|
|
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z WYNIKU I POZOSTAŁYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2022 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
DZIAŁALNOŚĆ KONTYNUOWANA |
|
|
|
Nota 4.2.-4.3. |
Przychody ze sprzedaży dóbr i usług |
|
|
|
Nota 4.2., 4.4. |
Koszty sprzedanych dóbr i usług |
|
|
|
|
Zysk brutto ze sprzedaży |
|
|
|
Nota 4.4. |
Koszty sprzedaży |
|
|
|
Nota 4.4. |
Koszty ogólnego zarządu |
|
|
|
|
w tym wynagrodzenie w formie akcji |
|
|
|
Nota 4.6. |
Pozostałe przychody operacyjne |
|
|
|
Nota 4.6. |
Pozostałe koszty operacyjne |
|
|
|
|
Odwrócenie utraty/(utrata) wartości aktywów finansowych i aktywów z wyceny kontraktów z klientami |
( |
( |
|
Nota 4.2. |
Zysk z działalności operacyjnej |
|
|
|
|
Udział w zyskach/ (stratach) netto wycenianych metodą praw własności |
( |
( |
|
Nota 4.7. |
Przychody finansowe |
|
|
|
Nota 4.7. |
Koszty finansowe |
|
|
|
Nota 4.2. |
Zysk/(strata) brutto |
( |
|
|
Nota 4.8. |
Podatek dochodowy |
( |
|
|
|
Zysk netto za okres obrotowy |
|
|
|
|
Akcjonariuszom Jednostki Dominującej |
|
|
|
|
Udziałowcom niekontrolującym |
|
|
|
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2022 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Skonsolidowana strata/ zysk netto |
|
|
|
|
Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań jednostek zagranicznych |
|
( |
|
|
Całkowite dochody (z uwzględnieniem efektu podatkowego) podlegające przeklasyfikowaniu do wyniku |
|
( |
|
|
Całkowite dochody za okres obrotowy |
|
|
|
|
Przypadające: |
|
|
|
|
Akcjonariuszom Jednostki Dominującej |
|
|
|
|
Udziałowcom niekontrolującym |
|
|
|
|
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ |
|
|
|
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
AKTYWA |
|
|
|
|
|
|
|
|
Nota 6.1. |
Nieruchomości inwestycyjne |
|
|
|
Nota 6.2. |
Wartość firmy |
|
|
|
Nota 6.1. |
Wartości niematerialne |
|
|
|
Nota 6.1. |
Rzeczowe aktywa trwałe |
|
|
|
Nota 6.11. |
Inwestycje ujmowane metodą praw własności |
|
|
|
Nota 5.1. |
Aktywa finansowe |
|
|
|
Nota 4.8. |
Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
|
|
|
Nota 2.2. |
Należności z tytułu kontraktów budowlanych - kaucje |
|
|
|
|
Aktywa trwałe |
|
|
|
|
|
|
|
|
Nota 6.4. |
Zapasy |
|
|
|
Nota 2.2. |
Należności z tytułu kontraktów budowlanych - kaucje |
|
|
|
Nota 2.3. |
Wycena kontraktów budowlanych - aktywa |
|
|
|
Nota 6.5. |
Należności z tytułu dostaw i usług |
|
|
|
Nota 6.5. |
Pozostałe należności |
|
|
|
Nota 5.1. |
Aktywa finansowe |
|
|
|
Nota 3.8. |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
|
|
|
Nota 3.8. |
Środki pieniężne zgromadzone na rachunku VAT |
|
|
|
Nota 3.8. |
Środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania |
|
|
|
Nota 6.6. |
Pozostałe aktywa |
|
|
|
|
Aktywa obrotowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PASYWA |
|
|
|
|
|
|
|
|
Nota 3.1. |
Kapitał podstawowy |
|
|
|
|
Kapitał zapasowy |
|
|
|
Nota 3.1. |
Akcje własne |
( |
( |
|
|
Kapitał rezerwowy |
|
|
|
|
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych |
|
|
|
|
Zyski zatrzymane |
|
|
|
|
Kapitał własny akcjonariuszy Jednostki Dominującej |
|
|
|
|
Kapitał udziałowców niekontrolujących |
|
|
|
|
Kapitał własny |
|
|
|
|
|
|
|
|
Nota 3.2.-3.5. |
Zadłużenie |
|
|
|
Nota 6.7. |
Rezerwy |
|
|
|
Nota 4.8. |
Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego |
|
|
|
Nota 2.2. |
Zobowiązania wobec podwykonawców - kaucje |
|
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
Nota 3.2.-3.5. |
Zadłużenie |
|
|
|
Nota 6.7. |
Rezerwy |
|
|
|
Nota 2.2. |
Zobowiązania wobec podwykonawców - kaucje |
|
|
|
Nota 2.3. |
Wycena kontraktów budowlanych - pasywa |
|
|
|
Nota 6.9. |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
|
|
|
Nota 6.9. |
Pozostałe zobowiązania |
|
|
|
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
|
|
|
|
Skonsolidowane zestawienie zmian w kapitale |
|
|
|
|
|
Kapitał podstawowy |
Akcje własne |
Kapitał zapasowy |
Kapitał rezerwowy |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych |
Zyski zatrzymane |
Razem |
Kapitał udziałowców niekontrolujących |
Kapitał własny |
|
Stan na 1 stycznia 2021 r. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wynik netto za okres |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Całkowite dochody za okres obrotowy |
|
|
|
|
( |
|
( |
( |
( |
|
Łączne całkowite dochody |
|
|
|
|
( |
|
|
|
|
|
Dywidenda |
|
|
|
|
|
( |
( |
( |
( |
|
Przeniesienie wyniku netto z roku poprzedniego na zyski zatrzymane |
|
|
|
|
|
( |
|
|
|
|
Sprzedaż i emisja akcji w spółce zależnej |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Programy akcji pracowniczych |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nabycie akcji własnych |
|
( |
|
|
|
|
( |
|
( |
|
Emisja akcji |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 31 grudnia 2021 r. |
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 1 stycznia 2022 r. |
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wynik netto za okres |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Całkowite dochody za okres obrotowy |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Łączne całkowite dochody |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dywidenda |
|
|
|
|
|
( |
( |
|
( |
|
Przeniesienie wyniku netto z roku poprzedniego |
|
|
|
|
|
( |
|
|
|
|
Rozliczenie wykupu akcji własnych przez Spółkę zależną w Grupie |
|
|
|
|
|
|
|
( |
|
|
Obniżenie kapitału podstawowego |
( |
|
( |
( |
|
|
|
|
|
|
Wykup i umorzenie udziałów w spółce zależnej |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nabycie akcji własnych |
|
( |
|
|
|
|
( |
|
( |
|
Nabycie akcji własnych przez Spółkę zależną w Grupie |
|
|
|
|
|
( |
( |
|
( |
|
Przeniesienie kapitału zgodnie z uchwałą |
|
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 31 grudnia 2022 r. |
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH |
|
|
|
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2022 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ |
|
|
|
|
Wynik brutto |
( |
|
|
Nota 4.2. |
Amortyzacja |
|
|
|
Nota 4.7. |
Straty z tytułu różnic kursowych |
( |
( |
|
Nota 4.7. |
Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) |
|
|
|
Nota 6.10. |
Pozostałe korekty niepieniężne |
( |
|
|
Nota 4.8. |
Zapłacony podatek dochodowy |
( |
( |
|
Nota 6.10. |
Zmiana stanu kapitału obrotowego |
( |
( |
|
|
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
( |
( |
|
|
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ |
|
|
|
Nota 5.1.2. |
Wpływy z tytułu spłat udzielonych pożyczek |
|
|
|
Nota 6.10. |
Wpływy pozostałe |
|
|
|
Nota 6.1. |
Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych |
( |
( |
|
Nota 5.1.2. |
Wydatki z tytułu udzielonych pożyczek |
( |
( |
|
|
Wydatki na nabycie udziałów w spółkach |
( |
( |
|
|
Inne |
( |
|
|
|
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
( |
( |
|
|
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ |
|
|
|
Nota 3.2. |
Wpływy z tytułu zaciągniętego zadłużenia - kredyty i pożyczki |
|
|
|
Nota 3.4. |
Wpływy z emisji obligacji |
|
|
|
|
Wpływy ze sprzedaży i emisji akcji spółki zależnej |
|
|
|
|
Wpływy pozostałe |
|
|
|
Nota 3.2. |
Wydatki z tytułu spłaty zadłużenia kredytowego - kapitał |
( |
( |
|
Nota 3.2. |
Wydatki z tytułu spłaty zadłużenia leasingowego - kapitał |
( |
( |
|
Nota 3.2. |
Wydatki z tytułu spłaty zadłużenia - odsetki |
( |
( |
|
|
Wypłata dywidend |
( |
( |
|
Nota 3.1. |
Nabycia akcji własnych |
( |
( |
|
Nota 3.4. |
Wykup dłużnych papierów wartościowych |
|
( |
|
|
Wydatki pozostałe |
( |
|
|
|
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
( |
|
|
|
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO |
( |
|
|
|
Środki pieniężne na początek okresu |
|
|
|
|
Środki pieniężne na koniec okresu |
|
|
1.3. ZASTOSOWANE NOWE I ZMIENIONE STANDARDY I INTERPRETACJE
2.1. PRZYCHODY I KOSZTY Z TYTUŁU KONTRAKTÓW BUDOWLANYCH
2.2. NALEŻNOŚCI I ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU KONTRAKTÓW BUDOWLANYCH - KAUCJE
2.3. UZGODNIENIE KWOTY Z TYTUŁU NIEZAKOŃCZONYCH KONTRAKTÓW BUDOWLANYCH
3. ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM I ZADŁUŻENIEM
3.3. ZADŁUŻENIE Z TYTUŁU KREDYTÓW I POŻYCZEK
3.4. ZADŁUŻENIE Z TYTUŁU WYEMITOWANYCH OBLIGACJI
3.5. ZADŁUŻENIE Z TYTUŁU LEASINGU
3.6. AKTYWA STANOWIĄCE ZABEZPIECZENIA ZOBOWIĄZAŃ Z TYTUŁU ZADŁUŻENIA
3.7. AKTYWA I ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE
3.8. ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY
4. NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDAŃ Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
4.1. ALTERNATYWNE MIERNIKI WYNIKÓW
4.5. KOSZTY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH
4.6. POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE
4.7. PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE
5. INSTRUMENTY FINANSOWE I ZARZĄDZANIE RYZYKIEM FINANSOWYM
5.1. AKTYWA I ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE
5.1.2. AKTYWA FINANSOWE – UDZIELONE POŻYCZKI
5.2. ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM
5.2.1. RYZYKO RYNKOWE – RYZYKO WALUTOWE
5.2.2. RYZYKO RYNKOWE – RYZYKO STÓP PROCENTOWYCH
6.1.1. KWOTY ZOBOWIĄZAŃ UMOWNYCH ZACIĄGNIĘTYCH W CELU NABYCIA RZECZOWYCH AKTYWÓW TRWAŁYCH
6.3. UTRATA WARTOŚCI AKTYWÓW TRWAŁYCH
6.5. NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ NALEŻNOŚCI POZOSTAŁE
6.9. ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ ZOBOWIĄZANIA POZOSTAŁE
6.10. WYJAŚNIENIA DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
6.12. TRANSAKCJE Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI
6.13. ZDARZENIA PO ZAKOŃCZENIU OKRESU SPRAWOZDAWCZEGO
|
W Sprawozdaniu Finansowym można zauważyć ikony, które reprezentują następujące:
|
|||
|
|
Polityki rachunkowości |
|
Szacunki |
|
|
|
|
|
Podmiotem Dominującym Grupy Kapitałowej
Jednostka Dominująca została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym 29 listopada 2006 roku pod numerem KRS 0000268667 (Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS). Jednostka Dominująca jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie od 2007 roku, wchodzi
w skład indeksu spółek budowlanych WIG Budownictwo.
Czas trwania Jednostki Dominującej i jednostek wchodzących w skład Grupy jest nieoznaczony.
Skład Zarządu Jednostki Dominującej na dzień 31.12.2022r. oraz na dzień podpisania skonsolidowanego sprawozdania finansowego:
Dariusz Grzeszczak – Prezes Zarządu
Agnieszka Głowacka – Wiceprezes Zarządu
Jacek Leczkowski – Wiceprezes Zarządu
Skład Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej na dzień 31.12.2022r. oraz na dzień podpisania skonsolidowanego sprawozdania finansowego:
Gabriel Główka
Albert Durr
Michał Otto
Janusz Reiter
Michał Wosik
Roland Bosch
Beata Jarosz
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Erbud S.A. publikowane jest na stronie Giełdy Papierów Wartościowych w części Raporty Spółek ESPI/EBI.
w poszczególnych spółkach z GK Erbud S.A. na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego.
Stwierdzenie o zgodności z MSSF
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy na 31 grudnia 2022 r. sporządzone zostało zgodnie
z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonymi przez Unię Europejską.
są w tysiącach.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone według zasady kosztu historycznego, z wyjątkiem pochodnych instrumentów finansowych wycenianych do wartości godziwej.
Kontynuacja działalności
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez Grupę.
Wpływ COVID-19
Do chwili obecnej Grupa nie odnotowała istotnego, negatywnego wpływu COVID-19 na bieżącą działalność. Realizowane kontrakty budowlane przebiegały zgodnie z założonymi harmonogramami, nie odnotowano również kar za opóźnienia w realizacji projektów. Dodatkowe koszty spowodowane zapewnieniem pracownikom niezbędnego bezpieczeństwa nie były istotne i nie wpłynęły istotnie na wyniki Grupy. Pandemia koronawirusa nie przełożyła się na pogorszenie płynności, a Grupa przez ten czas utrzymywała stabilne saldo środków pieniężnych, terminowo regulując swoje zobowiązania. Grupa nie odnotowała również zmian w odzyskiwalności należności, które były regulowane przez klientów na bieżąco, bez istotnych opóźnień.
Wpływ konfliktu w Ukrainie
Po inwazji Rosji na Ukrainę zarówno cały świat, jak i Polska, stanęły w obliczu kryzysu paliwowego oraz słabnących giełd i walut krajów ościennych. Ceny surowców i ich dostępność stały się dużo większym problemem w branży budowlanej niż zagrożenia związane z COVID-19.
Zarząd na bieżąco monitoruje wpływ sytuacji polityczno-gospodarczej w Ukrainie i w Rosji oraz w Białorusi na działalność Grupy. Od ponad roku mamy do czynienia ze wzrostem cen materiałów budowlanych i robocizny na rynku polskim. Grupa na bieżąco uwzględnia ryzyko wzrostu cen materiałów i robocizny w przygotowywanych kalkulacjach. Zarząd podejmuje działania w celu zmniejszenia wpływu szoku cenowego spowodowanego konfliktem w Ukrainie, takie jak dywersyfikacja działalności pod kątem geograficznym jak i segmentowym, jednocześnie negocjując warunki kontraktów ze zleceniodawcami.
Wycena do wartości godziwej
W wycenie do wartości godziwej składnika aktywów lub zobowiązania Grupa bierze pod uwagę właściwości danego składnika aktywów lub zobowiązań, jeżeli uczestnicy rynku biorą te cechy pod uwagę przy wycenie aktywów lub zobowiązań na dzień wyceny. Grupa klasyfikuje zasady pomiaru wartości godziwej wykorzystując hierarchię wartości godziwej odzwierciedlającą wagę danych źródłowych wykorzystywanych do wyceny, zgodną z zapisami MSSF 13. Na poszczególne dni bilansowe Grupa nie posiada pozycji wycenianych do wartości godziwej lecz ujawnia wartość godziwą w odniesieniu do pozycji wycenianych według zamortyzowanego kosztu.
Przeliczanie pozycji w walutach obcych
w którym jednostka prowadzi działalność („waluta funkcjonalna”). Walutą funkcjonalną spółek polskich w Grupie jest PLN, a spółek niemieckich EUR, zaś walutą prezentacji sprawozdań finansowych jest złoty polski (PLN).
Transakcje w walutach obcych wykazuje się w księgach na moment początkowego ujęcia w wartości przeliczonej na złote według kursu średniego NBP z dnia transakcji.
Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów (kosztów) finansowych lub, w przypadkach określonych zasadami (polityką) rachunkowości, kapitalizowane w wartości aktywów.
Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej są przeliczane po kursie z dnia dokonania wyceny do wartości godziwej.
W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zastosowano po raz pierwszy następujące nowe standardy oraz zmiany do obowiązujących standardów, które weszły w życie w 2022 r.:
a) Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”
Opublikowane w maju 2020 r. zmiany do standardu mają na celu zaktualizowanie stosownych referencji do Założeń Koncepcyjnych w MSSF, nie wprowadzając zmian merytorycznych dla rachunkowości połączeń przedsięwzięć.
b) Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe”
Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” regulują kwestię kosztów wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych
i kwot otrzymanych ze sprzedaży pozycji wytworzonych w trakcie ich testowania. Zmieniony standard wymaga, aby ująć przychody ze sprzedaży produkcji testowej i związane z nimi koszty w sprawozdaniu z zysków lub strat, eliminując możliwość korekty wartości wybudowanych środków trwałych o te kwoty.
c) Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”
Zmiany do MSR 37 dostarczają wyjaśnień, które koszty należy uwzględnić przy ocenie, czy umowa będzie przynosiła straty i stanowi umowę rodzącą obciążenia.
d) Roczny program poprawek do MSSF 2018 - 2020
„Roczny program poprawek do MSSF 2018-2020” wprowadza zmiany do standardów: MSSF 1 „Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy”, MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, MSR 41 „Rolnictwo” oraz do przykładów ilustrujących do MSSF 16 „Leasing”.
Poprawki zawierają wyjaśnienia oraz doprecyzowują wytyczne standardów w zakresie ujmowania oraz wyceny.
Opublikowane standardy i interpretacje, które jeszcze nie obowiązują i nie zostały wcześniej zastosowane przez Grupę
W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu następujących opublikowanych standardów, interpretacji lub poprawek do istniejących standardów przed ich datą wejścia w życie:
a) MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” oraz zmiany do MSSF 17
MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” został wydany przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
18 maja 2017 r., natomiast zmiany do MSSF 17 opublikowano 25 czerwca 2020 r. Nowy standard obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub po tej dacie.
MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe zastąpi obecnie obowiązujący MSSF 4, który zezwala na różnorodną praktykę w zakresie rozliczania umów ubezpieczeniowych. Nowy standard zasadniczo zmieni rachunkowość wszystkich podmiotów, które zajmują się umowami ubezpieczeniowymi i umowami inwestycyjnymi; niemniej jednak zakres standardu nie jest ograniczony jedynie do firm ubezpieczeniowych, a umowy zawierane przez podmioty inne niż firmy ubezpieczeniowe mogą także zawierać element spełniający definicję umowy ubezpieczeniowej (jak zdefiniowano
w MSSF 17).
Powyższa zmiana nie będzie miała istotnego wpływu na Grupę.
b) Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” oraz wytyczne Rady MSSF w zakresie ujawnień dotyczących polityk rachunkowości w praktyce
Zmiana do MSR 1 wprowadza wymóg ujawniania istotnych informacji dotyczących zasad rachunkowości, które zostały zdefiniowane w standardzie. Zmiana wyjaśnia, że informacje na temat polityk rachunkowości są istotne, jeżeli
w przypadku ich braku, użytkownicy sprawozdania finansowego nie byliby w stanie zrozumieć innych istotnych informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym. Ponadto, dokonano również zmian wytycznych Rady w zakresie stosowania koncepcji istotności w praktyce, aby zapewnić wytyczne dotyczące stosowania pojęcia istotności do ujawnień dotyczących zasad rachunkowości. Zmiana obowiązuje począwszy od 1 stycznia 2023 r. Zmiany nie będą miały istotnego wpływu na Grupę.
c) Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów”
W 2021 r. Rada opublikowała zmianę do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych
i korygowanie błędów” w zakresie definicji wartości szacunkowych. Zmiana do MSR 8 wyjaśnia, w jaki sposób jednostki powinny odróżniać zmiany zasad rachunkowości od zmian wartości szacunkowych. Zmiana obowiązuje począwszy od 1 stycznia 2023 r. Zmiany nie będą miały istotnego wpływu na Grupę.
d) Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy”
Zmiany do MSR 12 precyzują, w jaki sposób rozliczać podatek odroczony od transakcji takich jak leasing
i zobowiązania z tytułu wycofania z eksploatacji. Przed zmianą do standardu istniały niejasności co do tego, czy ujęcie równych kwot aktywa i zobowiązania dla celów księgowych (np. początkowe ujęcie leasingu) pozostające bez wpływu na bieżące rozliczenia podatkowe powoduje konieczność ujęcia sald podatku odroczonego, czy też zastosowanie ma tzw. zwolnienie z początkowego ujęcia (ang. initial recognition exemption), które mówi, że nie ujmuje się sald podatku odroczonego, jeśli ujęcie składnika aktywów lub zobowiązań nie ma wpływu na wynik księgowy lub podatkowy na moment tego ujęcia. Zmieniony MSR 12 reguluje tę kwestię wymagając ujęcia podatku odroczonego w powyższej sytuacji poprzez wprowadzenie dodatkowego zapisu, że zwolnienie z początkowego ujęcia nie ma zastosowania, jeżeli jednostka jednocześnie rozpoznaje składnik aktywów i równoznaczny składnik zobowiązań i każdy z nich tworzy różnice przejściowe.
Zmiana obowiązuje dla sprawozdań finansowych za okresy rozpoczynające się z dniem 1 stycznia 2023 r. lub po tej dacie. Zmiany nie będą miały istotnego wpływu na Grupę.
e) Zmiana do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”
Zmiana dotyczy wymogów przejściowych w związku z zastosowaniem po raz pierwszy MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” oraz MSSF 9 „Instrumenty finansowe”. Celem zmiany jest zapewnienie użyteczności informacji finansowych dla inwestorów w okresie pierwszego zastosowania nowego standardu wprowadzając określone uproszczenia w odniesieniu do prezentacji danych porównawczych.
Zmiana dotyczy wyłącznie zastosowania nowego standardu MSSF 17 i nie ma wpływu na żadne inne wymogi zawarte w MSSF 17.
Zmiany nie będą miały istotnego wpływu na Grupę.
f) Zmiana do MSSF 16 „Leasing”
We wrześniu 2022 r. Rada zmieniła standard MSSF 16 „Leasing” uzupełniając wymogi dotyczące późniejszej wyceny zobowiązania leasingowego w przypadku transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego, w sytuacji, gdy spełnione są kryteria MSSF 15 i gdy transakcję należy ująć jako sprzedaż.
Zmiana wymaga od sprzedawcy-leasingobiorcy późniejszej wyceny zobowiązań leasingowych wynikających
z leasingu zwrotnego w taki sposób, aby nie ujmować zysku lub straty związanej z zachowanym prawem do użytkowania. Nowy wymóg ma szczególne znaczenie w przypadku, gdy leasing zwrotny obejmuje zmienne opłaty leasingowe, które nie zależą od indeksu lub stawki, gdyż opłaty te są wyłączone z „płatności leasingowych” w myśl MSSF 16. Zmieniony standard zawiera nowy przykład, który ilustruje zastosowanie nowego wymogu w tym zakresie. Zmiana obowiązuje począwszy od 1 stycznia 2024 r. Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zmiana ta nie została jeszcze zatwierdzona przez Unię Europejską.
g) Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”
W 2020 roku Rada opublikowała zmiany do MSR 1, które wyjaśniają kwestię prezentacji zobowiązań jako długo- i krótkoterminowych. W październiku 2022 r. Rada wydała kolejne poprawki do standardu MSR 1, które adresują kwestię klasyfikacji zobowiązań jako długo- i krótkoterminowe, w odniesieniu do których jednostka zobowiązana jest spełniać określone wymogi umowne tzw. kowenanty. Zmieniony standard MSR 1 stanowi, że zobowiązania są klasyfikowane jako krótko- lub długoterminowe w zależności od praw istniejących na koniec okresu sprawozdawczego. Na klasyfikację nie mają wpływu ani oczekiwania jednostki ani zdarzenia po dniu sprawozdawczym (na przykład rezygnacja z kowenantu lub jego naruszenie).
Opublikowane zmiany obowiązują dla sprawozdań finansowych za okresy rozpoczynające się z dniem 1 stycznia 2024 r. lub po tej dacie.
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zmiany te nie zostały jeszcze zatwierdzone przez Unię Europejską.
h) MSSF 14 „Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe”
Standard ten pozwala jednostkom, które sporządzają sprawozdanie finansowe zgodnie z MSSF po raz pierwszy
(z dniem 1 stycznia 2016 r. lub po tej dacie), do ujmowania kwot wynikających z działalności o regulowanych cenach, zgodnie z dotychczas stosowanymi zasadami rachunkowości. Dla poprawienia porównywalności z jednostkami które stosują już MSSF i nie wykazują takich kwot, zgodnie z opublikowanym MSSF 14 kwoty wynikające z działalności
o regulowanych cenach, powinny podlegać prezentacji w odrębnej pozycji zarówno w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jak i w rachunku zysków i strat oraz sprawozdaniu z innych całkowitych dochodów.
Decyzją Unii Europejskiej MSSF 14 nie zostanie zatwierdzony.
i) Zmiany do MSSF 10 i MSR 28 dot. sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostkami stowarzyszonymi lub wspólnymi przedsięwzięciami
Zmiany rozwiązują problem aktualnej niespójności pomiędzy MSSF 10 a MSR 28. Ujęcie księgowe zależy od tego, czy aktywa niepieniężne sprzedane lub wniesione do jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia stanowią „biznes” (ang. business).
W przypadku, gdy aktywa niepieniężne stanowią „biznes”, inwestor wykazuje pełny zysk lub stratę na transakcji. Jeżeli zaś aktywa nie spełniają definicji biznesu, inwestor ujmuje zysk lub stratę z tylko w zakresie części stanowiącej udziały innych inwestorów.
Zmiany zostały opublikowane 11 września 2014 r. Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zatwierdzenie tej zmiany jest odroczone przez Unię Europejską.
Kwoty przychodów i kosztów z tytułu kontraktów budowlanych za okres i kumulatywnie ujęto w tabeli poniżej.
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2022 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2021 |
|
|
Kontrakty w okresie |
Kontrakty w okresie |
|
Kwoty ujęte w okresie |
|
|
|
Przychody z tytułu umów o budowę |
3 341 874 |
2 700 958 |
|
Koszty z tytułu umów o budowę |
3 194 523 |
2 406 748 |
|
Wynik przed ujęciem i rozliczeniem rezerw na kontrakty rodzące obciążenia |
147 351 |
294 210 |
|
Utworzenie rezerw na kontrakty rodzące obciążenia |
3 466 |
1 771 |
|
Rozwiązanie/wykorzystanie rezerw utworzonych w poprzednich okresach |
- |
2 864 |
|
Wynik brutto |
143 885 |
295 303 |
|
|
|
|
|
Marża zysku brutto |
|
|
|
bez uwzględnienia rezerw na kontrakty rodzące obciążenia |
4% |
11% |
|
z uwzględnieniem rezerw na kontrakty rodzące obciążenia |
4% |
11% |
Marża zysku brutto jest definiowana jako zysk brutto ze sprzedaży dzielony przez przychody ze sprzedaży.
|
|
|
2022 |
|
2021 |
||
|
|
Zwrot do 12 miesięcy |
Zwrot pow. 12 miesięcy |
Razem |
Zwrot do 12 miesięcy |
Zwrot pow. 12 miesięcy |
Razem |
|
Należności z tytułu kontraktów budowlanych - kaucje przed zdyskontowaniem |
23 888 |
11 044 |
34 932 |
15 440 |
16 822 |
32 262 |
|
Odpis z tytułu utraty wartości |
(433) |
(2 468) |
(2 901) |
(251) |
(2 390) |
(2 641) |
|
Należności z tytułu kontraktów budowlanych - kaucje |
23 455 |
8 576 |
32 031 |
15 189 |
14 432 |
29 621 |
|
Zobowiązania wobec podwykonawców - kaucje po uwzględnieniu dyskonta |
154 169 |
16 866 |
171 035 |
130 829 |
15 855 |
146 684 |
|
|
2022 |
2021 |
|
Przychody z tytułu niezakończonych umów o budowę narastająco |
5 463 874 |
3 564 549 |
|
Kwoty zafakturowane do klientów narastająco (bez zaliczek) |
5 261 616 |
3 484 845 |
|
Saldo rozliczeń z tytułu niezakończonych kontraktów budowlanych |
202 258 |
79 704 |
|
w tym: |
|
|
|
(1)Aktywa z tytułu wykonanych niezafakturowanych prac budowlanych brutto |
307 488 |
199 795 |
|
Odpis z tytułu utraty wartości aktywów z tytułu kontraktów budowlanych |
(2 843) |
(1 327) |
|
(1a)Aktywa z tytułu wykonanych niezafakturowanych prac budowlanych netto |
304 645 |
198 468 |
|
(2)Zobowiązania z tytułu wymagalnych zafakturowanych i niewykonanych prac budowlanych - zobowiązania z tytułu kontraktów |
102 387 |
118 764 |
|
|
|
|
|
Koszty z tytułu umów o budowę narastająco |
3 450 360 |
1 737 487 |
|
Ujęte straty narastająco |
- |
274 |
|
Koszty zafakturowane od podwykonawców oraz koszty własne narastająco |
3 500 604 |
1 765 803 |
|
Saldo rozliczeń z tytułu kontraktów budowlanych |
50 244 |
28 316 |
|
w tym: |
|
|
|
(3)Aktywa z tytułu zafakturowanych niewykonanych przez podwykonawców prac budowlanych |
126 368 |
103 670 |
|
(4)Zobowiązania z tytułu wymagalnych niezafakturowanych przez podwykonawców prac budowlanych |
76 124 |
75 354 |
|
Saldo rozliczeń z tytułu kontraktów budowlanych |
252 502 |
108 020 |
|
w tym: |
|
|
|
Wycena kontraktów budowlanych - aktywa - RAZEM |
431 013 |
302 138 |
|
Wycena kontraktów budowlanych - rozliczenie sald (2)+(4) |
178 511 |
194 118 |
|
Zobowiązania z tytułu kontraktów budowlanych - zaliczki otrzymane |
67 446 |
49 930 |
|
Wycena kontraktów budowlanych - pasywa - RAZEM |
245 957 |
244 048 |
Dla wszystkich dat będących początkami okresów wskazanych w tabeli powyżej, całe salda zobowiązań kontraktowych na początek okresu zostały rozpoznane jako przychody w danym okresie.
Zmiany w wartości aktywów i zobowiązań z wyceny kontraktów wynikają ze specyfiki rozliczania kontraktów budowlanych oraz harmonogramów fakturowania na poszczególnych kontraktach.
co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego. Tak utworzony kapitał zapasowy nie podlega podziałowi.
O użyciu kapitału zapasowego i rezerwowego rozstrzyga Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, jednakże część kapitału zapasowego można użyć jedynie na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym i nie podlega on podziałowi na inne cele.
Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany.
W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Grupa może odpowiednio kształtować wypłatę dywidendy
dla akcjonariuszy lub wyemitować nowe akcje.
Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększałyby wartość dla jej akcjonariuszy.
|
Stopa zwrotu z kapitału - ROE |
|
|
|
|
2022 |
2021 |
|
(1) Zysk brutto przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej |
(1 219) |
35 170 |
|
(2) Kapitał własny |
665 478 |
684 733 |
|
ROE [(1)/(2) * 100%] |
-0,18% |
5,14% |
|
Wskaźnik ogólnego zadłużenia |
|
|
|
|
2022 |
2021 |
|
(1) Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania |
1 350 790 |
1 148 457 |
|
(2) Aktywa razem |
2 016 268 |
1 833 190 |
|
Wskaźnik ogólnego zadłużenia [(1)/(2) * 100%] |
66,99% |
62,65% |
.
|
Wskaźnik zadłużenia kapitałów własnych |
|
|
|
|
2022 |
2021 |
|
(1) Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania |
1 350 790 |
1 148 457 |
|
(2) Kapitał własny |
665 478 |
684 733 |
|
Wskaźnik zadłużenia kapitałów własnych [(1)/(2)] |
202,98% |
167,72% |
„Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania” stanowią sumę wszystkich zobowiązań długoterminowych i zobowiązań krótkoterminowych wykazywanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Wysokość osiągniętego wskaźnika zadłużenia kapitałów własnych we wszystkich prezentowanych okresach mieści się w zakresie wyznaczonym przez Zarząd jako poziom docelowy kształtowania się tego wskaźnika.
Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na kształtowanie się powyższych wskaźników i ich wartość jest zysk netto Grupy.
Kapitał podstawowy
Na 31 grudnia 2022 r. kapitał podstawowy składał się z 12 096 502 akcji o łącznej wartości 1 209 650,20 zł, a struktura Udziałowców posiadających ponad 5% udziału w kapitale zakładowym oraz Członków Zarządu lub podmiotów kontrolowanych przez nich prezentowała się następująco:
|
Akcjonariusz |
Liczba akcji |
% udziału w kapitale zakładowym |
|
Wolff & Müller Baubeteiligungen GmbH & Co. KG |
3 592 950 |
29,70% |
|
Wolff & Müller Holding GmbH & Co. KG |
261 887 |
2,16% |
|
Durr Holding GmbH |
12 712 |
0,11% |
|
DGI Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych kontrolowany przez Dariusza Grzeszczaka |
1 321 553 |
10,93% |
|
NATIONALE - NEDERLANDEN Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A (dawniej ING PTE ) |
1 200 000 |
9,92% |
|
Allianz OFE, Allianz DFE, Drugi Allianz OFE |
764 935 |
6,32% |
|
Dariusz Grzeszczak |
1 231 907 |
10,18% |
|
PKO BP Bankowy Otwarty Fundusz Emerytalny |
715 279 |
5,91% |
|
Jacek Leczkowski |
5 112 |
0,04% |
|
Agnieszka Głowacka |
3 938 |
0,03% |
|
Albert Durr |
13 642 |
0,11% |
|
Roland Bosch |
10 000 |
0,08% |
|
ERBUD SA - akcje własne bez prawa głosu na WZA |
166 666 |
1,38% |
|
Pozostali Akcjonariusze |
2 795 921 |
23,11% |
|
Razem |
12 096 502 |
100% |
Na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz dzień publikacji niniejszego sprawozdania, Spółka ERBUD SA posiada 166 666 sztuk akcji własnych, co stanowi 1,38% wszystkich akcji w Spółce.
Akcje, o których mowa powyżej w ilości 166 666 sztuk nie zostały jeszcze umorzone przez Spółkę, wobec czego kapitał zakładowy pozostaje niezmieniony i wynosi 1 209 650,20 zł .
Statut Spółki nie przyznaje akcjonariuszom, o których mowa powyżej, żadnych uprawnień osobistych w stosunku
do Erbud S.A., w szczególności nie przyznaje prawa do powoływania członków Zarządu ani członków Rady Nadzorczej Spółki.
Liczba akcji składających się na zatwierdzony kapitał jest równa liczbie akcji wyemitowanych. Wartość nominalna jednej akcji dla wszystkich serii wynosi 0,10 zł. Żadne akcje nie zostały zarezerwowane dla potrzeb emisji związanych
z realizacją opcji umów sprzedaży. Wszystkie wyemitowane akcje są akcjami zwykłymi nieuprzywilejowanymi.
Nie występują żadne ograniczenia praw do akcji, ani ograniczenia zbywalności akcji.
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2022 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2021 |
|
Zysk netto przypadający na akcjonariuszy Jednostki Dominującej |
8 291 |
21 338 |
|
Średnia ważona liczba akcji zwykłych (w szt.) |
12 007 918 |
12 303 140 |
|
Podstawowy i rozwodniony zysk na jedną akcję (w zł.) |
0,69 |
1,73 |
|
|
|
2022 |
2021 |
|
Nota 3.8. |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania (A) |
163 961 |
374 065 |
|
|
|
|
|
|
Nota 3.3. |
Zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek |
46 343 |
46 496 |
|
Nota 3.4. |
Zadłużenie z tytułu wyemitowanych obligacji |
75 586 |
75 586 |
|
Nota 3.5. |
Zadłużenie z tytułu leasingu |
67 478 |
33 078 |
|
|
Zadłużenie długoterminowe |
189 407 |
155 160 |
|
|
|
|
|
|
Nota 3.3. |
Zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek |
100 834 |
43 523 |
|
Nota 3.4. |
Zadłużenie z tytułu wyemitowanych obligacji |
- |
- |
|
Nota 3.5. |
Zadłużenie z tytułu leasingu |
22 334 |
15 212 |
|
|
Zadłużenie krótkoterminowe |
123 168 |
58 735 |
|
|
|
|
|
|
|
Zadłużenie razem (B) |
312 575 |
213 895 |
|
|
|
|
|
|
|
(Zadłużenie netto)/Środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania ((A)-(B)) |
(148 614) |
160 170 |
Zadłużenie netto Grupa definiuje jako saldo zadłużenia z tytułu kredytów i pożyczek oraz leasingu pomniejszone o środki pieniężne i ich ekwiwalenty (w tym środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania zaliczone do aktywów krótkoterminowych). W przypadku występowania nadwyżki środków pieniężnych i ich ekwiwalentów nad zadłużeniem, kwotę netto Grupa określa jako „środki pieniężne i ich ekwiwalenty netto”.
Zmiany zadłużenia w trakcie prezentowanych okresów sprawozdawczych były następujące:
|
Zadłużenie z tytułu: |
Kredytów i pożyczek |
Wyemitowanych obligacji |
Leasingu |
Razem zadłużenie |
|
Zadłużenie na 1 stycznia 2021 r. |
36 170 |
52 000 |
39 292 |
127 462 |
|
Zwiększenie z tytułu przejęcia |
10 |
- |
- |
10 |
|
Wpływy z tytułu zaciągniętego zadłużenia - otrzymane finansowanie |
72 952 |
75 000 |
1 353 |
149 305 |
|
Zawarcie umów leasingu |
- |
- |
23 173 |
23 173 |
|
Naliczenie odsetek od zadłużenia |
2 064 |
2 999 |
1 250 |
6 313 |
|
Wydatki z tytułu zaciągniętego zadłużenia - spłata kapitału |
19 720 |
52 000 |
8 874 |
80 594 |
|
Wydatki z tytułu zaciągniętego zadłużenia - spłata odsetek |
1 446 |
2 413 |
932 |
4 791 |
|
Różnice kursowe od zadłużenia w walutach obcych |
(107) |
- |
(12) |
(119) |
|
Pozostałe zmiany niepieniężne |
96 |
- |
(6 960) |
(6 864) |
|
Zmiana zadłużenia w okresie |
53 849 |
23 586 |
8 998 |
86 433 |
|
Zadłużenie na 31 grudnia 2021 r. |
90 019 |
75 586 |
48 290 |
213 895 |
|
Wpływy z tytułu zaciągniętego zadłużenia - otrzymane finansowanie |
149 231 |
- |
- |
149 231 |
|
Zawarcie umów leasingu |
- |
- |
54 553 |
54 553 |
|
Naliczenie odsetek od zadłużenia |
12 229 |
3 851 |
2 700 |
18 780 |
|
Wydatki z tytułu zaciągniętego zadłużenia - spłata kapitału |
86 555 |
- |
24 174 |
110 729 |
|
Wydatki z tytułu zaciągniętego zadłużenia - spłata odsetek |
12 201 |
3 851 |
2 541 |
18 593 |
|
Różnice kursowe od zadłużenia w walutach obcych |
997 |
- |
20 |
1 017 |
|
Pozostałe zmiany niepieniężne |
(6 543) |
- |
10 964 |
4 421 |
|
Zmiana zadłużenia w okresie |
57 158 |
- |
41 522 |
98 680 |
|
Zadłużenie na 31 grudnia 2022 r. |
147 177 |
75 586 |
89 812 |
312 575 |
|
|
2022 |
2021 |
|
Długoterminowe |
|
|
|
Kredyty bankowe |
44 035 |
46 496 |
|
Pożyczki |
2 308 |
- |
|
|
46 343 |
46 496 |
|
|
|
|
|
Krótkoterminowe |
|
|
|
Kredyty w rachunku bieżącym |
26 582 |
22 362 |
|
Kredyty bankowe |
72 460 |
14 260 |
|
Pożyczki |
1 792 |
6 901 |
|
|
100 834 |
43 523 |
|
|
|
|
|
Razem zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek |
147 177 |
90 019 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
31.12.2021 |
|
|
W walucie funkcjonalnej |
W walucie obcej EUR |
W walucie funkcjonalnej |
W walucie obcej EUR |
|
Kredyty i pożyczki |
|
|
|
|
|
Długoterminowe |
46 343 |
- |
46 496 |
- |
|
Krótkoterminowe |
100 834 |
- |
37 144 |
6 379 |
|
Razem |
147 177 |
- |
83 640 |
6 379 |
Pożyczki i kredyty wykazane jako długoterminowe i krótkoterminowe oprocentowane są stopą WIBOR 3M + 1,35%-3,5%, 3M Euribor + 1,9-2,2%. ON WIBOR +2,2% oraz 10% w skali roku.
Na podane dni bilansowe, wartość godziwa kredytów i pożyczek nie była istotnie różna od wyceny w koszcie zamortyzowanym. Wartość godziwa kredytów i pożyczek jest szacowana za pomocą modeli DCF w oparciu o przepływy pieniężne odzwierciedlające harmonogram spłat otrzymanych kredytów. Założono stopę dyskonta na poziomie WIBOR 1M na dany dzień powiększony o stały procent wyrażający premię za ryzyko. Kredyty i pożyczki długoterminowe wyceniane w koszcie zamortyzowanym są klasyfikowane do drugiego poziomu hierarchii wartości godziwej.
Na dzień bilansowy 31.12.2022 r. Grupa ERBUD posiada dostęp do bankowych i ubezpieczeniowych linii wielocelowych o łącznej wartości 1 930 565 tys. zł. (w tym limit wspólnie z Erbud S.A., Erbud Industry Sp.z o.o. oraz ONDE S.A. w Hestii w wysokości 265 000 tys.zł.), które mogą zostać wykorzystane głównie na kredyty lub gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe. Na dzień bilansowy 31.12.2022 r. Grupa ERBUD wykorzystała 143 077 tys. zł na zaciągnięcie kredytów oraz 988 136 tys. zł na wykorzystane gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe.
Na dzień bilansowy 31.12.2021 r. Grupa ERBUD posiadała dostęp do bankowych i ubezpieczeniowych linii wielocelowych o łącznej wartości 1 708 251 tys. zł., które mogły zostać wykorzystane głównie na kredyty lub gwarancje bankowe
i ubezpieczeniowe. Na dzień bilansowy 31.12.2021 r. Grupa ERBUD wykorzystała 69 621 tys. zł na zaciągnięcie kredytów oraz 820 273 tys. zł na wykorzystane gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe.
Kowenanty
Po dniu bilansowym zostały podpisane z bankami finansującymi aneksy do umów kredytowych, na mocy których zmieniony został sposób liczenia wskaźników finansowych (kowenantów). Wskaźnik rentowności liczony jest jako iloraz EBITDA (poprzednio EBIT) do Przychodów ze sprzedaży. Wartość graniczna wskaźnika pozostała bez zmian – minimum 1%.
|
„Wskaźnik Skonsolidowanego Zadłużenia Finansowego Netto” oznacza iloraz wartości Skonsolidowanego Zadłużenia Finansowego Netto oraz wartości Skonsolidowanych Kapitałów Własnych |
Stan na dzień |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
0,19 |
-0,33 |
|
|
Skonsolidowane zadłużenie długo i krótkoterminowe |
312 575 |
213 895 |
|
Środki pieniężne |
199 299 |
424 810 |
|
Skorygowane kapitały własne o wartość firmy i wartości niematerialne i prawne |
610 344 |
633 586 |
|
|
|
|
Na dzień bilansowy Grupa posiadała następujące zadłużenie z tytułu wyemitowanych obligacji, w całości stanowiące zobowiązania o charakterze długoterminowym.
|
Data emisji |
Rodzaj wyemitowanych obligacji |
Waluta |
Oprocentowanie |
Termin wykupu |
Cel pozyskania finansowania |
Wartość nominalna emisji |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
23-09-2021 |
na okaziciela seria D, zdematerializowanych, niezabezpieczonych |
funkcjonalna |
WIBOR 6M + 2,6% |
23-09-2025 |
sfinansowanie zwiększonego zapotrzebowania na kapitał obrotowy |
|
75 586 |
75 586 |
|
|
|
|
Razem zobowiązanie z tytułu obligacji na 31.12.2022r. w tym: |
|
75 586 |
75 586 |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pozycja Skonsolidowane zadłużenie długo i krótkoterminowe oznacza sumę zadłużenia z tytułu kredytów, pożyczek, leasingu i wyemitowanych obligacji.
Pozycja Środki pieniężne oznacza sumę środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku VAT oraz środków pieniężnych o ograniczonej możliwości dysponowania.
Pozycja Skorygowane kapitały własne o wartość firmy i wartości niematerialne i prawne oznacza wartość kapitałów własnych pomniejszoną o wartość firmy oraz wartości niematerialne i prawne.
|
|
|
2022 |
2021 |
|
Okres |
|
Wartość nominalna minimalnych opłat |
Wartość nominalna minimalnych opłat |
|
Do 1 roku |
Krótkoterminowe |
24 574 |
16 502 |
|
Powyżej roku |
Długoterminowe |
74 914 |
39 161 |
|
Wartość nominalna minimalnych opłat |
|
99 488 |
55 663 |
|
Przyszłe koszty z tytułu leasingu |
|
9 676 |
7 373 |
|
Wartość bieżąca minimalnych opłat |
|
89 812 |
48 290 |
|
Do 1 roku |
Krótkoterminowe |
21 748 |
15 212 |
|
Powyżej roku |
Długoterminowe |
68 064 |
33 078 |
Na 31 grudnia 2022 r. oraz na 31 grudnia 2021 r. zabezpieczenia zobowiązań z tytułu zadłużenia na rzeczowych aktywach trwałych zaprezentowano poniżej.
|
|
2022 |
2021 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
85 183 |
36 601 |
|
Zapasy |
1 280 |
- |
|
Razem |
86 463 |
36 601 |
Informacje dotyczące zadłużenia z tytułu kredytów i pożyczek zawarto w nocie 3.3.
|
|
Aktywa warunkowe |
Zobowiązania warunkowe |
|
|
2022 |
2021 |
2022 |
2021 |
|
Pozostałe jednostki |
|
|
|
|
|
Gwarancje i poręczenia |
181 775 |
222 716 |
979 650 |
956 762 |
|
Weksle |
153 |
654 |
14 820 |
14 204 |
|
Sprawy sporne |
12 117 |
1 152 |
48 681 |
48 523 |
|
W tym sprawa przeciwko MPL Modlin |
- |
- |
34 381 |
34 381 |
|
Razem |
194 045 |
224 522 |
1 043 151 |
1 019 489 |
Aktywa warunkowe obejmują otrzymane przez Grupę od podwykonawców gwarancje i poręczenia z tytułu gwarancji dobrego wykonania oraz rękojmi.
Zobowiązania warunkowe Grupy natomiast dotyczą przede wszystkim zleceń udzielenia gwarancji przez Grupę
oraz przez banki na rzecz kontrahentów Grupy na zabezpieczenie ich roszczeń z tytułu kontraktów budowlanych, głównie gwarancji dobrego wykonania.
|
|
2022 |
2021 |
|
Środki pieniężne w kasie |
60 |
121 |
|
Środki pieniężne na rachunkach bankowych |
163 901 |
352 234 |
|
Środki pieniężne na rachunkach bankowych o ograniczonej możliwości dysponowania (zabezpieczenie gwarancji bankowych) |
- |
10 855 |
|
Razem środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
163 961 |
363 210 |
Wartość odpisu z tytułu utraty wartości przez środki pieniężne jest nieistotna.
Środki pieniężne na rachunkach bankowych VAT na 31.12.2022 r. wyniosły 35 338 tys. zł. (na 31.12.2021 r. wyniosły 50 745 tys. zł.)
Zarząd analizuje wyniki segmentów przy użyciu kluczowych wskaźników efektywności takich jak EBIT, skorygowany EBIT, marża EBIT, skorygowana marża EBIT oraz EBITDA i skorygowana EBITDA. Zarząd Grupy uznaje wyżej wymienione miary jako istotne dodatkowe mierniki wyników i dlatego prezentuje je w sprawozdaniu obok mierników zdefiniowanych przez MSSF. Należy mieć na uwadze, że EBIT, marża EBIT i EBITDA nie są to wskaźniki zdefiniowane w MSSF oraz nie stanowią one mierników wystandaryzowanych, dlatego sposoby ich kalkulacji mogą różnić się między różnymi jednostkami na rynku. W związku z tym, wskaźniki te nie powinny być analizowane osobno lub jako substytuty dla miar zdefiniowanych przez MSSF.
|
|
2022 |
2021 |
|
Strata/zysk netto za okres obrotowy |
10 994 |
21 338 |
|
Podatek dochodowy |
(12 610) |
64 057 |
|
(Strata)/Zysk brutto |
(1 616) |
85 395 |
|
Udział w zyskach/ (stratach) netto jednostek podporządkowanych wycenianych metodą praw własności |
(1 451) |
(156) |
|
Koszty finansowe |
35 855 |
14 080 |
|
Przychody finansowe |
14 832 |
8 817 |
|
EBIT |
20 858 |
90 814 |
|
Koszty o charakterze jednorazowym |
- |
39 489 |
|
Skorygowany (Strata)/Zysk brutto |
(1 616) |
124 884 |
|
Skorygowany EBIT |
20 858 |
130 303 |
|
|
|
|
|
Amortyzacja |
33 128 |
27 649 |
|
EBITDA |
53 986 |
118 463 |
|
Skorygowany EBITDA |
53 986 |
157 952 |
|
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży dóbr i usług |
3 855 649 |
3 102 095 |
|
Marża EBIT |
1% |
3% |
|
Skorygowana marża EBIT |
1% |
4% |
Na potrzeby analizy wyników, Zarząd posługuje się miarą skorygowany EBIT zdefiniowaną powyżej. W danych
za 12 miesięcy 2021 r. takimi zdarzeniami było koszty z tytułu wynagrodzeń w formie akcji w kwocie 28.343 tys. zł będące kosztami niepieniężnymi, koszty poniesione w związku z przejęciem spółki IKR GmbH w kwocie 3.115 tys. zł. oraz zarachowane premie dla pracowników naliczone na skutek sprzedaży akcji ONDE w kwocie 8.031 tys. zł. .
Grupa na podstawie raportowania zarządczego przedstawianego głównemu decydentowi operacyjnemu (tj. Zarządowi Jednostki Dominującej) zidentyfikowała dziesięć podstawowych segmentów sprawozdawczych:
● budownictwo kubaturowe w kraju,
● budownictwo kubaturowe za granicą,
● budownictwo drogowo – inżynieryjne,
● segment przemysłu w kraju,
● segment przemysłu za granicą,
● segment hydrotechniki,
● segment odnawialnych żródeł energii,
● budownictwo modułowe z drewna,
● segment odnawialnych żródeł energii – zagranica,
● segment pozostały.
Podział działalności na poszczególne segmenty został dokonany poprzez kwalifikację znaczenia działalności na rzecz segmentu. Taki podział odpowiada rozłożeniu zasadniczych ryzyk oraz zwrotów z poniesionych nakładów.
Dane finansowe przygotowywane dla celów sprawozdawczości zarządczej stanowiące podstawę danych na temat segmentów sprawozdawczych oparte są na tych samych zasadach rachunkowości, jakie stosuje się przy sporządzaniu jednostkowych sprawozdań finansowych Grupy.
Zarząd analizuje wyniki segmentów przy użyciu kluczowych wskaźników efektywności takich jak EBIT, marża EBIT
oraz EBITDA oraz odpowiednio skorygowane o efekt zdarzeń o charakterze jednorazowym wyżej wymienione miary.
Wartości szacunkowe prezentowane w poprzednich okresach nie uległy istotnej zmianie względem historycznych informacji sporządzonych na dzień 31 grudnia 2021 r.
Grupa nie posiada kontrahentów, od których pochodzi więcej niż 10% ogółu przychodów.
|
Główne informacje dotyczące segmentów w okresach sprawozdawczych 01.2022 – 12.2022 oraz 01.2021 – 12.2021 |
Grupa prowadzi działalność w Polsce oraz za granicą (w Niemczech, Belgii, Norwegii, Francji, Szwecji, Austrii i Litwie). Przychody od klientów zewnętrznych oraz aktywa w żadnym z krajów poza Polską nie są istotne, stąd zostały zagregowane łącznie i wykazane jako „Zagranica”.
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2022 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2021 |
||||
|
|
Kraj (Polska) |
Zagranica |
Razem |
Kraj (Polska) |
Zagranica |
Razem |
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych, w tym: |
3 360 333 |
495 316 |
3 855 649 |
2 688 583 |
413 512 |
3 102 095 |
|
Przychody rozpoznawane w czasie |
3 193 701 |
148 173 |
3 341 874 |
2 550 369 |
150 589 |
2 700 958 |
|
Przychody rozpoznawane w punkcie w czasie |
166 632 |
347 143 |
513 775 |
138 214 |
262 923 |
401 137 |
|
Aktywa trwałe inne niż instrumenty finansowe i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
366 436 |
51 781 |
418 217 |
179 395 |
51 209 |
230 604 |
Dane dotyczące przychodów i wyników oraz aktywów i zobowiązań poszczególnych segmentów sprawozdawczych przedstawiono w poniższej tabeli.
Na potrzeby analizy danych finansowych w segmentach sprawozdawczych, Zarząd Grupy eliminuje wpływ zdarzeń jednorazowych opisanych w nocie 4.1.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2022 |
|
|
Budownictwo kubaturowe w kraju |
Budownictwo kubaturowe za granicą |
Budownictwo drogowo-inżynieryjne |
Segment przemysłu w kraju |
Segment przemysłu za granicą |
Segment Hydrotechniki |
Segment odnawialnych źródeł energii |
Budownictwo modułowe z drewna |
Segment Odnawialnych Źródeł Energii - Zagranica |
Segment pozostały |
Razem działalność kontynuowana |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych |
1 969 307 |
127 302 |
212 820 |
280 810 |
368 014 |
18 420 |
863 223 |
262 |
11 843 |
3 648 |
3 855 649 |
|
Przychody ze sprzedaży razem |
1 969 307 |
127 302 |
212 820 |
280 810 |
368 014 |
18 420 |
863 223 |
262 |
11 843 |
3 648 |
3 855 649 |
|
Wyniki segmentów oraz uzgodnienie do zysku brutto Grupy |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Koszt własny sprzedaży |
1 893 399 |
125 891 |
201 138 |
254 689 |
325 432 |
16 981 |
804 894 |
37 |
10 780 |
259 |
3 633 500 |
|
Marża na sprzedaży |
75 908 |
1 411 |
11 682 |
26 121 |
42 582 |
1 439 |
58 329 |
225 |
1 063 |
3 389 |
222 149 |
|
Marża na sprzedaży % |
4% |
1% |
5% |
9% |
12% |
8% |
7% |
86% |
9% |
93% |
6% |
|
Wynik na pozostałej działalności operacyjnej |
(58 704) |
(20 600) |
(6 386) |
(18 329) |
(32 269) |
(3 663) |
(42 264) |
(13 155) |
(477) |
(5 444) |
(201 291) |
|
Wynik segmentu – EBIT |
17 204 |
(19 189) |
5 296 |
7 792 |
10 313 |
(2 224) |
16 065 |
(12 930) |
586 |
(2 055) |
20 858 |
|
Marża EBIT |
1% |
-15% |
2% |
3% |
3% |
-12% |
2% |
-4935% |
5% |
-56% |
1% |
|
Udział w zyskach/ (stratach) netto wycenianych metodą praw własności |
(680) |
|
|
|
|
|
(771) |
|
|
|
(1 451) |
|
Wynik na działalności finansowej (przychody finansowe minus koszty finansowe) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(21 023) |
|
Wynik brutto |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(1 616) |
|
Podatek dochodowy |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(12 610) |
|
Wynik netto |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 994 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Amortyzacja |
9 985 |
1 839 |
1 457 |
5 188 |
5 611 |
33 |
3 415 |
1 665 |
- |
3 935 |
33 128 |
|
Wynik segmentu – EBITDA |
27 189 |
(17 350) |
6 753 |
12 980 |
15 924 |
(2 191) |
19 480 |
(11 265) |
586 |
1 880 |
53 986 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa i zobowiązania |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wycena kontraktów budowlanych - aktywa |
184 076 |
6 023 |
44 987 |
20 447 |
23 958 |
685 |
150 837 |
- |
- |
- |
431 013 |
|
Aktywa pozostałe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 585 255 |
|
Aktywa Razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 016 268 |
|
Wycena kontraktów budowlanych - pasywa |
169 133 |
16 490 |
20 308 |
26 273 |
807 |
- |
10 388 |
- |
2 558 |
- |
245 957 |
|
Pasywa pozostałe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 770 311 |
|
Pasywa Razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 016 268 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Inne istotne pozycje |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Udział w wynikach jednostek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięć wycenianych metodą praw własności |
(680) |
- |
- |
- |
- |
- |
(771) |
- |
- |
- |
(1 451) |
|
Odwrócenie utraty/(utrata) wartości aktywów finansowych i aktywów z wyceny kontraktów |
(3 604) |
(9 261) |
2 523 |
(5) |
(88) |
- |
(673) |
- |
- |
- |
(11 108) |
|
Nakłady na rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne i prawne |
7 682 |
766 |
2 405 |
3 228 |
5 538 |
- |
64 |
35 423 |
- |
851 |
55 957 |
|
Przychody z tytułu odsetek |
5 397 |
(1) |
4 692 |
307 |
148 |
- |
- |
- |
- |
- |
10 543 |
|
Koszty z tytułu odsetek |
10 899 |
276 |
5 607 |
2 649 |
762 |
- |
13 |
772 |
- |
434 |
21 412 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2021 |
|
|
Budownictwo kubaturowe w kraju |
Budownictwo kubaturowe za granicą |
Budownictwo drogowo-inżynieryjne |
Segment przemysłu w kraju |
Segment przemysłu za granicą |
Segment Hydrotechniki |
Segment odnawialnych źródeł energii |
Budownictwo modułowe z drewna |
Segment Odnawialnych Źródeł Energii - Zagranica |
Segment pozostały |
Razem działalność kontynuowana |
|
Przychody razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych |
1 219 358 |
157 045 |
278 022 |
236 414 |
256 467 |
1 641 |
932 452 |
43 |
- |
20 653 |
3 102 095 |
|
Przychody ze sprzedaży razem |
1 219 358 |
157 045 |
278 022 |
236 414 |
256 467 |
1 641 |
932 452 |
43 |
- |
20 653 |
3 102 095 |
|
Wyniki segmentów oraz uzgodnienie do zysku brutto Grupy |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Koszt własny sprzedaży |
1 163 404 |
133 901 |
261 933 |
214 539 |
219 313 |
1 641 |
807 896 |
- |
- |
6 153 |
2 808 780 |
|
Marża na sprzedaży |
55 954 |
23 144 |
16 089 |
21 875 |
37 154 |
- |
124 556 |
43 |
- |
14 500 |
293 315 |
|
Marża na sprzedaży % |
5% |
15% |
6% |
9% |
14% |
- |
13% |
- |
- |
70% |
9% |
|
Wynik na pozostałej działalności operacyjnej |
(46 531) |
(18 729) |
(11 022) |
(20 295) |
(14 320) |
(1 033) |
(35 224) |
(1 264) |
- |
(14 594) |
(163 012) |
|
Koszty o charakterze jednorazowym |
- |
- |
- |
- |
(3 115) |
- |
(28 343) |
- |
|
(8 031) |
(39 489) |
|
Wynik segmentu – EBIT |
9 423 |
4 415 |
5 067 |
1 580 |
19 719 |
(1 033) |
60 989 |
(1 221) |
- |
(8 125) |
90 814 |
|
Wynik segmentu - EBIT skorygowany |
9 423 |
4 415 |
5 067 |
1 580 |
22 834 |
(1 033) |
89 332 |
(1 221) |
- |
(94) |
130 303 |
|
Marża EBIT |
1% |
3% |
2% |
1% |
8% |
0% |
7% |
-2840% |
- |
-39% |
3% |
|
Udział w zyskach/ (stratach) netto jednostek podporządkowanych wycenianych metodą praw własności |
|
|
|
|
|
|
(156) |
|
|
|
(156) |
|
Wynik na działalności finansowej (przychody finansowe minus koszty finansowe) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(5 263) |
|
Wynik brutto |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
85 395 |
|
Podatek dochodowy |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
64 057 |
|
Wynik netto |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 338 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Amortyzacja |
9 282 |
1 898 |
3 776 |
5 370 |
3 879 |
- |
2 826 |
38 |
- |
580 |
27 649 |
|
Wynik segmentu – EBITDA |
18 705 |
6 313 |
8 843 |
6 950 |
23 598 |
(1 033) |
63 815 |
(1 183) |
- |
(7 545) |
118 463 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa i zobowiązania |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wycena kontraktów budowlanych - aktywa |
112 204 |
10 791 |
34 897 |
16 463 |
43 348 |
- |
84 435 |
- |
- |
- |
302 138 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa pozostałe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 531 052 |
|
Aktywa Razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 833 190 |
|
Wycena kontraktów budowlanych - pasywa |
133 214 |
19 443 |
6 586 |
33 413 |
5 737 |
- |
45 655 |
- |
- |
- |
244 048 |
|
Pasywa pozostałe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 589 142 |
|
Pasywa Razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 833 190 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Inne istotne pozycje |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Udział w wynikach jednostek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięć wycenianych metodą praw własności |
- |
- |
- |
- |
- |
|
(156) |
|
|
- |
(156) |
|
Odwrócenie utraty/(utrata) wartości aktywów finansowych i aktywów z wyceny kontraktów |
(5 348) |
(7 143) |
(361) |
(1 194) |
(25) |
- |
(1 065) |
- |
- |
(51) |
(15 187) |
|
Nakłady na rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne i prawne |
38 744 |
324 |
1 465 |
1 167 |
5 630 |
- |
4 461 |
32 776 |
- |
505 |
85 072 |
|
Przychody z tytułu odsetek |
5 132 |
398 |
2 649 |
1 |
1 |
- |
4 |
- |
- |
- |
8 185 |
|
Koszty z tytułu odsetek |
5 865 |
653 |
589 |
689 |
1 406 |
- |
10 |
14 |
- |
18 |
9 244 |
Poniższa tabela przedstawia informacje odnośnie zagregowanej kwoty cen transakcyjnych alokowanych do obowiązków świadczenia niewykonanych lub nie w pełni wykonanych na dzień bilansowy z tyt. realizacji kontraktów budowlanych.
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Łączna wartość otwartych kontraktów |
7 483 010 |
6 374 817 |
|
Kumulatywna wartość przychodów z otwartych kontraktów rozpoznana do dnia sprawozdawczego |
5 463 873 |
3 564 549 |
|
Wartość przychodów pozostająca do rozpoznania w kolejnych okresach z otwartych kontraktów |
2 019 137 |
2 810 268 |
|
Długoterminowe (przychody do zrealizowania w okresie od roku do 3 lat od daty bilansowej) |
455 696 |
1 069 354 |
|
Krótkoterminowe (przychody do zrealizowania w okresie poniżej roku od daty bilansowej) |
1 563 441 |
1 740 914 |
Z uwagi na specyfikę realizowanych kontraktów długoterminowych, nie jest możliwe dokładne oszacowanie przedziałów czasowych, w jakich będą rozpoznawane przychody z rozpoczętych na dany dzień bilansowy kontraktów w horyzoncie dłuższym niż jeden rok.
Przychody osiągane przez Grupę pochodzą z realizacji prac budowlanych na terenie Polski i Unii Europejskiej
oraz sprzedaży pozostałej do lokalnych odbiorców.
Dane liczbowe dotyczące przychodów przedstawiono w nocie 4.2 Segmenty sprawozdawcze.
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2022 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
Usługi obce |
2 229 880 |
1 684 317 |
|
w tym usługi obce od podwykonawców |
1 874 017 |
1 384 534 |
|
Zużycie materiałów i energii |
1 088 826 |
782 165 |
|
Koszty świadczeń pracowniczych |
480 003 |
437 080 |
|
W tym wynagrodzenia w formie akcji |
- |
28 343 |
|
Amortyzacja |
33 128 |
27 649 |
|
Podatki i opłaty |
15 123 |
11 353 |
|
Pozostałe koszty rodzajowe |
23 496 |
31 825 |
|
Wartość sprzedanych towarów i materiałów |
3 255 |
2 978 |
|
Koszty według rodzaju razem |
3 873 711 |
2 977 367 |
|
Zmiana stanu produktów, produkcji w toku i rozliczeń międzyokresowych kosztów dotycząca kontraktów budowlanych |
(46 172) |
28 162 |
|
Koszty sprzedaży (wielkość ujemna) |
(13 259) |
(10 830) |
|
Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna) |
(180 780) |
(185 919) |
|
W tym wynagrodzenia w formie akcji |
- |
(28 343) |
|
Koszt wytworzenia sprzedanych produktów |
3 633 500 |
2 808 780 |
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2022 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2021 |
|
Wynagrodzenia |
388 318 |
361 305 |
|
w tym wynagrodzenia w formie akcji |
- |
28 343 |
|
Koszty programów określonych świadczeń po okresie zatrudnienia |
852 |
1 867 |
|
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia na rzecz pracowników |
90 833 |
73 908 |
|
Razem |
480 003 |
437 080 |
|
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2022 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2021 |
|
|
Pozostałe przychody operacyjne |
|
|
|
|
Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych |
3 089 |
1 103 |
|
|
Kary, grzywny i odszkodowania |
792 |
2 062 |
|
|
Przychody ze sprzedaży udziałów |
- |
1 086 |
|
|
Przychody z otrzymanych dotacji |
24 |
1 653 |
|
|
Umorzone zobowiązania |
1 319 |
1 748 |
|
|
Zwrot podatków i opłat |
2 385 |
2 248 |
|
|
Rozwiązanie rezerw |
1 140 |
1 802 |
|
|
Pozostałe |
2 759 |
2 534 |
|
|
|
11 508 |
14 236 |
|
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2022 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2021 |
|
|
Pozostałe koszty operacyjne |
|
|
|
Nota 6.8. |
Utworzone / rozwiązane rezerwy |
12 |
105 |
|
Nota 6.9. |
Koszty postępowania sądowego |
276 |
399 |
|
|
Darowizny |
1 667 |
271 |
|
|
Kary, grzywny, odszkodowania |
2 203 |
1 940 |
|
|
Pozostałe |
3 494 |
2 086 |
|
|
|
7 652 |
4 801 |
|
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2022 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2021 |
|
|
Przychody finansowe |
|
|
|
Nota 5.1.2. |
Odsetki |
|
|
|
|
Z tytułu udzielonych pożyczek |
1 816 |
1 568 |
|
|
Od rozrachunków |
6 322 |
4 890 |
|
|
Pozostałe |
2 405 |
1 727 |
|
|
Różnice kursowe |
2 496 |
46 |
|
|
Pozostałe |
1 793 |
586 |
|
|
|
14 832 |
8 817 |
|
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2022 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2021 |
|
|
Koszty finansowe |
|
|
|
Nota 5.1.2. |
Odsetki |
|
|
|
Nota 3.4. |
Od wyemitowanych obligacji |
3 851 |
2 413 |
|
Nota 3.3. |
Od kredytów i pożyczek |
12 201 |
1 432 |
|
Nota 3.5. |
Od zobowiązań leasingowych |
2 541 |
1 871 |
|
|
Pozostałe |
2 819 |
3 528 |
|
|
Bankowa prowizja przygotowawcza dotycząca finansowania w rachunku bieżącym |
2 874 |
2 629 |
|
|
Różnice kursowe |
8 728 |
420 |
|
|
Pozostałe |
2 841 |
1 787 |
|
|
|
35 855 |
14 080 |
4.8. OPODATKOWANIE
Uzgodnienie efektywnej stawki podatku dochodowego przedstawia poniższa tabela:
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2022 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2021 |
|
Wynik brutto przed opodatkowaniem |
(1 616) |
85 395 |
|
Podatek według ustawowej stawki podatkowej obowiązującej w Polsce - 19% |
(307) |
16 225 |
|
Dodatkowe obciążenie wynikające ze stawki przekraczającej 19% w Niemczech |
8 427 |
5 855 |
|
Nadwyżka przychodów nieopodatkowanych nad kosztami niebędącymi kosztami uzyskania przychodów |
(7 469) |
- |
|
Wynik na sprzedaży akcji spółki zależnej |
3 539 |
35 379 |
|
Różnice trwałe - koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów |
- |
6 598 |
|
Wsparcie SSE |
(16 800) |
- |
|
Podatek wykazany w wyniku finansowym |
(12 610) |
64 057 |
|
Podatek bieżący |
22 723 |
65 634 |
|
Podatek odroczony |
(35 333) |
(1 577) |
|
Efektywna stopa podatkowa |
780,32% |
75,01% |
W 2022 r. tak wysoka kwota podatku odroczonego wynika głównie z rozpoznania aktywa na podatek odroczony z tytułu otrzymania decyzji o wsparciu przez MOD 21 Sp. z o.o. Kwota utworzonego aktywa z tego tytułu wynosi 16 800 tys. zł.
Poniższa tabela przedstawia zmiany aktywów i zobowiązań z tytułu podatku odroczonego w roku obrotowym:
|
|
|
|
Wpływ na |
|
Wpływ na |
|
||
|
|
|
1 stycznia 2021 |
Wynik netto |
Pozostałe całkowite dochody |
31 grudnia 2021 |
Wynik netto |
Pozostałe całkowite dochody |
31 grudnia 2022 |
|
|
Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wycena kontraktów budowlanych - pasywa oraz podatkowa produkcja w toku |
55 919 |
14 811 |
- |
70 730 |
42 591 |
- |
113 321 |
|
|
Rezerwy |
11 351 |
333 |
- |
11 684 |
1 192 |
- |
12 876 |
|
|
Strata podatkowa |
4 189 |
(1 050) |
- |
3 139 |
5 876 |
- |
9 015 |
|
|
Wsparcie SSE |
- |
- |
- |
- |
16 800 |
- |
16 800 |
|
|
Naliczone wynagrodzenia i obciążenia |
715 |
1 884 |
- |
2 599 |
(1 627) |
- |
972 |
|
|
Odpisy aktualizujące wartość należności |
6 237 |
(258) |
- |
5 979 |
5 804 |
- |
11 783 |
|
|
Inne zobowiązania finansowe |
2 349 |
1 214 |
- |
3 563 |
(1 553) |
- |
2 010 |
|
|
Koszty następnych okresów |
693 |
- |
- |
693 |
345 |
- |
1 038 |
|
|
Pozostałe |
2 700 |
(441) |
(25) |
2 234 |
3 836 |
87 |
6 157 |
|
|
Razem |
84 153 |
16 493 |
(25) |
100 621 |
73 264 |
87 |
173 972 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wycena kontraktów budowlanych - aktywa |
31 419 |
14 732 |
- |
46 151 |
32 296 |
- |
78 447 |
|
|
Przeszacowanie aktywów do wartości godziwej |
4 923 |
(1 099) |
7 303 |
11 127 |
(214) |
7 146 |
18 059 |
|
|
Koszty finansowe aktywowane |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
Wycena bilansowa oraz dyskonto zobowiązań |
809 |
179 |
- |
988 |
930 |
- |
1 918 |
|
|
Naliczone odsetki od zadłużenia |
292 |
462 |
- |
754 |
807 |
- |
1 561 |
|
|
Zarachowane przychody |
579 |
(92) |
- |
487 |
(370) |
- |
117 |
|
|
Pozostałe |
1 486 |
734 |
(5) |
2 215 |
4 482 |
89 |
6 786 |
|
|
Razem |
39 508 |
14 916 |
7 298 |
61 722 |
37 931 |
7 235 |
106 888 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kompensata aktywów i zobowiązań |
38 375 |
|
|
51 125 |
|
|
91 614 |
|
|
Stan po kompensacie |
46 911 |
|
|
60 093 |
|
|
97 632 |
|
|
Aktywa |
45 778 |
|
|
49 496 |
|
|
82 358 |
|
|
Zobowiązania |
1 133 |
|
|
10 597 |
|
|
15 274 |
|
|
Wpływ netto zmian w okresie |
|
1 577 |
(7 323) |
|
35 333 |
(7 148) |
|
W roku zakończonym 31 grudnia 2022 r. oraz 31 grudnia 2021 r. nie wystąpiły ujemne pozycje różnic przejściowych,
od których nie ujęto aktywa z tytułu podatku odroczonego.
W tabeli poniżej zawarto okresy realizacji aktywów i zobowiązań z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
|
|
|
2022 |
|
2021 |
|
|
Aktywa |
Zobowiązania |
Aktywa |
Zobowiązania |
|
Krótkoterminowe |
115 081 |
80 518 |
70 885 |
42 940 |
|
Długoterminowe |
58 891 |
26 370 |
29 736 |
18 782 |
|
Razem |
173 972 |
106 888 |
100 621 |
61 722 |
Nota 2.2.
Należności z tytułu kontraktów budowlanych – kaucje
Nota 6.5.
Należności z tytułu dostaw i usług
Nota 6.5.
Należności pozostałe
Nota 2.3.
Aktywa z tytułu kontraktów budowlanych
Nota 3.8.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Nota 3.8.
Środki pieniężne na rachunku VAT
Nota 3.8.
Środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania
Nota 5.1.
Inne aktywa finansowe (w tym udzielone pożyczki)
Nota 2.2.
Zobowiązania wobec podwykonawców – kaucje
Nota 2.3.
Zobowiązania z tytułu kontraktów budowlanych
Nota 6.9.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
Nota 6.9.
Zobowiązania pozostałe
W tabeli poniżej przedstawiono wartość bilansową istotnych grup aktywów finansowych i zobowiązań finansowych w podziale na kategorie. Wartość bilansowa posiadanych przez Grupę aktywów finansowych i zobowiązań finansowych przedstawionych w poniższych tabelach nie różniła się istotnie od ich wartości godziwej we wszystkich prezentowanych okresach.
|
|
|
Kategorie instrumentów finansowych |
|
|
|
|
|
Linia w sprawozdaniu z sytuacji finansowej |
Aktywa wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania leasingowe |
Razem istotne kategorie |
|
|
2022 |
|
|
|
|
|
Nota 5.1.2 |
Aktywa finansowe - Udzielone pożyczki |
17 530 |
- |
- |
17 530 |
|
|
Aktywa finansowe - pozostałe |
756 |
- |
- |
756 |
|
Nota 2.2. |
Należności z tytułu kontraktów budowlanych – kaucje |
32 031 |
- |
- |
32 031 |
|
Nota 6.6. |
Należności z tytułu dostaw i usług |
651 583 |
- |
- |
651 583 |
|
Nota 6.6. |
Pozostałe należności |
91 536 |
- |
- |
91 536 |
|
Nota 2.3. |
Wycena kontraktów budowlanych - aktywa |
431 013 |
- |
- |
431 013 |
|
Nota 3.8. |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
163 961 |
- |
- |
163 961 |
|
Nota 3.8. |
Środki pieniężne na rachunkach VAT |
35 338 |
- |
- |
35 338 |
|
Nota 3.8. |
Środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania |
- |
|
|
- |
|
Nota 2.2. |
Zobowiązania wobec podwykonawców - kaucje |
- |
171 035 |
- |
171 035 |
|
Nota 2.3. |
Zobowiązania wobec podwykonawców – wycena |
- |
245 957 |
- |
245 957 |
|
Nota 6.10. |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
- |
443 402 |
- |
443 402 |
|
Nota 6.10. |
Pozostałe zobowiązania |
- |
106 145 |
- |
106 145 |
|
Nota 3.2-3.5. |
Zadłużenie |
- |
222 763 |
89 812 |
312 575 |
|
|
Razem |
1 423 748 |
1 189 302 |
89 812 |
2 702 862 |
|
|
Linia w sprawozdaniu z sytuacji finansowej |
Aktywa wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania leasingowe |
Razem istotne kategorie |
|
|
2021 |
|
|
|
|
|
Nota 5.1.2 |
Aktywa finansowe - Udzielone pożyczki |
38 852 |
- |
- |
38 852 |
|
|
Aktywa finansowe - pozostałe |
856 |
- |
- |
856 |
|
Nota 2.2. |
Należności z tytułu kontraktów budowlanych – kaucje |
29 621 |
- |
- |
29 621 |
|
Nota 6.6. |
Należności z tytułu dostaw i usług |
594 647 |
- |
- |
594 647 |
|
Nota 6.6. |
Pozostałe należności |
57 036 |
- |
- |
57 036 |
|
Nota 2.3. |
Wycena kontraktów budowlanych - aktywa |
302 138 |
- |
- |
302 138 |
|
Nota 3.8. |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
363 210 |
- |
- |
363 210 |
|
Nota 3.8. |
Środki pieniężne na rachunkach VAT |
50 745 |
- |
- |
50 745 |
|
Nota 3.8. |
Środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania |
10 855 |
|
|
10 855 |
|
Nota 2.2. |
Zobowiązania wobec podwykonawców - kaucje |
- |
146 684 |
- |
146 684 |
|
Nota 2.3. |
Zobowiązania wobec podwykonawców – wycena |
- |
244 048 |
- |
244 048 |
|
Nota 6.10. |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
- |
363 131 |
- |
363 131 |
|
Nota 6.10. |
Pozostałe zobowiązania |
- |
112 870 |
- |
112 870 |
|
Nota 3.2-3.5. |
Zadłużenie |
- |
165 019 |
48 876 |
213 895 |
|
|
Razem |
1 447 960 |
1 031 752 |
48 876 |
2 528 588 |
|
|
|
Kategorie instrumentów finansowych |
|
|
|
|
|
|
Aktywa wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania leasingowe |
Razem istotne kategorie |
|
|
2022 |
|
|
|
|
|
|
Wpływ na wynik finansowy |
|
|
|
|
|
Nota 4.7. |
Przychody finansowe/(koszty finansowe) – odsetki |
10 543 |
(18 871) |
(2 541) |
(10 869) |
|
Nota 4.7. |
Przychody finansowe/(koszty finansowe) - różnice kursowe |
29 |
(6 261) |
- |
(6 232) |
|
Nota 4.2. |
Odwrócenie utraty/(utrata) wartości aktywów finansowych i aktywów z wyceny kontraktów z klientami |
(11 108) |
- |
- |
(11 108) |
|
|
Razem |
(536) |
(25 132) |
(853) |
(28 209) |
|
|
|
Kategorie instrumentów finansowych |
|
|
|
|
|
|
Aktywa wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Pozostałe zobowiązania |
Razem istotne kategorie |
|
|
2021 |
|
|
|
|
|
|
Wpływ na wynik finansowy |
|
|
|
|
|
Nota 4.7. |
Przychody finansowe/(koszty finansowe) – odsetki |
8 347 |
(9 024) |
(382) |
(1 059) |
|
Nota 4.7. |
Przychody finansowe/(koszty finansowe) - różnice kursowe |
56 |
(430) |
- |
(374) |
|
Nota 4.2. |
Odwrócenie utraty/(utrata) wartości aktywów finansowych i aktywów z wyceny kontraktów z klientami |
(15 187) |
- |
- |
(15 187) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Razem |
(6 784) |
(9 454) |
(382) |
(16 620) |
Grupa posiadała na 31 grudnia 2022 r. oraz na 31 grudnia 2021 r. następujące pozycje wykazane w sprawozdaniu
z sytuacji finansowej jako aktywa finansowe:
|
|
|
2022 |
2021 |
|
Nota 5.1.2. |
Udzielone pożyczki |
17 530 |
38 852 |
|
|
Pozostałe |
5 721 |
1 097 |
|
|
Razem |
23 251 |
39 949 |
|
|
Długoterminowe |
13 823 |
11 382 |
|
|
Krótkoterminowe |
9 428 |
28 567 |
|
Pożyczkobiorca |
Waluta pożyczki |
Oprocentowanie |
Termin spłaty |
2022 |
2021 |
|
Goalscreen Holdings Limited |
EUR |
6,00% |
02.12.2021 |
- |
20 934 |
|
Goalscreen Holdings Limited |
PLN |
8,00% |
02.12.2021 |
- |
2 269 |
|
FARMA WIATROWA SZYBOWICE SP. Z O.O. |
PLN |
6,00% |
29.04.2024 |
3 358 |
- |
|
PfelgeQuartier Beteiligungs |
EUR |
4,00% |
31.01.2022 |
3 849 |
3 995 |
|
FIRMA FRANKIEWICZ ENERGY |
PLN |
6,00% |
29.04.2022 |
- |
1 262 |
|
KWE |
PLN |
2,50% |
01.01.2032 |
3 177 |
2 991 |
|
ELEKTROWNIA DEPVPL 22 |
PLN |
0,00% |
25.06.2025 |
- |
1 200 |
|
AZURYT 6 INVESTMENTS |
PLN |
8,00% |
19.10.2023 |
- |
1 147 |
|
SOLAR SERBY |
PLN |
8,00% |
19.10.2023 |
1 534 |
- |
|
Pracownicy IVT |
EUR |
0-0,5% |
31.12.2024 |
32 |
14 |
|
Pracownicy IVT |
EUR |
0-0,5% |
31.12.2023 |
22 |
- |
|
Sanssouci Karpacz Sp. z o.o. |
PLN |
10,00% |
31.03.2023 |
5 404 |
4 948 |
|
JV PABC Sp. z o.o. |
PLN |
3 M Euribor + 2,2% - 3,5% |
31.12.2022 |
154 |
92 |
|
Razem, w tym: |
|
|
|
17 530 |
38 852 |
|
Długoterminowe |
|
|
|
8 101 |
10 285 |
|
Krótkoterminowe |
|
|
|
9 429 |
28 567 |
Pożyczki udzielone, dla których termin spłaty przypadał przed dniem bilansowym zostaną rozliczone w pierwszym półroczu 2023 r. w ramach planowanych wspólnych przedsięwzięć finansowych.
Zarząd nie identyfikuje przesłanek do istotnego odpisu z tytułu utraty wartości pożyczki dla PflegeQuartier Beteiligungs, ponieważ pożyczkodawca regularnie dokonuje spłaty zaciągniętej pożyczki.
w Nocie 5.2. Udzielone pożyczki klasyfikowane są w Poziomie 1 modelu utraty wartości. Udzielone pożyczki są zdaniem Grupy aktywami o wysokiej ocenie jakości kredytowej na potrzeby modelu ECL.
oraz EURIBOR dla pożyczek w EUR na dany dzień powiększony o stały procent wyrażający premię za ryzyko. Pożyczki wyceniane w koszcie zamortyzowanym są klasyfikowane do drugiego poziomu hierarchii wartości godziwej.
w związku z czym odpis na oczekiwane straty kredytowe ujęty w ciągu danego okresu ogranicza się do 12-miesięcznych oczekiwanych strat kredytowych. Oczekiwaną stratę kredytową wyliczono na podstawie prawdopodobieństwa niewypełnienia zobowiązania, profilu spłat uzgodnionego w umowie pożyczki i oceny odzysków z zabezpieczenia.
Na poszczególne dni bilansowe wysokość odpisu z tyt. utraty wartości oraz jego zmiany w prezentowanych okresach były nieistotne kwotowo stąd Grupa nie prezentuje ruchów na odpisie. Zwiększenie salda pożyczek w wyniku udzielenia nowych pożyczek nie przyczyniło się istotnie do zmiany wysokości odpisu z tyt. utraty wartości.
W ramach podstawowej działalności operacyjnej Grupa nie zawiera kontraktów budowlanych, które są denominowane
w EUR.
W odniesieniu do należności i zobowiązań wynikających z zawartych umów na zakupy materiałów, z tytułu których nastąpią płatności w EUR oraz w odniesieniu do udzielonych pożyczek denominowanych w EUR Grupa ustaliła, że ryzyko jest nieistotne.
|
|
|
|
|
2022 |
|
|
|
Ekspozycja na ryzyko walutowe (tys. PLN) |
Wpływ na sprawozdanie z wyniku w tys. PLN |
|
|
|
|
zmiana kursu +10% |
zmiana kursu -10% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa |
|
|
|
|
Nota 3.8. |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
47 412 |
4 741 |
(4 741) |
|
Nota 6.5. |
Należności z tytułu dostaw i usług |
124 859 |
12 486 |
(12 486) |
|
Nota 2.2. |
Należności z tytułu kontraktów budowlanych - kaucje |
6 112 |
611 |
(611) |
|
Nota 5.1.2. |
Aktywa finansowe - udzielone pożyczki |
3 902 |
390 |
(390) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania |
|
|
|
|
Nota 3.3.-3.5. |
Zadłużenie |
48 028 |
(4 803) |
4 803 |
|
Nota 6.9. |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
44 249 |
(4 425) |
4 425 |
|
Nota 2.2. |
Zobowiązania z tytułu kontraktów budowlanych - kaucje |
497 |
(50) |
50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wpływ zmian kursów - aktywa i zobowiązania razem |
275 059 |
8 950 |
(8 950) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2021 |
|
|
|
Ekspozycja na ryzyko walutowe (tys. PLN) |
Wpływ na sprawozdanie z wyniku w tys. PLN |
|
|
|
|
zmiana kursu +10% |
zmiana kursu -10% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa |
|
|
|
|
Nota 3.8. |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
43 371 |
4 337 |
(4 337) |
|
Nota 6.5. |
Należności z tytułu dostaw i usług |
31 601 |
3 160 |
(3 160) |
|
Nota 2.2. |
Należności z tytułu kontraktów budowlanych - kaucje |
3 140 |
314 |
(314) |
|
Nota 5.1.2. |
Aktywa finansowe - udzielone pożyczki |
24 929 |
2 493 |
(2 493) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania |
|
|
|
|
Nota 3.3.-3.5. |
Zadłużenie |
6 379 |
(638) |
638 |
|
Nota 6.9. |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
10 644 |
(1 064) |
1 064 |
|
Nota 2.2. |
Zobowiązania z tytułu kontraktów budowlanych - kaucje |
19 |
(2) |
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wpływ zmian kursów - aktywa i zobowiązania razem |
120 083 |
8 600 |
(8 600) |
|
|
|
|
|
|
Ryzyko stóp procentowych występuje głównie w związku z korzystaniem przez Grupę z zadłużenia, tj. kredytów bankowych i pożyczek (nota 3.3.) oraz leasingu (nota 3.5.).
Ponadto Grupa lokuje wolne środki pieniężne częściowo w inwestycje o zmiennej stopie procentowej (lokaty)
oraz udziela pożyczek w oparciu o zmienną stopę procentową.
Aktywa i zobowiązania oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, narażają Grupę na ryzyko zmiany przepływów pieniężnych. Natomiast oprocentowane według stopy stałej (udzielane pożyczki – Nota 5.1.2.) naraża Grupę na ryzyko zmiany wartości godziwej, niemniej jednak ze względu na fakt, iż Grupa nie wycenia tych pozycji do wartości godziwej, wpływ ten nie jest odzwierciedlany w sprawozdaniu finansowym.
Grupa monitoruje stopień narażenia na ryzyko stopy procentowej oraz dokonuje prognoz stóp procentowych.
Analizę wrażliwości pozycji oprocentowanych zmienną stopą procentową na zmiany stopy procentowej zaprezentowano w poniższej tabeli.
|
|
|
|
2022 |
|
|
2021 |
|
|
Wartość bilansowa pozycji oprocentowana zmienną stopą procentową |
Wpływ na sprawozdanie z wyniku |
Wartość bilansowa pozycji oprocentowana zmienną stopą procentową |
Wpływ na sprawozdanie z wyniku |
||
|
|
+250 pb |
-250 pb |
+250 pb |
-250 pb |
||
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
31 007 |
775 |
(775) |
163 575 |
4 089 |
(4 089) |
|
Aktywa finansowe - Udzielone pożyczki |
154 |
4 |
(4) |
5 040 |
126 |
(126) |
|
Zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek |
139 268 |
(3 482) |
3 482 |
66 960 |
(1 674) |
1 674 |
|
Zadłużenie z tytułu wyemitowanych obligacji |
75 000 |
(1 875) |
1 875 |
75 586 |
(1 890) |
1 890 |
|
Zadłużenie z tytułu leasingu |
90 154 |
(2 258) |
2 258 |
36 822 |
(921) |
921 |
|
Wpływ razem |
|
(6 836) |
6 836 |
|
(270) |
270 |
W tabeli poniżej zaprezentowano pozycje oprocentowane stałą stopą procentową
.
|
|
2022 |
2021 |
|
|
Wartość bilansowa pozycji niepodlegająca ryzyku rynkowemu |
Wartość bilansowa pozycji niepodlegająca ryzyku rynkowemu |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
132 954 |
210 490 |
|
Aktywa finansowe - Udzielone pożyczki |
17 376 |
33 812 |
|
Zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek |
7 909 |
23 059 |
|
Zadłużenie z tytułu leasingu |
243 |
11 468 |
|
|
158 482 |
278 829 |
*Środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania.
Aktywami finansowymi Grupy, które są narażone na ryzyko kredytowe są głównie pozycje wymienione w tabeli poniżej.
|
|
|
2022 |
2021 |
|
Nota 3.8. |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
163 961 |
374 065 |
|
Nota 5.1.2. |
Aktywa finansowe – udzielone pożyczki |
17 530 |
38 852 |
|
Nota 6.5. |
Należności z tytułu dostaw i usług |
651 583 |
594 647 |
|
Nota 2.2. |
Należności z tytułu kontraktów budowlanych – kaucje |
32 031 |
29 621 |
|
Nota 2.3. |
Wycena kontraktów budowlanych - aktywa |
434 771 |
302 138 |
|
|
Razem |
1 299 876 |
1 339 323 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
ERBUD minimalizuje ryzyko kredytowe związane ze środkami pieniężnymi i ich ekwiwalentami poprzez dywersyfikację banków, z którymi zawierane są transakcje lokacyjne. Grupa współpracuje z instytucjami finansowymi o wysokiej wiarygodności, zgodnie z informacjami w tabeli poniżej. Na poszczególne dni sprawozdawcze występuje znaczna koncentracja ryzyka kredytowego – informacja o wielkości salda środków pieniężnych zgromadzonych w jednej instytucji finansowej przedstawiona jest poniżej.
Podział salda środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wg ratingu kredytowego przedstawiono w tabeli poniżej. Rating AA-, A-, BBB+, BBB wg Euro Rating to poziom inwestycyjny . Rating BB jest poza poziomem inwestycyjnym, nie mniej jednak kwota środków pieniężnych stanowi 11% wszystkich środków pieniężnych Grupy.
|
Według agencji ratingowej Euro Rating |
2022 |
2021 |
|
Banki o ratingu A- |
11,0% |
19,0% |
|
Banki o ratingu BBB+ |
4,0% |
13,0% |
|
Banki o ratingu BBB |
68,0% |
66,0% |
|
Banki o ratingu BBB- |
6,0% |
0,0% |
|
Banki o ratingu BB |
11,0% |
2,0% |
|
|
100,0% |
100,0% |
Na 31 grudnia 2022 r. wartość aktywów pieniężnych i ich ekwiwalentów ulokowana w jednej instytucji finansowej stanowiła około 68% całego salda.
Na 31 grudnia 2021 r. wartość aktywów pieniężnych i ich ekwiwalentów ulokowana w jednej instytucji finansowej stanowiła około 66% całego salda.
Całe saldo środków pieniężnych i ekwiwalentów na poszczególne dni bilansowe zaliczone jest do Stopnia 1 modelu utraty wartości (tj. salda, dla których ryzyko kredytowe nie wzrosło znacząco od początkowego ujęcia).
Odpisy z tytułu utraty wartości środków pieniężnych i ekwiwalentów ustalono indywidualnie dla każdego salda dotyczącego danej instytucji finansowej. Do oceny ryzyka kredytowego użyto zewnętrzne ratingi banków oraz publicznie dostępne informacje dotyczące wskaźników niewypełnienia zobowiązania dla danego ratingu ustalone przez Euro Rating. Analiza wykazała, iż aktywa te mają niskie ryzyko kredytowe na dzień sprawozdawczy. Grupa skorzystała
z uproszczenia dozwolonego przez standard i odpis z tytułu utraty wartości ustalono na podstawie 12-miesięcznych strat kredytowych. Kalkulacja odpisu wykazała nieistotną kwotę odpisu z tytułu utraty wartości.
Należności z tytułu dostaw i usług oraz aktywa z tytułu kontraktów budowlanych
W celu ochrony przed ryzykiem kredytowym wynikającym z należności związanych z realizacją kontraktów budowlanych (tj. należności z tytułu dostaw i usług, należności z tytułu kontraktów budowlanych – kaucji oraz z wyceny kontraktów budowlanych), w Grupie funkcjonuje polityka oceny i weryfikacji ryzyka kredytowego związanego ze wszystkimi kontraktami, zarówno na etapie przed ofertowym, jak i w trakcie realizacji. Każdy kontrahent przed podpisaniem umowy jest oceniany pod kątem możliwości wywiązania się ze zobowiązań finansowych. W przypadku negatywnej oceny zdolności płatniczych kontrahenta, przystąpienie do kontraktu jest uzależnione od ustanowienia adekwatnych zabezpieczeń finansowych lub majątkowych. Ponadto, w umowach z inwestorami zawierane są klauzule przewidujące prawo do wstrzymania realizacji robót, jeżeli występuje opóźnienie w przekazaniu należności za wykonane usługi.
W miarę możliwości tworzy się również zapisy umowne warunkujące dokonywanie płatności podwykonawcom od wpływu środków od inwestora.
W Grupie nie występuje koncentracja ryzyka kredytowego związana z należnościami z tytułu dostaw i usług
oraz należnościami z tytułu kontraktów budowlanych – kaucji oraz z wyceny kontraktów budowlanych.
Zmiany odpisu aktualizującego wartość należności zaprezentowano w Nocie 6.5.
W celu ograniczenia ryzyka utraty płynności, Grupa utrzymuje odpowiednią ilość środków pieniężnych oraz zbywalnych papierów wartościowych, a także zawiera umowy o linie kredytowe, które służą jako dodatkowe zabezpieczenie płynności. Do finansowania zakupów inwestycyjnych Grupa wykorzystuje środki własne lub długoterminowe umowy leasingu finansowego, zapewniając odpowiednią trwałość struktury finansowania dla tego rodzaju aktywów.
Grupa stosuje politykę ograniczającą zaangażowanie kredytowe wobec poszczególnych instytucji finansowych
oraz emitentów papierów dłużnych, które są nabywane w ramach lokowania okresowych nadwyżek środków pieniężnych.
Zarządzanie płynnością wspomagane jest obowiązującym systemem raportowania prognoz płynności przez Grupę.
Tabela poniżej przedstawia zobowiązania finansowe Grupy na dzień 31 grudnia 2022 r. według daty zapadalności
na podstawie umownych niezdyskontowanych płatności.
|
|
|
|
|
|
|
2022 |
|
|
Poniżej 3 miesięcy |
3-12 miesięcy |
1-5 lat |
Powyżej 5 lat |
Razem przepływy niezdyskontowane |
Wartości bilansowe |
|
Zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek |
38 431 |
62 403 |
50 537 |
- |
151 371 |
143 830 |
|
Zadłużenie z tytułu wyemitowanych obligacji |
- |
586 |
75 000 |
- |
75 586 |
75 000 |
|
Zadłużenie z tytułu leasingu |
5 064 |
18 766 |
70 339 |
2 465 |
96 634 |
89 812 |
|
Zobowiązania wobec podwykonawców - kaucje |
64 133 |
95 148 |
15 385 |
5 744 |
180 410 |
171 035 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
443 402 |
- |
- |
- |
443 402 |
443 402 |
|
Razem |
551 030 |
176 903 |
211 261 |
8 209 |
947 403 |
923 079 |
|
|
|
|
|
|
|
2021 |
|
|
Poniżej 3 miesięcy |
3-12 miesięcy |
1-5 lat |
Powyżej 5 lat |
Razem przepływy niezdyskontowane |
Wartości bilansowe |
|
Zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek |
1 515 |
42 145 |
50 538 |
46 |
94 244 |
90 019 |
|
Zadłużenie z tytułu wyemitowanych obligacji |
- |
586 |
75 000 |
- |
75 586 |
75 000 |
|
Zadłużenie z tytułu leasingu finansowego |
3 601 |
14 880 |
31 942 |
5 240 |
55 663 |
48 290 |
|
Zobowiązania wobec podwykonawców - kaucje |
8 636 |
124 664 |
12 303 |
5 115 |
150 718 |
146 684 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
361 356 |
817 |
958 |
- |
363 131 |
363 131 |
|
Razem |
375 108 |
183 092 |
170 741 |
10 401 |
739 342 |
723 124 |
Grupa Erbud monitoruje wpływ ryzyk klimatycznych na działalność Grupy i na dzień dzisiejszy nie identyfikuje istotnego wpływu czynników klimatycznych na prowadzoną działalność. Grupa Erbud konsekwentnie realizuje strategię ESG, przestrzegając wymagań dotyczących aspektów środowiskowych, inwestując w rozwój projektów w branży OZE, a także budownictwa z drewna.
Na 31 grudnia 2022 r. Grupa posiadała następujące grupy rzeczowych aktywów trwałych z uwzględnieniem prawa do użytkowania aktywów:
|
|
|
|
2022 |
|
|
2021 |
|
Grupa rzeczowych aktywów trwałych |
Wartość brutto |
Umorzenie i odpisy aktualizujące |
Wartość netto |
Wartość brutto |
Umorzenie i odpisy aktualizujące |
Wartość netto |
|
Grunty (w tym prawo wieczystego użytkowania gruntu) |
23 203 |
1 377 |
21 826 |
28 928 |
1 189 |
27 739 |
|
w tym leasing |
12 917 |
885 |
12 032 |
4 795 |
709 |
4 086 |
|
Budynki i budowle |
119 013 |
44 853 |
74 160 |
97 639 |
46 551 |
51 088 |
|
w tym leasing |
32 364 |
13 125 |
19 239 |
23 120 |
16 614 |
6 506 |
|
Urządzenia techniczne i maszyny |
92 241 |
48 728 |
43 513 |
58 901 |
44 158 |
14 743 |
|
w tym leasing |
34 048 |
6 718 |
27 330 |
11 471 |
5 087 |
6 384 |
|
Środki transportu |
87 221 |
42 192 |
45 029 |
72 444 |
39 633 |
32 811 |
|
w tym leasing |
49 618 |
14 800 |
34 818 |
35 602 |
12 703 |
22 899 |
|
Inne środki trwałe |
24 125 |
16 496 |
7 629 |
18 909 |
11 897 |
7 012 |
|
w tym leasing |
235 |
49 |
186 |
85 |
20 |
65 |
|
Środki trwałe w budowie |
3 710 |
- |
3 710 |
23 194 |
- |
23 194 |
|
Pozostałe |
- |
- |
- |
11 354 |
9 |
11 345 |
|
Razem |
349 513 |
153 646 |
195 867 |
311 369 |
143 437 |
167 932 |
Grupa zawarła umowy leasingu na okres od 3 do 5 lat. Umowy leasingu obejmują głównie środki transportu oraz najmy biur, magazynów i prawa wieczystego użytkowania gruntów. Umowy te zawierają w większości (za wyjątkiem prawa wieczystego użytkowania gruntów) opcję przedłużenia po zakończeniu okresu podstawowego. Dodatkowo zawarte umowy leasingu środków transportu dają Grupie prawo odkupienia przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy.
Zadłużenie z tytułu leasingu opisano w Nocie 3.5.
|
|
Grunty w tym prawo wieczystego użytkowania gruntu |
Budynki i budowle |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Środki transportu |
Inne środki trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Wartości niematerialne i prawne |
Razem |
|
Wartość netto na 1 stycznia 2021 r. |
13 554 |
29 772 |
15 361 |
26 367 |
5 149 |
1 942 |
12 009 |
104 154 |
|
Zwiększenia: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zakup |
13 836 |
24 569 |
3 426 |
2 751 |
14 115 |
25 602 |
312 |
84 611 |
|
Leasing |
- |
- |
1 331 |
13 894 |
- |
- |
- |
15 225 |
|
Przyjęcie środków trwałych |
566 |
4 066 |
959 |
1 232 |
1 121 |
- |
36 |
7 980 |
|
Pozostałe, w tym korekty reklasyfikacyjne |
- |
1 113 |
19 |
151 |
(168) |
(4 346) |
(1 013) |
(4 244) |
|
Zmniejszenia: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Amortyzacja |
215 |
8 409 |
6 288 |
9 473 |
1 844 |
- |
1 420 |
27 649 |
|
Sprzedaż oraz likwidacja |
- |
- |
69 |
2 107 |
11 |
- |
8 |
2 195 |
|
Przemieszczenia wewnętrzne |
- |
- |
- |
- |
- |
8 |
(8) |
- |
|
Pozostałe |
- |
- |
- |
(7) |
- |
- |
- |
(7) |
|
Różnice kursowe z przeliczenia |
(2) |
(23) |
4 |
(11) |
(5) |
4 |
(17) |
(50) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość netto na 31 grudnia 2021 r. |
27 739 |
51 088 |
14 743 |
32 811 |
18 357 |
23 194 |
9 907 |
177 839 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość netto na 1 stycznia 2022 r. |
27 739 |
51 088 |
14 743 |
32 811 |
18 357 |
23 194 |
9 907 |
177 839 |
|
Zwiększenia: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zakup |
- |
1 964 |
4 412 |
3 816 |
3 398 |
35 361 |
5 237 |
54 188 |
|
Leasing |
8 432 |
15 321 |
3 478 |
21 870 |
150 |
- |
- |
49 251 |
|
Przyjęcie środków trwałych |
- |
- |
- |
- |
68 |
(68) |
- |
- |
|
Pozostałe, w tym korekty reklasyfikacyjne |
- |
35 376 |
27 075 |
- |
(11 480) |
(50 952) |
- |
19 |
|
Zmniejszenia: |
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Amortyzacja |
528 |
5 820 |
6 200 |
12 301 |
2 980 |
- |
1 683 |
29 512 |
|
Sprzedaż oraz likwidacja |
- |
- |
20 |
1 320 |
5 |
- |
- |
1 345 |
|
Pozostałe |
13 836 |
23 951 |
- |
- |
- |
3 844 |
- |
41 631 |
|
Różnice kursowe z przeliczenia |
20 |
182 |
25 |
153 |
121 |
18 |
85 |
604 |
|
Wartość netto na 31 grudnia 2022 r. |
21 827 |
74 160 |
43 513 |
45 029 |
7 629 |
3 709 |
13 546 |
209 413 |
Największe zmiany w środkach trwałych dotyczą przeniesienia pozycji gruntów i budynków oraz budowli ze środków trwałych do nieruchomości inwestycyjnych. Wartość netto przeniesionych środków trwałych na dzień 31.12.2022r. wynosi 33 909 tys. zł.
Nieruchomości inwestycyjne
|
|
2022 |
|
2021 |
|
Wartość netto na początek okresu |
- |
|
- |
|
Przyjęcie wskutek zmiany przeznaczenia środków trwałych |
33 909 |
|
|
|
Wartość netto na koniec okresu |
33 909 |
|
- |
Nieruchomości inwestycyjne są to budynki i budowle, które ERBUD SA wynajmuje dla MOD21 Sp. z o.o. na prowadzenie swojej działalnosci statutowej.
Amortyzacja
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2022 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2021 |
|
Koszty ogólnego zarządu |
15 627 |
13 119 |
|
Koszty wytworzenia sprzedanych produktów i usług |
17 501 |
14 530 |
|
Razem |
33 128 |
27 649 |
Prawo do użytkowania aktywów w leasingu, zobowiązania leasingowe
Przyjęto następujące uproszczenia dozwolone przez MSSF16:
● nie aktywuje się umów leasingowych w odniesieniu do aktywów niskocennych (poniżej 15 tys. zł),
● pomija się umowy, które ulegną rozwiązaniu w ciągu bieżącego roku.
Grupa nie zawierała w trakcie okresów, którego dotyczy sprawozdanie umów leasingu na okres krótszy niż 12 m-cy. Zawierane umowy leasingu nie posiadały elementu zmiennego wynagrodzenia dla leasingodawcy.
Opłaty związane z wszystkimi leasingami krótkoterminowymi i leasingami niskocennych aktywów są ujmowane liniowo jako koszt w wyniku finansowym. Na moment pierwszego zastosowania standardu, dla wszystkich leasingów,
za wyjątkiem leasingów krótkoterminowych i leasingów niskocennych aktywów, wcześniej sklasyfikowanych jako leasing operacyjny:
Dane dotyczące zastosowania MSSF 16 zaprezentowano w poniższych tabelach.
|
|
GRUNTY |
BUDYNKI I BUDOWLE |
URZĄDZENIA TECHNICZNE I MASZYNY |
ŚRODKI TRANSPORTU |
POZOSTAŁE ŚRODKI TRWAŁE |
RAZEM |
|
|
|
Wartość netto na dzień 01.01.2021 |
4 276 |
12 072 |
7 201 |
17 246 |
82 |
40 877 |
|
|
Zwiększenie z tytułu przyjęcia w leasing |
- |
- |
1 331 |
15 186 |
- |
16 517 |
|
|
Zwiększenie z tytułu nakładów na rzeczowe aktywa trwałe w budowie oraz zaliczek na rzeczowe aktywa trwałe |
- |
- |
- |
(929) |
- |
(929) |
|
|
Zmniejszenie wynikające z przekwalifikowania - z prawa do użytkowania aktywów w leasingu na rzeczowe aktywa trwałe |
- |
(10) |
(179) |
(2 085) |
- |
(2 274) |
|
|
Amortyzacja |
(190) |
(5 556) |
(1 937) |
(5 823) |
(17) |
(13 523) |
|
|
Zmniejszenie dotychczasowego umorzenia wynikające z przekwalifikowania - z prawa do użytkowania aktywów w leasingu na rzeczowe aktywa trwałe |
- |
- |
(32) |
(696) |
- |
(728) |
|
wartość netto na dzień 31.12.2021 |
4 086 |
6 506 |
6 384 |
22 899 |
65 |
39 940 |
|
|
|
Wartość netto na dzień 01.01.2022 |
4 086 |
6 506 |
6 384 |
22 899 |
65 |
39 940 |
|
|
Zwiększenie z tytułu przyjęcia w leasing |
8 432 |
15 321 |
3 478 |
21 870 |
150 |
49 251 |
|
|
Zwiększenie z tytułu nakładów na rzeczowe aktywa trwałe w budowie oraz zaliczek na rzeczowe aktywa trwałe |
- |
- |
19 592 |
- |
- |
19 592 |
|
|
Amortyzacja |
(503) |
(2 642) |
(2 124) |
(9 951) |
(29) |
(15 249) |
|
|
Różnice kursowe z przeliczenia |
17 |
55 |
- |
(1) |
- |
71 |
|
|
wartość netto na dzień 31.12.2022 |
12 032 |
19 240 |
27 330 |
34 817 |
186 |
93 605 |
|
|
Wartość netto |
|
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Grunty (w tym prawo wieczystego użytkowania gruntu) |
12 032 |
4 086 |
|
Budynki i budowle |
19 239 |
6 506 |
|
Urządzenia techniczne i maszyny |
27 330 |
6 384 |
|
Środki transportu |
34 818 |
22 899 |
|
Inne środki trwałe |
186 |
65 |
|
Wpływ razem |
93 605 |
39 940 |
Na dzień 31 grudnia 2022 r. oraz na 31 grudnia 2021 r. Grupa nie posiadała umownych zobowiązań związanych
z umowami zakupu aktywów trwałych oraz zawartych umów leasingu co do których okres leasingu jeszcze się nie rozpoczął i nie zostały wykazane w zobowiązaniach leasingowych w tym zakresie.
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2022 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2021 |
|
Wartość firmy na początek okresu |
41 240 |
40 667 |
|
Zwiększenia |
- |
630 |
|
Różnice kursowe z przeliczenia |
348 |
(57) |
|
Wartość firmy na koniec okresu |
41 588 |
41 240 |
|
W tym z tytułu nabycia: |
|
|
|
ONDE S.A. |
18 274 |
18 274 |
|
Erbud Holding GmbH |
17 990 |
17 642 |
|
Pozostałe |
5 324 |
5 324 |
Utrata wartości firmy
Wartość firmy przyporządkowuje się do ośrodków Grupy wypracowujących środki pieniężne. Dla wartości firmy powstałej przy nabyciu akcji ONDE S.A przez Erbud S.A. przyjmuje się, że ośrodkiem wypracowującym środki pieniężne jest Spółka ONDE S.A.
W przypadku ONDE S.A. wartość odzyskiwalną ośrodka wypracowującego środki pieniężne ustala się na podstawie wyceny akcji ONDE SA na GPW w Warszawie.
Dla wartości firmy powstałej przy nabyciu Grupy Erbud Holding przez Erbud S.A. przyjmuje się, że ośrodkiem wypracowującym środki pieniężne jest całość segmentu przemysłu za granicą dotycząca Grupy Erbud Holding.
Wartość odzyskiwalną ośrodka wypracowującego środki pieniężne ustala się na podstawie wartości użytkowej ośrodka, oszacowanej na podstawie modelu zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Wyliczenia te wykorzystują projekcje przepływów pieniężnych w okresie trzyletnim. Przepływy pieniężne wykraczające poza okres trzyletni oszacowano na stałym poziomie. Stopa wzrostu nie przewyższa długoterminowej przeciętnej stopy wzrostu dla branży przemysłu zagranica, w której funkcjonuje ośrodek wypracowujący środki pieniężne. W wyliczeniach przyjęto przeciętną marżę brutto na poziomie 13,0%, natomiast wykorzystana stopa dyskontowa wyniosła 11,7%. Zarząd ustalił budżetowaną marżę brutto na podstawie wyników historycznych oraz swoich przewidywań co do rozwoju rynku. Średnie ważone przeciętne stopy wzrostu zgodne są z prognozami przedstawionymi w raportach branżowych. Zastosowana stopa dyskonta to stopa, odzwierciedlająca konkretne zagrożenia dotyczące poszczególnych segmentów.
W roku 2022 oraz w 2021 przeprowadzono analizę i nie zidentyfikowano przesłanek do tworzenia odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika bądź grupy rzeczowych aktywów.
Test na utratę wartości przez wartość firmy, który został przeprowadzony na dzień 31 grudnia 2022 r., nie wykazał potrzeby dokonania odpisu z tytułu utraty wartości.
|
|
2022 |
2021 |
|
Materiały |
30 125 |
26 284 |
|
Produkcja w toku |
233 |
54 |
|
Produkty gotowe |
111 |
250 |
|
Towary |
1 728 |
1 709 |
|
Projekty PV w toku |
128 658 |
39 501 |
|
Wartość brutto zapasów |
160 855 |
67 798 |
|
Odpisy aktualizujące wartość zapasów |
616 |
352 |
|
Wartość netto zapasów |
160 239 |
67 446 |
|
|
|
2022 |
|
2021 |
||
|
|
Wartość brutto |
Odpis |
Wartość netto |
Wartość brutto |
Odpis |
Wartość netto |
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
699 549 |
47 966 |
651 583 |
640 580 |
45 933 |
594 647 |
|
Należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych |
18 568 |
- |
18 568 |
3 207 |
- |
3 207 |
|
Pozostałe należności budżetowe |
49 810 |
- |
49 810 |
23 037 |
- |
23 037 |
|
Pozostałe należności |
24 368 |
1 210 |
23 158 |
32 002 |
1 210 |
30 792 |
|
Razem |
792 295 |
49 176 |
743 119 |
698 826 |
47 143 |
651 683 |
Zmiany odpisu aktualizującego wartość należności z tytułu dostaw i usług zaprezentowano w tabeli poniżej.
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2022 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2021 |
|
Odpisy aktualizujące na początek okresu |
47 143 |
37 352 |
|
Utworzenie/(odwrócenie) odpisów indywidualnych |
901 |
11 031 |
|
Utworzenie/(odwrócenie) odpisów wg matrycy odpisów |
2 059 |
651 |
|
Wykorzystanie odpisów indywidualnych |
(1 155) |
(2 019) |
|
Odwrócenie odpisów indywidualnych |
- |
(49) |
|
Pozostałe |
48 |
156 |
|
Różnice kursowe z przeliczenia |
180 |
21 |
|
Odpisy aktualizujące na koniec okresu, w tym |
49 176 |
47 143 |
|
Odpis wyliczony na bazie matrycy |
11 105 |
9 046 |
|
Odpis indywidualny |
38 071 |
38 097 |
|
|
2022 |
2021 |
|
Należności nieprzeterminowane |
399 182 |
466 892 |
|
Należności przeterminowane |
252 401 |
127 755 |
|
Do 1 miesiąca |
93 168 |
33 929 |
|
1-3 miesięcy |
60 664 |
15 534 |
|
3-6 miesięcy |
9 399 |
2 741 |
|
6 miesięcy - 1 rok |
12 223 |
20 463 |
|
Powyżej 1 roku |
76 947 |
55 088 |
|
Razem należności z tytułu dostaw i usług netto |
651 583 |
594 647 |
Na należności sporne zostały utworzone odpisy aktualizujące w oparciu o oszacowane zdyskontowane przepływy pieniężne.
Grupa narażona jest na ryzyko kredytowe oraz ryzyko walutowe wynikające z należności z tytułu dostaw i usług.
Nie występuje jednakże koncentracja ryzyka kredytowego dotyczącego należności z tytułu dostaw i usług, gdyż Grupa posiada dużą liczbę klientów krajowych. Wszystkie należności, za wyjątkiem tych objętych odpisem indywidualnym,
są przez Grupę oceniane jako należności o najwyższym wewnętrznym ratingu kredytowym. Dla wszystkich należności za wyjątkiem tych objętych odpisem indywidualnym z tytułu utraty wartości, Grupa szacuje odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym.
|
|
2022 |
2021 |
|
Przedpłaty |
- |
6 738 |
|
Ubezpieczenia |
3 726 |
6 767 |
|
Pozostałe |
3 434 |
380 |
|
Razem |
7 160 |
13 885 |
Rezerwy w podziale na grupy zaprezentowane zostały w poniższej tabeli:
|
|
Rezerwy na naprawy gwarancyjne |
Rezerwy na świadczenia pracownicze po okresie zatrudnienia |
Rezerwy na sprawy sądowe i odszkodowania |
Inne |
Razem |
|
Stan na 01.01.2021 |
26 416 |
15 722 |
2 435 |
7 265 |
51 838 |
|
Zwiększenie |
5 551 |
5 530 |
36 |
6 898 |
18 015 |
|
Rozwiązanie |
950 |
6 863 |
916 |
5 220 |
13 949 |
|
Zwiększenie z tytułu przejęcia |
- |
4 355 |
- |
154 |
4 509 |
|
Wykorzystanie |
- |
2 510 |
- |
575 |
3 085 |
|
Różnice kursowe z przeliczenia |
(11) |
(54) |
(7) |
(24) |
(96) |
|
Stan na 31.12.2021 |
31 006 |
16 180 |
1 548 |
8 498 |
57 232 |
|
krótkoterminowe |
21 326 |
101 |
1 396 |
8 024 |
30 847 |
|
długoterminowe |
9 680 |
16 079 |
152 |
474 |
26 385 |
|
Stan na 01.01.2022 |
31 006 |
16 180 |
1 548 |
8 498 |
57 232 |
|
Zwiększenie |
5 774 |
332 |
- |
6 |
6 112 |
|
Rozwiązanie |
1 063 |
3 855 |
116 |
1 390 |
6 424 |
|
Zwiększenie z tytułu przejęcia |
- |
- |
- |
33 |
33 |
|
Wykorzystanie |
- |
161 |
- |
759 |
920 |
|
Różnice kursowe z przeliczenia |
48 |
305 |
- |
16 |
369 |
|
Stan na 31.12.2022 |
35 765 |
12 801 |
1 432 |
6 404 |
56 402 |
|
krótkoterminowe |
26 924 |
112 |
1 396 |
5 907 |
34 340 |
|
długoterminowe |
8 841 |
12 689 |
36 |
496 |
22 062 |
Zarówno w sprawach gdzie ERBUD S.A.jest powodem (sprawy o należności) jak i w sprawach gdzie ERBUD S.A. jest pozwanym (sprawy o zobowiązania) stanowisko ERBUD S.A. oraz doradców prawnych ERBUD S.A. świadczy iż sprawy zostaną rozwiązane na korzyść ERBUD S.A.
Istotne postępowania, w których ERBUD S.A. jest powodem
|
Strona sporu |
Opis przedmiotu sporu |
|
Pozwany: Bank Millennium S.A. Data złożenia pozwu: Wartość przedmiotu sporu: 71.065.496 zł
|
W 2008 r. Bank Millennium S.A. doradził ERBUD S.A. zawarcie transakcji opcji walutowych na zabezpieczenie przed ryzykiem kursowym w zakresie kontraktów denominowanych w euro, realizowanych przez ERBUD S.A. Produkt nie był optymalnie dopasowany do potrzeb ERBUD S.A. Jednocześnie powstał spór co do treści transakcji opcji walutowych, przede wszystkim w zakresie wyłączania struktur opcyjnych. Szczegóły restrukturyzacji ERBUD przedstawił w RP 43/2008 w dniu 21 listopada 2008 r. oraz w sprawozdaniach finansowych za rok 2008. ERBUD S.A. nigdy nie zgodziła się ze stanowiskiem Banku Millennium S.A. i w związku z powyższym wezwał dwukrotnie Bank do zapłaty kwoty 71 065 496 zł, na którą składają się kwoty pobrane przez Bank z rachunku bankowego ERBUD, utracone korzyści oraz koszty doradców prawnych i finansowych. W związku z powyższym, ERBUD S.A. zdecydował się na wytoczenie powództwa o zapłatę zmierzającego do wyrównania szkody. Cała strata związana z transakcjami opcyjnymi została rozliczona w roku poniesienia, tj. w roku 2008. W latach 2016-2020 sprawa była rozpatrywana przez Sąd Okręgowy oraz Sąd Apelacyjny, a finalnie w 2018 roku Sąd Najwyższy wydał postanowienie w sprawie z powództwa ERBUD S.A. przeciwko Bankowi Millennium S.A., w którym uwzględnił zażalenie Banku Millennium S.A. Sąd Najwyższy postanowieniem z dnia 28 września 2018 r. uchylił zaskarżony wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 29 maja 2018 r. i przekazał sprawę temu sądowi do dalszego rozpoznania, wraz W dniu 3 czerwca 2020 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowił: 1) Z urzędu dopuścić dowód z opinii biegłego sadowego z zakresu finansów, ekonomii i bankowości. 2) Zlecić biegłemu sadowemu sporządzenie opinii na piśmie w trzech egzemplarzach w terminie do dwóch miesięcy. W dniu 24 listopada 2021r, Sąd Apelacyjny w Warszawie uwzględnił w części apelację Spółki zasądzając od Banku na rzecz Spółki kwotę 51.383.600 PLN wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 8 grudnia 2010 r. do dnia 31 grudnia 2015 roku i ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia Bank Millennium S.A. w dniu 2 grudnia 2021 r. złożył wniosek o wstrzymanie zapłaty na rzecz ERBUD S.A. kwoty 102.733.906,25 zł. Wstrzymanie nastąpi do czasu upływu terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, a w razie jej wniesienia, do czasu ukończenia postępowania kasacyjnego. Sąd Apelacyjny Warszawie Wydział VII Gospodarczy i Własności Intelektualnej przychylił się do wniosku Banku Millennium i wstrzymał zapłatę zasądzonej kwoty zgodnie z wnioskiem Banku Millennium. Decyzja sądu jest niezaskarżalna. Nie wstrzymuje to naliczania odsetek od należności głównej tj. od kwoty: 51.383.600 zł. |
|
Pozwany: DSH – Dopravni Stavby, a.s., Brno w Czechach Data złożenia pozwu: Wartość przedmiotu sporu: 26.923.644,16 zł
|
Aktualny stan sprawy: 27 maja 2014 r. ERBUD S.A. rozszerzył powództwo Sąd doręczył opinię biegłego sądowego, która jest korzystna dla ERBUD S.A. W opinii biegły wskazał, że poniesione przez ERBUD S.A. koszty wykonawstwa zastępczego są zasadne. W ocenie biegłego DSH nienależycie wykonało umowę, a zastosowana przez DSH metoda naprawy była nieprawidłowa. W dniu 07.10.2021 r. sąd ogłosił wyrok, w którym zasądził od DSH - Dopravni stavby a.s. z siedzibą w Brnie (Czechy) na rzecz ERBUD S.A kwotę 26.923.644,16 PLN, wraz z odsetkami oraz kosztami procesu. Pozwany wniósł apelację od wyroku 10 stycznia 2023r., Powód wniósł odpowiedź na apelację, w której kwestionuje zarzuty pozwanego. |
|
Pozwany: Platinum Resort Data złożenia pozwu: Wartość przedmiotu sporu: 16.301.236,97 zł.
Powództwo wzajemne: Pozwany: ERBUD S.A. Data złożenia pozwu: Wartość przedmiotu sporu: 13.516.629,86 zł
|
ERBUD wniósł do Sądu Okręgowego w Szczecinie wniosek o zabezpieczenie roszczenia pieniężnego w kwocie 5.455.851,09 zł, z tytułu naliczonej kary umownej za odstąpienie od umowy z 26 stycznia 2017 r. o roboty budowlane na realizację projektu pn. „Budowa kompleksu hotelowego czterogwiazdkowego składającego się z Trzech budynków hotelowych wraz z zagospodarowaniem terenu przy ul. Żeromskiego w Świnoujściu” poprzez obciążenie hipoteką przymusową łączną nieruchomości należących do Platinum Resort Sp. z o.o. Postanowieniem z 19 listopada 2018 r. Sąd udzielił zabezpieczenia poprzez wpis hipoteki przymusowej do ksiąg wieczystych w/w nieruchomości, jak również poprzez zajęcie rachunków bankowych Platinum Resort Sp. z o.o. 3 grudnia 2018 r. ERBUD wniósł pozew o zapłatę 16.301.236,97 zł wraz z odsetkami w postępowaniu upominawczym, tytułem wynagrodzenia oraz innych roszczeń związanych z realizacją ww. inwestycji, wraz z dodatkowym wnioskiem o zabezpieczenie roszczeń. Platinum Resort Sp. z o.o. wniosła zażalenie na postanowienie o zabezpieczeniu, na które pełnomocnicy ERBUD S.A. udzielili odpowiedzi. Do chwili obecnej Sąd Apelacyjny w Szczecinie nie rozpoznał zażalenia. Sąd Okręgowy udzielił zabezpieczenia roszczenia ERBUD S.A. na dalszą kwotę 3,5 mln zł, poprzez ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomości. Sąd Apelacyjny prawomocnie oddalił zażalenie Pozwanego w przedmiocie udzielenia zabezpieczenia. Pozwany 27 kwietnia 2019 r. złożył odpowiedź na pozew wraz z pozwem wzajemnym, w którym to wnosi o zasądzenie od ERBUD kwoty 13 516 629,86 zł, na którą składa się kwota 5.455.851,09 zł tytułem rzekomej kary umownej naliczonej przez Pozwanego oraz kwota 8.060.778,77 zł tytułem zwrotu rzekomo nadpłaconego wynagrodzenia, pobranego przez ERBUD z tytułu realizacji umowy Pełnomocnicy ERBUD wnieśli replikę na odpowiedź na pozew wraz z odpowiedzią na pozew wzajemny, podtrzymując dotychczasowe stanowisko i wnosząc o oddalenie powództwa wzajemnego w całości. 2 lutego 2022 r. odbyły się oględziny spornej nieruchomości na potrzeby przygotowania opinii przez biegłego. Opinia biegłego została doręczone ERBUD S.A. w lipcu 2022 r. Treść opinii jest korzystna dla Spółki. Uwagi do treści opinii zostały złożone 25 sierpnia 2022 r. |
|
Pozwany: Miasto Stołeczne Warszawa – Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta Data złożenia pozwu: Wartość przedmiotu sporu: 11.955.258,50 zł |
Stan sprawy: Powód (ERBUD S.A. wspólnie z STRABAG Sp. z o.o., STRABAG AG i ED ZUBLIN AG) dochodzi od Pozwanego zapłaty kwoty 11.955.258,50 zł z odsetkami ustawowymi i kosztami postępowania. Strona powodowa wywodzi swoje roszczenia z obowiązku zapłaty przez Pozwanego za wykonanie robót budowlanych na budowie Szpitala Południowego w Warszawie. Pozwany nie kwestionuje zasadności zapłaty ww. kwoty, ubiega się o jej złożenie do depozytu sądowego. Wnioski Pozwanego o zezwolenie na złożenie ww. kwoty do depozytu sądowego zostały oddalone przez Sąd. Orzeczenia nie są prawomocne a Pozwany ich nie zaskarżył. |
|
Pozwany: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2 PUM w Szczecinie Data złożenia pozwu: Wartość przedmiotu sporu: 14.435.306,59 zł |
ERBUD S.A. domaga się od Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie zmiany umowy z czerwca 2021 r. na wykonanie zadania pn. „Budowa budynku A2 wraz z łącznikiem oraz wykonaniem zagospodarowania terenu w ramach przebudowy z rozbudową budynku |
|
Pozwany: BEST Deweloper Data złożenia pozwu 1: Wartość przedmiotu sporu: 5.928.173,34 zł
Data złożenia pozwu 2: Wartość przedmiotu sporu: 6.050.337,37 zł |
Stan sprawy: Powód dochodzi należności za roboty wykonane w ramach budowy budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Chrzanowskiego w Szczecnie. Dochodzone pozwem kwoty objęte są fakturami VAT, przyjętymi i zaakceptowanymi przez Pozwanego. Dotyczą wykonanych przez Pozwanego i odebranych przez Powoda robót. W dniu 02 listopada 2022 r. Sąd wydał nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. Komornik Sądowy w Szczecinie postanowieniem z dnia 06 grudnia 2022 r. zakończył postepowanie zabezpieczające, zabezpieczając kwotę objętą nakazem zapłaty wraz z odsetkami na dzień 06 grudnia 2022 r. Postanowieniem z dnia 24 stycznia 2023 r. Sąd skierował Strony do mediacji, a termin rozprawy wyznaczył na dzień 18 maja 2023 r., na który wezwał wszystkich świadków i strony. Strony prowadzą rozmowy mediacyjne. |
|
|
Łączna wartość pozostałych spraw spornych w których ERBUD S.A. jest powodem wynosi 22.369.064,20 PLN |
Istotne postępowania, w których ERBUD S.A. jest pozwanym
|
Strona sporu |
Opis przedmiotu sporu |
|
Powód: Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin Pozwany: ERBUD S.A. Data doręczenia pozwu Wartość przedmiotu sporu:
|
W dniu 12 maja 2014 r. do Erbud doręczony został pozew, w którym MPL wniósł o zapłatę kwoty 34.381.374,64 zł z tytułu odszkodowania wraz z ustawowymi odsetkami oraz kosztami postępowania. Na szkodę dochodzoną przez MPL składają się poniesione przez Powoda straty oraz korzyści utracone w następstwie rzekomo nienależytego wykonania przez ERBUD umowy z dnia 14 września 2010 r. o budowę części lotniczej Lotniska Warszawa-Modlin Nr PLM/K/96/2010 oraz wyłączenia ruchu lotniczego na części drogi startowej lotniska. W dniu 11 października 2014 r. ERBUD złożył odpowiedź na pozew, w której wniósł o oddalenie powództwa MPL w całości oraz przyznanie zwrotu kosztów postępowania. Jednocześnie, niezależnie od zakwestionowania roszczenia powoda, ERBUD wytoczył przeciwko MPL powództwo wzajemne, wnosząc o zasądzenie na swoją rzecz kwoty 19.892.366,30 zł wraz z odsetkami ustawowymi. Na roszczenie wzajemne składają się poniesione przez ERBUD koszty napraw nawierzchni lotniska Warszawa-Modlin. W latach 2015-2019 odbywały się rozprawy, gdzie przesłuchiwano przedstawicieli Stron oraz biegłych. Ostatecznie Sąd przedłużył termin na sporządzenie opinii do dnia 20 maja 2021 r. i w tym dniu opinia została złożona do akt sprawy. W dniu 29 listopada 2021 r. ERBUD złożył uwagi i zastrzeżenia do opinii wraz z wnioskiem W chwili obecnej Sąd I instancji proceduje wniosek o wyłączenie biegłego – w dniu 24 października 2022 r. wysłał pełnomocnikowi MPL zobowiązanie do ustosunkowania się do wniosku o wyłączenie oraz spółce OAT sp. z o.o. wezwanie do udzielenia informacji na temat historii zawodowej przewodniczącego zespołu biegłych w tej spółce (która współpracowała z MPL). W dniu 25 stycznia 2023 r. odbyła się rozprawa, podczas której przesłuchany został Przewodniczący Zespołu Biegłych. Po rozprawie Sąd wezwał pozostałych członków Zespołu Biegłych o przesłanie pisemnego ustosunkowania się do wniosku o wyłączenie. W ocenie ERBUD S.A. brak jest podstaw do uwzględnienia roszczeń MPL w całości. |
|
Powód: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu Pozwany: ERBUD S.A. Data doręczenia pozwu Wartość przedmiotu sporu: 21.553.732 zł. |
Pozwem z 20 grudnia 2021 r. Województwo Wielkopolskie z siedzibą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu domaga się upoważnienia przez Sąd do dokonania na koszt ERBUD S.A. wymiany w całości instalacji: 1) wody zimnej, 2) wody ciepłej, 3) wody hydrantowej, 4) ciepła technologicznego i 5) wody lodowej w budynku będącym siedzibą Urzędu w Poznaniu, usytuowanym przy Al. Niepodległości 34 w Poznaniu, w ramach gwarancji jakości. W dniu 23.02.2023 r. Sąd Okręgowy pominął wnioski Powoda o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego sądowego i dalsze wnioski dowodowe Pozwanego, a następnie zamknął rozprawę. 23.03.2023r. miało miejsce ogłoszenie wyniku. Sąd oddalił powództwo w całości. |
|
|
Łączna wartość pozostałych postępowań w których ERBUD S.A. jest pozwanym, wynosi: 11.766.243,58 PLN |
|
|
2022 |
2021 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
443 402 |
363 131 |
|
w tym od podmiotów powiązanych |
- |
103 |
|
Zobowiązania budżetowe z tytułu: |
47 007 |
52 132 |
|
podatku od towarów i usług |
10 404 |
20 716 |
|
podatku dochodowego od osób prawnych |
19 394 |
9 798 |
|
podatku dochodowego od osób fizycznych |
4 836 |
6 642 |
|
ZUS |
10 752 |
10 613 |
|
podatku od nieruchomości |
2 |
- |
|
PFRON |
224 |
194 |
|
PPK |
115 |
- |
|
funduszu urlopowego (podatku belgijskiego) |
413 |
945 |
|
inne |
867 |
3 224 |
|
Pozostałe zobowiązania |
59 138 |
60 738 |
|
z tytułu wynagrodzeń |
14 987 |
14 605 |
|
rozliczenia międzyokresowe kosztów |
2 695 |
835 |
|
krótkoterminowe zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych |
31 604 |
36 947 |
|
inne |
9 852 |
8 351 |
|
Razem |
549 547 |
476 001 |
Uzgodnienie zmiany stanu kapitału obrotowego za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. oraz za okres
od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r.
|
|
Zmiana stanu w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych 01.2022-12.2022 |
Zmiana stanu w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych 01.2021-12.2021 |
|
Zmiana stanu rezerw |
(830) |
5 394 |
|
Zmiana stanu zapasów |
(92 793) |
(41 718) |
|
Zmiana stanu należności |
(91 436) |
(253 355) |
|
Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem pożyczek i kredytów |
131 697 |
141 888 |
|
Zmiana stanu aktywów i zobowiązań z tytułu kontraktów budowlanych |
(126 966) |
(113 447) |
|
Zmiana stanu pozostałych aktywów |
37 311 |
2 893 |
|
Zmiana stanu kapitału obrotowego |
(143 017) |
(258 345) |
|
|
Pozostałe korekty niepieniężne w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych 01.2022-12.2022 |
Pozostałe korekty niepieniężne w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych 01.2021-12.2021 |
|
Płatności w formie akcji |
- |
28 343 |
|
Kompensata pożyczka-udziały |
(6 366) |
- |
|
Pozostałe |
(645) |
(2 920) |
|
Pozostałe korekty niepieniężne |
(7 011) |
25 423 |
|
|
Wpływy pozostałe z działalności inwestycyjnej 01.2022-12.2022 |
Wpływy pozostałe z działalności inwestycyjnej 01.2021-12.2021 |
|
Zbycie środków trwałych |
5 938 |
3 902 |
|
Leasing zwrotny |
24 880 |
10 394 |
|
Środki pieniężne spółek przejmowanych, likwidacja lokat, odsetki |
- |
6 614 |
|
Pozostałe |
72 |
- |
|
Wpływy pozostałe z działalności inwestycyjnej |
30 890 |
20 910 |
Struktura Grupy
|
|
Udział Jednostki Dominującej w kapitale (równy posiadanym prawom głosu) |
|
|||
|
Lp. |
Nazwa jednostki |
Siedziba |
Zakres działalności |
2022 |
2021 |
|
|
Udziały posiadane bezpośrednio |
|
|
|
|
|
1 |
ONDE S.A. |
Toruń |
Budownictwo drogowe i odnawialne źródła energii |
60,10% |
60,70% |
|
2 |
Erbud International Sp. z o.o. |
Rzeszów |
Usługi budowlane |
100,00% |
100,00% |
|
3 |
Erbud Construction Sp. z o.o. |
Toruń |
Usługi budowlane |
100,00% |
100,00% |
|
4 |
Erbud Industry Sp. z o.o. |
Toruń |
Usługi Inżynieryjne |
100,00% |
100,00% |
|
5 |
MOD21 GmbH |
Dusseldorf, Niemcy |
Usługi budowlane |
100,00% |
100,00% |
|
6 |
Erbud Shared Services Sp. z o.o. |
Warszawa |
Usługi wsparcia |
100,00% |
100,00% |
|
7 |
Erbud Holding Deutschland GmbH |
Dusseldorf, Niemcy |
Usługi zarządzania |
100,00% |
100,00% |
|
8 |
Hebud Sp. z o.o. w likwidacji |
Mińsk, Białoruś |
Usługi budowlane |
100,00% |
100,00% |
|
9 |
Toruńska Sportowa w likwidacji Sp. z o.o. |
Toruń |
Usługi sportowe, rozrywkowe i rekreacyjne |
39,00% |
39,00% |
|
10 |
JV WMER Matoc Poland Sp.z o.o |
Warszawa |
Usługi budowlane |
50,00% |
50,00% |
|
11 |
JV PABC Sp. z o.o. |
Warszawa |
Usługi budowlane |
100,00% |
100,00% |
|
12 |
MOD21 Sp.z o.o. |
Ostaszewo |
Budownictwo modułowe z drewna |
100,00% |
100,00% |
|
13 |
Sanssouci Karpacz Sp. z o.o. |
Warszawa |
Usługi budowlane |
43,00% |
43,00% |
|
|
Udziały Jednostki Dominującej pośredniego szczebla (odpowiadający posiadanym prawom głosu) |
||||
|
Lp. |
Nazwa jednostki |
Siedziba |
Zakres działalności |
2022 |
2021 |
|
|
Udziały posiadane pośrednio |
|
|
|
|
|
1 |
Erbud Industry Centrum Sp. z o.o. |
Łódź |
Usługi serwisowe w segmencie przemysłu |
99,01% |
99,01% |
|
2 |
Erbud Industry Południe Sp. z o.o. |
Będzin |
Usługi serwisowe w segmencie przemysłu |
99,29% |
99,29% |
|
3 |
PDI Dusseldorf Malmedyerstrasse Ost GmbH |
Dusseldorf, Niemcy |
Usługi budowlane |
43,35% |
43,35% |
|
4 |
PDI Dusseldorf Malmedyerstrasse West GmbH |
Dusseldorf, Niemcy |
Usługi budowlane |
43,35% |
43,35% |
|
5 |
IVT Beteiligungs GmbH |
Dusseldorf, Niemcy |
celowa |
100,00% |
100,00% |
|
6 |
IVT Weiner + Reimann GmbH |
Oberhausen, Niemcy |
Usługi serwisowe w segmencie przemysłu |
100,00% |
100,00% |
|
7 |
IVT Menzenbach GmbH |
Oberhausen, Niemcy |
Usługi serwisowe w segmencie przemysłu |
100,00% |
100,00% |
|
8 |
PflegeQuatier Düren GmbH |
Dusseldorf, Niemcy |
Usługi budowlane |
43,35% |
43,35% |
|
9 |
WTL20 Sp. z o.o. |
Warszawa |
Odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
10 |
WTL40 Sp. z o.o. |
Warszawa |
Odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
11 |
WTL80 Sp. z o.o. |
Warszawa |
Odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
12 |
WTL100 Sp. z o.o. |
Warszawa |
Odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
13 |
WTL120 Sp. z o.o. |
Warszawa |
Odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
14 |
WTL130 Sp. z o.o. |
Warszawa |
Odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
15 |
WTL140 Sp. z o.o. |
Warszawa |
Odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
16 |
WTL150 Sp. z o.o. |
Warszawa |
Odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
17 |
WTL160 Sp. z o.o. |
Warszawa |
Odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
18 |
WTL170 Sp. z o.o. |
Warszawa |
Odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
19 |
IDE Projekt Sp. z o.o. |
Toruń |
Usługi projektowe |
100,00% |
100,00% |
|
20 |
Satchwell Polska Toruń Sp. z o.o. |
Toruń |
Usługi serwisowe w segmencie przemysłu |
100,00% |
100,00% |
|
21 |
Solar Serby Sp. z o.o. |
Warszawa |
odnawialne źródła energii |
50,00% |
50,00% |
|
22 |
Cyranka Sp. z o.o. |
Warszawa |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
23 |
Elektrownia DEPVPL 22 sp. z o.o. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
50,00% |
|
24 |
KWE Spółka z o.o. |
Warszawa |
odnawialne źródła energii |
50,00% |
50,00% |
|
25 |
IKR GmbH |
Bitterfeld - Wolfen |
Usługi serwisowe w segmencie przemysłu |
100,00% |
100,00% |
|
26 |
WTL50 Sp. z o.o. |
Toruń |
Odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
27 |
WTL210 Sp. z o.o. |
Toruń |
Odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
28 |
WTL270 Sp. z o.o. |
Toruń |
Odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
29 |
Park Słoneczny Ciechanów Sp. z o.o. |
Toruń |
Odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
30 |
Park Lewałd Sp. z o.o. |
Toruń |
Odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
31 |
FW Gumienice Sp. z o.o. |
Toruń |
Odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
32 |
Farma Wiatrowa Szybowice Sp. z o.o. |
Warszawa |
Odnawialne źródła energii |
50,00% |
50,00% |
|
33 |
DEVOZE Sp. z o.o. |
Toruń |
Odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
34 |
Neo Solar Kazimierz Biskupi Sp. z o.o. |
Warszawa |
Odnawialne źródła energii |
50,00% |
0,00% |
|
35 |
PV KADŁUBIA 2 Sp. z o.o. |
Toruń |
Odnawialne źródła energii |
100,00% |
0,00% |
|
36 |
PV SZCZEPANÓW Sp. z o.o. |
Toruń |
Odnawialne źródła energii |
100,00% |
0,00% |
|
37 |
ONDE Beteiligungs GmbH |
Niemcy, Dusseldorf |
Rozwój działalności wykonawczej w OZE |
100,00% |
0,00% |
Udziały spółek współzależnych konsolidowane metodą praw własności i klasyfikowane jako długoterminowe aktywa finansowe:
|
Długoterminowe aktywa finansowe |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Solar Serby Sp. z o.o. |
14 687 |
14 687 |
|
KWE Sp. z o.o. |
11 232 |
11 232 |
|
Elektrownia DE PVPL 22 Sp. z o.o. |
- |
3 400 |
|
Farma Wiatrowa Szybowice Sp. z o.o. |
5 287 |
5 287 |
|
Tauron Serwis Sp. z o.o. |
488 |
488 |
|
Sanssouci Karpacz Sp. z o.o. |
2 |
2 |
|
Neo Solar Kazimerz Biskupi Sp. z o.o. |
22 681 |
- |
|
ONDE Beteiligungs GmbH |
118 |
- |
|
Udział w zyskach/stratach netto jednostek podporządkowanych wycenianych metodą praw własności |
(1 607) |
(156) |
|
Razem |
52 888 |
34 940 |
Dla istotnych inwestycji konsolidowanych metodą praw własności podstawowe dane finansowe za okres zakończony 31.12.2022 r. przedstawiono poniżej:
|
|
Solar Serby Sp. z o.o. |
KWE SP. Z O.O. |
FARMA WIATROWA SZYBOWICE SP. Z O.O. |
Solar Kazimierz Biskupi Sp. z o.o. |
Sanssouci Karpacz Sp. z o.o. |
|
|
|
|
Wybrane pozycje bilansowe: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
AKTYWA, w tym: |
3 098 |
4 071 |
3 612 |
11 315 |
49 811 |
|
|
|
|
Aktywa trwałe |
1 588 |
3 572 |
1 118 |
4 802 |
- |
|
|
|
|
Aktywa obrotowe |
1 510 |
499 |
2 494 |
6 513 |
49 806 |
|
|
|
|
Środki pieniężne |
- |
2 |
1 |
89 |
2 335 |
|
|
|
|
PASYWA, w tym: |
3 098 |
4 071 |
3 612 |
11 315 |
49 811 |
|
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe, w tym: |
2 929 |
3 435 |
3 977 |
8 562 |
- |
|
|
|
|
Zobowiązania finansowe |
2 929 |
3 435 |
3 977 |
8 562 |
- |
|
|
|
|
Zobowiązania krótkoterminowe, w tym: |
1 141 |
89 |
14 |
341 |
19 352 |
|
|
|
|
Zobowiązania finansowe |
- |
- |
- |
- |
360 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skrócony rachunek wyników: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk netto za okres obrotowy |
(695) |
(403) |
(259) |
(216) |
(1 582) |
|
|
|
|
Inne pozycje wynikowe: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Koszty finansowe |
1 |
93 |
237 |
193 |
43 |
|
|
|
Okres obrachunkowy spółek współzależnych jest taki sam jak w jednostce dominującej. W spółkach tych nie występują żadne ograniczenia co do dysponowania środkami pieniężnymi w przypadku potencjalnych wypłat dywidend i spłat pożyczek.
W sprawozdaniu finansowym Grupa zaprezentowała nabycia jednostek obejmujących grupę aktywów niestanowiących przedsięwzięcia, nabycia udziałów w jednostkach współkontrolowanych i nabycie jednostki stanowiące przedsięwzięcie.
Nabycie jednostek obejmujących grupę aktywów niestanowiących przedsięwzięcia
Dnia 6 czerwca 2022 r. Spółka ONDE S.A. nabyła 100% udziałów w spółce celowej (PV Szczepanów Sp. z o.o.), będącej właścicielem projektu farmy fotowoltaicznej, od dwóch jednostek niepowiązanych. Kwota transakcji wyniosła 4.404 tys. zł cena transakcyjna podlega rozliczeniu w środkach pieniężnych. Koszty transakcyjne dotyczące tej transakcji były nieistotne. W skład majątku spółki wchodzi umowa dzierżawy gruntów określająca powierzchnię pod budowę farm fotowoltaicznych, decyzje środowiskowe, warunki zabudowy i środki pieniężne. Spółka nie generuje przychodów oraz nie posiada określonych procesów i pracowników, dlatego też transakcja została zakwalifikowana jako nabycie aktywów nie stanowiące nabycia przedsięwzięcia. Nabycie aktywów rozliczane jest poprzez alokację ceny nabycia do poszczególnych nabytych składników aktywów, na bazie ich relatywnych wartości godziwych. Spółka ONDE oceniła, iż cena zapłacona zostanie alokowana głównie do nabytego stadium wykonalności budowy farmy fotowoltaicznej w nabytych lokalizacjach, które w sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy ONDE zostało ujęte jako zapasy, gdyż farmy fotowoltaiczne budowane będą w celu ich sprzedaży w toku normalnej działalności Grupy.
Dnia 6 czerwca 2022 r. Spółka ONDE S.A. nabyła 100% udziałów w spółce celowej (PV Kadłubia 2 Sp. z o.o.), będącej właścicielem dwóch projektów farm fotowoltaicznych, od dwóch jednostek niepowiązanych. Kwota transakcji wyniosła 9.421 tys. zł cena transakcyjna podlega rozliczeniu w środkach pieniężnych. Koszty transakcyjne dotyczące tej transakcji były nieistotne. W skład majątku spółki wchodzi umowa dzierżawy gruntów określająca powierzchnię pod budowę farm fotowoltaicznych, decyzje środowiskowe, warunki zabudowy i środki pieniężne. Spółka nie generuje przychodów oraz nie posiada określonych procesów i pracowników, dlatego też transakcja została zakwalifikowana jako nabycie aktywów nie stanowiące nabycia przedsięwzięcia. Nabycie aktywów rozliczane jest poprzez alokację ceny nabycia do poszczególnych nabytych składników aktywów, na bazie ich relatywnych wartości godziwych. Spółka ONDE oceniła, iż cena zapłacona zostanie alokowana głównie do nabytego stadium wykonalności budowy farmy fotowoltaicznej w nabytych lokalizacjach, które w sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy ONDE zostało ujęte jako zapasy, gdyż farmy fotowoltaiczne budowane będą w celu ich sprzedaży w toku normalnej działalności Grupy.
W 2022 r. na projekcie Elektrownia fotowoltaiczna Włoszakowice o mocy 10 MW, którego właścicielem jest FW Gumienice Sp. z o.o., osiągnięto dwa kolejne etap rozwoju (uzyskanie map do celów projektowych oraz uzyskanie ostatecznej decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę).
W związku z powyższym zgodnie z umową wzrosła cena zakupu udziałów FW Gumienice Sp. z o.o. o 907 tys. zł.
Nabycie jednostek stanowiących przedsięwzięcie
W roku bieżącym nie nastąpiło nabycie jednostek stanowiących przedsięwzięcie.
Nabycie udziałów w jednostkach współkontrolowanych
Dnia 2 lutego 2022 r. Spółka ONDE S.A. nabyła 50% udziałów w spółce celowej (Solar Kazimierz Biskupi Sp. z o.o.), będącej właścicielem projektu farmy fotowoltaicznej, od jednostki niepowiązanej. Kwota transakcji wyniosła 22.681 tys. zł, cena transakcyjna podlega rozliczeniu w środkach pieniężnych. Koszty transakcyjne dotyczące tej transakcji były nieistotne.
Założenie Spółki
W dniu 14 września 2022 r. została zawarta umowa spółki pod nazwą ONDE Beteiligungs GmbH. Spółka została powołana do przeprowadzenia przez Grupę ONDE akwizycji na rynku niemieckim.
Transakcje z podmiotami powiązanymi
Poniższe tabele przedstawiają łączne kwoty transakcji zawartych przez Grupę z podmiotami powiązanymi w ramach Grupy Erbud S.A. za okres zakończony dnia 31 grudnia 2022 r. oraz za okres zakończony dnia 31 grudnia 2021 r
|
|
|
|
2022 |
|
2021 |
|
|
|
Spółki zależne niekonsolidowane metodą pełną |
Razem |
Spółki zależne niekonsolidowane metodą pełną |
Razem |
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
13 449 |
13 449 |
2 972 |
2 972 |
|
|
Udzielone pożyczki |
13 628 |
13 628 |
10 377 |
10 377 |
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
- |
- |
103 |
103 |
|
|
Przychody ze sprzedaży |
30 188 |
30 188 |
12 496 |
12 496 |
|
|
Przychody z tytułu odsetek od pożyczek |
1 187 |
1 187 |
437 |
437 |
|
|
Zakup dóbr i usług |
45 |
45 |
- |
- |
Transakcje z kluczowymi członkami kadry kierowniczej
|
|
2022 |
2021 |
|
Zarząd |
|
|
|
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (wynagrodzenia) |
13 689 |
16 451 |
|
Rada Nadzorcza |
|
|
|
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (wynagrodzenia) |
554 |
432 |
|
Razem |
14 243 |
16 883 |
Na dzień przekazania niniejszych sprawozdań finansowych członkowie Zarządu oraz prokurenci nie posiadają żadnych świadczeń opartych na akcjach.
Na poszczególne dni bilansowe osoby zarządzające (członkowie Zarządu oraz Rady Nadzorczej) posiadały następującą liczbę akcji (wszystkie akcje są akcjami zwykłymi):
|
|
|
2022 |
|
2021 |
|
Akcjonariusz |
Liczba akcji/głosów |
% udziału w kapitale zakładowym w głosach na WZA |
Liczba akcji/głosów |
% udziału w kapitale zakładowym w głosach na WZA |
|
Dariusz Grzeszczak (oraz DGI Fundusz kontrolowany przez Dariusza Grzeszczaka) |
2 553 460 |
21,11% |
2 740 518 |
22,10% |
|
Jacek Leczkowski |
5 112 |
0,04% |
5 112 |
0,04% |
|
Agnieszka Głowacka |
3 938 |
0,03% |
3 938 |
0,03% |
|
Albert Durr |
13 642 |
0,11% |
13 840 |
0,11% |
|
Roland Bosch |
10 000 |
0,08% |
- |
0,00% |
|
Razem |
2 586 152 |
21,37% |
2 763 408 |
22,28% |
Dnia 24 lutego 2023r. została podjęta uchwała Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki ERBUD SA w Warszawie w sprawie połączenia ERBUD SA (jako spółki przejmującej) ze spółką ERBUD Industry Sp. z o.o. (jako spółką przejmowaną). Zarząd Spółki Przejmującej postanowił o połączeniu Spółki Przejmującej z ERBUD Industry Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie poprzez przeniesienie na Spółkę Przejmującą - jako jedynego wspólnika Spółki Przejmowanej – całego majątku Spółki Przejmowanej oraz rozwiązania Spółki Przejmowanej bez przeprowadzenia jej likwidacji. Spółka Przejmująca jest jedynym wspólnikiem Spółki Przejmowanej, w związku z tym połączenie odbędzie się bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej oraz bez zmiany jej statutu.
|
Warszawa, 28 marca 2023 roku |
Dariusz Grzeszczak /Prezes Zarządu/
Agnieszka Głowacka /Wiceprezes Zarządu/ |
|
Jacek Leczkowski /Wiceprezes Zarządu/
|