Spis treści
II. Skonsolidowane Sprawozdanie z Sytuacji Finansowej
III. Skonsolidowane Sprawozdanie z Całkowitych Dochodów
IV. Skonsolidowane Sprawozdanie ze zmian w Kapitałach Własnych
V. Skonsolidowane Sprawozdanie z Przepływów Pieniężnych
1.1. Informacje o jednostce dominującej
1.2. Informacje o Grupie Kapitałowej
1.3. Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdawcza
2. Platforma zastosowanych Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej
2.2. Status zatwierdzenia Standardów w UE
2.3. Standardy opublikowane, ale które jeszcze nie weszły w życie
2.4. Dobrowolna zmiana zasad rachunkowości
3. Stosowane zasady rachunkowości
3.7. Koszty finansowania zewnętrznego
3.9. Koszty świadczeń pracowniczych
3.10. Płatności realizowane na bazie akcji
3.13. Nieruchomości inwestycyjne
3.15. Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych oprócz wartości firmy
3.17. Aktywa trwałe przeznaczone do zbycia
4. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
4.1. Wpływ pandemii wirusa SARS-COV 2
4.2. Profesjonalny osądy w rachunkowości
5. Noty do skonsolidowanego sprawozdania finansowego
2. Inne wartości niematerialne.
3. Aktywa z tytułu prawa użytkowania.
7. Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności.
9. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
11.2. Kapitał zapasowy z emisji
13. Kredyty i pożyczki otrzymane
14. Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego
15. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania.
18. Pozostałe przychody operacyjne
19. Pozostałe koszty operacyjne
22. Transakcje pomiędzy jednostkami powiązanymi w ramach GK
23.1 - Gwarancje i poręczenia otrzymane od podmiotów niepowiązanych
23.2 - Gwarancje i poręczenia udzielone podmiotom niepowiązanym
24.1 Instrumenty finansowe według kategorii
24.2 - Instrumenty finansowe - ryzyko stopy procentowej na dzień
24.3 - Instrumenty finansowe - ryzyko zmiany stopy procentowej
24.4 - Instrumenty finansowe - ryzyko walutowe
24.5 - Zarządzanie ryzykiem płynności
25. Informacje dotyczące sezonowości lub cykliczności działalności Spółki
27. Wynagrodzenia Zarządu Spółki
28. Wynagrodzenia podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych
29. Przeciętne zatrudnienie w etatach w Spółce
30. Propozycja pokrycia straty-podziału zysku
31. Istotne wydarzenia po dniu bilansowym
32. Zabezpieczenia ustanowione na majątku Spółki
33. Wpływ niefinansowych zdarzeń na sprawozdanie finansowe
6. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
|
|
w tys. zł |
w tys. EUR |
||
|
|
01.01.2022 31.12.2022 |
01.01.2021 31.12.2021 |
01.01.2022 31.12.2022 |
01.01.2021 31.12.2021 |
|
I. Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów |
27 263 |
33 767 |
5 938 |
7 377 |
|
II. Zysk (strata) z działalności operacyjnej |
-9 720 |
-1 348 |
-2 117 |
-294 |
|
III. Zysk (strata) brutto |
-9 952 |
-1 405 |
-2 168 |
-307 |
|
IV. Zysk (strata) netto |
-11 226 |
-742 |
-2 445 |
-162 |
|
V. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
-7 535 |
570 |
-1 641 |
125 |
|
VI. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
0 |
21 |
0 |
5 |
|
VII. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
5 169 |
-840 |
1 126 |
-184 |
|
VIII. Przepływy pieniężne netto, razem |
-2 366 |
-249 |
-515 |
-54 |
|
IX. Aktywa, razem |
13 118 |
24 488 |
2 797 |
5 324 |
|
X. Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania |
12 150 |
12 880 |
2 591 |
2 800 |
|
XI. Zobowiązania długoterminowe |
733 |
1 357 |
156 |
295 |
|
XII. Zobowiązania krótkoterminowe |
11 417 |
11 523 |
2 434 |
2 505 |
|
XIII. Kapitał własny przypisany do podmiotu dominującego |
968 |
11 608 |
206 |
2 524 |
|
XIV. Kapitał zakładowy |
2 735 |
2 735 |
583 |
595 |
|
XV. Liczba akcji (w szt.) |
2 735 500 |
2 735 500 |
2 735 500 |
2 735 500 |
|
XVI. Średnioważona liczba akcji (w szt.) |
2 735 500 |
2 735 500 |
2 735 500 |
2 735 500 |
|
XVII. Kapitały mniejszości |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
XVIII. Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł/EUR) |
-4,10 |
-0,27 |
-0,89 |
-0,07 |
|
IXX. Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł/EUR) |
-4,10 |
-0,27 |
-0,89 |
-0,07 |
|
XX. Wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR) |
0,35 |
4,24 |
0,08 |
0,92 |
|
XXI. Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR) |
0,35 |
4,24 |
0,08 |
0,92 |
|
XXII. Zadeklarowana lub wypłacona dywidenda na jedną akcję (w zł/EUR) |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
Pozycje aktywów i pasywów przeliczono według średniego kursu EURO NBP obowiązującego na ostatni dzień odpowiedniego okresu :
|
4,6899 |
31.12.2022 |
|
|
|
|
4,5994 |
31.12.2021 |
Pozycje rachunku zysków i strat oraz pozycje rachunku przepływów pieniężnych przeliczono według kursu średniego EURO stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów ogłaszanych przez NBP obowiązujących na ostatni dzień miesiąca w danym okresie:
|
|
|
|
||
|
|
|
|
||
|
4,5911 |
01.01.2022 – 31.12.2022 |
|
||
|
|
|
|
||
|
4,5775 |
|
|||
|
|
Nota |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
AKTYWA |
|
|
|
|
I. Aktywa trwałe |
|
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
1 |
|
|
|
Inne wartości niematerialne |
2 |
|
|
|
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania |
3 |
|
|
|
Nieruchomości inwestycyjne |
|
|
|
|
Wartość firmy |
4 |
|
|
|
Pozostałe należności długoterminowe |
5 |
|
|
|
Podatek odroczony |
8 |
|
|
|
Rozliczenia międzyokresowe |
10 |
|
|
|
II. Aktywa obrotowe |
|
|
|
|
Zapasy |
6 |
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
7 |
|
|
|
Bieżące aktywa podatkowe |
8 |
|
|
|
Aktywa z tytułu świadczenia umów z klientami |
|
|
|
|
Pozostałe aktywa finansowe |
|
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
9 |
|
|
|
Rozliczenia międzyokresowe |
10 |
|
|
|
Suma aktywów |
|
|
|
|
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
PASYWA |
|
|
|
|
Kapitał własny razem |
11 |
|
|
|
I. Kapitał własny przypisany do podmiotu dominującego |
|
|
|
|
Kapitał podstawowy |
|
|
|
|
Akcje własne |
|
|
- |
|
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości |
|
|
|
|
Pozostałe kapitały rezerwowe |
|
|
|
|
Kapitał z aktualizacji |
|
|
|
|
Zyski zatrzymane, w tym: |
|
- |
- |
|
Wynik bieżącego okresu |
|
- |
- |
|
II. Kapitał przypadający akcjom niedającym kontroli |
|
|
|
|
III. Zobowiązania długoterminowe |
|
|
|
|
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
8 |
|
|
|
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych |
12 |
|
|
|
Pozostałe rezerwy długoterminowe |
12 |
|
|
|
Kredyty i pożyczki długoterminowe |
13 |
|
|
|
Pozostałe długoterminowe zobowiązania finansowe |
14 |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu świadczenia umów z klientami |
15 |
|
|
|
Kaucje z tytułu umów |
15 |
|
|
|
IV. Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
|
|
Kredyty i pożyczki |
13 |
|
|
|
Pozostałe zobowiązania finansowe |
14 |
|
|
|
Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązani |
15 |
|
|
|
Bieżące zobowiązania z tytułu podatku dochodowego |
8 |
|
|
|
Kaucje z tytułu umów |
15 |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu umów z klientami |
15 |
|
|
|
Krótkoterminowe rezerwy na świadczenia pracownicze |
12 |
|
|
|
Rezerwy pozostałe |
12 |
|
|
|
Przychody przyszłych okresów |
|
|
|
|
Suma pasywów |
|
|
|
|
Skonsolidowany rachunek zysków i strat za okres |
|
01.01.2022 31.12.2022 |
01.01.2021 31.12.2021 |
|
|
Nota |
|
|
|
Działalność kontynuowana |
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży |
16 |
|
|
|
Przychody ze sprzedaży produktów |
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów |
|
|
|
|
Koszt własny sprzedaży |
17 |
|
|
|
Koszt wytworzenia sprzedanych produktów |
|
|
|
|
Wartość sprzedanych towarów i materiałów |
|
|
|
|
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży |
|
- |
|
|
Koszty sprzedaży |
17 |
|
|
|
Koszty ogólnego zarządu |
17 |
|
|
|
Pozostałe przychody operacyjne |
18 |
|
|
|
Oczekiwane straty kredytowe |
|
|
|
|
Pozostałe koszty operacyjne |
19 |
|
|
|
Zysk (strata) na działalności operacyjnej |
|
- |
- |
|
Przychody finansowe |
20 |
|
|
|
Koszty finansowe |
21 |
|
|
|
Zysk ze sprzedaży udziałów |
|
- |
- |
|
Udział w zyskach jednostek stowarzyszonych |
|
- |
- |
|
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
|
- |
- |
|
Podatek dochodowy |
8 |
|
- |
|
część bieżąca |
|
|
|
|
część odroczona |
|
|
- |
|
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej |
|
- |
- |
|
Działalność zaniechana |
|
|
|
|
Zysk/Strata z działalności zaniechanej |
|
|
|
|
Zysk (strata) netto |
|
- |
- |
|
|
|
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody netto |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wycena śr. trwałych powyżej ceny zakupu |
|
|
|
|
Przeniesione na wynik skutki wyceny śr. trwałych powyżej ceny zakupu |
|
- |
|
|
Zysk ze zbycia akcji własnych |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody netto razem |
|
|
- |
|
|
|
|
|
|
Suma całkowitych dochodów netto za okres |
|
- |
- |
|
|
|
|
|
|
Zysk netto przypadający |
|
|
|
|
- akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
- |
- |
|
- udziałom niedającym kontroli |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Suma całkowitych dochodów przypadająca : |
|
- |
- |
|
- akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
- |
- |
|
- udziałom niedającym kontroli |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Średnia ważona liczba akcji zwykłych (szt. ) |
|
|
|
|
Zysk (strata) na jedną akcję z działalności kontynuowanej |
|
- |
- |
|
Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję z działalności kontynuowanej |
- |
- |
|
|
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitałach własnych |
Kapitał podstawowy |
Pozostałe kapitały rezerwowe |
Nadwyżka ze sprzedaży akcji pow.ich wartości nominalnej |
Kapitał rezerwowy z aktualizacji |
Zyski zatrzymane |
Kapitał własny przypisany do podmiotu dominującego |
Udział mniejszości |
Kapitał własny razem |
|
Na 01.01.2022 |
|
|
|
|
- |
|
|
|
|
Zysk za okres |
|
|
|
|
- |
- |
|
- |
|
Inne całkowite dochody |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Całkowity dochód za okres |
|
|
|
|
- |
- |
|
- |
|
Emisja nowych akcji |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Akcje własne |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Podział zysku w spółce zależnej |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Na dzień 31.12.2022 |
|
|
|
|
- |
|
|
|
|
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitałach własnych |
Kapitał podstawowy |
Pozostałe kapitały rezerwowe |
Nadwyżka ze sprzedaży akcji pow. ich wartości nominalnej |
Kapitał rezerwowy z aktualizacji |
Zyski zatrzymane |
Kapitał własny przypisany do podmiotu dominującego |
Udział mniejszości |
Kapitał własny razem |
|
Na 01.01.2021 |
|
|
|
|
- |
|
|
|
|
Zysk za okres |
|
|
|
|
- |
- |
|
- |
|
Inne całkowite dochody |
|
|
|
- |
|
- |
|
- |
|
Całkowity dochód za okres |
|
|
|
- |
- |
- |
|
- |
|
Emisja nowych akcji |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Akcje własne |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wypłata dywidendy |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Na dzień 31.12.2021 |
|
|
|
|
- |
|
|
|
|
|
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
Śródroczne skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych za okres |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Działalność operacyjna |
|
|
|
Zysk (strata)brutto |
- |
- |
|
Uzgodnienie zysku brutto z przepływami środków pieniężnych netto |
|
|
|
Amortyzacja |
|
|
|
(Zyski) straty z tytułu różnic kursowych |
|
|
|
Odsetki i udziały w zyskach ( dywidendy) |
|
|
|
(Zysk) strata z działalności inwestycyjnej |
|
- |
|
Zmiana stanu rezerw |
|
|
|
Zmiana stanu zapasów |
|
|
|
Zmiana stanu należności |
|
- |
|
Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych (z wyjątkiem zobowiązań finansowych) |
- |
|
|
Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych |
|
- |
|
Zapłacony podatek dochodowy |
|
- |
|
Inne korekty |
- |
- |
|
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej |
- |
|
|
Działalność inwestycyjna |
|
|
|
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych |
- |
- |
|
Zbycie rzeczowych aktywów trwałych |
|
|
|
Nabycie wartości niematerialnych |
- |
|
|
Zbycie wartości niematerialnych |
|
|
|
Inne wpływy inwestycyjne |
|
|
|
Inne wydatki inwestycyjne |
- |
|
|
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
|
|
|
Działalność finansowa |
|
|
|
Wpływy netto z emisji/sprzedaży akcji |
|
|
|
Kredyty i pożyczki |
|
|
|
Spłaty kredytów i pożyczek |
- |
- |
|
Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego |
- |
- |
|
Zapłacone odsetki |
- |
- |
|
Środki pieniężne netto z działalności finansowej |
|
- |
|
Przepływy pieniężne netto, razem za okres |
- |
- |
|
Zmniejszenia /zwiększenia netto stanu środków pieniężnych |
- |
- |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu |
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu w tym |
|
|
|
o ograniczonej możliwości dysponowania |
|
|
Jednostką dominującą w grupie jest
NIP 677-20-87-174
REGON 351570688
Akcje spółki dominującej notowane są na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Według klasyfikacji GPW Unima 2000 S.A. zakwalifikowana jest do branży informatyka. KOD w KDPW: PLUNMST00014
W trakcie roku obrotowego 2022 dokonano następujących zmian w Zarządzie i Radzie Nadzorczej Spółki Dominującej:
Z dniem 06 października 2022 roku zrezygnował z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Pan Grzegorz Pardela.
Z dniem 25 października 2022 roku zrezygnował z pełnienia funkcji Wiceprezesa Zarządu Pan Piotr Urbaniec.
W dniu 28 października 2022 roku Rada Nadzorcza podjęła uchwałę w sprawie delegowania Członka Rady Nadzorczej Pana Wojciecha Włodarczyka do czasowego wykonywania czynności Prezesa Zarządu od dnia 28 października 2022 roku.
W dniu 10 maja 2022 roku, do siedziby Spółki wpłynęło oświadczenie Pani Dagmary Gzeli i Pana Piotra Zająca w sprawie rezygnacji z pełnienia funkcji Członka Rady Nadzorczej Emitenta.
11 maja 2022 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki powołało do składu Rady Nadzorczej Emitenta:
- Pana Wojciecha Wolnego
- Pana Wojciecha Włodarczyka
- Pana Bartosza Ćwiklińskiego
- Pana Artura Jedynaka
Z dniem 06 października 2022 roku zrezygnowała z funkcji pełnienia funkcji Członka Rady Nadzorczej Emitenta Pani Patrycja Buchowicz.
Z dniem 24 października 2022 roku zrezygnowała z funkcji pełnienia członka Rady Nadzorczej Emitenta Pani Magdalena Kniszner.
W dniu 28 października 2022 roku Rada Nadzorcza podjęła uchwałę w sprawie wyboru Pana Wojciecha Wolnego na Przewodniczącego Rady Nadzorczej.
Również w dniu 28 października 2022 roku Rada Nadzorcza podjęła decyzję o dokooptowaniu Pana Rafała Jagniewskiego do składu Rady Nadzorczej.
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki powołało dnia 30 listopada 2022 roku do składu Rady Nadzorczej Emitenta Pana Rafała Jagniewskiego i Pana Jerzego Kufla.
Skład organów zarządczych i nadzorujących jednostki na dzień 31.12.2022 oraz na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego:
Zarząd:
Wojciech Włodarczyk
- Członek Rady Nadzorczej delegowany do czasowego wykonywania czynności Prezesa Zarządu
W dniu 21 kwietnia 2023 roku Wojciech Włodarczyk złożył rezygnację z funkcji Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej i został powołany na stanowisko Prezesa Zarządu.
Rady Nadzorcza:
Wojciech Wolny - Przewodniczący Rady Nadzorczej
Wojciech Włodarczyk - Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej – delegowany do Zarządu
Artur Jedynak - Członek Rady Nadzorczej
Bartosz Ćwikliński - Członek Rady Nadzorczej
Rafał Jagniewski - Członek Rady Nadzorczej
Jerzy Kufel - Członek Rady Nadzorczej
Według stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku struktura akcjonariatu Spółki jest następująca:
|
|
stan na 31.12.2022 |
||
|
Akcjonariusz |
ilość akcji |
% ogólnej liczby akcji |
% głosów na WZA |
|
Euvic IT S.A. |
821 235 |
30,02 |
31,96 |
|
Artur Górski |
235 000 |
8,59 |
10,07 |
|
January Ciszewski |
287 897 |
10,52 |
11,46 |
|
Sławomir Jarosz |
132 000 |
4,83 |
5,55 |
|
ABS Investment S.A. |
130 375 |
4,77 |
5,43 |
|
Imperio ASI S.A. |
250 000 |
9,14 |
12,53 |
|
Pozostali |
878 993 |
32,13 |
23 |
|
Razem |
2 735 500 |
100 |
100 |
Według stanu na dzień sporządzenia sprawozdania struktura akcjonariatu jednostki dominującej jest następująca:
|
|
stan na dzień sporządzenia sprawozdania |
||
|
Akcjonariusz |
ilość akcji |
% ogólnej liczby akcji |
% głosów na WZA |
|
Euvic IT S.A. |
821 235 |
30,02 |
31,96 |
|
Artur Górski |
235 500 |
8,59 |
10,07 |
|
January Ciszewski |
287 897 |
10,52 |
11,46 |
|
Sławomir Jarosz |
132 000 |
4,83 |
5,55 |
|
ABS Investment S.A. |
130 375 |
4,77 |
5,43 |
|
Imperio ASI S.A. |
250 000 |
9,14 |
12,53 |
|
Pozostali |
878 993 |
32,13 |
23 |
|
Razem |
2 735 500 |
100 |
100 |
Na dzień bilansowy w skład Grupy Kapitałowej Unima2000 wchodzą Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne Spółka Akcyjna jako podmiot dominujący i 2 spółki zależne: Lockus sp. z o.o. i IQnet sp. z o.o.
Czas trwania działalności poszczególnych jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jest nieograniczony. Sprawozdania finansowe wszystkich jednostek podporządkowanych sporządzone zostały za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie finansowe jednostki dominującej, przy zastosowaniu spójnych zasad rachunkowości. Rokiem obrotowym spółki dominującej oraz spółek wchodzących w skład Grupy jest rok kalendarzowy.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w polskich złotych (PLN). Polski złoty jest walutą funkcjonalną i sprawozdawczą Grupy Kapitałowej. Dane w sprawozdaniach finansowych zostały wykazane w tysiącach złotych, chyba że w konkretnych sytuacjach zostały podane z większą dokładnością.
Sprawozdanie skonsolidowane Grupy Kapitałowej UNIMA2000 sporządzone na dzień 31.12.2022 roku zawiera dane jednostki dominującej UNIMA2000 Systemy Teleinformatyczne S.A. oraz dane spółek podlegających konsolidacji. Dane porównawcze stanowią dane Grupy Kapitałowej na dzień 31.12.2021 roku. Niniejsze skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe za okres zakończony 31.12.2022 roku zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanych z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej oraz w zakresie wymaganym przez rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych (Dz. U. z dnia 20 kwietnia 2018 roku poz. 757 )
Ujawnienia wymagane przez MSSF 1 oraz MSR 34 dotyczące przekształcenia sprawozdań sporządzanych dotychczas zgodnie z Ustawą o rachunkowości oraz zakresu ujawnień zostały przedstawione w sprawozdaniu za I kwartał 2007, które po raz pierwszy sporządzono zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR) oraz interpretacjami opublikowanymi przez Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską. Konieczne korekty z tytułu zastosowania po raz pierwszy MSSF/MSR zostały zaprezentowane w sprawozdaniu za I kwartał 2007 roku. Ponadto Zarząd zdecydował o prezentacji koniecznych korekt oraz przekształconego bilansu i uzgodnienia kapitałów własnych na dzień przejścia na MSSF/MSR tj. 01.01.2006 również w sprawozdaniu rocznym za okres zakończony 31.12.2007 roku.
W związku z przyjętą polityką wprowadzania i stosowania standardów Grupa nie szacuje i nie prezentuje wpływu niezatwierdzonych i nieobowiązujących regulacji. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji prezentowane poniżej zmiany nie zostały jeszcze zatwierdzone przez UE do stosowania.
● Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć” – aktualizacja referencji do Założeń Koncepcyjnych 2022
● Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” – przychody z produktów wyprodukowanych w okresie przygotowywania rzeczowych aktywów trwałych do rozpoczęcia funkcjonowania 2022
● Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe” – wyjaśnienia nt. kosztów ujmowanych w analizie, czy umowa jest kontraktem rodzącym obciążenia 2022
● Roczny program poprawek 2018-2020 - poprawki zawierają wyjaśnienia oraz doprecyzowują wytyczne standardów w zakresie ujmowania oraz wyceny: MSSF 1 „Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy”, MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, MSR 41 „Rolnictwo” oraz do przykładów ilustrujących do MSSF 16 „Leasing”
Zarząd przewiduje, iż powyższe zmiany nie będą miały znaczącego wpływu na kwoty wykazywane w sprawozdaniu finansowym Spółki.
Na dzień zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok zakończony 31.12.2022 spółka nie zastosowała poniżej przedstawionych standardów, zmian standardów i interpretacji, które zostały opublikowane i zatwierdzone do stosowania w UE przed dniem zatwierdzenia niniejszego sprawozdania, ale które nie weszły jeszcze w życie:
● Zmiany do MSSF 17 ,,Umowy ubezpieczeniowe” - pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – informacje porównawcze
● Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych – Podział zobowiązań na krótkoterminowe
i długoterminowe (opublikowano dnia 23 stycznia 2021 roku) oraz wytyczne Rady MSSF w zakresie ujawnień dotyczących polityk rachunkowości w praktyce – wymóg ujawniania istotnych informacji dotyczących zasad rachunkowości - do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;
● MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe (opublikowano dnia 18 maja 2017 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;
● Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych
i korygowanie błędów – definicja wartości szacunkowych – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;
● Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” – podatek odroczony dotyczący aktywów
i zobowiązań wynikających z pojedynczej transakcji – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później.
Sporządzając niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe, w stosunku do okresów poprzednich, Grupa nie zmieniła dobrowolnie żadnych stosowanych uprzednio zasad rachunkowości. Zasady rachunkowości zastosowane do sporządzenia rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za okres zakończony 31 grudnia 2022 nie odbiegają od tych , które zastosowano przy sporządzaniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Unima2000 za rok zakończony 31 grudnia 2021 roku, z wyjątkiem zastosowania wymienionych powyżej zmian do standardów oraz nowych interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się po 01.01.2022.
Nie wystąpiła konieczność dokonania korekty błędu lat ubiegłych.
Sprawozdanie finansowe sporządzone zostało przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę Kapitałową UNIMA2000 w dającej się przewidzieć przyszłości to jest w okresie 12 miesięcy od dnia bilansowego. W związku z wystąpieniem pandemii wywołanej przez wirus SARS-COV 2 Zarząd spółki dominującej oraz Zarządy spółek zależnych przeanalizowały wpływ pandemii na kontynuację działalności.
Przeanalizowano między innymi następujące czynniki: spadek na popytu na usługi świadczone przez grupę, możliwość wystąpienia problemów z płynnością i kapitałem obrotowym , dostępność kapitału zewnętrznego. Według Zarządu spółki dominującej nie istnieją okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuowania działalności przez Grupę Kapitałową przez co najmniej 12 miesięcy od daty zatwierdzenia sprawozdania.
Grupa sporządza skonsolidowany rachunek zysków i strat w wersji kalkulacyjnej, natomiast skonsolidowany rachunek przepływów metodą pośrednią. Sprawozdania finansowe zostały sporządzone według zasady kosztu historycznego za wyjątkiem pozycji wycenianych wg wartości godziwej czy przeszacowanej. Koszt historyczny ustalany jest co do zasady na bazie wartości godziwej dokonanej zapłaty. Za wartość godziwą uznaje się cenę, którą można uzyskać przy sprzedaży składnika aktywów lub zapłaconą w celu przeniesienia zobowiązania w zwyczajowej transakcji w głównym (lub najkorzystniejszym) rynku w dniu wyceny i na obecnych warunkach rynkowych, niezależnie od tego, czy cena jest bezpośrednio obserwowalna czy oszacowana przy użyciu innej techniki wyceny. W wycenie do wartości godziwej składnika aktywów lub zobowiązania, brane są pod uwagę właściwości danego składnika aktywów lub zobowiązań, jeżeli uczestnicy rynku również biorą te cechy pod uwagę przy wycenie aktywów lub zobowiązań na dzień wyceny. Powyższe zasady nie dotyczą transakcji płatności w formie akcji, które są objęte zakresem MSSF 2, transakcji leasingowych, które są objęte zakresem MSR 17 jak i wycen, które mają pewne podobieństwa do wartości godziwej, ale nie są wartościami godziwymi takie jak cena sprzedaży netto zgodnie z MSR 2 czy wartość użytkowa zgodnie z MSR 36.
Wyceny w wartości godziwej są skategoryzowane według trzech poziomów w zależności od stopnia, w jakim dane wsadowe do pomiarów wartości godziwej są obserwowalne i od znaczenia danych wsadowych do wyceny w wartości godziwej jako całości. Poziomy te kształtują się w następujący sposób:
● Poziom 1: danymi wsadowymi są ceny notowane (nieskorygowane) z aktywnych rynków dla identycznych aktywów lub zobowiązań, do których jednostka ma dostęp w dniu wyceny.
● Poziom 2: danymi wsadowymi są dane inne niż ceny notowane zaliczane do Poziomu 1, które są obserwowalne dla składnika aktywów lub zobowiązań, bezpośrednio lub pośrednio.
● Poziom 3: danym wsadowymi są nieobserwowalne dane do wyceny składnika aktywów lub zobowiązań.
Najważniejsze zasady rachunkowości stosowane przez Grupę przedstawione zostały poniżej.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Spółki i jednostek kontrolowanych przez Spółkę i jej jednostki zależne. Spółka posiada kontrolę, jeżeli:
● posiada władzę nad danym podmiotem,
● podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce,
● ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów. Spółka weryfikuje swoją kontrolę nad innymi jednostkami, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę jednego lub kilku z wyżej wymienionych warunków sprawowania kontroli.
● Jeżeli Spółka posiada mniej niż większość praw głosu w danej jednostce, ale posiadane prawa głosu wystarczają do umożliwienia jej jednostronnego kierowania istotnymi działaniami tej jednostki, znaczy to, że sprawuje nad nią władzę. Przy ocenie, czy prawa głosu w danej jednostce wystarczają dla zapewnienia władzy, Spółka analizuje wszystkie istotne okoliczności, w tym:
o wielkość posiadanego pakietu praw głosu w porównaniu do rozmiaru udziałów i stopnia rozproszenia praw głosu posiadanych przez innych udziałowców
o potencjalne prawa głosu posiadane przez Spółkę, innych udziałowców lub inne strony
o prawa wynikające z innych ustaleń umownych
o dodatkowe okoliczności, które mogą dowodzić, że Spółka posiada lub nie posiada możliwości kierowania istotnymi działaniami w momentach podejmowania decyzji, w tym wzorce głosowania zaobserwowane na poprzednich zgromadzeniach udziałowców.
Konsolidacja spółki zależnej rozpoczyna się w momencie uzyskania nad nią kontroli przez Spółkę, a kończy w chwili utraty tej kontroli. Dochody i koszty jednostki zależnej nabytej lub zbytej w ciągu roku ujmuje się w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów w okresie od daty przejęcia przez Spółkę kontroli do daty utraty kontroli nad tą jednostką zależną. Wynik finansowy i wszystkie składniki pozostałych całkowitych dochodów przypisuje się właścicielom Spółki i udziałom niesprawującym kontroli. Całkowite dochody spółek zależnych przypisuje się właścicielom Spółki i udziałom niesprawującym kontroli, nawet jeżeli powoduje to powstanie deficytu po stronie udziałów niesprawujących kontroli.
Podczas konsolidacji wszystkie wewnątrzgrupowe aktywa, zobowiązania, kapitał własny, dochody, koszty i przepływy pieniężne dotyczące transakcji dokonanych między członkami Grupy Kapitałowej podlegają całkowitej eliminacji.
Zmiany udziału Grupy w kapitale jednostek zależnych, które nie powodują utraty kontroli nad tymi jednostkami przez Grupę, rozlicza się jako transakcje kapitałowe. Wartość bilansową udziałów Grupy oraz udziałów niesprawujących kontroli koryguje się w celu uwzględnienia zmian udziału w danych jednostkach zależnych. Różnice między kwotą korekty udziałów niesprawujących kontroli, a wartością godziwą uiszczonej lub otrzymanej zapłaty ujmuje się bezpośrednio w kapitale własnym i przypisuje właścicielom Spółki. W sytuacji utraty kontroli nad jednostką zależną, zysk lub strata na zbyciu jest ustalana jako różnica pomiędzy: łączną wartością godziwą otrzymanej zapłaty i wartości godziwej udziałów jednostki pozostających w Grupie oraz wartością księgową aktywów (łącznie z wartością firmy), zobowiązań i udziałów niesprawujących kontroli. Kwoty ujęte w stosunku do zbywanej jednostki, w innych składnikach całkowitego dochodu podlegają reklasyfikacji do rachunku zysków i strat. Wartość godziwa udziałów w jednostce pozostających w Grupie po zbyciu, uznawana jest za początkową wartość godziwą dla celów późniejszego ich ujmowania zgodnie z MSR 39, lub początkowy koszt udziałów w jednostkach stowarzyszonych lub wspólnych przedsięwzięciach.
Przejęcia jednostek i wyodrębnionych części działalności rozlicza się metodą nabycia. Dające się zidentyfikować aktywa, zobowiązania i zobowiązania warunkowe jednostki przejmowanej spełniające warunki ujęcia zgodnie z MSSF 3 „Połączenia jednostek gospodarczych" ujmuje się w wartości godziwej na dzień przejęcia, z wyjątkiem :
● aktywów trwałych (lub grup do zbycia) sklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży zgodnie z MSSF 5 „Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana", zgodnie z wymogami tego standardu.
● aktywa i zobowiązania wynikające z odroczonego podatku dochodowego lub związane z umowami o świadczenia pracownicze ujmuje się i wycenia zgodnie z MSR 12 „Podatek dochodowy" i MSR 19 „Świadczenia pracownicze";
● zobowiązania lub instrumenty kapitałowe związane z programami płatności rozliczanymi na bazie akcji w jednostce przejmowanej lub w Grupie, które mają zastąpić analogiczne umowy obowiązujące w jednostce przejmowanej, wycenia się zgodnie z MSSF 2 „Płatności na bazie akcji" na dzień przejęcia.
Nadwyżka ceny nabycia powyżej wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki ujmowana jest jako wartość firmy. W przypadku, gdy cena nabycia jest niższa od wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki, różnica ujmowana jest w rachunku zysków i strat okresu, w którym nastąpiło nabycie. Wartość firmy wynikającą z przejęcia ujmuje się w aktywach i początkowo wykazuje po kosztach, jako wartość kosztów przejęcia przekraczającą udział Grupy w wartości godziwej netto dających się zidentyfikować ujętych aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych. Koszty bezpośrednio związane z połączeniem jednostek gospodarczych ujmowane są w wyniku finansowym w momencie ich poniesienia.
Podmiotem stowarzyszonym jest jednostka, na którą Spółka dominująca wywiera znaczący wpływ, nie będąca jednostką zależną ani udziałem we wspólnym przedsięwzięciu spółki dominującej. Znaczący wpływ oznacza zdolność uczestniczenia w ustalaniu polityki finansowej i operacyjnej jednostki stowarzyszonej, bez samodzielnego czy wspólnego sprawowania nad nią kontroli.
Wspólne przedsięwzięcie to ustalenie umowne, na mocy którego dwie lub więcej stron podejmuje działalność gospodarczą podlegającą współkontroli. Współkontrola jest to określony w umowie podział kontroli nad działalnością gospodarczą, który występuje tylko wówczas, gdy strategiczne decyzje finansowe i operacyjne dotyczące tej działalności wymagają jednomyślnej zgody stron sprawujących współkontrolę.
Udziały finansowe w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach wyceniane są metodą praw własności, za wyjątkiem sytuacji gdy inwestycja jest przeznaczona do zbycia. Inwestycje w podmiot stowarzyszony i wspólnych przedsięwzięciach wyceniane są według ceny nabycia z uwzględnieniem zmian w udziale spółki w aktywach netto, jakie wystąpiły do dnia bilansowego, pomniejszonych o utratę wartości poszczególnych inwestycji. Nadwyżka ceny nabycia powyżej wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania aktywów netto podmiotu stowarzyszonego i wspólnych przedsięwzięciach na dzień nabycia jest ujmowana jako wartość firmy. W przypadku, gdy cena nabycia jest nisza od wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania aktywów netto na dzień nabycia, różnica ujmowana jest jako zysk w rachunku zysków i strat okresu, w którym nastąpiło nabycie. Zyski i straty wynikające z transakcji pomiędzy grupą a jednostką stowarzyszoną i wspólnych przedsięwzięciach podlegają wyłączeniom konsolidacyjnym do poziomu posiadanego udziału. Jeżeli udział Grupy w stratach jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia przekracza wartość jej udziałów w tym podmiocie (z uwzględnieniem udziałów długoterminowych, stanowiących zasadniczo część inwestycji netto Grupy w jednostkę stowarzyszoną lub wspólne przedsięwzięcie), Grupa zaprzestaje ujmowania swojego udziału w dalszych stratach. Dodatkowe straty ujmuje się wyłącznie w zakresie odpowiadającym prawnym lub zwyczajowym zobowiązaniom przyjętym przez Grupę lub płatnościom wykonanym w imieniu jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia. Dla oceny konieczności ujęcia utraty wartości inwestycji Grupy w jednostce stowarzyszonej lub wspólnym przedsięwzięciu stosuje się wymogi MSR 39. W razie potrzeby testuje się na utratę wartości zgodnie z MSR 36 „Utrata wartości aktywów" jako pojedynczy składnik aktywów, porównując jego wartość odzyskiwalną (wyższą z dwóch kwot: wartości użytkowej i wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia) z wartością bilansową. Odwrócenie tej utraty wartości ujmuje się zgodnie z MSR 36 w stopniu odpowiadającym późniejszemu zwiększeniu wartości odzyskiwalnej inwestycji. Grupa zaprzestaje stosowania metody praw własności w dniu, w którym dana inwestycja przestaje być jej jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem, lub kiedy zostaje sklasyfikowana jako przeznaczona do sprzedaży. Jeżeli Grupa zatrzymuje jakieś udziały w byłej jednostce stowarzyszonej lub wspólnym przedsięwzięciu i udziały te stanowią składnik aktywów finansowych, Grupa wycenia je na ten dzień w wartości godziwej, którą traktuje jako wartość godziwą w chwili początkowego ujęcia zgodnie z MSR 39. Różnicę między wartością bilansową jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia na dzień zaprzestania stosowania metody praw własności, a wartością godziwą zatrzymanych udziałów i wpływów ze zbycia części udziałów w tym podmiocie uwzględnia się przy obliczaniu zysku lub straty ze zbycia danej jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia. Grupa kontynuuje stosowanie metody praw własności, jeżeli inwestycja w jednostkę stowarzyszoną staje się inwestycją we wspólne przedsięwzięcie lub odwrotnie, jeżeli inwestycja we wspólne przedsięwzięcie staje się inwestycją w jednostkę stowarzyszoną. W przypadku takich zmian udziałów właścicielskich nie dokonuje się przeszacowania wartości godziwej.
Wspólne działanie to taki typ wspólnego ustalenia umownego, w ramach którego strony sprawujące współkontrolę mają prawa do aktywów netto i obowiązki wynikające ze zobowiązań tego wspólnego ustalenia umownego. Współkontrola jest to określony w umowie podział kontroli nad działalnością gospodarczą, który występuje tylko wówczas, gdy strategiczne decyzje finansowe i operacyjne dotyczące tej działalności wymagają jednomyślnej zgody stron sprawujących współkontrolę.
Jeżeli jednostka należąca do Grupy prowadzi działalność w ramach wspólnego działania, Grupa jako strona tego działania ujmuje w związku z posiadaniem w nim udziału następujące pozycje:
● aktywa, w tym swój udział w aktywach stanowiących współwłasność;
● zobowiązania, w tym swój udział we wspólnie podjętych zobowiązaniach;
● przychody ze sprzedaży swojego udziału w produktach wytwarzanych przez wspólne działanie;
● swój udział w przychodach ze sprzedaży produktów wspólnego działania;
● poniesione koszty, w tym swój udział w kosztach ponoszonych wspólnie.
Grupa rozlicza aktywa, zobowiązania, przychody i koszty związane ze swoimi udziałami we wspólnych działaniach zgodnie z odpowiednimi MSSF dotyczącymi poszczególnych składników aktywów, zobowiązań, przychodów i kosztów.
Wartość firmy z tytułu przejęcia jednostki gospodarczej powstająca przy konsolidacji stanowi nadwyżkę kosztów połączenia jednostek gospodarczych nad udziałem jednostki przejmującej w wartości godziwej netto możliwych do zidentyfikowania aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość firmy nie podlega amortyzacji. Wykazywana jest jako składnik aktywów i dlatego poddawana jest weryfikacji pod kątem ewentualnej utraty wartości corocznie lub częściej - w przypadku gdy zaistniały zdarzenia bądź zaszły zmiany wskazujące na ewentualną utratę wartości. Jako miernik trwałej utraty wartości firmy zostały przyjęte następujące kryteria:
● zdolność do generowania przepływu środków pieniężnych,
● zdolność do generowania zysków,
● znaczące niekorzystne zmiany w otoczeniu technologicznym, rynkowym, gospodarczym i prawnym.
Skutki utraty wartości alokuje się najpierw w celu redukcji kwoty bilansowej wartości firmy alokowanej do tego ośrodka, a następnie do pozostałych aktywów tego ośrodka proporcjonalnie do wartości bilansowej poszczególnych składników aktywów tej jednostki. Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości odnoszony jest w ciężar rachunku zysków i strat i nie podlega odwróceniu w kolejnych okresach.
Przychody ze sprzedaży ujmowane są w trakcie spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia oraz po jego spełnieniu w wysokości ceny transakcyjnej. W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane zwyczaje i praktyki handlowe. Spełnienie zobowiązania do wykonania świadczenia realizowane jest przez przekazanie przyrzeczonych dóbr(składników aktywów) klientowi, który uzyskuje kontrolę nad tymi składnikami. Przychody w zależności od określonych kryteriów ujmowane są jednorazowo w momencie spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia lub rozkładane w czasie w sposób obrazujący realizację zobowiązania do wykonania świadczenia. Koszty poniesione w celu doprowadzenia do zawarcia umowy oraz koszty wykonania umowy z klientem Grupa aktywuje i rozlicza w czasie przez okres uzyskiwania korzyści z tego kontraktu.
Grupa klasyfikuje przychody do następujących kategorii:
● Usługi teleinformatyczne i informatyczne /IT/
● Usługi automatyki budynkowej
● Usługi Call/Contact Center
● Usługi pozostałe
W ramach usług teleinformatycznych i informatycznych Grupa dostarcza telefonię IP, systemy call i contact center, systemy rejestracji i archiwizacji rozmów i danych, systemy zarządzania obiegiem informacji, integracja aplikacji wsparcia sprzedaży, aplikacje i systemy monitoringowe oparte o GPS oraz wiele innych rozwiązań informatycznych zgodnie z oczekiwaniami klientów oraz usługi serwisowe .Grupa ujawnia przychody głównie jednorazowo w momencie spełnienia zobowiązania. Część usług serwisowych opłacanych jest z góry za n miesięcy jednakże nie więcej niż 12. W tych przypadkach przychody rozkładane są w czasie i ujmowane liniowo przez okres świadczenia usług przez Grupę. Pozostałe do rozliczenia opłaty prezentowane są w sprawozdaniach finansowych w pozycji „Zobowiązania z tytułu umów z klientami ". Podstawowymi produktami w zakresie automatyki budynkowej są : monitoring wizyjny CCTV, systemy zarządzania budynkiem, okablowanie strukturalne, systemy kontroli dostępu, systemy sygnalizacji pożaru. W ramach automatyki budynkowej Grupa uzyskuje przychody głównie poprzez realizację zobowiązania do wykonania świadczenia w miarę upływu czasu. Do określenia stopnia spełnienia zobowiązania Grupa wykorzystuje metody oparte na nakładach. Efekty pomiarów odnoszone są do pozycji aktywów” Wycena kontraktów”. W sprawozdaniu z sytuacji finansowej prezentowane są jako aktywa z tyt. umów z klientami.. W ramach segmentu Call/Contact Center świadczone są profesjonalne usługi w zakresie outsourcingu usług call i contact center: telemarketing, telesprzedaż, infolinia, helpdesk. Przychody ujmowane są w miesiącu wykonania usług. Jako pozostałe przychody Grupa rozpoznaje głównie usługi organizacji szkoleń i konferencji. Za udział w konferencji czy szkoleniu opłaty pobierane są z góry, przychód rozpoznawany jest pod datą odbycia się danego wydarzenia. Wszystkie koszty związane z organizacją wydarzenia są aktywowane do czasu realizacji. Wpłaty ujmuje się w pozycji „Zobowiązania z tytułu świadczenia umów z klientami ", a koszty „Aktywa z tytułu świadczenia umów z klientami”. Sprzedaż towarów ujmowana jest w momencie dostarczenia towarów i przekazania nabywcy do nich prawa własności.
Umowy leasingu , które przenoszą na Grupę zasadniczo całe ryzyko i wszystkie pożytki wynikające z posiadania przedmiotu leasingu, są klasyfikowane jako leasing finansowy. Wszelkie pozostałe rodzaje leasingu traktowane są jako leasing operacyjny.
Grupa ujawnia jako umowy leasingowe umowy, które przekazują prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. W ramach dopuszczalnych uproszczeń Spółka/Grupa nie stosuje zasad rachunkowości umów leasingowych w przypadku:
● krótkoterminowych umów leasingowych, tj. o okresie krótszym niż 12 miesięcy,
Grupa ustala okres leasingu jako nieodwołalny okres leasingu wraz z:
● okresami, w których istnieje opcja przedłużenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tej opcji, oraz
● okresami, w których istnieje opcja wypowiedzenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca nie skorzysta z tej opcji.
W dacie rozpoczęcia leasingu Grupa ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu. Składnik aktywów Grupa wycenia według kosztu. Koszt obejmuje:
● kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu,
● wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe,
● wszelkie początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez leasingobiorcę oraz
● szacunek kosztów, które mają zostać poniesione przez leasingobiorcę w związku z demontażem i usunięciem bazowego składnika aktywów, przeprowadzeniem renowacji miejsca, w którym się znajdował, lub przeprowadzeniem renowacji bazowego składnika aktywów do stanu wymaganego przez warunki leasingu.
Zobowiązanie z tytułu leasingu w dacie rozpoczęcia leasingu wyceniane jest w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe dyskontuje się z zastosowaniem stopy procentowej leasingu. Jeżeli takiej stopy nie można łatwo ustalić Grupa stosuje własną krańcową stopę procentową, która ustalana jest jako stopa procentowa, jaką Grupa musiałaby zapłacić, aby na podobny okres i przy podobnych zabezpieczeniach pożyczyć środki niezbędne do zakupu składnika aktywów o podobnej wartości co składnik aktywów użytkowany na podstawie umowy leasingowej. Po dacie rozpoczęcia leasingu, Grupa wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania, stosując model kosztu. Amortyzacji składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania dokonuje się metodą liniową przez okres leasingu. Model kosztu opiera się o wartości kosztu pomniejszonego o łączne odpisy amortyzacyjne (umorzenie) i łączne straty z tytułu utraty wartości oraz skorygowanego z tytułu jakiejkolwiek aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu. Wycena zobowiązania po dacie rozpoczęcia leasingu uwzględnia wszelkie ponowne oceny lub zmiany leasingu, zmniejszenie wartości bilansowej o zapłacone opłaty leasingowe, odnosi odsetki w ciężar całkowitych dochodów z tytułu leasingu. Składniki aktywów z tytułu prawa do użytkowania prezentowane są w skonsolidowanym lub jednostkowym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w odrębnej pozycji „ Aktywa z tytułu prawa do używania. Grupa prezentuje zobowiązania z tytułu leasingu w odrębnej pozycji skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej w pozycji Zobowiązania finansowe z podziałem na krótko i długoterminowe i ujawnia w notach objaśniających do sprawozdania analizę wymagalności zobowiązań z tytułu leasingu.
Transakcje wyrażone w walutach obcych są początkowo ujmowane według kursu waluty funkcjonalnej obowiązującego na dzień przed dniem zawarcia transakcji. Aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach obcych są przeliczane po kursie waluty funkcjonalnej, obowiązującym na dzień bilansowy. Wszystkie różnice kursowe są ujmowane w skonsolidowanym rachunku zysków i strat.
Pozycje niepieniężne wyceniane według kosztów historycznych w walucie obcej są przeliczane po kursie wymiany z dnia początkowej transakcji. Pozycje niepieniężne wyceniane według wartości godziwej w walucie obcej są przeliczane po kursie wymiany z dnia ustalenia takiej wartości godziwej.
Koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związanego z nabyciem lub wytworzeniem składników majątku wymagających dłuższego czasu w celu doprowadzenia ich do użytkowania, zalicza się do kosztów wytworzenia takich aktywów aż do momentu, w którym aktywa te są przekazane do użytkowania lub sprzedaży. Przychody z inwestycji uzyskane w wyniku krótkoterminowego inwestowania pozyskanych środków pomniejszają wartość kosztów finansowania zewnętrznego .
Wszelkie pozostałe koszty finansowania zewnętrznego są odnoszone bezpośrednio w rachunek zysków i strat w okresie, w którym zostały poniesione.
Dotacje ujmuje się po uzyskaniu uzasadnionej pewności, że Grupa spełni konieczne warunki i otrzyma takie dotacje. Dotacje pozyskane na nabycie lub wytworzenie przez Grupę aktywów trwałych, ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji rozliczeń międzyokresowych i odnosi w rachunek zysków i strat systematycznie przez przewidywany okres użytkowania ekonomicznego tych aktywów. Dotacje, przeznaczone na kompensatę ponoszonych kosztów, ujmowane są w przychodach, w okresie poniesienia kompensowanych kosztów. Pozostałe dotacje uzyskane jako rekompensata kosztów lub strat już poniesionych lub jako forma bezpośredniego wsparcia finansowego dla Grupy bez ponoszenia przyszłych kosztów ujmowane są w rachunku zysków i strat w okresie, w którym są należne. Zasady właściwe dla rozliczenia dotacji do aktywów trwałych stosuje się także w przypadku transakcji nieodpłatnego otrzymania aktywów trwałych.
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze w tym wpłaty do programów określonych składek, ujmowane są w okresie w którym Grupa otrzymała przedmiotowe świadczenie ze strony pracownika, a w przypadku wypłat z zysku lub premii gdy spełnione zostały następujące warunki:
● na jednostce ciąży obecne prawne lub zwyczajowe oczekiwane zobowiązanie do dokonania wypłat z wyniku zdarzeń przeszłych, oraz
● można dokonać wiarygodnej wyceny tego zobowiązania
Świadczenia po okresie zatrudnienia w formie programów określonych świadczeń ustalane są przy użyciu metody prognozowanych uprawnień jednostkowych, z wyceną aktuarialną przeprowadzaną na każdy dzień bilansowy. Zyski i straty aktuarialne ujmowane są w całości w rachunku zysków i strat. Koszty przeszłego zatrudnienia rozpoznawane są natychmiast w stopniu, w jakim dotyczą świadczeń już nabytych. Spółki nie tworzą rezerwy na płatne nieobecności pracownicze. Wynagrodzenia z tytułu urlopów pracowniczych, zgodnie z przyjętymi w Spółkach zasadami ich rozliczania, nie mają wpływu na wielkość osiągniętego przychodu i wysokość generowanych kosztów.
Płatności na bazie akcji rozliczane w instrumentach kapitałowych na rzecz pracowników i innych osób świadczących podobne usługi wycenia się w wartości godziwej instrumentów kapitałowych na dzień ich przyznania i odnosi w koszty w okresie nabycia uprawnień. Grupa nie realizuje programów, w których występowałaby konieczność szacowania wartości godziwej oraz konieczność weryfikowania wyceny płatności na bazie akcji.
Podatek dochodowy obejmuje podatek bieżący do zapłaty oraz podatek odroczony.
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów w latach następnych oraz pozycji kosztów nie stanowiących kosztów obniżających podstawę opodatkowania i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.
Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości wynikający z różnic pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i pasywów a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania.
Rezerwa na podatek odroczony jest tworzona od wszystkich dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego jest ujmowany w księgach do wysokości w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe, oraz straty podatkowe bądź ulgi podatkowe jakie Grupa może wykorzystać. Pozycja aktywów lub rezerwy na podatek odroczony nie powstaje, jeśli różnica przejściowa powstaje z tytułu pierwotnego ujęcia wartości firmy lub z tytułu pierwotnego ujęcia innego składnika aktywów lub zobowiązania w transakcji, która nie ma wpływu ani na wynik podatkowy ani na wynik księgowy.
Wartość składników aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień bilansowy, a w przypadku gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części następuje jego odpis.
Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub zobowiązanie stanie się wymagalne.
Podatek bieżący i odroczony wykazuje się w rachunku zysków i strat, z wyjątkiem przypadku, gdy dotyczy on pozycji uznających lub obciążających bezpośrednio kapitał własny, bo wtedy także podatek jest odnoszony bezpośrednio w kapitał własny (inne całkowite dochody w sprawozdaniu z całkowitych dochodów), lub gdy wynika on z początkowego rozliczenia połączenia jednostek gospodarczych.
Wyceniane są w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonych o skumulowane umorzenie oraz dokonane odpisy aktualizujące ich wartość. Składniki majątku o przewidywanym okresie użytkowania nie przekraczającym jednego roku są jednorazowo odpisywane w ciężar kosztów w momencie przekazania do użytkowania. Środki trwałe umarzane są głównie według metody liniowej począwszy od miesiąca następnego po miesiącu przyjęcia do eksploatacji w okresie odpowiadającym przewidywanemu okresowi ich ekonomicznej użyteczności. Grupa nie ustala wartości rezydualnej środków trwałych. Środki trwałe w leasingu amortyzowane są przez krótszy z dwóch okresów: szacowany okres użytkowania środka trwałego lub okres leasingu jeżeli brak wystarczającej pewności nabycia prawa własności środka trwałego przed upływem okresu leasingu. Zakupione po zakończeniu leasingu finansowego środki trwałe przyjmowane są do ewidencji wg wartości godziwej, a różnica między ceną zakupu a ustaloną wartością godziwą odnoszona jest na kapitał z aktualizacji. Amortyzacji zaprzestaje się na wcześniejszą z dat: gdy środek trwały zostaje zaklasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży zgodnie z MSSF 5 „Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechana” lub usunięty z ewidencji bilansowej z uwagi na likwidację, sprzedaż, czy też wycofanie z użytkowania. Grunty własne nie podlegają amortyzacji. Grunty w dzierżawie wieczystej traktowane są jak grunty własne.
Poprawność stosowania okresów i stawek amortyzacyjnych przez jednostki jest weryfikowana nie rzadziej niż raz w roku. Przegląd pod kątem utraty wartości środków trwałych dokonywany jest raz w roku oraz zawsze jeżeli zaszły zmiany bądź zaistniały zdarzenia, które mogły spowodować utratę wartości środków trwałych. Odpisy aktualizujące ujmowane są w pozycji rachunku zysków i strat w pozycji pozostałe koszty operacyjne. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z ewidencji ujmowane są w rachunku zysków i strat w okresie, w którym dokonano takiego usunięcia. Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży / likwidacji lub zaprzestania użytkowania pozycji rzeczowych aktywów trwałych określa się jako różnicę między przychodami ze sprzedaży a wartością bilansową tych pozycji i ujmuje się je w rachunku zysków i strat.
Za nieruchomości inwestycyjne uznaje się nieruchomości, które traktowane są jako źródło przychodów z czynszów lub / i utrzymywane są w posiadaniu ze względu na spodziewany przyrost ich wartości. Nieruchomości te wycenia się początkowo według kosztu, z uwzględnieniem kosztu transakcji, a następnie w wartości godziwej. Zyski i straty wynikające ze zmian wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych ujmuje się w wynik w okresie, w którym powstały.
Nieruchomości inwestycyjne wyksięgowuje się z bilansu w chwili zbycia lub wycofania z użytkowania, jeżeli podmiot nie spodziewa się osiągnąć dalszych korzyści ekonomicznych z tytułu ich zbycia. Zyski lub straty wynikające z usunięcia nieruchomości z bilansu (obliczone jako różnicę między wpływem ze sprzedaży a wartością bilansową tego składnika) ujmuje się w wynik okresu, w którym nastąpiło usunięcie z bilansu.
Aktywa niematerialne nabyte w ramach oddzielnej transakcji są wyceniane według ceny nabycia. Wartości niematerialne nabyte w ramach transakcji przejęcia jednostki gospodarczej są wyceniane według wartości godziwej na dzień przejęcia. Wartości niematerialne powstałe na skutek prowadzenia prac rozwojowych, ujmowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej po spełnieniu następujących warunków:
● z technicznego punktu widzenia istnieje możliwość ukończenia składnika wartości niematerialnych, tak aby nadawał się do sprzedaży lub użytkowania,
● istnieje możliwość udowodnienia zamiaru ukończenia składnika oraz jej użytkowania i sprzedaży,
● składnik będzie zdolny do użytkowania lub sprzedaży,
● znany jest sposób w jaki składnik będzie wytwarzał przyszłe korzyści ekonomiczne,
● zapewnione zostaną środki techniczne oraz finansowe konieczne do ukończenia prac rozwojowych oraz jego użytkowania i sprzedaży,
● istnieje możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych.
Nakłady poniesione w okresie prowadzenia prac badawczych oraz nakłady nie spełniające w/w warunków ujmowane są jako koszty w rachunku zysków i strat w dacie ich poniesienia. Okres użytkowania wartości niematerialnych zostaje oceniony i uznany za ograniczony lub nieokreślony. Amortyzacji podlegają wartości niematerialne o ograniczonym okresie użytkowania. Stosowane stawki uwzględniają przewidywany okres użyteczności ekonomicznej. Wszystkie Grupy wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania amortyzowane są metodą liniową wg 20% stawki. Koszty amortyzacji są wykazywane w rachunku zysków i strat w pozycji koszt własny sprzedaży, , koszty sprzedaży, koszty ogólnego zarządu .Wartości niematerialne o nieograniczonym okresie użytkowania są corocznie, na dzień kończący rok obrotowy, poddawane weryfikacji pod kątem ewentualnej trwałej utraty wartości. Weryfikacji podlegają również okresy użytkowania, a w razie potrzeby podlegają korekcie od kolejnego roku obrotowego.
Aktywa niefinansowe nie podlegające amortyzacji poddawane są corocznie testowi na utratę wartości, natomiast aktywa podlegające amortyzacji podlegają testowi jeżeli wystąpią zdarzenia wskazujące na możliwość niezrealizowania ich wartości bilansowej. Jeżeli w wyniku przeprowadzonego testu okaże się, że wartość odzyskiwana danego składnika jest niższa od wartości bilansowej, dokonuje się odpisu aktualizującego w wysokości wykazanej różnicy. Ujmuje się go w ciężar rachunku zysków i strat.
Niefinansowe aktywa trwałe inne niż wartość firmy ,dla których w okresach wcześniejszych dokonano odpisu z tytułu utraty wartości testuje się na każdy dzień bilansowy pod kątem możliwości odwrócenia dokonanego odpisu.
Zapasy wycenia się według cen zakupu lub kosztów wytworzenia nie wyższych od ich cen sprzedaży netto na dzień bilansowy.
Poszczególne Grupy zapasów są wyceniane w następujący sposób:
Materiały i towary: cena zakupu,
Produkty w toku: wartość materiałów wydanych do realizacji usług jeżeli nie zniekształca to stanu aktywów oraz wyniku finansowego spółki w przeciwnym wypadku wycena produkcji w toku dokonywana jest wg kosztu wytworzenia.
Rzeczywisty koszt świadczonych usług ustala się w sposób następujący:
1/ Koszty bezpośrednie/materiały, usługi podwykonawców /przyporządkowuje się wprost na podstawie dokumentów źródłowych do kontraktów/kontrahentów/,
2/ koszty działu technicznego nie podlegają aktywowaniu, obciążają koszt wytworzenia świadczonych usług w miesiącu ich poniesienia.
Do kosztów wytworzenia produktu nie zalicza się kosztów:
● nietypowych wielkości (zużycie ponadnormatywne) zmarnowanych materiałów, robocizny oraz innych kosztów produkcyjnych,
● ogólnego zarządu, niezwiązanych z doprowadzeniem produktu do postaci i miejsca, w jakich się znajduje na dzień wyceny,
● magazynowania towarów i materiałów, chyba że poniesienie tych kosztów jest niezbędne,
● sprzedaży produktów.
Rozchód zapasów materiałów jest wyceniany wg rzeczywistych cen zakupu. Stosowana metoda rozchodu to szczegółowa identyfikacja rzeczywistych cen (kosztów) tych składników aktywów, które dotyczą ściśle określonych przedsięwzięć.
Na dzień bilansowy dokonuje się weryfikacji wartości materiałów i towarów. Na materiały i towary, co do których istnieją przesłanki, że nie przyniosą korzyści ekonomicznych dokonuje się odpisu aktualizującego wg poniższych zasad:
- zalegające w magazynie od 1 roku do 2 lat 10% wartości
- zalegające za każdy następny rok pow.2 do 5 lat 20% wartości
- zalegające w magazynie pow. 5 lat 100% wartości
- na materiały stanowiące zabezpieczenie serwisu, po weryfikacji dokonuje się przeceny do ceny nie niższej niż cena sprzedaży, na pozostałe niekwalifikujące się do upłynnienia bądź wykorzystania dokonuje się
100% odpisu.
Skutki dokonania odpisu odnosi się w ciężar rachunku zysków i strat. Wartości materiałów przeznaczonych do wykorzystania w procesie świadczenia usług nie odpisuje się do kwoty niższej od ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, jeżeli oczekuje się, że usługi, do świadczenia których będą wykorzystane, zostaną sprzedane w wysokości ceny nabycia materiałów lub kosztu wytworzenia usługi, w skład którego wliczona jest wartość zużytych materiałów wycenionych wg ceny zakupu, lub też powyżej tych cen.
Aktywa trwałe i grupy aktywów są klasyfikowane jako przeznaczone do zbycia, jeżeli wartość bilansowa będzie odzyskana w wyniku transakcji sprzedaży, a nie w wyniku ich dalszego użytkowania. Warunek ten uznaje się za spełniony wyłącznie wówczas, gdy składnik aktywów jest dostępny w swoim obecnym stanie do natychmiastowej sprzedaży, a wystąpienie transakcji sprzedaży jest bardzo prawdopodobne w ciągu roku od momentu zmiany klasyfikacji. Amortyzacji zaprzestaje się z chwilą zaliczenia danego składnika do kategorii przeznaczonych do sprzedaży. Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do zbycia, a także grupy aktywów przeznaczonych do zbycia wyceniane są po niższej z dwóch wartości: wartości bilansowej lub wartości godziwej, pomniejszonych o koszty związane ze sprzedażą.
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków, oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Rezerwy zalicza się odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych lub kosztów finansowych zależnie od okoliczności, z którymi przyszłe zobowiązania się wiążą.
Bieżące zobowiązania wynikające z umów rodzących zobowiązania ujmuje się jako rezerwy. Za umowę rodzącą zobowiązania uważa się umowę
zawartą przez Grupę, wymuszającą nieuniknione koszty realizacji zobowiązań umownych, których wartość przekracza wysokość korzyści ekonomicznych przewidywanych w ramach umowy.
Rezerwa na koszty restrukturyzacji ujmowana jest tylko wtedy, gdy Grupa opracowała szczegółowy i formalny plan restrukturyzacji i ogłosiła wszystkim zainteresowanym stronom zamiar jego realizacji lub jego główne założenia. Wycena rezerwy restrukturyzacyjnej obejmuje wyłącznie bezpośrednie koszty restrukturyzacji, czyli kwoty niezbędne do przeprowadzenia restrukturyzacji i niezwiązane z bieżącą działalnością podmiotu.
Rezerwy na koszty napraw gwarancyjnych ujmowane są w momencie sprzedaży produktów, zgodnie z najlepszym szacunkiem zarządu co do przyszłych kosztów koniecznych do poniesienia przez Grupę w okresie gwarancji.
Zobowiązania warunkowe nabyte w ramach połączenia jednostek gospodarczych wycenia się początkowo w wartości godziwej na dzień nabycia. W kolejnych dniach bilansowych zobowiązania warunkowe wycenia się w wyższej spośród dwóch wartości: tej, którą ujęto by zgodnie z MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe" lub wartości ujętej początkowo pomniejszonej o umorzenie ujęte zgodnie z MSR 18 „Przychody".
Aktywa finansowe będące w posiadaniu Grupy zaliczane są do następujących kategorii:
● aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu
● aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
● aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody.
Klasyfikacja dokonywana jest na moment początkowego ujęcia. O przynależności do danej kategorii decydują:
● model biznesowy w zakresie zarządzania aktywami finansowymi
● wynikające z umowy warunki kontraktowe danego aktywa finansowego
Składnik aktywów finansowych zalicza się do kategorii „Aktywów finansowych wycenianych wg zamortyzowanego kosztu", jeśli spełnione są oba następujące warunki:
● jest on utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy,
● warunki umowy dotyczącej go powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty nominalnej i odsetek od kwoty nominalnej pozostałej do spłaty.
Do kategorii „Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu" Grupa zalicza :
● środki pieniężne i ich ekwiwalenty,
● należności z tytułu dostaw i usług,
● pozostałe należności,
● pozostałe aktywa finansowe
Z wyjątkiem należności z tytułu dostaw i usług , aktywa finansowe są początkowo ujmowane według wartości godziwej powiększonej o bezpośrednio dające się przyporządkować koszty transakcyjne. Należności z tytułu dostaw i usług , które nie mają istotnego komponentu finansowania ustalonego zgodnie z MSSF 15, w początkowym ujęciu wycenia się w ich cenie transakcyjnej (zgodnie z definicją w MSSF 15). Wycena w terminie późniejszym odbywa się według zamortyzowanego kosztu, z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, po pomniejszeniu o ewentualne odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Odsetki naliczane metodą efektywnej stopy procentowej, ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu .
Składnik aktywów finansowych zalicza się do „Aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody", jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:
● jest on utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych,
● warunki umowy dotyczącej go powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty nominalnej i odsetek od kwoty nominalnej pozostałej do spłaty.
„Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody" są początkowo ujmowane według wartości godziwej powiększonej o bezpośrednio dające się przyporządkować koszty transakcyjne.
W okresach późniejszych są również wyceniane w wartości godziwej, a skutki zmiany wartości godziwej są ujmowane w innych całkowitych dochodach i prezentowane w kapitale własnym jako pozostałe kapitały. Wycena dokonywana jest przy zastosowaniu hierarchii wartości godziwej /nota 3.2/. Na dzień wyłączenia aktywa z ksiąg rachunkowych wartość ujętą w kapitale własnym przenosi się do zysku lub straty bieżącego okresu.
Wszystkie pozostałe aktywa finansowe, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Zysk lub stratę z wyceny inwestycji dłużnych do wartości godziwej ujmuje się w wyniku finansowym i prezentuje w pozycji „Zyski (straty) z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów finansowych"
Na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje oszacowania oczekiwanych strat kredytowych bez względu , czy wystąpiły przesłanki utraty wartości aktywów finansowych. Jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia. Jeżeli na dzień sprawozdawczy ryzyko kredytowe związane z instrumentem finansowym nie wzrosło znacząco od momentu początkowego ujęcia, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym. Grupa wycenia oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentów finansowych w sposób uwzględniający:
● nieobciążoną i ważoną prawdopodobieństwem kwotę, którą ustala się, oceniając szereg możliwych wyników
● wartość pieniądza w czasie,
● racjonalne i możliwe do udokumentowania informacje, które są dostępne bez nadmiernych kosztów lub starań na dzień sprawozdawczy, dotyczące przeszłych zdarzeń, obecnych warunków i prognoz dotyczących przyszłych warunków gospodarczych
Należności z tytułu dostaw i usług Grupy nie posiadają istotnego komponentu finansowania, dlatego też odpis z tytułu utraty wartości należności handlowych obliczany jest na podstawie oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia instrumentu finansowego. Odpisy oblicza się dla należności z tytułu dostaw i usług oraz kaucji z tytułu realizowanych umów pogrupowanych wg segmentów działalności tj.:
● segment informatyczny
● segment automatyki budynkowej
● segment usług call center
● segment usług pozostałych
Na koniec każdego roku sprawozdawczego dla każdej z grup określa się współczynnik niewypełnienia zobowiązania .
Współczynnik określany jest dla przedziałów:
● należności terminowe i przeterminowane do 30 dni
● przeterminowane od 30 do 60 dni
● przeterminowane od 60 do 90 dni
● przeterminowane powyżej 90 dni.
Kwotę oczekiwanych strat kredytowych na dzień bilansowy stanowi iloczyn wartości należności na dzień bilansowy z poszczególnych przedziałów wiekowych i współczynnika prawdopodobieństwa niewypełnienia zobowiązania. Kwota odpisu Grupa ujmuje w sprawozdaniu z całkowitych dochodów jako zysk lub stratę z tytułu utraty wartości należności w pozycji „Utrata wartości instrumentów finansowych”.
Kwotę odpisu na oczekiwane straty kredytowe z tytułu aktywów finansowych ujętych w kategorii „Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu" ujmuje się jako pomniejszenie wartości księgowej brutto składnika aktywów finansowych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Kwotę odpisu na oczekiwane straty kredytowe z tytułu aktywów finansowych ujętych w kategorii „Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody" ujmuje się w innych całkowitych dochodach i nie obniża on wartości księgowej składnika aktywów finansowych.
Instrumenty pochodne, w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem związanym ze zmianami stóp procentowych i kursów wymiany walut, to przede wszystkim kontrakty walutowe typu forward oraz kontrakty na zamianę stóp procentowych (swapy procentowe).
Prowadzenie działalności bez względu na jej zakres jak i branżę narażone jest na ryzyko. Zrozumienie oraz zidentyfikowanie rodzajów ryzyk, na które narażone są spółki Grupy pozwala na ograniczenie niekorzystnego wpływu poszczególnych zagrożeń. Zarządzanie ryzykiem obejmuje identyfikację, pomiar oraz metody postępowania z następującymi rodzajami zagrożeń:
• ryzyko rynkowe /ryzyko kursu walut, stóp procentowych/,
• ryzyko kredytowe,
• ryzyko płynności.
Instrumenty pochodne, w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem związanym ze zmianami stóp procentowych i kursów wymiany walut, to przede wszystkim kontrakty walutowe typu forward oraz kontrakty na zamianę stóp procentowych (swapy procentowe).
Ekspozycja Grupy na ryzyka rynkowe jest bardzo ograniczona. Grupa nie zaciąga kredytów w walutach obcych. Przy dokonywaniu płatności walutowych na rzecz dostawców wykorzystuje się możliwość negocjacji kursów z bankiem realizującym płatności, co umożliwia niwelowanie niekorzystnego wpływu ewentualnego wzrostu kursu. Zaciągnięcie kredytów oprocentowanych według zmiennej stopy stanowi ekspozycję na ryzyko stóp procentowych. Grupa analizuje ekspozycję na ryzyko walutowe przyjmując 10% wahania kursów walut, a w przypadku ryzyka stóp procentowych analizy wrażliwości dokonuje się przy założeniu wzrostu o 50 punktów bazowych.
Ryzyko kredytowe oznacza, że kontrahenci nie dopełnią swojego obowiązku terminowego realizowania zobowiązań umownych. Dla zabezpieczenia się przed tym typem zagrożenia grupa prowadzi bardzo restrykcyjną politykę windykacyjną. Monitoruje stałych kontrahentów, oceniając ich kondycję finansową. Dla nowych kontrahentów sprzedaż dokonywana jest na podstawie przedpłat a podstawowym terminem płatności jest 14 dni. Miesięczny okres zwłoki skutkuje skierowaniem sprawy do sądu celem przyspieszenia spłaty należności przez nierzetelnego kontrahenta. Wzrost wartości należności przeterminowanych, a zwłaszcza nieściągalnych, znacznie podnosi zagrożenie ryzykiem utraty płynności przez Grupę.
Ryzyko płynności oznacza, że jednostka może napotkać trudności w wywiązywaniu się ze zobowiązań finansowych. Przyczyny takiej sytuacji mogą być różnorodne. Grupa narażona jest na utratę płynności rozumianej jako zdolność do bieżącego regulowania swoich zobowiązań w przypadku, gdy dłużnicy zaprzestaną terminowo regulować swoje zobowiązania wobec Grupy. Ponadto wzrost poziomu finansowania zewnętrznego podnosi ryzyko utraty płynności. Pojawienie się kłopotów z utrzymaniem płynności jak również zmienność wyniku finansowego może spowodować ograniczenie dostępu do zewnętrznych źródeł finansowania działalności w postaci kredytów i pożyczek. Na dzień bilansowy 31.12.2022 roku Grupa nie korzystała z finansowych instrumentów zabezpieczających. Zdaniem Zarządu działania zmierzające do zabezpieczenia się przed ryzykiem rynkowym i kredytowym były wystarczające dla zabezpieczenia Grupy przed ryzykiem utraty płynności.
Od marca 2020 cały świat zmaga się z pandemią wywołaną wirusem SARS-COV 2. Grupa w przeważającej większości nie działa w branżach bezpośrednio dotkniętych pandemią.
Niepewność związana z pandemią przełożyła się również na zakres założeń jakie należało uwzględnić przy sporządzaniu sprawozdań finansowych. Zgodnie z rekomendacjami Grupa zweryfikowała dotychczas stosowane założenia przy osądach , szacunkach oraz założenia stosowanych zasad rachunkowości.
Do najważniejszych należą:
kluczowe założenia przeprowadzonych testów pod kątem utraty wartości udziałów w jednostkach zależnych. Nie zidentyfikowano konieczności ujęcia odpisów ,
szacunki dotyczące okresów ekonomicznej użyteczności i stawek amortyzacyjnych rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych
założenia dotyczące odpisów na zapasy- uznano, że stosowanie dotychczasowych zasad w należyty sposób odzwierciedlają ekonomiczną użyteczność posiadanych zapasów.
założenia wyceny oczekiwanych strat kredytowych, dotychczasowe bardzo ostrożne założenia w ocenie Zarządu prawidłowo zabezpieczają Grupę.
Zarząd spółki dominującej na bieżąco monitoruje rozwój sytuacji epidemiologicznej zarówno w kraju jak i na świecie oraz analizuje jej wpływ na sytuację Grupy.
Przy stosowaniu polityki rachunkowości Grupy Kapitałowej Unima2000 zastosowano swój profesjonalny osąd. Wyjątek stanowią obszary wymagające dokonania oszacowania i założeń.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmowane są między innymi w odniesieniu do dokonanych odpisów aktualizujących majątku, rezerw itp. Aktyw ten jest obarczony ryzykiem co do przekształcenia się przejściowej różnicy w trwałą .
Koszty rozwoju są kapitalizowane zgodnie z zasadami rachunkowości. Ustalenie kwot podlegających kapitalizacji wymaga przyjęcia przez kierownictwo pewnych założeń dotyczących prognozowanego zwrotu z aktywów oraz stopy dyskontowej, które będą stosowane przez prognozowany okres. Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa nie wykazuje nie rozliczonych nakładów na prace rozwojowe.
Analiza wartości firmy pod katem trwałej utraty wartości, wymaga oszacowania wartości użytkowej wszystkich ośrodków generujących przepływy pieniężne, do których wartość firmy została przypisana. W tym celu , zarząd musi oszacować przyszłe przepływy pieniężne przypadające na daną jednostkę i ustalić właściwą stopę dyskonta, konieczną do obliczenia wartości bieżącej tych przepływów.
Koszt świadczeń emerytalnych oraz innych po ustaniu zatrudnienia ustalany jest przy zastosowaniu technik aktuarialnych. Wycena wymaga przyjęcia założenia co do np. planowanego wzrostu wynagrodzeń, stopy dyskonta, wskaźnika umieralności. Z uwagi na długoterminowy charakter wyceny świadczeń obarczone są one dużym ryzykiem. Wiele koniecznych założeń w dłuższej perspektywie zależy od czynników zewnętrznych takich jak wzrost gospodarczy, wysokość stóp procentowych i Grupa przy dokonywaniu założeń i oszacowań nie ma na nie wpływu. Na dzień 31.12.2022 przyjęto założenia i wyliczenia profesjonalnego aktuariusza.
Na koniec każdego rocznego okresu sprawozdawczego Grupa dokonuje weryfikacji przewidywanych okresów użytkowania ekonomicznego składników rzeczowych aktywów trwałych. W bieżącym roku obrotowym Zarząd nie podjął decyzji o wydłużeniu okresu ekonomicznej użyteczności, maszyn i urządzeń, uznając dotychczasowy za wystarczający . W roku zakończonym 31 grudnia 2022 zastosowano następujące stawki amortyzacyjne:
● Budynki 2,5%-5%
● obiekty inżynierii lądowej 10,0%-20%
● urządzenia techniczne i maszyny (z wyłączeniem sprzętu komputerowego) 7,0%-20,0%
● sprzęt komputerowy 20,0%-30,0%
● środki transportu 10,0%-20,0%
● inwestycje w obcych środkach trwałych 10,0%
● inne - stawka amortyzacyjna ustalana jest indywidualnie
Do wyceny w wartości godziwej wykorzystuje się dane rynkowe w zakresie jakim jest to możliwe. W przypadku braku możliwości zastosowania Poziomu 1 zleca się wycenę profesjonalnym zewnętrznym rzeczoznawcom.
Przyjęty model szacowania wartości odpisów aktualizujących zapasy obarczony jest ryzykiem przeszacowania lub niedoszacowania odpisu co ma bezpośrednie przełożenie na zysk operacyjny Grupy.
Implementacja MSSF 9 z dniem 1.01.2018 rozszerza katalog obszarów objętych szacunkami oraz wymagających znaczących osadów o wycenę oczekiwanych strat kredytowych w odniesieniu do należności handlowych. Do szacowania strat Grupa wykorzystuje dane historyczne .
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Wartość brutto |
8 801 |
8 335 |
|
Umorzenie |
4 667 |
4 358 |
|
|
4 134 |
3 977 |
|
|
|
|
|
Grunty |
593 |
593 |
|
Budynki |
2820 |
2878 |
|
Urządzenia techniczne i maszyny |
399 |
252 |
|
Środki transportu |
307 |
254 |
|
Inne środki trwałe |
15 |
0 |
|
Środki trwałe w budowie |
0 |
0 |
|
|
4 134 |
3 977 |
|
Wartość brutto |
grunty |
budynki własne |
maszyny i urządzenia |
środki transportu |
inne środki trwałe |
środki trwałe w budowie |
Razem |
|
Stan na 1 stycznia 2021 |
593 |
4 779 |
2 400 |
559 |
0 |
0 |
8 331 |
|
Zwiększenia |
|
123 |
74 |
|
|
|
197 |
|
Likwidacja |
|
|
-102 |
-256 |
|
|
-358 |
|
Przeklasyfikowanie |
|
77 |
10 |
200 |
|
|
287 |
|
Włączenia do konsolidacji |
|
-60 |
|
-62 |
|
|
-122 |
|
Stan na 31 grudnia 2021 |
593 |
4919 |
2382 |
441 |
0 |
0 |
8335 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 1 stycznia 2022 |
593 |
4919 |
2382 |
441 |
0 |
0 |
8335 |
|
Zwiększenia |
|
106 |
340 |
64 |
31 |
|
541 |
|
Likwidacja |
|
|
-60 |
-204 |
-6 |
|
-270 |
|
Przeklasyfikowanie |
|
-40 |
|
96 |
|
|
56 |
|
Włączenia do konsolidacji |
|
|
|
139 |
|
|
139 |
|
Stan na 31 grudnia 2022 |
593 |
4985 |
2662 |
536 |
25 |
0 |
8801 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Umorzenie i utrata wartości |
grunty |
budynki własne |
maszyny i urządzenia |
środki transportu |
inne środki trwałe |
środki trwałe w budowie |
Razem |
|
Stan na 1 stycznia 2021 |
0 |
1 905 |
1 986 |
233 |
0 |
0 |
4 124 |
|
Koszty amortyzacji |
|
104 |
245 |
100 |
|
|
449 |
|
Korekty umorzenia |
|
|
-40 |
-146 |
|
|
-186 |
|
Eliminacja w skutek likwidacji |
|
|
-61 |
|
|
|
-61 |
|
Przeklasyfikowanie |
|
32 |
|
|
|
|
32 |
|
Stan na 31 grudnia 2021 |
0 |
2041 |
2130 |
187 |
0 |
0 |
4358 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 1 stycznia 2022 |
0 |
2041 |
2130 |
187 |
0 |
0 |
4358 |
|
Koszty amortyzacji |
|
124 |
143 |
88 |
10 |
|
365 |
|
Korekty umorzenia |
|
|
-10 |
-46 |
|
|
-56 |
|
Stan na 31 grudnia 2022 |
0 |
2165 |
2263 |
229 |
10 |
0 |
4667 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Wartość brutto |
450 |
484 |
|
Umorzenie |
395 |
426 |
|
|
55 |
58 |
|
Wartość brutto |
Prace rozwojowe |
Licencje w leasingu |
Licencje własne |
Znaki handlowe |
know-haw |
Razem |
|
Stan na 1 stycznia 2021 |
0 |
0 |
460 |
19 |
0 |
479 |
|
Zwiększenia |
|
|
|
|
|
0 |
|
Likwidacja |
|
|
-4 |
|
|
-4 |
|
Przeklasyfikowanie |
|
|
9 |
|
|
9 |
|
Stan na 31 grudnia 2021 |
0 |
0 |
465 |
19 |
0 |
484 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 1 stycznia 2022 |
0 |
0 |
465 |
19 |
0 |
484 |
|
Zwiększenia |
|
|
38 |
|
|
38 |
|
Zwiększenie z przeszacowania |
|
|
|
|
|
0 |
|
Stan na 31 grudnia 2022 |
0 |
0 |
503 |
19 |
0 |
522 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Umorzenie i utrata wartości |
Prace rozwojowe |
Licencje w leasingu |
Licencje własne |
Znaki handlowe |
know-haw |
Razem |
|
Stan na 1 stycznia 2021 |
0 |
0 |
374 |
0 |
0 |
374 |
|
Koszty amortyzacji |
|
|
56 |
|
|
56 |
|
Korekty umorzenia |
|
|
-4 |
|
|
-4 |
|
Stan na 31 grudnia 2021 |
0 |
0 |
426 |
0 |
0 |
426 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 1 stycznia 2022 |
|
|
|
|
|
|
|
Koszty amortyzacji |
|
|
41 |
|
|
41 |
|
Korekty umorzenia |
|
|
|
|
|
0 |
|
Stan na 31 grudnia 2022 |
0 |
0 |
467 |
0 |
0 |
467 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Wartość brutto |
289 |
676 |
|
Umorzenie |
125 |
254 |
|
|
164 |
422 |
|
|
|
|
|
W tym: |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
urządzenia |
0 |
0 |
|
licencje |
0 |
0 |
|
środki transportu |
164 |
422 |
|
najem powierzchni biurowych |
0 |
0 |
|
Wartość brutto |
urządzenia |
licencje |
środki transportu w leasingu |
najem powierzchni biurowych |
Razem |
|
Stan na 1 stycznia 2021 |
73 |
21 |
1 092 |
802 |
1 988 |
|
Zwiększenia |
|
|
151 |
|
151 |
|
Zwiększenie z przeszacowania |
|
|
|
|
0 |
|
Likwidacja |
|
|
-91 |
-802 |
-893 |
|
Przeklasyfikowanie |
-73 |
-21 |
-476 |
|
-570 |
|
Utrata wartości |
|
|
|
|
0 |
|
Włączenia do konsolidacji |
|
|
|
|
0 |
|
Stan na 31 grudnia 2021 |
0 |
0 |
676 |
0 |
676 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 1 stycznia 2022 |
0 |
0 |
676 |
0 |
676 |
|
Zwiększenia |
|
|
|
|
0 |
|
Zwiększenie z przeszacowania |
|
|
|
|
0 |
|
Likwidacja |
|
|
|
|
0 |
|
Przeklasyfikowanie |
|
|
-371 |
|
-371 |
|
Utrata wartości |
|
|
|
|
0 |
|
Włączenia do konsolidacji |
|
|
-17 |
|
-17 |
|
Stan na 31 grudnia 2022 |
0 |
0 |
288 |
0 |
288 |
|
Umorzenie i utrata wartości |
urządzenia |
licencje |
środki transportu w leasingu |
najem powierzchni biurowych |
Razem |
|
Stan na 1 stycznia 2021 |
60 |
12 |
406 |
712 |
1190 |
|
Koszty amortyzacji |
4 |
1 |
173 |
89 |
267 |
|
Korekty umorzenia |
-64 |
-13 |
-213 |
|
-290 |
|
Eliminacja w skutek likwidacji |
|
|
-45 |
-801 |
-846 |
|
Przekwalifikowanie leasing finansowy |
|
|
-67 |
|
-67 |
|
Włączenia do konsolidacji |
|
|
|
|
0 |
|
Odpis z tytułu trwałej utraty wartości |
|
|
|
|
0 |
|
Odwrócenie odpisu z tytułu trwałej utraty wartości |
|
|
|
|
0 |
|
Stan na 31 grudnia 2021 |
0 |
0 |
254 |
0 |
254 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 1 stycznia 2022 |
0 |
0 |
254 |
0 |
254 |
|
Koszty amortyzacji |
|
|
107 |
|
107 |
|
Korekty umorzenia |
|
|
|
|
0 |
|
Eliminacja w skutek likwidacji |
|
|
|
|
0 |
|
Przekwalifikowanie |
|
|
-237 |
|
-237 |
|
Włączenia do konsolidacji |
|
|
|
|
0 |
|
Odpis z tytułu trwałej utraty wartości |
|
|
|
|
0 |
|
Odwrócenie odpisu z tytułu trwałej utraty wartości |
|
|
|
|
0 |
|
Stan na 31 grudnia 2022 |
0 |
0 |
124 |
0 |
124 |
|
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Lockus |
|
2 415 |
2 415 |
|
IQnet |
|
0 |
0 |
|
|
|
2 415 |
2 415 |
Na ostatni dzień roku obrotowego zakończonego 31 grudnia 2022 roku wartość firmy poddano testowi na trwałą utratę wartości. Przyjętym miernikiem była zdolność do generowania przepływu środków pieniężnych z ośrodków je wypracowujących oraz wartość rynkowa posiadanej przez ośrodek nieruchomości. Test przeprowadzono dla ośrodka Lockus. Dla ośrodka IOnet utworzono w latach poprzednich 100% odpis z tytułu utraty wartości firmy.
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Długoterminowe kaucje z tytułu umów o budowę |
857 |
1458 |
|
Pozostałe należności długoterminowe |
0 |
0 |
|
Pozostałe należności długoterminowe razem |
857 |
1 458 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
materiały |
50 |
144 |
|
półprodukty i produkty w toku |
0 |
0 |
|
produkty gotowe |
0 |
0 |
|
towary |
0 |
0 |
|
zaliczki na dostawy |
40 |
0 |
|
Zapasy, razem |
90 |
144 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Należności tytułu dostaw i usług: |
6 637 |
6 607 |
|
Należności handlowe |
4 222 |
5 357 |
|
Kaucje z tyt. umów o budowę |
2 415 |
1250 |
|
Pozostałe należności: |
867 |
1130 |
|
Należności z tytułu podatków innych niż PDOP |
502 |
726 |
|
Należności dochodzone na drodze sądowej |
181 |
334 |
|
Inne należności |
184 |
70 |
|
Należności krótkoterminowe brutto, razem |
7 504 |
7 737 |
|
Oczekiwane straty kredytowe |
2 853 |
495 |
|
Należności krótkoterminowe netto, razem |
4 651 |
7 242 |
|
STRUKTURA WIEKOWA NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Należności terminowe |
5 714 |
7 710 |
|
Należności przeterminowane w tym: |
923 |
27 |
|
przeterminowane od 30 do 60 dni |
191 |
8 |
|
przeterminowane od 60 do 90 dni |
21 |
|
|
przeterminowane powyżej 90 dni |
711 |
19 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług, razem (brutto) |
6 637 |
6 607 |
|
Oczekiwane straty kredytowe |
2 853 |
495 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług razem (netto) |
3 784 |
6 112 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Zysk (strata) brutto |
-9 952 |
-1 405 |
|
|
|
|
|
- włączenia do przychodów podatkowych, |
1 311 |
1 702 |
|
- wyłączenia z przychodów podatkowych, |
-2 352 |
-3 893 |
|
- korekty kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodu, |
12 437 |
2 757 |
|
Różnice pomiędzy zyskiem (stratą) brutto a podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym |
11 396 |
566 |
|
Ujemne podstawy spółek konsolidowanych |
5 893 |
1 505 |
|
Korekty konsolidacyjne z zysku brutto |
-6 226 |
148 |
|
Dochód do opodatkowania |
1 111 |
814 |
|
Odliczenia od dochodu -straty z lat ubiegłych, dochody wolne od podatku |
|
|
|
Podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym |
1 111 |
814 |
|
Podatek dochodowy według stawki 19 % |
211 |
155 |
|
Zwiększenia, zaniechania, zwolnienia, odliczenia i obniżki podatku |
|
|
|
Podatek bieżący |
211 |
155 |
|
Aktywa na podatek |
BO na 01.01.2021 |
Zwiększenia |
Zmniejszenia |
BZ na 31.12.2021 |
|
BO na 01.01.2022 |
Zwiększenia |
Zmniejszenia |
BZ na 31.12.2022 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Utrata wartości firmy |
20 |
|
|
20 |
|
20 |
|
20 |
0 |
|
Rezerwy na świadczenia pracownicze |
16 |
3 |
9 |
10 |
|
10 |
|
10 |
0 |
|
Wynagrodzenia i ZUS |
162 |
144 |
162 |
144 |
|
144 |
115 |
134 |
125 |
|
Oczekiwane straty kredytowe |
18 |
|
18 |
0 |
|
0 |
|
|
0 |
|
Odpis aktualizujący zapasy |
87 |
29 |
70 |
46 |
|
46 |
|
46 |
0 |
|
Rozliczenia międzyokresowe przychodu |
0 |
115 |
|
115 |
|
115 |
|
115 |
0 |
|
Różnica wartości bilansowej i podatkowej środków trwałych. w leasingu |
102 |
10 |
63 |
49 |
|
49 |
|
49 |
0 |
|
Rezerwy pozostałe |
95 |
75 |
52 |
118 |
|
118 |
13 |
119 |
12 |
|
Wycena aktywów finansowych |
19 |
4 |
1 |
22 |
|
22 |
|
22 |
0 |
|
Zobowiązania z tytułu świadczenia usług |
8 |
50 |
17 |
41 |
|
41 |
|
41 |
0 |
|
Wycena kontraktów długoterminowych |
323 |
734 |
323 |
734 |
|
734 |
|
734 |
0 |
|
Strata podatkowa |
220 |
444 |
66 |
598 |
|
598 |
|
598 |
0 |
|
Razem aktywa |
1 070 |
1608 |
781 |
1 897 |
|
1 897 |
128 |
1888 |
137 |
|
Rezerwa na podatek |
BO na 01.01.2021 |
Zwiększenia |
Zmniejszenia |
BZ na 31.12.2021 |
|
BO na 01.01.2022 |
Zwiększenia |
Zmniejszenia |
BZ na 31.12.2022 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Przychody podatkowe w roku kolejnym |
0 |
|
|
0 |
|
0 |
7 |
|
7 |
|
Wycena kontraktów długoterminowych |
402 |
670 |
402 |
670 |
|
670 |
|
539 |
131 |
|
Różnica w wartości bilansowej i podatkowej majątku |
478 |
|
260 |
218 |
|
218 |
13 |
178 |
53 |
|
Podatek odniesiony na wynik |
880 |
670 |
662 |
888 |
|
888 |
20 |
717 |
191 |
|
Podatek ujęty w całkowitych dochodach |
5 |
|
5 |
0 |
|
0 |
|
|
0 |
|
Razem rezerwa na podatek |
885 |
670 |
667 |
888 |
|
888 |
20 |
717 |
191 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
- środki pieniężne w kasie i na rachunkach |
390 |
2756 |
|
w tym środki pieniężne na rachunkach Split Payment |
127 |
142 |
|
- inne środki pieniężne |
0 |
0 |
|
- inne aktywa pieniężne |
0 |
0 |
|
Razem |
390 |
2 756 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów |
120 |
318 |
|
Pozostałe rozliczenia międzyokresowe |
44 |
33 |
|
Nowe technologie |
18 |
17 |
|
Koszt kredytu bankowego |
26 |
16 |
|
|
|
|
|
Pozostałe aktywa razem |
164 |
351 |
|
|
|
|
|
Aktywa trwałe |
4 |
6 |
|
Aktywa obrotowe |
160 |
345 |
|
Razem |
164 |
351 |
Według stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku struktura akcjonariatu jednostki dominującej jest następująca:
|
Akcjonariusze |
stan na 31.12.2022 |
|||
|
|
Liczba akcji |
% akcji w kapitale akcyjnym |
% głosów na WZA |
|
|
Euvic IT S.A. |
821 235 |
30,02 |
31,96 |
|
|
January Ciszewski |
287 897 |
10,52 |
11,46 |
|
|
IMPERIO Alternatywna spółka inwestycyjna S.A. |
250 000 |
9,14 |
12,53 |
|
|
Artur Górski |
235 000 |
8,59 |
10,07 |
|
|
Jarosz Sławomir |
132 000 |
4,83 |
5,55 |
|
|
ABS INVESTMENT spółka akcyjna |
|
130 375 |
4,77 |
5,43 |
|
Pozostali akcjonariusze |
|
878 993 |
32,13 |
23,00 |
|
Razem |
|
2 735 500 |
100,00 |
100,00 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
13 417 |
13 345 |
|
|
13 417 |
13 345 |
|
Zysk ( strata) na akcję i rozwodniony zysk (strata)na akcję przypadający akcjonariuszom Spółki w okresie |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej |
-11 226,00 |
-742,00 |
|
Średnia ważona liczba akcji w sztukach |
2 735 500 |
2 735 500 |
|
Zysk (strata )netto z działalności kontynuowanej na 1 akcję |
-4,10 |
-0,27 |
|
Rozwodniony zysk (strata )netto z działalności kontynuowanej na 1 akcję |
-4,10 |
-0,27 |
|
Suma całkowitych dochodów netto za okres |
-11 154,00 |
-762,00 |
|
Całkowity dochód (strata) za okres sprawozdawczy na 1 akcję |
-4,08 |
-0,28 |
|
Rozwodniony całkowity dochód (strata) za okres sprawozdawczy na 1 akcję |
-4,08 |
-0,28 |
|
Wartość księgowa na akcję i rozwodniona wartość księgowa na akcję przypadająca akcjonariuszom dominującym Spółki |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Wartość księgowa |
968,00 |
11 608,00 |
|
Średnia ważona liczba akcji |
2 735 500 |
2 735 500 |
|
Wartość księgowa na jedną akcję |
0,35 |
4,24 |
|
Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję |
0,35 |
4,24 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Rezerwa na świadczenia emerytalne |
59 |
52 |
|
Inne rezerwy, w tym : |
2 545 |
628 |
|
rezerwa na koszty |
323 |
398 |
|
rezerwa na naprawy gwarancyjne |
1 101 |
130 |
|
rezerwa zobowiązania |
1 121 |
100 |
|
Rezerwy razem |
2 604,00 |
680,00 |
|
Rezerwy długoterminowe |
414 |
48 |
|
Rezerwy krótkoterminowe |
2 190 |
632 |
|
Rezerwy inne krótkoterminowa z tytułu |
01.01.2021 |
utworzenie |
wykorzystanie |
rozwiązanie |
31.12.2021 |
|
rezerwa na zobowiązania z tytułu premii i prowizji |
65 |
130 |
65 |
|
130 |
|
rezerwa na pozostałe koszty kontraktów |
148 |
95 |
148 |
|
95 |
|
rezerwa na koszty usług i pozostałe |
240 |
183 |
34 |
86 |
303 |
|
rezerwa na koszty napraw gwarancyjnych |
50 |
50 |
|
|
100 |
|
Rezerwy razem |
503 |
458 |
247 |
86 |
628 |
|
Rezerwa krótkoterminowa z tytułu |
01.01.2022 |
utworzenie |
wykorzystanie |
rozwiązanie |
31.12.2022 |
|
rezerwa na zobowiązania z tytułu premii i prowizji |
130 |
0,00 |
59,00 |
71,00 |
0 |
|
rezerwa na pozostałe koszty kontraktów |
95 |
437 |
78 |
0 |
454 |
|
rezerwa na koszty usług i pozostałe |
303 |
119 |
328 |
19 |
75 |
|
rezerwa na koszty napraw gwarancyjnych |
100 |
1 561 |
0 |
0 |
1661 |
|
Rezerwy razem |
628 |
2117 |
465 |
90 |
2190 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
Kredyt w rachunku bieżącym |
2 425 |
751 |
|
Kredyt obrotowy |
1 167 |
79 |
|
Pożyczki |
2 545 |
408 |
|
|
|
|
|
Razem w tym; |
6 137 |
1 238 |
|
część krótkoterminowa do 1 roku |
10 242 |
1 238 |
|
część długoterminowa |
0 |
0 |
|
pow.1 roku do 5 lat |
0 |
0 |
|
pow.5 lat |
0 |
0 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego brutto krótkoterminowe (do 1 roku) |
55 |
157 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego brutto długoterminowe od 1 roku do 5 lat |
46 |
99 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego brutto długoterminowe powyżej do 5 lat |
0 |
0 |
|
|
101 |
256 |
|
Przyszłe opłaty finansowe z tytułu leasingu finansowego |
-7 |
-15 |
|
Wartość bieżąca zobowiązań z tytułu leasingu finansowego |
94 |
241 |
|
w tym: |
|
|
|
do 1 roku |
53 |
148 |
|
od 1 roku do 5 lat |
41 |
93 |
|
powyżej do 5 lat |
0 |
0 |
|
|
94 |
241 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, |
1 024 |
6 626 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług krótkoterminowych |
893 |
6 394 |
|
Kaucje z tytułu umów |
131 |
232 |
|
Pozostałe zobowiązania |
1 932 |
3 207 |
|
Zobowiązania z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń |
848 |
984 |
|
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń |
754 |
705 |
|
Zobowiązania z tytułu umów z klientami |
255 |
1 427 |
|
Inne zobowiązania |
75 |
91 |
|
Zobowiązania, razem w tym |
2 956 |
9 833 |
|
krótkoterminowe |
2 873 |
9 727 |
|
długoterminowe |
83 |
106 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Przychody ze sprzedaży projektów informatycznych |
9 971 |
8 422 |
|
Przychody ze sprzedaży automatyki budynkowej |
5 351 |
17 378 |
|
Przychody Call / Contact Center |
9 669 |
7 110 |
|
Przychody ze sprzedaży pozostałej |
2 272 |
857 |
|
Przychody ze sprzedaży razem |
27 263 |
33 767 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Działalność kontynuowana |
|
|
|
amortyzacja |
697,00 |
772 |
|
zużycie materiałów i energii |
3 996,00 |
10 890 |
|
usługi obce |
12 564,00 |
11 486 |
|
podatki i opłaty |
131,00 |
123 |
|
wynagrodzenia |
13 180,00 |
10 939 |
|
ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia |
1 770,00 |
1 481 |
|
pozostałe koszty rodzajowe (z tytułu) |
362,00 |
360 |
|
Koszty według rodzaju, razem |
32 700,00 |
36 051,00 |
|
Zmiana stanu zapasów, produktów i rozliczeń międzyokresowych |
-89,00 |
-16 |
|
Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby grupy (wielkość ujemna) |
0,00 |
-8 |
|
Koszty sprzedaży (wielkość ujemna) |
-1 801,00 |
-2 085 |
|
Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna) |
-3 514,00 |
-3 985 |
|
Koszt wytworzenia sprzedanych produktów |
27 296,00 |
29 957,00 |
|
Wartość sprzedanych towarów i materiałów |
492,00 |
448 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Zyski ze sprzedaży majątku trwałego |
192,00 |
42,00 |
|
Zyski ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych |
0,00 |
0,00 |
|
Zysk ze zbycia aktywów |
192 |
42 |
|
|
|
|
|
Zapasy |
62,00 |
258,00 |
|
Należności |
76,00 |
105,00 |
|
Pozostałe |
12,00 |
0,00 |
|
Rozwiązanie odpisów aktualizujących |
150 |
363 |
|
|
|
|
|
Dotacje |
22,00 |
0,00 |
|
|
|
|
|
Zwrot kosztów sądowych |
3,00 |
7,00 |
|
Odszkodowania |
61,00 |
40,00 |
|
Potrącenia z wynagrodzeń |
139,00 |
111,00 |
|
Zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS |
0,00 |
243,00 |
|
Zobowiązania przedawnione |
0,00 |
11,00 |
|
Rozwiązanie / wykorzystanie rezerw pozostałych |
63,00 |
81,00 |
|
Likwidacja ST po aktualizacji |
0,00 |
24,00 |
|
Umorzenie subwencji PFR |
0,00 |
1 214,00 |
|
Wycena należności długoterminowych |
199,00 |
20,00 |
|
Pozostałe przychody |
103,00 |
45,00 |
|
Pozostałe przychody operacyjne |
568 |
1796 |
|
|
|
|
|
Przychody operacyjne, razem |
932 |
2 201 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
Strata ze sprzedaży majątku trwałego |
0 |
0 |
|
Strata ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych |
0 |
0 |
|
Strata ze zbycia aktywów |
0 |
0 |
|
|
|
|
|
Zapasy |
4 |
196 |
|
Należności |
3864 |
149 |
|
Utworzone odpisy |
3868 |
345 |
|
|
|
|
|
Szkody komunikacyjne |
0 |
29 |
|
Opłaty sądowe |
5 |
|
|
Rezerwy pozostałe |
494 |
124 |
|
Kary , odszkodowania, szkody |
330 |
11 |
|
Koszty odzyskiwania należności |
9 |
|
|
Rozliczenie umów leasingowych |
2 |
49 |
|
Wycena należności długoterminowych |
0 |
42 |
|
Złomowanie materiałów |
62 |
209 |
|
Pozostałe koszty |
42 |
32 |
|
Pozostałe koszty operacyjne |
944 |
496 |
|
Pozostałe koszty operacyjne razem |
4812 |
841 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
Lokaty bankowe |
15 |
17 |
|
Pożyczki i należności |
5 |
3 |
|
|
|
|
|
Przychody odsetkowe |
20 |
20 |
|
|
|
|
|
Dywidendy |
0 |
0 |
|
|
|
|
|
Różnice kursowe |
48 |
7 |
|
Dyskonto depozytu |
0 |
0 |
|
Pozostałe przychody finansowe |
11 |
1 |
|
Pozostałe przychody finansowe |
59 |
8 |
|
Razem |
79 |
28 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
Odsetki od kredytów i pożyczek |
153,00 |
23,00 |
|
Odsetki od zobowiązań leasingowych |
18,00 |
11,00 |
|
Pozostałe koszty odsetkowe |
46,00 |
3,00 |
|
Koszty odsetkowe |
217 |
37 |
|
|
|
|
|
Odpis na pożyczki |
0,00 |
0,00 |
|
Odpis na wartość udziałów |
0,00 |
0,00 |
|
Utworzone odpisy |
0 |
0 |
|
|
|
|
|
Koszty gwarancji |
8 |
14 |
|
Koszty kredytów inne niż odsetki |
75 |
34 |
|
Pozostałe koszty finansowe |
11 |
0 |
|
Pozostałe koszty finansowe |
94 |
48 |
|
Razem |
311 |
85 |
|
|
|
Unima / Lockus sp. z o.o. |
Unima / IQnet sp. z o.o. |
Lockus sp. z o.o. / IQnet sp. z o.o. |
|
|
|
|
|
|
|
Sprzedaż podmiotom powiązanym |
31.12.2022 |
279 |
574 |
12,00 |
|
|
31.12.2021 |
1 210 |
869 |
0,00 |
|
Zakupy od podmiotów powiązanych |
31.12.2022 |
397 |
0 |
0,00 |
|
|
31.12.2021 |
397 |
681 |
0,00 |
|
Należności z działalności operacyjnej |
31.12.2022 |
171 |
1 612 |
14,00 |
|
|
31.12.2021 |
721 |
680 |
0,00 |
|
Zobowiązania z działalności operacyjnej |
31.12.2022 |
0 |
27 |
0,00 |
|
|
31.12.2021 |
51 |
58 |
0,00 |
|
Należności z operacji finansowych |
31.12.2022 |
0 |
2 227 |
1 811,00 |
|
|
31.12.2021 |
0 |
807 |
250,00 |
|
Zobowiązania z operacji finansowych |
31.12.2022 |
67 |
0 |
0,00 |
|
|
31.12.2021 |
250 |
0 |
0,00 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Od pozostałych jednostek |
0,00 |
0,00 |
|
Razem gwarancje i poręczenia otrzymane |
0,00 |
0,00 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Dla pozostałych jednostek |
0,00 |
0,00 |
|
Razem gwarancje i poręczenia udzielone |
0,00 |
0,00 |
|
Instrumenty finansowe według kategorii |
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Aktywa finansowe |
5 959,00 |
15 127,00 |
|
Pożyczki i należności wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
0,00 |
0,00 |
|
Należności własne wyceniane w nominale |
5 569,00 |
12 371,00 |
|
Aktywa wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
0,00 |
0,00 |
|
Środki pieniężne |
390,00 |
2 756,00 |
|
Zobowiązania finansowe |
9 036,00 |
11 274,00 |
|
Zobowiązania wyceniane w wartości godziwej przez rachunek zysków i strat |
0,00 |
0,00 |
|
Zobowiązania wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
6 231,00 |
1 479,00 |
|
Zobowiązania handlowe wyceniane w nominale |
2 550,00 |
8 368,00 |
|
Pozostałe zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe bierne wyceniane w nominale |
255,00 |
1 427,00 |
|
Instrumenty finansowe - ryzyko stopy procentowej na dzień |
|
31.12.2022 |
|
|
31.12.2021 |
|
|
|
Specyfikacja |
Wymagalne do 1 roku |
Wymagalne od roku do 5 lat |
Wymagalne powyżej 5 lat |
Wymagalne do 1 roku |
Wymagalne od roku do 5 lat |
Wymagalne powyżej 5 lat |
|
|
Oprocentowanie stałe: |
|
|
|
|
|
|
|
|
Należności : |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
|
Zobowiązania: |
222 |
0 |
0 |
334 |
222 |
0 |
|
|
Kredyty i pożyczki otrzymane |
222 |
0 |
0 |
334 |
222 |
0 |
|
|
Oprocentowanie zmienne: |
|
|
|
|
|
|
|
|
Należności : |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
|
Zobowiązania: |
5 964 |
45 |
0 |
830 |
93 |
0 |
|
|
Kredyty i pożyczki otrzymane |
5 915 |
0 |
0 |
682 |
0 |
0 |
|
|
Zobowiązania leasingowe |
49 |
45 |
0 |
148 |
93 |
0 |
|
Grupa jest narażona na ryzyko stóp procentowych, ponieważ otrzymuje środki oprocentowane według stóp stałych, jak i zmiennych, a udziela pożyczki według zmiennych stóp procentowych. Analiza wrażliwości przeprowadzona poniżej pokazuje wpływ zmian stopy oprocentowania o 50 punktów procentowych w górę lub w dół w stosunku rocznym na wynik finansowy Grupy.
Zaprezentowane wyliczenie poniżej zastosowano do instrumentów finansowych o zmiennej stopie oprocentowania.
|
31.12.2022 |
|
|
|
|
Instrumenty finansowe według kategorii |
należności główne |
wpływ na wynik finansowy Spółki przy zmiennej stopie % o 0,5% in plus |
wpływ na wynik finansowy Spółki przy zmiennej stopie % o 0,5% in minus |
|
|
|
|
|
|
Pożyczki i kredyty otrzymane |
5 915 |
-29,58 |
29,58 |
|
Zobowiązania leasingowe |
94 |
-0,47 |
0,47 |
|
Razem wpływ na wynik |
|
-30,05 |
30,05 |
Grupa jest narażona na ryzyko walutowe z uwagi na udział kontraktów w walucie w działalności Grupy.
Grupa narażona jest na utratę płynności rozumianej jako zdolność do bieżącego regulowania swoich zobowiązań w przypadku, gdy dłużnicy zaprzestaną terminowo regulować swoje zobowiązania wobec Spółki. Ponadto wzrost poziomu finansowania zewnętrznego podnosi ryzyko utraty płynności. Pojawienie się kłopotów z utrzymaniem płynności jak również zmienność wyniku finansowego może spowodować ograniczenie dostępu do zewnętrznych źródeł finansowania działalności w postaci kredytów i pożyczek. Zarządzanie ryzykiem płynności polega na utrzymaniu odpowiedniego poziomu środków pieniężnych oraz możliwych do wykorzystania linii kredytowych. Zdaniem Spółki działania zmierzające do zabezpieczenia się przed ryzykiem rynkowym i kredytowym były wystarczające dla zabezpieczenia Spółki przed ryzykiem utraty płynności.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa dokonała następujących odpisów i rezerw:
1. Grupa dokonała odpisu aktualizującego należności z tytułu udzielonych kaucji gwarancyjnych związanych z projektami segmentu niskich prądów , zagrożone prawdopodobieństwem nieściągalności na kwotę 1 009 tys. zł
3. Grupa utworzyła odpis związany z wyceną projektów, zagrożone prawdopodobieństwem nieściągalności na kwotę 2 805 tys. zł
|
Analiza wiekowa zobowiązań finansowych Grupy na dzień 31.12.2022 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wymagalne do 1 miesiąca |
Wymagalne od 1 do 3 miesięcy |
Wymagalne od 3 do 12 miesięcy |
Wymagalne od 1 do 3 lat |
Wymagalne od 3 do 5 lat |
Wymagalne powyżej 5 lat |
Razem |
|
Kredyty i pożyczki |
0 |
2 300 |
3 615 |
0 |
0 |
0 |
5 915 |
|
Leasing |
4 |
8 |
37 |
45 |
0 |
0 |
94 |
|
Razem |
4 |
2 308 |
3 652 |
45 |
0 |
0 |
6 009 |
Działalność Spółek GK nie charakteryzuje istotna sezonowość lub cykliczność.
|
|
01.01.2022-31.12.2022 |
||||
|
Wynik finansowy segmentów branżowych za okres od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Grupa UNIMA2000 |
||||
|
projekty informatyczne |
automatyka budynkowa |
Call/Contact Center |
pozostałe |
Razem |
|
|
Przychody ogółem |
9 971 |
5 351 |
9 669 |
2 272 |
27 263 |
|
Sprzedaż na zewnątrz |
9 971 |
5 351 |
9 669 |
2 272 |
27 263 |
|
Sprzedaż między segmentami |
|
|
|
|
0 |
|
Koszty ogółem |
7 399 |
9 423 |
8 827 |
2 139 |
27 788 |
|
Koszty na zewnątrz |
7 399 |
9 423 |
8 827 |
2 139 |
27 788 |
|
Koszty między segmentami |
|
|
|
|
0 |
|
Wynik segmentu |
2 572 |
-4 072 |
842 |
133 |
-525 |
|
Koszty nieprzypisane |
|
|
|
|
9 195 |
|
Zysk (strata) netto na działalności zaniechanej |
|
|
|
|
|
|
Zysk z działalności operacyjnej |
|
|
|
|
-9 720 |
|
Odpis na wartość firmy |
|
|
|
|
0 |
|
Przychody finansowe |
|
|
|
|
79 |
|
Koszty finansowe |
|
|
|
|
311 |
|
Zysk/strata na sprzedaży udziałów |
|
|
|
|
0 |
|
Dochód z inwestycji w jednostkach stowarzysz. |
|
|
|
|
0 |
|
Objęcie kontroli nad jednostką zależną |
|
|
|
|
0 |
|
Zysk przed opodatkowaniem |
|
|
|
|
-9 952 |
|
Podatek dochodowy |
|
|
|
|
1 274 |
|
Udziały mniejszości |
|
|
|
|
0 |
|
Zysk netto |
|
|
|
|
-11 226 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Segmenty geograficzne |
|
|
|
|
|
dane za okres od 01.01.2022 do 31.03.2022 |
|
|
|
|
|
|
Kraj |
Unia |
Eksport |
Razem |
|
Przychody ogółem |
27 244 |
5 |
14 |
27 263 |
|
Sprzedaż na zewnątrz |
27 244 |
5 |
14 |
27 263 |
|
Przychody z działalności zaniechanej |
|
|
|
|
|
Sprzedaż między segmentami |
|
|
|
|
|
Rzeczowe Aktywa trwałe |
4 134 |
|
|
|
|
Aktywa na podatek odroczony |
137 |
|
|
|
|
|
01.01.2022 - 31.12.2022 |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
Grzegorz Pardela Prezes Zarządu od 10.08.2021 do 06.10.2022 |
222 770,33 |
87 356,89 |
|
|
|
|
|
Piotr Urbaniec Wiceprezes Zarządu od 01.07.2021 do 27.10.2022 |
213 909,66 |
122 400,00 |
|
|
|
|
|
Wojciech Włodarczyk oddelegowany członek RN do pełnienia obowiązków Prezesa Zarządu od 28.10.2022 |
0,00 |
0,00 |
|
|
|
|
|
Krzysztof Kniszner Prezs Zarządu od 01.10.2004 do 30.06.2021 |
0,00 |
38 269,24 |
|
|
|
|
|
Magdalena Kniszner członek RN oddelegowany do Zarządu od 10.05.2021 do 09.08.2021 |
0,00 |
90 000,00 |
|
|
|
|
|
Jolanta Matczuk Członek Zarządu od 01.01.2012 do 31.05.2021 |
0,00 |
178 654,91 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Za wykonanie badania sprawozdania finansowego spółki dominującej |
50 |
50 |
|
Za wykonanie badania sprawozdania finansowego spółek zależnych |
25 |
23 |
|
Za inne usługi |
6 |
6 |
|
Razem wynagrodzenie |
81 |
79 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Pracownicy na umowę o pracę |
63 |
72 |
|
Pracownicy na umowę zlecenie |
257 |
278 |
|
Razem przeciętna liczba pracowników razem |
320 |
350 |
Zarząd Spółki Unima 2000 systemy Teleinformatyczne S.A. proponuje stratę z roku 2022 w wysokości 11 154 tys. zł pokryć z zysków Spółek z lat kolejnych.
W dniu 28 lutego 2023 złożono do Sądu Rejestrowego Plan połączenia Spółki Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne S.A. ze spółką PTAG sp. z o.o. w Warszawie.
W dniu 9 marca 2023 Spółka Unima S.A. wniosła aportem należności z tytułu pożyczek wraz z odsetkami oraz należności handlowe w zamian za 1280 udziałów w spółce IQnet sp. z o.o. o wartości nominalnej 500 zł każdy.
W dniu 9 marca 2023 Spółka Lockus sp. z o.o. wniosła aportem należności z tytułu pożyczek wraz z odsetkami oraz należności handlowe w zamian za 588 udziałów w spółce IQnet sp. z o.o. o wartości nominalnej 500 zł każdy.
W dniu 7 lutego 2023 zmieniono nazwę Spółki IQnet sp. z o.o. na Lockus K2 sp. z o.o.
Do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego podwyższenie kapitału oraz zmiana nazwy Spółki IQnet nie zostały zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Zabezpieczenia ustanowione na majątku Spółki wskazane i opisane są dokładnie w notach:
13 Kredyty i pożyczki
23 Gwarancje i poręczenia
Na dzień sporządzania niniejszego sprawozdania za wschodnią granicą naszego kraju trwa konflikt zbrojny Rosji z Ukrainą. W przekonaniu Zarządu sankcje gospodarcze, ekonomiczne, finansowe nałożone na Rosję mogą mieć znaczący wpływ na gospodarkę naszego kraju, a tym samym mogą znacząco wpłynąć na działanie spółek Grupy Kapitałowej.
Ryzyka związane z obecną sytuacją to:
● Spółki GK nie świadczą usług wykorzystywanych przez kontrahentów na terenie Federacji Rosyjskiej ani Republiki Białorusi – brak ryzyka,
● odpływ pracowników z sektora IT – Spółki GK w ograniczonym zakresie zatrudniają pracowników z obszaru Ukrainy – brak ryzyka,
● ryzyko opóźnień w płatnościach i nieściągalnych należnościach – Spółki GK nie obsługują transakcji na rynku Federacji Rosyjskiej oraz Republiki Białorusi,
● wpływ kursu walut – transakcje walutowe na koniec roku bilansowego nie stanowiły istotnej wartości.
Zgodnie z zaleceniami Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącymi monitoringu wpływu sytuacji polityczno-gospodarczej w Ukrainie na działalność Spółki Zarząd spółki informuje iż na bieżąco monitoruje wpływ sytuacji polityczno-gospodarczej w Ukrainie na bieżącą działalność spółki
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do badania przez Zarząd jednostki dominującej w dniu 30 marca 2023 r.
Zatwierdził:
Wojciech Włodarczyk
p.o. Prezesa Zarządu
(Członek RN delegowany do pełnienia tej funkcji)
Sporządził:
Krzysztof Błania
Kraków, 29 marca 2023