Spis treści
I. Skonsolidowane Sprawozdanie z Całkowitych Dochodów 4
II. Skonsolidowane Sprawozdanie z Sytuacji Finansowej 6
III. Skonsolidowane Sprawozdanie ze zmian w Kapitałach Własnych 8
IV. Skonsolidowane Sprawozdanie z Przepływów Pieniężnych 10
V. Wybrane dane finansowe 12
Indeks not objaśniających do Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego.
1. Informacje ogólne. 14
2. Platforma zastosowanych Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej. 16
3. Stosowane zasady rachunkowości. 17
4. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach 30
5. Umowy z klientami 33
6. Segmenty operacyjne. 34
7. Przychody finansowe 37
8. Koszty finansowe 38
9. Pozostałe przychody i koszty operacyjne 38
10. Podatek dochodowy w odniesieniu do działalności kontynuowanej 40
11. Działalność zaniechana. 43
12. Aktywa trwałe przeznaczone do zbycia. 43
13. Wynik na działalności kontynuowanej 43
14. Zysk na akcję 45
15. Rzeczowe aktywa trwałe. 46
16. Prawo do użytkowania 48
17. Nieruchomości inwestycyjne. 49
18. Wartość firmy. 49
19. Pozostałe aktywa niematerialne. 50
20. Jednostki zależne. 52
21. Inwestycje w jednostki stowarzyszone i wspólnych przedsięwzięciach 52
22. Wspólne działania 53
23. Pozostałe aktywa finansowe. 53
24. Pozostałe aktywa. 53
25. Zapasy 53
26. Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności. 54
27. Należności z tytułu leasingu finansowego. 55
28. Kapitał Akcyjny. 55
29. Kapitał rezerwowy. 56
30. Zyski zatrzymane i dywidendy. 56
31. Udziały niedające kontroli. 57
32. Kredyty i pożyczki otrzymane. 57
33. Dotacje Rządowe 58
34. Obligacje zamienne 58
35. Pozostałe zobowiązania finansowe. 58
36. Rezerwy. 59
37. Pozostałe zobowiązania. 60
38. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania. 60
39. Zobowiązania z tytułu leasingu . 60
40. Programy świadczeń emerytalnych. 61
41. Instrumenty finansowe. 61
42. Przychody przyszłych okresów. 66
43. Płatności realizowane na bazie akcji. 67
44. Transakcje z jednostkami powiązanymi. 67
45. Połączenia przedsięwzięć 69
46. Zbycie jednostki zależnej 69
47. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty. 70
48. Transakcje niegotówkowe 70
49. Umowy leasingu operacyjnego. 70
49.1. Grupa jako leasingobiorca 70
49.2. Grupa jako leasingodawca 70
50. Zobowiązania do poniesienia wydatków. 70
51. Zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe. 70
52. Zdarzenia po dniu bilansowym. 71
53. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego. 71
|
Skonsolidowany rachunek zysków i strat za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
01.01.2021 31.12.2021 |
01.01.2020 31.12.2020 |
|
|
Nota |
|
|
|
Działalność kontynuowana |
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży |
5,6 |
|
|
|
Przychody ze sprzedaży produktów |
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów |
|
|
|
|
Koszt własny sprzedaży |
|
|
|
|
Koszt wytworzenia sprzedanych produktów |
|
|
|
|
Wartość sprzedanych towarów i materiałów |
|
|
|
|
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży |
|
|
|
|
Koszty sprzedaży |
|
|
|
|
Koszty ogólnego zarządu |
|
|
|
|
Pozostałe przychody operacyjne |
9 |
|
|
|
Oczekiwane straty kredytowe |
9 |
|
|
|
Pozostałe koszty operacyjne |
9 |
|
|
|
Zysk (strata) na działalności operacyjnej |
|
- |
- |
|
Przychody finansowe |
7 |
|
|
|
Koszty finansowe |
8 |
|
|
|
Zysk ze sprzedaży udziałów |
20 |
|
|
|
Udział w zyskach jednostek stowarzyszonych |
20 |
|
|
|
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
|
- |
- |
|
Podatek dochodowy |
10 |
- |
|
|
część bieżąca |
|
|
|
|
część odroczona |
|
- |
- |
|
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej |
|
- |
- |
|
Działalność zaniechana |
|
|
|
|
Zysk/Strata z działalności zaniechanej |
11 |
|
|
|
Zysk (strata) netto |
|
- |
- |
|
|
|
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody netto |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wycena śr. trwałych powyżej ceny zakupu |
|
|
|
|
Przeniesione na wynik skutki wyceny śr. trwałych powyżej ceny zakupu |
|
- |
- |
|
|
|
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody netto razem |
|
- |
- |
|
|
|
|
|
|
Suma całkowitych dochodów netto za okres |
|
- |
- |
|
|
|
|
|
|
Zysk netto przypadający |
|
|
|
|
- akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
- |
- |
|
- udziałom niedającym kontroli |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Suma całkowitych dochodów przypadająca : |
|
- |
- |
|
- akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
- |
- |
|
- udziałom niedającym kontroli |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Średnia ważona liczba akcji zwykłych (szt. ) |
|
|
|
|
Zysk (strata) na jedną akcję z działalności kontynuowanej |
14 |
- |
- |
|
Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję z działalności kontynuowanej |
|
- |
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
Nota |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
AKTYWA |
|
|
|
|
|
I. Aktywa trwałe (długoterminowe) |
|
|
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
15 |
|
|
|
|
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania |
16 |
|
|
|
|
Nieruchomości inwestycyjne |
17 |
|
|
|
|
Wartość firmy |
18 |
|
|
|
|
Inne wartości niematerialne |
19 |
|
|
|
|
Pozostałe aktywa finansowe |
23 |
|
|
|
|
Podatek odroczony |
10 |
|
|
|
|
Rozliczenia międzyokresowe |
24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
II. Aktywa obrotowe (krótkoterminowe) |
|
|
|
|
|
Zapasy |
25 |
|
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
26 |
|
|
|
|
Bieżące aktywa podatkowe |
10 |
|
|
|
|
Aktywa z tytułu świadczenia umów z klientami |
5 |
|
|
|
|
Pozostałe aktywa finansowe |
23,27 |
|
|
|
|
Aktywa przeznaczone do sprzedaży |
12 |
|
|
|
|
Rozliczenia międzyokresowe |
24 |
|
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
47 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Suma aktywów |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
PASYWA |
|
|
|
|
|
I. Kapitał własny przypisany do podmiotu dominującego |
|
|
|
|
|
Kapitał podstawowy |
28 |
|
|
|
|
Akcje własne |
|
- |
- |
|
|
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości |
29 |
|
|
|
|
Pozostałe kapitały rezerwowe |
|
|
|
|
|
Kapitał z aktualizacji |
29 |
|
|
|
|
Kapitał rezerwowy na zakup akcji własnych |
29 |
|
|
|
|
Zyski zatrzymane |
30 |
- |
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
II. Kapitał przypadający akcjom niedającym kontroli |
|
|
|
|
|
Kapitał własny razem |
|
|
|
|
|
III. Zobowiązania długoterminowe |
|
|
|
|
|
Kredyty i pożyczki długoterminowe |
32 |
|
|
|
|
Pozostałe długoterminowe zobowiązania finansowe |
39 |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych |
36 |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu świadczenia umów z klientami |
5 |
|
|
|
|
Kaucje z tytułu umów |
38 |
|
|
|
|
Przychody przyszłych okresów |
42 |
|
|
|
|
Pozostałe zobowiązania |
37 |
|
|
|
|
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
IV. Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
|
|
|
Kredyty i pożyczki |
32 |
|
|
|
|
Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania, |
38 |
|
|
|
|
Bieżące zobowiązania z tytułu podatku dochodowego |
10 |
|
|
|
|
Kaucje z tytułu umów |
38 |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu umów z klientami |
5 |
|
|
|
|
Pozostałe zobowiązania finansowe |
39 |
|
|
|
|
Krótkoterminowe rezerwy na świadczenia pracownicze |
36 |
|
|
|
|
Rezerwy pozostałe |
36 |
|
|
|
|
Przychody przyszłych okresów |
42 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Suma zobowiązań |
|
|
|
|
|
Suma pasywów |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał podstawowy |
Pozostałe kapitały rezerwowe |
Nadwyżka ze sprzedaży akcji pow. ich wartości nominalnej |
Kapitały rezerwowe na zakup akcji własnych |
Kapitał z aktu. wyceny instrumentów finansowych przeznaczonych do sprzedaży |
Kapitał rezerwowy z przeszacowania śr. trwałych |
Zyski zatrzymane |
Razem |
Udział mniejszości |
Kapitał własny ogółem |
|
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitałach własnych na dzień 31 grudnia 2021 |
||||||||||
|
Na 01.01.2021 |
|
|
|
|
|
|
- |
|
|
|
|
Zysk za okres |
|
|
|
|
|
|
- |
- |
|
- |
|
Inne całkowite dochody |
|
|
|
|
|
- |
|
- |
|
- |
|
Całkowity dochód za okres |
|
|
|
|
|
- |
- |
- |
|
- |
|
Emisja nowych akcji |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Akcje własne |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wypłata dywidendy |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Korekta kapitałów udziałów niedających kontroli |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Korekta kapitałów rezerwowych z łączenia udziałów |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Na dzień 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
- |
|
|
|
|
|
Kapitał podstawowy |
Pozostałe kapitały rezerwowe |
Nadwyżka ze sprzedaży akcji pow. ich wartości nominalnej |
Kapitały rezerwowe na zakup akcji własnych |
Kapitał z aktu. wyceny instrumentów finansowych przeznaczonych do sprzedaży |
Kapitał rezerwowy z przeszacowania śr. trwałych |
Zyski zatrzymane |
Razem |
Udział mniejszości |
Kapitał własny ogółem |
||
|
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitałach własnych na dzień 31 grudnia 2020 |
||||||||||||
|
Na 01.01.2020 |
|
|
|
|
|
|
- |
|
|
|
||
|
Zysk za okres |
|
|
|
|
|
|
- |
- |
|
- |
||
|
Inne całkowite dochody |
|
|
|
|
|
- |
|
- |
|
- |
||
|
Całkowity dochód za okres |
|
|
|
|
|
- |
- |
- |
|
- |
||
|
Emisja nowych akcji |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Wypłata premii w spółkach zależnych |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Wypłata premii |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Akcje własne |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Wypłata dywidendy przez spółki i zależne |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Utworzenie kapitału na zakup akcji własnych |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Wypłata dywidendy |
|
|
|
|
|
|
- |
- |
|
- |
||
|
Na dzień 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
- |
|
|
|
||
|
|
|
|||||||||||
|
|
|
|||||||||||
|
Roczne skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych za okres od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2021 |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Działalność operacyjna |
|
|
|
Zysk (strata)brutto |
- |
- |
|
Uzgodnienie zysku brutto z przepływami środków pieniężnych netto |
|
|
|
1. Amortyzacja |
|
|
|
2. (Zyski) straty z tytułu różnic kursowych |
|
|
|
3. Odsetki i udziały w zyskach ( dywidendy) |
|
|
|
4. (Zysk) strata z działalności inwestycyjnej |
- |
- |
|
5. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości firmy |
|
|
|
6. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych |
|
|
|
7. Inne korekty |
- |
- |
|
8. Zmiana stanu rezerw |
|
- |
|
9. Zmiana stanu zapasów |
|
|
|
10. Zmiana stanu należności |
- |
|
|
11. Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych (z wyjątkiem pożyczek i kredytów) |
|
- |
|
12. Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych |
- |
- |
|
13. Zapłacony podatek dochodowy |
- |
- |
|
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej |
|
|
|
Działalność inwestycyjna |
|
|
|
1. Zbycie rzeczowych aktywów trwałych |
|
|
|
2. Zbycie inwestycji w nieruchomości oraz wartości niematerialne |
|
|
|
3. Z aktywów finansowych |
|
|
|
4 . Inne wpływy inwestycyjne |
|
|
|
1. Nabycie rzeczowych aktywów trwałych |
- |
- |
|
2. Inwestycje w nieruchomości oraz wartości niematerialne |
|
- |
|
4. Inne wydatki inwestycyjne |
|
|
|
3 . Nabycie jednostek zależnych |
|
|
|
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
|
|
|
Działalność finansowa |
|
|
|
1. Wpływy netto z emisji akcji |
|
|
|
2. Kredyty i pożyczki |
|
|
|
3. Emisja dłużnych papierów wartościowych |
|
|
|
1. Nabycie akcji (udziałów) własnych |
|
|
|
2. Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli |
|
- |
|
3. Wypłaty z zysku dla osób zarządzających i nadzorujących |
|
|
|
4. Spłaty kredytów i pożyczek |
- |
- |
|
5. Wykup dłużnych papierów wartościowych |
|
|
|
6. Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego |
- |
- |
|
7. Zapłacone odsetki |
- |
- |
|
Środki pieniężne netto z działalności finansowej |
- |
|
|
Przepływy pieniężne netto, razem za okres |
- |
|
|
Zmniejszenia /zwiększenia netto stanu środków pieniężnych |
- |
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu |
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu bez depozytu |
3 005 |
1 974 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu w tym |
|
|
|
o ograniczonej możliwości dysponowania |
|
|
|
|
|
|
|
w tys. zł |
|
w tys. EUR |
|
|
|
01.01.2021 31.12.2021 |
01.01.2020 31.12.2020 |
01.01.2021 31.12.2021 |
01.01.2020 31.12.2020 |
|
I. Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów |
33 767 |
39 324 |
7 377 |
8 788 |
|
II. Zysk (strata) z działalności operacyjnej |
-1 348 |
-647 |
-294 |
-145 |
|
III. Zysk (strata) brutto |
-1 405 |
-773 |
-307 |
-173 |
|
IV. Zysk (strata) netto |
-742 |
-828 |
-162 |
-185 |
|
V. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
570 |
642 |
125 |
143 |
|
VI. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
21 |
73 |
5 |
16 |
|
VII. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
-840 |
316 |
-237 |
71 |
|
VIII. Przepływy pieniężne netto, razem |
-249 |
1 031 |
-54 |
230 |
|
IX. Aktywa, razem |
24 488 |
21 913 |
5 324 |
4 748 |
|
X. Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania |
12 880 |
9 543 |
2 800 |
2 068 |
|
XI. Zobowiązania długoterminowe |
1 357 |
1 587 |
295 |
344 |
|
XII. Zobowiązania krótkoterminowe |
11 523 |
7 956 |
2 505 |
1 724 |
|
XIII. Kapitał własny przypisany do podmiotu dominującego |
11 608 |
12 370 |
2 524 |
2 681 |
|
XIV. Kapitał zakładowy |
2 735 |
2 735 |
595 |
593 |
|
XV. Liczba akcji (w szt.) |
2 735 500 |
2 735 500 |
2 735 500 |
2 735 500 |
|
XVI. Średnioważona liczba akcji (w szt.) |
2 735 500 |
2 735 500 |
2 735 500 |
2 735 500 |
|
XVII. Kapitały mniejszości |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
XVIII. Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł/EUR) |
-0,27 |
-0,30 |
-0,06 |
-0,07 |
|
IXX. Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł/EUR) |
-0,27 |
-0,30 |
-0,06 |
-0,07 |
|
XX. Wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR) |
4,24 |
4,52 |
0,92 |
0,98 |
|
XXI. Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR) |
4,24 |
4,52 |
0,92 |
1,33 |
|
XXII. Zadeklarowana lub wypłacona dywidenda na jedną akcję (w zł/EUR) |
0,00 |
0,14 |
0,00 |
0,03 |
Pozycje aktywów i pasywów przeliczono według średniego kursu obowiązującego na dzień sporządzania sprawozdania:
- 31 grudnia 2021 4,5994 PLN / EURO (tabela 254/A/NBP/2021)
- 31 grudnia 2020 4,6148 PLN / EURO (tabela 255/A/NBP/2020)
Pozycje rachunku zysków i strat oraz pozycje rachunku przepływów pieniężnych przeliczono według kursu średniego EURO stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów ogłaszanych przez NBP obowiązujących na ostatni dzień miesiąca:
- rok 2021 4,5775 PLN / EURO
- rok 2020 4,4741 PLN / EURO
Noty objaśniające do Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego sporządzonego na dzień 31 grudnia 2021 roku.
1.1. Informacje o jednostce dominującej.
Jednostką dominującą w grupie jest
NIP 677-20-87-174
REGON 351570688
Akcje spółki dominującej notowane są na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Według klasyfikacji GPW Unima 2000 S.A. zakwalifikowana jest do branży informatyka. KOD w KDPW : PLUNMST00014
W dniu 25 lutego 2021 roku jeden z założycieli spółki wyznaczył do pełnienia funkcji członka Rady Nadzorczej p. Dagmarę Gzelę. Z dniem 29 kwietnia 2021 roku został zawieszony w pełnieniu funkcji Prezes Zarządu Pan Krzysztof Kniszner. Od dnia 10 maja 2021 roku Rada Nadzorcza delegowała Panią Magdalenę Kniszner do czasowego wykonywania czynności zawieszonego Prezesa Zarządu. W związku z delegacją Pan Sławomir Jarosz został wybrany na Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej. Z dniem 1 czerwca 2021 rezygnację z pełnienia funkcji złożyła Pani Jolanta Matczuk. W dniu 24 czerwca Rada Nadzorcza przedłużyła do 9 sierpnia delegację Pani Magdaleny Kniszner oraz powołała Zarząd na nową kadencje w składzie:
Grzegorz Pardela - Prezes Zarządu od 10 sierpnia 2021
Piotr Urbaniec - Wiceprezes Zarządu od 1 lipca 2021
W dniu 26 listopada 2021 r. Sławomir Jarosz złożył rezygnację z funkcji członka Rady Nadzorczej.
Skład organów zarządczych i nadzorujących jednostki dominującej na dzień 31.12.2021:
Zarząd:
1. Grzegorz Pardela Prezes Zarządu
2. Piotr Urbaniec Wiceprezes Zarządu
Rady Nadzorcza:
1. Zbigniew Pietroń - Przewodniczący Rady Nadzorczej
2. Piotr Zając - Członek Rady Nadzorczej
3. Magdalena Kniszner - Wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej
4. Dagmara Gzela - Członek Rady Nadzorczej
5. Patrycja Buchowicz - Członek Rady Nadzorczej
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, skład organów zarządczych i Rady Nadzorczej nie uległ zmianie.
Według stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku struktura akcjonariatu jednostki dominującej prezentowała się następująco:
|
|
stan na 31.12.2021 |
||
|
Akcjonariusz |
ilość akcji |
% ogólnej |
% głosów |
|
|
liczby akcji |
na WZA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Magdalena Kniszner |
659 414 |
24,11 |
31,46 |
|
Artur Górski |
235 000 |
8,59 |
10,07 |
|
January Ciszewski |
208 000 |
7,60 |
9,37 |
|
Sławomir Jarosz |
132 000 |
4,83 |
5,55 |
|
ABS Investment S.A. |
130 375 |
4,77 |
5,43 |
|
Imperio ASI S.A. |
107 000 |
3,91 |
5,05 |
|
Cezary Gregorczuk |
140 574 |
5,14 |
3,68 |
|
Pozostali |
1 123 137 |
41,05 |
29,39 |
|
|
|
|
|
|
Razem |
2 735 500 |
100 |
100 |
Według stanu na dzień sporządzenia sprawozdania struktura akcjonariatu jednostki dominującej jest następująca:
stan na 19.04.2022
|
Akcjonariusz |
ilość akcji |
% ogólnej |
% głosów |
|
|
liczby akcji |
na WZA |
|
|
Magdalena Kniszner |
659 414 |
24,11 |
31,46 |
|
Artur Górski |
235 000 |
8,59 |
10,07 |
|
January Ciszewski |
241 400 |
8,82 |
10,24 |
|
Sławomir Jarosz |
132 000 |
4,83 |
5,55 |
|
ABS Investment S.A. |
130 375 |
4,77 |
5,43 |
|
Imperio ASI S.A. |
107 000 |
3,91 |
5,05 |
|
Euvic IT S.A. |
421 235 |
15,40 |
11,02 |
|
Pozostali |
809 076 |
29,58 |
21,18 |
|
Razem |
2 735 500 |
100,00 |
100,00 |
Wartości pochodzące z notyfikacji akcjonariuszy przesłanych w trybie art. 69 ustawy o ofercie.
1.2. Informacje o Grupie Kapitałowej.
Na dzień bilansowy w skład Grupy Kapitałowej Unima2000 wchodzą
Czas trwania działalności poszczególnych jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jest nieograniczony. Sprawozdania finansowe wszystkich jednostek podporządkowanych sporządzone zostały za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie finansowe jednostki dominującej, przy zastosowaniu spójnych zasad rachunkowości. Rokiem obrotowym spółki dominującej oraz spółek wchodzących w skład Grupy jest rok kalendarzowy. Podstawowa działalność Grupy Kapitałowej jest zbieżna z działalnością spółki dominującej.
1.3. Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdawcza.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w polskich złotych (PLN). Polski złoty jest walutą funkcjonalną i sprawozdawczą Grupy Kapitałowej. Dane w sprawozdaniach finansowych zostały wykazane w tysiącach złotych, chyba że w konkretnych sytuacjach zostały podane z większą dokładnością.
2.1. Oświadczenie o zgodności.
Sprawozdanie skonsolidowane Grupy Kapitałowej UNIMA2000 sporządzone na dzień 31.12.2021 roku zawiera dane jednostki dominującej UNIMA2000 Systemy Teleinformatyczne S.A. oraz dane spółek podlegających konsolidacji. Dane porównywalne stanowią dane Grupy Kapitałowej na dzień 31.12.2020 roku. Niniejsze skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe za okres zakończony 31.12.2021 roku zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanych z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej oraz w zakresie wymaganym przez rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych (Dz. U. z dnia 20 kwietnia 2018 roku poz. 757 )
Ujawnienia wymagane przez MSSF 1 oraz MSR 34 dotyczące przekształcenia sprawozdań sporządzanych dotychczas zgodnie z Ustawą o rachunkowości oraz zakresu ujawnień zostały przedstawione w sprawozdaniu za I kwartał 2007, które po raz pierwszy sporządzono zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR) oraz interpretacjami opublikowanymi przez Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską. Konieczne korekty z tytułu zastosowania po raz pierwszy MSSF/MSR zostały zaprezentowane w sprawozdaniu za I kwartał 2007 roku. Ponadto Zarząd zdecydował o prezentacji koniecznych korekt oraz przekształconego bilansu i uzgodnienia kapitałów własnych na dzień przejścia na MSSF/MSR tj. 01.01.2006 również w sprawozdaniu rocznym za okres zakończony 31.12.2007 roku. Sprawozdanie do publikacji zatwierdza Zarząd (Nota 53). Rada Nadzorcza oraz WZA nie mają prawa do wprowadzania zmian w opublikowanym sprawozdaniu.
2.2. Status zatwierdzenia Standardów w UE.
W związku z przyjętą polityką wprowadzania i stosowania standardów Grupa nie szacuje i nie prezentuje wpływu niezatwierdzonych i nieobowiązujących regulacji. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji prezentowane poniżej zmiany nie zostały jeszcze zatwierdzone przez UE do stosowania.
MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe, w tym zmiany do MSSF 17 - zatwierdzone do stosowania przez RMSR po 1 stycznia 2023r.
Zmiany do MSR 1 i Wytycznych Rady MSSF: Ujawnianie informacji dotyczących zasad (polityki) rachunkowości – zatwierdzone do stosowania przez RMSR po 1 stycznia 2023r.,
Zmiany do MSR 1: Prezentacja sprawozdań finansowych – Podział zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe - zatwierdzone do stosowania przez RMSR po 1 stycznia 2023r.,
Zmiany do MSR 8: Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów - Definicja wartości szacunkowych - zatwierdzone do stosowania przez RMSR po 1 stycznia 2023r.,
Zmiany do MSR 12: Podatek dochodowy – obowiązek ujmowania podatku odroczonego od transakcji tj. leasing - zatwierdzone do stosowania przez RMSR po 1 stycznia 2023r.
MSSF 14 Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe – zatwierdzone przez RMSR do stosowania po 1.01.2016r., zgodnie z decyzją KE proces zatwierdzenia standardu w wersji wstępnej nie zostanie zainicjowany przed ukazaniem się standardu w wersji ostatecznej,
Zmiany do MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe i MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych w zakresie transakcji sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostkami stowarzyszonymi lub wspólnymi przedsięwzięciami – termin wejścia w życie został odroczony na czas nieokreślony przez RMSR.
Zarząd przewiduje, iż powyższe zmiany nie będą miały znaczącego wpływu na kwoty wykazywane w sprawozdaniu finansowym Spółki.
2.3. Standardy zastosowane po raz pierwszy.
2.3.1. Nowe i zmienione MSSF, które mają wpływ na wartości wykazane w roku bieżącym (oraz/lub w latach ubiegłych).
Brak powyższych zmian.
2.3.2. Nowe i zmienione MSSF, które nie mają znaczącego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
Zastosowanie poniższych nowych i zmienionych MSSF oraz interpretacji, które weszły do stosowania po raz pierwszy w odniesieniu do sprawozdania za rok zakończony 31 grudnia 2021 roku nie miało znaczącego wpływu na wartości wykazane w niniejszym jednostkowym sprawozdaniu Spółki:
Zmiany do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4 oraz MSSF 16 – reforma IBOR,
Zmiany do MSSF 4 – Umowy ubezpieczeniowe – odroczenie zastosowania MSSF 9 Instrumenty finansowe,
Zmiany do MSSF 16 Leasing – uproszczenie dot. zmian wynikających z umów leasingu w związku z COVID-19.
2.4. Standardy opublikowane , ale które jeszcze nie weszły w życie
Na dzień zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok zakończony 31.12.2021 spółka nie zastosowała poniżej przedstawionych standardów, zmian standardów i interpretacji, które zostały opublikowane i zatwierdzone do stosowania w UE przed dniem zatwierdzenia niniejszego sprawozdania, ale które nie weszły jeszcze w życie:
Zmiany do MSSF 3: Połączenia przedsięwzięć: Zmiany odniesień do Założeń Koncepcyjnych, Zmiany do MSR 16: Rzeczowe aktywa trwałe: przychody uzyskiwane przed przyjęciem składnika aktywów trwałych do użytkowania, Zmiany do MSR 37: Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe - Umowy rodzące obciążenia – koszty wypełnienia umowy, Zmiany do różnych standardów „Poprawki do MSSF (cykl 2018-2020)” - zatwierdzone do stosowania przez RMSR po 1 stycznia 2022r.
2.5. Dobrowolna zmiana zasad rachunkowości.
Sporządzając niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe, w stosunku do okresów poprzednich, Grupa nie zmieniła dobrowolnie żadnych stosowanych uprzednio zasad rachunkowości. Zasady rachunkowości zastosowane do sporządzenia rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za okres zakończony 31 grudnia 2021 nie odbiegają od tych , które zastosowano przy sporządzaniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Unima2000 za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku, z wyjątkiem zastosowania wymienionych powyżej zmian do standardów oraz nowych interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się po 01.01.2021.
Nie wystąpiła konieczność dokonania korekty błędu lat ubiegłych.
3.1. Kontynuacja działalności
Sprawozdanie finansowe sporządzone zostało przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę Kapitałową UNIMA2000 w dającej się przewidzieć przyszłości to jest w okresie 12 miesięcy od dnia bilansowego. W związku z wystąpieniem pandemii wywołanej przez wirus SARS-COV 2 Zarząd spółki dominującej oraz Zarządy spółek zależnych przeanalizowały wpływ pandemii na kontynuację działalności.
Przeanalizowano między innymi następujące czynniki: spadek popytu na usługi świadczone przez grupę, możliwość wystąpienia problemów z płynnością i kapitałem obrotowym , dostępność kapitału zewnętrznego. Według Zarządu spółki dominującej nie istnieją okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuowania działalności przez Grupę Kapitałową przez co najmniej 12 miesięcy od daty sporządzenia sprawozdania.
3.2. Podstawa sporządzenia.
Grupa sporządza skonsolidowany rachunek zysków i strat w wersji kalkulacyjnej, natomiast skonsolidowany rachunek przepływów metodą pośrednią. Sprawozdania finansowe zostały sporządzone według zasady kosztu historycznego za wyjątkiem pozycji wycenianych wg wartości godziwej czy przeszacowanej. Koszt historyczny ustalany jest co do zasady na bazie wartości godziwej dokonanej zapłaty. Za wartość godziwą uznaje się cenę, którą można uzyskać przy sprzedaży składnika aktywów lub zapłaconą w celu przeniesienia zobowiązania w zwyczajowej transakcji w głównym (lub najkorzystniejszym) rynku w dniu wyceny i na obecnych warunkach rynkowych, niezależnie od tego, czy cena jest bezpośrednio obserwowalna czy oszacowana przy użyciu innej techniki wyceny. W wycenie do wartości godziwej składnika aktywów lub zobowiązania, brane są pod uwagę właściwości danego składnika aktywów lub zobowiązań, jeżeli uczestnicy rynku również biorą te cechy pod uwagę przy wycenie aktywów lub zobowiązań na dzień wyceny. Powyższe zasady nie dotyczą transakcji płatności w formie akcji, które są objęte zakresem MSSF 2, transakcji leasingowych, które są objęte zakresem MSR 17 jak i wycen, które mają pewne podobieństwa do wartości godziwej, ale nie są wartościami godziwymi takie jak cena sprzedaży netto zgodnie z MSR 2 czy wartość użytkowa zgodnie z MSR 36.
Wyceny w wartości godziwej są skategoryzowane według trzech poziomów w zależności od stopnia, w jakim dane wsadowe do pomiarów wartości godziwej są obserwowalne i od znaczenia danych wsadowych do wyceny w wartości godziwej jako całości. Poziomy te kształtują się w następujący sposób:
• Poziom 1: danymi wsadowymi są ceny notowane (nieskorygowane) z aktywnych rynków dla identycznych aktywów lub zobowiązań,
do których jednostka ma dostęp w dniu wyceny.
• Poziom 2: danymi wsadowymi są dane inne niż ceny notowane zaliczane do Poziomu 1, które są obserwowalne dla składnika
aktywów lub zobowiązań, bezpośrednio lub pośrednio.
• Poziom 3: danym wsadowymi są nieobserwowalne dane do wyceny składnika aktywów lub zobowiązań.
Najważniejsze zasady rachunkowości stosowane przez Grupę przedstawione zostały poniżej.
3.3. Zasady konsolidacji.
3.3.1. Inwestycje w jednostki zależne.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Spółki i jednostek kontrolowanych przez Spółkę i jej jednostki zależne. Spółka posiada kontrolę, jeżeli:
• posiada władzę nad danym podmiotem,
• podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce,
• ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów. Spółka weryfikuje swoją kontrolę nad innymi jednostkami, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę jednego lub kilku z wyżej wymienionych warunków sprawowania kontroli.
Jeżeli Spółka posiada mniej niż większość praw głosu w danej jednostce, ale posiadane prawa głosu wystarczają do umożliwienia jej jednostronnego kierowania istotnymi działaniami tej jednostki, znaczy to, że sprawuje nad nią władzę. Przy ocenie, czy prawa głosu w danej jednostce wystarczają dla zapewnienia władzy, Spółka analizuje wszystkie istotne okoliczności, w tym:
• wielkość posiadanego pakietu praw głosu w porównaniu do rozmiaru udziałów i stopnia rozproszenia praw głosu posiadanych przez innych udziałowców
• potencjalne prawa głosu posiadane przez Spółkę, innych udziałowców lub inne strony
• prawa wynikające z innych ustaleń umownych
• dodatkowe okoliczności, które mogą dowodzić, że Spółka posiada lub nie posiada możliwości kierowania istotnymi działaniami w momentach podejmowania decyzji, w tym wzorce głosowania zaobserwowane na poprzednich zgromadzeniach udziałowców.
Konsolidacja spółki zależnej rozpoczyna się w momencie uzyskania nad nią kontroli przez Spółkę, a kończy w chwili utraty tej kontroli. Dochody i koszty jednostki zależnej nabytej lub zbytej w ciągu roku ujmuje się w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów w okresie od daty przejęcia przez Spółkę kontroli do daty utraty kontroli nad tą jednostką zależną. Wynik finansowy i wszystkie składniki pozostałych całkowitych dochodów przypisuje się właścicielom Spółki i udziałom niesprawującym kontroli. Całkowite dochody spółek zależnych przypisuje się właścicielom Spółki i udziałom niesprawującym kontroli, nawet jeżeli powoduje to powstanie deficytu po stronie udziałów niesprawujących kontroli.
Podczas konsolidacji wszystkie wewnątrzgrupowe aktywa, zobowiązania, kapitał własny, dochody, koszty i przepływy pieniężne dotyczące transakcji dokonanych między członkami Grupy Kapitałowej podlegają całkowitej eliminacji.
Zmiany udziału Grupy w kapitale jednostek zależnych, które nie powodują utraty kontroli nad tymi jednostkami przez Grupę, rozlicza się jako transakcje kapitałowe. Wartość bilansową udziałów Grupy oraz udziałów niesprawujących kontroli koryguje się w celu uwzględnienia zmian udziału w danych jednostkach zależnych. Różnice między kwotą korekty udziałów niesprawujących kontroli, a wartością godziwą uiszczonej lub otrzymanej zapłaty ujmuje się bezpośrednio w kapitale własnym i przypisuje właścicielom Spółki. W sytuacji utraty kontroli nad jednostką zależną, zysk lub strata na zbyciu jest ustalana jako różnica pomiędzy: łączną wartością godziwą otrzymanej zapłaty i wartości godziwej udziałów jednostki pozostających w Grupie oraz wartością księgową aktywów (łącznie z wartością firmy), zobowiązań i udziałów niesprawujących kontroli. Kwoty ujęte w stosunku do zbywanej jednostki, w innych składnikach całkowitego dochodu podlegają reklasyfikacji do rachunku zysków i strat. Wartość godziwa udziałów w jednostce pozostających w Grupie po zbyciu, uznawana jest za początkową wartość godziwą dla celów późniejszego ich ujmowania zgodnie z MSR 39, lub początkowy koszt udziałów w jednostkach stowarzyszonych lub wspólnych przedsięwzięciach.
3.3.2. Połączenia jednostek gospodarczych.
Przejęcia jednostek i wyodrębnionych części działalności rozlicza się metodą nabycia. Dające się zidentyfikować aktywa, zobowiązania i zobowiązania warunkowe jednostki przejmowanej spełniające warunki ujęcia zgodnie z MSSF 3 „Połączenia jednostek gospodarczych" ujmuje się w wartości godziwej na dzień przejęcia, z wyjątkiem :
● aktywów trwałych (lub grup do zbycia) sklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży zgodnie z MSSF 5 „Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana", zgodnie z wymogami tego standardu.
● aktywa i zobowiązania wynikające z odroczonego podatku dochodowego lub związane z umowami o świadczenia pracownicze ujmuje się i wycenia zgodnie z MSR 12 „Podatek dochodowy" i MSR 19 „Świadczenia pracownicze";
● zobowiązania lub instrumenty kapitałowe związane z programami płatności rozliczanymi na bazie akcji w jednostce przejmowanej lub w Grupie, które mają zastąpić analogiczne umowy obowiązujące w jednostce przejmowanej, wycenia się zgodnie z MSSF 2 „Płatności na bazie akcji" na dzień przejęcia.
Nadwyżka ceny nabycia powyżej wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki ujmowana jest jako wartość firmy. W przypadku, gdy cena nabycia jest niższa od wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto jednostki, różnica ujmowana jest w rachunku zysków i strat okresu, w którym nastąpiło nabycie. Wartość firmy wynikającą z przejęcia ujmuje się w aktywach i początkowo wykazuje po kosztach, jako wartość kosztów przejęcia przekraczającą udział Grupy w wartości godziwej netto dających się zidentyfikować ujętych aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych. Koszty bezpośrednio związane z połączeniem jednostek gospodarczych ujmowane są w wyniku finansowym w momencie ich poniesienia.
3.3.3. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach
Podmiotem stowarzyszonym jest jednostka, na którą Spółka dominująca wywiera znaczący wpływ, nie będąca jednostką zależną ani udziałem we wspólnym przedsięwzięciu spółki dominującej. Znaczący wpływ oznacza zdolność uczestniczenia w ustalaniu polityki finansowej i operacyjnej jednostki stowarzyszonej, bez samodzielnego czy wspólnego sprawowania nad nią kontroli.
Wspólne przedsięwzięcie to ustalenie umowne, na mocy którego dwie lub więcej stron podejmuje działalność gospodarczą podlegającą współkontroli. Współkontrola jest to określony w umowie podział kontroli nad działalnością gospodarczą, który występuje tylko wówczas, gdy strategiczne decyzje finansowe i operacyjne dotyczące tej działalności wymagają jednomyślnej zgody stron sprawujących współkontrolę.
Udziały finansowe w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach wyceniane są metodą praw własności, za wyjątkiem sytuacji gdy inwestycja jest przeznaczona do zbycia. Inwestycje w podmiot stowarzyszony i wspólnych przedsięwzięciach wyceniane są według ceny nabycia z uwzględnieniem zmian w udziale spółki w aktywach netto, jakie wystąpiły do dnia bilansowego, pomniejszonych o utratę wartości poszczególnych inwestycji. Nadwyżka ceny nabycia powyżej wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania aktywów netto podmiotu stowarzyszonego i wspólnych przedsięwzięciach na dzień nabycia jest ujmowana jako wartość firmy. W przypadku, gdy cena nabycia jest nisza od wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania aktywów netto na dzień nabycia, różnica ujmowana jest jako zysk w rachunku zysków i strat okresu, w którym nastąpiło nabycie. Zyski i straty wynikające z transakcji pomiędzy grupą a jednostką stowarzyszoną i wspólnych przedsięwzięciach podlegają wyłączeniom konsolidacyjnym do poziomu posiadanego udziału. Jeżeli udział Grupy w stratach jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia przekracza wartość jej udziałów w tym podmiocie (z uwzględnieniem udziałów długoterminowych, stanowiących zasadniczo część inwestycji netto Grupy w jednostkę stowarzyszoną lub wspólne przedsięwzięcie), Grupa zaprzestaje ujmowania swojego udziału w dalszych stratach. Dodatkowe straty ujmuje się wyłącznie w zakresie odpowiadającym prawnym lub zwyczajowym zobowiązaniom przyjętym przez Grupę lub płatnościom wykonanym w imieniu jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia. Dla oceny konieczności ujęcia utraty wartości inwestycji Grupy w jednostce stowarzyszonej lub wspólnym przedsięwzięciu stosuje się wymogi MSR 39. W razie potrzeby testuje się na utratę wartości zgodnie z MSR 36 „Utrata wartości aktywów" jako pojedynczy składnik aktywów, porównując jego wartość odzyskiwalną (wyższą z dwóch kwot: wartości użytkowej i wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia) z wartością bilansową. Odwrócenie tej utraty wartości ujmuje się zgodnie z MSR 36 w stopniu odpowiadającym późniejszemu zwiększeniu wartości odzyskiwalnej inwestycji. Grupa zaprzestaje stosowania metody praw własności w dniu, w którym dana inwestycja przestaje być jej jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem, lub kiedy zostaje sklasyfikowana jako przeznaczona do sprzedaży. Jeżeli Grupa zatrzymuje jakieś udziały w byłej jednostce stowarzyszonej lub wspólnym przedsięwzięciu i udziały te stanowią składnik aktywów finansowych, Grupa wycenia je na ten dzień w wartości godziwej, którą traktuje jako wartość godziwą w chwili początkowego ujęcia zgodnie z MSR 39. Różnicę między wartością bilansową jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia na dzień zaprzestania stosowania metody praw własności, a wartością godziwą zatrzymanych udziałów i wpływów ze zbycia części udziałów w tym podmiocie uwzględnia się przy obliczaniu zysku lub straty ze zbycia danej jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia. Grupa kontynuuje stosowanie metody praw własności, jeżeli inwestycja w jednostkę stowarzyszoną staje się inwestycją we wspólne przedsięwzięcie lub odwrotnie, jeżeli inwestycja we wspólne przedsięwzięcie staje się inwestycją w jednostkę stowarzyszoną. W przypadku takich zmian udziałów właścicielskich nie dokonuje się przeszacowania wartości godziwej.
3.3.4. Udziały we wspólnych działaniach (operacjach)
Wspólne działanie to taki typ wspólnego ustalenia umownego, w ramach którego strony sprawujące współkontrolę mają prawa do aktywów netto i obowiązki wynikające ze zobowiązań tego wspólnego ustalenia umownego. Współkontrola jest to określony w umowie podział kontroli nad działalnością gospodarczą, który występuje tylko wówczas, gdy strategiczne decyzje finansowe i operacyjne dotyczące tej działalności wymagają jednomyślnej zgody stron sprawujących współkontrolę.
Jeżeli jednostka należąca do Grupy prowadzi działalność w ramach wspólnego działania, Grupa jako strona tego działania ujmuje w związku z posiadaniem w nim udziału następujące pozycje:
• aktywa, w tym swój udział w aktywach stanowiących współwłasność;
• zobowiązania, w tym swój udział we wspólnie podjętych zobowiązaniach;
• przychody ze sprzedaży swojego udziału w produktach wytwarzanych przez wspólne działanie;
• swój udział w przychodach ze sprzedaży produktów wspólnego działania;
• poniesione koszty, w tym swój udział w kosztach ponoszonych wspólnie.
Grupa rozlicza aktywa, zobowiązania, przychody i koszty związane ze swoimi udziałami we wspólnych działaniach zgodnie z odpowiednimi MSSF dotyczącymi poszczególnych składników aktywów, zobowiązań, przychodów i kosztów.
3.3.5. Wartość firmy.
Wartość firmy z tytułu przejęcia jednostki gospodarczej powstająca przy konsolidacji stanowi nadwyżkę kosztów połączenia jednostek gospodarczych nad udziałem jednostki przejmującej w wartości godziwej netto możliwych do zidentyfikowania aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość firmy nie podlega amortyzacji. Wykazywana jest jako składnik aktywów i dlatego poddawana jest weryfikacji pod kątem ewentualnej utraty wartości corocznie lub częściej - w przypadku gdy zaistniały zdarzenia bądź zaszły zmiany wskazujące na ewentualną utratę wartości. Jako miernik trwałej utraty wartości firmy zostały przyjęte następujące kryteria:
• zdolność do generowania przepływu środków pieniężnych,
• zdolność do generowania zysków,
• znaczące niekorzystne zmiany w otoczeniu technologicznym, rynkowym, gospodarczym i prawnym.
Skutki utraty wartości alokuje się najpierw w celu redukcji kwoty bilansowej wartości firmy alokowanej do tego ośrodka, a następnie do pozostałych aktywów tego ośrodka proporcjonalnie do wartości bilansowej poszczególnych składników aktywów tej jednostki. Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości odnoszony jest w ciężar rachunku zysków i strat i nie podlega odwróceniu w kolejnych okresach.
3.4. Przychody
3.4.1. Ujęcie przychodów ze sprzedaży
Przychody ze sprzedaży ujmowane są w trakcie spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia oraz po jego spełnieniu w wysokości ceny transakcyjnej. W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane zwyczaje i praktyki handlowe. Spełnienie zobowiązania do wykonania świadczenia realizowane jest przez przekazanie przyrzeczonych dóbr(składników aktywów) klientowi, który uzyskuje kontrolę nad tymi składnikami. Przychody w zależności od określonych kryteriów ujmowane są jednorazowo w momencie spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia lub rozkładane w czasie w sposób obrazujący realizację zobowiązania do wykonania świadczenia. Koszty poniesione w celu doprowadzenia do zawarcia umowy oraz koszty wykonania umowy z klientem Grupa aktywuje i rozlicza w czasie przez okres uzyskiwania korzyści z tego kontraktu.
Grupa klasyfikuje przychody do następujących kategorii:
• Usługi teleinformatyczne i informatyczne /IT/
• Usługi automatyki budynkowej
• Usługi Call/Contact Center
• Usługi pozostałe
W ramach usług teleinformatycznych i informatycznych Grupa dostarcza telefonię IP, systemy call i contact center, systemy rejestracji i archiwizacji rozmów i danych, systemy zarządzania obiegiem informacji, integracja aplikacji wsparcia sprzedaży, aplikacje i systemy monitoringowe oparte o GPS oraz wiele innych rozwiązań informatycznych zgodnie z oczekiwaniami klientów oraz usługi serwisowe .Grupa ujawnia przychody głównie jednorazowo w momencie spełnienia zobowiązania. Część usług serwisowych opłacanych jest z góry za n miesięcy jednakże nie więcej niż 12. W tych przypadkach przychody rozkładane są w czasie i ujmowane liniowo przez okres świadczenia usług przez Grupę. Pozostałe do rozliczenia opłaty prezentowane są w sprawozdaniach finansowych w pozycji „Zobowiązania z tytułu umów z klientami ". Podstawowymi produktami w zakresie automatyki budynkowej są : monitoring wizyjny CCTV, systemy zarządzania budynkiem, okablowanie strukturalne, systemy kontroli dostępu, systemy sygnalizacji pożaru. W ramach automatyki budynkowej Grupa uzyskuje przychody głównie poprzez realizację zobowiązania do wykonania świadczenia w miarę upływu czasu. Do określenia stopnia spełnienia zobowiązania Grupa wykorzystuje metody oparte na nakładach. Efekty pomiarów odnoszone są do pozycji aktywów” Wycena kontraktów”. W sprawozdaniu z sytuacji finansowej prezentowane są jako aktywa z tyt. umów z klientami.. W ramach segmentu Call/Contact Center świadczone są profesjonalne usługi w zakresie outsourcingu usług call i contact center: telemarketing, telesprzedaż, infolinia, helpdesk. Przychody ujmowane są w miesiącu wykonania usług. Jako pozostałe przychody Grupa rozpoznaje głównie usługi organizacji szkoleń i konferencji. Za udział w konferencji czy szkoleniu opłaty pobierane są z góry, przychód rozpoznawany jest pod datą odbycia się danego wydarzenia. Wszystkie koszty związane z organizacją wydarzenia są aktywowane do czasu realizacji. Wpłaty ujmuje się w pozycji „Zobowiązania z tytułu świadczenia umów z klientami ", a koszty „Aktywa z tytułu świadczenia umów z klientami”. Sprzedaż towarów ujmowana jest w momencie dostarczenia towarów i przekazania nabywcy do nich prawa własności.
3.5. Leasing.
Umowy leasingu , które przenoszą na Grupę zasadniczo całe ryzyko i wszystkie pożytki wynikające z posiadania przedmiotu leasingu, są klasyfikowane jako leasing finansowy. Wszelkie pozostałe rodzaje leasingu traktowane są jako leasing operacyjny.
3.5.1. Grupa jako leasingodawca.
Grupa nie zawiera umów ,w których występowałaby jako leasingodawca. Jednakże zdarzają się umowy ,które można zakwalifikować jako leasing i rozliczać zgodnie z wymogami MSSF 16. Kwoty należne z tytułu umów zakwalifikowanych jako leasing finansowy wykazuje się w pozycji należności, w wartości netto inwestycji Grupy w leasing. Przychody z tytułu leasingu finansowego alokuje się do odpowiednich okresów odzwierciedlając stałą, okresową stopę zwrotu z wartości netto inwestycji Grupy należnej z tytułu leasingu.
Przychody z tytułu leasingu operacyjnego ujmuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów metodą liniową w okresie wynikającym z umowy leasingu. Początkowe koszty bezpośrednie, poniesione w celu zawarcia umowy (koszty negocjacji ,koszty pozyskiwania leasingu operacyjnego) dodaje się do wartości bilansowej leasingowanego składnika aktywów, i ujmuje metodą liniową przez okres leasingu.
3.5.2. Grupa jako leasingobiorca.
Grupa ujawnia jako umowy leasingowe umowy, które przekazują prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. W ramach dopuszczalnych uproszczeń Spółka/Grupa nie stosuje zasad rachunkowości umów leasingowych w przypadku :
● krótkoterminowych umów leasingowych, tj. o okresie krótszym niż 12 miesięcy,
● leasingów, w odniesieniu do których składnik aktywów ma niską wartość.Za niską wartość uważana jest kwota poniżej 20 tys. zł .
Spółka/Grupa ustala okres leasingu jako nieodwołalny okres leasingu wraz z:
● okresami, w których istnieje opcja przedłużenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tej opcji, oraz
● okresami, w których istnieje opcja wypowiedzenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca nie skorzysta z tej opcji.
W dacie rozpoczęcia leasingu Spółka/Grupa ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu. Składnik aktywów Spółka/Grupa wycenia według kosztu. Koszt obejmuje:
● kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu,
● wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe,
● wszelkie początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez leasingobiorcę oraz
● szacunek kosztów, które mają zostać poniesione przez leasingobiorcę w związku z demontażem i usunięciem bazowego składnika aktywów, przeprowadzeniem renowacji miejsca, w którym się znajdował, lub przeprowadzeniem renowacji bazowego składnika aktywów do stanu wymaganego przez warunki leasingu.
Zobowiązanie z tytułu leasingu w dacie rozpoczęcia leasingu wyceniane jest w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe dyskontuje się z zastosowaniem stopy procentowej leasingu. Jeżeli takiej stopy nie można łatwo ustalić Spółka/Grupa stosuje własną krańcową stopę procentową, która ustalana jest jako stopa procentowa, jaką Spółka/Grupa musiałaby zapłacić, aby na podobny okres i przy podobnych zabezpieczeniach pożyczyć środki niezbędne do zakupu składnika aktywów o podobnej wartości co składnik aktywów użytkowany na podstawie umowy leasingowej. Po dacie rozpoczęcia leasingu, Grupa wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania, stosując model kosztu. Amortyzacji składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania dokonuje się metodą liniową przez okres leasingu. Model kosztu opiera się o wartości kosztu pomniejszonego o łączne odpisy amortyzacyjne (umorzenie) i łączne straty z tytułu utraty wartości oraz skorygowanego z tytułu jakiejkolwiek aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu. Wycena zobowiązania po dacie rozpoczęcia leasingu uwzględnia wszelkie ponowne oceny lub zmiany leasingu, zmniejszenie wartości bilansowej o zapłacone opłaty leasingowe, odnosi odsetki w ciężar całkowitych dochodów z tytułu leasingu. Składniki aktywów z tytułu prawa do użytkowania prezentowane są w skonsolidowanym lub jednostkowym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w odrębnej pozycji „ Aktywa z tytułu prawa do używania. Spółka/Grupa prezentuje zobowiązania z tytułu leasingu w odrębnej pozycji skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej w pozycji Zobowiązania finansowe z podziałem na krótko i długoterminowe i ujawnia w notach objaśniających do sprawozdania analizę wymagalności zobowiązań z tytułu leasingu.
3.6. Waluty obce.
Transakcje wyrażone w walutach obcych są początkowo ujmowane według kursu waluty funkcjonalnej obowiązującego na dzień zawarcia transakcji. Aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach obcych są przeliczane po kursie waluty funkcjonalnej, obowiązującym na dzień bilansowy. Wszystkie różnice kursowe są ujmowane w skonsolidowanym rachunku zysków i strat.
Pozycje niepieniężne wyceniane według kosztów historycznych w walucie obcej są przeliczane po kursie wymiany z dnia początkowej transakcji. Pozycje niepieniężne wyceniane według wartości godziwej w walucie obcej są przeliczane po kursie wymiany z dnia ustalenia takiej wartości godziwej.
3.7. Koszty finansowania zewnętrznego.
Koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związanego z nabyciem lub wytworzeniem składników majątku wymagających dłuższego czasu w celu doprowadzenia ich do użytkowania, zalicza się do kosztów wytworzenia takich aktywów aż do momentu, w którym aktywa te są przekazane do użytkowania lub sprzedaży. Przychody z inwestycji uzyskane w wyniku krótkoterminowego inwestowania pozyskanych środków pomniejszają wartość kosztów finansowania zewnętrznego .
Wszelkie pozostałe koszty finansowania zewnętrznego są odnoszone bezpośrednio w rachunek zysków i strat w okresie, w którym zostały poniesione.
3.8. Dotacje rządowe.
Dotacje ujmuje się po uzyskaniu uzasadnionej pewności, że Grupa spełni konieczne warunki i otrzyma takie dotacje. Dotacje pozyskane na nabycie lub wytworzenie przez Grupę aktywów trwałych, ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji rozliczeń międzyokresowych i odnosi w rachunek zysków i strat systematycznie przez przewidywany okres użytkowania ekonomicznego tych aktywów. Dotacje, przeznaczone na kompensatę ponoszonych kosztów, ujmowane są w przychodach, w okresie poniesienia kompensowanych kosztów. Pozostałe dotacje uzyskane jako rekompensata kosztów lub strat już poniesionych lub jako forma bezpośredniego wsparcia finansowego dla Grupy bez ponoszenia przyszłych kosztów ujmowane są w rachunku zysków i strat w okresie, w którym są należne. Zasady właściwe dla rozliczenia dotacji do aktywów trwałych stosuje się także w przypadku transakcji nieodpłatnego otrzymania aktywów trwałych.
3.9. Koszty świadczeń pracowniczych.
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze w tym wpłaty do programów określonych składek, ujmowane są w okresie w którym Grupa otrzymała przedmiotowe świadczenie ze strony pracownika, a w przypadku wypłat z zysku lub premii gdy spełnione zostały następujące warunki:
● na jednostce ciąży obecne prawne lub zwyczajowe oczekiwane zobowiązanie do dokonania wypłat z wyniku zdarzeń przeszłych, oraz
● można dokonać wiarygodnej wyceny tego zobowiązania
Świadczenia po okresie zatrudnienia w formie programów określonych świadczeń ustalane są przy użyciu metody prognozowanych uprawnień jednostkowych, z wyceną aktuarialną przeprowadzaną na każdy dzień bilansowy. Zyski i straty aktuarialne ujmowane są w całości w rachunku zysków i strat. Koszty przeszłego zatrudnienia rozpoznawane są natychmiast w stopniu, w jakim dotyczą świadczeń już nabytych. Spółki nie tworzą rezerwy na płatne nieobecności pracownicze. Wynagrodzenia z tytułu urlopów pracowniczych, zgodnie z przyjętymi w Spółkach zasadami ich rozliczania, nie mają wpływu na wielkość osiągniętego przychodu i wysokość generowanych kosztów.
3.10. Płatności realizowane na bazie akcji.
Płatności na bazie akcji rozliczane w instrumentach kapitałowych na rzecz pracowników i innych osób świadczących podobne usługi wycenia się w wartości godziwej instrumentów kapitałowych na dzień ich przyznania i odnosi w koszty w okresie nabycia uprawnień. Grupa nie realizuje programów, w których występowałaby konieczność szacowania wartości godziwej oraz konieczność weryfikowania wyceny płatności na bazie akcji.
3.11. Opodatkowanie.
Podatek dochodowy obejmuje podatek bieżący do zapłaty oraz podatek odroczony.
3.11.1. Podatek bieżący.
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów w latach następnych oraz pozycji kosztów niestanowiących kosztów obniżających podstawę opodatkowania i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.
3.11.2. Podatek odroczony.
Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości wynikający z różnic pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i pasywów a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania.
Rezerwa na podatek odroczony jest tworzona od wszystkich dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego jest ujmowany w księgach do wysokości w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe, oraz straty podatkowe bądź ulgi podatkowe jakie Grupa może wykorzystać. Pozycja aktywów lub rezerwy na podatek odroczony nie powstaje, jeśli różnica przejściowa powstaje z tytułu pierwotnego ujęcia wartości firmy lub z tytułu pierwotnego ujęcia innego składnika aktywów lub zobowiązania w transakcji, która nie ma wpływu ani na wynik podatkowy ani na wynik księgowy.
Wartość składników aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień bilansowy, a w przypadku gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części następuje jego odpis.
Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub zobowiązanie stanie się wymagalne.
3.11.3. Podatek bieżący i odroczony za bieżący okres obrachunkowy.
Podatek bieżący i odroczony wykazuje się w rachunku zysków i strat, z wyjątkiem przypadku, gdy dotyczy on pozycji uznających lub obciążających bezpośrednio kapitał własny, bo wtedy także podatek jest odnoszony bezpośrednio w kapitał własny (inne całkowite dochody w sprawozdaniu z całkowitych dochodów), lub gdy wynika on z początkowego rozliczenia połączenia jednostek gospodarczych.
3.12. Rzeczowe aktywa trwałe.
Wyceniane są w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonych o skumulowane umorzenie oraz dokonane odpisy aktualizujące ich wartość. Składniki majątku o przewidywanym okresie użytkowania nieprzekraczającym jednego roku są jednorazowo odpisywane w ciężar kosztów w momencie przekazania do użytkowania. Środki trwałe umarzane są głównie według metody liniowej począwszy od miesiąca następnego po miesiącu przyjęcia do eksploatacji w okresie odpowiadającym przewidywanemu okresowi ich ekonomicznej użyteczności. Grupa nie ustala wartości rezydualnej środków trwałych. Środki trwałe w leasingu amortyzowane są przez krótszy z dwóch okresów: szacowany okres użytkowania środka trwałego lub okres leasingu jeżeli brak wystarczającej pewności nabycia prawa własności środka trwałego przed upływem okresu leasingu. Zakupione po zakończeniu leasingu finansowego środki trwałe przyjmowane są do ewidencji wg wartości godziwej, a różnica między ceną zakupu a ustaloną wartością godziwą odnoszona jest na kapitał z aktualizacji. Amortyzacji zaprzestaje się na wcześniejszą z dat: gdy środek trwały zostaje zaklasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży zgodnie z MSSF 5 „Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechana” lub usunięty z ewidencji bilansowej z uwagi na likwidację, sprzedaż, czy też wycofanie z użytkowania. Grunty własne nie podlegają amortyzacji. Grunty w dzierżawie wieczystej traktowane są jak grunty własne.
Poprawność stosowania okresów i stawek amortyzacyjnych przez jednostki jest weryfikowana nie rzadziej niż raz w roku. Przegląd pod kątem utraty wartości środków trwałych dokonywany jest raz w roku oraz zawsze jeżeli zaszły zmiany bądź zaistniały zdarzenia, które mogły spowodować utratę wartości środków trwałych. Odpisy aktualizujące ujmowane są w pozycji rachunku zysków i strat w pozycji pozostałe koszty operacyjne. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z ewidencji ujmowane są w rachunku zysków i strat w okresie, w którym dokonano takiego usunięcia. Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży / likwidacji lub zaprzestania użytkowania pozycji rzeczowych aktywów trwałych określa się jako różnicę między przychodami ze sprzedaży a wartością bilansową tych pozycji i ujmuje się je w rachunku zysków i strat.
3.13. Nieruchomości inwestycyjne.
Za nieruchomości inwestycyjne uznaje się nieruchomości, które traktowane są jako źródło przychodów z czynszów lub / i utrzymywane są w posiadaniu ze względu na spodziewany przyrost ich wartości. Nieruchomości te wycenia się początkowo według kosztu, z uwzględnieniem kosztu transakcji, a następnie w wartości godziwej. Zyski i straty wynikające ze zmian wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych ujmuje się w wynik w okresie, w którym powstały.
Nieruchomości inwestycyjne wyksięgowuje się z bilansu w chwili zbycia lub wycofania z użytkowania, jeżeli podmiot nie spodziewa się osiągnąć dalszych korzyści ekonomicznych z tytułu ich zbycia. Zyski lub straty wynikające z usunięcia nieruchomości z bilansu (obliczone jako różnicę między wpływem ze sprzedaży a wartością bilansową tego składnika) ujmuje się w wynik okresu, w którym nastąpiło usunięcie z bilansu.
3.14. Aktywa niematerialne.
Aktywa niematerialne nabyte w ramach oddzielnej transakcji są wyceniane według ceny nabycia. Wartości niematerialne nabyte w ramach transakcji przejęcia jednostki gospodarczej są wyceniane według wartości godziwej na dzień przejęcia. Wartości niematerialne powstałe na skutek prowadzenia prac rozwojowych, ujmowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej po spełnieniu następujących warunków:
• z technicznego punktu widzenia istnieje możliwość ukończenia składnika wartości niematerialnych, tak aby nadawał się do sprzedaży
lub użytkowania,
• istnieje możliwość udowodnienia zamiaru ukończenia składnika oraz jej użytkowania i sprzedaży,
• składnik będzie zdolny do użytkowania lub sprzedaży,
• znany jest sposób w jaki składnik będzie wytwarzał przyszłe korzyści ekonomiczne,
• zapewnione zostaną środki techniczne oraz finansowe konieczne do ukończenia prac rozwojowych oraz jego użytkowania
i sprzedaży,
• istnieje możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych.
Nakłady poniesione w okresie prowadzenia prac badawczych oraz nakłady nie spełniające w/w warunków ujmowane są jako koszty w rachunku zysków i strat w dacie ich poniesienia. Okres użytkowania wartości niematerialnych zostaje oceniony i uznany za ograniczony lub nieokreślony. Amortyzacji podlegają wartości niematerialne o ograniczonym okresie użytkowania. Stosowane stawki uwzględniają przewidywany okres użyteczności ekonomicznej. Wszystkie Grupy wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania amortyzowane są metodą liniową wg 20% stawki. Koszty amortyzacji są wykazywane w rachunku zysków i strat w pozycji koszt własny sprzedaży, , koszty sprzedaży, koszty ogólnego zarządu .Wartości niematerialne o nieograniczonym okresie użytkowania są corocznie, na dzień kończący rok obrotowy, poddawane weryfikacji pod kątem ewentualnej trwałej utraty wartości. Weryfikacji podlegają również okresy użytkowania, a w razie potrzeby podlegają korekcie od kolejnego roku obrotowego.
3.15. Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych oprócz wartości firmy.
Aktywa niefinansowe nie podlegające amortyzacji poddawane są corocznie testowi na utratę wartości, natomiast aktywa podlegające amortyzacji podlegają testowi jeżeli wystąpią zdarzenia wskazujące na możliwość niezrealizowania ich wartości bilansowej. Jeżeli w wyniku przeprowadzonego testu okaże się, że wartość odzyskiwana danego składnika jest niższa od wartości bilansowej, dokonuje się odpisu aktualizującego w wysokości wykazanej różnicy. Ujmuje się go w ciężar rachunku zysków i strat.
Niefinansowe aktywa trwałe inne niż wartość firmy ,dla których w okresach wcześniejszych dokonano odpisu z tytułu utraty wartości testuje się na każdy dzień bilansowy pod kątem możliwości odwrócenia dokonanego odpisu.
3.16. Zapasy.
Zapasy wycenia się według cen zakupu lub kosztów wytworzenia nie wyższych od ich cen sprzedaży netto na dzień bilansowy.
Poszczególne Grupy zapasów są wyceniane w następujący sposób:
Materiały i towary: cena zakupu,
Produkty w toku: wartość materiałów wydanych do realizacji usług jeżeli nie zniekształca to stanu aktywów oraz wyniku finansowego spółki w przeciwnym wypadku wycena produkcji w toku dokonywana jest wg kosztu wytworzenia.
Rzeczywisty koszt świadczonych usług ustala się w sposób następujący:
1/ Koszty bezpośrednie/materiały, usługi podwykonawców /przyporządkowuje się wprost na podstawie dokumentów źródłowych do kontraktów/kontrahentów/,
2/ koszty działu technicznego nie podlegają aktywowaniu, obciążają koszt wytworzenia świadczonych usług w miesiącu ich poniesienia.
Do kosztów wytworzenia produktu nie zalicza się kosztów:
● nietypowych wielkości (zużycie ponadnormatywne) zmarnowanych materiałów, robocizny oraz innych kosztów produkcyjnych,
● ogólnego zarządu, niezwiązanych z doprowadzeniem produktu do postaci i miejsca, w jakich się znajduje na dzień wyceny,
● magazynowania towarów i materiałów, chyba że poniesienie tych kosztów jest niezbędne,
● sprzedaży produktów.
Rozchód zapasów materiałów jest wyceniany wg rzeczywistych cen zakupu. Stosowana metoda rozchodu to szczegółowa identyfikacja rzeczywistych cen (kosztów) tych składników aktywów, które dotyczą ściśle określonych przedsięwzięć.
Na dzień bilansowy dokonuje się weryfikacji wartości materiałów i towarów. Na materiały i towary, co do których istnieją przesłanki, że nie przyniosą korzyści ekonomicznych dokonuje się odpisu aktualizującego wg poniższych zasad:
● zalegające w magazynie od 1 roku do 2 lat 10% wartości
● zalegające za każdy następny rok pow.2 do 5 lat 20% wartości
● zalegające w magazynie pow. 5 lat 100% wartości
● na materiały stanowiące zabezpieczenie serwisu, po weryfikacji dokonuje się przeceny do ceny nie niższej niż cena sprzedaży, na pozostałe niekwalifikujące się do upłynnienia bądź wykorzystania dokonuje się 100% odpisu.
Skutki dokonania odpisu odnosi się w ciężar rachunku zysków i strat. Wartości materiałów przeznaczonych do wykorzystania w procesie świadczenia usług nie odpisuje się do kwoty niższej od ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, jeżeli oczekuje się, że usługi, do świadczenia których będą wykorzystane, zostaną sprzedane w wysokości ceny nabycia materiałów lub kosztu wytworzenia usługi, w skład którego wliczona jest wartość zużytych materiałów wycenionych wg ceny zakupu, lub też powyżej tych cen.
3.17. Aktywa trwałe przeznaczone do zbycia.
Aktywa trwałe i grupy aktywów są klasyfikowane jako przeznaczone do zbycia, jeżeli wartość bilansowa będzie odzyskana w wyniku transakcji sprzedaży, a nie w wyniku ich dalszego użytkowania. Warunek ten uznaje się za spełniony wyłącznie wówczas, gdy składnik aktywów jest dostępny w swoim obecnym stanie do natychmiastowej sprzedaży, a wystąpienie transakcji sprzedaży jest bardzo prawdopodobne w ciągu roku od momentu zmiany klasyfikacji. Amortyzacji zaprzestaje się z chwilą zaliczenia danego składnika do kategorii przeznaczonych do sprzedaży. Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do zbycia, a także grupy aktywów przeznaczonych do zbycia wyceniane są po niższej z dwóch wartości: wartości bilansowej lub wartości godziwej, pomniejszonych o koszty związane ze sprzedażą.
3.18. Rezerwy.
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków, oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Rezerwy zalicza się odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych, kosztów finansowych lub strat nadzwyczajnych, zależnie od okoliczności, z którymi przyszłe zobowiązania się wiążą.
3.18.1. Umowy rodzące zobowiązania.
Bieżące zobowiązania wynikające z umów rodzących zobowiązania ujmuje się jako rezerwy. Za umowę rodzącą zobowiązania uważa się umowę
zawartą przez Grupę, wymuszającą nieuniknione koszty realizacji zobowiązań umownych, których wartość przekracza wysokość korzyści ekonomicznych przewidywanych w ramach umowy.
3.18.2. Restrukturyzacja.
Rezerwa na koszty restrukturyzacji ujmowana jest tylko wtedy, gdy Grupa opracowała szczegółowy i formalny plan restrukturyzacji i ogłosiła wszystkim zainteresowanym stronom zamiar jego realizacji lub jego główne założenia. Wycena rezerwy restrukturyzacyjnej obejmuje wyłącznie bezpośrednie koszty restrukturyzacji, czyli kwoty niezbędne do przeprowadzenia restrukturyzacji i niezwiązane z bieżącą działalnością podmiotu.
3.18.3. Gwarancje.
Rezerwy na koszty napraw gwarancyjnych ujmowane są w momencie sprzedaży produktów, zgodnie z najlepszym szacunkiem zarządu co do przyszłych kosztów koniecznych do poniesienia przez Grupę w okresie gwarancji.
3.18.4. Zobowiązania warunkowe nabyte w ramach połączenia jednostek gospodarczych.
Zobowiązania warunkowe nabyte w ramach połączenia jednostek gospodarczych wycenia się początkowo w wartości godziwej na dzień nabycia. W kolejnych dniach bilansowych zobowiązania warunkowe wycenia się w wyższej spośród dwóch wartości: tej, którą ujęto by zgodnie z MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe" lub wartości ujętej początkowo pomniejszonej o umorzenie ujęte zgodnie z MSR 18 „Przychody".
3.19. Aktywa finansowe.
3.19.1. Klasyfikacja i wycena aktywów finansowych
Aktywa finansowe będące w posiadaniu Grupy zaliczane są do następujących kategorii:
• aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu
• aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
• aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody.
Klasyfikacja dokonywana jest na moment początkowego ujęcia. O przynależności do danej kategorii decydują:
• model biznesowy w zakresie zarządzania aktywami finansowymi
• wynikające z umowy warunki kontraktowe danego aktywa finansowego
3.19.1.1. Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu
Składnik aktywów finansowych zalicza się do kategorii „Aktywów finansowych wycenianych wg zamortyzowanego kosztu", jeśli spełnione są oba następujące warunki:
• jest on utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy,
• warunki umowy dotyczącej go powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty nominalnej i odsetek od kwoty nominalnej pozostałej do spłaty.
Do kategorii „Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu" Grupa zalicza :
• środki pieniężne i ich ekwiwalenty,
• należności z tytułu dostaw i usług,
• pozostałe należności,
• pozostałe aktywa finansowe
Z wyjątkiem należności z tytułu dostaw i usług , aktywa finansowe są początkowo ujmowane według wartości godziwej powiększonej o bezpośrednio dające się przyporządkować koszty transakcyjne. Należności z tytułu dostaw i usług , które nie mają istotnego komponentu finansowania ustalonego zgodnie z MSSF 15, w początkowym ujęciu wycenia się w ich cenie transakcyjnej (zgodnie z definicją w MSSF 15). Wycena w terminie późniejszym odbywa się według zamortyzowanego kosztu, z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, po pomniejszeniu o ewentualne odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Odsetki naliczane metodą efektywnej stopy procentowej, ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu .
3.19.1.2. Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody
Składnik aktywów finansowych zalicza się do „Aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody", jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:
• jest on utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych,
• warunki umowy dotyczącej go powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty nominalnej i odsetek od kwoty nominalnej pozostałej do spłaty.
„Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody" są początkowo ujmowane według wartości godziwej powiększonej o bezpośrednio dające się przyporządkować koszty transakcyjne.
W okresach późniejszych są również wyceniane w wartości godziwej, a skutki zmiany wartości godziwej są ujmowane w innych całkowitych dochodach i prezentowane w kapitale własnym jako pozostałe kapitały. Wycena dokonywana jest przy zastosowaniu hierarchii wartości godziwej /nota 3.2/. Na dzień wyłączenia aktywa z ksiąg rachunkowych wartość ujętą w kapitale własnym przenosi się do zysku lub straty bieżącego okresu.
3.19.1.3. Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Wszystkie pozostałe aktywa finansowe, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Zysk lub stratę z wyceny inwestycji dłużnych do wartości godziwej ujmuje się w wyniku finansowym i prezentuje w pozycji „Zyski (straty) z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów finansowych"
3.19.2. Utrata wartości aktywów finansowych
Na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje oszacowania oczekiwanych strat kredytowych bez względu , czy wystąpiły przesłanki utraty wartości aktywów finansowych. Jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia. Jeżeli na dzień sprawozdawczy ryzyko kredytowe związane z instrumentem finansowym nie wzrosło znacząco od momentu początkowego ujęcia, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym. Grupa wycenia oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentów finansowych w sposób uwzględniający:
• nieobciążoną i ważoną prawdopodobieństwem kwotę, którą ustala się, oceniając szereg możliwych wyników
• wartość pieniądza w czasie,
• racjonalne i możliwe do udokumentowania informacje, które są dostępne bez nadmiernych kosztów lub starań na dzień sprawozdawczy, dotyczące przeszłych zdarzeń, obecnych warunków i prognoz dotyczących przyszłych warunków gospodarczych
Należności z tytułu dostaw i usług Grupy nie posiadają istotnego komponentu finansowania, dlatego też odpis z tytułu utraty wartości należności handlowych obliczany jest na podstawie oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia instrumentu finansowego. Na potrzeby oszacowania oczekiwanych strat Grupa wykorzystuje matryce odpisów. Odpisy oblicza się dla należności z tytułu dostaw i usług oraz kaucji z tytułu realizowanych umów pogrupowanych wg segmentów działalności tj.:
• segment informatyczny
• segment automatyki budynkowej
• segment usług call center
• segment usług pozostałych
Na koniec każdego roku sprawozdawczego dla każdej z grup określa się współczynnik niewypełnienia zobowiązania , dokonując analizy nieściągalności należności za ostatnie 5 lat.
Współczynnik określany jest dla przedziałów:
• należności terminowe i przeterminowane do 30 dni
• przeterminowane od 30 do 60 dni
• przeterminowane od 60 do 90 dni
• przeterminowane powyżej 90 dni.
Kwotę oczekiwanych strat kredytowych na dzień bilansowy stanowi iloczyn wartości należności na dzień bilansowy z poszczególnych przedziałów wiekowych i współczynnika prawdopodobieństwa niewypełnienia zobowiązania. Kwota odpisu Grupa ujmuje w sprawozdaniu z całkowitych dochodów jako zysk lub stratę z tytułu utraty wartości należności w pozycji „Utrata wartości instrumentów finansowych”.
Kwotę odpisu na oczekiwane straty kredytowe z tytułu aktywów finansowych ujętych w kategorii „Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu" ujmuje się jako pomniejszenie wartości księgowej brutto składnika aktywów finansowych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Kwotę odpisu na oczekiwane straty kredytowe z tytułu aktywów finansowych ujętych w kategorii „Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody" ujmuje się w innych całkowitych dochodach i nie obniża on wartości księgowej składnika aktywów finansowych.
3.20. Instrumenty pochodne.
3.20.1. Wbudowane instrumenty pochodne.
Instrumenty pochodne, w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem związanym ze zmianami stóp procentowych i kursów wymiany walut, to przede wszystkim kontrakty walutowe typu forward oraz kontrakty na zamianę stóp procentowych (swapy procentowe).
3.20.2. Rachunkowość zabezpieczeń.
Prowadzenie działalności bez względu na jej zakres jak i branżę narażone jest na ryzyko. Zrozumienie oraz zidentyfikowanie rodzajów ryzyk, na które narażone są spółki Grupy pozwala na ograniczenie niekorzystnego wpływu poszczególnych zagrożeń. Zarządzanie ryzykiem obejmuje identyfikację, pomiar oraz metody postępowania z następującymi rodzajami zagrożeń:
• ryzyko rynkowe /ryzyko kursu walut, stóp procentowych/,
• ryzyko kredytowe,
• ryzyko płynności.
Instrumenty pochodne, w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem związanym ze zmianami stóp procentowych i kursów wymiany walut, to przede wszystkim kontrakty walutowe typu forward oraz kontrakty na zamianę stóp procentowych (swapy procentowe).
3.20.3. Zabezpieczenie ryzyka rynkowego.
Ekspozycja Grupy na ryzyka rynkowe jest bardzo ograniczona. Grupa nie zaciąga kredytów w walutach obcych. Przy dokonywaniu płatności walutowych na rzecz dostawców wykorzystuje się możliwość negocjacji kursów z bankiem realizującym płatności, co umożliwia niwelowanie niekorzystnego wpływu ewentualnego wzrostu kursu. Zaciągnięcie kredytów oprocentowanych według zmiennej stopy stanowi ekspozycję na ryzyko stóp procentowych. Grupa analizuje ekspozycję na ryzyko walutowe przyjmując 10% wahania kursów walut, a w przypadku ryzyka stóp procentowych analizy wrażliwości dokonuje się przy założeniu wzrostu o 50 punktów bazowych.
3.20.4. Zabezpieczenie ryzyka kredytowego.
Ryzyko kredytowe oznacza, że kontrahenci nie dopełnią swojego obowiązku terminowego realizowania zobowiązań umownych. Dla zabezpieczenia się przed tym typem zagrożenia grupa prowadzi bardzo restrykcyjną politykę windykacyjną. Monitoruje stałych kontrahentów, oceniając ich kondycję finansową. Dla nowych kontrahentów sprzedaż dokonywana jest na podstawie przedpłat a podstawowym terminem płatności jest 14 dni. Miesięczny okres zwłoki skutkuje skierowaniem sprawy do sądu celem przyspieszenia spłaty należności przez nierzetelnego kontrahenta. Wzrost wartości należności przeterminowanych, a zwłaszcza nieściągalnych, znacznie podnosi zagrożenie ryzykiem utraty płynności przez Grupę.
3.20.5. Zabezpieczenia ryzyka płynności.
Ryzyko płynności oznacza, że jednostka może napotkać trudności w wywiązywaniu się ze zobowiązań finansowych. Przyczyny takiej sytuacji mogą być różnorodne. Grupa narażona jest na utratę płynności rozumianej jako zdolność do bieżącego regulowania swoich zobowiązań w przypadku, gdy dłużnicy zaprzestaną terminowo regulować swoje zobowiązania wobec Grupy. Ponadto wzrost poziomu finansowania zewnętrznego podnosi ryzyko utraty płynności. Pojawienie się kłopotów z utrzymaniem płynności jak również zmienność wyniku finansowego może spowodować ograniczenie dostępu do zewnętrznych źródeł finansowania działalności w postaci kredytów i pożyczek. Na dzień bilansowy 31.12.2021 roku spółka nie korzystała z finansowych instrumentów zabezpieczających. Zdaniem Zarządu działania zmierzające do zabezpieczenia się przed ryzykiem rynkowym i kredytowym były wystarczające dla zabezpieczenia Grupy przed ryzykiem utraty płynności.
4.1. Wpływ pandemii wirusa SARS-COV 2
Od marca 2020 cały świat zmaga się z pandemią wywołaną wirusem SARS-COV 2. Mimo, że Spółka w przeważającej większości nie działa
w branżach bezpośrednio dotkniętych pandemią niemniej jednak w roku 2021 odczuła niekorzystny wpływ na prowadzoną działalność co bezpośrednio przełożyło się na wyniki spółki. Szczególnie odczuwalny był spadek zleceń w obszarze IT w I oraz II kwartale 2021 co przełożyło się na niższe przychody. Ożywienie gospodarcze było zauważalne dopiero w kwartałach II i IV ubiegłego roku. Niepewność związana
z pandemią przełożyła się również na zakres założeń jakie należało uwzględnić przy sporządzaniu sprawozdań finansowych. Zgodnie
z rekomendacjami Spółka zweryfikowała dotychczas stosowane założenia przy osądach , szacunkach oraz założenia stosowanych zasad rachunkowości. Do najważniejszych należą:
kluczowe założenia przeprowadzonych testów pod kątem utraty wartości udziałów w jednostkach zależnych. Nie zidentyfikowano konieczności ujęcia odpisów ,
szacunki dotyczące okresów ekonomicznej użyteczności i stawek amortyzacyjnych rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych. Dokonano przeklasyfikowania z rzeczowych aktywów trwałych na Aktywa przeznaczone do sprzedaży środek trwały o wartości 951 tys. zł /Nota 12/
założenia dotyczące odpisów na zapasy- uznano, że stosowanie dotychczasowych zasad w należyty sposób odzwierciedlają ekonomiczną użyteczność posiadanych zapasów.
założenia wyceny oczekiwanych strat kredytowych, dotychczasowe bardzo ostrożne założenia w ocenie Zarządu prawidłowo zabezpieczają Spółkę.
Na dzień sporządzania niniejszego sprawozdania Polska i świat nadal zmaga się z pandemią koronawirusa. Zarząd spółki na bieżąco monitoruje rozwój sytuacji epidemiologicznej zarówno w kraju jak i na świecie oraz analizuje jej wpływ na sytuację spółki. W związku
z nową trwającą od roku sytuacją gospodarczą w kraju, Spółka zidentyfikowała szereg zagrożeń operacyjnych i finansowych W ocenie Zarządu do najważniejszych należą:
• choroba / kwarantanna pracowników
• skutki psychologiczne wywołane izolacją
• przerwanie łańcucha dostaw
• mniejsza ilość zleceń
• wstrzymanie obecnie prowadzonych inwestycji/projektów
• mniejsza liczba składanych ofert
• zatory płatnicze
4.2. Profesjonalny osądy w rachunkowości
Przy stosowaniu polityki rachunkowości Grupy Kapitałowej Unima2000 zastosowano swój profesjonalny osąd. Wyjątek stanowią obszary wymagające dokonania oszacowania i założeń.
4.2.1. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmowane są między innymi w odniesieniu do dokonanych odpisów aktualizujących majątku, rezerw itp. Aktyw ten jest obarczony ryzykiem co do przekształcenia się przejściowej różnicy w trwałą . Na dzień 31.12.2021 nie zdecydowano się na aktywowanie odpisu na wartość firmy w kwocie 203 tys. zł. Przeanalizowano zasadność utrzymania aktywa na stratę podatkową . Zgodnie z przepisami Grupa ma 5 lat na rozliczenie tego aktywa. Na dzień 31 grudnia 2021 nie zdecydowano się na aktywowanie straty podatkowej w kwocie 72 tys. zł
4.3. Niepewność szacunków.
4.3.1. Możliwość odzyskania wartości niematerialnych wytwarzanych w zakresie własnym.
Koszty rozwoju są kapitalizowane zgodnie z zasadami rachunkowości. Ustalenie kwot podlegających kapitalizacji wymaga przyjęcia przez kierownictwo pewnych założeń dotyczących prognozowanego zwrotu z aktywów oraz stopy dyskontowej, które będą stosowane przez prognozowany okres. Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa nie wykazuje nie rozliczonych nakładów na prace rozwojowe.
4.3.2. Utrata wartości firmy.
Analiza wartości firmy pod katem trwałej utraty wartości, wymaga oszacowania wartości użytkowej wszystkich ośrodków generujących przepływy pieniężne, do których wartość firmy została przypisana. W tym celu , zarząd musi oszacować przyszłe przepływy pieniężne przypadające na daną jednostkę i ustalić właściwą stopę dyskonta, konieczną do obliczenia wartości bieżącej tych przepływów. Szczegółowe informacje dotyczące testu na trwałą utratę wartości przedstawiono w nocie 17.
4.3.3. Świadczenia emerytalne oraz inne świadczenia pracownicze po ustaniu zatrudnienia.
Koszt świadczeń emerytalnych oraz innych po ustaniu zatrudnienia ustalany jest przy zastosowaniu technik aktuarialnych. Wycena wymaga przyjęcia założenia co do np. planowanego wzrostu wynagrodzeń, stopy dyskonta, wskaźnika umieralności. Z uwagi na długoterminowy charakter wyceny świadczeń obarczone są one dużym ryzykiem. Wiele koniecznych założeń w dłuższej perspektywie zależy od czynników zewnętrznych takich jak wzrost gospodarczy, wysokość stóp procentowych i Grupa przy dokonywaniu założeń i oszacowań nie ma na nie wpływu. Na dzień 31.12.2021 przyjęto założenia i wyliczenia profesjonalnego aktuariusza.
4.3.4. Okresy użytkowania ekonomicznego rzeczowego majątku trwałego.
Na koniec każdego rocznego okresu sprawozdawczego Grupa dokonuje weryfikacji przewidywanych okresów użytkowania ekonomicznego składników rzeczowych aktywów trwałych. W bieżącym roku obrotowym Zarząd nie podjął decyzji o wydłużeniu okresu ekonomicznej użyteczności, maszyn i urządzeń, uznając dotychczasowy za wystarczający . W roku zakończonym 31 grudnia 2021 zastosowano następujące stawki amortyzacyjne:
• Budynki 2,5%-5%
• obiekty inżynierii lądowej 10,0%-20%
• urządzenia techniczne i maszyny (z wyłączeniem sprzętu komputerowego) 7,0%-20,0%
• sprzęt komputerowy 20,0%-30,0%
• środki transportu 10,0%-20,0%
• inwestycje w obcych środkach trwałych 10,0%
• inne - stawka amortyzacyjna ustalana jest indywidualnie
4.3.5. Wycena w wartości godziwej .
Do wyceny w wartości godziwej wykorzystuje się dane rynkowe w zakresie jakim jest to możliwe. W przypadku braku możliwości zastosowania Poziomu 1 zleca się wycenę profesjonalnym zewnętrznym rzeczoznawcom. Informacje dotyczące wycen prezentowane są w Notach nr 15,16,39
4.3.6. Wycena poziomu realizacji umów z klientami .
W ramach kategorii automatyka budynkowa Grupa uzyskuje przychody głównie poprzez realizację zobowiązania do wykonania świadczenia w miarę upływu czasu. Do określenia stopnia spełnienia zobowiązania Grupa wykorzystuje metody oparte na nakładach. Oszacowanie zaawansowania obarczone jest ryzykiem wynikającym z braku pewności prawidłowego i kompletnego określenia planowanych nakładów. Ponadto wycena uzależniona jest od reakcji na zmiany planowanych nakładów w trakcie realizacji umowy.
4.3.7. Utrata wartości zapasów
Przyjęty model szacowania wartości odpisów aktualizujących zapasy obarczony jest ryzykiem przeszacowania lub niedoszacowania odpisu co ma bezpośrednie przełożenie na zysk operacyjny Grupy.
4.3.8. Wycena oczekiwanych strat kredytowych .
Implementacja MSSF 9 z dniem 1.01.2018 rozszerza katalog obszarów objętych szacunkami oraz wymagających znaczących osadów o wycenę oczekiwanych strat kredytowych w odniesieniu do należności handlowych. Do szacowania strat Grupa wykorzystuje dane historyczne . Opis metodologii oraz wynik prezentuje nota 39.Poniżej zaprezentowano zastosowane wskaźniki oczekiwanych strat kredytowych dla poszczególnych kategorii należności handlowych
|
Obliczenie wskaźników dla poszczególnych kategorii należności na dzień 31.12.2021 |
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Należności - usługi automatyki budynkowej |
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bieżące 0-30 dni |
30-60 dni |
60-90 dni |
powyżej 90 dni |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wskaźnik niewypełnienia zobowiązania |
|
0,25% |
7626% |
364,42% |
45,99% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Należności -usługi teleinformatyczne i informatyczne |
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bieżące 0-30 dni |
30-60 dni |
60-90 dni |
powyżej 90 dni |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wskaźnik niewypełnienia zobowiązania |
|
0,00% |
5,00% |
25,% |
50,00% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Należności -usługi call center |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bieżące 0-30 dni |
30-60 dni |
60-90 dni |
powyżej 90 dni |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wskaźnik niewypełnienia zobowiązania |
|
0,00% |
10,00% |
15,00% |
30,00% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Należności -usługi pozostałe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bieżące 0-30 dni |
30-60 dni |
60-90 dni |
powyżej 90 dni |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wskaźnik niewypełnienia zobowiązania |
|
0,01% |
1,42% |
22,31% |
16,67% |
|
|
|
|
|
|
|
5.1. Przychody ze sprzedaży
W roku zakończonym 31 grudnia 2021 przychody z tyt. realizacji umów z klientami wg kategorii prezentują się następująco:
|
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Przychody ze sprzedaży projektów informatycznych |
|
8 563 |
6 935 |
|
Przychody ze sprzedaży automatyki budynkowej |
|
17 350 |
24 212 |
|
Przychody ze sprzedaży usług call /contact center |
|
7 110 |
8 005 |
|
Przychody ze sprzedaży pozostałej |
|
744 |
172 |
|
|
|
33 767 |
39 324 |
5.2. Aktywa i zobowiązania z tyt. umów z klientami
|
Stan na 31.12.2021 |
Teleinformatyka i Informatyka |
Automatyka budynkowa |
Call/Contact Center |
Pozostałe |
Razem |
|
zobowiązania z tyt. umów z klientami |
862 |
557 |
|
8 |
1 427 |
|
aktywa z tyt. umów z klientami |
148 |
3 523 |
|
0 |
3 671 |
|
Usługi serwisowe dla klientów |
148 |
|
|
|
148 |
|
Wycena kontraktów |
|
3 523 |
|
0 |
3 523 |
|
Stan na 31.12.2020 |
Teleinformatyka i Informatyka (IT) |
Automatyka budynkowa |
Call/Contact Center |
Pozostałe |
Razem |
|
Zobowiązania z tyt. umów z klientami |
275 |
69 |
|
102 |
446 |
|
Aktywa z tyt. umów z klientami |
94 |
2 159 |
0 |
0 |
2 253 |
|
Usługi serwisowe dla klientów |
94 |
|
|
|
94 |
|
Wycena kontraktów |
|
2 159 |
0 |
0 |
2 159 |
Zobowiązania z tyt. umów z klientami z kategorii IT zostaną ujęte w przychodach w okresie do 12 miesięcy od daty bilansowej. Zobowiązania z kategorii Automatyka budynkowa ujmowane będą w przychodach sukcesywnie wraz z postępem realizacji umów.
Aktywa z tytułu umów z klientami z kategorii IT dotyczą kosztów usług serwisowych , realizowane będą liniowo w okresie do 12 miesięcy od daty bilansowej. Aktywa z kategorii Automatyka budynkowa określają poziom zaawansowania umów i będą rozliczane wraz z postępem realizacji umów.
6.1. Produkty i usługi, z których segmenty sprawozdawcze czerpią swoje przychody.
Podstawowym czynnikiem podziału na segmenty operacyjne w grupie kapitałowej Unima 2000 był podział na rodzaje działalności realizujące przychody przy uwzględnieniu progów ilościowych. Kryterium wyodrębnienia poszczególnych segmentów oparto o różnice między produktami i usługami. Podstawowym profilem działalności Grupy Kapitałowej jest realizacja projektów teleinformatycznych. Dokonano bardziej szczegółowego podziału tego segmentu. Segment usług serwisowych jako ściśle związany z realizacją projektów informatycznych został włączony do segmentu telekomunikacja i informatyka. Segment „Sprzedaż towarów” został włączony do poszczególnych segmentów głównych , sprzedaż materiałów nie związana bezpośrednio z segmentami głównymi została włączona do segmentu „Pozostałe” . Wyodrębniono następujące segmenty :
• Segment „Telekomunikacja i informatyka „ / IT/
• Segment „Automatyka budynkowa”
• Segment „Call/Contact Center”
• Segment „Pozostałe”
Grupa kapitałowa Unima 2000 w niniejszym sprawozdaniu prezentuje przychody ze sprzedaży, koszty oraz marżę brutto w podziale na wyżej wymienione segmenty operacyjne Dokonany podział jest spójny ze sprawozdawczością wewnętrzną, dostarczaną głównemu decydentowi. W ramach segmentu telekomunikacja i informatyka Grupa proponuje miedzy innymi : telefonię IP, systemy call i contact center, systemy rejestracji i archiwizacji rozmów i danych, systemy zarządzania obiegiem informacji, integracja aplikacji wsparcia sprzedaży, aplikacje i systemy monitoringowe oparte o GPS oraz wiele innych rozwiązań informatycznych zgodnie z oczekiwaniami klientów. Ponadto w ramach tego segmentu prowadzone są profesjonalne usługi konsultingowe i opieka posprzedażna, zaawansowane usługi utrzymaniowe, szkolenia dla użytkowników i administratorów systemów, audyty oraz kompleksowe wdrożenia. Podstawowymi produktami w zakresie automatyki budynkowej są : monitoring wizyjny CCTV, systemy zarządzania budynkiem, okablowanie strukturalne, systemy kontroli dostępu, systemy sygnalizacji pożaru. Ponadto w ramach segmentu Call/Contact Center świadczone są profesjonalne usługi w zakresie outsourcingu usług call i contact center: telemarketing, telesprzedaż, infolinia, helpdesk. Źródłem przychodu dla wszystkich pozostałych segmentów są usługi świadczone przez grupę w ramach zakresu działalności poszczególnych spółek jednak nie dotyczące podstawowych źródeł przychodu są to np. usługi reklamowe, prowadzenia ksiąg rachunkowych, usługi projektowe, organizowanie konferencji i szkoleń. Grupa kapitałowa Unima 2000 w niniejszym sprawozdaniu prezentuje przychody ze sprzedaży, koszty oraz marżę brutto w podziale na wyżej wymienione segmenty operacyjne.
6.2. Przychody, koszty i wyniki segmentów.
|
Wynik finansowy segmentów branżowych za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
Grupa UNIMA2000 |
||||
|
projekty informatyczne |
automatyka budynkowa |
Call/Contact Center |
pozostałe |
Razem |
|
|
Przychody ogółem |
8 563 |
17 350 |
7 110 |
744 |
33 767 |
|
Sprzedaż na zewnątrz |
8 563 |
17 350 |
7 110 |
744 |
33 767 |
|
Sprzedaż między segmentami |
|
|
|
|
0 |
|
Koszty ogółem |
5 527 |
17 760 |
6 557 |
561 |
30 405 |
|
Koszty na zewnątrz |
5 527 |
17 760 |
6557 |
561 |
30 405 |
|
Koszty między segmentami |
|
|
|
|
0 |
|
Wynik segmentu |
3 036 |
-410 |
553 |
183 |
3 362 |
|
Koszty nieprzypisane |
|
|
|
|
4 710 |
|
Zysk (strata) netto na działalności zaniechanej |
|
|
|
|
|
|
Zysk z działalności operacyjnej |
|
|
|
|
-1 348 |
|
Odpis na wartość firmy |
|
|
|
|
|
|
Przychody finansowe |
|
|
|
|
28 |
|
Koszty finansowe |
|
|
|
|
85 |
|
Zysk/strata na sprzedaży udziałów |
|
|
|
|
|
|
Dochód z inwestycji w jednostkach stowarzysz. |
|
|
|
|
|
|
Objęcie kontroli nad jednostką zależną |
|
|
|
|
|
|
Zysk przed opodatkowaniem |
|
|
|
|
-1 405 |
|
Podatek dochodowy |
|
|
|
|
-663 |
|
Udziały mniejszości |
|
|
|
|
|
|
Zysk netto |
|
|
|
|
-742 |
|
Wynik finansowy segmentów branżowych za okres od 01.01.2020 do 31.12.2020 |
Grupa UNIMA2000 |
||||
|
projekty informatyczne |
automatyka budynkowa |
Call/Contact Center |
pozostałe |
Razem |
|
|
Przychody ogółem |
6 935 |
24 212 |
8 005 |
172 |
39 324 |
|
Sprzedaż na zewnątrz |
6 935 |
24 212 |
8 005 |
172 |
39 324 |
|
Sprzedaż między segmentami |
|
|
|
|
0 |
|
Koszty ogółem |
4 694 |
20 960 |
7 635 |
487 |
33 776 |
|
Koszty na zewnątrz |
4 694 |
20 960 |
7 635 |
487 |
33 776 |
|
Koszty między segmentami |
|
|
|
|
0 |
|
Wynik segmentu |
2 241 |
3 252 |
370 |
-315 |
5 548 |
|
Koszty nieprzypisane |
|
|
|
|
6 195 |
|
Zysk (strata) netto na działalności zaniechanej |
|
|
|
|
|
|
Zysk z działalności operacyjnej |
|
|
|
|
-647 |
|
Odpis na wartość firmy |
|
|
|
|
|
|
Przychody finansowe |
|
|
|
|
59 |
|
Koszty finansowe |
|
|
|
|
185 |
|
Zysk/strata na sprzedaży udziałów |
|
|
|
|
|
|
Dochód z inwestycji w jednostkach stowarzysz. |
|
|
|
|
|
|
Objęcie kontroli nad jednostką zależną |
|
|
|
|
|
|
Zysk przed opodatkowaniem |
|
|
|
|
-773 |
|
Podatek dochodowy |
|
|
|
|
55 |
|
Udziały mniejszości |
|
|
|
|
|
|
Zysk netto |
|
|
|
|
-828 |
6.3. Aktywa i zobowiązania segmentów.
Grupa nie prezentuje aktywów i pasywów bilansu w podziale na segmenty z uwagi na to, że część środków trwałych jest wykorzystywana wspólnie w różnych segmentach, ponadto brak możliwości przypisania zapasów materiałów do poszczególnych segmentów oraz niemożliwe jest przypisanie do segmentów zobowiązań z tytułu dostaw, robót i usług.
6.4. Pozostałe informacje o segmentach.
Wycena prezentowanych kwot przypisanych do poszczególnych segmentów nie odbiega od wyceny przyjętej dla potrzeb sporządzenia sprawozdania finansowego. Brak różnic między wyceną dla celów prezentacji danych segmentów a wyceną dla celów sporządzenia sprawozdania finansowego Grupy jako całości.
6.5. Informacje geograficzne.
W Grupie Kapitałowej UNIMA2000 informacje dotyczące obszarów geograficznych oparte są o kryterium lokalizacji klientów. Grupa wyodrębniła następujące lokalizacje geograficzne:
Kraj – obejmujący sprzedaż na terenie kraju;
Eksport – sprzedaż poza granice Unii Europejskiej,
Unia – sprzedaż do krajów Unii Europejskiej.
Grupa utrzymuje swoje aktywa jedynie w kraju. Dlatego też wartość aktywów trwałych innych niż instrumenty finansowe, aktywa z tytułu podatku odroczonego wykazane w bilansie skonsolidowanym zaliczane są do lokalizacji Kraj.
|
Segmenty geograficzne |
|
|
|
|
|
dane za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
Kraj |
Unia |
Eksport |
Razem |
|
Przychody ogółem |
33 341 |
361 |
65 |
33 767 |
|
Sprzedaż na zewnątrz |
33 341 |
361 |
65 |
33 767 |
|
Przychody z działalności zaniechanej |
|
|
|
|
|
Sprzedaż między segmentami |
|
|
|
|
|
Rzeczowe Aktywa trwałe |
4 399 |
|
|
|
|
Aktywa na podatek odroczony |
1 897 |
|
|
|
|
Segmenty geograficzne |
|
|
|
|
|
dane za okres od 01.01.2020 do 31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
Kraj |
Unia |
Eksport |
Razem |
|
Przychody ogółem |
39 302 |
22 |
0 |
39 324 |
|
Sprzedaż na zewnątrz |
39 302 |
22 |
0 |
39 324 |
|
Przychody z działalności zaniechanej |
|
|
|
|
|
Sprzedaż między segmentami |
|
|
|
|
|
Rzeczowe Aktywa trwałe |
5 005 |
|
|
|
|
Aktywa na podatek odroczony |
1 070 |
|
|
|
6.6. Informacje o wiodących klientach.
Klientami Grupy są głównie przedstawiciele sektora przemysłowego , budowlanego oraz finansowego w tym głównymi branżami są bankowość i ubezpieczenia. Przychody Grupy w sposób ciągły nie są uzależnione od jednego klienta czy też od kilku stałych klientów. W okresie zakończonym 31.12.2021 roku przychody przekraczających 10% łącznych przychodów, od jednego klienta wyniosły łącznie 7 505 tys. zł. ( w 2020 roku 12 762 tys. zł).
|
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Przychody odsetkowe |
|
|
|
|
Lokaty bankowe |
|
|
5 |
|
Odsetki od należności leasingowych |
|
17 |
20 |
|
Pożyczki i należności |
|
3 |
5 |
|
|
|
20 |
30 |
|
Zysk ze zbycia inwestycji |
|
|
|
|
Zysk z wyceny wartości inwestycji
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pozostałe |
|
|
|
|
Cesja wierzytelności |
|
0 |
0 |
|
Storno wycen bilansowych |
|
8 |
28 |
|
Różnice kursowe |
|
|
|
|
Inne zagregowane pozycje nieistotne |
|
|
1 |
|
|
|
8 |
29 |
|
Razem |
|
28 |
59 |
|
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Koszty odsetkowe |
|
|
|
|
Odsetki od kredytów |
|
23 |
30 |
|
Odsetki od zobowiązań leasingowych |
|
11 |
47 |
|
Pozostałe koszty odsetkowe |
|
3 |
3 |
|
|
|
37 |
80 |
|
Strata ze zbycia inwestycji |
|
|
|
|
Aktualizacja wartości inwestycji |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pozostałe koszty finansowe |
|
|
|
|
Koszty gwarancji |
|
14 |
27 |
|
Koszty kredytów inne niż odsetki |
|
34 |
50 |
|
Odpis aktualizujący należności odsetkowe |
|
|
|
|
Wycena aktywów finansowych |
|
|
5 |
|
Różnice kursowe |
|
|
22 |
|
Inne zagregowane pozycje nieistotne |
|
|
1 |
|
|
|
48 |
105 |
|
Razem |
|
85 |
185 |
9.1. Pozostałe przychody operacyjne
|
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Zysk ze zbycia aktywów |
|
|
|
|
Zyski ze sprzedaży majątku trwałego |
|
42 |
82 |
|
Zyski ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych |
|
|
|
|
|
|
42 |
82 |
|
Rozwiązanie odpisów aktualizujących |
|
|
|
|
Zapasy |
|
258 |
71 |
|
Należności |
|
111 |
34 |
|
Pozostałe |
|
|
|
|
|
|
369 |
105 |
|
|
|
|
|
|
Dotacje |
|
|
678 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pozostałe przychody operacyjne |
|
|
|
|
Zwrot kosztów sądowych |
|
7 |
10 |
|
Odszkodowania |
|
40 |
14 |
|
Zobowiązania przedawnione |
|
11 |
|
|
Wykorzystanie rezerw pozostałych |
|
46 |
|
|
Rozwiązanie rezerw pozostałych |
|
35 |
310 |
|
Potrącenia z wynagrodzeń |
|
111 |
151 |
|
Roczna korekta VAT |
|
|
|
|
Korekty stawek amortyzacyjnych |
|
|
|
|
Korekta amortyzacji lat ubiegłych |
|
|
46 |
|
Rozliczenie inwentaryzacji |
|
|
|
|
zwolnienie z opłacania składek |
|
243 |
107 |
|
Rozliczenie umów leasingowych |
|
2 |
21 |
|
Korekty kosztów lat ubiegłych |
|
|
76 |
|
Umorzenie subwencji PFR |
|
1 214 |
|
|
Wycena należności długoterminowych |
|
20 |
|
|
Inne zagregowane pozycje nieistotne |
|
61 |
19 |
|
|
|
1 790 |
754 |
|
|
|
|
|
|
Przychody operacyjne, razem |
|
2 201 |
1619 |
9.2. Pozostałe koszty operacyjne
|
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Strata ze zbycia aktywów |
|
|
|
|
Strata ze sprzedaży majątku trwałego |
|
|
|
|
Strata ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Utworzone odpisy |
|
|
|
|
Wartość firmy |
|
|
|
|
Rzeczowy majątek trwały |
|
|
|
|
Zapasy |
|
196 |
76 |
|
Oczekiwane straty kredytowe |
|
149 |
271 |
|
|
|
345 |
347 |
|
Pozostałe koszty operacyjne |
|
|
|
|
Szkody komunikacyjne |
|
29 |
11 |
|
Opłaty sądowe |
|
|
8 |
|
Rezerwy pozostałe |
|
124 |
121 |
|
Kary , odszkodowania, szkody |
|
11 |
25 |
|
Koszty objęte w latach ubiegłych rezerwami |
|
|
|
|
Amortyzacja rozliczona dotacją |
|
|
|
|
Korekty kosztów lat ubiegłych |
|
|
48 |
|
Rozliczenie inwentaryzacji |
|
|
1 |
|
Rozliczenie umów leasingowych |
|
49 |
7 |
|
Wycena należności długoterminowych |
|
42 |
26 |
|
Złomowanie materiałów |
|
209 |
318 |
|
Inne zagregowane pozycje nieistotne |
|
33 |
18 |
|
|
|
497 |
583 |
10.1. Podatek dochodowy ujęty w wyniku
|
|
|
|
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Bieżący podatek dochodowy |
|
|
|
Bieżące obciążenie podatkowe |
155 |
65 |
|
Korekty wykazane w bieżącym roku w odniesieniu do podatku z lat ubiegłych |
|
6 |
|
|
|
|
|
|
155 |
71 |
|
Odroczony podatek dochodowy |
|
|
|
Podatek odroczony powstały w ciągu okresu sprawozdawczego |
-818 |
-16 |
|
Podatek odroczony przeniesiony z kapitału na wynik |
|
|
|
|
-663 |
55 |
|
|
|
|
|
Podatek dochodowy ujęty w wyniku roku bieżącego z działalności kontynuowanej |
-663 |
55 |
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie obowiązujących przepisów podatkowych. Zastosowanie tych przepisów różnicuje zysk (stratę) podatkową od księgowego zysku (straty) netto, w związku z wyłączeniem przychodów niepodlegających opodatkowaniu i kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym. W roku 2021 stawka podatku dochodowego wynosiła 19%. W zakresie podatku dochodowego, Grupa podlegała przepisom ogólnym. Nie stanowiła podatkowej Grupy kapitałowej, jak również nie prowadziła działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Rok podatkowy jak i bilansowy pokrywają się z rokiem kalendarzowym. Przy założeniu braku różnic między zyskiem księgowym, a podatkowym obciążenia podatkowe bieżące kształtowałyby się następująco:
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
podatek wg skali 19% od zysku brutto księgowego |
0 |
|
|
podatek wg skali 19% od podstawy obliczonej zgodnie z obowiązującymi przepisami |
155 |
65 |
|
Różnica |
-155 |
-65 |
Różnice między wynikiem brutto a podstawą opodatkowania prezentują się następująco:
|
` |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Zysk (strata) brutto |
-1 405 |
-773 |
|
Różnice pomiędzy zyskiem (stratą) brutto a podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym |
|
|
|
- włączenia do przychodów podatkowych, |
1 702 |
427 |
|
- wyłączenia z przychodów podatkowych, |
-3 893 |
-3844 |
|
- korekty kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodu, |
2 757 |
2 937 |
|
|
566 |
-480 |
|
Ujemne podstawy spółek konsolidowanych |
1 505 |
1534 |
|
Korekty konsolidacyjne z zysku brutto |
148 |
62 |
|
Dochód do opodatkowania |
814 |
343 |
|
Odliczenia od dochodu -straty z lat ubiegłych, dochody wolne od podatku |
|
|
|
Podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym |
814 |
343 |
|
Podatek dochodowy według stawki 19 % |
155 |
65 |
|
Zwiększenia, zaniechania, zwolnienia, odliczenia i obniżki podatku |
|
|
|
Podatek bieżący |
155 |
65 |
10.2. Podatek dochodowy ujęty bezpośrednio w kapitale własnym
W roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2021 ani w okresach porównywalnych nie miały miejsca operacje gospodarcze, z których podatek dochodowy ujmowany by był bezpośrednio w kapitałach własnych.
10.3. Podatek dochodowy ujęty w pozostałych całkowitych dochodach
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Podatek bieżący |
|
|
|
|
|
|
|
Podatek odroczony |
|
|
|
Wycena środków trwałych pow. ceny zakupu |
|
|
|
Przeniesienie na wyniki skutków wyceny środków trwałych |
-5 |
-9 |
|
|
|
|
|
Podatek dochodowy ujęty w pozostałych całkowitych dochodach |
-5 |
-9 |
10.4. Bieżące aktywa i zobowiązania podatkowe.
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
Bieżące aktywa podatkowe |
|
|
|
Należny zwrot podatku |
97 |
188 |
|
Inne |
|
|
|
|
97 |
188 |
|
|
|
|
|
Bieżące zobowiązania podatkowe |
|
|
|
Podatek dochodowy do zapłaty |
38 |
0 |
|
Inne |
|
|
|
|
38 |
0 |
10.5. Saldo podatku odroczonego.
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|||||
|
|
|
|
|||||
|
Aktywa z tytułu odroczonego podatku |
1 897 |
1 070 |
|||||
|
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku |
-888 |
-885 |
|||||
|
|
-1 009 |
-185 |
|||||
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
Rezerwa na podatek |
BO na 01.01.2021 |
Zwiększenia |
Zmniejszenia |
BZ na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Naliczone odsetki od należności |
0 |
0 |
|
0 |
|
Dodatnie różnice kursowe |
0 |
|
|
0 |
|
Wycena umów z klientami |
402 |
670 |
402 |
670 |
|
Różnica w wartości bilansowej i podatkowej majątku |
478 |
|
260 |
218 |
|
Podatek odniesiony na wynik |
880 |
670 |
662 |
888 |
|
Podatek ujęty w całkowitych dochodach |
5 |
|
5 |
0 |
|
Razem rezerwa na podatek |
885 |
670 |
667 |
888 |
|
Aktywa na podatek |
BO na 01.01.2021 |
Zwiększenia |
Zmniejszenia |
BZ na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Oczekiwane straty kredytowe |
18 |
|
18 |
0 |
|
Utrata wartości firmy |
20 |
|
|
20 |
|
Wycena aktywów finansowych |
19 |
4 |
1 |
22 |
|
Rezerwy na świadczenia pracownicze |
16 |
3 |
9 |
10 |
|
Wynagrodzenia i ZUS |
162 |
144 |
162 |
144 |
|
Nieopłacone zobowiązania |
0 |
|
|
0 |
|
Naliczone odsetki od zobowiązań |
0 |
|
|
0 |
|
Strata podatkowa |
220 |
444 |
66 |
598 |
|
Odpis aktualizujący zapasy |
87 |
29 |
70 |
46 |
|
Zobowiązania z tyt. świadczenia usług |
8 |
50 |
17 |
41 |
|
Różnica wartości bilansowej i podatkowej środków trwałych. w leasingu |
102 |
10 |
63 |
49 |
|
Rezerwy pozostałe |
95 |
75 |
52 |
118 |
|
Wycena kontraktów długoterminowych |
323 |
734 |
323 |
734 |
|
Otrzymane należności dotyczące przychodu przyszłych okresów |
|
115 |
|
115 |
|
Razem aktywa |
1 070 |
1 608 |
781 |
1 897 |
10.6. Nieujęte aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Na dzień bilansowy nie wykazano aktywa z tytułu podatku odroczonego od odpisów na trwałą utratę wartości firmy w kwocie 203 tys. zł.
oraz straty podatkowej w kwocie 72 tys. zł.
W okresie obrachunkowym zakończonym 31.12.2021 Grupa nie zaniechała i nie zamierza zaniechać żadnej ze swych aktywności.
Brak aktywów trwałych przeznaczonych do zbycia.
|
|
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Zysk/strata przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
|
-742 |
-828 |
|
Zysk/strata przypadający udziałom niedającym kontroli |
|
|
0 |
0 |
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
13.1. Koszty według rodzaju ujęte w sprawozdaniu z całkowitych dochodów
13.2. Utrata wartości aktywów finansowych
13.3. Amortyzacja i utrata wartości.
13.4. Koszty badań i rozwoju odniesione w koszty.
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
13.5. Koszty świadczeń pracowniczych.
|
|
|
|
|
|
14.1. Podstawowy zysk przypadający na jedną akcję.
Zysk (Strata) na jedną akcję został obliczony poprzez podzielenie zysku (straty) netto przypadającego akcjonariuszom spółki dominującej przez ilość wyemitowanych akcji.
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Zysk( strata ) netto w tys. zł przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
-742 |
-828 |
|
Liczba akcji zwykłych w szt. |
2 735 500 |
2 735 500 |
|
Zysk (strata) netto na jedną akcję zwykłą w zł |
-0,27 |
-0,30 |
14.2. Rozwodniony zysk przypadający na jedną akcję.
W roku zakończonym 31 grudnia 2021 jak i w roku porównawczym brak operacji, które rozwadniają zysk na akcję.
14.3. Skutki zmian zasad rachunkowości.
Grupa nie dokonała żadnych istotnych dobrowolnych zmian zasad rachunkowości, które miałyby wpływ na wynik finansowy i zysk(stratę) przypadający na jedną akcję.
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Wartość brutto |
8 335 |
8 331 |
|
Umorzenie |
4 358 |
4 124 |
|
|
3 977 |
4 207 |
|
|
|
|
|
Grunty |
593 |
593 |
|
Budynki |
2878 |
2 874 |
|
Urządzenia techniczne i maszyny |
252 |
414 |
|
Środki transportu |
254 |
326 |
|
Inne środki trwałe |
0 |
0 |
|
Środki trwałe w budowie |
0 |
0 |
|
|
3 977 |
4 207 |
|
Wartość brutto |
grunty |
budynki własne |
maszyny i urządzenia |
środki transportu |
inne środki trwałe |
urządzenia w leasingu finansowym |
środki transportu w leasingu finansowym |
środki trwałe w budowie |
Razem |
|
Stan na 1 stycznia 2020 |
593 |
4 767 |
2 511 |
573 |
0 |
0 |
0 |
0 |
8 444 |
|
Zwiększenia |
|
12 |
64 |
|
|
|
|
|
76 |
|
Przejęcie s-ki zależnej |
|
|
|
|
|
|
|
|
0 |
|
Zwiększenie z przeszacowania |
|
|
|
|
|
|
|
|
0 |
|
Likwidacja |
|
|
-175 |
-237 |
|
|
|
|
-412 |
|
Przeklasyfikowanie |
|
|
|
223 |
|
|
|
|
223 |
|
Utrata wartości |
|
|
|
|
|
|
|
|
0 |
|
Włączenia do konsolidacji |
|
|
|
|
|
|
|
|
0 |
|
Stan na 31 grudnia 2020 |
593 |
4779 |
2400 |
559 |
0 |
0 |
0 |
0 |
8331 |
|
Zwiększenia |
|
123 |
74 |
|
|
|
|
|
197 |
|
Przejęcie s-ki zależnej |
|
|
|
|
|
|
|
|
0 |
|
Zwiększenie z przeszacowania |
|
|
|
|
|
|
|
|
0 |
|
Likwidacja |
|
|
-102 |
-256 |
|
|
|
|
-358 |
|
Przeklasyfikowanie |
|
77 |
10 |
200 |
|
|
|
|
287 |
|
Utrata wartości |
|
|
|
|
|
|
|
|
0 |
|
Włączenia do konsolidacji |
|
-60 |
|
-62 |
|
|
|
|
-122 |
|
Prezentacja |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 31 grudnia 2021 |
593 |
4919 |
2382 |
441 |
0 |
0 |
0 |
0 |
8335 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Umorzenie i utrata wartości |
grunty |
budynki własne |
maszyny i urządzenia |
środki transportu |
inne środki trwałe |
urządzenia w leasingu finansowym |
Środki transportu w leasingu finansowym |
środki trwałe w budowie |
Razem |
|
Stan na 1 stycznia 2020 |
0 |
1 781 |
1 880 |
355 |
0 |
0 |
0 |
0 |
4 016 |
|
Koszty amortyzacji |
|
124 |
277 |
64 |
|
|
|
|
465 |
|
Korekty umorzenia |
|
|
-169 |
-186 |
|
|
|
|
-355 |
|
Eliminacja w skutek likwidacji |
|
|
-2 |
|
|
|
|
|
-2 |
|
Wyłączenia z konsolidacji |
|
|
|
|
|
|
|
|
0 |
|
Włączenia do konsolidacji |
|
|
|
|
|
|
|
|
0 |
|
Przeklasyfikowanie |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Odpis z tytułu trwałej utraty wartości |
|
|
|
|
|
|
|
|
0 |
|
Odwrócenie odpisu z tytułu trwałej utraty wartości |
|
|
|
|
|
|
|
|
0 |
|
Stan na 31 grudnia 2020 |
0 |
1905 |
1986 |
233 |
0 |
0 |
0 |
0 |
4124 |
|
Koszty amortyzacji |
|
104 |
245 |
100 |
|
|
|
|
449 |
|
Korekty umorzenia |
|
|
-40 |
-146 |
|
|
|
|
-186 |
|
Eliminacja w skutek likwidacji |
|
|
-61 |
|
|
|
|
|
-61 |
|
Wyłączenia z konsolidacji |
|
|
|
|
|
|
|
|
0 |
|
Włączenia do konsolidacji |
|
|
|
|
|
|
|
|
0 |
|
Przeklasyfikowanie |
|
32 |
|
|
|
|
|
|
32 |
|
Odpis z tytułu trwałej utraty wartości |
|
|
|
|
|
|
|
|
0 |
|
Odwrócenie odpisu z tytułu trwałej utraty wartości |
|
|
|
|
|
|
|
|
0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 31 grudnia 2021 |
0 |
2041 |
2130 |
187 |
0 |
0 |
0 |
0 |
4358 |
15.1. Utrata wartości ujęta w bieżącym roku
W omawianym okresie obrachunkowym Grupa dokonała przeglądu środków trwałych figurujących na dzień 31.12.2021 w ewidencji Grupy. Analizie podlegała przydatność ekonomiczna poszczególnych obiektów oraz przewidywany dalszy okres użytkowania. Przyjęte w ewidencji okresy ekonomicznej użyteczności, metody amortyzacji oraz stawki amortyzacyjne są zgodne z polityką zarządu w zakresie gospodarowania majątkiem trwałym jak również wartość księgowa poszczególnych obiektów nie odbiega od ich wartości godziwej. Grupa nie dokonała odpisu aktualizującego wartość rzeczowego majątku trwałego w bieżącym roku .
15.2. Grunty własne i budynki wykazywane w wartości godziwej.
Wartość gruntów i budynków grupa prezentuje w wartości godziwej przejętych aktywów w dacie połączenia jednostek oraz dokonanej zapłaty.
Grunty i budynki stanowią zabezpieczenie kredytów bankowych zaciągniętych przez spółkę dominującą. Z uwagi na to Grupa nie dokonuje przeszacowania wartości, uznając, że ujmując dane wsadowe do wyceny wartości godziwej na poziomie 3 nie odbiegają one od wartości ujętych w księgach rachunkowych.
|
|
|
|
|
|
|
|
Poziom 1 |
Poziom 2 |
Poziom 3 |
Wartość godziwa |
|
|
|
|
|
na 31.12.2010 |
|
grunty |
|
|
593 |
593 |
|
budynki |
|
|
2 878 |
2 878 |
15.3. Aktywa oddane w zastaw jako zabezpieczenie.
Grunty i budynki stanowią zabezpieczenie limitu kredytowego wielocelowego (Nota 32). Wartość bilansowa aktywów oddanych jako zabezpieczenie wynosi:
● Budynki i grunty 3 471 tys. zł
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Wartość brutto |
676 |
1 988 |
|
Umorzenie |
254 |
1 190 |
|
|
422 |
798 |
|
|
|
|
|
W tym: |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
urządzenia |
0 |
13 |
|
licencje |
0 |
9 |
|
środki transportu |
422 |
686 |
|
najem powierzchni biurowych |
0 |
90 |
|
Wartość brutto |
urządzenia |
licencje |
środki transportu w leasingu |
najem powierzchni biurowych |
Razem |
|
Stan na 1 stycznia 2020 |
73 |
176 |
1 624 |
1 069 |
2 942 |
|
Zwiększenia |
|
|
94 |
|
94 |
|
Zwiększenie z przeszacowania |
|
|
|
|
0 |
|
Likwidacja |
|
-155 |
-626 |
-267 |
-1048 |
|
Przeklasyfikowanie |
|
|
|
|
0 |
|
Utrata wartości |
|
|
|
|
0 |
|
Włączenia do konsolidacji |
|
|
|
|
0 |
|
Stan na 1 stycznia 2021 |
73 |
21 |
1092 |
802 |
1988 |
|
Zwiększenia |
|
|
151 |
|
151 |
|
Zwiększenie z przeszacowania |
|
|
|
|
0 |
|
Likwidacja |
|
|
-91 |
-802 |
-893 |
|
Przeklasyfikowanie |
-73 |
-21 |
-476 |
|
-570 |
|
Utrata wartości |
|
|
|
|
0 |
|
Włączenia do konsolidacji |
|
|
|
|
0 |
|
Stan na 31 grudnia 2021 |
0 |
0 |
676 |
0 |
676 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Umorzenie i utrata wartości |
urządzenia |
licencje |
środki transportu w leasingu |
najem powierzchni biurowych |
Razem |
|
Stan na 1 stycznia 2020 |
38 |
78 |
516 |
356 |
988 |
|
Koszty amortyzacji |
22 |
28 |
300 |
356 |
706 |
|
Korekty umorzenia |
|
|
|
|
0 |
|
Eliminacja wskutek likwidacji |
|
-94 |
-410 |
|
-504 |
|
Przekwalifikowanie leasing finansowy |
|
|
|
|
0 |
|
Włączenia do konsolidacji |
|
|
|
|
0 |
|
Odpis z tytułu trwałej utraty wartości |
|
|
|
|
0 |
|
Odwrócenie odpisu z tytułu trwałej utraty wartości |
|
|
|
|
0 |
|
Stan na 1 stycznia 2021 |
60 |
12 |
406 |
712 |
1190 |
|
Koszty amortyzacji |
4 |
1 |
173 |
89 |
267 |
|
Korekty umorzenia |
-64 |
-13 |
-213 |
|
-290 |
|
Eliminacja wskutek likwidacji |
|
|
-45 |
-801 |
-846 |
|
Przekwalifikowanie |
|
|
-67 |
|
-67 |
|
Włączenia do konsolidacji |
|
|
|
|
0 |
|
Odpis z tytułu trwałej utraty wartości |
|
|
|
|
0 |
|
Odwrócenie odpisu z tytułu trwałej utraty wartości |
|
|
|
|
0 |
|
Stan na 31 grudnia 2021 |
0 |
0 |
254 |
0 |
254 |
Środki transportu i urządzenia użytkowane na podstawie umów leasingu finansowego są zabezpieczone tytułem własności leasingodawcy do czasu ostatecznego wywiązania się Grupy z zobowiązań.
Grupa nie posiada nieruchomości inwestycyjnych.
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Wartość firmy prezentowana w Sprawozdaniu z sytuacji finansowej |
2 415 |
2 415 |
18.1. Roczny test utraty wartości.
Na ostatni dzień roku obrotowego zakończonego 31 grudnia 2021 roku wartość firmy Spółek Grupy Kapitałowej Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne poddano testowi na trwałą utratę wartości. Przyjętym miernikiem była zdolność do generowania przepływu środków pieniężnych z poszczególnych Spółek obliczona metodą DCF. Metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych ( DCF ) polega na oszacowaniu przepływów pieniężnych generowanych co roku przez Spółki, a następnie zdyskontowaniu ich po wyznaczonym koszcie kapitału na dzień przeprowadzenia wyceny. W przeprowadzonej wycenie do oszacowania przepływów pieniężnych zastosowano metodę FCFF ( Free Cash Flow to Firm), której adresatami są wszyscy dawcy kapitału do Spółek , a do zdyskontowania zastosowano koszt kapitału WACC. WACC jest średnią stopy kosztu kapitału własnego oraz wyrażonego procentowo kosztu kapitału obcego, ważoną udziałami rynkowych wartości tych elementów w strukturze finansowania majątku Spółek. Dyskontowaniu podlegają wolne przepływy pieniężne ustalone na poziomie zysku operacyjnego skorygowane o amortyzację, zmianę zapotrzebowania na kapitał obrotowy oraz wydatki inwestycyjne. Wartość rezydualna jest sumą ciągu płatności w nieskończonym czasie. Do wyliczenia wartości rezydualnej przyjmuje się założenie, że w okresie n lat funkcjonowania firmy od momentu wyceny przynosi ona co rok stały dochód o wartości równej zysk operacyjny skorygowany o amortyzację, zmianę zapotrzebowania na kapitał obrotowy oraz wydatki inwestycyjne z ostatniego roku projekcji, powiększoną o stopę wzrostu w okresie rezydualnym. Dla ośrodka Iqnet utworzono w latach poprzednich 100% odpis z tytułu utraty wartości firmy. Test na utratę wartości firmy dla ośrodka Locus nie wykazał przesłanek do utraty wartości i dokonania odpisu aktualizującego.
18.2. Alokacja wartości firmy do jednostek generujących przepływy pieniężne.
Przedstawionych ośrodków generujących środki pieniężne nie odnosi się do zaprezentowanych segmentów operacyjnych zidentyfikowanych przez Grupę zgodnie z MSSF 8. Alokacja wartości firmy następuje do dwóch ośrodków: Lockus i Iqnet .
|
Ustalenie wartości firmy |
Iqnet |
Lockus |
|
|
Nabyty udział w aktywach netto w tys. zł |
800 |
521 |
|
|
Cena nabycia |
4 271 |
2 936 |
|
|
Utrata wartości |
-3 471 |
0 |
|
|
Wartość firmy |
0 |
2 415 |
|
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Wartość brutto |
484 |
479 |
|
Umorzenie |
426 |
374 |
|
|
58 |
105 |
|
Wartość brutto |
Prace rozwojowe |
Licencje w leasingu |
Licencje własne |
Znaki handlowe |
know-how |
Razem |
|
Stan na 1 stycznia 2020 |
0 |
0 |
395 |
19 |
0 |
414 |
|
Zwiększenia |
|
|
4 |
|
|
4 |
|
Zwiększenie z przeszacowania |
|
|
|
|
|
0 |
|
Likwidacja |
|
|
|
|
|
0 |
|
Przeklasyfikowanie |
|
|
61 |
|
|
61 |
|
Utrata wartości |
|
|
|
|
|
0 |
|
Włączenia do konsolidacji |
|
|
|
|
|
0 |
|
Stan na 31 grudnia 2020 |
0 |
0 |
460 |
19 |
0 |
479 |
|
Zwiększenia |
|
|
|
|
|
0 |
|
Zwiększenie z przeszacowania |
|
|
|
|
|
0 |
|
Likwidacja |
|
|
-4 |
|
|
-4 |
|
Przeklasyfikowanie |
|
|
9 |
|
|
9 |
|
Utrata wartości |
|
|
|
|
|
0 |
|
Włączenia do konsolidacji |
|
|
|
|
|
0 |
|
Stan na 31 grudnia 2021 |
0 |
0 |
465 |
19 |
0 |
484 |
|
Umorzenie i utrata wartości |
Prace rozwojowe |
Licencje w leasingu |
Licencje własne |
Znaki handlowe |
know-how |
Razem |
|
Stan na 1 stycznia 2020 |
0 |
0 |
302 |
0 |
0 |
302 |
|
Koszty amortyzacji |
|
|
72 |
|
|
72 |
|
Korekty umorzenia |
|
|
|
|
|
0 |
|
Eliminacja wskutek likwidacji |
|
|
|
|
|
0 |
|
Przekwalifikowanie leasing finansowy |
|
|
|
|
|
0 |
|
Włączenia do konsolidacji |
|
|
|
|
|
0 |
|
Odpis z tytułu trwałej utraty wartości |
|
|
|
|
|
0 |
|
Odwrócenie odpisu z tytułu trwałej utraty wartości |
|
|
|
|
|
0 |
|
Stan na 31 grudnia 2020 |
0 |
0 |
374 |
0 |
0 |
374 |
|
Koszty amortyzacji |
|
|
56 |
|
|
56 |
|
Korekty umorzenia |
|
|
-4 |
|
|
-4 |
|
Eliminacja wskutek likwidacji |
|
|
|
|
|
0 |
|
Przekwalifikowanie MSSF 16 |
|
|
|
|
|
0 |
|
Włączenia do konsolidacji |
|
|
|
|
|
0 |
|
Odpis z tytułu trwałej utraty wartości |
|
|
|
|
|
0 |
|
Odwrócenie odpisu z tytułu trwałej utraty wartości |
|
|
|
|
|
0 |
|
Stan na 31 grudnia 2021 |
0 |
0 |
426 |
0 |
0 |
426 |
19.1. Istotne aktywa niematerialne.
Grupa w ewidencji „pozostałe wartości niematerialne” ujawnia programy komputerowe oraz licencje na system do obsługi Call/Contact Center Ponadto Grupa pozostaje w posiadaniu praw autorskich do znaku towarowego Teleinvention . Składnik ten zaliczany jest do grupy o nieokreślonym okresie użytkowania. Nie podlega amortyzacji. Corocznie poddawany zostaje testowi na utratę wartości.
19.2. Test na trwałą utratę wartości
W wyniku przeprowadzonego testu na dzień 31.12.2021 nie stwierdzono trwałej utraty wartości praw autorskich do znaku towarowego. Nie występują zagrożenia kontynuacji działalności z wykorzystaniem znaku towarowego.
Powiązania w ramach Grupy Kapitałowej na dzień 31.12.2021 roku prezentują się następująco :
|
Lp. |
Jednostka |
Siedziba |
Charakter powiązania |
Udział w kapitale stan na 31.12.2021 |
Udział w całkowitej liczbie głosów |
|
1 |
IQnet Sp. z o. o. |
Kraków |
podmiot zależny od Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne S.A. |
100% |
100% |
|
2 |
LOCKUS Sp. z o. o. |
Kraków |
podmiot zależny od Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne S.A. |
99,99% |
99,99% |
W dniu 28 grudnia 2021 r. Unima 2000 systemy Teleinformatyczne SA na podstawie umowy sprzedaży udziałów zakupiła od wspólnika Krzysztofa Knisznera 1 szt. udziału w spółce IQnet sp. z o.o. i tym samym posiada 100% udziałów tej spółki.
Schemat graficzny Grupy Kapitałowej UNIMA2000 na dzień 31.12.2021
Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa nie posiada inwestycji we wspólnych przedsięwzięciach i jednostkach stowarzyszonych.
Grupa Kapitałowa Unima2000 nie posiada udziałów we wspólnych działaniach.
W Sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupa kwalifikuje do pozycji „Pozostałe aktywa finansowe” depozyty bankowe służące zabezpieczeniu gwarancji bankowych, należności leasingowe oraz należności długoterminowe w tym długoterminowe kaucje.
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Należności długoterminowe |
|
|
|
Długoterminowe kaucje |
1 458 |
1890 |
|
Należności z tytułu umów leasingu finansowego |
|
92 |
|
Depozyt bankowy - zabezpieczenie gwarancji bankowych |
0 |
0 |
|
|
|
|
|
Pozostałe aktywa i rozliczenia międzyokresowe razem |
1 458 |
1 982 |
|
|
|
|
|
Aktywa trwałe |
1 458 |
1 890 |
|
Aktywa obrotowe |
|
92 |
|
|
1 458 |
1 982 |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów |
351 |
334 |
|
Pozostałe rozliczenia międzyokresowe |
|
3 |
|
Nowe technologie |
|
0 |
|
Koszty kaucji gwarancyjnych |
|
3 |
|
|
|
|
|
Pozostałe aktywa i rozliczenia międzyokresowe razem |
351 |
337 |
|
|
|
|
|
Aktywa trwałe |
6 |
32 |
|
Aktywa obrotowe |
345 |
305 |
|
|
351 |
337 |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
materiały |
144 |
316 |
|
półprodukty i produkty w toku |
0 |
0 |
|
produkty gotowe |
0 |
0 |
|
towary |
0 |
0 |
|
zaliczki na dostawy |
0 |
0 |
|
Zapasy, razem |
144 |
316 |
W okresie sprawozdawczym zakończonym 31 grudnia 2021 grupa Unima2000 utworzyła dodatkowy odpis aktualizujący na zapasy w kwocie 196 tys. zł. W omawianym okresie rozwiązano odpisy na kwotę 258 tys. zł. Wartość odpisów aktualizujących na dzień 31.12.2021 wyniosła 242 tys. zł.
Do pozycji należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności Grupa kwalifikuje należności handlowe, krótkoterminowe kaucje z tytułu umów z klientami oraz pozostałe należności, na które składają się głównie należności z tytułu podatków innych niż PDOP.
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Należności tytułu dostaw i usług: |
6 607 |
5 122 |
|
Należności handlowe |
5 357 |
3 792 |
|
Kaucje z tyt. umów o budowę |
1250 |
1330 |
|
Pozostałe należności: |
1130 |
594 |
|
Należności z tytułu podatków innych niż PDOP |
726 |
220 |
|
Należności dochodzone na drodze sądowej |
334 |
320 |
|
Inne należności |
70 |
54 |
|
Należności krótkoterminowe brutto, razem |
7 737 |
5 716 |
|
Oczekiwane straty kredytowe |
495 |
479 |
|
Należności krótkoterminowe netto, razem |
7 242 |
5 237 |
26.1. Należności z tytułu dostaw i usług.
Średni termin płatności z tytułu świadczonych usług i dostawy towarów kształtował się na poziomie 35 dni. Grupa na dzień bilansowy wykazuje przeterminowane należności w kwocie 27 tys. zł. Oczekiwane straty kredytowe oszacowano na poziomie 26 tys. zł.
|
STRUKTURA WIEKOWA NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Należności terminowe |
6 580 |
4 812 |
|
Należności przeterminowane w tym: |
27 |
310 |
|
przeterminowane od 30 do 60 dni |
8 |
60 |
|
przeterminowane od 60 do 90 dni |
|
30 |
|
przeterminowane powyżej 90 dni |
19 |
220 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług, razem (brutto) |
6 607 |
5 122 |
|
Oczekiwane straty kredytowe |
26 |
140 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług razem (netto) |
6 581 |
4 982 |
Grupa nie prowadzi działalności w zakresie udzielania leasingu finansowego niemniej jednak w 2018 zawarto umowę na dzierżawę sprzętu teleinformatycznego , która jest obsługiwana jak leasing finansowy. Umowę zawarto na 36 miesięcy z możliwością odkupu sprzętu. W 2021 umowa została zakończona.
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
Należności z tytułu leasingu finansowego brutto krótkoterminowe (do 1 roku) |
|
109 |
|
Należności z tytułu leasingu finansowego brutto długoterminowe od 1 roku do 5 lat |
|
|
|
Należności z tytułu leasingu finansowego brutto długoterminowe powyżej do 5 lat |
|
0 |
|
|
|
109 |
|
Przyszłe wpłaty finansowe z tytułu leasingu finansowego |
|
-17 |
|
Wartość bieżąca zobowiązań z tytułu leasingu finansowego |
|
92 |
|
w tym: |
|
|
|
do 1 roku |
|
92 |
|
od 1 roku do 5 lat |
|
0 |
|
powyżej do 5 lat |
|
0 |
|
|
|
92 |
|
Seria / emisja |
Rodzaj akcji |
Rodzaj uprzywilejowania akcji |
Rodzaj ograniczenia praw do akcji |
Liczba akcji |
Wartość serii / emisji wg wartości nominalnej w pełnych złotych |
Sposób pokrycia kapitału |
Data rejestracji |
Prawo do dywidendy (od daty) |
|
A |
imienne uprzywilejowane |
co do głosu (2:1) |
brak |
886 000 |
886 000 |
gotówka |
01.10.2004r |
01.10.2004 |
|
B |
imienne uprzywilejowane |
co do głosu (2:1) |
brak |
200 000 |
200 000 |
gotówka |
23.09.2005 |
01.01.2006 |
|
C |
zwykłe na okaziciela |
|
brak |
200 000 |
200 000 |
gotówka |
23.09.2005 |
01.01.2006 |
|
D |
zwykłe na okaziciela |
|
brak |
200 000 |
200 000 |
gotówka |
22.12.2005 |
01.01.2006 |
|
E |
zwykłe na okaziciela |
|
brak |
1 200 000 |
1 200 000 |
gotówka |
12.10.2006 |
01.01.2006 |
|
F |
zwykłe na okaziciela |
|
brak |
49 500 |
49 500 |
gotówka |
29.09.2010 |
01.01.2011 |
|
Liczba akcji razem |
|
|
2 735 500 |
|
|
|
|
|
|
Kapitał zakładowy, razem |
|
|
|
2 735 500 |
|
|
|
|
|
Wartość nominalna jednej akcji =1,00 zł |
|
|
|
|
|
|
||
Kapitał akcyjny w roku obrotowym zakończonym 31.12.2021 w stosunku do prezentowanego za okres obrotowy zakończony 31.12.2020 nie uległ zmianie. Na dzień 31 grudnia 2021 Unima2000 Systemy Teleinformatyczne S.A. była w posiadaniu 118.382 sztuk akcji własnych o wartości 513 tys. zł. w cenach nabycia. Stanowi to 4,33 % kapitału akcyjnego. Średnia cena jednej akcji wynosi 4,33 zł. Akcje mogą być przeznaczone do obsługi między innymi opcji menadżerskich. W dniu 28.02.2022 oraz w dniu 1.03.2022 Spółka dokonała sprzedaży akcji własnych. Łącznie sprzedano 118 382 sztuk akcji własnych. Na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego spółka nie posiada akcji własnych.
Grupa kapitałowa zarządza następującymi kapitałami rezerwowymi:
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej
Kapitał rezerwowy na zakup akcji własnych
Pozostałe kapitały rezerwowe
Kapitał z aktualizacji wyceny środków trwałych
Kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów finansowych dostępnych do sprzedaży
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
12 832 |
12 832 |
|
Kapitał rezerwowy na zakup akcji własnych |
0 |
0 |
|
Pozostałe kapitały rezerwowe |
1 019 |
1 019 |
|
Kapitał z aktualizacji wyceny środków trwałych |
0 |
20 |
|
Kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów finansowych dostępnych do sprzedaży |
0 |
0 |
|
|
13 851 |
13 871 |
Szczegółowe zmiany poszczególnych kapitałów prezentowane są w Skonsolidowanym sprawozdaniu ze zmian w kapitałach własnych. Kapitały rezerwowe na dzień 31 grudnia 2021 w stosunku do prezentowanych na 31 grudnia 2020 zmniejszył się o 20 tys. zł w wyniku sprzedaży środków trwałych podlegających aktualizacji. Ograniczenia w swobodnym dysponowaniem kapitałami wynika z przepisów Kodeksu spółek handlowych oraz decyzji WZA. Inne np. korporacyjne ograniczenia nie występują. Kapitały powstałe z aktualizacji wyceny aktywów nie podlegają podziałowi. W przypadku sprzedaży przeszacowanego składnika aktywów efektywnie zrealizowana część kapitału powiązana z tym składnikiem odnoszona jest do rachunku zysków i strat. W ciężar kapitału rezerwowego powstałego z nadwyżki ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej odnoszone są akcje własne spółki dominującej będące w posiadaniu Grupy. W sprawozdaniu z sytuacji finansowej akcje własne zostały zaprezentowane w odrębnej pozycji ze znakiem minus. Kapitał „Pozostałe kapitały rezerwowe” powstał w wyniku przeniesienia z zysków zatrzymanych dywidend wypłaconych przez spółki zależne oraz w wyniku korekt związanych z przejęciem spółek zależnych.
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
Zyski zatrzymane |
-4 978 |
-4 236 |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Stan na początek roku obrotowego |
-4 236 |
-3 042 |
|
Wpływ zmian zasad rachunkowości/ korekta błędu |
0 |
0 |
|
Przekształcony bilans otwarcia |
-4 236 |
-3 042 |
|
Zysk(strata) netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
-742 |
-828 |
|
Korekty konsolidacyjne |
|
|
|
Wypłata nagrody dla Zarządu |
|
|
|
Wypłata dywidendy |
|
-366 |
|
Dywidenda wypłacona przez spółki zależne |
|
|
|
Wypłata nagrody dla Zarządów Spółek powiązanych |
|
|
|
Korekta kapitałów udziałów niedających kontroli |
|
|
|
Stan na koniec okresu obrotowego |
-4 978 |
-4 236 |
W 2021 dywidendy nie zadeklarowano i nie wypłacono . W roku 2020 zadeklarowano wypłatę dywidendy w kwocie 382 970 zł. tj. po 0,14 zł na akcję. Ustalono dzień 30 września 2020 roku jako dzień nabycia praw do dywidendy (dzień dywidendy) oraz dzień 10 października 2020 roku jako termin wypłaty dywidendy. Dywidendę wypłacono w terminie.
Grupa nie posiada udziałów niedających kontroli .
Oprocentowane kredyty bankowe oraz otrzymane pożyczki księgowane są w wartości uzyskanych wpływów pomniejszonych o koszty bezpośrednie pozyskania środków. Koszty finansowe, łącznie z prowizjami płatnymi w momencie spłaty lub umorzenia oraz kosztami bezpośrednimi zaciągnięcia kredytów, ujmowane są w rachunku zysków i strat przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i zwiększają wartość księgową instrumentu z uwzględnieniem spłat dokonanych w bieżącym okresie. Uwzględniając poziom istotności przyjęto zasadę, że prowizje, których wpływ na przepływy finansowe Grupy nie przekracza 1 tys. zł w danym okresie sprawozdawczym nie powiększają wartości instrumentów finansowych a odnoszone są w całości w ciężar kosztów okresu, w którym je poniesiono.
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
Kredyt w rachunku bieżącym |
603 |
624 |
|
Kredyt obrotowy |
79 |
363 |
|
Pożyczka PFR |
556 |
1882 |
|
|
|
|
|
Razem w tym: |
1 238 |
2 869 |
|
część krótkoterminowa do 1 roku |
1 016 |
2 496 |
|
część długoterminowa |
222 |
373 |
|
pow.1 roku do 5 lat |
222 |
373 |
|
pow.5 lat |
0 |
0 |
32.1. Podsumowanie umów kredytowych.
Wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej kredyty stanowią zobowiązania jednostki dominującej UNIMA2000 Systemy Teleinformatyczne S.A. oraz spółki Lockus z tytułu podpisanych umów kredytowych z PKO BP S.A. oraz Alior Bank S.A.. Spółka dominująca korzysta z limitu wielocelowego w ramach którego, PKO BP S.A. udziela :
kredytu w rachunku bieżącym do kwoty 1 500 tys. zł
kredytu obrotowego do kwoty 4 000 tys. zł
gwarancji bankowych w obrocie krajowym do kwoty 4 000 tys. zł
Kwoty wykorzystanego kredytu w rachunku oraz kredytu obrotowego oprocentowane są na poziomie WIBOR 1M + marża banku na poziomie
1,0 p. p. . Okres ważności limitu upływa 31 maja 2022. Zabezpieczeniem limitu kredytowego jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości należącej do spółki zależnej Lockus Sp. z o.o.. Ponadto spółka dominująca korzystała z kredytu w rachunku bieżącym na kwotę 1 000 tys. zł z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalności udzielonego przez Alior Bank Spółka Akcyjna. Spółka dominująca korzystała z kredytu do 21.06.2021. Kredyt był oprocentowany w oparciu o WIBOR 3M oraz marżę banku w wysokości 2,5% w skali roku. Spółka Lockus Sp. z o.o. korzystała z kredytu w rachunku bieżącym w kwocie 200 tys. zł. udzielonego przez bank PKO BP do dnia 08.07.2021. Oprocentowanie kredytu oparte było o WIBOR 1M + marża banku 1,5%. Z posiadanych kredytów na dzień 31.12.2021 wykorzystano 682 tys. zł( 987 tys. zł. w 2020)
32.2. Naruszenia postanowień umowy kredytowej.
W omawianym okresie nie naruszono postanowień umowy kredytowej.
32.3. Pożyczki
W 2020 roku Grupa otrzymała wsparcie z PFR w łącznej kwocie 1 882 tys. zł. w ramach tarczy antykryzysowej dla MŚP w związku z pandemią wywołaną wirusem Covid-19. Pożyczka jest nieoprocentowana. W okresie sprawozdawczym Grupa rozliczyła dofinansowanie w ramach tarczy finansowej PFR na podstawie otrzymanej decyzji w sprawie zwolnienia z obowiązku zwrotu subwencji finansowej w kwocie 1 214 tys. zł. Zwolniona z obowiązku zwrotu subwencja zgodnie z MSR 20 została ujęta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w osobnej pozycji pozostałych przychodów operacyjnych. Pozostała do zwrotu na dzień 31.12.2021 część dotacji w kwocie 556 tys. zł prezentowana jest jako pożyczka. Zgodnie z warunkami umów kwota 222 tys. zł prezentowana jest jako pożyczka długoterminowa.
W okresie sprawozdawczym spółce Lockus Sp. z o.o zostało przyznane zwolnienie z opłacania składek ZUS
w kwocie 243 tys. zł. Zwolnienie stanowi pomoc publiczną, o której mowa w Sekcji 3.1 Komunikatu Komisji -Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19 (Dz. Urz. UE C 91 I z 20.03.2020). Ponadto w okresie sprawozdawczym Spółki z Grupy Kapitałowej rozliczyły dofinansowanie w ramach tarczy finansowej PFR na podstawie otrzymanych decyzji w sprawie zwolnienia z obowiązku zwrotu subwencji finansowej w łącznej kwocie 1 214 tys. zł Zwolniona z obowiązku zwrotu subwencji zgodnie z MSR 20 została ujęta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w osobnej pozycji pozostałych przychodów operacyjnych. Pozostała do zwrotu część dotacji w kwocie 556 tys. zł prezentowana jest jako pożyczka.
Zgodnie z MSR 20 Dotacje rządowe oraz ujawnianie informacji na temat pomocy rządowej Grupa stosuje metodę przychodową i ujmuje dotację w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w osobnej pozycji pozostałych przychodów operacyjnych. Dofinansowanie z PFR prezentowane jest jako pożyczka. Zwolnienie z opłacania składek ZUS prezentowane jest w pozostałych przychodach operacyjnych.
Na dzień bilansowy jak i na dzień publikacji sprawozdania brak niespełnionych warunków i innych zdarzeń warunkowych związanych z ujętą w sprawozdaniu pomocą rządową.
Grupa nie emitowała obligacji
Poza zobowiązaniami kredytowymi (Nota 32) oraz z tytułu leasingu finansowego (Nota 38) w Grupie nie występują inne zobowiązania możliwe do sklasyfikowania jako pozostałe zobowiązania finansowe.
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Rezerwa na świadczenia pracownicze |
59 |
94 |
|
Inne rezerwy |
628 |
503 |
|
Rezerwy długoterminowe |
55 |
77 |
|
Rezerwy krótkoterminowe |
614 |
520 |
|
|
|
|
|
Rezerwy inne |
|
|
|
rezerwa na koszty |
398 |
388 |
|
rezerwa na premie |
130 |
65 |
|
rezerwa na naprawy gwarancyjne |
100 |
50 |
|
zobowiązania z tytułu usług |
|
|
|
|
628 |
503 |
|
Rezerwy długoterminowe |
0 |
0 |
|
Rezerwy krótkoterminowe |
628 |
503 |
Z uwagi na fakt, iż w dającej się przewidzieć przyszłości nie są planowane działania restrukturyzacyjne, na dzień 31 grudnia 2021 roku nie utworzono rezerw na tego rodzaju koszty. Na dzień 31 grudnia 2021 roku w ewidencji księgowej Grupy Kapitałowej pozostawały rezerwy na przyszłe koszty, a w szczególności:
● koszty napraw gwarancyjnych,
● koszty premii i prowizji
● koszty bezpośrednie kontraktów zafakturowanych w 2021
● koszty pozostałe
● koszty usług
Rezerwy na świadczenia pracownicze obejmują obliczone przez aktuariusza przyszłe zobowiązania Grupy wobec pracowników odchodzących na emeryturę, rentę czy odprawy pośmiertne. /Noty 4.2.3,39.2/.
Koszty napraw gwarancyjnych stanowi wartość bieżąca przyszłej utraty korzyści ekonomicznych w ramach udzielonej dwunastomiesięcznej gwarancji na świadczone usługi i zainstalowane urządzenia. Określona została na poziomie szacunków opartych o wiedzę historyczną i wartość zainstalowanych urządzeń. Poziom rezerwy na koszty bezpośrednie roku 2021 poniesione w roku następnym wynika z analizy kosztowej kontraktów zafakturowanych w całości w 2021 roku. Do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego za rok 2021, kontrakty te nie zostały w całości rozliczone. Rezerwa dotyczy kosztów, na które do dnia sporządzenia sprawozdania nie otrzymano faktur.
Ponadto Grupa tworzy rezerwy na koszty zakupu usług, które do dnia sporządzenia niniejszego raportu nie zostały potwierdzone fakturą. Wartość szacowana jest na podstawie potwierdzonych zleceń na usługi. Rezerwa na premie i prowizję została oszacowana w oparciu o dane historyczne i oczekiwania załogi. Zmiany w stanie rezerw prezentuje poniższe zestawienie.
|
Rezerwa krótkoterminowa z tytułu |
01.01.2021 |
zwiększenie |
utworzenie |
wykorzystanie |
rozwiązanie |
31.12.2021 |
|
rezerwa na zobowiązania z tytułu premii i prowizji |
65 |
|
130 |
65 |
|
130 |
|
rezerwa na pozostałe koszty kontraktów |
148 |
|
95 |
148 |
|
95 |
|
rezerwa na koszty usług |
4 |
30 |
|
31 |
|
3 |
|
rezerwa na koszty pozostałe |
236 |
|
153 |
3 |
86 |
300 |
|
rezerwa na koszty napraw gwarancyjnych |
50 |
|
50 |
|
|
100 |
|
rezerwy razem |
503 |
30 |
428 |
247 |
86 |
628 |
Specyfikację wszystkich zobowiązań Grupy prezentuje nota 38.
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, |
6 394 |
2 541 |
|
Zobowiązania wobec pozostałych jednostek |
6 394 |
2 541 |
|
Pozostałe zobowiązania |
4 880 |
5 520 |
|
Kredyty i pożyczki |
1 238 |
2 869 |
|
Zobowiązania z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń |
984 |
739 |
|
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń |
705 |
687 |
|
Zobowiązania z tytułu pozostałych świadczeń pracowniczych |
25 |
2 |
|
Zobowiązania inwestycyjne |
0 |
0 |
|
Zobowiązania z tytułu umów z klientami |
1427 |
446 |
|
Kaucje z tytułu umów |
232 |
242 |
|
Zobowiązania z tytułu umów leasingu |
241 |
505 |
|
Inne zobowiązania |
28 |
30 |
|
Zobowiązania, razem w tym |
11 274 |
8 061 |
|
krótkoterminowe |
10 853 |
7 436 |
|
długoterminowe |
421 |
625 |
|
|
11 274 |
8 061 |
39.1. Ogólne warunki leasingu.
Przedmiotem umów leasingu w grupie są głównie środki transportu , maszyny , urządzenia oraz aktywa niematerialne. Umowy zawarte są na okres trzech lat, oprocentowanie oparte jest o WIBOR 1M, Grupie przysługuje prawo do wykupu przedmiotu leasingu po zakończeniu okresu trwania umowy. W roku zakończonym 31.12.2021 nie renegocjowano warunków żadnej z umów.
39.2. Zobowiązania z tytułu leasingu.
Prezentacja w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako pozostałe zobowiązania finansowe.
|
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego brutto krótkoterminowe (do 1 roku) |
|
157 |
352 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego brutto długoterminowe od 1 roku do 5 lat |
|
99 |
184 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego brutto długoterminowe powyżej do 5 lat |
|
0 |
0 |
|
|
|
256 |
536 |
|
Przyszłe opłaty finansowe z tytułu leasingu finansowego |
|
-15 |
-30 |
|
Wartość bieżąca zobowiązań z tytułu leasingu finansowego |
|
241 |
506 |
|
w tym: |
|
|
|
|
do 1 roku |
|
148 |
370 |
|
od 1 roku do 5 lat |
|
93 |
136 |
|
powyżej do 5 lat |
|
0 |
0 |
|
|
|
241 |
506 |
39.3. Wartość godziwa.
Wartość godziwa zobowiązań z tytułu leasingu finansowego nie odbiega od ich wartości bilansowej.
40.1. Programy określonych składek.
Pracownicy jednostki dominującej oraz jednostek powiązanych są objęci państwowym programem świadczeń emerytalnych realizowanym przez władze. Jednostka dominująca oraz jednostki powiązane mają obowiązek przekazywania określonego procentu kosztów płac na fundusz emerytalny celem pokrycia kosztów tych świadczeń. Jedynym zobowiązaniem Grupy w odniesieniu do programu świadczeń emerytalnych jest obowiązek odprowadzania określonych składek. Ogólne koszty ujęte w rachunku zysków i strat w kwocie 1 381 tys. zł (1 720 tys. zł za rok 2020) stanowią składki zapłacone oraz naliczone przez Grupę w ramach tych programów. Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa nie odprowadziła do programów składek należnych za miesiąc grudzień 2021 roku w kwocie 369 tys. zł. (304 tys. zł za rok 2020). Kwota ta została uregulowana po dniu bilansowym zgodnie z obowiązującymi terminami.
40.2. Programy określonych świadczeń.
Pracownicy jednostki dominującej oraz jednostek powiązanych mają prawo do określonych świadczeń z tytułu odpraw emerytalnych, kształtujących się na poziomie jednomiesięcznego ostatniego wynagrodzenia przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Najnowsze wyceny zostały sporządzone przez profesjonalnego aktuariusz na dzień 31 grudnia 2021 roku. Na dzień 31.12.2021 roku rezerwy z tytułu odpraw na świadczenia pracownicze po ustaniu zatrudnienia ukształtowały się na poziomie 59 tys. zł.
41.1. Zarządzanie ryzykiem kapitałowym.
W celu optymalizacji stosunku zadłużenia netto do kapitałów własnych Grupa dokonuje analizy kapitałów i zadłużenia dwa razy do roku. Na zadłużenie netto składają się zobowiązania kredytowe długo i krótkoterminowe, zobowiązania finansowe skorygowane o środki pieniężne i ich ekwiwalenty.
41.2. Wskaźnik zadłużenia netto do kapitałów własnych.
|
|
|
|
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Zadłużenie |
1 479 |
3 375 |
|
Środki pieniężne |
2 756 |
3 005 |
|
Zadłużenie netto |
- 1 277 |
370 |
|
|
|
|
|
Kapitał |
11 608 |
12 576 |
|
|
|
|
|
Stosunek zadłużenia netto do kapitału własnego |
-0,11 |
0,03 |
41.3. Znaczące zasady rachunkowości.
Zasady rachunkowości dotyczące instrumentów finansowych omówiono w notach nr 3.19,3.20.
41.4. Kategorie instrumentów finansowych.
Aktywa finansowe
|
Aktywa finansowe |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
|
|
|
Należności z tyt. dostaw i usług |
6 607 |
5 122 |
|
Kaucje długoterminowe |
1 459 |
1 890 |
|
Pożyczki udzielone |
0 |
0 |
|
Należności z tyt. leasingu finansowego |
0 |
92 |
|
Aktywa z tytułu umów z klientami |
3 671 |
2 253 |
|
Pozostałe należności krótkoterminowe |
70 |
54 |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
2 756 |
3 005 |
|
Depozyty |
0 |
0 |
Zobowiązania finansowe
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
Zobowiązania wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu zakupu towarów i usług |
6 394 |
2 540 |
|
Zobowiązania z tytułu umów z klientami |
1 427 |
446 |
|
Kredyty i pożyczki |
1 238 |
2 869 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
241 |
506 |
Przychody i koszty w podziale na kategorie instrumentów
|
31.12.2021 |
Odsetki uzyskane/ |
Wyceny |
koszty obsługi zadłużenia |
Oczekiwane |
|
|
zapłacone |
przeszacowania |
inne niż odsetki |
straty kredytowe |
|
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
|
|
|
|
|
Należności z tyt. dostaw i usług |
3 |
|
|
-26 |
|
Należności długoterminowe |
|
20 |
|
|
|
Długoterminowe kaucje z tytułu umów |
|
-22 |
|
|
|
Pożyczki udzielone |
|
|
|
|
|
Należności z tyt. leasingu finansowego |
17 |
|
|
|
|
Pozostałe należności krótkoterminowe |
|
|
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
|
|
|
|
|
Depozyty |
|
|
|
|
|
Aktywa razem |
20 |
-2 |
0 |
-26 |
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
Zobowiązania wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu zakupu towarów i usług |
|
|
|
|
|
Kredyty i pożyczki |
-23 |
|
-34 |
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
-11 |
|
|
|
|
Zobowiązania razem |
-34 |
0 |
-34 |
0 |
|
|
|
|
|
|
|
Kwoty łącznie ujęte w sprawozdaniu z całkowitych dochodów |
-14 |
-2 |
-34 |
-26 |
41.5. Oczekiwane straty kredytowe
Aktywa finansowe jak : Pozostałe należności, środki pieniężne i depozyty w ocenie Spółki posiadają niskie ryzyko kredytowe. Środki pieniężne , depozyty utrzymywane są w instytucjach o wysokim ratingu , główna pozycja” Pozostałe należności” to należności z Urzędu Skarbowego. Odpisy dla tej grupy Aktywów finansowych szacowane są w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym. Szacunek wykazał nieistotność kwot, odstąpiono od tworzenia odpisu. Odpis na należności handlowe i kaucje z tytułu umów zgodnie z założeniami standardu szacowany jest na podstawie oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia instrumentu finansowego. Grupa dokonuje oszacowania oczekiwanych strat dla należności z tytułu dostaw i usług oraz kaucji z tytułu umów w oparciu o przygotowane matryce odpisów/ nota 4.2.6/. W wyniku oszacowania wartość oczekiwanych strat kredytowych wyniosła 26 tys. zł. W stosunku do należności spornych na kwotę 469 tys. zł Grupa zdecydowała się utrzymać odpis w 100% do czasu rozstrzygnięcia sporu przez Sąd. Łączna wartość oczekiwanych strat kredytowych wyniosła 495 tys. zł
Poniżej kalkulacja odpisów dla należności z tytułu dostaw i usług oraz kaucji z tytułu umów sporządzona na 31.12.2021 rok.
|
|
|
Należności - usługi automatyki budynkowej |
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Razem |
Bieżące 0-30 dni |
30-60 dni |
60-90 dni |
powyżej 90 dni |
|
|
|
|
|
|
|
|
Należności na 31.12.2021 |
3 678 |
3 652 |
8 |
0,00 |
18 |
|
Wskaźnik niewypełnienia zobowiązania |
|
0,25% |
7625,66% |
364,42% |
45,99% |
|
Oczekiwane straty kredytowe |
26 |
9 |
8 |
0,00 |
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Należności -usługi teleinformatyczne i informatyczne |
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Razem |
Bieżące 0-30 dni |
30-60 dni |
60-90 dni |
powyżej 90 dni |
|
|
|
|
|
|
|
|
Należności na 31.12.2021 |
1 547 |
1 546 |
0,00 |
0,00 |
1,00 |
|
Wskaźnik niewypełnienia zobowiązania |
|
0,00% |
5,00% |
25,00% |
50,00% |
|
Oczekiwane straty kredytowe |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Należności - usługi call center |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Razem |
Bieżące 0-30 dni |
30-60 dni |
60-90 dni |
powyżej 90 dni |
|
|
|
|
|
|
|
|
Należności na 31.12.2021 |
1 589 |
1 589 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
Wskaźnik niewypełnienia zobowiązania |
|
0,00% |
10,00% |
15,00% |
30,00% |
|
Oczekiwane straty kredytowe |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Należności -usługi pozostałe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Razem |
Bieżące 0-30 dni |
30-60 dni |
60-90 dni |
powyżej 90 dni |
|
|
|
|
|
|
|
|
Należności na 31.12.2021 |
12 |
12 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
Wskaźnik niewypełnienia zobowiązania |
|
0,01% |
1,42% |
22,31% |
16,67% |
|
Oczekiwane straty kredytowe |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
|
|
|
|
41.6. Reklasyfikacje aktywów finansowych.
W okresie obrachunkowym zakończonym 31 grudnia 2021 grupa nie dokonała reklasyfikacji aktywów finansowych.
41.7. Cele zarządzania ryzykiem finansowym.
Działalność Grupy narażona jest na następujące ryzyka finansowe: ryzyko rynkowe w tym ryzyko walutowe i ryzyko stóp procentowych, ryzyko kredytowe oraz ryzyko utraty płynności. Celem zarządzania ryzykiem finansowym jest minimalizacja niekorzystnego wpływu poszczególnych zagrożeń na wyniki Grupy. Dla zabezpieczenia ryzyka Grupa analizuje rynek finansowy w celu ograniczenia negatywnego wpływu ryzyk finansowych na wyniki Grupy.
41.8. Ryzyko rynkowe./Zarządzanie ryzykiem walutowym i stóp procentowych/
Ekspozycja Grupy na ryzyka rynkowe jest bardzo ograniczona. Grupa nie zaciąga zobowiązań kredytowych w walutach obcych i nie jest narażona z tego tytułu na ryzyko walutowe. Jedyne zobowiązania walutowe to krótkoterminowe zobowiązania z tyt. zakupu towarów i usług, które na dzień 31.12.2021 roku w przeliczeniu na zł wyniosły 174 tys. zł (333 tys. zł w 2020). Grupa ponadto posiada należności własne w walutach obcych , które po przeliczeniu na zł wynoszą 154 tys. zł (70 tys. zł w 2020) oraz środki pieniężne w walutach w kwocie po przeliczenie na PLN wynoszące 593 tys. zł.
Przeprowadzona na dzień 31.12.2021 analiza wrażliwości na zmienność kursu o 5% przy założeniu braku zmian innych czynników, wykazała następujący wpływ na wynik brutto :
Środki pieniężne
● EURO / spadek/wzrost kursu o 0,23 zł / wpływ na wynik brutto +/- 16 tys. zł
● USD / spadek/wzrost kursu o 0,20 zł/ wpływ na wynik brutto +/- 13 tys. zł
Zobowiązania
● EURO / spadek/wzrost kursu o 0,23 zł / wpływ na wynik brutto +/- 9 tys. zł
● USD / spadek/wzrost kursu o 0,20 zł/ bez wpływu na wynik brutto
Należności
● EURO / spadek/wzrost kursu o 0,23 zł / wpływ na wynik brutto +/- 8 tys. zł
● USD / spadek/wzrost kursu o 0,20 zł/ bez wpływu na wynik brutto
Kredyty oraz umowy leasingowe zaciągnięte przez Grupę oprocentowane są na bazie zmiennych stóp procentowych opartych o WIBOR 1M i WIBOR 3M z odsetkami płatnymi w okresach miesięcznych od faktycznego zadłużenia . Wystawia to grupę na ryzyko stóp procentowych przepływów miesięcznych. Na dzień 31.12.2021 roku 100 % - ową ekspozycją na ryzyko stóp procentowych stanowi kwota 923 tys. zł w tym:
● z tytułu kredytów 682 tys. zł,
● z tytułu umów leasingowych 241 tys. zł.
Na dzień sprawozdawczy 31 grudnia 2021 roku WIBOR 1M, wynosił 2,23, a WIBOR 3M 2,54. W związku z COVID -19 wartości oprocentowania międzybankowych depozytów w złotych znacznie spadło w stosunku do oprocentowania z daty zawierania umów . Analiza wrażliwości oparta o założenie wzrostu bądź spadku oprocentowania o 0,05 punktu procentowego przy założeniu braku zmian innych czynników ma nieistotny wpływ na wynik oraz prognozowane przepływy z tytułu spłaty kredytów i leasingów. Z uwagi na to, nie korzystano z pochodnych instrumentów zabezpieczających ryzyko stóp procentowych.
41.9. Zarządzanie ryzykiem kredytowym.
Ryzyko kredytowe oznacza, że kontrahenci nie dopełnią swojego obowiązku terminowego realizowania zobowiązań umownych. Dla zabezpieczenia się przed tym typem zagrożenia Grupa prowadzi bardzo restrykcyjną politykę windykacyjną. Monitoruje stałych kontrahentów, oceniając ich kondycję finansową. Dla nowych kontrahentów sprzedaż dokonywana jest na podstawie przedpłat, a podstawowym terminem płatności jest 14 dni. Miesięczny okres zwłoki skutkuje skierowaniem sprawy do sądu celem przyspieszenia spłaty należności przez nierzetelnego kontrahenta. Wzrost wartości należności przeterminowanych, a zwłaszcza nieściągalnych znacznie podnosi zagrożenie ryzykiem utraty płynności przez Grupę. W związku z sytuacją epidemiczną grupa monitoruje swoich kontrahentów, nie zaobserwowano znacznego wydłużenia spłaty należności . Na dzień 31.12.2021 roku ekspozycja Grupy na stuprocentowa ryzyko kredytowe z tytułu posiadanych aktywów finansowych stanowi kwota 8 135 tys. zł w tym:
31.12.2021
|
Należności z tyt. dostaw i usług |
8 065 |
|
Pożyczki udzielone |
0 |
|
Należności z tyt. leasingu finansowego |
0 |
|
Pozostałe należności krótkoterminowe |
70 |
31.12.2020
|
Należności z tyt. dostaw i usług |
7 012 |
|
Pożyczki udzielone |
0 |
|
Należności z tyt. leasingu finansowego |
92 |
|
Pozostałe należności krótkoterminowe |
54 |
Grupa Kapitałowa szacuje ryzyko kredytowe w kwocie 26 tys. zł /Nota 41.5 /. Podział należności z tyt. dostaw i usług w /g terminów spłaty oraz należności leasingowych zaprezentowano w Notach nr 26 i 27.
41.10. Zarządzanie ryzykiem płynności.
Ryzyko płynności oznacza , że jednostka może napotkać trudności w wywiązywaniu się ze zobowiązań . Przyczyny takiej sytuacji mogą być różnorodne. Grupa narażona jest na utratę płynności rozumianej jako zdolność do bieżącego regulowania swoich zobowiązań w przypadku, gdy dłużnicy zaprzestaną terminowo regulować swoje zobowiązania wobec Grupy. Ponadto wzrost poziomu finansowania zewnętrznego podnosi ryzyko utraty płynności. Pojawienie się kłopotów z utrzymaniem płynności jak również zmienność wyniku finansowego może spowodować ograniczenie dostępu do zewnętrznych źródeł finansowania działalności w postaci kredytów i pożyczek. Zarządzanie ryzykiem płynności polega na utrzymaniu odpowiedniego poziomu środków pieniężnych oraz możliwych do wykorzystania linii kredytowych. Dostępne możliwe finansowanie kredytowe na dzień 31 grudnia 2021 wynosiło 4 000 tys. zł. Na dzień bilansowy 31.12.2021 roku Grupa nie korzystała z finansowych instrumentów zabezpieczających. Zdaniem Grupy działania zmierzające do zabezpieczenia się przed ryzykiem rynkowym i kredytowym były wystarczające dla zabezpieczenia Grupy przed ryzykiem utraty płynności. Zobowiązania finansowe w łącznej wysokości 923 tys. zł, na które składają się: kredyty w kwocie 682 tys. zł , zobowiązania z tyt. leasingu w kwocie 241 tys. zł oraz zobowiązania z tytułu dostaw i usług w kwocie 6 394 tys. zł stanowią 100%-ową ekspozycję na ryzyko utraty płynności. Podział zobowiązań w /g terminów spłaty zaprezentowano w Notach nr 32,38,98. Kapitał własny stanowi 47,40% pasywów ( 2020 56,45%).
|
|
31.12.2021 |
31.12.202 |
|
Usługi serwisowe |
0 |
0 |
|
Usługi konferencyjne |
0 |
0 |
|
Należne odsetki i koszty sądowe |
0 |
0 |
|
Realizacja projektów |
0 |
0 |
|
Dotacja na zakup środków trwałych |
0 |
0 |
|
|
0 |
0 |
|
Krótkoterminowe |
0 |
0 |
|
Długoterminowe |
0 |
0 |
|
|
0 |
0 |
43.1. Plan pracowniczych opcji na akcje.
W Grupie nie funkcjonuje obecnie program opcji managerskich.
43.2. Dane wejściowe do modelu
W roku obrotowym zakończonym 31.12.2021 roku nie przyznano warrantów, z których wykonanie praw przypadałoby na lata następne. Brak niezrealizowanych warrantów.
43.3. Wykonane w ciągu roku obrotowego.
W 2021 roku Grupa nie wyemitowała warrantów subskrypcyjnych.
43.4. Stan na koniec roku obrotowego .
Brak niezrealizowanych warrantów.
Jednostka dominująca dokonała identyfikacji podmiotów powiązanych. Za podmioty powiązane uznane zostały:
1. Jednostki zależne i zależne pośrednio
● IQ Net Sp. z o. o.
● LOCKUS Sp. z o. o.
2. Rada Nadzorcza spółki dominującej oraz Zarządy spółek zależnych
3. Kluczowy personel kierowniczy spółki dominującej
4. Bliscy członkowie rodziny podmiotów z pkt. 2 i 3.
44.1. Transakcje handlowe.
Transakcje w ramach spółek Grupy UNIMA dokonane w okresie zakończonym 31 grudnia 2021 roku były transakcjami typowymi, zawieranymi na warunkach rynkowych, a ich charakter wynikał z bieżącej działalności operacyjnej prowadzonej przez UNIMA2000 Systemy Teleinformatyczne S.A. i jednostki zależne. Poniżej wartościowe i jakościowe zestawienie transakcji miedzy podmiotami powiązanymi, a Unima2000 Systemy Teleinformatyczne S.A. Wszystkie podlegają wyłączeniu konsolidacyjnemu.
|
|
|
Jednostka |
Jednostki |
Personel |
Rada |
|
|
|
dominująca |
zależne |
Kierowniczy |
Nadzorcza |
|
Sprzedaż podmiotom powiązanym |
31.12.2021 |
1 069 |
1 015 |
|
|
|
|
31.12.2020 |
382 |
1 582 |
|
|
|
Zakupy od podmiotów powiązanych |
31.12.2021 |
1 015 |
1 069 |
|
|
|
|
31.12.2020 |
1 582 |
382 |
|
|
|
Należności z działalności operacyjnej |
31.12.2021 |
1 400 |
109 |
|
|
|
|
31.12.2020 |
119 |
206 |
|
|
|
Zobowiązania z działalności operacyjnej |
31.12.2021 |
109 |
1 400 |
|
|
|
|
31.12.2020 |
206 |
119 |
|
|
|
Należności z operacji finansowych |
31.12.2021 |
807 |
500 |
|
|
|
|
31.12.2020 |
908 |
0 |
|
|
|
Zobowiązania z operacji finansowych |
31.12.2021 |
250 |
1 057 |
|
|
|
|
31.12.2020 |
0 |
908 |
|
|
|
Świadczenia pracownicze z tyt. zawartych umów |
31.12.2021 |
|
|
811 |
170 |
|
o pełnienie funkcji zarządczych i nadzorczych |
31.12.2020 |
|
|
943 |
145 |
|
W tym: |
|
|
|
|
|
|
Personel |
Rada |
|
|
|
Kierowniczy |
Nadzorcza |
|
Magdalena Kniszner |
31.12.2021 |
130 |
|
|
|
31.12.2020 |
203 |
|
|
Robert Samek |
31.12.2021 |
296 |
|
|
|
31.12.2020 |
76 |
|
|
Krzysztof Kniszner |
31.12.2021 |
37,6 |
|
|
|
31.12.2020 |
477 |
|
|
Piotr Urbaniec |
31.12.2021 |
120 |
|
|
|
31.12.2020 |
0 |
|
|
Grzegorz Pardela |
31.12.2021 |
85,1 |
|
|
|
31.12.2020 |
0 |
|
|
Jolanta Matczuk |
31.12.2021 |
49,3 |
|
|
|
31.12.2020 |
187 |
|
|
Łukasz Kopyt |
31.12.2021 |
93,4 |
|
|
|
31.12.2020 |
0 |
|
|
Zbigniew Pietroń |
31.12.2021 |
|
74,8 |
|
|
31.12.2020 |
|
50,7 |
|
Patrycja Buchowicz |
31.12.2021 |
|
22,8 |
|
|
31.12.2020 |
|
24 |
|
Magdalena Kniszner |
31.12.2021 |
|
24,8 |
|
|
31.12.2020 |
|
28,8 |
|
Sławomir Jarosz |
31.12.2021 |
|
16 |
|
|
31.12.2020 |
|
21,9 |
|
Piotr Zając |
31.12.2021 |
|
16,8 |
|
|
31.12.2020 |
|
19,9 |
|
Dagmara Gzela |
31.12.2021 |
|
14,3 |
|
|
31.12.2020 |
|
0 |
44.2. Pozostałe transakcje z podmiotami powiązanymi.
W roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2021 roku w ramach Grupy Kapitałowej dokonywano transakcji wynikających z bieżącej działalności operacyjnej.
Na dzień 31.12.2021 z tytułu operacji finansowych figurują następujące zobowiązania :
• zobowiązania IQNet Sp. z o.o. wobec Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne S.A. z tytułu odsetek od spłaconych umów pożyczek w kwocie 250 tys. zł. oraz udzielonej pożyczki krótkoterminowej wraz z naliczonymi odsetkami w łącznej kwocie w kwocie 557 tys. zł
• zobowiązania IQNet Sp. z o.o. wobec Lockus Sp. z o.o. z tytułu udzielonej pożyczki krótkoterminowej wraz z naliczonymi odsetkami w łącznej kwocie w kwocie 250 tys. zł.
• zobowiązania Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne S.A. wobec Lockus Sp. z o.o. z tytułu udzielonej pożyczki krótkoterminowej wraz z naliczonymi odsetkami w łącznej kwocie w kwocie 250 tys. zł.
44.3. Pożyczki udzielone i otrzymane od podmiotów powiązanych
W roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2021 roku:
• spółka dominująca udzieliła pożyczki spółce zależnej Iqnet Sp. z o.o. na kwotę 200 tys. zł. Pożyczka wraz z odsetkami została spłacona w 2021 roku,
• spółka zależna Lockus Sp. z o.o. udzieliła pożyczki spółce dominującej na kwotę 250 tys. zł. na okres 6 miesięcy do 29.06.2022 roku.
• spółka Lockus Sp. z o.o. udzieliła pożyczki spółce Iqnet Sp. z o.o. na kwotę 250 tys. zł. na okres 6 miesięcy do 15.06.2022 roku
W okresie sprawozdawczym zakończonym 31.12.2021 roku nie miały miejsca żadne połączenia przedsięwzięć.
W okresie zakończonym 31 grudnia 2021 roku Grupa nie zbyła żadnych jednostek zależnych.
Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe stanowią pierwotne instrumenty finansowe. Wykazane w bilansie i rachunku przepływu środków pieniężnych obejmują środki pieniężne w banku i w kasie, lokaty krótkoterminowe o okresie zapadalności nie przekraczającym trzech miesięcy, jak również trzyletni depozyt bankowy. Lokaty bankowe charakteryzują się mniejszą płynnością niż środki pieniężne na rachunkach bankowych czy w kasie, dlatego jeżeli występują to prezentowane są w pozycji „Inne środki pieniężne”. Wolne środki Grupa lokuje na okresy od jednego tygodnia do jednego miesiąca. Wieloletnie depozyty grupa prezentuje w Aktywach Trwałych w pozycji ”Pozostałe aktywa finansowe”. Na dzień bilansowy środki były dostępne na rachunkach bankowych . Wolne środki na rachunkach podlegają jednodniowym autoinwestycjom lub są oprocentowane. Grupa na dzień 31 grudnia 2021 roku korzystała ze środków pieniężnych w ramach przyznanego limitu wielocelowego oraz kredytu w rachunku bieżącym/Nota 32 /
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
||
|
- środki pieniężne w kasie i na rachunkach |
2 756 |
3 005 |
|
- w tym środki pieniężne na rachunkach Split payment |
143 |
65 |
|
- inne środki pieniężne |
|
|
|
- inne aktywa pieniężne |
|
|
|
- pozostałe aktywa finansowe- depozyty trzyletnie |
0 |
0 |
|
Razem |
2 756 |
3 005 |
W roku 2021 zawarto umowę patronacką na kwotę 9 tys. zł. Przedmiotem umowy były wzajemnie świadczone usługi reklamowe i promocyjne.
W roku 2020 Grupa nie zawarła w/w transakcji.
Wszelkie umowy które, rozpoznawane są zgodnie z MSSF 16 zostały zaprezentowane w notach 16,38.
W roku obrotowym zakończonym 31.12.2021 Grupa nie zawierała umów leasingu operacyjnego.
Brak w/w zobowiązań.
51.1. Zobowiązania warunkowe.
Zobowiązania warunkowe na dzień 31.12.2021 roku Grupy Kapitałowej wynosiły 864 tys. zł. Prezentowaną kwotę stanowią w całości zabezpieczenia dobrego wykonania umów. Grupa korzysta z gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych. Gwarancji bankowych udziela PKO BP S.A. w ramach posiadanego kredytu wielocelowego. Wartość tych gwarancji na dzień 31.12.2021 roku wyniosła 770 tys. zł.. Wartość gwarancji ubezpieczeniowych udzielonych przez T. U. Allianz Polska S.A. na dzień 31.12.2021 wyniosła 94 tys. zł.
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Na rzecz jednostek powiązanych |
|
|
|
Na rzecz pozostałych jednostek |
864 |
1 427 |
|
Udzielone gwarancje i poręczenia |
864 |
1 427 |
51.2. Aktywa warunkowe.
W ewidencji pozabilansowej Grupy Kapitałowej brak aktywów warunkowych.
Zgodnie z zaleceniami Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącymi monitoringu wpływu sytuacji polityczno-gospodarczej w Ukrainie na działalność emitenta Zarząd spółki informuje iż na bieżąco monitoruje wpływ sytuacji polityczno-gospodarczej
w Ukrainie na bieżącą działalność spółki. Na dzień sporządzenia sprawozdania Zarząd emitenta monitoruje ryzyko ewentualnego wpływu konfliktu w Ukrainie w poniższych obszarach:
- emitent nie świadczy usług wykorzystywanych przez kontrahentów na terenie Federacji Rosyjskiej ani Republiki Białorusi – brak ryzyka,
- odpływ pracowników z sektora IT – emitent nie zatrudnia pracowników z obszaru Ukrainy – brak ryzyka,
- ryzyko opóźnień w płatnościach i nieściągalnych należnościach – emitent nie obsługuje transakcji na rynku Federacji Rosyjskiej oraz Republiki Białorusi,
- wpływ kursu walut – transakcje walutowe na koniec roku bilansowego stanowiły wartość poniżej 1% przychodów.
Po dniu bilansowym nie miały miejsca żadne zdarzenia dotyczące omawianego okresu nie ujęte w niniejszym sprawozdaniu mające wpływ na sytuację finansową Grupy. Na dzień sporządzania niniejszego sprawozdania Polska i świat nadal zmaga się z pandemią koronawirusa.
Wszystkie zagrożenia związane z pandemią wymienione w nocie 4.1 pozostają nadal aktualne .
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone przez Zarząd jednostki dominującej w dniu 19 kwietnia 2022 r.
Kraków, 19 kwietnia 2022 r.
|
|
|
|
|
|
Prezes Zarządu – Grzegorz Pardela
Wiceprezes Zarządu – Piotr Urbaniec