iso4217:PLNxbrli:sharesiso4217:PLN2594003L11V38ZCVKZ092022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594003L11V38ZCVKZ092022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594003L11V38ZCVKZ092022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594003L11V38ZCVKZ092022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember2594003L11V38ZCVKZ092022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2594003L11V38ZCVKZ092022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594003L11V38ZCVKZ092022-01-01ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594003L11V38ZCVKZ092022-01-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594003L11V38ZCVKZ092022-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember2594003L11V38ZCVKZ092022-01-01ifrs-full:OtherReservesMember2594003L11V38ZCVKZ092022-01-01ifrs-full:SharePremiumMember2594003L11V38ZCVKZ092022-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember2594003L11V38ZCVKZ092022-01-01ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToVoluntaryChangesInAccountingPolicyMember2594003L11V38ZCVKZ092022-01-01ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToVoluntaryChangesInAccountingPolicyMemberifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594003L11V38ZCVKZ092022-01-01ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToVoluntaryChangesInAccountingPolicyMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594003L11V38ZCVKZ092022-01-01ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToVoluntaryChangesInAccountingPolicyMemberifrs-full:RetainedEarningsMember2594003L11V38ZCVKZ092022-01-01ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToVoluntaryChangesInAccountingPolicyMemberifrs-full:OtherReservesMember2594003L11V38ZCVKZ092022-01-01ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToVoluntaryChangesInAccountingPolicyMemberifrs-full:SharePremiumMember2594003L11V38ZCVKZ092022-01-01ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToVoluntaryChangesInAccountingPolicyMemberifrs-full:IssuedCapitalMember2594003L11V38ZCVKZ092022-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMember2594003L11V38ZCVKZ092022-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594003L11V38ZCVKZ092022-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594003L11V38ZCVKZ092022-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:RetainedEarningsMember2594003L11V38ZCVKZ092022-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:OtherReservesMember2594003L11V38ZCVKZ092022-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:SharePremiumMember2594003L11V38ZCVKZ092022-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:IssuedCapitalMember2594003L11V38ZCVKZ092023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594003L11V38ZCVKZ092023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594003L11V38ZCVKZ092023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594003L11V38ZCVKZ092023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember2594003L11V38ZCVKZ092023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2594003L11V38ZCVKZ092023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594003L11V38ZCVKZ092023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594003L11V38ZCVKZ092023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594003L11V38ZCVKZ092023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594003L11V38ZCVKZ092023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember2594003L11V38ZCVKZ092023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2594003L11V38ZCVKZ092023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594003L11V38ZCVKZ092022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594003L11V38ZCVKZ092022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594003L11V38ZCVKZ092022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594003L11V38ZCVKZ092022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember2594003L11V38ZCVKZ092022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2594003L11V38ZCVKZ092022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594003L11V38ZCVKZ092022-12-31ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToVoluntaryChangesInAccountingPolicyMember2594003L11V38ZCVKZ092022-12-31ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToVoluntaryChangesInAccountingPolicyMemberifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594003L11V38ZCVKZ092022-12-31ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToVoluntaryChangesInAccountingPolicyMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594003L11V38ZCVKZ092022-12-31ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToVoluntaryChangesInAccountingPolicyMemberifrs-full:RetainedEarningsMember2594003L11V38ZCVKZ092022-12-31ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToVoluntaryChangesInAccountingPolicyMemberifrs-full:OtherReservesMember2594003L11V38ZCVKZ092022-12-31ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToVoluntaryChangesInAccountingPolicyMemberifrs-full:SharePremiumMember2594003L11V38ZCVKZ092022-12-31ifrs-full:IncreaseDecreaseDueToVoluntaryChangesInAccountingPolicyMemberifrs-full:IssuedCapitalMember2594003L11V38ZCVKZ092022-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMember2594003L11V38ZCVKZ092022-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594003L11V38ZCVKZ092022-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594003L11V38ZCVKZ092022-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:RetainedEarningsMember2594003L11V38ZCVKZ092022-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:OtherReservesMember2594003L11V38ZCVKZ092022-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:SharePremiumMember2594003L11V38ZCVKZ092022-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:IssuedCapitalMember2594003L11V38ZCVKZ092022-01-012022-12-312594003L11V38ZCVKZ092023-01-012023-12-312594003L11V38ZCVKZ092022-01-012594003L11V38ZCVKZ092022-12-312594003L11V38ZCVKZ092023-12-31

 

Spis treści

Wstęp7

WYBRANE SKONSOLIDOWANE DANE FINANSOWE11

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ13

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW15

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM17

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH19

NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO SPORZĄDZONEGO NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 202321

1.Informacje ogólne21

2.Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego21

2.1.Oświadczenie o zgodności21

2.2.Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie22

3.Istotne zasady rachunkowości24

3.1.Rzeczowe aktywa trwałe24

3.2.Aktywa niematerialne26

3.3.Inwestycje w podmiotach powiązanych35

3.4.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności35

3.5.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty38

3.6.Pozostałe aktywa39

3.7.Kapitały40

3.8.Rezerwy41

3.9.Zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe43

3.10.Zobowiązania finansowe45

3.11.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania45

3.12.Leasing47

3.13.Przychody przyszłych okresów53

3.14.Dotacje rządowe54

3.15.Przychody i koszty podstawowej działalności operacyjnej55

3.16.Pozostałe przychody i koszty operacyjne58

3.17.Przychody i koszty finansowe59

3.18.Podatek dochodowy60

4.Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach61

5.Rzeczowe aktywa trwałe i nieruchomości inwestycyjne62

5.1.Rzeczowe aktywa trwałe62

6.Niezakończone prace rozwojowe65

7.Pozostałe aktywa niematerialne67

8.Transakcje z podmiotami powiązanymi70

8.1.Wykaz jednostek zależnych70

8.2.Wynagrodzenia członków Zarządu i Rady Nadzorczej71

9.Podatek dochodowy w odniesieniu do działalności kontynuowanej72

9.1.Uzgodnienie różnic pomiędzy wynikiem księgowym a wynikiem podatkowym72

9.2.Aktywa i zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego74

9.3.Nieujęte aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego i niewykorzystane ulgi podatkowe75

9.4.Straty podatkowe możliwe do odliczenia76

10.Aktywo z tytułu prawa do użytkowania77

11.Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności78

11.1.Pozostałe należności78

11.2.Pozostałe aktywa krótkoterminowe78

12.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz przepływy z tytułu dotacji79

12.1.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty79

12.2.Przepływy z tytułu dotacji79

13.Kapitał podstawowy, zapasowy, z aktualizacji wyceny oraz pozostałe kapitały rezerwowe80

13.1.Kapitał podstawowy80

13.2.Struktura właścicielska81

13.3.Kapitał zapasowy82

13.4.Pozostałe kapitały rezerwowe83

14.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania84

14.1.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług84

14.2.Analiza wiekowa zobowiązań z tytułu dostaw i usług84

14.3.Pozostałe zobowiązania84

15.Zobowiązanie z tytułu leasingu85

16.Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe86

17.Rezerwy długoterminowe i krótkoterminowe87

18.Przychody przyszłych okresów89

19.Przychody z podstawowej działalności89

20.Pozostałe przychody i koszty operacyjne89

20.1.Pozostałe przychody operacyjne89

20.2.Pozostałe koszty operacyjne90

21.Wartość sprzedanych projektów90

22.Koszty działalności operacyjnej91

23.Przychody finansowe92

24.Koszty finansowe92

25.Zysk (strata) na akcję93

25.1.Podstawowy i rozwodniony zysk (strata) na akcję93

25.2.Zysk (strata) i średnia ważona liczba akcji wykorzystana do obliczenia zysku (straty) podstawowego na akcję93

25.3.Zysk (strata) i średnia ważona liczba akcji wykorzystana do obliczenia rozwodnionego zysku (straty) na akcję94

26.Skutki zmian zasad (polityki) rachunkowości95

27.Aktywa i zobowiązania warunkowe100

27.1.Zobowiązania warunkowe100

28.Wynagrodzenie firmy audytorskiej103

29.Segmenty operacyjne103

30.Instrumenty finansowe104

30.1.Zarządzanie ryzykiem kapitałowym104

30.2.Kategorie instrumentów finansowych106

30.3.Cele zarządzania ryzykiem finansowym108

30.4.Zarządzanie ryzykiem walutowym109

30.5.Zarządzanie ryzykiem stóp procentowych111

30.6.Zarządzanie ryzykiem kredytowym111

30.7.Zarządzanie ryzykiem płynności112

31.Płatności realizowane na bazie akcji115

32.Kursy walutowe116

33.Przeciętne zatrudnienie w Grupie117

34.Istotne zdarzenia okresu sprawozdawczego niewymienione w innych częściach skonsolidowanego sprawozdania finansowego117

35.Informacje o znaczących zdarzeniach, jakie nastąpiły po dniu bilansowym, a nie uwzględnionych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym119

36.Informacje dotyczące sprawozdań finansowych jednostki zależnej OncoArendi Therapeutics LLC.119

37.Zatwierdzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego120

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wstęp

Dane Jednostki dominującej

Nazwa:Molecure S.A. (dawniej OncoArendi Therapeutics S.A.)

Siedziba:ul. Żwirki i Wigury 101, 02-089 Warszawa,

 Polska

Adres biura:ul. Żwirki i Wigury 101, 02-089 Warszawa

Miejsce prowadzenia działalności:ul. Żwirki i Wigury 101, 02-089 Warszawa

Podstawowy przedmiot działalności:Podstawowym przedmiotem działalności Grupy jest opracowywanie i rozwój nowych leków drobnocząsteczkowych do zastosowania w terapii chorób o największej potrzebie klinicznej, takich jak choroby nowotworowe, choroby włóknieniowe i choroby układu oddechowego.

Organ prowadzący rejestr:

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

REGON:

101380757

NIP:

7282789248

KRS:

0000657123

Czas trwania Spółki:

nieoznaczony

 

 

 

Molecure Spółka Akcyjna została utworzona wskutek przekształcenia OncoArendi Therapeutics Spółka z o.o. w Spółkę Akcyjną na podstawie aktu notarialnego z dnia 4 listopada 2016 roku w Kancelarii Notarialnej Artur Szadkowski Notariusz (Rep. Nr 6758/2016).

Dnia 28 marca 2022 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy zarejestrował wnioskowaną zmianę nazwy Spółki na Molecure Spółka Akcyjna.

Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentowane jest w złotych polskich (PLN), który jest walutą funkcjonalną i walutą prezentacji Grupy.

W sprawozdaniu finansowym mogą pojawić się niezgodności dotyczące zaokrągleń w sumach cząstkowych i ogólnych danych liczbowych w nim przedstawionych. Wynika to z faktu, iż księgi rachunkowe będące podstawą sporządzenia sprawozdania finansowego prowadzone są w złotych polskich i groszach. Niezgodności te nie powodują jednak istotnego zniekształcenia danych zawartych w sprawozdaniu.

Okresy prezentowane

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone na dzień 31.12.2023 roku i obejmuje okres 12 miesięcy, tj. od dnia 01.01.2023 roku do dnia 31.12.2023 roku.

Dla danych prezentowanych w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz pozycjach pozabilansowych zaprezentowano porównywalne dane finansowe na dzień 31.12.2022.

Dla danych prezentowanych w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów, skonsolidowanym sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym oraz w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych zaprezentowano porównywalne dane finansowe za okres od 01.01.2022 roku do 31.12.2022 roku.

Założenie kontynuacji działalności

Sprawozdanie zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności gospodarczej w dającej się przewidzieć przyszłości. Zarząd Spółki uważa, że nie występuje istotna niepewność, dotycząca zdarzeń lub okoliczności, które mogą nasuwać poważne wątpliwości co do zdolności Spółki do kontynuowania działalności w okresie co najmniej 12 miesięcy od dnia bilansowego.

Za okres od 01.01.2023 do 31.12.2023 roku Grupa odnotowała stratę w wysokości 28 373 tys. PLN co wynika ze specyficznego modelu biznesowego, który wiąże się z odsunięciem w czasie przychodów z prowadzonej działalności. Są one uzyskiwane po sprzedaży wyników badań, co następuje po około 5-8 latach od rozpoznania nowego celu terapeutycznego.

Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego Zarząd Spółki nie stwierdza istnienia zdarzeń lub okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności Spółki.

 

 

 

 

Zarząd oraz Rada Nadzorcza Jednostki dominującej

Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego skład organów zarządczych i nadzorujących Jednostki dominującej jest następujący:

Zarząd:

 

Marcin Jan Szumowski

Prezes Zarządu

Sławomir Piotr Broniarek

Członek Zarządu

Samson Fung

Członek Zarządu

Agnieszka Rajczuk Szczepańska

Członek Zarządu

Zbigniew Zasłona

Członek Zarządu

 

Rada Nadzorcza:

 

Paul Van der Horst

Przewodniczący Rady Nadzorczej

Tomasz Piec

Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej

Agnieszka Motyl

Członek Rady Nadzorczej

Paweł Trawkowski

Członek Rady Nadzorczej

Nancy Van Osselaer

Członek Rady Nadzorczej

   

Informacje o Grupie Kapitałowej

Na dzień bilansowy w skład Grupy Kapitałowej Molecure wchodzą:

- Molecure S.A. jako podmiot dominujący

- OncoArendi Therapeutics LLC jako podmiot zależny.

Na dzień 31.12.2022 roku konsolidacji podlegają sprawozdania Molecure S.A. oraz OncoArendi Therapeutics LLC.

Spółka OncoArendi Therapeutics LLC została zarejestrowana w 2014 roku w USA.

Sprawozdanie finansowe OncoArendi Therapeutics LLC jest konsolidowane metodą pełną.

Dane zaprezentowane w niniejszym sprawozdaniu finansowym zmieniły się w stosunku do danych opublikowanych 29 marca 2024 roku w Sprawozdaniu finansowym Molecure SA za okres 01.01.2023-31.12.2023 wskutek dokonanej zmiany polityki rachunkowości w wyniku wdrożenia zaleceń Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Zmiana polegała na ujęciu aktywów z tytułu niezakończonych prac rozwojowych w odniesieniu do projektów, które

uzyskały zgodę odpowiednich agencji na prowadzenie badań klinicznych oraz ujmowaniu wydatków w momencie ich poniesienia w ciężar wyniku finansowego w związku z projektami, które nie uzyskały zgody odpowiedniej agencji na prowadzenie badań klinicznych. Tabele z danymi, które uległy modyfikacji wskutek wspomnianych zmian zostały oznaczone odpowiednią adnotacją.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WYBRANE SKONSOLIDOWANE DANE FINANSOWE

 

od 01.01.2023

do 31.12.2023

PLN

od 01.01.2022

do 31.12.2022

PLN

od 01.01.2023

do 31.12.2023

EUR

od 01.01.2022

do 31.12.2022

EUR

Razem przychody z działalności operacyjnej

3 672 184

7 538 480

810 929

1 607 940

Razem koszty z działalności operacyjnej bez wpływu programu motywacyjnego

35 851 642

44 767 193

7 917 124

9 548 739

Zysk (strata) na działalności operacyjnej

(32 179 458)

(37 670 312)

(7 106 195)

(8 034 990)

Zysk (strata) przed opodatkowaniem

(28 373 116)

(35 951 096)

(6 265 640)

(7 668 286)

Suma całkowitych dochodów

(28 379 854)

(35 941 630)

(6 267 128)

(7 666 267)

Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej

(23 290 040)

(34 130 454)

(5 143 144)

(7 279 947)

Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

(33 873 089)

(9 989 492)

(7 480 200)

(2 130 736)

Środki pieniężne netto z działalności finansowej

55 533 484

7 698 416

12 263 469

1 642 054

Liczba akcji

16 836 000

14 030 000

16 836 000

14 030 000

Zysk (strata) netto na jedną akcję

(1,69)

(2,56)

(0,37)

(0,55)

 

Dla wartości sprawozdania z całkowitych dochodów i przepływów pieniężnych:

średni kurs euro obliczony na podstawie kursów zamknięcia dla każdego m-ca roku:

- 2023 r.: 4,5284

- 2022 r.: 4,6883

WYBRANE SKONSOLIDOWANE DANE FINANSOWE

 

 

31.12.2023

PLN

31.12.2022

PLN

31.12.2023

EUR

31.12.2022

EUR

Aktywa razem

112 274 874

91 823 457

25 822 188

19 578 980

Zobowiązania razem

11 344 699

11 613 225

2 609 177

2 476 220

Zobowiązania krótkoterminowe razem

6 042 512

6 979 590

1 389 722

1 488 217

Zobowiązania długoterminowe razem

5 302 187

4 633 635

1 219 454

988 003

Kapitał własny

100 930 175

80 210 232

23 213 012

17 102 759

Kapitał zapasowy

150 710 949

101 197 609

34 662 132

21 577 775

Liczba akcji

16 836 000

14 030 000

16 836 000

14 030 000

Wartość aktywów netto na jedną akcję

5,99

5,72

1,38

1,22

 

Do przeliczenia wybranych danych finansowych zastosowano kurs euro NBP:

Dla wartości sprawozdania z sytuacji finansowej:

- na dzień 31.12.2023 r.: 4,3480

- na dzień 31.12.2022 r.: 4,6899

 

 

 

 

 

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

(dane w PLN)

 

 

Nota nr

31.12.2023

31.12.2022

01.01.2022

Aktywa trwałe

  

 

 

 

Rzeczowe aktywa trwałe

5

3 463 822

5 218 051

3 988 463

Aktywo z tytułu prawa do użytkowania

10

7 139 393

6 408 054

6 008 858

Niezakończone prace rozwojowe

6

35 598 237

4 951 759

0

Pozostałe aktywa niematerialne

7

361 176

256 297

101 249

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

9

0

0

0

Aktywa trwałe razem

  

46 562 628

16 834 161

10 098 570

 

  

 

 

 

Aktywa obrotowe

  

 

 

 

Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności

11

1 724 106

2 505 984

1 448 258

Aktywa z tytułu bieżącego podatku dochodowego

9

0

6 865 527

12 454 277

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

12.1

63 988 140

65 617 785

102 039 315

Aktywa obrotowe inne niż aktywa trwałe lub grupy do zbycia zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży lub do wydania właścicielom

 

65 712 246

74 989 296

115 941 850

Aktywa obrotowe razem

  

65 712 246

74 989 296

115 941 850

 

  

 

 

 

Aktywa razem

  

112 274 874

91 823 457

126 040 420

 

Dane zaprezentowane w powyższej i poniższej tabeli zmieniły się w stosunku do danych opublikowanych 29 marca 2024 roku w Sprawozdaniu finansowym Molecure SA za okres 01.01.2023-31.12.2023 wskutek dokonanej zmiany polityki rachunkowości. Więcej informacji zawartych jest w nocie 26.

 

 

 

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

(dane w PLN)

KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA

Nota nr

31.12.2023

31.12.2022

01.01.2022

Kapitał własny

  

 

 

 

Kapitał podstawowy

13

168 360

140 300

139 516

Kapitał zapasowy

13

150 710 949

101 197 609

98 153 259

Pozostałe kapitały rezerwowe

13

43 076

491 416

2 968 461

Zyski zatrzymane (Niepokryte straty)

  

(49 992 210)

(21 619 093)

14 332 005

Kapitał własny przypisywany właścicielom jednostki dominującej

 

100 930 175

80 210 232

115 593 241

Kapitał własny razem

  

100 930 175

80 210 232

115 593 241

 

  

 

 

 

Zobowiązania długoterminowe

  

 

 

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

14

0

205 084

0

Zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego

9

0

0

0

Rezerwy długoterminowe z tytułu świadczeń pracowniczych

 

108 311

83 905

72 432

Rezerwy długoterminowe

17

108 311

83 905

72 432

Rozliczenia międzyokresowe

16

218 055

141 936

10 933

Zobowiązania z tytułu leasingu

15

4 975 821

4 202 710

4 198 865

Zobowiązania długoterminowe razem

  

5 302 187

4 633 635

4 282 230

 

  

 

 

 

Zobowiązania krótkoterminowe

  

 

 

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

14

3 016 748

2 822 807

1 985 478

Rezerwy bieżące z tytułu świadczeń pracowniczych

 

698 452

640 757

765 219

Inne rezerwy bieżące

 

43 550

113 000

326 277

Rezerwy krótkoterminowe

17

742 002

753 757

1 091 496

Przychody przyszłych okresów

18

49 864

37 207

358 263

Zobowiązania z tytułu leasingu

15

2 163 572

2 205 345

1 809 993

Pozostałe zobowiązania

14

70 326

1 160 474

919 719

Zobowiązania krótkoterminowe inne niż zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaży

 

6 042 512

6 979 590

6 164 949

Zobowiązania krótkoterminowe razem

  

6 042 512

6 979 590

6 164 949

 

  

 

 

 

Zobowiązania razem

  

11 344 699

11 613 225

10 447 179

 

  

 

 

 

Pasywa razem

  

112 274 874

91 823 457

126 040 420

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

(dane w PLN)

 

 

Nota nr

od 01.01.2023

do 31.12.2023

od 01.01.2022

do 31.12.2022

Przychody z podstawowej działalności

19

3 652 643

7 513 449

Pozostałe przychody operacyjne

20

19 541

25 031

 

  

 

 

Amortyzacja

22

2 826 158

3 983 694

Zużycie materiałów i energii

22

4 101 710

4 529 558

Usługi obce

22

10 997 573

17 393 271

Wynagrodzenia

22

15 257 704

15 326 918

Koszty świadczeń pracowniczych

22

1 728 510

1 670 629

Podatki i opłaty

22

42 296

31 211

Pozostałe koszty

20

897 691

1 300 345

Wartość sprzedanych projektów

21

0

531 567

Koszty programu motywacyjnego

35

0

441 600

 

  

 

 

Zysk (strata) na działalności operacyjnej

  

(32 179 458)

(37 670 313)

 

  

 

 

Przychody finansowe

23

4 389 733

1 911 223

Koszty finansowe

24

583 392

192 008

 

  

 

 

Zysk (strata) przed opodatkowaniem

  

(28 373 117)

(35 951 098)

 

  

 

 

Podatek dochodowy

9

0

0

 

  

 

 

Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej

  

(28 373 117)

(35 951 098)

Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej

  

0

0

 

  

 

 

ZYSK (STRATA) NETTO

  

(28 373 117)

(35 951 098)

Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

  

(28 373 117)

(35 951 098)

Zysk (strata) netto przypadający udziałom niedającym kontroli

  

0

0

 

Dane zaprezentowane w powyższej tabeli zmieniły się w stosunku do danych opublikowanych 29 marca 2024 roku w Sprawozdaniu finansowym Molecure SA za okres 01.01.2023-31.12.2023 wskutek dokonanej zmiany polityki rachunkowości . Więcej informacji zawartych jest w nocie 26.

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

(dane w PLN)

 

 

Nota nr

od 01.01.2023

do 31.12.2023

od 01.01.2022

do 31.12.2022

Składniki, które mogą zostać przeniesione w późniejszych okresach do rachunku zysków i strat:

  

(6 738)

9 467

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych

  

(6 738)

9 467

Pozostałe całkowite dochody netto razem

  

(6 738)

9 467

 

  

 

 

SUMA CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

  

(28 379 855)

(35 941 631)

Suma całkowitych dochodów przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej

  

(28 379 855)

(35 941 631)

Suma całkowitych dochodów przypadająca udziałom niedającym kontroli

  

0

0

 

Zysk na akcję

Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej

25

(1,69)

(2,56)

Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję z działalności zaniechanej

 

25

0

0

Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję

25

(1,69)

(2,56)

Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej

25

(1,69)

(2,56)

Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję z działalności zaniechanej

25

0

0

Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję

25

(1,69)

(2,56)

 

Dane zaprezentowane w powyższej tabeli zmieniły się w stosunku do danych opublikowanych 29 marca 2024 roku w Sprawozdaniu finansowym Molecure SA za okres 01.01.2023-31.12.2023 wskutek dokonanej zmiany polityki rachunkowości . Więcej informacji zawartych jest w nocie 26.

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

(dane w PLN)

 

Kapitał podstawowy

Kapitał zapasowy

Pozostałe kapitały rezerwowe

Zyski zatrzymane

Kapitały przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej

Kapitały przypadające udziałom niedającym kontroli

Razem

Stan na 1 stycznia 2023 roku

140 300

101 197 609

491 416

24 618 600

126 447 925

0

126 447 925

Zmiana polityki rachunkowości

0

0

0

(46 237 693)

(46 237 693)

0

(46 237 693)

Stan na 1 stycznia 2023 roku po zmianie

140 300

101 197 609

491 416

(21 619 093)

80 210 232

0

80 210 232

Wynik netto za rok obrotowy

0

0

0

(28 373 117)

(28 373 117)

0

(28 373 117)

Inne całkowite dochody

0

0

(6 738)

0

(6 738)

0

(6 738)

Całkowite dochody razem

0

0

(6 738)

(28 373 117)

(28 379 855)

0

(28 379 855)

Emisja akcji

28 060

49 513 340

(441 602)

0

49 099 798

0

49 099 798

Umorzenie akcji

0

0

0

0

0

0

0

Utworzenie kapitału rezerwowego w ramach programu motywacyjnego

0

0

0

0

0

0

0

Suma zmian w kapitale własnym w okresie

28 060

49 513 340

(448 340)

(28 373 117)

20 719 943

0

20 719 943

Stan na 31 grudnia 2023 roku

168 360

150 710 949

43 076

(49 992 210)

100 930 175

0

100 930 175

 

 

 

 

Kapitał podstawowy

Kapitał zapasowy

Pozostałe kapitały rezerwowe (*)

Zyski zatrzymane

(*)

Kapitały przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej

Kapitały przypadające udziałom niedającym kontroli

Razem

Stan na 1 stycznia 2022 roku

139 516

98 153 259

2 968 461

39 882 297

141 143 534

0

141 143 534

Zmiana polityki rachunkowości

0

0

0

(25 550 292)

(25 550 293)

0

(25 550 293)

Stan na 1 stycznia 2022 roku po zmianie

139 516

98 153 259

2 968 461

14 332 005

115 593 241

0

115 593 241

Wynik netto za rok obrotowy

0

0

0

(35 951 098)

(35 951 098)

0

(35 951 098)

Inne całkowite dochody

0

0

9 467

0

9 467

0

9 467

Całkowite dochody razem

0

0

9 467

(35 951 098)

(35 941 631)

0

(35 941 631)

Emisja akcji

784

3 044 350

(2 928 114)

0

117 020

0

117 020

Umorzenie akcji

0

0

0

0

0

0

0

Utworzenie kapitału rezerwowego w ramach programu motywacyjnego

0

0

441 602

0

441 602

0

441 602

Suma zmian w kapitale własnym w okresie

784

3 044 350

(2 477 045)

(35 951 098)

(35 383 009)

0

(35 383 009)

Stan na 31 grudnia 2022 roku

140 300

101 197 609

491 416

(21 619 093)

80 210 232

0

80 210 232

Dane zaprezentowane w powyższych tabelach zmieniły się w stosunku do danych opublikowanych 29 marca 2024 roku w Sprawozdaniu finansowym Molecure SA za okres 01.01.2023-31.12.2023 wskutek dokonanej zmiany polityki rachunkowości . Więcej informacji zawartych jest w nocie 26.

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

(dane w PLN)

 

 

Nota nr

od 01.01.2023

do 31.12.2023

od 01.01.2022

do 31.12.2022

Zysk (strata) za rok obrotowy

  

(28 373 117)

(35 951 098)

 

  

 

 

Korekty:

  

5 083 077

1 820 644

Wydatki z dotacji na koszty

  

(3 652 543)

(7 512 796)

Amortyzacja oraz odpisy aktualizujące rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne

  

2 826 158

3 983 694

Zmiana stanu należności

  

7 647 405

4 531 023

Zmiana stanu zobowiązań z wyjątkiem kredytów i pożyczek

  

(1 025 176)

1 414 173

Zmiana stanu rezerw

  

12 652

(326 267)

Zmiana stanu przychodów przyszłych okresów

12.2

12 657

(321 056)

Zmiana stanu aktywów z tytułu prawa do użytkowania

  

(731 338)

(399 196)

Zmiana pozostałych aktywów

  

0

0

Program motywacyjny

  

0

441 602

Pozostałe

  

(6 738)

9 467

Przepływy pieniężne z działalności

 

(23 290 040)

(34 130 454)

Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej

  

(23 290 040)

(34 130 454)

 

Dane zaprezentowane w powyższej i poniższej tabeli zmieniły się w stosunku do danych opublikowanych 29 marca 2024 roku w Sprawozdaniu finansowym Molecure SA za okres 01.01.2023-31.12.2023 wskutek dokonanej zmiany polityki rachunkowości . Więcej informacji zawartych jest w nocie 26.

 

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

(dane w PLN)

 

 

Nota nr

od 01.01.2023

do 31.12.2023

od 01.01.2022

do 31.12.2022

Sprzedaż rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych

  

15 035

45 843

Nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych

  

(362 233)

(3 318 785)

Wydatki na niezakończone prace rozwojowe

  

(33 525 891)

(6 716 550)

Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

  

(33 873 089)

(9 989 492)

 

  

 

 

Wpływy z tytułu emisji akcji

 

49 099 800

117 020

Wpływy z tyt. dotacji

  

5 702 347

7 182 200

Spłata zobowiązań z tytułu leasingu finansowego

  

584 713

272 474

Odsetki zapłacone

  

146 624

126 722

Środki pieniężne netto wykorzystane w działalności finansowej

 

  

55 533 484

7 698 416

Zmiana stanu netto środków pieniężnych i ich ekwiwalentów

  

(1 629 645)

(36 421 530)

Skutki zmian kursów wymiany, które dotyczą środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych

 

0

0

Zwiększenie (zmniejszenie) stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów

 

(1 629 645)

(36 421 530)

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu sprawozdawczego

  

65 617 785

102 039 315

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu sprawozdawczego

12.1

63 988 140

65 617 785

NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO SPORZĄDZONEGO NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2023

1.Informacje ogólne

Molecure Spółka Akcyjna (dalej również "Spółka", "Jednostka dominująca" została utworzona wskutek przekształcenia OncoArendi Therapeutics Spółka z o.o. w Spółkę Akcyjną na podstawie aktu notarialnego z dnia 4 listopada 2016 roku w Kancelarii Notarialnej Artur Szadkowski Notariusz (Rep. Nr 6758/2016) z dniem wpisu do KRS tj. 04.01.2017 roku. Siedzibą jednostki dominującej jest Warszawa. Aktualnie spółka jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w Sądzie Rejonowym dla Miasta Stołecznego Warszawy, XII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 0000657123. Dnia 28 marca 2022 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy zarejestrował wnioskowaną zmianę nazwy Spółki na Molecure Spółka Akcyjna.

2.Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego

2.1.Oświadczenie o zgodności

Oświadczenie Zarządu

Zarząd Jednostki dominującej oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy, niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe oraz dane porównywalne zaprezentowane w postaci historycznych informacji finansowych sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi w Molecure S.A. zasadami rachunkowości oraz odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową Spółki, jak również jej wynik finansowy.

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzono zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej (dalej „MSSF”).

 

2.2.Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, a nie weszły jeszcze w życie

Standardy, zmiany do standardów oraz interpretacje przyjęte przez RMSR, zatwierdzone przez UE, które zostały już opublikowane, ale jeszcze nie weszły w życie.

Zatwierdzone przez RMSR do stosowania po 1 stycznia 2023 r.:

MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” oraz zmiany do MSSF 17

Zmiany do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” – pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – Informacje porównawcze

Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” – oraz Wytyczne Rady MSSF w zakresie ujawnień dotyczących polityk rachunkowości w praktyce – kwestia istotności w odniesieniu do polityk rachunkowości

Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” – definicja wartości szacunkowych

Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” – obowiązek ujmowania odroczonego podatku dochodowego w związku z aktywami i zobowiązaniami powstałymi w ramach pojedynczej transakcji

Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” – globalny minimalny podatek dochodowy (Pillar Two)

Zatwierdzone przez RMSR do stosowania po 1 stycznia 2024 r.:

Zmiany do MSSF 16 „Leasing” – zobowiązania leasingowe w transakcjach sprzedaży i leasingu zwrotnego

Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” - klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe

Zmiany do MSR 7 “Rachunek przepływów pieniężnych” oraz MSSF 7 “Instrumenty finansowe - ujawnianie informacji”- umowy finansowania zobowiązań wobec dostawców

Zatwierdzone przez RMSR do stosowania po 1 stycznia 2025 r.:

Zmiany do MSR 21 „Skutki zmian kursów wymiany walut obcych” – brak wymienialności

Grupa szacuje, że wyżej wymienione standardy, zmiany do standardów oraz interpretacje przyjęte przez RMSR, ale jeszcze nie zatwierdzone przez UE nie miałyby istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby zastosowane przez Grupę na dzień bilansowy.

Wcześniejsze zastosowanie standardów przez Grupę

Grupa zastosowała po raz pierwszy z dniem 01.01.2015 roku standard MSSF 9 „Instrumenty finansowe” obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku, MSSF 15 „Przychody z umów z klientami” oraz Zmiany do MSSF 15: „Data wejścia w życie MSSF 15” obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku, w związku z tym postanowienia wymienionych standardów zostały uwzględnione przez Grupę zarówno w okresie objętym niniejszym sprawozdaniem, jak i w danych porównawczych.

MSSF 9 Instrumenty finansowe

Aktywa finansowe prezentowane przez Spółkę to należności krótkoterminowe. Wszystkie aktywa finansowe są wyceniane według zamortyzowanego kosztu i wpływ jest ujmowany w wyniku finansowym. Spółka dokonała wyceny należności krótkoterminowych zgodnie z MSSF 9 Instrumenty finansowe według uproszczonej metody, ponieważ:

a) nie zawierały istotnego elementu finansowania w rozumieniu zasad określonych w MSSF 15 Przychody, czyli nie istniał istotny komponent finansowania mogący korygować przyrzeczoną kwotę wynagrodzenia,

b) należności spełniały warunek oczekiwania, że zostaną spłacone w okresie krótszym niż rok.

Według metody uproszczonej oczekiwane straty kredytowe są szacowane na podstawie danych historycznych. W poprzednich latach Spółka nie tworzyła odpisów na należności krótkoterminowe, w efekcie tej analizy nie wprowadzono dodatkowych rezerw na oczekiwane straty kredytowe.

Spółka nie stosuje, w stosunku do posiadanych aktywów finansowych, modelu wyceny wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody.

Zobowiązana finansowe są wycenianie według zamortyzowanego kosztu, Spółka stosowała metodę zamortyzowanego kosztu również w latach ubiegłych i stwierdzono brak wpływu z tytułu wcześniejszego zastosowania MSSF 9 na sprawozdania finansowe.

MSSF 15 Przychody

Przychody uzyskiwane przez Spółkę w rozumieniu MSSF 15 Przychody prezentowane są w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zgodnie z postanowieniami tego standardu. Ponadto kwota przychodów w rozumieniu MSSF 15 Przychody w okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym oraz w okresach poprzedzających była nieistotna. Zwiększenie wartości przychodów Spółka przewiduje w kolejnych okresach sprawozdawczych, a szczegółowe zasady ich ujęcia zawarte zostały w nocie objaśniającej nr 3 Istotne zasady rachunkowości.

3.Istotne zasady rachunkowości

3.1.Rzeczowe aktywa trwałe

Pozycję rzeczowych aktywów trwałych, która kwalifikuje się do ujęcia jako składnik aktywów, początkowo wycenia się według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia.

Po początkowym ujęciu pozycji rzeczowych aktywów trwałych jako składnika aktywów, wykazuje się ją według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonego o łączne odpisy amortyzacyjne (umorzenie) oraz o łączne straty z tytułu utraty wartości.

Spółka stosuje metody amortyzacji odzwierciedlające wzorzec konsumowania przez Spółkę oczekiwanych przyszłych korzyści ekonomicznych ze składnika aktywów (liniowa lub degresywna).

Środki trwałe o wartości poniżej 3.500 PLN są jednorazowo umarzane lub spisywane w koszty w miesiącu nabycia, o ile ze względu na specyfikę działalności Spółki nie stanowią w swojej masie istotnego składnika majątkowego.

Amortyzację wylicza się dla wszystkich środków trwałych, z pominięciem gruntów oraz środków trwałych w budowie.

Przewidywany okres użytkowania dla poszczególnych grup rzeczowych aktywów trwałych wynosi:

Budynki, lokale, prawa do lokali i obiekty inżynierii lądowej i wodnej

60 lat

Urządzenia techniczne i maszyny

3-5 lat

Środki transportu

5 lat

Inne środki trwałe

3 lata

 

Spółka dokonuje okresowej, nie później niż na koniec roku obrotowego, weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności środków trwałych, wartości końcowej i metody amortyzacji, a konsekwencje zmian tych szacunków uwzględniane są prospektywnie w następnym i kolejnych latach obrotowych. 

Na koniec roku obrotowego, a także za każdym razem, kiedy istnieją przesłanki, że nastąpiła utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych Spółka dokonuje również weryfikacji rzeczowych aktywów trwałych pod kątem utraty wartości i konieczności dokonania odpisów aktualizujących z tego tytułu.

Oceniając istnienie przesłanek świadczących o możliwości utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych Spółka analizuje co najmniej przesłanki pochodzące z zewnętrznych

oraz wewnętrznych źródeł informacji wymagane przez MSR 36 „Utrata wartości aktywów”.

Odpisów dokonuje się w ciężar pozostałych kosztów odpowiednich do funkcji rzeczowych aktywów trwałych w okresie, kiedy stwierdzono trwałą utratę wartości, nie później niż na koniec roku obrotowego. Jeśli Spółka z dostateczną pewnością stwierdzi ustanie przyczyny, z powodu której dokonała odpisu aktualizacyjnego wartość aktywu, przeprowadza odwrócenie uprzednio dokonanego odpisu aktualizującego w części bądź w całości, poprzez uznanie przychodów.

3.2.Aktywa niematerialne

Składnik aktywów niematerialnych o określonym lub nieokreślonym okresie użytkowania początkowo wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia.

Aktywa niematerialne o określonym okresie użytkowania

Po początkowym ujęciu składnik aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania wykazuje się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o łączne odpisy amortyzacyjne (umorzeniowe) oraz łączne straty z tytułu utraty wartości.

W stosunku do aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania Spółka stosuje liniową metodę amortyzacji.

Aktywa niematerialne o określonym okresie użytkowania o wartości poniżej 3.500 PLN są jednorazowo umarzane lub spisywane w koszty w miesiącu nabycia, o ile ze względu na specyfikę działalności Spółki nie stanowią w swojej masie istotnego składnika majątkowego.

Spółka dokonuje okresowej, nie później niż na koniec roku obrotowego, weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności aktywów niematerialnych, wartości końcowej i metody amortyzacji, a konsekwencje zmian tych szacunków uwzględniane są w następnym i kolejnych latach obrotowych (prospektywnie). 

Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Spółka ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości składnika aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania.

Oceniając istnienie przesłanek świadczących o możliwości utraty wartości aktywów niematerialnych Spółka analizuje co najmniej przesłanki pochodzące z zewnętrznych oraz wewnętrznych źródeł informacji wymagane przez MSR 36 „Utrata wartości aktywów”.

Stratę z tytułu utraty wartości ujmuje się w wysokości kwoty, o jaką wartość bilansowa danego składnika aktywów przewyższa jego wartość odzyskiwaną. Wartość odzyskiwalna to wyższa z dwóch kwot: wartości godziwej pomniejszonej o koszty konieczne do poniesienia w związku z jego sprzedażą lub wartości użytkowej.

Aktywa niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz wartość firmy

Aktywa niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania nie podlegają amortyzacji.

Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Spółka ocenia czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości aktywów niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie występują, Spółka szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów.

Spółka dokonuje testów na utratę wartości aktywów niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania porównując jego wartość odzyskiwalną z jego wartości bilansową corocznie oraz za każdym razem, kiedy istnieją przesłanki, że nastąpiła utrata wartości tego składnika. Coroczny test sprawdzający może zostać przeprowadzony w dowolnym terminie w ciągu okresu rocznego, pod warunkiem, że jest on przeprowadzany każdego roku w tym samym terminie.

Wartość firmy z tytułu przejęcia jednostki gospodarczej stanowi nadwyżka ceny nabycia nad wartością godziwą przejmowanych aktywów, zobowiązań i możliwych do zidentyfikowania zobowiązań warunkowych. Po początkowym ujęciu wartość firmy nie jest amortyzowana i jest wykazana jako cena nabycia pomniejszona o dokonane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.

Wartość firmy poddawana jest corocznie lub częściej, jeśli wystąpią ku temu przesłanki, testom na utratę wartości.

Aktywa niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania nie wystąpiły dotychczas w Spółce.

Prace badawcze

Prace badawcze są nowatorskim i zaplanowanym poszukiwaniem rozwiązań podjętym z zamiarem zdobycia i przyswojenia nowej wiedzy naukowej i technicznej.

Spółka nie ujmuje jako składnika aktywów niematerialnych, nakładów poniesionych w wyniku prac badawczych (lub w wyniku realizacji etapu prac badawczych przedsięwzięcia prowadzonego we własnym zakresie). Nakłady poniesione na prace badawcze (lub na realizację etapu prac badawczych przedsięwzięcia prowadzonego we własnym zakresie) ujmuje się jako koszty w momencie ich poniesienia. Na etapie prac badawczych prowadzonego przedsięwzięcia Spółka nie jest w stanie udowodnić istnienia składnika wartości niematerialnych, który będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne. W związku z tym nakłady zawsze ujmowane są w kosztach w momencie ich poniesienia.

Do przykładów prac badawczych zalicza się:

• działania zmierzające do zdobycia nowej wiedzy;

• poszukiwanie, ocenę i końcową selekcję sposobu wykorzystania rezultatów prac badawczych lub innej wiedzy;

• poszukiwanie alternatywnych materiałów, urządzeń, produktów, procesów, systemów lub usług; oraz

• formułowanie, projektowanie, ocenę i końcową selekcję nowych lub udoskonalonych materiałów, urządzeń, produktów, procesów, systemów lub usług.

 

Prace rozwojowe

Prace rozwojowe są praktycznym zastosowaniem odkryć badawczych lub też osiągnięć innej wiedzy w planowaniu lub projektowaniu produkcji nowych lub znacznie udoskonalonych materiałów, urządzeń, produktów, procesów technologicznych, systemów lub usług, które ma miejsce przed rozpoczęciem produkcji seryjnej lub zastosowaniem.

Składnik aktywów niematerialnych powstały w wyniku prac rozwojowych (lub realizacji etapu prac rozwojowych przedsięwzięcia prowadzonego we własnym zakresie) ujmuje się wtedy i tylko wtedy, gdy Spółka jest w stanie udowodnić:

• możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży;

• Molecure SA posiada odpowiednią wiedzę, doświadczenie oraz zasoby ludzkie i techniczne niezbędne do zakończenia prowadzonych prac rozwojowych z sukcesem. Zakres prac dotyczący wczesnej fazy przedklinicznej programu wykonywany jest przez doświadczony zespół naukowy, wspierany światowymi doradcami naukowymi. Badania na etapie przedklinicznym realizowane są w laboratoriach chemicznych i biologicznych w Warszawie i Łodzi, które są w pełni wyposażone w nowoczesną aparaturę badawczą, której właścicielem jest Spółka. Dalsze etapy formalnego rozwoju przedklinicznego oraz wczesne fazy rozwoju klinicznego leku wykonywane są w oparciu o współpracę z certyfikowanymi ośrodkami badawczymi (ang. Contract Research Organizations – CRO), specjalizującymi się w produkcji substancji, badań toksykologicznych i badaniami I i II fazy klinicznej według standardów GMP, GLP i GCP. Rozpoczęcie I i II fazy badań klinicznych jest uwarunkowane otrzymaniem zgody właściwej komisji bioetycznej i właściwego urzędu regulacyjnego dla miejsca prowadzenia badań klinicznych. Zdolność techniczną wykonania projektu potwierdzają liczne podpisane umowy o dofinansowanie publiczne np. z NCBiR, gdzie zasoby techniczne wnioskodawcy oraz podwykonawców są szczegółowo weryfikowane na etapie oceny wniosku.

• zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży;

Misją spółki jest rozwiązanie co najmniej jednej niezaspokojonej potrzeby klinicznej (choroby, na które nie ma obecnie na rynku skutecznej terapii) w zakresie chorób płuc oraz chorób nowotworowych. Model biznesowy firmy zakłada, ze realizacja tej misji odbędzie się poprzez komercjalizację praw do wyników prac rozwojowych zakończonych na etapie wczesnych faz badań klinicznych (Faza I lub II) pozwalających wykazać bezpieczeństwo i wstępną skuteczność działania kandydata na lek po podaniu pacjentom. Potwierdzają to podpisane umowy na finansowanie ze środków publicznych prowadzonych projektów B+R, zakładające, jako jeden z ostatnich celów projektu zakończenie I fazy badań klinicznych i rozpoczęcie działań komercjalizacyjnych.

• zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych;

Prowadzone przez spółkę projekty rozwojowe wykazują od samego początku prac rozwojowych zdolność komercjalizacji, co odzwierciedlają statystyki zawieranych transakcji na każdym etapie rozwoju leku od fazy discovery, fazy potwierdzenia działania in-vivo w modelach zwierzęcych chorób, fazy formalnego rozwoju przedklinicznego leku aż do rozwoju klinicznego (badania I i II fazy). Strategią spółki nie jest jednak sprzedaż programu na najwcześniejszych etapach rozwoju leku, ale w jego końcowej części, czyli na etapie badań klinicznych, gdzie zarówno prawdopodobieństwo zawarcia transakcji jak i wartości transakcyjne są znacząco wyższe niż w przypadku komercjalizacji na wcześniejszym etapie rozwoju.

• sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne. Między innymi Spółka może udowodnić istnienie rynku na produkty powstające dzięki składnikowi wartości niematerialnych lub na sam składnik lub – jeśli składnik ma być użytkowany przez Spółkę – użyteczność składnika aktywów niematerialnych;

Model działalności spółki polega na prowadzeniu zaawansowanych badań nad nowymi lekami, a następnie sprzedaży praw do uzyskanych wyników koncernom

farmaceutycznym. Spółka przewiduje, że w większości programów, komercjalizacja wyników jego prac badawczo-rozwojowych nastąpi przez udzielenie licencji na kandydata na lek na etapie wczesnych badań klinicznych (Faza I/IIa). Przewidywania Emitenta w powyższym zakresie oparte są na branżowych statystykach transakcji w przedmiocie komercjalizacji kandydata na lek przeprowadzonych w latach 2012-2021, których szczególnie cennym przykładem może być zawarta umowa licencyjna pomiędzy Emitentem a spółką Galapagos NV, czy też amerykańskimi firmami Incyte oraz Calithera na sprzedaż praw do związków blokujących (inhibitorów) białko o nazwie arginaza, na łączną kwotę około 750 mln USD (składającą się z płatności za kamienie milowe oraz opłaty licencyjne), zawarta na etapie I fazy badań klinicznych. Obecnie najbardziej zawansowany projekt Molecure SA dotyczy właśnie immunoterapii przeciwnowotworowej z wykorzystaniem inhibitorów arginaz.

• dostępność stosownych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika aktywów niematerialnych;

Spółka w celu ukończenia prac rozwojowych nie tylko dba o stronę techniczną prowadzonych przedsięwzięć (posiada w pełni wyposażone we własny sprzęt laboratoria chemiczne i biologiczne) , ale również z sukcesem pozyskuje niezbędne finansowanie na prowadzone programy. Spółka w ciągu czterech rund inwestycyjnych od inwestorów prywatnych oraz poprzez debiut giełdowy zebrała ok. 92 mln zł, zaś zgodnie z podpisanymi umowami z instytucjami pośredniczącymi ma zapewnione finansowanie publiczne na kwotę ok. 181 mln zł. Spółka wpisuje się również w narodową politykę wspierania innowacyjności oraz małych i średnich przedsiębiorstw w ramach licznych programów takich jak Program Inteligentny Rozwój POIR, zarządzanych przez takie instytucje jak NCBiR, PFR czy PARP.

• możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych.

Spółka w celu wiarygodnego ustalenia nakładów na prace rozwojowe prowadzi księgi handlowe wyodrębniając oddzielne analityki kont dla prowadzonych programów w podziale na rodzaje ponoszonych wydatków w postaci wynagrodzeń, usług zewnętrznych czy kosztów operacyjnych.

Na etapie prac rozwojowych przedsięwzięcia Spółka może zidentyfikować składnik wartości niematerialnych i udowodnić, że składnik ten będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne. Dzieje się tak dlatego, że etap prac rozwojowych jest etapem bardziej zaawansowanym niż etap prac badawczych.

Spółka dokonuje podziału na dwa etapy prac rozwojowych: etap niezakończonych oraz zakończonych prac rozwojowych. Celem dokonania takiego podziału jest rozróżnienie prac (zakończonych prac rozwojowych), które osiągnęły zdefiniowane przez Spółkę cel naukowy i okno komercyjne w postaci pozytywnej fazy badań II na ludziach od projektów (niezakończonych prac rozwojowych), które są na wcześniejszym etapie i wymagają dodatkowych nakładów finansowych niezbędnych do osiągnięcia celu naukowego.

Etap niezakończonych prac rozwojowych

Moment rozpoczęcia prac rozwojowych:

Spółka przyjmuje, że momentem rozpoczęcia ujmowania kosztów jako aktywo z tytułu niezakończonych prac rozwojowych, będzie data uzyskania dla danego projektu zgody na rozpoczęcie pierwszego badania klinicznego na ludziach. W przypadku projektów pozyskiwanych zewnętrznie z udokumentowaną datą rozpoczęcia badań klinicznych momentem rozpoczęcia ujmowania kosztów jako aktywo z tytułu niezakończonych prac rozwojowych będzie data transakcji lub data przejęcia praw do dysponowania wynikami badań z danego projektu prac rozwojowych.

Sposób udokumentowania osiągniecia punktu rozpoczęcia niezakończonych prac rozwojowych

Kierownik Departamentu Badań Klinicznych dostarczy odpowiednią zgodę urzędu regulacyjnego (krajowego lub zagranicznego) kraju, w którym rozpoczęto przedmiotowe badanie kliniczne. Na podstawie tej dokumentacji wyznaczony zostaje moment, od

którego wydatki w danym projekcie traktowane są jako niezakończone prace rozwojowe i podlegają kapitalizacji w aktywach bilansu. Prezentacja odbywa się w pozycji „niezakończone prace rozwojowe”, pozycja ta nie podlega amortyzacji.

Test na utratę wartości

Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Spółka ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości niezakończonych prac rozwojowych.

Oceniając istnienie przesłanek świadczących o możliwości utraty wartości aktywów niematerialnych Spółka analizuje co najmniej przesłanki pochodzące z zewnętrznych oraz wewnętrznych źródeł informacji wymagane przez MSR 36 „Utrata wartości aktywów”.

W pierwszym kroku Spółka dokonuje wyceny (zewnętrznej/wewnętrznej) poszczególnych projektów i weryfikuje, czy wartość wyceny przewyższa wysokość poniesionych wydatków na niezakończone prace rozwojowe. Po drugie Spółka na podstawie raportów badawczych dokonuje oceny czy nie zachodzą przesłanki naukowe do zamknięcia projektu z wynikiem negatywnym.

Zgodnie z par. 24 MSR 20 wartość niezakończonych prac rozwojowych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej pomniejszana jest o otrzymane na ten cel dotacje.

Etap zakończonych prac rozwojowych

Moment zakończenia prac rozwojowych:

Spółka określa definicję osiągnięcia momentu zakończenia prac rozwojowych w następujący sposób:

Proof of Concept in Men – zakończenie odpowiedniej fazy badań klinicznych z wynikiem pozwalającym określić okno terapeutyczne, bezpieczeństwo kandydata na lek oraz wstępną (o niskiej istotności statystycznej) skuteczność działania terapeutycznego u ludzi.

Sposób udokumentowania osiągniecia punktu zakończenia niezakończonych prac rozwojowych.

Lider Projektu na podstawie wyników badań potwierdza osiągniecie kamienia milowego i dostarcza dokumentację dyrektorowi finansowemu w postaci notatki służbowej potwierdzonej odpowiednimi wynikami badań klinicznych.

W przypadku komercjalizacji zakończonych prac rozwojowych Spółka oceni, czy okres użytkowania zakończonych prac rozwojowych jest określony czy nieokreślony. W przypadku uznania przez Spółkę, że dla składnika zakończonych prac rozwojowych istnieje określony okres użytkowania, zakończone prace rozwojowe będą podlegały amortyzacji, w przeciwnym razie będą one podlegały testom na utratę wartości opisanymi poniżej.

Test na utratę wartości

Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Spółka ocenia czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości zakończonych prac rozwojowych o nieokreślonym okresie użytkowania. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie występują, Spółka szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów.

Spółka dokonuje testów na utratę wartości zakończonych prac rozwojowych porównując jego wartość odzyskiwalną z jego wartości bilansową corocznie oraz za każdym razem, kiedy istnieją przesłanki, że nastąpiła utrata wartości tego składnika. Coroczny test sprawdzający może zostać przeprowadzony w dowolnym terminie w ciągu okresu rocznego, pod warunkiem, że jest on przeprowadzany każdego roku w tym samym terminie.

W pierwszym kroku dokonuje wyceny (zewnętrznej/wewnętrznej) poszczególnych projektów i weryfikuje, czy wartość wyceny przewyższa wysokość poniesionych wydatków na niezakończone prace rozwojowe. Przygotowanie do wdrożenia poprzez sprzedaż licencji wyłącznej firmie farmaceutycznej lub biotechnologicznej jest długim i złożonym procesem, często poprzedzonym podpisaniem tzw. umowy partneringowej. Z doświadczenia wynika, że proces ten może obejmować dwa do trzech lat od rozpoczęcia rozmów po podpisaniu umowy o poufności. Po okresie trzech lat, jeżeli Spółka nie będzie prowadziła żadnych rozmów pod kątem komercjalizacji, Zarząd Spółki w drodze uchwały

podejmuje decyzję o zakończeniu projektu wynikiem negatywnym i odpisaniu całości poniesionych wydatków w ciężar kosztów. 

W przypadku wystąpienia zakończonych prac rozwojowych, ich wartość prezentowana jest w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji „Zakończone prace rozwojowe” i zgodnie z par. 24 MSR 20 pomniejszana jest o otrzymane na ten cel dotacje.

Zakończone prace rozwojowe dotychczas nie wystąpiły w Spółce.

3.3.Inwestycje w podmiotach powiązanych

Inwestycje w jednostkach zależnych, współkontrolowanych i jednostkach stowarzyszonych ujmowane są w cenie nabycia.

Jednostka zależna to jednostka, nad którą Spółka sprawuje kontrolę. Spółka sprawuje kontrolę nad jednostką, w której dokonano inwestycji, jeżeli z tytułu swojego zaangażowania w tę jednostkę podlega ekspozycji na zmienne zwroty, lub gdy ma prawa do zmiennych zwrotów, oraz ma możliwość wywierania wpływu na te zwroty poprzez sprawowanie władzy (istniejące prawa, które dają bieżącą możliwość kierowania istotną działalnością jednostki, tj. działalności wywierającej znaczący wpływ na zwroty tej jednostki).

Zgodnie z wytycznymi MSSF 10 Spółka dokonuje rozważań odnośnie sprawowania kontroli.

Na każdy dzień bilansowy oraz na dzień zaistnienia uzasadnionych przesłanek Spółka dokonuje weryfikacji tych inwestycji pod kątem utraty wartości zgodnie z MSR 36. Jeżeli Spółka stwierdzi przesłanki utraty wartości, podejmuje procedury ustalenia wysokości odpisu aktualizującego wartość aktywów. Straty z tytułu utraty wartości ujmowane są niezwłocznie w wyniku finansowym w ciężar kosztów finansowych.

 

3.4.Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

Należności w sprawozdaniu finansowym prezentowane są w podziale na długoterminowe i krótkoterminowe.

Jako należności długoterminowe ujmowane są należności z terminem wymagalności powyżej 12 miesięcy od dnia bilansowego, a wymagalne w okresie krótszym prezentowane są jako krótkoterminowe.

Na dzień powstania należności w walucie obcej są wyceniane według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień powstania należności.

Na dzień bilansowy należności w walucie obcej wyceniane są według średniego kursu NBP obowiązującego na dzień bilansowy.

Należności z tytułu dostaw i usług

Na dzień nabycia lub powstania należności z tytułu dostaw i usług ujmuje się według ceny transakcyjnej, na dzień bilansowy zaś wyceniane są w zamortyzowanym koszcie.

Dla należności z tytułu dostaw i usług Spółka ujmuje odpis z tytułu oczekiwanych strat kredytowych w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie ich życia i wycenia oczekiwane straty kredytowe w sposób uwzględniający:

obiektywną i ważoną prawdopodobieństwem kwotę, którą ustala oceniając szereg możliwych wyników,

wartość pieniądza w czasie, obecnych warunków i prognoz,

racjonalne i udokumentowane informacje, które są dostępne bez nadmiernych kosztów lub starań na dzień sprawozdawczy, dotyczące przeszłych zdarzeń, obecnych warunków i prognoz dotyczących przyszłych warunków gospodarczych.

Z uwzględnieniem powyższego, wartość należności aktualizuje się indywidualnie, w odniesieniu do:

1) należności od dłużników postawionych w stan likwidacji lub w stan upadłości oraz w stosunku do których zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne lub został złożony wniosek o zatwierdzenie układu w postępowaniu o zatwierdzenie układu – do wysokości należności nieobjętej gwarancją lub innym zabezpieczeniem należności,

zgłoszonej likwidatorowi lub sędziemu-komisarzowi w postępowaniu upadłościowym lub umieszczonej w spisie wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym;

2) należności od dłużników w przypadku oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek dłużnika nie wystarcza lub jedynie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego – w pełnej wysokości należności;

3) należności kwestionowanych przez dłużników oraz z których zapłatą dłużnik zalega, a według oceny sytuacji majątkowej i finansowej dłużnika spłata należności w umownej kwocie nie jest prawdopodobna – do wysokości niepokrytej gwarancją lub innym zabezpieczeniem należności;

4) należności stanowiących równowartość kwot podwyższających należności, w stosunku do których uprzednio dokonano odpisu aktualizującego – w wysokości tych kwot, do czasu ich otrzymania lub odpisania;

5) pozostałych należności przeterminowanych, a także należności nieprzeterminowanych, których ryzyko nieściągalności jest znaczne według indywidualnej oceny Zarządu Spółki – odpis w wysokości wiarygodnie oszacowanej kwoty.

Odsetki od należności przeterminowanych szacowane są nie rzadziej niż na dzień bilansowy, z tym że decyzję o obciążeniu kontrahenta podejmuje każdorazowo Zarząd Spółki.  

Na należności odsetkowe tworzy się odpis aktualizujący w pełnej ich wartości i odnosi się go w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w ciężar kosztów finansowych.

Odpis dotyczący kwoty nominalnej należności odnoszony jest w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych.

Należności umorzone, przedawnione lub nieściągalne zmniejszają uprzednio dokonane odpisy aktualizujące ich wartość, natomiast w przypadkach gdy nie wystąpiła uprzednia ich aktualizacja lub dokonano jej w niepełnej wysokości to należności te zalicza się odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych lub kosztów finansowych.

Ustanie przyczyny powodującej dokonane uprzednio odpisy aktualizujące wartość należności powoduje zwiększenie, w równowartości całego lub częściowego odpisu aktualizującego, wartości danej należności oraz związane z tym zwiększenie pozostałych przychodów operacyjnych lub przychodów finansowych.

Prezentacja odpisów aktualizujących w sprawozdaniu z całkowitych dochodów następuje per saldo odpowiednio w przychodach bądź kosztach finansowych w przypadku należności finansowych, w przypadku należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności w pozostałych kosztach lub pozostałych przychodach operacyjnych. 

Pozostałe należności

Do pozostałych należności Spółka zalicza m.in.

należności z tytułu podatków (z wyłączeniem aktywów z tytułu bieżącego podatku dochodowego),

inne należności.

Należności z tytułu podatków na dzień ich powstania wycenia się w wartości nominalnej, na dzień bilansowy zaś w wysokości kwot podlegających zwrotowi od władz podatkowych.

Inne należności na dzień powstania wycenia się w wartości godziwej, a na dzień bilansowy w zamortyzowanym koszcie.

Z uwagi na krótkoterminowy charakter należności z tytułu podatków (termin płatności do 3 m-cy) oraz z uwagi na fakt, iż na dzień bilansowy różnica pomiędzy wyceną w wysokości kwot podlegających zwrotowi od władz podatkowych, a ich wyceną w zamortyzowanym koszcie jest nieistotna, w sprawozdaniu finansowym, w nocie prezentującej kategorie instrumentów finansowych, Spółka prezentuje należności z tytułu podatków łącznie z innymi należnościami jako pozostałe należności wyceniane w zamortyzowanym koszcie.

3.5.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Do środków pieniężnych Spółka zalicza środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych oraz depozyty (lokaty) bankowe płatne na żądanie.

Do ekwiwalentów środków pieniężnych Spółka zalicza m.in. krótkoterminowe papiery wartościowe z terminem zapadalności do trzech miesięcy.

Środki pieniężne wykazywane są na dzień bilansowy według ich wartości nominalnej. Wartość nominalna obejmuje doliczone lub ewentualnie potrącone przez bank odsetki.

Środki pieniężne w walutach obcych wycenia się po średnim kursie NBP danej waluty z dnia bilansowego.

Wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:

• faktycznie zastosowanym w tym dniu, wynikającym z charakteru operacji – w przypadku sprzedaży lub kupna walut oraz zapłaty należności lub zobowiązań;

• średnim ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski z dnia poprzedzającego ten dzień – w przypadku zapłaty należności lub zobowiązań, jeżeli nie jest zasadne zastosowanie kursu, o którym mowa w pkt 1, a także w przypadku pozostałych operacji.

Rozchód waluty z rachunków walutowych dokonuje się według metody „pierwsze weszło, pierwsze wyszło” (FIFO).

Różnice kursowe dotyczące środków pieniężnych w walutach obcych i operacji sprzedaży walut obcych, zalicza się zasadniczo odpowiednio do kosztów lub przychodów finansowych. W uzasadnionych przypadkach różnice kursowe zalicza się do kosztu wytworzenia produktów i usług ceny nabycia towarów, kosztu wytworzenia środków trwałych w budowie lub do ustalenia wartości początkowej wartości niematerialnych.

3.6.Pozostałe aktywa

Pozostałe aktywa obejmują wydatki poniesione w okresie sprawozdawczym dotyczące miesięcy następujących po okresie objętym sprawozdaniem finansowym, wycenione w

wysokości faktycznie poniesionej. Wydatki są odnoszone do kosztów zgodnie z zasadą współmierności przychodów i kosztów i rozliczane metodą liniową, w miarę upływu czasu trwania.

Do pozostałych aktywów zaliczane są między innymi opłacone z góry świadczenia, takie jak prenumerata, ubezpieczenia, czynsze i dzierżawy, opłacone z góry koszty energii elektrycznej, gazu, usług komunikacyjnych lub komunalnych, podatek od nieruchomości, opłata roczna za wieczyste użytkowanie gruntów, itp.

3.7.Kapitały

Na kapitał własny Spółki składają się:

• kapitał podstawowy

• pozostałe kapitały

• zyski zatrzymane/niepokryte straty.

Kapitały własne wyceniane są w wartości nominalnej.

Kapitał podstawowy wykazywany jest w wysokości wykazywanej w Statucie i Krajowym Rejestrze Sądowym. Do czasu zarejestrowania podwyższenia kapitału podstawowego kwoty wniesione przez akcjonariuszy wykazane są w księgach rachunkowych jako rozrachunki, a prezentowane w sprawozdaniu finansowym jako pozostałe kapitały rezerwowe.

Zadeklarowane lecz nie wniesione wkłady ujmuje się jako należne wpłaty na kapitał podstawowy (wartość ujemna).

Pozostałe kapitały tworzone są z:

• z nadwyżki ceny emisyjnej akcji powyżej ich wartości nominalnej pomniejszonej o koszty tej emisji,

• z tytułu przeszacowań wartości aktywów,

• z odpisów z zysku z kolejnych lat obrotowych.

Zyski zatrzymane/niepokryte straty stanowi zyski i straty wypracowane w poprzednich latach obrotowych oraz w bieżącym okresie. Na niepodzielony wynik z lat ubiegłych odnosi się skutki istotnych błędów lat poprzednich. 

3.8.Rezerwy

Rezerwy tworzy się w przypadku, gdy:

• na Spółce ciąży obecny obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający z przeszłych zdarzeń,

• prawdopodobna jest konieczność wydatkowania środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne w celu wypełnienia obowiązku oraz

• można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty zobowiązania.

Kwota, na którą tworzona jest rezerwa, stanowi najbardziej właściwy szacunek nakładów niezbędnych do wypełnienia obecnego obowiązku na koniec okresu sprawozdawczego. Zmierzając do określenia najbardziej właściwego szacunku rezerwy uwzględnia się ryzyko i niepewność nieodłącznie towarzyszące wielu zdarzeniom i okolicznościom. Zdarzenia przyszłe, które mogą wpłynąć na wysokość kwoty niezbędnej do wypełnienia przez Spółkę obowiązku, odzwierciedla się w kwocie tworzonej rezerwy, jeśli istnieją wystarczające i obiektywne dowody na to, że zdarzenia te nastąpią.

Stan rezerw weryfikuje się na koniec każdego okresu sprawozdawczego i koryguje w celu odzwierciedlenia bieżącego, najbardziej właściwego szacunku. Jeśli przestało być prawdopodobne, że w celu wypełnienia obowiązku nastąpi wymagany wypływ środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne, Spółka rozwiązuje rezerwę.

Jeśli skutek zmiany wartości pieniądza w czasie jest istotny, kwota rezerwy odpowiada bieżącej wartości nakładów, które jak się oczekuje będą niezbędne do wypełnienia obowiązku, przy zastosowaniu odpowiedniej stopy dyskontowej.

Utworzenie lub zwiększenie rezerwy zalicza się odpowiednio do kosztów podstawowej działalności operacyjnej, pozostałych kosztów operacyjnych lub kosztów finansowych, zależnie od okoliczności, z którymi wiążą się przyszłe zobowiązania.

Wykorzystanie rezerwy jest związane z powstaniem zobowiązania, na które uprzednio utworzono rezerwę i jest ono księgowane jako zmniejszenie rezerwy i zwiększenie zobowiązania.

Rezerwę wykorzystuje się tylko na nakłady o takim przeznaczeniu, na jakie była pierwotnie utworzona.

Niewykorzystane rezerwy, wobec zmniejszenia lub ustania ryzyka uzasadniającego ich utworzenie, na dzień, na który stały się zbędne, zmniejszają koszty podstawowej działalności operacyjnej albo odpowiednio zwiększają pozostałe przychody operacyjne lub przychody finansowe, w zależności od tego, które koszty zostały wcześniej obciążone tworzoną rezerwą.

Rezerwy mogą być tworzone na:

• restrukturyzację – podstawą tworzenia rezerwy są nakłady, które jednocześnie w sposób nieodzowny wynikają z restrukturyzacji i zarazem nie są związane z bieżącą działalnością Spółki; w kwocie rezerwy mogą być przykładowo uwzględnione odprawy i odszkodowania wynikające z prawa pracy, czy też koszty likwidacji działalności objętych restrukturyzacją, jak np. koszty lub straty związane z karami lub odszkodowaniami z tytułu zerwanych umów lub niezrealizowanych umów; rezerwa na restrukturyzację nie obejmuje kosztów związanych z przyszłą działalnością, np. kosztów marketingu, szkolenia pozostającej załogi, koszty zmian przyporządkowania służbowego pozostających pracowników, itp.; utworzone rezerwy na restrukturyzację zwiększają pozostałe koszty operacyjne;

• udzielone gwarancje i poręczenia – podstawą oceny prawdopodobieństwa możliwego obowiązku utworzenia rezerwy jest analiza przebiegu wywiązywania się podmiotu, któremu udzielono gwarancji lub poręczenia ze zobowiązań objętych gwarancją lub

poręczeniem; w przypadku złej kondycji podmiotu, któremu udzielono gwarancji lub poręczenia, wysokość rezerwy będzie zależała od przewidywanej przez jednostkę możliwości spłaty zobowiązania przez ten podmiot; sam fakt udzielenia gwarancji i poręczenia nie jest podstawą utworzenia rezerwy, konieczne jest wtedy ujawnienie zobowiązania warunkowego;

• skutki toczącego się postępowania sądowego – podstawa oceny prawdopodobieństwa możliwego obowiązku utworzenia rezerwy może być przebieg postępowania sądowego lub opinie prawników; ustalając kwotę rezerwy należy wziąć pod uwagę nie tylko kwotę roszczenia określoną w pozwie, ale również koszty postępowania sądowego;

• przewidywane straty z podpisanych umów;

• wynikające z obowiązku wykonania związanych z bieżącą działalnością przyszłych świadczeń na rzecz pracowników (np. odprawy emerytalne, rentowe); Spółka nie wypłaca nagród jubileuszowych, a świadczenia emerytalne i rentowe przysługują i są wypłacane w wysokości wynikającej z Kodeksu Pracy;

• wynikające z obowiązku wykonania związanych z bieżącą działalnością przyszłych świadczeń wobec nieznanych osób, których kwotę można oszacować w sposób wiarygodny, mimo że data powstania zobowiązania nie jest jeszcze znana.

W sprawozdaniu finansowym rezerwy są prezentowane odpowiednio jako długo i krótkoterminowe.

3.9.Zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe

Zobowiązanie warunkowe jest:

a) możliwym obowiązkiem, który powstaje na skutek zdarzeń przeszłych, których istnienie zostanie potwierdzone dopiero w momencie wystąpienia lub niewystąpienia jednego lub większej ilości niepewnych przyszłych zdarzeń, które nie w pełni podlegają kontroli jednostki; lub

b) obecnym obowiązkiem, który powstaje na skutek zdarzeń przeszłych, ale nie jest ujmowany w sprawozdaniu finansowym, ponieważ:

(i) nie jest prawdopodobne, aby konieczne było wydatkowanie środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne w celu wypełnienia obowiązku; lub

(ii) kwoty obowiązku (zobowiązania) nie można wycenić wystarczająco wiarygodnie.

W sprawozdaniach finansowych Spółka ujawnia informacje dodatkowe dotyczące zobowiązań warunkowych obejmujące:

- krótki opis rodzaju zobowiązań warunkowych, oraz jeśli jest to wykonalne:

- wartość szacunkową jego skutków finansowych, przy uwzględnieniu m.in. ryzyka i niepewności oraz przyszłych zdarzeń, które mogą wpłynąć na wysokość kwoty niezbędnej do wypełnienia obowiązku przez Spółkę,

- przesłanki świadczące o istnieniu niepewności co do kwoty lub terminu wystąpienia wypływu środków oraz

- możliwość uzyskania zwrotów.

Opis zidentyfikowanych przez Spółkę zobowiązań warunkowych mieści się w nocie objaśniającej nr 26.

Warunkowy składnik aktywów jest możliwym składnikiem aktywów, który powstaje na skutek zdarzeń przeszłych oraz którego istnienie zostanie potwierdzone dopiero w momencie wystąpienia lub niewystąpienia jednego lub większej ilości niepewnych przyszłych zdarzeń, które nie w pełni podlegają kontroli Spółki.

W sprawozdaniach finansowych Spółka ujawnia informacje dodatkowe dotyczące aktywów warunkowych obejmujące:

- krótki opis rodzaju aktywów warunkowych, oraz jeśli jest to wykonalne:

- ich skutki finansowe, przy uwzględnieniu m.in. ryzyka i niepewności oraz zdarzeń przyszłych.

W Spółce dotychczas nie wystąpiły aktywa warunkowe.

3.10.Zobowiązania finansowe

Spółka ujmuje zobowiązania finansowe w sprawozdaniu z sytuacji finansowej wtedy i tylko wtedy, gdy staje się związana postanowieniami umowy instrumentu. 

Klasyfikacja zobowiązania finansowego wycenianego w wartości godziwej przez wynik finansowy jest dokonywana w momencie początkowego ujęcia i jest nieodwołalna.

W momencie początkowego ujęcia Spółka wycenia składnik zobowiązań finansowych w jego wartości godziwej skorygowanej o koszty transakcji, które mogą być bezpośrednio przypisane do nabycia lub emisji tego zobowiązania finansowego.

Jako zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie są m.in. otrzymane pożyczki i kredyty oraz wyemitowane dłużne papiery wartościowe z określonym terminem wymagalności.

Do zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy należą m.in. instrumenty pochodne będące zobowiązaniami.

Zyski lub straty na składniku zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej ujmowane są w wyniku finansowym jako przychody lub koszty finansowe z wyjątkiem ewentualnej zmiany wartości godziwej przypisanej do zmiany ryzyka kredytowego (związanego z niewypłacalnością emitenta), która jest prezentowana w pozostałych całkowitych dochodach.

3.11.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

Zobowiązania w sprawozdaniu finansowym prezentowane są w podziale na zobowiązania długoterminowe i krótkoterminowe.

Jako zobowiązania długoterminowe ujmowane są zobowiązania wymagalne w terminie powyżej 12 miesięcy od dnia bilansowego, a wymagalne w okresie krótszym lub przeznaczone do obrotu prezentowane są w pozycji zobowiązań krótkoterminowych.

Na dzień powstania zobowiązania w walucie obcej są wyceniane według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień powstania zobowiązania.

Na dzień bilansowy zobowiązania w walucie obcej wyceniane są według średniego kursu NBP obowiązującego na ten dzień.

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

Na dzień nabycia lub powstania zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania ujmuje się według wartości godziwej.

Na dzień bilansowy zobowiązania z tytułu dostaw i usług wyceniane są w zamortyzowanym koszcie. 

Pozostałe zobowiązania

Do pozostałych zobowiązań Spółka zalicza m.in.

zobowiązania z tytułu podatków (z wyłączeniem zobowiązań z tytułu bieżącego podatku dochodowego),

inne zobowiązania.

Zobowiązania z tytułu podatków na dzień ich powstania wycenia się w wartości nominalnej, na dzień bilansowy zaś w wysokości kwot wymagających według przewidywań zapłaty na rzecz władz podatkowych.

Inne zobowiązania na dzień powstania wycenia się w wartości godziwej, a na dzień bilansowy w zamortyzowanym koszcie.

Z uwagi na krótkoterminowy charakter zobowiązań z tytułu podatków (termin płatności do 3 m-cy) oraz z uwagi na fakt, iż na dzień bilansowy różnica pomiędzy wyceną w wysokości kwot wymagających według przewidywań zapłaty na rzecz władz podatkowych, a ich wyceną w zamortyzowanym koszcie jest nieistotna, w sprawozdaniu finansowym, w nocie prezentującej kategorie instrumentów finansowych, Spółka

prezentuje zobowiązania z tytułu podatków łącznie z innymi zobowiązaniami jako pozostałe należności wyceniane w zamortyzowanym koszcie.

Do zobowiązań (z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań) Spółka zalicza ponadto bierne rozliczenia międzyokresowe. Do biernych rozliczeń międzyokresowych zalicza się między innymi zobowiązania wynikające z przyjętych przez Spółkę niezafakturowanych dostaw i usług dotyczących bieżącej działalności operacyjnej.

3.12.Leasing

Identyfikacja leasingu

Na początku umowy jednostka ocenia, czy umowa jest leasingiem, czy zawiera leasing. Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie.

Jednostka ocenia ponownie, czy umowa jest leasingiem lub czy zawiera leasing tylko wtedy, gdy warunki umowy ulegną zmianie.

Okres leasingu

Jednostka ustala okres leasingu jako nieodwołalny okres leasingu wraz z:

a) okresami, w których istnieje opcja przedłużenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że Spółka skorzysta z tej opcji, oraz

b) okresami, w których istnieje opcja wypowiedzenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że Spółka nie skorzysta z tej opcji.

Oceniając, czy można z wystarczającą pewnością założyć, że Spółka skorzysta z opcji przedłużenia leasingu, lub że nie skorzysta z opcji wypowiedzenia leasingu, jednostka uwzględnia wszystkie istotne fakty i okoliczności, które stanowią dla Spółki zachętę ekonomiczną do tego, aby skorzystał z opcji przedłużenia leasingu lub nie skorzystał z opcji wypowiedzenia leasingu.

Spółka ponownie ocenia, czy można z wystarczającą pewnością założyć, że skorzysta on z opcji przedłużenia leasingu lub że nie skorzysta z opcji wypowiedzenia leasingu w przypadku wystąpienia znaczącego zdarzenia albo znaczącej zmiany w okolicznościach:

a) które Spółka kontroluje oraz

b) które wpływają na to, że można z wystarczającą pewnością założyć, że Spółka skorzysta z opcji, która nie została wcześniej uwzględniona w ustaleniach dotyczących okresu leasingu, lub że nie skorzysta z opcji, która została wcześniej uwzględniona w tych ustaleniach.

Jednostka aktualizuje okres leasingu, gdy zaszła zmiana dotycząca nieodwołalnego okresu leasingu. Na przykład nieodwołalny okres leasingu ulegnie zmianie, jeżeli:

a) Spółka skorzysta z opcji nieuwzględnionej wcześniej w ustaleniach jednostki dotyczących okresu leasingu,

b) Spółka nie skorzysta z opcji uwzględnionej wcześniej w ustaleniach jednostki dotyczących okresu leasingu,

c) wystąpi zdarzenie, wskutek którego na mocy umowy Spółka będzie zobowiązana skorzystać z opcji nieuwzględnionej wcześniej w ustaleniach jednostki dotyczących okresu leasingu, lub

d) wystąpi zdarzenie, wskutek którego na mocy umowy Spółce nie będzie wolno skorzystać z opcji uwzględnionej wcześniej w ustaleniach jednostki dotyczących okresu leasingu.

Ujmowanie

W dacie rozpoczęcia Spółka ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu.

 

Wycena

Początkowa wycena

Początkowa wycena składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania

W dacie rozpoczęcia Spółka wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania według kosztu.

Koszt składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania powinien obejmować:

a) kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu,

b) wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe,

c) wszelkie początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez Spółkę, oraz

d) szacunek kosztów, które mają zostać poniesione przez Spółkę w związku z demontażem i usunięciem bazowego składnika aktywów, przeprowadzeniem renowacji miejsca, w którym się znajdował, lub przeprowadzeniem renowacji bazowego składnika aktywów do stanu wymaganego przez warunki leasingu, chyba że te koszty są ponoszone w celu wytworzenia zapasów. Spółka przyjmuje na siebie obowiązek pokrycia tych kosztów w dacie rozpoczęcia albo w wyniku używania bazowego składnika aktywów przez dany okres.

Początkowa wycena zobowiązania z tytułu leasingu

W dacie rozpoczęcia Spółka wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe dyskontuje się z zastosowaniem stopy procentowej leasingu, jeżeli stopę tę można z łatwością ustalić. W przeciwnym razie Spółki stosuje krańcową stopę procentową.

W dacie rozpoczęcia opłaty leasingowe zawarte w wycenie zobowiązania z tytułu leasingu obejmują następujące opłaty za prawo do użytkowania bazowego składnika aktywów podczas okresu leasingu, które pozostają do zapłaty w tej dacie:

a) stałe opłaty leasingowe pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe;

b) zmienne opłaty leasingowe, które zależą od indeksu lub stawki, wycenione początkowo z zastosowaniem tego indeksu lub tej stawki zgodnie z ich wartością w dacie rozpoczęcia,

c) kwoty, których zapłaty przez Spółkę oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej,

d) cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że Spółka skorzysta z tej opcji, oraz

e) kary pieniężne za wypowiedzenie leasingu, jeżeli w warunkach leasingu przewidziano, że Spółka może skorzystać z opcji wypowiedzenia leasingu.

Zmienne opłaty leasingowe, które zależą od indeksu lub stawki obejmują na przykład opłaty powiązane z indeksem cen konsumpcyjnych, opłaty powiązane z referencyjną stopą procentową (taką jak LIBOR) lub opłaty, które zmieniają się, aby odzwierciedlić zmiany w stawkach czynszów na wolnym rynku.

Późniejsza wycena

Późniejsza wycena składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania

Po dacie rozpoczęcia Spółka wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania, stosując model kosztu.

Model kosztu

W celu zastosowania modelu kosztu Spółka wycenia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania według kosztu:

a) pomniejszonego o łączne odpisy amortyzacyjne (umorzenie) i łączne straty z tytułu utraty wartości; oraz

b) skorygowanego z tytułu jakiejkolwiek aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu.

Spółka stosuje wymogi w zakresie amortyzacji przewidziane w MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe do amortyzowania składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania.

Spółka stosuje MSR 36 Utrata wartości aktywów w celu określenia, czy składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania utracił wartość oraz w celu ujęcia jakiejkolwiek zidentyfikowanej straty z tytułu utraty wartości.

Późniejsza wycena zobowiązania z tytułu leasingu

Po dacie rozpoczęcia Spółka wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu poprzez:

a) zwiększenie wartości bilansowej w celu odzwierciedlenia odsetek od zobowiązania z tytułu leasingu,

b) zmniejszenie wartości bilansowej w celu uwzględnienia zapłaconych opłat leasingowych oraz

c) zaktualizowanie wyceny wartości bilansowej w celu uwzględnienia wszelkiej ponownej oceny lub zmiany leasingu lub w celu uwzględnienia zaktualizowanych zasadniczo stałych opłat leasingowych.

 

Ponowna ocena zobowiązania z tytułu leasingu

Spółka aktualizuje wycenę zobowiązania z tytułu leasingu poprzez dyskontowanie zaktualizowanych opłat leasingowych, stosując zaktualizowaną stopę dyskontową, jeżeli:

a) zaistnieje zmiana w odniesieniu do okresu leasingu. Spółka określa zaktualizowane opłaty leasingowe na podstawie zaktualizowanego okresu leasingu lub

b) zaistnieje zmiana dotycząca oceny opcji kupna bazowego składnika aktywów, ocenionego z uwzględnieniem zdarzeń i okoliczności w kontekście opcji kupna. Spółka określa zaktualizowane opłaty leasingowe w celu uwzględnienia zmiany w kwotach, które należy zapłacić w ramach opcji kupna.

Spółka określa zaktualizowaną stopę dyskontową jako stopę procentową leasingu na pozostały do końca okres leasingu, w przypadku gdy stopę tę można z łatwością ustalić, lub krańcową stopę procentową Spółki w dniu ponownej oceny, jeżeli stopy procentowej leasingu nie można z łatwością ustalić.

Spółka dokonuje aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu poprzez dyskontowanie zaktualizowanych opłat leasingowych, gdy:

a) zaistnieje zmiana w kwocie, której zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej. Spółka ustala zaktualizowane opłaty leasingowe w celu uwzględnienia zmiany w kwotach, których zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej.

b) zaistnieje zmiana w przyszłych opłatach leasingowych wynikająca ze zmiany w indeksie lub stawce stosowanej do ustalania tych opłat, wliczając w to na przykład zmianę w celu uwzględnienia zmian w stawkach czynszów na wolnym rynku w następstwie przeglądu tych czynszów. Spółka dokonuje aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu w celu uwzględnienia tych zaktualizowanych opłat leasingowych tylko wtedy, gdy nastąpi zmiana przepływów pieniężnych (tj. kiedy korekta opłat leasingowych wchodzi w życie). Spółka ustala zaktualizowane opłaty leasingowe na pozostały do końca okres leasingu w oparciu o zaktualizowane opłaty umowne.

Spółka stosuje niezmienioną stopę dyskontową, chyba że zmiana w opłatach leasingowych wynika ze zmiany zmiennych stóp procentowych. W tym przypadku Spółka stosuje zaktualizowaną stopę dyskontową, która odzwierciedla zmiany w stopie procentowej.

Zmiany leasingu

Spółka ujmuje zmianę leasingu jako odrębny leasing, jeżeli:

a) zmiana zwiększa zakres leasingu poprzez przyznanie prawa do użytkowania jednego lub większej liczby bazowych składnik aktywów oraz

b) wynagrodzenie za leasing zwiększa się o kwotę współmierną do ceny jednostkowej za zwiększenie zakresu oraz wszelkie właściwe korekty tej ceny jednostkowej w celu uwzględnienia okoliczności danej umowy.

W przypadku zmiany leasingu, która nie jest ujmowana jako odrębny leasing, w dacie uzgodnienia zmiany Spółka:

a) alokuje wynagrodzenie w zmodyfikowanej umowie,

b) ustala okres zmodyfikowanego leasingu, oraz

c) aktualizuje wycenę zobowiązania z tytułu leasingu poprzez dyskontowanie zaktualizowanych opłat leasingowych z zastosowaniem zaktualizowanej stopy dyskontowej. Zaktualizowana stopa dyskontowa jest określana jako stopa procentowa leasingu na pozostały do końca okres leasingu, gdy można z łatwością ustalić tę stopę, lub krańcową stopę procentową Spółki obowiązującą w dacie uzgodnienia zmiany, jeżeli nie można z łatwością ustalić stopy procentowej leasingu.

W przypadku zmiany leasingu, która nie jest ujmowana jako odrębny leasing, Spółka ujmuje aktualizację wyceny zobowiązania z tytułu leasingu poprzez:

a) zmniejszenie wartości bilansowej składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania w celu uwzględnienia częściowego lub całkowitego zakończenia leasingu w przypadku zmian leasingu, które zmniejszają zakres leasingu. Spółka ujmuje w wyniku wszelki zysk lub stratę odnoszącą się do częściowego lub całkowitego zakończenia leasingu,

b) skorygowanie składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania w odniesieniu do wszystkich pozostałych zmian leasingu.

3.13.Przychody przyszłych okresów

Przychody przyszłych okresów, to wartości nominalne przychodów, których realizacja następuje w okresach przyszłych. Do rozliczeń przychodów przyszłych okresów zalicza się między innymi:

• zaliczki i przedpłaty na świadczenia, których wykonanie nastąpi w następnych okresach sprawozdawczych oraz nierozliczone zaliczki z tytułu dotacji rządowych;

• otrzymane wpłaty lub zafakturowane z góry należności za świadczenia, których wykonanie nastąpi w przyszłych okresach sprawozdawczych;

• nieotrzymane jeszcze kary umowne i odszkodowania dochodzone na drodze sądowej – ich rozliczenie na pozostałe przychody operacyjne następuje w momencie otrzymania przychodu.

3.14.Dotacje rządowe

Dotacje rządowe ujmuje się, gdy istnieje wystarczająca pewność, iż Spółka spełni warunki związane z dotacjami oraz dotacje te będą otrzymane. Dotacje otrzymane w postaci środków pieniężnych są ujmowane w kwocie tych środków pieniężnych.

Spółka uzyskuje dotacje rządowe na prace badawczo – rozwojowe, które dzielą się na dotacje do niezakończonych oraz zakończonych prac rozwojowych, dotacje na koszty ogólne projektowe, które służą pokryciu kosztów administracyjnych prowadzonych projektów oraz dotacje na prace badawcze.

Wartość dotacji otrzymanych dotyczących niezakończonych oraz zakończonych prac rozwojowych odejmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej od wartości bilansowej tych składników aktywów.

Dotacje na koszty prac badawczych oraz koszty ogólne projektowe, które służą pokryciu kosztów administracyjnych prowadzonych projektów są ujmowane w okresie w którym dotacja stała się należna w części „Przychody z działalności operacyjnej” w pozycji „Przychody z tytułu dotacji”.

Wpływy z tytułu dotacji ujmowane są w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych w przepływach pieniężnych z działalności finansowej w pozycji „Wpływy z tytułu dotacji”.

Wydatkowane dotacje na niezakończone prace rozwojowe ujmowane są w przepływach pieniężnych z działalności inwestycyjnej w pozycji „Wydatki na niezakończone prace

rozwojowe” łącznie z wydatkami poniesionymi na te aktywa bezpośrednio przez Spółkę, natomiast wydatki z innych dotacji  ujmowane są w przepływach pieniężnych z działalności operacyjnej w pozycji „Wydatki z dotacji na koszty”.

Zakończone prace rozwojowe nie wystąpiły dotychczas w Spółce. W przypadku wystąpienia zakończonych prac rozwojowych, prezentacja w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych odbywać się będzie podobnie jak w przypadku niezakończonych prac rozwojowych, z tym że wydatki na zakończone prace rozwojowe prezentowane będą w przepływach z działalności inwestycyjnej w pozycji „Wydatki na zakończone prace rozwojowe”.

3.15.Przychody i koszty podstawowej działalności operacyjnej 

Przychody

Przychodem jest wzrost korzyści ekonomicznych w danym okresie sprawozdawczym w postaci wpływu aktywów lub ich ulepszenia, lub zmniejszenia zobowiązań, co prowadzi do wzrostu kapitału własnego w inny sposób niż wniesienie wkładu przez akcjonariuszy, powstający ze zwykłej działalności Spółki.

Spółka ujmuje umowę z klientem tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria:

• strony zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków,

• Spółka jest w stanie rozpoznać prawa każdej ze stron dotyczące towarów lub usług, które mają zostać przekazane,

• Spółka jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za towary lub usługi, które mają zostać przekazane,

• umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegną zmianie ryzyko, termin uzyskania lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych Spółki) oraz

• jest prawdopodobne, że Spółka otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za towary lub usługi, które zostaną przekazane klientowi. Oceniając, czy otrzymanie kwoty wynagrodzenia jest prawdopodobne, Spółka uwzględnia jedynie zdolność i zamiar zapłaty kwoty wynagrodzenia przez klienta w odpowiednim terminie. Kwota wynagrodzenia, które będzie przysługiwało jednostce, może być niższa niż cena określona w umowie, jeżeli wynagrodzenie jest zmienne, ponieważ Spółka może zaoferować klientowi obniżkę ceny.

Spółka ujmuje przychody w momencie, kiedy spełnione zostaje zobowiązanie do wykonania świadczenia (przyrzeczenie przekazania klientowi towaru lub usługi, które można wyodrębnić lub przyrzeczenie przekazania klientowi grupy wyodrębnionych towarów lub usług, które są zasadniczo takie same i w taki sam sposób przekazywane klientowi) poprzez przekazanie przyrzeczonego towaru lub usługi (tj. składnika aktywów) klientowi.

Przekazanie składnika aktywów następuje w momencie, gdy klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów.

W trakcie wykonywania zobowiązania do spełnienia świadczenia oraz po jego spełnieniu Spółka ujmuje jako przychód kwotę równą cenie transakcyjnej (z wyłączeniem szacowanych wartości zmiennego wynagrodzenia), która została przypisana do tego zobowiązania do wykonania świadczenia.

W celu ustalenia ceny transakcyjnej Spółka uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które zgodnie z oczekiwaniem Spółki będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych towarów lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży). Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba te rodzaje kwot.

Koszty

Koszty ujmuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, jeżeli nastąpiło zmniejszenie przyszłych korzyści ekonomicznych związane ze zmniejszeniem stanu aktywów lub zwiększeniem stanu zobowiązań, których wielkość można wiarygodnie ustalić.

Koszty ujmuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów na podstawie bezpośredniego związku pomiędzy poniesionymi kosztami a osiągnięciem konkretnych dochodów, tzn. przy zachowaniu zasady współmierności przychodów i kosztów. Zasada ta zakłada jednoczesne lub łączne ujmowanie przychodów i kosztów powstałych bezpośrednio i wspólnie w wyniku tej samej transakcji lub innych zdarzeń.

W razie, gdy przewiduje się osiągnięcie korzyści ekonomicznych w kilku okresach, zaś ich związek z dochodami może być określony tylko ogólnie i pośrednio, koszty ujmuje się w sprawozdaniu z dochodów drogą systematycznego i racjonalnego rozłożenia w czasie.

Koszt ujmuje się niezwłocznie w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, jeżeli poniesione nakłady nie przynoszą żadnych przyszłych korzyści ekonomicznych albo wówczas, gdy przyszłe korzyści ekonomiczne lub ich część nie kwalifikują się lub przestały się kwalifikować do ujęcia w bilansie jako składnik aktywów.

Koszty ujmuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów także wówczas, gdy zaciągnięto zobowiązanie i nie ujęto składnika aktywów - na przykład, gdy powstaje zobowiązanie z tytułu napraw gwarancyjnych.

Spółka prezentuje koszty w układzie porównawczym.

Wycena operacji w walutach obcych

Wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:

• faktycznie zastosowanym w tym dniu, wynikającym z charakteru operacji – w przypadku sprzedaży lub kupna walut oraz zapłaty należności lub zobowiązań;

• średnim ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski z dnia poprzedzającego ten dzień – w przypadku zapłaty należności lub zobowiązań, jeżeli nie

jest zasadne zastosowanie kursu, o którym mowa w pkt 1, a także w przypadku pozostałych operacji.

Zgodnie z zasadą efektywnego i racjonalnego ponoszenia wydatków spółka może nabywać waluty obce niezbędne do realizacji płatności zagranicznych poprzez platformę internetową banku lub innej firmy inwestycyjnej.

W przypadku płatności zagranicznych realizowanych w ramach prowadzonych projektów badawczo-rozwojowych poprzez zakup waluty na platformie internetowej Spółka rozlicza we wnioskach o płatność koszt kwalifikowany projektu po rzeczywistym transakcyjnym kursie sprzedaży platformy według metody LIFO. W przypadku płatności faktury wyrażonej w walucie obcej bez konieczności uprzedniego nabycia odpowiedniej ilości waluty obcej spółka rozlicza koszt kwalifikowany po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego płatność. 

3.16.Pozostałe przychody i koszty operacyjne

Do pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych zaliczane są między innymi przychody i koszty związane z:

• działalnością socjalną;

• sprzedażą, likwidacją, nieodpłatnym przekazaniem środków trwałych, środków trwałych w budowie, wartości niematerialnych, a także koszty zaniechanych inwestycji, gdy nie dały zamierzonego efektu;

• sprzedażą bądź likwidacją zorganizowanej części przedsiębiorstwa;

• sprzedażą, likwidacją, nieodpłatnym przekazaniem nieruchomości inwestycyjnych;

• utrzymywaniem nieruchomości inwestycyjnych, koszty i przychody związane z ich eksploatacją, posiadaniem, a także odpisy z tytułu aktualizacji wartości tych inwestycji;

• odpisaniem niefinansowych należności i zobowiązań przedawnionych, umorzonych, nieściągalnych (jeżeli jednak wcześniej został utworzony odpis aktualizujący wartość

takich należności to odpisanie tych należności należy ująć w ciężar tych odpisów aktualizujących);

• utworzeniem i rozwiązaniem rezerw niezwiązanych z operacjami finansowymi i podstawową działalnością operacyjną;

• utworzeniem straty z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów (odpisów aktualizujących), a także korektami wartości tych strat (odpisów);

• odszkodowaniami, karami, grzywnami, kosztami procesów sądowych, z wyjątkiem odsetek za zwłokę w zapłacie;

• przekazaniem lub otrzymaniem nieodpłatnie, darowizną aktywów, w tym także środków pieniężnych na inne cele niż dopłaty do cen sprzedaży, nabycie lub wytworzenie środków trwałych, środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych;

• poniesieniem kosztów związanych ze stłuczkami i kradzieżami samochodów wykorzystywanych w działalności Spółki, a także odszkodowania z tego tytułu;

• poniesieniem kosztów i osiągnięciem przychodów będących skutkiem zdarzeń losowych;

• poniesieniem kosztów i osiągnięciem przychodów będących skutkiem restrukturyzacji;

• poniesieniem kosztów i osiągnięciem przychodów będących skutkiem upadłości lub zawartych postępowań układowych;

• poniesieniem kosztów niewykorzystanych zdolności produkcyjnych i strat produkcyjnych.

3.17.Przychody i koszty finansowe

Na przychody finansowe składają się głównie odsetki od lokat wolnych środków na rachunkach bankowych, prowizje i odsetki od udzielonych pożyczek, odsetki z tytułu zwłoki w regulowaniu należności, wielkość rozwiązanych rezerw dotyczących działalności finansowej, przychody ze sprzedaży papierów wartościowych, dodatnie różnice kursowe,

przywrócenie utraconej wartości inwestycji, wartość umorzonych kredytów i pożyczek, zyski z rozliczenia instrumentów pochodnych.

Na koszty finansowe składają się głównie odsetki od kredytów i pożyczek, odsetki za zwłokę w zapłacie zobowiązań, utworzone rezerwy na pewne lub prawdopodobne straty z operacji finansowych, wartość w cenie nabycia sprzedanych udziałów, akcji, papierów wartościowych, prowizje i opłaty manipulacyjne, wartość inwestycji krótkoterminowych, dyskonto i różnice kursowe, straty z rozliczenia instrumentów pochodnych oraz w przypadku leasingu finansowego inne opłaty za wyjątkiem rat kapitałowych.

3.18.Podatek dochodowy

Podatek dochodowy obejmuje: podatek bieżący oraz podatek odroczony.

Podatek bieżący jest to kwota podatku dochodowego podlegającego zapłacie (zwrotowi) od zysku do opodatkowania (straty podatkowej) za dany okres.

Zysk (strata) podatkowa różni się od zysku (straty) bilansowej w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów w latach następnych oraz tych przychodów i kosztów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu.

Bieżące obciążenie podatkowe ustala się na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego.

Obciążenie z tytułu podatku bieżącego oblicza się w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.

Podatek odroczony stanowi zmianę stanu dodatnich i ujemnych różnic przejściowych pomiędzy bilansem otwarcia a bilansem zamknięcia danego roku obrotowego.

Różnice przejściowe są to różnice między wartością bilansową danego składnika aktywów lub zobowiązań Spółki wykazywaną w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, a jego wartością podatkową.

Odroczony podatek dochodowy wycenia się przy zastosowaniu stawek podatkowych, które według przewidywań będą stosowane, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub zobowiązanie wypełnione, przyjmując za podstawę stawki podatkowe i przepisy podatkowe, które obowiązywały prawnie lub faktycznie na koniec okresu sprawozdawczego.

Odroczony podatek jest ujmowany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, a w przypadku gdy dotyczy on transakcji rozlicznych z kapitałem własnym ujmowany jest w kapitale własnym.

4.Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach

Zarząd Jednostki dominującej na podstawie szacunków, osądów i założeń dokonuje między innymi wyceny wymienionych poniżej składników aktywów i zobowiązań:

Rzeczowe aktywa trwałe (nota 5) oraz pozostałe aktywa niematerialne (nota 7)

Spółka dokonuje okresowej, nie później niż na koniec roku obrotowego, weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności środków trwałych oraz pozostałych aktywów niematerialnych, wartości końcowej i metody amortyzacji, a konsekwencje zmian tych szacunków uwzględniane są prospektywnie w następnym i kolejnych latach obrotowych.

Spółka dokonała wyżej opisanej weryfikacji na dzień 01.01.2024 roku. W jej wyniku wydłużony został okres ekonomicznej użyteczności wybranych środków trwałych, przełoży się to na obniżenie naliczonej amortyzacji w 2024 roku o 132 tyś. PLN.

 

Rezerwy na świadczenia na rzecz pracowników (nota 17)

Spółka tworzy rezerwy wynikające z obowiązku wykonania związanych z bieżącą działalnością przyszłych świadczeń na rzecz pracowników, tj. na odprawy emerytalne i rentowe, a także na niewykorzystane urlopy.

Kwota, na którą tworzona jest rezerwa, stanowi najbardziej właściwy szacunek nakładów niezbędnych do wypełnienia obecnego obowiązku na koniec okresu sprawozdawczego.

Do wyceny rezerw na odprawy emerytalne i rentowe Jednostka dominująca nie stosuje wyceny aktuarialnej.

5.Rzeczowe aktywa trwałe i nieruchomości inwestycyjne

5.1.Rzeczowe aktywa trwałe

Wartości bilansowe:

 

stan na 31.12.2023

PLN

stan na 31.12.2022

PLN

Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej

17 590

21 638

Urządzenia techniczne i maszyny

273 654

370 386

Urządzenia laboratoryjne

i laboratoryjno-pomiarowe

3 172 578

4 826 027

Zaliczki na środki trwałe w budowie

0

0

 

3 463 822

5 218 051

 

W okresach objętych sprawozdaniem finansowym Spółka nie była użytkownikiem wieczystych gruntów.

W 2023 roku Spółka planuje nakłady na niefinansowe aktywa trwałe w przedziale 0,5-3 mln PLN. Spółka ze względu na skalę i rodzaj prowadzenia działalności nie planuje ponoszenia nakładów na ochronę środowiska.

 

Zakres zmian wartości grup rodzajowych środków trwałych w bieżącym okresie sprawozdawczym (od 01.01.2023 do 31.12.2023)

dane w PLN

Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej

Urządzenia techniczne i maszyny

Urządzenia laboratoryjne i laboratoryjno-pomiarowe

Zaliczki na środki trwałe w budowie

razem

Wartość brutto - stan na początek okresu

40 487

921 803

13 931 474

0

14 893 764

Zwiększenia wartości brutto (tytuły):

0

56 846

90 328

0

147 174

- nabycie

0

56 846

90 328

0

147 174

Zmniejszenia wartości brutto (tytuły):

0

15 034

0

0

15 034

- likwidacja

0

15 034

0

0

15 034

Wartość brutto - stan na koniec okresu

40 487

963 616

14 021 802

0

15 025 905

Umorzenie - stan na początek okresu

18 849

551 417

9 105 447

0

9 675 713

Zwiększenia umorzenia (tytuły):

4 049

152 338

1 743 776

0

1 900 163

- odpisy amortyzacyjne/umorzeniowe

4 049

152 338

1 743 776

0

1 900 163

Zmniejszenia umorzenia (tytuły):

0

13 794

0

0

13 794

- likwidacja

0

13 794

0

0

13 794

Umorzenie - stan na koniec okresu

22 898

689 962

10 849 223

0

11 562 083

Wartość netto - stan na początek okresu

21 638

370 386

4 826 027

0

5 218 052

Wartość netto - stan na koniec okresu

17 590

273 654

3 172 578

0

3 463 822

   

 

Zakres zmian wartości grup rodzajowych środków trwałych w bieżącym okresie sprawozdawczym (od 01.01.2022 do 31.12.2022)

dane w PLN

Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej

Urządzenia techniczne i maszyny

Urządzenia laboratoryjne i laboratoryjno-pomiarowe

Zaliczki na środki trwałe w budowie

razem

Wartość brutto - stan na początek okresu

40 487

592 929

11 042 884

180 000

11 856 299

Zwiększenia wartości brutto (tytuły):

0

369 718

2 893 590

0

3 263 308

- nabycie

0

369 718

2 893 590

0

3 263 308

Zmniejszenia wartości brutto (tytuły):

0

40 843

5 000

180 000

225 843

- likwidacja

0

40 843

5 000

0

45 843

Wartość brutto - stan na koniec okresu

40 487

921 803

13 931 474

0

14 893 764

Umorzenie - stan na początek okresu

14 800

430 809

7 422 227

0

7 867 836

Zwiększenia umorzenia (tytuły):

4 049

154 698

1 687 473

0

1 846 220

- odpisy amortyzacyjne/umorzeniowe

4 049

154 698

1 687 473

0

1 846 220

Zmniejszenia umorzenia (tytuły):

0

34 090

4 252

0

38 342

- likwidacja

0

34 090

4 252

0

38 342

Umorzenie - stan na koniec okresu

18 849

551 417

9 105 447

0

9 675 713

Wartość netto - stan na początek okresu

25 687

162 120

3 620 657

180 000

3 988 463

Wartość netto - stan na koniec okresu

21 638

370 386

4 826 027

0

5 218 051

   

 

6.Niezakończone prace rozwojowe

 

stan na 31.12.2023

PLN

stan na 31.12.2022

PLN

Nakłady poniesione na prace rozwojowe

37 544 322

5 483 326

Dotacje do aktywów

(1 946 086)

0

Nakłady poniesione na niezakończone prace rozwojowe objęte umową licencyjną

0

(531 567)

 

35 598 237

4 951 759

 

Nakłady poniesione na niezakończone prace rozwojowe obejmują projekty, które uzyskały zgodę odpowiednich agencji na prowadzenie badań klinicznych. Poza nakładami zaprezentowanymi w powyższej tabeli Spółka ponosi koszty dot. przeprowadzanych prac badawczych dot. programów we wcześniejszych fazach rozwoju, które odnoszone są w koszty okresu. Szczegóły zostały opisane w nocie 22.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wartość bilansowa projektu

 

 

stan na 31.12.2023

PLN

stan na 31.12.2022

PLN

platforma chitynazowa

23 193 961

2 753 233

platforma arginazowa

12 404 276

2 198 526

 

35 598 237

4 951 759

Żaden z projektów zgrupowanych w platformach pokazanych w powyższej tabeli nie ma na celu produkcji leku przez Grupę, lecz jego komercjalizację we wczesnych fazach badań klinicznych.

W dniu 23 czerwca 2022 r. Galapagos NV z siedzibą w Mechelen, Belgia (Galapagos), powiadomił Spółkę, że w związku z generalną aktualizacją globalnej strategii, Galapagos podjął decyzję o skorzystaniu z uprawnienia do rozwiązania w trybie jednostronnego oświadczenia globalnej umowy licencyjnej zawartej w dniu 5 listopada 2020 r. Dodatkowo na mocy Transition Agreement skrócony do dnia 20 lipca 2022 r. został okres wypowiedzenia kończący obowiązywanie przedmiotowej Umowy Licencyjnej. W ramach Transition Agreement uregulowane zostało przejęcie przez Spółkę wyprodukowanych przez Galapagos w standardzie GMP (ang. Good Manufacturing Practice) substancji aktywnej (ang. Active Pharmaceutical Ingredient, API) oraz tabletek w ilości wystarczającej do przeprowadzenia badań klinicznych II i III fazy badania klinicznego cząsteczki OATD-01. Zgodnie ze szczegółowymi postanowieniami ww. umowy Emitent będzie zobowiązany do zapłaty Galapagos kwoty 2,5 mln EUR za ww. materiały, która będzie wymagalna wyłącznie w przypadku zawarcia nowej umowy partneringowej dot. cząsteczki OATD-01. W ten sposób Spółka odzyskała pełne prawa do wszystkich związków oraz cząsteczek przekazanych Galapagos na podstawie Umowy, tj. podwójnych inhibitorów chitynaz (CHIT1 oraz AMCase), w szczególności wiodącej cząsteczki rozwijanej przez Spółkę – OATD-01, pierwszego w swojej klasie inhibitora chitynaz (ang. first-in-class). Związek przez okres obowiązywania Umowy rozwijany był przez Galapagos, a osiągnięte w tym czasie przez Galapagos wyniki naukowe, w

szczególności wyniki badań klinicznych (w tym ukończonych badań interakcji OATD-01 z innymi lekami) oraz wypracowana własność intelektualna zostały przeniesione na Spółkę.

W związku z powyższym koszty na dalszy rozwój cząsteczki OATD-01 poniesione po odzyskaniu pełnych praw do podwójnych inhibitorów chitynaz tj. po 20 lipca 2022 roku są kapitalizowane w ramach platromy chitynazowej.

Dane zaprezentowane w powyższych tabelach zmieniły się w stosunku do danych opublikowanych 29 marca 2024 roku w Sprawozdaniu finansowym Molecure SA za okres 01.01.2023-31.12.2023 wskutek dokonanej zmiany polityki rachunkowości . Więcej informacji zawartych jest w nocie 26.

h

7.Pozostałe aktywa niematerialne

 

 

stan na 31.12.2023

PLN

stan na 31.12.2022

PLN

Oprogramowanie

361 176

256 296

 

361 176

256 296

  

 

 

 

Zakres zmian wartości grup rodzajowych aktywów niematerialnych w bieżącym okresie sprawozdawczym (od 01.01.2023 do 31.12.2023).

dane w PLN

Oprogramowanie

razem

Wartość brutto - stan na początek okresu

1 418 042

1 418 042

Zwiększenia wartości brutto (tytuły):

215 059

215 059

- nabycie

215 059

215 059

Wartość brutto - stan na koniec okresu

1 633 101

1 633 101

Umorzenie - stan na początek okresu

1 161 746

1 161 746

Zwiększenia umorzenia (tytuły):

110 179

110 179

- odpisy amortyzacyjne/umorzeniowe

110 179

110 179

Umorzenie - stan na koniec okresu

1 271 925

1 271 925

Wartość netto - stan na początek okresu

256 296

256 296

Wartość netto - stan na koniec okresu

361 176

361 176

   

 

Zakres zmian wartości grup rodzajowych aktywów niematerialnych w bieżącym okresie sprawozdawczym (od 01.01.2022 do 31.12.2022).

dane w PLN

Oprogramowanie

razem

Wartość brutto - stan na początek okresu

1 182 564

1 182 564

Zwiększenia wartości brutto (tytuły):

235 478

235 478

- nabycie

235 478

235 478

Wartość brutto - stan na koniec okresu

1 418 042

1 418 042

Umorzenie - stan na początek okresu

1 081 316

1 081 316

Zwiększenia umorzenia (tytuły):

80 430

80 430

- odpisy amortyzacyjne/umorzeniowe

80 430

80 430

Umorzenie - stan na koniec okresu

1 161 746

1 161 746

Wartość netto - stan na początek okresu

101 249

101 249

Wartość netto - stan na koniec okresu

256 296

256 296

 

   

 

8.Transakcje z podmiotami powiązanymi

8.1.Wykaz jednostek zależnych

Szczegółowe informacje dotyczące jednostki zależnej objętej konsolidacją przedstawiają się następująco:

Nazwa jednostki zależnej

Podstawowa działalność

Miejsce rejestracji i prowadzenia działalności

Procentowa wielkość udziałów z zysków posiadanych przez Grupę

stan na 31.12.2023

Procentowa wielkość udziałów z zysków posiadanych przez Grupę

stan na 31.12.2022

Procentowa wielkość praw do głosów posiadanych przez Grupę

stan na 31.12.2023

Procentowa wielkość praw do głosów posiadanych przez Grupę

stan na 31.12.2022

OncoArendi Therapeutics LLC

Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych

93 Shennecossetts Road, Groton, CT 06340, Delaware, USA

100%

100%

32%

32%

Jednostka dominująca Molecure S.A. posiada 32% głosów w jednostce zależnej OncoArendi Therapeutics LLC. Główną funkcją, jaką pełni OncoaArendi Therapeutics LLC jest pozyskiwanie funduszy z Narodowych Instytutów Zdrowia. Zgodnie z postanowieniami umowy współpracy pomiędzy spółkami do Molecure SA należy 100% praw do własności intelektualnej powstałej w toku działalności OncoArendi Therapeutics LLC w ramach badań lub innych czynności prowadzonych na związkach, co do których prawa posiada Molecure S.A. Wpłaty na kapitał spółki OncoArendi Therapeutics LLC były dokonywane jedynie przez Molecure S.A i do dnia 31.12.2023 r. wyniosły 364 910 USD, co stanowi łącznie 1 425 187 PLN. Molecure S.A. dokonało odpisów aktualizacyjnych na całą kwotę wpłat na kapitał w tym w kwocie 254 278 PLN w 2023 roku.

 

 

8.2.Wynagrodzenia członków Zarządu i Rady Nadzorczej

Wynagrodzenia członków Zarządu i Rady Nadzorczej w okresie sprawozdawczym przedstawiały się następująco:

 

okres zakończony 31.12.2022

PLN

okres zakończony 31.12.2022

PLN

Zarząd Spółki Jednostki dominującej

2 715 376

2 184 319

Rada Nadzorcza Jednostki dominującej

705 000

829 655

 

3 420 376

3 013 974

W dniu 17 grudnia 2021 roku do Spółki wpłynęła rezygnacja z pełnienie funkcji Członka Zarządu przez pana Rafała Kamińskiego, ze skutkiem na koniec dnia 16 stycznia 2022 r. W dniu 28 stycznia 2022 roku Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę w sprawie powołania pani Agnieszki Rajczuk – Szczepańskiej, pana Zbigniewa Zasłony oraz pana Adama Gołębiowskiego na Członków Zarządu Molecure SA. W dniu 3 stycznia 2023 roku p. Adam Gołębiowski złożył rezygnację ze skutkiem na ten sam dzień z pełnienia funkcji członka Zarządu. Tego samego dnia Rada Nadzorcza podjęła uchwałę o powołaniu z dniem 4 stycznia 2023 roku p. Samsona Funga na członka Zarządu Spółki.

Dnia 17 grudnia 2021 roku do Spółki wpłynęła rezygnacja z pełnienia funkcji Członka Rady Nadzorczej przez pana Henryka Gruzę, ze skutkiem na koniec dnia 16 stycznia 2022 r. W dniu 13 stycznia 2022 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy powołało z dniem 17 stycznia 2022 roku nowych Członków Rady Nadzorczej. W skład Rady Nadzorczej powołano: dr Paula Van Der Horsta, dr Nancy Van Osselaer oraz dr Rafała Kamińskiego. Dnia 25 stycznia 2022 roku wpłynęła do Spółki rezygnacja z pełnienia funkcji Członka Rady Nadzorczej przez pana Krzysztofa Laskowskiego ze skutkiem na dzień 31 stycznia 2022 roku. Dnia 30 czerwca 2022 roku wpłynęła do Spółki rezygnacja z pełnienia funkcji Członka Rady Nadzorczej przez pana Rafała Kamińskiego ze skutkiem

natychmiastowym. Tego samego dnia na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Spółki podjęto uchwałę w przedmiocie powołania z tym samym dniem Członka Rady Nadzorczej. W skład Rady Nadzorczej powołano pana Pawła Trawkowskiego. Zarząd Molecure SA w dniu 30 lipca 2023 roku powziął informację o śmierci Pana Mariusza Gromka w dniu 28 lipca 2023 roku. Członkowie Rady Nadzorczej złożyli oświadczenie o powołaniu w drodze kooptacji nowego Członka Rady Nadzorczej Pani Agnieszki Motyl, które zostało zatwierdzone przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie w dniu 21 listopada 2023 roku.

Poza powyższym, członkowie zarządu Spółki objęli w lutym 2023 roku akcje przyznane na podstawie Nowego Programu Motywacyjnego.

9.Podatek dochodowy w odniesieniu do działalności kontynuowanej

   

9.1.Uzgodnienie różnic pomiędzy wynikiem księgowym a wynikiem podatkowym

 

od 01.01.2023

do 31.12.2023

PLN

od 01.01.2022

do 31.12.2022

PLN

Zysk/(Strata) brutto po konsolidacji

(28 373 117)

(35 951 098)

Korekty konsolidacyjne

254 278

250 070

Zysk/(Strata) brutto OncoArendi Therapeutics LLC

(257 403)

(218 011)

Zysk/(Strata) brutto

(28 369 991)

(35 983 154)

Przychody niepodlegające opodatkowaniu i wolne od podatku:

3 004 946

1 628 087

Przychody z tytułu dotacji

1 308 471

1 612 585

Nienotyfikowane odsetki od lokat bankowych

10 181

15 437

inne

1 686 294

65

Koszty i straty trwale niestanowiące kosztów uzyskania przychodów:

2 250 400

2 727 748

składki PFRON

14 422

5 191

Koszty dotowane

1 308 471

1 612 585

Program motywacyjny

0

441 600

Amortyzacja aktywa z tyt. Prawa do użytkowania NKUP

821 844

563 956

inne NKUP

105 663

104 417

Koszty i straty przejściowo niestanowiące kosztów uzyskania przychodów:

10 317 018

20 940 021

Koszty projektowe inne niż programy kliniczne i early stage

10 064 915

20 687 399

Ujemna wycena aktywów w walucie obcej

(3 371)

85 842

rezerwa na wynagrodzenia urlopowe oraz rezerwa emerytalna

36 959

(6 192)

rezerwa na koszty

(51 200)

(77 097)

odpis aktualizacyjny aktywów finansowych

254 278

250 070

inne

15 437

0

 

 

 

Koszty i straty trwale stanowiące koszty uzyskania przychodów:

(809 712)

(520 147)

koszty z tytułu prawa do użytkowania

(809 712)

(520 147)

 

 

 

Przychód do opodatkowania w ramach wykorzystania ulgi IP BOX

809 748

633 074

Koszt kwalifikowanego IP

0

531 567

Dochód do opodatkowania w ramach IP BOX

809 748

101 507

Dochód do opodatkowania w ramach IP BOX po uwzględnieniu rozliczenia straty z lat ubiegłych

0

0

Podatek dochodowy w ramach IP BOX

0

0

Dochód do opodatkowania na zasadach ogólnych

(20 426 980)

(14 565 126)

Podatek dochodowy w ramach opodatkowania za zasadach ogólnych

0

0

Podatek dochodowy razem

0

0

Dane zaprezentowane w powyższej tabeli zmieniły się w stosunku do danych opublikowanych 29 marca 2024 roku w Sprawozdaniu finansowym Molecure SA za okres 01.01.2023-31.12.2023 wskutek dokonanej zmiany polityki rachunkowości. Więcej informacji zawartych jest w nocie 26. .

9.2.Aktywa i zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego

 

 

od 01.01.2023

do 31.12.2023

PLN

od 01.01.2022

do 31.12.2022

PLN

Zapłacona zaliczka z tytułu podatku dochodowego (*)

6 865 527

12 454 277

Podatek należny

0

0

Zwrot podatku

6 865 527

5 588 750

Aktywa z tytułu bieżącego podatku dochodowego (**)

0

6 865 527

Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego

0

0

Podatek dochodowy do zapłaty

0

0

(*) Zgodnie z przepisami podatkowymi Spółka przy kalkulacji zaliczki w 2020 roku na podatek dochodowy nie brała pod uwagę zastosowania obniżonej stawki podatku w ramach IP Box, która została zastosowana w końcowej kalkulacji podatku należnego.

(**) Spółka wystąpiła o interpretacje podatkowe w sprawie możliwości zastosowania obniżonej stawki podatku w ramach IP BOX oraz odzyskania zwrotu części potrąconego w Belgii podatku u źródła w kwocie równej obliczonego podatku dochodowego, w ramach kalkulacji IP BOX. W dniu 9 lipca 2021 roku otrzymała od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretację podatkową, zgodnie z którą może odliczyć od należnego w Polsce podatku dochodowego od dochodów z kwalifikowanych IP obliczonego zgodnie regulacją IP Box, podatek u źródła zapłacony w Belgii z tytułu wypłaty należności licencyjnej dotyczącej wskazanych kwalifikowanych IP. W drugiej części przedmiotowej interpretacji dotyczącej możliwości zastosowania 5% stawki podatku dochodowego zgodnie z regulacją IP BOX, w stosunku do dochodów z kwalifikowanych IP uzyskiwanych na podstawie umowy licencyjnej zarówno w 2020 r., jak i w latach kolejnych, Dyrektor KIS uznał, że podejście Spółki jest prawidłowe w przypadku kwalifikowanych IP [patentów], a nieprawidłowe w zakresie know-how nierozwieralnie związanego z tymi kwalifikowanymi IP. W tej ostatniej kwestii, czyli w odniesieniu do zastosowania regulacji IP BOX również do części dochodów przypadających na nierozerwalnie związany z patentami know-how, ocena Dyrektora KIS jest odmienna od uzasadnionych oczekiwań Spółki, tj. nie obejmuje zakresem regulacji IP BOX wszystkich opłat i należności wynikających z Umowy licencyjnej dotyczącej kwalifikowanych IP. W związku z powyższym Spółka podjęła działania odwoławcze w celu wyjaśniania rozbieżności w ocenie Dyrektora KIS wyrażonej w drugiej części interpretacji podatkowej, gdyż intencją Spółki, opartą na literalnym brzmieniu przepisów oraz innych interpretacjach podatkowych Dyrektora KIS, pozostaje zastosowanie 5% stawki podatku dochodowego zgodnie z regulacją IP BOX do całości opłat i należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanych IP oraz zwrotu całej zapłaconej zaliczki na podatek

dochodowy CIT, jak również ujmowanie na analogicznych zasadach dochodów IP uzyskiwanych na podstawie umowy licencyjnej (oraz ewentualnych kolejnych tego rodzaju umów) w latach kolejnych. Spółka złożyła skargę na powyższe interpretacje podatkowe do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał za prawidłowe stanowisko Spółki. Spółka jednocześnie wystąpiła do Mazowieckiego Urzędu Skarbowego (MUS) z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. W związku ze skargą dyrektora KIS na wyrok WSA, urząd skarbowy uznał prawo do zwrotu podatku tylko w kwocie odpowiadającej podatkowi u źródła zapłaconego w Belgii a pozostałą kwotę uznał za niezasadną. W dniu 17 sierpnia 2022 roku Spółka otrzymała 5 558 tyś. PLN zwrotu podatku. Spółka złożyła zażalenie na decyzję MUS w kwestii zwrotu pozostałej części nadpłaconego podatku oraz złożyła pismo do NSA o przyśpieszenie rozpatrywania skargi na interpretację złożoną przez Dyrektora KIS. W dniu 6 grudnia 2022 roku Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej. W związku z powyższym podjęte zostało zawieszone postępowanie nadpłatowe. W dniu 11 kwietnia 2023 roku Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie wydał decyzję w zakresie uchylenia decyzji organu pierwszej instancji w całości oraz stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2020 r. w kwocie 12 454 tyś. PLN. Decyzja w całości potwierdza stanowisko przyjęte przez Spółkę przy rozliczaniu przychodu uzyskanego w związku z umową z Galapagos NV z dnia 5 listopada 2020 r. i jest ostateczna w administracyjnym toku instancji, wobec czego Spółce została zwrócona w dniu 19 kwietnia 2023 niewypłacona do tej pory kwota 6 866 tyś. PLN nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2020 r. Dodatkowo Spółka otrzymała odsetki w łącznej kwocie 1 686 tyś PLN.

9.3.Nieujęte aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego i niewykorzystane ulgi podatkowe

 

Stan na 31.12.2023

PLN

Stan na 31.12.2022

PLN

Na dzień bilansowy nie zostały wykazane następujące aktywa z tytułu podatku odroczonego:

 

 

Straty podatkowe

8 732 218

1 754 114

Wycena bilansowa

(640)

16 310

Rezerwy

227

(15 825)

Odpis aktualizacyjny aktywów finansowych

48 313

47 513

Razem nieujęte aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

8 780 118

1 802 112

Razem aktywa (ujęte i nieujęte) z tytułu odroczonego podatku dochodowego

8 780 118

1 802 112

  

W związku z korzystnym dla Spółki rozpatrzeniem skargi kasacyjnej dot. możliwości zastosowania obniżonej stawki podatku dochodowego w wysokości 5% do dochodów z kwalifikowanych IP w ramach regulacji IP BOX w przypadku podpisania umowy partneringowej i osiągnięcia z tego tytułu przychodu Spółka osiągniętego przychodu nie będzie rozliczała na zasadach ogólnych. W związku z powyższym Spółka nie rozpoznaje aktywów oraz zobowiązań z tytułu odroczonego podatku dochodowego.

9.4.Straty podatkowe możliwe do odliczenia

Rok

Wysokość straty

PLN

Wykorzystane

Możliwe do wykorzystania

2023

20 428 923

0%

0%

2022

14 565 126

0%

0%

2021

7 260 867

0%

0%

2020

521 610

0%

0%

2019

3 182 519

0%

0%

 

45 959 044

0%

0%

Tabela prezentuje straty podatkowe możliwe do odliczenia od dochodu do opodatkowania przez Spółkę w przyszłych okresach. Dane prezentowane w powyższej tabeli pochodzą z rocznych deklaracji CIT-8 sporządzonych przez Spółkę za poszczególne lata.

W związku z korzystnym dla Spółki rozpatrzeniem skargi kasacyjnej dot. możliwości zastosowania obniżonej stawki podatku dochodowego w wysokości 5% do dochodów z kwalifikowanych IP w ramach regulacji IP BOX. Oznacza to, że w przypadku podpisania umowy partneringowej i osiągnięcia z tego tytułu przychodu Spółka nie wykorzysta możliwości odliczenia strat podatkowych z lat ubiegłych.

 

 

10.Aktywo z tytułu prawa do użytkowania

Zmiana stanu aktywów z tytułu prawa do użytkowania w okresie 01.01.2023 - 31.12.2023:

 

Budynki i budowle

Urządzenia techniczne

i maszyny

Razem

Stan na 1 stycznia 2023

5 329 133

1 078 922

6 408 054

Amortyzacja*

(1 499 211)

(706 133)

(2 205 345)

Nowo zawarte umowy

0

0

0

Odpisy aktualizacyjne

2 538 965

397 717

2 936 683

Pozostałe

0

0

0

Stan na 31 grudnia 2023

6 368 887

770 506

7 139 393

* Amortyzacja z tyt. prawa do użytkowania w kwocie 821 844 PLN została ujęta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów. Pozostała kwota została ujęta w pozycji niezakończone prace rozwojowe z sprawozdaniu z sytuacji finansowej.

Zmiana stanu aktywów z tytułu prawa do użytkowania w okresie 01.01.2022 - 31.12.2022:

 

Budynki i budowle

Urządzenia techniczne i maszyny

Razem

Stan na 1 stycznia 2022

4 746 275

1 262 583

6 008 858

Amortyzacja*

(1 322 089)

(689 001)

(2 011 090)

Nowo zawarte umowy

562 698

1 400 473

1 963 171

Odpisy aktualizacyjne

1 342 249

(895 134)

447 115

Pozostałe

0

0

0

Stan na 31 grudnia 2022

5 329 133

1 078 922

6 408 054

* Amortyzacja z tyt. prawa do użytkowania w kwocie 563 956 PLN została ujęta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów. Pozostała kwota została ujęta w pozycji niezakończone prace rozwojowe z sprawozdaniu z sytuacji finansowej.

11.Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności

 

stan na 31.12.2023

PLN

stan na 31.12.2022

PLN

Pozostałe należności

854 594

1 566 113

Pozostałe aktywa

869 512

939 871

 

1 724 106

2 505 984

   

11.1.Pozostałe należności

 

stan na 31.12.2023

PLN

stan na 31.12.2022

PLN

Inne rozrachunki z pracownikami, kaucje

9 637

15 385

Należności z tytułu podatku VAT

844 957

1 550 728

 

854 594

1 566 113

   

11.2.Pozostałe aktywa krótkoterminowe

 

stan na 31.12.2023

PLN

stan na 31.12.2022

PLN

Rozliczenia międzyokresowe czynne w tym:

869 512

939 871

Ubezpieczenie i prenumerata

198 577

55 284

Licencje krótkoterminowe

549 665

624 774

Zaliczki na koszty przyszłych okresów

119 082

92 688

inne

2 189

167 125

 

869 512

939 871

   

12.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz przepływy z tytułu dotacji

12.1.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

 

stan na 31.12.2023

PLN

stan na 31.12.2022

PLN

Środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych

10 477 959

12 602 348

Lokaty bankowe

53 500 000

53 000 000

Nienotyfikowane odsetki od lokat bankowych

10 181

15 437

 

63 988 140

65 617 785

 

 

 

   

12.2.Przepływy z tytułu dotacji

 

od 01.01.2023

do 31.12.2023

PLN

od 01.01.2022

do 31.12.2022

PLN

wpływy z tytułu dotacji

5 715 004

6 861 144

nierozliczone zaliczki z tytułu dotacji bilans otwarcia

37 207

358 263

niewykorzystane zaliczki na koniec bieżącego okresu

49 864

37 207

zmiana stanu przychodów przyszłych okresów

12 657

(321 056)

   

 

 

 

 

13.Kapitał podstawowy, zapasowy, z aktualizacji wyceny oraz pozostałe kapitały rezerwowe

13.1.Kapitał podstawowy

 

Stan na 31.12.2023

PLN

Stan na 31.12.2022

PLN

Zarejestrowany kapitał podstawowy

168 360

140 300

 

W dniu 25 stycznia 2022 r. zgodnie z decyzją Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. 8.429 akcji serii E zostało dopuszczonych do obrotu giełdowego i jednocześnie w tym samym dniu ww. akcje zostały zapisane na rachunkach papierów wartościowych podmiotów, które objęły je w związku z realizacją programu motywacyjnego Spółki, uchwalonego przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki w dniu 25 stycznia 2017 r.

Dnia 1 marca 2022 r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego zarejestrował wnioskowaną przez Spółkę zmianę Statutu, odzwierciedlającą podwyższenie kapitału zakładowego o kwotę 700,00 zł związaną z uchwałą zarządu Spółki w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki w ramach kapitału docelowego w drodze emisji nowych akcji serii G w ramach subskrypcji prywatnej.

W dniu 22 lutego 2023 roku Sa Rejonowy Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie zarejestrował wnioskowaną przez Spółkę zmianę Statutu, odzwierciedlającą podwyższenie kapitału zakładowego o kwotę 300,00 zł związaną z dokonanym podwyższeniem kapitału zakładowego w ramach kapitału docelowego, do którego doszło na podstawie uchwały Zarządu Spółki z dnia 29 listopada 2022 r. Rejestracja jest związana z realizacją i zamknięciem Programu Motywacyjnego z dnia 31 sierpnia 2020 r.

Na 30 czerwca 2023 roku kapitał zakładowy Spółki wynosił 140.600,00 zł i dzielił się na 13.600.000 akcji serii A, 360.000 akcji serii E oraz 100.000 akcji serii G o wartości

nominalnej 0,01 zł każda. Ogólna liczba głosów wynikająca ze wszystkich ww. akcji Spółki wynosiła 14.060.000.

Ponadto dnia 16 sierpnia 2023 roku Sąd Rejonowy m. st. Warszawy zarejestrował zmianę Statutu związaną z zakończonym procesem podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w drodze emisji nowych akcji serii H, Na podstawie uchwały Zarządu Spółki z dnia 5 lipca 2023 r. w ramach subskrypcji prywatnej, wyłączenia w całości prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy, oraz zmiany Statutu Spółki, kapitał zakładowy Spółki został podwyższony o kwotę 27.760 PLN poprzez emisję 2.776.000 akcji i wynosi obecnie 168 360 PLN.

13.2.Struktura właścicielska

Stan na dzień 31.12.2023

nazwa akcjonariusza

wartość akcji (PLN)

liczba akcji

wartość jedn.

(PLN)

% kap. za-

kładowego

MS GALLEON GmbH razem z BLACK FOREST SICAV – SIF societe anonyme

42 000

4 200 000

0,01

24,95

Marcin Szumowski razem

z Szumowski Investments sp. z o.o

11 762

1 176 163

0,01

6,99

Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A.

14 458

1 445 819

0,01

8,59

Pozostali udziałowcy

100 140

10 014 018

0,01

59,48

 

168 360

16 836 000

0,01

100,00

Stan na dzień 31.12.2022

nazwa akcjonariusza

wartość akcji (PLN)

liczba akcji

wartość jedn.

(PLN)

% kap. za-

kładowego

BLACK FOREST SICAV – SIF societe anonyme razem z FTF Columbus Sp. z o.o

41 750

4 175 000

0,01

29,76

Marcin Szumowski razem

z Szumowski Investments sp. z o.o

11 272

1 127 163

0,01

8,03

Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A.

8 458

845 819

0,01

6,03

Pozostali udziałowcy

78 820

7 882 018

0,01

56,18

 

140 300

14 030 000

0,01

100,00

   

13.3.Kapitał zapasowy

 

Stan na 31.12.2023

PLN

Stan na 31.12.2022

PLN

Kapitał zapasowy tworzony z nadwyżki z tytułu emisji akcji

150 710 949

101 197 609

 

150 710 949

101 197 609

Odpowiednio w dniach 22 lutego 2021 r. oraz 16 sierpnia 2021 roku zgodnie z decyzją Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. 315.001 oraz 36.570 akcji serii E zostało dopuszczonych do obrotu giełdowego. Pracownicy objęli je po cenie jednostkowej 13,80 PLN zgodnie z założeniami I Programu Motywacyjnego Spółki. Nadwyżka ceny zakupu nad ceną nominalną została odniesiona na saldo kapitału zapasowego. Dodatkowo w związku z realizacją I Programu Motywacyjnego Spółka

rozpoznała proporcjonalną część jego wyceny z kapitału rezerwowego jako kapitał zapasowy z tytułu emisji akcji.

Odpowiednio dnia 1 marca 2022 r. oraz 22 lutego 2023 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie zarejestrował wnioskowaną przez Spółkę zmianę Statutu, odzwierciedlającą podwyższenie kapitału zakładowego o kwotę 700,00 PLN oraz 300 PLN związane z uchwałą zarządu Spółki w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki w ramach kapitału docelowego w drodze emisji nowych akcji serii G w ramach subskrypcji prywatnej. Emisja akcji spowodowała przeniesienie wartości wyceny Nowego Programu Motywacyjnego z kapitału rezerwowego na kapitał zapasowy.

Ponadto dnia 16 sierpnia 2023 roku Sąd Rejonowy m. st. Warszawy zarejestrował zmianę Statutu związaną z zakończonym procesem podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w drodze emisji nowych akcji serii H po 18 PLN za sztukę. Nadwyżka ceny zakupu nad ceną nominalną pomniejszona o koszty emisji została odniesiona na saldo kapitału zapasowego.

13.4.Pozostałe kapitały rezerwowe

 

Stan na 31.12.2023

PLN

Stan na 31.12.2022

PLN

Kapitał rezerwowy utworzony w ramach programu motywacyjnego

0

441 602

Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych

43 076

49 814

 

43 076

491 416

W związku ze spełnieniem kolejnych określonych warunków w ramach Nowego Programu Motywacyjnego Spółka rozpoznała koszt dodatkowego wynagrodzenia jako wartość nadwyżki ceny rynkowej akcji nad ceną emisyjną.

 

 

 

14.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

14.1.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

 

Stan na 31.12.2023

PLN

Stan na 31.12.2022

PLN

Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług

3 016 748

2 822 807

Długoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług

0

205 085

 

3 016 748

3 027 891

   

14.2.Analiza wiekowa zobowiązań z tytułu dostaw i usług

 

Stan na 31.12.2023

PLN

Stan na 31.12.2022

PLN

Nieprzeterminowane

3 016 748

3 027 891

 

3 016 748

3 027 891

  

14.3.Pozostałe zobowiązania

 

Stan na 31.12.2023

PLN

Stan na 31.12.2022

PLN

Zobowiązania z tytułu podatku PIT

711

459 784

Zobowiązania z tytułu ZUS

7 841

642 721

Zobowiązania z tytułu PPK

689

19 468

Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń

58 264

36 270

Inne rozrachunki z pracownikami

2 820

1 933

Zobowiązania wobec akcjonariuszy(*)

0

300

 

70 326

1 160 474

(*) Kwota obejmuje wpłaty określonych pracowników z tyt. emisji akcji w związku z udziałem w Nowym Programie Motywacyjnym.

15.Zobowiązanie z tytułu leasingu

 

krótkoterminowe

długoterminowe

razem

Stan na 1 stycznia 2023

2 205 345

4 202 710

6 408 054

Spłata zobowiązań z tytułu leasingu

(2 205 345)

0

(2 205 345)

Nowe umowy

0

0

0

Zmiana stawki

437 320

2 499 363

2 936 683

Aktualizacja wyceny

1 726 252

(1 726 252)

0

Stan na 31 grudnia 2023

2 163 572

4 975 821

7 139 393

 

Średnia ważona krańcowa stopa procentowa Grupy jako leasingobiorcy zastosowana do zobowiązań z tytułu leasingu ujętych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej na dzień 1 stycznia 2023 roku wynosiła 9,0%.

 

 

krótkoterminowe

długoterminowe

razem

Stan na 1 stycznia 2022

1 809 993

4 198 865

6 008 858

Spłata zobowiązań z tytułu leasingu

(2 011 090)

0

(2 011 090)

Nowe umowy

705 359

1 257 812

1 963 171

Zmiana stawki

593 761

586 728

1 180 489

Aktualizacja wyceny

1 107 321

(1 840 695)

(733 374)

Stan na 31 grudnia 2022

2 205 345

4 202 710

6 408 054

Średnia ważona krańcowa stopa procentowa Grupy jako leasingobiorcy zastosowana do zobowiązań z tytułu leasingu ujętych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej na dzień 1 stycznia 2022 roku wyniosła 2,5%.

16.Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe

 

Stan na 31.12.2023

PLN

Stan na 31.12.2022

PLN

oferta promocyjna

218 055

141 936

 

218 055

141 936

 

W dniu 21 kwietnia 2021 roku Spółka zawarła umowę najmu nieruchomości w Łodzi, w której od listopada 2021 roku mieści się łódzka część laboratoriów Spółki. W ramach umowy została określona oferta promocyjna która obniża czynsz w określonym czasie. Spółka rozpoznaje koszt najmu liniowo, a różnicę w stosunku do kosztu zafakturowanego rozpoznawała w czasie trwania oferty promocyjnej jako długoterminowe rozliczenia międzyokresowe.

17.Rezerwy długoterminowe i krótkoterminowe

 

Rezerwa na świadczenia emerytalne

(PLN)

Razem rezerwy długoterminowe

(PLN)

Rezerwa na koszty

(PLN)

Rezerwa na urlopy

(PLN)

Razem rezerwy krótkoterminowe

(PLN)

Rezerwy razem

(PLN)

  

Stan na 1 stycznia 2023

83 905

83 905

113 000

640 757

753 758

837 662

Rezerwy utworzone w okresie ujęte w sprawozdaniu finansowym

0

0

43 550

567 107

610 657

610 657

Rezerwy rozwiązane w okresie ujęte w sprawozdaniu z całkowitych dochodów

24 406

24 406

0

0

0

24 406

Rezerwy wykorzystane w okresie

0

0

(113 000)

(509 412)

(622 412)

(622 412)

Stan na 31 grudnia 2023

108 311

108 311

43 550

698 452

742 002

850 314

   

 

 

 

Rezerwa na świadczenia emerytalne

(PLN)

Razem rezerwy długoterminowe

(PLN)

Rezerwa na koszty

(PLN)

Rezerwa na urlopy

(PLN)

Razem rezerwy krótkoterminowe

(PLN)

Rezerwy razem

(PLN)

  

Stan na 1 stycznia 2022

72 432

72 432

326 277

765 219

1 091 496

1 163 928

Rezerwy utworzone w okresie ujęte w sprawozdaniu finansowym

0

0

113 000

441 441

554 441

554 441

Rezerwy rozwiązane w okresie ujęte w sprawozdaniu z całkowitych dochodów

11 472

11 472

0

0

11 472

Rezerwy wykorzystane w okresie

0

0

(326 277)

(565 904)

(892 181)

(892 181)

Stan na 31 grudnia 2022

83 904

83 904

113 000

640 757

753 757

837 661

   

 

18.Przychody przyszłych okresów

 

Stan na 31.12.2023

PLN

Stan na 31.12.2022

PLN

Nierozliczone zaliczki z tytułu dotacji rządowych

49 864

37 207

 

49 864

37 207

   

19.Przychody z podstawowej działalności

 

od 01.01.2023

do 31.12.2023

PLN

od 01.01.2022

do 31.12.2022

PLN

Przychody ze sprzedaży, w tym:

100

0

sprzedaż usług

100

0

Dotacje rządowe, w tym:

3 652 543

7 513 449

Krótkoterminowe

3 652 543

7 513 449

 

3 652 643

7 513 449

Dane zaprezentowane w powyższej tabeli zmieniły się w stosunku do danych opublikowanych 29 marca 2024 roku w Sprawozdaniu finansowym Molecure SA za okres 01.01.2023-31.12.2023 wskutek dokonanej zmiany polityki rachunkowości . Więcej informacji zawartych jest w nocie 26.

  

20.Pozostałe przychody i koszty operacyjne

20.1.Pozostałe przychody operacyjne

 

od 01.01.2023

do 31.12.2023

PLN

od 01.01.2022

do 31.12.2022

PLN

pozostałe

19 541

25 031

 

19 541

25 031

20.2.Pozostałe koszty operacyjne

 

od 01.01.2023

do 31.12.2023

PLN

od 01.01.2022

do 31.12.2022

PLN

Delegacje krajowe i zagraniczne

352 076

513 006

Konferencje

309 525

399 707

Pozostałe

236 089

387 632

 

897 691

1 300 345

Dane zaprezentowane w powyższej tabeli zmieniły się w stosunku do danych opublikowanych 29 marca 2024 roku w Sprawozdaniu finansowym Molecure SA za okres 01.01.2023-31.12.2023 wskutek dokonanej zmiany polityki rachunkowości. Więcej informacji zawartych jest w nocie 26.

   

21.Wartość sprzedanych projektów

 

od 01.01.2023

do 31.12.2023

PLN

od 01.01.2022

do 31.12.2022

PLN

Nakłady poniesione na niezakończone prace rozwojowe objęte umową

0

531 567

 

0

531 567

'Nakłady poniesione na niezakończone prace rozwojowe objęte umową licencyjną w trzech kwartałach 2021 roku oraz 2022 roku są związane z wcześniej podpisanymi umowami dotyczącymi prac nad cząsteczką OATD-01, w tym opłata licencyjna Uniwersytetu YALE.

 

 

 

 

22.Koszty działalności operacyjnej

 

od 01.01.2023

do 31.12.2023

PLN

od 01.01.2022

do 31.12.2022

PLN

Amortyzacja, w tym:

2 826 158

3 983 694

Amortyzacja z tyt. prawa do użytkowania

821 844

563 956

Zużycie materiałów i energii

4 101 710

4 529 558

Usługi obce, w tym:

10 997 573

17 393 271

Usługa informatyczna

2 047 339

861 649

Usługi księgowo-kadrowe

371 912

205 856

Usługi prawne i doradcze

2 291 562

3 534 416

Usługi badawcze

2 718 598

11 093 679

Wynagrodzenia

15 257 704

15 326 918

Koszty świadczeń pracowniczych

1 728 510

1 670 629

Podatki i opłaty

42 296

31 211

Powyższa tabela zawiera koszty poniesione na prace badawcze programów we wcześniejszej fazie rozwoju niż kliniczna tj. takie, dla których Spółka nie zabiegała i nie uzyskała zgody odpowiednich agencji na prowadzenie badań klinicznych. Poniższa tabela prezentuje sumę tych kosztów w podziale na platformy.

 

stan na 31.12.2023

PLN

stan na 31.12.2022

PLN

platforma chitynazowa

2 462 569

7 209 839

platforma arginazowa

57 705

12 295 414

platforma deubikwitynazowa

6 146 743

7 304 456

Programy wczesne

14 022 845

6 528 443

 

22 689 862

33 338 152

Dane zaprezentowane w powyższych tabelach zmieniły się w stosunku do danych opublikowanych 29 marca 2024 roku w Sprawozdaniu finansowym Molecure SA za okres 01.01.2023-31.12.2023 wskutek dokonanej zmiany polityki rachunkowości . Więcej informacji zawartych jest w nocie 26.

  

23.Przychody finansowe

 

od 01.01.2023

do 31.12.2023

PLN

od 01.01.2022

do 31.12.2022

PLN

Odsetki otrzymane

4 391 619

1 895 786

Odsetki naliczone

(5 256)

15 437

Pozostałe

3 371

0

 

4 389 733

1 911 223

 

 

 

   

24.Koszty finansowe

 

od 01.01.2023

do 31.12.2023

PLN

od 01.01.2022

do 31.12.2022

PLN

Odsetki

1

7

Różnice kursowe

542 236

73 734

Koszty finansowe dot. rozliczenia prawa do użytkowania

41 155

16 350

Pozostałe

0

101 917

 

583 391

192 008

Dane zaprezentowane w powyższej tabeli zmieniły się w stosunku do danych opublikowanych 29 marca 2024 roku w Sprawozdaniu finansowym Molecure SA za okres 01.01.2023-31.12.2023 wskutek dokonanej zmiany polityki rachunkowości. Więcej informacji zawartych jest w nocie 26.

  

25.Zysk (strata) na akcję

25.1.Podstawowy i rozwodniony zysk (strata) na akcję

 

od 01.01.2023

do 31.12.2023

PLN

od 01.01.2022

do 31.12.2022

PLN

Podstawowy zysk (strata) na akcję

(1,69)

(2,56)

Z działalności kontynuowanej

(1,69)

(2,56)

Z działalności zaniechanej

0

0

Podstawowy zysk (strata) na akcję ogółem

(1,69)

(2,56)

Zysk (strata) rozwodniony na akcję

(1,69)

(2,56)

Z działalności kontynuowanej

(1,69)

(2,56)

Z działalności zaniechanej

0

0

Zysk (strata) rozwodniony na akcję ogółem

(1,69)

(2,56)

25.2.Zysk (strata) i średnia ważona liczba akcji wykorzystana do obliczenia zysku (straty) podstawowego na akcję

 

od 01.01.2023

do 31.12.2023

PLN

od 01.01.2022

do 31.12.2022

PLN

Zysk (strata) za rok obrotowy przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

(28 373 117)

(35 951 098)

Inne - akcjom niedającym kontroli

0

0

Zysk (strata) wykorzystany do obliczenia podstawowego zysku (straty) przypadającego na akcję ogółem

(28 373 117)

(35 951 098)

 

 

od 01.01.2023

do 31.12.2023

PLN

od 01.01.2022

do 31.12.2022

PLN

Średnia ważona liczba akcji wykorzystana do obliczenia podstawowego zysku (straty) na akcję

16 836 000

14 030 000

 

25.3.Zysk (strata) i średnia ważona liczba akcji wykorzystana do obliczenia rozwodnionego zysku (straty) na akcję

 

od 01.01.2023

do 31.12.2023

PLN

od 01.01.2022

do 31.12.2022

PLN

Zysk (strata) za rok obrotowy przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

(28 373 117)

(35 951 098)

Inne - akcjom niedającym kontroli

0

0

Zysk (strata) wykorzystany do obliczenia rozwodnionego zysku (straty) przypadającego na akcję ogółem

(28 373 117)

(35 951 098)

 

 

od 01.01.2023

do 31.12.2023

PLN

od 01.01.2022

do 31.12.2022

PLN

Średnia ważona liczba akcji wykorzystana do obliczenia rozwodnionego zysku (straty) na akcję

16 836 000

14 030 000

Dane zaprezentowane w powyższych tabelach zmieniły się w stosunku do danych opublikowanych 29 marca 2024 roku w Sprawozdaniu finansowym Molecure SA za okres 01.01.2023-31.12.2023 wskutek dokonanej zmiany polityki rachunkowości. Więcej informacji zawartych jest w nocie 26.

   

26.Skutki zmian zasad (polityki) rachunkowości

W kwietniu 2024 Spółka otrzymała pismo z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF), w którym zostały zawarte zalecenia skorygowania sprawozdań finansowych za rok 2023. Wśród zaleceń Urzędu znalazł się zapis o zmianie sposobu ujmowania aktywów z tytułu prac rozwojowych co zostało odzwierciedlone w nowoprzyjętej polityce rachunkowości Spółki. Zmiana polegała na ujęciu aktywów z tytułu niezakończonych prac rozwojowych w odniesieniu do projektów, które uzyskały zgodę odpowiednich agencji na prowadzenie badań klinicznych oraz ujmowaniu wydatków w momencie ich poniesienia w ciężar wyniku finansowego w związku z projektami, które nie uzyskały zgody odpowiedniej agencji na prowadzenie badań klinicznych. Uzasadnieniem tego stanowiska dla Urzędu była między innymi analogia do branży farmaceutycznej, gdzie prawo do ujmowania w aktywach prac rozwojowych dotyczy projektów, które uzyskają zgodę regulacyjną na sprzedaż leku (tj. sprzedaż w aptekach). Emitent, zdecydował się wdrożyć wskazane przez UKNF zalecenia.

W dniu 30 kwietnia 2024 roku Zarząd Spółki podał w raporcie bieżącym skutki finansowe wdrożonych zmian w polityce rachunkowości Spółki w odniesieniu do skonsolidowanego sprawozdania. finansowego oraz sprawozdania finansowego za 2023 rok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmiana zasad (polityki) rachunkowości wpłynęła w następujący sposób na pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej:

  

31.12.2023

po zmianie

efekt zmiany polityki rachunkowości

31,12.2013

opublikowane

29.03.2024

31.12.2022

po zmianie

efekt zmiany polityki rachunkowości

31,12.2022

opublikowane

30.03.2023

31.12.2021

po zmianie

efekt zmiany polityki rachunkowości

31,12.2021

opublikowane

24.03.2022

Niezakończone prace rozwojowe

35 598 237

(56 302 607)

91 900 844

4 951 759

(46 237 692)

51 189 453

-

(25 550 293)

25 550 293

Aktywa trwałe razem

46 562 628

(56 302 607)

102 865 235

16 834 161

(46 237 692)

63 071 854

10 098 570

(25 550 293)

35 648 863

Aktywa razem

112 274 874

(56 302 607)

168 577 481

91 823 457

(46 237 692)

138 061 151

126 040 420

(25 550 293)

151 590 713

Zyski zatrzymane (Niepokryte straty)

(49 992 210)

(56 302 607)

6 310 398

(21 619 093)

(46 237 692)

24 618 600

14 332 004

(25 550 293)

39 882 297

Kapitał własny razem

100 930 175

(56 302 607)

157 232 783

80 210 232

(46 237 692)

126 447 925

115 593 241

(25 550 293)

141 143 534

Pasywa razem

112 274 874

(56 302 607)

168 577 481

91 823 457

(46 237 692)

138 061 151

126 040 420

(25 550 293)

151 590 713

 

Zmiana zasad (polityki) rachunkowości wpłynęła w następujący sposób na dane sprawozdania z całkowitych dochodów:

  

od 01.01.2023

do 31.12.2023

po zmianie

efekt zmiany polityki rachunkowości

od 01.01.2023

do 31.12.2023

opublikowane 29.03.2024

od 01.01.2022

do 31.12.2022

po zmianie

efekt zmiany polityki rachunkowości

od 01.01.2022

do 31.12.2022

opublikowane 30.03.2023

 

Przychody z podstawowej działalności

3 652 643

2 344 071

1 308 571

7 513 449

5 900 211

1 613 238

 

Amortyzacja

2 826 158

978 264

1 847 894

3 983 694

2 670 539

1 313 155

 

Zużycie surowców i materiałów

4 101 710

2 456 035

1 645 675

4 529 558

3 426 559

1 102 999

 

Usługi obce

10 997 573

2 845 038

8 152 535

17 393 271

11 365 030

6 028 241

 

Wynagrodzenia

15 257 704

6 138 343

9 119 360

15 326 918

9 109 360

6 217 557

 

Pozostałe koszty

897 691

2 139

895 552

1 300 345

11 633

1 288 712

 

Zysk (strata) na działalności operacyjnej

(32 179 458)

(10 075 748)

(22 103 710)

(37 670 313)

(20 682 911)

(16 987 402)

 

Koszty finansowe

583 391

(10 833)

594 225

192 008

4 490

187 518

 

Zysk (strata) przed opodatkowaniem

(28 373 117)

(10 064 915)

(18 308 202)

(35 951 098)

(20 687 401)

(15 263 697)

 

Zysk (strata) na działalności kontynuowanej

(28 373 117)

(10 064 915)

(18 308 202)

(35 951 098)

(20 687 401)

(15 263 697)

 

Zysk (strata) netto

(28 373 117)

(10 064 915)

(18 308 202)

(35 951 098)

(20 687 401)

(15 263 697)

 

Suma całkowitych dochodów

(28 379 855)

(10 064 915)

(18 314 940)

(35 941 631)

(20 687 401)

(15 254 230)

 

Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej

(1,69)

(0,60)

(1,09)

(2,56)

(1,47)

(1,09)

 

Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję z działalności zaniechanej

-

-

-

-

-

-

 

Podstawowy zysk (podstawowa strata) przypadający na jedną akcję

(1,69)

(0,60)

(1,09)

(2,56)

(1,47)

(1,09)

 

Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej

(1,69)

(0,60)

(1,09)

(2,56)

(1,47)

(1,09)

 

Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję z działalności zaniechanej

-

-

-

-

-

-

 

Rozwodniony zysk (rozwodniona strata) przypadający na jedną akcję

(1,69)

(0,60)

(1,09)

(2,56)

(1,47)

(1,09)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmiana zasad (polityki) rachunkowości wpłynęła w następujący sposób na dane sprawozdania z przepływów pieniężnych:

  

od 01.01.2023

do 31.12.2023

po zmianie

efekt zmiany polityki rachunkowości

od 01.01.2023

do 31.12.2023

opublikowane 29.03.2024

od 01.01.2022

do 31.12.2022

po zmianie

efekt zmiany polityki rachunkowości

od 01.01.2022

do 31.12.2022

opublikowane 30.03.2023

Zysk za rok obrotowy

(28 373 117)

(10 064 915)

(18 308 202)

(35 951 098)

(20 687 401)

(15 263 697)

Korekty:

5 083 077

(1 365 808)

6 448 885

1 820 644

(3 229 670)

5 050 314

Wydatki z dotacji na koszty

(3 652 543)

(2 344 072)

(1 308 471)

(7 512 796)

(5 900 211)

(1 612 585)

Amortyzacja oraz odpisy aktualizujące rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne

2 826 158

978 264

1 847 894

3 983 694

2 670 539

1 313 155

Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej

(23 290 040)

(11 430 723)

(11 859 317)

(34 130 454)

(23 917 071)

(10 213 383)

Wydatki na niezakończone prace rozwojowe

(33 525 891)

10 633 632

(44 159 523)

(6 716 550)

23 596 015

(30 312 565)

Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej

(33 873 089)

10 633 632

(44 506 721)

(9 989 492)

23 596 015

(33 585 507)

Wpływy z tyt. dotacji

5 702 347

797 091

4 905 256

7 182 200

321 056

6 861 144

Środki pieniężne netto wykorzystane w działalności finansowej

55 533 485

797 091

54 736 394

7 698 416

321 056

7 377 360

.

 

 

 

27.Aktywa i zobowiązania warunkowe

27.1.Zobowiązania warunkowe

Program motywacyjny DEAL+

Rada Nadzorcza pozytywnie zaopiniowała nowy program motywacyjny, którego podstawowe zasady określa załącznik nr 1 do uchwały Rady Nadzorczej nr 02/03/2020 z dnia 10 marca 2020 roku w sprawie systemu motywacyjnego dzielenia się zyskiem z pracownikami w przypadku zawarcia umowy partneringowej oraz systemu motywacyjnego dla zarządu („DEAL+”), który został zaktualizowany uchwałą Rady Nadzorczej nr 02/09/2023 z dnia 28 września 2023 r. Założeniem niniejszego programu motywacyjnego jest przyznanie pracownikom oraz Członkom Zarządu Molecure SA w ramach premii puli środków uzyskanych w przypadku zawarcia przez Spółkę umowy partneringowej lub innego analogicznego kontraktu, który doprowadzi do komercjalizacji programów lub związków rozwijanych przez Spółkę. Wartość niniejszego programu motywacyjnego została ustalona w aktualnej wersji na 5% wartości przychodu netto (przychód pomniejszony o koszty wytworzenia danego związku) w wyniku zawartej umowy partneringowej. Wartość przychodu netto z powyższej transakcji obejmuje upfront oraz wszystkie kolejne płatności z osiągnięcia przez Spółkę kamieni milowych w dalszym rozwoju klinicznym związku, ustalonych w umowie partneringowej.

Spółka pierwszy raz zastosowała postanowienia programu motywacyjnego w wyniku zawartej dnia 5 listopada 2020 roku umowy z Galapagos NV.

Nowy Program motywacyjny

Zwyczajne Walne Zgromadzenie przyjęło 31 sierpnia 2020 roku program motywacyjny Spółki, który polega na wyemitowaniu przez Spółkę nowych akcji, a następnie przeznaczeniu tych akcji do objęcia przez osoby uprawnione na preferencyjnych warunkach. W celu prawidłowej realizacji Programu Motywacyjnego Walne Zgromadzenie udzieliło Zarządowi upoważnienia do podwyższania kapitału zakładowego Spółki w ramach kapitału docelowego, o którym mowa w art. 444 – 447 Kodeksu spółek handlowych, w terminie 3 lat od dnia dokonania wpisu w rejestrze przedsiębiorców

Krajowego Rejestru Sądowego zmiany Statutu Spółki o łączną kwotę nie wyższą niż 1.000,00 złotych w drodze emisji nie więcej niż 100.000 akcji na okaziciela. Celem Programu Motywacyjnego jest stworzenie dodatkowego systemu wynagradzania oraz dodatkowych mechanizmów motywujących uczestników Programu Motywacyjnego do zwiększenia zaangażowania oraz efektywności pracy na rzecz Spółki, które powinny zapewnić utrzymanie wysokiego poziomu profesjonalnego zarządzania Spółką, zatrzymanie kluczowych pracowników i współpracowników poprzez utrwalenie ich więzi ze Spółką, a także systematyczny postęp rozwijanych przez Spółkę programów naukowych, a w konsekwencji stabilny wzrost przychodów i wartości akcji Spółki. Program ten jest jednocześnie powiązany z uchwalonym przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie w dniu 31 sierpnia 2020 roku programem dobrowolnego umorzenia 70.000 akcji Emitenta bez wynagrodzenia.

Spółka nieodpłatnie otrzymała akcje własne dnia 6 listopada 2020 roku. Umorzenie akcji własnych nastąpiło 9 grudnia 2020 roku.

W ramach Nowego Programu Motywacyjnego zostały podpisane umowy z pracownikami gwarantujące możliwość kupna określonej liczby nowo wyemitowanych akcji za cenę nominalną po spełnieniu warunków dotyczących pozostania w stosunku pracy oraz realizacji indywidualnie zdefiniowanych celów. Horyzont realizacji warunków został określony na co najmniej pół roku. Na dzień publikacji niniejszego Sprawozdania pracownicy nabyli uprawnienia do wszystkich akcji. Spółka rozpoznała w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2021 rok koszt programu motywacyjnego w kwocie 2,83 mln PLN, natomiast za 2022 rok 0,4 mln PLN.

Program Motywacyjny 2022-2025

Celem Programu Motywacyjnego 2022 – 2025 jest stworzenie dodatkowego długoterminowego systemu motywacyjnego dla pracowników oraz członków zarządu Spółki. Wprowadzony system motywacyjny stanowić będzie istotny składnik całościowego systemu wynagradzania zmiennego dla uczestników Programu Motywacyjnego 2022 – 2025, zachęcający do zwiększenia zaangażowania oraz efektywności pracy na rzecz Spółki, który powinien zapewnić utrzymanie wysokiego

poziomu profesjonalnego zarządzania Spółką, zatrzymanie kluczowych pracowników i współpracowników poprzez utrwalenie ich więzi ze Spółką, a także systematyczny postęp rozwijanych przez Spółkę programów naukowych, a w konsekwencji stabilny wzrost przychodów i wzrost wartości akcji Spółki. Program Motywacyjny 2022 – 2025 polega na wyemitowaniu przez Spółkę nowych akcji, a następnie na przeznaczeniu tych akcji do objęcia przez osoby uprawnione na preferencyjnych warunkach. Łącznie w ramach Programu Motywacyjnego 2022 – 2025 Spółka może zaproponować uprawnionym Uczestnikom Programu Motywacyjnego 2022 – 2025 nie więcej niż 400.000 akcji. W marcu 2023 oraz 2024 roku zostało przyznanych odpowiednio 120.000 i 77.942 uprawnień w ramach opisywanego programu. Osoby uprawnione będą mogły podpisać Umowy Objęcia Akcji po zakończeniu III Okresu w ramach Programu Motywacyjnego, tj. nie wcześniej niż w 2025 roku. Akcje będą emitowane pod warunkiem realizacji dodatkowych kryteriów firmowych określonych w Regulaminie Programu Motywacyjnego 2022-2025 oraz uchwałach Rady Nadzorczej.

Produkcja substancji aktywnej i tabletek

Dnia 20 lipca 2022 roku Zarząd Spółki zawarł z Galapagos NV Transition Agreement w ramach którego uregulowane zostało przejęcie przez Emitenta wyprodukowanych przez Galapagos w standardzie GMP (ang. Good Manufacturing Practice) substancji aktywnej (ang. Active Pharmaceutical Ingredient, API) oraz tabletek w ilości wystarczającej do przeprowadzenia badań klinicznych II i III fazy badania klinicznego cząsteczki OATD-01. Zgodnie ze szczegółowymi postanowieniami ww. umowy Emitent będzie zobowiązany do zapłaty Galapagos kwoty 2,5 mln EUR za ww. materiały, która będzie wymagalna wyłącznie w przypadku zawarcia nowej umowy partneringowej dot. cząsteczki OATD-01.

 

 

 

 

 

28.Wynagrodzenie firmy audytorskiej

 

od 01.01.2023

do 31.12.2023

PLN

od 01.01.2022

do 31.12.2022

PLN

Obowiązkowy przegląd śródrocznego jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego

24 000

24 000

Obowiązkowe badanie jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego

38 000

38 000

Usługi atestacyjne

5 000

5 000

 

 

67 000

67 000

   

29.Segmenty operacyjne

Zgodnie z MSSF 8 Grupa prezentuje w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym dane dotyczące jednego segmentu operacyjnego.

Danym segmentem operacyjnym jest działalność w zakresie Innowacji. Spółka prowadzi prace badawczo-rozwojowe, w których koncentruje się na rozwijaniu innowacyjnych, małocząsteczkowych związków chemicznych o działaniu farmakologicznym, które w dalszym etapie procesu rozwoju nowych leków są przeznaczone do komercjalizacji. W związku z powyższym przychody i wyniki, aktywa, zobowiązania oraz koszty ponoszone przez Grupę w pełni dotyczą segmentu Innowacje.

 

 

 

 

 

30.Instrumenty finansowe

30.1.Zarządzanie ryzykiem kapitałowym

Spółka zarządza kapitałem by zagwarantować, że będzie zdolna kontynuować działalność przy jednoczesnej maksymalizacji rentowności dzięki optymalizacji relacji zadłużenia do kapitału własnego.

W Spółce dokonuje się regularnego przeglądu struktury kapitałowej i poziomu oraz struktury czasowej zobowiązań W ramach tych przeglądów analizuje się koszty kapitału i ryzyko związane z poszczególnymi jego kategoriami. Głównymi składnikami podlegającymi ww. analizie są:

• środki pieniężne i ich ekwiwalenty – ujawnione w nocie 12,

• kapitał, w tym, kapitały rezerwowe i zysk zatrzymany – ujawnione w nocie 13.

Na Grupę nie są nałożone zewnętrzne wymagania kapitałowe za wyjątkiem tego, iż zgodnie z art. 396 §1 Kodeksu Spółek Handlowych, któremu podlega Jednostka Dominująca, na pokrycie straty należy utworzyć kapitał zapasowy, do którego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału akcyjnego. Ta część kapitału zapasowego (zysków zatrzymanych) nie jest dostępna do dystrybucji na rzecz Akcjonariuszy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskaźnik zadłużenia netto do kapitałów własnych

Spółka okresowo dokonuje przeglądu struktury kapitałowej. W ramach przeglądu analizuje koszt kapitału oraz rodzaje ryzyka związanego z każdą klasą kapitału.

 

Stan na 31.12.2023

PLN

Stan na 31.12.2022

PLN

Zadłużenie *)

11 344 700

11 613 225

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty**)

63 988 140

65 617 785

Zadłużenie netto

52 643 440

54 004 559

Kapitał własny ***)

100 930 175

80 210 232

Stosunek zadłużenia netto do kapitału własnego

52,2%

67,3%

(*) Zadłużenie rozumiane jest jako zadłużenie długo- i krótkoterminowe
(**) Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują między innymi otrzymane przez Spółkę dotacje.
(***) Kapitał własny obejmuje kapitał wykazany w sprawozdaniu z pozycji finansowej

Dane zaprezentowane w powyższej tabeli zmieniły się w stosunku do danych opublikowanych 29 marca 2024 roku w Sprawozdaniu finansowym Molecure SA za okres 01.01.2023-31.12.2023 wskutek dokonanej zmiany polityki rachunkowości. Więcej informacji zawartych jest w nocie 26.

Środki pieniężne na koniec bieżącego okresu jak również okresu porównawczego znacząco przewyższają zadłużenie co skutkuje dodatnim wskaźnikiem zadłużenia netto do kapitału własnego.

 

 

 

 

 

 

 

30.2.Kategorie instrumentów finansowych

30.2.1.Kategorie instrumentów finansowych

 

Aktywa finansowe

(dane w PLN)

Wyceniane według wartości godziwej przez wynik

Wyceniane według wartości godziwej przez wynik

Wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Wyceniane w zamortyzowanym koszcie

 

 

Stan na 31.12.2023

Stan na 31.12.2022

Stan na 31.12.2023

Stan na 31.12.2022

Nr noty

Krótkoterminowe

 

 

 

 

  

Pozostałe należności

0

0

854 594

1 566 113

11

Razem:

0

0

854 594

1 566 113

  

   

Spółka posiada w aktywach finansowych tylko składniki, które są wycenianie wg zamortyzowanego kosztu zgodnie z wymogami MSSF 9 instrumenty finansowe.

Spółka dokonuje wyceny należności krótkoterminowych zgodnie z MSSF 9 Instrumenty finansowe według uproszczonej metody, ponieważ:

- nie zawierają istotnego elementu finansowania w rozumieniu zasad określonych w MSSF 15 Przychody, czyli nie istnieje istotny komponent finansowania mogący korygować przyrzeczoną kwotę wynagrodzenia,

- istnieje oczekiwanie, że należności zostaną spłacone w okresie krótszym niż rok.

Według metody uproszczonej, oczekiwane straty kredytowe są szacowane na podstawie danych historycznych. W poprzednich latach Spółka nie tworzyła odpisów na należności krótkoterminowe, w efekcie tej analizy nie wprowadzono dodatkowych rezerw na oczekiwane straty kredytowe.

 

  

Stan na 31.12.2023

PLN

Stan na 31.12.2022

PL

Nr noty

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

63 988 140

65 617 785

12

 

Zobowiązania finansowe

(dane w PLN)

Wyceniane według wartości godziwej przez wynik

Wyceniane według wartości godziwej przez wynik

Wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Nr noty

 

Stan na 31.12.2023

Stan na 31.12.2022

Stan na 31.12.2023

Stan na 31.12.2022

 

Długoterminowe

 

 

 

 

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

0

0

0

0

14

Zobowiązania z tytułu leasingu

0

0

4 975 821

4 202 710

15

Razem:

0

0

4 975 821

4 202 710

  

Krótkoterminowe

 

 

 

 

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

0

0

3 016 748

2 822 807

14

Pozostałe zobowiązania

0

0

70 325

1 160 475

14

Zobowiązania z tytułu leasingu

0

0

2 163 572

2 205 345

15

Razem:

0

0

5 250 645

6 188 627

  

  

Zobowiązania finansowe są wyceniane wg zamortyzowanego kosztu.

30.2.2.Zyski (straty) z instrumentów finansowych

 

 

Wyceniane według wartości godziwej przez wynik

Wyceniane według wartości godziwej przez wynik

Wyceniane w zamortyzowanym koszcie

Wyceniane w zamortyzowanym koszcie

 

Zyski (straty) z instrumentów finansowych

(dane w PLN)

Za okres od 01.01.2023

do 31.12.2023

Za okres od 01.01.2022

do 31.12.2022

Za okres od 01.01.2023

do 31.12.2023

Za okres od 01.01.2022

do 31.12.2022

Nr noty

Przychody z tytułu odsetek

0

0

4 386 363

1 911 223

23

Koszty z tytułu odsetek

0

0

1

7

24

Koszty finansowe dot. rozliczenia prawa do użytkowania

0

0

41 155

16 350

24

Razem:

0

0

4 345 207

1 894 867

  

   

30.3.Cele zarządzania ryzykiem finansowym

Spółka rozpoznaje następujące rodzaje ryzyka:

- ryzykorynkowe, na które składa się między innymi:

- ryzyko walutowe - ryzyko, że wartość godziwa instrumentu finansowego lub przyszłe przepływy środków pieniężnych z nim związane będą ulegać wahaniom ze względu na zmiany kursów wymiany walut;

- ryzyko stopy procentowej - ryzyko, że wartość godziwa instrumentu finansowego lub przyszłe przepływy środków pieniężnych z nim związane będą ulegać wahaniom ze względu na zmiany rynkowych stóp procentowych;

- inne ryzyka cenowe – to ryzyka, które powstają, gdy wartość godziwa instrumentu finansowego lub przyszłe przepływy środków pieniężnych z nim związane będą ulegać wahaniom ze względu na zmiany cen rynkowych (inne niż wynikające z ryzyka stopy procentowej lub ryzyka walutowego), niezależnie od tego czy zmiany te spowodowane są czynnikami charakterystycznymi dla poszczególnych instrumentów finansowych lub dla ich emitenta, czy też czynnikami odnoszącymi się do wszystkich podobnych instrumentów finansowych będących przedmiotem obrotu na rynku.

Grupa nie korzysta z instrumentów finansowych z którymi związane jest ryzyko cenowe. Grupa nie jest narażona na inne ryzyka cenowe.

Ryzyko kredytowe - ryzyko, że jedna ze stron instrumentu finansowego, nie wywiązując się ze swoich zobowiązań, spowoduje poniesienie strat finansowych przez drugą ze stron.  

Ryzyko płynności – ryzyko, że Spółka napotka trudności w wywiązaniu się z obowiązków związanych ze zobowiązaniami finansowymi, których rozliczenie następuje poprzez dostarczenie środków pieniężnych lub innego rodzaju aktywów finansowych.  

Ryzyka kredytowe, płynności oraz rynkowe (obejmujące przede wszystkim ryzyko walutowe i stopy procentowej) powstają w procesie działalności operacyjnej Grupy. Celem zarządzania ryzykiem finansowym w Grupie jest zminimalizowanie wpływu czynników rynkowych, takich jak kursy walutowe i stopy procentowe.

30.4.Zarządzanie ryzykiem walutowym

Spółka zawiera określone transakcje denominowane w walutach obcych. W związku z tym pojawia się ryzyko wahań kursów walut. W okresach 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2023 roku oraz 31 grudnia 2022 ryzyko kursowe obejmowało jedynie ryzyko związane z istnieniem sald na rachunkach bankowych, należności i zobowiązań

handlowych wyrażonych w walutach obcych, których wartości przedstawiały się następująco:

 

Aktywa

 

Zobowiązania

 

 

Stan na 31.12.2023

Stan na 31.12.2022

Stan na 31.12.2023

Stan na 31.12.2022

Waluta EUR

619 427

854 445

453 283

406 560

Waluta GBP

18 000

13 011

(3 211)

19 513

Waluta USD

26 598

236 734

62 843

80 228

 

Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe

W ocenie zarządu jednostki dominującej prawdopodobne zmiany kursów walutowych o +/-10% wpłynęłyby na wyniki Grupy kapitałowej w następujących wartościach:

 

Stan na 31.12.2023

PLN

Stan na 31.12.2023

PLN

Stan na 31.12.2022

PLN

Stan na 31.12.2022

PLN

 

Wpływ na aktywa

Wpływ na zobowiązania

Wpływ na aktywa

Wpływ na zobowiązania

Wzrost kursu walutowego o 10%

288 793

220 211

511 822

236 321

Spadek kursu walutowego o 10%

(288 793)

(220 211)

(511 822)

(236 321)

Wrażliwość Spółki na ryzyko walutowe na dzień bilansowy spadło z powodu spadku salda zobowiązań wyrażonych w walutach obcych wynikającego z normalnej działalności Spółki.

 

 

30.5.Zarządzanie ryzykiem stóp procentowych

Grupa jest narażona na ryzyko stóp procentowych w związku z następującymi aktywami i zobowiązaniami finansowymi:

Aktywa Finansowe

Stan na 31.12.2023

PLN

Stan na 31.12.2022

PLN

Środki pieniężne nieoprocentowane

10 477 959

12 602 348

Środki pieniężne oprocentowane

53 510 181

53 015 437

 

63 988 140

65 617 785

 

Analiza wrażliwości na ryzyko stóp procentowych

W ocenie zarządu jednostki dominującej prawdopodobne zmiany kursów stóp procentowych o +/-1% w skali roku wpłynęłyby na wyniki Grupy kapitałowej w następujących wartościach:

 

Stan na 31.12.2023

PLN

Stan na 31.12.2022

PLN

Wzrost oprocentowania o 1%

535 102

530 154

Spadek oprocentowania o 1%

(535 102)

(530 154)

 

Na dzień sprawozdawczy Grupa posiada nadwyżkę wrażliwych na zmiany stopy procentowej aktywów nad pasywami w postaci lokat bankowych (dodatnia luka odsetkowa). Jest to związane z brakiem oprocentowanych zobowiązań finansowych.

30.6.Zarządzanie ryzykiem kredytowym

Ryzyko kredytowe to możliwość niedotrzymania warunków umowy przez drugą stronę kontraktu, co oznacza, iż strona narażona na ryzyko nie otrzyma w oczekiwanym terminie płatności określonej warunkami kontraktu. Grupa w chwili obecnej nie generuje przychodów ze sprzedaży, co ogranicza ekspozycję na ryzyko kredytowe. Jednakże

Grupa stosując metodykę opartą na systemie prostych wag ryzyka (Bazylea) ma następującą ekspozycję na ryzyko kredytowe:

 

Stan na 31.12.2023

PLN

Stan na 31.12.2022

PLN

wagi ryzyka

Stan na 31.12.2023

PLN

Stan na 31.12.2022

PLN

Pozostałe należności, w tym należności od Skarbu Państwa

( m.in. VAT)

854 594

8 431 640

100%

854 594

8 431 640

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

63 988 140

65 617 785

20%

12 797 628

13 123 557

 

64 842 734

74 049 425

  

13 652 222

21 555 197

 

Spadek ekspozycji na ryzyko kredytowe w 2023 roku w porównaniu z 2022 rokiem wynika ze spadku salda środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.

30.7.Zarządzanie ryzykiem płynności

Grupa zarządza ryzykiem płynności utrzymując odpowiednią wielkość kapitału, rozliczając na bieżąco przyznane dotacje, pozyskując nowe granty oraz inwestorów zewnętrznych. Zarząd na bieżąco monitoruje przepływy pieniężne oraz profile wymagalności aktywów i zobowiązań finansowych. Poniższe tabele przedstawiają informacje o terminach umownej wymagalności zobowiązań finansowych. Tabele te opracowano na podstawie niezdyskontowanych przepływów pieniężnych zobowiązań finansowych, uszeregowanych według najwcześniejszego możliwego wymaganego terminu płatności ustalonego dla Grupy. Tabela obejmuje zarówno przepływy pieniężne związane z odsetkami, jak i kapitałem.

 

 

 

Stan na 31.12.2023

PLN

Stan na 31.12.2022

PLN

Aktywa finansowe

65 712 246

68 123 769

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

1 724 106

2 505 984

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty*)

63 988 140

65 617 785

Zobowiązania finansowe

(3 087 073)

(3 983 282)

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

(3 016 748)

(2 822 807)

Pozostałe zobowiązania

(70 325)

(1 160 475)

Ekspozycja na ryzyko płynności

62 625 173

64 140 487

(*) Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują między innymi otrzymane przez Spółkę dotacje.

 

Na dzień bilansowy 31.12.2023 zobowiązania finansowe spółki mieściły się w następujących przedziałach terminów wymagalności:

 

 

Krótkoterminowe

Krótkoterminowe

 

Rodzaj zobowiązania

(dane w PLN)

Wartość bilansowa

do 3 m-cy

pow. 3

do 12m-cy

Razem krótko-

terminowe

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

3 016 748

3 016 748

0

3 016 748

Pozostałe zobowiązania

70 325

70 325

0

70 325

Zobowiązania z tytułu leasingu

2 163 572

540 893

1 622 679

2 163 572

 

 

 

 

 

Długoterminowe

Długoterminowe

 

Rodzaj zobowiązania

(dane w PLN)

1 do 5 lat

powyżej 5 lat

Razem długo-terminowe

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

0

0

0

Pozostałe zobowiązania

0

0

0

Zobowiązania z tytułu leasingu

2 487 910

2 487 910

4 975 821

 

Na dzień bilansowy 31.12.2022 zobowiązania finansowe spółki mieściły się w następujących przedziałach terminów wymagalności:

 

 

Krótkoterminowe

Krótkoterminowe

 

Rodzaj zobowiązania

(dane w PLN)

Wartość bilansowa

do 3 m-cy

pow. 3

do 12m-cy

Razem krótko-

terminowe

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

2 822 807

2 822 807

0

2 822 807

Pozostałe zobowiązania

1 160 475

1 160 475

0

1 160 475

Zobowiązania z tytułu leasingu

2 205 345

551 336

1 654 008

2 205 345

 

 

 

 

 

 

 

Długoterminowe

Długoterminowe

 

Rodzaj zobowiązania

(dane w PLN)

1 do 5 lat

powyżej 5 lat

Razem długo-terminowe

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

0

0

0

Pozostałe zobowiązania

0

0

0

Zobowiązania z tytułu leasingu

2 101 355

2 101 355

4 202 710

 

   

31.Płatności realizowane na bazie akcji

Nowy Program Motywacyjny

Zwyczajne Walne Zgromadzenie przyjęło 31 sierpnia 2020 roku program motywacyjny Spółki, który polega na wyemitowaniu przez Spółkę nowych akcji, a następnie przeznaczeniu tych akcji do objęcia przez osoby uprawnione na preferencyjnych warunkach. W celu prawidłowej realizacji Programu Motywacyjnego Walne Zgromadzenie udzieliło Zarządowi upoważnienia do podwyższania kapitału zakładowego Spółki w ramach kapitału docelowego, o którym mowa w art. 444 – 447 Kodeksu spółek handlowych, w terminie 3 lat od dnia dokonania wpisu w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego zmiany Statutu Spółki o łączną kwotę nie wyższą niż 1.000,00 złotych w drodze emisji nie więcej niż 100.000 akcji na okaziciela. Celem Programu Motywacyjnego jest stworzenie dodatkowego systemu wynagradzania oraz dodatkowych mechanizmów motywujących uczestników Programu Motywacyjnego do zwiększenia zaangażowania oraz efektywności pracy na rzecz Spółki, które powinny zapewnić utrzymanie wysokiego poziomu profesjonalnego zarządzania Spółką, zatrzymanie kluczowych pracowników i współpracowników poprzez utrwalenie ich więzi ze Spółką, a także systematyczny postęp rozwijanych przez Spółkę programów naukowych, a w konsekwencji stabilny wzrost przychodów i wartości akcji Spółki.

Wartość godziwą akcji w Nowym Programie Motywacyjnym wyceniono na bazie poniższych założeń:

- liczba akcji w ramach programu motywacyjnego: 100 000 sztuk,

- charakter akcji: akcje zwykłe,

- liczba akcji przyznanych pracownikom, warunki zrealizowane: 100 000 sztuk.

 

Rozpoznane koszty Nowego Programu Motywacyjnego na dzień bilansowy przedstawiają się następująco:

 

Stan na 31.12.2023

Stan na 31.12.2022

2021

2 835 000

2 835 000

2022

441 600

441 600

 

3 276 600

3 276 600

   

32.Kursy walutowe

 

Stan na 31.12.2023

Stan na 31.12.2022

EUR / PLN

4,3480

4,6899

USD / PLN

3,9350

4,4018

GBP / PLN

4,9997

5,2957

   

 

 

 

 

33.Przeciętne zatrudnienie w Grupie

 

Stan na 31.12.2023

Stan na 31.12.2022

Pracownicy administracyjni

18

17

Pracownicy naukowi

93

90

 

111

107

   

34.Istotne zdarzenia okresu sprawozdawczego niewymienione w innych częściach skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Zarząd Spółki rozważył wpływ na jej działalność czynników, które obecnie uważane są za znaczące z makroekonicznego punktu widzenia.

W dniu 24 lutego 2022 roku rozpoczął się atak Rosji na Ukrainę, potwierdzony licznymi doniesieniami medialnymi, wskazującymi że wojska rosyjskie przekroczyły wschodnie, południowe i północne granice Ukrainy. W związku z działaniami wojennymi ze strony Rosji przedstawiciele Unii Europejskiej i USA wdrożyli dotkliwy dla Rosji pakiet sankcji, które dotyczą strategicznych sektorów rosyjskiej gospodarki poprzez zablokowanie im dostępu do technologii i rynków, w tym finansowych.

Rosja posiada jedne z największych na świecie zasoby surowców naturalnych (nie tylko ropy, gazu, czy węgla kamiennego i brunatnego), lecz również wyrobów stalowych, metali przemysłowych i wielu innych niezbędnych surowców.

Nie można wykluczyć, że uchwalone przez przedstawicieli Unii Europejskiej i USA sankcje mogą wpłynąć na działalność prowadzoną przez spółki również w Polsce, z uwagi właśnie na dostawy surowców z Rosji, co w konsekwencji może zakłócić łańcuchy dostaw. W przypadku Molecure S.A. dostrzegliśmy w zakresie łańcuchów dostaw pewne ograniczenie.  W niedawno uruchomionym programie innego białka USP w platformie deubikwitynaz zakończono wirtualne badanie przesiewowe. Biblioteka związków wyłonionych w tym badaniu dotarła do nas z opóźnieniem spowodowanym konfliktem zbrojnym na Ukrainie (firma dostarczająca związki zlokalizowane jest w Kijowie).

Niewątpliwie konflikt zbrojny w Ukrainie wpłynie na wskaźniki makroekonomiczne Polski, w tym w szczególności wysokość stóp procentowych oraz wycenę polskiej waluty (złotego). Ten ostatni element może mieć wpływy na zwiększenie kosztów obsługi zobowiązań z tytułu usług badawczych i odczynników kupowanych zagranicą. Spółka nie jest jednak obecnie w stanie oszacować precyzyjnie ewentualnego wpływu tych wydarzeń na prowadzone programy badawcze czy też dostępność finansowania. O kolejnych zdarzeniach oraz uwarunkowaniach, istotnie wpływających na powyższe obszary Spółka będzie komunikować w trybie właściwych raportów.

Spółka w swoich działaniach uwzględnia realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju 2030 przyjętych przez blisko 200 krajów, w tym przykłada wagę do kwestii ochrony środowiska dążąc do minimalizowania negatywnego wpływu działalności firmy na środowisko i podejmuje działania na rzecz zapobiegania zmianom klimatycznym. Spółka działa jednak w sektorze biotechnologicznym, gdzie co do zasady zmiany klimatu mają bardzo niski wpływ na sprawozdania finansowe w tym na wartości przychodów, kosztów, wyceny aktywów, przyjęte stopy procentowe, testy utraty wartości. W kwestiach związanych z klimatem należy zaznaczyć, że Spółka prowadzi klasyfikację odpadów w oparciu o własną procedurę gospodarowania odpadami chemicznymi i biologicznymi, korzysta z bazy BDO, współpracuje z firmami posiadającymi wymagane zgody na bezpieczny transport i utylizację odpadów w spalarniach wyposażonych w specjalistyczne instalacje. Ponadto wykorzystanie energooszczędnych drukarek pozwala ograniczać ilość plastiku poprzez stosowanie tonerów o jego mniejszej zawartości, a automatycznie skonfigurowanie dwustronnego wydruku prowadzi do ograniczenia wykorzystania papieru. Leasing sprzętów elektronicznych przyczynia się do zmniejszenia ilość wytwarzanych elektro-odpadów. Podpisanie umowy z korporacją świadczącą przewóz osób wyposażoną w flotę hybrydową, ma na celu ograniczenie emisji CO2. Zastosowanie filtrów uzdatniających wodę przyczynia się do redukcji wytwarzanego przez nas plastiku.

W dniu 29 grudnia 2023 roku Spółka podpisała umowę o dofinansowanie programu mRNA z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Kwota dofinansowania dla Projektu wynosi ok. 32,5 mln zł przy całkowitym budżecie Projektu ok. 51,5 mln zł. Projekt będzie realizowany w latach 2023 – 2028.

35.Informacje o znaczących zdarzeniach, jakie nastąpiły po dniu bilansowym, a nie uwzględnionych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym

W dniu 16 stycznia 2024 roku Spółka poinformowała, że otrzymała informację o odmowie wydania pozwolenia na przeprowadzenie badania klinicznego fazy II dla cząsteczki OATD-01 u pacjentów z aktywną sarkoidozą płucną na terytorium Unii Europejskiej oraz Norwegii. Jedną z przyczyn odmowy wydania pozwolenia na prowadzenie badania klinicznego był, w odniesieniu do Polski, dodatkowy rygorystyczny warunek dotyczący ograniczenia stopnia ekspozycji pacjentów biorących udział w badaniu klinicznym na promieniowanie (tj. dawki skutecznej promieniowania) w toku procedur medycznych wykonywanych w trakcie badania klinicznego, w szczególności badania obrazowego metodą PET/CT (co stanowi metodę diagnostyczną dla zakładanego punktu końcowego oceny skuteczności badanego leku).

W dniu 9 lutego 2024 roku Emitent poinformował o ponownym złożeniu wniosku o pozwolenie na przeprowadzenie badania klinicznego fazy II dla OATD-01 w następujących krajach – Danii, Francji, Grecji, Niemczech oraz Norwegii.

.

36.Informacje dotyczące sprawozdań finansowych jednostki zależnej OncoArendi Therapeutics LLC.

Sprawozdania finansowe jednostki zależnej OncoArendi Therapeutics LLC za okres objęty niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym nie podlegają obowiązkowi przeglądu przez niezależnego biegłego rewidenta.

Suma bilansowa pochodząca ze sprawozdania finansowego OncoArendi Therapeutics LLC stanowi:

- 0,02% sumy bilansowej skonsolidowanego sprawozdania finansowego Jednostki dominującej na dzień 31.12.2023,

- 0,04% sumy bilansowej skonsolidowanego sprawozdania finansowego Jednostki dominującej na dzień 31.12.2022.

Przychody z podstawowej działalności operacyjnej pochodzące ze sprawozdania finansowego OncoArendi Therapeutics LLC za okres od 01.01.2023 do 31.12.2023

stanowią 0,00% przychodów z podstawowej działalności operacyjnej Jednostki dominującej w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za ten sam okres.

37.Zatwierdzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Molecure za 2022 rok zostało zatwierdzone przez Zarząd Spółki w dniu 17 maja 2024 roku.

 

 

 

 

…………………………

 

 

 

…………………………

 

 

…………………………

 

 

Marcin Jan Szumowski

 

 

Sławomir Piotr Broniarek

 

 

Samson Fung

 

 

Prezes Zarządu

 

 

Członek Zarządu

 

 

Członek Zarządu

 

 

 

 

 

…………………………

 

 

 

 

 

…………………………

 

 

Agnieszka Rajczuk Szczepańska

 

 

 

 

Zbigniew Zasłona

 

 

Członek Zarządu

 

 

 

 

Członek Zarządu

 

 

Warszawa, dnia 17.05.2024 roku