SPIS TREŚCI
II. ROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE
1. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ - AKTYWA
2. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ – PASYWA
3. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z ZYSKÓW I STRAT I INNYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
4. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
5. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
III. PODSTAWA SPORZĄDZENIA SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
3.4. Wpływ COVID-19 na działalność Grupy
IV. ZASADY (POLITYKA) RACHUNKOWOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ
V. NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Nota 1. Dane Podmiotu Dominującego
Nota 3. Opis zmian organizacji Grupy Kapitałowej
Nota 4. Przychody i wyniki przypadające na poszczególne segmenty działalności
Nota 5. Przychody uzyskiwane sezonowo, cyklicznie lub sporadycznie
NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA Z SYTUACJI FINANSOWEJ
Nota 6. Rzeczowe aktywa trwałe
Nota 7. Nieruchomości inwestycyjne
Nota 9. Pozostałe aktywa niematerialne
Nota 10. .Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Nota 13. Pozostałe aktywa finansowe
Nota 14. Bieżące aktywa i zobowiązania podatkowe
Nota 16. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Nota 17. Wyemitowany kapitał akcyjny
Nota 19. Zyski zatrzymane i dywidendy
Nota 20. Kredyty i pożyczki bankowe i zobowiązania leasingowe
Nota 21. Rezerwa z tytułu podatku odroczonego
Nota 22. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
Nota 23. Rezerwy, w tym na świadczenia pracownicze i urlopowe
Nota 24. Posiadane linie kredytowe na dzień 31.12.2021 r.
Nota 25. Posiadane linie kredytowe na dzień 31.12.2020 r.
Nota 26. Pozostałe zobowiązania
Nota 27. Zobowiązania związane bezpośrednio z aktywami trwałymi przeznaczonymi do sprzedaży
NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
Nota 28. Przychody ze sprzedaży usług, materiałów i towarów
Nota 29. Koszty według rodzajów
Nota 30. Pozostałe przychody / koszty operacyjne
Nota 31. Przychody / koszty finansowe
Nota 33. Działalność zaniechana
OBJAŚNIENIA DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
Nota 35. Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi
Nota 36. Połączenia, nabycia jednostek gospodarczych i ich zbywanie
Nota 37. Udział we wspólnych przedsięwzięciach
Nota 38. Wynagrodzenie członków Zarządu i Rady Nadzorczej
Nota 39. Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym
Nota 40. Wycena w wartości godziwej
VI. ZDARZENIA PO DNIU BILANSOWYM
VII. INFORMACJE O FIRMIE AUDYTORSKIEJ – PODMIOCIE UPRAWNIONYM DO BADANIA SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH
|
SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ |
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
EUR’000 |
|
EUR’000 |
|
Stan na |
|
Stan na |
|
Stan na |
|
Stan na |
|
|
Aktywa trwałe |
275 001 |
|
240 090 |
|
59 791 |
|
52 026 |
|
Aktywa obrotowe |
280 044 |
|
234 743 |
|
60 887 |
|
50 867 |
|
Aktywa razem |
555 045 |
|
474 833 |
|
120 678 |
|
102 893 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał własny |
149 332 |
|
92 809 |
|
32 468 |
|
20 111 |
|
Wyemitowany kapitał akcyjny |
1 455 |
|
1 455 |
|
316 |
|
315 |
|
Kapitały przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej |
108 221 |
|
92 809 |
|
23 529 |
|
20 111 |
|
Zobowiązania długoterminowe |
118 104 |
|
112 232 |
|
25 678 |
|
24 320 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
287 609 |
|
269 792 |
|
62 532 |
|
58 463 |
|
Wartość księgowa na jedną akcję |
10,26 |
|
6,38 |
|
2,23 |
|
1,38 |
|
SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW |
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
EUR’000 |
|
EUR’000 |
|
od 01/01/2021 do 31/12/2021 |
|
od 01/01/2020 do 31/12/2020 |
|
od 01/01/2021 do 31/12/2021 |
|
od 01/01/2020 do 31/12/2020 |
|
|
Działaln. kontyn. przychody ze sprzedaży |
1 279 424 |
|
434 456 |
|
279 503 |
|
97 102 |
|
Zysk (strata) na działalności operacyjnej |
19 888 |
|
(45 612) |
|
4 345 |
|
(10 194) |
|
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
16 960 |
|
(49 232) |
|
3 705 |
|
(11 004) |
|
Zysk (strata) netto |
16 480 |
|
(42 208) |
|
3 600 |
|
(9 434) |
|
Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
17 272 |
|
(42 208) |
|
3 773 |
|
(9 434) |
|
Zysk (strata) netto na jedną akcję zwykłą przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej (wyrażony w PLN / EUR na jedną akcję) |
|
|
|
|
|
|
|
|
- podstawowy |
1,13 |
|
(2,90) |
|
0,25 |
|
(0,65) |
|
- rozwodniony |
1,13 |
|
(2,90) |
|
0,25 |
|
(0,65) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Całkowite dochody (ogółem) |
14 620 |
|
(35 758) |
|
3 194 |
|
(7 992) |
|
Całkowite dochody ogółem przypisane: |
|
|
|
|
|
|
|
|
- akcjonariuszom jednostki dominującej |
15 412 |
|
(35 758) |
|
3 367 |
|
(7 992) |
|
SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH |
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
EUR’000 |
|
EUR’000 |
|
od 01/01/2021 do 31/12/2021 |
|
od 01/01/2020 do 31/12/2020 |
|
od 01/01/2021 do 31/12/2021 |
|
od 01/01/2020 do 31/12/2020 |
|
|
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
145 017 |
|
(91 523) |
|
31 680 |
|
(20 456) |
|
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
(44 359) |
|
(28 913) |
|
(9 691) |
|
(6 462) |
|
Środki pieniężne netto z działalności finansowej |
(45 533) |
|
82 149 |
|
(9 947) |
|
18 361 |
|
Zwiększenie (zmniejszenie) netto środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
55 125 |
|
(38 287) |
|
12 043 |
|
(8 557) |
Do przeliczenia poszczególnych pozycji wybranych skonsolidowanych danych finansowych zastosowano następujące kursy:
do wyceny pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej – średni kurs euro obowiązujący na ostatni dzień okresu, ustalony przez Narodowy Bank Polski na dzień 31.12.2021 r. (kurs 4,5994) oraz na dzień 31.12.2020 r. (kurs 4,6148);
do wyceny pozycji sprawozdania z całkowitych dochodów oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych – kurs euro będący średnią arytmetyczną średnich kursów ustalonych przez Narodowy Bank Polski, obowiązujących na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca okresu obrotowego: za okres od 01.01.2021 r. do 31.12.2021 r. (kurs 4,5775) oraz za okres od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. (kurs 4,4742).
|
AKTYWA |
Nota |
Stan na |
|
Stan na |
|
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Aktywa trwałe |
|
|
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
|
|
|
|
|
Nieruchomości inwestycyjne |
7 |
|
|
|
|
Wartość firmy |
|
|
|
|
|
Pozostałe aktywa niematerialne |
9 |
|
|
|
|
Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
10 |
|
|
|
|
Pozostałe należności |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa trwałe razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa obrotowe |
|
|
|
|
|
Zapasy |
12 |
|
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
|
|
|
|
|
Pozostałe aktywa finansowe |
13 |
|
|
|
|
Bieżące aktywa podatkowe |
14 |
|
|
|
|
Pozostałe aktywa |
|
|
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa obrotowe razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa razem |
|
|
|
|
Noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
|
PASYWA |
Nota |
Stan na |
|
Stan na |
|
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA |
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Kapitał własny |
|
|
|
|
|
Wyemitowany kapitał akcyjny |
17 |
|
|
|
|
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
17 |
|
|
|
|
Kapitał rezerwowy |
|
|
|
|
|
Kapitał z przeliczenia jednostek zagranicznych |
|
|
|
|
|
Zyski zatrzymane |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kapitały przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
|
|
|
|
Kapitały przypadające udziałom niedającym kontroli |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Razem kapitał własny |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe |
|
|
|
|
|
Długoterminowe pożyczki i kredyty bankowe |
20,24,25 |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych |
23 |
|
|
|
|
Rezerwa na podatek odroczony |
|
|
|
|
|
Pozostałe zobowiązania |
26 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
22 |
|
|
|
|
Krótkoterminowe pożyczki, kredyty bankowe i zobowiązania leasingowe |
20,24,25 |
|
|
|
|
Bieżące zobowiązania podatkowe |
|
|
|
|
| Podatek dochodowy |
|
|
|
|
|
Rezerwy krótkoterminowe
|
23 |
|
|
|
|
Przychody przyszłych okresów |
26 |
|
|
|
|
Pozostałe zobowiązania |
26 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania krótkoterminowe razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pasywa razem |
|
|
|
|
Noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
|
|
Nota |
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2021 |
|
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2020 |
|
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
|
|
|
|
|
|
Działalność kontynuowana |
||||
|
Przychody ze sprzedaży |
|
|
|
|
|
Koszt własny sprzedaży |
( |
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk (strata) brutto na sprzedaży |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Koszty sprzedaży |
29 |
( |
|
( |
|
Koszty zarządu |
29 |
( |
|
( |
|
Pozostałe przychody operacyjne |
30 |
|
|
|
|
Pozostałe koszty operacyjne |
( |
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk (strata) na działalności operacyjnej |
|
|
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
Przychody finansowe |
|
|
|
|
|
Koszty finansowe |
( |
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
|
|
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
Podatek dochodowy |
32 |
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej |
|
|
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
Działalność zaniechana |
|
|
|
|
|
Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ZYSK (STRATA) NETTO |
|
|
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
Składniki, które mogą zostać przeniesione |
|
|
|
|
|
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych |
|
( |
|
|
|
Ujęcie rachunkowości zabezpieczeń |
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody netto razem |
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SUMA CAŁKOWITYCH DOCHODÓW |
|
|
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
Zysk netto przypadający: |
|
|
|
|
|
Akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
|
|
( |
|
Udziałom niedającym kontroli |
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
( |
|
Suma całkowitych dochodów przypadająca: |
|
|
|
|
|
Akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
|
|
( |
|
Udziałom niedającym kontroli |
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
( |
Noty stanowią integralną część niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
|
|
Kapitał podstawowy |
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
Kapitał rezerwowy -rachunkowość |
Kapitał z |
Zyski zatrzymane |
Przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej |
Przypadające udziałom niedającym kontroli |
Razem |
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
|
Za okres od 01/01/2021 do 31/12/2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
Stan na 01/01/2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
Wynik netto za rok obrotowy |
|
|
|
|
|
|
( |
|
||||||
|
Pozostałe całkowite dochody za rok obrotowy (netto) |
|
|
( |
( |
|
( |
|
( |
||||||
|
Suma całkowitych dochodów |
|
|
( |
( |
|
|
( |
|
||||||
|
Objęcie akcji przez FEZ FIZ AN PFR |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
Inne |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
Stan na 31/12/2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
Za okres od 01/01/2020 do 31/12/2020 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
Stan na 01/01/2020 |
|
|
( |
( |
|
|
|
|
||||||
|
Wynik netto za rok obrotowy |
|
|
|
|
( |
( |
|
( |
||||||
|
Pozostałe całkowite dochody za rok obrotowy (netto) |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
Suma całkowitych dochodów |
|
|
|
|
( |
( |
|
( |
||||||
|
Inne |
|
|
|
|
( |
( |
|
( |
||||||
|
Stan na 31/12/2020 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2021 |
|
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2020 |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
I. Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
|
|
( |
|
II. Korekty razem |
|
|
( |
|
Amortyzacja |
|
|
|
|
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych |
( |
|
|
|
Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) |
|
|
|
|
Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej |
|
|
|
|
Zmiana stanu rezerw |
|
|
|
|
Zmiana stanu zapasów |
|
|
|
|
Zmiana stanu należności i czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów |
|
|
( |
|
Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych oraz zobowiązań z tytułu przedpłat, |
|
|
( |
|
Inne korekty * ** |
( |
|
|
|
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej |
|
|
( |
|
Podatek dochodowy zapłacony |
( |
|
( |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
|
|
( |
|
Odsetki otrzymane |
|
|
|
|
Wpływy ze sprzedaży majątku trwałego |
|
|
|
|
Zaciągnięcie / Spłata pożyczek / kredytów |
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
Wydatki na zakup majątku trwałego |
|
|
|
|
Zakup podmiotu zależnego |
|
|
|
|
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
( |
( |
|
|
uzyskane z objęcia akcji przez FEZ FIZ AN PFR |
|
|
|
|
Zaciągnięcie pożyczek / kredytów bankowych |
|
|
|
|
Spłata pożyczek / kredytów bankowych |
|
|
|
|
Zaciągnięcie inne |
|
|
|
|
Spłata zobowiązań z tytułu leasingu finansowego |
|
|
|
|
Odsetki zapłacone |
|
|
|
|
Środki pieniężne netto z działalności finansowej |
( |
|
|
|
Zwiększenie /(zmniejszenie) netto środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
|
|
( |
|
Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych |
|
|
( |
|
Zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych |
- |
|
- |
|
Saldo otwarcia środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
|
|
|
|
Saldo zamknięcia środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
|
|
|
* Pozycja „Inne” dla okresu 12 miesięcy zakończonego 31.12.2021 r. dotyczy umorzenia pożyczki preferencyjnej udzielonej Spółce przez Polski Fundusz Rozwoju w ramach programu pomocowego „Tarcza Finansowa dla Dużych Firm” (wersja 1.0.)
** Pozycja „Inne” dla okresu 12 miesięcy zakończonego 31.12.2020 r. dotyczy różnicy kosztu amortyzacji leasingu MSSF 16, a obniżkami opłat jakie uzyskała Spółka w związku z wprowadzanymi okresami lockdownu (12.098) tys. zł
Niniejsze Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) zatwierdzonymi przez Unię Europejską opublikowanymi i obowiązującymi na dzień
31 grudnia 2021 roku, obejmującymi Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR) oraz Interpretacje Stałego Komitetu ds. Interpretacji (SKI) i Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF), wydanymi i obowiązującymi na dzień niniejszego sprawozdania finansowego. Grupa zastosowała wszystkie MSR i MSSF zgodnie z datą wejścia ich w życie. Jednostka ustala dzień 29.04.2022 r. jako dzień podpisania i zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji.
Sprawozdania finansowe poszczególnych jednostek Grupy są wykazywane w walucie podstawowego środowiska gospodarczego, w którym działają poszczególne jednostki (w „walucie funkcjonalnej”). Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządza się w złotych polskich (PLN), które są walutą prezentacji i walutą funkcjonalną jednostki dominującej. Wszystkie dane finansowe przedstawia się w tysiącach polskich złotych, chyba że zaznaczono inaczej.
Zakres skonsolidowanego sprawozdania finansowego został ustalony i jest zgodny z wymogami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29.03.2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz.U. z 2018 roku, poz. 757). Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje dane za rok obrotowy 2021 (tj. za okres 12 miesięcy kończących się w dniu 31.12.2021 r.), a w przypadku bilansu (sprawozdania z sytuacji finansowej) – dane na koniec roku obrotowego (tj. na dzień 31.12.2021 r.), a także dane porównywalne: za rok obrotowy 2020 (tj. za okres 12 miesięcy kończących się w dniu 31.12.2020 r.), a w przypadku bilansu (sprawozdania z sytuacji finansowej) – na koniec roku obrotowego 2020 (tj. na dzień 31.12.2020 r.).
Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, z wyjątkiem tych instrumentów finansowych, które są wyceniane według wartości godziwej.
Niektóre dane finansowe zawarte w niniejszym sprawozdaniu finansowym zostały zaokrąglone. Z tego powodu w niektórych przedstawionych w sprawozdaniu tabelach suma kwot w danej kolumnie lub wierszu może różnić się nieznacznie od wartości łącznej podanej dla danej kolumny lub wiersza.
Ilekroć w niniejszym sprawozdaniu finansowym mowa o „(skonsolidowanym) rachunku zysków i strat” należy przez to rozumieć „skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów”. Ilekroć w niniejszym sprawozdaniu finansowym mowa o „bilansie” należy przez to rozumieć „skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej”. Zamiennie używane są również określenia „(skonsolidowany) rachunek przepływów pieniężnych” oraz „(skonsolidowane) sprawozdanie z przepływów pieniężnych”.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzono przy zastosowaniu tych samych zasad dla okresu bieżącego i okresów porównywalnych.
W niniejszym sprawozdaniu finansowym nie dokonano zmian w prezentacji składników sprawozdania finansowego.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok obrotowy 2021 zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Spółkę dominującą oraz spółki Grupy Kapitałowej Rainbow Tours w dającej się przewidzieć przyszłości i nie zawiera żadnych korekt dotyczących różnych metod wyceny i klasyfikacji aktywów i zobowiązań, które mogłyby zostać uznane za konieczne, gdyby Spółka oraz spółki Grupy Kapitałowej Rainbow Tours nie były w stanie kontynuować działalności w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji (tj. na dzień 29.04.2022 r.) nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez spółki Grupy Kapitałowej Rainbow Tours, a w tym przez Spółkę dominującą, jednakże w ocenie Zarządu Spółki:
(1) mimo mającej miejsce na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji (tj. 29.04.2022 r.) schyłkowej fazy i etapu „wygaszania” tzw. „piątej fali” pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i optymistycznych przewidywań co do niskiego prawdopodobieństwa wystąpienia kolejnych poważnych fal pandemii, istnieją w tym kontekście potencjalne czynniki ryzyka związane z pandemią choroby COVID-19 (spowodowanej rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2) lub jej średnio- lub długoterminowymi skutkami, a w tym m.in. czynniki ryzyka związane z potencjalną możliwością przywrócenia ewentualnych istotnych ograniczeń lub uciążliwości w możliwości świadczenia usług turystycznych w pełnym zakresie, wpływu tych czynników na obniżenie świadomości zakupowej wycieczek turystycznych przez potencjalnych klientów Spółki, co łącznie lub jednostkowo może mieć potencjalny negatywny wpływ na wyniki sprzedażowe Spółki i Grupy, a w konsekwencji na płynność, sytuację majątkową oraz rentowność Spółki i Grupy;
(2) istnieją potencjalne czynniki ryzyka związane z sytuacją polityczno-gospodarczą na świecie w związku z nieuzasadnioną agresją wojskową Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy i wywołanym nią konfliktem zbrojnym, w tym w szczególności skutkujące negatywnym wpływem na decyzje wyjazdowe potencjalnych klientów Spółki i Grupy i kierunki podróży, szczególnie w trakcie trwania sytuacji kryzysowej (konfliktu) lub w okresie następującym bezpośrednio po niej i ograniczeniem i zmniejszeniem chęci podróżowania, zwłaszcza w związku z ewentualnym przedłużaniem się stanu wojny na Ukrainie.
Opis potencjalnego wpływu powyższych czynników ryzyka na działalność Spółki został przedstawiony w Punktach 3.4. i 3.5. poniżej.
W kontekście występowania potencjalnych czynników ryzyka związanych z pandemią choroby COVID-19 spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, Zarząd Spółki dominującej zwraca uwagę na hipotetyczny wpływ tych czynników ryzyka (i ich łącznego lub jednostkowo potencjalnego negatywnego wpływu na płynność, sytuację majątkową oraz rentowność Spółki dominującej i spółek Grupy) m.in. na: obniżenie wartości bilansowej aktywów – udziałów w spółkach zależnych, wartości środków trwałych w spółkach zależnych oraz zaliczek wpłaconych hotelom na poczet przyszłych usług z ich strony, konieczność zwrotu zaliczek wpłaconych przez klientów Spółki dominującej na poczet przyszłych usług, obniżenie wartości wskaźników/kowenantów zawartych w umowach kredytowych, w skrajnych przypadkach przekroczenie warunków brzegowych określonych w tych umowach, obniżenie kwoty przepływów pieniężnych netto i większe zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne, negatywne zmiany warunków finansowania lub ograniczenie finansowania bankowego.
Przedmiotowa ocena założenia kontynuacji działalności przez Zarząd Spółki dominującej na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji oparta jest o niżej wskazane przesłanki:
1) istotny wzrost zanotowanych poziomów sprzedaży zrealizowanej dla sezonu Lato 2021 (w relacji do poziomów sprzedaży dla sezonu Lato 2020, a także w relacji do sprzedaży realizowanej dla rekordowego sezonu Lato 2019), m.in. w związku z efektem tzw. „odłożonego popytu” na usługi turystyczne, tj. realizacją wyjazdów turystycznych niezrealizowanych z uwagi na kolejne fale pandemii COVID-19, determinowanym odłożonymi zasobami finansowymi oraz pozytywnymi nastrojami konsumenckimi po względnym powrocie do normalnego funkcjonowania życia społecznego i w efekcie odbudowanie sytuacji płynnościowej przez Spółkę, a także przez spółki zależne – tzw. „spółki hotelowe” (White Olive A.E., White Olive Premium Lindos A.E.);
2) istotne odbudowanie i zabezpieczenie przez Spółkę dominującą – m.in. w związku z poprawą nastrojów konsumenckich w zakresie planowania wyjazdów turystycznych po względnym powrocie do normalnego funkcjonowania życia społecznego m.in. w efekcie znoszenia przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej dotychczasowych rygorów pandemicznych (tu: ograniczenie obostrzeń wprowadzone od 01.03.2022 r. na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25.02.2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii – Dz.U. z 2022 roku, poz. 473) i swoistego „oswojenia” pandemii COVID-19 po praktycznym zakończeniu tzw. „piątej fali” pandemii – sytuacji płynnościowej w związku z istotnym wzrostem sprzedaży realizowanej w sezonie Lato 2021 (w relacji do poziomów sprzedaży dla sezonu Lato 2020, a także w relacji do sprzedaży realizowanej dla rekordowego sezonu Lato 2019):
poziom przychodów Spółki dominującej ze sprzedaży za okres miesięcy styczeń-marzec 2022 roku wynosi 85,7 mln zł, dla tego samego okresu roku 2021 (tu: okres funkcjonowania Spółki w rzeczywistości gospodarczej dotkniętej skutkami pandemii koronawirusa SARS-CoV-2) zamykał się kwotą 35,4 mln zł, a dla tego samego okresu roku 2019 (tu: okres normalnego funkcjonowania Spółki w historycznie rekordowym pod względem przychodów roku 2019) zamykał się kwotą 67,8 mln zł,
odbudowanie i utrzymywanie na rachunkach bankowych Spółki wysokiego poziomu środków pieniężnych (gotówka); na koniec stycznia 2022 roku wartość środków pieniężnych utrzymywanych na rachunkach bankowych Spółki wynosiła 92,9 mln zł, na koniec lutego 2022 roku: 68,7 mln zł, a na koniec marca 2022 roku: 80,8 mln zł;
3) realizacja w marcu 2021 roku procesu istotnego dofinansowania rozwoju działalności spółki zależnej White Olive A.E. w ramach procesu inwestycyjnego Funduszu Ekspansji Zagranicznej Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych, zarządzanego przez PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju) polegającego na udziale kapitałowym Funduszu, wspólnie z Emitentem (jako Partnerem), w spółce White Olive A.E. dla celów finansowania rozwoju działalności White Olive A.E. w zakresie świadczenia usług turystycznych w hotelach stanowiących własność White Olive A.E. lub zarządzanych na zasadzie wynajmu długoterminowego – zrealizowano prace związane z finalizacją przedmiotowej inwestycji Funduszu, które w konsekwencji doprowadziły do objęcia i opłacenia w dniu 30.03.2021 r. przez Fundusz nowych akcji zwykłych imiennych White Olive A.E. za łączną cenę emisyjną w wysokości 999.992,42 EUR (równowartość w PLN = 4.652 tys. zł); w konsekwencji, wskutek objęcia akcji w podwyższonym kapitale zakładowym White Olive A.E. udział w kapitale zakładowym White Olive A.E. Funduszu wynosi 34,02%, a udział Emitenta wynosi 65,98%;
4) efektywne i w możliwie najszerszym zakresie wykorzystanie przez Spółkę dominującą z programów pomocowych i osłonowych dla przedsiębiorców wprowadzanych sukcesywnie w 2020 i 2021 roku (realizowanych też w roku 2022) na mocy stosownych decyzji Rządu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej, tj. m.in.:
skorzystanie przez Spółkę z Pożyczki Preferencyjnej w Ramach Programu Rządowego „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju Dla Dużych Firm” – uzyskanie umarzalnej pożyczki preferencyjnej w ramach edycji Tarczy Finansowej 1.0. dla Dużych Firm w kwocie 24.800 tys. zł (umorzenie 75% kwoty pożyczki, tj. umorzenie pożyczki w kwocie 18.600 tys. zł);
skorzystanie przez Spółkę z Pożyczki Preferencyjnej w Ramach Programu Rządowego „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju Dla Dużych Firm” edycja 2.0 (inne, niż w przypadku edycji 1.0. warunki uzyskania finansowania) – uzyskanie umarzalnej pożyczki preferencyjnej w ramach edycji Tarczy Finansowej 2.0. dla Dużych Firm w kwocie 2.936 tys. zł (dopuszczalna możliwość umorzenia do 75% kwoty pożyczki, tj. możliwość umorzenia pożyczki w kwocie do 2.202 tys. zł);
dofinansowanie w ramach środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do wynagrodzeń pracowników Spółki objętych przestojem ekonomicznym i obniżonym wymiarem czasu pracy,
wydłużenie do 180 dni terminu skuteczności odstąpienia przez podróżnego od umowy o udział w imprezie turystycznej lub jej rozwiązania przez organizatora turystyki; skorzystanie z preferencyjnych pożyczek na zwroty wpłat klientów organizatorów turystyki (realizacja na rzecz klientów touroperatorów przez Turystyczny Fundusz Zwrotów przy Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym zwrotów pieniędzy za odwołane wycieczki, przy 7,5% udziale firm turystycznych (na podstawie wniosków organizatora turystyki i klienta),
skorzystanie przez Spółkę ze zwolnień z obowiązku opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych,
skorzystanie ze świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy (dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników w kwocie 2.000 zł miesięcznie do wynagrodzenia jednego pracownika, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy, na łączny okres 3 miesięcy kalendarzowych, przekazywane w miesięcznych transzach);
5) wykorzystanie przez spółki zależne prawa greckiego (White Olive A.E. i White Olive Premium Lindos A.E.) programów pomocowych oferowanych przez rząd Republiki Grecji;
6) przedłużenie okresów dostępności linii kredytowych w Banku Millennium S.A. oraz w Banku Gospodarstwa Krajowego,
7) zmiana harmonogramu spłat kredytu inwestycyjnego uzyskanego przez Spółkę dominującą wspólnie ze spółką zależną White Olive A.E. z Banku Gospodarstwa Krajowego (umowa z dnia 05.04.2018 r.), zmiana parametrów poziomów spłaty kredytu w poszczególnych okresach.
Szczegółowe informacje na temat wpływu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 na działalność Spółki dominującej i Grupy Kapitałowej oraz na temat działań podjętych przez Zarząd Spółki w 2020 roku, mających na celu zapobieżenia negatywnym skutkom sytuacji kryzysowej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 na prowadzoną przez Spółkę działalność zostały przedstawione (dla okresu roku 2020 oraz dla okresu następnego do dnia 30.04.2021 r.) m.in. w części III. punkt 3.3. „Kontynuacja działalności” i punkt 3.4. „Wpływ COVID-19 na działalność Spółki; działania Zarządu Spółki” jednostkowego sprawozdania finansowego Rainbow Tours S.A. za rok obrotowy 2020, a także w części III. punkt 3.3. „Kontynuacja działalności” i punkt 3.4. „Wpływ COVID-19 na działalność Grupy; działania Zarządu Spółki dominującej” skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej za rok obrotowy 2020 (oba sprawozdania opublikowane w dniu 30.04.2021 r.).
Szczegółowe informacje na temat wpływu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 na działalność Spółki dominującej i Grupy Kapitałowej oraz na temat działań podjętych przez Zarząd Spółki w 2021 roku, mających na celu zapobieżenia negatywnym skutkom sytuacji kryzysowej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 na prowadzoną przez Spółkę działalność zostały przedstawione (dla okresu roku 2021 do dnia 26.11.2021 r.) m.in. w Nocie 4.2. „Kontynuacja działalności” śródrocznego rozszerzonego skonsolidowanego raportu Grupy Kapitałowej Rainbow Tours za III kwartał 2021 roku oraz narastająco za trzy kwartały 2021 roku, który został opublikowany w dniu 26.11.2021 r.
W kontekście występowania potencjalnych czynników ryzyka związanych z sytuacją polityczno-gospodarczą na świecie w związku z nieuzasadnioną agresją wojskową Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy i wywołanym nią konfliktem zbrojnym, Zarząd Spółki dominującej zwraca uwagę na potencjalny wpływ tych czynników ryzyka (i ich łącznego lub jednostkowo potencjalnego negatywnego wpływu na płynność, sytuację majątkową oraz rentowność Spółki dominującej i spółek Grupy) m.in. na:
utrzymujące się długookresowo lub średnioterminowo niekorzystne poziomy cen na rynku paliwowym (w perspektywie krótko- lub średnioterminowej Spółka dominująca wprowadza do umów czarterowych zapisów o stosowaniu średnich cen paliwa z okresów wcześniejszych oraz stosuje bufory kalkulacyjne, zakładające kurs paliwa wyższy od ceny rynkowej obowiązującej w danym momencie),
destabilizację i wzrost kursów na rynku walutowym, w tym w szczególności w odniesieniu do osłabienia złotego polskiego (PLN) w odniesieniu do walut rozliczeniowych: dolara amerykańskiego (USD) i euro (EUR),
co potencjalnie może skutkować obniżeniem poziomów rentowności sprzedawanych wycieczek i prowadzonej działalność, a w związku z tym na obniżeniem kwoty przepływów pieniężnych netto i większe zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne, negatywne zmiany warunków finansowania lub ograniczenie finansowania bankowego.
Oferta produktowa realizowana przez Spółkę dominującą na terytorium Rosji lub Ukrainy miała nieznaczący wolumen (głównie wycieczki objazdowe) i nie stanowiła istotnego udziału w sprzedaży realizowanej w ramach podstawowej działalności Spółki. Spółka dominująca dokonała anulacji/zawieszenia realizacji wszystkich programów turystycznych realizowanych na terenie Federacji Rosyjskiej planowanych na rok 2022 i następne. Ponadto Spółka dominująca dokonała anulacji/zawieszenia ofertowania podróży lotniczych uwzględniających połączenia realizowane przez rosyjskie linie lotnicze Aerofłot i Rossiya oraz anulacji/zawieszenia ofertowania jakichkolwiek pobytów w hotelach na terenie Federacji Rosyjskiej oraz w hotelach sieci kapitałowo powiązanych z Rosją w innych krajach na świecie.
Sytuacja mająca miejsce na Ukrainie nie ma wpływu na program lotów Rainbow. Wszystkie zaplanowane operacje lotnicze odbywają się bez zmian. Samoloty czarterowe nie mają wyznaczonych tras i nie latają ani nad Ukrainą, ani nad Rosją. Również imprezy zaplanowane w oparciu o samoloty rejsowe, takimi liniami, jak: Emirates, Lufthansa, KLM, Air France, Fly Dubaj czy Turkish Airlines, są realizowane na trasach, które nie są wyznaczone nad terytorium Ukrainy i Rosji.
Sytuacja polityczno-gospodarcza związana z konfliktem zbrojnym na Ukrainie (w związku z nieuzasadnioną agresją wojskową Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy) nie wpłynęła na jakiekolwiek dane liczbowe odnoszące się do roku 2021 i objęte treścią niniejszego sprawozdania. W szczególności w związku z przedmiotową sytuacją polityczno-gospodarczą do treści niniejszego sprawozdania w odniesieniu do danych za 2021 rok nie wprowadzono żadnych korekt ani danych korygujących.
Główne zasady rachunkowości zastosowane przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego przedstawiono poniżej. Zasady te były stosowane w sposób ciągły we wszystkich latach objętych sprawozdaniem finansowym.
Ujmowanie transakcji gospodarczych
Transakcje gospodarcze są rozpoznawane w księgach rachunkowych w chwili, w której zachodzą i ujmowane odpowiednio w okresie, którego dotyczą.
Zasada istotności
Informację (finansową lub niefinansową) uznaje się za istotną, jeżeli jej nieuwzględnienie lub zniekształcenie (w księgach rachunkowych lub notach do sprawozdania finansowego) mogłoby mieć wpływ na decyzje ekonomiczne podejmowane przez użytkowników sprawozdań finansowych na ich podstawie.
4.1. KONSOLIDACJA
Konsolidacja ma na celu przedstawienie majątku, sytuacji finansowej oraz wyników finansowych jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej, tak jakby była to jedna jednostka. Grupa Kapitałowa Rainbow Tours obejmuje jednostkę dominującą oraz jednostki od niej zależne. Jednostką dominującą jest jednostka gospodarcza posiadająca jedną lub więcej jednostek zależnych.
Jednostką zależną jest jednostka gospodarcza, która jest kontrolowana przez jednostkę dominującą. Przyjmuje się, że kontrola jest sprawowana, jeżeli jednostka dominująca posiada bezpośrednio lub pośrednio – poprzez swe jednostki zależne – więcej niż połowę praw głosu w jednostce zależnej. O sprawowaniu kontroli można mówić także wówczas, gdy jednostka dominująca
sprawuje władzę nad jednostką, w której dokonano inwestycji,
z tytułu swojego zaangażowania w jednostce, w której dokonano inwestycji, podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub posiada prawa do zmiennych wyników finansowych, oraz
posiada możliwość wykorzystania sprawowanej władzy nad jednostką, w której dokonano inwestycji, do wywierania wpływu na wysokość swoich wyników finansowych.
Jednostki zależne od Rainbow Tours S.A., które są jednostkami dominującymi wobec własnych jednostek zależnych, nie sporządzają skonsolidowanego sprawozdania finansowego, jeżeli spełnione są następujące warunki:
1. właściciele udziałów mniejszości w tych jednostkach dominujących zostali o tym fakcie poinformowani i nie zgłosili sprzeciwu,
2. dłużne i kapitałowe papiery wartościowe emitowane przez jednostki dominujące nie są przedmiotem publicznego obrotu na urzędowym rynku papierów wartościowych.
W celu ustalenia listy jednostek objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym oraz listy jednostek wyłączonych z konsolidacji, stosowane są kryteria jakościowe, uzupełniane przez kryteria ilościowe. Odniesienie powiązań pomiędzy jednostkami Grupy Kapitałowej do tych kryteriów jest podstawą stwierdzenia, czy dana jednostka jest nieistotna z punktu widzenia prawidłowej prezentacji Grupy Kapitałowej jako całości, a co za tym idzie, czy może być wyłączona z konsolidacji.
Nie można uznać jednostki Grupy Kapitałowej za nieistotną, jeżeli:
1. dostarcza towary i usługi, które są zgodne z główną działalnością jednostki dominującej lub innych jednostek Grupy Kapitałowej, a brak tej jednostki może mieć negatywny wpływ na sytuację ekonomiczną całej Grupy,
2. stanowi dla jednostki dominującej źródło długoterminowego kapitału lub funduszy służących utrzymaniu jej głównej działalności,
3. powoduje ponoszenie przez jednostkę dominującą dużego ryzyka związanego z posiadaniem tej jednostki lub z posiadaniem aktywów służących uzyskaniu większości korzyści z jej działalności, prowadzi działalność w imieniu jednostki dominującej zgodnie z jej potrzebami gospodarczymi, z tytułu których jednostka dominująca uzyskuje korzyści, posiada akcje własne jednostki dominującej.
Skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym jest sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej sporządzone w taki sposób, jakby było ono sprawozdaniem pojedynczej jednostki gospodarczej. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzają jednostki dominujące. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej zawiera:
1. Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji majątkowej,
2. Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów,
3. Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych,
4. Skonsolidowane sprawozdanie zmian w kapitale własnym,
5. Dodatkowe noty objaśniające
Skonsolidowane sprawozdania finansowe powinny przedstawiać operacje zrealizowane pomiędzy Spółkami wchodzącymi w skład Grupy Kapitałowej Rainbow Tours a podmiotami zewnętrznymi. Aby osiągnąć ten cel należy:
1. zidentyfikować w każdej Spółce konta, na których rejestrowane są operacje z innymi Spółkami wchodzącymi w skład holdingu,
2. dokonać uzgodnienia sald i obrotów pomiędzy każdą ze Spółek konsolidowanych,
3. wyłączyć operacje dotyczące:
a. wartości nabycia udziałów (akcji) przez jednostkę dominującą w jednostkach zależnych (wyłączenie ze sprawozdania jednostki dominującej),
b. części kapitałów własnych jednostek zależnych odpowiadającej udziałowi jednostki dominującej we własnościach tych jednostek (wyłączenie ze sprawozdań spółek zależnych)
c. wzajemnych należności i zobowiązań oraz innych rozrachunków o podobnym charakterze jednostek objętych konsolidacją,
d. przychodów i kosztów z tytułu operacji dokonanych między jednostkami objętymi konsolidacją,
e. zysków i strat powstałych w wyniku operacji gospodarczych dokonanych między jednostkami objętymi konsolidacją, zawartych w wartościach aktywów podlegających konsolidacji.
Wartość firmy jednostek zależnych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym jest dodatnią różnicą pomiędzy przyszłymi korzyściami ekonomicznymi z tytułu aktywów, których nie można pojedynczo zidentyfikować ani osobno ująć. Wartość firmy jednostek zależnych jest prezentowana w odrębnej pozycji aktywów skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej. Wartość firmy jednostek zależnych nie podlega amortyzacji, natomiast jest pomniejszana o ewentualne odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.
W odniesieniu do wartości firmy jednostek zależnych na koniec każdego roku obrotowego przeprowadza się test na utratę wartości. Test na utratę wartości jest przeprowadzany również na inne dni bilansowe, jeżeli wystąpiły okoliczności wskazujące na konieczność przeprowadzenia testu.
Ewentualna ujemna różnica pomiędzy wartością w cenie nabycia udziału w aktywach netto jednostki zależnej i jego wartością godziwą określoną na dzień nabycia jest odnoszona na wynik finansowy okresu, w którym nastąpiło nabycie tego udziału.
Sprawozdania finansowe Spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Rainbow Tours, dla których waluty funkcjonalne różnią się od waluty prezentacji, przeliczane są na walutę prezentacji w następujący sposób:
1. aktywa i zobowiązania ujmuje się według kursu zamknięcia obowiązującego na dzień bilansowy
2. przychody i koszty w sprawozdaniu z całkowitych dochodów i strat wykazywane są według kursu średniego stanowiącego średnią arytmetyczną kursów zamknięcia, obowiązujących na ostatnie dni miesiąca w danym okresie obliczeniowym,
3. wszystkie wynikające stąd różnice kursowe ujmuje się jako odrębny składnik kapitału własnego.
4.2. WYCENA SKŁADNIKÓW AKTYWÓW I ZOBOWIĄZAŃ GRUPY KAPITAŁOWEJ
Przedmiotowe sprawozdanie zostało sporządzone na podstawie niżej przedstawionych zasad wyceny aktywów i pasywów oraz pomiaru wyniku finansowego:
Ujmowanie transakcji gospodarczych:
Transakcje gospodarcze są rozpoznawane w księgach rachunkowych w chwili, w której zachodzą i ujmowane odpowiednio w okresie, którego dotyczą.
Zasada istotności:
Informację (finansową lub niefinansową) uznaje się za istotną, jeżeli jej nieuwzględnienie lub zniekształcenie (w księgach rachunkowych lub notach do sprawozdania finansowego) mogłoby mieć wpływ na decyzje ekonomiczne podejmowane przez użytkowników sprawozdań finansowych na ich podstawie.
Wartość firmy
Wartość firmy jednostek zależnych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym jest dodatnią różnicą pomiędzy wartością w cenie nabycia udziału w aktywach netto jednostki zależnej i jego wartością godziwą określoną na dzień nabycia. Wartość firmy jednostek zależnych jest prezentowana w odrębnej pozycji aktywów skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej Wartość firmy jednostek zależnych nie podlega amortyzacji, natomiast jest pomniejszana o ewentualne odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. W odniesieniu do wartości firmy jednostek zależnych na koniec każdego roku obrotowego przeprowadza się test na utratę wartości. Test na utratę wartości jest przeprowadzany również na inne dni bilansowe, jeżeli wystąpiły okoliczności wskazujące na konieczność przeprowadzenia testu.
Ewentualna ujemna różnica pomiędzy wartością w cenie nabycia udziału a aktywach netto jednostki zależnej i jego wartością godziwą określoną na dzień nabycia jest odnoszona na wynik finansowy okresu, w którym nastąpiło nabycie tego udziału.
Wartości niematerialne
Grupa ujmuje w księgach rachunkowych wartości niematerialne, jeżeli prawdopodobny jest napływ przyszłych korzyści ekonomicznych z tytułu posiadanych wartości niematerialnych oraz kiedy ich koszt można określić w wiarygodny sposób. W przypadku zakupionych wartości niematerialnych ujęcie w księgach rachunkowych następuje w momencie ich zakupu. Grupa dokonuje zakupów jedynie takich wartości niematerialnych, z których spodziewa się w przyszłości osiągnąć korzyści ekonomiczne. Odzwierciedlanie utraty zdolności do generowania korzyści ekonomicznych w okresach po dokonaniu zakupu dokonywane jest przez badanie utraty wartości składnika aktywów niematerialnych.
Zarząd spółki określa, czy składnik wartości niematerialnych posiada określony czy nieokreślony okres użytkowania. Nieokreślony okres użytkowania będą w szczególności posiadały składniki wartości niematerialnych, dla których na dzień ich przyjęcia do użytkowania Grupa nie będzie w stanie stwierdzić przez jaki okres będzie odnosiła z nich korzyści ekonomiczne. Sytuacja taka może nastąpić dla marek. Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania nie są amortyzowane. Na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje:
przeglądu tych składników aktywów pod kątem trwałej utraty wartości;
weryfikacji, czy założenie o nieokreślonym okresie użyteczności jest nadal zasadne.
Okres użytkowania wartości niematerialnych używanych na podstawie umowy jest równy długości trwania umowy lub krótszy, jeżeli Grupa zamierza korzystać z wartości niematerialnych objętych tą umową nie przez cały okres jej trwania. Jeżeli umowa może zostać przedłużona, okres użytkowania zawiera okresy odnawialne tylko wtedy, jeżeli istnieje prawdopodobieństwo skorzystania z możliwości przedłużenia umowy. Grupa amortyzuje składniki wartości niematerialnych metodą liniową. Amortyzacja rozpoczyna się w miesiącu następującym po miesiącu, w którym składnik jest dostępny do użytkowania. Grupa zaprzestaje amortyzacji w miesiącu, w którym składnik wartości niematerialnych zostaje przekwalifikowany do aktywów trwałych dostępnych do sprzedaży zgodnie z MSSF 5 lub zostaje wycofany z użytkowania (zlikwidowany lub sprzedany).
Okresy amortyzacji poszczególnych kategorii wartości niematerialnych: Oprogramowanie 5 lat
Spółki Grupy nie prowadzą prac badawczych i rozwojowych.
Koszty wytworzenia stron internetowych są ujmowane w kosztach bieżącego okresu – koszcie własnym sprzedanych usług.
Rzeczowe aktywa trwałe
Grupa ujmuje środki trwałe w księgach rachunkowych, jeżeli prawdopodobny jest napływ przyszłych korzyści ekonomicznych oraz kiedy ich koszt można określić w wiarygodny sposób.
W przypadku zakupionych lub wytworzonych we własnym zakresie środków trwałych ujęcie w księgach rachunkowych następuje w momencie ich zakupu lub wytworzenia. Grupa dokonuje zakupów jedynie takich środków trwałych, z których spodziewa się w przyszłości osiągnąć korzyści ekonomiczne. Odzwierciedlanie utraty zdolności do generowania korzyści ekonomicznych w okresach po dokonaniu zakupu dokonywane jest przez badanie utraty wartości składnika środków trwałych.
Późniejsze nakłady uwzględnia się w wartości bilansowej danego środka trwałego lub ujmuje jako odrębny środek trwały tylko wówczas, gdy jest prawdopodobne, że z tytułu tej pozycji nastąpi wpływ korzyści ekonomicznych do Spółki, zaś koszt danej pozycji można wiarygodnie zmierzyć. Wszelkie pozostałe wydatki na naprawę i konserwację odnoszone są do sprawozdania z całkowitych dochodów w okresie obrotowym, w którym je poniesiono.
W przypadku wymiany części środka trwałego w jego wartości bilansowej ujmuje się koszt wymienianej części składowej tego środka i jednocześnie usuwa się ze sprawozdania z sytuacji finansowej wartość bilansową wymienionej części składowej, niezależnie, czy była osobno amortyzowana. Wartość netto usuniętej części ujmowana jest w rachunku zysków i strat.
Środki trwałe w Grupie są amortyzowane w określonym dla nich okresie użytkowania. Kwotą podlegającą amortyzacji jest różnica między kosztem nabycia środka trwałego a jego wartością rezydualną (kwotą jaką Grupa spodziewa się uzyskać z jego sprzedaży po okresie jego użytkowania). Kwotę tę oraz okres użytkowania określa Zarząd, lub komórka odpowiedzialna za zakupy środków trwałych w momencie otrzymania faktury zakupu na dany środek trwały przed przekazaniem do ujęcia w księgach. Jeżeli wartość rezydualna tak określona jest nieistotna w stosunku do wartości środka trwałego (nie więcej niż 10% kosztu nabycia), przyjmuje się, iż wynosi ona zero. W przypadku składników aktywów o okresie użytkowania powyżej roku, dla których jednostkowy koszt nabycia jest nieistotny w stosunku do wartości wszystkich środków trwałych w danej grupie, Grupa dokonuje jednorazowego odpisu amortyzacyjnego takiego środka trwałego w miesiącu wprowadzenia do ksiąg.
W momencie zakupu środków trwałych komórka odpowiedzialna za te zakupy określa, czy kupowane środki trwałe składają się z elementów o różnym okresie użytkowania i czy wartość tych elementów jest istotna w stosunku do wartości całego środka trwałego. W przypadku zidentyfikowania takich elementów są one osobno ujmowane w rejestrze środków trwałych i amortyzowane przez ich indywidualny okres użytkowania. Koszt nabycia tych elementów określany jest przez komórkę odpowiedzialną za zakupy jako procent kosztu całego środka trwałego.
Grupa stosuje model kosztowy w zakresie określenia wartości księgowej netto środków trwałych. Model kosztowy polega na początkowym ujęciu środka trwałego w koszcie nabycia i późniejszej jego amortyzacji przez okres użytkowania do wartości rezydualnej.
Okresy amortyzacji poszczególnych kategorii środków trwałych:
Budynki 40 lat
Urządzenia – sprzęt komputerowy 3 - 4 lata
Środki transportu 3 - 5 lat
Pozostałe składniki aktywów trwałych 5-8 lat
Podlegająca amortyzacji wartość środka trwałego jest rozkładana w systematyczny sposób na przestrzeni okresu użytkowania. Co najmniej raz w roku weryfikuje się ich okres użytkowania oraz wartość rezydualną.
Naliczanie odpisów amortyzacyjnych rozpoczyna się w miesiącu następującym po miesiącu, gdy składnik aktywów trwałych jest dostępny do użytkowania. Amortyzacja kończy się w momencie, gdy składnik aktywów trwałych jest wycofany z użytkowania (np. likwidacja lub sprzedaż) lub wartość umorzenia będzie równa wartości środka. Kosztem środków trwałych budowanych przez jednostkę jest suma wszystkich nakładów poniesionych w związku z doprowadzeniem środka trwałego do użytkowania łącznie z kosztami amortyzacji tych środków trwałych, które są wykorzystywane do budowy.
Koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu sfinansowania budowy nowych i przebudowy posiadanych środków trwałych pomniejszony o przychody z tego tytułu podlega aktywowaniu w wartości środka trwałego – zgodnie z podejściem wyrażonym w MSR 23 „Koszty finansowania zewnętrznego”. Składniki środków trwałych podlegają testowi na utratę wartości w momencie zajścia przesłanek utraty wartości.
Środki trwałe przeznaczone do sprzedaży
Grupa klasyfikuje środki trwałe jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli korzyści ekonomiczne z tych składników aktywów będą uzyskane poprzez ich sprzedaż, a nie przez ich dalsze użytkowanie.
Decyzję o zmianie klasyfikacji podejmuje Zarząd w formie wiążącego postanowienia. Warunkiem zaklasyfikowania środków trwałych jako przeznaczonych do sprzedaży jest ich dostępność do natychmiastowej sprzedaży.
Okres od momentu zakwalifikowania środka trwałego jako przeznaczonego do sprzedaży do momentu jego sprzedaży nie powinien przekroczyć 1 roku.
Środki trwałe przeznaczone do sprzedaży są ujmowane w wartości niższej z:
1. wartości księgowej
2. wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży.
Środki trwałe przeznaczone do sprzedaży nie są amortyzowane. Wartość godziwa aktywów przeznaczonych do sprzedaży ustalana jest na podstawie porównania cen transakcji podobnymi lub takimi samymi składnikami aktywów. Informacje na ten temat gromadzone są przez kierowników komórek, w których gestii znajduje się dany składnik aktywów. Dokonywane jest to:
1. na podstawie ich wiedzy fachowej dotyczącej kształtowania się cen podobnych składników aktywów;
2. na podstawie informacji uzyskanych od pośredników, z których usług Grupa zamierza skorzystać;
3. na podstawie otrzymanych ofert zakupu.
Ustalona w powyższy sposób wartość godziwa pomniejszana jest o koszty niezbędne do sprzedaży, w szczególności:
1. szacowane koszty prowizji pośredników związanej ze sprzedażą,
2. szacowane koszty napraw, których dokonanie będzie niezbędne przed dokonaniem sprzedaży, szacowane koszty podatków i innych opłat publiczno-prawnych związanych z transakcją sprzedaży, do których poniesienia Grupa zobowiązana jest na mocy przepisów lub zobowiązała się na mocy umowy sprzedaży,
3. wszelkie nieponiesione jeszcze opłaty związane z rozmontowaniem lub transportowaniem składników aktywów do nabywcy.
W przypadku środków trwałych oddanych do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, środki trwałe zalicza się do aktywów trwałych jednej ze stron umowy, zgodnie z zasadami opisanymi w punkcie „Aktywa trwałe użytkowane (oddane w użytkowanie) na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze”.
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie – udzielone pożyczki i należności własne
Do aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie zalicza się aktywa, które spełniają kryteria modelu biznesowego zakładającego utrzymanie ich do terminu wymagalności oraz które spełniają wymóg uzyskania przepływów pieniężnych odpowiadających wyłącznie płatności kapitału i odsetek (test SPPI).
Udzielone pożyczki ujmowane są w księgach rachunkowych w dacie, w której przekazanie kwot do pożyczkobiorcy staje się wymagalne zgodnie z zapisami umowy, zaś wyłącza ze sprawozdania z sytuacji finansowej, gdy wygasają umowne prawa do przepływów pieniężnych ze składnika aktywów finansowych lub gdy składnik aktywów finansowych jest przenoszony łącznie z całym ryzykiem i korzyściami wynikającymi z posiadania owego składnika aktywów.
Na dzień wprowadzenia do ksiąg aktywa te wyceniane są w wartości godziwej przekazanych środków powiększonej o koszty transakcji. Na dzień bilansowy aktywa wycenia się w koszcie zamortyzowanym używając efektywnej stopy procentowej wbudowanej w udzieloną pożyczkę z uwzględnieniem odpisu z tytułu trwałej utraty wartości. Efektywna stopa ustalana jest jako stopa procentowa dyskontująca wartość wszystkich przepływów pieniężnych związanych z pożyczką do zera.
Na każdy dzień sprawozdawczy Grupa powinna oszacować kwotę odpisu aktywa finansowego wycenianego w zamortyzowanym koszcie w wysokości równej oczekiwanym stratom kredytowym:
do końca oczekiwanego okresu wymagalności (tzw. okresu życia) danego składnika aktywów finansowych, jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem znacząco wzrosło od momentu początkowego ujęcia tego instrumentu lub,
w okresie najbliższych 12 miesięcy, jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem nie wzrosło znacząco od momentu początkowego ujęcia danego instrumentu.
Instrumenty finansowe – aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Aktywem finansowym wycenianym w wartości godziwej przez wynik finansowy są instrumenty finansowe, które zostały zakupione w celu odsprzedaży lub odkupienia w bliskim terminie (nie później niż w ciągu 12 miesięcy od daty ich zakupu) w celu uzyskania krótkoterminowych zysków z wahań ich cen rynkowych. Aktywa wprowadza się do ksiąg pod datą zawarcia transakcji, zaś wyłącza ze sprawozdania z sytuacji finansowej, gdy wygasają umowne prawa do przepływów pieniężnych ze składnika aktywów finansowych lub gdy składnik aktywów finansowych jest przenoszony łącznie z całym zyskiem i korzyściami wynikającymi z posiadania owego składnika aktywów. Zarówno na dzień wprowadzenia do ksiąg jak i na dzień bilansowy aktywa finansowe przeznaczone do obrotu wyceniane są według wartości godziwej bez potrącenia o koszty transakcyjne związane ze sprzedażą instrumentu. Różnice z wyceny instrumentów odnoszone są do sprawozdania z całkowitych dochodów Grupy.
Do tej kategorii zalicza się instrumenty, które nie spełniają kryteriów ujęcia w zamortyzowanym koszcie.
Instrumenty pochodne
Instrumenty pochodne są zaliczane do aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, z wyjątkiem tych przypadków, gdy stanowią one zabezpieczenie przepływów pieniężnych.
Przyjęta polityka rachunkowości w sprawie ustalania wartości godziwej instrumentów finansowych:
Za najlepsze odzwierciedlenie wartości godziwej składników aktywów lub zobowiązań Grupa uznaje powszechnie dostępną cenę rynkową na aktywnym publicznym rynku giełdowym. Aktywny rynek oznacza, iż transakcje zawierane są na tyle regularnie, iż ustalona na nim cena nie musi być korygowana ze względu na zmieniające się warunki ekonomiczne oraz w takich ilościach, które gwarantują:
a. że ustalona cena nie jest wynikiem pozarynkowej umowy stron zawierających transakcję,
b. że możliwe jest dokonanie sprzedaży posiadanych przez jednostkę instrumentów finansowych bez istotnego wpływu na cenę rynkową.
W przypadku niespełnienia przez rynek kryteriów przyjętych dla rynku aktywnego jednostka wyceniając instrumenty finansowe odzwierciedli zmiany, które zaszły w środowisku ekonomicznym (w zakresie ratingu kredytowego emitenta instrumentów, zmian w rynkowych stopach zwrotu, zmian w ryzyku bazowym emitenta itp.) i skoryguje w ten sposób cenę, która została ostatnio ustalona na rynku.
Jeżeli instrument nie jest notowany na rynku giełdowym jednostka:
a. w przypadku instrumentów dających prawo do udziału w kapitale wycena nastąpi według kosztu nabycia skorygowanego o odpis z tytułu trwałej utraty wartości, jeżeli wystąpią przesłanki takiej utraty;
b. weźmie pod uwagę ceny z transakcji posiadanymi instrumentami finansowymi spoza rynku regulowanego (jeżeli informacje takie będą dostępne) i skoryguje je o dostępne informacje dotyczące zmian w otoczeniu ekonomicznym mających wpływ na cenę instrumentu;
c. jeżeli nie będzie dostępna cena spoza rynku regulowanego jednostka użyje powszechnie uznanych metod wyceny danego instrumentu finansowego, którymi kierowaliby się uczestnicy rynku określając cenę danego instrumentu w transakcji rynkowej. W szczególności w przypadku instrumentów dłużnych szacowanie wartości instrumentu odbywać się będzie za pomocą metody efektywnej stopy zwrotu wyliczonej na podstawie wszelkich przepływów pieniężnych z tytułu danego instrumentu finansowego. Jakakolwiek wartość ustalona w ten sposób będzie poddawana testowi na trwałą utratę wartości w przypadku wystąpienia przesłanek takiej utraty wartości.
Ustalanie wartości instrumentów dostępnych do sprzedaży przy pomocy efektywnej stopy zwrotu. Wartość instrumentów dostępnych do sprzedaży przy pomocy efektywnej stopy zwrotu ustalana jest w sposób analogiczny do pożyczek udzielanych przez jednostkę. Jeżeli instrument dłużny posiada oryginalną datę zapadalności do 12 miesięcy za przybliżenie efektywnej stopy zwrotu uznaje liniowe rozliczenie dyskonta i odsetek, o ile różnica nie będzie istotna dla sprawozdania finansowego ze względu na wartość posiadanych instrumentów.
Ujmowanie i wycena instrumentów pochodnych
Instrumenty pochodne ujmowane są w księgach, w momencie, gdy Spółki Grupy stają się stroną wiążącej umowy. Spółka Dominująca korzysta z instrumentów pochodnych w celu ograniczenia ryzyka związanego ze zmianami kursów walut. Na dzień bilansowy instrumenty pochodne wyceniane są w wartości godziwej. Instrumenty pochodne o wartości godziwej większej od zera są aktywami finansowymi, zaś instrumenty o ujemnej wartości godziwej stanowią zobowiązania finansowe.
Zysk lub strata z zabezpieczających instrumentów pochodnych ujmowana jest odpowiednio w kapitale z aktualizacji wyceny zaś w sprawozdaniu z przepływu środków pieniężnych jako przepływy działalności operacyjnej.
Ujmowanie i wycena wbudowanych instrumentów pochodnych
Na dzień bilansowy jednostka dokonuje oceny, czy zawarte przez nią umowy nie zawierają w sobie zapisów stanowiących w istocie pochodnych instrumentów finansowych, jeżeli natura tych instrumentów odbiega od natury umowy podstawowej.
Wbudowane instrumenty pochodne to wynikające z zawartej umowy warunki powodujące, że część lub całość przepływów pieniężnych uzyskiwanych z umowy zmienia się w sposób podobny do tego jaki powodowałyby samodzielne instrumenty pochodne. Stanowią one tzw. części umów zasadniczych.
W szczególności przypadkami, w których jednostka dokona oceny istnienia pochodnych instrumentów finansowych wbudowanych w zawarte umowy, w których:
a) cena zakupu lub sprzedaży wynikająca z umowy uzależniona jest od ruchów kursów walut, stóp procentowych lub kursów innych instrumentów finansowych i nie jest to zwykły w danym środowisku ekonomicznym sposób ustalania ceny w tego rodzaju transakcjach;
b) kupujący lub sprzedający posiadają opcje dotyczące rozliczenia (waluty lub ceny) danej umowy.
Wszelkie zidentyfikowane w ten sposób instrumenty pochodne są traktowane jako instrumenty utrzymywane do obrotu i wyceniane według ich wartości godziwej. Zmiany tej wartości godziwej odnoszone są do rachunku wyników jednostki. Wartość godziwa ustalana jest w oparciu o wartość godziwą podobnych instrumentów finansowych, dla których określona jest wartość rynkowa lub w oparciu o model wyceny ogólnie przyjęty dla danego typu instrumentu pochodnego. Model taki określony zostanie na podstawie identyfikacji i klasyfikacji wbudowanego instrumentu pochodnego.
Zapasy
W Grupie występują obrotowe zasoby majątkowe podlegające magazynowaniu wyłącznie w celach handlowych. Pozostałe materiały nabywane przez Spółkę materiały obejmujące materiały biurowe, administracyjne i gospodarcze przeznaczone do bezpośredniego bieżącego zużycia.
Towary przyjmowane są do ewidencji magazynowej w cenie nabycia. Rozchód towarów dokonywany jest w momencie ich sprzedaży. Materiały, ze względu na to, że są przeznaczone wyłącznie do bezpośredniego i bieżącego zużycia, odnoszone są w cenie zakupu w ciężar kosztów okresu. Powyższe nie zniekształca stanu aktywów oraz wyniku finansowego jednostki. Rozchód towarów dokonywany jest w momencie ich sprzedaży według metody FIFO.
Należności
Należności z tytułu dostaw towarów i usług ujmowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w dacie, w której zachodzi sprzedaż usług, materiałów lub towarów zgodnie z polityką dotyczącą uznawania przychodów ze sprzedaży. Należności z tytułu dostaw towarów i usług wykazywane są w wartości nominalnej. Jednostka na bieżąco monitoruje odzyskiwalność kwot należności. Są pozycje rotujące w normalnym cyklu operacyjnym jednostki stąd ich prezentacja w majątku firmy dokonywana jest w pozycji należności krótkoterminowych. W ramach należności prezentowane są zaliczki zapłacone kontrahentom, którymi spółka podpisała umowy o współpracy w zakresie rezerwacji miejsc hotelowych.
Spółka tworzy odpisy aktualizujące wartość należności z uwzględnieniem modelu uproszczonego przewidzianego w MSSF9, tj. oceny przyszłych strat kredytowych w oparciu o dane historyczne. Szacunki podlegają okresowej weryfikacji.
Należności z elementem finansowania
W przypadku należności z tytułu dostaw towarów lub usług, dla których termin płatności jest wydłużony na tyle, iż dostawa taka zawiera element finansowania (jednostka przyjmuje, iż termin zapłaty należności powinien przekraczać 12 miesięcy, aby dostawa zawierała element finansowania), jednostka ujmuje należność w kwocie nominalnej pomniejszonej o dyskonto naliczone według efektywnej stopy zwrotu:
1. wbudowanej w umowę, jeżeli cena w dokonywanej dostawie usług lub towarów ustalona została na poziomie innym, niż byłby ustalony, gdyby płatność za dostawę następowała natychmiast; lub
2. wynikającej z oszacowania zdolności kredytowej odbiorcy i odpowiadającej stopie procentowej pożyczki, którą jednostka byłaby skłonna udzielić temu odbiorcy, jeżeli wbudowana w umowę stopa zwrotu nie istnieje lub nie odpowiada warunkom rynkowym.
Różnica między kwotami nominalnymi otrzymywanymi od odbiorców, a wartością przychodu ze sprzedaży ujmowana jest jako przychód finansowy w okresie do spłaty.
Przyjęta polityka rachunkowości:
Należności wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy w kwocie wymagalnej, tj. w wartości nominalnej należności powiększonej o ewentualne należne jednostce na dzień wyceny odsetki za zwłokę, z zachowaniem zasady ostrożności, tj. po ewentualnym pomniejszeniu o odpisy aktualizujące ich wartość. Wycena należności wyrażonych w walucie obcej na dzień bilansowy następuje poprzez przeliczenie na walutę polską według średniego kursu ustalonego przez NBP na ten dzień. Wyjątek stanowią zaliczki, które wyceniane są po kursie historycznym tj. na dzień bilansowy nie stosuje się zasad opisanych w zdaniu poprzednim.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Jednostka za gotówkę uznaje gotówkę w kasie oraz depozyty płatne na żądanie. Innymi aktywami pieniężnymi (ekwiwalentami) są krótkoterminowe inwestycje o dużej płynności. Są one traktowane jako ekwiwalenty gotówki, jeżeli są łatwo wymienialne na określone z góry kwoty środków pieniężnych i narażone są na nieznaczne ryzyko zmian wartości.
W szczególności za gotówkę poza pieniędzmi w kasie i na rachunkach bankowych jednostka uznaje:
● otrzymane weksle i czeki;
● bony skarbowe i inne instrumenty pieniężne o oryginalnym terminie wykupu nie przekraczającym 3 miesięcy, jeżeli istnieje dla nich aktywny rynek.
Aktywa pieniężne wyceniane są w czasie roku obrotowego w wartości nominalnej, przy czym środki pieniężne w walutach obcych na dzień przeprowadzenia operacji przeliczane są według kursu: kupna lub sprzedaży walut stosowanego przez bank, z którego usług korzystają Spółki – w przypadku operacji sprzedaży lub kupna walut oraz operacji zapłaty należności i zobowiązań, średniego ustalonego przez NBP dla danej waluty na ten dzień– w przypadku pozostałych operacji. Na dzień bilansowy aktywa pieniężne wycenia się w wartości wymagalnej, zaś wyrażone w walutach obcych według kursu średniego ustalonego dla danej waluty przez NBP na ten dzień.
Czynne rozliczenia międzyokresowe
W przypadku ponoszenia wydatków dotyczących przyszłych okresów sprawozdawczych Grupa dokonuje czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Do kosztów rozliczanych w czasie Spółka zalicza przede wszystkim koszty organizacji imprez, ponoszonych kosztów prowizji od imprez, które dotyczą sprzedaży kolejnego roku obrotowego, ubezpieczenia i prenumeraty dotyczące następnego okresu.
Odpisy czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów mogą następować stosownie do upływu czasu lub wielkości świadczeń. Czas i sposób rozliczenia uzasadniony jest charakterem rozliczanych kosztów, z zachowaniem zasady ostrożności.
Wartość ww. kosztów wycenia się w wartości zapłaconej – z uwzględnieniem zasady ostrożności.
Inne pozostałe aktywa
Inne / Pozostałe aktywa obejmują pozycje kosztów dotyczących przyszłych okresów sprawozdawczych.
Aktywa tworzone jako Inne / Pozostałe aktywa muszą spełniać następujące warunki:
wynikają z przeszłych zdarzeń, stanowią poniesione wydatki na cel operacyjny Spółki, których wysokość można wiarygodnie określić,
powodują w przyszłości wpływ do Spółki korzyści ekonomicznych.
Odpisy Innych / Pozostałych aktywów mogą następować stosownie do upływu czasu lub wielkości świadczeń. Czas i sposób rozliczenia uzasadniony jest charakterem rozliczanych kosztów, z zachowaniem zasady ostrożności.
Kapitały własne
Kapitał własny (aktywa netto) stanowi różnicę pomiędzy aktywami jednostki a zobowiązaniami.
Kapitał własny wykazywany jest według wartości nominalnej z podziałem na jego rodzaje i według zasad określonych przepisami prawa i postanowieniami Statutu.
Kapitał akcyjny w sprawozdaniu finansowym wykazuje się w wysokości określonej w statucie i wpisanej w Krajowym Rejestrze Sądowym. Kapitał akcyjny wykazywany jest według wartości nominalnych akcji wydanych w zamian za dokonane wpłaty lub wniesione aporty. Nadwyżka wpłat nad wartością nominalną akcji lub nadwyżka wartości godziwej dokonanych aportów ponad wartość nominalną wydanych akcji ujmowana jest jako kapitał zapasowy. Kwoty nieopłaconego kapitału z tytułu akcji wydanych przez jednostkę ujmowane są z minusem po stronie pasywów sprawozdania z sytuacji finansowej jako zmniejszenie kapitałów własnych.
Kapitał zapasowy tworzony jest w szczególności z nadwyżki ceny emisyjnej (lub wartości godziwej wniesionych aportem składników aktywów) akcji spółki nad ich wartością nominalną.
Kapitał z aktualizacji wyceny w sprawozdaniu finansowym ujmowany jest w wysokości zysku lub straty z zabezpieczających instrumentów pochodnych.
Akcje własne jednostki wykazywane są w sprawozdaniu finansowym z minusem jako pomniejszenie kapitałów własnych. Akcje własne wyceniane są według wartości nabycia.
Zyski zatrzymane obejmują głównie niepodzielone wyniki finansowe.
Zobowiązania
Zobowiązania obejmują wynikające z przeszłych zdarzeń obowiązki wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów Grupy.
Przyjęta polityka rachunkowości
Zobowiązanie zalicza się do zobowiązań krótkoterminowych, jeżeli spełnia jedno z poniższych kryteriów:
a. oczekuje się, że zostanie ono uregulowane w toku normalnego cyklu operacyjnego jednostki;
b. jest utrzymane głównie z przeznaczeniem do obrotu;
c. jest ono wymagalne w ciągu dwunastu miesięcy od dnia bilansowego; lub
d. jednostka nie posiada bezwarunkowego prawa do odroczenia daty wymagalności zobowiązania przez okres co najmniej dwunastu miesięcy od dnia bilansowego.
Wszystkie pozostałe zobowiązania zalicza się do zobowiązań długoterminowych. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług są zaliczane do zobowiązań finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie.
Zobowiązanie z tytułu umów leasingu finansowego
Wartość zobowiązania z tytułu leasingu finansowego na moment zawarcia umowy jest równa zdyskontowanej wartości wszystkich płatności z tytułu leasingu finansowego przy pomocy stopy dyskontowej wbudowanej w umowę leasingu.
W kolejnych okresach wartość zobowiązania pomniejszana jest o część kapitałową każdej płatności określoną przez odjęcie od całkowitej płatności, wartości części finansowej wynikającej z przemnożenia wartości zobowiązania na koniec poprzedniego okresu przez ustaloną stopę dyskonta wbudowaną w umowę leasingu.
Rezerwy na zobowiązania
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Spółce ciąży istniejący prawny lub zwyczajowy obowiązek wynikający z przeszłych zdarzeń i jest prawdopodobne, że w celu wywiązania się z niego nastąpi wypływ zasobów, a kwotę tego wypływu można wiarygodnie oszacować. Rezerwy tworzy się i klasyfikuje w zależności od tytułu ich utworzenia do następujących grup:
rezerwy na zobowiązania, w szczególności dotyczące umów rodzących obciążenia, z tytułu udzielonych gwarancji, poręczeń oraz skutków postępowania sądowego,
rezerwy restrukturyzacyjne
Nie tworzy się rezerw na przyszłe straty operacyjne.
Rezerwy na zawarte umowy, w których nieuchronne koszty spełnienia świadczeń umownych przekroczą spodziewane przychody
W przypadku stwierdzenia istnienia umowy, w której nieuchronne koszty związane z jej wypełnieniem przekroczą spodziewane z tej umowy korzyści ekonomiczne jednostka uznaje stratę, która zostanie odniesiona na umowie w okresie, w którym stwierdzono nadwyżkę kosztów.
Na wymienioną powyżej stratę jednostka zawiązuje rezerwę w wysokości:
całości straty z umowy – jeżeli do dnia bilansowego rozpoznane przychody przewyższały poniesione koszty;
różnicy między stratą z umowy, a nadwyżką poniesionych kosztów nad uzyskanymi przychodami – jeżeli do dnia bilansowego poniesione koszty przewyższały rozpoznane przychody.
Inne rezerwy
Inne rezerwy ujmowane są w bilansie, jeżeli istnieje na dzień bilansowy obowiązek dokonania świadczenia w przyszłości, którego termin lub kwota podlegająca zapłacie nie jest w chwili obecnej znana. W szczególności jednostka szacuje rezerwy na:
niepomyślne wyniki spraw sądowych, w których jednostka występuje jako pozwana (jeżeli zobowiązania z tego tytułu nie są ujęte w innych pozycjach) jeżeli niepomyślny wynik rozprawy jest dla jednostki prawdopodobny. Wartość rezerwy szacowana jest przez Zarząd jednostki na podstawie opinii prawnika zaangażowanego w sprawę,
koszty niezafakturowanych prowizji dotyczących sprzedanych w roku obrotowym usług, którymi jednostka będzie obciążono przez touroperatora na początku roku następnego.
Świadczenia pracownicze
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze
Na dzień bilansowy jednostka dokonuje oszacowania wartości kosztów pracowniczych związanych z otrzymaniem dodatkowych korzyści ekonomicznych z uwagi na niewykorzystaną cześć należnych urlopów przez pracowników. Dodatkowy koszt wykazywany jest w rezerwach krótkoterminowych w wysokości wartości przepracowanych dni należnego urlopu w danym roku lub w latach poprzednich wraz z należnymi narzutami. Aktualizacji wartości kosztów rozliczanych w czasie dokonuje się na bieżąco. Nie rozliczone na dzień bilansowy zobowiązania z tego tytułu nie podlegają dyskontowaniu.
Świadczenia po okresie zatrudnienia
Rezerwy na odprawy emerytalne, których obowiązek wypłaty wynika z obowiązujących regulacji prawnych tworzone są w wysokości oszacowanej przez metodą aktuarialną przy uwzględnieniu kryterium istotności.
Inne długoterminowe świadczenia pracownicze
W jednostce nie obowiązują regulaminy nagród jubileuszowych czy odroczonych wypłat z zysku – dlatego jednostka nie posiada zwyczajowego ani prawnego obowiązku wypłacania długoterminowych świadczeń z tego tytułu.
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy
Jednostka tworzy rezerwę, jeśli posiada wyraźne zobowiązanie do rozwiązania stosunku pracy z aktualnymi pracownikami bez możliwości wycofania się lub wypłacenia świadczeń z tytułu rozwiązania stosunku pracy. Jednostka dyskontuje świadczenia, jeśli termin ich zapadalności wystąpi w okresie dłuższym niż rok od dnia bilansowego.
Podatek odroczony
Przyjęta polityka rachunkowości
Podatek dochodowy obejmuje rzeczywiste zobowiązanie podatkowe za dany okres sprawozdawczy, ustalony zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz zmianę stanu aktywu z tytułu podatku odroczonego lub rezerwy na podatek odroczony. W związku z przejściowymi różnicami między wykazywaną w księgach rachunkowych wartością aktywów i pasywów, a ich wartością podatkową oraz stratą podatkową możliwą do odliczenia w przyszłości, Spółka tworzy rezerwę i ustala aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, którego jest podatnikiem.
Wartość podatkowa aktywów jest to kwota wpływająca na pomniejszenie podstawy obliczenia podatku dochodowego w przypadku uzyskania z nich, w sposób pośredni lub bezpośredni korzyści ekonomicznych. Jeżeli uzyskanie korzyści ekonomicznych z tytułu określonych aktywów nie powoduje pomniejszenia podstawy obliczenia podatku dochodowego, to wartość podatkowa aktywów jest ich wartością księgową.
Wartością podatkową pasywów jest ich wartość księgowa pomniejszona o kwoty, które w przyszłości pomniejszą podstawę podatku dochodowego.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ustala się w wysokości kwoty przewidzianej w przyszłości do odliczenia od podatku dochodowego, w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi, które spowodują w przyszłości zmniejszenie podstawy obliczenia podatku dochodowego oraz straty podatkowej możliwej do odliczenia, ustalonej przy uwzględnieniu zasady ostrożności. Rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzy się w wysokości kwoty podatku dochodowego, wymagającej w przyszłości zapłaty, w związku z występowaniem dodatnich różnic przejściowych to jest różnic, które spowodują zwiększenie podstawy obliczenia podatku dochodowego w przyszłości.
Wysokość rezerwy i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego ustala się przy uwzględnieniu stawek podatku dochodowego obowiązujących w roku powstania obowiązku podatkowego. W zależności od wysaldowania kwoty podatku (zobowiązanie lub należność) wykazywane są jest ona w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako rezerwa lub aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Zobowiązania i aktywa warunkowe
Zobowiązania warunkowe to:
1. Prawdopodobne zobowiązanie, które powstało w wyniku przeszłych zdarzeń i którego istnienie będzie potwierdzone jedynie poprzez wystąpienie lub jego brak – jednego lub więcej niepewnych przyszłych zdarzeń, które nie znajdują się pod kontrolą Spółki, lub
2. Obecne zobowiązanie, które wywodzi się ze zdarzenia z przeszłości, ale nie jest rozpoznawane, ponieważ:
a. wypływ korzyści w celu uregulowania tego zobowiązania jest mało prawdopodobny,
b. nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wielkości tego zobowiązania.
Aktywa warunkowe to prawdopodobne aktywa wynikające z przeszłych zdarzeń, których istnienie będzie potwierdzone przez wystąpienie lub brak jednego lub więcej przyszłych zdarzeń, na które Grupa nie ma wpływu.
Pozostałe zobowiązania
Zakres:
Pozostałe zobowiązania dotyczą kosztów obejmują prawdopodobne zobowiązania przypadające na bieżący okres sprawozdawczy, wynikające w szczególności:
ze świadczeń wykonanych na rzecz Grupy przez kontrahentów jednostki, gdy kwotę zobowiązania można oszacować w sposób wiarygodny,
z obowiązku wykonania, związanych z bieżącą działalnością, przyszłych świadczeń wobec nieznanych osób, których kwotę można oszacować, mimo że data powstania zobowiązania nie jest jeszcze znana, w tym z tytułu napraw gwarancyjnych i rękojmi za sprzedane produkty długotrwałego użytku.
Pozostałe zobowiązania dotyczą również przychodów w szczególności:
równowartość otrzymanych lub należnych od kontrahentów środków z tytułu świadczeń, których wykonanie nastąpi w następnych okresach sprawozdawczych,
środki pieniężne otrzymane na sfinansowanie nabycia lub wytworzenia środków trwałych,
w tym także środków trwałych w budowie oraz prac rozwojowych, jeżeli stosownie do innych ustaw nie zwiększają one kapitałów własnych,
Przyjęta polityka rachunkowości:
Pozostałe zobowiązania tworzy się na koszty:
których kwota lub termin zapłaty są niepewne,
ich powstanie jest pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa, wynikają one z przeszłych zdarzeń i istnieje obowiązek świadczenia, które spowoduje wykorzystanie już posiadanych albo przyszłych aktywów jednostki,
jest możliwy wiarygodny szacunek kwoty rezerwy.
W sprawozdaniu finansowym Pozostałe zobowiązania, prezentowane są w podziale na długo- i krótkoterminowe, przy czym do krótkoterminowych należą wszystkie rozliczenia, które dotyczą normalnego cyklu działalności operacyjnej jednostki oraz wszystkie inne rezerwy podlegające rozliczeniu w okresie 12 miesięcy, pozostałe są kwalifikowane jako rozliczenia długoterminowe.
Aktywa i zobowiązania wyrażone w walucie obcej
Walutą funkcjonalną oraz walutą prezentacji jednostki jest złoty polski. Zasada określania odpowiedniego kursu wymiany dla poszczególnych grup aktywów i zobowiązań na dzień bilansowy. Składniki bilansu zaklasyfikowane jako pieniężne na dzień bilansowy będą wyceniane według kursu zamknięcia z dnia bilansowego. W szczególności dotyczyć to będzie następujących grup aktywów: należności, zobowiązania, udzielone pożyczki, otrzymane pożyczki i kredyty, gotówka.
Składniki bilansu zaklasyfikowane jako niepieniężne wyceniane według wartości godziwej będą przeliczane na złote polskie według średniego kursu z dnia ustalenia wartości godziwej. Jeżeli Spółki będą ustalać wartość godziwą na dzień bilansowy - kursem wykorzystywanym do przeliczenia niepieniężnych składników bilansu wycenianych według wartości godziwej będzie kurs obowiązujący dla danej waluty w dniu bilansowym.
Jeżeli wartość godziwa danego składnika bilansu nie będzie określona na dzień bilansowy, jego wartość przeliczona na złote polskie zostanie określona przy pomocy kursu obowiązującego w dniu, w którym określono po raz ostatni wartość godziwą składnika sprawozdania z sytuacji finansowej, jeżeli różnica będzie istotna dla sprawozdania finansowego. W szczególności sytuacja ta dotyczyć będzie składników majątku trwałego przeznaczonych do sprzedaży.
Pozostałe składniki sprawozdania z sytuacji finansowej (niepieniężne wyceniane według kosztu historycznego lub zmodyfikowanego kosztu historycznego) będą na dzień bilansowy wyceniane według kursu obowiązującego w dniu transakcji nabycia danego składnika.
W ramach stosowanych uproszczeń – ze względów praktycznych jednostka jako kurs zamknięcia stosuje średni kurs ogłaszany przez NBP. Zasada określania odpowiedniego kursu wymiany dla poszczególnych grup aktywów i zobowiązań w trakcie roku oraz odniesienie skutków różnic kursowych.
Transakcje i salda wyrażone w walutach obcych przelicza się na walutę funkcjonalną według kursu obowiązującego do rozliczenia transakcji. Zyski i straty kursowe z tytułu rozliczenia tych transakcji oraz z tytułu wyceny bilansowej aktywów i zobowiązań pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmuje się odpowiednio w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, o ile:
1. nie odracza się ich w kapitale własnym, gdy kwalifikują się do uznania za zabezpieczenie przepływów pieniężnych i zabezpieczenie udziału w aktywach netto oraz
2. nie dotyczą budowanych środków trwałych w okresie budowy, przez okres finansowania – do wysokości korekty kosztów odsetek.
Różnice kursowe (zarówno dodatnie jak i ujemne) dotyczące transakcji związanych z pozyskaniem finansowania zewnętrznego (kredyty, pożyczki, umowy leasingowe, środki pieniężne i ich ekwiwalenty) zaliczane są do kosztów finansowych. Różnice kursowe z tytułu takich pozycji niepieniężnych, jak instrumenty kapitałowe zaklasyfikowane do aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży uwzględnia się w kapitale z wyceny wartości godziwej. Różnice kursowe dotyczące finansowania wytwarzanych środków trwałych – do wysokości korekty kosztów odsetek, pomniejszone o przychody z tego tytułu podlegają aktywowaniu w wartości środka trwałego. Różnice kursowe dotyczące pozostałych transakcji (realizacja i wycena bilansowa rozrachunków handlowych) powiększają lub pomniejszają pozycje przychodowe lub kosztowe, z którymi operacje są powiązane.
Trwała utrata wartości aktywów
Grupa dokonuje analizy utraty wartości jej aktywów analizując możliwość generowania przepływów pieniężnych przez ośrodek wypracowujący przepływy pieniężne.
W jednostce identyfikacja przesłanek wskazujących na możliwość zajścia trwałej utraty wartości aktywów dokonywana jest przez:
1. Kierowników punktów sprzedaży, którzy odpowiedzialni są za przekazanie do działu księgowości i dyrektora finansowego informacji o przesłankach zewnętrznych świadczących o możliwej utracie wartości składników aktywów tj. min o:
a. Znaczącym spadku atrakcyjności rynkowej marki biura podróży
b. Zmianach w otoczeniu rynkowym, gospodarczym i prawnym bezpośrednio wpływających na możliwość sprzedaży imprez turystycznych.
2. Dział księgowości, który jest odpowiedzialny za poinformowanie dyrektora finansowego o zaistnieniu znacznych odchyleń (powyżej 20% w stosunku do poprzedniego roku) w zakresie kosztów bieżących.
3. Zarząd, który odpowiedzialny jest za analizowanie przesłanek utraty wartości w wyniku zmian stóp procentowych i znaczących zmian kursów walut
Jeżeli obliczona według poniżej opisanego schematu wartość użytkowa jest niższa od wartości bilansowej aktywów – dokonywany jest odpis z tytułu trwałej utraty wartości.
Zarząd Jednostki dominującej na podstawie uzyskanych informacji sporządza sprawozdania z całkowitych dochodów, a następnie na tej podstawie prognozowane przepływy pieniężne. Przepływy pieniężne powinny zawierać wydatki (w tym także niezbędne inwestycje) związane z użytkowaniem aktywów w okresie objętym prognozą oraz przewidywane wpływy z majątku likwidowanego oraz koszty likwidacji. Dyrektor finansowy w uzgodnieniu z Zarządem Jednostki dominującej ustala stopę dyskonta odpowiadającą średnioważonemu kosztowi kapitału. Stopa dyskonta ustalona jest przed opodatkowaniem i odzwierciedla bieżącą ocenę rynkowej wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko wiążące się z danym składnikiem majątkowym. Wartość przepływów pieniężnych kalkulacji pochodzi z planów finansowych jednostki na lata następne, a w okresach wykraczających poza plan z ekstrapolacji wielkości planowanych przez okres ekonomicznej użyteczności podstawowych elementów ośrodka przy zachowaniu zasady ostrożności (zakładając, że przychody i koszty zmienne w kolejnych latach wykażą tendencję, taką jaką jednostka obserwowała w ciągu dotychczasowych 3 lat lub inną opartą na decyzji podjętej przez Zarząd).
Zasady ujmowania i odwracania trwałej utraty wartości w księgach rachunkowych.
Jeżeli wartość odzyskiwalna jest niższa niż wartość księgowa netto, jednostka dokonuje odpisu zmniejszającego wartość księgową netto do wartości odzyskiwalnej. Odpis ten traktowany jest jako koszt okresu, w którym jest dokonywany i ujmowany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów za ten okres.
W celu obniżenia wartości bilansowej aktywów – jako ośrodka wypracowującego środki pieniężne – odpis aktualizacyjny z tytułu utraty wartości przypisywany jest do poszczególnych składników aktywów proporcjonalnie do udziału wartości bilansowej każdego ze składników, chyba, że w sprawozdaniu z sytuacji finansowej występuje wartość firmy. W takim przypadku utrata wartości najpierw obciąża wartość firmy, a następnie zostaje rozliczona proporcjonalnie na pozostałe składniki aktywów. W wyniku przypisania odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości bilansowej danego składnika nie może osiągnąć wartości niższej niż:
1. jego wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży (jeśli jest możliwość jej ustalenia)
2. jego wartości użytkowej (jeśli jest możliwość jej ustalenia)
3. zera
Dyrektor finansowy na podstawie uzyskanych informacji może stwierdzić, iż przestały istnieć przesłanki wskazujące na trwałą utratę wartości aktywów. W takim przypadku (na podstawie ponownego wyliczenia wartości w użytkowaniu) dokonany uprzednio odpis z tytułu utraty wartości podlega odwróceniu.
Odwrócenie odpisu z tytułu utraty wartości ujmuje się w jednorazowo w rachunku wyników. Kwotę odwrócenia przyporządkowuje się proporcjonalnie każdemu ze składników ośrodka generującego środki pieniężne (poza wartością firmy), z tym, że wartość żadnego z elementów ośrodka nie może wzrosnąć ponad niższą z wartości: jego wartość odzyskiwaną i wartość księgową netto (tj. pomniejszoną o umorzenie), jaka byłaby zarejestrowana w księgach rachunkowych, gdyby wcześniej nie dokonywano odpisu z tytułu utraty wartości.
Działalność zaniechana
Za działalność zaniechaną jednostka uznaje element jednostki gospodarczej, który został zbyty lub jest zakwalifikowany jako przeznaczony do sprzedaży oraz:
a) stanowi odrębną, ważną dziedzinę działalności lub geograficzny obszar działalności;
b) jest częścią pojedynczego, skoordynowanego planu zbycia odrębnej, ważnej dziedziny działalności lub geograficznego obszaru działalności; lub
c) jest jednostką zależną nabytą wyłącznie z zamiarem jej odsprzedaży.
Decyzję o prezentacji tak zidentyfikowanego składnika jako działalności zaniechanej podejmuje Zarząd jednostki.
Leasing
Grupa jest leasingobiorcą w przypadku umów najmu powierzchni sklepowych, biurowych oraz samochodów i innego sprzętu a także najmu budynków hotelowych.
Grupa zgodnie z MSSF 16 stosuje jedno podejście do ujmowania i wyceny dla wszystkich umów leasingu, których jest leasingobiorcą, z wyjątkiem leasingu krótkoterminowego i leasingu o niskiej wartości. Grupa zobowiązania z tytułu leasingu wycenia według wartości bieżącej opłat leasingowych na rzecz leasingodawcy przez okres leasingu, gdzie stopę dyskonta ustala się na podstawie stopy procentowej leasingu, chyba że (jak to ma zwykle miejsce) nie jest ona łatwa do ustalenia, w którym to przypadku stosuje się krańcową stopę procentową spółki/grupy na dzień rozpoczęcia leasingu. Zmienne opłaty leasingowe są uwzględniane w wycenie zobowiązania z tytułu leasingu tylko wtedy, gdy zależą od indeksu lub stawki. W takich przypadkach, początkowa wycena zobowiązania z tytułu leasingu zakłada, że element zmienny pozostanie taki sam przez cały okres leasingu. Pozostałe zmienne opłaty leasingowe są odnoszone w koszty w okresie, którego dotyczą.
W momencie początkowego ujęcia wartość bilansowa zobowiązania z tytułu leasingu obejmuje także:
● kwoty, których zapłata jest oczekiwana w ramach gwarantowanej wartości końcowej;
● cenę wykonania opcji kupna przyznanej spółce/grupie, jeśli istnieje wystarczająca pewność, że Grupa z tej opcji skorzysta;
● wszelkie kary za wypowiedzenie umowy leasingu, jeżeli okres leasingu został oszacowany z założeniem, że opcja wypowiedzenia może zostać wykonana.
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania są początkowo wyceniane w kwocie zobowiązania z tytułu leasingu, pomniejszonej o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe i powiększonej o:
● opłaty leasingowe zapłacone w momencie lub przed rozpoczęciem leasingu;
● poniesione początkowe koszty bezpośrednie; oraz
● kwotę ujętej rezerwy w przypadku, gdy Grupa jest umownie zobowiązana do demontażu, usunięcia lub renowacji leasingowanego składnika aktywów (zniszczenia przedmiotu leasingu).
Po początkowej wycenie, zobowiązania z tytułu leasingu wzrastają w rezultacie naliczenia odsetek według stałej stopy procentowej od niezapłaconego salda oraz zmniejszają się w rezultacie wnoszonych opłat leasingowych. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania podlegają amortyzacji metodą liniową przez pozostały okres leasingu lub przez pozostały okres użyteczności ekonomicznej składnika aktywów, jeżeli, co jest rzadkością, jest on oceniany jako krótszy niż okres leasingu.
Gdy Grupa dokonuje rewizji szacunku okresu jakiegokolwiek leasingu (ponieważ, przykładowo, dokonała ponownej oceny prawdopodobieństwa wykonania opcji przedłużenia lub rozwiązania umowy), dokonuje korekty wartości bilansowej zobowiązania z tytułu leasingu, aby odzwierciedlić opłaty, których należy dokonać do końca zmienionego okresu leasingu, które są dyskontowane tą samą stopą dyskonta, która została zastosowana przy rozpoczęciu leasingu. Wartość bilansowa zobowiązań z tytułu leasingu jest zmieniana w podobny sposób, gdy modyfikacji ulega element zmienny przyszłych opłat leasingowych zależący od indeksu lub stawki. W obu przypadkach dokonuje się odpowiedniej korekty wartości bilansowej aktywa z tyt. prawa do użytkowania, a zmieniona wartość bilansowa podlega amortyzacji przez pozostały (zmodyfikowany) okres leasingu.
W przypadku, gdy Grupa renegocjuje warunki umowy leasingowej z leasingodawcą, ujęcie księgowe zależy od charakteru modyfikacji:
● jeżeli renegocjacje skutkują dodatkowym leasingiem jednego lub więcej składników aktywów za kwotę współmierną do ceny jednostkowej pozyskanych dodatkowych praw do użytkowania, to modyfikacja rozliczana jest jako odrębny leasing zgodnie z powyższą polityką,
● we wszystkich innych przypadkach, gdy renegocjacje poszerzają zakres leasingu (czy to poprzez przedłużenie jego okresu czy przez dodanie jednego lub więcej składników aktywów), zobowiązanie z tytułu leasingu jest wyceniane ponownie przy użyciu stopy dyskonta z daty uzgodnienia zmiany, a składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania zostaje skorygowany o tę samą kwotę,
● jeśli renegocjacje skutkują zmniejszeniem zakresu leasingu, to zarówno wartość bilansowa zobowiązania z tytułu leasingu, jak i wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania zostaje redukowana w tej samej proporcji w celu odzwierciedlenia częściowego lub całościowego zakończenia leasingu, a wynikająca różnica zostaje ujęta w zysku lub stracie. Zobowiązanie z tytułu leasingu podlega następnie dalszej korekcie w celu zapewnienia, że jego wartość bilansowa odzwierciedla renegocjowane opłaty przez okres renegocjowanego okresu leasingu, gdzie zmodyfikowane opłaty leasingowe dyskontuje się przy użyciu stopy dyskonta z daty uzgodnienia zmiany. Składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania zostaje skorygowany o tę samą kwotę.
Dla umów, które zarówno dają grupie prawo użytkowania określonego składnika aktywów, jak i wymagają świadczenia usług na rzecz grupy przez leasingodawcę, spółka zdecydowała się na ujęcie tylko kwoty czynszu najmu na podstawie umowy jako leasing, to jest pozostałe opłaty w ramach umowy traktuje jako koszt.
Grupa ma prawo do rozwiązania umów najmu lokalów. Najczęściej spotykany okres trwania umowy to 5 lub 10 lat. Dodatkowo Grupa ma zawarte umowy długoterminowe na leasing środków transportu. Umowy te zawierają wyłącznie zapisy o ratach miesięcznych.
Co do zasady najemcy przysługuje prawo do rozwiązania umowy najmu środków transportu za 30-dniowym okresem wypowiedzenia. Umowy nie zawierają ograniczeń np. dotyczących dywidend, dodatkowego zadłużenia czy dodatkowych umów leasingowych.
Grupa wdrożyła MSSF 16 z zastosowaniem metody retrospektywnej.
Grupa skorzystała z następujących dopuszczalnych praktycznych rozwiązań w odniesieniu do leasingów uprzednio sklasyfikowanych jako leasingi operacyjne zgodnie z MSR 17:
● Grupa zastosowała jedną stopę dyskonta dla portfela leasingów o podobnych cechach;
● Grupa zastosowała uproszczone podejście w odniesieniu do umów leasingu, których okres kończy się przed upływem 12 miesięcy od dnia pierwszego zastosowania, polegające na ujęciu tych leasingów zgodnie z wymogami dotyczącymi krótkoterminowych umów leasingu oraz przedstawieniu kosztów z nimi związanych w ujawnieniu obejmującym poniesione koszty krótkoterminowych umów leasingowych.
W wyniku wdrożenia MSSF 16 Grupa w pierwszym etapie rozpoznała aktywa z tytułu prawa do użytkowania w wartości równej zobowiązaniom z tytułu leasingu. Następnie wartość aktywa z tytułu prawa do użytkowania została skorygowana o wartość rozliczanych w czasie zachęt leasingowych, które Spółka, na dzień 01.01.2018 r. miała w swoim bilansie oraz wartość rozpoznanych na 01.01.2018 r. prowizji dla pośredników. Średnioważona stopa dyskontowa przyjęta do wyceny standardu na dzień 31.12.2021 r. wyniosła 5,19%.
Przy wdrożeniu MSSF 16 Zarząd jednostki dominującej zastosował następujące osądy i szacunki:
● Okres leasingu dla umów z opcjami przedłużenia Zarząd jednostki dominującej ustala okres leasingu jako nieodwołalny okres leasingu, łącznie z okresami objętymi opcją przedłużenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że opcja zostanie zrealizowana, oraz okresami objętymi opcją wypowiedzenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że opcja nie zostanie wykonana.
● Zarząd jednostki dominującej ma możliwość, w ramach niektórych umów leasingu, wydłużyć okres trwania leasingu aktywów. Spółka stosuje osąd przy ocenie, czy istnieje wystarczająca pewność skorzystania z opcji przedłużenia. Oznacza to, że uwzględnia wszystkie istotne fakty i okoliczności, które stanowią zachętę ekonomiczną do jej przedłużenia lub karę ekonomiczną za jej nieprzedłużenie. Po dacie rozpoczęcia Zarząd jednostki dominującej ponownie ocenia okres leasingu, jeśli wystąpi znaczące zdarzenie lub zmiana okoliczności pozostających pod jej kontrolą i wpływa na jej zdolność do wykonywania (lub niewykonywania) opcji przedłużenia (np. zmiana strategii biznesowej).
● Zarząd jednostki dominującej uwzględnił okres przedłużenia dla niektórych umów - np. powierzchni sklepowych ze względu na wystarczającą pewność skorzystania z tej opcji. Opcje przedłużenia umowy leasingu środków transportu nie zostały uwzględnione w ramach okresu leasingu, ponieważ polityka Spółki dominującej w zakresie leasingu tych aktywów przewiduje maksymalny okres użyteczności nie dłuższy niż pięć lat, a zatem Spółka nie korzysta z opcji przedłużenia. Okres leasingu dla umów na czas nieokreślony Grupa posiada umowy leasingu zawarte na czas nieokreślony. Ustalając okres leasingu, Grupa określa okres egzekwowalności umowy. Leasing przestaje być egzekwowalny, gdy zarówno leasingobiorca, jak i leasingodawca mają prawo wypowiedzenia umowy bez konieczności uzyskania zezwolenia drugiej strony bez ponoszenia kar większych niż nieznaczące.
Rachunkowość zabezpieczeń
W związku z prowadzoną działalnością, Spółka Dominująca dokonuje zabezpieczeń przed ryzykiem finansowym, związanym ze zmianami kursów walut poprzez zawieranie terminowych transakcji walutowych (forward) oraz zero kosztowych transakcji opcyjnych (struktury opcyjnie).
Zabezpieczenie, dla celów rachunkowości, polega na kompensowaniu zmian wartości godziwej pozycji zabezpieczanych ze zmianami wartości godziwej instrumentów pochodnych, wyznaczonych jako instrumenty zabezpieczające.
W grupie instrumentów zabezpieczających wyróżnia się: instrumenty zabezpieczające wartość godziwą, instrumenty zabezpieczające przyszłe przepływy środków pieniężnych.
Aktywa finansowe niebędące pochodnym instrumentem finansowym lub zobowiązania finansowe niebędące pochodnym instrumentem finansowym mogą być wyznaczone jako instrument zabezpieczający jedynie dla zabezpieczenia ryzyka walutowego.
Instrumenty zabezpieczające wyznacza się jako zabezpieczające przyszłe przepływy środków pieniężnych. Instrumenty pochodne zabezpieczające przepływy środków pieniężnych
Instrument pochodny zabezpieczający przepływy środków pieniężnych, to taki instrument, który:
– służy ograniczeniu zmienności przepływu środków pieniężnych i można go przypisać konkretnemu rodzajowi ryzyka związanemu z ujętym w sprawozdaniu z sytuacji finansowej składnikiem aktywów lub zobowiązań lub z wysoce prawdopodobną prognozowaną przyszłą transakcją oraz
– będzie miał wpływ na wykazany zysk lub stratne netto.
Zyski i straty wynikające ze zmiany wartości godziwej instrumentu zabezpieczającego przepływy pieniężne ujmowane są w odrębnej pozycji kapitałów własnych, w takiej części, w jakiej dany instrument stanowi skuteczne zabezpieczenie związanej z nim pozycji zabezpieczanej. Część nieskuteczną odnosi się do sprawozdania z całkowitych dochodów. Zyski lub straty powstałe na instrumencie zabezpieczającym przepływy pieniężne odnoszone są w sprawozdanie z całkowitych dochodów w momencie, gdy dana pozycja zabezpieczana wpływa sprawozdanie z całkowitych dochodów.
Efektywność (skuteczność) zabezpieczenia oznacza stopień w jakim zmiany przepływów pieniężnych związanych z zabezpieczana pozycją możliwe do przypisania zabezpieczanemu ryzyku, są kompensowane zmianami przepływów pieniężnych związanych z instrumentami zabezpieczającymi.
Jeżeli zabezpieczane przyszłe zobowiązanie lub prognozowana transakcja prowadzą do ujęcia w sprawozdaniu z sytuacji finansowej niefinansowego składnika aktywów lub zobowiązań, wówczas w chwili ujęcia tego składnika, związane z nim zyski i straty są uwzględnione w cenie nabycia lub innej wartości bilansowej danego składnika aktywów lub zobowiązania.
Zgodnie z przyjętą w Spółce polityką zabezpieczeń, wyznaczane zabezpieczenia nie mogą stanowić więcej niż 80% przepływów walutowych wynikających z posiadanego portfela kontraktacji w danej walucie.
Przy zawieraniu transakcji Spółka Dominująca dokumentuje związek pomiędzy instrumentami zabezpieczającymi, a pozycjami zabezpieczanymi, a także cel zawarcia danej transakcji. Spółka Dominująca dokumentuje również swoja ocenę, zarówno na dzień rozpoczęcia zabezpieczenia, jak i na bieżąco, czy instrumenty zabezpieczające są skuteczne oraz czy w przyszłości oczekuje się wysokiej skuteczności w kompensowaniu zmian przepływów pieniężnych instrumentów zabezpieczających oraz zabezpieczanych pozycji.
Zaprzestanie stosowania zasad rachunkowości zabezpieczeń.
Zaprzestaje się ujmowania instrumentów pochodnych jako zabezpieczających, jeżeli instrument pochodny wygaśnie, zostanie sprzedany, wypowiedziany lub zrealizowany lub jeżeli Spółka Dominująca wycofa wyznaczenie danego instrumentu jako zabezpieczenie. Wówczas, dla zabezpieczeń przepływu środków pieniężnych zyski lub straty powstałe w okresach, w których zabezpieczenie było efektywne pozostają w kapitałach aż do momentu, w którym zabezpieczana pozycja wpływa na sprawozdanie z całkowitych dochodów.
Jeśli zabezpieczenie przyszłego zobowiązania lub prognozowanej przyszłej transakcji przestanie funkcjonować, ponieważ pozycja zabezpieczana przestała spełniać definicję przyszłego zobowiązania, bądź też ze względu na zaistniałe prawdopodobieństwo, że planowana transakcja nie zostanie zawartą wówczas zysk lub strata netto ujęta w kapitałach zostaje natychmiast przeniesiona do sprawozdania z całkowitych dochodów.
4.3. ZASADY USTALANIA WYNIKU FINANSOWEGO
Przychody ze sprzedaży
Zasady ujmowania przychodów są zgodne z MSSF15 „Przychody z umów z klientami”, który zakłada pięcioetapowy model ujęcia przychodu:
Wymogi identyfikacji umowy z klientem
Umowa z klientem spełnia swoją definicję gdy zostaną spełnione wszystkie następujące kryteria: strony umowy zawarły umowę i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków; Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane; Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane; umowa ma treść ekonomiczną oraz jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.
Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia
W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta: dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w przypadku których przekazanie na rzecz klienta ma taki sam charakter.
Określenie ceny transakcyjnej
W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży). Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe.
Alokacja ceny transakcyjnej do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia
Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z jej oczekiwaniem – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.
Ujęcie przychodów w momencie spełniania zobowiązań do wykonania świadczenia
Grupa ujmuje przychody w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi (tj. składnika aktywów) klientowi (klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów). Przychody ujmowane są jako kwoty równe cenie transakcyjnej, która została przypisana do danego zobowiązania do wykonania świadczenia.
Zakres
Momentem ujęcia przychodów jest odebranie usługi przez odbiorcę w momencie rozpoczęcia imprezy turystycznej lub przekazanie mu towarów. W przypadku Grupy do przychodów ze sprzedaży produktów zalicza się przede wszystkim przychody ze sprzedaży usług:
1. turystycznych,
2. pośrednictwa,
3. innych.
W przypadku organizowania imprez turystycznych przychody ze sprzedaży usług ujmuje się w miesiącu rozpoczęcia imprezy. Ze względu na krótkie terminy trwania imprez turystycznych jednostka przyjmuje uproszczenie – uznając, że dniem powstania przychodu jest data rozpoczęcia usługi także dla tych imprez, które rozpoczynają się na koniec jednego, a kończą się na początku kolejnego roku obrotowego.
Kwota pobranych przedpłat na usługi wykazywana jest w pasywach sprawozdania z sytuacji finansowej – jako zobowiązania z tytułu pobranych zaliczek na usługi, które będą wykonane w przyszłych okresach. W odniesieniu do przychodów ze sprzedaży usług pośrednictwa w sprzedaży imprez, biletów lotniczych, autokarowych i ubezpieczeń wysokość rzeczywistej prowizji ze sprzedaży wymienionych wyżej usług jest ustalana z chwilą rozliczenia sprzedanych usług z przewoźnikiem lub touroperatorem.
Grupa na dzień bilansowy dokonuje rozpoznania przychodów, które są świadczone na przełomie dnia bilansowego. Spełnianie umownego świadczenia w miarę upływu czasu stanowi podstawę do ujmowania przez Grupę przychodów stopniowo w trakcie wykonywania umowy. W odniesieniu do przypadków, kiedy realizacja przez Grupę świadczeń umownych następować będzie na przełomie okresów, Grupa dokonuje testów istotności w zakresie ujmowania przychodów proporcjonalnie do zrealizowanej części umownego zobligowania (wykonania usługi) oraz wpływu zniekształcenia na sprawozdanie finansowe. Jeżeli wpływ zniekształcenia okaże się istotny, wówczas alokacja przychodów odbywać się będzie przy uwzględnieniu stopnia wykonania świadczeń proporcjonalnie do ilości dni oznaczających długość imprezy turystycznej przyporządkowanej do właściwego okresu sprawozdawczego, co określa poniższy algorytm:
Przychód kwalifikowany do danego okresu sprawozdawczego dotyczący danej imprezy turystycznej w PLN = (całkowita cena imprezy turystycznej w PLN / długość imprezy turystycznej w dniach) * ilości dni danej imprezy turystycznej przypadająca dla danego okresu sprawozdawczego].
Koszty działalności podstawowej
Koszty działalności podstawowej ujmowane są w sprawozdaniu z całkowitych dochodów zgodnie z zasadą współmierności przychodów i kosztów (przychody i koszty dotyczące tej samej transakcji ujmowane są równolegle). Koszty działalności podstawowej obejmują uprawdopodobnione zmniejszenia w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, wynikłe z prowadzenia statutowej działalności Spółki, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zmniejszenia wartości aktywów albo zwiększenia wartości zobowiązań i rezerw, które doprowadzą do zmniejszenia kapitału własnego lub zwiększenia jego niedoboru w inny sposób niż wycofanie środków przez udziałowców.
Koszty wytworzenia, które można bezpośrednio przyporządkować przychodom osiągniętym przez jednostkę, wpływają na wynik finansowy jednostki za ten okres sprawozdawczy, w którym przychody te wystąpiły.
Koszty wytworzenia, które można jedynie w sposób pośredni przyporządkować przychodom lub innym korzyściom osiąganym przez jednostkę, wpływają na wynik finansowy jednostki w części, w której dotyczą danego okresu sprawozdawczego, zapewniając ich współmierność do przychodów lub innych korzyści ekonomicznych.
Pozostałe przychody i koszty operacyjne
Pozostałe przychody i koszty operacyjne obejmują koszty i przychody związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki.
Do pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych zaliczane są w szczególności pozycje związane:
ze zbyciem środków trwałych, środków trwałych w budowie, wartości niematerialnych,
z odpisaniem należności i zobowiązań przedawnionych, umorzonych, nieściągalnych, z wyjątkiem należności i zobowiązań o charakterze publicznoprawnym nieobciążających kosztów,
z utworzeniem i rozwiązaniem rezerw, z wyjątkiem rezerw związanych z operacjami finansowymi,
z odpisami aktualizującymi wartość aktywów i ich korektami, z wyjątkiem odpisów obciążających koszty wytworzenia sprzedanych produktów lub sprzedanych towarów, koszty sprzedaży lub koszty finansowe,
z odszkodowaniami, karami i grzywnami,
z przekazaniem lub otrzymaniem nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny aktywów, w tym także środków pieniężnych na inne cele niż nabycie lub wytworzenie środków trwałych, środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych.
Przychody i koszty finansowe
Przychody i koszty finansowe obejmują koszty i przychody związane z działalnością finansową jednostki.
Przychody i koszty finansowe obejmują w szczególności przychody i koszty dotyczące:
odsetki od posiadanych środków,
odsetki od udzielonych pożyczek i kredytów,
odsetki od otrzymanych kredytów, pożyczek oraz leasingu,
różnice kursowe od pożyczek i kredytów,
zbycia finansowych aktywów trwałych oraz inwestycji,
aktualizacji wartości aktywów finansowych oraz inwestycji,
przychodów z tytułu udziału z zyskach innych jednostek,
naliczonych, zapłaconych oraz otrzymanych odsetek,
zrealizowanych i niezrealizowanych różnic kursowych, nie związanych z operacyjną działalnością jednostki
pozostałych pozycji związanych z działalnością finansową.
Przychody i koszty finansowe ujmowane są w sprawozdaniu zgodnie z zasadą ostrożności i współmierności.
Podatek dochodowy i podatek odroczony
Podatek dochodowy obejmuje rzeczywiste zobowiązanie podatkowe za dany okres sprawozdawczy, ustalony zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz zmianę stanu aktywu z tytułu podatku odroczonego lub zobowiązania z tytułu podatku odroczonego (rezerwy na podatek odroczony). W związku z przejściowymi różnicami między wykazywaną w księgach rachunkowych wartością aktywów i pasywów, a ich wartością podatkową oraz stratą podatkową możliwą do odliczenia w przyszłości, Grupa tworzy rezerwę i ustala aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, którego jest podatnikiem.
Wartość podatkowa aktywów jest to kwota wpływająca na pomniejszenie podstawy obliczenia podatku dochodowego w przypadku uzyskania z nich, w sposób pośredni lub bezpośredni korzyści ekonomicznych. Jeżeli uzyskanie korzyści ekonomicznych z tytułu określonych aktywów nie powoduje pomniejszenia podstawy obliczenia podatku dochodowego, to wartość podatkowa aktywów jest ich wartością księgową.
Wartością podatkową pasywów jest ich wartość księgowa pomniejszona o kwoty, które w przyszłości pomniejszą podstawę podatku dochodowego.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ustala się w wysokości kwoty przewidzianej w przyszłości do odliczenia od podatku dochodowego, w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi, które spowodują w przyszłości zmniejszenie podstawy obliczenia podatku dochodowego oraz straty podatkowej możliwej do odliczenia, ustalonej przy uwzględnieniu zasady ostrożności. Rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzy się w wysokości kwoty podatku dochodowego, wymagającej w przyszłości zapłaty, w związku z występowaniem dodatnich różnic przejściowych to jest różnic, które spowodują zwiększenie podstawy obliczenia podatku dochodowego w przyszłości.
Wysokość rezerwy i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego ustala się przy uwzględnieniu stawek podatku dochodowego obowiązujących w roku powstania obowiązku podatkowego. W zależności od wysaldowania kwoty podatku (zobowiązanie lub należność) wykazywane są jest ona w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako rezerwa lub aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Wypłata dywidendy
Płatności dywidend na rzecz akcjonariuszy ujmuje się jako zobowiązanie w sprawozdaniu finansowym Grupy w okresie, w którym nastąpiło ich zatwierdzenie przez Walne Zgromadzenie Jednostki dominującej.
4.4. SPRAWOZDAWCZOŚĆ WEDŁUG SEGMENTÓW DZIAŁALNOŚCI
Podstawowym segmentowym układem sprawozdawczym przyjętym przez Grupę jest układ według segmentów branżowych, wyodrębnionych w oparciu o źródła przychodów oraz strukturę funkcjonalną jednostki:
Sprzedaż imprez turystycznych,
Segment hotelowy
Pozostałe.
Układem uzupełniającym jest układ według segmentów geograficznych, przy czym podział na segmenty geograficzne odbywa się w oparciu o kryterium lokalizacji aktywów.
Grupa Kapitałowa począwszy od danych za rok 2021 dokonała zmiany prezentacji segmentów w stosunku do danych za rok 2020 polegającej na włączeniu segmentu „pośrednictwa” do segmentu „sprzedaż imprez turystycznych”. Zmiana kwalifikacji wynikała z dokonanych analiz działalności Spółki dominującej, która prowadzi w tym zakresie działalność o jednorodnym charakterze. Ponadto, z uwagi na rozwój i wzrost wartości przychodów generowanych z tytułu działalności hotelowej (prowadzonej przez spółki zależne: White Olive A.E. i White Olive Premium Lindos A.E.) począwszy od danych za rok 2021 Grupa wyodrębniła dodatkowy segment w postaci „działalności hotelowej” (segment hotelowy).
Przychodami segmentu są przychody osiągnięte ze sprzedaży klientom zewnętrznym lub z transakcji z innymi segmentami, wykazywane w sprawozdania z całkowitych dochodów i dające się bezpośrednio przyporządkować do danego segmentu oraz część przychodów, które można do danego segmentu przypisać na podstawie racjonalnych przesłanek.
Kosztami segmentu są koszty działalności operacyjnej segmentu, które można do niego przyporządkować, wraz z częścią pozostałych kosztów, które można przypisać do tego segmentu przypisać na podstawie racjonalnych przesłanek.
Do kosztów segmentu zalicza się w szczególności:
Koszt własny sprzedaży,
Koszty sprzedaży.
Wynik segmentu jest różnicą między przychodami a kosztami segmentu. Odzwierciedla on zysk z działalności operacyjnej przed uwzględnieniem kosztów biura zarządu, przychodów lub wydatków z tytułu odsetek, podatku dochodowego, zysków lub strat z inwestycji.
Grupa angażuje wszystkie aktywa i zobowiązania łącznie do wszystkich segmentów działalności (segmentów branżowych, segmentów geograficznych).
4.5. WAŻNE OSZACOWANIA I ZAŁOŻENIA
Profesjonalny osąd
W przypadku, gdy dana transakcja nie jest uregulowana w żadnym standardzie bądź interpretacji, Zarząd Spółki dominującej, kierując się subiektywną oceną, określa i stosuje polityki rachunkowości, które zapewnią, iż sprawozdanie finansowe będzie zawierać właściwe i wiarygodne informacje oraz będzie:
● prawidłowo, jasno i rzetelnie przestawiać sytuację majątkową i finansową Grupy, wyniki jej działalności i przepływy pieniężne, odzwierciedlać treść ekonomiczną transakcji,
● obiektywne,
● sporządzone zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny,
● kompletne we wszystkich istotnych aspektach.
Subiektywna ocena dokonana na dzień 31.12.2021 r. dotyczy zobowiązań warunkowych (noty 25 i 34) oraz oceny możliwości zrealizowania zaliczek wpłaconych hotelom na poczet przyszłych usług (Nota 12). oraz szacowanego trwania pandemii i wpływu na płynność finansową (Nota 3.3 i 3.4).
Niepewność szacunków
Sporządzenie sprawozdania finansowego wymaga od Zarządu Spółki dominującej dokonania szacunków, jako że wiele informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym nie może zostać wycenione w sposób precyzyjny. Zarząd weryfikuje przyjęte szacunki w oparciu o zmiany czynników branych pod uwagę przy ich dokonywaniu, nowe informacje lub doświadczenia z przeszłości. Dlatego też szacunki dokonane na 31.12.2021 r. mogą zostać w przyszłości zmienione.
Główne szacunki zostały opisane w następujących notach:
|
Nota |
Rodzaj ujawnionej informacji |
|
|
Zasady (polityka) rachunkowości) Grupy – 4.2. „Instrumenty finansowe”, Zasady (polityka) rachunkowości) Grupy – 4.2. „Trwała utrata wartości aktywów” 8. „Wartość firmy” 13. „Pozostałe aktywa finansowe” |
Utrata wartości instrumentów finansowych oraz pojedynczych składników środków trwałych i wartości niematerialnych (w tym wartości firmy) |
Główne założenia przyjęte w celu ustalenia wartości odzyskiwalnej: przesłanki wskazujące na utratę wartości, modele, stopy dyskontowe, stopa wzrostu. |
|
Zasady (polityka) rachunkowości) Grupy – 4.2. „Podatek odroczony” Zasady (polityka) rachunkowości) Grupy – 4.3. „Podatek dochodowy i podatek odroczony” 10. „Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego” 14. „Bieżące aktywa i zobowiązania podatkowe” 21. „Rezerwa z tytułu podatku odroczonego” |
Podatek dochodowy |
Założenia przyjęte w celu rozpoznania aktywów z tytułu podatku odroczonego. |
|
Zasady (polityka) rachunkowości) Grupy – 4.2. „Należności” 11. „Należności” |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
Odpis aktualizujący z tytułu ryzyka kredytowego i związanej z tym utraty wartości należności |
|
Zasady (polityka) rachunkowości) Grupy – 4.2. Instrumenty finansowe – nowe zasady wyceny i klasyfikacji |
Utrata wartości instrumentów finansowych innych niż należności z tytułu dostaw i usług |
Odpis aktualizujący z tytułu ryzyka kredytowego i związanej z tym utraty wartości należności |
|
23. „Rezerwy, w tym na świadczenia pracownicze i urlopowe” |
Rezerwy |
Ocena prawdopodobieństwa wypływu korzyści ekonomicznych |
|
23. „Rezerwy, w tym na świadczenia pracownicze i urlopowe” |
Świadczenia pracownicze |
Stopy dyskontowe, inflacja, wzrost płac, oczekiwany przeciętny okres zatrudnienia, rotacja |
|
Zasady (polityka) rachunkowości) Grupy – 4.2. „Wartości niematerialne” Zasady (polityka) rachunkowości) Grupy – 4.2. „Rzeczowe aktywa trwałe” |
Okres ekonomicznej użyteczności środków trwałych oraz wartości niematerialnych |
Okres ekonomicznej użyteczności oraz metodę amortyzacji aktywów weryfikuje się co najmniej na koniec każdego r. finansowego. |
|
Zasady (polityka) rachunkowości) Grupy – 4.2 „Leasing” |
Zastosowana stopa dyskontowa |
Stopa przyjęta do kalkulacji 5,19% |
Oszacowania i osądy poddaje się nieustannej weryfikacji. Wynikają one z dotychczasowych doświadczeń oraz innych czynników, w tym przewidywań co do przyszłych zdarzeń, które w danej sytuacji wydają się zasadne.
4.6. NOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI I INTERPRETACJE KIMSF
Efekt zastosowania nowych standardów rachunkowości i zmian polityki rachunkowości
Zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok obrotowy kończący się 31.12.2021 r. są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzeniu rocznego jednostkowego sprawozdania finansowego za rok obrotowy zakończony 31.12.2020 r.
Zastosowano takie same zasady dla okresu bieżącego i porównywalnego.
Zmiany wynikające ze zmian MSSF obowiązujące na dzień bilansowy
Następujące zmiany do istniejących standardów oraz interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej weszły w życie po raz pierwszy w odniesieniu do sprawozdania finansowego Grupy za 2021 rok:
● Zmiany do MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, MSR 39 „Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena”, MSSF 7 „Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji”, MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” oraz MSSF 16 „Leasing” – reforma wskaźników referencyjnych stóp procentowych (Faza 2),
Zmiany zatwierdzone w Unii Europejskiej w dniu 13.01.2021 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później).
Zmiany wprowadzone do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4 i MSSF 16 pozwalają jednostkom odzwierciedlić skutki przejścia z referencyjnych stóp procentowych, np. oprocentowania kredytów i depozytów międzybankowych (IBOR), na alternatywne referencyjne stopy procentowe bez wywoływania skutków rachunkowych, które nie dostarczałyby użytkownikom sprawozdań finansowych przydatnych informacji.
● Zmiany do MSSF 16 „Leasing” - ulgi w spłatach czynszu w związku z COVID-19 po dniu 30.06.2021 r.
Zmiany zatwierdzone w Unii Europejskiej w dniu 30.08.2021 r. (obowiązujące od dnia 1 kwietnia 2021 r. w odniesieniu do lat obrotowych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2021 r. i później).
W wersji pierwotnej przedmiotowa modyfikacja dotyczyła obniżek czynszu związanych z płatnościami wymagalnymi 30.06.2021 r. lub przed tą datą. W marcu 2021 roku RMSR rozszerzyła zakres obowiązywania ułatwienia na płatności wymagalne do dnia 30.06.2022 r.
W marcu 2021 r. RMSR zmieniła warunki praktycznego rozwiązania w MSSF 16 „Leasing”, które pozwala leasingobiorcom nie stosować wytycznych MSSF 16 w zakresie modyfikacji do ulg w czynszach wynikających bezpośrednio z pandemii COVID-19. Jako praktyczne rozwiązanie leasingobiorca może nie oceniać, czy ulgi w czynszach związane z COVID-19 stanowią modyfikacją leasingu w rozumieniu MSSF 16. Leasingobiorca, który zdecyduje się na zastosowanie praktycznego rozwiązania, ujmuje każdą zmianę opłat leasingowych wynikającą z ulg w czynszach związanych z COVID-19 w taki sam sposób, w jaki ujmowane są zmiany, do których stosuje się MSSF 16, gdyby ta zmiana nie była modyfikacją leasingu. Po wprowadzeniu zmiany przedmiotowe rozwiązanie ma zastosowanie do ulg w czynszach, dla których jakiekolwiek obniżenie opłat leasingowych dotyczy opłat pierwotnie wymagalnych w dniu 30.06.2022 r. lub przed tą datą, pod warunkiem, że spełnione są inne warunki stosowania praktycznego rozwiązania (jak wyżej wskazano przed zmianą był to 30.06.2021 r.).
● Zmiany do MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” pt. „Przedłużenie tymczasowego zwolnienia ze stosowania MSSF 9”
Zmiany zatwierdzone w Unii Europejskiej w dniu 16.12.2020 r. (data wygaśnięcia tymczasowego zwolnienia z MSSF 9 została przedłużona z 1 stycznia 2021 roku na okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2023 roku i później).
Wyżej wymienione zmiany do istniejących standardów nie miały istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Rainbow Tours za rok obrotowy 2021.
Standardy nieobowiązujące na dzień bilansowy (nowe standardy i interpretacje)
Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie w świetle przepisów Unii Europejskiej.
Następujące standardy i interpretacje zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, a nie weszły jeszcze w życie na dzień bilansowy:
Zatwierdzone przez RMSR do stosowania po 01.01.2022 r. i zatwierdzone do stosowania przez Unię Europejską
● Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć” – zmiany odniesień do założeń koncepcyjnych (aktualizacja) wraz ze zmianami do MSSF 3,
● Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” – przychody z produktów wyprodukowanych w okresie przygotowywania rzeczowych aktywów trwałych do rozpoczęcia funkcjonowania (przychody uzyskiwane przed przyjęciem składnika aktywów trwałych do użytkowania),
● Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe” – wyjaśnienia nt. kosztów ujmowanych w analizie, czy umowa jest kontraktem rodzącym obciążenia; umowy rodzące obciążenia – koszt wypełnienia umowy,
● Roczny program poprawek 2018-2020 – zmiany ukierunkowane głównie na rozwiązywanie niezgodności i uściślenie słownictwa; poprawki zawierają wyjaśnienia oraz doprecyzowują wytyczne standardów w zakresie ujmowania oraz wyceny: MSSF 1 „Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy”, MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, MSR 41 „Rolnictwo” oraz do przykładów ilustrujących do MSSF 16 „Leasing” (w związku z tym, że zmiany do MSSF 16 dotyczą jedynie przykładu ilustrującego, nie podano daty wejścia zmiany w życie);
Zatwierdzone przez RMSR do stosowania po 01.01.2023 r. i zatwierdzone do stosowania przez Unię Europejską
● MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” oraz zmiany do MSSF 17
W maju 2017 r. RMSR opublikowała standard MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”, kompleksowy nowy standard rachunkowości dedykowany umowom ubezpieczeniowym, obejmujący takie zagadnienia jak ujmowanie i wycena oraz prezentacja i ujawnienia. Po jego wejściu w życie MSSF 17 zastąpi MSSF 4 Umowy ubezpieczeniowe. W czerwcu 2020 roku RMSR opublikowała zmiany do MSSF 17, które zmieniały datę wejścia w życie na 2023 rok.
Zmiany do standardów nie zatwierdzone do stosowania w Unii Europejskiej:
● MSSF 14 „Odroczone salda z regulowanej działalności” (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później) – Komisja Europejska postanowiła nie rozpoczynać procesu zatwierdzania tego tymczasowego standardu do stosowania na terenie UE do czasu wydania ostatecznej wersji MSSF 14,
● Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” – Klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później); w lipcu 2021 r. RMSR podjęła decyzję o odroczeniu daty wejścia w życie zmian z roku 2020 co najmniej do dnia 1 stycznia 2024 roku;
● Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” – Ujawnienia na temat stosowanej polityki rachunkowej (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
● Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” – Definicja wartości szacunkowych (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
● Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” - Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań z pojedynczej transakcji (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
● Zmiany do MSSF 10 „Skonsolidowane sprawozdania finansowe” i do MSR 28 „Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach” w zakresie sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostkami stowarzyszonymi lub wspólnymi przedsięwzięciami - data wejścia w życie zmian została odroczona do momentu zakończenia prac badawczych nad metodą praw własności.
Nazwa (firma) Podmiotu Dominującego [Spółka, Emitent, Spółka dominująca, Jednostka Dominująca, Podmiot dominujący]:
Siedziba Podmiotu Dominującego:
Podstawowe miejsce prowadzenia działalności:
Nr NIP: 7251868136
Nr REGON: 473190014
Nr KRS: 0000178650
Rainbow Tours
Przedmiot głównej działalności, sektor branżowy na GPW:
Czas trwania:
Czas trwania Jednostki Dominującej i Grupy Kapitałowej jest nieoznaczony.
Informacje dotyczące składu osobowego Zarządu oraz Rady Nadzorczej Spółki dominującej na dzień 31.12.2021 r. oraz na dzień publikacji niniejszego sprawozdania finansowego, tj. na dzień 29.04.2022 r.
Zarząd Spółki:
Na dzień 31.12.2021 r. oraz na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji, tj. na dzień 29.04.2022 r. skład Zarządu Spółki dominującej przedstawiał się następująco:
Grzegorz Baszczyński - Prezes Zarządu,
Piotr Burwicz - Członek Zarządu,
Jakub Puchałka - Członek Zarządu,
Maciej Szczechura - Członek Zarządu.
W trakcie okresu objętego niniejszym sprawozdaniem finansowym (rok obrotowy 2021), miały miejsce następujące zmiany dotyczące składu Zarządu Spółki dominującej:
1) W dniu 22.06.2021 r. członkowie Zarządu Spółki:
(-) Pan Tomasz Czapla – pełniący dotychczas funkcję Wiceprezesa Zarządu Spółki oraz
(-) Pan Remigiusz Talarek – pełniący dotychczas funkcję Wiceprezesa Zarządu Spółki,
złożyli pisemne rezygnacje z dniem 30.06.2021 r., z członkostwa w Zarządzie Spółki i z pełnienia funkcji Wiceprezesów Zarządu Spółki, co – zgodnie z treścią pisemnych rezygnacji – podyktowane zostało zamiarem kandydowania Pana Tomasza Czapli i Pana Remigiusza Talarka do składu Rady Nadzorczej Rainbow Tours Spółki Akcyjnej.
2) Ponadto, mocą postanowień niżej wskazanych uchwał Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia (ZWZ) Spółki dominującej, które odbyło się w dniu 30.06.2021 r., Walne Zgromadzenie m.in. postanowiło, co następuje:
(-) na mocy postanowień Uchwały Nr 22 ZWZ Spółki z dnia 30.06.2021 r. (treść wszystkich uchwał podjętych przez ZWZ Spółki, wraz z informacją o wynikach głosowania została przekazana do publicznej wiadomości w drodze raportu bieżącego ESPI Nr 10/2021 z dnia 30.06.2021 r.) – Walne Zgromadzenie Spółki, w związku z zamiarem powołania w skład Zarządu Spółki, począwszy od dnia 01.07.2021 r., nowego członka Zarządu i przy uwzględnieniu złożonych przez dwóch dotychczasowych członków Zarządu Spółki (Pana Tomasza Czaplę i Pana Remigiusza Talarka) rezygnacji z dniem 30.06.2021 r. z członkostwa w Zarządzie Spółki i pełnienia funkcji w Zarządzie Spółki, postanowiło, począwszy od dnia 01.07.2021 r., zmniejszyć liczbę osób wchodzących w skład Zarządu Spółki, z dotychczasowej wynoszącej pięć osób, na nową wynoszącą cztery osoby i tym samym postanowiło określić liczbę osób wchodzących w skład Zarządu Spółki aktualnej, czwartej, wspólnej, pięcioletniej kadencji Zarządu Spółki na cztery osoby;
(-) na mocy postanowień Uchwały Nr 23 ZWZ Spółki z dnia 30.06.2021 r. – Walne Zgromadzenie Spółki, w związku z określeniem, mocą postanowień odrębnej uchwały ZWZ Spółki z dnia 30.06.2021 r., liczby osób wchodzących w skład Zarządu Spółki aktualnej, czwartej, wspólnej, pięcioletniej kadencji Zarządu na cztery osoby, postanowiło, począwszy od dnia 01.07.2021 r., powołać Pana Jakuba Puchałkę do składu Zarządu Spółki aktualnej, czwartej, wspólnej, pięcioletniej kadencji Zarządu Spółki i powierzyć mu pełnienie funkcji Członka Zarządu Spółki.
Po dniu bilansowym (31.12.2021 r.), do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji (29.04.2022 r.), nie miały miejsca zmiany w składzie Zarządu Spółki dominującej.
Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji (29.04.2022 r.) skład Zarządu Spółki dominującej przedstawiał się następująco:
Grzegorz Baszczyński - Prezes Zarządu,
Piotr Burwicz - Członek Zarządu,
Jakub Puchałka - Członek Zarządu,
Maciej Szczechura - Członek Zarządu.
Aktualna, czwarta, wspólna, pięcioletnia kadencja Zarządu Spółki upływa w dniu 25.08.2025 r., zaś mandaty wygasają najpóźniej z dniem odbycia walnego zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka Zarządu; mandaty członków Zarządu wygasają również wskutek śmierci, rezygnacji albo odwołania członka Zarządu ze składu Zarządu.
Rada Nadzorcza Spółki:
Na dzień 31.12.2021 r. oraz na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji, tj. na dzień 29.04.2022 r. skład Rady Nadzorczej Spółki dominującej przedstawiał się następująco:
Paweł Walczak - Przewodniczący Rady Nadzorczej,
Paweł Niewiadomski - Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej,
Tomasz Czapla - Członek Rady Nadzorczej,
Grzegorz Kubica - Członek Rady Nadzorczej,
Paweł Pietras - Członek Rady Nadzorczej,
Joanna Stępień-Andrzejewska - Członkini Rady Nadzorczej,
Remigiusz Talarek - Członek Rady Nadzorczej.
W trakcie okresu objętego niniejszym sprawozdaniem finansowym (rok obrotowy 2021), miały miejsce poniżej opisane zmiany dotyczące składu Rady Nadzorczej Spółki dominującej.
Mocą postanowień niżej wskazanych uchwał Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia (ZWZ) Spółki dominującej, które odbyło się w dniu 30.06.2021 r., Walne Zgromadzenie m.in. postanowiło, co następuje:
(-) na mocy postanowień Uchwały Nr 19 ZWZ Spółki z dnia 30.06.2021 r. (treść wszystkich uchwał podjętych przez ZWZ Spółki, wraz z informacją o wynikach głosowania została przekazana do publicznej wiadomości w drodze raportu bieżącego ESPI Nr 10/2021 z dnia 30.06.2021 r.) – Walne Zgromadzenie Spółki, w związku z zamiarem powołania w skład Rady Nadzorczej Spółki, począwszy od dnia 01.07.2021 r., nowych członków Rady Nadzorczej, z uwagi na złożenie przez dotychczasowych członków Zarządu Spółki: Pana Tomasza Czaplę (pełniącego dotychczas funkcję Wiceprezesa Zarządu) oraz Pana Remigiusza Talarka (pełniącego dotychczas funkcję Wiceprezesa Zarządu) rezygnacji z członkostwa i pełnienia funkcji w Zarządzie Spółki i zamiar kandydowania wskazanych osób do składu Rady Nadzorczej Spółki aktualnej, szóstej, wspólnej kadencji Rady Nadzorczej – postanowiło, począwszy od dnia 01.07.2021 r., zwiększyć liczbę osób wchodzących w skład Rady Nadzorczej Spółki z dotychczasowej wynoszącej pięć osób na nową wynoszącą siedem osób i tym samym postanowiło określić liczbę osób wchodzących w skład Rady Nadzorczej Spółki aktualnej, szóstej, wspólnej kadencji Rady Nadzorczej na siedem osób;
(-) na mocy postanowień Uchwały Nr 20 i Uchwały Nr 21 ZWZ Spółki z dnia 30.06.2021 r. – Walne Zgromadzenie Spółki, w związku z określeniem, mocą postanowień odrębnej uchwały ZWZ Spółki z dnia 30.06.2021 r., liczby osób wchodzących w skład Rady Nadzorczej Spółki aktualnej, szóstej, wspólnej, trzyletniej kadencji Rady Nadzorczej na siedem osób, postanowiło, począwszy od dnia 01.07.2021 r., powołać:
Pana Tomasza Czaplę (na mocy uchwały Nr 20 ZWZ Spółki z dnia 30.06.2021 r.) oraz
Pana Remigiusza Talarka (na mocy uchwały Nr 21 ZWZ Spółki z dnia 30.06.2021 r.)
do składu Rady Nadzorczej Spółki aktualnej, szóstej, wspólnej, trzyletniej kadencji Rady Nadzorczej.
Po dniu bilansowym (31.12.2021 r.), do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji (29.04.2022 r.), nie miały miejsca zmiany w składzie Rady Nadzorczej Spółki dominującej.
Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji (29.04.2022 r.) skład Rady Nadzorczej Spółki dominującej przedstawiał się następująco:
Paweł Walczak - Przewodniczący Rady Nadzorczej,
Paweł Niewiadomski - Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej,
Tomasz Czapla - Członek Rady Nadzorczej,
Grzegorz Kubica - Członek Rady Nadzorczej,
Paweł Pietras - Członek Rady Nadzorczej,
Joanna Stępień-Andrzejewska - Członkini Rady Nadzorczej,
Remigiusz Talarek - Członek Rady Nadzorczej.
Aktualna, szósta, wspólna kadencja Rady Nadzorczej Spółki upływa z dniem 24.06.2022 r., zaś mandaty wygasają najpóźniej z dniem odbycia walnego zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Spółki za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka Rady Nadzorczej.
Przedmiotowe, w/w zmiany w Zarządzie i w Radzie Nadzorczej Spółki dominującej wpisują się w mające miejsce od 2016 roku procesy konsekwentnych i systematycznych zmian w składzie Zarządu Spółki, które mają charakter naturalnej „zmiany pokoleniowej”. Dotychczasowe, nowe powołania do składu Zarządu Spółki dotyczą osób, które przechodzą naturalną „ścieżkę” kariery w Spółce, realizujących swoją pracę w Rainbow Tours od istotnych stanowisk kierowniczych, w konsekwencji zmierzających do powołania w skład Zarządu. Dotyczą osób, które rozpoczynając swoją karierę w Spółce dodatkowo wyróżniają się wysokim poziomem wykształcenia i bogatym doświadczeniem zawodowym, na różnych polach i zakresach swojego dotychczasowego działania zawodowego, jednocześnie dającymi sposobność do wykorzystania i rozwijania w Rainbow Tours.
W związku z powyższymi procesami zmian w Spółce, Panowie Tomasz Czapla i Remigiusz Talarek – będący przez swoje spółki zależne znaczącymi akcjonariuszami Spółki – zgłosili propozycję zmiany charakteru swojego udziału w „projekcie Rainbow”, rozwijanym przez nich z sukcesami od początku istnienia Spółki (tj. od 2003 roku), ale także wcześniej na etapie organizacji i funkcjonowania bezpośrednich poprzedników Spółki, a to poprzez przejście z organu zarządzającego do organu nadzorczego i skupienie się na wysoce eksperckiej kontroli działalności Spółki. Realizacja działań kontrolnych przez wskazanych kandydatów na członków Rady Nadzorczej wykonywana będzie także w ramach powołanego w strukturze Rady Nadzorczej, nowego Komitetu Strategii i Rozwoju Biznesu, którego podstawowym zakresem działalności jest doradztwo i wykonywanie czynności opiniodawczych w zakresie strategii działalności i rozwoju Spółki oraz monitorowanie i weryfikacja pracy Zarządu Spółki w zakresie osiągania ustalonych celów strategicznych i realizacji planów działalności gospodarczej oraz planów finansowych.
Dodatkowo, z uwagi na postanowienia art. 387 § 3 w zw. z § 1 Kodeksu spółek handlowych Panowie Tomasz Czapla oraz Remigiusz Talarek przed dniem 30.06.2021 r. zaprzestali pełnienia funkcji członków organów zarządzających spółek zależnych; Pan Tomasz Czapla w odniesieniu do pełnienia funkcji w zarządach spółek: White Olive A.E., White Olive Premium Lindos A.E. i „My Way by Rainbow Tours” Sp. z o.o., a Pan Remigiusz Talarek w odniesieniu do pełnienia funkcji w zarządzie spółki „My Way by Rainbow Tours” Sp. z o.o.
Notowania na giełdach:
Rainbow Tours Spółka Akcyjna notowana jest w systemie notowań ciągłych, na rynku równoległym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, pod skróconą nazwą „Rainbow Tours” i oznaczeniem „RBW”.
Kod ISIN dla akcji Spółki będących przedmiotem obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie: PLRNBWT00031.
Kod ISIN pozostałych, zdematerializowanych akcji Spółki (akcje imienne uprzywilejowane serii A i C1) nie będących przedmiotem obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie: PLRNBWT00049. Kod LEI (Legal Entity Identifier) Spółki: 25940062QUG3WEUEGE88.
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania Spółka należy do sektora branżowego GPW: „Hotele i Restauracje”. Akcje Spółki należą do indeksów: WIG, WIG-Poland, sWIG80, sWIG80TR, sWIG80dvp, WIG140, InvestorMS.
Poniżej zaprezentowana została, na dzień 31.12.2021 r. oraz na dzień 31.12.2020 r., struktura Grupy Kapitałowej Rainbow Tours, obejmującej jednostkę dominującą i jej jednostki zależne (zwane łącznie „Grupą Kapitałową Rainbow Tours”, „Grupą Kapitałową” lub „Grupą”) wraz z określeniem udziału procentowego jednostki dominującej w kapitale poszczególnych jednostek zależnych.
Na dzień bilansowy (31.12.2021 r.) oraz na dzień 31.12.2020 r. Emitent był jednostką dominującą wobec spółek (jednostek zależnych) zaprezentowanych poniżej, które objęte zostały konsolidacją:
„My Way by Rainbow Tours” Sp. z o.o.;
White Olive A.E. [Anonymi Etaireia - spółka akcyjna prawa greckiego] – zmiana (zmniejszenie) udziału Rainbow Tours S.A. w kapitale zakładowym i w głosach na zgromadzeniu wspólników White Olive A.E., z dotychczasowego wynoszącego odpowiednio 100%/100% na nowy wynoszący odpowiednio 65,98%/65,98%, nastąpiła w wyniku realizacji w dniu 30.03.2021 r. procesu finalizacji inwestycji Funduszu Ekspansji Zagranicznej Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych, zarządzanego przez PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju), polegającej na udziale kapitałowym Funduszu, wspólnie z Emitentem (jako Partnerem), w spółce White Olive A.E. dla celów finansowania rozwoju działalności White Olive A.E. w zakresie świadczenia usług turystycznych w hotelach stanowiących własność White Olive A.E. lub zarządzanych na zasadzie wynajmu długoterminowego; w wyniku realizacji procesu inwestycyjnego Emitent posiada w White Olive A.E. udziały w kapitale zakładowym i w głosach na zgromadzeniu wspólników White Olive A.E. w wysokości 65,98%, zaś Fundusz udziały w kapitale zakładowym i w głosach na zgromadzeniu wspólników White Olive A.E. w wysokości 34,02%;
White Olive Premium Lindos A.E. [Anonymi Etaireia - spółka akcyjna prawa greckiego];
Rainbow Tours Destination Services Turkey Turizm Ve Seyahat Hizmetleri A.S. [Anonim Sirketi - spółka akcyjna prawa tureckiego].
|
GRUPA KAPITAŁOWA RAINBOW TOURS NA DZIEŃ 31.12.2021 R. |
|||||
|
Nazwa/firma |
Siedziba |
Podstawowy przedmiot działalności |
Właściwy Sąd / organ prowadzący rejestr |
Udział w kapitale / głosach |
Uwagi |
|
„My Way by Rainbow Tours” |
Polska, Łódź |
Organizacja i prowadzenie szkoleń dla pilotów, animatorów i rezydentów w ramach projektu „Akademii Rainbow” |
Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział KRS – nr KRS 0000261006 |
100% / 100% |
Zależna bezpośrednio |
|
White Olive A.E. |
Grecja, Ateny |
Działalność hotelowa |
GEMI (Rejestr Handlowy) – nr 137576424000 |
65,98% / 65,98% |
Zależna bezpośrednio |
|
White Olive Premium Lindos A.E. |
Grecja, Ateny |
Działalność hotelowa |
GEMI (Rejestr Handlowy) – nr 126193120000 |
100% / 100% |
Zależna pośrednio (udział pośredni) – Podmiot zależny bezpośrednio od spółki zależnej White Olive A.E. |
|
Rainbow Tours Destination Services Turkey Turizm Ve Seyahat Hizmetleri A.S. |
Turcja, Alanya |
Działalność organizatorów turystyki |
Rejestr Handlowy (Ticaret Sicilinin): 25046; Centralny System Ewidencyjny (MERSIS): 0734199873400001 |
100% / 100% |
Zależna bezpośrednio
|
Poniżej opisano jednostki zależne, które wchodziły w skład Grupy Kapitałowej Rainbow Tours i objęte zostały konsolidacją na dzień 31.12.2021 r.:
1) Rainbow Tours Spółka Akcyjna – jednostka dominująca
Działalność Emitenta jako jednostki dominującej w Grupie Kapitałowej Rainbow Tours, koncentruje się przede wszystkim na organizacji i sprzedaży usług turystycznych własnych oraz pośrednictwie w sprzedaży usług turystycznych obcych, biletów autobusowych i biletów lotniczych. Zadaniem Emitenta jest zapewnienie finansowania zewnętrznego podmiotom Grupy Kapitałowej oraz jej rozwoju.
2) „My Way by Rainbow Tours” Sp. z o.o. (dawniej: Portal Turystyczny Sp. z o.o.) – jednostka bezpośrednio zależna
Działalność „My Way by Rainbow Tours” Sp. z o.o. skoncentrowana jest na organizowaniu i prowadzeniu szkoleń dla pilotów, animatorów i rezydentów w ramach projektu „Akademii Rainbow” [strona internetowa: http://akademiarainbow.pl/].
3) White Olive A.E. [Anonymi Etaireia - spółka akcyjna prawa greckiego] – jednostka bezpośrednio zależna
Rainbow Tours S.A. utworzyła wskazaną spółkę akcyjną prawa greckiego w styczniu 2016 roku. Wskazana spółka zależna prowadzi działalność hotelową i jest właścicielem trzech nieruchomości hotelowych (dwie nieruchomości położone na greckiej wyspie Zakynthos oraz jedna nieruchomość na wyspie Kreta) oraz dodatkowo najemcą (na zasadzie najmu długoterminowego) nieruchomości hotelowej w Grecji na wyspie Zakynthos. W skład sieci hotelowej „White Olive” zarządzanej bezpośrednio przez spółkę White Olive A.E. wchodzą następujące hotele:
„White Olive Premium Laganas” – czterogwiazdkowy hotel położony na greckiej wyspie Zakynthos w miejscowości Laganas; hotel stanowiący własność i zarządzany przez spółkę White Olive A.E.; hotel „White Olive Premium Laganas” oferuje 137 przestronnych i nowocześnie urządzonych pokoi w czterogwiazdkowym standardzie, w 6 różnych typach;
„White Olive Premium Cameo” – czterogwiazdkowy hotel zlokalizowany w miejscowości Agios Sostis na greckiej wyspie Zakynthos; hotel zarządzany przez spółkę White Olive A.E. na zasadzie najmu długoterminowego; hotel „White Olive Premium Cameo” oferuje 125 przestronnych i nowocześnie urządzonych pokoi w czterogwiazdkowym standardzie, w 4 różnych typach, zlokalizowanych w dwóch budynkach;
„White Olive Elite Laganas” – nowowybudowany kompleks hotelowy w standardzie pięciogwiazdkowym (otwarty w lipcu 2019 roku), położony na greckiej wyspie Zakynthos w miejscowości Laganas; hotel stanowiący własność i zarządzany przez spółkę White Olive A.E.; hotel „White Olive Elite Laganas” to nowoczesny hotel posiadający 195 przestronnych i doskonale wyposażonych pokoi o pięciogwiazdkowym standardzie, w trzech różnych typach;
„White Olive Elite Rethymno” – pięciogwiazdkowy hotel położony w miejscowości Sfakaki na wyspie Kreta, w sąsiedztwie miasta Rethymno; hotel stanowiący własność i zarządzany przez spółkę White Olive A.E. (w okresie od października 2019 r. do czerwca 2021 r. hotel zarządzany przez spółkę White Olive A.E. na zasadzie najmu długoterminowego); po przeprowadzonym w okresie zimy 2020/2021 gruntownym remoncie, zarówno pokoi jak i części wspólnych hotelu, „White Olive Elite Rethymno” oferuje obecnie 70 komfortowo i nowocześnie urządzonych pokoi w pięciogwiazdkowym standardzie (186 miejsc hotelowych), usytuowanych w pięciopiętrowym budynku głównym (hotel oferuje pokoje w 4 różnych typach, duża część z widokiem na morze, w tym pokoje z bezpośrednim wyjściem na basen hotelowy);
W skład sieci hotelowej „White Olive” wchodzi dodatkowo hotel „White Olive Premium Lindos”, stanowiący własność spółki pośrednio zależnej od Emitenta, tj. spółki akcyjnej prawa greckiego pod nazwą White Olive Premium Lindos A.E. (spółka bezpośrednio zależna od White Olive A.E.), który został opisany w punkcie 4 poniżej.
W okresie sprawozdawczym (rok obrotowy 2021), w ramach intensyfikacji działań związanych z procesem inwestycyjnym Funduszu Ekspansji Zagranicznej Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych („Fundusz”), zarządzanego przez PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju) polegającym na udziale kapitałowym Funduszu, wspólnie z Emitentem (jako Partnerem), w spółce White Olive A.E. dla celów finansowania rozwoju działalności White Olive A.E. w zakresie świadczenia usług turystycznych w hotelach stanowiących własność White Olive A.E. lub zarządzanych na zasadzie wynajmu długoterminowego – zrealizowano prace związane z finalizacją przedmiotowej inwestycji Funduszu, które w konsekwencji doprowadziły do objęcia i opłacenia w dniu 30.03.2021 r. przez Fundusz nowych akcji zwykłych imiennych White Olive A.E. o wartości nominalnej w wysokości 50,00 EUR każda i za łączną cenę emisyjną w wysokości 999.992,42 EUR (równowartość w PLN – 4.652 tys. PLN). W konsekwencji, wskutek objęcia akcji w podwyższonym kapitale zakładowym White Olive A.E. udział w kapitale zakładowym White Olive A.E. Funduszu wynosi 34,02%, a udział Emitenta wynosi 65,98%.
Ponadto, w okresie sprawozdawczym (rok obrotowy 2021) spółka zależna White Olive A.E. w dniu 30.06.2021 r. zawarła umowę sprzedaży, na podstawie której nabyła od osoby fizycznej oraz spółki prywatnej nieruchomość hotelową położoną na greckiej wyspie Kreta, stanowiącą położony bezpośrednio przy plaży pięciogwiazdkowy kompleks hotelowy (budynek hotelowy i budynki towarzyszące) w miejscowości Sfakaki na wyspie Kreta, w sąsiedztwie miasta Rethymno wraz z gruntami, na których jest posadowiony budynek hotelowy oraz dodatkowymi gruntami sąsiadującymi (z potencjałem rozbudowy/zabudowy). Przedmiotowy hotel, działający pod nazwą „White Olive Elite Rethymno” zarządzany był dotychczas przez spółkę White Olive A.E. na zasadzie najmu długoterminowego (począwszy od października 2019 roku), na podstawie umowy, o której Emitent informował w drodze raportu bieżącego ESPI Nr 30/2019 z dnia 08.10.2019 r.
Szczegółowe informacje w zakresie opisu zmian organizacji Grupy Kapitałowej Emitenta zostały zawarte w Nocie 3 do niniejszego sprawozdania finansowego.
4) White Olive Premium Lindos A.E. [Anonymi Etaireia - spółka akcyjna prawa greckiego] – jednostka pośrednio zależna
White Olive Premium Lindos A.E. (dawnej jako: „Oikodomikes Xenodoxeiakes Touristikes Kai Emporikes Epixeiriseis M. B. Kai I. Venetoulis” A.E.) z siedzibą w Atenach jest podmiotem zależnym w 100% od spółki zależnej od Emitenta, tj. od White Olive A.E. z siedzibą w Atenach.
Przedmiotowa spółka pośrednio zależna od Emitenta, począwszy od sierpnia 2019 roku jest właścicielem nieruchomości hotelowej
„White Olive Premium Lindos” (dawniej „Pefkos Garden”), tj. czterogwiazdkowego hotelu zlokalizowanego w miejscowości Pefkos na greckiej wyspie Rodos; hotel „White Olive Premium Lindos” oferuje 97 przestronnych i nowoczesnych pokoi w czterogwiazdkowym standardzie; hotel „White Olive Premium Lindos” przeszedł zimą 2019/2020 gruntowny remont zarówno pokoi jak i części wspólnych hotelu.
5) Rainbow Tours Destination Services Turkey Turizm Ve Seyahat Hizmetleri A.S. [Anonim Sirketi - spółka akcyjna prawa tureckiego] – jednostka bezpośrednio zależna
W wyniku rozpoczętego w lutym 2020 roku i realizowanego w miesiącach następnych procesu zawiązania i powołania na terytorium Republiki Turcji spółki zależnej od Rainbow Tours S.A., w dniu 26.08.2020 r. spółka zależna od Emitenta, tj. spółka akcyjna prawa tureckiego pod firmą (nazwą handlowa): Rainbow Tours Destination Services Turkey Turizm Ve Seyahat Hizmetleri Anonim Sirketi została wpisana przez Izbę Handlowo-Przemysłową w Alanyi (Alanya Ticaret Ve Sanayi Odasi) do właściwego rejestru handlowego. Przedmiotowej spółce nadano numer w Rejestrze Izby (Oda Sicilinin): 24876, numer w Rejestrze Handlowym (Ticaret Sicilinin): 25046 oraz numer w Centralnym Systemie Ewidencyjnym (MERSIS): 0734199873400001. Siedziba przedmiotowej spółki zależnej mieści się w Alanyi (Antalya), w Republice Turcji. Przedmiotowa spółka zależna ma formę spółki akcyjnej i została zawiązana w oparciu o właściwe przepisy prawa Republiki Turcji. Jedynym akcjonariuszem, posiadającym 100% udział w kapitale zakładowym i w głosach na Walnym Zgromadzeniu przedmiotowej spółki zależnej, jest Rainbow Tours S.A.
Powołanie przedmiotowej spółki zależnej ma na celu rozwój prowadzonej przez Grupę Kapitałową Rainbow Tours działalności gospodarczej w zakresie działalności organizatorów turystyki, a także usprawnienie wewnętrznej struktury organizacyjnej Grupy oraz przyczynienie się do uzyskania oszczędności kosztów operacyjnych i podniesienia efektywności działania Grupy Kapitałowej, co tym samym wpisuje się w strategię integracji pionowej Emitenta, w ramach której zamiarem Rainbow Tours S.A. jest, przy jednoczesnej rezygnacji z usług dostawców zewnętrznych, istotna optymalizacja kosztów realizacji imprez turystycznych, a także podwyższenie rentowności usług dodatkowych sprzedawanych do klientów Rainbow Tours Spółki Akcyjnej (imprezy objazdowe i wycieczki fakultatywne), przy czym w kolejnym etapie przedmiotowa spółka zależna będzie gotowa oferować produkty turystyczne także do innych podmiotów rynkowych (touroperatorów). Spółka zależna Rainbow Tours Destination Services Turkey Turizm Ve Seyahat Hizmetleri Anonim Sirketi rozpoczęła działalność operacyjną od sezonu „Lato 2021”.
W trakcie okresu sprawozdawczego objętego niniejszym sprawozdaniem finansowym (tj. w okresie roku obrotowego 2021) miały miejsce zmiany w organizacji Grupy Kapitałowej związane z inwestycją Funduszu Ekspansji Zagranicznej Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych („Fundusz”), zarządzanego przez PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju), polegającą na udziale kapitałowym Funduszu, wspólnie z Emitentem (jako Partnerem), w spółce White Olive A.E. dla celów finansowania rozwoju działalności White Olive A.E. w zakresie świadczenia usług turystycznych w hotelach stanowiących własność White Olive A.E. lub zarządzanych na zasadzie wynajmu długoterminowego. W konsekwencji zawarcia przez Emitenta (jako Partnera) wraz ze spółką zależną, White Olive A.E. z siedzibą w Atenach, Grecja z Funduszem stosownych aneksów do umowy inwestycyjnej, w dniu 30.03.2021 r. strony umowy inwestycyjnej rozpoczęły proces finalizacji inwestycji, a w ramach działań objętych tym procesem, w tym czynności zrealizowanych przed dniem 30.03.2021 r. oraz w tym dniu, dokonano m.in. następujących czynności:
Emitent (jako Partner) objął 11.222 nowych akcji zwykłych imiennych White Olive A.E. o wartości nominalnej w wysokości 50,00 EUR każda i za łączną cenę emisyjną w wysokości 999.992,42 EUR (równowartość w PLN – 4.652 tys. PLN), przy czym opłacenie przedmiotowych zostało dokonane poprzez kapitalizację zobowiązań White Olive A.E. wobec Emitenta (wzajemne potrącenie wierzytelności Emitenta wobec White Olive A.E. z tytułu posiadanych należności w łącznej kwocie w wysokości 999.992,42 EUR z wierzytelnością White Olive A.E. wobec Emitenta z tytułu opłacenia nowo obejmowanych akcji);
Emitent (jako Partner) przedłożył Funduszowi stosowne oświadczenie potwierdzające spełnienie się warunków zawieszających przewidzianych umową inwestycyjną (wraz z kompletem dokumentów poświadczających) i inne oświadczenia wymagane umową inwestycyjną,
Fundusz w ramach procesu finalizacji i zamknięcia inwestycji w dniu 30.03.2021 r. opłacił, w drodze przelewu na rachunek bankowy White Olive A.E., obejmowane przez Fundusz 100.998 nowe akcje zwykłe imienne White Olive A.E. o wartości nominalnej w wysokości 50,00 EUR każda, za łączną cenę emisyjną (wkład pieniężny) w wysokości 8.999.931,78 EUR (równowartość w PLN – 41.866 tys. PLN),
Emitent (jako Partner), Spółka oraz Fundusz zrealizowały w dniu 30.03.2021 r. dodatkowe czynności formalne związane z finalizacją i zamknięciem inwestycji i uzyskaniem statusu akcjonariusza White Olive A.E. przez Fundusz, w tym wymaganych przez właściwe postanowienia Umowy, tj. m.in.: zarejestrowanie w księdze akcyjnej White Olive A.E. podwyższenia kapitału i uchwały o przyjęciu nowej umowy White Olive A.E., zawarcie przez Emitenta (jako Partnera) z Funduszem umowy zastawu rejestrowego wymaganej postanowieniami Umowy, podjęcie przez Zarząd White Olive A.E. uchwały o wydaniu nowych dokumentów akcji i unicestwieniu starych dokumentów akcji, wydanie nowych dokumentów akcji Funduszowi, otrzymanie przez Fundusz stosownych, niezależnych opinii prawnych itp.
W związku z realizacją w/w procesu inwestycyjnego i wskutek objęcia akcji w podwyższonym kapitale zakładowym White Olive A.E. udział w kapitale zakładowym White Olive A.E. Funduszu oraz Emitenta jest następujący:
Fundusz posiada akcje spółki White Olive A.E. stanowiące 34,02% udziału w ogólnej liczbie głosów na Zgromadzeniu Wspólników White Olive A.E.,
Emitent (Rainbow Tours S.A.) posiada akcje spółki White Olive A.E. stanowiące 65,98% udziału w ogólnej liczbie głosów na Zgromadzeniu Wspólników White Olive A.E.
Pozyskanie przez spółkę White Olive A.E. środków finansowych w ramach przedmiotowego podwyższenia kapitału zakładowego miało na celu m.in. sfinansowanie zakupu oraz generalną modernizację hotelu działającego pod nazwą „White Olive Elite Rethymno” położonego w miejscowości Sfakaki na wyspie Kreta, w sąsiedztwie miasta Rethymno, dzierżawionego dotychczas i zarządzanego przez spółkę White Olive A.E. na zasadzie najmu długoterminowego.
W związku z realizacją w/w procesu inwestycyjnego i pozyskaniem przez spółkę White Olive A.E. środków finansowych, w trakcie okresu sprawozdawczego objętego śródrocznym skróconym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym (tj. w okresie dziewięciu miesięcy zakończonych w dniu 30.09.2021 r.), w dniu 30.06.2021 r. spółka White Olive A.E. zawarła umowę sprzedaży, na podstawie której nabyła od osoby fizycznej oraz spółki prywatnej nieruchomość hotelową położoną na greckiej wyspie Kreta, stanowiącą położony bezpośrednio przy plaży pięciogwiazdkowy kompleks hotelowy (budynek hotelowy i budynki towarzyszące, w tym hotel „White Olive Elite Rethymno” zarządzany dotychczas przez White Olive A.E. na zasadzie najmu długoterminowego, od października 2019 r. do czerwca 2021 r., na podstawie umowy, o której Emitent informował w drodze raportu bieżącego ESPI Nr 30/2019 z dnia 08.10.2019 r) w miejscowości Sfakaki na wyspie Kreta, w sąsiedztwie miasta Rethymno wraz z gruntami, na których jest posadowiony budynek hotelowy oraz dodatkowymi gruntami sąsiadującymi (z potencjałem rozbudowy/zabudowy).
Łączna powierzchnia nabytych działek stanowi około 3.895 m 2 . Łączna cena zakupu przedmiotowej nieruchomości hotelowej wraz z gruntami, na których jest posadowiony hotel oraz dodatkowymi gruntami sąsiadującymi wyniosła 6,0 mln EUR, a sfinansowanie jej zakupu zostało dokonane ze środków własnych White Olive A.E., przy uwzględnieniu wpłat dokonanych tytułem podwyższenia kapitału zakładowego White Olive A.E. w ramach w/w inwestycji Funduszu Ekspansji Zagranicznej Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych (Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju). Na poczet ceny sprzedaży zaliczona została kwota w wysokości 1,0 mln EUR jako dokonane przez White Olive A.E. przedpłaty wynikające z zawartej umowy podnajmu, o zawarciu której Emitent informował w drodze w/w raportu bieżącego ESPI Nr 30/2019 z dnia 08.10.2019 r.
Po przeprowadzonym w okresie zimy 2020/2021 gruntownym remoncie hotelu „White Olive Elite Rethymno”, zarówno pokoi jak i części wspólnych hotelu, „White Olive Elite Rethymno” oferuje obecnie 70 komfortowo i nowocześnie urządzonych pokoi w pięciogwiazdkowym standardzie (186 miejsc hotelowych), usytuowanych w pięciopiętrowym budynku głównym (hotel oferuje pokoje w 4 różnych typach, duża część z widokiem na morze, w tym pokoje z bezpośrednim wyjściem na basen hotelowy). Po realizacji i w związku z procesem nabycia przedmiotowej nieruchomości hotelowej zamiarem Emitenta oraz spółki zależnej White Olive A.E. rozpoczęto – po zakończeniu sezonu turystycznego „Lato 2021” – realizację dodatkowych prac inwestycyjnych i adaptacyjnych na terenie nabytej nieruchomości (gruntów sąsiadujących), tj. prac związanych z wyburzeniem starych naniesień, budową nowych budynków mieszczących 35 nowych pokoi i pokoje dla pracowników obsługi i pracowników hotelowych, a także restaurację a’la carte w całości obsługiwaną przez pracowników hotelu, a ponadto prac związanych z powiększeniem basenu hotelowego.
Podstawowym segmentowym układem sprawozdawczym przyjętym przez Spółkę jest układ według segmentów branżowych, układem uzupełniającym – układ według segmentów geograficznych, przy czym podział na segmenty geograficzne odbywa się w oparciu o kryterium lokalizacji aktywów. Spółka dominująca działa w jednym regionie geograficznym, którym jest Polska, zaś spółki operacyjne działają w innych regionach geograficznych niż Polska.
Spółka wydzieliła następujące segmenty branżowe:
● Sprzedaż imprez turystycznych,
● Sprzedaż usług w segmencie hotelowym,
● Pozostałe.
Przychodami segmentu są przychody osiągnięte ze sprzedaży klientom zewnętrznym lub z transakcji z innymi segmentami, wykazywane w rachunku zysków i strat i dające się bezpośrednio przyporządkować do danego segmentu oraz część przychodów, które można do danego segmentu przypisać na podstawie racjonalnych przesłanek.
Kosztami segmentu są koszty działalności operacyjnej segmentu, które można do niego przyporządkować, wraz z częścią pozostałych kosztów, które można przypisać do tego segmentu przypisać na podstawie racjonalnych przesłanek.
Do kosztów segmentu zalicza się w szczególności:
● Koszt własny sprzedaży,
● Koszty sprzedaży,
● Koszty zarządu.
Wynik segmentu jest różnicą między przychodami a kosztami segmentu. Odzwierciedla on zysk z działalności operacyjnej z uwzględnieniem kosztów biura zarządu. Aktywa segmentu to aktywa zaliczane do działalności operacyjnej:
● wykorzystywane przez segment w działalności operacyjnej,
● dające się bezpośrednio przyporządkować do danego segmentu lub przypisać do niego na podstawie racjonalnych przesłanek.
Do aktywów segmentu nie są zaliczane aktywa powstające z tytułu podatku dochodowego ani aktywa wykorzystywane w ramach ogólnej działalności jednostki. Zobowiązania segmentu to zobowiązania zaliczane do działalności operacyjnej, które dają się bezpośrednio przyporządkować do danego segmentu lub przypisać do niego na podstawie racjonalnych przesłanek.
Tabela. Przychody w podziale na poszczególne segmenty działalności za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2021 r.:
|
Segmenty działalności Grupy Kapitałowej Rainbow Tours za okres 01/01/2021-31/12/2021 |
Działalność touroperatorska |
Segment hotelowy |
Działalność pozostała |
Korekty konsolidacyjne |
RAZEM |
|||
|
Polska |
Zagranica |
Polska |
Zagranica |
Polska |
Zagranica |
|||
|
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
|
|
Działaln. kontyn. przychody ze sprzedaży |
1 261 698 |
44 003 |
- |
27 811 |
2 983 |
- |
(57 071) |
1 279 424 |
|
- w ramach Grupy |
4 928 |
32 163 |
|
18 439 |
1081 |
460 |
(57 071) |
- |
|
- od klientów |
1 256 770 |
11 840 |
- |
9 372 |
1 902 |
(460) |
- |
1 279 424 |
|
Działaln. kontyn. koszt własny sprzedaży |
(1 125 308) |
(35 913) |
- |
(26 407) |
(2 706) |
- |
56 143 |
(1 134 191) |
|
- w ramach Grupy |
(50 757) |
(4 928) |
- |
(458) |
- |
- |
56 143 |
- |
|
- od klientów |
(1 074 551) |
(30 985) |
- |
(25 949) |
(2 706) |
- |
- |
(1 134 191) |
|
Zysk (strata) brutto na sprzedaży |
136 390 |
8 090 |
- |
1 404 |
277 |
- |
(928) |
145 233 |
|
Działaln. kontyn. koszty sprzedaży |
(113 721) |
(3 239) |
- |
(3 133) |
(53) |
- |
- |
(120 146) |
|
- w ramach Grupy |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- od klientów |
(113 721) |
(3 239) |
- |
(3 133) |
(53) |
- |
- |
(120 146) |
|
Działaln. kontyn. koszty ogólnego zarządu |
(27 926) |
(1 788) |
- |
(4 862) |
(1 159) |
- |
1 035 |
(34 700) |
|
- w ramach Grupy |
(67) |
(60) |
- |
(908) |
- |
- |
1 035 |
- |
|
- od klientów |
(27 859) |
(1 728) |
- |
(3 954) |
(1 159) |
- |
- |
(34 700) |
|
Działaln. kontyn. pozostałe przychody operacyjne |
28 180 |
38 |
- |
2 618 |
421 |
- |
(107) |
31 150 |
|
- w ramach Grupy |
- |
- |
- |
96 |
- |
11 |
(107) |
- |
|
- od klientów |
28 180 |
38 |
- |
2 522 |
421 |
(11) |
- |
31 150 |
|
Działaln. kontyn. pozostałe koszty operacyjne |
(1 383) |
(79) |
- |
(184) |
(3) |
- |
- |
(1 649) |
|
- w ramach Grupy |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- od klientów |
(1 383) |
(79) |
- |
(184) |
(3) |
- |
- |
(1 649) |
|
Zysk (strata) na działalności operacyjnej |
21 540 |
3 022 |
|
(4 157) |
(517) |
- |
- |
19 888 |
Tabela. Przychody w podziale na poszczególne segmenty działalności za okres 12 miesięcy zakończony 31.12.2020 r.:
|
Segmenty działalności Grupy Kapitałowej Rainbow Tours za okres 01/01/2020-31/12/2020 |
Działalność touroperatorska |
Segment hotelowy |
Działalność pozostała |
Korekty konsolidacyjne |
RAZEM |
|||
|
Polska |
Zagranica |
Polska |
Zagranica |
Polska |
Zagranica |
|||
|
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
|
|
Działaln. kontyn. przychody ze sprzedaży |
429 893 |
4 751 |
- |
9 770 |
1 877 |
- |
(11 835) |
434 456 |
|
- w ramach Grupy |
699 |
2 882 |
- |
6 648 |
711 |
895 |
(11 835) |
- |
|
- od klientów |
429 194 |
1 869 |
- |
3 122 |
1 166 |
(895) |
- |
434 456 |
|
Działaln. kontyn. koszt własny sprzedaży |
(379 664) |
(3 698) |
- |
(14 191) |
(1 685) |
- |
11 303 |
(387 935) |
|
- w ramach Grupy |
(9 709) |
(699) |
- |
(895) |
- |
- |
11 303 |
- |
|
- od klientów |
(369 955) |
(2 999) |
- |
(13 296) |
(1 685) |
- |
- |
(387 935) |
|
Zysk (strata) brutto na sprzedaży |
50 229 |
1 053 |
- |
(4 421) |
192 |
- |
(532) |
46 521 |
|
Działaln. kontyn. koszty sprzedaży |
(66 097) |
(765) |
- |
(1 893) |
(48) |
- |
- |
(68 803) |
|
- w ramach Grupy |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- od klientów |
(66 097) |
(765) |
- |
(1 893) |
(48) |
- |
- |
(68 803) |
|
Działaln. kontyn. koszty ogólnego zarządu |
(19 408) |
(536) |
- |
(3 907) |
(1 463) |
- |
532 |
(24 782) |
|
- w ramach Grupy |
(173) |
- |
- |
(359) |
- |
- |
532 |
- |
|
- od klientów |
(19 235) |
(536) |
- |
(3 548) |
(1 463) |
- |
- |
(24 782) |
|
Działaln. kontyn. pozostałe przychody operacyjne |
- |
- |
- |
623 |
3 725 |
- |
- |
4 348 |
|
- w ramach Grupy |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- od klientów |
- |
- |
- |
623 |
3 725 |
|
- |
4 348 |
|
Działaln. kontyn. pozostałe koszty operacyjne |
- |
(4) |
- |
(607) |
(2 285) |
- |
- |
(2 896) |
|
- w ramach Grupy |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- od klientów |
- |
(4) |
- |
(607) |
(2 285) |
- |
- |
(2 896) |
|
Zysk (strata) na działalności operacyjnej |
(35 276) |
(252) |
|
(10 205) |
121 |
- |
- |
(45 612) |
Działalność Grupy, z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności cechuje się sezonowością – najwyższe przychody są osiągane w okresie letnim, w III kwartale roku, a najniższe – w IV kwartale roku kalendarzowego.
Poniżej przedstawiono wartość przychodów ze sprzedaży usług turystycznych od stycznia 2011 roku do lutego 2022 roku.
Prezentowane wartości dotyczą wyłącznie podmiotu dominującego. Grupa zrezygnowała z porównywania danych skonsolidowanych z uwagi na różny termin obejmowania kontroli nad podmiotami zależnymi oraz ze względu na ścisłą współpracę wszystkich podmiotów i późniejsze wyłączenia wzajemnych transakcji.
Tabela. – Miesięczne przychody ze sprzedaży w okresie od 2015.01 do 2022.02
Tabela. – Porównanie przychodów ze sprzedaży w ujęciu miesięcznym na przełomie lat 2015 – 2021
Tabela. – Porównanie przychodów ze sprzedaży w ujęciu kwartalnym na przełomie lat 2012 – 2021
|
|
Stan na 31/12/2021 |
|
Stan na 31/12/2020 |
||||
|
|
RAZEM |
Własne |
Używane na podstawie umów leasingowych |
|
RAZEM |
Własne |
Używane na podstawie umów leasingowych |
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
|
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
|
Grunty własne |
23 818 |
23 818 |
- |
|
22 023 |
22 023 |
- |
|
Budynki |
145 522 |
145 522 |
- |
|
111 952 |
111 952 |
- |
|
Aktywa z tyt. prawa do użytkowania |
49 119 |
- |
49 119 |
|
56 954 |
- |
56 954 |
|
Maszyny i urządzenia |
1 246 |
1 191 |
55 |
|
371 |
260 |
111 |
|
Samochody |
1 259 |
130 |
1 129 |
|
1 419 |
217 |
1 202 |
|
Wyposażenie |
15 276 |
15 276 |
- |
|
12 757 |
12 757 |
- |
|
Nakłady na środki trwałe * |
628 |
628 |
- |
|
3 579 |
3 579 |
- |
|
|
236 868 |
186 565 |
50 303 |
|
209 055 |
150 788 |
58 267 |
* Na dzień 31.12.2020 r. wartość nakładów poniesionych na budowę nowych obiektów hotelowych w spółce White Olive A.E.
Zabezpieczenie roszczeń Towarzystwa Ubezpieczeń Europa S.A. z siedzibą we Wrocławiu o zwrot kwot zapłaconych na rzecz Marszałka Województwa Łódzkiego z tytułu realizacji dla Spółki dominującej, w związku z działalnością wykonywaną przez organizatorów turystyki lub przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych, z tytułu gwarancji ubezpieczeniowej Nr GT 500/2021 z dnia 10.09.2021 r. (jednocześnie także zabezpieczenie roszczeń z tytułu: gwarancji ubezpieczeniowej Nr GT 359/2020 z dnia 08.09.2020 r., zmienionej Aneksem nr 1 z dnia 11.08.2021 r. oraz gwarancji ubezpieczeniowej Nr GT 400/2019 z dnia 29.08.2019 r. Nr GT 335/2018 z dnia 24.08.2018 r.) – na podstawie umowy z dnia 10.09.2021 r. o udzielenie gwarancji ubezpieczeniowej dla organizatorów turystyki lub przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych – stanowi notarialnie ustanowiona hipoteka łączna na pierwszym wolnym miejscu na majątku trwałym Rainbow Tours S.A. tj. nieruchomości położonej przy ul. Piotrkowskiej 270 w Łodzi wpisanej do Księgi Wieczystej o nr: LD1M/00264242/0, LD1M/00264245/1, LD1M/00264246/8, LD1M/00264247/5, LD1M/00264248/2, LD1M/00264253/0, LD1M/00264254/7, LD1M/00264255/4, LD1M/00264257/8, LD1M/00264259/2, LD1M/00264263/3, LD1M/00264264/0, LD1M/00264266/4, LD1M/00187747/6, LD1M/00172644/6, LD1M/00273816/1, LD1M/00273817/8, LD1M/00273818/5, LD1M/00273819/2, LD1M/00273820/2, LD1M/00273822/6, LD1M/00273823/3, LD1M/00273824/0, LD1M/00273825/7, LD1M/00273826/4, LD1M/00273827/1, LD1M/00273843/9, LD1M/00273844/6, LD1M/00273847/7, LD1M/00273846/0, LD1M/00273845/3, LD1M/00272177/2, LD1M/00272179/6, LD1M/00272180/6, LD1M/00272181/3, LD1M/00272182/0, LD1M/00272183/7, LD1M/00272184/4, LD1M/00272185/1, LD1M/00272186/8, LD1M/00272187/5, LD1M/00272188/2, prowadzonej przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi XVI Wydział Ksiąg Wieczystych o wartości 13.518.000 zł, tj. w kwocie stanowiącej 120% wartości nieruchomości wykazanych w operatach szacunkowych. Wartość ww. nieruchomości w cenie zakupu w wynosi 4.506.907,10 zł.
Z tytułu zabezpieczenia roszczeń Banku Gospodarstwa Krajowego z siedzibą w Warszawie, o zwrot kredytu inwestycyjnego zaciągniętego przez Rainbow Hotels A.E. i White Olive A.E oraz Rainbow Tours S.A. ustanowiono hipoteki na nieruchomościach położonych w Laganas, Wyspa Zakynthos, Grecja, należących do spółek greckich. Wartość zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomościach spółki Rainbow Hotels A.E. wynosi 3.150 tys. EUR w postaci hipoteki łącznej oraz wartość zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomościach spółki White Olive A.E. wynosi 13.900 tys. EUR w postaci hipoteki łącznej.
Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży nie wystąpiły.
Na dzień 31.12.2021 r. Spółka dominująca dokonała aktualizacji wyliczeń zobowiązań czynszowych wynikających z renegocjacji umów z wynajmującymi związanych z wydłużeniem umów w zamian za uzyskane obniżki czynszów z uwzględnieniem harmonogramu spłat rat leasingowych oraz nowych stóp procentowych. Różnica między obliczoną kwotą zobowiązania a kwotą ze zmodyfikowanych umów odpowiednio zwiększyła wartość aktywa z tytułu prawa do użytkowania oraz wartość zobowiązań leasingowych.
|
|
|
Grunty własne |
|
Budynki |
|
Maszyny |
|
Samochody |
|
Wyposażenie |
|
Prawo do użytkowania aktywów |
|
Środki trwałe |
|
RAZEM |
|
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Wartość brutto |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 01/01/2020 |
|
20 361 |
|
107 862 |
|
2 275 |
|
3 512 |
|
13 897 |
|
87 947 |
|
927 |
|
236 781 |
|
Zwiększenia |
|
- |
|
15 838 |
|
104 |
|
140 |
|
4 177 |
|
- |
|
15 521 |
|
35 780 |
|
Zbycia |
|
- |
|
(693) |
|
(1) |
|
(519) |
|
(5) |
|
- |
|
- |
|
(1 218) |
|
Wpływ różnic kursowych |
|
1 662 |
|
9 016 |
|
(41) |
|
4 |
|
321 |
|
(3 263) |
|
2 275 |
|
9 974 |
|
Inne - przeniesienie majątku w ramach grup rodzajowych |
|
- |
|
- |
|
- |
|
- |
|
- |
|
- |
|
(15 144) |
|
(15 144) |
|
Stan na 31/12/202 i na 01/01/2021 |
|
22 023 |
|
132 023 |
|
2 337 |
|
3 137 |
|
18 390 |
|
84 684 |
|
3 579 |
|
266 173 |
|
Zwiększenia |
|
1 857 |
|
39 902 |
|
1 153 |
|
337 |
|
4 811 |
|
14 464 |
|
775 |
|
63 299 |
|
Zbycia |
|
- |
|
- |
|
- |
|
(146) |
|
- |
|
- |
|
- |
|
(146) |
|
Wpływ różnic kursowych |
|
(62) |
|
758 |
|
(1) |
|
- |
|
(216) |
|
(42) |
|
(5) |
|
432 |
|
Inne
|
|
- |
|
(10) |
|
- |
|
- |
|
(992) |
|
(12 324) |
|
(3 721) |
|
(17 047) |
|
Stan na 31/12/2021 |
|
23 818 |
|
172 673 |
|
3 489 |
|
3 328 |
|
21 993 |
|
86 782 |
|
628 |
|
312 711 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Grunty własne |
|
Budynki |
|
Maszyny |
|
Samochody |
|
Wyposażenie |
|
Prawo do użytkowania aktywów |
|
Środki trwałe |
|
RAZEM |
|
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Skumulowane umorzenie i utrata wartości |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 01/01/2020 |
|
- |
|
(13 704) |
|
(1 729) |
|
(1 554) |
|
(3 541) |
|
(21 974) |
|
- |
|
(42 502) |
|
Eliminacja wskutek zbycia składników majątku |
|
- |
|
- |
|
- |
|
- |
|
- |
|
- |
|
- |
|
- |
|
Koszty amortyzacji |
|
- |
|
(5 986) |
|
(266) |
|
(562) |
|
(1 925) |
|
(6 908) |
|
- |
|
(15 647) |
|
Wpływ różnic kursowych |
|
- |
|
(381) |
|
1 152 |
|
29 |
|
398 |
|
(167) |
|
- |
|
1 031 |
|
Inne |
|
- |
|
- |
|
- |
|
- |
|
- |
|
- |
|
- |
|
- |
|
Stan na 31/12/2020 i na 01/01/2021 |
|
- |
|
(20 071) |
|
(1 966) |
|
(1 718) |
|
(5 633 |
|
(27 730) |
|
- |
|
(57 118) |
|
Eliminacja wskutek zbycia składników majątku |
|
- |
|
- |
|
- |
|
- |
|
- |
|
- |
|
- |
|
|
|
Koszty amortyzacji |
|
- |
|
(7 082) |
|
(277) |
|
(493) |
|
(1 660) |
|
(9 933) |
|
- |
|
(19 445) |
|
Wpływ różnic kursowych |
|
- |
|
2 |
|
- |
|
- |
|
576 |
|
- |
|
- |
|
578 |
|
Inne |
|
- |
|
- |
|
- |
|
142 |
|
- |
|
- |
|
- |
|
142 |
|
Stan na 31/12/2021 |
|
- |
|
(27 151) |
|
(2 243) |
|
(2 069) |
|
(6 717) |
|
(37 663) |
|
- |
|
(75 843) |
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania
|
|
Grunty i budynki |
Maszyny, urządzenia, pojazdy |
Suma |
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
|
Na dzień 01/01/2021 |
56 954 |
1 313 |
58 267 |
|
Zwiększenia |
14 464 |
284 |
14 748 |
|
Amortyzacja |
(9 933) |
(413) |
(10 346) |
|
Modyfikacja warunków leasingu |
- |
- |
- |
|
Korekta z tytułu zmiennych opłat leasingowych |
- |
- |
- |
|
Inne* |
(12 324) |
- |
(12 324) |
|
Różnice kursowe |
(42) |
- |
(42) |
|
Na dzień 31/12/2021 |
49 119 |
1 184 |
50 303 |
* Wartość Inne zawiera zmniejszenie zobowiązania w wyniku zakupu środka trwałego, który uprzednio był dzierżawiony
|
|
Grunty i budynki |
Maszyny, urządzenia, pojazdy |
Suma |
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
|
Na dzień 01/01/2020 |
65 973 |
1 806 |
67 779 |
|
Zwiększenia |
- |
140 |
140 |
|
Amortyzacja |
(6 908) |
(633) |
(7 541) |
|
Modyfikacja warunków leasingu |
- |
- |
- |
|
Korekta z tytułu zmiennych opłat leasingowych |
- |
- |
- |
|
Inne |
(3 263) |
(110) |
(3 373) |
|
Różnice kursowe |
1 152 |
110 |
1 262 |
|
Na dzień 31/12/2020 |
56 954 |
1 313 |
58 267 |
|
|
Stan na |
|
Stan na |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Wartość godziwa ukończonych nieruchomości inwestycyjnych |
196 |
|
196 |
|
|
|
|
|
|
|
Okres zakończony 31/12/2021 |
|
Okres zakończony 31/12/2020 |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Stan na początek okresu sprawozdawczego |
196 |
|
196 |
|
Zwiększenia |
- |
|
- |
|
Stan na koniec okresu sprawozdawczego |
196 |
|
196 |
|
|
Stan na |
|
Stan na |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Według kosztu |
4 541 |
|
4 541 |
|
Skumulowana utrata wartości |
- |
|
- |
|
|
4 541 |
|
4 541 |
|
|
Okres zakończony 31/12/2021 |
|
Okres zakończony 31/12/2020 |
|
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
|
Według kosztu |
|
|
|
|
|
Stan na początek okresu sprawozdawczego |
4 541 |
|
4 541 |
|
|
Inne - wykorzystanie odpisu w związku z połączeniami jednostek Grupy |
- |
|
- |
|
|
Stan na koniec okresu sprawozdawczego |
4 541 |
|
4 541 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Skumulowane odpisy aktualizacyjne z tytułu utraty wartości |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na początek okresu sprawozdawczego |
- |
|
- |
|
|
Odpisy aktualizacyjne z tytułu utraty wartości ujęte w ciągu roku |
- |
|
- |
|
|
Wyksięgowane po połączeniu jednostek zależnych |
- |
|
- |
|
|
Sklasyfikowane jako aktywa do zbycia |
- |
|
- |
|
|
Wpływ różnic kursowych |
- |
|
- |
|
|
Stan na koniec okresu sprawozdawczego |
- |
|
- |
|
Wartość firmy powstała w wyniku zakupu udziałów w spółki Rainbow Hotels A.E., połączonej ze spółką White Olive A.E.
Zarząd Spółki dominującej przeprowadził test na utratę wartości posiadanych udziałów w White Olive A.E. Test przeprowadzono metodą dochodową w oparciu o szczegółowe prognozy finansowe dla okresu kolejnych 10 lat, a następnie okres rezydualny bez zakładanych wzrostów w okresie rezydualnym. Jako stopę dyskonta przyjęto WACC – średnioważony koszt kapitału – na poziomie 7,9% (w roku 2021 r.: 7,9%). Stopa WACC została ustalona przy zastosowaniu wielu komponentów na podstawie wskazań rynkowych oraz osądu dokonanego przez powołanego przez Zarząd eksperta. Stopa ta może ulegać zmianom w zależności od zmienności rynków finansowych, inflacji oraz wielu inny parametrów, co ma bezpośredni wpływ na wartość wyceny. Przy tak ustalonej stopie WACC test wykazał, iż nie ma podstaw do tworzenia odpisów aktualizujących.
|
Wartości bilansowe |
Stan na 31/12/2021 |
|
Stan na 31/12/2020 |
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
|
Licencje |
4 302 |
|
4 945 |
|
|
4 302 |
|
4 945 |
|
|
Skapitalizo-wane prace rozwojowe |
|
Patenty |
|
Znaki handlowe |
|
Licencje |
|
RAZEM |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Wartość brutto |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 01/01/2020 |
- |
|
- |
|
- |
|
9 047 |
|
9 047 |
|
Zwiększenia w wyniku odrębnych nabyć |
- |
|
- |
|
- |
|
318 |
|
318 |
|
Inne |
- |
|
- |
|
- |
|
66 |
|
66 |
|
Stan na 31/12/2020 i na 01/01/2021 |
- |
|
- |
|
- |
|
9 431 |
|
9 431 |
|
Zwiększenia w wyniku odrębnych nabyć |
- |
|
- |
|
- |
|
561 |
|
561 |
|
Inne |
- |
|
- |
|
- |
|
(1) |
|
(1) |
|
Stan na 31/12/2021 |
- |
|
- |
|
- |
|
9 991 |
|
9 991 |
|
|
Skapitalizo-wane prace rozwojowe |
|
Patenty |
|
Znaki handlowe |
|
Licencje |
|
RAZEM |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Skumulowane umorzenie i utrata wartości |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 01/01/2020 |
- |
|
- |
|
- |
|
(3 389) |
|
(3 389) |
|
Koszty amortyzacji |
- |
|
- |
|
- |
|
(1 096) |
|
(1 096) |
|
Inne |
- |
|
- |
|
- |
|
(1) |
|
(1) |
|
Stan na 31/12/2020 i na 01/01/2021 |
- |
|
- |
|
- |
|
(4 486) |
|
(4 486) |
|
Koszty amortyzacji |
- |
|
- |
|
- |
|
(1 203) |
|
(1 203) |
|
Inne |
- |
|
- |
|
- |
|
- |
|
- |
|
Stan na 31/12/2021 |
- |
|
- |
|
- |
|
(5 689) |
|
(5 689) |
|
Aktywa na podatek odroczony |
Stan na 01/01/2021 |
Zmiana stanu |
Zmiana stanu |
Stan na 31/12/2021 |
|
(+ /-) ujęta w kapitałach |
(+ /-) ujęta w wyniku bieżącego okresu |
|||
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
|
Rezerwy na świadczenia pracownicze |
213 |
- |
15 |
228 |
|
Utworzenie pozostałych rezerw |
163 |
- |
943 |
1 106 |
|
Wycena/odpisy aktualizujące aktywa |
549 |
- |
32 |
581 |
|
Wycena instrumentów pochodnych |
85 |
(76) |
- |
9 |
|
Pozostałe aktywa |
6 825 |
- |
(350) |
6 475 |
|
Niezrealizowane ujemne różnice kursowe – podstawowe |
(24) |
- |
18 |
(6) |
|
Niezrealizowane ujemne różnice kursowe – udziały |
- |
(950) |
- |
(950) |
|
Razem |
7 811 |
(1 026) |
658 |
7 443 |
* Na dzień bilansowy 31.12.2021 r. stan aktywów z tytułu podatku odroczonego został skompensowany z oszacowanym stanem rezerw z tytułu podatku odroczonego
|
Aktywa na podatek odroczony |
Stan na 01/01/2020 |
Zmiana stanu |
Zmiana stanu |
Stan na 31/12/2020 |
|
(+ /-) ujęta w kapitałach |
(+ /-) ujęta w wyniku bieżącego okresu |
|||
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
|
Rezerwy na świadczenia pracownicze |
213 |
- |
- |
213 |
|
Utworzenie pozostałych rezerw |
11 |
- |
152 |
163 |
|
Wycena/odpisy aktualizujące aktywa |
400 |
- |
149 |
549 |
|
Wycena instrumentów pochodnych |
237 |
(152) |
- |
85 |
|
Pozostałe aktywa |
401 |
- |
6 424 |
6 825 |
|
Niezrealizowane ujemne różnice kursowe – podstawowe |
(27) |
- |
3 |
(24) |
|
Niezrealizowane ujemne różnice kursowe – udziały |
(126) |
- |
126 |
- |
|
Razem |
1 109 |
(152) |
6 854 |
7 811 |
* Na dzień bilansowy 31.12.2020 r. stan aktywów z tytułu podatku odroczonego został skompensowany z oszacowanym stanem rezerw z tytułu podatku odroczonego
Należności przedstawione są w poniższej tabeli:
|
|
Stan na 31/12/2021 |
|
Stan na 31/12/2020 |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
22 120 |
|
12 623 |
|
Odpis na należności |
(3 843) |
|
(3 843) |
|
|
18 277 |
|
8 780 |
|
Odroczone wpływy ze sprzedaży: |
|
|
|
|
Należności inne |
2 531 |
|
2 926 |
|
Inne należności - kaucje i depozyty |
18 856 |
|
6 701 |
|
Inne należności - zaliczki przekazane - hotele |
115 431 |
|
186 429 |
|
Odpis na należności zagrożone Inne należności - zaliczki przekazane - transport lotniczy |
(2 946) 10 477 |
|
(7 946) 3 916 |
|
|
162 626 |
|
200 806 |
|
|
|
|
|
|
Aktywa trwałe |
21 651 |
|
13 542 |
|
Aktywa obrotowe |
140 975 |
|
187 264 |
|
Razem |
162 626 |
|
200 806 |
Poniższa tabela przedstawia stan należności oraz zmianę stanu odpisów aktualizujących należności:
|
|
Okres zakończony 31/12/2021 |
|
Okres zakończony 31/12/2020 |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Stan na początek okresu sprawozdawczego |
11 789 |
|
11 004 |
|
Odpisy z tytułu utraty wartości należności |
(5 000) |
|
785 |
|
Kwoty odpisane jako nieściągalne |
- |
|
- |
|
Kwoty odzyskane w ciągu roku |
- |
|
- |
|
Odwrócenie odpisów z tytułu utraty wartości |
- |
|
- |
|
Odwrócenie dyskonta |
- |
|
- |
|
Stan na koniec okresu sprawozdawczego |
6 789 |
|
11 789 |
Analiza wiekowa należności przeterminowanych, ale nieobjętych odpisem z tytułu utraty wartości. W kwocie odpisu na należności wątpliwe uwzględnia się poszczególne należności z tytułu dostaw i usług, które utraciły wartość, (rok 2020: 9.267 tys. zł) i dotyczą kontrahentów, którzy zostali postawieni w stan upadłości. Ujęte odpisy z tytułu utraty wartości stanowią różnicę pomiędzy wartością bilansową takich należności z tytułu dostaw i usług a bieżącą wartością spodziewanych wpływów z likwidacji. Jednostka nie ma żadnego zabezpieczenia na powyższe kwoty.
W przypadku pozostałych należności przeterminowanych nie zidentyfikowano konieczności utworzenia odpisów. Rozwiązano odpis utworzony dla okresu roku 2019 na potencjalne ryzyko kredytowe kontrahentów zapewniających usługi hotelowe spowodowane pandemią COVID-19.
|
|
Stan na 31/12/2021 |
|
Stan na 31/12/2020 |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
30-90 dni |
12 481 |
|
989 |
|
powyżej 90 dni |
5 796 |
|
7 791 |
|
Razem |
18 277 |
|
8 780 |
|
|
|
|
|
|
Średni wiek należności (dni) |
58 |
|
56 |
Działalność touroperatorska dominuje w strukturze przychodów ze sprzedaży. Sprzedaż usług odbywa się w dwóch kanałach (własnym – biura i call center oraz agencyjnym – poprzez sieć agentów). W kanale sprzedaży własnym klienci mają dokonać natychmiastowej płatności za imprezy. Należności powstają głównie w kanale agencyjnym, który ma określony czas na przekazanie środków za sprzedane imprezy. Dodatkowo Spółka dominująca dokonuje sprzedaży imprez w ramach działalności pośrednictwa [sprzedaż biletów lotniczych, miejsc (bloków w samolotach)] oraz innych usług wspomagających usługi turystyczne.
Przed rozpoczęciem współpracy z nowym agentem jednostka stosuje system zewnętrznej oceny kredytowej do oceny zdolności kredytowej tego agentem i na tej podstawie wyznacza danemu agentowi limity kredytowe. Limity i punktacja danego agenta podlegają weryfikacji dwa razy w roku. Należności zabezpieczane są również poprzez weksle „in blanco” wraz z deklaracją wekslową oraz gwarancje bankowe, a także system kaucji.
Z analizy wiekowej wyłączono zaliczki z uwagi na fakt, że nie posiadają one terminu wymagalności. W ocenie Zarządu pozycje te są w pełni odzyskiwalne i nie ma konieczności tworzenia na nie odpisów z tytułu utraty wartości.
Zgodnie z klasyfikacją podziału należności wynikającym z polityki rachunkowości Zarząd dokonuje okresowej analizy oszacowania odpisów aktualizujących wartości należności:
1) należności od klienta indywidulanego (pozyskanego poprzez kanał własny lub agencyjny)
2) należności od klientów instytucjonalnych
3) zaliczki przekazywane do podmiotów świadczących usługi turystyczne
Ad. 1)
Zgodnie z ogólnymi warunkami uczestnictwa w imprezach turystycznych Klient indywidulany winien dokonać przedpłaty w wysokości 30% oraz wpłacić pozostałą część w wysokości 70% na 30 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej. Należności z tego tytułu nie są objęte zagrożeniem ryzyka kredytowego. Jeżeli klient zrezygnuje w uczestnictwie w imprezie wpłacone środki – w zależności od daty rezygnacji podlegają proporcjonalnie zwrotowi. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji Spółka dominująca wprowadza ponowienie do oferty sprzedaży taką imprezę turystyczną.
Odnośnie sprzedaży imprez poprzez kanał agencyjny należności z tego tytułu zabezpiecza wierzytelności poprzez kaucje, gwarancje bankowe, deklaracje wekslowe oraz oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji.
W odniesieniu do MSSF 9 w ocenie Zarządu Spółki dominującej ryzyko utraty wartości takich należności jest marginalne. W okresach historycznych Spółka dominująca nie tworzyła odpisów na tego typu należności.
Ad. 2)
Należności z tego tytułu powstają głownie w związku ze sprzedażą bloków (miejsc) w samolotach czarterowych. Umowy tego typu zawierane są z klientami instytucjonalnymi, których standing finansowy jest analizowany przed podpisaniem umów. Termin spłat należności ustalany jest na 7 dni przed wylotem. Należności tego typu są zabezpieczane kaucjami oraz gwarancjami bankowymi, na kwoty oszacowane jako wartość 1 tygodniowego rejsów. Należności z tego tytułu podlegają bardzo dużemu rygorowi kontroli. Brak wpłat za sprzedane bloki samolotowe w terminie ich zapadalności powoduje prawo do uruchomienia zabezpieczeń w postaci kaucji oraz gwarancji bankowych. Należności tego typu powstają głównie o okresie wysokiego sezonu, tj. w II i III kwartale roku kalendarzowego.
Grupa dostrzega coraz mniejszą możliwość sprzedaży bloków w samolotach w kolejnych latach. Ograniczenie możliwości sprzedaży bloków wynika z rozwoju rynku turystycznego w Polsce. Miejsca w samolotach są przeznaczane na potrzeby zwiększenia wolumenu organizowanych przez Grupę własnych imprez turystycznych.
Ad. 3)
Spółka dominująca dokonuje wpłat zaliczek/depozytów w celu zarezerwowania atrakcyjnych lokalizacji hotelowych. Kwoty te w każdym z kolejnych okresów (przed pandemią COVID-19) wzrastały w korelacji ze wzrostem działalności Spółki. W prezentowanych okresach wartości wskaźników zostały zaburzone. Kwoty przekazane stanowią należność do rozliczenia w okresie nie dłuższym niż 3 lata w ramach świadczonych usług hotelowych
|
|
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
2021 |
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
|
Stan depozytów hotelowych |
151 943 |
164 301 |
167 090 |
198 920 |
127 615 |
|
Aktywa razem |
307 091 |
372 137 |
415 225 |
388 191 |
448 039 |
|
Przychody ze sprzedaży |
1 400 162 |
1 596 019 |
1 736 232 |
431 183 |
1 264 295 |
|
Stan depozytów do aktywów razem |
49,48% |
44,15% |
40,24% |
51,24 % |
28,48% |
|
Stan depozytów do przychodów w okresie |
10,85% |
10,29% |
9,62% |
46,13 % |
10,09% |
Przekazując środki Spółka posiada zabezpieczania ww. wierzytelności w postaci deklaracji wekslowych, a w szczególnych wypadkach ustanawia zastawy hipoteczne na nieruchomościach hotelowych. Spółka rozwiązała odpis dotyczący zaliczek na poczet realizacji przyszłych usług hotelowych w kwocie 5.000 tys. zł, ze względu ma wygaśniecie przesłanek stanowiących przesłanki jego utworzenia. Stan odpisu na koniec 2021 roku wynosi 2.946 tys. EUR.
|
|
Stan na 31/12/2021 |
|
Stan na 31/12/2020 |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Materiały spożywcze |
99 |
|
115 |
|
|
99 |
|
115 |
|
|
Stan na |
|
Stan na |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Instrumenty pochodne wyznaczone i wykorzystywane jako zabezpieczenie, |
|
|
|
|
Kontrakty forward w walutach obcych |
46 |
|
451 |
|
|
46 |
|
451 |
|
Aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie – udzielone pożyczki |
|
|
|
|
Pożyczki udzielone jednostkom powiązanym |
- |
|
- |
|
Pożyczki udzielone pozostałym jednostkom |
- |
|
- |
|
|
- |
|
- |
|
|
|
|
|
|
Razem |
46 |
|
451 |
|
|
|
|
|
|
Aktywa obrotowe |
46 |
|
451 |
|
Aktywa trwałe |
- |
|
- |
|
|
46 |
|
451 |
|
|
Stan na 31/12/2021 |
|
Stan na 31/12/2020 |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Bieżące aktywa podatkowe |
|
|
|
|
Należny zwrot podatku CIT |
280 |
|
90 |
|
Inne do zwrotu VAT,ZUS |
5 565 |
|
6 479 |
|
|
|
|
|
|
|
5 845 |
|
6 569 |
|
Bieżące zobowiązania podatkowe |
|
|
|
|
Podatek dochodowy do zapłaty |
341 |
|
- |
|
Inne - ubezpieczenia społeczne, PIT |
4 126 |
|
1 803 |
|
|
4 467 |
|
1 803 |
|
|
Stan na 31/12/2021 |
|
Stan na 31/12/2020 |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Rozliczenia międzyokresowe czynne: |
|
|
|
|
koszty imprez poza okresem* |
44 464 |
|
8 171 |
|
koszty katalogu poza okresem |
46 |
|
208 |
|
prowizje poza okresem** |
961 |
|
142 |
|
ubezpieczenia poza okresem |
1 479 |
|
580 |
|
inne poza okresem |
245 |
|
417 |
|
Inne - prowizja TFP |
1 950 |
|
2 017 |
|
|
49 145 |
|
11 535 |
|
|
|
|
|
|
Aktywa obrotowe |
49 145 |
|
11 535 |
|
Aktywa trwałe |
- |
|
- |
|
|
49 145 |
|
11 535 |
* koszty imprez następnego okresu dotyczą zarachowanych obciążeń, których moment wykonania jeszcze nie nastąpił, a nastąpi zgodnie z realizacją usług turystycznych
** koszty prowizji zaliczane są do okresu, którego będą dotyczyć w związku z momentem niewykonania jeszcze usługi, zgodnie z realizacją usług turystycznych
|
|
Stan na 31/12/2021 |
|
Stan na 31/12/2020 |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych |
83 934 |
|
28 809 |
|
|
83 934 |
|
28 809 |
|
|
Stan na 31/12/2021 |
|
Stan na 31/12/2020 |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Kapitał podstawowy |
1 455 |
|
1 455 |
|
Nadwyżka ze sprzedaży akcji |
36 558 |
|
36 558 |
|
|
38 013 |
|
38 013 |
|
Kapitał zakładowy (akcyjny) składa się z: |
|
|
|
|
Na dzień 31/12/2020 r. i 01/01/2021 r.: 4.725.000 akcji uprzywilejowanych co do głosów, mających pełne pokrycie w kapitale oraz 9.827.000 akcji zwykłych mających pełne pokrycie w kapitale |
473 |
|
473 |
|
Na dzień 31/12/2021 r.: 4.725.000 akcji uprzywilejowanych co do głosów, mających pełne pokrycie w kapitale oraz 9.827.000 akcji zwykłych mających pełne pokrycie w kapitale |
982 |
|
982 |
|
|
1 455 |
|
1 455 |
Akcje uprzywilejowane mające pełne pokrycie w kapitale
|
|
Liczba akcji |
|
Kapitał podstawowy |
|
Nadwyżka ze sprzedaży akcji |
|
|
szt. |
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Stan na 01/01/2020 r. |
5 780 000 |
|
578 |
|
- |
|
Zwiększenia / zmniejszenia - przeniesienie do zwykłych |
(1 055 000) |
|
(106) |
|
- |
|
Stan na 31/12/2020 r. i na 01/01/2021 r. |
4 725 000 |
|
472 |
|
- |
|
Zwiększenia / zmniejszenia - przeniesienie do zwykłych |
- |
|
- |
|
- |
|
Stan na 31/12/2021 r. |
4 725 000 |
|
472 |
|
- |
W pełni pokryte akcje uprzywilejowane o wartości nominalnej 0,10 PLN, są równoważne podwójnemu głosowi na walnym zgromadzeniu Spółki dominującej i posiadają prawo do dywidendy.
Akcje zwykłe mające pełne pokrycie w kapitale
|
|
Liczba akcji |
|
Kapitał podstawowy |
|
Nadwyżka ze sprzedaży akcji |
|
|
szt. |
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Stan na 01/01/2020 r. |
8 772 000 |
|
877 |
|
32 384 |
|
Zwiększenia / zmniejszenia - przeniesienie z uprzywilejowanych |
1 055 000 |
|
106 |
|
- |
|
Stan na 31/12/2020 r. i 01/01/2021 r. |
9 827 000 |
|
983 |
|
32 384 |
|
Zwiększenia / zmniejszenia – przeniesienie z uprzywilejowanych |
- |
|
- |
|
- |
|
Stan na 31/12/2021 r. |
9 827 000 |
|
983 |
|
32 384 |
Kapitał zakładowy / Akcjonariusze
Tabela. Informacje na temat akcji tworzących kapitał zakładowy Spółki dominującej na dzień bilansowy (31.12.2021 r.) oraz na dzień 31.12.2020 r.:
|
seria akcji |
rodzaj akcji |
liczba akcji [szt.] |
łączna wartość nominalna emisji [PLN] |
sposób pokrycia kapitału |
data rejestracji |
prawo do dywidendy |
|
Akcje serii A |
imienne uprzywilejowane |
4 505 000 |
450 500 |
Gotówka |
2003-11-04 |
tak |
|
Akcje serii AA |
zwykłe na okaziciela |
495 000 |
49 500 |
Gotówka |
2020-09-30 |
tak |
|
Akcje serii B |
zwykłe na okaziciela |
2 000 000 |
200 000 |
Gotówka |
2005-01-20 |
tak |
|
Akcje serii C1 |
imienne uprzywilejowane |
220 000 |
22 000 |
Aport |
2007-01-29 |
tak |
|
Akcje serii C2 |
zwykłe na okaziciela |
1 000 000 |
100 000 |
Aport |
2007-01-29 |
tak |
|
Akcje serii C3 |
zwykłe na okaziciela |
200 000 |
20 000 |
Aport |
2017-09-12 |
tak |
|
Akcje serii C4 |
zwykłe na okaziciela |
120 000 |
12 000 |
Aport |
2017-09-12 |
tak |
|
Akcje serii C5 |
zwykłe na okaziciela |
900 000 |
90 000 |
Aport |
2018-12-12 |
tak |
|
Akcje serii C6 |
zwykłe na okaziciela |
560 000 |
56 000 |
Aport |
2020-09-30 |
tak |
|
Akcje serii D |
zwykłe na okaziciela |
52 000 |
5 200 |
Gotówka |
2007-11-12 |
tak |
|
Akcje serii E |
zwykłe na okaziciela |
2 000 000 |
200 000 |
Gotówka |
2009-03-02 |
tak |
|
Akcje serii F |
zwykłe na okaziciela |
2 500 000 |
250 000 |
Gotówka |
2011-01-14 |
tak |
|
Liczba akcji – razem [szt.]: |
14 552 000 |
|
|
|
|
|
|
Kapitał zakładowy – razem [PLN]: |
|
1 455 200 |
|
|
|
|
|
Wartość nominalna jednej akcji [PLN]: |
|
|
0,10 |
|
|
|
Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji (29.04.2022 r.) akcje serii AA, B, C2-C6, D, E i F w łącznej liczbie 9.827.000 sztuk (co stanowi łącznie 67,53% udziału w kapitale zakładowym Spółki), reprezentujące 9.827.000 głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki (co stanowi 50,98% łącznej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki) są przedmiotem obrotu na rynku regulowanym, na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie
Tabela. Wykaz akcjonariuszy posiadających bezpośrednio na dzień bilansowy (31.12.2021 r.) znaczne pakiety akcji Spółki dominującej, tj. pakiety akcji stanowiące co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki.
|
Akcjonariusz |
liczba posiadanych akcji [szt.] |
liczba głosów na WZ przypadających z posiadanych akcji [szt.] |
udział w kapitale zakładowym Spółki [%] |
udział w łącznej liczbie głosów na WZ Spółki [%] |
|
Sławomir Wysmyk |
1 868 346 |
3 428 346 |
12,84% |
17,78% |
|
Flyoo Sp. z o.o. |
1 580 000 |
2 735 000 |
10,86% |
14,19% |
|
Elephant Capital Sp. z o.o. |
1 645 000 |
2 645 000 |
11,30% |
13,72% |
|
TCZ Holding Sp. z o.o. |
1 335 000 |
2 335 000 |
9,17% |
12,11% |
|
Nationale Nederlanden PTE S.A. (przez zarządzane fundusze) |
1 718 000 |
1 718 000 |
11,81% |
8,91% |
|
Generali PTE S.A. (przez zarządzane fundusze) |
1 008 459 |
1 008 459 |
6,93% |
5,23% |
|
POZOSTALI AKCJONARIUSZE |
5 397 195 |
5 407 195 |
≈37,09% |
28,05% |
|
RAZEM: |
14.552.000 |
19.277.000 |
100,00% |
100,00% |
Tabela. Wykaz akcjonariuszy posiadających bezpośrednio i pośrednio na dzień bilansowy (31.12.2021 r.) znaczne pakiety akcji Spółki dominującej, tj. pakiety akcji stanowiące co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu.
|
Akcjonariusz |
Liczba Akcji [szt.] |
Liczba głosów na WZ [szt.] |
Udział w kapitale zakładowym [%] |
Udział w głosach na WZ [%] |
|
|
Sławomir Wysmyk |
Bezpośrednio |
1 868 346 |
3 428 346 |
12,84% |
17,78% |
|
Grzegorz Baszczyński |
Pośrednio, przez podmiot zależny: Flyoo Sp. z o.o. |
1 580 000 |
2 735 000 |
10,86% |
14,19% |
|
Remigiusz Talarek |
Bezpośrednio |
1 050 |
1 050 |
0,0072% |
0,0054% |
|
Pośrednio, przez podmiot zależny: Elephant Capital Sp. z o.o. |
1 645 000 |
2 645 000 |
11,30% |
13,72% |
|
|
Razem – Bezpośrednio i pośrednio |
1 646 050 |
2 646 050 |
11,31% |
13,73% |
|
|
Tomasz Czapla |
Pośrednio, przez podmiot zależny: TCZ Holding Sp. z o.o. |
1 335 000 |
2 335 000 |
9,17% |
12,11% |
|
Nationale-Nederlanden PTE S.A. (przez zarządzane fundusze) |
Pośrednio (przez zarządzane fundusze) |
1 718 000 |
1 718 000 |
11,81% |
8,91% |
|
Generali PTE S.A. (przez zarządzane fundusze) |
Pośrednio (przez zarządzane fundusze) |
1 008 459 |
1 008 459 |
6,93% |
5,23% |
|
POZOSTALI AKCJONARIUSZE |
|
5 396 145 |
5 406 145 |
≈37,08% |
≈28,05% |
|
RAZEM: |
14 552 000 |
19 277 000 |
100,00% |
100,00% |
|
Tabela. Wykaz akcjonariuszy posiadających bezpośrednio na dzień 31.12.2020 r. znaczne pakiety akcji Spółki, tj. pakiety akcji stanowiące co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki.
|
Akcjonariusz |
liczba posiadanych akcji [szt.] |
liczba głosów na WZ przypadających z posiadanych akcji [szt.] |
udział w kapitale zakładowym Spółki [%] |
udział w łącznej liczbie głosów na WZ Spółki [%] |
|
Sławomir Wysmyk |
1 868 346 |
3 428 346 |
12,84% |
17,78% |
|
Flyoo Sp. z o.o. |
1 855 000 |
3 010 000 |
12,75% |
15,61% |
|
Elephant Capital Sp. z o.o. |
1 645 000 |
2 645 000 |
11,30% |
13,72% |
|
TCZ Holding Sp. z o.o. |
1 610 000 |
2 610 000 |
11,06% |
13,54% |
|
Nationale Nederlanden PTE S.A. (przez zarządzane fundusze) |
1 718 000 |
1 718 000 |
11,81% |
8,91% |
|
Aviva Investors Poland TFI S.A. (przez zarządzane fundusze) |
999 197 |
999 197 |
6,87% |
5,18% |
|
POZOSTALI AKCJONARIUSZE |
4 856 457 |
4 866 457 |
33,37% |
25,24% |
|
RAZEM: |
14.552.000 |
19.277.000 |
100,00% |
100,00% |
Tabela. Wykaz akcjonariuszy posiadających bezpośrednio i pośrednio na dzień 31.12.2020 r. znaczne pakiety akcji Spółki, tj. pakiety akcji stanowiące co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu.
|
Akcjonariusz |
Liczba Akcji [szt.] |
Liczba głosów na WZ [szt.] |
Udział w kapitale zakładowym [%] |
Udział w głosach na WZ [%] |
|
|
Sławomir Wysmyk |
Bezpośrednio |
1 868 346 |
3 428 346 |
12,84% |
17,78% |
|
Grzegorz Baszczyński |
Pośrednio, przez podmiot zależny: Flyoo Sp. z o.o. |
1 855 000 |
3 010 000 |
12,75% |
15,61% |
|
Remigiusz Talarek |
Pośrednio, przez podmiot zależny: Elephant Capital Sp. z o.o. |
1 645 000 |
2 645 000 |
11,30% |
13,72% |
|
Tomasz Czapla |
Pośrednio, przez podmiot zależny: TCZ Holding Sp. z o.o. |
1 610 000 |
2 610 000 |
11,06% |
13,54% |
|
Nationale-Nederlanden PTE S.A. |
Pośrednio (przez zarządzane fundusze) |
1 718 000 |
1 718 000 |
11,81% |
8,91% |
|
Aviva Investors Poland TFI S.A. |
Pośrednio (przez zarządzane fundusze) |
999 197 |
999 197 |
6,87% |
5,18% |
|
POZOSTALI AKCJONARIUSZE |
|
4 856 457 |
4 866 457 |
33,37% |
25,24% |
|
RAZEM: |
14 552 000 |
19 277 000 |
100,00% |
100,00% |
|
Powyższe, zawarte w niniejszej Nocie, informacje o stanie posiadania akcji Spółki przez akcjonariuszy posiadających co najmniej 5% w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki sporządzone zostały w szczególności na podstawie informacji uzyskanych od akcjonariuszy w drodze realizacji przez nich obowiązków nałożonych na akcjonariuszy spółek publicznych mocą odpowiednich przepisów prawa, a w tym na podstawie postanowień ustawy z dn. 29.07.2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (art. 69 i art. 69a) oraz na podstawie postanowień Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 z dn. 16.04.2014 r. w sprawie nadużyć na rynku oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywę Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE (Rozporządzenie MAR, art. 19). Dodatkowo informacje o stanie posiadania akcji Spółki podawane są na podstawie dostępnych publicznie danych o zaangażowaniu portfelowym i strukturze aktywów funduszy inwestycyjnych lub funduszy emerytalnych, w tym na podstawie informacji o liczbie akcji rejestrowanych na Walnym Zgromadzeniu Spółki (dane dostępne okresowo, m.in. na podstawie informacji pochodzących ze sprawozdań finansowych funduszy inwestycyjnych i funduszy emerytalnych – od dnia publikacji ostatniej informacji dane mogą podlegać zmianom).
|
|
Stan na 31/12/2021 |
|
Stan na 31/12/2020 |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Rachunkowość zabezpieczeń |
37 |
|
365 |
|
|
37 |
|
365 |
Kapitał rezerwowy na zabezpieczenia
|
|
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2021 |
|
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2020 |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Stan na początek okresu sprawozdawczego |
365 |
|
(1 009) |
|
Ujęty zysk/(strata) wynikający ze zmiany wartości godziwej instrumentów zabezpieczających przepływy pieniężne: |
|
|
|
|
Kontrakty forward i opcje w walutach obcych |
(451) |
|
1 245 |
|
Podatek dochodowy dotyczący ujętych zysków i strat rozpoznany w pozostałych całkowitych dochodach |
86 |
|
(236) |
|
Kontrakty forward i opcje w walutach obcych |
46 |
|
451 |
|
Podatek dochodowy dotyczący przeniesień do wyniku |
(9) |
|
(86) |
|
Stan na koniec okresu sprawozdawczego |
37 |
|
365 |
|
|
|
|
Stan na 31/12/2021 |
|
Stan na 31/12/2020 |
|
|
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Zyski zatrzymane |
|
|
67 215 |
|
49 943 |
|
|
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2021 |
|
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2020 |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Stan na początek okresu sprawozdawczego |
49 943 |
|
92 270 |
|
Zysk netto przypadający właścicielom jednostki dominującej |
17 272 |
|
(42 208) |
|
Różnica ze sprzedaży udziałów w spółce |
- |
|
- |
|
Wypłata dywidendy |
- |
|
- |
|
Inne |
- |
|
(119) |
|
Stan na koniec okresu sprawozdawczego |
67 215 |
|
49 943 |
|
|
Stan na |
|
Stan na |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Zabezpieczone – wg kosztu zamortyzowanego |
|||
|
Kredyty w rachunku bieżącym |
- |
|
59 028 |
|
Kredyty rewolwingowe |
10 000 |
|
12 000 |
|
Kredyty bankowe – inwestycje |
57 839 |
|
66 518 |
|
Pożyczki od podmiotów rządowych |
- |
|
26 803 |
|
Inne pomocowe |
1 961 |
|
- |
|
Transfer należności |
- |
|
- |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego |
614 |
|
877 |
|
Zobowiązania z tytułu prawa |
41 443 |
|
44 190 |
|
|
111 857 |
|
209 416 |
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
30 986 |
|
137 842 |
|
Zobowiązania długoterminowe |
80 871 |
|
71 574 |
|
|
111 857 |
|
209 416 |
Grupa użytkuje środki transportu w ramach umów leasingu finansowego. Okres średni umowy wynosi około 3 lat. Grupa ma możliwość zakupu wynajmowanych składników za kwotę jego wartości nominalnej na koniec obowiązywania umowy. Zobowiązania Grupy wynikające z umów są zabezpieczone prawami leasingodawców do składników aktywów objętych umową.
Zobowiązania z tytułu leasingu wprowadzone na podstawie MSSF 16 (umowy najmu lokali objęte zakresem tego standardu) zostały ujęte w danych porównawczych.
Zobowiązania z tytułu leasingu
|
|
Grunty i budynki |
Maszyny, urządzenia, pojazdy |
Suma |
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
|
Na dzień 01/01/2021 |
44 190 |
877 |
45 067 |
|
Zwiększenia |
14 463 |
294 |
14 757 |
|
Koszt odsetek |
(217) |
(24) |
(241) |
|
Modyfikacja warunków leasingu |
(7 982) |
- |
(7 982) |
|
Korekta z tytułu zmiennych opłat leasingowych |
- |
22 |
22 |
|
Płatności leasingowe |
(9 011) |
(555) |
(9 566) |
|
Różnice kursowe |
- |
- |
- |
|
Na dzień 31/12/2021 |
41 443 |
614 |
42 057 |
|
|
Grunty i budynki |
Maszyny, urządzenia, pojazdy |
Suma |
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
|
Na dzień 01/01/2020 |
56 381 |
1 488 |
57 869 |
|
Zwiększenia |
170 |
132 |
302 |
|
Koszt odsetek |
(558) |
- |
(558) |
|
Modyfikacja warunków leasingu |
- |
- |
- |
|
Korekta z tytułu zmiennych opłat leasingowych |
(5 323) |
- |
(5 323) |
|
Płatności leasingowe |
(6 480) |
(743) |
(7 223) |
|
Różnice kursowe |
- |
- |
- |
|
Na dzień 31/12/2020 |
44 190 |
877 |
45 067 |
|
Na dzień 31/12/2021 |
Do 3 m-cy |
Od 3 do 12 m-cy |
Od 1 roku do 2 lat |
Od 2 do 5 lat |
Powyżej 5 lat |
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
2 625 |
8 161 |
14 373 |
9 676 |
7 222 |
|
Na dzień 31/12/2020 |
Do 3 m-cy |
Od 3 do 12 m-cy |
Od 1 roku do 2 lat |
Od 2 do 5 lat |
Powyżej 5 lat |
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
2 671 |
5 875 |
11 267 |
7 879 |
17 375 |
|
Rezerwy na podatek odroczony |
Stan na 01/01/2021 |
Zmiana stanu |
Zmiana stanu |
Stan na 31/12/2021 |
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
|
Wycena aktywów |
- |
- |
- |
- |
|
Wycena instrumentów pochodnych |
86 |
(77) |
- |
9 |
|
Niezrealizowane ujemne różnice kursowe - podstawowe |
24 |
- |
(18) |
6 |
|
Niezrealizowane ujemne różnice kursowe - udziały |
- |
- |
- |
- |
|
Pozostałe |
- |
- |
- |
- |
|
Razem |
110 |
(77) |
(18) |
15 |
|
Rezerwy na podatek odroczony |
Stan na 01/01/2020 |
Zmiana stanu |
Zmiana stanu |
Stan na 31/12/2020 |
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
|
Wycena aktywów |
- |
- |
- |
- |
|
Wycena instrumentów pochodnych |
- |
86 |
- |
86 |
|
Niezrealizowane ujemne różnice kursowe - podstawowe |
24 |
- |
- |
24 |
|
Niezrealizowane ujemne różnice kursowe - udziały |
- |
- |
- |
- |
|
Pozostałe |
- |
- |
- |
- |
|
Razem |
24 |
86 |
- |
110 |
Kwota oszacowanych rezerw została skompensowana z aktywami z tytułu podatku odroczonego.
|
|
Stan na 31/12/2021 |
|
Stan na 31/12/2020 |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
82 050 |
|
39 946 |
|
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń |
3 948 |
|
1 806 |
|
Inne zobowiązania - rozrachunki z tytułu zakupu udziałów i akcji |
2 600 |
|
2 600 |
|
Inne zobowiązania - udokumentowane po dniu bilansowym |
- |
|
- |
|
Inne zobowiązania - pozostałe |
3 654 |
|
97 |
|
Razem |
92 252 |
|
44 449 |
|
|
|
|
Stan na 31/12/2021 |
|
Stan na 31/12/2020 |
||
|
|
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
||
|
Świadczenia pracownicze (i) |
|
|
1 058 |
|
902 |
||
|
Świadczenia pracownicze (ii) |
|
|
145 |
|
221 |
||
|
Koszty reklamacji |
|
|
56 |
|
56 |
||
|
Inne rezerwy - nieotrzymane koszty |
|
|
|
|
5 897 |
|
688 |
|
|
|
|
7 156 |
|
1 867 |
||
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Rezerwy krótkoterminowe |
|
|
7 011 |
|
1 646 |
||
|
Rezerwy długoterminowe |
|
|
145 |
|
221 |
||
|
|
|
|
7 156 |
|
1 867 |
||
(i) Rezerwa na świadczenia pracownicze obejmuje roczne urlopy, narosłe prawa do urlopów i roszczenia pracownicze z tytułu wynagrodzeń. Zmniejszenie wartości rezerwy wynika ze spłat świadczeń pracowniczych dokonanych w ciągu bieżącego roku.
(ii) Rezerwa na świadczenia pracownicze obejmuje potencjalne odprawy emerytalne, które spółka dominująca będzie zobowiązana wypłacić w przypadku odejścia pracowników na emerytury.
|
|
Świadczenia pracownicze (i) |
|
Świadczenia pracownicze (ii) |
|
Koszty reklamacji |
|
Inne rezerwy koszty |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Stan na 01/01/2020 |
902 |
|
221 |
|
56 |
|
688 |
|
Ujęcie rezerw dodatkowych |
156 |
|
(76) |
|
- |
|
5 209 |
|
Stan na 31/12/2021 |
1 058 |
|
145 |
|
56 |
|
5 897 |
Wycena rezerw na potencjalne odprawy emerytalne na dzień 31.12.2021 roku została dokonana przez biuro aktuarialne. Zastosowana Metodologia kalkulacji obliczeń zgodna jest z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR 19). Jest to tzw. metoda prognozowanych świadczeń jednostkowych (ang. projected unit method), zwana także metodą świadczeń narosłych w funkcji stażu pracy. Istota tej metody polega na postrzeganiu narastającego stażu pracy jako powodującego narastanie zobowiązań zakładu pracy do wypłaty świadczeń pozapłacowych w przyszłości. W świetle powyższej definicji wartość przyszłych zobowiązań obliczana jest jako część przyszłych świadczeń oszacowana przy uwzględnieniu prognozowanego wynagrodzenia stanowiącego podstawę ich naliczania. Do wyznaczenia stopy dyskontowej wykorzystano rynkową rentowność 10 – letnich obligacji skarbowych wynoszącą 3,9%. Jako długookresową, roczną stopę wzrostu wynagrodzeń przyjęto nominalnie 3,50% (realnie 1,00% rocznie powyżej prognozowanej stopy inflacji na poziomie 2,50%). Na dzień 31.12.202 r. oszacowane prawdopodobieństwa odejścia z pracy określone zostały na podstawie analizy danych za lata ubiegłe (uwzględniając m.in. wiek, płeć, staż) oraz w oparciu o informacje dotyczące rynku pracy w Polsce. Po konsultacji z przedstawicielami Spółki przyjęto prawdopodobieństwa rezygnacji pracowników z zatrudnienia wg poniższej tabeli:
|
pracownicy zatrudnieni |
płeć |
wiek |
|||||
|
20 |
30 |
40 |
50 |
60 |
65 |
||
|
na czas określony |
kobieta |
14,0% |
14,0% |
10,4% |
5,2% |
0,0% |
0,0% |
|
mężczyzna |
14,0% |
14,0% |
10,8% |
6,5% |
2,2% |
0,0% |
|
|
na czas nieokreślony |
kobieta |
14,0% |
14,0% |
10,4% |
5,2% |
0,0% |
0,0% |
|
mężczyzna |
14,0% |
14,0% |
10,8% |
6,5% |
2,2% |
0,0% |
|
|
|
Świadczenia pracownicze (i) |
|
Świadczenia pracownicze (ii) |
|
Koszty reklamacji |
|
Inne rezerwy koszty |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Stan na 01/01/2020 |
902 |
|
221 |
|
55 |
|
|
|
Ujęcie rezerw dodatkowych |
- |
|
- |
|
1 |
|
688 |
|
Stan na 31/12/2020 |
902 |
|
221 |
|
56 |
|
688 |
Wycena rezerw na potencjalne odprawy emerytalne na dzień 31.12.2021 r. została utrzymana na poziomie rezerwy roku 2019 przez biuro aktuarialne. W 2021 roku Spółka korzystała z obniżenia wymiaru czasu pracy związanego z występowaniem pandemii COVID -19 w trakcie roku oraz na dzień 31.12.2021. Przyjęcie danych z obniżonym wymiarem czasu pracy mogłoby skutkować zniekształceniem wartości oszacowania a wartością wypłaty późniejszych świadczeń.
Kwota kredytu według umowy oznacza dostępny limit kredytu.
|
Firma jednostki, ze wskazaniem formy prawnej |
Produkt kredytowy |
Siedziba |
Kwota kredytu/pożyczki |
Kwota kredytu/pożyczki pozostała do spłaty |
Warunki oprocentowania |
Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
||
|
PLN’000 |
Waluta |
PLN’000 |
Waluta |
||||||
|
Bank Gospodarstwa Krajowego |
kredyt inwestycyjny |
Warszawa |
15 500 |
EUR |
57 838 |
PLN |
rynkowe |
30.08.2027 |
Pełnomocnictwo do rachunków, hipoteka na nieruchomościach, zastaw na akcjach spółki zależnej |
|
Republika Grecji |
pożyczka preferencyjna |
Ateny |
112 |
EUR |
516 |
PLN |
rynkowe |
30.04.2025 |
Brak |
|
Republika Grecji |
pożyczka preferencyjna |
Ateny |
169 |
EUR |
782 |
PLN |
rynkowe |
30.04.2025 |
Brak |
|
Republika Grecji |
pożyczka preferencyjna |
Ateny |
144 |
EUR |
664 |
PLN |
rynkowe |
30.04.2025 |
Brak |
|
Bank Millennium S.A. |
kredyt obrotowy |
Warszawa |
10 000 |
PLN |
10 000 |
PLN |
rynkowe |
09.07.2022 |
Gwarancja płynnościowa BGK na kwotę 80 % kwoty kredytu, pełnomocnictwo do rachunków, dobrowolne poganie się egzekucji. |
|
Bank Millennium S.A. |
kredyt w rachunku bieżącym |
Warszawa |
38 878 |
PLN |
- |
PLN |
rynkowe |
07.12.2022 |
Gwarancja płynnościowa BGK na kwotę 80 % kwoty limitu, pełnomocnictwo do rachunków, dobrowolne poganie się egzekucji, przewłaszczenie kwoty pieniężnej tj.1.000 KPLN |
|
Bank Gospodarstwa Krajowego |
kredyt w rachunku bieżącym |
Warszawa |
30 000 |
PLN |
- |
PLN |
rynkowe |
31.01.2023 |
Pełnomocnictwo do rachunków, dobrowolne poganie się egzekucji |
|
Santander Bank Polska S.A. |
kredyt w rachunku bieżącym |
Warszawa |
20 000 |
PLN |
- |
PLN |
rynkowe |
12.11.2022 |
Gwarancja płynnościowa BGK na kwotę 80 % kwoty kredytu, cesja wierzytelności, pełnomocnictwo do rachunków, dobrowolne poganie się egzekucji. |
|
Santander Bank Polska S.A. |
kredyt rewolwingowy |
Warszawa |
30 000 |
PLN |
- |
PLN |
rynkowe |
30.06.2022 |
Gwarancja płynnościowa BGK na kwotę 80 % kwoty kredytu, cesja wierzytelności, pełnomocnictwo do rachunków, dobrowolne poganie się egzekucji. |
|
Razem |
|
|
68 900 |
|
|
|
|
||
** kwota wykorzystanego kredytu stanowi równowartość 12.732 tys. EUR pomniejszoną o koszty finansowania w kwocie 158 tys. EUR
Kwota kredytu według umowy oznacza dostępny limit kredytu.
|
Firma jednostki, ze wskazaniem formy prawnej |
Produkt kredytowy |
Siedziba |
Kwota kredytu/pożyczki |
Kwota kredytu/pożyczki pozostała do spłaty |
Warunki oprocentowania |
Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
||
|
PLN’000 |
Waluta |
PLN’000 |
Waluta |
||||||
|
Bank Gospodarstwa Krajowego |
kredyt inwestycyjny |
Warszawa |
15 500 |
EUR |
66 517** |
PLN |
rynkowe |
30.08.2027 |
Pełnomocnictwo do rachunków, hipoteka na nieruchomościach, zastaw na akcjach spółki zależnej |
|
Republika Grecji |
pożyczka preferencyjna |
Ateny |
112 |
EUR |
518 |
PLN |
rynkowe |
30.04.2025 |
Brak |
|
Republika Grecji |
pożyczka preferencyjna |
Ateny |
169 |
EUR |
784 |
PLN |
rynkowe |
30.04.2025 |
Brak |
|
Republika Grecji |
pożyczka preferencyjna |
Ateny |
144 |
EUR |
666 |
PLN |
rynkowe |
30.04.2025 |
Brak |
|
Polski Fundusz Rozwoju S.A. |
pożyczka preferencyjna |
Warszawa |
24 800 |
PLN |
24 836* |
PLN |
rynkowe |
30.09.2024 |
Pełnomocnictwo do rachunków, dobrowolne poganie się egzekucji |
|
Bank Millennium S.A. |
kredyt obrotowy |
Warszawa |
10 000 |
PLN |
10 000 |
PLN |
rynkowe |
09.07.2022 |
Gwarancja płynnościowa BGK na kwotę 80 % kwoty kredytu, pełnomocnictwo do rachunków, dobrowolne poganie się egzekucji. |
|
Bank Millennium S.A. |
kredyt w rachunku bieżącym |
Warszawa |
38 878 |
PLN |
25 295 |
PLN |
rynkowe |
07.12.2022 |
Gwarancja płynnościowa BGK na kwotę 80 % kwoty limitu, pełnomocnictwo do rachunków, dobrowolne poganie się egzekucji. |
|
Bank Gospodarstwa Krajowego |
kredyt w rachunku bieżącym |
Warszawa |
30 000 |
PLN |
17 637 |
PLN |
rynkowe |
30.08.2021 |
Pełnomocnictwo do rachunków, dobrowolne poganie się egzekucji |
|
Santander Bank Polska S.A. |
kredyt w rachunku bieżącym |
Warszawa |
20 000 |
PLN |
16 097 |
PLN |
rynkowe |
12.11.2022 |
Gwarancja płynnościowa BGK na kwotę 80 % kwoty kredytu, cesja wierzytelności, pełnomocnictwo do rachunków, dobrowolne poganie się egzekucji. |
|
Santander Bank Polska S.A. |
kredyt rewolwingowy |
Warszawa |
30 000 |
PLN |
2 000 |
PLN |
rynkowe |
30.06.2022 |
Gwarancja płynnościowa BGK na kwotę 80 % kwoty kredytu, cesja wierzytelności, pełnomocnictwo do rachunków, dobrowolne poganie się egzekucji. |
|
Razem |
|
|
164 350 |
|
|
|
|
||
* naliczone odsetki 36 tys. zł
** kwota wykorzystanego kredytu stanowi równowartość 14.139 tys. EUR pomniejszoną o koszty finansowania w kwocie 210 tys. EUR
|
|
Stan na 31/12/2021 |
|
Stan na 31/12/2020 |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Zaliczki wpłacone przez klientów |
145 978 |
|
76 725 |
|
Zobowiązania wobec klientów przejętych przez UFG |
44 003 |
|
45 260 |
|
Zobowiązania wobec klientów |
- |
|
2 504 |
|
Dotacje rządowe |
- |
|
- |
|
|
189 981 |
|
124 489 |
|
|
|
|
|
|
Krótkoterminowe |
152 893 |
|
84 052 |
|
Długoterminowe |
37 088 |
|
40 437 |
|
|
189 981 |
|
124 489 |
Nie wystąpiły zobowiązania związane bezpośrednio z aktywami trwałymi przeznaczonymi do sprzedaży. Jednostka nie zakwalifikowała według stanu na dzień 31.12.2021 r. oraz na dzień 31.12.2020 r. żadnych aktywów trwałych jako przeznaczone do sprzedaży.
|
|
|
|
|
|
|
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2021 |
|
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2020 |
|
|
|
|
|
|
|
PLN’ 000 |
|
PLN’ 000 |
|
Przychody ze sprzedaży imprez turystycznych |
|
1 268 610 |
|
431 063 |
||||
|
Przychody inne |
|
10 814 |
|
3 393 |
||||
|
|
|
1 279 424 |
|
434 456 |
||||
Grupa ujmuje przychody ze sprzedaży w momencie spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia (w praktyce usługa jest świadczona w czasie). Za moment ten Grupa uznaje koniec imprezy turystycznej, ale ze względu na nieistotność ujęcia przychodów na przełomie okresów sprawozdawczych (imprezy rozpoczęte w jednym okresie i zakończone w kolejnym) Grupa stosuje uproszczenie i rozpoznaje przychody w pierwszym dniu rozpoczęcia imprezy turystycznej. W przypadku sprzedaży usług czarterowych (miejsca w samolotach) dzień ujęcia przychodu odpowiada dacie wykonaniu usługi przez przewoźnika.
W prowadzonej działalności Grupy nie identyfikuje się czynników zmiennych wynagrodzenia, które w istotny sposób wpływają na przychody ujmowane z tego tytułu. W Grupie nie występuje też konieczność dyskontowania płatności odroczonych w czasie. Przedpłaty na poczet imprez turystycznych nie wymagają specjalnego traktowania.
W poniższej tabeli zaprezentowano kwotę przychodów Spółki dominującej realizowanych na przełomie dnia bilansowego, a zaalokowanych do przychodów ze sprzedaży w momencie rozpoczęcia imprez turystycznych:
|
|
|
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2021 |
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2020 |
|
|
|
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
|
|
|
Przychody ze sprzedaży Spółki wykazane w całkowitych dochodach |
|
1 264 295 |
431 183 |
|
|
|
w tym: kwota przychodów realizowanych na przełomie roku (dnia bilansowego) |
|
43 902 |
5 571 |
|
|
|
udział przychodów na przełomie dnia bilansowego w przychodach ogółem |
|
3,47% |
1,29% |
|
|
W celu zbadania wpływu na wartości przychodów ze sprzedaży rozliczono kwoty przychodów realizowanych na przełomie roku (dnia bilansowego) w stosunku do ilości trwania dni poszczególnych imprez.
W poniższej tabeli zaprezentowano kwotę korekty przychodów Spółki dominującej za rok obrotowy 2021 i 2020:
|
Alokacja podziału przychodów |
|
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2021 |
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2020 |
|
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
|
Przychody ze sprzedaży wykazane w całkowitych dochodach |
|
1 264 295 |
431 183 |
|
korekta o przychody realizowane na przełomie lat 2020 i 2021 |
|
(43 902) |
(5 571) |
|
Skorygowane przychody ze sprzedaży imprez turystycznych wykazane w całkowitych dochodach |
|
1 220 393 |
425 612 |
|
Kwota przychodów realizowanych na przełomie 2019 i 2020 roku rozliczone metodą liniową i ich alokacja do poszczególnych okresów |
|
- |
18 474 |
|
Kwota przychodów realizowanych na przełomie 2020 i 2021 roku rozliczone metodą liniową i ich alokacja do poszczególnych okresów |
|
2 237 |
3 334 |
|
Korekta o przychody realizowane na przełomie roku rozliczane linowo |
|
22 938 |
21 808 |
|
Skorygowane przychody ze sprzedaży wykazane w całkowitych dochodach |
|
1 245 568 |
447 420 |
|
Wpływ kwotowy między kwotą przychodów wykazane w całkowitych dochodach i skorygowanych przychodów |
|
(18 727) |
16 237 |
|
Wpływ procentowy między kwotą przychodów wykazane w całkowitych dochodach i skorygowanych przychodów |
|
(1,48%) |
3,77% |
W poniższej tabeli zaprezentowano wpływ korekt przychodów na wyniki Spółki:
|
Opis |
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2021 |
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2020 |
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
|
Przychody ze sprzedaży wykazane w całkowitych dochodach |
1 264 295 |
431 183 |
|
Skorygowane przychody ze sprzedaży wykazane w całkowitych dochodach |
1 245 568 |
447 420 |
|
Wpływ wartościowy: różnica między kwotą przychodów wykazaną w całkowitych dochodach i kwotą skorygowanych przychodów |
(18 727) |
16 237 |
|
Marża operacyjna (zysk na sprzedaży / przychody ze sprzedaży) |
10,81% |
11,68% |
|
Kwota marży operacyjnej |
(2 025) |
1 897 |
|
Podatek dochodowych od kwoty marży operacyjnej |
385 |
-360 |
|
Wpływ kwotowy na wynik netto Spółki |
(1 640) |
1 537 |
|
Zysk (strata) netto wykazany w całkowitych dochodach |
19 092 |
(29 898) |
|
Skorygowany zysk (strata) netto |
17 452 |
(28 361) |
Efekt zastosowanego uproszczenia na koniec 2021 r. i 2020 r. nie jest istotny.
Informacje geograficzne
|
|
Przychody od klientów zewnętrznych |
||
|
Przychody od klientów zewnętrznych |
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2021 |
|
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2020 |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Polska |
1 254 393 |
|
426 971 |
|
Litwa |
2 786 |
|
1 551 |
|
Czechy |
7 116 |
|
2 661 |
|
Pozostałe kraje |
15 129 |
|
3 273 |
|
|
1 279 424 |
|
434 456 |
|
|
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2021 |
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2020 |
|
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Amortyzacja |
19 445 |
|
16 713 |
|
Zużycie surowców i materiałów |
8 218 |
|
3 917 |
|
Usługi obce |
1 145 145 |
|
405 383 |
|
Koszty świadczeń pracowniczych * |
66 419 |
|
38 582 |
|
Podatki i opłaty |
2 840 |
|
3 116 |
|
Pozostałe koszty |
46 970 |
|
13 809 |
|
Wartość sprzedanych towarów i materiałów |
- |
|
- |
|
Razem |
1 289 037 |
|
481 520 |
|
|
|
|
|
|
Koszty własny sprzedaży |
1 134 191 |
|
387 935 |
|
Koszty sprzedaży |
120 146 |
|
68 803 |
|
Koszty zarządu |
34 700 |
|
24 782 |
|
Razem |
1 289 037 |
|
481 520 |
* Spółka dominująca jako podmiot prowadzący przeważającą działalność oznaczoną kodem 79.12.Z „Działalność organizatorów turystyki”, otrzymała w 2021 roku, w ramach instrumentów pomocowych przewidzianych przez właściwe przepisy prawa wydane w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, a także w ramach wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19, na podstawie stosownych decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek dla płatników w określonych branżach (prawo do zwolnienia z obowiązku opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych) w łącznej kwocie wynoszącej 1.326 tys. zł.
Spółka dominująca jako podmiot prowadzący przeważającą działalność oznaczoną kodem 79.12.Z „Działalność organizatorów turystyki”, otrzymała, w ramach instrumentów pomocowych przewidzianych przez ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, a także na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19.01.2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19, na podstawie stosownych decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek dla płatników w określonych branżach (prawo do zwolnienia z obowiązku opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych) w łącznej kwocie wynoszącej 3.661 tys. zł. Przedmiotowe zwolnienie zostało ujęte w sprawozdaniu finansowym jako korekta (zmniejszenie) kosztów rodzajowych, tj. kosztów świadczeń pracowniczych.
|
|
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2021 |
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2020 |
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
|
Zyski ze zbycia aktywów: |
|
|
|
Zysk ze sprzedaży majątku trwałego |
48 |
62 |
|
Zyski ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych |
- |
- |
|
|
48 |
62 |
|
Rozwiązane odpisy aktualizujące: |
|
|
|
Aktywa niematerialne |
- |
- |
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
- |
- |
|
Aktywa finansowe |
- |
- |
|
Należności handlowe |
- |
- |
|
Pozostałe* |
5 000 |
- |
|
|
5 000 |
- |
|
Pozostałe przychody operacyjne: |
|
|
|
Zyski z wyceny nieruchomości inwestycyjnych |
- |
- |
|
Dotacje ** |
25 562 |
2 477 |
|
Kary i grzywny |
117 |
196 |
|
Odszkodowania |
22 |
38 |
|
Umorzenie przedawnionych zobowiązań |
- |
851 |
|
Pozostałe |
401 |
724 |
|
|
31 150 |
4 348 |
* Rozwiązano odpis utworzony dla okresu roku 2019 na potencjalne ryzyko kredytowe kontrahentów zapewniających usługi hotelowe spowodowane pandemią COVID-19.
** W związku z wprowadzeniem w Spółce, od dnia 01.04.2020 r. do dnia 30.06.2020 r., w odniesieniu do określonych grup pracowników, okresu przestoju ekonomicznego i okresu obniżonego wymiaru czasu pracy, Spółka, jako przedsiębiorca, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 uzyskała dofinansowanie w ramach środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) do wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym i obniżonym wymiarem czasu pracy w kwocie 1.934 tys. zł. oraz umorzenie pożyczki preferencyjnej udzielonej przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. w ramach programu pomocowego tzw. „Tarczy dla Dużych Firm” (wersja 1.0.) w kwocie 18.600 tys. zł; Pozostała kwota dotacji wskazanych dla okresu 12 miesięcy, zakończonego 31.12.2020 r. dotyczy subwencji i dotacji otrzymanych od rządów państw obcych (Włochy, Bułgaria, Macedonia).
** W związku z wprowadzeniem w Spółce, od dnia 01.02.2021 r. do dnia 31.07.2021 r., w odniesieniu do określonych grup pracowników, okresu przestoju ekonomicznego i okresu obniżonego wymiaru czasu pracy, Spółka, jako przedsiębiorca, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 uzyskała dofinansowanie w ramach środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) do wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym i obniżonym wymiarem czasu pracy w kwocie 4.745 tys. zł. Spółka White Olive A.E jako przedsiębiorca, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia pandemii COVID-19 uzyskała dofinansowanie rządu Grecji w wysokości 481 tys. EUR (równowartość 2.230,6 tys. PLN) w ramach zawieszenia płatności zobowiązań podatkowych (typu CIT) oraz ubezpieczenia społecznego.
|
|
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2021 |
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2020 |
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
|
Straty ze zbycia aktywów: |
|
|
|
Strata ze sprzedaży majątku trwałego |
- |
- |
|
Strata ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych |
- |
- |
|
|
- |
- |
|
Utworzone odpisy aktualizujące: |
|
|
|
Wartość firmy |
- |
- |
|
Aktywa niematerialne |
- |
- |
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
- |
- |
|
Aktywa finansowe |
- |
- |
|
Należności handlowe |
- |
785 |
|
Pozostałe należności zaliczki |
- |
- |
|
|
- |
785 |
|
Pozostałe koszty operacyjne: |
|
|
|
Straty z wyceny nieruchomości inwestycyjnych |
- |
- |
|
Koszty likwidacji majątku trwałego i obrotowego |
- |
595 |
|
Reklamacje |
1 066 |
502 |
|
Pozostałe (zagregowane pozycje nieistotne) |
583 |
1 014 |
|
|
1 649 |
2 896 |
|
Przychody z tytułu leasingu: |
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2021 |
|
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2020 |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Przychody z leasingu operacyjnego |
- |
|
4 |
|
Przychody odsetkowe |
Stan na 31/12/2021 |
|
Stan na 31/12/2020 |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie (obejmujące gotówkę w kasie i lokaty bankowe) |
74 |
|
486 |
|
Przychody odsetkowe ogółem |
- |
|
490 |
|
|
|
|
|
|
Przychody finansowe uzyskane z aktywów niefinansowych |
1 213 |
|
2 590 |
|
Razem |
1 287 |
|
3 080 |
|
Koszty odsetkowe: |
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2021 |
|
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2020 |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Zobowiązania wyceniane w zamortyzowanym koszcie - odsetki od kredytów i |
947 |
|
4 150 |
|
|
|
|
|
|
Odsetki od zobowiązań z tytułu leasingu finansowego |
24 |
|
38 |
|
Pozostałe koszty odsetkowe |
2 044 |
|
81 |
|
Koszty odsetkowe razem |
3 015 |
|
4 269 |
|
|
|
|
|
|
Minus: kwoty ujęte w kosztach aktywów spełniających warunki kapitalizacji |
- |
|
- |
|
|
3 015 |
|
4 269 |
|
Pozostałe koszty finansowe: |
|
|
|
|
Koszty gwarancji touroperatorskiej |
1 030 |
|
1 170 |
|
Koszty produktów kredytowych |
- |
|
518 |
|
Inne dyskonto |
170 |
|
743 |
|
Pozostałe koszty finansowe |
- |
|
- |
|
|
4 215 |
|
6 700 |
|
Podatek dochodowy |
|
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2021 |
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2020 |
|
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
|
Zysk (strata) brutto |
|
16 960 |
(49 232) |
|
Trwałe różnice zwiększające podstawę opodatkowania |
|
(21 431) |
(1 085) |
|
Przejściowe różnice w podstawie opodatkowania: |
|
7 933 |
540 |
|
Podstawa opodatkowania |
|
3 462 |
(49 777) |
|
|
|
|
|
|
Podatek wg stawki |
|
19,00% |
19,00% |
|
Podatek bieżący |
|
1 952 |
- |
|
Podatek odroczony |
|
(1 472) |
7 024 |
|
Podatek dochodowy wykazany w rachunku zysków i strat |
|
(480) |
7 024 |
|
|
|
|
|
|
Efektywna stawka podatkowa |
|
13,90% |
14,11% |
|
Podatek dochodowy odniesiony w wynik finansowy |
Stan na |
|
Stan na |
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Bieżący podatek dochodowy: |
|
|
|
|
Dotyczący roku bieżącego |
- |
|
- |
|
|
- |
|
- |
|
Odroczony podatek dochodowy: |
|
|
|
|
Dotyczący roku bieżącego |
480 |
|
7 024 |
|
|
|
|
|
|
|
480 |
|
7 024 |
|
|
|
|
|
|
Koszt podatkowy ogółem ujęty w roku bieżącym z działalności kontynuowanej |
- |
|
- |
W Grupie Kapitałowej w 2021 roku jak również w 2020 roku nie dokonano zbycia lub likwidacji spółki zależnej.
Dodatkowa nota objaśniająca do sprawozdania z przepływów finansowych wyjaśniająca zmiany bilansowe w stosunku do kwot ujętych w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych.
|
|
Stan na 31.12.2020 |
Stan na 31.12.2021 |
Zmiana bilansowa |
Wyłączenie pozycji niewpływających na przepływy w tym obszarze |
Korekta przepływów działalności operacyjnej |
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
|
(Zwiększenie) / zmniejszenie bieżących aktywów podatkowych |
6 569 |
5 845 |
(724) |
1 935 |
1 211 |
|
Zwiększenie / (zmniejszenie) bieżących zobowiązań podatkowych |
1 803 |
4 467 |
2 664 |
17 |
2 681 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Podatek bieżący |
|
|
1 952 |
|
|
|
Podatek zapłacony |
|
|
(985) |
|
|
|
|
|
|
967 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Dodatkowa nota objaśniająca do skonsolidowanego sprawozdania z przepływów finansowych wyjaśniających zmiany bilansowe pokazująca zmiany zobowiązań finansowych.
|
|
Stan na 31.12.2020 |
Przepływy pieniężne (wpływy) |
Przepływy pieniężne (wydatki) |
Zmiany niepieniężne |
|||
|
Zwiększenia/ Zmniejszenia |
Efekt różnic kursowych |
Zmiany w wartości godziwej |
Stan na 31.12.2021 |
||||
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
|
Kredyty i pożyczki |
164 349 |
12 058 |
(86 247) |
- |
(1 723) |
(18 637) * |
69 800 |
|
Zobowiązania leasingowe |
877 |
- |
(557) |
294 |
- |
- |
614 |
|
Zobowiązania leasingowe |
36 790 |
- |
(9 887) |
14 757 |
(217) |
- |
41 443 |
|
Zobowiązania z działalności finansowej |
202 016 |
12 058 |
(96 691) |
15 051 |
(1 940) |
(18 637) |
111 857 |
* umorzenie pożyczki preferencyjnej udzielonej przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. w ramach programu pomocowego tzw. „Tarczy dla Dużych Firm” (wersja 1.0.)
|
|
Stan na 31/12/2019 |
Przepływy pieniężne (wpływy) |
Przepływy pieniężne (wydatki) |
Zmiany niepieniężne |
|||
|
Zwiększenia/ Zmniejszenia |
Efekt różnic kursowych |
Zmiany w wartości godziwej |
Stan na 31/12/2020 |
||||
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
|
Kredyty i pożyczki |
63 921 |
132 043 |
(36 996) |
- |
5 381 |
- |
164 349 |
|
Zobowiązania leasingowe |
1 488 |
132 |
(743) |
- |
- |
- |
877 |
|
Zobowiązania leasingowe |
55 627 |
- |
(7 978) |
(11 974) |
1 115 |
- |
36 790 |
|
Zobowiązania z działalności finansowej |
121 036 |
132 175 |
(45 717) |
(11 974) |
6 496 |
- |
202 016 |
UDZIELONE GWARANCJE i PORĘCZENIA
Limity transakcji operacji pochodnych
Spółka dominująca posiada limity transakcji umożlwiające dokonywanie transakcji operacji pochodnych. Spółka wykorzystuje instrumenty pochodne do zabezpieczania przyszłych przepływów walutowych poprzez zawieranie operacji forwardowych.
Wartość limitów skarbowych zaprezentowano w poniższej tabeli w tys. PLN:
|
Bank |
rodzaj |
kwota limitu |
ważny do dnia |
|
PLN’000 |
|||
|
Santander Bank Polska S.A. |
limit transakcyjny |
15 000 |
2022-11-15 |
Na dzień 31.12.2021 r. Spółka dominująca posiadała zawarte kontrakty terminowe typu forward na zakup walut USD i EUR za PLN. W poniższej tabeli zawarto informację o otwartych kontraktach z terminem realizacji po 31.12.2021 r. w tys. PLN i odpowiednio (jeśli ma zastosowanie) w tys. USD i w tys. EUR:
|
Waluta |
Kwota zakontraktowana w walucie |
Kwota PLN w dacie realizacji kontraktu |
|
USD |
8 500 |
34 473 |
|
EUR |
1 000 |
4 628 |
Na dzień 31.12.2020 r. Spółka dominująca nie posiadała zawartych kontraktów terminowych typu forward na zakup walut USD i EUR za PLN. W poniższej tabeli zawarto informację o otwartych kontraktach z terminem realizacji po 31.12.2020 r. w tys. PLN i odpowiednio w tys. USD i w tys. EUR:
|
Waluta |
Kwota zakontraktowana w walucie |
Kwota PLN w dacie realizacji kontraktu |
|
USD |
4 000 |
14 579 |
|
EUR |
- |
- |
Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji (29.03.2022 r.) Spółka posiadała zawarte kontrakty terminowe typu forward na zakup walut USD i EUR za PLN realizowane od 01.01.2022 r.:
|
Waluta |
Kwota zakontraktowana w walucie |
Kwota PLN w dacie realizacji kontraktu |
|
USD |
30 300 |
122 197 |
|
EUR |
1 000 |
4 628 |
Poniższa tabela prezentuje zmiany wycen portfela zabezpieczeń na poszczególne okresy sprawozdawcze (bez efektu podatku odroczonego):
|
Opis |
01/01/2021-31/12/2021 |
01/01/2020-31/12/2020 |
|
PLN’000 |
PLN’000 |
|
|
Kapitał z aktualizacji wyceny stan na początek okresu |
451 |
(1 245) |
|
utworzony celowo |
- |
- |
|
inne zwiększenia / zmniejszenia (wycena walutowych operacji zabezpieczających) |
46 |
451 |
|
wykorzystany celowo |
- |
- |
|
Przeklasyfikowanie do wyniku – ujęcie w koszcie własnym sprzedaży |
451 |
(1 245) |
|
Kapitał rezerwowy stan na koniec okresu |
46 |
451 |
Gwarancje bankowe udzielone przez banki na rzecz kontrahentów Rainbow Tours S.A.
Spółka dominująca w ramach posiadanych linii gwarancji bankowych zleca wystawianie gwarancji bankowych na rzecz kontrahentów współpracujących z Rainbow Tours S.A
W poniższej tabeli zaprezentowano stan wystawionych gwarancji na dzień 31.12.2021 r. Kwoty gwarancji wystawionych w walutach przeliczono przy zastosowaniu średniego kursu NBP z dnia 31.12.2021 r.
|
Bank wystawiający gwarancje |
Kwota wystawionych gwarancji |
|
PLN’000 |
|
|
Bank Millennium S.A. |
5 247 |
|
Santander Bank Polska S.A. |
1 421 |
|
Razem |
6 668 |
W poniższej tabeli zaprezentowano stan wystawionych gwarancji na dzień 31.12.2020 r.
|
Bank wystawiający gwarancje |
Kwota wystawionych gwarancji |
|
PLN’000 |
|
|
Bank Millennium S.A. |
8 122 |
|
Santander Bank Polska S.A. |
- |
|
Razem |
8 122 |
Gwarancja ubezpieczeniowa udzielona przez Towarzystwo Ubezpieczeń Europa S.A.
Umowa gwarancji Nr GT 359/2020
W dniu 08.09.2020 r., Spółka dominująca zawarła z Towarzystwem Ubezpieczeń Europa Spółką Akcyjną z siedzibą we Wrocławiu (Gwarantem) umowę gwarancji ubezpieczeniowej Nr GT 359/2020 z dnia 08.09.2020 r., wraz z dokumentami towarzyszącymi (umowa o udzielenie gwarancji ubezpieczeniowej, umowa ustanowienia kaucji, deklaracja wekslowa), zwaną dalej łącznie „Umową gwarancji Nr GT 359/2020”, dotyczącą udzielenia przez Gwaranta gwarancji ubezpieczeniowej dla Rainbow Tours S.A., jako organizatora turystyki i przedsiębiorcy ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych, której beneficjentem jest Marszałek Województwa Łódzkiego oraz każdy podróżny, który w okresie obowiązywania Gwarancji zawarł umowę ze Zobowiązanym (Beneficjent).
Przedmiotem umowy było określenie zasad udzielenia przez Gwaranta dla Rainbow Tours S.A., jako organizatora turystyki i przedsiębiorcy ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych, której beneficjentem jest Marszałek Województwa Łódzkiego oraz każdy podróżny, który w okresie obowiązywania Gwarancji zawarł umowę ze Spółką (Zobowiązanym), nowej gwarancji ubezpieczeniowej, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 24.11.2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, w z związku z obowiązkiem zapewnienia podróżnym na wypadek swojej niewypłacalności:
a) zapłaty kwoty niezbędnej na pokrycie kosztów kontynuacji imprezy turystycznej lub kosztów powrotu do kraju, obejmujących w szczególności koszty transportu i zakwaterowania, w tym także w uzasadnionej wysokości koszty poniesione przez podróżnych, w przypadku, gdy organizator turystyki lub przedsiębiorca ułatwiający nabywanie powiązanych usług turystycznych, wbrew obowiązkowi, nie zapewnia tej kontynuacji lub tego powrotu,
b) zwrotu wpłat wniesionych tytułem zapłaty za imprezę turystyczną lub każdą opłaconą usługę przedsiębiorcy ułatwiającemu nabywanie powiązanych usług turystycznych, w przypadku gdy z przyczyn dotyczących organizatora turystyki lub przedsiębiorcy ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych lub osób, które działają w ich imieniu, impreza turystyczna lub którakolwiek opłacona usługa przedsiębiorcy ułatwiającemu nabywanie powiązanych usług turystycznych nie została lub nie zostanie zrealizowana,
c) zwrotu części wpłat wniesionych tytułem zapłaty za imprezę turystyczną odpowiadającą części imprezy turystycznej lub za każdą usługę opłaconą przedsiębiorcy ułatwiającemu nabywanie powiązanych usług turystycznych odpowiadającą części usługi, która nie została lub nie zostanie zrealizowana z przyczyn dotyczących organizatora turystyki lub przedsiębiorcy ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych, lub osób, które działają w ich imieniu.
Gwarancja objęta Umową gwarancji Nr GT 359/2020 zabezpiecza spłatę roszczeń powstałych wskutek zaistnienia zdarzeń, o których mowa powyżej (lit. a, b i c), powstałych z umów o udział w imprezie turystycznej oraz umów o powiązane usługi turystyczne, zawartych przez Rainbow Tours SA z podróżnymi w okresie od dnia 17.09.2020 r. do dnia 16.09.2021 r., chociażby ich wykonanie nie nastąpiło w tym okresie.
W przypadku realizacji przedmiotowej Gwarancji przez Gwaranta na rzecz Beneficjenta, Zobowiązany zwróci Gwarantowi kwotę wypłaconą na podstawie tej Gwarancji w terminie do 7 dni od otrzymania od Gwaranta wezwania do zapłaty wraz kosztami poniesionymi przez Gwaranta z tytułu realizacji Gwarancji. W razie opóźnienia z zapłatą Zobowiązany zapłaci Gwarantowi dodatkowo odsetki ustawowe. Zobowiązany zwróci Gwarantowi kwotę wypłaconą na podstawie Gwarancji, bez względu na jakiekolwiek zarzuty dotyczące zasadności wypłaty dokonanej na podstawie dyspozycji Beneficjenta gwarancji co do podstawy żądania zapłaty zobowiązania Zobowiązanego objętego Gwarancją jakie mógłby podnieść lub podniósł. Gwarant uprawniony jest do zaliczania kwot otrzymanych od Zobowiązanego na podstawie niniejszej Umowy na spłatę wierzytelności przysługujących Gwarantowi wobec Zobowiązanego wynikającej z niniejszej Umowy, w następującej kolejności: (1) odsetki ustawowe, (2) koszty, (3) należność główna.
Zgodnie z postanowieniami przedmiotowej Umowy gwarancji Nr GT 359/2020, jej wartość w dniu podpisania, a tym samym wartość Gwarancji udzielanej przez Gwaranta na rzecz Beneficjenta, zwana dalej „Sumą Gwarancji”, wynosiła 60.000.000 zł, co stanowi równowartość kwoty 14.094.101,62 EUR, przeliczonej przy zastosowaniu kursu średniego euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski po raz pierwszy w roku wystawienia gwarancji, to jest w dniu 02.01.2020 r. (1 euro = 4,2571 zł).
Z uwagi na powyższe, tj. w związku z zawarciem Umowy gwarancji Nr GT 359/2020 z dnia 08.09.2020 r., zabezpieczenie roszczeń Gwaranta o zwrot zapłaconych z tytułu Gwarancji kwot na rzecz Beneficjenta stanowią następujące zabezpieczenia:
a) kaucja w wysokości 10.550.000 zł, ustanowiona na rachunku bankowym Towarzystwa Ubezpieczeń Europa S.A., przy czym na poczet ww. kaucji zaliczono kaucję w kwocie 10.550.000,00 zł ustanowioną na mocy zawartej przez Spółkę z Towarzystwem Ubezpieczeń Europa S.A. Umowy ustanowienia kaucji z dnia 29.08.2019 r. oraz Porozumienia z dnia 21.04.2020 r., w związku z obowiązującą do dnia 16.09.2020 r. gwarancją Nr GT 400/2019 z dnia 29.08.2019 r.;
b) notarialnie ustanowiona hipoteka łączna na pierwszym wolnym miejscu na majątku trwałym Rainbow Tours S.A. tj. nieruchomości położonej przy ul. Piotrkowskiej 270 w Łodzi wpisanej do Księgi Wieczystej o nr: LD1M/00264242/0, LD1M/00264245/1, LD1M/00264246/8, LD1M/00264247/5, LD1M/00264248/2, LD1M/00264253/0, LD1M/00264254/7, LD1M/00264255/4, LD1M/00264257/8, LD1M/00264259/2, LD1M/00264263/3, LD1M/00264264/0, LD1M/00264266/4, LD1M/00187747/6, LD1M/00172644/6, LD1M/00273816/1, LD1M/00273817/8, LD1M/00273818/5, LD1M/00273819/2, LD1M/00273820/2, LD1M/00273822/6, LD1M/00273823/3, LD1M/00273824/0, LD1M/00273825/7, LD1M/00273826/4, LD1M/00273827/1, LD1M/00273843/9, LD1M/00273844/6, LD1M/00273847/7, LD1M/00273846/0, LD1M/00273845/3, LD1M/00272177/2, LD1M/00272179/6, LD1M/00272180/6, LD1M/00272181/3, LD1M/00272182/0, LD1M/00272183/7, LD1M/00272184/4, LD1M/00272185/1, LD1M/00272186/8, LD1M/00272187/5, LD1M/00272188/2, prowadzonych przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XVI Wydział Ksiąg Wieczystych, o wartości 13.518.000 zł, tj. w kwocie stanowiącej 120% wartości nieruchomości wykazanych w operatach z dnia 10.09.2018 r. i 28.02.2020 r., w terminie do 16.10.2021 r.
c) weksel własny in blanco z klauzulą „bez protestu”, który może zostać wypełniony do kwoty 60.000.000 zł, stanowiącej równowartość Sumy Gwarancji.
Łączna wartość prowizji należnej Gwarantowi od Zobowiązanego z tytułu wystawienia Gwarancji została ustalona w wysokości rynkowej, tj. w wysokości 600 tys. zł.
Przedmiotowa Umowa gwarancji Nr GT 359/2020 ani umowy i dokumenty towarzyszące (umowa o udzielenie gwarancji ubezpieczeniowej, umowa ustanowienia kaucji) nie zawierają i nie przewidują zapisów o karach umownych.
Aneks z dnia 11.08.2021 r. do umowy z dnia 08.09.2020 r. o udzielenie gwarancji ubezpieczeniowej dla organizatorów turystyki lub przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych (umowa gwarancji)
Na mocy aneksu do umowy gwarancji Nr GT 359/2020 dokonano podwyższenia górnej granicy odpowiedzialności Gwaranta z tytułu Gwarancji („Suma Gwarancji”) z dotychczasowej kwoty w wysokości 60.000.000 zł (równowartość 14.094.101,62 EUR) do kwoty 90.000.000 zł (równowartość 21.141.152,43 EUR, przy zastosowaniu kursu średniego euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski po raz pierwszy w roku wystawienia gwarancji, to jest w dniu 02.01.2021 r., w wysokości 4,2571 zł), tj. o kwotę 30.000.000 zł (równowartość 7.047.050,81 EUR).
Podwyższenie Sumy Gwarancji zostało dokonane m.in. w celu zagwarantowania wypełniania przez Spółkę wymogów i dyspozycji w zakresie minimalnej wysokości sumy gwarancyjnej, o czym mowa w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 27.12.2017 r. w sprawie minimalnej wysokości sumy gwarancji bankowej i ubezpieczeniowej wymaganej w związku z działalnością wykonywaną przez organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych.
Gwarancja w podwyższonej wysokości 90.000.000 zł (równowartość 21.141.152,43 EUR), zabezpiecza spłatę roszczeń powstałych wskutek zaistnienia zdarzeń powstałych z umów o udział w imprezie turystycznej oraz umów o powiązane usługi turystyczne, zawartych przez Spółkę dominującą z podróżnymi w okresie od dnia 17.09.2020 r. do dnia 16.09.2021 r., chociażby ich wykonanie nie nastąpiło w tym okresie (roczny okres pogwarancyjny), przy czym podwyższona Suma Gwarancji obowiązuje i dotyczy umów o świadczenie usług turystycznych zawartych w okresie od 01.08.2021 r. do 16.09.2021 r. Umowy o świadczenie usług turystycznych, zawarte w okresie od 17.09.2020 r. do dnia 31.07.2021 r. objęte są gwarancją do kwoty 60.000.000 zł (równowartość 14.094.101,62 EUR).
W związku z zawarciem aneksu do Umowy gwarancji Nr GT 359/2020, a w tym w związku z podwyższeniem Sumy Gwarancji, utrzymane zostały zabezpieczenia roszczeń Gwaranta o zwrot zapłaconych z tytułu Gwarancji kwot na rzecz Beneficjenta, tj. następujące zabezpieczenia: (a) kaucja ustanowiona na rachunku bankowym Towarzystwa Ubezpieczeń Europa S.A.; (b) notarialnie ustanowiona hipoteka łączna na pierwszym wolnym miejscu na majątku trwałym Rainbow Tours S.A. tj. nieruchomości położonej przy ul. Piotrkowskiej 270 w Łodzi; (c) weksel własny in blanco z klauzulą „bez protestu”.
Dodatkowa prowizja na rzecz Gwaranta należna w związku z zawarciem aneksu do Umowy gwarancji Nr GT 359/2020 została ustalona w wysokości rynkowej, proporcjonalnie do okresu ochrony objętego podwyższoną Sumą Gwarancji, w kwocie 56,25 tys. zł. W związku z tym łączna wartość prowizji należnej Gwarantowi od Zobowiązanego z tytułu wystawienia Gwarancji i podwyższenia kwoty Gwarancji została ustalona w wysokości rynkowej, tj. w wysokości 656,25 tys. zł (dotychczasowa kwota prowizji była ustalona i zapłacona w wysokości 600 tys. zł).
Umowa gwarancji Nr GT 500/2021
W dniu 10.09.2021 r. Spółka dominująca zawarła z Towarzystwem Ubezpieczeń Europa Spółką Akcyjną z siedzibą we Wrocławiu (Gwarantem) umowę gwarancji ubezpieczeniowej Nr GT 500/2021 z dnia 10.09.2021 r., wraz z dokumentami towarzyszącymi (umowa o udzielenie gwarancji ubezpieczeniowej, umowa ustanowienia kaucji, deklaracja wekslowa), zwaną dalej łącznie „Umową gwarancji Nr GT 500/2021”, dotyczącą udzielenia przez Gwaranta gwarancji ubezpieczeniowej dla Rainbow Tours S.A., jako organizatora turystyki i przedsiębiorcy ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych, której beneficjentem jest Marszałek Województwa Łódzkiego oraz każdy podróżny, który w okresie obowiązywania Gwarancji zawarł umowę ze Zobowiązanym (Beneficjent).
Przedmiotem umowy jest określenie zasad udzielenia przez Gwaranta dla Rainbow Tours S.A., jako organizatora turystyki i przedsiębiorcy ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych, której beneficjentem jest Marszałek Województwa Łódzkiego oraz każdy podróżny, który w okresie obowiązywania Gwarancji zawarł umowę ze Spółką (Zobowiązanym), nowej gwarancji ubezpieczeniowej, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 24.11.2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, w z związku z obowiązkiem zapewnienia podróżnym na wypadek swojej niewypłacalności:
a) zapłaty kwoty niezbędnej na pokrycie kosztów kontynuacji imprezy turystycznej lub kosztów powrotu do kraju, obejmujących w szczególności koszty transportu i zakwaterowania, w tym także w uzasadnionej wysokości koszty poniesione przez podróżnych, w przypadku, gdy organizator turystyki lub przedsiębiorca ułatwiający nabywanie powiązanych usług turystycznych, wbrew obowiązkowi, nie zapewnia tej kontynuacji lub tego powrotu,
b) zwrotu wpłat wniesionych tytułem zapłaty za imprezę turystyczną lub każdą opłaconą usługę przedsiębiorcy ułatwiającemu nabywanie powiązanych usług turystycznych, w przypadku gdy z przyczyn dotyczących organizatora turystyki lub przedsiębiorcy ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych lub osób, które działają w ich imieniu, impreza turystyczna lub którakolwiek opłacona usługa przedsiębiorcy ułatwiającemu nabywanie powiązanych usług turystycznych nie została lub nie zostanie zrealizowana,
c) zwrotu części wpłat wniesionych tytułem zapłaty za imprezę turystyczną odpowiadającą części imprezy turystycznej lub za każdą usługę opłaconą przedsiębiorcy ułatwiającemu nabywanie powiązanych usług turystycznych odpowiadającą części usługi, która nie została lub nie zostanie zrealizowana z przyczyn dotyczących organizatora turystyki lub przedsiębiorcy ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych, lub osób, które działają w ich imieniu.
Gwarancja objęta Umową gwarancji Nr GT 500/2021 zabezpiecza spłatę roszczeń powstałych wskutek zaistnienia zdarzeń, o których mowa powyżej (lit. a, b i c), powstałych z umów o udział w imprezie turystycznej oraz umów o powiązane usługi turystyczne, zawartych przez Rainbow Tours SA z podróżnymi w okresie od dnia 17.09.2021 r. do dnia 16.09.2022 r., chociażby ich wykonanie nie nastąpiło w tym okresie.
W przypadku realizacji przedmiotowej Gwarancji przez Gwaranta na rzecz Beneficjenta, Zobowiązany zwróci Gwarantowi kwotę wypłaconą na podstawie tej Gwarancji w terminie do 7 dni od otrzymania od Gwaranta wezwania do zapłaty wraz kosztami poniesionymi przez Gwaranta z tytułu realizacji Gwarancji. W razie opóźnienia z zapłatą Zobowiązany zapłaci Gwarantowi dodatkowo odsetki ustawowe. Zobowiązany zwróci Gwarantowi kwotę wypłaconą na podstawie Gwarancji, bez względu na jakiekolwiek zarzuty dotyczące zasadności wypłaty dokonanej na podstawie dyspozycji Beneficjenta gwarancji co do podstawy żądania zapłaty zobowiązania Zobowiązanego objętego Gwarancją jakie mógłby podnieść lub podniósł. Gwarant uprawniony jest do zaliczania kwot otrzymanych od Zobowiązanego na podstawie niniejszej Umowy na spłatę wierzytelności przysługujących Gwarantowi wobec Zobowiązanego wynikającej z niniejszej Umowy, w następującej kolejności: (1) odsetki ustawowe, (2) koszty, (3) należność główna.
Zgodnie z postanowieniami przedmiotowej Umowy gwarancji Nr GT 500/2021, jej wartość w dniu podpisania, a tym samym wartość Gwarancji udzielanej przez Gwaranta na rzecz Beneficjenta, zwana dalej „Sumą Gwarancji”, wynosi 90.000.000 zł, 19.786.742,88 EUR, przeliczonej przy zastosowaniu kursu średniego euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski po raz pierwszy w roku wystawienia gwarancji, to jest w dniu 04.01.2021 r. (1 euro = 4,5485 zł).
Z uwagi na powyższe, tj. w związku z zawarciem Umowy gwarancji Nr GT 500/2021 z dnia 10.09.2021 r., zabezpieczenie roszczeń Gwaranta o zwrot zapłaconych z tytułu Gwarancji kwot na rzecz Beneficjenta stanowią następujące zabezpieczenia:
a) kaucja w wysokości 18.550.000 zł, ustanowiona na rachunku bankowym Towarzystwa Ubezpieczeń Europa S.A., przy czym kaucja została ustanowiona w drodze dopłaty kwoty w wysokości 8.000.000 zł na rachunek Towarzystwa Ubezpieczeń Europa S.A. do kaucji w wysokości 10.550.000 zł z dnia 08.09.2020 r. (na poczet kaucji została zaliczona kaucja w kwocie 10.550.000,00 zł ustanowiona na mocy zawartej przez Spółkę z Towarzystwem Ubezpieczeń Europa S.A. Umowy ustanowienia kaucji z dnia 08.09.2020 r.);
b) notarialnie ustanowiona hipoteka łączna na pierwszym wolnym miejscu na majątku trwałym Rainbow Tours S.A. tj. nieruchomości położonej przy ul. Piotrkowskiej 270 w Łodzi wpisanej do Księgi Wieczystej o nr: LD1M/00264242/0, LD1M/00264245/1, LD1M/00264246/8, LD1M/00264247/5, LD1M/00264248/2, LD1M/00264253/0, LD1M/00264254/7, LD1M/00264255/4, LD1M/00264257/8, LD1M/00264259/2, LD1M/00264263/3, LD1M/00264264/0, LD1M/00264266/4, LD1M/00187747/6, LD1M/00172644/6, LD1M/00273816/1, LD1M/00273817/8, LD1M/00273818/5, LD1M/00273819/2, LD1M/00273820/2, LD1M/00273822/6, LD1M/00273823/3, LD1M/00273824/0, LD1M/00273825/7, LD1M/00273826/4, LD1M/00273827/1, LD1M/00273843/9, LD1M/00273844/6, LD1M/00273847/7, LD1M/00273846/0, LD1M/00273845/3, LD1M/00272177/2, LD1M/00272179/6, LD1M/00272180/6, LD1M/00272181/3, LD1M/00272182/0, LD1M/00272183/7, LD1M/00272184/4, LD1M/00272185/1, LD1M/00272186/8, LD1M/00272187/5, LD1M/00272188/2, prowadzonych przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XVI Wydział Ksiąg Wieczystych, o wartości 13.518.000 zł, tj. w kwocie stanowiącej 120% wartości nieruchomości wykazanych w operatach z dnia 10.09.2018 r. i 28.02.2020 r., w terminie do 16.10.2023 r.
c) weksel własny in blanco z klauzulą „bez protestu”, który może zostać wypełniony do kwoty 9.000.000 zł, stanowiącej równowartość Sumy Gwarancji.
Łączna wartość prowizji należnej Gwarantowi od Zobowiązanego z tytułu wystawienia Gwarancji została ustalona w wysokości rynkowej, tj. w wysokości 1.890.000 zł.
Przedmiotowa Umowa gwarancji Nr GT 500/2021 ani umowy i dokumenty towarzyszące (umowa o udzielenie gwarancji ubezpieczeniowej, umowa ustanowienia kaucji) nie zawierają i nie przewidują zapisów o karach umownych.
SPRAWY SPORNE
Na dzień 31.12.2021 r. oraz na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji (29.04.2022 r.) Spółka dominująca była i jest stroną postępowań sądowych, w których łączna wartość przedmiotu sporu przekracza 10% kapitałów własnych Spółki dominującej, prowadzonych wobec kontrahenta Verikios Grigorios & SIA E.E., o zapłatę rozliczeń z tytułu zawartych przez Spółkę dominującą (w ramach normalnej działalności) kontraktów touroperatorskich (dotyczących trzech hoteli położonych w Grecji), przy czym podstawę uznania łącznej wartości sporu jako przekraczającej 10% kapitałów własnych Spółki dominującej stanowią dodatkowo oszacowane i obejmowane sporem wartości kar umownych z tytułu zawartych i niezrealizowanych przez kontrahenta kontraktów i zobowiązań. Zgodnie z zawartymi umowami oszacowana wartość sporu wynosi 5.269.560 EUR i na podstawie stosownych postanowień sądu powszechnego na terenie Republiki Grecji podjęta została decyzja o zajęciu majątku kontrahenta oraz majątku osobistego osoby fizycznej do wskazanej wysokości 5.269.560 EUR. Postępowanie egzekucyjne jest w toku.
Poza w/w, na dzień 31.12.2021 r. oraz na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji (29.04.2022 r.) Spółka dominująca nie jest stroną innych postępowań sądowych i arbitrażowych, w których jednostkowa lub łączna wartość przedmiotu sporu przekraczałaby 10% kapitałów własnych Spółki dominującej. Ponadto, na dzień 31.12.2021 r. oraz na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji (29.04.2022 r.) żadna z jednostek zależnych w Grupie Kapitałowej nie jest stroną postępowań sądowych i arbitrażowych, w których jednostkowa lub łączna wartość przedmiotu sporu przekraczałaby 10% kapitałów własnych Grupy.
ROZLICZENIA PODATKOWE
Regulacje prawne dotyczące podatków, w tym m.in. podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych i fizycznych, podlegają częstym zmianom, wskutek czego niejednokrotnie brak jest odniesienia do utrwalonych regulacji bądź precedensów prawnych. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno między organami państwowymi, jak i między organami państwowymi i przedsiębiorstwami. Rozliczenia podatkowe oraz inne (na przykład celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar, a ustalone w wyniku kontroli dodatkowe kwoty zobowiązań muszą zostać wpłacone wraz z odsetkami.
W Polsce organy skarbowe posiadają prawo kontroli deklaracji podatkowych przez okres pięciu lat, jednak spółki mogą w tym okresie dokonywać kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku dochodowego.
Grupa ocenia, że wykazane zobowiązania podatkowe są prawidłowe dla wszystkich lat podatkowych, które mogą być poddane kontroli przez organy skarbowe. Osąd ten opiera się na ocenie wielu czynników, w tym interpretacji prawa podatkowego oraz doświadczeń z lat poprzednich. Niemniej fakty i okoliczności, które mogą zaistnieć w przyszłości, mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości istniejących lub przeszłych zobowiązań podatkowych.
W ocenie Grupy na dzień 31.12.2021 r. utworzono odpowiednie rezerwy na rozpoznane i policzalne ryzyko podatkowe.
Należności warunkowe
Przed rozpoczęciem współpracy z nowym agentem Spółka dominująca stosuje system zewnętrznej oceny kredytowej do oceny zdolności kredytowej tego agenta i na tej podstawie wyznacza danemu agentowi limity kredytowe. Limity i punktacja danego agenta podlegają weryfikacji dwa razy w roku. Należności zabezpieczane są również poprzez weksle „in blanco” wraz z deklaracją wekslową oraz gwarancje bankowe, a także system kaucji.
W rozumieniu MSR 24 Podmiotami powiązanymi z Grupą są poza spółkami objętymi konsolidacją również członkowie kadry zarządzającej i nadzorującej.
JEDNOSTKI POWIĄZANE
Wykaz jednostek powiązanych, objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym:
|
Lp. |
Nazwa Podmiotu |
Siedziba Podmiotu |
Udział w kapitale |
Udział w głosach na ZW / WZ |
Data objęcia kontroli |
|
1 |
„My Way by Rainbow Tours” Sp. z o.o. |
Polska, Łódź |
100,00% |
100,00% |
2006 rok |
|
2 |
White Olive A.E. |
Grecja, Ateny |
65,98% |
65,98% |
2016 rok |
|
3 |
White Olive Premium Lindos A.E. * |
Grecja, Ateny |
100,00% |
100,00% |
2019 rok |
|
4 |
Rainbow Tours Destination Services Turkey Turizm Ve Seyahat Hizmetleri A.S. |
Turcja, Alanya |
100,00% |
100,00% |
2020 rok |
* Spółka White Olive Premium Lindos A.E. jest jednostką zależną pośrednio od Rainbow Tours S.A. Spółka White Olive Premium Lindos A.E. jest podmiotem bezpośrednio zależnym od spółki zależnej White Olive A.E., która posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym i w głosach na walnym zgromadzeniu spółki White Olive Premium Lindos A.E.
Wykaz jednostek powiązanych osobowo:
Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, tj. na dzień 29.04.2022 r.:
Pan Grzegorz Baszczyński, pełniący funkcję Prezesa Zarządu Spółki, posiada pośrednio, przez podmiot zależny w rozumieniu art. 4 pkt 15 w zw. z pkt 14 ustawy z dnia 29.07.2005 r. o ofercie publicznej, tj. przez Flyoo Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi (Pan Grzegorz Baszczyński posiada w Flyoo Sp. z o.o. 99,97% w kapitale i w głosach na Zgromadzeniu Wspólników) 1.580.000 akcji Spółki, z których przysługuje 2.735.000 głosów na Walnym Zgromadzeniu, co stanowi odpowiednio: 10,86% udziału w kapitale zakładowym Spółki oraz 14,19% udziału w liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki; Pan Grzegorz Baszczyński nie posiada żadnych akcji Spółki w sposób bezpośredni;
Pan Remigiusz Talarek, pełniący funkcję Członka Rady Nadzorczej Spółki, posiada pośrednio, przez podmiot zależny w rozumieniu art. 4 pkt 15 w zw. z pkt 14 ustawy z dnia 29.07.2005 r. o ofercie publicznej, tj. przez Elephant Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi (Pan Remigiusz Talarek posiada w Elephant Capital Sp. z o.o. 99,97% w kapitale i w głosach na Zgromadzeniu Wspólników) 1.645.000 akcji Spółki, z których przysługuje 2.645.000 głosów na Walnym Zgromadzeniu, co stanowi odpowiednio: 11,30% udziału w kapitale zakładowym Spółki oraz 13,72% udziału w liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki; Pan Remigiusz Talarek posiada w sposób bezpośredni 1.050 akcji Spółki, z których przysługuje 1.050 głosów na Walnym Zgromadzeniu, co stanowi odpowiednio: 0,0072% udziału w kapitale zakładowym Spółki oraz 0,0054% udziału w liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki; łącznie Pan Remigiusz Talarek posiada w sposób bezpośredni i pośredni 1.646.050 akcji Spółki, z których przysługuje 2.646.050 głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki, co stanowi odpowiednio: około 11,31% udziału w kapitale zakładowym Spółki oraz około 13,73% udziału w liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki;
Pan Tomasz Czapla, pełniący funkcję Członka Rady Nadzorczej Spółki, posiada pośrednio, przez podmiot zależny w rozumieniu art. 4 pkt 15 w zw. z pkt 14 ustawy z dnia 29.07.2005 r. o ofercie publicznej, tj. przez TCZ Holding Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi (Pan Tomasz Czapla posiada w TCZ Holding Sp. z o.o. 99,97% w kapitale i w głosach na Zgromadzeniu Wspólników) 1.335.000 akcji Spółki, z których przysługuje 2.335.000 głosów na Walnym Zgromadzeniu, co stanowi odpowiednio: 9,17% udziału w kapitale zakładowym Spółki oraz 12,11% udziału w liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki; Pan Tomasz Czapla nie posiada żadnych akcji Spółki w sposób bezpośredni.
INFORMACJE O TRANSAKCJACH Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI
Wszystkie transakcje dotyczące sprzedaży były typowe i rutynowe, wynikające z podstawowej działalności podmiotów. Operacje sprzedaży z tytułu produktów i usług, dokonane pomiędzy spółkami Grupy Kapitałowej Rainbow Tours w okresie 01.01.2021 r. – 31.12.2021 r. oraz w okresie porównywalnym 01.01.2020 r. – 31.12.2020 r. wyspecyfikowane zostały w poniższej tabeli:
|
|
Sprzedaż usług |
|
|
Zakup usług |
|||||
|
|
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2021 |
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2020 |
|
|
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2021 |
Okres 12 miesięcy zakończony 31/12/2020 |
|||
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
|||
|
White Olive A.E. |
|
18 535 |
6 648 |
|
|
1 355 |
1 254 |
||
|
White Olive Premium Lindos A.E. |
|
469 |
895 |
|
|
- |
- |
||
|
„My Way by Rainbow Tours” Sp. z o. o. |
|
186 |
352 |
|
|
- |
- |
||
|
Rainbow Tours Destination Services Turkey Turizm Ve Seyahat Hizmetleri A.S. |
|
20 437 |
- |
|
|
2 334 |
- |
||
|
„Rainbow Tours Spółka Akcyjna - Oddział w Atenach” |
|
11 728 |
2 882 |
|
|
2 665 |
699 |
||
|
Rainbow Tours S.A. |
|
5 823 |
1 058 |
|
|
50 824 |
9 882 |
||
|
Razem |
|
57 178 |
11 835 |
|
|
57 178 |
11 835 |
||
Należności / zobowiązania z tytułu dostaw i usług wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej Rainbow Tours S.A. ze spółkami z Grupy Kapitałowej zawiera poniższa tabela:
|
Następujące stany występują na koniec okresu sprawozdawczego: |
Kwoty należne od stron powiązanych |
|
Kwoty płatne na rzecz stron powiązanych |
||
|
|
Stan na |
Stan na 31/12/2020 |
|
Stan na |
Stan na 31/12/2020 |
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
|
PLN’000 |
PLN’000 |
|
White Olive A.E. |
17 820 |
17 785 |
|
24 534 |
23 542 |
|
White Olive Premium Lindos A.E. |
28 |
14 |
|
17 745 |
17 758 |
|
„My Way by Rainbow Tours” Sp. z o. o. |
10 |
61 |
|
- |
- |
|
Rainbow Tours Destination Services Turkey Turizm Ve Seyahat Hizmetleri A.S. |
2 174 |
- |
|
27 |
28 |
|
„Rainbow Tours Spółka Akcyjna - Oddział w Atenach” |
2 370 |
- |
|
103 |
134 |
|
Rainbow Tours S.A. |
24 561 |
23 663 |
|
4 554 |
61 |
|
Razem |
46 963 |
41 253 |
|
46 963 |
41 523 |
Pożyczki udzielone podmiotom powiązanym:
|
|
Stan na 31/12/2021 |
Stan na 31/12/2020 |
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
|
Pożyczki udzielone spółce zależnej |
300 |
300 |
Poza wymienionymi operacjami w okresie nie wystąpiły inne, znaczące transakcje z podmiotami powiązanymi osobowo.
W roku obrotowym 2021 r. Spółka dokonała transakcji ze spółką Flyoo Sp. z o.o. w kwocie netto 12,4 tys. zł. W 2020 roku Spółka dokonała transakcji ze spółką Flyoo sp. z o.o. w łącznej kwocie netto 686 tys. zł.
Poza wymienionymi operacjami w okresie od 01.01.2021 r. do 31.12.2021 r. oraz w okresie porównywalnym od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. nie wystąpiły inne, znaczące transakcje z podmiotami powiązanymi osobowo.
W trakcie okresu sprawozdawczego objętego niniejszym sprawozdaniem finansowym (tj. w okresie roku obrotowego 2021) miały miejsce zmiany w organizacji Grupy Kapitałowej związane z inwestycją Funduszu Ekspansji Zagranicznej Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych, zarządzanego przez PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju), polegającą na udziale kapitałowym Funduszu, wspólnie z Emitentem (jako Partnerem), w spółce White Olive A.E. dla celów finansowania rozwoju działalności White Olive A.E. Emitent (jako Partner) objął 11.222 nowych akcji zwykłych imiennych White Olive A.E. o wartości nominalnej w wysokości 50,00 EUR każda i za łączną cenę emisyjną w wysokości 999.992,42 EUR (równowartość w PLN = 4.652 tys. PLN), przy czym opłacenie przedmiotowych zostało dokonane poprzez kapitalizację zobowiązań White Olive A.E. wobec Emitenta (wzajemne potrącenie wierzytelności Emitenta wobec White Olive A.E. z tytułu posiadanych należności w łącznej kwocie w wysokości 999.992,42 EUR z wierzytelnością White Olive A.E. wobec Emitenta z tytułu opłacenia nowo obejmowanych akcji). Wskazany Fundusz w ramach procesu finalizacji i zamknięcia inwestycji w dniu 30.03.2021 r. opłacił i objął 100.998 nowych akcji zwykłych imiennych White Olive A.E. za łączną cenę emisyjną (wkład pieniężny) w wysokości 8.999.931,78 EUR (równowartość w PLN = 41.866 tys. PLN). W związku z realizacją w/w procesu inwestycyjnego i wskutek objęcia akcji w podwyższonym kapitale zakładowym White Olive A.E. udział w kapitale zakładowym White Olive A.E. Funduszu oraz Emitenta jest następujący:
Fundusz posiada akcje spółki White Olive A.E. stanowiące 34,02% udziału w ogólnej liczbie głosów na Zgromadzeniu Wspólników White Olive A.E.,
Emitent (Rainbow Tours S.A.) posiada akcje spółki White Olive A.E. stanowiące 65,98% udziału w ogólnej liczbie głosów na Zgromadzeniu Wspólników White Olive A.E.
Szczegółowy opis zmian w strukturze Grupy Kapitałowej Rainbow Tours został zawarty w Nocie 3 do niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Spółki Grupy Kapitałowej Rainbow Tours S.A. nie posiadają udziałów we wspólnych przedsięwzięciach
Wynagrodzenia członków organu zarządzającego i organu nadzorującego Spółki dominującej przedstawione zostały poniżej zbiorczo i w podziale na kategorie wymagane przez MSR 24 „Podmioty powiązane – ujawnienia”. Członkowie Zarządu Spółki dominującej nie pobierają wynagrodzeń w spółkach zależnych.
Tabela. Wynagrodzenia brutto członków Zarządu Spółki należne i wypłacone w 2021 roku [w PLN]
|
Tytuł wypłaty |
Wynagrodzenie stałe |
Wynagrodzenie stałe |
Wynagrodzenie zmienne (premie – nagrody) |
Razem |
||||
|
Osoba |
Należne |
Wypłacone |
Należne |
Wypłacone |
Należne |
Wypłacone |
Należne |
Wypłacone |
|
Grzegorz Baszczyński |
174 432 |
174 432 |
300 000 |
300 000 |
851 541 |
800 631 |
1 325 973 |
1 275 063 |
|
Tomasz Czapla * |
74 886 |
74 886 |
436 500 |
136 500 |
385 362 |
385 362 |
896 748 |
596 748 |
|
Remigiusz Talarek * |
74 886 |
74 886 |
436 500 |
136 500 |
385 362 |
385 362 |
896 748 |
596 748 |
|
Piotr Burwicz |
244 800 |
244 800 |
- |
- |
635 770 |
586 315 |
880 570 |
831 115 |
|
Jakub Puchałka ** |
60 000 |
60 000 |
60 000 |
60 000 |
184 919 |
159 464 |
304 919 |
279 464 |
|
Maciej Szczechura |
225 150 |
225 150 |
- |
- |
295 770 |
275 315 |
520 920 |
500 465 |
|
Razem |
854 154 |
854 154 |
1 233 000 |
633 000 |
2 738 724 |
2 592 449 |
4 825 878 |
4 079 603 |
*) Panowie Tomasz Czapla i Remigiusz Talarek w 2021 roku pełnili funkcje w Zarządzie Spółki w okresie od 01/01/2021 do 30/06/2021. W dniu 22.06.2021 r. członkowie Zarządu Spółki: (-) Pan Tomasz Czapla – pełniący dotychczas funkcję Wiceprezesa Zarządu Spółki oraz (-) Pan Remigiusz Talarek – pełniący dotychczas funkcję Wiceprezesa Zarządu Spółki, złożyli pisemne rezygnacje z dniem 30.06.2021 r., z członkostwa w Zarządzie Spółki i z pełnienia funkcji Wiceprezesów Zarządu Spółki, co – zgodnie z treścią pisemnych rezygnacji – podyktowane zostało zamiarem kandydowania Pana Tomasza Czapli i Pana Remigiusza Talarka do składu Rady Nadzorczej Rainbow Tours Spółki Akcyjnej. Na mocy postanowień uchwał Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 30.06.2021 r. – Walne Zgromadzenie postanowiło, począwszy od dnia 01.07.2021 r., powołać: Pana Tomasza Czaplę (na mocy uchwały Nr 20 ZWZ Spółki z dnia 30.06.2021 r.) oraz Pana Remigiusza Talarka (na mocy uchwały Nr 21 ZWZ Spółki z dnia 30.06.2021 r.) do składu Rady Nadzorczej Spółki szóstej, wspólnej, trzyletniej kadencji Rady Nadzorczej.
**) Pan Jakub Puchałka w 2021 roku pełnił funkcję w Zarządzie Spółki w okresie od 01/01/2021 do 30/06/2021. Na mocy postanowień Uchwały Nr 23 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 30.06.2021 r. – Walne Zgromadzenie Spółki postanowiło, począwszy od dnia 01.07.2021 r., powołać Pana Jakuba Puchałkę do składu Zarządu Spółki czwartej, wspólnej, pięcioletniej kadencji Zarządu Spółki i powierzyć mu pełnienie funkcji Członka Zarządu Spółki.
Tabela. Wynagrodzenia brutto członków Rady Nadzorczej Spółki należne i wypłacone w 2021 roku [w PLN]
|
Tytuł wypłaty |
Wynagrodzenie stałe |
Wynagrodzenie stałe |
Razem |
|||
|
Osoba |
Należne |
Wypłacone |
Należne |
Wypłacone |
Należne |
Wypłacone |
|
Tomasz Czapla * |
247 033,74 |
205 861,45 |
- |
- |
247 033,74 |
205 861,45 |
|
Grzegorz Kubica |
42 630,00 |
39 585,00 |
- |
- |
42 630,00 |
39 585,00 |
|
Paweł Niewiadomski |
42 630,00 |
39 585,00 |
- |
- |
42 630,00 |
39 585,00 |
|
Paweł Pietras |
42 000,00 |
39 000,00 |
- |
- |
42 000,00 |
39 000,00 |
|
Joanna Stępień-Andrzejewska |
42 630,00 |
39 585,00 |
- |
- |
42 630,00 |
39 585,00 |
|
Remigiusz Talarek * |
247 033,74 |
205 861,45 |
- |
- |
247 033,74 |
205 861,45 |
|
Paweł Walczak ** |
54 810,00 |
51 765,00 |
146 160,00 |
146 160,00 |
200 970,00 |
197 925,00 |
|
Razem |
718 767,48 |
621 242,90 |
146 160,00 |
146 160,00 |
864 927,48 |
767 402,90 |
*) patrz: odnośnik * do Tabeli: „Wynagrodzenia brutto członków Zarządu należne i wypłacone w 2021 roku”.
**) Pan Paweł Walczak, niezależnie od pełnienia funkcji w Radzie Nadzorczej, posiada od dnia 01.11.2016 r. status pracownika Spółki niższego szczebla (tj. nie należącego do kadry kierowniczej wysokiego szczebla) na stanowisku Konsultanta ds. Relacji Inwestorskich, odpowiedzialnego za konsultacje, współpracę i wsparcie działów relacji inwestorskich, finansowego i księgowego. Pan Paweł Walczak nie spełnia co najmniej jednego z kryteriów niezależności przewidzianych przez: § 24 Statutu Spółki, zasadę ładu korporacyjnego nr 2.3. objętą zbiorem „Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2021”, ustawę z dnia 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz załącznik II do Zaleceń Komisji UE 2005/162/WE i w związku z tym nie posiada statusu wymaganego dla niezależnego członka Rady Nadzorczej Rainbow Tours S.A.
Tabela. Wynagrodzenia brutto członków Zarządu Spółki należne i wypłacone w 2020 roku [w PLN]
|
Tytuł wypłaty |
Wynagrodzenie stałe |
Wynagrodzenie stałe |
Wynagrodzenie zmienne (premie – nagrody) |
Razem |
||||
|
Osoba |
Należne |
Wypłacone |
Należne |
Wypłacone |
Należne |
Wypłacone |
Należne |
Wypłacone |
|
Grzegorz Baszczyński |
174 432 |
174 432 |
300 000 |
300 000 |
300 000 |
300 000 |
774 432 |
774 432 |
|
Tomasz Czapla |
149 772 |
149 772 |
273 000 |
273 000 |
240 000 |
240 000 |
662 772 |
662 772 |
|
Remigiusz Talarek |
144 134 |
144 134 |
273 000 |
273 000 |
240 000 |
240 000 |
657 134 |
657 134 |
|
Piotr Burwicz |
244 800 |
244 800 |
- |
- |
394 291 |
394 291 |
639 091 |
639 091 |
|
Maciej Szczechura |
228 000 |
228 000 |
- |
- |
110 000 |
110 000 |
338 000 |
338 000 |
|
Razem |
941 138 |
941 138 |
846 000 |
846 000 |
1 284 291 |
1 284 291 |
3 070 429 |
3 070 429 |
Tabela. Wynagrodzenia brutto członków Rady Nadzorczej Spółki należne i wypłacone w 2020 roku [w PLN]
|
Tytuł wypłaty |
Wynagrodzenie stałe |
Wynagrodzenie stałe |
Razem |
|||
|
Osoba |
Należne |
Wypłacone |
Należne |
Wypłacone |
Należne |
Wypłacone |
|
Grzegorz Kubica |
24 360 |
24 360 |
- |
- |
24 360 |
24 360 |
|
Paweł Niewiadomski |
24 360 |
24 360 |
- |
- |
24 360 |
24 360 |
|
Paweł Pietras |
24 000 |
24 000 |
- |
- |
24 000 |
24 000 |
|
Joanna Stępień-Andrzejewska |
24 360 |
24 360 |
- |
- |
24 360 |
24 360 |
|
Paweł Walczak * |
36 000 |
36 000 |
139 382 |
139 382 |
175 392 |
175 392 |
|
Razem |
133 080 |
133 080 |
139 382 |
139 382 |
272 462 |
272 462 |
*) Pan Paweł Walczak, niezależnie od pełnienia funkcji w Radzie Nadzorczej, posiada od dnia 01.11.2016 r. status pracownika Spółki niższego szczebla (tj. nie należącego do kadry kierowniczej wysokiego szczebla) na stanowisku Konsultanta ds. Relacji Inwestorskich, odpowiedzialnego za konsultacje, współpracę i wsparcie działów relacji inwestorskich, finansowego i księgowego. Zgodnie ze złożonym oświadczeniem z dnia 02.11.2016 r. Pan Paweł Walczak w 2020 roku posiadał w Radzie Nadzorczej status „członka zależnego” z uwagi na niespełnianie kryteriów niezależności członka Rady Nadzorczej przewidzianych przez pkt II.Z.4 obowiązującego na GPW dokumentu „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016”, a także przez postanowienia § 24 Statutu Spółki.
POLITYKA ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM
Grupa Kapitałowa zarządza kapitałem by zagwarantować, że należące do niej jednostki będą zdolne kontynuować działalność przy jednoczesnej maksymalizacji rentowności dla akcjonariuszy. Spółka dominująca i spółki zależne pozyskują źródła finansowania bieżącego i przyszłych działań, także w zakresie inwestycji i przejęć, przede wszystkim na rynku finansowym (podpisane umowy kredytowe). Spółka dominująca ma także możliwość dokonania skupu akcji własnych jako formy sfinansowania ewentualnych przedsięwzięć inwestycyjnych. Ogólna strategia działania jednostek nie zmieniła się od 2017 roku. Struktura kapitałowa jednostek obejmuje zadłużenie, na które składają się kredyty, środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz kapitał Grupy Kapitałowej, w tym wyemitowane akcje, kapitały rezerwowe i zysk zatrzymany. W wypadku dodatkowych potrzeb Spółka dominująca ma możliwość pozyskania środków w ramach Grupy Kapitałowej, od spółek, które mają wolne środki pieniężne. Na jednostkę nie są nałożone żadne zewnętrzne wymagania kapitałowe za wyjątkiem tego, iż zgodnie z art. 396 §1 Kodeksu Spółek Handlowych, któremu podlega jednostka na pokrycie straty należy utworzyć kapitał zapasowy, do którego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału akcyjnego. Ta część kapitału zapasowego (zysków zatrzymanych) nie jest dostępna do dystrybucji na rzecz akcjonariuszy.
Główne obszary ryzyka, na które jest narażona Grupa Kapitałowa Rainbow Tours, to ryzyko zmian kursów walut oraz ryzyko zmian cen na rynku paliw, wynikające ze zmienności na rynkach pieniężnym i kapitałowym.
Grupa prowadzi jednolitą politykę zarządzania ryzykiem finansowym oraz stały monitoring obszarów ryzyka, wykorzystując dostępne strategie i mechanizmy w celu zminimalizowania ujemnych efektów zmienności rynku.
Grupa ogranicza ryzyko finansowe (definiowane jako zmienność przepływów pieniężnych), jak również ryzyko związane ze zmiennością na rynkach pieniężnych i kapitałowych w sposób opisany w poniższych punktach.
Polityka i strategia zarządzania ryzykiem jest określona i monitorowana przez Zarząd, a bieżące obowiązki w tym zakresie sprawują komórki merytoryczne Spółki Rainbow Tours S.A. oraz spółek Grupy Kapitałowej Rainbow Tours.
KATEGORIE INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH
|
|
Kategorie instrumentów finansowych |
Stan na 31/12/2021 |
Stan na 31/12/2020 |
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
|
|
|
Aktywa finansowe |
102 257 |
38 040 |
|
|
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
|
|
|
|
Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne |
83 934 |
28 809 |
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
18 277 |
8 780 |
|
|
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
- |
- |
|
|
Instrumenty pochodne pozostające w powiązaniach zabezpieczających |
46 |
451 |
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania finansowe |
193 907 |
249 362 |
|
|
Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
|
|
|
|
Pożyczki i kredyty otrzymane |
69 800 |
164 349 |
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
42 057 |
877 |
|
|
Koszt zamortyzowany - zobowiązania handlowe |
82 050 |
39 965 |
|
|
Instrumenty pochodne pozostające w powiązaniach zabezpieczających |
- |
- |
Wartość godziwa aktywów i zobowiązań finansowych, które są wyceniane na bieżąco w wartości godziwej:
|
|
31/12/2021 |
31/12/2020 |
|
|
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
Pochodne instrumenty finansowe walutowe |
46 |
451 |
Poziom 2 |
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
Pochodne instrumenty finansowe walutowe |
|
|
|
Techniki wyceny i podstawowe dane wsadowe przyjęte dla wyceny do wartości godziwej
|
Poziom 2 |
Pochodne instrumenty finansowe walutowe – forwardy walutowe i opcje |
Wartość godziwa dla walutowych symetrycznych transakcji terminowych została określona w oparciu o model do wyceny transakcji forward w którym wykorzystano kursy NBP z dnia wyceny oraz terminowe stopy procentowe dla poszczególnych walut. |
Zarówno w okresie sprawozdawczym jak i w okresie porównywalnym, w spółce dominującej nie miało miejsca przesunięcie instrumentów między poziomem 1 i 2.
W okresie sprawozdawczym jak i w okresie porównywalnym w spółce dominującej nie dokonano przesunięcia do poziomu 3 instrumentów kwalifikowanych do poziomu 1 i 2.
Wartość godziwa aktywów i zobowiązań finansowych, które nie są wyceniane na bieżąco w wartości godziwej (ale wymagane są ujawnienia o wartościach godziwych) Aktywa / zobowiązania finansowe.
|
Wartość bilansowa na dzień: |
31/12/2021 |
31/12/2020 |
|
Aktywa finansowe |
PLN’000 |
PLN’000 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
18 277 |
8 780 |
|
Udzielone pożyczki |
- |
- |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
83 934 |
28 809 |
|
Zobowiązania finansowe |
PLN’000 |
PLN’000 |
|
Kredyty i pożyczki |
111 243 |
164 349 |
|
Leasing |
614 |
877 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe |
82 050 |
39 946 |
Wartość godziwa instrumentów finansowych, które nie są na bieżąco wyceniane w wartości godziwej, jakie posiadała Grupa Kapitałowa na dzień 31.12.2021 r. i 31.12.2020 r. nie odbiegała istotnie od wartości prezentowanej w sprawozdaniach finansowych za poszczególne lata z następujących powodów:
w odniesieniu do instrumentów krótkoterminowych ewentualny efekt dyskonta nie jest istotny (należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, udzielone pożyczki, zobowiązania pożyczek, środki pieniężne, pozostałe zobowiązania),
instrumenty te dotyczą transakcji zawieranych na warunkach rynkowych (dotyczy oprocentowanych należności
i zobowiązań, kredytów i pożyczek, dla których oprocentowanie ustalane jest w oparciu o warunki rynkowe).
CELE ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM
Dział Finansowy wraz z Zarządem Grupy Kapitałowej koordynuje dostęp do krajowych i zagranicznych rynków finansowych, monitoruje i zarządza ryzykiem finansowym związanym z działalnością. Rodzaje ryzyka obejmują ryzyko rynkowe (w tym przede wszystkim walutowe), ryzyko kredytowe i ryzyko płynności. Jednostki dążą do minimalizacji wpływu tego ryzyka poprzez monitorowanie bieżącej sytuacji na rynku walutowym i dokonywanie zakupu walut przy korzystnym kształtowaniu się kursów (w oparciu o analizy dostarczane przez zewnętrzne wyspecjalizowane podmioty doradcze), analizę i monitorowanie kontrahentów (odbiorców), pozyskiwanie źródeł finansowania zewnętrznego na potrzeby bieżące oraz inwestycyjne. Spółka dominująca stosuje instrumenty pochodne.
RYZYKO RYNKOWE
Działalność jednostek wiąże się z ekspozycją na ryzyko finansowe zmian kursów walut oraz w mniejszym stopniu na ryzyko stóp procentowych. Narażenie jednostki na ryzyko rynkowe i zarządzania nim nie uległy zmianie. Spółka nie stosuje kwantyfikowalnych metod pomiaru narażenia na ryzyko (VaR).
ZARZĄDZENIE RYZYKIEM WALUTOWYM
Spółka dominująca zamawiając imprezy turystyczne rozliczają się ze swoimi kontrahentami w walutach obcych (zazwyczaj w Euro lub w Dolarze Amerykańskim). Natomiast sprzedaje imprezy polskim klientom w walucie krajowej. Niekorzystne zmiany kursów walutowych pomiędzy okresem wpływu środków od klientów, a okresem wpłaty zagranicznym dostawcom może spowodować obniżenie rentowności i zysków osiąganych przez Spółkę Dominującą. Część ekspozycji ryzyka walutowego zabezpieczone jest w Rainbow Tours S.A poprzez „naturalny” hedging w postaci odsprzedaży miejsc czarterowych w swoim kontrahentom w walutach obcych. Pozostała część ekspozycji zabezpieczana jest walutowych transakcjami typu forward oraz korytarzami opcyjnymi. Spółka dominująca posiada politykę zabezpieczeń w walutowych, którą stosuje w sposób ciągły.
W 2019 r. Spółka dominująca nie zawierała już transakcji opcyjnych, a dokonywała rozliczeń kontraktów zawartych w okresach wcześniejszych.
Grupa narażona jest również na ryzyko walutowe związane z wahaniami kursu waluty EUR, w związku z rozliczeniem kosztów imprez. Ryzyko zmiany kursu EUR i USD jest częściowo minimalizowane przez wcześniej dokonywany przedpłaty, wynikającej ze stosowanego przez usługodawców (hotelarzy, firm transportowych) systemu przedpłat. Wolumen zakupów płaconych w EUR i USD stały i wynosi około 60% dla waluty EUR i 40% dla USD. Spółkę obciąża ryzyko kursu EUR i USD w odniesieniu do rozliczeń z tytułu zakontraktowanych i zakupionych usług.
Wartość bilansowa aktywów (należności handlowe, środki pieniężne) oraz zobowiązań pieniężnych (zobowiązania handlowe) jednostki denominowanych w walutach obcych na dzień bilansowy przedstawia się następująco:
|
|
Pozycje walutowe |
Stan na 31/12/2021 |
Stan na 31/12/2020 |
|
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
|
a) |
Aktywa |
124 959 |
174 185 |
|
|
USD w PLN |
26 930 |
28 141 |
|
|
EUR w PLN |
98 029 |
146 044 |
|
b) |
Zobowiązania |
73 856 |
19 983 |
|
|
USD w PLN |
21 007 |
2 500 |
|
|
EUR w PLN |
52 849 |
17 483 |
WRAŻLIWOŚĆ NA RYZYKO WALUTOWE
Grupa jest narażona przede wszystkim na ryzyko związane z walutą USD oraz EUR. Stopień wrażliwości jednostki na 10-proc. wzrostu i 10-proc. spadku kursu wymiany PLN na waluty obce przedstawiony jest w poniższej tabeli. Są to parametry wykorzystywane w wewnętrznych raportach dotyczących ryzyka walutowego przeznaczonych dla zarządu i odzwierciedlających ocenę zarządu dotyczącą możliwych zmian kursów wymiany walut obcych. Analiza wrażliwości obejmuje wyłącznie nierozliczone pozycje pieniężne denominowane w walutach obcych i koryguje przewalutowanie na koniec okresu obrachunkowego o 10-proc. zmianę kursów. Analiza ta obejmuje należności i zobowiązania handlowe oraz środki pieniężne w walutach. Na koniec 2021 roku wartość należności USD przekraczała wartość zobowiązań w tej walucie – w rezultacie 10% wzrost kursu spowodowałby wzrost zysku i zwiększenie kapitału własnego. Dla waluty EUR sytuacja na koniec 2021 roku jest przeciwna.
|
|
|
31/12/2021 |
31/12/2020 |
|
|
|
PLN’000 |
PLN’000 |
|
a) |
Wpływ spadku waluty |
(5 110) |
(15 420) |
|
|
USD w PLN |
(592) |
(2 564) |
|
|
EUR w PLN |
(4 518) |
(12 856) |
|
b) |
Wpływ wzrostu waluty |
5 110 |
15 420 |
|
|
USD w PLN |
592 |
2 564 |
|
|
EUR w PLN |
4 518 |
12 856 |
Wpływ na kapitał jest równy wpływowi na wynik okresu. Wrażliwość jednostki na ryzyko walutowe w bieżącym okresie nie uległa istotnej zmianie.
ZARZĄDZANIE RYZYKIEM STÓP PROCENTOWYCH
Jednostka jest narażona na ryzyko stóp procentowych w ograniczonym stopniu, ponieważ linie kredytowe nie są wykorzystywane w zakresie kredytu w rachunku bieżącym. Wszystkie umowy kredytowe w zakresie kredytu w rachunku bieżącym mają oprocentowanie zmienne, ustalone w oparciu o 1M WIBOR skorygowany o marżę banku oraz o EURIBOR 1M skorygowany o marżę banku. Sytuacja rynkowa jest na bieżąco monitorowana i w wypadku wzrostu stóp procentowych Spółka będzie podejmowała działania służące zminimalizowaniu ekspozycji na ryzyko w tym obszarze. Narażenie jednostek na ryzyko stóp procentowych związane z aktywami finansowymi omówiono szczegółowo w części noty poświęconej zarządzaniu ryzykiem płynności. Obowiązujące na dzień bilansowy (31.12.2021 r.) zmiany standardów rachunkowości (zmiany do MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, MSR 39 „Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena”, MSSF 7 „Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji”, MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” oraz MSSF 16 „Leasing”) dotyczące reformy wskaźników referencyjnych stóp procentowych (Faza 2), wskazane w Nocie 4.6. „Nowe standardy rachunkowości i interpretacje KIMSF” zamieszczone w Części IV niniejszego sprawozdania finansowego „Zasady (polityka) rachunkowości Grupy Kapitałowej” nie mają wpływu na niniejsze sprawozdanie finansowe.
ZARZĄDZANIE RYZYKIEM KREDYTOWYM
Ryzyko kredytowe rozumiane jest jako możliwość niewywiązania się ze zobowiązań przez dłużników Spółek, co oznacza, że Spółki poniesie straty finansowe. Spółki narażone są ryzyko kredytowe głównie w trzech obszarach związanych z:
należnościami z tytułu dostaw i usług,
środkami pieniężnymi i lokatami bankowymi,
transakcjami w instrumentach pochodnych (dotyczy Spółki Dominującej).
Za zarządzanie ryzykiem kredytowym w Spółkach i przestrzeganie przyjętej w tym zakresie polityki odpowiada Zarząd Grupy. Monitoring należności dokonywany jest na bieżąco we wszystkich spółkach Grupy. W zakresie obrotu środkami pieniężnymi Spółka dominująca lokuję nadwyżki finansowe wyłącznie bezpieczne instrumenty dostępne wyłącznie w podmiotach bankowych. Ryzyko kredytowe dotyczące środków płynnych jest ograniczone, ponieważ kontrahentami jednostki są banki o wysokim ratingu kredytowym przyznawanym przez międzynarodowe agencje ratingowe. W ocenie Zarządu Spółki wartość bilansowa aktywów finansowych odpowiada maksymalnej kwocie narażonej na ryzyko kredytowe.
ZABEZPIECZENIE RYZYKA KREDYTOWEGO
Jednostka monitoruje na bieżąco ryzyko kredytowe oraz posiada zabezpieczenia ryzyka kredytowego związanego z należnościami handlowymi w postaci kaucji wpłacanych przez agentów lub zabezpieczenia prawne, złożone przez Agentów. Wartość bilansowa zobowiązań z tytułu wpłaconych kaucji wynosi na dzień 31.12.2020 r. 1,2 mln PLN (1,3 mln PLN na dzień 31.12.2019 r.).
ZARZĄDZANIE RYZYKIEM PŁYNNOŚCI
Spółki monitorują płynność finansową. Zabezpieczeniem płynności spółek jest rodzaj dokonywanej sprzedaży – głównie w systemie przedpłat oraz pozyskanie kredytów obrotowych mających zabezpieczyć lukę płynnościową w okresach niskich wpływów. Spółka dominująca posiada adekwatne limity instrumentów płynnościowych w postaci linii kredytowych. Duży nacisk kładziony jest również na windykację bieżących należności Spółek Grupy.
Ostateczną odpowiedzialność za zarządzanie ryzykiem płynności ponosi Zarząd, który opracował odpowiedni system służący do zarządzania krótko-, średnio- i długoterminowymi wymogami dotyczącymi finansowania i zarządzania płynnością. Zarządzanie ryzykiem płynności w jednostce ma formę utrzymywania odpowiedniego poziomu kapitału rezerwowego, rezerwowych linii kredytowych, ciągłego monitoringu prognozowanych i faktycznych przepływów pieniężnych.
Tabele ryzyka płynności i stopy procentowej
Poniższe tabele przedstawiają umowne terminy wymagalności niepochodnych zobowiązań finansowych z uzgodnionymi terminami spłaty, do których na dzień bilansowy zaliczają się zobowiązania handlowe.
|
|
Średnia ważona |
Średnia ważona efektywnej stopy procentowej |
do 1 miesiąca |
powyżej 1 miesiąca do 3 miesiąca |
powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy |
powyżej 6 miesięcy do 1 roku |
powyżej 1 roku |
Razem |
|
|
|
% |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
PLN’000 |
|
31.12.2021 |
nieoprocentowane |
|
72 297 |
5 607 |
4 146 |
- |
- |
82 050 |
|
31.12.2021 |
oprocentowane |
|
49 |
847 |
1 331 |
16 697 |
50 876 |
69 800 |
|
31.12.2020 |
nieoprocentowane |
|
9 814 |
8 800 |
4 128 |
8 591 |
8 613 |
39 946 |
|
31.12.2020 |
oprocentowane |
|
- |
809 |
1 214 |
23 708 |
138 618 |
164 349 |
Nota podaje szczegółowe informacje dotyczące niewykorzystanych linii kredytowych, którymi jednostka dysponuje jako narzędziami redukcji ryzyka płynności.
|
Zabezpieczone kredyty |
Stan na 31/12/2021 |
Stan na 31/12/2020 |
|
|
PLN/000 |
PLN’000 |
|
Kwota wykorzystana |
10 000 |
71 029 |
|
Kwota niekorzystana |
119 738 |
57 849 |
|
Razem |
129 738 |
128 878 |
Zdaniem Zarządu Spółki dominującej, wartości bilansowe aktywów i zobowiązań finansowych - udzielonych pożyczek, należności i zobowiązań handlowych - ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym są przybliżeniem ich wartości godziwej.
W prezentowanym sprawozdaniu nie wprowadzano korekty błędów.
Konflikt zbrojny wywołany agresją wojskową Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy
W dniu 24.02.2022 r. Federacja Rosyjska rozpoczęła nieuzasadniony konflikt zbrojny na terytorium Ukrainy.
Opis potencjalnego wpływu na działalność Spółki sytuacji polityczno-gospodarczej związanej z przedmiotowym konfliktem zbrojnym na Ukrainie zawarty został w części III „Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego” w Nocie 3.5. do niniejszego sprawozdania.
Zawarcie ze Smartwings Poland Sp. z o.o, umowy dotyczącej świadczenia przez Smartwings Poland sp. z o.o. na rzecz Rainbow Tours S.A. lotniczych usług czarterowych
W dniu 24.03.2022 r. Spółka dominująca zawarła ze Smartwings Poland Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, umowę czarteru (Aircraft Charter Framework Agreement wraz z załącznikami), zwaną dalej „Umową Czarteru”. Przedmiotowa Umowa Czarteru, zawarta na czas jej obowiązywania do dnia 24.04.2023 r., dotyczy zakupu przez Rainbow Tours S.A. miejsc w samolotach wraz z załogą i świadczenia przez Smartwings Poland Sp. z o.o. na rzecz Rainbow Tours S.A. lotniczych usług czarterowych (transport lotniczy pasażerów i bagażu) w sezonie turystycznym „Lato 2022” oraz „Zima 2022/2023”, niezbędnych do prowadzenia przez Emitenta podstawowej działalności z zakresu świadczenia usług turystycznych, obejmującej lotnicze usługi czarterowe na przewidzianych treścią Umowy Czarteru różnych kierunkach wakacyjnych destynacji. Rozpoczęcie realizacji przedmiotu Umowy Czarteru i świadczenia usług czarterowych (pierwszy lot czarterowy, w sezonie Lato 2022) przypada w dniu 25.04.2022 r., zaś zakończenie świadczenia usług czarterowych (ostatni lot czarterowy, w sezonie Zima 2022/2023) przewidziano na dzień 24.04.2023 r.
Wartość usług stwierdzonych Umową Czarteru w dniu jej podpisania jest szacowana w kwocie w wysokości około 42.498 tys. USD, co stanowi ekwiwalent w złotych polskich w wysokości około 184.059 tys. PLN, przeliczonych (w zakresie waluty obcej) według kursu średniego dolara amerykańskiego z dnia 24.03.2022 r. opublikowanego przez Narodowy Bank Polski w tabeli nr 058/A/NBP/2022 (kurs 4,3310). Z uwagi na fakt, iż wpływ na wartość świadczeń wynikających z Umowy Czarteru ma szereg czynników o charakterze zmiennym (w tym m.in. zmienne składniki kosztów) ostateczna i rzeczywista wartość świadczeń wynikających z Umowy Czarteru może różnić się od podanej powyżej wartości szacunkowej. Emitent ma możliwość zmiany ilości realizowanych na podstawie Umowy Czarteru rejsów w ślad za rosnącym lub malejącym popytem rynkowym, co również może przełożyć się na zmianę wartości całkowitej Umowy Czarteru.
Rozliczenia z tytułu przedmiotowej Umowy Czarteru będą realizowane na bieżąco i zgodnie z harmonogramem poszczególnych lotów czarterowych.
Umowa Czarteru zawiera standardowe zapisy, co do możliwości jej rozwiązania przez Strony. Umowa Czarteru nie przewiduje zapisów o karach umownych jednak zawiera opłaty za redukcję programu lotów w przypadku anulowania rejsów przez Rainbow Tours S.A., których wysokość jest uzależniona m.in. od okresu wyprzedzenia, z jakim dany rejs został anulowany.
Zawarcie z Polskim Funduszem Rozwoju S.A. umowy pożyczki preferencyjnej w ramach Programu Rządowego „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju Dla Dużych Firm” – edycja 2.0.
W dniu 25.03.2022 r. Spółka dominująca (jako pożyczkobiorca) zawarła z Polskim Funduszem Rozwoju Spółką Akcyjną z siedzibą w Warszawie (jako pożyczkodawcą; dalej także jako „PFR”) – na podstawie złożonego do PFR w dniu 22.09.2021 r. stosownego wniosku o udzielenie finansowania programowego (nr wniosku: 20210930/73424) – Umowę Pożyczki Preferencyjnej w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju Dla Dużych Firm” edycja 2.0 tzw. Tarczy Finansowej dla Dużych Firm (szczegółowy Program realizacji pożyczek preferencyjnych w ramach przedmiotowej, nowej wersji/edycji programu rządowego „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm” opublikowano w dniu 14.09.2021 r.) (dalej jako: „Umowa 2.0.” lub „Umowa Pożyczki Preferencyjnej 2.0.”).
W efekcie złożenia przez Spółkę do PFR w dniu 22.09.2021 r. w/w wniosku, w dniu 03.11.2021 r. Spółka otrzymała informację o zakwalifikowaniu wniosku złożonego w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm” do kolejnego etapu procesu udzielania finansowania programowego, tj. do pogłębionych prac analitycznych (tzw. „Etap Analizy”).
Zgodnie z treścią Umowy Pożyczki Preferencyjnej 2.0 zawartej przez Spółkę z PFR w dniu 25.03.2022 r. podstawowe warunki uzyskanej przez Spółkę pożyczki preferencyjnej w ramach Programu Rządowego „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju Dla Dużych Firm” (dalej także jako „Pożyczka” lub „Pożyczka Preferencyjna”) są następujące:
(1) kwota Pożyczki: 2.936.321 zł;
(2) Pożyczka może zostać wykorzystana przez Spółkę (jako pożyczkobiorcę) wyłącznie na finansowanie bieżącej działalności Spółki, w tym na kapitał obrotowy, a w szczególności w celu: regulowania zobowiązań handlowych Spółki; regulowania wynagrodzeń wobec pracowników Spółki (w tym składek na ubezpieczenie społeczne) oraz osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych z osobami związanymi ze Spółką umową przewidującą stałą współpracę, dla których Spółka jest głównym kontrahentem; zakupu towarów i materiałów (w tym zaliczek na zakup towarów i materiałów) lub innych kosztów operacyjnych służących wytworzeniu produktu wytwarzanego lub usługi świadczonej w ramach zwykłej działalności operacyjnej Spółki; regulowania zobowiązań publiczno-prawnych Spółki, w tym podatków;
(3) mechanizm spłaty: raty kwartalne, z datą ostatecznej spłaty ustaloną maksymalnie do dnia 31.03.2028 r.;
(4) oprocentowanie: stałe w skali roku i dla każdego roku finansowania równe marży właściwej dla tego roku finansowania wynoszącej, zgodnie z Regulaminem: a) 0,75% p.a. w pierwszym roku od daty podpisania Umowy Pożyczki; b) 1,25% p.a. w drugim i trzecim roku od daty podpisania Umowy Pożyczki; oraz c) 2,25% p.a. w czwartym, piątym i szóstym roku od daty podpisania Umowy Pożyczki;
(5) możliwość umorzenia do 75% kwoty pożyczki na warunkach przewidzianych w Umowie Pożyczki.
Finansowanie preferencyjne 2.0 w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm” służy pokryciu szkody powstałej na skutek zakłóceń w funkcjonowaniu gospodarki w związku z pandemią COVID-19. Finansowanie preferencyjne ma formę oprocentowanej i umarzalnej pożyczki preferencyjnej udzielanej na okres do 6 lat. Umorzenie jako finansowanie bezzwrotne ma na celu pokrycie maksymalnie do 75% faktycznej szkody poniesionej przez przedsiębiorstwo na skutek COVID-19 w okresie od listopada 2020 do kwietnia 2021. Wysokość umorzenia nie może również przekroczyć 75% kwoty udzielonej pożyczki. Finansowanie preferencyjne skierowane zostało do przedsiębiorstw, które poniosły bezpośrednią szkodę wynikającą z pandemii COVID-19, rozumianą jako skumulowana negatywna EBITDA, wygenerowana w okresach, w których prowadzona działalność gospodarcza została zabroniona, w wyniku działań podjętych przez polskie władze w celu ograniczenia rozprzestrzenienia się pandemii COVID-19. Działania podjęte przez polskie władze ograniczające działalność gospodarczą Przedsiębiorcy oznaczają działania: (i) zakazujące prowadzenia przez przedsiębiorcę istotnej części (ponad 50% działalności) lub wyłączające pewne wysoce istotne oraz jasno określone kategorie klientów przedsiębiorcy (np. wyłączenie określonych kategorii gości hotelowych) lub (ii) ograniczające liczbę klientów dla konkretnych sektorów lub działalności na poziomach wyraźnie i istotnie niższych od tych, które w danym przypadku byłyby podyktowane ogólnie stosowanymi zasadami dystansu społecznego lub zasadami dotyczącymi pojemności w przestrzeniach komercyjnych (na przykład w przypadku kin, działalności związanej z wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi, restauracji, wystaw i targów).
Finansowanie preferencyjne nie mogło zostać udzielone podmiotom, które nie podjęły środków w celu ograniczenia szkód spowodowanych restrykcjami związanymi z pandemią COVID-19, a także które są odpowiedzialne za poniesioną szkodę lub nie prowadzili swojej działalności z należytą starannością lub niezgodnie z obowiązującym prawem.
Finansowanie udzielane jest w oparciu o stałą stopę oprocentowania równą:
0,75% w pierwszym roku od daty podpisania umowy
1,25% w drugim i trzecim roku od daty podpisania umowy
2,25% w czwartym piątym i szóstym roku od daty podpisania umowy
W celu uzyskania Finansowania Preferencyjnego 2.0 powinni byli złożyć do PFR, nie później niż do 30 września 2021 roku, stosowny wniosek o przyznanie finansowania preferencyjnego. Okres udostępniania:
Do 31 marca 2022 r., z możliwością wypłaty środków do 30 czerwca 2022 r. jeżeli umowa Pożyczki zawiera warunki zawieszające do wypłaty środków. PFR dopuszczało uruchamianie Pożyczki jednorazowo lub w transzach, a Pożyczka ma charakter pożyczki nieodnawialnej.
Finansowanie preferencyjne 2.0 w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm” udzielane jest do wysokości szacowanej tzw. „Szkody COVID” poniesionej przez przedsiębiorstwo na skutek pandemii COVID-19 w okresie restrykcji (maksymalnie pomiędzy dniem 01.11.2020 r. a 30.04.2021 r.) oraz nie może przekroczyć:
kwoty 750 mln zł;
dwukrotności rocznych kosztów wynagrodzeń przedsiębiorstwa (z uwzględnieniem kosztów świadczeń pracowniczych) za rok 2019;
25% łącznego obrotu przedsiębiorstwa w 2019 roku.
Udzielone finansowanie preferencyjne może zostać przeznaczone na regulowanie bieżących płatności przez przedsiębiorstwo, w tym: wypłatę wynagrodzeń, zobowiązań handlowych, w tym zakupu towarów i materiałów lub pokrywanie innych kosztów operacyjnych służących wytworzeniu produktu lub usługi, zobowiązań publiczno-prawnych, inne cele związane z finansowaniem bieżącej działalności, ustalone w tzw. „Dokumentach Finansowania Programowego”.
Udzielone finansowanie preferencyjne nie może zostać przeznaczone na: dokonywanie jakichkolwiek dystrybucji do właścicieli lub podmiotów powiązanych, nabycie udziałów lub akcji w celu umorzenia, fuzje i przejęcia, obsługę odsetek, kuponów, płatność prowizji i opłat, spłatę, refinansowanie lub przedterminową spłatę zadłużenia finansowego, inne.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25.04.2022 r. w sprawie wprowadzenia ograniczeń w ruchu lotniczym
W dniu 25.04.2022 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25.04.2022 r. w sprawie wprowadzenia ograniczeń w ruchu lotniczym (Dz.U. z 2022 r., poz. 894), którego zapisy wprowadzają, w związku z ograniczeniem dostępności służb żeglugi powietrznej obsługujących operacje lotnicze oraz obniżeniem deklarowanej pojemności rejonu kontrolowanego lotniska (TMA) Warszawa, ograniczenia w możliwości wykonywania operacji lotniczych w rejonie kontrolowanym TMA Warszawa [rejon kontrolowany TMA Warszawa obejmuje Lotnisko Chopina w Warszawie (EPWA) i lotnisko Warszawa-Modlin (EPMO)]. Rozporządzenie co do zasady wchodzi w życie z dniem 01.05.2022 r. i traci swoją moc z dniem 31.05.2022 r.
Zgodnie z treścią przedmiotowego rozporządzenia, począwszy od dnia 01.05.2022 r.:
operacje lotnicze będą mogły być wykonywane tylko między godzinami 09.30–17.00 czasu lokalnego,
w powyższym przedziale czasowym przylot statku powietrznego, który zamierza następnie wykonać operację odlotu w tym samym dniu, może być wykonany nie później niż do godziny 15.45 czasu lokalnego,
w celu zapewnienia możliwie największej dostępności usług regularnego przewozu lotniczego w rejonie kontrolowanym TMA Warszawa pierwszeństwo wykonania będą miały operacje lotnicze realizowane na Lotnisku Chopina w Warszawie, a dodatkowo przedmiotowe rozporządzenie wskazuje lotniska z których / na które będą mogły być wykonywane operacje lotnicze w ramach pierwszeństwa.
W związku z publikacją przedmiotowego Rozporządzenia Zarząd Spółki dominującej na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji oświadcza, iż zdarzenie to nie ma wpływu na publikowane sprawozdanie finansowe za 2021 rok. Jednocześnie Zarząd Spółki dominującej monitoruje na bieżąco sytuację i przygotowuje awaryjne plany przewozu pasażerów z innych lotnisk lokalnych, takich jak Łódź, Katowice czy Poznań, które zadeklarowały, że mogą przejąć cześć warszawskich operacji lotniczych. W związku z tym, w ocenie Zarządu Spółki dominującej wpływ przedmiotowego zdarzenia na wyniki finansowe Spółki w miesiącu maju 2022 roku może być co najwyżej nieznaczący lub może nie wystąpić, zwłaszcza, że w opinii ekspertów konflikt pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, a kontrolerami lotów (służby żeglugi powietrznej obsługujące operacje lotnicze) powinien się zakończyć porozumieniem w perspektywie nie dłuższej niż 7-10 dni.
W opinii Zarządu Spółki dominującej pomiędzy dniem bilansowym, a dniem zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji (29.04.2022 r.) nie miały miejsca inne, poza w/w, znaczące wydarzenia nie uwzględnione w sprawozdaniu finansowym.
Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych, przeprowadzający przegląd i badanie sprawozdań finansowych Spółki za rok obrotowy 2020
W dniu 14.06.2019 r. Rada Nadzorcza Spółki, jako organ dokonujący wyboru firmy audytorskiej i biegłego rewidenta do przeprowadzenia badań i przeglądów, o których mowa w § 1 ust. 1 „Polityki wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzania badania i przeglądu sprawozdań finansowych w Rainbow Tours Spółce Akcyjnej” (zwanej dalej „Polityką”), tj. organ inny, niż organ, o którym mowa w art. 66 ust. 4 ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości, niebędący organem zatwierdzającym sprawozdanie finansowe jednostki, działając w oparciu o postanowienia § 22 lit. d) Statutu Spółki oraz § 3 ust. 5 pkt 3) Regulaminu Rady Nadzorczej, a także przy uwzględnieniu postanowień § 10 ust. 2 i ust. 5 „Procedury wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzania badania i przeglądu sprawozdań finansowych w Rainbow Tours Spółce Akcyjnej” (zwanej dalej „Procedurą”), mocą uchwały Rady Nadzorczej Nr 1/06/2019 z dnia 14.06.2019 r. postanowiła – po zapoznaniu się z „Rekomendacją Komitetu Audytu dla Rady Nadzorczej Rainbow Tours Spółki Akcyjnej w przedmiocie propozycji wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania i przeglądu sprawozdań finansowych Spółki i Grupy Kapitałowej Rainbow Tours” w ramach procesu powoływania biegłego rewidenta/firmy audytorskiej przewidzianego przez Politykę i Procedurę – dokonać wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia przeglądu i badania ustawowego jednostkowych sprawozdań finansowych Rainbow Tours Spółki Akcyjnej oraz skonsolidowanych sprawozdań finansowych Grupy Kapitałowej Rainbow Tours za okresy obejmujące trzy kolejne lata obrotowe, tj. za okresy lat obrotowych 2019, 2020 oraz 2021, a w tym za następujące okresy roku obrotowego 2019, obejmujące przegląd i badanie następujących sprawozdań finansowych:
a) przeglądu jednostkowego sprawozdania finansowego Rainbow Tours Spółki Akcyjnej za pierwsze półrocze 2020 r., tj. za okres od dnia 01.01.2020 r. do dnia 30.06.2020 r., sporządzanego według stanu na dzień na dzień 30.06.2020 r.,
b) przeglądu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej Rainbow Tours za pierwsze półrocze 2020 r., tj. za okres od dnia 01.01.2020 r. do dnia 30.06.2020 r., sporządzanego według stanu na dzień na dzień 30.06.2020 r.,
c) badania jednostkowego sprawozdania finansowego Rainbow Tours Spółki Akcyjnej za rok obrotowy 2020, tj. za okres od dnia 01.01.2020 r. do dnia 31.12.2020 r., sporządzanego według stanu na dzień 31.12.2020 r.,
d) badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej Rainbow Tours za rok obrotowy 2020, tj. za okres od dnia 01.01.2020 r. do dnia 31.12.2020 r., sporządzanego według stanu na dzień 31.12.2020 r.,
i postanowiła powierzyć przeprowadzenie powyższych czynności audytorskich podmiotowi:
|
Nazwa (firma) podmiotu: |
BDO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. (dawniej: BDO Sp. z o.o.) |
|
Adres siedziby: |
02-676 Warszawa, ul. Postępu 12 |
|
Dane o rejestracji: |
spółka zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000729684 |
|
Nr KRBR: |
Podmiot wpisany na „Listę firm audytorskich” prowadzoną przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów (obecnie: Polską Agencję Nadzoru Audytowego) pod numerem 3355 |
Wybór w/w firmy audytorskiej został przeprowadzony w procedurze wyboru przewidzianej przez § 5 ust. 1 Procedury, na podstawie którego Komitet Audytu Rady Nadzorczej Rainbow Tours postanowił o odstąpieniu od przeprowadzania i realizacji procedury ofertowej, o której mowa w § 4 ust. 1 Procedury, podejmując po dokonaniu analizy dotychczasowej współpracy z BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółką komandytową, jako firmą audytorską przeprowadzającą badanie sprawozdań finansowych w Spółce za okresy poprzednie, decyzję o przedłużeniu umowy z tą samą firmą audytorską, a to przy zastrzeżeniu i w związku ze spełnianiem wymagań w zakresie obowiązkowej rotacji firmy audytorskiej i biegłego rewidenta, okresów karencji oraz w zakresie czasu trwania umowy, określonych w ustawie z dnia 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym („Ustawa o Biegłych Rewidentach”), Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 537/2014 z dnia 16.04.2014 r. w sprawie szczegółowych wymogów dotyczących ustawowych badań sprawozdań finansowych jednostek interesu publicznego, uchylającego decyzję Komisji 2005/909/WE, zwanym dalej „Rozporządzeniem 537/2004”, Ustawie o Rachunkowości i funkcjonującej w Spółce Polityce.
Przy dokonywania oceny firmy audytorskiej BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. Rada Nadzorcza zapoznała się m.in. z ustaleniami i wnioskami zawartymi w rocznym sprawozdaniu Komisji Nadzoru Audytowego, o którym mowa w art. 90 ust. 5 Ustawy o Biegłych Rewidentach (Sprawozdanie Komisji Nadzoru Audytowego za rok 2018 z dnia 24.05.2019 r., pobrane ze strony internetowej Ministerstwa Finansów).
W związku z dokonanym wyborem, biorąc pod uwagę przepis art. 66 ust. 5 Ustawy o Rachunkowości, Rada Nadzorcza Spółki upoważniła i zobowiązała Zarząd Spółki (jako kierownika jednostki) do zawarcia z BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółką komandytową stosownej umowy lub umów w przedmiocie przeprowadzenia przeglądu i badania sprawozdań finansowych (jednostkowych i skonsolidowanych). Umowa została zawarta w dniu 27.08.2019 r.
Ponadto, na podstawie uchwały Nr 4/05/2021 z dnia 14.05.2021 r. Rada Nadzorcza Spółki, działając na podstawie i w oparciu o treść uchwały Nr 1/05/2021 Komitetu Audytu Rady Nadzorczej Spółki z dnia 14.05.2021 r. w sprawie wyrażenia przez Komitet Audytu zgody na świadczenie przez biegłego rewidenta przeprowadzającego badania ustawowe w Spółce, dozwolonych usług niebędących badaniem w zakresie usługi atestacyjnej dotyczącej przeprowadzenia oceny sprawozdania Rady Nadzorczej o wynagrodzeniach Zarządu i Rady Nadzorczej Rainbow Tours S.A. za lata 2019-2020, postanowiła przyjąć i zatwierdzić do realizacji ofertę firmy audytorskiej BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. dotyczącą przeprowadzenia przez biegłego rewidenta przeprowadzającego badania ustawowe w Spółce oceny sporządzonego przez Radę Nadzorczą Spółki „Sprawozdania o wynagrodzeniach członków Zarządu i Rady Nadzorczej Rainbow Tours S.A. za lata 2019 i 2020”, o którym mowa w art. 90g ustawy z dnia 29.07.2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Rada Nadzorcza zobowiązała i upoważniła Zarząd Spółki do zawarcia z przedmiotową firmą audytorską stosownej umowy dotyczącej przeprowadzenia przedmiotowej dozwolonej usługi atestacyjnej.
Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. świadczyła na rzecz Spółki następujące usługi dotyczące roku obrotowego 2020:
przeprowadziła przegląd skróconego śródrocznego jednostkowego sprawozdania finansowego spółki Rainbow Tours S.A. za okres sześciu następujących po sobie miesięcy, rozpoczynający się w dniu 01.01.2020 r., a zakończony w dniu 30.06.2020 r.,
przeprowadziła przegląd skróconego śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej Rainbow Tours za okres sześciu następujących po sobie miesięcy, rozpoczynający się w dniu 01.01.2020 r., a zakończony w dniu 30.06.2020 r.,
przeprowadziła wstępne badanie jednostkowego sprawozdania finansowego za 2020 rok,
przeprowadziła badanie jednostkowego sprawozdania finansowego Spółki za rok obrotowy 2020, tj. za okres od dnia 01.01.2020 r. do dnia 31.12.2020 r., sporządzanego według stanu na dzień 31.12.2020 r.,
przeprowadziła badanie skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej Rainbow Tours za rok obrotowy 2020, tj. za okres od dnia 01.01.2020 r. do dnia 31.12.2020 r., sporządzanego według stanu na dzień 31.12.2020 r.,
wykonała usługę atestacyjną w zakresie oceny sprawozdania o wynagrodzeniach Spółki za lata 2019-2020 w zakresie kompletności zamieszczonych w nim informacji wymaganych na podstawie art. 90g ust. 1 - 5 oraz 8 ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych
W roku 2020 na rzecz Spółki nie były świadczone przez firmę audytorską dokonującą przeglądu i badającą jego sprawozdania finansowe (tj. przez BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.) jakiekolwiek inne usługi, poza wchodzącymi w zakres wyżej wymienionych, a w tym nie były świadczone przez firmę audytorską jakiekolwiek dozwolone usługi niebędące badaniem.
Wynagrodzenie podmiotu za usługi świadczone za 2020 rok:
za przegląd jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego za I półrocze 2020 roku – 66 tys. zł netto,
za badanie jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2020 rok – 113 tys. zł netto,
za wykonanie usługi atestacyjnej w przedmiocie oceny sprawozdania o wynagrodzeniach Spółki za lata 2019 i 2020 – 10,8 tys. zł netto.
Razem wartość usług za 2020 rok: 189,8 tys. zł netto.
Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych, przeprowadzający przegląd i badanie sprawozdań finansowych Spółki za rok obrotowy 2021
W dniu 14.06.2019 r. Rada Nadzorcza Spółki, jako organ dokonujący wyboru firmy audytorskiej i biegłego rewidenta do przeprowadzenia badań i przeglądów, o których mowa w § 1 ust. 1 „Polityki wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzania badania i przeglądu sprawozdań finansowych w Rainbow Tours Spółce Akcyjnej” (zwanej dalej „Polityką”), tj. organ inny, niż organ, o którym mowa w art. 66 ust. 4 ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości, niebędący organem zatwierdzającym sprawozdanie finansowe jednostki, działając w oparciu o postanowienia § 22 lit. d) Statutu Spółki oraz § 3 ust. 5 pkt 3) Regulaminu Rady Nadzorczej, a także przy uwzględnieniu postanowień § 10 ust. 2 i ust. 5 „Procedury wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzania badania i przeglądu sprawozdań finansowych w Rainbow Tours Spółce Akcyjnej” (zwanej dalej „Procedurą”), mocą uchwały Rady Nadzorczej Nr 1/06/2019 z dnia 14.06.2019 r. postanowiła – po zapoznaniu się z „Rekomendacją Komitetu Audytu dla Rady Nadzorczej Rainbow Tours Spółki Akcyjnej w przedmiocie propozycji wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania i przeglądu sprawozdań finansowych Spółki i Grupy Kapitałowej Rainbow Tours” w ramach procesu powoływania biegłego rewidenta/firmy audytorskiej przewidzianego przez Politykę i Procedurę – dokonać wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia przeglądu i badania ustawowego jednostkowych sprawozdań finansowych Rainbow Tours Spółki Akcyjnej oraz skonsolidowanych sprawozdań finansowych Grupy Kapitałowej Rainbow Tours za okresy obejmujące trzy kolejne lata obrotowe, tj. za okresy lat obrotowych 2019, 2020 oraz 2021, a w tym za następujące okresy roku obrotowego 2019, obejmujące przegląd i badanie następujących sprawozdań finansowych:
a) przeglądu jednostkowego sprawozdania finansowego Rainbow Tours Spółki Akcyjnej za pierwsze półrocze 2021 r., tj. za okres od dnia 01.01.2021 r. do dnia 30.06.2021 r., sporządzanego według stanu na dzień na dzień 30.06.2021 r.,
b) przeglądu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej Rainbow Tours za pierwsze półrocze 2021 r., tj. za okres od dnia 01.01.2021 r. do dnia 30.06.2021 r., sporządzanego według stanu na dzień na dzień 30.06.2021 r.,
c) badania jednostkowego sprawozdania finansowego Rainbow Tours Spółki Akcyjnej za rok obrotowy 2021, tj. za okres od dnia 01.01.2021 r. do dnia 31.12.2021 r., sporządzanego według stanu na dzień 31.12.2021 r.,
d) badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej Rainbow Tours za rok obrotowy 2021, tj. za okres od dnia 01.01.2021 r. do dnia 31.12.2021 r., sporządzanego według stanu na dzień 31.12.2021 r.,
i postanowiła powierzyć przeprowadzenie powyższych czynności audytorskich podmiotowi:
|
Nazwa (firma) podmiotu: |
BDO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. (dawniej: BDO Sp. z o.o.) |
|
Adres siedziby: |
02-676 Warszawa, ul. Postępu 12 |
|
Dane o rejestracji: |
spółka zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000729684 |
|
Nr KRBR: |
Podmiot wpisany na „Listę firm audytorskich” prowadzoną przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów (obecnie: Polską Agencję Nadzoru Audytowego) pod numerem 3355 |
Wybór w/w firmy audytorskiej został przeprowadzony w procedurze wyboru przewidzianej przez § 5 ust. 1 Procedury, na podstawie którego Komitet Audytu Rady Nadzorczej Rainbow Tours postanowił o odstąpieniu od przeprowadzania i realizacji procedury ofertowej, o której mowa w § 4 ust. 1 Procedury, podejmując po dokonaniu analizy dotychczasowej współpracy z BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółką komandytową, jako firmą audytorską przeprowadzającą badanie sprawozdań finansowych w Spółce za okresy poprzednie, decyzję o przedłużeniu umowy z tą samą firmą audytorską, a to przy zastrzeżeniu i w związku ze spełnianiem wymagań w zakresie obowiązkowej rotacji firmy audytorskiej i biegłego rewidenta, okresów karencji oraz w zakresie czasu trwania umowy, określonych w ustawie z dnia 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym („Ustawa o Biegłych Rewidentach”), Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 537/2014 z dnia 16.04.2014 r. w sprawie szczegółowych wymogów dotyczących ustawowych badań sprawozdań finansowych jednostek interesu publicznego, uchylającego decyzję Komisji 2005/909/WE, zwanym dalej „Rozporządzeniem 537/2004”, Ustawie o Rachunkowości i funkcjonującej w Spółce Polityce.
Przy dokonywania oceny firmy audytorskiej BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. Rada Nadzorcza zapoznała się m.in. z ustaleniami i wnioskami zawartymi w rocznym sprawozdaniu Komisji Nadzoru Audytowego, o którym mowa w art. 90 ust. 5 Ustawy o Biegłych Rewidentach (Sprawozdanie Komisji Nadzoru Audytowego za rok 2018 z dnia 24.05.2019 r., pobrane ze strony internetowej Ministerstwa Finansów).
W związku z dokonanym wyborem, biorąc pod uwagę przepis art. 66 ust. 5 Ustawy o Rachunkowości, Rada Nadzorcza Spółki upoważniła i zobowiązała Zarząd Spółki (jako kierownika jednostki) do zawarcia z BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółką komandytową stosownej umowy lub umów w przedmiocie przeprowadzenia przeglądu i badania sprawozdań finansowych (jednostkowych i skonsolidowanych). Umowa została zawarta w dniu 27.08.2019 r.
Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. świadczyła na rzecz Spółki następujące usługi dotyczące roku obrotowego 2021:
przeprowadziła przegląd skróconego śródrocznego jednostkowego sprawozdania finansowego spółki Rainbow Tours S.A. za okres sześciu następujących po sobie miesięcy, rozpoczynający się w dniu 01.01.2021 r., a zakończony w dniu 30.06.2021 r.,
przeprowadziła przegląd skróconego śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej Rainbow Tours za okres sześciu następujących po sobie miesięcy, rozpoczynający się w dniu 01.01.2021 r., a zakończony w dniu 30.06.2021 r.,
przeprowadziła wstępne badanie jednostkowego sprawozdania finansowego za 2021 rok,
przeprowadziła badanie jednostkowego sprawozdania finansowego Spółki za rok obrotowy 2021, tj. za okres od dnia 01.01.2021 r. do dnia 31.12.2021 r., sporządzanego według stanu na dzień 31.12.2021 r.,
przeprowadziła badanie skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej Rainbow Tours za rok obrotowy 2021, tj. za okres od dnia 01.01.2021 r. do dnia 31.12.2021 r., sporządzanego według stanu na dzień 31.12.2021 r.
W roku 2021 na rzecz Spółki nie były świadczone przez firmę audytorską dokonującą przeglądu i badającą jego sprawozdania finansowe (tj. przez BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.) jakiekolwiek inne usługi, poza wchodzącymi w zakres wyżej wymienionych, a w tym nie były świadczone przez firmę audytorską jakiekolwiek dozwolone usługi niebędące badaniem.
Wynagrodzenie podmiotu za usługi świadczone za 2021 rok:
za przegląd jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego za I półrocze 2021 roku – 66 tys. zł netto,
za badanie jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2021 rok – 113 tys. zł netto
usługa atestacyjna – weryfikacja „tagowania” skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2021 rok (w związku z obowiązkiem stosowania przez emitentów, których papiery wartościowe są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, jednolitego elektronicznego formatu raportowania ESEF i sporządzenia jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych w formacie XHTML oraz dodatkowo oznakowania skonsolidowanych sprawozdań finansowych znacznikami XBRL, tj. tzw. „tagowanie”, dla raportów za lata obrotowe zaczynające się dnia 1 stycznia 2021 r. lub później) – 22 tys. zł netto.
Razem wartość usług za 2021 rok: 201 tys. zł netto.
Niniejsze sprawozdanie zostało zatwierdzone do publikacji w dniu 29 kwietnia 2022 roku.
Zarząd Rainbow Tours Spółki Akcyjnej / Osoby odpowiedzialne za prowadzenie ksiąg rachunkowych:
Łódź, dnia 29 kwietnia 2022 roku
|
_________________________ |
|
_________________________ |
|
_________________________ |
|
_________________________ |
|
Grzegorz Baszczyński |
|
Piotr Burwicz |
|
Jakub Puchałka |
|
Maciej Szczechura |