2594005FYDF78I9HEL86 2019-01-01 2594005FYDF78I9HEL86 2020-01-01 2594005FYDF78I9HEL86 2019-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 2594005FYDF78I9HEL86 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 2594005FYDF78I9HEL86 2019-01-01 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 2594005FYDF78I9HEL86 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 2594005FYDF78I9HEL86 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 2594005FYDF78I9HEL86 2020-01-01 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 2594005FYDF78I9HEL86 2019-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 2594005FYDF78I9HEL86 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 2594005FYDF78I9HEL86 2019-01-01 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 2594005FYDF78I9HEL86 2020-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 2594005FYDF78I9HEL86 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 2594005FYDF78I9HEL86 2020-01-01 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 2594005FYDF78I9HEL86 2019-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 2594005FYDF78I9HEL86 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 2594005FYDF78I9HEL86 2019-01-01 ifrs-full:RetainedEarningsMember 2594005FYDF78I9HEL86 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 2594005FYDF78I9HEL86 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 2594005FYDF78I9HEL86 2020-01-01 ifrs-full:RetainedEarningsMember 2594005FYDF78I9HEL86 2019-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 2594005FYDF78I9HEL86 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 2594005FYDF78I9HEL86 2019-01-01 ifrs-full:TreasurySharesMember 2594005FYDF78I9HEL86 2020-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 2594005FYDF78I9HEL86 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 2594005FYDF78I9HEL86 2020-01-01 ifrs-full:TreasurySharesMember 2594005FYDF78I9HEL86 2019-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 2594005FYDF78I9HEL86 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 2594005FYDF78I9HEL86 2019-01-01 ifrs-full:SharePremiumMember 2594005FYDF78I9HEL86 2020-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 2594005FYDF78I9HEL86 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 2594005FYDF78I9HEL86 2020-01-01 ifrs-full:SharePremiumMember 2594005FYDF78I9HEL86 2019-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 2594005FYDF78I9HEL86 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 2594005FYDF78I9HEL86 2019-01-01 ifrs-full:IssuedCapitalMember 2594005FYDF78I9HEL86 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 2594005FYDF78I9HEL86 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 2594005FYDF78I9HEL86 2020-01-01 ifrs-full:IssuedCapitalMember iso4217:PLN xbrli:shares xbrli:shares iso4217:PLN 2594005FYDF78I9HEL86 2019-12-31 2594005FYDF78I9HEL86 2020-12-31 2594005FYDF78I9HEL86 2020-01-01 2020-12-31 2594005FYDF78I9HEL86 2019-01-01 2019-12-31













Grupa Kapitałowa ZUE



skonsolidowane sprawozdanie FINANSOWE

za rok zakończony 31 grudnia 2020


sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi

Standardami Sprawozdawczości Finansowej

w kształcie zatwierdzonym przez Unię Europejską
























Kraków, 24 marca 2021



Spis treści

Wybrane dane finansowe Grupy Kapitałowej ZUE

Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów

Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej

Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitałach własnych

Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych

Dodatkowe informacje i objaśnienia do skonsolidowanego sprawozdania finansowego na dzień 31 grudnia 2020 roku

1.
Informacje ogólne

1.1.
Władze Jednostki Dominującej

1.2.
Akcjonariusze Jednostki Dominującej

1.3.
Skład Grupy Kapitałowej

1.4.
Jednostki podlegające konsolidacji

1.5.
Opis zmian w strukturze Grupy w 2020 roku wraz ze wskazaniem ich skutków

1.6.
Przedmiot działalności Grupy Kapitałowej ZUE

1.7.
Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdawcza

2.
Noty objaśniające do sprawozdania z całkowitych dochodów

2.1.
Przychody

2.2.
Koszty działalności operacyjnej

2.3.
Pozostałe przychody operacyjne

2.4.
Pozostałe koszty operacyjne

2.5.
Przychody finansowe

2.6.
Koszty finansowe

2.7.
Podatek dochodowy

2.8.
Składniki pozostałych całkowitych dochodów

2.9.
Segmenty operacyjne

3.
Kontrakty, Kaucje, Rezerwy, Zaliczki, Rozliczenia międzyokresowe bierne

3.1.
Kontrakty budowlane

3.2.
Kaucje z tytułu umów o budowę

3.3.
Rezerwy

3.4.
Zaliczki

3.5.
Rozliczenia międzyokresowe bierne

4.
Należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe

4.1.
Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności

4.2.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

5.
Kapitał własny

5.1.
Kapitał akcyjny

5.2.
Zysk (strata) przypadający na jedną akcję

5.3.
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej

5.4.
Akcje własne

5.5.
Zysk zatrzymany

6.
Zadłużenie i zarządzanie kapitałem i płynnością

6.1.
Kredyty bankowe i pożyczki

6.2.
Leasing

6.3.
Zarządzanie kapitałem

6.4.
Zarządzanie ryzykiem finansowym

6.5.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

7.
Pozostałe noty do sprawozdania finansowego

7.1.
Rzeczowe aktywa trwałe

7.2.
Nieruchomości inwestycyjne

7.3.
Wartości niematerialne

7.4.
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

7.5.
Aktywa przeznaczone do sprzedaży

7.6.
Wartość firmy

7.7.
Inwestycje w jednostkach podporządkowanych

7.8.
Pozostałe aktywa finansowe

7.9.
Pozostałe aktywa

7.10.
Pożyczki udzielone

7.11.
Zapasy

7.12.
Pozostałe zobowiązania finansowe

7.13.
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

7.14.
Instrumenty finansowe

7.15.
Transakcje z jednostkami powiązanymi

7.16.
Wskazanie postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej według stanu na dzień sporządzenia niniejszego raportu

7.17.
Rozliczenia podatkowe

7.18.
Wynagrodzenia członków naczelnego kierownictwa

7.19.
Zobowiązania na rzecz dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych

7.20.
Aktywa i zobowiązania warunkowe

7.21.
Działalność zaniechana

7.22.
Zmiany szacunkowe

7.23.
Wpływ pandemii koronawirusa na działalność Grupy ZUE

7.24.
Dotacje rządowe

8.
Pozostałe noty objaśniające

8.1.
Platforma zastosowanych Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej

8.2.
Istotne zasady rachunkowości

8.3.
Podstawy szacowania niepewności

9.
Zdarzenia po dniu bilansowym

10.
Zatwierdzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego

11.
Podpisy



Stosowane skróty i oznaczenia:


ZUE, Spółka, Emitent, Jednostka Dominująca

ZUE S.A. z siedzibą w Krakowie, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000135388, akta rejestrowe prowadzone przez Sąd Rejonowy dla Krakowa–Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, kapitał zakładowy 5 757 520,75 PLN, wpłacony w całości.

Podmiot dominujący Grupy Kapitałowej ZUE.



BPK Poznań

Biuro Projektów Komunikacyjnych w Poznaniu Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000332405, akta rejestrowe prowadzone przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy, kapitał zakładowy 5 866 600 PLN, wpłacony w całości.

Podmiot zależny od ZUE.


Railway gft

Railway gft Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000532311, akta rejestrowe prowadzone przez Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, kapitał zakładowy 300 000 PLN, wpłacony w całości.

Podmiot zależny od ZUE.


RTI

Railway Technology International Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000397032, akta rejestrowe prowadzone przez Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, kapitał zakładowy 260 000 PLN, wpłacony w całości.

Podmiot zależny od ZUE.


RTI Germany


Railway Technology International Germany GmbH w likwidacji z siedzibą w Görlitz, Niemcy, zarejestrowana w niemieckim rejestrze przedsiębiorców (niem. Handelsregister B, HRB) prowadzonym przez Sąd Rejonowy w Dreźnie (niem. Amtsgericht Dresden) pod numerem HRB 36690. Kapitał zakładowy 25 000 EUR, wpłacony w całości.

Podmiot zależny od Railway Technology International Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie.



Grupa ZUE, Grupa, Grupa Kapitałowa


Grupa Kapitałowa ZUE, w skład której na dzień bilansowy wchodzą: ZUE, BPK Poznań, Railway gft, RTI, RTI Germany.


PLN, zł


Złoty polski


EUR


Euro


ksh


Ustawa Kodeks Spółek Handlowych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1526)





Dane o wysokości kapitałów zakładowych są podane według stanu na dzień 31 grudnia 2020 roku.

Wybrane dane finansowe Grupy Kapitałowej ZUE


Podstawowe pozycje skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej przeliczone na euro:


Stan na

Stan na


31-12-2020

31-12-2019


tys. PLN

tys. EUR

tys. PLN

tys. EUR

Aktywa trwałe

168 539

36 521

182 336

42 817

Aktywa obrotowe

353 094

76 513

372 301

87 425

Aktywa przeznaczone do sprzedaży

3 340

724

0

0

Aktywa razem

524 973

113 758

554 637

130 242

Kapitał własny

154 649

33 512

150 441

35 327

Zobowiązania długoterminowe

52 276

11 328

53 318

12 520

Zobowiązania krótkoterminowe

318 048

68 918

350 878

82 395

Pasywa razem

524 973

113 758

554 637

130 242



Podstawowe pozycje skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów przeliczone na euro:


Okres zakończony


Okres zakończony



31-12-2020


31-12-2019



tys. PLN

tys. EUR

tys. PLN

tys. EUR

Przychody ze sprzedaży

901 358

201 457

996 215

231 581

Koszt własny sprzedaży

870 040

194 457

968 268

225 084

Zysk (strata) brutto ze sprzedaży

31 318

7 000

27 947

6 497

Zysk (strata) z działalności operacyjnej

10 620

2 374

7 870

1 829

Zysk (strata) brutto

10 011

2 237

6 753

1 570

Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej

4 265

953

3 777

878

Suma całkowitych dochodów

4 208

941

3 691

858



Podstawowe pozycje skonsolidowanego sprawozdania przepływów pieniężnych przeliczone na euro:



Okres zakończony


Okres zakończony



31-12-2020


31-12-2019



tys. PLN

tys. EUR

tys. PLN

tys. EUR

Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej

16 314

3 646

-53 530

-12 444

Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej

-6 051

-1 352

-2 245

-522

Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej

-17 160

-3 835

4 432

1 030

Przepływy środków pieniężnych netto, razem

-6 897

-1 541

-51 343

-11 936

Środki pieniężne na początek okresu

30 378

7 133

81 723

19 005

Środki pieniężne na koniec okresu

23 487

5 089

30 378

7 133



Zasady przyjęte do przeliczania wybranych danych finansowych na euro:


Pozycje sprawozdawcze

Przyjęty kurs walutowy

Wartość kursu walutowego

Wartość kursu walutowego

Wartość kursu walutowego



31-12-2020

31-12-2019

31-12-2018

Pozycje aktywów i pasywów

Średni kurs obowiązujący na dzień bilansowy

4,6148

4,2585

nie dotyczy

Pozycje rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych

Średnia arytmetyczna średnich kursów NBP ustalonych na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca okresu

4,4742

4,3018

nie dotyczy

Pozycja „Środki pieniężne na początek okresu” oraz „Środki pieniężne na koniec okresu” w rachunku przepływów pieniężnych

Średni kurs obowiązujący na dzień bilansowy

4,6148

4,2585

4,3000


Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów

Działalność kontynuowana

Nota nr

Okres 12 miesięcy zakończony

Okres 12 miesięcy zakończony



31-12-2020

31-12-2019

Przychody ze sprzedaży

2.1.

901 358

996 215

Koszt własny sprzedaży

2.2.

870 040

968 268

Zysk (strata) brutto na sprzedaży


31 318

27 947





Koszty zarządu

2.2.

23 405

21 173

Pozostałe przychody operacyjne

2.3.

4 624

1 938

Pozostałe koszty operacyjne

2.4.

1 917

842

Zysk (strata) na działalności operacyjnej


10 620

7 870





Przychody finansowe

2.5.

1 383

1 227

Koszty finansowe

2.6.

1 992

2 344

Zysk (strata) przed opodatkowaniem


10 011

6 753

Podatek dochodowy

2.7.

5 746

2 976

Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej


4 265

3 777

Zysk (strata) netto


4 265

3 777





Pozostałe całkowite dochody netto




Składniki, które nie zostaną przeniesione w późniejszych okresach do rachunku zysków i strat:


-57

-86

Zyski (straty) aktuarialne dotyczące programów określonych świadczeń

2.8.

-57

-86

Pozostałe całkowite dochody netto razem


-57

-86

Suma całkowitych dochodów


4 208

3 691





Liczba akcji


23 030 083

23 030 083





Skonsolidowany zysk netto przypisany:




Akcjonariuszom Jednostki Dominującej


4 260

3 753

Udziałom niekontrolującym


5

24

Zysk (strata) netto przypadająca na akcję akcjonariuszomJednostki Dominującej (w złotych) (podstawowy i rozwodniony)

5.2.

0,19

0,16

Suma całkowitych dochodów przypisana:




Akcjonariuszom Jednostki Dominującej


4 203

3 667

Udziałom niedającym kontroli


5

24

Całkowity dochód ogółem na akcję (w złotych)

5.2.

0,18

0,16




Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej



Stan na

Stan na


Nota nr

31-12-2020

31-12-2019

AKTYWA




Aktywa trwałe




Rzeczowe aktywa trwałe

7.1.

63 601

56 525

Nieruchomości inwestycyjne

7.2.

6 497

5 877

Wartości niematerialne

7.3.

2 073

1 521

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

7.4.

41 900

57 092

Wartość firmy

7.6.

31 172

31 172

Kaucje z tytułu umów o budowę

3.2.

8 515

9 758

Aktywa z tytułu podatku odroczonego

2.7.

14 557

20 202

Pozostałe aktywa

7.9.

224

189

Aktywa trwałe razem


168 539

182 336

Aktywa obrotowe




Zapasy

7.11.

25 306

30 353

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

4.1.

149 222

185 772

Wycena długoterminowych kontraktów budowlanych

3.1.

146 929

111 893

Kaucje z tytułu umów o budowę

3.2.

4 371

3 057

Zaliczki

3.4.

3 123

9 722

Bieżące aktywa podatkowe

2.7.

0

0

Pożyczki udzielone

7.10.

10

0

Pozostałe aktywa

7.9.

646

1 126

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

6.5.

23 487

30 378

Aktywa obrotowe


353 094

372 301

Aktywa przeznaczone do sprzedaży

7.5.

3 340

0

Aktywa obrotowe razem


356 434

372 301

Aktywa razem


524 973

554 637


PASYWA




Kapitał własny




Kapitał podstawowy

5.1.

5 758

5 758

Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej

5.3.

93 837

93 837

Akcje własne

5.4.

-2 690

-2 690

Zyski zatrzymane

5.5.

57 589

53 386

Razem kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej


154 494

150 291

Kapitał własny przypisany udziałom niedającym kontroli


155

150

Razem kapitał własny


154 649

150 441

Zobowiązania długoterminowe




Długoterminowe pożyczki i kredyty bankowe

6.1.

4 443

13 333

Długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu

6.2.

12 386

12 450

Kaucje z tytułu umów o budowę

3.2.

18 821

12 946

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

7.13.

1 411

2 092

Rezerwa na podatek odroczony

2.7.

129

48

Rezerwy długoterminowe

3.3.

15 086

12 449

Zobowiązania długoterminowe razem


52 276

53 318

Zobowiązania krótkoterminowe




Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

4.2.

135 073

165 631

Rozliczenia międzyokresowe bierne

3.5.

65 617

61 422

Wycena długoterminowych kontraktów budowlanych

3.1.

3 659

4 584

Kaucje z tytułu umów o budowę

3.2.

19 393

19 807

Zaliczki

3.4.

28 841

27 890

Krótkoterminowe pożyczki i kredyty bankowe

6.1.

13 108

15 983

Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu

6.2.

9 130

10 016

Pozostałe zobowiązania finansowe

7.12.

36

106

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych

7.13.

33 313

29 497

Bieżące zobowiązania podatkowe

2.7.

5

0

Rezerwy krótkoterminowe

3.3.

9 873

15 942

Zobowiązania krótkoterminowe razem


318 048

350 878

Zobowiązania razem


370 324

404 196

Pasywa razem


524 973

554 637



Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitałach własnych













Kapitał własny przypisany akcjonariuszom Grupy



Kapitał podstawowy

Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej

Akcje własne

Zyski zatrzymane

Razem kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

Kapitał własny przypadający udziałom niedającym kontroli

Razem kapitał własny

Stan na

1 stycznia 2020 roku

5 758

93 837

-2 690

53 386

150 291

150

150 441

Zmiana udziału w jednostkach zależnych

0

0

0

0

0

0

0

Wypłata dywidendy


0

0

0

0

0

0

0

Emisja akcji


0

0

0

0

0

0

0

Koszty emisji akcji


0

0

0

0

0

0

0

Wykup akcji


0

0

0

0

0

0

0

Zysk (strata)


0

0

0

4 260

4 260

5

4 265

Pozostałe całkowite dochody netto


0

0

0

-57

-57

0

-57

Inne


0

0

0

0

0

0

0

Stan na

31 grudnia 2020 roku

5 758

93 837

-2 690

57 589

154 494

155

154 649



















Stan na

1 stycznia 2019 roku

5 758

93 837

-2 690

49 717

146 622

126

146 748

Zmiana udziału w jednostkach zależnych

0

0

0

0

0

0

0

Wypłata dywidendy


0

0

0

0

0

0

0

Emisja akcji


0

0

0

0

0

0

0

Koszty emisji akcji


0

0

0

0

0

0

0

Wykup akcji


0

0

0

0

0

0

0

Zysk (strata)


0

0

0

3 753

3 753

24

3 777

Pozostałe całkowite dochody netto


0

0

0

-86

-86

0

-86

Inne


0

0

0

2

2

0

2

Stan na

31 grudnia 2019 roku

5 758

93 837

-2 690

53 386

150 291

150

150 441




Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych



Okres 12 miesięcy zakończony

Okres 12 miesięcy zakończony


31-12-2020

31-12-2019

PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ



Zysk / (strata) przed opodatkowaniem

10 011

6 753

Korekty o:



Amortyzację

13 306

13 170

Zyski / (straty) z tytułu różnic kursowych

-6

2

Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy)

1 585

1 617

Zysk / (strata) ze zbycia inwestycji

-1 530

-105

Wynik operacyjny przed zmianami w kapitale obrotowym

23 366

21 437

Zmiana stanu należności oraz kaucji z tytułu umów o budowę

36 542

-6 323

Zmiana stanu zapasów

5 047

18 367

Zmiana stanu rezerw oraz zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych

-346

-3 502

Zmiana stanu zobowiązań oraz kaucji z tytułu umów o budowę

-24 557

-41 189

Zmiana stanu wyceny kontraktów budowlanych

-35 961

554

Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych biernych

4 195

-1 006

Zmiana stanu zaliczek

7 550

-41 565

Zmiana stanu pozostałych aktywów

480

-86

Zmiana stanu środków pieniężnych o ograniczonej możliwości dysponowania

0

17

Zapłacony / (zwrócony) podatek dochodowy

-2

-234

ŚRODKI PIENIĘŻNE NETTO Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ

16 314

-53 530

PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ



Wpływy ze sprzedaży wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych

1 394

240

Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych

-7 370

-5 357

Sprzedaż / (nabycie) aktywów finansowych w jednostkach powiązanych

0

-35

Pożyczki udzielone

-90

-17

Spłata pożyczek udzielonych

0

2 721

Odsetki otrzymane

15

203

ŚRODKI PIENIĘŻNE NETTO Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ

-6 051

-2 245

PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ



Kredyty i pożyczki otrzymane

20 303

62 124

Spłaty kredytów i pożyczek

-23 592

-40 797

Płatności zobowiązań z tytułu leasingu

-12 352

-15 552

Odsetki zapłacone z tytyłu leasingu

-726

-875

Pozostałe odsetki zapłacone

-793

-468

PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ

-17 160

4 432

PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO RAZEM

-6 897

-51 343

Różnice kursowe netto

6

-2

ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY NA POCZĄTEK OKRESU

30 378

81 723

ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY NA KONIEC OKRESU, w tym:

23 487

30 378

- o ograniczonej możliwości dysponowania

3 759

29



Dodatkowe informacje i objaśnienia do skonsolidowanego sprawozdania finansowego na dzień 31 grudnia 2020 roku


1.

Informacje ogólne

1.1.

Władze Jednostki Dominującej

W ciągu okresu sprawozdawczego i do dnia sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego skład Zarządu ZUE nie uległ zmianie.

Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, skład organów zarządczych i nadzorujących ZUE jest następujący:

Zarząd:

Wiesław Nowak

Prezes Zarządu

Anna Mroczek

Wiceprezes Zarządu

Jerzy Czeremuga

Wiceprezes Zarządu

Maciej Nowak

Wiceprezes Zarządu

Marcin Wiśniewski

Wiceprezes Zarządu

Rada Nadzorcza:

Mariusz Szubra

Przewodniczący Rady Nadzorczej

Barbara Nowak

Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej

Bogusław Lipiński

Członek Rady Nadzorczej

Piotr Korzeniowski

Członek Rady Nadzorczej

Michał Lis

Członek Rady Nadzorczej


Komitet Audytu:


Mariusz Szubra

Barbara Nowak

Przewodniczący Komitetu Audytu

Członek Komitetu Audytu

Piotr Korzeniowski

Członek Komitetu Audytu


Kryteria niezależności o których mowa w Ustawie o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (t.j. Dz. U. z 2020 poz. 1415) spełniają Panowie Mariusz Szubra oraz Piotr Korzeniowski.

1.2.

Akcjonariusze Jednostki Dominującej


Zgodnie z posiadanymi informacjami akcjonariat Jednostki Dominującej według stanu na dzień zatwierdzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania przedstawiał się następująco:







Akcjonariusz

liczba akcji/głosów na dzień 24 marca 2021 roku

% udział w kapitale zakładowym/ogólnej liczbie głosów

liczba akcji/głosów na dzień publikacji ostatniego raportu okresowego (1)

% udział w kapitale zakładowym/ogólnej liczbie głosów

Wiesław Nowak

14 400 320

62,53%

14 400 320

62,53%

MetLife OFE

1 460 000 (2)

6,34%

1 400 000

6,08%

PKO Bankowy OFE

1 778 681 (3)

7,72%

1 500 000

6,51%

Pozostali

5 391 082 (4)

23,41%

5 729 763

24,88%

Razem

23 030 083

100

23 030 083

100


(1) Dzień publikacji ostatniego raportu okresowego (skonsolidowany raport Grupy ZUE za III kwartały 2020):
18 listopada 2020 roku.

(2) Stan posiadania na podstawie informacji udostępnionej przez KDPW na potrzeby Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia ZUE zwołanego na dzień 30 lipca 2020 roku, która zgodnie z najlepszą wiedzą Spółki pozostaje aktualna na dzień publikacji niniejszego sprawozdania.

(3) Stan posiadania na podstawie informacji udostępnionej przez KDPW na potrzeby Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia ZUE zwołanego na dzień 30 lipca 2020 roku, która zgodnie z najlepszą wiedzą Spółki pozostaje aktualna na dzień publikacji niniejszego sprawozdania.

(4) Zawiera 264 652 akcje ZUE odkupione przez Spółkę w ramach odkupu akcji własnych.



1.3.

Skład Grupy Kapitałowej

Na dzień bilansowy Grupa Kapitałowa ZUE składa się z: Jednostki Dominującej ZUE S.A., Biura Projektów Komunikacyjnych w Poznaniu Sp. z o.o., Railway Technology International Sp. z o.o., Railway gft Polska Sp. z o.o. oraz Railway Technology International Germany GmbH w likwidacji (zależność pośrednia).

Jednostką Dominującą w Grupie Kapitałowej ZUE jest ZUE Spółka Akcyjna z siedzibą w Krakowie,
przy ul. Kazimierza Czapińskiego 3, Polska.


W okresie sprawozdawczym nie nastąpiła zmiana nazwy Spółki.

Spółka została utworzona w dniu 20 maja 2002 roku. Siedzibą jednostki jest Kraków, Polska. Aktualnie Spółka jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie,

XI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 0000135388.


ZUE poza działalnością budowlaną pełni rolę Jednostki Dominującej, koordynującej funkcjonowanie spółek zależnych oraz podejmującej działania zmierzające do optymalizacji kosztów operacyjnych Grupy Kapitałowej, między innymi poprzez monitoring: polityki inwestycyjnej, kredytowej, zarządzania zasobami ludzkimi
i finansami, zaopatrzenia materiałowego. Ponadto, rolą ZUE jest kreowanie jednolitej polityki handlowej
i marketingowej Grupy Kapitałowej oraz promowanie potencjału Grupy ZUE wśród odbiorców.


Struktura Grupy Kapitałowej na dzień zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego wygląda następująco:

cid:image001.jpg@01D71BDC.9BCAC030

Spółka zależna – Biuro Projektów Komunikacyjnych w Poznaniu Sp. z o.o. została utworzona w dniu 15 czerwca 2009 roku. Siedzibą jednostki jest Poznań. Aktualnie spółka jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 0000332405.

Spółka zależna – Railway gft Polska Sp. z o.o. została utworzona w dniu 21 października 2014 roku. Siedzibą jednostki jest Kraków. Aktualnie spółka jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 0000532311.

Spółka zależna – Railway Technology International Sp. z o.o. została utworzona w dniu 20 lipca 2011 roku. Siedzibą jednostki jest Kraków. Aktualnie spółka jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000397032.

Spółka zależna (pośrednio poprzez RTI) – Railway Technology International Germany GmbH w likwidacji została utworzona w dniu 8 maja 2012 roku. Siedzibą jednostki jest Görlitz, Niemcy.

Czas trwania działalności poszczególnych jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jest nieograniczony, przy czym RTI Germany jest w likwidacji. Sprawozdania finansowe wszystkich jednostek podporządkowanych sporządzone zostały za ten sam okres sprawozdawczy, co sprawozdanie Jednostki Dominującej, przy zastosowaniu spójnych zasad rachunkowości. Rokiem obrotowym dla Jednostki Dominującej oraz spółek wchodzących w skład Grupy jest rok kalendarzowy.

1.4.

Jednostki podlegające konsolidacji


Na dzień 31 grudnia 2020 roku konsolidacji podlegały następujące jednostki:


Nazwa jednostki

Siedziba

Udziały na dzień

Metoda konsolidacji

31 grudnia 2020 roku

31 grudnia 2019 roku

ZUE S.A.

Kraków

Podmiot dominujący

Podmiot dominujący


Biuro Projektów Komunikacyjnych
w Poznaniu Sp. z o.o.

Poznań

100%

100%

Pełna

Railway gft Polska Sp. z o.o.

Kraków

85%

85%

Pełna


ZUE jest uprawniona do kierowania polityką finansową i operacyjną BPK Poznań i Railway gft w związku z faktem, iż na dzień 31 grudnia 2020 roku była posiadaczem odpowiednio 100% i 85% udziałów w tych spółkach.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku ZUE było w posiadaniu 100% udziałów spółki Railway Technology International
Sp. z o.o. Ze względu na nieistotny wpływ danych finansowych jednostki zależnej Railway Technology International Sp. z o.o. na sytuację majątkową i finansową Grupy spółka ta nie podlega konsolidacji.

Railway Technology International Sp. z o.o. jest w posiadaniu 100% udziałów spółki Railway Technology International Germany GmbH w likwidacji. Ze względu na nieistotny wpływ danych finansowych jednostki zależnej Railway Technology International Germany GmbH w likwidacji na sytuację majątkową i finansową Grupy spółka ta nie podlega konsolidacji.


1.5.

Opis zmian w strukturze Grupy w 2020 roku wraz ze wskazaniem ich skutków


Od początku 2020 roku do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania nie było zmian w strukturze Grupy ZUE.


W dniu 13 lutego 2020 roku w Sądzie Rejonowym w Dreźnie został dokonany wpis o otwarciu postępowania likwidacyjnego spółki RTI Germany.



1.6.

Przedmiot działalności Grupy Kapitałowej ZUE

Aktualnie Grupa wyodrębnia trzy zagregowane segmenty sprawozdawcze w ramach oferowanych usług:

działalność budowlana, prowadzona przez ZUE,

działalność projektowa prowadzona przez BPK Poznań,

działalność handlową Railway gft.

Segment działalności budowlanej obejmuje:

infrastrukturę miejską w zakresie:

- budowy i modernizacji: torowisk tramwajowych, sieci trakcyjnej tramwajowej i trolejbusowej, podstacji trakcyjnych, oświetlenia ulicznego, linii kablowych, sygnalizacji ulicznych, układów drogowych, obiektów kubaturowych i teletechniki; 

- konserwacji i bieżącego utrzymania infrastruktury tramwajowej i oświetlenia ulicznego; 

infrastrukturę kolejową w zakresie:

   -  budowy i modernizacji: torowych układów kolejowych, trakcji kolejowej, urządzeń SRK i teletechniki, podstacji trakcyjnych,  linii         energetycznych, obiektów stacyjnych i  obiektów inżynierskich;

Grupa ZUE w 2020 roku koncentrowała się na świadczeniu usług budowlanych w ramach segmentów infrastruktury miejskiej oraz kolejowej.

Spółka w oparciu o własne kompetencje i środki może realizować budowy obiektów inżynieryjnych jak również prace z zakresu robót żelbetowych takich jak np. wiadukty, mosty, przepusty, mury oporowe czy ekrany akustyczne.

Działalność projektowa w zakresie miejskich i kolejowych układów komunikacyjnych jest uzupełnieniem działalności budowlanej w wymienionym powyżej zakresie.

W ramach działalności handlowej Grupa oferuje materiały i akcesoria niezbędne do budowy torowisk w tym:

szyny: kolejowe, tramwajowe, podsuwnicowe, profile specjalne, szyny pośrednie i wąskotorowe;

podkłady: stalowe, strunobetonowe, drewniane;

rozjazdy i części do rozjazdów;

akcesoria do budowy torów tramwajowych i kolejowych;

kruszywa;

technologie specjalne: nawierzchnie bezpodsypkowe RHEDA 2000®, systemy tramwajowe RHEDA CITY C, RHEDA CITY GREEN, podkłady stalowe „Ypsylon”.

Dane finansowe segmentów operacyjnych zostały zaprezentowane w nocie nr 2.9.

1.7.

Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdawcza

Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w polskich złotych (PLN). Polski złoty jest walutą funkcjonalną i sprawozdawczą Grupy. Dane w sprawozdaniu finansowym zostały wykazane w tysiącach złotych, chyba że w konkretnych sytuacjach zostały podane z większą dokładnością.


2.

Noty objaśniające do sprawozdania z całkowitych dochodów

4.

5.

2.1.

Przychody


Okres zakończony

Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019

Przychody z tytułu umów o budowę

835 543

921 713

Przychody ze świadczenia usług

15 065

18 139

Przychody ze sprzedaży towarów, materiałów i surowców

50 750

56 363

Razem

901 358

996 215

W pozycji przychody z tytułu umów o budowę Grupa ujmuje przychody z działalności budowlanej i projektowej. Przychody te realizowane są na postawie umów, rozliczanych w oparciu o zużyty czas i nakłady. Usługi realizowane w ramach umów o budowę przekazywane są bezpośrednio klientowi w miarę wykonania prac.

Przychody ze sprzedaży Grupy ZUE w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku kształtowały się na poziomie 901 358 tys. PLN i były niższe o 10% od przychodów w analogicznym okresie poprzedniego roku. Spadek obrotów r/r to skutek realizacji kolejnych etapów kontraktów. W okresie sprawozdawczym mniejszy udział w przychodach ze sprzedaży miały dostawy materiałów, co było konsekwencją umownych zapisów zobowiązujących wykonawców do wyprzedzającej sprzedaży materiałów. Zrealizowane w poprzednich latach dostawy materiałów były w 2020 roku zabudowywane, co z kolei spowodowało, że w tym okresie zwiększył się procentowy udział kosztów wykonawstwa.

Grupa w 2020 roku realizowała usługi na terytorium Polski. Dodatkowo Grupa osiągnęła przychody ze sprzedaży materiałów za granicę do Rosji i Niemiec w kwocie 494 tys. PLN.


Koncentracja przychodów przekraczających 10% ogółu przychodów ze sprzedaży



Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019

Kontrahent A

644 477

608 235

Kontrahent B


112 882

 

2.2.

Koszty działalności operacyjnej


Okres zakończony

Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019

Zmiana stanu produktów

346

-236

Amortyzacja

13 306

13 170

Zużycie materiałów i energii, w tym:

180 082

268 804

- zużycie materiałów

173 534

261 297

- zużycie energii

6 548

7 507

Usługi obce

514 636

502 816

Koszty świadczeń pracowniczych

119 719

114 737

Podatki i opłaty

1 759

1 537

Pozostałe koszty

18 546

26 319

Wartość sprzedanych towarów i materiałów

45 051

62 294

Razem

893 445

989 441




Okres zakończony

Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019

Koszt własny sprzedaży

870 040

968 268

Koszty zarządu

23 405

21 173

Razem

893 445

989 441



Amortyzacja



Okres zakończony

Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019

Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych

8 399

8 839

Amortyzacja praw do użytkowania aktywów

4 434

3 829

Amortyzacja wartości niematerialnych

93

122

Amortyzacja inwestycji w nieruchomości

380

380

Razem

13 306

13 170



2.3.

Pozostałe przychody operacyjne


Okres zakończony

Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019

Zyski ze zbycia aktywów:

514

105

Zysk ze sprzedaży majątku trwałego

514

105




Pozostałe przychody operacyjne:

4 110

1 833

Odszkodowania, kary

130

711

Rozwiązanie odpisów aktualizujących należności

989

684

Rozwiązanie ZFŚS

1 174

0

Zwrot kosztów postepowań sądowych

126

119

Wykonawstwo zastępcze

181

91

Rozwiązanie odpisów na zapasy

6

80

Rozwiązanie odpisów na nieruchomość inwestycyjną

1 000

0

Dotacje

380

0

Pozostałe

124

148

Razem

4 624

1 938

W celu poprawy czytelności sprawozdania finansowego spółki Grupy prezentują refaktury i odszkodowania
w szyku zwartym (per saldo przychody i koszty).

Dotacja została zaprezentowana w nocie 7.24.

2.4.

Pozostałe koszty operacyjne


Okres zakończony

Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019

Straty ze zbycia aktywów

0

0

Strata ze sprzedaży majątku trwałego

0

0

Pozostałe koszty operacyjne:

1 917

842

Darowizny

6

38

Utworzenie odpisów aktualizujących należności

1 062

447

Koszty postępowań spornych

603

226

Wykonawstwo zastępcze

181

79

Pozostałe

65

52

Razem

917

842


W celu poprawy czytelności sprawozdania finansowego spółki Grupy prezentują refaktury i odszkodowania
w szyku zwartym (per saldo przychody i koszty).


2.5.

Przychody finansowe


Okres zakończony

Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019

Przychody odsetkowe:

467

459

Odsetki od lokat bankowych

127

184

Odsetki od pożyczek

0

33

Odsetki od należności

340

242




Pozostałe przychody finansowe

916

768

Zysk na różnicach kursowych

0

0

Dyskonto pozycji długoterminowych

895

762

Pozostałe

21

6

Razem

383

227


W celu poprawy czytelności sprawozdania finansowego spółki Grupy prezentuje refaktury w szyku zwartym (per saldo przychody i koszty).


2.6.

Koszty finansowe



Okres zakończony

Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019

Koszty odsetkowe

1 581

1 843

Odsetki od kredytów

289

382

Odsetki od pożyczek

508

85

Odsetki od leasingów

726

1 127

Odsetki od zobowiązań z tytułu faktoringu

0

86

Odsetki od zobowiązań handlowych i pozostałych

58

163




Pozostałe koszty finansowe

411

501

Strata na różnicach kursowych

156

89

Dyskonto pozycji długoterminowych

158

60

Odpis na inwestycje w jednostkach powiązanych

0

35

Koszty z tytułu kosztów faktoringowych

0

69

Koszty prowizji finansowych

42

200

Pozostałe

55

48

Razem

1 992

2 344



2.7.

Podatek dochodowy


Podatek dochodowy ujęty w sprawozdaniu z całkowitych dochodów




Okres zakończony

Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019

Podatek dochodowy bieżący

7

234

Podatek odroczony

5 739

2 742

Obciążenie (uznanie) wyniku finansowego

5 746

2 976


Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie obowiązujących przepisów podatkowych. Zastosowanie tych przepisów różnicuje zysk (stratę) podatkową od księgowego zysku (straty) netto, w związku z wyłączeniem przychodów niepodlegających opodatkowaniu i kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.


W zakresie podatku dochodowego Grupa Kapitałowa podlega przepisom ogólnym w tym zakresie. Grupa nie tworzy podatkowej grupy kapitałowej, jak również nie prowadzi działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Rok podatkowy i bilansowy pokrywają się z rokiem kalendarzowym.


Podatek dochodowy bieżący


Okres zakończony

Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019

Zysk (strata) brutto

10 011

6 753

Różnica pomiędzy zyskiem (stratą) brutto a podstawą opodatkowania



podatkiem dochodowym :

-12 931

-6 858

- różnice pomiędzy zyskiem brutto a dochodem do opodatkowania wynikające z kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania według przepisów podatkowych i przychodów nie będących przychodami według przepisów podatkowych oraz dodatkowych przychodów i kosztów podatkowych

-12 061

-1 881

- inne różnice (m.in. strata z lat ubiegłych)

-870

-4 977

Dochód/Strata

-2 920

-105

Podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym

37

0

Podatek dochodowy według obowiązującej stawki 19%

7

0

Podatek dochodowy zapłacony/(zwrócony) od zysków osiągniętych za granicą

0

0

Zwiększenia, zaniechania, zwolnienia, odliczenia i obniżki podatku

0

0

Korekty podatku dochodowego za poprzednie okresy

0

234

Podatek dochodowy bieżący

7

234


Podatek dochodowy według efektywnej stopy procentowej


Okres zakończony

Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019

Zysk (strata) brutto

10 011

6 753

Podatek dochodowy według stawki 19%

1 902

1 283




Efekt podatkowego ujęcia:

-2 491

-1 205

-Wykorzystania strat podatkowych z lat ubiegłych

165

946

-Kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania według przepisów podatkowych

4 911

3 927

-Przychodów nie będących przychodami według przepisów podatkowych

7 321

-68

-Kosztów podatkowych nie będących kosztem bilansowym

1 599

4 303

-Przychodów podatkowych nie będących przychodem bilansowym

1 683

49

Aktualizacja wartości aktywów z tytułu podatku odroczonego (strata br)

596

-78

Podatek odroczony

5 739

2 742

Korekty podatku dochodowego za poprzednie okresy

0

234

Podatek dochodowy wg efektywnej stopy podatkowej

5 746

2 976

efektywna stopa podatkowa

57%

44%

Bieżące aktywa i zobowiązania podatkowe


Stan na

Stan na


31-12-2020

31-12-2019

Bieżące aktywa podatkowe



Należny zwrot podatku

0

0

Bieżące zobowiązania podatkowe



Podatek do zapłaty

5

0


Saldo podatku odroczonego



Okres zakończony

Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019

Stan podatku odroczonego na początek okresu

20 154

22 876

Różnice przejściowe dotyczące składników aktywów z tytułu podatku odroczonego: 

43 328

39 760

Rezerwy na koszty i rozliczenia międzyokresowe bierne

21 613

18 277

Dyskonto należności

132

168

Zobowiązania z tytułu leasingu operacyjnego

2 155

2 454

Odpisy aktualizujące

1 036

1 327

Gwarancje, ubezpieczenia rozliczane w czasie

2 114

2 234

Produkcja w toku podatkowa

15 319

14 184

Wycena kontraktów długoterminowych

695

871

Pozostałe

264

245

Różnice przejściowe dotyczące składników rezerwy z tytułu podatku odroczonego: 

41 072

34 497

Wycena kontraktów długoterminowych

27 917

21 260

Różnica pomiędzy wartością bilansową i podatkową rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych

12 444

12 630

Dyskonto zobowiązań

705

602

Pozostałe

6

5

Niewykorzystane straty podatkowe i pozostałe ulgi do rozliczenia w przyszłych okresach: 

12 172

14 891

Straty podatkowe

12 172

14 891

Razem różnice przejściowe dotyczące składników aktywów z tytułu podatku odroczonego: 

55 500

54 651

Razem różnice przejściowe dotyczące składników rezerwy z tytułu podatku odroczonego: 

41 072

34 497

Saldo podatku odroczonego na koniec okresu

14 428

20 154




Zmiana stanu podatku odroczonego, w tym:

-5 726

-2 722

- odniesiony w dochód

-5 739

-2 742

- odniesiony na kapitał własny

13

20


Podatek odroczony ujęty w kapitale wynika z wyliczenia podatku od zysków/strat aktuarialnych zaprezentowanych w pozostałych całkowitych dochodach.


Spółka na okoliczność udowodnienia aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego sporządziła  model podatkowy w pięcioletnim horyzoncie czasowym. Model podatkowy uwzględnił przejściowe różnice dotyczące podatku oraz wskazał możliwość ujęcia strat podatkowych w prognozowanym okresie z uwzględnieniem przepisów podatkowych. Straty podatkowe powstałe w ubiegłych latach wynikają z realizacji kontraktów kolejowych pozyskanych na trudnym rynku ofertowym, które cechują się niską marżowością ze względu na nieprzewidywalny i niezależny od Spółki wzrost kosztów realizacji oraz brak realnej waloryzacji.


2.8.

Składniki pozostałych całkowitych dochodów

Składniki pozostałych całkowitych dochodów przedstawiają się następująco:




Okres zakończony

Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019

Zyski (straty) aktuarialne dotyczące programów określonych świadczeń

70

106

Podatek odroczony

-13

-20

Kwota ujęta w pozostałych całkowitych dochodach

57

86


2.9.

Segmenty operacyjne

Podstawowy podział sprawozdawczości Grupy ZUE oparty jest na segmentach branżowych. W celu przedstawienia informacji w sposób pozwalający na właściwą ocenę rodzaju i skutków finansowych działań gospodarczych prowadzonych przez Grupę, zgodnie z wymaganiami MSSF 8, Zarząd ZUE wydzielił trzy zagregowane segmenty sprawozdawcze w ramach oferowanych usług:

działalność budowlana,

działalność projektowa,

działalność handlowa.

Segmenty te spełniają łącznie poniższe zasady:

dokonanie agregacji nie podważa podstawowych zasad i celu MSSF 8,

segmenty wykazują podobną charakterystykę ekonomiczną,

segmenty są podobne pod względem: charakteru produktów i usług, procesu produkcyjnego, klasy i typu odbiorców, metody dystrybucji produktów i usług.

Działalność budowlana, prowadzona przez ZUE, obejmuje budowę i kompleksową modernizację miejskich układów komunikacyjnych, budowę i kompleksową modernizację linii kolejowych, usługi w zakresie sieci energetycznych oraz energoelektroniki, obiektów inżynieryjnych.

Segment działalności projektowej w zakresie miejskich i kolejowych układów komunikacyjnych jest uzupełnieniem działalności budowlanej. Do tego segmentu Grupa zalicza kontrakty realizowane przez spółkę BPK Poznań.

Segment działalności handlowej w zakresie materiałów stosowanych przy budowie i remontach torowisk jest również uzupełnieniem działalności budowlanej. Do tego segmentu Grupa zalicza działalność prowadzoną przez spółkę Railway gft.

Zasady rachunkowości zastosowane w segmentach są takie same jak zasady zaprezentowane w opisie znaczących zasad rachunkowości. Grupa rozlicza sprzedaż i transfery między segmentami w oparciu o bieżące ceny rynkowe, podobnie jak przy transakcjach ze stronami trzecimi.


Wyniki segmentów sprawozdawczych za 2020 rok przedstawiają się następująco:










Działalność budowlana

Działalność handlowa

Działalność projektowa

Wyłączenia

Razem Grupa

Przychody ze sprzedaży

849 649

52 395

11 082

-11 768

901 358

w tym:






Przychody od klientów zewnętrznych

845 183

46 694

9 055

426

901 358

Sprzedaż między segmentami

4 466

5 701

2 027

-12 194

0

w tym:






Przychody z tytułu umów o budowę

829 982

0

11 082

-5 521

835 543

Przychody ze świadczenia usług

15 412

199

0

-546

15 065

Przychody ze sprzedaży towarów, materiałów i surowców

4 255

52 196

0

-5 701

50 750







Zysk brutto ze sprzedaży

28 023

2 492

1 081

-278

31 318

Przychody / koszty finansowe

253

-640

-251

29

-609

Odsetki otrzymane

34

0

0

-19

15

Odsetki zapłacone

-1 273

-230

-35

19

-1 519

Zysk przed opodatkowaniem

10 035

2

158

-184

10 011

Podatek dochodowy

5 673

23

84

-34

5 746

Zysk netto

4 362

-21

74

-150

4 265

Amortyzacja

13 137

7

184

-22

13 306

Rzeczowe aktywa trwałe

63 380

29

150

42

63 601

Aktywa trwałe

167 782

470

646

-359

168 539

Aktywa razem

503 270

12 637

14 750

-5 684

524 973

Zobowiązania razem

349 674

11 698

14 303

-5 351

370 324


Grupa w 2020 roku realizowała prace na terytorium Polski. Dodatkowo Grupa osiągnęła przychody ze sprzedaży materiałów za granicę do Rosji i Niemiec w kwocie 494 tys. PLN.


Wyniki segmentów sprawozdawczych za 2019 rok przedstawiają się następująco:



Działalność budowlana

Działalność handlowa

Działalność projektowa

Wyłączenia

Razem Grupa

Przychody ze sprzedaży

934 899

64 686

11 949

-15 319

996 215

w tym:






Przychody od klientów zewnętrznych

934 230

52 582

5 012

4 391

996 215

Sprzedaż między segmentami

669

12 104

6 937

-19 710

0

w tym:






Przychody z tytułu umów o budowę

912 344

0

11 949

-2 580

921 713

Przychody ze świadczenia usług

18 773

1

0

-635

18 139

Przychody ze sprzedaży towarów, materiałów i surowców

3 782

64 685

0

-12 104

56 363







Zysk brutto ze sprzedaży

23 074

2 712

1 757

404

27 947

Przychody / koszty finansowe

-381

-617

-141

22

-1 117

Odsetki otrzymane

196

133

0

-126

203

Odsetki zapłacone

-992

-307

-44

0

-1 343

Zysk przed opodatkowaniem

5 920

126

188

519

6 753

Podatek dochodowy

2 785

45

48

98

2 976

Zysk netto

3 135

81

140

421

3 777

Amortyzacja

13 011

9

166

-16

13 170

Rzeczowe aktywa trwałe

53 695

4

229

2 597

56 525

Aktywa trwałe

181 634

434

1 193

-925

182 336

Aktywa razem

523 331

17 530

18 010

-4 234

554 637

Zobowiązania razem

374 040

16 569

17 636

-4 049

404 196



Grupa w 2019 roku realizowała prace na terytorium Polski. Dodatkowo Grupa osiągnęła przychodyze sprzedaży materiałów za granicę do Rosji i Niemiec w kwocie 1 168 tys. PLN.


3.

‎Kontrakty, Kaucje, Rezerwy , Zaliczki, Rozliczenia międzyokresowe bierne

3.1.

Kontrakty budowlane


Poniższe dane dotyczą kontraktów budowlanych długoterminowych realizowanych przez Grupę.

Wybrane dane bilansowe



Okres zakończony

Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019

Przychody z tytułu umów o budowę na kontraktach długoterminowych za dany okres

793 184

887 542

Koszty z tytułu umów o budowę na kontraktach długoterminowych za dany okres *)

784 518

878 893

Zysk (strata) brutto z kontraktów długoterminowych za dany okres

8 666

8 649

*) pozycja nie zawiera rezerwy na straty na kontraktach i rezerwy na naprawy gwarancyjne




Stan na

Stan na


31-12-2020

31-12-2019

Aktywa (wybrane dane bilansowe)

162 938

134 472

- Wycena długoterminowych kontraktów budowlanych

146 929

111 893

- Zaliczki przekazane na poczet realizowanych kontraktów

3 123

9 764

- Kaucje z tytułu umów o budowę zatrzymane przez odbiorców

12 886

12 815




Pasywa (wybrane dane bilansowe)

159 805

154 363

- Wycena długoterminowych kontraktów budowlanych

3 659

4 584

- Rezerwy na koszty kontraktów

64 169

60 755

- Zaliczki otrzymane na poczet realizowanych kontraktów

28 841

27 887

- Kaucje z tytułu umów o budowę zatrzymane dostawcom

38 214

32 753

- Rezerwy na naprawy gwarancyjne

16 850

14 191

- Rezerwy na przewidywane straty na kontraktach

8 072

14 193


Zgodnie z polityką Grupy kontrakty budowlane obejmują działalność budowlaną i projektową.


Na wzrost wyceny z tytułu kontraktów budowlanych długoterminowych miał wpływ stopień zaawansowania prac budowlanych na kontraktach.


Rezerwa na stratę na kontraktach jest tworzona jeżeli budżetowane koszty przekraczają łączne przychody z tytułu umowy.


Zwiększenie rezerw na koszty kontraktów wynika głównie z wzrostu zaangażowania podwykonawców na realizowanych kontraktach.


3.2.

Kaucje z tytułu umów o budowę


 

Stan na

Stan na

 

31-12-2020

31-12-2019

Zatrzymane przez odbiorców – do zwrotu po upływie 12 miesięcy

8 515

9 758

Zatrzymane przez odbiorców – do zwrotu w ciągu 12 miesięcy

4 371

3 057

Ogółem kaucje z tytułu umów o budowę zatrzymane przez odbiorców

12 886

12 815

     

Zatrzymane dostawcom – do zwrotu po upływie 12 miesięcy

18 821

12 946

Zatrzymane dostawcom – do zwrotu w ciągu 12 miesięcy

19 393

19 807

Ogółem kaucje z tytułu umów o budowę zatrzymane dostawcom

38 214

32 753

Zawierane przez Grupę umowy o roboty budowlane i umowy o dzieło przewidują obowiązek ustanowienia zabezpieczeń należytego i terminowego wykonania przedmiotu umowy oraz usunięcia wad i usterek w postaci kaucji bądź gwarancji bankowej albo ubezpieczeniowej. Przy okresach ważności gwarancji bankowych powyżej 37 miesięcy banki ustanawiają dodatkowe zabezpieczenie w postaci kaucji pieniężnej.


Dyskonto kaucji długoterminowych



Stan na

Stan na

31-12-2020

31-12-2019

Dyskonto kaucji długoterminowych z tytułu umów o budowę zatrzymanych przez odbiorców

683

872

Dyskonto kaucji długoterminowych z tytułu umów o budowę zatrzymanych dostawcom

1 983

1 501


Okres zakończony

Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019

Przychody finansowe z dyskonta kaucji

671

512

Koszty finansowe z dyskonta kaucji

0

18

Podatek odroczony

127

94

Wpływ netto na sprawozdanie z całkowitych dochodów

544

400


Struktura wiekowa przeterminowanych należnych kaucji z tytułu umów o budowę (wartości nominalne przed dyskontowaniem)



Stan na

Stan na


31-12-2020

31-12-2019

Kaucje z tytułu umów o budowę przeterminowane, niespłacone w okresie:



– do 1 miesiąca

0

3

– powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy

0

0

– powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy

0

0

– powyżej 6 miesięcy do 1 roku

0

0

– powyżej 1 roku

11

11

Razem kaucje z tytułu umów o budowę przeterminowane (brutto)

11

14

Odpisy aktualizujące

-11

-11

Razem kaucje z tytułu umów o budowę przeterminowane (netto)

0

3


Informacja o stopie dyskontowej

Efektywna stopa procentowa w 2020 i 2019 roku zastosowana do dyskontowania kaucji gwarancyjnych wynosiła 2,1%.

3.3.

Rezerwy


Rezerwy (z tytułu)

01-01-2020

Utworzenie

Wykorzystanie

Rozwiązanie

Przekwalifikowanie

31-12-2020

Pozycja bilansu

Rezerwy długoterminowe:

14 541

4 200

272

877

-1 095

16 497


Rezerwy na świadczenia pracownicze

2 092

196

0

877

0

1 411

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych (długoterminowe)

Rezerwy na naprawy gwarancyjne

12 449

4 004

272

0

-1 095

15 086

Rezerwy długoterminowe

Pozostałe rezerwy

0

0

0

0

0

0

Rezerwy długoterminowe

Rezerwy krótkoterminowe:

35 539

29 519

17 390

16 177

1 095

32 586


Rezerwy na świadczenia pracownicze

19 597

22 425

17 275

2 034

0

22 713

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych (krótkoterminowe)

Rezerwy na naprawy gwarancyjne

1 742

55

103

1 025

1 095

1 764

Rezerwy krótkoterminowe

Rezerwa na stratę na kontraktach

14 193

6 997

0

13 118

0

8 072

Rezerwy krótkoterminowe

Pozostałe rezerwy

7

42

12

0

0

37

Rezerwy krótkoterminowe

Razem rezerwy:

50 080

33 719

17 662

17 054

0

49 083



Rezerwa na naprawy gwarancyjne tworzona jest dla kontraktów budowlanych, dla których Grupa udzieliła gwarancji, w zależności od wartości przychodów. Wysokość rezerw może podlegać zmniejszeniu lub zwiększeniu, na podstawie prowadzonych przeglądów wykonanych robót budowlanych w kolejnych latach gwarancji.


W skład rezerw na świadczenia pracownicze wchodzą rezerwy na urlopy, premie oraz rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe.

Rezerwa na stratę na kontraktach jest tworzona jeżeli budżetowane koszty przekraczają łączne przychody z tytułu umowy.

Rozwiązanie rezerw na przewidywane straty na kontraktach wynika ze wzrostu zaawansowania prac na kontraktach. Wypadkową wzrostu zaawansowania prac są ponoszone koszty. Przy wzroście zaawansowania prac na projektach ze stratą, rezerwa na stratę jest sukcesywnie rozwiązywana.

Na podstawie Porozumienia zawartego z organizacjami związkowymi działającymi w spółce zależnej, zobowiązanie z tytułu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zostało umorzone. Jednocześnie spółka zobowiązała się do corocznego tworzenia bieżących odpisów na wyżej wymieniony fundusz.

Dane porównawcze:


Rezerwy (z tytułu)

01-01-2019

Utworzenie

Wykorzystanie

Rozwiązanie

Przekwalifikowanie

31-12-2019

Pozycja bilansu

Rezerwy długoterminowe:

10 146

5 816

357

2

-1 062

14 541


Rezerwy na świadczenia pracownicze

1 994

217

0

2

-117

2 092

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych (długoterminowe)

Rezerwy na naprawy gwarancyjne

8 152

5 599

357

0

-945

12 449

Rezerwy długoterminowe

Pozostałe rezerwy

0

0

0

0

0

0

Rezerwy długoterminowe

Rezerwy krótkoterminowe:

44 187

24 201

14 918

18 993

1 062

35 539


Rezerwy na świadczenia pracownicze

14 448

21 353

14 112

2 209

117

19 597

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych (krótkoterminowe)

Rezerwy na naprawy gwarancyjne

1 970

0

281

892

945

1 742

Rezerwy krótkoterminowe

Rezerwa na stratę na kontraktach

27 387

2 622

0

15 816

0

14 193

Rezerwy krótkoterminowe

Pozostałe rezerwy

382

226

525

76

0

7

Rezerwy krótkoterminowe

Razem rezerwy:

54 333

30 017

15 275

18 995

0

50 080



3.4.

Zaliczki 


Stan na

Stan na

31-12-2020

31-12-2019

Zaliczki przekazane na poczet realizowanych kontraktów

3 123

9 764

Pozostałe zaliczki

47

4

Odpisy na zaliczki

-47

-46

Ogółem zaliczki należne

3 123

9 722



Grupa otrzymując zaliczki od Inwestorów przekazuje je również do podwykonawców w celu terminowej realizacji kontraktów budowlanych.



Stan na

Stan na


31-12-2020

31-12-2019

Zaliczki otrzymane na poczet realizowanych kontraktów

28 841

27 888

Pozostałe zaliczki

0

2

Ogółem zaliczki naliczone

28 841

27 890


Zaliczki otrzymane to przedpłaty na realizację kontraktów budowlanych, które Grupa otrzymała na podstawie stosownych zapisów umownych z PKP PLK.


W okresie sprawozdawczym nastąpiło uzyskanie zaliczki na jednym z kontraktów kolejowych oraz rozliczenie zaliczek na kontraktach w związku z postępem prac.


3.5.

Rozliczenia międzyokresowe bierne


Stan na

Stan na

31-12-2020

31-12-2019

Rezerwy na koszty kontraktów

64 169

60 755

Pozostałe rozliczenia międzyokresowe bierne

1 448

667

Suma

65 617

61 422



W skład Rezerw na koszty kontraktów wchodzą: rezerwy na koszty podwykonawców oraz rezerwy na ryzyka rozliczenia kontraktów.


4.

Należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe


4.1.

Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności


Stan na

Stan na


31-12-2020

31-12-2019

Należności z tytułu dostaw i usług

170 035

200 544

Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług w związku ze wzrostem ryzyka kredytowego

-24 914

-18 889

Odpis aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług - początkowy na oczekiwane straty kredytowe

-189

-189

Należności budżetowe inne niż podatek dochodowy od osób prawnych

0

0

Inne należności

4 290

4 306

Razem należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

149 222

185 772


W pozycji inne należności znajduje się ustanowione zabezpieczenie pod umowę o finansowanie w wysokości 4 000 tys. PLN.


Na pozycję Odpisów aktualizujących w związku ze wzrostem ryzyka kredytowego w kwocie 24 914 tys. PLN składają się w szczególności:

wystawiane przez Grupę noty obciążeniowe za kary, odszkodowania i wykonawstwo zastępcze. Kwota ta ma charakter jedynie prezentacyjny, ponieważ noty te w momencie ich wystawienia nie stanowią przychodu Grupy,

należności objęte sprawami sądowymi i egzekucyjnymi,

należności wątpliwe.


Zmiany odpisu z tytułu utraty wartości należności


Zmiana odpisów aktualizujących należności z tytułu dostaw i usług, które wpłynęły na wynik finansowy to rozwiązanie odpisów w kwocie 989 tys. PLN oraz utworzenie odpisów w kwocie 1 062 tys. PLN. Pozostała kwota zmiany ma charakter jedynie prezentacyjny i wynika między innymi z wystawianych przez Grupę not obciążeniowych za kary i odszkodowania, które w momencie ich wystawienia nie stanowią przychodu Grupy.



Analiza wiekowa należności z tytułu dostaw i usług






Stan na

Stan na


31-12-2020

31-12-2019

Należności nieprzeterminowane

143 371

179 660




Należności przeterminowane, ale nieobarczone utratą wartości

1 750

1 995

1-30 dni

1 086

1 846

31-60 dni

211

41

61-90 dni

43

17

91-180 dni

156

5

181-360 dni

253

37

powyżej 360 dni

1

49




Należności przeterminowane, na które zostały utworzone odpisy aktualizujące

24 914

18 889

1-30 dni

41

333

31-60 dni

1 052

158

61-90 dni

1 151

0

91-180 dni

1 801

623

181-360 dni

3 697

1 567

powyżej 360 dni

17 172

16 208

Razem należności z tytułu dostaw i usług (brutto)

170 035

200 544

Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług

-24 914

-18 889

Razem należności z tytułu dostaw i usług (netto)

145 121

181 655



Koncentracja należności z tytułu dostaw i usług (brutto) przekraczających 10% ogółu należności




Stan na


31-12-2020

31-12-2019

Kontrahent A

109 457

149 831



Koncentracja ryzyka kredytowego jest ograniczona ze względu na dużą wiarygodność płatniczą kontrahenta wymienionego powyżej, która oceniana jest m.in. poprzez analizę jego sytuacji finansowej, jak również fakt spełnienia przez tego kontrahenta dodatkowych wymogów dotyczących rozliczania środków unijnych. Grupa realizuje kontrakty budowlane dla Kontrahenta A od wielu lat. Współwłaścicielem Kontrahenta A jest Skarb Państwa co dodatkowo podwyższa jego wiarygodność płatniczą. Wobec tego Zarząd ZUE uważa, że nie ma potrzeby tworzenia dodatkowych rezerw.


4.2.

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania


Stan na

Stan na


31-12-2020

31-12-2019

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

131 382

148 615

Zobowiązania budżetowe inne niż podatek dochodowy od osób prawnych

3 475

16 794

Inne zobowiązania

216

222

Razem zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

135 073

165 631


Analiza wiekowa zobowiązań z tytułu dostaw i usług


Stan na

Stan na


31-12-2020

31-12-2019

Zobowiązania nieprzeterminowane

127 412

110 265

Zobowiązania przeterminowane

3 970

38 350

1-30 dni

3 183

37 912

31-60 dni

185

163

61-90 dni

39

2

91-180 dni

0

4

181-360 dni

193

227

powyżej 360 dni

370

42

Razem zobowiązania z tytułu dostaw i usług

131 382

148 615

Zobowiązania przeterminowane wynikają przede wszystkim z zatrzymanych płatności wobec braku dostarczenia przez podwykonawców dokumentów wymaganych do zapłaty i mają charakter przejściowy.

5.

Kapitał własny


5.1.

Kapitał akcyjny


Na dzień 31 grudnia 2020 roku wartość zarejestrowanego kapitału akcyjnego i wykazanego w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wyniosła 5 757 520,75 PLN.

Skład kapitału akcyjnego na dzień 24 marca 2021 roku

(dane w PLN)

Seria/emisja

Rodzaj akcji

Liczba akcji

Wartość serii/emisji wg wartości nominalnej

Sposób pokrycia kapitału

Data rejestracji (Prawo do dywidendy od daty rejestracji)







seria A

zwykłe na okaziciela

16 000 000

4 000 000,00

Aport

12 lipca 2002

seria B

zwykłe na okaziciela

6 000 000

1 500 000,00

Pokryte w całości wkładem pieniężnym w drodze emisji

19 października 2010

seria C

na okaziciela - "Akcje Połączeniowe"

1 030 083

257 520,75

Pokryte w całości wkładem pieniężnym w drodze emisji

20 grudnia 2013







Razem


23 030 083

5 757 520,75




Akcje serii A, B oraz C nie są uprzywilejowane oraz nie mają ograniczonych praw do akcji.


Na dzień 31 grudnia 2020 roku skład kapitału akcyjnego przedstawiał się tak samo jak na dzień 24 marca 2021 roku.


5.2.

Zysk (strata) przypadający na jedną akcję

(dane w PLN)


Okres zakończony

Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019

Podstawowy zysk (strata) przypadający na jedną akcję

0,19

0,16

Zysk (strata) rozwodniony przypadający na jedną akcję

0,19

0,16



Podstawowy zysk przypadający na jedną akcję

Zysk i średnia ważona liczba akcji zwykłych wykorzystana do obliczenia zysku podstawowego przypadającego na jedną akcję:

(dane w PLN)


Okres zakończony

Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019

Zysk (strata) na jedną akcję za rok obrotowy

0,19

0,16

Zysk (strata) wykorzystany do obliczenia podstawowego zysku przypadającego na jedną akcję ogółem

4 260 864,18

3 750 962,44

Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykorzystana do obliczenia zysku (straty) przypadającego na jedną akcję

23 030 083

23 030 083


Podstawowy zysk na jedną akcję jest ilorazem zysku netto za prezentowany okres i średniej ważonej liczby akcji z prezentowanego okresu.

Rozwodniony zysk przypadający na jedną akcję

Nie występują instrumenty rozwadniające.


5.3.

Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej


Okres zakończony

Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019

Stan na początek roku obrotowego

93 837

93 837

Emisja akcji

0

0

Koszty emisji akcji

0

0

Stan na koniec roku obrotowego

93 837

93 837


W drodze emisji akcji, w dniu 1 października 2010 roku ZUE pozyskała środki w wysokości 88,5 mln PLN. Koszty emisji akcji serii B w 2010 roku wyniosły 3,1 mln PLN.

W roku 2012, podobnie jak w roku 2011, Spółka nie przeprowadziła nowej emisji akcji.

W roku 2013 Spółka przeprowadziła nową emisję akcji serii C. W drodze emisji akcji, w dniu 6 grudnia 2013 roku ZUE wygenerowała agio w wysokości 9 mln PLN. Koszty emisji akcji serii C w 2013 roku wyniosły 0,5 mln PLN.

W latach 2014 - 2020 Spółka nie prowadziła emisji akcji.


5.4.

Akcje własne

Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania Spółka posiada 264 652 akcji własnych w wartości nabycia 2 690 tys. PLN. Spółka nabyła akcje w ramach realizowanego w 2015 roku odkupu akcji od pracowników połączonej z ZUE S.A. spółki Przedsiębiorstwo Robót Komunikacyjnych w Krakowie S.A.

Odkup realizowany był na podstawie Uchwały nr 4 NWZ Spółki z dnia 8 grudnia 2014 roku w przedmiocie upoważnienia Zarządu ZUE S.A. do wykupu akcji własnych.

Wykup akcji własnych został szczegółowo opisany w Sprawozdaniu Skonsolidowanym za rok zakończony
31 grudnia 2015 roku w nocie nr 25.


5.5.

Zysk zatrzymany


Okres zakończony

Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019

Stan na początek roku obrotowego

53 386

49 717

Podział zysku netto

3 753

-62 794

Kapitał zapasowy

3 753

-23 359

Kapitał rezerwowy

0

-39 435

Pokrycie straty z lat ubiegłych

0

0

Zysk (strata) roku bieżącego

4 260

3 753

Pozostałe całkowite dochody netto

-57

-86

Wypłata dywidendy za rok poprzedni

0

0

Zmiana udziału w jednostkach zależnych

0

0

Inne

0

2

Stan na koniec roku obrotowego

57 589

53 386



Zyski zatrzymane z lat poprzednich obejmują w całości zyski zatrzymane w spółkach decyzją jej akcjonariuszy oraz skutki implementacji MSSF.

Spółki tworzą kapitał rezerwowy zgodnie ze statutem. Na kapitał rezerwowy może być przekazany zysk spółki przeznaczony do podziału w następnych okresach, bądź na pokrycie szczególnych strat lub innych wydatków.

Kapitał zapasowy Spółki spełnia wymogi art. 396 ksh. Zgodnie z wymogami Kodeksu Spółek Handlowych na pokrycie straty należy utworzyć kapitał zapasowy, do którego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego.



6.

Zadłużenie i zarządzanie kapitałem i płynnością


6.1.

Kredyty bankowe i pożyczki



Stan na

Stan na


31-12-2020

31-12-2019

Długoterminowe

4 443

13 333

Kredyty bankowe

0

0

Pożyczki otrzymane

4 443

13 333

Krótkoterminowe

13 108

15 983

Kredyty bankowe

3 950

9 053

Pożyczki otrzymane

9 158

6 930

Razem

17 551

29 316


Podsumowanie umów kredytowych i pożyczek


Stan na 31 grudnia 2020 roku

Lp.

Bank

Opis

Kwota kredytu/pożyczki/ limitu wg umowy na dzień
31-12-2020

Wartość dostępnych kredytów i pożyczek na dzień
31-12-2020

Wykorzystanie
na dzień
 31-12-2020

Warunki oprocentowania

Przewidywany termin spłaty

1

mBank S.A.

Kredyt w rachunku bieżącym

10 000

10 000

0

WIBOR ON + marża banku

lipiec 2021

2

mBank S.A. (i)

Umowa Ramowa

25 000


0

WIBOR 1M + marża banku

maj 2021


w tym:

sublimit na gwarancje

21 600

21 600

0





kredyt obrotowy nieodnawialny

3 400

3 400

0



3

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

Umowa pożyczki

20 000

0

13 333

WIBOR 1M + marża banku

czerwiec 2022

4

BNP Paribas Bank Polska SA

Umowa wielocelowej linii kredytowej premium

30 000



WIBOR 1M + marża banku

lipiec 2022


w tym:

sublimit na gwarancje

30 000

3 907

26 093





Kredyt w rachunku bieżącym

3 907

3 907

0



5

mBank S.A.

Kredyt obrotowy

3 950

0

3 950

WIBOR 1M + marża banku

styczeń 2021

6

Magdalena Lis

Umowa pożyczki

268

0

268

WIBOR 3M + marża

nieokreślony


Razem wartość dostępnych kredytów i pożyczek w Grupie


17 307





Razem zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek w Grupie



17 551




Razem wykorzystanie na gwarancje w Grupie



26 093



(i)Możliwość wykorzystania przez ZUE kwoty przyznanego w banku limitu zarówno na gwarancje bankowe jak i na kredyt obrotowy.



Zabezpieczenia i zobowiązania z tytułu zawartych umów kredytowych i pożyczek:

1.Kredyt w rachunku bieżącym – zabezpieczenie w postaci:

a)Weksel własny,

b)Zastaw finansowy na środkach pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych Spółki prowadzonych przez Bank,

c)Zastaw rejestrowy na środkach trwałych – maszynach i urządzeniach stanowiących własność Spółki,

d)Oświadczenie o poddaniu się egzekucji,

e)Cesja praw z polisy ubezpieczeniowej.

2.Umowa Ramowa -  zabezpieczenie w postaci:

a)Hipoteka umowna łączna do kwoty 35 421 tys. PLN na nieruchomości gruntowej położonej w Krakowie,

b)Przejęcie kwoty na zabezpieczenie na rzecz Banku z rachunku Kredytobiorcy, ustanawiane każdorazowo dla gwarancji z terminem ważności powyżej 36 miesięcy,

c)Zastaw finansowy na środkach pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych Spółki prowadzonych przez Bank,

d)Zastaw rejestrowy na środkach trwałych – maszynach i urządzeniach stanowiących własność Spółki,

e)Oświadczenia o poddaniu się egzekucji,

f)Cesja praw z polisy ubezpieczeniowej.

3.Umowa pożyczki - zabezpieczenie w postaci:

a)Hipoteka umowna łączna do kwoty 30 000 tys. PLN na nieruchomości położonej w Kościelisku,

b)Zastaw rejestrowy na środkach trwałych – maszynach i urządzeniach stanowiących własność Spółki,

c)Cesja praw z polisy ubezpieczeniowej,

d)Potwierdzona cesja wierzytelności z kontraktów,

e)Weksel własny,

f)Oświadczenie o poddaniu się egzekucji.

4.Umowa wielocelowej linii kredytowej premium – zabezpieczenie w postaci:

a) Weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową,

b) Cesja wierzytelności z kontraktu,

c) Gwarancja spłaty kredytu udzielona przez BGK w ramach portfelowej linii gwarancyjnej PLG FGP, w wysokości 80% udzielonego Kredytu, tj. w kwocie nie wyższej niż 24 mln PLN.

5.Kredyt obrotowy – zabezpieczenie w postaci:

a)Poręczenia ZUE,

b)Zastaw rejestrowy na zapasach,

c)Weksla in blanco,

d)Oświadczenia o poddaniu się egzekucji,

e)Cesji praw z polisy ubezpieczeniowej,

f)Zastaw finansowy na środkach pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych klienta prowadzonych przez Bank.


W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem w zakresie poszczególnych umów kredytowych Grupy nastąpiły następujące zmiany:

W dniu 28 stycznia 2020 roku Spółka podpisała aneks z BNP Paribas do Umowy wielocelowej linii kredytowej, która to linia została odnowiona na kolejny rok oraz zmniejszony został dostępny limit z kwoty 170 mln PLN do kwoty 100 mln PLN z możliwością wykorzystania wyłącznie na gwarancje. W związku z brakiem możliwości zaciągania kredytu w ramach tej Umowy Spółka nie wykazuje jej w tabeli Umów kredytowych, a kwotę przyznanego limitu ujmuje wyłącznie w zestawieniu limitów gwarancyjnych (poz. 3 z tabeli danych porównawczych).

W dniu 5 lutego 2020 roku nastąpiła całkowita spłata zadłużenia w ramach Wielocelowej linii kredytowej w BNP Paribas Bank i limit został wygaszony (poz. 5 z tabeli danych porównawczych).

BNP Paribas Bank - Umowa o kredyt odnawialny – Aneksem z 6 marca 2020 roku zmieniono wysokość rat pozostałych do spłaty bez zmiany terminu ostatecznej spłaty (poz. 9 z tabeli danych porównawczych).

mBank - Kredyt obrotowy na prefinansowanie kontraktu (poz. 7 z tabeli danych porównawczych) – Aneksem z dnia 19 maja 2020 roku zmieniono wysokość rat oraz wydłużono termin spłaty całkowitej do 31 lipca 2020 roku. Kredyt został spłacony w terminie, a limit wygaszony.

W dniu 15 maja 2020 roku nastąpiła całkowita spłata zadłużenia w ramach Umowy o kredyt odnawialny w BNP Paribas Bank i limit został wygaszony (poz. 9 z tabeli danych porównawczych).

mBank – Kredyt obrotowy (poz. 5) - w dniu 22 maja 2020 roku zmieniono zabezpieczenie poprzez ustanowienie zastawu finansowego na rachunkach bankowych kredytobiorcy.

mBank – Umowa Ramowa (poz. 2) - w dniu 26 maja 2020 roku Spółka podpisała aneks wydłużający termin zapadalności o rok oraz zmieniający zabezpieczenie. Zmniejszony został również przyznany limit.

mBank – Umowa Ramowa (poz. 2) - w dniu 10 czerwca 2020 roku Spółka zawarła umowę o kredyt obrotowy w ramach dostępnego sublimitu na kredyt w ramach Umowy Ramowej.

mBank – Kredyt w rachunku bieżącym (poz. 1) - w dniu 9 lipca 2020 roku Spółka zawarła aneks do umowy o kredyt w rachunku bieżącym wydłużający termin spłaty o kolejny rok oraz zmieniający ustanowione zabezpieczenie.

BNP Paribas – Umowa wielocelowej linii kredytowej premium (poz. 4) – w dniu 30 lipca 2020 roku ZUE zawarła nową umowę z BNP Paribas, w ramach której Spółka otrzyma limit kredytowy do maksymalnej wysokości 30 mln PLN. Zgodnie z Umową okres kredytowania został ustalony do dnia 30 lipca 2030 roku.

mBank - Kredyt obrotowy (poz. 5) – w dniu 6 sierpnia 2020 roku dokonano częściowej spłaty kredytuw kwocie 1 050 tys. PLN.

mBank – Kredyt obrotowy (poz. 5) – w dniu 19 sierpnia 2020 roku spółka zależna zawarła aneks do umowy o kredyt obrotowy wydłużający termin spłaty całkowitej do 30 listopada 2020 roku wraz z ustaleniem nowego harmonogramu spłaty.

mBank – Kredyt obrotowy (poz. 5) - w dniu 18 listopada 2020 roku spółka zależna zawarła aneks  do Umowy o kredyt obrotowy, który to wydłużył termin spłaty do 29 stycznia 2021 roku oraz ustalił nowy harmonogram spłaty.

mBank – Umowa ramowa (poz. 2) – w dniu 11 grudnia 2020 roku Spółka zawarła z mBankiem aneks nr 2 do Umowy o kredyt obrotowy, którym to aneksem ustalony został nowy harmonogram spłat.


Po dniu bilansowym:

mBank – Kredyt obrotowy (poz. 5) - w dniu 26 stycznia 2021 roku spółka zależna zawarła aneks  do Umowy o kredyt obrotowy, który to wydłużył termin spłaty do 31 maja 2021 roku oraz ustalił nowy harmonogram spłaty.

mBank – Umowa ramowa  (poz. 2) – w dniu 3 marca 2021 roku Spółka dokonała, przed ostatecznym terminem wynikającym z harmonogramu, całkowitej spłaty kredytu udzielonego w dniu 10 czerwca 2020 roku.

BNP Paribas – Umowa wielocelowej linii kredytowej premium (poz. 4) - w dniu 22 marca 2021 roku Spółka otrzymała z BNP Paribas podpisany aneks do Umowy wielocelowej linii kredytowej premium, który to aneks zwiększył przyznany Spółce limit do kwoty 65 mln PLN oraz dostosował ustanowione zabezpieczenie do aktualnego poziomu limitu. Okres kredytowania pozostał bez zmiany.

W dniu 22 marca 2021 roku Spółka zawarła z BNP Paribas aneks do Umowy wielocelowej linii kredytowej, który to aneks wydłużył okres wykorzystania limitu do 21 marca 2022 roku (poz. 3 z tabeli danych porównawczych).


Dane porównawcze:


Lp.

Bank

Opis

Kwota kredytu/pożyczki/ limitu wg umowy na dzień
31-12-2019

Wartość dostępnych kredytów i pożyczek na dzień
31-12-2019

Wykorzystanie
na dzień
 31-12-2019

Warunki oprocentowania

Przewidywany termin spłaty

1

mBank S.A.

Kredyt w rachunku bieżącym

10 000

10 000

0

WIBOR ON + marża banku

lipiec 2020

2

mBank S.A.

Umowa Ramowa

50 000

 

0

WIBOR 1M + marża banku

lipiec 2020

 

 w tym:

sublimit na gwarancje

50 000

 

0

   



kredyt obrotowy nieodnawialny

40 000

40 000

0



3

BGŻ BNP PARIBAS S.A.

Umowa wielocelowej linii kredytowej

170 000

 

52 621

WIBOR 1M + marża banku

styczeń 2020

 

 w tym:

sublimit na gwarancje

170 000

 

52 621

   



sublimit na kredyty obrotowe

20 000

20 000

0



4

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

Umowa pożyczki

20 000

0

20 000

WIBOR 1M + marża banku

czerwiec 2022

5

BNP Paribas Bank Polska S.A.

Wielocelowa linia kredytowa

600

17

583

WIBOR 1M + marża banku

styczeń 2020

6

mBank S.A.

Kredyt w rachunku bieżącym

500

426

74

0

maj 2020

7

mBank S.A.    

Kredyt obrotowy na prefinansowanie kontraktu

1 800

0

896

0

marzec 2020

8

mBank S.A.

Kredyt obrotowy

5 000

0

5 000

0

sierpień 2020

9

BNP Paribas Bank Polska S.A.                    

Umowa o kredyt odnawialny

2 500

0

2 500

0

maj 2020

10

Magdalena Lis

Umowa pożyczki

263

0

263

WIBOR 3M + marża

nieokreślony

 

Razem wartość dostępnych kredytów i pożyczek w Grupie

 

70 443

     


Razem zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek w Grupie



29 316




Razem wykorzystanie na gwarancje w Grupie



52 621




(i)Możliwość wykorzystania przez ZUE kwoty przyznanego w banku limitu zarówno na gwarancje bankowe jak i na kredyt obrotowy.


6.2.

Leasing


Zobowiązania z tytułu leasingu


Stan na

Stan na


31-12-2020

31-12-2019

Długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu

12 386

12 450

Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu

9 130

10 016

Razem

21 516

22 466



W okresie sprawozdawczym Grupa zawarła umowę na leasing zwrotny na wagony do transportu materiałów sypkich na łączną kwotę 8 481 tys. PLN.



Minimalne opłaty leasingowe

Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych


Stan na

Stan na

Stan na

Stan na


31-12-2020

31-12-2019

31-12-2020

31-12-2019

Nie dłużej niż 1 rok

9 679

10 738

9 130

10 016

Od 1 roku do 5 lat

8 621

8 667

7 139

7 192

Powyżej 5 lat

19 215

19 553

5 247

5 258

Minus przyszłe obciążenia finansowe

-15 999

-16 492

0

0

Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych

21 516

22 466

21 516

22 466



Ogólne warunki leasingu


Przedmiotem umów leasingu zawieranych przez Grupę są głównie środki transportu. Umowy leasingu dotyczące urządzeń produkcyjnych oraz środków transportu zawarto na okres od trzech do sześciu lat. Na zakończenie umowy Spółka ma możliwość wykupienia urządzeń po wartości wykupu. Zobowiązania Grupy w ramach leasingu finansowego są zabezpieczone tytułem własności leasingodawcy na składnikach majątku objętych leasingiem oraz wekslem własnym in blanco. Prawo wieczystego użytkowania gruntu użytkowane są na podstawie decyzji administracyjnych i poza nieruchomością inwestycyjną  w Kościelisku, gdzie okres trwania leasingu trwa 39 lat, pozostałe umowy zawarte są na 89 lat.


Krótkoterminowe i niskowartościowe umowy leasingu


Stosując MSSF 16 Grupa skorzystała z następujących praktycznych rozwiązań dopuszczonych przez standard:

1.Nie ujmowanie tych umów leasingu operacyjnego, których okres leasingu kończy się przed upływem 12 miesięcy - traktowanie ich jako leasingi krótkoterminowe.

2.Nie ujmowanie leasingów, dla których bazowy składnik aktywów ma niską wartość, tj. 20 tys. PLN.


Koszty związane z umowami krótkoterminowymi i niskowartościowymi w 2020 roku wyniosły 4 587 tys. PLN, natomiast w 2019 roku było to 3 762 tys. PLN.


Dane dotyczące leasingu Grupa prezentuje w następujących notach:






Nr

Nota

31-12-2020

31-12-2019

2.2.

Amortyzacja

4 434

3 829

2.6.

Koszty finansowe - odsetki od leasingu

726

1 127





Nr

Nota

31-12-2020

31-12-2019

6.2.

Leasing - Zobowiązania z tytułu leasingu

21 516

22 466

7.4.

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania

41 900

57 092


6.3.

Zarządzanie kapitałem

Grupa dokonuje przeglądu struktury kapitałowej każdorazowo na potrzeby finansowania dużych kontraktów/zamówień.

W ramach przeglądu analizowane są środki własne potrzebne na realizację działalności bieżącej, harmonogram finansowania kontraktu/zamówień, a także koszt kapitału oraz rodzaje ryzyka związanego z każdą klasą kapitału.




Stan na

Stan na


31-12-2020

31-12-2019

Długoterminowe i krótkoterminowe pożyczki i kredyty bankowe

17 551

29 316

Długoterminowe i krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu

21 516

22 466

Długoterminowe i krótkoterminowe pozostałe zobowiązania finansowe

36

106

Razem zobowiązania finansowe

39 103

51 888

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

23 487

30 378

Zadłużenie netto

15 616

21 510

Kapitał własny

154 649

150 441

Stosunek zadłużenia netto do kapitału własnego

10,10%

14,30%


Dodatni wskaźnik zadłużenia netto wynika z faktu, iż suma zobowiązań finansowych wskazanych powyżej na koniec 2020 roku była wyższa niż wartość środków pieniężnych w Grupie.

Do finansowania działalności bieżącej Grupa wykorzystuje środki własne, jak również kredyty, pożyczki i leasingi.

Informacja dotycząca zaprezentowanych w niniejszym raporcie wskaźników finansowych jest cyklicznie monitorowana oraz prezentowana w ramach kolejnych raportów okresowych. Definicje alternatywnych pomiarów wyników wynikają z układu poszczególnych wierszy odpowiednich tabel i w ocenie Emitenta nie wymagają dodatkowego definiowania.

Zmiany zobowiązań wynikające z działalności finansowej.




Przepływy niepieniężne



Tytuły

01-01-2020

Przepływy pieniężne (zmiana)

Zmiana z tytułu uzyskania/utraty kontroli

Zmiana z tytułu różnic kursowych

Zmiana wynikająca z zawarcia nowych umów leasingu

Przekwalifikowanie

31-12-2020

Długoterminowe kredyty i pożyczki

13 333

-8 890

0

0

0

0

4 443

Długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu

12 450

0

0

0

6 031

-6 095

12 386

Długoterminowe pozostałe zobowiązania finansowe

0

0

0

0

0

0

0

Krótkoterminowe kredyty i pożyczki

15 983

-2 875

0

0

0

0

13 108

Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu

10 016

-12 282

0

0

5 301

6 095

9 130

Krótkoterminowe pozostałe zobowiązania finansowe

106

-70

0

0

0

0

36

Łącznie zobowiązania z tytułu finansowania

51 888

-24 117

0

0

11 332

0

39 103


6.4.

Zarządzanie ryzykiem finansowym


Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa należą:

leasingi,

kredyty,

pożyczka na finansowanie bieżącej działalności,

należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności i zobowiązania, a także środki pieniężne i depozyty krótkoterminowe, które powstają w toku bieżącej działalności Grupy.

Grupa w toku prowadzonej działalności narażona jest na różne rodzaje ryzyka finansowego: ryzyko walutowe, ryzyko stóp procentowych, ryzyko cenowe, ryzyko kredytowe oraz ryzyko utraty płynności. Zarząd weryfikuje i ustala zasady zarządzania każdym z wyżej wymienionych ryzyk.

Ryzyko walutowe

W ramach podstawowej działalności operacyjnej Grupa dokonuje również rozliczeń w walutach obcych (przede wszystkim w euro). Zabezpieczenie przed ryzykiem walutowym odbywa się głównie poprzez mechanizm zabezpieczenia naturalnego, polegającego na zawieraniu umów z kontrahentami w sposób przenoszący na nich ten rodzaj ryzyka. W przypadkach, gdy nie jest to możliwe, ekspozycja walutowa (gdy jest istotna) jest zabezpieczana na rynku finansowym poprzez wykorzystanie walutowych kontraktów terminowych.


Ryzyko walutowe – wrażliwość na zmiany


W celu przeprowadzenia analizy wrażliwości na zmiany kursów walut, na podstawie historycznych zmian wartości oraz na podstawie wiedzy i doświadczenia Grupy w zakresie rynków finansowych, zmiany kursów walut, które są „realnie możliwe”, oszacowane zostały na poziomie –5% / +5% dla kursu EUR/PLN na dzień 31 grudnia 2020 roku.


Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego danego okresu na racjonalnie możliwe zmiany kursów walut przy założeniu niezmiennych innych czynników (wpływ na wynik roku oraz aktywa netto jest identyczny).




Wartość nominalna na dzień bilansowy

Wrażliwość na zmiany na dzień
31 grudnia 2020 roku


Waluta

Deprecjacja złotówki

Aprecjacja pozostałych walut




+5%

-5%

Środki pieniężne

EUR

392

20

-20


USD

147

7

-7


HRK

1

0

0

Zobowiązania handlowe i pozostałe

EUR

1 331

-67

67

Należności handlowe i pozostałe

EUR

539

27

-27

Wpływ brutto na wynik okresu oraz aktywa netto



-13

13

Podatek odroczony



2

-2

Razem



-11

11


Na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 201roku Grupa nie posiadała zabezpieczających walutowych kontraktów terminowych.


Ryzyko stóp procentowych


Ryzyko stóp procentowych występuje głównie w związku z korzystaniem przez Grupę z usług leasingu i wielocelowych linii kredytowych. Powyższe instrumenty finansowe oparte są o zmienne stopy procentowe i narażają Grupę na ryzyko zmiany przepływów pieniężnych.

Ryzyko stóp procentowych – wrażliwość na zmiany

W celu przeprowadzenia analizy wrażliwości na zmiany stóp procentowych, na podstawie historycznych zmian wartości oraz na podstawie wiedzy i doświadczenia Grupy w zakresie rynków finansowych, zmiany stóp procentowych, które są „racjonalnie możliwe” oszacowane zostały na dzień 31 grudnia 2020 roku na poziomie –1 / +1 punktów procentowych. Jednocześnie założono równoległe przesunięcie krzywej stóp procentowych na potrzeby kalkulacji wrażliwości na zmiany stóp procentowych.

Poniżej podano wpływ na wynik finansowy danego okresu i aktywa netto według stanu na dzień 31 grudnia 2020 roku.



Wartość na dzień bilansowy

Stan na 31-12-2020 roku


+100 pb

-100 pb

Długoterminowe kaucje z tytułu umów o budowę (dyskonto):




– ujęte w aktywach (wartość bieżąca)

8 515

-380

403

– ujęte w zobowiązaniach (wartość bieżąca)

18 821

-638

686

Środki pieniężne na rachunkach bankowych

23 487

235

-235

Pożyczki udzielone

10

0

0

Kredyty bankowe i pożyczki

17 551

-176

176

Zobowiązania z tytułu leasingu

21 516

-215

215





Wpływ brutto na wynik okresu oraz aktywa netto


-1 174

1 245

Podatek odroczony


223

-236

Razem


-952

1 008


Ryzyko cenowe

Grupa narażona jest na ryzyko cenowe związane ze wzrostem cen najczęściej kupowanych materiałówi surowców, takich jak: beton, kruszywa, elementy ze stali (m.in. słupy dla sieci trakcyjnej tramwajowej, kolejowej i energetyki, słupy oświetleniowe, szyny, rozjazdy kolejowe) oraz elementy z miedzi i aluminium (m.in. kable energetyczne, liny, drut jezdny) jak również –z racji posiadania dużego parku maszynowego – paliwa płynne (olej napędowy, benzyna).

W wyniku zmian cen materiałów oraz kosztów pracy mogą ulec zmianie ceny usług świadczonych na rzecz Grupy przez firmy podwykonawcze. Ceny w umowach zawartych z inwestorami są stałe przez cały okres realizacji kontraktu (najczęściej od 6 do 36 miesięcy), z kolei umowy z podwykonawcami mogą być zawierane w terminach późniejszych, w miarę postępu poszczególnych prac.


Grupa ogranicza ryzyko wzrostu cen poprzez zawieranie umów ramowych na dostawę kluczowych materiałów

Ryzyko kredytowe

Grupa współpracuje, zarówno w ramach transakcji pieniężnych, jak i kapitałowych z instytucjami finansowymi o wysokiej wiarygodności dążąc do ograniczania koncentracji ryzyka kredytowego.


Aktywami finansowymi Grupy, które są narażone na podwyższone ryzyko kredytowe, są należności z tytułu dostaw i usług (z wyłączeniem należności od zamawiających (inwestorów) w ramach inwestycji realizowanych zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych). W Grupie funkcjonują procedury oceny i weryfikacji ryzyka kredytowego związanego z kontraktami zarówno na etapie ofertowym, oraz w trakcie realizacji.

Każdy kontrahent, przed podpisaniem umowy, jest oceniany pod kątem możliwości wywiązania się ze zobowiązań finansowych. W przypadku negatywnej oceny zdolności płatniczych kontrahenta, przystąpienie do kontraktu jest uzależnione co najmniej od ustanowienia adekwatnych zabezpieczeń finansowych lub majątkowych. Ponadto, dąży się, aby w umowach z inwestorami zawierane były klauzule przewidujące prawo do wstrzymania realizacji robót, jeżeli występuje opóźnienie w regulowaniu należności za wykonane usługi. W miarę możliwości tworzy się również zapisy umowne warunkujące dokonywanie płatności podwykonawcom od wpływu środków pieniężnych od inwestora.

Specyfika działalności budowlanej prowadzonej przez Grupę ZUE polega na konieczności zaangażowania znaczącego kapitału obrotowego na potrzeby realizowanych kontraktów ze względu na relatywnie wysoką ich wartość oraz długi czas ich realizacji. W związku z tym w przypadku nieterminowego wywiązywania się odbiorców ze zobowiązań wobec Grupy Kapitałowej istnieje bezpośrednie przełożenie na osiągane przez Grupę wyniki finansowe.

Ryzyko utraty płynności

W celu ograniczania ryzyka utraty płynności, Grupa utrzymuje odpowiednią ilość środków pieniężnych zawiera umowy o wielocelowe linie kredytowe, które służą jako dodatkowe zabezpieczenie płynności. Do finansowania zakupów inwestycyjnych Grupa wykorzystuje środki własne, kredyty lub długoterminowe umowy leasingu finansowego zapewniając odpowiednią trwałość struktury finansowania dla tego rodzaju aktywów.


Zarządzanie płynnością wspomagane jest obowiązującym systemem raportowania prognoz przepływów pieniężnych.


Struktura zapadalności zobowiązań finansowych przedstawiona została w Nocie 7.14 Instrumenty Finansowe.


6.5.

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty


Stan na

Stan na


31-12-2020

31-12-2019

Środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych

23 487

30 378

Lokaty do 3 miesięcy

0

0

Razem

23 487

30 378


Spadek środków pieniężnych na koniec 2020 roku spowodowany jest zaangażowaniem środków
w działalność operacyjną. Grupa optymalizowała stan gotówki na koniec roku poprzez spłatę zobowiązań w celu minimalizacji opłat bankowych od sald na rachunkach.


Środki pieniężne nie uwzględniają środków pieniężnych na rachunkach powierniczych przypadających na współkonsorcjantów. Zdaniem Grupy te środki pieniężne nie spełniają definicji aktywa i nie są prezentowane w bilansie. Na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień 31 grudnia 2019 roku na rachunkach powierniczych nie znajdowały się środki przypadające współkonsorcjantom.


Omówienie pozycji rachunku przepływów pieniężnych

Na przepływy środków pieniężnych Grupy ZUE z działalności operacyjnej miały głównie wpływ zmiany stanu należności, zobowiązań, kaucji, zaliczek, zapasów, wyceny długoterminowych kontraktów budowlanych oraz rozliczeń międzyokresowych biernych w związku z realizacją kontraktów budowlanych.


Na przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej miało wpływ w szczególności nabycie środków trwałych i wartości niematerialnych.


Na przepływy z działalności finansowej miało wpływ zwiększenie poziomu finansowania poprzez kredyt i leasing zwrotny oraz spłata zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek, jak również spłata zobowiązań wynikających z umów leasingowych.



Okres zakończony

Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019

Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej

16 314

-53 530

Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej

-6 051

-2 245

Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej

-17 160

4 432

Przepływy środków pieniężnych netto, razem

-6 897

-51 343

Środki pieniężne na początek okresu

30 378

81 723

Środki pieniężne na koniec okresu

23 487

30 378




7.

Pozostałe noty do sprawozdania finansowego

7.1.

Rzeczowe aktywa trwałe


Wartość brutto


Grunty własne

Budynki

Urządzenia

Środki transportu

Pozostałe

Środki trwałe razem

Środki trwałe w budowie

Zaliczki na środki trwałe w budowie

RAZEM

Stan na 1 stycznia 2020 roku

0

26 311

37 335

55 709

2 331

121 686

377

27

122 090

Zwiększenie stanu


0

56

1 581

4 260

230

6 127

1 199

46

7 372

Korekta prezentacyjna


0

2 268

179

46

0

2 493

0

0

2 493

Reklasyfikacja - prawo do użytkowania*

0

0

10 457

4 827

0

15 284

0

0

15 284

Przekazanie na środki trwałe

0

0

0

0

0

0

1 252

73

1 325

Zbycie/Likwidacja


0

189

945

4 891

136

6 161

0

0

6 161

Przeklasyfikowanie do aktywów przeznaczonych do sprzedaży

0

-5 209

0

0

0

-5 209

0

0

-5 209

Stan na 31 grudnia 2020 roku

0

23 237

48 607

59 951

2 425

134 220

324

0

134 544



Umorzenie


Grunty własne

Budynki

Urządzenia

Środki transportu

Pozostałe

Środki trwałe razem

Środki trwałe w budowie

Zaliczki na środki trwałe w budowie

RAZEM

Stan na 1 stycznia 2020 roku

0

9 594

23 563

30 492

1 916

65 565

0

0

65 565

Eliminacja wskutek zbycia składników majątku

0

178

880

4 796

136

5 990

0

0

5 990

Reklasyfikacja -prawo do użytkowania* - koszt amortyzacji

0

0

1 847

671

0

2 518

0

0

2 518

Koszty amortyzacji


0

722

2 768

4 815

94

8 399

0

0

8 399

Korekta prezentacyjna


0

871

56

1 543

22

2 492

0

0

2 492

Przeklasyfikowanie do aktywów przeznaczonych do sprzedaży

0

-2 041

0

0

0

-2 041

0

0

-2 041

Stan na 31 grudnia 2020 roku

0

8 968

27 354

32 725

1 896

70 943

0

0

70 943

Wartość bilansowa











Stan na 1 stycznia 2020 roku

0

16 717

13 772

25 217

415

56 121

377

27

56 525

Stan na 31 grudnia 2020 roku

0

14 269

21 253

27 226

529

63 277

324

0

63 601

*dotyczy wykupu z leasingu


Grupa nie dokonywała odpisów aktualizacyjnych z tytułu utraty wartości w okresie sprawozdawczym.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku wartość zobowiązań netto zaciągniętych w celu nabycia rzeczowych aktywów trwałych wynosiła 183 tys. PLN. Na dzień
31 grudnia 2020 roku wartość bilansowa brutto, w pełni zamortyzowanych, rzeczowych aktywów trwałych, a będących nadal w używaniu wyniosła
15 645 tys. PLN.

Aktywa stanowiące zabezpieczenie

Zabezpieczenia umów bankowych dotyczące rzeczowych aktywach trwałych zostały opisane w nocie 7.20.


Dane porównawcze:


Wartość brutto


Grunty własne

Budynki

Urządzenia

Środki transportu

Pozostałe

Środki trwałe razem

Środki trwałe w budowie

Zaliczki na środki trwałe w budowie

RAZEM

Stan na 1 stycznia 2019 roku

0

26 220

52 061

85 735

2 291

166 307

302

0

166 609

Korekta BO


0

0

-19 437

-36 016

0

-55 453

0

0

-55 453

Stan na 1 stycznia 2019 roku po korekcie BO

0

26 220

32 624

49 719

2 291

110 854

302

0

111 156












Zwiększenie stanu


0

91

1 545

2 791

103

4 530

738

27

5 295

Reklasyfikacja - prawo do użytkowania*

0

0

3 887

3 813

0

7 700

0

0

7 700

Przekazanie na środki trwałe

0

0

0

0

0

0

663

0

663

Zbycie/Likwidacja


0

0

721

614

63

1 398

0

0

1 398

Stan na 31 grudnia 2019 roku

0

26 311

37 335

55 709

2 331

121 686

377

27

122 090





Umorzenie


Grunty własne

Budynki

Urządzenia

Środki transportu

Pozostałe

Środki trwałe razem

Środki trwałe w budowie

Zaliczki na środki trwałe w budowie

RAZEM

Stan na 1 stycznia 2019 roku

0

8 716

23 084

28 227

1 882

61 909

0

0

61 909

Korekta BO


0

0

-1 964

-1 946

0

-3 910

0

0

-3 910

Stan na 1 stycznia 2019 roku po korekcie BO

0

8 716

21 120

26 281

1 882

57 999

0

0

57 999

Eliminacja wskutek zbycia składników majątku

0

0

708

503

62

1 273

0

0

1 273

Reklasyfikacja -prawo do użytkowania* - koszt amortyzacji


0

0

599

343

0

942

0

0

942

Koszty amortyzacji


0

878

2 552

4 371

96

7 897

0

0

7 897

Stan na 31 grudnia 2019 roku

0

9 594

23 563

30 492

1 916

65 565

0

0

65 565

Wartość bilansowa











Stan na 1 stycznia 2019 roku

0

17 504

28 977

57 508

409

104 398

302

0

104 700

Stan na 1 stycznia 2019 roku po korekcie BO

0

17 504

11 504

23 438

409

52 855

302

0

53 157

Stan na 31 grudnia 2019 roku

0

16 717

13 772

25 217

415

56 121

377

27

56 525

*dotyczy wykupu z leasingu


7.2.

Nieruchomości inwestycyjne


Wartość brutto


Grunty własne

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

Budynki

Urządzenia

Środki transportu

Pozostałe

RAZEM

Stan na 1 stycznia 2020 roku

126

5 243

4 594

0

0

0

9 963

Zwiększenie stanu


0

0

0

0

0

0

0

Korekta prezentacyjna


0

470

-470

0

0

0

0

Utrata wartości


0

1 000

0

0

0

0

1 000

Zbycie/Likwidacja


0

0

0

0

0

0

0

Stan na 31 grudnia 2020 roku

126

6 713

4 124

0

0

0

10 963



Umorzenie


Grunty własne

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

Budynki

Urządzenia

Środki transportu

Pozostałe

RAZEM

Stan na 1 stycznia 2020 roku

0

1 743

2 343

0

0

0

4 086

Eliminacja wskutek zbycia składników majątku

0

0

0

0

0

0

0

Korekta prezentacyjna


0

-183

183

0

0

0

0

Koszty amortyzacji


0

152

228

0

0

0

380

Stan na 31 grudnia 2020 roku

0

2 078

2 388

0

0

0

4 466

Wartość bilansowa









Stan na 1 stycznia 2020 roku

126

3 500

2 251

0

0

0

5 877

Stan na 31 grudnia 2020 roku

126

4 635

1 736

0

0

0

6 497


Na dzień 31 grudnia 2020 roku nieruchomości inwestycyjne obejmowały nieruchomość położoną w Kościelisku. W skład nieruchomości inwestycyjnej wchodzą budynki wraz z gruntem oraz PWUG. Nieruchomość inwestycyjna Grupy stanowi jej własność i jest w użytkowaniu wieczystym.


W okresie sprawozdawczym Grupa rozwiązała odpisy aktualizacyjne z tytułu utraty wartości w wysokości 1 000 tys. PLN. Łączna wartość odpisów aktualizacyjnych z tytułu utraty wartości na nieruchomość inwestycyjną wynosi 770 tys. PLN.

Nieruchomość inwestycyjna została wyceniona wg modelu ceny nabycia, pomniejszonej o odpisy aktualizujące. Grupa w 2020 i 2019 roku nie otrzymywała przychodów z wynajmu nieruchomości inwestycyjnych. Koszty operacyjne dotyczące nieruchomości inwestycyjnej wynosiły 456 tys. PLN (459 tys. PLN w 2019 roku).

Aktywa stanowiące zabezpieczenie

Zabezpieczenia umów bankowych dotyczące nieruchomości inwestycyjnych opisane w nocie 7.20.


Dane porównawcze:


Wartość brutto


Grunty własne

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

Budynki

Urządzenia

Środki transportu

Pozostałe

RAZEM

Stan na 1 stycznia 2019 roku

126

4 251

4 594

0

0

0

8 971

Korekta BO


0

992

0

0

0

0

992

Stan na 1 stycznia 2019 roku po korekcie BO

126

5 243

4 594

0

0

0

9 963

Zwiększenie stanu


0

0

0

0

0

0

0

Utrata wartości


0

0

0

0

0

0

0

Zbycie/Likwidacja


0

0

0

0

0

0

0

Stan na 31 grudnia 2019 roku

126

5 243

4 594

0

0

0

9 963


Umorzenie


Grunty własne

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

Budynki

Urządzenia

Środki transportu

Pozostałe

RAZEM

Stan na 1 stycznia 2019 roku

0

1 656

2 050

0

0

0

3 706

Korekta BO


0

0

0

0

0

0

0

Stan na 1 stycznia 2019 roku po korekcie BO

0

1 656

2 050

0

0

0

3 706

Eliminacja wskutek zbycia składników majątku

0

0

0

0

0

0

0

Koszty amortyzacji


0

87

293

0

0

0

380

Stan na 31 grudnia 2019 roku

0

1 743

2 343

0

0

0

4 086

Wartość bilansowa









Stan na 1 stycznia 2019 roku

126

2 595

2 544

0

0

0

5 265

Stan na 1 stycznia 2019 roku po korekcie BO

126

3 587

2 544

0

0

0

6 257

Stan na 31 grudnia 2019 roku

126

3 500

2 251

0

0

0

5 877


7.3.

Wartości niematerialne

Struktura wartości niematerialnych



Stan na

Stan na


31-12-2020

31-12-2019

Nabyte koncesje, patenty, licencje i podobne wartości, w tym:

2 073

1 521

- oprogramowanie komputerowe

2 073

1 521



Tabela ruchu wartości niematerialnych




Inne wartości niematerialne - oprogramowanie

Wartość brutto



Stan na 1 stycznia 2020 roku


5 778

Zwiększenie stanu


647

Zbycie/Likwidacja


329

Stan na 31 grudnia 2020 roku


6 096










Umorzenie i utrata wartości



Stan na 1 stycznia 2020 roku


4 257

Koszty amortyzacji


93

Zbycie/Likwidacja


327

Stan na 31 grudnia 2020 roku


4 023




Wartość bilansowa



Stan na 1 stycznia 2020 roku


1 521

Stan na 31 grudnia 2020 roku


2 073



W 2020 i 2019 roku Grupa nie dokonywała odpisów aktualizacyjnych z tytułu trwałej utraty wartości. Na dzień 31 grudnia 2020 roku wartość bilansowa brutto, w pełni zamortyzowanych, wartości niematerialnych, a będących nadal w używaniu wyniosła 4 875 tys. PLN.


Dane porównawcze:



Prawo wieczystego użytkowania gruntów

Inne wartości niematerialne - oprogramowanie

Razem

Wartość brutto




Stan na 1 stycznia 2019 roku

9 341

4 566

13 907

Korekta BO

-9 341

0

-9 341

Stan na 1 stycznia 2019 roku po korekcie BO

0

4 566

4 566

Zwiększenie stanu

0

1 427

1 427

Zbycie/Likwidacja

0

57

57

Korekta

0

-131

-131

Stan na 31 grudnia 2019 roku

0

5 805

5 805









Umorzenie i utrata wartości




Stan na 1 stycznia 2019 roku

949

4 342

5 291

Korekta BO

-949

0

-949

Stan na 1 stycznia 2019 roku po korekcie BO

0

4 342

4 342

Koszty amortyzacji

0

122

122

Zbycie/Likwidacja

0

57

57

Korekta

0

-123

-123

Stan na 31 grudnia 2019 roku

0

4 284

4 284





Wartość bilansowa




Stan na 1 stycznia 2019 roku

8 392

224

8 616

Stan na 1 stycznia 2019 roku po korekcie BO

0

224

224

Stan na 31 grudnia 2019 roku

0

1 521

1 521


7.4.

Aktywa z tytułu prawa do użytkowania


Wartość brutto


Grunty własne

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

Budynki

Urządzenia

Środki transportu

Pozostałe

PDU razem

Stan na 1 stycznia 2020 roku


1 239

13 844

1 157

15 592

33 857

0

65 689

Zawarcie nowych umów


522

0

186

730

2 305

0

3 743

Zmiany wynikające z modyfikacji umów


0

0

0

-41

-263

0

-304

Reklasyfikacja - prawo do użytkowania*


0

0

0

-10 457

-4 827

0

-15 284

Zmiany wynikające ze zmiany zakresu umowy - skrócenie umowy


-1 761

0

-1 343

0

-70

0

-3 174

Korekta prezentacyjna


0

233

0

0

0

0

233

Przeklasyfikowanie do aktywów przeznaczonych do sprzedaży


0

-913

0

0

0

0

-913

Stan na 31 grudnia 2020 roku


0

13 164

0

5 824

31 002

0

49 990



Umorzenie


Grunty własne

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

Budynki

Urządzenia

Środki transportu

Pozostałe

PDU razem

Stan na 1 stycznia 2020 roku


535

1 128

618

2 282

4 034

0

8 597

Koszty amortyzacji


518

176

550

810

2 380

0

4 434

Reklasyfikacja -prawo do użytkowania* - koszty amortyzacji


0

0

0

-1 847

-671

0

-2 518

Eliminacja wskutek zmiany zakresu umowy - skrócenie umowy


1 053

0

1 168

34

309

0

2 564

Korekta prezentacyjna


0

233

0

0

0

0

233

Przeklasyfikowanie do aktywów przeznaczonych do sprzedaży


0

-92

0

0

0

0

-92

Stan na 31 grudnia 2020 roku


0

1 445

0

1 211

5 434

0

8 090

Wartość bilansowa









Stan na 1 stycznia 2020 roku


704

12 716

539

13 310

29 823

0

57 092

Stan na 31 grudnia 2020 roku


0

11 719

0

4 613

25 568

0

41 900

*dotyczy wykupu z leasingu

Aktywa stanowiące zabezpieczenie

Zobowiązania Grupy wynikające z leasingu (ujęte w nocie 6.2.) zostały zabezpieczone tytułem własności leasingodawcy do aktywów wynajmowanych w ramach leasingu (środki transportu, maszyny i urządzenia).



Dane porównawcze:



Wartość brutto


Grunty własne

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

Budynki

Urządzenia

Środki transportu

Pozostałe

PDU razem

Stan na 1 stycznia 2019 roku


0

0

0

0

0

0

0

Korekta BO


812

13 835

932

19 475

36 699

0

71 753

Stan na 1 stycznia 2019 roku po korekcie BO


812

13 835

932

19 475

36 699

0

71 753

Zawarcie nowych umów


510

0

406

4

995

0

1 915

Zmiany wynikające z modyfikacji umów


-17

0

0

0

-24

0

-41

Reklasyfikacja - prawo do użytkowania*


0

0

0

-3 887

-3 813

0

-7 700

Zmiany wynikające ze zmiany zakresu umowy - skrócenie umowy


-66

0

-181

0

0

0

-247

Korekta


0

9

0

0

0

0

9

Stan na 31 grudnia 2019 roku


1 239

13 844

1 157

15 592

33 857

0

65 689




Umorzenie


Grunty własne

Prawo wieczystego użytkowania gruntów

Budynki

Urządzenia

Środki transportu

Pozostałe

PDU razem

Stan na 1 stycznia 2019 roku


0

0

0

0

0

0

0

Korekta BO


0

948

0

1 964

1 947

0

4 859

Stan na 1 stycznia 2019 roku po korekcie BO


0

948

0

1 964

1 947

0

4 859

Koszty amortyzacji


570

180

674

917

2 430

0

4 771

Reklasyfikacja -prawo do użytkowania* - koszty amortyzacji


0

0

0

-599

-343

0

-942

Eliminacja wskutek zmiany zakresu umowy - skrócenie umowy


35

0

56

0

0

0

91

Stan na 31 grudnia 2019 roku


535

1 128

618

2 282

4 034

0

8 597

Wartość bilansowa









Stan na 1 stycznia 2019 roku


0

0

0

0

0

0

0

Stan na 1 stycznia 2019 roku po korekcie BO


812

12 887

932

17 511

34 752

0

66 894

Stan na 31 grudnia 2019 roku


704

12 716

539

13 310

29 823

0

57 092


*dotyczy wykupu z leasingu

7.5.

Aktywa przeznaczone do sprzedaży


Wartość brutto

Grunty własne

Prawo wieczystego użytkowania Gruntu

Budynki

Urządzenia

Środki transportu

Pozostałe

Razem

Stan na 1 stycznia 2020 roku

0

0

0

0

0

0

0

Likwidacje

0

0

1 359

0

0

0

1 359

Przekwalifikowanie z rzeczowych aktywów trwałych

0

0

5 209

0

0

0

5 209

Przekwalifikowanie z Aktywów z tytułu prawa do użytkowania

0

913

0

0

0

0

913

Stan na 31 grudnia 2020 roku

0

913

3 850

0

0

0

4 763











Umorzenie

Grunty własne

Prawo wieczystego użytkowania Gruntu

Budynki

Urządzenia

Środki transportu

Pozostałe

Razem

Stan na 1 stycznia 2020 roku

0

0

0

0

0

0

0

Eliminacja wskutek zbycia składników majątku

0

0

710

0

0

0

710

Przekwalifikowanie z rzeczowych aktywów trwałych

0

0

2 041

0

0

0

2 041

Przekwalifikowanie z Aktywów z tytułu prawa do użytkowania

0

92

0

0

0

0

92

Stan na 31 grudnia 2020 roku

0

92

1 331

0

0

0

1 423









Wartość bilansowa








Stan na 1 stycznia 2020 roku

0

0

0

0

0

0

0

Stan na 31 grudnia 2020 roku

0

821

2 519

0

0

0

3 340



W dniu 4 sierpnia 2020 roku nieruchomość położona w Magdalence została sprzedana. Zrealizowano dodatni wynik na transakcji w wysokości 401 tys. PLN.


Na dzień 31 grudnia 2020 roku aktywa przeznaczone do sprzedaży obejmowały nieruchomość położoną w Poznaniu, natomiast na dzień 31 grudnia 2019 roku Grupa nie posiadała aktywów trwałych do sprzedaży.


Na dzień 31 grudnia 2020 roku wartość zobowiązań leasingowych na aktywa przeznaczone do sprzedaży wynosiła 366 tys. PLN.


Wobec planowanego zbycia nieruchomości położonej w Poznaniu Grupa podejmuje czynności zmierzające do realizacji transakcji na poziomie nie niższym niż wartość bilansowa aktywów. Planowany termin transakcji w okresie 12 miesięcy od dnia bilansowego.



7.6.

Wartość firmy

Wartość firmy Przedsiębiorstwa Robót Komunikacyjnych w Krakowie S.A (PRK) powstała na skutek zakupu 85% akcji PRK i objęcia kontroli w 2010 roku. Rozliczenie nabycia Spółki PRK zostało przeprowadzone w oparciu o dane ze sprawozdania jednostkowego PRK na dzień 31 grudnia 2009 i została po raz pierwszy ujęta w Sprawozdaniu Finansowym Grupy Kapitałowej w 2010 roku.


Wartość firmy PRK w całości przypisana jest do segmentu działalności budowlanej.


Wartość firmy BPK Poznań powstała na skutek zakupu 830 udziałów BPK Poznań i objęcia kontroli w 2012 roku. Rozliczenie nabycia Spółki BPK Poznań zostało przeprowadzone w oparciu o dane ze sprawozdania jednostkowego BPK Poznań na dzień 31 marca 2012 i została po raz pierwszy ujęta w Sprawozdaniu Finansowym Grupy Kapitałowej w 2012 roku.


Wartość firmy BPK Poznań w całości przypisana jest do segmentu działalności projektowej.




Stan na

Stan na

Według kosztu

31-12-2020

31-12-2019

Wartość firmy PRK

31 172

31 172

Wartość firmy BPK Poznań

1 474

1 474

Odpisy aktualizacyjne z tytułu utraty wartości (BPK Poznań)

-1 474

-1 474

Stan na koniec okresu sprawozdawczego

31 172

31 172


Roczny test utraty wartości


Test przeprowadzono w oparciu o model przepływów pieniężnych (FCFF) w pięcioletnim horyzoncie czasowym. Zgodnie z przyjętymi w Grupie zasadami wartość odzyskiwalną ośrodka wypracowującego środki pieniężne na potrzeby szacunku przyjęto wg wartości użytkowej.

Wartość odzyskiwalną ustalono metodą bieżącej wartości przyszłych (zdyskontowanych) przepływów pieniężnych. Stopa średnio ważonego kosztu kapitału uwzględniająca prognozowaną strukturę i koszt finansowania oraz ryzyka rynkowe przyjęto na poziomie 8,8%.


Biorąc pod uwagę między innymi uwarunkowania zewnętrzne, mające wpływ na długotrwałe utrzymywanie się kapitalizacji Spółki na poziomie poniżej wartości bilansowej, na dzień 31 grudnia 2020 Grupa przeprowadziła testy na utratę wartości aktywów Spółki.


Wynik przeprowadzonych na dzień 31 grudnia 2020 roku zgodnie z MSR 36 Utrata wartości aktywów, testów na utratę wartości wskazał brak ryzyka utraty bilansowej wartości aktywów Spółki.


Wrażliwość na zmiany założeń


W przypadku oszacowania wartości użytkowej ośrodka wypracowującego środki pieniężne, kierownictwo jest przekonane, iż żadna racjonalnie możliwa zmiana jakiegokolwiek kluczowego założenia wyceny nie spowoduje, że wartość bilansowa tego ośrodka znacząco przekroczy jego wartość odzyskiwalną.


7.7.

Inwestycje w jednostkach podporządkowanych

Na dzień bilansowy ZUE posiada 100% udziałów w Railway Technology International Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, która obecnie nie prowadzi działalności operacyjnej. Natomiast RTI posiada 100% udziałów spółki Railway Technology International Germany GmbH w likwidacji z siedzibą w Görlitz w Niemczech, która również obecnie nie prowadzi działalności operacyjnej.



Nazwa jednostki

Podstawowa działalność

Miejsce rejestracji i prowadzenia działalności

Udziały %

Wartość wg kosztu historycznego

Stan na 

31-12-2020

Stan na 

31-12-2019

Stan na 

31-12-2020

Stan na 

31-12-2019






Railway Technology International Sp. z o.o.

Działalność holdingowa

Kraków

100%

100%

211

211

Razem inwestycje w jednostkach podporządkowanych

211

211

Odpis na udziały RTI (narastająco)



211

211

Razem inwestycje w jednostkach podporządkowanych z uwzględnieniem odpisów



0

0


7.8.

Pozostałe aktywa finansowe

Na dzień 31 grudnia 2020 roku i na dzień 31 grudnia 2019 roku Grupa nie posiadała pozostałych aktywów finansowych.

7.9.

Pozostałe aktywa


Bieżące


Trwałe


Stan na

Stan na


Stan na

Stan na


31-12-2020

31-12-2019


31-12-2020

31-12-2019

Rozliczenia międzyokresowe czynne

613

1 117


224

189

Inne należności

33

9


0

0

Razem

646

1 126


224

189



Na wartość krótkoterminowych rozliczeń międzyokresowych czynnych składają się głównie pozycje ubezpieczeń majątkowych oraz gwarancji usunięcia wad i usterek rozliczanych w czasie.


7.10.

Pożyczki udzielone


Stan na

Stan na


31-12-2020

31-12-2019

Pożyczki udzielone podmiotom powiązanym

165

76

Pożyczki udzielone innym podmiotom

285

285

Odpisy z tytułu utraty wartości

-440

-361

Razem

10

0



Pożyczki udzielone zawierają kapitał i odsetki naliczone na dzień bilansowy. W okresie sprawozdawczym Grupa udzieliła pożyczek spółkom zależnym o charakterze celowym w kwocie 90 tys. PLN.


7.11.

Zapasy


Stan na

Stan na


31-12-2020

31-12-2019

Towary, materiały i surowce

24 893

29 542

Produkcja w toku

205

612

Wyroby gotowe

208

199

Razem

25 306

30 353



Na dzień 31 grudnia 2020 oraz 31 grudnia 2019 roku zabezpieczenia zobowiązań na zapasach wyniosły 4 000 tys. PLN.


W okresie sprawozdawczym nie były tworzone odpisy na zapasy. Na dzień 31 grudnia 2020 roku łączna wartość odpisów wyniosła 191 tys. PLN, natomiast na 31 grudnia 2019 roku 197 tys. PLN.


7.12.

Pozostałe zobowiązania finansowe








 



Bieżące


Długoterminowe


Stan na

Stan na


Stan na

Stan na


31-12-2020

31-12-2019


31-12-2020

31-12-2019

Zobowiązania finansowe wobec Skarbu Państwa

0

70


0

0

Zobowiązania z tytułu dywidend

36

36


0

0

Razem

36

106


0

0



7.13.

Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych


Ujęte w sprawozdaniu z sytuacji finansowej zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych:



Stan na

Stan na

31-12-2020

31-12-2019

Odprawy emerytalno – rentowe, w tym:

1 499

1 352

– wartość bieżąca zobowiązania na dzień bilansowy

1 499

1 352

– zyski / (straty) aktuarialne nieujęte na dzień bilansowy

0

0

– koszty przeszłego zatrudnienia nieujęte na dzień bilansowy

0

0

Zobowiązania wobec pracowników

0

968

Pozostałe świadczenia pracownicze

33 225

29 269

– rezerwa na niewykorzystane urlopy

7 249

5 529

– rezerwa na premie

15 376

13 840

– wynagrodzenia

5 371

5 158

– świadczenia ZUS, inne

5 229

4 742

Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych i podobnych ogółem

34 724

31 589

w tym:



– część długoterminowa

1 411

2 092

– część krótkoterminowa

33 313

29 497



Odprawy emerytalno–rentowe wypłacane są pracownikom w przypadku odejścia na rentę lub emeryturę. Należna kwota odprawy jest iloczynem podstawy wymiaru odprawy z dnia nabycia uprawnienia do wypłaty i odpowiedniego współczynnika, rosnącego wraz ze stażem pracy danego pracownika.


Główne założenia aktuarialne przyjęte do wyliczenia zobowiązań z tytułu odpraw emerytalno-rentowych:




Stan na

Stan na


31-12-2020

31-12-2019

Stopa dyskonta

1,59%

2,01%

Przewidywany przyszły wzrost wynagrodzeń

2,50%

2,50%


Oprawy emerytalno-rentowe


Okres zakończony

Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019

Wartość bieżąca zobowiązania na początek okresu

1 352

1 123

Koszty odsetek

22

29

Koszty bieżącego zatrudnienia

162

142

Koszty przeszłego zatrudnienia

0

0

Wypłacone świadczenia

-110

-49

(Zyski) / straty aktuarialne

73

107

Wartość bieżąca zobowiązania na koniec okresu

1 499

1 352


Obciążenia w sprawozdaniu z całkowitych dochodów z tytułu przyszłych świadczeń pracowniczych przedstawiają się następująco:




Okres zakończony

Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019

Koszty bieżącego zatrudnienia

162

142

Koszty odsetek

22

29

(Zyski) / straty aktuarialne do ujęcia w okresie

73

107

Koszty przeszłego zatrudnienia

0

0

Koszty ujęte w sprawozdaniu z całkowitych dochodów

257

278

Kwota ujęta w zysku lub stracie

187

172

Kwota ujęta w pozostałych całkowitych dochodach (bez podatku odroczonego)

70

106




Okres zakończony

Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019

Zyski (straty) aktuarialne dotyczące programów określonych świadczeń

70

106

Podatek odroczony

-13

-20

Kwota ujęta w pozostałych całkowitych dochodach

57

86


Grupa ujmuje zyski i straty aktuarialne w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.


Rezerwa na odprawy emerytalne i rentowe tworzona jest na podstawie wyceny aktuarialnej sporządzanej przez niezależną firmę doradztwa aktuarialnego.


Analiza wrażliwości rezerwy


Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości rezerw na świadczenia pracownicze wg stanu na 31 grudnia 2020 roku, na kluczowe parametry modelu aktuarialnego. Pierwszy wiersz tabeli pokazuje wyjściowe rezerwy. Pozostałe wiersze przedstawiają, jak zmiana danego parametru modelu aktuarialnego wpływa na kwoty rezerw.



PARAMETR / ŚWIADCZENIE

odprawa emerytalna

odprawa rentowa

razem

wyjściowe kwoty rezerw

1 407

92

1 499

współczynnik rotacji -1,0%

1 460

97

1 557

współczynnik rotacji +1,0%

1 361

89

1 450

prawdopodobieństwo przejścia na rentę -0,5

1 415

76

1 491

prawdopodobieństwo przejścia na rentę +0,5

1 401

108

1 509

techniczna stopa dyskontowa -1,00%

1 479

96

1 575

techniczna stopa dyskontowa +1,00%

1 343

90

1 433

wzrosty podstaw

0

0

0

wynagrodzenie w Firmie -1,0%

1 282

88

1 370

wynagrodzenie w Firmie +1,0%

1 554

99

1 653


7.14.

Instrumenty finansowe


Poniżej przedstawiono wartości bilansowe wszystkich instrumentów finansowych Grupy, w podziale na poszczególne klasy i kategorie aktywów i zobowiązań.



Stan na 31 grudnia 2020 roku




Klasy instrumentów finansowych

Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez:

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu

Wynik finansowy

Inne całkowite dochody

Kaucje z tytułu umów o budowę (przed dyskontem)

13 569

0

0

0

40 197

Należności z tytułu dostaw i usług

170 035

0

0

0

0

Pozostałe zobowiązania finansowe

0

0

0

0

36

Pożyczki udzielone

450

0

0

0

0

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

23 487

0

0

0

0

Pożyczki i kredyty bankowe

0

0

0

0

17 551

Zobowiązania z tytułu leasingu

0

0

0

0

21 516

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

0

0

0

0

131 382

Razem

207 541

0

0

0

210 682



W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem finansowym Grupa nie dokonała zmian w klasyfikacji instrumentów finansowych oraz nie miały miejsca przesunięcia między poszczególnymi poziomami hierarchii wartości godziwej.

Stan na 31 grudnia 2019 roku

Klasy instrumentów finansowych

Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez:

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu

Wynik finansowy

Inne całkowite dochody

Kaucje z tytułu umów o budowę (przed dyskontem)

13 687

0

0

0

34 254

Należności z tytułu dostaw i usług

200 544

0

0

0

0

Pozostałe zobowiązania finansowe

0

0

0

0

106

Pożyczki udzielone

361

0

0

0

0

Odpisy z tytułu utraty wartości pożyczek udzielonych

-361

0

0

0

0

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

30 378

0

0

0

0

Pożyczki i kredyty bankowe

0

0

0

0

29 316

Zobowiązania z tytułu leasingu

0

0

0

0

22 466

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

0

0

0

0

148 615

Razem

244 609

0

0

0

234 757



W okresie porównawczym Grupa nie dokonała zmian w klasyfikacji instrumentów finansowych oraz nie miały miejsca przesunięcia między poszczególnymi poziomami hierarchii wartości godziwej.


Analiza wymagalności zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez rachunek zysków

i strat oraz wycenianych według zamortyzowanego kosztu (przed dyskontem)



Stan na

Stan na

Struktura wiekowa

31-12-2020

31-12-2019




– poniżej 1 roku

172 679

194 485

– od 1 do 3 lat

18 146

23 742

– od 3 do 5 lat

2 560

1 681

– powyżej 5 lat

17 297

14 849

Razem

210 682

234 757


Instrumenty pochodne


W 2020 i 2019 roku Grupa nie zawierała transakcji na instrumentach pochodnych.


7.15.

‎Transakcje z jednostkami powiązanymi

W roku obrotowym wystąpiły następujące transakcje handlowe i finansowe pomiędzy stronami powiązanymi:




Należności


Zobowiązania


Stan na


Stan na


31-12-2020

31-12-2019


31-12-2020

31-12-2019

RTI

0

0


0

0

RTI Germany

0

0


0

0

Wiesław Nowak

0

0


0

0

Ogółem

0

0


0

0








Przychody


Zakupy


Okres zakończony


Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019


31-12-2020

31-12-2019

RTI

3

3


0

0

RTI Germany

0

0


0

0

Wiesław Nowak

0

48


0

0

Ogółem

3

51


0

0








Pożyczki udzielone


Przychody finansowe z tytułu odsetek od pożyczek


Stan na


Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019


31-12-2020

31-12-2019

RTI

10

0


0

0

RTI Germany

155

76


0

0

Wiesław Nowak

0

0


0

0

Ogółem

165

76


0

0



W okresie sprawozdawczym ZUE oraz jednostki zależne nie zawierały transakcji z podmiotami powiązanymi na warunkach innych niż rynkowe.


W okresie sprawozdawczym ZUE dokonywała transakcji sprzedaży do RTI w zakresie wynajmu pomieszczeń na podstawie umowy najmu lokalu użytkowego zawartej w dniu 31 grudnia 2015 roku.


W dniu 21 lutego 2020 roku, pomiędzy ZUE a RTI Germany została zawarta umowa pożyczki o charakterze celowym. Kwota pożyczki 7 tys. EUR, z terminem spłaty do dnia 20 grudnia 2020 roku. W dniu podpisania umowy została wypłacona kwota 4 tys. EUR, pozostała kwota 3 tys. EUR została wypłacona w dniu 17 listopada 2020 roku.


W dniu 22 lipca 2020 roku, pomiędzy ZUE a RTI została zawarta umowa pożyczki o charakterze celowym. Kwota pożyczki 10 tys. PLN, z terminem spłaty do dnia 22 lipca 2021 roku. Wypłata pożyczki nastąpiła w dniu 23 lipca 2020 roku.


W dniu 24 listopada 2020 roku, pomiędzy ZUE a RTI Germany została zawarta umowa pożyczki o charakterze celowym. Kwota pożyczki 11 tys. EUR, z terminem spłaty do dnia 20 grudnia 2021 roku.


W dniu 20 grudnia 2020 roku, pomiędzy ZUE a RTI Germany zostało zawarte porozumienie wraz z aneksem dotyczące częściowego umorzenia pożyczek w kwocie 25 tys. EUR oraz wydłużenia terminu spłaty do 20 grudnia 2021 roku dla pozostałej kwoty.



Wynagrodzenie członków naczelnego kierownictwa



Okres zakończony

Okres zakończony


31-12-2020

31-12-2019

Zarząd

4 420

4 276

Rada Nadzorcza

427

371

Prokurent

603

500

Razem

5 450

5 147



7.16.

Wskazanie postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej według stanu na dzień sporządzenia niniejszego raportu

Toczące się postępowania sądowe są związane z działalnością operacyjną spółek.


Poniżej wskazuje się istotne postępowania toczące się przed sądem lub innym organem, dotyczące zobowiązań oraz wierzytelności Grupy.


Istotnymi, toczącymi się postępowaniami sądowymi w grupie zobowiązań są:


Brak obecnie tego rodzaju spraw.


Największymi, toczącymi się postępowaniami sądowymi w grupie wierzytelności są:


Sprawa sądowa dotycząca zadania „Modernizacja linii kolejowej nr 8, budowa łącznicy lotniska Okęcie”:


W dniu 29 września 2016 roku Powód (PORR Polska Infrastructure, tj. dawny BILFINGER INFRASTRUCTURE S.A., ZUE, Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PEBEKA S.A., Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie Sp. z o.o., Kolejowe Zakłady Automatyki Katowice S.A.) złożył przeciwko Pozwanemu (PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.) pozew o zapłatę kwoty 11,5 mln PLN, z czego na rzecz ZUE  kwoty 2,9 mln PLN wraz z odsetkami liczonymi ustawowymi, tytułem zapłaty za wykonane na rzecz Pozwanego roboty dodatkowe oraz koszty poniesione w przedłużonym czasie na ukończenie zadania. Pozew dotyczy umowy z dnia 27 października 2009 roku zawartej pomiędzy Powodem (jako Wykonawcą) a Pozwanym (jako Zamawiającym) na wykonanie robót budowlanych modernizacji linii kolejowej Nr 8. Etap I: odc. Warszawa Zachodnia – Warszawa Okęcie i budowy łącznicy Warszawa Służewiec – Lotnisko Okęcie. Faza 3 roboty budowlane na łącznicy, w ramach projektu nr POIiŚ 7.1-18: „Modernizacja linii kolejowej nr 8, budowa łącznicy lotniska Okęcie”.

Aktualnie w niniejszej sprawie jest przygotowywana opinia przez biegłego. Obecnie nie wyznaczono terminu najbliższej rozprawy.


Sprawa sądowa dotycząca zadania: „Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na linii kolejowej Kraków – Medyka – granica państwa na odcinku Biadoliny – Tarnów w km 61,300 – 80,200 w ramach Projektu „Modernizacja linii kolejowej E 30/C-E 30, odcinek Kraków – Rzeszów, etap III”

W dniu 30 grudnia 2016 roku konsorcjum w składzie: 1) OHL ŹS, a.s. (Lider);  2) Swietelsky Baugesellschaft m.b.H;  3) ZUE (dalej: Konsorcjum, Wykonawca), złożyło przeciwko PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z siedzibą w Warszawie (Zamawiający) pozew obejmujący roszczenia wynikające z realizacji kontraktu budowlanego pn. Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na linii kolejowej Kraków – Medyka – granica państwa na odcinku Biadoliny – Tarnów w km 61,300 – 80,200 w ramach  Projektu  „Modernizacja  linii  kolejowej  E 30/C-E 30,  odcinek Kraków – Rzeszów, etap III (Kontrakt). Wartość przedmiotu sporu wynosi 39,3 mln PLN (dalej: Kwota). Na ww. Kwotę składają się: 1) kwota 1,2 mln PLN odpowiadająca kosztom związanym z koniecznością przedłużenia ważności zabezpieczenia wykonania kontraktu i ubezpieczenia zapewnionego przez Wykonawcę; 2) kwota 38,1 mln PLN odpowiadająca kosztom stałym związanym z kontynuowaniem robót w przedłużonym czasie względem pierwotnie uzgodnionego terminu realizacji prac objętych kontraktem. Łączny udział Spółki w ww. kwocie wynosi ok. 15,7 mln PLN.

W dniu 11 marca 2019 roku ogłoszony został wyrok częściowy (rozstrzygający niektóre z żądań pozwu), na mocy którego Sąd zasądził od PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na rzecz ZUE kwotę 347 tys. PLN wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 21 grudnia 2016 roku do dnia zapłaty oraz oddalił powództwo w części żądania zapłaty na rzecz ZUE kwoty 283 tys. PLN wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 21 grudnia 2016 roku. Strony wniosły apelacje od powyższego wyroku – w zakresie roszczeń ZUE – Strona Powodowa zaskarżyła oddalenie powództwa w kwocie 283 tys. PLN wraz z ustawowymi odsetkami, a Strona Pozwana zasądzenie kwoty 347 tys. PLN wraz z ustawowymi odsetkami. W dniu 13 lutego 2020 roku odbyła się rozprawa apelacyjnaw odniesieniu do wyroku częściowego. Wyrokiem Sądu Apelacyjnego w dniu 27 lutego 2020 roku apelacje zostały oddalone, a wyrok częściowy stał się prawomocny. Termin najbliższej rozprawy został wyznaczony na dzień8 kwietnia 2021 roku.

Sprawa sądowa dotycząca roszczenia kontraktowego


Mając na uwadze wcześniejsze deklaracje odnośnie składania roszczeń kontraktowych na zadaniach kolejowych w celu zmiany należnego wykonawcy wynagrodzenia na tych kontraktach w sytuacji wystąpienia niezależnych od wykonawcy ryzyk Emitent wskazuje, iż w dniu 28 kwietnia 2020 roku zostało złożone w Sądzie Okręgowymw Warszawie roszczenie wobec PKP PLK S.A. dotyczące żądania podwyższenia/wypłaty wynagrodzenia związanego z realizacją kontraktu pn. „Prace na linii kolejowej nr 1 na odcinku Częstochowa – Zawiercie” – kwota roszczenia wynosi ok. 34,8 mln PLN. Sprawa pozostaje w toku, Strony wymieniają się pismami procesowymi, w tym Pozwany PKP PLK S.A. – reprezentowany przez Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej, złożył odpowiedź na pozew wnosząc o jego oddalenie, a Powódka w swoim piśmie podtrzymała powództwo w całości.

7.17.

Rozliczenia podatkowe

Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podlegające regulacjom mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i sankcji. Brak odniesienia do utrwalonych regulacji prawnych w Polsce powoduje występowanie w obowiązujących przepisach niejasności i niespójności. Często występujące różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno wewnątrz organów państwowych, jak i pomiędzy organami państwowymi i przedsiębiorstwami, powodują powstawanie obszarów niepewności i konfliktów. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowew Polsce jest znacząco wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej rozwiniętym systemie podatkowym.

Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku. W wyniku przeprowadzanych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe Grupy mogą zostać powiększone o dodatkowe zobowiązania podatkowe.

Grupa na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz 31 grudnia 2019 roku nie rozpoznała istotnych i policzalnych ryzyk podatkowych.


7.18.

Wynagrodzenia członków naczelnego kierownictwa

Wynagrodzenia Członków Zarządu i pozostałych członków naczelnego kierownictwa w roku obrotowym przedstawiały się następująco:



Okres

Wynagrodzenie

Okres

Wynagrodzenie

Zarząd





Wiesław Nowak

01.2020-12.2020

1 490

01.2019-12.2019

1 460

Anna Mroczek

01.2020-12.2020

813

01.2019-12.2019

746

Jerzy Czeremuga

01.2020-12.2020

707

01.2019-12.2019

680

Maciej Nowak

01.2020-12.2020

720

01.2019-12.2019

710

Marcin Wiśniewski

01.2020-12.2020

690

01.2019-12.2019

680

Prokurenci





Magdalena Lis

01.2020-12.2020

603

01.2019-12.2019

500

Rada Nadzorcza





 Mariusz Szuba

01.2020-12.2020

67

01.2019-12.2019

39

 Barbara Nowak

01.2020-12.2020

50

01.2019-12.2019

31

 Bogusław Lipiński

01.2020-12.2020

50

01.2019-12.2019

31

 Piotr Korzeniowski

01.2020-12.2020

50

01.2019-12.2019

31

 Michał Lis

01.2020-12.2020

210

01.2019-12.2019

239

Razem


5 450


5 147



Wynagrodzenia Członków Zarządu ustala Rada Nadzorcza, natomiast płace kadry kierowniczej najwyższego szczebla określa Prezes Zarządu będący jednocześnie głównym akcjonariuszem Spółki, w zależności od wyników uzyskanych przez poszczególne osoby oraz od trendów rynkowych.

Wynagrodzenia Pana Michała Lisa są wynagrodzeniami z tytułu umowy o pracę, powiększone o wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji Członka Rady Nadzorczej.

Na dzień bilansowy w ZUE S.A. nie występują zobowiązania wynikające z emerytur i świadczeń o podobnym charakterze dla byłych osób zarządzających i nadzorujących.


7.19.

Zobowiązania na rzecz dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych

Na dzień 31 grudnia 2020 roku wartość zobowiązań netto zaciągniętych w celu nabycia rzeczowych aktywów trwałych wynosiła 183 tys. PLN.

7.20.

Aktywa i zobowiązania warunkowe


Stan na

Stan na


31-12-2020

31-12-2019

gwarancje

99 913

77 381

poręczenia

60

55

weksle

822

1 772

Razem

100 795

79 208



Aktywa warunkowe z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń obejmują wystawione przez banki i towarzystwa ubezpieczeniowe na rzecz Spółek Grupy gwarancje, które stanowią zabezpieczenie roszczeń Spółek Grupy w stosunku do tych podmiotów z tytułu podwykonawstwa usług budowlanych oraz na zabezpieczenie zwrotu otrzymanych zaliczek.


Spółka otrzymała także weksle od podwykonawców, które stanowią zabezpieczenie roszczeń ZUE w stosunku do tych podmiotów z tytułu podwykonawstwa usług budowlanych oraz na zabezpieczenie zwrotu otrzymanych zaliczek.



Zobowiązania warunkowe



Stan na

Stan na


31-12-2020

31-12-2019

gwarancje

547 326

518 569

poręczenia

15 056

24 530

weksle

333 682

407 825

hipoteki*

81 529

91 159

zastawy

171 161

22 016

Razem

1 148 754

1 064 099

*Wyjaśnienie zmiany stanu na dzień 31.12.2019 w punkcie 8.2.2.


Zobowiązania warunkowe z tytułu gwarancji na rzecz innych jednostek to przede wszystkim gwarancje wadialne, należytego wykonania i usunięcia wad i usterek, płatności, zwrotu zaliczki, wystawione przez towarzystwa ubezpieczeniowe i banki na rzecz kontrahentów Spółki na zabezpieczenie ich roszczeń w stosunku do Spółki, głównie z tytułu umów budowlanych oraz handlowych. Towarzystwom Ubezpieczeniowym i Bankom przysługuje roszczenie zwrotne z tego tytułu wobec Spółki.


Zobowiązania warunkowe z tytułu poręczeń stanowią zabezpieczenie kredytów i gwarancji, które ZUE jako spółka dominująca w Grupie poręczyła za spółki z Grupy na rzecz Banków i Towarzystw Ubezpieczeniowych.


Wystawione weksle własne stanowią zabezpieczenie spłaty zobowiązań wobec Banków oraz wobec strategicznych klientów.


Hipoteki stanowią dodatkowe zabezpieczenie umowy kredytowej zawartej z mBank SA, umowy ubezpieczeniowej zawartej z PZU S.A., umowy pożyczki zawartej z ARP.


W okresie sprawozdawczym Sąd w Poznaniu rozpatrzył wnioski o wykreślenie hipoteki ustanowionej na rzecz Skarbu Państwa oraz hipotek zabezpieczających Umowy Kredytowe spółek powiązanych zawartych w BNP Paribas Bank Polska S.A, w wyniku czego hipoteki te zostały wykreślone z KW nieruchomości w Poznaniu.


Zastawy Rejestrowe ustanowione zostały w celu zabezpieczenia umów podpisanych z Bankami: BNP Paribas Bank Polska S.A., PEKAO S.A., mBank S.A. oraz zabezpieczenie pożyczki z ARP. Przedmiotami zastawów rejestrowych są m.in. wagony, palownica, pociąg sieciowy, lokomotywa, podbijarka i profilarka.


Poza zastawami rejestrowymi ustanowiono także zastaw finansowy na Środkach Pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych Kredytobiorcy na zabezpieczenie Umów zawartych przez Spółkę z mBank S.A.



7.21.

Działalność zaniechana

W okresie sprawozdawczym 2020 roku oraz w okresie porównywalnym nie wystąpiła działalność zaniechana w rozumieniu MSSF 5.

7.22.

Zmiany szacunkowe

W okresie sprawozdawczym wystąpiły zmiany w wielkościach szacunkowych w obszarach:

1/ rozliczanie kontraktów budowlanych metodą szacowanego stopnia zaawansowania usługi - na zmianę miała wpływ przeprowadzona rewizja budżetów na realizowanych kontraktach budowlanych,

2/ okres użytkowania ekonomicznego aktywów trwałych - na zmianę miała wpływ coroczna weryfikacja okresów użytkowania ekonomicznego.


Wielkości szacunkowe dotyczą m. in.:

Utraty wartości wartości firmy (nota nr 7.6.)

Okresów użytkowania ekonomicznego aktywów trwałych (punkty 8.2.11., nota 8.2.13. i nota 8.2.17.)

Odpisów z tytułu utraty wartości należności (nota nr 4.1.)

Rezerw (nota nr 3.3.)

Wycen długoterminowych kontraktów budowlanych (nota nr 3.1.)

Odroczonego podatku dochodowego (nota nr 2.7.)

Aktywów oraz zobowiązań warunkowych (nota nr 7.20.)

Niepewność związana z rozliczeniami podatkowymi (nota 7.17.)


7.23.

Wpływ pandemii koronawirusa na działalność Grupy ZUE


Działania podjęte przez Grupę ZUE


Emitent podjął działania prewencyjne mające na celu ograniczenie wśród pracowników i współpracowników ryzyka zakażeniem koronawirusem obejmujące m.in. stworzenie pracownikom tam gdzie jest to możliwe warunków do pracy zdalnej, wdrożenie wytycznych dla pracowników i pracowników podwykonawców dotyczących higieny i środków ostrożności, wyposażenie pracowników w środki ochronne (maski, środki do dezynfekcji itp.), ograniczenie spotkań biznesowych, szeroką politykę informacyjną nt. działań mających na celu ograniczenie ryzyka zainfekowania, jak również ścieżki działania w wypadku zainfekowania, ograniczenie kontaktu z pracownikami, którzy przebywali na obszarach o podwyższonym ryzyku zarażenia.


Spółka na bieżąco reaguje na pogarszającą się sytuację epidemiczną w kraju. W związku z wprowadzeniem przez rząd w dniu 10 października 2020 roku i późniejszych terminach nowych obostrzeń, przy uwzględnieniu opublikowanych rekomendacji w tym zakresie, Spółka m.in. stworzyła warunki do poszerzenia zakresu możliwości pracy zdalnej oraz pracę w trybie rotacyjnym odizolowanych grup pracowników w przypadkach, gdy praca zdalna nie jest możliwa. Zostały również wdrożone dodatkowe środki w zakresie informacyjnym, monitorowania zdrowia pracowników i środków ochronnych. Sytuacja jest stale analizowana.


Celem działań podejmowanych przez Spółkę jak zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i osobom współpracującym oraz zachowanie ciągłości działalności operacyjnej.


Wpływ pandemii koronawirusa na działalność i sytuację finansową w 2020 roku


Ogłoszenie stanu epidemii w Polsce, a tym samym wprowadzenie ograniczeń związanych z sytuacją epidemiologiczną ma wpływ na organizację pracy zarówno na realizowanych kontraktach budowlanych jak i pozostałych obszarach działalności. Na kontraktach kontakty bezpośrednie z przedstawicielami inwestorów oraz innych podmiotów zaangażowanych w budowy zostały ograniczone do niezbędnego minimum przy zachowaniu należytej ostrożności. Większość kontaktów, ustaleń i odbiorów odbywa się w sposób zdalny. Sposób organizacji pracy jest nastawiony na bezpieczeństwo epidemiczne osób zaangażowanych w realizację kontraktów budowlanych.


Na dzień bilansowy jak również na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania nie występują istotne zakłócenia związane z ograniczeniami epidemicznymi w procesach budowlanych jak również w łańcuchu dostaw, które mogłyby wpłynąć na wyniki finansowe. Sytuacja jest monitorowana w tym zakresie.


W ocenie Zarządu ZUE nie zaistniały przesłanki utraty wartości ani okoliczności powodujące konieczność rozpoznania dodatkowych rezerw związanych ze stanem pandemii. Niezmieniony istotnie zakres działalności operacyjnej, jak również przewidywania dotyczące dalszej realizacji zawartych umów operacyjnych pozwala na przygotowanie projekcji potwierdzających wartość odzyskiwaną kluczowych aktywów Spółki.


Możliwy wpływ pandemii koronawirusa na działalność i sytuację finansową


Na dzień sporządzenia raportu nie jest możliwe oszacowanie wpływu pandemii na sytuację i wyniki Grupy w przyszłości. Spółka realizuje zlecone prace budowlane bez większych przeszkód, jednak ograniczenia i zmienione życie gospodarcze nadal trwa i na chwilę nie jest możliwe oszacowanie, kiedy wróci do stanu sprzed pandemii.

Identyfikuje się poniższe czynniki, które mogą mieć wpływ na rynki, na których działa Emitent i działalność Grupy w perspektywie kolejnych kwartałów.

Czynniki mogące się przełożyć w sposób negatywny:

zaburzenia w łańcuchach dostaw mogą się przyczynić do ograniczenia podaży niektórych materiałów budowlanych,

osłabienie kursu PLN względem EUR i USD może przełożyć się na wzrost cen niektórych importowanych materiałów budowlanych,

osłabienie finansów ośrodków miejskich wynikające z wprowadzonych ograniczeń w związku z pandemią może przełożyć się na czasowe wstrzymanie ogłaszania przetargów na nowe inwestycje infrastrukturalne w miastach,

możliwość wystąpienia problemów z płynnością niektórych przedsiębiorstw branżowych (np. podwykonawców),

możliwość wydłużenia niektórych realizowanych kontraktów budowlanych w związku z przejściowymi opóźnieniami w wydawaniu niektórych pozwoleń i zgód administracyjnych,

utrudnienia związane z absencją i czasowym wyłączeniem pracowników Spółki, podwykonawców i konsorcjantów,

możliwe zawieszenie prac budowlanych na kontraktach.


Czynniki mogące się przełożyć w sposób pozytywny:

decyzje rządowe dotyczące kontynuacji krajowych programów modernizacyjnych infrastrukturę komunikacyjną,

uproszczenie procedur dotyczących m.in. odbiorów prac i obiegu dokumentów na kontraktach kolejowych oraz przyspieszenie płatności za wykonane prace,

możliwa zwiększona podaż pracowników oraz zmniejszenie presji płacowej (w związku z rosnącym bezrobociem w kraju).

7.24.

Dotacje rządowe

W dniu 29 maja 2020 roku spółka Biuro Projektów Komunikacyjnych w Poznaniu podpisała umowę o udzielenie dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19.


Spółka zależna otrzymała dofinansowanie w łącznej kwocie 380 tys. PLN oraz spełnia wszelkie obowiązki Przedsiębiorcy podpisanej umowy w ramach otrzymanej pomocy rządowej i nie wykazuje z tego tytułu żadnych zobowiązań warunkowych.


8.

Pozostałe noty objaśniające


8.1.

Platforma zastosowanych Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej

8.1.1. Oświadczenie o zgodności

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej ZUE obejmujące rok zakończony 31 grudnia 2020 roku oraz dane porównywalne za rok zakończony 31 grudnia 2019 roku, zostały sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej w kształcie zatwierdzonym przez Unię Europejską (UE).

8.1.2. Standardy i interpretacje zastosowane po raz pierwszy w okresie sprawozdawczym


Następujące zmiany do istniejących standardów wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz zatwierdzone do stosowanie w UE wchodzą w życie po raz pierwszy w 2020 roku:


Zmiany do Odniesień do założeń Koncepcyjnych zawartych w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub po tej dacie),

Zmiana do MSSF 3 „Połączenia jednostek” (mająca zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2020 roku lub po tej dacie),

Zmiany do MSR 1 i MSR 8: „Definicja istotności” (mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2020 roku lub po tej dacie),

Zmiany do MSSF 9, MSR 39 oraz MSSF 7 „Reforma referencyjnej stopy procentowej” (mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2020 roku lub po tej dacie),

Zmiany do MSSF 16 „Leasing” uproszczenie dot. zmian wynikających z umów leasingu w związku z COVID-19 (mająca zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 czerwca 2020 roku lub po tej dacie).

Zdaniem Grupy zmiany do standardów oraz interpretacje wskazane powyżej nie mają istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.



8.1.3.Standardy i Interpretacje opublikowane i zatwierdzone przez UE, ale jeszcze nie weszły w życie

Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie wystąpiły standardy i interpretacje, które zostały opublikowane i zatwierdzone do stosowania w UE, ale które nie weszły jeszcze w życie.



8.1.4. Standardy i Interpretacje przyjęte przez RMSR, ale jeszcze niezatwierdzone przez UE


Następujące zmiany do istniejących standardów lub nowe standardy wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) które nie zostały jeszcze zatwierdzone przez UE:


Zmiany do MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” – odroczenie zastosowania MSSF 9 „Instrumenty finansowe” (mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2021 roku lub po tej dacie),

Zmiany do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7 oraz MSSF 16: reforma wskaźnika referencyjnego stóp procentowych (IBOR) (mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2021 roku lub po tej dacie, z możliwością wcześniejszego zastosowania),

Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć” – aktualizacja referencji do Założeń Koncepcyjnych (mające zastosowanie do transakcji połączeń, które będą miały miejsce w okresach sprawozdawczych, rozpoczynających się po 1 stycznia 2022 roku, z możliwością wcześniejszego zastosowania),

Zmiany do MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe  przychody z produktów wyprodukowanych w okresie przygotowywania rzeczowych aktywów trwałych do rozpoczęcia funkcjonowania (mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub po tej dacie, z możliwością wcześniejszego zastosowania),

Zmiany do MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe” – wyjaśnienia nt. kosztów ujmowanych w analizie, czy umowa jest kontraktem rodzącym obciążenia (mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub po tej dacie, z możliwością wcześniejszego zastosowania),

Roczny program poprawek 2018-2020 - poprawki zawierają wyjaśnienia oraz doprecyzowują wytyczne standardów w zakresie ujmowania oraz wyceny: MSSF 1 „Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy”, MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, MSR 41 „Rolnictwo” oraz do przykładów ilustrujących do MSSF 16 „Leasing” (mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub po tej dacie, z możliwością wcześniejszego zastosowania)

MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” oraz zmiany do MSSF 17 (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie, z możliwością wcześniejszego zastosowania),

Zmiany do MSR 1: „Prezentacja sprawozdań finansowych: Podział zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe” (mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie, z możliwością wcześniejszego zastosowania),

MSSF 14 „Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe” (mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2016 roku lub po tej dacie), decyzją UE nie zostanie zatwierdzony,

Zmiany do MSSF 10 i MSR 28 „Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostka stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem” (termin wejścia w życie został odroczony przez RMSR na czas nieokreślony).

8.1.5.Zmiany stosowanych zasad rachunkowości

W okresie sprawozdawczym nie wystąpiły zmiany stosowanych zasad rachunkowości.


8.2.

Istotne zasady rachunkowości

8.2.1.Kontynuacja działalności


Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności gospodarczej przez spółki Grupy w okresie co najmniej 12 miesięcy po dniu bilansowym.


Najistotniejszym czynnikiem mającym wpływ na kontynuację działalności Grupy Kapitałowej ZUE jest sytuacja finansowa Jednostki Dominującej. Kluczowymi czynnikami mającymi wpływ na kontynuację działalności Grupy Kapitałowej ZUE są m.in: płynność, odpowiedni portfel zleceń, sytuacja rynkowa.


Analizując sytuację finansową Grupy należy zwrócić uwagę na następujące elementy: w okresie 12 miesięcy zakończonym dnia 31 grudnia 2020 roku Grupa rozpoznała 901,4 mln PLN przychodów ze sprzedaży i 31,3 mln PLN zysku brutto ze sprzedaży. Na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupa prezentuje 356,4 mln PLN aktywów obrotowych razem, w tym 149,2 mln PLN należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności i ok. 23,5 mln PLN środków pieniężnych. Grupa ZUE na dzień bilansowy posiada portfel zamówień o wartości ok.1 498 mln PLN.  Grupa jest w trakcie pozyskiwania nowych kontraktów.


Z uwagi na powyższe, Zarząd Jednostki Dominującej nie stwierdza na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego istotnych zagrożeń w zakresie możliwości kontynuacji działalności w dającej się przewidzieć przyszłości, nie wystąpiły przesłanki ekonomiczne ani nie zostały podjęte decyzje strategiczne i tym samym oświadcza, że niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w dającej się przewidzieć w przyszłości.



8.2.2.Porównywalność danych finansowych


Nie dokonano zmian prezentacyjnych danych finansowych w okresach porównywalnych, z wyjątkiem poniżej opisanych.


W wyniku dodatkowej kontroli Grupa ujawnia błąd techniczny powstały w nocie Zobowiązania warunkowe na dzień 31 grudnia 2019 roku.


Poniżej przedstawiono wpływ zmian:







Poprawione

Zatwierdzone



Stan na

Stan na

Wpływ zmian


31-12-2019

31-12-2019

gwarancje

518 569

518 569

0

poręczenia

24 530

24 530

0

weksle

407 825

407 825

0

hipoteki

91 159

30 000

61 159

zastawy

22 016

22 016

0

Razem

1 064 099

1 002 940

61 159



8.2.3.Podstawa sporządzenia


Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z koncepcją kosztu historycznego, za wyjątkiem niektórych aktywów trwałych i instrumentów finansowych, które są wyceniane w wartościach przeszacowanych albo wartości godziwej zgodnie z określoną poniżej polityką rachunkowości.


Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2019 roku.


Najważniejsze zasady rachunkowości stosowane przez Grupę przedstawione zostały poniżej.


8.2.4.Zasady konsolidacji

Inwestycje w jednostki zależne

Przez jednostki zależne rozumie się jednostki kontrolowane przez jednostkę dominującą (co obejmuje także jednostki specjalnego przeznaczenia). Uznaje się, że kontrola występuje wówczas, gdy jednostka dominująca ma możliwość wpływania na politykę finansową i operacyjną podległej jednostki w celu osiągnięcia korzyści z jej działalności.

Wyniki finansowe jednostek zależnych nabytych lub sprzedanych w ciągu roku ujmuje się w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym od/do momentu ich efektywnego nabycia lub zbycia.

W stosownych przypadkach w sprawozdaniach finansowych jednostek zależnych dokonuje się korekt mających na celu ujednolicenie zasad rachunkowości stosowanych przez daną jednostkę z zasadami stosowanymi przez pozostałe jednostki Grupy.

Wszelkie transakcje, salda, przychody i koszty zachodzące między podmiotami powiązanymi objętymi konsolidacją podlegają pełnej eliminacji konsolidacyjnej.

Udziały niesprawujące kontroli prezentowane są odrębnie od kapitału własnego Grupy. Udziały niesprawujące kontroli mogą być początkowo wyceniane albo w wartości godziwej albo w proporcji do udziału w wartości godziwej nabywanych aktywów netto. Wybór jednej z w/w metod jest dostępny dla każdego połączenia jednostek gospodarczych. W okresach kolejnych wartość udziałów niesprawujących kontroli obejmuje wartość rozpoznana początkowo skorygowaną o zmiany wartości kapitału jednostki w proporcji do posiadanych udziałów. Całkowity dochód jest alokowany do udziałów niesprawujących kontroli nawet wtedy gdy powoduje postanie ujemnej wartości tych udziałów.

Zmiany w udziale w jednostce zależnej nie powodujące utraty kontroli ujmowane są jako transakcje kapitałowe. Wartości księgowe udziału Grupy jak i udziałów niesprawujących kontroli są odpowiednio modyfikowane w celu odzwierciedlenia zmian w strukturze udziału. Różnica pomiędzy wartością o jaką modyfikowana jest wartość udziałów mniejszości oraz wartością godziwą płatności otrzymanej lub przekazanej ujmowana jest bezpośrednio w kapitale własnym Grupy.

W sytuacji utraty kontroli nad jednostka zależną, zysk lub strata na zbyciu jest ustalana jako różnica pomiędzy: (i) łączną wartością godziwą otrzymanej zapłaty i wartości godziwej udziałów jednostek pozostających w Grupie oraz (ii) wartością księgową aktywów (łącznie z wartością firmy), zobowiązań i udziałów niesprawujących kontroli. Kwoty ujęte w stosunku do zbywanej jednostki, w innych składnikach całkowitego dochodu podlegają reklasyfikacji do rachunku zysków i strat. Wartość godziwa udziałów w jednostce pozostających w Grupie po zbyciu, uznawana jest za początkową wartość godziwą dla celów późniejszego ich ujmowania zgodnie z MSSF 9, lub początkowy koszt udziałów w jednostkach stowarzyszonych lub wspólnych przedsięwzięciach.


Inwestycje w jednostki stowarzyszone

Jednostką stowarzyszoną jest jednostka, na którą Jednostka Dominująca wywiera znaczący wpływ, nie będąca jednostką zależną ani udziałem we wspólnym przedsięwzięciu Jednostki Dominującej. Znaczący wpływ oznacza zdolność uczestniczenia w ustalaniu polityki finansowej i operacyjnej jednostki stowarzyszonej, bez samodzielnego czy wspólnego sprawowania nad nią kontroli.

Wyniki finansowe, aktywa i zobowiązania jednostek stowarzyszonych ujmuje się w sprawozdaniu finansowym metodą praw własności, za wyjątkiem sytuacji kiedy inwestycja zakwalifikowana jest jako przeznaczona do sprzedaży, kiedy to ujmowana jest zgodnie z MSSF5 „Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechana”. Zgodnie z metodą praw własności inwestycje w jednostkę stowarzyszoną wykazuje się
w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej po koszcie historycznym, ze stosowną korektą
o zaistniałe po dacie przejęcia zmiany udziału Grupy w aktywach netto jednostki stowarzyszonej minus wszelkie utraty wartości poszczególnych inwestycji. Straty jednostek stowarzyszonych przekraczające wartość udziału Grupy w tych jednostkach (w tym wszelkie udziały długoterminowe, które w zasadzie stanowią część inwestycji netto Grupy w jednostkę stowarzyszoną) ujmuje się wyłącznie jeśli Grupa zaciągnęła wiążące zobowiązania prawne lub zwyczajowe lub dokonała płatności w imieniu jednostki stowarzyszonej.

Nadwyżkę ceny nabycia nad wartością godziwą dających się zidentyfikować aktywów netto jednostki stowarzyszonej na dzień nabycia ujmuje się jako wartość firmy. Wartość firmy włączona jest do wartości bilansowej inwestycji, a utratę jej wartości wycenia się w ramach całej wartości inwestycji. Jakąkolwiek nadwyżkę udziały Grupy w wartości godziwej netto dających się zidentyfikować aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych nad kosztem przejęcia po dokonaniu przeszacowania ujmuje się niezwłocznie w rachunku zysków
i strat.

Zyski i straty wynikające z transakcji pomiędzy Grupą a jednostką stowarzyszoną podlegają wyłączeniom konsolidacyjnym do wartości udziału Grupy w odpowiedniej jednostce stowarzyszonej.

Utrata kontroli


W momencie utraty kontroli, Grupa zaprzestaje ujmować aktywa i zobowiązania jednostki zależnej, udziały niekontrolujące i pozostałe składniki kapitałów związane z jednostką zależną. Ewentualna nadwyżka lub niedobór powstałe w wyniku utraty kontroli ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu. Jeśli Grupa zatrzymuje jakiekolwiek udziały w dotychczasowej jednostce zależnej, są one wyceniane w wartości godziwej na dzień utraty kontroli. Po początkowym ujęciu traktowane są jako inwestycje wyceniane metodą praw własności lub jako aktywa finansowe dostępne do sprzedaży, w zależności od poziomu utrzymanych przez Grupę wpływów na działalność tej jednostki.


Transakcje z udziałowcami mniejszościowymi nieskutkujące zmianami kontroli


Transakcje z udziałowcami mniejszościowymi nieskutkujące zmianami kontroli są księgowane w korespondencji z kapitałem.


Wartość firmy

Wartość firmy powstająca przy przejęciu wynika z wystąpienia na dzień przejęcia nadwyżki sumy przekazanej płatności, wartości udziałów niesprawujących kontroli i wartości godziwej uprzednio posiadanych udziałów w jednostce nabywanej nad udziałem Grupy w wartości godziwej netto dających się zidentyfikować aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych jednostki ujmowanych na dzień przejęcia.

W przypadku wystąpienia wartości ujemnej, Grupa dokonuje ponownego przeglądu ustalenia wartości godziwych poszczególnych składników nabywanych aktywów netto. Jeżeli w wyniku przeglądu nadal wartość jest ujemna ujmuje się ją niezwłocznie w wyniku finansowym.

Wartość firmy ujmuje się początkowo jako składnik aktywów po koszcie, a następnie wycenia według kosztu pomniejszonego o skumulowaną stratę z tytułu utraty wartości.

Dla celów testowania utraty wartości wartość firmy alokuje się na poszczególne ośrodki Grupy generujące przepływy pieniężne, które powinny odnieść korzyści z synergii będących efektem połączenia. Jednostki generujące przepływy pieniężne, do których alokuje się wartość firmy, testuje się pod względem utraty wartości raz w roku lub częściej, jeśli można wiarygodnie przypuszczać, że utrata wartości wystąpiła. Jeśli wartość odzyskiwalna ośrodka generującego przepływy pieniężne jest mniejsza od jej wartości bilansowej, stratę z tytułu utraty wartości alokuje się najpierw w celu redukcji kwoty bilansowej wartości firmy alokowanej do tego ośrodka, a następnie do pozostałych aktywów tego ośrodka proporcjonalnie do wartości bilansowej poszczególnych składników aktywów tej jednostki. Strata z tytułu utraty wartości ujęta dla wartości firmy nie podlega odwróceniu w następnym okresie.

W chwili zbycia jednostki zależnej lub podlegającej wspólnej kontroli przypadającą na nią część wartości firmy uwzględnia się przy obliczaniu zysku/straty z tytułu zbycia.

8.2.5. Sprawozdawczość dotycząca segmentów działalności

Podstawowy podział sprawozdawczości Grupy ZUE oparty jest na segmentach branżowych.

W celu przedstawienia informacji w sposób pozwalający na właściwą ocenę rodzaju i skutków finansowych działań gospodarczych prowadzonych przez Grupę, zgodnie z wymaganiami MSSF 8, Zarząd ZUE wydzielił trzy zagregowane segmenty sprawozdawcze w ramach oferowanych usług:

działalność budowlana,

działalność projektowa,

działalność handlowa

Organizacja i zarządzanie Grupy odbywa się w obszarze wymienionych powyżej segmentów. Grupa stosuje jednolitą politykę rachunkowości dla wszystkich obszarów działalności w ramach wydzielonych segmentów.


8.2.6. Ujęcie przychodów z tytułu umów o budowę na kontraktach długoterminowych

Ujęcie przychodu zgodnie z MSSF 15 przedstawia transakcję przeniesienia towarów lub usług na klienta (Zamawiającego) w kwocie odzwierciedlającej wartość wynagrodzenia, którego podmiot spodziewa się w zamian za towary lub usługi.


Przychody Grupy to:

- przychody z tytułu umów o budowę,

- przychody ze świadczenia usług,

- przychody ze sprzedaży towarów, materiałów i surowców.


Grupa rozpoznaje przychody z działalności budowlanej i projektowej jako przychody z tytułu umów o budowę.

Przychody z umów budowlanych

Standard MSSF 15 wprowadził pięcioetapowy model ujmowania przychodów:


1. Identyfikacja umowy

2. Identyfikacja zobowiązań do wykonania

3. Ustalenie ceny transakcyjnej

4. Przypisanie ceny transakcyjnej

5. Ujęcie przychodu


Grupa rozpoznaje przychody z tytułu wykonania niezakończonej usługi budowlanej zgodnie z pięcioetapowym modelem i stosuje metodę opartą na nakładach zgodnie z metodą retrospektywną zmodyfikowaną.


Uznaje się, że w przypadku świadczenia przez Grupę usług budowlanych zasadniczo powstaje jedno zobowiązanie do wykonania świadczenia. Tym samym kwestia przypisania ceny transakcyjnej do zobowiązania do wykonania świadczenia nie wymaga szacowania.

Metoda oparte na nakładach

W metodzie opartej na nakładach, pomiar stopnia spełnienia zobowiązania dokonywany jest na podstawie nakładów (kosztów) poniesionych przez Grupę w stosunku do całkowitych oczekiwanych nakładów (kosztów).

Metoda zysku zerowego

W przypadku, gdy Grupa nie jest w stanie dokonać racjonalnego pomiaru wyników spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia, ale oczekuje, że odzyska koszty poniesione podczas spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia, Grupa stosuje metodę zysku zerowego i ujmuje przychody wyłącznie do wysokości kosztów poniesionych do momentu, w którym można dokonać racjonalnego pomiaru wyników spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia.

Ujmowanie przewidywanych strat

W przypadku przewidywań, że umowa rodzi obciążenie tj. łączne koszty związane z realizacją kontraktu przekroczą łączne przychody, zgodnie z MSR 37, Grupa tworzy Rezerwę na stratę.

Praktyczne zastosowanie metod pomiaru stopnia spełnienia zobowiązania

Wybór metody opartej na nakładach został dokonany w oparciu o specyfikę działalności Grupy.

Poszczególne etapy wyceny kontraktów są następujące:

a)ustalenie zmiany statusu kontraktów - kontrakty rozpoczęte, kontrakty zakończone,

b)ustalenie korekt przychodu planowanego,

c)aktualizacja dwa razy do roku budżetu przychodów,

d)aktualizacja dwa razy do roku budżetu kosztów,

e)ustalenie wartości zafakturowanych przychodów,

f)ustalenie wartości poniesionych kosztów bezpośrednich i pośrednich związanych z realizacją budowy,

g)przypisanie wartości poniesionych kosztów ogólnych (kosztów ogólnych jednostki i kosztów ogólnobudowlanych) budowy,

h)przeliczenie zaawansowania kontraktu i rozpoznanie przychodów według metody opartej na nakładach,

i)ustalenie wyceny Należności i Zobowiązań wynikających z niedofakturowania lub przefakturowaniaz tytułu realizowanych kontraktów.

W metodzie opartej na nakładach procentowy stopień zaawansowania ustalany jest jako stosunek kosztów poniesionych do szacowanych (budżetowanych) kosztów niezbędnych do zrealizowania umowy. Budżety kontraktów tworzone są dla każdej umowy budowlanej. Budżety aktualizowane są dwa razy w roku w oparciu o zamknięcie miesiąca kwietnia i października. Budżety kontraktów stanowią podstawę do oceny stanu zaawansowania realizacji umowy, poprzez ustalenie proporcji kosztów umowy poniesionych z tytułu prac wykonanych do danego momentu w stosunku do szacunkowych łącznych kosztów umowy. Kontrakty, których umowy są podpisane, ale ich budżety nie są zatwierdzone, wyceniane są metodą zysku zerowego.

8.2.7. Waluty obce

Transakcje przeprowadzane w walucie innej niż waluta funkcjonalna wykazuje się po kursie waluty obowiązującym na dzień poprzedzający dokonanie transakcji. Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne denominowane w walutach obcych są przeliczane według kursu obowiązującego na ten dzień, publikowanego przez Narodowy Bank Polski. Aktywa i zobowiązania wyceniane w wartości godziwej i denominowane w walutach obcych wycenia się po kursie obowiązującym w dniu ustalenia wartości godziwej. Pozycje niepieniężne wyceniane są według kosztu historycznego.

Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów (kosztów) finansowych lub w przypadkach określonych zasadami (polityką) rachunkowości, kapitalizowane w wartości aktywów.


8.2.8. Koszty finansowania zewnętrznego


Koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związanego z nabyciem lub wytworzeniem składników majątku wymagających dłuższego czasu w celu doprowadzenia ich do użytkowania, zalicza się do kosztów wytworzenia takich aktywów aż do momentu, w którym aktywa te są zasadniczo gotowe do zamierzonego użytkowania lub sprzedaży. Koszty finansowania zewnętrznego, obejmują różnice kursowe powstające w związku z pożyczkami
i kredytami w walucie obcej, w stopniu w jakim są uznawane za korektę kosztów odsetek.

Wszelkie pozostałe koszty finansowania zewnętrznego, z zastrzeżeniem punktu 8.2.6. dotyczącego kontraktów budowlanych, są odnoszone bezpośrednio w rachunek zysków i strat w okresie, w którym zostały poniesione. Koszty finansowania zewnętrznego dotyczące kontraktów budowlanych obciążają bezpośrednio koszty działalności operacyjnej Grupy.

Powyższe zasady kapitalizacji nie są stosowane do aktywów wycenianych w wartości godziwej.

8.2.9. Koszty świadczeń pracowniczych

Koszty świadczeń pracowniczych obejmują: świadczenia krótkoterminowe oraz świadczenia po okresie zatrudnienia.

Koszty wynagrodzeń obejmują wynagrodzenia płatne zgodnie z warunkami zawartych umów o pracęz poszczególnymi pracownikami. Koszt wynagrodzeń obejmuje także wypłatę premii i nagród motywacyjnych przyznawanych na podstawie zakładowych regulaminów.

Koszty ubezpieczeń społecznych finansowanych przez pracodawcę obejmują świadczenia z tytułu ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, wypadkowego, składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Pracy. Koszty świadczeń emerytalnych obejmują odprawy emerytalne i rentowe wypłacone pracownikom zgodnie z przepisami prawa pracy.

Grupa, zgodnie z kodeksem pracy, wypłaca odprawy emerytalne, w związku z czym tworzy rezerwę na wartość bieżącą zobowiązań z tytułu wyżej wymienionych świadczeń. Wypłaty z tego tytułu odpisywane są w koszty rachunku zysków i strat w sposób umożliwiający rozłożenie kosztów tych świadczeń na cały okres zatrudnienia pracowników w Grupie. Wysokość rezerwy jest ustalana przez niezależnego aktuariusza metodą wyceny prognozowanych świadczeń jednostkowych.

W skład rezerw na świadczenia pracownicze wchodzą również rezerwy na urlopy, premie.


Spółki Grupy, zgodnie z przepisami prawa, mogą tworz Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Odpisy na powyższy fundusz obciążają koszty działalności spółki i powodują konieczność zablokowania środków funduszy na wydzielonym rachunku bankowym. W sprawozdaniu finansowym aktywa i zobowiązania funduszu wykazywane są w wartości netto.


Pozostałe świadczenia na rzecz pracowników przyznawane są na podstawie przepisów prawa pracy oraz postanowień zakładowych regulaminów. Grupa ponosi również koszty szkolenia BHP pracowników oraz koszty prywatnej opieki medycznej.


Grupa przyjęła politykę ujmowania zysków i strat aktuarialnych w okresie, w którym one powstały. Zyski i straty aktuarialne są rozpoznawane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.


8.2.10. Podatek dochodowy (w tym podatek odroczony)

Podatek dochodowy jednostki obejmuje podatek bieżący oraz podatek odroczony.

Podatek bieżący

Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów niepodlegających opodatkowaniu i kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.

Podatek odroczony

Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową, jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości w oparciu o różnice pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i pasywów a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania.

Rezerwa na podatek odroczony jest tworzona od wszystkich dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego jest rozpoznawany do wysokościw jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe oraz straty podatkowe bądź ulgi podatkowe, jakie spółka może wykorzystać. Pozycja aktywów lub rezerwy na podatek odroczony nie powstaje, jeśli różnica przejściowa powstaje z tytułu pierwotnego ujęcia wartości firmy lub z tytułu pierwotnego ujęcia innego składnika aktywów lub zobowiązania w transakcji, która nie ma wpływu ani na wynik podatkowy ani na wynik księgowy.

Wartość składników aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień bilansowy,a w przypadku, gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części, następuje jego odpis.

Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub zobowiązanie stanie się wymagalne. W sprawozdaniu z sytuacji finansowej podatek dochodowy wykazywany jest po dokonaniu kompensaty w zakresie, w jakim wynika ze zobowiązania, jakie płatne jest do tego samego urzędu podatkowego.

Podatek bieżący i odroczony za bieżący okres obrachunkowy


Podatek bieżący i odroczony wykazuje się w kosztach lub przychodach w rachunku zysków i strat, z wyjątkiem przypadku, gdy dotyczy on pozycji uznających lub obciążających bezpośrednio kapitał własny (wówczas podatek jest odnoszony bezpośrednio w kapitał własny).


8.2.11. Rzeczowe aktywa trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe obejmują środki trwałe i nakłady na środki trwałe w budowie, które jednostka zamierza wykorzystywać w swojej działalności oraz na potrzeby administracyjne w okresie dłuższym niż 1 rok, które w przyszłości spowodują wpływ korzyści ekonomicznych do jednostki. Nakłady na środki trwałe obejmują poniesione nakłady inwestycyjne jak również poniesione wydatki na przyszłe dostawy maszyn, urządzeń i usług związanych z wytworzeniem środków trwałych (przekazane zaliczki). Środki trwałe obejmują także istotne specjalistyczne części zamienne, które funkcjonują jako element środka trwałego.

Środki trwałe oraz środki trwałe w budowie ujmowane są pierwotnie w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia, z uwzględnieniem kosztów finansowania, pomniejszonych o odpisy z tytułu utraty wartości.


Amortyzacja środków trwałych odbywa się według stawek odzwierciedlających przewidywany okres ich użytkowania. Szacunki okresu użytkowania rewidowane są corocznie. Dla celów amortyzacji środków trwałych stosowana jest metoda amortyzacji liniowej. Okresy użytkowania dla poszczególnych składników środków trwałych są następujące:


Wyszczególnienie

Okres użytkowania



Budynki i budowle

od 10 lat do 50 lat

Urządzenia techniczne i maszyny

od 3 lat do 30 lat

Środki transportu

od 5 lat do 30 lat

Pozostałe środki trwałe

od 4 lat do 15 lat

Grunty własne nie podlegają amortyzacji.

Grupa stosując zasadę istotności, niskocenne środki trwałe odnosi jednorazowo w rachunek zysków i strat w okresie, w którym został poniesiony wydatek. Istotność analizowana jest pod kątem skumulowanej wartości środków niskocennych.

Środki trwałe oraz środki trwałe w budowie poddawane są testowi na utratę wartości, jeśli istnieją przesłanki wskazujące na występowanie utraty wartości nie rzadziej niż na każdy dzień bilansowy. Zasady właściwe ustalaniu utraty wartości przedstawiono w Nocie 8.2.14. Skutki utraty wartości środków trwałych oraz środków trwałych w budowie odnoszone są w pozostałe koszty operacyjne.

Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży / likwidacji lub zaprzestania użytkowania pozycji rzeczowych aktywów trwałych określa się jako różnicę między przychodami ze sprzedaży a wartością bilansową tych pozycji i ujmuje się je w rachunku zysków i strat.

Każda część składowa pozycji rzeczowych aktywów trwałych, której cena nabycia lub koszt wytworzenia jest istotny w porównaniu z ceną nabycia lub kosztem wytworzenia całej pozycji, jest amortyzowana osobno.

8.2.12. Nieruchomości inwestycyjne

Początkowo nieruchomości inwestycyjne są ujmowane w księgach według ceny nabycia z uwzględnieniem kosztów transakcji. Po początkowym ujęciu nieruchomości inwestycyjne, z wyjątkiem gruntów, podlegają liniowej amortyzacji oraz są korygowane o odpisy z tytułu utraty wartości.

Nieruchomości inwestycyjne wycenia się początkowo po koszcie uwzględniając koszty transakcji. Po ujęciu początkowym nieruchomości te wycenia się w wartości godziwej. Zyski i straty wynikające ze zmiany wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych ujmowane są w rachunku zysków i strat w okresie, w którym powstały.

Nieruchomości spełniające kryteria zakwalifikowania ich jako przeznaczone do sprzedaży, lub ujęte w grupie do zbycia wycenia się zgodnie z zasadami zawartymi w Nocie 8.2.15.

Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży / likwidacji lub zaprzestania użytkowania nieruchomości określa się jako różnicę między przychodami ze sprzedaży a wartością bilansową tych pozycji i ujmuje się je w rachunku zysków i strat.

8.2.13. Wartości niematerialne

Wartości niematerialne obejmują aktywa Grupy, które nie posiadają postaci fizycznej, są identyfikowalne oraz które można wiarygodnie wycenić i które w przyszłości spowodują wpływ korzyści ekonomicznych do jednostki.

Wartości niematerialne ujmowane są pierwotnie w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia.

Amortyzacja wartości niematerialnych odbywa się według stawek odzwierciedlających przewidywany okres ich użytkowania. Szacunki okresu użytkowania weryfikowane są corocznie. Grupa nie posiada wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania. Dla celów amortyzacji wartości niematerialnych o określonym okresie użytkowania stosowana jest metoda amortyzacji liniowej. Okresy użytkowania dla poszczególnych składników wartości niematerialnych są następujące:


Wyszczególnienie

Okres użytkowania



Licencje na oprogramowanie

od 2 lat do 10 lat

Nabyte prawa wieczystego użytkowania

od 25 lat do 99 lat

Wartości niematerialne poddawane są testowi na utratę wartości, jeśli istnieją przesłanki wskazujące na występowanie utraty wartości, przy czym dla wartości niematerialnych w okresie ich realizacji ewentualna utrata wartości określana jest na każdy dzień bilansowy. Zasady właściwe ustalaniu utraty wartości przedstawiono w Nocie 8.2.14. Skutki utraty wartości, wartości niematerialnych jak również ich amortyzacji odnoszone są w pozostałe koszty operacyjne.

Grupa stosując zasadę istotności, niskocenne wartości niematerialne odnosi jednorazowo w rachunek zysków i strat w okresie, w którym został poniesiony wydatek.

Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży / likwidacji lub zaprzestania użytkowania pozycji wartości niematerialnych określa się jako różnicę między przychodami ze sprzedaży a wartością bilansową tych pozycji i ujmuje się je w rachunku zysków i strat.

Na dzień bilansowy wartości niematerialne wyceniane są według kosztu po pomniejszeniu o dokonane odpisy amortyzacyjne oraz ewentualne odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.

8.2.14. Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych
oprócz wartości firmy

Na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje przeglądu wartości bilansowych posiadanego majątku trwałegoi wartości niematerialnych w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Jeżeli stwierdzono istnienie takich przesłanek, szacowana jest wartość odzyskiwalna danego składnika aktywów, w celu ustalenia potencjalnego odpisu z tego tytułu. W sytuacji, gdy składnik aktywów nie generuje przepływów pieniężnych, które są w znacznym stopniu niezależne od przepływów generowanych przez inne aktywa, analizę przeprowadza się dla grupy aktywów Grupy generujących przepływy pieniężne, do której należy dany składnik aktywów. Jeśli możliwe jest wskazanie wiarygodnej i jednolitej podstawy alokacji, składniki majątku trwałego Grupy alokowane są do poszczególnych jednostek generujących przepływy pieniężne lub do najmniejszych grup jednostek generujących takie przepływy, dla których można wyznaczyć wiarygodne i jednolite podstawy alokacji.

Wartość odzyskiwalna ustalana jest, jako wyższa spośród dwóch wartości: wartość godziwa pomniejszona o koszty sprzedaży lub wartość użytkowa. Ta ostatnia wartość odpowiada wartości bieżącej szacunku przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych przy użyciu stopy dyskonta przed opodatkowaniem uwzględniającej aktualną rynkową wartość pieniądza w czasie oraz ryzyko specyficzne dla danego składnika aktywów.

Jeżeli wartość odzyskiwalna jest niższa od wartości bilansowej składnika aktywów (lub jednostki generującej przepływy pieniężne), wartość bilansową tego składnika lub jednostki pomniejsza się do wartości odzyskiwalnej. Stratę z tytułu utraty wartości ujmuje się niezwłocznie jako koszt okresu, w którym wystąpiła, za wyjątkiem sytuacji gdy składnik aktywów wykazywany był w wartości przeszacowanej (wówczas utrata wartości traktowana jest jako obniżenie wcześniejszego przeszacowania).

Jeśli strata z tytułu utraty wartości ulega następnie odwróceniu, wartość netto składnika aktywów (lub jednostki generującej przepływy pieniężne) zwiększana jest do nowej oszacowanej wartości odzyskiwalnej, nie przekraczającej jednak wartości bilansowej tego składnika aktywów jaka byłaby ustalona, gdyby w poprzednich latach nie ujęto straty z tytułu utraty wartości składnika aktywów / jednostki generującej przepływy pieniężne. Odwrócenie straty z tytułu utraty wartości ujmuje się niezwłocznie w rachunku zysków i strat, o ile składnik aktywów nie podlegał wcześniej przeszacowaniu – w takim przypadku, odwrócenie straty z tytułu utraty wartości traktuje się jak zwiększenie z aktualizacji wyceny.

8.2.15.Aktywa trwałe przeznaczone do zbycia


Aktywa trwałe przeznaczone do zbycia są to aktywa spełniające jednocześnie następujące kryteria:

kierownictwo odpowiedniego poziomu złożyło deklarację sprzedaży,

aktywa są dostępne do natychmiastowej sprzedaży w obecnym stanie,

zainicjowano aktywne poszukiwanie potencjalnego nabywcy,

transakcja sprzedaży jest wysoce prawdopodobna i można ją będzie rozliczyć w ciągu 12 miesięcy od podjęcia decyzji o zbyciu,

cena sprzedaży jest racjonalna w stosunku do bieżącej wartości godziwej,

prawdopodobieństwo wprowadzenia istotnych zmian do planu zbycia tych aktywów jest niewielkie.

Zmiana klasyfikacji zostaje odzwierciedlona w tym okresie sprawozdawczym, w którym kryteria kwalifikacji zostały spełnione. W przypadku spełnienia kryteriów uznawania aktywów trwałych jako przeznaczone do sprzedaży po zakończeniu okresu sprawozdawczego, nie dokonuje się zmiany klasyfikacji składnika aktywów według stanu na koniec roku sprawozdawczego poprzedzającego zdarzenie.

Z chwilą przeznaczenia danego składnika aktywów do sprzedaży następuje zaprzestanie naliczania amortyzacji. Aktywa przeznaczone do sprzedaży (z wyłączeniem m.in. aktywów finansowych oraz nieruchomości inwestycyjnych) wycenia się według niższej z dwóch wartości: wartości księgowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży.

W przypadku wzrostu w okresie późniejszym wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży ujmowany jest przychód, jednak w wysokości nie wyższej niż wcześniej ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości.


8.2.16. Długoterminowe aktywa finansowe, w tym inwestycje w jednostkach powiązanych


Długoterminowe aktywa finansowe są wyceniane według kosztu historycznego pomniejszonego o ewentualną utratę wartości. Wartość bilansowa takich aktywów jest każdorazowo poddawana przeglądowi w celu stwierdzenia czy nie przekracza ona wartości przyszłych korzyści ekonomicznych. W przypadku, gdy wartość bilansowa przekracza wartość przewidywanych korzyści ekonomicznych, obniża się ją do wysokości ceny sprzedaży netto. Odpisy z tytułu utraty wartości takich aktywów ujmowane są w kosztach finansowych. Wzrost wartości danej inwestycji bezpośrednio wiążący się z uprzednim obniżeniem jej wartości, zaliczonym do kosztów finansowych, ujmuje się do wysokości tych kosztów jako przychody finansowe.


8.2.17. Leasing

MSSF 16 określa jednolity model rachunkowości leasingobiorcy poprzez eliminację rozróżnienia pomiędzy leasingiem operacyjnym, a finansowym i wymaga, aby leasingobiorca ujmował aktywa z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązania wynikające z każdej umowy leasingu, z wyjątkiem umów krótkoterminowych ( do 12 miesięcy) oraz umów leasingu gdzie bazowy składnik aktywów ma niską wartość.


Leasingobiorca jest również zobowiązany rozpoznać koszty amortyzacji składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania przedmiotu leasingu oraz koszty odsetek z tytułu zobowiązania leasingowego w rachunku zysków i strat (zgodnie z MSR 17 wydatki związane z wykorzystaniem aktywów będących przedmiotem leasingu ujęte były w ogólnych kosztach administracyjnych). Aktywa z tytułu prawa do użytkowania podlegają liniowej amortyzacji, natomiast zobowiązania z tytułu umów leasingowych podlegają wycenie metodą zamortyzowanego kosztu.

Zmiana definicji leasingu dotyczyła głównie pojęcia kontroli. MSSF 16 określa, czy umowa zawiera leasing na podstawie tego, czy klient ma prawo kontrolować użytkowanie zidentyfikowanego składnika aktywów przez pewien okres. Grupa stosuje definicję leasingu i związane z nią wytyczne określone w MSSF 16 dla wszystkich umów leasingu bez względu na to, czy jest leasingodawcą, czy leasingobiorcą w umowie leasingu.


Składniki aktywów z tytułu prawa do użytkowania podlegają przez Grupę początkowej wycenie według kosztu, który obejmuje:


-kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu,

- wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe,

- wszelkie początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez Grupę,


- szacunek kosztów, które mają zostać poniesione przez leasingobiorcę w związku z demontażem i usunięciem bazowego składnia aktywów, przeprowadzeniem renowacji miejsca, w którym się znajdował lub przeprowadzeniem renowacji bazowego składnika aktywów do stanu wymaganego przez warunki leasingu.


Jeżeli leasingobiorca stosuje model wartości godziwej, model ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, określony w MSR 40 Nieruchomości inwestycyjne w odniesieniu do swoich nieruchomości inwestycyjnych, musi on stosować również ten sam model wyceny również w odniesieniu do aktywów z tytułu prawa do użytkowania (w tym przypadku gruntów), które spełniają definicję nieruchomości inwestycyjnej zawartej w MSR 40


Po początkowym ujęciu Grupa wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania pomniejszając jego wartość początkową o odpisy amortyzacyjne (umorzenie metodą liniową) i odpis z tytułu utraty wartości oraz koryguje z tytułu aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu.


Zobowiązania z tytułu leasingu Grupa wycenia w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe dyskontuje się z zastosowaniem stopy procentowej leasingu, jeżeli stopę tę można z łatwością ustalić. W przeciwnym razie Grupa stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy. Stopa ta definiowana jest jako stopa procentowa, jaką leasingobiorca musiałby zapłacić, aby na podobny okres i przy podobnych zabezpieczeniach pożyczyć środki niezbędne do zakupu składnika aktywów o podobnej wartości co składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania w podobnym środowisku gospodarczym.

W dacie rozpoczęcia opłaty leasingowe zawarte w wycenie zobowiązania z tytułu leasingu obejmują następujące opłaty za prawo do użytkowania bazowego składnika aktywów podczas okresu leasingu, które pozostają do zapłaty w tej dacie:

a)stałe opłaty leasingowe (w tym zasadniczo stałe opłaty leasingowe) pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe,

b)zmienne opłaty leasingowe, które zależą od indeksu lub stawki, wycenione początkowo z zastosowaniem tego indeksu lub tej stawki zgodnie z ich wartością w dacie rozpoczęcia,

c)kwoty, których zapłaty przez leasingobiorcę oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej,

d)cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tej opcji, oraz

e)kary pieniężne za wypowiedzenie leasingu, jeżeli w warunkach leasingu przewidziano, że leasingobiorca może skorzystać z opcji wypowiedzenia leasingu.

Po dacie rozpoczęcia leasingobiorca wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu poprzez:

a)zwiększenie wartości bilansowej w celu odzwierciedlenia odsetek od zobowiązania z tytułu leasingu,

b)zmniejszenie wartości bilansowej w celu uwzględnienia zapłaconych opłat leasingowych oraz

c)zaktualizowanie wyceny wartości bilansowej w celu uwzględnienia wszelkiej ponownej oceny lub zmiany leasingu, o której mowa poniżej, lub w celu uwzględnienia zaktualizowanych zasadniczo stałych opłat leasingowych.

Po początkowym ujęciu Grupa wycenia zobowiązania z tytułu leasingu w zamortyzowanym koszcie.

Aktualizację wyceny zobowiązania z tytułu leasingu Grupa ujmuje jako korektę składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania. W przypadku gdy w wyniku aktualizacji wyceny wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania została zmniejszona do zera i ma miejsce dalsze zmniejszenie wyceny zobowiązania z tytułu leasingu, pozostałą kwotę aktualizacji wyceny Grupa ujmuje jako zysk lub stratę.


Wartość krańcowej stopy pożyczkowej dla umów leasingowych Grupa aktualizuje w okresach rocznych.

Grupa stosuje te same stopy dyskontowe do portfela umów leasingu samochodów oraz najmu .Przyjmuje odrębną stopę dyskontową dla praw wieczystego użytkowania gruntów .

Opłaty leasingowe w odniesieniu do umów leasingu krótkoterminowego i niskocennego Grupa ujmuje jako koszt metodą liniową w trakcie okresu leasingu.


Amortyzacja środków trwałych w leasingu odbywa się według stawek odzwierciedlających przewidywany okres ich użytkowania. Szacunki okresu użytkowania rewidowane są corocznie. Dla celów amortyzacji środków trwałych w leasingu stosowana jest metoda amortyzacji liniowej. Okresy użytkowania dla poszczególnych składników środków trwałych są następujące:


Wyszczególnienie

Okres użytkowania



Grunty i budynki

od 1 roku do 5 lat

Urządzenia techniczne i maszyny

od 10 lat do 25 lat

Środki transportu

od 1 roku do 25 lat

Prawo wieczystego użytkowania gruntu

od 30 lat do 89 lat


Dane dotyczące leasingu Grupa prezentuje w nocie nr 6.2. Leasing.


Dla praw wieczystego użytkowania gruntów, które spełniają definicję nieruchomości inwestycyjnej, stosowane są wymogi w zakresie ujawniania informacji zawarte w MSR 40.


8.2.18. Zapasy

Zapasy są aktywami, przeznaczonymi do sprzedaży w toku zwykłej działalności gospodarczej, będące w trakcie produkcji przeznaczonej na sprzedaż oraz mające postać materiałów zużywanych w procesie produkcyjnym lub w trakcie świadczenia usług. Zapasy obejmują materiały, towary, produkty gotowe oraz produkcję w toku.

Materiały i towary wycenia się pierwotnie w cenach nabycia. Na dzień bilansowy wycena materiałów i towarów odbywa się z zachowaniem zasad ostrożnej wyceny, tzn. kategorie te wyceniane są według ceny nabycia lub ceny sprzedaży możliwej do uzyskania w zależności od tego, która z nich jest niższa.

Produkty w toku wycenia się pierwotnie na poziomie rzeczywistego kosztu wytworzenia. Na dzień bilansowy wycena produktów gotowych i produkcji w toku odbywa się z zachowaniem zasad ostrożnej wyceny.

Zapasy towarów, materiałów i produktów gotowych obejmowane są odpisem aktualizującym według indywidualnej oceny Grupy.

Rozchód zapasów odbywa się według zasad szczegółowej identyfikacji i odnoszony jest w koszt własny sprzedaży. Odpisy aktualizujące dotyczące zapasów, wynikające z ostrożnej wyceny oraz odpisy aktualizujące dla pozycji zalegających odnoszone są jako koszt okresu, natomiast odwrócenie odpisów aktualizujących ujmowane jest jako zmniejszenie kosztu okresu.


8.2.19. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności


Należności z tytułu dostaw i usług są ujmowane i wykazywane według kwot pierwotnie zafakturowanych, z uwzględnieniem odpisu na oczekiwane straty kredytowe. W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wartość należności jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie należności w związku z upływem czasu jest ujmowane jako przychody finansowe.


Grupa dokonuje podziału należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych na następujące grupy:

a)Należności z tytułu dostaw i usług,

b)Należności budżetowe inne niż podatek dochodowy od osób prawnych,

c)Inne należności.

Do grupy Innych należności zaliczane są m.in.: zaliczki na: wynagrodzenia, zakupy, pozostałe(noclegi), rozliczenie: delegacji(zbiorcze),ryczałtów samochodowych, kart kredytowych, niedoborów i szkód, niedobory ściągane od pracownika, rozliczenie nadwyżek, pozostałe rozrachunki z dostawcami-wadium, uzgodnienie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Grupa tworzy odpisy aktualizujące w oparciu o oczekiwane straty kredytowe mogące się pojawić na przestrzeni całego życia danego instrumentu w kwocie równej 12 miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym.


Natomiast jeżeli na dzień sprawozdawczy ryzyko kredytowe związane z instrumentem znacząco wzrosło, to Grupa wycenia odpis w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.


8.2.20. Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych


Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w bilansie obejmują środki pieniężne w banku i kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy.


8.2.21. Zobowiązania z tytułu dostawi i usług oraz pozostałe zobowiązania


Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania wykazywane są w kwocie wymagającej zapłaty.

Grupa dokonuje podziału zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych na następujące grupy:

a)Zobowiązania z tytułu dostaw i usług,

b)Zobowiązania budżetowe inne niż podatek dochodowy od osób prawnych,

c)Inne zobowiązania.

Do grupy Innych zobowiązań zaliczane są m.in.: składki ubezpieczeniowe pracownika na życie, zajęcia sądowe, bilety PKP, składki na organizacje, składki na związki zawodowe, składki na Pracowniczą Kasę Zapomogowo-Pożyczkową, karnety sportowo-rekreacyjne, opieka medyczna (potrącenia pracownicze), opieka medyczna dla firmy, składki na pracownicze plany kapitałowe, pozostałe.

Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku od towarów i usług. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane sąw kwocie wymagającej zapłaty.

8.2.22.Rozliczenia międzyokresowe bierne


W pozycji Rozliczenia międzyokresowe bierne mieszczą się rezerwy na koszty kontraktów.


W toku realizacji kontraktów budowlanych grupa zawiera umowy podwykonawcze z okresowym terminem odbioru prac od podwykonawcy. Możliwa jest zatem sytuacja, iż na dzień bilansowy zostały wykonane prace o istotnej wartości które nie zostały jeszcze zafakturowane na Grupa. W takich sytuacjach Grupa ujmuje rozliczenie międzyokresowe bierne z tytułu prac niezafakturowanych przez podwykonawców.


Rezerwy na prace podwykonawców są tworzone w ciężar kosztu własnego kontraktu. W Grupie rezerwy tworzy się w podziale na poszczególne kontrakty.

W przypadku wykorzystania rozwiązuje się ją pomniejszając koszt własny sprzedaży.


8.2.23.Zaliczki


Grupa wyróżnia następujące rodzaje zaliczek: Zaliczki przekazane/otrzymane na poczet realizowanych kontraktów oraz Pozostałe zaliczki.

Grupa prezentuje zaliczki przekazane kontrahentom w pozycji Zaliczki, za wyjątkiem: Zaliczek na poczet zakupu rzeczowych aktywów trwałych, nieruchomości inwestycyjnych, wartości niematerialnych, które są prezentowane zgodnie z charakterem aktywów, do jakich się odnoszą.

W pozycji Zaliczki przekazane na poczet realizowanych kontraktów prezentowane są kwoty przekazane podwykonawcom w celu terminowej realizacji kontraktów budowlanych.


Natomiast w pozycji Zaliczki otrzymane na poczet realizowanych kontraktów prezentowane jest zobowiązanie z tytułu umowy i dla których płatność jest zaliczkowa oraz w związku z otrzymanym z góry wynagrodzeniem z tytułu prac budowlanych za świadczenia niewykonane jeszcze przez Grupę. Zaliczki na realizowane kontrakty są rozliczane w trakcie realizacji kontraktu w ramach normalnego cyklu operacyjnego Grupy.



8.2.24. Aktywa finansowe

Klasyfikacja i wycena


Właściwa klasyfikacja aktywów finansowych jest uzależniona od modelu biznesowego jednostki w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla składnika aktywów finansowych.


Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:


a)składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy,

b)warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłata kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.


Składnik aktywów finansowych wyceniany jest w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:

a)składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych, oraz

b)warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.

Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy, chyba że jest wyceniany w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.

Grupa zalicza do kategorii aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie:

- Należności z tytułu dostaw i usług,

- Kaucje z tytułu dostaw i usług,

- Pożyczki udzielone,

- Środki pieniężne i ich ekwiwalenty.

Zgodnie z MSSF 9 w momencie początkowego ujęcia instrumenty finansowe wycenia się wg wartości godziwej. Wartość godziwą instrumentu finansowego w momencie początkowego ujęcia stanowi zwykle cena transakcyjna (tj. wartość godziwa uiszczonej lub otrzymanej zapłaty). Biorąc pod uwagę zróżnicowanie instrumentów finansowych wynikające z klasyfikacji, w przypadku aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych nie zaliczanych do kategorii instrumentów wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, wartość początkowa uwzględnia koszty transakcyjne, które bezpośrednio można przypisać do nabycia lub emisji tych aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych.


Należności z tytułu dostaw i usług objętych zakresem MSSF 15, które nie zawierają istotnego składnika finansowania (czyli wyceny długoterminowych kontraktów budowlanych) ujmowane są początkowo według ich ceny transakcyjnej.

Utrata wartości


MSSF 9 wprowadza nowy model w zakresie ustalania odpisów aktualizujących – model oczekiwanych strat kredytowych. Model ten bazuje na kalkulacji strat oczekiwanych w odróżnieniu od aktualnie stosowanego modelu wynikającego z MSR 39, który opierał się na koncepcji strat poniesionych. Oczekiwane straty kredytowe są to straty kredytowe ważone prawdopodobieństwem wystąpienia niewykonania zobowiązania.


Grupa tworzy odpisy aktualizujące w oparciu o oczekiwane straty kredytowe mogące się pojawić na przestrzeni całego życia danego instrumentu w kwocie równej 12 miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym.


Natomiast jeżeli na dzień sprawozdawczy ryzyko kredytowe związane z instrumentem znacząco wzrosło, to Grupa wycenia odpis w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.


Najistotniejszą pozycją aktywów finansowych w sprawozdaniu finansowym Grupy, która podlega zasadom kalkulacji oczekiwanych strat kredytowych są należności z tytułu dostaw i usług.


Grupa zastosowała uproszczony model wyznaczania odpisów z tytułu utraty wartości dla należności z tytułu dostaw i usług w oparciu o dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczący przyszłości.

W przypadku należności z tytułu dostaw i usług objętych zakresem MSSF 15 (czyli wyceny długoterminowych kontraktów budowlanych) Grupa wycenia odpis w wysokości oczekiwanych strat kredytowych dla całego oczekiwanego okresu życia danego składnika aktywów finansowych.

Rachunkowość zabezpieczeń


Grupa nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń.



8.2.25.Zobowiązania finansowe oraz instrumenty kapitałowe wyemitowane przez Grupę

Instrumenty dłużne i kapitałowe klasyfikuje się jako zobowiązania finansowe lub jako kapitał własny, w zależności od treści ustaleń umownych.

Grupa klasyfikuje wszystkie zobowiązania finansowe do jednej z poniższych kategorii:

a)Zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, lub

b)Zobowiązań finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie.


Do kategorii zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy zalicza się zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu lub zdefiniowane jako wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.


Zobowiązanie finansowe klasyfikuje się jako przeznaczone do obrotu, jeżeli:

zostało podjęte przede wszystkim w celu odkupu w krótkim terminie,

stanowi część określonego portfela instrumentów finansowych, którymi Grupa zarządza łącznie zgodnie z bieżącym i faktycznym wzorcem generowania krótkoterminowych zysków, lub

jest instrumentem pochodnym niesklasyfikowanym i niedziałającym jako zabezpieczenie.


Zobowiązanie finansowe inne niż przeznaczone do zbycia może zostać sklasyfikowane jako wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy w chwili początkowego ujęcia, jeżeli:

taka klasyfikacja eliminuje lub znacząco redukuje niespójność wyceny lub ujęcia, jaka wystąpiłabyw innych warunkach; lub

składnik aktywów finansowych należy do aktywów lub zobowiązań finansowych, lub do obu tych grup objętych zarządzaniem, a jego wyniki wyceniane są w wartości godziwej zgodnie z udokumentowaną strategią zarządzania ryzykiem lub inwestycjami, w ramach której informacje o grupowaniu aktywów są przekazywane wewnętrznie; lub

stanowi część kontraktu zawierającego jeden lub więcej wbudowanych instrumentów pochodnych, a MSSF 9 dopuszcza klasyfikację całego kontraktu (składnika aktywów lub zobowiązań) do pozycji wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy.


zobowiązaniach finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy ujmowane są Pochodne instrumenty finansowe.


Grupa zalicza do kategorii zobowiązań finansowych wycenianych wg zamortyzowanego:

- Kaucje z tytułu umów o budowę,

- Kredyty, pożyczki i inne zewnętrzne źródła finansowania

- Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe.


8.2.26. Rezerwy

Rezerwy tworzone są w przypadku, kiedy na Grupie ciąży istniejący obowiązek, prawny lub zwyczajowo oczekiwany, wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków uosabiających korzyści ekonomiczne oraz można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty tego zobowiązania, przy czym kwoty tego zobowiązania lub termin jego wymagalności nie są pewne.

Ujmowana kwota rezerwy odzwierciedla możliwie najdokładniejszy szacunek kwoty wymaganej do rozliczenia bieżącego zobowiązania na dzień bilansowy, z uwzględnieniem ryzyka i niepewności związanej z tym zobowiązaniem. W przypadku wyceny rezerwy metodą szacunkowych przepływów pieniężnych koniecznych do rozliczenia bieżącego zobowiązania, jej wartość bilansowa odpowiada wartości bieżącej tych przepływów.

Jeśli zachodzi prawdopodobieństwo, że część lub całość korzyści ekonomicznych wymaganych do rozliczenia rezerwy będzie można odzyskać od strony trzeciej, należność tę ujmuje się jako składnik aktywów, jeśli prawdopodobieństwo odzyskania tej kwoty jest odpowiednio wysokie i da się ją wiarygodnie wycenić.

Rezerwy są tworzone w ciężar kosztu własnego sprzedaży, w ciężar kosztów zarządu lub pozostałe koszty operacyjne w zależności jakiej jednostki organizacyjnej (wchodzącej w skład Grupy) rezerwa dotyczy oraz w zależności od tytułu rezerwy.

Odpowiednio w przypadku wykorzystania rozwiązuje się ją pomniejszając koszt własny sprzedaży, koszt zarządu lub pozostałe koszty operacyjne.

Rezerwę wykorzystuje się tylko na nakłady o takim przeznaczeniu, na jakie była pierwotnie utworzona.


8.2.27.Dotacje rządowe


Dotacji nie ujmuje się do chwili uzyskania uzasadnionej pewności, że spółka spełni konieczne warunki i otrzyma takie dotacje.


Dotacje, których zasadniczym warunkiem jest nabycie lub wytworzenie przez spółkę aktywów trwałych, ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji rozliczeń międzyokresowych i odnosi w rachunek zysków i strat systematycznie przez przewidywany okres użytkowania ekonomicznego tych aktywów.


Pozostałe dotacje ujmowane są systematycznie w przychodach, w okresie poniesienia kosztów, które te dotacje miały w zamierzeniu kompensować.


Dotacje należne jako rekompensata kosztów lub strat już poniesionych lub jako forma bezpośredniego wsparcia finansowego dla spółki bez ponoszenia przyszłych kosztów ujmowane są w rachunku zysków i start w okresie, w którym są należne.


Zasady właściwe dla rozliczenia dotacji dla aktywów trwałych stosuje się także w przypadku transakcji nieodpłatnego otrzymania aktywów trwałych.


8.3.

Podstawy szacowania niepewności

Sporządzenie informacji finansowych zgodnie z MSSF wymaga od Zarządu osądów, szacunków i założeń, które mają wpływ na przyjęte zasady oraz prezentowane wartości aktywów, pasywów, przychodów oraz kosztów. Szacunki oraz związane z nimi założenia opierają się na doświadczeniu historycznym oraz innych czynnikach, które są uznawane za racjonalne w danych okolicznościach, a ich wyniki dają podstawę osądu, co do wartości bilansowej aktywów i zobowiązań, która nie wynika bezpośrednio z innych źródeł. Faktyczna wartość może różnić się od wartości szacowanej. Szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmiana szacunków księgowych jest ujęta w okresie, w którym dokonano zmiany szacunku lub w okresie bieżącymi okresach przyszłych, jeżeli dokonana zmiana szacunku dotyczy zarówno okresu bieżącego, jak i okresów przyszłych.

Wielkości szacunkowe dotyczą m. in.:

1.Utraty wartości wartości firmy

2.Okresów użytkowania ekonomicznego aktywów trwałych

3.Odpisów z tytułu utraty wartości należności

4.Rezerw

5.Wycen długoterminowych kontraktów budowlanych

6.Odroczonego podatku dochodowego

7.Aktywów oraz zobowiązań warunkowych

8.Niepewność związana z rozliczeniami podatkowymi

Poniżej przedstawiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości oraz inne podstawy szacunku niepewności na dzień bilansowy, mające znaczący wpływ na ryzyko istotnych korekt wartości bilansowej aktywów
i zobowiązań w następnym roku obrotowym.


8.3.1.Utrata wartości wartości firmy

Stwierdzenie, czy wartość firmy uległa obniżeniu, wymaga oszacowania wartości użytkowej wszystkich jednostek generujących przepływy pieniężne, do których wartość firmy została przypisana. Chcąc obliczyć wartość użytkową, Zarząd musi oszacować przyszłe przepływy pieniężne przypadające na daną jednostkę i ustalić właściwą stopę dyskonta, konieczną do obliczenia wartości bieżącej tych przepływów.


8.3.2.Okresy użytkowania ekonomicznego aktywów trwałych

Jak opisano w punkcie 8.2.11 i 8.2.13Grupa weryfikuje przewidywane okresy użytkowania ekonomicznego składników pozycji rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych na koniec każdego rocznego okresu sprawozdawczego.

Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz aktywów niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów użyteczności na podstawie bieżących szacunków.


8.3.3.Odpisy z tytułu utraty wartości należności


Grupa tworzy odpisy aktualizujące w oparciu o oczekiwane straty kredytowe mogące się pojawić na przestrzeni całego życia danego instrumentu w kwocie równej 12 miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym.


Natomiast jeżeli na dzień sprawozdawczy ryzyko kredytowe związane z instrumentem znacząco wzrosło, to Grupa wycenia odpis w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.


Najistotniejszą pozycją aktywów finansowych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy, która podlega zasadom kalkulacji oczekiwanych strat kredytowych są należności z tytułu dostaw i usług.


Grupa zastosowała uproszczony model wyznaczania odpisów z tytułu utraty wartości dla należności z tytułu dostaw i usług w oparciu o dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczący przyszłości.


8.3.4. Rezerwy

Rezerwy na sprawy sporne

Pracownicy oraz Zarząd Spółki dokonują szczegółowej analizy ilości i charakteru prowadzonych spraw spornych oraz potencjalnych ryzyk związanych z nimi. Na tej podstawie podejmują decyzje o konieczności ujęcia skutków tych postępowań w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy oraz wysokości rezerw na sprawy sporne oraz potencjalnych ryzyk związanych z nimi.

Rezerwy na świadczenia pracownicze


W skład rezerw na świadczenia pracownicze wchodzą rezerwy na urlopy, premie oraz rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe.


Pozycja zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych (długoterminowych) zawiera kwotę długoterminowego zobowiązania z tytułu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Rezerwy na naprawy gwarancyjne

Rezerwy na naprawy gwarancyjne są tworzone w ciężar kosztu własnego kontraktu na podstawie stopnia zaawansowania kosztów bezpośrednich. W Grupie rezerwy na naprawy gwarancyjne tworzy się w podziale na poszczególne kontrakty. Utrzymywane są do dnia wygaśnięcia prawa do realizacji gwarancji lub roszczeń naprawczych przy uwzględnieniu prawdopodobieństwa ich wystąpienia.

W przypadku niewykorzystania utworzonej wartości rezerwy (po okresie obowiązywania) rozwiązuje się ją pomniejszając koszt własny sprzedaży.

W zależności od terminu, do kiedy są utrzymywane, w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej prezentuje się jako rezerwy długoterminowe lub rezerwy krótkoterminowe.

Rezerwa na stratę na kontraktach

Rezerwa na stratę na kontraktach jest tworzona jeżeli budżetowane koszty przekraczają łączne przychody z tytułu umowy.
Przewidywaną stratę ujmuje się bezzwłocznie jako koszt.

Tworzenie rezerwy na straty ma na celu doprowadzanie na bazie skumulowanej wyniku w księgach do wartości budżetowanej straty. Rezerwy na przewidywane straty są tworzone w ciężar kosztu własnego kontraktu.
W przypadku niewykorzystania utworzonej wartości rezerwy (po zakończeniu kontraktu) rozwiązuje się ją pomniejszając koszt własny sprzedaży. W skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej prezentuje się jako rezerwy krótkoterminowe.

8.3.5.Rozliczanie kontraktów budowlanych metodą szacowanego stopnia zaawansowania usługi

Grupa rozpoznaje przychody z tytułu wykonania niezakończonej usługi budowlanej zgodnie z metodą stopnia zaawansowania usługi. Dla każdej umowy budowlanej tworzone są budżety kontraktów. Budżety aktualizowane są dwa razy w roku w oparciu o zamknięcie miesiąca kwietnia i października. Budżety kontraktów stanowią podstawę do oceny stanu zaawansowania realizacji umowy, poprzez ustalenie proporcji kosztów umowy poniesionych z tytułu prac wykonanych do danego momentu w stosunku do szacunkowych łącznych kosztów umowy. Kontrakty, których umowy są podpisane, ale ich budżety nie są zatwierdzone, wyceniane są metoda zysku zerowego.

Zmienione szacunki przewidywanych przychodów i kosztów stosuje się do określenia wysokości przychodówi kosztów ujętych w rachunku zysków i strat w okresie sprawozdawczym, w którym nastąpiły zmiany oraz w okresach następnych.

8.3.6. Aktywa z tytułu podatku odroczonego


W oparciu o projekcje finansowe na lata następne Zarząd Spółki podejmuje decyzję o naliczeniu aktywa z tytułu podatku odroczonego.



8.3.7. Aktywa warunkowe i zobowiązania warunkowe


Aktywów warunkowych nie ujmuje się w sprawozdaniu finansowym, ponieważ może to prowadzić do ujęcia przychodu, który nigdy nie zostanie osiągnięty. Jeśli jednak osiągnięcie przychodu jest praktycznie pewne, wówczas odnośny składnik aktywów nie jest warunkowy, a więc właściwe jest jego ujęciew sprawozdaniu finansowym.


Aktywa warunkowe ocenia się na bieżąco, aby upewnić się, czy zaistniały bieg wydarzeń jest odpowiednio odzwierciedlony w sprawozdaniu finansowym. Jeśli zaistnienie wpływu korzyści ekonomicznych stało się praktycznie pewne, składnik aktywów i odnośny przychód ujmuje się w sprawozdaniu finansowym dotyczącym okresu, w którym nastąpiła zmiana.


Grupa nie ujmuje w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej zobowiązań warunkowych. Grupa ujawnia informację o istnieniu zobowiązania warunkowego w informacji dodatkowej chyba, że możliwość nastąpienia wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne jest znikoma.


8.3.8.Niepewność związana z rozliczeniami podatkowymi


Regulacje dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi podlegają częstym zmianom. Te częste zmiany powodują brak odpowiednich punktów odniesienia, niespójne interpretacje oraz nieliczne ustanowione precedensy, które mogłyby mieć zastosowanie. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych, zarówno pomiędzy organami państwowymi jak i organami państwowymi i przedsiębiorstwami.

Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności (na przykład kwestie celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i grzywien, a wszelkie dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynikające z kontroli, muszą zostać zapłacone wraz z wysokimi odsetkami. Te warunki powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest większe niż w krajach o bardziej dojrzałym systemie podatkowym.

W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku ostatecznej decyzji organu kontroli podatkowej.

Z dniem 15 lipca 2016 roku do Ordynacji Podatkowej zostały wprowadzone zmiany w celu uwzględnienia postanowień Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR). GAAR ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce. GAAR definiuje unikanie opodatkowania, jako czynność dokonaną przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisy ustawy podatkowej. Zgodnie z GAAR taka czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli sposób działania był sztuczny. Wszelkie występowanie (i) nieuzasadnionego dzielenia operacji, (ii) angażowania podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego, (iii) elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących oraz (iv) inne działania o podobnym działaniu do wcześniej wspomnianych, mogą być potraktowane jako przesłanka istnienia sztucznych czynności podlegających przepisom GAAR. Nowe regulacje będą wymagać znacznie większego osądu przy ocenie skutków podatkowych poszczególnych transakcji.

Klauzulę GAAR należy stosować w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie oraz do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane. Wdrożenie powyższych przepisów umożliwi polskim organom kontroli podatkowej kwestionowanie realizowanych przez podatników prawnych ustaleń i porozumień, takich jak restrukturyzacja i reorganizacja grupy.


Grupa ujmuje i wycenia aktywa lub zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 Podatek dochodowy w oparciu o zysk (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe, uwzględniając ocenę niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi.


9.

Zdarzenia po dniu bilansowym


28 stycznia 2021 roku Spółka powzięła informację o podpisaniu przez drugą stronę umowy pomiędzy Spółką a Gminą – miasto Grudziądz – Zarząd Dróg Miejskich w Grudziądzu na inwestycję pn. „Przebudowa torowiska tramwajowego od ul. Wiejskiej do pętli tramwajowej na OM Rządz” w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowa infrastruktury tramwajowej dla potrzeb transportu publicznego w Grudziądzu.”. Spółka informowała o wyborze oferty jako najkorzystniejszej w postępowaniu przetargowym na przedmiotowe zadanie w raporcie bieżącym nr 33/2020. Wartość netto umowy: 47,7 mln PLN (brutto: 58,6 mln PLN). Termin realizacji zadania: 31 października 2021 roku. (Raport bieżący 2/2021)

3 lutego 2021 roku Spółka powzięła informację o podpisaniu przez Gminę Wrocław – Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o.o. umowy na zadanie pn. „Konserwacja torów i zwrotnic tramwajowych we Wrocławiu w rejonie B.” Wartość netto umowy: ok. 18,5 mln zł. (brutto: ok. 22,8 mln zł). Termin realizacji zadania: od 3 lutego 2021 roku do 31 grudnia 2023 roku (Raport bieżący 3/2021)

22 marca 2021 r. do Spółki wpłynął obustronnie podpisany aneks do umowy wielocelowej linii kredytowej premium z BNP Paribas Bank Polska S.A. (BNP), na  podstawie którego ustalono zwiększenie przyznanego Spółce limitu kredytowego z 30 mln zł do 65 mln zł. W tym samym dniu do Spółki wpłynął obustronnie podpisany aneks do umowy linii gwarancji z BNP, na  podstawie którego ustalono przedłużenie rocznego okresu udostępnienia linii do 21 marca 2022 roku. (Raport bieżący 5/2021)


10.

Zatwierdzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego


Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone przez Zarząd w dniu 24 marca 2021 roku.


11.

Podpisy


Sprawozdanie sporządziła:

Ewa Bosak

Główny Księgowy






Podpisy osób zarządzających:




Wiesław Nowak

Prezes Zarządu


Anna Mroczek

Wiceprezes Zarządu


Jerzy Czeremuga

Wiceprezes Zarządu


Maciej Nowak

Wiceprezes Zarządu


Marcin Wiśniewski

Wiceprezes Zarządu








Kraków, dnia 24 marca 2021 roku