2594005SR5W00MCTG9212023-01-012023-12-31iso4217:PLNxbrli:shares2594005SR5W00MCTG9212023-12-31iso4217:PLN2594005SR5W00MCTG9212022-12-312594005SR5W00MCTG9212021-12-312594005SR5W00MCTG9212022-01-012022-12-312594005SR5W00MCTG9212021-01-012021-12-312594005SR5W00MCTG9212020-12-312594005SR5W00MCTG9212020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594005SR5W00MCTG9212020-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember2594005SR5W00MCTG9212020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember2594005SR5W00MCTG9212020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594005SR5W00MCTG9212020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594005SR5W00MCTG9212020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594005SR5W00MCTG9212021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594005SR5W00MCTG9212021-01-012021-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember2594005SR5W00MCTG9212021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember2594005SR5W00MCTG9212021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594005SR5W00MCTG9212021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594005SR5W00MCTG9212021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594005SR5W00MCTG9212021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594005SR5W00MCTG9212021-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember2594005SR5W00MCTG9212021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember2594005SR5W00MCTG9212021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594005SR5W00MCTG9212021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594005SR5W00MCTG9212021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594005SR5W00MCTG9212022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594005SR5W00MCTG9212022-01-012022-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember2594005SR5W00MCTG9212022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember2594005SR5W00MCTG9212022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594005SR5W00MCTG9212022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594005SR5W00MCTG9212022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594005SR5W00MCTG9212022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594005SR5W00MCTG9212022-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember2594005SR5W00MCTG9212022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember2594005SR5W00MCTG9212022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594005SR5W00MCTG9212022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594005SR5W00MCTG9212022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594005SR5W00MCTG9212023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594005SR5W00MCTG9212023-01-012023-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember2594005SR5W00MCTG9212023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember2594005SR5W00MCTG9212023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594005SR5W00MCTG9212023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594005SR5W00MCTG9212023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594005SR5W00MCTG9212023-01-012023-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherProvisionsMember2594005SR5W00MCTG9212023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember2594005SR5W00MCTG9212023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594005SR5W00MCTG9212023-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember2594005SR5W00MCTG9212023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember2594005SR5W00MCTG9212023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594005SR5W00MCTG9212023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594005SR5W00MCTG9212023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
Cognor Holding S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
sporządzane na dzień i za rok obrotowy
kończący się 31 grudnia 2023 r.

I. Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej
w tysiącach złotych
Nota
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
 
Aktywa
 
 
Rzeczowe aktywa trwałe
13
1 116 622
647 439
493 220
Wartości niematerialne
14
18 196
12 851
15 139
Nieruchomości inwestycyjne
15
115
117
119
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych
16
991
1 087
1 015
Aktywa finansowe z tyt. wyceny instrumentów pochodnych
18
28 645
50 551
15 689
Pozostałe należności
21
15 417
13 971
14 777
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
19
1 799
14 339
24 537
Aktywa trwałe razem
1 181 785
740 355
564 496
 
 
 
Zapasy
20
523 859
549 078
425 801
Pozostałe aktywa finansowe
17
13
77
94
Aktywa finansowe z tyt. wyceny instrumentów pochodnych
18
2 817
6 842
1 845
Należności z tytułu podatku dochodowego
12
10 299
16 172
38
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
21
403 933
427 760
398 095
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
22
144 269
335 761
107 810
Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży
23
6 949
6 971
6 993
Aktywa obrotowe razem
1 092 139
1 342 661
940 676
Aktywa razem
2 273 924
2 083 016
1 505 172

w tysiącach złotych
Nota
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
 
Kapitał własny
 
 
Kapitał zakładowy
24
257 131
257 131
257 131
Pozostałe kapitały
710 977
351 548
29 301
Różnice kursowe z przeliczenia
(13 926)
-
84
Straty z lat ubiegłych i wynik roku bieżącego
207 766
547 417
317 369
Kapitał własny właścicieli jednostki dominującej
1 161 948
1 156 096
603 885
Udziały niekontrolujące
25
79 262
72 335
39 984
Kapitał własny ogółem
1 241 210
1 228 431
643 869
 
 
 
Zobowiązania
 
 
 
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych
28
286 154
235 045
157 901
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego
27
103 197
92 491
92 086
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych
29
13 126
11 878
14 343
Pozostałe zobowiązania
31
138
-
-
Przychody przyszłych okresów z tytułu dotacji rządowych oraz pozostałe
37
5 334
6 698
5 301
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
19
4 386
-
-
Zobowiązania długoterminowe razem
412 335
346 112
269 631
 
 
 
Kredyty w rachunku bieżącym
28
-
46
17 200
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych
28
129 386
48 891
51 266
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego
27
23 903
21 550
19 550
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych
29
1 755
1 863
2 139
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego
12
-
783
2 936
Rezerwy
30
1 300
1 330
1 800
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
31
461 129
431 067
490 695
Przychody przyszłych okresów z tytułu dotacji rządowych oraz pozostałe
37
1 365
1 398
4 538
Zobowiązania związane z aktywami trwałymi przeznaczonymi do sprzedaży
23
1 541
1 545
1 548
Zobowiązania krótkoterminowe razem
620 379
508 473
591 672
Zobowiązania razem
1 032 714
854 585
861 303
Pasywa razem
2 273 924
2 083 016
1 505 172

II. Skonsolidowane sprawozdanie z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów
w tysiącach złotych
Nota
01.01.2023 - 31.12.2023
01.01.2022 - 31.12.2022
01.01.2021 - 31.12.2021
 
 
Działalność kontynuowana
 
 
Przychody z umów z klientami
5
2 721 524
3 666 690
2 811 151
Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów
6
(2 441 320)
(2 772 410)
(2 222 237)
Zysk brutto ze sprzedaży
280 204
894 280
588 914
 
 
 
Pozostałe przychody
7
123 862
54 752
47 900
Koszty sprzedaży
6
(116 205)
(128 778)
(101 065)
Koszty ogólnego zarządu
6
(74 716)
(88 308)
(65 099)
Pozostałe zyski netto
8
(3 575)
(342)
2 481
Pozostałe koszty
9
(6 264)
(8 878)
(5 377)
Zysk na działalności operacyjnej
203 306
722 726
467 754
 
 
 
Przychody finansowe
10
10 994
49 182
24 602
Koszty finansowe
10
(61 434)
(43 426)
(39 756)
Koszty finansowe netto
(50 440)
5 756
(15 154)
 
 
 
Udział w wyniku netto jednostek stowarzyszonych
54
222
30
Zysk z tytułu okazyjnego nabycia
112 076
-
-
(Strata)/zysk przed opodatkowaniem
264 996
728 704
452 630
 
 
 
Podatek dochodowy
11
(29 188)
(118 331)
(89 104)
Zysk/(strata) netto za rok obrotowy z działalności kontynuowanej
235 808
610 373
363 526
 
 
 
Działalność zaniechana
 
 
 
Strata netto za rok obrotowy z działalności zaniechanej,
po opodatkowaniu
-
-
-
Zysk/(strata) netto za rok obrotowy
235 808
610 373
363 526
 
 
 
w tym przypadający na:
 
 
 
Właścicieli jednostki dominującej
229 254
577 917
342 770
Udziały niekontrolujące
25
6 554
32 456
20 756
Zysk/(strata) netto za rok obrotowy
235 808
610 373
363 526

w tysiącach złotych
Nota
01.01.2023 - 31.12.2023
01.01.2022 - 31.12.2022
01.01.2021 - 31.12.2021
Inne całkowite dochody
 
 
- które zostaną reklasyfikowane na zyski lub straty
po spełnieniu określonych warunków
 
 
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek działających za granicą
(13 926)
(84)
(12)
 
 
 
Inne całkowite dochody netto za rok obrotowy, po opodatkowaniu
(13 926)
(84)
(12)
Całkowite dochody ogółem za rok obrotowy
221 882
610 289
363 514
 
 
 
w tym przypadające na:
 
 
 
Właścicieli jednostki dominującej
215 328
577 833
342 758
Udziały niekontrolujące
25
6 554
32 456
20 756
Całkowite dochody ogółem za rok obrotowy
221 882
610 289
363 514
 
 
 
Zysk/(strata) przypadający na 1 akcję przypisany właścicielom jednostki dominującej (w zł)
26
1,34
3,37
2,05
- z działalności kontynuowanej
1,34
3,37
2,05
- z działalności zaniechanej
-
-
-
 
 
 
Rozwodniony zysk/(strata) przypadający na 1 akcję przypisany właścicielom jednostki dominującej (w zł)
26
1,22
3,37
2,00
- z działalności kontynuowanej
1,22
3,37
2,00
- z działalności zaniechanej
-
-
-

III. Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych
w tysiącach złotych
Nota
01.01.2023 - 31.12.2023
01.01.2022 - 31.12.2022
01.01.2021 - 31.12.2021
 
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej
 
 
 
 
Działalność kontynuowana
 
 
Zysk przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej
264 996
728 704
452 630
Korekty
 
 
 
Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych
13
47 158
43 060
50 620
Amortyzacja wartości niematerialnych
14
1 902
1 191
1 208
Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych
-
-
-
(Zysk)/strata z tytułu różnic kursowych
(9 039)
(173)
(949)
(Zysk)/strata na działalności inwestycyjnej
-
-
(13)
(Zysk)/strata ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych
(6 988)
(816)
(4 126)
Odsetki, koszty transakcyjne (dotyczące kredytów i pożyczek) i dywidendy, netto
66 242
(8 578)
1 497
Zmiana stanu należności i przedpłat
38
33 722
(16 671)
(229 480)
Zmiana stanu zapasów
38
102 887
(123 191)
(151 474)
Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych
38
(77 484)
(53 096)
53 452
Zmiana stanu rezerw
38
397
(470)
1 775
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych
1 067
(2 741)
1 888
Zmiana stanu przychodów przyszłych okresów z tytułu dotacji rządowych oraz pozostałych
(1 397)
(1 058)
2 550
Udział w wyniku netto jednostek stowarzyszonych
(54)
(222)
(30)
Wynik na okazyjnym nabyciu
(112 076)
-
-
Pozostałe korekty
38
-
526
2 061
Środki pieniężne wygenerowane na działalności operacyjnej
311 333
566 465
181 609
Podatek dochodowy (zapłacony)/zwrócony
(16 788)
(80 047)
(61 597)
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej
294 545
486 418
120 012

w tysiącach złotych
Nota
01.01.2023 - 31.12.2023
01.01.2022 - 31.12.2022
01.01.2021 - 31.12.2021
Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej
 
 
Wpływy z tytułu sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych
12 275
1 735
6 756
Wpływy z tytułu sprzedaży wartości niematerialnych
-
-
-
Zapłaty z tytułu zmian w udziałach spółek zależnych, nie skutkujące zmianą kontroli
38
16 628
(17)
(3)
Nabycie spółek zależnych netto, po pomniejszeniu o nabyte środki pieniężne
38
-
(32 558)
-
Wpływy z tytułu sprzedaży udziałów w jednostkach stowarzyszonych
-
-
183
Odsetki otrzymane
-
6
-
Dywidendy otrzymane
150
150
40
Spłata udzielonych pożyczek
12
24
87
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych
(388 101)
(204 952)
(99 026)
Nabycie wartości niematerialnych
(217)
(429)
(1 462)
Udzielone pożyczki
(11)
(10)
(60)
Otrzymane dotacje na wydatki inwestycyjne
-
217
1 364
Wpływ z tytułu nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP)
200
-
-
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej
(359 064)
(235 834)
(92 121)
 
 
 
Przepływy pieniężne z działalności finansowej
 
 
 
Wpływy z tytułu emisji akcji
-
106 000
2 914
Zaciągnięcie kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych
175 778
132 038
209 000
Wpływy z tytułu IRS
11 307
8 508
-
Wpływy z tytułu transakcji z udziałowcami mniejszościowymi
250
-
-
Spłata zaciągniętych kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych
(40 172)
(59 065)
(166 387)
Płatność zobowiązań z tytułu umów leasingu
(28 046)
(22 135)
(20 569)
Dywidendy i wypłaty z zysku
(209 245)
(25 713)
(25 713)
Odsetki oraz koszty transakcyjne (dotyczące kredytów i pożyczek) zapłacone
38
(34 190)
(37 697)
(36 157)
Opłata z tyt. podatku u źródła z tytułu odsetek od eurobligacji
-
-
(924)
Pozostałe transakcje z właścicielem
-
(107 415)
-
 
 
 
Środki pieniężne netto z działalności finansowej
(124 318)
(5 479)
(37 836)
Zmiana stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów
(188 837)
245 105
(9 945)
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na dzień 1 stycznia
22
335 715
90 610
100 555
Wpływ zmian z tytułu różnic kursowych dotyczących środków pieniężnych i ich ekwiwalentów
(2 609)
-
-
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty po pomniejszeniu o kredyt w rachunku bieżącym na dzień 31 grudnia
22
144 269
335 715
90 610
- w tym o ograniczonej możliwości dysponowania
79 329
145 529
62 855

IV. Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym
Kapitał własny właścicieli Jednostki Dominującej
w tysiącach złotych
Nota
Kapitał zakładowy
Pozostałe kapitały
Różnice kursowe z przelicze-
nia
Straty z lat ubiegłych i wynik roku bieżącego
Suma
Udziały niekontrolu-
jące
Kapitał własny razem
Kapitał własny na dzień 1 stycznia 2021
185 911
101 373
96
380
287 760
19 254
307 014
Całkowite dochody za rok obrotowy
 
-
-
(12)
342 770
342 758
20 756
363 514
- (strata)/zysk netto za okres
-
-
-
342 770
342 770
20 756
363 526
- różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych
-
-
(12)
-
(12)
-
(12)
Transakcje z właścicielami Jednostki Dominującej, ujęte bezpośrednio w kapitale własnym
Dopłaty od i wypłaty do właścicieli
 
71 220
(73 978)
-
(23 898)
(26 656)
-
(26 656)
Dywidenda
-
(3 789)
-
(21 924)
(25 713)
-
(25 713)
Podwyższenie kapitału
2 715
199
-
-
2 914
-
2 914
Konwersja obligacji zamiennych na akcje
68 505
(68 505)
-
-
-
-
-
Odsetki od obligacji zamiennych na akcje
-
-
-
(1 974)
(1 974)
-
(1 974)
Umorzenie obligacji zamiennych na akcje
-
(1 103)
-
-
(1 103)
-
(1 103)
Pozostałe rozliczenia z właścicielem
-
(780)
-
-
(780)
-
(780)
Zmiany w strukturze własnościowej jednostek podporządkowanych
-
-
-
23
23
(26)
(3)
Nabycie udziałów niekontrolujących nieskutkujące zmianą kontroli
-
-
-
23
23
(26)
(3)
Przeniesienie zysku
 
-
1 906
-
(1 906)
-
-
-
Kapitał własny na dzień 31 grudnia 2021
 
257 131
29 301
84
317 369
603 885
39 984
643 869

Kapitał własny właścicieli Jednostki Dominującej
w tysiącach złotych
Nota
Kapitał zakładowy
Pozostałe kapitały
Różnice kursowe z przelicze-
nia
Straty z lat ubiegłych i wynik roku bieżącego
Suma
Udziały niekontrolu-
jące
Kapitał własny razem
Kapitał własny na dzień 1 stycznia 2022
257 131
29 301
84
317 369
603 885
39 984
643 869
Całkowite dochody za rok obrotowy
 
-
-
(84)
577 917
577 833
32 456
610 289
- zysk netto za okres
-
-
-
577 917
577 917
32 456
610 373
- różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych
-
-
(84)
-
(84)
-
(84)
Transakcje z właścicielami Jednostki Dominującej, ujęte bezpośrednio w kapitale własnym
 
 
 
 
 
 
 
Dopłaty od i wypłaty do właścicieli
 
-
-
-
(25 713)
(25 713)
-
(25 713)
Dywidenda
-
-
-
(25 713)
(25 713)
-
(25 713)
Zmiany w strukturze własnościowej jednostek podporządkowanych
-
-
-
91
91
(105)
(14)
Nabycie udziałów niekontrolujących nieskutkujące zmianą kontroli
-
-
-
91
91
(105)
(14)
Przeniesienie zysku
 
-
322 247
-
(322 247)
-
-
-
Kapitał własny na dzień 31 grudnia 2022
 
257 131
351 548
-
547 417
1 156 096
72 335
1 228 431

Kapitał własny właścicieli Jednostki Dominującej
w tysiącach złotych
Nota
Kapitał zakładowy
Pozostałe kapitały
Różnice kursowe z przelicze-
nia
Straty z lat ubiegłych i wynik roku bieżącego
Suma
Udziały niekontrolu-
jące
Kapitał własny razem
Kapitał własny na dzień 1 stycznia 2023
257 131
351 548
-
547 417
1 156 096
72 335
1 228 431
Całkowite dochody za rok obrotowy
 
-
-
(13 926)
229 254
215 328
6 554
221 882
- zysk netto za okres
-
-
-
229 254
229 254
6 554
235 808
- różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych
-
-
(13 926)
-
(13 926)
-
(13 926)
Transakcje z właścicielami Jednostki Dominującej, ujęte bezpośrednio w kapitale własnym
 
 
 
 
 
 
 
Dopłaty od i wypłaty do właścicieli
 
-
-
-
(209 133)
(209 133)
(108)
(209 241)
Dywidenda
25
-
-
-
(209 133)
(209 133)
(108)
(209 241)
Zmiany w strukturze własnościowej jednostek podporządkowanych
-
-
-
(231)
(231)
481
250
Kapitał mniejszości na dzień przejęcia jednostek zależnych
-
-
-
-
-
250
250
Nabycie udziałów niekontrolujących nieskutkujące zmianą kontroli
-
-
-
(231)
(231)
231
-
Przeniesienie zysku
 
-
359 429
-
(359 429)
-
-
-
Pozostałe
-
-
-
(112)
(112)
-
(112)
Kapitał własny na dzień 31 grudnia 2023
 
257 131
710 977
(13 926)
207 766
1 161 948
79 262
1 241 210

V. Informacje dodatkowa
1. Informacje o Grupie
a) Informacje podstawowe
Cognor Holding S.A. - poprzednio Cognor S.A. (“Cognor Holding”, “Spółka”, “Jednostka Dominująca”) z siedzibą przy ul. Zielona 26 w Poraju (42-360), Polska jest Jednostką Dominującą w Grupie Kapitałowej. Do 29 sierpnia 2011 r. Jednostką Dominującą Grupy był Złomrex S.A. Spółka została założona w 1991 r jako Spółka Akcyjna (S.A.). Krajem założenia Spółki jest Polska. Od 1994 r. akcje Cognor S.A. są notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Spółka jest zarejestrowana pod nr KRS: 0000071799, posiada nr statystyczny REGON: 190028940, oraz NIP: 5840304383.
Do maja 2011 roku, główną działalnością Jednostki Dominującej była dystrybucja wyrobów stalowych. Od maja 2011 roku Cognor S.A. stał się spółką holdingową. Podstawowym przedmiotem działalności Grupy Kapitałowej jest: skup złomu, przetwarzanie złomu stalowego na kęsy stalowe i gotowe wyroby stalowe.
Spółka prowadzi działalność na terenie Polski. Grupa prowadzi prowadzi działalność w wielu lokalizacjach na terenie kraju poprzez oddziały Spółki zależnej Cognor S.A.:
- Oddział Ferrostal Łabędy w Gliwicach, ul. Anny Jagielonki 47, 44-109 Gliwice
- Oddział Ferrostal Łabędy w Krakowie, ul. Ujastek 1, 31-752 Kraków
- Oddział Ferrostal Łabędy w Zawierciu, ul. Okólna 10, 42-400 Zawiercie
- Oddział HSJ w Stalowej Woli, ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego 1, 37-450 Stalowa Wola
- Oddział Złomrex we Wrocławiu, ul. Piłsudskiego 49-57, 50-032 Wrocław
- Oddział PTS w Krakowie, ul. Mrozowa 6, 31-752 Kraków
- Oddział OM Szopienice w Katowicach, ul. Ks. mjra K. Woźniaka 24, 40-389 Katowice
Ponadto Oddział Złomrex działa poprzez wiele punktów skupu złomu w następujących miastach: Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Radom, Sosnowiec, Stalowa Wola, Tomaszów Mazowiecki, Tarnów, Świdnica, Wrocław.
Poprzez Spółkę zależną JAP Industries s.r.o. Grupa prowadzi również działalność na terenie Czech.
Jednostką dominującą jak i jednostką dominującą najwyższego szczebla dla Cognor Holding S.A. jest 4Workers Sp. z o.o.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2023 r. obejmuje sprawozdania finansowe Jednostki Dominującej oraz jej jednostek zależnych i stowarzyszonych (zwanych łącznie „Grupą”). Podstawowe informacje na temat jednostek zależnych i stowarzyszonych tworzących Grupę na dzień 31 grudnia 2023 r. są zaprezentowane w poniższej tabeli.
Nazwa jednostki
Siedziba
Posiadane udziały i prawa głosu
Data uzyskania kontroli
COGNOR S.A.
Polska
94,40%
2006-01-27*
COGNOR HOLDING S.A. Sp. k.
Polska
50,9% (udział w zysku),
88,13% (posiadane udziały, prawa głosu)
2008-03-25*
MADROHUT Sp. z o.o.
Polska
23,60% (jednostka stowarzyszona, w której 25% udziałów bezpośrednio posiada Cognor S.A.)
2014-04-11
JAP INDUSTRIES s.r.o.
Czechy
100,00%
2023-01-01
HUTNIK KRAKÓW Sp. z o.o.
Polska
100,00%
2023-03-17
ECOGNOR Sp. z o.o.
Polska
75,00%
2023-04-03
WIZJA I WOLA Sp. z o.o.
Polska
100,00%
2023-10-04
* data objęcia kontroli w Grupie Kapitałowej Złomrex S.A.
Nabycia, połączenia i zbycie spółek zależnych
Nabycia zrealizowane w 2023 roku
W dniu 15 grudnia 2022 r. Cognor Holding S.A. podpisała umowę zakupu 100% udziałów w spółkach JAP Industries s.r.o. oraz SPED-EX Trinec s.r.o. za łączną kwotę 280 000 tys. CZK. Umowa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku. Dane związane z nabyciem niniejszych spółek zostały zaprezentowane w nocie nr 3.
W dniu 17 marca 2023 r. zarejestrowana została nowa spółka Hutnik Kraków Sp. z o.o. z kapitałem zakładowym 200 tys. zł, w której Cognor Holding S.A. objął 100% udziałów. Spółka ta będąc jeszcze w organizacji nabyła w dniu 22 luty 2023 r. od Stowarzyszenia Nowy Hutnik 2010 zorganizowaną część przedsiębiorstwa obejmującą klub piłkarski Hutnik Kraków. W wyniku przeprowadzonej transakcji spółka rozpoznała zysk na okazyjnym nabyciu w wysokości 240 tys. zł.
W dniu 3 kwietnia 2023 roku zarejestrowana została nowa spółka Ecognor Sp. z o.o., z kapitałem 1 000 tys. zł, w której Cognor Holding S.A. objął 75% udziałów. Celem spółki jest opracowanie innowacyjnej technologii oraz zbudowanie od podstaw i prowadzenie zakładu produkującego profile, płyty i inne elementy wyłącznie na bazie odpadów z tworzyw sztucznych z przeznaczeniem dla różnych gałęzi przemysłu.
W dniu 4 października 2023 roku zarejestrowana została nowa spółka Wizja i Wola Sp. z o.o. z kapitałem 5 tys. zł, w której Cognor Holding S.A. objął 100% udziałów. Celem spółki jest nabycie gruntów pod ewentualne przyszłe inwestycje.
Połączenia zrealizowane w 2023 roku
W dniu 1 lipca 2023 roku zarejestrowano połączenie JAP Industries s.r.o. oraz SPED-EX Trinec s.r.o. Połączenie nie miało wpływu na niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
b) Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Zasada kontynuacji działalności
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień i za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2023 r. zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności.
Zarząd Spółki Dominującej po dokonaniu wnikliwej analizy sytuacji finansowej Spółki i Grupy, dostępnych zasobów i możliwych scenariuszy, biorąc pod uwagę sytuację geopolityczną i gospodarczą wynikającą w szczególności z konfliktu zbrojnego na Ukrainie stwierdził, że przyjęcie założenia kontynuowania działalności jest uzasadnione. Analiza wpływu konfliktu zbrojnego na wschodzie została szczegółowo przedstawiona w nocie nr 42.
Ze względu na unikalność sytuacji, Grupa nie jest w stanie przewidzieć wszystkich możliwych sytuacji, które mogą wpłynąć na działalność operacyjną i wyniki finansowe Grupy. Nie jesteśmy również w stanie oszacować pełnego wpływu zaistniałej sytuacji na Grupę. Zarząd przeanalizował szereg scenariuszy określając możliwą skalę problemów powiązanych z wskazanymi zagrożeniami. W związku z powyższym, Zarząd Spółki Dominującej na bazie przeprowadzonej analizy ryzyk, obecnej wiedzy oraz podejmowanych i przewidywanych działań potwierdza, że przyjęcie założenia kontynuowania działalności przez Grupę jest uzasadnione pomimo trudności w ocenie dokładnego wpływu konfliktu zbrojnego w Ukrainie na przyszłe wyniki finansowe. Biorąc pod uwagę powyższe Zarząd Spółki Dominującej postanowił sporządzić skonsolidowane sprawozdanie finansowe przyjmując zasadę kontynuacji działalności w dającej się przewidzieć przyszłości w niezmniejszonym istotnie zakresie.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe nie uwzględnia korekt wyceny aktywów i zobowiązań, które byłyby konieczne, gdyby Grupa nie była w stanie kontynuować działalności.
Oświadczenie zgodności
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską („MSSF UE”).
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego, za wyjątkiem instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, w tym udziały w pozostałych jednostkach, należności faktoringowe oraz aktywa i zobowiązania z tytułu wyceny instrumentów finansowych (IRS).
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone przez Zarząd Jednostki Dominującej w dniu 23 kwietnia 2024 r.
Ze względu na ograniczenia techniczne związane z tagowaniem blokowym skonsolidowanych sprawozdań finansowych zgodnie z jednolitym europejskim formatem elektronicznym (ESEF), treść niektórych znaczników informacji dodatkowej może nie być identyczna z treścią załączonego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
MSSF UE zawierają wszystkie Międzynarodowe Standardy Rachunkowości, Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej oraz związane z nimi Interpretacje poza wymienionymi poniżej Standardami oraz Interpretacjami, które oczekują na zatwierdzenie przez Unię Europejską, bądź zostały zatwierdzone przez Unię Europejską, ale nie weszły jeszcze w życie.
Zmiany do istniejących standardów zastosowane po raz pierwszy w sprawozdaniu finansowym Grupy za 2023 rok
Następujące zmiany do istniejących standardów wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz zatwierdzone do stosowania w UE wchodzą w życie po raz pierwszy w sprawozdaniu finansowym Grupy za 2023 r:
a) MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” z późniejszymi zmianami do MSSF 17 opublikowanymi przez RMSR 25 czerwca 2020 roku - zatwierdzone w UE w dniu 19 listopada 2021 r. (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
b) zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” – Ujawnienia na temat stosowanej polityki rachunkowej zatwierdzone w UE w dniu 2 marca 2022 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
c) zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” – Definicja wartości szacunkowych zatwierdzone w UE w dniu 2 marca 2022 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
d) zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” - Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań z pojedynczej transakcji zatwierdzone w UE w dniu 11 sierpnia 2022 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później).
W ocenie Grupy ww. zmiany nie mają istotnego wpływu na prezentowane skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy za 2023 rok.
Nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów, jakie zostały już wydane przez RMSR i zatwierdzone przez UE, ale jeszcze nie weszły w życie
Zatwierdzając niniejsze sprawozdanie finansowe następujące zmiany do istniejących standardów zostały wydane przez RMSR i zatwierdzone do stosowania w UE, a które wchodzą w życie w późniejszym terminie:
a) Zmiany do MSSF 16 - Zobowiązanie z tytułu leasingu w ramach sprzedaży i leasingu zwrotnego (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub później),
b) Zmiany do MSR 1 - Klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe oraz zobowiązania długoterminowe z kowenantami (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub później).
Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu żadnego z powyższych standardów lub zmian do istniejących standardów. W ocenie Grupy ww. standardy i interpretacje nie będą miały istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
Nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów wydane przez RMSR, ale jeszcze niezatwierdzone do stosowania w UE
MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji wydanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych nowych standardów oraz zmian do standardów, które według stanu na dzień publikacji sprawozdania finansowego nie zostały jeszcze zatwierdzone do stosowania w UE:
a) Zmiany do MSSF 16 - Zobowiązanie z tytułu leasingu w ramach sprzedaży i leasingu zwrotnego (data wejścia w życie wg RMSR: 1 stycznia 2024 r.),
b) Zmiany do MSR 7 i MSSF 7 - Umowy finansowania dostawców (data wejścia w życie wg RMSR: 1 stycznia 2024 r.),
c) Zmiany do MSR 21 - Brak wymienialności (data wejścia w życie wg RMSR: 1 stycznia 2025 r.),
d) MSSF 14 - Odroczone salda z regulowanej działalności (data wejścia w życie wg RMSR: 1 stycznia 2016 r.),
e) Zmiany do MSSF 10 i MSR 28 - Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz późniejsze zmiany (data wejścia w życie odroczona przez RMSR na czas nieokreślony, przy czym dopuszcza jego wcześniejsze zastosowanie).
Według szacunków Grupy wyżej wymienione nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów nie miałyby istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby zastosowane przez Grupę na dzień bilansowy.
Reforma wskaźnika referencyjnego stóp procentowych (Reforma IBOR)
W dniu 1 stycznia 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 roku w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych ("Reforma IBOR"). W lutym 2021 roku została wydana nowelizacja rozporządzenia. Rozporządzenie wprowadziło nowy standard wyznaczania i stosowania stawek referencyjnych wykorzystywanych na rynku finansowym. W konsekwencji zreformowane zostało podejście do ustalania stawek WIBOR i EURIBOR. Stopy LIBOR dla funta brytyjskiego, franka szwajcarskiego, jena oraz euro począwszy od 1 stycznia 2022 roku przestały być notowane i zostały zastąpione stawkami alternatywnymi.
Reforma IBOR skutkowała wprowadzeniem zmian do MSSF, które zostały opublikowane w dwóch etapach:
- zmiany do MSSF9 "Instrumenty finansowe", MSR 39 "Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena" oraz MSSF 7 "Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji" - Reforma Referencyjnej Stopy Procentowej - Etap 1 (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później),
- zmiany do MSSF9 "Instrumenty finansowe", MSR 39 "Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena", MSSF 7 "Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji", MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" oraz MSSF 16 "Leasing" - Reforma Referencyjnej Stopy Procentowej - Etap 2 (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później).
Zmiany Etapu 1 nie miały istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy, ponieważ nie stosuje ona rachunkowości zabezpieczeń dla instrumentów zabezpieczających stopę procentową.
W odniesieniu do zmian wprowadzonych w ramach Etapu 2 Grupa zamierza przyjąć następujące rozwiązania w odniesieniu do instrumentów finansowych, które ulegną zmianie w konsekwencji Reformy IBOR:
- w przypadku, gdy warunki umowne dotyczące kredytów bankowych zostaną zmienione bezpośrednio w wyniku Reformy IBOR, a nowa stawka będąca podstawą określenia przepływów pieniężnych wynikających z umowy jest ekwiwalentem ekonomicznym dotychczasowej stawki obowiązującej bezpośrednio przed dokonaniem zmiany, Grupa zmieni podstawę określania przepływów pieniężnych wynikających z umowy prospektywnie, zmieniając efektywną stopę procentową. W odniesieniu do wszelkich innych zmian wprowadzonych w tym okresie, które nie są bezpośrednio związane z reformą, Grupa zastosuje odpowiednie wymogi określone przez MSSF 9.
- w przypadku, gdy bezpośrednio w wyniku Reformy IBOR zmianie ulegnie umowa leasingu, a nowa stawka określania opłat leasingowych jest ekwiwalentem ekonomicznym dotychczasowej stawki, Grupa dokona ponownej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu, aby odzwierciedlić zmienione opłaty leasingowe przy zastosowaniu zaktualizowanej stopy dyskontowej.
- jeżeli Reforma IBOR spowoduje zmianę stawek referencyjnych o które oparte są posiadane przez Grupę instrumenty pochodne, Grupa dokona ponownej wyceny instrumentów pochodnych, aby odzwierciedlić przepływy pieniężne przy zastosowaniu zaktualizowanej stawki, nie rozwiązując instrumentu pochodnego.
Poniżej Grupa prezentuje informacje na temat charakteru i zakresu ryzyka na które narażona jest Grupa w związku z Reformą IBOR wraz ze wskazaniem pochodnych i niepochodnych instrumentów finansowych posiadanych przez Grupę objętych reformą, podjętych przez Grupę działań w celu zarządzania ryzykiem wynikającym z reformy oraz oceną wpływu reformy na działalność Grupy oraz prezentowane dane finansowe.
Charakter i zakres ryzyka
Grupa, po dokonaniu w 2022 roku przeglądu wpływu Reformy IBOR na poszczególne obszary działalności pod kątem: zarządzania ryzykiem, w tym ryzykiem operacyjnym oraz płynności nie zidentyfikowała znaczących zmian w ciągu 2023 roku. Grupa monitoruje nadal rynek oraz dane pochodzące z różnych branżowych grup roboczych zarządzających przejściem na nowe stawki referencyjne, w tym szczególnie komunikaty organów regulacyjnych odpowiedzialnych za stawki LIBOR (m.in. Financial Conduct Authority (FCA)) oraz komunikaty Narodowej Grupy Roboczej w sprawie zamiennika stawki WIBOR.
W związku z wydłużeniem terminu zakończenia przejścia ze wskaźnika WIBOR na WIRON na koniec 2027 roku (pierwotny termin wyznaczony był na koniec 2024 roku). Grupa nie identyfikuje znacznego ryzyka w tym zakresie w najbliższej przyszłości.
Ryzyko operacyjne
Grupa dokonała przeglądu istniejących umów handlowych i finansowych i nie zidentyfikowała ryzyka zerwania istotnych dla kontynuacji działalności Grupy umów, opartych o wskaźniki referencyjne podlegające Reformie IBOR. Grupa nie zidentyfikowała również ryzyka poniesienia dodatkowych kosztów lub poniesienia strat czy utraconych korzyści w związku z brakiem odpowiednich zapisów w istniejących umowach handlowych i finansowych określających zasady kontynuowania tych umów w przypadku, gdy wskaźnik referencyjny nie będzie publikowany („klauzul fallback”).
Grupa planuje uzgodnić ewentualne zmiany do istniejących umów w taki sposób, aby umożliwić zastosowanie zwolnień przewidzianych w MSSF 9.
W odniesieniu do wskaźnika WIBOR istnieje ryzyko, że administrator tego wskaźnika, GPW Benchmark S.A., będzie opracowywać zamiennik istotnie różny od obecnego. Niemniej jednak, zakres potencjalnych zmian w tym zakresie oraz ich wpływ na sprawozdanie finansowe Grupy w chwili obecnej jest na zbyt wczesnym etapie do oszacowania.
Ryzyko płynności
Obecne stawki IBOR oraz alternatywne wskaźniki referencyjne, które zostaną przyjęte przez Grupę, istotnie się od siebie różnią. Stawki IBOR są stawkami dotyczącymi przyszłych okresów wyznaczanymi na określony okres (np. trzy miesiące) na początku takiego okresu i uwzględniają spread kredytowy na rynku międzybankowym. Alternatywne wskaźniki referencyjne to zazwyczaj wolne od ryzyka stawki overnight publikowane na koniec dnia, które nie zawierają spreadu kredytowego.
Różnice te będą powodować dodatkową niepewność co do płatności odsetek według zmiennego oprocentowania, jednak w ocenie Grupy nie będą miały istotnego wpływu na zarządzanie płynnością.
Grupa nie posiada zobowiązań opartych o LIBOR, a jedynie WIBOR lub EURIBOR. W umowach obligacji oraz kredytowych są wskazane alternatywne wskaźniki w razie zaprzestania kwotowań WIBOR/EURIBOR.
W ocenie Grupy Reforma IBOR nie będzie miała znaczącego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
c) Istotne oszacowania i osądy
Sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnie z MSSF UE wymaga od Zarządu Jednostki Dominującej osądów, szacunków i założeń, które mają wpływ na przyjęte zasady oraz prezentowane wartości aktywów, pasywów, przychodów oraz kosztów. Szacunki oraz związane z nimi założenia opierają się na doświadczeniu historycznym oraz innych czynnikach, które są uznawane za racjonalne w danych okolicznościach, a ich wyniki dają podstawę osądu, co do wartości księgowej aktywów i zobowiązań, która nie wynika bezpośrednio z innych źródeł. Faktyczna wartość może różnić się od wartości szacowanej.
Szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmiana szacunków księgowych jest ujęta w okresie, w którym dokonano zmiany szacunku lub w okresach bieżącym i przyszłych, jeżeli dokonana zmiana szacunku dotyczy zarówno okresu bieżącego, jak i okresów przyszłych.
Istotne osądy oraz szacunki dokonywane przez Zarząd Jednostki Dominującej przy zastosowaniu MSSF UE zostały przedstawione w następujących notach:
- nota 1b - zasada kontynuacji działalności,
- nota 2c,2e - szacunek związany z okresem ekonommicznej użyteczności aktywów trwałych i wartości niematerialnych i prawnych,
- nota 7 - szacunek dotyczący przychodów z tytułu rekompensat z tytułu wzrostu notowań praw do emisji CO2,
- nota 13 - analiza przesłanek dotyczących utraty wartości środków trwałych,
- nota 14 – test na utratę wartości ośrodków generujących przepływy pieniężne, do których została alokowana wartość firmy,
- nota 19 – aktywa i rezerwy z tytułu podatku odroczonego oraz wykorzystanie strat podatkowych,
- nota 20 – zapasy, szacunki w zakresie utraty wartości,
- nota 24 - emisja obligacji zamiennych na akcje i warunkowe podwyższenie kapitału,
- nota 29 - zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych,
- nota 31 - rezerwa na premię dla Zarządu,
- nota 32 – instrumenty finansowe.
d) Waluta funkcjonalna i prezentacyjna
Dane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zostały zaprezentowane w złotych polskich, po zaokrągleniu do pełnych tysięcy. Złoty polski jest walutą funkcjonalną Jednostki Dominującej.
e) Dodatkowy okres sprawozdawczy
Grupa zdecydowała o prezentacji dodatkowego trzeciego okresu sprawozdawczego (rok 2021) w celu lepszej prezentacji trendów i sytuacji finansowej grupy. Wszystkie ujawnienia zostały zaprezentowane dla 3 okresów.

2. Opis ważniejszych stosowanych zasad rachunkowości
Zasady polityki rachunkowości przedstawione poniżej zastosowano w odniesieniu do wszystkich okresów zaprezentowanych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
a) Podstawy konsolidacji
Jednostki zależne
Jednostkami zależnymi są jednostki kontrolowane przez Jednostkę Dominującą. Kontrola ma miejsce w przypadku, gdy Jednostka Dominująca z tytułu swojego zaangażowania podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe, lub gdy ma prawa do zmiennych wyników finansowych, oraz ma możliwość wywierania wpływu na wysokość tych wyników finansowych poprzez sprawowanie władzy nad jednostką zależną. Przy ocenie stopnia kontroli bierze się pod uwagę wpływ istniejących i potencjalnych praw głosu, które na dzień sprawozdawczy mogą zostać zrealizowane lub mogą podlegać konwersji. Sprawozdania finansowe spółek zależnych uwzględniane są w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym począwszy od dnia uzyskania kontroli nad spółką aż do momentu jej wygaśnięcia.
Jednostki stowarzyszone
Jednostki stowarzyszone są to jednostki gospodarcze, na których politykę operacyjną i finansową Grupa wywiera znaczący wpływ, lecz ich nie kontroluje. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera udział Grupy w zyskach i stratach jednostek stowarzyszonych wykazywanych metodą praw własności, od momentu uzyskania znaczącego wpływu do momentu jego wygaśnięcia. W przypadku, gdy udział Grupy w stratach przewyższa wartość udziałów w jednostce stowarzyszonej, wartość księgowa jest zredukowana do zera. Wówczas ujmowanie wszelkich dodatkowych strat jest zaniechane, za wyjątkiem strat wynikających z przyjęcia na siebie przez Grupę prawnych lub zwyczajowych obowiązków lub z faktu dokonania płatności w imieniu jednostki stowarzyszonej.
Korekty konsolidacyjne
Salda rozrachunków wewnętrznych pomiędzy jednostkami Grupy, transakcje zawierane w obrębie Grupy oraz wszelkie wynikające stąd niezrealizowane zyski lub straty, a także przychody oraz koszty Grupy są eliminowane w trakcie sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Niezrealizowane zyski wynikające z transakcji z jednostkami stowarzyszonymi są wyłączone ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego proporcjonalnie do wysokości udziału Grupy w tych jednostkach. Niezrealizowane straty są wyłączone ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego na tej samej zasadzie co niezrealizowane zyski, ale wyłącznie w przypadku, gdy nie występują przesłanki wskazujące na utratę wartości.
Transakcje z udziałami niekontrolującymi
Jednostka Dominująca rozpoznaje bezpośrednio w kapitale własnym właścicieli Jednostki Dominującej każde podwyższenie (obniżenie) udziału, tak długo jak Jednostka Dominująca sprawuje kontrolę nad jednostką zależną. Odpowiednio, jakiekolwiek zwiększenia (zmniejszenia) dotyczące późniejszego nabycia instrumentów kapitałowych od (bądź sprzedaży instrumentów kapitałowych do) udziałowców niekontrolujących są ujmowane bezpośrednio w kapitale własnym właścicieli Jednostki Dominującej.
Połączenie jednostek gospodarczych
Połączenia jednostek są rozliczane metodą nabycia na dzień nabycia, który jest dniem, w którym Grupa obejmuje kontrolę nad jednostką nabywaną. Grupa ujmuje wartość firmy na dzień nabycia jako:
• wartość godziwą przekazanej zapłaty; powiększoną o
• ujętą wartość udziałów niekontrolujących w jednostce przejmowanej; powiększoną o
• wartość godziwą dotychczas posiadanych kapitałów w jednostce nabywanej, jeśli połączenie odbywa się etapami; pomniejszoną o
• ujętą wartość netto (wartość godziwą) nabytych identyfikowalnych aktywów oraz przejętych zobowiązań i zobowiązań warunkowych.
W sytuacji, gdy różnica przybiera wartość ujemną, zysk na okazyjnym nabyciu jest ujmowany w rachunku zysków i strat bieżącego okresu na dzień przejęcia w pozycji pozostałe przychody.
Wartość godziwa przekazanej zapłaty nie zawiera kwot związanych z rozliczeniem wcześniej istniejących powiązań. Kwoty te zasadniczo są ujmowane w rachunku zysków i strat bieżącego okresu.
Koszty związane z nabyciem, inne niż odnoszące się do emisji instrumentów dłużnych lub kapitałowych, które Grupa ponosi w związku z połączeniem jednostek ujmuje się jako koszt okresu, w którym zostały poniesione i prezentuje jako koszty zarządu.
Zapłata warunkowa jest ujmowana w wartości godziwej na dzień nabycia. Jeśli zapłata warunkowa klasyfikowana jest jako składnik kapitału własnego, nie jest ponownie wyceniana, a jej rozliczenie jest ujęte w kapitałach. W innym przypadku późniejsze zmiany wartości godziwej zapłaty warunkowej są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu.
Nabycie pod wspólną kontrolą
Dla nabycia pod wspólną kontrolą nie mają zastosowania zasady określone w MSSF 3 „Połączenia jednostek gospodarczych”. Takie nabycia są rozliczane zgodnie z metodą poprzednich wartości („predecessor value method”) polegającą na zastosowaniu wartości księgowych danej jednostki ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego najwyższego szczebla z uwzględnieniem korekt dostosowujących do polityki rachunkowości grupy Cognor Holding
b) Transakcje w walucie obcej
Transakcje w walucie obcej
Transakcje wyrażone w walutach obcych w dniu dokonania transakcji ujmowane są w odpowiedniej walucie funkcjonalnej przy zastosowaniu kursu wymiany walut z dnia zawarcia transakcji. Pozycje pieniężne aktywów i zobowiązań wyrażone w walucie obcej są przeliczane na walutę funkcjonalną na dzień sprawozdawczy według kursu wymiany obowiązującego na ten dzień. Różnice kursowe wynikające z rozliczenia transakcji w walutach obcych oraz wyceny bilansowej aktywów i zobowiązań pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmowane są w wyniku finansowym. Niepieniężne pozycje aktywów i zobowiązań wyceniane według kosztu historycznego w walucie obcej są przeliczane na walutę funkcjonalną według kursu wymiany obowiązującego w dniu dokonania transakcji. Niepieniężne pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej wyrażone w walucie obcej wyceniane według wartości godziwej są przeliczane na walutę funkcjonalną według kursu wymiany obowiązującego na dzień szacowania wartości godziwej.
Zyski/straty z tytułu różnic kursowych dotyczące zobowiązań finansowych, w tym zobowiązań z tytułu leasingu ujmowane są w przychodach/kosztach finansowych. Pozostałe zyski/straty z tytułu różnic kursowych ujmowane są pozostałych zyskach/stratach netto.
Jednostki działające za granicą
Aktywa i zobowiązania jednostek działających za granicą, włączając wartość firmy i korekty dotyczące wartości godziwej dokonywane przy konsolidacji, są przeliczane według średniego kursu NBP obowiązującego na dzień sprawozdawczy. Przychody i koszty jednostek działających za granicą są przeliczane według średniego kursu NBP wyliczanego jako średnia kursów NBP na ostatni dzień każdego miesiąca danego roku obrotowego. Różnice kursowe powstałe przy przeliczeniu są ujmowane w innych całkowitych dochodach jako różnice kursowe z przeliczenia i stanowią część kapitałów. W przypadku sprzedaży części lub całości jednostki działającej za granicą, różnice kursowe ujęte w kapitale „Różnice kursowe z przeliczenia” rozpoznawane są w wyniku finansowym jako część zysku/straty na transakcji. Wartość firmy oraz korekty do wartości godziwej dotyczące nabycia jednostki zależnej za granicą, są traktowane jak aktywa i zobowiązania jednostki zależnej działającej za granicą i są przeliczane według średniego kursu obowiązującego na dzień sprawozdawczy.
c) Rzeczowe aktywa trwałe
Własne składniki rzeczowych aktywów trwałych
Składniki rzeczowych aktywów trwałych ujmuje się w księgach według ceny nabycia lub wiarygodnie oszacowanego kosztu wytworzenia, pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości. Cena nabycia obejmuje cenę zakupu składnika majątku (tj. kwotę należną sprzedającemu, pomniejszoną o podlegające odliczeniu podatki: od towarów i usług oraz akcyzowy), obciążenia o charakterze publicznoprawnym (w przypadku importu) oraz koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku i składowania. Rabaty, opusty oraz inne podobne zmniejszenia i odzyski korygują cenę nabycia składnika aktywów.
Koszt wytworzenia składnika środków trwałych lub środków trwałych w budowie obejmuje całkowite koszty poniesione przez podmiot w okresie budowy, montażu, przystosowania i modernizacji do dnia przyjęcia takiego składnika majątkowego do używania (lub do dnia sprawozdawczego, jeśli składnik nie został jeszcze oddany do używania), w tym VAT niepodlegający odliczeniu oraz akcyza. Koszt budowy obejmuje też, w przypadkach, gdy jest to wymagane, wstępny szacunek kosztów demontażu i usunięcia składnika rzeczowych aktywów trwałych oraz przywrócenia do stanu pierwotnego miejsca, w którym ten składnik jest zlokalizowany.
W odniesieniu do kosztów finansowania zewnętrznego dotyczących dostosowywanych składników aktywów, Grupa aktywuje koszty finansowania zewnętrznego, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów, traktując je jako część ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika aktywów.
W przypadku, gdy określony składnik rzeczowych aktywów trwałych składa się z odrębnych i istotnych części składowych o różnym okresie użytkowania, części te są traktowane jako odrębne składniki aktywów.
Nakłady ponoszone w terminie późniejszym
Aktywowaniu podlegają poniesione w późniejszym okresie koszty wymienianych części składnika rzeczowych aktywów trwałych, które można wiarygodnie oszacować i jest prawdopodobne, że Grupa osiągnie korzyści ekonomiczne związane z wymienianymi składnikami rzeczowych aktywów trwałych. Wszystkie inne nakłady są ujmowane w wyniku finansowym jako koszty w chwili poniesienia.
Amortyzacja
Składniki rzeczowych aktywów trwałych, względnie ich istotne i odrębne części składowe amortyzowane są metodą liniową przez okres użytkowania przy uwzględnieniu przewidywanej przy likwidacji ceny sprzedaży netto pozostałości środka trwałego (wartości rezydualnej). Grunty nie są amortyzowane. Grupa zakłada poniższe okresy użytkowania dla poszczególnych kategorii środków trwałych:
- budynki - od 10 do 40 lat
- urządzenia techniczne i maszyny – od 2 do 28 lat
- pojazdy – od 5 do 22 lat
- sprzęt i wyposażenie – od 1 do 3 lat
Poprawność stosowanych okresów użytkowania, metod amortyzacji oraz wartości rezydualnych środków trwałych jest przez Grupę corocznie weryfikowana.
d) Aktywa z tytułu prawa do użytkowania
Zgodnie z MSSF 16 „Leasing” – umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów przez dany okres czasu w zamian za (opłatę) wynagrodzenie.
Umowa zawiera leasing, jeśli spełnione są łącznie następujące warunki:
• składnik aktywów jest zidentyfikowany,
• leasingobiorca ma prawo do wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowania danego składnika aktywów przez cały okres użytkowania,
• leasingobiorca ma prawo do kierowania użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów, czyli ustala sposób i cel użytkowania składnika aktywów lub podjęto wcześniej decyzje dotyczące sposobu i celu użytkowania składnika aktywów.
Okres leasingu to nieodwołalny okres, przez który leasingobiorca ma prawo do użytkowania bazowego składnika aktywów,
wraz z:
• okresami, na które można przedłużyć leasing, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tego prawa; oraz
• okresami, w których można wypowiedzieć leasing, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca nie skorzysta z tego prawa.
Grupa ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu w dacie rozpoczęcia. Datą rozpoczęcia okresu leasingu jest data, w której leasingodawca udostępnia bazowy składnik aktywów do użytkowania przez leasingobiorcę.
Grupa korzysta z prawa zwolnienia ze stosowania wymogów wynikających z MSSF 16 w przypadku ujmowania:
• leasingu krótkoterminowego – leasing, który w dacie rozpoczęcia ma okres leasingu nie dłuższy niż 12 miesięcy.
Leasing, w którym wprowadzono opcję kupna nie jest leasingiem krótkoterminowym.
• leasingu dotyczącego aktywów o niskiej wartości – aktywa których jednostkowa wartość początkowa nowego składnika przedmiotu leasingu nie przekracza 20 tys. zł, z wyłączeniem prawa wieczystego użytkowania gruntów.
W dacie rozpoczęcia Grupa wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania według kosztu.
Koszt składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania powinien zgodnie z MSSF 16 obejmować:
a) kwotę początkową wyceny zobowiązania z tytułu leasingu,
b) wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe,
c) wszelkie początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez leasingobiorcę oraz,
d) szacunek kosztów, które mają zostać poniesione przez leasingobiorcę w związku z demontażem i usunięciem bazowego składnika aktywów, przeprowadzeniem renowacji miejsca, w którym się znajdował lub przeprowadzeniem renowacji bazowego składnika aktywów do stanu wymaganego przez warunki leasingu, chyba że te koszty są ponoszone w celu wytworzenia zapasów. Leasingobiorca przyjmuje na siebie obowiązek pokrycia tych kosztów w dacie rozpoczęcia albo w wyniku używania bazowego składnika aktywów przez dany okres.
W dacie rozpoczęcia Grupa wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe dyskontuje się z zastosowaniem stopy procentowej leasingu, jeżeli stopę tę można z łatwością ustalić. W przeciwnym razie Grupa stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy.
e) Wartości niematerialne
Wartość firmy
Wszelkie połączenia jednostek, z wyłączeniem jednostek znajdujących się pod wspólną kontrolą, rozliczane są metodą nabycia. Wartość firmy wylicza się jako nadwyżkę kosztów poniesionych w wyniku połączenia jednostek nad udziałem nabywcy w wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania aktywów netto.
Po początkowym ujęciu wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o skumulowane odpisy z tytułu utraty wartości. Wartość firmy jest alokowana do ośrodków generujących środki pieniężne i nie jest amortyzowana, ale podlega corocznym testom na utratę wartości.
W przypadku przejęć, dla których ustalono nadwyżkę możliwych do zidentyfikowania aktywów netto nad ceną nabycia, kwota ta jest bezpośrednio odnoszona w wynik finansowy.
Badania i rozwój
Wydatki poniesione na etapie prac badawczych z zamiarem pozyskania nowej wiedzy naukowej lub technicznej ujmowane są w wyniku finansowym w momencie ich poniesienia.
Nakłady poniesione na prace rozwojowe, których efekty działań znajdują zastosowanie w opracowaniu lub wytworzeniu nowego lub w znacznym stopniu ulepszonego produktu podlegają aktywowaniu w przypadku, gdy wytworzenie nowego produktu (lub procesu) jest technicznie możliwe i jest ekonomicznie uzasadnione oraz Grupa posiada techniczne, finansowe oraz inne niezbędne środki do ukończenia prac rozwojowych. Koszty podlegające aktywowaniu zawierają: koszty materiałów, wynagrodzenia pracowników bezpośrednio zaangażowanych w prace rozwojowe oraz uzasadnioną część kosztów pośrednich związanych z wytworzeniem składnika wartości niematerialnych. Aktywowane koszty prac rozwojowych są ujmowane jako aktywa niematerialne w oparciu o ich cenę nabycia pomniejszone o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.
Inne wartości niematerialne
Inne wartości niematerialne nabyte przez Grupę wykazywane są w oparciu o ich cenę nabycia, pomniejszoną o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości.
Nakłady poniesione w terminie późniejszym
Późniejsze wydatki na składniki istniejących wartości niematerialnych podlegają aktywowaniu tylko wtedy, gdy zwiększają przyszłe korzyści ekonomiczne związane z danym składnikiem. Pozostałe nakłady są ujmowane w wyniku finansowym w momencie poniesienia.
Amortyzacja
Wartości niematerialne amortyzowane są metodą liniową, biorąc pod uwagę okres ich użytkowania chyba, że nie jest on określony. Wartość firmy i wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania podlegają corocznie testom na utratę wartości. Inne wartości niematerialne są amortyzowane od dnia kiedy są dostępne do użytkowania. Szacunkowy okres użytkowania jest następujący:
- licencje na systemy informatyczne – 8 lat
- kapitalizowane koszty rozwojowe – 5 lat
- inne – 2 lata

f) Nieruchomości inwestycyjne
Nieruchomości inwestycyjne to nieruchomości posiadane w celu uzyskiwania przychodów z tytułu najmu, z tytułu wzrostu ich wartości lub do obydwu celów. Nieruchomości inwestycyjne są wyceniane w Grupie wg ceny nabycia lub wiarygodnie oszacowanego kosztu wytworzenia, pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości. Nieruchomości inwestycyjne amortyzowane są metodą liniową przez okres ich użytkowania, uwzględniając ich wartość rezydualną. Grunty nie są amortyzowane. Szacowany okres użyteczności nieruchomości inwestycyjnych jest taki sam jak rzeczowych aktywów trwałych opisanych w punkcie c) powyżej. W przypadku praw do użytkowania aktywów prezentowanych jako nieruchomości inwestycyjne, zastosowanie mają zasady prezentowane w punkcie d) powyżej.
g) Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechana
Aktywa trwałe (lub składniki grupy przeznaczonej do zbycia) są klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży jeśli ich wartość księgowa zostanie odzyskana w drodze transakcji sprzedaży, która jest wysoce prawdopodobna, są one dostępne do natychmiastowej sprzedaży, a Zarząd zobowiązuje się do wypełnienia planu sprzedaży składnika aktywów (grupy do zbycia). Aktywa trwałe lub składniki grupy przeznaczonej do zbycia są ujmowane w kwocie niższej z ich wartości księgowej i wartości godziwej, pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży, jeśli ich wartość księgowa zostanie odzyskana przede wszystkim w drodze transakcji sprzedaży.
Działalność zaniechana to element jednostki gospodarczej, który został zbyty lub jest zakwalifikowany jako przeznaczony do sprzedaży oraz:
- stanowi odrębną, ważną dziedzinę działalności jednostki lub jej geograficzny obszar działalności,
- jest częścią pojedynczego, skoordynowanego planu zbycia odrębnej, ważnej dziedziny działalności jednostki lub jej geograficznego obszaru działalności lub,
- jest jednostką zależną nabytą wyłącznie z zamiarem jej odsprzedaży.
Grupa przekształca informacje ujawniane w zakresie działalności zaniechanej dla poprzednich okresów sprawozdawczych prezentowanych w sprawozdaniu finansowym w taki sposób, aby ujawnienia te odnosiły się do wszystkich działalności, które zostały zaniechane przed dniem bilansowym ostatniego prezentowanego okresu.
h) Aktywa i zobowiązania finansowe
Instrumenty finansowe
Kwalifikacja aktywów finansowych uzależniona jest od modelu biznesowego zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystyki umownych przepływów pieniężnych składnika aktywów finansowych. Klasyfikacja aktywów finansowych dokonywana jest w momencie początkowego ujęcia i może być zmieniona jedynie wówczas, gdy zmieni się biznesowy model zarządzania aktywami finansowymi.
Początkowa wycena
W momencie początkowego ujęcia Grupa wycenia składnik aktywów finansowych lub zobowiązanie finansowe w jego wartości godziwej, którą w przypadku aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy powiększa się lub pomniejsza o koszty transakcyjne, które można bezpośrednio przypisać do nabycia lub emisji tych aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych.
W momencie początkowego ujęcia Grupa wycenia należności z tytułu dostaw i usług, które nie mają istotnego komponentu finansowania (ustalonego zgodnie z MSSF 15), w ich cenie transakcyjnej (zgodnie z definicją w MSSF 15)
Aktywa wyceniane wg zamortyzowanego kosztu
Składnik aktywów jest ujmowany jako wyceniany wg zamortyzowanego kosztu jeśli spełnia oba poniższe warunki:
a) jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy,
b) warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty
Grupa w tej grupie aktywów klasyfikuje należności handlowe (nie przekazane faktorowi), a także udzielone pożyczki oraz środki pieniężne i ekwiwalenty
Aktywa wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
Składnik aktywów finansowych jest wyceniany w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:
a) jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych; oraz
b) warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Aktywa wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy, chyba że jest wyceniany w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Grupa w tej grupie aktywów klasyfikuje należności faktoringowe oraz udziały w innych jednostkach.
Grupa klasyfikuje swapy na stopę procentową jako aktywo wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy. W związku z faktem, iż instrument ten ma za zadanie ograniczać ryzyko związane ze zmiennością stóp procentowych od wyemitowanych obligacji i otrzymanego kredytu, wpływ zmian w wycenie Grupa odnosi w koszty/przychody finansowe.
Utrata wartości
Odpis z tytułu utraty wartości należności z tyt. dostaw i usług oraz pożyczek udzielonych tworzy się, gdy istnieją obiektywne dowody na to, że Grupa nie będzie w stanie otrzymać wszystkich należnych kwot wynikających z pierwotnych warunków należności czy pożyczek. Przesłankami wskazującymi, że należności z tyt. dostaw i usług lub pożyczki utraciły wartość są: poważne problemy finansowe dłużnika, prawdopodobieństwo, że dłużnik ogłosi bankructwo lub będzie podmiotem finansowej reorganizacji, opóźnienia w spłatach. Kwotę odpisu stanowi różnica pomiędzy wartością księgową danego składnika aktywów a wartością bieżącą szacowanych przyszłych przepływów pieniężnych, zdyskontowanych według efektywnej stopy procentowej. W przypadku należności handlowych, które nie mają znaczącego elementu finansowania, Grupa stosuje podejście uproszczone wymagane w MSSF 9 i wycenia odpisy z tyt. utraty wartości w wysokości strat kredytowych oczekiwanych w całym okresie życia należności od momentu jej początkowego ujęcia. Grupa stosuje matrycę odpisów, w której odpisy oblicza się dla należności handlowych zaliczonych do różnych przedziałów wiekowych lub okresów przeterminowania.
Na moment początkowego ujęcia aktywa odpis ujmuje się w wysokości oczekiwanych strat w okresie 12 miesięcy (za wyjątkiem należności opisanych powyżej). Na każdy dzień sprawozdawczy Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia, jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia. Celem wymogów w zakresie utraty wartości jest ujęcie oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia wszystkich instrumentów finansowych, w odniesieniu do których odnotowano znaczny wzrost ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia - niezależnie od tego, czy oceniane one były indywidualnie czy zbiorowo - biorąc pod uwagę wszystkie racjonalne i możliwe do udokumentowania informacje, włączając w to dane dotyczące przyszłości.
Grupa wycenia oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentów finansowych w sposób uwzględniający:
a) nieobciążoną i ważoną prawdopodobieństwem kwotę, którą ustala się, oceniając szereg możliwych wyników;
b) wartość pieniądza w czasie; oraz
c) racjonalne i możliwe do udokumentowania informacje, które są dostępne bez nadmiernych kosztów lub starań na dzień sprawozdawczy, dotyczące przeszłych zdarzeń, obecnych warunków i prognoz dotyczących przyszłych warunków gospodarczych.
Wartość księgową składnika aktywów ustala się za pomocą konta odpisów, a wysokość straty ujmuje się w wyniku finansowym w kosztach sprzedaży. W przypadku nieściągalności należności z tyt. dostaw i usług dokonuje się jej odpisu. Późniejsze spłaty uprzednio odpisanych należności uznaje się w pozycji kosztów sprzedaży w wyniku finansowym.
Zobowiązania finansowe
Grupa klasyfikuje wszystkie zobowiązania finansowe jako wyceniane po początkowym ujęciu w zamortyzowanym koszcie, z wyjątkiem zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Takie zobowiązania, w tym instrumenty pochodne będące zobowiązaniami, wycenia się po początkowym ujęciu w wartości godziwej.
Grupa klasyfikuje swapy na stopę procentową jako zobowiązanie wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy. W związku z faktem, iż instrument ten ma za zadanie ograniczać ryzyko związane ze zmiennością stóp procentowych od wyemitowanych obligacji czy otrzymanego kredytu, wpływ zmian w wycenie Grupa odnosi w koszty/przychody finansowe.
i) Zapasy
Składniki zapasów wycenia się w cenie nabycia lub według kosztu wytworzenia nie wyżej od możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto. Możliwa do uzyskania cena sprzedaży netto jest różnicą pomiędzy szacowaną ceną sprzedaży dokonywaną w toku działalności gospodarczej, a szacowanymi kosztami wykończenia i kosztami niezbędnymi do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Cenę nabycia lub koszt wytworzenia zapasów ustala się metodą szczegółowej identyfikacji o ile to możliwe lub metodą pierwsze weszło, pierwsze wyszło. Cena nabycia obejmuje cenę zakupu powiększoną o koszty bezpośrednio związane z zakupem. W przypadku wyrobów gotowych i produkcji w toku, koszty zawierają odpowiednią część stałych pośrednich kosztów produkcji, wyliczoną przy założeniu normalnego wykorzystania zdolności produkcyjnych.
Utworzenie/rozwiązanie odpisów aktualizujących zapasy ujmowane jest w koszcie sprzedanych produktów, towarów lub materiałów. Zidentyfikowane w wyniku inwentaryzacji nadwyżki lub braki w zapasach ujmowane są w koszcie sprzedanych produktów, towarów lub materiałów.
Grupa nabyte, a nie wykorzystane na dzień bilansowy uprawnienia do emisji CO2 ujmuje jako materiały, a koszty zużytych praw ujmuje w koszcie własnym wytworzonych produktów.
j) Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie i krótkoterminowe depozyty bankowe. Kredyty w rachunku bieżącym stanowią integralną część zarządzania środkami pieniężnymi Grupy są ujęte jako składnik środków pieniężnych i ich ekwiwalentów dla celów sprawozdania z przepływów pieniężnych.
Grupa ustala odpis na środki pieniężne wg modelu strat oczekiwanych, indywidualnie dla każdego salda dotyczącego danej instytucji kredytowej na podstawie zewnętrznych ratingów.
Grupa jako środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania traktuje środki pieniężne zgromadzone na rachunkach VAT oraz akredytywy.
Środki pieniężne na rachunkach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych pomniejszają zobowiązanie z tytułu odpisu na Fundusz i są prezentowane w zobowiązaniach.
k) Utrata wartości aktywów niefinansowych
Wartość księgowa aktywów niefinansowych, innych niż zapasy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego poddawana jest ocenie na każdy dzień sprawozdawczy w celu stwierdzenia, czy występują przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. W przypadku wystąpienia takich przesłanek Grupa dokonuje szacunku wartości odzyskiwalnej poszczególnych aktywów. Wartość odzyskiwalna wartości firmy, wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oraz wartości niematerialnych, które nie są jeszcze zdatne do użytkowania jest szacowana na każdy dzień sprawozdawczy.
Odpis z tytułu utraty wartości ujmowany jest w momencie, kiedy wartość księgowa składnika aktywów lub ośrodka generującego środki pieniężne przewyższa jego wartość odzyskiwalną. Odpisy z tytułu utraty wartości są ujmowane w wyniku finansowym. Utrata wartości ośrodka generującego środki pieniężne jest w pierwszej kolejności ujmowana jako zmniejszenie wartości firmy przypisanej do tego ośrodka (grupy ośrodków), a następnie jako zmniejszenie wartości księgowej pozostałych aktywów tego ośrodka (grupy ośrodków) na zasadzie proporcjonalnej.
Wartość odzyskiwalna aktywów lub ośrodków generujących środki pieniężne definiowana jest jako większa z ich wartości netto możliwej do uzyskania ze sprzedaży oraz ich wartości użytkowej. Przy szacowaniu wartości użytkowej przyszłe przepływy pieniężne dyskontowane są przy użyciu stopy procentowej przed opodatkowaniem, która odzwierciedla aktualną rynkową ocenę wartości pieniądza w czasie oraz czynniki ryzyka charakterystyczne dla danego składnika aktywów. W przypadku aktywów, które nie generują niezależnych przepływów pieniężnych wartość użytkowa szacowana jest dla najmniejszego identyfikowalnego ośrodka generującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów przynależy.
Odpis aktualizujący wartość firmy z tytułu utraty wartości nie jest odwracany. W odniesieniu do innych aktywów, odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości jest odwracany, jeżeli zmieniły się szacunki zastosowane do szacowania wartości odzyskiwalnej. Odpis z tytułu utraty wartości odwracany jest tylko do wysokości wartości księgowej składnika aktywów pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne, jaka byłaby wykazana w sytuacji, gdyby odpis z tytułu utraty wartości nie został ujęty.
l) Kapitał własny
Kapitał zakładowy
Kapitałem zakładowym Grupy jest kapitał zakładowy Jednostki Dominującej. Kapitał podstawowy wykazuje się w wartości nominalnej akcji wyemitowanych zgodnie ze statutem i zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Pozostałe kapitały
Na pozostałe kapitały składają się kapitał zapasowy, kapitał rezerwowy, akcje własne oraz inne dopłaty od właścicieli. Kapitał zapasowy tworzy się z odpisów z zysku netto zgodnie z wymogami Kodeksu Spółek Handlowych, ponadto kapitał zapasowy powstaje na skutek różnicy pomiędzy ceną nominalną akcji, a ceną emisyjną (aggio). Kapitał rezerwowy z tytułu dywidendy (fundusz dywidendowy) tworzy się z dostępnych w tym celu zysków zatrzymanych na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy.
Z uwagi na spełnienie warunków MSR 32 w kapitale w pozycji "Pozostałe kapitały" ujęte było na koniec 2021 roku zobowiązanie wobec głównego akcjonariusza PS HoldCo Sp. z o.o., które zostało rozliczone w styczniu 2022 roku.
Dywidendy
Dywidendy ujmuje się jako zobowiązanie w okresie, w którym zostały uchwalone.
Zakup akcji własnych
W przypadku zakupu akcji własnych, kwota zapłaty z tego tytułu wraz z kosztami bezpośrednimi przeprowadzenia transakcji, skorygowana o wpływ podatków, wykazywana jest jako pomniejszenie kapitału własnego. Zakupione akcje własne są wykazywane w ramach pozostałych kapitałów. W momencie sprzedaży lub powtórnej emisji, otrzymane kwoty ujmuje się jako zwiększenie kapitału własnego, a nadwyżka lub deficyt z transakcji jest prezentowany w kapitale własnym.
m) Zobowiązania z tytułu kredytów bankowych, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych
W momencie początkowego ujęcia kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane w wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki. Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Wszelkie różnice pomiędzy otrzymaną kwotą (pomniejszoną o koszty transakcyjne) a wartością wykupu ujmuje się metodą efektywnej stopy procentowej w wyniku finansowym przez okres obowiązywania umów.
Wartość godziwa, szacowana dla celów ujawniania, jest obliczana na podstawie wartości bieżącej przyszłych przepływów pieniężnych z tytułu zwrotu kapitału i odsetek, zdyskontowanych za pomocą rynkowej stopy procentowej na dzień sprawozdawczy.
W przypadku zobowiązań z tytułu leasingu rynkową stopę procentową szacuje się w oparciu o stopę procentową dla podobnego rodzaju umów leasingowych.
n) Świadczenia pracownicze
Program określonych świadczeń – odprawy emerytalne
Grupa rozpoznaje rezerwy na odprawy emerytalne i inne świadczenia pracownicze na podstawie wyceny aktuarialnej przeprowadzonej na dzień sprawozdawczy. Wycenę przeprowadza niezależny aktuariusz. Podstawa kalkulacji rezerw na świadczenia pracownicze jest określona przez wewnętrzne regulacje Grupy, Układ Zbiorowy Pracy oraz inne obowiązujące przepisy prawne.
Wartość rezerw na świadczenia pracownicze określa się przy wykorzystaniu technik aktuarialnych i wymogów określonych w MSSF UE, a w szczególności w MSR 19 ‘Świadczenia pracownicze’. Rezerwy wycenia się na poziomie wartości bieżącej przyszłych zobowiązań Grupy z tytułu świadczeń pracowniczych. Rezerwy kalkuluje się przy wykorzystaniu metody prognozowanych uprawnień jednostkowych, osobno dla każdego pracownika.
Podstawą kalkulacji rezerw przypadających na poszczególnych pracowników jest prognozowana wartość świadczenia, które Grupa jest zobligowana wypłacić na mocy regulacji wyszczególnionych powyżej. Wartość świadczenia prognozuje się do momentu nabycia świadczenia przez pracownika. Zobowiązanie z tytułu świadczeń pracowniczych określa się na podstawie przewidywanego wzrostu wartości świadczenia oraz proporcjonalnie do przewidywanego okresu świadczenia pracy przez danego pracownika. Oszacowana wartość jest następnie dyskontowana na dzień sprawozdawczy.
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze
Zobowiązania z tytułu krótkoterminowych świadczeń pracowniczych są wyceniane bez uwzględnienia dyskonta i są odnoszone w koszty w momencie wykonania świadczenia.
Grupa tworzy rezerwę w ciężar kosztów w wysokości przewidzianych płatności dla pracowników z tytułu krótkoterminowych premii pieniężnych, jeśli Grupa jest prawnie lub zwyczajowo zobowiązana do takich wypłat na podstawie usług świadczonych przez pracowników w przeszłości, a zobowiązanie to może zostać rzetelnie oszacowane.
o) Rezerwy
Rezerwa zostaje ujęta w przypadku, gdy na Grupie ciąży prawny lub zwyczajowy obowiązek wynikający z przeszłych zdarzeń i prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku wiązać się będzie z wypływem korzyści ekonomicznych. W przypadku, kiedy efekt wartości pieniądza w czasie ma istotne znaczenie, rezerwy są szacowane poprzez dyskontowanie oczekiwanych przyszłych przepływów środków pieniężnych w oparciu o stopę przed opodatkowaniem, która odzwierciedla bieżące szacunki rynkowe zmian wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko związane z danym składnikiem pasywów.
Grupa nie ujmuje zobowiązań warunkowych, a jedynie je ujawnia w sprawozdaniu. Zobowiązanie warunkowe jest: a) możliwym obowiązkiem, który powstaje na skutek zdarzeń przeszłych, których istnienie zostanie potwierdzone dopiero w momencie wystąpienia lub niewystąpienia jednego lub większej ilości niepewnych przyszłych zdarzeń, które nie w pełni podlegają kontroli Grupy lub b) obecnym obowiązkiem, który powstaje na skutek zdarzeń przeszłych, ale nie jest ujmowany w sprawozdaniu finansowym, ponieważ: (i) nie jest prawdopodobne aby konieczne było wydatkowanie środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne w celu wypełnienia obowiązku; lub (ii) kwoty obowiązku (zobowiązania) nie można wycenić wystarczająco wiarygodnie.
p) Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe ujmuje się początkowo według wartości godziwej pomniejszone koszty transakcyjne, które można bezpośrednio przypisać do powstania tych zobowiązań, a następnie wycenia się według zamortyzowanego kosztu. Zobowiązania bieżące nie są dyskontowane.
Grupa dokonuje analizy ilości potrzebnych praw do emisji CO2, w sytuacji niedoboru tych praw na dzień bilansowy tworzy rezerwę, którą prezentuje w zobowiązaniach krótkoterminowych w ramach rozliczeń międzyokresowych kosztów.
q) Przychody przyszłych okresów z tytułu dotacji rządowych oraz pozostałe
Dotacje rządowe ujmowane są początkowo w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w wartości godziwej jako przychody przyszłych okresów, jeśli istnieje wystarczająca pewność ich otrzymania oraz Grupa spełni warunki z nimi związane. Dotacje otrzymane jako zwrot już poniesionych kosztów przez Grupę są systematycznie ujmowane jako przychód w wyniku finansowym w okresach, w których ponoszone są związane z nimi koszty. Dotacje otrzymywane jako zwrot wydatków dotyczących aktywów ujmowanych przez Grupę, są systematycznie ujmowane jako pozostałe przychody w wyniku finansowym przez okres użytkowania aktywa.
r) Przychody
Przychody obejmują wartość godziwą zapłaty otrzymanej lub należnej z tytułu sprzedaży towarów i usług w ramach zwykłej działalności Grupy. Przychody są prezentowane netto bez podatku od towarów i usług, po uwzględnieniu zwrotów, rabatów i opustów oraz po wyeliminowaniu sprzedaży w Grupie.
Przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych oraz usług ujmuje się, jeżeli spełnione zostały następujące warunki:
a) strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;
b) Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;
c) Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;
d) umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych Grupy); oraz
e) jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi. Oceniając, czy otrzymanie kwoty wynagrodzenia jest prawdopodobne, jednostka uwzględnia jedynie zdolność i zamiar zapłaty kwoty wynagrodzenia przez klienta w odpowiednim terminie. Kwota wynagrodzenia, które będzie przysługiwało Grupie, może być niższa niż cena określona w umowie, jeśli wynagrodzenie jest zmienne, ponieważ Grupa może zaoferować klientowi ulgę cenową
Wymogi identyfikacji umowy z klientem
Umowa z klientem spełnia swoją definicję, gdy zostaną spełnione wszystkie następujące kryteria: strony umowy zawarły umowę i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków; Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane; Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane; umowa ma treść ekonomiczną oraz jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.
Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia
W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta: dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w przypadku których przekazanie na rzecz klienta ma taki sam charakter.
Ustalenie ceny transakcyjnej
W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży). Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba te rodzaje kwot.
Niektóre umowy z kontrahentami Grupa zawierają zapisy o korektach jakościowych stanowiących podstawę do wyliczenia ostatecznej ceny sprzedaży, czy pewnych formach premiowania klienta, jednak prawdopodobieństwo, że nie nastąpi odwrócenie znaczącej części skumulowanych przychodów w przyszłości, jest niskie. W takich przypadkach, zgodnie z MSSF 15, nie uwzględnia się zatem kwoty wynagrodzenia zmiennego w cenie transakcyjnej. Ponowna ocena wynagrodzenia zmiennego powinna być dokonywana na koniec każdego okresu sprawozdawczego.
Alokacja ceny transakcyjnej do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia
Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.
Ujęcie przychodów w momencie spełniania zobowiązań do wykonania świadczenia
Grupa ujmuje przychody w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi (tj. składnika aktywów) klientowi (klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów). Przychody ujmowane są jako kwoty równe cenie transakcyjnej, która została przypisana do danego zobowiązania do wykonania świadczenia.
Zobowiązania z tytułu kontraktów w formie zaliczek otrzymanych od dostawców prezentowane są w pozycji zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe (zaliczki na zakup dóbr i usług), a aktywa z tytułu umów z klientami prezentowane są w należnościach lub jako pozostałe należności w aktywach trwałych.
Grupa rozpoznaje przychody w określonym momencie z następujących tytułów:
  • a) sprzedaż złomu stalowego i nieżelaznego - klientami są firmy produkcyjne, huty w większości klienci krajowi. Przychód jest rozpoznawany w momencie wywozu towaru dla incoterms EXW. W przypadku DAP przychód rozpoznawany jest w momencie potwierdzenia otrzymanej dostawy przez klienta. Stosowane są upusty dla klientów po przekroczeniu odebrania określonych ilości w miesięcznych odbiorach. Realizowane terminy płatności to głównie 14 dni oraz 30 dni. Każdy klient sprawdzany jest przez dział windykacji, a terminy płatności ustalane są w zależności od potwierdzonej zdolności kredytowej klienta oraz od przebiegu dotychczasowej współpracy. Klienci bez potwierdzonej zdolności kredytowej mogą kupić towar jedynie po dokonaniu przedpłaty. Sprzedawane towary dostarczane są transportem własnym w ok. 30% przypadkach, pozostałe 70% to transport zlecony firmom przewozowym. W przypadku własnego transportu stosowane są zwykle warunki incoterms EXW, w przypadku spedycji są to zwykle DAP,
  • b) sprzedaż kęsisk i wlewek do klientów krajowych jak i zagranicznych realizowana do hut lub kuźni, które przetwarzają dalej półwyroby, rabaty ustalane indywidualnie w zależności od ilości zakupionej, terminy płatności w zależności od ustaleń 14-90 dni, sprzedaż na zasadach CPT, FCA, sporadycznie DAP i DDP,
  • c) sprzedaż prętów żebrowanych, płaskich, okrągłych, kwadratowych, kątowników, teowników, ceowników, kształtowników do klientów krajowych jak i zagranicznych - do hurtowników i producentów, głównie z branży budowlanej i maszynowej. Przychód rozpoznawany jest w dacie sprzedaży. Grupa stosuje dla klientów system bonusów w zależności od ilości zakupionych wyrobów. Terminy płatności w zależności od ustaleń 14-90 dni, sprzedaż na zasadach CPT lub FCA,
  • d) sprzedaż prętów walcowanych, kęsów walcowanych oraz blach. W przypadku wyrobów długich rozróżniane są dwa przeznaczenia: PWS ( do obróbki skrawaniem) – sprzedaż do wyspecjalizowanych firm dystrybucyjnych, świadczących m.in. usługi cięcia materiału oraz PWP (do kucia matrycowego) - sprzedaż do finalnych przetwórców tych wyrobów, są to kuźnie matrycowe oraz wyspecjalizowane firmy dystrybucyjne obsługujące ten segment rynku. Rabaty ustalane są indywidualnie. Baza dostawy FCA, CPT, sporadycznie DAP i DDP (ok 70 % sprzedaży transport organizowany przez Grupę, pozostałe 30 % transport w gestii klienta). Formami płatności są: gotówka / przedpłata przed odbiorem materiału, kredyt kupiecki w terminach 30, 45, 60 dni ( sporadycznie przelew 90 dni), wzajemne potrącenia wynikające np. z dostaw złomu przez naszych klientów,
  • e) półwyroby ze stopów miedzi - wałki i tuleje z brązu oraz stopy odlewnicze z cynku oraz zaprawy ocynkownicze, ich produkcja bazuje na przetworzeniu powierzonego surowca stąd w większości sprzedażą jest usługa na powierzonym materiale. Sprzedaż z tego segmentu trafia do hurtowni oraz bezpośredni producenci, w większości zlokalizowani za granicą. W zależności od formy współpracy, w przypadku przerobów – premia przerobowa jest indywidualna dla każdego klienta. W przypadku full price, cena na bazie formuły cenowej opartej na LME bądź WVM. Wszystkie kluczowe kontrakty stanowiące ok 80-90% sprzedaży zawierają transport realizowany zewnętrzną firmą. Grupa organizuje dostawę oraz ponosi jej koszt w większości takich przypadków sprzedaż odbywa się na warunkach incoterms DAP, w przypadku odbioru własnego na warunkach FCA. Terminy płatności ustalane indywidualnie w oparciu o istniejący limit kupiecki, od 14 do 60 dni,
  • f) w ramach pozostałej sprzedaży Grupa wykonuje usługi transportu towarów i osób, usługi naprawy pojazdów oraz diagnostykę pojazdów, wynajem sprzętu budowlanego, jak również usługi budowlane i utrzymania (sprzątania) dróg i chodników. Klientami są firmy drogowe lub transportowe. Usługi warsztatowe świadczone są dla firm jak i klientów detalicznych, zdecydowana większość to klienci krajowi. Sporadycznie występuje sprzedaż klientom zagranicznym. Usługi transportowe wykonywane są na bazie podpisanych umów bądź zleceń. Przychody rozpoznawane są w momencie wykonania usługi. Warunki sprzedaży w oparciu o umowy / przyjęte zlecenia lub cenę paliwa na Stacji Paliw, forma płatności określona w umowie/zleceniu, zazwyczaj jest to przelew 14 lub 30 dni. Sprzedaż usług warsztatowych i paliwa – jeżeli jest podpisana umowa i klient zweryfikowany przez Coface to formą płatności jest przelew, w przypadku pozostałych klientów formą płatności jest gotówka,
  • g) Grupa działa również na rynku deweloperskim, gdzie buduje domy dla klientów detalicznych. Sprzedaż rozpoznawana jest w momencie podpisania aktu notarialnego. Umowy negocjowane są indywidualnie.
  • h) Sprzedaż elektrod grafitowych i żelazostopów oraz innych materiałów dla producentów z branży hutniczej i odlewniczej (JAP Industries s.r.o.). Transport organizowany jest przez Spółkę, a sprzedaż najczęściej odbywa się na warunkach DDP. Realizowane terminy płatności to głównie 60 dni.
  • i) Grupa ujmuje przychody z tytułu sprzedaży zakontraktowanych wcześniej mediów (energia elektryczna, gaz), których w związku ze spadkiem popytu oraz przestojami modernizacyjnymi nie była w stanie wykorzystać na własne potrzeby, przychody te rozpoznaje jako przychody ze sprzedaży towarów.
  • j) Grupa ujmuje przychody z tytułu sprzedaży praw do emisji CO2, których w związku ze spadkiem popytu oraz przestojami modernizacyjnymi nie była w stanie wykorzystać na własne potrzeby, przychody te rozpoznaje jako przychody ze sprzedaży towarów.
Grupa rozpoznaje przychody przekazywanych w miarę upływu czasu z następujących tytułów:
  • a) umowa o usługę budowlaną - rozpoznawane są przychody z kontraktu długoterminowego o budowę centrum wystawienniczo-konferencyjnego w okolicach Krakowa, który Grupa buduje na zlecenie. Przychody rozpoznawane są na bazie kosztów powiększonych o marżę wynikającą z podpisanych umów.
s) Pozostałe przychody i koszty
Przychody z tytułu odsetek od należności finansowych oraz z tyt. dostaw usług i innych wykazuje się w wyniku finansowym w pozostałych przychodach na zasadzie memoriałowej, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Przychody z tytułu dywidend ujmowane są w pozostałych przychodach w okresie, w którym ustalone zostało prawo do ich otrzymania. Koszty z tytułu odsetek od zobowiązań handlowych i innych ujmowane są w pozostałych kosztach przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.
W pozostałych przychodach ujmowane są przychody dotyczące rekompensat z tytułu wzrostu notowań praw do emisji CO2,przychody z tytułu pomocy programów rządowych związanej z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej oraz przychody z tytułu gotowości do redukcji mocy.

t) Pozostałe zyski/straty netto
Pozostałe zyski/straty netto obejmują zyski/straty netto ze sprzedaży składników rzeczowych aktywów trwałych (środków trwałych, wartości niematerialnych, nieruchomości inwestycyjnych, inwestycji), zyski/straty netto ze sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wynik na przeszacowaniu inwestycji wycenianych w wartości godziwej przez wynik, rozwiązanie/utworzenie odpisów z tytułu utraty wartości na pozostałych inwestycjach oraz zyski/straty netto z tytułu różnic kursowych dotyczących działalności operacyjnej.
u) Przychody i koszty finansowe
Przychody/koszty finansowe netto obejmują odsetki, opłaty bankowe i prowizje płatne z tytułu zadłużenia ustalone w oparciu o efektywną stopę procentową, odsetki dotyczące innych zobowiązań finansowych.
Ponadto są to zyski lub straty z tytułu różnic kursowych nie dotyczących działalności operacyjnej, przychody z tytułu umorzonych zobowiązań finansowych. W przychodach i kosztach finansowych ujmowane są również wyceny instrumentów pochodnych.
v) Podatek dochodowy bieżący i odroczony
Podatek dochodowy wykazany w wyniku finansowym obejmuje część bieżącą i część odroczoną. Podatek dochodowy ujmowany jest w wyniku finansowym, za wyjątkiem kwot związanych z pozycjami ujętymi w innych całkowitych dochodach lub kapitale. Wówczas ujmuje się je odpowiednio w innych całkowitych dochodach lub w kapitale.
Podatek bieżący stanowi zobowiązanie podatkowe z tytułu dochodu do opodatkowania za dany rok oraz korekty podatku dotyczącego lat ubiegłych.
Podatek odroczony wyliczany jest przy zastosowaniu metody zobowiązania bilansowego, w oparciu o różnice przejściowe pomiędzy wartością aktywów i zobowiązań ustalaną dla celów księgowych, a ich wartością szacowaną dla celów podatkowych. Podatku odroczonego nie tworzy się na następujące różnice przejściowe: wartość firmy, początkowe ujęcie aktywów lub pasywów, które nie wpływają ani na zysk księgowy ani na dochód do opodatkowania, różnice związane z inwestycjami w jednostkach zależnych w zakresie, w którym nie jest prawdopodobne, że zostaną one zrealizowane w dającej się przewidzieć przyszłości. Ujęta kwota podatku odroczonego opiera się na oczekiwaniach, co do sposobu realizacji wartości bilansowej aktywów i pasywów, przy zastosowaniu stawek podatkowych obowiązujących lub uchwalonych na dzień sprawozdawczy.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego są ujmowane do wysokości, do której jest prawdopodobne, iż osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na realizację aktywa z tytułu podatku odroczonego. Aktywa z tytułu podatku odroczonego obniża się w zakresie, w jakim nie jest prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
3. Nabycie jednostek zależnych
W dniu 15 grudnia 2022 r. Cognor Holding S.A. podpisała umowę zakupu 100% udziałów w spółkach JAP Industries s.r.o. oraz SPED-EX Trinec s.r.o. za łączną kwotę 280 000 tys. CZK.
JAP Industries s.r.o. jest producentem wyrobów z grafitu, w tym elektrod grafitowych wytwarzanych w opracowanym przez tę firmę procesie impregnacji półproduktu nabywanego od dostawców zewnętrznych. Podmiot ten zajmuje się również między innymi handlem żelazostopami. Elektrody i żelazostopy stanowią kluczowe materiały i surowce zużywane przez Grupę kapitałową Cognor Holding w procesie wytopu stali metodą łuku elektrycznego (EAF). Firma była dotychczas wieloletnim dostawcą spółki zależnej Cognor S.A.
SPED-EX s.r.o była spółką wykonującą określone usługi, w tym logistyczne na rzecz JAP Industries i nie prowadziła innej działalności.
Nabycie niniejszych spółek spowoduje skrócenie łańcuchów dostaw i zredukowanie ryzyka Grupy związanego z terminowością zaopatrzenia w kluczowe materiały i surowce.
W 2022 roku Spółka JAP Industries s.r.o. osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 1 090 987 tys. CZK oraz osiągnęła zysk netto w wysokości 131 276 tys. CZK, natomiast SPED-EX Trinec s.r.o. osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 18 333 tys. CZK oraz zysk netto w wysokości 481 tys. CZK. Na 31 grudnia 2022 roku, Grupa posiadała zobowiązania handlowe wobec nabywanych Spółek w wysokości 2 856 tys. zł. W 2022 roku dokonała zakupów z nabywanych Spółek w wysokości 19 719 tys. zł.
Umowa zakupu udziałów weszła w życie 1 stycznia 2023 roku i jest to dzień objęcia kontroli nad nabywanymi spółkami. Do przeliczenia nabytych aktywów netto, jak i zapłaty zastosowano średni kurs NBP z dnia 2 stycznia 2023 roku PLN/CZK 0,1936. Nie występują ze stroną sprzedającą rozliczenia dotyczące ceny nabycia uzależnione od spełnienia warunków.
Wartości godziwe (ostateczne)
Razem
Nabyte aktywa netto
JAP Industries s.r.o.
SPED-EX Trinec s.r.o.
Rzeczowe aktywa trwałe
38 954
179
39 133
Wartości niematerialne
8 092
-
8 092
Zapasy
83 399
-
83 399
Należności
25 762
1 764
27 526
Pozostałe aktywa
361
-
361
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
-
65
65
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
26 436
376
26 812
Zobowiązania
(14 346)
(626)
(14 972)
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych
(53)
(20)
(73)
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
(6 703)
-
(6 703)
  • A. Razem możliwe do zidentyfikowania nabyte aktywa i przejęte zobowiązania
161 902
1 738
163 640
  • B. Przekazana zapłata, z tego:
 
 
 
51 597
- w formie środków pieniężnych 60% ceny (168 mln CZK)*
32 525
- 20% ceny (56 mln CZK) w terminie do 1 roku od daty zamknięcia transakcji (zdyskontowana wartość)
9 947
- 20% ceny (56 mln CZK) w terminie do 2 lat od daty zamknięcia transakcji (zdyskontowana wartość)
9 125
  • C. Koszty związane z nabyciem udziałów
207
Zysk z tytułu okazyjnego nabycia
 
 
 
111 836
Z uwagi na potrzebę strony sprzedającej co do szybkiego zamknięcia i sfinalizowania transakcji Grupa zrealizowała zysk na okazjonalnym nabyciu w szacowanej kwocie 111.836 tys. zł. Z uwagi na znaczące kwoty zysku na okazjonalnym nabyciu Zarząd Grupy dokonał ponownej oceny poprawności identyfikacji i wyceny nabywanych aktywów i zobowiązań. W nabywanych Spółkach nie występują zobowiązania warunkowe.
W związku z powyższą umową Cognor Holding S.A. w 2022 r. przekazała 32 558 tys. zł (168 mln CZK) tytułem zapłaty za udziały i zaprezentowała je na koniec 2022 roku w należnościach pozostałych krótkoterminowych. W grudniu 2023 r. została zapłacona kolejna rata z tyt. zobowiązania za udziały w wysokości 9 923 tys. zł (56 mln CZK). Na zobowiązaniu krótkoterminowym z tyt. zakupu udziałów pozostaje ostatnia rata płatna w grudniu 2024 w wysokości 9 128 tys. zł (56 mln CZK).
Grupa poniosła koszty obsługi prawnej i due dilligence związane z ww. nabyciem w wysokości 245 tys. zł i ujęła je jako koszt okresu 2022 r.
4. Sprawozdawczość segmentów działalności
Zarząd dokonał zmian w zakresie prezentacji segmentów operacyjnych bazując na raportach przeglądanych przez Zarząd Jednostki Dominującej, stanowiących podstawę do podejmowania decyzji strategicznych. Dane porównywalne przekształcono adekwatnie do dokonanych zmian w segmentach operacyjnych.
Zarząd Jednostki Dominującej rozpatruje działalność zarówno z perspektywy geograficznej jak i branżowej. Pod względem geograficznym rozpatrywana jest działalność w Polsce, Czechach, Niemczech i w innych krajach.
Grupa wyodrębnia następujące rodzaje segmentów :
- segment Złomrex Metal (ZLMET) pokrywający się z działalnością oddziału Cognor S.A. Złomrex Metal obejmujący obejmujący zakup, sortowanie, przetwarzanie, uszlachetnianie a następnie ekspedycji i sprzedaż zewnętrznym odbiorcom złomów stali, oraz metali nieżelaznych,
- segment HSJ (HSJ) pokrywający się z działalnością oddziału Cognor S.A. HSJ w Stalowej Woli i obejmujący produkcję oraz zakup półwyrobów stalowych (stal surowa), oraz produktów finalnych ze stali a następnie ich sprzedaż do odbiorców zewnętrznych, realizowana przez hutę HSJ w Stalowej Woli,
- segment Ferrostal (FER): obejmujący produkcję oraz zakup półwyrobów stalowych (stal surowa), oraz produktów finalnych ze stali, a następnie ich sprzedaż do odbiorców zewnętrznych, realizowana przez hutę Ferrostal w Gliwicach,
- segment OMS (OMS) pokrywający się z działalnością oddziału Cognor S.A. Odlewnia Metali w Szopienicach obejmujący produkcję oraz zakup wyrobów z metali nieżelaznych, głównie walki i tuleje z brązu oraz stopy aluminium w postaci gąsek, a następnie ich sprzedaż do odbiorców zewnętrznych,
- segment JAP (JAP) pokrywający się z działalnością spółki zależnej JAP Industries s.r.o. z Czech obejmujący zakup grafitu oraz innych materiałów, produkcję elektrod grafitowych oraz żelazostopów, a następnie ich sprzedaż do odbiorców zewnętrznych
-segment pozostałe pokrywający się z działalnościami:
a) oddziału Cognor S.A. PTS w Krakowie obejmujący usługi transportu oraz maszyn budowlanych,
b) spółki zależnej Cognor Holding S.A. Sp. k. obejmujący przychody ze sprzedaży deweloperskiej,
c) spółki zależnej Hutnik Kraków Sp. z o.o. obejmujący przychody z działalności marketingowej oraz sportowej,
d) spółki zależnej Ecognor Sp. z o.o. obejmujący działaność związaną z uruchomieniem zakładu produkującego profile, płyty i inne elementy wyłącznie na bazie odpadów z tworzyw sztucznych z przeznaczeniem dla różnych gałęzi przemysłu.
Ceny stosowane w rozliczeniach pomiędzy segmentami oparte są na cenach rynkowych. Przychody od podmiotów zewnętrznych raportowane do Zarządu Jednostki Dominującej są mierzone w sposób zgodny z tym prezentowanym w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.

Segmenty branżowe
w tysiącach złotych
ZLMET
HSJ
FER
OMS
JAP
Pozostałe
Nieprzypi-
sane
Eliminacje
Skonsolido-
wane
31.12.2023
Przychody od odbiorców zewnętrznych, w tym:
311 711
1 141 213
991 990
112 050
126 950
25 345
10 125
 
2 719 384
- Złomy stali
171 061
-
-
-
-
-
-
 
171 061
- Kęsy, wlewki HSJ
1 754
146 292
98 091
-
-
-
-
 
246 137
- Kęsy,wlewki FER
39 947
34 993
212 515
-
-
-
-
 
287 455
- Wyroby HSJ
2 570
945 726
30 188
-
-
-
-
 
978 484
- Wyroby FER
851
8 828
322 762
-
-
-
-
 
332 441
- Złomy metali nieżelaznych
85 429
-
-
1 308
-
-
-
 
86 737
- Wyroby nieżelazne
8 640
-
-
110 064
-
-
-
 
118 704
- Elektrody i żelazostopy
-
-
-
-
93 488
-
-
 
93 488
- Pozostała działalność
1 459
5 374
328 434
678
33 462
25 345
-
 
394 752
- Nieprzypisane
-
-
-
-
-
-
10 125
 
10 125
Przychody od odbiorców z Grupy
295 535
133 945
97 521
2 137
22 677
3 724
16 672
 
572 211
Przychody ogółem
607 246
1 275 158
1 089 511
114 187
149 627
29 069
26 797
(570 071)
2 721 524
Koszt sprzedanych towarów, produktów i mat. do odbiorców zewnętrznych, w tym:
(295 042)
(951 276)
(982 547)
(96 764)
(112 459)
(25 089)
(9 148)
 
(2 472 325)
- Złomy stali
(161 402)
-
-
-
-
-
-
 
(161 402)
- Kęsy, wlewki HSJ
(1 752)
(131 952)
(97 984)
-
-
-
-
 
(231 688)
- Kęsy,wlewki FER
(39 925)
(34 979)
(237 373)
-
-
-
-
 
(312 277)
- Wyroby HSJ
(2 567)
(770 078)
(30 166)
-
-
-
-
 
(802 811)
- Wyroby FER
(848)
(8 808)
(376 900)
-
-
-
-
 
(386 556)
- Złomy metali nieżelaznych
(80 442)
-
-
(1 004)
-
-
-
 
(81 446)
- Wyroby nieżelazne
(8 076)
-
-
(95 449)
-
-
-
 
(103 525)
- Elektrody i żelazostopy
-
-
-
-
(84 261)
-
-
 
(84 261)
- Pozostała działalność
(30)
(5 459)
(240 124)
(311)
(28 198)
(25 089)
-
 
(299 211)
- Nieprzypisane
-
-
-
-
-
-
(9 148)
 
(9 148)
Koszt sprzedanych towarów, produktów i mat. do odbiorców z Grupy
(284 741)
(115 127)
(92 751)
(1 391)
(18 718)
(2 472)
(8 329)
 
(523 529)
Koszt sprzedanych towarów, produktów i materiałów, ogółem
(579 783)
(1 066 403)
(1 075 298)
(98 155)
(131 177)
(27 561)
(17 477)
554 534
(2 441 320)
Wynik segmentu
27 463
208 755
14 213
16 032
18 450
1 508
9 320
(15 537)
280 204
Pozostałe przychody
394
70 213
53 324
280
1 670
1 870
61
(3 950)
123 862
Koszty sprzedaży i ogólnego zarządu
(32 130)
(76 722)
(38 839)
(5 724)
(14 423)
(4 929)
(28 843)
10 689
(190 921)
Pozostałe zyski/straty netto
173
(5 507)
4 392
(706)
1 106
223
(3 254)
(2)
(3 575)
Pozostałe koszty
(706)
(4 197)
(4 862)
(77)
(2)
(131)
(100)
3 811
(6 264)
Wynik na działalności operacyjnej, w tym:
(4 806)
192 542
28 228
9 805
6 801
(1 459)
(22 816)
(4 989)
203 306
- Złomy stali
(5 426)
-
-
1
-
-
-
 
(5 425)
- Kęsy, wlewki HSJ
(92)
19 164
107
-
-
-
-
 
19 179
- Kęsy,wlewki FER
(2 101)
1 865
(9 477)
-
-
-
-
 
(9 713)
- Wyroby HSJ
(133)
171 522
26
-
-
-
-
 
171 415
- Wyroby FER
(42)
497
(46 745)
-
-
-
-
 
(46 290)
- Złomy metali nieżelaznych
326
-
-
704
-
-
-
 
1 030
- Wyroby nieżelazne
105
-
-
8 613
-
-
-
 
8 718
- Elektrody i żelazostopy
-
-
-
-
3 322
-
-
 
3 322
- Pozostała działalność
2 557
(506)
84 317
487
3 479
(1 459)
-
 
88 875
- Nieprzypisane
-
-
-
-
-
-
(22 816)
(4 989)
(27 805)
Koszty finansowe netto
-
-
-
-
-
-
(50 360)
(80)
(50 440)
Udział w wyniku netto jednostek stowarzyszonych
 
 
 
 
 
 
 
 
54
Zysk na okazyjnym nabyciu
 
 
 
 
 
 
 
 
112 076
Podatek dochodowy
 
 
 
 
 
 
 
 
(29 188)
Zysk/(strata) za okres
 
 
 
 
 
 
 
235 808

w tysiącach złotych
ZLMET
HSJ
FER
OMS
JAP
Pozostałe
Nieprzypi-
sane
Eliminacje
Skonsolido-
wane
31.12.2022
Przychody od odbiorców zewnętrznych
449 973
1 486 409
1 543 636
112 356
-
59 953
10 622
3 662 949
- Złomy stali
260 555
-
-
-
-
-
-
260 555
- Kęsy, wlewki HSJ
14 939
245 694
122 457
-
-
-
-
383 090
- Kęsy,wlewki FER
31 197
63 889
240 545
-
-
-
-
335 631
- Wyroby HSJ
1 686
1 123 244
32 959
-
-
-
-
1 157 889
- Wyroby FER
19 940
49 855
866 744
-
-
-
-
936 539
- Złomy metali nieżelaznych
107 198
-
-
294
-
-
-
107 492
- Wyroby nieżelazne
11 714
-
-
110 502
-
-
-
122 216
- Elektrody i żelazostopy
-
-
-
-
-
-
-
-
- Pozostała działalność
2 744
3 727
280 931
1 560
-
59 953
-
348 915
- Nieprzypisane
-
-
-
-
-
-
10 622
10 622
Przychody od odbiorców z Grupy
430 865
173 460
180 391
2 628
-
5 067
25 297
817 708
Przychody ogółem
880 838
1 659 869
1 724 027
114 984
-
65 020
35 919
(813 967)
3 666 690
Koszt sprzedanych towarów, produktów i mat. do odbiorców zewnętrznych
(416 027)
(1 157 121)
(1 153 874)
(94 568)
-
(49 494)
(9 522)
(2 880 606)
- Złomy stali
(237 719)
-
-
-
-
-
-
(237 719)
- Kęsy, wlewki HSJ
(14 920)
(198 529)
(122 349)
-
-
-
-
(335 798)
- Kęsy,wlewki FER
(31 190)
(63 883)
(182 848)
-
-
-
-
(277 921)
- Wyroby HSJ
(1 685)
(841 761)
(32 984)
-
-
-
-
(876 430)
- Wyroby FER
(19 911)
(49 815)
(728 274)
-
-
-
-
(798 000)
- Złomy metali nieżelaznych
(99 177)
-
-
(105)
-
-
-
(99 282)
- Wyroby nieżelazne
(10 525)
-
-
(93 078)
-
-
-
(103 603)
- Elektrody i żelazostopy
-
-
-
-
-
-
-
-
- Pozostała działalność
(900)
(3 133)
(87 419)
(1 385)
-
(49 494)
-
(142 331)
- Nieprzypisane
-
-
-
-
-
-
(9 522)
(9 522)
Koszt sprzedanych towarów, produktów i mat. do odbiorców z Grupy
(410 159)
(136 300)
(134 885)
(1 955)
-
(4 831)
(3 604)
(691 734)
Koszt sprzedanych towarów, produktów i materiałów, ogółem
(826 186)
(1 293 421)
(1 288 759)
(96 523)
-
(54 325)
(13 126)
799 930
(2 772 410)
Wynik segmentu
54 652
366 448
435 268
18 461
-
10 695
22 793
(14 037)
894 280
Pozostałe przychody
434
26 745
27 204
331
-
414
1 417
(1 793)
54 752
Koszty sprzedaży i ogólnego zarządu
(33 930)
(79 087)
(60 476)
(5 259)
-
(3 507)
(48 150)
13 323
(217 086)
Pozostałe zyski/straty netto
226
(18)
(149)
259
-
245
(1 527)
622
(342)
Pozostałe koszty
(294)
(2 593)
(5 158)
(47)
-
(30)
(1 584)
828
(8 878)
Wynik na działalności operacyjnej
21 088
311 495
396 689
13 745
-
7 817
(27 051)
(1 057)
722 726
- Złomy stali
13 904
-
-
5
-
-
-
13 909
- Kęsy, wlewki HSJ
(550)
56 711
108
-
-
-
-
56 269
- Kęsy,wlewki FER
(1 182)
934
82 329
-
-
-
-
82 081
- Wyroby HSJ
(46)
253 973
(25)
-
-
-
-
253 902
- Wyroby FER
(748)
40
120 564
-
-
-
-
119 856
- Złomy metali nieżelaznych
4 632
-
-
566
-
-
-
5 198
- Wyroby nieżelazne
743
-
-
12 906
-
-
-
13 649
- Elektrody i żelazostopy
-
-
-
-
-
-
-
-
- Pozostała działalność
4 335
(163)
193 713
268
-
7 817
-
205 970
- Nieprzypisane
-
-
-
-
-
-
(27 051)
(1 057)
(28 108)
Koszty finansowe netto
-
-
-
-
-
-
5 683
73
5 756
Udział w wyniku netto jednostek stowarzyszonych
222
Podatek dochodowy
(118 331)
Zysk/(strata) za okres
610 373

w tysiącach złotych
ZLMET
HSJ
FER
OMS
JAP
Pozostałe
Nieprzypi-
sane
Eliminacje
Skonsolido-
wane
31.12.2021
Przychody od odbiorców zewnętrznych
402 084
974 051
1 320 375
73 891
-
33 723
6 927
2 811 051
- Złomy stali
239 781
-
-
-
-
-
-
239 781
- Kęsy, wlewki HSJ
5 821
132 373
83 077
-
-
-
-
221 271
- Kęsy,wlewki FER
21 304
-
223 686
-
-
-
-
244 990
- Wyroby HSJ
1 492
751 775
8 878
-
-
-
-
762 145
- Wyroby FER
20 262
68 512
990 955
-
-
-
-
1 079 729
- Złomy metali nieżelaznych
97 771
-
-
745
-
-
-
98 516
- Wyroby nieżelazne
10 893
-
-
72 654
-
-
-
83 547
- Elektrody i żelazostopy
-
-
-
-
-
-
-
-
- Pozostała działalność
4 760
21 391
13 779
492
-
33 723
-
74 145
- Nieprzypisane
-
-
-
-
-
-
6 927
6 927
Przychody od odbiorców z Grupy
324 232
101 054
113 632
2 160
-
1 614
13 313
556 005
Przychody ogółem
726 316
1 075 105
1 434 007
76 051
-
35 337
20 240
(555 905)
2 811 151
Koszt sprzedanych towarów, produktów i mat. do odbiorców zewnętrznych
(362 421)
(806 704)
(1 025 776)
(59 518)
-
(27 297)
(6 365)
(2 288 081)
- Złomy stali
(215 163)
-
-
-
-
-
-
(215 163)
- Kęsy, wlewki HSJ
(5 816)
(115 057)
(82 946)
-
-
-
-
(203 819)
- Kęsy,wlewki FER
(21 294)
-
(170 886)
-
-
-
-
(192 180)
- Wyroby HSJ
(1 487)
(601 850)
(8 869)
-
-
-
-
(612 206)
- Wyroby FER
(20 213)
(68 409)
(752 179)
-
-
-
-
(840 801)
- Złomy metali nieżelaznych
(87 743)
-
-
(389)
-
-
-
(88 132)
- Wyroby nieżelazne
(9 714)
-
-
(58 721)
-
-
-
(68 435)
- Elektrody i żelazostopy
-
-
-
-
-
-
-
-
- Pozostała działalność
(991)
(21 388)
(10 896)
(408)
-
(27 297)
-
(60 980)
- Nieprzypisane
-
-
-
-
-
-
(6 365)
(6 365)
Koszt sprzedanych towarów, produktów i mat. do odbiorców z Grupy
(302 690)
(86 045)
(86 939)
(1 263)
-
(1 656)
(4 909)
(483 502)
Koszt sprzedanych towarów, produktów i materiałów, ogółem
(665 111)
(892 749)
(1 112 715)
(60 781)
-
(28 953)
(11 274)
549 346
(2 222 237)
Wynik segmentu
61 205
182 356
321 292
15 270
-
6 384
8 966
(6 559)
588 914
Pozostałe przychody
327
23 085
30 955
253
-
110
51
(6 881)
47 900
Koszty sprzedaży i ogólnego zarządu
(33 293)
(57 882)
(46 709)
(5 309)
-
(3 010)
(26 753)
6 792
(166 164)
Pozostałe zyski/straty netto
225
(1 630)
631
111
-
196
2 932
16
2 481
Pozostałe koszty
(531)
(2 664)
(906)
(92)
-
(51)
(1 298)
165
(5 377)
Wynik na działalności operacyjnej
27 933
143 265
305 263
10 233
-
3 629
(16 102)
(6 467)
467 754
- Złomy stali
17 977
-
-
2
-
-
-
17 979
- Kęsy, wlewki HSJ
5
20 658
131
-
-
-
-
20 794
- Kęsy,wlewki FER
10
-
56 514
-
-
-
-
56 524
- Wyroby HSJ
5
121 391
9
-
-
-
-
121 405
- Wyroby FER
49
1 041
244 521
-
-
-
-
245 611
- Złomy metali nieżelaznych
5 492
-
-
930
-
-
-
6 422
- Wyroby nieżelazne
(316)
-
-
9 123
-
-
-
8 807
- Elektrody i żelazostopy
-
-
-
-
-
-
-
-
- Pozostała działalność
4 711
175
4 088
178
-
3 629
-
12 781
- Nieprzypisane
-
-
-
-
-
-
(16 102)
(6 467)
(22 569)
Koszty finansowe netto
-
-
-
-
-
-
(10 288)
(4 866)
(15 154)
Udział w wyniku netto jednostek stowarzyszonych
30
Podatek dochodowy
(89 104)
Zysk/(strata) za okres
363 526

w tysiącach złotych
ZLMET
HSJ
FER
OMS
JAP
Pozostałe
Nieprzypi-
sane
Eliminacje
Skonsolido-
wane
31.12.2023
Aktywa segmentu
123 623
446 584
1 187 936
32 870
90 843
42 325
405 860
(56 117)
2 273 924
Zobowiązania segmentu
65 102
219 711
353 883
11 632
9 593
15 242
472 846
(115 295)
1 032 714
Amortyzacja
(7 856)
(21 382)
(13 328)
(1 202)
(1 405)
(921)
(971)
(1 995)
(49 060)
Nakłady inwestycyjne
2 235
29 981
403 661
455
1 304
5 759
3 482
-
446 877
w tysiącach złotych
ZLMET
HSJ
FER
OMS
JAP
Pozostałe
Nieprzypi-
sane
Eliminacje
Skonsolido-
wane
31.12.2022
Aktywa segmentu
120 721
441 329
891 629
37 349
-
32 345
604 192
(44 549)
2 083 016
Zobowiązania segmentu
67 653
253 834
233 413
10 525
-
11 953
365 888
(88 681)
854 585
Amortyzacja
(6 201)
(19 596)
(15 599)
(1 213)
-
(955)
(811)
124
(44 251)
Nakłady inwestycyjne
3 721
7 954
159 125
717
-
31
5 385
-
176 933
w tysiącach złotych
ZLMET
HSJ
FER
OMS
JAP
Pozostałe
Nieprzypi-
sane
Eliminacje
Skonsolido-
wane
31.12.2021
Aktywa segmentu
129 977
405 682
632 655
33 853
-
55 692
316 712
(69 399)
1 505 172
Zobowiązania segmentu
80 555
237 600
307 138
15 947
-
29 306
264 695
(73 938)
861 303
Amortyzacja
(5 701)
(19 402)
(24 302)
(761)
-
(1 078)
(816)
232
(51 828)
Nakłady inwestycyjne
486
4 735
76 214
2 724
-
148
3 161
-
87 468
Aktywa nieprzypisane
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
w tysiącach złotych
 
 
 
Inwestycje długo/krótkoterminowe
1 004
1 164
1 109
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
1 799
14 339
24 537
Aktywa finansowe z tyt. wyceny instrumentów pochodnych
31 462
57 393
17 534
Należność z tytułu podatku dochodowego
10 299
16 172
38
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
144 269
335 761
107 810
Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży
6 949
6 971
6 993
Pozostałe należności (należności z tyt. podatków, należności dot. sprzedaży jedn. zależnych, itp.)
130 522
107 213
121 423
Aktywa centrali
79 556
65 179
37 268
405 860
604 192
316 712
Zobowiązania nieprzypisane
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
w tysiącach złotych
 
 
 
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych
415 540
283 936
209 167
Kredyty w rachunku bieżącym
-
46
17 200
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego
4 386
-
-
Rezerwy
1 300
1 330
1 800
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego
-
783
2 936
Pozostałe zobowiązania
39 100
57 419
24 378
Zobowiązania związane z aktywami trwałymi przeznaczonymi do sprzedaży
1 541
1 545
1 548
Zobowiązania centrali
10 979
20 829
7 666
472 846
365 888
264 695
Obszary geograficzne
Przychody od odbiorców zewnętrznych
2023
2022
2021
- Polska
1 575 999
2 385 792
2 084 057
- Niemcy
499 174
654 457
434 239
- Czechy
103 799
115 403
60 441
- Pozostałe kraje
542 552
511 038
232 414
2 721 524
3 666 690
2 811 151
 
 
-nakłady inwestycyjne – Polska
445 574
176 933
87 468
- nakłady inwestycyjne – Czechy
1 303
-
-
446 877
176 933
87 468
Aktywa trwałe z wyłączeniem instrumentów finansowych i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego w rozbiciu na lokalizacje:
- Polska
1 130 304
675 465
524 270
- Czechy
21 037
-
-
Razem
1 151 341
675 465
524 270
Grupa w dużej mierze realizuje swoje przychody w Polsce, jednakże spora część przychodów realizowana jest na sprzedaży do klientów zagranicznych. Tym samym ryzyko koncentracji geograficznej i potencjalnych problemów z sytuacją gospodarczo-geopolityczną jest ograniczone.
Główni klienci
W 2023 roku, ponad 10% skonsolidowanych przychodów zostało przekroczone na skutek sprzedaży energii elektrycznej na giełdę za pośrednictwem domu maklerskiego w wysokości 278 095 tys. zł (w 2022 i 2021 roku żaden z klientów Grupy nie przekroczył progu 10% skonsolidowanych przychodów).Przychody te zostały rozpoznane w segmencie FER (w linii biznesowej "pozostała działalność").
5. Przychody z umów z klientami
w tysiącach złotych
01.01.2023 - 31.12.2023
01.01.2022 - 31.12.2022
01.01.2021 - 31.12.2021
 
 
 
Przychody ze sprzedaży produktów
2 070 182
2 953 561
2 390 370
Przychody ze sprzedaży usług
48 427
45 555
89 394
Przychody ze sprzedaży towarów i energii
599 163
665 452
308 161
Przychody ze sprzedaży materiałów
3 752
2 122
23 226
2 721 524
3 666 690
2 811 151
w tym:
 
- przychody z tytułu dóbr lub usług przekazanych klientowi w określonym momencie
2 711 444
3 656 111
2 805 333
- przychody z tytułu sprzedaży dóbr lub usług oraz energii przekazywanych w miarę upływu czasu
10 080
10 579
5 818
Przychody osiągane są z następujących źródeł:
-sprzedaż złomu stalowego i metali nieżelaznych
257 798
368 047
338 297
-sprzedaż kęsisk, wlewek
533 591
718 721
466 261
-sprzedaż prętów walcowanych, kęsisk walcowanych oraz blach
978 487
1 157 889
762 145
-sprzedaż prętów żebrowanych, płaskich, okrągłych, kwadratowych, kątowników, teowników, ceowników, kształtowników
332 479
936 539
1 079 729
-sprzedaż wałków i tulei z brązu oraz stopów odlewniczych cynku
118 704
122 216
83 547
-sprzedaż elektrod grafitowych i żelazostopów
93 488
-
-
-sprzedaż usług transportowych
24 044
24 143
21 572
-sprzedaż lokali mieszkalnych
-
32 254
12 151
-sprzedaż z tytułu usługi budowlanej
10 080
10 579
5 818
-sprzedaż energii elektrycznej i gazu
297 886
260 139
-
-sprzedaż praw od emisji CO2
22 728
-
-
-pozostała sprzedaż
52 239
36 163
41 631
Jako przychody rozpoznawane w miarę upływu czasu rozpoznawane są przychody z kontraktu długoterminowego o budowę centrum wystawienniczo-konferencyjnego w okolicach Krakowa, który Spółka buduje na zlecenie. Pozostałe przychody rozpoznawane są w określonym momencie.
Grupa w 2020 roku zawarła 2-3 letnie kontrakty terminowe na zakup energii elektrycznej oraz gazu na własne potrzeby, z czego dla spółki zależnej Cognor S.A. oddziału Ferrostal Łabędy były to kontrakty pasmowe wymagające codziennego bilansowania na giełdzie w związku z nierównomiernym w czasie zapotrzebowaniem dziennym na te media. W drugiej połowie bieżącego roku miały miejsce długotrwałe przestoje produkcyjne poszczególnych zakładów, wynikające z istotnego ograniczenia popytu, jak również z realizacji projektów modernizacyjnych. W efekcie Cognor S.A. zobowiązany był do odsprzedaży na giełdzie niezużytych znaczących wolumenów energii elektrycznej i gazu. Jako, że rynkowe ceny tych mediów w 2023 r. były znacząco wyższe od cen terminowych zakupu z kontraktów zawartych w 2020 r. a niezużyte wolumeny znaczące, Spółka osiągnęła w bieżącym roku na przedmiotowych transakcjach przychody ze sprzedaży w łącznej kwocie 297 886 tys. zł (297 652 tys. zł energia elektryczna, 234 tys. zł gaz) oraz zysk w wysokości 70 971 tys. zł (70 737 tys. zł energia elektryczna, 234 tys. zł gaz). Zakup energii elektrycznej i gazu dokonywane są z założeniem zużycia na własne potrzeby, odsprzedaż ma miejsce na skutek przestojów produkcyjnych. Z tytułu przeprowadzonych transakcji brak zobowiązań do zwrotów. Na bazie przeprowadzonych analiz, z uwagi na opisaną sytuację i zakupywanie energii z zamiarem zużycia na własne potrzeby Grupa nie dokonuje wyceny otwartych kontraktów na zakup energii i gazu do wartości godziwych.
Ponadto w 2023 roku Grupa w związku z przestojami produkcyjnymi zbyła niezużyte uprawnienia do emisji CO2 i rozpoznała przychód z tego tytułu w wysokości 22 728 tys. zł, oraz zysk w wysokości 14 839 tys. zł.
Grupa posiada jeden kontrakt długoterminowy rozliczany na bazie "koszt plus marża". W wyniku tego kontraktu Grupa rozpoznała przychód narastająco do 31 grudnia 2023 roku w wysokości 35 125 tys. PLN (z tego w 2023 roku 10 080 tys. PLN, w 2022 roku 10 579 tys. PLN, w 2021 roku 5 818 tys. PLN), co stanowi równowartość poniesionych nakładów powiększonych o 4 582 tys. marży (z czego rozpoznanej w 2023 roku 1 315 tys. PLN, w 2022 roku: 1 380 tys. PLN, w 2021 roku 759 tys. PLN). Aktywa z tyt. ww umowy Grupa prezentuje w należnościach z tyt. dostaw i usług krótkoterminowych. Grupa przewiduje zakończyć ten projekt w najbliższym roku.
Poza powyższym kontraktem Grupa nie posiada kontraktów sprzedaży powyżej 12 miesięcy stąd Grupa korzysta z wyłączenia wskazanego w MSSF 15 nie ujawniając ceny transakcyjnej przypisanej do obowiązków świadczeń nie wypełnionych w ramach tych umów.
Grupa w procesie sprzedaży działa jako zleceniodawca. Brak zobowiązań do zwrotów, a świadczenia z tytułu gwarancji są nieistotne.
Koszty obsługi procesu sprzedaży i transportu związane ze sprzedażą wyrobów gotowych ujmowane są jako koszty dystrybucji niezależnie od rodzaju warunków sprzedaży.

6. Koszty według rodzaju
w tysiącach złotych
01.01.2023 - 31.12.2023
01.01.2022 - 31.12.2022
01.01.2021 - 31.12.2021
 
 
 
Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych (nota 13 i 14)
(49 060)
(44 251)
(51 828)
Zużycie materiałów i energii
(1 617 909)
(2 041 050)
(1 729 223)
Usługi obce
(256 670)
(277 238)
(214 828)
Podatki i opłaty
(12 069)
(11 914)
(9 528)
Wynagrodzenia
(183 602)
(198 049)
(166 742)
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia
(47 668)
(44 086)
(38 279)
Pozostałe koszty rodzajowe
(8 452)
(8 458)
(7 096)
Koszty według rodzaju razem
(2 175 430)
(2 625 046)
(2 217 524)
Koszt sprzedanych towarów i materiałów
(487 777)
(426 225)
(303 973)
Zmiana stanu produktów, rozliczeń międzyokresowych oraz kosztów rozliczonych
30 966
61 775
133 096
Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów, koszty sprzedaży i ogólnego zarządu
(2 632 241)
(2 989 496)
(2 388 401)
Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów
(2 441 320)
(2 772 410)
(2 222 237)
Koszty sprzedaży
(116 205)
(128 778)
(101 065)
Koszty ogólnego zarządu
(74 716)
(88 308)
(65 099)
7. Pozostałe przychody
w tysiącach złotych
01.01.2023 - 31.12.2023
01.01.2022 - 31.12.2022
01.01.2021 - 31.12.2021
 
 
 
Otrzymane odszkodowania i kary
2 213
1 178
383
Otrzymane odszkodowania z tytułu ubezpieczeń
471
255
620
Umorzone zobowiązania
197
123
151
Zasądzone koszty postępowania sądowego
43
337
70
Darowizny i dotacje, w tym:
112 868
43 640
38 290
-rekompensaty CO2*
52 374
40 965
36 245
-pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej**
57 723
-
-
-pozostałe
2 771
2 675
2 045
Przychody odsetkowe, dotyczące należności z tytułu dostaw i usług
1 825
2 237
130
Odwrócenie odpisów na należności odsetkowe
-
355
347
Przychody z tytułu gotowości do redukcji mocy
4 678
5 413
7 500
Pozostałe
1 567
1 214
409
123 862
54 752
47 900
* W 2023 roku Zarząd Grupy postanowił o ujęciu w pozostałych przychodach operacyjnych 52 563 tys. zł, którą Grupa spodziewa się uzyskać za ten okres w 2024 roku w ramach rekompensaty z tytułu wzrostu notowań praw emisji do CO2, która została unormowana w przyjętej w 2020 roku przez polski parlament ustawie. Na jej podstawie niektórzy emitenci dwutlenku węgla będą mogli ubiegać się o częściowe zadośćuczynienie z tytułu jego wyższych cen.
Przy wyliczeniu kwoty przysługującej Grupie za 2023 rok Zarząd przyjął: (i) średnią cenę praw do emisji CO2 w roku 2023 ogłoszoną przez Prezesa URE w wysokości 391,44 złotych za tonę, (ii) brak redukcji (w przypadku przekroczenia limitu w skali kraju wprowadzany jest mechanizm redukcji - w poprzednich latach nie wystąpiła redukcja). W ten sposób wyliczone rekompensaty przypadające za rok 2023 wyniosły 52 563 tys. zł. W pozycji tej ujęto również wyrównanie pomiędzy naliczoną w 2022 roku rekompensatą, a rzeczywistą rekompensatą otrzymaną przez Grupę w 2023 roku w wysokości -189 tys. zł.
** Grupa otrzymała dotację z tytułu programu rządowego pod nazwą „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej”. W związku ze spełnieniem warunków programu Spółka zależna Cognor S.A. wystąpiła o dofinansowanie w maksymalnej przysługującej wysokości za 2022 rok, z uwagi jednak na uchwalenie tego programu w styczniu 2023 roku (po dniu bilansowym) Grupa rozpoznała przychód z tego tytułu dopiero w sprawozdaniu za rok 2023 w wysokości 16 721 tys. zł przypadających za rok 2022 oraz 41 002 tys. zł przypadających za rok 2023.
8. Pozostałe zyski/(straty) netto
w tysiącach złotych
01.01.2023 - 31.12.2023
01.01.2022 - 31.12.2022
01.01.2021 - 31.12.2021
 
 
 
Zysk netto ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych
7 356
816
4 126
Strata netto z likwidacji wartości niematerialnych
(368)
-
-
Zysk/(strata) netto ze sprzedaży udziałów w jednostkach wycenianych metodą praw własności
-
-
13
Zyski/(straty) netto z tytułu sprzedaży świadectw energetycznych
654
598
112
Zysk/(strata) netto z tytułu różnic kursowych na działalności operacyjnej
(2 877)
1 537
(236)
Zysk/(strata) netto z tytułu różnic kursowych dotyczących aktywów finansowych
(8 340)
(3 293)
(1 534)
(3 575)
(342)
2 481
9. Pozostałe koszty
w tysiącach złotych
01.01.2023 - 31.12.2023
01.01.2022 - 31.12.2022
01.01.2021 - 31.12.2021
 
 
 
Koszty odsetkowe od zobowiązań niefinansowych
(2 575)
(164)
(811)
Koszty nieściągalnych należności
(1 207)
(875)
(430)
Koszty postępowania sądowego
(208)
(951)
(272)
Kary umowne
(812)
(1 501)
(1 285)
Należności umorzone
(22)
(417)
(166)
Darowizny
(8)
(1 428)
(1 094)
Pozostałe
(1 432)
(3 542)
(1 319)
(6 264)
(8 878)
(5 377)
10. Przychody/koszty finansowe netto
w tysiącach złotych
01.01.2023 - 31.12.2023
01.01.2022 - 31.12.2022
01.01.2021 - 31.12.2021
 
 
 
Przychody finansowe
 
 
 
Odsetki od aktywów finansowych i prowizje finansowe
2 865
357
2
Zysk netto z tytułu różnic kursowych
8 129
360
1 771
Wycena instrumentów pochodnych*
-
48 367
21 544
Umorzone zobowiązania finansowe
-
98
1 285
Przychody finansowe, razem
10 994
49 182
24 602
 
 
Koszty finansowe
 
 
Koszty z tytułu odsetek od zobowiązań finansowych
(40 017)
(36 964)
(25 696)
Opłaty bankowe i koszty transakcyjne dotyczące kredytów i pożyczek (rozliczane przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej)
(4 383)
(6 066)
(6 912)
Strata netto z tytułu różnic kursowych
-
(375)
(25)
Wycena instrumentów pochodnych*
(14 624)
-
-
Opłata z tyt. podatku u źródła dotycząca części finansowej
-
-
(6 023)
Pozostałe
(2 410)
(21)
(1 100)
Koszty finansowe, razem
(61 434)
(43 426)
(39 756)
Przychody/(koszty) finansowe netto
(50 440)
5 756
(15 154)
* Grupa zdecydowała o prezentacji w jednej pozycji (netto) zarówno wyceny instrumentów pochodnych jak i ich rozliczenia. W 2023 roku wycena wyniosła 25 321 tys. zł (koszt) oraz rozliczenie 11 307 tys. zł (przychód), w 2022 roku wycena wyniosła 39 859 tys. zł (przychód) oraz rozliczenie 8 508 tys. zł (przychód), w 2021 roku wycena wyniosła 21 544 tys. zł (przychód).
11. Podatek dochodowy
Podatek dochodowy wykazany w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów
w tysiącach złotych
01.01.2023 - 31.12.2023
01.01.2022 - 31.12.2022
01.01.2021 - 31.12.2021
Podatek dochodowy bieżący
 
 
 
Podatek dochodowy za rok bieżący
(18 798)
(108 133)
(64 261)
 
 
 
Podatek odroczony
 
 
 
Powstanie / odwrócenie różnic przejściowych
(10 390)
(10 198)
(24 843)
Podatek dochodowy wykazany w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów
(29 188)
(118 331)
(89 104)
Efektywna stopa podatkowa
w tysiącach złotych
01.01.2023 - 31.12.2023
01.01.2023 - 31.12.2023
01.01.2022 - 31.12.2022
01.01.2022 - 31.12.2022
01.01.2021 - 31.12.2021
01.01.2021 - 31.12.2021
 
 
 
 
 
 
(Strata)/zysk przed opodatkowaniem
100,0%
264 996
100,0%
728 704
100,0%
452 630
Podatek w oparciu o obowiązującą stawkę podatkową
(19,0%)
(50 349)
(19,0%)
(138 454)
(19,0%)
(86 000)
Różnica wynikająca z zastosowania stawek podatkowych obowiązujących w innych krajach
-
-
-
-
(0,0%)
(40)
Koszty trwale niestanowiące kosztów uzyskania przychodów
(0,9%)
(2 404)
(0,5%)
(3 672)
(1,3%)
(5 905)
Przychody trwale niepodlegające opodatkowaniu
8,3%
22 126
0,2%
1 713
0,3%
1 540
Wykorzystanie strat podatkowych, nieuwzględnionych w kalkulacji odroczonego podatku dochodowego w latach ubiegłych
-
-
-
-
-
-
Straty podatkowe, od których nie rozpoznano aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
(0,1%)
(299)
(0,0%)
(6)
-
-
Ulga podatkowa z tyt. wydatków na B&R
-
-
1,5%
10 699
0,6%
2 767
Korekta podatku za lata poprzednie
1,0%
2 584
0,0%
253
-
-
Nierozpoznanie aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego w związku z limitem rozliczenia kosztów finansowania dłużnego
-
-
-
-
(0,2%)
(940)
Korekta wyceny aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego za lata ubiegłe
(0,4%)
(1 025)
1,3%
9 465
(0,2%)
(1 037)
Utworzenie aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego nieutworzonych w latach ubiegłych
-
-
-
-
-
-
Pozostałe
0,1%
178
0,2%
1 671
0,1%
511
(11,0%)
(29 188)
(16,2%)
(118 331)
(19,7%)
(89 104)
Władze podatkowe mogą przeprowadzić kontrole ksiąg rachunkowych i rozliczeń podatkowych w ciągu 5 lat od zakończenia roku, w którym złożono deklaracje podatkowe i obciążyć Spółkę dodatkowym wymiarem podatku wraz z karami i odsetkami. W opinii Zarządu nie istnieją okoliczności wskazujące na możliwość powstania istotnych zobowiązań z tego tytułu.
12. Należności i zobowiązania z tytułu podatku dochodowego
Na dzień 31.12.2023 r. należność z tytułu podatku dochodowego wyniosła 10 299 tys. zł (31.12.2022 r.: 16 172 tys. zł, 31.12.2021 r.: 38 tys. zł).
Na dzień 31.12.2023 r. zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego wyniosło 0 tys. zł (31.12.2022 r.: 783 tys. zł, 31.12.2021 r.: 2 936 tys. zł).
13. Rzeczowe aktywa trwałe
w tysiącach złotych
Grunty własne i pwug
Budynki i budowle
Maszyny i urządze-
nia
Środki trans-
portu
Meble i wyposa-
żenie
Środki trwałe w budowie
Razem
Wartość brutto
Stan na 01.01.2021
99 079
219 564
579 546
42 206
12 022
87 952
1 040 369
Zwiększenia
6 507
1 050
21 761
1 544
86
85 986
116 934
Przeniesienie z wartości niematerialnych i prawnych
-
-
-
-
-
20
20
Przeniesienie ze środków trwałych w budowie
-
17 310
9 810
408
378
(27 906)
-
Zmniejszenia
(1 770)
(3 036)
(8 476)
(1 674)
(41)
(55)
(15 052)
Stan na 31.12.2021
103 816
234 888
602 641
42 484
12 445
145 997
1 142 271
Stan na 01.01.2022
103 816
234 888
602 641
42 484
12 445
145 997
1 142 271
Zwiększenia
3 144
647
6 398
11 033
444
176 504
198 170
Przeniesienie ze środków trwałych w budowie
14 938
2 521
15 804
1 383
511
(35 157)
-
Zmniejszenia
-
(769)
(6 069)
(2 103)
(6)
-
(8 947)
Stan na 31.12.2022
121 898
237 287
618 774
52 797
13 394
287 344
1 331 494
Stan na 01.01.2023
121 898
237 287
618 774
52 797
13 394
287 344
1 331 494
Zwiększenia
9 143
3 923
19 475
10 725
1 101
441 217
485 584
Zwiększenia z tytułu nabycia jednostek zależnych
5 469
22 744
9 514
1 218
41
147
39 133
Przeniesienie ze środków trwałych w budowie
262
3 535
10 451
692
1 009
(15 949)
-
Zmniejszenia
-
-
(28 143)
(3 168)
(1 176)
-
(32 487)
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych
(500)
(2 082)
(885)
(140)
(4)
(46)
(3 657)
Stan na 31.12.2023
136 272
265 407
629 186
62 124
14 365
712 713
1 820 067
Umorzenie oraz odpisy z tytułu utraty wartości
Stan na 01.01.2021
(54 387)
(97 903)
(426 073)
(23 358)
(9 195)
316
(610 600)
Amortyzacja za rok
(1 960)
(7 877)
(35 746)
(4 139)
(874)
-
(50 596)
Zmniejszenia
230
2 445
7 718
1 671
41
40
12 145
Stan na 31.12.2021
(56 117)
(103 335)
(454 101)
(25 826)
(10 028)
356
(649 051)
Stan na 01.01.2022
(56 117)
(103 335)
(454 101)
(25 826)
(10 028)
356
(649 051)
Amortyzacja za rok
(1 743)
(8 106)
(27 569)
(4 687)
(931)
-
(43 036)
Zmniejszenie odpisów z tytułu utraty wartości
-
-
1 009
-
-
-
1 009
Zmniejszenia
-
302
4 693
2 022
6
-
7 023
Stan na 31.12.2022
(57 860)
(111 139)
(475 968)
(28 491)
(10 953)
356
(684 055)
Stan na 01.01.2023
(57 860)
(111 139)
(475 968)
(28 491)
(10 953)
356
(684 055)
Amortyzacja za rok
(2 732)
(9 610)
(27 936)
(5 935)
(921)
-
(47 134)
Zmniejszenie odpisów z tytułu utraty wartości
-
-
-
-
-
-
-
Zmniejszenia
-
-
23 366
3 053
1 149
-
27 568
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych
-
69
90
16
1
-
176
Stan na 31.12.2023
(60 592)
(120 680)
(480 448)
(31 357)
(10 724)
356
(703 445)
Wartość netto
Stan na 01.01.2021
44 692
121 661
153 473
18 848
2 827
88 268
429 769
Stan na 31.12.2021
47 699
131 553
148 540
16 658
2 417
146 353
493 220
Stan na 01.01.2022
47 699
131 553
148 540
16 658
2 417
146 353
493 220
Stan na 31.12.2022
64 038
126 148
142 806
24 306
2 441
287 700
647 439
Stan na 01.01.2023
64 038
126 148
142 806
24 306
2 441
287 700
647 439
Stan na 31.12.2023
75 680
144 727
148 738
30 767
3 641
713 069
1 116 622
w tym prawa do użytkowania aktywów
Grunty
Budynki i budowle
Maszyny i urządze-
nia
Środki trans-
portu
Meble i wyposa-
żenie
Środki trwałe w budowie
Razem
Wartość brutto
Stan na 01.01.2021
46 469
29 325
46 902
27 949
2 446
-
153 091
Zwiększenia
6 230
1 051
21 724
1 543
86
-
30 634
Zmniejszenia
-
(989)
(9 747)
(7 269)
(1 143)
-
(19 148)
Stan na 31.12.2021
52 699
29 387
58 879
22 223
1 389
-
164 577
Stan na 01.01.2022
52 699
29 387
58 879
22 223
1 389
-
164 577
Zwiększenia
18 081
647
8 706
10 369
444
-
38 247
Zmniejszenia
-
-
(4 265)
(4 829)
-
-
(9 094)
Stan na 31.12.2022
70 780
30 034
63 320
27 763
1 833
-
193 730
Stan na 01.01.2023
70 780
30 034
63 320
27 763
1 833
-
193 730
Zwiększenia
3 962
2 932
13 987
10 222
1 101
-
32 204
Zmniejszenia
(1 032)
-
-
(7 595)
(97)
-
(8 724)
Stan na 31.12.2023
73 710
32 966
77 307
30 390
2 837
-
217 210
Umorzenie
Stan na 01.01.2021
(6 769)
(5 656)
(16 693)
(9 516)
(1 041)
-
(39 675)
Amortyzacja
(1 945)
(2 719)
(6 192)
(3 199)
(379)
-
(14 434)
Zmniejszenia
-
951
8 402
4 186
860
-
14 399
Stan na 31.12.2021
(8 714)
(7 424)
(14 483)
(8 529)
(560)
-
(39 710)
Stan na 01.01.2022
(8 714)
(7 424)
(14 483)
(8 529)
(560)
-
(39 710)
Amortyzacja
(1 743)
(2 659)
(4 929)
(2 896)
(312)
-
(12 539)
Zmniejszenia
-
-
3 127
3 573
-
-
6 700
Stan na 31.12.2022
(10 457)
(10 083)
(16 285)
(7 852)
(872)
-
(45 549)
Stan na 01.01.2023
(10 457)
(10 083)
(16 285)
(7 852)
(872)
-
(45 549)
Amortyzacja
(2 732)
(3 050)
(8 231)
(3 571)
(360)
-
(17 944)
Zmniejszenia
-
-
4 097
4 335
97
-
8 529
Stan na 31.12.2023
(13 189)
(13 133)
(20 419)
(7 088)
(1 135)
-
(54 964)
Wartość netto
Stan na 01.01.2021
39 700
23 669
30 209
18 433
1 405
-
113 416
Stan na 31.12.2021
43 985
21 963
44 396
13 694
829
-
124 867
Stan na 01.01.2022
43 985
21 963
44 396
13 694
829
-
124 867
Stan na 31.12.2022
60 323
19 951
47 035
19 911
961
-
148 181
Stan na 01.01.2023
60 323
19 951
47 035
19 911
961
-
148 181
Stan na 31.12.2023
60 521
19 833
56 888
23 302
1 702
-
162 246
Rzeczowe aktywa trwałe
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
Grunty
75 680
64 038
47 699
Budynki i budowle
144 727
126 148
131 553
Maszyny i urządzenia
148 738
142 806
148 540
Środki transportu
30 767
24 306
16 658
Meble i wyposażenie
3 641
2 441
2 417
Środki trwałe w budowie
713 069
287 700
146 353
Razem
1 116 622
647 439
493 220
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
Wartość rzeczowych aktywów trwałych stanowiących zabezpieczenie zobowiązań
151 165
170 802
194 283
Zabezpieczenia
Na dzień 31.12.2023 r. rzeczowe aktywa trwałe o wartości bilansowej 151 165 tysięcy złotych (31.12.2022 r.: 170 802 tysięcy złotych, 31.12.2021 r.: 194 283 tysięcy złotych) stanowiły zabezpieczenie obligacji oraz kredytów bankowych (patrz nota 28).
Amortyzacja środków trwałych
Amortyzacja i odpisy z tytułu utraty wartości zostały ujęte w wyniku finansowym w następujących pozycjach:
w tysiącach złotych
01.01.2023 - 31.12.2023
01.01.2022 - 31.12.2022
01.01.2021 - 31.12.2021
Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów
(42 076)
(38 762)
(47 164)
Koszty sprzedaży
(1 679)
(1 611)
(570)
Koszty ogólnego zarządu
(3 379)
(2 663)
(2 862)
Razem
(47 134)
(43 036)
(50 596)
Odpisy z tytułu utraty wartości
w tysiącach złotych
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
Budynki i budowle
-
-
-
Maszyny i urządzenia
-
-
(1 010)
Środki trwałe w budowie
-
-
-
Razem
-
-
(1 010)
Na dzień 31 grudnia 2023 roku Grupa zidentyfikowała przesłanki świadczące o możliwej utracie wartości aktywów przypisanych do oddziału Ferrostal Łabędy w Gliwicach, Ferrostal Łabędy w Krakowie oraz Ferrostal Łabędy w Zawierciu, które łącznie stanowią ośrodek generujący przepływy (CGU) - segment FER. Główną przesłanką było znaczące zwiększenie nakładów na inwestycję w budowę nowej walcowni w Siemianowicach Śląskich powodujące istotny wzrost wartości aktywów, w stosunku do pierwotnego budżetu, co wiązało się z koniecznością renegocjacji kredytu w zakresie udzielonej kwoty kredytu oraz naruszonych kowenantów. Innymi przesłankami były spadek popytu oraz cen wyrobów w 2023 roku.
Grupa ustaliła dla ww. CGU wartość użytkową poprzez oszacowanie wartości odzyskiwalnej metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych netto, w oparciu o zewnętrzne prognozy w zakresie kształtowania się cen wyrobów, energii oraz złomu oraz pozostałych parametrów.
Poniżej przedstawiono kluczowe założenia wpływające na oszacowanie wartości użytkowej testowanego ośrodka wypracowującego środki pieniężne:
a) zdyskontowane przepływy pieniężne zostały opracowane w oparciu o szczegółowe projekcje finansowe na okres od 2024 do 2033 roku, przyjęty 10-letni okres prognozy wynika z faktu iż ośrodek jest obecnie w fazie istotnej inwestycji w budowę zakładu w Siemianowicach Śląskich i 5 letni okres prognozy nie byłby reprezentatywny w kontekście zwiększonych nakładów inwestycyjnych w najbliższych latach i skróconym okresie zwrotu z inwestycji po uruchomieniu zakładu,
b) w okresie szczegółowej projekcji średnioroczny wzrost przychodów z działalności operacyjnej (CAGR) będzie kształtował się na poziomie 3,6% w ujęciu nominalnym,
c) wydatki na CAPEX w związku z budową zakładu w Siemianowicach Śląskich w pierwszych 2 latach szczegółowej prognozy stanowią 13,7 % średniorocznych przychodów. W całym okresie szczegółowej prognozy wydatki na CAPEX stanowią 2,7% rocznych przychodów z działalności operacyjnej w ujęciu nominalnym,
d) średni ważony koszt kapitału po opodatkowaniu (WACC) w okresie szczegółówej projekcji będzie się kształtował na poziomie 11,15% na poziomie nominalnym,
e) po okresie szczegółowej prognozy założono wzrost przyszłych przepływów pieniężnych na poziomie 2,5% w ujęciu nominalnym.
Grupa przeprowadziła analizę utraty wartość majątku trwałego na podstawie długoterminowych prognoz finansowych symulujących spodziewane przepływy pieniężne poszczególnych jednostek operacyjnych z uwzględnieniem wartości zaplanowanych nakładów inwestycyjnych ich dotyczących. Porównanie prognozowanych wydatków i wpływów z wartością odpowiednich aktywów trwałych wykazało, że zdyskontowana wartość tych przepływów jest od ich aktualnej wyceny bilansowej wyższa i nie zachodzi przesłanka do tworzenia odpisów aktualizujących sprowadzających ich wartość poniżej kwot wydatkowanych na nabycie tych aktywów. Grupa swoje prognozy opiera od wielu lat na projekcjach danych rynkowych firmy Wood McKenzie (WMC). Dotyczą one przede wszystkim oczekiwanych w długim terminie poziomów spreadów przerobowych. Działalność operacyjna Grupy i w konsekwencji również używany przez Grupę do projekcji model finansowy są wysoce wrażliwe na ten parametr. Przyjęcie innego źródła danych lub zmiana założeń przez WMC, który aktualizuje je w cyklach kwartalnych, może w przyszłości spowodować konieczność dokonania takich odpisów szczególnie, że w przypadku niektórych jednostek operacyjnych analiza ich wartości na podstawie prognozy przepływów pieniężnych wykazuje nadwyżkę o niewielkiej wartości ponad wycenę bilansową.
W wyniku przeprowadzonego testu ustalona wartość odzyskiwalna przewyższyła wartość bilansową testowanych środków trwałych przypisanych do ww. ośrodka generującego przepływy (CGU), wobec czego Grupa na dzień 31 grudnia 2023 nie rozpoznała odpisów z tytułu trwałej utraty wartości. Jednakże niewielka zmiana założeń (głównie cen) powoduje konieczność ujęcia odpisu. Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości.
Analizę wrażliwości przeprowadzono dla kluczowych założeń modelu testu na utratę wartości takich jak WACC, wskaźnik wzrostu przyszłych przepływów pieniężnych po okresie prognozy oraz ceny czy kursu waluty USD/PLN. Zmiana WACC o +7,7 p.p. nie powoduje konieczności rozpoznania odpisu z tytułu trwałej utraty wartości aktywów należących do tego ośrodka wypracowującego środki pieniężne. Zdyskontowane przepływy pieniężne z okresu szczegółowej prognozy w całości przewyższają wartość aktywów należących do tego ośrodka wypracowującego środki pieniężne, tym samym stopień wzrostu po okresie prognozy nie ma znaczenia dla przeprowadzanego testu. Spadek zakładanych cen stali (produkt końcowy, ceny Europe rebar) o 4,6 p.p. lub wzrost cen wsadu (ceny N.Europe shredded) o 8,2 p.p. lub spadek kursu USD/PLN o 9,4p.p. nie powoduje konieczności rozpoznania odpisu z tyt. trwałej utraty wartości aktywów.
Na dzień 31.12.2023 r. Grupa nie wykazywała odpisów z tytułu utraty wartości (31.12.2022 r.: 0 tysięcy złotych i 31.12.2021 r.: 1 010 tysięcy złotych). Zmniejszenie odpisów w 2022 roku wynikało z likwidacji środków trwałych objętych odpisem na koniec 2021 roku.
Analizy oparte na prognozach finansowych Grupy nie wykazały przesłanek dotyczących utraty wartości w pozostałych segmentach. W ocenie Zarządu jednostki dominującej uzasadnione jest podtrzymanie osądu o braku przesłanek utraty wartości środków trwałych. Nie wystąpiły również inne, nowe czynniki, które mogłyby wpłynąć na dokonany przez Zarząd osąd. Ujawnienie dotyczące wpływu zawirowań gospodarczo-społecznych i zmian makroekonomicznych wywołanych przez wojnę na Ukrainie na działalność Spółki przedstawione zostało w nocie nr 42.
Koszty finansowania zewnętrznego
Grupa kapitalizuje wartość kosztów finansowania zewnętrznego związanego z kredytem inwestycyjnym oraz kosztów akredytyw w wartości środków trwałych w budowie. W 2023 roku Grupa ujęła w wartości środków trwałych w budowie 17 806 tysięcy złotych (w 2022 roku 6 926 tys. zł). W 2021 roku Grupa nie kapitalizowała kosztów finansowania zewnętrznego w wartości środków trwałych.
14. Wartości niematerialne
w tysiącach złotych
Wartość firmy
Koszty prac rozwojowych
Prawa do emisji CO2
Oprogra-
mowanie i inne
Razem
Wartość brutto
Stan na 01.01.2021
15 159
19 834
1 149
27 400
63 542
Zwiększenia
-
848
-
614
1 462
Zmniejszenia
-
(3 117)
(1 149)
(84)
(4 350)
Reklasyfikacja do/z środków trwałych w budowie
-
30
-
(50)
(20)
Stan na 31.12.2021
15 159
17 595
-
27 880
60 634
Stan na 01.01.2022
15 159
17 595
-
27 880
60 634
Zwiększenia
-
183
-
246
429
Reklasyfikacja
-
1 301
-
(1 301)
-
Zmniejszenia
-
(1 526)
-
(368)
(1 894)
Stan na 31.12.2022
15 159
17 553
-
26 457
59 169
Stan na 01.01.2023
15 159
17 553
-
26 457
59 169
Zwiększenia
-
-
-
217
217
Zwiększenia z tytułu nabycia jednostek zależnych
-
-
-
8 092
8 092
Zmniejszenia
-
-
-
(1 300)
(1 300)
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych
-
-
-
(747)
(747)
Stan na 31.12.2023
15 159
17 553
-
32 719
65 431
Umorzenie oraz odpisy z tytułu utraty wartości
Stan na 01.01.2021
(6 230)
(14 683)
(1 149)
(23 380)
(45 442)
Amortyzacja za rok
-
(416)
-
(792)
(1 208)
Zmniejszenia
-
-
1 149
6
1 155
Stan na 31.12.2021
(6 230)
(15 099)
-
(24 166)
(45 495)
Stan na 01.01.2022
(6 230)
(15 099)
-
(24 166)
(45 495)
Amortyzacja za rok
-
(309)
-
(882)
(1 191)
Reklasyfikacja
-
(76)
-
76
-
Zmniejszenia
-
-
-
368
368
Stan na 31.12.2022
(6 230)
(15 484)
-
(24 604)
(46 318)
Stan na 01.01.2023
(6 230)
(15 484)
-
(24 604)
(46 318)
Amortyzacja za rok
-
(485)
-
(1 417)
(1 902)
Zmniejszenia
-
-
-
931
931
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych
-
-
-
54
54
Stan na 31.12.2023
(6 230)
(15 969)
-
(25 036)
(47 235)
Wartość netto
Stan na 01.01.2021
8 929
5 151
-
4 020
18 100
Stan na 31.12.2021
8 929
2 496
-
3 714
15 139
Stan na 01.01.2022
8 929
2 496
-
3 714
15 139
Stan na 31.12.2022
8 929
2 069
-
1 853
12 851
Stan na 01.01.2023
8 929
2 069
-
1 853
12 851
Stan na 31.12.2023
8 929
1 584
-
7 683
18 196
Wartości niematerialne
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
Wartość firmy
8 929
8 929
8 929
Koszty prac rozwojowych
1 584
2 069
2 496
Oprogramowanie i inne
7 683
1 853
3 714
Razem
18 196
12 851
15 139
Odpisy z tytułu utraty wartości
Na dzień 31 grudnia 2023 r. Grupa nie wykazywała odpisów z tytułu utraty wartości wartości niematerialnych (z wyjątkiem wartości firmy) (31.12.2022 r.: 0 tys. zł, 31.12.2021 r.: 0 tys. zł).
Amortyzacja wartości niematerialnych i odpisy z tytułu utraty wartości
Amortyzacja i odpisy z tytułu utraty wartości zostały ujęte w wyniku finansowym w następujących pozycjach:
w tysiącach złotych
01.01.2023 - 31.12.2023
01.01.2022 - 31.12.2022
01.01.2021 - 31.12.2021
Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów
(1 165)
(922)
(987)
Koszty sprzedaży
(8)
(11)
(7)
Koszty ogólnego zarządu
(729)
(258)
(214)
(1 902)
(1 191)
(1 208)
Test na utratę wartości ośrodków generujących przepływy pieniężne, do których została alokowana wartość firmy
Poniższe ośrodki posiadają przypisaną wartość firmy:
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
Dywizja złomów stali i złomów metali nieżelaznych
5 029
5 029
5 029
Dywizja kęsów, wlewek oraz produktów finalnych FER
3 900
3 900
3 900
8 929
8 929
8 929
Wartość odzyskiwalna ośrodka generującego przepływy pieniężne jest szacowana w oparciu o jego wartość użytkową. Wyliczenia wartości użytkowej opierają się na prognozie przepływów pieniężnych opierających się na budżetach Zarządu obejmujących okres 10 lat. Przepływy pieniężne poza okres 10 lat są ekstrapolowane w oparciu o szacowaną stopę wzrostu podaną poniżej. Stopa wzrostu nie przekracza długoterminowej średniej stopy wzrostu dla przedsiębiorstw z branży stalowej, w których działają ośrodki generujące przepływy pieniężne.
Podstawowe założenia wykorzystane do wyliczenia wartości użytkowej w latach:
2023
2022
2021
Dywizja złomów stali i złomów metali nieżelaznych
Dywizja kęsów, wlewek oraz produktów finalnych FER
Dywizja złomów stali i złomów metali nieżelaznych
Dywizja kęsów, wlewek oraz produktów finalnych FER
Dywizja złomów stali i złomów metali nieżelaznych
Dywizja kęsów, wlewek oraz produktów finalnych FER
Stopa dyskontowa
11,15%
11,15%
9,76%
9,76%
7,93%
7,93%
Stopa wzrostu
2,5%
2,5%
2,0%
2,0%
2,0%
2,0%
Zarząd określił budżetowaną marżę brutto w oparciu o przeszłe wyniki i oczekiwania dotyczące rozwoju rynku. Wykorzystana średnia stopa wzrostu składa się z prognoz zawartych w raportach przemysłu. Wykorzystane stopy dyskonta to stopy przed opodatkowaniem, które odzwierciedlają specyficzne ryzyka odnoszące się do powiązanych segmentów operacyjnych.
Grupa ustaliła, dla CGU do którego przypisana jest wartość firmy (dla segmentu ZLMET), wartość użytkową poprzez oszacowanie wartości odzyskiwalnej metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych netto, w oparciu o zewnętrzne prognozy w zakresie kształtowania się cen złomu oraz pozostałych parametrów. Na podstawie przeprowadzonych testów na utratę wartości na dzień 31 grudnia 2023 r., 31 grudnia 2022 r. nie stwierdzono potrzeby utworzenia odpisu na wartości firmy odnoszącej się do dywizji surowcowej.Niemniej jednak zdyskontowane przepływy z prognoz są zbliżone do wartości bilansowych, a tym samym zmiana założeń może powodować iż wartość odzyskiwalna będzie poniżej ich wartości bilansowych. Poniżej przedstawiono, zmianę założeń, która spowodowałaby spadek wartości odzyskiwalnej poniżej wartości bilansowej. Założenia testu oraz analizę wrażliwości na utratę wartości w segmencie FER opisano w nocie nr 13.
Analizę wrażliwości przeprowadzono dla kluczowych założeń modelu testu na utratę wartości takich jak WACC, ilość sprzedanego złomu, kształtowania się kursu USD/PLN oraz wskaźnika wzrostu przyszłych przepływów pieniężnych po okresie prognozy. Wzrost WACC o +0,1 p.p. lub wzrost kursu USD/PLN o 2,9 p.p. podobnie jak spadek stopy wzrostu po okresie prognozy o -0,2 p.p. powodowałby, iż wartość odzyskiwalna byłaby niższa niż wartość bilansowa aktywów należących do tego ośrodka wypracowującego środki pieniężne. Spadek prognozowanej ilości sprzedanego złomu w okresie prognozy o 0,23 p.p. również powodowałby, iż wartość odzyskiwalna byłaby niższa niż wartość bilansowa.
Na podstawie przeprowadzonych testów na utratę wartości na dzień 31 grudnia 2023 r., 31 grudnia 2022 r. oraz 31 grudnia 2021 r. nie stwierdzono potrzeby utworzenia dodatkowego odpisu na wartości firmy odnoszącej się do dywizji złomów stali i złomów metali nieżelaznych oraz dywizji kęsów, wlewek oraz produktów finalnych FER.
15. Nieruchomości inwestycyjne
w tysiącach złotych
2023
2022
2021
Wartość netto na 1 stycznia
117
119
7 136
Przeniesienie do aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży
-
-
(7 016)
Amortyzacja za okres
(2)
(2)
(1)
Wartość netto na 31 grudnia
115
117
119
w tym wartość praw do użytkowania aktywów
Wartość netto na 1 stycznia
-
-
7 016
Przeniesienie z środków trwałych
-
-
-
Przeniesienie do aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży
-
-
(7 016)
Amortyzacja za rok z tytułu praw do użytkowania aktywów
-
-
-
Wartość netto na 31 grudnia
-
-
-
Zarząd Jednostki Dominującej szacuje, że wartość bilansowa nieruchomości inwestycyjnych jest zbliżona do ich wartości rynkowej.
Grupa w 2023 roku rozpoznała 32 tys. zł przychodu z tytułu najmu nieruchomości inwestycyjnych (2022 r.: 31 tys. zł, 2021 r.: 35 tys. zł) oraz poniosła 5 tys. kosztów operacyjnych związanych z tymi nieruchomościami (2022 r.: 5 tys. zł, 2021 r.: 5 tys. zł).
16. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności
w tysiącach złotych
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
Madrohut Sp. z o.o. (spółka stowarzyszona)
991
1 087
1 015
4Groups Sp. Z o.o. (spółka stowarzyszona)
-
-
-
991
1 087
1 015
Nazwa jednostki ze wskazaniem formy prawnej
Siedziba
Data objęcia kontroli
Wartość udziałów / akcji według ceny nabycia
Wartość księgowa udziałów / akcji
Procent posiadanego kapitału zakładowego
Udział w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadze-
niu / Zgromadze-
niu Wspólników
1
Madrohut Sp. z o.o.
Kraków
11.04.2014
1 400
991
25%
25%
Łącznie udziały w jednostkach stowarzyszonych:
991
W dniu 23 sierpnia 2021 r. spółka zależna Cognor S.A. zbyła 30% posiadanych udziałów w spółce stowarzyszonej 4Groups Sp. z o.o. do 4Workers Sp. z o.o. Na tej sprzedaży Grupa zrealizowała zysk w wysokości 13 tys. zł.
Pozostałe zmiany wartości wykazywanych udziałów na poszczególne dni bilansowe wynikają z ujęcia wyników spółek na bazie metody praw własności.
Analizy oparte na bieżących wynikach spółek oraz ich prognozach finansowych nie wykazały przesłanek dotyczących utraty wartości udziałów.

17. Pozostałe inwestycje
w tysiącach złotych
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
Pozostałe inwestycje krótkoterminowe
 
 
Pożyczki udzielone
13
77
94
13
77
94
18. Aktywa i zobowiązania z tyt. wyceny instrumentów pochodnych
w tysiącach złotych
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
Aktywa długoterminowe z tyt. wyceny instrumentów pochodnych
28 645
50 551
15 689
Aktywa krótkoterminowe z tyt. wyceny instrumentów pochodnych
2 817
6 842
1 845
31 462
57 393
17 534
-swapy i opcja na stopę procentową
31 462
57 393
17 534
Grupa posiada zawarte transakcje pochodne związane z zobowiązaniami finansowymi w następujących instytucjach finansowych:
w tysiącach
Wycena na dzień
Instytucja
Rodzaj transakcji
Kwota transakcji
Waluta
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
mBank S.A.
IRS - swap na stopę procentową
200 000
PLN
5 448
13 879
9 222
Santander S.A.
IRS - swap na stopę procentową
240 000
PLN
12 955
28 565
4 903
Santander S.A.
IRG - opcja na stopę procentową
30 500
EUR
10 055
7 539
(1 942)
PEKAO S.A.
IRS - swap na stopę procentową
100 000
PLN
3 004
7 410
5 351
31 462
57 393
17 534
Transakcje na dzień 31 grudnia 2023, 31 grudnia 2022 oraz 31 grudnia 2021 związane są z wyemitowanymi obligacjami oraz zawartą umową kredytu (więcej szczegółów w nocie nr 28).

19. Aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Rozpoznane aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Aktywa oraz zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego zostały ujęte w odniesieniu do poniższych pozycji:
w tysiącach złotych
Aktywa
Rezerwy
Wartość netto
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
Rzeczowy majątek trwały
5 311
7 207
8 389
(32 049)
(17 979)
(14 942)
(26 738)
(10 772)
(6 553)
Wartości niematerialne
3 070
4 228
1 012
(1 549)
(386)
(254)
1 521
3 842
758
Nieruchomości inwestycyjne
657
653
649
-
-
-
657
653
649
Pozostałe inwestycje
-
-
-
(2 348)
(75)
(45)
(2 348)
(75)
(45)
Aktywa finansowe z tytułu wyceny instrumentów pochodnych
-
-
-
(5 978)
(10 905)
(3 331)
(5 978)
(10 905)
(3 331)
Zapasy
11 705
5 831
3 925
(274)
-
(131)
11 431
5 831
3 794
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
338
172
95
(17 156)
(13 349)
(7 035)
(16 818)
(13 177)
(6 940)
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych
24 754
22 060
20 134
-
-
-
24 754
22 060
20 134
Pozostałe zobowiązania finansowe
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych
2 827
2 610
3 133
-
-
-
2 827
2 610
3 133
Rezerwy
405
566
728
-
-
-
405
566
728
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
4 763
10 592
5 412
-
-
-
4 763
10 592
5 412
Pozostałe
186
-
2 839
577
529
312
763
529
3 151
Straty podatkowe podlegające odliczeniu uznane jako możliwe do wykorzystania w przyszłych okresach
464
287
797
-
-
-
464
287
797
Koszty finansowania dłużnego do rozpoznania w kolejnych latach
1 710
2 298
2 850
-
-
-
1 710
2 298
2 850
Ulga B+R
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Aktywa / rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
56 190
56 504
49 963
(58 777)
(42 165)
(25 426)
(2 587)
14 339
24 537
- do wykorzystania po upływie 12 miesięcy
36 739
31 363
41 034
(30 444)
(11 843)
(22 605)
6 295
19 520
18 429
- do wykorzystania w ciągu 12 miesięcy
19 451
25 141
8 929
(28 333)
(30 322)
(2 821)
(8 882)
(5 181)
6 108
Kompensata
(54 391)
(42 165)
(25 426)
54 391
42 165
25 426
Aktywa / rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej
1 799
14 339
24 537
(4 386)
-
-
Zmiana różnic przejściowych w okresie
w tysiącach złotych
01.01.2023
Zmiana ujęta w wyniku finansowym
Zmiana ujęta przez kapitał, w tym rozpoznana przy połączeniu jednostek
31.12.2023
 
 
 
 
Rzeczowe aktywa trwałe
(10 772)
(11 483)
(4 483)
(26 738)
Wartości niematerialne
3 842
(785)
(1 536)
1 521
Nieruchomości inwestycyjne
653
4
-
657
Pozostałe inwestycje
(75)
(2 273)
-
(2 348)
Aktywa finansowe z tytułu wyceny instrumentów pochodnych
(10 905)
4 927
-
(5 978)
Zapasy
5 831
6 572
(972)
11 431
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
(13 177)
(3 641)
-
(16 818)
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych
22 060
2 694
-
24 754
Pozostałe zobowiązania finansowe
-
-
-
-
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych
2 610
207
10
2 827
Rezerwy
566
(161)
-
405
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
10 592
(5 892)
63
4 763
Pozostałe
529
(45)
279
763
Straty podatkowe podlegające odliczeniu uznane jako możliwe do wykorzystania w przyszłych okresach
287
177
-
464
Koszty finansowania dłużnego do rozpoznania w kolejnych latach
2 298
(588)
-
1 710
Ulga B+R
-
-
-
-
14 339
(10 287)
(6 639)
(2 587)
Różnice kursowe
(103)
Rozpoznane w wyniku
(10 390)
 
 
 
 
w tysiącach złotych
01.01.2022
Zmiana ujęta w wyniku finansowym
Zmiana ujęta przez kapitał, w tym rozpoznana przy połączeniu jednostek
31.12.2022
Rzeczowe aktywa trwałe
(6 553)
(4 219)
-
(10 772)
Wartości niematerialne
758
3 084
-
3 842
Nieruchomości inwestycyjne
649
4
-
653
Pozostałe inwestycje
(45)
(30)
-
(75)
Aktywa finansowe z tytułu wyceny instrumentów pochodnych
(3 331)
(7 574)
-
(10 905)
Zapasy
3 794
2 037
-
5 831
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
(6 940)
(6 237)
-
(13 177)
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek, leasingów i innych instrumentów dłużnych
20 134
1 926
-
22 060
Pozostałe zobowiązania finansowe
-
-
-
-
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych
3 133
(523)
-
2 610
Rezerwy
728
(162)
-
566
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
5 412
5 180
-
10 592
Pozostałe
3 151
(2 622)
-
529
Straty podatkowe podlegające odliczeniu uznane jako możliwe do wykorzystania w przyszłych okresach
797
(510)
-
287
Koszty finansowania dłużnego do rozpoznania w kolejnych latach
2 850
(552)
-
2 298
Ulga B + R
-
-
-
-
24 537
(10 198)
-
14 339
 
 
 
 
w tysiącach złotych
01.01.2021
Zmiana ujęta w wyniku finansowym
Zmiana ujęta przez kapitał, w tym rozpoznana przy połączeniu jednostek
31.12.2021
Rzeczowe aktywa trwałe
(3 280)
(3 273)
-
(6 553)
Wartości niematerialne
1 309
(551)
-
758
Nieruchomości inwestycyjne
645
4
-
649
Pozostałe inwestycje
878
(923)
-
(45)
Aktywa finansowe z tytułu wyceny instrumentów pochodnych
-
(3 331)
-
(3 331)
Zapasy
3 818
(24)
-
3 794
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
(3 507)
(3 433)
-
(6 940)
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych
29 074
(8 940)
-
20 134
Pozostałe zobowiązania finansowe
762
(762)
-
-
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych
2 771
362
-
3 133
Rezerwy
181
547
-
728
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
6 441
(1 029)
-
5 412
Pozostałe
5 213
(2 062)
-
3 151
Straty podatkowe podlegające odliczeniu uznane jako możliwe do wykorzystania w przyszłych okresach
3 244
(2 447)
-
797
Koszty finansowania dłużnego do rozpoznania w kolejnych latach
-
2 850
-
2 850
Ulga B+R
1 831
(1 831)
-
-
49 380
(24 843)
-
24 537
Grupa nie rozpoznaje różnic przejściowych od wyceny udziałów w jednostkach zależnych i stowarzyszonych.
Nierozpoznane aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Podatek odroczony nie został ujęty w odniesieniu do następujących pozycji:
w tysiącach złotych
2023
2022
2021
 
 
 
Wartości niematerialne
-
-
9 098
Rozliczenie kosztów finansowania dłużnego
-
-
940
Straty podatkowe
1 573
-
-
Razem
1 573
-
10 038
Straty podatkowe od których Grupa nie rozpoznała podatku odroczonego (jak i te od których rozpoznała aktywo z tyt. odroczonego podatku) ulegają przedawnieniu w 2028 roku.
20. Zapasy
w tysiącach złotych
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
 
 
 
Materiały
153 195
196 043
99 943
Półprodukty i produkcja w toku
170 507
60 509
120 245
Wyroby gotowe
173 216
263 059
177 182
Towary
26 941
29 467
28 431
523 859
549 078
425 801
Ruchy na odpisach aktualizujących zapasy
w tysiącach złotych
2023
2022
2021
 
 
 
Bilans otwarcia na 1 stycznia
(11 080)
(12 535)
(16 759)
Utworzenie
(23 194)
(880)
(758)
Wykorzystanie
-
2 333
4 811
Rozwiązanie
4 924
2
171
Bilans zamknięcia na 31 grudnia
(29 350)
(11 080)
(12 535)
Zapasy są prezentowane w wartości netto po pomniejszeniu o odpisy aktualizujące, które na dzień 31.12.2023 r. wyniosły 29 350 tys. zł (31.12.2022 r. wyniosły 11 080 tys. zł, 31.12.2021 r.: 12 535 tys. zł). Odpisy aktualizujące i ich odwrócenie zalicza się do kosztu własnego sprzedaży.
Rozwiązania odpisów aktualizujących zapasy zostały dokonane z uwagi na odzyskanie wartości odpisanych zapasów bądź ustanie przyczyn.
W półproduktach i produkcji w toku na 31 grudnia 2023 Grupa prezentuje 20 599 tys. zł tytułem projektu deweloperskiego realizowanego przez Spółkę zależną Cognor Holding S.A. Sp. k. (31 grudnia 2022: 15 589 tys. zł, 31 grudnia 2021: 38 585 tys. zł).
W 2023 roku Grupa nie kapitalizowała odsetek od pożyczek w wartość zapasów (w 2022 roku: 86 tys., w 2021 roku: 195 tys. zł).
Wartość zużytych zapasów ujęta jako koszt w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów wyniosła 1 327 691 tys. złotych (w 2022: 1 632 599 tys. złotych, w 2021: 1 367 936 tys. złotych).
Na dzień 31.12.2023 r., zapasy o wartości netto 213 224 tys. zł (31.12.2022 r.: 219 932 tys. zł; 31.12.2021 r.: 237 722 tys. zł) były przedmiotem zastawu jako zabezpieczenie zobowiązań.

21. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
Należności krótkoterminowe
w tysiącach złotych
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
 
 
 
Należności z tytułu dostaw i usług
149 717
185 436
229 475
Należności z tytułu umowy o usługę budowlaną*
35 131
25 045
-
Należności z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń, z wyjątkiem należności z tytułu podatku dochodowego**
103 893
80 054
36 254
Zaliczki na poczet dostaw i usług
4 408
9 169
4 739
Zaliczki na zakup środków trwałych***
80 893
65 941
40 356
Należności faktoringowe
16 892
25 995
82 255
Wpłata na poczet zakupu udziałów****
-
32 558
-
Opłaty wstępne leasingowe
9 048
923
134
Pozostałe należności
3 951
2 639
4 882
403 933
427 760
398 095
* usługa świadczona na rzecz Przemysława Sztuczkowskiego Prezesa Zarządu - szczegóły w nocie nr 39
** w ramach tej pozycji Grupa ujmuje szacunek przychodów związany z rekompensatami dotyczącymi wzrostu notowań praw do emisji CO2 (31 grudnia 2023: 52 563 tys. zł, 31 grudnia 2022: 42 245 tys. zł, 31 grudnia 2021: 24 139 tys. zł) - szczegóły nota nr 7, ujęte w tej pozycji należności z tyt. VAT na 31 grudnia 2023 roku wyniosły 50 103 tys. zł (31 grudnia 2022 roku 36 439 tys. zł, 31 grudnia 2021 roku 10 966 tys. zł)
***zaliczki na poczet środków trwałych ujęte w ramach należności krótkoterminowych z uwagi na planowane rozliczenie w krótkim terminie
****Wpłaty na poczet przyszłego zakupu udziałów stanowią środki pieniężne przekazane przez Grupę na poczet zapłaty ceny za udziały w JAP Industries s.r.o. oraz SPED-EX Trinec s.r.o. Więcej szczegółów w nocie nr 3.
Należności długoterminowe
w tysiącach złotych
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
 
 
 
Należności z tytułu umowy o usługę budowlaną*
-
-
14 466
Pozostałe należności**
15 417
13 971
311
15 417
13 971
14 777
* usługa świadczona na rzecz Przemysława Sztuczkowskiego Prezesa Zarządu - szczegóły w nocie nr 39
** ** Koszty uruchomienia kredytu inwestycyjnego w Banco Santander (31 grudnia 2023: 14 844 tys. zł, 31 grudnia 2022: 13 497 tys. zł, 31 grudnia 2021: 0 tys. zł). W związku z częściowym wykorzystaniem kredytu, Grupa przypisuje proporcjonalnie koszty uruchomienia do zaciągniętych transz kredytu. Okres wykorzystania kredytu przewidziany był do 21 grudnia 2023 roku, jednakże aneksem wydłużono ten okres do 31 maja 2024 roku (w części dotyczącej pierwotnej wartości kredytu) i docelowo koszty uruchomienia zostaną uwzględnione w ramach zobowiązań, które spłacane będą długoterminowo.
Na dzień 31.12.2023 r. należności o wartości bilansowej 0 tys. zł (31.12.2022 r.: 0 tys. zł; 31.12.2021 r.: 0 tys. zł) stanowiły zabezpieczenie zobowiązań.
Należności faktoringowe
Na dzień 31 grudnia 2023 r. jednostka zależna Cognor S.A. była stroną umów faktoringowych. Obowiązujące umowy dotyczą finansowania bez regresu (pełny) należności handlowych z określonym limitem.
Warunki oraz limity umów na dzień 31 grudnia 2023 r. przedstawiały się w sposób następujący:
Faktorant:
Data obowiązywania:
Faktor:
Limit:
Rodzaj faktoringu
Cognor S.A. (oddział HSJ)
czas nieokreślony
mFaktoring S.A.
5 000 tys. zł
pełny
Cognor S.A. (oddział HSJ)
czas nieokreślony
Coface Poland Factoring Sp. z o.o.
35 000 tys. zł
pełny
Cognor S.A. (oddział HSJ)
czas nieokreślony
Santander S.A.
98 000 tys. zł
pełny
Cognor S.A. (oddział Ferrostal)
czas nieokreślony
Pekao Faktoring
30 000 tys. zł
pełny
Cognor S.A. (oddział Ferrostal)
czas nieokreślony
mFaktoring S.A.
40 000 tys. zł
pełny
Cognor S.A. (oddział Ferrostal)
czas nieokreślony
Coface Poland Factoring Sp. z o.o.
25 000 tys. zł
pełny
Cognor S.A. (oddział Ferrostal i Złomrex)
czas nieokreślony
KUKE S.A.
120 000 tys. zł
pełny
Cognor S.A. (oddział Złomrex)
czas nieokreślony
mFaktoring S.A.
62 000 tys. zł
pełny
Cognor S.A. (oddział Złomrex)
czas nieokreślony
Santander S.A.
62 000 tys. zł
pełny
Cognor S.A. (oddział Złomrex)
czas nieokreślony
Alior Bank S.A.
40 000 tys. zł
pełny
Na podstawie umowy faktoringowej, faktor finansuje wierzytelności w wysokości 90% ich wartości nominalnej, przy czym koszt finansowania faktoringu w wysokości WIBOR (EURIBOR) + marża, ponosi Grupa. W przypadku zaniechania spłaty wierzytelności przez kontrahentów, w przypadku faktoringu pełnego, faktorowi przysługuje roszczenie do ubezpieczyciela z tytułu umowy ubezpieczenia wierzytelności w wysokości 90% kwoty wierzytelności, natomiast 10% kwoty wierzytelności pokrywane jest przez Grupę.
W związku z tym, iż Grupa utrzymuje zaangażowanie w części kwoty wierzytelności sprzedanych do faktora w ramach umowy faktoringowej w wysokości 10% ich wartości, w przypadku faktoringu pełnego, ta część należności oraz związane z nią zobowiązania są w dalszym ciągu ujmowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy, jako należności faktoringowe (na dzień 31.12.2023 r. wynosiły 16 892 tys. zł). Pozostała część wierzytelności w wysokości 90% została wyłączona ze skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej Grupy.
Wartość należności z tytułu dostaw i usług objętych umowami faktoringowymi, w tym wartość bilansowa należności i powiązanych zobowiązań w dalszym ciągu ujmowanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jest przedstawiona poniżej:
w tysiącach złotych
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
Należności z tytułu dostaw i usług ogółem
354 882
403 317
549 343
Należności objęte faktoringiem pełnym
(188 273)
(191 886)
(237 613)
Należności krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług ogółem wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej
149 717
185 436
229 475
Należności objęte faktoringiem pełnym w części niesfinansowanej (należności faktoringowe)
16 892
25 995
82 255
22. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
w tysiącach złotych
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
 
 
 
Środki pieniężne na rachunkach bankowych
63 646
190 046
43 961
Środki pieniężne na rachunkach bankowych o ograniczonej możliwości dysponowania, w tym:
79 329
145 529
62 855
- akredytywa
37 386
112 056
-
-środki zdeponowane pod zabezpieczenie kredytu inwestycyjnego
40 706
25 890
60 704
-środki pieniężne na rachunkach VAT
1 237
7 583
2 151
Środki pieniężne w kasie
277
186
195
Lokaty krótkoterminowe
1 017
-
799
Inne środki pieniężne
-
-
-
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty, wartość wykazana w sprawozdaniu z sytuacji finansowej
144 269
335 761
107 810
Kredyty w rachunku bieżącym
-
(46)
(17 200)
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty, wartość wykazana w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych
144 269
335 715
90 610
Na dzień 31 grudnia 2023 r. środki pieniężne o wartości 78 092 tys. zł stanowiły zabezpieczenie zobowiązań (na dzień 31 grudnia 2022 r. 145 529 tys. zł, na dzień 31 grudnia 2021 r. 60 704 tys. zł).
Szczegółowe informacje dotyczące kredytu w rachunku bieżącym są zaprezentowane w nocie 28.
23. Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży
w tysiącach złotych
2023
2022
2021
  
  
Wartość netto na 1 stycznia
6 971
6 993
-
Reklasyfikacja z nieruchomości inwestycyjnych
-
-
7 016
Amortyzacja w okresie
(22)
(22)
(23)
Bilans zamknięcia na 31 grudnia
6 949
6 971
6 993
Wartość zobowiązań związanych z aktywami trwałymi przeznaczonymi do sprzedaży
1 541
1 545
1 548
Spółka zależna Cognor S.A. podjęła decyzję o sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu nieruchomości położonej w Chorzowie. W dniu 21 grudnia 2022 roku została podpisana umowa przedwstępna sprzedaży. W dniu 27 lipca 2023 r. wpłynęło do Spółki wiążące wezwanie przez kupującego do zawarcia umowy przyrzeczonej. Warunkowa umowa sprzedaży została zawarta 28 listopada 2023 roku. W dniu 2 stycznia 2024 roku gmina Chorzów skorzystała z prawa pierwokupu i dokonała zakupu przedmiotowego prawa wieczystego użytkowania gruntu za cenę 7 467 tys. zł (netto). Wartość netto aktywa na dzień 31 grudnia 2023 wynosiła 6 949 tys. zł, natomiast zdyskontowane płatności związane z opłatami wieczystego użytkowania gruntów (zgodnie z MSSF16) wynosiły 1 541 tys. zł. Zysk na sprzedaży powyższego aktywa zostanie rozpoznany w 2024 roku.
W 2023 roku Grupa poniosła 22 tys. zł kosztów amortyzacji przedmiotowego aktywa (2022 r.: 22 tys. zł, 2021 r.: 23 tys. zł), rozpoznała 87 tys. zł kosztów odsetkowych z tytułu rozliczenia zdyskontowanego zobowiązania (2022 r.: 88 tys., 2021 r.: 88 tys. zł), oraz poniosła koszty podatku od nieruchomości w wysokości 173 tys. zł (2022 r.: 154 tys. zł, 2021 r.: 148 tys. zł). W 2023 oraz 2022 roku nie rozpoznała przychodów z tyt. najmu przedmiotowej nieruchomości (2021 r.: 41 tys. zł).
24. Kapitał własny
Kapitał zakładowy
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
 
 
 
Liczba akcji na koniec okresu
171 420 663
171 420 663
171 420 663
Liczba wyemitowanych warrantów
-
94
94
Nominalna wartość 1 akcji
1,5 PLN
1,5 PLN
1,5 PLN
Na dzień 31 grudnia 2023 r. kapitał zakładowy Jednostki Dominującej składał się z 171 420 663 szt. akcji zwykłych (2022 r.: 171 420 663 szt.; 2020 r.: 171 420 663 szt.).
Spółka nie posiada akcji uprzywilejowanych. Posiadacze akcji zwykłych są uprawnieni do otrzymywania uchwalonych dywidend oraz mają prawo do jednego głosu na akcję podczas Walnego Zgromadzenia Spółki.
Dywidenda
W dniu 24 kwietnia 2023 roku Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Cognor Holding S.A. podjęło uchwałę o przeznaczeniu części zysku z 2022 roku na wypłatę dywidendy w wysokości 209 133 tys. zł (tj. 1,22 zł na akcję). Dzień dywidendy ustalono na 5 maja 2023 roku, natomiast termin wypłaty dywidendy ustalono na 16 maja 2023 roku.
Warranty
Na dzień 31 grudnia 2023 roku brak warrantów uprawniających do objęcia akcji Cognor Holding S.A.
Emisja obligacji zamiennych na akcje i podwyższenie warunkowe kapitału
W dniu 23 listopada 2022 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Cognor Holding S.A. podjęło uchwały o:
a) emisji obligacji imiennych serii A zamiennych na akcje zwykłe na okaziciela Spółki emisji nr 13 o łącznej wartości nie większej niż 100.000 tys. zł o wartości nominalnej 1.000 zł każda obligacja. Obligacje będą oprocentowane na poziomie WIBOR 6M powiększony o 2,6pp. Posiadaczowi obligacji będzie przysługiwało prawo do: zapłaty odsetek w terminach płatności odsetek przewidzianych w warunkach emisji; zapłaty w dniu wykupu lub w dniu wcześniejszego wykupu wartości nominalnej każdej obligacji podlegającej wykupowi (wraz z narosłymi do tego dnia i niezapłaconymi wcześniej odsetkami); objęcia akcji Spółki zwykłych na okaziciela emisji nr 13, o wartości nominalnej 1,50 zł każda, jakie wyemitowane zostaną w
ramach warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego Spółki, w zamian za posiadane obligacje na zasadach określonych w uchwale.
Konwersja obligacji będzie się odbywała wg współczynnika konwersji 200 akcji za jedną obligację, przy czym minimalną ilością konwersji obligacji na akcje jest 1 obligacja. Akcje będą obejmowane przez obligatariusza po cenie emisyjnej 5,00 zł za każdą akcję. Obligacje zostaną wyemitowane na okres od 5-10 lat od dnia emisji. Szczegóły emisji obligacji zostaną ustalone przez Zarząd w Warunkach Emisji obligacji.
b) warunkowym podwyższeniu kapitału spółki o kwotę nie wyższą niż 30.000 tys. zł, w drodze emisji nie więcej niż 20.000 tys. akcji zwykłych na okaziciela emisji nr 13 o wartości nominalnej 1,5 zł każda. Cena emisyjna ustalona została na 5,0 zł za akcję. Z akcjami nie będą związane żadne szczególne uprawnienia. Podwyższenie kapitału zakładowego Spółki następuje w celu przyznania posiadaczom obligacji serii A prawa do objęcia akcji w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki.
c) pozbawieniu w całości wszystkich akcjonariuszy Spółki prawa poboru w odniesieniu do obligacji serii A oraz akcji emisji nr 13.
W dniu 8 marca 2023 Zarząd Cognor Holding S.A. podjął uchwałę w sprawie emisji 100.000 szt. niezabezpieczonych obligacji imiennych serii A zamiennych na akcje o wartości nominalnej 1 tys. PLN każda i łącznej wartości 100.000 tys. PLN z terminem wykupu wynoszącym do 7 lat od dnia emisji. Szczegóły dotyczące obligacji zamiennych na akcje opisano w nocie nr 28.
Struktura własności
Struktura własności na dzień 31 grudnia 2023 r. jest przedstawiona w poniższej tabeli:
Akcjonariusz
Liczba akcji
Udział w kapitale %
Liczba głosów
Udział w głosach na Walnym Zgromadzeniu
4Workers Sp. z o.o.*
128 286 132
74,84%
128 286 132
74,84%
Przemysław Sztuczkowski
4 886 771
2,85%
4 886 771
2,85%
Pozostali akcjonariusze
38 247 760
22,31%
38 247 760
22,31%
Razem
171 420 663
100,00%
171 420 663
100,00%
*100% udziałów w podmiocie posiada Przemysław Sztuczkowski, a zatem udział wykazany w powyższej tabeli jaki posiada podmiot 4Workers Sp. z o.o. jest zarazem udziałem pośrednim Przemysława Sztuczkowskiego..
Wszystkie powyższe akcje zostały opłacone.
Akcje własne
Grupa nie posiada akcji własnych (bezpośrednio lub pośrednio).
25. Udziały niekontrolujące
Poniżej przedstawiono skróconą informację finansową w odniesieniu do spółek zależnych Grupy, których udziały niekontrolujące są istotne. Poniższe informacje przedstawiają kwoty przed eliminacjami wewnątrzgrupowymi.
w tysiącach złotych
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
Cognor S.A. (siedziba w Poraju, Polska)
 
 
Udział w kapitale
94,40%
94,40%
94,39%
Udziały niekontrolujące
5,60%
5,60%
5,61%
 
Aktywa trwałe
1 132 775
736 896
567 586
Aktywa obrotowe
1 189 128
1 320 352
889 007
Zobowiązania długoterminowe
409 798
346 103
270 187
Zobowiązania krótkoterminowe
619 339
546 834
598 110
 
Kapitał przypadający jednostce dominującej
1 213 601
1 092 285
548 518
Udziały niekontrolujące
79 165
72 026
39 778
 
Przychody
2 736 552
3 738 424
2 876 076
Koszty
(2 576 920)
(3 040 798)
(2 419 971)
Podatek dochodowy
(31 177)
(121 611)
(86 544)
Zysk/(strata) netto za rok obrotowy, przypadający na:
128 455
576 015
369 561
Właścicieli jednostki dominującej
121 316
543 662
348 826
Udziały niekontrolujące
7 139
32 353
20 735
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej
263 640
485 524
132 078
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej
(545 472)
(233 255)
(97 170)
Środki pieniężne netto z działalności finansowej
64 602
(1 114)
(47 501)
Zmiana stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów
(217 230)
251 155
(12 593)
2023
2022
2021
Udziały niekontrolujące na 1 stycznia
72 026
39 778
19 069
Udział w zysku za okres
7 139
32 353
20 735
Zmiana w wyniku zmniejszenia udziałów niekontrolujących
-
(105)
(26)
Udziały niekontrolujące na 31 grudnia
79 165
72 026
39 778
26. Zysk/strata przypadająca na jedną akcję
Podstawowy zysk/strata przypadająca na akcję
Kalkulacja podstawowego zysku przypadającego na akcję na dzień 31 grudnia 2023 r. dokonana została w oparciu o zysk netto przypadający na akcjonariuszy zwykłych Jednostki Dominującej w kwocie 229 254 tys. zł (2022 r.: zysk netto 577 917 tys. zł; 2021 r.: zysk netto 342 770 tys. zł) oraz średnią ważoną liczbę akcji zwykłych na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego w liczbie 171 421 tys. szt. (2022 r. : 171 421 tys. szt.; 2021 r. : 167 164 tys. szt.).
Rozwodniony zysk/strata przypadająca na akcję
Średnia ważona liczba akcji użyta do wyliczenia rozwodnionych wyników na jedną akcję za 2023 rok wynosi 188 088 tys. szt. (2022 r.: 171 421 tys. szt., 2021 r.: 171 520 tys. szt.).
Do wyliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję wzięto liczbę akcji zwykłych oraz liczbę potencjalnych akcji zwykłych, które byłyby wydane z tytułu konwersji nominału wartości obligacji zamiennych na akcje.
27. Zobowiązania z tytułu leasingów
w tysiącach złotych
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
Zobowiązania z tytułu leasingów - część długoterminowa
103 197
92 491
92 086
Zobowiązania z tytułu leasingów - część krótkoterminowa
23 903
21 550
19 550
127 100
114 041
111 636
Harmonogram spłaty zobowiązań leasingowych
w tysiącach złotych
Płatności z tytułu leasingu
Odsetki
Kapitał
Płatności z tytułu leasingu
Odsetki
Kapitał
Płatności z tytułu leasingu
Odsetki
Kapitał
 
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
Do roku
30 657
6 754
23 903
27 000
5 450
21 550
24 016
4 466
19 550
1 do 5 lat
82 306
17 385
64 921
79 323
15 839
63 484
65 913
12 696
53 217
Powyżej 5 lat
116 774
78 498
38 276
70 648
41 641
29 007
91 819
52 950
38 869
229 737
102 637
127 100
176 971
62 930
114 041
181 748
70 112
111 636
Umowy leasingu nie przewidują konieczności uiszczania opłat warunkowych.
Grupa poniosła w 2023 roku koszty w wysokości 4 515 tys. zł z tytułu najmu środków trwałych nieaktywowanych w myśl MSSF16 (umowy krótkoterminowe oraz środki trwałe o niskiej wartości) w 2022 r.: 4 756 tys. zł, w 2021 r.: 2 685 tys. zł.
Większość leasingów dotyczy praw wieczystego użytkowania gruntu oraz najmy i dzierżawy placów, ponadto w umowach zawartych brak istotnych dodatkowych kar związanych z wcześniejszym zakończeniem umowy.
Zmiana stanu zadłużenia z tytułu leasingów
w tysiącach złotych
2023
2022
2021
Bilans otwarcia
114 041
111 636
102 306
Spłata zobowiązania głównego
(29 601)
(22 135)
(20 569)
Zawarcie umów leasingowych
40 153
24 588
30 948
Wyksięgowanie zobowiązania leasingowego w związku ze zmianą zakresu umowy
-
-
(277)
Płatność odsetek
(7 498)
(6 329)
(4 377)
Naliczenie odsetek
7 700
6 329
4 377
Kompensata/reklasyfikacja
-
-
(684)
Pozostałe
4 232
Różnice kursowe
(1 927)
(48)
(88)
Bilans zamknięcia
127 100
114 041
111 636

Analiza umów leasingowych
Nazwa firmy finansującej
Część
długoter-
minowa
Część krótkoter-
minowa
Rodzaj zobowiązania
Data udzielenia
Termin spłaty
Oprocentowanie
Zabezpieczenia
mLeasing S.A.
11 795
6 561
leasing
2019-01
2028-10
WIBOR 1M + marża, EURIBOR 1M + marża
- weksel własny in blanco,
- leasingowany środek trwały.
PKO Leasing S.A.
8 659
3 689
leasing
2019-03
2029-09
WIBOR 1M + marża, EURIBOR 1M + marża
- weksel własny in blanco,
- leasingowany środek trwały.
Pekao Leasing Sp. z o.o.
9 128
2 943
leasing
2019-04
2028-08
WIBOR 1M + marża, EURIBOR 1M + marża
- weksel własny in blanco,
- leasingowany środek trwały
Alior Leasing Sp. z o.o.
3 946
876
leasing
2018-01
2029-04
WIBOR 1M + marża, EURIBOR 1M + marża
- weksel własny in blanco,
- leasingowany środek trwały
Santander Leasing S.A.
1 623
621
leasing
2018-12
2026-03
WIBOR 1M + marża
- weksel własny in blanco,
- leasingowany środek trwały
Millenium Leasing S.A.
2 659
1 124
leasing
2021-05
2027-03
WIBOR 1M + marża
- weksel własny in blanco,
- leasingowany środek trwały
Scania Leasing S.A.
2 275
720
leasing
2021-07
2028-08
WIBOR 1M + marża, EURIBOR 1M + marża
- weksel własny in blanco,
- leasingowany środek trwały
Pozostali finansujący
1 970
745
leasing
2019-10
2028-08
WIBOR 1M + marża, EURIBOR 1M + marża
- weksel własny in blanco,
- leasingowany środek trwały
Prawo wieczystego użytkowania gruntu
28 500
-
leasing
n/d
2096
5,66% - 9,7%
brak zabezpieczeń
ArcelorMittal Poland S.A
26 102
3 820
leasing
1997-04
2030-12
6,50%
brak zabezpieczeń
Pozostali wynajmujący
6 540
2 804
leasing
2006-05
2028-06
3,65%-9,96%
brak zabezpieczeń
Razem
103 197
23 903
 
 
 
 
 

28. Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych oraz kredyty w rachunkach bieżących
Nota prezentuje dane o zobowiązaniach Grupy z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych. Informacje odnośnie ryzyka kursowego i ryzyka stopy procentowej, na jakie narażona jest Grupa przedstawiono w nocie 32.
w tysiącach złotych
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
Zobowiązania długoterminowe
 
 
 
Kredyty i pożyczki zabezpieczone na majątku Grupy
99 108
116 144
-
Zobowiązania z tytułu obligacji zabezpieczone na majątku Grupy
79 402
118 901
157 787
Zobowiązania z tytułu obligacji zamiennych na akcje
98 275
-
-
Inne pożyczki i inne instrumenty dłużne
9 369
-
114
286 154
235 045
157 901
 
Zobowiązania krótkoterminowe
 
Krótkoterminowa część kredytów i pożyczek zabezpieczonych na majątku Grupy
15 320
2 426
-
Część bieżąca zobowiązań z tytułu obligacji zabezpieczonych na majątku Grupy
44 698
46 449
42 163
Część bieżąca zobowiązań z tytułu obligacji zamiennych na akcje
2 651
-
-
Inne pożyczki i inne instrumenty dłużne
66 717
16
9 103
129 386
48 891
51 266
Kredyt w rachunku bieżącym
-
46
17 200
129 386
48 937
68 466
Harmonogram spłat zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek oraz pozostałych na dzień 31 grudnia 2023 r.
w tysiącach złotych
Suma
Poniżej 1 roku
Od 1-3 lat
Pomiędzy 3-5 lat
Powyżej 5 lat
Zobowiązania z tyt. obligacji zabezpieczonych
124 100
44 698
79 402
-
-
Zobowiązania z tytułu kredytów zabezpieczonych na majątku Grupy
114 428
15 320
24 135
24 517
50 456
Zobowiązania z tyt. obligacji zamiennych na akcje
100 926
2 651
-
-
98 275
Pozostałe instrumenty dłużne
76 086
66 717
2 817
2 829
3 723
415 540
129 386
106 354
27 346
152 454

Harmonogram spłat zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek oraz pozostałych na dzień 31 grudnia 2022 r.
w tysiącach złotych
Suma
Poniżej 1 roku
Od 1-3 lat
Pomiędzy 3-5 lat
Powyżej 5 lat
Kredyt w rachunku bieżącym
46
46
-
-
-
Zobowiązania z tyt. obligacji zabezpieczonych
165 350
46 449
79 067
39 834
-
Zobowiązania z tytułu kredytów zabezpieczonych na majątku Grupy
118 570
2 426
25 810
25 810
64 524
Pozostałe instrumenty dłużne
16
16
-
-
-
283 982
48 937
104 877
65 644
64 524
Harmonogram spłat zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek oraz pozostałych na dzień 31 grudnia 2021 r.
w tysiącach złotych
Suma
Poniżej 1 roku
Od 1-3 lat
Pomiędzy 3-5 lat
Powyżej 5 lat
Kredyt w rachunku bieżącym
17 200
17 200
-
-
-
Zabezpieczone kredyty bankowe
199 950
42 163
78 390
79 397
-
Pozostałe instrumenty dłużne
9 217
9 103
114
-
-
226 367
68 466
78 504
79 397
-
Zmiany zadłużenia
W poniższej tabeli zaprezentowane zostały bilansowe zmiany poszczególnych tytułów zadłużenia GK Cognor Holding.
w tysiącach złotych
Razem
Kredyty i pożyczki zabezpieczone na majątku Grupy
Obligacje zabezpieczone na majątku Grupy
Pożyczki i inne instrumenty dłużne
Obligacje zamienne na akcje
 
Bilans otwarcia na 1 stycznia 2021
164 350
161 789
-
2 561
-
Spłata zobowiązania głównego
(166 387)
(164 007)
-
(2 380)
-
Zaciągnięcie zobowiązania*
226 200
17 200
200 000
9 000
-
Poniesione koszty emisji
(3 394)
-
(3 394)
-
-
Płatność odsetek
(7 732)
(7 497)
-
(235)
-
Naliczenie odsetek
11 486
7 871
3 344
271
-
Rozliczenie kosztów prowizji
2 693
2 693
-
-
-
Różnice kursowe
(849)
(849)
-
-
-
Bilans zamknięcia na 31 grudnia 2021
226 367
17 200
199 950
9 217
-
 
Bilans otwarcia na 1 stycznia 2022
226 367
17 200
199 950
9 217
-
Spłata zobowiązania głównego**
(76 219)
(17 154)
(40 000)
(19 065)
-
Zaciągnięcie zobowiązania
132 038
122 038
-
10 000
-
Umorzenie zobowiązania
(98)
-
-
(98)
-
Poniesione koszty emisji
(5 608)
(5 608)
-
-
Płatność odsetek
(12 920)
(2 747)
(10 006)
(167)
-
Naliczenie odsetek
19 558
5 174
14 255
129
-
Rozliczenie kosztów prowizji
1 151
-
1 151
-
-
Różnice kursowe
(287)
(287)
-
-
-
Bilans zamknięcia na 31 grudnia 2022
283 982
118 616
165 350
16
-
Bilans otwarcia na 1 stycznia 2023
283 982
118 616
165 350
16
-
Spłata zobowiązania głównego**
(40 218)
(46)
(40 000)
(172)
-
Zaciągnięcie zobowiązania
175 778
-
-
75 778
100 000
Umorzenie zobowiązania
-
-
-
-
-
Poniesione koszty emisji
(2 129)
-
-
-
(2 129)
Płatność odsetek
(32 997)
(8 842)
(16 130)
(2 873)
(5 152)
Naliczenie odsetek
34 113
8 698
13 949
3 425
8 041
Rozliczenie kosztów prowizji
1 519
422
931
-
166
Różnice kursowe
(4 508)
(4 420)
-
(88)
-
Bilans zamknięcia na 31 grudnia 2023
415 540
114 428
124 100
76 086
100 926
* W kredytach i pożyczkach zabezpieczonych na majątku Grupy, w pozycji zaciągnięcie zobowiązania Grupa prezentuje per saldo zaciągnięcie zobowiązania z tyt. kredytu w rachunku bieżącym
** W kredytach i pożyczkach zabezpieczonych na majątku, Grupa w pozycji spłata zobowiązania głównego prezentuje per saldo spłatę zobowiązania z tyt. kredytu w rachunku bieżącym

Analiza umów kredytowych i innych pożyczek oraz instrumentów dłużnych na dzień 31 grudnia 2023 r.
Nazwa firmy finansującej
Część
długoter-
minowa
Część krótkoter-
minowa
Rodzaj zobowiązania
Data udzielenia
Termin spłaty
Oprocentowanie
Zabezpieczenia
Obligacje korporacyjne wyemitowane przez Spółkę zależną Cognor S.A.
79 402
44 698
obligacje korporacyjne w PLN seria 1/2021
2021.07.21
2026.07.15
WIBOR 6M + marża
- poręczenie Cognor Holding S.A. oraz Cognor Holding S.A. Sp. k.;
- hipoteka umowna łączna na określonych nieruchomościach stanowiących własność lub będących w użytkowaniu wieczystym Cognor S.A.;
- zastawy rejestrowe na zbiorze rzeczy i praw (przedsiębiorstwie) Cognor S.A., Cognor Holding S.A. oraz Cognor Holding S.A. Sp k.
- zastaw rejestrowy na zbiorze rzeczy i praw (część zapasów) należących do Cognor S.A.
- oświadczenie o poddaniu się egzekucji złożone przez Spółki Cognor S.A., Cognor Holding S.A. oraz Cognor Holding S.A. Sp. k.
Obligacje zamienne na akcje wyemitowane przez Cognor Holding S.A. objęte przez 4Workers Sp. z o.o.
98 275
2 651
obligacje zamienne na akcje w PLN seria A
2023.03.08
2030.03.08
WIBOR 6M + marża
brak zabezpieczeń
Banco Santander S.A.
99 108
15 320
kredyt inwestycyjny
2021.12.21
2031.12.21
WIBOR 6M + marża
EURIBOR 6M + marża
- gwarancja Cognor Holding S.A.,
- zastaw rejestrowy na aktywach stanowiących przedmiot inwestycji,
- hipoteka na nieruchomościach, na których realizowana będzie inwestycja,
- przelew wierzytelności z umów związanych z inwestycją,
- oświadczenia o poddaniu się egzekucji Cognor S.A. i Cognor Holding S.A.
BMD Sp. z o.o.
-
65 524
pożyczka - limit 75 000 tys. zł
pożyczka - limit 15 000 tys. zł
2023.06.14
2023.07.18
2024.12.31
10,00%
brak zabezpieczeń
Alior Leasing Sp. z o.o.
844
229
pożyczka
2023.04.21
2028.03.25
EURIBOR 1M + marża
-zastaw rejestrowy na przedmiocie pożyczki (ramię elektrody),
-weksel własny in blanco z deklaracją wekslową,
mLeasing S.A.
8 525
964
pożyczka
2023.09.08
2031.01.14
WIBOR 1M + marża
-zastaw rejestrowy na przedmiocie pożyczki (instalacja fotowoltaiczna),
-weksel własny in blanco z deklaracją wekslową,
-cesja praw z polisy ubezpieczeniowej przedmiotu
Razem
286 154
129 386
 
 
 
 
 
Marże
Marża od zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych wspomniana powyżej zależy od zmiennej stopy procentowej, do której się odnosi. Analiza przedziałowa marży jest zaprezentowana poniżej:
- WIBOR 3M – marża w przedziale 2,3% - 3,7%,
- EURIBOR 3M – marża w przedziale 2,8% - 4,2%.
- WIBOR 1M – marża w przedziale 1,8% - 4,0%,
- EURIBOR 1M – marża w przedziale 3,2% - 4,0%.
Umowa kredytu inwestycyjnego
W dniu 21 grudnia 2021 roku została podpisana umowa kredytowa pomiędzy spółką zależną Cognor S.A. jako kredytobiorcą oraz Emitentem jako gwarantem, a Banco Santander S.A. jako wyłącznym organizatorem, agentem oraz kredytodawcą oraz Santander Bank Polska S.A. jako agentem zabezpieczeń, stroną hedgingu oraz bankiem wystawiającym akredytywę, na podstawie której Cognor S.A. udostępniony został kredyt terminowy w transzach EUR i PLN, w maksymalnych kwotach wynoszących odpowiednio 30 500 tys. EUR oraz 240 000 tys. zł. Kredyt ten przeznaczony jest na sfinansowanie inwestycji związanej z zawartą przez Cognor S.A. z Danieli & C. Officine Meccaniche S.p.a. umową dostawy kompletnej linii produkcyjnej do wytwarzania prętów gorącowalcowanych oraz urządzenia do zwijania prętów żebrowanych w kręgi (spooler).
Ostateczny termin spłaty kredytu został ustalony na 21 grudnia 2031 r., przy czym okres spłaty rozpocznie się po zakończeniu okresu dostępności, który wynosi 24 miesiące od dnia zawarcia umowy kredytowej. Wysokość oprocentowania kredytu stanowić będzie suma odpowiedniej stawki WIBOR lub EURIBOR oraz marży, a odsetki naliczane będą w sześciomiesięcznych okresach odsetkowych. Zabezpieczenie kredytu stanowić będą m.in. gwarancja Cognor Holding S.A., zastaw rejestrowy na aktywach stanowiących przedmiot inwestycji, hipoteka na nieruchomościach, na których realizowana będzie inwestycja, przelew wierzytelności z umów związanych z inwestycją oraz oświadczenia o poddaniu się egzekucji Cognor S.A. i Cognor Holding S.A. Wypłata kredytu uzależniona jest od spełnienia standardowych warunków zawieszających.
Umowa przewiduje objęcie 80% wartości finansowania gwarancją spłaty wystawioną przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. (KUKE S.A.).
W dniu 15 marca 2022 roku spółka zależna Cognor S.A. uruchomiła pierwszą transzę w wysokości 12 865 tys. EUR. W dniu 12 maja 2022 roku Spółka uruchomiła kolejną transzę w wysokości 61 502 tys. PLN. Zobowiązanie z tyt. ww kredytu wyniosło na 31 grudnia 2023 r. 114 428 tys. zł (31 grudnia 2022 r: 117 313 tys. zł, 31 grudnia 2021 r: 0 tys. zł).
Spółka zależna Cognor S.A. zawarła instrumenty pochodne (swap na stopę procentową) celem zabezpieczenia kosztów powyższego długu na stałym poziomie. Wycena instrumentów pochodnych z tego tytułu wykazywana jest w oddzielnej pozycji w sprawozdaniu z sytuacji finansowej (aktywa finansowe z tytułu wyceny instrumentów finansowych) w podziale na część długo i krótkoterminową.
W związku ze zmianą budżetu projektu inwestycyjnego Cognor S.A. renegocjował umowę kredytu inwestycyjnego z Banco Santander S.A. i podpisał w dniu 8 lutego 2024 r. aneks do umowy kredytowej w wyniku czego podwyższona została kwota kredytu terminowego do 35 700 tys. EUR oraz 360 400 tys. zł (zwiększenie o dodatkowe 5 200 tys. EUR oraz 120 400 tys. zł). Finansowaniem zostały objęte dodatkowe umowy tj. umowa dostawy i montażu z dnia 29 stycznia 2024 roku, na mocy której Danieli & C. Officine Meccaniche S.p.a. zobowiązało się dostarczyć i zainstalować w zakładzie produkcyjnym Cognor S.A. w Siemianowicach Śląskich nową stację uzdatniania wody oraz umowa o dostawę, montaż i uruchomienie magazynu do automatycznego składowania typu MAT99 zawartej przez Cognor S.A. z Matter SRL w dniu 26 października 2022 r. Ostateczny termin spłaty wydłużony został do 31 grudnia 2033, oprocentowanie oparte będzie o WIBOR/EURIBOR 6M powiększone o marżę, a spłaty będą odbywały się równomiernie począwszy od czerwca 2025 w okresach półrocznych.
Emisja obligacji zamiennych na akcje
W dniu 8 marca 2023 Zarząd Cognor Holding S.A. podjął uchwałę w sprawie emisji 100.000 szt. niezabezpieczonych obligacji imiennych serii A zamiennych na akcje o wartości nominalnej 1 tys. PLN każda i łącznej wartości 100.000 tys. PLN z terminem wykupu wynoszącym do 7 lat od dnia emisji i kuponem WIBOR6M + 2,6 p.p. Konwersja na akcje nie jest obowiązkowa, a cena emisyjna w ramach konwersji została ustalona na 5 zł za akcję. Emitentowi przysługuje prawo wcześniejszego wykupu, a Obligatariuszowi prawo konwersji obligacji na akcje, jednak nie wcześniej niż po 12 miesiącach od daty emisji. W dniu 15 marca 2023 Spółka otrzymała propozycję objęcia wszystkich obligacji przez PS HoldCo Sp. z o.o. (obecnie 4Workers Sp. z o.o.) i przyjęła tą propozycję. Spółce 4Workers Sp. z o.o., która w efekcie objęła całość emisji obligacji, przysługują odsetki w wysokości WIBOR6M + 2,6p.p. (jednakże nie mniej niż 10,275%, jeśli WIBOR 6M jest niższy od tego poziomu) oraz zwrot kosztów poniesionych w związku z objęciem emisji.
Zgodnie z MSR 32 Cognor Holding S.A. zidentyfikowała element kapitałowy w powyższym instrumencie. Ze względu jednak na jego nieistotność postanowiono o ujęciu całości instrumentu jako zobowiązania.
Zadłużenie z tyt. ww. obligacji na 31 grudnia 2023 roku wynosiło 100 926 tys. zł (31 grudnia 2022 r.: 0 tys. zł, 31 grudnia 2021: 0 tys. zł).
Emisja obligacji korporacyjnych
W dniu 21 lipca 2021 roku spółka zależna Cognor S.A. wyemitowała 200 000 szt. zabezpieczonych obligacji serii 1/2021 o wartości nominalnej 1.000 zł każda. Termin wykupu Obligacji został określony na 15 lipca 2026 roku. Obligacje są oprocentowane według stopy procentowej równej stawce WIBOR dla depozytów 6-miesięcznych powiększonej o marżę. Odsetki będą płatne w okresach sześciomiesięcznych (dzień płatności odsetek został ustalony na 15 stycznia oraz 15 lipca każdego roku). Obligacje będą podlegać wcześniejszemu wykupowi w proporcji 20% pierwotnej wartości nominalnej 15 lipca każdego roku w 5 letnim okresie obligacji.
Środki pochodzące z emisji obligacji w dniu 22 lipca 2021 przeznaczone zostały na spłatę umowy kredytowej z konsorcjum banków (mBank S.A.,Bank Zachodni WBK S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju) z dnia 12 lipca 2018 w całości oraz na sfinansowanie planów inwestycyjnych Grupy.
Zadłużenie z tyt. ww. obligacji na 31 grudnia 2023 roku wynosiło 124 100 tys. zł (31 grudnia 2022 r.: 165 350 tys. zł, 31 grudnia 2021 r.: 199 950 tys. zł).
Spółka zależna Cognor S.A. zawarła instrumenty pochodne (swap na stopę procentową) celem zabezpieczenia kosztów powyższego długu na stałym poziomie. Wycena instrumentów pochodnych z tego tytułu wykazywana jest w oddzielnej pozycji w sprawozdaniu z sytuacji finansowej (aktywa finansowe z tytułu wyceny instrumentów finansowych) w podziale na część długo i krótkoterminową.
W dniu 15 stycznia 2024 roku Spółka zależna Cognor S.A. wyemitowała 120 000 szt. zabezpieczonych obligacji serii 1/2024 o wartości 1.000 zł każda. Termin wykupu Obligacji został określony na 15 stycznia 2029 roku. Obligacje są oprocentowane według stopy procentowej równej stawce WIBOR dla depozytów 6-miesięcznych powiększonej o marżę. Odsetki będą płatne w okresach sześciomiesięcznych (dzień płatności odsetek został ustalony na 15 stycznia oraz 15 lipca każdego roku). Obligacje będą podlegać wcześniejszemu wykupowi w proporcji 20% pierwotnej wartości nominalnej 15 stycznia każdego roku w 5 letnim okresie obligacji.
Środki pozyskane z emisji ww. obligacji posłużyły na spłatę obligacji serii 1/2021 w dniu 15 stycznia 2024 roku.
Pożyczki
W dniu 14 czerwca 2023 roku Spółka zależna Cognor S.A. zawarła umowę pożyczki z BMD Sp. z o.o. w limicie do 75 000 tys. zł wyłącznie w celu spłaty zadłużenia z tyt. kredytów w rachunku bieżącym, oprocentowaną w wysokości 10% w skali roku. Limit zadłużenia z tytułu pożyczki ustalony został do dnia 31 grudnia 2023 roku oraz przedłużony aneksem do 31 grudnia 2024 roku. Zadłużenie z tyt. ww. pożyczki na 31 grudnia 2023 wyniosło 50 000 tys. zł kapitał oraz 397 tys. naliczone odsetki.
W dniu 18 lipca 2023 roku Spółka zależna Cognor S.A. zawarła umowę pożyczki z BMD Sp. z o.o. w limicie do 15 000 tys. zł oprocentowaną w wysokości 10% w skali roku. Limit zadłużenia z tytułu pożyczki ustalony został do dnia 31 grudnia 2023 roku oraz przedłużony aneksem do 31 grudnia 2024 roku. Zadłużenie z tyt. ww. pożyczki na 31 grudnia 2023 wyniosło 15 000 tys. zł kapitał oraz 127 tys. naliczone odsetki.
W dniu 21 kwietnia 2023 roku Spółka zależna Cognor S.A. zawarła umowę pożyczki z Alior Leasing Sp. z o.o. na zakup ramienia elektrody w wysokości 281 tys. EUR. Oprocentowanie pożyczki zostało oparte o EURIBOR 1M + marża, a termin spłaty ustalony został na 25 marca 2028 roku. Zadłużenie z tyt. ww. pożyczki wyniosło na 31 grudnia 2023 roku 1 073 tys. zł.
W dniu 8 września 2023 roku Spółka zależna Cognor S.A. zawarła umowę pożyczki z mLeasing S.A. na sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej w wysokości 13 002 zł. Wypłacona dotychczas została pierwsza transza w wysokości 9 489 tys. zł, druga transza w wysokości 3 513 tys. zł zostanie wypłacona po oddaniu instalacji do użytkowania. Oprocentowanie pożyczki zostało oparte o WIBOR 1M + marża, a ostateczny termin spłaty ustalony został na 14 stycznia 2031 roku. Zadłużenie z tyt. ww. pożyczki wyniosło na 31 grudnia 2023 roku 9 489 tys. zł.
Kredyty w rachunku bieżącym
Spółka zależna Cognor S.A. podpisała w dniu 13 sierpnia 2021 r. umowę z bankiem Pekao S.A. o kredyt w rachunku bieżącym z limitem 40 000 tys. zł. Wykorzystanie limitu może się odbywać w walutach PLN, EUR, USD. Oprocentowanie kredytu wynosi WIBOR 1M/EURIBOR 1M/LIBOR 1M + marża. Umowa ta obowiązywała do dnia 31 lipca 2022 r. Aneksem nr 1 z dnia 29 lipca 2022 podwyższono kwotę kredytu na 60 000 tys. zł oraz wydłużono okres obowiązywania do 28 lipca 2023. Aneksem nr 2 z 22 grudnia 2022 r. kwota kredytu została zmniejszona do 40 000 tys. zł a okres obowiązywania wydłużony do 21 grudnia 2023. Aneksem nr 3 z 24 lipca 2023 r. wydłużono okres obowiązywania do 28 lipca 2024 r. Zabezpieczeniem niniejszego kredytu jest pełnomocnictwo do rachunków bankowych Spółki, oświadczenie o poddaniu się egzekucji oraz zastaw rejestrowy na wyrobach gotowych do wysokości 48 000 tys. zł. Wykorzystanie na 31 grudnia 2023 r. w wysokości 0 tys. zł.
Spółka zależna Cognor S.A. podpisała w dniu 3 września 2021 r. umowę z bankiem Santander S.A. o kredyt w rachunku bieżącym z limitem 20 000 tys. zł. Oprocentowanie kredytu wynosi WIBOR 1M + marża. Umowa ta obowiązuje do dnia 3 września 2023 r.Aneksem nr 2 z dnia 1 września 2023 wydłużono okres obowiązywania kredytu do 12 stycznia 2024 r. Aneksem nr 3 z dnia 11 stycznia 2024 r. wydłużono okres obowiązywania kredytu do 30 stycznia 2026 roku. Zabezpieczeniem niniejszego kredytu jest oświadczenie o poddaniu się egzekucji oraz zastaw rejestrowy na wyrobach gotowych do wysokości 20 000 tys. zł. Wykorzystanie na 31 grudnia 2023 r. w wysokości 0 tys. zł.
Spółka zależna Cognor S.A. podpisała w dniu 28 września 2021 podpisała umowę z mBank S.A. o kredyt w rachunku bieżącym z limitem 34 000 tys. zł. Wykorzystanie limitu może się odbywać w walutach PLN, EUR. Oprocentowanie kredytu wynosi WIBOR 1M/EURIBOR 1M + marża. Umowa obowiązuje do dnia 14 września 2023 r.Aneksem nr 1 z dnia 6 września 2023 r. wydłużono okres obowiązywania do dnia 11 września 2025 r. Aneksem nr 2 z dnia 6 października 2023 r. zmieniono bazę oprocentowania na WIBOR ON PLN oraz ESTR ON EUR. Zabezpieczeniem niniejszego kredytu jest oświadczenie o poddaniu się egzekucji do wysokości 51 000 tys. zł oraz zastaw rejestrowy na wyrobach gotowych do wysokości 34 000 tys. zł. Wykorzystanie na 31 grudnia 2023 r. w wysokości 0 tys. zł.
Spółka zależna Cognor S.A. podpisała w dniu 30 września 2022 roku umowę kredytową z Alior Bank S.A. w PLN z limitem 50 000 tys. zł. W ramach limitu Spółka może korzystać z kredytu w rachunku bieżącym oraz akredytywy i gwarancji. Okres wykorzystania kredytu upływa 28 września 2026 roku. Oprocentowanie kredytu ustalone jest na poziomie WIBOR 1M + marża. Zabezpieczeniem jest pełnomocnictwo do rachunku bankowego, zastaw na wyrobach gotowych do wysokości 40 000 tys. zł oraz oświadczenie o poddaniu się egzekucji. Wykorzystanie na 31 grudnia 2023 r. w wysokości 0 tys. zł.
Spółka zależna JAP Industries s.r.o. podpisała w dniu 12 października 2022 roku umowę kredytową z ČSOB z limitem 200 000 tys. CZK. W ramach limitu Spółka może korzystać z kredytu w rachunku bieżącym do wysokości 100 000 tys. CZK oraz akredytywy i gwarancji do wysokości 140 000 tys. CZK. Wykorzystanie limitu może występować w walutach CZK, USD oraz EUR. Oprocentowanie kredytu w rachunku bieżącym ustalone jest w zależności od waluty o ON PRIBOR/ESTER/1M SOFR + marża. Zabezpieczenie stanowią zapasy oraz należności. Wykorzystanie kredytu w rachunku bieżącym na 31 grudnia 2023 r. w wysokości 0 tys. zł.
Spółka zależna JAP Industries s.r.o. podpisała w dniu 31 października 2022 roku umowę kredytową z Citibank z limitem 50 000 tys. CZK. W ramach limitu Spółka może korzystać z kredytu w rachunku bieżącym oraz akredytywy i gwarancji. Wykorzystanie limitu może występować w walutach CZK, USD oraz EUR. Oprocentowanie kredytu ustalone jest w zależności od waluty o 1D PRIBOR/overnight LIBOR EUR/overnight LIBOR USD + marża. Zabezpieczenie stanowią należności. Wykorzystanie kredytu w rachunku bieżącym na 31 grudnia 2023 r. w wysokości 0 tys. zł.
29. Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych
w tysiącach złotych
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
 
 
 
Długoterminowe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych
13 126
11 878
14 343
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych
1 755
1 863
2 139
14 881
13 741
16 482
Założenia
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych (odprawy emerytalne i rentowe oraz nagrody jubileuszowe) zostały wyliczone przez niezależnego aktuariusza na podstawie poniższych założeń:
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
 
 
 
Stopa dyskonta
5,1%
6,8%
3,9%
Przyszły wzrost płac*
5,0%-30,0%
4,5%-13,7%
3,5%-7,0%
*przyszły wzrost płac wynika m.in. ze zmiany sposobu wynagradzania, gdzie zwiększono udział podstawy a zmniejszono udział premii w wynagrodzeniu całkowitym.
Zmiany stanu zobowiązań z tytułu określonych świadczeń w ciągu roku:
w tysiącach złotych
Odprawy emerytalne, rentowe, pośmiertne
Nagrody jubileuszowe
Razem
Na dzień 1 stycznia 2021
4 541
10 053
14 594
Koszty bieżącego zatrudnienia
358
927
1 285
Koszty odsetek
61
133
194
Zyski/(straty) aktuarialne z tytułu zmiany założeń, w tym:
247
1 016
1 263
-koszty założeń aktuarialnych ex post
181
1 237
1 418
-zmiany założeń demograficznych
116
(30)
86
-zmiany założeń finansowych
(50)
(191)
(241)
Koszty przeszłego zatrudnienia
-
905
905
Świadczenia wypłacone
(425)
(1 334)
(1 759)
Na dzień 31 grudnia 2021
4 782
11 700
16 482
Na dzień 1 stycznia 2022
4 782
11 700
16 482
Koszty bieżącego zatrudnienia
365
1 099
1 464
Koszty odsetek
182
425
607
Zyski/(straty) aktuarialne z tytułu zmiany założeń,w tym:
(628)
(1 636)
(2 264)
- koszty założeń aktuarialnych ex post
332
(187)
145
-zmiany założeń demograficznych
63
1
64
-zmiany założeń finansowych
(1 023)
(1 450)
(2 473)
Koszty przeszłego zatrudnienia
-
-
-
Świadczenia wypłacone
(495)
(1 846)
(2 341)
Rozwiązanie rezerw
-
(207)
(207)
Na dzień 31 grudnia 2022
4 206
9 535
13 741
Na dzień 1 stycznia 2023
4 206
9 535
13 741
Rezerwy na dzień nabycia jednostek zależnych
-
92
92
Koszty bieżącego zatrudnienia
313
1 001
1 314
Koszty odsetek
264
607
871
Zyski/(straty) aktuarialne z tytułu zmiany założeń,w tym:
750
1 016
1 766
- koszty założeń aktuarialnych ex post
247
(145)
102
-zmiany założeń demograficznych
(175)
(62)
(237)
-zmiany założeń finansowych
678
1 223
1 901
Świadczenia wypłacone
(1 155)
(1 728)
(2 883)
Rozwiązanie rezerw
-
(20)
(20)
Na dzień 31 grudnia 2023
4 378
10 503
14 881
- do 1 roku
448
1 307
1 755
-powyżej 1 roku do 5 lat
1 386
4 370
5 756
-powyżej 5 lat
2 544
4 826
7 370
Wrażliwość zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych (odpraw emerytalnych, rentowych oraz nagród jubileuszowych) na zmiany podstawowych założeń
W tysiącach złotych
Na dzień 31 grudnia 2023
Zmiana w założeniach
Wpływ na wysokość rezerwy
Spadek
Wzrost
Spadek
%
Wzrost
%
Stopa dyskonta
0,5%
0,5%
-odprawy emerytalne, rentowe, pośmiertne
144
3,3%
(169)
-3,9%
-nagrody jubileuszowe
234
2,2%
(349)
-3,3%
Przyszły wzrost płac
1%
1%
 
 
 
 
-odprawy emerytalne, rentowe, pośmiertne
(313)
-7,1%
311
7,1%
-nagrody jubileuszowe
(586)
-5,6%
505
4,8%
Prawdopodobieństwo rezygnacji
1%
1%
 
 
 
 
-odprawy emerytalne, rentowe, pośmiertne
236
5,4%
(245)
-5,6%
-nagrody jubileuszowe
593
5,7%
(662)
-6,3%
Koszty dotyczące zmiany zobowiązań z tytułu określonych świadczeń pracowniczych ujęte są w wyniku finansowym jako koszty ogólnego zarządu oraz pozostałe koszty.
W ramach świadczeń pracowniczych, ujmowane są nagrody jubileuszowe, oraz odprawy emerytalne, rentowe i pośmiertne.
30. Rezerwy krótkoterminowe
w tysiącach złotych
2023
2022
2021
 
 
 
Bilans otwarcia na 1 stycznia
1 330
1 800
25
Rezerwy utworzone w okresie
-
30
1 800
Rezerwy wykorzystane w okresie
(30)
-
-
Rezerwy rozwiązane w okresie
-
(500)
(25)
Reklasyfikacja do rozliczeń międzyokresowych zobowiązań
-
-
-
Bilans zamknięcia na 31 grudnia
1 300
1 330
1 800
31. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
Krótkoterminowe
w tysiącach złotych
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
 
 
 
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
280 296
297 676
403 985
Zobowiązania z tytułu podatków, ubezpieczeń, z wyjątkiem zobowiązania z tytułu podatku dochodowego*
17 561
46 287
10 478
Zobowiązania z tyt. dywidendy
96
Zobowiązania inwestycyjne
109 360
21 344
26 462
Zaliczki na zakup dóbr i usług**
8 464
7 771
23 726
Zobowiązania wobec Akcjonariusza
-
-
1 415
Zobowiązania z tytułu nabycia jednostki zależnej
9 154
Rozliczenia międzyokresowe kosztów dotyczące premii dla Zarządu***
5 056
23 115
10 564
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń
10 030
10 535
622
Rozliczenia międzyokresowe kosztów dotyczące świadczeń pracowniczych
16 457
11 536
7 784
Rozliczenia międzyokresowe kosztów dotyczące zakupu m.in. certyfikatów energii kolorowej (2023, 2022, 2021) i praw do emisji CO2 (2022)
2 396
12 206
3 725
Pozostałe zobowiązania
2 259
597
1 934
461 129
431 067
490 695
Długoterminowe
w tysiącach złotych
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
 
 
Rozliczenia międzyokresowe kosztów
138
-
-
138
-
-
*w pozycji tej na 31 grudnia 2023 Grupa prezentuje Odpis na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny w wysokości 2 197 tys. zł (31 grudnia 2022 r.: 30 238 tys. zł) wynikający z ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczanie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r., w związku z transakcjami sprzedaży energii jakie Spółka przeprowadziła w 2023 i 2022 roku
**zaliczki z 31 grudnia 2022 zostały zrealizowane w 2023 roku, zaliczki z 31 grudnia 2021 zostały zrealizowane w 2022 roku i ujęty został przychód ze sprzedaży w 2022 roku
*** w rozliczeniach międzyokresowych kosztów na koniec 2023 roku Grupa prezentuje rezerwę na premię dla Zarządu w wysokości 5 056 tys. zł (31 grudnia 2022 r.: 23.115 tys. zł). Program motywacyjny dla Zarządu przewiduje limit premii dla Zarządu na poziomie 300% wynagrodzenia stałego Zarządu otrzymanego za dany rok, jednakże ostateczna decyzja w kwestii wypłaty premii dla Zarządu podlega ocenie Rady Nadzorczej i zostanie przeprowadzona po zbadaniu sprawozdania finansowego

32. Instrumenty finansowe
Klasyfikacja instrumentów finansowych
Aktywa
Na dzień 31.12.2023
w tysiącach złotych
Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Razem
Aktywa według sprawozdania z sytuacji finansowej
 
 
 
a) Aktywa trwałe
 
 
 
Aktywa finansowe z tyt. instrumentów pochodnych
-
28 645
28 645
b) Aktywa obrotowe
 
 
 
Aktywa finansowe z tyt. instrumentów pochodnych
-
2 817
2 817
Należności handlowe i pozostałe należności
149 717
-
149 717
Należności handlowe podlegające faktoringowi
-
16 892
16 892
Pozostałe inwestycje (bez udziałów)
13
-
13
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
144 269
-
144 269
Razem
293 999
48 354
342 353
Na dzień 31.12.2022
w tysiącach złotych
Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Razem
Aktywa według sprawozdania z sytuacji finansowej
a) Aktywa trwałe
Aktywa finansowe z tyt. instrumentów pochodnych
-
50 551
50 551
b) Aktywa obrotowe
 
 
 
Aktywa finansowe z tyt. instrumentów pochodnych
-
6 842
6 842
Należności handlowe i pozostałe należności
185 436
-
185 436
Należności handlowe podlegające faktoringowi
-
25 995
25 995
Pozostałe inwestycje (bez udziałów)
77
-
77
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
335 761
-
335 761
Razem
521 274
83 388
604 662

Na dzień 31.12.2021
w tysiącach złotych
Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Razem
Aktywa według sprawozdania z sytuacji finansowej
a) Aktywa trwałe
Aktywa finansowe z tyt. instrumentów pochodnych
-
15 689
15 689
b) Aktywa obrotowe
Aktywa finansowe z tyt. instrumentów pochodnych
-
1 845
1 845
Należności handlowe i pozostałe należności
229 475
-
229 475
Należności handlowe podlegające faktoringowi
-
82 255
82 255
Pozostałe inwestycje (bez udziałów)
94
-
94
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
107 810
-
107 810
Razem
337 379
99 789
437 168
Zobowiązania
Na dzień 31.12.2023
w tysiącach złotych
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Razem
Zobowiązania według sprawozdania z sytuacji finansowej
 
 
 
a) Zobowiązania długoterminowe
 
 
 
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych
286 154
-
286 154
Pozostałe zobowiązania
138
-
138
b) Zobowiązania krótkoterminowe
 
 
 
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych
129 386
-
129 386
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, zobowiązania inwestycyjne
389 656
-
389 656
Razem
805 334
-
805 334

Na dzień 31.12.2022
w tysiącach złotych
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Razem
Zobowiązania według sprawozdania z sytuacji finansowej
a) Zobowiązania długoterminowe
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych
235 045
-
235 045
b) Zobowiązania krótkoterminowe
 
 
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych
48 891
-
48 891
Kredyt w rachunku bieżącym
46
-
46
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, zobowiązania inwestycyjne
319 020
-
319 020
Razem
603 002
-
603 002
Na dzień 31.12.2021
w tysiącach złotych
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Razem
Zobowiązania według sprawozdania z sytuacji finansowej
a) Zobowiązania długoterminowe
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych
157 901
-
157 901
b) Zobowiązania krótkoterminowe
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych
51 266
-
51 266
Kredyt w rachunku bieżącym
17 200
-
17 200
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe (z wyjątkiem zobowiązań publicznoprawnych)
430 447
-
430 447
Razem
656 814
-
656 814
Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu zawierają pożyczki udzielone, należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe (bez należności z tytułu podatków i zaliczek), przedpłaty oraz środki pieniężne i ich ekwiwalenty.
Zobowiązania finansowe wyceniane metodą zamortyzowanego kosztu zawierają kredyty w rachunku bieżącym, zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych oraz zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe (bez zobowiązań z tytułu podatków).
Wartość godziwa
Instrumenty finansowe wyceniane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej według wartości godziwej są analizowane pod względem procedur wyceny. Hierarchia procedur wyceny została ustalona następująco:
• Ceny notowane (nieskorygowane) z aktywnych rynków dla identycznych aktywów bądź zobowiązań (poziom 1).
• Dane wejściowe inne niż notowania objęte zakresem ww. poziomu możliwe do stwierdzenia lub zaobserwowania dla składnika aktywów bądź zobowiązań, bezpośrednio (tzn. w postaci cen) lub pośrednio (tzn. na podstawie wyliczeń opartych na cenach) (poziom 2).
• Dane wejściowe dla wyceny składnika aktywów bądź zobowiązań, które nie są oparte na możliwych do zaobserwowania danych rynkowych (tzn. dane niemożliwe do zaobserwowania) (poziom 3).
Tabela poniżej przedstawia aktywa i zobowiązania finansowe, które są wyceniane w wartości godziwej. Aktywa obejmują wycenę instrumentów pochodnych (swap na stopę procentową - IRS) oraz należności handlowe podlegające faktoringowi. Zobowiązania natomiast obejmują wycenę instrumentów pochodnych (swap na stopę procentową -IRS).
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
aktywa finansowe (poziom 2 wyceny)
31 462
57 393
17 534
należności faktoringowe (poziom 2 wyceny)
16 892
25 995
82 255
zobowiązania finansowe (poziom 2 wyceny)
-
-
-
Nie wystąpiły w ciągu roku przeniesienia pomiędzy poziomami hierarchii.
Poniżej przedstawiono szczegóły dotyczące wartości godziwych instrumentów finansowych, dla których jest możliwe ich oszacowanie:
• Środki pieniężne i ich ekwiwalenty, krótkoterminowe lokaty bankowe, krótkoterminowe kredyty bankowe i kredyty w rachunku bieżącym: wartość księgowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na szybką zapadalność tych instrumentów (poziom 2 wyceny)
• Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności, weksle, zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania, a także rozliczenia międzyokresowe kosztów: wartość księgowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na ich krótkoterminowy charakter (poziom 2 wyceny)
• Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych, za wyjątkiem instrumentów o stałej stopie oprocentowania: wartość godziwa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości księgowej z uwagi na zmienny charakter ich oprocentowania (poziom 2 wyceny) i wynosiła na 31 grudnia 2023: 124 990 tys. zł (31 grudnia 2022: 118 586 tys. zł, 31 grudnia 2021: 179 tys. zł)
• Zobowiązania z tytułu obligacji zamiennych na akcje: wartość godziwa tych instrumentów jest zbliżona do ich wartości księgowej z uwagi na zmienny charakter ich oprocentowania (poziom 2 wyceny) i wynosiła na 31 grudnia 2023: 100 926 tys. zł (31 grudnia 2022: 0 tys. zł, 31 grudnia 2021: 0 tys. zł)
• Zobowiązania z tytułu instrumentów o stałej stopie oprocentowania. Wartość godziwa zobowiązań wobec PS Holdco Sp. z o.o. zbliżona jest do wartości księgowej ze względu na stopę procentową, która jest podobna do stóp procentowych zobowiązań o podobnym ryzyku (poziom 2 wyceny), która wynosiła na 31 grudnia 2023: 0 tys. zł (31 grudnia 2022: 0 tys. zł, 31 grudnia 2021: 1 415 tys. zł), wartość godziwa pożyczek jest zbliżona do ich wartości księgowej z uwagi na krótkoterminowy charakter tych instrumentów oraz oprocentowanie zbliżone do rynkowego oprocentowania (poziom 3), która wynosiła na 31 grudnia 2023: 65 524 tys. zł (31 grudnia 2022: 0 tys. zł, 31 grudnia 2021: 0 tys. zł)
• Zobowiązanie z tytułu obligacji korporacyjnych wyemitowanych w 2021 roku – z uwagi na fakt, iż obligacje są obligacjami notowanymi na rynku Catalyst wartość godziwą obligacji ustalono na podstawie transakcji zawieranych w okolicy dnia bilansowego. Wartość godziwa nominału obligacji na dzień 31 grudnia 2023 wyniosła 120 000 tys. zł (poziom 1 wyceny), 31 grudnia 2022 r: 160 000 tys. zł, 31 grudnia 2021 r: 200 000 tys. zł.
Wartość godziwa swapu na stopę procentową została oszacowana na podstawie modelu wyceny uwzględniającego przyszłe zdyskontowane przepływy pieniężne oparte o zmienną i stałą stopę procentową (poziom 2 wyceny). Na dzień 31 grudnia 2023 aktywa w wartości godziwej z tyt. swapów na stopę procentową wynosiło 31 462 tys. zł (na 31 grudnia 2021 roku aktywo w wysokości 57 393 tys. zł, na 31 grudnia 2021 roku aktywo w wysokości 17 534 tys. zł).
Działalność prowadzona przez Grupę naraża ją na wiele różnych rodzajów ryzyka finansowego: ryzyko rynkowe (obejmujące ryzyko zmiany kursów walut, ryzyko zmiany wartości godziwej lub przepływów pieniężnych w wyniku zmian stóp procentowych oraz ryzyko cenowe), ryzyko kredytowe oraz ryzyko utraty płynności. Ogólny program Grupy dotyczący zarządzania ryzykiem skupia się na nieprzewidywalności rynków finansowych, starając się minimalizować potencjalne niekorzystne wpływy na wyniki finansowe Grupy.
Ryzyko rynkowe
Ryzyko zmiany kursów walut
Grupa jest narażona na ryzyko zmiany kursów walut w odniesieniu do sprzedaży, zakupów oraz zobowiązań finansowych denominowanych w innych walutach niż waluta funkcjonalna. Ryzyko kursowe dotyczy głównie waluty Euro. Grupa ogranicza swoją ekspozycję na ryzyko kursowe poprzez utrzymanie porównywalnej sprzedaży z zakupami dokonywanymi w walucie. Występująca ekspozycja na ryzyko kursowe z tytułu kredytu konsorcjalnego zawartego w części w EUR w związku ze spłatą została znacząco ograniczona poprzez spłatę (zmniejszenie otwartych pozycji).
Ekspozycja na ryzyko walutowe
Ekspozycja Grupy na ryzyko walutowe przedstawiała się następująco:
Dane dotyczące sald w walutach obcych
Na dzień 31.12.2023
w EUR
w USD
pozostałe waluty
Razem
w tysiącach złotych
 
 
 
 
 
 
 
 
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
155 426
844
801
157 071
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych
(75 497)
-
-
(75 497)
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
(67 008)
(11 489)
(3 164)
(81 661)
Ekspozycja na ryzyko kursowe dotyczące sald w walutach obcych
12 921
(10 645)
(2 363)
(87)
 
 
 
 
Na dzień 31.12.2022
w EUR
w USD
pozostałe waluty
Razem
w tysiącach złotych
 
 
 
 
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
97 416
-
-
97 416
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych
(89 931)
-
-
(89 931)
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
(58 304)
(11 147)
-
(69 451)
Ekspozycja na ryzyko kursowe dotyczące sald w walutach obcych
(50 819)
(11 147)
-
(61 966)
 
 
 
 
Na dzień 31.12.2021
w EUR
w USD
pozostałe waluty
Razem
w tysiącach złotych
 
 
 
 
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
90 171
25
-
90 196
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych
(8 775)
-
-
(8 775)
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
(50 865)
(6 174)
-
(57 039)
Ekspozycja na ryzyko kursowe dotyczące sald w walutach obcych
30 531
(6 149)
-
24 382
Analiza wrażliwości instrumentów finansowych denominowanych w walutach obcych na zmianę kursów wymiany walut
Osłabienie/umocnienie waluty funkcjonalnej o 10% względem pozostałych walut na 31 grudnia 2023 r. spowodowałoby spadek/wzrost kapitałów własnych oraz wyniku finansowego o wartości zaprezentowane poniżej. Analiza została przeprowadzona przy założeniu, że wszystkie pozostałe czynniki, a w szczególności stopy procentowe, pozostają na niezmienionym poziomie. Analiza za lata 2022 i 2021 została przeprowadzona w ten sam sposób.
Wpływ różnic kursowych za okres kończący się:
w tysiącach złotych
(Strata) / Zysk
Kapitał własny
Spadek kursu waluty funkcjonalnej o 10%
Wzrost kursu waluty funkcjonalnej o 10%
Spadek kursu waluty funkcjonalnej o 10%
Wzrost kursu waluty funkcjonalnej o 10%
31.12.2023
(9)
9
(9)
9
31.12.2022
(6 197)
6 197
(6 197)
6 197
31.12.2021
2 438
(2 438)
2 438
(2 438)
Kursy walutowe zastosowane do wyceny
Grupa w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu przy przeliczeniach sald w walucie obcej na PLN na dzień bilansowy zastosowała następujące kursy walut:
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
EUR/PLN
4,3480
4,6899
4,5994
USD/PLN
3,9350
4,4018
4,0600
CZK/PLN
0,1759
0,1942
0,1850
Na potrzeby przeliczenia sprawozdania jednostki zależnej JAP Industries s.r.o. z CZK na PLN Grupa zastosowała średni kurs:
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
CZK/PLN
0,1889
-
-
Ryzyko cenowe
Grupa nie posiada kapitałowych papierów wartościowych sklasyfikowanych jako dostępne do sprzedaży lub wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, które są narażone na ryzyko cenowe. Grupa nie jest narażona również na ryzyko cenowe dotyczące towarów masowych.
Ryzyko stopy procentowej
Poprzez działania zabezpieczające w zakresie ryzyka zmiany stóp procentowych Grupa stara się redukować wpływ krótkoterminowych wahań na wynik finansowy.
Grupa posiada obligacje korporacyjne w oparciu o zmienną stopę procentową WIBOR6M. Głównym elementem ograniczenia ryzyka zmiany stóp procentowych związanych z obligacjami są zawarte przez Grupę swapy na stopę procentową. Ograniczają one ryzyko w zakresie zmienności stóp procentowych w zakresie przepływów pieniężnych związanych z obligacjami w PLN.
Grupa na 31 grudnia 2023 posiada zdecydowaną większość zobowiązań finansowych opartych na stopie WIBOR (obligacje korporacyjne, obligacje zamienne na akcje oraz część kredytu inwestycyjnego ok 50%), na 31 grudnia 2022 roku obligacje korporacyjne oraz część kredytu inwestycyjnego ok. 50%, na 31 grudnia 2021 roku obligacje korporacyjne. Na 31 grudnia 2023 roku oraz 31 grudnia 2022 roku część kredytu inwestycyjnego w EUR oparta była na stopie EURIBOR. Zdecydowana część leasingów oparta jest na stopie WIBOR. Grupa posiada swapy na stopę procentową ograniczające ryzyko w zakresie zmienności stóp procentowych związanych z przepływami kredytu inwestycyjnego w PLN i EUR.

Profil podatności (maksymalna ekspozycja) Spółki na ryzyko zmiany stóp procentowych
w tysiącach złotych
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
 
 
Instrumenty o stałej stopie procentowej
 
 
Aktywa finansowe
13
77
94
Zobowiązania finansowe
(133 290)
(62 041)
(72 089)
(133 277)
(61 964)
(71 995)
 
 
 
w tysiącach złotych
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
 
 
Instrumenty o zmiennej stopie procentowej
 
 
Aktywa finansowe
31 462
57 393
17 534
Zobowiązania finansowe
(409 350)
(339 128)
(265 914)
(377 888)
(281 735)
(248 380)
Wpływ ryzyka zmiany stóp procentowych na wartości godziwe i przepływy pieniężne
Grupa nie posiada istotnych oprocentowanych aktywów finansowych, dlatego też przychody Grupy oraz przepływy pieniężne z działalności operacyjnej są w dużej mierze niezależne od zmian rynkowych stóp procentowych. Grupa jest bardziej narażona na ryzyko stóp procentowych od strony zobowiązań finansowych. Zobowiązania finansowe o zmiennej stopie procentowej wystawiają Grupę na ryzyko stóp procentowych od strony przepływów pieniężnych. Zobowiązania finansowe o stałej stopie procentowej wystawiają Grupę na ryzyko zmiany wartości godziwej instrumentów finansowych.
Analiza wrażliwości instrumentów finansowych o zmiennej stopie procentowej na zmianę rynkowych stóp procentowych
Wzrost/spadek stopy procentowej o 150 bp na dzień sprawozdawczy zmniejszyłby/zwiększyłby kapitały własne oraz wynik finansowy o wartość zaprezentowaną w poniższej tabeli. Analiza została przeprowadzona przy założeniu, że wszystkie pozostałe czynniki, a w szczególności kursy wymiany walut, pozostają niezmienne. Analiza dla lat 2022 i 2021 została przeprowadzona w ten sam sposób.
Wpływ zmiany stóp procentowych za okres kończący się:
w tysiącach złotych
Wynik finansowy
Kapitał własny
Wzrost o 1,5%
Spadek o 1,5%
Wzrost o 1,5%
Spadek o 1,5%
31.12.2023
(5 668)
5 668
(5 668)
5 668
31.12.2022
(4 226)
4 226
(4 226)
4 226
31.12.2021
(3 726)
3 726
(3 726)
3 726
Powyższa wrażliwość jest znacznie ograniczona przez zawarte umowy na swap stopy procentowej.
Ryzyko kredytowe
Ryzyko kredytowe jest to ryzyko poniesienia przez Grupę straty finansowej na skutek niewypełnienia przez klienta bądź kontrahenta będącego stroną instrumentu finansowego swoich kontraktowych zobowiązań. Ryzyko kredytowe związane jest w szczególności z należnościami od odbiorców oraz inwestycjami finansowymi.
Instrumenty finansowe, które potencjalnie narażają Grupę na koncentrację ryzyka kredytowego obejmują w szczególności środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz należności handlowe i inne. Grupa lokuje swoje środki pieniężne i ich ekwiwalenty w instytucjach finansowych posiadających wysoką ocenę kredytową. Grupa stosuje ubezpieczenie należności w celu ograniczenia ryzyka kredytowego. Większość należności handlowych jest ubezpieczona, a w związku z szerokim kręgiem odbiorców Grupy, koncentracja ryzyka kredytowego nie jest znacząca.

Środki pieniężne w podziale na instytucje finansowe
w tysiącach złotych
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
 
 
mBank S.A.
32 713
158 489
36 862
Santander S.A.
82 839
169 729
65 759
Citibank
13 216
-
-
ČSOB
13 228
-
-
PKO BP S.A.
-
-
1 761
ING Bank Śląski S.A.
1 338
512
1 911
Pekao S.A.
514
6 157
1 318
Millenium S.A.
11
18
4
Alior Bank S.A.
128
664
-
Inne
5
6
-
143 992
335 575
107 615
Na dzień sprawozdawczy nie występowała znacząca koncentracja ryzyka kredytowego. Wartość księgowa każdego aktywa finansowego przedstawia maksymalną ekspozycję na ryzyko kredytowe.
Maksymalna ekspozycja na ryzyko kredytowe
w tysiącach złotych
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
 
 
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
48 354
83 388
97 944
Należności wg zamortyzowanego kosztu
149 730
185 513
229 569
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty (z wyłączeniem środków pieniężnych w kasie)
143 992
335 575
107 615
342 076
604 476
435 128
Na dzień 31 grudnia 2023 r. pożyczki w kwocie 13 tys. zł (na 31.12.2022 r.: 77 tys. zł, na 31.12.2021 r.: 94 tys. zł) nie były przeterminowane oraz nie stwierdzono utraty ich wartości.
Należności handlowe ubezpieczone od ryzyka kredytowego
w tysiącach złotych
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
 
 
od jednostek niepowiązanych
148 809
188 780
148 569
Struktura wiekowa należności z tytułu dostaw i usług oraz odsetkowych:
w tysiącach złotych
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
 
 
Nieprzeterminowane
101 351
139 214
209 830
Przeterminowane
79 680
74 948
48 581
1-30 dni
40 452
39 461
29 117
31-90 dni
5 714
5 197
2 480
91-180 dni
1 552
15 954
745
181-365 dni
2 772
297
456
Powyżej 365 dni
29 190
14 039
15 783
181 031
214 162
258 411

Utrata wartości
 
w tysiącach złotych
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
 
 
Nieprzeterminowane
(143)
(567)
(213)
Przeterminowane
(31 171)
(28 159)
(14 257)
1-30 dni
(29)
-
(38)
31-90 dni
(900)
(63)
(36)
91-180 dni*
(669)
(15 166)
(268)
181-365 dni
(1 743)
(49)
(248)
Powyżej 365 dni *
(27 830)
(12 881)
(13 667)
(31 314)
(28 726)
(14 470)
Wartość netto
 
w tysiącach złotych
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
 
 
Nieprzeterminowane
101 208
138 647
209 617
Przeterminowane
48 509
46 789
34 324
1-30 dni
40 423
39 461
29 079
31-90 dni
4 814
5 134
2 444
91-180 dni
883
788
477
181-365 dni
1 029
248
208
Powyżej 365 dni
1 360
1 158
2 116
149 717
185 436
243 941
Zwiększenia i zmniejszenia odpisów aktualizujących należności z tytułu dostaw i usług oraz odsetkowych:
w tysiącach złotych
01.01.2023 - 31.12.2023
01.01.2022 - 31.12.2022
01.01.2021 - 31.12.2021
 
 
Bilans otwarcia na 1 stycznia
(28 726)
(14 470)
(15 596)
Nabycie jednostek zależnych
(44)
-
-
Utworzenie*
(3 855)
(16 576)
(1 419)
Wykorzystanie
70
1 259
-
Rozwiązanie
1 209
1 061
2 545
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych
32
-
-
Bilans zamknięcia na 31 grudnia
(31 314)
(28 726)
(14 470)
 
 
Należności brutto w koszyku nr 2
150 328
186 030
244 161
Odpis należności w koszyku nr 2
(611)
(594)
(220)
Należności netto w koszyku nr 2
149 717
185 436
243 941
Należności brutto w koszyku nr 3**
30 703
28 132
14 250
Odpis należności w koszyku nr 3**
(30 703)
(28 132)
(14 250)
Należności netto w koszyku nr 3
-
-
-
* w tej pozycji w 2022 roku Grupa prezentuje odpis/utworzenie odpisu nie wynikające z trudności płatniczych klienta, a w związku z faktem, iż klient nie odebrał zakontraktowanego towaru, Grupa wystawiła noty obciążeniowe i objęła je odpisem w wysokości 15.123 tys. zł. Należność ta w 2023 roku jest przeterminowana ponad 365 dni.
Część należności pomimo znacznego przeterminowania nie jest objęta odpisem. Są to sytuacje, gdy ściągalność należności jest odpowiednio zabezpieczona. Zmiana wartości brutto należności nie wpłynęła istotnie na wielkość odpisu aktualizującego.
Grupa stosuje podejście uproszczone wymagane w MSSF 9 i wycenia odpisy z tyt. utraty wartości w wysokości strat kredytowych oczekiwanych w całym okresie życia należności od momentu jej początkowego ujęcia. Grupa stosuje matrycę odpisów, w której odpisy oblicza się dla należności handlowych zaliczonych do różnych przedziałów wiekowych lub okresów przeterminowania (należności nieprzeterminowane 0,01%, przeterminowane do 30 dni 0,02%, przeterminowane 31-60 dni 0,3%, przeterminowane 61- 90 dni 1,04%, przeterminowane powyżej 90 dni 2,24%).
Na dzień 31 grudnia 2023 r. należności handlowe w kwocie 150 328 tys. zł były przypisane do koszyka nr 2 i rozpoznano na nich odpis w wysokości 611 tys. zł (2022 r.wartość należności: 186 030 tys. zł, odpis: 594 tys. zł , 2021 r. wartość należności: 244 161 tys. zł, odpis 220 tys. zł).
**Na dzień 31 grudnia 2023 r. należności handlowe w kwocie 15 580 tys. zł znajdowały się w koszyku nr 3 (2022 r.: 13 009 tys. zł, 2021 r.: 14 250 tys. zł) i rozpoznano na nich odpis w pełnej wysokości. Ponadto odpisem objęto noty obciążeniowe od klientów, którzy nie odebrali zakontraktowanego towaru w wysokości 15 123 tys. zł.
Ryzyko utraty płynności
Ryzyko utraty płynności jest to ryzyko wystąpienia braku możliwości spłaty przez Grupę jej zobowiązań finansowych w momencie ich wymagalności. Działania mające na celu ograniczenie przedmiotowego ryzyka obejmują właściwe zarządzanie płynnością finansową poprzez zapewnienie, na ile to możliwe, że Grupa będzie zawsze miała wystarczającą płynność, tak aby była w stanie spłacić swoje zobowiązania w momencie, gdy staną się one wymagalne, zarówno w normalnych, jak i szczególnych warunkach, bez ponoszenia wysokich strat oraz narażania Grupy na utratę reputacji.
W celu ograniczenia tego ryzyka Grupa korzysta z faktoringu pełnego (bez regresu) oraz kredytów, w tym linii kredytowych z odpowiednimi limitami.
Grupa monitoruje płynność przy użyciu wskaźnika bieżącej płynności liczonego jako stosunek aktywów krótkoterminowych do zobowiązań krótkoterminowych.
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
[1] Aktywa obrotowe
1 092 139
1 342 661
940 676
[2] Zobowiązania krótkoterminowe
620 379
508 473
591 672
[3] Wskaźnik bieżącej płynności [1]/[2]
1,76
2,64
1,59
Analiza wymagalności zobowiązań finansowych wraz z płatnościami odsetek:
Na dzień 31.12.2023
w tysiącach złotych
Wartość bilansowa
Zakon-
traktowana wartość przepły-
wów
Do 1 roku
1-3 lat
3-5 lat
Powyżej 5 lat
Zobowiązania finansowe
 
 
 
 
 
 
Zobowiązania z tytułu leasingu
127 100
229 737
30 657
44 461
37 845
116 774
Inne zobowiązania oprocentowane
415 540
539 054
162 641
178 100
77 183
121 130
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe (z wyjątkiem zobowiązań z tytułu podatków i ubezpieczeń)
389 794
389 794
389 656
138
-
-
932 434
1 158 585
582 954
222 699
115 028
237 904
Na dzień 31.12.2022
w tysiącach złotych
Wartość bilansowa
Zakon-
traktowana wartość przepły-
wów
Do 1 roku
1-3 lat
3-5 lat
Powyżej 5 lat
Zobowiązania finansowe
 
 
 
 
 
 
Zobowiązania z tytułu leasingu
114 041
166 827
27 000
45 243
23 936
70 648
Kredyt w rachunku bieżącym
46
46
46
-
-
-
Inne zobowiązania oprocentowane
283 936
371 701
64 889
143 126
82 985
80 701
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe (z wyjątkiem zobowiązań z tytułu podatków i ubezpieczeń)
319 020
319 020
319 020
-
-
-
717 043
857 594
410 955
188 369
106 921
151 349
Na dzień 31.12.2021
w tysiącach złotych
Wartość bilansowa
Zakon-
traktowana wartość przepły-
wów
Do 1 roku
1-3 lat
3-5 lat
Powyżej 5 lat
Zobowiązania finansowe
 
 
 
 
 
 
Zobowiązania z tytułu leasingu
111 636
181 748
24 016
44 437
21 476
91 819
Kredyt w rachunku bieżącym
17 200
17 200
17 200
-
-
-
Inne zobowiązania oprocentowane
209 167
231 578
56 852
91 818
82 908
-
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe (z wyjątkiem zobowiązań z tytułu podatków i ubezpieczeń)
430 447
430 447
430 447
-
-
-
768 450
860 973
528 515
136 255
104 384
91 819
33. Zarządzanie kapitałami
Podstawowym założeniem polityki Grupy w zakresie zarządzania kapitałami jest utrzymanie silnej bazy kapitałowej, która będzie podstawą zaufania ze strony inwestorów, kredytodawców oraz rynku i która zapewni przyszły rozwój działalności. Grupa monitoruje wskaźniki monitoruje kapitał przy pomocy wskaźnika zadłużenia. Wskaźnik ten oblicza się jako stosunek zadłużenia netto do łącznej wartości kapitału. Zadłużenie netto oblicza się jako sumę kredytów i pożyczek oraz pozostałych zobowiązań wykazanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej pomniejszoną o środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Łączną wartość kapitału oblicza się jako kapitał własny wykazany w sprawozdaniu z sytuacji finansowej plus zadłużenie netto.
Wskaźnik zadłużenia przedstawiają się następująco:
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
[1] Zadłużenie ogółem (zobowiązania wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej)
1 032 714
854 585
861 303
[2] Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
144 269
335 761
107 810
[3] Zadłużenie netto: [1]-[2]
888 445
518 824
753 493
[4] Kapitał własny ogółem
1 241 210
1 228 431
643 869
[5] Kapitał ogółem: [3]+[4]
2 129 655
1 747 255
1 397 362
Wskaźnik zadłużenia [3]/[5]
41,7%
29,7%
53,9%
Celem Grupy jest osiągnięcie zwrotu z kapitału, który jest satysfakcjonujący dla akcjonariuszy.
Jednostka dominująca podlega regulacji wynikającej z art. 396 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych, który wymaga przekazania na kapitał zapasowy spółki akcyjnej co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego.
W trakcie roku obrotowego nie było zmian w polityce Grupy dotyczącej zarządzania kapitałami.
34. Przyszłe zobowiązania umowne, zobowiązania warunkowe
a) Zobowiązania umowne inwestycyjne
Grupa posiada następujące przyszłe zobowiązania inwestycyjne związane z następującymi projektami inwestycyjnymi:
Projekt inwestycyjny
Wartość umowna zobowiązania inwestycyjnego
(w tys. PLN)
Roboty budowlane (Siemianowice Śl.)
219 790
Linia produkcyjna do wytwarzania prętów gorącowalcowanych (nowa walcownia kształtowników lekkich- Siemianowice Śl.)
18 058
Magazyn automatycznego składowania (Siemianowice Śl.)
40 176
Zakup suwnic (Siemianowice Śl.)
5 453
Przyłączenie do sieci mediów (Siemianowice Śl.)
3 469
Wykonawca (Siemianowice Śl.)
568
Sprężarkownia (Siemianowice Śl.)
97
Stacja gazowa (Siemianowice Śl.)
241
Nadzór inwestorski (Siemianowice Śl.)
562
Wciągarka do prostownicy (Siemianowice Śl.)
917
Wóz przerzutowy (Siemianowice Śl.)
210
Transformator 25 MVA 1szt (Siemianowice Śl.)
2 600
Tokarki (Siemianowice Śl.)
2 358
Elektryka i automatyka (Kraków)
957
Prace budowlano instalacyjne (Kraków)
747
4 suwnice (Kraków)
529
Montaż pieca (Kraków)
611
Montaż urządzeń (Kraków)
1 631
Projekt zabudowy (Kraków)
103
Montaż grupy wstępnej (Kraków)
95
Branża elektryczna i automatyczna - szpuler (Kraków)
6 810
Szlifierka (Kraków)
1 732
Maszyna wytrzymałościowa (Kraków)
618
3 wozy żużlowe (Gliwice)
2 035
System sygnalizacji pożaru na Stalowni (Gliwice)
82
Instalacja PV o mocy 4MWp (Gliwice)
1 367
Prostownica skośnorolkowa (Stalowa Wola)
16 609
System zasilania pieca EAF (Stalowa Wola)
10 110
Linia do ulepszania prętów (Stalowa Wola)
748
Budowa drugiego zbiornika VOD (Stalowa Wola)
2 281
Portal pieca D5 (Stalowa Wola)
742
Modernizacja odpylania (Stalowa Wola)
2 148
Suwnica wsadowa 60t (Stalowa Wola)
1 512
Podajnik do drutu (Stalowa Wola)
878
Piec do wyżarzania zmiękczającego (Stalowa Wola)
343
Fundament pod prostownicę skośnorolkową (Stalowa Wola)
1 470
348 657
b) Zobowiązania warunkowe
Grupa nie posiada zobowiązań warunkowych.
35. Wpływ spraw klimatycznych/ środowiskowych na działalność Grupy
Zdarzenia i uwarunkowania wynikające ze zmian klimatu i związanych z tym ryzyk, wywierają coraz większy wpływ na działalność Grupy zarówno w odniesieniu do modelu biznesowego, procesów zachodzących w Grupie oraz jej zdolności do pozyskiwania finansowania, jak również przyciągania inwestorów i klientów. Nie bez znaczenia pozostają też czynniki regulacyjne związane ze zmianami klimatu, w tym w szczególności zmieniające się przepisy prawa unijnego i krajowego stale podwyższające wymogi w zakresie ochrony środowiska oraz nakładające na przedsiębiorstwa konieczność ponoszenia dodatkowych opłat środowiskowych, bądź podejmowania działań dostosowawczych w celu ich uniknięcia bądź minimalizacji.
Grupa Cognor aktywuje różnorodne inicjatywy pozwalające na prowadzenie działalności w zgodzie z zasadami neutralności klimatycznej i przyjętych wytycznych środowiskowych. Dbałość o środowisko naturalne oraz zrównoważone działania wpisane są w genezę organizacji, co wynika z przyjętego modelu biznesu. Produkty dostarczane klientom w większości powstają z surowców będących odpadem – złomem stalowym.
Podejmowane przez Grupę działania polegające na modernizacji parku maszynowego mają na celu zmniejszyć zużycie energii elektrycznej oraz gazu w procesach produkcyjnych. Ponadto Grupa podejmuje się inwestycji w montaż paneli PV, co spowoduje dalsze oszczędności energii elektrycznej, a tym samym zwiększenie dbałości o środowisko naturalne.
W sprawozdaniu na temat informacji niefinansowych szczegółowo opisano wpływ spraw klimatycznych i środowiskowych na działalność Grupy.

36. Projekty badawcze i dotacje
Grupa zawarła szereg umów z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Nazwa projektu
Data umowy
Całkowity koszt projektu (tys. zł)
Przyznana kwota dofinansowania
(tys. zł)
a) Opracowanie innowacyjnej technologii recyklingu niskojakościowych odpadów poprodukcyjnych z miedzi i jej stopów -projekt zakończony rozliczany w czasie
21.12.2017
9 344
4 024
b) Innowacyjna technologia produkcji stali o bardzo wysokiej czystości metalurgicznej do najbardziej odpowiedzialnych zastosowań w przemyśle motoryzacyjnym-projekt zakończony rozliczany w czasie
22.06.2018
12 783
5 351
c) Opracowanie nowej technologii głębokiej rafinacji stali w procesie obróbki pozapiecowej i odlewania w kadzi pośredniej umożliwiającej zwiększenie stopnia czystości stali – projekt zakończony – nie osiągnięto celów projektu
26.03.2019
15 175
6 353
Powyższe projekty są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W przypadku nie spełnienia warunków umownych finansowanie może być wstrzymane, bądź cofnięte.
Grupa realizuje dodatkowo inne projekty o charakterze badawczo-rozwojowym z lub bez udziału ekspertów zewnętrznych, których celem jest wdrażanie innowacji produktowych związanych z wdrożeniami nowych lub ulepszonych produktów oraz innowacji procesowych, których efektem są usprawnienia technologiczne.
37. Przychody przyszłych okresów z tytułu dotacji rządowych oraz pozostałe
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
Dotacja z NCBiR dotycząca projektu z noty 36a (zakończony)
2 333
2 464
2 621
Dotacja z NCBiR dotycząca projektu z noty 36b (zakończony)
2 364
2 796
2 932
Dotacja z NCBiR dotycząca projektu z noty 36c (zakończony)
-
-
615
Umorzenie zobowiązań z tyt. pożyczki WFOŚiGW
666
790
913
Rozliczenie białych certyfikatów
1 285
1 985
2 686
Pozostałe
51
61
72
Razem
6 699
8 096
9 839
-długoterminowe
5 334
6 698
5 301
-krótkoterminowe
1 365
1 398
4 538
38. Nota objaśniająca do sprawozdania z przepływów pieniężnych
w tysiącach złotych
01.01.2023 - 31.12.2023
01.01.2022 - 31.12.2022
01.01.2021 - 31.12.2021
Zmiana stanu należności (poza należnościami leasingowymi) i przedpłat wynikająca ze sprawozdania z sytuacji finansowej
22 381
(28 859)
(262 256)
Zmiana stanu zaliczek na nabycie śr.trwałych
14 952
25 585
31 912
Wpłata na zakup udziałów w spółkach zależnych
(32 558)
32 558
-
Kompensata zobowiązań z tyt. podatku CIT z należnościami podatkowymi
179
(46 373)
-
Zmiana stanu należności na skutek nabycia jednostek zależnych oraz ZCP
27 693
-
-
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych
(2 229)
-
-
Pozostałe
3 304
418
864
Zmiana stanu należności (poza należnościami leasingowymi) w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych
33 722
(16 671)
(229 480)
w tysiącach złotych
01.01.2023 - 31.12.2023
01.01.2022 - 31.12.2022
01.01.2021 - 31.12.2021
Zmiana stanu zapasów wynikająca ze sprawozdania z sytuacji finansowej
25 219
(123 277)
(151 700)
Odsetki od pożyczki kapitalizowane w wartość zapasu
-
86
195
Zmiana stanu zapasów na skutek nabycia jednostek zależnych
83 399
-
-
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych
(5 731)
-
-
Pozostałe
-
-
31
Zmiana stanu zapasów w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych
102 887
(123 191)
(151 474)
w tysiącach złotych
01.01.2023 - 31.12.2023
01.01.2022 - 31.12.2022
01.01.2021 - 31.12.2021
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług i pozostałych wynikająca ze sprawozdania z sytuacji finansowej
30 200
(59 628)
58 181
Wyłączenie zmiany stanu zobowiązań inwestycyjnych
(88 016)
5 118
(18 872)
Wyłączenie zobowiązań z tyt. dywidend
(108)
-
-
Zmiana stanu zobowiązań na skutek nabycia jednostek zależnych oraz ZCP
(21 263)
-
-
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych
1 105
-
-
Pozostałe
598
(1)
-
Zmiana stanu zobowiązań wynikająca z rozliczeń z właścicielem
-
1 415
14 143
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług i pozostałych w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych
(77 484)
(53 096)
53 452
w tysiącach złotych
01.01.2023 - 31.12.2023
01.01.2022 - 31.12.2022
01.01.2021 - 31.12.2021
Zmiana stanu rezerw z tytułu podatku odroczonego wynikająca ze sprawozdania z sytuacji finansowej
16 896
9 728
26 618
Zmiana stanu z tyt. podatku odroczonego
(10 390)
(10 198)
(24 843)
Zmiana z tyt. podatku odroczonego przez kapitał w związku z nabyciem jednostek zależnych
(6 638)
-
-
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych
529
-
-
Zmiana stanu rezerw z tytułu podatku odroczonego w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych
397
(470)
1 775
Na pozostałe korekty w działalności operacyjnej składają się:
w tysiącach złotych
01.01.2023 - 31.12.2023
01.01.2022 - 31.12.2022
01.01.2021 - 31.12.2021
Umorzenie obligacji zamiennych na akcje (EN)
-
-
(1 103)
Umorzenie pożyczki
-
(98)
-
Spisanie wartości niematerialnych i prawnych
-
624
3 164
-
526
2 061
W pozycji "Odsetki zapłacone" w działalności finansowej Grupa prezentuje płatności odsetek dokonane na rzecz PS HoldCo Sp. z o.o. w związku z zobowiązaniem za zakup akcji Złomrex S.A.
Wpływy z tytułu rozliczeń IRS ujmowane są w ramach przepływów środków pieniężnych z działalności finansowej z uwagi na zabezpieczający charakter dla płatności odsetkowych, które ujmowane są w ramach działalności finansowej w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych.
W działalności inwestycyjnej w 2023 roku w pozycji "Zapłaty z tytułu zmian w udziałach spółek zależnych, nie skutkujące zmianą kontroli" wystepuje kwota dodatnia w związku z nabyciem jednostek zależnych JAP Industries s.r.o. oraz SPED-EX Trinec s.r.o. W 2022 roku Grupa w ramach zaliczki zapłaciła 32 558 tys. z tytułu zapłaty za udziały w ww. spółkach (pozycja "Nabycie spółek zależnych netto, po pomniejszeniu o nabyte środki pieniężne"), natomiast w 2023 uregulowała jedynie jedną ratę 9 923 tys. zł co w połączeniu z środkami pieniężnymi jakie do Grupy wniosły ww. spółki (tj. 26 812 tys. zł) na skutek rozliczenia nabycia w skonsolidowanym sprawozdaniu w 2023 roku spowodowało wpływ środków pieniężnych do Grupy. Więcej informacji związanych z nabyciem ww. spółek w nocie nr 3.
39. Podmioty powiązane
Określenie podmiotów powiązanych
Grupa zawiera transakcje z Jednostką Dominującą oraz jednostkami wyszczególnionymi poniżej.
Jednostki sprawujące kontrolę:
-4Workers Sp. z o.o.
-PS Holdco Sp. z o.o. (od 31 sierpnia 2023 r. połączyła się z 4Workers Sp. z o.o.)
Jednostki stowarzyszone (konsolidowane metodą praw własności) są następujące:
-4 Groups Sp. z o.o. (od 21 stycznia 2013 r. do 23 sierpnia 2021 r.)
-Madrohut Sp. z o.o. (od 11 kwietnia 2014 r.)
-KDPP Doradztwo Biznesowe Sp. z o.o. (od 25 maja 2020 r. do 23 sierpnia 2021 r.)
Jednostki powiązane z jednostkami sprawującymi kontrolę:
-4Groups Sp. z o.o. (od 23 sierpnia 2021 r.)
-KDPP Doradztwo Biznesowe Sp. z o.o. (do 25 maja 2020 r. i od 23 sierpnia 2021 r. do 30 grudnia 2021 r.)
-czystyefekt.pl Sp. z o.o.
-4Groups Sp. z o.o. Sp. komandytowa (od 22 czerwca 2022 roku)
-PS Green Investments Sp. z o.o. (od 3 października 2022 roku)
Jednostki powiązane osobowo z Członkami Zarządu
-Przemysław Sztuczkowski
-Przemysław Grzesiak
-BMD Dominik Barszcz
-BMD Biuro Rachunkowo-Prawne Sp. z o.o. Sp.k. (do 20 grudnia 2021 r.)
-BMD Sp. z o.o.
-BMD Sp. z o.o. S.K.A.
-BMLaw Kancelaria Prawna
-BMLaw Kancelaria Prawna Marcin Barszcz S.K.A.
-Michał Kotas (komandytariusz Cognor Holding S.A. Sp. k.)
-Fundacja "Zdążyć na czas"
-PS Workers Sp. z o.o.
Transakcje z jednostkami powiązanymi
w tysiącach złotych
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
Należności długoterminowe
- jednostki powiązane osobowo z Zarządem
-
-
14 466
Należności krótkoterminowe:
 
 
- jednostki sprawujące kontrolę
2
9
10
- jednostki stowarzyszone
229
312
315
- jednostki powiązane z jednostkami sprawującymi kontrolę
-
6
-
- jednostki powiązane osobowo z Zarządem
36 031
25 795
-
Zobowiązania
 
- jednostki sprawujące kontrolę
1 174
1 154
2 547
- jednostki powiązane z jednostkami sprawującymi kontrolę
6 090
23 976
11 265
- jednostki powiązane osobowo z Zarządem
88
86
-
Zobowiązania z tyt. pożyczek otrzymanych
 
- jednostki sprawujące kontrolę
100 926
-
9 038
- jednostki powiązane osobowo z Zarządem
65 524
-
-
* zobowiązanie wobec PS HoldCo Sp. z o.o. tytułem nabycia akcji Złomrex S.A. na dzień 31 grudnia 2021 w wysokości 106 000 tys. zł prezentowane jest w kapitale własnym
w tysiącach złotych
01.01.2023 - 31.12.2023
01.01.2022 - 31.12.2022
01.01.2021 - 31.12.2021
Przychody ze sprzedaży usług
 
 
- jednostki sprawujące kontrolę
131
125
86
- jednostki powiązane z jednostkami sprawującymi kontrolę
16
18
6
- jednostki stowarzyszone
1 667
3 232
2 404
- jednostki powiązane osobowo z Zarządem
10 080
10 579
5 827
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów
 
- jednostki sprawujące kontrolę
1
4
1
- jednostki stowarzyszone
299
362
-
Zakup towarów i materiałów
 
- jednostki sprawujące kontrolę
2 863
1 666
1 834
Zakup usług
 
- jednostki sprawujące kontrolę
6 326
5 523
4 190
- jednostki stowarzyszone
-
-
6 961
- jednostki powiązane z jednostkami sprawującymi kontrolę
22 954
27 835
6 160
- jednostki powiązane osobowo z Zarządem
1 578
1 540
659
Pozostałe koszty
 
- jednostki sprawujące kontrolę
-
-
(6)
- jednostki powiązane osobowo z Zarządem
-
(109)
(120)
Koszty finansowe
 
- jednostki sprawujące kontrolę
(8 207)
(96)
(5 455)
- jednostki powiązane osobowo z Zarządem
(3 375)
-
-
Transakcje z członkami Zarządu i Rady Nadzorczej
Wynagrodzenie dla członków Zarządu i Rady Nadzorczej kształtowało się następująco:
w tysiącach złotych
01.01.2023 - 31.12.2023
01.01.2022 - 31.12.2022
01.01.2021 - 31.12.2021
 
 
Wynagrodzenie Członków Zarządu Spółki Dominującej ujęte w kosztach okresu
1 469
8 937
10 616
Rezerwa na premię dla Zarządu Spółki Dominującej
5 056
23 115
10 564
Wynagrodzenie Członków Rady Nadzorczej Spółki Dominującej ujete w kosztach okresu
378
905
423
6 903
32 957
21 603
 
 
Wynagrodzenie Członków Zarządu Spółki Dominującej, w tym:
 
-otrzymane od Spółki Dominującej (powołanie, umowy doradcze)
1 469
13 667
2 552
-otrzymane od Spółki Dominującej (ubezpieczenie OC)
52
-
36
-otrzymane od spółek zależnych (powołanie, umowy doradcze)
33 194
8 109
10 276
-otrzymane od spółek zależnych (pakiet medyczny)
47
61
42
Wynagrodzenie Członków Rady Nadzorczej Spółki Dominującej
 
-otrzymane od Spółki Dominującej (powołanie)
490
847
378
-otrzymane od Spółki Dominującej (ubezpieczenie OC)
64
58
45
35 316
22 742
13 329
Rada Nadzorcza Spółki zależnej Cognor S.A. w dniu 27 lipca 2022r. na wniosek i za opinią zarządu oraz w związku z uchwaleniem w dniu 30 czerwca 2022r. przez Walne Zgromadzenie Spółki zależnej Polityki wynagrodzeń Członków Zarządu i Rady Nadzorczej zdecydowała o zmianie zasad wynagradzania członków zarządu Spółki (który jest tożsamy z Zarządem Grupy), w szczególności uchwaliła zwiększenie wynagrodzeń stałych zarządu do łącznej kwoty 600 tys. zł miesięcznie oraz uchwaliła Program Nagród Motywacyjnych określający zasady przyznawania wynagrodzenia zmiennego dla zarządu. Program ten opiera się na całościowej ocenie efektów pracy poszczególnych członków zarządu, zaś maksymalny budżet premii wynosi 300% rocznego wynagrodzenia stałego. Rada Nadzorcza ustala ostateczną wysokość tej premii i jej podział na poszczególnych członków zarządu po otrzymaniu zaudytowanego sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z badania biegłego rewidenta. Wypłacona Zarządowi premia w 2023 roku za rok 2022 wyniosła 24 300 tys. zł.
Świadczenia dla członków Zarządów, Rad Nadzorczych Jednostki Dominującej i jednostek zależnych obejmują wyłącznie krótkoterminowe wynagrodzenia.
Brak świadczeń po okresie zatrudnienia dla kluczowego personelu kierowniczego oraz dla innych jednostek powiązanych.
Akcje Cognor Holding S.A. w posiadaniu Członków Zarządu wg stanu na 31.12.2023
Ilość posiadanych akcji Cognor Holding S.A. w szt.
% udziału w kapitale Cognor Holding S.A.
Przemysław Sztuczkowski*
4 886 771
2,85%
Przemysław Grzesiak
0
0,00%
Krzysztof Zoła
0
0,00%
Dominik Barszcz
10 000
0,01%
4 896 771
* 100% udziałów w podmiocie 4Workers Sp. z o.o. posiada Przemysław Sztuczkowski, a zatem udział jaki posiada podmiot 4Workers Sp. z o.o. jest zarazem udziałem pośrednim Przemysława Sztuczkowskiego. Szczegółowe informacje na temat stanu posiadania akcji zaprezentowane zostały w nocie nr 24.
W dniu 23-05-2019 r. spółka zależna Cognor S.A. zawarła umowę z generalnym wykonawcą i rozpoczęła budowę centrum wystawienniczo-konferencyjnego w okolicach Krakowa. Obiekt niniejszy realizowany jest przez grupę na zlecenie głównego (pośrednio) akcjonariusza Jednostki Dominującej, a zarazem Prezesa Zarządu tj. Przemysława Sztuczkowskiego. W świetle zawartej między stronami umowy, Cognor S.A. zobowiązał się wybudować przedmiotowy obiekt w standardzie „pod klucz”, zaś Przemysław Sztuczkowski zobowiązał się do jego zakupu niezwłocznie po oddaniu do użytkowania za cenę w wysokości faktycznie poniesionych przez Spółkę kosztów powiększonych o 15% marży. Na dzień bilansowy wartość poniesionych przez Grupę nakładów w tym zakresie wynosi narastająco 30 543 tys. złotych (z tego w 2023 roku 8 765, w 2022 roku 9 199, w 2021 roku 5 059 tys. zł). Grupa, stosownie do wymogów MSSF 15, rozpoznała w sprawozdaniu finansowym przychód narastająco do 31 grudnia 2023 roku w wysokości 35 125 tys. PLN (z tego w 2023 roku 10 080 tys. PLN, w 2022 roku 10 579 tys. PLN, w 2021 roku 5 818 tys. PLN), co stanowi równowartość poniesionych nakładów powiększonych o 4 582 tys. marży (z czego rozpoznanej w 2023 roku 1 315 tys. PLN, w 2022 roku: 1 380 tys. PLN, w 2021 roku 759 tys. PLN).
40. Kluczowy personel
Grupa jako kluczowy personel traktuje Członków Zarządu Jednostki Dominującej (Zarząd ten jest tożsamy z Zarządem największej Spółki zależnej Cognor S.A.):
-Przemysław Sztuczkowski – Prezes Zarządu
-Przemysław Grzesiak – Wiceprezes Zarządu
-Krzysztof Zoła – Członek Zarządu
-Dominik Barszcz – Członek Zarządu
Jako kluczowy personel traktowani są również dyrektorzy i kierownicy oddziałów Spółki zależnej Cognor S.A.
41. Zatrudnienie
Przeciętny stan zatrudnienia w etatach
01.01.2023 - 31.12.2023
Kobiety
Mężczyźni
Razem
Pracownicy na stanowiskach nierobotniczych
219
219
438
Pracownicy na stanowiskach robotniczych
105
1 416
1 521
324
1 635
1 959
Przeciętny stan zatrudnienia w etatach
01.01.2022 - 31.12.2022
Kobiety
Mężczyźni
Razem
Pracownicy na stanowiskach nierobotniczych
198
217
415
Pracownicy na stanowiskach robotniczych
94
1 393
1 487
292
1 610
1 902
Przeciętny stan zatrudnienia w etatach
01.01.2021 - 31.12.2021
Kobiety
Mężczyźni
Razem
Pracownicy na stanowiskach nierobotniczych
199
212
411
Pracownicy na stanowiskach robotniczych
107
1 406
1 513
306
1 618
1 924
Przeciętny stan zatrudnienia w osobach
01.01.2023 - 31.12.2023
Kobiety
Mężczyźni
Razem
Pracownicy na stanowiskach nierobotniczych
225
229
454
Pracownicy na stanowiskach robotniczych
108
1 418
1 526
333
1 647
1 980
Przeciętny stan zatrudnienia w osobach
01.01.2022 - 31.12.2022
Kobiety
Mężczyźni
Razem
Pracownicy na stanowiskach nierobotniczych
205
226
431
Pracownicy na stanowiskach robotniczych
97
1 409
1 506
302
1 635
1 937
Przeciętny stan zatrudnienia w osobach
01.01.2021 - 31.12.2021
Kobiety
Mężczyźni
Razem
Pracownicy na stanowiskach nierobotniczych
208
225
433
Pracownicy na stanowiskach robotniczych
111
1 407
1 518
319
1 632
1 951
42. Wynagrodzenie biegłego rewidenta
w tysiącach złotych
2023
2022
2021
 
 
Badanie sprawozdania jednostkowego i skonsolidowanego Cognor Holding S.A.*
166
75
70
Przeglądy półrocznych jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych Cognor Holding S.A.*
13
15
17
Badania jednostkowych sprawozdań finansowych Spółki zależnej Cognor S.A. *
223
203
174
Przegląd półroczny jednostkowego sprawozdania finansowego Cognor S.A. *
33
38
33
Badania jednostkowych sprawozdań finansowych Spółek zależnych***
34
-
-
Usługa atestacyjna w zakresie weryfikacji współczynnika intensywności zużycia energii elektrycznej (Cognor S.A.) *
23
21
18
Usługa atestacyjna w zakresie weryfikacji sprawozdania z wynagrodzeń */**
17
16
14
 
509
368
326
*Powyższe usługi za lata 2021, 2022 oraz przeglądy półroczne za rok 2023 były przeprowadzone przez Deloitte Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. Usługi za rok 2023 były przeprowadzone przez Deloitte Assurance spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. (dawniej: Deloitte Assurance Sp. z o.o.).
**Zgodnie z umową usługa zostanie wykonana po zakończeniu badania sprawozdania finansowego za 2023 rok
*** Badanie spółki zależnej JAP Industries s.r.o. przeprowadzone przez PROBIS Audit a.s.
43. Sytuacja makroekonomiczna oraz finansowa Grupy
Grupa jako przedstawiciel branży metalurgicznej jest eksponowana na sytuację dwóch głównych gałęzi gospodarki: budownictwa i motoryzacji. Są to przemysły charakteryzujące się dużą amplitudą zmienności koniunktury w konsekwencji kondycja hutnictwa podlega sporej cykliczności. W przypadku Cognor przebieg cykli koniunkturalnych jest bardziej zrównoważony ponieważ wytwarzamy stal zarówno dla budownictwa jak i dla przemysłu samochodowego, których maksima i minima koniunkturalne do pewnego stopnia znoszą się a to z uwagi na niepokrywające się w czasie profile ich cykliczności. Tym niemniej zmienność wyników operacyjnych i finansowych jest w naszym przypadku wysoka i o ile w latach 2021-2022 zanotowaliśmy bardzo dobre rezultaty to w roku 2023 zaobserwowaliśmy pogorszenie się naszej sytuacji operacyjnej oraz osiągnęliśmy gorsze wyniki finansowe. Poza przywołanymi czynnikami o charakterze makroekonomicznym na osłabienie kondycji Cognora wpłynęła decyzja o przesunięciu głównego ciężaru nakładów inwestycyjnych na okres dekoniunktury. W naszej ocenie była to decyzja racjonalna, maksymalizująca nasze wyniki w dłuższym okresie lecz kosztem pogłębienia bieżącego trendu spowolnienia, postępującego w hutnictwie już od połowy roku 2022. Z tego względu porównanie aktualnych wyników rocznych z poprzednimi latami wypada niekorzystnie natomiast, gdyby wziąć pod uwagę porównanie z czasami sprzed wyjątkowo sprzyjających lat okresu 2021-2022, sytuacja rysuje się mimo wszystko pozytywnie. Kwantyfikując czynniki wpływające na rezultaty 2023 roku warto zwrócić uwagę na koszty postoju w kwocie 75,4 mln złotych, głownie dotyczące stalowni w Gliwicach oraz walcowni w Krakowie a spowodowane unieruchomieniem krakowskiego zakładu na okres prowadzenia nakładów inwestycyjnych tamże, których finalizacja nastąpiła pod koniec ubiegłego roku. Opisana kwestia cykli koniunkturalnych, które aktualnie manifestują się kryzysem w branży budowlanej, sprokurowała w ostatnim kwartale spadek cen niektórych naszych wyrobów uderzający w marżowość zaś w niektórych przypadkach, sprowadzająca te ceny poniżej historycznego kosztu wytworzenia. To spowodowało konieczność utworzenia w 2023 roku odpisów na wartość zapasów w kwocie 23,2 mln złotych. Naturalna cykliczność została zatem w zakończonym roku wzmocniona czynnikami o charakterze przejściowym, wynikającymi z realizacji szeroko zakrojonych przedsięwzięć rozwojowych w naszym zakładzie w Krakowie. Pozytywna kondycja naszej działalności w obszarze motoryzacyjnym nie zamortyzowała w pełni uszczerbku w biznesie stali budowlanych bowiem wyniki tego segmentu nie uległy dalszej poprawie, a jedynie utrzymały się na dotychczasowym, dobrym poziomie.
Poza środkami własnymi spółka korzysta ze źródeł zewnętrznych w tym z: (i) finansowania długiem w postaci kredytów bankowych długo i krótkoterminowych, transakcji leasingowych oraz obligacji zwykłych jak i zamiennych na akcje a także (ii) poprzez sprzedaż należności w wykonaniu umów faktoringowych, przede wszystkim bez regresu do spółki jako podawcy wierzytelności. Największymi pozycjami dłużnymi są: kredyt inwestycyjny na finansowanie inwestycji w Siemianowicach Śląskich, obligacje zwykłe 5 letnie wyemitowane w styczniu 2024 roku w kwocie 120,0 milionów złotych w ramach programu do kwoty 240,0 milionów złotych i obligacje zamienne na akcje 7 letnie wyemitowane w 2023 roku w kwocie 100,0 milionów złotych. Kredyt inwestycyjny został natomiast udzielony na okres 10 lat w grudniu 2021 roku w kwotach: 30,5 milionów euro i 240,0 milionów złotych. W lutym 2024 roku, w związku ze wzrostem budżetu finansowanego kredytem projektu, zawarliśmy aneks z kredytodawcą (Grupą Santander) na mocy którego uzyskaliśmy podwyższenie udzielonych kwot o 5,2 milionów euro i 120,4 milionów złotych.
Aktualna wysokość źródeł finansowania jest w opinii zarządu grupy Cognor adekwatna do bieżących i przyszłych potrzeb zarówno w odniesieniu do utrzymania działalności operacyjnej jak i kontynuacji prowadzonych inwestycji. Aktualnie nie występują naruszenia warunków tych finansowań. Na koniec trzeciego kwartału ubiegłego roku doszło do złamania niektórych warunków finansowania inwestycyjnego udzielonego przez Grupę Santander w tym dotyczących wielkości nakładów inwestycyjnych i jednego ze wskaźników finansowych, o czym Grupa szczegółowo informowała w poprzednim raporcie. Rozmowy z bankiem skutkowały zawarciem w lutym bieżącego roku aneksu do umowy kredytu, w którym Grupa Santander zaakceptowała przypadki naruszenia i zwiększyła kwotę finansowania. Aneks przewiduje kolejną pełną weryfikację kowenantów wg stanu na 30 czerwca 2024 roku. W związku z niepewnością odnośnie następnych wyników finansowych, które mają wpływ na spełnianie kowenantów finansowych nie można zapewnić, iż przypadki naruszenia umów nie wystąpią w przyszłości. Zarząd na bieżąco analizuje i monitoruje te okoliczności, również odnośnie kolejnych okresów i będzie podejmował odpowiednie działania w tym wyprzedzającą komunikację z instytucjami finansowymi, gdyby wystąpiło niebezpieczeństwo niemożliwości wywiązania się z warunków uzgodnionych w umowach finansowań. Strukturę zapadalności oceniamy jako korzystną z dużym komponentem ekspozycji długoterminowej. Oprocentowanie od większej jej części zostało zabezpieczone transakcjami IRS na korzystnym, niskim poziomie. Poza planowaną emisją drugiej transzy obligacji o wartości 120,0 milionów złotych w ramach programu o sumie 240,0 milionów złotych, w bieżącym roku nie przewidujemy konieczności zwiększania skali kredytowania ani zmian jego struktury.
Utrzymuje się nadal zagrożenie dla stabilności naszych operacji biznesowych spowodowane sytuacją wojenną w Ukrainie. Choć związany z nią kryzys energetyczny spowodował skokowy wzrost cen gazu i energii elektrycznej Unia Europejska zdołała przejść przez okres zimy bez ograniczenia dostaw nośników energii dla przemysłu czy gospodarstw domowych. Ryzyko wystąpienia takich sytuacji w Polsce, a tym samym niebezpieczeństwo wstrzymania lub ograniczenia naszej produkcji oceniamy dziś jako zdecydowanie niższe. Nie widzimy również już problemów w sferze zbytu lub zaopatrzenia bowiem nie byliśmy aktywni sprzedażowo na rynkach wschodnich, a zakupy niektórych materiałów do produkcji zdołaliśmy zastąpić importem z innych kierunków. Mimo to nie można wykluczyć dalszej eskalacji wojny i związanych z tym konsekwencji, które są trudne do oszacowania. Dalsze działania będą podejmowane adekwatnie do rozwoju sytuacji. Tymczasem będziemy kontynuowali wsparcie dla grupy obywateli Ukrainy mając nadzieję na jak najszybsze rozwiązanie tego konfliktu.
44. Zdarzenia po dniu sprawozdawczym
W dniu 2 stycznia 2024 roku miasto Chorzów zdecydowało o prawie pierwokupu i dokonało nabycia nieruchomości, którą Grupa planowała sprzedać i prezentuje na 31 grudnia 2023 jako aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży. Zysk z tytułu sprzedaży w wysokości 2 059 tys. zł zostanie rozpoznany w skonsolidowanym sprawozdaniu za 2024 rok. Szczegóły w nocie nr 23.
W dniu 15 stycznia 2024 roku Spółka zależna Cognor S.A. wyemitowała obligacje serii 1/2024 o wartości 120 000 tys. zł. Emisja nowych obligacji posłużyła spłacie całości obligacji serii 1/2021. Więcej informacji w nocie nr 28.
W dniu 8 lutego 2024 roku Spółka zależna Cognor S.A. podpisała aneks do umowy kredytu inwestycyjnego, zwiększający budżet projektu i wartość uzyskanego kredytu. Więcej informacji w nocie nr 28.
Poraj, 23 kwietnia 2024 r.
Przemysław Sztuczkowski
Prezes Zarządu
Przemysław Grzesiak
Wiceprezes Zarządu
Krzysztof Zoła
Członek Zarządu
Dominik Barszcz
Członek Zarządu

VI. Wybrane dane ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego
 
w tys. zł
w tys. EUR
31.12.2023
Dane porównawcze*
31.12.2023
Dane porównawcze*
I. Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów
2 721 524
3 666 690
613 232
782 094
II. Zysk (strata) na działalności operacyjnej
203 306
722 726
45 810
154 155
III. Zysk (strata) brutto
264 996
728 704
59 711
155 430
IV. Zysk (strata) netto
235 808
610 373
53 134
130 191
IV.a. Zysk (strata) netto przypadający na
akcjonariuszy jednostki dominującej
229 254
577 917
51 657
123 268
IV.b. Zysk (strata) netto przypadający na udziały
niekontrolujące
6 554
32 456
1 477
6 923
V. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej
294 545
486 418
66 369
103 751
VI. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej
-359 064
-235 834
-80 907
-50 303
VII. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej
-124 318
-5 479
-28 012
-1 169
VIII. Przepływy pieniężne netto, razem
-188 837
245 105
-42 550
52 280
IX. Aktywa, razem
2 273 924
2 083 016
522 982
444 149
X. Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania
1 032 714
854 585
237 515
182 218
XI. Zobowiązania długoterminowe
412 335
346 112
94 833
73 799
XII. Zobowiązania krótkoterminowe
620 379
508 473
142 681
108 419
XIII. Kapitał własny
1 241 210
1 228 431
285 467
261 931
XIV. Kapitał zakładowy
257 131
257 131
59 138
54 827
XV. Liczba akcji (w tys.)
171 421
171 421
 
 
XVI. (Strata)/zysk na jedną akcję zwykłą (w zł/EURO)
1,38**
3,56**
0,31
0,76
XVII. Rozwodniona (strata) zysk na jedną akcję zwykłą (w zł/EURO)
1,25***
3,56***
0,28
0,76
XVIII. Wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EURO)
7,24
7,17
1,67
1,53
XIX. Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EURO)
6,6***
7,17***
1,52
1,53
XX. Zadeklarowana lub wypłacona dywidenda na jedną akcję (w zł/EURO)
1,22
0,15
0,27
0,03
*Dane dla pozycji dotyczących sprawozdania z sytuacji finansowej prezentowane są na dzień 31 grudnia natomiast dla pozycji dotyczących sprawozdania z całkowitych dochodów i sprawozdania z przepływów pieniężnych za okres od 1 stycznia do 31 grudnia
** średnia liczba akcji użyta do wyliczenia zysku na jedną akcję wynosiła 171 421 tys. sztuk za 2023 oraz 171 421 tys. sztuk za 2022 rok
*** średnia liczba akcji użyta do wyliczenia rozwodnionej wartości księgowej oraz rozwodnionej zysku/straty na jedną akcję wynosiła 188 088 tys. sztuk za 2023 oraz 171 421 tys. sztuk za 2022 rok
Wybrane dane finansowe przeliczono na walutę EURO w następujący sposób:
Pozycje aktywów i pasywów sprawozdania z sytuacji finansowej przeliczono na EURO wg średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego na 31.12.2023 r. 4,348 zł/EURO oraz dla danych porównawczych na 31.12.2022 r. 4,6899 zł/EURO.
Poszczególne pozycje dotyczące rachunku zysków i strat oraz przepływów pieniężnych przeliczono wg kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów NBP obowiązujących na ostatni dzień kalendarzowy poszczególnych miesięcy, który wyniósł odpowiednio 4,438 zł/EURO (rok 2023), 4,6883 zł/EURO (rok 2022).