GRUPA KAPITAŁOWA
TENDERHUT S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE
sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonymi przez UE
sporządzone za okres 12 miesięcy zakończonych 31.12.2023 r.
Białystok, 26 kwietnia 2024 r.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Spis treści
II.Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów6
III.Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej8
IV.Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym10
V.Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych12
VI.Noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego14
1.1.Informacje o Jednostce dominującej14
1.2.Informacje o Grupie Kapitałowej15
1.3.Waluta funkcjonalna i sprawozdawcza18
2.Zatwierdzenie sprawozdania finansowego19
3.Format oraz ogólne zasady sporządzenia sprawozdania finansowego19
3.1.Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego oraz oświadczenie o zgodności19
3.2.Okres objęty sprawozdaniem i danymi porównywalnymi dla prezentowanego sprawozdania finansowego20
3.3.Założenie kontynuacji działalności20
3.4.Nowe i zmienione regulacje MSSF21
3.5.Stosowane zasady rachunkowości23
3.5.1.Wartości niematerialne23
3.5.3.Środki trwałe w budowie26
3.5.4.Należności z tytułu dostaw i usług26
3.5.5.Inwestycje i inne aktywa finansowe27
3.5.9.Kredyty bankowe i pożyczki otrzymane30
3.5.10.Odroczony podatek dochodowy30
3.5.12.Koszty i przychody finansowe32
3.5.13.Definicja Środków pieniężnych i ich ekwiwalentów32
3.5.14.Koszty świadczeń pracowniczych32
3.5.15.Aktywa (lub grupy aktywów do zbycia) przeznaczone do sprzedaży33
3.5.16.Działalność zaniechana33
3.5.17.Zobowiązania i aktywa warunkowe33
3.5.20.Połączenia przedsięwzięć36
3.5.21.Sprawozdawczość dotycząca segmentów37
4.Informacja dotycząca segmentów operacyjnych, obszarów geograficznych oraz istotnych klientów37
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
4.2.Informacje dotyczące segmentów operacyjnych37
4.4.Istotni klienci Struktura terytorialna przychodów44
Nota 1.Wartości niematerialne45
Nota 1.1.Zestawienie wartości niematerialnych45
Nota 1.2.Struktura własnościowa wartości niematerialnych48
Nota 2.Połączenia i wartość firmy48
Nota 3.Rzeczowe aktywa trwałe49
Nota 3.1.Zestawienie rzeczowych aktywów trwałych50
Nota 3.2.Struktura własnościowa rzeczowych aktywów trwałych52
Nota 5.1.Aktywa finansowe: udziały wyceniane metodą praw własności54
Nota 5.2.Aktywa finansowe: udziały w innych jednostkach wyceniane w wartości godziwej54
Nota 5.3.Aktywa finansowe: podział aktywów finansowych według kategorii instrumentów finansowych54
Nota 6.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty55
Nota 7.1.Specyfikacja zapasów55
Nota 7.2.Odpisy aktualizujące wartość zapasów55
Nota 8.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności krótkoterminowe56
Nota 8.1.Specyfikacja należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności krótkoterminowych56
Nota 8.2.Specyfikacja pozostałych należności56
Nota 8.3.Specyfikacja czynnych rozliczeń międzyokresowych57
Nota 8.4.Analiza wiekowa należności z tytułu dostaw i usług57
Nota 8.5.Odpisy aktualizujące należności z tytułu dostaw i usług58
Nota 9.1.Struktura kapitału akcyjnego59
Nota 9.2.Struktura własności kapitału akcyjnego59
Nota 9.3.Zysk na akcję i rozwodniony zysk na akcję60
Nota 9.4.Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty61
Nota 10.Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej62
Nota 11.Pozostałe kapitały rezerwowe62
Nota 13.Kredyty bankowe i pożyczki zaciągnięte63
Nota 15.1.Specyfikacja rezerw na przyszłe zobowiązania64
Nota 15.2.Zmiany stanu pozostałych rezerw64
Nota 16.Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania65
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Nota 16.1.Specyfikacja krótkoterminowych zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań65
Nota 16.2.Struktura pozostałych zobowiązań65
Nota 16.3.Struktura wiekowa zobowiązań z tytułu dostaw i usług:65
Nota 17.Przychody ze sprzedaży66
Nota 17.1.Struktura rzeczowa przychodów z działalności kontynuowanej66
Nota 17.2.Struktura terytorialna przychodów ze sprzedaży66
Nota 19.Pozostałe przychody i pozostałe koszty67
Nota 20.Przychody i koszty finansowe68
Nota 21.Podatek dochodowy bieżący i odroczony68
Nota 21.1.Podział podatku dochodowego w sprawozdaniu z całkowitych dochodów na część bieżącą i odroczoną68
Nota 21.2.Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej69
Nota 21.3.Struktura składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego70
Nota 21.4.Struktura rezerwy na odroczony podatek dochodowy72
Nota 22.Transakcje z podmiotami powiązanymi zidentyfikowanymi poprzez powiązania kapitałowe74
Nota 23.Transakcje z podmiotami powiązanymi zidentyfikowanymi poprzez powiązania osobowe74
Nota 24.Wynagrodzenie osób wchodzących w skład organów spółek Grupy z tytułu umów o pracę i podobnych75
Nota 25.Wynagrodzenie firmy audytorskiej75
Nota 26.Struktura zatrudnienia76
Nota 27.Zobowiązania warunkowe76
Nota 28.Objaśnienia do sprawozdania z przepływów środków pieniężnych76
Nota 29.Zarządzanie ryzykiem kapitałowym77
Nota 30.Cel i zasady zarządzania ryzykiem finansowym78
Nota 32.Ryzyko utraty płynności finansowej79
Nota 35.Ryzyko stóp procentowych82
Nota 36.Ryzyko związane z konfliktem na Ukrainie83
Nota 37.Instrumenty finansowe84
Nota 38.Ustalenie wartości godziwej85
Nota 39.Transakcje handlowe z osobami wchodzącymi w skład organów spółek z Grupy85
Nota 40.Istotne sprawy sporne przeciwko Grupie87
Nota 41.Zdarzenia po dniu bilansowym87
Nota 42.Działalność zaniechana88
Nota 43.Rachunek przepływów pieniężnych88
Nota 44.Aktywa przeznaczone do sprzedaży88
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
WYBRANE DANE FINANSOWE | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
PLN`000 | PLN`000 | EUR`000 | EUR`000 | |
Przychody | 56 698 | 68 666 | 12 521 | 14 646 |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej | -10 485 | 1 048 | -2 315 | 224 |
EBITDA* | -9 361 | 2 064 | -2 067 | 440 |
Zysk (strata) brutto | -11 529 | 1 856 | -2 546 | 396 |
Zysk / strata z działalności kontynuowanej | -10 214 | 407 | -2 256 | 87 |
Zysk / strata dotyczący grupy aktywów do zbycia | -1 058 | -11 533 | -234 | -2 460 |
Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom emitenta | -10 109 | -10 498 | -2 232 | -2 239 |
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | -9 814 | 4 565 | -2 167 | 974 |
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | -1 726 | -7 195 | -381 | -1 535 |
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | 4 690 | 2 463 | 1 036 | 525 |
Przepływy pieniężne netto – razem | -6 850 | -7 289 | -1 513 | -1 555 |
Aktywa / Pasywa razem | 34 286 | 47 561 | 7 885 | 10 141 |
Aktywa trwałe | 20 366 | 18 917 | 4 684 | 4 034 |
Aktywa obrotowe | 13 919 | 28 644 | 3 201 | 6 108 |
Aktywa przeznaczone do sprzedaży | - | 2 509 | - | 535 |
Kapitał własny | 21 768 | 34 810 | 5 006 | 7 422 |
Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania | 12 517 | 12 751 | 2 879 | 2 719 |
Zobowiązania długoterminowe | 229 | 740 | 53 | 158 |
Zobowiązania krótkoterminowe | 12 288 | 12 010 | 2 826 | 2 561 |
Zobowiązania związane z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży | - | 1 173 | - | 250 |
*EBITDA - zysk z działalności operacyjnej (EBIT) powiększony o amortyzację.
Średnie kursy wymiany złotego w okresach objętych sprawozdaniem finansowym i porównywalnymi danymi finansowymi w stosunku do EUR ustalanych przez NBP w szczególności:
dla pozycji sprawozdania z całkowitych dochodów oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych – według kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów określonych przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień każdego miesiąca okresu sprawozdawczego: od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku – 4,5284 EUR/PLN oraz od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku – 4,6883 EUR/PLN;
dla pozycji aktywów i pasywów – według średniego kursu określonego przez Narodowy Bank Polski na dzień 31 grudnia 2023 roku – 4,3480 EUR/PLN oraz na dzień 31 grudnia 2022 roku – 4,6899 EUR/PLN.
SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW | Nota | 01.01.2023-31.12.2023 | 01.01.2022-31.12.2022 |
Działalność kontynuowana |
|
|
|
Przychody ze sprzedaży | 17 | ||
Przychody pozostałe | 19 | ||
Koszty działalności operacyjnej | 18 | ||
Amortyzacja |
| ||
Zużycie materiałów i surowców |
| ||
Usługi obce |
| ||
Podatki i opłaty |
| ||
Wynagrodzenia |
| ||
Ubezpieczenie społeczne i inne świadczenia |
| ||
Pozostałe koszty rodzajowe | 19 | ||
Wartość sprzedanych towarów i materiałów |
| ||
Zysk (strata) z działalności operacyjnej |
| - | |
Przychody finansowe | 20 | ||
Koszty finansowe | 20 | ||
Udział w wyniku jednostki stowarzyszonej |
| - | - |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
| - | |
Podatek dochodowy | 21 | - | |
Zysk / strata z działalności kontynuowanej |
| - | |
Zysk / strata dotyczący grupy aktywów do zbycia |
| - | - |
Zysk netto |
| - | - |
Zysk netto przypadający na: |
|
|
|
Udziały niedające kontroli |
| - | - |
Jednostkę dominującą |
| - | - |
Różnice kursowe z przeliczenia po opodatkowaniu |
| - | |
Ogółem inne dochody całkowite po opodatkowaniu, które zostaną przeklasyfikowane do zysku lub straty po opodatkowaniu |
| - | |
Inne całkowite dochody |
| - | |
Całkowite dochody ogółem |
| - | - |
Całkowite dochody ogółem przypadające na: |
|
|
|
Udziały niedające kontroli |
| - | - |
Jednostkę dominującą |
| - | - |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Zysk (strata) netto na jedną akcję przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej (zł) | 01.01.2023-31.12.2023 | 01.01.2022-31.12.2022 |
Podstawowy | - | - |
z działalności kontynuowanej | - | |
z działalności zaniechanej | - | |
Rozwodniony | - | - |
z działalności kontynuowanej | - | |
z działalności zaniechanej | - |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
AKTYWA | Nota | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Aktywa trwałe |
| ||
Wartość firmy | 2 | ||
Wartości niematerialne | 1 | ||
Rzeczowe aktywa trwałe | 3 | ||
Prawo do użytkowania | 4 | ||
Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
| ||
Długoterminowe aktywa finansowe | 5 | ||
Należności długoterminowe |
| ||
Aktywa obrotowe |
| ||
Aktywa obrotowe inne niż aktywa przeznaczone do sprzedaży |
| ||
Zapasy | 7 | ||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności krótkoterminowe | 8 | ||
Należność z tytułu podatku dochodowego |
| ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 6 | ||
Krótkoterminowe aktywa finansowe |
| ||
Aktywa przeznaczone do sprzedaży |
| ||
Aktywa razem |
|
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
PASYWA | Nota | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Kapitał własny |
|
|
|
Kapitał akcyjny | 9 | ||
Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | 10 | ||
Pozostałe kapitały rezerwowe |
| - | |
Zyski zatrzymane | 12 | - | |
Kapitały przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej |
| ||
Kapitał przypadający udziałom niedającym kontroli |
| ||
Razem kapitał własny |
| ||
Zobowiązanie długoterminowe |
| ||
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego |
| ||
Pozostałe rezerwy |
| ||
Kredyty bankowe i pożyczki zaciągnięte |
| ||
Leasing finansowy | 14 | ||
Pozostałe zobowiązania |
| ||
Zobowiązania krótkoterminowe |
| ||
Zobowiązania inne niż zobowiązania związane z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży |
| ||
Kredyty bankowe i pożyczki zaciągnięte | 13 | ||
Leasing finansowy | 14 | ||
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
| ||
Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego |
| ||
Pozostałe rezerwy | 15 | ||
Zobowiązania związane z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży |
| ||
Zobowiązania razem |
| ||
Pasywa razem |
|
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Stan na 31 grudnia 2023 roku
Kapitał akcyjny | Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | Pozostałe kapitały rezerwowe | Zyski zatrzymane | Kapitały przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej | Kapitały przypadające udziałom niedającym kontroli | Razem | |
Stan na początek okresu | |||||||
Całkowite dochody: | - | - | - | - | - | ||
Zysk/strata netto za rok obrotowy | - | - | - | - | |||
Inne dochody całkowite | - | - | - | ||||
Transakcje z właścicielami: |
|
|
|
|
|
|
|
Emisja akcji lub udziałów | - | ||||||
Zwiększenie (zmniejszenie) wynikające ze zmian udziałów własnościowych w jednostkach zależnych, które nie prowadzą do utraty kontroli | - | - | - | - | |||
Zwiększenie (zmniejszenie) wartości kapitału własnego | - | - | - | ||||
Suma zmian w kapitale własnym | - | - | - | - | - | ||
Stan na koniec okresu | - | - |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym | Kapitał akcyjny | Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | Pozostałe kapitały rezerwowe | Zyski zatrzymane | Kapitały przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej | Kapitały przypadające udziałom niedającym kontroli | Razem |
Stan na początek okresu | |||||||
Całkowite dochody: | - | - | - | - | |||
Zysk/strata netto za rok obrotowy | - | - | - | - | |||
Inne dochody całkowite | |||||||
Transakcje z właścicielami: |
|
|
|
|
|
|
|
Emisja akcji lub udziałów | - | ||||||
Zwiększenie (zmniejszenie) wynikające ze zmian udziałów własnościowych w jednostkach zależnych, które nie prowadzą do utraty kontroli | |||||||
Zwiększenie (zmniejszenie) wartości kapitału własnego | |||||||
Suma zmian w kapitale własnym | - | - | - | - | |||
Stan na koniec okresu |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Nota | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ |
|
|
|
Zysk (strata) brutto |
| - | |
Korekty |
| - | |
1. Amortyzacja |
| ||
2. Udział w wyniku jednostki stowarzyszonej |
| - | |
3. Koszty z tytułu odsetek |
| ||
4. Przychody z tytułu odsetek |
| - | |
5. Różnice kursowe z przeliczenia |
| ||
6. Udziały w zyskach (dywidendy) |
| ||
7. Zmiana stanu rezerw |
| - | - |
8. Zmiana stanu zapasów |
| - | |
9. Zmiana stanu należności i rozliczeń międzyokresowych |
| - | |
10. Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem pożyczek i kredytów |
| - | |
11. Inne korekty |
| - | |
Przepływy pieniężne z działalności (wykorzystane w działalności) |
| - | - |
Podatek dochodowy zapłacony |
| - | |
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
| - | - |
PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ |
|
|
|
I. Wpływy |
|
|
|
1. Zbycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych |
| ||
2. Zbycie udziałów |
| ||
3. Z aktywów finansowych, w tym: |
|
|
|
- spłata udzielonych pożyczek |
| ||
- odsetki |
| ||
- otrzymane dywidendy |
| ||
- wpływy z innych inwestycji krótkoterminowych (wpływy ze sprzedaży) |
| ||
II. Wydatki |
|
|
|
1. Nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych |
| - | - |
2. Nabycie udziałów Spółki zależnej |
| - | - |
3. Udzielone pożyczki |
| - | - |
4. Wydatki inwestycyjne |
| - | |
5. Wydatki na nabycie innych inwestycji |
| - | |
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
| - | - |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ |
|
|
|
I. Wpływy |
|
|
|
1. Podwyższenie kapitału |
| ||
2. Kredyty bankowe i pożyczki zaciągnięte |
| ||
II. Wydatki |
|
|
|
1. Spłata kredytów bankowych i pożyczek zaciągniętych |
| - | - |
2. Spłata zobowiązań z tytułu leasingów |
| - | |
3. Odsetki zapłacone |
| - | - |
4. Koszty emisji akcji |
| - | - |
5. Dywidendy wypłacone |
| ||
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
| ||
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO RAZEM | 28 | - | - |
- zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych |
| ||
Zwiększenie (zmniejszenie) stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
| - | - |
ŚRODKI PIENIĘŻNE NA POCZĄTEK OKRESU |
| ||
ŚRODKI PIENIĘŻNE NA KONIEC OKRESU, W TYM: |
| ||
- saldo gotówki dotyczące działalności kontynuowanej |
| ||
- saldo gotówki przeklasyfikowane do aktywów przeznaczonych do sprzedaży |
|
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Nazwa jednostki sprawozdawczej:
Adres zarejestrowanego biura:
Podstawowe miejsce prowadzenia działalności:
Jednostka dominująca TenderHut S.A. (Jednostka dominująca) została zawiązana w dniu 24 marca 2010 roku w Białymstoku na czas nieokreślony.
Jednostka dominującaTenderHut S.A została wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000355489, w dniu 30 kwietnia 2010 roku.
Jednostka dominująca posiada numer NIP 5423161397 oraz symbol REGON 200346301.
Jednostka dominująca działa na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych oraz w oparciu o statut Jednostki dominującej.
W okresie 12 miesięcy 2023 r. oraz na dzień 31 grudnia 2023 roku skład organów zarządczych i nadzorujących Jednostki dominującej był następujący:
Zarząd:
Robert Sebastian Strzelecki – Prezes Zarządu
Thomas Jacob Birk – Członek Zarządudo 30 maja 2023 r.
Do dnia sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie występowały zmiany w składzie Zarządu jednostki dominującej.
Rada Nadzorcza:
Wojciech Strzelecki – Przewodniczący Rady Nadzorczej
Tadeusz Wesołowski – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
Anna Janiczek – Członkini Rady Nadzorczej
Adam Kuszyk – Członek Rady Nadzorczej
Magdalena Mazurek-Szkałuba – Członkini Rady Nadzorczej
Do dnia sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie dokonano zmian w składzie Rady Nadzorczej Jednostki dominującej.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Skład grupy kapitałowej, dla której TenderHut S.A. jest jednostką dominującą wraz z procentowym udziałem bezpośrednim i pośrednim w kapitałach własnych podmiotów podporządkowanych, przedstawia poniższa tabela:
Nazwa | Główna działalność | Kraj założenia | % udziałów w kapitale | |
Na dzień | Na dzień | |||
SoftwareHut Sp. z o.o. | Usługi programistyczne | Polska | 100 | 100 |
SoftwareHut LLC | Usługi programistyczne | USA | 100 | 100 |
SoftwareHut Nordic APS | Usługi programistyczne | Dania | 100 | 100 |
ProtectHut Sp. z o.o.* | usługi informatyczne | Polska | n.a. | 100 |
ExtraHut Sp. z o.o. | Usługi programistyczne (front end) | Polska | 100 | 100 |
Solution4Labs Sp. z o.o. | usługi informatyczne LIMS | Polska | 100 | 100 |
SolutionForLabs Guangzhou Limited | usługi informatyczne LIMS | Chiny | 100 | 100 |
LegalHut Sp. z o.o. | usługi prawne | Polska | 100 | 100 |
Grow Uperion S.A. | platforma do budowania zaangażowania oraz doceniania pracowników | Polska | 93,3 | 90,9 |
Zonifero S.A.** | aplikacja proptech | Polska | 1 | 73,1 |
Holo4Labs S.A.** | rozwiązania mixed reality dla LIMS | Polska | 15,6 | 88,5 |
Holo4Med S.A.** | rozwiązania mixed reality dla szpitali | Polska | 10,9 | 85,5 |
Evertop Sp. z o.o. | usługi programistyczne | Polska | 100 | 100 |
Brainhint Sp. z o.o. | usługi programistyczne | Polska | 80 | 51 |
Kiss Communications Sp. z o.o. | digital marketing | Polska | 100 | 100 |
Kiss Digital Sp. z o.o. | usługi programistyczne | Polska | 100 | 100 |
Intelilex Sp. z o.o. | usługi programistyczne | Polska | 100 | 100 |
* ProtectHut Sp. z o.o. została połączona ze spółką SoftwareHut Sp. z o.o. w dniu 20.12.2023 r.
** TenderHut S.A. utraciło kontrolę nad tymi podmiotami w trakcie 2023 r. Spółki te pomimo, że na dzień 31.12.2023 r. nie wchodzą w skład Grupy Kapitałowej TenderHut S.A., z uwagi na powiązania osobowe są nadal traktowane jako podmioty powiązane. Poniżej przedstawiono listę spółek stowarzyszonych z TenderHut S.A.
Nazwa | Główna działalność | Kraj założenia | % udziałów w kapitale | |
Na dzień | Na dzień | |||
Nordic Tech House AB | Usługi programistyczne | Szwecja | 49,6 | 45 |
Stockambit S.A. | platforma finansowania społecznościowego | Polska | 36,4 | 36,4 |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Zmiany w grupie kapitałowej w 2023 roku
W dniu 27 października 2022 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Zonifero S.A. podjęło uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję 1.004.720 akcji zwykłych na okaziciela serii D w drodze subskrypcji otwartej z pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru. Akcje zostały zaoferowane i w rezultacie objęte przez TenderHut S.A. i kilkudziesięciu innych inwestorów. W wyniku tego działania sąd KRS zarejestrował nowe serie akcji w dniu 8 lutego 2023 r. Udział własności TenderHut S.A. w strukturze kapitału podstawowego spółki po zmianach wyniósł 76,9%.
W dniu 29 listopada 2022 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Grow Uperion S.A. podjęło uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję 619.691 akcji zwykłych na okaziciela serii C oraz 205.087 akcji zwykłych na okaziciela serii D obie emisje w ramach subskrypcji prywatnej (skierowanej do TenderHut S.A.), które objął w całości TenderHut S.A. Zapadła wówczas również uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez emisję 346.692 akcji zwykłych na okaziciela serii E w trybie subskrypcji zamkniętej. Akcje zostały zaoferowane akcjonariuszom, którym służyło prawo poboru. W rezultacie akcje serii E zostały objęte przez TenderHut S.A. i 3 innych akcjonariuszy. Sąd rejestrowy zarejestrował nowe serie akcji w dniu 16 lutego 2023 r. Udział własności TenderHut S.A. w strukturze kapitału podstawowego spółki po zmianach wyniósł 93,3%.
W dniu 8 marca 2023 r. zakończony został proces przekształcenia spółki Holo4Labs sp. z o.o. w Holo4Labs S.A. Dnia 26 czerwca 2023 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Holo4Labs S.A. podjęło uchwałę w sprawie emisji 61.000 akcji zwykłych na okaziciela serii B w drodze subskrypcji prywatnej (skierowanej do TenderHut S.A.) z pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru. Dnia 25 września 2023 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Holo4Labs S.A. podjęło uchwały w sprawie:
- zmiany ww. uchwały z 26.06.2023 r. w sprawie emisji akcji zwykłych na okaziciela serii B poprzez m.in. zmianę liczby emitowanych akcji, tj. emisję 128.200 akcji tej serii,
- emisji 133.332 akcji zwykłych na okaziciela serii C w drodze subskrypcji prywatnej (skierowanej do czterech oznaczonych w uchwale osób fizycznych) z pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru,
- emisji nie mniej niż 142.857 i nie więcej niż 1.170.000 akcji zwykłych na okaziciela serii D w drodze subskrypcji zamkniętej z dniem prawa poboru ustalonym na 29 września 2023 r.
Termin do zapisywania się na akcje serii D upłynął 31 października 2023 r. W podanym terminie minimalna liczba oferowanych akcji nie została subskrybowana i należycie opłacona, wobec czego podwyższenie kapitału zakładowego uważa się za niedoszłe do skutku.
Akcje serii B zostały zaoferowane i objęte przez TenderHut S.A. w drodze umowy objęcia akcji. Akcje Holo4Labs S.A. nowych serii B i C zostały zarejestrowane w KRS w dniu 23 kwietnia 2024 r.
W dniu 31 marca 2023 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Holo4Med S.A. podjęło uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję 470.000 akcji zwykłych na okaziciela serii C w drodze subskrypcji prywatnej z pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru. Tego samego dnia podjęto również uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję 595.000 akcji zwykłych na okaziciela serii D w drodze subskrypcji prywatnej z pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru. Uchwały te zostały uchylone podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Holo4Med S.A. dnia 29 września 2023 r. W czasie tego samego zgromadzenia podjęto uchwały w sprawie:
- emisji 420.000 akcji zwykłych na okaziciela serii C w drodze subskrypcji prywatnej (skierowanej do czterech wskazanych w uchwale osób fizycznych) z pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru,
- emisji 595.000 akcji zwykłych na okaziciela serii D w drodze subskrypcji prywatnej (skierowanej do TenderHut S.A.) z pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru,
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
- emisji nie mniej niż 1 i nie więcej niż 300.000 akcji zwykłych na okaziciela serii E w drodze subskrypcji otwartej z pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru (tj. skierowanej poprzez ogłoszenie do osób, którym nie służy prawo poboru).
Akcje Holo4Med S.A. nowych serii C i D zostały zarejestrowane w KRS w dniu 20 lutego 2024 r.
Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania akcje Holo4Med S.A. nowych serii E nie zostały w pełni objęte ani zarejestrowane w KRS.
W dniu 12 stycznia 2023 r. Rada Nadzorcza TenderHut S.A. wyraziła zgodę na zbycie znacznych pakietów akcji i udziałów w spółkach Holo4Med S.A., Holo4Labs sp. z o.o. oraz Zonifero S.A. na rzecz menedżerów, pracowników i współpracowników tych spółek. W rezultacie podjętych działań i zawartych umów sprzedaży akcji Zonifero S.A. oraz dokonania w dniach 31 marca i 3 kwietnia 2023 roku odpowiednich wpisów w rejestrze akcjonariuszy spółki Zonifero S.A., udział TenderHut S.A. w kapitale zakładowym Zonifero S.A. zmniejszył się do 1%. Natomiast w konsekwencji zawartych umów sprzedaży akcji Holo4Med S.A. oraz dokonania w dniach 30 i 31 marca 2023 roku odpowiednich wpisów w rejestrze akcjonariuszy tej spółki udział TenderHut S.A. w kapitale zakładowym Holo4Med S.A. zmniejszył się do 10,9%. Następnie w wyniku zawartych umów sprzedaży akcji oraz dokonania odpowiednich wpisów w rejestrze akcjonariuszy spółki Holo4Labs S.A., który to ostatni wpis w rejestrze akcjonariuszy miał miejsce w dniu 28 września 2023 roku, udział TenderHut S.A. w kapitale zakładowym Holo4Labs S.A. zmniejszył się do poziomu 15,6%.
W dniu 7 kwietnia 2023 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Zonifero S.A. podjęło uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję 120.000 akcji zwykłych na okaziciela serii E w drodze subskrypcji prywatnej z pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru. Akcje zostały zaoferowane i w rezultacie objęte przez trzy osoby fizyczne. Akcje nowej serii E zostały zarejestrowane w KRS w dnu 5 października 2023 r. W dniu 7 kwietnia 2023 r. podjęto również uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję 365.000 akcji zwykłych na okaziciela serii F w drodze subskrypcji prywatnej z pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru. Akcje zostały zaoferowane i w rezultacie objęte przez TenderHut S.A. Akcje nowej serii F zostały zarejestrowane w KRS w dniu 07 lutego 2024 r.
W dniu 25 listopada 2022 r. TenderHut S.A. zawarł ze wspólnikami Brainhint sp. z o.o. umowę inwestycyjną, w której Strony uzgodniły warunki dotyczące uzyskania przez TenderHut S.A. pełnej kontroli nad Brainhint, tj. nabycia pozostałych 49% udziałów Brainhint. Nabycie tych udziałów zostanie zrealizowane przez TenderHut S.A. w dwóch etapach. Realizując postanowienia Etapu II (w rozumieniu zapisów Umowy Inwestycyjnej), w dniu 22 maja 2023 roku TenderHut S.A. zawarł umowy zakupu udziałów z dwoma wspólnikami Brainhint spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i nabył po 152 udziały Brainhint sp. z o.o. od każdego ze Wspólników, w zamian za uiszczenie ceny w formie gotówkowej w wysokości 452 993,00 złotych na rzecz każdego ze Wspólników. Tym samym TenderHut S.A. zwiększył swój udział w kapitale zakładowym Brainhint sp. z o.o. z 51% do 65,5%. Dodatkowo w dniu 20 czerwca 2023 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy TenderHut S.A. podjęło uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję 16.472 akcji zwykłych na okaziciela serii F2 w ramach subskrypcji prywatnej. Cena emisyjna akcji została ustalona na 55,00 zł. Akcje nowej emisji zostały zaoferowane dwóm pozostałym dotychczasowym udziałowcom spółki Brainhint sp. z o.o. w zamian za wkład niepieniężny w postaci 152 udziałów Brainhint sp. z o.o. od każdego ze wspólników. W wyniku transakcji TenderHut S.A. zwiększył swój udział w kapitale zakładowym Brainhint z 65,5% do 80%. Umowy objęcia akcji serii F2 zostały podpisane w dniu 4 lipca 2023 r. Akcje nowej serii zostały zarejestrowane w KRS w dniu 20 października 2023 r. W ramach Etapu III (w rozumieniu zapisów Umowy Inwestycyjnej) Strony po zatwierdzeniu przez Zgromadzenie Wspólników sprawozdania finansowego Brainhint sp. z o.o. za 2023 rok, przystąpią do działań mających na celu nabycie przez TenderHut S.A. od wspólników 420 udziałów Brainhint sp. z o.o. (po 210 udziałów od każdego ze Wspólników). Dokładna cena nabycia ww. udziałów od Wspólników zostanie ustalona po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego Brainhint sp. z o.o. za rok 2023 i będzie uzależniona od wyników finansowych Brainhint sp. z o.o. wykazanych w tym sprawozdaniu. Strony postanowiły, iż TenderHut S.A. uiści cenę za ww. udziały w ten sposób, że 50% ceny będzie płatne w formie gotówkowej, a kolejne 50% ceny będzie płatne w formie emisji nowych akcji zwykłych na okaziciela spółki TenderHut S.A. Cena emisyjna obejmowanych akcji będzie stanowić średnią trzymiesięczną z cen zamknięcia notowań, licząc na dzień poprzedzający zatwierdzenie sprawozdania finansowego Brainhint sp. z o.o. za rok 2023, przy czym nie będzie ona mogła być niższa niż 55,00
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
złotych. Po realizacji działań w ramach Etapu III, TenderHut S.A. będzie jedynym wspólnikiem Brainhint sp. z o.o.
W dniu 14 listopada 2023 r. TenderHut S.A. zawarła z Nordic Tech House AB umowę sprzedaży 166.042 akcji na okaziciela serii E spółki Grow Uperion S.A. za cenę 556 tys. zł.
W dniu 15 listopada 2023 r. Nordic Tech House AB podjęła decyzję w sprawie emisji nowej serii akcji. W dniu 16 listopada Tenderhut S.A dokonała zapisu na objęcie 8.308 sztuk nowych akcji Nordic Tech House AB. Cena emisyjna akcji została ustalona w wysokości 176 SEK. W wyniku emisji bezpośredni udział TenderHut S.A. w kapitale zakładowym Nordic Tech House AB wyniesie o 8,37%.
W dniu 20 listopada 2023 r. TenderHut S.A. oraz Nordic Tech House AB podpisały umowę potrącenia w całości wzajemnych wierzytelności wynikających z wyżej opisanych: umowy sprzedaży pakietu akcji serii E spółki Grow Uperion S.A. oraz nowej emisji akcji Nordic Tech House AB.
Zmiany w grupie kapitałowej po dniu bilansowym
Na przełomie roku 2023 i 2024, w ramach działań reorganizacyjnych, zostały zapoczątkowane działania zmierzające do zamknięcia prowadzenia działalności spółek SoftwareHut Nordic APS oraz SolutionForLabs Guangzhou Limited. Skuteczne całkowite zamknięcie zagranicznych podmiotów będzie miało miejsce w 2024 r. Celem działań jest przede wszystkim ograniczenie kosztów administracyjnych. Grupa nie zamierza wycofywać swojej oferty ani z rynku nordyckiego ani chińskiego. Swoje działania w tych regionach zamierza kontynuować bezpośrednio przez podmioty polskie. Spółki nie posiadały istotnego majątku na dzień 31.12.2023 r.
Wszystkie spółki zależne podlegają konsolidacji metodą pełną, natomiast spółki stowarzyszone tj. Nordic Tech House AB oraz Stockambit S.A. podlegają konsolidacji metodą praw własności.
Czas trwania działalności jednostek wchodzących w skład Grupy kapitałowej nie jest ograniczony. Sprawozdanie finansowe jednostek podporządkowanych sporządzone zostało za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie finansowe jednostki dominującej, przy zastosowaniu spójnych zasad rachunkowości.
Pozycje zawarte w sprawozdaniach finansowych wycenia się w walucie podstawowego środowiska gospodarczego, w którym Grupa prowadzi działalność („waluta funkcjonalna").
Przeliczanie transakcji w walutach:
Transakcje przeprowadzane w walucie innej niż polski złoty (PLN) są księgowane po kursie waluty obowiązującym na dzień poprzedzający dzień dokonania transakcji.
Na dzień bilansowy, aktywa i pasywa pieniężne denominowane w walutach obcych są przeliczane według średniego kursu NBP obowiązującego na ten dzień.
Aktywa i pasywa niepieniężne wyceniane w wartości godziwej i denominowane w walutach obcych wycenia się według średniego kursu NBP obowiązującego w dniu ustalenia wartości godziwej. Zyski i straty wynikłe z przeliczenia walut są odnoszone bezpośrednio do sprawozdania z całkowitych
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
dochodów, za wyjątkiem przypadków, gdy powstały one wskutek wyceny aktywów i pasywów niepieniężnych, w przypadku których zmiany wartości godziwej odnosi się bezpośrednio na kapitał.
KURSY WALUT PRZYJĘTE DO WYCENY POZYCJI AKTYWÓW I PASYWÓW | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
EUR/PLN | 4,3480 | 4,6899 |
USD/PLN | 3,9350 | 4,4018 |
GBP/PLN | 4,9997 | 5,2957 |
DKK/PLN | 0,5833 | 0,6307 |
RMB/PLN | 0,5534 | 0,6348 |
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Jednostki dominującej w dniu 26 kwietnia 2024 roku.
Sprawozdanie finansowe Grupy odzwierciedla sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy Grupy w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny.
Sprawozdanie finansowe zostało przygotowane zgodnie z:
Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) w kształcie zatwierdzonym przez Unię Europejską („UE”). MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz Komisję ds. Interpretacji Sprawozdawczości Finansowej („IFRIC”), za wyjątkiem ujawnień dotyczących przepływów związanych z aktywami dostępnymi do sprzedaży w okresie porównawczym. W ocenie Spółki koszt pozyskania i sporządzenia tych informacji byłby niewspółmiernie wysoki w porównaniu z potencjalnymi korzyściami wynikającymi z wykorzystania tych informacji.,
W punkcie 3.7 ujęto jednolity opis zasad rachunkowości.
Zasady rachunkowości przedstawione poniżej stosowano przy zachowaniu zasady ciągłości we wszystkich prezentowanych latach obrotowych.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone zostało zgodnie z zasadą kosztu historycznego.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe składa się z:
Skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej,
Skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów,
Skonsolidowanego sprawozdania ze zmian w kapitale własnym,
Skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych,
not objaśniających.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest przedstawione w polskich złotych („PLN”), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w złotych („PLN”).
Dla danych prezentowanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz pozycjach pozabilansowych zaprezentowano porównywalne dane finansowe na dzień 31 grudnia 2022 roku.
Dla danych prezentowanych w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym oraz w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych zaprezentowano porównywalne dane finansowe za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku.
Dane porównywalne były zweryfikowane przez biegłego rewidenta.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności w obejmującej okres co najmniej dwunastu miesięcy od dnia bilansowego.
Wartość przychodów ze sprzedaży Grupy Kapitałowej TenderHut S.A. w okresie od 1 stycznia 2023 roku do 31 grudnia 2023 roku w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego spadła o 18%. W 2023 r. Grupa Kapitałowa TenderHut S.A. poniosła stratę netto w wysokości 11.272 tys. zł. Wartość środków pieniężnych na dzień 31.12.2023 r. spadła w porównaniu do stanu na dzień 31.12.2022 r. o 5.414 tys. zł i wyniosła 2.363 tys. zł, natomiast saldo zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek wzrosło do poziomu 5.734 tys. zł tj. o kwotę 5.108 tys. zł. Pomimo tych niekorzystnych rezultatów, Zarząd TenderHut S.A. nie widzi istotnego ryzyka płynnościowego.
Podstawą przyjętego założenia kontynuacji działalności był przyjęty przez Zarząd Grupy plan finansowy na rok 2024, który został sporządzony z uwzględnieniem działań podjętych w 2023 roku. Działania, o których mowa jako świadectwo odpowiedzialnego zarządzania i podejmowania decyzji na korzyść stabilizacji sytuacji finansowej Grupy obejmowały inicjatywy mające na celu zwiększenie efektywności, redukcję kosztów i zwiększenie płynności finansowej poprzez min.:
- przeprowadzenie szeregu działań reorganizacyjnych pozwalających na zmniejszenie kosztów działalności operacyjnej;
- adaptację Grupy do nowych realiów takich jak praca zdalna ukazująca elastyczność Grupy w dostosowaniu się do zmieniających się warunków rynkowych: zmniejszenie ilości biur (z 13 do 6) i ich powierzchni (z 3,9 tys. m2 na 1,9 tys. m2) i kosztu ich utrzymania o 42% porównując miesiąc grudzień 2023 do stycznia 2023 r.;
- utratę kontroli nad trzema Start-upami: Holo4Med S.A., Holo4Labs S.A. i Zonifero S.A. oznaczającą strategiczne ograniczenie roli Grupy do technologicznego partnera bez brania odpowiedzialności za rozwój produktów z jednoczesną realizacją strategii zwiększenia płynności finansowej poprzez pozyskanie środków z ich dalszej sprzedaży;
- redukcję kosztów zatrudnienia oraz podwykonawstwa o 46,6% porównując miesiąc grudzień 2023 do stycznia 2023 r.;
- przegląd i redukcję zbędnych wydatków o 45,9% porównując miesiąc grudzień 2023 do stycznia 2023 r.;
- negocjacje z dostawcami w celu uzyskania lepszych warunków cenowych;
- ocenę efektywności wydatków reklamowych i marketingowych;
- poszukiwanie nowych źródeł finansowania;
- emisję akcji TenderHut S.A. (wartość przeprowadzonej subskrypcji sfinalizowanej po dniu bilansowym tj. w kwietniu 2024 r. wyniosła 1.260 tys. zł);
- sprzedaż niepotrzebnych aktywów takich jak wyposażenie i sprzęt IT;
- wzmożone działania sprzedażowe.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Ponadto po dniu bilansowym, tj. w dniu 14.02.2024 r. Spółka Brainhint Sp. z o.o. podpisała aneks do Umowy Kredytowej przedłużający na rok kredyt w rachunku bieżącym w wysokości 0,5 mln zł na kolejny rok, a 12 kwietnia 2024 r. spółki: TenderHut S.A, SoftwareHut Sp. z o.o. i Solution4LAbs Sp. z o.o. zawarły aneksy do Umów Kredytowych z wiodącym bankiem ING Bank Śląski S.A. rozkładające spłatę zadłużenia z dnia 21.04.2024 r. w rachunkach bieżących ww. spółek w wysokościach (odpowiednio) 1 mln zł, 4 mln zł i 1 mln zł (łącznie 6 mln zł) na okres 36 miesięcy.
W związku z powyższym na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie istnieją okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuacji działalności gospodarczej przez Grupę.
Ta fundamentalna deklaracja, kluczowa dla zrozumienia stabilności i długoterminowego planowania potwierdza, że Zarząd Grupy nie ma obaw co do jej trwałości i zdolności do kontynuowania przez nią działalności.
W celu utrzymania tej pewności Zarząd:
- wykazuje głębokie zaangażowanie w ciągłe doskonalenie procesów;
- nieustannie dba o dostosowanie Grupy i jej strategii do zmieniających się warunków rynkowych;
- ocenia rentowność i efektywność projektów;
- przeprowadza nieustanną bieżącą analizę utylizacji zasobów i podejmuje działania optymalizacyjne
tak, aby wypełnione były wszystkie kluczowe elementy dla zapewnienia stabilności finansowej i długoterminowej kontynuacji działalności Grupy Kapitałowej TenderHut S.A.
Niemniej istnieje ryzyko, że dalsze spadki przychodów ze sprzedaży mogą doprowadzić do braku płynności finansowej lub jej pogorszenia i mogą mieć istotny, niekorzystny wpływ na działalność, wyniki, sytuację lub perspektywy rozwoju Grupy.
Nowe lub zmienione regulacje MSSF/MSR oraz interpretacje KIMSF
Sporządzając niniejsze sprawozdanie finansowe, jednostka stosuje takie same zasady rachunkowości, jak przy sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego za rok 2023, z wyjątkiem zmian do standardów i nowych standardów i interpretacji zatwierdzonych przez Unię Europejską, które obowiązują dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2023 roku:
MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”, zatwierdzone w UE, obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku;
Zmiany do MSR 1 oraz do Praktyczne Rozwiązania 2 do Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej – „Ujawnienia w zakresie polityki rachunkowości”, zatwierdzone w UE, obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie,
Zmiany do MSR 8 „Polityka rachunkowości. Zmiany w szacunkach i błędach rachunkowych: definicja szacunków rachunkowych”, zatwierdzone w UE, obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie;
Zmiany do MSR 12 Podatek dochodowy „Aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego wynikające z pojedynczej transakcji”, zatwierdzone w UE, obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie;
Zmiany do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe: wstępne zastosowanie MSSF 17 oraz MSSF 9 – informacje porównawcze”, zatwierdzone w UE, obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie;
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy: Reforma podatkowa FILAR 2”, zatwierdzone w UE, obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się niezwłocznie i od 1 stycznia 2023 roku,
Zmiany do MSSF/MSR zatwierdzone przez Unię Europejską które obowiązują Spółkę dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2024 roku:
Zmiany do MSSF 16 „Leasing – zobowiązanie z tytułu leasingu przy sprzedaży i leasingu zwrotnym”, zatwierdzone w UE, obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub po tej dacie,
Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”
oKlasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe i długoterminowe;
oKlasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe i długoterminowe – odroczenie daty wejścia w życie;
oZobowiązania długoterminowe z zobowiązaniami.
zatwierdzone w UE, obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub po tej dacie.
MSSF/MSR w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji wydanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych nowych standardów, zmian do standardów oraz nowej interpretacji, które według stanu na dzień 31 grudnia 2023 roku nie zostały jeszcze zatwierdzone do stosowania w UE (poniższe daty wejścia w życie odnoszą się do standardów w wersji pełnej):
MSSF 18 „Prezentacja i ujawnianie informacji w sprawozdaniach finansowych”, niezatwierdzone w UE, obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2027 roku lub po tej dacie,
Zmiany do MSR 7 „Rachunek przepływów pieniężnych” oraz MSSF 7 „Instrumenty finansowe. Ujawnienia: ustalenia dotyczące finansowania dostawców”, niezatwierdzone w UE, obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub po tej dacie,
Zmiany do MSR 21 „Skurki zmian kursów wymiany walut obcych – brak możliwości wymiany”, niezatwierdzone w UE, obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2025 roku lub po tej dacie,
Zarząd Spółki jest w trakcie analizy powyższych zmian i oceny ich wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Wartość firmy wyceniana jest w sposób opisany w Nocie 3.5.20. Połączenia przedsięwzięć. Wartość firmy z nabycia jednostek zależnych ujmowana jest w wartościach niematerialnych. Wartość firmy nie jest amortyzowana, natomiast jest testowana co roku pod kątem utraty wartości (lub częściej, jeśli wystąpią przesłanki, które wskazują na możliwość wystąpienia utraty wartości), i jest wykazywana w wartości początkowej pomniejszonej o odpisy z tytułu utraty wartości. Zyski lub straty z tytułu zbycia jednostki obejmują wartość bilansową wartości firmy sprzedanej jednostki.
(ii)Znaki towarowe, licencje i umowy z klientami
Znaki towarowe i licencje nabyte oddzielnie wykazuje się według kosztu historycznego. Znaki towarowe i licencje nabyte w ramach połączenia jednostek ujmowane są według wartości godziwej na dzień nabycia. Znaki towarowe i licencje posiadają określone okresy użytkowania i wykazywane są w bilansie według ceny nabycia, pomniejszonej o dotychczasowe umorzenie i utratę wartości.
Umowy z klientami są nabywane w ramach połączenia jednostek gospodarczych. Umowy z klientami są ujmowane w wartości godziwej na datę nabycia, a po początkowym ujęciu są amortyzowane liniowo zgodnie z harmonogramem prognozowanych przepływów pieniężnych z umów przez ich przewidywany okres użytkowania.
Koszty związane z utrzymaniem programów komputerowych spisywane są w koszty z chwilą poniesienia.
Koszty prac rozwojowych bezpośrednio związane z zaprojektowaniem i testowaniem dających się zidentyfikować i unikatowych programów komputerowych kontrolowanych przez Grupę ujmuje się jako wartości niematerialne, jeśli spełniają następujące kryteria:
•możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia oprogramowania tak, aby nadawało się do użytkowania
•kierownictwo ma zamiar ukończenia oprogramowania oraz jego użytkowania lub sprzedaży
•zdolność do użytkowania lub sprzedaży oprogramowania
•może zostać wykazany sposób, w jaki oprogramowanie będzie wytwarzać prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne
•dostępność stosownych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży oprogramowania; oraz
•możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować oprogramowaniu.
Grupa w momencie rozpoczęcia prac nad danym projektem ocenia czy nakłady ponoszone na jego realizację należy rozpoznać jako prace badawcze czy jako prace rozwojowe. Ocenie podlega zakres prac, jakiego produktu dotyczy (czy produkt stanowi komplementarny produkt do już funkcjonujących w Grupie, czy nowy), wymagania regulacyjne, potencjał rynku, na którym ma zostać
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
skomercjalizowany, a także ocenia prawdopodobieństwo otrzymania zgód i koncesji o ile są jakieś wymagane. Grupa dokonując oceny bierze pod uwagę prawdopodobieństwo komercjalizacji projektu. W rezultacie możliwe jest określenie sposobu w jaki powinny zostać ujęte nakłady danego projektu. Nakłady na projekty, których komercjalizacja jest pewna zgodnie z warunkami paragrafu 57 MSR 38 będą kapitalizowane, natomiast nakłady na projekty, których komercjalizacja nie jest pewna zostaną zaliczone w koszty bieżącego okresu. Grupa wyznaczyła wewnętrzny poziom pewności, którego osiągnięcie wskazywać będzie na to, iż dany projekt i jego nakłady będą mogły podlegać kapitalizacji. Poziom ten został ustalony w wysokości równej co najmniej 50% prawdopodobieństwa skutecznej komercjalizacji projektu.
Przy ocenie prawdopodobieństwa komercjalizacji Grupa stosuje następujące kryteria:
1. Wielkość i tendencje rynku, którego dany projekt dotyczy (jeżeli rynek jest stosunkowo duży w porównaniu do planowanych nakładów projektu i charakteryzuje się trendem wzrostowym to prawdopodobieństwo przekracza 50%);
2. Zgodność nowego projektu z branżą Grupy lub obecnym portfelem Grupy (jeżeli dany projekt dotyczy branży informatycznej lub produktu podobnego do innego produktu skutecznie już skomercjalizowanego przez Grupę to prawdopodobieństwo przekracza 50%);
3. Jasno określony model sprzedaży i kanały dystrybucji (jeżeli produkt korzysta z modeli lub kanałów dystrybucji wykorzystywanych w Grupie na potrzeby innych projektów, lub jeśli nowe sposoby dotarcia do klienta zostały spisane i zaakceptowane przez Zarząd Grupy, to prawdopodobieństwo przekracza 50%);
4. Wymagania regulacyjne (jeżeli nowy projekt ma określone i jasno zdefiniowane wymagania regulacyjne, wówczas zespół może przygotować proces w taki sposób, aby spełnił wymogi w możliwie najkrótszym czasie. W takim przypadku prawdopodobieństwo przekracza 50%);
5. Zaplecze techniczne w postaci maszyn i urządzeń (jeśli grupa dysponuje już niezbędnym sprzętem, lub jest on łatwo dostępny na rynku do zakupu, to prawdopodobieństwo przekracza 50%);
6. Wystarczający personel (jeśli Grupa posiada wystarczające zasoby ludzkie do obsadzenia kluczowych stanowisk w ramach projektu to prawdopodobieństwo przekracza 50%);
7. Wystarczające środki finansowe lub potencjalne źródła finansowania (jeżeli Grupa posiada wystarczające środki finansowe lub potencjalne źródła finansowania to prawdopodobieństwo przekracza 50%).
Koszty, które mogą zostać przyporządkowane bezpośrednio i są aktywowane jako oprogramowanie, obejmują koszty zatrudnienia, koszty zakupu usług obcych oraz stosowną część odpowiednich kosztów pośrednich.
Aktywowane koszty związane z tworzeniem oprogramowania są wykazywane jako wartości niematerialne i amortyzowane od momentu, w którym dany składnik aktywów jest gotowy do użytku.
Prace badawcze
Wydatki poniesione na etapie prac badawczych z zamiarem pozyskania nowej wiedzy naukowej lub technicznej prowadzone we własnym zakresie nie są ujmowane jako składnik aktywów niematerialnych. Nakłady poniesione na prace badawcze ujmowane są za to w rachunku zysków i strat w momencie ich poniesienia. Do przykładów prac badawczych zalicza się: działania zmierzające do zdobycia nowej wiedzy; poszukiwanie, ocenę i końcową selekcję sposobu wykorzystania rezultatów prac badawczych lub wiedzy innego rodzaju; poszukiwanie alternatywnych materiałów, urządzeń, produktów, procesów, systemów lub usług; oraz formułowanie, projektowanie, ocenę i końcową selekcję nowych lub udoskonalonych materiałów, urządzeń, produktów, procesów, systemów lub usług. W spółkach Grupy TenderHut S.A. etap prac badawczych poprzedza etap prac rozwojowych i trwa do chwili spełnienia przez projekt warunków ujętych w paragrafie 57 MSR 38.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Prace rozwojowe
Nakłady poniesione na prace rozwojowe, których efekty działań znajdują zastosowanie w opracowaniu lub wytworzeniu nowego lub w znacznym stopniu ulepszonego produktu podlegają aktywowaniu w przypadku, gdy spełnione są kryteria wymienione w pkt. (iii) powyżej.
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Grupa ocenia czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości aktywów z tytułu prac rozwojowych. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie występują przeprowadzany jest odpowiedni test na utratę wartości. Jeśli wartość bilansowa testowanych aktywów przekracza ich wartość odzyskiwalną, wówczas tworzony jest odpowiedni odpis aktualizujący.
Oceniając istnienie przesłanek świadczących o możliwości utraty wartości aktywów niematerialnych Grupa analizuje przesłanki pochodzące z zewnętrznych oraz wewnętrznych źródeł informacji.
Nakłady na prace badawcze i rozwojowe, które nie spełniają kryteriów punktu (iii) powyżej, wykazywane są jako koszty w momencie poniesienia. Koszty prac rozwojowych, które były poprzednio ujmowane jako koszty, nie są w kolejnym okresie wykazywane w aktywach.
Metody i okresy amortyzacji wartości niematerialnych
Grupa amortyzuje wartości niematerialne o ograniczonym okresie użytkowania metodą liniową przez następujące okresy użytkowania:
•patenty, znaki towarowe i licencje od 2 do 5 lat,
•koszty zakończonych prac rozwojowych i oprogramowanie od 5 lat do 7 lat,
Grupa przy określaniu okresu amortyzacji dla „patentów, znaków towarowych i licencji” oraz rozwoju technologii informacyjnych i oprogramowania tj. kosztów zakończonych prac rozwojowych brała pod uwagę m.in. oczekiwany okres wykorzystania składników aktywów, który jest dość krótki w stosunku do oprogramowania i kupowanych licencji. Ponadto przy określaniu okresu amortyzacji dla kosztów zakończonych prac rozwojowych uwzględniono fakt szybkiego tempa zmian technologicznych, który w przypadku cyfrowych rozwiązań informatycznych skutkował będzie stosunkowo krótkim okresem życia danego aktywa. Grupa bazując na swoich doświadczeniach oraz know-how oszacowała okres amortyzacji dla kosztów zakończonych prac rozwojowych dla projektów informatycznych na okres 5 lat. Okres ten wydłużono dla oprogramowania związanego z obsługą nieruchomości (Zonifero), gdzie klienci biorą pod uwagę dłuższy horyzont czasowy i są mniej skłonni do zmieniania wcześniej zakupionych rozwiązań informatycznych. W przypadku Zonifero okres amortyzacji oszacowano na 7 lat.
Przyjęte okresy amortyzacji podlegają corocznej weryfikacji.
Środki trwałe są wyceniane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o odpisy umorzeniowe oraz ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości.
W momencie likwidacji lub sprzedaży środków trwałych, zyski lub straty wynikające z tego faktu ujmowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako różnica między przychodami netto ze zbycia (jeśli takie były) a wartością bilansową tej pozycji.
Środki trwałe, są amortyzowane liniowo w okresie odpowiadającym szacowanemu okresowi ich ekonomicznej użyteczności.Spółka zaprzestaje amortyzować dany składnik środków trwałych
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
w miesiącu, w którym składnik aktywów został sklasyfikowany, jako przeznaczony do sprzedaży (zgodnie z MSSF 5 Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana) lub w miesiącu, w którym ten składnik aktywów przestał być ujmowany, biorąc pod uwagę wcześniejszą z tych dat.
Rzeczowe aktywa trwałe w Grupie oraz stawki amortyzacji:
•budynki, lokale i budowle10 lat,
•maszyny i urządzenia techniczneod 1 roku do 10 lat,
•środki transportuod 2,5 roku do 5 lat,
•inne środki trwałeod 1 roku do 5 lat.
Środki trwałe w budowie są wyceniane w wysokości ogółu kosztów pozostających w bezpośrednim związku z ich nabyciem lub wytworzeniem, w tym kosztów finansowych (z wyjątkiem różnic kursowych nie będących korektą płaconych odsetek), pomniejszonych o odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie są amortyzowane do momentu zakończenia ich budowy i oddania do użytkowania.
Należności z tytułu dostaw i usług obejmują kwoty należne od klientów za sprzedane towary bądź wyświadczone usługi w ramach zwykłej działalności. Ich termin płatności wynosi zazwyczaj 30 dni i dlatego są one klasyfikowane jako krótkoterminowe. Należności z tytułu dostaw i usług ujmuje się początkowo w wysokości bezwarunkowo należnego wynagrodzenia, chyba że zawierają istotne elementy finansowania (w takim przypadku są ujmowane w wartości godziwej). Grupa utrzymuje należności z tytułu dostaw i usług w celu otrzymywania umownych przepływów pieniężnych i w związku z tym wycenia je po początkowym ujęciu według zamortyzowanego kosztu metodą efektywnej stopy procentowej i pomniejszane o odpis z tytułu utraty wartości.
Należności finansowe początkowo ujmuje się w wartości godziwej, przy czym wartością godziwą należności handlowych na moment początkowego rozpoznania jest wartość nominalna wynikająca z wystawionych faktur sprzedaży. Po początkowym ujęciu należności handlowe oraz pozostałe należności o charakterze finansowym wycenia się według zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej (wszystkie należności handlowe spełniają test SPPI oraz są utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów), z uwzględnieniem odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości. Należności handlowe z datą zapadalności poniżej 12 miesięcy od dnia powstania (tj. niezawierające elementu finansowania), nie podlegają dyskontowaniu i są wyceniane w wartości nominalnej. Pozostałe należności nie stanowiące aktywów finansowych na dzień kończący okres sprawozdawczy wycenia się w kwocie wymaganej zapłaty.
Grupa, na dzień kończący okres sprawozdawczy, dokonuje oszacowania oczekiwanej straty kredytowej z tytułu składników aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu. Model utraty wartości bazuje na kalkulacji strat oczekiwanych.
W odniesieniu do należności handlowych, które nie zawierają istotnego elementu finansowania, zastosowano uproszczone podejście i wycenę odpisu na bazie oczekiwanych strat kredytowych za cały okres życia instrumentu. Grupa zaklasyfikowała należności handlowe do Stopnia 2 klasyfikacji aktywów finansowych pod kątem ich utraty wartości przewidzianej przez MSSF 9, z wyjątkiem należności, dla których stwierdzono utratę wartości – te należności zaliczono do Stopnia 3 ww. klasyfikacji. Grupa za moment utraty wartości uznaje moment przekazania należności do windykacji, który to moment następuje niezwłocznie po zatrzymaniu rozmów i negocjacji z kontrahentem zmierzających do ustalenia warunków spłaty zaległości. Zatrzymanie rozmów następuje głównie z braku możliwości znalezienia rozwiązania satysfakcjonującego obie strony.
Najistotniejszą pozycją aktywów finansowych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy, która podlega nowym zasadom kalkulacji oczekiwanych strat kredytowych są należności handlowe.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Dla należności handlowych pozostałych (z wyjątkiem tych, które są analizowane indywidualnie), przeprowadzono analizę portfelową i zastosowano uproszczoną matrycę odpisów w poszczególnych przedziałach wiekowych na podstawie oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia należności w oparciu o wskaźnik niewypełnienia zobowiązania ustalony na podstawie danych historycznych (za okres ostatnich pięciu lat). Analiza indywidualna opiera się o ocenę możliwości spłaty należności handlowej przez kontrahenta w oparciu o historyczne dane rozliczeniowe oraz dynamikę uiszczania należności, a także w oparciu o bieżący kontakt z kontrahentem.
Oczekiwana strata kredytowa jest szacowana i aktualizowana na każdy kolejny dzień kończący okres sprawozdawczy.
Klasyfikacja
Grupa klasyfikuje składniki aktywów finansowych jako:
•wyceniane po początkowym ujęciu w wartości godziwej (przez inne całkowite dochody albo przez wynik finansowy) oraz
• wyceniane według zamortyzowanego kosztu.
Klasyfikacja zależy od modelu biznesowego stosowanego przez jednostkę do zarządzania aktywami finansowymi i od charakterystyki przepływów pieniężnych wynikających z warunków umownych.
W przypadku aktywów wycenianych w wartości godziwej, zyski i straty są ujmowane w wyniku finansowym lub w innych całkowitych dochodach. W przypadku inwestycji w instrumenty kapitałowe inne niż przeznaczone do obrotu, sposób ujęcia zależy od tego, czy w momencie początkowego ujęcia Grupa podjęła nieodwołalną decyzję, że dana inwestycja kapitałowa będzie ujmowana w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Ujmowanie i zaprzestanie ujmowania
Standaryzowane transakcje kupna lub sprzedaży składników aktywów finansowych ujmuje się na dzień zawarcia transakcji, czyli na dzień, w którym Grupa zobowiązała się do nabycia bądź sprzedaży składnika aktywów.
Wycena
W momencie początkowego ujęcia Grupa wycenia składnik aktywów finansowych w jego wartości godziwej, którą w przypadku aktywów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy powiększa się o koszty transakcyjne, które można bezpośrednio przypisać do nabycia tych aktywów finansowych. Koszty transakcyjne dotyczące aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy są ujmowane w wyniku finansowym.
Aktywa finansowe zawierające wbudowane instrumenty pochodne są uwzględniane w całości przy ustalaniu, czy wynikające z nich przepływy pieniężne stanowią jedynie spłatę kwoty głównej i odsetek.
Instrumenty dłużne
Wycena instrumentów dłużnych po ich początkowym ujęciu zależy od modelu biznesowego stosowanego przez Grupę do zarządzania danym składnikiem aktywów i od cech przepływów pieniężnych z tego składnika.
Grupa klasyfikuje swoje instrumenty dłużne do trzech kategorii wyceny:
• amortyzowany koszt: aktywa utrzymywane w celu otrzymywania umownych przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej, są wyceniane według zamortyzowanego kosztu. Odsetki od tych aktywów finansowych są ujmowane w dochodach finansowych metodą efektywnej stopy procentowej. Ewentualne zyski i straty
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
wynikające z zaprzestania ujmowania wykazywane są bezpośrednio w wyniku finansowym i prezentowane w pozostałych zyskach/(stratach) razem z zyskami i stratami z tytułu różnic kursowych. Straty z tytułu utraty wartości prezentowane są jako odrębna pozycja sprawozdania z zysków lub strat.
•wartość godziwa przezinne całkowite dochody: aktywa finansowe utrzymywane zarówno w celu otrzymywania umownych przepływów pieniężnych jak i w celu sprzedaży są wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeśli przepływy pieniężne z tych aktywów są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej. Zmiany wartości bilansowej są ujmowane w innych całkowitych dochodach, z wyjątkiem zysków i strat z tytułu utraty wartości, dochodów z tytułu odsetek oraz zysków i strat z tytułu różnic kursowych, które są ujmowane w wyniku finansowym. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych, skumulowane zyski lub straty poprzednio wykazywane w innych całkowitych dochodach są przenoszone z kapitału własnego do wyniku finansowego i wykazywane w pozostałych zyskach/(stratach). Odsetki od tych aktywów finansowych są ujmowane w dochodach finansowych metodą efektywnej stopy procentowej. Zyski i straty z tytułu różnic kursowych prezentowane są w pozostałych zyskach/(stratach), a koszty z tytułu utraty wartości prezentowane są w odrębnej pozycji sprawozdania z zysków lub strat.
•wartość godziwa przez wynik finansowy: aktywa, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub wg wartości godziwej przez inne całkowite dochody, wyceniane są w wartości godziwej przez wynik finansowy. Zysk lub strata z tytułu instrumentu dłużnego, który jest następnie wyceniany w wartości godziwej przez wynik finansowy, ujmowany jest w wyniku finansowym i wykazywany w kwocie netto w pozostałych zyskach/(stratach) okresu, w którym powstał.
Instrumenty kapitałowe
Po początkowym ujęciu, Grupa wycenia wszystkie inwestycje kapitałowe w wartości godziwej. Jeśli kierownictwo Grupy postanowiło przedstawiać zmiany wartości godziwej instrumentów kapitałowych w innych całkowitych dochodach, nie są one następnie przeklasyfikowane do wyniku finansowego po zaprzestaniu ujmowania danej inwestycji. Dywidendy z takich inwestycji są nadal ujmowane w wyniku finansowym w pozycji „pozostałe dochody” w momencie nabycia przez Grupę prawa do otrzymania płatności.
Zmiany wartości godziwej aktywów finansowych wykazywanych w wartości godziwej przez wynik finansowy są ujmowane w pozostałych zyskach/(stratach) w sprawozdaniu z zysków lub strat. Straty z tytułu utraty wartości inwestycji kapitałowych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody (i ich odwrócenie) nie są wykazywane odrębnie od innych zmian wartości godziwej.
Grupa dokonuje wyceny wartości godziwej posługując się następującą hierarchią:
ceny notowane (nieskorygowane) z aktywnych rynków dla identycznych aktywów lub zobowiązań,
dane wejściowe inne niż notowane ceny poziomu 1, które są pośrednio lub bezpośrednio możliwe do zaobserwowania. Jeśli składnik aktywów lub zobowiązanie ma określony okres życia, dane wejściowe muszą być możliwe do zaobserwowania zasadniczo przez cały ten okres.
dane wejściowe, które nie opierają się na danych rynkowych możliwych do zaobserwowania. Zastosowane założenia muszą odzwierciedlać te, które byłyby zastosowane przez uczestników rynku, włączając ryzyko.
Proces wyceny wartości godziwej
W dziale finansowym jest zespół przeprowadzający wyceny pozycji innych niż nieruchomości, wymagane dla celów sprawozdawczości finansowej, w tym wyceny wartości godziwej na poziomie 3. Zespół ten podlega bezpośrednio Prezesowi Zarządu. Dyskusje dotyczące procesu wyceny i jej wyników pomiędzy Prezesem a zespołem ds. wycen odbywają się nie rzadziej niż co 3 miesiące, zgodnie z okresami sprawozdawczymi Spółki.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Zmiany wartości godziwej na poziomie 2 i 3 są analizowane na koniec każdego okresu sprawozdawczego.
Grupa prospektywnie ocenia oczekiwane straty kredytowe związane z instrumentami dłużnymi wycenianymi według zamortyzowanego kosztu i wartości godziwej przez inne całkowite dochody. Zastosowana metodologia szacowania utraty wartości zależy od tego, czy nastąpił istotny wzrost ryzyka kredytowego.
W przypadku należności z tytułu dostaw i usług Grupa stosuje podejście uproszczone dozwolone na podstawie MSSF 9, zgodnie z którym straty kredytowe oczekiwane w całym okresie życia należy wykazywać od momentu początkowego ujęcia należności.
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania
Spółka rozpoznaje aktywa z tytułu prawa do użytkowania w dacie rozpoczęcia leasingu (tj. dzień, kiedy bazowy składnik aktywów jest dostępny do użytkowania). Aktywa z tytułu prawa do użytkowania wyceniane są według kosztu, pomniejszone o łączne odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości, skorygowanego z tytułu jakiejkolwiek aktualizacji wyceny zobowiązań z tytułu leasingu. Koszt aktywów z tytułu prawa do użytkowania obejmuje kwotę ujętych zobowiązań z tytułu leasingu, poniesionych początkowych kosztów bezpośrednich oraz wszelkich opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe. O ile Spółka nie ma wystarczającej pewności, że na koniec okresu leasingu uzyska tytuł własności przedmiotu leasingu, ujęte aktywa z tytułu prawa do użytkowania są amortyzowane metodą liniową przez krótszy z dwóch okresów: szacowany okres użytkowania lub okres leasingu. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania podlegają utracie wartości.
Zobowiązania z tytułu leasingu
W dacie rozpoczęcia leasingu Spółka wycenia zobowiązania z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe obejmują opłaty stałe (w tym zasadniczo stałe opłaty leasingowe) pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe, zmienne opłaty, które zależą od indeksu lub stawki oraz kwoty, których zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej. Opłaty leasingowe obejmują również cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć jej wykonanie przez Spółkę oraz płatności kar pieniężnych za wypowiedzenie leasingu, jeżeli w warunkach leasingu przewidziano możliwość wypowiedzenia leasingu przez Spółkę. Zmienne opłaty leasingowe, które nie zależą od indeksu lub stopy, są ujmowane jako koszty w okresie, w którym następuje zdarzenie lub warunek powodujący płatność. Przy obliczaniu wartości bieżącej opłat leasingowych Spółka stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy w dniu rozpoczęcia leasingu, jeżeli stopy procentowej leasingu nie można
z łatwością ustalić. Po dacie rozpoczęcia kwota zobowiązań z tytułu leasingu zostaje zwiększona w celu odzwierciedlenia odsetek i zmniejszona o dokonane płatności leasingowe. Ponadto wartość bilansowa zobowiązań z tytułu leasingu podlega ponownej wycenie w przypadku zmiany okresu leasingu, zmiany zasadniczo stałych opłat leasingowych lub zmiany osądu odnośnie zakupu aktywów bazowych.
Leasing krótkoterminowy i leasing aktywów o niskiej wartości
Spółka stosuje zwolnienie z ujmowania leasingu krótkoterminowego do swoich krótkoterminowych umów leasingu (tj. umów, których okres leasingu wynosi 12 miesięcy lub krócej od daty rozpoczęcia i nie zawiera opcji kupna). Grupa stosuje również zwolnienie w zakresie ujmowania leasingu aktywów o niskiej wartości tj.: do kwoty poniżej 5 tys. USD. Opłaty leasingowe z tytułu leasingu krótkoterminowego i leasingu aktywów o niskiej wartości ujmowane są jako koszty metodą liniową przez okres trwania leasingu.
Zgodnie z przyjętymi zasadami rachunkowości Grupa stosuje zwolnienie z ujmowania leasingu krótkoterminowego do swoich krótkoterminowych umów leasingu (tj. umów, których okres leasingu wynosi 12 miesięcy lub krócej od daty rozpoczęcia i nie zawiera opcji kupna) a także zwolnienie
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
w zakresie ujmowania leasingu aktywów o niskiej wartości. Opłaty leasingowe z tytułu leasingu krótkoterminowego i leasingu aktywów o niskiej wartości ujmowane są jako koszty metodą liniową przez okres trwania leasingu.
Rezerwy ujmowane są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowy) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy jest pewne lub wysoce prawdopodobne, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków tożsamych ze stratami ekonomicznymi, oraz gdy można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania.
W momencie początkowego ujęcia, kredyty bankowe i pożyczki są ujmowane według kosztu, stanowiącego wartość otrzymanych środków pieniężnych i obejmującego koszty uzyskania kredytu/pożyczki. Następnie, kredyty bankowe i pożyczki są wyceniane według skorygowanej ceny nabycia (zamortyzowanego kosztu), przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej. Grupa może odstąpić od wyceny według zamortyzowanego kosztu o ile efekt zastosowania efektywnej stopy byłby nieistotny lub nie ma możliwości ustalenia terminów lub kwot przyszłych przepływów dla ustalenia efektywnej stopy.
Rezerwa na podatek dochodowy jest tworzona metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do wszystkich dodatnich różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i pasywów a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.
Składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmowany jest w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice i straty.
Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu w części, w jakiej przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub zobowiązanie spełnione, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące i uchwalone na dzień bilansowy.
Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym w danym państwie, w którym swe siedziby mają spółki zależne.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
(i)Przychody ze sprzedaży towarów i usług
Spółka stosuje zasady wynikające z MSSF 15 stosując tzw. Model Pięciu Kroków w odniesieniu do analizy dotyczącej ujmowania przychodów z umów z klientami:
Wymogi identyfikacji umowy z klientem
Umowa z klientem spełnia swoją definicję, gdy zostaną spełnione wszystkie następujące kryteria: strony umowy zawarły umowę i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków; Spółka jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane; Spółka jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane; umowa ma treść ekonomiczną oraz jest prawdopodobne, że Spółka otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.
Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia
W momencie zawarcia umowy Spółka dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta: dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które są odrębne lub Spółki odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w przypadku których przekazanie na rzecz klienta ma taki sam charakter i następuje w okresie czasu.
Określenie ceny transakcyjnej
W celu ustalenia ceny transakcyjnej Spółka uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Spółki – będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich. Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba te rodzaje kwot. Najczęściej stosowanym w Grupie modelem współpracy jest wariant rozliczeń z klientem w oparciu o liczbę przepracowanych godzin (tzw. time&material), gdzie z góry jest określona wysokość wynagrodzenia za każdą przeprowadzoną godzinę. Rzadziej stosowany jest sposób rozliczeń w oparciu o z góry ustaloną cenę (tzw. fixed price), gdzie zostaje z góry określona cena za ściśle ustalony rezultat. Wyceniany zwykle jest efekt końcowy w postaci dostarczanego rozwiązania lub jego istotnych części w przypadku większych projektów.
Alokacja ceny transakcyjnej do poszczególnych obowiązków do wykonania świadczenia
Spółka przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które zgodnie z oczekiwaniem Spółki przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi. W przypadku kompleksowych umów identyfikowane są oddzielne i wyceniane poszczególne zobowiązania do wykonania świadczenia np. oddzielnie wyceniana i rozliczana jest dostawa sprzętu, usług programistycznych, czy usług serwisowych i utrzymaniowych.
Ujęcie przychodów w momencie spełniania obowiązków do wykonania świadczenia
Spółka ujmuje przychody w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi (klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów). Przychody ujmowane są jako kwoty równe cenie transakcyjnej, która została przypisana do danego zobowiązania do wykonania świadczenia.
Dla zobowiązań do wykonania świadczeń spełnianych w miarę upływu czasu Spółka ujmuje przychody w miarę upływu czasu mierząc stopień całkowitego spełnienia danego zobowiązania do wykonania świadczenia. W przypadku usług informatycznych rozliczanych w modelu time&material, za moment spełnienia świadczenia uznaje się każdą przepracowaną godzinę. Na koniec każdego miesiąca Spółka ujmuje przychody w wysokości iloczynu przepracowanych godzin oraz wcześniej ustalonej stawki godzinowej.
W przypadku zobowiązań do wykonania świadczeń spełnianych w określonym momencie tj. w przypadku usług informatycznych wycenianych w oparciu o model fixed price, za moment
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
spełnienia zobowiązania uznaje się moment przekazania prac informatycznych. W okresie realizacji tych prac dokonuje się kalkulacji ich stopnia zaawansowania bazując na metodzie opartej na poniesionych nakładach i w oparciu o wartość poniesionych kosztów w stosunku do całości zaplanowanych kosztów. Przychody z umów tego typu są ujmowane w czasie i wyceniane nie rzadziej niż raz na kwartał.
Spółka nie przewiduje żadnych umów, w których okres między przeniesieniem towaru lub usługi na klienta a dokonaniem przez klienta zapłaty byłby dłuższy niż jeden rok. W związku z tym Spółka nie koryguje cen transakcyjnych o wartość pieniądza w czasie.
Dotacje są ujawniane w sprawozdaniu finansowym, jeżeli istnieje wystarczająca pewność, że Spółka spełnia warunki związane z ich przyznaniem i będą otrzymane, w pasywach w pozycji Dotacje. Dotacje do środków trwałych i wartości niematerialnych są ujmowane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, jako pozostałe przychody w sposób systematyczny przez okres użytkowania składnika aktywów. Dotacje w pasywach dzielimy na długoterminowe i krótkoterminowe zgodnie z okresem w jakim odnoszone będę w pozostałe przychody.
Przychody z tytułu odsetek ujmuje się proporcjonalnie do upływu czasu metodą efektywnej stopy procentowej. Gdy należność traci na wartości, Spółka obniża jej wartość bilansową do poziomu wartości odzyskiwalnej, równej oszacowanym przyszłym przepływom pieniężnym zdyskontowanym według pierwotnej efektywnej stopy procentowej instrumentu, a następnie stopniowo rozlicza się kwotę dyskonta w korespondencji z przychodami z tytułu odsetek. Przychody z tytułu odsetek od udzielonych pożyczek, które utraciły wartość, ujmuje się według pierwotnej efektywnej stopy procentowej.
Za przychody finansowe uznaje się przychody z działalności finansowej takie jak odsetki, przychody ze sprzedaży finansowych aktywów, i dodatnie różnice kursowe.
Do kosztów finansowych zalicza się w szczególności odsetki, prowizje od pożyczek, kredytów i leasingów oraz odpisy aktualizujące od aktywów finansowych
Środki pieniężne składają się z gotówki w kasie oraz depozytów płatnych na żądanie.
Ekwiwalenty środków pieniężnych są krótkoterminowymi inwestycjami o dużej płynności, łatwo wymienialnymi na określone kwoty środków pieniężnych oraz narażonymi na nieznaczne ryzyko zmiany wartości..
Pracownicy mają prawo do odpraw emerytalnych lub rentowych w momencie przechodzenia na emeryturę lub rentę. Odprawy te przysługują pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Płatności określonych składek obciążają sprawozdania z całkowitych dochodów w momencie, kiedy stają się wymagalne. Kwota ujęta jako zobowiązanie z tytułu określonych świadczeń jest to wartość bieżąca zobowiązania z tytułu określonych świadczeń na koniec okresu sprawozdawczego.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Aktywa trwałe (lub Grupy do zbycia) są klasyfikowane, jako przeznaczone do sprzedaży, jeśli ich wartość bilansowa zostanie odzyskana przede wszystkim w drodze transakcji sprzedaży, a sprzedaż uważana jest za wysoce prawdopodobną. Wyceniane są one w niższej z następujących dwóch kwot: ich wartości bilansowej i wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia, jeżeli ich wartość bilansowa ma zostać odzyskana przede wszystkim w drodze transakcji sprzedaży, a nie poprzez ich dalsze wykorzystanie.
Działalność zaniechana to element przedsięwzięcia Grupy, który został zbyty lub jest zakwalifikowany jako przeznaczony do sprzedaży, jak również stanowi odrębną, ważną dziedzinę działalności jednostki lub jej geograficzny obszar działalności, albo jest jednostką zależną nabytą wyłącznie z zamiarem jej odsprzedaży. Klasyfikacja do działalności zaniechanej następuje w momencie zbycia lub w momencie, gdy działalność spełnia kryteria działalności przeznaczonej do sprzedaży, jeśli ten moment nastąpił wcześniej. Grupa do zbycia, która ma zostać wycofana z użytkowania, również może się kwalifikować jako działalność zaniechana.
Przez zobowiązania warunkowe rozumie się:
a)możliwy obowiązek, który powstaje na skutek zdarzeń przeszłych, którego istnienie zostanie potwierdzone dopiero w momencie wystąpienia lub niewystąpienia jednego lub większej ilości niepewnych przyszłych zdarzeń, które nie w pełni podlegają kontroli Grupy; lub
b)obecny obowiązek, który powstaje na skutek zdarzeń przeszłych, ale nie jest ujmowany w sprawozdaniu finansowym, ponieważ:
nie jest prawdopodobne, aby konieczne było wydatkowanie środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne w celu wypełnienia obowiązku; lub
kwoty obowiązku (zobowiązania) nie można wycenić wystarczająco wiarygodnie.
Przez aktywa warunkowe rozumie się możliwe składniki aktywów, które powstały na skutek zdarzeń przeszłych oraz których istnienie zostanie potwierdzone dopiero w momencie wystąpienia lub niewystąpienia jednego lub większej ilości niepewnych przyszłych zdarzeń, które nie w pełni podlegają kontroli Grupy.
Sporządzenie sprawozdania finansowego wymaga dokonania przez Zarząd Jednostki Dominującej pewnych szacunków i założeń, które znajdują odzwierciedlenie w tym sprawozdaniu oraz w dodatkowych informacjach i objaśnieniach do tego sprawozdania.
Szacunki i osądy księgowe wynikają z dotychczasowych doświadczeń oraz innych czynników, w tym przewidywań odnośnie do przyszłych zdarzeń, które w danej sytuacji wydają się zasadne.
Jakkolwiek przyjęte założenia i szacunki opierają się na najlepszej wiedzy Zarządu Jednostki dominującej na temat bieżących działań i zdarzeń, rzeczywiste wyniki mogą się różnić od przewidywanych. Szacunki i związane z nimi założenia podlegają weryfikacji. Zmiana szacunków księgowych jest ujęta w okresie, w którym dokonano zmiany szacunku lub w okresach bieżącym i przyszłych, jeżeli dokonana zmiana szacunku dotyczy zarówno okresu bieżącego, jak i okresów przyszłych.
Oszacowania i założenia, które niosą ze sobą znaczące ryzyko konieczności wprowadzenia istotnej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w trakcie kolejnego roku obrotowego, omówiono poniżej.
Odpisy aktualizujące wartość należności
Zarząd Jednostki dominującej określa zagrożenie spłaty należności. Wartość należności aktualizuje się uwzględniając stopień prawdopodobieństwa ich zapłaty poprzez dokonanie odpisu aktualizującego. Grupa stosuje uproszczone podejście przewidziane w MSSF 9, które polega
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
na tworzeniu odpisów na oczekiwane straty kredytowe w całym okresie życia w odniesieniu do wszystkich należności z tytułu dostaw i usług.
Okres amortyzowania aktywowanych wartości niematerialnych
Zarząd Jednostki dominującej określa szacowane okresy użytkowania, a poprzez to stawki amortyzacji dla aktywowanych w pozycji wartości niematerialnych kwot poniesionych kosztów prac rozwojowych. Szacunek ten opiera się na oczekiwanym okresie ekonomicznej użyteczności tych aktywów. W przypadku zaistnienia okoliczności powodujących zmianę spodziewanego okresu użytkowania (np. zmiany technologiczne, wycofanie z użytkowania itp.) mogą się zmienić stawki amortyzacji. W konsekwencji zmieni się wartość odpisów amortyzacyjnych i wartość księgowa netto aktywowanych kosztów prac rozwojowych.
Okres użytkowania rzeczowych aktywów trwałych
Zarząd Jednostki dominującej określa szacowane okresy użytkowania, a poprzez to stawki amortyzacji dla poszczególnych rzeczowych aktywów trwałych. Szacunek ten opiera się na oczekiwanym okresie ekonomicznej użyteczności tych aktywów. W przypadku zaistnienia okoliczności powodujących zmianę spodziewanego okresu użytkowania (np. zmiany technologiczne, wycofanie z użytkowania itp.) mogą się zmienić stawki amortyzacji. W konsekwencji zmieni się wartość odpisów amortyzacyjnych i wartość księgowa netto rzeczowych aktywów trwałych.
Aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego wycenia się przy zastosowaniu stawek podatkowych, które według dostępnych prognoz będą stosowane na moment zrealizowania aktywa lub rozwiązania zobowiązania, przyjmując za podstawę przepisy podatkowe, które obowiązywały prawnie lub faktycznie na koniec okresu sprawozdawczego. Prawdopodobieństwo realizacji aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z przyszłymi zyskami podatkowymi opiera się na planach Grupy.
Istotne szacunki: kluczowe założenia stosowane do kalkulacji wartości użytkowej
Grupa co roku przeprowadza testy na utratę wartości dla wartości firmy. Dla okresów sprawozdawczych 2023 i 2022 wartość odzyskiwalna ośrodków wypracowujących środki pieniężne została ustalona na podstawie kalkulacji wartości użytkowej, która wymagała zastosowania założeń. W kalkulacjach wykorzystywane są prognozy przepływów pieniężnych oparte na co najmniej trzyletnich planach finansowych. Przepływy pieniężne przekraczające okres szczegółowej prognozy ekstrapoluje się wykorzystując spodziewane stopy wzrostu zgodne z prognozami dla poszczególnych branż, w których działają ośrodki wypracowujące środki pieniężne.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej
Wartość godziwą instrumentów finansowych, które nie znajdują się w obrocie na aktywnym rynku, ustala się korzystając z technik wyceny. Grupa stosuje subiektywną ocenę przy wyborze metod i przyjmowaniu założeń, które są oparte przede wszystkim na warunkach rynkowych istniejących na koniec każdego okresu sprawozdawczego. Szczegółowe informacje na temat kluczowych założeń przedstawione są w nocie 41 poniżej.
Jednostkami zależnymi są wszystkie jednostki (w tym jednostki strukturyzowane), nad którymi Grupa sprawuje kontrolę. Grupa sprawuje kontrolę nad jednostką wówczas, gdy jest narażona na – lub ma prawo do zmiennych zwrotów ze swojego zaangażowania w tę jednostkę oraz ma możliwość wywierania wpływu na wysokość tych zwrotów poprzez sprawowanie władzy nad tą jednostką. Jednostki zależne podlegają pełnej konsolidacji od dnia przeniesienia kontroli do Grupy.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Konsolidacji zaprzestaje się od dnia zaprzestania sprawowania kontroli. Grupa ujmuje połączenia przedsięwzięć metodą nabycia (zob. poniżej).
Wewnątrzgrupowe transakcje i salda oraz niezrealizowane zyski na transakcjach między jednostkami Grupy są eliminowane. Niezrealizowane straty również są eliminowane, chyba że transakcja dostarcza dowodu na utratę wartości przenoszonego składnika aktywów. Tam, gdzie było to konieczne, zasady rachunkowości jednostek zależnych zostały zmienione tak, aby były zgodne z zasadami rachunkowości Grupy.
Jednostki stowarzyszone to wszelkie jednostki, na które grupa kapitałowa wywiera znaczący wpływ, lecz których nie kontroluje ani nie współkontroluje, co zwykle towarzyszy posiadaniu od 20% do 50% praw głosu. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych ujmuje się metodą praw własności (zobacz poniżej punkt Metoda praw własności), przy czym początkowo są one ujmowane w cenie nabycia.
Wspólne porozumienia umowne
Zgodnie z MSSF 11 Wspólne porozumienia umowne, inwestycje we wspólne porozumienia umowne dzielą się na wspólne działania i wspólne przedsięwzięcia. Klasyfikacja zależy od wynikających z umowy praw i obowiązków każdego z inwestorów, a nie od struktury prawnej wspólnego ustalenia umownego. Grupa TenderHut posiada zarówno wspólną działalność, jak i wspólne przedsięwzięcia.
Wspólna działalność
Grupa wykazuje swoje bezpośrednie prawa do aktywów, zobowiązań, przychodów i kosztów wspólnych działań oraz swoje udziały we wszystkich wspólnie posiadanych bądź ponoszonych aktywach, zobowiązaniach, przychodach i kosztach. Są one wykazywane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym pod odpowiednimi nagłówkami.
Udziały we wspólnych przedsięwzięciach ujmuje się metodą praw własności (zob. poniżej), przy czym początkowo są one ujmowane w skonsolidowanym bilansie w cenie nabycia.
Metoda praw własności
Zgodnie z metodą praw własności, inwestycje są początkowo ujmowane wg kosztu, a następnie korygowane, tak aby ująć udział Grupy w wyniku oraz w zmianach innych całkowitych dochodów jednostki, w której dokonano inwestycji, dotyczących okresu po nabyciu. Dywidendy otrzymane lub należne od jednostek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięć wykazywane są jako zmniejszenie wartości bilansowej inwestycji.
Gdy udział Grupy w stratach inwestycji wykazywanej metodą praw własności jest równy albo przekracza jej udział w danej jednostce (zawierający wszystkie pozostałe niezabezpieczone należności długoterminowe), Grupa nie ujmuje dalszych strat, chyba że zaciągnęła zobowiązania lub dokonała płatności w imieniu jednostki.
Niezrealizowane zyski na transakcjach pomiędzy Grupą a jej jednostkami stowarzyszonymi i wspólnymi przedsięwzięciami są eliminowane w stopniu odzwierciedlającym udziały Grupy w tych jednostkach. Niezrealizowane straty również są eliminowane, chyba że transakcja dostarcza dowodu na utratę wartości przenoszonego składnika aktywów. Tam, gdzie było to konieczne, zasady rachunkowości inwestycji wykazywanych metodą praw własności zostały zmienione tak, aby były zgodne z zasadami rachunkowości Grupy.
Wartość bilansowa inwestycji wykazywanych metodą praw własności jest badana pod kątem utraty wartości.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Transakcje z udziałowcami niekontrolującymi
Grupa wykazuje transakcje z udziałami niekontrolującymi, które nie powodują utraty kontroli, jako transakcje z właścicielami Grupy. Zmiana udziałów własnościowych powoduje korektę wartości bilansowych udziałów kontrolujących i niekontrolujących, która odzwierciedla ich wzajemną proporcję w danej jednostce zależnej. Ewentualna różnica między kwotą korekty udziałów niekontrolujących a zapłatą zapłaconą bądź otrzymaną wykazywana jest jako odrębny kapitał rezerwowy w kapitale własnym przypadającym na właścicieli TenderHut S.A.
W momencie zaprzestania konsolidacji bądź wykazywania inwestycji metodą praw własności z powodu utraty nad nią kontroli, wspólnej kontroli bądź znaczącego wpływu, ewentualny zachowany udział w jednostce podlega wycenie do wartości godziwej, przy czym zmiana wartości bilansowej jest ujmowana w wyniku finansowym. Wartość godziwa stanowi początkową wartość bilansową dla potrzeb późniejszego wykazywania zatrzymanego udziału jako jednostki stowarzyszonej, wspólnego przedsięwzięcia lub składnika aktywów finansowych. Dodatkowo, wszelkie kwoty uprzednio ujmowane w innych całkowitych dochodach w odniesieniu do danej jednostki wykazuje się tak, jak gdyby Grupa bezpośrednio zbyła odnośne aktywa lub zobowiązania. Może to oznaczać, że kwoty uprzednio ujmowane w innych całkowitych dochodach przeklasyfikowuje się do wyniku finansowego.
W przypadku zmniejszenia udziału własnościowego we wspólnym przedsięwzięciu lub jednostce stowarzyszonej, ale zachowania wspólnej kontroli bądź znaczącego wpływu, odpowiedniemu przeklasyfikowaniu do wyniku podlega jedynie proporcjonalna część kwot uprzednio ujmowanych w innych całkowitych dochodach.
Udziały niekontrolujące w wynikach finansowych i kapitałach jednostek zależnych wykazywane są odrębnie w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków lub strat, sprawozdaniu z całkowitych dochodów, sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym i sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Wszystkie połączenia przedsięwzięć rozliczane są metodą nabycia. Zapłata przekazana za przejęcie jednostki zależnejobejmuje:
•wartość godziwą przekazanych aktywów,
•zobowiązania zaciągnięte wobec byłych właścicieli przejętej jednostki,
•instrumenty kapitałowe wyemitowane przez Grupę,
•wartość godziwą wszystkich aktywów i zobowiązań wynikających z ustaleń dotyczących warunkowej zapłaty, oraz
•wartość godziwą istniejących udziałów kapitałowych w jednostce zależnej.
Z ograniczonymi wyjątkami możliwe do zidentyfikowania nabyte aktywa i przejęte zobowiązania w połączeniach przedsięwzięć ujmuje się początkowo w ich wartościach godziwych na dzień przejęcia.
Grupa ujmuje udziały niekontrolujące w przejętej jednostce każdorazowo po ich nabyciu w wartości godziwej lub w wysokości proporcjonalnego udziału tych udziałów niekontrolujących w możliwych do zidentyfikowania aktywach netto przejętej jednostki.
Koszty związane z przejęciem są ujmowane w momencie poniesienia.
•przekazanej zapłaty,
•kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej oraz
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
•wartości godziwej uprzednio posiadanych instrumentów kapitałowych jednostki przejmowanej, należących dojednostki przejmującejnad wartością godziwą możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów netto
Jeśli kwoty te są niższe od wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania aktywów netto przejmowanej jednostki, różnica ujmowana jest bezpośrednio w zysku lub stracie jako zysk na okazyjnym nabyciu.
W przypadku odroczonego rozliczenia jakiejkolwiek części zapłaty pieniężnej, kwoty płatne w przyszłości są dyskontowane do wartości bieżącej na dzień wymiany. Zastosowaną stopą dyskonta jest krańcowa stopa kredytu (zadłużenia) jednostki, czyli stopa procentowa możliwa do uzyskania w przypadku podobnego kredytu przyznanego przez niezależnego finansującego na porównywalnych warunkach.
Zapłata warunkowa klasyfikowana jest jako kapitał własny lub zobowiązanie finansowe. Kwoty ujęte jako zobowiązanie finansowe są następnie wyceniane w wartości godziwej, a zmiany wartości godziwej ujmowane są w wyniku finansowym.
W połączeniu jednostek realizowanym etapami jednostka przejmująca ponownie wycenia uprzednio należące do niej udziały kapitałowe w jednostce przejmowanej w wartości godziwej ustalonej na dzień przejęcia i ujmuje powstałe ewentualnie w ten sposób zysk lub stratę w wyniku finansowym.
Segmenty operacyjne są przedstawiane w sposób spójny ze sprawozdawczością wewnętrzną dostarczaną zarządowi Grupy TenderHut S.A.
Zasady rachunkowości segmentów operacyjnych są takie same jak zasady zaprezentowane w zasadach (polityki) rachunkowości, które szczegółowo zaprezentowano jako element poszczególnych not objaśniających. Grupa ocenia wyniki działalności segmentu przede wszystkim na poziomie wyniku na sprzedaży, a uzupełniająco na poziomie wyniku przed opodatkowaniem oraz wyniku netto. Grupa rozlicza sprzedaż i transfery między segmentami jak gdyby były dokonywane ze stronami trzecimi, tj. w oparciu o bieżące ceny rynkowe.
Zarząd Jednostki dominującej wyróżnia następujące segmenty sprawozdawcze:
i.Software Development & Cybersec,
ii.Digital Design & Marketing (segment wyodrębniony w pierwszym kwartale 2022 roku, głównie dzięki przejęciu Kiss Communications Sp. z o.o., która istotnie zwiększyła potencjał tego segmentu),
iii.Lab Systems - obejmujący systemy: LIMS (z ang. Laboratory Information Management System), LES (ang. Laboratory Execution System) oraz LIS (ang. Laboratory Information System),
iv.Venture Building,
v.Usługi holdingowe.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Software Development & Cybersec
Segment Software Development & Cybersec obejmuje usługi informatyczne skierowane do szerokiego spektrum klientów z takich branż jak sektor technologiczny, finansowy i ubezpieczeniowy, badania i rozwój oraz edukacja, czy też sektor opieki zdrowotnej (z wyłączeniem branży laboratoryjnej).
Podstawowe kategorie usług świadczonych przez Grupę TenderHut w tym segmencie działalności obejmują:
outsourcing procesowy, tj. własne produkty technologiczne oferowane na rynku, w celu optymalizacji procesów biznesowych potencjalnych klientów,
outsourcing technologiczny, tj. tworzenie oprogramowania biznesowego, świadczenie usług z ich wykorzystaniem oraz usług outsourcingu specjalistów IT,
sprzedaż produktów własnych oraz firm trzecich,
usługi związane z cyberbezpieczeństwem.
W ramach tego segmentu działają następujące spółki Grupy: SoftwareHut Sp. z o.o. (systemy IT), Evertop Sp. z o.o. (tworzenie oprogramowania), SoftwareHut LLC, SoftwareHut Nordic ApS,Brainhint Sp. z o.o., Kiss Digital Sp. z o.o., ProtectHut Sp. z o.o. (cyberbezpieczeństwo).
Digital Design & Marketing
Segment Digital & Marketing skupia się działaniach z zakresu product design, UX, UI, badania i testy produktów cyfrowych a także na budowaniu strategii komunikacji i brandingu, digital marketingu, marketing automation a także usługach w obszarze kanałów social media. Obejmuje także usługi typu digital marketing, performance marketing, SEO, outbound marketing i PR. Segment ten tworzą przede wszystkim usługi świadczone przez Kiss Communications Sp. z o.o., która dołączyła do Grupy TenderHut w marcu 2022 r, spółka ExtraHut Sp. z o.o. oraz zespoły marketingu i PR dotychczas zlokalizowane w spółce TenderHut S.A.
W ramach tego segmentu działają następujące spółki Grupy: ExtraHut Sp. z o.o. (UI/UX/design) oraz Kiss Communications Sp. z o. o. pod marką Human.pl.
Lab Systems
Segment Lab Systems został wyodrębniony z uwagi na wysoce wyspecjalizowane usługi informatyczne skierowane do specyficznego odbiorcy tj. branży laboratoryjnej. Świadczone usługi polegają na dostarczaniu, wdrożeniu i personalizacji systemów laboratoryjnych (LIMS, LES, LIS, ELN, itp.).
W ramach segmentu Systemy Lab Systems oferuje wysoce wyspecjalizowane usługi informatyczne skierowane do branży laboratoryjnej w obszarze LIS (ang. Laboratory Information System), LIMS (ang. Laboratory Information Management System), LES (ang. Laboratory Execution System), obejmujące:
outsourcing procesowy - dostawa, wdrażanie i personalizacja systemów laboratoryjnych (LIMS),
outsourcing technologiczny - tworzenie oprogramowania biznesowego oraz świadczenie usług z ich wykorzystaniem oraz usług outsourcingu specjalistów IT,
sprzedaż produktów firm trzecich oraz własnych w ramach umowy partnerskiej z Thermo Fisher Scientific, Solution4Labs Sp. z o.o. została certyfikowanym partnerem w zakresie sprzedaży i wdrażania ich oprogramowania, natomiast wśród produktów własnych znajdują się rozwiązania takie jak SMDeployer,
W ramach tego segmentu działają następujące spółki Grupy: Solution4Labs Sp. z o.o. oraz SolutionForLabs Guangzhou Limited (wdrożenia LIMS).
Przedstawione poniżej dane segmentu Lab Systems nie obejmują spółki Holo4Labs S.A. (Mixed Reality w laboratoriach), a także Holo4Med S.A. (wdrożenia LIS w szpitalnych laboratoriach), które zostały przeniesione do kategorii aktywów do sprzedaży.
Venture building
Czwarty segment sprawozdawczy Venture building obejmuje rozwijane rozwiązania informatyczne, które już stały się oddzielnymi biznesami, lub które mają potencjał by się stać takimi. W sektorze venture building Grupa rozwija startupy. Najbardziej dojrzałe z nich to Grow Uperion S.A. (EduTech i Gamifikacja) i Stockambit S.A (platforma crowdfundingowa). Pozostałe z naszych startupów i rozwiązań cyfrowych na mniej zaawansowanym poziomie rozwoju to NOACON Entwicklungsgesellschaft mbH w likwidacji (Mixed Reality w zarządzaniu kryzysowym), Chainply
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
(zarządzanie łańcuchem dostaw), Numee (aplikacja chroniąca cyfrową prywatność) i Neutralizer (korektor dźwięku dla melomanów),Intelilex Sp. z o.o. (system wiedzy dla prawników).
Przedstawione poniżej dane segmentu Venture building nie obejmują spółek Zonifero S.A. (PropTech/WorkTech) oraz Holo4Med S.A. (MedTech), które zostały przeniesione do kategorii aktywów do sprzedaży.
Usługi holdingowe
Piąty segment sprawozdawczy obejmuje usługi zarządcze, finansowe i administracyjne, usługi najmu powierzchni biurowych i urządzeń komputerowych świadczone głównie przez TenderHut S.A. dla spółek zależnych wewnątrz Grupy oraz świadczone przez LegalHut Sp. z o.o. usługi doradztwa prawnego w zakresie:
prawo cywilne w tym umowy zawierane w IT,
zamówienia publiczne, projekty UE, zewnętrzne dotacje, granty,
RODO, ISO 27001 - wdrażanie, audyty,
prawo spółek handlowych, prawo gospodarcze,
prawa autorskie,
prawa własności przemysłowej.
W ramach tego segmentu działają następujące spółki Grupy: TenderHut S.A. i LegalHut Sp. z o.o.
Zasady rachunkowości zastosowane w segmentach sprawozdawczych są takie same jak polityka rachunkowości Grupy.
Poniżej przedstawiono analizę przychodów Grupy w poszczególnych segmentach objętych sprawozdawczością.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Sprawozdanie z całkowitych dochodów dla poszczególnych segmentów działalności za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2023 r.
Wyszczególnienie | Software Development & Cybersec | Digital Design & Marketing | Lab Systems | Venture building | Usługi holdingowe | Wyłączenia konsolidacyjne | Ogółem |
Przychody ze sprzedaży segmentu, w tym: | 42 624 | 6 822 | 8 813 | 525 | 14 409 | (16 494) | 56 698 |
udział w strukturze w % | 58% | 9% | 12% | 1% | 20% |
| 100% |
|
|
|
|
|
|
|
|
-przychody od klientów zewnętrznych | 40 920 | 4 702 | 8 766 | 513 | 1 798 | - | 56 698 |
-przychody z tytułu transakcji między segmentami | 1 704 | 2 119 | 48 | 13 | 12 611 | (16 494) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk/(strata) operacyjny/a segmentu | (5 236) | (1 835) | (708) | (642) | 35 | (2 099) | (10 485) |
rentowność segmentu | -12% | -27% | -8% | -122% | 0% |
| -18% |
EBIT |
|
|
|
|
|
| (10 485) |
Wynik na działalności finansowej |
|
|
|
|
|
| (918) |
Udział w wyniku jednostki stowarzyszonej |
|
|
|
|
|
| (126) |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
|
|
|
|
|
| (11 529) |
Podatek dochodowy |
|
|
|
|
|
| (1 315) |
Zysk / strata z działalności kontynuowanej |
|
|
|
|
|
| (10 214) |
Zysk / strata dotyczący grupy aktywów do zbycia |
|
|
|
|
|
| (1 058) |
Zysk netto za rok obrotowy |
|
|
|
|
|
| (11 272) |
Udział w wyniku akcjonariuszy mniejszościowych |
|
|
|
|
|
| (1 163) |
Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
|
|
|
|
| (10 109) |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Pozostałe informacje dotyczące segmentów działalności za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2023 r.
Wyszczególnienie | Software Development & Cybersec | Digital Design & Marketing | Lab Systems | Venture building | Usługi holdingowe | Wyłączenia konsolidacyjne | Ogółem |
Aktywa segmentu sprawozdawczego, w tym: | 20 286 | 1 869 | 3 593 | 1 008 | 10 091 | - 10 714 | 26 133 |
Wartość firmy | 11 813 | 341 | - | 15 | - | - 5 | 12 164 |
Wartości niematerialne | 241 | - | 622 | 818 | 126 | 56 | 1 863 |
Rzeczowe aktywa trwałe | 64 | - | 5 | - | 27 | - | 96 |
Prawo do użytkowania | - | - | - | - | 607 | - | 607 |
Należności z tytułu dostaw i usług | 8 168 | 1 528 | 2 966 | 175 | 9 331 | - 10 765 | 11 403 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Amortyzacja | 258 | - | - 67 | 480 | 453 | - | 1 124 |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Sprawozdanie z całkowitych dochodów dla poszczególnych segmentów działalności za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2022 r.
Wyszczególnienie | Software Development & Cybersec | Digital Design & Marketing | Lab Systems | Venture building | Usługi holdingowe | Wyłączenia konsolidacyjne | Ogółem |
Przychody ze sprzedaży segmentu, w tym: | 56 162 | 9 328 | 9 938 | 1 327 | 19 039 | (27 128) | 68 666 |
udział w strukturze w % | 59% | 10% | 10% | 1% | 20% |
| 100% |
|
|
|
|
|
|
|
|
-przychody od klientów zewnętrznych | 50 926 | 6 386 | 9 917 | 250 | 1 187 | - | 68 666 |
-przychody z tytułu transakcji między segmentami | 5 236 | 2 942 | 21 | 1 077 | 17 852 | (27 128) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk/(strata) operacyjny/a segmentu | 4 077 | (799) | 1 047 | (1 447) | 591 | (2 421) | 1 048 |
rentowność segmentu | 7% | -9% | 11% | -109% | 3% |
| 2% |
|
|
|
|
|
|
|
|
Koszty operacyjne nieprzypisane do segmentów |
|
|
|
|
|
| - |
EBIT |
|
|
|
|
|
| 1 048 |
Wynik na działalności finansowej |
|
|
|
|
|
| 991 |
Udział w wyniku jednostki stowarzyszonej |
|
|
|
|
|
| (183) |
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
|
|
|
|
|
| 1 856 |
Podatek dochodowy |
|
|
|
|
|
| 1 449 |
Zysk / strata z działalności kontynuowanej |
|
|
|
|
|
| 407 |
Zysk / strata dotyczący grupy aktywów do zbycia |
|
|
|
|
|
| (11 533) |
Zysk netto za rok obrotowy |
|
|
|
|
|
| (11 126) |
Udział w wyniku akcjonariuszy mniejszościowych |
|
|
|
|
|
| (628) |
Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
|
|
|
|
| (10 498) |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Pozostałe informacje dotyczące segmentów działalności za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2022 r.
Wyszczególnienie | Software Development & Cybersec | Digital Design & Marketing | Lab Systems | Venture building | Usługi holdingowe | Wyłączenia konsolidacyjne | Ogółem |
Aktywa segmentu sprawozdawczego, w tym: | 29 374 | 2 606 | 2 614 | 2 802 | 10 334 | - 12 805 | 34 925 |
Wartość firmy | 12 063 | 341 | - | 15 | - | - 4 | 12 414 |
Wartości niematerialne | 1 335 | - | 356 | 1 335 | - 1 | 45 | 3 070 |
Rzeczowe aktywa trwałe | 103 | - | 9 | - | 133 | - | 245 |
Prawo do użytkowania | - | - | - | - | 975 | - | 975 |
Należności z tytułu dostaw i usług | 15 873 | 2 265 | 2 249 | 1 452 | 9 227 | - 12 846 | 18 221 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Amortyzacja | 327 | - | 142 | 391 | 382 | - 227 | 1 015 |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Poniżej przedstawiono przychody Grupy od klientów w rozbiciu na obszary geograficzne:
Przychody od klientów zewnętrznych | W okresie od 01.01.2023 do 31.12.2023 | W okresie od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
Krajowe | 22 531 | 26 598 |
Zagraniczne, w tym: | 34 167 | 42 069 |
Wielka Brytania | 15 475 | 21 572 |
USA | 3 429 | 6 196 |
Szwecja | 2 677 | 5 139 |
Kanada | 2 459 | 398 |
Holandia | 1 120 | 1 648 |
Szwajcaria | 1 086 | 49 |
pozostałe kraje | 7 920 | 7 067 |
Razem przychody z działalności kontynuowanej | 56 698 | 68 666 |
Całość aktywów trwałych innych niż instrumenty finansowe, aktywa z tytułu podatku odroczonego, aktywa z tytułu świadczeń pracowniczych po okresie zatrudnienia oraz prawa wynikające z umów ubezpieczeniowych w latach od 2022 do 2023 roku była przyporządkowana do obszaru Polski.
W okresie od 01.01.2023 do 31.12.2023: | ||
kontrahent | sprzedaż | udział |
Klient A | 3 972 | 7,0% |
Klient B | 3 293 | 5,8% |
Klient C | 2 786 | 4,9% |
Klient D | 2 353 | 4,2% |
Klient E | 2 101 | 3,7% |
pozostali | 42 193 | 74,4% |
Razem przychody | 56 698 | 100,0% |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Noty objaśniające do sprawozdania z sytuacji finansowej
Spółki z Grupy TenderHut stale rozwijają narzędzia stanowiących core świadczonych specjalistycznych usług z zakresu zarówno front-end, jak i back-end developmentu oraz usług wdrożeniowych, a także produkty cyfrowe. W tabeli poniżej przedstawiono główne projekty, w ramach których aktywowane są koszty prac rozwojowych.
Zestawienie głównych projektów oraz aktywowanych kosztów prac rozwojowych na dzień 31.12.2023 r.:
Projekt / Spółka realizująca projekt | Opis | Wartość netto na dzień 31.12.2023 |
SM Deployer/ | produkt dla laboratoriów wspierający wdrażanie i zarządzanie rozwiązaniem: SampleManager™ LIMS by ThermoFisher™ | 35 |
Solution4Labs Sp. z o.o. | ||
Portal klienta/ | rozwiązanie technologiczne, które ma zwiększyć efektywność procesów zachodzących pomiędzy laboratoriami a ich klientami i podwykonawcami (sektor LIMS) | 165 |
Solution4Labs Sp. z o.o. | ||
Benefit/ | platforma w obszarze People, której wdrożenie u klienta gwarantuje większą motywację i zaangażowanie pracowników w osiąganiu celów organizacji | 852 |
Grow Uperion S.A. | ||
ONBOARDING/ | platforma wspierającej proces wdrażania nowych pracowników w firmie | 22 |
Grow Uperion S.A. | ||
System nawigacji obrazowej/ | system nawigacji obrazowej wspomagający niszczenie ogniskowych w jamie brzusznej technikami małoinwazyjnymi. | 392 |
Evertop Sp. z o.o. | ||
RAZEM | 1 465 | |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Wyżej wymienione projekty (koszty zakończonych prac rozwojowych) zostały poddane testom na utratę wartości na dzień 31.12.2023 roku. Na potrzeby testów przyjęto następujące założenia. Prognozami szczegółowymi objęto lata 2023-2026. W przypadku projektów, dla których możliwe było zidentyfikowanie odrębnych strumieni przepływów pieniężnych, kwoty przychodów i kosztów zaplanowano na podstawie szczegółowych założeń poczynionych dla sprzedaży i związanych z nią poszczególnych kategorii kosztów. Natomiast w przypadku projektów, dla których nie było możliwe zidentyfikowanie odrębnych strumieni przepływów pieniężnych lub gdy projekty wspierały prace spółki i nie generowały bezpośrednich przychodów ze sprzedaży licencji (np. SM Deployer) test był wykonywany dla ośrodka wypracowującego środki pieniężne obejmującego całą spółkę lub grupę spółek, jeśli korzyści z projektu czerpane były przez większą liczbę podmiotów. W każdym przypadku oszacowano również kwotę niezbędnych dalszych nakładów inwestycyjnych na lata 2024-2027. Założono zmiany stanu należności i zobowiązań adekwatne dla danego projektu. W kolejnych latach po okresie prognozy szczegółowej przyjęto stopę wzrostu gotówki w wysokości 2,5% lub 3,0% rocznie. Stopę dyskontową założono na poziomie od 18% do 20%. W wyniku testów ustalono konieczność objęcia odpisami aktualizacyjnymi wartości niektórych testowanych aktywów na dzień 31.12.2023 r. Projekt Benefit objęto częściowym odpisem aktualizującym w kwocie 150 tys. zł, natomiast projekty Resource4Labs i CRM objęto odpisami aktualizującym w kwotach 104 tys. zł i 815 tys. zł odpowiednio, przez co spisano całkowicie wartość tych aktywów do zera. Kwoty tych odpisów stanowiły główną przyczynę wzrostu kwoty odpisów z tytułu trwałej utraty wartości kosztów zakończonych prac rozwojowych w ciągu 2023 r, która wzrosła o wzrosła o 1.107 tys. i osiągnęła poziom 1.465 tys. zł na dzień 31.12.2023 r.
Zestawienie wartości niematerialnych za rok obrotowy 2023
WARTOŚCI NIEMATERIALNE WG GRUP RODZAJOWYCH | Koszty zakończonych prac rozwojowych | Inne wartości niematerialne | Razem |
Wartość brutto na początek okresu | 6 072 | 437 | 6 509 |
zwiększenia: | 841 | 422 | 1 263 |
- nabycie | 841 | 422 | 1 263 |
zmniejszenia: | 649 | 0 | 649 |
- zbycie | 0 | 0 | 0 |
- przeniesienie do aktywów do sprzedaży | 649 | 0 | 649 |
Różnice kursowe z przeliczenia | 0 | 0 | 0 |
Wartość brutto na koniec okresu | 6 264 | 859 | 7 123 |
Skumulowane umorzenie na początek okresu | 2 731 | 351 | 3 081 |
zwiększenia: | 1 214 | 110 | 1 324 |
- amortyzacja okresu bieżącego | 1 214 | 110 | 1 324 |
zmniejszenia: | 565 | 0 | 565 |
- przeniesienie do aktywów do sprzedaży | 565 | 0 | 565 |
Różnice kursowe z przeliczenia | 0 | 0 | 0 |
Skumulowane umorzenie na koniec okresu | 3 380 | 461 | 3 841 |
odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu | 358 | 0 | 358 |
odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 1 419 | 0 | 1 419 |
Wartość netto na koniec okresu | 1 465 | 398 | 1 863 |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Zestawienie wartości niematerialnych za rok obrotowy 2022
WARTOŚCI NIEMATERIALNE WG GRUP RODZAJOWYCH | Koszty zakończonych prac rozwojowych | Inne wartości niematerialne | Razem |
Wartość brutto na początek okresu | 12 495 | 437 | 12 932 |
zwiększenia: | 5 004 | 0 | 5 004 |
- nabycie | 5 004 | 0 | 5 004 |
zmniejszenia: | 11 427 | 0 | 11 427 |
- zbycie | 0 | 0 | 0 |
- przeniesienie do aktywów do sprzedaży | 11 427 | 0 | 11 427 |
Różnice kursowe z przeliczenia | 0 | 0 | 0 |
Wartość brutto na koniec okresu | 6 072 | 437 | 6 509 |
Skumulowane umorzenie na początek okresu | 2 242 | 299 | 2 541 |
zwiększenia: | 2 018 | 52 | 2 070 |
- amortyzacja okresu bieżącego | 2 018 | 52 | 2 070 |
zmniejszenia: | 1 529 | 0 | 1 529 |
- przeniesienie do aktywów do sprzedaży | 1 529 | 0 | 1 529 |
Różnice kursowe z przeliczenia | 0 | 0 | 0 |
Skumulowane umorzenie na koniec okresu | 2 731 | 351 | 3 081 |
odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu | 314 | 0 | 314 |
odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 358 | 0 | 358 |
Wartość netto na koniec okresu | 2 984 | 86 | 3 070 |
Koszty amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych wchodzą w skład pozycji Amortyzacja w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów.
W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem, w ramach przeprowadzonej weryfikacji okresów amortyzacji, nie stwierdzono aktywów o znacząco innym oczekiwanym okresie amortyzacji niż poprzednio oszacowane.
W latach 2022-2023 wszystkie projekty wchodzące w skład kosztów zakończonych prac rozwojowych zostały wytworzone we własnym zakresie.
Na zwiększenia kosztów zakończonych prac rozwojowych składają się przede wszystkim koszty wynagrodzeń pracowników oraz koszty zakupionych usług od podwykonawców pracujących nad danym projektem. Opis poszczególnych projektów znajduje się w tabeli powyżej Zestawienie głównych projektów oraz aktywowanych kosztów prac rozwojowych.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Wartość firmy | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Według kosztu | 12 165 | 12 415 |
Skumulowana utrata wartości | 0 | 0 |
RAZEM | 12 165 | 12 415 |
Wartość firmy podlega corocznemu testowi na utratę wartości. Przyjęto, że wartość odzyskiwalna odpowiada wartości użytkowej składnika ośrodka wypracowującego środki pieniężne W związku z połączeniem z SoftwareHut Sp. z o.o. spółek Javeo Software Sp. z o.o., Order of Code Sp. z o.o., ProtectHut Sp. z o.o. oraz ścisłe powiązania kooperacyjne (między innymi migracji istotnej części personelu między Evertop Sp. z o.o. i Kiss Digital Sp. z o.o. a SoftwareHut Sp. z o.o. oraz wykorzystywanie ich do świadczenia usług przez spółki SoftwareHut Nordic Aps, SoftwareHut LLC i Nordic Tech House AB), co uniemożliwia rzetelną identyfikację oddzielnych strumieni pieniężnych dla każdego indywidualnego podmiotu, test na utratę wartości aktywów przeprowadzono dla ośrodka wypracowującego środki pieniężne obejmującego wszystkie wymienione powyżej spółki. Do ośrodka przyporządkowano wartość firmy w łącznej kwocie 9.106 tys. zł. Na potrzeby testu przyjęto następujące założenia. Prognozami szczegółowymi objęto lata 2024-2027. Dla tego okresu założono planowaną dynamikę wzrostu sprzedaży w wysokości kilkunastu procent rocznie. Planowane nakłady inwestycyjne na 2024 r. wyniosły 0,2 mln zł. Założono, że należności i nakłady inwestycyjne wzrosną proporcjonalnie do tempa wzrostu przychodów ze sprzedaży. W okresie prognozy założono również, iż EBIT wzrośnie z 8% w 2024 r. do 17% w 2027 r. od przychodu ze sprzedaży, przy czym został on skorygowany o koszty usług spółki TenderHut S.A. pełniącej funkcje zarządcze, administracyjne i marketingowe dla całej Grupy, którymi spółka nie byłaby obciążana, gdyby funkcjonowała niezależnie poza grupą TenderHut. W kolejnych latach po okresie prognozy szczegółowej przyjęto stopę wzrostu gotówki w wysokości 2,5% rocznie. Stopę dyskontową założono na poziomie 18%. Wyniki testu wykazały, że wartość użytkowa jest wyższa od wartości bilansowej aktywów, a więc brak jest podstaw do objęcia odpisem aktualizacyjnym wartości testowanych aktywów na dzień 31.12.2023 r.
Wykonano również test dla wartości firmy powstałej na przejęciu Brainhint Sp. z o.o. w kwocie 2.952 tys. zł. Na potrzeby testu przyjęto następujące założenia. Prognozami szczegółowymi objęto lata 2024-2027. Przychody i koszty zaplanowano na podstawie szczegółowych założeń poczynionych dla sprzedaży w podziale na produkty i związanych z nią poszczególnych kategorii kosztów. Dla tego okresu założono planowaną dynamikę wzrostu sprzedaży w wysokości kilkunastu procent rocznie. Przygotowano szczegółową analizę kosztów. Założono, że należności i zobowiązania wzrosną proporcjonalnie do tempa wzrostu przychodów ze sprzedaży. W kolejnych latach po okresie prognozy
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
szczegółowej przyjęto stopę wzrostu gotówki w wysokości 2,5% rocznie. Stopę dyskontową założono na poziomie 18%. W wyniku testu ustalono, iż wartość użytkowa wartości firmy związanej z nabyciem Brainhint Sp. z o.o. jest niższa od wartości bilansowej aktywów. Wobec powyższego dokonano odpisu aktualizującego wartość firmy powstałej na przejęciu Brainhint Sp. z o.o o kwotę 250 tys. zł na dzień 31.12.2023 r.
Podobny test wykonano dla wartości firmy powstałej na przejęciu Kiss Communications Sp. z o.o., która wynosiła 341 tys. zł. Na potrzeby testu przyjęto następujące założenia. Prognozami szczegółowymi objęto lata 2024-2027. Przychody i koszty zaplanowano na podstawie szczegółowych założeń poczynionych dla sprzedaży w podziale na produkty i związanych z nią poszczególnych kategorii kosztów. Dla tego okresu założono planowaną dynamikę wzrostu sprzedaży w wysokości kilkunastu procent rocznie. Przygotowano szczegółową analizę kosztów. Założono, że należności i zobowiązania wzrosną proporcjonalnie do tempa wzrostu przychodów ze sprzedaży. W kolejnych latach po okresie prognozy szczegółowej przyjęto stopę wzrostu gotówki w wysokości 2,5% rocznie. Stopę dyskontową założono na poziomie 20%. W wyniku testu ustalono, iż wartość użytkowa wartości firmy związanej z nabyciem Kiss Communications Sp. z o.o. jest wyższa od wartości bilansowej aktywów, a więc brak jest podstaw do objęcia odpisem aktualizacyjnym wartości testowanych aktywów na dzień 31.12.2023 r.
RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Środki trwałe | 96 | 245 |
grunty | 0 | 0 |
budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | 50 | 199 |
urządzenia techniczne i maszyny | 45 | 46 |
środki transportu | 0 | 0 |
inne środki trwałe | 0 | 0 |
Środki trwałe w budowie | 0 | 0 |
RAZEM | 96 | 245 |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Zestawienie rzeczowych aktywów trwałych za rok 2023
RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE WG GRUP RODZAJOWYCH | budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | urządzenia techniczne i maszyny | środki transportu | inne środki trwałe | Razem |
Wartość brutto na początek okresu | 320 | 732 | 0 | 161 | 1 212 |
zwiększenia: | 0 | 13 | 0 | 0 | 13 |
- nabycie | 0 | 13 | 0 | 0 | 13 |
zmniejszenia: | 183 | 0 | 0 | 0 | 183 |
- zbycie | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
- likwidacja | 20 | 0 | 0 | 0 | 20 |
- przeniesienie do aktywów do sprzedaży | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
- inne | 163 | 0 | 0 | 0 | 163 |
Różnice kursowe z przeliczenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość brutto na koniec okresu | 137 | 745 | 0 | 161 | 1 043 |
Skumulowane umorzenie na początek okresu | 121 | 686 | 0 | 161 | 967 |
zwiększenia: | 31 | 45 | 0 | 0 | 75 |
- amortyzacja okresu bieżącego | 31 | 45 | 0 | 0 | 75 |
- inne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
zmniejszenia: | 65 | 31 | 0 | 0 | 96 |
- sprzedaż | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
- likwidacja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
- przeniesienie do aktywów do sprzedaży | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
- inne | 65 | 31 | 0 | 0 | 96 |
Różnice kursowe z przeliczenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Skumulowane umorzenie na koniec okresu | 86 | 699 | 0 | 161 | 947 |
odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość netto na koniec okresu | 50 | 45 | 0 | 0 | 96 |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Zestawienie rzeczowych aktywów trwałych za rok 2022
RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE WG GRUP RODZAJOWYCH | budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | urządzenia techniczne i maszyny | środki transportu | inne środki trwałe | Razem |
Wartość brutto na początek okresu | 310 | 634 | 0 | 122 | 1 065 |
zwiększenia: | 38 | 300 | 0 | 41 | 379 |
- nabycie | 38 | 300 | 0 | 41 | 379 |
zmniejszenia: | 28 | 202 | 0 | 2 | 232 |
- zbycie | 0 | 11 | 0 | 2 | 13 |
- likwidacja | 28 | 0 | 0 | 0 | 28 |
- przeniesienie do aktywów do sprzedaży | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
- inne | 0 | 191 | 0 | 0 | 191 |
Różnice kursowe z przeliczenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość brutto na koniec okresu | 320 | 732 | 0 | 161 | 1 212 |
Skumulowane umorzenie na początek okresu | 79 | 465 | 0 | 121 | 664 |
zwiększenia: | 44 | 292 | 0 | 42 | 378 |
- amortyzacja okresu bieżącego | 32 | 214 | 0 | 1 | 246 |
- inne | 12 | 79 | 0 | 41 | 132 |
zmniejszenia: | 2 | 71 | 0 | 2 | 75 |
- sprzedaż | 0 | 11 | 0 | 2 | 13 |
- likwidacja | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 |
- przeniesienie do aktywów do sprzedaży | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
- inne | 0 | 61 | 0 | 0 | 61 |
Różnice kursowe z przeliczenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Skumulowane umorzenie na koniec okresu | 121 | 686 | 0 | 161 | 967 |
odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość netto na koniec okresu | 199 | 46 | 0 | 0 | 245 |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Struktura własnościowa rzeczowy aktywów trwałych na 31.12.2023
grunty | budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | urządzenia techniczne i maszyny | środki transportu | inne środki trwałe | Razem | |
Własne | 0 | 35 | 45 | 0 | 0 | 81 |
Używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy | 0 | 15 | 0 | 0 | 0 | 15 |
RAZEM | 0 | 50 | 45 | 0 | 0 | 96 |
Struktura własnościowa rzeczowy aktywów trwałych na 31.12.2022
RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE (STRUKTURA WŁASNOŚCIOWA) | grunty | budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | urządzenia techniczne i maszyny | środki transportu | inne środki trwałe | Razem |
Własne | 0 | 68 | 46 | 0 | 0 | 115 |
Używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy | 0 | 131 | 0 | 0 | 0 | 131 |
RAZEM | 0 | 199 | 46 | 0 | 0 | 245 |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Poniżej przedstawiono wartości bilansowe aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz ich zmiany:
Na dzień 31 grudnia 2023 r.
PRAWO DO UŻYTKOWANIA | budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | urządzenia techniczne i maszyny | środki transportu | Razem |
Wartość na początek okresu | 795 | 0 | 180 | 975 |
zwiększenie (nowe leasingi i umowy najmu) | 0 | 0 | 0 | 0 |
zmniejszenie (amortyzacja) | 329 | 0 | 39 | 368 |
Różnice kursowe z przeliczenia | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość na koniec okresu | 466 | 0 | 142 | 607 |
Poniżej znajduje się lista umów Lista umów zakwalifikowanych jako leasing krótkoterminowy lub leasing aktywów o niskiej wartości na dzień 31.12.2023 r.
Przedmiot | Data rozpoczęcia leasingu | Rata miesięczna | Podstawa zwolnienia |
Najem Lokalu w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 110 | 09.10.2015 | 13 | nieoznaczony z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia |
Najem Lokalu w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 112 | 01.11.2016 | 3 | nieoznaczony z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia |
biuro wirtulane Dania | 27.04.2022 | 1 | nieoznaczony z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia |
Najem lokalu w Guangzhou, Chiny | 01.07.2022 | 1 | nieoznaczony z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia |
biuro wirtulane USA |
| 1 | nieoznaczony z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia |
Dzierżawa ekspresów do kawy -Białystok | 15.02.2022 | 1 | aktywo o niskiej wartości |
Najem lokalu w Warszawie, u. Stawki 2 | 01.03.2022 | 24 | 6 miesięczny okres wynajmu |
Dzierżawa drukarki w Warszawie | 19.01.2022 | 1 | aktywo o niskiej wartości |
Leasing auta Audi Q5 | 21.07.2021 | 4 | aktywo o niskiej wartości |
Dzierżawa ekspresu do kawy -Wrocław | 01.06.2022 | 1 | aktywo o niskiej wartości |
Najem komórki lokatorskiej w Katowicach, ul. Widok 10B | 01.10.2020 | 1 | aktywo o niskiej wartości |
Umowa najmu sprzętu iMAD, Apple | 05.01.2022 | 1 | aktywo o niskiej wartości |
Umowa najmu sprzętu iMAD, Apple | 21.02.2022 | 1 | aktywo o niskiej wartości |
Najem lokalu w Olsztynie ul. Nowowiejskiego 9 /501 | 03.10.2023 | 3 | nieoznaczony z 2 miesięcznym okresem wypowiedzenia |
Umowa na wynajem powierzchni magazynowych Warszawa | 01.03.2022 | 2 | nieoznaczony z 2 miesięcznym okresem wypowiedzenia |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Na dzień 31 grudnia 2022 r.
PRAWO DO UŻYTKOWANIA | budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | urządzenia techniczne i maszyny | środki transportu | Razem |
Wartość na początek okresu | 484 | 2 | 219 | 705 |
zwiększenie (nowe leasingi i umowy najmu) | 627 | 0 | 0 | 627 |
zmniejszenie (amortyzacja) | 316 | 2 | 39 | 357 |
Różnice kursowe z przeliczenia | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość na koniec okresu | 795 | 0 | 180 | 975 |
Na inwestycje długoterminowe wykazane w bilansie w kwocie 2.110 tys. zł składają się: pożyczki udzielone w kwocie 1.450 tys. zł, udziały w spółce stowarzyszonej 885 tys. zł, inwestycje w dzieła sztuki 19 tys. zł oraz udział w zyskach/ stratach spółek stowarzyszonych – 244 tys. zł.
Wyszczególnienie | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Udziały wyceniane metodą praw własności | 885 | 456 |
Wyżej wymienione kwoty dotyczą wartości inwestycji w spółki stowarzyszone.Udziały posiadane przez SoftwareHut Sp. z o.o. w Nordic Tech House AB o wartości 453 tys. zł oraz udziały posiadane przez TenderHut S.A. w Nordic Tech House AB o wartości 555 tys. zł.
Po przeprowadzonych w ciągu 2023 r. transakcjach zbycia aktywów przeznaczonych do sprzedaży w postaci pakietów kontrolnych akcji Zonifero S.A., Holo4Med S.A. oraz Holo4Labs S.A., w posiadaniu TenderHut S.A. pozostały niewielkie mniejszościowe pakiety akcji trzech wcześniej wymienionych spółek. Te mniejszościowe pakiety akcji wyceniane są w wartości godziwej, a ich wartość na dzień 31.12.2023 r. oszacowano w wysokości 0 zł.
Udzielone pożyczki zostały szczegółowo opisane w Nocie 39. Transakcje handlowe z osobami wchodzącymi w skład organów spółek z Grupy.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Pożyczki udzielone | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Długoterminowe aktywa finansowe | 1 450 | 998 |
a) w jednostkach powiązanych | 0 | 0 |
- udzielone pożyczki | 0 | 0 |
b) w pozostałych jednostkach | 1 450 | 998 |
- udzielone pożyczki | 1 450 | 998 |
Krótkoterminowe aktywa finansowe | 101 | 6 |
a) w jednostkach powiązanych | 0 | 0 |
- udzielone pożyczki | 0 | 0 |
b) w pozostałych jednostkach | 101 | 6 |
- udzielone pożyczki | 101 | 6 |
Wartość godziwa aktywów finansowych nie różni się od wartości księgowej.
Wyszczególnienie | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Środki pieniężne w kasach | 22 | 25 |
Środki pieniężne na rachunkach bankowych | 2 278 | 7 250 |
Środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania | 63 | 433 |
Depozyty | 0 | 0 |
Inne środki pieniężne | 0 | 68 |
RAZEM | 2 363 | 7 777 |
Środkami pieniężnymi o ograniczonych możliwościach dysponowania były kwoty zdeponowane na bankowych rachunkach VAT w wysokości 63 tys. zł na dzień 31.12.2023 r. oraz 433 tys. zł na dzień 31.12.2022 r.
Wyszczególnienie | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
produkty gotowe | 0 | 0 |
towary | 10 | 10 |
Razem (brutto) | 10 | 10 |
Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości | 0 | 0 |
Razem (netto) | 10 | 10 |
W latach 2022-2023 nie dokonano odpisów aktualizujących wartość zapasów.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Wartość godziwa należności handlowych oraz pozostałych należności nie różni się istotnie od ich wartości księgowej.
Wyszczególnienie | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Należności od jednostek powiązanych | 168 | 37 |
z tytułu dostaw i usług | 168 | 37 |
Należności od pozostałych jednostek | 10 845 | 17 833 |
z tytułu dostaw i usług | 8 579 | 13 772 |
z tytułu podatków, dotacji i ceł | 1 113 | 1 880 |
pozostałe należności | 1 153 | 2 182 |
Czynne rozliczenia międzyokresowe | 390 | 350 |
RAZEM | 11 403 | 18 221 |
Wyszczególnienie | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
należności inne, w tym: | 1 153 | 2 182 |
nadpłaty za zobowiązania | 5 | 2 |
wypłacone zaliczki i kaucje | 344 | 364 |
dotacja PARP | 0 | 0 |
pozostałe | 804 | 1 816 |
RAZEM | 1 153 | 2 182 |
Największą pozycją wchodzącą w skład salda pozostałych należności na dzień 31 grudnia 2023 oraz 31 grudnia 2022 r. są należności TenderHut S.A., w imieniu której spółka „Investin” Sp. z o.o. za powierzone jej środki pieniężne zobowiązała się dokonać zakupu udziałów innej spółki. Zgodnie z ostatnim aneksem z dnia 31 grudnia 2023 r. realizacja postanowień umowy została zawieszona do dnia 31 grudnia 2024 r. wraz z prawem zwrotu dla TenderHut kwoty 570 tys. zł w wyżej wymienionym terminie i rozwiązania w ten sposób umowy.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Wyszczególnienie | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
polisy ubezpieczeniowe | 14 | 28 |
usługi transportowe | 0 | 0 |
usługi dostępu do baz danych i programów | 172 | 56 |
podatek VAT przyszłych okresów | 17 | 19 |
prace badawczo-rozwojowe | 0 | 0 |
najem | 55 | 28 |
składki członkowskie | 0 | 9 |
koszty związane z wejściem na giełdę i emisją akcji | 0 | 6 |
koszty związane z audytem | 11 | 0 |
pozostałe | 121 | 205 |
RAZEM | 390 | 350 |
Analiza wiekowa należności z tytułu dostaw i usług według stanu na dzień 31 grudnia 2023 roku.
Wyszczególnienie | Wartość brutto | Odpis aktualizujący wartość należności | Wartość bilansowa |
nieprzeterminowane | 4 835 | -71 | 4 764 |
przeterminowane, w tym: | 6 272 | -2 288 | 3 983 |
0- 90 dni | 3 247 | -179 | 3 068 |
91 - 180 dni | 372 | -234 | 138 |
181 - 360 dni | 928 | -47 | 882 |
powyżej 360 dni | 1 725 | -1 829 | -103 |
RAZEM | 11 107 | -2 360 | 8 748 |
Analiza wiekowa należności z tytułu dostaw i usług według stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku.
Wyszczególnienie | Wartość brutto | Odpis aktualizujący wartość należności | Wartość bilansowa |
nieprzeterminowane | 7 653 | -2 | 7 651 |
przeterminowane, w tym: | 6 781 | -622 | 6 158 |
0- 90 dni | 4 538 | -15 | 4 523 |
91 - 180 dni | 734 | -134 | 600 |
181 - 360 dni | 506 | -9 | 497 |
powyżej 360 dni | 1 003 | -464 | 539 |
RAZEM | 14 433 | -624 | 13 809 |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Odpisy aktualizujące wartość należności od jednostek powiązanych | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Wartość na początek okresu | 17 | 0 |
Zwiększenia | 25 | 17 |
Zmniejszenia | 0 | 0 |
Ujęte jako koszt w trakcie okresu | 0 | 0 |
Różnice kursowe z przeliczenia | 0 | 0 |
Wartość na koniec okresu | 41 | 17 |
Odpisy aktualizujące wartość należności od jednostek pozostałych | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Wartość na początek okresu | 608 | 295 |
Zwiększenia | 1 711 | 313 |
Zmniejszenia | 0 | 0 |
Ujęte jako koszt w trakcie okresu | 0 | 0 |
Różnice kursowe z przeliczenia | 0 | 0 |
Wartość na koniec okresu | 2 318 | 608 |
Zwiększenia w 2023 r. na kwotę 1.736 tys. zł. wynikają głównie z odpisów na należności z tytułu dostaw i usług w spółce dominującej TenderHut S.A. w kwocie 399 tys. zł, w spółce zależnej SoftwareHut LLC kwocie 445 tys. zł, w spółce zależnej SoftwareHut Sp. z o.o. w kwocie 338 tys. zł, w spółce zależnej Brainhint Sp. z o.o. w kwocie 263 tys. zł. oraz pozostałych spółkach zależnych na łączną kwotę 290 tys. zł.
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Spółka, w wyniku przeprowadzonego oszacowania oczekiwanej straty kredytowej, oceniła wysokość potencjalnego odpisu wartości należności handlowych, po uwzględnieniu wpływu odroczonego podatku dochodowego, jako wartość nieistotną dla sprawozdania finansowego. W związku z tym odstąpiono od wprowadzenia jej do ksiąg. Wpływ na wynik i zyski zatrzymane na dzień 31.12.2023 r. potencjalnej korekty łącznie dla należności nieprzeterminowanych i przeterminowanych, po uwzględnieniu wpływu na odroczony podatek dochodowy wyniósłby 71 tys. zł.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Według stanu na dzień 31 grudnia 2023 roku struktura kapitału akcyjnego Spółki jest następująca:
Wyszczególnienie | 31.12.2023 |
emisja akcji serii A1 | 750 000 |
emisja akcji serii B1 | 1 010 509 |
emisja akcji serii C1 | 3 342 |
emisja akcji serii C2 | 47 526 |
emisja akcji serii D1 | 134 026 |
emisja akcji serii E1 | 60 000 |
emisja akcji serii F1 | 27 268 |
emisja akcji serii G1 | 13 000 |
emisja akcji serii F2 | 16 472 |
RAZEM: | 2 062 143 |
W dniu 20 października 2023 r. wpisano w KRS akcje serii F2 w ilości 16.472. Akcje te stanowiły rozliczenie części zapłaty za udziały Brainhint sp. z o.o.
Według stanu na dzień 31 grudnia 2023 roku struktura akcjonariatu Spółki jest następująca:
Wyszczególnienie | Liczba akcji | Wartość nominalna akcji | Udział w kapitale podstawowym | Liczba głosów | Udział w ogólnej liczbie głosów |
(szt) | (PLN) | (szt) | |||
Współwłasność Thomasa Jacoba Birka i spadkobierców Martina Birka* | 750 000 | 75 000 | 36,37% | 750 000 | 36,37% |
Robert Strzelecki | 753 263 | 75 326 | 36,53% | 753 263 | 36,53% |
AUGEBIT Fundusz Inwestycyjny Zamknięty | 112 513 | 11 251 | 5,46% | 112 513 | 5,46% |
Mateusz Andrzejewski | 107 106 | 10 711 | 5,19% | 107 106 | 5,19% |
Thomas Jacob Birk | 11 288 | 1 129 | 0,55% | 11 288 | 0,55% |
Pozostali | 327 973 | 32 797 | 15,90% | 327 973 | 15,90% |
RAZEM: | 2 062 143 | 206 214 | 100,00% | 2 062 143 | 100,00% |
*akcje Thomasa i spadkobierców Martina Birka należały do Waldemara Birka, który zmarł w 2018 roku, na dzień sporządzenia niniejszego dokumentu uprawomocniło się postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku przez Thomasa i Martina Birka (przy czym w odniesieniu do Martina Birka, z uwagi na jego śmierć w grudniu 2020 roku, osobami uprawnionymi są jego spadkobiercy), przy czym nie nastąpił jeszcze dział spadku
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku za rok przypadającego na zwykłych akcjonariuszy jednostki dominującej przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu roku.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku za rok przypadającego na zwykłych akcjonariuszy spółki dominującej przez średnią ważoną liczby wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu roku powiększoną o średnią ważoną liczbę akcji zwykłych, które byłyby wyemitowane przy zamianie wszystkich rozwadniających potencjalnych akcji zwykłych na akcje zwykłe.
Poniżej przedstawione zostały dane dotyczące zysku oraz akcji, które posłużyły do wyliczenia podstawowego zysku na jedną akcję:
Zysk na akcję | od 1 stycznia 2023 do 31 grudnia 2023 | od 1 stycznia 2022 do 31 grudnia 2022 |
Średnia ważona liczba akcji zwykłych w okresie | 2 048 965 | 2 019 249 |
Zysk/strata netto przypadający na jednostkę dominującą | - 10 109 | - 10 498 |
Zysk/strata na akcję w złotych | -4,93 | -5,20 |
Poniżej przedstawione zostały dane dotyczące zysku oraz akcji, które posłużyły do wyliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję:
Rozwodniony zysk na akcję | od 1 stycznia 2023 do 31 grudnia 2023 | od 1 stycznia 2022 do 31 grudnia 2022 |
Średnia liczba akcji zwykłych w okresie | 2 048 965 | 2 019 249 |
Zdarzenia wpływające na zmianę podstawy wyliczenia zysku na akcję: |
|
|
- emisja akcji E1 | - | 10 849 |
- emisja akcji F1 | - | 5 005 |
- emisja akcji G1 | - | 997 |
Zysk/strata netto przypadający na jednostkę dominującą | - 10 109 | - 10 498 |
Rozwodniony zysk/strata na akcję w złotych | -4,93 | -5,14 |
W dniu 25 listopada 2022 r. TenderHut S.A. zawarł ze wspólnikami Brainhint sp. z o.o. umowę inwestycyjną, w której strony uzgodniły warunki dotyczące uzyskania przez TenderHut S.A. pełnej kontroli nad Brainhint, tj. nabycia pozostałych 20% udziałów Brainhint. Pełna realizacja umowy będzie skutkować w przyszłości rozwodnieniem zysku na akcję. Umowa została opisana szerzej w pkt.1. 2. Informacje o Grupie Kapitałowej. Jednakże nie jest możliwe rzetelne wyliczenie wpływu tej transakcji na kalkulację rozwodnionego zysku na akcję z uwagi na fakt, że ostateczna ilość akcji nowej emisji zależeć będzie od przyszłych wyników Brainhint sp. z o.o.
W dniu 11 stycznia 2024 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy TenderHut S.A. podjęło uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki poprzez emisję akcji na okaziciela serii H1 skierowanej do dotychczasowych akcjonariuszy .
W 4 kwietnia 2024 r. zarząd TenderHut S.A. podjął uchwałę w sprawie przydziału akcji zwykłych na okaziciela serii H1, o wartości nominalnej 0,10 PLN każda akcja. W ramach oferty oferowanych było do
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
229.127 akcji serii H1, a cena emisyjna jednej akcji serii H1 wynosiła 5,50 zł. Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania akcje nowej serii H1 nie zostały zarejestrowane w KRS.
W okresie między dniem bilansowym a dniem sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie wystąpiły żadne inne transakcje dotyczące akcji zwykłych lub potencjalnych akcji zwykłych skutkujących rozwodnieniem zysku na akcję.
Poniżej przedstawione zostały dane dotyczące zysku oraz akcji, które posłużyły do wyliczenia podstawowego zysku na jedną akcję dla działalności zaniechanej:
Zysk na akcję dla działalności zaniechanej | od 1 stycznia 2023 do 31 grudnia 2023 | od 1 stycznia 2022 do 31 grudnia 2022 |
Średnia ważona liczba akcji zwykłych w okresie | 2 048 965 | 2 019 249 |
Zysk/strata netto przypadający na jednostkę dominującą | - 10 | - 10 858 |
Zysk/strata na akcję w złotych dla działalności zaniechanej | 0,00 | -5,38 |
Poniżej przedstawione zostały dane dotyczące zysku oraz akcji, które posłużyły do wyliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję dla działalności zaniechanej:
Rozwodniony zysk na akcję dla działalności zaniechanej | od 1 stycznia 2023 do 31 grudnia 2023 | od 1 stycznia 2022 do 31 grudnia 2022 |
Średnia liczba akcji zwykłych w okresie | 2 048 965 | 2 019 249 |
- emisja akcji E1 | - | 10 849 |
- emisja akcji G1 | - | 997 |
Zysk/strata netto przypadający na jednostkę dominującą | - 10 | - 10 858 |
Rozwodniony zysk/strata na akcję w złotych dla działalności zaniechanej | 0,00 | -5,32 |
Za lata 2022-2023 nie podjęto decyzji o wypłacie dywidendy, które podlegałyby zatwierdzeniu przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Wyszczególnienie | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej na początek okresu | 22 064 | 19 508 |
zwiększenia, w tym: | 903 | 2 556 |
- emisja akcji | 903 | 2 556 |
Różnice kursowe z przeliczenia | 0 | 0 |
Różnice kursowe z przeliczenia - WN | 0 | 0 |
Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej na koniec okresu | 22 967 | 22 063 |
Wyszczególnienie | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Pozostałe kapitały rezerwowe na początek okresu | 33 | 115 |
zwiększenia, w tym: | 0 | -34 |
Zwiększenie (zmniejszenie) wynikające ze zmian udziałów własnościowych w jednostkach zależnych, które nie prowadzą do utraty kontroli | 0 | -34 |
zmniejszenia, w tym: | 0 | 0 |
Zarejestrowanie podwyższenia kapitału podstawowego | 0 | 0 |
Różnice kursowe z przeliczenia | -77 | 33 |
Pozostałe kapitały rezerwowe na koniec okresu | -43 | 113 |
Wyszczególnienie | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Zyski zatrzymane na początek okresu | 10 921 | 19 444 |
zwiększenia, w tym: | -10 109 | -10 498 |
zysk netto okresu bieżącego | -10 109 | -10 498 |
podział zysku z lat ubiegłych | 0 | 0 |
zmniejszenia, w tym: | 0 | 0 |
podział zysku z lat ubiegłych | 0 | 0 |
Różnice kursowe z przeliczenia | 0 | 0 |
Transakcje z właścicielami | -2 299 | 1 932 |
Zyski zatrzymane na koniec okresu | -1 488 | 10 879 |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Specyfikacja kredytów bankowych i pożyczek zaciągniętych na 31.12.2023
Wyszczególnienie | Kwota z umowy | Kwota pozostała do spłaty | Warunki oprocentowania | Zabezpieczenie | Termin spłaty |
Kredyty |
|
|
|
|
|
limit w rachunku bankowym | 7 000 | 5 619 | WIBOR 1M + marża banku | wzajemne poręczenia + gwarancja bankowa BGK | 04.2024 |
kredyt w rachunku bieżącym | 500 | 116 | oprocentowanie równe stopie bazowej WIBOR O/N + marża banku | gwarancje bankowe BGK i zabezpieczenie wekslem własnym in blanco i deklaracją wekslową | 02.2024 |
Pożyczki | - | - |
|
|
|
RAZEM: | 7 500 | 5 735 |
|
|
|
Specyfikacja kredytów bankowych i pożyczek zaciągniętych na 31.12.2022
Wyszczególnienie | Kwota z umowy | Kwota pozostała do spłaty | Warunki oprocentowania | Zabezpieczenie | Termin spłaty |
Kredyty |
|
|
|
|
|
limit w rachunku bankowym | 7 000 | 218 | WIBOR 1M + marża banku | wzajemne poręczenia + gwarancja bankowa BGK | 04.2023 |
kredyt w rachunku bieżącym | 500 | 408 | oprocentowanie równe stopie bazowej WIBOR O/N + marża banku | gwarancje bankowe BGK i zabezpieczenie wekslem własnym in blanco i deklaracją wekslową | 02.2024 |
Pożyczki | - | - |
|
|
|
RAZEM: | 7 500 | 626 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zawarta umowa kredytowa w rachunku bieżącym była obwarowana prawnymi zabezpieczeniami w postaci:
a)wzajemnych poręczeń udzielonych przez spółkę TenderHut S.A., spółkę SoftwareHut Sp. z .o.o. oraz spółkę Solution4Labs Sp. z o.o., Holo4Med Sp. z o.o.
b)gwarancji bankowej udzielonej przez bank BGK w wysokości 80% przyznanej kwoty kredytu.
Leasing finansowy | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
- długoterminowy | 143 | 543 |
- krótkoterminowy | 400 | 424 |
RAZEM | 543 | 967 |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Instrumenty pochodne | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
- długoterminowe | 0 | 0 |
- krótkoterminowe | 0 | 0 |
RAZEM | 0 | 0 |
Inne zobowiązania finansowe | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Wyceniane według zamortyzowanego kosztu | 543 | 967 |
Wyceniane według wartości godziwej przez bieżący wynik finansowy | 0 | 0 |
Wyszczególnienie | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 171 | 145 |
- krótkoterminowa | 171 | 145 |
Pozostałe rezerwy | 304 | 343 |
- krótkoterminowe | 304 | 343 |
RAZEM | 475 | 488 |
Rezerwy na przyszłe zobowiązania dotyczą niewykorzystanych urlopów wypoczynkowych w spółce TenderHut S.A., w spółce SoftwareHut Sp. z o.o. , w spółce Kiss Digital Sp z o.o., w kwocie 171 tys. zł, rezerwy na koszty audytu Sprawozdań Finansowych za rok 2023 spółek wchodzących w skład Grupy TenderHut w wysokości 128 tys. zł. oraz rezerwy na premie w spółce zależnej Brainhint w kwocie 176 tys. zł.
Wyszczególnienie | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Wartość rezerwy na początek okresu | 342 | 296 |
zwiększenia | 273 | 155 |
zmniejszenia | 311 | 110 |
- z tyt. wykorzystania | 132 | 110 |
- przeniesienie do aktywów do sprzedaży | 179 | 0 |
Różnice kursowe z przeliczenia | 0 | 0 |
Wartość rezerwy na koniec okresu | 304 | 342 |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Wyszczególnienie | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 3 783 | 5 312 |
Zobowiązania pozostałe | 1 898 | 3 986 |
Dotacje | 0 | 3 |
RAZEM | 5 681 | 9 302 |
Wyszczególnienie | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
zobowiązania publicznoprawne | 563 | 1 188 |
z tytułu wynagrodzeń | 487 | 733 |
zaliczki otrzymane na dostawy | 18 | 0 |
z tytułu nadpłat otrzymanych od kontrahentów | 39 | 0 |
bierne rozliczenia międzyokresowe | 697 | 1 920 |
pozostałe | 93 | 144 |
RAZEM | 1 898 | 3 986 |
Na dzień 31 grudnia 2023 r. w ramach biernych rozliczeń międzyokresowych ujęto umowy z klientami zgodnie z MSSF 15 dotyczące przychodów przyszłych okresów (rozliczane w czasie lub zafakturowane z góry, gdzie usługa zostanie wykonana w kolejnym roku obrotowym) w kwocie 533 tys. zł oraz inne koszty dotyczące roku 2023 a zafakturowane przez kontrahentów w roku 2024 w kwocie 164 tys. zł.
Wyszczególnienie | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
nieprzeterminowane | 3 494 | 5 225 |
przeterminowane, w tym: | 290 | 87 |
0- 90 dni | 153 | 42 |
91 - 180 dni | 136 | 18 |
181 - 360 dni | 0 | 0 |
powyżej 360 dni | 0 | 27 |
RAZEM | 3 783 | 5 312 |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Przychody z działalności kontynuowanej | 01.01.2023-31.12.2023 | 01.01.2022-31.12.2022 |
Przychody ze sprzedaży, w tym: | 55 642 | 67 947 |
przychody ze sprzedaży usług | 53 898 | 67 515 |
przychody ze sprzedaży towarów | 1 744 | 432 |
Pozostałe przychody | 1 056 | 719 |
RAZEM | 56 698 | 68 666 |
Struktura terytorialna przychodów ze sprzedaży | 01.01.2023-31.12.2023 | 01.01.2022-31.12.2022 |
Sprzedaż usług | 53 898 | 67 515 |
Kraj | 20 787 | 29 127 |
Zagranica | 33 111 | 38 387 |
Sprzedaż towarów | 1 744 | 432 |
Kraj | 1 744 | 432 |
Zagranica | 0 | 0 |
RAZEM | 55 642 | 67 947 |
Wyszczególnienie | 01.01.2023-31.12.2023 | 01.01.2022-31.12.2022 |
Amortyzacja | 1 124 | 1 016 |
Zużycie materiałów i surowców | 525 | 1 185 |
Usługi obce | 47 787 | 50 190 |
Podatki i opłaty | 63 | 69 |
Wynagrodzenia | 10 728 | 11 166 |
Ubezpieczenie społeczne i inne świadczenia | 1 716 | 1 895 |
Pozostałe koszty rodzajowe | 3 663 | 1 493 |
Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 1 577 | 604 |
Koszty rodzajowe razem | 67 183 | 67 618 |
Na usługi obce składają się przede wszystkim koszty podwykonawców, koszty wynajmu i utrzymania biur, koszty usług doradczych i obsługi prawnej.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Pozostałe przychody operacyjne | 01.01.2023-31.12.2023 | 01.01.2022-31.12.2022 |
Zysk z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych | 31 | 12 |
Dotacje | 0 | 4 |
Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych | 8 | 0 |
Inne przychody operacyjne | 1 017 | 703 |
RAZEM | 1 056 | 719 |
Na pozycje pozostałych przychodów operacyjnych w 2023 r. składają się między innymi następujące pozycje: przychody z refaktur , odsprzedaż licencji Microsoft Azure oraz przychody z tytułu udziału w programie lojalnościowym Microsoft.
Pozostałe koszty operacyjne | 01.01.2023-31.12.2023 | 01.01.2022-31.12.2022 |
Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych | 2 442 | 179 |
Inne koszty operacyjne | 1 219 | 1 314 |
RAZEM | 3 661 | 1 493 |
Na inne koszty operacyjne w 2023 r. składają się przede wszystkim: likwidacja z tytułu utraty wartości inwestycji w obcy środek trwały, koszty dotyczące refaktur, koszty podróży służbowych, reprezentacji, ubezpieczeń, składek członkowskich, darowizny oraz inne spisane należności.
Na inne koszty operacyjne w 2022 r. składają się przede wszystkim odpisy aktualizujące wartość aktywów związanych ze spółką stowarzyszoną Stockambit S.A., tj.: odpisy udziałów w kwocie 220 tys. zł, pożyczek udzielonych w kwocie 192 tys. zł i należności handlowych w kwocie 17 tys. zł. Pozostałą część salda stanowią między innymi następujące pozycje: koszty podróży służbowych, reprezentacji, ubezpieczeń i składek członkowskich, darowizny i inne spisane należności.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Przychody finansowe | 01.01.2023-31.12.2023 | 01.01.2022-31.12.2022 |
Odsetki | 379 | 91 |
Zysk ze zbycia inwestycji | 0 | 1 038 |
Inne, w tym: | 1 | 103 |
- nadwyżka dodatnich różnic kursowych | 1 | 103 |
- dywidenda | 0 | 0 |
RAZEM | 380 | 1 232 |
Zysk ze zbycia inwestycji w 2022 r. w kwocie 1 038 tys. pochodził głównie z transakcji zakupów i sprzedaży akcji innego niepowiązanego notowanego podmiotu.
Koszty finansowe | 01.01.2023-31.12.2023 | 01.01.2022-31.12.2022 |
Odsetki, w tym: | 500 | 219 |
odsetki od kredytów | 443 | 122 |
odsetki od leasingu | 37 | 61 |
pozostałe odsetki | 20 | 37 |
Inne, w tym: | 548 | 15 |
strata z tytułu rozchodu aktywów finansowych | 0 | 0 |
nadwyżka ujemnych różnic kursowych | 548 | 15 |
Odpisy aktualizujące wartość aktywów | 250 | 7 |
RAZEM | 1 298 | 241 |
Koszty finansowe z tytułu aktualizacji wartości aktywów finansowych dotyczą korekty wartości firmy Brainhint po aktualizacji testów na utratę wartości w kwocie 250 tys. zł.
Wyszczególnienie | 01.01.2023-31.12.2023 | 01.01.2022-31.12.2022 |
Podatek bieżący | 0 | 1 158 |
Podatek odroczony | -1 315 | 291 |
RAZEM | -1 315 | 1 449 |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Uzgodnienie podatku dochodowego od zysku brutto przed opodatkowaniem według ustawowej stawki podatkowej, z podatkiem dochodowym liczonym według efektywnej stawki podatkowej Grupy Kapitałowej za 2023 i 2022 rok przedstawia się następująco:
Wyszczególnienie | 01.01.2023-31.12.2023 | 01.01.2022-31.12.2022 |
Zysk (strata) brutto | -11 529 | 1 856 |
Podatek według ustawowej stawki podatkowej (tj.19%) | -2 191 | 353 |
Podatek według efektywnej stawki podatkowej | -1 315 | 1 449 |
Różnica | 875 | 1 096 |
Różnice w stawce podatkowej stosowane przez jednostki o statusie małego podatnika | 1 142 | 2 472 |
Wpływ aktywa odroczonego naliczonego na stracie podatkowej | -1 209 | -595 |
Koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów | 5 802 | 4 753 |
Efekt podatkowy kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów | 1 102 | 903 |
Przychody niestanowiące przychodów podatkowych | 844 | 8 860 |
Efekt podatkowy przychodów niestanowiących przychodów podatkowych | 160 | 1 683 |
Efektywna stawka podatkowa (%) | 11,41 | 78,08 |
W 2022 i 2023 roku spółki ExtraHut Sp. z o.o., Holo4Med Sp. z o.o., LegalHut Sp. z o.o., ProtectHut Sp. z o.o., Evertop Sp. z o.o., Grow Uperion S.A., Brainhint Sp. z o.o., Kiss Digital Sp. z o.o., Kiss Communications Sp. z o.o. rozliczały się z podatku dochodowego według stawki CIT 9%.
Istotnym elementem składowym kalkulacji aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego są straty podatkowe niektórych spółek z Grupy TenderHut S.A. Przeprowadzono test na stwierdzenie możliwości realizacji tego aktywa poprzez porównanie kwot strat podatkowych do spodziewanej wysokości podstawy opodatkowania w następnych 5 latach odrębnie dla każdego podmiotu wykazującego stratę. Poczyniono założenia do testów dotyczące przychodów i kosztów danej spółki analogiczne do tych, które użyto do testowania odpisów aktualizujących wartość aktywów (wartości firmy oraz kosztów zakończonych prac rozwojowych, dla których testy opisano odpowiednio w Nocie 2. Połączenia i wartość firmy oraz Nocie 1.1. Zestawienie wartości niematerialnych). Natomiast dla spółki TenderHut założono, iż spółka w nadchodzących latach pełnić będzie w coraz większym stopniu funkcję zarządcze wobec innych podmiotów z Grupy, w związku z czym założono wzrosty zarówno kosztów oraz odpowiadającym im przychodom z tytułu usług korporacyjnych. Oprócz tego TenderHut będzie świadczyła usługi doradztwa projektowego, inwestycyjnego, usługi konsultingowe oraz marketingowe. Dla wszystkich testowanych spółek wykazujących stratę podatkową ustalono planowaną do osiągnięcia wysokość zysku podatkowego oraz moment jego wystąpienia. W wyniku testu rozpoznano wysokość aktywa podatku odroczonego z tytułu strat podatkowych tylko do wysokości straty możliwej do realizacji w kolejnych latach dla każdej z testowanych spółek.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Na dzień 31.12.2023
Wyszczególnienie | Wartość składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego na początek okresu | Zmiana aktywa ujęta w korespondencji z wynikiem finansowym za okres bieżący | Różnice kursowe z przeliczenia | Wartość składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego na koniec okresu |
Różnica pomiędzy podatkową a bilansową wartością należności i zobowiązań handlowych (różnic kursowych) | 12 | 23 | 0 | 35 |
Różnica między podatkową i bilansową amortyzacją WNiP | -102 | 81 | 0 | -21 |
Różnica między podatkową a bilansową wartością rezerw na świadczenia emerytalne i podobne | 6 | 22 | 0 | 28 |
Różnica między podatkową a bilansową wartością pozostałych rezerw | 69 | -33 | 0 | 36 |
Różnica między podatkową a bilansową wartością zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej | -2 | -11 | 0 | -12 |
Różnica między podatkową a bilansową wartością zobowiązań z tytułu odsetek od pożyczek | -56 | 17 | 0 | -39 |
Różnica między podatkową a bilansową wartością zobowiązań z tytułu wynagrodzeń oraz ZUS | 28 | -8 | 0 | 19 |
Straty podatkowe do rozliczenia w latach następnych | 911 | 1 060 | 0 | 1 971 |
Pozostałe różnice przejściowe | 4 | 1 503 | 0 | 1 507 |
RAZEM | 870 | 2 653 | 0 | 3 523 |
Zmiana pozostałych różnic przejściowych bieżącego okresu w kwocie 1.503 tys. zł dotyczy głównie dokonanego w spółce TenderHut S.A. naliczenia podatku od odpisów aktualizujących wartość udziałów w spółkach Zonifero S.A., Holo4Labs S.A., Holo4Med S.A. w łącznej kwocie 1.447 tys. zł. Pozostała kwota 56 tys. zł. dotyczy aktywa na podatek naliczonego od odpisów aktualizujących wartość należności.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Na dzień 31.12.2022
Wyszczególnienie | Wartość składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego na początek okresu | Zmiana aktywa ujęta w korespondencji z wynikiem finansowym za okres bieżący | Różnice kursowe z przeliczenia | Wartość składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego na koniec okresu |
Różnica pomiędzy podatkową a bilansową wartością należności i zobowiązań handlowych (różnic kursowych) | 0 | 12 | 0 | 12 |
Różnica między podatkową i bilansową amortyzacją WNiP | -81 | -21 | 0 | -102 |
Różnica między podatkową a bilansową wartością rezerw na świadczenia emerytalne i podobne | 6 | 0 | 0 | 6 |
Różnica między podatkową a bilansową wartością pozostałych rezerw | 74 | -5 | 0 | 69 |
Różnica między podatkową a bilansową wartością zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej | 5 | -7 | 0 | -2 |
Różnica między podatkową a bilansową wartością zobowiązań z tytułu odsetek od pożyczek | -58 | 1 | 0 | -56 |
Różnica między podatkową a bilansową wartością zobowiązań z tytułu wynagrodzeń oraz ZUS | 16 | 12 | 0 | 28 |
Straty podatkowe do rozliczenia w latach następnych | 1 165 | -254 | 0 | 911 |
Pozostałe różnice przejściowe | 11 | -6 | 0 | 4 |
RAZEM | 1 138 | -268 | 0 | 870 |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Na dzień 31.12.2023 r.
Wyszczególnienie | Wartość rezerwy na odroczony podatek dochodowy na początek okresu | Zmiana rezerwy ujęta w korespondencji z wynikiem finansowym za okres bieżący | Różnice kursowe z przeliczenia | Wartość rezerwy na odroczony podatek dochodowy na koniec okresu |
Różnica pomiędzy podatkową a bilansową wartością należności i zobowiązań handlowych i innych (odpisów aktualizujących, różnic kursowych) | -33 | 33 | 0 | 0 |
Różnica między podatkową i bilansową wartością aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej, wycena instrumentów pochodnych | 11 | 55 | 0 | 66 |
Różnica między podatkową a bilansową wartością rezerw na świadczenia emerytalne i podobne | -21 | 21 | 0 | 0 |
Różnica między podatkową a bilansową wartością pozostałych rezerw | -3 | 2 | 0 | -1 |
Różnica między podatkową a bilansową wartością zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej | 0 | 0 | 0 | 0 |
Różnica między podatkową a bilansową wartością zobowiązań z tytułu odsetek od pożyczek | 0 | -1 | 0 | -1 |
Różnica między podatkową a bilansową wartością zobowiązań z tytułu wynagrodzeń oraz ZUS | -29 | 29 | 0 | 0 |
Straty podatkowe do rozliczenia w latach następnych | 0 | 0 | 0 | 0 |
Różnica w wartościach podatkowych a bilansowych środków trwałych | 272 | -252 | 0 | 20 |
RAZEM | 197 | -112 | 0 | 85 |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Na dzień 31.12.2022 r.
Wyszczególnienie | Wartość rezerwy na odroczony podatek dochodowy na początek okresu | Zmiana rezerwy ujęta w korespondencji z wynikiem finansowym za okres bieżący | Różnice kursowe z przeliczenia | Wartość rezerwy na odroczony podatek dochodowy na koniec okresu |
Różnica pomiędzy podatkową a bilansową wartością należności i zobowiązań handlowych i innych (odpisów aktualizujących, różnic kursowych) | -6 | -27 | 0 | -33 |
Różnica między podatkową i bilansową wartością aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej, wycena instrumentów pochodnych | 2 | 9 | 0 | 11 |
Różnica między podatkową a bilansową wartością rezerw na świadczenia emerytalne i podobne | -21 | 0 | 0 | -21 |
Różnica między podatkową a bilansową wartością pozostałych rezerw | -3 | 0 | 0 | -3 |
Różnica między podatkową a bilansową wartością zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej | -5 | 5 | 0 | 0 |
Różnica między podatkową a bilansową wartością zobowiązań z tytułu odsetek od pożyczek | 0 | 0 | 0 | 0 |
Różnica między podatkową a bilansową wartością zobowiązań z tytułu wynagrodzeń oraz ZUS | -22 | -7 | 0 | -29 |
Straty podatkowe do rozliczenia w latach następnych | -68 | 68 | 0 | 0 |
Różnica w wartościach podatkowych a bilansowych środków trwałych | -115 | 387 | 0 | 272 |
RAZEM | -239 | 436 | 0 | 197 |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Wyszczególnienie | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Należności i pożyczki, w tym: | 11 254 | 12 924 |
należności handlowe | 6 583 | 7 151 |
należności inne | 4 025 | 4 523 |
pożyczki udzielone | 646 | 1 250 |
Zobowiązania i pożyczki, w tym: | 11 800 | 15 458 |
zobowiązania handlowe | 5 613 | 6 473 |
zobowiązania inne | 4 008 | 4 566 |
pożyczki otrzymane | 2 178 | 4 419 |
Wyszczególnienie | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Przychody, w tym: | 29 894 | 53 408 |
Przychody netto ze sprzedaży | 26 951 | 44 519 |
Pozostałe przychody operacyjne | 959 | 982 |
Przychody finansowe - odsetki | 484 | 408 |
Przychody finansowe z tytułu dywidendy | 1 500 | 7 500 |
Koszty, w tym: | 25 806 | 43 320 |
Koszty działalności operacyjnej | 25 623 | 42 923 |
Koszty finansowe - odsetki | 183 | 396 |
Wymienione powyżej transakcje dotyczą spółek kapitałowych - podmiotów powiązanych, gdzie kryterium powiązania wynika z powiązań kapitałowych. Nie są tu zatem uwzględnione transakcje z podmiotami powiązanymi zidentyfikowanymi na podstawie powiązań osobowych, które są za to przedstawione w Nocie 23.Transakcje z podmiotami powiązanymi zidentyfikowanymi poprzez powiązania osobowe.
Wyszczególnienie | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Należności i pożyczki, w tym: | 452 | 1 036 |
należności handlowe | 452 | 39 |
pożyczki udzielone | 0 | 998 |
Zobowiązania i pożyczki, w tym: | 2 336 | 626 |
zobowiązania handlowe | 2 306 | 626 |
zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 30 | 0 |
pożyczki otrzymane | 0 | 0 |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Wyszczególnienie | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Przychody, w tym: | 3 874 | 550 |
Przychody netto ze sprzedaży | 3 874 | 462 |
Pozostałe przychody operacyjne | 0 | 88 |
Koszty, w tym: | 4 593 | 8 131 |
Koszty działalności operacyjnej | 4 593 | 8 131 |
Wyszczególnione transakcje z podmiotami powiązanymi osobowo dotyczą wszystkich transakcji pomiędzy spółkami z Grupy TenderHut a innymi osobami prawnymi lub osobami fizycznymi, gdzie kryterium powiązania wynika z powiązań osobowych. Bardziej szczegółowe informacje dla niektórych pozycji zaprezentowanych w tej nocie, a dotyczące tylko osób zasiadających w organach spółek z Grupy, ujęte są w Nocie 24. Wynagrodzenie osób wchodzącymi w skład organów Spółek Grupy z tytułu umów o pracę i podobnych oraz Nocie 39. Transakcje handlowe z osobami wchodzącymi w skład organów spółek z Grupy.
Wynagrodzenie kluczowego personelu | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Zarząd | 348 | 253 |
Rada Nadzorcza | 266 | 191 |
RAZEM | 614 | 444 |
Nie wystąpiły świadczenia po okresie zatrudnienia, pozostałe świadczenia długoterminowe, płatności na bazie akcji własnych ani świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy.
Pozostałe transakcje z Członkami Zarządów i Rad Nadzorczych zostały przedstawione w Nocie 39. Transakcje handlowe z osobami wchodzącymi w skład organów spółek z Grupy.
Informacje o wynagrodzeniu biegłego rewidenta | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Obowiązkowe badanie sprawozdania finansowego | 131 | 160 |
Pozostałe usługi | 0 | 0 |
RAZEM | 131 | 160 |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych za lata 2022-2023 zostało sporządzone metodą pośrednią.
Poniżej w tabelach zaprezentowano przyczyny różnic pomiędzy zmianami stanu niektórych pozycji w bilansie oraz zmianami tych samych pozycji wykazanymi w rachunku przepływów pieniężnych.
Sprawozdanie przedstawia strumienie przepływów pieniężnych łącznie dla działalności kontynuowanej oraz działalności przyporządkowanej do aktywów do sprzedaży.
| 2023 | 2022 |
Bilansowa zmiana stanu należności i rozliczeń międzyokresowych | 5 205 | -4 003 |
- niewypłacona, a przyznana dywidenda | - | - |
- podatek odroczony wykazany w rachunku zysków i strat | 1 294 | - |
- odpis należności od j. zależnej | -1 736 | - |
Zmiana stanu należności i rozliczeń międzyokresowych wykazana w rachunku przepływów | 4 764 | -4 003 |
| 2023 | 2022 |
Bilansowa zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych | -5 189 | 1 400 |
- leasing | 424 | - |
Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych wykazana w rachunku przepływów | -4 765 | 1 400 |
W sprawozdaniu z przepływów pieniężnych za lata 2022-2023 zmiana pozostałych pozycji stanu kapitału obrotowego odpowiada bilansowym zmianom stanu tych pozycji.
W pozycji Inne korekty ujęto następujące wydarzenia:
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
| 2023 | 2022 |
Umorzenie subwencji PFR | - | -350 |
Korekta prawa do użytkowania | - | -627 |
Nieprzepływowe korekty w zakresie aktywów do dalszej odsprzedaży | -1 457 | -1 354 |
Nieprzepływowa korekta w zakresie emisji akcji Spółki Grow Uperion S.A. nabytych w roku 2022 przez TenderHut S.A. a zarejestrowanych w 2023 roku | -1 125 | - |
Zakup akcji Nordic Tech House AB | -555 | - |
Odpisy na wartościach niematerialnych i prawnych oraz pracach rozwojowych | 1 069 | - |
Odpis wartości firmy | 250 | - |
Odpisy na należnościach | 1 736 | 220 |
Likwidacja środków trwałych | 98 | - |
Korekty z tytułu zmniejszenia (zwiększenia) wartości aktywów finansowych przeznaczonych do obrotu | - | -1 038 |
Pozostałe (koszty emisji, inne nieprzepływowe rozliczenia) | 183 | 225 |
Inne korekty | 198 | -2 923 |
Struktura środków pieniężnych | 2023 | 2022 |
Środki pieniężne zgromadzone na rachunkach | 2 278 | 7 318 |
Środki pieniężne zgromadzone na rachunkach VAT | 63 | 433 |
Środki pieniężne w kasie | 22 | 25 |
Informacja o wartości strumieni pieniężnych przyporządkowanych do aktywów do sprzedaży została przedstawiona w Nocie 43. Rachunek przepływów pieniężnych.
Jednostka Dominująca zarządza kapitałem by zagwarantować, że należące do niej jednostki będą zdolne kontynuować działalność przy jednoczesnej maksymalizacji rentowności dla akcjonariuszy dzięki optymalizacji relacji zadłużenia do kapitału własnego.
Struktura kapitałowa Spółki obejmuje zadłużenie, na które składają się między innymi kredyty oraz kapitał przypadający akcjonariuszom jednostki, w tym wyemitowane akcje, kapitały rezerwowe i zysk zatrzymany.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Struktura finansowania | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Oprocentowane kredyty i pożyczki | 5 734 | 626 |
Zobowiązania leasingowe | 543 | 967 |
Zobowiązania handlowe i pozostałe zobowiązania | 5 681 | 9 302 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 2 363 | 7 777 |
Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego | 0 | 0 |
Zadłużenie netto | 9 595 | 3 117 |
Kapitał razem | 21 768 | 34 810 |
Kapitał i zadłużenie netto | 31 364 | 37 928 |
Wskaźnik dźwigni | 1,44 | 1,09 |
Działalność Grupy Kapitałowej podlega następującym kategoriom ryzyka związanego z instrumentami finansowymi:
ryzyko płynności finansowej,
ryzyko towarowe,
ryzyko walutowe,
ryzyko stóp procentowych.
Niniejsza nota zawiera informacje o ekspozycji Grupy na każdy rodzaj ryzyka wskazanego powyżej a także opisuje cele, politykę oraz procedury związane z zarządzaniem ryzykiem.
Odpowiedzialność za wyznaczenie kryterium i zasad zarządzania ryzykiem ponosi Zarząd Jednostki Dominującej.
Zarządzanie ryzykiem prowadzone jest jako proces ciągły. Grupa poddaje ryzyka ciągłej analizie z punktu widzenia oddziaływania środowiska zewnętrznego oraz zmian w swoich strukturach i działalności. Na tej podstawie podejmuje działania zmierzające do ograniczenia ryzyka lub jego transferu poza Grupę kapitałową. Celowi temu służy podnoszenie świadomości pracowników w zakresie możliwości powstania i oddziaływania ryzyka z punktu widzenia działalności jednostki organizacyjnej.
Ryzyko kredytowe jest to ryzyko poniesienia przez Grupę strat finansowych na skutek niewypełnienia przez klienta lub kontrahenta będącego stroną instrumentu finansowego swoich kontraktowych zobowiązań.
Ryzyko kredytowe wiąże się głównie ze ściągalnością należności. Główne czynniki mające wpływ na występowanie ryzyka kredytowego w przypadku Grupy to:
stosunkowo duży wolumen obrotów z wybranymi podmiotami zwiększa ryzyko istotnego wpływu na sytuację Grupy w przypadku niewypłacalności kontrahenta
zakres ochrony ubezpieczeniowej dla kontrahentów przez ubezpieczyciela w związku z szacowanym wzrostem ryzyka;
sprzedaż do klientów w krajach, gdzie ewentualne ściganie dłużników jest utrudnione ze względu na skomplikowaną, długą i nieskuteczną procedurę sądową.
Zarząd Jednostki dominującej stosuje politykę kredytową, zgodnie z którą ekspozycja na ryzyko kredytowe jest monitorowana na bieżąco.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Każdy klient dokonujący zakupu z odroczonym terminem płatności jest weryfikowany poprzez szereg narzędzi, takich jak: klasa ryzyka, limit kredytowy, ubezpieczenie wierzytelności, wywiad gospodarczy, inne zabezpieczenia – które decydują o poziomie akceptowalnego ryzyka.
Ocena wiarygodności kredytowej jest przeprowadzana w stosunku do wszystkich klientów wymagających kredytowania.
Zarówno weryfikacja klienta jak i ewentualne dochodzenie należności oparte są na zestandaryzowanych regułach, które zapewniają obiektywne zarządzanie ryzykiem, zgodnie z aktualnie nakreśloną przez zarząd Jednostki dominującej strategią.
Istotnym elementem służącym racjonalizowaniu ryzyka jest odniesienie potencjalnej straty do rzeczywistej lub potencjalnej marży generowanej na danym kliencie.
W Grupie występuje średnia koncentracja ryzyka kredytowego. Roczny obrót z największym z odbiorców w 2023 r. wyniósł 18 % sumy kapitałów własnych na dzień 31 grudnia 2023 r.
Warto zauważyć, że Grupa ogranicza również ryzyko kredytowe poprzez rozliczanie większości kontraktów w okresach miesięcznych, dzięki czemu możliwa jest stosunkowo szybka reakcja na pogorszenie zwyczajów płatniczych kontrahentów.
Analiza ryzyka odbywa się poprzez systematyczną, okresową analizę za pomocą raportów o należnościach. Na tej podstawie, zarówno w dłuższej jak i krótszej perspektywie podejmowane są decyzje odnośnie kształtu polityki kredytowej na danym obszarze czy w stosunku do danego klienta.Istotnym elementem służącym racjonalizowaniu ryzyka jest odniesienie potencjalnej straty do rzeczywistej lub potencjalnej marży generowanej na danym kliencie.
Kluczową rolę w procesie odzyskiwania należności odgrywają pracownicy odpowiedzialni za windykację oraz współpracujące kancelarie prawne. Zadaniami związanymi z monitorowaniem spływu należności są obarczeni również pracownicy działu handlowego odpowiedzialni za utrzymywanie relacji z klientami. Po spełnieniu określonych przesłanek tj. braku deklaracji kontrahenta co do terminu wykonania spłaty należności przeterminowanych lub niedotrzymywanie uzgodnionych w drodze negocjacji terminów spłat ratalnych następuje blokada realizacji dalszych zamówień.
Od strony prewencyjnej, Grupa skupia się głównie na właściwym doborze kontrahentów, tj. podejmowaniu współpracy z renomowanymi przedsiębiorstwami o określonej reputacji.Ocena wiarygodności kredytowej jest przeprowadzana w stosunku do wszystkich klientów wymagających kredytowania.
Ryzyko utraty płynności finansowej jest to ryzyko wystąpienia braku możliwości spłaty przez Grupę jej zobowiązań finansowych w momencie ich wymagalności. Największe tego typu ryzyka powstają w wyniku:
ponoszenia istotnych wydatków na aktywa trwałe i finansowe
długie terminy płatności od kontrahentów związane m.in uzależnieniem wpłaty od realizacji usługi
niedostosowania bazy kosztowej do spadającego wolumenu przychodów ze sprzedaży.
Celem działań prowadzonych przez Grupę w zakresie zarządzania ryzykiem płynności jest organicznie tego ryzyka. W zakresie zarządzania płynnością Grupa koncentruje się na szczegółowej analizie spływu należności, planowanych do poniesienia nakładów inwestycyjnych i uzyskiwaniu max
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
terminów płatności zobowiązań. Jednocześnie Grupa w ramach polityki ograniczania ryzyka dąży do posiadania wolnych limitów w zakresie finansowania obcego, pozwalających na zapewnienie finansowania bieżących jak i planowanych działań, czego wyrazem są aneksowane umowy z ING Bankiem w kwietniu 2024 r. W ramach efektywnego zarządzania bazą kosztową Grupa m.in. dba o dostosowanie organizacji i jej strategii do zmieniających się warunków rynkowych, na bieżąco ocenia rentowność i efektywność projektów, przeprowadza nieustanną analizę utylizacji zasobów, a także podejmuje działania optymalizacyjne. Przykładowe działania, jakie zostały podjęte w wyniku przeprowadzonych analiz zostały wymienione w punkcie 3.3. Założenie kontynuacji działalności.
Zobowiązania finansowe Grupy według dat zapadalności według stanu na dzień bilansowy 31.12.2023 r.
Wyszczególnienie/Okres spłaty | do 3 m-cy | do 1 roku | powyżej 1 roku do 3 lat | powyżej 3 do 5 lat | powyżej 5 lat | Razem zobowiązania |
Zobowiązania handlowe | 3 783 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 783 |
Kredyty | 0 | 5 734 | 0 | 0 | 0 | 5 734 |
Pożyczki | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
RAZEM | 3 783 | 5 734 | 0 | 0 | 0 | 9 518 |
W tabeli powyżej Kwota kredytu i jej okres spłaty do 1 roku zostały pokazane zgodnie z kategorią bilansową. Warto zauważyć, że zgodnie z podpisanymi po dniu bilansowym tj. w dniu 12 kwietnia 2024 r. aneksami z ING Bank Śląski S.A., niespłacone na dzień zapadalności saldo kredytów w łącznej kwocie 6 mln zł rozłożono na 36 równych miesięcznych rat kapitałowych.
Zobowiązania finansowe Grupy według dat zapadalności według stanu na dzień bilansowy 31.12.2022 r.
Wyszczególnienie/Okres spłaty | do 3 m-cy | do 1 roku | powyżej 1 roku do 3 lat | powyżej 3 do 5 lat | powyżej 5 lat | Razem zobowiązania |
Zobowiązania handlowe | 5 312 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 312 |
Kredyty | 0 | 626 | 0 | 0 | 0 | 626 |
Pożyczki | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
RAZEM | 5 312 | 626 | 0 | 0 | 0 | 5 938 |
Dostępne finansowanie zewnętrzne:
Wyszczególnienie | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Niezabezpieczone kredyty w rachunku bieżącym płatne na żądanie |
|
|
Kwota wykorzystana | 0 | 0 |
Kwota niewykorzystana | 0 | 0 |
Suma | 0 | 0 |
Zabezpieczone kredyty w rachunku bieżącym |
|
|
Kwota wykorzystana | 5 734 | 626 |
Kwota niewykorzystana | 1 766 | 6 874 |
Suma | 7 500 | 7 500 |
Razem | 7 500 | 7 500 |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Ryzyko towarowe tylko w marginalnym stopniu dotyczy Grupy Kapitałowej TenderHut S.A. Ryzyko to związane jest z możliwym wystąpieniem zmian w generowanych przez Grupę przychodach/przepływach pieniężnych wskutek, przede wszystkim, zmienności cen towarów, wahań w zakresie popytu na oferowane produkty. Celem zarządzania ryzykiem towarowym jest utrzymanie ekspozycji na to ryzyko w akceptowalnych ramach, przy jednoczesnej optymalizacji zwrotu z ryzyka.
Grupa Kapitałowa TenderHut jest w znaczący sposób narażona na ryzyko kursowe zwłaszcza związane ze znacznymi zmianami kursów walut: EUR, USD i GBP, w których dokonywane są rozliczenia z kontrahentami, z uwagi na znaczny udział sprzedaży eksportowej w ogóle sprzedaży. Pomimo starań i zwiększania hedgingu naturalnego, a co za tym idzie zmniejszanie ekspozycji netto na walutach obcych, Grupa Kapitałowa nadal jest narażona na ryzyko kursowe.
Struktura przychodów ze sprzedaży produktów, materiałów i towarów Grupy w poszczególnych latach:
Przychody od klientów zewnętrznych | W okresie od 01.01.2023 do 31.12.2023 | W okresie od 01.01.2022 do 31.12.2022 |
|
|
|
EUR | 38% | 34% |
PLN | 34% | 36% |
GBP | 15% | 19% |
USD | 12% | 11% |
CHF | 1% | 0% |
DKK | 0% | 1% |
Razem | 100% | 100% |
Wartość księgowa wybranych pozycji denominowanych w walutach obcych po przeliczeniu na PLN przedstawia się następująco:
Na dzień 31.12.2023 r.
Wybrane pozycje bilansowe | EUR | USD | GBP | DKK | RMB | CHF |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 123 | 46 | 68 | 0 | 0 | 49 |
Należności handlowe | 669 | 324 | 174 | 0 | 0 | 0 |
Zobowiązania handlowe | 19 | 0 | 11 | 0 | 0 | 0 |
Ekspozycja netto | 773 | 370 | 231 | 0 | 0 | 49 |
Na dzień 31.12.2022 r.
Wybrane pozycje bilansowe | EUR | USD | GBP | DKK | RMB | CHF |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 235 | 132 | 37 | 0 | 0 | 0 |
Należności handlowe | 1 110 | 191 | 391 | 0 | 0 | 0 |
Zobowiązania handlowe | 53 | 0 | 9 | 0 | 145 | 0 |
Ekspozycja netto | 1 292 | 323 | 419 | 0 | -145 | 0 |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Na dzień 31 grudnia 2023 roku należności wyrażone w walutach obcych stanowiły 9,7% ogółu Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności krótkoterminowych, zobowiązania wyrażone w walutach obcych stanowiły 0,2% wszystkich krótkoterminowych zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań, a w strukturze środków pieniężnych 12,1% stanowiły waluty obce.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku należności wyrażone w walutach obcych stanowiły 9,3% ogółu Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności krótkoterminowych, zobowiązania wyrażone w walutach obcych stanowiły 2,2% wszystkich krótkoterminowych zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań, a w strukturze środków pieniężnych 5,2% stanowiły waluty obce.
Stopień wrażliwości Grupy na wzrost i spadek kursu EUR/PLN, USD/PLN, GBP/PLN i DKK/PLN przedstawiony jest w poniższej tabeli. Analiza wrażliwości obejmuje wyłącznie nierozliczone na koniec okresu sprawozdawczego pozycje denominowane w walutach obcych i prezentuje potencjalną zmianę wartości aktywów i zobowiązań finansowych w wyniku zmiany kursu walutowego. Analiza wrażliwości skalkulowana jest w oparciu o kurs walut uwzględniający zmianę o 10% w stosunku do kursów obowiązujących na dzień 31.12.2023 r. i 31.12.2022 r.
Analiza wrażliwości na zmiany kursów walutowych w podziale na waluty:
Na dzień 31.12.2023 r.
Wyszczególnienie | EUR | USD | GBP | DKK | RMB | CHF |
zmiana (w %) | 10% | 10% | 10% | 10% | 10% | 10% |
Zmiana wartości aktywów finansowych | 79 | 37 | 24 | 0 | 0 | 5 |
Zmiana wartości zobowiązań finansowych | 0 2 | 0 | 0 1 | 0 | 0 | 0 |
Wpływ na zysk przed opodatkowaniem | 77 | 37 | 23 | 0 | 0 | 5 |
Wyszczególnienie | EUR | USD | GBP | DKK | RMB | CHF |
zmiana (w %) | 10% | 10% | 10% | 10% | 10% | 10% |
Zmiana wartości aktywów finansowych | 135 | 32 | 43 | 0 | 0 | 0 |
Zmiana wartości zobowiązań finansowych | 5 | 0 | 1 | 0 | 15 | 0 |
Wpływ na zysk przed opodatkowaniem | 129 | 32 | 42 | 0 | -15 | 0 |
Przy spadku kursów walutowych (odchylenie o -10%) analiza wrażliwości przyjmuje identyczne wartości jak w powyższej tabeli, tylko ze znakiem przeciwnym.
Ryzyko zmiany stóp procentowych, na które eksponowana jest Grupa związane jest z zawartymi umowami z tytułu kredytów oraz umów leasingowych. W stosunku do powyższych Grupa stara się operować w oparciu o oprocentowanie zmienne, kalkulowane w korelacji ze stawkami rynkowymi (międzybankowymi). Grupa Kapitałowa nie zabezpiecza się przed ryzykiem zmian stóp procentowych, gdyż w obecnej chwili ryzyko stóp procentowych związane z istniejącym zadłużeniem zostało uznane jako relatywnie niskie z punktu widzenia wpływu na wyniki Grupy Kapitałowej. Działania dotyczące ograniczenia ryzyka zmian stóp procentowych obejmują bieżące monitorowanie sytuacji na rynku pieniężnym.
Ryzyko stopy procentowej – wrażliwość na zmiany
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego brutto oraz kapitału własnego na racjonalnie możliwe zmiany stóp procentowych przy założeniu niezmienności innych czynników (w związku z zobowiązaniami o zmiennej stopie procentowej).
Na dzień 31.12.2023 r.
| Wartość narażona na ryzyko | Wpływ na wynik finansowy brutto przy zmniejszeniu o punkt procentowy -1 p.p. | Wpływ na wynik finansowy brutto przy zwiększeniu o punkt procentowy +1 p.p. |
Środki pieniężne | 2 368 | -24 | 24 |
Kredyty i pożyczki | 5 734 | 57 | -57 |
Leasing finansowy | 543 | 5 | -5 |
Razem wpływ na wynik brutto | 8 645 | 39 | -39 |
Na dzień 31.12.2022 r.
| Wartość narażona na ryzyko | Wpływ na wynik finansowy brutto przy zmniejszeniu o punkt procentowy -1 p.p. | Wpływ na wynik finansowy brutto przy zwiększeniu o punkt procentowy +1 p.p. |
Środki pieniężne | 7 777 | -78 | 78 |
Kredyty i pożyczki | 626 | 6 | -6 |
Leasing finansowy | 967 | 10 | -10 |
Razem wpływ na wynik brutto | 9 369 | -62 | 62 |
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego obejmują wyłącznie część kapitałową umów leasingowych, w których wysokość opłat jest uzależniona od stawek procentowych.
Przyjęte dla celów analizy wrażliwości zmian punktów bazowych dla stóp procentowych oparte są na ocenie obserwowalnych warunkach rynkowych.
W ocenie zarządu spółki dominującej, związku z sytuacją polityczno-gospodarczą na terytorium Ukrainy, nie występuje zagrożenie dla założenia o kontynuacji działalności podmiotów z Grupy TenderHut. Grupa nie posiada aktywów, ani nie uzyskuje istotnych przychodów z tytułu działalności na rynku ukraińskim, rosyjskim czy białoruskim, stąd sytuacja na Ukrainie nie ma wpływu na pozycje prezentowane w sprawozdaniach finansowych na dzień bilansowy, ani nie wpływa na ujęcie oraz wycenę pozycji po dniu bilansowym.
Konflikt na Ukrainie wpływa na sytuację makroekonomiczną regionu, a co za tym idzie może podwyższać ryzyko kredytowe poprzez wzrost oprocentowania kredytów czy podwyższać ryzyko płynności z powodu niewypłacalności podmiotów handlujących z krajami objętymi konfliktem. Zarząd jednostki dominującej jednak nie przewiduje istotnego wpływu tych wydarzeń na ryzyko płynności ani ryzyko kredytowe w Grupie.
Istnieje ryzyko, iż rozszerzenie się konfliktu zbrojnego na inne kraje lub dalsza jego eskalacja, czy też przedłużenie się czasu jego trwania może negatywnie wpłynąć na perspektywy rozwoju, sytuację finansową i osiągane przez Grupę wyniki finansowe. Ponieważ sytuacja wciąż się rozwija, kierownictwo Grupy uważa, że nie jest możliwe przedstawienie szacunków ilościowych potencjalnego wpływu przyszłej sytuacji na jednostkę. Kierownictwo będzie nadal monitorować potencjalny wpływ i podejmie wszelkie możliwe kroki, aby złagodzić wszelkie negatywne skutki dla jednostki. Kierownictwo uważa taką sytuację za zdarzenie nie powodujące korekt w niniejszym sprawozdaniu finansowym.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Na dzień 31.12.2023 r.
Klasy/Kategorie instrumentów finansowych | Zamortyzowany koszt | Wartość godziwa rozliczana przez wynik finansowy | Instrumenty zabezpieczające | Razem |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności krótkoterminowe | 11 403 | 0 | 0 | 11 403 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 2 363 | 0 | 0 | 2 363 |
Pożyczki udzielone | 1 551 | 0 | 0 | 1 551 |
Instrumenty pochodne | 0 | 0 | 0 | 0 |
RAZEM | 15 318 | 0 | 0 | 15 318 |
Na dzień 31.12.2022 r.
Klasy/Kategorie instrumentów finansowych | Zamortyzowany koszt | Wartość godziwa rozliczana przez wynik finansowy | Instrumenty zabezpieczające | Razem |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności krótkoterminowe | 18 221 | 0 | 0 | 18 221 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 7 777 | 0 | 0 | 7 777 |
Pożyczki udzielone | 1 004 | 0 | 0 | 1 004 |
Instrumenty pochodne | 0 | 0 | 0 | 0 |
RAZEM | 27 002 | 0 | 0 | 27 002 |
Na dzień 31.12.2023 r.
Klasy/Kategorie instrumentów finansowych | Zamortyzowany koszt | Wartość godziwa rozliczana przez wynik finansowy | Instrumenty zabezpieczające | Poza zakresem MSSF 9 | Razem |
Kredyty bankowe i pożyczki zaciągnięte | 5 734 | 0 | 0 | 0 | 5 734 |
Inne zobowiązania finansowe (leasing) | 543 | 0 | 0 | 0 | 543 |
Instrumenty pochodne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 5 681 | 0 | 0 | 0 | 5 681 |
Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
RAZEM | 11 958 | 0 | 0 | 0 | 11 958 |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Na dzień 31.12.2022 r.
Klasy/Kategorie instrumentów finansowych | Zamortyzowany koszt | Wartość godziwa rozliczana przez wynik finansowy | Instrumenty zabezpieczające | Poza zakresem MSSF 9 | Razem |
Kredyty bankowe i pożyczki zaciągnięte | 626 | 0 | 0 | 0 | 626 |
Inne zobowiązania finansowe (leasing) | 967 | 0 | 0 | 0 | 967 |
Instrumenty pochodne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 9 302 | 0 | 0 | 0 | 9 302 |
Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
RAZEM | 10 894 | 0 | 0 | 0 | 10 894 |
Wartość godziwa instrumentów finansowych, jakie Grupa posiadała na dzień 31 grudnia 2023 roku i 31 grudnia 2022 roku, nie odbiegała istotnie od wartości prezentowanej w sprawozdaniach finansowych za poszczególne lata z następujących powodów:
w odniesieniu do instrumentów krótkoterminowych ewentualny efekt dyskonta nie jest istotny,
instrumenty te dotyczą transakcji zawieranych na warunkach rynkowych.
Aktywa dostępne do sprzedaży zostały przeszacowane do wartości godziwej. Szczegóły ustalenia wartości znajdują się w Nota 44. Aktywa przeznaczone do sprzedaży.
Na dzień 31 grudnia 2023 roku i 31 grudnia 2022 roku Grupa nie posiadała instrumentów pochodnych wycenionych w wartości godziwej.
Transakcje między Spółką a jej jednostkami zależnymi będącymi stronami powiązanymi Spółki zostały wyeliminowane w trakcie konsolidacji i nie wykazano ich w niniejszej nocie.
Poniżej przedstawiono istotne informacje na temat transakcji dokonanych pomiędzy Spółkami w Grupie TenderHut a osobami wchodzącymi w skład organów spółek z Grupy w okresie od dnia 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 roku i od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku. Tabela poniżej nie obejmuje wynagrodzeń z tytułu umów o pracę przedstawionych w Nocie 24. Wynagrodzenie osób wchodzących w skład organów spółek Grupy z tytułu umów o pracę i podobnych. Tabela poniżej nie obejmuje również pożyczek udzielonych menadżerom spółek, nad którymi TenderHut S.A. utraciła kontrolę w 2023 r. tj. Holo4Labs S.A., Holo4Med S.A., i Zonifero S.A., które są za to ujęte w Nocie 23. Transakcje z podmiotami powiązanymi zidentyfikowanymi poprzez powiązania osobowe.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Transakcje handlowe z osobami wchodzącymi w skład organów spółek z Grupy:
2023 rok
| Członkowie Zarządu | Członkowie Rady Nadzorczej | Razem |
Zakup usług | 2 043 | 150 | 2 193 |
Sprzedaż usług/towarów | 10 | 3 | 13 |
Wynagrodzenia | 297 | 266 | 563 |
Należności bez pożyczek na koniec okresu | 0 | 0 | 0 |
Zobowiązania bez pożyczek na koniec okresu | 109 | 50 | 159 |
Pożyczki udzielone na koniec okresu | 0 | 0 | 0 |
Przychody finansowe - odsetki | 0 | 0 | 0 |
Na wymienioną w tabeli pozycję kosztów zakupu usług składają się przede wszystkim: usługi świadczone przez członków zarządu Spółek z Grupy TenderHut na podstawie podpisanych umów cywilno-prawnych, obejmujące między innymi: usługi doradcze dotyczące metod i sposobu kontroli oraz podnoszenia efektywności wykorzystania aktywów, tworzenia i pomocy we wdrażaniu projektów optymalizacji i racjonalizacji kosztów, monitorowania bieżącej sytuacji spółki, opracowania i wdrażania strategii biznesowej, optymalizacji finansowania i pozyskiwania finansowania, metod oceny ryzyka kredytowego odbiorców, wspierania działań sprzedażowych i wykonawczych, sprawowania kontroli wewnętrznej, sporządzania raportów i analiz finansowych.
W 2021 roku SoftwareHut Sp. z o.o. udzieliła 3 pożyczek członkom zarządów spółek zależnych na łączną kwotę 836 tys.
W 2022 roku SoftwareHut Sp. z o.o. udzieliła kolejnych 2 pożyczek członkom zarządów spółek zależnych na łączną kwotę 140 tys. zł.
W sierpniu 2022 r. jeden z członków zarządu spółki zależnej, któremu w roku 2021 została udzielona pożyczka przestał pełnić tę funkcję, w związku z czym kwota pożyczek udzielonych członkom zarządów wraz z należnymi odsetkami na koniec 2022 roku wynosiła 998 tys. złotych.
W 2023 r. SoftwareHut Sp. z o.o. udzieliła 4 pożyczek członkom zarządów spółek powiązanych z TenderHut S.A. na dzień 31.12.2023 na łączną kwotę 510 tys. zł.
Oprócz transakcji opisanych powyżej, w trakcie 2023 r. TenderHut S.A. dokonała sprzedaży znacznych pakietów akcji w spółkach Holo4Med S.A., Holo4Labs S.A. oraz Zonifero S.A. na rzecz członków zarządów, menedżerów, kluczowych pracowników i współpracowników tych spółek. Wartość przychodów spółki z tego tytułu wyniosła łącznie 25 tys. zł. Więcej o sprzedaży ww. akcji opisano w punkcie 1.2 Informacje o Grupie Kapitałowej.
| Członkowie Zarządu | Członkowie Rady Nadzorczej | Razem |
Zakup usług | 5 664 | 0 | 5 664 |
Sprzedaż usług/towarów | 88 | 0 | 88 |
Wynagrodzenia | 185 | 191 | 376 |
Należności bez pożyczek na koniec okresu | 0 | 0 | 0 |
Zobowiązania bez pożyczek na koniec okresu | 485 | 0 | 485 |
Pożyczki udzielone na koniec okresu | 0 | 0 | 0 |
Przychody finansowe - odsetki | 0 | 0 | 0 |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
Sprzedaż oraz zakupy od podmiotów powiązanych dokonywane są na warunkach odpowiadających warunkom rynkowym. Zobowiązania/należności na koniec roku obrotowego są niezabezpieczone, nieoprocentowane i rozliczane gotówkowo. Należności od lub zobowiązania wobec podmiotów powiązanych nie zostały objęte żadnymi gwarancjami udzielonymi lub otrzymanymi. Na koniec roku obrotowego zakończonego dnia 31 grudnia 2023 Grupa nie utworzyła żadnego odpisu aktualizującego należności od podmiotów wchodzących w skład organów spółek z Grupy.
Na dzień 31 grudnia 2023 roku, jak i na dzień zatwierdzenia do publikacji niniejszego sprawozdania toczyło się postępowanie pomiędzy SoftwareHut LLC a jej klientem spółką. Wajay, Inc. – sprawa dotyczyła zapłaty za usługi IT świadczone na rzecz klienta. Postępowanie jest prowadzone przed sądem powszechnym w USA, wartość przedmiotu sporu wynosi 145 tys. USD (plus odsetki). Na dzień zatwierdzenia niniejszego raportu brak informacji o zakończeniu sprawy ani rozwiązaniu w inny sposób. Na dzień 31 grudnia 2023 r. wyżej wymieniona należność została w całości objęta odpisem aktualizującym.
Na dzień 31 grudnia 2023 roku oraz dzień sporządzenia sprawozdania finansowego nie toczyły się inne istotne sprawy sporne przeciwko spółkom z Grupy Kapitałowej TenderHut S.A., które mogłyby wywrzeć bądź też wywarły w przeszłości istotny wpływ na sytuację finansową oraz wyniki działalności operacyjnej Grupy.
Ryzyko związane z konfliktem na Ukrainie zostało uwzględnione w Nocie 36. Ryzyko związane z konfliktem na Ukrainie. Zawarto tam również szerszy opis dotyczący między innymi wpływu tego ryzyka na pozycje prezentowane w sprawozdaniach finansowych na dzień bilansowy, a także wpływu na ujęcie oraz wycenę pozycji po dniu bilansowym.
W dniu 14.02.2024 r. Spółka Brainhint Sp. z o.o. podpisała aneks do Umowy Kredytowej przedłużający na rok kredyt w rachunku bieżącym w wysokości 500 tys. zł na kolejny rok.
TenderHut S.A. zawarł 22 kwietnia 2020 r. z ING Bank Śląski S.A. umowę o kredyt złotowy w rachunku bankowym na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej TenderHut S.A.. Kolejny aneks (nr 3) do umowy TenderHut S.A. z ING Bankiem Śląskim S.A. został zawarty w dniu 31 marca 2023 r., zgodnie z którym okres obowiązywania opisywanej umowy upłynie 21 kwietnia 2024 r. Wysokość udzielonego kredytu to maksymalnie 2.000 tys. zł.
SoftwareHut Sp. z o.o. zawarła 22 kwietnia 2020 r. z ING Bank Śląski S.A. umowę o kredyt złotowy w rachunku bankowych na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej spółki. Kolejny aneks (nr 3) do umowy z ING Bankiem Śląskim S.A. został zawarty 3 kwietnia 2023 r., zgodnie z którym okres obowiązywania opisywanej umowy upłynie 21 kwietnia 2024 r. Wysokość udzielonego kredytu to maksymalnie 4.000 tys. zł.
Solution4Labs sp. z o.o. zawarła 22 kwietnia 2020 r. z ING Bankiem Śląski S.A. umowę o kredyt złotowy w rachunku bankowych na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej spółki. Kolejny aneks (nr 3) do umowy z ING Bankiem Śląskim S.A. został zawarty 3 kwietnia 2023 r., zgodnie z którym okres obowiązywania opisywanej umowy upłynął 21 kwietnia 2024 r. Wysokość udzielonego kredytu to maksymalnie 1.000 tys. zł.
W dniu 12 kwietnia 2024 r. spółki podpisały z ING Bank Śląski S.A. aneks, na mocy którego niespłacone na dzień zapadalności salda kredytów rozłożono na 36 miesięcznych rat. Salda zadłużenia, które zostały rozłożone na raty dla poszczególnych spółek wynosiły: 4 mln zł dla SoftwareHut Sp. z o.o. oraz po 1 mln zł dla spółek Solution4Labs Sp. z o.o. oraz TenderHut S.A.
Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie wystąpiły inne istotne zdarzenia po dacie bilansu poza opisanymi w niniejszym sprawozdaniu, w szczególności w punkcie 1.2. Informacje o Grupie Kapitałowej.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
W dniu 25.11.2022 r. zakończył się trwający ponad rok proces likwidacji startupowej spółki NOACON Entwicklungsgesellschaft mbH.
Na przełomie roku 2023 i 2024, w ramach działań reorganizacyjnych, zostały zapoczątkowane działania zmierzające do zamknięcia prowadzenia działalności spółek SoftwareHut Nordic APS oraz SolutionForLabs Guangzhou Limited. Skuteczne całkowite zamknięcie zagranicznych podmiotów będzie miało miejsce w 2024 r. Celem działań jest przede wszystkim ograniczenie kosztów administracyjnych. Grupa nie zamierza wycofywać swojej oferty ani z rynku nordyckiego ani chińskiego. Swoje działania w tych regionach zamierza kontynuować bezpośrednio przez podmioty polskie. Spółki nie posiadały istotnego majątku na dzień 31.12.2023 r.
SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
CF operacyjny razem | -9 814 | -1 519 |
- z działalności kontynuowanej | -8 247 | -1 834 |
- z aktywów przeznaczonych na sprzedaż | -1 567 | 315 |
CF inwestycyjny razem | -1 726 | -8 233 |
- z działalności kontynuowanej | -1 857 | -3 971 |
131 | -4 262 | |
CF finansowy razem | 4 690 | 2 463 |
- z działalności kontynuowanej | 4 690 | 1 304 |
- z aktywów przeznaczonych na sprzedaż | 0 | 1 159 |
W czwartym kwartale 2022 r. Zarząd TenderHut S.A. podjął szereg czynności zmierzających do zbycia pakietów kontrolnych akcji spółek zależnych Zonifero S.A., Holo4med S.A. oraz Holo4Labs S.A. Uzyskane zgody formalne pozwoliły na sfinalizowanie transakcji dla Zonifero S.A., Holo4med S.A. oraz Holo4Labs S.A. w trakcie 2023 r.
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
(a) Aktywa wchodzące w skład pozycji aktywów przeznaczonych do sprzedaży
| 2023 r | 2022 r |
Wartość firmy | - | 1 |
Wartości niematerialne | - | - |
Rzeczowe aktywa trwałe | - | 131 |
Aktywa z tytułu podatku odroczonego | - | - |
Zapasy | - | 90 |
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności krótkoterminowe | - | 851 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | - | 1 436 |
Aktywa przeznaczone do sprzedaży | - | 2 509 |
Na dzień 31.12.2022 r., zgodnie z MSSF 5, aktywa i zobowiązania przeznaczone do sprzedaży zostały odpisane do wysokości ich wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży. Wartość bilansowa aktywów przed opisem wynosiła 13.607 tys. zł. Wartość aktywów do sprzedaży po dokonanych odpisach wyniosła 2.509 tys. zł.
W 2023 r. spadek wartości aktywów przeznaczonych do sprzedaży wynika z faktu dokonania zbycia tych aktywów, tj. pakietów kontrolnych akcji Zonifero S.A., Holo4Med S.A. oraz Holo4Labs S.A. Po przeprowadzonych tych transakcjach w posiadaniu TenderHut S.A. pozostały niewielkie mniejszościowe pakiety akcji trzech wcześniej wymienionych spółek, których wartość godziwą oszacowano na 0 zł na dzień 31.12.2023 r.
(b) Zobowiązania wchodzące w skład pozycji zobowiązań związanych z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży
| 2023 | 2022 |
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | - | - |
Kredyty bankowe i pożyczki zaciągnięte | - | - |
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | - | 1 145 |
Pozostałe rezerwy | - | 28 |
Zobowiązania związane z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży | - | 1 173 |
c) Analiza wyniku działalności zaniechanej oraz wyniku ujętego z tytułu przeszacowania aktywów do sprzedaży przedstawia się następująco:
| 2023 | 2022 |
Przychody z działalności zaniechanej | 1 491 | 8 295 |
Koszty działalności zaniechanej | 2 528 | 10 051 |
Zysk (strata) z działalności zaniechanej przed opodatkowaniem | -1 037 | -1 756 |
Podatek dochodowy dotyczący działalności zaniechanej | -21 | -282 |
Zysk/strata po opodatkowaniu z działalności zaniechanej | -1 058 | -2 038 |
Zysk/(strata) przed opodatkowaniem ujęty z tytułu przeszacowania aktywów wchodzących w skład aktywów do sprzedaży | - | -11 098 |
Podatek | - | 1 603 |
Zysk/strata po opodatkowaniu ujęty z tytułu przeszacowania aktywów wchodzących w skład aktywów do sprzedaży | - | -9 495 |
Zysk / strata dotyczący grupy aktywów do zbycia | -1 058 | -11 533 |
Grupa Kapitałowa TenderHut S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2023 roku
W związku z wcześniejszym rozpoznaniem aktywów dostępnych do sprzedaży strata związana z wyżej wymienionymi aktywami dostępnymi do sprzedaży w postaci udziałów w spółkach Zonifero S.A., Holo4Labs S.A. i Holo4Med S.A. wyniosła 1.119 tys. zł w 2023 r. Na wyżej wymienioną stratę z działalności zaniechanej składała się głównie strata z działalności wypracowana przez aktywa przeznaczone do zbycia (tj. spółki Zonifero S.A., Holo4Labs S.A. i Holo4Med S.A.) w łącznej wysokości 2.417 tys. zł, która została częściowo zrekompensowana zyskiem na sprzedaży pakietów kontrolnych akcji Zonifero S.A., Holo4Med S.A. i Holo4Labs S.A. w łącznej wysokości 1.299 tys. zł.
|
|
Anna Hossa | |
Prezes Zarządu | osoba odpowiedzialna za sporządzenie sprawozdania finansowego |
Białystok, 26 kwietnia 2024 r.