iso4217:PLNxbrli:sharesxbrli:sharesiso4217:PLN2594005719IKYHOINE822021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594005719IKYHOINE822021-01-012021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember2594005719IKYHOINE822021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594005719IKYHOINE822021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember2594005719IKYHOINE822021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember2594005719IKYHOINE822021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2594005719IKYHOINE822021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594005719IKYHOINE822021-01-012594005719IKYHOINE822021-01-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594005719IKYHOINE822021-01-01ifrs-full:TreasurySharesMember2594005719IKYHOINE822021-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember2594005719IKYHOINE822021-01-01ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember2594005719IKYHOINE822021-01-01ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember2594005719IKYHOINE822021-01-01ifrs-full:SharePremiumMember2594005719IKYHOINE822021-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember2594005719IKYHOINE822022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594005719IKYHOINE822022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember2594005719IKYHOINE822022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594005719IKYHOINE822022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember2594005719IKYHOINE822022-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember2594005719IKYHOINE822022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2594005719IKYHOINE822022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594005719IKYHOINE822022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594005719IKYHOINE822022-01-012022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember2594005719IKYHOINE822022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594005719IKYHOINE822022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember2594005719IKYHOINE822022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember2594005719IKYHOINE822022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2594005719IKYHOINE822022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594005719IKYHOINE822021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594005719IKYHOINE822021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember2594005719IKYHOINE822021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594005719IKYHOINE822021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember2594005719IKYHOINE822021-12-31ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember2594005719IKYHOINE822021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2594005719IKYHOINE822021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594005719IKYHOINE822021-12-312594005719IKYHOINE822022-12-312594005719IKYHOINE822021-01-012021-12-312594005719IKYHOINE822022-01-012022-12-31

Picture 2

 

 

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ TEN SQUARE GAMES S.A.SPORZĄDZONE NA DZIEŃ 31.12.2022 ROKUWrocław, 28 marca 2023 r.

 

 

Spis treści

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE4

1.WYBRANE DANE FINANSOWE4

2.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW6

3.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ7

4.SKONSOLIDOWANE ZESTAWIENIE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM8

5.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH9

INFORMACJE OGÓLNE10

1.DANE JEDNOSTKI SPRAWOZDAWCZEJ10

2.WALUTA FUNKCJONALNA I WALUTA PREZENTACJI10

3.OKRESY PREZENTOWANE10

4.ZAŁOŻENIE KONTYNUACJI DZIAŁALNOŚCI10

5.SKŁAD ORGANÓW JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ NA DZIEŃ 31.12.2022 ROKU11

6.AKCJONARIAT11

6.1.Wykaz akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu emitenta11

6.2.Wykaz akcji posiadanych przez członków Zarządu lub Rady Nadzorczej Emitenta12

6.3.Serie akcji13

7.GRUPA KAPITAŁOWA14

8.INFORMACJA O KONSOLIDACJI16

9.FIRMA AUDYTORSKA18

10.WPŁYW WOJNY W UKRAINIE NA DZIAŁALNOŚĆ GRUPY18

11.OŚWIADCZENIE ZARZĄDU19

12.INFORMACJA ZARZĄDU19

PODSTAWA SPORZĄDZENIA I POLITYKA RACHUNKOWOŚCI20

1.ZGODNOŚĆ Z MIĘDZYNARODOWYMI STANDARDAMI SPRAWOZDAWCZOŚCI FINANSOWEJ20

2.ZMIANY ZASAD (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI21

3.OPIS PRZYJĘTYCH ZASAD (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI21

3.1.Konsolidacja – jednostki zależne, jednostki stowarzyszone21

3.2.Przychody i koszty działalności operacyjnej21

3.3.Przychody i koszty działalności finansowej22

3.4.Podatek dochodowy23

3.5.Rzeczowe aktywa trwałe24

3.6.Wartości niematerialne24

3.7.Leasing25

3.8.Instrumenty finansowe26

3.9.Transakcje w walucie obcej27

3.10.Rozliczenia międzyokresowe27

3.11.Kapitały27

3.12.Płatności w formie akcji27

3.13.Wypłata dywidend27

3.14.Rezerwy28

3.15.Zobowiązania28

3.16.Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach28

DODATKOWE NOTY I OBJAŚNIENIA DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO32

1.PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY32

1.1.Informacje dotyczące segmentów operacyjnych oraz mierników wyników32

1.2.Przychody – źródło33

1.3.Przychody – gry33

1.4.Przychody – kontrahenci36

1.5.Przychody – kanały dystrybucji37

1.6.Przychody – podział geograficzny37

2.KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ37

3.POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE40

4.PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE40

5.PODATEK DOCHODOWY I PODATEK ODROCZONY41

6.DZIAŁALNOŚĆ ZANIECHANA43

7.PODZIAŁ ZYSKU ZA 2021 ROK43

8.RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE44

9.WARTOŚCI NIEMATERIALNE45

10.WARTOŚĆ FIRMY48

11.POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE49

12.INFORMACJA O INSTRUMENTACH FINANSOWYCH50

13.NALEŻNOŚCI50

13.1.Należności handlowe50

13.2.Pozostałe należności51

13.3.Rozliczenia międzyokresowe51

14.ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY52

15.KAPITAŁ ZAKŁADOWY52

16.AKCJE WŁASNE52

17.ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE52

18.ZOBOWIĄZANIA LEASINGOWE53

19.POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA53

20.MAJĄTEK SOCJALNY ORAZ ZOBOWIĄZANIA ZFŚS54

21.ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE54

22.REZERWY NA ŚWIADCZENIA PRACOWNICZE54

23.CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM54

24.ANALIZA EKSPOZYCJI NA RYZYKO WALUTOWE55

25.ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM56

26.PROGRAMY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH57

27.PROGRAM MOTYWACYJNY57

28.INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH W TYM INFORMACJE O WYNAGRODZENIU WYŻSZEJ KADRY KIEROWNICZEJ ORAZ RADY NADZORCZEJ59

28.1.Kadra kierownicza59

28.2.Pozostałe podmioty powiązane61

29.ZATRUDNIENIE62

30.UMOWY LEASINGU62

31.SPRAWY SĄDOWE62

32.ZDARZENIA PO DACIE BILANSU62

33.UDZIAŁ SPÓŁEK ZALEŻNYCH NIE OBJĘTYCH SKONSOLIDOWANYM SPRAWOZDANIEM FINANSOWYM62

34.INFORMACJE O TRANSAKCJACH Z FIRMĄ AUDYTORSKĄ DOKONUJĄCĄ BADANIA SPRAWOZDANIA63

 

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE

1.WYBRANE DANE FINANSOWE

 

Wyszczególnienie

PLN

EUR

 

2022

2021

2022

2021

SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

Płatności

542 058 116

649 569 060

115 619 332

141 904 765

Przychody

538 557 650

634 045 040

114 872 694

138 513 389

Koszt własny sprzedaży

70 095 174

53 930 727

14 951 085

11 781 699

Zysk (strata) na działalności operacyjnej

72 691 764

166 220 593

15 504 930

36 312 527

Zysk (strata) brutto

63 438 917

161 981 769

13 531 326

35 386 514

Zysk (strata) netto

52 335 378

141 264 582

11 162 976

30 860 641

EBITDA

112 009 001

177 565 609

23 891 176

38 790 958

EBITDA skorygowana

140 849 088

234 179 331

30 042 678

51 158 783

RACHUNEK PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej

137 947 374

200 403 819

29 423 751

43 780 190

Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

-55 504 342

-222 004 602

-11 838 906

-48 499 094

Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej

-95 218 427

-75 070 128

-20 309 798

-16 399 810

 

Wyszczególnienie

PLN

EUR

 

31.12.2022

31.12.2021

31.12.2022

31.12.2021

BILANS 

Aktywa trwałe

314 138 189

298 865 805

66 981 852

64 979 303

Aktywa obrotowe

206 569 696

221 414 318

44 045 650

48 139 826

Kapitał własny

342 465 369

351 051 347

73 021 892

76 325 466

Zobowiązania długoterminowe

68 220 992

64 993 212

14 546 364

14 130 802

Zobowiązania krótkoterminowe

110 021 524

104 235 564

23 459 246

22 662 861

 

2022

2021

Kurs EUR/PLN

- dla danych bilansowych

4,6899

4,5994

- dla danych rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych

4,6883

4,5775

Do przeliczenia danych bilansowych użyto kursu średniego NBP na dzień bilansowy.

Do przeliczenia pozycji sprawozdania z całkowitych dochodów oraz rachunku przepływów pieniężnych użyto kursu będącego średnią arytmetyczną kursów NBP obowiązujących na ostatni dzień poszczególnych miesięcy danego okresu.

 

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe

Wyszczególnienie

1Q 2022

2Q 2022

3Q 2022

4Q 2022

RAZEM 2022

Zysk na działalności operacyjnej (EBIT)

29 391 817

17 444 470

21 635 772

4 219 705

72 691 764

amortyzacja (bez części kapitalizowanej)

2 742 054

3 725 224

3 413 622

5 654 094

15 534 994

odpisy z tytułu trwałej utraty wartości

0

8 467 149

671 272

14 643 822

23 782 243

EBITDA

32 133 872

29 636 841

25 720 667

24 517 621

112 009 001

niegotówkowy wpływ programu motywacyjnego (bez części kapitalizowanej)

12 303 319

-236 983

6 033 168

5 542 348

23 641 852

wynik (przychód minus prowizje) odroczony w czasie - consumable

-3 456 258

-636 252

-1 053 630

2 698 604

-2 447 536

wynik (przychód minus prowizje) odroczony w czasie – durable

-1 859 303

-316 187

4 254 570

2 483 367

4 562 447

koszty potencjalnych i zrealizowanych akwizycji (M&A) oraz przegląd opcji strategicznych

1 760 415

0

0

-370 132

1 390 283

darowizny na rzecz OPP - wojna w Ukrainie

1 000 000

0

0

0

1 000 000

pozostałe wydarzenia jednorazowe

248 368

0

24 886

32 299

305 553

EBITDA skorygowana

42 130 413

28 447 420

34 979 661

35 291 595

140 849 088

 

Wyszczególnienie

1Q

2Q

3Q

4Q*

razem 2021

Zysk na działalności operacyjnej (EBIT)

55 919 321

38 696 044

31 192 480

40 412 748

166 220 593

amortyzacja (bez części kapitalizowanej)

941 410

978 452

3 304 646

2 359 808

7 584 316

odpisy z tytułu trwałej utraty wartości

0

3 760 700

0

0

3 760 700

EBITDA

56 860 731

43 435 196

34 497 126

42 772 556

177 565 609

niegotówkowy wpływ programu motywacyjnego (bez części kapitalizowanej)

10 981 139

10 970 806

7 694 579

10 023 537

39 670 061

wynik (przychód minus prowizje) odroczony

w czasie - consumable

-2 249 545

-198 724

1 585 693

5 232 970

4 370 394

wynik (przychód minus prowizje) odroczony

w czasie – durable

-1 181 489

-6 649 270

5 331 821

9 330 773

6 831 835

koszty potencjalnych i zrealizowanych akwizycji (M&A) oraz przegląd opcji strategicznych

0

0

3 686 602

0

3 686 602

pozostałe wydarzenia jednorazowe

0

0

2 054 828

0

2 054 828

EBITDA skorygowana

64 410 836

47 558 008

54 850 650

67 359 837

234 179 331

*uwaga: Grupa wykazała w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 3 kwartały 2021 roku pierwsze rozliczenie nabycia spółki zależnej Rortos. Na dzień 31.12.2021 dokonano aktualizacji rozpoznania, co miało wpływ na wartości pierwotnie ujęte w księgach Grupy. Dane za 4Q 2021 są wykazane jako różnica do kwot za cały 2021 rok minus 3 kwartały tego samego roku.

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe

2.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

nota

za okres 01.01.2022 - 31.12.2022

za okres 01.01.2021 - 31.12.2021

Przychody ze sprzedaży usług

1

538 557 650

634 045 040

Koszt wytworzenia sprzedanych usług

2

70 095 174

53 930 727

Zysk (strata) brutto na sprzedaży

 

468 462 476

580 114 313

Pozostałe przychody operacyjne

 

1 355 177

438 596

Koszty sprzedaży

2

305 130 568

347 248 828

Koszty ogólnego zarządu

2

65 550 903

62 707 801

Pozostałe koszty operacyjne

3

26 444 418

4 375 687

Zysk (strata) na działalności operacyjnej

 

72 691 764

166 220 593

Przychody finansowe

4

8 344 175

45 090

Koszty finansowe

4

14 851 415

4 283 914

Strata (zysk) z tyt. udziału w jednostkach stowarzyszonych

11

2 745 607

0

Zysk (strata) przed opodatkowaniem

 

63 438 917

161 981 769

Podatek dochodowy

5

11 103 539

20 717 187

Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej

 

52 335 378

141 264 582

Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej

 

0

0

Zysk (strata) netto

 

52 335 378

141 264 582

Zysk (strata) netto przypadający na podmiot dominujący

 

52 335 378

141 264 582

Pozycje do przekwalifikowania do rachunku zysków i strat

w kolejnych okresach

 

9 420 677

2 715 041

Podlegające przeklasyfikowaniu do wyniku - różnice kursowe

z przeliczenia sprawozdań zagranicznych

 

9 420 677

2 715 041

Pozycje, które nie będą przekwalifikowane do rachunku zysków

i strat w kolejnych okresach

 

0

0

Inne całkowite dochody

9 420 677

2 715 041

Suma dochodów całkowitych

 

61 756 055

143 979 623

Suma dochodów całkowitych przypisana udziałowcom niekontrolującym

 

0

0

Suma dochodów całkowitych przypadająca na podmiot dominujący

 

61 756 055

143 979 623

 

Zysk na akcję

Wyliczenie zysku na jedną akcję

za okres 01.01.2022 - 31.12.2022

za okres 01.01.2021 - 31.12.2021

liczba akcji

Średnia ważona liczba akcji wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości podstawowego zysku na jedną akcję w szt.

7 312 645

7 276 566

Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku na jedną akcję w szt.

7 312 645

7 276 566

Zysk netto przypisany podmiotowi dominującemu

52 335 378

141 264 582

zysk netto na jedną akcję w zł

podstawowy za okres obrotowy

7,16

19,41

rozwodniony za okres obrotowy

7,16

19,41

zysk netto na jedną akcję przypadający na działalność kontynuowaną w zł

podstawowy za okres obrotowy

7,16

19,41

rozwodniony za okres obrotowy

7,16

19,41

zysk netto na jedną akcję przypadający na działalność zaniechaną w zł

podstawowy za okres obrotowy

0,00

0,00

rozwodniony za okres obrotowy

0,00

0,00

 

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe

3.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

AKTYWA

nota

31.12.2022

31.12.2021

Aktywa trwałe

 

314 138 189

298 865 805

Rzeczowe aktywa trwałe

8

21 409 336

15 210 185

Wartości niematerialne inne niż wartość firmy

9,10

102 600 504

106 445 245

Wartość firmy

9,10

164 219 411

161 050 504

Pozostałe aktywa finansowe

11

21 765 555

9 575 534

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

5

4 143 383

6 584 337

Aktywa obrotowe

 

206 569 696

221 414 318

Należności

13

47 491 674

62 040 655

Należność z tytułu bieżącego podatku dochodowego

5

9 658 592

0

Aktywa z tytułu umów z klientami

1.3

20 622 914

19 237 145

Udzielone pożyczki

 

2 201 633

583 091

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

14

126 594 883

139 553 427

AKTYWA RAZEM

 

520 707 885

520 280 123

 

PASYWA

nota

31.12.2022

31.12.2021

Kapitały własne

342 465 369

351 051 347

Kapitały własne akcjonariuszy jednostki dominującej

342 465 369

351 051 347

Kapitał zakładowy

15

733 482

730 178

Kapitał zapasowy ze sprzedaży udziałów powyżej ceny nominalnej

 

496 100

496 100

Kapitał z rozliczenia programu motywacyjnego

 27

88 781 376

65 139 524

Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań jednostek zagranicznych

 

9 420 677

2 715 041

Zyski zatrzymane

 

261 669 784

281 970 504

Akcje własne (wielkość ujemna)

 16

-18 636 050

0

Zobowiązania długoterminowe

68 220 992

64 993 212

Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego

5

5 367 763

4 993 184

Rezerwa na świadczenia pracownicze

22

2 983 161

2 588 247

Zobowiązania leasingowe

18

5 412 072

8 991 251

Pozostałe zobowiązania

19

54 457 996

48 420 530

Zobowiązania krótkoterminowe

110 021 524

104 235 564

Zobowiązania handlowe

17

13 135 328

6 844 591

Rezerwa z tytułu podatku dochodowego

5

10 894 769

0

Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego

5

0

18 766 559

Zobowiązania leasingowe

18

3 807 223

3 684 538

Pozostałe zobowiązania

19

6 648 175

2 463 393

Rezerwy na świadczenia pracownicze

22

6 792 982

7 234 618

Zobowiązania z tytułu umów z klientami

1.3

68 743 047

65 241 865

Zobowiązania razem

178 242 516

169 228 776

PASYWA RAZEM

520 707 885

520 280 123

 

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe

4.SKONSOLIDOWANE ZESTAWIENIE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

Zestawienie zmian w skonsolidowanym kapitale własnym

Kapitał zakładowy

Kapitał zapasowy ze sprzedaży udziałów powyżej ceny nominalnej

Kapitał z rozliczenia programu motywacyjnego

Różnice kursowe z przeliczenia

Zyski zatrzymane

Akcje własne

Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

Razem kapitały własne

Kapitał własny na dzień 01.01.2022 r.

730 178

496 100

65 139 524

2 715 041

281 970 504

0

351 051 347

351 051 347

Wpłata kapitału zakładowego

3 304

-

-

-

-

-

3 304

3 304

Płatności w formie akcji

-

-

23 641 852

-

-

-

23 641 852

23 641 852

Różnice kursowe

-

-

-

-

-3 033 309

-

-3 033 309

-3 033 309

Wypłata dywidendy

-

-

-

-

-72 317 830

-

-72 317 830

-72 317 830

Zysk netto

-

-

-

-

52 335 378

-

52 335 378

52 335 378

Nabycie akcji własnych

-

-

-

-

-

-18 636 050

-18 636 050

-18 636 050

Inne dochody całkowite

-

-

-

6 705 636

2 715 041

-

9 420 677

9 420 677

Suma dochodów całkowitych

-

-

-

6 705 636

55 050 419

-

61 756 055

61 756 055

Zmiana kapitału własnego

3 304

0

23 641 852

6 705 636

-20 300 720

-18 636 050

-8 585 978

-8 585 978

Kapitał własny na dzień 31.12.2022 r.

733 482

496 100

88 781 376

9 420 677

261 669 784

-18 636 050

342 465 369

342 465 369

 

Zestawienie zmian w skonsolidowanym kapitale własnym

Kapitał zakładowy

Kapitał zapasowy ze sprzedaży udziałów powyżej ceny nominalnej

Kapitał z rozliczenia programu motywacyjnego

Różnice kursowe z przeliczenia

Zyski zatrzymane

Akcje własne

Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

Razem kapitały własne

Kapitał własny na dzień 01.01.2021 r.

726 731

496 100

23 436 052

4 290

213 387 434

0

238 050 607

238 050 607

Wpłata kapitału zakładowego

3 447

-

-

-

-

-

3 447

3 447

Płatności w formie akcji

-

-

41 703 472

-

-

-

41 703 472

41 703 472

Różnice kursowe

-

-

-

-

-12 692

-

-12 692

-12 692

Wypłata dywidendy

-

-

-

-

-72 673 110

-

-72 673 110

-72 673 110

Zysk netto

-

-

-

-

141 264 582

-

141 264 582

141 264 582

Nabycie akcji własnych

-

-

-

-

-

-

-

-

Inne dochody całkowite

-

-

-

2 710 751

4 290

-

2 715 041

2 715 041

Suma dochodów całkowitych

-

-

-

2 710 751

141 268 872

-

143 979 623

143 979 623

Zmiana kapitału własnego

3 447

0

41 703 472

2 710 751

68 583 070

0

113 000 740

113 000 740

Kapitał własny na dzień 31.12.2021 r.

730 178

496 100

65 139 524

2 715 041

281 970 504

0

351 051 347

351 051 347

 

 

 

 

 

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe

5.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

SKONSOLIDOWANY RACHUNEK PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

za okres 01.01.2022 - 31.12.2022

za okres 01.01.2021 - 31.12.2021

DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA

 

 

Zysk / Strata przed opodatkowaniem

63 438 917

161 981 769

Korekty razem:

94 187 044

56 144 346

Amortyzacja

16 475 398

7 987 477

Zyski /straty z tytułu różnic kursowych

-216 079

-327 162

Odsetki zapłacone od leasingu

309 278

271 675

Odsetki od zobowiązań (Rortos)

5 953 645

2 652 788

Zmiana stanu należności

4 890 389

-3 332 704

Zmiana stanu zobowiązań i rozliczeń międzyokresowych biernych

14 489 298

-5 822 833

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu umów z klientami

3 501 182

15 524 021

Zmiana stanu aktywów z tytułu umów z klientami

-1 385 769

-4 321 789

Odpis aktualizujący wartości niematerialne i prawne

23 782 243

3 760 701

Płatności w formie akcji (część nieuwzględniona w nabyciu wartości niematerialnych i prawnych)

23 641 852

39 670 061

Strata na jednostkach stowarzyszonych

2 745 607

0

Inne korekty

0

82 111

Gotówka z działalności operacyjnej

157 625 961

218 126 115

Podatek dochodowy (zapłacony) / zwrócony

-19 678 587

-17 722 296

A. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej

137 947 374

200 403 819

DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA

 

 

Spłata udzielonych pożyczek

576 291

957 128

Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych

-39 626 034

-24 386 332

Zbycie WNiP oraz rzeczowych aktywów trwałych

59 000

0

Nabycie udziałów

-14 320 399

-218 160 548

Nabycie udziałów - wpłata środków pieniężnych nabytej spółki

0

20 165 150

Udzielone pożyczki

-2 200 000

-580 000

Odsetki od pożyczek

6 800

0

B. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

-55 504 342

-222 004 602

DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA

 

 

Wpływy netto z wydania udziałów (emisji akcji) i innych instrumentów kapitałowych oraz dopłat do kapitału

3 304

3 447

Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli

-72 317 830

-72 673 110

Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego

-3 958 572

-2 128 790

Nabycie akcji własnych

-18 636 050

0

Odsetki od leasingu

-309 279

-271 675

C. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej

-95 218 427

-75 070 128

D. Przepływy pieniężne netto razem

-12 775 395

-96 670 911

- zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych

-183 149

-384 041

E. Zwiększenie stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów (z różnicami kursowymi)

-12 958 544

-97 054 952

F. Środki pieniężne na początek okresu

139 553 427

236 608 379

G. Środki pieniężne na koniec okresu

126 594 883

139 553 427

 

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Informacje ogólne

INFORMACJE OGÓLNE

1.DANE JEDNOSTKI SPRAWOZDAWCZEJ

Nazwa:Ten Square Games

Nazwa jednostki wyższego szczebla:nie posiada

Forma prawna:Spółka Akcyjna

Adres zarejestrowanego biura jednostki:ul. Traugutta 45, 50-416 Wrocław

Siedziba:Polska

Kraj rejestracji:Polska

Podstawowy przedmiot działalności: działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych (58.21.Z)

Organ prowadzący rejestr:Sąd Rejonowy, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

KRS:0000704863

Numer statystyczny REGON:021744780

Numer Identyfikacji Podatkowej:8982196752

Czas trwania spółki:nieoznaczony

Nazwa jednostki sprawozdawczej:Ten Square Games

Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla grupy: nie posiada

Podstawowe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej: Polska

 

Spółka Ten Square Games Sp. z o.o. została zarejestrowana w dniu 21 października 2011 roku pod numerem 0000399940. Spółka Ten Square Games S.A. powstała z przekształcenia spółki Ten Square Games Sp. z o.o., co zostało zarejestrowane przez Sąd Rejonowy w dniu 20 listopada 2017 roku. W późniejszych okresach nie nastąpiły zmiany w nazwie lub innych danych identyfikacyjnych.

2.WALUTA FUNKCJONALNA I WALUTA PREZENTACJI

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentowane jest w złotych polskich (PLN), który jest walutą funkcjonalną i walutą prezentacji Grupy.

3.OKRESY PREZENTOWANE

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera dane za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku. Dane porównawcze prezentowane są według stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku dla skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej oraz za okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku dla skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów, skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych oraz skonsolidowanego sprawozdania ze zmian w kapitale własnym.

4.ZAŁOŻENIE KONTYNUACJI DZIAŁALNOŚCI

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę (w tym Emitenta) w okresie co najmniej 12 miesięcy po ostatnim dniu bilansowym, czyli 31.12.2022 roku. Zarząd Jednostki Dominującej nie stwierdza na dzień podpisania sprawozdania istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenia dla możliwości kontynuowania działalności w okresie co najmniej 12 miesięcy po dniu bilansowym na skutek zamierzonego lub przymusowego zaniechania bądź istotnego ograniczenia dotychczasowej działalności.

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Informacje ogólne

5.SKŁAD ORGANÓW JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ NA DZIEŃ 31.12.2022 ROKU

Zarząd:

Maciej Zużałek – Prezes Zarządu;

Anna Idzikowska – Członek Zarządu;

Janusz Dziemidowicz – Członek Zarządu;

Wojciech Gattner – Członek Zarządu;

Andrzej Ilczuk – Członek Zarządu;

Magdalena Jurewicz – Członek Zarządu.

 

W ciągu okresu sprawozdawczego oraz po nim, do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego miały miejsce następujące zmiany w składzie organu:

1)W dniu 13 stycznia 2023 r. Zarząd Spółki powziął informację o decyzji Członka Zarządu Spółki Pani Anny Idzikowskiej o rezygnacji z pełnienia funkcji w Zarządzie Spółki ze skutkiem na dzień 28.02.2023 roku.

 

Rada Nadzorcza:

Rafał Olesiński – Przewodniczący Rady Nadzorczej;

Wiktor Schmidt - Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej;

Marcin Biłos - Członek Rady Nadzorczej;

Maciej Marszałek - Członek Rady Nadzorczej;

Arkadiusz Pernal – Członek Rady Nadzorczej;

Kinga Stanisławska - Członek Rady Nadzorczej.

 

W ciągu okresu sprawozdawczego oraz po nim, do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego miały miejsce następujące zmiany w składzie organu:

1)Pan Tomasz Drożdżyński zrezygnował z funkcji Członka Rady Nadzorczej w dniu 11 marca 2022 roku.

6.AKCJONARIAT

6.1.Wykaz akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu emitenta

Akcjonariusz 

liczba akcji na 28.03.2023

udział w kapitale podstawowym

liczba głosów

na WZA

% udział w liczbie głosów

Porozumienie Akcjonariuszy1

2 487 288

33,9%

2 487 288

33,9%

akcje własne nabyte przez Spółkę

70 000

1,0%

70 000

1,0%

pozostali (w tym żaden podmiot nie posiada więcej niż 5% akcji)

4 777 534

65,1%

4 777 534

65,1%

RAZEM

7 334 822

100,0%

7 334 822

100,0%

¹ Porozumienie akcjonariuszy Spółki z dnia 21.10.2019 roku dotyczące prowadzenia trwałej polityki wobec Spółki i zgodnego wykonywania praw głosu z akcji Spółki (raport bieżący nr 30/2019). Stronami porozumienia akcjonariuszy są m.in. Maciej Popowicz oraz Arkadiusz Pernal.

 

Akcjonariusz 

liczba akcji na 31.12.2022

udział w kapitale podstawowym

liczba głosów

na WZA

% udział w liczbie głosów

Porozumienie Akcjonariuszy

2 487 288

33,9%

2 487 288

33,9%

Nationale-Nederlanden OFE/PTE

524 371

7,1%

524 371

7,1%

TFI Allianz Polska S.A

488 915

6,7%

488 915

6,7%

akcje własne nabyte przez Spółkę

70 000

1,0%

70 000

1,0%

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Informacje ogólne

Akcjonariusz 

liczba akcji na 31.12.2022

udział w kapitale podstawowym

liczba głosów

na WZA

% udział w liczbie głosów

pozostali (w tym żaden podmiot nie posiada więcej niż 5% akcji)

3 764 248

51,3%

3 764 248

51,3%

RAZEM

7 334 822

100%

7 334 822

100%

 

 

Akcjonariusz 

liczba akcji

na 31.12.2021

udział w kapitale podstawowym

liczba głosów

na WZA

% udział w liczbie głosów

Porozumienie Akcjonariuszy1

3 000 120

41,1%

3 000 120

41,1%

pozostali (w tym żaden podmiot nie posiada więcej niż 5% akcji)

4 301 663

58,9%

4 301 663

58,9%

RAZEM

7 301 783

100%

7 301 783

100%

6.2.Wykaz akcji posiadanych przez członków Zarządu lub Rady Nadzorczej Emitenta

Akcjonariusz 

liczba akcji na 28.03.2023

udział w kapitale podstawowym

liczba głosów na WZA

% udział w liczbie głosów

Prezes Zarządu - Maciej Zużałek

194 826

2,7%

194 826

2,7%

Członek Zarządu - Andrzej Ilczuk

10 388

0,1%

10 388

0,1%

Członek Zarządu - Janusz Dziemidowicz

84 249

1,1%

84 249

1,1%

Członek Zarządu - Wojciech Gattner

29 000

0,4%

29 000

0,4%

Członek Zarządu - Magdalena Jurewicz

19 500

0,3%

19 500

0,3%

Członek Rady Nadzorczej - Arkadiusz Pernal

661 552

9,0%

661 552

9,0%

Członek Rady Nadzorczej - Maciej Marszałek

44 000

0,6%

44 000

0,6%

Członek Rady Nadzorczej - Rafał Olesiński

669

0,0%

669

0,0%

Członek Rady Nadzorczej - Kinga Stanisławska

105

0,0%

105

0,0%

RAZEM ZARZĄD + RN

1 044 289

14,2%

1 044 289

14,2%

pozostali

6 290 533

85,8%

6 290 533

85,8%

RAZEM

7 334 822

100,0%

7 334 822

100,0%

 

Akcjonariusz 

liczba akcji na 31.12.2022

udział w kapitale podstawowym

liczba głosów na WZA

% udział w liczbie głosów

Prezes Zarządu - Maciej Zużałek

194 826

2,7%

194 826

2,7%

Członek Zarządu - Anna Idzikowska

25 000

0,3%

25 000

0,3%

Członek Zarządu - Andrzej Ilczuk

10 388

0,1%

10 388

0,1%

Członek Zarządu - Janusz Dziemidowicz

84 249

1,1%

84 249

1,1%

Członek Zarządu - Wojciech Gattner

29 000

0,4%

29 000

0,4%

Członek Zarządu - Magdalena Jurewicz

19 500

0,3%

19 500

0,3%

Członek Rady Nadzorczej - Arkadiusz Pernal

661 552

9,0%

661 552

9,0%

Członek Rady Nadzorczej - Maciej Marszałek

44 000

0,6%

44 000

0,6%

Członek Rady Nadzorczej - Rafał Olesiński

669

0,0%

669

0,0%

Członek Rady Nadzorczej - Kinga Stanisławska

105

0,0%

105

0,0%

RAZEM ZARZĄD + RN

1 069 289

14,6%

1 069 289

14,6%

pozostali

6 265 533

85,4%

6 265 533

85,4%

RAZEM

7 334 822

100,0%

7 334 822

100,0%

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Informacje ogólne

Akcjonariusz 

liczba akcji na 31.12.2021

udział w kapitale podstawowym

liczba głosów na WZA

% udział w liczbie głosów

Prezes Zarządu - Maciej Zużałek

194 826

2,67%

194 826

2,67%

Członek Zarządu - Anna Idzikowska

17 000

0,23%

17 000

0,23%

Członek Zarządu - Andrzej Ilczuk

2 388

0,06%

2 388

0,06%

Członek Zarządu - Janusz Dziemidowicz

84 249

1,15%

84 249

1,15%

Członek Zarządu - Wojciech Gattner

24 698

0,34%

24 698

0,34%

Członek Zarządu - Magdalena Jurewicz

19 500

0,27%

19 500

0,27%

Członek Rady Nadzorczej - Arkadiusz Pernal

807 600

11,06%

807 600

11,06%

Członek Rady Nadzorczej - Maciej Marszałek

44 000

0,60%

44 000

0,60%

Członek Rady Nadzorczej - Rafał Olesiński

669

0,01%

669

0,01%

Członek Rady Nadzorczej - Kinga Stanisławska

105

0,00%

105

0,00%

RAZEM ZARZĄD + RN

1 195 035

16,43%

1 195 035

16,43%

pozostali

6 106 748

83,57%

6 106 748

83,57%

RAZEM

7 301 783

100,00%

7 301 783

100,00%

 

6.3.Serie akcji

seria akcji

liczba akcji na 28.03.2023 oraz na 31.12.2022

wartość nominalna akcji

razem wartość nominalna akcji

A

7 225 000

0,1 PLN

722 500,00

B

109 822

0,1 PLN

10 982,20

 

seria akcji

liczba akcji na 31.12.2021

wartość nominalna akcji

razem wartość nominalna akcji

A

7 225 000

0,1 PLN

722 500,00

B

76 783

0,1 PLN

7 678,30

Akcje serii B dotyczą realizowanego w Spółce programu motywacyjnego.

 

6.4. Opis zmian w akcjonariacie

Zmiany w strukturze akcjonariatu pomiędzy 31.12.2021 a 28.03.2023 roku wynikają z transakcji opisanych w:

1)Otrzymanych w dniu 24 stycznia 2022 roku zawiadomieniach dotyczących zmiany stanu posiadania akcji Spółki, złożonych przez: Macieja Popowicza oraz Arkadiusza Pernala, o czym Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 9/2022.

2)Otrzymanym w dniu 28 stycznia 2022 roku zawiadomieniu dotyczącym zmiany stanu posiadania akcji Spółki, złożonym przez NN OFE, o czym Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 15/2022.

3)Otrzymanym w dniu 6 lipca 2022 roku zawiadomieniu dotyczącym zmiany stanu posiadania akcji Spółki, złożonym przez TFI Allianz Polska S.A., o czym Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 38/2022.

4)Zgodnie z raportami bieżącymi nr 32, 33, 34/2022 z dnia 4 lipca 2022 roku Członkowie Zarządu: Anna Idzikowska, Andrzej Ilczuk oraz Wojciech Gattner nabyli w ramach rozliczenia programu motywacyjnego po 8.000 akcji.

5)28 lipca 2022 r. Spółka złożyła w KRS wniosek o rejestrację podwyższenia kapitału zapasowego o kwotę 3 303,90 zł (tj. o 33.039 akcji) w związku z kolejną emisją akcji związaną z rozliczeniem programu za 2021 rok. Rejestracja kapitału nastąpiła w dniu 2 września 2022 roku.

6)Otrzymanym w dniu 6 listopada 2022 roku zawiadomieniu dotyczącym zmiany stanu posiadania akcji Spółki, złożonym przez Porozumienie Akcjonariuszy, o czym Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 44/2022.

7)Otrzymanym w dniu 23 grudnia 2022 roku zawiadomieniu dotyczącym zmiany stanu posiadania akcji Spółki, złożonym przez Wojciecha Gattnera, o czym Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 47/2022.

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Informacje ogólne

8)Otrzymanym w dniu 19 stycznia 2023 roku zawiadomieniu dotyczącym zmiany stanu posiadania akcji Spółki, złożonym przez przez TFI Allianz Polska S.A, o czym Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 4/2023.

9)Otrzymanym w dniu 15 lutego 2023 roku zawiadomieniu dotyczącym zmiany stanu posiadania akcji Spółki, złożonym przez przez NN PTE S.A., o czym Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 7/2023.

7.GRUPA KAPITAŁOWA

Stan na dzień 28.03.2023 roku:

Obraz 5

W dniu 14 października 2015 została zarejestrowana pierwsza spółka zależna Play Cool Zombie Sport Games Sp. z o.o.

W dniu 29 sierpnia 2016 roku została zarejestrowana Tiny Dragon Adventure Games Sp. z o.o.

W dniu 17 listopada 2017 roku została zarejestrowana Fat Lion Games Sp. z o.o.

Ten Square Games Germany GmbH została założona w dniu 7 grudnia 2020 roku (data umowy spółki) oraz wpisana do rejestru handlowego w dniu 25 stycznia 2021 roku.

Ten Square Games Romania S.r.l. została założona w dniu 17 maja 2021 roku (data umowy spółki) oraz wpisana do rejestru handlowego w dniu 28 czerwca 2021 roku.

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Informacje ogólne

Ten Square Games S.A. nabyło 100% udziałów spółki Rortos S.r.l. w dniu 5 lipca 2021 roku, w wykonaniu postanowień umowy zobowiązującej do sprzedaży zawartej w dniu 30 czerwca 2021 r.

Ten Square Games (Israel) Ltd. została założona w dniu 15 lutego 2022 roku (data umowy spółki) oraz wpisana do rejestru handlowego w dniu 20 lutego 2022 roku.

Ten Square Games S.A. nabyło 24,8% udziałów spółki Gamesture Sp. z o.o. w dniu 11 marca 2022 roku. 31 stycznia 2023 roku Ten Square Games S.A. nabyło 12% udziałów spółki Gamesture Sp. z o.o. (co zostało zarejestrowane w sądzie w dniu 17 marca 2023 roku) i posiada obecnie 36,9% udziałów tej spółki.

 

 

Stan na dzień 31.12.2022 roku:

Picture 4

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Informacje ogólne

Stan na dzień 31.12.2021 roku:

 

Picture 3

 

8.INFORMACJA O KONSOLIDACJI

Ten Square Games S.A. jest Jednostką dominującą w Grupie Kapitałowej, sporządzającą skonsolidowane sprawozdanie finansowe. Spółki zależne są objęte skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym od dnia założenia danej spółki/nabycia kontroli do dnia utraty kontroli nad spółką.

 

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Informacje ogólne

Dane spółek zależnych i jednostek stowarzyszonych na dzień 28.03.2023:

 

Nazwa

Play Cool Zombie Sport Games Sp. z o.o.

Tiny Dragon Adventure Games Sp. z o.o.

Fat Lion Games Sp.

z o.o.

Gamesture Sp. z o.o.

Forma prawna

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Siedziba

ul. Traugutta 45

50-416 Wrocław, Polska

ul. Traugutta 45

50-416 Wrocław, Polska

ul. Traugutta 45

50-416 Wrocław, Polska

 ul. Grodziska 8

60-363 Poznań,

Polska

Kraj rejestracji

Polska

Polska

Polska

 Polska

Podstawowy przedmiot działalności

działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych (58.21.Z)

działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych (58.21.Z)

działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych (58.21.Z)

działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki (62.02.Z)

Organ prowadzący rejestr

Sąd Rejonowy, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

Sąd Rejonowy, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

Sąd Rejonowy, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

Numer rejestrowy

KRS 0000580667

KRS 0000634216

KRS 0000704592

 KRS 0000531228

Numer statystyczny REGON

362748821

365263544

368774363

 360207363

Numer Identyfikacji podatkowej

8982214450

8982223710

8982238999

 7811902941

Czas trwania spółki

nieoznaczony

nieoznaczony

nieoznaczony

nieoznaczony

% posiadanego kapitału przez Jednostkę Dominującą

100%

100% (pośrednio)

100% (pośrednio)

 36,9%

 

Nazwa

Ten Square Games Germany GmbH

Ten Square Games Romania Srl

Ten Square Games (Israel) Ltd

Rortos S.r.l.

Reludo S.r.l.

Forma prawna

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Siedziba

c/o AMI Steuerberatungsgesellschaft mbH, Kurfürstendamm 193, 10707 Berlin

82-98 Calea Griviței, 1st floor, The Podium building, The Mark complex, District 1, Bucharest, Romania

Gornitzky, law firm

HaHarash 20

6761310

Tel Aviv, Izrael

Via del Pontiere 11, 37122 Verona, Italy

Via del Pontiere 11, 37122 Verona, Italy

Kraj rejestracji

Niemcy

Rumunia

Izrael

Włochy

Włochy

Podstawowy przedmiot działalności

rozwój, produkcja, dystrybucja, licencjonowanie i obsługa oprogramowania komputerowego, gier komputerowych, gier na konsole, gier online lub komórkowych, orazudostępnianie platform internetowych dla gier komputerowych.

publikacja oprogramowania, w tym w szczególności gier komputerowych

dozwolona prawnie wszelka działalność gospodarcza, w tym produkcja gier

projektowanie, rozwój, instalowanie, utrzymanie i zarządzenie oprogramowaniem

projektowanie, rozwój, instalowanie, utrzymanie i zarządzenie oprogramowaniem

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Informacje ogólne

Nazwa

Ten Square Games Germany GmbH

Ten Square Games Romania Srl

Ten Square Games (Israel) Ltd

Rortos S.r.l.

Reludo S.r.l.

Organ prowadzący rejestr

Amtsgericht Charlottenburg, Berlin, Niemcy

Bucharest Trade Registry Office

The State of Israel Ministry of Justice

Corporations Authority Registrar of Companies

Companies’ Register of Verona

Companies’ Register of Verona

Numer rejestrowy

HRB 225333

J40/11061/2021

516564846

4132300239

3996860239

Numer statystyczny REGON

Nie dotyczy

Nie dotyczy

Nie dotyczy

Economic and Administrative Index No. VR 394801

Economic and Administrative Index No. VR 383022

Numer Identyfikacji podatkowej

DE341097971

RO44499736

Podmiot nie otrzymał jeszcze numeru identyfikacji podatkowej

4132300239 (ten sam co numer rejestracji)

03996860239 (ten sam co numer rejestracji)

Czas trwania spółki

nieoznaczony

nieoznaczony

nieoznaczony

nieoznaczony

nieoznaczony

% posiadanego kapitału przez Jednostkę Dominującą

100%

100%

100%

100%

100% (pośrednio)

 

9.FIRMA AUDYTORSKA

PKF Consult Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k.

ul. Orzycka 6 lok. 1B

02 -695 Warszawa

10.WPŁYW WOJNY W UKRAINIE NA DZIAŁALNOŚĆ GRUPY

24 lutego 2022 roku rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Wydarzenie to miało i ma istotny wpływ na działalność Grupy. 8 marca 2022 roku Jednostka Dominująca zaprzestała udostępniania, utrzymywania i możliwości płacenia we wszystkich swoich grach w Rosji i na Białorusi. Wydarzenie to z pewnością przełożyło się na wyniki wypracowane w roku 2022 i być może przyłoży się na wyniki w latach kolejnych, ponieważ sprzedaż na tych rynkach stanowiła ok. 5,3% całości płatności 2021 roku.

Zarząd zdecydował także o przekazaniu 1 mln PLN organizacjom pozarządowym zajmującym się wsparciem uchodźców na terenie Ukrainy oraz o przyznaniu dofinansowania ukraińskim pracownikom, którzy przyjechali do Polski.

Wojna na Ukrainie ma także swój negatywny wpływ na ceny energii, jednakże w przypadku Grupy jest to wpływ pomijalny z perspektywy sprawozdania finansowego.

Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania finansowego Zarząd Jednostki Dominującej, na podstawie dotychczasowej analizy ryzyka, szacuje, że mimo wszystko wojna nie wpływa na ocenę zasadności przyjęcia założenia co do kontynuacji działalności przez Jednostkę Dominującą.

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Informacje ogólne

11.OŚWIADCZENIE ZARZĄDU

Zarząd Jednostki Dominującej oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy, niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe i dane porównywalne sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi Grupę zasadami rachunkowości oraz że odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową Grupy oraz jej wynik finansowy.

Zarząd oświadcza także, że sprawozdanie z działalności Grupy zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji Grupy, w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyka.

12.INFORMACJA ZARZĄDU

Zarząd Jednostki Dominującej informuje, że wybór firmy audytorskiej przeprowadzającej badanie rocznego jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2022 został dokonany przez Radę Nadzorczą Spółki w formie podjętej uchwały w dniu 18 maja 2022 roku po przedstawionej przez Komitet Audytu rekomendacji. Rada Nadzorcza dokonała wyboru firmy audytorskiej PKF Consult Sp. z o.o. sp. k. do przeprowadzenia przeglądów półrocznych sprawozdań finansowych Ten Square Games S.A. i półrocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych Grupy Kapitałowej Ten Square Games S.A. za okresy od 01.01.2022 r. do 30.06.2022 r. oraz od 01.01.2023 r. do 30.06.2023 r., a także badania rocznych jednostkowych sprawozdań finansowych Ten Square Games S.A. oraz rocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych Grupy Kapitałowej Ten Square Games S.A. za lata 2022 oraz 2023 i tym samym postanowiła o przedłużeniu umowy z PKF Consult Sp. z o.o. sp.k.

Firma audytorska oraz członkowie zespołu wykonującego badanie rocznego jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2022 spełniali warunki do sporządzenia bezstronnego i niezależnego sprawozdania z badania rocznego sprawozdania finansowego zgodnie z obowiązującymi przepisami, standardami wykonywania zawodu i zasadami etyki zawodowej.

W Ten Square Games S.A. są przestrzegane obowiązujące przepisy prawa związane z rotacją firmy audytorskiej i kluczowego biegłego rewidenta oraz obowiązkowymi okresami karencji.

Ten Square Games S.A. (jednostka dominująca) posiada politykę w zakresie wyboru firmy audytorskiej oraz politykę w zakresie świadczenia na rzecz emitenta przez firmę audytorską, podmiot powiązany z firmą audytorską lub członka jego sieci dodatkowych usług niebędących badaniem, w tym usług warunkowo zwolnionych z zakazu świadczenia przez firmę audytorską.

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

PODSTAWA SPORZĄDZENIA I POLITYKA RACHUNKOWOŚCI

1.ZGODNOŚĆ Z MIĘDZYNARODOWYMI STANDARDAMI SPRAWOZDAWCZOŚCI FINANSOWEJ

 

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone na dzień 31.12.2022 roku zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz interpretacjami wydanymi przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości zatwierdzonymi przez Unię Europejską, zwanymi dalej „MSSF UE”.

 

Sporządzając skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku Spółka przyjęła wszystkie nowe i zatwierdzone standardy i interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i zatwierdzone do stosowania w UE, mające zastosowanie do prowadzonej przez nią działalności.

 

Standardy, interpretacje oraz zmiany do opublikowanych Standardów zatwierdzonych przez UE, które zostały przyjęte na dzień 28 marca 2023 r., ale nie weszły jeszcze w życie dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2022 r., uwzględniają:

- MSSF 14 Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe (opublikowano dnia 30 stycznia 2014 roku) – zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej proces zatwierdzania standardu w wersji wstępnej nie zostanie zainicjowany przed ukazaniem się standardu

w wersji ostatecznej - do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE – mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2016 roku lub później;

- Zmiany do MSSF 10 i MSR 28: Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem (opublikowano dnia 11 września 2014 roku) – prace prowadzące do zatwierdzenia niniejszych zmian zostały przez UE odłożone bezterminowo - termin wejścia w życie został odroczony przez RMSR na czas nieokreślony;

- MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe (opublikowano dnia 18 maja 2017 roku) w tym Zmiany do MSSF 17 (opublikowano dnia 25 czerwca 2020) - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;

- Zmiany do MSR 1 i Stanowiska Praktycznego 2: Ujawnianie informacji dotyczących zasad (polityki) rachunkowości (opublikowano dnia 12 lutego 2021 roku) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;

- Zmiany do MSR 8: Definicja wartości szacunkowych (opublikowano dnia 12 lutego 2021 roku) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;

- Zmiany do MSR 12: Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań powstających na skutek pojedynczej transakcji (opublikowano dnia 7 maja 2021 roku)– mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;

- Zmiany do MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: Pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – Informacje porównawcze (opublikowano dnia 9 grudnia 2021 roku) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;

- Zmiany do MSR 1: Prezentacja sprawozdań finansowych – Podział zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe oraz Podział zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe– odroczenie daty wejścia w życie oraz Zobowiązania długoterminowe zawierające klauzule umowne (opublikowano odpowiednio dnia 23 stycznia 2020 roku oraz 15 lipca 2020 roku oraz 31 października 2022 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2024 roku lub później;

- Zmiana do MSSF 16 Leasing: Zobowiązanie leasingowe w transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego (opublikowano dnia 22 września 2022 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mająca zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2024 roku lub później.

 

Sporządzając sprawozdanie finansowe na dzień 31.12.2022 roku Grupa Kapitałowa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie w świetle przepisów Unii Europejskiej. Według szacunków Spółki wcześniejsze zastosowanie przez Spółkę tych standardów, interpretacji i zmiany do standardów nie miałyby istotnego wpływu na niniejsze sprawozdanie finansowe. 

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

2.ZMIANY ZASAD (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI

W trakcie 2022 roku nie wystąpiły zmiany zasad (polityki) rachunkowości.

3.OPIS PRZYJĘTYCH ZASAD (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI

3.1.Konsolidacja – jednostki zależne, jednostki stowarzyszone

Jednostki zależne to wszystkie jednostki gospodarcze, nad którymi Grupa sprawuje kontrolę. Grupa sprawuje kontrolę nad jednostką, wówczas gdy jest narażona, lub ma prawo do zmiennych zwrotów ze swojego zaangażowania w tę jednostkę oraz ma możliwość wywierania wpływu na te zwroty poprzez sprawowanie władzy nad tą jednostką. Jednostki zależne podlegają pełnej konsolidacji od dnia przeniesienia kontroli do grupy. Konsolidacji zaprzestaje się od dnia zaprzestania sprawowania kontroli. Koszty powiązane z przejęciem jednostki gospodarczej ujmowane są jako koszty okresu.

Wewnątrzgrupowe transakcje i rozrachunki oraz niezrealizowane zyski na transakcjach między jednostkami grupy są eliminowane. Niezrealizowane straty również są eliminowane. Tam gdzie było to konieczne, kwoty zaraportowane przez jednostki zależne zostaną dostosowane tak, aby były zgodne z zasadami rachunkowości grupy.

Zgodnie z MSR 28, Grupa wycenia inwestycje w jednostkach stowarzyszonych metodą praw własności. inwestycja

w jednostce stowarzyszonej jest ujmowana początkowo według ceny nabycia, a wartość bilansowa jest powiększana lub pomniejszana w celu ujęcia udziałów inwestora w zyskach lub stratach jednostki, w której dokonał inwestycji, zanotowanych przez nią po dacie nabycia. Jednostka stowarzyszona jest to z kolei jednostka, na którą inwestor wywiera znaczący wpływ i która nie jest ani jednostką zależną od inwestora, ani wspólnym przedsięwzięciem inwestora. Zarząd spółki dominującej każdorazowo rozważa istnienie znaczącego wpływu oraz zależności spółki, w której nabywane są udziały.

3.2.Przychody i koszty działalności operacyjnej

Przychody są wpływami korzyści ekonomicznych brutto danego okresu, powstałymi w wyniku (zwykłej) działalności gospodarczej Grupy, skutkującymi zwiększeniem kapitału własnego, innymi niż zwiększenie kapitału wynikające z wpłat udziałowców.

Do przychodów należą jedynie otrzymane lub należne wpływy korzyści ekonomicznych jakie przypadają Grupie. Przychodem ze sprzedaży są należne lub uzyskane kwoty ze sprzedaży składników majątkowych i usług, pomniejszone o należny podatek od towarów i usług. Wysokość przychodów ustala się według wartości godziwej zapłaty otrzymanej bądź należnej, uwzględniając kwoty rabatów handlowych przyznanych przez Grupę. Przychód ze sprzedaży usług ujmuje się w okresie,

w którym wyświadczono usługi.

Specyfika działalności Spółek Grupy opiera się w większości na sprzedaży detalicznej do klienta końcowego (osoby fizycznej). W momencie zawarcia umowy z użytkownikiem na zakup przedmiotów bądź usług w grze, transfer wskazanych dóbr odbywa się natychmiastowo poprzez kanały dystrybucji internetowej w momencie otrzymania zapłaty przez pośrednika finansowego (agregatora płatności). W toku bieżącej działalności Spółek Grupy, zawieranie umów z klientami odbywa się w sposób ciągły z wykorzystaniem umów podpisywanych na odległość (tj. akceptacja regulaminu świadczenia usługi i dokonanie płatności na zdefiniowanych przez Spółki Grupy warunkach).

Grupa wyróżnia trzy źródła przychodów:

1)przychody z tytułu dodatkowych funkcjonalności zakupionych przez graczy (mikropłatności);

2)przychody z tytułu reklam wyświetlanych w grach (reklamy);

3)przychody z tytułu aktywności użytkowników w grach, które są udostępniane partnerom handlowym Grupy na podstawie umów licencyjnych (licencje).

 

Przychody z tytułu dodatkowych funkcjonalności zakupionych przez graczy (mikropłatności)

W ramach gier dostępne są dla użytkowników pakiety premium, które między innymi zawierają banknoty i perły (wirtualna waluta gry). Grający mogą konwertować wirtualną walutę gry na trwałe wirtualne towary (ang. durables), takie jak wędki czy przynęty lub inne akcesoria, aby poprawić parametry sprzętu i tym samym osiągane wyniki w grze bądź też na zużywalne dobra (eng. consumables) – np. wzmacniacze (+x% wagi ryby) czy kolejną możliwość losowania karty. Grupa weryfikuje na każdy dzień sprawozdawczy szacowany średni okres konwersji wirtualnej waluty na dobra w grze dla grupy płacących

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

użytkowników i następnie szacuje kwotę potencjalnego zobowiązania z tytułu realizacji pakietów premium. Kwota takiego zobowiązania pomniejsza przychody danego okresu i jest wykazywana jako rozliczenie międzyokresowe przychodów (pozycja bilansowa).

W toku 2020 roku Grupa wprowadziła zmiany w swoich systemach informatycznych, dzięki czemu rozpoczęła zbieranie danych pozwalających na dokonanie analizy wykorzystania w czasie dóbr trwałych. W związku z tym Grupa dokonuje szacunku kwoty zobowiązania (zobowiązania z tytułu umów z klientami) z tytułu udostępnienia trwałego dobra w grze - przychody dotyczące zakupu trwałych wirtualnych towarów (oraz prowizja platform dystrybucji cyfrowej takich jak Google Play oraz App Store, dotycząca tych przychodów) są rozpoznawane przez szacowany średni okres gry użytkowników płacących. Oszacowanie średniego okresu pozostawania w grze przez użytkownika płacącego wymaga posiadania wystarczająco długiej historii zachowania gracza.

W przypadku gier udostępnianych za pośrednictwem portalu Facebook oraz na platformach dystrybucji cyfrowej takich jak Google Play oraz App Store płatności otrzymane od użytkowników za dodatkowe funkcjonalności są pomniejszane przez dystrybutorów o należne im prowizje. W przypadku gier udostępnianych za pośrednictwem własnej strony internetowej, płatności dokonywane przez użytkowników za dodatkowe funkcjonalności są natomiast pomniejszane przez agregatorów płatności o należne im prowizje. Zarówno prowizje dystrybutorów, jak i prowizje agregatorów płatności Grupa wykazuje

w kosztach sprzedaży.

 

Przychody z tytułu reklam wyświetlanych w grach (reklamy)

Przychody z tytułu wyświetlanych reklam Grupa rozpoznaje w wysokości należnej wynikającej z raportu sprzedażowego otrzymanego od pośrednika reklamowego.

 

Przychody z tytułu aktywności użytkowników w grach, które są udostępniane partnerom handlowym Grupy na podstawie umów licencyjnych (licencje)

Przychody z tytułu aktywności użytkowników w grze Grupa rozpoznaje w wysokości należnej wynikającej z raportu sprzedażowego otrzymanego od partnera (część przychodów z tytułu płatności użytkowników po potrąceniu należnych podatków, uwzględnieniu prowizji, zwrotów i rabatów).

Koszty sprzedanych usług

Grupa ujmuje w tym samym okresie w jakim są ujmowane przychody ze sprzedaży tych składników zgodnie z zasadą współmierności przychodów i kosztów. Grupa ujmuje w pozycji koszty wytworzenia usług koszty bezpośrednie i uzasadnioną część kosztów pośrednich związanych z utrzymaniem gier po ich premierze, tj. po tzw. soft launch. W pozycji ujmowane są głównie: koszty utrzymania serwerów, koszty osobowe działów projektowych gier a także amortyzacja kosztów prac rozwojowych (gier) i amortyzacja sprzętu IT.

 

Koszty sprzedaży

– są to głównie koszty związane z reklamą, marketingiem i promocją gier oraz prowizje za pośrednictwo w realizacji transakcji potrącane przez agregatora płatności bądź sklep mobilny.

 

Koszty zarządu

– w pozycji grupowane są głównie koszty osobowe dotyczące Zarządu i działów okołoprojektowych, koszty związane z administracją oraz utrzymaniem funkcjonalności biura.

3.3.Przychody i koszty działalności finansowej

Na przychody finansowe składają się głównie odsetki od wolnych środków na rachunkach bankowych, prowizje i odsetki od udzielonych pożyczek, odsetki z tytułu zwłoki w regulowaniu należności, wielkość rozwiązanych rezerw dotyczących działalności finansowej, przychody ze sprzedaży papierów wartościowych, dodatnie różnice kursowe, przywrócenie utraconej wartości inwestycji, wartość umorzonych kredytów i pożyczek, zyski z rozliczenia instrumentów pochodnych.

Na koszty finansowe składają się głównie odsetki od kredytów i pożyczek, odsetki za zwłokę w zapłacie zobowiązań, utworzone rezerwy na pewne lub prawdopodobne straty z operacji finansowych, wartość w cenie nabycia sprzedanych udziałów, akcji, papierów wartościowych, prowizje i opłaty manipulacyjne, wartość inwestycji krótkoterminowych, dyskonto

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

i różnice kursowe, straty z rozliczenia instrumentów pochodnych oraz w przypadku leasingu finansowego inne opłaty za wyjątkiem rat kapitałowych.

3.4.Podatek dochodowy

Podatek dochodowy obejmuje: podatek bieżący do zapłaty oraz podatek odroczony.

 

Podatek bieżący

Bieżące obciążenie podatkowe ustala się na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego.

Zysk (strata) podatkowa różni się od zysku (straty) bilansowej w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów w latach następnych oraz tych przychodów i kosztów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenie z tytułu podatku bieżącego oblicza się w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.

Ten Square Games S.A. jako spółka prowadząca działalność badawczo-rozwojową i uzyskująca dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej stosuje preferencyjną stawkę podatku dochodowego. W celu skorzystania z ulgi podatkowej IP BOX Spółka:

dzieli dochód podatkowy na dochody z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej (w przypadku spółki są to gry spełniające definicję programów komputerowych) i pozostałe źródła;

dla dochodów z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej wyliczany jest wskaźnik nexus, zgodnie z zasadami określonymi w Ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych;

wskaźnik nexus wykorzystywany jest do obliczenia wysokości podatku dla każdego ze źródeł dochodów.

W przypadku pozostałych źródeł dochodu Spółka korzysta z ulgi na badania i rozwój, która stanowi pomniejszenie dochodu do opodatkowania.

 

Podatek odroczony

Zobowiązanie z tytułu odroczonego podatku dochodowego to podatek podlegający zapłacie w przyszłości ujmowany w pełnej wysokości metodą bilansową, z tytułu różnic przejściowych pomiędzy wartością podatkową aktywów i zobowiązań, a ich wartością bilansową w sprawozdaniu finansowym.

Składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego to podatek podlegający zwrotowi w przyszłości, wyliczany metodą bilansową, z tytułu różnic przejściowych pomiędzy wartością podatkową aktywów i zobowiązań, a ich wartością bilansową w sprawozdaniu finansowym. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmuje się, jeżeli jest prawdopodobne, że w przyszłości osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który umożliwi wykorzystanie różnic przejściowych.

Podstawowe różnice przejściowe dotyczą odmiennej amortyzacji wytworzonych przez Spółkę gier, wyceny bilansowej rozrachunków oraz rozliczania w czasie przychodów od użytkowników.

Odroczony podatek dochodowy ustala się przy zastosowaniu stawek podatkowych obowiązujących prawnie lub faktycznie na dzień bilansowy, które będą obowiązywać w momencie ich realizacji.

Odroczony podatek jest ujmowany w rachunku zysków i strat, a w przypadku gdy dotyczy on transakcji rozlicznych z kapitałem własnym ujmowany jest w kapitale własnym.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmuje się, jeżeli jest prawdopodobne, że w przyszłości osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który umożliwi wykorzystanie różnic przejściowych. Zobowiązanie lub aktywa z tytułu podatku odroczonego w bilansie jest wykazywane odpowiednio jako zobowiązanie lub aktywa długoterminowe.

 

Niepewność związana z ujęciem podatku dochodowego

Wraz z wprowadzeniem w 2019 roku „KIMSF 23: Niepewność związana z ujęciem podatku dochodowego”, który wyjaśnia ujęcie podatku dochodowego, w przypadku gdy nie ma pewności, czy zastosowane przez jednostkę podejście podatkowe zostanie zaakceptowane przez organy podatkowe, Spółka każdorazowo ocenia możliwe podejście organów do zeznania podatkowego przygotowanego przez Spółkę. W przypadku gdy jest prawdopodobne, że organy podatkowe zaakceptują zastosowane podejście podatkowe, Spółka ujmuje podatki w sprawozdaniu finansowym spójnie z zeznaniami podatkowymi bez odzwierciedlenia niepewności w ujęciu podatku bieżącego i odroczonego. W przeciwnym wypadku podstawę

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

opodatkowania (lub stratę podatkową), wartości podatkowe oraz niewykorzystane straty podatkowe Spółka ujmuje w kwocie, która w lepszy sposób odzwierciedli rozstrzygnięcie niepewności, przy wykorzystaniu metody jednego najbardziej prawdopodobnego wyniku lub metody wartości oczekiwanej (sumy ważonych prawdopodobieństwem możliwych rozwiązań). Przy ocenie prawdopodobieństwa akceptacji Spółka zakłada, że organy podatkowe dokonają weryfikacji niepewnego ujęcia podatkowego oraz mają pełną wiedzę o tym zagadnieniu.  

3.5.Rzeczowe aktywa trwałe

Grupa uznaje za środki trwałe pojedyncze, zdatne do użytku rzeczy, spełniające kryteria określone dla środków trwałych w MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe, jeżeli cena nabycia (koszt wytworzenia) wynosi co najmniej 3.500 PLN. Środki trwałe o wartości poniżej 3.500 PLN są jednorazowo umarzane lub spisywane w koszty w miesiącu nabycia.

Rzeczowe aktywa trwałe ujmowane są według kosztu (ceny nabycia lub kosztu wytworzenia) pomniejszonego w kolejnych okresach o odpisy amortyzacyjne oraz utratę wartości. Koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związanego z nabyciem lub wytworzeniem składników majątku wymagających dłuższego okresu czasu, aby mogły być zdatne do użytkowania lub odsprzedaży, są doliczane do kosztów wytworzenia takich środków trwałych, aż do momentu oddania tych środków trwałych do użytkowania. Koszty modernizacji uwzględnia się w wartości bilansowej środków trwałych wówczas, gdy jest prawdopodobne, że z tego tytułu nastąpi wpływ korzyści ekonomicznych dla Grupy, zaś koszty poniesione na modernizację można wiarygodnie zmierzyć. Wszelkie pozostałe wydatki ponoszone na naprawę i konserwację środków trwałych odnosi się w ciężar rachunku zysków i strat w okresach sprawozdawczych, w których zostały poniesione.

Amortyzację wylicza się dla wszystkich środków trwałych, z pominięciem gruntów oraz środków trwałych w budowie, przez oszacowany okres ekonomicznej przydatności tych środków, używając metody liniowej. Grupa kierując się zasadą istotności przyjęła zasadę, iż rozpoczyna amortyzację od miesiąca następującego po miesiącu przyjęcia środka do użytkowania.  

Grupa dokonuje okresowej, nie później niż na koniec roku obrotowego, weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności środków trwałych, wartości końcowej i metody amortyzacji, a konsekwencje zmian tych szacunków uwzględniane są w następnym i kolejnych latach obrotowych (prospektywnie). Na dzień bilansowy Grupa dokonuje również weryfikacji rzeczowych aktywów trwałych pod kątem trwałej utraty wartości i konieczności dokonania odpisów aktualizujących z tego tytułu. Następuje to wówczas, kiedy Grupa nabierze dostatecznej pewności, że dany składnik aktywów nie przyniesie w przyszłości oczekiwanych korzyści ekonomicznych lub przyniesie znacząco niższe. Stratę z tytułu utraty wartości ujmuje się w wysokości kwoty, o jaką wartość bilansowa danego składnika aktywów przewyższa jego wartość odzyskiwalną. Wartość odzyskiwalna to wyższa z dwóch kwot: wartości godziwej pomniejszonej o koszty konieczne do poniesienia w związku z jego sprzedażą lub wartości użytkowej.

Odpisów dokonuje się w ciężar pozostałych kosztów odpowiednich do funkcji rzeczowych aktywów trwałych w okresie, kiedy stwierdzono trwałą utratę wartości, nie później niż na koniec roku obrotowego. Jeśli Grupa z dostateczną pewnością stwierdzi ustanie przyczyny, z powodu której dokonała odpisu aktualizacyjnego wartość aktywa, przeprowadza odwrócenie uprzednio dokonanego odpisu aktualizującego w części bądź w całości, poprzez uznanie przychodów.

Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży/likwidacji lub zaprzestania użytkowania środków trwałych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży, a wartością netto tych środków trwałych i są ujmowane w Rachunku zysków i strat.

3.6.Wartości niematerialne

Wartości niematerialne są wyceniane według historycznego kosztu nabycia lub wytworzenia pomniejszone o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości. Amortyzacja jest naliczana metodą liniową.

Grupa dokonuje okresowej, nie później niż na koniec roku obrotowego, weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności wartości niematerialnych, wartości końcowej i metody amortyzacji, a konsekwencje zmian tych szacunków uwzględniane są w następnym i kolejnych latach obrotowych (prospektywnie). Na dzień bilansowy Grupa dokonuje również weryfikacji aktywów niematerialnych pod kątem trwałej utraty wartości i konieczności dokonania odpisów aktualizujących z tego tytułu. Następuje to wówczas, kiedy Grupa nabierze dostatecznej pewności, że dany składnik aktywów nie przyniesie w przyszłości oczekiwanych korzyści ekonomicznych lub przyniesie znacząco niższe. Stratę z tytułu utraty wartości ujmuje się w wysokości kwoty, o jaką wartość bilansowa danego składnika aktywów przewyższa jego wartość odzyskiwaną. Wartość odzyskiwalna to wyższa z dwóch kwot: wartości godziwej pomniejszonej o koszty konieczne do poniesienia w związku z jego sprzedażą lub wartości użytkowej.

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

Odpisów dokonuje się w ciężar pozostałych kosztów odpowiednich do funkcji aktywów niematerialnych w okresie, kiedy stwierdzono trwałą utratę wartości, nie później niż na koniec roku obrotowego. Jeśli Grupa z dostateczną pewnością stwierdzi ustanie przyczyny, z powodu której dokonała odpisu aktualizacyjnego wartość aktywu, przeprowadza odwrócenie uprzednio dokonanego odpisu aktualizującego w części bądź w całości, poprzez uznanie przychodów.

Wartości niematerialne występujące w Grupie oraz stawki amortyzacji:

1)Oprogramowanie komputerowe - od 2 lat do 5 lat,

2)Koszty prac rozwojowych - od 5 do 10 lat.

Prace rozwojowe

Do wartości niematerialnych Grupa wlicza także wartości materialne w budowie (gry), jeżeli mogą zostać zakwalifikowane jako prace rozwojowe zgodnie z MSR 38 Wartości niematerialne, tj. spełniają łącznie następujące warunki:

a) z technicznego punktu widzenia istnieje możliwość ukończenia składnika aktywów niematerialnych, tak aby nadawał się do sprzedaży lub użytkowania,

b) istnieje możliwość udowodnienia zamiaru ukończenia składnika oraz jego użytkowania i sprzedaży,

c) składnik będzie zdolny do użytkowania lub sprzedaży,

d) znany jest sposób w jaki składnik będzie wytwarzał przyszłe korzyści ekonomiczne,

e) zapewnione zostaną środki techniczne oraz finansowe konieczne do ukończenia prac rozwojowych oraz jego użytkowania i sprzedaży,

f) istnieje możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych.

Jeżeli powyższe przesłanki nie są spełnione, Grupa traktuje wydatki jako prace badawcze i odnosi je w ciężar bieżącego okresu.

Do wartości niematerialnych w budowie wliczane są m.in. koszty wynagrodzeń, ujmowane wraz z płatnościami w formie akcji, a także koszty pośrednie, których alokacja jest możliwa na produkcję w toku.

Prace rozwoje w toku realizacji, jako nieamortyzowane wartości niematerialne podlegają nie rzadziej niż rocznie testowaniu pod kątem utraty wartości.

Grupa traktuje nakłady na grę za zakończone i przeklasyfikuje je na pozycję koszty prac rozwojowych w momencie tzw. soft launch, czyli wypuszczenia gry na kilku wybranych rynkach.

 

Wartość firmy

Wartość firmy z tytułu przejęcia jednostki jest początkowo ujmowana według ceny nabycia stanowiącej kwotę nadwyżki sumy: (i) przekazanej zapłaty, (ii) kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej oraz (iii) w przypadku połączenia jednostek realizowanego etapami wartości godziwej na dzień przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego poprzednio do jednostki przejmującej, nad kwotą netto ustaloną na dzień przejęcia wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań. Na dzień przejęcia nabyta wartość firmy jest alokowana do każdego z ośrodków wypracowujących środki pieniężne, które mogą skorzystać z synergii powstałych na połączeniu. Po początkowym ujęciu, wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Test na utratę wartości przeprowadza się na dzień 31 grudnia lub częściej, jeśli wystąpią ku temu przesłanki. Wartość firmy nie podlega amortyzacji. Odpis z tytułu utraty wartości ustalany jest poprzez oszacowanie odzyskiwalnej wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego została alokowana dana wartość firmy. W przypadku, gdy odzyskiwalna wartość ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest niższa niż wartość bilansowa, ujęty zostaje odpis z tytułu utraty wartości. Wartość firmy jest usuwana z bilansu w przypadku, gdy nastąpi utrata kontroli nad ośrodkiem, do którego była alokowana.

3.7.Leasing

Zgodnie z MSSF 16 dotyczącym zasad ujmowania, wyceny, prezentacji i ujawniania leasingu, Spółka prezentuje aktywa

i zobowiązania wynikające z opisanych w MSSF 16 umów.

Na początku umowy jednostka ocenia, czy dana umowa jest leasingiem, czy zawiera leasing. Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie.

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

W dacie rozpoczęcia umowy Spółka ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu. Składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania wyceniany jest według kosztu, natomiast zobowiązanie z tytułu leasingu ujmowane jest w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie.

Za koszt długu przyjmowana jest średnia rynkowa stopa procentowa kredytów złotowych dla przedsiębiorstw publikowana przez NBP.

Po dacie rozpoczęcia Spółka wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania, stosując model kosztu, zobowiązanie natomiast poprzez:

a) zwiększenie wartości bilansowej w celu odzwierciedlenia odsetek od zobowiązania z tytułu leasingu,

b) zmniejszenie wartości bilansowej w celu uwzględnienia zapłaconych opłat leasingowych, oraz

c) zaktualizowanie wyceny wartości bilansowej w celu uwzględnienia wszelkiej ponownej oceny lub zmiany leasingu, lub

w celu uwzględnienia zaktualizowanych zasadniczo stałych opłat leasingowych.

Odsetki od zobowiązania z tytułu leasingu w każdym terminie w ciągu okresu leasingu są kwotą, w ramach której uzyskuje się stałą okresową stopę procentową w stosunku do nieuregulowanego salda zobowiązania z tytułu leasingu. Część odsetkowa kosztów finansowych obciąża zysk lub stratę bieżącego okresu. 

3.8.Instrumenty finansowe

Grupa ujmuje składnik aktywów finansowych lub zobowiązanie finansowe w sprawozdaniu z sytuacji finansowej wtedy i tylko wtedy, gdy staje się związana postanowieniami umowy instrumentu. Bezwarunkowe należności i zobowiązania ujmuje się jako aktywa lub zobowiązania, gdy Grupa staje się stroną umowy, w wyniku czego zyskuje prawo do otrzymania środków pieniężnych lub bierze na siebie obowiązek ich wypłaty.

Z wyjątkiem należności z tytułu dostaw i usług, które są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, w momencie początkowego ujęcia Grupa wycenia składnik aktywów finansowych lub zobowiązanie finansowe w wartości godziwej, którą w przypadku aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy powiększa się lub pomniejsza o koszty transakcyjne, które można bezpośrednio przypisać do nabycia lub emisji tych aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych.

Grupa klasyfikuje składnik aktywów finansowych jako wyceniany po początkowym ujęciu w zamortyzowanym koszcie albo w wartości godziwej przez inne całkowite dochody bądź w wartości godziwej przez wynik finansowy na podstawie:

a) modelu biznesowego jednostki w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz

b) charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla składnika aktywów finansowych.

Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:

a) składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy;

b) warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty. 

Składnik aktywów finansowych jest wyceniany w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:

a) składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych; oraz

b) warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.

Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy, chyba że jest wyceniany w zamortyzowanym koszcie (przesłanki powyżej) lub w wartości godziwej przez inne całkowite dochody (przesłanki wskazane powyżej).

Grupa klasyfikuje wszystkie zobowiązania finansowe jako wyceniane po początkowym ujęciu w zamortyzowanym koszcie

z wyjątkiem: zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy (jednorazowa decyzja przy początkowym ujęciu, jeżeli jest to dopuszczalne przez MSSF 9), zobowiązań finansowych powstałych w wyniku przeniesienia składnika aktywów finansowych, umów gwarancji finansowych, zobowiązań do udzielenia pożyczki oprocentowanej poniżej rynkowej stopy procentowej, warunkowej zapłaty ujętej przez jednostkę przejmującą w ramach połączenia jednostek.

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

Na każdy dzień sprawozdawczy Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego

w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia, jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia.

W celu dokonania analizy statystycznej należności Grupa stosuje podział na następujące kategorie odbiorców:

1)Międzynarodowi pośrednicy płatności (sklepy mobilne, agregatorzy płatności);

2)Pośrednicy reklamowi;

3)Licencjobiorcy.

3.9.Transakcje w walucie obcej

Pozycje zawarte w sprawozdaniu finansowym prezentowane są w polskich złotych („PLN”), która stanowi walutę funkcjonalną Grupy.

 

Wycena

Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne denominowane w walutach obcych są przeliczane według kursu obowiązującego na ten dzień. Aktywa i zobowiązania wyceniane w wartości godziwej i denominowane w walutach obcych wycenia się po kursie obowiązującym w dniu ustalenia wartości godziwej. Pozycje niepieniężne wyceniane są według kosztu historycznego.

Różnice kursowe ujmuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w okresie, w którym powstają, z wyjątkiem różnic kursowych stanowiących koszty finansowania zewnętrznego, które dotyczą aktywów w budowie przeznaczonych do przyszłego wykorzystania operacyjnego, które włącza się do tych aktywów i traktuje, jako korekty kosztów odsetkowych.

 

Transakcje w ciągu roku

Transakcje wyrażone w walutach innych niż złoty są przeliczane na złote po kursie faktycznie zastosowanym w dniu zawarcia transakcji, a jeżeli zastosowanie tego kursu nie jest możliwe po kursie średnim ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski z dnia poprzedzającego ten dzień. Rozchód środków pieniężnych w walucie obcej z rachunków własnych dokonywany jest wg metody „pierwsze przyszło - pierwsze wyszło” (FIFO).

Różnice kursowe ujmuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w okresie, w którym powstają, z wyjątkiem różnic kursowych stanowiących koszty finansowania zewnętrznego, które dotyczących aktywów w budowie przeznaczonych do przyszłego wykorzystania operacyjnego, które włącza się do tych aktywów i traktuje, jako korekty kosztów odsetkowych.

3.10.Rozliczenia międzyokresowe

Spółka dokonuje czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych. Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów dokonywane są w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy.

3.11.Kapitały

Kapitał zakładowy jest ujmowany w wysokości określonej w statucie spółki i wpisanej w rejestrze sądowym. Jeżeli akcje obejmowane są po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżka ujmowana jest w kapitale zapasowym. W pozycji pozostałe kapitały Grupa ujmuje zysk okresu przeznaczony zgodnie z uchwałą wspólników na pozostałe kapitały.

3.12.Płatności w formie akcji

W przypadku wystąpienia płatności w formie akcji w transakcjach z pracownikami i innymi osobami świadczącymi podobne usługi jednostka wycenia wartość godziwą otrzymanych usług poprzez odniesienie do wartości godziwej przyznanych instrumentów kapitałowych. Wynika to z faktu, że zazwyczaj nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wartości godziwej otrzymanych usług. Wartość godziwą instrumentów kapitałowych określa się na dzień przyznania tych instrumentów.

3.13.Wypłata dywidend

Dywidendy ujmuje się w momencie ustalenia praw akcjonariuszy Jednostki dominującej do ich otrzymania.

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

3.14.Rezerwy

Rezerwy ujmowane są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowy) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy jest pewne lub wysoce prawdopodobne, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków uosabiających korzyści ekonomiczne, oraz gdy można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Wysokość utworzonych rezerw jest weryfikowana i aktualizowana na koniec okresu sprawozdawczego, w celu skorygowania szacunków do zgodnych ze stanem wiedzy Grupy na ten dzień. W sprawozdaniu finansowym rezerwy są prezentowane odpowiednio jako długo- i krótkoterminowe.

3.15.Zobowiązania

Zobowiązania stanowią obecny, wynikający ze zdarzeń przeszłych obowiązek Grupy, którego wypełnienie spowoduje wypływ z Grupy środków zwierających w sobie korzyści ekonomiczne.

Zobowiązania długoterminowe obejmują zobowiązania, których termin wymagalności, licząc od końca okresu sprawozdawczego przypada w okresie dłuższym niż 12 miesięcy. Zobowiązania krótkoterminowe obejmują zobowiązania, których termin wymagalności, licząc od końca okresu sprawozdawczego przypada w okresie krótszym niż 12 miesięcy. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług są ujmowane według wartości nominalnej. Ewentualne odsetki ujmuje się w momencie otrzymania not od dostawców.

3.16.Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach

Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego wymaga dokonania przez Zarząd Jednostki Dominującej pewnych szacunków i założeń, które znajdują odzwierciedlenie w tym sprawozdaniu oraz w dodatkowych informacjach i objaśnieniach do tego sprawozdania.

Szacunki i osądy księgowe wynikają z dotychczasowych doświadczeń oraz innych czynników, w tym przewidywań odnośnie do przyszłych zdarzeń, które w danej sytuacji wydają się zasadne.

Jakkolwiek przyjęte założenia i szacunki opierają się na najlepszej wiedzy Zarządu na temat bieżących działań i zdarzeń, rzeczywiste wyniki mogą się różnić od przewidywanych. Szacunki i związane z nimi założenia podlegają weryfikacji. Zmiana szacunków księgowych jest ujęta w okresie, w którym dokonano zmiany szacunku lub w okresach bieżącym i przyszłych, jeżeli dokonana zmiana szacunku dotyczy zarówno okresu bieżącego, jak i okresów przyszłych.

Poniżej przedstawiono podstawowe osądy dokonane przez Zarząd Jednostki dominującej w procesie stosowania zasad rachunkowości jednostki i mające największy wpływ na wartości ujęte w sprawozdaniu finansowym.

 

Profesjonalny osąd

 

Moment rozpoczęcia aktywowania kosztów prac rozwojowych

Grupa zaczyna aktywować nakłady na prace rozwojowe w momencie, kiedy możliwe jest do udowodnienia, iż wskazane prace będą stanowiły prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne oraz pod warunkiem że Grupa posiada wystarczające środki potrzebne do ukończenia, użytkowania i pozyskiwania korzyści ze składnika wartości niematerialnych. Spełnienie obu kryteriów, tj. możliwości osiągania przyszłych korzyści ekonomicznych jak i warunku posiadania wystarczających środków opiera się na szacunku Zarządu wynikającym z analizy rynku oraz sytuacji finansowej Grupy.

 

Okres amortyzowania aktywowanych wartości niematerialnych

Zarząd określa szacowane okresy użytkowania, a poprzez to stawki amortyzacji dla aktywowanych w pozycji wartości niematerialnych kwot poniesionych kosztów prac rozwojowych. Szacunek ten opiera się na oczekiwanym okresie ekonomicznej użyteczności tych aktywów. W przypadku zaistnienia okoliczności powodujących zmianę spodziewanego okresu użytkowania (np. zmiany technologiczne, wycofanie z użytkowania itp.) mogą się zmienić stawki amortyzacji. W konsekwencji zmieni się wartość odpisów amortyzacyjnych i wartość księgowa netto aktywowanych kosztów prac rozwojowych.

 

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

Aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego wycenia się przy zastosowaniu stawek podatkowych, które według dostępnych prognoz będą stosowane na moment zrealizowania aktywa lub rozwiązania zobowiązania, przyjmując za podstawę przepisy podatkowe, które obowiązywały prawnie lub faktycznie na koniec okresu sprawozdawczego. Prawdopodobieństwo realizacji aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z przyszłymi zyskami podatkowymi opiera się na planach Grupy.

 

Wartość godziwa płatności w formie akcji

Wartość godziwa to kwota, za jaką dany składnik majątku mógłby zostać wymieniony, a zobowiązanie uregulowane, na warunkach transakcji rynkowej pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi niepowiązanymi ze sobą stronami. Dla transakcji dokonanych przed debiutem Jednostki Dominującej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, tj. do maja 2018 roku, wartość godziwa akcji Jednostki Dominującej była ustalana przy wykorzystaniu metody porównawczej. Do porównania uwzględniane były spółki publiczne o podobnym profilu działalności do Grupy na podstawie najlepszego osądu Spółki. Od maja 2018 roku, tj. od momentu kiedy Jednostka Dominująca stała się jednostką publiczną, wartość godziwa akcji Jednostki Dominującej jest ustalana na podstawie rynkowej wartości akcji.

 

Rozpoznawanie przychodów z tytułu udostępniania trwałych wirtualnych dóbr

Grupa dokonuje szacunku kwoty zobowiązania (zobowiązania z tytułu umów z klientami) z tytułu udostępnienia trwałego dobra w grze - przychody dotyczące zakupu trwałych wirtualnych towarów (oraz prowizja platform dystrybucji cyfrowej takich jak Google Play oraz App Store, dotycząca tych przychodów) są rozpoznawane przez szacowany średni okres gry użytkowników płacących.

 

Charakter sprzedaży usług w sklepie Google Play na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego

Zgodnie z umową dystrybucyjną z Google (pełna treść umowy: https://play.google.com/intl/ALL_pl/about/developer-distribution-agreement.html), Spółka ma obowiązek dostarczyć wirtualne dobra w zamian za otrzymane przez Google Play środki pieniężne. Powyższe implikuje rozpoznawanie 100% kwoty płatności netto w przychodach ze sprzedaży i 30% kwoty prowizji w kosztach sprzedaży.

 

Niepewność szacunków

 

Utrata wartości aktywów

Na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje weryfikacji aktywów pod kątem trwałej utraty wartości i konieczności dokonania odpisów aktualizujących z tego tytułu. Następuje to wówczas, kiedy Grupa nabierze dostatecznej pewności, że dany składnik aktywów nie przyniesie w przyszłości oczekiwanych korzyści ekonomicznych lub przyniesie znacząco niższe. W przypadku zakończonych prac rozwojowych (gier Grupy) szacunek opiera się na weryfikacji kilkunastu parametrów jakościowych gry, które w ocenie Zarządu mają wpływ na zdolność do generowania przyszłych korzyści ekonomicznych dla Grupy, niemniej jednak wraz ze zmianami zachodzącymi na rynku szacunki Zarządu są obarczone niepewnością.

 

Wykorzystanie dóbr zużywalnych w czasie (eng. consumables)

Spółka szacuje na dzień sprawozdawczy liczbę niewykorzystanych pakietów premium (banknoty i perły) dla aktywnych graczy. Bazą do ustalenia liczby nierozliczonych pakietów jest wskaźnik ich rotacji (średni okres wykorzystania pakietu przez użytkowników aktywnych*) oraz średnie przychody uzyskane ze sprzedaży pakietów premium. Na podstawie analizy szacowany średni okres wykorzystania pakietu wynosi do 7 dni.

W przypadku, gdy szacowane kwoty zobowiązania do wyświadczenia usług w zamian za realizację pakietów premium są znaczące, Spółka ujmuje kwotę zobowiązania w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.

W momencie uznania, że szacowana kwota zobowiązania do wyświadczenia usług jest znacząca (istotna), Spółka ujmuje także w aktywach koszty prowizji powiązane z przychodem odroczonym w czasie. Prowizje, na podstawie umów zawartych

z głównymi pośrednikami (np. sklepami mobilnymi) wynoszą zwyczajowo 30% kwoty płatności.

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

*Spółka definiuje użytkownika aktywnego jako takiego, który dokonał kiedykolwiek minimum jednej płatności do dnia bilansowego oraz był aktywny w grze (tj. zalogował się minimum 1 raz) w ciągu 30 dni:

- poprzedzających dzień bilansowy i/lub

- po dniu bilansowym.

 

Wykorzystanie dóbr trwałych w grze w czasie (eng. durables)

Co do zasady wirtualne dobra oferowane w grach wideo dzieli się na dwie główne kategorie: trwałe (durable virtual goods, które w ramach normalnego użycia w wirtualnym świecie nie zużywają się, a gracz może ich używać, jak długo gra) oraz zużywalne (consumable virtual goods, które zużywają się w ramach ich normalnego użycia w wirtualnym świecie). Przychód z drugiej kategorii rozpoznaje się w momencie lub w miarę zużycia, co zostało opisane w paragrafie powyżej. W zakresie rozpoznania przychodu ze sprzedaży tzw. durables, na rynku stosowane są modele bazujące na statystykach z gry, np. na długości życia danego dobra i/lub grupy graczy. Do 2019 roku Spółka nie posiadała modeli statystycznych pozwalających na oszacowanie wartości durables, co związane było m.in. z tym, że ekonomia gier Spółki opiera się m.in. na:

1)możliwości zamiany jednych dóbr w inne dobra;

2)możliwości otrzymania wybranych dóbr za darmo

3)możliwości zakupu dóbr zarówno przy wykorzystaniu pereł otrzymanych za darmo (np. poprzez wygranie konkursu) jak i zakupionych za tzw. twardą walutę.

Powyższe możliwości znacznie utrudniają przeprowadzenie analizy średniego wykorzystania dobra w czasie, stąd Spółka korzystała z możliwości niewyceniania durables, zgodnie z MSSF 15 par. 44.

W toku 2020 roku Spółka wprowadziła zmiany w swoich systemach informatycznych, dzięki czemu rozpoczęła zbieranie danych pozwalających na dokonanie analizy wykorzystania w czasie dóbr trwałych. W związku z tym Spółka dokonała na dzień 31 grudnia 2020 roku szacunku kwoty zobowiązania (zobowiązania z tytułu umów z klientami) z tytułu udostępnienia trwałego dobra w grze - przychody dotyczące zakupu trwałych wirtualnych towarów są rozpoznawane przez szacowany średni okres gry użytkowników płacących. Oszacowanie średniego okresu pozostawania w grze przez użytkownika płacącego wymaga posiadania wystarczająco długiej historii zachowania gracza. W związku z powyższym, na dzień 31 grudnia 2020 roku Spółka dokonała rozpoznania w czasie przychodu z dóbr trwałych jedynie dla gry Fishing Clash, a na dzień 31 grudnia 2021 roku pierwszy raz zrobiła to dla drugiego wiodącego tytułu tj. dla gry Hunting Clash.

 

Płatności warunkowe z tytułu earn-out payments

W związku z nabyciem spółki Rortos w lipcu 2021 r., jednostka dominująca dokonała rozliczenia nabycia udziałów oraz kalkulacji zobowiązania do zapłaty. Płatność z tytułu nabycia udziałów składa się z gotówkowej części, płatnej bezpośrednio po nabyciu udziałów, oraz z przyszłych płatności zależnych od spełnienia celów finansowych Rortos, zgodnie z umową. Zobowiązanie z tytułu nabycia zostało skalkulowane zatem w oparciu o prognozowane wyniki Rortos i predykowaną na tej podstawie kwotę earn-outu do wypłaty za lata 2022-2025. Prognozy przyszłych wyników zostały ustalone w oparciu o szacunki jednostki dotyczące przychodów, kosztów bezpośrednich – w tym wydatków na user acquisition, oraz kosztów pośrednich.

W kalkulacji zostały uwzględnione planowane wyniki finansowe w rozbiciu na główne tytuły gier Rortos – w tym przede wszystkim Wings of Heroes, RFS oraz Airline Commander.

Na dzień 31.12.2022 roku Spółka dokonała aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu earn-out payments, uwzględniając faktyczne wyniki osiągnięte w okresie 1.07.2021-31.12.2022 oraz aktualizując model finansowy o przyszłe przepływy pieniężne.

W celu odzwierciedlenia bieżącej oceny rynkowej dotyczącej wartości pieniądza w czasie oraz ryzyka właściwego dla zobowiązania, przyszłe płatności zostały oszacowane w uwzględnieniem zmiany wartości pieniądza w czasie i zdyskontowane do wartości bieżącej.

W kalkulacji zobowiązań z tytułu nabycia występuje przede wszystkim niepewność dotycząca osiągnięcia zakładanych wyników finansowych przez jednostkę powiązaną. Wyniki w kolejnych latach mogą przyjąć wartość wyższą lub niższą od zakładanej, co skutkować będzie odchyleniem rzeczywistego zobowiązania od estymowanej kwoty na dzień 31.12.2022 roku.

Kwota ujęta w bilansie w pozycji zobowiązań stanowi najbardziej właściwy szacunek, zgodny z najlepszą dostępną wiedzą na dzień sporządzenia sprawozdania.

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

Ustalenie istotności

 

Grupa sporządzając sprawozdania finansowe stosuje zasadę istotności. Zasada istotności wprowadza możliwość stosowania uproszczeń, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego. Grupa jako poziom istotności przy sporządzaniu niniejszego sprawozdania przyjęła kwotę równą 2 mln PLN (zgodnie z polityką rachunkowości nie więcej niż 5% wyniku brutto).

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

DODATKOWE NOTY I OBJAŚNIENIA DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

1.PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY

Zgodnie z MSSF 15 przychody ze sprzedaży usług, po pomniejszeniu o podatek od towarów i usług, rabaty i upusty są rozpoznawane w momencie, gdy zobowiązanie do wykonania świadczenia poprzez przekazanie kontrahentowi usługi zostanie spełnione.

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Sprzedaż usług

538 557 650

634 045 040

SUMA przychodów ze sprzedaży

538 557 650

634 045 040

Pozostałe przychody operacyjne

1 355 177

438 596

Przychody finansowe

8 344 175

45 090

SUMA przychodów ogółem z działalności kontynuowanej

548 257 002

634 528 726

SUMA przychodów ogółem

548 257 002

634 528 726

 

Przychody z działalności zaniechanej nie wystąpiły.

1.1.Informacje dotyczące segmentów operacyjnych oraz mierników wyników

Zarząd nie wydziela odrębnych segmentów działalności spełniających definicję MSSF 8 par. 5, w tym przychodów, kosztów, aktywów i zobowiązań, dla których byłaby sporządzana odrębna informacja finansowa i na podstawie której były podejmowane decyzje dotyczące alokacji zasobów przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych.

Zarząd ocenia obecnie wyniki finansowe Grupy Kapitałowej przede wszystkim w oparciu o 2 wskaźniki: „Płatności” oraz „EBITDA skorygowana”.

Pod pojęciem „Płatności” Grupa wykazuje przychody niepomniejszone o przychód odroczony w czasie (tj. w przypadku mikropłatności są to płatności dokonane przez użytkowników w trakcie wskazanego okresu). Kwota przychodu odroczonego w czasie wynika z szacunku niewykorzystania wirtualnej waluty oraz dóbr trwałych (durable) przez aktywnych graczy dokonanego na dzień bilansowy. Kwota tak odroczonego przychodu jest wykazywana w sprawozdaniu finansowym w pozycji bilansowej „zobowiązania z tytułu umów z klientami”.

Powtarzalna EBITDA oznacza wykazany w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zysk z działalności operacyjnej osiągnięty przez Grupę za dany rok obrotowy powiększony o amortyzację środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, skorygowany o:

- zdarzenia nadzwyczajne i jednorazowe;

- koszty przeprowadzenia Programu zgodnie z obowiązującymi Spółkę standardami sprawozdawczości finansowej;

- efekt księgowego rozpoznania w czasie programu motywacyjnego Prezesa Zarządu Macieja Zużałka (opisanego poniżej)

- wpływ niegotówkowych korekt przychodu (i związanego z tym przychodem kosztu prowizji dystrybutorów), związanych np. z odroczeniem w czasie przychodów z wirtualnej waluty lub trwałych wirtualnych dóbr (durables);

- wpływ ewentualnych jednorazowych odpisów aktualizujących wartość nakładów inwestycyjnych na stworzenie gier mobilnych;

- efekt ewentualnych zmian systemu podatkowego i ubezpieczeń społecznych, wynikających m. in. ze zmian w obowiązujących przepisach, w tym „Nowego Ładu”, które powodowałyby wzrost kosztów Spółki ze względu na konieczność podwyższenia wynagrodzeń pracowników i współpracowników (dotyczy tylko wyniku finansowego roku 2022).

 

 

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

1.2.Przychody – źródło

Działalność Grupy oparta jest o produkcję i dystrybucję gier w modelu Free to Play (F2P), Grupa osiąga przychody ze sprzedaży związane z wyświetlanymi reklamami w grze, mikropłatnościami w grze oraz na podstawie umów licencyjnych.

 

typ przychodów

płatności 2022

udział

w płatnościach 2022

płatności 2021

udział

w płatnościach 2021

mikropłatności

525 429 889

96,9%

633 533 173

97,5%

reklamy

11 917 396

2,2%

9 732 979

1,5%

licencje

4 710 831

0,9%

6 302 908

1,0%

RAZEM PŁATNOŚCI

542 058 116

100,0%

649 569 060

100,0%

Przychód odroczony w czasie (consumable)

3 496 480

N/D

-6 243 418

N/D

Przychód odroczony w czasie (durable)

-6 996 946

N/D

-9 280 603

N/D

RAZEM PRZYCHODY

538 557 650

N/D

634 045 040

N/D

Przychody z mikropłatności i licencji są w całości generowane przez osoby fizyczne, natomiast przepływ środków do Grupy odbywa się poprzez agregatorów płatności, sklepy mobilne bądź licencjobiorców. Użytkownicy zakupują w grze określone pakiety np. pakiet pereł, pakiet przynęt (w grach wędkarskich), ulepszone wędki. Cena pakietu jest stała, ustalana przez Grupę. Przekazanie dóbr użytkownikowi następuje w momencie zarejestrowania płatności przez wskazane podmioty. Mimo iż w przypadku zakupu pakietów premium, tj. pakietów zawierających m.in. wirtualną walutę, transfer waluty na konto użytkownika odbywa się natychmiastowo po dokonaniu płatności, samo wykorzystanie waluty wirtualnej w grze może być odroczone w czasie – jest to zależne każdorazowo od decyzji gracza, który może indywidualnie, w ramach istniejącej między stronami umowy, wybierać moment wymiany waluty wirtualnej na inne dobra wirtualne.

Przychody dotyczące zakupu trwałych wirtualnych towarów (oraz prowizja platform dystrybucji cyfrowej takich jak Google Play oraz App Store, dotycząca tych przychodów) są rozpoznawane przez szacowany średni okres gry użytkowników płacących.

W przypadku przychodów reklamowych, użytkownikom (osobom fizycznym) są wyświetlane reklamy w grach. Wyświetlenie reklamy jest jednocześnie momentem zarachowania przychodu. Za wyświetlenie reklamy płaci reklamodawca, natomiast należna część tego przychodu trafia do Grupy poprzez pośredników reklamowych na podstawie raportów reklamowych.

Rozliczenie z pośrednikami odbywa się na podstawie miesięcznych raportów sprzedażowych, a płatność jest przekazywana zgodnie z terminem określonym w umowie, najczęściej jest to przedział od 1 do 60 dni od zakończenia miesiąca kalendarzowego.

1.3.Przychody – gry

gra

płatności 2022 rok

udział w płatnościach

2022

płatności 2021 rok

udział w płatnościach

2021

Fishing Clash*

355 966 346

65,7%

482 881 589

74,3%

Hunting Clash

122 510 254

22,6%

115 766 337

17,8%

Let's Fish

10 363 828

1,9%

14 474 391

2,2%

Wild Hunt

10 581 249

2,0%

13 070 985

2,0%

Airline Commander

12 691 269

2,3%

5 097 467

1%

Real Flight Simulator

16 663 687

3,1%

6 851 087

1%

Wings of Heroes

5 259 295

1,0%

0,00

0,00

pozostałe

8 022 188

1,5%

11 427 205

1,4%

RAZEM PŁATNOŚCI

542 058 116

100,0%

649 569 060

100,0%

Przychód odroczony w czasie

(consumable)

3 496 480

N/D

-6 243 418

N/D

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

gra

płatności 2022 rok

udział w płatnościach

2022

płatności 2021 rok

udział w płatnościach

2021

Przychód odroczony w czasie

(durable)

-6 996 946

N/D

-9 280 603

N/D

RAZEM PRZYCHODY

538 557 650

N/D

634 045 040

N/D

*W kwocie płatności za 2022 rok dla gry Fishing Clash ujęto kwotę 3,9 mln PLN (1,1% całości płatności dla tego tytułu) odnoszącą się do przychodu licencyjnego osiągniętego na rynku chińskim, w 2021 roku kwota ta wynosiła 3,3 mln PLN.

 

Podział przychodów po kwartałach dla głównych tytułów:

gra

1Q2022

2Q2022

3Q2022

4Q2022

Fishing Clash

95 826 978

84 385 263

88 773 895

86 980 211

Hunting Clash

32 279 619

24 978 052

32 523 045

32 729 538

Let's Fish

3 099 293

2 394 146

2 380 160

2 490 229

Wild Hunt

2 790 545

2 517 568

2 666 554

2 606 582

Airline Commander

2 879 778

3 048 100

3 717 211

3 046 180

Real Flight Simulator

3 694 286

4 047 377

4 307 017

4 615 007

Wings of Heroes

 

89 199

673 688

4 496 408

pozostałe

1 980 865

1 991 301

2 444 425

1 605 596

RAZEM PŁATNOŚCI

142 551 364

123 451 006

137 485 995

138 569 751

Przychód odroczony w czasie (consumable)

4 937 513

908 931

1 505 185

-3 855 149

Przychód odroczony w czasie (durable)

2 845 786

-217 105

-6 077 959

-3 547 668

RAZEM PRZYCHODY

150 334 663

124 142 832

132 913 221

131 166 934

 

gra

1Q2021

2Q2021

3Q2021

4Q2021

Fishing Clash

131 659 442

114 983 038

114 371 143

121 867 964

Hunting Clash

26 840 820

30 390 316

28 042 011

30 493 190

Let's Fish

4 208 029

3 710 888

3 110 282

3 445 192

Wild Hunt

3 666 218

3 331 467

2 761 094

3 312 206

Gry Rortos

 

 

7 183 811

6 954 796

pozostałe

2 821 641

2 561 285

2 237 641

1 616 584

RAZEM PŁATNOŚCI

169 196 150

154 976 993

157 705 984

167 689 934

Przychód odroczony w czasie (consumable)

3 213 637

283 892

-2 265 275

-7 475 672

Przychód odroczony w czasie (durable)

1 704 189

9 624 478

-7 489 650

-13 119 620

RAZEM PRZYCHODY

174 113 976

164 885 363

147 951 059

147 094 641

 

Przychód odroczony w czasie w podziale na gry i kwartały oraz saldo bilansowe (pozycja bilansowa „zobowiązania z tytułu umów z klientami” dla odroczonych przychodów oraz pozycja bilansowa „aktywa z tytułu umów z klientami” dla odroczonych kosztów prowizji):

 

 

 

 

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

2022 rok

CONSUMABLE

Bilans

Zmiana

Zmiana

Zmiana

Zmiana

Wycena bilansowa

Bilans

1.01.2022

Q1 2022

Q2 2022

Q3 2022

Q4 2022

Q4 2022

31.12.2022

Fishing Clash

 

przychody odroczone

-9 423 145

3 305 098

696 382

1 483 290

-1 952 346

 

-5 890 721

koszty odroczone

2 826 943

-991 529

-208 915

-444 987

585 704

 

1 767 216

Hunting Clash

 

przychody odroczone

-2 871 981

1 505 052

134 265

-28 227

-285 664

 

-1 546 555

koszty odroczone

861 594

-451 516

-40 280

8 468

85 699

 

463 965

Let's Fish

 

przychody odroczone

-214 577

31 977

45 604

25 404

-74 566

 

-186 158

koszty odroczone

64 373

-9 593

-13 681

-7 621

22 370

 

55 848

Wild Hunt

 

 

 

 

 

 

 

przychody odroczone

-280 890

95 385

32 680

24 718

-86 977

 

-215 084

koszty odroczone

84 267

-28 616

-9 804

-7 415

26 093

 

64 525

Real Flight Simulator

 

przychody odroczone

 

 

 

 

-1 455 597

-714

-1 456 311

koszty odroczone

 

 

 

 

436 679

214

436 893

RAZEM

 

przychody odroczone

-12 790 593

4 937 512

908 931

1 505 186

-3 855 149

-714

-9 294 827

koszty odroczone

3 837 178

-1 481 254

-272 679

-451 556

1 156 545

214

2 788 448

 

DURABLE

Bilans

Zmiana

Zmiana

Zmiana

Zmiana

Wycena bilansowa

Bilans

1.01.2022

Q1 2022

Q2 2022

Q3 2022

Q4 2022

Q4 2022

31.12.2022

Fishing Clash

 

przychody odroczone

-46 432 130

4 497 751

-434 953

-3 101 847

-2 167 486

 

-47 638 665

koszty odroczone

13 618 212

-1 463 979

556 566

930 556

650 246

 

14 291 601

Hunting Clash

 

przychody odroczone

-6 019 144

-1 651 965

217 848

-2 976 112

-1 380 182

 

-11 809 555

koszty odroczone

1 781 756

477 496

-23 274

892 834

414 055

 

3 542 867

RAZEM

 

przychody odroczone

-52 451 274

2 845 786

-217 105

-6 077 959

-3 547 668

 

-59 448 220

koszty odroczone

15 399 968

-986 483

533 292

1 823 390

1 064 301

 

17 834 468

 

CONSUMABLE +DURABLE

Bilans

Zmiana

Zmiana

Zmiana

Zmiana

Wycena bilansowa

Bilans

1.01.2022

Q1 2022

Q2 2022

Q3 2022

Q4 2022

Q4 2022

31.12.2022

przychody odroczone

-65 241 866

7 783 298

691 826

-4 572 772

-7 402 817

-714

-68 743 047

koszty odroczone

19 237 146

-2 467 737

260 613

1 371 834

2 220 845

214

20 622 915

wpływ na wynik

-46 004 720

5 315 561

952 439

-3 200 938

-5 181 972

-500

-48 120 132

 

 

 

 

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

2021 rok

CONSUMABLE

bilans

zmiana

zmiana

zmiana

zmiana

bilans

01.01.2021

Q1 2021

Q2 2021

Q3 2021

Q4 2021

01.01.2022

Fishing Clash

przychody odroczone

-6 235 931

3 080 182

263 529

-1 285 117

-5 245 807

-9 423 144

koszty odroczone

1 870 779

-924 055

-79 059

385 535

1 573 742

2 826 942

Hunting Clash

przychody odroczone

 

 

 

-953 028

-1 918 954

-2 871 981

koszty odroczone

 

 

 

285 908

575 686

861 594

Let's Fish

przychody odroczone

-143 137

62 366

6 257

-17 775

-122 289

-214 578

koszty odroczone

42 941

-18 710

-1 877

5 332

36 687

64 373

Wild Hunt

przychody odroczone

-168 108

71 089

14 106

-9 355

-188 621

-280 889

koszty odroczone

50 433

-21 327

-4 232

2 806

56 586

84 266

RAZEM

przychody odroczone

-6 547 176

3 213 637

283 892

-2 265 274

-7 475 671

-12 790 592

koszty odroczone

1 964 153

-964 091

-85 168

679 582

2 242 701

3 837 177

 

DURABLE

bilans

zmiana

zmiana

zmiana

zmiana

bilans

01.01.2021

Q1 2021

Q2 2021

Q3 2021

Q4 2021

01.01.2022

Fishing Clash

przychody odroczone

-43 170 671

1 704 189

9 624 478

-7 489 650

-7 100 476

-46 432 130

koszty odroczone

12 951 201

-522 700

-2 975 208

2 157 829

2 007 091

13 618 212

Hunting Clash

przychody odroczone

 

 

 

 

-6 019 144

-6 019 144

koszty odroczone

 

 

 

 

1 781 756

1 781 756

RAZEM

przychody odroczone

-43 170 671

1 704 189

9 624 478

-7 489 650

-13 119 620

-52 451 274

koszty odroczone

12 951 201

-522 700

-2 975 208

2 157 829

3 788 846

15 399 968

 

CONSUMABLE

+ DURABLE

bilans

zmiana

zmiana

zmiana

zmiana

bilans

01.01.2021

Q1 2021

Q2 2021

Q3 2021

Q4 2021

01.01.2022

przychody odroczone

-49 717 847

4 917 826

9 908 370

-9 754 924

-20 595 291

-65 241 866

koszty odroczone

14 915 354

-1 486 791

-3 060 376

2 837 411

6 031 547

19 237 146

wpływ na wynik

-34 802 493

3 431 035

6 847 994

-6 917 513

-14 563 743

-46 004 721

 

1.4.Przychody – kontrahenci

kontrahent

płatności 2022

udział w płatnościach 2022

płatności 2021

udział w płatnościach 2021

Google Inc.

315 249 524

58,2%

390 427 975

60,1%

Apple Distribution International

194 555 543

35,9%

226 519 219

34,9%

pozostali

32 253 049

5,9%

32 621 866

5,0%

RAZEM PŁATNOŚCI

542 058 116

100,0%

649 569 060

100,0%

Przychód odroczony w czasie (consumable)

3 496 480

N/D

-6 243 418

N/D

Przychód odroczony w czasie (durable)

-6 996 946

N/D

-9 280 603

N/D

RAZEM PRZYCHODY

538 557 650

N/D

634 045 040

N/D

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

1.5.Przychody – kanały dystrybucji

kanał dystrybucji

płatności 2022

udział w płatnościach 2022

płatności 2021

udział w płatnościach 2021

mobilny

525 050 747

96,9%

626 256 053

96,4%

przeglądarki

17 007 369

3,1%

23 313 007

3,6%

RAZEM PŁATNOŚCI

542 058 116

100,0%

649 569 060

100,0%

Przychód odroczony w czasie (consumable)

3 496 480

N/D

-6 243 418

N/D

Przychód odroczony w czasie (durable)

-6 996 946

N/D

-9 280 603

N/D

RAZEM PRZYCHODY

538 557 650

N/D

634 045 040

N/D

1.6.Przychody – podział geograficzny

Grupa dokonuje przypisania płatności od użytkownika do kraju (a potem kontynentu) na podstawie dostępnych raportów sprzedażowych na wybranych platformach dystrybucji.

region

płatności 2022 rok

udział w płatnościach

2022

płatności 2021 rok

udział w płatnościach

2021

Ameryka Północna

243 626 679

44,9%

278 406 215

41,3%

Europa

204 322 368

37,7%

242 676 411

39,3%

w tym Polska

23 219 034

4,3%

33 660 826

5,1%

Azja

63 163 339

11,7%

98 485 916

14,1%

Ameryka Południowa

14 319 633

2,6%

14 283 599

2,9%

Australia i Oceania

11 474 584

2,1%

9 957 890

1,6%

Afryka

5 151 513

1,0%

5 759 029

0,8%

RAZEM PŁATNOŚCI

542 058 116

100%

649 569 060

100%

Przychód odroczony w czasie (consumable)

3 496 480

N/D

-6 243 418

N/D

Przychód odroczony w czasie (durable)

-6 996 946

N/D

-9 280 603

N/D

RAZEM PRZYCHODY

538 557 650

N/D

634 045 040

N/D

 

2.KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ

Wyszczególnienie

01.01.2022- 31.12.2022

01.01.2021- 31.12.2021

Amortyzacja*

16 475 398

7 987 477

Zużycie materiałów i energii

1 459 291

1 259 607

Usługi obce

364 092 705

388 937 245

Podatki i opłaty

3 049 179

3 050 720

Wynagrodzenia

71 657 308

69 951 138

Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

10 620 439

13 959 180

Pozostałe koszty rodzajowe

996 833

981 591

Koszty według rodzajów ogółem, w tym:

468 351 153

486 126 958

Koszt wytworzenia sprzedanych produktów i usług

70 095 174

53 930 727

Koszty sprzedaży

305 130 568

347 248 828

Koszty ogólnego zarządu

65 550 903

62 707 801

Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki (kapitalizacja)

27 574 508

22 239 602

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

*Amortyzacja wykazana w sprawozdaniu z całkowitych dochodów wynosi 15.534.994 PLN. Różnica do kwoty wykazanej powyżej wynika z faktu, że poprzez narzut kosztów pośrednich do kapitalizowanych kosztów gier, część amortyzacji sprzętów i licencji jest ponownie kapitalizowana.

 

Analiza kosztów:

Składowe kosztu wytworzenia usług na własne potrzeby Grupy

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Wynagrodzenia podstawowe

6 936 563

4 168 693

Usługi obce

18 575 221

13 055 305

Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

1 108 388

653 073

Płatności w formie akcji (część wynagrodzeń)

-387 488

2 054 142

Narzut kosztów ogólnofirmowych

1 341 824

2 308 389

Razem

27 574 508

22 239 602

 

Podział kosztów wynagrodzeń i pozostałych świadczeń pracowniczych (bez kwot wykazanych w składowych kosztu wytworzenia)

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Wynagrodzenia podstawowe

48 015 456

28 247 666

Płatności w formie akcji (część wynagrodzeń)

23 641 852

41 703 472

Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

10 620 439

13 959 180

Suma kosztów świadczeń pracowniczych, w tym:

82 277 747

83 910 318

Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży

31 496 041

31 638 484

Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży

9 798 208

9 829 802

Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu

40 983 498

42 442 032

 

Rozbicie kosztów sprzedaży:

Wyszczególnienie

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Koszty sprzedaży

305 130 568

347 248 828

marketing:

118 866 641

139 522 500

- Fishing Clash

63 198 513

82 004 759

- Hunting Clash

50 785 971

57 074 573

- Airline Commander

1 151 606

0

-Wings of Heroes

2 654 263

0

- pozostałe tytuły

1 076 288

443 168

prowizje

154 309 092

181 680 245

revenue share

1 678 416

1 821 970

wynagrodzenia, usługi podwykonawców

22 435 971

17 257 917

usługi badania rynku gier mobilnych

1 393 818

3 033 641

pozostałe

6 446 631

3 932 555

 

Wyszczególnienie

1Q 2022

2Q 2022

3Q 2022

4Q 2022

Koszty sprzedaży

79 870 756

67 589 551

78 366 429

79 303 832

marketing:

30 070 387

24 555 603

32 087 278

32 153 373

- Fishing Clash

16 110 636

13 099 412

18 769 324

15 219 141

- Hunting Clash

13 532 653

10 257 990

12 688 594

14 306 734

- Airline Commander

303 480

815 706

17 986

14 434

-Wings of Heroes

0

76 168

429 284

2 148 811

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

Wyszczególnienie

1Q 2022

2Q 2022

3Q 2022

4Q 2022

- pozostałe tytuły

123 618

306 327

182 090

464 253

prowizje

41 728 991

35 672 700

38 649 821

38 257 580

revenue share

448 775

406 178

407 005

416 458

wynagrodzenia, usługi podwykonawców

5 857 302

5 193 498

5 472 331

5 932 840

usługi badania rynku gier mobilnych

308 753

366 990

399 507

318 568

pozostałe

1 456 548

1 394 582

1 350 487

2 225 014

 

Wyszczególnienie

1Q 2021

2Q 2021

3Q 2021

4Q 2021

Koszty sprzedaży

95 935 217

95 799 537

82 618 730

72 895 344

marketing:

40 137 460

42 419 871

33 944 492

23 020 677

- Fishing Clash

22 551 718

24 783 495

21 055 086

13 614 460

- Wild Hunt

0

0

0

0

- Hunting Clash

17 412 032

17 438 915

12 889 406

9 334 220

- pozostałe tytuły

173 710

197 461

0

71 997

prowizje

50 414 040

47 816 995

41 574 686

41 874 524

revenue share

477 124

423 624

411 570

509 652

wynagrodzenia, usługi podwykonawców

3 961 297

3 338 075

4 496 667

5 461 878

usługi badania rynku gier mobilnych

548 606

1 317 788

571 024

596 223

pozostałe

396 690

483 184

1 620 291

1 432 390

 

Rozbicie kosztów ogólnego zarządu:

wyszczególnienie

01.01.2022

- 31.12.2022

01.01.2021

- 31.12.2021

koszty powtarzalne, w tym:

40 125 780

25 726 624

wynagrodzenia, usługi podwykonawców Jednostki Dominującej

18 497 416

11 370 512

koszty utrzymania spółek zależnych

7 076 869

2 461 788

wynajem biura i utrzymanie biura - Jednostka Dominująca

4 061 258

2 554 036

pozostałe

10 490 236

9 340 288

koszty jednorazowe, w tym:

25 425 123

36 981 177

koszty programu motywacyjnego

24 129 340

31 240 247

koszty M&A

1 395 783

3 686 602

koszty wyjazdu integracyjnego

0

2 054 328

RAZEM KOSZTY OGÓLNEGO ZARZĄDU

65 550 903

62 707 801

 

wyszczególnienie

1Q 2022

2Q 2022

3Q 2022

4Q 2022

koszty powtarzalne, w tym:

11 030 484

11 763 761

9 196 909

8 034 626

wynagrodzenia, usługi podwykonawców

Jednostki Dominującej

5 462 957

4 675 326

3 901 884

4 457 249

koszty utrzymania spółek zależnych

1 702 087

3 362 996

1 967 808

43 979*

wynajem biura i utrzymanie biura

- Jednostka Dominująca

859 752

1 012 146

1 032 308

1 157 053

pozostałe

3 005 689

2 713 293

2 294 909

2 476 344

koszty jednorazowe, w tym:

13 065 319

764 783

6 034 268

5 560 753

koszty programu motywacyjnego

11 304 904

761 432

6 033 168

5 929 836

koszty M&A

1 760 415

3 351

1 100

-369 083

RAZEM KOSZTY

OGÓLNEGO ZARZĄDU

24 095 803

12 528 544

15 231 177

13 695 379

*W trakcie 4Q 2022 Grupa dokonała reklasyfikacji kosztów czynszu w jednej ze spółek zależnych za okres 1-3Q 2022, co spowodowało obniżenie kosztów ogólnego zarządu za cały 2022 rok o kwotę 1 mln PLN. Korekta ta została zaprezentowana pod 4Q 2022.

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

wyszczególnienie

1Q 2021

2Q 2021

3Q 2021

4Q 2021

koszty powtarzalne, w tym:

4 466 911

7 765 229

5 007 974

8 486 510

wynagrodzenia, usługi podwykonawców

Jednostki Dominującej

1 872 124

3 097 448

2 284 227

4 116 713

koszty utrzymania spółek zależnych

51 378

20 787

1 193 151

1 196 473

wynajem biura i utrzymanie biura

- Jednostka Dominująca

488 500

513 199

800 012

752 324

pozostałe

2 054 909

4 133 795

730 584

2 421 000

koszty jednorazowe, w tym:

7 291 473

7 294 056

13 016 898

9 378 751

koszty programu motywacyjnego

7 291 473

7 294 056

7 294 056

9 360 662

koszty M&A

0

0

3 668 514

18 089

koszty wyjazdu integracyjnego

0

0

2 054 328

0

RAZEM KOSZTY

OGÓLNEGO ZARZĄDU

11 758 384

15 059 285

18 024 872

17 865 260

 

3.POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE

Pozostałe koszty operacyjne

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Utworzenie odpisów aktualizujących wartość wartości niematerialnych

23 782 243

3 760 701

Darowizny

2 042 840

404 430

Spisanie nieściągalnych należności

34 585

7 118

Pozostałe

584 750

203 438

Razem

26 444 418

4 375 687

 

W trakcie drugiego kwartału 2022 roku Zarząd Spółki podjął decyzję o zaprzestaniu prac i zamknięciu projektu Football Elite. Decyzja o zamknięciu projektu została podjęta po przeprowadzeniu w czerwcu analizy kosztów marketingowych w zestawieniu z potencjałem rynkowym i zaangażowaniem graczy, którzy mogli testować nową grę. W ocenie Zarządu optymalizacja projektu zajęłaby wiele miesięcy, a poniesione koszty byłyby niewspółmierne do potencjalnych przychodów i rozmiaru segmentu tego typu gry. Odpis nakładów na tę grę wyniósł 9,1 mln PLN.

W trakcie drugiego kwartału 2022 roku Zarząd Spółki zawiesił także prace nad grą Magical District, aby warszawskie studio mogło w pełni skupić się na drugiej produkcji, tj. grze Fishing Masters. Wraz z kolejnymi postępami gry, Zarząd podjął decyzję o definitywnym zaprzestaniu prac nad Magical District i dokonaniu odpisu całości kosztów tej gry w wysokości 9,2 mln PLN.

Spółka pracuje także nad grą Undead Clash. Pod koniec 2022 roku dla tego tytułu przeprowadzono liczne testy marketingowe, a ich wyniki skłoniły zespół do częściowej zmiany rozgrywki w grze. Z uwagi na zmianę produkcyjną Spółka dokonała częściowego odpisu prac w wysokości 5,3 mln PLN.

Odpis z 2021 roku dotyczy gry Golf Royale.

4.PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE

 

Przychody finansowe

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Przychody z tytułu odsetek

1 243 932

45 090

Nadwyżka dodatnich różnic kursowych

7 100 243

0

Razem

8 344 175

45 090

 

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

Koszty finansowe

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Odsetki – rozwinięcie dyskonta zobowiązania z tyt. zakupu spółki Rortos

5 953 645

2 652 789

Aktualizacja wartości zobowiązania z tyt. zakupu spółki Rortos

8 534 740

0

Pozostałe

363 030

2 014

Nadwyżka ujemnych różnic kursowych

0

1 629 111

Razem

14 851 415

4 283 914

 

5.PODATEK DOCHODOWY I PODATEK ODROCZONY

Począwszy od 2019 roku, wraz z wprowadzeniem do polskiego prawa podatkowego tzw. ulgi IP Box, Spółka korzysta z preferencyjnego opodatkowania części dochodów. Ulga ta polega na opodatkowaniu dochodu uzyskanego

z kwalifikowanych praw własności stawką 5% zamiast standardowych 19%. Za kwalifikowane prawa własności Spółka uznaje swoje gry i w związku z tym dla dochodowych tytułów korzysta z ulgi IP Box. W związku z faktem, że ulga jest stosunkowo nowa w polskim prawie, za lata 2019 i 2020 Spółka rozliczyła i zapłaciła podatek przy zastosowaniu tylko części preferencji.

Częściowe zastosowanie preferencji polegało na kalkulacji wskaźnika Nexus w sposób ograniczający możliwość opodatkowania dochodów Spółki stawką podatku 5%.

Wraz z wytworzeniem się praktyki, w trakcie 2022 roku Spółka podjęła decyzję o szerszym zastosowaniu ulgi i złożyła roczną deklarację CIT za 2021 rok przy pełnym zastosowaniu ulgi. Dodatkowo, na początku 2023 roku Spółka złożyła korektę podatku CIT za lata 2019 i 2020 również z uwzględnieniem szerszego stosowania ulgi, umożliwiającym Spółce opodatkowanie większej części dochodów stawką podatku 5%. Dalsze korekty nie są planowane. Na dzień wydania niniejszego sprawozdania Spółka otrzymała informację o wszczęciu kontroli celno-skarbowej za 2020 rok, co jest związane ze złożoną korektą zeznania.

Z uwagi na fakt, że ryzyko podatkowe w Polsce jest wyższe niż istniejące zwykle w krajach o  rozwiniętym systemie podatkowym, Spółka zdecydowała się na ostrożnościowe wykazanie rozliczeń podatkowych – tj. wykazanie kwot wynikających z korekt w wartości bilansowej netto 0 PLN na dzień 31.12.2022.

Spółka oczekuje łącznie zwrotu podatku za lata 2019-2020 w wysokości 12,5 mln PLN (3,6 mln PLN za 2019 i 8,9 mln PLN za 2020), jednakże z uwagi na niepewność co do terminu otrzymania zwrotu, Spółka nie wykazała tej należności

w sprawozdaniu finansowym (tj. zaksięgowała należność i objęła ją od razu odpisem).

Spółka uważa, że podatek za 2021 został rozliczony w prawidłowej wysokości i nie ma konieczności dopłaty podatku, ale ze względu na potrzebę spójnego ujęcia zobowiązania/należności podatkowej za poprzednie lata, ujmuje w sprawozdaniu finansowym rezerwa z tytułu podatku (10,9 mln PLN).

W sprawozdaniu finansowym z całkowitych dochodów za 2022 Grupa wykazuje podatek w kwocie 8,0 mln PLN, zgodnie

z kwotą, jaka zostanie wykazana w deklaracjach podatkowych. Kalkulacja CIT za 2022 przy zastosowaniu w węższym zakresie ulg podatkowych związanych z IP BOX, spowodowałby zmniejszenie kwoty podatku o 1,1 mln PLN. Grupa zdecydowała się na ostrożnościowe wykazanie rozliczenia podatku w większej kwocie.

Spółka zależna Rortos S.r.l. również korzysta z ulgi na prace badawczo-rozwojowe (tzw. patent box), pozwalającej na obniżenie podstawy opodatkowania i rozliczenie nawet do 110% (a w kolejnych latach do 190%) kosztów związanych z pracami badawczo-rozwojowymi.

 

 

 

 

 

 

 

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

Podatek wykazany w Skonsolidowanym Sprawozdaniu Finansowym:

Podatek dochodowy wykazany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Bieżący podatek dochodowy

8 008 749

22 133 337

Dotyczący roku obrotowego 2022

8 008 749

Dotyczący roku obrotowego 2021

0

11 238 568

Doszacowanie podatku dotyczącego roku obrotowego 2021

0

10 894 769

Dotyczący roku obrotowego 2020

-8 941 882

0

Odpis dotyczący roku obrotowego 2020

8 941 882

0

Dotyczący roku obrotowego 2019

-3 599 122

0

Odpis dotyczący roku obrotowego 2019

3 599 122

0

Odroczony podatek dochodowy

3 094 790

-1 416 150

Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych

3 094 790

-1 416 150

Obciążenie podatkowe wykazane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów

11 103 539

20 717 187

 

Rozrachunki z tyt. CIT na 31.12.2022:

Rozrachunki z tytułu CIT na 31.12.2022

 Kwota w PLN

Bieżące rozrachunki z tytułu CIT

1 236 177

Należność dotycząca roku obrotowego 2022

-9 658 592

Rezerwa dotycząca roku obrotowego 2021

10 894 769

Należność dotycząca roku obrotowego 2020

-8 941 882

Odpis na należność dotycząca roku obrotowego 2020

8 941 882

Należność dotycząca roku obrotowego 2019

-3 599 122

Odpis na należność dotycząca roku obrotowego 2019

3 599 122

 

Uzgodnienie zysku brutto do podstawy opodatkowania przedstawia się następująco:

Nazwa

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Zysk brutto

63 438 917

161 981 769

Różnice kursowe - bilansowe, NPO, NKUP

-3 998 667

4 178 565

Spisanie należności NKUP

10 731

10 706

Rozwiązanie i zawiązanie rezerwy urlopowej

367 086

362 142

Zawiązanie rezerwy na pozostałe koszty

 -69 277

5 657 269

Darowizny

2 042 840

404 430

Pozostałe koszty niestanowiące kosztu uzyskania przychodu

10 539 509

3 483 433

Amortyzacja wartości niematerialnych

1 098 697

1 289 109

Amortyzacja leasing

2 891 198

1 925 258

Amortyzacja środków trwałych

743 417

0

Kapitalizacja kosztów gier

-26 371 975

-22 239 602

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

Nazwa

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Utworzenie odpisu aktualizującego wartość skapitalizowanych gier

23 782 243

3 760 701

Strata (zysk) z tyt. udziału w jednostkach stowarzyszonych

2 745 607

0

Rozwiniecie dyskonta

14 488 387

0

Płatności w formie akcji

23 641 852

41 703 472

Przychód (i powiązany z tym koszt) bilansowo odroczony w czasie

1 095 994

11 202 237

Pozostałe koszty uzyskania przychodu niestanowiące kosztów bilansowo

-4 869 173

-6 199 547

Dochód do opodatkowania

11 577 386

207 519 942

 

Struktura składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego:

wyszczególnienie

na dzień 31.12.2022

na dzień 31.12.2021

rozliczanie consumable w czasie (per saldo)

274 348

447 671

rozliczenie durabli w czasie (per saldo)

2 160 820

4 343 041

rezerwa na urlopy

239 436

169 690

rezerwa na koszty audytu

18 810

9 797

leasing - wycena MSSF16

134 903

204 628

wycena rozrachunków

0

149 957

rezerwa na wynagrodzenia

1 288 136

1 257 609

pozostałe rezerwy

26 930

1 946

Razem

4 143 383

6 584 337

Struktura rezerwy na odroczony podatek dochodowy

wyszczególnienie

na dzień 31.12.2022

na dzień 31.12.2021

amortyzacja gier

5 329 371

4 993 184

wycena rozrachunków

38 392

0

Razem

5 367 763

4 993 184

Aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego wycenia się przy zastosowaniu stawek podatkowych, które według dostępnych prognoz będą stosowane na moment zrealizowania aktywa lub rozwiązania zobowiązania. Dla istotnej części różnic przejściowych zastosowano stawkę 5%, wynikającą ze stosowania przez Jednostkę Dominującą ulgi podatkowej IP Box.

6.DZIAŁALNOŚĆ ZANIECHANA

Grupa nie zaniechała w ciągu roku obrotowego żadnej działalności.

7.PODZIAŁ ZYSKU ZA 2021 ROK

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki w dniu 26 maja 2022 roku podjęło uchwałę w sprawie podziału zysku netto Spółki za 2021 rok w wysokości 138.261.309 PLN w następujący sposób:

1. kwotę 72.317.830 PLN przeznaczyć do podziału pomiędzy akcjonariuszy w formie wypłaty dywidendy w wysokości 10,00 PLN na akcję (z wyłączeniem akcji własnych);

2. kwotę 65.943.479 PLN przekazać na kapitał zapasowy Spółki.

Dzień dywidendy został wyznaczony na 2 czerwca 2022 r. oraz dzień wypłaty dywidendy na 16 czerwca 2022 r.

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

8.RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE

Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2022-31.12.2022 r.

Wyszczególnienie

Maszyny i urządzenia

Budynki

i lokale

Pozostałe środki trwałe

Środki trwałe

w budowie

RAZEM

Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2022

5 560 158

10 049 365

419 726

5 079 800

21 109 049

Zwiększenia z tytułu:

1 077 235

10 871 587

5 018 124

0

16 966 946

- nabycia

1 077 235

5 791 787

5 018 124

0

11 887 146

- reklasyfikacji

0

5 079 800

0

0

5 079 800

Zmniejszenia, z tytułu:

342 208

0

48 149

5 079 800

5 470 157

- sprzedaży

112 032

0

0

0

112 032

- likwidacji

230 176

0

48 149

0

278 325

- reklasyfikacji

0

0

0

5 079 800

5 079 800

Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2022

6 295 185

20 920 952

5 389 701

0

32 605 838

Umorzenie na dzień 01.01.2022

2 522 928

3 179 749

196 187

0

5 898 864

Zwiększenia z tytułu amortyzacji

1 289 698

3 753 323

585 974

0

5 628 995

Zmniejszenia z tytułu:

299 081

0

32 276

0

331 357

- sprzedaży

98 410

0

0

0

98 410

- likwidacji

200 671

0

32 276

0

232 947

Umorzenie na dzień 31.12.2022

3 513 545

6 933 072

749 885

0

11 196 502

Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2022

0

0

0

0

0

Zwiększenia

0

0

0

0

0

Zmniejszenia

0

0

0

0

0

Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2022

0

0

0

0

0

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2022

2 781 640

13 987 880

4 639 816

0

21 409 336

 

Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2021-31.12.2021 r.

Wyszczególnienie

Maszyny i urządzenia

Budynki

i lokale

Pozostałe środki trwałe

Środki trwałe

w budowie

RAZEM

Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2021

2 278 219

8 693 695

198 898

0

11 170 812

Zwiększenia z tytułu nabycia środków trwałych

3 393 779

1 355 670

220 828

5 079 800

10 050 077

Zmniejszenia z tytułu sprzedaży środków trwałych

111 840

0

0

0

111 840

Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2021

5 560 158

10 049 365

419 726

5 079 800

21 109 049

Umorzenie na dzień 01.01.2021

1 110 157

1 373 227

131 089

0

2 614 473

Zwiększenia z tytułu amortyzacji*

1 514 326

1 806 522

65 097

0

3 385 945

Zmniejszenia z tytułu sprzedaży

101 554

0

0

0

101 554

Umorzenie na dzień 31.12.2021

2 522 928

3 179 749

196 187

0

5 898 864

Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2021

0

0

0

0

0

Zwiększenia

0

0

0

0

0

Zmniejszenia

0

0

0

0

0

Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2021

0

0

0

0

0

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021

3 037 230

6 869 616

223 539

5 079 800

15 210 185

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

* Zwiększenia umorzenia nie są tożsame z pozycją ,,amortyzacja" wykazaną w sprawozdaniu z całkowitych dochodów ze względu na ujęcie skumulowanego umorzenia środków trwałych Spółki Rortos, przejętej w 2021 roku, jako zwiększenia amortyzacji.

 

Rzeczowe aktywa trwałe - struktura własnościowa

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Własne

7 396 183

3 633 728

Używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, w tym umowy leasingu

14 013 153

11 576 457

Razem

21 409 336

15 210 185

Grupa nie posiada gruntów użytkowanych wieczyście.

Grupa nie posiada zobowiązań wobec budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego z tytułu uzyskania prawa własności budynków.

 

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Amortyzacja własnych środków trwałych

2 890 256

1 659 035

Amortyzacja prawa do użytkowania

2 738 739

1 726 910

Razem

5 628 995

3 385 945

 

9.WARTOŚCI NIEMATERIALNE

Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2022-31.12.2022 r.

Wyszczególnienie

Koszty prac rozwojowych

Oprogramowanie komputerowe

Wartości niematerialne w budowie

Wartość firmy

RAZEM

Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2022

75 987 957

1 264 868

45 128 114

161 050 504

283 431 443

Zwiększenia, z tytułu:

26 484 724

177 573

27 561 315

3 168 907

57 392 519

- nabycia

0

177 573

27 561 315

0

27 738 888

- reklasyfikacji

23 439 706

0

0

0

23 439 706

- wyceny bilansowej

3 045 018

0

0

3 168 907

6 213 925

Zmniejszenia, z tytułu:

3 330 037

0

23 439 706

0

26 769 743

- likwidacji

3 330 037

0

0

0

3 330 037

- reklasyfikacji

0

0

23 439 706

0

23 439 706

Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2022

99 142 644

1 442 441

49 249 723

164 219 411

314 054 219

Umorzenie na dzień 01.01.2022

9 125 712

800 325

0

0

9 926 037

Zwiększenia, z tytułu:

10 588 671

257 732

0

0

10 846 403

- amortyzacji

10 588 671

257 732

0

0

10 846 403

Zmniejszenia, z tytułu:

909 465

0

0

0

909 465

- likwidacji

909 465

0

0

0

909 465

Umorzenie na dzień 31.12.2022

18 804 918

1 058 057

0

0

19 862 975

Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2022

2 420 573

0

3 589 086

6 009 659

Zwiększenia

0

0

23 782 243

23 782 243

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

Wyszczególnienie

Koszty prac rozwojowych

Oprogramowanie komputerowe

Wartości niematerialne w budowie

Wartość firmy

RAZEM

Zmniejszenia

2 420 573

0

0

0

2 420 573

Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2022

0

0

27 371 329

0

27 371 329

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2022

80 337 726

384 384

21 878 394

164 219 411

266 819 915

 

Na wartość netto na dzień 31.12.2022 roku wykazaną w pozycji „koszty prac rozwojowych” składają się gry i narzędzia:

1)       Hunting Clash  – wartość netto: 291.988 PLN, pozostały okres amortyzacji: 10 miesięcy; 

2)       Virality  – wartość netto: 67.455 PLN, pozostały okres amortyzacji: 26 miesięcy; 

3)       Soda  – wartość netto: 518.410 PLN, pozostały okres amortyzacji: 7 miesięcy; 

4)       Cognac – wartość netto: 180.515 PLN, pozostały okres amortyzacji: 22 miesiące; 

5)       Push Notifications – wartość netto: 438.560 PLN, pozostały okres amortyzacji: 22 miesiące; 

6) Gry nabytej Spółki Rortos S.r.l – gry wycenione do wartości godziwej metodą DCF w toku rozliczenia nabycia:

o    Airline Commander - wartość netto: 28.319.636 PLN, pozostały okres amortyzacji: 102 miesiące*;

o    RFS - wartość netto: 26.914.916 PLN, pozostały okres amortyzacji: 102 miesiące*;

o    Wings of Heroes - wartość netto: 20.959.933 PLN, pozostały okres amortyzacji: 113 miesięcy*;

o    Pozostałe gry - wartość netto: 2.646.311 PLN, pozostały okres amortyzacji: 18 miesięcy*;

*Wartości netto zakończonych prac rozwojowych spółek zależnych skorygowane są o wycenę bilansową.

 

Na pozycję „wartości niematerialne w budowie” na dzień 31.12.2022 roku składają się kapitalizowane koszty dwóch tytułów na różnym etapie zaawansowania:

1)Undead Clash – 12.448.997 PLN;

2)Fishing Master – 9.157.105 PLN;

oraz skapitalizowane koszty wewnętrznie produkowanych narzędzi wykorzystywanych ogólnofirmowo/ogólnoproduktowo. Wartość tych narzędzi w budowie na dzień 31.12.2022 roku wyniosła 272.292 PLN.

 

W drugim kwartale 2022 roku Zarząd Spółki podjął decyzję o zaprzestaniu prac i zamknięciu projektu Football Elite. Ta decyzja została podjęta po przeprowadzeniu w czerwcu 2022 roku analizy kosztów marketingowych w zestawieniu z potencjałem rynkowym i zaangażowaniem graczy, którzy mogli testować nową grę. W ocenie Zarządu optymalizacja projektu zajęłaby wiele miesięcy, a poniesione koszty byłyby niewspółmierne do potencjalnych przychodów i rozmiaru segmentu tego typu gry. Odpis nakładów na tę grę wyniósł 9,1 mln PLN.

W drugim kwartale 2022 roku Zarząd Spółki zawiesił także prace nad grą Magical District, aby warszawskie studio mogło w pełni skupić się na drugiej produkcji, tj. grze Fishing Masters. Wraz z kolejnymi etapami rozwoju Fishing Masters, Zarząd podjął decyzję o definitywnym zaprzestaniu prac nad Magical District i dokonaniu odpisu całości kosztów tej gry w wysokości 9,2 mln PLN.

Spółka pracuje także nad grą Undead Clash. Pod koniec 2022 roku gra została poddana licznym testom marketingowym, których wyniki skłoniły zespół do częściowej zmiany rozgrywki w grze. Z uwagi na zmianę produkcyjną Spółka dokonała częściowego odpisu prac w wysokości 5,3 mln PLN.

 

TESTY NA UTRATĘ WARTOŚCI

W przypadku prac rozwojowych oraz wartości niematerialnych w budowie test na utratę wartości przeprowadzany jest raz

w roku oraz dodatkowo, w przypadku gdy wystąpią przesłanki wskazujące na możliwość wystąpienia utraty wartości.

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

Wartość odzyskiwalna ustalana jest jako kwota wyższa z dwóch wartości: wartość godziwa pomniejszona o koszty sprzedaży lub wartość użytkowa. Ta ostatnia odpowiada wartości bieżącej szacunku przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych przy użyciu stopy dyskonta uwzględniającej aktualną rynkową wartość pieniądza w czasie oraz ryzyko specyficzne dla danego aktywa. Jeżeli wartość odzyskiwalna jest niższa od wartości księgowej netto składnika aktywów (lub grupy aktywów), wartość księgowa jest pomniejszana do wartości odzyskiwalnej.

Spółka poddała testom dwie gry będące w fazie produkcji – Undead Clash i Fishing Master, identyfikując je jako dwa oddzielne ośrodki wypracowujące środki pieniężne. Wartość odzyskiwalna została ustalona na podstawie wartości użytkowej skalkulowanej na bazie prognozy przepływów pieniężnych opartej na modelach finansowych obejmujących siedmioletni okres. Stopę dyskonta przyjęto na poziomie 10,90% oraz dynamikę wzrostu w kolejnych latach oparto na podobnych grach już istniejących na rynku.

 

Kluczowe założenia rocznego testu na utratę wartości przedstawia poniższa tabela:

Rodzaj założenia

Zastosowane założenia

Podstawa wartości odzyskiwalnej

Wartość użytkowa

Wykorzystane źródło

Wewnętrzna prognoza na podstawie podobnych gier

Metodologia

Zdyskontowane przepływy pieniężne

Stopa dyskontowa (WACC)

10,90%

 

Wyżej wskazane testy wykazały nadwyżkę wartości odzyskiwalnej, należy jednak pamiętać, że nie można wykluczyć, że ryzyko odpisu tych prac powstanie po dniu bilansowym, co jest związane ze specyfiką branży, w której Spółka działa.

Wynika to m.in. z faktu, że w przypadku projektów, które nie miały jeszcze swojej premiery rynkowej, Spółka dokonuje szacunków przyszłych przepływów pieniężnych na podstawie zestawu danych osiąganych przez porównywalne gry na rynku. W momencie gdy gra wchodzi na rynek i możliwa jest ocena jej realnych parametrów Spółka weryfikuje, czy gra osiągnęła zakładane parametry. W przypadku, gdy dane gry po wejściu na rynek odbiegają od wcześniejszych szacunków Spółki, to Spółka jest zobowiązana do dokonania odpisu na utratę wartości.

W związku z tym Spółka przeprowadzi ponowne testy na utratę wartości tych projektów w trakcie 2023 roku na podstawie pierwszych, realnych parametrów każdej z gier. W przypadku gdy któraś z gier nie osiągnie w teście rynkowym zakładanych wyników, to może się to wiązać z koniecznością dokonania odpisu jej wartości.

 

Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2021-31.12.2021 r.

Wyszczególnienie

Koszty prac rozwojowych

Oprogramowanie komputerowe

Wartości niematerialne w budowie

Wartość firmy

RAZEM

Wartość bilansowa brutto na dzień 01.01.2021

7 995 077

669 286

2 554 464

0

11 218 827

Zwiększenia z tytułu nabycia

67 992 880

595 583

42 573 651

161 050 504

272 212 617

Zmniejszenia

0

0

0

0

0

Wartość bilansowa brutto na dzień 31.12.2021

75 987 957

1 264 868

45 128 114

161 050 504

283 421 443

Umorzenie na dzień 01.01.2021

3 681 433

586 731

0

0

4 268 164

Zwiększenia z tytułu amortyzacji

5 444 279

213 594

0

0

5 657 873

Zmniejszenia

0

0

0

0

0

Umorzenie na dzień 31.12.2021

9 125 712

800 325

0

0

9 926 037

Odpisy aktualizujące na dzień 01.01.2021

2 248 958

0

0

0

2 248 958

Zwiększenia

171 615

0

3 589 086

0

3 760 701

Zmniejszenia

0

0

0

0

0

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

Wyszczególnienie

Koszty prac rozwojowych

Oprogramowanie komputerowe

Wartości niematerialne w budowie

Wartość firmy

RAZEM

Odpisy aktualizujące na dzień 31.12.2021

2 420 573

0

3 589 086

0

6 009 659

Wartość bilansowa netto na dzień 31.12.2021

64 441 673

464 543

41 539 028

161 050 504

267 495 749

 

Na dzień 31 grudnia 2022 oraz 2021 roku wszystkie wartości niematerialne i prawne są własnością Grupy.

Grupa nie posiada aktywów niematerialnych o ograniczonym prawie użytkowania.

Grupa nie posiada kredytów bankowych, które byłyby zabezpieczone aktywami niematerialnymi.

Umorzenie wartości niematerialnych w 2021 i 2020 zostało odniesione w koszty własne sprzedaży, koszty sprzedaży, koszty ogólnego zarządu a także częściowo stanowiło koszt wytworzenia na własne potrzeby jak przedstawiono w nocie 2.

 

10.WARTOŚĆ FIRMY

W dniu 5 lipca 2021 roku Spółka zawarła jako kupujący, z dotychczasowymi wspólnikami Antonio Fariną oraz Roberto Simonettim jako sprzedającymi, umowę sprzedaży całości udziałów spółce Rortos S.r.l z siedzibą w Weronie.

Cena za cały nabywany udział w Rortos została ustalona na kwotę EUR 45.000.000 bez uwzględniania poziomu gotówki i poziomu zadłużenia (cash free and debt free basis) w oparciu o mnożnik zysku EBITDA za 2020 r., znormalizowanego o kapitalizację kosztów osobowych, na poziomie 9,8. Po uwzględnieniu poziomu gotówki i zadłużenia na dzień rozliczenia płatność wyniosła 46,7 mln EUR. Ponadto, na warunkach określonych w Umowie Sprzedającym będzie przysługiwało dodatkowe wynagrodzenie (earn-out payment) zależne od wyników Rortos w okresie od 1 lipca 2021 do 31 grudnia 2025, wyliczone zgodnie z formułą uzgodnioną w Umowie - w maksymalnej kwocie nie wyższej niż wynik EBITDA osiągnięty przez Rortos w adekwatnym okresie.

 

Jednostka dominująca dokonała rozliczenia nabycia udziałów oraz kalkulacji zobowiązania do zapłaty z tyt. earn-out payments. Zobowiązanie z tyt. nabycia zostało skalkulowane w oparciu o prognozowane wyniki Rortos w kolejnych latach i predykowaną na tej podstawie kwotę earn-outu.

 

Kalkulacja na moment nabycia:

wyszczególnienie

w EUR

w PLN

wartość zapłaty

55 848 669

252 754 322

Airline Commander

7 104 036

32 150 736

Real Flight Simulator

6 751 659

30 555 985

Wings of Heroes

4 272 266

19 334 994

pozostałe gry

1 168 030

5 286 159

kapitały netto

1 617 130

7 318 646

wartość firmy (jako nadwyżka wartości zapłaty ponad rozpoznane aktywa)

34 935 546

158 107 803

 

Roczny test na utratę wartości

Wartości firmy przejętej w ramach połączenia jednostek gospodarczych nie amortyzuje się. Wartość firmy przynajmniej raz w roku podlega analizie pod kątem utraty wartości.

W ciągu roku obrotowego przeprowadzono test na utratę wartości poprzez porównanie wartości bilansowej do wartości odzyskiwalnej ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego została alokowana wartość firmy. Wartość odzyskiwalna została ustalona na podstawie wartości użytkowej skalkulowanej na bazie prognozy przepływów pieniężnych opartej na modelach finansowych obejmujących trzyletni okres. Stopę dyskonta przyjęto na poziomie 9,90% oraz bezterminową stopę wzrostu na poziomie 1%. W trzyletniej prognozie przyjęto bezpieczne założenia co do prognoz rynkowych w zakresie wartości sprzedaży dla poszczególnych gier.

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

Kluczowe założenia rocznego testu na utratę wartości przedstawia poniższa tabela:

Rodzaj założenia

Zastosowane założenia

Podstawa wartości odzyskiwalnej

Wartość użytkowa

Wykorzystane źródło

Wewnętrzna prognoza

Metodologia

Zdyskontowane przepływy pieniężne

Stopa dyskontowa (WACC)

9,90%

Bezterminowa stopa wzrostu (PGR)

1,00%

 

Przeprowadzony test na utratę wartości wskazał, że wartość odzyskiwalna wynosi 57.641.731 EUR i jest wyższa niż bieżąca (na dzień 31.12.2022) wartość odzyskiwalna ośrodka wypracowującego środki pieniężne, stąd w opinii Zarządu Jednostki Dominującej nie ma konieczności dokonywania odpisu pod kątem utraty wartości.

 

Analiza wrażliwości dla prawdopodobnych wartości zmiany stopy dyskonta i zmiany wartości bezterminowej stopy wzrostu przedstawiają poniższe tabele:

Zmiana wartości stopy dyskonta (WACC) dla okresu rezydualnego (zmiana podana w punktach procentowych)

 

-1,0 p.p

-0,5 p.p

-0,25 p.p

0,0 p.p

+0,25 p.p

+0,5 p.p

+1,0 p.p

Wartość bieżąca FCFF (w EUR)

63 991 665

60 632 128

59 094 775

57 641 731

56 266 109

54 961 754

52 545 333

Nadwyżka / Niedobór nad wartością księgową ośrodka

(w EUR)

12 059 513

8 699 975

7 162 623

5 709 579

4 333 957

3 029 601

613 180

 

Zmiana wartości bezterminowej stopy wzrostu (PGR) dla okresu rezydualnego (zmiana podana w punktach procentowych)

 

-1,0 p.p

-0,5 p.p

-0,25 p.p

0,0 p.p

+0,25 p.p

+0,5 p.p

+1,0 p.p

Wartość bieżąca FCFF (w EUR)

52 276 259

54 816 297

56 190 415

57 641 731

59 176 939

60 803 527

64 365 551

Nadwyżka / Niedobór nad wartością księgową ośrodka

(w EUR)

344 107

2 884 144

4 258 263

5 709 579

7 244 786

8 871 375

12 433 398

 

11.POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Pozostałe aktywa finansowe:

21 765 555

9 575 534

- inwestycja w Gamesture

11 574 781

0

- jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego Sisu Game Ventures

7 923 240

7 308 000

- kaucja z tyt. najmu biura

2 267 534

2 267 534

W dniu 11 marca 2022 roku Jednostka Dominująca nabyła 24,8% udziałów w kapitale zakładowym Gamesture Sp. z o.o. Kwota płatności wyniosła ok. 3,5 mln USD. Na dzień nabycia udziały wyceniono po cenie nabycia – 14.320.389 PLN. Wartość na dzień bilansowy została skorygowana o stratę Gamesture przypadającą na udziały posiadane przez Ten Square Games w wysokości 2.745.608 PLN. Pomimo osiągnięcia straty przez Gamesture Sp. z o.o. Zarząd nie identyfikuje przesłanek utraty wartości tego aktywa finansowego. Zarząd podejmując decyzję o inwestycji w tę spółkę był świadomy, że spółka generowała i w najbliższym czasie będzie generować stratę, jednakże, zgodnie z założeniami biznesowymi, w dłuższej perspektywie spółka ta powinna zacząć osiągać zysk.

 

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

12.INFORMACJA O INSTRUMENTACH FINANSOWYCH

AKTYWA FINANSOWE

31.12.2022

31.12.2021

Kategoria instrumentów finansowych

Pozostałe aktywa finansowe (długoterminowe), w tym:

21 765 555

9 575 534

kaucja

2 267 534

2 267 534

aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu

jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego Sisu Game Ventures

7 923 240

7 308 000

aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności, w tym:

47 491 674

62 040 655

niezrealizowane różnice kursowe z wyceny

45 798

59 458

aktywa finansowe wyceniane wg wartości godziwej

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty, w tym:

126 594 883

139 553 427

niezrealizowane różnice kursowe z wyceny

-183 150

-384 041

aktywa finansowe wyceniane wg wartości godziwej

 

ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE

31.12.2022

31.12.2021

Kategoria instrumentów finansowych

Zobowiązania handlowe, w tym:

13 135 328

6 844 591

niezrealizowane różnice kursowe z wyceny

32 091

3 660

Zobowiązania finansowe wyceniane wg

zamortyzowanego kosztu

 

W przypadku zarówno aktywów finansowych, jak i zobowiązań finansowych, wartość godziwa jest równa wartości bilansowej.

13.NALEŻNOŚCI

Strukturę należności przedstawia poniższa tabela:

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Należności handlowe

35 280 551

46 140 422

Pozostałe należności

7 013 685

11 602 972

Rozliczenia międzyokresowe

5 197 438

4 297 261

Należności

47 491 674

62 040 655

 

13.1.Należności handlowe

Płatności od użytkowników są agregowane przez pośredników (sklepy mobilne, agregatorów płatności, licencjobiorców).

Płatności z tytułu wyświetlonych reklam są natomiast kumulowane przez pośredników reklamowych. W strukturze należności największe salda pochodzą od:

Google Inc – 52,6% na 31.12.2022 w porównaniu do 55,3% na 31.12.2021 .

Apple Distibution International – 36,0% na 31.12.2022 w porównaniu do 34,3% na 31.12.2021;

Żaden inny podmiot nie przekroczył 10% udziału w sumie należności na 31.12.2022.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

Struktura walutowa:

 

31.12.2022

31.12.2021

waluta

kwota w walucie

wycena

udział %

kwota w walucie

wycena

udział %

PLN

17 919 819

17 919 819

50,8%

25 313 416

25 313 416

54,86%

USD

2 865 026

12 611 272

35,7%

4 527 014

18 379 677

39,83%

EUR

843 436

3 955 633

11,2%

469 254

2 158 288

4,68%

RUB

8 741 150

540 203

1,5%

4 871 221

264 020

0,57%

pozostałe waluty

---------

253 624

0,7%

---------

25 021

0,05%

RAZEM

---------

35 280 551

100,0%

---------

46 140 422

100%

 

Struktura wiekowa:

 

31.12.2022

31.12.2021

struktura wiekowa - przeterminowanie

wartość należności

wartość należności

nieprzeterminowane

34 635 419

46 056 781

do miesiąca

32 813

23 655

1-3 miesiące

46 168

59 529

3-6 miesięcy

10 237

397

6-12 miesięcy

554 402

60

powyżej roku

1 512

0

razem należności

35 280 551

46 140 422

 

Należności od pozostałych jednostek przeterminowane 6-12 miesięcy dotyczą głównie należności od firm rosyjskich, gdzie z uwagi na trwającą wojnę w Ukrainie płatności międzynarodowe są istotnie ograniczone. Spółka spodziewa się odzyskania należności w momencie zakończenia konfliktu zbrojnego.

13.2.Pozostałe należności

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Pozostałe należności krótkoterminowe, w tym:

7 013 685

11 602 972

- z tytułu podatków

6 730 833

11 437 914

- kaucja z tyt. najmu biura

282 852

165 058

13.3.Rozliczenia międzyokresowe

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Opłaty rejestracyjne za zgłoszenie znaków towarowych

312 518

301 876

Utrzymanie serwisu technicznego oprogramowania/subskypcje na programy

3 245 961

3 202 110

Ubezpieczenia

81 494

70 919

Szkolenie dla liderów

274 840

0

Roczna opłata – narzędzie śledzące kampanie marketingowe

552 773

139 933

Pozostałe rozliczenia międzyokresowe

729 852

582 423

Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów

5 197 438

4 297 261

 

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

14.ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Środki pieniężne kasie i na rachunkach bankowych:

126 594 883

139 553 427

środki w kasie

19 038

21 464

środki na rachunkach bankowych

126 575 845

139 531 963

w tym lokaty do 3 miesięcy

67 228 898

0

Razem

126 594 883

139 553 427

Większość środków pieniężnych na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa posiadała w bankach: ING Bank Śląski S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego S.A. Maksymalna wartość ryzyka kredytowego związanego ze środkami pieniężnymi równa się ich wartości bilansowej. Rachunki bieżące nie są oprocentowane. Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na dzień 31 grudnia 2022 roku nie różni się istotnie od ich wartości bilansowej.

15.KAPITAŁ ZAKŁADOWY

Kapitał zakładowy Ten Square Games S.A. na dzień 31.12.2022 r. wynosi 733.482,20 PLN i dzieli się na 7.334,822 akcji na okaziciela o wartości nominalnej 0,10 zł każda.

16.AKCJE WŁASNE

W dniach 20 stycznia 2022 roku – 28 stycznia 2022 roku realizowana była pierwsza transza skupu akcji własnych uruchomionego przez Jednostkę Dominującą zgodnie z uchwałą Zarządu Emitenta z dnia 20 stycznia 2022 roku w sprawie rozpoczęcia realizacji skupu akcji własnych oraz szczegółowych warunków i trybu przeprowadzenia pierwszej transzy skupu akcji własnych Spółki, podjętej w wykonaniu uchwały nr 7 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 23 czerwca 2021 r. w sprawie upoważnienia Zarządu do nabycia w imieniu i na rzecz Spółki akcji własnych oraz określenia zasad nabywania akcji własnych przez Spółkę i utworzenia kapitału rezerwowego.

Łączna liczba akcji nabytych w ramach pierwszej transzy skupu akcji własnych wyniosła 70.000 akcji i odpowiada 70.000 głosom na Walnym Zgromadzeniu Spółki; co stanowi 0,96 % udziału w kapitale zakładowym Spółki i 0,96 % w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki. Średnia jednostkowa cena nabycia akcji własnych wyniosła 266,04 zł. Akcje zostały nabyte za łączną kwotę 18.636.049,68 zł.

Nabyte w ramach transakcji akcje mogą zostać (i) umorzone (umorzenie dobrowolne), (ii) wymienione na akcje lub udziały w toku dokonywanych przez Spółkę przejęć (iii) rozdysponowane przez Zarząd Spółki w inny dopuszczalny prawem sposób, z uwzględnieniem potrzeb wynikających z prowadzonej działalności.

17.ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania handlowe

13 135 328

6 844 591

Wobec jednostek powiązanych

0

15 529

Wobec jednostek pozostałych

13 135 328

6 829 062

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

Wyszczególnienie

Razem

termin wymagalności

przeterminowane:

nieprzeterminowane,

płatne do:

0-30 dni

31-90 dni

0 – 30 dni

31.12.2022

13 135 328

280

10 129

13 124 919

Wobec jednostek powiązanych

0

0

0

0

Wobec jednostek pozostałych

13 135 328

280

10 129

13 124 919

31.12.2021

6 844 591

38 537

0

6 806 054

Wobec jednostek powiązanych

15 529

0

0

15 529

Wobec jednostek pozostałych

6 829 062

38 537

0

6 790 525

 

18.ZOBOWIĄZANIA LEASINGOWE

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązanie leasingowe krótkoterminowe

3 807 223

3 684 538

Zobowiązanie leasingowe długoterminowe

5 412 072

8 991 251

- wymagalne w terminie od 1 do 2 lat

3 924 104

3 734 878

- wymagalne w terminie od 2 do 3 lat

732 584

3 849 513

- wymagalne w terminie od 3 do 4 lat

134 675

669 445

- wymagalne w terminie od 4 do 5 lat

620 709

133 227

RAZEM ZOBOWIĄZANIA LEASINGOWE

9 219 295

12 675 789

Zobowiązania leasingowe wynikają z zawartych umów leasingu opisanych szczegółowo w nocie nr 30.

Koszty ujęte w wyniku wynikające z zawartych umów leasingu zostały przedstawione poniżej.

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Amortyzacja

2 738 739

1 726 910

Odsetki

301 239

271 663

Różnice kursowe zrealizowane i niezrealizowane

881 885

520 517

 

19.POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania z tytułu nabycia spółki Rortos (earn-out payments)

58 792 868

48 420 530

- długoterminowe

54 457 996

48 420 530

- krótkoterminowe

4 334 872

0

Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe

2 313 303

2 463 393

- długoterminowe

0

0

- krótkoterminowe, w tym:

2 313 303

2 463 393

Podatek zryczałtowany u źródła

56 628

62 493

Podatek dochodowy od osób fizycznych

321 970

87 148

Składki na ubezpieczenie społeczne (ZUS)

1 379 382

1 759 312

PFRON

32 766

32 233

Pozostałe zobowiązania

522 557

522 207

RAZEM POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA

61 106 171

50 883 923

- długoterminowe

54 457 996

48 420 530

- krótkoterminowe

6 648 175

2 463 393

 

Grupa nie posiadała istotnie przeterminowanych zobowiązań na dzień bilansowy 31.12.2022 oraz 31.12.2021.

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

Termin wymagalności zobowiązań publicznoprawnych wynosi do 25 dni.

20.MAJĄTEK SOCJALNY ORAZ ZOBOWIĄZANIA ZFŚS

Grupa nie posiadała zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na dzień bilansowy 31.12.2022 oraz 31.12.2021.

21.ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE

Na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa nie posiadała istotnych zobowiązań warunkowych, w tym również udzielonych gwarancji i poręczeń, łącznie z wekslowymi.

22.REZERWY NA ŚWIADCZENIA PRACOWNICZE

W okresie sprawozdawczym objętym sprawozdaniem finansowym wystąpiły następujące zmiany w stanie rezerw:

Wyszczególnienie

Stan na 1.01.2022

Zmiany w ciągu roku

Stan na 31.12.2022

Założenie

Reklasyfikacja

z długo- do krótkoterminowych

Wykorzystanie

rezerwa urlopowa

1 353 213

1 692 431

0

-1 353 213

1 692 431

rezerwa TFR*

0

818 387

0

0

818 387

rezerwa na premie (krótkoterminowa)

5 881 405

3 062 749

1 219 415

-5 881 405

4 282 164

rezerwa na premie (długoterminowa)

2 588 248

1 694 392

-1 219 415

-80 064

2 983 161

RAZEM REZERWY

9 822 866

7 267 959

0

-7 314 682

9 776 143

*rezerwa TFR dotyczy spółki Rortos – jest to wynagrodzenie wypłacane pracownikowi w momencie rozstania z firmą

 

Rezerwa na premie wynika głównie (łącznie 5,8 mln PLN) z obowiązującego w Grupie Kapitałowej od 2021 roku systemu premiowego, którego głównym celem jest mocniejsze związanie z grupą TSG kluczowych pracowników firmy. Premie te są uzależnione od wyników finansowych, a także podlegają wypłacie jedynie w momencie dalszego zatrudnienia w Grupie Kapitałowej na moment wypłaty - w różnych proporcjach jest to okres od kilku miesięcy do 2,5 roku po zakończeniu okresu, za który się należą.

Pozostała kwota rezerw na premie (1,5 mln PLN) to głównie rezerwy krótkoterminowe, płatne w ciągu pierwszego półrocza 2023 roku, w większości przypadków są to kwoty należne za 4Q2022.

 

W poprzednim okresie sprawozdawczym wystąpiły następujące zmiany w stanie rezerw na świadczenia pracownicze:

Wyszczególnienie

Stan na 1.01.2021

Zmiany w ciągu roku

Stan na 31.12.2021

Założenie

Wykorzystanie

rezerwa urlopowa (krótkoterminowa)

530 961

1 353 213

530 961

1 353 213

rezerwa na premie (krótkoterminowa)

961 724

5 881 405

961 724

5 881 405

rezerwa na premie (długoterminowa)

0

2 588 247

0

2 588 247

RAZEM REZERWY

1 492 685

9 822 865

1 492 685

9 822 865

 

23.CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM

Działalność Grupy narażona jest na następujące ryzyka finansowe:

a) ryzyko kredytowe,

b) ryzyko płynności,

c) ryzyko rynkowe.

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

Ryzyko kredytowe – to ryzyko, które powstaje, gdy jedna ze stron instrumentu finansowego nie wywiązując się ze swoich zobowiązań na rzecz Grupy spowoduje poniesienie przez nią strat finansowych. Ryzyko kredytowe powstaje w przypadku należności, środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, depozytów, nabytych obligacji, wniesionych kaucji.

Podstawowa działalność Grupy – uzyskiwanie przychodów z gier, ze względu na swoją specyfikę, jest w nieistotnym stopniu narażona na ten rodzaj ryzyka. Grupa współpracuje z wąskim gronem klientów (w tym agregatorami płatności od użytkowników indywidualnych) i poprzez wypracowane relacje i historyczny brak problemów ze spłatą należności, ekspozycja na pojedyncze ryzyko kredytowe nie jest wysoka. Zdecydowana większość należności jest spłacana w terminie do 3 miesięcy od powstania należności. Grupa konsekwentnie monitoruje spływ należności i na bieżąco kontaktuje się z klientami

w przypadku wystąpienia opóźnień w płatnościach. Grupa lokuje posiadane środki pieniężne w wiarygodnych instytucjach finansowych (bankach). Ryzyko kredytowe dotyczy Grupy w nieistotnym zakresie.    

Ryzyko płynności – to ryzyko, które powstaje, gdy Grupa napotka trudności w wywiązaniu się ze zobowiązań związanych ze zobowiązaniami finansowymi. Grupa dba o utrzymanie płynności na odpowiednim, bezpiecznym poziomie. Grupa historycznie finansuje się z własnych środków, wszelkie nowe projekty bądź istotne zakupy są weryfikowane pod kątem możliwości terminowej spłaty zobowiązania. Środki pieniężne pozwalają na pokrycie wszystkich zobowiązań (wartość środków pieniężnych przekracza wartość zobowiązań ponad dwukrotnie) i w związku z tym jednostka nie ocenia tego ryzyka jako ryzyko znaczące. Ryzyko płynności dotyczy Grupy w nieistotnym zakresie.

Ryzyko rynkowe – to ryzyko, które powstaje, gdy wartość godziwa instrumentu finansowego lub przyszłe przepływy środków pieniężnych z nim związane będą ulegać wahaniom ze względu na zmiany cen rynkowych. Ryzyko to obejmuje trzy rodzaje ryzyka: ryzyko walutowe, ryzyko stopy procentowej, inne ryzyko cenowe.

Ryzyko walutowe – to ryzyko, gdy wartość godziwa instrumentu finansowego lub przyszłe przepływy środków pieniężnych z nim związane będą ulegać wahaniom ze względu na zmiany kursów wymiany walut. Ze względu na globalny charakter prowadzonej przez Grupę Ten Square Games działalności, w ramach której większość przychodów generowana jest w USD i częściowo w EUR, jest ona narażona na ryzyko związane z gwałtownymi zmianami kursów walutowych, w tym w szczególności umocnienia złotego względem walut obcych, głównie USD.

Większość umów przychodowych bazuje na rozliczeniu w walutach obcych (w tym głównie w USD) oraz w PLN. W związku z tym, umocnienie kursu złotego w relacji do USD jest dla Grupy zjawiskiem niepożądanym, które powoduje zmniejszenie osiąganych przychodów ze sprzedaży. W celu zmniejszenia ryzyka kursowego Grupa częściowo ogranicza ryzyko walutowe w prowadzonej działalności poprzez dopasowywanie walutowej struktury kosztowej, niemniej jednak nie ma możliwości całkowitego wyeliminowania ciążącego na Grupie ryzyka walutowego. Grupa nie stosuje (i nie stosowała) żadnych instrumentów zabezpieczających ryzyko walutowe.

Ryzyko stopy procentowej – to ryzyko, które powstaje, gdy wartość godziwa instrumentu finansowego lub przyszłe przepływy środków pieniężnych z nim związane będą ulegać wahaniom ze względu na zmiany rynkowych stóp procentowych.

Grupa lokuje nadwyżki środków w oprocentowane aktywa (oprocentowane lokaty), jednak nie jest to dalej istotne ryzyko związane ze zmianami stóp procentowych.

Główne ryzyko zmiany stóp procentowych związane jest z instrumentami dłużnymi, jednakże w 2022 i 2021 roku Grupa nie korzystała z zewnętrznych instrumentów dłużnych o zmiennym oprocentowaniu (kredyty i obligacje) w związku z tym nie była narażona na zmiany przepływów pieniężnych w wyniku zmiany stóp procentowych.

Inne ryzyka cenowe – to ryzyka, które powstają, gdy wartość godziwa instrumentu finansowego lub przyszłe przepływy środków pieniężnych z nim związane będą ulegać wahaniom ze względu na zmiany cen rynkowych (inne niż wynikające z ryzyka stopy procentowej lub ryzyka walutowego), niezależnie od tego czy zmiany te spowodowane są czynnikami charakterystycznymi dla poszczególnych instrumentów finansowych lub dla ich emitenta, czy też czynnikami odnoszącymi się do wszystkich podobnych instrumentów finansowych będących przedmiotem obrotu na rynku. Grupa nie korzysta z instrumentów finansowych, z którymi związane jest ryzyko cenowe. Grupa nie jest narażona na inne ryzyko cenowe.

 

24.ANALIZA EKSPOZYCJI NA RYZYKO WALUTOWE

Znaczący udział sprzedaży w walucie USD oraz częściowo EUR w strukturze przychodów Grupy sprawia, że istotny wpływ na wyniki finansowe wywiera kształtowanie się kursu złotego względem tej waluty. Ekspozycję netto w walutach obcych na dzień bilansowy, na jaką narażona była Grupa, przedstawia poniższa tabela.

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

31.12.2022

ryzyko walutowe - ekspozycja narażona na ryzyko walutowe

USD

EUR

RUB

GBP

pozostałe waluty

(bez PLN)

należności handlowe walucie

2 865 026

843 436

8 741 150

0

--------

należności handlowe wycenione do PLN

12 611 272

3 955 633

540 203

0

253 624

środki pieniężne w walucie

3 626 808

5 531 201

0

72 986

--------

środki pieniężne wycenione do PLN

15 964 484

25 940 794

0

386 512

175 923

zobowiązania handlowe w walucie

1 524 211

685 698

0

10 500

--------

zobowiązania handlowe wycenione do PLN

6 709 271

3 215 857

0

55 605

327 755

ekspozycja netto w walucie

4 967 623

5 688 939

8 741 150

62 486

--------

ekspozycja netto w PLN

21 866 485

26 680 570

540 203

330 907

101 792

 

Dane za poprzedni okres sprawozdawczy:

31.12.2021

ryzyko walutowe - ekspozycja narażona na ryzyko walutowe

USD

EUR

RUB

GBP

pozostałe waluty

(bez PLN)

należności handlowe walucie

4 527 014

469 254

4 871 221

0

--------

należności handlowe wycenione do PLN

18 379 677

2 158 288

264 020

0

25 021

środki pieniężne w walucie

3 509 731

2 862 519

13 482 844

205 252

--------

środki pieniężne wycenione do PLN

14 249 509

13 165 870

730 770

1 125 724

181 069

zobowiązania handlowe w walucie

444 075

889 527

0

0

--------

zobowiązania handlowe wycenione do PLN

1 802 944

4 091 293

0

0

407 081

ekspozycja netto w walucie

7 592 670

2 442 246

18 354 065

205 252

--------

ekspozycja netto w PLN

30 826 242

11 232 865

994 790

1 125 724

 -200 991

 

Stopień wrażliwości Grupy na 10-proc. wzrost kursu wymiany złotego w stosunku do wyżej wymienionych walut przedstawiono w poniższej tabeli. Wartość dodatnia wskazuje wzrost zysku przed opodatkowaniem wskutek wzrostu kursu wymiany (osłabienia się złotego).

 

ryzyko walutowe - analiza wrażliwości

31.12.2022

31.12.2021

zmiana o +10% / -10%

+ 4 951 996 / - 4 951 996

+ 4 397 863 / - 4 397 863

 

25.ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM

Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupa i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.

Obecnie Grupa finansuje swoją działalność wypracowanymi zyskami, nie korzysta z finansowania dłużnego. Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych może wprowadzić do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Grupa może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2021 roku oraz 31 grudnia 2020 roku nie wprowadzono żadnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.

 

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

Wyszczególnienie

31.12.2022

31.12.2021

Oprocentowane kredyty i pożyczki

0

0

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

74 638 040

57 728 514

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

126 594 883

139 553 427

Zadłużenie netto

-51 956 843

-81 824 913

Kapitał własny

342 465 369

351 051 347

Kapitał razem

342 465 369

351 051 347

Kapitał i zadłużenie netto

394 422 212

432 876 260

 

26.PROGRAMY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH

W związku z wprowadzeniem w Polsce programu Pracowniczych Planów Kapitałowych, Spółka zawarła z Aviva Specjalistycznym Funduszem Inwestycyjnym Otwartym PPK umowę o prowadzenie Pracowniczego Planu Kapitałowego, a pracownicy Jednostki Dominującej stali się od listopada 2020 r. uczestnikami Planu. W związku połączeniem się spółek, od 2 lipca 2022 roku w Polsce marka Aviva zmieniła się w Allianz. Spółka inwestycyjna Aviva Investors Poland Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. zmieniła nazwę na Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Allianz Polska S.A. Łączne koszty programu PPK (składka pracodawcy) poniesione w 2022 roku przez Spółkę wyniosły 222 tys. PLN w porównaniu do 166 tys. PLN kosztów poniesionych w 2021 roku.

27.PROGRAM MOTYWACYJNY

PROGRAM MOTYWACYJNY NA LATA 2021-2022

W maju 2020 roku Akcjonariusze Spółki uchwalili kolejny program motywacyjny dla kluczowych pracowników i współpracowników TSG na lata 2021-2022. Program został ustanowiony w celu zapewnienia kluczowym dla rozwoju Spółki osobom partycypacji w oczekiwanym wzroście jej wartości oraz trwałego związania z TSG osób objętych Programem.

Celem Programu było stworzenie mechanizmów, które zachęcą i zmotywują wykwalifikowane osoby, kluczowe dla realizacji strategii Spółki, do działania w interesie jej oraz jej akcjonariuszy poprzez umożliwienie im nabycia akcji Spółki.

 

Uczestnicy Programu mieli prawo objąć łącznie nie więcej niż 100.000 Akcji, emitowanych w drodze podwyższenia kapitału zakładowego w ramach kapitału docelowego, utworzonego na podstawie Uchwały w Sprawie Programu.

 

Program motywacyjny obejmował lata 2021-2022, a akcje mogły być obejmowane w dwóch transzach – za rok obrotowy 2021 (transza I) i 2022 (transza II). Warunkiem zaoferowania akcji było osiągnięcie przez Grupę Kapitałową określonego poziomu wyniku finansowego tj. tzw. powtarzalnej EBITDA*, który został wyznaczony przez Radę Nadzorczą dla każdego z lat 2021 i 2022.

W przypadku nieosiągnięcia wymaganego poziomu w pierwszym roku programu, w kolejnym okresie akcje za dany rok mogły zostać przyznane, jeżeli skumulowana wartość powtarzalnej EBITDA osiągnęłaby wymagany dla obu lat poziom.

 

Rada Nadzorcza ustaliła następujące poziomy powtarzalnej EBITDA* na podstawie uchwały w kwietniu 2021 roku:

- 248 804 235 PLN za rok obrotowy 2021;

- 251 330 811 PLN za rok obrotowy 2022.

 

W zakresie wysokości powtarzalnej EBITDA w 2021 roku, Rada Nadzorcza podjęła w październiku 2021 roku uchwałę dopuszczającą obniżenie celu o 8%, tj .do kwoty 228 899 896 PLN.

 

*Powtarzalna EBITDA oznacza wykazany w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zysk z działalności operacyjnej osiągnięty przez Grupę za dany rok obrotowy powiększony o amortyzację środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, skorygowany o:

- zdarzenia nadzwyczajne i jednorazowe;

- koszty przeprowadzenia Programu zgodnie z obowiązującymi Spółkę standardami sprawozdawczości finansowej;

- efekt księgowego rozpoznania w czasie programu motywacyjnego Prezesa Zarządu Macieja Zużałka (opisanego poniżej)

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

- wpływ niegotówkowych korekt przychodu (i związanego z tym przychodem kosztu prowizji dystrybutorów), związanych np. z odroczeniem w czasie przychodów z wirtualnej waluty lub trwałych wirtualnych dóbr (durables);

- wpływ ewentualnych jednorazowych odpisów aktualizujących wartość nakładów inwestycyjnych na stworzenie gier mobilnych;

- efekt ewentualnych zmian systemu podatkowego i ubezpieczeń społecznych, wynikających m. in. ze zmian w obowiązujących przepisach, w tym „Nowego Ładu”, które powodowałyby wzrost kosztów Spółki ze względu na konieczność podwyższenia wynagrodzeń pracowników i współpracowników (dotyczy tylko wyniku finansowego roku 2022).

 

Z uwagi na niespełnienie celu programu motywacyjnego w 2022 roku. tj. nieosiągnięcie powtarzalnej EBITDY ponad 251 mln PLN, Spółka nie rozpoznała w niniejszym sprawozdaniu kosztu programu motywacyjnego dla tego roku. Wstępnie alokowane akcje za 2022 przepadają.

 

W 2021 roku cel programu został osiągnięty, koszt programu motywacyjnego wyniósł 17,1 mln PLN i w trakcie 2022 roku pracownikom i współpracownikom Spółki wydano 33.059 akcji. Uczestnicy programu będą mieli prawo sprzedaży akcji nabytych w ramach transzy I nie wcześniej niż 2 stycznia 2024 roku.

 

PROGRAM MOTYWACYJNY PREZESA ZARZĄDU SPÓŁKI Z 2020 ROKU

W raportowanym okresie Spółka rozpoznała część kosztu dedykowanego programu motywacyjnego dla Prezesa Zarządu Pana Macieja Zużałka. Program motywacyjny, o którym mowa, uwzględnia przekazanie po cenie nominalnej równej 0,1 PLN za akcję 144.825 akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy Spółki. Zgodnie z MSSF 2 „razem kapitałakcji”, każde przekazanie instrumentów kapitałowych jednostki gospodarczej dokonane przez jej akcjonariuszy kontrahentom dostarczającym towary bądź usługi jest płatnością w formie akcji i podlega wycenie zgodnie ze wskazanym standardem. Wartość rynkowa programu wyniosła 72,4 mln PLN, a koszt (niezwiązany z wypływem gotówki) Grupa będzie ponosić proporcjonalnie przez okres 3 lat (12 rozpoczętych kwartałów) począwszy od 2 kwartału 2020 roku, a kończąc na pierwszym kwartale 2023 roku.

 

UZGODNIENIE KOSZTÓW

Uzgodnienie kosztów programów motywacyjnych w układzie rodzajowym i kalkulacyjnym:

Wyszczególnienie

1.01.2022-31.12.2022

1.01.2021-31.12.2021

Płatności w formie akcji - koszty rodzajowe:

23 641 852

41 703 472

Koszty programu motywacyjnego na rok 2021 (w 2022 odwrócenie kosztu niewyemitowanych, wstępnie zalokowanych akcji)

-490 820

17 570 794

Koszt programu motywacyjnego Prezesa Macieja Zużałka

24 132 672

24 132 678

Płatności w formie akcji - koszty w układzie kalkulacyjnym:

24 029 346

39 670 061

Koszt wytworzenia sprzedanych produktów i usług

0

5 611 739

Koszty sprzedaży

0

2 818 075

Koszty ogólnego zarządu

24 029 340

31 240 247

Kapitalizacja kosztów płatności w formie akcji (produkcja gier)

-387 488

2 033 411

 

Uzgodnienie kosztów programów motywacyjnych do kapitału utworzonego z wyceny programu motywacyjnego przedstawia się następująco:

 

Wyszczególnienie

Na dzień 31.12.2022

Na dzień 31.12.2021

RAZEM Kapitał z rozliczenia programu motywacyjnego

88 781 376

65 139 524

W tym koszty programu motywacyjnego prezesa Macieja Zużałka

66 364 854

42 232 182

W tym koszty działania programu motywacyjnego w 2021 roku

17 079 974

17 570 794

W tym koszty działania programu motywacyjnego w 2020 roku

3 572 514

3 572 514

W tym koszty działania programu motywacyjnego w 2019 roku

1 187 441

1 187 441

W tym koszty działania programu motywacyjnego w 2018 roku

236 328

236 328

W tym koszty związane z umowami zawartymi w 2017 roku

340 265

340 265

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

28.INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH W TYM INFORMACJE O WYNAGRODZENIU WYŻSZEJ KADRY KIEROWNICZEJ ORAZ RADY NADZORCZEJ

Następujące tabele przedstawiają łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi za bieżący i poprzedni okres sprawozdawczy:

28.1.Kadra kierownicza

Poniżej zaprezentowano wynagrodzenia w podziale na wypłacone i należne. W przypadku braku adnotacji kwota wypłacona równa się kwocie należnej za dany okres sprawozdawczy. Sumy dla danej osoby prezentują natomiast tylko kwoty należne zgodnie z zasadą memoriału, tj. zgodnie z zasadą z jaką zostało sporządzone niniejsze sprawozdanie finansowe.

 

Osoba powiązana

Wynagrodzenia

Dywidenda netto

Okres

01.01.2022-31.12.2022

01.01.2021-31.12.2021

01.01.2022-31.12.2022

01.01.2021-31.12.2021

Zarząd (suma wynagrodzenia należnego)

29 030 296

41 590 063

2 775 554

2 591 385

Maciej Zużałek (suma wynagrodzenia należnego)

24 957 072

25 162 632

1 578 091

1 578 091

– Ten Square Games S.A. - wynagrodzenie gotówkowe stałe

824 400

824 520

1 578 091

1 578 091

– Ten Square Games S.A. - wynagrodzenie gotówkowe zmienne wypłacone

0

290 479

0

0

– Ten Square Games S.A. - wynagrodzenie gotówkowe zmienne należne

0

205 440

0

0

– Ten Square Games S.A. – program motywacyjny oparty na akcjach uchwalony na lata 2021-2022

0

0

0

0

- Ten Square Games S.A. - program motywacyjny z 2020 roku oparty na akcjach rozpoznawany w czasie

24 132 672

24 132 672

0

0

Marcin Chruszczyński (od 01.08.2020 do 21.10.2021)

0

602 093

0

0

– Ten Square Games S.A. - wynagrodzenie gotówkowe

0

310 759

0

 0

– Ten Square Games S.A. – program motywacyjny oparty na akcjach uchwalony na lata 2021-2022*

0

291 334

0

0

Andrzej Ilczuk (od 21.01.2021)

636 000

4 647 402

19 343

0

– Ten Square Games S.A. - wynagrodzenie gotówkowe stałe

636 000

514 190

19 343

0

– Ten Square Games S.A. – program motywacyjny oparty na akcjach uchwalony na lata 2021-2022

0

4 133 212

0

 0

Anna Idzikowska (od 21.01.2021)

719 300

4 712 024

137 700

162 000

– Ten Square Games S.A. - wynagrodzenie gotówkowe stałe

636 000

514 065

137 700

162 000

– Ten Square Games S.A. - wynagrodzenie gotówkowe zmienne, należne, wypłacone

83 300

64 747

0

0

– Ten Square Games S.A. – program motywacyjny oparty na akcjach uchwalony na lata 2021-2022

0

4 133 212

0

 0

Janusz Dziemidowicz (od 21.01.2021)

636 000

409 225

682 417

682 417

– Ten Square Games S.A. - wynagrodzenie gotówkowe stałe

636 000

409 225

682 417

682 417

Wojciech Gattner (od 21.01.2021)

1 445 924

5 956 154

200 054

168 877

– Ten Square Games S.A. - wynagrodzenie gotówkowe stałe

636 000

514 066

200 054

168 877

– Ten Square Games S.A. - wynagrodzenie gotówkowe zmienne wypłacone

960 824

1 374 436

0

0

– Ten Square Games S.A. - wynagrodzenie gotówkowe zmienne należne

809 924

1 308 876

0

0

– Ten Square Games S.A. – program motywacyjny oparty na akcjach uchwalony na lata 2021-2022

0

4 133 212

0

 0

Magdalena Jurewicz (do 31.07.2020 oraz od 21.10.2021)

636 000

100 533

157 950

0

- Ten Square Games S.A. - wynagrodzenie gotówkowe

636 000

100 533

157 950

0

Rada Nadzorcza

381 290

420 016

5 721 241

6 904 230

Rafał Olesiński

102 000

102 000

5 419

5 419

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

Osoba powiązana

Wynagrodzenia

Dywidenda netto

Tomasz Drożdżyński (do 11.03.2022)

9 290

51 565

0

0

Maciej Marszałek

60 000

60 000

356 400

356 400

Wiktor Schmidt

48 000

48 000

0

0

Marcin Biłos

54 000

54 000

0

0

Kinga Stanisławska

54 000

54 000

851

851

Arkadiusz Pernal

54 000

50 452

5 358 571

6 541 560

Osoby powiązane (Ten Square Games S.A.)

0

162 000

n/d

13 081 500

Maciej Popowicz (od 20.05.2020 do 31.12.2021)

0

162 000

n/d

13 081 500

Kluczowy personel (Ten Square Games S.A.)

0

0

b/d

b/d

Członkowie rodziny kluczowego personelu/Zarządu (Ten Square Games S.A.)

303 400

55 395

b/d

b/d

 

Osoba powiązana

Zobowiązania/rezerwy

Należności

Okres

01.01.2022-

31.12.2022

01.01.2021-

31.12.2021

01.01.2022-

31.12.2022

01.01.2021-

31.12.2021

Zarząd

197 454

639 981

0

0

Maciej Zużałek

0

205 440

0

0

Marcin Chruszczyński

0

0

0

0

Andrzej Ilczuk

0

0

0

0

Anna Idzikowska

0

0

0

0

Janusz Dziemidowicz

0

0

0

0

Wojciech Gattner

197 454

434 541

0

0

Magdalena Jurewicz

0

0

0

0

Rada Nadzorcza

0

0

0

0

Osoby powiązane (Ten Square Games S.A.)

0

0

0

0

Kluczowy personel (Ten Square Games S.A.)

0

0

0

0

Członkowie rodziny kluczowego personelu/Zarządu (Ten Square Games S.A.)

0

0

0

0

 

W przypadku członków Zarządu, w wynagrodzeniu gotówkowym stałym zaprezentowano łącznie kwoty wynikające z dwóch stosunków prawnych:

- powołanie

- umowa o pracę / umowa współpracy / kontrakt managerski.

Wynagrodzenie zmienne należne prezesa Zarządu Pana Macieja Zużałka zależy od spełnienia celów zarządczych, co jest potwierdzane uchwałą Rady Nadzorczej po zatwierdzeniu sprawozdania. Wynagrodzenie za 2021 rok zostało ustalone na poziomie 128.400 PLN, jednakże zgodnie z intencją Prezesa Zarządu wynagrodzenie to zostało przekazane na cele charytatywne (organizacja OPP wspierająca działania na Ukrainie). W związku z powyższym Jednostka Dominująca nie traktuje kwoty tego wynagrodzenia jako wypłaconego Prezesowi w 2022 roku.

Wynagrodzenie zmienne członka Zarządu Pana Wojciecha Gattnera jest naliczane za dany kwartał i wypłacane w kolejnym kwartale, stąd występują różnice w kwotach wypłaconych i należnych dla tego Członka Zarządu.

Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi odbyły się na warunkach równorzędnych z tymi, które obowiązują

w transakcjach zawartych na warunkach rynkowych. Członkowie kadry kierowniczej nie zawierali transakcji z jednostkami zależnymi od Ten Square Games S.A.

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

28.2.Pozostałe podmioty powiązane

Podmiot powiązany

Sprzedaż netto

Zakupy netto

Dywidenda

Okres:

1.01.2022-

31.12.2022

1.01.2021-

31.12.2021

1.01.2022-

31.12.2022

1.01.2021-

31.12.2021

1.01.2022-

31.12.2022

1.01.2021-

31.12.2021

Jednostki zależne:

6 224 801

4 663 840

11 314 721

7 226 393

2 583 580

2 261 792

Play Cool Zombie Sport Games Sp. Z o.o.

55 451

80 687

0

0

0

2 261 792

Tiny Dragon Adventure Games Sp. Z o.o.

1 121 756

2 566 393

0

0

0

0

Fat Lion Games Sp. Z o.o.

454 616

1 514 715

0

0

0

0

Ten Square Games Germany GmbH

0

0

7 502 920

6 584 079

0

0

Ten Square Games S.R.L

0

0

2 696 993

642 314

0

0

Ten Square Games (Israel) LTD.

0

0

1 114 808

0

0

0

RORTOS S.R.L.

4 592 978

502 045

0

0

2 583 580

0

Jednostki powiązane osobowo:

0

0

143 467

106 646

0

0

Olesiński i Wspólnicy Spółka komandytowa

0

0

143 467

106 646

0

0

Roberto Simonetto

0

0

0

0

0

0

Antonio Farina

0

0

0

0

0

0

Jednostki stowarzyszone:

0

0

0

0

0

0

Gamesture Sp. Z o.o.

0

0

0

0

0

0

 

Podmiot powiązany

Należności brutto

Zobowiązania brutto

Pożyczki

Na dzień:

31.12.2022

31.12.2021

31.12.2022

31.12.2021

31.12.2022

31.12.2021

Jednostki zależne:

2 034 940

762 982

320 627

2 953 716

1 983 243

3 400 315

Play Cool Zombie Sport Games Sp. Z o.o.

5 387

7 359

0

0

0

0

Tiny Dragon Adventure Games Sp. Z o.o.

94 995

185 190

0

0

0

506 767

Fat Lion Games Sp. Z o.o.

43 969

68 388

0

0

0

506 767

Ten Square Games Germany GmbH

70 620

0

0

2 618 125

1 272 656

1 724 775

Ten Square Games S.R.L

11 487

0

320 627

335 591

710 587

662 006

Ten Square Games (Israel) LTD.

390 578

0

0

0

0

0

RORTOS S.R.L.

1 417 904

502 045

0

0

0

0

Jednostki powiązane osobowo:

0

0

58 792 868

48 436 059

0

0

Olesiński i Wspólnicy Spółka komandytowa

0

0

0

15 529

0

0

Roberto Simonetto

0

0

35 269 842

29 047 476

0

0

Antonio Farina

0

0

23 523 026

19 373 054

0

0

Jednostki stowarzyszone:

0

0

0

0

2 201 633

0

Gamesture Sp. Z o.o.

0

0

0

0

2 201 633

0

Jednostka dominująca w poprzednich latach sprzedawała polskim jednostkom zależnym gry wyprodukowane we własnym zakresie i w zamian otrzymuje wynagrodzenie z tego tytułu na zasadzie revenue share. Natomiast Ten Square Games Germany GmbH, Ten Square Games S.R.L. oraz Ten Square Games (Israel) Ltd. zostały powołane w celu pozyskania kapitału ludzkiego (talentów w branży gamingowej) na tamtejszych rynkach. Pracownicy tych spółek pracują na rzecz gier produkowanych przez Jednostkę Dominującą, a ich koszt jest następnie fakturowany na Jednostkę Dominującą. Transakcje między Jednostką Dominującą a spółką Rortos S.r.l. polegają na wsparciu produkcyjnym/utrzymaniowym gier spółki Rortos, za co Jednostka Dominująca otrzymuje wynagrodzenie.

Jednostka dominująca korzysta z usług prawnych/podatkowych oferowanych przez kancelarię Olesiński i Wspólnicy Sp.k. w ramach potrzeb, opierając się każdorazowo na wycenie prac pod dany projekt.

Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi odbyły się na warunkach równorzędnych z tymi, które obowiązują w transakcjach zawartych na warunkach rynkowych.

Zobowiązanie wobec Pana Roberto Simonetto oraz Antonio Farina wynika z zakupu 100% udziałów spółki Rortos, co zostało szerzej opisane w nocie nr 10.

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

29.ZATRUDNIENIE

Przeciętne zatrudnienie w Grupie Kapitałowej w roku obrotowym wyniosło 281 osób (235 osoby w 2021 roku). Główną grupą pracowników są specjaliści s.. technologii informacyjno-komunikacyjnych.

30.UMOWY LEASINGU

Jednostka dominująca

W dniu 11 lutego 2019 roku została zawarta umowa najmu pomiędzy Spółką a Archicom Nieruchomości 5 Spółka z o.o. której przedmiotem jest powierzchnia biurowa znajdująca się w budynku biurowo – usługowym City One zlokalizowanym we Wrocławiu przy ul. Traugutta 45. Umowa została zawarta na czas określony wynoszący 5 lat. Okres najmu rozpoczął się w dniu 02.01.2020 r., tj. w dniu przejęcia Przedmiotu Najmu i zakończy się w dniu 02.01.2025 r.

W dniu 21.01.2020 roku została zawarta kolejna umowa najmu między Spółką a Archicom Nieruchomości 5 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu, której przedmiotem jest powierzchnia biurowa znajdująca się

w budynku biurowo – usługowym City One zlokalizowanym we Wrocławiu przy ul. Traugutta 45. Okres najmu rozpoczął się 15 września 2021 r., a umowa została zawarta na okres 5 lat licząc od dnia odbioru lokalu (warunki umowy analogiczne do wcześniej zawartej umowy).

W dniu 3.11.2021 roku została zawarta trzecia umowa najmu powierzchni biurowej w biurowcu City One we Wrocławiu. Umowa została zawarta na czas określony, tj. do dnia 2 stycznia 2025 roku.

Wszystkie wskazane wyżej umowy są ujmowane w sprawozdaniu finansowym zgodnie z MSSF 16, tj. wartość początkowa nabytego prawa do użytkowania jest wykazywana w środkach trwałych i następnie amortyzowana przez okres najmu biura. Zdyskontowane płatności z tytułu umów leasingowych są wykazywane odpowiednio w pasywach w części długo- i krótkoterminowej.

Rortos S.r.l

W 2021 roku rozpoznano prawo do użytkowania powierzchni biurowej spółki Rortos. Umowa najmu biura przy ul. Del Pontiere w Weronie została zawarta dn. 01.07.2019 r. na okres 6 lat od dnia odbioru lokalu, z możliwością przedłużenia na okres kolejnych 6 lat - do 2031 roku. Miesięczny czynsz najmu wynosi 2.500 EUR.

31.SPRAWY SĄDOWE

Grupa nie miała spraw sądowych w toku w 2022 ani w 2021 roku.

32.ZDARZENIA PO DACIE BILANSU

Nie wystąpiły istotne zdarzenia po dniu bilansowym, które mogłyby mieć wpływ na dane finansowe zawarte w sprawozdaniu za okres zakończony 31 grudnia 2022 roku. Poniżej zaprezentowano jednakże istotne wydarzenia, które będą mieć wpływ na sprawozdanie w kolejnym okresie.

W dniu 31stycznia 2023 roku Jednostka Dominująca kupiła kolejne 12% udziałów w kapitale zakładowym Gamesture Sp. z o.o. Kwota płatności wyniosła ok. 2,7 mln USD.

Zgodnie z informacją otrzymaną w dniu 17 marca 2023 roku od NetEase – partnera biznesowego Ten Square Games w Chinach - 22 maja 2023 roku gra Fishing Clash przestanie być dostępna dla graczy na rynku chińskim. NetEase, w wyniku utraty ważnego kontrahenta, podjął decyzję o zamknięciu spółki zależnej współpracującej m.in. z Ten Square Games. Oznacza to również, że licencja na dystrybucję gry Fishing Clash China straci swoją ważność. 22 marca 2023 roku wstrzymana została możliwość dokonywania płatności w grze.

33.UDZIAŁ SPÓŁEK ZALEŻNYCH NIE OBJĘTYCH SKONSOLIDOWANYM SPRAWOZDANIEM FINANSOWYM

Nie dotyczy – wszystkie spółki zależne zostały objęte skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym.

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

34.INFORMACJE O TRANSAKCJACH Z FIRMĄ AUDYTORSKĄ DOKONUJĄCĄ BADANIA SPRAWOZDANIA

wyszczególnienie

koszty 2022 roku

koszty 2021 roku

badanie skonsolidowanego i jednostkowego sprawozdania za rok 2022 (2021)

89 600

42 761

przegląd skonsolidowanego i jednostkowego sprawozdania za pierwsze półrocze 2022 (2021)

41 400

25 202

ocena sprawozdania o wynagrodzeniach za rok 2022 (2021)

9 400

8 800

RAZEM

140 400

76 763

 

 

 

Ten Square Games S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe sporządzone na 31.12.2022

Dodatkowe noty i objaśnienia

funkcja

imię i nazwisko

data

podpis

Prezes Zarządu

Maciej Zużałek

28.03.2023

Członek Zarządu

Andrzej Ilczuk

28.03.2023

Członek Zarządu

Janusz Dziemidowicz

28.03.2023

Członek Zarządu

Wojciech Gattner

28.03.2023

Członek Zarządu

Magdalena Jurewicz

28.03.2023

Osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych

Karolina Hoszowska-Dubaniowska

28.03.2023