GRUPA KAPITAŁOWA
ESOTIQ & HENDERSON
W GDAŃSKU
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres od 01.01.2021 do 31.12.2021
27.04.2022 GDAŃSK
…………………………
miejscowość data
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Spis treści
1.Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów5
2.Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej7
3.Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym9
4.Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych11
5.1.1.Informacje o Grupie Kapitałowej14
5.1.2.Informacje o Grupie Kapitałowej15
5.2.Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego16
5.2.1.Oświadczenie o zgodności16
5.2.2.Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdawcza16
5.2.3.Podstawa wyceny16
5.2.4.Dokonane osądy i oszacowania16
5.2.5.Standardy zastosowane po raz pierwszy17
5.3.Kontynuacja działalności21
5.4.Stosowane zasady rachunkowości22
5.4.1.Zasady konsolidacji22
5.4.2.Waluty obce24
5.4.3.Instrumenty finansowe25
5.4.4.Instrumenty kapitałowe i instrumenty dłużne31
5.4.5.Instrumenty pochodne31
5.4.6.Rzeczowe aktywa trwałe32
5.4.7.Aktywa niematerialne33
5.4.8.Składniki rzeczowych aktywów trwałych użytkowane na podstawie umów leasingu34
5.4.9.Zapasy35
5.4.10.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe35
5.4.11.Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów35
5.4.12.Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży37
5.4.13.Świadczenia pracownicze37
5.4.14.Rezerwy38
5.4.15.Przychody38
5.4.16.Przychody i koszty finansowe41
5.4.17.Podatek dochodowy42
5.4.18.Działalność zaniechana43
5.4.19.Zobowiązania finansowe niebędące instrumentami pochodnymi43
5.4.20.Płatności warunkowe43
5.4.21.Zysk na jedną akcję44
5.4.22.Raportowanie segmentów działalności44
5.5.Noty objaśniające do sprawozdania45
5.5.1.Rzeczowe aktywa trwałe45
5.5.2.Wartość firmy49
5.5.3.Aktywa niematerialne49
5.5.5.Inwestycje w jednostkach zależnych51
5.5.6.Pożyczki udzielone51
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
5.5.7.Pozostałe aktywa finansowe52
5.5.8.Należności i rozliczenia międzyokresowe52
5.5.9.Zapasy52
5.5.10.Należności z tytułu dostaw, robót i usług53
5.5.11.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty54
5.5.12.Kapitał podstawowy54
5.5.13.Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej56
5.5.14.Kapitały rezerwowe, zapasowe, kapitały rezerwowe z aktualizacji wyceny56
5.5.15.Rezerwy57
5.5.16.Zobowiązania z tytułu kredytów bankowych i pożyczek57
5.5.17.Pozostałe zobowiązania finansowe58
5.5.18.Krótkoterminowe zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe60
5.5.19.Zobowiązania z tytułu dostaw, robót i usług60
5.5.20.Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów60
5.5.21.Koszty rodzajowe61
5.5.22.Pozostałe przychody i koszty61
5.5.23.Przychody i koszty finansowe62
5.5.24.Podatek dochodowy62
5.5.25.Zysk przypadający na jedną akcję64
5.5.26.Dywidendy64
5.5.27.Informacje dotyczące segmentów operacyjnych65
5.5.28.Transakcje z podmiotami powiązanymi68
5.5.29.Połączenia jednostek gospodarczych68
5.5.30.Korekty błędów poprzednich okresów68
5.5.31.Niepewność kontynuacji działalności68
5.5.32.Inwestycje we wspólnych przedsięwzięciach68
5.5.33.Instrumenty finansowe - wycena68
5.5.34.Zobowiązania warunkowe73
5.5.35.Aktywa warunkowe73
5.5.37.Płatności w formie akcji74
5.5.38.Zdarzenia następujące po dniu bilansowym74
5.8.Postępowanie sądowe i arbitrażowe76
5.9.Znaczące zmiany w sytuacji finansowej, ekonomicznej Emitenta77
5.10.Przeciętne zatrudnienie w grupach zawodowych77
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
| 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
Działalność kontynuowana | ||
Przychody ze sprzedaży | ||
Koszt własny sprzedaży | ||
Zysk/strata brutto ze sprzedaży | ||
Koszty sprzedaży | ||
Koszty ogólnego zarządu | ||
Pozostałe przychody operacyjne | ||
Pozostałe koszty operacyjne | ||
Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości | ||
Zysk/strata z działalności operacyjnej | ||
Przychody finansowe | ||
Koszty finansowe | ||
Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości |
|
|
Zysk/strata brutto | ||
Podatek dochodowy | ||
Zysk/strata netto z działalności kontynuowanej | ||
Działalność zaniechana | ||
Zysk/strata za rok obrotowy na działalności zaniechanej | ||
Zysk/strata netto za okres sprawozdawczy | ||
W tym przypadający na: |
|
|
Akcjonariuszy jednostki dominującej | ||
Udziały niedające kontroli | ( | ( |
Zysk/ strata netto | ||
Składniki innych całkowitych dochodów które nie zostaną następnie przeklasyfikowane na zyski lub straty | ||
Składniki innych całkowitych dochodów które zostaną następnie przeklasyfikowane na zyski lub straty po spełnieniu określonych warunków | ( | ( |
Różnice kursowe z wyceny jednostek działających za granicą | ( | ( |
Inne całkowite dochody przed opodatkowaniem | ( | ( |
Podatek dochodowy związany ze składnikami innych całkowitych dochodów, które nie zostaną przeklasyfikowane do zysku lub straty | ||
Podatek dochodowy związany ze składnikami innych całkowitych dochodów, które zostaną przeklasyfikowane do zysku lub straty |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Inne całkowite dochody netto | ( | ( |
Dochody całkowite razem | ||
|
|
|
Dochody całkowite przypadające na: | ||
Akcjonariuszy jednostki dominującej | ||
Udziały niedające kontroli | ( | ( |
Z działalności kontynuowanej i zaniechanej | ||
Podstawowy | ||
Rozwodniony | ||
Z działalności kontynuowanej | ||
Podstawowy | ||
Rozwodniony | ||
Z działalności zaniechanej | ||
Podstawowy | ||
Rozwodniony |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
AKTYWA | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Aktywa trwałe | ||
Rzeczowe aktywa trwałe | ||
Aktywa z tytułu prawa użytkowania lokali | ||
Wartość firmy | ||
Aktywa niematerialne | ||
Pozostałe aktywa finansowe | ||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | ||
Długoterminowe pozostałe należności | ||
Aktywa obrotowe | ||
Zapasy | ||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | ||
Należności z tytułu podatku dochodowego | ||
Pożyczki udzielone | ||
Obrotowe pochodne aktywa finansowe | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | ||
Aktywa obrotowe inne niż przeznaczone do sprzedaży | ||
Aktywa sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | ||
AKTYWA RAZEM | ||
KAPITAŁY WŁASNE I ZOBOWIĄZANIA | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Kapitał własny | ||
Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej | ||
Kapitał podstawowy | ||
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | ||
Akcje własne | ( | ( |
Kapitały rezerwowe i zapasowe | ||
Zyski zatrzymane | ||
Udziały niedające kontroli | ( | ( |
Zobowiązania | ||
Zobowiązania długoterminowe |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | ||
Długoterminowe kredyty bankowe i pożyczki | ||
Pozostałe długoterminowe zobowiązania finansowe | ||
Długoterminowe pozostałe zobowiązania | ||
Dotacje | ||
Zobowiązania krótkoterminowe | ||
Rezerwy | ||
Krótkoterminowe kredyty bankowe i pożyczki | ||
Pozostałe krótkoterminowe zobowiązania finansowe | ||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe zobowiązania | ||
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | ||
Dotacje | ||
Krótkoterminowe pochodne zobowiązania finansowe | ||
Zobowiązania krótkoterminowe bez związanych z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży | ||
KAPITAŁY WŁASNE I ZOBOWIĄZANIA RAZEM |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
za okres |
|
|
|
|
|
|
|
|
01.01.2021 31.12.2021 | Kapitał podstawowy | Nadwyżka ze sprzedaży akcji | Akcje własne | Kapitały rezerwowe i zapasowe | Zysk/ strata z lat ubiegłych i roku bieżącego | Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej | Udziały mniejszości | Kapitał własny ogółem |
Saldo na początek okresu | ( | ( | ||||||
Zysk/ strata w okresie | ( | |||||||
Pozostałe całkowite dochody | ( | ( | ( | |||||
Dochody całkowite razem | ( | |||||||
Nabycie akcji własnych | ( | ( | ( | |||||
Pozostałe zmiany w kapitale własnym | ( | ( | ||||||
Saldo na koniec okresu | ( | ( |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
za okres |
|
|
|
|
|
|
|
|
01.01.2020 31.12.2020 | Kapitał podstawowy | Nadwyżka ze sprzedaży akcji | Akcje własne | Kapitały rezerwowe i zapasowe | Zysk/ strata z lat ubiegłych i roku bieżącego | Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej | Udziały mniejszości | Kapitał własny ogółem |
Saldo na początek okresu | ( | ( | ||||||
Zysk/ strata w okresie | ( | |||||||
Pozostałe całkowite dochody | ( | ( | ( | ( | ||||
Dochody całkowite razem | ( | |||||||
Nabycie akcji własnych | ( | ( | ( | |||||
Pozostałe zmiany w kapitale własnym | ( | ( | ||||||
Saldo na koniec okresu | ( | ( |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
METODA POŚREDNIA | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej |
|
|
Zysk/ strata przypadający na jednostkę dominującą | ||
Korekty o pozycje: | ||
Amortyzacja | ||
Zyski/ straty z tytułu różnic kursowych | ( | ( |
Koszty i przychody z tytułu odsetek | ||
Przychody z tytułu dywidend | - | - |
Zysk/ strata z tytułu działalności inwestycyjnej | ||
Zmiana stanu rezerw | ||
Zmiana stanu zapasów | ( | |
Zmiana stanu należności | ( | |
Zmiana stanu zobowiązań | ( | |
Inne korekty | ( | ( |
Przychody pieniężne z działalności operacyjnej | ||
Zapłacony/ zwrócony podatek dochodowy | ( | ( |
Przepływy środków pieniężnych netto z działalności operacyjnej | ||
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej |
| |
Wpływy ze sprzedaży środków trwałych i aktywów niematerialnych | ||
Spłaty udzielonych pożyczek | ||
Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych | ( | ( |
Dotacje | ||
Pożyczki udzielone stronom trzecim | ||
Inne | ||
Przepływy środków pieniężnych netto z działalności inwestycyjnej | ( | ( |
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej |
| |
Wpływy z kredytów i pożyczek | ||
Spłata kredytów i pożyczek | ( | ( |
Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego | ( | ( |
Dywidendy wypłacone akcjonariuszom Spółki | ||
Inne wpływy (wypływy) środków pieniężnych zaklasyfikowane jako działalność inwestycyjna | ||
Nabycie akcji własnych | ( | ( |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Zapłacone odsetki | ( | ( |
Inne | ||
Przepływy środków pieniężnych netto z działalności finansowej | ( | ( |
Zwiększenie/ zmniejszenie stanu środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych | ( | |
Zmiana stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów z tytułu różnic kursowych | ||
Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | ( | |
Środki pieniężne, ekwiwalenty środków pieniężnych oraz kredyty w rachunku bieżącym na początek okresu | ||
Środki pieniężne, ekwiwalenty środków pieniężnych oraz kredyty w rachunku bieżącym na koniec okresu |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Nazwa Jednostki sprawozdawczej lub inne dane identyfikacyjne:
Wyjaśnienie zmian w nazwie jednostki sprawozdawczej lub innych danych identyfikacyjnych, które to zmiany nastąpiły od zakończenia poprzedniego okresu sprawozdawczego:
Siedziba jednostki:
Forma prawna jednostki:
Państwo rejestracji:
Adres zarejestrowanego biura jednostki:
Podstawowe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej:
Opis charakteru oraz podstawowego zakresu działalności:
Nazwa jednostki dominującej:
Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla grupy:
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Jednostka Dominująca Esotiq & Henderson S.A. Grupy Kapitałowej Esotiq & Henderson
w Gdańsku została utworzona na podstawie aktu notarialnego z dnia 06 września 2010 roku.
Siedziba Jednostki Dominującej mieści się w Gdańsku przy ul. Budowlanych 31c.
Jednostka Dominująca jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w Sądzie Rejonowym w Gdańsku VII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 0000370553 i posiada numer statystyczny REGON 221133543.
Podstawowym przedmiotem działalności Jednostki Dominującej jest:
sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet,
pozostała wyspecjalizowana sprzedaż hurtowa.
Na dzień sporządzenia sprawozdania skład organów zarządczych i nadzorujących jednostki jest następujący:
Zarząd:
Adam Skrzypek – Prezes Zarządu
Krzysztof Jakubowski – Wiceprezes Zarządu
W roku 2021 nie było zmian w składzie Zarządu.
Na dzień bilansowy sprawozdania finansowego skład Rady Nadzorczej jest następujący:
Rada Nadzorcza:
Mariusz Jawoszek Przewodniczący Rady Nadzorczej
Małgorzata Głowacka - PędrasZastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej
Marek Warzecha Członek Rady Nadzorczej
Adam Kłosek Członek Rady Nadzorczej
Bartosz Synowiec Członek Rady Nadzorczej
Filip DziurnikowskiCzłonek Rady Nadzorczej
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Jednostką Dominującą Grupy Kapitałowej Esotiq & Henderson jest Esotiq & Henderson Spółka Akcyjna.
Na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego skład Grupy Kapitałowej przedstawia się następująco:
Lp. | Nazwa oraz siedziba spółki | % posiadanych udziałów w kapitale | % głosów w organie stanowiącym spółki | Rodzaj powiązania | Metoda konsolidacji |
1 | Luma sp. z o.o. Gdańsk | 100% | 100% | Jednostka zależna | pełna |
2 | Esotiq Germany GmbH Stuttgart | 50,50 % | 50,50% | Jednostka zależna | pełna |
Poza wyżej wymienionymi spółkami objętymi konsolidacją, Esotiq & Henderson S.A. jest jednostką dominującą w stosunku do Spółki Esotiq International OÜ. Jednak ze względu na kryterium istotności nie została ona objęta konsolidacją.
Dodatkowe informacje na temat jednostek podporządkowanych objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym zostały zamieszczone w notach 2,5,29.
Czas trwania działalności poszczególnych jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej nie jest ograniczony. Sprawozdania finansowe wszystkich jednostek podporządkowanych sporządzone zostały za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie finansowe jednostki dominującej, przy zastosowaniu spójnych zasad rachunkowości.
Rokiem obrotowym Jednostki Dominującej oraz spółek wchodzących w skład Grupy jest rok kalendarzowy.
Podstawowa działalność Grupy Kapitałowej:
sprzedaż wyrobów tekstylnych w wyspecjalizowanych sklepach,
pozostała wyspecjalizowana sprzedaż hurtowa,
sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) zatwierdzonymi przez UE („MSSF UE”). Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w UE proces wprowadzania MSSF, MSSF mające zastosowanie do tego sprawozdania finansowego nie różnią się od MSSF UE.
MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”).
Sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd w dniu 27.04.2022 roku.
Dane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zostały zaprezentowane w złotych polskich, po zaokrągleniu do pełnych tysięcy, chyba że w konkretnych sytuacjach dane zostały podane z większą dokładnością. Złoty polski jest walutą funkcjonalną Jednostki Dominującej.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego, za wyjątkiem:
pochodnych instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej,
instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy – wyceniane w wartości godziwej,
aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży – wyceniane w wartości godziwej,
zobowiązań z tytułu transakcji płatności w formie akcji rozliczanych w środkach pieniężnych – wyceniane w wartości godziwej.
Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnie z MSSF wymaga od Zarządu osądów, szacunków i założeń, wpływających na stosowanie przyjętych zasad rachunkowości oraz prezentowane wartości aktywów, zobowiązań, przychodów oraz kosztów, których rzeczywiste wartości mogą różnić się od wartości szacowanych.
Szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmiany szacunków księgowych są ujęte prospektywnie począwszy od okresu, w którym dokonano zmiany szacunku.
Informacje na temat istotnych osądów dotyczących zastosowania zasad rachunkowości, które mają najbardziej istotny wpływ na wartości ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, zostały przedstawione w następujących notach:
wartość firmy jednostek podporządkowanych - nota numer 5.4.2
rzeczowe aktywa trwałe – nota numer 5.4.1
aktywa z tytułu prawa do użytkowania lokali nota numer 5.4.1
badanie utraty wartości w odniesieniu do wartości firmy i wartości niematerialnych
o nieokreślonym okresie używania – nota numer 5.4.4
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
należności i rozliczenia międzyokresowe – nota numer 5.4.8
zapasy – nota numer 5.4.9
należności z tytułu dostaw i usług – nota numer 5.4.10
rezerwy – nota numer 5.4.15
Grupa przyjęła założenia i szacunki na temat przyszłości na podstawie wiedzy posiadanej podczas sporządzania sprawozdania finansowego. Występujące założenia i szacunki mogą ulec zmianie na skutek wydarzeń w przyszłości wynikających ze zmian rynkowych lub zmian nie będących pod kontrolą Grupy.
Leasing – Grupa jako leasingobiorca
Grupa dokonuje osądów dotyczących leasingu, w przypadkach gdy Grupa jest leasingobiorcą, w obszarach takich jak stwierdzenie, czy umowa zawiera leasing, umowy na czas nieokreślony, wykorzystanie opcji przedłużenia lub skrócenia okresu leasingu.
Standardy zastosowane po raz pierwszy w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Esotiq & Henderson S.A. za 2021 rok.
Zmiany stosowanych zasad rachunkowości
Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu sprawozdania finansowego Grupy za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku, z wyjątkiem zastosowania nowych lub zmienionych standardów oraz interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się od 1 stycznia 2021 roku i później.
Ocena niepewności co do rozliczeń podatkowych
Jeżeli w ocenie Grupy jest prawdopodobne, że podejście do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych będzie zaakceptowane przez organ podatkowy, Grupa określa dochód do opodatkowania (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, niewykorzystane straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe z uwzględnieniem podejścia do opodatkowania planowanego lub zastosowanego w swoim zeznaniu podatkowym. Jeżeli Grupa stwierdzi, że nie jest prawdopodobne, że organ podatkowy zaakceptuje podejście Grupy do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych, wówczas Grupa odzwierciedla wpływ niepewności przy ustalaniu dochodu do opodatkowania (straty podatkowej), niewykorzystanych strat podatkowych, niewykorzystanych ulg podatkowych lub stawek podatkowych, określając naj-bardziej prawdopodobny scenariusz, będący pojedynczą kwotą spośród możliwych wyników.
Standardy i interpretacje zastosowane po raz pierwszy w roku 2021
Następujące zmiany do istniejących standardów opublikowanych przez RMSR oraz zatwierdzone przez UE, weszły w życie w roku 2021:
- Zmiany do MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” pt. „Przedłużenie tymczasowego zwolnienia ze stosowania MSSF 9” – data wygaśnięcia tymczasowego zwolnienia z MSSF 9 została przedłużona z 1 stycznia 2021 roku na okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2023 roku (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później)
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
- Zmiany do MSSF 16 „Leasing” - ulgi w spłatach czynszu w związku z Covid-19 po 30 czerwca 2021 (zatwierdzone w UE w dniu 30 sierpnia 2021 roku i obowiązujące od dnia 1 kwietnia 2021 roku w odniesieniu do roku obrotowego rozpoczynającego się dnia 1 stycznia 2021 roku lub później).
- Zmiany do MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, MSR 39 „Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena”, MSSF 7 „Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji”, MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” oraz MSSF 16 „Leasing” - Reforma Referencyjnej Stopy Procentowej - Etap 2 (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później).
Wyżej wymienione zmiany do istniejących standardów nie miały istotnego wpływu na sprawozdania finansowe Grupy za 2021 rok.
Standardy i interpretacje, jakie zostały już opublikowane i zatwierdzone przez UE i weszły w życie po dniu bilansowym
Zatwierdzając niniejsze jednostkowe sprawozdanie finansowe Grupa nie zastosowała następujących standardów, zmian standardów i interpretacji, które zostały opublikowane i zatwierdzone do stosowania w UE, jednak data wejścia ich w życie przypada po dniu bilansowym:
- Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” – przychody uzyskiwane przed przyjęciem składnika aktywów trwałych do użytkowania zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 roku (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później),
Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe” – umowy rodzące obciążenia – koszt wypełnienia umowy zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 roku (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później),
Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć” – zmiany odniesień do założeń koncepcyjnych wraz ze zmianami do MSSF 3 zatwierdzone w UE w dniu 28 czerwca 2021 roku (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później),
MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” z późniejszymi zmianami do MSSF 17 zatwierdzone w UE w dniu 19 listopada 2021 roku (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później)
Zmiany do różnych standardów „Poprawki do MSSF (cykl 2018 - 2020)” – dokonane zmiany w ramach procedury wprowadzania dorocznych poprawek do MSSF (MSSF 1, MSSF 9, MSSF 16 oraz MSR 41) ukierunkowane głównie na rozwiązywanie niezgodności i uściślenie słownictwa (zmiany do MSSF 1, MSSF 9 oraz MSR 41 obowiązują w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później. Zmiany do MSSF 16 dotyczą jedynie przykładu ilustrującego, a zatem nie podano daty jej wejścia w życie.).
Standardy i interpretacje przyjęte przez RMSR, ale jeszcze niezatwierdzone przez UE
MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie od regulacji przyjętych przez RMSR, z wyjątkiem poniższych standardów, zmian do standardów i interpretacji, które według stanu na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania nie zostały jeszcze przyjęte do stosowania:
- Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” – klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
- Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” oraz wytyczne Rady MSSF w zakresie ujawnień dotyczących polityk rachunkowości w praktyce - wymóg ujawniania istotnych informacji dotyczących zasad rachunkowości (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
- Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” – definicja wartości szacunkowych (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
- Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” – podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań wynikających z pojedynczej transakcji (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później),
- Zmiany do MSSF 10 „Skonsolidowane sprawozdania finansowe” oraz MSR 28 „Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach” – sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz późniejsze zmiany (data wejścia w życie zmian została odroczona do momentu zakończenia prac badawczych nad metodą praw własności),
- Zmiany do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” – pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – dane porównawcze (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później).
W przypadku wprowadzenia pozostałych wyżej wymienionych standardów, Grupa nie przewiduje, aby zmiany z tym związane miały istotny wpływ na jej sprawozdanie.
Prezentacja sprawozdań finansowych
Grupa prezentuje sprawozdanie finansowe za okres 01.01.2021 - 31.12.2021 oraz dane porównywalne za okres 01.01.2020 - 31.12.2020
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Wybrane dane finansowe
WYBRANE DANE FINANSOWE | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
| tys. złotych | tys. złotych | tys. EURO | tys. EURO |
I. Przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów | 205 852 | 173 737 | 44 970 | 38 831 |
II. Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 22 731 | 7 815 | 4 966 | 1 747 |
III. Zysk (strata) brutto | 20 702 | 5 878 | 4 523 | 1 314 |
IV. Zysk (strata) netto | 16 333 | 3 843 | 3 568 | 859 |
V. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 23 936 | 29 067 | 5 229 | 6 497 |
VI. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (2 280) | (2 180) | (498) | (487) |
VII. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | (22 164) | (22 242) | (4 842) | (4 971) |
VIII. Przepływy pieniężne netto, razem | (508) | 4 645 | (111) | 1 038 |
IX. Aktywa razem | 153 528 | 143 522 | 33 380 | 31 100 |
X. Zobowiązania | 93 558 | 89 506 | 20 341 | 19 395 |
XI. Zobowiązania długoterminowe | 32 960 | 41 158 | 7 166 | 8 919 |
XII. Zobowiązania krótkoterminowe | 60 598 | 48 348 | 13 175 | 10 477 |
XIII. Kapitał własny | 59 970 | 54 016 | 13 039 | 11 705 |
XIV. Kapitał zakładowy | 224 | 224 | 49 | 49 |
XV. Liczba akcji | 2 233 500 | 2 233 500 | 2 233 500 | 2 233 500 |
XVI. Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł / EURO) | 8,84 | 2,58 | 1,93 | 0,58 |
XVII. Rozwodniona liczba akcji | 2 233 500 | 2 233 500 | 2 233 500 | 2 233 500 |
XVIII. Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję (w zł / EURO) | 7,87 | 2,58 | 1,72 | 0,58 |
XVIII. Wartość księgowa na jedną akcję (w zł / EURO) | 26,85 | 24,18 | 5,84 | 5,24 |
XIX. Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł / EURO) | 26,85 | 24,18 | 5,84 | 5,24 |
XX. Zadeklarowana lub wypłacona dywidenda na jedną akcję (w zł / EURO) | - | - | - | - |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Kursy wymiany złotego
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Średni kurs EUR na koniec okresu | 4,5994 | 4,6148 |
Średni kurs EUR w okresie | 4,5775 | 4,4742 |
Kursy przyjęte do wyceny
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
USD | 4,0600 | 3,7584 |
EUR | 4,5994 | 4,6148 |
GBP | 5,4846 | 5,1327 |
CZK | 0,1850 | 0,1753 |
Zasady przeliczenia:
Dane przedstawione w zestawieniach „Wybrane dane finansowe” ze sprawozdania z zysków lub strat oraz innych całkowitych dochodów, sprawozdania z sytuacji finansowej oraz przepływów pieniężnych zostały przeliczone ze złotych na EUR według następujących zasad:
- poszczególne pozycje aktywów i kapitału własnego i zobowiązań sprawozdania z sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia 2021 roku zostały przeliczone według kursu średniego obowiązującego na dzień 31 grudnia 2021 roku ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski dla EUR, czyli 1 EUR 4,5994 zł, według kursu 4,6149 zł za 1 EUR obowiązującego na dzień 31 grudnia 2020 roku
- poszczególne pozycje sprawozdania zysków lub strat oraz innych całkowitych dochodów oraz przepływów pieniężnych za okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku zostały przeliczone według kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski dla EUR obowiązujących na ostatni dzień dwunastu miesięcy 2021 roku i wynoszącego 4,5775 zł za 1 EUR oraz według kursu 4,4742 zł za 1 EUR dla analogicznego okresu 2020 roku.
Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach innych niż PLN są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu odpowiednio obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów (kosztów) finansowych, lub w przypadkach określonych zasadami (polityką) rachunkowości, kapitalizowane w wartości aktywów. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej są przeliczane po kursie z dnia dokonania wyceny do wartości godziwej. Zyski lub straty wynikające z przeliczenia aktywów i zobowiązań niepieniężnych ujmowanych w wartości godziwej są ujmowane zgodnie z ujęciem zysku lub straty z tytułu zmiany wartości godziwej (czyli odpowiednio w pozostałych całkowitych dochodach lub w zysku lub stracie w zależności od tego, gdzie ujmowana jest zmiana wartości godziwej).
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie istnieją żadne okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuacji działalności gospodarczej przez Grupę.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe Esotiq & Henderson S.A. oraz sprawozdania finansowe jednostek przez nią kontrolowanych (zależnych) sporządzone każdorazowo za rok zakończony 31 grudnia 2021 roku.
Sprawozdania finansowe jednostek zależnych, po uwzględnieniu korekt doprowadzających do zgodności z MSSF sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie jednostki dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości, w oparciu o jednolite zasady rachunkowości zastosowane dla transakcji i zdarzeń gospodarczych o podobnym charakterze. W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się korekty.
Wszystkie znaczące salda i transakcje pomiędzy jednostkami Grupy, w tym niezrealizowane zyski wynikające z transakcji w ramach Grupy, zostały w całości wyeliminowane. Niezrealizowane straty są eliminowane, chyba że dowodzą wystąpienia utraty wartości.
Jednostki zależne podlegają konsolidacji w okresie od dnia objęcia nad nimi kontroli przez Grupę, a przestają być konsolidowane od dnia ustania kontroli. Sprawowanie kontroli przez Jednostkę Dominująca ma miejsce wtedy, gdy:
• posiada władzę nad danym podmiotem,
• podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce,
• ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów.
Grupa weryfikuje fakt sprawowania kontroli nad innymi jednostkami, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę jednego lub kilku z wyżej wymienionych warunków sprawowania kontroli.
W sytuacji, gdy Grupa posiada mniej niż większość praw głosów w danej jednostce, ale posiadane prawa głosu są wystarczające do jednostronnego kierowania istotnymi działaniami tej jednostki, oznacza to, że sprawuje nad nią władzę. W momencie oceny czy prawa głosu w danej jednostce są wystarczające dla zapewnienia władzy, Grupa analizuje wszystkie istotne okoliczności, w tym:
• wielkość posiadanego pakietu praw głosu w porównaniu do rozmiaru udziałów i stopnia rozproszenia praw głosu posiadanych przez innych udziałowców;
• potencjalne prawa głosu posiadane przez Grupę, innych udziałowców lub inne strony;
• prawa wynikające z innych ustaleń umownych; a także
• dodatkowe okoliczności, które mogą dowodzić, że Grupa posiada lub nie posiada możliwości kierowania istotnymi działaniami w momencie podejmowania decyzji, w tym schematy głosowania zaobserwowane na poprzednich zgromadzeniach udziałowców.
Zmiany w udziale własnościowym Jednostki Dominującej, które nie skutkują utratą kontroli nad jednostką zależną są ujmowane jako transakcje kapitałowe. W takich przypadkach w celu odzwierciedlenia zmian we względnych udziałach w jednostce zależnej Grupa dokonuje korekty wartości bilansowej udziałów kontrolujących oraz udziałów niekontrolujących. Wszelkie różnice pomiędzy kwotą korekty udziałów niekontrolujących a wartością godziwą kwoty zapłaconej lub otrzymanej odnoszone są na kapitał własny i przypisywane do właścicieli Jednostki Dominującej.
Utrata kontroli
W momencie utraty kontroli, Grupa zaprzestaje ujmować aktywa i zobowiązania jednostki zależnej, udziały niekontrolujące i pozostałe składniki kapitałów związane z jednostką zależną. Ewentualna nadwyżka lub niedobór powstałe w wyniku utraty kontroli ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu. Jeśli Grupa zatrzymuje jakiekolwiek udziały w dotychczasowej jednostce zależnej, są one wyceniane w wartości godziwej na dzień utraty kontroli. Po początkowym ujęciu traktowane są jako
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
inwestycje wyceniane metodą praw własności lub jako aktywa finansowe dostępne do sprzedaży, w zależności od poziomu utrzymanych przez Grupę wpływów na działalność tej jednostki.
Korekty konsolidacyjne
Dochody i koszty jednostek zależnych nabytych lub sprzedanych w ciągu roku są uwzględnione w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów od momentu rzeczywistej daty nabycia danej jednostki oraz do dnia jej efektywnego zbycia.
Całkowite dochody jednostek zależnych są przypisywane do właścicieli Spółki oraz do udziałów niedających kontroli, nawet jeśli skutkiem tego przypisania będzie ujemne saldo udziałów niedających kontroli. W razie konieczności wprowadzane są korekty do sprawozdań finansowych jednostek zależnych dostosowujące ich politykę rachunkowości do polityki Grupy.
Wszystkie transakcje dokonane wewnątrz Grupy, wzajemne rozrachunki oraz przychody i koszty operacji dokonanych między jednostkami Grupy zostały w konsolidacji w pełni wyłączone.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawierają udział Grupy w zyskach i stratach oraz innych całkowitych dochodach od momentu uzyskania znaczącego wpływu lub wspólnej kontroli do momentu ich utraty.
Połączenia jednostek
Połączenia jednostek są rozliczane metodą przejęcia na dzień przejęcia, którym jest dzień objęcia kontroli nad jednostką przejmowaną. Kontrolę definiuje się jako zdolność do kierowania polityką finansową i operacyjną jednostki w celu osiągania korzyści z jej działalności. Dniem objęcia przez jednostkę przejmującą kontroli nad jednostką przejmowaną jest zazwyczaj dzień, w którym jednostka przejmująca w rozumieniu prawa dokonuje zapłaty, przejmuje aktywa i przejmuje zobowiązania należące do jednostki przejmowanej – jest to generalnie ostateczny termin. Grupa ujmuje wartość firmy na dzień przejęcia i wycenia w kwocie nadwyżki wartości:
sumy przekazanej zapłaty wycenionej w wartości godziwej oraz kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów w jednostce przejmowanej; powiększonej o wartość godziwą na dzień przejęcia dotychczas posiadanych kapitałów w jednostce przejmowanej, jeśli połączenie odbywa się etapami;
nad kwotą netto na dzień przejęcia wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych i przejętych zobowiązań wycenionych w wartości godziwej.
W sytuacji, gdy różnica przybiera wartość ujemną, zysk na okazyjnym nabyciu jest ujmowany w zysku lub stracie bieżącego okresu na dzień przejęcia.
Wartość godziwa przekazanej zapłaty nie zawiera kwot związanych z rozliczeniem wcześniej istniejących powiązań. Kwoty te zasadniczo są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu.
Koszty związane z przejęciem, inne niż odnoszące się do emisji instrumentów dłużnych lub kapitałowych, które Grupa ponosi w związku z połączeniem jednostek rozlicza się jako koszt okresu,
w którym zostały poniesione.
Zapłata warunkowa jest ujmowana w wartości godziwej na dzień przejęcia. Jeśli zapłata warunkowa klasyfikowana jest jako składnik kapitału własnego, nie jest ponownie wyceniana, a jej rozliczenie jest ujęte w kapitałach. W innym przypadku późniejsze zmiany wartości godziwej zapłaty warunkowej są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu.
W sytuacji, kiedy jednostka przejmująca jest zobowiązana zastąpić programami płatności w formie akcji (nagrody zastępcze) nagrody przyznane pracownikom jednostki przejmowanej (nagrody u przejmowanego), które dotyczą świadczeń wykonanych w przeszłości, wówczas wartość rynkowa wszystkich lub części zastąpionych nagród jest ujmowana w przekazanej zapłacie. To ustalenie oparte
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
jest na wartości rynkowej nagród zastępczych porównanych z wartością rynkową nagród u przejmowanego oraz na zakresie, w jakim nagrody zastępcze dotyczą świadczeń wykonanych w przeszłości i/lub przyszłości.
Zmiany udziałów właścicielskich Grupy w jednostkach zależnych
Zmiany udziałów Grupy w jednostkach zależnych nieskutkujące utratą kontroli rozlicza się jako transakcje kapitałowe. Wartość bilansowa udziałów zapewniających Grupie kontrolę oraz udziałów niedających kontroli podlega korekcie w celu odzwierciedlenia zmian we względnych udziałach w jednostkach zależnych. Wszelkie różnice pomiędzy kwotą korekty udziałów niedających kontroli a wartością godziwą kwoty zapłaconej lub otrzymanej odnosi się bezpośrednio na kapitał własny i przypisuje właścicielom Spółki.
Wartość firmy
Wartość firmy wynikającą z przejęcia innego podmiotu ujmuje się po koszcie ustalonym na dzień przejęcia tego podmiotu pomniejszonym o kwotę utraty wartości.
Dla celów testu na utratę wartości wartość firmy alokuje się do poszczególnych ośrodków generujących przepływy pieniężne w ramach Grupy, które mają odnieść korzyści z synergii będących skutkiem połączenia jednostek gospodarczych.
Ośrodek generujący przepływy pieniężne, do którego alokuje się wartość firmy, jest testowany na utratę wartości raz do roku lub częściej, jeżeli występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty wartości. Jeżeli wartość odzyskiwalna ośrodka generującego przepływy pieniężne jest mniejsza od jego wartości bilansowej, odpis z tytułu utraty wartości alokuje się tak, by w pierwszej kolejności zredukować kwotę bilansową wartości firmy alokowanej do tego ośrodka, a pozostałą część alokuje się na inne składniki aktywów tego ośrodka, proporcjonalnie do wartości bilansowej każdego z nich.
Odpis z tytułu utraty wartości firmy ujmuje się bezpośrednio w wynik w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów. Odpisów z tytułu utraty wartości firmy nie odwraca się w kolejnych okresach. W chwili zbycia ośrodka generującego przepływy pieniężne przypisana do niego wartość firmy jest uwzględniana w obliczeniu zysku lub straty ze zbycia.
Transakcje w walutach obcych
Transakcje wyrażone w walutach obcych w dniu dokonania transakcji ujmowane są w walutach funkcjonalnych jednostek Grupy z zastosowaniem kursu walut z dnia zawarcia transakcji. Pozycje pieniężne aktywów i zobowiązań wyrażone w walucie obcej są przeliczane na koniec okresu sprawozdawczego według średniego kursu NBP (lub innego banku w przypadku innej waluty funkcjonalnej) dla danej waluty ogłoszonego na ten dzień. Różnice kursowe wynikające z wyceny bilansowej aktywów i zobowiązań pieniężnych na koniec okresu sprawozdawczego stanowią różnice pomiędzy wyceną według zamortyzowanego kosztu w walucie funkcjonalnej na początku roku sprawozdawczego, skorygowaną o naliczone odsetki i dokonane płatności w trakcie roku sprawozdawczego, a wartością według zamortyzowanego kosztu w walucie obcej przeliczonego według średniego kursu NBP na koniec roku sprawozdawczego.
Niepieniężne pozycje bilansowe wyrażone w walucie obcej wyceniane według wartości godziwej są przeliczane według średniego kursu NBP (lub innego banku w przypadku innej waluty funkcjonalnej) obowiązującego na dzień szacowania wartości godziwej. Pozycje niepieniężne wyceniane według kosztu historycznego w walucie obcej Grupa przelicza używając kursu wymiany z dnia zawarcia transakcji. Różnice kursowe z przeliczenia ujmuje się w zysku lub stracie bieżącego okresu, z wyjątkiem różnic powstających na przeliczeniu instrumentów kapitałowych zakwalifikowanych jako dostępne do sprzedaży, zobowiązań finansowych wyznaczonych jako zabezpieczenie udziału w aktywach netto w jednostce działającej za granicą, które są efektywne, oraz kwalifikowanych zabezpieczeń przepływów pieniężnych, które Grupa ujmuje jako inne całkowite dochody.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Pozycje bilansowe zostały przeliczone według średniego kursu NBP, obowiązującego na ostatni dzień każdego okresu objętego skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym.
Kursy wymiany złotego
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Średni kurs EUR na koniec okresu | 4,5994 | 4,6148 |
Średni kurs EUR w okresie | 4,5775 | 4,4742 |
Kursy przyjęte do wyceny
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
USD | 4,0600 | 3,7584 |
EUR | 4,5994 | 4,6148 |
GBP | 5,4846 | 5,1327 |
CZK | 0,1850 | 0,1753 |
Instrumenty finansowe inne niż instrumenty pochodne
Pożyczki, należności i depozyty ujmowane są w dacie powstania. Wszystkie pozostałe aktywa finansowe (w tym aktywa wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy) są ujmowane w dniu dokonania transakcji, który jest dniem, gdy Grupa staje się stroną wzajemnego zobowiązania dotyczącego danego instrumentu finansowego.
Grupa zaprzestaje ujmować składnik aktywów finansowych w momencie wygaśnięcia praw wynikających z umowy do otrzymywania przepływów pieniężnych z tego składnika aktywów lub od momentu, kiedy prawa do otrzymywania przepływów pieniężnych z aktywa finansowego są przekazywane w transakcji przenoszącej zasadniczo wszystkie znaczące ryzyka i korzyści wynikające z ich własności. Każdy udział w przekazywanym składniku aktywów finansowych, który jest utworzony lub pozostaje w posiadaniu Grupy jest traktowany jako składnik aktywów lub zobowiązanie.
Aktywa i zobowiązania finansowe kompensuje się ze sobą i wykazuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie netto, wyłącznie, jeśli Grupa posiada ważny prawnie tytuł do kompensaty określonych aktywów i zobowiązań finansowych lub zamierza rozliczyć daną transakcję w wartości netto poddanych kompensacie składników aktywów i zobowiązań finansowych lub zamierza jednocześnie podlegające kompensacie aktywa finansowe zrealizować, a zobowiązania finansowe rozliczyć.
Aktywa finansowe
Klasyfikacja aktywów finansowych
Aktywa finansowe klasyfikowane są do następujących kategorii wyceny:
wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Grupa klasyfikuje składnik aktywów finansowych na podstawie modelu biznesowego jednostki w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla składnika aktywów finansowych (tzw. „kryterium SPPI”). Grupa dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne wtedy i tylko wtedy, gdy zmianie ulega model zarządzania tymi aktywami.
Wycena na moment początkowego ujęcia
Z wyjątkiem niektórych należności z tytułu dostaw i usług, w momencie początkowego ujęcia jednostka wycenia składnik aktywów finansowych w jego wartości godziwej, którą w przypadku aktywów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy powiększa się o koszty transakcyjne, które można bezpośrednio przypisać do nabycia tych aktywów finansowych.
Zaprzestanie ujmowania
Aktywa finansowe wyłącza się z ksiąg rachunkowych w sytuacji, gdy:
Prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasły, lub
Prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych zostały przeniesione a Grupa dokonała przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu ich własności.
Wycena po początkowym ujęciu
Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe klasyfikowane są do jednej z czterech kategorii:
Instrumenty dłużne wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
Instrumenty dłużne wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
Instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Instrumenty dłużne – aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie
Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:
a)składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, oraz
b)warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Do kategorii aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem Grupa klasyfikuje:
należności handlowe,
pożyczki spełniające test klasyfikacyjny SPPI, które zgodnie z modelem biznesowym wykazywane są jako utrzymywane w celu uzyskania przepływów pieniężnych,
środki pieniężne i ekwiwalenty.
Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji „Przychody z tytułu odsetek”.
Instrumenty dłużne – aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
a)składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych; oraz
b)warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Przychody z tytułu odsetek, różnice kursowe oraz zyski i straty z tytułu utraty wartości ujmowane są w wyniku finansowym i obliczane w taki sam sposób jak w przypadku aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem. Pozostałe zmiany wartości godziwej ujmowane są w przez inne całkowite dochody. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych łączny zysk lub strata uprzednio rozpoznana w innych całkowitych dochodach zostają przeklasyfikowane z pozycji kapitału własnego do wyniku finansowego.
Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji „Przychody z tytułu odsetek”.
Do kategorii instrumentów dłużnych wycenianych do wartości godziwej przez inne całkowite dochody Grupa klasyfikuje
Instrumenty kapitałowe – aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
W momencie początkowego ujęcia Grupa może dokonać nieodwołalnego wyboru dotyczącego ujmowania w innych całkowitych dochodach późniejszych zmian wartości godziwej inwestycji w instrument kapitałowy, który nie jest przeznaczony do obrotu ani nie jest warunkową zapłatą ujętą przez jednostkę przejmującą w ramach połączenia jednostek, do którego ma zastosowanie MSSF 3. Wybór taki dokonywany jest oddzielnie dla każdego instrumentu kapitałowego. Skumulowane zyski lub straty poprzednio ujęte w innych całkowitych dochodach nie podlegają przeklasyfikowaniu do wyniku finansowego. Dywidendy ujmowane są w sprawozdaniu z całkowitych dochodów wtedy, gdy powstaje uprawnienie jednostki do otrzymania dywidendy, chyba że dywidendy te w oczywisty sposób stanowią odzyskanie części kosztów inwestycji.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Składnik aktywów finansowych, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Zysk lub stratę z wyceny inwestycji dłużnych do wartości godziwej ujmuje się w wyniku finansowym.
Dywidendy ujmowane są w sprawozdaniu z całkowitych dochodów wtedy, gdy powstaje uprawnienie jednostki do otrzymania dywidendy.
Do kategorii instrumentów kapitałowych wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy Grupa klasyfikuje transakcje Forward.
W sytuacji, gdy Grupa:
posiada ważny tytuł prawny do dokonania kompensaty ujętych kwot oraz
zamierza rozliczyć się w kwocie netto albo jednocześnie zrealizować składnik aktywów i wykonać zobowiązanie
składnik aktywów finansowych i zobowiązanie finansowe kompensuje się i wykazuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie netto.
Porozumienie ramowe opisane w MSR 32.50 nie stanowi podstawy do kompensaty, jeżeli nie zostaną spełnione obydwa kryteria opisane powyżej.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Utrata wartości aktywów finansowych
Grupa dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych (ang. expected credit losses, „ECL”) związanych z instrumentami dłużnymi wycenianymi według zamortyzowanego kosztu i wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości.
W przypadku należności z tytułu dostaw i usług, Grupa stosuje uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia przy użyciu macierzy rezerw. Grupa wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości.
W przypadku pozostałych aktywów finansowych, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe
w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym. Jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.
Aktywa finansowe wykazywane według kosztu
Jeżeli występują obiektywne przesłanki, że nastąpiła utrata wartości nienotowanego instrumentu kapitałowego, który nie jest wykazywany według wartości godziwej, gdyż jego wartości godziwej nie można wiarygodnie ustalić, albo instrumentu pochodnego, który jest powiązany i musi zostać rozliczony poprzez dostawę takiego nienotowanego instrumentu kapitałowego, to kwotę odpisu z tytułu utraty wartości ustala się jako różnicę pomiędzy wartością bilansową składnika aktywów finansowych oraz wartością bieżącą oszacowanych przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych przy zastosowaniu bieżącej rynkowej stopy zwrotu dla podobnych aktywów finansowych.
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży
Jeżeli występują obiektywne przesłanki, że nastąpiła utrata wartości składnika aktywów finansowych dostępnego do sprzedaży, to kwota stanowiąca różnicę pomiędzy ceną nabycia tego składnika aktywów (pomniejszona o wszelkie spłaty kapitału i amortyzację) i jego bieżącą wartością godziwą, pomniejszoną o wszelkie odpisy z tytułu utraty wartości tego składnika uprzednio ujęte w zysku lub stracie, zostaje wyksięgowana z kapitału własnego i przekwalifikowana do zysku lub straty. Nie można ujmować w zysku lub stracie odwrócenia odpisu z tytułu utraty wartości instrumentów kapitałowych kwalifikowanych jako dostępne do sprzedaży. Jeżeli w następnym okresie wartość godziwa instrumentu dłużnego dostępnego do sprzedaży wzrośnie, a wzrost ten może być obiektywnie łączony ze zdarzeniem następującym po ujęciu odpisu z tytułu utraty wartości w zysku lub stracie, to kwotę odwracanego odpisu ujmuje się w zysku lub stracie.
Zabezpieczenie wartości godziwej
Zabezpieczenie wartości godziwej to zabezpieczenie przed zmianami wartości godziwej ujętego składnika aktywów lub zobowiązania lub nie ujętego uprawdopodobnionego przyszłego zobowiązania, albo wyodrębnionej części takiego składnika aktywów, zobowiązania lub uprawdopodobnionego przyszłego zobowiązania, które przypisać można konkretnemu rodzajowi ryzyka i które mogłoby wpływać na zysk lub stratę. W przypadku zabezpieczenia wartości godziwej, wartość bilansowa zabezpieczanej pozycji jest korygowana o zyski i lub straty z tytułu zmian wartości godziwej wynikających z zabezpieczanego ryzyka, instrument zabezpieczający jest wyceniany do wartości godziwej, a zyski i straty z tytułu instrumentu zabezpieczającego i pozycji zabezpieczanej ujmowane są w zysku lub stracie.
Jeśli nieujęte uprawdopodobnione przyszłe zobowiązanie jest wyznaczone jako pozycja zabezpieczana, późniejsze łączne zmiany wartości godziwej uprawdopodobnionego przyszłego zobowiązania wynikające z zabezpieczanego ryzyka ujmuje się jako składnik aktywów lub zobowiązanie, a powstające zyski lub straty ujmuje się w zysku lub stracie. Zmiany wartości godziwej instrumentu zabezpieczającego również ujmuje się w zysku lub stracie.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Grupa zaprzestaje stosowania zasad rachunkowości zabezpieczeń, jeżeli instrument zabezpieczający wygasa, zostaje sprzedany, rozwiązany lub wykonany, jeżeli zabezpieczenie przestaje spełniać kryteria rachunkowości zabezpieczeń lub gdy Grupa unieważnia powiązanie zabezpieczające. Każdą korektę wartości bilansowej zabezpieczanego instrumentu finansowego, do którego stosuje się metodę zamortyzowanego kosztu, poddaje się amortyzacji, a dokonane odpisy ujmuje się w zysku lub stracie. Amortyzacja może rozpocząć się od momentu dokonania korekty, jednakże nie później niż w momencie zaprzestania korygowania pozycji zabezpieczanej o zmiany wartości godziwej wynikające z zabezpieczanego ryzyka.
Zabezpieczenie przepływów pieniężnych
Zabezpieczenie przepływów pieniężnych to zabezpieczenie przed zagrożeniem zmiennością przepływów pieniężnych, które przypisać można konkretnemu rodzajowi ryzyka związanemu z ujętym składnikiem aktywów lub zobowiązaniem lub z wysoce prawdopodobną planowaną transakcją, i które mogłoby wpływać na zysk lub stratę. Część zysków lub strat związanych z instrumentem zabezpieczającym, która stanowi efektywne zabezpieczenie ujmuje się w innych całkowitych dochodach, a nieefektywną część ujmuje się w zysku lub stracie.
Jeśli zabezpieczana planowana transakcja skutkuje następnie ujęciem składnika aktywów finansowych lub zobowiązania finansowego, związane z nią zyski lub straty, które były ujęte w innych całkowitych dochodach i zakumulowane w kapitale własnym przenosi się do rachunku zysków i strat w tym samym okresie, albo w okresach, w których nabyty składnik aktywów lub przyjęte zobowiązanie mają wpływ na zysk lub stratę.
Jeśli zabezpieczenie planowanej transakcji skutkuje następnie ujęciem składnika aktywów niefinansowych lub zobowiązania niefinansowego, albo planowana transakcja związana ze składnikiem aktywów niefinansowych lub zobowiązaniem niefinansowym staje się uprawdopodobnionym przyszłym zobowiązaniem, do którego będzie się stosować zabezpieczenie wartości godziwej, wtedy zyski lub straty, które były ujęte w innych całkowitych dochodach są wyłączane z kapitału własnego i włącza się je do kosztu nabycia lub do innej wartości bilansowej składnika aktywów lub zobowiązania.
Zyski lub straty powstałe w wyniku zmian wartości godziwej instrumentów pochodnych, które nie spełniają warunków umożliwiających stosowanie zasad rachunkowości zabezpieczeń, są ujmowane bezpośrednio w wyniku finansowym netto za bieżący okres.
Grupa zaprzestaje stosowania zasad rachunkowości zabezpieczeń, gdy instrument zabezpieczający wygasł lub został sprzedany, jego wykorzystanie dobiegło końca lub nastąpiła jego realizacja bądź, gdy zabezpieczenie przestało spełniać warunki umożliwiające stosowanie wobec niego zasad rachunkowości zabezpieczeń. W takim przypadku, łączny zysk lub strata na instrumencie zabezpieczającym, które były ujęte w innych całkowitych dochodach i zakumulowane w kapitale własnym, są nadal wykazywane w kapitale własnym aż do momentu wystąpienia prognozowanej transakcji. Jeżeli Grupa przestała spodziewać się, że prognozowana transakcja nastąpi, wówczas zakumulowany w kapitale własnym łączny zysk lub strata netto są odnoszone do zysku lub straty netto za bieżący okres.
Aktywa finansowe są klasyfikowane jako inwestycja wyceniana w wartości godziwej przez wynik finansowy, jeśli są przeznaczone do obrotu lub zostały wyznaczone jako wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy przy początkowym ujęciu. Aktywa finansowe są zaliczane do wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, jeśli Grupa aktywnie zarządza takimi inwestycjami i podejmuje decyzje odnośnie kupna i sprzedaży na podstawie ich wartości godziwej. Koszty transakcyjne związane z inwestycją są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu w momencie poniesienia. Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy wycenia się według wartości godziwej, które zmiany ujmuje się w zysku lub stracie bieżącego okresu. Wszelkie zyski i straty dotyczące tych inwestycji ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują kapitałowe papiery wartościowe, które w innym przypadku byłyby klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności
Jeśli Grupa ma zamiar i możliwość utrzymywania dłużnych papierów wartościowych do terminu wymagalności, Grupa zalicza je do aktywów finansowych utrzymywanych do terminu wymagalności. Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności są początkowo ujmowane w wartości godziwej powiększonej o bezpośrednio dające się przyporządkować koszty transakcyjne. Wycena aktywów finansowych utrzymywanych do terminu wymagalności w terminie późniejszym odbywa się według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, po pomniejszeniu o ewentualne odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Zbycie lub przeklasyfikowanie większej niż nieznaczącej kwoty aktywów finansowych utrzymywanych do terminu wymagalności, w terminie innym niż blisko upływu terminu wymagalności, powoduje, iż Grupa przekwalifikowuje wszystkie inwestycje utrzymywane do terminu wymagalności do inwestycji dostępnych do sprzedaży oraz powoduje, iż do końca roku obrotowego oraz przez dwa kolejne lata obrotowe Grupa nie może ujmować nabywanych inwestycji jako aktywafinansowe utrzymywane do terminu wymagalności. Do aktywów finansowych utrzymywanych do terminu wymagalności zalicza się obligacje.
Pożyczki i należności
Pożyczki i należności są aktywami finansowymi o ustalonych lub możliwych do ustalenia płatnościach, które nie są notowane na aktywnym rynku. Takie aktywa są początkowo ujmowane według wartości godziwej powiększonej o bezpośrednio dające się przyporządkować koszty transakcyjne. Wycena pożyczek i należności w terminie późniejszym odbywa się według zamortyzowanego kosztu, z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, po pomniejszeniu o ewentualne odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Do pożyczek i należności zalicza się środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz należności z tytułu dostaw i usług.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie oraz depozyty bankowe na żądanie o początkowym okresie zapadalności do trzech miesięcy.
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży obejmują inne niż pochodne aktywa finansowe wyznaczone jako dostępne do sprzedaży lub niesklasyfikowane do żadnej z powyższych kategorii. Po początkowym ujęciu aktywa finansowe dostępne do sprzedaży są wyceniane w wartości godziwej,
a skutki zmiany wartości godziwej, inne niż odpisy z tytułu utraty wartości oraz różnice kursowe dotyczące instrumentów dłużnych dostępnych do sprzedaży są ujmowane w innych całkowitych dochodach i prezentowane w kapitale własnym jako kapitał z wyceny do wartości godziwej. Na dzień wyłączenia inwestycji z ksiąg rachunkowych, skumulowaną wartość zysków lub strat ujętych
w kapitale własnym przenosi się do zysku lub straty bieżącego okresu. Do aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży zalicza się kapitałowe i dłużne papiery wartościowe.
Zobowiązania finansowe nie będące instrumentami pochodnymi
Wyemitowane instrumenty dłużne oraz zobowiązania podporządkowane są ujmowane przez Grupę na dzień ich powstania. Wszystkie pozostałe zobowiązania finansowe, w tym zobowiązania wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, są ujmowane na dzień zawarcia transakcji, który jest dniem, w którym Grupa staje się stroną umowy zobowiązującej do wydania instrumentu finansowego.
Grupa wyłącza z ksiąg zobowiązanie finansowe, kiedy zobowiązanie zostanie spłacone, umorzone lub ulegnie przedawnieniu.
Aktywa i zobowiązania finansowe kompensuje się ze sobą i wykazuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie netto, wyłącznie, jeśli Grupa posiada ważny prawnie tytuł do kompensaty określonych aktywów i zobowiązań finansowych lub zamierza rozliczyć daną transakcję w wartości netto poddanych kompensacie składników aktywów i zobowiązań finansowych lub zamierza jednocześnie podlegające kompensacie aktywa finansowe zrealizować, a zobowiązania finansowe rozliczyć.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Grupa klasyfikuje zobowiązania finansowe nie będące instrumentami pochodnymi do kategorii innych zobowiązań finansowych. Tego typu zobowiązania finansowe początkowo ujmowane są w wartości godziwej powiększonej o dające się bezpośrednio przyporządkować koszty transakcyjne. Po początkowym ujęciu zobowiązania te wyceniane są według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej.
Do innych zobowiązań finansowych zalicza się kredyty, pożyczki i inne instrumenty dłużne, kredyty w rachunku bieżącym, zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania.
Kredyty w rachunku bieżącym, które muszą zostać spłacone na żądanie banku i stanowią element zarządzania gotówką Grupy są zaliczane do środków pieniężnych i ich ekwiwalentów dla celów sporządzenia rachunku przepływów pieniężnych.
Ustalenie wartości godziwej
Wartość godziwa instrumentów kapitałowych i instrumentów dłużnych jest ustalana w oparciu o notowania ich cen kupna na dzień sprawozdawczy lub, jeśli nie są notowane, przy użyciu odpowiednich technik wyceny. Użyte techniki wyceny obejmują mnożniki rynkowe oraz analizę zdyskontowanych przepływów pieniężnych przy użyciu oczekiwanych przyszłych przepływów pieniężnych oraz rynkowej stopy dyskontowej. Wartość godziwa inwestycji utrzymywanych do terminu wymagalności ustalana jest jedynie w celu ujawnienia.
Ustalenie wartości godziwej
Wartość godziwa kontraktów terminowych na zakup lub sprzedaż walut jest ustalana na podstawie notowań rynkowych, jeśli są dostępne. Jeżeli notowania nie są dostępne, to wartość godziwa jest szacowana poprzez dyskontowanie różnicy pomiędzy kursem terminowym wynikającym z kontraktu, a kursem terminowym na dzień wyceny, przez pozostały okres kontraktu, przy zastosowaniu stopy procentowej wolnej od ryzyka (w oparciu o bony skarbowe).
Przy ustalaniu wartości godziwej kontraktów terminowych forward Grupa korzysta z wyceny sporządzonej przez bank, z którym zawarto transakcje.
Kapitał własny
Akcje zwykłe
Akcje zwykłe ujmuje się w kapitale własnym. Koszty bezpośrednio związane z emisją akcji zwykłych, skorygowane o wpływ podatków, pomniejszają wartość kapitału.
Akcje uprzywilejowane
Akcje uprzywilejowane są ujmowane w kapitale własnym, jeśli nie podlegają umorzeniu lub podlegają umorzeniu wyłącznie na wniosek Jednostki, a wypłata dywidendy z tych akcji jest nieobowiązkowa. Wypłaty dywidend są ujmowane w kapitale własnym w momencie zatwierdzenia wypłaty dywidendy przez właścicieli Jednostki Dominującej.
Akcje uprzywilejowane są ujmowane jako zobowiązania finansowe, jeśli podlegają umorzeniu na określoną datę lub na wniosek posiadacza akcji lub jeśli wypłata dywidend jest obligatoryjna. Wypłacone dywidendy są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu w pozycji koszty odsetek.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Zakup akcji własnych
Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania Grupa posiada łącznie 262 976 akcji własnych, stanowiących 11,77% kapitału zakładowego. Akcjom własnym odpowiada 262 976 głosów, stanowiących 8,13% ogółu głosów na walnym zgromadzeniu Spółki. Nabycie akcji własnych zostało dokonane na podstawie upoważnienia udzielonego Uchwałą nr 3 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 19 stycznia 2018 r. w sprawie udzielenia Zarządowi Spółki upoważnienia do nabycia akcji własnych Spółki oraz w sprawie utworzenia kapitału rezerwowego na nabycie akcji własnych Spółki oraz na podstawie przepisów art. 362 § 1 pkt 2 i 8 Kodeksu spółek handlowych. Nabyte przez Spółkę akcje własne będą mogły zostać przeznaczone do zaoferowania do nabycia pracownikom lub osobom, które były zatrudnione w Spółce lub spółce z nią powiązanej przez okres co najmniej trzech lat, realizacji programu opcji menedżerskich, umorzenia akcji i obniżenia kapitału zakładowego Spółki, dalszej odsprzedaży, wydania akcji w zamian za akcje spółki przejmowanej lub w zamian za udziały spółki przejmowanej, ustanowienia zastawu na akcjach na zabezpieczenie zobowiązań zaciąganych przez Spółkę.
Pochodne instrumenty finansowe, w tym rachunkowość zabezpieczeń
Grupa używa pochodnych instrumentów finansowych do zabezpieczenia ryzyka kursowego i ryzyka zmiany stóp procentowych. Wbudowane instrumenty pochodne są wydzielane z umowy zasadniczej
i wykazywane oddzielnie, jeśli cechy ekonomiczne i ryzyka umowy zasadniczej i wbudowanego instrumentu pochodnego nie są blisko powiązane, oddzielny instrument o tych samych warunkach, co wbudowany instrument pochodny odpowiadałby definicji instrumentu pochodnego i hybrydowy (łączny) instrument nie jest wyceniany według wartości godziwej przez wynik finansowy.
Pozostałe instrumenty pochodne nieprzeznaczone do obrotu
Gdy instrument pochodny nie został wyznaczony jako instrument zabezpieczający, wszelkie zmiany jego wartości godziwej są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu.
Ujęcie oraz wycena
Składniki rzeczowych aktywów trwałych ujmuje się w księgach w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości. Cena nabycia obejmuje koszty bezpośrednio związane z nabyciem składnika majątku. Koszty wytworzenia aktywów we własnym zakresie obejmują koszty materiałów, wynagrodzeń bezpośrednich oraz inne koszty bezpośrednio związane z doprowadzeniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania. Koszt wytworzenia składnika środków trwałych oraz środków trwałych w budowie obejmuje ogół kosztów poniesionych w okresie jego budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia poniesionych do dnia przyjęcia takiego składnika majątkowego do używania (lub do końca okresu sprawozdawczego, jeśli składnik nie został jeszcze oddany do używania). Koszt wytworzenia obejmuje również w przypadkach, gdy jest to wymagane, wstępny szacunek kosztów demontażu i usunięcia składników rzeczowych aktywów trwałych oraz koszty renowacji miejsca, w którym będzie się on znajdował. Zakupione oprogramowanie, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania związanego z nim urządzenia jest aktywowane jako część tego urządzenia. W przypadku, gdy określony składnik rzeczowych aktywów trwałych składa się z odrębnych i istotnych części składowych o różnym okresie użytkowania, części te są traktowane jako odrębne składniki aktywów.
Zysk lub stratę ze zbycia składnika rzeczowych aktywów określa się na podstawie porównania przychodów ze zbycia z wartością bilansową zbytych aktywów i ujmuje się je w kwocie netto w zysku lub stracie bieżącego okresu w pozycji pozostałe przychody lub pozostałe koszty. W momencie, gdy sprzedaż dotyczy aktywów podlegających wcześniej aktualizacji wyceny, odpowiednią kwotę w kapitale z kapitału aktualizacji wyceny przenosi się do pozycji „zyski zatrzymane”.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Nakłady ponoszone w terminie późniejszym
Aktywowaniu podlegają poniesione w późniejszym okresie koszty wymienianych części składnika rzeczowych aktywów trwałych, które można wiarygodnie oszacować i jest prawdopodobne, że Grupa osiągnie korzyści ekonomiczne związane z wymienianymi składnikami rzeczowych aktywów trwałych. Wartość bilansowa usuniętych części składnika rzeczowych aktywów trwałych jest wyłączana z ksiąg. Nakłady ponoszone w związku z bieżącym utrzymaniem składników rzeczowych aktywów trwałych są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu w momencie poniesienia.
Amortyzacja
Wysokość odpisów amortyzacyjnych ustala się w oparciu o cenę nabycia danego składnika aktywów. Ceny nabycia nie pomniejszano o wartość rezydualną, ze względu na jej małą istotność.
Koszt amortyzacji ujmuje się w zysku lub stracie bieżącego okresu z zastosowaniem metody liniowej w odniesieniu do oszacowanego przez Grupę okresu użytkowania każdego elementu składnika rzeczowych aktywów trwałych. Składniki aktywów użytkowanych na podstawie umowy leasingu lub innej umowy o podobnych charakterze amortyzuje się przez krótszy z dwóch okresów: okres trwania umowy leasingu lub okres użytkowania, chyba że Grupa posiada wystarczającą pewność, że uzyska tytuł własności przed upływem okresu leasingu. Grunty nie są amortyzowane.
W sprawozdaniu finansowym za okres sprawozdawczy i okresy porównawcze, Grupa zakłada poniższe okresy użytkowania dla poszczególnych kategorii rzeczowych aktywów trwałych:
• Budynki i budowle 5 - 40 lat
• Urządzenia techniczne i maszyny 3 - 10 lat
• Środki transportu 5 lat
• Meble i wyposażenie 5 lat
Poprawność stosowanych okresów użytkowania, metod amortyzacji oraz wartości rezydualnych rzeczowych aktywów trwałych jest weryfikowana na koniec każdego okresu sprawozdawczego i w uzasadnionych przypadkach, korygowana.
Ustalenie wartości godziwej
Wartość godziwa rzeczowych aktywów trwałych nabytych w wyniku połączenia jednostek oparta jest na ich wartości rynkowej. Wartość rynkowa nieruchomości jest oszacowaną kwotą, za jaką na dzień nabycia mogłaby ona zostać wymieniona na warunkach rynkowych pomiędzy zainteresowanymi stronami, po przeprowadzeniu odpowiednich działań marketingowych, przy tym obie strony działałyby świadomie i z własnej woli. Wartość godziwa pozostałych składników rzeczowych aktywów trwałych jest ustalana z zastosowaniem podejścia rynkowego i metod kosztowych, które opierają się na cenach rynkowych podobnych składników, o ile informacje te są dostępne, a w uzasadnionych przypadkach opierają się na kosztach zastąpienia. Szacunki kosztu odtworzenia pomniejszonego o skumulowaną amortyzację odzwierciedlają korekty będące efektem fizycznego pogorszenia, jak również utraty funkcjonalnej i ekonomicznej użyteczności aktywów.
Wartość firmy
Wartość firmy, która powstaje w związku z przejęciem jednostek zależnych jest ujmowana jako składnik wartości niematerialnych. Po początkowym ujęciu wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. W przypadku inwestycji wycenianych metodą praw własności, wartość firmy jest ujęta w wartości bilansowej inwestycji, a odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości tej inwestycji nie alokuje się do żadnego składnika aktywów, w tym również do wartości firmy, która stanowi część wartości tej inwestycji.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Pozostałe aktywa niematerialne
Pozostałe aktywa nabyte przez Grupę o określonym okresie użyteczności ekonomicznej wykazywane są w oparciu o ich cenę nabycia, pomniejszoną o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy aktualizacyjne z tytułu utraty wartości.
Nakłady poniesione w terminie późniejszym
Późniejsze wydatki na składniki istniejących aktywów i niematerialnych podlegają aktywowaniu tylko wtedy, gdy zwiększają przyszłe korzyści ekonomiczne związane z danym składnikiem. Pozostałe nakłady, w tym nakłady na wytworzone we własnym zakresie: znaki towarowe i marka są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu w momencie poniesienia.
Amortyzacja
Odpisy amortyzacyjne oblicza się w oparciu o cenę nabycia danego składnika aktywów. Ceny nabycia nie pomniejszano o jej wartość rezydualną, ze względu na jej małą istotność.
Koszt amortyzacji ujmuje się w zysku lub stracie bieżącego okresu z zastosowaniem metody liniowej w odniesieniu do oszacowanego przez Grupę okresu użytkowania danego składnika wartości niematerialnych, innego niż wartość firmy, od momentu stwierdzenia jego przydatności do użytkowania.
nabyte prawa W sprawozdaniu finansowym za okres bieżący i okresy porównawcze, Grupa zakłada poniższe okresy użytkowania dla poszczególnych kategorii wartości niematerialnych:
majątkowe, licencje i koncesje2 -100 lat
oprogramowanie komputerowe 2- 5 lat
Poprawność stosowanych okresów użytkowania, metod amortyzacji oraz wartości rezydualnych wartości niematerialnych jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i w uzasadnionych przypadkach korygowana.
Ustalenie wartości godziwej
Wartość godziwa patentów i znaków handlowych nabytych w drodze połączenia jednostek jest ustalana w oparciu o oszacowane zdyskontowane płatności tantiem, których uniknięto na skutek nabycia patentu lub znaku handlowego na własność. Wartość godziwa relacji z klientami nabytych
w drodze połączenia jednostek jest ustalona przy użyciu metody wielookresowej nadwyżki dochodów z aktywów, zgodnie z którą wartość danego składnika aktywów jest wyceniana po odjęciu rzetelnie ustalonego zwrotu z wszystkich innych aktywów biorących udział w tworzeniu powiązanych przepływów pieniężnych.
Umowy leasingowe, w ramach których Grupa ponosi praktycznie całość ryzyka oraz czerpie praktycznie wszystkie korzyści wynikające z posiadania składników rzeczowych aktywów trwałych klasyfikowane są jako umowy leasingu finansowego.
Aktywa nabyte w drodze leasingu finansowego są wykazywane początkowo w wartości godziwej lub wartości bieżącej minimalnych opłat leasingowych, w zależności od tego, która z tych kwot jest niższa, a następnie pomniejszane o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości. Opłaty leasingowe są rozdzielane pomiędzy koszty finansowe i zmniejszenie salda zobowiązania z tytułu leasingu, w sposób umożliwiający uzyskanie stałej stopy odsetek od pozostałego do spłaty zobowiązania. Koszty finansowe są ujmowane w zysku lub stracie, chyba że spełnione są wymogi kapitalizacji.
Zasady amortyzacji środków trwałych użytkowanych na mocy leasingu finansowego są spójne z zasadami stosowanymi przy amortyzacji własnych aktywów jednostki podlegających amortyzacji. Umowy
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
leasingowe, zgodnie, z którymi leasingodawca zachowuje zasadniczo całe ryzyko i wszystkie pożytki wynikające z posiadania przedmiotu leasingu, zaliczane są do umów leasingu operacyjnego.
Opłaty leasingowe z tytułu leasingu operacyjnego oraz późniejsze raty leasingowe ujmowane są jako koszty operacyjne w zysku lub stracie metodą liniową przez okres trwania leasingu.
Składniki zapasów wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia nie wyższych od możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto. Wartość stanu zapasów ustala się z zastosowaniem metody pierwsze weszło, pierwsze wyszło. Cena nabycia obejmuje cenę zakupu powiększoną o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu. Wycena rozchodu towarów odbywa się według zasady FIFO.
Ustalenie wartości godziwej
Wartość godziwa zapasów nabytych w drodze połączenia jednostek jest ustalana w oparciu
o szacowaną cenę sprzedaży w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszoną o szacowane koszty przygotowania do sprzedaży i sprzedaży oraz o rozsądną marżę zysku opartą na nakładach na przygotowanie do sprzedaży i sprzedaż zapasów.
Ustalenie wartości godziwej
Wartość godziwa należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności, jest szacowana jako bieżąca wartość przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych za pomocą rynkowej stopy procentowej na dzień sprawozdawczy. Wartość godziwa szacowana jest w celu ujawnienia lub
w momencie nabycia przy połączeniu jednostek.
Aktywa finansowe nie będące instrumentami pochodnymi
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Grupa ocenia, czy istnieją obiektywne przesłanki świadczące o utracie wartości składników aktywów finansowych innych niż wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy. Uznaje się, że składnik aktywów finansowych utracił wartość, gdy po jego początkowym ujęciu pojawiły się obiektywne przesłanki wystąpienia zdarzenia mogącego mieć negatywny, wiarygodnie oszacowany wpływ na wartość przyszłych przepływów pieniężnych związanych z danym składnikiem aktywów.
Do obiektywnych przesłanek utraty wartości aktywów finansowych (w tym instrumentów kapitałowych) zalicza się niespłacenie albo zaleganie w spłacie długu przez dłużnika, restrukturyzację długu dłużnika, na którą Grupa wyraziła zgodę ze względów ekonomicznych lub prawnych wynikających
z trudności finansowych dłużnika, a której w innym wypadku Grupa by nie udzieliła, okoliczności świadczące o wysokim poziomie prawdopodobieństwa bankructwa dłużnika lub emitenta, niepomyślne zmiany w saldzie płatności od dłużników i emitentów w ramach Grupy, warunki ekonomiczne sprzyjające naruszeniu warunków umowy, zanik aktywnego rynku na dany składnik aktywów finansowych. Ponadto, w przypadku inwestycji w instrumenty kapitałowe, za obiektywną przesłankę utraty wartości aktywów finansowych uważa się znaczący lub przedłużający się spadek wartości godziwej takiej inwestycji poniżej ceny jej nabycia.
Pożyczki udzielone i należności oraz inwestycje utrzymywane do terminu wymagalności
Grupa ocenia przesłanki świadczące o utracie wartości pożyczek udzielonych, należności lub inwestycji utrzymywanych do terminu wymagalności zarówno na poziomie pojedynczego składnika aktywów jak
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
i w odniesieniu do grup aktywów. W przypadku indywidualnie istotnych należności i inwestycji utrzymywanych do terminu wymagalności przeprowadza się test na utratę wartości pojedynczego składnika aktywów. Wszystkie indywidualnie istotne pożyczki udzielone, należności i inwestycje utrzymywane do terminu wymagalności, dla których nie stwierdzono przesłanek utraty wartości w oparciu o indywidualną ocenę, są następnie poddawane grupowej ocenie w celu stwierdzenia, czy nie wystąpiła inaczej niezidentyfikowana utrata wartości. Pożyczki udzielone, należności i inwestycje utrzymywane do terminu wymagalności o indywidualnie nieistotnej wartości są oceniane zbiorczo pod kątem utraty wartości w podziale na grupy o zbliżonej charakterystyce ryzyka.
Dokonując oceny utraty wartości dla grup aktywów Grupa wykorzystuje historyczne trendy do szacowania prawdopodobieństwa wystąpienia zaległości oraz momentu zapłaty oraz wartości poniesionych strat, skorygowane o szacunki Zarządu oceniające, czy bieżące warunki ekonomiczne
i kredytowe wskazują, aby rzeczywisty poziom strat miał znacząco różnić się od poziomu strat wynikającego z oceny historycznych trendów.
Utrata wartości w odniesieniu do aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu szacowana jest jako różnica między ich wartością księgową, a wartością bieżącą oszacowanych przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych przy użyciu pierwotnej efektywnej stopy procentowej. Wszelkie straty ujmowane są w zysku lub stracie bieżącego okresu i stanowią odpis aktualizujący wartość pożyczek udzielonych i należności oraz inwestycji utrzymywanych do terminu wymagalności, przy czym Grupa kontynuuje naliczanie odsetek od zaktualizowanych aktywów. Jeżeli późniejsze okoliczności (np. dokonanie płatności przez dłużnika) świadczą o ustaniu przesłanek powodujących powstanie utraty wartości, wówczas odwrócenie odpisu aktualizującego ujmowane jest w zysku lub stracie bieżącego okresu.
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży
Utratę wartości aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży ujmuje się poprzez przeniesienie do zysku lub straty bieżącego okresu skumulowanej straty ujętej w kapitale z aktualizacji wyceny do wartości godziwej. Wartość skumulowanej straty, o której mowa, oblicza się jako różnicę pomiędzy ceną nabycia, pomniejszoną o otrzymane spłaty rat kapitałowych oraz zmiany wartości bilansowej wynikające z zastosowania metody efektywnej stopy procentowej, a wartością godziwą. Dodatkowo różnica ta jest pomniejszona o straty z tytułu utraty wartości ujęte uprzednio w zysku lub stracie bieżącego okresu. Zmiany odpisu z tytułu utraty wartości związane z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej są ujmowane jako przychody z tytułu odsetek.
Aktywa niefinansowe
Wartość bilansowa aktywów niefinansowych, innych niż aktywa biologiczne, nieruchomości inwestycyjne, zapasy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego poddawana jest ocenie na koniec każdego okresu sprawozdawczego w celu stwierdzenia, czy występują przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. W przypadku wystąpienia takich przesłanek Grupa dokonuje szacunku wartości odzyskiwalnej poszczególnych aktywów. Wartość odzyskiwalna wartości firmy, wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oraz wartości niematerialnych, które nie są jeszcze zdatne do użytkowania jest szacowana każdego roku w tym samym terminie. Stratę z tytułu utraty wartości ujmuje się, jeśli wartość księgowa składnika aktywów lub związanego z nim ośrodka wypracowującego środki pieniężne przekracza jego szacowaną wartość odzyskiwalną.
Wartość odzyskiwalna aktywów lub OWSP definiowana jest jako większa z ich wartości netto możliwej do uzyskania ze sprzedaży oraz ich wartości użytkowej. Przy szacowaniu wartości użytkowej przyszłe przepływy pieniężne dyskontowane są przy użyciu stopy procentowej przed opodatkowaniem, która odzwierciedla aktualną rynkową ocenę wartości pieniądza w czasie oraz czynniki ryzyka charakterystyczne dla danego składnika aktywów lub OWSP. Dla celów przeprowadzania testów na utratę wartości, aktywa grupuje się do najmniejszych możliwych do określenia zespołów aktywów generujących wpływy pieniężne w znacznym stopniu niezależnie od innych aktywów lub OWSP. Grupa
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
dokonuje oceny utraty wartości firmy grupując ośrodki wypracowujące środki pieniężne tak, aby szczebel organizacji, nie wyższy niż wyodrębniony segment operacyjny, na którym przeprowadza się tą ocenę odzwierciedlał najniższy szczebel organizacji, na którym Grupa monitoruje wartość firmy dla potrzeb wewnętrznych. Dla celów testów na utratę wartości, wartość firmy nabytą w procesie połączenia jednostek gospodarczych alokuje się do tych ośrodków wypracowujących środki pieniężne, dla których spodziewane jest uzyskanie efektów synergii z połączenia.
Aktywa wspólne (korporacyjne) Grupy nie generują osobnych wpływów pieniężnych i są użytkowane przez więcej niż jeden OWSP. Aktywa wspólne są przypisane do OWSP na bazie jednolitych
i zasadnych przesłanek i podlegają testom na utratę wartości jako element testowanych OWSP do których są przypisane.
Odpisy z tytułu utraty wartości są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu. Utrata wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest w pierwszej kolejności ujmowana jako zmniejszenie wartości firmy przypisanej do tego ośrodka (grupy ośrodków), a następnie jako zmniejszenie wartości księgowej pozostałych aktywów tego ośrodka (grupy ośrodków) na zasadzie proporcjonalnej.
Odpis aktualizujący wartość firmy z tytułu utraty wartości nie jest odwracany. W odniesieniu do innych aktywów, odpisy z tytułu utraty wartości ujęte w poprzednich okresach, są poddawane na koniec każdego okresu sprawozdawczego ocenie, czy zaszły przesłankiwskazujące na zmniejszenie utraty wartości lub jej całkowite odwrócenie. Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości jest odwracany, jeżeli zmieniły się szacunki zastosowane do określenia wartości odzyskiwalnej. Odpis z tytułu utraty wartości odwracany jest tylko do wysokości wartości początkowej składnika aktywów pomniejszonej
o odpisy amortyzacyjne, jaka byłaby wykazana w sytuacji, gdyby odpis z tytułu utraty wartości nie został ujęty.
Na dzień 31.12.2021 nie występowały aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży.
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy ujmuje się jako koszt w momencie, gdy na Grupie ciąży zobowiązanie, którego nie może realnie uniknąć, wynikające ze szczegółowego
i sformalizowanego planu rozwiązania stosunku pracy przed osiągnięciem przez pracowników wieku emerytalnego lub zapewnienia świadczeń z tytułu rozwiązania stosunku pracy w następstwie złożonej przez Grupę propozycji dobrowolnego rozwiązania stosunku pracy. Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy w przypadku dobrowolnych odejść są ujmowane w kosztach, jeśli Grupa złożyła pracownikom ofertę zachęcającą do dobrowolnych odejść, jest prawdopodobne, że oferta zostanie zaakceptowana i liczba dobrowolnych odejść może być rzetelnie oszacowana. Jeżeli świadczenia
z tytułu rozwiązania stosunku pracy są należne później niż 12 miesięcy po zakończeniu okresu sprawozdawczego, są one dyskontowane do wartości bieżącej. Zgodnie z Kodeksem Pracy pracownikom po osiągnięciu wieku emerytalnego przysługują jednomiesięczne odprawy. Ze względu na małą istotność odstąpiono od tworzenia rezerw na odprawy emerytalne.
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze
Zobowiązania z tytułu krótkoterminowych świadczeń pracowniczych są wycenianie bez uwzględnienia dyskonta i są odnoszone w koszty w okresie wykonania świadczenia. Grupa ujmuje zobowiązanie
w ciężar kosztów w wysokości przewidzianych płatności dla pracowników z tytułu krótkoterminowych premii pieniężnych lub planów podziału zysku, jeśli na Grupie ciąży prawny lub zwyczajowo oczekiwany obowiązek takich wypłat z tytułu świadczonej pracy przez pracowników w przeszłości, a zobowiązanie to może zostać wiarygodnie oszacowane.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Płatności w formie akcji
Wartość godziwa otrzymanych usług określana jest metodą pośrednią poprzez odniesienie do wartości godziwej przyznanych instrumentów i ujmowana jest w sprawozdaniu z całkowitych dochodów jako koszt wynagrodzeń w okresie, w którym instrumenty zostały przyznane.
Rezerwy ujmuje się, gdy na Grupie ciąży wynikający z przeszłych zdarzeń obecny prawny lub zwyczajowo oczekiwany obowiązek, którego wartość można wiarygodnie oszacować
i prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku wiązać się będzie z wypływem korzyści ekonomicznych. Rezerwy są ustalane poprzez dyskontowanie oczekiwanych przyszłych przepływów pieniężnych z zastosowaniem stopy przed opodatkowaniem, która odzwierciedla bieżącą, rynkową wartość pieniądza w czasie oraz ryzyko związane z danym zobowiązaniem. Odwracanie dyskonta ujmowane jest jako koszt finansowy.
Przychody z umów z klientami
Grupa stosuje MSSF 15 Przychody z umów z klientami do wszystkich umów z klientami, z wyjątkiem umów leasingowych objętych zakresem MSSF 16 Leasing, instrumentów finansowych i innych praw lub zobowiązań umownych objętych zakresem MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe, MSSF 11 Wspólne ustalenia umowne, MSR 27 Jednostkowe sprawozdania finansowe i MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach.
Podstawową zasadą MSSF 15 jest ujmowanie przychodów w momencie transferu dóbr i usług do klienta, w wartości odzwierciedlającej cenę oczekiwaną przez jednostkę, w zamian za przekazanie tych dóbr i usług. Zasady te są stosowane przy wykorzystaniu modelu pięciu kroków:
zidentyfikowano umowę z klientem,
zidentyfikowano zobowiązania do wykonania świadczenia w ramach umowy z klientem,
określono cenę transakcji,
dokonano alokacji ceny transakcji do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia,
ujęto przychody w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy.
Identyfikacja umowy z klientem
Grupa ujmuje umowę z klientem tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria:
strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;
Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;
Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;
umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych jednostki); oraz
jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.
Oceniając, czy otrzymanie kwoty wynagrodzenia jest prawdopodobne, Grupa uwzględnia jedynie zdolność i zamiar zapłaty kwoty wynagrodzenia przez klienta w odpowiednim terminie. Kwota
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
wynagrodzenia, które będzie przysługiwało Grupie, może być niższa niż cena określona w umowie, jeśli wynagrodzenie jest zmienne, ponieważ jednostka może zaoferować klientowi ulgę cenową.
Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia
W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w przypadku których przekazanie na rzecz klienta ma taki sam charakter. Dobro lub usługa przyrzeczone klientowi są odrębne, jeżeli spełnione są obydwa następujące warunki:
klient może odnosić korzyści z dobra lub usługi albo bezpośrednio, albo poprzez powiązanie z innymi zasobami, które są dla niego łatwo dostępne, oraz
zobowiązanie Spółki do przekazania dobra lub usługi na rzecz klienta można zidentyfikować jako odrębne
w stosunku do innych zobowiązań określonych w umowie.
Ustalenie ceny transakcyjnej
W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Spółki – będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży). Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba te rodzaje kwot.
Wynagrodzenie zmienne
Jeśli wynagrodzenie określone w umowie obejmuje kwotę zmienną, Grupa oszacowuje kwotę wynagrodzenia, do którego będzie uprawniona w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta. Grupa szacuje kwotę wynagrodzenia zmiennego, stosując jedną z następujących metod w zależności od tego, która z nich pozwoli Grupie dokładniej przewidzieć kwotę wynagrodzenia, do którego jest uprawniona:
wartość oczekiwana – wartość oczekiwana to suma iloczynów możliwych kwot wynagrodzenia
i odpowiadających im prawdopodobieństw wystąpienia. Wartość oczekiwana może być właściwym szacunkiem kwoty wynagrodzenia zmiennego, jeśli Grupa zawiera dużą liczbę podobnych umów.
wartość najbardziej prawdopodobna – wartość najbardziej prawdopodobna to pojedyncza, najbardziej prawdopodobna kwota z przedziału możliwych kwot wynagrodzenia (tj. pojedynczy najbardziej prawdopodobny wynik umowy). Wartość najbardziej prawdopodobna może być właściwym szacunkiem kwoty wynagrodzenia zmiennego, jeśli umowa ma tylko dwa możliwe wyniki (na przykład Grupa albo uzyskuje premię za wyniki, albo nie).
Grupa zalicza do ceny transakcyjnej część lub całość kwoty wynagrodzenia zmiennego wyłącznie w takim zakresie, w jakim istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie nastąpi odwrócenie znaczącej części kwoty wcześniej ujętych skumulowanych przychodów w momencie, kiedy ustanie niepewność co do wysokości wynagrodzenia zmiennego.
Przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia
Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Spółki – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.
Spełnianie zobowiązań do wykonania świadczenia
Grupa ujmuje przychody w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi. W odniesieniu do umów
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
dotyczących usług ciągłych, na podstawie których Grupa ma prawo do otrzymania od klienta wynagrodzenia w kwocie, która odpowiada bezpośrednio wartości, jaką dla klienta ma świadczenie dotychczas wykonane, Grupa ujmuje przychód w kwocie, którą ma prawo zafakturować.
Wynagrodzenie zleceniodawcy a wynagrodzenie pośrednika
W przypadku, gdy w dostarczanie dóbr lub usług klientowi zaangażowany jest inny podmiot, Grupa określa czy charakter przyrzeczenia Grupy stanowi zobowiązanie do wykonania świadczenia polegającego na dostarczeniu określonych dóbr lub usług (w tym przypadku Grupa jest zleceniodawcą) czy też na zleceniu innemu podmiotowi dostarczenia tych dóbr lub usług (w tym przypadku Grupa jest pośrednikiem).
Grupa jest zleceniodawcą, jeśli sprawuje kontrolę nad przyrzeczonym dobrem lub usługą przed ich przekazaniem klientowi. Jednostka nie musi jednak działać jako zleceniodawca, jeśli uzyskuje tytuł prawny do produktu tylko chwilowo, zanim zostanie on przeniesiony na klienta. Jednostka występująca w umowie jako zleceniodawca może sama wypełnić zobowiązanie do wykonania świadczenia lub może powierzyć wypełnienie tego zobowiązania lub jego części innemu podmiotowi (np. podwykonawcy) w jej imieniu. W takiej sytuacji Grupa ujmuje przychody w kwocie wynagrodzenia brutto, do którego – zgodnie z jej oczekiwaniem – będzie uprawniona w zamian za przekazane dobra lub usługi.
Grupa działa jako pośrednik, jeśli jej zobowiązanie do wykonania świadczenia polega na zapewnieniu dostarczenia dóbr lub usług przez inny podmiot. W taki przypadku Grupa ujmuje przychody w kwocie jakiejkolwiek opłaty lub prowizji, do której – zgodnie z jej oczekiwaniem – będzie uprawniona w zamian za zapewnienie dostarczenia dóbr lub usług przez inny podmiot.
Wynagrodzenie niepieniężne
W przypadku umów, w których klient zobowiązał się do zapłaty wynagrodzenia w formie innej niż pieniężna, Grupa w celu ustalenia ceny transakcyjnej wycenia wynagrodzenie niepieniężne (lub przyrzeczenie zapłaty wynagrodzenia niepieniężnego) w wartości godziwej. W sytuacji, gdy Grupa nie może racjonalnie oszacować wartości godziwej wynagrodzenia niepieniężnego, wycenia je pośrednio przez odniesienie do indywidualnej ceny sprzedaży dóbr lub usług przyrzeczonych klientowi (lub klasie klientów) w zamian za wynagrodzenie.
Gwarancje
Grupa udziela gwarancji na sprzedane produkty, które stanowi zapewnienie klienta, że dany produkt jest zgodny z ustaloną przez strony specyfikacją. Grupa ujmuje takie gwarancje zgodnie z MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe.
Niektóre niestandardowe umowy z klientami zawierają gwarancje rozszerzone. Gwarancje takie stanowią oddzielną usługę – ujmowaną jako zobowiązanie do wykonania świadczenia, do której przypisuje się część ceny transakcyjnej.
Aktywa z tytułu umowy
W ramach aktywów z tytułu umowy Grupa ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli prawo to jest uzależnione od warunku innego niż upływ czasu (na przykład od przyszłych świadczeń jednostki). Grupa ocenia, czy nie nastąpiła utrata wartości składnika aktywów z tytułu umowy na takiej samej zasadzie jak w przypadku składnika aktywów finansowych zgodnie z MSSF 9 (nota 10.12).
Należności
W ramach należności Grupa ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli prawo to jest bezwarunkowe (jedynym warunkiem wymagalności wynagrodzenia jest upływ określonego czasu). Grupa ujmuje należność zgodnie z MSSF 9 (nota 10.11). W momencie początkowego ujęcia należności z tytułu umowy wszelkie różnice pomiędzy wyceną
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
należności zgodnie z MSSF 9 a odpowiadającą jej wcześniej ujętą kwotą przychodów Grupa ujmuje jako koszt (strata z tytułu utraty wartości).
Zobowiązania z tytułu umowy W ramach zobowiązań z tytułu umowy Grupa ujmuje otrzymane lub należne od klienta wynagrodzenie, z którym wiąże się obowiązek przekazania klientowi dóbr lub usług.
Aktywa z tytułu prawa do zwrotu
W ramach aktywów z tytułu prawa do zwrotu Grupa ujmuje prawo do odzyskania produktów od klientów po wywiązaniu się ze zobowiązania do zwrotu zapłaty.
Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia
Grupa ujmuje zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia, jeżeli po jego otrzymaniu oczekuje, że zwróci jego część lub całość klientowi. Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia wycenia się w kwocie otrzymanego wynagrodzenia (lub należności), do którego – zgodnie z oczekiwaniem jednostki – nie jest ona uprawniona (tj. w wysokości kwot nieujętych w cenie transakcyjnej). Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia (oraz odpowiednia zmiana ceny transakcyjnej oraz wynikająca z niej zmiana zobowiązania z tytułu umowy) jest aktualizowane na koniec każdego okresu sprawozdawczego w związku ze zmianami okoliczności.
Przychody ze sprzedaży towarów w toku zwykłej działalności wyceniane są w wartości godziwej otrzymanej lub należnej zapłaty, pomniejszonej o wartość zwrotów, opustów i rabatów. Przychody są ujmowane wtedy, gdy istnieje przekonujący dowód, zazwyczaj w postaci wykonanej umowy sprzedaży, świadczący o przeniesieniu zasadniczo całego ryzyka i korzyści na klienta, istnieje wysokie prawdopodobieństwo otrzymania zapłaty, poniesione koszty oraz prawdopodobieństwo zwrotu można wiarygodnie oszacować, nie występuje trwałe zaangażowanie w zarządzanie towarami, a kwotę przychodu można wiarygodnie wycenić. Jeżeli istnieje prawdopodobieństwo przyznania rabatów, których kwotę można wiarygodnie wycenić, wówczas rabat ujmowany jest jako pomniejszenie przychodów ze sprzedaży z chwilą ich ujęcia.
Przychody finansowe obejmują przychody odsetkowe związane z zainwestowanymi przez Grupę środkami (w tym od aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży), należne dywidendy, zyski ze zbycia aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży, zyski ze zmiany wartości godziwej instrumentów finansowych wycenianych przez wynik finansowy, zyski z wyceny do wartości godziwej nabytych wcześniej udziałów w jednostce przejmowanej. Przychody odsetkowe ujmuje się w zysku lub stracie bieżącego okresu zgodnie z zasadą memoriału, z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej. Dywidendę ujmuje się w zysku lub stracie bieżącego okresu na dzień, kiedy Grupa nabywa prawo do jej otrzymania, a w przypadku papierów wartościowych notowanych na giełdzie - zazwyczaj w pierwszym dniu notowania tych instrumentów bez prawa do dywidendy.
Koszty finansowe obejmują koszty odsetkowe związane z finansowaniem zewnętrznym, odwracanie dyskonta od ujętych rezerw i płatności warunkowych, straty na sprzedaży aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży, straty ze zmiany wartości godziwej instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych (innych niż należności handlowe).
Koszty finansowania zewnętrznego nie dające się bezpośrednio przypisać do nabycia, wytworzenia, budowy lub produkcji określonych aktywów są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu
z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej.
Zyski i straty z tytułu różnic kursowych wykazuje się w kwocie netto jako przychody finansowe lub koszty finansowe, zależnie od ich łącznej pozycji netto.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Podatek dochodowy obejmuje część bieżącą i część odroczoną. Bieżący i odroczony podatek dochodowy ujmowany jest w zysku lub stracie bieżącego okresu, z wyjątkiem sytuacji, kiedy dotyczy połączenia jednostek oraz pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym lub jako inne całkowite dochody.
Podatek bieżący jest to oczekiwana kwota zobowiązań lub należności z tytułu podatku od dochodu do opodatkowania za dany rok, ustalona z zastosowaniem stawek podatkowych obowiązujących prawnie lub faktycznie na dzień sprawozdawczy oraz korekty zobowiązania podatkowego dotyczącego lat poprzednich. Zobowiązanie z tytułu podatku bieżącego obejmuje również wszelkie zobowiązania podatkowe będące efektem wypłaty dywidendy.
Podatek odroczony ujmuje się w związku z różnicami przejściowymi pomiędzy wartością bilansową aktywów i zobowiązań i ich wartością ustalaną dla celów podatkowych. Odroczony podatek dochodowy nie jest ujmowany w przypadku:
Różnic przejściowych wynikających z początkowego ujęcia aktywów lub zobowiązań pochodzących z transakcji, która nie jest połączeniem jednostek gospodarczych i nie wpływa ani na zysk lub stratę bieżącego okresu ani na dochód do opodatkowania;
różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych i współkontrolowanych w zakresie, w którym nie jest prawdopodobne, że zostaną one zbyte w dającej się przewidzieć przyszłości;
różnic przejściowych powstałych w związku z początkowym ujęciem wartości firmy.
Podatek odroczony jest wyceniany z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą stosowane wtedy, gdy przejściowe różnice odwrócą się, przy tym za podstawę przyjmowane są przepisy podatkowe obowiązujące prawnie lub faktycznie do dnia sprawozdawczego.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego są kompensowane, jeżeli Grupa posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzania kompensaty bieżących zobowiązań i aktywów podatkowych.
Składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, służący przeniesieniu nierozliczonej straty podatkowej i niewykorzystanej ulgi podatkowej oraz ujemnymi różnicami przejściowymi, ujmuje się w zakresie, w którym jest prawdopodobne, że będzie dostępny przyszły dochód do opodatkowania, który pozwoli na ich odpisanie.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego podlegają ocenie na każdy dzień sprawozdawczy i obniża się je w zakresie, w jakim nie jest prawdopodobne zrealizowanie związanych z nimi korzyści w podatku dochodowym.
Niepewność związana z rozliczeniami podatkowymi
Regulacje dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi podlegają częstym zmianom. Te częste zmiany powodują brak odpowiednich punktów odniesienia, niespójne interpretacje oraz nieliczne ustanowione precedensy, które mogłyby mieć zastosowanie. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych, zarówno pomiędzy organami państwowymi jak i organami państwowymi i przedsiębiorstwami.
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności (na przykład kwestie celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i grzywien, a wszelkie dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynikające z kontroli, muszą zostać zapłacone wraz z
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
wysokimi odsetkami. Te warunki powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest większe niż w krajach o bardziej dojrzałym systemie podatkowym.
W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić
w przyszłości w wyniku ostatecznej decyzji organu kontroli podatkowej.
Z dniem 15 lipca 2016 roku do Ordynacji Podatkowej zostały wprowadzone zmiany w celu uwzględnienia postanowień Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR). GAAR ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce. GAAR definiuje unikanie opodatkowania, jako czynność dokonaną przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisy ustawy podatkowej. Zgodnie z GAAR taka czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli sposób działania był sztuczny. Wszelkie występowanie (i) nieuzasadnionego dzielenia operacji, (ii) angażowania podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego, (iii) elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących oraz (iv) inne działania o podobnym działaniu do wcześniej wspomnianych, mogą być potraktowane jako przesłanka istnienia sztucznych czynności podlegających przepisom GAAR.
Nowe regulacje będą wymagać znacznie większego osądu przy ocenie skutków podatkowych poszczególnych transakcji. Klauzulę GAAR należy stosować w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie oraz do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane. Wdrożenie powyższych przepisów umożliwi polskim organom kontroli podatkowej kwestionowanie realizowanych przez podatników prawnych ustaleń i porozumień, takich jak restrukturyzacja i reorganizacja grupy.
Grupa ujmuje i wycenia aktywa lub zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 Podatek dochodowy w oparciu o zysk (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe, uwzględniając ocenę niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi.
Gdy istnieje niepewność co do tego, czy i w jakim zakresie organ podatkowy będzie akceptował poszczególne rozliczenia podatkowe transakcji, Grupa ujmuje te rozliczenia uwzględniając ocenę niepewności.
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym nie występowała działalność zaniechana. Nie jest również planowane zaniechanie działalności po dniu bilansowym.
Ustalenie wartości godziwej
Wartość godziwa, szacowana dla celów ujawnienia, jest obliczana na podstawie wartości bieżącej przyszłych przepływów pieniężnych z tytułu kwoty głównej i odsetek, zdyskontowanych
z zastosowaniem rynkowej stopy procentowej na dzień sprawozdawczy. Dla zobowiązaniowego składnika obligacji zamiennych, rynkowa stopa procentowa jest ustalana przez odniesienie do podobnych zobowiązań bez opcji zamiany. W przypadku leasingu finansowego, rynkową stopę procentową ustala się przez odniesienie do podobnych umów leasingowych.
Ustalenie wartości godziwej
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Wartość godziwa płatności warunkowych wyliczana jest przy użyciu podejścia dochodowego opartego na oczekiwanych kwotach płatności i ich prawdopodobieństwach (tj. prawdopodobieństwie ważonym). Ponieważ płatności warunkowe mają charakter długoterminowy, są dyskontowane do bieżącej wartości.
Grupa prezentuje podstawowy i rozwodniony zysk na jedną akcję dla akcji zwykłych. Podstawowy zysk na jedną akcję jest wyliczany przez podzielenie zysku lub straty przypadającej posiadaczom akcji zwykłych przez średnią ważoną liczbę akcji zwykłych w roku, skorygowaną o posiadane przez Grupę akcje własne.
Rozwodniony zysk na jedną akcję jest wyliczany przez podzielenie skorygowanego zysku lub straty przypadającej dla posiadaczy akcji zwykłych przez średnią ważoną liczbę akcji zwykłych skorygowaną o posiadane akcje własne oraz o efekty rozwadniające potencjalnych akcji, które obejmują obligacje zamienne na akcje, a także opcje na akcje przyznane pracownikom.
Segment operacyjny jest częścią Grupy zaangażowaną w działalność gospodarczą, w związku z którą może uzyskiwać przychody oraz ponosić koszty, w tym przychody i koszty związane z transakcjami
z innymi częściami Grupy. Wyniki operacyjne każdego segmentu operacyjnego są regularnie przeglądane przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych w Grupie, który decyduje o alokacji zasobów do segmentu i ocenia jego wyniki działalności, przy czym dostępne są oddzielne informacje finansowe o każdym segmencie.
Wyniki operacyjne każdego segmentu, które są raportowane do organu odpowiedzialnego za podejmowanie decyzji operacyjnych w Grupie, obejmują zarówno pozycje, które mogą zostać bezpośrednio przypisane do danego segmentu, jak i te mogące być przypisane pośrednio, na podstawie uzasadnionych przesłanek. Pozycje nieprzyporządkowane dotyczą głównie aktywów wspólnych (korporacyjnych) (głównie dotyczące zarządu jednostki), kosztów związanych z siedzibą jednostki, aktywów i zobowiązań z tytułu podatku dochodowego. Wydatki inwestycyjne segmentu to całkowite koszty poniesione w ciągu roku na zakup rzeczowych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z wyłączeniem wartości firmy.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE | za okres | 01.01.2021 31.12.2021 | ||||
| Grunty i prawo wieczystego użytkowania gruntów | Budynki i budowle | Maszyny i Urządzenia | Środki transportu | Pozostałe | Razem |
Wartość brutto na początek okresu | - | 10 007 | 6 016 | 3 474 | 5 682 | 25 179 |
Zwiększenia | - | 1 035 | 426 | 691 | 397 | 2 549 |
nabycie | - | 1 035 | 426 | 691 | 397 | 2 549 |
inne | - | - | - | - | - | - |
Zmniejszenia | - | 1 843 | 1 245 | 707 | 459 | 4 254 |
zbycie | - | - | 253 | - | - | 253 |
inne | - | 1 843 | 992 | 707 | 459 | 4 001 |
Wartość brutto na koniec okresu | - | 9 199 | 5 197 | 3 458 | 5 620 | 23 474 |
Wartość umorzenia na początek okresu | - | 2 938 | 3 972 | 1 328 | 2 579 | 10 817 |
Amortyzacja za okres | - | 1 247 | 486 | 619 | 698 | 3 050 |
Zmniejszenia | - | 546 | 1 146 | 678 | 198 | 2 568 |
Wartość umorzenia na koniec okresu | - | 3 639 | 3 312 | 1 269 | 3 079 | 11 299 |
Wartość uwzględniająca umorzenie i odpis z tytułu utraty wartości na koniec okresu | - | 3 639 | 3 312 | 1 269 | 3 079 | 11 299 |
Korekta z tytułu różnic kursowych netto z tytułu przeliczenia | - | 98 | 9 | 5 | 31 | 143 |
Wartość netto na koniec okresu | - | 5 658 | 1 894 | 2 194 | 2 572 | 12 318 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE | za okres | 01.01.2020 31.12.2020 | ||||
| Grunty i prawo wieczystego użytkowania gruntów | Budynki i budowle | Maszyny i Urządzenia | Środki transportu | Pozostałe | Razem |
Wartość brutto na początek okresu | - | 8 292 | 6 203 | 1 713 | 5 632 | 21 840 |
Zwiększenia | - | 2 404 | 469 | 2 581 | 609 | 6 063 |
nabycie | - | 2 404 | 469 | 2 581 | 609 | 6 063 |
inne |
|
| - | - | - | - |
Zmniejszenia | - | 689 | 656 | 820 | 559 | 2 724 |
zbycie | - | - | 601 | - | 549 | 1 150 |
inne |
| 689 | 55 | 820 | 10 | 1 574 |
Wartość brutto na koniec okresu | - | 10 007 | 6 016 | 3 474 | 5 682 | 25 179 |
Wartość umorzenia na początek okresu | - | 2 216 | 3 985 | 1 252 | 2 363 | 9 816 |
Amortyzacja za okres | - | 1 192 | 536 | 566 | 760 | 3 054 |
Zmniejszenia | - | 470 | 549 | 490 | 544 | 2 053 |
Wartość umorzenia na koniec okresu | - | 2 938 | 3 972 | 1 328 | 2 579 | 10 817 |
Wartość uwzględniająca umorzenie i odpis z tytułu utraty wartości na koniec okresu | - | 2 938 | 3 972 | 1 328 | 2 579 | 10 817 |
Korekta z tytułu różnic kursowych netto z tytułu przeliczenia | - | 106 | 7 | - | 34 | 147 |
Wartość netto na koniec okresu | - | 7 175 | 2 051 | 2 146 | 3 137 | 14 509 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Prawo do użytkowania lokali | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
Wartość brutto na początek okresu | 53 677 | 43 394 |
Zwiększenia | 7 427 | 27 713 |
inne | 7 427 | 27 713 |
Zmniejszenia | 11 550 | 17 430 |
inne | 11 550 | 17 430 |
Wartość brutto na koniec okresu | 49 554 | 53 677 |
Wartość umorzenia na początek okresu | 12 559 | 8 950 |
amortyzacja za okres | 9 979 | 10 423 |
zmniejszenia | 5 412 | 6 814 |
Wartość umorzenia na koniec okresu | 17 126 | 12 559 |
Wartość uwzględniająca umorzenie i odpis z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 17 126 | 12 559 |
Korekta z tytułu różnic kursowych netto z tytułu przeliczenia | 14 | 525 |
Wartość netto na koniec okresu | 32 442 | 41 643 |
Koszty amortyzacji zostały uwzględnione w kosztach sprzedaży oraz w kosztach ogólnego zarządu.
Zabezpieczenia
Rzeczowe aktywa trwałe stanowiące zabezpieczenie kredytu:
31.12.2021
zastaw rejestrowy na wyposażeniu salonów o wartości 3.190 tys. zł
Środki trwałe w leasingu
Grupa użytkuje środki trwałe na podstawie umów leasingu finansowego, których wartość netto wynosi:
31.12.2021
Prawo do użytkowania lokali netto 32 442 tys. zł
Środki transportu o wartości netto 1 927 tys. zł
Maszyny i urządzenia o wartości netto 854 tys. zł
Inne środki trwałe o wartości netto1 841 tys. zł
31.12.2020
Prawo do użytkowania lokali netto 41 643 tys. zł
Środki transportu o wartości netto 2 146 tys. zł
Maszyny i urządzenia o wartości netto 1 191 tys. zł
Inne środki trwałe o wartości netto 2 436 tys. zł
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Środki trwałe w trakcie budowy
Wartość nakładów uwzględnionych w wartości bilansowej pozycji rzeczowych aktywów trwałych
w toku budowy przedstawia się następująco:
Środki trwałe w budowie | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
Wartość brutto na początek okresu | 1 577 | 2 261 |
Zwiększenia | 3 691 | 453 |
– nabycie | 3 691 | 453 |
Zmniejszenia | (2 765) | (1 137) |
Wartość brutto na koniec okresu | 2 503 | 1 577 |
Wartość księgowa netto na początek okresu | 2 261 | 2 261 |
Odpis aktualizujący na początek okresu | - | - |
Wartość netto na początek okresu po uwzględnieniu odpisu aktualizującego | 2 261 | 2 261 |
Wartość księgowa netto na koniec okresu | 2 503 | 1 577 |
Odpis aktualizujący na koniec okresu | - | - |
Wartość netto na koniec okresu po uwzględnieniu odpisu aktualizującego | 2 503 | 1 577 |
W styczniu 2016 roku Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości wydała Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej 16 Leasing („MSSF 16”), który zastąpił MSR 17 Leasing, KIMSF 4. MSSF 16 określa zasady ujmowania dotyczące leasingu w zakresie wyceny, prezentacji i ujawniania informacji.
MSSF 16 wprowadza jednolity model rachunkowości leasingobiorcy i wymaga, aby leasingobiorca ujmował aktywa i zobowiązania wynikające z każdego leasingu z okresem przekraczającym 12 miesięcy, chyba że bazowy składnik aktywów ma niską wartość. W dacie rozpoczęcia leasingobiorca ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania bazowego składnika aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu, które odzwierciedla jego obowiązek dokonywania opłat leasingowych.
Leasingobiorca odrębnie ujmuje amortyzację składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania i odsetki od zobowiązania z tytułu leasingu.
Leasingobiorca aktualizuje wycenę zobowiązania z tytułu leasingu po wystąpieniu określonych zdarzeń (np. zmiany w odniesieniu do okresu leasingu, zmiany w przyszłych opłatach leasingowych wynikającej ze zmiany w indeksie lub stawce stosowanej do ustalenia tych opłat). Co do zasady, leasingobiorca ujmuje aktualizację wyceny zobowiązania z tytułu leasingu jako korektę wartości składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania.
Zgodnie z MSSF 16 zakwalifikowano do umów leasingu umowy najmu powierzchni handlowych, w których Grupa prowadzi sprzedaż detaliczną i magazynową.
Grupa wdrożyła MSSF 16 z zastosowaniem „zmodyfikowanej metody retrospektywnej”, bez korekty danych porównawczych. Wdrożenie standardu nie miało wpływu na kapitały własne na dzień 1 stycznia 2019, ponieważ Grupa zdecydowała się wycenić aktywa z tytułu prawa do użytkowania w wartości równej zobowiązaniom z tytułu leasingu.
Grupa wycenia składniki aktywów z tytułu prawa do użytkowania według kosztu pomniejszonego o skumulowane odpisy amortyzacyjne oraz straty z tytułu utraty wartości aktywów, skorygowane o aktualizacje wyceny zobowiązania z tytułu leasingu określone w MSSF 16.
Grupa zastosowała praktyczne rozwiązanie do wszystkich ulg w czynszach, które spełniają warunki określone w paragrafie 46B MSSF 16.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
WARTOŚĆ FIRMY | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Wartość brutto na początek okresu | 40 | 40 |
Zwiększenia | - | - |
Zmniejszenia | - | - |
Wartość brutto na koniec okresu | 40 | 40 |
Wartość brutto na koniec okresu po uwzględnieniu korekt | 40 | 40 |
Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości na początek okresu | - | - |
Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości na koniec okresu | - | - |
Wartość netto na koniec okresu | 40 | 40 |
W wyniku przeprowadzonych testów nie stwierdzono przesłanek utraty wartości w stosunku do wartości firmy.
01.01.2021 31.12.2021 | Patenty, znaki firmowe | licencje | Pozostałe | Razem |
Wartość brutto na początek okresu | 14 202 | 150 | 14 905 | 29 257 |
Zwiększenia | - | 40 | 689 | 729 |
nabycie | - | 40 | 689 | 729 |
Zmniejszenia | - | - | 10 | 10 |
likwidacja | - | - | 10 | 10 |
inne | - | - | - | - |
Wartość brutto na koniec okresu | 14 202 | 190 | 15 584 | 29 976 |
Wartość umorzenia na początek okresu | 986 | 133 | 7 242 | 8 361 |
amortyzacja za okres | 531 | 15 | 1 101 | 1 647 |
zmniejszenia | - | - | 8 | 8 |
Wartość umorzenia na koniec okresu | 1 517 | 148 | 8 335 | 10 000 |
Wartość uwzględniająca umorzenie i odpis z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 1 517 | 148 | 8 335 | 10 000 |
Wartość netto na koniec okresu | 12 685 | 42 | 7 249 | 19 976 |
01.01.2020 31.12.2020 | Patenty, znaki firmowe | Licencje | Pozostałe | Razem |
Wartość brutto na początek okresu | 14 202 | 150 | 15 978 | 30 330 |
Zwiększenia | - | - | 2 | 2 |
nabycie | - | - | 2 | 2 |
Zmniejszenia | - | - | 1 075 | 1 075 |
likwidacja |
|
| 2 | 2 |
inne | - | - | 1 073 | 1 073 |
Wartość brutto na koniec okresu | 14 202 | 150 | 14 905 | 29 257 |
Wartość umorzenia na początek okresu | 675 | 118 | 6 561 | 7 354 |
amortyzacja za okres | 311 | 15 | 1 113 | 1 439 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
zmniejszenia | - | - | 432 | 432 |
Wartość umorzenia na koniec okresu | 986 | 133 | 7 242 | 8 361 |
Wartość uwzględniająca umorzenie i odpis z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 986 | 133 | 7 242 | 8 361 |
Wartość netto na koniec okresu | 13 216 | 17 | 7 663 | 20 896 |
Amortyzacja aktywów niematerialnych i prawnych jest wykazywana odpowiednio w kosztach sprzedaży i kosztach zarządu.
Najbardziej istotnymi pozycjami aktywów niematerialnych są znaki towarowe. Najistotniejszym składnikiem jest znak towarowy Esotiq i znak towarowy Henderson – wartość aktywów wynosi 9 mln zł. Okres używania Znaków Esotiq i Henderson jest nieokreślony. Pozostałe aktywa niematerialne to oprogramowanie komputerowe, patenty i know-how.
Zarząd grupy uznał, że wartości niematerialne w postaci znaków towarowych mają nieokreślony okres użytkowania na podstawie faktu, że czas działalności spółki nie jest określony w ich statutach oraz, że znaki towarowe nie ulegają zużyciu fizycznemu a ich wartość ekonomiczna uzależniona jest od pozycji towarów na rynku i zdolności do generowania przychodów.
Na dzień 31.12.2021 roku na aktywach niematerialnych ustanowiono zabezpieczenie spłaty zobowiązań z tytułu kredytu. Zabezpieczenie dotyczy zastawu rejestrowego ustanowionego na znaku Esotiq i Henderson oraz znaku Eva Minge Milano.
Grupa Esotiq & Henderson posiada aktywa niematerialne o niekreślonym okresie użytkowania w postaci znaków towarowych Esotiq i Henderson.
Esotiq & Henderson S.A. jako właściciel w/w marek prowadzi działalność handlową w zakresie sprzedaży detalicznej (w ramach własnej sieci handlowej oraz franczyzowej), hurtowej oraz eksportowej produktów odzieżowych – głównie bielizny damskiej i męskiej. Zgodnie z przyjęta strategią marketingową dywersyfikacja marek własnych umożliwia budowanie szerszej oferty handlowej i skuteczniejszą penetrację rynków krajowych i zagranicznych. Dzięki posiadaniu wielu marek możliwe jest m.in. różnicowanie oferty handlowej pod kątem docelowego klienta. Mając na uwadze powyższe Zarząd stwierdza, że nie zachodzi sytuacja, w której kontrolowane aktywa nie przyniosą w przyszłości oczekiwanych korzyści ekonomicznych.
Ośrodek E&H wypracowuje środki pieniężne ze sprzedaży bielizny oraz pozostałych produktów pod markami Esotiq, Henderson, La Marru i Eva Minge Milano. Podstawą ustalenia wartości odzyskiwalnej wartości niematerialnych wykorzystywanych w ramach ośrodka jest ich wartość użytkowa, która została wyliczona w ramach przeprowadzonego obligatoryjnego testu na utratę wartości zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości 36 (MSR 36). W wyniku przeprowadzonych testów na dzień 31 grudnia 2021 nie stwierdzono istotnej utraty wartości posiadanych przez spółkę aktywów niematerialnych w postaci znaków towarowych oraz receptur do kosmetyków.
Kluczowe założenia zastosowane do kalkulacji wartości godziwej
Oszacowanie wartości użytkowej wartości niematerialnych i prawnych opiera się w głównej mierze o następujące zmienne:
- Stopa dyskonta oszacowana na podstawie modelu CAPM,
- Stopa wzrostu zastosowana do oszacowania wartości rezydualnej poza okresem prognozy,
- Prognoza budżetu zaakceptowana przez Zarząd Emitenta,
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
- Poziom stóp procentowych.
Założenia dotyczące tempa wzrostu zależą od rozwoju polskiej oraz światowej gospodarki. Założenia dotyczące stopy dyskontowej zależą od rozwoju rynków finansowych oraz od otoczenia regulacyjnego. Zmiana otoczenia regulacyjnego oraz wzrost zmienności na rynkach finansowych mogą istotnie wpłynąć na poziom zastosowanych stóp dyskontowych.
Test na utratę wartości aktywów niematerialnych
Wartość użytkowa aktywów niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania w postaci znaków towarowych: Esotiq i Henderson na dzień 31 grudnia 2021 roku została ustalona jako wartość bieżąca przyszłych wolnych przepływów pieniężnych, których wystąpienia oczekuje się z tytułu dalszego użytkowania danego składnika aktywów w zakładanych przez kierownictwo planach finansowych. Oszacowanie wartości użytkowej przeprowadzono w oparciu o model zdyskontowanych dywidend (ang: Dividend Discount Model), który jest adekwatny dla spółek działających w branży odzieżowej.
Okres prognozy przepływów pieniężnych obejmuje 10 lat i jest oparty na założeniach odzwierciedlających, zdaniem Zarządu, przyszłą działalność Spółki.
Stopa dyskontowa została oszacowana na poziomie 12,35 % - średnia w okresie prognozy. Do jej wyliczenia użyty został model wyceny aktywów kapitałowych (Capital Asset Pricing Model) przy zastosowaniu wartości stopy wolnej od ryzyka, wskaźnika beta dla sektora odzieżowego oraz premii za ryzyko kapitałowe.
Długoterminowa stopa wzrostu przepływów pieniężnych po okresie prognozy została oszacowana na poziomie 2% nominalnie, bazując na prognozach długoterminowego nominalnego wzrostu PKB.
Na dzień 31 grudnia 2021 r. w skład Grupy Kapitałowej wchodziły:
Jednostka DominującaEsotiq & Henderson S.A. z siedzibą w Gdańsku
Jednostka ZależnaLuma Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku
Jednostka ZależnaEsotiq Germany GmbH z siedzibą w Stuttgarcie
Jednostka ZależnaEsotiq International OÜ z siedzibą w Tallinie
Esotiq & Henderson S.A. jest jednostką dominującą w stosunku do Spółki Esotiq International OÜ. Jednak ze względu na kryterium istotności nie została ona objęta konsolidacją.
POŻYCZKI UDZIELONE | ||||||
Krótkoterminowe | Oprocentowanie | Termin spłaty | Stan na dzień | Naliczone odsetki za okres | ||
31.12.2021 | 31.12.2020 | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 | |||
Eva Minge Design sp. z o.o. | 4,50% | 31.12.2022 | 588 | 680 | 18 | 25 |
Razem | 588 | 680 | 18 | 25 | ||
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE | ||
Długoterminowe | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Udziały w spółkach zależnych nie objętych konsolidacją | - | - |
Pozostałe udziały i akcje | - | 61 |
Razem | - | 61 |
W lipcu 2021 Bank Spółdzielczy w Jastrzębiu Zdroju dokonał zwrotu wpłaty za umorzone udziały.
POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI I ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Pozostałe należności: | 10 631 | 8 443 |
- część długoterminowa | 3 450 | 3 700 |
- część krótkoterminowa | 7 181 | 4 743 |
Rozliczenia międzyokresowe czynne: | 1 887 | 860 |
- część krótkoterminowa | 1 887 | 860 |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na początek okresu | 661 | 265 |
Ujęcie w okresie odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości | 50 | 396 |
Odwrócenie w okresie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości | 10 | - |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 701 | 661 |
RAZEM | 11 817 | 8 642 |
Pozostałe należności obejmują należności z tytułu wpłaconych kaucji, podatku od towarów i usług oraz rozliczenia z tytułu płatności kartami kredytowymi.
ZAPASY | 31.12.2021 | |
Towary | RAZEM | |
Wycena według ceny nabycia | 60 047 | 60 047 |
Wartość netto zapasów | 59 473 | 59 473 |
Odpisy aktualizujących wartość zapasów na początek okresu | 511 | 511 |
Odwrócenia odpisów aktualizujących zapasy | - | - |
Odpisy aktualizujące wartości zapasów | 63 | 63 |
Odpisy aktualizujące wartość zapasów na koniec okresu | 574 | 574 |
Wartość bilansowa zapasów | 59 473 | 59 473 |
Wartość zapasów stanowiących zabezpieczenie zobowiązań | 24 000 | 24 000 |
ZAPASY | 31.12.2020 | |
Towary | RAZEM | |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Wycena według ceny nabycia/kosztu wytworzenia | 39 387 | 39 387 |
Wartość netto zapasów | 38 876 | 38 876 |
Odpisy aktualizujących wartość zapasów na początek okresu | 403 | 403 |
Odwrócenia odpisów aktualizujących zapasy | - | - |
Odpisy aktualizujące wartości zapasów | 108 | 108 |
Odpisy aktualizujące wartość zapasów na koniec okresu | 511 | 511 |
Wartość bilansowa zapasów | 38 876 | 38 876 |
Wartość zapasów stanowiących zabezpieczenie zobowiązań | 24 000 | 24 000 |
W okresie 01.01.2021 do 31.12.2021 utworzono odpisy aktualizujące wartość zapasów w kwocie 63 tys. zł. Odpisy aktualizujące wartość zapasów są tworzone w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych, rozwiązanie odpisów odnoszone jest w pozostałe przychody operacyjne.
NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Należności z tytułu dostaw od jednostek powiązanych | 224 | 557 |
Należności z tytułu dostaw od jednostek pozostałych | 11 213 | 9 930 |
Razem należności | 11 437 | 10 487 |
Odpisy na należności z tyt. dostaw | 4 595 | 2 605 |
Należności z tyt. dostaw netto | 6 842 | 7 882 |
ZMIANY ODPISÓW AKTUALIZUJĄCYCH | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
Stan na początek okresu | 2 605 | 1 478 |
Zwiększenia | 1 990 | 1 650 |
Zmniejszenia | - | 523 |
Stan na koniec okresu | 4 595 | 2 605 |
STRUKTURA WIEKOWA NALEŻNOŚCI Z TYT. DOSTAW I USŁUG | Wartość brutto | Odpis aktualizujący | Wartość brutto | Odpis aktualizujący |
31.12.2021 | 31.12.2020 | |||
terminowe | 6 610 | 105 | 5 215 | - |
Przeterminowane do miesiąca | 145 | 137 | 544 | - |
Przeterminowane do 3 m-cy | 437 | 317 | 487 | - |
Przeterminowane od 3 do 6 m-cy | 174 | 166 | 208 | - |
Przeterminowane powyżej 6 m-cy do 12 m-cy | 275 | 272 | 2 571 | 1 143 |
Przeterminowane powyżej 1 roku | 3 796 | 3 598 | 1 462 | 1 462 |
Razem | 11 437 | 4 595 | 10 487 | 2 605 |
Należności
eksport – przeciętny termin płatności należności eksportowych to 90 dni od daty wystawienia faktury. Nie wystąpiły istotne odstępstwa od terminów opisanych powyżej.
kraj – przeciętny termin płatności dla kontrahentów krajowych to 60 dni. Nie wystąpiły istotne odstępstwa od terminów opisanych powyżej.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Ze względu na krótkie terminy udzielanych kredytów kupieckich uznano, że wartość godziwa należności jest zgodna z ich wartością nominalną i odstąpiono od dyskontowania należności z tytułu dostaw.
Grupa posiada odpowiednią politykę w zakresie dokonywania sprzedaży tylko zweryfikowanym klientom. Zdaniem kierownictwa nie istnieje ryzyko kredytowe ponad poziom określony odpisem aktualizującym nieściągalne należności właściwy dla należności handlowych Grupy.
Nie istnieją należności przeterminowane nieobjęte odpisami, które uznane byłyby za nieściągalne. Maksymalną ekspozycję na ryzyko kredytowe odzwierciedla wartość bilansowa należności z tytułu dostaw i usług. W ocenie Emitenta w odniesieniu do należności handlowych nie występuje koncentracja ryzyka kredytowego ze względu na zróżnicowaną bazę odbiorców.
ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Środki pieniężne w banku i w kasie | 6 217 | 8 780 |
Lokaty krótkoterminowe | - | - |
inne środki pieniężne | 2 536 | 481 |
Razem, w tym: | 8 753 | 9 261 |
ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY WYKAZANE W RACHUNKU PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
Środki pieniężne w banku i w kasie | 6 217 | 8 780 |
Lokaty krótkoterminowe | - | - |
inne środki pieniężne | 2 536 | 481 |
Razem | 8 753 | 9 261 |
TRANSAKCJE NIEPIENIĘŻNE WYKAZANE W RACHUNKU PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH WYŁĄCZONE Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYTYJNEJ I FINANSOWEJ | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
Nabycie aktywów w drodze leasingu finansowego | 485 | 3 068 |
Razem | 485 | 3 068 |
Na dzień 31.12.2021 kwota niewykorzystanych limitów kredytowych dostępnych dla potrzeb przyszłej działalności operacyjnej oraz uregulowania przyszłych zobowiązań inwestycyjnych wynosi 22 587 tys. zł. i wynika z zawartej umowy z bankiem PKO BP S.A., ING Bank Śląski S.A. oraz Santander Bank Polska S.A.
Seria / emisja | Rodzaj akcji | Rodzaj uprzywilejowania akcji | Liczba akcji | Wartość serii / emisji wg wartości nominalnej | Data rejestracji | Prawo do dywidendy (od daty) |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
A | uprzywilejowane | uprzywilejowane co do głosu, jedna akcja daje prawo do dwóch głosów | 1 000 000 | 100 | 17.11.2010 | 01.01.2012 |
B | zwykłe | - | 600 000 | 60 | 17.06.2011 | 01.01.2012 |
C | zwykłe | - | 4 000 |
| 16.08.2012 | 16.08.2012 |
D | zwykłe | - | 150 000 | 15 | 17.10.2012 | 17.10.2012 |
E | zwykłe | - | 29 500 | 3 | 17.07.2015 | 01.01.2014 |
F | zwykłe | - | 450 000 | 45 | 30.07.2015 | 01.01.2014 |
Liczba akcji, razem | 2 233 500 |
|
|
| ||
Kapitał zakładowy, razem |
| 224 |
|
| ||
Wartość nominalna jednej akcji wynosi | 0,10 |
|
| |||
Kapitał zakładowy Esotiq & Henderson Spółki Akcyjnej wynosi obecnie 223 350,00 zł i dzieli się na 2 233 500 akcji o wartości nominalnej 0,10 zł każda. W roku 2021 nie przeprowadzano nowych emisji akcji, kapitał podstawowy nie uległ zmianie.
Na dzień publikacji raportu struktura akcjonariatu przedstawia się następująco
nazwisko i imię/ firma | łączna liczba akcji | zmiana stanu posiadania | % kapitału zakładowego | łączna liczba głosów na WZA | % głosów na WZA |
Adam Skrzypek – Prezes Zarządu | 96 634 | 0 | 4,33% | 186 268 | 5,76% |
Krzysztof Jakubowski – Członek Zarządu | 5 798 | 0 | 0,26% | 5 798 | 0,18% |
Mariusz Jawoszek – Przewodniczący Rady Nadzorczej | 0 | 0 | 0,00% | 0 | 0,00% |
Małgorzata Głowacka-Pędras – Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej | 0 | 0 | 0,00% | 0 | 0,00% |
Filip Dziurnikowski - Członek Rady Nadzorczej | 0 | 0 | 0,00% | 0 | 0,00% |
Adam Kłosek – Członek Rady Nadzorczej | 0 | 0 | 0,00% | 0 | 0,00% |
Bartosz Synowiec – Członek Rady Nadzorczej | 0 | 0 | 0,00% | 0 | 0,00% |
Marek Warzecha – Członek Rady Nadzorczej | 56 917 | 56 917 | 2,55% | 56 917 | 1,76% |
Patronado Limited | 905 366 | 0 | 40,54% | 1 810 732 | 56,00% |
Esotiq & Henderson S.A. (akcje własne) | 262 976 | 121 833 | 11,77% | 262 976 | 8,13% |
Pozostali | 905 809 | (178 750) | 40,56% | 910 809 | 28,17% |
Ogółem | 2 233 500 | --------------- | 100% | 3 233 500 | 100% |
Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania Grupa posiada łącznie 262 976 akcji własnych, stanowiących 11,77% kapitału zakładowego. Akcjom własnym odpowiada 262 976 głosów, stanowiących 8,13% ogółu głosów na walnym zgromadzeniu Jednostki Dominującej. W związku z przepisem art. 364 § 2 Kodeksu spółek handlowych Jednostka Dominująca nie wykonuje praw udziałowych z własnych akcji, z wyjątkiem uprawnień do ich zbycia lub wykonywania czynności, które zmierzają do zachowania tych praw.
Pan Mariusz Jawoszek - Przewodniczący Rady Nadzorczej Esotiq & Henderson S.A. pełni funkcję Dyrektora Patronado Limited, posiadającej na dzień przekazania niniejszego Sprawozdania 905 366 akcji Emitenta, z których przysługuje 1 810 732 głosów na Walnym Zgromadzeniu Esotiq & Henderson S.A., stanowiących odpowiednio 40,54% kapitału zakładowego i 56,00% ogólnej liczby głosów.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
LICZBA AKCJI SKŁADAJĄCYCH SIĘ NA KAPITAŁ PODSTAWOWY | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Akcje zwykłe o wartości nominalnej 0,10 zł | 2 233 500 | 2 233 500 |
Razem | 2 233 500 | 2 233 500 |
KAPITAŁ PODSTAWOWY | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Wartość nominalna 1 akcji | 0,10 | 0,10 |
Wartość kapitału podstawowego | 224 | 224 |
NADWYŻKA ZE SPRZEDAŻY AKCJI | za okres | 01.01.2021 31.12.2021 | |
Liczba akcji | Kapitał podstawowy | Nadwyżka ze sprzedaży akcji | |
Saldo na początek okresu | 2 233 500 | 224 | 14 756 |
Saldo na koniec okresu | 2 233 500 | 224 | 14 756 |
NADWYŻKA ZE SPRZEDAŻY AKCJI | za okres | 01.01.2020 31.12.2020 | |
Liczba akcji | Kapitał podstawowy | Nadwyżka ze sprzedaży akcji | |
Saldo na początek okresu | 2 233 500 | 224 | 14 756 |
Saldo na koniec okresu | 2 233 500 | 224 | 14 756 |
01.01.2021 31.12.2021 | Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | Kapitał zapasowy | Kapitał rezerwowy | Razem |
Saldo na początek okresu | 14 756 | 39 353 | - | 54 109 |
Podział zysku | - | 1 494 | - | 1 494 |
Saldo na koniec okresu | 14 756 | 40 847 | - | 55 603 |
01.01.2020 31.12.2020 | Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | Kapitał zapasowy | Kapitał rezerwowy | Razem |
Saldo na początek okresu | 14 756 | 34 831 | - | 49 587 |
Podział zysku | - | 4 522 | - | 4 522 |
Saldo na koniec okresu | 14 756 | 39 353 | - | 54 109 |
Zgodnie ze statutem Walne Zgromadzenie może postanowić o utworzeniu z zysku lub innych kapitałów własnych – w granicach określonych przepisami prawa – kapitałów rezerwowych lub funduszy celowych. Sposób wykorzystania kapitałów rezerwowych lub funduszy celowych określa Walne Zgromadzenie. Zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych Jednostka Dominująca jest zobowiązana do utworzenia
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
kapitału zapasowego na pokrycie straty. Do tej kategorii kapitału przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy wykazanego w jednostkowym sprawozdaniu Spółki, dopóki kapitał ten nie osiągnie wysokości co najmniej 1/3 kapitału podstawowego. Ta część kapitału zapasowego może być użyta jedynie na pokrycie straty i nie podlega ona podziałowi na inne cele.
REZERWY | |||
01.01.2021 31.12.2021 | Rezerwy na świadczenia pracownicze | Pozostałe rezerwy | Razem |
Wartość na początek okresu, w tym: | 460 | 4 | 464 |
Krótkoterminowe na początek okresu | 460 | 4 | 464 |
Zwiększenia | 37 | - | 37 |
Zmniejszenia | 7 | - | 7 |
Wykorzystane w ciągu roku | - | - | - |
Wartość na koniec okresu w tym: | 490 | 4 | 494 |
Krótkoterminowe na koniec okresu | 490 | 4 | 494 |
Długoterminowe na koniec okresu | - | - | - |
REZERWY | |||
01.01.2020 31.12.2020 | Rezerwy na świadczenia pracownicze | Pozostałe rezerwy | Razem |
Wartość na początek okresu, w tym: | 237 | 4 | 241 |
Krótkoterminowe na początek okresu | 237 | 4 | 241 |
Zwiększenia | 223 | - | 223 |
Utworzone w okresie | - | - | - |
Zmniejszenia | - | - | - |
Wykorzystane w ciągu roku | - | - | - |
Wartość na koniec okresu w tym: | 460 | 4 | 464 |
Krótkoterminowe na koniec okresu | 460 | 4 | 464 |
Długoterminowe na koniec okresu | - | - | - |
W ramach rezerw na świadczenia wykazano rezerwę na zaległe urlopy wypoczynkowe, oszacowane na podstawie informacji o nie wykorzystanej ilości dni urlopu przekazanej przez dział kadr oraz oszacowanych potencjalnych kosztów za jeden dzień urlopu. W ramach pozostałych rezerw wykazano rezerwy na koszty badania sprawozdania finansowego.
DŁUGOTERMINOWE KREDYTY BANKOWE I POŻYCZKI | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |||
Wyszczególnienie | Termin spłaty | część krótko terminowa | część długo terminowa | część krótko terminowa | część długo terminowa |
Santander Bank Polska SA | 31.05.2023 | 1 015 | 429 | 1 030 | 1 444 |
Razem | 1 015 | 429 | 1 030 | 1 444 | |
KRÓTKOTERMINOWE KREDYTY BANKOWE I POŻYCZKI | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
| Termin spłaty | ||
PKO BP SA | 06.11.2023 | - | - |
ING Bank Śląski SA | 16.12.2022 | - | - |
Santander Bank Polska SA | 31.05.2024 | 241 | - |
Razem | 241 | - | |
Zabezpieczenie z tytułu zaciągniętych kredytów
1.Kredyt wielocelowy w PKO BP S.A. w kwocie 15 mln zł
zastaw rejestrowy na wyposażeniu salonów o wartości 3 190 371,00 zł,
zastaw rejestrowy na zapasach spółki,
przelew wierzytelności z umowy ubezpieczenia nieruchomości,
przelew wierzytelności z umowy ubezpieczenia.
2.Kredyt wielocelowy w ING Bank Śląski S.A. w kwocie 17 mln zł
zastaw rejestrowy na zapasach spółki,
zastaw rejestrowy na znakach towarowych Esotiq & Henderson,
zastaw rejestrowy i finansowy na akcjach uprzywilejowanych serii A Esotiq & Henderson S.A., niedopuszczonych do obrotu publicznego wraz z blokadą i pełnomocnictwem do rachunku w Domu Maklerskim,
gwarancja BGK.
3.Kredyt obrotowy multilinia w Santander Bank Polska S.A. w kwocie 7 mln zł
zastaw rejestrowy na znaku Eva Minge Milano
4.Kredyt inwestycyjny w Santander Bank Polska S.A. w kwocie 3 mln zł
Kredyt na zakup akcji własnych
Bank | Przedmiot / rodzaj umowy kredytowej | Początek i koniec umowy kredytowej | Kwota przyznanego kredytu a złotych | saldo kredytu w złotych na 31.12.2021 | saldo kredytu w złotych na 31.12.2020 | |
PKO BP SA | Kredyt wielocelowy | 24.05.2011 06.11.2023 | 15 000 000,00 | 0,00 | 0,00 | |
ING Bank Śląski SA | Umowa o kredyt obrotowy | 03.01.2014 06.12.2022 | 12 000 000,00 | 0,00 | 0,00 | |
ING Bank Śląski SA | Umowa o kredyt obrotowy | 09.06.2020 09.06.2022 | 5 000 000,00 | 0,00 | 0,00 | |
Santander Bank Polska SA | Umowa o kredyt obrotowy | 27.06.2018 31.05.20214 | 7 000 000,00 | 241 507,13 | 0,00 | |
Santander Bank Polska SA | Umowa o kredyt inwestycyjny | 27.06.2018 31.05.2023 | 3 000 000,00 | 1 443 535,68 | 2 473 405,80 | |
|
|
|
| 1 685 042,81 | 2 473 405,80 |
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym nie miało miejsca naruszenie warunków umów kredytowych.
ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU UMÓW LEASINGU FINANSOWEGO |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
PRZYSZŁE MINIMALNE OPŁATY LEASINGOWE ORAZ WARTOŚĆ BIEŻĄCA MINIMALNYCH OPŁAT LEASINGOWYCH NETTO | ||||
| 31.12.2021 | 31.12.2020 | ||
| Minimalne opłaty | Wartość bieżąca minimalnych opłat | Minimalne opłaty | Wartość bieżąca minimalnych opłat |
w okresie do 1 roku | 1 057 | 1 146 | 1 386 | 1 487 |
w okresie od 1 roku do 5 lat | 2 458 | 2 555 | 3 118 | 3 156 |
Razem | 3 515 | 3 701 | 4 504 | 4 643 |
Esotiq & Henderson S.A. i spółki powiązane użytkują środki trwałe na podstawie umów leasingu finansowego. Przedmiotem umów leasingu są głównie maszyny i urządzenia, wyposażenie oraz środki transportu. Umowy leasingu zawarte zostały na okres 24, 36 lub 49 miesięcy. Umowy przewidują prawo pierwszeństwa kupna przedmiotu leasingu przez Korzystającego, za kwotę określoną w umowie leasingu. Zabezpieczeniem każdej umowy leasingowej jest weksel własny korzystającego wraz z deklaracją wekslową.
Finansujący ma prawo wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym w przypadkach określonych w ogólnych warunkach leasingu.
W wyniku nie wykonania obowiązków wynikających z umowy leasingu, Finansujący ma prawo obciążyć Korzystającego następującymi karami umownymi:
- w wyniku braku przesłania na adres Finansującego sprawozdań finansowych i deklaracji podatkowych w terminach odpowiadającym terminom urzędowym w wysokości 10% raty leasingowej,
- z tytułu nie dokonania prawidłowych zabezpieczeń w wysokości 1% ceny zakupu przedmiotu leasingu,
- w przypadku nie oznakowania przedmiotu leasingu zgodnie z wymogami Finansującego
w wysokości 1% ceny zakupu przedmiotu leasingu,
- z tytułu niezapłaconego ubezpieczenia przedmiotu leasingu, w wysokości niezapłaconej składki ubezpieczeniowej,
- w przypadku nie zwrócenia w terminie przedmiotu leasingu w wysokości ostatniej wymagalnej raty netto za każdy rozpoczęty tydzień/miesiąc opóźnienia w zwrocie.
Harmonogramy załączone do umów leasingowych przewidują spłaty zobowiązań w równych, comiesięcznych ratach.
ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU UMÓW LEASINGU OPERACYJNEGO | ||
PRZYSZŁE MINIMALNE OPŁATY LEASINGOWE Z TYTUŁU NIEODWOŁALNEGO LEASINGU OPERACYJNEGO | ||
| 31.12.2021 | 31.12.2020 |
| Minimalne opłaty | Minimalne opłaty |
w okresie do 1 roku | 9 133 | 10 792 |
w okresie od 1 roku do 5 lat | 27 263 | 28 477 |
w okresie powyżej 5 lat | 3 309 | 3 915 |
Razem | 39 705 | 43 184 |
Zgodnie z MSSF 16 w 2019 roku zakwalifikowano do umów leasingu umowy najmu powierzchni handlowych, w których Grupa Kapitałowa prowadzi sprzedaż detaliczną i magazynową. Grupa zdecydowała się wycenić aktywa z tytułu prawa do użytkowania w wartości równej zobowiązaniom z tytułu leasingu. Minimalne opłaty wykazywane są obecnie jako zobowiązania finansowe z tytułu najmu lokali.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA I ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Pozostałe zobowiązania: | 8 616 | 7 495 |
- część krótkoterminowa | 8 616 | 7 495 |
Rozliczenia międzyokresowe bierne: | 401 | 378 |
- część krótkoterminowa | 401 | 378 |
Rozliczenia międzyokresowe przychodów: | 473 | 723 |
- część długoterminowa | 241 | 480 |
- część krótkoterminowa | 232 | 243 |
Razem, w tym: | 9 490 | 8 596 |
- część długoterminowa | 241 | 480 |
- część krótkoterminowa | 9 249 | 8 116 |
Pozostałe zobowiązania obejmują głównie zobowiązania publicznoprawne, zobowiązania z tytułu wynagrodzeń oraz zobowiązania z tytułu sprzedaży kart upominkowych.
W pozycji rozliczenia międzyokresowe przychodów wykazano otrzymane dotacje, których rozliczenie następuje proporcjonalnie do okresów amortyzacji aktywów trwałych i aktywów niematerialnych.
ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Zobowiązania z tytułu dostaw od jednostek powiązanych | 252 | 466 |
Zobowiązania z tytułu dostaw od jednostek pozostałych | 31 899 | 19 758 |
Razem | 32 151 | 20 224 |
Zobowiązania:
zagraniczne - przeciętnie zobowiązania są regulowane w ciągu 90 dni od daty zakupu towarów. Termin płatności ze stałymi dostawcami firmy jest ustalany według indywidualnych umów.
krajowe - przeciętny termin płatności dla zobowiązań krajowych to 30 dni od daty wystawienia faktury.
Ze względu na krótkie terminy udzielanych kredytów kupieckich uznano, że wartość godziwa zobowiązań jest zgodna z ich wartością nominalną i odstąpiono od dyskontowania zobowiązań
z tytułu dostaw.
PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY TOWARÓW I USŁUG | ||||
| Działalność kontynuowana | Ogółem | ||
01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 | |
Przychody ze sprzedaży usług | 4 004 | 3 183 | 4 004 | 3 183 |
Przychody ze sprzedaży towarów | 201 848 | 170 554 | 201 848 | 170 554 |
RAZEM | 205 852 | 173 737 | 205 852 | 173 737 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
KOSZTY RODZAJOWE | ||
| 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
Amortyzacja środków trwałych | 13 029 | 13 477 |
Amortyzacja wartości niematerialnych | 1 647 | 1 439 |
Koszty świadczeń pracowniczych | 8 718 | 8 934 |
Zużycie materiałów | 1 814 | 1 833 |
Koszty usług obcych | 80 185 | 68 754 |
Koszty podatków i opłat | 650 | 267 |
Pozostałe koszty | 6 786 | 4 730 |
Wartość sprzedanych towarów | 72 140 | 66 356 |
RAZEM | 184 969 | 165 790 |
Koszty sprzedaży | 92 758 | 80 791 |
Koszty ogólnego zarządu | 20 071 | 18 643 |
Koszty sprzedanych towarów | 72 140 | 66 356 |
RAZEM | 184 969 | 165 790 |
KOSZTY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH | ||
| 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
Koszty wynagrodzeń | 7 238 | 7 530 |
Koszty ubezpieczeń społecznych | 1 480 | 1 404 |
RAZEM | 8 718 | 8 934 |
POZOSTAŁE PRZYCHODY | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
Dotacje państwowe | 3 919 | 1 528 |
Odwrócenie odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości należności | 10 | - |
Zwrot kosztów sądowych | - | 11 |
Refundacje, odszkodowania | - | - |
Otrzymane darowizny kary odszkodowania | 953 | 655 |
Nadwyżki inwentaryzacyjne | 869 | 517 |
Pozostałe | 91 | 158 |
Przedawnione zobowiązania | 379 | 220 |
RAZEM | 6 221 | 3 089 |
POZOSTAŁE KOSZTY | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości należności | 2 039 | 2 047 |
Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości zapasów | 63 | 108 |
Strata na sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych | 1 220 | 343 |
Koszty postępowania sądowego | 25 | 59 |
Likwidacja składników majątku | 33 | 44 |
Braki inwentaryzacyjne | 921 | 446 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Pozostałe | 68 | 110 |
Przedawnione należności | 4 | 64 |
RAZEM | 4 373 | 3 221 |
Poniesione w ubiegłych latach nakłady na środki trwałe i wartości niematerialne zostały sfinansowane częściowo dotacjami. Dotacja jest rozliczana proporcjonalnie do okresu amortyzacji w pozostałe przychody operacyjne.
PRZYCHODY FINANSOWE | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
Przychody z tytułu odsetek | 41 | 27 |
Zyski z tytułu różnic kursowych | 25 | 615 |
RAZEM | 66 | 642 |
KOSZTY FINANSOWE | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
Koszty odsetek, w tym dotyczące: | 819 | 896 |
kredytów bankowych | 185 | 289 |
faktoringu | 146 | 128 |
Koszty finansowe z tytułu umów leasingu finansowego | 1 276 | 1 681 |
Straty z tytułu różnic kursowych | - | 2 |
RAZEM | 2 095 | 2 579 |
GŁÓWNE SKŁADNIKI OBCIĄŻENIA/UZNANIA PODATKOWEGO W SPRAWOZDANIU Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
Bieżący podatek dochodowy wykazany w sprawozdaniu z zysków lub strat | 4 655 | 2 353 |
- bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego | 4 655 | 2 353 |
Odroczony podatek dochodowy wykazany w sprawozdaniu z zysków lub strat | (286) | (318) |
- obciążenie/uznanie z tytułu podatku odroczonego dotyczące powstania i odwracania się różnic przejściowych | (286) | (318) |
Obciążenie/uznanie podatkowe wykazane w sprawozdaniu z zysków lub strat, w tym: | 4 369 | 2 035 |
- przypisane działalności kontynuowanej | 4 368 | 2 035 |
Podatek dochodowy związany z pozycjami prezentowanymi w pozostałych dochodach całkowitych | - | - |
Obciążenie/uznanie podatkowe wykazane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów | 4 369 | 2 035 |
| 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
Wynik finansowy brutto przed opodatkowaniem | 20 702,00 | 5 878,00 |
Stawka podatkowa (w %) | 19,00% | 19,00% |
Obciążenie podatkowe według zastosowanej stawki podatkowej | 3 933 | 1 117 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodu | 1 809 | 2 678 |
Koszty podatkowe | (569) | (531) |
Przychody nie podatkowe | (518) | (266) |
Przychody podatkowe - nie księgowe | - | - |
Pozostałe | - | (645) |
Nierozpoznane aktywa z tytułu podatku odroczonego rozliczane w czasie | - | - |
Obciążenie/uznanie podatkowe wykazane w sprawozdaniu z zysków i strat | 4 655 | 2 353 |
ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY | Sprawozdanie z sytuacji finansowej | Sprawozdanie z zysków lub strat | ||
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
Rzeczowe aktywa trwałe /nadwyżka amortyzacji podatkowej nad bilansową/ | 3 181 | 3 198 | (17) | 93 |
Instrumenty finansowe /dodatnie różnice kursowe z wyceny/ | - | 6 | (6) | 6 |
Należności i zobowiązania /dodatnie różnice kursowe z wyceny/ | 84 | 77 | 7 | 18 |
Środki pieniężne /dodatnie różnice kursowe z wyceny | 4 | 1 | 3 | 1 |
Udzielone pożyczki /naliczone odsetki na dzień bilansowy/ | 236 | 202 | 34 | 33 |
Rzeczowe aktywa trwałe / leasing/ | 210 | 240 | (30) | 33 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 3 715 | 3 724 | (9) | 184 |
ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY | Sprawozdanie z sytuacji finansowej | Sprawozdanie z zysków i strat | ||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
Ujemne różnice kursowe z wyceny rozrachunków | 4 | 20 | 16 | (20) |
Środki pieniężne /ujemne różnice kursowe z wyceny/ | - | 2 | 2 | - |
ZUS od wynagrodzeń | 42 | 30 | (12) | (6) |
Zapasy /odpis aktualizujący/ | 109 | 97 | (12) | (20) |
Odpisy aktualizujące | 874 | 620 | (254) | (392) |
Rezerwa na urlopy | 63 | 56 | (7) | (31) |
Instrumenty finansowe /ujemne różnice kursowe z wyceny/ | 3 | - | (3) | 34 |
Rezerwa na koszty | - | 51 | (51) | (15) |
Rezerwa na badanie sprawozdania | 1 | 1 | - | - |
Rzeczowe aktywa trwałe /nadwyżka amortyzacji bilansowej nad podatkową/ | 183 | 124 | (59) | (49) |
Nierozpoznane aktywa z tytułu podatku odroczonego rozliczane w czasie | - | - | 1 | (3) |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 1 279 | 1 001 | (277) | (502) |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
Zysk netto za okres sprawozdawczy przypadający na: | 16 333 | 3 843 |
Akcjonariuszy Jednostki Dominującej | 17 574 | 5 497 |
Udziały niedające kontroli | (1 241) | (1 654) |
Zysk netto akcjonariuszy zwykłych Jednostki Dominującej (podstawowy) | ||||||
Wyszczególnienie | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 | ||||
Działalność kontynuowana | Działalność zaniechana | Razem | Działalność kontynuowana | Działalność zaniechana | Razem | |
Zysk/strata netto za okres sprawozdawczy akcjonariuszy Jednostki Dominującej | 17 574 | - | 17 574 | 5 497 | - | 5 497 |
Razem | 17 574 | - | 17 574 | 5 497 | - | 5 497 |
Średnia ważona liczba akcji zwykłych | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
w tysiącach akcji | ||
Średnio ważona liczba akcji zwykłych na początek okresu | 2 131 | 2 187 |
Średnia ważona liczba akcji zwykłych na koniec okresu | 1 988 | 2 131 |
Zysk netto podstawowy na 1 akcję | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
na działalności kontynuowanej i zaniechanej | 8,84 | 2,58 |
na działalności kontynuowanej | 8,84 | 2,58 |
Zysk netto rozwodniony na 1 akcję | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
na działalności kontynuowanej i zaniechanej | 7,87 | 2,58 |
na działalności kontynuowanej | 7,87 | 2,58 |
Zgodnie z art. 347 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez Biegłego Rewidenta, który został przeznaczony przez Walne Zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom. Kwota przeznaczona do podziału między akcjonariuszy nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone na wypłatę dywidendy. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, akcje własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub statutem powinny być przeznaczone z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe (art. 348 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych).
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Termin podejmowania decyzji o wypłacie dywidendy
Zgodnie z art. 395 § 2 pkt 2 Kodeksu Spółek Handlowych organem właściwym do powzięcia uchwały
o podziale zysku (lub o pokryciu straty) oraz o wypłacie dywidendy jest zwyczajne walne zgromadzenie, które powinno odbyć się w ciągu 6 miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. Z uwagi na fakt, iż rokiem obrotowym Spółki jest rok kalendarzowy, Zwyczajne Walne Zgromadzenie powinno odbyć się do końca czerwca każdego roku kalendarzowego.
Określenie sposobu ogłaszania informacji o wypłacie dywidendy
Informacje dotyczące wypłaty dywidendy ogłaszane będą w formie raportów bieżących.
Istniejące uprzywilejowania co do dywidendy
Na dzień zatwierdzenia sprawozdania do publikacji w kapitale zakładowym Emitenta nie występują jakiekolwiek akcje uprzywilejowane co do dywidendy.
Zasady polityki co do wypłaty dywidendy przyjęte przez Spółkę
Zasadą polityki Zarządu w zakresie dywidendy jest realizowanie ich wypłat stosownie do wielkości wypracowanego zysku i możliwości Spółki. Zarząd zgłaszając propozycje dotyczące wypłaty dywidendy, kieruje się koniecznością zapewnienia Spółce płynności finansowej oraz kapitału niezbędnego do rozwoju działalności. Na mocy umów kredytowych zawartych z bankami Grupa zobowiązana jest uzyskać zgodę banku na wypłatę dywidendy.
Grupa kapitałowa wyodrębnia obecnie 2 segmenty operacyjne: Esotiq & Henderson i Luma. Podstawowe kryterium podziału wynika ze struktury organizacyjnej Grupy – każdy z segmentów jest wyodrębniony pod względem formalnym jako osobna spółka i sporządza odrębne sprawozdania finansowe, które są analizowane przez główny organ zarządzający Grupy. Na podstawie tych danych podejmowane są decyzje strategiczne. Dodatkowo segmenty osiągają przychody z różnych grup towarowych – przy czym segment Luma dedykowany jest do realizacji zadań celowych dla Grupy
Segment | -Esotiq & Henderson - Esotiq Germany | Luma |
Produkt | Bielizna marki Esotiq i Henderson | Podnajem i administracja lokalami handlowymi |
Zasady Rachunkowości dotyczące transakcji między segmentami sprawozdawczymi, których skutki prezentowane są w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy są zgodne z zasadami przyjętymi dla Grupy. W żadnym segmencie nie występuje przypadek koncentracji 10 lub więcej procent przychodów od jednego klienta.
Grupa nie podaje informacji na temat segmentów geograficznych bo ich nie opracowuje, nie przedstawiają one istotnego zakresu informacji i związane są z dodatkowymi nakładami finansowymi na ich opracowanie.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
SEGMENTY OPERACYJNE | za okres | 01.01.2021 - 31.12.2021 |
| |||
Działalność kontynuowana |
| Działalność zaniechana | Działalność ogółem | |||
ESOTIQ | LUMA |
|
| |||
SEGMENT 1 | SEGMENT 2 | wyłączenia konsolidacyjne | Razem | |||
Przychody od klientów zewnętrznych | 205 852 | - | - | 205 852 | - | 205 852 |
Przychody z tytułu transakcji między segmentami | 885 | 10 082 | (10 967) | - | - | - |
Inne istotne pozycje przychodów i kosztów, w tym: | 186 062 | 9 820 | (10 913) | 184 969 | - | 184 969 |
Koszty działalności operacyjnej, w tym: | 186 062 | 9 820 | (10 913) | 184 969 | - | 184 969 |
Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 72 988 | - | (848) | 72 140 | - | 72 140 |
Amortyzacja | 15 186 | - | (317) | 14 869 | - | 14 869 |
Pozostałe przychody/koszty operacyjne | 780 | 11 | 1 057 | 1 848 | - | 1 848 |
Przychody finansowe, w tym: | 180 | - | (114) | 66 | - | 66 |
przychody z tytułu odsetek | 180 | - | (139) | 41 | - | 41 |
Koszty finansowe, w tym: | 2 679 | 1 | (585) | 2 095 | - | 2 095 |
koszty z tytułu odsetek | 2 309 | 1 | (215) | 2 095 | - | 2 095 |
Zysk brutto lub strata segmentu sprawozdawczego | 18 956 | 272 | 1 474 | 20 702 | - | 20 702 |
Aktywa segmentu sprawozdawczego | 159 530 | 1 731 | (7 733) | 153 528 | - | 153 528 |
Zwiększenia aktywów trwałych | 2 866 | - | - | 2 866 | - | 2 866 |
Zobowiązania segmentu sprawozdawczego | 107 490 | 538 | (14 470) | 93 558 | - | 93 558 |
Odpisy aktualizujące ujęte w rachunku zysków i strat | 3 160 | - | (1 057) | 2 103 | - | 2 103 |
ujęte w rachunku zysków i strat | 1 734 | - | (1 315) | 419 | - | 419 |
Przepływy pieniężne: | (514) | 7 | - | (508) | - | (508) |
z działalności operacyjnej | 24 486 | 7 | (557) | 23 936 | - | 23 936 |
z działalności inwestycyjnej | (3 193) | - | 913 | (2 280) | - | (2 280) |
z działalności finansowej | (21 807) | - | (357) | (22 164) | - | (22 164) |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
SEGMENTY OPERACYJNE | za okres | 01.01.2020 - 31.12.2020 |
| |||
Działalność kontynuowana |
| Działalność zaniechana | Działalność ogółem | |||
ESOTIQ | LUMA |
|
| |||
SEGMENT 1 | SEGMENT 2 | wyłączenia konsolidacyjne | Razem | |||
Przychody od klientów zewnętrznych | 173 737 | - | - | 173 737 | - | 173 737 |
Przychody z tytułu transakcji między segmentami | 1 286 | 10 063 | (11 349) | - | - | - |
Inne istotne pozycje przychodów i kosztów, w tym: | 167 316 | 9 807 | (11 333) | 165 790 | - | 165 790 |
Koszty działalności operacyjnej, w tym: | 167 316 | 9 807 | (11 333) | 165 790 | - | 165 790 |
Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 67 614 | - | (1 258) | 66 356 | - | 66 356 |
Amortyzacja | 15 422 | - | (505) | 14 917 | - | 14 917 |
Pozostałe przychody/koszty operacyjne | (2 902) | - | 2 770 | (132) | - | (132) |
Przychody finansowe, w tym: | 528 | - | 114 | 642 | - | 642 |
przychody z tytułu odsetek | 174 | - | (148) | 26 | - | 26 |
Koszty finansowe, w tym: | 6 451 | 2 | (3 874) | 2 579 | - | 2 579 |
koszty z tytułu odsetek | 2 738 | 2 | (161) | 2 579 | - | 2 579 |
Zysk brutto lub strata segmentu sprawozdawczego | (1 118) | 254 | 6 742 | 5 878 | - | 5 878 |
Aktywa segmentu sprawozdawczego | 147 849 | 1 648 | (5 975) | 143 522 | - | 143 522 |
Zwiększenia aktywów trwałych | (2 363) | - | - | (2 363) | - | (2 363) |
Zobowiązania segmentu sprawozdawczego | 100 561 | 676 | (11 731) | 89 506 | - | 89 506 |
Odpisy aktualizujące ujęte w rachunku zysków i strat | 8 635 | - | (6 481) | 2 154 | - | 2 154 |
ujęte w rachunku zysków i strat | 8 635 | - | (6 481) | 2 154 | - | 2 154 |
Przepływy pieniężne: | 4 639 | 5 | - | 4 644 | - | 4 644 |
z działalności operacyjnej | 29 584 | 5 | (522) | 29 067 | - | 29 067 |
z działalności inwestycyjnej | (2 180) | - |
| (2 180) | - | (2 180) |
z działalności finansowej | (22 765) | - | 522 | (22 243) | - | (22 243) |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
TRANSAKCJE Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI | ||||
| 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2021 31.12.2021 | ||
Strony transakcji | Sprzedaż | Zakupy | Należności | Zobowiązania |
Jednostka Dominująca | 24 | 3 547 | 224 | 232 |
Spółki grupy kapitałowej | - | 215 | - | 20 |
Kluczowi członkowie kadry kierowniczej | 1 105 | 3 | 149 | 1 |
Pozostałe podmioty z udziałem kluczowych członków kierownictwa | 2 657 | 21 | 103 | 223 |
Razem | 3 786 | 3 786 | 476 | 476 |
WYNAGRODZENIA KLUCZOWYCH CZŁONKÓW KADRY KIEROWNICZEJ | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | 408 | 388 |
Razem | 408 | 388 |
Transakcje z podmiotami powiązanymi wynikają z powiązań kapitałowych i osobowychi dotyczą zakupu i sprzedaży towarów i usług. W latach 2020 – 2021 nie udzielano pożyczek Członkom Zarządu.
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym oraz po dniu bilansowym nie miały miejsce transakcje zakupu/sprzedaży udziałów w jednostkach zależnych.
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupa nie dokonywała korekt błędów poprzednich okresów.
Nie występuje niepewność co do kontynuacji działalności.
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym nie występują inwestycje we wspólnych przedsięwzięciach.
Kategorie aktywów finansowych i zobowiązań finansowych
W ocenie zarządu sprawozdanie z sytuacji finansowej Grupy wraz z notami ujawnia poszczególne kategorie instrumentów finansowych w sposób umożliwiający użytkownikom sprawozdania finansowego zrozumieć wpływ instrumentów finansowych na jej sytuację finansową i wyniki. Wartość bilansowa aktywów finansowych jest zasadniczo zbliżona do ich wartości godziwej.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym
Grupa jest narażona na następujące rodzaje ryzyka wynikające z korzystania z instrumentów finansowych:
ryzyko rynkowe, w tym ryzyko walutowe i ryzyko stopy procentowej
ryzyko kredytowe
ryzyko płynności
Zarząd ponosi odpowiedzialność za ustanowienie i nadzór nad zarządzaniem ryzykiem przez Grupę.
Zarząd Esotiq & Henderson S.A. monitoruje ryzyko finansowe obejmujące ryzyko rynkowe, ryzyko kredytowe oraz ryzyko płynności na poziomie jednostkowym oraz na poziomie spółek zależnych. Stopień narażenia na występowanie poszczególnych ryzyk ocenia się co najmniej raz na kwartał na podstawie sprawozdań finansowych. Celem Grupy jest minimalizacja negatywnego wpływu różnego rodzaju czynników na wyniki i sytuację finansową Grupy. Emitent i spółki zależne nie stosują rachunkowości zabezpieczeń.
Ryzyko rynkowe
Grupa wystawiona jest przede wszystkim na ryzyka kursowe i stopy procentowej. Ryzyko kursowe wynika z działalności spółek na rynkach zagranicznych. Ryzyko stopy procentowej wynika z tytułu zobowiązań finansowych – kredytów, pożyczek, leasingówitp.
Ryzyko stopy procentowej
Grupa dokonuje oceny wartości narażonej na ryzyko na podstawie raportów kwartalnych obejmujących wszystkie zobowiązania finansowe spółek. Wszystkie umowy spółki dotyczące finansowania działalności handlowej i inwestycyjnej bazują na zmiennych stopach procentowych. Stawką bazową jest w przypadku kredytów w PLN WIBOR a w przypadku kredytów w USD LIBOR. Grupa posiada możliwość zawierania transakcji zabezpieczających. Uwzględniając ryzyko stopy procentowej Grupa ustala maksymalną wartość narażoną na ryzyko z tytułu zaciągniętych zobowiązań finansowych na podstawie wartości bilansowych. Dla analizy wrażliwości Grupa przyjmuje, że na dzień bilansowy ryzyko zmiany stóp procentowych może wynieść +/- 400 punktów bazowych.
Wartość bilansową zobowiązań finansowych Grupy narażonych na ryzyko stóp procentowych oraz wpływ na wynik finansowy zakładanej zmiany stóp procentowych przedstawiają poniższe tabele. Wpływ na zmianę kapitałów jest identyczny jak na wynik finansowy. W tabeli prezentowana jest sytuacja w przypadku wzrostu stóp procentowych o zakładany procent. Spadek stóp procentowych ma skutek odwrotny.
Ze względu na to, że środki pieniężne oraz należności handlowe nie są oprocentowane, a w przypadku udzielonych pożyczek stosowana jest stała stopa procentowa, zrezygnowano z wyliczenia wpływu ewentualnych zmian stóp procentowych na wynik finansowy brutto w odniesieniu do tych pozycji sprawozdania.
INSTRUMENTY FINANSOWE - RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ - ANALIZA WRAŻLIWOŚCI | |||
31.12.2021 | Wartość bilansowa | Zwiększenie/ zmniejszenie o punkty procentowe | Wpływ na wynik finansowy brutto |
Aktywa finansowe | 9 341 | - | - |
Środki pieniężne | 8 753 | - | - |
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży | - | - | - |
Pożyczki udzielone | 588 | - | - |
Zobowiązania finansowe | 44 959 | - | - |
Kredyty bankowe i pożyczki | 3 432 | 4,00% | (137) |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Zobowiązania finansowe z tytułu leasingu | 37 133 | 4,00% | (1 485) |
Pozostałe zobowiązania finansowe | 4 394 | 4,00% | (176) |
INSTRUMENTY FINANSOWE - RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ - ANALIZA WRAŻLIWOŚCI | |||
31.12.2020 | Wartość bilansowa | Zwiększenie/ zmniejszenie o punkty procentowe | Wpływ na wynik finansowy brutto |
Aktywa finansowe | 10 002 | - | - |
Środki pieniężne | 9 261 | - | - |
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży | 61 | - | - |
Pożyczki udzielone | 680 | - | - |
Zobowiązania finansowe | 52 524 | - | - |
Kredyty bankowe i pożyczki | 2 474 | 0,25% | (6) |
Zobowiązania finansowe z tytułu leasingu | 47 688 | 0,25% | (119) |
Pozostałe zobowiązania finansowe | 2 362 | 0,25% | (6) |
Ryzyko kursowe
Grupa dokonuje oceny wartości narażonej na ryzyko na podstawie raportów kwartalnych obejmujących wszystkie zobowiązania i należności spółek oraz pozostałe aktywa w walutach obcych. W przypadku Esotiq & Henderson ryzyko walutowo związane jest z działalnością handlową. Spółki
z grupy – w szczególności Grupa dokonuje zakupu i sprzedaży towarów za granicą – przeważają transakcję w USD.
Esotiq & Henderson S.A. ma ustalone w banku limity transakcyjne pozwalające na zawieranie transakcji terminowych w celu zabezpieczania ryzyka kursowego. Uwzględniając ryzyko kursowe Grupa ustala maksymalną wartość narażoną na ryzyko walutowe z tytułu działalności handlowej na podstawie wartości stanu rozrachunków w walutach obcych. Transakcje zabezpieczające zawierane są w trakcie roku obrotowego na podstawie informacji przekazanych przez dział importu o wysokości złożonych zamówień. Celem Grupy jest posiadanie zabezpieczeń na poziomie 90% złożonych zamówień. Przeciętna transakcja zawierana jest na okres 60 dni. Dla analizy wrażliwości Grupa przyjmuje, że na dzień bilansowy ryzyko zmiany kursu waluty obcej w stosunku do złotego może wynieść +/- 5%.
Wartość bilansową aktywów i zobowiązań pieniężnych Grupy w walutach obcych oraz wpływ na wynik finansowych zakładanej zmiany kursu przedstawiają poniższe tabele. Wpływ na zmianę kapitałów jest identyczny, jak na wynik finansowy. W tabeli prezentowana jest sytuacja w przypadku wzrostu kursu o zakładany procent. Spadek kursu ma skutek odwrotny. Należy zwrócić uwagę, że w przypadku nie wystąpienia ryzyka kredytowego ryzyko kursowe może być zredukowane do salda rozrachunków z tytułu należności i zobowiązań.
INSTRUMENTY FINANSOWE - RYZYKO WALUTOWE - ANALIZA WRAŻLIWOŚCI | |||
31.12.2021 | Wartość bilansowa | Zwiększenie/ zmniejszenie kursu w procentach | Wpływ na wynik finansowy brutto |
Aktywa finansowe |
|
|
|
Środki pieniężne w EUR | 3 105 | 5% | 155 |
Środki pieniężne w USD | 2 851 | 5% | 143 |
Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe w EUR | 840 | 5% | 42 |
Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe w USD | 9 | 5% | 0 |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Walutowe kontrakty terminowe | 15 | 5% | 1 |
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
Kredyty w rachunku bieżącym w EUR | - | 0% | - |
Kredyty krótkoterminowe w USD | - | 5% | - |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług w EUR | 2 194 | 5% | 110 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług w USD | 18 866 | 5% | (943) |
Walutowe kontrakty terminowe |
| 5% | - |
INSTRUMENTY FINANSOWE - RYZYKO WALUTOWE - ANALIZA WRAŻLIWOŚCI | |||
31.12.2020 | Wartość bilansowa | Zwiększenie/ zmniejszenie kursu w procentach | Wpływ na wynik finansowy brutto |
Aktywa finansowe |
|
|
|
Środki pieniężne w EUR | 766 | 3% | 23 |
Środki pieniężne w USD | 1 763 | 3% | 53 |
Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe w EUR | 538 | 3% | 16 |
Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe w USD | 542 | 3% | 16 |
Walutowe kontrakty terminowe | 31 | 3% | 1 |
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług w EUR | 1 860 | 3% | 56 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług w USD | 9 810 | 3% | (294) |
Grupa Kapitałowa Esotiq & Henderson zarządza ryzykiem walutowym poprzez zawieranie transakcji forward. Na dzień bilansowy Emitent zawarł transakcje terminowe na kwotę 3 000 tys. USD, wycena transakcji wynosiła -15 tys. zł.
Ryzyko kredytowe
Ryzyko kredytowe oznacza ryzyko poniesienia straty finansowej w związku z niewywiązaniem się kontrahenta z zobowiązania umownego. Zarządzanie ryzykiem kredytowym ma na celu ograniczyć potencjalne straty finansowe Grupy. Grupa dokonuje oceny kontrahentów na podstawie dostępnych danych: publikowanych sprawozdań finansowych, ocen ratingowych dokonywanych przez wywiadownie gospodarcze, informacji rynkowych oraz własnych danych historycznych. Kontrolę ryzyka kredytowego sprawuje bezpośrednio dział windykacji Grupy ustalając limity kredytowe na poszczególnych kontrahentów.
Oceny koncentracji ryzyka dokonuje się na podstawie wysokości limitów przyznanych na kontrahenta.
Wartość bilansowa aktywów finansowych wykazanych w sprawozdaniu finansowym uwzględnia straty z tytułu utraty wartości i odpowiada maksymalnemu narażeniu Grupy na ryzyko kredytowe.
Nota 10 przedstawia analizę wiekową należności, które są przeterminowane na dzień bilansowy ze wskazaniem wartości objętych odpisami. Oceniając utratę wartości Emitent bierze pod uwagę posiadane
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
zabezpieczenia oraz okres przeterminowania należności. Standardowo Grupa obejmuje odpisem należności przeterminowane powyżej 365 dni 100% należności przeterminowanych.
Ryzyko płynności
Ryzyko płynności oznacza ryzyko, że wystąpią trudności w wywiązywaniu się z zobowiązań finansowych spółek należących do Grupy. Informacje na temat ustanowionych zabezpieczeniach znajdują się w nocie 16.
Instrumenty finansowe - wartości godziwe
WYCENA POSZCZEGÓLNYCH KATEGORII INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH | ||||
| Wartość bilansowa | Wycena | ||
31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Aktywa finansowe | 24 550 | 22 857 | 24 550 | 22 857 |
Środki pieniężne | 8 753 | 9 261 | 8 753 | 9 261 |
Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności | 15 209 | 12 824 | 15 209 | 12 824 |
Należności z tytułu udzielonych pożyczek | 588 | 680 | 588 | 680 |
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży | - | 61 | - | 61 |
Walutowe kontrakty terminowe | - | 31 | - | 31 |
Zobowiązania finansowe | 84 766 | 75 750 | 84 766 | 75 750 |
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | 41 212 | 42 880 | 41 212 | 42 880 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe zobowiązania | 41 408 | 28 340 | 41 408 | 28 340 |
Kredyty bankowe | 2 131 | 4 530 | 2 131 | 4 530 |
Walutowe kontrakty terminowe | 15 | - | 15 | - |
POZYCJE PRZYCHODÓW, KOSZTÓW, ZYSKÓW I STRAT UJĘTE W SPRAWOZDANIU Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW W PODZIALE NA KATEGORIE INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH | |||||
01.01.2021 31.12.2021 | Przychody/koszty z tytułu odsetek | Zyski/straty z tytułu różnic kursowych | Rozwiązanie/utworzenie odpisów aktualizujących | Zyski/straty ze sprzedaży instrumentów finansowych | |
Aktywa finansowe | 41 | 293 | 2 039 | - | |
Środki pieniężne | - | (5) | - | - | |
Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności | 1 | 298 | 2 039 | - | |
Należności z tytułu udzielonych pożyczek | 40 | - | - | - | |
Walutowe kontrakty terminowe | - | - | - | - | |
Zobowiązania finansowe | (2 012) | 46 | - |
| |
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | (1 219) | - | - | - | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe zobowiązania | (462) | 61 | - | - | |
Kredyty bankowe krótkoterminowe | (185) | - | - | - | |
Walutowe kontrakty terminowe | - | (15) | - | - | |
Faktoring | (146) | - | - | - | |
POZYCJE PRZYCHODÓW, KOSZTÓW, ZYSKÓW I STRAT UJĘTE W SPRAWOZDANIU Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW W PODZIALE NA KATEGORIE INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH | |||||
01.01.2020 31.12.2020 | Przychody/koszty z tytułu odsetek | Zyski/straty z tytułu różnic kursowych | Rozwiązanie/utworzenie odpisów aktualizujących | Zyski/straty ze sprzedaży instrumentów finansowych | |
Aktywa finansowe | 27 | 164 | 2 048 | - | |
Środki pieniężne | - | 70 | - | - | |
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności | 2 | 94 | 2 048 | - | |
Należności z tytułu udzielonych pożyczek | 25 | - | - | - | |
Zobowiązania finansowe | - | 31 | - | - | |
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | (2 499) | (97) | - |
| |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe zobowiązania | (1 696) | - | - | - | |
Kredyty bankowe krótkoterminowe | (386) | (97) | - | - | |
Faktoring | (289) | - | - | - |
W 2021 roku Grupa korzystała z gwarancji bankowych udzielonych w ramach limitów kredytowych. Gwarancje dotyczą zabezpieczenia zawartych umów najmu lokali w centrach handlowych. Wartość zobowiązań z tytułu wystawionych gwarancji na dzień bilansowy wynosi 3 708 tys. zł.
Zobowiązania z tytułu zakupu towarów handlowych za granicą są zabezpieczane akredytywami. Wartość zobowiązań z tytułu wystawionych akredytyw na dzień bilansowy wynosi 12 464 tys. zł.
Emitent w związku z zawarciem wyłącznej umowy najmu nieruchomości położonej w Gdańsku przy ul. Budowlanych 31C, zabudowanej nowym budynkiem biurowym, w którym umiejscowiona zostanie siedziba Zarządu Esotiq & Henderson S.A. oraz prowadzona będzie działalność operacyjna Spółki, w dniu 26 czerwca 2019 r. udzielił poręczenia wekslowego na zabezpieczenie wierzytelności ING Lease (Polska) sp. z o.o. [Finansujący] wobec Escala Investment sp. z o.o. [Korzystający] wynikających z umowy leasingu Nieruchomości. Emitent poręczył dwa weksle własne in blanco wystawione przez Korzystającego i wydane Finansującemu, które Finansujący upoważniony jest wypełnić łącznie do kwoty stanowiącej równowartość wszystkich wymagalnych, lecz niezapłaconych należności przysługujących Finansującemu (a w szczególności należności z tytułu Opłat Leasingowych, Wartości Końcowej Przedmiotu Leasingu, Ceny Wykupu Przedmiotu Leasingu, odszkodowań, kar umownych lub zwrotu kosztów) z tytułu zawartej umowy leasingu Nieruchomości, łącznie z należnymi odsetkami, na wypadek, gdyby Korzystający nie uregulował którejkolwiek z tych należności w dacie jej wymagalności zarówno w okresie mocy wiążącej umowy leasingu jak i po jej rozwiązaniu lub wygaśnięciu lub w przypadku nastąpienia okoliczności, w której Finansujący jest uprawniony do rozwiązania umowy leasingu. W związku z zawarciem umowy leasingu Nieruchomości, Korzystający poddał się na rzecz Finansującego egzekucji, w trybie art. 777 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania cywilnego, co do zapłaty wszelkich należności pieniężnych wynikających z umowy leasingu Nieruchomości do kwoty maksymalnej 22 700 000,00 zł (dwadzieścia dwa miliony siedemset tysięcy złotych), przy czym Finansujący może wystąpić o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności o całość lub część należności egzekwowanych przez Finansującego do dnia 31 grudnia 2032 roku. Na dzień udzielenia przez Emitenta poręczenia nie istnieją wymagalne, lecz niezapłacone należności, które przysługiwałyby Finansującemu wobec Korzystającego.
Wartość udzielonych poręczeń na 31.12.2021 wynosiła 28 200 tys. zł.
Na koniec poszczególnych okresów objętych sprawozdaniem finansowym nie występują aktywa warunkowe.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Tytuł | Kwota |
- obowiązkowe badanie sprawozdania finansowego | 53 |
- inne usługi poświadczające | - |
- usługi doradztwa podatkowego | - |
- pozostałe usługi | - |
Razem | 53 |
W roku 2021 nie tworzono programu motywacyjnego dla pracowników i współpracowników.
W dniu 21 stycznia 2022 r. wpłynęła do Spółki, zawarta z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju [Instytucja Pośrednicząca], Umowa o dofinansowanie Projektu „Badania nad wynalezieniem struktur tekstronicznych stanowiących etykiety RFID w sklepie autonomicznym” w ramach Poddziałania 1.1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 11 239 500,00 zł (jedenaście milionów dwieście trzydzieści dziewięć tysięcy pięćset złotych), która to wartość stanowi całkowitą kwotę kosztów kwalifikowanych. Instytucja Pośrednicząca przyznała Jednostce Dominującej dofinansowanie w kwocie nieprzekraczającej 6 732 343,75 zł (sześć milionów siedemset trzydzieści dwa tysiące trzysta czterdzieści trzy złote i siedemdziesiąt pięć groszy). Wydatki będą rozliczane w formie refundacji kosztów faktycznie poniesionych w odniesieniu do kategorii wydatków bezpośrednich oraz stawki ryczałtowej w odniesieniu do kategorii kosztów pośrednich. Warunkiem wypłaty dofinansowania jest złożenie przez Jednostkę Dominującą prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku o płatność. Okres kwalifikowalności kosztów dla Projektu kończy się w dniu 31 grudnia 2023 r. Jednostka Dominująca jest zobowiązana do zapewnienia trwałości Projektu przez okres trzech lat od dania zakończenia jego realizacji. Esotiq & Henderson S.A. umacnia pozycję rynkowego lidera oferując klientkom wysokiej jakości bieliznę spełniającą ich bardzo osobiste potrzeby, a koncepcja sklepu autonomicznego jest istotnym elementem rozwijanego przez Spółkę innowacyjnego modelu budowania relacji z klientkami, opartego o nowoczesne technologie. Lata doświadczeń w pracy z kobietami i dla kobiet skierowały uwagę Esotiq na szerszy aspekt kobiecych oczekiwań – wychodzący poza obecne przyzwyczajenia zakupowe. Dlatego już dziś patrzymy w kierunku potrzeb KOBIETY JUTRA, doskonaląc markę ESOTIQ zarówno od strony oferty produktowej, jak również pod względem dostarczanego doświadczenia zakupowego, wdrażając np. mobilną aplikację umożliwiającą idealne dopasowanie biustonoszy. Autonomiczny salon z bielizną – miejsce, gdzie zakup będzie w pełni bezkontaktowy, przez co maksymalnie intymny, jest kolejnym krokiem w tworzeniu unikalnych, wielokanałowych doświadczeń zakupowych odpowiadających na różnorodne kobiece potrzeby.
W dniu 31 stycznia 2022 r. Jednostka Dominująca zawarła warunkową umowę inwestycyjną, zgodnie z którą obejmie 33% akcji w podwyższonym kapitale zakładowym Vosedo S.A. [Spółka], tworzącej multibrandową platformę sprzedaży – sklep internetowy vosedo.com, w którego ofercie znajdą się produkty wiodących marek bielizny, homewear, beachwear, kosmetyków, perfum, rajstop, skarpet i akcesoriów. Kluczowymi partnerami inwestycyjnymi w projekcie VOSEDO są Esotiq & Henderson S.A., lider polskiego rynku bieliźnianego, dysponujący największą zdywersyfikowaną siecią sprzedaży, na którą składają się salony własne, sklepy franczyzowe, sklepy multibrandowe, sklepy internetowe oraz sprzedaż hurtowa; Oponeo.pl S.A., lider polskiego rynku sprzedaży online w kategorii motoryzacja, zdobywca pierwszego miejsca w prestiżowym Rankingu Sklepów Internetowych 2021, sprzedający opony i felgi w trzynastu krajach Europy, który obejmie 33% akcji w kapitale zakładowym Vosedo S.A.; Patronado
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Limited – akcjonariusz Esotiq & Henderson S.A., który obejmie 32% akcji w kapitale zakładowym Vosedo S.A. oraz Pan Sławomir Rybka – prywatny inwestor, który obejmie 2% akcji w kapitale zakładowym Vosedo S.A. Synergiczne zaangażowanie wiedzy, umiejętności i doświadczenia oraz zaufanie klientów zdobyte przez partnerów inwestycyjnych VOSEDO w wieloletniej działalności e-commerce są solidną podstawą do stworzenia sklepu on-line o silnej pozycji konkurencyjnej na polskim i europejskim rynku. Zgodnie z założeniami sklep internetowy VOSEDO rozpocznie działalność w II kwartale bieżącego roku, a kapitał zakładowy Spółki po dokonaniu inwestycji będzie wynosił 1.562.700,00 zł. Wartość inwestycji Esotiq & Henderson S.A. w projekt VOSEDO wyniesie 6.000.014,79 zł. Zamiarem inwestorów Vosedo S.A. jest wprowadzenie jej akcji do obrotu na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. w perspektywie około pięciu lat od daty rozpoczęcia przez Spółkę działalności. Realizacja umowy inwestycyjnej w zakresie obejmowania przez inwestorów akcji Vosedo S.A. nastąpi pod warunkiem uzyskania zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji.
W związku z inwazją Rosji na Ukrainę Zarząd Esotiq & Henderson S.A. podjął decyzję o zaprzestaniu sprzedaży na terenie Federacji Rosyjskiej, której udział w sprzedaży Jednostki Dominującej ogółem w roku 2021 wyniósł około 1%. Sprzedaż na rynku rosyjskim miała charakter hurtowy, a zatem jej zakończenie nie wpłynęło istotnie na poziom uzyskiwanych przez Spółkę marż. W 2021 roku wartość sprzedaży na rynku ukraińskim prowadzonej w salonach Esotiq oraz w hurcie stanowiła około 0.9% ogółu sprzedaży. Esotiq & Henderson S.A. od pierwszych dni wojny z całym zaangażowaniem wspiera różne formy pomocy dla Narodu Ukraińskiego.
Grupa utworzyła w 2021 roku odpisy aktualizujące wartość przeterminowanych należności od kontrahentów z Ukrainy w kwocie 1 731 tys. zł.
Esotiq & Henderson Spółka Akcyjna w dniu 31 marca 2022 r. nabył 1 250 [jeden tysiąc dwieście pięćdziesiąt] udziałów ESOTIQ Germany GmbH o łącznej wysokości 1 250 000,00 EUR [jeden milion dwieście pięćdziesiąt tysięcy euro 00/100], stanowiących 49,50% w kapitale zakładowym i głosach na zgromadzeniu wspólników ESOTIQ Germany GmbH. Przed nabyciem Emitent posiadał 1 275 [jeden tysiąc dwieście siedemdziesiąt pięć] udziałów ESOTIQ Germany GmbH o łącznej wysokości 1 275 000,00 EUR [jeden milion dwieście siedemdziesiąt pięć tysięcy euro 00/100], stanowiących 50,50% w kapitale zakładowym i głosach na zgromadzeniu wspólników ESOTIQ Germany GmbH. Po nabyciu Emitent posiada 2 525 [dwa tysiące pięćset dwadzieścia pięć] udziałów ESOTIQ Germany GmbH o łącznej wysokości 2 525 000,00 EUR [dwa miliony pięćset dwadzieścia pięć tysięcy euro 00/100], stanowiących 100,00% w kapitale zakładowym i głosach na zgromadzeniu wspólników ESOTIQ Germany GmbH. Nabycie własności udziałów nastąpiło za cenę 1 564 982,00 EUR [jeden milion pięćset sześćdziesiąt cztery tysiące dziewięćset osiemdziesiąt dwa euro 00/100] zapłaconą ze środków własnych Emitenta. Cena przeliczona na złote według kursu średniego NBP z dnia 30 marca 2022 r. wynosi 7 278 261,79 PLN [siedem milionów dwieście siedemdziesiąt osiem tysięcy dwieście sześćdziesiąt jeden złotych 79/100].
Polityka Zarządu polega na utrzymywania solidnej podstawy kapitałowej tak, aby zachować zaufanie inwestorów, kredytodawców oraz rynku, jak też zapewnić przyszły rozwój działalności gospodarczej. Kapitał obejmuje kapitał zakładowy, zyski zatrzymane i udziały niekontrolujące w Grupie. Zarząd monitoruje zwrot z kapitału, jak również poziom zysku przypadającego na jedną akcję. Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu finansowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |
Zarządzanie kapitałem | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
Kredyty, pożyczki | 3 435 | 5 974 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe | 41 408 | 28 340 |
Minus środki pieniężne i ekwiwalenty | (8 753) | (9 261) |
Zadłużenie netto | 36 090 | 25 053 |
Kapitał własny | 59 970 | 54 016 |
Kapitał i zadłużenie netto | 23 880 | 28 963 |
Wskaźnik dźwigni | 1,51 | 0,87 |
Zgodnie z art. 347 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez Biegłego Rewidenta, który został przeznaczony przez Walne Zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom. Kwota przeznaczona do podziału między akcjonariuszy nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone na wypłatę dywidendy. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, akcje własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub statutem powinny być przeznaczone z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe (art. 348 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych).
Termin podejmowania decyzji o wypłacie dywidendy
Zgodnie z art. 395 § 2 pkt 2 Kodeksu Spółek Handlowych organem właściwym do powzięcia uchwały o podziale zysku (lub o pokryciu straty) oraz o wypłacie dywidendy jest zwyczajne walne zgromadzenie. Z uwagi na fakt, iż rokiem obrotowym Emitenta jest rok kalendarzowy, Zwyczajne Walne Zgromadzenie powinno odbyć się do końca czerwca każdego roku kalendarzowego.
Określenie sposobu ogłaszania informacji o wypłacie dywidendy
Informacje dotyczące wypłaty dywidendy Emitenta ogłaszane będą w formie raportów bieżących.
Istniejące uprzywilejowania co do dywidendy
Na dzień zatwierdzenia do publikacji skonsolidowanego sprawozdania finansowego w kapitale zakładowym Emitenta nie występują jakiekolwiek akcje uprzywilejowane co do dywidendy.
Zasady polityki co do wypłaty dywidendy przyjęte przez Emitenta
Zasadą polityki Zarządu w zakresie dywidendy jest realizowanie ich wypłat stosownie do wielkości wypracowanego zysku i możliwości Spółki. Zarząd zgłaszając propozycje dotyczące wypłaty dywidendy, kieruje się koniecznością zapewnienia Spółce płynności finansowej oraz kapitału niezbędnego do rozwoju działalności. Na mocy umów kredytowych zawartych z bankami Emitent zobowiązany jest uzyskać zgodę banku na wypłatę dywidendy.
Nazwa grupy kapitałowej: | GRUPA KAPITAŁOWA ESOTIQ & HENDERSON | ||
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres: | 01.01.2021 – 31.12.2021 | ||
Waluta sprawozdawcza: | PLN | Poziom zaokrągleń: | w tys. zł |