iso4217:PLNxbrli:sharesiso4217:PLN2594003WC65THEMYJH092022-01-012023-03-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594003WC65THEMYJH092022-01-012023-03-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594003WC65THEMYJH092022-01-012023-03-31ifrs-full:OtherReservesMember2594003WC65THEMYJH092022-01-012023-03-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594003WC65THEMYJH092022-01-012023-03-31ifrs-full:SharePremiumMember2594003WC65THEMYJH092022-01-012023-03-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594003WC65THEMYJH092022-01-01ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594003WC65THEMYJH092022-01-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594003WC65THEMYJH092022-01-01ifrs-full:OtherReservesMember2594003WC65THEMYJH092022-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember2594003WC65THEMYJH092022-01-01ifrs-full:SharePremiumMember2594003WC65THEMYJH092022-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember2594003WC65THEMYJH092022-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMember2594003WC65THEMYJH092022-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594003WC65THEMYJH092022-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594003WC65THEMYJH092022-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:OtherReservesMember2594003WC65THEMYJH092022-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:RetainedEarningsMember2594003WC65THEMYJH092022-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:SharePremiumMember2594003WC65THEMYJH092022-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:IssuedCapitalMember2594003WC65THEMYJH092024-03-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594003WC65THEMYJH092024-03-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594003WC65THEMYJH092024-03-31ifrs-full:OtherReservesMember2594003WC65THEMYJH092024-03-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594003WC65THEMYJH092024-03-31ifrs-full:SharePremiumMember2594003WC65THEMYJH092024-03-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594003WC65THEMYJH092023-04-012024-03-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594003WC65THEMYJH092023-04-012024-03-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594003WC65THEMYJH092023-04-012024-03-31ifrs-full:OtherReservesMember2594003WC65THEMYJH092023-04-012024-03-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594003WC65THEMYJH092023-04-012024-03-31ifrs-full:SharePremiumMember2594003WC65THEMYJH092023-04-012024-03-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594003WC65THEMYJH092023-03-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594003WC65THEMYJH092023-03-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594003WC65THEMYJH092023-03-31ifrs-full:OtherReservesMember2594003WC65THEMYJH092023-03-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594003WC65THEMYJH092023-03-31ifrs-full:SharePremiumMember2594003WC65THEMYJH092023-03-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594003WC65THEMYJH092023-03-31ifrs-full:PreviouslyStatedMember2594003WC65THEMYJH092023-03-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594003WC65THEMYJH092023-03-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594003WC65THEMYJH092023-03-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:OtherReservesMember2594003WC65THEMYJH092023-03-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:RetainedEarningsMember2594003WC65THEMYJH092023-03-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:SharePremiumMember2594003WC65THEMYJH092023-03-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:IssuedCapitalMember2594003WC65THEMYJH092022-01-012594003WC65THEMYJH092023-03-312594003WC65THEMYJH092024-03-312594003WC65THEMYJH092022-01-012023-03-312594003WC65THEMYJH092023-04-012024-03-31

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Spis treści

Wybrane dane finansowe5

Skonsolidowany Rachunek Zysków i Strat6

Skonsolidowane Sprawozdanie z Innych Całkowitych Dochodów7

Skonsolidowane Sprawozdanie z Sytuacji Finansowej (Bilans)8

Skonsolidowane Sprawozdanie z Przepływów Pieniężnych10

Skonsolidowane Sprawozdanie ze zmian w kapitałach własnych11

Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitałach własnych12

Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające13

1.Informacje ogólne13

2.Skład Grupy13

3.Zatwierdzenie sprawozdania finansowego17

4.Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach17

4.1Profesjonalny osąd17

4.2Działalność strefowa17

4.3Stawki amortyzacyjne17

4.4Niepewność szacunków17

5.Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego18

5.1Oświadczenie o zgodności18

5.2Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdań finansowych18

5.3Opis sytuacji finansowej Grupy Kapitałowej FABRYK MEBLI „FORTE” S.A.19

6.Zasady prezentacji danych w sprawozdaniu finansowym20

7.Zastosowanie nowych standardów, zmian do standardów i interpretacji22

8.Istotne zasady rachunkowości23

8.1Zasady konsolidacji23

8.2Przychody23

8.3Zysk netto na akcję24

8.4Przeliczanie pozycji wyrażonych w walucie obcej24

8.5Koszty finansowania zewnętrznego25

8.6Odprawy emerytalne25

8.7Płatności w formie akcji własnych25

8.8Podatki26

8.9Rzeczowe aktywa trwałe27

8.10Nieruchomości inwestycyjne27

8.11Wartości niematerialne28

8.12Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych29

8.13Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży30

8.14Zapasy30

8.15Aktywa finansowe30

8.16Utrata wartości aktywów finansowych31

8.17Zobowiązania finansowe oraz pozostałe zobowiązania32

8.18Rachunkowość zabezpieczeń32

8.19Pochodne instrumenty finansowe33

8.20Rezerwy33

8.21Inwestycje wyceniane metodą praw własności33

9.Informacje dotyczące segmentów działalności33

10.Sezonowość działalności34

11.Przychody i koszty34

11.1Przychody ze sprzedaży i struktura geograficzna34

11.2Koszt własny sprzedaży35

11.3Pozostałe przychody operacyjne35

11.4Pozostałe koszty operacyjne36

11.5Przychody finansowe36

11.6Koszty finansowe36

11.7Koszty według rodzajów37

11.8Koszty amortyzacji ujęte w rachunku zysków i strat37

11.9Koszty świadczeń pracowniczych38

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

12.Działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej38

13.Podatek dochodowy39

13.1Obciążenie podatkowe39

13.2Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej39

13.3Odroczony podatek dochodowy40

13.4Korzyści podatkowe - działalność Grupy w Specjalnej Strefie Ekonomicznej42

14.Majątek socjalny oraz zobowiązania ZFŚS42

15.Zysk przypadający na jedną akcję42

16.Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty42

17.Leasing43

17.1Zobowiązania z tytułu umów leasingu43

17.2Należności z tytułu leasingu – Grupa jako leasingodawca44

18.Świadczenia pracownicze44

18.1Świadczenia emerytalne oraz inne świadczenia po okresie zatrudnienia44

19.Rzeczowe aktywa trwałe46

20.Nieruchomości inwestycyjne49

21.Wartości niematerialne52

22.Długoterminowe aktywa finansowe54

23.Aktywa przeznaczone do sprzedaży54

24.Zapasy54

25.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności55

26.Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe56

27.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty57

28.Kapitał podstawowy i kapitały zapasowe/rezerwowe57

28.1Kapitał podstawowy57

28.2Wartość nominalna akcji57

28.3Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej58

28.4Pozostałe kapitały rezerwowe58

28.5Zyski zatrzymane59

28.6Udziały niekontrolujące59

29.Oprocentowane kredyty bankowe60

30.Dotacje rządowe65

31.Długoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw65

32.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania (krótkoterminowe)66

33.Rezerwy67

34.Poręczenie udzielone spółkom zależnym oraz zobowiązania warunkowe67

34.1Udzielone poręczenia67

34.2Zobowiązania warunkowe68

35.Instrumenty finansowe68

35.1Wartość bilansowa68

35.2Hierarchia wartości godziwej71

35.3Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat (w tym przychody i koszty odsetkowe) dotyczących instrumentów finansowych ujęte w rachunku zysków i strat73

36.Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym74

36.1Ryzyko stopy procentowej74

36.2Ryzyko walutowe76

36.3Ryzyko kredytowe80

36.4Ryzyko związane z płynnością82

36.5Ryzyko klimatyczne83

37.Zarządzanie kapitałem86

38.Informacje o podmiotach powiązanych86

38.1Jednostka Dominująca całej Grupy86

38.2Podmioty o znaczącym wpływie na Grupę86

38.3Wspólne przedsięwzięcie, w którym Grupa jest wspólnikiem86

38.4Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi88

38.5Informacja o podmiotach powiązanych osobowo88

38.6Transakcje z udziałem Zarządu, kluczowego kierownictwa lub członków ich najbliższych rodzin88

38.7Wynagrodzenie wyższej kadry kierowniczej Grupy88

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

38.8Udziały wyższej kadry kierowniczej w programie akcji pracowniczych89

39.Struktura zatrudnienia89

40.Zdarzenia następujące po bilansowym zakończeniu okresu sprawozdawczego90

 

 

 

 

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Wybrane dane finansowe

 

w tys. PLN

w tys. PLN

w tys. EUR

w tys. EUR

Dane dotyczące skonsolidowanego sprawozdania finansowego

01.04.2023-31.03.2024

(badane)

01.01.2022-31.03.2023

(badane)

01.04.2023-31.03.2024

(badane)

01.01.2022-31.03.2023

(badane)

Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów, materiałów i usług

1 030 669

1 598 422

232 473

340 764

Zysk (strata) z działalności operacyjnej

- 2 467

98 426

- 556

20 983

Zysk (strata) przed opodatkowaniem

- 14 648

68 064

- 3 004

14 510

Zysk (strata) okresu przypadające akcjonariuszom Jednostki Dominującej

-60 608

88 148

- 13 670

18 792

Całkowite dochody netto za okres

27 778

135 020

6 265

28 785

Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej

101 852

33 534

22 973

7 149

Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

-36 858

-19 513

-8 314

-4 160

Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej

-63 155

-13 401

-14 245

-2 857

Zwiększenie/ zmniejszenie netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów

1 578

757

356

161

Liczba akcji (w szt.)

23 930 769

23 930 769

23 930 769

23 930 769

Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej (w zł/ EUR)

- 2,53

3,68

- 0,57

0,79

  

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

Suma aktywów

1 438 382

1 496 103

334 437

319 988

Zobowiązania razem

528 607

614 105

122 906

131 345

Zobowiązania długoterminowe

59 842

284 202

13 914

60 785

Zobowiązania krótkoterminowe

468 765

329 903

108 922

70 560

Kapitał własny (przypisany akcjonariuszom Jednostki Dominującej)

907 829

879 877

211 079

188 189

Kapitał zakładowy

23 931

23 931

5 564

5 118

Wartość księgowa na jedną akcję (w zł /EUR)

37,94

36,77

8,82

7,86

 

Poszczególne pozycje aktywów i pasywów stan na dzień 31 marca 2024 roku przeliczono wg kursu średniego NBP

EUR z dnia 29.03.2024 roku (1 EUR = 4,3009 zł). Natomiast pozycje rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych za okres 12 miesięcy tj. od 01.04.2023 do 31.03.2024 przeliczono wg kursu NBP stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca (1 EUR średni =  4,4335 zł).

 

Poszczególne pozycje aktywów i pasywów stan na dzień 31 marca 2023 roku przeliczono wg kursu średniego NBP

EUR z dnia 31.03.2023 roku (1 EUR = 4,6755 zł). Natomiast pozycje rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych za okres 15 miesięcy tj. od 01.01.2022 do 31.03.2023 przeliczono wg kursu NBP stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca (1 EUR średni =  4,6907 zł).

 

 

 

 

 

 

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Skonsolidowany Rachunek Zysków i Strat

Skonsolidowany Rachunek Zysków i Strat

Nota

od 01.04.2023

do 31.03.2024 (badane)

od 01.01.2022

do 31.03.2023 (badane)

Przychody ze sprzedaży

11.1

1 030 669

1 598 422

Koszt własny sprzedaży

11.2

720 965

1 090 474

Zysk (strata) brutto ze sprzedaży

 

309 704

507 948

Pozostałe przychody operacyjne

11.3

17 394

42 544

Koszty sprzedaży

 

230 292

338 133

Koszty ogólnego zarządu

 

86 452

104 314

Pozostałe koszty operacyjne

11.4

12 821

9 619

Zysk (strata) z działalności operacyjnej

 

-2 467

98 426

Przychody finansowe

11.5

12 051

1 190

Koszty finansowe

11.6

23 670

26 162

Zysk (strata) z pochodnych instrumentów finansowych

36.2

1 384

-408

Udział w zysku/stracie jednostek podporządkowanych wycenianych metodą praw własności

38.3

-1 946

-4 982

Zysk (strata) przed opodatkowaniem

 

-14 648

68 064

Podatek dochodowy

13

46 131

-19 578

Zysk (strata) z działalności kontynuowanej

 

-60 779

87 642

Zysk (strata) okresu

 

-60 779

87 642

Przypadający:

 

 

 

Udziałowcom niekontrolującym

 

-171

-506

Akcjonariuszom Jednostki Dominującej

 

-60 608

88 148

 

Zysk na akcję:  

 

Podstawowy zysk przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej

 

-2,54

3,66

Zysk na jedną akcję

 

-2,54

3,66

Rozwodniony zysk przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej

 

-2,54

3,66

Rozwodniony zysk na jedną akcję

 

-2,54

3,66

   

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Skonsolidowane Sprawozdanie z Innych Całkowitych Dochodów

 

Sprawozdanie z innych całkowitych dochodów

Nota

od 01.04.2023 do 31.03.2024 (badane)

od 01.01.2022

do 31.03.2023 (badane)

Zysk (strata) okresu

 

-60 779

87 642

Inne całkowite dochody przed opodatkowaniem

 

109 123

58 295

Pozycje, które w przyszłości nie zostaną przeklasyfikowane do rachunku zysków i strat

 

-591

477

Przeszacowanie zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych

18.1

-591

477

Pozycje, które w przyszłości mogą zostać przeklasyfikowane do rachunku zysków i strat

 

109 714

57 818

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych

 

-384

769

Inne całkowite dochody z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych

36.2

110 098

57 049

Podatek dochodowy związany ze składnikami innych całkowitych dochodów, które nie zostaną przeklasyfikowane do zysku lub straty

 

-106

78

Podatek odroczony dotyczący świadczeń pracowniczych

18.1

-106

78

Podatek dochodowy związany ze składnikami innych całkowitych dochodów, które zostaną przeklasyfikowane do zysku lub straty

 

20 672

10 839

Podatek dochodowy dotyczący rachunkowości zabezpieczeń

 

20 672

10 839

Inne całkowite dochody netto

 

88 557

47 378

Całkowite dochody ze okres

 

27 778

135 020

Przypadające:

 

 

 

Udziałowcom niekontrolującym

 

-171

-506

Akcjonariuszom Jednostki Dominującej

 

27 949

135 526

 

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Skonsolidowane Sprawozdanie z Sytuacji Finansowej (Bilans)

Sprawozdanie z sytuacji finansowej

Nota

31.03.2024 (badane)

31.03.2023 (badane)

Aktywa trwałe

 

974 592

1 005 940

Rzeczowe aktywa trwałe

19

806 109

814 973

Wartości niematerialne

21

29 271

23 729

Inwestycje w jednostkach zależnych

 

550

550

Inne długoterminowe aktywa finansowe

22

10 308

9 719

Nieruchomości inwestycyjne

20

54 313

53 733

Aktywo z tytułu odroczonego podatku dochodowego

13.3

12 641

80 123

Należności z tytułu pochodnych instrumentów finansowych

36.2

61 400

23 113

Aktywa obrotowe

 

463 790

490 163

Aktywa obrotowe inne niż przeznaczone do sprzedaży

 

463 790

490 163

Zapasy

24

190 648

250 159

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

25

168 350

191 765

Należności z tytułu pochodnych instrumentów finansowych

36.2

63 059

0

Należności z tytułu podatku dochodowego

25

10 623

18 753

Pozostałe aktywa finansowe

26

190

144

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

27

30 920

29 342

SUMA AKTYWÓW

 

1 438 382

1 496 103

 

Sprawozdanie z sytuacji finansowej

Nota

31.03.2024 (badane)

31.03.2023 (badane)

Kapitał własny ogółem

 

909 775

881 998

Kapitał własny (przypisany akcjonariuszom Jednostki Dominującej), w tym:

 

907 829

879 877

Kapitał podstawowy

28.1

23 931

23 931

Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej

37

114 556

114 556

Pozostałe kapitały rezerwowe

28.4

121 457

32 900

Zyski zatrzymane

28.5

647 885

708 490

Kapitały przypadające udziałowcom niekontrolującym

28.6

1 946

2 121

Zobowiązania długoterminowe

 

59 842

284 202

Rezerwa na świadczenia po okresie zatrudnienia

18.1

4 226

3 609

Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki

29

3 925

232 062

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług długoterminowe

31

623

1 065

Dotacje rządowe

30

14 917

9 035

Zobowiązania z tytułu leasingu

17

33 769

33 949

Zobowiązania z tytułu pochodnych instrumentów finansowych

36.2

0

2 242

Inne długoterminowe zobowiązania finansowe

 

2 382

2 240

Zobowiązania krótkoterminowe

 

468 765

329 903

Zobowiązania krótkoterminowe inne niż związane z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży

 

468 765

329 903

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

32

141 599

164 798

Zobowiązania z tytułu umów z klientami

 

843

1 464

Dotacje rządowe

30

320

338

Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego

 

4

1 776

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Bieżąca część oprocentowanych kredytów bankowych i pożyczek

29

321 074

149 855

Zobowiązania z tytułu leasingu

17

1 964

1 992

Zobowiązania z tytułu pochodnych instrumentów finansowych

36.2

366

6 877

Rezerwa na świadczenia po okresie zatrudnienia

33

579

493

Pozostałe rezerwy

33

2 016

2 310

Zobowiązania razem

 

528 607

614 105

SUMA PASYWÓW

 

1 438 382

1 496 103

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Skonsolidowane Sprawozdanie z Przepływów Pieniężnych

Sprawozdanie z przepływów finansowych

Nota

01.04.2023-31.03.2024

(badane)

01.01.2022- 31.03.2023

(badane)

Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej

 

 

 

Zysk okresu

 

-60 779

87 642

Korekty o pozycje:

 

156 914

-29 996

Udział w zysku/stracie jednostek wycenianych Metodą Praw Własności

38.3

1 946

4 982

Amortyzacja

11.8

55 254

68 709

(Zyski)/straty z tytułu różnic kursowych

 

-18 523

4 277

Przychody z tytułu odsetek

 

-105

-279

Koszty z tytułu odsetek

 

22 841

14 931

Przychody z tytułu dywidend

 

-104

-405

(Zysk)/strata na działalności inwestycyjnej

 

-12 165

-32 406

Podatek w rachunku zysków i strat

13

46 131

-19 578

Zmiana stanu należności

 

23 314

-4 844

Zmiana stanu zapasów

 

60 070

-11 325

Zmiana stanu zobowiązań z wyjątkiem kredytów i pożyczek

 

-22 365

-58 150

Zmiana stanu rezerw

 

1 253

-629

Zmiany wynikające ze zmian wartości godziwej

 

-1 035

4 200

Inne korekty

 

402

521

Środki pieniężne wygenerowane z działalności operacyjnej

 

96 135

57 646

Podatek dochodowy (zapłacony)/zwrócony

 

5 717

-24 112

Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej

 

101 852

33 534

Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej

 

 

 

Sprzedaż rzeczowych aktywów trwałych

 

632

7 993

Sprzedaż wartości niematerialnych

 

12 042

34 725

Nabycie wartości niematerialnych

21

-223

-108

Nabycie rzeczowych aktywów trwałych

19

-47 965

-42 085

Inwestycje w nieruchomości

20

-50

-126

Nabycie udziałów w jednostkach stowarzyszonych

 

0

-13 378

Nabycie innych instrumentów dłużnych i kapitałowych

22

-698

-9 331

Sprzedaż innych instrumentów dłużnych i kapitałowych

22

0

200

Dywidendy otrzymane

11.5

104

405

Wpływ z tytułu odsetek

 

31

244

Spłata pożyczek udzielonych podmiotom powiązanym

 

0

8 281

Spłata pożyczek udzielonych podmiotom pozostałym

 

0

700

Udzielone pożyczki podmiotom powiązanym

 

-731

-6 353

Udzielone pożyczki podmiotom pozostałym

 

0

-680

Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

 

-36 858

-19 513

Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej

 

 

 

Wpływy z tytułu zaciągnięcia pożyczek/kredytów

29

18 644

150 455

Spłata pożyczek/kredytów

29

-56 191

-98 196

Spłata zobowiązań z tytułu leasingu

 

-2 220

-2 456

Wypłata dywidendy

16

0

-47 863

Odsetki zapłacone

 

-23 388

-15 341

Środki pieniężne netto z działalności finansowej

 

-63 155

-13 401

Zwiększenie (zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów przed skutkami zmian kursów wymiany

 

1 839

620

Różnice kursowe netto (z przeliczenia BO)

 

-261

137

Zwiększenie (zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów

 

1 578

757

Środki pieniężne na początek okresu

 

29 342

28 585

Środki pieniężne na koniec okresu, w tym:

 

30 920

29 342

o ograniczonej możliwości dysponowania

 

110

693

 

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Skonsolidowane Sprawozdanie ze zmian w kapitałach własnych

za rok zakończony 31 marca 2024 roku (badane)

Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym

 

Kapitał podstawowy

Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej

Zyski zatrzymane / (straty) niepokryte

Pozostałe kapitały rezerwowe

Razem przypisane akcjonariuszom Jednostki Dominującej

Kapitały udziałowców niekontrolujących

Kapitał własny ogółem

Stan na początek okresu przed korektami

 

23 931

114 556

708 490

32 900

879 877

2 121

881 998

Stan na początek okresu po korektach

 

23 931

114 556

708 490

32 900

879 877

2 121

881 998

Wypłata dywidendy

 

0

0

0

0

0

-2

-2

Inne zmiany

 

0

0

3

0

3

-2

1

Wynik bieżący

 

0

0

-60 608

0

-60 608

-171

-60 779

Inne całkowite dochody netto

 

0

0

0

88 557

88 557

0

88 557

Całkowite dochody za okres

 

0

0

-60 608

88 557

27 949

-171

27 778

Zmiany w kapitale własnym

 

0

0

-60 605

88 557

27 952

-175

27 777

Stan na koniec okresu

 

23 931

114 556

647 885

121 457

907 829

1 946

909 775

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitałach własnych

za rok zakończony 31 marca 2023 roku (badane)

Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym

 

Kapitał podstawowy

Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej

Zyski zatrzymane / (straty) niepokryte

Pozostałe kapitały rezerwowe

Razem przypisane akcjonariuszom Jednostki Dominującej

Kapitały udziałowców niekontrolujących

Kapitał własny ogółem

Stan na początek okresu przed korektami

 

23 931

114 556

668 205

-14 477

792 215

2 628

794 843

Stan na początek okresu po korektach

 

23 931

114 556

668 205

-14 477

792 215

2 628

794 843

Wypłata dywidendy

 

0

0

-47 862

0

-47 862

0

-47 862

Inne zmiany

 

0

0

-1

-1

-2

-1

-3

Wynik bieżący

 

0

0

88 148

0

88 148

-506

87 642

Inne całkowite dochody netto

 

0

0

0

47 378

47 378

0

47 378

Całkowite dochody za okres

 

0

0

88 148

47 378

135 526

-506

135 020

Zmiany w kapitale własnym

 

0

0

40 285

47 377

87 662

-507

87 155

Stan na koniec okresu

 

23 931

114 556

708 490

32 900

879 877

2 121

881 998

 

 

 

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające

1.Informacje ogólne

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI FORTE SA („Grupa”) składa się z FABRYK MEBLI FORTE S.A. i jej spółek zależnych (patrz Nota 2). Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy obejmuje okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 marca 2024 roku oraz zawiera dane porównawcze za okres 15 miesięcy zakończony dnia 31 marca 2023 roku.

Podstawowe informacje o Jednostce Dominującej:

Zmiany w nazwie jednostki sprawozdawczej: FABRYKI MEBLI „FORTE” S.A. powstała z przekształcenia FABRYK MEBLI „FORTE” sp. z o. o. w Spółkę akcyjną w dniu 9 grudnia 1994 r. Pierwotnie tj. od dnia 17 czerwca 1992 r. Spółka prowadziła działalność pod firmą „FORTE” sp. z o. o. W dniu 25 listopada 1993 r. na mocy aktu notarialnego nastąpiło przyłączenie „FORTE” sp. z o. o. do Spółki pod nazwą FABRYKI MEBLI „FORTE” sp. z o. o. Pod nazwą FABRYKI MEBLI „FORTE” sp. z o.  o. Spółka prowadziła działalność, aż do czasu przekształcenia w Spółkę akcyjną.

Siedziba: 07-300 Ostrów Mazowiecka, ul. Biała 1 , Polska

Forma prawna: Spółka akcyjna

Kraj rejestracji: Polska

Adres zarejestrowanego biura: 07-300 Ostrów Mazowiecka, ul. Biała 1 , Polska

Podstawowe miejsce prowadzenia działalności:07-300 Ostrów Mazowiecka, ul. Biała 1 , Polska

Podstawowym przedmiotem działania jednostki sprawozdawczej jest:

produkcja mebli, świadczenie usług w zakresie marketingu, promocji, organizacji wystaw, konferencji, prowadzenie działalności handlowej w kraju oraz za granicą.

Jednostka dominująca:FABRYKI MEBLI FORTE SA

Jednostka dominująca najwyższego szczebla: FABRYKI MEBLI FORTE SA,

FABRYKI MEBLI „FORTE” S.A. jest wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego (dawniej XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Sądu Rejonowego dla st.m. Warszawy), pod numerem KRS 0000021840.

Jednostce Dominującej nadano numer statystyczny REGON: 550398784.

Czas trwania Jednostki Dominującej oraz jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jest nieoznaczony.  

2.Skład Grupy

Podmiot Dominujący

FABRYKI MEBLI „FORTE” S.A. jako podmiot dominujący swoją działalność prowadzi poprzez trzy krajowe Oddziały.

Oddziały zlokalizowane są:

Ostrów Mazowiecka, ul. Biała 1 – siedziba Jednostki Dominującej wraz z Zarządem oraz zakładem produkcyjnym;

Suwałki, ul. Północna 30 – zakład produkcyjny;

Hajnówka, ul. 3-go Maja 51 – zakład produkcyjny;

Zakład produkcyjny w Białymstoku ul. Generała Andersa 11 – był zakładem produkcyjnym Grupy do końca czerwca 2022 roku. W kolejnych miesiącach zakład był przystosowywany do wynajmu dla spółki współzależnej SPECIFIC sp. z o.o. pod działalność polegającą na produkcji mebli tapicerowanych, której uruchomienie miało miejsce w dniu 15 maja 2023 roku.

Fabryki Mebli „FORTE” S.A. posiadają również trzy własne salony meblowe w Ostrowi Mazowieckiej i Suwałkach. Salon meblowy we Wrocławiu został zlikwidowany w kwietniu 2024 roku.

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Spółka

Siedziba

Zakres działalności

Rodzaj powiązania

Procentowy udział Jednostki Dominującej

w kapitale

31.03.2024

Procentowy udział Jednostki Dominującej

w kapitale

31.03.2023

 

 

 

 

 

 

MÖBELVERTRIEB FORTE GMBH

Bad Salzuflen (Niemcy)

Przedstawicielstwo handlowe

zależna, konsolidowana metodą pełną

100%

100%

FORTE MÖBEL AG

Baar (Szwajcaria)

Przedstawicielstwo handlowe

zależna, konsolidowana metodą pełną

99%

99%

FORTE BRAND SP. Z O.O. 1

Ostrów Mazowiecka

Dzierżawa własności intelektualnej

zależna, konsolidowana metodą pełną

-

100%

KWADRAT SP. Z O.O. 2

Bydgoszcz

Obsługa nieruchomości i wynajem

zależna, konsolidowana metodą pełną

81%

81%

GALERIA KWADRAT SP. Z O.O. 3

Bydgoszcz

Zarządzanie nieruchomościami

zależna, konsolidowana metodą pełną

81%

81%

SPECIFIC SP. Z O.O.4

Białystok

Produkcja mebli tapicerowanych

współzależna, ujęta metodą praw własności

50%

50%

FORTE PROPERTY SP. Z O.O. 5

Ostrów Mazowiecka

Obsługa nieruchomości i wynajem

zależna, konsolidowana metodą pełną

100%

100%

TM-HANDEL SP. Z O.O. SP. JAWNA

Ostrów Mazowiecka

Kupno, sprzedaż i zarządzanie nieruchomościami, doradztwo w zakresie prowadzenia działalności i zarządzania

zależna, konsolidowana metodą pełną

100%

100%

FORT INVESTMENT SP. Z O.O. W LIKWIDACJI 6

Ostrów Mazowiecka

Kupno, sprzedaż i zarządzanie nieruchomościami, doradztwo w zakresie prowadzenia działalności i zarządzania

zależna, konsolidowana metodą pełną

100%

100%

TANNE SP. Z O.O.

Ostrów Mazowiecka

Działalność wytwórcza

zależna, konsolidowana metodą pełną

100%

100%

DYSTRI-FORTE SP. Z O.O.

Ostrów Mazowiecka

Magazynowanie i przechowywanie towarów

zależna, konsolidowana metodą pełną

100%

100%

ANTWERP FP SP. Z O.O.

Warszawa

Działalność agentów zajmujących się sprzedażą mebli

zależna, konsolidowana metodą pełną

100%

100%

FORTE BALDAI UAB

Wilno (Litwa)

Przedstawicielstwo handlowe

zależna, niekonsolidowana, nieistotny wpływ na działalność Grupy

100%

100%

FORTE SK S.R.O.

Bratysława (Słowacja)

Przedstawicielstwo handlowe

zależna, niekonsolidowana, nieistotny wpływ na działalność Grupy

100%

100%

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

FORTE FURNITURE LTD

Preston Lancashire (Wielka Brytania)

Przedstawicielstwo handlowe

zależna, niekonsolidowana, nieistotny wpływ na działalność Grupy

100%

100%

FORTE IBERIA SLU

Walencja (Hiszpania)

Przedstawicielstwo handlowe

zależna, niekonsolidowana, nieistotny wpływ na działalność Grupy

100%

100%

TM-HANDEL SP. Z O.O.

Warszawa

Doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania

zależna, niekonsolidowana, nieistotny wpływ na działalność Grupy

100%

100%

FORTE MOBILA S.R.L.

Bacau (Rumunia)

Przedstawicielstwo handlowe

zależna, niekonsolidowana, nieistotny wpływ na działalność Grupy

100%

100%

MEUBILAIR FORTE B.V.

Kontich (Belgia)

Przedstawicielstwo handlowe

zależna, niekonsolidowana, nieistotny wpływ na działalność Grupy

100%

100%

 

 

 

 

 

 

FORTE FURNITURE PRODUCTS INDIA PVT. LTD

Thiruvallur (Indie)

Produkcja i sprzedaż mebli

współzależna, ujęta metodą praw własności

50%

50%

1)w dniu 31 stycznia 2024 roku nastąpiło połączenie spółki FORTE BRAND sp. z o.o. z FABRYKAMI MEBLI „FORTE S.A.

2)spółka pośrednio powiązana – 81% zależna od FORTE PROPERTY sp. z o.o.

3)spółka pośrednio powiązana – 100% zależna od KWADRAT sp. z o.o.

4)w dniu 31 stycznia 2024 roku nastąpiło połączenie spółki FORTE BRAND sp. z o.o. z FABRYKAMI MEBLI „FORTE S.A.; od tego dnia bezpośrednim udziałowcem w SPECIFIC sp. z o.o. jest FABRYKI MEBLI „FORTE S.A

5)utworzona w dniu 15 maja 2023 roku; od 31 grudnia konsolidowana metodą pełną; w dniu 31 stycznia 2024 roku nastąpiło połączenie spółki FORTE BRAND Sp. z o.o. z FABRYKAMI MEBLI „FORTE S.A.; od tego dnia bezpośrednim udziałowcem w PROPERTY sp. z o.o. jest FABRYKI MEBLI „FORTE S.A.

6)spółka pośrednio powiązana - 100% zależna od TM-HANDEL sp. z o.o. Sp. jawna - z dniem 20 września 2023 Spółka została wykreślona z KRS

 

  

 

 

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Opis zmian dokonanych w składzie Grupy w ciągu okresu sprawozdawczego

 

W dniu 15 maja 2023 roku na mocy Aktu Notarialnego Rep. A Nr 2826/2023 została zawiązana przez FORTE BRAND sp.  z  o.o. oraz FABRYKI MEBLI „FORTE” SA. spółka FORTE PROPERTY sp. z o.o. Kapitał zakładowy nowopowstałej spółki wynosi 100 udziałów o łącznej wartości nominalnej 5 tysięcy zł. Początkowo udziały zostały objęte w następujący sposób: 99 udziałów objęła FORTE BRAND sp. z o.o. za wkład pieniężny w wysokości 19 800 zł, natomiast 1 udział objęły FABRYKI MEBLI „FORTE” SA. za wkład pieniężny w wysokości 200 zł. W dniu 31 sierpnia 2023 roku FABRYKI MEBLI „FORTE” SA. zbyły swój 1 udział FORTE BRAND sp. z o.o., która stała się jedynym udziałowcem FORTE PROPERTY sp. z o.o. Podstawowym profilem działalności FORTE PROPERTY sp. z o.o. jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami.

Z dniem 20 września 2023 roku FORT INVESTMENT sp. z o.o. została wykreślona z KRS i tym samym zakończył się proces likwidacji Spółki.

W dniu 9 października 2023 roku spółka FORTE BRAND sp. z o.o. wniosła aportem do spółki zależnej FORTE PROPERTY sp. z o.o. zorganizowaną część przedsiębiorstwa związaną z prowadzoną dotychczas przez nią działalnością nieruchomościową obejmując 1.026.240 udziałów FORTE PROPERTY sp. z o.o. o wartości 51 312 tys. zł.

W dniu 6 grudnia Zarząd Jednostki Dominującej podjął decyzję o zamiarze połączenia FABRYK MEBLI „FORTE” S.A. z  FORTE BRAND sp. z o.o. FABRYKI MEBLI „FORTE” S.A. jako spółka przejmująca posiadały 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki przejmowanej. Połączenie nastąpiło w dniu 31 stycznia 2024 roku na podstawie art. 515 §1 oraz art. 516 §6 KSH, tj. przez przeniesienie całego majątku FORTE BRAND sp. z o.o. na FABRYKI MEBLI „FORTE” S.A. bez podwyższania kapitału zakładowego spółki przejmującej. Głównym celem planowanych działań reorganizacyjnych było uporządkowanie struktury organizacyjnej Grupy Kapitałowej FORTE, rozdzielenie ryzyk, eliminacja nieścisłości w podziale kompetencji, uproszczenie struktur zarządczych i właścicielskich, efektywniejsze zarządzanie aktywami w ramach Grupy, ograniczenie przepływów wewnątrzgrupowych, a w konsekwencji zwiększenie efektywności operacyjnej oraz obniżenie kosztów. W ocenie Zarządu Jednostki Dominującej połączenie pozwoli na osiągnięcie długofalowych korzyści ekonomiczno – organizacyjnych,

w szczególności pozwoli na zmniejszenie kosztów ponoszonych w procesie zarządzania, optymalizację kosztów zarządu, a  także ekonomiczne gospodarowanie zasobami ludzkimi.

W dniu 1 marca 2024 roku w Krajowym Rejestrze Sadowym zarejestrowano zmianę formy prawnej spółki TM-HANDEL sp.  z  o.o. S.K.A. w TM-HANDEL sp. z o.o. Sp. j.

   

Skład Zarządu Jednostki Dominującej

Skład Zarządu Jednostki Dominującej na dzień 31 marca 2024 roku i na dzień publikacji sprawozdania:

Maria Małgorzata Florczuk – Prezes Zarządu

Mariusz Jacek Gazda – Członek Zarządu

Walter Stevens – Członek Zarządu

Zmiany w składzie Zarządu Spółki

W dniu 27 kwietnia 2023 roku rezygnację z pełnienia funkcji w Zarządzie Jednostki Dominującej z upływem dnia 31 sierpnia 2023 roku złożył Pan Maciej Formanowicz – Prezes Zarządu. W tym samym dniu Rada Nadzorcza Jednostki Dominującej powołała z  dniem 1 września 2023 roku Panią Marię Małgorzatę Florczuk, dotychczasowego Członka Zarządu, na Prezesa Zarządu Jednostki Dominującej.

Skład Rady Nadzorczej

Skład Rady Nadzorczej na dzień 31 marca 2024 roku oraz dzień publikacji sprawozdania:

Maciej Formanowicz – Przewodniczący RN

Zbigniew Mieczysław Sebastian – Wiceprzewodniczący RN

Bernard Woźniak – Członek RN i Przewodniczący Komitetu Audytu

Jerzy Lucjan Smardzewski – Członek RN

Piotr Marek Szczepiórkowski – Członek RN

Jakub Stanisław Papierski – Członek RN

Agnieszka Maryla Zalewska – Członek RN

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Zmiany w składzie Rady Nadzorczej

W dniu 6 września 2023 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Jednostki Dominującej podjęło uchwałę o powołaniu z dniem 1 października 2023 roku Pana Macieja Formanowicza na Członka Rady Nadzorczej bieżącej kadencji (2022-2026). Ponadto, w związku ze złożoną przez Pana Zbigniewa Sebastiana rezygnacją z pełnienia funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej z  upływem dnia 30 września 2023 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Jednostki Dominującej powołało z dniem 1  października 2023 roku Pana Macieja Formanowicza do pełnienia tej funkcji. Pan Zbigniew Sebastian objął funkcję Wiceprzewodniczącego. Od dnia 1 października 2023 roku Rada Nadzorcza Jednostki Dominującej liczy 7 członków.  

3.Zatwierdzenie sprawozdania finansowego

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Jednostki Dominującej w dniu 20 czerwca 2024 roku. 

4.Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach

4.1Profesjonalny osąd

W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości wobec zagadnień podanych poniżej, największe znaczenie, oprócz szacunków księgowych, miał profesjonalny osąd kierownictwa.

4.2Działalność strefowa

Grupa traktuje przyszłe korzyści zwalniające spółki działające w SSE z zapłaty podatku dochodowego jako ulgę podatkową per analogia do MSR 12. Więcej informacji o wpływie działalności strefowej na sprawozdanie finansowe znajduje się w nocie 13.4.

4.3Stawki amortyzacyjne

Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.

4.4Niepewność szacunków

Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym.

 

Utrata wartości aktywów

Grupa na każdy okres bilansowy ocenia możliwość utraty wartości aktywów rzeczowych oraz aktywów finansowych. Szczegóły dotyczące utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych zostały opisane w nocie 8.12, natomiast podejście Grupy

w przypadku utraty wartości aktywów finansowych zostało zaprezentowane w nocie 8.16.

 

Wartość godziwa instrumentów finansowych

Wartość godziwą instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek wycenia się wykorzystując odpowiednie techniki wyceny. Przy wyborze odpowiednich metod i założeń Grupa kieruje się profesjonalnym osądem. Sposób ustalenia wartości godziwej poszczególnych instrumentów finansowych został przedstawiony w nocie 35.

 

Wycena rezerw

Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych zostały oszacowane za pomocą metod aktuarialnych. Przyjęte w tym celu założenia zostały przedstawione w nocie 18.

 

Składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku

Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.

   

5.Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności gospodarczej przez Grupę w niezmienionej formie i zakresie przez okres co najmniej 12 miesięcy od dnia kończącego okres sprawozdawczy i nie istnieją przesłanki zamierzonego lub przymusowego zaniechania, bądź istotnego ograniczenia dotychczasowej działalności Grupy. Zarząd nie stwierdza na dzień podpisania niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego faktów i okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuacji działalności w dającej się przewidzieć przyszłości.

Zarząd zapewniając o kontynuacji działalności dokonał oceny sytuacji ekonomiczno - finansowej Grupy Kapitałowej, przy czym zastosował bardzo ostrożne podejście. Analizom podlegały zarówno perspektywy krótko- jak i średnioterminowe dla branży meblarskiej. Analiza trendów na europejskim rynku mebli wskazała, iż oczekiwane ożywienie powinno nastąpić od 2025 roku. Do tego czasu Zarząd, aby zabezpieczyć kontynuację działalności wdrożył działania naprawcze opisane w nocie 5.3, jednocześnie zapewniając ciągłość finansowania bankowego poprzez wypracowanie wraz ze wszystkimi bankami finansującymi wielostronnej Umowy Wspólnych Warunków.

   

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest przedstawione w złotych („PLN”), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w pełnych tysiącach PLN. 

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe przedstawia rzetelnie sytuację finansową i majątkową Grupy na dzień 31 marca 2024 roku oraz wyniki i przepływy pieniężne za okres 12 miesięcy zakończony 31 marca 2024 roku. 

Sprawozdanie to będzie dostępne na stronie internetowej Jednostki Dominującej pod adresem www.forte.com.pl w terminie zgodnym z raportem bieżącym dotyczącym terminów przekazania raportu rocznego i skonsolidowanego raportu rocznego za 2023 rok.

5.1Oświadczenie o zgodności

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez UE.

Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w UE proces wprowadzania standardów MSSF oraz prowadzoną przez Grupę działalność, w zakresie stosowanych przez Grupę zasad rachunkowości nie ma różnicy między standardami MSSF, które weszły w życie, a standardami MSSF zatwierdzonymi przez Unię Europejską.

MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz Komisję ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej („KIMSF”). 

5.2Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdań finansowych

Walutą funkcjonalną Jednostki Dominującej i innych polskich jednostek uwzględnionych w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym oraz walutą sprawozdawczą niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski. Poszczególne pozycje aktywów i pasywów stan na dzień 31 marca 2024 roku przeliczono według kursu średniego NBP z dnia 29 marca 2024 roku. Natomiast pozycje rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych wyceniono według kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca. Szczegóły zasad przeliczania transakcji w walutach obcych zostały zaprezentowane w nocie 8.4.

Walutą funkcjonalną konsolidowanych zagranicznych jednostek zależnych są następujące waluty:

Möbelvertrieb FORTE GmbH (MV FORTE) – EUR

FORTE Möbel AG – CHF

FORTE FURNITURE PRODUCTS INDIA PVT. LTD - INR

Poniższa tabela przedstawia zastosowane w sprawozdaniu finansowym kursy głównych walut występujących w Grupie do przeliczenia wartości w walutach obcych.

31 marca 2024 roku

waluta

EUR

USD

CHF

GBP

INR

Kurs średni NBP

4,3009

3,9886

4,4250

5,0300

0,0477

Kurs średni arytmetyczny NBP

4,4335

4,0901

4,6180

5,1344

0,0494

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

31 marca 2023 roku

waluta

EUR

USD

CHF

GBP

INR

Kurs średni NBP

4,6755

4,2934

4,6856

5,3107

0,0522

Kurs średni arytmetyczny NBP

4,6907

4,4469

4,6879

5,4614

0,0559

 

5.3Opis sytuacji finansowej Grupy Kapitałowej FABRYK MEBLI „FORTE” S.A.

Trwająca od dwóch lat wojna w Ukrainie oraz aktualna sytuacja geopolityczna na świecie utrzymuje istotną niepewność warunków gospodarczych, jak również wysokie ryzyko zachowania ciągłości łańcucha dostaw, co pozostaje negatywnym czynnikiem mającym wpływ na działalność Grupy FORTE.

Zakończony rok obrotowy był bardzo trudnym rokiem dla całej europejskiej branży meblarskiej, w szczególności dla polskich producentów, którzy poza zagrożeniami dotykającymi wszystkich europejskich producentów, takimi jak wojna na Ukrainie, czy ogólny spadek nastrojów konsumenckich, odczuwali również negatywne lokalne uwarunkowania rynkowe, takie jak relatywnie wysoki (na tle krajów EU) poziom inflacji i presji płacowej, które wpłynęły na istotne zmniejszenie konkurencyjności polskich wyrobów meblarskich.

Malejąca siła nabywcza konsumentów związana z wysoką inflacją spowodowała odkładanie decyzji o zakupach mebli jako artykułów niebędących towarem pierwszej potrzeby. Ogromnym wyzwaniem dla Grupy FORTE były wysokie ceny surowców oraz energii. Wszystkie powyższe czynniki przyczyniły się do pogorszenia sytuacji finansowej Grupy FORTE i jej płynności, co miało wpływ na zrealizowane wyniki finansowe okresu sprawozdawczego i nie pozostanie bez wpływu na generowane wyniki finansowe w kolejnym roku obrotowym.

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom zmniejszonego popytu na rynku Zarząd wdrożył szereg działań naprawczych, których celem jest poprawa rentowności oraz sytuacji płynnościowej Grupy FORTE. Skoncentrowano się w nim na ograniczaniu kosztów oraz optymalizacji zarządzania kapitałem obrotowym. Najistotniejszym elementem planu naprawczego pod względem kosztowym była przeprowadzona redukcja zatrudnienia. Likwidacja 237 etatów przyniesie wedle szacunków do 17 mln PLN oszczędności rocznie. Grupa optymalizuje także zarządzanie kapitałem obrotowym poprzez: redukcję stanów magazynowych, lepszą ściągalność przeterminowanych należności oraz poprawę w zakresie terminowego realizowania dostaw.

Dodatkowo Zarząd zaimplementował realizację inicjatyw pro-sprzedażowych, których wdrożenie ma na celu zwiększenie poziomu sprzedaży oraz wzrost udziału w rynku. Jedną z nich jest wprowadzenie mebli z nowoczesną technologią łatwego montażu EasyKlix, które Grupa sprzedawać będzie pod własną marką -EasyKlix by FORTE. Grupa wprowadza meble EasyKlix u kilku znaczących klientów w Europie, zaś wraz ze wzrostem zdolności produkcyjnych Grupa będzie wdrażać to innowacyjne rozwiązanie u większej liczby odbiorców. Pozwoli to zaistnieć Grupie FORTE w świadomości konsumentów.

Grupa prowadzi także prace nad wzmocnieniem digitalizacji sprzedażypoprzez wzmocnienie obecności na cyfrowych platformach sprzedaży oraz rozwój sprzedaży internetowej poprzez współpracę z kluczowymi dystrybutorami oferującymi sprzedaż online. Grupa podejmuje działania mające na celu wejście we współpracę z nowymi partnerami biznesowymi, odnowienie relacji z byłymi partnerami, a także przejęcie udziału w rynku po firmach upadających.

Mając na uwadze sytuację finansową i płynnościową Grupy FORTE, Zarząd Jednostki Dominującej wnioskował do Banków finansujących Grupę o udzielenie zgód na ustalenie podwyższonego- adekwatnego wskaźnika dług netto/EBITDA na kolejne kwartały roku obrotowego, uzyskując takie zgody na daty kończące wszystkie zakończone kwartały roku sprawozdawczego.

Ponadto Zarząd Jednostki Dominującej oraz Banki finansujące Grupę FORTE ustaliły potrzebę uspójnienia zasad finansowania Grupy oraz ustanowionych zabezpieczeń umów kredytowych, efektem czego jest wypracowanie wielostronnie uzgodnionej dokumentacji kredytowej oraz dokumentacji zabezpieczeń wraz z kowenantami na kolejne okresy sprawozdawcze.

Na moment publikacji niniejszego Sprawozdania pomiędzy wszystkimi stronami zostały wypracowane kluczowe zapisy Umowy Wspólnych Warunków. Na mocy tejże umowy, której podpisanie planowane jest w lipcu, wszystkie kredyty obrotowe Grupy FORTE zostaną zamienione na kredyty terminowe w walucie wykorzystania EUR z ostatecznym terminem ich zapadalności do dnia 31 marca 2027 roku oraz harmonogramem proporcjonalnego obniżania ekspozycji kredytowej we wszystkich bankach finansujących począwszy od II kwartału roku obrotowego 2024-2025.

Grupa jest zobowiązania do raportowania do wszystkich Banków finansujących w skali miesięcznej swojej sytuacji płynnościowej, w tym salda środków pieniężnych oraz salda niewykorzystanych linii kredytowych, jak również salda (wraz z ich wiekowaniem) przeterminowanych zobowiązań handlowych i publicznoprawnych.

Pomimo podejmowanych działań, ze względu na niedające się przewidzieć w przyszłości długofalowe konsekwencje

o charakterze geopolitycznym i gospodarczym, Zarząd nie jest w stanie realnie oszacować ich wpływu na przyszłą działalność operacyjną oraz wyniki finansowe Grupy Kapitałowej, jednak biorąc pod uwagę ekspozycję Grupy na w.w. czynniki oraz ustalony wspólnie z Bankami finansującymi Grupę plan działań w zakresie średnioterminowego finansowania, Zarząd nie dostrzega ryzyka zagrożenia kontynuacji oraz kluczowych zagrożeń operacyjnych dla działalności Grupy

   

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

6.Zasady prezentacji danych w sprawozdaniu finansowym

Grupa prezentuje dane w następujący sposób:

Pozycje kosztów i zobowiązań prezentowane są w wartości bezwzględnej i należy je traktować jako pozycje zmniejszające wartości sumaryczne;

W związku z publikacją danych Grupy w tysiącach złotych, kwoty zostały zaokrąglone per linia; rozbieżności

+/- 1 tysiąc złotych wynikają z ww. automatycznego sposobu zaokrąglania danych.

Zasady rachunkowości przyjęte przy sporządzaniu niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego są zgodne z zasadami przyjętymi przy sporządzaniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok obrotowy zakończony 31 marca 2023 roku za wyjątkiem zastosowania nowych lub zmienionych standardów oraz interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 kwietnia 2023 roku lub później.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Jednostki Dominującej tj. Fabryk Mebli „FORTE” S.A. w dniu 16 czerwca 2021 roku podjęło uchwałę, na podstawie której zmieniono rok obrotowy i podatkowy, tak by docelowo trwał on od 1 kwietnia do 31 marca kolejnego roku kalendarzowego. W konsekwencji tej decyzji rok obrotowy i podatkowy rozpoczęty w  dniu 1  stycznia 2022 roku miał charakter przejściowy i trwał 15 miesięcy tj. do dnia 31 marca 2023 roku. Pierwszy docelowy rok obrotowy Grupy rozpoczął się 1 kwietnia 2023 roku i trwał do 31 marca 2024 roku

Zmiana ta była podyktowana naturalnym kalendarzem branży, w którym to sezon wysoki przypada na I i IV kwartał kalendarzowy zaś niski w kwartałach II i III. Przesunięcie okresu w pozytywny sposób wpłynęło na procesy zarządcze, między innymi poprzez zmianę terminu procesu budżetowania, który do tej pory miał miejsce przed sezonem wysokim w związku z  czym wszelkie prognozy były trudne do przeprowadzenia. Po zmianie, budżetowanie ma miejsce w pełni IV kwartału, a  ponieważ I kwartał jest bardzo podobny do IV, Zarząd może podejmować decyzje w oparciu o pełne dane.

W związku z wprowadzoną zmianą roku dane zaprezentowane w sprawozdaniach finansowych nie są w pełni porównywalne. Aby umożliwić prawidłową interpretację i analizę danych Grupa prezentuje również dane porównawcze za adekwatny okres 12 miesięcy roku poprzedniego tj. od 1 kwietnia 2022 roku do 31 marca 2023 roku. Dane te nie podlegały badaniu.

Skonsolidowany Rachunek Zysków i Strat

Okres sprawozdawczy

12 miesięcy

od 01.04.2023 do 31.03.2024 (badane)

Okres porównawczy 12 miesięcy

od 01.04.2022 do 31.03.2023 (niebadane)

Okres porównawczy 15 miesięcy opublikowane

od 01.01.2022 do 31.03.2023 (badane)

Przychody ze sprzedaży

1 030 669

1 242 856

1 598 422

Koszt własny sprzedaży

720 965

859 570

1 090 474

Zysk (strata) brutto ze sprzedaży

309 704

383 286

507 948

Pozostałe przychody operacyjne

17 394

41 962

42 544

Koszty sprzedaży

230 292

267 652

338 133

Koszty ogólnego zarządu

86 452

82 764

104 314

Pozostałe koszty operacyjne

12 821

8 571

9 619

Zysk (strata) z działalności operacyjnej

-2 467

66 261

98 426

Przychody finansowe

12 051

1 085

1 190

Koszty finansowe

23 670

25 058

26 162

Zysk /(strata) z pochodnych instrumentów finansowych

1 384

-84

-408

Udział w zysku/(stracie) jednostek podporządkowanych wycenianych metodą praw własności

-1 946

-3 290

-4 982

Zysk (strata) przed opodatkowaniem

-14 648

38 914

68 064

Podatek dochodowy

46 131

19 672

-19 578

Zysk (strata) z działalności kontynuowanej

-60 779

19 242

87 642

Zysk (strata) okresu

-60 779

19 242

87 642

Przypadający:

 

 

 

Udziałowcom niekontrolującym

-171

-493

-506

Akcjonariuszom Jednostki Dominującej

-60 608

19 735

88 148

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych

Okres bieżący

12 miesięcy

od 01.04.2023 do 31.03.2024 (badane)

Okres porównawczy 12 miesięcy

od 01.04.2022 do 31.03.2023 (niebadane)

Okres porównawczy

15 miesięcy opublikowane

od 01.01.2022 do 31.03.2023 (badane)

Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej

 

 

 

Zysk (strata) okresu

-60 779

19 242

87 642

Korekty o pozycje:

156 914

57 338

-29 996

Udział w zysku/stracie jednostek wycenianych Metodą Praw Własności

1 946

3 290

4 982

Amortyzacja

55 254

54 896

68 709

Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych

-18 523

2 253

4 277

Przychody z tytułu odsetek

-105

-223

-279

Koszty z tytułu odsetek

22 841

13 299

14 931

Przychody z tytułu dywidend

-104

-405

-405

Zysk (strata) na działalności inwestycyjnej

-12 165

-32 041

-32 406

Podatek w rachunku zysków i strat

46 131

19 672

-19 578

Zmiana stanu należności

23 314

11 709

-4 844

Zmiana stanu zapasów

60 070

17 521

-11 325

Zmiana stanu zobowiązań z wyjątkiem kredytów i pożyczek

-22 365

-36 677

-58 150

Zmiana stanu rezerw

1 253

-629

-629

Zmiany wynikające ze zmian wartości godziwej

-1 035

4 200

4 200

Inne korekty

402

473

521

Środki pieniężne wygenerowane z działalności operacyjnej

96 135

76 580

57 646

Podatek dochodowy zapłacony (zwrócony)

5 717

-20 494

-24 112

Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej

101 852

56 086

33 534

Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej

 

 

 

Sprzedaż wartości niematerialnych

12 042

34 725

7 993

Sprzedaż rzeczowych aktywów trwałych

632

2 478

34 725

Nabycie wartości niematerialnych

-223

-108

-108

Nabycie rzeczowych aktywów trwałych

-47 965

-32 198

-42 085

Inwestycje w nieruchomości

-50

-126

-126

Nabycie innych instrumentów dłużnych i kapitałowych

-698

-9 331

-9 331

Nabycie udziałów w jednostkach wycenianych Metodą Praw Własności

0

-13 378

-13 378

Sprzedaż innych instrumentów dłużnych i kapitałowych

0

0

200

Dywidendy otrzymane

104

405

405

Odsetki otrzymane

31

227

244

Spłata pożyczek udzielonych podmiotom powiązanym

0

8 281

8 281

Spłata pożyczek udzielonych podmiotom pozostałym

0

700

700

Udzielone pożyczki podmiotom powiązanym

-731

-1 153

-6 353

Udzielone pożyczki podmiotom pozostałym

0

-680

-680

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

-36 858

-10 158

-19 513

Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej

 

 

 

Wpływy z tytułu zaciągnięcia pożyczek/kredytów

18 644

74 263

150 455

Spłata pożyczek/kredytów

-56 191

-73 721

-98 196

Spłata zobowiązań z tytułu leasingu

-2 220

-2 012

-2 456

Wypłata dywidendy dla udziałowców

0

-47 863

-47 863

Odsetki zapłacone

-23 388

-13 514

-15 341

Środki pieniężne netto z działalności finansowej

-63 155

-62 847

-13 401

Zwiększenie (zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów przed skutkami zmian kursów wymiany

1 839

-16 919

620

Różnice kursowe netto (z przeliczenia BO)

-261

244

137

Zwiększenie (zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów

1 578

-16 675

757

Środki pieniężne na początek okresu

29 342

46 017

28 585

Środki pieniężne na koniec okresu, w tym:

30 920

29 342

29 342

o ograniczonej możliwości dysponowania

110

693

693

   

7.Zastosowanie nowych standardów, zmian do standardów i interpretacji

Zastosowanie nowych i zweryfikowanych standardów MSSF

Standardy i interpretacje oraz zmiany do standardów i interpretacji, które zostały zastosowane w roku obrotowym 2023:

Następujące zmiany do istniejących standardów wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz zatwierdzone do stosowania w Unii Europejskiej (UE) zostały po raz pierwszy zastosowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2023 rok:

MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” z późniejszymi zmianami do MSSF 17 opublikowanymi przez RMSR 25 czerwca 2020 roku - zatwierdzone w UE w dniu 19 listopada 2021 r. (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się

1 stycznia 2023 roku lub później),

Zmiany do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” – zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 po raz pierwszy – dane porównawcze, zatwierdzone w UE w dniu 8 września 2022 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się

1 stycznia 2023 roku lub później),

Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” – Ujawnienia na temat istotnych zasad rachunkowości. zatwierdzone w UE w dniu 2 marca 2022 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),

Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” – Definicja wartości szacunkowych zatwierdzone w UE w dniu 2 marca 2022 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),

Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” - Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań z pojedynczej transakcji zatwierdzone w UE w dniu 11 sierpnia 2022 r. (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się

1 stycznia 2023 roku lub później).

Wyżej wymienione zmiany do standardów nie miały istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy za 2023 rok.

Standardy i interpretacje oraz zmiany do standardów i interpretacji, które zostały wydane przez RMSR, ale jeszcze niezatwierdzone do stosowania w UE

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji wydanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych nowych standardów oraz zmian do standardów, które nie zostały jeszcze zatwierdzone do stosowania w UE:

Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” – Klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),

Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” – Zobowiązania długoterminowe z kowenantami (obowiązujące

w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub później),

Zmiany do MSSF 16 „Leasing” – Zobowiązanie z tytułu leasingu w ramach sprzedaży i leasingu zwrotnego (obowiązujące

w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub później),

Według obecnych szacunków Grupy, powyższe zmiany nie będą miały istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe w okresie ich pierwszego zastosowania.  

8.Istotne zasady rachunkowości

8.1Zasady konsolidacji

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe FABRYK MEBLI FORTE S.A. oraz sprawozdania finansowe jej jednostek zależnych sporządzone za okres 12 miesięcy od dnia 1 kwietnia 2023 roku do dnia 31 marca 2024 roku. Sprawozdania finansowe jednostek zależnych, po uwzględnieniu korekt doprowadzających do zgodności z  MSSF, sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy, co sprawozdanie Jednostki Dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości, w oparciu o jednolite zasady rachunkowości zastosowane dla transakcji i zdarzeń gospodarczych o podobnym charakterze. W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się korekty.

Wszystkie znaczące salda i transakcje pomiędzy jednostkami Grupy, w tym niezrealizowane zyski wynikające z transakcji w ramach Grupy, zostały w całości wyeliminowane. Niezrealizowane straty są eliminowane, chyba, że dowodzą wystąpienia utraty wartości.

Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od dnia objęcia nad nimi kontroli przez Grupę, a przestają być konsolidowane od dnia ustania kontroli. Jednostka Dominująca sprawuje kontrolę nad jednostką, w której dokonano inwestycji, w przypadku, gdy z tytułu swojego zaangażowania w tę jednostkę, podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub gdy ma prawa do zmiennych wyników finansowych i możliwość wywierania wpływu na wysokość tych wyników finansowych poprzez sprawowanie władzy nad tą jednostką.

Metodę praw własności przyjęto do wyceny udziałów w spółce FORTE FURNITURE PRODUCTS INDIA PVT. LTD z siedzibą

w Indiach oraz SPECIFIC sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku. 

8.2Przychody

Przychody ze sprzedaży dóbr i usług

Głównym źródłem przychodów dla Grupy Kapitałowej jest sprzedaż mebli. Ujmuje się je w momencie lub w trakcie spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie kontroli nad przyrzeczonym dobrem lub usługą klientowi.

Następujące okoliczności świadczą o przeniesieniu kontroli zgodnie z MSSF 15: bieżące prawo sprzedającego do zapłaty za składnik aktywów, posiadanie przez klienta tytułu prawnego do składnika aktywów, fizyczne posiadanie składnika aktywów, transfer ryzyk i korzyści oraz przyjęcie składnika aktywów przez klienta.

Przychody obejmują kwoty otrzymane i należne z tytułu dostarczonych produktów, towarów, materiałów i usług, pomniejszone o rabaty oraz podatek od towarów i usług (VAT). Wysokość przychodów ustala się według wartości godziwej zapłaty otrzymanej bądź należnej. Przychody ze sprzedaży produktów, towarów, materiałów i usług są korygowane o zyski lub straty z tytułu rozliczenia instrumentów zabezpieczających przepływy pieniężne dotyczące powyższych przychodów oraz o wysokość bonusów  należnych klientom z tytułu zrealizowania w danym okresie sprawozdawczym umownych poziomów obrotów.

Wszystkie zobowiązania do wykonania świadczenia są spełniane w określonym momencie (w odróżnieniu od zobowiązań spełnianych w czasie) i tak też są rozpoznawane przychody.

Przychody z tytułu usług stanowią głównie przychody z tytułu wynajmu nieruchomości inwestycyjnych. 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Odsetki

Przychody z tytułu odsetek są ujmowane sukcesywnie w miarę ich narastania (z uwzględnieniem metody efektywnej stopy procentowej, stanowiącej stopę dyskontującą przyszłe wpływy gotówkowe w oczekiwanym okresie do wygaśnięcia instrumentu finansowego) w stosunku do wartości bilansowej netto danego składnika aktywów finansowych.

Dywidendy

Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy lub udziałowców do ich otrzymania.

Przychody z tytułu wynajmu (leasingu operacyjnego)

Przychody z tytułu wynajmu nieruchomości inwestycyjnych ujmowane są metodą liniową przez okres wynajmu w stosunku do otwartych umów.  

Dotacje rządowe

Jeżeli istnieje uzasadniona pewność, że dotacja zostanie uzyskana oraz spełnione zostaną wszystkie związane z nią warunki, wówczas dotacje rządowe są ujmowane według ich wartości godziwej.

Jeżeli dotacja dotyczy danej pozycji kosztowej, wówczas jest ona ujmowana w pozostałych przychodach operacyjnych w sposób współmierny do kosztów, które dotacja ma kompensować. Jeżeli dotacja dotyczy składnika aktywów, wówczas jej wartość godziwa jest ujmowana na koncie przychodów przyszłych okresów, a następnie stopniowo, drogą równych odpisów rocznych, odpisywana do rachunku zysków i strat przez szacowany okres użytkowania związanego z nią składnika aktywów. 

8.3Zysk netto na akcję

Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji Jednostki Dominującej w danym okresie sprawozdawczym.

Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres, przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Jednostki Dominującej, przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.

Grupa oblicza kwotę rozwodnionego zysku przypadającego na jedną akcję w oparciu o zysk lub stratę przypadającą na zwykłych akcjonariuszy Jednostki Dominującej oraz w oparciu o przypadający na nich zysk lub stratę z działalności kontynuowanej.

Dla celów wyliczenia rozwodnionego zysku przypadającego na jedną akcję zysk lub stratę przypadającą na zwykłych akcjonariuszy Jednostki Dominującej oraz średnią ważoną liczbę występujących akcji koryguje się o wpływ wszystkich rozwadniających potencjalnych akcji zwykłych.

Rozwodnienie oznacza zmniejszenie zysku przypadającego na akcję lub zwiększenie straty przypadającej na akcję przy założeniu, że instrumenty zamienne zostaną zamienione, opcje lub warranty zostaną zrealizowane, lub że akcje zwykłe zostaną wyemitowane po spełnieniu określonych warunków 

8.4Przeliczanie pozycji wyrażonych w walucie obcej

Transakcje wyrażone w walutach innych niż waluta funkcjonalna są przeliczane na walutę funkcjonalną przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.

Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach innych niż waluta funkcjonalna są przeliczane przy zastosowaniu odpowiednio obowiązujących kursów walut. Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów kosztów finansowych lub, w przypadkach określonych zasadami (polityką) rachunkowości, kapitalizowane w wartości aktywów. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej są przeliczane po kursie z dnia dokonania wyceny do wartości godziwej.

Sprawozdania finansowe konsolidowanych jednostek zagranicznych przeliczane są na walutę prezentacji w następujący sposób:

- odpowiednie pozycje bilansowe po średnim kursie, ustalonym przez Narodowy Bank Polski na dzień bilansowy:

Möbelvertrieb FORTE GmbH – EUR – 4,3009

FORTE Möbel AG – CHF – 4,4250

FORTE FURNITURE PRODUCTS INDIA PVT. LTD – INR – 0,0477

- odpowiednie pozycje rachunku zysków i strat po kursie stanowiącym średnią arytmetyczną średnich kursów ustalonych przez Narodowy Bank Polski na dzień kończący każdy miesiąc z 12 miesięcznego okresu:

Möbelvertrieb FORTE GmbH – EUR – 4,4335

FORTE Möbel AG – CHF – 4,6180

FORTE FURNITURE PRODUCTS INDIA PVT. LTD – INR – 0,0494. 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

8.5Koszty finansowania zewnętrznego

Koszty finansowania zewnętrznego, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu środków trwałych są kapitalizowane jako część kosztu wytworzenia takiego środka. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki oraz zyski lub straty z tytułu różnic kursowych do wysokości odpowiadającej korekcie kosztu odsetek.

Pozostałe koszty finansowe ujmowane są jako koszt okresu.

8.6Odprawy emerytalne

Zgodnie z zakładowymi systemami wynagradzania, pracownicy Grupy mają prawo do odpraw emerytalnych. Odprawy emerytalne są wypłacane jednorazowo, w momencie przejścia na emeryturę. Wysokość odpraw emerytalnych zależy od stażu pracy oraz średniego wynagrodzenia pracownika. Grupa tworzy rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych w celu przyporządkowania kosztów do okresów, których dotyczą.

Odprawy emerytalne są programami określonych świadczeń po okresie zatrudnienia. Wartość bieżąca tych zobowiązań na każdy dzień bilansowy jest obliczona przez niezależnego aktuariusza. Naliczone zobowiązania są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane, z uwzględnieniem rotacji zatrudnienia i stopy wzrostu płac. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są o dane historyczne.

Koszty świadczeń są podzielone na następujące składniki:

koszty bieżącego zatrudnienia (zmiana rezerw wynikająca z narastania zobowiązań w ciągu okresu wynikającego

z przyrastania stażów pracy oraz wieku pracowników),

koszty odsetkowe (przyrost zobowiązań związany ze stopą procentową; jest produktem wartości zobowiązań z początku roku i stopy procentowej użytej do dyskonta),

zysk/strata aktuarialna jest to zmiana wynikająca z różnic pomiędzy przyjętymi założeniami a ich realizacją oraz ze zmiany przyjętych do wyliczeń parametrów i założeń.

Grupa prezentuje dwa pierwsze składniki kosztów określonych świadczeń w wyniku finansowym.

Przeszacowania ujęte w pozostałych całkowitych dochodach zostają natychmiast odzwierciedlone w zyskach zatrzymanych i nie będą podlegać przeniesieniu do rachunku zysków i strat. 

8.7Płatności w formie akcji własnych

Transakcje rozliczane w instrumentach kapitałowych

Koszt transakcji rozliczanych z pracownikami w instrumentach kapitałowych jest wyceniany przez odniesienie do wartości godziwej na dzień przyznania praw. Przy wycenie transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych uwzględnia się wyłącznie czynniki rynkowe.

Koszt transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych jest ujmowany wraz z odpowiadającym mu wzrostem wartości kapitału własnego w okresie, w którym spełnione zostały warunki dotyczące efektywności/wyników, kończącym się w dniu,

w którym określeni pracownicy zdobędą pełne uprawnienia do świadczeń („dzień nabycia praw”). Skumulowany koszt ujęty

z tytułu transakcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych na każdy dzień bilansowy do dnia nabycia praw odzwierciedla stopień upływu okresu nabywania praw oraz liczbę nagród, do których prawa – w opinii Zarządu Jednostki Dominującej na ten dzień, opartej na możliwie najlepszych szacunkach liczby instrumentów kapitałowych – zostaną ostatecznie nabyte.

Żadne koszty nie są ujmowane z tytułu nagród, do których prawa nie zostaną ostatecznie nabyte, z wyjątkiem nagród,

w przypadku których nabycie praw zależy od warunków rynkowych, które są traktowane jako nabyte bez względu na fakt spełnienia uwarunkowań rynkowych, pod warunkiem spełnienia wszystkich innych warunków dotyczących efektywności.

W przypadku modyfikacji warunków przyznawania nagród rozliczanych w instrumentach kapitałowych, w ramach spełnienia wymogu minimum ujmuje się koszty, jak w przypadku gdyby warunki te nie uległy zmianie. Ponadto, ujmowane są koszty

z tytułu każdego wzrostu wartości transakcji w wyniku modyfikacji, wycenione na dzień zmiany.

W przypadku anulowania nagrody rozliczanej w instrumentach kapitałowych, jest ona traktowana w taki sposób, jakby prawa do niej zostały nabyte w dniu anulowania, a wszelkie jeszcze nieujęte koszty z tytułu nagrody są niezwłocznie ujmowane. Jednakże w przypadku zastąpienia anulowanej nagrody nową nagrodą – określoną jako nagroda zastępcza w dniu jej przyznania, nagroda anulowana i nowa nagroda są traktowane tak, jakby stanowiły modyfikację pierwotnej nagrody, tj. w  sposób opisany w akapicie powyżej.

Rozwadniający wpływ wyemitowanych opcji jest uwzględniany przy ustalaniu wielkości zysku przypadającego na jedną akcję jako dodatkowe rozwodnienie akcji. 

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

8.8Podatki

Podatek bieżący

Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości kwot przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych (podlegających zwrotowi od organów podatkowych) z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych, które prawnie lub faktycznie już obowiązywały na dzień bilansowy. 

Podatek odroczony

Na potrzeby sprawozdawczości finansowej, podatek odroczony jest obliczany metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i pasywów, a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.

Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:

z wyjątkiem sytuacji, gdy różnica przejściowa powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz

w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty:

z wyjątkiem sytuacji, gdy ujemne różnice przejściowe powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz

w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany

w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne.

Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych bezpośrednio w kapitale własnym jest ujmowany w kapitale własnym, a nie w rachunku zysków i strat.

Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym.

Dwie spółki należące do Grupy Kapitałowej FABRYK MEBLI FORTE S.A. tj. DYSTRI-FORTE sp. z o.o. oraz TANNE sp. z o.o., prowadzą swoją działalność w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Dochody uzyskiwane przez Grupę z działalności w  specjalnej strefie ekonomicznej w ramach otrzymanych zezwoleń, korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego do wysokości określonej w przepisach. Zgodnie z MSR 12 Grupa utworzyła w 2019 roku na nie aktywa z tytułu odroczonego podatku.

Szerzej o Specjalnej Strefie Ekonomicznej w nocie 12. 

Podatek od towarów i usług

Przychody, koszty, aktywa i zobowiązania są ujmowane po pomniejszeniu o wartość podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

gdy podatek od towarów i usług zapłacony przy zakupie aktywów lub usług nie jest możliwy do odzyskania od organów podatkowych; wtedy jest on ujmowany odpowiednio jako część ceny nabycia składnika aktywów lub jako część pozycji kosztowej oraz

należności i zobowiązań, które są wykazywane z uwzględnieniem kwoty podatku od towarów i usług.

Kwota netto podatku od towarów i usług możliwa do odzyskania lub należna do zapłaty na rzecz organów podatkowych jest ujęta w bilansie jako część należności lub zobowiązań. 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

8.9Rzeczowe aktywa trwałe

Rzeczowe aktywa trwałe wykazywane są według ceny nabycia/kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia powiększoną o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania oraz aktywowane koszty finansowania. W skład kosztu wchodzi również koszt wymiany części składowych maszyn i urządzeń w momencie poniesienia, jeśli spełnione są kryteria rozpoznania.

Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, obciążają rachunek zysków i strat w momencie ich poniesienia. 

Rzeczowe aktywa trwałe w momencie ich nabycia zostają podzielone na części składowe będące pozycjami o istotnej wartości, do których można przyporządkować odrębny okres ekonomicznej użyteczności. Częścią składową są również koszty generalnych remontów.

Grupa rozpoczyna amortyzację składnika rzeczowych aktywów trwałych wówczas, gdy jest on dostępny do użytkowania, to znaczy w momencie dostosowania składnika aktywów do miejsca i warunków potrzebnych do rozpoczęcia jego funkcjonowania. Zakończenie amortyzacji następuje wtedy, gdy składnik aktywów zostanie przeznaczony do sprzedaży (lub włączony do grupy aktywów przeznaczonych do sprzedaży) zgodnie z MSSF 5, lub gdy składnik aktywów został usunięty z  bilansu – w zależności od tego, który moment jest wcześniejszy.

Okres amortyzacji dla poszczególnych grup rzeczowych aktywów trwałych wynosi odpowiednio:

Typ

 

Budynki i budowle

25 – 50 lat

Maszyny i urządzenia techniczne

5 – 50 lat

Urządzenia biurowe

3 – 10 lat

Środki transportu

5 – 10 lat

Komputery

3 – 5 lat

Inwestycje w obcych rzeczowych aktywach trwałych

5 – 10 lat

Wartość końcową, okres użytkowania oraz metodę amortyzacji składników aktywów weryfikuje się corocznie i w razie konieczności koryguje.

Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu (obliczone jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w rachunku zysków i strat w okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.

Inwestycje rozpoczęte dotyczą rzeczowych aktywów trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Rzeczowe aktywa trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania rzeczowego aktywa trwałego do używania. 

8.10Nieruchomości inwestycyjne

Początkowe ujęcie nieruchomości inwestycyjnych następuje według ceny nabycia z uwzględnieniem kosztów transakcji.

Po początkowym ujęciu nieruchomości inwestycyjne są wykazywane według wartości godziwej. Zyski lub straty wynikające ze zmian wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych są ujmowane w rachunku zysków i strat w tym okresie, w którym powstały.

Nieruchomości inwestycyjne są usuwane z bilansu w przypadku ich zbycia lub w przypadku stałego wycofania danej nieruchomości inwestycyjnej z użytkowania, gdy nie są spodziewane żadne przyszłe korzyści z jej sprzedaży. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia nieruchomości inwestycyjnej z bilansu są ujmowane w rachunku zysków i strat w tym okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.

Przeniesienia aktywów do nieruchomości inwestycyjnych dokonuje się tylko wówczas, gdy następuje zmiana sposobu ich użytkowania potwierdzona przez zakończenie użytkowania składnika aktywów przez właściciela, lub zawarcie umowy leasingu. Jeżeli składnik aktywów wykorzystywany przez właściciela – Grupę, staje się nieruchomością inwestycyjną, Grupa stosuje zasady opisane w części Rzeczowe aktywa trwałe aż do dnia zmiany sposobu użytkowania tej nieruchomości.

W przypadku przeniesienia nieruchomości inwestycyjnej do aktywów wykorzystywanych przez właściciela lub do zapasów, domniemany koszt takiego składnika aktywów, który zostanie przyjęty dla celów jego ujęcia w innej kategorii jest równy wartości godziwej nieruchomości ustalonej na dzień zmiany jej sposobu użytkowania. 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

8.11Wartości niematerialne

Wartości niematerialne nabyte w oddzielnej transakcji lub wytworzone (jeżeli spełniają kryteria rozpoznania dla prac rozwojowych) wycenia się przy początkowym ujęciu odpowiednio w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Cena nabycia wartości niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek gospodarczych jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Po ujęciu początkowym, wartości niematerialne są wykazywane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Nakłady poniesione na wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.

Grupa ustala, czy okres użytkowania wartości niematerialnych jest ograniczony czy nieokreślony. Wartości niematerialne

o ograniczonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji wartości niematerialnych

o ograniczonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny składników wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania ujmuje się w rachunku zysków i strat w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika wartości niematerialnych.

Do wartości niematerialnych Grupa zalicza również nabyte lub otrzymane prawa do emisji CO2. Uprawnienia do emisji CO2 zostały przyznane spółce zależnej TANNE w ramach systemu EU ETS, którego jest uczestnikiem od roku 2020, kiedy to otrzymała zezwolenie na przetwarzanie odpadów w celu pozyskania energii cieplnej oraz zezwolenie na emisję gazów cieplarnianych i jest zobowiązana realizować obowiązki prawne wynikające z tego systemu.

Oznacza to, że wykorzystywana w działalności instalacja przeszła pozytywnie procesy weryfikacji rocznej w zakresie emisji gazów cieplarnianych potwierdzającej, że instalacja należy do instalacji o niskim poziomie emisji oraz poziomów działalności, związanych z efektywnością energetyczną.

Grupa zarówno nabyte, jak i otrzymane prawa do emisji CO2 ujmuje jako wartości niematerialne w dniu otrzymania według ceny obowiązującej w danym dniu na rynku. Prawa do emisji CO2 wykazywane są w oddzielnej pozycji wartości niematerialnych i prawnych i nie podlegają amortyzacji. Cena nabycia praw otrzymanych i zakupionych stanowi iloczyn liczby praw zakupionych/otrzymanych oraz ich jednostkowej ceny nabycia z dnia zakupu/otrzymania.

Nieodpłatnie przyznane prawa Grupa ujmuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w korespondencji z rozliczeniami międzyokresowymi przychodów, których rozliczenie następuje w momencie ich umorzenia (wykorzystania). Efekt rozliczenia w postaci sprzedaży lub wykorzystania praw do emisji CO2 Grupa prezentuje w pozostałej działalności operacyjnej.

Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które nie są użytkowane, są corocznie poddawane weryfikacji pod kątem ewentualnej utraty wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne. 

Okresy użytkowania są poddawane corocznej weryfikacji, a w razie potrzeby korygowane.

Koszty prac badawczych i rozwojowych

Koszty prac badawczych są odpisywane do rachunku zysków i strat w momencie poniesienia. Nakłady poniesione na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one

w przyszłości odzyskane. Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego wymagający, aby składniki aktywów były ujmowane według cen nabycia/kosztów wytworzenia pomniejszonych o skumulowaną amortyzację i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wszelkie nakłady przeniesione na kolejny okres są amortyzowane przez przewidywany okres uzyskiwania przychodów ze sprzedaży z danego przedsięwzięcia.

Koszty prac rozwojowych są poddawane ocenie pod kątem ewentualnej utraty wartości corocznie – jeśli składnik aktywów nie został jeszcze oddany do użytkowania lub częściej – gdy w ciągu okresu sprawozdawczego pojawi się przesłanka utraty wartości wskazująca na to, że ich wartość bilansowa może nie być możliwa do odzyskania.

MSR 38 „Wartości niematerialne” określa prace badawcze jako nowatorskie i zaplanowane poszukiwanie rozwiązań podjęte z zamiarem zdobycia i przyswojenia nowej wiedzy naukowej i technicznej. Do tego typu prac zalicza się:

działania zmierzające do zdobycia nowej wiedzy,

poszukiwanie, ocena i końcowa selekcja sposobu wykorzystania rezultatów prac badawczych lub wiedzy innego rodzaju,

poszukiwanie alternatywnych materiałów, urządzeń, produktów, procesów, systemów lub usług,

formułowanie, projektowanie, ocena i końcowa selekcja nowych lub udoskonalonych materiałów, urządzeń, produktów, procesów, systemów lub usług.

Prace rozwojowe określane są przez standard MSR 38 jako praktyczne zastosowanie odkryć badawczych lub też osiągnięć innej wiedzy w planowaniu lub projektowaniu produkcji nowych lub znacznie udoskonalonych materiałów, urządzeń,

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

produktów, procesów technologicznych, systemów lub usług, które ma miejsce przed rozpoczęciem produkcji seryjnej lub zastosowaniem. Powstają w wyniku zastosowania prac badawczych.

Istnieje możliwość ujęcia nakładów i traktowania ich jako prace o charakterze rozwojowym tylko wtedy, gdy jest możliwość udowodnienia:

technicznej możliwości ukończenia oraz zamiar ukończenia składnika aktywów, tak aby można byłoby go przeznaczyć do sprzedaży;

zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych i prawnych;

dostępność środków niezbędnych do ukończenia oraz możliwość wiarygodnego określenia nakładów;

sposób wdrożenia i możliwości zastosowania z uwzględnieniem istnienia rynku na dany produkt.

W świetle powyższego do prac rozwojowych zalicza się:

projektowanie, wykonanie i testowanie prototypów i modeli doświadczalnych (przed ich wdrożeniem do produkcji seryjnej lub użytkowania),

projektowanie narzędzi, przyrządów do obróbki, form i matryc z wykorzystaniem nowej technologii,

projektowanie, wykonanie i funkcjonowanie linii próbnej, której wielkość nie umożliwia prowadzenia ekonomicznie uzasadnionej produkcji przeznaczonej na sprzedaż,

projektowanie, wykonanie i testowanie wybranych rozwiązań w zakresie nowych lub udoskonalonych materiałów, urządzeń, produktów, procesów, systemów lub usług.

Podstawowa różnica między pracą badawczą a pracą rozwojową polega na tym, iż kluczowym celem realizacji pracy badawczej jest przede wszystkim odkrycie czegoś nowego, podczas, gdy dla pracy rozwojowej nacisk jest położony na zastosowanie wyników prac badawczych w działalności gospodarczej, czyli na wdrożenie efektów prac badawczych.

Podsumowanie zasad stosowanych w odniesieniu do wartości niematerialnych Grupy przedstawia się następująco:

 

Znak towarowy

Oprogramowanie komputerowe

Koszty prac rozwojowych

Inne

Okresy użytkowania

Nieokreślony okres użytkowania

5 lat

3 lata

5 lat

Wykorzystana metoda amortyzacji

Brak amortyzacji

Metodą liniową

Metodą liniową

Metodą liniową

Wewnętrznie wytworzone lub nabyte

Nabyte

Nabyte

Wytworzone

Nabyte

Weryfikacja pod kątem utraty wartości

Coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości.

Coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości

Coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości

Coroczna ocena czy wystąpiły przesłanki świadczące o wystąpieniu utraty wartości

   

Głównym składnikiem wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania jest w Grupie prawo do znaku towarowego FORTE. Grupa corocznie dokonuje testu na utratę wartości znaku.

Zyski lub straty wynikające z usunięcia wartości niematerialnych z bilansu są wyceniane według różnicy pomiędzy wpływami ze sprzedaży netto, a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w rachunku zysków i strat w momencie ich usunięcia z bilansu.

8.12Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych

Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników niefinansowych aktywów trwałych. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą lub w razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości, Grupa dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy.

Wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka wypracowującego środki pieniężne lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Wartość tę ustala się dla poszczególnych aktywów, chyba że dany składnik aktywów nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych, które w większości są niezależne od tych, które są generowane przez inne aktywa lub grupy aktywów. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej. Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne są dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania, która

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

odzwierciedla bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości składników majątkowych używanych w działalności kontynuowanej ujmuje się w pozostałych kosztach operacyjnych.

Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny lub czy powinien zostać zmniejszony. Jeżeli takie przesłanki występują, Grupa szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od czasu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po odjęciu umorzenia), gdyby w ubiegłych latach w ogóle nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika aktywów. Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się niezwłocznie jako przychód w rachunku zysków i strat. Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika jest korygowany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową. 

8.13Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży

Aktywa trwałe i grupy do zbycia klasyfikuje się jako przeznaczone do zbycia, jeśli ich wartość bilansowa zostanie odzyskana raczej w wyniku transakcji sprzedaży, niż w wyniku ich dalszego użytkowania. Warunek ten uznaje się za spełniony wyłącznie wówczas, gdy wystąpienie transakcji sprzedaży jest wysoce prawdopodobne, a składnik aktywów (lub grupa) jest dostępny do natychmiastowej sprzedaży w swoim obecnym stanie. Klasyfikacja składnika aktywów jako przeznaczonego do zbycia zakłada zamiar kierownictwa Grupy do dokonania transakcji sprzedaży w ciągu roku od momentu zmiany klasyfikacji.

Aktywa trwałe (i grupy) sklasyfikowane jako przeznaczone do zbycia wycenia się po niższej z dwóch wartości: pierwotnej wartości bilansowej lub wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane ze sprzedażą.

W sprawozdaniu z sytuacji finansowej aktywa przeznaczone do zbycia (lub grupa do zbycia) prezentowana jest w osobnej pozycji aktywów. Jeżeli z grupą do zbycia związane są zobowiązania jakie będą przekazane w transakcji sprzedaży łącznie

z grupą do zbycia, zobowiązania te prezentowane są jako osobna pozycja zobowiązań.

8.14Zapasy

Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto.

Koszty poniesione na doprowadzenie każdego składnika zapasów do jego aktualnego miejsca i stanu są ujmowane w następujący sposób:

Materiały

w cenie nabycia ustalonej metodą średniej ważonej;

Produkty gotowe i produkty w toku

koszt bezpośrednich materiałów i robocizny oraz odpowiedni narzut pośrednich kosztów produkcji ustalony przy założeniu normalnego wykorzystania mocy produkcyjnych;

Towary

w cenie nabycia ustalonej metodą średniej ważonej.

Ceną sprzedaży netto możliwą do uzyskania jest szacowana cena sprzedaży dokonywana w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.

8.15Aktywa finansowe

Grupa klasyfikuje instrumenty finansowe zgodnie z przyjętym modelem biznesowym do następujących kategorii wyceny:

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,

Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie,

Instrumenty finansowe zabezpieczające.

W momencie początkowego ujęcia, aktywa finansowe są wyceniane w wartości godziwej powiększonej o koszty transakcji bezpośrednio do nich przyporządkowane. Należności z tytułu dostaw i usług, które nie mają istotnego komponentu finansowania, są w  momencie początkowego ujęcia wyceniane w cenie transakcyjnej.

Wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Do tej kategorii zaliczane są wszelkie instrumenty, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody.

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Do tej kategorii zalicza się w szczególności instrumenty finansowe nie spełniające testu SPPI (ang. Solely Payment of Principal and Interest) oraz instrumenty desygnowane do wyceny w wartości godziwej przez wynik finansowy. Zyski lub straty wynikające z wyceny takich aktywów ujmuje się w  wyniku finansowym w okresie, w którym powstały. Zyski lub straty wynikające z wyceny pozycji wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują również przychody z tytułu odsetek i dywidendy.

Do tej grupy zalicza się na przykład inwestycje w udziały w podmiotach niepowiązanych, należności przekazane do faktoringu, które zgodnie z MSSF 9 utrzymywane są w ramach modelu biznesowego, którego cel jest realizowany zarówno poprzez uzyskiwanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i poprzez sprzedaż aktywów finansowych 

Wyceniane według zamortyzowanego kosztu

Są to instrumenty dłużne utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów pieniężnych, które nie są desygnowane do wyceny w wartości godziwej przez wynik finansowy i które spełniają test SPPI.

Do tej kategorii Grupa zalicza aktywa finansowe w postaci udzielonych pożyczek, należności handlowych i środków pieniężnych. Grupa do wyceny aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie stosuje metodę efektywnej stopy procentowej. Należności z tytułu dostaw i usług po początkowym ujęciu wycenia się w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości, przy czym należności z tytułu dostaw i usług z datą zapadalności poniżej 12 miesięcy od dnia powstania (tj. niezawierające elementu finansowania) nie podlegają dyskontowaniu i są wyceniane w wartości nominalnej z uwzględnieniem odpisu aktualizującego. 

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wykazane w bilansie obejmują środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym 3 miesięcy.

Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w rachunku przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.  

Instrumenty finansowe zabezpieczające

Instrumenty finansowe zabezpieczające podlegają wycenie zgodnie z zasadami rachunkowości zabezpieczeń opisanymi

w nocie 8.18. 

8.16Utrata wartości aktywów finansowych

Najistotniejszą pozycją aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu w sprawozdaniu finansowym Grupy są należności z tytułu dostaw i usług. Grupa ujmuje odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia dla należności z tytułu dostaw i usług, należności z tytułu leasingu, środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych oraz aktywów kontraktowych.

Na moment wejścia w życie zmienionego MSSF 9 Grupa dokonała historycznej analizy strat dotyczących nieściągalnych należności. Ponieważ kwoty te okazały się niematerialne w stosunku do poziomów należności w badanym okresie, Grupa zdecydowała o zastosowaniu uproszczonego podejścia, zgodnie z którym szacuje oczekiwaną stratę bazując na terminach zapadalności należności.

Grupa uznaje, że składnik aktywów finansowych został dotknięty utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe, jeśli wystąpiło zdarzenie mające ujemny wpływ na szacowane przyszłe przepływy pieniężne z tego składnika aktywów, na przykład znaczne trudności finansowe dłużnika lub naruszenie warunków umowy, takie jak niewykonanie zobowiązania lub niedokonanie płatności w wymaganym terminie. Grupa uznaje, że dla składnika aktywów finansowych istnieje ryzyko niewykonania zobowiązania jeśli wewnętrzne i zewnętrzne informacje wskazują, że jest mało prawdopodobne iż Grupa otrzyma w całości pozostałe przepływy pieniężne wynikające z umowy. Składnik aktywów finansowych zostaje spisany jeśli nie ma uzasadnionych oczekiwań, że przepływy pieniężne wynikające z umowy zostaną odzyskane.

Grupa ocenia najpierw, czy istnieją obiektywne przesłanki utraty wartości poszczególnych składników aktywów finansowych, które indywidualnie są znaczące, a także przesłanki utraty wartości aktywów finansowych, które indywidualnie nie są znaczące. Jeżeli z przeprowadzonej analizy wynika, że nie istnieją obiektywne przesłanki utraty wartości indywidualnie ocenianego składnika aktywów finansowych, niezależnie od tego, czy jest on znaczący, czy też nie, to Grupa włącza ten składnik do grupy aktywów finansowych o podobnej charakterystyce ryzyka kredytowego i łącznie ocenia pod kątem utraty wartości. Aktywa, które indywidualnie są oceniane pod kątem utraty wartości i dla których ujęto odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości lub uznano, że dotychczasowy odpis nie ulegnie zmianie, nie są brane pod uwagę przy łącznej ocenie grupy aktywów pod kątem utraty wartości.

Jeżeli w następnym okresie odpis z tytułu utraty wartości zmniejszył się, a zmniejszenie to można w obiektywny sposób powiązać ze zdarzeniem następującym po ujęciu odpisu, to uprzednio ujęty odpis odwraca się. Późniejsze odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości ujmuje się w rachunku zysków i strat. 

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

8.17Zobowiązania finansowe oraz pozostałe zobowiązania

Grupa klasyfikuje zobowiązania finansowe do kategorii:

- wycenianych w zamortyzowanym koszcie,

- wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy,

- instrumenty finansowe zabezpieczające.

Do zobowiązań wycenianych w zamortyzowanym koszcie kwalifikuje się głównie zobowiązania z tytułu dostaw i usług, z tytułu zakupu niefinansowych aktywów trwałych, kredyty i pożyczki.

Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz z tytułu zakupu niefinansowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych ujmuje się początkowo w wartości godziwej, która odpowiada wartości nominalnej i wycenia się na dzień bilansowy według zamortyzowanego kosztu.

W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według ceny nabycia odpowiadającej wartości godziwej otrzymanych środków pieniężnych, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki. Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki są następnie wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.

Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane w związku ze zobowiązaniem.

Zyski i straty są ujmowane w rachunku zysków i strat z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku naliczania kosztu metodą efektywnej stopy procentowej.

Do zobowiązań wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy klasyfikuje się pochodne instrumenty finansowe, które nie stanowią instrumentu zabezpieczającego w rachunkowości zabezpieczeń. Instrumenty te stanowią zabezpieczenie w sensie ekonomicznym. Do tej kategorii zalicza się również te instrumenty pochodne, w stosunku do których unieważniono powiązanie zabezpieczające. Instrumenty pochodne ujmuje się początkowo w wartości godziwej i wycenia na każdy dzień bilansowy w wartości godziwej z ujęciem skutków wyceny w rachunku zysków i strat w pozycji pozostałe przychody finansowe lub koszty finansowe.

Do instrumentów pochodnych zabezpieczającychGrupa klasyfikuje instrumenty pochodne, w odniesieniu do których stosuje rachunkowość zabezpieczeń.

8.18Rachunkowość zabezpieczeń

Grupa stosuje rachunkowość zabezpieczeń przepływów pieniężnych, która polega na zabezpieczeniu wysoce prawdopodobnych planowanych przychodów ze sprzedaży, z którymi wiąże się ryzyko walutowe wpływające na rachunek zysków i strat. Głównym celem zastosowania przez Grupę rachunkowości zabezpieczeń przepływów pieniężnych jest zabezpieczenie przychodów operacyjnych przed zmianami kursu walutowego między datą ustanowienia zabezpieczenia, a datą realizacji ekspozycji walutowej i transakcji zabezpieczającej.

Zmiany wartości wewnętrznej opcji zabezpieczających w ramach rachunkowości zabezpieczeń zalicza się do innych dochodów całkowitych i kumuluje w rezerwie z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych (szczegóły w nocie 28.4). W momencie realizacji zabezpieczanego przychodu ze sprzedaży zmiany wartości godziwej instrumentów zabezpieczających przeklasyfikowuje się z rezerwy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych (z przejściem przez inne dochody całkowite) do wyniku finansowego do pozycji przychody ze sprzedaży. W odniesieniu do wartości czasowej opcji Grupa stosuje podejście wymagane przez MSSF 9, tj. traktuje wartość czasową jako koszt zabezpieczenia i zalicza zmiany wartości czasowej do innych dochodów całkowitych i kumuluje je w odrębnych składniku kapitału własnego – koszcie zabezpieczenia. Ze względu na to, iż opcje zabezpieczają wystąpienie konkretnej transakcji, a nie okres czasu, skumulowana zmiana wartości czasowej w  momencie wystąpienia prognozowanej transakcji jest przeklasyfikowywana z kosztu zabezpieczenia w kapitale do rachunku zysków i strat do pozycji przychody ze sprzedaży.

Grupa w momencie ustanowienia zabezpieczenia formalnie wyznacza i dokumentuje powiązanie zabezpieczające, jak również cel zarządzania ryzykiem oraz strategię ustanowienia zabezpieczenia.

Nie rzadziej, niż na koniec każdego okresu sprawozdawczego, Grupa dokonuje oceny spełnienia kryteriów efektywności zabezpieczenia, tj. weryfikacji istnienia powiązania ekonomicznego pomiędzy pozycją zabezpieczaną a instrumentem zabezpieczającym, weryfikacji, czy ryzyko kredytowe nie dominuje nad zabezpieczanym ryzykiem oraz weryfikacji, czy wskaźnik zabezpieczenia jest taki, jak wynika z aktualnej ilości instrumentu zabezpieczającego i aktualnej ilości pozycji zabezpieczanej, którą ten instrument zabezpieczający zabezpiecza. Weryfikacja odbywa się za pomocą oceny jakościowej, a  w przypadku niespełnienia kryteriów oceny jakościowej, dodatkowo na podstawie oceny ilościowej. Wyznaczenie efektywnej i nieefektywnej części zmiany wartości godziwej instrumentu zabezpieczającego (oddzielnie dla wartości wewnętrznej i  oddzielnie dla wartości czasowej) odbywa się z wykorzystaniem hipotetycznego derywatu odzwierciedlającego pozycję zabezpieczaną.

Grupa zaprzestaje stosowania zasad rachunkowości zabezpieczeń, jeżeli instrument zabezpieczający wygasa, zostaje sprzedany, rozwiązany, zrealizowany lub gdy nie spełnia kryteriów rachunkowości zabezpieczeń, albo, gdy Grupa zmieni

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

strategię zarządzania ryzykiem na taką, z którą obecne powiązania nie będą zgodne. Wówczas skumulowane zyski lub straty z tytułu instrumentu zabezpieczającego ujęte w rezerwie z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych pozostają w niej do momentu zajścia planowanej transakcji. Jeżeli transakcja nie będzie realizowana, skumulowany wynik netto ujęty w rezerwie z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych przenoszony jest niezwłocznie do rachunku zysków i strat.

Grupa stosuje również rachunkowość zabezpieczeń przepływów pieniężnych dla instrumentów zabezpieczających ryzyko stopy procentowej (transakcja IRS). W przypadku zabezpieczenia stopy procentowej, Grupa weryfikuje kryteria efektywności zabezpieczenia w sposób analogiczny do tego, który Grupa stosuje dla zabezpieczenia ryzyka walutowego. Wyznaczenie efektywnej i nieefektywnej części zmiany wartości godziwej instrumentu zabezpieczającego odbywa się z wykorzystaniem hipotetycznego derywatu odzwierciedlającego pozycję zabezpieczaną.

Szczegółowy opis wpływu zastosowania rachunkowości zabezpieczeń na sprawozdania finansowe został zaprezentowany w nocie 36.2 Ryzyko walutowe.

8.19Pochodne instrumenty finansowe

Instrumenty pochodne, z których korzysta Grupa w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem związanym ze zmianami kursów wymiany walut, to przede wszystkim zerokosztowe strategie opcyjnie oraz sporadycznie kontrakty walutowe typu forward. Tego rodzaju pochodne instrumenty finansowe na dzień bilansowy wyceniane są do wartości godziwej. Zysk lub stratę ujmuje się wówczas w rachunku zysków i strat, chyba że dany instrument pochodny został wyznaczony jako instrument zabezpieczający w rachunkowości zabezpieczeń. W takim przypadku moment wykazania zysku lub straty zależy od charakteru powiązania zabezpieczającego.

8.20Rezerwy

Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w rachunku zysków i strat po pomniejszeniu o wszelkie zwroty.

W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.

8.21Inwestycje wyceniane metodą praw własności

Grupa zgodnie z MSR 28 dokonuje wyceny metodą praw własności udziałów jakie posiada we wspólnym przedsięwzięciu tj. spółce FORTE FURNITURE PRODUCTS INDIA PVT. LTD z siedzibą w Indiach oraz SPECIFIC sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku. Wycena udziałów metodą praw własności polega na początkowym ujęciu inwestycji w cenie nabycia, a następnie korygowana jest o udział inwestora w zmianach aktywów netto spółek. Bardziej szczegółowe informacje na temat spółek oraz ich danych finansowych i aktualnej wyceny znajdują się w nocie 38.3 niniejszego sprawozdania.

9.Informacje dotyczące segmentów działalności

Od 1 stycznia 2009 obowiązuje MSSF 8 „Segmenty operacyjne”. Zgodnie z wymogami niniejszego standardu, należy identyfikować segmenty operacyjne w oparciu o wewnętrzne raporty dotyczące tych elementów Grupy, które są regularnie weryfikowane przez osoby decydujące o przydzieleniu zasobów do danego segmentu i oceniające jego wyniki finansowe. Głównym organem odpowiedzialnym za podejmowane decyzje w Grupie jest Zarząd Jednostki Dominującej.

Zarząd Jednostki Dominującej dokonał szczegółowej analizy możliwości oraz zasadności wydzielenia segmentów operacyjnych w oparciu o MSSF 8. Wewnętrzne analizy i raporty dla potrzeb zarządczych bazują na geograficznych kierunkach sprzedaży, a wszelkie aktywa związane z procesem produkcyjnym zlokalizowane są na terenie Polski. Zasadniczo do żadnego z obsługiwanych przez Grupę kierunków sprzedaży (kraju) oferowane produkty nie wymagają specyficznego procesu produkcji, ani też angażowania specyficznych aktywów, zaś zarówno produkty dostarczane klientom, jak i proces ich dystrybucji mają charakter standardowy i nie wymagają zróżnicowania.

Grupa prowadzi sprzedaż głównie na obszarze Europy Zachodniej z przewagą rynków niemieckojęzycznych, czyli rynkach o  podobnym ryzyku, warunkach ekonomicznych oraz specyfice klientów. Więcej informacji na temat struktury geograficznej przychodów w nocie 11.1 oraz komentarzu Zarządu.

W związku z tym, iż dla konkretnych kierunków sprzedaży nie ma możliwości uzyskania oddzielnych informacji finansowych, które podlegałyby obowiązkowi ujawnienia, a segmenty operacyjne posiadają podobne właściwości gospodarcze, Zarząd analizuje informacje finansowe bez wydzielania segmentów operacyjnych.

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

10.Sezonowość działalności

W przychodach ze sprzedaży Grupy w skali roku obserwowana jest sezonowość.

Poniżej zaprezentowano wartość przychodów ze sprzedaży osiągnięte w poszczególnych okresach sprawozdawczych:

Okres

Kraj

Udział w całkowitej sprzedaży kwartału %

Export

Udział w całkowitej sprzedaży kwartału %

Przychody ze sprzedaży produktów, materiałów, towarów i usług

Udział % sprzedaży rocznej

I kwartał 2023 (04-06.2023)

48 546

18%

215 125

82%

263 671

26%

II kwartał 2023 (07-09.2023)

46 206

22%

165 789

78%

211 995

21%

III kwartał 2023 (10-12.2023)

56 778

20%

225 189

80%

281 967

27%

IV kwartał 2023 (01-03.2024)

57 760

21%

215 277

80%

273 036

26%

Razem 12 m-cy 2023/2024

209 290

20%

821 380

80%

1 030 669

100%

I kwartał 2022 (04-06.2022)

91 313

27%

241 819

73%

333 132

27%

II kwartał 2022 (07-09.2022)

51 826

21%

198 771

79%

250 597

20%

III kwartał 2022 (10-12.2022)

70 677

21%

263 972

79%

334 649

27%

IV kwartał 2022 (01-03.2023)

57 622

18%

266 856

82%

324 478

26%

Razem 12 m-cy 2022/2023

271 438

22%

971 418

78%

1 242 856

100%

 

Okres

Kraj

udział w całkowitej sprzedaży kwartału %

Export

udział w całkowitej sprzedaży kwartału %

Przychody ze sprzedaży produktów, materiałów, towarów i usług

Udział % sprzedaży rocznej

I kwartał 2022 (01-03.2022)

71 324

20%

284 242

80%

355 566

22%

II kwartał 2022 (04-06.2022)

91 313

27%

241 819

73%

333 132

21%

III kwartał 2022 (07-09.2022)

51 826

21%

198 771

79%

250 597

16%

IV kwartał 2022 (10-12.2022)

70 677

21%

263 972

79%

334 649

21%

I kwartał 2023 (01-03.2023)

57 622

18%

266 856

82%

324 478

20%

Razem 15 m-cy 2022/2023

342 762

21%

1 255 660

79%

1 598 422

 

   

11.Przychody i koszty

11.1Przychody ze sprzedaży i struktura geograficzna

Przychody ze sprzedaży

od 01.04.2023 do 31.03.2024 (badane)

od 01.04.2022 do 31.03.2023 (niebadane)

od 01.01.2022 do 31.03.2023 (badane)

Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów:

1 017 229

1 235 875

1 590 085

Produkty, w tym:

889 861

1 014 755

1 304 336

realizacja instrumentów pochodnych stanowiących rachunkowość zabezpieczeń (nie stanowią przychodów z umów z klientami)

11 133

0

0

Towary

7 495

6 599

8 022

Materiały

119 872

214 521

277 727

Przychody ze sprzedaży usług

13 440

6 981

8 336

Przychody netto ze sprzedaży, ogółem

1 030 669

1 242 856

1 598 422

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Struktura geograficzna

od 01.04.2023 do 31.03.2024 (badane)

od 01.04.2022 do 31.03.2023 (niebadane)

od 01.01.2022 do 31.03.2023 (badane)

Kraj

209 290

271 438

342 762

Eksport

821 380

971 418

1 255 660

Przychody netto ze sprzedaży, ogółem

1 030 669

1 242 856

1 598 422

- w tym od jednostek powiązanych

11 757

6 626

8 558

Liderami na rynkach eksportowych są: Niemcy, Francja oraz Hiszpania, których łączny obrót stanowi ok. 59% sprzedaży ogółem.

Grupa oferuje klientom swoje wyroby na różnych warunkach INCOTERMS. Koszty transportu ponoszone przez Grupę związane z dostawą produktów do klienta wkalkulowane są w cenę produktu. W okresie sprawozdawczym obejmującym okres 12 miesięcy tj. od 01.04.2023 do 31.03.2024 wartość kosztów transportu zawartych w przychodach ze sprzedaży produktów wyniosła 66 370 tys. zł (w okresie porównawczym za 15 m-cy 2022 roku: 110 002 tys. zł, w okresie porównawczym za 12 m-cy 2022 roku: 89 278 tys. zł). ).

Przychody ze sprzedaży płyty do podmiotów niepowiązanych w okresie sprawozdawczym obejmującym okres 12 miesięcy tj. od 01.04.2023 do 31.03.2024 wyniosły 115 380 tys. zł i zostały zaprezentowane jako sprzedaż materiałów (w okresie porównawczym za 15 m-cy 2022 roku: 270 139 tys. zł; w okresie porównawczym za 12 m- cy 2022 roku: 207 958 tys. zł).

Grupa koryguje przychody ze sprzedaży produktów o wysokość bonusów należnych klientom z tytułu zrealizowania w okresie sprawozdawczym umownych poziomów obrotów. W okresie sprawozdawczym wartość bonusów, które pomniejszyły przychody ze sprzedaży produktów wyniosła 82 525 tys. zł (w okresie porównawczym za 15 m-cy 2022roku: 122 159 tys. zł; w okresie porównawczym za 12 m-cy 2022 roku: 95 757 tys. zł ).

Informacje o wiodących klientach

Największym odbiorcą wyrobów Grupy jest grupa zakupowa Giga Lutz, której udział obrotów w przychodach ze sprzedaży Grupy przekroczył 10%. Brak jest formalnych powiązań odbiorców z Grupą. 

11.2Koszt własny sprzedaży

 

Koszt własny sprzedaży

od 01.04.2023

do 31.03.2024 (badane)

od 01.04.2022 do 31.03.2023 (niebadane)

od 01.01.2022

do 31.03.2023 (badane)

Koszt własny sprzedanych produktów, towarów i materiałów

713 535

854 931

1 084 658

Koszt własny sprzedanych usług

7 430

4 638

5 816

Koszt własny sprzedaży

720 965

859 570

1 090 474

   

11.3Pozostałe przychody operacyjne

Pozostałe przychody operacyjne

od 01.04.2023 do 31.03.2024 (badane)

od 01.04.2022 do 31.03.2023 (niebadane)

od 01.01.2022 do 31.03.2023 (badane)

Rozwiązanie odpisów aktualizujących należności

81

2

2

Rozwiązanie pozostałych odpisów aktualizujących

505

57

57

Zysk ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych

453

1 751

1 766

Zysk ze sprzedaży wartości niematerialnych i prawnych

12 042

34 723

34 723

Zysk ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych

0

0

156

Aktualizacja wyceny nieruchomości inwestycyjnych

530

896

896

Dotacje

2 512

742

757

Darowizny i odszkodowania

522

2 005

2 176

Pozostałe

748

1 710

1 934

Nadwyżki inwentaryzacyjne

0

76

76

Pozostałe przychody operacyjne, ogółem

17 394

41 962

42 544

   

W wyniku finansowym Grupy za 12 miesięcy zakończonego roku obrotowego została ujęta sprzedaż otrzymanych nieodpłatnie 36 855 jednostek uprawnień do emisji CO2 przez spółkę zależną TANNE. Wygenerowany dochód został ujęty w pozostałych

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

przychodach operacyjnych Grupy i zaprezentowany w pozycji „Zysk ze sprzedaży wartości niematerialnych i prawnych” w  wysokości 12 042 tys. zł (w okresie porównawczym dochód ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 wyniósł: 34 723 tys. zł).

Spółka TANNE otrzymała również dotację w wysokości 2 428 tys. zł w ramach programu „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej”.

W okresie sprawozdawczym Zarząd zdecydował o zleceniu aktualizacji operatów szacunkowych posiadanych nieruchomości inwestycyjnych. Skutki wyceny zaprezentowano w pozycji Aktualizacja wyceny nieruchomości inwestycyjnych. Zmiany wynikające z wycen poszczególnych nieruchomości zostały zaprezentowane w nocie 20 Nieruchomości inwestycyjne.  

11.4Pozostałe koszty operacyjne

Pozostałe koszty operacyjne

od 01.04.2023 do 31.03.2024 (badane)

od 01.04.2022 do 31.03.2023 (niebadane)

od 01.01.2022 do 31.03.2023 (badane)

Utworzenie odpisów aktualizujących zapasy

119

439

439

Utworzenie odpisów aktualizujących należności

432

341

341

Likwidacja oraz odpisy z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych

331

288

292

Złomowanie zapasów

2 461

2 361

2 845

Darowizny

351

2 732

2 837

Kary i odszkodowania

470

302

690

Koszty świadczeń pracowniczych

160

280

280

Niedobory inwentaryzacyjne

131

2

2

Koszty związane z usuwaniem szkód

607

511

536

Niewykorzystane zdolności produkcyjne

7 287

0

0

Pozostałe

471

1 315

1 356

Pozostałe koszty operacyjne, ogółem

12 821

8 571

9 619

 

W związku z bardzo istotnym spadkiem popytu na płytę meblową Zarząd zdecydował o wydłużeniu okresu przestoju w fabryce płyty TANNE. Koszty niewykorzystanych mocy produkcyjnych z okresu przestoju w kwocie 7 287 tys. zł zostały ujęte

w pozostałych kosztach operacyjnych, w II kwartale okresu sprawozdawczego.

Grupa w okresie sprawozdawczym dokonała złomowania zapasów o wartości 2 461 tys. zł. Koszty złomowania zostały częściowo zrekompensowane przez rozwiązanie utworzonych we wcześniejszych okresach sprawozdawczych odpisów aktualizujących wartość zapasów. 

11.5Przychody finansowe

Przychody finansowe

od 01.04.2023 do 31.03.2024 (badane)

od 01.04.2022 do 31.03.2023 (niebadane)

od 01.01.2022 do 31.03.2023 (badane)

Dywidendy

104

405

405

Odsetki

53

516

619

Różnice kursowe netto

11 887

0

0

Pozostałe

6

165

166

Przychody finansowe, ogółem

12 051

1 085

1 190

Korzystny wpływ na wynik z działalności finansowej w zakończonym okresie sprawozdawczym miały różnice kursowe z wycen aktywów i zobowiązań walutowych, które per saldo po stronie przychodów finansowych ukształtowały się na poziomie

11 887  tys. zł 

11.6Koszty finansowe

Koszty finansowe

od 01.04.2023 do 31.03.2024 (badane)

od 01.04.2022 do 31.03.2023 (niebadane)

od 01.01.2022 do 31.03.2023 (badane)

Strata ze zbycia aktywów finansowych

0

4 250

4 053

Odsetki od kredytów, pożyczek

21 177

12 187

13 386

Odsetki od leasingu

1 656

1 251

1 547

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Odsetki budżetowe

10

198

944

Wycena kredytu wg zamortyzowanego kosztu

266

322

322

Różnice kursowe netto

0

1 370

381

Aktualizacja wartości inwestycji finansowych

0

5 095

5 095

Pozostałe

562

385

434

Koszty finansowe, ogółem

23 670

25 058

26 162

W okresie sprawozdawczym najistotniejszą pozycję w kosztach finansowych Grupy stanowiły koszty odsetkowe,

w szczególności koszty odsetek od kredytów w kwocie 21 177 tys. zł. Wzrost kosztów odsetkowych nastąpił w związku

z podwyższeniem stóp % oraz istotnie większym, w odniesieniu do okresu porównawczego, wykorzystaniem kredytów obrotowych przez Grupę.

11.7Koszty według rodzajów

Koszty według rodzajów

od 01.04.2023

do 31.03.2024 (badane)

od 01.04.2022 do 31.03.2023 (niebadane)

od 01.01.2022 do 31.03.2023 (badane)

Amortyzacja

55 254

54 896

68 709

Zużycie materiałów i energii

387 285

515 297

660 966

Usługi obce

184 719

215 291

270 096

Podatki i opłaty

17 211

16 783

21 456

Wynagrodzenia

187 602

185 287

241 977

Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

46 645

46 311

61 488

Pozostałe koszty rodzajowe

15 074

15 444

19 632

Koszty według rodzajów, ogółem

893 791

1 049 307

1 344 324

Zmiana stanu zapasów produktów i rozliczeń międzyokresowych

-35 837

-4 119

10 337

Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki

2 162

1 321

2 269

Złomowanie produktów i półproduktów

1 716

2 121

2 121

Niewykorzystane zdolności produkcyjne

7 287

0

0

Koszty sprzedaży

230 292

267 652

338 133

Koszty ogólnego zarządu

86 452

82 764

104 314

Koszt wytworzenia sprzedanych produktów i usług

601 720

699 568

887 150

Wartość sprzedanych towarów i materiałów

119 245

160 002

203 324

Koszt własny sprzedaży

720 965

859 570

1 090 474

Koszt niewykorzystanych zdolności produkcyjnych w wysokości 7 287 tys. zł. został opisany pod notą 11.4 Pozostałe koszty operacyjne.

W trzecim kwartale okresu sprawozdawczego została utworzona rezerwa na koszty redukcji zatrudnienia w kwocie 3 000 tys. zł w związku z podjęciem przez Zarząd Jednostki Dominującej decyzji o zwolnieniach grupowych mających na celu dostosowanie poziomu zatrudnienia do obecnej sytuacji rynkowej. Łącznie w Grupie FORTE liczba zredukowanych etatów wyniosła 237. Na koniec okresu sprawozdawczego rezerwa została w całości rozwiązana w związku z jej pełnym wykorzystaniem.

Informacje o wiodących dostawcach

W okresie kwiecień 2023- marzec 2024 roku zakupy materiałów i towarów od dostawców krajowych stanowiły 83% zakupów Grupy ogółem. Zakupy z importu w tym okresie wyniosły 17% zakupów ogółem. Głównym kierunkiem importu Grupy były Litwa – 36%, Niemcy – 28%, Chiny – 10%, Włochy – 3%, Egipt - 6% i Austria – 3% w wartości zakupów z importu ogółem.

Obroty z żadnym z dostawców nie przekroczyły 10% kosztów zakupu materiałów i towarów Grupy.  

 

11.8Koszty amortyzacji ujęte w rachunku zysków i strat

Koszty amortyzacji w rachunku zysków i strat

od 01.04.2023 do 31.03.2024 (badane)

od 01.04.2022 do 31.03.2023 (niebadane)

od 01.01.2022 do 31.03.2023 (badane)

Koszty amortyzacji ujęte w:

 

 

 

Koszcie własnym sprzedaży

45 772

45 977

57 765

Kosztach sprzedaży

2 879

4 028

5 110

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Kosztach ogólnego zarządu

4 714

4 890

5 834

Kosztach związanych z niewykorzystanymi mocami produkcyjnymi

1 889

0

0

Koszt amortyzacji, ogółem

55 254

54 896

68 709

   

11.9Koszty świadczeń pracowniczych

Koszty świadczeń pracowniczych

od 01.04.2023 do 31.03.2024 (badane)

od 01.04.2022 do 31.03.2023 (niebadane)

od 01.01.2022 do 31.03.2023 (badane)

Koszty świadczeń pracowniczych ujęte w:

 

 

 

Koszcie własnym sprzedaży

136 110

135 577

181 211

Kosztach sprzedaży

45 369

47 125

60 521

Kosztach ogólnego zarządu

52 348

48 896

61 733

Kosztach związanych z niewykorzystanymi mocami produkcyjnymi

421

0

0

Koszty świadczeń pracowniczych, ogółem

234 247

231 598

303 465

   

12.Działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Specjalna strefa ekonomiczna jest wyodrębnioną administracyjnie częścią terytorium kraju, na której możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach, a w szczególności korzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych.

Na podstawie art. 12 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (t. j. Dz. U. z 2007 r., nr 42, poz. 274), przedsiębiorcy w ramach prowadzenia działalności gospodarczej na terenie SSE otrzymują regionalną pomoc publiczną w formie zwolnienia z podatku dochodowego od dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach zezwolenia, na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych. Zezwolenie strefowe określa następujące kwestie:

- rodzaje działalności, które mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego (zgodnie z PKWiU),

- minimalną kwotę nakładów inwestycyjnych, które inwestor jest zobowiązany ponieść w związku z inwestycją w określonym czasie,

- liczbę nowych pracowników, których inwestor deklaruje zatrudnić w określonym czasie, a także okres, w którym ogólny poziom zatrudnienia musi zostać utrzymany (zwykle okres 5 lat).

Wielkość otrzymywanej pomocy publicznej równa jest wartości faktycznie niezapłaconego podatku dochodowego od dochodu podlegającemu zwolnieniu z tytułu działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w ramach uzyskanego zezwolenia.

Dwie spółki z Grupy prowadzą działalność w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

W dniu 15 grudnia 2015 roku DYSTRI-FORTE sp. z o.o. otrzymała zezwolenie Nr 214 na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W związku z powyższym Spółka w okresie od stycznia 2016 do czerwca 2017 roku zrealizowała projekt inwestycyjny polegający na utworzeniu innowacyjnego centrum logistycznego produktów branży meblarskiej.

W dniu 18 marca 2016 roku TANNE sp. z o.o. otrzymała zezwolenie Nr 220 na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W związku z powyższym Spółka w latach 2016-2018 roku zrealizowała projekt inwestycyjny polegający na budowie nowoczesnego zakładu produkcji płyt drewnopochodnych.

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

13.Podatek dochodowy

13.1Obciążenie podatkowe

Główne składniki obciążenia podatkowego za rok zakończony 31 marca 2024 roku i 31 marca 2023 roku przedstawiają się następująco:

Podatek dochodowy

od 01.04.2023 do 31.03.2024 (badane)

od 01.04.2022 do 31.03.2023 (niebadane)

od 01.01.2022 do 31.03.2023 (badane)

Bieżący podatek dochodowy

640

1 601

3 014

Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego

641

1 436

2 849

Podatek dochodowy od dywidendy otrzymanej

0

-6

-6

Korekty bieżącego podatku dochodowego z lat ubiegłych

-1

171

171

Odroczony podatek dochodowy

45 491

18 071

-22 592

Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych

45 491

18 071

-22 592

Obciążenie podatkowe wykazane w rachunku zysków i strat

46 131

19 672

-19 578

 

Największy wpływ na obciążenie podatkowe wyniku netto miało częściowe rozwiązanie, na skutek aktualizacji projekcji finansowych, aktywa na podatek odroczony w wysokości 42 191 tys. zł utworzonego na ulgę strefową przez spółki TANNE oraz DYSTRI-FORTE, a także bieżące wykorzystanie aktywa przez spółki strefowe w łącznej kwocie 10 780 tys. zł. Dodatkowo po zakończeniu procesu połączenia Jednostki Dominującej ze spółką FORTE BRAND sp. z o.o., na skutek utraty przesłanek do tworzenia podatku odroczonego od różnic przejściowych rozwiązano aktywo na stratę z lat ubiegłych w kwocie 12 878 tys. zł (ujemny wpływ na wynik) oraz rezerwę na podatek odroczony od wartości znaku towarowego w kwocie 28 900 tys. zł (dodatni wpływ na wynik).

 

13.2Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej

Uzgodnienie podatku dochodowego od wyniku finansowego brutto przed opodatkowaniem według ustawowej stawki podatkowej, z podatkiem dochodowym liczonym według efektywnej stawki podatkowej Grupy za okres 15 miesięcy zakończony 31 marca 2023 roku, 31 marca 2022 roku oraz 2021 rok przedstawia się następująco:

 

Efektywna stawka podatkowa

od 01.04.2023 do 31.03.2024 (badane)

od 01.04.2022 do 31.03.2023 (niebadane)

od 01.01.2022 do 31.03.2023 (badane)

Zysk (strata) przed opodatkowaniem

-14 648

38 914

68 064

Podatek według ustawowej stawki podatkowej obowiązującej w Polsce

-2 783

7 394

12 932

Korekty dotyczące bieżącego podatku dochodowego z lat ubiegłych

-1

171

171

Koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów

4 752

10 777

11 109

Przychody niebędące podstawą do opodatkowania

1 109

-179

396

Wynik na działalności w SSE podlegającej odliczeniu

-10 780

-31 174

-37 379

Aktywa na odroczony podatek z tytułu ulgi SSE

52 920

31 270

-8 682

Efekt różnic w stawkach podatkowych jednostek zależnych prowadzących działalność w innym systemie podatkowym

10

151

248

Nieujęte straty podatkowe

959

1 272

1 576

Spisane straty podatkowe

0

0

0

Pozostałe

-55

-9

51

Podatek dochodowy (obciążenie) wykazany w rachunku zysków i strat

46 131

19 672

-19 578

Efektywna stawka podatkowa jednostki zależnej, prowadzącej działalność w innym systemie podatkowym wynosi: MV FORTE GmbH (Niemcy) – 26%, FORTE Möbel AG – 14%

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

13.3Odroczony podatek dochodowy

Odroczony podatek dochodowy wynika z następujących pozycji:

31 marca 2024 (badane)

Tytuł różnicy przejściowej

BO

Podatek odroczony w Rachunku zysków i strat

Podatek odroczony w Innych całkowitych dochodach

BZ

Przeszacowanie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych

47 659

-26 514

0

22 570

Różnice kursowe

-85

1 852

0

1 767

Rozliczenia międzyokresowe

-5 381

1 179

0

-4 202

Aktualizacja wartości należności

-142

-29

0

-171

Odsetki naliczone

-27

-295

0

-322

Aktualizacja wartości zapasów

-1 273

280

0

-993

Przychody na warunkach Incoterms DDP i DAP

-895

38

0

-857

Rezerwa na koszty transportu

746

-746

0

0

Rezerwy na odprawy emerytalne

-786

769

0

-17

Rezerwa na bonusy

-4 664

1 471

0

-3 193

Wynagrodzenia i narzuty na wynagrodzenia

-11

11

0

0

Straty podatkowe

-33 405

14 593

0

-18 812

Pozostałe

-22

-38

0

-60

Ulga SSE

-84 521

52 920

0

-31 601

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku od rachunkowości zabezpieczeń

2 975

0

20 672

23 647

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku od świadczeń emerytalno-rentowych

-291

0

-106

-397

Razem

-80 123

45 491

20 566

-12 641

*rezerwa na podatek odroczony w tabeli jest kwotą dodatnią

Aktywo utworzone na korzyści związane z działaniem spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz jego wykorzystanie zostało zaprezentowane w nocie 13.4.

Podatek odroczony związany z rachunkowością zabezpieczeń oraz częścią wyceny świadczeń pracowniczych po okresie zatrudnienia ujętą w kapitałach, ujmowany jest w kapitałach Grupy i w okresie sprawozdawczym pozostaje bez wpływu na rachunek zysków i strat.

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

31 marca 2023 (badane)

Tytuł różnicy przejściowej

BO

Podatek odroczony w Rachunku zysków i strat

Podatek odroczony w Innych całkowitych dochodach

BZ

Przeszacowanie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych

41 602

6 057

 

47 659

Różnice kursowe

- 148

63

 

-85

Rozliczenia międzyokresowe

- 6 069

688

 

-5 381

Aktualizacja wartości należności

- 164

22

 

-142

Odsetki naliczone

81

-108

 

-27

Aktualizacja wartości zapasów

- 1 029

-244

 

-1 273

Przychody na warunkach Incoterms DDP i DAP

- 219

-676

 

-895

Rezerwa na koszty transportu

840

-94

 

746

Rezerwy na odprawy emerytalne

- 524

-262

 

-786

Rezerwa na bonusy

- 3 765

-899

 

-4 664

Wynagrodzenia i narzuty na wynagrodzenia

- 910

899

 

-11

Straty podatkowe

- 14 136

-19 269

 

-33 405

Pozostałe

65

-87

 

-22

Ulga SSE

-75 839

-8 682

 

-84 521

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku od rachunkowości zabezpieczeń

- 7 864

0

10 839

2 975

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku od świadczeń emerytalno-rentowych

- 369

0

78

-291

Razem

- 68 448

-22 592

10 917

-80 123

 

 

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

13.4Korzyści podatkowe - działalność Grupy w Specjalnej Strefie Ekonomicznej

W związku z prowadzeniem przez dwie spółki należące do Grupy działalności w specjalnej strefie ekonomicznej, poniższe tabele prezentują kwoty ulg przyznanych i wykorzystanych przez spółki.

 

Korzyści podatkowe SSE

TANNE sp. z o.o.

DYSTRI-FORTE sp. z o.o.

SSE koszty kwalifikowane poniesione

579 885

35 617

Maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych

427 050

41 600

Intensywność pomocy publicznej (w %)

50,00

35,00

Maksymalna kwota pomocy publicznej do wykorzystania

160 144

12 466

 

 

 

31.03.2024 (badane)

31.03.2023 (badane)

Aktywa z tytułu odroczonego podatku związanego z ulgą możliwą do wykorzystania przez Grupę na początek okresu

84 522

75 839

Utworzenie aktywa na ulgę możliwą do wykorzystania

0

46 059

Wykorzystanie ulgi podatkowej w okresie bieżącym

10 729

37 377

Rozwiązanie aktywa na ulgę możliwą do wykorzystania

42 191

0

Aktywa z tytułu odroczonego podatku związanego z ulgą możliwą do wykorzystania na koniec okresu

31 602

84 522

 

W świetle aktualnie obowiązujących przepisów spółki mogą rozliczać korzyści wynikające z ulg do końca 2026 roku. 

14.Majątek socjalny oraz zobowiązania ZFŚS

Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z późniejszymi zmianami stanowi, że Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzą pracodawcy zatrudniający powyżej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Grupa tworzy taki fundusz i dokonuje okresowych odpisów w wysokości odpisu podstawowego. Celem Funduszu jest subsydiowanie działalności socjalnej Grupy, pożyczek udzielonych jej pracownikom oraz pozostałych kosztów socjalnych.

Grupa skompensowała aktywa Funduszu ze swoimi zobowiązaniami wobec Funduszu, ponieważ aktywa te nie stanowią oddzielnych aktywów Grupy. W związku z powyższym, należności netto na dzień 31 marca 2024 roku wynoszą 553 tys. zł (na dzień 31 marca 2023 roku zobowiązania wynoszą -71 tys. zł).

Tabele poniżej przedstawiają analitykę aktywów, zobowiązań oraz kosztów Funduszu.

Majątek socjalny

31.03.2024 (badane)

31.03.2023 (badane)

Pożyczki udzielone pracownikom

1 341

1 563

Środki pieniężne

1 593

576

Zobowiązania z tytułu Funduszu

2 381

2 210

Saldo po skompensowaniu

553

-71

Odpisy na Fundusz w okresie obrotowym

7 158

8 063

   

15.Zysk przypadający na jedną akcję

Zasady obliczania zysku podstawowego przypadającego na jedną akcję oraz zysku rozwodnionego przypadający na jedną akcję zostały opisane w nocie 8.3

Wyliczenie zysku na akcję zostało zaprezentowane bezpośrednio pod tabelą prezentującą skonsolidowany rachunek zysków i  strat.

W okresie między dniem bilansowym, a dniem sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie wystąpiły żadne transakcje dotyczące akcji zwykłych lub potencjalnych akcji zwykłych.

16.Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty

W związku z wygenerowaniem przez Jednostkę Dominującą straty za rok obrotowy zakończony w dniu 31 marca 2023 roku, wypłata dywidendy nie miała miejsca.

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Dywidendy

od 01.04.2023 do 31.03.2024

od 01.01.2022 do 31.03.2023

Dywidendy ujęte jako wypłaty na rzecz właścicieli na jedną akcję

0

2

Dywidendy zaproponowane lub uchwalone do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego do publikacji, ale nieujęte jako przekazane posiadaczom akcji

0

0

Dywidendy zaproponowane lub uchwalone do dnia zatwierdzenia sprawozdań finansowych do publikacji, ale nieujęte jako przekazane posiadaczom akcji, na jedną akcję

0

0

   

17.Leasing

Grupa ujmuje leasing zgodnie z zasadami opisanymi w MSSF 16. Każda umowa nosząca znamiona leasingu podlega ocenie, czy wszelkie kryteria ujęcia jej jako leasing zostały spełnione, w szczególności:

czy składnik aktywów jest zidentyfikowany,

czy Grupa ma prawo do przejęcia wszystkich korzyści związanych z użytkowaniem aktywa,

czy Grupa przejmuje kontrolę nad sposobem, użytkowania aktywa.

Zgodnie z MSSF 16 Grupa stosuje wyłączenia na podstawie kryterium wartościowego i czasowego. MSSF 16 nie nakłada na leasingobiorców konieczności ujmowania aktywów oraz zobowiązań leasingowych dla aktywów niskocennych (np. tablety, komputery, telefony). Grupa nie ujmuje również aktywów i zobowiązań leasingowych , dla których okres trwania jest równy bądź krótszy niż 12 miesięcy lub umowa została zawarta na czas nieokreślony z możliwością wcześniejszego wypowiedzenia przez każdą ze stron.

W przypadku umów spełniających kryteria leasingu Grupa ujmuje zobowiązanie leasingowe ustalone w wysokości zdyskontowanych przyszłych płatności w okresie trwania leasingu oraz prawo do użytkowania w dacie udostepnienia składnika aktywów.

Prawo do użytkowania podlega amortyzacji w okresie trwania umowy, natomiast opłaty leasingowe są dzielone między koszty finansowe w zakresie części odsetkowej oraz zmniejszenie salda zobowiązania w części kapitałowej.

17.1Zobowiązania z tytułu umów leasingu

Grupa jako leasingobiorca na dzień 31 marca 2024 roku posiada umowy leasingu urządzeń oraz środków transportu z opcją zakupu. Grupa jako korzystający ma prawo do nabycia przedmiotu leasingu za cenę ustaloną jako wartość resztowa przedmiotu leasingu powiększoną o podatek VAT.

Okresy, na jakie zostały zawarte umowy leasingu wynoszą: 36, 24 miesiące dla środków transportu oraz 36, 60 miesięcy dla sprzętu IT.

Wartość resztową ustalono na 10-64% dla środków transportu oraz 10% dla sprzętu IT.

Grupa posiada grunty w wieczystym użytkowaniu. Koniec okresu użytkowania gruntów przypada na lata 2089-2091. Grupa ponosi rocznie opłatę z tytułu wieczystego użytkowania gruntów, w 2023 roku jest to 1 116 tys. zł (za 2022 rok opłata wynosiła 1 068 tys. zł.

W okresie sprawozdawczym Grupa dokonała płatności odsetek od zobowiązań leasingowych w kwocie: 1 656 tys. zł.

Na dzień 31 marca 2024 roku oraz na dzień 31 marca 2023 roku przyszłe minimalne opłaty leasingowe przedstawiają się następująco:

Przyszłe minimalne opłaty leasingowe

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

W okresie 1 roku

3 630

3 677

W okresie od 1 do 2 lat

3 415

3 251

W okresie od 2 do 5 lat

6 916

8 262

Powyżej 5 lat

69 804

68 481

Minimalne opłaty leasingowe, ogółem

83 765

83 671

Minus koszty finansowe

48 032

47 730

Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych

35 733

35 941

Krótkoterminowe

1 964

1 992

Długoterminowe

33 769

33 949

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Zobowiązanie z tytułu umów leasingowych w podziale na kategorie rzeczowych aktywów trwałych:

Zobowiązania z tytułu leasingu

31.03.2024 (badane)

31.03.2023 (badane)

Zobowiązania z tytułu leasingu maszyn i urządzeń

5 444

7 139

Zobowiązania z tytułu leasingu środków transportu

1 481

896

Zobowiązania z tytułu wieczystego użytkowania gruntów

28 808

27 906

Razem

35 733

35 941

Tabela ruchu na zobowiązaniach leasingowych:

 

31.03.2024 (badane)

31.03.2023 (badane)

Zobowiązania leasingowe na BO

35 941

26 475

Zwiększenie zobowiązań

2 594

12 072

Zmniejszenie zobowiązań

582

150

Spłata zobowiązań leasingowych

2 220

2 456

Zobowiązania leasingowe na BZ

35 733

35 941

   

17.2Należności z tytułu leasingu – Grupa jako leasingodawca

Grupa posiadała w okresie sprawozdawczym zakończonym 31 marca 2024 roku umowy leasingu operacyjnego dotyczące najmu lokali handlowych i magazynowych w obiektach we Wrocławiu przy ul. Brücknera 25-43, w Przemyślu przy ul. Bakończyckiej 7 oraz w Bydgoszczy przy ul. Poznańskiej.

Większość umów zawartych jest na czas nieokreślony z 1 lub 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia.

Najdłuższa umowa na czas określony zawarta została do 1 sierpnia 2027 roku.

Grupa posiadała w okresie sprawozdawczym zakończonym 31 marca 2024 roku umowy leasingu dotyczące najmu maszyny.

Na dzień 31 marca 2024 roku oraz 31 marca 2023 roku przyszłe należności z tytułu minimalnych opłat leasingowych wynikających z umów nieodwoływalnego leasingu operacyjnego przedstawiają się następująco:

Należności z tytułu leasingu

31.03.2024 (badane)

31.03.2023 (badane)

W okresie 1 roku

7 831

7 994

W okresie od 1 do 5 lat

2 938

4 085

Powyżej 5 lat

152

24

Przyszłe należności z tytułu minimalnych opłat leasingowych, ogółem

10 921

12 103

   

18.Świadczenia pracownicze

18.1Świadczenia emerytalne oraz inne świadczenia po okresie zatrudnienia

Jednostki Grupy wypłacają pracownikom przechodzącym na emerytury kwoty odpraw emerytalnych w wysokości określonej przez Kodeks Pracy. W związku z tym Grupa na podstawie wyceny dokonanej przez profesjonalną firmę aktuarialną tworzy rezerwę na wartość bieżącą zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych. Kluczowa kadra kierownicza objęta jest świadczeniami na takiej samej zasadzie jak pozostali pracownicy. Kwotę tej rezerwy oraz uzgodnienie przedstawiające zmiany stanu w ciągu okresu obrotowego przedstawiono w poniższej tabeli.

Zarówno w okresie sprawozdawczym, jak i okresie porównawczym, wycena została sporządzona przy zastosowaniu metody prognozowanego kosztu jednostkowego.

Główne założenia przyjęte przez aktuariusza na dzień bilansowy do wyliczenia kwoty zobowiązania są następujące:

 

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

Stopa dyskontowa (%)

5,18%

6.03%

Wskaźnik rotacji pracowników (%)

0,0-16,6%

0,0-17,9%

Przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń (%)

3,4-12,4%

3,0-8,0%

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Rezerwa na świadczenia emerytalne i rentowe

od 01.04.2023 do 31.03.2024 (badane)

od 01.01.2022 do 31.03.2023 (badane)

Stan na początek okresu

4 102

5 188

Różnice kursowe z przeliczenia

-8

2

Koszty odsetkowe

224

139

Koszty bieżącego zatrudnienia

358

539

Wypłacone świadczenia

432

401

Aktuarialny zysk / (strata) ze zmian założeń demograficznych

116

73

Aktuarialny zysk / (strata) ze zmian założeń ekonomicznych

420

-366

Aktuarialny zysk / (strata) z różnic pomiędzy założeniami a realizacją

46

134

Zyski / (Starty) z rozliczenia programu świadczeń

-22

-1 206

Stan na koniec okresu

4 804

4 102

W tym:

 

 

długoterminowa

4 226

3 609

krótkoterminowa

579

493

 

Kwoty ujmowane w całkowitych dochodach:

Składniki kosztów

od 01.04.2023 do 31.03.2024 (badane)

od 01.01.2022 do 31.03.2023 (badane)

Koszty świadczeń:

 

 

Koszty bieżącego zatrudnienia

358

539

Koszt odsetkowy

224

139

Odwrócenie rezerw ujętych w poprzednich okresach *

-31

-880

Składniki kosztów programu ujęte w wyniku finansowym:

551

-202

Aktuarialny zysk / (strata) ze zmian założeń demograficznych

117

73

Aktuarialny zysk / (strata) ze zmian założeń ekonomicznych

420

-367

Aktuarialny zysk / (strata) z różnic pomiędzy założeniami a realizacją

46

143

Odwrócenie rezerw ujętych w poprzednich okresach *

9

-326

Bieżące składniki kosztów programu ujęte w kapitałach własnych

592

-477

Odroczony podatek dotyczący świadczeń

106

-78

Łączna kwota kosztów programu ujęta w kapitałach

908

-655

Razem koszty roku

1 143

-679

* rozwiązaniem rezerwy utworzonej na świadczenia emerytalne przysługujące pracownikom Jednostki Dominujące w oddziale Białystok, w związku z likwidacją Oddziału

Zgodnie z MSR 19 poniżej zaprezentowano wrażliwość zobowiązań na zmiany stopy dyskontowej ,stopy wzrostu wynagrodzeń i rotacji wynagrodzeń. Przyjęto wzrost i spadek stóp o 0,5/1,0% w ciągu roku. Zarówno w okresie sprawozdawczym, jak

i w okresie porównawczym, wycena została sporządzona przy zastosowaniu metody prognozowanego kosztu jednostkowego.

31 marca 2024 roku

Założenia

% zmiana

Wpływ na rezerwę na świadczenia emerytalne i rentowe

Stopa dyskontowa (%)

0,5%

-158

 

-0,5%

+168

Przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń (%)

1,0%

+357

 

-1,0%

-321

Przewidywana stopa rotacji pracowników (%)

1,0%

-89

 

-1,0%

+97

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

31 marca 2023 roku

Założenia

% zmiana

Wpływ na rezerwę na świadczenia emerytalne i rentowe

Stopa dyskontowa (%)

0,5%

-125

 

-0,5%

+133

Przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń (%)

1,0%

+374

 

-1,0%

-256

Przewidywana stopa rotacji pracowników (%)

1,0%

-65

 

-1,0%

+69

   

 

19.Rzeczowe aktywa trwałe

Kategorie rzeczowych aktywów trwałych

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

Grunty

60 247

59 922

Budynki i budowle

343 245

341 158

Urządzenia techniczne i maszyny

358 719

372 085

Środki transportu

9 113

10 067

Pozostałe środki trwałe

11 785

12 869

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie

22 999

18 872

Rzeczowe aktywa trwałe, ogółem

806 109

814 973

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

31 marca 2024 roku (badane)

Zmiana stanu rzeczowych aktywów trwałych

Grunty

Budynki i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki transportu

Pozostałe

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie

Ogółem

Wartość netto na początek okresu, w tym:

59 922

341 158

372 085

10 067

12 869

18 872

814 973

Wartość netto aktywów z tyt. prawa do użytkowania na początek okresu

37 134

0

7 138

911

0

0

45 183

Zwiększenia, w tym:

1 008

16 883

24 925

2 143

522

46 761

92 241

Zakup

0

16 883

24 699

750

522

46 721

89 574

Zwiększenie aktywów z tytułu prawa do użytkowania

1 008

0

183

1 393

0

0

2 584

Inne zwiększenia

0

0

43

0

0

40

84

Zmniejszenia, w tym:

0

296

3 000

2 753

737

43 139

49 925

Sprzedaż

0

0

9

2 046

0

0

2 056

Zmniejszenie aktywów z tytułu prawa do użytkowania

0

0

0

2

0

0

2

Likwidacja

0

296

2 490

178

736

19

3 719

Likwidacja/Modyfikacje umów leasingu (MSSF 16)

0

0

501

527

0

0

1 028

Przekazanie do użytkowania

0

0

0

0

0

43 120

43 120

Eliminacja umorzenia wskutek zbycia/likwidacji składników majątku

0

154

2 284

2 044

177

0

4 658

Eliminacja umorzenia aktywów z tyt. prawa do użytkowania

0

0

0

501

0

0

501

Odpis aktualizujący z tyt. utraty wartości

0

0

0

0

0

-505

-505

Odpis amortyzacyjny za okres

0

13 070

36 071

2 217

1 035

0

52 394

Odpis amortyzacyjny aktywów z tyt. prawa do użytkowania

551

0

1 498

672

0

0

2 720

Korekta z tytułu różnic kursowych

-132

-1 584

-5

0

-10

0

-1 731

Wartość netto na koniec okresu, w tym:

60 247

343 245

358 719

9 113

11 785

22 999

806 109

Wartość netto aktywów z tytułu prawa do użytkowania

37 592

0

5 322

1 604

0

0

44 517

Stan na początek okresu

 

 

 

 

 

 

 

Wartość brutto

61 980

432 273

677 824

36 511

29 312

20 022

1 257 922

Umorzenie i odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości

2 058

91 115

305 739

26 444

16 443

1 150

442 949

Wartość netto

59 922

341 158

372 085

10 067

12 869

18 872

814 973

Stan na koniec okresu

 

 

 

 

 

 

 

Wartość brutto

63 420

447 276

699 738

35 765

29 087

22 999

1 298 285

Umorzenie i odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości

3 173

104 031

341 019

26 653

17 301

0

492 177

Wartość netto

60 247

343 245

358 719

9 113

11 785

22 999

806 109

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

31 marca 2023 roku (badane)

Zmiana stanu rzeczowych aktywów trwałych

Grunty

Budynki i budowle

Maszyny i urządzenia

Środki transportu

Pozostałe

Rzeczowe aktywa trwałe w budowie

Ogółem

Wartość netto na początek okresu, w tym:

58 126

344 550

390 306

12 176

13 825

14 422

833 405

Wartość netto aktywów z tyt. prawa do użytkowania na początek okresu

35 178

0

274

748

0

0

36 200

Zwiększenia, w tym:

2 816

12 555

28 018

1 795

987

38 989

85 161

Zakup

0

12 555

19 673

884

365

38 989

72 466

Zwiększenie aktywów z tytułu prawa do użytkowania

2 816

0

8 345

911

0

0

12 072

Inne zwiększenia

0

0

0

0

622

0

622

Zmniejszenia, w tym:

389

596

13 531

1 675

193

34 434

50 818

Sprzedaż

186

596

3

456

4

0

1 245

Zmniejszenie aktywów z tytułu prawa do użytkowania

202

0

0

106

0

0

308

Likwidacja

0

0

9 447

513

189

1 152

11 301

Likwidacja/Modyfikacje umów leasingu (MSSF 16)

0

0

4 081

600

0

0

4 682

Przekazanie do użytkowania

0

0

0

0

0

33 282

33 282

Eliminacja umorzenia wskutek zbycia/likwidacji składników majątku

0

172

9 313

910

162

0

10 557

Eliminacja umorzenia aktywów z tyt. prawa do użytkowania

9

0

4 081

693

0

0

4 783

Odpis aktualizujący z tyt. utraty wartości

0

0

0

0

0

105

105

Odpis amortyzacyjny za okres

0

15 867

44 624

3 097

1 915

0

65 503

Odpis amortyzacyjny aktywów z tyt. prawa do użytkowania

667

0

1 481

734

0

0

2 882

Korekta z tytułu różnic kursowych

27

344

1

0

3

0

375

Wartość netto na koniec okresu, w tym:

59 922

341 158

372 085

10 067

12 869

18 872

814 973

Wartość netto aktywów z tytułu prawa do użytkowania

37 134

0

7 138

911

0

0

45 183

Stan na początek okresu

 

 

 

 

 

 

 

Wartość brutto

59 844

419 970

663 336

36 391

28 515

14 422

1 222 478

Umorzenie i odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości

1 719

75 420

273 030

24 216

14 690

0

389 073

Wartość netto

58 126

344 550

390 306

12 176

13 825

14 422

833 405

Stan na koniec okresu

 

 

 

 

 

 

 

Wartość brutto

61 980

432 273

677 824

36 511

29 312

20 022

1 257 922

Umorzenie i odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości

2 058

91 115

305 739

26 444

16 443

1 150

442 949

Wartość netto

59 922

341 158

372 085

10 067

12 869

18 872

814 973

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 sporządzone w tys. PLN

2023

 

Grupa dokonała analizy przesłanek pochodzących z wewnętrznych i zewnętrznych źródeł informacji, pod kątem utraty wartości środków trwałych. Prognozy zawarte w Modelu Finansowym sporządzonym przez Grupę są co do zasady zbieżne z trendami dla europejskiego rynku meblarskiego, co zostało potwierdzone raportem niezależnej analizy finansowej sporządzonym przez zewnętrznego eksperta. Prognozy potwierdzają brak przesłanek do utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych posiadanych przez Grupę.

W okresie sprawozdawczym został rozwiązany odpis aktualizujący wartość rzeczowych aktywów trwałych w wysokości 505 tys. zł dotyczący linii do oklejania Barberan. Maszyna została przyjęta na środki trwałe oraz wydzierżawiona spółce zależnej SPECIFIC.

Zmiany odpisu aktualizującego środki trwałe przedstawiały się następująco:

 

Zmiany odpisu aktualizującego środki trwałe

31.03.2024 (badane)

31.03.2023 (badane)

Odpis aktualizujący na początek okresu

1 558

1 454

Utworzenie

0

105

Rozwiązanie

505

0

Odpis aktualizujący na koniec okresu

1 053

1 558

.

Wartość bilansowa rzeczowych aktywów trwałych użytkowanych na dzień 31 marca 2024 roku przez Grupę na mocy umów leasingu wynosi 44 517 tys. zł, z czego 37 592 tys. zł dotyczy wieczystego użytkowania gruntów, 5 322 tys. zł leasingu maszyn i urządzeń, zaś 1 604 tys. zł leasingu środków transportu (na dzień 31 marca 2023 roku: 45 183 tys. zł). 

Aktywa oddane w zastaw jako zabezpieczenie

Grunty i budynki o wartości bilansowej 365 850 tys. zł (na dzień 31 marca 2023 roku: 362 717 tys. zł,) objęte są hipotekami ustanowionymi w celu zabezpieczenia kredytów bankowych Grupy (nota 29 - oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki).

Dodatkowo maszyny i urządzenia oraz pozostałe rzeczowe aktywa trwałe o wartości bilansowej 330 244 tys. zł objęte są zastawami rejestrowymi (na dzień 31 marca 2023 roku: 342 189 tys. zł ).

W okresie sprawozdawczym zakończonym dnia 31 marca 2024 roku skapitalizowane koszty finansowania zewnętrznego nie wystąpiły (na dzień 31 marca 2023 roku: brak).  

Kupno i sprzedaż

W okresie 12 miesięcy zakończonym 31 marca 2024 roku Grupa dokonała zakupu środków trwałych o wartości 46 519 tys. zł (w 15 miesięcznym okresie zakończonym 31 marca 2023 roku: 39 078 tys. zł, w 12 miesięcznym okresie zakończonym 31 marca 2023 roku: 33 322 tys. zł ) oraz sprzedała rzeczowe aktywa trwałe o wartości netto: 178 tys. zł (w 12 i 15 miesięcznym okresie zakończonym 31 marca 2023 roku: 669 tys. zł).

Do najistotniejszych inwestycji zrealizowanych przez Grupę w okresie sprawozdawczym zaliczyć można nakłady na budowę

3 gruntowych instalacji fotowoltaicznych w zakładach FORTE Ostrów Mazowiecka, Hajnówka, Suwałki oraz spółce TANNE o łącznej mocy 11 MWp na równowartość ok. 36 500 tys. zł. Pozostałe nakłady inwestycyjne poniesiono na zakup trzech maszyn związanych z rozwojem projektu EasyKlix oraz modernizację budynków i infrastruktury technicznej.

Zobowiązania inwestycyjne

Na dzień 31 marca 2024 roku zobowiązania inwestycyjne Grupy wynoszą 2 662 tys. zł (na dzień 31 marca 2023 roku: 4 154 tys. zł). Kwota ta dotyczy głównie nakładów na środki trwałe w budowie oraz zakupu maszyn i urządzeń. Część zobowiązań inwestycyjnych w wysokości 623 tys. zł (na dzień 31 marca 2023 roku: 1 065 tys. zł) Grupa prezentuje w bilansie w pozycji „Pozostałe zobowiązania długoterminowe”. Są to kaucje gwarancyjne, stanowiące zabezpieczenie należytego wykonania prac związanych z budową fabryki płyty. 

20.Nieruchomości inwestycyjne

Grupa zalicza do nieruchomości inwestycyjnych nieruchomości, których nie wykorzystuje, lub wykorzystuje w niewielkim stopniu na własne potrzeby prowadzonej działalności produkcyjnej i są one przez Grupę traktowane jako źródło przychodów z czynszów najmów długoterminowych.

Wartość osiągniętych przychodów z tytułu najmu nieruchomości inwestycyjnych prezentuje poniższa tabela:

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 sporządzone w tys. PLN

2023

 

Kategorie przychodów i kosztów

od 01.04.2023 do 31.03.2024 (badane)

od 01.01.2022 do 31.03.2023 (badane)

Przychody z tytułu czynszu z nieruchomości inwestycyjnej

7 238

7 744

Koszty z tytułu napraw i konserwacji w tym:

78

231

koszty, które przynosiły przychody czynszowe w okresie

78

231

 

Na dzień bilansowy w skład nieruchomości inwestycyjnych Grupy wchodzą: centra handlowe we Wrocławiu oraz

w Bydgoszczy, jak również nieruchomość w Przemyślu.

Zmiana stanu

31.03.2024 (badane)

31.03.2023 (badane)

Bilans otwarcia na początek okresu sprawozdawczego

53 733

51 667

Zmiana stanu:

 

 

- nakłady na modernizację

50

21

- przeszacowanie do wartości godziwej

530

2 045

Bilans zamknięcia na koniec okresu sprawozdawczego

54 313

53 733

 

W okresie sprawozdawczym zakończonym 31 marca 2024 roku, na podstawie zaktualizowanych operatów szacunkowych nieruchomości we Wrocławiu przy ul. Brucknera, w Bydgoszczy oraz w Przemyślu, ujęto korektę podwyższającą ich wartości godziwe o łączną wartość 530 tys. zł.

Zaprezentowana w operatach szacunkowych wycena nieruchomości została przeprowadzona według dostępnych lokalnie danych transakcyjnych na lokalnych rynkach nieruchomości o podobnym charakterze przeznaczenia, bądź metodą dochodową. Wyboru metody wyceny i techniki szacowania dokonuje rzeczoznawca majątkowy. Wycena porównawcza opiera się na wiedzy lokalnych rzeczoznawców majątkowych i lokalnych analizach porównawczych tych rzeczoznawcówz  uwzględnieniem celu wyceny, rodzaju i położenia oraz otoczenia nieruchomości, wyposażenia w infrastrukturę techniczną, przeznaczenia w planie miejscowym oraz dostępnych danych o cenach, dochodach i cenach nieruchomości podobnych, sposobie użytkowania nieruchomości, stanie prawnym nieruchomości oraz przede wszystkim na lustracji przeprowadzonych na nieruchomościach. W podejściu dochodowym oprócz dochodu generowanego z przedmiotowej nieruchomości, rzeczoznawcy opierali się na lokalizacji i otoczeniu nieruchomości, na badaniu stanu technicznego budynku, powierzchni obiektu, jego dostępności – dojazd, miejsca parkingowe, oraz analizowano jakość najemcy i czas trwania umowy.

Źródłem danych merytorycznych przeprowadzonej wyceny obiektów były:

przeprowadzona dokumentacja fotograficzna,

dane dotyczące tytułu prawnego do nieruchomości,

dane ewidencyjne nieruchomości,

dane dotyczące aktów planowania przestrzennego,

dane dotyczące istniejącej zabudowy,

dane dotyczące umów zobowiązaniowych zawartych na nieruchomościach

dane dotyczące kosztów eksploatacji

dane dotyczące rynku nieruchomości podobnych

Wycena opierała się na analizie podaży i popycie zgłaszanym na lokalnym rynku nieruchomości. Rzeczoznawcy zwrócili uwagę również na poziom stawek czynszu w podobnych obiektach i wskazali ich uzależnienie głównie od lokalizacji nieruchomości, liczby osób w zasięgu oddziaływania obiektu, potencjału nabywczego ludności zamieszkującej okolicę, ekspozycji nieruchomości, jej stanu technicznego i standardu wykończeniowego oraz wielkości wynajmowanej powierzchni i okresu najmu. Stawki czynszu jako jedną z istotnych zmiennych wpływających na wycenę, badano z uwzględnieniem podziału na powierzchnie handlowo-usługowe oraz biurowe.

Wycena uwzględnia przewidywane dochody z nieruchomości wynikające z umów najmu zawartych na czas określony

i nieokreślony, a także dochody oszacowane na poziomie rynkowym po okresie zakończenia umów najmu. Wzięto pod uwagę również czy nieruchomość generuje dodatkowe przychody związane m.in. z udostępnianiem powierzchni reklamowej czy pod stoiska na parkingu. Analizowano również wpływ rotacji najemców w budynkach, czas jaki upływa do ponownego wynajęcia powierzchni oraz koszty utrzymania obiektu. Ustalono również stopę dyskonta jako dochód inwestora na kapitale zaangażowanym w nieruchomość i stopę kapitalizacji, która odwzorowuje dochód inwestora na kapitale zaangażowanym w nieruchomość oraz zwrot wyłożonego kapitału. Przyjęto, iż podstawowymi czynnikami ryzyka, wpływającymi na poziom stopy kapitalizacji, są między innymi: lokalizacja, stan techniczny, standard użytkowy, wiarygodność najemców, warunki umów najmu, wielkość budynków i ich funkcje. Przy wyznaczeniu stopy kapitalizacji kierowano się zawodowym osądem

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 sporządzone w tys. PLN

2023

 

uwzględniając oprócz ww. czynników przewidywane dochody możliwe do uzyskania z przedmiotu wyceny na rynku, różnice w poziomie ryzyka pomiędzy nieruchomością wycenianą a nieruchomościami stanowiącymi przedmiot analizy stóp kapitalizacji.

Wycena uwzględnia również zmieniające się warunki makroekonomiczne na rynku polskim tj. wzrastający poziom inflacji i  przewidywalny dalszy wzrost cen, a także związane z tym dotychczasowe i przewidywane podwyżki stóp procentowych, oraz ewentualny wzrost bezrobocia (na moment wyceny poziom bezrobocia pozostawał na relatywnie niskim poziomie).

Rzeczoznawcy w warunkach makroekonomicznych wyceny rozważali także agresję Federacji Rosyjskiej w Ukrainie oraz związane z tym sankcje gospodarcze nałożone na agresora. Konflikt ten z pewnością wpłynie na otoczenie ekonomiczne oraz sytuację w regionie, niemniej jednak na chwilę obecną nie ma możliwości rzetelnego przewidzenia jego skutków na inflację, sytuację migracyjną, ceny nieruchomości, zainteresowanie najemców, inwestorów itp. Jeżeli opisana sytuacja w istotny sposób wpłynie na rynek nieruchomości, rekomendowano aktualizację opracowania.

W związku z tym, że stawki czynszu najmu dla wszystkich umów najmu zawartych na nieruchomościach ustalone są

w złotówkach, wartość nieruchomości oszacowano w walucie PLN – brak ryzyka walutowego.

Okres obowiązywania operatów został oznaczony na 12 kolejnych miesięcy.

Grupa kontynuowała prace modernizacyjne na terenie nieruchomości położonej w Przemyślu. Wartość nakładów poniesionych na modernizację w okresie sprawozdawczym wyniosła 50 tys. zł (w okresie porównawczym 21 tys. zł).Prace modernizacyjne dotyczyły modernizacji oraz wykonania parkingu.

Zobowiązania inwestycyjne

Na dzień 31 marca 2024 roku Grupa nie posiadała zobowiązań inwestycyjnych dotyczących nieruchomości.

Hierarchia wartości godziwej

Opis metod wyceny nieruchomości potwierdzonych przez niezależnych rzeczoznawców w operatach szacunkowych sporządzonych na dzień:

15 marca 2024 roku – operat szacunkowy określający wartość nieruchomości na dzień 4 marca 2024 roku - nieruchomość położona we Wrocławiu przy ul. Brücknera - ze względu na fakt, że nieruchomość jest zabudowana budynkiem o funkcji handlowo-usługowej z częścią biurową, a na nieruchomości zawarte są umowy najmu, mające znaczenie dla oceny wielkości dochodów, warunki wynikające z tych umów uwzględniono w wycenie stosując podejście dochodowe, metodę inwestycyjną, technikę dyskontowania strumieni dochodów;

15 marca 2024 roku – operat szacunkowy określający wartość nieruchomości na dzień 27 lutego stycznia 2024 roku - nieruchomości położona w Bydgoszczy przy ul. Poznańskiej i Grudziądzkiej – do wyceny wartości rynkowej nieruchomości gruntowej zabudowanej zastosowano podejście dochodowe, metodę inwestycyjną, technikę kapitalizacji prostej, która zakłada możliwość uzyskania stałych dochodów na poziomie rynkowym w dłuższym okresie czasu, natomiast dla określenia wartość rynkowej prawa własności nieruchomości gruntowej niezabudowanej w stanie aktualnym zastosowano podejście porównawcze, metodę porównywania parami.

19 marca 2024 roku – operat szacunkowy określający wartość nieruchomości na dzień 6 marca 2024 roku - nieruchomość położona w Przemyślu, ul. Bakończycka 7 – dla określenia wartości rynkowej nieruchomości gruntowych zabudowanych ze względu na komercyjne wykorzystanie obiektów zastosowano podejście dochodowe, metodę inwestycyjną, technikę kapitalizacji prostej, która zakłada możliwość uzyskania stałych dochodów na poziomie rynkowym w dłuższym okresie; dla określenia wartości rynkowej prawa do użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej niezabudowanej w  stanie aktualnym zastosowano podejście porównawcze, metodę porównywania parami.  

Hierarchia wartości godziwej na dzień 31 marca 2024 roku kształtowała się następująco:

 

Poziom 1

Poziom 2

Poziom 3

Wartość godziwa na koniec bieżącego okresu

Nieruchomość we Wrocławiu

0

0

27 223

27 223

Nieruchomość w Przemyślu

0

0

14 292

14 292

Nieruchomość w Bydgoszczy

0

0

12 798

12 798

 

0

0

54 313

54 313

Hierarchia wartości godziwej na dzień 31 marca 2023 roku kształtowała się następująco:

 

Poziom 1

Poziom 2

Poziom 3

Wartość godziwa na koniec poprzedniego okresu

Nieruchomość we Wrocławiu

0

0

26 051

26 051

Nieruchomość w Przemyślu

0

0

14 027

14 027

Nieruchomość w Bydgoszczy

0

0

13 655

13 655

 

0

0

53 733

53 733

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 sporządzone w tys. PLN

2023

 

 

Opis zabezpieczeń ustanowionych na nieruchomościach inwestycyjnych:

Hipoteki ustanowione przez FORTE PROPERTY sp. z o.o. na nieruchomościach w Przemyślu i Wrocławiu. Hipoteki stanowią zabezpieczenie kredytów obrotowych zaciągniętych przez Jednostkę Dominującą w ING Bank Śląski S.A. oraz mBank S.A.  

21.Wartości niematerialne

Kategorie wartości niematerialnych

31.03.2024 (badane)

31.03.2023 (badane)

Patenty i licencje

523

438

Znak towarowy

15 272

15 272

Prawa do emisji CO2

13 476

8 016

Pozostałe wartości niematerialne

0

2

Razem

29 271

23 729

31 marca 2024 roku (badane):

Zmiana stanu wartości niematerialnych

Patenty i licencje

Znak towarowy

Zakończone prace rozwojowe

Prawa do emisji CO2

Pozostałe

Razem

Wartość netto na początek okresu

438

15 272

0

8 016

2

23 729

Zwiększenia stanu

223

0

0

22 499

0

22 722

Zmniejszenie stanu

0

0

17

15 715

0

15 732

Odpis amortyzacyjny za okres

138

0

0

0

2

140

Eliminacja umorzenia wskutek zbycia / likwidacji

0

0

17

-1 324

0

-1 308

Wartość netto na koniec okresu

523

15 272

0

13 476

0

29 271

Stan na początek okresu

 

 

 

 

 

 

Wartość brutto

3 722

15 272

772

9 104

918

29 788

Umorzenie i odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości

3 284

0

772

1 088

916

6 060

Wartość netto

438

15 272

0

8 016

2

23 729

Stan na koniec okresu

 

 

 

 

 

 

Wartość brutto

3 945

15 272

755

15 888

914

36 774

Umorzenie i odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości

3 422

0

755

2 412

914

7 503

Wartość netto

523

15 272

0

13 476

0

29 271

31 marca 2023 roku (badane):

Zmiana stanu wartości niematerialnych

Patenty i licencje

Znak towarowy

Zakończone prace rozwojowe

Prawa do emisji CO2

Pozostałe

Razem

Wartość netto na początek okresu

626

15 272

16

801

15

16 729

Zwiększenia stanu

108

0

0

41 359

0

41 467

Zmniejszenie stanu

3 736

0

260

33 585

0

37 581

Odpis amortyzacyjny za okres

296

0

16

0

12

324

Eliminacja umorzenia wskutek zbycia / likwidacji

3 736

0

260

-559

0

3 437

Wartość netto na koniec okresu

438

15 272

0

8 016

2

23 729

Stan na początek okresu

 

 

 

 

 

 

Wartość brutto

7 350

15 272

1 031

801

918

25 372

Umorzenie i odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości

6 724

0

1 015

0

903

8 643

Wartość netto

626

15 272

16

801

15

16 729

Stan na koniec okresu

 

 

 

 

 

 

Wartość brutto

3 722

15 272

772

9 104

918

29 788

Umorzenie i odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości

3 284

0

772

1 088

916

6 060

Wartość netto

438

15 272

0

8 016

2

23 729

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 sporządzone w tys. PLN

2023

 

Wartości niematerialne ogółem w Grupie na dzień 31 marca 2024 roku osiągnęły wartość 29 271 tys. zł (na dzień 31 marca 2023 roku: 23 729 tys. zł). Składały się na nie wyżej wykazane kwoty.

Prawa do emisji CO2

W każdym roku Grupa FORTE jest zobowiązana do rozliczenia emisji CO2 z instalacji, której jest właścicielem. W rozliczeniu umarzana jest odpowiednia liczba uprawnień do emisji.   

W dniu 21 kwietnia 2023 roku TANNE sp. z o.o. dokonała umorzenia 3 318 uprawnień do emisji, odpowiadającej wielkość emisji CO2 za rok 2022.

W okresie sprawozdawczym zakończonym 31 marca 2024 roku spółce TANNE przyznano 50 087 nieodpłatnych uprawnień do emisji CO2, których wartość rynkowa na dzień ich otrzymania wynosiła 22 499 tys. zł.

Uprawnienia do emisji CO2 zostały przyznane TANNE w ramach systemu EU ETS, którego Spółka jest uczestnikiem od roku 2020, kiedy to otrzymała zezwolenie na przetwarzanie odpadów w celu pozyskania energii cieplnej oraz zezwolenie na emisję gazów cieplarnianych i jest zobowiązana realizować obowiązki prawne wynikające z tego systemu.

Oznacza to, że wykorzystywana w działalności instalacja przeszła pozytywnie procesy weryfikacji:

1.Dotyczącej emisji gazów cieplarnianych potwierdzającej, że instalacja należy do instalacji o niskim poziomie emisji. 

2.Dotyczącej poziomów działalności, związanych z efektywnością energetyczną. W efekcie tej weryfikacji TANNE otrzymało  przydział bezpłatnych uprawnień do emisji CO2

Część uzyskanych bezpłatnie uprawnień Spółka zbywa  w wolnym obrocie.

W czerwcu 2023 roku Zarząd zdecydował o sprzedaży 6 855 jednostek uprawnień oraz w grudniu 2023 roku o sprzedaży kolejnych 30 000 jednostek uprawnień, uzyskując z tego tytułu przychód w wysokości 12 042 tys. zł, który w całości został ujęty w pozostałych przychodach operacyjnych.

Na dzień 31 marca 2024 roku spółka TANNE posiadała 30 000 uprawnień do emisji CO2 o wartości księgowej 13 476 tys. zł.

Grupa nie tworzyła w okresie sprawozdawczym rezerwy na pokrycie kosztów emisji CO2, ponieważ Zarząd szacuje, że liczba posiadanych przez Grupę uprawnień stanowi wystarczające zabezpieczenie na pokrycie kosztów ich umorzenia za zakończony rok obrotowy.

 

Nakłady na prace badawcze i rozwojowe

Grupa w 12-miesięcznym okresie sprawozdawczym zakończonym 31 marca 2024 roku ujęła w kosztach sprzedaży kwotę

2 494 tys. zł z tytułu nakładów na prace badawcze (2022 roku: 3 227 tys. zł). Prace badawczo- rozwojowe dotyczyły projektowania innowacyjnych wzorów meblowych, tworzenia ich prototypów oraz prac związanych z uzyskaniem i  utrzymaniem patentu. 

 

Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania

Jedynym składnikiem wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania jest znak towarowy.

Grupa nie określiła okresu użytkowania znaku, ponieważ nie istnieją żadne przewidywalne ograniczenia okresu,

w jakim Grupa spodziewa się czerpać korzyści ekonomiczne ze sprzedaży pod znakiem FORTE. Wartość księgowa znaku na koniec marca 2024 roku to 15 272 tys. zł. (na koniec 2022 roku: 15 272 tys. zł). Na znaku towarowym został ustanowiony zastaw rejestrowy jako zabezpieczenie kredytu obrotowego zaciągniętego przez Jednostkę Dominującą w ING Bank Śląski S.A.  

 

Utrata wartości

W związku z nieokreślonym okresem użytkowania znaku towarowego, Grupa dokonała testu na utratę jego wartości.

 

Metoda wyceny

Wartość godziwa znaku została oszacowana metodą zwolnienia z opłat licencyjnych. W metodzie tej wartość określana jest na podstawie zdyskontowanych przyszłych strumieni opłat licencyjnych z uwzględnieniem umów licencyjnych zawartych na zasadach rynkowych dla porównywalnych marek. Wartość godziwa znaku towarowego została zaklasyfikowana w hierarchii wartości godziwej do poziomu 2.

 

Założenia do wyceny

Stawka opłat licencyjnych – 2%

Koszt kapitału własnego – 9,93%

Stopa dyskonta – 12,38% - 12,49% w okresie projekcji (13,60% - 13,71% w okresie porównawczym)

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 sporządzone w tys. PLN

2023

 

Stopa podatku dochodowego – 19%

Okres projekcji finansowych - od 1 kwietnia 2024 roku do 31 marca 2028 roku plus szacunek wartości rezydualnej.

Dla prognozy przychodów ze sprzedaży pod marką FORTE przyjęto 5,56% średni wzrost przychodów w okresie objętym analizą.

Wynik oszacowania wartości znaku, zgodnie z przyjętymi założeniami, nie wykazał utraty jego wartości, z uwzględnieniem wrażliwości względem trzech kluczowych założeń wejściowych: stawki opłaty licencyjnej, stopy dyskonta oraz stopy wzrostu po 31 marca 2028 roku.  

22.Długoterminowe aktywa finansowe

Aktywa w innych jednostkach

31.03.2024 (badane)

31.03.2023

(badane)

Akcje/ Udziały w spółkach zależnych nienotowanych na giełdzie

550

550

Aktywa w innych jednostkach

550

550

   

   

Inne długoterminowe aktywa finansowe

31.03.2024 (badane)

31.03.2023

(badane)

Należności długoterminowe

5

12

Inwestycje w instrumenty kapitałowe

10 028

9 331

Inne

275

376

Razem inne długoterminowe aktywa finansowe

10 308

9 719

W dniu 13 kwietnia 2023 roku spółka zależna FORTE BRAND sp. z o.o. zakupiła od ASI BRIDGE ALFA BITSPIRATION BOOSTER sp. z o.o. 3 udziały w spółce FIBRITECH Sp. z o.o. o łącznej wartości nominalnej 150 zł za kwotę 697 500 tys. zł. Od 31 stycznia 2024 roku tj. momentu połączenia FORTE BRAND sp. z o.o. z FABRYKAMI MEBLI FORTE SA udziały stały się własnością Jednostki Dominującej. Na koniec okresu sprawozdawczego udział Jednostki Dominującej w kapitale spółki FIBRITECH sp. z o.o. wynosił 21,23 %.  

23.Aktywa przeznaczone do sprzedaży

Na dzień 31 marca 2024 roku Grupa nie posiada aktywów przeznaczonych do sprzedaży. 

24.Zapasy

Zapasy

31.03.2024 (badane)

31.03.2023 (badane)

Materiały (według ceny nabycia)

75 775

99 097

Produkcja w toku (według kosztu wytworzenia)

25 819

44 065

Produkty gotowe:

 

 

Według ceny nabycia/kosztu wytworzenia

92 326

111 083

Według wartości netto możliwej do uzyskania

88 231

105 746

Towary

823

1 251

Zapasy ogółem, według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia (kosztu wytworzenia) oraz wartości netto możliwej do uzyskania

190 648

250 159

Na zapasach wyrobów gotowych, produkcji w toku, towarach i materiałach zostały ustanowione zabezpieczenia kredytów. Szczegółowy opis zabezpieczeń zobowiązań kredytowych zawiera nota 29. 

Zmiany odpisu aktualizującego wartość zapasów były następujące:

Zmiany odpisu aktualizującego wartość zapasów

31.03.2024 (badane)

31.03.2023 (badane)

Odpis aktualizujący na początek okresu

7 261

5 535

Zwiększenie

357

2 466

Zmniejszenie

0

36

Wykorzystanie

1 795

703

Odpis aktualizujący na koniec okresu

5 823

7 261

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 sporządzone w tys. PLN

2023

 

Odpisy aktualizujące przypadające na poszczególne kategorie zapasów:

Kategorie zapasów

31.03.2024 (badane)

31.03.2023 (badane)

Materiały

1 250

1 286

Towary

379

553

Produkty gotowe

4 096

5 337

Półwyroby

99

85

Saldo na koniec okresu

5 823

7 261

Wyliczenia odpisu aktualizującego zapasy ujętego w księgach Grupy dokonano na podstawie przeglądów, analiz składów wszystkich grup materiałowych, a także doświadczenia z zagospodarowania materiałów słabo rotujących.

Pozycje asortymentowe zalegające na zapasie Grupy zostały poddane wszechstronnym analizom. W przypadku indeksów, dla których w ocenie Grupy, odzyskanie pełnej wartości może budzić wątpliwości, określono jaki procent wartości jest możliwy do odzyskania w procesie produkcyjnym lub w procesie sprzedaży.

W ten sposób oszacowano, iż na moment bilansowy wartość odpisu aktualizującego wartość zapasów powinna wynosić

5 823 tys. zł (31.03.2023 roku: 7 261 tys. zł).

Odpis aktualizujący wartość zapasów został ujęty w rachunku zysków i strat w pozycji kosztu własnego sprzedaży – w przypadku zapasów wyrobów i półwyrobów przeznaczonych do sprzedaży lub złomowania oraz w pozostałych kosztach operacyjnych – w przypadku zapasów towarów i materiałów. 

25.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

Należności krótkoterminowe

31.03.2024 (badane)

31.03.2023 (badane)

Należności z tytułu dostaw i usług razem

128 593

134 889

Należności z tytułu dostaw i usług od jednostek powiązanych

2 298

2 087

Należności z tytułu dostaw i usług od pozostałych jednostek

126 294

132 802

Należności budżetowe

30 986

47 641

Pozostałe należności od osób trzecich

3 203

2 977

Rozliczenia międzyokresowe czynne

5 569

6 258

Należności ogółem (netto)

168 351

191 765

Odpis aktualizujący należności

6 919

6 582

Należności brutto

175 270

198 347

   

 

Należności z tytułu podatku dochodowego

31.03.2024 (badane)

31.03.2023 (badane)

Należności z tytułu podatku dochodowego

10 623

18 753

W pozycji należności budżetowych Grupa wykazała należności od Urzędu Skarbowego, wynikające głównie z tytułu rozliczeń podatku VAT. Podatek dochodowy jest wykazywany w odrębnej pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej Grupy i wyżej zaprezentowanej noty.  

 

Rozliczenia międzyokresowe czynne

31.03.2024 (badane)

31.03.2023 (badane)

Ubezpieczenia majątkowe i komunikacyjne

2 084

2 254

Targi

0

23

Podróże służbowe

24

47

Licencje

1 117

344

Pozostałe

1 440

2 708

Wieczyste użytkowanie gruntów

906

883

Rozliczenia międzyokresowe czynne

5 569

6 258

 

Pozycję pozostałych rozliczeń międzyokresowych w okresie sprawozdawczym w głównej mierze stanowią koszty licencji i  dostępu do programów rozliczane w czasie.  

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 sporządzone w tys. PLN

2023

 

Należności z tytułu dostaw i usług (brutto) o pozostałym od dnia bilansowego okresie spłaty:

Należności o pozostałym okresie spłaty

31.03.2024 (badane)

31.03.2023 (badane)

a) do jednego miesiąca

86 365

93 601

b) powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy

16 534

24 279

c) powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy

180

128

f) należności przeterminowane

32 433

23 462

Należności z tytułu dostaw i usług, razem (brutto)

135 512

141 471

Odpis aktualizujący należności

6 919

6 582

Należności z tytułu dostaw i usług, razem (netto)

128 593

134 889

 

Należności z tytułu dostaw i usług przeterminowane (brutto) z podziałem na należności niespłacone w okresie:

Należności niespłacone w okresie

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

a) do jednego miesiąca

18 268

13 923

b) powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy

6 286

2 629

c) powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy

775

558

d) powyżej 6 miesięcy do 1 roku

677

530

e) powyżej 1 roku

6 428

5 822

Należności z tytułu dostaw i usług przeterminowane, razem (brutto)

32 433

23 462

Odpis aktualizujący należności

6 856

6 464

Należności z tytułu dostaw i usług przeterminowane, razem (netto)

25 577

16 998

Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi przedstawione są w nocie 39. dodatkowych not objaśniających.

Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają termin płatności od 1 do 3 miesięcy.

Grupa posiada odpowiednią politykę w zakresie dokonywania sprzedaży tylko zweryfikowanym klientom. Znacząca cześć należności Grupy jest ubezpieczona, bądź zabezpieczona akredytywami i gwarancjami bankowymi z tytułu centralnego regulowania płatności. Współpraca z niektórymi klientami Grupy, którzy otrzymali odmowę ubezpieczenia należności odbywa się w oparciu o limity wewnętrzne przyznawane indywidualnie przez Zarząd. Limity wewnętrzne są przyznawane wyłącznie klientom wiarygodnym z długoletnią, pozytywną moralnością płatniczą wobec Grupy. Należności od tych klientów są stale monitorowane i w przypadku wystąpienia opóźnień w płatnościach następuje natychmiastowa blokada wysyłek. Dodatkowe ryzyko kredytowe, na które narażona jest Grupa ponad poziom określony utworzonym odpisem aktualizującym nieściągalne należności zostało opisane w nocie nr 36 niniejszego sprawozdania finansowego.  

Na dzień 31 marca 2024 roku należności z tytułu dostaw i usług w łącznej kwocie 6 919 tys. zł (na dzień 31 marca 2023 roku: 6 582 tys. zł) zostały uznane za trudno ściągalne i w związku z tym objęte odpisem. Należności przeterminowane, nieobjęte odpisem aktualizującym Grupa uznaje jako ściągalne w związku z ich ubezpieczeniem, zaś w przypadku należności nieubezpieczonych, na podstawie indywidulanej oceny wynikającej z bieżących relacji biznesowych z poszczególnymi klientami.

Odpis aktualizujący wartość należności został ujęty w rachunku zysków i strat w pozycji Pozostałe koszty operacyjne.

Zmiany odpisu aktualizującego należności były następujące:

Odpisy aktualizujące należności

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

Odpis aktualizujący na początek okresu

6 581

6 339

Różnice kursowe

-7

10

Utworzenie

487

577

Wykorzystanie

93

2

Rozwiązanie

49

342

Odpis aktualizujący należności na koniec okresu

6 919

6 582

   

26.Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe

Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe

31.03.2024

(badane)

31.03.2023 (badane)

Odsetki krótkoterminowe od pożyczek udzielonych

57

3

Pozostałe aktywa finansowe

133

141

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 sporządzone w tys. PLN

2023

 

Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe, razem

190

144

  

27.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

31.03.2024 (badane)

31.03.2023 (badane)

Środki pieniężne w banku i w kasie

30 920

29 342

Środki pieniężne i ekwiwalenty razem

30 920

29 342

Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na dzień 31 marca 2024 roku wynosi 30 920 tys. zł (31 marca 2023 roku: 29 342 tys. zł).

Grupa na dzień bilansowy posiada środki o ograniczonej możliwości dysponowania w wysokości 110 tys. zł, zgromadzone na specjalnych rachunkach bankowych. Środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania dotyczą specjalnych rachunków bankowych utworzonych do celów rozrachunków z tytułu VAT. 

28.Kapitał podstawowy i kapitały zapasowe/rezerwowe

28.1Kapitał podstawowy

Kapitał akcyjny (akcje w sztukach)

Stan na koniec okresu bieżącego

Stan na koniec okresu poprzedniego

Akcje zwykłe serii A o wartości nominalnej 1 złoty każda

8 793 992

8 793 992

Akcje zwykłe serii B o wartości nominalnej 1 złoty każda

2 456 380

2 456 380

Akcje zwykłe serii C o wartości nominalnej 1 złoty każda

6 058 000

6 058 000

Akcje zwykłe serii D o wartości nominalnej 1 złoty każda

2 047 619

2 047 619

Akcje zwykłe serii E o wartości nominalnej 1 złoty każda

4 327 093

4 327 093

Akcje zwykłe serii F o wartości nominalnej 1 złoty każda

68 000

68 000

Akcje zwykłe serii G o wartości nominalnej 1 złoty każda

150 000

150 000

Akcje zwykłe serii H o wartości nominalnej 1 złoty każda

29 685

29 685

 

23 930 769

23 930 769

28.2Wartość nominalna akcji

Wszystkie wyemitowane akcje posiadają wartość nominalną wynoszącą 1 złoty i zostały w pełni opłacone lub pokryte wkładem rzeczowym.

Prawa akcjonariuszy

Akcje wszystkich serii są jednakowo uprzywilejowane co do głosu oraz co do dywidendy i prawa zwrotu z kapitału.

Akcjonariusze o znaczącym udziale powyżej 5%

Lista akcjonariuszy posiadających, co najmniej 5% ogólnej liczby akcji Jednostki Dominującej, na dzień 20 czerwca 2024 roku.

L.p.

Akcjonariusz

Liczba posiadanych akcji i głosów

% udział w kapitale zakładowym

% udział w ogólnej liczbie głosów

1

MAFORM HOLDING AG

10 344 185

43,23 %

43,23 %

2

PTE Allianz Polska S.A. (zarządzające Allianz OFE, Allianz DFE oraz Drugi Allianz OFE)

3 454 230

14,43 %

14,43 %

3

OTWARTY FUNDUSZ EMERYTALNY PZU "ZŁOTA JESIEŃ"

2 757 409

11,52 %

11,52 %

4

NATIONALE NEDERLANDEN OTWARTY FUNDUSZ EMERYTALNY

1 809 000

7,56 %

7,56 %

 

 

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 sporządzone w tys. PLN

2023

 

Lista akcjonariuszy posiadających, co najmniej 5% ogólnej liczby akcji Jednostki Dominującej, na dzień 31 marca 2024 roku.

L.p.

Akcjonariusz

Liczba posiadanych akcji i głosów

% udział w kapitale zakładowym

% udział w ogólnej liczbie głosów

1

MAFORM HOLDING AG

10 344 185

43,23 %

43,23 %

2

PTE Allianz Polska S.A. (zarządzające Allianz OFE, Allianz DFE oraz Drugi Allianz OFE)

3 454 230

14,43 %

14,43 %

3

OTWARTY FUNDUSZ EMERYTALNY PZU "ZŁOTA JESIEŃ"

2 757 409

11,52 %

11,52 %

4

NATIONALE NEDERLANDEN OTWARTY FUNDUSZ EMERYTALNY

1 809 000

7,56 %

7,56 %

  

28.3Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej

W okresie objętym raportem nie nastąpiła zmiana wysokości kapitału. 

28.4Pozostałe kapitały rezerwowe

Pozostałe kapitały rezerwowe

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

Program motywacyjny

2 354

2 354

Kapitał rezerwowy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych

72 224

-1 710

Koszt zabezpieczenia

28 221

12 729

Pozostałe kapitały z aktualizacji wyceny

17 654

17 654

Kapitał z połączenia jednostki zależnej

-1 073

-1 073

Różnice kursowe z przeliczenia

1 904

2 287

Kapitał rezerwowy z tytułu świadczeń emerytalnych

173

658

Razem

121 457

32 900

 

 

Kapitał rezerwowy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

Saldo na początek okresu obrotowego

-1 710

-10 656

Zyski/Straty z tytułu wyceny instrumentów zabezpieczających w okresie

103 179

22 468

Kwoty przeklasyfikowane z kapitału rezerwowego z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych do przychodów ze sprzedaży

-12 207

-11 423

Odroczony podatek dochodowy

-17 038

-2 098

Saldo na koniec okresu obrotowego

72 224

-1 710

 

 

Koszt zabezpieczenia

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

Saldo na początek okresu obrotowego

12 729

-24 535

Zyski/Straty z tytułu wyceny wartości czasowej opcji

18 052

34 582

Kwoty przeklasyfikowane z kosztu zabezpieczenia do przychodów ze sprzedaży

1 074

11 423

Odroczony podatek dochodowy

-3 634

-8 741

Saldo na koniec okresu obrotowego

28 221

12 729

 

Opis zasad stosowanych przez Grupę dla rachunkowości zabezpieczeń została zawarty w nocie 8.18, natomiast wpływ jej zastosowania na sprawozdania finansowe oraz ryzyko z nią związane w nocie 36.2. 

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 sporządzone w tys. PLN

2023

 

28.5Zyski zatrzymane

Zyski zatrzymane

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

Saldo na początek okresu obrotowego

708 490

668 205

Zysk netto

-60 608

88 148

Wypłata dywidendy

0

-47 862

Pozostałe korekty

3

-1

Saldo na koniec okresu sprawozdawczego

647 885

708 490

Zgodnie z wymogami Kodeksu Spółek Handlowych, Jednostka Dominująca jest obowiązana tworzyć kapitał zapasowy na pokrycie strat. Do tej kategorii kapitału przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy wykazanego w sprawozdaniu spółki dominującej, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału podstawowego.

O użyciu kapitału zapasowego i rezerwowego rozstrzyga Walne Zgromadzenie; jednakże części kapitału zapasowego w wysokości jednej trzeciej kapitału zakładowego można użyć jedynie na pokrycie straty wykazanej w jednostkowych sprawozdaniach i nie podlega ona podziałowi na inne cele.

Na podstawie uchwał Walnego Zgromadzenia Jednostki Dominującej kapitał rezerwowy może być przeznaczony w szczególności na podwyższenie kapitału zakładowego lub dywidendę dla akcjonariuszy. 

28.6Udziały niekontrolujące

Udziały niekontrolujące

31.03.2024 (badane)

31.03.2023

(badane)

Stan na początek okresu

2 121

2 628

Wypłata dywidendy akcjonariuszom niekontrolującym

-2

0

Udział w wyniku jednostek zależnych

-171

-506

Pozostałe korekty

-2

-1

Stan na koniec okresu

1 946

2 121

   

 

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

29.Oprocentowane kredyty bankowe

Kredytobiorca

Bank

Nominalna stopa procentowa

Termin spłaty

Wartość na 31.03.2024

Wartość na

31.03.2023

FORTE S.A.

PKO BP S.A.– kredyt obrotowy do limitu 100 000 tys. zł

w zależności od waluty wykorzystania 1M WIBOR /1M EURIBOR+marża

do 31.07.2024

90 053

0

FORTE S.A.

ING Bank Śląski S.A. – kredyt obrotowy do limitu 100 000 tys. zł

w zależności od waluty wykorzystania 1M WIBOR /1M EURIBOR/ON SOFR + marża

do 31.07.2024

85 736

0

FORTE S.A.

mBank S.A. – kredyt obrotowy do limitu 10 000 tys. EUR

w zależniości od waluty wykorzystania: dla PLN- O/N WIBOR, dla EUR- O/N ESTR, dla USD - O/N SOFR

do 31.07.2024

35 494

36 269

TANNE sp. z o.o.

Konsorcjum banków PKO BP S.A. i BGK – kredyt inwestycyjny w wysokości 130 000 tys. EUR

3M EURIBOR+marża

do 17.10.2024

69 850

77 360

TANNE sp. z o.o.

PKO BP S.A.- kredyt obrotowy w wysokości 50 000 tys. PLN

w zależności od waluty wykorzystania: dla PLN- 1M WIBOR+marża, lub dla EUR- 1M EURIBOR + marża

do 04.10.2024

39 297

35 525

MV FORTE GmbH

Volksbank Bad Salzuflen eG- kredyt inwestycyjny 2 000 tys. EUR

Stała stopa 1%

do 31.12.2033

645

701

Razem krótkoterminowe

 

 

 

321 074

149 855

 

Kredytobiorca

Bank

Nominalna stopa procentowa

Termin spłaty

Wartość na 31.03.2024

Wartość na

31.03.2023

FORTE S.A.

PKO BP S.A.– kredyt obrotowy do limitu 100 000 tys. zł

w zależności od waluty wykorzystania 1M WIBOR /1M EURIBOR+marża

do 31.07.2024

0

90 416

FORTE S.A.

ING Bank Śląski S.A. – kredyt obrotowy do limitu 100 000 tys. zł

w zależności od waluty wykorzystania 1M WIBOR /1M EURIBOR/ON SOFR + marża

do 31.07.2024

0

80 236

TANNE sp. z o.o.

Konsorcjum banków PKO BP S.A. i BGK – kredyt inwestycyjny w wysokości 130 000 tys. EUR

3M EURIBOR+marża

do 17.10.2024

0

56 443

MV FORTE GmbH

Volksbank Bad Salzuflen eG- kredyt inwestycyjny 2 000 tys. EUR

Stała stopa 1%

do 31.12.2033

3 925

4 968

Razem długoterminowe

 

 

 

3 925

232 062

Przy nominalnej stopie procentowej należy uwzględnić dodatkowo wynegocjowane marże bankowe, które odzwierciedlają ryzyko związane z finansowaniem Grupy.

 

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Kredytobiorca

Bank

Zabezpieczenia kredytów na dzień bilansowy

FORTE S.A.

PKO BP S.A. – kredyt obrotowy do limitu 100 000 tys. zł

1.Hipoteka umowna łączna kaucyjna do kwoty 120 000 tys. zł na prawie użytkowania wieczystego nieruchomości oraz na prawie własności budynków położonych w Hajnówce oraz w Ostrowi Mazowieckiej.

 

 

2.Zastaw rejestrowy na zapasach znajdujących się w fabryce w Hajnówce.

 

 

3.Weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową.

 

 

4. Cesja praw z polisy ubezpieczeniowej.

 

 

 

FORTE S.A.

ING Bank Śląski S.A. – kredyt obrotowy do limitu 100 000 tys. zł

1. Hipoteka łączna do kwoty 120 000 tys. zł ustanowiona na prawie własności nieruchomości w Białymstoku.

 

 

2. Hipoteka łączna do kwoty 54 000 tys. zł ustanowiona na prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz prawie własności budynków w fabryce w Suwałkach.

 

 

3. Hipoteka ustanowiona przez FORTE PROPERTY sp. z o.o. do kwoty 120 000 tys. zł na prawie użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanej we Wrocławiu ul. A. Brucknera.

 

 

4. Zastaw rejestrowy na mieniu ruchomym w fabryce w Suwałkach i Ostrowi Mazowieckiej do najwyższej sumy zabezpieczenia 120 000 tys. zł.

 

 

5. Zastaw rejestrowy ustanowiony na zapasach o minimalnej wartości 65 000 tys. zł znajdujących się w fabryce w Suwałkach i w Ostrowi Mazowieckiej do najwyższej sumy zabezpieczenia 120 000 tys. zł.

 

 

6. Zastaw rejestrowy ustanowiony na znaku towarowym "FORTE".

 

 

7. Weksel własny in blanco Kredytobiorcy wraz z deklaracją wekslową.

 

 

8. Cesje praw z polis ubezpieczeniowych.

 

 

 

FORTE S.A.

mBank S.A. – kredyt obrotowy do limitu 10 000 tys. EUR

1. Hipoteka umowna na prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej zlokalizowanej w Ostrowi Mazowieckiej stanowiącej działkę nr 371/10 oraz na nieruchomości budynkowej będącej własnością Kredytobiorcy, pozostającej we władaniu spółki DYSTRI- FORTE.

 

 

2. Hipoteki łączne umowne do kwoty 12 000 EUR na nieruchomościach gruntowych i budynkowych położonych w Przemyślu przy ul. Bakończyckiej, stanowiących działki nr 899, 903, 904 i 905, 227, 228, 229, 230, 908/3 i 915/3, 226 , 231 do których prawo użytkowania wieczystego przysługuje spółce FORTE PROPERTY.

 

 

3. Zastaw rejestrowy na rzeczowych aktywach trwałych do najwyższej sumy zabezpieczenia 6 500 tys. EUR.

 

 

4. Zastaw finansowy na prawach do środków pieniężnych na rachunkach bankowych Kredytobiorcy prowadzonych w mBank S.A.

 

 

5. Zastaw rejestrowy na mieniu ruchomym w fabryce w Suwałkach i Ostrowi Mazowieckiej do najwyższej sumy zabezpieczenia 120 000 tys. zł.

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

 

 

6. Oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 12 000 EUR przez Kredytobiorcę oraz FORTE PROPERTY sp. z o.o.

TANNE sp. z o.o.

PKO BP S.A.- kredyt obrotowy w wysokości 50 000 tys. zł

1. Hipoteka umowna łączna do kwoty 75 000 tys. zł na rzecz PKO BP SA, na przysługujących Kredytobiorcy prawach własności nieruchomości położonych w Suwałkach wraz z roszczeniem o jej przeniesienie na opróżnione miejsca hipoteczne powstałe po hipotece umownej łącznej do kwoty 210 000 tys. EUR, ustanowionej na rzecz PKO BP SA jako administratora hipoteki, w ww. księgach wieczystych, z chwilą, gdy staną się one wolne.

 

 

2. Weksel własny in blanco z wystawienia Kredytobiorcy wraz z deklaracją wekslową.

 

 

 

TANNE sp. z o.o.

Konsorcjum banków PKO BP S.A. i BGK – kredyt inwestycyjny w wysokości 130 000 tys. EUR

1. Poręcznie udzielone przez Jednostkę Dominującą do kwoty 105 000 tys. EUR za zobowiązania TANNE sp. z o.o. wobec PKO BP S.A., wynikające z umowy kredytowej.

 

 

2. Poręcznie udzielone przez Jednostkę Dominującą do kwoty 105 000 tys. EUR za zobowiązania TANNE sp. z o.o. wobec BGK wynikające z umowy kredytowej.

 

 

3. Poręcznie udzielone przez Jednostkę Dominującą do kwoty 18 564 tys. EUR za zobowiązania TANNE sp. z o.o. wobec PKO BP S.A. wynikające z Umowy Hedgingowej.

 

 

4. Poręcznie udzielone przez Jednostkę Dominującą do kwoty 21 750 tys. EUR za zobowiązania TANNE sp. z o.o. wobec BGK wynikające z Umowy Hedgingowej.

 

 

5. Umowa gwarancji podpisana przez Jednostkę Dominującą.

 

 

6. Umowa podporządkowania wierzytelności przysługujących Jednostce Dominującej wobec TANNE sp. z o.o. wierzytelnościom PKO BP i BGK wynikającym z Umowy Kredytu oraz Umów Hedgingowych.

 

 

7. Ustanowienie przez Jednostkę Dominującą, jako zabezpieczenia wierzytelności Banków ograniczonych praw rzeczowych w postaci zastawów finansowych i zastawów rejestrowych na udziałach TANNE sp. z o.o. posiadanych przez Jednostkę Dominującą.

 

 

8. Złożenie przez Jednostkę Dominującą na rzecz PKO BP oświadczenia o poddaniu się egzekucji z całego majątku Spółki do kwoty 105 000 tys. EUR związanego z poręczeniem Umowy Kredytu.

 

 

9. Złożenie przez Jednostkę Dominującą na rzecz BGK oświadczenia o poddaniu się egzekucji z całego majątku Spółki do kwoty 105 000 tys. EUR związanego z poręczeniem Umowy Kredytu.

 

 

10. Złożenie przez Jednostkę Dominującą na rzecz PKO BP oświadczenia o poddaniu się egzekucji z całego majątku Spółki do kwoty 18 564 tys. EUR związanego z poręczeniem Umowy Hedgingowej.

 

 

11. Złożenie przez Jednostkę Dominującą na rzecz BGK oświadczenia o poddaniu się egzekucji z całego majątku Spółki do kwoty 21 750 tys. EUR związanego z poręczeniem Umowy Hedgingowej.

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

 

 

 

 

 

 

12. Złożenie przez Jednostkę Dominującą na rzecz PKO BP oświadczenia o poddaniu się egzekucji z udziałów zastawionych zastawem rejestrowym ustanowionym na rzecz PKO BP jako administratora zastawu (na zabezpieczenie wierzytelności wynikających z Umowy Kredytu), do kwoty 210 000 tys. EUR.

 

 

13. Złożenie przez Jednostkę Dominującą na rzecz PKO BP oświadczenia o poddaniu się egzekucji z udziałów zastawionych zastawem rejestrowym ustanowionym na rzecz PKO BP jako administratora zastawu (na zabezpieczenie wierzytelności wynikających z Umów Hedgingowych), do kwoty 40 314 tys. EUR.

 

 

14. Ustanowienie na rzecz PKO BP, jako administratora zastawu, zastawu rejestrowego na zbiorze rzeczy i praw wchodzących w skład przedsiębiorstwa TANNE sp. z o.o..

 

 

15. Zawarcie umowy zarządu nad przedsiębiorstwem TANNE sp. z o.o. lub umowy dzierżawy przedsiębiorstwa, w przypadku dochodzenia przez PKO BP, jako administratora zastawu, zaspokojenia z przedmiotu zastawu, z podmiotami wskazanymi przez PKO BP w sposób określony w umowie zastawniczej, jak również udzielenie pełnomocnictw zgodnie z umową zastawniczą.

 

 

16. Ustanowienie ograniczonych praw rzeczowych w postaci hipotek na przysługującym TANNE sp. z o.o prawie własności nieruchomości położonej w Suwałkach, składającej się z działki gruntu o nr. 32812/6, 32812/5, 32810/1, 32813, 32812/7, 32812/9, 32810/5, 32807/1, 32807/2, 32807/3, 32808/1.

 

 

17. Zawarcie i wykonanie umowy cesji praw z umów, na mocy której TANNE sp. z o.o dokona na rzecz PKO BP, jako cesjonariusza i agenta ds. zabezpieczeń, przelewu przysługujących TANNE (obecnie lub w przyszłości) praw pieniężnych i roszczeń pieniężnych z tytułu dokumentów, których jest stroną lub beneficjentem.

 

 

18. Zawarcie i wykonanie przez TANNE sp. z o.o. umowy podporządkowania wierzytelności przysługujących wierzycielom wobec Spółki wierzytelnościom Banków wynikającym z Umowy Kredytu oraz Umów Hedgingowych.

 

 

19. Zawarcie i wykonanie przez TANNE sp. z o.o. umów bezpośrednich z PKO BP (działającym na rachunek Banków jako agent ds. zabezpieczeń) oraz kontrahentami Spółki.

 

 

20. Złożenie przez TANNE sp. z o.o. na rzecz PKO BP i BGK oświadczenia o poddaniu się egzekucji co do zobowiązania pieniężnego Spółki wobec PKO BP wynikającego z Umowy kredytu, o spłatę wszelkich należności PKO BP związanych z kredytem, do kwoty 105 000 tys. EUR.

 MV Forte GmbH

Volksbank

1.Hipoteka łączna do kwoty 2 000 tys. EUR na prawie własności hali wystawienniczej w Bad Salzuflen.

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Przy nominalnej stopie procentowej należy uwzględnić dodatkowo wynegocjowane marże bankowe, które odzwierciedlają ryzyko związane z finansowaniem Grupy.

W dniu 27 września 2023 roku TANNE sp. z o.o. zawarła z PKO BP Aneks nr 2 do umowy kredytowej z dnia

4 października 2022 roku wydłużający termin spłaty kredytu do 4 października 2024 roku.

W dniu 28 września 2023 roku Jednostka Dominująca zawarła z mBank S.A. Aneks nr 12 do umowy kredytowej z dnia 20 grudnia 2013 roku, na podstawie którego wydłużono termin wykorzystania kredytu w rachunku bieżącym do dnia 29 listopada 2023 roku.

W dniu 30 listopada 2023 roku Jednostka Dominująca zawarła z mBank S.A. Aneks nr 14 do umowy kredytowej z dnia 20 grudnia 2013 roku, na podstawie którego wydłużono termin wykorzystania kredytu do dnia 14 grudnia 2023 roku.

W dniu 13 grudnia 2023 roku Jednostka Dominująca zawarła z mBank S.A. Aneks nr 15 wydłużający termin wykorzystania kredytu do 15 marca 2024 roku.

W dniu 12 marca 2024 roku Jednostka Dominująca zawarła z mBank S.A. Aneks nr 16 do umowy kredytowej z dnia 20 grudnia 2013 roku, na podstawie którego wydłużono termin wykorzystania kredytu w rachunku bieżącym do dnia 15 maja 2024 roku.

W dniu 13 marca 2024 roku TANNE sp. z o.o. zawarła z Konsorcjum Banków PKO BP i BGK Aneks nr 15 do Umowy Kredytowej z dnia 17 października 2016 roku, w którym zmieniono harmonogram spłaty kredytu. Termin spłaty raty przypadający na dzień 20 marca 2024 roku został przesunięty na dzień 15 maja 2024 roku.

Aneksy zawarte z bankami finansującymi po dniu 31.03.2024 roku zostały szczegółowo opisane w nocie nr 40 niniejszego sprawozdania.

W związku z przeniesieniem ze spółki FORTE BRAND sp. z o.o. na spółkę FORTE PROPERTY sp. z o.o. praw własności użytkowania wieczystego oraz praw własności nieruchomości zlokalizowanych w Przemyślu przy ul. Bakończyckiej, które stanowią zabezpieczenie w postaci hipoteki na rzecz mBank S.A., w dniu 23 listopada 2023 roku Jednostka Dominująca zawarła z mBank S.A. Aneks nr 13 do umowy kredytowej z dnia 20 grudnia 2013 roku, na podstawie którego ustanawiającym zabezpieczenia w miejsce FORTE BRAND sp. z o.o. stała się FORTE PROPERTY sp. z o.o.

W związku z przeniesieniem ze spółki FORTE BRAND sp. z o.o. na spółkę FORTE PROPERTY sp. z o.o. praw własności użytkowania wieczystego oraz praw własności nieruchomości zlokalizowanych we Wrocławiu przy ul. Brucknera, które stanowią zabezpieczenie w postaci hipoteki na rzecz ING Bank Śląski S.A., w dniu 27 listopada 2023 roku Jednostka Dominująca zawarła z ING Bank Śląski S.A. Umowę uzupełniającą do umowy kredytowej z dn. 24 czerwca 2003 roku, na podstawie której ustanawiającym zabezpieczenia w miejsce FORTE BRAND sp. z o.o. stała się FORTE PROPERTY sp. z o.o.

Zarząd Jednostki Dominującej oraz Banki finansujące Grupę FORTE ustaliły potrzebę uspójnienia zasad finansowania Grupy FORTE oraz ustanowionych zabezpieczeń umów kredytowych, efektem czego ma być zawarcie do końca lipca 2024 roku wielostronnie uzgodnionej dokumentacji kredytowej oraz dokumentacji zabezpieczeń wraz z kowenantami na kolejne okresy sprawozdawcze.

Na moment publikacji niniejszego Sprawozdania zostały wypracowane pomiędzy wszystkimi stronami kluczowe zapisy Umowy Wspólnych Warunków. Na mocy tejże umowy wszystkie kredyty obrotowe Grupy FORTE zostaną zamienione na kredyty terminowe w walucie wykorzystania EUR z ostatecznym terminem ich zapadalności do dnia 31 marca 2027 roku oraz harmonogramem proporcjonalnego obniżania ekspozycji kredytowej we wszystkich bankach finansujących począwszy od II kwartału roku obrotowego 2024-2025.

Do czasu podpisania w.w. dokumentacji kredytowej Grupa raportuje do wszystkich Banków w skali miesięcznej swoją sytuację płynnościową, w tym salda środków pieniężnych oraz salda niewykorzystanych linii kredytowych, jak również salda (wraz z ich wiekowaniem) zobowiązań handlowych i publicznoprawnych.

 

Mając na uwadze treść raportu bieżącego nr 4/2024 z dnia 23.04.2024 roku, Zarząd Jednostki Dominującej złożył do wszystkich Banków finansujących wnioski o ustalenie nowego – adekwatnego poziomu wskaźnika na datę 31.03.2024 roku.

Status zgód wszystkich Banków finansujących na podwyższenie wskaźnika Dług netto/EBITDA do poziomu 6,8 na datę badania przypadającą w dniu 31 marca 2024 roku został opisany w nocie nr 40 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

 Podział kredytów ze względu na rodzaj waluty (w przeliczeniu na zł, w tysiącach zł)

Waluta

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

PLN

130 842

71 670

EUR

190 544

309 997

USD

3 613

250

Razem

324 999

381 917

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Zestawienie zmian w kredytach zaciągniętych przez Grupę Kapitałową:

Spółka

Stan na początek okresu

Zaciągnięcie

Spłata

Różnice kursowe (zrealizowane na spłacie, wycena)

Stan na koniec okresu

FORTE S.A.

206 920

14 941

0

-10 579

211 282

TANNE SP. Z O.O.

169 328

3 703

-55 526

-8 357

109 147

MV Forte GmbH

5 669

0

-665

-434

4 570

Razem

381 917

18 644

-56 191

-19 371

324 999

   

30.Dotacje rządowe

Dotacje rządowe

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

Dotacja część długoterminowa

14 917

9 035

Razem

14 917

9 035

 

Dotacje rządowe

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

Dotacja część krótkoterminowa

320

338

Razem

320

338

W okresie sprawozdawczym Jednostka Dominująca zrealizowała inwestycję polegającą na kompleksowej modernizacji instalacji oświetlenia. Przeprowadzona inwestycja pozwoliła na poprawę efektywności energetycznej oraz potwierdziła planowaną oszczędność energii. Na podstawie spełnionych warunków Urząd Regulacji Energetyki przyznał Spółce Dominującej świadectwa efektywności energetycznej tzw. Białe Certyfikaty o wartości 219,369 toe. W związku z tym, że otrzymane przez Spółkę Dominującą prawa majątkowe są zbywalne, Spółka Dominująca w dniu ich otrzymania dokonała wyceny certyfikatów do wartości godziwej. Podstawą wyceny były ceny sprzedaży świadectw obowiązujące na giełdzie towarowej w dniu przyznania certyfikatów. Wartość Białych certyfikatów na dzień ich przyznania wyniosła 457 tys. zł.

Kwestia przyznanych i sprzedanych praw do emisji CO2 została opisana w nocie 21 Wartości niematerialne i prawne oraz nocie 11.3. Pozostałe przychody operacyjne. Na dzień bilansowy tj. 31 marca 2024 roku Grupa posiada 30 000 szt. uprawnień o wartości 13 476 tys. zł.

31.Długoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw

 

Długoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

Zobowiązania inwestycyjne

623

1 065

Razem

623

1 065

Pozostałe zobowiązania długoterminowe z tytułu dostaw i usług obejmują kaucje zatrzymane w związku z prowadzonymi inwestycjami. Kaucje zatrzymane dotyczą zabezpieczenia należytego wykonania umów. Okres zwrotu kaucji uzależniony jest od warunków umów zawartych z wykonawcami i wynika z okresu gwarancji i rękojmi

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

32.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania (krótkoterminowe)

Zobowiązania krótkoterminowe

31.03.2024 (badane)

31.03.2023 (badane)

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

71 832

71 892

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług wobec jednostek powiązanych

1 602

1 795

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług wobec jednostek pozostałych

70 230

70 097

Zobowiązania z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i innych

11 931

18 110

Podatek VAT

301

5 092

Podatek dochodowy od osób fizycznych

1 483

1 438

Ubezpieczenia społeczne

9 352

10 030

Pozostałe

796

1 550

Pozostałe zobowiązania

16 238

17 827

Zobowiązania wobec pracowników z tytułu wynagrodzeń

9 973

10 881

Zobowiązania inwestycyjne

2 039

3 089

Inne zobowiązania

4 226

3 857

Rozliczenia międzyokresowe z tytułu:

41 599

56 969

Prowizji od sprzedaży

2 143

2 920

Bonusów dla odbiorców

17 372

23 937

Świadczeń urlopowych

7 353

6 747

Premii rocznej

6 446

5 610

Kosztów badania sprawozdania finansowego

305

110

Usług obcych

6 741

14 228

Kar konwencjonalnych

520

781

Pozostałe

719

2 634

Zobowiązania razem

141 600

164 798

.

Zasady i warunki płatności powyższych zobowiązań

Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi przedstawione są w nocie 38 dodatkowych not objaśniających. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane odsetkami i zazwyczaj rozliczane w terminach od 7 do 45 dni. Pozostałe zobowiązania nie są oprocentowane i rozliczane są z 1 miesięcznym terminem płatności.

Kwota wynikająca z różnicy pomiędzy zobowiązaniami, a należnościami z tytułu podatków od towarów i usług jest płacona właściwym władzom podatkowym w okresach miesięcznych.

Zobowiązania z tytułu odsetek są zazwyczaj rozliczane w okresach wymagalności w ciągu całego roku obrotowego.

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług z podziałem na zobowiązania prawidłowe i niespłacone w okresie:

Zobowiązania o pozostałym okresie zapłaty

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

a) do jednego miesiąca

55 383

58 766

b) powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy

11 445

6 941

c) powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy

10

228

d) powyżej 6 miesięcy do 1 roku

20

11

f) zobowiązania przeterminowane

4 974

5 947

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, razem

71 832

71 892

 

Zobowiązania niezapłacone w okresie

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

a) do jednego miesiąca

4 888

4 312

b) powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy

0

986

c) powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy

86

394

d) powyżej 6 miesięcy do 1 roku

0

248

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

e) powyżej 1 roku

0

6

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług przeterminowane, razem

4 974

5 947

Kwota zobowiązań przeterminowanych do 30 dni wynika z naturalnego cyklu dotyczącego obiegu faktur od niektórych dostawców, głównie z powodu opóźnionego ich wpływu oraz kompletacji procesu.  

33.Rezerwy

Rezerwy krótkoterminowe

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

Rezerwa na świadczenia po okresie zatrudnienia

579

493

Rezerwa na naprawy gwarancyjne

2 016

2 310

Razem

2 594

2 803

Rezerwa na świadczenia pracownicze po okresie zatrudnienia została szczegółowo opisana w nocie 18.

Grupa tworzy rezerwę na koszty przewidywanych napraw gwarancyjnych oraz zwroty produktów sprzedanych w ciągu ostatniego roku w oparciu o poziom napraw gwarancyjnych oraz zwrotów odnotowanych w latach ubiegłych. Założenia zastosowane do obliczenia rezerwy na naprawy gwarancyjne i zwroty oparte zostały na bieżących poziomach sprzedaży i aktualnych dostępnych informacjach na temat zwrotów i 1-rocznym okresie gwarancji i rękojmi na wszystkie sprzedane produkty. 

34.Poręczenie udzielone spółkom zależnym oraz zobowiązania warunkowe

34.1Udzielone poręczenia

W okresie sprawozdawczym zakończonym 31 marca 2024 roku Jednostka Dominująca udzieliła następujących poręczeń zobowiązań handlowych spółki zależnej TANNE sp. z o.o.:

na rzecz Interprint Polska sp. z o. o. poręczenie zobowiązań handlowych do wysokości 400 tys. EUR z datą wygaśnięcia przypadającą na dzień 30.06.2024 roku. Saldo zobowiązań na koniec okresu sprawozdawczego wynosiło 165 tys. EUR,

na rzecz IMPRESS DECOR POLSKA sp. z o.o. poręczenie zobowiązań handlowych do wysokości 110 tys. zł z datą wygaśnięcia przypadającą na dzień 30.06.2024 roku. Saldo zobowiązań na koniec okresu sprawozdawczego wynosiło 73 tys. zł,

na rzecz Decor Druck Leipzig GmbH poręczenie zobowiązań handlowych do wysokości 320 tys. zł z datą wygaśnięcia przypadającą na dzień 30.06.2024 roku. Saldo zobowiązań na koniec okresu sprawozdawczego wynosiło 49 tys. zł,

na rzecz Schattdecor sp. z o.o. poręczenie zobowiązań handlowych do wysokości 2 500 tys. zł z datą wygaśnięcia przypadającą na dzień 30.06.2024 roku. Saldo zobowiązań na koniec okresu sprawozdawczego wynosiło 0 tys. zł,

W okresie sprawozdawczym zakończonym 31 marca 2024 roku obowiązywały następujące poręczenia zobowiązań kredytowych spółki zależnej TANNE sp. z o.o.:

poręczenie udzielone przez Jednostkę Dominującą do kwoty 105 000 tys. EUR za zobowiązania TANNE wobec PKO BP wynikające z Umowy Kredytu,

poręczenie udzielone przez Jednostkę Dominującą do kwoty 105 000 tys. EUR za zobowiązania TANNE wobec BGK wynikające z Umowy Kredytu,

poręczenie udzielone przez Jednostkę Dominującą do kwoty 18 564 tys. EUR za zobowiązania TANNE wobec PKO BP wynikające z Umowy Hedgingowej,

poręczenie udzielone przez Jednostkę Dominującą do kwoty 21 750 tys. EUR za zobowiązania TANNE wobec BGK wynikające z Umowy Hedgingowej.

Saldo kredytu TANNE sp. z o.o. na dzień 31 marca 2024 roku wynosi 69 850tys. zł.

Wszystkie wyżej wymienione zobowiązania, na które Jednostka Dominująca udzieliła poręczenia zostały ujęte w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji zobowiązań kredytowych oraz zobowiązań z tytułu dostaw i usług

Hipotetyczny koszt do poniesienia przez Jednostkę Dominującą w związku z udzielonymi poręczeniami jest równy saldom niespłaconych kredytów wraz z odsetkami i prowizjami oraz saldom niespłaconych, a poręczonych zobowiązań inwestycyjnych i handlowych. TANNE sp. z o.o. tylko w ograniczonym zakresie prowadzi sprzedaż do klientów zewnętrznych, FORTE S.A. zapewnia im stabilny przepływ środków pieniężnych, zmaterializowanie ryzyka spłaty zobowiązań warunkowych Jednostka Dominująca ocenia jako mało prawdopodobne.

W dniu 20 grudnia 2023 roku FORTE BRAND sp. z o.o. udzieliła spółce współkontrolowanej SPECIFIC sp. z o.o. poręczenia zobowiązania kredytowego wobec Alior Bank S.A., w postaci poręczenia weksla in blanco wystawionego przez kredytobiorcę tj. spółkę SPECIFIC. Umowa kredytowa z Alior Bank S.A. dotyczy kredytu w rachunku bieżącym w wysokości 5 mln PLN na finansowanie bieżącej działalności spółki. W dniu 31 stycznia 2024 roku, w związku z połączeniem FORTE BRAND sp. z o.o. z Jednostką Dominującą, Jednostka Dominująca stała się zobowiązana z mocy prawa z tytułu poręczenia weksla.

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

34.2Zobowiązania warunkowe

W dniu 6 grudnia 2021 roku Spółka udzieliła poręczenia spółce współkontrolowanej FORTE FURNITURE PRODUCT INDIA (FFPI), poprzez otwarcie akredytywy Stand-by na rzecz Deutsche Bank, który przejął od ICICI Bank finansowanie jej działalności. W dniu 4 sierpnia 2022 roku podwyższono kwotę akredytywy z 1,95 mln EUR do 2,27 mln EUR. Drugi udziałowiec udzielił zabezpieczenia na pozostałe 50% wartości finansowania. W dniu 22 lutego 2024 roku wydłużono okres obowiązywania akredytywy z dnia 30 kwietnia 2024 roku do dnia 31 maja 2024 roku. W dniu 04 czerwca 2024 roku ING Bank Śląski S.A. na wezwanie Deutsche Bank dokonał wypłaty środków zabezpieczonych akredytywą SBLC w kwocie 2,27 mln EUR w związku z naruszeniem warunków umowy kredytowej przez spółkę indyjską. Otwarta akredytywa pomniejszała dostępność środków w ramach linii kredytu obrotowego Jednostki Dominującej w ING Bank Śląski S.A. Efekt jej realizacji obciąży koszty finansowe Grupy FORTE w I kwartale roku obrotowego 2024-2025.

W dniu 25 czerwca 2021 roku Spółka udzieliła gwarancji Spółce HE2 Janki 2 sp. z o.o. za pośrednictwem ING Bank Śląski S.A. do wysokości 172 tys. EUR. Gwarancja ma na celu zabezpieczenie wypełnienia wszystkich zobowiązań wynikających z umowy najmu powierzchni biurowej, magazynowej oraz parkingowej. Pierwotny termin udzielonej gwarancji wygasał w  dniu 23 września 2022 roku, jednak Aneksem nr 1 podpisanym w dniu 5 sierpnia 2022 roku termin ważności gwarancji został wydłużony do dnia 22 września 2023 roku. W dniu 1 sierpnia 2023 roku został zawarty Aneks nr 2 podwyższający kwotę gwarancji do 196 tys. EUR

i przedłużający jej termin do dnia 23 września 2024 roku. 

 

35.Instrumenty finansowe

35.1Wartość bilansowa

Grupa w pozycji aktywów finansowych nie wykazuje dzieł sztuki (61 tys. zł), w należnościach z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych nie uwzględnia należności budżetowych i czynnych rozliczeń międzyokresowych, natomiast w pozycji zobowiązań z  tytułu dostaw i usług oraz pozostałych nie uwzględnia zobowiązań kontraktowych, zobowiązań z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i innych, świadczeń urlopowych i kar konwencjonalnych.

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

31 marca 2024 roku (badane):

Klasyfikacja instrumentów finansowych wg MSSF 9

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu

Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu

Rachunkowość zabezpieczeń wyceniana w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

Ogółem

Aktywa finansowe trwałe:

10 028

5

0

61 400

71 433

Akcje i udziały pozostałe

10 028

0

0

0

10 028

Inne długoterminowe aktywa finansowe

0

5

0

0

5

Należności z tytułu pochodnych instrumentów finansowych

0

0

0

61 400

61 400

Aktywa finansowe obrotowe:

9 376

153 529

0

63 059

225 964

Należności z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe należności

9 376

122 420

0

0

131 796

Należności z tytułu pochodnych instrumentów finansowych

0

0

0

63 059

63 059

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

0

30 920

0

0

30 920

Pozostałe aktywa finansowe

0

190

0

0

190

Zobowiązania finansowe długoterminowe:

0

0

4 547

0

4 547

Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki

0

0

3 925

0

3 925

Inne zobowiązania długoterminowe

0

0

623

0

623

Zobowiązania krótkoterminowe:

0

0

426 633

366

426 999

Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe

0

0

105 558

0

105 558

Zobowiązania z tytułu instrumentów pochodnych

0

0

0

366

366

Bieżąca cześć kredytów bankowych i pożyczek

0

0

321 074

0

321 074

Razem

19 404

153 534

-431 180

124 092

-134 149

 

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

31 marca 2023 roku (badane):

Klasyfikacja instrumentów finansowych wg MSSF 9

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu

Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu

Rachunkowość zabezpieczeń wyceniana w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

Ogółem

Aktywa finansowe trwałe:

9 331

12

0

23 113

32 455

Akcje i udziały pozostałe

9 331

0

0

0

9 331

Inne długoterminowe aktywa finansowe

0

12

0

0

12

Należności z tytułu pochodnych instrumentów finansowych

0

0

0

23 113

23 113

Aktywa finansowe obrotowe:

5 126

167 353

0

0

172 479

Należności z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe należności

5 126

137 867

0

0

142 993

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

0

29 342

0

0

29 342

Pozostałe aktywa finansowe

0

144

0

0

144

Zobowiązania finansowe długoterminowe:

0

0

233 127

2 242

235 369

Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki

0

0

232 062

0

232 062

Zobowiązania z tytułu pochodnych instrumentów finansowych

0

0

0

2 242

2 242

Inne zobowiązania długoterminowe

0

0

1 065

0

1 065

Zobowiązania krótkoterminowe:

0

0

271 188

6 877

278 064

Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe

0

0

121 333

0

121 333

Zobowiązania z tytułu instrumentów pochodnych

0

0

0

6 877

6 877

Bieżąca cześć kredytów bankowych i pożyczek

0

0

149 855

0

149 855

Razem

14 457

167 365

-504 315

13 994

-308 498

  

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

35.2Hierarchia wartości godziwej

Wartość bilansowa instrumentów finansowych nie odbiega w sposób istotny od ich wartość godziwej.

Grupa na moment bilansowy przeprowadziła analizę kredytów pod kątem ich wyceny do wartości godziwej. Wynik analizy potwierdził, iż wartość zobowiązań kredytowych wycenionych w zamortyzowanym koszcie nie odbiega w istotny sposób od ich wartości godziwej biorąc pod uwagę aktualnie dostępne warunki finansowania, w szczególności marże kredytowe oferowane na rynku.

31 marca 2024 roku (badane):

Kategorie instrumentów finansowych

Poziom 2

Poziom 3

Akcje i udziały nienotowane na giełdzie

0

10 028

Należności długoterminowe

5

0

Należności z tytułu instrumentów pochodnych

124 459

0

Pozostałe aktywa finansowe krótkoterminowe

190

0

Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe

105 558

0

Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki

324 999

0

Zobowiązania z tytułu pochodnych instrumentów finansowych

366

0

Inne zobowiązania długoterminowe

623

0

Razem

-306 893

10 028

 

31 marca 2023 roku (badane):

Kategorie instrumentów finansowych

Poziom 2

Poziom 3

Akcje i udziały nienotowane na giełdzie

0

9 331

Należności długoterminowe

12

0

Należności z tytułu instrumentów pochodnych

23 113

0

Pozostałe aktywa finansowe krótkoterminowe

144

0

Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe

121 333

0

Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki

381 917

0

Zobowiązania z tytułu pochodnych instrumentów finansowych

9 119

0

Inne zobowiązania długoterminowe

1 065

0

Razem

-490 165

9 331

   

Metody ustalania wartości godziwej instrumentów finansowych.
Poziom I 

W okresie sprawozdawczym zakończonym 31 marca 2024 roku Grupa nie posiadała instrumentów finansowych wycenianych do wartości godziwej kwalifikowanych do poziomu I (na dzień 31 marca 2023 roku: nie występowały).

 

Poziom II

Zawiera dane wejściowe inne, niż pochodzące z aktywnego rynku, które jednak są obserwowalne. Ten poziom obejmuje następujące możliwe źródła informacji i dane:

notowania dla podobnych aktywów i pasywów pochodzące z aktywnego rynku;

notowania dla takich samych albo podobnych aktywów i pasywów z rynków, które nie są aktywne;

rynki inne niż rynki notowane, będące jednak rynkami obserwowalnymi (stopy procentowe, spready kredytowe itp.);

inne rynkowo potwierdzone informacje.

Do poziomu II Grupa kwalifikuje należności lub zobowiązania z tytułu instrumentów pochodnych, należności, pozostałe aktywa/ zobowiązania finansowe, jak udzielone pożyczki.

Wartość godziwa instrumentów pochodnych ustalana jest na podstawie modeli wyceny instrumentów finansowych przy zastosowaniu ogólnie dostępnych kursów walutowych (2024: kurs EUR- 4,3009; 2023: kurs EUR – 4,6755) i stóp procentowych (1M -12 M WIBID, 1M-12M EURIBOR). Wskaźniki zmienności kursów walut pozyskiwane są z serwisów Reuters lub Bloomberg.

Kursy po jakich są zawierane opcje walutowe zaprezentowano w nocie nr 36.2.

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Poziom III

Do poziomu trzeciego zalicza się wszelkie wyceny oparte na danych o charakterze nieobserwowalnym, stosowany jest wówczas, gdy nie można pozyskać informacji z dwóch pierwszych poziomów wyceny.

Do poziomu III zakwalifikowane są udziały posiadane w spółkach nienotowanych, dla których nie jest możliwe wiarygodne ustalenie ich wartości godziwej. Dla spółek tych nie istnieją aktywne rynki ani nie odnotowano porównywalnych transakcji na tego typu walorach.  

 

Zmiany wartości godziwej

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

Stan na początek okresu

9 331

4 611

Zakup

698

9 331

Odpisy aktualizujące

0

4 609

Sprzedaż

0

3

Stan na koniec okresu

10 028

9 331

W okresie sprawozdawczym nie nastąpiło przesunięcie instrumentów finansowych pomiędzy poszczególnymi poziomami hierarchii wartości godziwej (w okresie porównawczym: nie występowało).  

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

35.3Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat (w tym przychody i koszty odsetkowe) dotyczących instrumentów finansowych ujęte w rachunku zysków i strat

na dzień 31 marca 2024 roku (badane):

Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat

(w tym przychody i koszty odsetkowe)

Inwestycje w instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu

Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu

Instrumenty zabezpieczające

Ogółem

Przychody/(koszty) z tytułu odsetek

0

0

32

-21 175

0

-21 143

Zyski/(straty) z tytułu różnic kursowych

0

0

-26 781

38 671

 

11 890

Zyski/(straty) z tytułu wyceny wg zamortyzowanego kosztu

0

0

0

-266

0

-266

(Utworzenie)/rozwiązanie odpisów aktualizujących

0

0

81

-432

0

-351

Dywidendy

0

0

104

0

0

104

Zyski/ (straty) z tytułu realizacji instrumentów finansowych

0

0

0

0

12 517

12 517

Ogółem zysk/(strata) netto

0

0

-26 564

16 798

12 517

2 751

Grupa do pozycji „Przychody/(koszty) z tytułu odsetek” nie ujmuje odsetek budżetowych oraz od leasingu (wyłączone z zakresu klasyfikacji i wyceny MSSF 9).

 

na dzień 31 marca 2023 roku (badane):

Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat

(w tym przychody i koszty odsetkowe)

Inwestycje w instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

Aktywa finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu

Zobowiązania finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu

Instrumenty zabezpieczające

Ogółem

Przychody/(koszty) z tytułu odsetek

0

0

601

-13 386

0

-12 785

Zyski/(straty) z tytułu sprzedaży udziałów

198

0

0

0

0

198

Zyski/(straty) z tytuł umorzenia udziałów

0

-4 250

0

0

0

-4 250

Zyski/(straty) z tytułu różnic kursowych

0

0

2 797

-3 185

0

-388

Zyski/(straty) z tytułu wyceny wg zamortyzowanego kosztu

0

0

0

-322

0

-322

(Utworzenie)/rozwiązanie odpisów aktualizujących

0

-5 095

-2

341

0

-4 756

Dywidendy

0

0

405

0

0

405

Straty z tytułu wyceny i realizacji instrumentów finansowych

0

0

0

0

-408

-408

Ogółem zysk/(strata) netto

198

-9 345

3 801

-16 552

-408

-22 306

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

36.Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym

Zastosowane kursy walutowe oraz stopy procentowe

Poniższa tabela przedstawia wyjściowe kursy walutowe zastosowane do analizy wrażliwości na zmianę kursów walut.

 

EUR

USD

Na 31.03.2024:

 

 

Kurs średni NBP

4,3009

3,9886

Na 31.03.2023:

 

 

Kurs średni NBP

4,6755

4,2934

 

Poniższa tabela przedstawia zastosowane w sprawozdaniu finansowym wyjściowe stopy procentowe do badania wrażliwości na zmiany:

 

%

Na 31.03.2024:

 

1M WIBOR

5,8300

1M EURIBOR

3,8550

SOFR

5,3500

ESTR

3,8990

 

 

Na 31.03.2023:

 

1M WIBOR

6,8400

1M EURIBOR

2,9150

3M EURIBOR

3,0380

1M LIBOR USD

4,8600

 

 

Poza instrumentami pochodnymi, do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa, należą kredyty bankowe, środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe. Głównym celem tych instrumentów finansowych jest pozyskanie środków finansowych na działalność Grupy. Grupa posiada też inne instrumenty finansowe, takie jak należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności. Grupa zawiera również transakcje z  udziałem instrumentów pochodnych, przede wszystkim zerokosztowe strategie opcyjnie oraz instrument zabezpieczający ryzyko stopy procentowej IRS (Interest Rate Swap). Celem tych transakcji jest zarządzanie ryzykiem stopy procentowej oraz ryzykiem walutowym powstającym w toku działalności Grupy.

Zasadą stosowaną przez Grupę obecnie i przez cały okres objęty sprawozdaniem jest nieprowadzenie obrotu instrumentami finansowymi, poza korzystaniem z usług faktoringu dla wybranych należności handlowych.

Główne rodzaje ryzyka wynikającego z instrumentów finansowych Grupy obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko związane z płynnością, ryzyko walutowe oraz ryzyko kredytowe. Zarząd weryfikuje i uzgadnia zasady zarządzania każdym z tych rodzajów ryzyka – zasady te zostały w skrócie omówione poniżej. W stosowanych metodach nie nastąpiły żadne zmiany w stosunku do poprzedniego okresu.

Grupa monitoruje również ryzyko cen rynkowych dotyczące wszystkich posiadanych przez nią instrumentów finansowych. Zasady rachunkowości Grupy dotyczące instrumentów pochodnych zostały omówione w nocie 8.18 i 8.19.  

36.1Ryzyko stopy procentowej

Narażenie Grupy na ryzyko wywołane zmianami stóp procentowych dotyczy przede wszystkim długoterminowych zobowiązań finansowych, które są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych (WIBOR, EURIBOR,SOFR, ESTR) powiększonych

o marżę.

Instrumenty finansowe Grupy, które nie zostały ujęte w poniższych tabelach, nie są oprocentowane i w związku z tym nie podlegają ryzyku stopy procentowej.

Umowy leasingowe, w których stopa dyskonta została wyliczona w oparciu o długoterminowe obligacje Skarbu Państwa tylko w niewielkim stopniu są wrażliwe na zmienność stóp procentowych. Do umów tych zalicza się umowy wieczystego użytkowania gruntów oraz jedną z umów leasingu urządzeń. Grupa posiada również kredyt o stałym oprocentowaniu udzielony niemieckiej spółce zależnej, który został wyłączony z analizy wrażliwości na zmienność stóp procentowych.

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Wartość bilansowa instrumentów finansowych Grupy narażonych na ryzyko stopy procentowej, w podziale na poszczególne kategorie wiekowe

Analizy wrażliwości na zmiany stopy procentowej Grupa dokonała zgodnie z dotychczasowymi harmonogramami spłat zobowiązań z tytułu kredytów i leasingu, zaznaczając jak na wstępie, że analizie podlegały jedynie salda długoterminowe i wrażliwe na ewentualnie zmiany stóp procentowych.

31 marca 2024 roku - Oprocentowanie stałe (badane)

Kategoria instrumentu finansowego

do 1 roku

1 do 2 lat

2 do 5 lat

powyżej 5 lat

Razem

Kredyty bankowe

645

645

1 935

1 344

4 570

 

 

31 marca 2023 roku - Oprocentowanie stałe (badane)

Kategoria instrumentu finansowego

do 1 roku

1 do 2 lat

2 do 5 lat

powyżej 5 lat

Razem

Kredyty bankowe

701

701

2 104

2 162

5 669

 

 

31 marca 2024 roku - Oprocentowanie zmienne (badane)

Kategoria instrumentu finansowego

do 1 roku

1 do 2 lat

2 do 5 lat

powyżej 5 lat

Razem

Kredyty bankowe

320 429

0

0

0

320 429

Zobowiązania z tytułu leasingu

1 964

1 966

3 599

28 204

35 733

 

 

31 marca 2023 roku - Oprocentowanie zmienne (badane)

Kategoria instrumentu finansowego

do 1 roku

1 do 2 lat

2 do 5 lat

powyżej 5 lat

Razem

Kredyty bankowe

149 154

227 094

0

0

376 248

Zobowiązania z tytułu leasingu

1 992

1 784

4 821

27 344

35 941

 

Efektywna stopa procentowa dla kredytów zaciągniętych przez Grupę wynosiła na dzień 31 marca 2024 roku 5,16 % (31.03.2023: 4,96 %)

Oprocentowanie instrumentów finansowych o zmiennym oprocentowaniu jest aktualizowane w okresach poniżej jednego roku. Odsetki od instrumentów finansowych o stałym oprocentowaniu są stałe przez cały okres do upływu terminu zapadalności/wymagalności tych instrumentów. Jedynym kredytem o stałym oprocentowaniu jest kredyt inwestycyjny udzielony jednostce zależnej MV GmbH przez Volksbank Bad Salzuflen eG.

W celu analizy wrażliwości na zmiany stopy procentowej długoterminowych zobowiązań finansowych Grupy tj. kredytów oraz zobowiązań z tytułu leasingu finansowego na dzień 31 marca 2024 roku założono wzrost/spadek ich oprocentowania w skali roku w punktach % (p.p.)– dla EURIBOR wzrost o 0,5 pkt % oraz dla WIBOR obniżka/wzrost o 1,0 pkt %.

Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego brutto na racjonalnie możliwe zmiany stóp procentowych przy założeniu niezmienności innych czynników w związku z zobowiązaniami o zmiennej stopie procentowej.

Zobowiązania kredytowe i leasingowe

Wartości narażone na ryzyko po przeliczeniu na PLN

zmiana punktów % (p.p.)

Wpływ na wynik finansowy brutto

Na dzień 31 marca 2024 (badane)

 

 

 

 

 

 

 

Leasing długoterminowy EUR

695

+0,50

3

Leasing długoterminowy PLN

377

-1,00

-4

Leasing długoterminowy PLN

377

+1,00

+4

 

Zobowiązania kredytowe i leasingowe

Wartości narażone na ryzyko po przeliczeniu na PLN

zmiana punktów % (p.p.)

Wpływ na wynik finansowy brutto

Na dzień 31 marca 2023 (badane)

 

 

 

Kredyt długoterminowy EUR

200 623

+0,50

-1 003

Kredyt długoterminowy USD

250

-0,60

+2

Kredyt długoterminowy PLN

27 799

-0,50

+139

 

 

 

 

Leasing długoterminowy PLN

409

-0,50

0

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Dla analizy wrażliwości na zmiany stopy procentowej dla rachunkowości zabezpieczeń przyjęto średnio obniżkę stopy WIBOR o 1,0 pkt % (p.p.), obniżka stopy EURIBOR o 0,5 pkt % (p.p.).

 

FX Opcje

Wartości narażone na ryzyko

Zmiana punktów % (p.p.)

Koszt zabezpieczenia

Na dzień 31 marca 2024 (badane)

 

 

 

3M_WIBOR

124 458

-1,0

11 162

3M_EURIBOR

 

124 458

-0,5

- 2 940

Na dzień 31 marca 2023 (badane)

 

 

 

3M_WIBOR

15 658

-0,5

5 801

3M_EURIBOR

15 658

+0,5

5 545

 

Rachunkowość zabezpieczeń ryzyka stóp procentowych (IRS)

Na dzień 31 marca 2024 roku wartość godziwa kontraktów walutowych spełniających kryterium zaliczenia ich do rachunkowości zabezpieczeń ryzyka stóp procentowych wynosiła 366 tys. zł i jako wartość efektywna została ujęta w kapitale rezerwowym z aktualizacji wyceny, który stanowi element pozostałych kapitałów rezerwowych.

Podstawowe warunki transakcji IRS zawartej pomiędzy spółką zależną TANNE sp. z o.o., a PKO BP S.A.:

- data zawarcia transakcji 31.01.2017,

- kwota nominalna i waluta transakcji – 49 000 tys. EUR (35% kwoty nominalnej kredytu),

- stopa referencyjna: EURIBOR 3M,

- początek pierwszego okresu odsetkowego - 20.09.2018 r.,

- pierwsza wymiana płatności odsetkowych - 20.12.2018 r.,

- data zakończenia transakcji IRS - 14.10.2024 r.,

- amortyzacja i okresy odsetkowe - zgodnie z uzgodnionym harmonogramem,

- baza odsetkowa dla obu nóg swapa (stałych i zmiennych płatności odsetkowych) - Act/360.

Spółka zależna TANNE sp. z o.o. wyznaczyła komponent ryzyka w wysokości stawki bazowej EURIBOR 3M z pełnego oprocentowania kredytów i wyłącznie przepływy odsetkowe oparte o tę stawkę. Historycznie wyznaczony komponent ryzyka odpowiadał za ok. -15% całego przepływu odsetkowego (ze względu na ujemną stawkę EURIBOR).

IRS

Wartości narażone na ryzyko

Zmiana punktów % (p.p.)

Kapitał rezerwowy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych

Na dzień 31 marca 2024 (badane)

 

 

 

EURIBOR

-366

+0,50

62

EURIBOR

 

-366

-0,50

-62

Na dzień 31 marca 2023 (badane)

 

 

 

EURIBOR

-1 663

+0,50

275

EURIBOR

- 1 663

-0,50

-275

   

36.2Ryzyko walutowe

Grupa narażona jest na ryzyko walutowe z tytułu zawieranych transakcji sprzedaży. Ryzyko takie powstaje w wyniku dokonywania przez jednostkę operacyjną sprzedaży lub zakupów w walutach innych, niż jej waluta funkcjonalna. Około 80% zawartych przez Grupę transakcji sprzedaży wyrażonych jest w walutach innych, niż waluta sprawozdawcza jednostki operacyjnej dokonującej sprzedaży.

Grupa stara się negocjować warunki zabezpieczających instrumentów pochodnych w taki sposób, by odpowiadały one warunkom zabezpieczanej pozycji i zapewniały dzięki temu maksymalną skuteczność zabezpieczenia.

Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego brutto w związku ze zmianą wartości godziwej aktywów

i zobowiązań pieniężnych na racjonalnie możliwe wahania kursu EUR i USD (łącznie) przy założeniu niezmienności innych czynników.

Do analizy przyjęto następujące założenia zmiany kursów walut: dla danych na dzień 31 marca 2024 roku: przyjęto wzrost/ spadek kursu EUR o 5% ( 4,3009; wzrost 4,5159; spadek 4,0859), wzrost / spadek kursu waluty USD o 5% (3,9886; 4,1880;

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

3,7892), dla danych na dzień 31 marca 2023 roku przyjęto wzrost/ spadek kursu EUR o 5% ( 4,6755; wzrost 4,9093; spadek 4,4417), wzrost / spadek kursu waluty USD o 5% (4,2934; 4,5081; 4,0787).

Parametry przyjęte w zaprezentowanej analizie wrażliwości zostały ustalone w oparciu o dostępne prognozy rynkowe dotyczące kształtowania się tych parametrów w okresie najbliższych 12 miesięcy.

Poniższa analiza została przeprowadzona przy założeniu obowiązywania dotychczasowych harmonogramów spłaty zobowiązań kredytowych.

FX Opcje

Wartości narażone na ryzyko

Procentowa zmiana kursów

Kapitał rezerwowy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych

Koszt zabezpieczenia

Na dzień 31 marca 2024 (badane)

 

 

 

 

EUR/PLN

124 458

+5%

-46 333

7 589

EUR/PLN

 

124 458

-5%

46 333

- 1 270

Na dzień 31 marca 2023 (badane)

 

 

 

 

EUR/PLN

15 658

+5%

-31 489

-8 904

EUR/PLN

15 658

-5%

38 978

-6 124

 

IRS

Wartości narażone na ryzyko

Procentowa zmiana kursów

Kapitał rezerwowy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych

Na dzień 31 marca 2024 (badane)

 

 

 

EUR/PLN

-366

+5%

18

EUR/PLN

 

-366

-5%

-18

Na dzień 31 marca 2023 (badane)

 

 

 

EUR/PLN

-1 663

+5%

-83

EUR/PLN

- 1 663

-5%

83

 

Kategoria instrumentu finansowego

Wartości narażone na ryzyko w walucie EUR po przeliczeniu na PLN

Wartości narażone na ryzyko w walucie USD po przeliczeniu na PLN

Procentowa zmiana kursów

Wpływ na wynik finansowy brutto

31 marca 2024 (badane)

 

 

 

 

Należności z tytułu dostaw i usług

123 843

94

+5%

6 197

Należności z tytułu leasingu

275

0

+5%

14

Środki pieniężne

23 227

94

+5%

1 166

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

-190 847

-911

+5%

-9 588

Zobowiązania z tytułu leasingu

-841

0

+5%

-42

Kredyty bankowe

-192 017

-3 613

+5%

-9 781

Razem wpływ wzrostu kursu

-236 360

-4 336

 

-12 034

Należności z tytułu dostaw i usług

123 843

94

-5%

-6 197

Należności z tytułu leasingu

275

0

-5%

-14

Środki pieniężne

23 227

94

-5%

-1 166

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

-190 847

-911

-5%

9 588

Zobowiązania z tytułu leasingu

-841

0

-5%

--42

Kredyty bankowe

-192 017

-3 613

-5%

9 781

Razem wpływ spadku kursu

-236 360

-4 336

 

12 034

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Kategoria instrumentu finansowego

Wartości narażone na ryzyko w walucie EUR po przeliczeniu na PLN

Wartości narażone na ryzyko w walucie USD po przeliczeniu na PLN

Procentowa zmiana kursów

Wpływ na wynik finansowy brutto

31 marca 2023 (badane)

 

 

 

 

Należności z tytułu dostaw i usług

127 761

162

+5%

6 396

Należności z tytułu leasingu

364

0

+5%

18

Środki pieniężne

16 964

1 707

+5%

934

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

-170 834

-1 102

+5%

-8 597

Kredyty bankowe

-297 967

-250

+5%

-14 911

Razem wpływ wzrostu kursu

-323 712

517

 

-16 160

Należności z tytułu dostaw i usług

127 761

162

-5%

-6 396

Należności z tytułu leasingu

364

0

-5%

-18

Środki pieniężne

16 964

1 707

-5%

-934

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

-170 834

-1 102

-5%

8 597

Kredyty bankowe

-297 967

-250

-5%

14 911

Razem wpływ spadku kursu

-323 712

517

 

16 160

Zabezpieczenie przed ryzykiem walutowym

Podstawową metodą zarządzania ryzykiem walutowym są strategie zabezpieczające wykorzystujące instrumenty pochodne.

Grupa stosuje do zabezpieczenia przyszłych transakcji walutowych symetryczne strategie opcyjnie (opis w nocie 8.18 i 8.19).

 

Wpływ instrumentów pochodnych na sprawozdania



Wartość godziwa instrumentów pochodnych

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

Długoterminowe należności z tytułu pochodnych instrumentów finansowych

61 400

23 113

Krótkoterminowe należności z tytułu pochodnych instrumentów finansowych

63 059

0

Razem

124 458

23 113

Długoterminowe zobowiązania z tytułu pochodnych instrumentów finansowych

0

2 242

Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu pochodnych instrumentów finansowych

366

6 877

Razem

366

9 119

 

W okresie sprawozdawczym zakończonym 31 marca 2024 roku Grupa osiągnęła następujący wynik na instrumentach pochodnych:

Wpływy z instrumentów pochodnych na wynik okresu

od 01.04.2023

do 31.03.2024 (badane)

od 01.01.2022

do 31.03.2023 (badane)

Wpływy na przychody ze sprzedaży

11 133

0

Wpływy na pozostałe przychody/koszty finansowe, z tego

1 384

-408

- z tytułu płatności odsetkowych IRS

1 384

-408

Razem

12 517

-408

Wymiana płatności odsetkowych za 12 miesięcy 2023/2024 roku w kwocie 1 384 tys. zł została zaprezentowana w pozycji „Zysk z pochodnych instrumentów finansowych”, natomiast wynik z realizacji instrumentów pochodnych stanowiących rachunkowość zabezpieczeń w kwocie 11 133 tys. zł, jako efektywne zabezpieczenie przychodów -został zaprezentowany w pozycji „Przychodów ze sprzedaży produktów”.

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Wpływy z instrumentów pochodnych na inne całkowite dochody

od 01.04.2023 do 31.03.2024 (badane)

od 01.01.2022 do 31.03.2023 (badane)

Zyski/Straty z tytułu wyceny instrumentów zabezpieczających w okresie

103 179

34 582

Kwoty przeklasyfikowane z kapitału rezerwowego z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych do przychodów ze sprzedaży

-12 207

-11 423

Zyski/Straty z tytułu wyceny wartości czasowej opcji

18 052

22 467

Kwoty przeklasyfikowane z kosztu zabezpieczenia do przychodów ze sprzedaży

1 074

11 423

Razem

110 098

57 049

 

Rachunkowość zabezpieczeń

Jednym ze strategicznych celów Grupy jest minimalizacja ryzyka walutowego rozumianego jako wpływ zmian kursów walutowych na przepływy pieniężne, a tym samym na wynik finansowy Grupy. Grupa w ramach Planu Finansowego, co rok prognozuje miesięczne przychody i wydatki w walutach obcych otrzymując finalnie szereg prognozowanych ekspozycji netto. W celu zabezpieczenia tych prognozowanych ekspozycji przed wpływem istotnej zmiany kursu walutowego Grupa zawiera zerokosztowe symetryczne strategie opcyjnie polegające na zakupie opcji put i jednoczesnej sprzedaży opcji call na tę samą ilość jednostek instrumentu bazowego. Opisana strategia eliminuje wpływ ewentualnej zmiany kursu walutowego poniżej kursu wykonania opcji put oraz powyżej kursu wykonania opcji call na wartość ekspozycji wyrażoną w PLN.

Pomiędzy pozycją zabezpieczaną, a instrumentem zabezpieczającym istnieje naturalna relacja ekonomiczna oparta na zgodności ryzyka związanego z pozycją zabezpieczaną (ryzyko walutowe) a typem instrumentów zabezpieczających (opcje walutowe). Konstrukcja strategii sprawia, że jej wartość wewnętrzna jako instrumentu zabezpieczającego zmienia się w przeciwnym kierunku, niż wartość pozycji zabezpieczanej.

Opis ważniejszych zasad stosowanych odnośnie rachunkowości zabezpieczeń przedstawiony został w nocie 8.18. Zgodnie z nimi zmiany wartości wewnętrznej i czasowej zabezpieczających kontraktów opcyjnych zalicza się do kapitałów własnych Grupy.

W momencie realizacji zabezpieczanego przychodu ze sprzedaży zmiany wartości godziwej instrumentów zabezpieczających ujmowane są w bieżącym wyniku finansowym.

Nie rzadziej niż na dzień rozpoczęcia zabezpieczenia oraz na koniec każdego miesiąca, dokonuje się oceny efektywności prospektywnej porównując skumulowaną zmianę wartości wewnętrznej opcji zabezpieczających do skumulowanej zmiany wartości przyszłych przepływów. Grupa szacuje wskaźnik zabezpieczenia na poziomie 1. Wartość współczynnika wynika bezpośrednio ze strategii zarządzania ryzykiem, zgodnie z którą Grupa szacuje prognozowane przepływy, a następnie część

z nich zabezpiecza strategią opcyjną w proporcji 1:1. MSSF 9 wymaga, aby zabezpieczenie było efektywne. Nieefektywność zabezpieczenia oznacza stopień w jakim zmiany wartości godziwej lub przepływów pieniężnych związanych z instrumentem zabezpieczającym są większe lub mniejsze niż te związane z pozycją zabezpieczaną. Podstawowe źródła nieefektywności rachunkowości zabezpieczeń stanowią:

niedopasowanie terminów pieniężnych

niedopasowanie terminów zapadalności

niedopasowanie wartości nominalnych zabezpieczenia i pozycji zabezpieczanej.

Na koniec każdego miesiąca dokonuje się pomiaru efektywności zabezpieczania - efektywność retrospektywna – porównując skumulowaną zmianę wartości wewnętrznej opcji zabezpieczających ustanowionych powiązań w ramach rachunkowości zabezpieczeń do skumulowanej zmiany wartości przyszłych przepływów pieniężnych oszacowaną na podstawie danych dotyczących rynku walutowego z dnia wyceny.

 

Kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów zabezpieczających

Kapitał z aktualizacji wyceny instrumentów finansowych składający się z Kapitału rezerwowego z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych i Kosztu zabezpieczenia przedstawiono w punkcie 28.4 dodatkowych not objaśniających.

Kapitał z aktualizacji wyceny z tytułu rachunkowości zabezpieczeń obejmuje:

wycenę instrumentów finansowych zabezpieczających przepływy pieniężne w wysokości: 124 458 tys. zł,

wycenę instrumentów finansowych zabezpieczających wysokość stóp procentowych w wysokości: - 366 tys. zł,

rezerwę z tytułu odroczonego podatku dot. instrumentów zabezpieczających -23 647 tys. zł.

Razem kapitał z aktualizacji wyceny rachunkowości zabezpieczeń: 100 445 tys. zł.

 

Wartość godziwa kontraktów walutowych

Grupa ujmuje w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym rachunkowość zabezpieczeń, która jest zbieżna z wycenami bankowymi i prezentuje ją jako należność lub zobowiązanie.

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Poniższa tabela zawiera zbiorcze dane dotyczące wartości godziwych i terminy rozliczeń, a także zbiorcze informacje dotyczące kwoty (wielkości) będącej podstawą przyszłych płatności oraz ceny realizacji efektywnych kontraktów terminowych. Terminy rozliczeń są zbieżne z terminami, w których kwoty odniesione na kapitał z aktualizacji wyceny z tytułu tych transakcji zostaną odniesione do rachunku zysków i strat.

 

Waluta

Kwota w walucie

Typ transakcji

Data zawarcia

Data realizacji

Kurs terminowy

Nazwa Banku

Wartość godziwa

 

 

 

 

 

 

 

 

EUR

 

20 000

Opcja Put

09.2021

07-08.2024

4,6000

PKO BP S.A.

5 389

EUR

 

20 000

Opcja Call

09.2021

07-08.2024

5,0970

PKO BP S.A.

-1

 

 

 

 

 

 

 

 

EUR

 

21 000

Opcja Put

11.2021

10-11.2024

4,9500

PKO BP S.A.

12 128

EUR

 

21 000

Opcja Call

11.2021

10-11.2024

5,4100

PKO BP S.A.

-2

 

 

 

 

 

 

 

 

EUR

35 000

Opcja Put

04.2022

02-04.2025

5,2000

PKO BP S.A.

26 502

EUR

35 000

Opcja Call

04.2022

02-04.2025

6,1000

PKO BP S.A.

-2

 

 

 

 

 

 

 

 

EUR

18 000

Opcja Put

07.2022

05-06.2025

5,4000

PKO BP S.A.

16 379

EUR

18 000

Opcja Call

07.2022

05-06.2025

5,9200

PKO BP S.A.

-12

 

 

 

 

 

 

 

 

EUR

27 000

Opcja Put

09.2022

07-09.2025

5,3000

PKO BP S.A.

21 344

EUR

27 000

Opcja Call

09.2022

07-09.2025

5,7320

PKO BP S.A.

-81

 

 

 

 

 

 

 

 

EUR

76 000

Opcja Put

09.2023

09.2025-03.2026

4,6800

PKO BP S.A.

17 912

EUR

76 000

Opcja Call

09.2023

09.2025-03.2026

5,0500

PKO BP S.A.

-2 338

 

 

 

 

 

 

 

 

Razem

 

 

 

 

 

PKO BP S.A.

97 218

 

 

 

 

 

 

 

 

EUR

30 000

Opcja Put

07.2021

04-06.2024

4,6000

mBank S.A.

8 075

EUR

30 000

Opcja Call

07.2021

04-06.2024

4,9490

mBank S.A.

-1

 

 

 

 

 

 

 

 

EUR

13 000

Opcja Put

09.2021

09.2024

4,7000

mBank S.A.

4 648

EUR

13 000

Opcja Call

09.2021

09.2024

5,2100

mBank S.A.

-6

 

 

 

 

 

 

 

 

EUR

26 000

Opcja Put

01.2022

11.2024-01.2025

4,9500

mBank S.A.

14 547

EUR

26 000

Opcja Call

01.2022

11.2024-01.2025

5,5000

mBank S.A.

-23

 

 

 

 

 

 

 

 

Razem

 

 

 

 

 

mBank S.A.

27 240

   

Ryzyka związane z terminowymi kontraktami walutowymi to ryzyka stopy procentowej, kursu walutowego oraz niewypłacalności drugiej strony transakcji. Ryzyko kredytowe jest jednak ograniczone, gdyż drugą stroną transakcji są banki o wysokim standingu finansowym.  

36.3Ryzyko kredytowe

Ryzyko kredytowe rozumiane jest jako możliwość niewywiązania się dłużników Grupy ze zobowiązań i jest związane z trzema głównymi obszarami:

- wiarygodnością kredytową klientów, z którymi zawierane są transakcje sprzedaży produktów,

- wiarygodnością kredytową instytucji finansowych, z którymi zawierane są transakcje zabezpieczające, a także tych, w których lokowane są wolne środki pieniężne,

- kondycją finansową spółek zależnych – pożyczkobiorców.

Źródła ekspozycji na ryzyko kredytowe Grupy stanowią:

- środki pieniężne i lokaty bankowe,

- instrumenty pochodne,

- należności z tytułu dostaw i usług,

- udzielone pożyczki,

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

- udzielone gwarancje i poręczenia.

Wszystkie podmioty, którym Grupa powierza środki pieniężne oraz zawiera transakcje w instrumentach pochodnych, działają w  sektorze finansowym. Analiza ekspozycji na ten rodzaj ryzyk wykazała, że są to wyłącznie banki o wysokim ratingu, dysponujące odpowiednim kapitałem własnym oraz silną i ustabilizowaną pozycją rynkową. Ryzyko kredytowe z tego tytułu jest dodatkowo mitygowane poprzez utrzymywanie odpowiedniego poziomu koncentracji w poszczególnych bankach, z  którymi współpracuje Grupa.

Ryzyko kredytowe związane jest także z wiarygodnością kredytową i wypłacalnością klientów, z którymi Grupa zawiera transakcje sprzedaży. W Grupie nie występują istotne koncentracje ryzyka kredytowego dotyczącego należności od odbiorców.

W Grupie funkcjonuje procedura przyznawania kontrahentom limitów kredytu kupieckiego i określenie formy jego zabezpieczenia. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom weryfikacji. Następnie uruchomiane są procedury ubezpieczenia danego klienta w ramach zawartych polis ubezpieczenia należności.

Praktycznie wszystkie należności z tytułu dostaw i usług, z wyjątkiem należności od jednostek powiązanych, są ubezpieczone, bądź zabezpieczone akredytywami lub gwarancjami bankowymi z tytułu tzw. centralnego regulowania płatności. W indywidualnych przypadkach możliwa jest współpraca z klientami na podstawie limitów wewnętrznych, których wielkość każdorazowo wymaga akceptacji Zarządu. Wysokość przyznawanego przez Zarząd limitu wewnętrznego uzależniona jest od indywidualnej oceny sytuacji finansowej klienta, dotychczasowej moralności płatniczej, oceny bieżących relacji biznesowych oraz potencjału przyszłej współpracy.

Dodatkowo należności kontrahentów są regularnie monitorowane przez służby handlowe i finansowe. W przypadku wystąpienia należności przeterminowanych następuje wstrzymanie sprzedaży i uruchamiana jest procedura windykacji należności.

Kwota maksymalnej ekspozycji na ryzyko kredytowe, w przypadku należności handlowych od jednostek pozostałych, jest ograniczona do wysokości przyznanych limitów wewnętrznych, franszyzy i udziału własnego określonych w warunkach polisy ubezpieczenia należności.

Umowy ubezpieczenia należności są traktowane jako integralna część umowy instrumentu finansowego. Grupa dokonując szacunku oczekiwanych strat kredytowych na należności z tytułu dostaw i usług uwzględnia przyszłe przepływy pieniężne wynikające z umowy ubezpieczenia. W związku z powyższym ryzyko kredytowe związane z danym kontrahentem jest zastępowane ryzykiem kredytowym ubezpieczyciela dlatego też w ocenie Grupy ryzyko kredytowe wynikające z koncentracji tj. posiadania należności wobec pojedynczego kontrahenta o wartości przekraczającej 10% całego salda należności handlowych jest niewielkie.

Na dzień 31 marca 2024 roku oszacowana kwota maksymalnej ekspozycji kredytowej Grupy wyniosła 30 157 tys. zł (na 31 marca 2023 roku 20 564 tys. zł) i została skalkulowana jako suma należności w ramach przyznanych limitów wewnętrznych, zaś w przypadku należności ubezpieczonych, jako suma udziału własnego, który zostałby potrącony przez Ubezpieczycieli w przypadku zaistnienia wypadku szkodowego.

Grupa ze względu na bardzo wysoki historyczny i aktualny stopień ściągalności należności stosuje uproszczony model tworzenia odpisów aktualizujących. Obejmuje nim należności przeterminowane powyżej 180 dni w 50% oraz przeterminowane powyżej 360 dni w 100% ich wartości brutto. Niezależnie od ilości dni przeterminowania, Grupa obejmuje odpisem aktualizującym każdą należność, której ściągalność staje się wątpliwa na skutek pogorszenia relacji z danym klientem, utrudnionym kontaktem oraz decyzją o rozpoczęciu procesu windykacji należności.

Poniższa tabela prezentuje wiekowanie należności przeterminowanych oraz wysokość utworzonego odpisu aktualizującego.

Należności z tytułu dostaw i usług przeterminowane (brutto) z podziałem na należności niespłacone w okresie:

Należności niespłacone w okresie

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

a) do jednego miesiąca

18 268

13 923

b) powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy

6 286

2 629

c) powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy

775

558

d) powyżej 6 miesięcy do 1 roku

677

530

e) powyżej 1 roku

6 428

5 822

Należności z tytułu dostaw i usług przeterminowane, razem (brutto)

32 433

23 462

Odpis aktualizujący należności

6 856

6 464

Należności z tytułu dostaw i usług przeterminowane, razem (netto)

25 577

16 998

W przypadku udzielonych pożyczek, Grupa na bieżąco monitoruje sytuację finansową dłużników. Zabezpieczenie udzielonych pożyczek stanowią weksle in blanco. Maksymalna ekspozycja na ryzyko kredytowe z tytułu udzielonych pożyczek wyniosła na koniec okresu sprawozdawczego 1 947 tys. zł i była równa saldom należności z tytułu pożyczek na dzień 31 marca 2024 roku zaprezentowanych w nocie 38.3.

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

W odniesieniu do innych aktywów finansowych Grupy, takich jak środki pieniężne i ich ekwiwalenty, oraz niektóre instrumenty pochodne o dodatniej wartości godziwej, ryzyko kredytowe Grupy powstaje w wyniku niemożności dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy.  

36.4Ryzyko związane z płynnością

Grupa narażona jest na ryzyko płynności wynikające z relacji zobowiązań krótkoterminowych do aktywów obrotowych. Grupa monitoruje ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie to uwzględnia terminy wymagalności/zapadalności zarówno inwestycji jak i aktywów finansowych (np. konta należności, pozostałych aktywów finansowych) oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.

Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty bankowe i pożyczki, umowy leasingu oraz umowy faktoringu pełnego.

W celu ograniczania ryzyka utraty płynności, Grupa utrzymuje odpowiednią ilość środków pieniężnych, a także zawiera umowy o linie kredytowe, które służą jako dodatkowe zabezpieczenie płynności. Do finansowania zakupów inwestycyjnych Grupa wykorzystuje środki własne lub długoterminowe umowy leasingu, zapewniając odpowiednią trwałość struktury finansowania dla tego rodzaju aktywów. Zarządzanie płynnością wspomagane jest przez system raportowania prognoz płynności obowiązujący w Grupie.

W zakończonym okresie sprawozdawczym, Zarząd Grupy FORTE dostrzegając ryzyko utraty bezpieczeństwa płynności finansowej Grupy, spowodowane istotnym pogorszeniem jej sytuacji finansowej na skutek kryzysu w branży meblarskiej oraz istotnego wzrostu kosztów działalności, podjął działania mające na celu renegocjację warunków umów kredytowych ze wszystkimi bankami finansującymi Grupę FORTE.

Efektem wielostronnych ustaleń jest wypracowanie Umowy Wspólnych Warunków, której zawarcie planowane jest lipcu 2024 roku. Na mocy tejże umowy wszystkie kredyty obrotowe Grupy FORTE zostaną zamienione na kredyty terminowe w walucie wykorzystania EUR z ostatecznym terminem ich zapadalności do dnia 31 marca 2027 roku oraz harmonogramem proporcjonalnego obniżania ekspozycji kredytowej we wszystkich bankach finansujących począwszy od II kwartału roku obrotowego 2024-2025. Podpisanie Umowy Wspólnych Warunków, pomimo wzrostu kosztów finansowania zewnętrznego, zapewni Grupie FORTE stabilność finansowania na okres kolejnych 3 lat, eliminując jednocześnie ryzyko utraty płynności finansowej Grupy w tak trudnym dla branży meblarskiej okresie.

Tabela poniżej przedstawia instrumenty finansowe Grupy na dzień 31 marca 2024 roku oraz na dzień 31 marca 2023 roku wg daty zapadalności. Terminy płatności zobowiązań z tytułu dostaw i usług zostały zaprezentowane w nocie 32.

31 marca 2024 roku (badane)

Kategoria instrumentu finansowego

do 1 roku

1 do 2 lat

2 do 5 lat

powyżej 5 lat

Razem

Kredyty bankowe

321 074

645

1 935

1 344

324 999

Zobowiązania z tytułu leasingu

1 964

1 966

3 599

28 204

35 733

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

141 600

0

0

0

141 600

Zobowiązania z tytułu pochodnych instrumentów finansowych

366

0

0

0

366

Razem

465 004

2 611

5 535

29 548

502 698

Odsetki od kredytów bankowych

849

0

0

0

849

Odsetki od leasingu

1 649

1 448

3 339

41 603

48 038

 

31 marca 2023 roku (badane)

Kategoria instrumentu finansowego

do 1 roku

1 do 2 lat

2 do 5 lat

powyżej 5 lat

Razem

Kredyty bankowe

149 855

227 796

2 104

2 162

381 917

Zobowiązania z tytułu leasingu

1 992

1 784

4 821

27 344

35 941

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

164 798

0

0

0

164 798

Zobowiązania z tytułu pochodnych instrumentów finansowych

6 877

2 242

0

0

9 119

Razem

323 522

231 822

6 925

29 506

591 775

Odsetki od kredytów bankowych

2 697

678

0

0

3 375

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Odsetki od leasingu

1 685

1 466

3 442

41 137

47 730

Odsetki od pożyczek

2 640

1 216

0

0

3 856

  

36.5Ryzyko klimatyczne

Identyfikacji ryzyk fizycznych związanych z klimatem dokonano na podstawie dokumentu przyjętego uchwałą nr 67 Rady Ministrów z dnia 16 lipca 2019 r. w sprawie przyjęcia „Polityki ekologicznej państwa 2030 – strategii rozwoju w obszarze środowiska i gospodarki wodnej” (Dz. U. z dnia 6 września 2019 r., poz. 794). Stanowią one podstawę pozostałych, określonych ryzyk, istotnych dla Grupy Kapitałowej FORTE.

Mając na uwadze fakt, że spółki Grupy Kapitałowej realizują jednolity kierunek działalności oraz są powiązane procesowo (w  szczególności TANNE sp. z o.o.) należy uznać, że ryzyka dotyczące Jednostki Dominującej są jednakowe dla spółek Grupy Kapitałowej FORTE.

Jednocześnie na uwagę zasługuje fakt, że profil prowadzonej działalności nie należy do sektorów najbardziej dotkniętych skutkami zmian klimatu.

Nie mniej jednak w poniższej tabeli przedstawiono wykaz ryzyk klimatycznych uznanych za istotne dla organizacji.

 

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Ryzyko

Zagrożenie / szansa

Horyzont czasowy

Zarządzanie

Ryzyka fizyczne (nagłe i długotrwałe)

Wzrost średniej temperatury

Zagrożenie zmianą bioróżnorodności, okresów wegetacyjnych i wywołanie nagłych zjawisk pogodowych

krótki-średni-długookresowy

Polityka zarządzania opiera się na "zasadach prewencji" tj. podejmowaniu działań które mają na celu zapobieganiu zmianom klimatu oraz stosowaniu "działań adaptacyjnych" - rozwiązań łagodzących skutki określonych ryzyk

Nagłe zjawiska pogodowe, takie jak: wiatry, huragany, nawalne deszcze, susze lub powodzie

Zagrożenie występujące na terenie całego kraju, również w województwach podlaskim i mazowieckim powodują coraz częstsze i dłuższe fale upałów, które na przemian z nawalnymi deszczami będą skutkować podtopieniami miejskimi, zagrożeniami dla sieci energetycznych i wodno-kanalizacyjnych oraz skutkować niedoborami wody.

krótki-średni-długookresowy

Zmiana składu gatunkowego drzewostanów oraz osłabienie ich kondycji

Zagrożenie osłabieniem drzewostanu obserwowane na terenie całego kraju, głównie w woj. pomorskim i śląskim powoduje że drzewa są bardziej podatne na uszkodzenia powodowane wiatrem. Jednocześnie szansą jest możliwość pozyskania drewna z wyłomów

krótki-średni-długookresowy

Zakup drewna z lasów zarządzanych w zrównoważony sposób, kontrola łańcucha dostaw

Ryzyka związane z regulacjami prawa

Regulacje dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym

Zagrożenie niedostosowanie prawa do zasad gospodarki obiegu zamkniętego powoduje spowolnienie działań mających na celu ograniczanie zmian klimatu

krótki-średni-długookresowy

Prowadzenie działań w zgodzie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) jest wpisane w politykę Grupy FORTE. Od kilku lat wdrażamy i doskonalimy działania dążące do redukcji odpadów i efektywnego ich wykorzystania (odzysku) w sposób najmniej uciążliwy dla środowiska. Częsta zmienność regulacje prawnych i coraz bardziej rygorystyczne wymogi, są na bieżąco monitorowane i wdrażane w celu zachowania zgodności.

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Rozbieżność prawa Europejskiego z prawem polskim w zakresie emisji gazów cieplarnianych i jej ograniczania

Zagrożenie niedostosowania prawa polskiego do dynamicznych zmian w prawie Europejskim w zakresie emisji gazów cieplarnianych bądź niespójność wymogów, skutkuje brakiem możliwości planowania długookresowych działań mających na celu ograniczanie emisji gazów cieplarnianych

krótki-średni-długookresowy

Zarządzanie systemem EU_ETS podlega bieżącemu nadzorowi i doskonaleniu. Wewnętrzne procesy są pod szczególnym nadzorem w szczególności w zakresie zmiennych, często niespójnych wymogów w zakresie spełniania kryteriów zrównoważonego rozwoju.

Ryzyka technologiczne i techniczne

Emisyjność instalacji energetycznych

Zagrożenie utrzymywaniem się wysokich cen energii ze źródeł odnawialnych, powodowane przewagą energii ze spalania paliw kopalnych.

Zagrożenie - emisja gazów cieplarnianych powodująca zmiany klimatyczne z instalacji spalania paliw

Szansa - rozwój i pozyskanie energii cieplnej z odpadów (GOZ)

krótki-średni-długookresowy

Zgodnie z Polityką Grupy FORTE realizowane są i planowane w horyzoncie długofalowym - działania mające na celu zarówno ograniczenie zużycia energii jak i jej pozyskanie ze źródeł odnawialnych.

Odporność infrastruktury na nagłe zjawiska pogodowe

Zagrożenie uszkodzenia bądź utraty infrastruktury (budynki, budowle, infrastruktura) wskutek nagłych zjawisk pogodowych

krótki-średni-długookresowy

Podstawę zarządzania ryzykiem stanowi bieżące utrzymywanie infrastruktury w pełnej sprawności i dobrym stanie technicznym oraz funkcjonowanie procedur kryzysowych.

Ryzyka rynkowe

Zmieniające się preferencje klientów

Zagrożenie utrata klientów z powodu zmiany ich preferencji w kierunku firm i spółek skutecznie

przeciwdziałających kryzysowi klimatycznemu

Szansa - nowy kierunek rozwoju wyrobów o cechach przyjaznych dla środowiska

krótki-średni-długookresowy

Grupa FORTE realizuje przyjęty kierunek zarządzania środowiskowego zgodnie z normą ISO 14 000 i doskonali procesy zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, w ramach którego realizowane są również działania mające na celu rozpoznanie preferencji klientów i wdrożenie wyrobów o niskim śladzie węglowym.

Wzrost cen materiałów i usług

Zagrożenie wzrostem kosztów surowców, materiałów i usług spowodowanym przez inne ryzyka klimatyczne

krótki-średni-długookresowy

Bieżące monitorowanie rynku i planowanie działań ograniczających negatywne skutki wzrostu cen na prowadzoną działalność

Współpraca z dostawcami

Zagrożeniem jest ograniczona baza dostawców badająca swój wpływ na środowisko. Szansą może być redukcja wpływu środowiskowego produktu poprzez wdrożenie kryteriów środowiskowych w umowach

krótki-średni-długookresowy

Realizowana jest ocena wybranych dostawców w zakresie spełniania norm i wymogów środowiskowych

   

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

37.Zarządzanie kapitałem

Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.

Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Grupa może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje. W okresie obrotowym zakończonym 31 marca 2024 roku nie wprowadzono żadnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.

Grupa monitoruje stan kapitałów stosując wskaźnik dźwigni, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów powiększonych o zadłużenie netto.

Pozycja ze sprawozdania z sytuacji finansowej

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

Oprocentowane kredyty i pożyczki

324 999

381 917

Zobowiązania z tytułu leasingu

35 733

35 941

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania, rezerwy i rozliczenia międzyokresowe

167 876

196 247

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

30 920

29 342

Zadłużenie netto

497 688

584 762

Kapitał podstawowy

23 931

23 931

Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej

114 556

114 556

Pozostałe kapitały rezerwowe

121 457

32 900

Zyski zatrzymane

647 885

708 490

Kapitały przypadające udziałowcom niekontrolującym

1 946

2 121

Kapitał razem

909 775

881 998

Kapitał i zadłużenie netto

1 407 462

1 466 760

Wskaźnik dźwigni finansowej w %

35,36

39,87

   

38.Informacje o podmiotach powiązanych

38.1Jednostka Dominująca całej Grupy

Jednostką dominującą Grupy Kapitałowej FABRYK MEBLI FORTE jest Spółka FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

38.2Podmioty o znaczącym wpływie na Grupę

Informacja o podmiotach posiadających powyżej 5% udziałów w kapitale Jednostki Dominującej została przedstawiona w nocie 28. 

38.3Wspólne przedsięwzięcie, w którym Grupa jest wspólnikiem

Grupa inwestuje we wspólne przedsięwzięcia. Są to dwie spółki z branży meblowej. Jedna z nich prowadzi działalność na rynku indyjskim FORTE FURNITURE PRODUCTS INDIA PVT. LTD, druga natomiast na rynku polskim SPECIFIC sp. z o.o.

Inwestycje wyceniane metodą praw własności

31.03.2024 (badane)

31.03.2023 (badane)

Skumulowany wynik

-36 305

-34 359

Różnice kursowe z przeliczenia

1 321

125

Pożyczka udzielona spółce współkontrolowanej

1 947

1 339

Wartość udziałów wg ceny nabycia

30 655

30 655

Wartość udziałów wyceniona metodą praw własności / Zobowiązania wobec jednostek współzależnych wycenianych metodą praw własności

-2 383

-2 240

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Tabela prezentuje wycenę zbiorczą dla obu spółek. Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych inwestycji zostały opisane poniżej.

FORTE FURNITURE PRODUCTS INDIA PVT. LTD

W dniu 18 stycznia 2017 r. Jednostka Dominująca zawarła z INDIAN FURNITURE PRODUCTS LIMITED (IFPL) z siedzibą w  Thiruvallur Indie, podmiotem należącym do Grupy Kapitałowej ADVENTZ, umowę joint venture, dotyczącą produkcji i sprzedaży mebli na rynku indyjskim. Elementem umowy joint venture było utworzenie podmiotu o nazwie FORTE FURNITURE PRODUCTS INDIA PVT. LTD z siedzibą w Kakallur Thiruvallur, w którym każdy z udziałowców, tj. FORTE i IFPL, posiada po 50% udziałów. Na mocy umowy wspólnicy zobowiązali się do dokonywania ewentualnych dopłat do kapitałów. Zasadniczym przedmiotem działalności FFPI jest produkcja i sprzedaż mebli. Działalność FFPI oparta jest o istniejący zakład produkcyjny i sieć sprzedaży w  Indiach, będące dotychczas własnością IFPL oraz o dostarczane przez FORTE know-how, wzornictwo, rozwój produktu

i technologię produkcji. Spółka FFPI rozpoczęła działalność operacyjną w kwietniu 2017 r.

W 2021 roku Jednostka Dominująca zawarła z FORTE FURNITURE PRODUCTS INDIA PVT. LTD umowy, na mocy których udzieliła spółce indyjskiej długoterminowej pożyczki w wysokości 717 tys. EUR. W dniu 10 czerwca 2022 roku Zarząd Jednostki Dominującej wyraził zgodę na konwersję udzielonej pożyczki na kapitał. Konwersji pożyczki dokonano z dniem 24 czerwca 2022 roku.

W dniu 27 lutego 2023 roku Jednostka Dominująca zawarła z FFPI PVT. LTD kolejną umowę pożyczki wysokości 1 339 tys. zł (286 tys. EUR). Termin spłaty pożyczki ustalono na 25 grudnia 2028 roku.

Dalsze plany co do inwestycji Grupy FORTE w działalność indyjskiej spółki FFPI zostały opisane w nocie nr 40 niniejszego sprawozdania finansowego.

Inwestycje wyceniane metodą praw własności

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

Skumulowany wynik

-41 929

-36 883

Różnice kursowe z przeliczenia

1 321

125

Pożyczka udzielona spółce współkontrolowanej

1 946

1 339

Wartość udziałów wg ceny nabycia

24 905

24 905

Wartość udziałów wyceniona metodą praw własności / Zobowiązania wobec jednostek współzależnych wycenianych metodą praw własności

-13 756

-10 514

 

WYBRANE DANE FINANSOWE WG UDZIAŁU W KAPITAŁACH SPÓŁKI

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

Aktywa trwałe

2 884

5 290

Aktywa obrotowe

5 081

9 777

Suma aktywów

7 965

15 067

Kapitały

-15 703

-11 852

Zobowiązania długoterminowe

10 007

12 364

Zobowiązania krótkoterminowe

13 661

14 555

Suma pasywów

7 965

15 067

Przychody ze sprzedaży

9 886

20 894

Wynik bieżący

-5 046

-7 505

 

SPECIFIC SP. Z O.O.

W dniu 13 października 2022 roku FORTE BRAND sp. z o.o. (spółka zależna Grupy FORTE) zawarła umowę z Pawłem Ściesińskim (założycielem SPECIFIC sp. z o.o.), na mocy której objęła udziały w spółce SPECIFIC sp. z o.o. Przystąpienie do spółki nastąpiło przez wniesienie wkładu pieniężnego w wysokości 10 000 tys. zł. Po transakcji nabycia udziałów przez FORTE BRAND sp. z o.o. każdy ze wspólników posiadał po 50% udziałów w  SPECIFIC sp. z o.o. Podstawowym profilem działalności spółki jest produkcja mebli tapicerowanych (głównie łóżek), elementów tapicerowanych i materacy. Nawiązanie współpracy FORTE BRAND sp. z o.o. ze SPECIFIC sp. z o.o. pozwoli Grupie FORTE na dostosowanie swojej oferty do oczekiwań klientów poprzez jej rozszerzenie o meble tapicerowane.

Po połączeniu FORTE BRAND Sp. z o.o. z FABRYKAMI MEBLI „FORTE” S.A., co miało miejsce w styczniu 2024 roku, Jednostka Dominująca stała się bezpośrednim udziałowcem SPECIFIC sp. z o.o.

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Inwestycje wyceniane metodą praw własności

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

Skumulowany wynik

5 623

2 523

Wartość udziałów wg ceny nabycia

5 750

5 750

Wartość udziałów wyceniona metodą praw własności / Zobowiązania wobec jednostek współzależnych wycenianych metodą praw własności

11 373

8 273

 

WYBRANE DANE FINANSOWE WG UDZIAŁU W KAPITAŁACH SPÓŁKI

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

Aktywa trwałe

6 356

9 342

Aktywa obrotowe

13 925

10 432

Suma aktywów

20 281

19 774

Kapitały

9 046

7 296

Zobowiązania długoterminowe

425

0

Zobowiązania krótkoterminowe

10 810

12 478

Suma pasywów

20 281

19 774

Przychody ze sprzedaży

60 065

31 142

Wynik bieżący

3 100

2 523

  

38.4Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi

Wszelkie transakcje z podmiotami powiązanymi są przeprowadzane na warunkach stosowanych przez Grupę w relacjach

z podmiotami niepowiązanymi. 

38.5Informacja o podmiotach powiązanych osobowo

MaForm Holding AG posiada 43,23% udziałów w kapitale zakładowym FABRYK MEBLI „FORTE” S.A. Pan Maciej Formanowicz – Przewodniczący Rady Nadzorczej FABRYK MEBLI „FORTE” S.A. posiada 100% udziałów w MaForm Holding AG.

38.6Transakcje z udziałem Zarządu, kluczowego kierownictwa lub członków ich najbliższych rodzin

Program motywacyjny dla Członków Zarządu Jednostki Dominującej i emisja warrantów subskrypcyjnych serii D, E i F z wyłączeniem prawa poboru warrantów subskrypcyjnych serii D, E i F wprowadzony na lata 2014-2016 dla Członków Zarządu Jednostki Dominującej zakończył się i na dzień bilansowy nie występują żadne inne programy motywacyjne oparte na akcjach.

38.7Wynagrodzenie wyższej kadry kierowniczej Grupy

Wynagrodzenie wypłacone i należne członkom Zarządu oraz członkom Rady Nadzorczej Spółki (Jednostki Dominującej) oraz Zarządom/Członkom Rad Nadzorczych jednostek zależnych Grupy przedstawiało się następująco:

Wynagrodzenie Zarządu, w tym:

Okres 12 miesięcy bieżącego roku zakończony 31.03.2024

Okres 15 miesięcy poprzedniego roku zakończony 31.03.2023

Wynagrodzenie Zarządu Jednostki Dominującej:

13 012

11 767

 

 

 

w przedsiębiorstwie Emitenta

12 615

11 002

Maciej Formanowicz*

9 224

4 358

Maria Małgorzata Florczuk

952

1 649

Mariusz Jacek Gazda

798

1 649

Andreas Disch

856

1 784

Walter Stevens

785

1 562

z tytułu pełnienia funkcji we władzach jednostek zależnych:

397

765

Maciej Formanowicz

242

765

Mariusz Jacek Gazda

155

0

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

Kwota wynagrodzenia Pana Macieja Formanowicza obejmuje wynagrodzenie z tytułu powołania za okres pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Spółki FORTE S.A., odszkodowania należne do dnia sporządzenia bilansu: z tytułu zaprzestania pełnienia funkcji w Zarządzie zgodnie z uchwałą Rady Nadzorczej 19/2023, jak również odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji wynikające z umowy z 14 czerwca 2019 roku o zachowaniu tajemnicy przedsiębiorstwa, zakazie konkurencji oraz zakazie pozyskiwania.

Kwota 6 446 tys. zł dotycząca w.w. odszkodowań została ujęta w kosztach okresu sprawozdawczego jako rezerwa w tytułu należnych do wypłaty świadczeń, gdyż Pan Maciej Formanowicz wystąpił do Spółki z wnioskiem o zawieszenie wypłat: z tytułu zakazu konkurencji do czasu zaprzestania sprawowania funkcji w Radzie Nadzorczej, zaś z tytułu zaprzestania sprawowania funkcji Prezesa, do czasu poprawy płynności finansowej Spółki i otrzymania przez Spółkę wniosku o wznowienie wypłaty.

Powyższa tabela nie obejmuje wartości przyznanej Panu Maciejowi Formanowiczowi nagrody specjalnej zgodnie z uchwałą Rady Nadzorczej 29/2023 z 9.08.2023 roku w kwocie 3 500 tys. zł. Rada Nadzorcza postanowiła przyznać tę nagrodę mając na uwadze wkład pracy w powstanie i rozwój FORTE, wieloletnie zarządzanie Spółką i Grupą Kapitałową FORTE, jak również za nadawanie kierunków rozwoju Jednostki Dominującej oraz Grupy FORTE. Termin i sposób wypłaty nagrody uzależniony został od sytuacji finansowej Grupy FORTE, zaś jej wypłata wymaga uzgodnienia z Zarządem Spółki FORTE S.A., co nie miało miejsca ani do daty bilansu, ani do dnia publikacji sprawozdania, przy czym nagroda zostanie wypłacona najpóźniej w terminie do dnia 31.08.2025 roku.

Rada Nadzorcza

Okres 12 miesięcy bieżącego roku zakończony 31.03.2024

Okres 15 miesięcy poprzedniego roku zakończony 31.03.2023

Formanowicz Maciej

72

0

Smardzewski Jerzy

72

75

Sebastian Zbigniew

100

105

Woźniak Bernard

102

105

Szczepiórkowski Piotr

72

75

Tucharz Jacek

0

1

Papierski Jakub

72

75

Zalewska Agnieszka

72

75

Razem

562

511

Wynagrodzenie wypłacone lub należne pozostałym członkom głównej kadry kierowniczej

Wynagrodzenie wypłacone lub należne pozostałym członkom głównej kadry kierowniczej

31.03.2024 (badane)

31.03.2023 (badane)

Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (wynagrodzenia i narzuty)

11 855

14 935

Razem

11 855

14 935

38.8Udziały wyższej kadry kierowniczej w programie akcji pracowniczych

W okresie sprawozdawczym programy akcji pracowniczych nie występowały. 

39.Struktura zatrudnienia

Przeciętne zatrudnienie w Grupie kształtowało się następująco:

Przeciętne zatrudnienie

31.03.2024

(badane)

31.03.2023

(badane)

Zarząd Jednostki Dominującej

5

5

Zarządy jednostek zależnych

6

8

Administracja

309

371

Dział sprzedaży

130

345

Pion produkcji

1 500

1 900

Pozostali

316

211

Pracownicy magazynowi

99

146

Razem

2 365

2 986

   

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

40.Zdarzenia następujące po bilansowym zakończeniu okresu sprawozdawczego

W dniu 03 kwietnia 2024 roku został zawarty akt notarialny, na mocy którego Jednostka Dominująca nabyła od Pawła Ściesińskiego, jako współudziałowca SPECIFIC sp. z o.o. 23 udziały w kapitale zakładowym Spółki za wynagrodzeniem w kwocie 174,8 tys. zł. Prawo własności udziałów przeszło na Jednostkę Dominującą w dacie zawarcia aktu notarialnego. Aktualnie Jednostka Dominująca posiada łącznie 51% udziałów w kapitale zakładowym SPECIFIC sp. z o.o.

W dniu 10 maja 2024 roku Jednostka Dominująca zawarła z mBank S.A. Aneks nr 17 do umowy kredytowej z dnia 20 grudnia 2013 roku, na mocy którego wydłużono termin wykorzystania kredytu w rachunku bieżącym do dnia 20 czerwca 2024 roku.

 

W dniu 13 maja 2024 roku FABRYKI MEBLI „FORTE” S.A., TANNE sp. z o.o. , FORTE PROPERTY sp. z o.o., DYSTRI-FORTE sp. z o.o. oraz wszystkie Banki finansujące Grupę Kapitałową podpisały Pismo w sprawie dokonania zrzeczenia praw i środków prawnych przysługujących Bankom z tytułu wystąpienia przypadku naruszenia umów kredytowych, które wystąpiły w związku z  przekroczeniem poziomu 3,0 współczynnika zadłużenia do EBITDA w odniesieniu do kwartału kalendarzowego kończącego się w dniu 31 marca 2024 r. Jednocześnie Banki wyraziły zgodę na podwyższenie wskaźnika do poziomu 6,8 na datę badania przypadającą w dniu 31 marca 2024 roku.

 

W dniu 14 maja 2024 roku Jednostka Dominująca zawarła z PKO BP S.A Aneks nr 32 do umowy kredytowej z PKO BP S.A z dnia 14 lutego 2000 roku wydłużający termin spłaty kredytu w rachunku bieżącym do dnia 20 czerwca 2024 roku.

 

W dniu 14 maja TANNE sp. z o.o. zawarła z Konsorcjum Banków PKO BP i BGK Aneks nr 16 do Umowy Kredytowej z dnia 17 października 2016 roku, w którym zmieniono harmonogram spłaty kredytu. Termin spłaty raty przypadający na dzień 15 maja 2024 roku został przesunięty na dzień 20 czerwca 2024 roku.

W związku z trwającym, wysoce zaawansowanym procesem negocjacji Umowy Wspólnych Warunków, w dniu 5 czerwca 2024 roku Jednostka Dominująca oraz spółka zależna TANNE złożyły wnioski do Banków o „techniczne” wydłużenie terminów dostępności kredytów oraz o odroczenie spłaty „zawieszonych” rat kredytu konsorcjalnego do dnia 12 lipca 2024 roku. Jednocześnie Spółki zawnioskowały o zgodę na zmianę poziomu wskaźnika zadłużenia netto/EBITDA na datę badania przypadającą w dniu 30 czerwca 2024 roku do poziomu wynegocjowanego w Umowie Wspólnych Warunków, której podpisanie nastąpi już po dacie badania wskaźnika.

W dniu 18 czerwca 2024 roku Jednostka Dominująca zawarła z mBank S.A. Aneks nr 18 do umowy kredytowej z dnia 20 grudnia 2013 roku, na mocy którego wydłużono termin wykorzystania kredytu w rachunku bieżącym do dnia 31 lipca 2024 roku.

W dniu 18 czerwca 2024 roku Jednostka Dominująca zawarła z PKO BP S.A Aneks nr 33 do umowy kredytowej z dnia 14 lutego 2000 roku wydłużający termin spłaty kredytu w rachunku bieżącym do dnia 31 lipca 2024 roku.

W dniu 18 czerwca 2024 roku Jednostka Dominująca zawarła z ING Bank Śląski S.A. Umowę uzupełniającą do umowy kredytowej z dnia 24 czerwca 2003 roku wydłużającą termin spłaty kredytu w rachunku bieżącym do dnia 31 lipca 2024 roku.

W dniu 18 czerwca TANNE sp. z o.o. zawarła z Konsorcjum Banków PKO BP i BGK Aneks nr 17 do Umowy Kredytowej z dnia 17 października 2016 roku, w którym zmieniono harmonogram spłaty kredytu. Termin spłat rat przypadających na dzień 20 czerwca 2024 roku został przesunięty na dzień 31 lipca 2024 roku.

W dniu 18 czerwca 2024 roku FABRYKI MEBLI „FORTE” S.A., TANNE sp. z o.o. , FORTE PROPERTY sp. z o.o., DYSTRI-FORTE sp. z o.o. oraz wszystkie Banki finansujące Grupę Kapitałową podpisały Pismo w sprawie dokonania zrzeczenia praw i środków prawnych przysługujących Bankom z tytułu przypadku naruszenia umów kredytowych, które mogłyby wystąpić w związku z  przekroczeniem poziomu 3,0 współczynnika zadłużenia do EBITDA w odniesieniu do kwartału kalendarzowego kończącego się w dniu 30 czerwca 2024 r. Jednocześnie Banki wyraziły zgodę na podwyższenie wskaźnika do poziomu 8,0 na datę badania przypadającą w dniu 30 czerwca 2024 roku.

 

Zarząd Jednostki Dominującej, nie widząc perspektyw rozwoju działalności biznesowej w Indiach, jak również poprawy jej rentowności zdecydował o zakończeniu w najbliższej przyszłości zaangażowania kapitałowego Grupy FORTE w Indiach. W celu sfinalizowania niezbędnych zobowiązań Spółki FORTE FURNITURE PRODUCT INDIA (FFPI), w dniu 5 czerwca 2024 roku Zarząd Jednostki Dominującej wyraził zgodę na podwyższenie kapitału w Spółce FFPI w kwocie 760 tys. EUR. Jednocześnie w dniu 04 czerwca ING Bank Śląski S.A. dokonał wypłaty środków zabezpieczonych akredytywą SBLC w kwocie 2.269 tys. EUR na rzecz Deutsche Bank w związku z otrzymanym w dniu 29 maja 2024 roku wezwaniem informującym o naruszeniu warunków umowy kredytowej przez spółkę indyjską. Otwarta akredytywa pomniejszała dostępność środków w ramach linii kredytu obrotowego Jednostki Dominującej w ING Bank Śląski S.A.. Efekt realizacji akredytywy obciąży koszty finansowe Grupy FORTE w I kwartale roku obrotowego 2024-2025.

 

Grupa Kapitałowa FABRYKI MEBLI “FORTE” S.A.

Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe na dzień 31 marca 2024 roku oraz za 12 miesięcy

tj. okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku sporządzone w tys. PLN

2023

 

W dniu 23 maja 2024 roku zarejestrowano w Company House w Wielkiej Brytanii spółkę ATW HOME Ltd. z kapitałem początkowym w kwocie 100 GBP. Jednostka Dominująca objęła 100% udziałów w nowopowstałej spółce. Głównym przedmiotem działalności ATW HOME Ltd. będzie sprzedaż internetowa na rynku brytyjskim.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OstrówMazowiecka, dnia 20 czerwca 2024 roku