymanych kredytów | (110 853) | (6 764) |
wypływy z tyt. wykupu obligacji | (100 000) |
|
płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego | (1 307) | (1 114) |
odsetki i prowizje zapłacone w okresie | (8 611) | (8 745) |
| (5 013) | 78 442 |
Zmiany bezgotówkowe, w tym: |
|
|
wartość początkowa środków trwałych w leasingu przyjętych w roku obrotowym | 394 | 9 130 |
odsetki i prowizje naliczone w okresie | 15 151 | 8 530 |
| 15 545 | 17 660 |
Zobowiązania finansowe na koniec okresu |
|
|
- obligacje | 254 745 | 199 090 |
- kredyty | 9 234 | 53 444 |
- leasingi | 31 889 | 32 802 |
Zobowiązania finansowe na koniec okresu razem | 295 868 | 285 336 |
Spółki z Grupy udzielają sobie wzajemnych poręczeń zarówno w związku z zaciąganymi wspólnie kredytami, jak i w ramach transakcji zakupowych. Transakcje te mają charakter wewnątrzgrupowy, poręczenie dotyczy zobowiązań kredytowych oraz zobowiązań handlowych wobec jednostek niepowiązanych. Zobowiązania warunkowe tego typu udzielane jednostkom zależnym przez spółkę Lokum Deweloper S.A. zostały szczegółowo opisane w nocie 38 jednostkowego sprawozdania finansowego spółki Lokum Deweloper S.A. za rok 2021. Pozostałe poręczenia i gwarancje w związku z zawartymi umowami kredytowymi zostały opisane w nocie 17 niniejszego sprawozdania finansowego.
W dniu 24 września 2020 roku Spółka Lokum Deweloper S.A. udzieliła poręczenia za zobowiązania spółki Lokum 8 na rzecz BEL -POL sp. z o.o. do kwoty 594 tys. PLN brutto, z tytułu zapłaty wynagrodzenia za wykonanie kontraktu budowlanego na dostawę i montaż drzwi wejściowych do mieszkań, w związku z realizacją inwestycji przy ul. Walerego Sławka w Krakowie. Poręczenie zostało udzielone do dnia 30 grudnia 2021 roku.
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
W dniu 25 stycznia 2021 roku Spółka Lokum Deweloper S.A. udzieliła poręczenia za zobowiązania spółki Lokum 15 na rzecz Keller – Polska Sp. z o.o. z tytułu zapłaty wynagrodzenia za kontrakt na zaprojektowanie i wykonanie wzmocnienia podłoża gruntowego pod fundamentami budynków i pełnienie nadzoru autorskiego w ww. zakresie, w związku z realizacją I etapu przedsięwzięcia inwestycyjnego przy ul. Odolanowskiej we Wrocławiu.
W dniu 25 marca 2021 roku Lokum 15 oraz Keller – Polska Sp. z o.o. zawarły aneks do kontraktu, rozszerzając jego zakres, wobec czego zmianie uległo wynagrodzenie wykonawcy. Spółka Lokum Deweloper S.A. udzieliła poręczenia za zobowiązania spółki Lokum 15 na rzecz Keller – Polska Sp. z o.o. do kwoty 571 tys. PLN netto, powiększonej o kwotę podatku VAT. Poręczenie zostało udzielone do dnia 15 lipca 2021 roku.
W dniu 10 września 2021 roku Spółka Lokum Deweloper S.A. udzieliła poręczenia za zobowiązania spółki Lokum 4 na rzecz Keller – Polska Sp. z o.o. z tytułu zapłaty wynagrodzenia za kontrakt na zaprojektowanie i wykonanie tymczasowego zabezpieczenia głębokiego wykopu
i pełnienie nadzoru autorskiego w ww. zakresie, w związku z realizacją projektu deweloperskiego Lokum Porto – budynki K, L, M, N, O, P we Wrocławiu przy ul. Gnieźnieńskiej.
Wynik wyceny gwarancji według MSSF 9 na 31 grudnia 2021 roku jest nieistotny.
W dniu 8 lutego 2017 roku Spółka dominująca wytoczyła powództwo o zapłatę kwoty 426 tys. PLN. Jednak z uwagi na bezskuteczność egzekucji postępowanie egzekucyjne zostało umorzone. W dniu 22 stycznia 2019 roku Spółka wytoczyła w trybie art. 299 k.s.h. powództwo o zapłatę kwoty 520 tys. PLN przeciwko Członkom Zarządu pozwanej uprzednio spółki z uwagi na bezskuteczną egzekucję z jej majątku.
W dniu 29 kwietnia 2020 roku, po rozpoznaniu sprawy sąd wydał wyrok zasądzający w całości żądanie Spółki. Strona pozwana złożyła apelację od wyroku, która z uwagi na brak formalny została odrzucona. Wyrok jest prawomocny. Wnioskiem z dnia 27 kwietnia 2021 roku Spółka wystąpiła o wszczęcie postepowania egzekucyjnego. Postępowanie, którego stroną jest Spółka nie wpływa w sposób istotny na działalność Spółki dominującej oraz Grupy Kapitałowej.
W dniu 25 lipca 2019 roku została nadana klauzula wykonalności na tytuł egzekucyjny – akt notarialny, w części dotyczącej poddania się egzekucji co do kwoty 591 000,00 PLN przez dłużnika spółki Lokum 7. W dniu 8 sierpnia 2019 roku Lokum 7 wystąpiła do komornika
z wnioskiem o egzekucję. Postępowanie to nie wpływa w sposób istotny na działalność Spółki dominującej oraz Grupy Kapitałowej.
Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku.
Opis ryzyk i niepewności związanych ze sprawami podatkowymi został opisany w Sprawozdaniu z działalności zarządu Grupy Kapitałowej
w nocie 3.1.3 oraz w nocie 38 niniejszego sprawozdania finansowego.
W dniu 18 listopada 2019 roku Spółka Lokum Deweloper S.A. otrzymała postanowienie o wszczęciu postępowania kontrolnego przez Urząd Celno-Skarbowy we Wrocławiu w zakresie kontroli przestrzegania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2018 rok. W dniu 30 grudnia 2020 roku został doręczony Spółce wynik kontroli celno-skarbowej z dnia 16 grudnia 2020 roku dotyczący przestrzegania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2018 rok. Szczegółowe ustalenia dokonane przez Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu w zakresie prawidłowości rozliczeń Spółki wykazały zaniżenie podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości 51 765,00 PLN. Po przeprowadzeniu ponownej weryfikacji materiału zebranego przez Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu, Spółka zgodziła się ze stanowiskiem organu podatkowego w przedmiotowej sprawie i uiściła należny podatek dochodowy wraz z odsetkami w terminie dwóch tygodni od odebrania wyniku kontroli.
Poza ww. obszarem, Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu stwierdził m.in. nieprawidłowości w zakresie poboru zryczałtowanego podatku u źródła od dochodów wypłacanych podmiotowi zagranicznemu. Organ podatkowy ustalił, że Spółka jako płatnik podatku, nie pobrała i nie odprowadziła kwoty 2 409 960,00 PLN. Po konsultacjach ze specjalistami z zakresu prawa podatkowego, Spółka nie zgodziła się z ustaleniami Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu w tym zakresie. W ocenie Spółki Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu błędnie nie zastosował zwolnienia wynikającego zarówno z ustawy o CIT, jak
i przepisów wspólnotowych, co w konsekwencji prowadzi do nieuzasadnionego podwójnego opodatkowania. W związku z powyższym Spółka nie skorzystała z prawa do złożenia korekty deklaracji podatkowych zgodnie z treścią ustaleń Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Celno
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
-Skarbowego we Wrocławiu wiedząc, że kontrola przekształci się następnie w postępowanie podatkowe. W dniu 9 czerwca 2021 roku zostało doręczone Spółce postanowienie o przekształceniu zakończonej kontroli celno-skarbowej w postępowanie podatkowe z dnia 26 maja 2021 roku w sprawie przestrzegania przepisów prawa podatkowego w zakresie obowiązków płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu przychodów z udziału w zyskach osób prawnych za 2018 rok. W dniu 19 sierpnia 2021 roku Spółka Lokum Deweloper S.A. otrzymała decyzję pierwszej instancji z dnia 4 sierpnia 2021 roku w sprawie postępowania podatkowego. Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu orzekł o odpowiedzialności podatkowej płatnika Lokum Deweloper S.A. z tytułu niepobranego zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od przychodów z udziału w zyskach osób prawnych i określił należność z tego tytułu w kwocie 2 409 960,00 PLN. W dniu 2 września 2021 roku Spółka wniosła odwołanie od decyzji Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu z dnia 4 sierpnia 2021 roku i uchylenie zaskarżonej decyzji w całości oraz umorzenie postępowania. W dniu 11 listopada 2021 roku Spółka Lokum Deweloper S.A. otrzymała postanowienie z dnia 27 października 2021 roku wskazujące nowy termin załatwienia sprawy do 2 marca 2022 roku. W dniu 11 marca 2022 roku Spółka otrzymała postanowienie z dnia 25 lutego 2022 roku wskazujące nowy termin zakończenia kontroli celno-skarbowej do 2 czerwca 2022 roku. Do dnia zatwierdzenia do publikacji niniejszego sprawozdania finansowego otrzymana decyzja pierwszej instancji nie podlega wykonaniu.
Spółka zdecydowała o ujęciu w sprawozdaniu finansowym na dzień bilansowy wyniku kontroli, wykazując m.in. zobowiązanie oraz należność publiczno-prawną, która została objęta odpisem aktualizującym, w kwocie 3 099 tys. PLN. Spółka nie zgadza się ze stwierdzonymi przez Organ nieprawidłowościami, a rozpoznany odpis podyktowany jest daleko idącą ostrożnością Emitenta. W opinii zarządu Emitenta będące przedmiotem kontroli rozliczenia podatkowe w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego zostały przeprowadzone w sposób prawidłowy i Emitent będzie bronił swojego stanowiska w dalszym toku postępowania, wykorzystując wszelkie przewidziane przepisami prawa podatkowego środki odwoławcze. Uwzględniając jednak realia prowadzonych postępowań podatkowych, uzyskanie ostatecznego rozstrzygnięcia może być procesem długotrwałym.
W dniu 12 października 2021 roku Spółka Lokum Deweloper S.A. otrzymała postanowienie o wszczęciu postępowania kontrolnego przez Dolnośląski Urząd Celno-Skarbowy we Wrocławiu w przedmiocie przestrzegania przepisów prawa podatkowego w zakresie obowiązków płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu przychodów z udziału w zyskach osób prawnych za 2019 rok.
W dniu 19 stycznia 2022 roku Spółka Lokum Deweloper S.A. otrzymała postanowienie z dnia 5 stycznia 2022 roku wskazujące nowy termin zakończenia kontroli celno-skarbowej do 12 kwietnia 2022 roku.
Grupa Kapitałowa narażona jest na ryzyka związane z instrumentami finansowymi. Aktywa oraz zobowiązania finansowe Grupy w podziale na kategorie zaprezentowano w nocie numer 22.
Ryzykami, na które narażona jest Grupa są:
ryzyko rynkowe obejmujące przede wszystkim ryzyko stopy procentowej,
ryzyko kredytowe,
ryzyko płynności,
ryzyko podatkowe,
prowadzone postępowania administracyjne w zakresie prawa zagospodarowania nieruchomości oraz prawa budowlanego,
sytuacja związana z epidemią wirusa SARS-CoV-2,
wojna w Ukrainie.
Zarządzanie ryzykiem finansowym Grupy koordynowane jest przez Spółkę dominującą. W procesie zarządzania ryzykiem najważniejsze są następujące cele:
zabezpieczenie krótkoterminowych oraz średnioterminowych przepływów pieniężnych,
stabilizacja wahań wyniku finansowego Grupy,
osiągnięcie stopy zwrotu z długoterminowych inwestycji wraz z pozyskaniem optymalnych źródeł finansowania działań inwestycyjnych.
Grupa nie zawiera transakcji na rynkach finansowych w celach spekulacyjnych. Od strony ekonomicznej przeprowadzane transakcje mają charakter zabezpieczający przed określonym ryzykiem.
Grupa nie wykorzystuje instrumentów pochodnych jako zabezpieczenie przepływów pieniężnych.
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Poniżej przedstawiono najbardziej znaczące ryzyka, na które narażona jest Grupa. Pozostałe istotne czynniki ryzyka i zagrożenia zostały opisane w sprawozdaniu zarządu z działalności Grupy Kapitałowej publikowane jednocześnie z niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym.
Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe
Większość transakcji w Grupie przeprowadzanych było w PLN. Z uwagi na fakt, że Grupa nie dokonywała innych istotnych transakcji zakupu i sprzedaży towarów i usług w walutach obcych ekspozycja na ryzyko walutowe była znikoma. Znaczne osłabienie kursu PLN może mieć pośredni wpływ na koszty realizacji inwestycji, szczególnie w przypadku dostaw materiałów budowlanych oraz innych niezbędnych elementów składowych realizowanych inwestycji, których wytworzenie nie odbywa się w całości w Polsce, a dostawcy rozliczają swoje zakupy w walutach obcych.
Analiza wrażliwości na ryzyko stopy procentowej
Zarządzanie ryzykiem stopy procentowej koncentruje się na zminimalizowaniu wahań przepływów odsetkowych z tytułu aktywów oraz zobowiązań finansowych oprocentowanych zmienną stopą procentową. Narażenie Grupy na ryzyko stóp procentowych związane jest
z aktywami i zobowiązaniami finansowymi, w szczególności z wyemitowanymi obligacjami.
Potencjalny wpływ w skali roku zmiany oprocentowania rynkowego na wynik finansowy generowany z instrumentów finansowych
o zmiennym oprocentowaniu przedstawia poniższa tabela. Analiza opiera się na założeniu, że inne zmienne pozostaną na stałym poziomie.
Ryzyko stóp procentowych | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Udzielone pożyczki (Kapitał) | 55 | 243 |
Dłużne papiery wartościowe | (250 000) | (200 000) |
Kredyty bankowe | (9 234) | (53 444) |
Ekspozycja netto | (259 179) | (253 201) |
Szacowana zmiana stóp procentowych | +/- 1% | +/- 1% |
Wpływ wzrostu/spadku stopy procentowej o 1 p.p. | +/- 2 592 | +/- 2 532 |
Grupa nie stosuje instrumentów na stopę procentową ani innych podobnych, które mogłyby ograniczać ryzyko związane z fluktuacjami stopy procentowej.
Głównymi aktywami finansowymi Grupy są środki na rachunkach bankowych i należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności, które reprezentują największą ekspozycję na ryzyko kredytowe w relacji do aktywów finansowych.
Spółki z Grupy rozliczają się ze swoimi klientami w głównej mierze na podstawie przedpłat. Akt notarialny przenoszący własność lokalu podpisywany jest najczęściej w momencie, kiedy należność za dany lokal została uiszczona. Wobec powyższego ekspozycja na ryzyko kredytowe należności z tytułu dostaw i usług jest znikoma.
Ryzyko kredytowe powstaje w przypadku środków pieniężnych oraz depozytów w bankach i instytucjach finansowych, a także w odniesieniu do klientów i najemców Grupy w postaci nierozliczonych należności (ryzyko niewypłacalności). Grupa posiada procedury pozwalające ocenić wiarygodność kredytową klientów i najemców, w przypadku najemców stosowane są także zabezpieczenia w postaci kaucji.
Grupa nie identyfikuje znaczącej koncentracji ryzyka. W przypadku instytucji finansowych i banków, Grupa korzysta z usług renomowanych jednostek.
Grupa Kapitałowa jest narażona na ryzyko utraty płynności tj. zdolności do terminowego regulowania zobowiązań finansowych. Grupa zarządza ryzykiem płynności poprzez monitorowanie terminów płatności oraz zapotrzebowania na środki pieniężne w zakresie obsługi krótkoterminowych płatności (transakcje bieżące monitorowane w okresach tygodniowych) oraz długoterminowego zapotrzebowania na gotówkę na podstawie prognoz przepływów pieniężnych aktualizowanych w okresach miesięcznych. Zapotrzebowanie na gotówkę
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
porównywane jest z dostępnymi źródłami pozyskania środków (w tym zwłaszcza poprzez ocenę zdolności pozyskania finansowania w postaci kredytów) oraz konfrontowane jest z inwestycjami wolnych środków.
Zdaniem zarządu Grupa ma wystarczającą ilość środków pieniężnych do terminowego regulowania wszelkich zobowiązań. Minimalizacja ryzyka płynności w dłuższej perspektywie czasu realizowana jest poprzez dostępność kredytów bankowych. Na dzień 31 grudnia 2021 roku spółki Grupy dysponowały niewykorzystanymi środkami kredytowymi w wysokości 273,4 mln PLN.
Biorąc pod uwagę strukturę bilansu Grupy, na dzień bilansowy nie występuje istotne ryzyko płynności. Posiadane przez Grupę aktywa obrotowe (812,5 mln PLN) znacząco przekraczają wartość zobowiązań krótkoterminowych (132,0 mln PLN).
Zgodnie z par. B11 MSSF 7 przy ustaleniu odpowiedniej ilości przedziałów czasowych w analizie terminów wymagalności zobowiązań Grupa Kapitałowa kieruje się własnym osądem. Z tego względu przedział czasowy krótszy niż rok został przedstawiony w dwóch okresach.
Na dzień bilansowy zobowiązania Grupy mieściły się w następujących przedziałach terminów wymagalności.
| Krótkoterminowe | Długoterminowe | RAZEM | |||
| do 6 m-cy | do 12 m-cy | Powyżej 1 roku do 3 lat | Powyżej 3 do 5 lat | Powyżej 5 lat | |
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
Dłużne papiery wartościowe | 6 334 | 8 307 | 198 666 | 41 438 |
| 254 745 |
Leasing | 875 | 2 156 | 4 695 | 2 553 | 21 610 | 31 889 |
Kredyty bankowe | 2 725 | 3 832 | 2 677 |
|
| 9 234 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 32 590 | 778 | 13 277 | 20 | 272 | 46 937 |
| Krótkoterminowe | Długoterminowe | RAZEM | |||
| do 6 m-cy | do 12 m-cy | Powyżej 1 roku do 3 lat | Powyżej 3 do 5 lat | Powyżej 5 lat | |
Stan na 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
Dłużne papiery wartościowe | 103 698 | 2 040 | 106 930 |
|
| 212 668 |
Leasing | 602 | 1 852 | 5 795 | 2 802 | 21 751 | 32 802 |
Kredyty bankowe |
| 3 832 | 2 677 |
|
| 6 509 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 30 577 | 873 | 10 722 | 20 | 292 | 42 484 |
Polskie przepisy prawa podatkowego dotyczące w szczególności podatku dochodowego podlegają częstym modyfikacjom, obejmującym zarówno brzmienie poszczególnych regulacji, jak również sposób stosowania ich wykładni przez organy podatkowe i sądy administracyjne. Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podlegające regulacjom (na przykład sprawy celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i sankcji, a ewentualne dodatkowe zobowiązania podatkowe powstałe w ocenie takich organów kontrolnych muszą być uregulowane wraz z odsetkami. Brak odniesienia do utrwalonych regulacji prawnych w Polsce powoduje występowanie w obowiązujących przepisach niejasności i niespójności potęgowanych niejednoznacznymi pojęciami i nieostrymi definicjami. Elementy te prowadzą w praktyce do daleko idących trudności w stosowaniu regulacji prawa podatkowego, w szczególności niejednokrotnie braku możliwości uzyskania zarówno ze strony organów podatkowych, jak i doradców podatkowych jednoznacznych zaleceń co do sposobu postępowania, który dałaby pewność co do poprawności dokonywanych rozliczeń podatkowych. Często występujące różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno wewnątrz organów państwowych, jak i pomiędzy organami państwowymi i przedsiębiorstwami, powodują powstawanie obszarów niepewności i konfliktów. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest znacząco wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej rozwiniętym systemie podatkowym. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym poziom niepewności co do dokonywanych rozliczeń podatkowych są obowiązujące od 15 lipca 2016 r. przepisy Ordynacji Podatkowej wprowadzające do polskiego systemu prawa Ogólną Klauzulę Zapobiegającą Nadużyciom (tzw. klauzula GAAR). Istotą tych regulacji pozostaje przyznanie organom podatkowym uprawnienia do oceny, czy dana czynność gospodarcza
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
jest realizowana przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej.
Zważywszy na rozbudowaną strukturę Grupy oraz finansowanie podmiotów Grupy poprzez emisję obligacji i weksli nabywanych przez fundusz inwestycyjny zamknięty, Grupa zdaje sobie sprawę z potencjalnego zainteresowania organów skarbowych procesami gospodarczymi
i transakcjami dokonywanymi przez spółki wewnątrz Grupy Kapitałowej. Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku. W wyniku przeprowadzanych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe spółek z Grupy Kapitałowej mogą zostać powiększone dodatkowe zobowiązania podatkowe.
Szczegółowy opis przeprowadzonych kontroli celno-skarbowych w Spółce zawarto w nocie 37.
Zdaniem Grupy na dzień 31 grudnia 2021 roku nie było zasadności tworzenia innych rezerw na rozpoznane i policzalne ryzyko podatkowe, jednak wskazane czynniki powodują, iż finalnie ustalenie ostatecznego poziomu zobowiązań podatkowych w niektórych sytuacjach może być uzależnione od subiektywnej oceny danego zdarzenia na tle ogólnych i nieprecyzyjnych zapisów w prawie podatkowym. W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w skonsolidowanym i jednostkowym sprawozdaniu finansowym mogą się zmienić w przyszłości, w wyniku ostatecznej decyzji organu podatkowego.
Działalność Grupy w zakresie projektów deweloperskich wiąże się z koniecznością uzyskania stosownych decyzji i zezwoleń administracyjnych. Podmioty Grupy muszą uzyskiwać w szczególności decyzje o warunkach zabudowy dla nieruchomości nieobjętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz pozwolenia na budowę, co może wiązać się z koniecznością pozyskiwania dodatkowych dokumentów takich jak uzgodnienia, opinie czy zgody właścicieli lub posiadaczy sąsiednich nieruchomości. Dodatkowo w toku prowadzenia inwestycji istnieje ryzyko wstrzymania jej prowadzenia przez właściwe organy, w szczególności wskutek protestów właścicieli lub posiadaczy sąsiednich nieruchomości lub z innych przyczyn przewidzianych prawem.
Po zakończeniu procesu budowlanego konieczne jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Dodatkowo w trakcie procesu inwestycyjnego, w niektórych przypadkach, koniecznym jest uzyskanie decyzji o podziale nieruchomości, zaś w każdym przypadku dla obrotu wybudowanymi lokalami niezbędne jest uzyskanie zaświadczeń o samodzielności lokali. Uzyskiwanie stosownych decyzji administracyjnych wiąże się często z długotrwałymi postępowaniami administracyjnymi, co powoduje powstanie ryzyka braku możliwości zakończenia poszczególnych faz inwestycji w zakładanych przez Grupę terminach. W szczególności opóźnienie w wydaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie przez uprawniony organ może przesunąć datę przekazania lokalu i aktu notarialnego przenoszącego własność, które alternatywnie stanowią datę ewidencjonowania przychodów ze sprzedaży lokali.
Sytuacja związana z epidemią wirusa SARS-CoV-2 w 2021 roku została opisana w nocie 4 niniejszego sprawozdania finansowego.
Wojna w Ukrainie nie ma wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki i Grupy Kapitałowej Lokum Deweloper za okres zakończony 31 grudnia 2021 roku. Zarząd Spółki monitoruje konflikt zbrojny oraz istotny wzrost napięcia w relacjach z Rosją nie tylko na linii Ukraina - Rosja, ale także UE/USA – Rosja, który może mieć wpływ na działalność Grupy Kapitałowej i Spółki w 2022 roku. Niedobór surowców i materiałów oraz brak pracowników i deprecjacja waluty PLN wobec USD i EUR może spowodować ograniczenie podaży. Wojna w Ukrainie może mieć również wpływ na inflację i spowolnienie sprzedaży mieszkań spowodowane m.in. trudnościami w uzyskiwaniu kredytowania przez klientów.
Grupa Kapitałowa zarządza kapitałem w celu zapewnienia zdolności kontynuowania działalności przez Grupę oraz zapewnienia oczekiwanej stopy zwrotu dla akcjonariuszy.
Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej odpowiednie korekty. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Grupa może wypłacić dywidendę dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje. W okresie zakończonym 31 grudnia 2021 roku oraz w okresie zakończonym dnia 31 grudnia 2020 roku nie wprowadzono żadnych istotnych zmian celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Poniższa tabela zawiera kalkulację zadłużenia netto dla Grupy Kapitałowej.
Zadłużenie netto | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Dłużne papiery wartościowe | 254 745 | 199 090 |
Leasing | 31 889 | 32 802 |
Kredyty bankowe | 9 234 | 53 444 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | (28 540) | (84 407) |
Zadłużenie netto | 267 328 | 200 929 |
Kapitał własny | 404 933 | 356 937 |
Kapitał i zadłużenie netto | 672 261 | 557 866 |
Wskaźnik dźwigni (zadłużenie netto / kapitał + zadłużenie netto) | 39,8% | 36,0% |
Zarówno Grupa, jak i Spółka dominująca nie podlegają zewnętrznym wymogom kapitałowym.
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym wybrane wskaźniki kształtowały się na następującym poziomie:
EBITDA | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 87 676 | 35 314 |
Amortyzacja | 3 081 | 2 446 |
EBITDA | 90 757 | 37 760 |
We wszystkich okresach wskaźniki mieściły się na zakładanych przez Grupę poziomach.
Podmioty powiązane z Grupą obejmują kluczowy personel kierowniczy, jednostki stowarzyszone, jednostki zależne wyłączone z obowiązku konsolidacji oraz pozostałe podmioty powiązane, do których Grupa zalicza podmioty kontrolowane przez jednostkę dominującą, jednostkę dominującą najwyższego szczebla w stosunku do Lokum Deweloper S.A. oraz kluczowy personel kierowniczy.
Do kluczowego personelu kierowniczego zgodnie z dyspozycją MSR 24 Grupa zalicza członków zarządu i rady nadzorczej spółki dominującej oraz spółek zależnych.
Kluczowy personel kierowniczy stanowią na dzień 31 grudnia 2021 roku:
Imię i nazwisko | Rodzaj powiązania | Funkcja w Grupie Kapitałowej |
Bartosz Kuźniar | Osobowe, kapitałowe | prezes zarządu Lokum Deweloper |
|
| prezes zarządu Lokum Holding 1 |
|
| prezes zarządu Lokum Holding 2 |
|
| prezes zarządu Lokum Holding 3 |
|
| prezes zarządu Lokum Holding 4 |
|
| prezes zarządu Olczyk |
|
| prezes zarządu LD |
|
| dyrektor klasy A Lokum Investment |
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
|
| posiadacz certyfikatów inwestycyjnych Lokum Deweloper FIZ |
|
| wspólnik spółek zależnych: Lokum 1, Lokum 2, Lokum 3, Lokum 4, Lokum 5, Lokum 6, Lokum 7, Lokum 8, Lokum 9, Lokum 10, Lokum 12, Lokum 13, Lokum 14, Lokum 15 |
|
| akcjonariusz spółek zależnych: Lokum 11, Lokum 16 |
Tomasz Dotkuś | Osobowe, kapitałowe | wiceprezes zarządu ds. finansowych Lokum Deweloper |
|
| wiceprezes zarządu ds. finansowych Lokum Holding 1 |
|
| wiceprezes zarządu ds. finansowych Lokum Holding 2 |
|
| wiceprezes zarządu ds. finansowych Lokum Holding 3 |
|
| wiceprezes zarządu ds. finansowych Lokum Holding 4 |
|
| wiceprezes zarządu ds. finansowych Olczyk |
|
| wiceprezes zarządu ds. finansowych LD |
Dariusz Olczyk | Osobowe, kapitałowe | przewodniczący rady nadzorczej Lokum Deweloper |
|
| dyrektor klasy A Lokum Investment |
Jan Olczyk | Osobowe, kapitałowe | wiceprzewodniczący rady nadzorczej Lokum Deweloper |
Arkadiusz Król | Osobowe, kapitałowe | sekretarz rady nadzorczej Lokum Deweloper |
|
| posiadacz certyfikatów inwestycyjnych Lokum Deweloper FIZ |
|
| wspólnik spółek zależnych: Lokum 1, Lokum 2, Lokum 3, Lokum 4, Lokum 5, Lokum 6, Lokum 7, Lokum 8, Lokum 9, Lokum 10, Lokum 12, Lokum 13, Lokum 14, Lokum 15 |
|
| akcjonariusz spółek zależnych: Lokum 11, Lokum 16 |
Bartosz Krzesiak | Osobowe | członek rady nadzorczej Lokum Deweloper |
Emilia Sawicka | Osobowe | członek rady nadzorczej Lokum Deweloper |
Szczegółowe informacje o wynagrodzeniu kluczowego personelu, w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, przedstawiono w nocie 41.
Grupa Kapitałowa nie udzieliła kluczowemu personelowi kierowniczemu żadnych pożyczek w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym.
Do pozostałych podmiotów powiązanych na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa zalicza:
Imię i nazwisko | Rodzaj powiązania | Sposób powiązania |
Halit s.à r.l. | Osobowe, kapitałowe | Dariusz Olczyk - właściciel |
Olczyk sp. j. | Osobowe | Dariusz Olczyk – wspólnik |
Apeiron Synthesis S.A. | Osobowe | Dariusz Olczyk – akcjonariusz, członek rady nadzorczej |
Cavita Group sp. z o.o. (dawniej: Infisanus sp. z o.o.) | Osobowe | Dariusz Olczyk – udziałowiec |
Nasze Pasaże sp. z o.o. | Osobowe | Dariusz Olczyk – udziałowiec |
Nasze Pasaże S.A. | Osobowe, kapitałowe | Dariusz Olczyk – akcjonariusz, przewodniczący rady nadzorczej |
Pure Energy Systems sp. z o.o. | Osobowe | Dariusz Olczyk – udziałowiec |
Podsumowanie transakcji z pozostałymi podmiotami powiązanymi w 2021 i w 2020 roku przedstawiają poniższe tabele.
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
| Rok | Przychody ze sprzedaży | Pozostałe przychody operacyjne i finansowe | Zakupy usług, towarów i środków trwałych | Pozostałe koszty operacyjne i finansowe |
Pozostałe jednostki powiązane | 2021 | 14 066 | 23 | 56 |
|
Pozostałe jednostki powiązane | 2020 | 28 797 | 44 | 421 |
|
|
|
|
|
|
|
| Rok | Udzielone pożyczki | Należności handlowe i pozostałe należności | Zobowiązania z tytułu umów z klientami | Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
Pozostałe jednostki powiązane | 2021 | 55 | 36 827 | 122 |
|
Pozostałe jednostki powiązane | 2020 | 62 | 27 050 | 157 | 409 |
Transakcje z podmiotami nieobjętymi konsolidacją dokonywane były na zasadach rynkowych.
Nie wystąpiły przesłanki do dokonania odpisów aktualizujących wartość należności od pozostałych podmiotów powiązanych, w związku
z czym nie ujęto z tego tytułu żadnych kosztów w skonsolidowanym rachunku zysków i strat.
Łączna wartość wynagrodzeń i innych świadczeń dla członków zarządu Spółki dominującej wyniosła:
|
| w spółce | dominującej |
| w spółkach zależnych oraz stowarzyszonych |
|
|
|
| wynagrodzenie za | inne świadczenia za | wynagrodzenie za | wypłaty | z zysku za |
|
|
| rok zakończony | rok zakończony | rok zakończony | rok zakończony | lata wcześniejsze | Razem |
Bartosz Kuźniar | prezes zarządu | 38 | 12 | 96 |
| 2 420 | 2 566 |
Tomasz Dotkuś | wiceprezes zarządu ds. finansowych - | 399 | 8 | 224 |
|
| 631 |
Razem |
| 437 | 20 | 320 | ‒ | 2 420 | 3 197 |
Łączna wartość wynagrodzeń i innych świadczeń dla członków rady nadzorczej Spółki dominującej wyniosła:
|
| w spółce | dominującej |
| w spółkach zależnych oraz stowarzyszonych |
|
|
|
| wynagrodzenie za | inne świadczenia za | wynagrodzenie za | wypłaty | z zysku za |
|
|
| rok zakończony | rok zakończony | rok zakończony | rok zakończony | lata wcześniejsze | Razem |
Dariusz Olczyk | przewodniczący rady nadzorczej | 26 |
|
|
|
| 26 |
Jan Olczyk | wiceprzewodniczący rady nadzorczej | 22 |
|
|
|
| 22 |
Arkadiusz Król | sekretarz rady nadzorczej | 18 |
|
|
| 754 | 772 |
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Bartosz Krzesiak | członek rady nadzorczej | 24 |
|
|
|
| 24 |
Emilia Sawicka | członek rady nadzorczej | 26 |
|
|
|
| 26 |
Razem |
| 116 | ‒ | ‒ | ‒ | 754 | 870 |
Przeciętne zatrudnienie w Grupie w podziale na poszczególne grupy zawodowe oraz rotacja pracowników kształtowały się następująco:
Przeciętne zatrudnienie | Rok zakończony | Rok zakończony |
Pracownicy administracyjni | 97 | 95 |
Razem | 97 | 95 |
Przeciętne zatrudnienie | Rok zakończony | Rok zakończony |
Liczba pracowników przyjętych | 10 | 11 |
Liczba pracowników zwolnionych | 7 | 6 |
Razem | 3 | 5 |
Rada nadzorcza spółki dominującej, działając zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami zawodowymi, dokonała wyboru firmy audytorskiej do badania sprawozdań finansowych. Firmą audytorską wybraną do badania sprawozdań finansowych Spółki jest spółka
PKF Consult sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Orzyckiej 6 lok. 1B, wpisaną na listę firm audytorskich prowadzoną przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego pod nr 477.
Wynagrodzenie firmy audytorskiej z poszczególnych tytułów wyniosło:
Wynagrodzenie wypłacone lub należne za rok obrotowy | Rok zakończony | Rok zakończony |
za badanie rocznego jednostkowego sprawozdania finansowego | 71 | 71 |
za przegląd sprawozdania finansowego i skonsolidowanego | 44 | 44 |
Razem | 115 | 115 |
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
W okresie dwunastu miesięcy zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku uzyskano decyzje o pozwoleniu na użytkowanie inwestycji:
W dniu 13 maja 2021 roku spółka Lokum 9 uzyskała zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu, które w okresie stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 traktowane jest jak udzielenie pozwolenia na użytkowanie, dla inwestycji Lokum Siesta – etap II obejmującej 121 mieszkań. Zaświadczenie jest ostateczne.
W dniu 14 maja 2021 roku spółka Lokum 8 uzyskała zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu, które w okresie stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 traktowane jest jak udzielenie pozwolenia na użytkowanie, dla inwestycji Lokum Vista – etap II A obejmującej 180 mieszkań oraz inwestycji Lokum Vista – etap IIB obejmującej 61 mieszkań. Zaświadczenie jest ostateczne,
W dniu 18 listopada 2021 roku spółka Lokum 13 uzyskała zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu, które w okresie stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 traktowane jest jak udzielenie pozwolenia na użytkowanie, dla inwestycji Lokum Salsa – etap 1 obejmującej 83 mieszkania oraz inwestycji Lokum Salsa – etap 2 obejmującej 147 mieszkań. Zaświadczenia są ostateczne.
W dniu 30 grudnia 2021 roku spółka Lokum 14 uzyskała zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu, które w okresie stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 traktowane jest jak udzielenie pozwolenia na użytkowanie, dla inwestycji Lokum Monte – etap 2A obejmującej 56 mieszkań. Zaświadczenie jest ostateczne.
W dniu 2 lipca 2021 roku LOKUM DEWELOPER FIZ zawarł umowę nabycia prawa własności zabudowanej nieruchomości gruntowej oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków jako działka nr 4/80, położonej we Wrocławiu przy ul. Lothara Herbsta, o powierzchni 1,9179 ha (Nieruchomość). Łączna cena sprzedaży Nieruchomości wynosiła 25 000 000,00 PLN netto plus należny podatek VAT, tj. 30 750 000,00 PLN brutto. Pierwotnie, stroną przedwstępnej umowy sprzedaży Nieruchomości (Umowa przedwstępna) była spółka Lokum 16. W dniu
2 lipca 2021 roku Lokum 16 przeniosła na Lokum Deweloper FIZ wszelkie prawa i obowiązki wynikające z Umowy przedwstępnej. Uiszczony zadatek w kwocie 2 mln PLN brutto został zwrócony Lokum 16.
W dniu 29 lipca 2021 roku Lokum 2 (Sprzedający) zawarła z LOKUM DEWELOPER FIZ (Kupujący) warunkową umowę sprzedaży prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej nieruchomości gruntowej, oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 10/12, położonej we Wrocławiu przy ul. Cz. Klimasa i ul. Bogedaina, o powierzchni 0,0183 ha (Nieruchomość 1), a także umowę sprzedaży prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej nieruchomości gruntowej, oznaczonej w ewidencji gruntów jako działki 10/14, 10/15, 10/16, 10/19 i 10/21, położonej we Wrocławiu przy ul. Cz. Klimasa, o łącznej powierzchni 1,7894 ha (Nieruchomość 2). Cena sprzedaży Nieruchomości 1 wyniosła 142 000,00 PLN netto plus należny podatek VAT, tj. 174 660,00 PLN brutto, a cena sprzedaży Nieruchomości 2 wyniosła 13 813 300,00 PLN netto plus należny podatek VAT, tj. 16 990 359,00 PLN brutto. Zawarcie umowy przeniesienia prawa do Nieruchomości 1 nastąpiło w dniu 31 sierpnia 2021 roku, z uwagi na nieskorzystanie przez Gminę Wrocław z prawa pierwokupu.
W dniu 23 września 2021 roku Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dokonał wpisu rejestracji zmiany statutu Emitenta w związku z podjęciem przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy
w dniu 29 czerwca 2021 roku uchwały w sprawie zmiany statutu Spółki. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki upoważniło Radę Nadzorczą Spółki do ustalenia tekstu jednolitego Statutu Spółki.
W dniu 28 października 2021 roku Lokum 1 zawarła warunkową umowę nabycia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej położonej w Sobótce przy ul. Dworcowej, AM-18, obręb Sobótka, oznaczonej w ewidencji gruntów jako działki nr 1/4, 1/5, 1/6, 1/7, 1/8, 1/9, 1/10, 1/11, 1/12, o łącznej powierzchni 1,1004 ha (Nieruchomość). Cena sprzedaży została ustalona na kwotę 1 175 000,00 PLN netto plus podatek VAT, tj. na kwotę brutto 1 445 250,00 PLN. Umowa warunkowa została zawarta pod warunkiem, że Krajowy Zasób Nieruchomości nie skorzysta z prawa pierwokupu. Zawarcie umowy przeniesienia prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości nastąpi w terminie do 14 dni, licząc od dnia oświadczenia Krajowego Zasobu Nieruchomości w sprawie niewykonania prawa pierwokupu lub bezskutecznego upływu terminu do złożenia takiego oświadczenia. Zawarcie umowy przeniesienia prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości nastąpiło po dniu bilansowym, tj. w dniu 5 stycznia 2022 roku.
W dniu 30 listopada 2021 roku Lokum 1 (Sprzedający) zawarła z LOKUM DEWELOPER FIZ (Kupujący) umowę sprzedaży, na podstawie której to umowy LOKUM DEWELOPER FIZ nabył prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej położonej we Wrocławiu, przy ul. Góralskiej, obręb Stare Miasto, o łącznej powierzchni łącznie 10,9390 ha wraz z prawem własności posadowionych na tym gruncie budynków
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
i budowli, stanowiących odrębny przedmiot własności (Nieruchomość). Cena sprzedaży Nieruchomości wynosiła 165 069 510,00 PLN netto plus należny podatek VAT tj. 203 035 497,30 PLN brutto.
W dniu 29 grudnia 2021 roku Lokum 1 (Sprzedający) zawarła z LOKUM DEWELOPER FIZ (Kupujący) umowę sprzedaży, na podstawie której to umowy LOKUM DEWELOPER FIZ nabył prawo własności nieruchomości gruntowej położonej w Siechnicach, o łącznej powierzchni 0,6320 ha (Nieruchomość 1) oraz nabył prawo własności nieruchomości gruntowej położonej w Świętej Katarzynie (Nieruchomość 2), o łącznej powierzchni 0,7208 ha. Cena sprzedaży Nieruchomości 1 wyniosła 1 560 000,00 PLN netto plus należny podatek VAT, tj. 1 918 800 PLN brutto, a cena sprzedaży Nieruchomości 2 wyniosła 2 030 000,00 PLN netto plus należny podatek VAT, tj. 2 496 900 PLN brutto.
Zmiany organizacyjne w Grupie, specyfikacje nowo zawartych umów kredytów bankowych, emisje oraz wykup obligacji, dywidendy opisane zostały w innych punktach niniejszego sprawozdania finansowego.
W 2021 roku nie miały miejsca inne istotne dla Grupy wydarzenia, które nie byłyby opisane w niniejszym sprawozdaniu.
Wydarzenia po dniu bilansowym
W dniu 25 lutego 2022 roku Lokum 3 (Sprzedający)zawarła z LOKUM DEWELOPER FIZ (Kupujący) umowę sprzedaży, na podstawie której to umowy LOKUM DEWELOPER FIZ nabył prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej położonej we Wrocławiu przy ul. Ibn Siny Awicenny, obręb Muchobór Wielki, o łącznej powierzchni 4,4659 ha (Nieruchomość). Cena sprzedaży Nieruchomości wynosiła 31 820 000,00 PLN netto plus należny podatek VAT tj. 39 138 600,00 PLN brutto. Cena zostanie rozliczona do dnia 30 czerwca 2022 roku.
W dniu 25 lutego 2022 roku LOKUM DEWELOPER FIZ (Kupujący) zawarł z dwoma spółkami powiązanymi ze sobą kapitałowo (Sprzedający), w ramach jednej transakcji biznesowej i na podobnych warunkach trzy przedwstępne umowy nabycia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych wraz z własnością położonego budynku (Umowy Przedwstępne) położonych we Wrocławiu przy al. Kanonierskiej, obręb Sołtysowice, o łącznej powierzchni 34,8934 ha (Nieruchomość). Strony Umów Przedwstępnych ustaliły, że łączna cena sprzedaży za Nieruchomość wyniesie 45 000 000,00 PLN netto. Zawarcie umów sprzedaży nastąpi nie później niż do dnia 31 marca 2024 roku. W zakresie jednej z Umów Przedwstępnych Kupujący zobowiązany jest do uiszczenia na rzecz Sprzedających zadatku w wysokości 7 000 000,00 PLN brutto, który zostanie zaliczony na poczet ceny sprzedaży.
Po zakończeniu okresu sprawozdawczego do dnia zatwierdzenia do publikacji skonsolidowanego sprawozdania finansowego Lokum Deweloper, nie miały miejsca istotne dla Emitenta i Grupy wydarzenia, które nie byłyby opisane w niniejszym sprawozdaniu oraz
w jednostkowym sprawozdaniu finansowym za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku i w sprawozdaniu zarządu z działalności Grupy Kapitałowej.
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
W okresach objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, do przeliczenia wybranych danych finansowych zastosowano następujące średnie kursy wymiany złotego w stosunku do EUR, ustalane przez Narodowy Bank Polski:
kurs obowiązujący na ostatni dzień okresu sprawozdawczego: 31 grudnia 2021 roku: 4,5994 EUR/PLN; 31 grudnia 2020 roku: 4,6148 EUR/PLN;
średni kurs w okresie, obliczony jako średnia arytmetyczna kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca w danym okresie: od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku: 4,5755 EUR/PLN oraz od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku: 4,4742 EUR/PLN.
Podstawowe pozycje skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej, skonsolidowanego sprawozdania z wyniku oraz skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych, przeliczone na euro, przedstawia tabela:
| Rok zakończony | Rok zakończony | Rok zakończony | Rok zakończony |
| w tys. PLN | w tys. EUR | ||
Sprawozdanie z wyniku |
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży | 309 847 | 190 993 | 67 719 | 42 688 |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 87 676 | 35 314 | 19 162 | 7 893 |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 73 379 | 25 630 | 16 037 | 5 728 |
Zysk (strata) netto | 60 148 | 20 437 | 13 146 | 4 568 |
Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom podmiotu dominującego | 55 587 | 17 273 | 12 149 | 3 861 |
Zysk na akcję (PLN/EUR) | 3,09 | 0,96 | 0,68 | 0,21 |
Rozwodniony zysk na akcję (PLN/EUR) | 3,09 | 0,96 | 0,68 | 0,21 |
Średni kurs EUR/PLN w okresie | ‒ | ‒ | 4,5755 | 4,4742 |
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych |
|
|
|
|
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | (31 783) | (110 312) | (6 946) | (24 655) |
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (1 286) | (975) | (281) | (218) |
Środki pieniężne netto z działalności finansowej | (22 798) | 74 372 | (4 983) | 16 622 |
Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | (55 867) | (36 915) | (12 210) | (8 251) |
Średni kurs EUR/PLN w okresie | ‒ | ‒ | 4,5755 | 4,4742 |
| 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
| w tys. PLN | w tys. EUR | ||
Sprawozdanie z sytuacji finansowej |
|
|
|
|
Aktywa | 845 331 | 741 527 | 183 792 | 160 685 |
Zobowiązania długoterminowe | 308 413 | 187 885 | 67 055 | 40 714 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 131 985 | 196 705 | 28 696 | 42 625 |
Kapitał własny | 404 933 | 356 937 | 88 040 | 77 346 |
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 406 272 | 359 946 | 88 332 | 77 998 |
Kurs EUR/PLN na koniec okresu | – | – | 4,5994 | 4,6148 |
Wszystkie kwoty podane są w tysiącach złotych, o ile nie podano inaczejSkonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone za okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku zostało zatwierdzone do publikacji przez zarząd Spółki dominującej w dniu 22 marca 2022 roku.
Data | Funkcja | Imię i Nazwisko | Podpis |
22 marca 2022 roku | prezes zarządu | Bartosz Kuźniar |
|
|
|
|
|
Data | Funkcja | Imię i Nazwisko | Podpis |
22 marca 2022 roku | wiceprezes zarządu ds. | Tomasz Dotkuś |
|