SKONSOLIDOWANE
SPRAWOZDANIE FINANSOWE
Grupa Kapitałowa Selvita S.A.
Sporządzone za rok obrotowy 2022
zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
w kształcie zatwierdzonym przez Unię Europejską
SPIS TREŚCI
I. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW ............................................. 1
II. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ ....................................................... 2
III. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM ........................................ 3
IV. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH ............................................ 4
V. NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO ................... 5
Indeks not objaśniających do Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego
1.
Informacje ogólne ................................................................................................................................. 5
2.
Platforma zastosowanych Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej ............ 7
3.
Stosowane zasady rachunkowości ....................................................................................................... 9
4.
Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach ................................................... 23
5.
Przychody z działalności operacyjnej .................................................................................................. 27
6.
Segmenty operacyjne ......................................................................................................................... 30
7.
Koszty finansowe ................................................................................................................................ 33
8.
Podatek dochodowy dotyczący działalności kontynuowanej ........................................................... 34
9.
Zysk na akc ........................................................................................................................................ 37
10.
Rzeczowe aktywa trwałe i aktywa z tytułu prawa do użytkowania ..................................................... 38
11.
Wartość firmy ...................................................................................................................................... 47
12.
Pozostałe aktywa niematerialne ........................................................................................................ 51
13.
Jednostki zależne ................................................................................................................................. 52
14.
Pozostałe aktywa finansowe ............................................................................................................... 55
15.
Zapasy ................................................................................................................................................. 55
16.
Instrumenty finansowe ....................................................................................................................... 56
17.
Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności .................................................................. 57
18.
Leasing ................................................................................................................................................ 59
19.
Kapitał podstawowy ............................................................................................................................ 61
20.
Kredyty, pożyczki otrzymane i inne źródła finansowania ................................................................... 63
21.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania ................................................. 64
22.
Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych ................................................................................ 65
23.
Instrumenty finansowe ...................................................................................................................... 65
24.
Rozliczenia międzyokresowe bierne i Przychody przyszłych okresów ............................................. 74
25.
Transakcje z jednostkami powiązanymi ............................................................................................. 75
26.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty .................................................................................................... 77
27.
Przeciętne zatrudnienie w Grupie ...................................................................................................... 77
28.
Płatności realizowane na bazie akcji ................................................................................................... 77
29.
Zobowiązania do poniesienia wydatków ........................................................................................... 80
30.
Zobowiązania warunkowe .................................................................................................................. 80
31.
Objaśnienia do rachunku przepływów pienżnych ........................................................................... 81
32. Istotne zdarzenia okresu sprawozdawczego ...................................................................................... 81
33. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego ....................................................................................... 82
1
I. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
za okres od dnia 1 stycznia 2022 roku do dnia 31 grudnia 2022 roku
Nota
Rok
Zakończony
Rok
zakończony
31/12/2022
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Przychody ze sprzedaży
5
407.462
310.921
Przychody z tytułu dotacji
5
8.367
4.804
Przychody razem
415.829
315.725
Amortyzacja
5
(36.828)
(27.488)
Zużycie surowców i materiałów
(68.394)
(59.665)
Usługi obce
(66.684)
(44.184)
Koszty świadczeń pracowniczych
5
(155.991)
(121.527)
Pracownicze Plany Kapitałowe
(944)
(769)
Koszt programu motywacyjnego
28
(30.838)
(31.469)
Pozostałe koszty
(9.426)
(3.975)
Podatki i opłaty
(2.043)
(1.757)
Koszty działalności operacyjnej
(371.148)
(290.834)
Pozostałe przychody operacyjne
329
1.406
Pozostałe koszty operacyjne
(235)
(212)
Zysk na działalności operacyjnej
44.775
26.085
Przychody finansowe
4
14
Koszty finansowe
7
(4.572)
(5.031)
Zysk przed opodatkowaniem
40.207
21.068
Podatek dochodowy
8
(7.599)
(2.846)
ZYSK NETTO
32.608
18.222
Inne całkowite dochody netto
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych
4.068
2.966
Inne całkowite dochody netto razem
4.068
2.966
CAŁKOWITY DOCHÓD ZA ROK
36.676
21.188
Zysk netto przypadający:
Akcjonariuszom jednostki dominującej
9
30.309
14.899
Udziałom niekontrolującym
2.299
3.323
Całkowity dochód przypadający na:
Akcjonariuszom jednostki dominującej
34.377
17.865
Udziałom niekontrolującym
2.299
3.323
Zysk na akcję (w na jedną akcję)
9
Z działalności kontynuowanej:
Zwykły
1,7
0,8
Rozwodniony
1,7
0,8
Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów należy analizować łącznie z notami objaśniającymi stanowiącymi integralną część
skonsolidowanego sprawozdania finansowego
2
II. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
sporządzone na dzień 31 grudnia 2022 roku
AKTYWA
Aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe
10
160.908
62.106
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania
10;18
96.919
88.177
Wartość firmy
11
78.057
76.732
Pozostałe aktywa niematerialne
12
34.791
37.178
Aktywa z tytułu podatku odroczonego
8
10.094
11.776
Pozostałe aktywa finansowe
14
1.060
829
Aktywa trwałe razem
381.829
276.798
Aktywa obrotowe
Zapasy
15
7.801
1.942
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
17
98.802
65.616
Aktywa z tytułu umów z klientami
5.3
15.204
10.319
Pozostałe aktywa finansowe
14
2.018
13.435
Pozostałe aktywa niefinansowe
16.1
5.100
4.263
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
26
74.157
83.550
Aktywa obrotowe razem
203.082
179.125
Aktywa razem
584.911
455.923
KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA
Kapitał własny
Kapitał podstawowy
19
14.684
14.684
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej
19
86.448
86.448
Kapitał zapasowy powstały z przejęcia ZCP
19
22.994
22.994
Pozostałe kapitały rezerwowe
19
62.544
31.706
Akcje własne
19
-
-
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych
6.686
2.618
Zyski zatrzymane
38.513
23.521
Zysk netto
30.309
14.899
Kapitały przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej
262.178
196.870
Kapitały przypadające udziałom niekontrolującym
13
10.983
8.684
Razem kapitał własny
273.161
205.554
Zobowiązania długoterminowe
Pożyczki i kredyty bankowe
20
109.088
80.966
Zobowiązania z tytułu leasingu
18;23.8
62.413
64.031
Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych
22
239
530
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego
8
6.323
6.943
Przychody przyszłych okresów
24.2
11.020
2.043
Zobowiązania długoterminowe razem
189.083
154.513
Zobowiązania krótkoterminowe
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
21
49.185
31.331
Zobowiązania z tytułu umów z klientami
5.3
3.351
3.621
Zobowiązania z tytułu leasingu
18;23.8
24.701
23.577
Pożyczki i kredyty bankowe
20
16.763
11.225
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego
21
2.493
2.762
Rozliczenia międzyokresowe bierne
24.1
24.054
22.485
Przychody przyszłych okresów
24.2
2.120
855
Zobowiązania krótkoterminowe razem
122.667
95.856
Zobowiązania razem
311.750
250.369
Pasywa razem
584.911
455.923
3
III. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
za okres sprawozdawczy kończący się 31 grudnia 2022 roku
Nota
Kapitał
podstawowy
Nadwyżka
ze
sprzedaży
akcji
powyżej
wartości
nominalnej
Kapitał
zapasowy
powstały z
przejęcia
ZCP
Pozostałe
kapitały
rezerwowe
Akcje
własne
Różnice
kursowe z
przeliczenia
jednostek
zagranicznych
Zyski
zatrzymane
Zysk netto
Przypadające
akcjonariuszom
jednostki
dominującej
Przypadające
udziałom
niekontrolującym
Razem
w tys. PLN
w tys. PLN
w tys. PLN
w tys. PLN
w tys.
PLN
w tys. PLN
w tys. PLN
w tys. PLN
w tys. PLN
w tys. PLN
w tys.
PLN
Stan na 1 stycznia 2022 roku
14.684
86.448
22.994
31.706
-
2.618
23.521
14.899
196.870
8.684
205.554
Zysk netto za okres obrotowy
-
-
-
-
-
-
-
30.309
30.309
2.299
32.608
Inne całkowite dochody
-
-
-
-
-
4.068
-
-
4.068
-
4.068
Utworzenie kapitału
rezerwowego z tytułu programu
motywacyjnego
28
-
-
-
30.838
-
-
-
-
30.838
-
30.838
Przeniesienie wyniku z lat
ubiegłych
-
-
-
-
-
-
14.899
(14.899)
-
-
-
Zmiana udziałów jednostki
dominującej
-
-
-
-
-
-
93
-
93
-
93
Stan na 31 grudnia 2022 roku
14.684
86.448
22.994
62.544
-
6.686
38.513
30.309
262.178
10.983
273.161
Stan na 1 stycznia 2021 roku
14.684
86.448
22.994
-
-
(348)
5.523
17.998
147.298
5.361
152.660
Zysk netto za okres obrotowy
-
-
-
-
-
-
-
14.899
14.899
3.323
18.222
Inne całkowite dochody
-
-
-
-
-
2.966
-
-
2.966
-
2.966
Wpłaty z tytułu przekazania akcji
pracownikom
19
-
-
-
237
-
-
-
-
237
-
237
Utworzenie kapitału
rezerwowego z tytułu programu
motywacyjnego
28
-
-
-
31.469
-
-
-
-
31.469
-
31.469
Przeniesienie wyniku z lat
ubiegłych
-
-
-
-
-
-
17.998
(17.998)
-
-
-
Stan na 31 grudnia 2021 roku
14.684
86.448
22.994
31.706
-
2.618
23.521
14.899
196.870
8.684
205.554
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym należy analizowłącznie z notami objaśniającymi stanowiącymi integralną część skonsolidowanego sprawozdania finansowego
4
IV. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
za okres od dnia 1 stycznia 2022 roku do dnia 31 grudnia 2022 roku
Nota
Rok zakończony
31/12/2022
Rok zakończony
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej
Zysk netto za rok obrotowy
32.608
18.222
Korekty:
Amortyzacja oraz odpisy aktualizujące rzeczowe aktywa trwałe oraz
wartości niematerialne
36.828
27.488
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych
4.068
142
Odsetki i dywidendy, netto
4.192
3.787
Koszt nabycia udziałów
-
688
Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych
należności
31
(38.071)
(16.388)
Zmiana stanu zapasów
31
(5.859)
289
Zmiana stanu zobowiązań z wyjątkiem kredytów i pożyczek
31
17.328 14.657
Zmiana stanu przychodów przyszłych okresów oraz rozliczeń
międzyokresowych biernych
31
11.811
5.609
Zmiana stanu rezerw
31
(911)
13.028
Zmiana pozostałych aktywów
31
(8.535)
(12.281)
Wycena programu motywacyjnego
28
30.838
31.469
Podatek dochodowy zapłacony
(8.867)
(1.304)
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej
75.430 85.406
Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych
(100.590) (25.460)
Wpływy z dotacji do środków trwałych
10.376
-
Zwrot dotacji do środków trwałych
(996)
-
Nabycie pozostałych aktywów finansowych
11.417
(3.282)
Nabycie udziałów w spółce Selvita d.o.o. po uwzględnieniu przejętych
środków pieniężnych
11
-
(133.535)
Odsetki otrzymane
4
14
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej
(79.789) (162.263)
Przepływy pieniężne z działalności finansowej
Wpływy z tytułu przekazania akcji
-
237
Spłata zobowiązań z tytułu leasingu
18.1
(28.024)
(22.245)
Wpływy z tytułu zaciągnięcia pożyczek/kredytów
31
37.844
101.801
Spłata pożyczek/kredytów
(11.296)
(9.173)
Odsetki zapłacone
7
(4.196)
(3.801)
Środki pieniężne netto wykorzystane w działalności finansowej
(5.672)
66.819
Zwiększenie netto środków pieniężnych i ich ekwiwalentów
(10.031)
(10.038)
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu
sprawozdawczego
83.550
93.005
Wpływ zmian kursów walut na saldo środków pieniężnych w walutach
obcych
638
583
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu
sprawozdawczego
26
74.157
83.550
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych należy analizować łącznie z notami objaśniającymi stanowiącymi integralną część
skonsolidowanego sprawozdania finansowego
5
V. NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
sporządzonego na dzień 31 grudnia 2022 roku
1.
Informacje ogólne
1.1. Informacje o jednostce dominującej
Spółka dominująca Grupy Kapitałowej Selvita Spółka Akcyjna została utworzona w 2019 roku na podstawie Aktu
notarialnego z dnia 22 marca 2019 roku sporządzonego w kancelarii notarialnej B. Lippa (Rep. A Nr 670/2019).
Siedzibą jednostki dominującej jest Polska. Aktualnie spółka jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w
Sądzie rejonowym dla Miasta Krakowa - Śródmieścia, XI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 0000779822.
W roku 2022 nie wystąpiła zmiana nazwy Spółki.
Siedziba Jednostki Dominującej Selvita Spółka Akcyjna zlokalizowana jest 30-348 Kraków, ul. Bobrzyńskiego 14.
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego skład organów zarządczych i nadzorujących jednostki
dominującej jest następujący:
Zarząd:
Bogusław Sieczkowski -
Miłosz Gruca -
Mirosława Zydr -
Dariusz Kurdas -
Dawid Radziszewski -
Adrijana Vinter -
Rada Nadzorcza:
Piotr Romanowski -
Tadeusz Wesołowski -
Rafał Chwast -
Prezes Zarządu
Wiceprezes Zarządu
Członek Zarządu
Członek Zarządu
Członek Zarządu
Członek Zarządu
Przewodniczący
Wiceprzewodniczący
Członek
Wojciech Chabasiewicz -
Członek
Przewięźlikowski Paw -
Członek
Osowski Jacek -
Członek
Według stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku struktura akcjonariatu jednostki dominującej jest następująca:
Siedziba
Ilość akcji
% posiadanego
kapitału
% posiadanych
praw głosów
Stan na 31/12/2022
Paweł Przewięźlikowski
Polska
3.052.663
16,63%
27,41%
Nationale-Nederlanden Otwarty
Fundusz Emerytalny oraz Nationale-
Nederlanden Dobrowolny Fundusz
Emerytalny
Polska
1.901.000
10,36%
8,71%
TFI Allianz Polska*
Polska
1.801.928
9,82%
8,25%
Bogusław Sieczkowski
Polska
942.417
5,13%
6,83%
Tadeusz Wesołowski (wraz z
Augebit FIZ)
Polska
932.713
5,08%
4,27%
Pozostali akcjonariusze (poniżej 5%
głosów na WZ)
9.724.753
52,99%
44,53%
Razem
18.355.474
100,00%
100,00%
*W dniu 1 lipca 2022 r. doszło do połączenia TFI Allianz z Aviva Investors Poland TFI, o czym Spółka raportowała w raporcie bieżącym 20/2022 z dnia 7 lipca
2022 r.
6
Według stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku struktura akcjonariatu jednostki dominującej jest następująca:
Siedziba
Ilość akcji
% posiadanego
kapitału
% posiadanych
praw głosów
Stan na 31/12/2021
Paweł Przewięźlikowski
Polska
3.880.663
21,14%
32,94%
Nationale-Nederlanden
Otwarty Fundusz Emerytalny
oraz Nationale- Nederlanden
Dobrowolny Fundusz
Emerytalny
Polska
1.901.000
10,36%
8,48%
Bogusław Sieczkowski
Polska
942.417
5,13%
6,66%
AVIVA Investors TFI
Polska
1.133.009
6,17%
5,06%
Tadeusz Wesołowski (wraz z
Augebit FIZ)
Polska
1.132.713
6,17%
5,06%
Pozostali akcjonariusze
(poniżej 5% głosów na WZ)
9.365.672
51,03%
41,80%
Razem
18.355.474
100,00%
100,00%
1.2. Informacje o Grupie Kapitałowej
Na dzień bilansowy w skład Grupy Kapitałowej Selvita wchodzą Selvita S.A. jako podmiot dominujący oraz 6 spółek
zależnych - Ardigen S.A., Selvita Services Spółka z o.o, Selvita Inc., Selvita Ltd., Selvita d.o.o. oraz Ardigen Inc.
Siedziba
% posiadanego kapitału
% posiadanych
praw głosów
Stan na 31/12/2022
Selvita Services Spółka z ograniczoną
odpowiedzialnością
Polska
100,00%
100,00%
Selvita Inc.
USA
100,00%
100,00%
Selvita Ltd.
Wielka
Brytania
100,00%
100,00%
Ardigen S.A.
Polska
46,74%
54,03%
Selvita d.o.o. (poprzednio Fidelta d.o.o.)
Chorwacja
100,00%
100,00%
Ardigen Inc. (poprzez Ardigen S.A.)
USA
46,74%
54,03%
Czas trwania działalności poszczególnych jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej nie jest
ograniczony. Dane finansowe wszystkich jednostek zależnych sporządzone zostały na dzień 31.12.2022 r., przy
zastosowaniu spójnych zasad rachunkowości.
Rokiem obrotowym Spółki Dominującej jest rok kalendarzowy. Konsolidacja jednostek zależnych obejmuje okres
od 01.01.2022 r. do 31.12.2022 r., czyli okres w którym Jednostka Dominująca posiadała kontrolę nad tymi
jednostkami. Podstawowa działalność Grupy Kapitałowej obejmuje badania naukowe i prace rozwojowe w
dziedzinie biotechnologii.
Grupa Kapitałowa Selvita S.A. jest grupą przedsiębiorstw z branży biotechnologicznej, która zapewnia
multidyscyplinarne wsparcie w rozwiązaniu unikalnych wyzwań badawczych w obszarze odkrywania leków,
badań regulacyjnych, a także badań i rozwoju.
1.3. Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdawcza
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w polskich złotych (PLN). Polski złoty jest
walutą funkcjonalną i sprawozdawczą Grupy Kapitałowej. Dane w sprawozdaniach finansowych zostały wykazane
w tysiącach złotych, chyba że w konkretnych sytuacjach zostały podane z większą dokładnością.
7
2.
Platforma zastosowanych Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości
Finansowej
2.1. Oświadczenie o zgodności
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi
Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez Unię Europejską („MSSF UE”).
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone za okres od 1 stycznia 2022 roku do dnia 31
grudnia 2022 roku jest sprawozdaniem finansowym zawierającym ujawnienia zgodne z Międzynarodowymi
Standardami Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonymi przez UE (zwanymi dalej „MSSF”).
Wpływ Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej na skonsolidowane
sprawozdanie finansowe
2.2. Zmiany stosowanych zasad rachunkowości
Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego
spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Grupy za okres zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku, z wyjątkiem zastosowania nowych lub zmienionych
standardów oraz interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022
roku i później.
2.3. Następujące standardy i interpretacje zostały opublikowane przez Radę
Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, jednak nie obowiązują dla niniejszych
sprawozdań finansowych (tj. dla sprawozdań finansowych za okres zakończony 31 grudnia
2022 r.)
W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym
zastosowaniu następujących opublikowanych standardów, interpretacji lub poprawek do istniejących
standardów przed ich datą wejścia w życie:
a) Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” oraz wytyczne Rady MSSF w zakresie
ujawnień dotyczących polityk rachunkowości w praktyce
Zmiana do MSR 1 wprowadza wymóg ujawniania istotnych informacji dotyczących zasad rachunkowości, które
zostały zdefiniowane w standardzie. Zmiana wyjaśnia, że informacje na temat polityk rachunkowości są istotne,
jeżeli w przypadku ich braku, użytkownicy sprawozdania finansowego nie byliby w stanie zrozumieć innych
istotnych informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym. Ponadto, dokonano również zmian wytycznych
Rady w zakresie stosowania koncepcji istotności w praktyce, aby zapewnić wytyczne dotyczące stosowania
pojęcia istotności do ujawnień dotyczących zasad rachunkowości. Zmiana obowiązuje począwszy od 1 stycznia
2023 r.
b) Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie
błędów
W lutym 2021 r. Rada opublikowała zmianę do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości
szacunkowych i korygowanie błędów” w zakresie definicji wartości szacunkowych. Zmiana do MSR 8 wyjaśnia, w
jaki sposób jednostki powinny odróżniać zmiany zasad rachunkowości od zmian wartości szacunkowych.
Zmiana obowiązuje począwszy od 1 stycznia 2023 r.
c) Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy”
Zmiany do MSR 12 precyzują, w jaki sposób rozliczać podatek odroczony od transakcji takich jak leasing i
zobowiązania z tytułu wycofania z eksploatacji. Przed zmianą do standardu istniały niejasności co do tego, czy
zwolnienie dotyczące ujmowania podatku odroczonego rozpoznanego po raz pierwszy miało zastosowanie do
8
tego typu transakcji, tj. w przypadku których ujmowane są zarówno aktywa, jak i zobowiązania z tytułu podatku
odroczonego. Wprowadzone zmiany do MSR 12 wyjaśniają, że zwolnienie nie ma zastosowania oraz że jednostki
zobowiązane do ujmowania podatku odroczonego od takich transakcji. Zmiany nakładają na spółki
obowiązek ujmowania podatku odroczonego od transakcji, które w momencie początkowego ujęcia powodują
powstanie jednakowych różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu i odliczeniu.
Zmiana obowiązuje dla sprawozdań finansowych za okresy rozpoczynające się z dniem 1 stycznia 2023 r. lub po
tej dacie.
d) Zmiana do MSSF 16 „Leasing”
We wrześniu 2022 r. Rada zmieniła standard MSSF 16 „Leasing” uzupełniając wymogi dotyczące późniejszej
wyceny obowiązania leasingowego w przypadku transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego, w sytuacji, gdy
spełnione są kryteria MSSF 15 i gdy transakcję należy ująć jako sprzedaż.
Zmiana wymaga od sprzedawcy-leasingobiorcy późniejszej wyceny zobowiązań leasingowych wynikających z
leasingu zwrotnego w taki sposób, aby nie ujmować zysku lub straty związanej z zachowanym prawem do
użytkowania. Nowy wymóg ma szczególne znaczenie w przypadku, gdy leasing zwrotny obejmuje zmienne
opłaty leasingowe, które nie zależą od indeksu lub stawki, gdyż opłaty te wyłączone z „atności leasingowych”
w myśl MSSF 16. Zmieniony standard zawiera nowy przykład, który ilustruje zastosowanie nowego wymogu w
tym zakresie. Zmiana obowiązuje począwszy od 1 stycznia 2024 r. Na dzień sporządzenia niniejszego
skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zmiana ta nie została jeszcze zatwierdzona przez Unię
Europejską.
e) Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”
W 2020 roku Rada opublikowała zmiany do MSR 1, które wyjaśniają kwestię prezentacji zobowiązań jako długo-
i krótkoterminowe. W październiku 2022 r. Rada wydała kolejne poprawki do standardu MSR 1, które adresują
kwestię klasyfikacji zobowiązań jako długo- i krótkoterminowe, w odniesieniu do których jednostka zobowiązana
jest spełniać określone wymogi umowne tzw. Kowenanty. Zmieniony standard MSR 1 stanowi, że zobowiązania
klasyfikowane jako krótko- lub długoterminowe w zależności od praw istniejących na koniec okresu
sprawozdawczego. Na klasyfikację nie mają wpływu ani oczekiwania jednostki ani zdarzenia po dniu
sprawozdawczym (na przykład rezygnacja z kowenantu lub jego naruszenie).
Opublikowane zmiany obowiązują dla sprawozdań finansowych za okresy rozpoczynające się z dniem 1 stycznia
2024 r. lub po tej dacie.
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zmiany te nie zostały jeszcze
zatwierdzone przez Unię Europejską.
f) Zmiany do MSSF 10 i MSR 28 dot. sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem
a jego jednostkami stowarzyszonymi lub wspólnymi przedsięwzięciami
Zmiany rozwiązują problem aktualnej niespójności pomiędzy MSSF 10 a MSR 28. Ujęcie księgowe zależy od tego,
czy aktywa niepieniężne sprzedane lub wniesione do jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia
stanowią „biznes” (ang. business).
W przypadku, gdy aktywa niepieniężne stanowią „biznes”, inwestor wykazuje pełny zysk lub stratę na transakcji.
Jeżeli zaś aktywa nie spełniają definicji biznesu, inwestor ujmuje zysk lub stratę z tylko w zakresie części
stanowiącej udziały innych inwestorów. Zmiany zostały opublikowane 11 września 2014 r. Na dzień
sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zatwierdzenie tej zmiany jest
odroczone przez Unię Europejską.
Grupa postanowiła nie skorzystać z możliwości wcześniejszego zastosowania powyższych zmian. Na dzień
zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji Zarząd nie przewiduje, aby ich
wprowadzenie miało istotny wpływ na stosowane przez Grupę zasady rachunkowości.
9
3.
Stosowane zasady rachunkowości
3.1. Kontynuacja działalności
Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności w okresie co najmniej 12
miesięcy następujących po dacie podpisania niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Na dzień
sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie istnieją żadne okoliczności wskazujące na
zagrożenie kontynuacji działalności gospodarczej przez Jednostki wchodzące w skład Grupy.
Wybuch wojny na terenie Ukrainy nie miał wpływu na działalność spółek z Grupy. Więcej informacji zawarto w nocie
32 skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
3.2. Podstawa sporządzenia
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z koncepcją kosztu historycznego.
Najważniejsze zasady rachunkowości stosowane przez Grupę przedstawione zostały poniżej.
3.3. Zasady konsolidacji
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Selvita S.A. oraz
sprawozdania finansowe jednostek przez nią kontrolowanych (zależnych) sporządzone każdorazowo za okres 12
miesięcy zakończony 31 grudnia 2022 roku.
Sprawozdania finansowe jednostek zależnych, po uwzględnieniu korekt doprowadzających do zgodności z MSSF,
sporządzane za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie jednostki dominującej, przy wykorzystaniu
spójnych zasad rachunkowości, w oparciu o jednolite zasady rachunkowości zastosowane dla transakcji i zdarzeń
gospodarczych o podobnym charakterze. W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach
rachunkowości wprowadza się korekty.
Wszystkie znaczące salda i transakcje pomiędzy jednostkami Grupy, w tym niezrealizowane zyski wynikające z
transakcji w ramach Grupy, zostały w całości wyeliminowane. Niezrealizowane straty eliminowane chyba, że
dowodzą wystąpienia utraty wartości.
Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od dnia objęcia nad nimi kontroli przez Grupę, a przestają być
konsolidowane od dnia ustania kontroli. Sprawowanie kontroli przez jednostkę dominująca ma miejsce wtedy, gdy:
posiada władzę nad danym podmiotem,
podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego
zaangażowania w danej jednostce,
ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów.
Grupa weryfikuje fakt sprawowania kontroli nad innymi jednostkami, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę
jednego lub kilku z wyżej wymienionych warunków sprawowania kontroli.
W sytuacji, gdy Grupa posiada mniej niż większość praw głosów w danej jednostce, ale posiadane prawa głosu
wystarczające do jednostronnego kierowania istotnymi działaniami tej jednostki, oznacza to, że sprawuje nad nią
władzę. W momencie oceny, czy prawa głosu w danej jednostce wystarczające dla zapewnienia władzy, Grupa
analizuje wszystkie istotne okoliczności, w tym:
wielkość posiadanego pakietu praw głosu w porównaniu do rozmiaru udziałów i stopnia rozproszenia praw
głosu posiadanych przez innych udziałowców;
potencjalne prawa głosu posiadane przez Grupę, innych udziałowców lub inne strony;
prawa wynikające z innych ustaleń umownych; a także dodatkowe okoliczności, które mogą dowodzić, że
Grupa posiada lub nie posiada możliwości kierowania istotnymi działaniami w momencie podejmowania
10
decyzji, w tym schematy głosowania zaobserwowane na poprzednich zgromadzeniach udziałowców.
3.3.1. Zmiany udziałów właścicielskich Grupy w jednostkach zależnych
Zmiany udziałów Grupy w jednostkach zależnych nieskutkujące utratą kontroli rozlicza się jako transakcje
kapitałowe. Wartość bilansowa udziałów zapewniających Grupie kontrolę oraz udziałów niedających kontroli
podlega korekcie w celu odzwierciedlenia zmian we względnych udziałach w jednostkach zależnych. Wszelkie
różnice pomiędzy kwotą korekty udziałów niedających kontroli a wartością godziwą kwoty zapłaconej lub
otrzymanej odnosi się bezpośrednio na kapitał własny i przypisuje właścicielom Spółki.
3.4. Połączenia jednostek gospodarczych
Przejęcia innych podmiotów rozlicza się metodą nabycia. Zapłatę przekazaną w transakcji połączenia jednostek
gospodarczych wycenia się w wartości godziwej, obliczonej jako zbiorcza kwota wartości godziwych na dzień
przejęcia przekazanych przez Grupę aktywów, zobowiązań zaciągniętych przez Grupę wobec poprzednich
właścicieli jednostki przejmowanej oraz instrumentów kapitałowych wyemitowanych przez Grupę w zamian za
przejęcie kontroli nad jednostką przejmowaną. Koszty związane z przejęciem ujmuje się w wynik w momencie ich
poniesienia.
Możliwe do zidentyfikowania aktywa i zobowiązania wycenia się w wartości godziwej na dzień przejęcia, z
następującymi wyjątkami:
aktywa i zobowiązania wynikające z odroczonego podatku dochodowego lub związane z umowami o
świadczenia pracownicze
o ujmuje się i wycenia zgodnie z MSR 12 „Podatek dochodowy” i MSR 19 „Świadczenia pracownicze”;
zobowiązania lub instrumenty kapitałowe związane z programami płatności rozliczanymi na bazie akcji w
jednostce przejmowanej lub w Grupie, które mają zastąpić analogiczne umowy obowiązujące w jednostce
przejmowanej, wycenia się zgodnie z MSSF 2 „Płatności na bazie akcji” na dzień przejęcia, oraz
Wartość firmy wycenia się jako nadwyżkę sumy przekazanej zapłaty, kwoty udziałów niedających kontroli w jednostce
przejmowanej oraz wartości godziwej udziałów poprzednio posiadanych przez jednostkę przejmującą w jednostce
przejmowanej nad kwotą wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto i zobowiązań
wycenionych na dzień przejęcia.
Udziały niedające kontroli stanowiące część udziałów właścicielskich i uprawniające posiadaczy do proporcjonalnego
udziału w aktywach netto jednostki w przypadku jej likwidacji można początkowo wycenić w wartości godziwej lub
odpowiednio do proporcji udziałów niedających kontroli w ujętej wartości możliwych do zidentyfikowania aktywów
netto jednostki przejmowanej. Wyboru metody wyceny dokonuje się indywidualnie dla każdej transakcji przejęcia.
Inne rodzaje udziałów niedających kontroli wycenia się w wartości godziwej lub inną metodą przepisaną w MSSF.
Jeżeli zapłata przekazana w transakcji połączenia jednostek gospodarczych obejmuje aktywa lub zobowiązania
wynikające z umowy o zapłacie warunkowej, zapłatę wycenia się w wartości godziwej na dzień przejęcia i
ujmuje jako część wynagrodzenia przekazanego w transakcji połączenia jednostek gospodarczych. Zmiany
wartości godziwej zapłaty warunkowej kwalifikujące się jako korekty za okres objęty wyceną uwzględnia się
retrospektywnie, w korespondencji z odpowiednimi korektami wartości firmy. Korekty dotyczące okresu wyceny
to takie, które wynikiem uzyskania dodatkowych informacji dotyczących „okresu objętego wyceną” (który nie
może być dłuższy niż jeden rok od dnia przejęcia), dotyczących faktów i okoliczności występujących na dzień
przejęcia.
11
3.5
Wartość firmy
Wartość firmy wynikającą z przejęcia innego podmiotu ujmuje się według kosztu ustalonego na dzień przejęcia
tego podmiotu (patrz nota 3.4) pomniejszonego o kwotę utraty wartości.
Dla celów testu na utratę wartości wartość firmy alokuje się do poszczególnych ośrodków generujących przepływy
pieniężne w ramach Grupy (lub do grup takich ośrodków), które mają odnieść korzyści z synergii będących skutkiem
połączenia jednostek gospodarczych.
Ośrodek generujący przepływy pieniężne, do którego alokuje się wartość firmy, jest testowany na utratę wartości raz
do roku lub częściej, jeżeli występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty wartości. Jeżeli wartość
odzyskiwalna ośrodka generującego przepływy pieniężne jest mniejsza od jego wartości bilansowej, odpis z tytułu
utraty wartości alokuje się tak, by w pierwszej kolejności zredukować kwotę bilansową wartości firmy alokowanej do
tego ośrodka, a pozostałą część alokuje się na inne składniki aktywów tego ośrodka, proporcjonalnie do wartości
bilansowej każdego z nich. Odpis z tytułu utraty wartości firmy ujmuje się bezpośrednio w wynik. Odpisów z tytułu
utraty wartości firmy nie odwraca się w kolejnych okresach.
W chwili zbycia ośrodka generującego przepływy pieniężne przypisana do niego wartość firmy jest uwzględniana w
obliczeniu zysku lub straty ze zbycia.
3.6
Ujmowanie przychodów
3.6.1
Dotacje
Dotacje ujmowane zgodnie z MSR 20. Dotacji nie ujmuje się do chwili uzyskania uzasadnionej pewności, że
Grupa spełni konieczne warunki i otrzyma takie dotacje, dotacje rządowe ujmowane według ich wartości
godziwej w pozycji przychodów przyszłych okresów.
Dotacje rządowe dotyczące danej pozycji kosztowej ujmowane jako przychód z tytułu dotacji systematycznie,
za każdy okres, w którym Grupa ujmuje wydatki jako koszty, których kompensatę ma stanowić dotacja.
Jeżeli dotacja dotyczy składnika aktywów, wówczas jej wartość godziwa jest ujmowana na koncie przychodów
przyszłych okresów, a następnie stopniowo, drogą równych odpisów rocznych, ujmowana w przychodach z tytułu
dotacji przez szacowany okres użytkowania związanego z nią składnika aktywów.
Otrzymywane dwa rodzaje dotacji: dotacje badawcze i dotacje infrastrukturalne.
W dotacjach badawczych kosztami kwalifikowanymi mogą być wynagrodzenia pracowników związanych z
dofinansowanymi projektami, usługi obce, amortyzacja sprzętu itp. Przychód z dotacji naliczany jest,
proporcjonalnie do poniesionych kosztów kwalifikowanych, wskaźnikiem dofinansowania zgodnym z podpisaną
umową dotacji. Jeżeli w ramach dotacji przysługuje Spółce premia np. z tytułu publikacji wyników prac, Zarząd Spółki
każdorazowo ocenia czy istnieje uzasadniona pewność spełnienia warunków uzyskania premii, i w przypadku
istnienia takiej uzasadnionej pewności rozpoznaje przychody z tytułu dotacji z uwzględnieniem przysługującej
Spółce premii.
W dotacjach infrastrukturalnych dofinansowany jest zakup środków trwałych. Przychód z dotacji naliczany jest
proporcjonalnie do kosztów amortyzacji, wskaźnikiem dofinansowania zgodnym z podpisaną umową dotacji.
Naliczone przychody z dotacji odnoszone do pozostałych należności (należności z tytułu dotacji). Środki
pieniężne, które wpływają na rachunek bankowy odnoszone są do przychodów przyszłych okresów.
3.6.2
Przychody z tytułu umów na usługi badawcze zawartych z klientami
Przychody za wyjątkiem dotacji rządowych ujmowane zgodnie z MSSF 15, Grupa ujmuje przychód w sposób,
który przedstawia transakcję transferu na klienta przyrzeczonych towarów lub usług, w kwocie odzwierciedlającej
wartość wynagrodzenia, którego Spółka spodziewa się w zamian za te towary lub usługi. Wobec powyższego,
kluczowe jest prawidłowe określenie momentu oraz wysokości ujmowanych przez Spółkę przychodów.
Zgodnie z MSSF 15 wprowadzono następujący jednolity 5-etapowy model ujmowania przychodów:
- Etap 1: Identyfikacja umowy z klientem,
12
- Etap 2: Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia zawartych w umowie,
- Etap 3: Ustalenie ceny transakcyjnej,
- Etap 4: Alokacja ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia zawartych w umowie,
- Etap 5: Ujęcie przychodu w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania
świadczenia.
Zgodnie z MSSF 15, Grupa ujmuje przychód w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do
wykonania świadczenia, czyli w momencie przeniesienia na klienta kontroli nad towarami lub usługami będącymi
przedmiotem tego zobowiązania. Przychody ujmowane jako kwoty równe cenie transakcyjnej, która została
przypisana do danego zobowiązania do wykonania świadczenia.
Grupa przenosi kontrolę nad dobrem lub usługą w miarę upływu czasu i tym samym spełnia zobowiązanie do
wykonania świadczenia oraz ujmuje przychody w miarę upływu czasu jeśli spełniony jest jeden z następujących
warunków:
klient jednocześnie otrzymuje i czerpie korzyści płynące ze świadczenia w miarę jego wykonywania,
w wyniku wykonania świadczenia powstaje lub zostaje ulepszony składnik aktywów, a kontrolę nad tym
składnikiem aktywów, w miarę jego powstawania lub ulepszania sprawuje klient,
w wyniku wykonania świadczenia nie powstaje składnik o alternatywnym zastosowaniu dla Grupy, a Grupie
przysługuje egzekwowalne prawo do zapłaty za dotychczas wykonane świadczenie.
Do pomiaru stopnia całkowitego spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia spełnianego w czasie, Grupa
stosuje metodę opartą na nakładach tj. ujmuje przychody w oparciu o stopnień zaawansowania prac proporcjonalnie
do udziału poniesionych kosztów w całości kosztów kontraktu.
Gdy jest prawdopodobne, że łączne koszty umowy przekroczą łączne przychody z tytułu umowy, przewidywaną
stratę ujmuje się natychmiastowo w koszty i rozlicza zgodnie z MSR 37.
Kwoty otrzymane przed wykonaniem prac, których dotyczą, ujmuje się w skonsolidowanym sprawozdaniu z
sytuacji finansowej w zobowiązaniach, jako zobowiązania z tytułu umów. Kwoty zafakturowane z tytułu
zrealizowanych prac, ale niezapłacone jeszcze przez klientów, ujmuje się w skonsolidowanym sprawozdaniu z
sytuacji finansowej w należnościach z tytułu dostaw i usług i w zysku netto.
3.7
Przychody z tytułu odsetek i dywidend
Przychód z dywidendy ujmowany jest w chwili ustanowienia prawa udziałowca do jej otrzymania (pod
warunkiem, że zachodzi prawdopodobieństwo uzyskania przez Grupę korzyści ekonomicznych oraz że da się
wiarygodnie wycenić wysokość przychodu).
Przychód odsetkowy rozlicza się w czasie w odniesieniu do nierozliczonej kwoty kapitału i przy zastosowaniu
efektywnej stopy procentowej, stanowiącej stopę dyskontującą przyszłe wpływy pieniężne prognozowane na okres
ekonomicznej użyteczności składnika aktywów finansowych do kwoty wartości bilansowej tego składnika aktywów
w momencie początkowego ujęcia.
3.8
Leasing
Grupa jako leasingobiorca
Aktywa z tytułu prawa do ytkowania
Grupa rozpoznaje aktywa z tytułu prawa do użytkowania w dacie rozpoczęcia leasingu (tj. dzień, kiedy bazowy
składnik aktywów jest dostępny do użytkowania). Aktywa z tytułu prawa do użytkowania wyceniane według
kosztu, pomniejszone o łączne odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości, skorygowanego z tytułu
jakiejkolwiek aktualizacji wyceny zobowiązań z tytułu leasingu. Koszt aktywów z tytułu prawa do ytkowania
obejmuje kwotę ujętych zobowiązań z tytułu leasingu, poniesionych początkowych kosztów bezpośrednich oraz
wszelkich opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia lub przed datą, pomniejszone o wszelkie
otrzymane zachęty leasingowe. O ile Grupa nie ma wystarczającej pewności, że na koniec okresu leasingu uzyska
13
tytuł własności przedmiotu leasingu, ujęte aktywa z tytułu prawa do użytkowania są amortyzowane metodą liniową
przez krótszy z dwóch okresów: szacowany okres użytkowania lub okres leasingu. Aktywa z tytułu prawa do
użytkowania podlegają testom na utratę wartości.
Grupa standardowo podpisała umowy leasingowe na okres 5 lat. 80% podpisanych kontraktów ma opcje
przedłużenia. Grupa nie korzysta z tych opcji. Przy wycenie zobowiązań leasingowych przyjęto stopę dyskontową w
przedziale od 1,7 do 9,2%.
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania są amortyzowane następująco:
- Lokale 5-10 lat,
- Urządzenia techniczne i maszyny - od 4 do 5 lat,
- Środki transportu - 5 lat.
Zobowiązania z tytułu leasingu
W dacie rozpoczęcia leasingu Grupa wycenia zobowiązania z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat
leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe obejmują opłaty stałe (w tym zasadniczo stałe
opłaty leasingowe) pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe, zmienne opłaty, które zależą od indeksu
lub stawki oraz kwoty, których zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej. Opłaty leasingowe
obejmują również cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć jej wykonanie przez
Grupę oraz płatności kar pieniężnych za wypowiedzenie leasingu, jeżeli w warunkach leasingu przewidziano
możliwość wypowiedzenia leasingu przez Grupę. Zmienne opłaty leasingowe, które nie zależą od indeksu lub stopy,
są ujmowane jako koszty w okresie, w którym następuje zdarzenie lub warunek powodujący płatność.
Przy obliczaniu wartości bieżącej opłat leasingowych Grupa stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy w
dniu rozpoczęcia leasingu, jeżeli stopy procentowej leasingu nie można z łatwością ustalić. Po dacie rozpoczęcia
kwota zobowiązań z tytułu leasingu zostaje zwiększona w celu odzwierciedlenia odsetek i zmniejszona o dokonane
płatności leasingowe. Ponadto wartość bilansowa zobowiązań z tytułu leasingu podlega ponownej wycenie w
przypadku zmiany okresu leasingu, zmiany zasadniczo stałych opłat leasingowych lub zmiany osądu odnośnie
zakupu aktywów bazowych.
Odsetki z tytułu leasingu
Odsetki z tytułu leasingu w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych prezentowane razem z innymi odsetkami
w pozycji odsetki zapłacone.
Leasing krótkoterminowy i leasing aktywów o niskiej wartości
Grupa stosuje zwolnienie z ujmowania leasingu krótkoterminowego do swoich krótkoterminowych umów leasingu
(tj. umów, których okres leasingu wynosi 12 miesięcy lub krócej od daty rozpoczęcia i nie zawiera opcji kupna). Grupa
stosuje również zwolnienie w zakresie ujmowania leasingu aktywów o niskiej wartości tj.: do kwoty poniżej 5 tys.
USD. Opłaty leasingowe z tytułu leasingu krótkoterminowego i leasingu aktywów o niskiej wartości ujmowane
jako koszty metodą liniową przez okres trwania leasingu.
Istotne osądy i szacunki dotyczące leasingu zostały opisane w Nocie 4.1.
3.9
Waluty obce
Transakcje przeprowadzane w walucie innej niż waluta funkcjonalna (waluty obce) wykazuje się po kursie waluty
obowiązującym na dzień transakcji. Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach
obcych przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu odpowiednio obowiązującego na koniec okresu
sprawozdawczego średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Niepieniężne pozycje
wyceniane w wartości godziwej i denominowane w walutach obcych wycenia się po kursie obowiązującym w dniu
ustalenia wartości godziwej. Pozycje niepieniężne wyceniane są według kosztu historycznego.
Różnice kursowe powstałe na pozycjach pieniężnych ujmuje się w wynik okresu, w którym powstają, z wyjątkiem
14
różnic kursowych dotyczących aktywów w budowie przeznaczonych do przyszłego wykorzystania produkcyjnego,
które włącza się do kosztów tych aktywów i traktuje jako korekty kosztów odsetkowych kredytów w walutach obcych.
Wyszczególnienie
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2021
EUR / w tys. PLN
4,6899
4,5994
USD / w tys. PLN
4,4018
4,0600
GBP / w tys. PLN
5,2957
5,4846
CHF / w tys. PLN
4,7679
4,4484
JPY / w tys. PLN
0,0333
0,0353
SEK / w tys. PLN
0,4213
0,4486
HRK / w tys. PLN
0,6224
0,6118
3.9.1
Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdań finansowych
Skonsolidowane sprawozdania finansowe Grupy zostały przedstawione w tys. PLN, które również walutą
funkcjonalną jednostki dominującej. Dla każdej z jednostek zależnych ustalana jest waluta funkcjonalna i aktywa
oraz zobowiązania danej jednostki są mierzone w tej walucie funkcjonalnej.
3.9.2
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych
Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania tych zagranicznych jednostek zależnych przeliczane na walutę
prezentacji Grupy po kursie obowiązującym na dzień bilansowy, a ich sprawozdania z całkowitych dochodów
przeliczane po średnim ważonym kursie wymiany za dany okres obrotowy. Różnice kursowe powstałe w wyniku
takiego przeliczenia ujmowane w innych całkowitych dochodach i akumulowane w oddzielnej pozycji kapitału
własnego. W momencie zbycia podmiotu zagranicznego, różnice kursowe zakumulowane w kapitale własnym,
dotyczące danego podmiotu zagranicznego, są ujmowane w zysku lub stracie.
3.10
Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związanego z nabyciem lub wytworzeniem składników majątku
wymagających dłuższego czasu w celu doprowadzenia ich do użytkowania, zalicza się do kosztów wytworzenia takich
aktywów aż do momentu, w którym aktywa te są zasadniczo gotowe do zamierzonego użytkowania lub sprzedaży.
3.11
Koszty świadczeń pracowniczych oraz z tytułu rozwiązania umów
Rezerwy na świadczenia pracownicze, tj. odprawy emerytalne, szacowane na każdy dzień bilansowy metodami
aktuarialnymi.
Grupa wprowadziła program motywacyjny dla pracowników w postaci prawa do nabycia akcji po preferencyjnej cenie.
Dokładny opis programu podany jest w nocie 28.
3.12
Podatek
Podatek dochodowy jednostki obejmuje podatek bieżący do zapłaty oraz podatek odroczony.
3.12.1
Podatek bieżący
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania)
danego okresu sprawozdawczego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku
z wyłączeniem przychodów przejściowo niepodlegających opodatkowaniu i kosztów przejściowo niestanowiących
kosztów uzyskania przychodów oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu.
Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.
15
3.12.2
Podatek odroczony
Podatek
odroczony ujmuje
się
od
różnic
przejściowych
między wartością
bilansową
składników
aktywów
i
zobowiązań w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, a odpowiadającą im podstawą opodatkowania
stosowaną do obliczania wysokości zysku opodatkowanego, a także od nierozliczonych strat podatkowych oraz
niewykorzystanych ulg podatkowych. Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego ujmuje się zasadniczo dla
wszystkich dodatnich różnic przejściowych. Składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmuje
się w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych do wysokości, do której jest prawdopodobne,
zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie tych różnic przejściowych. Tego rodzaju
aktywów i zobowiązań z tytułu odroczonego podatku dochodowego nie ujmuje się, jeżeli różnice przejściowe
wynikają z wartości firmy lub z początkowego ujęcia (poza połączeniem jednostek) innych aktywów i zobowiązań w
transakcji, która nie wpływa na zysk podatkowy ani księgowy.
Wartość składników aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień bilansowy, a
w przypadku gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów
lub jego części, następuje jego odpis.
Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy
pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub zobowiązanie stanie się wymagalne. Wycena rezerw z tytułu
odroczonego podatku dochodowego i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego odzwierciedla skutki
podatkowe, które nastąpią odpowiednio do przewidywanego przez Grupę sposobu realizacji lub rozliczenia na
dzień bilansowy wartości bilansowych aktywów i zobowiązań.
Selvita Services Sp. z o.o. uzyskała w dniu 11 czerwca 2014 roku zezwolenie na prowadzenie działalności
gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej Krakowski Park Technologiczny. Zgodnie z pkt. II.2 Spółka
może korzystać ze zwolnienia podatkowego z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy. Maksymalna wysokość
zwolnienia (obowiązująca do 31.12.2017 roku) wynosiła 60% wartości kosztów wynagrodzeń wypłaconych
nowozatrudnionych pracownikom. Od 1 stycznia 2018 roku maksymalna wysokość zwolnienia wynosi 50%.
Selvita Services Sp. z o.o. skalkulowała aktywo na podatek odroczony z tytułu przysługującej ulgi na podstawie
decyzji o działalności na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Sposób kalkulacji aktywa opisany jest w nocie
4.2.4.
Selvita d.o.o. uzyskała w dniu 7 kwietnia 2022 r. status beneficjenta wsparcia inwestycji projektu inwestycyjnego
dotyczącego rozbudowy mocy produkcyjnych poprzez wyposażenie laboratorium i nowe zatrudnienie w nowej
lokalizacji z którego to tytułu przysługują spółce ulgi w podatku dochodowym od osób prawnych. Sposób kalkulacji
aktywa opisany jest w nocie 4.2.4.
W zakresie podatku dochodowego Grupa podlega przepisom ogólnym w tym zakresie. Grupa nie stanowi
podatkowej grupy kapitałowej. Rok podatkowy jak i bilansowy pokrywają się z rokiem kalendarzowym.
Grupa ujmuje, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, służący przeniesieniu nierozliczonej
straty podatkowej w zakresie, w którym jest prawdopodobne, że będzie dostępny przyszły dochód do
opodatkowania, od którego można odpisać nierozliczone straty podatkowe. Oceniając, czy jest prawdopodobne,
że dostępny przyszły dochód do opodatkowania będzie wystarczający, Grupa bierze pod uwagę charakter,
pochodzenie i harmonogram takiego dochodu oraz upewnia się, że zgromadzone zostały przekonujące dowody.
Grupa ocenia realizowalność aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego na każdy dzień bilansowy. Ocena
ta wymaga zaangażowania profesjonalnego osądu i szacunków m.in. w zakresie przyszłych wyników podatkowych.
Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień
bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości
dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.
Niepewność związana z ujmowaniem podatku dochodowego
Zgodnie z KIMSF 23, jeżeli w ocenie Grupy jest prawdopodobne, że podejście Grupy do kwestii podatkowej lub grupy
kwestii podatkowych będzie zaakceptowane przez organ podatkowy, Grupa określa dochód do opodatkowania
(stratę podatkową), podstawę opodatkowania, niewykorzystane straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe
16
i stawki podatkowe z uwzględnieniem podejścia do opodatkowania planowanego lub zastosowanego w swoim
zeznaniu podatkowym. Oceniając to prawdopodobieństwo, Grupa przyjmuje, że organy podatkowe uprawnione do
skontrolowania i zakwestionowania sposobu traktowania podatkowego przeprowadzą taką kontrolę i będą miały
dostęp do wszelkich informacji. Jeżeli Grupa stwierdzi, że nie jest prawdopodobne, że organ podatkowy zaakceptuje
podejście Grupy do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych, wówczas Grupa odzwierciedla skutki
niepewności w ujęciu księgowym podatku w okresie, w którym to ustaliła. Grupa ujmuje więc zobowiązanie z tytułu
podatku dochodowego z wykorzystaniem jednej z dwóch niżej wymienionych metod, w zależności od tego, która z
nich lepiej odzwierciedla sposób, w jaki niepewność może się zmaterializować:
Grupa określa najbardziej prawdopodobny scenariusz jest to pojedyncza kwota spośród możliwych
wyników lub
Grupa ujmuje wartość oczekiwaną jest to suma kwot ważonych prawdopodobieństwem spośród
możliwych wyników.
3.12.3
Podatek bieżący i odroczony za bieżący okres
Podatek bieżący i odroczony ujmuje się w wynik, z wyjątkiem przypadków dotyczących pozycji ujmowanych w
pozostałych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym. W takiej sytuacji podatek bieżący i
odroczony ujmuje się również odpowiednio w pozostałych całkowitych dochodach lub w kapitale własnym.
3.13
Rzeczowe aktywa trwałe
Środki trwałe wyceniane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz o
odpisy z tytułu utraty wartości.
Koszty poniesione po wprowadzeniu środka trwałego do użytkowania powiększają jego wartość początkową jeżeli
możliwe jest wykazanie, że koszty te spowodowały zwiększenie oczekiwanych jego przyszłych korzyści
ekonomicznych. W przypadku środków trwałych zakupionych w walucie obcej, różnice kursowe nie powiększa
wartości początkowej.
Środki trwałe w budowie, za wyjątkiem przypadku gdy różnice kursowe stanowią korektę kosztu odsetek
podlegających ujęciu w wartości bilansowej środka trwałego zgodnie z polityką rachunkowości przedstawioną w
nocie 3.10, wyceniane w wysokości ogółu kosztów pozostających w bezpośrednim związku z ich nabyciem lub
wytworzeniem, w tym kosztów finansowych, pomniejszonych o odpisy z tytułu utraty wartości. W skład środków
trwałych w budowie wchodzą wartości poniesione na opłaty patentowe związane z prowadzonymi pracami nad
projektami badawczymi.
Środki trwałe, z wyjątkiem gruntów amortyzowane liniowo w okresie odpowiadającym szacowanemu okresowi
ich ekonomicznej użyteczności, który kształtuje się następująco:
Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej - 10 lat,
Urządzenia techniczne i maszyny - od 3 do 10 lat,
Środki transportu - 5 lat,
Inne środki trwałe - od 3 do 5 lat.
Maszyny i urządzenia wykazywane według ceny nabycia pomniejszonej o umorzenia i łączne odpisy z tytułu utraty
wartości.
Ujmuje się amortyzację w taki sposób, aby dokonać odpisu kosztu lub wyceny składnika aktywów (innych niż grunty
oraz środki trwałe w budowie) do wartości rezydualnej przy użyciu metody liniowej. Szacowane okresy użytkowania,
wartości rezydualne oraz metody amortyzacji weryfikowane na koniec każdego okresu sprawozdawczego (z
prospektywnym zastosowaniem wszelkich zmiany w szacunkach).
Składnik rzeczowych aktywów trwałych usuwa się z bilansu na moment zbycia lub gdy oczekuje się iż nie uzyska się
17
korzyści ekonomicznych z użytkowania składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające ze zbycia lub
wycofania z użytkowania składników rzeczowych aktywów trwałych są ujmowane w wyniku okresu w którym dane
składniki aktywów zostały usunięte z bilansu (obliczone jako różnicę między wpływem ze sprzedaży a wartością
bilansową tego składnika).
3.14
Aktywa niematerialne
3.14.1
Nabyte aktywa niematerialne
Nabyte aktywa niematerialne o określonym okresie ekonomicznej użyteczności wykazuje się według kosztu
pomniejszonego o umorzenie i skumulowaną utratę wartości. Amortyzację ujmuje się liniowo w szacowanym okresie
ekonomicznej użyteczności. Oszacowany okres ekonomicznej użyteczności i metoda amortyzacji podlegają
weryfikacji na koniec każdego okresu sprawozdawczego, a skutki zmian szacunków rozlicza się prospektywnie.
Nabyte aktywa niematerialne o nieokreślonym okresie ekonomicznej użyteczności wykazuje się według kosztu
pomniejszonego o skumulowaną utratę wartości.
Aktywa niematerialne amortyzowane liniowo w okresie odpowiadającym szacowanemu okresowi ich
ekonomicznej użyteczności lub przez krótszy z dwóch okresów: ekonomicznej użyteczności lub prawa do używania,
który kształtuje się następująco:
Oprogramowanie - HD - 10 lat,
Pozostałe aktywa niematerialne - od 2 do 5 lat,
Baza kontrahentów - 13,5 lat.
3.14.2
Wytworzone we własnym zakresie aktywa niematerialne koszty prac badawczych i rozwojowych
Koszty na prace badawcze ujmowane w wynik w momencie ich poniesienia.
Aktywa niematerialne powstałe na skutek prowadzenia prac rozwojowych ujmowane w sprawozdaniu z sytuacji
finansowej jedynie po spełnieniu następujących warunków:
z technicznego punktu widzenia istnieje możliwość ukończenia składnika aktywów niematerialnych, tak
aby nadawał się do sprzedaży lub użytkowania,
istnieje możliwość udowodnienia zamiaru ukończenia składnika oraz jego użytkowania i sprzedaży,
składnik będzie zdolny do użytkowania lub sprzedaży,
znany jest sposób, w jaki składnik będzie wytwarzał przyszłe korzyści ekonomiczne,
zapewnione zostaną środki techniczne oraz finansowe konieczne do ukończenia prac rozwojowych oraz jego
użytkowania i istnieje możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych.
Wartość początkową aktywów niematerialnych wytworzonych we własnym zakresie stanowi suma wydatków
poniesionych od dnia, gdy składnik aktywów niematerialnych po raz pierwszy spełnia kryteria ujmowania ich w
bilansie (patrz powyżej). W przypadku gdy nie można ująć w bilansie kosztów prac rozwojowych wytworzonych we
własnym zakresie, koszty te są ujmowane w wynik okresu, w którym zostały poniesione.
Aktywa niematerialne wytworzone we własnym zakresie po początkowym ujęciu wykazywane według ceny
nabycia pomniejszonej o umorzenia i łączne odpisy na utratę wartości, na takiej samej zasadzie jak nabyte aktywa
niematerialne.
3.14.3
Zaprzestanie ujmowania aktywów niematerialnych
Zaprzestaje się ujmowania składnika aktywów niematerialnych po zbyciu lub w przypadku, kiedy jego dalsze użycie
lub zbycie nie przyniesie jednostce korzyści ekonomicznych. Zyski lub straty wynikające z usuwania składnika
aktywów niematerialnych z bilansu (obliczone jako różnicę między wpływem ze sprzedaży a wartością bilansową
tego składnika) ujmuje się w wynik okresu, w którym nastąpiło usunięcie.
18
3.15
Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych oprócz wartości
firmy
Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić
utrata wartości któregoś ze składników niefinansowych aktywów trwałych, w tym składnika aktywów z tytułu prawa
do użytkowania. Jeżeli stwierdzono istnienie takich przeanek, szacowana jest wartość odzyskiwalna danego
składnika aktywów, w celu ustalenia potencjalnego odpisu z tego tytułu. W sytuacji, gdy nie jest możliwe
oszacowanie wartości odzyskiwalnej składnika aktywów, przeprowadza się analizę wartości odzyskiwalnej dla grupy
aktywów generujących przepływy pieniężne, do której należy dany składnik aktywów. Jeśli możliwe jest wskazanie
wiarygodnej i jednolitej podstawy alokacji, składniki majątku trwałego Grupy alokowane do poszczególnych
jednostek generujących przepływy pieniężne lub do najmniejszych grup jednostek generujących takie przepływy,
dla których można wyznaczyć wiarygodne i jednolite podstawy alokacji.
W przypadku aktywów niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oraz jeszcze nieprzyjętych do
użytkowania test utraty wartości przeprowadzany jest corocznie oraz dodatkowo wtedy, gdy występują przesłanki
wskazujące na możliwość wystąpienia utraty wartości.
Wartość odzyskiwalna ustalana jest jako wyższa spośród dwóch wartości: wartość godziwa pomniejszona o koszty
sprzedaży lub wartość użytkowa. Ta ostatnia wartość odpowiada wartości bieżącej szacunku przyszłych
przepływów pieniężnych zdyskontowanych przy użyciu stopy dyskonta przed opodatkowaniem uwzględniającej
aktualną rynkową wartość pieniądza w czasie oraz ryzyko specyficzne dla danego składnika aktywów.
Jeżeli wartość odzyskiwalna jest niższa od wartości bilansowej składnika aktywów (lub jednostki generującej
przepływy pieniężne), wartość bilansową tego składnika lub jednostki pomniejsza się do wartości odzyskiwalnej.
Stratę z tytułu utraty wartości ujmuje się niezwłocznie jako koszt okresu, w którym wystąpiła.
Jeśli strata z tytułu utraty wartości ulega następnie odwróceniu, wartość netto składnika aktywów (lub jednostki
generującej przepływy pieniężne) zwiększana jest do nowej oszacowanej wartości odzyskiwalnej, nie
przekraczającej jednak wartości bilansowej tego składnika aktywów jaka byłaby ustalona, gdyby w poprzednich
latach nie ujęto straty z tytułu utraty wartości składnika aktywów / jednostki generującej przepływy pieniężne.
Odwrócenie straty z tytułu utraty wartości ujmuje się niezwłocznie w wynik.
3.16
Zapasy
Zapasy wyceniane według niższej z wartości: kosztu lub wartości możliwej do uzyskania. Koszty zapasów
ustalane metodą FIFO. Wartość możliwą do uzyskania stanowi szacunkowa cena sprzedaży zapasów pomniejszona
o wszelkie szacowane koszty dokończenia produkcji / wykonania usługi i koszty niezbędne do doprowadzenia
sprzedaży do skutku.
Zakupione materiały ujmuje się bezpośrednio w koszty działalności operacyjnej i na dzień bilansowy wycenia
się według wyżej wymienionych zasad na podstawie przeprowadzanej inwentaryzacji.
Zapasy Grupy to odczynniki i materiały laboratoryjne wykorzystywane w realizacji prac badawczych dla klientów.
3.17
Rezerwy
Rezerwy tworzone w przypadku, kiedy na Grupie ciąży istniejący obowiązek, prawny lub zwyczajowo oczekiwany,
wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje
konieczność wypływu środków uosabiających korzyści ekonomiczne oraz można dokonać wiarygodnego szacunku
kwoty tego zobowiązania.
Ujmowana kwota rezerwy odzwierciedla możliwie najdokładniejszy szacunek kwoty wymaganej do rozliczenia
bieżącego zobowiązania na dzień bilansowy, z uwzględnieniem ryzyka i niepewności związanej z tym
zobowiązaniem. W przypadku wyceny rezerwy metodą szacunkowych przepływów pieniężnych koniecznych do
rozliczenia bieżącego zobowiązania, jej wartość bilansowa odpowiada wartości bieżącej tych przepływów (w
przypadku gdy wpływ pieniądza w czasie jest istotny) a uwzględnienie dyskonta to koszt finansowy.
19
Jeśli zachodzi prawdopodobieństwo, że część lub całość korzyści ekonomicznych wymaganych do rozliczenia
rezerwy będzie można odzyskać od strony trzeciej, należność ujmuje się jako składnik aktywów, jeśli
prawdopodobieństwo odzyskania tej kwoty jest niemal pewne i da się ją wiarygodnie wycenić.
3.17.1
Umowy rodzące obciążenia
Bieżące zobowiązania wynikające z umów rodzących obciążenia ujmuje się i wycenia jak rezerwy. Za umowę
rodzącą obciążenia uważa się umowę zawartą przez Grupę, z którą związane nieuniknione koszty realizacji
zobowiązań umownych, których wartość przekracza wysokość korzyści ekonomicznych przewidywanych w ramach
umowy.
3.17.2
Restrukturyzacja
Rezerwa na koszty restrukturyzacji ujmowana jest tylko wtedy, gdy Grupa opracowała szczegółowy i formalny plan
restrukturyzacji i ogłosiła wszystkim zainteresowanym stronom zamiar jego realizacji lub jego główne założenia.
Wycena rezerwy restrukturyzacyjnej obejmuje wyłącznie bezpośrednie koszty restrukturyzacji, czyli kwoty
niezbędne do przeprowadzenia restrukturyzacji i niezwiązane z bieżącą działalnością podmiotu.
3.18
Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych
Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w bilansie obejmują środki pieniężne w banku i w kasie,
środki pieniężne na rachunkach split payment oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności
nieprzekraczającym trzech miesięcy.
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z rachunku
przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów,
pomniejszonych o niespłacone kredyty w rachunkach bieżących.
3.19
Instrumenty finansowe
3.19.1
Klasyfikacja i początkowe ujęcie instrumentów finansowych
Grupa klasyfikuje instrumenty finansowe zgodnie z MSSF 9 do jednej z trzech kategorii:
wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Klasyfikacja uzależniona jest od modelu biznesowego stosowanego przez jednostkę do zarządzania aktywami
finansowymi oraz od tego, czy przepływy pieniężne wynikające z umów obejmują wyłącznie płatności kapitału i
odsetek („SPPI”).
Jeśli instrument finansowy jest utrzymywany w celu uzyskiwania przepływów pieniężnych, zostaje zaklasyfikowany
jako wyceniany według zamortyzowanego kosztu, pod warunkiem, że spełnia wymóg SPPI.
Instrumenty dłużne spełniające wymóg SPPI utrzymywane zarówno w celu uzyskiwania umownych przepływów
pieniężnych z aktywów, jak i sprzedaży aktywów, klasyfikuje się do wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe
całkowite dochody.
Wszystkie pozostałe instrumenty dłużne wycenia się do wartości godziwej, z ujęciem efektów wyceny w wyniku
finansowym. Zobowiązania finansowe oraz aktywa finansowe, poza należnościami handlowymi, w których
nie ma istotnego komponentu finansowania, wycenia się w momencie początkowego ujęcia w wartości godziwej.
Należności z tytułu dostaw i usług niezawierające istotnego komponentu finansowania wycenia się w momencie
początkowego ujęcia po cenie transakcyjnej.
20
Zaprzestanie ujmowania
Aktywa finansowe wyłącza się z ksiąg rachunkowych, w sytuacji gdy:
prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasły, lub
prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych zostały przeniesione a Grupa dokonała
przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu ich własności.
Wycena po początkowym ujęciu
Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe klasyfikowane do jednej z czterech kategorii:
instrumenty dłużne wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
instrumenty dłużne wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Instrumenty dłużne aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie
Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione oba poniższe warunki:
a) składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest
utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, oraz
b) warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych
terminach przepływów pieniężnych, które jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej
do spłaty.
Do kategorii aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem Grupa klasyfikuje:
należności handlowe,
udzielone pożyczki spełniające test klasyfikacyjny SPPI, które zgodnie z modelem biznesowym
wykazywane jako utrzymywane w celu uzyskania przepływów pieniężnych,
środki pieniężne i ekwiwalenty.
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
Należności z tytułu dostaw i usług ujmowane i wykazywane według kwot pierwotnie zafakturowanych, z
uwzględnieniem odpisu na oczekiwane straty kredytowe w całym okresie życia.
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wartość należności jest ustalana poprzez
zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy
dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Jeżeli zastosowana została
metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie należności w związku z upływem czasu jest ujmowane jako
przychody finansowe.
Pozostałe należności obejmują w szczególności zaliczki przekazane z tytułu przyszłych zakupów rzeczowych aktywów
trwałych, aktywów niematerialnych oraz zapasów. Zaliczki prezentowane zgodnie z charakterem aktywów, do
jakich się odnoszą odpowiednio jako aktywa trwałe lub obrotowe. Jako aktywa niepieniężne zaliczki nie podlegają
dyskontowaniu.
Należności budżetowe prezentowane w ramach pozostałych aktywów niefinansowych, z wyjątkiem należności
z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, które stanowią w bilansie odrębną pozycję.
Przychody z tytułu odsetek, różnice kursowe oraz zyski i straty z tytułu utraty wartości ujmowane w wyniku
finansowym i obliczane w taki sam sposób jak w przypadku aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym
kosztem. Pozostałe zmiany wartości godziwej ujmowane w przez inne całkowite dochody. W momencie
21
zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych łączny zysk lub strata uprzednio rozpoznana w innych
całkowitych dochodach zostają przeklasyfikowane z pozycji kapitału własnego do wyniku finansowego.
Do kategorii instrumentów użnych wycenianych do wartości godziwej przez inne całkowite dochody Grupa
klasyfikuje notowane instrumenty dłużne.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Składniki aktywów finansowych, które nie wyceniane według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej
przez pozostałe całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Do kategorii aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy Grupa klasyfikuje
notowane instrumenty kapitałowe.
Zysk lub stratę z wyceny tych aktywów do wartości godziwej ujmuje się w wyniku finansowym.
Dywidendy ujmowane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów wtedy, gdy powstaje uprawnienie jednostki
do otrzymania dywidendy.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania i RMK bierne
Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług wykazywane w kwocie wymagającej zapłaty.
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują zobowiązania finansowe
przeznaczone do obrotu oraz zobowiązania finansowe pierwotnie zakwalifikowane do kategorii wycenianych do
wartości godziwej przez wynik finansowy. Zobowiązania finansowe klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu,
jeżeli zostały nabyte dla celów sprzedaży w niedalekiej przyszłości. Instrumenty pochodne, włączając wydzielone
instrumenty wbudowane, są również klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu chyba, że są uznane za efektywne
instrumenty zabezpieczające.
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane w wartości godziwej,
uwzględniając ich wartość rynkową na dzień bilansowy bez uwzględnienia kosztów transakcji sprzedaży. Zmiany w
wartości godziwej tych instrumentów ujmowane w zysku lub stracie jako koszty lub przychody finansowe, za
wyjątkiem zmian z tytułu własnego ryzyka kredytowego dla zobowiązań finansowych pierwotnie zakwalifikowanych
do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, które ujmuje się w pozostałych całkowitych
dochodach.
Inne zobowiązania finansowe niebędące instrumentami finansowymi wycenianymi w wartości godziwej przez
wynik finansowy, wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej.
Spółka wyłącza ze swojego bilansu zobowiązanie finansowe, gdy zobowiązanie wygasło to znaczy, kiedy
obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł.
Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu
podatku od towarów i usług oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez
dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane w kwocie
wymagającej zapłaty.
Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne
W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne ujmowane według
wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.
Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne wyceniane według
zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.
Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz
dyskonta lub premie uzyskane w związku ze zobowiązaniem.
Przychody i koszty ujmowane w zysku lub stracie z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku
22
rozliczenia meto efektywnej stopy procentowej.
3.19.2
Utrata wartości instrumentów finansowych
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego w Grupie przeprowadza się analizę instrumentów finansowych celem
ustalenia ich utraty wartości i przygotowania odpisu na oczekiwane straty kredytowe.
Grupa stosuje w tym celu model utraty wartości oparty o oczekiwane straty kredytowe, skutkujący ujęciem odpisu
przed poniesieniem straty kredytowej. Model ten wymaga uwzględnienia w procesie kalkulacji oczekiwanych strat
kredytowych zarówno warunków bieżących, jak i racjonalnych i możliwych do udokumentowania informacji
dotyczących przyszłości, dostępnych bez nadmiernych kosztów i starań.
Do oszacowania odpisów z tytułu utraty wartości instrumentów finansowych stosowane dwa podejścia:
Podejście ogólne ma zastosowanie do aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez
pozostałe dochody całkowite oraz do aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie, z
wyjątkiem należności handlowych.
Podejście uproszczone stosowane jest w przypadku należności z tytułu dostaw i usług oraz aktywów z
tytułu umów, które nie zawierają istotnego elementu finansowania. Grupa dokonuje dla tej kategorii
aktywów kalkulacji oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia z zastosowaniem macierzy
rezerw. Podstawą do kalkulacji jest stopa strat obliczona w oparciu o dane o spłatach należności handlowych
z okresu 4 lat. Otrzymana w ten sposób stopa odnoszona jest do wykazanych na dzień bilansowy
niespłaconych sald należności handlowych w przedziałach wyznaczonych w analizie wiekowania.
3.19.3
Rachunkowość zabezpieczeń
Spółki wchodzące w skład Grupy nie wykorzystują rachunkowości zabezpieczeń.
23
4.
Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
Stosując zasady rachunkowości obowiązujące w Grupie, Zarząd jednostki dominującej zobowiązany jest do
dokonywania szacunków, osądów i założeń dotyczących kwot wyceny poszczególnych składników aktywów i
zobowiązań. Szacunki i związane z nimi założenia opierają się o doświadczenia historyczne i inne czynniki uznawane
za istotne. Rzeczywiste wyniki mogą odbiegać od przyjętych wartości szacunkowych.
Szacunki i leżące u ich podstaw założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmianę wielkości szacunkowych ujmuje się
w okresie, w którym nastąpiła weryfikacja, jeśli dotyczy ona wyłącznie tego okresu, lub w okresie bieżącym i okresach
przyszłych, jeśli zmiana dotyczy ich na równi z okresem bieżącym.
4.1
Profesjonalny osąd w rachunkowości
Poniżej przedstawiono podstawowe osądy, inne niż te związane z szacunkami (patrz Nota 4.2), dokonane przez
Zarząd w procesie stosowania zasad rachunkowości jednostki i mające największy wpływ na wartości ujęte w
sprawozdaniu finansowym.
Ujęcie dotacji
Grupa ujmuje przychody z tytułu dotacji od rozpoczęcia realizacji prac związanych z daną umową o dotację. Do każdej
umowy o dotację Zarząd podejmuje osąd, czy jest wystarczająca pewność że Grupa jest w stanie wypełnić wszystkie
warunki wynikające z umowy na dotacje i nie będzie zobowiązana do zwrotu otrzymanych dotacji. Przychody z tytułu
dotacji rozpoznawane w czasie w okresie realizacji prac związanych z dotacją.
Leasing - Grupa jako leasingobiorca
Grupa zastosowała następujące osądy i szacunki:
Okres leasingu dla umów z opcjami przedłużenia
Grupa ustala okres leasingu jako nieodwołalny okres leasingu, łącznie z okresami objętymi opcją przedłużenia
leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że opcja zostanie zrealizowana, oraz okresami objętymi
opcją wypowiedzenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że opcja nie zostanie wykonana.
Grupa ma możliwość, w ramach niektórych umów leasingu, wydłużyć okres trwania leasingu aktywów. Grupa stosuje
osąd przy ocenie, czy istnieje wystarczająca pewność skorzystania z opcji przedłużenia. Oznacza to, że uwzględnia
wszystkie istotne fakty i okoliczności, które stanowią zachętę ekonomiczną do jej przedłużenia lub karę ekonomiczną
za jej nieprzedłużenie. Po dacie rozpoczęcia Grupa ponownie ocenia okres leasingu, jeśli wystąpi znaczące zdarzenie
lub zmiana okoliczności pozostających pod jej kontrolą i wpływa na jej zdolność do wykonywania (lub
niewykonywania) opcji przedłużenia (np. zmiana strategii biznesowej).
Grupa uwzględniła okres przedłużenia jako część okresu leasingu dla leasingu lokali użytkowych i miejsc postojowych
ze względu na znaczenie tych aktywów dla działalności.
Okres leasingu dla umów na czas nieokreślony
Grupa posiada umowy leasingu zawarte na czas nieokreślony oraz umowy, które przekształciły się w umowy na czas
nieokreślony w sytuacjach przewidzianych w Kodeksie Cywilnym, w których obie strony dysponują opcją
wypowiedzenia. Ustalając okres leasingu, Grupa określa okres egzekwowalności umowy. Leasing przestaje być
egzekwowalny, gdy zarówno leasingobiorca, jak i leasingodawca mają prawo wypowiedzenia umowy bez
konieczności uzyskania zezwolenia drugiej strony bez ponoszenia kar większych niż nieznaczące. Grupa ocenia
istotność szeroko rozumianych kar, tzn. poza kwestiami stricte umownymi bądź finansowymi, uwzględnia wszelkie
inne istotne czynniki ekonomiczne zniechęcające do wypowiedzenia umowy (np. istotne inwestycje w przedmiocie
leasingu, dostępność rozwiązań alternatywnych, koszty relokacji). Jeśli ani Grupa jako leasingobiorca, ani
leasingodawca nie poniesie istotnej kary za wypowiedzenie (rozumianej szeroko), leasing przestaje być
egzekwowalny i jego okres stanowi okres wypowiedzenia. Natomiast w sytuacji, gdy którakolwiek ze stron zgodnie
z profesjonalnym osądem poniesie istotną karę za wypowiedzenie (rozumia szeroko), Grupa określa okres
leasingu jako wystarczająco pewny (czyli okres, co do którego można z wystarczającą pewnością założyć, że umowa
będzie trwać).
24
Krańcowa stopa procentowa leasingobiorcy
Grupa nie jest w stanie z łatwością ustalić stopy procentowej dla umów leasingowych, dlatego przy wycenie
zobowiązania z tytułu leasingu stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy. Jest to stopa procentowa, jaką
Grupa musiałaby zapłacić, aby na podobny okres, w tej samej walucie i przy podobnych zabezpieczeniach pożyczyć
środki niezbędne do zakupu składnika aktywów o podobnej wartości co składnik aktywów z tytułu prawa do
użytkowania w podobnym środowisku gospodarczym.
Sprawowanie kontroli nad podmiotem powiązanym
Sprawowanie kontroli nad Ardigen S.A. zostało opisane w nocie 13.1.
Sprawowanie kontroli nad Ardigen Inc. sprawowane jest przez sprawowanie kontroli nad Ardigen S.A., która ma
100% udziałów w Ardigen Inc.
4.2
Niepewność szacunków
Poniżej przedstawiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości oraz inne podstawy szacunku niepewności na
dzień bilansowy, mające znaczący wpływ na ryzyko istotnych korekt wartości bilansowej aktywów i zobowiązań w
następnym roku obrotowym.
W zakresie programu motywacyjnego szczegółowe osądy i szacunki zostały zaprezentowane w nocie 28.
W zakresie utraty wartości przez wartć firmy szczełowe osądy i szacunki zosty zaprezentowane w nocie 11.2.
4.2.1
Rezerwy na premie
W nocie 24.1 opisane zostały między innymi rezerwy na premie. Rezerwy na premie szacowane zgodnie z
przyjętym w Grupie algorytmem w oparciu o pozyskaną i zrealizowaną marżę na poszczególnych projektach lub
grupach projektów. Obliczone wartości stanowią podstawę do podejmowania przez Zarząd decyzji o przewidywanej
wartości premii do wypłaty. Zarząd bierze pod uwagę wiele czynników, w tym aktualną i przewidywaną sytuację
majątkową i finansową Grupy. Premia ma charakter uznaniowy.
4.2.2
Okresy użytkowania ekonomicznego rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych i prawnych
Jak opisano w Nocie 3.13 i Nocie 3.14, Grupa weryfikuje przewidywane okresy użytkowania ekonomicznego
składników pozycji rzeczowych aktywów trwałych oraz aktywów niematerialnych na koniec każdego rocznego okresu
sprawozdawczego. W bieżącym roku obrotowym Zarząd nie stwierdził, aby wartość użytkowa pewnych składników
wymagała redukcji.
4.2.3
Metody pomiaru stopnia spełnienia zobowiązania
Jak opisano w nocie 3.6 Grupa dokonuje ustalenia stopnia zaawansowania umów z klientami przez ustalenie
proporcji dotychczas poniesionych kosztów danego projektu do całkowitych szacowanych kosztów projektów. Z
uwagi na charakter prowadzonych projektów, a także możliwość pojawienia się nie przewidywanych wcześniej
trudności związanych z realizacją projektu może się okazać, rzeczywiste całkowite koszty realizacji projektu będą
różniły się od dokonywanych szacunków. Zmiana szacunków całkowitych kosztów realizacji projektów może
spowodować, iż ustalony na dzień bilansowy stopień zaawansowania projektu, a tym samym rozpoznany przychód,
powinien być ustalony w innej wartości. Koszty projektu są aktualizowane na bieżąco przez kierownika projektu, co
ogranicza ryzyko dużych odchyleń kosztów rzeczywistych od prognozowanych.
4.2.4
Aktywa z tytułu podatku odroczonego
Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego
Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie
osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w
przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.
Grupa dokładnie ocenia charakter i zakres dowodów uzasadniających wniosek, jest prawdopodobne, że zostanie
osiągnięty przyszły dochód do opodatkowania wystarczający do odliczenia od niego nierozliczonych strat
25
podatkowych, niewykorzystanych ulg podatkowych lub innych ujemnych różnic przejściowych.
Przy ocenie, czy osiągnięcie przyszłych dochodów do opodatkowania jest prawdopodobne (prawdopodobieństwo
powyżej 50%), Grupa uwzględnia wszystkie dostępne dowody, zarówno te potwierdzające istnienie
prawdopodobieństwa, jak i te świadczące o jego braku.
W oparciu o prognozy na lata następne Zarząd Spółki Dominującej podejmuje decyzję o naliczeniu aktywa z tytułu
podatku odroczonego. Aktywo z tytułu ulgi podatkowej w SSE w Selvita Services Sp. z o.o. nalicza się wysokości 50%
średniorocznego wynagrodzenia dla nowoutworzonych miejsc pracy za okres możliwy do wykorzystania, nie dłuższy
niż 24 miesiące.
Aktywo z tytułu ulgi podatkowej w Selvita d.o.o. nalicza się w wysokości 25% możliwych do odliczenia
poniesionych kosztów inwestycyjnych. Ulga jest możliwa do rozliczenia w ciągu 10 lat.
4.2.5
Rozliczenia podatkowe
Regulacje w zakresie podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń
związanych z ubezpieczeniami społecznymi podlegają częstym zmianom. Te częste zmiany powodują brak
ugruntowanych punktów odniesienia, niespójne interpretacje oraz nieliczne ustanowione precedensy, które
mogłyby mieć zastosowanie. Brak jednoznacznych interpretacji jasno określających przepisy podatkowe oraz relacje
zarówno pomiędzy organami państwowymi jak i organami państwowymi i przedsiębiorstwami.
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione
do nakładania kar i grzywien, a wszelkie dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynikające z kontroli, muszą zostać
zapłacone wraz odsetkami. Te warunki powodują, zwiększone ryzyko podatkowe.
W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w
wyniku ostatecznej decyzji organu kontroli podatkowej.
Z dniem 15 lipca 2016 r. do Ordynacji Podatkowej zostały wprowadzone zmiany w celu uwzględnienia postanowień
Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR). GAAR ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu
sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce. GAAR definiuje unikanie
opodatkowania jako czynność dokonaną przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w
danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisów ustawy podatkowej. Zgodnie z GAAR taka czynność nie
skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli sposób działania był sztuczny. Wszelkie występowanie (i)
nieuzasadnionego dzielenia operacji, (ii) angażowania podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia
ekonomicznego lub gospodarczego, (iii) elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących oraz (iv) inne
działania o podobnym działaniu do wcześniej wspomnianych, mogą być potraktowane jako przesłanka istnienia
sztucznych czynności podlegających przepisom GAAR. Nowe regulacje będą wymagać znacznie większego osądu przy
ocenie skutków podatkowych poszczególnych transakcji.
Klauzulę GAAR należy stosować w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie oraz do transakcji,
które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie
korzyści były lub nadal osiągane. Wdrożenie powyższych przepisów umożliwi polskim organom kontroli
podatkowej kwestionowanie realizowanych przez podatników prawnych ustaleń i porozumień, takich jak
restrukturyzacja i reorganizacja grupy.
Grupa ujmuje i wycenia aktywa lub zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy
zastosowaniu wymogów MSR 12 Podatek dochodowy w oparciu o zysk (stratę podatkową), podstawę
opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe, uwzględniając
ocenę niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi.
Jeżeli w ocenie Grupy jest prawdopodobne, że podejście Grupy do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych
będzie zaakceptowane przez organ podatkowy, Grupa określa dochód do opodatkowania (stratę podatkową),
podstawę opodatkowania, niewykorzystane straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe
z uwzględnieniem podejścia do opodatkowania planowanego lub zastosowanego w swoim zeznaniu podatkowym.
Oceniając to prawdopodobieństwo, Grupa przyjmuje, że organy podatkowe uprawnione do skontrolowania i
26
zakwestionowania sposobu traktowania podatkowego przeprowadzą taką kontrolę i będą miały dostęp do wszelkich
informacji.
Jeżeli Grupa stwierdzi, że nie jest prawdopodobne, że organ podatkowy zaakceptuje podejście Grupy do kwestii
podatkowej lub grupy kwestii podatkowych, wówczas Grupa odzwierciedla skutki niepewności w ujęciu księgowym
podatku w okresie, w którym to ustaliła. Grupa ujmuje zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego z
wykorzystaniem jednej z dwóch niżej wymienionych metod, w zależności od tego, która z nich lepiej odzwierciedla
sposób, w jaki niepewność może się zmaterializować:
Grupa określa najbardziej prawdopodobny scenariusz jest to pojedyncza kwota spośród możliwych
wyników lub
Grupa ujmuje wartość oczekiwaną - jest to suma kwot ważonych prawdopodobieństwem spośród
możliwych wyników.
4.2.6
Utrata wartości należności handlowych i aktywów z tytułu umów z klientami
Grupa wykorzystuje macierze rezerw do wyceny odpisu na oczekiwane straty kredytowe w odniesieniu do
należności handlowych i aktywów z tytułu umów z klientami. W celu ustalenia oczekiwanych strat kredytowych,
należności handlowe i aktywów z tytułu umów z klientami zostały pogrupowane na podstawie podobieństwa
charakterystyki ryzyka kredytowego. Grupa wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych,
skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości. Wzrost lub spadek korekty
dotyczącej wpływu czynników przyszłych zastosowany do oszacowania oczekiwanych strat kredytowych o 10%
spowodowałby, odpowiednio, wzrost lub spadek odpisów na straty kredytowe o 10,8 tys. PLN (31.12.2021: 38 tys.
PLN).
4.2.7
Ujmowanie przychodów
Szacunki dokonane przez Grupę, które w znaczący sposób wpływają na ustalenie kwoty i terminu uzyskania
przychodów z tytułu umów z klientami zostały przedstawione w nocie 3.6.
4.2.8
Ujęcie utraty kontroli nad jednostkami z Grupy
Polityką Grupy jest literalne zastosowanie MSSF 5 w zakresie ujęcia momentu rozpoznania Aktywów trwałych
przeznaczonych do sprzedaży oraz działalności zaniechanej.
W związku z powyższym na dzień 31.12.2022 r. Ardigen S.A. i Ardigen Inc., stanowiące osobny segment operacyjny
o nazwie Bioinformatyka, nie zostały zaklasyfikowane jako aktywa do przeznaczone do sprzedaży lub działalność
niekontynuowana.
Szczegółowe ujawnienia dotyczące aktywów tych spółek, okoliczności utraty kontroli oraz informacji odnośnie ich
segmentu znajdują się odpowiednio w nocie nr 13.1, nocie nr 13.3 oraz nocie nr 6.
27
5.
Przychody z działalności operacyjnej
5.1. Przychody ze sprzedaży
Uzyskiwane przez Grupę przychody ze sprzedaży można podzielić na 3 rodzaje:
1. Umowy oparte o model fixed price
W modelu "fixed price" w ramach zawartej umowy Grupa świadczy określone usługi za określoną kwo
wynagrodzenia. Fakturowanie w takich przypadkach odbywa się zazwyczaj w schemacie: określony procent zaliczki
(tzw. upfront payment) oraz pozostała część w momencie realizacji umowy.
Zgodnie z polityką Grupy część tego typu umów jest wyceniana zgodnie z metodą zaawansowania kosztowego jako
kontrakty długoterminowe. Każdą z tego typu umów rozpatruje się indywidualnie w kontekście momentu spełnienia
zobowiązania do wykonania świadczenia i tym samym wpływu na moment rozpoznania przychodów.
2. Umowy oparte o model FTE (Full-Time Equivalent)
W ramach zawartej umowy Grupa zapewnia odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Przychód jest określany
jako czas pracy pracowników Grupy wyceniony zgodnie ze stawką z umowy. Faktury zgodnie z umową wystawiane
na koniec ustalonego okresu rozliczeniowego (zazwyczaj miesięcznego). Zobowiązanie Grupy do wykonania
świadczenia spełnione jest zatem w momencie świadczenia pracy przez pracowników.
3. Sprzedaż usług administracyjnych
Grupa świadczy usługi administracyjne dla Ryvu Therapeutics S.A.
Rozbicie przychodów ze sprzedaży Grupy za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. przedstawia się
następująco:
Rok Rok
zakończony zakończony
31/12/2022 31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Badania kontraktowe (umowy fixed price)
143.421
113.944
Badania kontraktowe (umowy FTE)
257.998
192.716
Przychody ze sprzedaży usług administracyjnych
6.043
4.261
Przychody z działalności operacyjnej
407.462
310.921
Powyższy podział nie odzwierciedla segmentów operacyjnych Grupy, które zostały opisane w nocie 6.
5.2 Przychody z dotacji
Wysokość przychodów z dotacji przedstawiono w tabeli poniżej:
Rok
zakończony
31/12/2022
Rok
zakończony
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Przychody z dotacji infrastrukturalnych
243
32
Przychody z dotacji badawczych
8.124
4.772
Przychody z dotacji
8.367
4.804
28
5.3 Aktywa i zobowiązania z tytułu umów z klientami
Zakres zmian w zakresie aktywa z tytułu umów
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Stan na początek okresu sprawozdawczego
10.319
2.514
Umowy przejęte w ramach zakupu Selvita d.o.o.
-
2.905
Przychody naliczone proporcjonalnie do poniesionych kosztów
22.797
23.075
Przychody zafakturowane
(17.912)
(18.175)
Stan na koniec okresu sprawozdawczego
15.204
10.319
Zakres zmian w zakresie zobowiązań z tytułu umów
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Stan na początek okresu sprawozdawczego
3.621
363
Umowy przejęte w ramach zakupu Selvita d.o.o.
-
435
Fakturowanie ponad obowiązek świadczenia
5.315
5.256
Realizacja kontraktów bez wystawienia faktury
(5.585)
(2.433)
Stan na koniec okresu sprawozdawczego
3.351
3.621
5.4 Informacje geograficzne
Grupa działa w dwóch głównych obszarach geograficznych w Polsce, będącej krajem siedziby Jednostki
Dominującej oraz Europie. Wśród pozostałych krajów dominującym rynkiem są Stany Zjednoczone.
Poniżej przedstawiono przychody Grupy od klientów zewnętrznych w rozbiciu na obszary geograficzne.
Przychody od klientów
zewnętrznych
Rok zakończony
31/12/2022
Rok zakończony
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Polska
14.460
8.818
Inne Kraje Unii Europejskiej
159.184
137.722
Stany Zjednoczone
118.037
86.285
Szwajcaria
30.087
27.117
Wielka Brytania
64.897
37.943
Izrael
6.725
6.904
Pozostałe kraje
13.892
6.132
Razem
407.462
310.921
29
5.5. Koszty działalności operacyjnej
Amortyzacja i utrata wartości
Rok zakończony
31/12/2022
Rok zakończony
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych
11.845
8.827
Amortyzacja praw do użytkowania maszyn i urządz
7.154
5.613
Amortyzacja praw do użytkowania budynków i
samochodów
14.237
9.787
Amortyzacja wartości niematerialnych
719
470
Amortyzacja bazy kontrahentów
2.873
2.791
Koszty amortyzacji ogółem
36.828
27.488
Koszty świadczeń pracowniczych
Rok zakończony
31/12/2022
Rok zakończony
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Wynagrodzenia
131.799
102.601
Koszty ubezpieczeń społecznych
19.305
13.195
Badania lekarskie i inne świadczenia
4.887
5.731
Koszty świadczeń pracowniczych
155.991
121.527
Koszty badań i rozwoju ujęte w wynik w momencie
poniesienia
Rok zakończony
31/12/2022
Rok zakończony
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Koszty badań i rozwoju ujęte w wynik w momencie
poniesienia*
7.402
6.008
* w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów koszty badań i rozwoju ujęte są w kosztach
działalności operacyjnej
30
6.
Segmenty operacyjne
Zarząd monitoruje oddzielnie wyniki operacyjne segmentów w celu podejmowania decyzji dotyczących alokacji
zasobów, oceny skutków tej alokacji oraz wyników działalności. Podstawą oceny wyników działalności jest zysk lub
strata na działalności operacyjnej. Finansowanie Grupy (łącznie z kosztami i przychodami finansowymi) oraz
podatek dochodowy monitorowane na poziomie Grupy i nie ma miejsca ich alokacja do segmentów.
6.1 Produkty i usługi, z których segmenty sprawozdawcze czerpią swoje przychody
Dla celów zarządczych Grupa została podzielona na części w oparciu o świadczone usługi. Istnieją zatem trzy
segmenty operacyjne. Pierwszym segmentem odpowiedzialnym za największą część przychodów Usługi
realizowane w Polsce, za wyjątkiem usług bioinformatycznych uznanych za osobny segment. Usługi świadczone
na rzecz kontrahentów zewnętrznych z zakresu chemii, analityki, badań regulacyjnych, biochemii i biologii
komórkowej a także zintegrowanych projektów badawczo-rozwojowych.
Drugim segmentem Usługi realizowane w Chorwacji świadczące usługi na rzecz kontrahentów zewnętrznych z
firm biotechnologicznych i farmaceutycznych, w szczególności w zakresie zintegrowanych projektów badawczo-
rozwojowych. W skład segmentu wchodzi tylko i wyłącznie spółka zależna Selvita d.o.o.
Trzecim segmentem operacyjnym jest segment Bioinformatyczny. Segment świadczy usługi w zakresie
bioinformatyki na rzecz kontrahentów zewnętrznych i prowadzi własne prace badawcze w zakresie bioinformatyki.
W skład segmentu wchodzą spółki zależne Ardigen S.A. oraz Ardigen Inc.
31
6.2 Przychody i wyniki segmentów
Poniżej przedstawiono analizę przychodów i wyników Grupy w poszczególnych segmentach objętych
sprawozdawczością.
Przychody Wynik operacyjny
Rok zakończony Rok zakończony
Rok Rok
31/12/2022 31/12/2021
zakończony zakończony
31/12/2022 31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
w tys. PLN
w tys. PLN
I segment - Usługi realizowane w Polsce, w tym
220.028
157.797
13.157
(10.002)
przychody na rzecz klientów zewnętrznych typu FTE
137.638
95.996
przychody na rzecz klientów typu fixed price
68.307
51.976
przychody ze sprzedaży usług administracyjnych
6.043
4.261
przychody pomiędzy segmentami
4.058
3.094
przychody z dotacji
3.872
1.588
pozostałe przychody operacyjne
110
882
II segment - Usługi realizowane w Chorwacji, w tym
147.914
127.533
26.770
27.653
przychody na rzecz klientów zewnętrznych typu FTE
73.032
65.903
przychody na rzecz klientów typu fixed price
przychody pomiędzy segmentami
przychody z dotacji
pozostałe przychody operacyjne
74.716
-
-
166
61.196
-
-
434
III segment - Bioinformatyka, w tym
52.274
34.895
4.848
8.434
przychody na rzecz klientów zewnętrznych typu FTE
47.328
30.816
przychody na rzecz klientów typu fixed price
przychody pomiędzy segmentami
przychody z dotacji
398
-
4.495
773
-
3.216
pozostałe przychody operacyjne
53
90
Wyłączenia przychodów między segmentami
4.058
3.094
Razem
416.158
317.131
44.775
26.085
Koszty
Rok zakończony
Rok zakończony
31/12/2022 31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
I segment - Usługi realizowane w Polsce, w tym
206.871
167.799
amortyzacja
18.259
14.649
koszty administracji centralnej, wynagrodzeń Zarządu i
koszty sprzedaży
34.725
27.941
koszty pomiędzy segmentami
-
6
wycena programu motywacyjnego
30.838
31.469
II segment - Usługi realizowane w Chorwacji, w tym
121.144
99.880
amortyzacja
14.348
8.869
amortyzacja bazy kontrahentów
2.873
2.791
koszty administracji centralnej, wynagrodzeń Zarządu i
28.974
15.627
koszty sprzedaży
koszty pomiędzy segmentami
3.113
2.566
III segment - Bioinformatyka, w tym
47.426
26.461
amortyzacja
1.348
1.179
koszty administracji centralnej, wynagrodzeń Zarządu i
14.485
5.930
koszty sprzedaży
koszty pomiędzy segmentami
945
522
Wyłączenia kosztów między segmentami
4.058
3.094
Razem z działalności kontynuowanej
371.383
291.046
32
Koszty administracyjne powstaw poszczególnych jednostkach administracyjnych przypisanych do poszczególnych
segmentów. Przypisanie kosztów do poszczególnych segmentów pozostaje na poziomie poszczególnych jednostek
zależnych.
Zasady rachunkowości zastosowane w segmentach sprawozdawczych takie same jak polityka rachunkowości Grupy
opisana w Nocie.3. Zysk segmentów to zysk wygenerowany przez poszczególne segmenty po alokacji kosztów
administracji centralnej i wynagrodzenia zarządu oraz kosztów sprzedaży. Wynik ten nie uwzględnia udziału innych
zysków i strat oraz przychodów i kosztów finansowych. Informacje te przekazuje się osobom decydującym o przydziale
zasobów i oceniających wyniki finansowe segmentu. Ceny transakcyjne stosowane przy transakcjach pomiędzy
segmentami operacyjnymi ustalane na zasadach rynkowych podobnie jak przy transakcjach ze stronami
niepowiązanymi.
6.3 Aktywa i zobowiązania segmentów
Aktywa segmentów
Stan na Stan na
31/12/2022 31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
I segment
nazwa segmentu Usługi realizowane w Polsce
II segment
291.913
185.640
nazwa segmentu Usługi realizowane w Chorwacji
III segment
258.644
245.909
nazwa segmentu Bioinformatyka
36.091
24.374
Razem aktywa segmentów
586.648
455.923
Zobowiązania segmentów
I segment
nazwa segmentu Usługi realizowane w Polsce
226.242
172.537
II segment
nazwa segmentu Usługi realizowane w Chorwacji
73.869
71.721
III segment
nazwa segmentu Bioinformatyka
13.376
6.111
Razem zobowiązania segmentów
313.487
250.369
Dla celów monitorowania wyników osiąganych w poszczególnych segmentach oraz dla celów przydziału zasobów:
do segmentów sprawozdawczych przyporządkowuje się: wartość firmy, niezakończone prace rozwojowe, udziały
w jednostkach stowarzyszonych, należności długoterminowe, środki pieniężne i ich ekwiwalenty, rzeczowe
aktywa trwałe, zapasy, należności z tytułu dostaw i usług, należności z tytułu dotacji, aktywa wynikające z
kontraktów długoterminowych, aktywo z tytułu odroczonego podatku dochodowego,
do segmentów sprawozdawczych przyporządkowuje się zobowiązania z tytułu dostaw i usług, zobowiązania z
tytułu kontraktów długoterminowych, rezerwy na zobowiązania, przychody przyszłych okresów, zobowiązania
finansowe.
33
6.4 Pozostałe informacje o segmentach
Amortyzacja Zwiększenia aktywów trwałych
Rok
zakończony
31/12/2022
Rok
zakończony
31/12/2021
Rok
zakończony
31/12/2022
Rok
zakończony
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
w tys. PLN
w tys. PLN
I segment
nazwa segmentu Usługi realizowane w Polsce
18.259
14.649
113.771
52.672
II segment
nazwa segmentu Usługi realizowane w Chorwacji
III segment
17.221
11.660
24.257
14.722
nazwa segmentu Bioinformatyka
1.348
1.179
1.361
488
Razem
36.828
27.488
139.389
67.882
6.5 Informacje o wiodących klientach
Rok zakończony
31/12/2022
Rok zakończony
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
I segment - Usługi realizowane w Polsce
Klient A *
*
*
II segment - Usługi realizowane w Chorwacji
Klient B
34.430
34.421
Klient C
23.965
21.533
III segment - Bioinformatyka
Klient D
8.947
7.016
Klient E**
4.697
3.776
Razem
72.039
66.746
* Klient nie przekraczał 10% przychodu ze sprzedaży segmentu w 2021 i 2022 r.
** Klient nie przekraczał 10% przychodu ze sprzedaży segmentu w 2022 r.
Klient B,C,D,E - klienci do których przychody przekraczają 10% przychodów ze sprzedaży segmentu.
7.
Koszty finansowe
Rok zakończony
31/12/2022
Rok zakończony
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Koszty finansowe z tytułu instrumentów finansowych
2.246
3.651
Odsetki
2.228
2.490
Różnice kursowe
18
1.161
Pozostałe koszty finansowe
2.326
1.380
Odsetki od leasingu
1.968
1.311
Pozostałe
358
69
Razem koszty finansowe
4.572
5.031
34
8.
Podatek dochodowy dotyczący działalności kontynuowanej
8.1 Podatek dochodowy ujęty w Sprawozdaniu z całkowitych dochodów
Rok zakończony
31/12/2022
Rok zakończony
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Bieżący podatek dochodowy
6.374
5.881
Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego
6.374
5.881
Korekty dotyczące lat ubiegłych
-
-
Odroczony podatek dochodowy
1.225
(3.035)
Obciążenie podatkowe wykazane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów
7.599
2.846
8.2 Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej kształtuje się następująco:
Rok zakończony
31/12/2022
Rok zakończony
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Zysk brutto przed opodatkowaniem
40.207
21.068
Podatek według ustawowej stawki podatkowej obowiązującej w Polsce, wynoszącej
19%
7.639
4.003
Ulga z tytułu działalności w strefie ekonomicznej
(1.665)
(1.547)
Ulga z tytułu inwestycji ponoszonych w Chorwacji
(3.089)
(2.476)
Koszty programu motywacyjnego
5.859
5.979
Koszty dotowane
1.575
918
Pozostałe koszty trwale niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (koszty
reprezentacji, PFRON i inne koszty NKUP)
375
592
Przychody trwale niebędące podstawą do opodatkowania (przychody z tytułu
dotacji)
(1.575)
(917)
Ulga B+R wykorzystana w roku podatkowym
(3.797)
(683)
Zmiana ulgi B+R
914
(1.218)
Zmiana wysokości ulgi na SSE
820
(893)
Zmiana wysokości ulgi z tytułu inwestycji ponoszonych w Chorwacji
841
(841)
Pozostałe (w tym dochód opodatkowany 18%)
(298)
(71)
Podatek według efektywnej stawki podatkowej
7.599
2.846
35
8.3 Saldo podatku odroczonego
Poniżej znajduje się analiza aktywów z tytułu odroczonego podatku / (zobowiązania) w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej:
Stan na
Stan na
Stan na
Stan na
31/12/2022
31/12/2022
31/12/2022
31/12/2021
krótkoterminowe
ugoterminowe
razem
w tys. PLN
w tys. PLN
w tys. PLN
w tys. PLN
Aktywa z tytułu podatku odroczonego *
3.909
6.185
10.094
11.776
Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego *
205
6.118
6.323
6.943
3.704
67
3.771
4.833
*W roku 2022 Grupa zdecydowała się zmienić prezentację podatku odroczonego w stosunku do lat ubiegłych. W podatku odroczonym prezentacja jest netto według tytułów z
uwzględnieniem danych jednostkowych spółek. Zmiana prezentacji powoduje zmianę prezentowanych w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej sald aktywów z tytułu
podatku odroczonego i rezerwy z tytułu podatku odroczonego o kwotę 10 669 tys. zł i o tą kwotę zostały przekształcone dane porównawcze za 2021 r. (tj.: saldo na 31 grudnia 2021 r.).
- środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (bez leasingu)
- -
-
(5)
- z tytułu SSE
5.829
6.649
(820)
893
- rozliczenia z tyt. delegacji
-
2
(2)
2
- ulgi podatkowe z tytułu inwestycji ponoszonych w Chorwacji
-
841
(841)
840
- należności i zobowiązania handlowe i inne (ujemne różnice kursowe)
-
212
(212)
371
- rezerwy na przyszłe zobowiązania
1.106
663
443
251
- rezerwy emerytalne
-
101
(101)
51
- rezerwy na premie
1.396
1.233
163
299
- rezerwy urlopowe
1.101
627
474
58
- zobowiązanie z tytułu prawa do użytkowania
357
230
127
299
- ulga B+R do rozliczenia w latach następnych
304
1.218
(914)
114
Razem
10.094
11.776
(1.682)
3.173
Ulga z tytułu SSE może być rozliczona do roku 2026.
Grupa nie ma nieujętego aktywa na podatek odroczony.
Tytuły różnic przejściowych podatek odroczony (19%) od różnicy
Pomiędzy podatkową a bilansową wartością:
stan aktywa w
bilansie
na dzień
zmiana aktywa ujęta w
stan aktywa w bilansie
zmiana aktywa ujęta w
korespondencji z
na dzień
korespondencji z wynikiem
wynikiem finansowym
finansowym za okres
za okres
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2021
od 01/01 do 31/12/2022 od 01/01 do 31/12/2021
36
8.4 Naliczone ulgi B+R możliwe do odliczenia od podstawy opodatkowania
2021 1.218 1.218 - 2027
2022 2.667 2.363 304 2028
8.5 Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego
zmiana rezerwy ujęta w
zmiana rezerwy ujęta
w Rezerwa z tytułu Rezerwa z tytułu
korespondencji z wynikiem
korespondencji z
Tytuły różnic przejściowych - podatek odroczony (19%) od różnicy
podatku odroczonego podatku odroczonego
finansowym za okres
wynikiem finansowym
pomiędzy podatkową a bilanso wartością:
za okres
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2021
od 01/01 do 31/12/2022
od 01/01 do 31/12/2021
- umowy z klientami
205
-
205
-
- zobowiązań handlowych i innych (różnice kursowe)
-
448
(448)
(284)
- zmiana wartości firmy
-
233
(233)
233
- bazy kontrahentów
6.118
6.262
(144)
(502)
Razem
6.323
6.943
(620)
(553)
Rok zakończony 31/12/2022
Wysokość ulgi
Wykorzystanie
Możliwe do wykorzystania
Rok
Max okres
wykorzystania
37
9.
Zysk na akc
Rok
zakończony
Rok
zakończony
31/12/2022
31/12/2021
na akc
na akcję
Podstawowy zysk na akcję:
1,7
0,8
Z działalności kontynuowanej
1,7
0,8
Podstawowy zysk na akcję ogółem
1,7
0,8
Zysk rozwodniony na akcję:
1,7
0,8
Z działalności kontynuowanej
1,7
0,8
Zysk rozwodniony na akcję ogółem
1,7
0,8
9.1 Podstawowy zysk na akcję
Zysk i średnia ważona liczba akcji zwykłych wykorzystana do obliczenia zysku podstawowego na akcję:
Rok
zakończony
31/12/2022
Rok
zakończony
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Zysk za rok obrotowy przypadający akcjonariuszom jednostki
dominującej
30.309
14.899
Zysk przypadający udziałom niedającym kontroli
2.299
3.323
Zysk wykorzystany do obliczenia podstawowego zysku
przypadającego na akcję ogółem
32.608
18.222
Rok
zakończony
31/12/2022
Rok
zakończony
31/12/2021
szt.
szt.
Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykorzystana do obliczenia
podstawowego zysku na akcję
18.355.474
18.355.474
W roku 2022 jak i w roku 2021 nie występują instrumenty rozwadniające.
9.2 Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty
Zarząd Jednostki Dominującej nie rekomenduje wypłaty dywidendy za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku.
38
10.
Rzeczowe aktywa trwałe i aktywa z tytułu prawa do użytkowania
Wartości bilansowe:
Stan na Stan na
31/12/2022 31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Grunty własne
18.744
10.000
Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej
6.673
1.820
Urządzenia techniczne i maszyny
6.358
1.749
Środki transportu
144
145
Inne środki trwałe (m.in. sprzęt laboratoryjny)
43.579
34.553
Środki trwałe w budowie
85.410
13.838
Razem rzeczowe aktywa trwałe
160.908
62.105
Prawa do ytkowania innych środków trwałych (min. sprzętu laboratoryjnego)
54.525
36.743
Prawa do użytkowania lokali
40.734
49.652
Prawa do użytkowania samochodów
1.660
1.783
Razem aktywa z tytułu prawa do użytkowania
96.919
88.178
W całym 2023 roku Grupa planuje nakłady na niefinansowe aktywa trwałe w kwocie około 96 mln PLN. Grupa nie
planuje ponoszenia istotnych nakładów na ochronę środowiska.
W roku 2022 kwotę kosztów finansowania zewnętrznego w wysokości 565 tys. zł ujęto w koszcie wytworzenia
składników majątkowych, natomiast w roku 2021 była to kwota 130 tys. zł.
45
10.1. Zakres zmian wartości grup rodzajowych środków trwałych w bieżącym okresie sprawozdawczym tj.: w okresie sprawozdawczym od 1
stycznia do 31 grudnia 2022 r.
Wyszczególnienie
Grunty
Budynki,
lokale i
obiekty
inżynierii
lądowej i
wodnej
Urządzenia
techniczne i
maszyny
Środki
transportu
Inne środki
trwałe (m.in.
sprzęt
laboratoryjny)
Środki trwałe
w budowie
Prawa do
użytkowania
innych
środków
trwałych (m.in.
sprzęt
laboratoryjny)
Prawa do
użytkowania
lokali
Prawa do
użytkowania
samochodów
Razem
Wartość brutto - stan na początek
okresu
10.000
3.234
8.480
307
57.570
13.839
50.336
64.024
2.491
210.281
Zwiększenia wartości brutto (tytuły):
8.744
5.366
6.865
-
18.107
125.238
25.003
4.773
424
194.521
- nabycie
8.744
-
-
-
-
125.208
-
4.531
411
138.894
- przyjęcie ze środków trwałych w
budowie
-
5.366
6.780
-
16.518
-
25.003
-
-
53.667
- zmiana umowy leasingu
-
-
74
-
1.376
-
-
-
-
1.450
- różnice kursowe z przeliczenia
sprawozdania finansowego jednostek
zagranicznych
-
-
11
-
213
30
-
242
13
510
Zmniejszenia wartości brutto (tytuły):
-
-
317
-
3.633
53.667
1.450
-
-
59.067
- sprzedaż
-
-
-
-
382
-
-
-
-
382
- inne - przeniesienie do środków
trwałych
-
-
-
-
-
53.667
-
-
-
53.667
- inne zakończenie umów leasingu
-
-
-
-
-
-
1.450
-
-
1.450
- rozliczenie inwentaryzacji
-
-
317
3.251
-
-
-
3.568
Wartość brutto - stan na koniec okresu
18.744
8.600
15.028
307
72.044
85.410
73.889
68.797
2.915
345.735
Umorzenie - stan na początek okresu
-
1.414
6.731
163
23.016
-
13.593
14.373
708
59.998
Zwiększenia umorzenia (tytuły):
-
513
2.256
-
10.458
-
7.154
13.690
547
34.618
- odpisy amortyzacyjne/umorzeniowe
-
513
2.188
-
9.144
-
7.154
13.690
547
33.236
- inne - przeniesienie do środków
trwałych
-
-
68
-
1.314
-
-
-
-
1.382
Zmniejszenia umorzenia (tytuły):
-
-
317
-
3.627
-
1.383
-
-
6.709
- sprzedaż
-
-
-
-
382
-
-
-
-
382
- inne zakończenie umów leasingu
-
-
-
-
-
-
1.383
-
-
1.382
- rozliczenie inwentaryzacji
-
-
317
-
4.627
-
-
-
-
4.944
Umorzenie - stan na koniec okresu
-
1.927
8.670
163
28.465
-
17.983
28.063
1.255
87.908
Wartość netto - stan na początek
okresu
10.000
1.820
1.749
144
34.554
13.839
36.743
49.651
1.783
150.283
Wartość netto - stan na koniec okresu
18.744
6.673
6.358
144
43.579
85.410
54.525
40.734
1.660
257.828
46
10.2. Zakres zmian wartości grup rodzajowych środków trwałych w okresie sprawozdawczym od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r.
Wyszczególnienie
Grunty
Budynki,
lokale i
obiekty
inżynierii
lądowej i
wodnej
Urządzenia
techniczne i
maszyny
Środki
transportu
Inne środki
trwałe (m.in.
sprzęt
laboratoryjny)
Środki trwałe
w budowie
Prawa do
użytkowania
innych środków
trwałych (m.in.
sprzęt
laboratoryjny)
Prawa do
użytkowania
lokali
Prawa do
użytkowania
samochodów
Razem
Wartość brutto - stan na początek
okresu
10.000
3.109
5.296
163
25.172
1.630
32.997
19.031
519
97.917
Zwiększenia wartości brutto (tytuły):
-
125
3.833
145
33.648
46.638
17.716
44.993
1.972
149.069
- nabycie
-
-
-
-
2
43.740
-
21.901
739
66.382
- przyjęcie ze środków trwałych w budowie
-
125
2.335
145
13.339
-
17.716
-
-
33.660
- nabycie spółki Selvita d.o.o.
-
-
1.067
-
20.068
2.870
-
22.868
1.220
48.093
- inne - przeniesienie do środków trwałych
-
-
376
-
-
-
-
-
-
376
- likwidacja
-
-
45
-
42
-
-
-
-
87
- różnice kursowe z przeliczenia
sprawozdania finansowego jednostek
zagranicznych
-
-
10
-
197
28
-
224
12
471
Zmniejszenia wartości brutto (tytuły):
-
-
650
-
1.250
34.429
376
-
-
36.705
- sprzedaż
-
-
650
-
1.250
769
-
-
-
2.669
- inne - przeniesienie do środków trwałych
-
-
-
-
-
33.660
376
-
-
34.036
Wartość brutto - stan na koniec okresu
10.000
3.234
8.480
307
57.570
13.839
50.336
64.024
2.491
210.281
Umorzenie - stan na początek okresu
-
1.209
4.516
152
16.176
-
8.337
5.016
278
35.684
Zwiększenia umorzenia (tytuły):
-
205
2.215
11
6.840
-
5.613
9.357
431
24.672
- odpisy amortyzacyjne/umorzeniowe
-
205
1.812
11
6.798
-
5.613
9.357
431
24.227
- likwidacja
-
-
45
-
42
-
-
-
-
87
- inne - przeniesienie do środków trwałych
-
-
357
-
-
-
-
-
-
357
Zmniejszenia umorzenia (tytuły):
-
-
-
-
-
-
357
-
-
357
- inne - przeniesienie do środków trwałych
-
-
-
-
-
-
357
-
-
357
Umorzenie - stan na koniec okresu
-
1.414
6.731
163
23.016
-
13.593
14.373
708
59.998
Wartość netto - stan na początek okresu
10.000
1.900
780
11
8.996
1.630
24.659
14.015
241
62.233
Wartość netto - stan na koniec okresu
10.000
1.820
1.749
145
34.553
13.839
36.743
49.652
1.783
150.283
47
11.
Wartość firmy
Stan na
Stan na
31/12/2022
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Według kosztu
78.057
76.732
Skumulowana utrata wartości
-
-
78.057
76.732
11.1 Wartość firmy z konsolidacji jednostek zależnych w bieżącym okresie sprawozdawczym
Spółka
Wartość
firmy na
początek
okresu
Zwiększenie
stanu z
tytułu
nabycia
spółki
Zmiana wartości z
tytułu zmian
kursów
walutowych
rozpoznana w Inne
całkowite dochody
netto
Zmiana
wartości z
tytułu
aktualizacji
szacowanej
wartości
firmy
Wartość firmy
na koniec
okresu
Odpisy
aktualizujące
z tytułu
utraty
wartości
Selvita Services sp. z o.o.
281
-
-
-
281
-
Selvita d.o.o.
76.452
-
1.324
-
77.776
-
Razem wartość firmy
76.733
-
1.324
-
78.057
-
Wartość firmy Selvita Services sp. z o.o. została przejęta w ramach składników majątku w wyniku transakcji z roku
2019. Historycznie wartość firmy powstała w wyniku nabycia Biocentrum sp. z o.o. W 2019 r. nastąpiła rejestracja
w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego połączenia spółek zależnych Emitenta, tj. Selvita
Services sp. z o.o. (dalej: “Spółka Przejmująca”) oraz BioCentrum sp. z o.o. (dalej: “Spółka Przejmowana”).
W dniu 23 listopada 2020 r. Emitent jako kupujący zawarł z Galapagos NV z siedzibą w Belgii, jako sprzedającym
warunkową umowę sprzedaży ("Umowa") nabycia przez Emitenta 100% udziałów ("Udziały") w spółce Selvita d.o.o.
z siedzibą w Chorwacji, której Galapagos jest jedynym właścicielem.
Cena za Udziały została określona na kwotę 31,2 mln EUR ("Cena za Udziały"), która to kwota została odpowiednio
skorygowana w oparciu o określone w Umowie, standardowo stosowane w tego typu transakcjach, korekty
dotyczące środków pieniężnych netto i kapitału obrotowego Selvita d.o.o.
Zapłata za Cenę za Udziały została sfinansowana ze środków własnych Emitenta (30%) oraz w oparciu o
finansowanie dłużne w postaci kredytu (70%), który został pozyskany przez Emitenta (Nota 20.1). W przypadku
korekty dotyczącej środków pieniężnych netto i kapitału obrotowego spółki Selvita d.o.o. została ona w pełni
sfinansowana ze środków własnych Emitenta.
Zamknięcie Transakcji, płatność Ceny za Udziały oraz nabycie przez Selvita udziałów w Selvita d.o.o. nastąpiło w
dniu zawarcia umowy przeniesienia Udziałów (ang. Share Transfer Deed) tj.: 4 stycznia 2021 r. ("Zamknięcie
Transakcji").
Selvita d.o.o. jest wiodącym przedklinicznym CRO (ang. Contract Research Organization), świadczącym usługi w
zakresie zintegrowanych projektów badawczo-rozwojowych na zlecenie firm biotechnologicznych i
farmaceutycznych. W ocenie Zarządu akwizycja ta umocniła pozycję rynkową Grupy ród największych
europejskich firm CRO.
Transakcja zapewniła znaczne rozszerzenie oferty Grupy i portfolio aktualnie świadczonych usług w zakresie
zintegrowanych projektów w obszarze odkrywania leków i poszerzy posiadaną wiedzę ekspercką w nowych
obszarach terapeutycznych, o takie dziedziny jak choroby zakaźne, zwłóknieniowe, czy zapalne, wpisujące się w
aktualne trendy rynkowe oraz zapotrzebowanie klientów branży biotechnologicznej.
48
W ramach rozliczenia nabycia Grupa całą nadwyżkę ceny zapłaconej nad wartością nabywanych i zidentyfikowanych
aktywów netto zaalokowała na wartość firmy. Wartości godziwe możliwych do zidentyfikowania aktywów i
zobowiązań spółki na dzień przejęcia kontroli przedstawiają się następująco:
Stan na
Stan na
Stan na
04/01/2021
04/01/2021
04/01/2021
w tys. EUR
w tys. HRK
w tys. PLN
Nabywane aktywa
Aktywa razem
32.169
242.890
146.220
Nabywane zobowiązania
Zobowiązania razem
11.599
87.638
52.758
Aktywa netto
20.570
155.252
93.462
Nabywany procent kapitału zakładowego
100%
100%
100%
Cena nabycia (Cena za Udziały)
31.200
235.736
141.913
Korekta ceny nabycia z tytułu środków pieniężnych netto i kapitału
obrotowego
zapłacona w dniu 04.03.2021 r.
5.880
44.478
26.776
Wartość firmy na dzień przejęcia kontroli tj.: 04.01.2021 r.
16.510
124.962
75.227
Kurs
Wycena wartości
PLN/HRK
firmy Selvita
d.o.o.
Stan na 04/01/2021
0,602
75.227
Stan na 31/12/2021
0,6118
76.452
Zmiana wartości z tytułu zmian kursów walutowych rozpoznana w Inne
całkowite dochody netto
1.225
Kurs
Wycena wartości
PLN/HRK
firmy Selvita
d.o.o.
Stan na 31/12/2021
0,6118
76.452
Stan na 31/12/2022
0,6224
77.776
Zmiana wartości z tytułu zmian kursów walutowych rozpoznana w
Inne całkowite dochody netto
1.324
49
Po zakończeniu transakcji zakupu 100% udziałów w spółce Selvita d.o.o., Emitent zamierzał dokonać umorzenia
kapitału zakładowego z kwoty 100 mln HRK do wartości 51 mln HRK. Odpowiedni wniosek do sądu został złożony w
dniu 15 lipca 2021 r. W dniu 13 listopada 2021 r. Emitent otrzymał informację o zmianie kapitału zakładowego spółki
zależnej Selvita d.o.o. z Chorwacji. Kapitał zakładowy został zmniejszony o 49 mln HRK, tj. 30.272 tys. PLN (wg kursu
średniego NBP wynoszącego 0,6178 PLN/HRK z dnia 12 listopada 2021 r.). Należności z tytułu zmniejszenia kapitału
zakładowego zostały uregulowane w grudniu 2021 roku.
Wartość firmy dotycząca Selvita Services Sp. z o.o. zwiększa aktywa Segmentu Usług realizowanych w Polsce, a
wartość firmy dotycząca Selvita d.o.o. zwiększa aktywa Segmentu Usług realizowanych w Chorwacji.
11.2. Wartość firmy test na utratę wartości
Wartość firmy szacunki
Każdorazowo, przeprowadzenie testu na utratę wartości wymaga oszacowania wartości użytkowych ośrodka
wypracowującego przepływy pieniężne, do którego przypisana jest wartość firmy. Oszacowanie wartości
użytkowej polega na ustaleniu przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez ośrodek i ustaleniu stopy
dyskontowej, która jest następnie wykorzystywana do obliczenia wartości bieżącej tych przepływów.
Spółka nienotowana na aktywnym rynku - Selvita d.o.o.
W przypadku Selvita d.o.o., spółki nienotowanej na aktywnym rynku, wartość odzyskiwalna jest ustalona w
oparciu o jej wartość użytkową, która jest szacowana za pomocą modelu zdyskontowanych wolnych przepływów
pieniężnych dla właścicieli kapitału własnego i wierzycieli (tzw. FCFF). W wyliczeniach wartości użytkowej Selvita
d.o.o., zostały przyjęte następujące założenia:
w jednostce zależnej analizowano tzw. jednostki biznesowe, które w sumie składają się na budżet i prognozy
całej jednostki zależnej;
szczegółową prognozą objęto okres 5 lat, w czasie którego zostały założone wzrosty przepływów w kolejnych
latach, dla reszty okresu funkcjonowania jednostek obliczono wartość rezydualną przy założonej stopie wzrostu
w wysokości 2,5%;
zakładane wzrosty przepływów zależą od strategii dla całej Grupy, taktycznych planów jednostki oraz biorą pod
uwagę uwarunkowania poszczególnych rynków geograficznych, jednocześnie odzwierciedlając obecny oraz
potencjalny portfel zamówień. Potencjalny portfel zamówień zakłada utrzymanie bieżących oraz pozyskanie
nowych klientów.
stopa dyskonta jest zgodna ze średnioważonym kosztem kapitału Selvita d.o.o. Poszczególne składniki tej stopy
zostały oszacowane na podstawie danych rynkowych o stopach wolnych od ryzyka, wartości współczynnika beta,
która została zalewarowana w oparciu o rynkową strukturę dług/kapitał oraz wartości oczekiwanej stopy zwrotu
z rynku.
Przeprowadzone testy na utratę wartości polegające na oszacowaniu wartości użytkowej za pomocą modelu
zdyskontowanych wolnych przepływów pieniężnych dla właścicieli kapitału własnego i wierzycieli (tzw. FCFF)
wykazały, że wartość użytkowa Selvita d.o.o. przewyższa jej wartość księgową.
Dla testu na utratę wartości sporządzonego na dzień 31 grudnia 2022 roku polegającego na wyliczeniu wartości
użytkowej, przeprowadzono analizę wrażliwości. W analizie tej badano wpływ zmiany:
zastosowanej stopy dyskonta w modelu;
stopy wzrostu przepływów pieniężnych w okresie rezydualnym, jako czynnika wpływającego na wartość
odzyskiwalną ośrodka wypracowującego przepływy pieniężne, przy założeniu braku zmian pozostałych
czynników.
50
Celem analizy wrażliwości było zbadanie jaką wartość musiałyby przybr wybrane parametry modelu, aby
oszacowana wartość użytkowa ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne zrównała się z wartością
bilansową Selvita d.o.o. (w tabeli nazwana „graniczną”). Wyniki przeprowadzonej analizy na dzi31 grudnia 2022
roku zostały zestawione w poniższej tabeli.
Wartość bilansowa
ośrodka
Stopa dyskonta
Stopa wzrostu przepływów
pieniężnych w okresie rezydualnym
PLN
zastosowana
w modelu %
graniczna
%
zastosowana w modelu
%
graniczna %
Selvita d.o.o.
184,775
13.5%
20.2%
2.5%
-11.5%
Jak to wskazano w tabeli powyżej w modelu przyjętym do analizy zastosowano stopę dyskonta równą 13,5% a
stopę wzrostu dla okresu rezydualnego w wysokości 2,5%.
W poniższej tabeli zaprezentowano analizę wrażliwości modelu wyliczającego wartości odzyskiwalne Selvita d.o.o.
na zmiany stóp dyskontowych (zastosowaną stopę dyskonta zmieniano w przedziale 1 p.p. do 2 p.p. in plus i in
minus) oraz na zmia stopy wzrostu dla okresu rezydualnego (zastosowaną stopę wzrostu zmieniano w
przedziale 1 p.p. do 2 p.p. in plus i in minus).
Selvita d.o.o.
zmiana wartości stopy dyskonta (zmiana podana w punktach procentowych)
-2.0%
-1.0%
0%
1.0%
2.0%
Wartość bieżąca
FCFF (w PLN)
386,277
346,652
314,239
287,241
264,415
Nadwyżka /
Niedobór nad
wartością księgową
ośrodka (w PLN)
201,502
161,877
129,464
102,466
79,640
Selvita d.o.o.
zmiana wartości stopy wzrostu (zmiana podana w punktach procentowych)
-2.0%
-1.0%
0%
1.0%
2.0%
Wartość bieżąca
FCFF (w PLN)
280,891
296,181
314,239
335,890
362,326
Nadwyżka /
Niedobór nad
wartością księgową
ośrodka (w PLN)
96,116
111,406
129,464
151,115
177,551
51
12.
Pozostałe aktywa niematerialne
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2021
Wartości bilansowe
Oprogramowanie - HD
300
342
Pozostałe aktywa niematerialne
1.310
1.481
Baza kontrahentów
33.181
35.355
34.791
37.178
Baza kontrahentów dotyczy kontaktów przejętych w ramach zakupu chorwackiej spółki Selvita d.o.o. Wartość bazy
wyceniono na podstawie dotychczasowych parametrów współpracy. Współczynnik amortyzacji określono na okres
13,5 lat jako średni oczekiwany okres współpracy.
Grupa nie ytkuje wartości niematerialnych na podstawie umów leasingu.
12.1 Zakres zmian wartości grup rodzajowych aktywów niematerialnych w okresie
sprawozdawczym od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r.
Wartość brutto - stan na początek okresu
38.146
2.752
40.898
Zwiększenia wartości brutto (tytuły):
699
506
1.205
- nabycie
-
495
495
- przyjęcie z środków trwałych w budowie
-
-
-
- różnice kursowe z przeliczenia sprawozdania finansowego
jednostek zagranicznych
699
11
710
Wartość brutto - stan na koniec okresu
38.845
3.258
42.103
Umorzenie - stan na początek okresu
2.791
929
3.720
Zwiększenia umorzenia (tytuły):
2.873
719
3.592
- odpisy amortyzacyjne/umorzeniowe
2.873
719
3.592
Zmniejszenia umorzenia (tytuły):
-
-
-
Umorzenie - stan na koniec okresu
5.664
1.648
7.312
Wartość netto - stan na początek okresu
35.355
1.823
37.178
Wartość netto - stan na koniec okresu
33.181
1.610
34.791
12.2 Zakres zmian wartości grup rodzajowych aktywów niematerialnych w okresie
sprawozdawczym od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r.
Wyszczególnienie
Baza
kontrahentów
Inne wartości
niematerialne i
prawne
Razem
Wartość brutto - stan na początek okresu
-
1.087
1.087
Zwiększenia wartości brutto (tytuły):
38.146
1.665
39.811
- nabycie
-
1.501
1.501
- nabycie spółki Selvita d.o.o.
37.580
164
37.744
- przyjęcie z środków trwałych w budowie
-
-
-
- różnice kursowe z przeliczenia sprawozdania finansowego
jednostek zagranicznych
566
-
566
Wartość brutto - stan na koniec okresu
38.146
2.752
40.898
Umorzenie - stan na początek okresu
-
460
460
Zwiększenia umorzenia (tytuły):
2.791
469
3.260
- odpisy amortyzacyjne/umorzeniowe
2.791
469
3.260
Zmniejszenia umorzenia (tytuły):
-
-
-
Umorzenie - stan na koniec okresu
2.791
929
3.720
Wartość netto - stan na początek okresu
-
627
627
Wartość netto - stan na koniec okresu
35.355
1.823
37.178
Wyszczególnienie
Baza
kontrahentów
Inne wartości
niematerialne i prawne
Razem
52
13.
Jednostki zależne
Szczegółowe informacje dotyczące jednostek zależnych objętych konsolidacją przedstawiają się następująco:
Nazwa jednostki
zależnej
Podstawowa działalność
Miejsce rejestracji
i prowadzenia
działalności
Procentowa
wielkość udziałów
oraz praw do
głosów
posiadanych przez
Grupę
Procentowa wielkość
udziałów oraz praw
do głosów
posiadanych przez
Grupę
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2021
Selvita Services Spółka
z ograniczoną
odpowiedzialnością
Badania naukowe i prace rozwojowe
w dziedzinie pozostałych nauk
przyrodniczych i technicznych
30-348 Kraków
ul. Bobrzyńskiego 14
100%
100%
Selvita Inc.
Badania naukowe i prace rozwojowe
w dziedzinie pozostałych nauk
przyrodniczych i technicznych
Stan Delaware w USA
100%
100%
Selvita Ltd.
Badania naukowe i prace rozwojowe
w dziedzinie pozostałych nauk
przyrodniczych i technicznych
Cambridge w Wielkiej
Brytanii
100%
100%
Ardigen S.A.
Badania naukowe i prace rozwojowe
w dziedzinie pozostałych nauk
przyrodniczych i technicznych
30-394 Kraków
ul. Podole 76
46,74% / 54,03%
46,67% / 53,98%
Selvita d.o.o.)
Badania naukowe i prace rozwojowe
w dziedzinie pozostałych nauk
przyrodniczych i technicznych
HR-10000 Zagreb
Prilaz baruna
Filipovica 29
100,00%
100,00%
Ardigen Inc.
Badania naukowe i prace rozwojowe
w dziedzinie pozostałych nauk
przyrodniczych i technicznych
Stan Delaware w USA
46,74% / 54,03%
46,67% / 53,98%
13.1. Szczegóły na temat jednostek zależnych, które mają istotne udziały niekontrolujące
Poniższa tabela przedstawia szczegóły na temat jednostek zależnych w Grupie, które mają istotne udziały
niekontrolujące:
Nazwa
jednostki
Miejsce rejestracji
i prowadzenia
działalności
Procentowa wielkość
udziałów oraz praw do
głosów posiadanych
przez Grupę
Zysk zalokowany
na niekontrolujące
udziały
Skumulowana wartość niekontrolujących
udziałów
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2022
Ardigen
S.A.
30-394 Kraków
ul. Podole 76
46,74% / 54,03%
2.299
10.983
Nazwa
jednostki
Miejsce rejestracji
i prowadzenia
działalności
Procentowa wielkość
udziałów oraz praw do
głosów posiadanych
przez Grupę
Zysk zalokowany
na niekontrolujące
udziały
Skumulowana wartość niekontrolujących
udziałów
Stan na
Stan na
Stan na
31/12/2021
31/12/2021
31/12/2021
Ardigen
S.A.
30-394 Kraków
ul. Podole 76
46,67% / 53,98%
3.323
8.684
53
(i) Selvita S.A. posiada 46,74% udziałów w spółce Ardigen S.A. Umowa zawarta między Grupą a innymi inwestorami daje jednak
Grupie prawo powoływania i odwoływania większości członków zarządu spółki Ardigen S.A. Decyzje dotyczące istotnych działań
tej spółki podejmuje jej zarząd zwykłą większością głosów. Na tej podstawie Zarząd Jednostki Dominującej stwierdził, że Grupa
sprawuje kontrolę nad spółką Ardigen S.A., która została objęta konsolidacją w niniejszym sprawozdaniu finansowym.
Podsumowanie informacji finansowych w odniesieniu do każdych jednostek zależnych Grupy posiadające istotne
udziały niekontrolujące. Wykazane kwoty poniżej stanowią kwoty przed eliminacjami transakcji między
jednostkami w Grupie. Dane finansowe obejmują okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r., a w przypadku
danych za rok poprzedni okres od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.
Ardigen S.A. wraz z Ardigen Inc.
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Aktywa obrotowe
33.272
21.373
Aktywa trwałe
1.644
1.434
Zobowiązania krótkoterminowe
9.999
2.841
Zobowiązania długoterminowe
107
159
Kapitał przypisany jednostce dominującej
11.900
9.492
Kapitał przypisany udziałowcom niekontrolującym
10.983
8.684
Ardigen S.A. wraz z Ardigen Inc.
Rok zakończony Rok zakończony
31/12/2022 31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Przychody
52.755
35.387
Koszty
47.605
27.968
Zysk brutto za rok obrotowy
5.150
7.419
Zysk netto za rok obrotowy
4.316
6.231
Zysk przypisany jednostce dominującej
2.017
2.908
Zysk przypisany niekontrolującym udziałowcom
2.299
3.323
Zysk za rok obrotowy
4.316
6.231
Pozostałe całkowite dochody przypisane jednostce dominującej
-
-
Pozostałe całkowite dochody przypisane niekontrolującym udziałowcom
-
-
Pozostałe całkowite dochody za rok obrotowy
-
-
Całkowite dochody razem przypisane jednostce dominującej
2.017
2.908
Całkowite dochody razem przypisane niekontrolującym udziałowcom
2.299
3.323
Całkowite dochody razem za rok obrotowy
4.316
6.231
Wypłacone dywidendy niekontrolującym udziałowcom
-
-
13.2 Zmiany asnościowe Grupy - udziały w jednostkach zależnych
W dniu 4 stycznia 2021 r. Emitent nabył 100% udziałów w spółce Selvita d.o.o.
W dniu 7 czerwca 2021 r. spółka zależna Ardigen S.A. utworzyła spółkę Ardigen Inc. W utworzonej spółce Ardigen
S.A. posiada 100% udziałów. W związku z tym, że Spółka posiada kontrolę nad Ardigen S.A. sprawuje również
kontrolę nad spółką Ardigen Inc.
54
13.3 Istotne ograniczenia
Utrata kontroli nad Ardigen S.A.
W dniu 18 stycznia 2023 r. Spółka powziąła informację o zarejestrowaniu podwyższenia kapitału zakładowego spółki
Ryvu Therapeutics S.A. z siedzibą w Krakowie („Ryvu”), w wyniku czego udział pana Pawła Przewięźlikowskiego w ogólnej
liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Ryvu obniżył się z poziomu 33,03% do 27,91%.
Zgodnie z § 27 statutu spółki zależnej Spółki Ardigen S.A. („Ardigen”) – uprawnienie osobiste Selvita S.A. co do głosu z
akcji uprzywilejowanych serii A i B Ardigen polegające na tym, że każda z akcji tych serii daje dwa głosy na Walnym
Zgromadzeniu Ardigen, uzależnione jest od posiadania przez pana Pawła Przewięźlikowskiego przynajmniej 33%
ogólnej liczby głosów w Ryvu– będącej spółką, z której to została wydzielona w postaci Zorganizowanej Części
Przedsiębiorstwa („ZCP”), obejmującej wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych,
przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, w ramach której prowadzona była działalność
usługowa w obszarze biotechnologii typu Contract Research Organization, w tym akcje w Ardigen S.A, a następnie ZCP
zostało przeniesione w wyniku podziału korporacyjnego Selvita S.A. (obecnie Ryvu) do nowej spółki (Selvita CRO S.A.),
funkcjonującej obecnie pod nazwą Selvita S.A.
Wobec powyższego, pomimo braku transakcji, której przedmiotem byłyby akcje Ardigen lub zmian w kapitale
zakładowym tej spółki, po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału zakładowego Ryvu, Spółka utraciła uprawnienie
osobiste co do głosu z akcji uprzywilejowanych serii A i B i obecnie posiada akcje Ardigen stanowiące 46,22% w ogólnej
liczbie głosów na walnym zgromadzeniu tej spółki, pozostając jej największym akcjonariuszem.
Przed zarejestrowaniem podwyższenia kapitału zakładowego Ryvu, Spółka posiadała 54,03% w ogólnej liczbie głosów
na walnym zgromadzeniu Ardigen. Zarząd Spółki podkreśla, że udział Selvita S.A. w kapitale zakładowym Ardigen nie
uległ zmianie w wyniku zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego Ryvu i wynosi 46,74% kapitału
zakładowego Ardigen.
Wobec powyższego, z dniem 17 stycznia 2023 r. Selvita S.A. przestała być spółką dominującą wobec Ardigen w
rozumieniu art. 4 § 1 pkt 4 lit. a) kodeksu spółek handlowych. Tym samym Spółka nie posiada już kontroli nad Ardigen
w rozumieniu art. 5-9 Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej 10 Skonsolidowane
sprawozdania finansów (MSSF). W konsekwencji Jednostka Dominująca nie będzie konsolidowała w pełni wyników oraz
innych danych finansowych Ardigen w 2023 roku Ardigen S.A. będzie rozpoznawany przez Selvita S.A. jako podmiot
stowarzyszony, a konsolidacja będzie się opierała na zasadzie praw własności.
Zarząd Spółki zastrzega, że zaprzestanie konsolidacji wyników Ardigen pozostaje bez wpływu na żaden z celów
biznesowych Spółki określonych w Strategii Rozwoju Grupy Kapitałowej Selvita na lata 2022-2025, która nie obejmowała
Ardigenu. Spółka wskazuje również, że w swoich raportach okresowych (w sprawozdaniach Zarządu z działalności), w
porozumieniu z Zarządem Ardigen, nadal będzie przekazywać aktualne informacje dotyczące rozwoju i sytuacji tej spółki
wobec posiadania znaczącego pakietu akcji Ardigen.
55
14.
Pozostałe aktywa finansowe
Pozostałe aktywa finansowe długoterminowe
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Kaucje wpłacone
594
402
Depozyt bankowy
93
-
Pożyczki dla pracowników
373
427
1.060
829
Pozostałe aktywa finansowe krótkoterminowe
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Depozyt bankowy
2.018
13.236
Lokata bankowa
-
199
2.018
13.435
Na depozyt bankowy składa się zabezpieczenie zdeponowane w banku Reiffeisen Bank Austria na Chorwacji do
wystawionej gwarancji bankowej do umowy na najem lokali w Zagrzebiu oraz zabezpieczenie do kart kredytowych
będących w dyspozycji pracowników Selvita d.o.o.
15.
Zapasy
Stan na
Stan na
31/12/2022
31/12/2021
Towary
w tys. PLN
7.801
w tys. PLN
1.942
Razem
7.801
1.942
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupa nie tworzyła odpisów aktualizujących
wartość zapasów. Grupa dokonuje zakupów towarów i materiałów bezpośrednio potrzebnych do realizacji
kontraktu. Materiały zużywane do trwających projektów, dlatego nie ma trwałej utraty wartości zapasu, a tym
samym konieczności tworzenia odpisu.
56
16.
Instrumenty finansowe
Poniższa tabela przedstawia poszczególne klasy aktywów i zobowiązań finansowych w podziale na poziomy hierarchii
wartości godziwej na dzień 31 grudnia 2022 roku. Ze względu na charakter tych pozycji wartość godziwa nie różni się
istotnie od wartości bilansowej.
P1 - Notowania z aktywnych rynków
P2 - Istotne dane obserwowalne
P3 - Istotne dane nieobserwowalne
31.12.2022 r.
wartość bilansowa
wartość godziwa
poziom hierarchii
Aktywa finansowe, dla których wartość godziwa jest ujawniana:
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
69.447
69.447
P3
Pozostałe aktywa finansowe krótkoterminowe
2.018
2.018
P3
Zobowiązania finansowe, dla których wartość godziwa jest ujawniana:
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
30.967
30.967
P3
Zobowiązania inwestycyjne
10.920
10.920
P3
Oprocentowane kredyty i pożyczki, w tym:
126.182
126.182
P3
limit globalny kart kredytowych
469
469
P3
Bieżąca część oprocentowanych kredytów i pożyczek, w tym:
16.763
16.763
P3
zadłużenie z tytułu kart
138
138
P3
Poniższa tabela przedstawia poszczególne klasy aktywów i zobowiązań finansowych w podziale na poziomy hierarchii
wartości godziwej na dzień 31 grudnia 2021 roku. Ze względu na charakter tych pozycji wartość godziwa nie różni się istotnie
od wartości bilansowej.
31.12.2021 r.
wartość bilansowa
wartość godziwa
poziom hierarchii
Aktywa finansowe, dla których wartość godziwa jest ujawniana:
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
54.037
54.037
P3
Pozostałe aktywa finansowe krótkoterminowe
13.435
13.435
P3
Zobowiązania finansowe, dla których wartość godziwa jest ujawniana:
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
27.358
27.358
P3
Zobowiązania inwestycyjne
2.066
2.066
P3
Oprocentowane kredyty i pożyczki, w tym:
92.569
92.569
P3
limit globalny kart kredytowych
469
469
P3
Bieżąca część oprocentowanych kredytów i pożyczek, w tym:
11.225
11.225
P3
zadłużenie z tytułu kart
91
91
P3
16.1 Pozostałe aktywa niefinansowe
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2021
Wartości bilansowe
w tys. PLN
w tys. PLN
Abonament do korzystania z licencji
2.651
1.489
Ubezpieczenia
460
412
Kwalifikacja urządzeń
823
1.410
Pozostałe
354
710
Koszty przyszłych okresów
812
242
5.100
4.263
57
17.
Nalności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Należności z tytuł dostaw i uug
69.409
54.571
Odpis na oczekiwane straty kredytowe
(458)
(774)
68.951
53.797
Należności z tytułu podatków
26.316
8.492
Inne - rozrachunki z pracownikami, wadium
496
241
Należne dotacje
3.039
3.086
98.802
65.616
17.1 Należności z tytułu dostaw i usług oraz aktywów z tytułu umów z klientami
Grupa w odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług i aktywów z tytułu umów z klientami dokonała na dzień
31 grudnia 2022 r. oszacowania oczekiwanych strat kredytowych w oparciu o macierz rezerw, zdefiniowaną na
podstawie danych historycznych dotyczących strat kredytowych. Uznano, że należności poszczególnych
kontrahentów oraz aktywa z tytułu umów z klientami charakteryzują się podobnym poziomem ryzyka, nie dokonano
podziału na grupy.
Spółka tworzy 100% odpis na oczekiwane straty kredytowe w momencie oddania należności na drogę sądową lub
w momencie kiedy uzyska informację o możliwej upadłości klienta.
Poniższa tabela przedstawia kalkulację oczekiwanych strat kredytowych w odniesieniu do należności z tytułu dostaw
i usług i aktywów z tytułu umowy.
Rok zakończony 31/12/2022
Saldo niespłaconych należności
Stopa oczekiwanej straty
Wysokość odpisu na
i aktywów z tytułu umowy na
kredytowej (skorygowana)
oczekiwane straty
dzień bilansowy kredytowe
Nieprzeterminowane
71.338
0%
26
1-30 dni po terminie
8.400
0%
10
31-60 dni po terminie
2.897
1%
15
61-90 dni po terminie
554
0%
2
91-180 dni po terminie
863
4%
31
181-365 dni po terminie
200
6%
12
Ponad 365 po terminie
361
100%
361
Razem
84.613
458
58
Okres zakończony 31/12/2021
Saldo niespłaconych należności
Stopa oczekiwanej straty
Wysokość odpisu na
i aktywów z tytułu umowy na
kredytowej (skorygowana)
oczekiwane straty
dzień bilansowy kredytowe
Nieprzeterminowane
47.108
0%
18
1-30 dni po terminie
3.863
0%
6
31-60 dni po terminie
1.480
2%
36
61-90 dni po terminie
429
74%
318
91-180 dni po terminie
156
1%
2
181-365 dni po terminie
8
6%
-
Ponad 365 po terminie
394
100%
394
Razem
53.438
774
Średni termin spłaty należności z tytułu sprzedaży towarów i usług w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia
2022 r. wynosi 46 dni, a w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. wynosił 39 dni. Przed przyjęciem nowego
klienta Grupa dokonuje oceny jego zdolności kredytowej. Ze względu na specyfikę działalności Grupa współpracuje z
jednostkami znanymi w branży, co wpływa na ocenę ryzyka kredytowego. Terminy płatności elementem oferty
przedstawianej kontrahentowi.
Odpis na oczekiwane straty kredytowe
Rok zakończony
31/12/2022
Okres zakończony
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Stan na początek okresu sprawozdawczego
774
165
Zakup spółki Selvita d.o.o.
-
492
Odpis na oczekiwane straty kredytowe
-
520
Odwrócenie odpisów z tytułu utraty wartości
(316)
(403)
Stan na koniec okresu sprawozdawczego
458
774
59
18.
Leasing
18.1. Grupa jako leasingobiorca
Grupa posiada umowy leasingu lokali biurowych i laboratoriów, maszyn i urządzeń, sprzętu biurowego,
samochodów. Okres leasingu wynosi średnio 60 miesięcy, za wyjątkiem sprzętu biurowego, który kwalifikuje się jako
leasing krótkoterminowy lub jako umowy o niskiej wartości.
Niektóre umowy leasingowe zawierają opcje przedłużenia lub wypowiedzenia leasingu. Grupa zawiera także umowy
na czas nieoznaczony. Zarząd dokonuje osądu, aby ustalić okres, co do którego można z wystarczającą pewnością
założyć, że takie umowy będą trwać (patrz nota 3.8).
Grupa posiada również umowy leasingu pojedynczych lokali, których okres leasingu wynosi 12 miesięcy lub krócej
oraz umowy leasingu sprzętu biurowego o niskiej wartości. Grupa korzysta ze zwolnienia dla leasingów
krótkoterminowych i leasingów, w przypadku których bazowy składnik aktywów ma niską wartość.
Zobowiązania Grupy z tytułu leasingu zabezpieczone tytułem własności leasingodawcy do przedmiotu leasingu.
Zasadniczo Grupa nie jest uprawniona do przekazania leasingowanych aktywów w subleasing, ani też do cesji praw
przysługujących jej na podstawie umów leasingu.
Poniżej przedstawiono wartości bilansowe aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz ich zmiany w okresie
sprawozdawczym:
Okres zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku
Budynki i lokale
Maszyny
Samochody Razem
i urządzenia
Na dzień 1 stycznia 2022 roku
49.651
36.743
1.783
88.177
Zwiększenia (nowe leasingi)
4.531
25.003
411
29.945
Inne
242
(67)
13
188
Amortyzacja
(13.690)
(7.154)
(547)
(21.391)
Na dzień 31 grudnia 2022 roku
40.734
54.525
1.660
96.919
Okres zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku
Budynki i lokale
Maszyny
Samochody Razem
i urządzenia
Na dzień 1 stycznia 2021 roku
14.015
24.659
241
38.915
Zwiększenia (nowe leasingi)
22.125
17.716
752
40.593
Zmiany umów leasingu
-
(19)
-
(19)
Zwiększenia w wyniku zakupu spółki Selvita d.o.o.
22.868
-
1.220
24.088
Amortyzacja
(9.357)
(5.613)
(430)
(15.400)
Na dzień 31 grudnia 2021 roku
49.651
36.743
1.783
88.177
60
Poniżej przedstawiono wartości bilansowe zobowiązań z tytułu leasingu oraz ich zmiany w okresie sprawozdawczym.
2022
Leasingi dotyczące budynków i lokali
oraz samochodów
Leasingi dotyczące
maszyn i urządzeń
Razem
Na dzień 1 stycznia
53.341
34.267
87.608
Nowe leasingi i zmiany umów leasingu
4.687
25.070
29.757
Aktualizacja wyceny (różnice kursowe)
76
1.813
1.889
Odsetki
1.039
929
1.968
Leasing zwrotny - pożyczki zabezpieczone
-
(6.084)
(6.084)
Płatności
(15.007)
(13.017)
(28.024)
Na dzień 31 grudnia
44.136
42.978
87.114
Krótkoterminowe
11.541
13.160
24.701
Długoterminowe
32.595
29.818
62.413
Poniżej przedstawiono wartości bilansowe zobowiązań z tytułu leasingu oraz ich zmiany w okresie 1 stycznia
2021 r. do 31 grudnia 2021 r.
2021
Leasingi dotyczące budynków i lokali
oraz samochodów
Leasingi dotyczące
maszyn i urządzeń
Razem
Na dzień 1 stycznia
15.204
26.045
41.249
Zwiększenia w wyniku zakupu Selvita
d.o.o.
24.089
-
24.089
Nowe leasingi i zmiany umów leasingu
22.876
17.697
40.573
Aktualizacja wyceny (różnice kursowe)
529
2.102
2.631
Odsetki
758
553
1.311
Płatności
(10.115)
(12.130)
(22.245)
Na dzień 31 grudnia
53.341
34.267
87.608
Krótkoterminowe
13.433
10.144
23.577
Długoterminowe
39.908
24.123
64.031
Analiza wymagalności zobowiązań z tytułu leasingu została przedstawiona w Nocie 23.8 Ryzyko związane z płynncią.
Poniżej przedstawiono kwoty przychodów, kosztów, zysków i strat wynikających z leasingu (dotyczących budynków
i lokali oraz samochodów) ujęte w skonsolidowanym rachunku zysków i strat/ sprawozdaniu z całkowitych dochodów:
01.01.2022 - 31.12.2022
01.01.2021 - 31.12.2021
Koszt amortyzacji aktywów z tytułu prawa do użytkowania
(14.237)
(9.787)
Koszty odsetek od zobowiązań z tytułu leasingu
(1.039)
(758)
Koszty ujemnych różnic kursowych z tyt. wyceny bilansowej
zobowiązań z tyt. leasingu
179
(529)
Łączna kwota ujęta w skonsolidowanym rachunku zysków i
strat/ sprawozdaniu z całkowitych dochodów
(15.097)
(11.074)
Poniżej przedstawiono kwoty przychodów, kosztów, zysków i strat wynikających z leasingu (dotyczących maszyn
i urządzeń) ujęte w skonsolidowanym rachunku zysków i strat/ sprawozdaniu z całkowitych dochodów:
01.01.2022 - 31.12.2022
01.01.2021 - 31.12.2021
Koszt amortyzacji aktywów z tytułu prawa do użytkowania
(7.154)
(5.613)
Koszty odsetek od zobowiązań z tytułu leasingu
(929)
(553)
Koszty ujemnych różnic kursowych z tyt. wyceny bilansowej
zobowiązań z tyt.leasingu
(312)
(2.102)
Łączna kwota ujęta w skonsolidowanym rachunku zysków i strat/
sprawozdaniu z całkowitych dochodów
(8.395)
(8.268)
61
19.
Kapitał podstawowy
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Zarejestrowany kapitał akcyjny
14.684
14.684
14.684
14.684
19.1 Kapitał podstawowy wg stanu na dzień bilansowy
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Liczba akcji
18.355.474
18.355.474
Wartość nominalna 1 akcji w zł
0,80
0,80
Kapitał podstawowy
14.684
14.684
Struktura kapitału podstawowego wg stanu na dzień 31/12/2022
Seria / emisja
Rodzaj akcji (zwykłe / imienne)
Rodzaj
uprzywilejowania
Liczba
akcji
Wartość serii /
emisji wg wartości
nominalnej
Akcje serii "A" imienne
2 głosy / 1 akcja
3.482.000
2.785.600
Akcje serii "A" zwykłe
brak
568.000
454.400
Akcje serii "B" zwykłe
brak
11.921.229
9.536.983
Akcje serii "C" zwykłe
brak
2.384.245
1.907.396
Razem
18.355.474
14.684.379
Struktura kapitału podstawowego wg stanu na dzień 31/12/2021
Seria / emisja
Rodzaj akcji (zwykłe / imienne)
Rodzaj
uprzywilejowania
Liczba
akcji
Wartość serii /
emisji wg wartości
nominalnej
Akcje serii "A" imienne
2 głosy / 1 akcja
4.050.000
3.240.000
Akcje serii "B" zwykłe
brak
11.921.229
9.536.983
Akcje serii "C" zwykłe
brak
2.384.245
1.907.396
Razem
18.355.474
14.684.379
Struktura właścicielska
Stan na dzień 31/12/2022
Akcjonariusz
Liczba
akcji
% kapitału
podstawowego
Liczba głosów
% ogólnej
liczby głosów
Paweł Przewięźlikowski
3.052.663
16,63%
5.984.663
27,41%
Nationale Nederlanden PTE S.A.
1.901.000
10,36%
1.901.000
8,71%
TFI Allianz Polska*
1.801.928
9,82%
1.801.928
8,25%
Bogusław Sieczkowski
942.417
5,13%
1.492.417
6,83%
Tadeusz Wesołowski (wraz z Augebit FIZ)
932.713
5,08%
932.713
4,27%
Pozostali akcjonariusze (poniżej 5% głosów na WZ)
9.724.753
52,99%
9.724.753
44,53%
Razem
18.355.474
100,00%
21.837.474
100,00%
* W dniu 1 lipca 2022 r. doszło do połączenia TFI Allianz z Aviva Investors Poland TFI, o czym Spółka raportowała w raporcie bieżącym
20/2022 z dnia 7 lipca 2022 r.
62
Stan na dzień 31/12/2021
Akcjonariusz
Liczba
akcji
% kapitału
podstawowego
Liczba głosów
% ogólnej liczby
głosów
Paweł Tadeusz Przewięźlikowski
3.880.663
21,14%
7.380.663
32,94%
Nationale Nederlanden PTE S.A.
1.901.000
10,36%
1.901.000
8,48%
Bogusław Stanisław Sieczkowski
942.417
5,13%
1.492.417
6,66%
AVIVA Investors TFI
1.133.009
6,17%
1.133.009
5,06%
Tadeusz Wesołowski (wraz z Augebit FIZ)
1.132.713
6,17%
1.132.713
5,06%
Pozostali akcjonariusze (poniżej 5% głosów
na WZ)
9.365.672
51,03%
9.365.672
41,80%
Razem
18.355.474
100,00%
22.405.474
100,00%
19.2 Akcje własne
Stan na
31/12/2022
Sztuk akcji
Stan na
31/12/2022
w tys. PLN
Stan na
31/12/2021
Sztuk akcji
Stan na
31/12/2021
w tys. PLN
Akcje własne w ramach Programu
Motywacyjnego
3.381
0
1.779
0
Razem
3.381
0
1.779
0
Na dzień 31 grudnia 2022 r. Spółka posiada akcje własne, które wynikają z realizacji Programu Motywacyjnego (patrz nota
28). W świetle paragrafu 33 MSR 32, biorąc pod uwagę, że koszt nabycia tych akcji wyniósł zero złotych (otrzymane bezpłatnie
przez Spółkę w ramach darowizny od Pana Pawła Przewięźlikowskiego) ich wartość na poszczególne daty bilansowe wynosi
zero złotych.
19.3 Kapitały rezerwowe
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Wpłaty z tytułu przekazania akcji
pracownikom
237
237
Inne - program motywacyjny 2021-2024
62.307
31.469
Razem pozostałe kapitały rezerwowe
62.544
31,706
W roku 2021 Spółka rozpoczęła realizację programu motywacyjnego obowiązującego w latach 2021- 2024.
Szczegółowe informacje zostały ujawnione w nocie 28.
19.4 Kapitał zapasowy
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Kapitał zapasowy utworzony z nadwyżki z tytułu emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej
86.448
86.448
Kapitał zapasowy powstały w wyniku podziału
22.994
22.994
Razem kapitał zapasowy
109.442
109.442
Kapitał zapasowy tworzą:
a) kapitał zapasowy utworzony z nadwyżki ceny emisyjnej akcji Serii C,
b) kapitały zapasowe Spółek zależnych przejętych w ramach ZCP, w tym ustawowe 8% wynikające z Kodeksu Spółek
Handlowych.
63
20.
Kredyty, pożyczki otrzymane i inne źródła finansowania
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Niezabezpieczone
Wykorzystanie limitu na kartach kredytowych
138
91
138
91
Zabezpieczone
Kredyty bankowe (i), w tym:
kredyt akwizycyjny
kredyt budowlany
119.629
81.923
37.706
92.100
92.100
-
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego (ii)
6.084
-
125.713
92.100
Razem, w tym:
125.851
92.191
Zobowiązania krótkoterminowe
16.763
11.225
Zobowiązania długoterminowe
109.088
80.966
20.1 Podsumowanie umów kredytowych
(i) Spółka posiada kredyt akwizycyjny zaciągnięty w związku z przejęciem spółki Selvita d.o.o. w łącznej kwocie 21,84
miliona EUR oraz kredyt budowlany na realizację inwestycji „Centrum Badawczo-Rozwojowego Usług
Laboratoryjnych” w Banku Pekao S.A. w maksymalnej kwocie do 65 milionów PLN, zawarte w dniu 21.12.2020 r.
Kredyt akwizycyjny został udzielony na 7 lat, przy czym składa się on z kredytu A w wysokości 16,34 miliona EUR
udzielonego do dnia 31 grudnia 2027 r. oraz kredytu B w wysokości 5,5 miliona EUR udzielonego do dnia 31 grudnia
2027 r. Oprocentowanie tych kredytów jest zmienne i kształtuje się jako suma stawki EURIBOR1M + marża banku.
Kredyt budowlany został udzielony na 7 lat począwszy od zakończenia okresu wykorzystania, lecz nie później niż do
31 grudnia 2029 r. Oprocentowanie tego kredytu jest zmienne i kształtuje się jako suma stawki EURIBOR1M + marża
banku.
Kredyt akwizycyjny jest zabezpieczony poprzez:
a) zastaw rejestrowy oraz finansowy, a także pełnomocnictwo do dysponowania rachunkami Kredytobiorcy oraz
Poręczyciela (Selvita Services Sp. z o.o.) w Banku Pekao,
b) cesje praw z wybranych umów Kredytobiorcy oraz Poręczyciela (Selvita d.o.o.), w tym w szczególności warunkowej
umowy nabycia przez Spółkę 100% udziałów w Selvita d.o.o.,
c) oświadczenie o poddaniu się egzekucji Kredytobiorcy oraz Poręczyciela (Selvita Services Sp. z o.o.) w trybie art.
777 §1 ust. 5 Kodeksu Postępowania Cywilnego,
d) zastaw rejestrowy na zbiorze wybranych wierzytelności handlowych Kredytobiorcy i Poręczyciela (Selvita d.o.o.),
e) zabezpieczenie na udziałach i majątku Selvita d.o.o., w tym w szczególności zastaw rejestrowy na 100% udziałów
w Selvita d.o.o. oraz na jej aktywach trwałych,
f) umowa na prawie chorwackim dotycząca zastawów na rachunkach bankowych prowadzonych w Raiffaisen Bank
z siedzibą w Zagrzebiu (Chorwacja),
g) cesje umów ubezpieczenia Selvita d.o.o. dotyczących majątku zabezpieczonego na rzecz banku.
Dodatkowo, kredyt budowlany jest zabezpieczony poprzez hipotekę na nieruchomości, znajdującej się w Krakowie
przy ul. Podole, na której realizowany będzie projekt Centrum Badawczo-Rozwojowego Usług Laboratoryjnych oraz
cesję praw z umowy ubezpieczenia budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego usług laboratoryjnych.
Na dzień 31 grudnia 2022 r. oraz na 31 grudnia 2021 r. kredyt akwizycyjny był uruchomiony, a kredyt budowlany
64
został uruchomiony w roku 2022.
Zgodnie z postanowieniami umowy kredytowej dotyczących powyższych kredytów Grupa ma obowiązek spełniać
następujące warunki:
• wskaźnik zadłużenia netto do EBITDA (bez wpływu MSSF 16) nie może być wyższy niż 350%,
stosunek przepływów z działalności operacyjnej do kosztów finansowych netto z wyłączeniem MSSF 16 („DSCR”) nie
może być niższy niż 140%,
suma osiąganych wartości EBITDA (bez wpływu MSSF 16) spółek z Grupy będących poręczycielami ma być nie
mniejsza niż 75% łącznej wartości EBITDA (bez wpływu MSSF 16) całej Grupy.
W okresach sprawozdawczych 2022 i 2021 Grupa spełniała warunki finansowe z tytułu zadłużenia (więcej patrz nota
23.1.2).
(ii) Spółka zawiera pożyczki zabezpieczone (umowy leasingu finansowego zwrotnego). Ta forma jest wybiera w
sytuacji gdy jest najefektywniejszą operacyjnie formą przeprowadzenia transakcji zakupu środka trwałego i
pozyskania dla niego finansowania.
21.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
Stan na
Stan na
31/12/2022
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
40.108
27.905
Zobowiązania z tytułu podatków, ubezpieczeń (ZUS, PIT, PFRON)
10.501
5.500
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego
2.493
2.762
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń, inne rozrachunki z pracownikami
1.779
1.519
Pozostałe zobowiązania niefinansowe
148
28
55.029
37.714
- krótkoterminowe:
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
49.185
31.331
Zobowiązania z tytułu umów z klientami
3.351
3.621
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego
2.493
2.762
Średni termin zapłaty za zakup towarów i materiałów wynosi średnio dwa miesiące. Przy naliczaniu odsetek stosuje
się oprocentowanie jak dla odsetek ustawowych.
65
22.
Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych
Rezerwy na odprawy Rezerwy na odprawy
Wyszczególnienie emerytalne na dzi emerytalne na dzień
31 grudnia 2022 31 grudnia 2021
Stan rezerw na początek okresu
530
260
Zwiększenie stanu rezerw (tytuły):
-
352
- rezerwy przejęte w ramach zakupu spółki Selvita d.o.o.
-
352
- rezerwy utworzone w okresie ujęte w rachunku zysków i strat
-
-
Zmniejszenie stanu rezerw (tytuły):
291
82
- rezerwy rozwiązane w okresie ujęte w rachunku zysków i strat
291
82
Stan rezerw na koniec okresu, w tym:
239
530
- długoterminowa
239
530
- krótkoterminowa
-
-
Główne założenia przyjęte do wyceny świadczeń pracowniczych na dzień sprawozdawczy następujące:
31 grudnia 2022
31 grudnia 2021
Stopa dyskontowa (%)
6,85
3,64
Przewidywany wskaźnik inflacji (%)
3,50
1,50
Wskaźnik rotacji pracowników (%)
10,20
11,00
Przewidywana długoterminowa stopa wzrostu wynagrodz (%)
3,50
1,50
Pozostały średni okres zatrudnienia (lat)
28
28
23.
Instrumenty finansowe
23.1 Zarządzanie ryzykiem kapitałowym
Grupa zarządza kapitałem by zagwarantować, że będzie zdolna kontynuować działalność przy jednoczesnej
maksymalizacji rentowności dzięki optymalizacji relacji zadłużenia do kapitału własnego.
W Grupie dokonuje się regularnego przeglądu struktury kapitałowej i poziomu oraz struktury czasowej zobowiązań.
W ramach tych przeglądów analizuje się koszty kapitału i ryzyko związane z poszczególnymi jego kategoriami.
Głównymi składnikami podlegającymi ww. analizie są:
środki pieniężne i ich ekwiwalenty ujawnione w nocie 26,
kapitał, w tym, kapitały rezerwowe i zysk zatrzymany ujawnione nocie 19.
Na Grupę nie nałożone zewnętrzne wymagania kapitałowe za wyjątkiem tego, zgodnie z art. 396 §1 Kodeksu
Spółek Handlowych, któremu podlega Jednostka Dominująca, na pokrycie straty należy utworzyć kapitał zapasowy, do
którego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitten nie osiągnie co najmniej jednej
trzeciej kapitału akcyjnego. Ta część kapitału zapasowego (zysków zatrzymanych) nie jest dostępna do dystrybucji na
rzecz Akcjonariuszy.
66
23.1.1 Wskaźnik zadłużenia netto do kapitałów własnych
Spółka okresowo dokonuje przeglądu struktury kapitałowej. W ramach przeglądu analizuje koszt kapitału oraz
rodzaje ryzyka związanego z każdą klasą kapitału.
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Zadłużenie (i)
311.750
250.369
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
74.157
83.550
Zadłużenie netto
237.593
166.819
Kapitał własny (ii)
273.161
205.554
Stosunek zadłużenia netto do kapitału własnego
0,87
0,81
(i) Zadłużenie rozumiane jest jako zadłużenie długo- i krótkoterminowe.
(ii) Kapitał własny obejmuje kapitał wykazany w sprawozdaniu z pozycji finansowej.
Osiągnięty poziom wskaźnika zadłużenia mieści się w ramach oczekiwanych i akceptowanych przez Zarząd.
23.1.2 Warunki ograniczające (kowenanty) w umowach kredytowych
W ciągu okresu sprawozdawczego Grupa spełniała warunki ograniczające w umowach kredytowych opisane w nocie 20.1.
Na dzień 31 grudnia 2022 r. wskaźnik zadłużenia netto do EBITDA (bez wpływu MSSF 16) wynosił 100% (60% na dzień 31
grudnia 2021 r.), wskaźnik DSCR wynosił 320% (360% na dzień 31 grudnia 2021 r.), udział poręczycieli stanowił 78% EBITDA
(bez wpływu MSSF 16) Grupy na dzień 31 grudnia 2022 r. (80% na dzień 31 grudnia 2021 r.).
23.2 Kategorie instrumentów finansowych
Grupa Kapitałowa narażona jest na ryzyka związane z instrumentami finansowymi. Ryzyka, na które jest narażona to:
ryzyko rynkowe obejmujące ryzyko walutowe oraz ryzyko stopy procentowej,
ryzyko kredytowe oraz
ryzyko płynności.
Poszczególne rodzaje ryzyka zostały omówione w kolejnych notach.
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Aktywa finansowe
Instrumenty finansowe wyceniane metodą zamortyzowanego kosztu
149.225
154.697
Środki pieniężne (Nota 26)
74.157
83.550
Pozostałe aktywa długoterminowe - kaucje (Nota 14)
1.060
829
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności (Nota 17)
71.990
56.883
Depozyt bankowy (Nota 14)
2.018
13.236
Lokata bankowa (Nota 14)
-
199
Zobowiązania finansowe
Instrumenty finansowe wyceniane metodą zamortyzowanego kosztu
253.073
207.704
Oprocentowane kredyty i pożyczki (Nota 20)
125.851
92.191
Zobowiązania z tytułu leasingu (Nota 17)
87.114
87.608
Zobowiązania z tytułu dostaw i uug oraz pozostałe zobowiązania (Nota 21)
40.108
27.905
67
23.3 Cele zarządzania ryzykiem finansowym
Ryzyka kredytowe, ynności oraz rynkowe (obejmujące przede wszystkim ryzyko walutowe oraz ryzyko stopy
procentowej) powstają w normalnym toku działalności Grupy. Celem zarządzania ryzykiem finansowym w Grupie jest
zminimalizowanie wpływu czynników rynkowych, takich jak kursy walutowe i stopy procentowe, na zatwierdzone w
budżecie Grupy na dany rok podstawowe parametry finansowe (wynik finansowy, wielkość przepływów pieniężnych) z
wykorzystaniem hedgingu naturalnego.
23.4 Ryzyko rynkowe
Działalność Grupy wiąże się z ekspozycją na ryzyko finansowe zmian kursów walut (patrz nota 23.5) i stóp procentowych
(patrz nota 23.6). Grupa nie stosuje instrumentów pochodnych do zarządzania ryzykiem kursowym ani ryzykiem stóp
procentowych, gdyż minimalizacja ryzyka przez hedging naturalny jest wystarczająca.
Narażenie na wszystkie rodzaje ryzyka rynkowego mierzy się poprzez analizę wrażliwości.
23.5 Zarządzanie ryzykiem walutowym
Grupa zawiera określone transakcje denominowane w walutach obcych. W związku z tym pojawia się ryzyko wahań
kursów walut.
Ryzykiem tym zarządza się poprzez hedging naturalny.
Wartość bilansowa aktywów oraz zobowiązań finansowych Grupy denominowanych w walutach obcych na dzień
bilansowy przedstawia się następująco:
Zobowiązania
Zobowiązania
Aktywa
Aktywa
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2021
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
w tys. PLN
w tys. PLN
Waluta EUR
175.435
178.709
65.609
89.918
Waluta USD
1.463
1.418
36.540
26.436
Pozostałe
154
335
9.976
4.865
Wrażliwość na ryzyko walutowe
Grupa jest narażona przede wszystkim na ryzyko związane z walutami: EUR oraz USD.
Stopień wrażliwości Grupy na 15% wzrost i spadek kursu wymiany PLN na waluty obce przedstawiony jest w poniższej
tabeli. 15% to stopa wrażliwości wykorzystywana w wewnętrznych analizach dotyczących ryzyka walutowego
przeznaczonych dla członków naczelnego kierownictwa i odzwierciedlających ocenę zarządu dotyczącą możliwych zmian
kursów wymiany walut obcych. Analiza wrażliwości obejmuje wyłącznie nierozliczone pozycje pieniężne denominowane
w walutach obcych i koryguje przewalutowanie na koniec okresu obrachunkowego o 15% zmianę kursów (wpływ zmiany
w układzie rocznym). Wartość dodatnia w poniższej tabeli wskazuje wzrost zysku i zwiększenie kapitału własnego
towarzyszące wzmocnieniu się kursu wymiany PLN na waluty obce o 15%. W przypadku 15% osłabienia PLN w stosunku
do danej waluty obcej wartość ta byłaby ujemna, a wpływ na zysk i kapitały własne byłby odwrotny.
68
Wpływ EUR
Wpływ EUR
Wpływ USD
Wpływ USD
Okres zakończony
31/12/2022
(za 12 miesięcy)
Okres zakończony
31/12/2021
(za 12 miesięcy)
Okres zakończony
31/12/2022
(za 12 miesięcy)
Okres zakończony
31/12/2021
(za 12 miesięcy)
w tys. PLN
w tys. PLN
w tys. PLN
w tys. PLN
AKTYWA
Wzrost kursu walutowego
15%
9.841
13.488
5.481
3.965
Wzrost kursu walutowego
10%
6.561
8.992
3.654
2.644
Wzrost kursu walutowego
5%
3.280
4.496
1.827
1.322
Spadek kursu walutowego
-5%
(3.280)
(4.496)
(1.827)
(1.322)
Spadek kursu walutowego
-10%
(6.561)
(8.992)
(3.654)
(2.644)
Spadek kursu walutowego
-15%
(9.841)
(13.488)
(5.481)
(3.965)
ZOBOWIĄZANIA
Wzrost kursu walutowego
15%
26.315
26.806
219
213
Wzrost kursu walutowego
10%
17.544
17.871
146
142
Wzrost kursu walutowego
5%
8.772
8.935
73
71
Spadek kursu walutowego
-5%
(8.772)
(8.935)
(73)
(71)
Spadek kursu walutowego
-10%
(17.544)
(17.871)
(146)
(142)
Spadek kursu walutowego
-15%
(26.315)
(26.806)
(219)
(213)
WPŁYW NA WYNIK
Wzrost kursu walutowego
15%
(16.474)
(13.319)
5.262
3.753
Wzrost kursu walutowego
10%
(10.983)
(8.879)
3.508
2.502
Wzrost kursu walutowego
5%
(5.491)
(4.439)
1.754
1.251
Spadek kursu walutowego
-5%
5.491
4.439
(1.754)
(1.251)
Spadek kursu walutowego
-10%
10.983
8.879
(3.508)
(2.502)
Spadek kursu walutowego
-15%
16.474
13.319
(5.262)
(3.753)
Ekspozycja na ryzyko walutowe ulega zmianom w ciągu roku w zależności od wolumenu transakcji przeprowadzanych w
walucie. Tym niemniej powyższą analizę wrażliwości można uznać za reprezentatywną dla określenia ekspozycji na ryzyko
walutowe.
69
23.6 Zarządzanie ryzykiem stóp procentowych
Grupa jest narażona na ryzyko stóp procentowych, z uwagi na zawarte umowy leasingu oparte o zmienne stopy
procentowe. Działalność zabezpieczająca podlega regularnej ocenie w celu dostosowania do bieżącej sytuacji stóp
procentowych i określonej gotowości poniesienia ryzyka oraz dla zapewnienia optymalnej strategii zabezpieczeń.
23.6.1 Wrażliwość na wahania stóp procentowych
Analizy wrażliwości oparto o stopień narażenia na ryzyko stóp procentowych instrumentów finansowych
(zobowiązań wynikających z umów leasingu i kredytu) na dzień bilansowy. W przypadku zobowiązań o
oprocentowaniu zmiennym zakłada się na potrzeby analizy, że kwota zobowiązań niespłaconych na dzień bilansowy
była niezapłacona przez cały rok. W analizach wewnętrznych dotyczących ryzyka stopy procentowej dla kluczowych
członków kierownictwa wykorzystuje się wahania w górę i w dół o 50 punktów bazowych, co odzwierciedla ocenę
kierownictwa dotyczącą prawdopodobnej zmiany stóp procentowych.
W bieżącym oraz poprzednim okresie obrotowym zdecydowana większość umów leasingowych podpisana była w
EUR. W analizie hipotetycznego wpływu zmiany stóp procentowych dla stanu zobowiązań z dnia bilansowego
założono wahanie na poziomie 50 punktów bazowych nie uwzględniając wpływu klauzul ograniczających
dotyczącego ujemnych stóp procentowych.
W przypadku kredytu bankowego akwizycyjnego, którego walutą jest EUR, Grupa dokonała szacunku wpływu
ewentualnej zmiany stopy procentowej również o 50 punktów bazowych. Podobnie jak w przypadku umów
leasingowych, w analizie hipotetycznego wpływu zmiany stóp procentowych dla stanu kredytu bankowego założono
wahanie na poziomie 50 punktów bazowych nie uwzględniając wpływu klauzul ograniczających dotyczącego
ujemnych stóp procentowych.
W przypadku kredytu bankowego budowlanego, którego walutą jest PLN (do momentu zakończenia budowy kiedy
to nastąpi jego konwersja na EUR), Grupa dokonała szacunku wpływu ewentualnej zmiany stopy procentowej
również o 50 punktów bazowych. W analizie hipotetycznego wpływu zmiany stóp procentowych dla stanu kredytu
bankowego założono wahanie na poziomie 50 punktów bazowych nie uwzględniając wpływu klauzul ograniczających
dotyczącego ujemnych stóp procentowych.
70
Zwiększenie/ zmniejszenie o
punkty procentowe
Wpływ na zysk lub stratę brutto
(za 12 miesięcy)
Okres zakończony 31/12/2022
PLN
Kredyt bankowy (EUR)
Zmiana stopy procentowej
+0,5%
(410)
Zmiana stopy procentowej
-0,5%
410
Kredyt bankowy (PLN)
Zmiana stopy procentowej
+0,5%
(189)
Zmiana stopy procentowej
-0,5%
189
Zobowiązanie z tytułu leasingu (EUR)
Zmiana stopy procentowej
+0,5%
(421)
Zmiana stopy procentowej
-0,5%
421
Zobowiązanie z tytułu leasingu
(pozostałe waluty)
Zmiana stopy procentowej
+0,5%
(15)
Zmiana stopy procentowej
-0,5%
15
Zobowiązanie z tytułu leasingu
zwrotnego (EUR)
Zmiana stopy procentowej
+0,5%
(29)
Zmiana stopy procentowej
-0,5%
29
Zobowiązanie z tytułu leasingu
zwrotnego (pozoste waluty)
Zmiana stopy procentowej
+0,5%
(1)
Zmiana stopy procentowej
-0,5%
1
Wpływ całkowity
Zmiana stopy procentowej
+0,5%
(1.065)
Zmiana stopy procentowej
-0,5%
1.065
23.7 Zarządzanie ryzykiem kredytowym
Ryzyko kredytowe oznacza ryzyko, że kontrahent nie dopełni zobowiązań umownych, w wyniku czego Grupa
poniesie straty finansowe. Grupa stosuje zasadę dokonywania transakcji wyłącznie z kontrahentami o sprawdzonej
wiarygodności kredytowej; w razie potrzeby uzyskując stosowne zabezpieczenie jako narzędzie redukcji ryzyka strat
finansowych z tytułu niedotrzymania warunków umowy. Grupa korzysta też z innych informacji finansowych
dostępnych publicznie oraz z własnych danych o transakcjach dokonując oceny swoich głównych klientów. Narażenie
Grupy na ryzyko wiarygodności kredytowej kontrahentów jest stale monitorowane, a zagregowaną wartość
zawartych transakcji rozkłada się na zatwierdzonych kontrahentów.
Na należności z tytułu dostaw i usług składają się kwoty należne od dużej liczby klientów, rozłożone między różne
branże i obszary geograficzne. Prowadzi się bieżącą ocenę kredytów na podstawie kondycji należności.
Z wyłączeniem największych odbiorców Grupy (wartości przychodów od tych klientów ujawnione w nocie 6.5).
Pojedynczy kontrahenci nieznacznie wpływają na zwiększenie ryzyka kredytowego. Każdy z tych klientów jest spółką
o zasięgu międzynarodowym i stabilnej sytuacji finansowej, co znacząco wpływa na obniżenie ryzyka kredytowego.
Ryzyko kredytowe dotyczące środków płynnych jest ograniczone, ponieważ kontrahentami Grupy banki o
wysokim ratingu kredytowym przyznawanym przez międzynarodowe agencje ratingowe. Dane dotyczące należności
na dzień bilansowy znajdują się w nocie 17, a dane dotyczące aktywa z tytułu umowy znajdują się w nocie 5.3.
71
Wykaz banków w których Grupa posiada środki na rachunkach bankowych:
Nazwa banku
Stan na
Stan na
31/12/2022
31/12/2021
Rating
Perspektywa
w tys. PLN
w tys. PLN
Bank A
529
1.834
BBB ip
stabilna
Bank B
10.559
7.054
BBB+
stabilna
Bank C
5.670
7.050
A- ip.
stabilna
Bank D
5.000
5.000
BBB ip.
stabilna
Bank E
80
346
BBB ip.
stabilna
Bank F
10.726
6.385
B
stabilna
Bank G
18.245
37.774
A- ip.
stabilna
Bank H
1.484
4.181
A- ip.
stabilna
Bank I
21.726
13.835
A2
stabilna
74.019
83.459
72
23.8 Zarządzanie ryzykiem płynności
Ostateczną odpowiedzialność za zarządzanie ryzykiem płynności ponosi zarząd, który opracował odpowiedni system służący do zarządzania krótko-, średnio- i
długoterminowymi wymogami dotyczącymi finansowania i zarządzania płynnością. Zarządzanie ryzykiem płynności w Grupie ma formę utrzymywania odpowiedniego poziomu
kapitału rezerwowego, rezerwowych linii kredytowych, ciągłego monitoringu prognozowanych i faktycznych przepływów pieniężnych oraz dopasowywania profili zapadalności
aktywów i wymagalności zobowiązań finansowych.
Stan na
Stan na
31/12/2022
31/12/2021
Aktywa kontraktowe (+)
148.165
153.868
Należności własne
71.990
56.883
Środki pieniężne
74.157
83.550
Pozostałe aktywa finansowe
2.018
13.435
Zobowiązania finansowe (-)
253.073
207.704
Oprocentowane kredyty i pożyczki
125.851
92.191
Zobowiązania z tytułu leasingu
87.114
87.608
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
40.108
27.905
Ekspozycja na ryzyko płynności
(104.908)
(53.836)
Na dzień bilansowy 31.12.2022 r. zobowiązania finansowe spółki mieściły się w następujących przedziałach terminów wymagalności:
Rodzaj zobowiązania
Krótkoterminowe:
Długoterminowe:
Zobowiązania
wartość
bilansowa
Niewymagalne
na dzień
31/12/2022
do 3 m-cy
3 do 12
m-cy
Razem
krótkoterminowe
1 do 5 lat
powyżej 5
lat
Razem
długoterminowe
Oprocentowane kredyty i pożyczki
-
4.191
12.572
16.763
77.043
32.045
109.088
125.851
Zobowiązania z tytułu leasingu
-
6.089
18.612
24.701
46.716
15.697
62.413
87.114
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
35.633
4.128
347
40.108
-
-
-
40.108
Razem
35.633
14.408
31.531
81.572
123.759
47.741
171.500
253.073
73
Na dzień bilansowy 31.12.2021 r. zobowiązania finansowe spółki mieściły się w następujących przedziałach terminów wymagalności:
Oprocentowane kredyty i pożyczki
-
2.875
8.350
11.225
44.536
36.431
80.967
92.192
Zobowiązania z tytułu leasingu
-
5.894
17.683
23.577
38.413
25.618
64.031
87.608
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
25.509
1.948
448
27.905
-
-
-
27.905
Razem
25.509
10.717
26.481
62.707
82.949
62.049
144.998
207.705
23.8.1 Dostępne finansowanie zewnętrzne
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Zabezpieczone limity kart kredytowych w rachunku bieżącym:
Kwota wykorzystana
138
91
Kwota niewykorzystana
331
378
469
469
Zabezpieczone limity kredytów inwestycyjnych:
Kwota wykorzystana
125.713
92.100
Kwota niewykorzystana
27.294
65.000
153.007
157.100
Krótkoterminowe:
Długoterminowe:
Rodzaj zobowiązania
Niewymagalne na
dzień 31/12/2021
do 3 m-cy
3 do 12 m-cy
Razem
krótkoterminowe
1 do 5 lat
powyżej 5 lat
Razem
długoterminowe
Zobowiązania
wartć
bilansowa
74
24.
Rozliczenia międzyokresowe bierne i Przychody przyszłych okresów
24.1 Rozliczenia międzyokresowe bierne
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Naliczone zobowiązania urlopowe
5.796
4.589
Naliczone zobowiązania z tytułu premii
12.435
12.171
Naliczone rabaty dla kontrahentów
5.823
5.725
24.054
22.485
Krótkoterminowe
24.054
22.485
Długoterminowe
-
-
24.2 Przychody przyszłych okresów
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2021
Dotacje (i) przychody ujmowane zgodnie z MSR 20
11.845
2.650
Zaliczki na usługi
1.295
247
13.140
2.897
Krótkoterminowe
2.120
855
Długoterminowe
11.020
2.043
13.140
2.898
(i) Dotacje obejmują otrzymane wpłaty, wynikające z podpisanych umów na dotacje. Przewidywany okres
rozliczenia środków w dotacji w przychodach Grupy stanowi około 10 lat.
75
25.
Transakcje z jednostkami powiązanymi
Transakcje między Spółką a jej jednostkami zależnymi będącymi stronami powiązanymi Spółki zostały wyeliminowane
w trakcie konsolidacji i nie wykazano ich w niniejszej nocie. Szczegółowe informacje o transakcjach między Grupą a
pozostałymi stronami powiązanymi (w tym osobowo) przedstawiono poniżej.
25.1 Transakcje handlowe
W roku obrotowym jednostki należące do Grupy zawarły następujące transakcje handlowe ze stronami powiązanymi
(w tym osobowo) niebędącymi członkami Grupy:
Sprzedaż do podmiotów powiązanych obejmuje przychody z usług badawczych, przychody z usług administracyjnych i
refaktury poniesionych kosztów.
Zakupy od podmiotów powiązanych obejmują nabycia usług badawczych, usług doradczych i administracyjnych.
W roku obrotowym Grupa zidentyfikowała następujące transakcje handlowe ze stronami powiązanymi. Powiązania
osobowe oparte o powiązania Członków Zarządu i Członków Rady Nadzorczej.
Rodzaj powiązania:
POA - powiązanie osobowe przez udziały posiadane przez Akcjonariusza
PORN - powiązanie osobowe przez Członka Rady Nadzorczej
POZ - powiązanie osobowe przez Członka Zarządu
Rodzaj
powiązania
Sprzedaż
towarów i
usług
Sprzedaż
towarów
i usług
Zakup
towarów i
usług
Zakup
towarów i
usług
Rok zakończony
Rok zakończony
Rok zakończony
Rok zakończony
31/12/2022 31/12/2021 31/12/2022 31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
w tys. PLN
w tys. PLN
Ryvu Therapeutics S.A.
POA
8.465
6.280
3.687
2.092
H&H Investment Sp. z o.o.
POZ
3
2
827
634
MAMIKOM Łukasz Nowak
POZ
8
7
912
654
Dawid Radziszewski
POZ
5
4
297
190
VIRTUS Bogusław Sieczkowski
POZ
-
-
-
181
Michał Warchoł
POZ
2
1
49
265
ALTIUM Piotr Romanowski
PORN
-
-
92
8
Chabasiewicz, Kowalska i Partnerzy Radcowie Prawni
PORN
-
-
83
-
8.483
6.294
5.947
4.024
Następujące stany występują na koniec okresu sprawozdawczego:
Rodzaj
powiązania
Kwoty należne
Kwoty należne
Kwoty płatne na
Kwoty płatne na
od stron
od stron
rzecz stron
rzecz stron
powiązanych
powiązanych
powiązanych
powiązanych
Stan na
Stan na
Stan na
Stan na
31/12/2022
31/12/2021
31/12/2022
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
w tys. PLN
w tys. PLN
Ryvu Therapeutics S.A.
POA
4.632
1.812
323
816
H&H Investment Sp. z o.o.
POZ
-
-
39
121
MAMIKOM Łukasz Nowak
POZ
-
-
-
31
VIRTUS Bogusław Sieczkowski
POZ
-
-
-
21
Dawid Radziszewski
POZ
2
1
31
18
Michał Warchoł
POZ
-
-
-
25
ALTIUM Piotr Romanowski
PORN
-
-
-
7
Chabasiewicz, Kowalska i Partnerzy Radcowie Prawni
PORN
-
2
22
-
4.634
1.815
415
1.039
76
25.2 Wynagrodzenia członków naczelnego kierownictwa
Wynagrodzenia członków zarządu i pozostałych członków naczelnego kierownictwa w roku obrotowym przedstawiały
się następująco:
Rok zakończony 31/12/2022
Rok zakończony
31/12/2021
Płatności na bazie akcji
Wynagrodzenie
Razem
Razem
w tys. PLN
w tys. PLN
w tys. PLN
w tys. PLN
Zarząd Spółki
1.913
8.136
10.050
7.353
Bogusław Sieczkowski
639
1.373
2.013
1.142
Miłosz Gruca
488
1.278
1.766
1.197
Mirosława Zydroń
458
808
1.266
1.003
Edyta Jaworska
0
22
22
945
Dariusz Kurdas
152
683
835
689
Dawid Radziszewski
177
543
720
701
Janusz Homa
0
24
24
24
Kaja Milanowska-Zabel
0
391
391
292
Łukasz Nowak
0
24
24
24
Michał Warchoł
0
24
24
94
Agnieszka Blum
0
136
136
0
Adrijana Vinter
0
2.151
2.151
840
Marija Gradečak Galov
0
678
678
402
Rada Nadzorcza
0
454
454
289
Piotr Romanowski
0
71
71
46
Tadeusz Wesołowski
0
62
62
41
Paweł Przewięźlikowski
0
84
84
53
Rafał Chwast
0
55
55
38
Wojciech Chabasiewicz
0
55
55
38
Jacek Osowski
0
54
54
37
Krzysztof Brzózka
0
24
24
12
Bogusław Sieczkowski
0
24
24
12
Tomasz Piętka
0
24
24
12
1.913
8.590
10.504
7.642
77
26.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Dla celów sporządzenia rachunku przepływów pieniężnych środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki
pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych z uwzględnieniem nierozliczonych kredytów w rachunku bieżącym.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec roku obrotowego wykazane w skonsolidowanym rachunku
przepływów pieniężnych można w następujący sposób uzgodnić do skonsolidowanych pozycji bilansowych:
Na dzień bilansowy środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych nie są korygowane ze względu na
ryzyko utraty wartości, ponieważ zgromadzone w bankach należących do dużych grup kapitałowych o
ugruntowanej pozycji na rynku.
Stan na
Stan na
31/12/2022
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych
74.157
83.550
Wykorzystanie limitu w kartach kredytowych
(138)
(91)
74.019
83.459
Na dzień 31.12.2022 r. środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania wynosiły 2.100 tys. (31.12.2021:
2.810 tys. zł).
27.
Przeciętne zatrudnienie w Grupie
Rok zakończony 31/12/2022
Okres zakończony 31/12/2021
Pracownicy umysłowi
889
752
Pracownicy fizyczni
-
-
Pracownicy ogółem
889
752
28.
Płatności realizowane na bazie akcji
28.1.1 Szczegółowy opis programu motywacyjnego opartego na warrantach subskrypcyjnych
W dniu 17 maja 2021 roku Walne Zgromadzenie uchwaliło przyjęcie Programu Motywacyjnego dla pracowników
w postaci prawa do nabycia akcji po preferencyjnej cenie. Przedmiotem programu jest łącznie 1.247.720 akcji
zwykłych Selvita S.A. które będą nieodpłatnie przekazane przez Pawła Przewięźlikowskiego, będących jego
własnością i stanowiących łącznie 25% akcji Spółki znajdujących się w jego posiadaniu. Program zakłada
przyznanie pracownikom uprawnienia w postaci prawa do nabycia akcji po preferencyjnej cenie PLN 0,19 na
akcję. Do uczestnictwa w programie uprawnieni pracownicy, których łączy ze spółką stosunek użbowy.
Osoby uprawnione zobowiązane do pozostawania w stosunku służbowym ze spółką oraz niezbywania
przyznanych akcji w ramach programu, w terminie nie krótszym niż 12 miesięcy i nie uższym niż 36 miesięcy
od daty nabycia akcji, z zastrzeżeniem wyjątkowych sytuacji kiedy pracownik będzie mógł zostać zwolniony z tych
zobowiązań.
Cel Programu
Celem wdrożenia powszechnego programu motywacyjnego w zaproponowanym kształcie będzie:
i) zapewnienie optymalnych warunków dla długoterminowego wzrostu wartości Spółki poprzez wykreowanie
powszechnego akcjonariatu pracowniczego;
ii) stworzenie bodźca, który zmotywuje pracowników do jeszcze aktywniejszego działania w interesie Spółki oraz
jej akcjonariuszy i zachęci do długoterminowego związania się ze Spółką;
iii) zbudowanie nowoczesnej organizacji, w której wzrost wartości Spółki przekładał się będzie bezpośrednio na
78
wzrost zamożności pracowników i współpracowników Spółki.
Ujęcie transakcji 'darowizny' od Akcjonariusza - fundatora Programu.
Biorąc pod uwagę specyfikę i ramy prawno-formalne Programu Motywacyjnego oraz standardy MSSF Spółka
potraktowała transakcję nieodpłatnego przekazania akcji (‘darowizny’) od fundatora programu Pawła
Przewięźlikowskiego jako osobną transakcję, która w świetle par. 33 MSR 32, biorąc pod uwagę koszt nabycia tych
akcji wynoszący zero złotych, nie została zaprezentowana w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz otrzymane
nieodpłatnie akcje nie miały także wpływu na sprawozdanie z całkowitych dochodów, sprawozdanie ze zmian w
kapitale własnym, ani sprawozdanie z przepływów pieniężnych.
28.1.2 Wartość godziwa opcji na akcje przyznanych w ciągu roku
Wartość godziwa przyznanych opcji ustalana jest na dzień przyznania i ujmowana przez okres nabywania
uprawnień w kosztach wynagrodzeń w korespondencji ze zwiększeniem kapitału własnego w czasie nabywania
uprawnień przez pracowników w trakcie trwania programu.
Podsumowanie danych na temat programu:
Data przyznania programu („grant date”) - I faza programu (90% puli) 17.05.2021 r.
Data przyznania programu („grant date”) - II faza programu (5% puli) 29.03.2022 r.
Data zapadalności programu 28.03.2025 r.
Ilość akcji w programie 1.247.720
Oczekiwana ilość akcji po uwzgl. wskaźnika rotacji pracowników i dostępnych danych na
dzień 31.12.2022 r. 1.031.095
Całkowity koszt programu został oszacowany na podstawie szacowanej wartości akcji do których pracownicy
nabędą prawa w czasie trwania programu. Wartość godziwa programu została ustalona przy użyciu modelu
wyceny Blacka-Scholesa-Mertona, biorącego pod uwagę następujące parametry:
W przypadku I fazy programu:
data realizacji opcji:
09.07.2021 dla 650 akcji;
09.07.2022 dla 481.091 akcji;
09.07.2023 dla 482.303 akcji;
09.07.2024 dla 11.328 akcji.
cena realizacji opcji: 0,19 PLN;
cena akcji na dzień wyceny: 71 PLN;
ciągła stopa dywidendy: 0%;
wolna od ryzyka stopa procentowa w kapitalizacji ciągłej: 1,96%;
współczynnik zmienności: 75% - otrzymany jako odchylenie standardowe z próby logarytmicznych zmian
historycznych cen akcji notowanych na GPW w okresie od 16.10.2019 r. do dnia wyceny.
W przypadku II fazy programu:
data realizacji opcji:
28.03.2023 r. dla 18.574 akcji;
28.03.2024 r. dla 18.574 akcji;
28.03.2025 r. dla 18.574 akcji.
cena realizacji opcji: 0,19 PLN;
cena akcji na dzień wyceny: 64,30 PLN;
ciągła stopa dywidendy: 0%;
wolna od ryzyka stopa procentowa w kapitalizacji ciągłej: 4,82%;
współczynnik zmienności: 45% - otrzymany jako odchylenie standardowe z próby logarytmicznych zmian
historycznych cen akcji notowanych na GPW w okresie od 16.10.2019 r. do dnia wyceny.
Na dzień 31 grudnia 2022 r. średnioważony okres pozostały do końca umownego czasu trwania to 6 miesięcy.
79
28.1.3 Szacowany wpływ programu motywacyjnego na wyniki finansowe (w tys. ):
Numer
transzy
Ilość
akcji
Data
nabycia
uprawnień
2021
2022 Q1
2022 Q2
2022 Q3
2022 Q4
2022
2023
2024
2025
Całkowity
wpływ
Program I
650
7/9/2021
46
-
-
-
-
-
-
-
-
46
Program II
481.091
7/9/2022
20.153
7.035
7.113
703
(937)
13.914
-
-
-
34.067
Program III
482.303
7/9/2023
11.039
3.853
3.896
3.939
3.387
15.075
8.042
-
-
34.156
Program IV
11.328
7/9/2024
230
76
77
78
(39)
192
250
131
-
803
Program V
18.574
3/28/2023
-
7
297
300
300
904
287
-
-
1.191
Program VI
18.574
3/28/2024
-
3
149
150
150
452
596
144
-
1.192
Program VII
18.574
3/28/2025
-
2
99
100
100
301
397
398
95
1.191
Suma
1.031.095
31.469
10.976
11.631
5.270
2.961
30.838
9.572
673
95
72.647
Przeprowadzona wycena programu, w zakresie akcji aktualnie wydanych pracownikom na dzień 31.12.2022 r., wykazała jego całkowity szacunkowy koszt na poziomie 72.647
tys. PLN, który jest ujmowany w kosztach Grupy począwszy od kwartału drugiego 2021 r. aż do pierwszego kwartału 2025 r. Wpływ programu na wynik okresu raportowanego
to 30.838 tys. PLN i ta kwota obniża wynik brutto, wynik netto i zysk na działalności operacyjnej w całym roku 2022. Szacowany wpływ na kolejne lata przedstawia się
następująco:
- rok 2023: 9.572 tys. PLN,
- rok 2024: 673 tys. PLN,
- rok 2025: 95 tys. PLN.
28.1.4 Rozpoznane koszty programu motywacyjnego:
Rozpoznane koszty programu motywacyjnego przedstawiają się następująco:
Rok zakończony
31/12/2022
Rok zakończony
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Rozpoznane koszty programu według wartości godziwej
30.838
31.469
30.838
31.469
80
29.
Zobowiązania do poniesienia wydatków
Stan na
31/12/2022
Stan na
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Zobowiązania do zakupu rzeczowych aktywów trwałych
9.687
3.407
Zobowiązania do zakupu rzeczowych aktywów trwałych wynikają ze złożonych zamówień na zakup środków trwałych.
30.
Zobowiązania warunkowe
30.1 Zobowiązania warunkowe
W okresie objętym sprawozdaniem finansowym Grupa zaciągnęła zobowiązania warunkowe konieczne do
otrzymania dotacji i zaciągniętego kredytu.
Na zobowiązania warunkowe składają s:
- zobowiązania wekslowe pokrywające kwotę przyznanego dofinansowania wraz z odsetkami w wysokości określonej
jak dla zaległości podatkowych liczonych od dnia przekazania środków na konto do dnia zwrotu. W okresie objętym
sprawozdaniem na rachunki bankowe z tytułu dofinansowania wpłynęła kwota 17.375 tys. PLN. Na dzień bilansowy
31.12.2022 r. łączna suma otrzymanych środków pieniężnych z tytułu dotacji wynosi 37.573 tys. PLN.
Z tytułu uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej
Krakowski Park Technologiczny Selvita Services Sp. z o.o. jest zobowiązana do poniesienia wydatków
inwestycyjnych w wysokości co najmniej 7.320 tys. PLN oraz do utworzenia 150 nowych miejsc pracy do grudnia
2023 roku. Do dnia 31.12.2022 roku wykorzystano 10.547 tys. PLN ulgi w podatku dochodowym z tytułu działalności
na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Selvita d.o.o. udzieliła gwarancji bankowych na łączną wartość 6.224 tys. PLN. Gwarancje dotyczą nowo
wynajmowanych pomieszczeń laboratoryjnych w Zagrzebiu.
81
31.
Objaśnienia do rachunku przepływów pieniężnych
Wyjaśnienie przyczyn znaczących różnic pomiędzy zmianami stanu niektórych pozycji w bilansie oraz zmianami tych
samych pozycji wykazanymi w rachunku przepływów pieniężnych:
Wyszczególnienie
Rok zakończony
31/12/2022
Rok
zakończony
31/12/2021
w tys. PLN
w tys. PLN
Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności wynika z
następujących pozycji:
(
38.071
)
(
16.388
)
-
zmiana stanu należności wynikająca z zakupu spółki
Selvita
d.o.o.
-
23.035
- zmiana stanu należności wynikająca z bilansu
(
3
8
.071
)
(39.423)
Zmiana stanu zapasów, wynika z następujących pozycji:
(5
.
859)
28
9
-
zmiana stanu zapasów wynikająca z zakupu spółki
Selvit
a d.o.o.
-
-
-
zmiana stanu zapasów wynikająca z bilansu
(5
.
859)
28
9
Zmiana stanu zobowiązań z wyjątkiem kredytów i pożyczek wynika z następujących
pozycji:
17
.
328
1
4
.
657
-
zmiana stanu zobowiązań wynikająca z zakupu spółki
Selv
i
ta d.o.o.
-
(11
.
087)
-
zmiana stanu zobowiązań
inwestycyjnych
(8.854)
(2.066)
-
zmiana stanu zobowiązań z tytułu zapłaty podatku dochodowego
8.867
1.304
- zmiana stanu zobowiązań wynikająca z bilansu
17.315
25.202
Zmiana stanu przychodów przyszłych okresów oraz rozliczeń międzyokresowych biernych
wynika z następujących pozycji:
11.811
5.609
- zmiana stanu przychodów przyszłych okresów wynikająca z zakupu spółki Selvita d.o.o.
-
(10.829)
-
zmiana stanu przychodów przyszłych okresów wynikająca z bilansu
11.811
16.438
Zmiana stanu rezerw, wynika z następujących pozycji:
(911)
13.028
-
zmiana stanu rezerw wynikająca z zakupu spółki
Selvi
ta d.o.o.
-
(384)
-
zmiana stanu rezerw wynikająca z bilansu
(
911
)
13.412
Zmiana stanu pozostałych aktywów wynika z następujących pozycji:
(8.535)
(12.282)
-
zmiana stanu pozostałych aktywów wynikająca z zakupu spółki
Selvi
ta d.o.o.
-
1.018
-
zmiana stanu pozostałych aktywów wynikająca z bilansu
845
(13.300
)
-
wpływy z tytułu dotacji do środków trwałych
(10.376)
-
-
zwrot dotacji do środków
trwałych
996
-
Zmiana stanu kredytów i pożyczek:
(11.296)
(9.173)
- zmiana stanu kredytów i pożyczek wynikająca z bilansu
33.660
92.187
- różnice kursowe powstałe z wyceny kredytów i pożyczek
(7.112)
441
- wpływy z kredytów i pożyczek
(37.844)
(101.801)
32. Istotne zdarzenia okresu sprawozdawczego
Wojna w Ukrainie
W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, Zarząd Spółki dokonał analizy wpływu trwającej wojny na działalność prowadzoną
przez Grupę. Zarząd nie zidentyfikował istotnych ryzyk, które mogłyby wpłynąć na działalność Emitenta na moment
sporządzenia niniejszego sprawozdania. W szczególności wskazać należy, że Grupa nie posiada aktywów na terenie
Ukrainy, jak również nie prowadzi działalności na terenie Ukrainy i Rosji. Udział podmiotów z Ukrainy, Białorusi czy Rosji
jako klientów i dostawców w strukturze Grupy jest nieistotny. Niemniej jednak z uwagi na ryzyka związane z działaniami
Rosji, w tym potencjalne ryzyko rozlania się obecnej inwazji Rosji na Ukrainę na siednie kraje, a także z uwagi na
dynamiczny i nieprzewidywalny charakter obecnej sytuacji na Ukrainie, Zarząd Spółki na bieżąco analizuje sytuację
Grupy w kontekście tego ryzyka geopolitycznego. Ewentualne nowe okoliczności, mające istotny wpływ na wyniki
finansowe i sytuację biznesową Grupy, będą niezwłocznie przekazywane inwestorom.
82
33. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone przez zarząd jednostki dominującej w dniu 28 marca
2023 r.
Sporządził: Elżbieta Kokoć
Podpisy członków Zarządu:
Bogusław Sieczkowski - Prezes Zarządu
Miłosz Gruca - Wiceprezes Zarządu
Mirosława Zydroń - Członek Zarządu
Dariusz Kurdas - Członek Zarządu
Dawid Radziszewski - Członek Zarządu
Adrijana Vinter - Członek Zarządu
Kraków, 28 marca 2023 r.
83
KONTAKT
RELACJE INWESTORSKIE
ir@selvita.com
MEDIA
media@selvita.com
25940057WQ9YP5MOQF282022-01-012022-12-3125940057WQ9YP5MOQF282021-01-012021-12-3125940057WQ9YP5MOQF282022-12-3125940057WQ9YP5MOQF282021-12-3125940057WQ9YP5MOQF282021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember25940057WQ9YP5MOQF282022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember25940057WQ9YP5MOQF282022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember25940057WQ9YP5MOQF282021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember25940057WQ9YP5MOQF282022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember25940057WQ9YP5MOQF282022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember25940057WQ9YP5MOQF282021-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember25940057WQ9YP5MOQF282022-01-012022-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember25940057WQ9YP5MOQF282022-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember25940057WQ9YP5MOQF282021-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember25940057WQ9YP5MOQF282022-01-012022-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember25940057WQ9YP5MOQF282022-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember25940057WQ9YP5MOQF282021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember25940057WQ9YP5MOQF282022-01-012022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember25940057WQ9YP5MOQF282022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember25940057WQ9YP5MOQF282021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember25940057WQ9YP5MOQF282022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember25940057WQ9YP5MOQF282022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember25940057WQ9YP5MOQF282021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember25940057WQ9YP5MOQF282022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember25940057WQ9YP5MOQF282022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember25940057WQ9YP5MOQF282021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember25940057WQ9YP5MOQF282022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember25940057WQ9YP5MOQF282022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember25940057WQ9YP5MOQF282021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember25940057WQ9YP5MOQF282022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember25940057WQ9YP5MOQF282022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember25940057WQ9YP5MOQF282021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember25940057WQ9YP5MOQF282022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember25940057WQ9YP5MOQF282022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember25940057WQ9YP5MOQF282020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember25940057WQ9YP5MOQF282021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember25940057WQ9YP5MOQF282020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember25940057WQ9YP5MOQF282021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember25940057WQ9YP5MOQF282020-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember25940057WQ9YP5MOQF282021-01-012021-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember25940057WQ9YP5MOQF282020-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember25940057WQ9YP5MOQF282021-01-012021-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember25940057WQ9YP5MOQF282020-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember25940057WQ9YP5MOQF282021-01-012021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember25940057WQ9YP5MOQF282020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember25940057WQ9YP5MOQF282021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember25940057WQ9YP5MOQF282020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember25940057WQ9YP5MOQF282021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember25940057WQ9YP5MOQF282020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember25940057WQ9YP5MOQF282021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember25940057WQ9YP5MOQF282020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember25940057WQ9YP5MOQF282021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember25940057WQ9YP5MOQF282020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember25940057WQ9YP5MOQF282021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember25940057WQ9YP5MOQF282020-12-31iso4217:PLNiso4217:PLNxbrli:shares