SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE
GRUPY KAPITAŁOWEJ INPRO SA
za rok zakończony 31 grudnia 2021
sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
Zatwierdzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Grupy Kapitałowej INPRO SA
sporządzonego zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej za rok zakończony 31 grudnia 2021
|
Krzysztof Maraszek |
|
|
Zbigniew Lewiński |
|
|
Robert Maraszek |
|
|
Marcin Stefaniak |
|
|
Elżbieta Marks |
|
Gdańsk, 28 kwietnia 2022 roku
SPIS TREŚCI
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW ZA OKRES ZAKOŃCZONY 31.12.2021 r.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ NA DZIEŃ 31.12.2021 r.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM ZA OKRES ZAKOŃCZONY 31.12.2021 r.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH ZA OKRES ZAKOŃCZONY 31.12.2021 r.
DODATKOWE INFORMACJE I OBJAŚNIENIA
2. Informacje dotyczące jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej
3. Skład Zarządu oraz Rady Nadzorczej Spółki Dominującej
4. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
5. Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego
6. Platforma zastosowanych Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej
7. Wcześniejsze zastosowanie standardów i interpretacji
8. Zmiany stosowanych zasad rachunkowości
9. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
10. Zastosowane zasady rachunkowości
11. Informacje dotyczące segmentów operacyjnych
14. Majątek socjalny oraz zobowiązania ZFŚS
15. Zysk przypadający na jedną akcję
16. Dywidendy wypłacone i zadeklarowane do wypłaty
18. Nieruchomości inwestycyjne
19. Wartości niematerialne i prawne
20. Połączenie jednostek gospodarczych
22. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
23. Pozostałe aktywa finansowe
24. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
25. Kapitał zakładowy oraz pozostałe kapitały
27. Oprocentowane kredyty bankowe, leasingi i wyemitowane obligacje
28. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
29. Zobowiązania i należności warunkowe
30. Zabezpieczenia na aktywach Grupy
31. Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi
32. Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym
36. Wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych
37. Istotne zdarzenia mające wpływ na działalność Grupy w okresie sprawozdawczym
38. Zdarzenia po dniu bilansowym
|
WYBRANE DANE DOTYCZĄCE SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO GRUPY KAPITAŁOWEJ INPRO SA |
||||
|
|
01.01.2021 - 31.12.2021 |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
01.01.2021 - 31.12.2021 |
01.01.2020 - 31.12.2020 |
|
|
w tys. PLN |
w tys. EUR |
||
|
Przychody netto ze sprzedaży |
321 397 |
382 638 |
70 212 |
85 521 |
|
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży |
101 653 |
119 286 |
22 207 |
26 661 |
|
Zysk (strata) z działalności operacyjnej |
61 884 |
87 028 |
13 519 |
19 451 |
|
Zysk (strata) brutto |
58 249 |
83 895 |
12 725 |
18 751 |
|
Zysk (strata) netto |
46 912 |
67 791 |
10 248 |
15 152 |
|
- w tym przypadający akcjonariuszom niekontrolującym |
6 278 |
4 751 |
1 371 |
1 062 |
|
Zysk (strata) na jedną akcję przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej |
1,0148 |
1,5744 |
0,2217 |
0,3519 |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
(5 768) |
69 745 |
(1 260) |
15 588 |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
(5 180) |
(12 924) |
(1 132) |
(2 889) |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
(16 317) |
13 938 |
(3 565) |
3 115 |
|
Przepływy pieniężne netto |
(27 265) |
70 759 |
(5 956) |
15 815 |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
w tys. PLN |
w tys. EUR |
|||
|
Aktywa razem |
722 943 |
686 464 |
157 182 |
148 753 |
|
Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania |
309 595 |
298 144 |
67 312 |
64 606 |
|
Rezerwy na zobowiązania |
22 397 |
28 830 |
4 870 |
6 247 |
|
Zobowiązania długoterminowe |
96 355 |
60 149 |
20 950 |
13 034 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
190 843 |
209 165 |
41 493 |
45 325 |
|
Kapitał własny |
413 348 |
388 320 |
89 870 |
84 147 |
|
- w tym przypadający na akcjonariuszom niekontrolującym |
27 086 |
22 634 |
5 889 |
4 905 |
|
Liczba akcji w szt. |
40 040 000 |
40 040 000 |
40 040 000 |
40 040 000 |
|
Wartość księgowa na 1 akcję |
10,3234 |
9,6983 |
2,2445 |
2,1016 |
|
KURSY WYMIANY ZŁOTEGO NA EURO |
średni kurs EUR w okresie |
średni kurs EUR na dzień |
||
|
01.01.2021-31.12.2021 |
31.12.2021 |
|||
|
4,5775 |
4,5994 |
|||
|
średni kurs EUR w okresie |
średni kurs EUR na dzień |
|||
|
01.01.2020-31.12.2020 |
31.12.2020 |
|||
|
4,4742 |
4,6148 |
|||
|
|
Nota |
01.01.2021 |
01.01.2020 |
|
|
(badane) |
(badane) |
|
|
|
w tys. PLN |
w tys. PLN |
|
|
Działalność kontynuowana |
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży |
12.1 |
|
|
|
Koszt własny sprzedaży |
12.2 |
( |
( |
|
|
|
|
|
|
Zysk (strata) brutto ze sprzedaży |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Koszty sprzedaży |
12.2 |
( |
( |
|
Koszty ogólnego zarządu |
12.2 |
( |
( |
|
Pozostałe przychody operacyjne |
12.3 |
|
|
|
Pozostałe koszty operacyjne |
12.4 |
( |
( |
|
|
|
|
|
|
Zysk (strata) na działalności operacyjnej |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Przychody finansowe |
12.5 |
|
|
|
Koszty finansowe |
12.6 |
( |
( |
|
|
|
|
|
|
Zysk (strata) brutto |
|
|
|
|
Podatek dochodowy |
13.1 |
( |
( |
|
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CAŁKOWITE DOCHODY OGÓŁEM |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk (strata) netto przypisany: |
|
|
|
|
- Akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
|
|
|
- Akcjonariuszom niekontrolującym |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Całkowity dochód ogółem przypisany: |
|
|
|
|
- Akcjonariuszom jednostki dominującej |
|
|
|
|
- Akcjonariuszom niekontrolującym |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk na 1 akcję z działalności kontynuowanej przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej (w zł/akcję): |
|
|
|
|
- podstawowy |
|
|
|
|
- rozwodniony |
|
|
|
|
AKTYWA |
Nota |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
|
(badane) |
(badane) |
|
Aktywa trwałe (długoterminowe) |
|
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
17 |
|
|
|
Wartość firmy |
20.1 |
|
|
|
Pozostałe wartości niematerialne |
19 |
|
|
|
Należności długoterminowe |
|
|
|
|
Nieruchomości inwestycyjne |
18 |
|
|
|
Inne długoterminowe rozliczenia międzyokresowe |
|
|
|
|
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
13.4 |
|
|
|
Aktywa obrotowe (krótkoterminowe) |
|
|
|
|
Zapasy |
21 |
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
22 |
|
|
|
Bieżące aktywa podatkowe |
|
|
|
|
Pozostałe aktywa finansowe |
23 |
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
24 |
|
|
|
SUMA AKTYWÓW |
|
|
|
|
PASYWA |
Nota |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
|
||
|
(badane) |
(badane) |
||
|
Kapitał własny (przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej) |
25 |
|
|
|
Wyemitowany kapitał akcyjny |
|
|
|
|
Kapitały rezerwowe |
|
|
|
|
Zyski zatrzymane |
|
|
|
|
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej
|
|
|
|
|
Kapitały przypisane akcjonariuszom niekontrolującym |
25.5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał własny ogółem
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe
|
|
|
|
|
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
13.4 |
|
|
|
Rezerwa na zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych |
26 |
|
|
|
Długoterminowe kredyty i pożyczki bankowe |
27 |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych |
27 |
|
|
|
Pozostałe zobowiązania finansowe (leasing) |
27 |
|
|
|
Zobowiązania handlowe i pozostałe
|
|
|
|
|
Zobowiązania krótkoterminowe
|
|
|
|
|
Rezerwy krótkoterminowe |
26 |
|
|
|
Krótkoterminowe kredyty i pożyczki |
27 |
|
|
|
Zobowiązania z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych |
27 |
|
|
|
Pozostałe zobowiązania finansowe (leasing) |
27 |
|
|
|
Zobowiązania bieżące z tytułu podatku dochodowego |
|
|
|
|
Zobowiązania handlowe i pozostałe |
28 |
|
|
|
Stan zobowiązań ogółem
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SUMA PASYWÓW
|
|
|
|
|
|
Kapitał podstawowy |
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej |
Kapitał rezerwowy |
Zyski zatrzymane |
Przypisane akcjonariuszom niekontrolującym |
Razem |
|
Stan na 01.01.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Wypłata dywidendy akcjonariuszom jednostki dominującej |
- |
- |
- |
( |
|
( |
|
Wypłata dywidendy - akcjonariusze niekontrolującym |
- |
- |
- |
( |
( |
( |
|
Zysk (strata) netto za rok obrotowy |
- |
- |
- |
|
|
|
|
Kapitał rezerwowy utworzony w celu sfinansowania nabycia akcji własnych Inpro SA |
|
|
|
( |
- |
- |
|
Stan na 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał podstawowy |
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej wartości nominalnej |
Kapitał rezerwowy |
Zyski zatrzymane |
Przypisane akcjonariuszom niekontrolującym |
Razem |
|
Stan na 01.01.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Wypłata dywidendy akcjonariuszom jednostki dominującej |
- |
- |
- |
( |
- |
( |
|
Wypłata dywidendy - akcjonariusze niekontrolujący |
- |
- |
- |
( |
( |
( |
|
Zysk (strata) netto za rok obrotowy
|
- |
- |
- |
|
|
|
|
Stan na 31.12.2020
|
|
|
|
|
|
|
|
|
01.01.2021 |
01.01.2020 |
|
|
|
|
|
(badane) |
(badane) |
|
|
w tys. PLN |
w tys. PLN |
|
|
Zysk/(strata) przed opodatkowaniem (brutto) |
|
|
|
Korekty o pozycje: |
( |
( |
|
Amortyzacja |
|
|
|
Zapłacony podatek dochodowy |
( |
( |
|
Zyski (straty) z tyt. różnic kursowych |
|
( |
|
Odsetki i dywidendy |
|
|
|
Zysk/ (strata) na działalności inwestycyjnej |
( |
|
|
Zwiększenie/ (zmniejszenie) stanu należności |
( |
|
|
Zwiększenie/ (zmniejszenie) stanu zapasów |
( |
( |
|
Zwiększenie/ (zmniejszenie) stanu zobowiązań |
( |
( |
|
Zwiększenie/ (zmniejszenie) rozliczeń międzyokresowych kosztów |
( |
( |
|
Zmiana stanu rezerw |
|
|
|
|
|
|
|
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
( |
|
|
|
|
|
|
|
01.01.2021 |
01.01.2020 |
|
|
|
|
|
(badane) |
(badane) |
|
|
w tys. PLN |
w tys. PLN |
|
|
Sprzedaż rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych |
|
|
|
Otrzymane odsetki |
|
- |
|
Spłata udzielonych pożyczek |
|
- |
|
Udzielenie pożyczek |
( |
- |
|
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych |
( |
( |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
( |
( |
|
|
01.01.2021 |
01.01.2020 |
|
|
|
|
|
(badane) |
(badane) |
|
|
w tys. PLN |
w tys. PLN |
|
|
Wpływy z tytułu zaciągnięcia pożyczek/kredytów |
|
|
|
Płatności z tytułu umów leasingu finansowego |
( |
( |
|
Spłata pożyczek/kredytów |
( |
( |
|
Odsetki zapłacone |
( |
( |
|
Dywidendy wypłacone na rzecz: |
( |
( |
|
- akcjonariuszy jednostki dominującej |
( |
( |
|
- udziałowców niekontrolujących |
( |
( |
|
Emisja dłużnych papierów wartościowych (obligacje) |
|
- |
|
Wykup dłużnych papierów wartościowych (obligacje) |
( |
- |
|
Inne wydatki finansowe |
( |
- |
|
Inne wpływy finansowe |
|
|
|
Środki pieniężne netto z działalności finansowej |
( |
|
|
|
|
|
|
Przepływy pieniężne netto razem |
( |
|
|
Bilansowa zmiana stanu |
( |
|
|
zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych |
|
( |
|
Środki pieniężne na początek okresu |
|
|
|
Środki pieniężne na koniec okresu |
|
|
Grupa Kapitałowa
Nie występuje jednostka dominująca wobec Inpro SA.
Podstawowym przedmiotem działalności Grupy Kapitałowej jest działalność deweloperska, to jest budowa i sprzedaż lokali mieszkalnych i użytkowych (Inpro SA, Domesta Sp. z o.o.).
Dodatkowo inne spółki w ramach Grupy zajmują się:
– produkcją prefabrykowanych elementów betonowych (InBet Sp. z o.o.),
– wynajmem nieruchomości własnych (Hotel Mikołajki Sp. z o.o. od 01 lipca 2018 r. oraz Dom Zdrojowy Sp. z o.o. od 1 września 2019 r.),
– instalacjami sanitarno- grzewczymi (Przedsiębiorstwo Instalacyjne ISA Sp. z o.o.),
– aranżacją wnętrz i usługami budowlano-wykończeniowymi (SML Sp. z o.o.).
INPRO SA („Spółka dominująca”, „Spółka”) została utworzona Aktem Notarialnym z dnia 6 kwietnia 1987 roku i zarejestrowana
Spółka dominująca jest wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 306071.
Spółce dominującej nadano numer statystyczny REGON 008141071 oraz numer identyfikacji podatkowej NIP: 589-000-85-40.
Od zakończenia poprzedniego okresu sprawozdawczego nie nastąpiła zmiana w nazwie jednostki sprawozdawczej ani innych danych identyfikacyjnych.
Czas trwania Spółki dominującej oraz jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jest nieograniczony.
W okresie sprawozdawczym kapitał zakładowy INPRO SA nie uległ żadnym zmianom i na dzień 31.12.2021 r. wynosił 4.004.000,00 zł i dzielił się na 40.040.000 akcji zwykłych na okaziciela o wartości nominalnej 10 groszy każda.
Akcjonariat INPRO SA jest rozproszony. W związku z tym, że nie występuje jednostka sprawująca kontrolę nad INPRO SA, INPRO SA jest jednostką dominującą najwyższego szczebla Grupy.
Struktura akcjonariatu jednostki dominującej na dzień bilansowy:
|
STRUKTURA AKCJONARIATU NA DZIEŃ 31.12.2021 ROKU |
||||||
|
Podmiot (imię i nazwisko) |
Seria |
Ilość akcji |
Wartość nominalna |
Udział w kapitale zakładowym |
Ilość głosów |
Udział w liczbie głosów |
|
Spadkobiercy Piotra Stefaniaka |
A |
8 460 000 |
846 000 |
21,13% |
8 460 000 |
21,13% |
|
Zbigniew Lewiński |
A |
9 460 000 |
946 000 |
23,63% |
9 460 000 |
23,63% |
|
Krzysztof Maraszek |
A |
10 010 000 |
1 001 000 |
25,00% |
10 010 000 |
25,00% |
|
NATIONALE NEDERLANDEN - OFE |
A |
2 100 000 |
210 000 |
17,93% |
7 177 704 |
17,93% |
|
B |
5 077 704 |
507 770 |
||||
|
Akcjonariusze poniżej 5% głosów |
B |
4 932 296 |
493 230 |
12,31% |
4 932 296 |
12,31% |
|
RAZEM |
40 040 000 |
4 004 000 |
100% |
40 040 000 |
100% |
|
Struktura akcjonariatu jednostki dominującej na dzień 31.12.2020 roku:
|
STRUKTURA AKCJONARIATU NA DZIEŃ 31.12.2020 ROKU |
||||||
|
Podmiot (imię i nazwisko) |
Seria |
Ilość akcji |
Wartość nominalna |
Udział w kapitale zakładowym |
Ilość głosów |
Udział w liczbie głosów |
|
Piotr Stefaniak |
A |
8 460 000 |
846 000 |
21,13% |
8 460 000 |
21,13% |
|
Zbigniew Lewiński |
A |
9 460 000 |
946 000 |
23,63% |
9 460 000 |
23,63% |
|
Krzysztof Maraszek |
A |
10 010 000 |
1 001 000 |
25,00% |
10 010 000 |
25,00% |
|
NATIONALE NEDERLANDEN - OFE |
A |
2 100 000 |
210 000 |
17,93% |
7 177 704 |
17,93% |
|
B |
5 077 704 |
507 770 |
||||
|
Akcjonariusze poniżej 5% głosów |
B |
4 932 296 |
493 230 |
12,31% |
4 932 296 |
12,31% |
|
RAZEM |
40 040 000 |
4 004 000 |
100% |
40 040 000 |
100% |
|
W okresie II półrocza 2021 r. i do dnia przekazania niniejszego raportu miały miejsce następujące zmiany w akcjonariacie Spółki:
● W dniu 13 grudnia 2021 r. zmarł akcjonariusz spółki Pan Piotr Stefaniak;
● W dniu 27 stycznia 2022 r. Spółka INPRO S.A. otrzymała zawiadomienie w trybie art. 69 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych wystosowane przez Panią Grażynę Marię Dąbrowską-Stefaniak, Panią Monikę Annę Stefaniak oraz Pana Wojciecha Kacpra Stefaniaka jako spadkobierców zmarłego w dniu 13 grudnia 2021 r. akcjonariusza spółki Pana Piotra Stefaniaka. W zawiadomieniu tym wskazano, iż wyżej wymienieni nabyli spadek po zmarłym Piotrze Stefaniaku w udziałach po 1/3 części spadku oraz, że na dzień zawiadomienia spadkobiercy nie dokonali działu spadku i tym samym są współuprawnieni z akcji zmarłego Piotra Stefaniaka i wykonują swoje prawa w spółce przez wspólnego przedstawiciela w osobie Pani Moniki Anny Stefaniak, zaś za świadczenia związane z akcjami odpowiadają solidarnie. Pan Wojciech Stefaniak jako członek Rady Nadzorczej Spółki skierował także zawiadomienie w trybie art. 19 MAR (Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE). Spółka informowała o otrzymaniu tych zawiadomień w swoich raportach bieżących nr 4/2022 i 5/2022.
Do dnia opublikowana niniejszego sprawozdania, spółka INPRO S.A. nie otrzymała innych powiadomień w trybie art. 69 ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz art. 19 MAR, w tym nie otrzymała dalszych informacji o dokonaniu działu spadku po zmarłym Piotrze Stefaniaku i zarejestrowaniu określonego wolumenu akcji na rzecz oznaczonych spadkobierców wyżej wymienionego.
Członkowie organu nadzorującego INPRO SA nie posiadają akcji Spółki.
2.1 Skład Grupy Kapitałowej i jego zmiany
Na dzień 31.12.2021 roku w skład Grupy wchodzi INPRO SA oraz następujące spółki zależne:
|
l.p. |
Nazwa jednostki |
Siedziba |
Zakres działalności |
Udział w kapitale zakładowym % |
Udział w prawach głosu % |
Cena nabycia udziałów |
|
1. |
InBet Sp. z o.o. |
Kolbudy, |
Produkcja elementów żelbetonowych, betonowych |
80,32% |
80,32% |
10 907 |
|
2. |
Dom Zdrojowy |
Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 8 |
Wynajem |
100,00% |
100,00% |
19 120 |
|
3. |
Domesta Sp. z o.o. |
Gdańsk, ul. Budowlanych 68B |
Działalność deweloperska, generalne wykonawstwo budynków wielorodzinnych mieszkalnych |
59,57% |
59,57% |
13 926 |
|
4. |
Hotel Mikołajki Sp. z o.o. |
Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 8 |
Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi |
100,00% |
100,00% |
17 984* |
|
5. |
PI ISA Sp. z o.o. |
Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 8/6 |
Instalacje sanitarno-grzewcze |
76,92% |
76,92% |
2 183 |
|
6. |
SML Sp. z o.o. |
Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 8 |
Aranżacja wnętrz, usługi budowlane, wykończeniowe |
100,00% |
100,00% |
201 |
|
|
|
|
|
|
|
64 321 |
* Na całkowite zaangażowanie kapitałowe INPRO SA w jednostkę zależną- Hotel Mikołajki Sp. z o.o. składają się oprócz wykazanych powyżej udziałów również wniesione w 2015 r. zwrotne dopłaty do kapitału (35.150 tys. zł).
Na dzień 31.12.2020 roku w skład Grupy wchodziła INPRO SA oraz następujące spółki zależne:
|
l.p. |
Nazwa jednostki |
Siedziba |
Zakres działalności |
Udział w kapitale zakładowym % |
Udział w prawach głosu % |
Cena nabycia udziałów |
|
1. |
inBet Sp. z o.o. |
Kolbudy, |
Produkcja elementów żelbetonowych, betonowych |
80,32% |
80,32% |
10 907 |
|
2. |
Dom Zdrojowy |
Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 8 |
Wynajem |
100,00% |
100,00% |
19 120 |
|
3. |
Domesta Sp. z o.o. |
Gdańsk, ul. Budowlanych 68B |
Działalność deweloperska, generalne wykonawstwo budynków wielorodzinnych mieszkalnych |
59,57% |
59,57% |
13 926 |
|
4. |
Hotel Mikołajki Sp. z o.o. |
Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 8 |
Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi |
100,00% |
100,00% |
17 984* |
|
5. |
PI ISA Sp. z o.o. |
Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 8/6 |
Instalacje sanitarno-grzewcze |
76,92% |
76,92% |
2 183 |
|
6. |
SML Sp. z o.o. |
Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 8 |
Aranżacja wnętrz, usługi budowlane, wykończeniowe |
100,00% |
100,00% |
201 |
|
|
|
|
|
|
|
64 321 |
*Na całkowite zaangażowanie kapitałowe INPRO SA w jednostkę zależną - Hotel Mikołajki Sp. z o.o. składają się oprócz wykazanych powyżej udziałów również wniesione w 2015 r. zwrotne dopłaty do kapitału (35.150 tys. zł).
Poza wyżej wymienionymi powiązaniami INPRO SA jest powiązana ze spółką Hotel Oliwski Sp. z o.o., która jest jednostką powiązaną osobowo poprzez spadkobierców Pana Piotra Stefaniaka- 162 udziały o wartości nominalnej 10.000 zł każdy, co stanowi łącznie 100% udziałów w kapitale tej jednostki (1.620.000 zł).
Na dzień 31.12.2021 r. udział w ogólnej liczbie głosów posiadany przez Grupę w podmiotach zależnych jest równy udziałowi Grupy w kapitałach tych jednostek.
Spółki wyłączone z konsolidacji na dzień 31.12.2021 roku oraz na koniec okresu porównawczego:
Na dzień bilansowy wszystkie spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej zostały objęte konsolidacją metodą pełną.
W spółkach zależnych od INPRO SA nie występują udziały w podmiotach niekontrolowanych.
2.2. Kapitał podstawowy jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej
Kapitał podstawowy poszczególnych jednostek wchodzących w skład Grupy INPRO wg stanu na 31.12.2021 r.
|
Podmiot |
Kapitał podstawowy na dzień 31.12.2021 r. |
|
INPRO SA |
4.004 |
|
DOMESTA Sp. z o.o. |
301 |
|
inBet Sp. z o.o. |
13.791 |
|
Dom Zdrojowy Sp. z o.o. |
19.140 |
|
Hotel Mikołajki Sp. z o.o. |
17.980 |
|
PI ISA Sp. z o.o. |
80 |
|
SML Sp. z o.o. |
200 |
2.3 Zabezpieczenia ustanowione na udziałach w jednostkach zależnych
Na udziałach INRPRO SA w jednostkach zależnych ustanowione są następujące zabezpieczenia:
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Zabezpieczenia ustanowione na aktywach finansowych na rzecz spółek Grupy |
17 980 |
17 980 |
|
Razem |
17 980 |
17 980 |
Zabezpieczenia na udziałach INPRO S.A. zarówno na dzień 31.12.2021 r. jak i 31.12.2020 r. dotyczyły zastawu rejestrowego z dnia 04.10.2017 r. na udziałach Hotelu Mikołajki Sp. z o.o. w kwocie łącznej 17.980 tys. zł dla następującej umowy kredytowej:
- kredyt inwestycyjny z dnia 05.09.2011r. w kwocie 36.214 tys. zł udzielony Hotelowi Mikołajki Sp. z o.o. przez PKO BP SA; najwyższa suma zabezpieczenia określona w umowie zastawu wynosi 54.321 tys. zł.
Warunki zaspokojenia roszczeń w przypadku niespłacenia całości lub części wierzytelności zabezpieczonej mogą nastąpić poprzez zaspokojenie roszczeń Zastawnika według wyboru w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym, poprzez przejęcie na własność przedmiotu zastawu lub poprzez sprzedaż w drodze przetargu publicznego przeprowadzonego przez komornika lub notariusza.
Z dniem wpisu przedmiotowego zastawu do rejestru zastawów prowadzonego przez SR Gdańsk - Północ w Gdańsku, IX Wydział Gospodarczy Rejestru Zastawów (czyli z dniem 16.11.2017 r.), rozwiązaniu uległa Umowa o ustanowieniu zastawu rejestrowego na prawach z dnia 5 września 2011 r. wraz z późniejszymi zmianami oraz Umowa o ustanowieniu zastawu rejestrowego na prawach z dnia 23 maja 2013 r.
2.4 Szczegóły dotyczące jednostek zależnych posiadających udziały niekontrolujące
|
Spółka
|
% posiadany przez akcjonariuszy niekontrolujących w kapitale zakładowym jednostki |
zysk/strata netto przypadający na akcjonariuszy niekontrolują |
skumulowana wartość niekontrolujących udziałów |
||
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
2021 |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
InBet Sp. z o.o. |
19,68% |
19,68% |
1 113 |
5 762 |
4 945 |
|
PB Domesta Sp. z o.o. |
40,43% |
40,43% |
5 125 |
21 054 |
17 344 |
|
PI ISA Sp. z o.o. |
23,08% |
23,08% |
40 |
270 |
345 |
|
RAZEM |
6 278 |
27 086 |
22 634 |
||
Skrócone informacje finansowe dotyczące jednostek zależnych posiadających udziały niekontrolujące:
|
Pozycja w sprawozdaniu finansowym
|
inBet Sp. z o.o. |
PB Domesta Sp. z o.o. |
PI ISA Sp. z o.o. |
|||
|
2021 |
2020 |
2021 |
2020 |
2021 |
2020 |
|
|
Aktywa obrotowe |
15 452 |
8 228 |
164 823 |
138 194 |
2 563 |
2 805 |
|
Aktywa trwałe |
27 105 |
25 868 |
28 434 |
21 677 |
160 |
98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
6 555 |
3 018 |
107 097 |
95 283 |
1 331 |
1 047 |
|
Zobowiązania długoterminowe |
2 532 |
1 904 |
32 251 |
19 008 |
- |
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży |
34 165 |
23 358 |
99 554 |
80 992 |
7 497 |
10 689 |
|
Pozostałe przychody |
107 |
232 |
333 |
289 |
5 |
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk/strata netto/ całkowite dochody netto |
5 718 |
4 197 |
12 677 |
9 513 |
34 |
665 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk/strata netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej |
4 605 |
3 505 |
7 552 |
5 667 |
(6) |
453 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk/strata netto przypadający na akcjonariuszy niekontrolujących |
1 113 |
692 |
5 125 |
3 846 |
40 |
213 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dywidendy wypłacone akcjonariuszom niekontrolującym |
(295) |
(394) |
(1 415) |
(831) |
(116) |
(99) |
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego skład Zarządu Spółki dominującej był następujący:
|
- Krzysztof Maraszek |
- Prezes Zarządu |
|
- Zbigniew Lewiński |
- Wiceprezes Zarządu |
|
- Robert Maraszek |
- Wiceprezes Zarządu |
|
- Marcin Stefaniak |
- Wiceprezes Zarządu |
W dniu 16.11.2021 r. Rada Nadzorcza Spółki INPRO podjęła uchwałę nr 22/2021 w przedmiocie odwołania Pana Piotra Janusza Stefaniaka z funkcji Wiceprezesa Zarządu Spółki oraz jednocześnie ze składu Zarządu Spółki INPRO SA. Uchwała nr 22/2021 weszła w życie z dniem podjęcia. Odwołanie Pana Piotra Janusza Stefaniaka nastąpiło na podstawie §7 ust. 5 Statutu Spółki i było powodowane ważnymi przyczynami dotyczącymi staniu zdrowia wyżej wymienionego.
Zgodnie z uchwałą nr 23/2021 Rady Nadzorczej z dnia 16.11.2021 r. wobec odwołania Pana Piotra Janusza Stefaniaka ze składu Zarządu Spółki, od dnia powzięcia tej uchwały w skład bieżącej kadencji Zarządu (obejmującej lata 2018-2023) będą wchodzić cztery osoby, w tym Prezes Zarządu i trzech Wiceprezesów Zarządu.
Stan posiadania akcji przez członków Zarządu- patrz struktura akcjonariatu- nota 1.
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego skład Rady Nadzorczej spółki dominującej był następujący:
|
- Jerzy Glanc |
- Przewodniczący Rady Nadzorczej |
|
- Krzysztof Gąsak |
- Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej |
|
- Łukasz Maraszek |
- Sekretarz Rady Nadzorczej |
|
- Beata Krzyżagórska–Żurek |
- Członek Niezależny Rady Nadzorczej |
|
- Mariusz Linda |
- Członek Niezależny Rady Nadzorczej |
|
- Szymon Lewiński |
- Członek Rady Nadzorczej |
|
- Wojciech Stefaniak |
- Członek Rady Nadzorczej |
W okresie sprawozdawczym nie nastąpiły żadne zmiany w składzie organu.
W ramach Rady Nadzorczej funkcjonuje Komitet Audytu w składzie na dzień 31.12.2021 r.:
|
- Beata Krzyżagórska–Żurek |
- Przewodniczący Komitetu Audytu, Członek Niezależny |
|
- Jerzy Glanc |
- Członek Komitetu Audytu |
|
- Mariusz Linda |
- Członek Niezależny Komitetu Audytu |
Na posiedzeniu Rady Nadzorczej INPRO SA w dniu 12.03.2021 r. członek Rady Nadzorczej w osobie Pana Krzysztofa Gąsaka złożył na ręce Przewodniczącego Rady Nadzorczej rezygnację z pełnienia funkcji członka Komitetu Audytu z dniem 12.03.2021 r. (bez podania przyczyn rezygnacji). Pan Krzysztof Gąsak oświadczył przy tym, że ww. rezygnacja nie obejmuje rezygnacji z pełnienia mandatu Członka Rady Nadzorczej Spółki do końca kadencji, na którą został wybrany. W związku z powyższym Komitet Audytu od dnia 12.03.2021 r. składa się z pozostałych (wyżej wymenionych osób) powołanych do składu Komitetu Audytu w dniu 09.07.2020 r.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone przez Zarząd dnia 28 kwietnia 2022 roku do publikacji w dniu 29 kwietnia 2022 roku.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez spółki Grupy w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez spółki Grupy.
Walutą funkcjonalną jednostki dominującej i innych spółek uwzględnionych w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym jest złoty polski. Polski złoty jest również walutą sprawozdawczą Grupy Kapitałowej.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w polskich złotych (PLN). Dane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, o ile nie wskazano inaczej, zostały wykazane w tysiącach złotych.
6.1 Oświadczenie o zgodności
Polskie regulacje prawne nakładają na Grupę obowiązek sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnie z MSSF przyjętymi przez UE. Biorąc pod uwagę toczący się w UE proces wprowadzania standardów MSSF oraz prowadzoną przez Grupę działalność, w zakresie zastosowanych przez Grupę zasad rachunkowości nie ma różnicy między standardami MSSF, które weszły w życie, a standardami MSSF zatwierdzonymi przez UE dla okresu sprawozdawczego zakończonego 31.12.2021 r.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonymi przez UE. MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz Komisję ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej („KIMSF”).
Jednostki zależne Grupy prowadzą swoje księgi rachunkowe zgodnie z polityką (zasadami) rachunkowości określonymi przez Ustawę z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości („Ustawa”) i wydanymi na jej podstawie przepisami („polskie standardy rachunkowości”). Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera korekty nie zawarte w księgach rachunkowych jednostek Grupy wprowadzone w celu doprowadzenia sprawozdań finansowych tych jednostek do zgodności z MSSF.
6.2 Standardy zastosowane po raz pierwszy
Następujące nowe standardy, zmiany do istniejących standardów oraz interpretacja wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz zatwierdzone do stosowania w UE weszły w życie po raz pierwszy w roku 2021:
● Zmiany do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4 oraz MSSF 16 – reforma IBOR,
● Zmiany do MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” – odroczenie zastosowania MSSF 9 „Instrumenty finansowe”,
● Zmiany do MSSF 16 „Leasing”- uproszczenie dot. zmian wynikających z umów leasingu w związku z COVID-19.
Powyższe zmiany do MSSF nie miały istotnego wpływu na dane zaprezentowane w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
6.3 Standardy oraz zmiany do standardów, które wejdą w życie po dniu bilansowym
Sprawozdanie nie uwzględnia zmian standardów i interpretacji, które oczekują na zatwierdzenie przez Unię Europejską, bądź zostały zatwierdzone przez Unię Europejską, ale weszły lub wejdą w życie po dniu bilansowym.
Standardy oraz zmiany do standardów przyjęte przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz zatwierdzone do stosowania w UE:
● Do zastosowania pierwszy raz po 1 stycznia 2022 roku
o Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć” – aktualizacja referencji do Założeń Koncepcyjnych;
o Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” – przychody z produktów wyprodukowanych w okresie przygotowywania rzeczowych aktywów trwałych do rozpoczęcia funkcjonowania;
o Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe” – wyjaśnienia nt. kosztów ujmowanych w analizie, czy umowa jest kontraktem rodzącym obciążenia;
o Roczny program poprawek 2018-2020 - poprawki zawierają wyjaśnienia oraz doprecyzowują wytyczne standardów w zakresie ujmowania oraz wyceny: MSSF 1 „Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy”, MSSF 9 „Instrumenty finansowe” - (Opłaty w ramach testu 10 % przy zaprzestaniu ujmowania zobowiązań finansowych), MSR 41 „Rolnictwo” – (Opodatkowanie przy ustalaniu wartości godziwej )oraz do przykładów ilustrujących do MSSF 16 „Leasing”;
● Do zastosowania pierwszy raz po 1 stycznia 2023 roku
o MSSF 17 ,,Umowy ubezpieczeniowe” oraz zmiany do MSSF 17;
Standardy oraz zmiany do standardów przyjęte przez RMSR, ale jeszcze NIE zatwierdzone przez UE:
● Do zastosowania pierwszy raz po 1 stycznia 2023 roku
o Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych - klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe lub długoterminowe;
o Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” oraz Wytyczne Rady MSSF w zakresie ujawnień dotyczących polityk rachunkowości w praktyce - wymóg ujawniania istotnych informacji dotyczących zasad rachunkowości;
o Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” – definicja wartości szacunkowych (definicja pojęcia „istotny”);
o Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” – podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań wynikających z pojedynczej transakcji.
o Zmiany do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” – pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – informacje porównawcze
Standardy oraz zmiany do standardów przyjęte przez RMSR do stosowania po 1 stycznia 2016 r., ale odrzucone lub odroczone przez UE:
o MSSF 14 „Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe”
o Zmiany do MSSF 10 „Skonsolidowane sprawozdania finansowe” i do MSR 28 „Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych” w zakresie sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostkami stowarzyszonymi lub wspólnymi przedsięwzięciami
Zarząd jednostki dominującej jest w trakcie analizy wpływu powyższych standardów na sytuację finansową, wyniki działalności Grupy, jak również na zakres informacji prezentowanych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
Zarząd jednostki dominującej nie spodziewa się istotnego wpływu wyżej wymienionych nowych standardów oraz zmian do obecnie obowiązujących standardów na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy za okres, w którym będą one zastosowane po raz pierwszy
Grupa nie skorzystała z możliwości wcześniejszego zastosowania jakichkolwiek standardów, zmian do standardów i interpretacji.
W okresie sprawozdawczym Grupa nie dokonywała istotnych zmian stosowanych zasad rachunkowości poza zmianami wynikającymi z zastosowania nowych standardów MSSF.
9.1 Profesjonalny osąd
W przypadku, gdy dana transakcja nie jest uregulowana w żadnym standardzie bądź interpretacji, Zarząd, kierując się subiektywną oceną, określa i stosuje polityki rachunkowości, które zapewnią, iż sprawozdanie finansowe będzie zawierać właściwe i wiarygodne informacje oraz będzie:
- prawidłowo, jasno i rzetelnie przestawiać sytuację majątkową i finansową Grupy, wyniki jej działalności i przepływy pieniężne,
- odzwierciedlać treść ekonomiczną transakcji,
- obiektywne,
- sporządzone zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny,
- kompletne we wszystkich istotnych aspektach.
Ujmowanie przychodów ze sprzedaży produktów
Przychody ze sprzedaży nieruchomości (głównie jednostek mieszkalnych) są ujmowane w momencie spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra klientowi. Według Grupy następuje to w momencie wydania nieruchomości kupującemu na podstawie podpisanego przez strony protokołu odbioru pod warunkiem dokonania przez kupującego 100% wpłat na poczet ceny nabycia nieruchomości.
Stopa dyskontowa
Przyjęta stopa dyskontowa ma wpływ na wartości prezentowane w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Dotyczy to np. wartości rezerw na świadczenia pracownicze. Jest ona również wykorzystywana podczas testowania wartości firmy pod kątem trwałej utraty wartości. Stopa dyskontowa przyjęta przez Zarząd jednostki dominującej bazuje na oprocentowaniu 10- letnich obligacji skarbowych.
9.2 Niepewność szacunków
Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego wymaga od Zarządu Spółki dokonania szacunków, jako że wiele informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym nie może zostać wycenione w sposób precyzyjny. Zarząd weryfikuje przyjęte szacunki w oparciu o zmiany czynników branych pod uwagę przy ich dokonywaniu, nowe informacje lub doświadczenia z przeszłości. Dlatego też szacunki dokonane na 31 grudnia 2021 roku mogą zostać w przyszłości zmienione. Główne szacunki zostały opisane w następujących notach:
|
Nota |
|
|
|
21 |
Utrata wartości aktywów trwałych i analiza możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto zapasów |
Grupa przeprowadza testy na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych oraz zapasów w przypadku zaistnienia czynników wskazujących na możliwą utratę wartości. Testy na utratę wartości firmy nabytej w drodze połączeń jednostek gospodarczych przeprowadza się na koniec każdego roku obrotowego. Analizę możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto zapasów w przypadku wyrobów gotowych (ukończonych lokali mieszkalnych) przeprowadza się porównując ich wartość księgową z obecnymi rynkowymi cenami sprzedaży lokali dla danego etapu inwestycji realizowanej przez Grupę. |
|
22 |
Odpisy aktualizujące wartość należności handlowych |
Grupa dokonuje wyceny odpisu na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia instrumentu. |
|
13 |
Podatek dochodowy |
Grupa rozpoznaje składniki aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione. |
|
26 |
Świadczenia pracownicze |
Rezerwy na odprawy emerytalne oraz rezerwy na niewykorzystane urlopy. |
|
26 |
Rezerwy |
Rezerwy na udzielone gwarancje i poręczenia, rezerwy na roszczenia i sprawy sądowe, rezerwy na roboty budowlane oraz na dodatkowe wynagrodzenie |
|
10.6 |
Okres ekonomicznej użyteczności rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych |
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. |
10.1 Zasady konsolidacji
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe INPRO SA oraz sprawozdania finansowe jej jednostek zależnych sporządzone za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku. Sprawozdania finansowe jednostek zależnych sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie jednostki dominującej, przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości, w oparciu o jednolite zasady rachunkowości zastosowane dla transakcji i zdarzeń gospodarczych o podobnym charakterze. W celu eliminacji jakichkolwiek rozbieżności w stosowanych zasadach rachunkowości wprowadza się korekty.
Wszystkie znaczące salda i transakcje pomiędzy jednostkami Grupy, w tym niezrealizowane zyski wynikające z transakcji w ramach Grupy, zostają w całości wyeliminowane. Niezrealizowane straty są eliminowane chyba, że dowodzą wystąpienia utraty wartości.
10.2 Inwestycje w jednostki zależne
Jednostki zależne to wszystkie jednostki gospodarcze, nad którymi Grupa sprawuje kontrolę. Grupa sprawuje kontrolę nad jednostką, wówczas gdy jest narażona, lub ma prawo do zmiennych zwrotów ze swojego zaangażowania w tę jednostkę oraz ma możliwość wywierania wpływu na te zwroty poprzez sprawowanie władzy nad tą jednostką.
Spółka weryfikuje swoją kontrolę nad innymi jednostkami, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę jednego lub kilku z wyżej wymienionych warunków sprawowania kontroli.
Jeżeli Spółka posiada mniej niż większość praw głosu w danej jednostce, ale posiadane prawa głosu wystarczają do umożliwienia jej jednostronnego kierowania istotnymi działaniami tej jednostki, znaczy to, że sprawuje nad nią władzę. Przy ocenie, czy prawa głosu w danej jednostce wystarczają dla zapewnienia władzy, Spółka analizuje wszystkie istotne okoliczności, w tym:
Jednostki zależne podlegają pełnej konsolidacji od dnia przeniesienia kontroli do grupy. Konsolidacji zaprzestaje się od dnia zaprzestania sprawowania kontroli.
Dochody i koszty jednostki zależnej nabytej lub zbytej w ciągu roku ujmuje się w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów w okresie od daty przejęcia przez Spółkę kontroli do daty utraty kontroli nad tą jednostką zależną.
Wynik finansowy i wszystkie składniki pozostałych całkowitych dochodów przypisuje się właścicielom Spółki i udziałom niesprawującym kontroli. Całkowite dochody spółek zależnych przypisuje się właścicielom Spółki i udziałom niesprawującym kontroli, nawet jeżeli powoduje to powstanie deficytu po stronie udziałów niesprawujących kontroli.
10.3 Połączenia jednostek gospodarczych
Przejęcia innych podmiotów rozlicza się metodą przejęcia. Zapłatę przekazaną w transakcji połączenia jednostek gospodarczych wycenia się w wartości godziwej, obliczonej jako zbiorcza kwota wartości godziwych na dzień przejęcia przekazanych przez Grupę aktywów, zobowiązań zaciągniętych przez Grupę wobec poprzednich właścicieli jednostki przejmowanej oraz instrumentów kapitałowych wyemitowanych przez Grupę w zamian za przejęcie kontroli nad jednostką przejmowaną. Koszty związane z przejęciem ujmuje się w wynik w momencie ich poniesienia.
Możliwe do zidentyfikowania aktywa i zobowiązania wycenia się w wartości godziwej na dzień przejęcia, z następującymi wyjątkami:
Wartość firmy wycenia się jako nadwyżkę sumy przekazanej zapłaty, kwoty udziałów niedających kontroli w jednostce przejmowanej oraz wartości godziwej poprzednio posiadanych przez jednostkę przejmującą udziałów w jednostce przejmowanej nad kwotą wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto i zobowiązań wycenionych na dzień przejęcia. Jeżeli po ponownej weryfikacji wartość netto wycenionych na dzień przejęcia możliwych do zidentyfikowania aktywów i zobowiązań przekracza sumę przekazanej zapłaty, wartości udziałów niedających kontroli w jednostce przejmowanej oraz wartości godziwej udziałów w tej jednostce uprzednio posiadanych przez jednostkę przejmującą, nadwyżkę tę ujmuje się bezpośrednio w wyniku jako zysk na okazyjnym nabyciu.
Udziały niedające kontroli stanowiące część udziałów właścicielskich i uprawniające posiadaczy do proporcjonalnego udziału w aktywach netto jednostki w przypadku jej likwidacji można początkowo wycenić w wartości godziwej lub odpowiednio do proporcji udziałów niedających kontroli w ujętej wartości możliwych do zidentyfikowania aktywów netto jednostki przejmowanej. Wyboru metody wyceny dokonuje się indywidualnie dla każdej transakcji przejęcia. Inne rodzaje udziałów niedających kontroli wycenia się w wartości godziwej lub inną metodą przepisaną w MSSF.
Jeżeli zapłata przekazana w transakcji połączenia jednostek gospodarczych obejmuje aktywa lub zobowiązania wynikające z umowy o zapłacie warunkowej, zapłatę tę wycenia się w wartości godziwej na dzień przejęcia i ujmuje jako część wynagrodzenia przekazanego w transakcji połączenia jednostek gospodarczych. Zmiany wartości godziwej zapłaty warunkowej kwalifikujące się jako korekty za okres objęty wyceną uwzględnia się retrospektywnie, w korespondencji z odpowiednimi korektami wartości firmy. Korekty dotyczące okresu wyceny to takie, które są wynikiem uzyskania dodatkowych informacji dotyczących „okresu objętego wyceną” (który nie może być dłuższy niż jeden rok od dnia przejęcia), dotyczących faktów i okoliczności występujących na dzień przejęcia.
Zmiany wartości godziwej zapłaty warunkowej, które nie kwalifikują się jako korekty dotyczące okresu wyceny, rozlicza się w zależności od klasyfikacji zapłaty warunkowej. Warunkowej zapłaty sklasyfikowanej jako kapitał własny nie wycenia się ponownie, a jej późniejsze uregulowanie rozlicza się w ramach kapitału własnego. Zapłata warunkowa zaklasyfikowana jako składnik aktywów lub zobowiązań podlega przeszacowaniu na kolejne dni sprawozdawcze zgodnie z MSR 39 lub MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”, a wynikające z przeszacowania zyski lub straty ujmuje się w wynik.
W przypadku połączenia jednostek realizowanego etapami, udziały w jednostce przejmowanej uprzednio posiadane przez Grupę przeszacowuje się do wartości godziwej nadzień przejęcia, a wynikający stąd zysk lub stratę ujmuje się w wynik. Kwoty wynikające z posiadania udziałów w jednostce przejmowanej przed datą przejęcia, uprzednio ujmowane w pozostałych całkowitych dochodach, przenosi się do rachunku zysków i strat, jeżeli takie traktowanie byłoby poprawne w chwili zbycia tych udziałów.
Jeżeli początkowe rozliczenie księgowe połączenia jednostek na koniec okresu sprawozdawczego, w którym połączenie miało miejsce, nie jest kompletne, Grupa prezentuje w swoim sprawozdaniu finansowym tymczasowe kwoty dotyczące pozycji, których rozliczenie jest niekompletne. W okresie wyceny Grupa koryguje tymczasowe kwoty ujęte na dzień przejęcia (patrz wyżej) lub ujmuje dodatkowe aktywa albo zobowiązania dla odzwierciedlenia nowych faktów i okoliczności występujących na dzień przejęcia, które, jeśli byłyby znane, wpłynęłyby na ujęcie tych kwot na ten dzień.
10.4 Zmiany właścicielskie w spółkach zależnych
Zmiany udziału Grupy w kapitale jednostek zależnych, które nie powodują utraty kontroli nad tymi jednostkami przez Grupę, rozlicza się jako transakcje kapitałowe. Wartość bilansową udziałów Grupy oraz udziałów niesprawujących kontroli koryguje się w celu uwzględnienia zmian udziału w danych jednostkach zależnych. Różnice między kwotą korekty udziałów niesprawujących kontroli a wartością godziwą uiszczonej lub otrzymanej zapłaty ujmuje się bezpośrednio w kapitale własnym i przypisuje właścicielom Spółki.
Jeżeli Grupa utraci kontrolę nad jednostką zależną, w rachunku zysków i strat ujmuje się zysk lub stratę, obliczone jako różnica między (i) zagregowaną kwotą otrzymanej zapłaty i wartości godziwej zachowanych udziałów a (ii) pierwotną wartością bilansową aktywów (w tym wartości firmy) i zobowiązań tej jednostki zależnej i udziałów niesprawujących kontroli. Wszystkie kwoty związane z tą jednostką zależną, pierwotnie ujmowane w pozostałych całkowitych dochodach, rozlicza się tak, jak gdyby Grupa bezpośrednio zbyła odpowiadające im aktywa lub zobowiązania jednostki zależnej (tj. przenosi na wynik finansowy lub do innej kategorii kapitału własnego zgodnie z postanowieniami odpowiednich MSSF). Wartość godziwa inwestycji posiadanych w byłej jednostce zależnej na dzień utraty kontroli traktowana jest jako wartość godziwa w chwili początkowego ujęcia w celu umożliwienia ewentualnego rozliczenia kosztu poniesionego w chwili początkowego ujęcia inwestycji w jednostce stowarzyszonej lub wspólnym przedsięwzięciu zgodnie z MSR 39.
10.5 Przeliczenie pozycji wyrażonych w walutach obcych
Transakcje przeprowadzane w walucie innej niż waluta funkcjonalna (waluty obce) wykazuje się po kursie waluty obowiązującym na dzień transakcji. Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne denominowane w walutach obcych są przeliczane według kursu obowiązującego na ten dzień. Niepieniężne pozycje wyceniane w wartości godziwej i denominowane w walutach obcych wycenia się po kursie obowiązującym w dniu ustalenia wartości godziwej. Pozycje niepieniężne wyceniane są według kosztu historycznego.
Następujące kursy zostały przyjęte dla potrzeb wyceny bilansowej:
|
Kurs obowiązujący na ostatni dzień okresu |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
EURO |
4,5994 |
4,6148 |
|
|
|
|
|
Kurs średni, liczony jako średnia arytmetyczna kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca w danym okresie |
01.01.2021 |
01.01.2020 |
|
EURO |
4,5775 |
4,4742 |
10.6 Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe wykazywane są według ceny nabycia/kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz wszelkie odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia powiększoną o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania. W skład kosztu wchodzi również koszt wymiany części składowych maszyn i urządzeń w momencie poniesienia, jeśli spełnione są kryteria rozpoznania. Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, obciążają rachunek zysków i strat w momencie ich poniesienia.
Środki trwałe w momencie ich nabycia zostają podzielone na części składowe będące pozycjami o istotnej wartości, do których można przyporządkować odrębny okres ekonomicznej użyteczności.
Istotne części zamienne i serwisowe ujmowane jako rzeczowe aktywa trwałe są amortyzowane zgodnie z przewidywanym okresem użytkowania, ale nie dłuższym niż okres użytkowania środków trwałych, które serwisują.
W wartości bilansowej środka trwałego ujmuje się koszty regularnych, znaczących przeglądów, których przeprowadzenie jest niezbędne w celu zapobieżenia wystąpienia usterek oraz których wartość w poszczególnych okresach sprawozdawczych różni się istotnie. Wartość przeglądu podlega amortyzacji w okresie do następnego przeglądu lub do końca okresu użytkowania danego środka trwałego w zależności od tego, który moment wystąpi wcześniej. Ewentualna pozostała wartość bilansowa kosztów poprzedniego przeglądu jest usuwana z wartości bilansowej środka trwałego.
Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika aktywów, wynoszący:
|
Typ |
Okres |
|
Grunty |
- |
|
Budynki i budowle |
22 – 67 lat |
|
Maszyny i urządzenia techniczne |
5 – 22 lat |
|
Urządzenia biurowe |
5 lat |
|
Środki transportu |
5 – 20 lat |
|
Komputery |
3 lata |
|
Inne środki trwałe |
4 – 15 lat |
Jeżeli przy sporządzaniu sprawozdania finansowego zaistniały okoliczności, które wskazują na to, że wartość bilansowa rzeczowych aktywów trwałych może nie być możliwa do odzyskania, dokonywany jest przegląd tych aktywów pod kątem ewentualnej utraty wartości. Jeżeli istnieją przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości, a wartość bilansowa przekracza szacowaną wartość odzyskiwalną, wówczas wartość tych aktywów bądź ośrodków wypracowujących środki pieniężne, do których te aktywa należą jest obniżana do poziomu wartości odzyskiwalnej. Wartość odzyskiwalna odpowiada wyższej z następujących dwóch wartości: wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej. Przy ustalaniu wartości użytkowej, szacowane przyszłe przepływy pieniężne są dyskontowane do wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ryzyka związanego z danym składnikiem aktywów. W przypadku składnika aktywów, który nie generuje wpływów pieniężnych w sposób znacząco samodzielny, wartość odzyskiwalna jest ustalana dla ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego ten składnik należy. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości są ujmowane w rachunku zysków i strat w pozycji pozostałe koszty operacyjne.
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu (obliczone jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w rachunku zysków i strat w okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.
Inwestycje rozpoczęte dotyczą środków trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia. Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania.
Wartość końcową, okres użytkowania oraz metodę amortyzacji składników aktywów weryfikuje się, i w razie konieczności – koryguje, na koniec każdego roku obrotowego.
10.7 Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związane z nabyciem lub wytworzeniem składników majątku wymagających znacznego okresu w celu doprowadzenia ich do użytkowania są kapitalizowane jako część kosztu nabycia lub wytworzenia do momentu, w którym aktywa te są gotowe do użytkowania lub sprzedaży. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki oraz zyski lub straty z tytułu różnic kursowych do wysokości odpowiadającej korekcie kosztu odsetek.
Pozostałe koszty finansowania zewnętrznego ujmowane są jako koszty w momencie ich poniesienia.
10.8 Nieruchomości inwestycyjne
Nieruchomości inwestycyjne są ujmowane według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia z uwzględnieniem kosztów transakcji. Po początkowym ujęciu wartość nieruchomości inwestycyjnych pomniejszana jest o umorzenie i odpisy z tytułu utraty wartości.
Nieruchomości inwestycyjne są usuwane z bilansu w przypadku ich zbycia lub w przypadku stałego wycofania danej nieruchomości inwestycyjnej z użytkowania, gdy nie są spodziewane żadne przyszłe korzyści z jej sprzedaży. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia nieruchomości inwestycyjnej z bilansu są ujmowane w rachunku zysków i strat w tym okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.
Przeniesienia aktywów do nieruchomości inwestycyjnych dokonuje się tylko wówczas, gdy następuje zmiana sposobu ich użytkowania potwierdzona przez zakończenie użytkowania składnika aktywów przez właściciela, zawarcie umowy leasingu operacyjnego lub zakończenie budowy/ wytworzenia nieruchomości inwestycyjnej.
Z uwagi na zastosowanie modelu kosztowego, w przypadku przeniesienia nieruchomości inwestycyjnej do lub z aktywów wykorzystywanych przez właściciela bądź zapasów, nie następuje zmiana wartości nieruchomości.
10.9 Leasing i prawo wieczystego użytkowania gruntu
Grupa jako leasingobiorca
Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie.
W dacie rozpoczęcia leasingu Grupa ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu. Składnik aktywów wycenia się w kwocie kosztu. Zobowiązanie wycenia się w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie.
Po dacie rozpoczęcia leasingu składnik aktywów wycenia się, stosując model kosztu, tj. po pomniejszeniu o umorzenie i odpisy aktualizujące oraz po skorygowaniu o aktualizację wyceny zobowiązania z tytułu leasingu. Jeżeli w ramach leasingu przeniesione zostanie prawo własności lub jeżeli koszt składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania uwzględnia to, że Grupa skorzysta z opcji kupna, Grupa dokonuje amortyzacji składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania do końca okresu użytkowania bazowego składnika aktywów. W przeciwnym razie Grupa dokonuje amortyzacji składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania do końca okresu użytkowania lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza.
Po dacie rozpoczęcia leasingu zobowiązanie wycenia się poprzez naliczenie odsetek, pomniejszenie o zapłacone opłaty oraz zaktualizowanie wyceny wartości bilansowej w celu uwzględnienia wszelkiej ponownej oceny lub zmiany leasingu.
10.10 Wartość firmy
Wartość firmy wynikającą z przejęcia innego podmiotu ujmuje się według kosztu ustalonym na dzień przejęcia tego podmiotu pomniejszonym o kwotę utraty wartości.
Dla celów testu na utratę wartości wartość firmy alokuje się do poszczególnych ośrodków generujących przepływy pieniężne w ramach Grupy (lub do grup takich ośrodków), które mają odnieść korzyści z synergii będących skutkiem połączenia jednostek gospodarczych.
Ośrodek generujący przepływy pieniężne, do którego alokuje się wartość firmy, jest testowany na utratę wartości raz do roku lub częściej, jeżeli występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty wartości. Jeżeli wartość odzyskiwalna ośrodka generującego przepływy pieniężne jest mniejsza od jego wartości bilansowej, odpis z tytułu utraty wartości alokuje się tak, by w pierwszej kolejności zredukować kwotę bilansową wartości firmy alokowanej do tego ośrodka, a pozostałą część alokuje się na inne składniki aktywów tego ośrodka, proporcjonalnie do wartości bilansowej każdego z nich. Odpis z tytułu utraty wartości firmy ujmuje się bezpośrednio w wynik. Odpisów z tytułu utraty wartości firmy nie odwraca się w kolejnych okresach.
W chwili zbycia ośrodka generującego przepływy pieniężne przypisana do niego wartość firmy jest uwzględniana w obliczeniu zysku lub straty ze zbycia.
10.11 Wartości niematerialne
Wartości niematerialne nabyte w oddzielnej transakcji początkowo wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Cena nabycia wartości niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek gospodarczych jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Po ujęciu początkowym, wartości niematerialne są wykazywane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i/lub odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Nakłady poniesione na wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.
Grupa ustala, czy okres użytkowania wartości niematerialnych jest ograniczony czy nieokreślony. Wartości niematerialne o ograniczonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny składników wartości niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania ujmuje się w rachunku zysków i strat w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika wartości niematerialnych.
Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które nie są użytkowane są corocznie poddawane weryfikacji pod kątem ewentualnej utraty wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne. W przypadku pozostałych wartości niematerialnych ocenia się co roku, czy wystąpiły przesłanki, które mogą świadczyć o utracie ich wartości.
Koszty prac badawczych są odpisywane do rachunku zysków i strat w momencie poniesienia. Nakłady poniesione na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one w przyszłości odzyskane. Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego wymagający, aby składniki aktywów były ujmowane według cen nabycia pomniejszonych o skumulowaną amortyzację i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wszelkie nakłady przeniesione na kolejny okres są amortyzowane przez przewidywany okres uzyskiwania przychodów ze sprzedaży z danego przedsięwzięcia.
Koszty prac rozwojowych są poddawane ocenie pod kątem ewentualnej utraty wartości corocznie – jeśli składnik aktywów nie został jeszcze oddany do użytkowania, lub częściej – gdy w ciągu okresu sprawozdawczego pojawi się przesłanka utraty wartości wskazująca na to, że ich wartość bilansowa może nie być możliwa do odzyskania.
Zyski lub straty wynikające z usunięcia wartości niematerialnych z bilansu są wyceniane według różnicy pomiędzy wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w rachunku zysków i strat w momencie jego wyksięgowania.
10.12 Odzyskiwalna wartość aktywów długoterminowych
Na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje oceny aktywów pod kątem istnienia przesłanek wskazujących na utratę ich wartości. W przypadku istnienia takiej przesłanki, Grupa dokonuje formalnego oszacowania wartości odzyskiwalnej. W przypadku, gdy wartość bilansowa danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne przewyższa jego wartość odzyskiwaną, uznaje się utratę jego wartości i dokonuje odpisu aktualizującego jego wartość do poziomu wartości odzyskiwalnej. Wartość odzyskiwalna jest jedną z dwóch wartości w zależności od tego, która z nich jest wyższa: wartością godziwą pomniejszoną o koszty zbycia lub wartością użytkową danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne.
10.13 Instrumenty finansowe
Instrumentem finansowym jest każda umowa, która powoduje powstanie aktywa finansowego u jednej strony i zobowiązania finansowego lub instrumentu kapitałowego u drugiej strony.
Aktywa finansowe Grupa klasyfikuje do następujących kategorii:
- wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
- wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
- wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Zobowiązania finansowe dzielone są na:
- wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
- wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Klasyfikacja aktywów finansowych opiera się na modelu biznesowym oraz charakterystyce przepływów pieniężnych. Istnieje możliwość, w momencie początkowego ujęcia, nieodwołalnego wyznaczenia składnika aktywów finansowych jako wycenianego w wartości godziwej przez wynik finansowy, jeśli w ten sposób eliminuje lub znacząco zmniejsza niespójność wyceny lub ujęcia jaka w przeciwnym razie powstałaby na skutek wyceny aktywów lub zobowiązań bądź ujęcia związanych z nimi zysków lub strat według różnych zasad.
Początkowa wycena
Składnik aktywów finansowych lub zobowiązanie finansowe ujmuje się w sprawozdaniu wtedy i tylko wtedy, gdy Grupa staje się związana postanowieniami umowy instrumentu.
Wszystkie standardowe transakcje zakupu i sprzedaży aktywów finansowych są ujmowane w dniu zawarcia transakcji, tj. w dniu, w którym jednostka zobowiązała się do nabycia danego składnika aktywów. Standardowe transakcje zakupu lub sprzedaży aktywów finansowych to transakcje zakupu lub sprzedaży, w których termin dostarczenia aktywów drugiej stronie jest zasadniczo ustalony przez przepisy bądź zwyczaje obowiązujące na danym rynku.
W momencie początkowego ujęcia składnik aktywów finansowych lub zobowiązanie finansowe wycenia się w jego wartości godziwej, którą w przypadku aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy powiększa się lub pomniejsza o koszty transakcyjne, które można bezpośrednio przypisać do nabycia lub emisji tych aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych. Powyższe nie dotyczy należności z tytułu dostaw i usług, które nie mają istotnego komponentu finansowania. Takie należności w momencie początkowego ujęcia wycenia się w ich cenie transakcyjnej.
Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu
Składnik aktywów finansowych jest wyceniany według zamortyzowanego kosztu, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:
- przyjęty model biznesowy zakłada utrzymanie składnika aktywów w celu gromadzenia przepływów pieniężnych wynikających z umowy;
- przepływy pieniężne wynikające z umowy dotyczące danego instrumentu obejmują wyłącznie spłatę kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do zapłaty.
Do aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu Grupa klasyfikuje przede wszystkim: należności z tytułu dostaw i usług, środki pieniężne i ich ekwiwalenty, depozyty zabezpieczające lokaty oraz pozostałe należności.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
Aktywa wyceniane według wartości godziwej przez inne całkowite dochody stanowią:
- składniki aktywów jeżeli spełnione są dwa warunki: składnik ten jest utrzymywany w modelu biznesowym, który ma na celu jednoczesne uzyskanie umownych przepływów pieniężnych z tytułu posiadanych aktywów finansowych i z tytułu sprzedaży aktywów finansowych oraz warunki umowne dają prawo do otrzymania w określonych datach przepływów pieniężnych stanowiących wyłącznie kapitał i odsetki od kapitału;
- instrumenty kapitałowe, które na moment początkowego ujęcia zostały zakwalifikowane do tej kategorii, z pominięciem instrumentów przeznaczonych do obrotu, dla których taki wybór nie jest dostępny.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
W kategorii aktywów wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy klasyfikuje się te instrumenty finansowe, które nie zostały przyporządkowane do grup aktywów wycenianych według zamortyzowanego kosztu lub według wartości godziwej przez inne całkowite dochody oraz w przypadku, gdy Grupa podjęła decyzję o takiej kwalifikacji.
W Grupie do tej kategorii należą przede wszystkim instrumenty pochodne (Grupa nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń) oraz instrumenty dłużne lub kapitałowe, które zostały nabyte w celu ich odsprzedaży w krótkim terminie.
Aktywa zaliczone do aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy wyceniane są na każdy dzień sprawozdawczy w wartości godziwej a wszelkie zyski lub straty odnoszone są w przychody lub koszty finansowe.
Wbudowane instrumenty pochodne
Wbudowany instrument pochodny jest komponentem kontraktu hybrydowego, który zawiera również niebędącą instrumentem pochodnym umowę zasadniczą, powodującym, że niektóre z przepływów pieniężnych wynikających z instrumentu łącznego zmieniają się w sposób podobny do przepływów, które wynikałyby z samodzielnie występującego instrumentu pochodnego.
Jeśli kontrakt hybrydowy zawiera umowę zasadniczą będącą składnikiem aktywów finansowych jednostka wycenia odpowiednio cały kontrakt hybrydowy. W przeciwnym wypadku wbudowane instrumenty pochodne są oddzielane od umów i traktowane jak instrumenty pochodne, jeżeli wszystkie z następujących warunków są spełnione:
Wbudowane instrumenty pochodne są wykazywane w analogiczny sposób jak samodzielne instrumenty pochodne (aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy).
Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie
Grupa klasyfikuje wszystkie zobowiązania finansowe jako wyceniane po początkowym ujęciu w zamortyzowanym koszcie, za wyjątkiem:
Jako zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie Grupa klasyfikuje przede wszystkim: kredyty, pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania.
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Do zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej Grupa zalicza zobowiązania finansowe spełniające jeden z następujących warunków:
- spełniają definicję przeznaczonego do obrotu (nabyte lub zaciągnięto głównie w celu sprzedaży lub odkupienia w bliskim terminie lub w momencie początkowego ujęcia stanowią część portfela określonych instrumentów finansowych, którymi zarządza się łącznie i dla których istnieją dowody bieżącego faktycznego trybu generowania krótkoterminowych zysków lub są instrumentem pochodnym, z wyjątkiem instrumentów pochodnych będących umowami gwarancji finansowej lub wyznaczonymi i skutecznymi instrumentami zabezpieczającymi),
- przy początkowym ujęciu są wyznaczone przez Grupę jako wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy zgodnie z paragrafem,
- są wyznaczone przy początkowym ujęciu albo później jako wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
W Grupie do zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy należą przede wszystkim instrumenty pochodne o ujemnej wartości godziwej (Grupa nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń).
Wycena aktywów i zobowiązań finansowych do wartości godziwej
Wyceny instrumentów pochodnych do wartości godziwej dokonuje się na dzień bilansowy oraz na każdy koniec okresu sprawozdawczego w oparciu o wyceny przeprowadzone przez banki realizujące transakcje. Pozostałe aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej wycenia się stosując notowania giełdowe, a w przypadku ich braku odpowiednie techniki wyceny, które obejmują: wykorzystanie cen niedawno zawartych transakcji lub cen ofertowych, porównanie do podobnych instrumentów, modele wyceny opcji. Wartość godziwą instrumentów dłużnych stanowią przyszłe przepływy pieniężne zdyskontowane bieżącą rynkową stopą procentową właściwą dla podobnych instrumentów.
Grupa klasyfikuje instrumenty finansowe hierarchicznie, zgodnie z trzema głównymi poziomami wyceny według wartości godziwej, odzwierciedlającymi podstawę przyjętą do wyceny każdego z instrumentów.
Hierarchia wartości godziwej kształtuje się następująco:
Poziom 1 - ceny notowań rynkowych z aktywnych rynków dla identycznych aktywów i zobowiązań (np. notowane akcje i obligacje);
Poziom 2 - ceny z aktywnych rynków, lecz inne niż ceny notowań rynkowych - ustalane bezpośrednio (poprzez porównanie z faktycznymi transakcjami) lub pośrednio (poprzez techniki wyceny bazujące na faktycznych transakcjach) - np. większość instrumentów pochodnych;
Poziom 3 - ceny nie pochodzące z aktywnych rynków.
Pozycja instrumentu finansowego w hierarchii wartości godziwej jest uzależniona od najniższej podstawy wyceny wpływającej na ustalenie jego wartości godziwej.
Utrata wartości aktywów finansowych
W celu oszacowania utraty wartości aktywów finansowych Grupa stosuje model straty oczekiwanej, który bazuje na kalkulacji strat oczekiwanych, niezależnie od tego czy przesłanki ku temu wystąpiły bądź nie.
Z wyjątkiem aktywów finansowych nabytych lub wyemitowanych z utratą wartości, oczekiwane straty kredytowe są ujmowane jako odpis, w kwocie równej:
Grupa stosuje wymogi w zakresie utraty wartości w celu ujęcia i wyceny odpisu na oczekiwane straty kredytowe z tytułu aktywów finansowych, które są wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody. Odpis ujmuje się w innych całkowitych dochodach i nie obniża on wartości bilansowej składnika aktywów finansowych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Utrata wartości instrumentów finansowych, w odniesieniu do których odnotowano znaczący wzrost ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia, niezależnie od tego czy oceniane były indywidualnie czy zbiorowo, powinny uwzględniać wszystkie racjonalne i możliwe do udokumentowania informacje, włączając w to dane dotyczące przyszłości.
Grupa ujmuje w wyniku finansowym, jako zysk lub stratę z tytułu utraty wartości, kwotę oczekiwanych strat kredytowych (lub kwotę rozwiązanej rezerwy), jaka jest wymagana, aby dostosować odpis na oczekiwane straty kredytowe na dzień sprawozdawczy do kwoty, którą należy ująć zgodnie z MSSF 9.
10.14 Zapasy
Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto.
Koszty poniesione na doprowadzenie każdego składnika zapasów do jego aktualnego miejsca i stanu – zarówno w odniesieniu do bieżącego, jak i poprzedniego roku – są ujmowane w następujący sposób:
|
Materiały |
|
– w cenie nabycia ustalonej metodą pierwsze przyszło pierwsze wyszło, |
|
Produkty gotowe i produkty w toku |
|
– koszt bezpośrednich materiałów i robocizny oraz odpowiedni narzut pośrednich kosztów produkcji ustalony przy założeniu normalnego wykorzystania mocy produkcyjnych, |
|
Towary |
|
– w cenie nabycia ustalonej metodą szczegółowej identyfikacji (grunty) lub metodą FIFO (pozostałe towary) |
Na cenę nabycia lub koszt wytworzenia zapasów składają się wszystkie koszty zakupu; koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzenia zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu.
Koszty zakupu zapasów składają się z ceny zakupu, ceł importowych i pozostałych podatków (inne niż te możliwe do odzyskania w okresie późniejszym przez jednostkę gospodarczą od urzędów skarbowych) oraz kosztów transportu, załadunku, wyładunku oraz innych kosztów dających się bezpośrednio przyporządkować do pozyskania wyrobów, materiałów i usług. Przy określaniu kosztów zakupu odejmuje się opusty, rabaty handlowe i inne podobne pozycje.
Ceną sprzedaży netto możliwą do uzyskania jest szacowana cena sprzedaży dokonywana w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Zapasy są wykazywane w wartości netto (pomniejszonej o odpisy aktualizujące). Odpisy aktualizujące wartość zapasów tworzy się w związku z utratą ich wartości, celem doprowadzenia wartości zapasów do poziomu wartości netto możliwej do odzyskania. Odpisy aktualizujące ujmowane są w ciężar kosztu własnego sprzedaży. Wartość odpisu pomniejsza wartość bilansową zapasów objętych odpisem aktualizującym.
10.15 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności finansowe wycenia się na dzień bilansowy według zamortyzowanego kosztu (tj. zdyskontowane przy użyciu efektywnej stopy procentowej) pomniejszonego o odpisy z tytułu utraty wartości. W przypadku należności krótkoterminowych o terminie płatności do 1 roku, gdzie nie występuje istotny komponent finansowania, wycena według zamortyzowanego kosztu odpowiada kwocie należnej zapłaty.
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wartość należności jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko kredytowe kontrahenta. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie należności w związku z upływem czasu jest ujmowane jako przychody finansowe.
Należności niestanowiące aktywów finansowych ujmuje się początkowo w wartości nominalnej i wycenia na dzień bilansowy w kwocie wymagającej zapłaty.
Do ustalenia odpisów aktualizujących należności stosuje się zasady dotyczące aktywów finansowych. W przypadku należności z tytułu dostaw i usług lub aktywa z tytułu umów wynikających z transakcji, które są objęte zakresem MSSF 15 Grupa dokonuje wyceny odpisu na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia instrumentu.
Odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych aktualizujące wartość należności ujmuje się w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych. Pomniejszenie odpisów ujmuje się w rachunku zysków i strat jako pozostałe przychody operacyjne.
10.16 Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych
Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w bilansie obejmują środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nie przekraczającym trzech miesięcy.
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w skonsolidowanym rachunku przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.
10.17 Aktywa trwałe przeznaczone do zbycia
Aktywa trwałe (lub grupy do zbycia) klasyfikuje się jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli ich wartość bilansowa będzie odzyskana raczej poprzez transakcje sprzedaży niż poprzez kontynuowanie użytkowania, pod warunkiem, iż są dostępne do natychmiastowej sprzedaży w obecnym stanie, z zachowaniem warunków, które są zwyczajowo stosowane przy sprzedaży tych aktywów (lub grup do zbycia) oraz ich sprzedaż jest wysoce uprawdopodobniona.
Bezpośrednio przed początkową kwalifikacją składnika aktywów (lub grupy do zbycia) jako przeznaczony do sprzedaży, dokonuje się wyceny tych aktywów, tj. ustala się ich wartość bilansową zgodnie z przepisami właściwych standardów. Rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne podlegają amortyzacji do dnia reklasyfikacji, a w przypadku wystąpienia przesłanek wskazujących na możliwość wystąpienia utraty wartości, zostaje przeprowadzony test na utratę wartości i w konsekwencji ujęty odpis, zgodnie z MSR 36 „Utrata wartości aktywów”.
Aktywa trwałe (lub grupy do zbycia), których wartość została ustalona w sposób jak wyżej podlegają przekwalifikowaniu na aktywa przeznaczone do sprzedaży. Na moment przekwalifikowania aktywa te wycenia się według niższej z dwóch wartości: wartości bilansowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia. Różnica z wyceny do wartości godziwej ujmowana jest w pozostałych kosztach operacyjnych. W momencie późniejszej wyceny, ewentualne odwrócenie wartości godziwej ujmuje się w pozostałych przychodach operacyjnych.
Nie amortyzuje się składnika aktywów trwałych, gdy jest on zaklasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży lub gdy wchodzi w skład grupy do zbycia zaklasyfikowanej jako przeznaczona do sprzedaży. Koszty z tytułu odsetek oraz inne koszty przypisane do zobowiązań grupy do zbycia zaklasyfikowanej jako przeznaczona do sprzedaży są w takiej sytuacji nadal ujmowane.
W przypadku gdy Grupa nie spełnia już kryteriów kwalifikacji składnika aktywów jako przeznaczony do sprzedaży, składnik aktywów, który ujmuje się w tej pozycji bilansowej, z której był uprzednio przekwalifikowany i wycenia się go w kwocie niższej z dwóch:
- wartości bilansowej z dnia poprzedzającego klasyfikację składnika aktywów jako przeznaczony do sprzedaży, skorygowanej o amortyzację lub aktualizację wyceny, która zostałaby ujęta, gdyby składnik aktywów nie został zaklasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży lub
- wartości odzyskiwalnej z dnia podjęcia decyzji o jego nie sprzedawaniu.
10.18 Kapitał własny
Kapitały własne ujmuje się w księgach rachunkowych z podziałem na jego rodzaje i według zasad określonych przepisami prawa i postanowieniami Statutu Spółki.
Kapitał zakładowy wykazywany jest w wysokości wykazywanej w statucie i Krajowym Rejestrze Sądowym. Zadeklarowane, lecz nie wniesione wkłady kapitałowe ujmuje się jako należne wkłady na poczet kapitału. Akcje własne oraz należne wpłaty na poczet kapitału akcyjnego pomniejszają wartość kapitału własnego Spółki.
Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej – kapitał ten stanowią nadwyżki osiągnięte przy emisji, pomniejszone o koszty poniesione w związku z emisją akcji.
Pozostałe kapitały stanowi kapitał z wyceny do wartości godziwej aktywów finansowych zaliczonych do kategorii aktywa finansowe dostępne do sprzedaży.
Zyski zatrzymane stanowią: kapitał zapasowy oraz kapitały rezerwowe tworzone z zysku za kolejne lata, niepodzielony zysk lub niepokryta strata z lat ubiegłych (skumulowane zyski/straty z lat ubiegłych), wynik finansowy bieżącego roku obrotowego.
10.19 Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne
W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według ceny nabycia odpowiadającej wartości godziwej otrzymanych środków pieniężnych, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.
Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są następnie wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.
Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane przy rozliczeniu zobowiązania.
Zyski i straty są ujmowane w rachunku zysków i strat z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku naliczania odpisu.
10.20 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
Zobowiązania stanowią obecny, wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek, którego wypełnienie, według oczekiwań, spowoduje wypływ środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne.
Zobowiązania finansowe inne niż zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy wycenia się na dzień bilansowy według zamortyzowanego kosztu (tj. zdyskontowane przy użyciu efektywnej stopy procentowej). W przypadku zobowiązań krótkoterminowych o terminie płatności do 360 dni wycena ta odpowiada kwocie wymagającej zapłaty.
Zobowiązania nie zaliczone do zobowiązań finansowych wycenia się w kwocie wymagającej zapłaty.
10.21 Rezerwy
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania.
Ujmowana kwota rezerwy odzwierciedla możliwie najdokładniejszy szacunek kwoty wymaganej do rozliczenia bieżącego zobowiązania na dzień bilansowy, z uwzględnieniem ryzyka i niepewności związanej z tym zobowiązaniem. W przypadku wyceny rezerwy metodą szacunkowych przepływów pieniężnych koniecznych do rozliczenia bieżącego zobowiązania, jej wartość bilansowa odpowiada wartości bieżącej tych przepływów (w przypadku gdy wpływ pieniądza w czasie jest istotny).
Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi oraz możliwa jest jego wiarygodna wycena.
Wysokość rezerw aktualizowana jest dwa razy w roku- na półrocze i na koniec roku obrotowego.
10.22 Przychody
Przychody są ujmowane w taki sposób, aby odzwierciedlić przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta w kwocie, która odzwierciedla wynagrodzenie, do którego – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – będzie ona uprawniona w zamian za te dobra lub usługi.
Grupa ujmuje przychód z umowy z klientem tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria:
- strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;
- Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;
- Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;
- umowa ma treść ekonomiczną;
- jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.
W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta:
- dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić; lub
- grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w przypadku których przekazanie na rzecz klienta ma taki sam charakter.
Grupa ujmuje przychody w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi (tj. składnika aktywów) klientowi. Przekazanie składnika aktywów następuje w momencie, gdy klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów, czyli uzyskania zdolności do bezpośredniego rozporządzania tym składnikiem aktywów i możliwości uzyskiwania z niego zasadniczo wszystkich pozostałych korzyści. W przypadku przychodów z działalności deweloperskiej Grupa uznaje iż przeniesienia kontroli następuje w momencie podpisania przez klienta protokołu odbioru pod warunkiem dokonania przez kupującego 100% wpłat na poczet ceny nabycia nieruchomości.
Grupa przenosi kontrolę nad dobrem lub usługą w miarę upływu czasu i tym samym spełnia zobowiązanie do wykonania świadczenia oraz ujmuje przychody w miarę upływu czasu, jeżeli spełniony jest jeden z następujących warunków:
- klient jednocześnie otrzymuje i czerpie korzyści płynące ze świadczenia, w miarę wykonywania przez Grupę tego świadczenia;
- w wyniku wykonania świadczenia powstaje lub zostaje ulepszony składnik aktywów (np. produkcja w toku), a kontrolę nad tym składnikiem aktywów – w miarę jego powstawania lub ulepszania – sprawuje klient; lub
- w wyniku wykonania świadczenia nie powstaje składnik aktywów o alternatywnym zastosowaniu dla Grupy, a Grupie przysługuje egzekwowalne prawo do zapłaty za dotychczas wykonane świadczenie.
Dla każdego zobowiązania do wykonania świadczenia spełnianego w miarę upływu czasu Grupa ujmuje przychody w miarę upływu czasu, mierząc stopień całkowitego spełnienia tego zobowiązania do wykonania świadczenia. Celem pomiaru jest określenie postępu w spełnianiu zobowiązania Grupy do przeniesienia kontroli nad dobrami lub usługami przyrzeczonymi klientowi (tj. stopnia spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia).
Po spełnieniu (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia Grupa ujmuje jako przychód kwotę równą cenie transakcyjnej (z wyłączeniem szacowanych wartości zmiennego wynagrodzenia), która została przypisana do tego zobowiązania do wykonania świadczenia. Cena transakcyjna nie uwzględnia podatku od towarów i usług (VAT) i innych podatków (poza akcyzowym) oraz rabatów (dyskonta, premie, bonusy).
Jeśli wynagrodzenie określone w umowie obejmuje kwotę zmienną, Grupa oszacowuje kwotę wynagrodzenia, do którego będzie uprawniona w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta. Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Grupa dokonuje aktualizacji szacowanych cen transakcyjnych, tak aby w rzetelny sposób odzwierciedlały one okoliczności występujące na koniec okresu sprawozdawczego oraz zmiany okoliczności w trakcie okresu sprawozdawczego.
Odsetki
Przychody z tytułu odsetek są ujmowane sukcesywnie w miarę ich narastania (z uwzględnieniem metody efektywnej stopy procentowej, stanowiącej stopę dyskontującą przyszłe wpływy gotówkowe przez szacowany okres użytkowania instrumentów finansowych) w stosunku do wartości bilansowej netto danego składnika aktywów finansowych.
Dywidendy
Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy lub udziałowców do ich otrzymania.
10.23 Podatek dochodowy
Podatek bieżący
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów nie podlegających opodatkowaniu i kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.
Podatek odroczony
Na potrzeby sprawozdawczości finansowej, rezerwa na podatek dochodowy jest tworzona metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do wszystkich różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i pasywów a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.
Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:
- z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
- w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych aktywów podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty:
- z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek gospodarczych i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na wynik finansowy brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
- w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.
Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.
Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych bezpośrednio w kapitale własnym jest ujmowany w kapitale własnym, a nie w rachunku zysków i strat.
10.24 Zysk netto na akcję
Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez średnią ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym.
Segmenty operacyjne zostały utworzone na poziomie poszczególnych spółek wchodzących w skład Grupy biorąc pod uwagę różnice w sprzedawanych produktach i usługach. Dane ze sprzedaży jednorodnych produktów i usług przez poszczególne spółki wchodzące w skład Grupy zostały zagregowane dla celów sprawozdawczych. Agregacja dla celów sprawozdawczych została dokonana na podstawie rodzaju działalności- tj. rodzaju sprzedawanych produktów i usług.
Grupa wyróżnia następujące sprawozdawcze segmenty operacyjne:
- segment działalności deweloperskiej, do którego zaliczono spółki INPRO SA, Domesta Sp. z o.o., SML Sp. z o.o.;
- segment wynajmu nieruchomości własnych, do której zaliczono spółkę Hotel Mikołajki Sp. z o.o. oraz Dom Zdrojowy Sp. z o.o.;
- segment produkcji prefabrykatów betonowych, do którego zaliczono spółkę InBet Sp. z o.o.;
- segment instalacji sanitarno-grzewczych, do którego zaliczona została spółka PI ISA Sp. z o.o.
Działalność w wyżej wymienionych segmentach prowadzona jest na terenie Polski.
Należy wspomnieć, iż spółka Inbet Sp. z o.o. częściowo realizuje sprzedaż na rzecz kontrahentów zagranicznych.
W poniższych tabelach przedstawione zostały dane dotyczące przychodów i zysków oraz niektórych aktywów i zobowiązań poszczególnych segmentów operacyjnych Grupy za okres obrotowy zakończony odpowiednio 31 grudnia 2021 roku oraz 31 grudnia 2020 roku.
|
Dane za okres |
Działalność kontynuowana |
Wyłączenia |
Działalność ogółem |
|
|||||
|
Działalność deweloperska |
Produkcja prefabrykatów |
Instalacje sanitarno- grzewcze |
Wynajem nieruchomości |
Razem |
|||||
|
Przychody |
|
|
|
|
|||||
|
Sprzedaż na rzecz klientów |
288 370 |
23 220 |
1 827 |
7 980 |
321 397 |
321 397 |
|||
|
Sprzedaż między segmentami |
439 |
10 945 |
5 670 |
|
17 054 |
(17 054) |
|
||
|
Przychody segmentu ogółem |
288 809 |
34 165 |
7 497 |
7 980 |
338 451 |
(17 054) |
321 397 |
||
|
Zysk (strata) segmentu |
80 033 |
12 603 |
1 058 |
7 731 |
101 425 |
228 |
101 653 |
||
|
Koszty sprzedaży |
(7 291) |
(3 471) |
|
|
(10 762) |
|
(10 762) |
||
|
Koszty ogólnego zarządu |
(22 573) |
(1 781) |
(974) |
(4 126) |
(29 454) |
43 |
(29 411) |
||
|
Pozostałe przychody/koszty |
707 |
(101) |
(3) |
(25) |
578 |
(174) |
404 |
||
|
Zysk (strata) na działalności operacyjnej |
50 876 |
7 250 |
81 |
3 580 |
61 787 |
97 |
61 884 |
||
|
Przychody z tytułu odsetek |
218 |
|
|
|
218 |
(25) |
193 |
||
|
Koszty z tytułu odsetek |
(1 098) |
(91) |
(7) |
(319) |
(1 515) |
25 |
(1 490) |
||
|
Pozostałe przychody |
1 163 |
(80) |
|
116 |
1 199 |
(3 537) |
(2 338) |
||
|
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
51 159 |
7 079 |
74 |
3 377 |
61 689 |
(3 440) |
58 249 |
||
|
Podatek dochodowy |
(9 227) |
(1 361) |
(40) |
(673) |
(11 301) |
(36) |
(11 337) |
||
|
Zysk (strata) netto za rok obrotowy |
41 932 |
5 718 |
34 |
2 704 |
50 388 |
(3 476) |
46 912 |
||
|
-w tym przypadający na akcjonariuszy niekontrolujących |
|
|
|
|
|
|
6 278 |
||
|
Dane na dzień 31.12.2021 |
Działalność kontynuowana |
Wyłączenia |
Działalność ogółem |
|
|||||
|
Działalność deweloperska |
Produkcja prefabrykatów |
Instalacje sanitarno- grzewcze |
Wynajem nieruchomości |
Razem |
|||||
|
Aktywa i zobowiązania |
|
|
|||||||
|
Aktywa segmentu |
683 745 |
42 557 |
2 722 |
93 905 |
822 929 |
(99 986) |
722 943 |
||
|
Aktywa ogółem |
683 745 |
42 557 |
2 722 |
93 905 |
822 929 |
(99 986) |
722 943 |
||
|
Kapitały własne ogółem |
399 503 |
32 352 |
1 391 |
79 815 |
513 061 |
(99 713) |
413 348 |
||
|
Zobowiązania segmentu |
284 242 |
10 205 |
1 331 |
14 090 |
309 868 |
(273) |
309 595 |
||
|
Zobowiązania i kapitały ogółem |
683 745 |
42 557 |
2 722 |
93 905 |
822 929 |
(99 986) |
722 943 |
||
|
Pozostałe informacje dotyczące segmentów za 2021 |
Działalność deweloperska |
Produkcja prefabrykatów |
Instalacje sanitarno- grzewcze |
Wynajem nieruchomości |
Razem |
Wyłączenia |
Działalność ogółem |
||
|
Zwiększenie środków trwałych i wartości niematerialnych w okresie |
6 276 |
3 844 |
|
|
10 120 |
|
10 120 |
||
|
Amortyzacja aktywów |
(3 157) |
(1 675) |
(6) |
(3 219) |
(8 057) |
57 |
(8 000) |
||
|
Ogółem odpisy aktualizujące z |
(1 425) |
(364) |
|
(13) |
(1 802) |
|
(1 802) |
||
|
Działalność kontynuowana |
Wyłączenia |
Działalność ogółem |
||||||
|
Działalność deweloperska |
Produkcja prefabrykatów |
Instalacje sanitarno- grzewcze |
Wynajem nieruchomości |
Razem |
||||
|
Przychody |
|
|
||||||
|
Sprzedaż na rzecz klientów |
361 532 |
11 568 |
3 000 |
6 538 |
382 638 |
- |
382 638 |
|
|
Sprzedaż między segmentami |
557 |
11 790 |
7 689 |
- |
20 036 |
(20 036) |
- |
|
|
Przychody segmentu ogółem |
362 089 |
23 358 |
10 689 |
6 538 |
402 674 |
(20 036) |
382 638 |
|
|
Zysk (strata) segmentu |
103 288 |
8 390 |
1 853 |
6 235 |
119 766 |
(480) |
119 286 |
|
|
Koszty sprzedaży |
(7 038) |
(1 835) |
- |
- |
(8 873) |
- |
(8 873) |
|
|
Koszty ogólnego zarządu |
(19 105) |
(1 432) |
(994) |
(2 138) |
(23 669) |
45 |
(23 624) |
|
|
Pozostałe przychody/koszty |
266 |
66 |
(3) |
90 |
419 |
(180) |
239 |
|
|
Zysk (strata) na działalności |
77 411 |
5 189 |
856 |
4 187 |
87 643 |
(615) |
87 028 |
|
|
Przychody z tytułu odsetek |
209 |
- |
- |
2 |
211 |
(27) |
184 |
|
|
Koszty z tytułu odsetek |
(1 033) |
(130) |
(6) |
(895) |
(2 064) |
27 |
(2 037) |
|
|
Pozostałe przychody |
1 673 |
120 |
- |
(43) |
1 750 |
(3 030) |
(1 280) |
|
|
Zysk (strata) przed opodatkowaniem |
78 260 |
5 179 |
850 |
3 251 |
87 540 |
(3 645) |
83 895 |
|
|
Podatek dochodowy |
(14 420) |
(982) |
(185) |
(615) |
(16 202) |
98 |
(16 104) |
|
|
Zysk (strata) netto za rok |
63 840 |
4 197 |
665 |
2 636 |
71 338 |
(3 547) |
67 791 |
|
|
- w tym przypadający na akcjonariuszy |
|
|
|
|
|
|
4 751 |
|
|
Dane na dzień 31.12.2020 |
Działalność kontynuowana |
Wyłączenia |
Działalność ogółem |
||||
|
Działalność deweloperska |
Produkcja prefabrykatów |
Instalacje sanitarno- grzewcze |
Wynajem nieruchomości |
Razem |
|||
|
Aktywa i zobowiązania |
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa segmentu |
656 853 |
34 097 |
2 904 |
93 164 |
787 018 |
(100 554) |
686 464 |
|
Aktywa ogółem |
656 853 |
34 097 |
2 904 |
93 164 |
787 018 |
(100 554) |
686 464 |
|
Kapitały własne ogółem |
381 091 |
28 135 |
1 857 |
77 111 |
488 194 |
(99 874) |
388 320 |
|
Zobowiązania segmentu |
275 762 |
5 962 |
1 047 |
16 053 |
298 824 |
(680) |
298 144 |
|
Zobowiązania i kapitały
|
656 853 |
34 097 |
2 904 |
93 164 |
787 018 |
(100 554) |
686 464 |
|
|
|||||||
|
Pozostałe informacje
|
Działalność deweloperska |
Produkcja prefabrykatów |
Instalacje sanitarno- grzewcze |
Wynajem nieruchomości |
Razem |
Wyłączenia |
Działalność ogółem |
|
Zwiększenie środków trwałych
|
1 347 |
1 013 |
1 |
62 |
2 423 |
- |
2 423 |
|
Amortyzacja aktywów trwałych |
(2 640) |
(1 544) |
(8) |
(1 263) |
(5 455) |
63 |
(5 392) |
|
Ogółem odpisy aktualizujące
|
(1 562) |
(209) |
- |
(14) |
(1 785) |
|
(1 785) |
12.1 Przychody ze sprzedaży
|
Przychody ze sprzedaży |
01.01.2021 |
01.01.2020 |
|
Przychody ze sprzedaży produktów |
312 009 |
365 507 |
|
Przychody ze sprzedaży usług |
9 321 |
16 778 |
|
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów |
67 |
353 |
|
Razem przychody ze sprzedaży |
321 397 |
382 638 |
12.2 Koszty według rodzaju, w tym koszty świadczeń pracowniczych
|
Koszty według rodzaju |
01.01.2021 |
01.01.2020 |
|
Amortyzacja |
8 000 |
5 392 |
|
Zużycie materiałów i energii |
79 632 |
73 259 |
|
Usługi obce |
139 100 |
147 030 |
|
Podatki i opłaty |
3 218 |
4 834 |
|
Koszty świadczeń pracowniczych, w tym: |
38 611 |
34 250 |
|
- koszty wynagrodzeń |
32 306 |
28 524 |
|
- koszty ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń |
6 305 |
5 726 |
|
Pozostałe koszty |
3 907 |
3 013 |
|
Razem koszty rodzajowe |
272 468 |
267 778 |
|
Zmiana stanu produktów, produkcji w toku i rozliczeń międzyokresowych (+/-) |
(11 055) |
27 892 |
|
Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki (-) |
(1 735) |
(2) |
|
Koszty sprzedaży (-) |
(10 762) |
(8 873) |
|
Koszty ogólnego zarządu (-) |
(29 411) |
(23 624) |
|
Wartość sprzedanych towarów i materiałów |
239 |
181 |
|
Koszt własny sprzedaży |
219 744 |
263 352 |
|
|
|
|
|
Łączne koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów, koszty sprzedaży i koszty ogólnego zarządu |
259 917
|
295 849 |
12.3 Pozostałe przychody operacyjne
|
Pozostałe przychody operacyjne |
01.01.2021 |
01.01.2020 |
|
Zysk netto ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych |
278 |
257 |
|
Rozwiązanie odpisów aktualizujących wartość należności z tytułu dostaw i usług oraz należności odsetkowe |
42 |
- |
|
Rozwiązanie pozostałych odpisów aktualizujących |
6 |
- |
|
Otrzymane dotacje |
30 |
30 |
|
Otrzymane kary i odszkodowania |
491 |
376 |
|
Zwrot kosztów sądowych przez odbiorcę i należności odzyskane w drodze egzekucji |
4 |
- |
|
Zwrot podatków |
10 |
- |
|
Rozwiązanie rezerwy na sprawy sporne |
64 |
22 |
|
Inne |
406 |
309 |
|
Razem pozostałe przychody operacyjne |
1 331 |
994 |
12.4 Pozostałe koszty operacyjne
|
Pozostałe koszty operacyjne |
01.01.2021 |
01.01.2020 31.12.2020 |
|
Odpis aktualizujący wartość należności handlowych |
194 |
82 |
|
Koszty likwidacji rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych |
- |
26 |
|
Odpisanie należności przedawnionych, umorzonych, nieściągalnych |
30 |
4 |
|
Rezerwa na przyszłe koszty |
- |
25 |
|
Rezerwa na kary, koszty sądowe, odszkodowania |
26 |
265 |
|
Darowizny przekazane |
106 |
95 |
|
Kary, grzywny, odszkodowania |
154 |
108 |
|
Koszty postępowania sądowego |
5 |
40 |
|
Pozostałe koszty operacyjne dotyczące nieruchomości inwestycyjnych generujących przychody z najmu |
- |
81 |
|
Inne
|
412 |
29 |
|
Razem pozostałe koszty operacyjne |
927 |
755 |
12.5 Przychody finansowe
|
Przychody finansowe |
01.01.2021 |
01.01.2020 |
|
Przychody z tytułu odsetek , w tym: |
192 |
184 |
|
- odsetki od lokat bankowych |
1 |
40 |
|
- odsetki od środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
- |
1 |
|
- odsetki od działalności leasingowej |
83 |
101 |
|
- pozostałe odsetki |
108 |
42 |
|
Zyski z tytułu różnic kursowych, w tym: |
- |
124 |
|
- dotyczące kredytów bankowych, pożyczek otrzymanych i leasingu |
- |
2 |
|
- dotyczące środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
- |
122 |
|
Pozostałe przychody finansowe-wycena w SCN |
152 |
- |
|
Przychody finansowe |
344 |
308 |
12.6 Koszty finansowe
|
Koszty finansowe |
01.01.2021 |
01.01.2020 31.12.2020 |
|
Koszty z tytułu odsetek, w tym: |
2 874 |
3 047 |
|
- z tytułu kredytów i pożyczek |
1 327 |
1 897 |
|
- z tytułu leasingu finansowego |
156 |
139 |
|
- odsetki z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych |
1 385 |
1 010 |
|
- pozostałe odsetki |
6 |
1 |
|
Prowizje |
114 |
289 |
|
Straty z tytułu różnic kursowych, w tym: |
80 |
- |
|
- straty z tytułu różnic kursowych dotyczące środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
80 |
- |
|
Pozostałe koszty finansowe |
911 |
105 |
|
Koszty finansowe |
3 979 |
3 441 |
|
Przychody i koszty finansowe netto |
(3 635) |
(3 133) |
13.1 Podatek dochodowy ujęty w sprawozdaniu z całkowitych dochodów
|
Podatek dochodowy |
01.01.2021 |
01.01.2020 |
|
Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów |
|
|
|
Bieżący podatek dochodowy |
20 082 |
9 925 |
|
Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego |
20 077 |
9 925 |
|
Korekty dotyczące bieżącego podatku dochodowego z lat ubiegłych |
5 |
|
|
Odroczony podatek dochodowy |
(8 745) |
6 179 |
|
Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic |
(8 745) |
6 179 |
|
Obciążenie podatkowe wykazane w skonsolidowanym |
11 337 |
16 104 |
W zakresie podatku dochodowego Grupa podlega przepisom ogólnym. Grupa nie stanowi podatkowej Grupy kapitałowej, jak również nie prowadzi działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, co różnicowałoby zasady określania obciążeń podatkowych w stosunku do przepisów ogólnych. Rok podatkowy, jak i bilansowy pokrywają się z rokiem kalendarzowym.
13.2 Podatek dochodowy ujęty w kapitale własnym- nie dotyczy
13.3 Uzgodnienie podatku dochodowego od wyniku finansowego brutto
Uzgodnienie podatku dochodowego od wyniku finansowego brutto przed opodatkowaniem według ustawowej stawki podatkowej, z podatkiem dochodowym liczonym według efektywnej stawki podatkowej Grupy za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku przedstawia się następująco:
|
|
01.01.2021 |
01.01.2020 |
|
Zysk /(strata) brutto przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej |
58 249 |
83 895 |
|
Zysk /(strata) przed opodatkowaniem z działalności zaniechanej |
|
|
|
Zysk /(strata) przed opodatkowaniem |
58 249 |
83 895 |
|
|
|
|
|
Podatek dochodowy wg ustawowej stawki podatkowej obowiązującej w Polsce wynoszącej 19% (2020 r.- 19%) |
11 023 |
15 907 |
|
Podatek dochodowy wg ustawowej stawki podatkowej obowiązującej w Polsce wynoszącej 9% (2020 r.- 9%) |
21 |
16 |
|
Efekt podatkowy różnic między wartością przychodów księgowych i podatkowych |
11 864 |
(9 945) |
|
Efekt podatkowy różnic między wartością kosztów księgowych |
(10 680) |
11 243 |
|
Podatkowe ulgi inwestycyjne |
(48) |
(48) |
|
Efekt podatkowy dotyczący rozliczenia leasingu operacyjnego |
(409) |
(324) |
|
Koszty emisji obligacji |
(251) |
(275) |
|
Pozostałe |
(188) |
(124) |
|
Efekt podatkowy strat podatkowych spółek zależnych |
- |
- |
|
Efekt podatkowy odliczonej straty za lata ubiegłe |
- |
(346) |
|
|
11 332 |
16 104 |
|
Korekty dotyczące bieżącego podatku |
5 |
- |
|
Podatek dochodowy wykazany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów |
11 337 |
16 104 |
|
efektywna stopa % |
19,46% |
19,20% |
|
Nieujęte aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego i niewykorzystane ulgi podatkowe: |
|||
|
|
|||
|
|
Stan na |
|
Stan na |
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
||
|
|
PLN’000 |
|
PLN’000 |
|
Na dzień bilansowy nie zostały wykazane następujące aktywa z tytułu podatku odroczonego: |
|
|
|
|
- Niewykorzystane straty podatkowe |
- |
|
- |
|
- Niewykorzystane ulgi podatkowe |
- |
|
- |
|
- Różnice przejściowe |
- |
|
- |
|
Niewykorzystane straty podatkowe– nie dotyczy. |
- |
|
- |
13.4 Odroczony podatek dochodowy
|
31.12.2021 |
Stan na początek okresu |
(Zwiększenia) odniesione na wynik finansowy |
(Zmniejszenia) odniesione na wynik finansowy |
Stan na koniec okresu |
|
|
Różnice przejściowe dotyczące aktywów z tytułu podatku odroczonego: |
|||||
|
Wpływ MSSF 16 |
45 |
50 |
(45) |
50 |
|
|
Rezerwa na naprawy |
116 |
125 |
(116) |
125 |
|
|
Rezerwa na |
211 |
185 |
(153) |
243 |
|
|
Niewypłacone |
519 |
684 |
(519) |
684 |
|
|
Należności wątpliwe |
6 |
34 |
(4) |
36 |
|
|
Koszt emisji obligacji |
- |
46 |
- |
46 |
|
|
Niezrealizowany wynik |
10 896 |
13 809 |
(16 370) |
8 335 |
|
|
Rezerwa na badanie |
8 |
11 |
(8) |
11 |
|
|
Rezerwa na wypłatę odszkodowań |
33 |
- |
(8) |
25 |
|
|
Rezerwa na utratę zysku z tyt. obniżenia ceny/Aktualizacja zapasów |
266 |
- |
(24) |
242 |
|
|
Rezerwa na koszty prowizji od sprzed lokali |
243 |
90 |
(243) |
90 |
|
|
Inne |
195 |
173 |
(138) |
230 |
|
|
Efekt kompensaty aktywów z rezerwami z tyt. odroczonego CIT na poziomie jednostkowych sprawozdań jednostek wchodzących w skład GK Inpro |
(10 953) |
2 477 |
- |
(8 476) |
|
|
|
1 585 |
17 684 |
(17 628) |
1 641 |
|
|
Różnice przejściowe dotyczące rezerwy z tytułu podatku odroczonego: |
|
|
|||
|
Wynik na sprzedaży |
23 953 |
23 244 |
(34 537) |
12 660 |
|
|
Odsetki od lokat i |
15 |
5 |
- |
20 |
|
|
Rzeczowe aktywa |
1 124 |
1 063 |
(984) |
1 203 |
|
|
Różnice na wycenie |
49 |
- |
- |
49 |
|
|
Inne |
43 |
39 |
(58) |
24 |
|
|
Wpływ MSSF 15 |
17 |
79 |
(17) |
79 |
|
|
Efekt kompensaty aktywów z rezerwami z tyt. odroczonego CIT na poziomie jednostkowych sprawozdań jednostek wchodzących w skład GK Inpro |
(10 953) |
2 477 |
- |
(8 476) |
|
|
|
14 248 |
26 907 |
(35 596) |
5 559 |
|
|
31.12.2020 |
Stan na początek okresu |
(Zwiększenia) odniesione na wynik finansowy |
(Zmniejszenia) odniesione na wynik finansowy |
Stan na koniec okresu |
|
Różnice przejściowe dotyczące aktywów z tytułu podatku odroczonego: |
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
Rezerwa na naprawy gwarancyjne |
89 |
116 |
(89) |
116 |
|
Rezerwa na niewykorzystane urlopy |
210 |
156 |
(155) |
211 |
|
Niewypłacone wynagrodzenia |
347 |
519 |
(347) |
519 |
|
Należności wątpliwe |
21 |
4 |
(19) |
6 |
|
Koszt emisji obligacji |
48 |
- |
(48) |
- |
|
Niezrealizowany wynik w Grupie |
6 110 |
11 620 |
(6 834) |
10 896 |
|
Strata podatkowa w spółce zależnej |
345 |
- |
(345) |
- |
|
Rezerwa na badanie bilansu |
8 |
8 |
(8) |
8 |
|
Rezerwa na wypłatę odszkodowań |
62 |
- |
(29) |
33 |
|
Rezerwa na utratę zysku z tyt. |
328 |
17 |
(79) |
266 |
|
Rezerwa na koszty prowizji od |
68 |
243 |
(68) |
243 |
|
Wpływ zmiany polityki rachunkowości - |
40 |
45 |
(40) |
45 |
|
Inne |
116 |
202 |
(123) |
195 |
|
Efekt kompensaty aktywów z rezerwami z tyt. odroczonego CIT na poziomie jednostkowych sprawozdań jednostek wchodzących w skład GK Inpro |
(6 132) |
(4 821) |
- |
(10 953) |
|
|
1 660 |
8 109 |
(8 184) |
1 585 |
|
Różnice przejściowe dotyczące rezerwy z tytułu podatku odroczonego: |
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
Wynik na sprzedaży lokali na podstawie |
12 892 |
19 933 |
(8 872) |
23 953 |
|
Odsetki od lokat i udzielonych pożyczek |
10 |
5 |
- |
15 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
1 008 |
980 |
(864) |
1 124 |
|
Różnice na wycenie środków trwałych- |
154 |
- |
(105) |
49 |
|
Wpływ MSSF 15 |
10 |
17 |
(10) |
17 |
|
Inne |
202 |
57 |
(216) |
43 |
|
Efekt kompensaty aktywów z rezerwami z tyt. odroczonego CIT na poziomie jednostkowych sprawozdań jednostek wchodzących w skład GK Inpro |
(6 132) |
(4 821) |
- |
(10 953) |
|
|
8 144 |
16 171 |
(10 067) |
14 248 |
Jednostka dominująca nie tworzy ZFŚS. Niektóre spółki z Grupy tworzą fundusz i dokonują okresowych odpisów w wysokości odpisu podstawowego. Celem Funduszu jest subsydiowanie działalności socjalnej spółki, pożyczek udzielonych jej pracownikom oraz pozostałych kosztów socjalnych.
Spółki grupy skompensowały aktywa Funduszu ze swoimi zobowiązaniami wobec Funduszu ponieważ aktywa te nie stanowią oddzielnych aktywów Spółek. Nadwyżka aktywów Funduszu nad ich zobowiązaniami skorygowała inne należności spółek.
Tabela poniżej przedstawiają analitykę aktywów, zobowiązań oraz kosztów Funduszu.
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Stan rachunku bankowego ZFŚS |
29 |
70 |
|
Stan należności z tyt. udzielonych pożyczek |
- |
- |
|
Razem aktywa ZFŚS |
29 |
70 |
|
Pasywa-fundusze specjalne |
28 |
69 |
|
Aktywa - pasywa ZFŚS |
1 |
1 |
|
Wartość odpisu zaksięgowana w koszty w okresie |
103 |
106 |
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Spółki dominującej przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy (po potrąceniu odsetek od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe) przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe).
Poniżej przedstawione zostały dane dotyczące zysku oraz akcji, które posłużyły do wyliczenia podstawowego i rozwodnionego zysku na jedną akcję:
|
Zysk przypadający na jedną akcję |
01.01.2021 |
01.01.2020 31.12.2020 |
|
Zysk/strata netto z działalności kontynuowanej |
40 634 |
63 040 |
|
Zysk netto działalności zaniechanej |
- |
- |
|
Zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki |
40 634 |
63 040 |
|
Średnioważona liczba akcji zwykłych |
40 040 |
40 040 |
|
|
|
|
|
Podstawowy zysk na akcję |
01.01.2021 |
01.01.2020 31.12.2020 |
|
Zysk netto |
40 634 |
63 040 |
|
Średnioważona liczba akcji zwykłych |
40 040 |
40 040 |
|
Podstawowy zysk na akcję (zł/akcję) |
1,0148 |
1,5744 |
|
|
|
|
|
Rozwodniony zysk na akcję |
01.01.2021 |
01.01.2020 31.12.2020 |
|
Zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, zastosowany do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję |
40 634 |
63 040 |
|
Skorygowana średnia ważona liczba akcji zwykłych zastosowana do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję |
40 040 |
40 040 |
|
Rozwodniony zysk na akcję (zł/akcję) |
1,0148 |
1,5744 |
|
|
|
|
|
Podstawowy zysk na akcję z działalności kontynuowanej |
01.01.2021 |
01.01.2020 31.12.2020 |
|
Zysk netto z działalności kontynuowanej |
40 634 |
63 040 |
|
Średnioważona liczba akcji zwykłych |
40 040 |
40 040 |
|
Podstawowy zysk na akcję (zł/akcję) |
1,0148 |
1,5744 |
|
Rozwodniony zysk na akcję z działalności kontynuowanej |
01.01.2021 |
01.01.2020 31.12.2020 |
|
Zysk netto przypadający na akcjonariuszy, zastosowany do |
40 634 |
63 040 |
|
Skorygowana średnia ważona liczba akcji zwykłych zastosowana do obliczenia rozwodnionego zysku na jedną akcję |
40 040 |
40 040 |
|
Rozwodniony zysk na akcję (zł/akcję) |
1,0148 |
1,5744 |
|
Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty |
01.01.2021 |
01.01.2020 |
|
Zadeklarowane i wypłacone dywidendy z akcji zwykłych: |
20 057 |
6 029 |
|
- dywidenda zadeklarowana i wypłacona akcjonariuszom jednostki dominującej z zysku za 2020 rok |
20 020 |
- |
|
- dywidenda zadeklarowana i wypłacona akcjonariuszom niekontrolującym z zysku za 2020 rok |
37 |
- |
|
- dywidenda zadeklarowana i wypłacona akcjonariuszom jednostki dominującej z zysku za 2019 rok |
- |
6 006 |
|
- dywidenda zadeklarowana i wypłacona akcjonariuszom niekontrolującym z zysku za 2019 rok |
- |
23 |
|
Razem dywidendy zmniejszające zysk Grupy |
20 057 |
6 029 |
|
Dywidenda zadeklarowana i wypłacona akcjonariuszom niekontrolującym |
1 826 |
1 324 |
|
Razem dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli |
21 883 |
7 353 |
Wypłata dywidendy w 2021 roku:
Zgodnie z uchwałą nr 8/2021 z 28 czerwca 2021 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy INPRO SA postanowiło przeznaczyć część zysku netto spółki za 2020 r. w kwocie 20.020 tys. zł, tj. 0,50 zł na akcję, na wypłatę dywidendy akcjonariuszom Spółki. WZA ustaliło dzień 26 lipca 2021 roku jako dzień dywidendy, a jako dzień wypłaty dywidendy ustaliło dzień 9 sierpnia 2021 roku.
Na podstawie uchwały nr 8/2021 z dnia 28 maja 2021 roku Zgromadzenie Wspólników Domesta Sp. z o.o. podjęło decyzję o wypłacie dywidendy dla wspólników z zysku za rok 2020 w kwocie 3.500 tys. zł, w tym dla INPRO SA - 2.086 tys. zł.
Na podstawie uchwały nr 7/2021 z dnia 17 czerwca 2021 roku Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników PI ISA Sp. z o.o. podjęło decyzję o wypłacie dywidendy dla wspólników z zysku za rok 2020 w kwocie 500 tys. zł, w tym dla INPRO SA – 346 tys. zł.
Na podstawie uchwały nr 5/2021 z dnia 16 czerwca 2021 roku Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Inbet Sp. z o.o. podjęło decyzję o wypłacie dywidendy dla wspólników z zysku za rok 2020 w kwocie 1.500 tys. zł, w tym dla INPRO SA – 1.205 tys. zł.
Wypłata dywidendy w 2020 roku:
Zgodnie z uchwałą nr 11/2020 z 25 czerwca 2020 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy INPRO SA postanowiło przeznaczyć część zysku netto spółki za 2019 r. w kwocie 6.006 tys. zł, tj. 0,15 zł na akcję, na wypłatę dywidendy akcjonariuszom Spółki. WZA ustaliło dzień 03 sierpnia 2020 roku jako dzień dywidendy, a jako dzień wypłaty dywidendy ustaliło dzień 17 sierpnia 2020 roku.
Na podstawie uchwały nr 6/2020 z dnia 19 czerwca 2020 roku Zgromadzenie Wspólników Domesta Sp. z o.o. podjęło decyzję o wypłacie dywidendy dla wspólników z zysku za rok 2019 w kwocie 2.055 tys. zł, w tym dla INPRO SA - 1.225 tys. zł.
Na podstawie uchwały nr 4/2020 z dnia 16 czerwca 2020 roku Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników PI ISA Sp. z o.o. podjęło decyzję o wypłacie dywidendy dla wspólników z zysku za rok 2019 w kwocie 430 tys. zł, w tym dla INPRO SA – 308 tys. zł.
Na podstawie uchwały nr 7/2020 z dnia 18 czerwca 2020 roku Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Inbet Sp. z o.o. podjęło decyzję o wypłacie dywidendy dla wspólników z zysku za rok 2019 w kwocie 2.000 tys. zł, w tym dla INPRO SA – 1.606 tys. zł.
|
01.01.2021-31.12.2021 |
Grunty |
Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Środki transportu |
Inne środki trwałe |
Środki trwałe w budowie |
RAZEM |
|
a) wartość brutto środków trwałych na początek okresu |
5 755 |
29 559 |
28 177 |
7 414 |
8 236 |
1 290 |
80 431 |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
565 |
4 539 |
2 693 |
1 149 |
905 |
6 310 |
16 161 |
|
- zakup |
- |
- |
778 |
120 |
733 |
- |
1 631 |
|
- przyjęcie z inwestycji |
216 |
3 378 |
- |
- |
- |
- |
3 594 |
|
- modernizacja |
- |
932 |
199 |
- |
172 |
- |
1 303 |
|
- nakłady inwestycyjne na środki trwałe w budowie |
- |
- |
- |
- |
- |
4 072 |
4 072 |
|
- przejęte na podstawie umowy leasingu |
- |
- |
1 716 |
1 029 |
- |
2 238 |
4 983 |
|
- inne- MSSF 16 |
349 |
229 |
- |
- |
- |
- |
578 |
|
c) zmniejszenia (z tytułu) |
(264) |
(2 003) |
(21) |
(526) |
(29) |
(3 186) |
(6 029) |
|
- sprzedaż |
(264) |
(2 003) |
- |
(526) |
- |
- |
(2 793) |
|
- likwidacja |
- |
- |
(21) |
- |
(29) |
- |
(50) |
|
- reklasyfikacja do innej grupy rodzajowej |
- |
- |
- |
- |
- |
(3 186) |
(3 186) |
|
d) wartość brutto środków trwałych na koniec okresu |
6 056 |
32 095 |
30 849 |
8 037 |
9 112 |
4 414 |
90 563 |
|
e) umorzenie na początek okresu |
(250) |
(3 093) |
(9 487) |
(5 264) |
(5 817) |
- |
(23 911) |
|
f) amortyzacja za okres (z tytułu) |
(35) |
(768) |
(1 936) |
(314) |
(898) |
- |
(3 951) |
|
- roczny odpis amortyzacyjny |
(14) |
(747) |
(1 957) |
(840) |
(931) |
- |
(4 489) |
|
- sprzedaż środka trwałego |
44 |
170 |
- |
526 |
- |
- |
740 |
|
- likwidacja środka trwałego |
- |
- |
21 |
- |
29 |
- |
50 |
|
- reklasyfikacja do innej grupy |
2 |
13 |
- |
- |
4 |
- |
19 |
|
- MSSF 16 |
(67) |
(204) |
- |
- |
- |
- |
(271) |
|
g) umorzenie na koniec okresu |
(285) |
(3 861) |
(11 423) |
(5 578) |
(6 715) |
- |
(27 862) |
|
h) wartość netto na początek okresu |
5 505 |
26 466 |
18 690 |
2 150 |
2 419 |
1 290 |
56 520 |
|
i) wartość netto na koniec okresu |
5 771 |
28 234 |
19 426 |
2 459 |
2 397 |
4 414 |
62 701 |
DANE PORÓWNAWCZE
|
01.01.2020-31.12.2020 |
Grunty |
Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Środki transportu |
Inne środki trwałe |
Środki trwałe w budowie |
RAZEM |
|
a) wartość brutto środków trwałych na początek |
3 455 |
13 028 |
27 530 |
7 280 |
7 778 |
8 711 |
67 782 |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
2 300 |
16 551 |
1 061 |
522 |
732 |
10 241 |
31 407 |
|
- zakup |
- |
- |
246 |
1 |
569 |
- |
816 |
|
- przyjęcie z inwestycji |
2 300 |
16 271 |
468 |
- |
- |
- |
19 039 |
|
- modernizacja |
- |
280 |
27 |
- |
163 |
- |
470 |
|
- nakłady inwestycyjne na środki trwałe w budowie |
- |
- |
- |
- |
- |
10 241 |
10 241 |
|
- przejęte na podstawie umowy leasingu finansowego |
- |
- |
320 |
521 |
- |
- |
841 |
|
c) zmniejszenia (z tytułu) |
- |
(20) |
(414) |
(388) |
(274) |
(17 662) |
(18 758) |
|
- sprzedaż |
- |
- |
(187) |
(356) |
(14) |
- |
(557) |
|
- likwidacja |
- |
(20) |
(227) |
(32) |
(260) |
- |
(539) |
|
- reklasyfikacja do innej grupy rodzajowej |
- |
- |
- |
- |
- |
(17 662) |
(17 662) |
|
d) wartość brutto środków trwałych na koniec okresu |
5 755 |
29 559 |
28 177 |
7 414 |
8 236 |
1 290 |
80 431 |
|
e) umorzenie na |
(171) |
(2 501) |
(8 022) |
(4 866) |
(5 335) |
- |
(20 895) |
|
f) amortyzacja za okres (z tytułu) |
(79) |
(592) |
(1 465) |
(398) |
(482) |
- |
(3 016) |
|
- roczny odpis amortyzacyjny |
(21) |
(426) |
(1 877) |
(786) |
(757) |
- |
(3 867) |
|
- sprzedaż środka trwałego |
- |
- |
187 |
356 |
14 |
- |
557 |
|
- likwidacja środka trwałego |
- |
20 |
225 |
32 |
259 |
- |
536 |
|
- reklasyfikacja do innej grupy rodzajowej |
3 |
11 |
- |
- |
2 |
- |
16 |
|
- wpływ MSSF 16 |
(61) |
(197) |
- |
- |
- |
- |
(258) |
|
g) umorzenie na koniec |
(250) |
(3 093) |
(9 487) |
(5 264) |
(5 817) |
- |
(23 912) |
|
h) wartość netto na początek okresu |
3 284 |
10 527 |
19 508 |
2 414 |
2 443 |
8 711 |
46 887 |
|
i) wartość netto na koniec okresu |
5 505 |
26 466 |
18 690 |
2 150 |
2 419 |
1 290 |
56 520 |
W okresie sprawozdawczym wartość bilansowa rzeczowych aktywów trwałych zwiększyła się o 6.181 tys. zł.
Największy wpływ na zwiększenie wartości netto środków trwałych Grupy miały następujące zdarzenia w spółce Domesta:
-przeniesienie lokalu usługowego wraz z gruntem na osiedlu Havlove w Gdańsku na środki trwałe w związku z umową najmu,
-zwiększenie wartości biurowca przyjętego do użytkowania w 2020 roku,
-prace wykończeniowe wynajmowanych lokali biurowych w budynku B Matarnia Office Park, nakłady poniesione na realizację budynku A Matarnia Office Park oraz sfinansowany leasingiem zakup dwóch żurawi wieżowych (środki trwałe w budowie na 31.12.2021 r.)
W spółce Inbet Sp. z o.o. poniesiono nakłady na maszyny i urządzenia produkcyjne.
Wśród zmniejszeń na środkach trwałych największe dotyczyło sprzedaży lokalu użytkowego wraz z przynależnym gruntem przy ul. Tandeta w Gdańsku przez spółkę INPRO SA.
W raportowanym okresie Grupa nie dokonywała istotnych likwidacji środków trwałych.
Wartość bilansowa wszystkich środków trwałych użytkowanych na dzień 31 grudnia 2021 roku na mocy umów leasingu finansowego oraz umów dzierżawy z opcją zakupu wynosi 6.982 tys. zł, (na 31 grudnia 2020: 10.446 tys. zł).
Zabezpieczenia na majątku trwałym na dzień 31.12.2021 r. zostały szczegółowo opisane w nocie nr 30.
W roku 2021 wartość netto nieruchomości inwestycyjnych uległa zmniejszeniu do poziomu 81 558 tys. zł w porównaniu z rokiem poprzednim, na co wpłynęły nieodpłatne przekazanie apartamentu w Domu Zdrojowym oraz likwidacja tarasu na wydmach również w Domu Zdrojowym, a także zastosowane zastosowane odpisy amortyzacyjne.
|
Nieruchomości inwestycyjne |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
Nieruchomości inwestycyjne |
81 558 |
84 910 |
|
|
Razem |
81 558 |
84 910 |
19. Wartości niematerialne i prawne
|
ZMIANY WARTOŚCI NIEMATERIALNYCH |
Koszty zakończonych prac rozwojowych |
Wartość firmy |
Oprogramowanie komputerowe |
Inne wartości niematerialne |
RAZEM |
|
a) wartość brutto wartości niematerialnych na początek okresu |
- |
6 708 |
266 |
334 |
7 308 |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
- |
- |
161 |
106 |
267 |
|
- zakup |
- |
- |
161 |
106 |
267 |
|
c) zmniejszenia (z tytułu) |
- |
- |
- |
- |
- |
|
d) wartość brutto wartości niematerialnych na koniec okresu |
- |
6 708 |
427 |
440 |
7 575 |
|
e) skumulowana amortyzacja na początek okresu |
- |
- |
(240) |
(291) |
(531) |
|
f) amortyzacja za okres (z tytułu) |
- |
- |
(96) |
(15) |
(111) |
|
- amortyzacja (odpis roczny) |
- |
- |
(96) |
(15) |
(111) |
|
g) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu |
- |
- |
(336) |
(306) |
(642) |
|
h) wartość netto wartości niematerialnych na początek okresu |
- |
6 708 |
26 |
43 |
6 777 |
|
i) wartość netto wartości niematerialnych na koniec okresu |
- |
6 708 |
91 |
134 |
6 933 |
DANE PORÓWNAWCZE
|
ZMIANY WARTOŚCI NIEMATERIALNYCH 01.01.2020-31.12.2020 |
Koszty zakończonych prac rozwojowych |
Wartość firmy |
Oprogramowanie komputerowe |
Inne wartości niematerialne |
RAZEM |
|
a) wartość brutto wartości niematerialnych na początek okresu |
- |
6 708 |
177 |
310 |
7 195 |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
- |
- |
89 |
24 |
113 |
|
- zakup |
- |
- |
89 |
24 |
113 |
|
c) zmniejszenia (z tytułu) |
- |
- |
- |
- |
- |
|
d) wartość brutto wartości niematerialnych na koniec okresu |
- |
6 708 |
266 |
334 |
7 308 |
|
e) skumulowana amortyzacja na początek okresu |
- |
- |
(169) |
(271) |
(440) |
|
f) amortyzacja za okres (z tytułu) |
- |
- |
(71) |
(20) |
(91) |
|
- amortyzacja (odpis roczny) |
- |
- |
(71) |
(20) |
(91) |
|
g) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu |
- |
- |
(240) |
(291) |
(531) |
|
h) wartość netto wartości niematerialnych na początek okresu |
- |
6 708 |
8 |
38 |
6 754 |
|
i) wartość netto wartości niematerialnych na koniec okresu |
- |
6 708 |
26 |
43 |
6 777 |
19.1 Wartość firmy
W wyniku dokonanego w dniu 12.08.2010 roku zakupu 51% udziałów w spółce Domesta Sp. z o.o., została ujawniona wartość firmy w kwocie: 5.624 tys. zł.
W wyniku dokonanego w dniu 1.07.2015 roku zakupu 76,92% udziałów w spółce Przedsiębiorstwo Instalacyjne ISA Sp. z o.o. została natomiast ujawniona wartość firmy w kwocie: 1.084 tys. zł.
20.1 Wartość firmy z konsolidacji
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Wartość bilansowa wartości firmy z konsolidacji |
|
|
|
Domesta Sp. z o.o. |
5 624 |
5 624 |
|
PI ISA Sp. z o.o. |
1 084 |
1 084 |
|
|
6 708 |
6 708 |
W 2021 r. oraz w 2020 r. nie wystąpiły zmiany wartości firmy z konsolidacji:
|
|
01.01.2021 -31.12.2021 |
01.01.2020 -31.12.2020 |
|
Wartość firmy z konsolidacji na początek okresu |
6 708 |
6 708 |
|
Wartość firmy z konsolidacji na koniec okresu |
6 708 |
6 708 |
W wyniku dokonanego w dniu 12.08.2010 roku zakupu 51% udziałów w spółce Domesta Sp. z o.o., została ujawniona wartość firmy w kwocie: 5.624 tys. zł.
Cena zakupu 51% udziałów Domesta Sp. z o.o. w dniu 12.08.2010 roku została ustalona w oparciu o wycenę Domesta Sp. z o.o. według wartości godziwej ustalonej metodą dochodową. Wartość firmy została ustalona jako różnica wartości zakupionego udziału w aktywach netto spółki oraz ceny zakupu.
W wyniku dokonanego w dniu 1.07.2015 roku zakupu 76,92% udziałów w spółce Przedsiębiorstwo Instalacyjne ISA Sp. z o.o., została ujawniona wartość firmy w kwocie: 1.084 tys. zł.
Cena zakupu 76,92 % udziałów PI ISA Sp. z o.o. w dniu 1.07.2015 roku została ustalona w oparciu o wycenę PI ISA Sp. z o.o. według wartości godziwej ustalonej metodą danych porównywalnych z aktywnego rynku w odniesieniu do sektorów zbieżnych oraz wpływających na wycenianą Spółkę. Wycenę sporządzono na dzień 31.03.2015 r. Wartość firmy została ustalona jako różnica wartości zakupionego udziału w aktywach netto spółki oraz ceny zakupu.
Wykonany na dzień 31.12.2021 roku test na utratę wartości firmy powstałej w związku z nabyciem w 2015 r. udziałów w PI ISA Sp. z o.o. oraz wartości firmy powstałej z dniem nabycia spółki Domesta Sp z o.o. w 2010 roku potwierdził realność wartości ujętej w sprawozdaniu.
Wartość odzyskiwalną PI ISA Sp. z o.o. oraz Domesta Sp z o.o. na dzień 31.12.2021 r. ustalono wyliczając wartość użytkową na podstawie przewidywanych przepływów pieniężnych w okresie 6-letnim. Stopa dyskonta zastosowana do przepływów pieniężnych wynosi odpowiednio dla poszczególnych Spółek: PI ISA Sp. z o.o.–9,4%, Domesta Sp z o.o.-7,1%.
Kluczowe założenia przyjęte przy wyliczaniu wartości użytkowej:
Wyliczenie wartości użytkowej jest najbardziej podatne na założenia dotyczące:
- marży brutto,
- stopy dyskonta,
- stopy wzrostu przyjętej przy ekstrapolacji przepływów pieniężnych poza okres prognozy.
Spółka PI ISA Sp. z o.o., a także spółka Domesta Sp. z o.o. wyliczyła marżę brutto za okres objęty prognozą na podstawie przeciętnej marży brutto uzyskanej w okresie bezpośrednio poprzedzającym rozpoczęcie okresu objętego prognozą (średnia rzeczywista marża z ostatnich 3 lat tj. 2019-2021). Wartości przyjęte do kluczowych założeń odzwierciedlają więc dotychczasowe doświadczenia.
Spółka PI ISA Sp. z o.o. przyjęła założenie, że średni ważony koszt kapitału jest równy kosztowi kapitału własnego, gdyż spółka nie korzystała i na dzień sporządzenia prognozy nie zamierza w istotnym zakresie korzystać z finansowania zewnętrznego. Koszt kapitału własnego został ustalony jako suma oprocentowania 10-letnich obligacji skarbowych oraz premii za ryzyko.
Szacowana stopa wzrostu oparta została na analizach sektorowych oraz szacunkach Zarządu.
Spółka Domesta Sp. z o.o. przyjęła założenie, że średni ważony koszt kapitału jest równy częściowo kosztowi kapitału własnego (10%) oraz kosztowi kapitału obcego (4,1%). Koszt kapitału własnego został ustalony jako suma oprocentowania 10-letnich obligacji skarbowych oraz premii za ryzyko. Koszt kapitału obcego został ustalony jako średni koszt pozyskania finansowania bankowego.
Szacowana stopa wzrostu oparta została na analizach sektorowych oraz szacunkach Zarządu.
20.2 Nabycie jednostek gospodarczych
Zarówno w roku 2021 jak i w roku 2020 Grupa Kapitałowa nie nabywała nowych jednostek gospodarczych.
20.3 Zawiązanie nowych jednostek gospodarczych
Zarówno w roku 2021 jak i w roku 2020 nie nastąpiło zawiązanie nowych jednostek gospodarczych.
|
Zapasy |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Materiały (według ceny nabycia) |
3 554 |
1 265 |
|
Produkcja w toku (według kosztu wytworzenia) |
168 778 |
141 663 |
|
Produkty gotowe (według ceny nabycia / kosztu wytworzenia) |
24 613 |
38 419 |
|
Towary (według ceny nabycia) |
257 789 |
221 137 |
|
Zapasy ogółem, według niższej z dwóch wartości: |
454 734 |
402 484 |
Na zapasach ustanowione są hipoteki celem zabezpieczenia spłaty kredytów. Szczegółowe informacje o hipotekach ustanowionych na zapasach znajdują się w nocie nr 27 informacji dodatkowej.
W 2021 roku Grupa nie utworzyła nowych odpisów aktualizujących wartość zapasów.
|
Odpisy aktualizujące wartość zapasów |
01.01.2021 |
01.01.2020 |
|
Odpisy aktualizujące wartość zapasów |
1 421 |
1 747 |
|
Utworzony odpis aktualizujący |
- |
91 |
|
Odwrócony odpis aktualizujący |
(131) |
(417) |
|
Odpisy aktualizujące wartość zapasów |
1 290 |
1 421 |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Należności od jednostek powiązanych |
- |
- |
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
- |
- |
|
Inne należności |
- |
- |
|
Należności od pozostałych jednostek |
22 256 |
20 834 |
|
Wartość brutto należności z tytułu dostaw i usług |
11 071 |
9 001 |
|
Należności budżetowe z innych tytułów niż bieżący podatek dochodowy |
5 952 |
8 892 |
|
Zaliczki na zapasy |
3 521 |
1 212 |
|
Zaliczki na środki trwałe |
- |
282 |
|
Zaliczki na wartości niematerialne |
14 |
23 |
|
Inne należności (głównie leasing) |
1 698 |
1 424 |
|
Razem należności brutto |
22 256 |
20 834 |
|
|
|
|
|
Odpisy aktualizujące należności |
(454) |
(306) |
|
|
|
|
|
Krótkoterminowe rozliczenia |
364 |
347 |
|
- koszty prenumeraty |
13 |
1 |
|
- programy komputerowe, |
62 |
28 |
|
- koszty ubezpieczeń |
217 |
205 |
|
- opłaty wynikające z pozostałych |
35 |
74 |
|
- czynsz za wynajem |
12 |
10 |
|
- reklamy |
4 |
7 |
|
- opłaty z tytułu wieczystego |
- |
14 |
|
- pozostałe rozliczenia |
21 |
8 |
|
Należności ogółem (netto) |
22 166 |
20 875 |
Warunki oraz specyfikacja transakcji z podmiotami powiązanymi przedstawione są w nocie 31 informacji dodatkowej.
Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj 30-dniowy termin płatności. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności wyceniane są w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej z uwzględnieniem odpisów aktualizujących wartość należności. Wartość księgowa należności jest zbliżona do ich wartości godziwej. Należności z tytułu dostaw i usług z datą zapadalności poniżej 1 roku od dnia powstania należności nie podlegają dyskontowaniu.
Opis ryzyk związanych z należnościami z tytułu dostaw i usług i pozostałymi należnościami oraz polityka Grupy dotycząca zarządzania tymi ryzykami została przedstawiona w nocie 32.5 informacji dodatkowej.
|
Pozostałe aktywa finansowe |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Krótkoterminowe aktywa finansowe- zaliczki zgromadzone na rachunkach wyodrębnionych wpływów (rachunki powiernicze) |
27 211 |
20 216 |
|
Udzielone pożyczki |
18 |
- |
|
Razem |
27 229 |
20 216 |
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych składało się z następujących pozycji:
|
Środki pieniężne |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Środki pieniężne w banku i w kasie |
63 336 |
89 132 |
|
Środki zgromadzone na lokatach bankowych (bez o/n) |
- |
1 500 |
|
Razem środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
63 336 |
90 632 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Środki pieniężne w PLN |
58 873 |
89 831 |
|
Środki pieniężne w walucie [eur i sek] |
4 463 |
801 |
|
Razem środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
63 336 |
90 632 |
Wolne środki pieniężne zgromadzone są na rachunkach bankowych i ewentualnie inwestowane są w formie lokat terminowych. Grupa uzyskuje zarówno oprocentowanie zmienne, jak i stałe od zgromadzonych środków pieniężnych. Z uwagi na niski poziom stóp procentowych w 2021 r. Grupa korzystała z lokat terminowych w minimalnym zakresie.
Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosi 63.336 tys. złotych (31 grudnia 2020 roku: 90.632 tys. złotych).
Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa dysponowała niewykorzystanymi przyznanymi środkami kredytowymi (kredyty obrotowe na realizację inwestycji deweloperskich i kredyty w rachunku bieżącym) w wysokości 123.681 tys. złotych (31 grudnia 2020 roku: 90.600 tys. złotych), które zostaną wykorzystane wraz z postępem zaawansowania robót budowlanych.
24.1 Objaśnienie do sprawozdania z przepływów pieniężnych za okres 01.01.2021 - 31.12.2021 roku
|
l.p. |
Nazwa pozycji |
Zmiana stanu w okresie |
|
01.01.2021 |
||
|
1. |
Bilansowa zmiana stanu rezerw |
(6 433) |
|
2. |
Zmiana stanu rezerw w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych |
2 256 |
|
3. |
Różnica |
8 689 |
|
4. |
Wyjaśnienie różnicy: |
8 689 |
|
- |
zmiana stanu rezerw z tytułu CIT |
8 689 |
|
1. |
Bilansowa zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych czynnych długo- i krótkoterminowych |
(82) |
|
2. |
Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych czynnych w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych |
(26) |
|
3. |
Różnica |
56 |
|
4. |
Wyjaśnienie różnicy: |
56 |
|
- |
zmiana stanu aktywów z tytułu CIT |
56 |
|
1. |
Bilansowa zmiana stanu zapasów |
(52 250) |
|
2. |
Zmiana stanu zapasów w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych |
(53 985) |
|
3. |
Różnica |
(1 735) |
|
4. |
Wyjaśnienie różnicy: |
(1 735) |
|
- |
wyroby gotowe przekazane w leasing - Inpro (przedszkole) |
(1 735) |
|
1. |
Bilansowa zmiana należności długo- i krótkoterminowych netto |
(1 445) |
|
2. |
Zmiana stanu należności w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych |
(574) |
|
3. |
Różnica |
871 |
|
4. |
Wyjaśnienie różnicy: |
871 |
|
- |
zmiana stanu należności z tytułu CIT |
(633) |
|
- |
zmiana stanu zaliczek na zakup WNiP |
(9) |
|
- |
zmiana stanu należności z tytułu leasingu |
1 513 |
|
1. |
Bilansowa zmiana stanu zobowiązań krótko i długoterminowych |
17 181 |
|
2. |
Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych |
(4 540) |
|
3. |
Różnica |
(21 721) |
|
4. |
Wyjaśnienie różnicy: |
(21 721) |
|
- |
zmiana stanu kredytów i pożyczek krótko i długoterminowych |
16 558 |
|
- |
zmiana stanu zobowiązań z tytułu CIT |
(868) |
|
- |
zmiana stanu zobowiązań z tytułu leasingu finansowego |
(2 342) |
|
- |
zmiana stanu zobowiązań z tytułu nabycia środków trwałych, środków trwałych w budowie, wartości niematerialnych |
(15) |
|
- |
zmiana stanu wartości zaliczek na rachunkach wyodrębnionych wpływów |
(6 996) |
|
- |
zmiana stanu zobowiązań z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych |
(27 575) |
|
- |
zmiana stanu przychodów przyszłych okresów |
(483) |
|
1. |
Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych |
(27 296) |
|
2. |
Zmiana stanu środków pieniężnych w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych |
(27 265) |
|
3. |
Różnica |
31 |
|
4. |
Wyjaśnienie różnicy: |
31 |
|
- |
zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych |
31 |
25.1 Kapitał zakładowy
|
Stan na dzień: |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Kapitał zakładowy zarejestrowany |
4 004 |
4 004 |
|
KAPITAŁ ZAKŁADOWY NA DZIEŃ 31.12.2021 ROKU |
|||||||
|
Seria |
Rodzaj akcji |
Rodzaj uprzywilejowania akcji |
Rodzaj ograniczenia praw do akcji |
Liczba akcji |
Wartość nominalna jednej akcji w PLN |
Wartość serii/emisji wg wartości nominalnej w PLN |
|
|
A |
zwykłe |
brak |
brak |
30 030 000 |
0,10 |
3 003 000 |
|
|
B |
zwykłe |
brak |
brak |
10 010 000 |
0,10 |
1 001 000 |
|
|
Razem |
|
|
40 040 000 |
|
4 004 000 |
||
|
KAPITAŁ ZAKŁADOWY NA DZIEŃ 31.12.2020 ROKU |
|||||||
|
Seria |
Rodzaj akcji |
Rodzaj uprzywilejowania akcji |
Rodzaj ograniczenia praw do akcji |
Liczba akcji |
Wartość nominalna jednej akcji w PLN |
Wartość serii/emisji wg wartości nominalnej w PLN |
|
|
A |
zwykłe |
brak |
brak |
30 030 000 |
0,10 |
3 003 000 |
|
|
B |
zwykłe |
brak |
brak |
10 010 000 |
0,10 |
1 001 000 |
|
|
Razem |
|
|
40 040 000 |
|
4 004 000 |
||
Wartość nominalna akcji
Wszystkie wyemitowane akcje posiadają wartość nominalną wynoszącą 0,10 zł i zostały w pełni opłacone.
Prawa akcjonariuszy
Akcjom serii A oraz serii B przypada jeden głos na akcję. Akcje są jednakowo uprzywilejowane co do dywidendy oraz zwrotu z kapitału.
Kapitał zakładowy jednostek zależnych oraz aktualna na dzień podpisania niniejszego skonsolidowanego sprawozdania struktura akcjonariatu zostały opisane szczegółowo w nocie nr 2 informacji dodatkowej.
25.2 Kapitał zapasowy
Kapitał zapasowy został utworzony z zysków z lat poprzednich, zgodnie z podejmowanymi uchwałami przez akcjonariuszy. Kapitał zapasowy jest prezentowany w ramach zysków zatrzymanych.
25.3 Pozostałe kapitały
Uchwałą nr 29/2021 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia INPRO SA z 28.06.2021 r. utworzono kapitał rezerwowy w kwocie 11.000 tys. zł poprzez przeniesienie tej kwoty z kapitału zapasowego. Utworzony w ten sposób kapitał rezerwowy zostanie użyty na nabycie akcji własnych Spółki w celu ich umorzenia oraz pokrycia kosztów tego postępowania.
Kapitał z aktualizacji wyceny aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży - nie dotyczy.
Kapitał rezerwowy z tytułu różnic kursowych z przeliczenia jednostek podporządkowanych - nie dotyczy.
25.4 Zyski zatrzymane i ograniczenia związane z kapitałem
Statutowe sprawozdania finansowe InBet Sp. z o.o., Dom Zdrojowy Sp. z o.o., Domesta Sp. z o.o., Hotel Mikołajki Sp. z o.o., PI ISA Sp. z o.o. oraz SML Sp. z o.o. są przygotowywane zgodnie z polskimi standardami rachunkowości. Dywidenda może być wypłacona w oparciu o wynik finansowy ustalony w jednostkowym rocznym sprawozdaniu finansowym przygotowanym dla celów statutowych.
Spółka dominująca INPRO SA na podstawie § 396 Kodeksu Spółek Handlowych jest zobowiązana utrzymywać zyski zatrzymane (tzw. kapitał zapasowy) do wysokości 1/3 kapitału zakładowego z przeznaczeniem wyłącznie na pokrycie ewentualnych strat finansowych. Na dzień 31.12.2021 r. zyski zatrzymane jednostki dominującej przekraczały wielokrotnie wartość kapitału zakładowego tej spółki wynosząc 269.069 tys. zł.
25.5 Udziały niekontrolujące
|
Udziały niekontrolujące |
01.01.2021 |
01.01.2020 |
|
Na początek okresu |
22 634 |
19 207 |
|
Wypłata dywidendy |
(1 826) |
(1 324) |
|
Udział w wyniku bieżącego okresu |
6 278 |
4 751 |
|
Na koniec okresu |
27 086 |
22 634 |
Skrócone informacje finansowe dotyczące spółek zależnych Grupy posiadających udziały niekontrolujące na dzień 31 grudnia 2021 roku i za okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku oraz odpowiednie dane porównawcze zostały przedstawione w nocie nr 2.4.
26.1 Zmiana stanu rezerw
|
01.01.2021-31.12.2021 |
Świadczenia po okresie zatrudnienia |
Rezerwa na sprawy sporne, kary, grzywny i odszkodowania |
Rezerwa na udzielone gwarancje i poręczenia |
Inne rezerwy |
Ogółem rezerwy |
|
Stan na początek okresu |
375 |
1 209 |
612 |
12 386 |
14 582 |
|
Zwiększenie (+) |
154 |
26 |
654 |
6 438 |
7 272 |
|
Zmniejszenie (-) |
(64) |
(306) |
(612) |
(4 034) |
(5 016) |
|
Stan na koniec okresu |
465 |
929 |
654 |
14 790 |
16 838 |
|
01.01.2020-31.12.2020 |
Świadczenia po okresie zatrudnienia |
Rezerwa na sprawy sporne, kary, grzywny i odszkodowania |
Rezerwa na udzielone gwarancje i poręczenia |
Inne rezerwy |
Ogółem rezerwy |
|
Stan na początek okresu |
353 |
1 174 |
466 |
8 566 |
10 559 |
|
Zwiększenie (+) |
195 |
291 |
312 |
8 499 |
9 297 |
|
Zmniejszenie (-) |
(173) |
(256) |
(166) |
(4 679) |
(5 274) |
|
Stan na koniec okresu |
375 |
1 209 |
612 |
12 386 |
14 582 |
|
Struktura czasowa rezerw |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
część długoterminowa |
465 |
375 |
|
|
część krótkoterminowa
|
16 373 |
14 207 |
|
|
Razem rezerwy |
|
16 838 |
14 582 |
26.2 Odprawy emerytalne
Spółki Grupy wypłacają pracownikom przechodzącym na emerytury kwoty odpraw emerytalnych w wysokości określonej przez Kodeks Pracy.
Spółki nie wydzielają aktywów, które w przyszłości służyłyby uregulowaniu zobowiązań z tytułu odpraw emerytalnych. Spółki Grupy tworzą rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych w celu przyporządkowania kosztów do okresów których dotyczą.
Wysokość rezerwy aktualizowana jest dwa razy w roku- na półrocze oraz na koniec danego roku obrotowego.
Główne założenia przyjęte na dzień bilansowy i zakładane w roku zakończonym 31 grudnia 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku do wyliczenia kwoty zobowiązania są następujące:
|
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Stopa dyskontowa (%) |
5 |
1,7 |
|
|
Przewidywana stopa wzrostu wynagrodzeń (%) |
4 |
- |
|
Spółki Grupy nie prowadzą programu akcji pracowniczych.
26.3 Inne rezerwy
Na tą pozycję składają się m.in. następujące tytuły rezerw:
- na niewykorzystane urlopy (816 tys. zł),
- na dodatkowe wynagrodzenia za 2021 rok (3.598 tys. zł),
- na roboty budowlane do wykonania (9.841 tys. zł),
- rezerwa na koszty niefakturowane (2 tys. zł)
- na prowizje od wyniku na sprzedanych inwestycjach (476 tys. zł),
- na koszty badania bilansu (57 tys. zł).
|
Długoterminowe zobowiązania finansowe |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
Kredyty i pożyczki |
30 488 |
48 944 |
|
|
Obligacje długoterminowe |
50 803 |
- |
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego i |
5 448 |
3 310 |
|
|
Inne |
|
1 917 |
1 313 |
|
Wpływ MSSF 16 |
|
3 298 |
2 907 |
|
Razem |
|
91 954 |
56 474 |
|
|
|
|
|
|
Krótkoterminowe zobowiązania finansowe |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
Kredyty i pożyczki |
28 954 |
28 160 |
|
|
Obligacje krótkoterminowe |
2 061 |
24 836 |
|
|
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego i |
2 135 |
1 932 |
|
|
Wpływ MSSF 16 |
|
250 |
306 |
|
Razem |
|
33 400 |
55 234 |
Na dzień 31.12.2021 r. oraz 31.12.2020 r. Grupa posiadała następujące kredyty oraz zobowiązania z tytułu zawartych umów leasingowych:
Zobowiązania Grupy Kapitałowej INPRO SA z tytułu kredytów na dzień 31.12.2021 r.
|
Podmiot finansujący |
Waluta kredytu |
Wielkość kredytu |
Wartość zobowiązania na dzień bilansowy |
Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
Inne zabezpieczenia |
|||||
|
Hipoteka |
Przedmiot hipoteki |
Lokalizacja |
|||||||||
|
SGB Bank SA |
PLN |
9 000 |
5 402 |
02.10.2023 |
hipoteka do kwoty 13.500 tys. zł |
GD1G/00094562/5 |
Straszyn, gmina Pruszcz Gdański |
weksel własny in blanco, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, oświadczenie o poddaniu się egzekucji (art. 777 KPC) do kwoty 13.500 tys. zł na rzecz SGB Banku S.A. |
|||
|
Konsorcjum SGB Bank SA i KBS w Wejherowie |
PLN |
14 000 |
4 795 |
30.09.2023 |
hipoteka do kwoty 15.000 tys. zł, hipoteka do kwoty 6.000 tys. zł |
GD1G/00328648/2 |
Pruszcz Gdański |
cesja z polisy ubezpieczenia, 2 weksle własne in blanco, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego oraz do rachunku MRP, cesja wierzytelności z rachunku powierniczego w KSB w Wejherowie na rzecz SGB Bank S.A., cesja wierzytelności z rachunku bieżącego w SGB Bank SA na rzecz KBS SA w Wejherowie, oświadczenie o poddaniu się egzekucji (art. 777 KPC) do kwoty 15.000 tys. zł na rzecz SGB Banku S.A. oraz do kwoty 6.000 tys. zł na rzecz KBS SA w Wejherowie |
|||
|
mBank SA |
PLN |
21 045 |
- |
31.10.2023 |
Hipoteka umowna do kwoty 31.568 tys. zł |
GD1G/00305894/4 |
Pruszcz Gdański, ul. Jana z Kolna |
cesja praw z polisy ubezpieczeniowej, weksel własny in blanco, cesja globalna na rzecz Banku wierzytelności należnych INPRO SA od nabywców lokali |
|||
|
mBank SA |
PLN |
21 900 |
2 975 |
30.08.2023 |
hipoteka umowna do kwoty 32.850 tys. zł |
GD1G/00323464/3 oraz GD1G/00243821/9 (działka 28/8) |
Gdańsk, ul. Jasińskiego |
cesja praw z polisy ubezpieczeniowej, weksel własny in blanco, cesja na rzecz Banku wierzytelności od nabywców lokali |
|||
|
mBank SA |
PLN |
32 400 |
3 355 |
29.09.2023 |
hipoteka umowna do kwoty 48.600 tys. zł |
GD1G/00031092/0 |
Gdańsk, ul. Nowatorów |
cesja praw z polisy ubezpieczeniowej, weksel własny in blanco, cesja globalna na rzecz Banku wierzytelności należnych INPRO SA od nabywców lokali |
|||
|
mBank SA |
PLN |
24 430 |
- |
29.09.2023 |
hipoteka umowna do kwoty 36.645 tys. zł |
GD1W/00127124/8, GD1W/00127125/5 |
Rumia, ul. Jeziorna |
cesja praw z polisy ubezpieczeniowej, weksel własny in blanco, cesja globalna na rzecz Banku wierzytelności należnych INPRO SA od nabywców lokali |
|||
|
Alior Bank SA |
PLN
|
15 000 |
- |
31.07.2022 |
- |
- |
- |
pełnomocnictwo do rachunków, poddanie się Spółki rygorowi (art. 777 KPC), weksel własny in blanco, Gwarancja Funduszu Gwarancji Płynnościowych do kwoty 20 000 tys. zł z terminem do dnia 31.10.2022 r. |
|||
|
PKO BP SA |
PLN |
36 214 |
11 374 |
15.09.2027 |
hipoteka łączna do kwoty: |
OL1M/00025679/2*, OL1M/00026392/3 |
wyspa i półwysep na jeziorze Mikołajskim |
zastaw rejestrowy na udziałach Hotelu Mikołajki, weksel własny in blanco, cesja z polisy ubezpieczeniowej, oświadczenie patronackie INPRO, pełnomocnictwo do rachunków, przelew wierzytelności z umów najmu apartamentów, poręczenie INPRO według prawa cywilnego, oświadczenie INPRO o poddaniu się egzekucji zgodnie z atr.777 KPC, oświadczenie Hotelu Mikołajki o poddaniu się egzekucji zgodnie z atr.777 KPC |
|||
|
Konsorcjum SBG Bank S.A. i Bank Spółdzielczy w Tczewie |
PLN |
10 000 |
4 100 |
31.10.2022 |
hipoteka do kwoty 12.000 tys. zł, hipoteka do kwoty 8.000 tys. zł |
Działka nr 256/5 – KW GD1G/00236219/4 |
Gdańsk ul. Leszczynowa |
2 weksle własne in blanco, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, cesja wierzytelności z rachunku bieżącego, ubezpieczenie pomostowe Concordia Polska TUW na kwotę kredytu do czasu prawomocnego ustanowienia hipotek, oświadczenie o poddaniu się egzekucji (art. 777 KPC) |
|||
|
Konsorcjum SBG Bank S.A. i Bank Spółdzielczy w Tczewie |
PLN |
10 000 |
8 005 |
01.03.2032 |
hipoteka do kwoty 14.000 tys. zł, hipoteka do kwoty 6.000 tys. zł |
Działka nr 178/7 – KW GD1G/00299491/3 |
Gdańsk ul. Jesienna |
2 weksle własne in blanco, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, cesja wierzytelności z rachunku bieżącego, przelew wierzytelności z umów najmu powierzchni biurowej, kaucja pieniężna w kwocie 300 tys. zł na zabezpieczenie obsługi kredytu, przelew wierzytelności z umowy ubezpieczenia w/w nieruchomości, oświadczenie o poddaniu się egzekucji (art. 777 KPC) |
|||
|
Alior Bank SA |
PLN |
15 000 |
12 500 |
30.06.2022 |
- |
- |
- |
pełnomocnictwo do rachunków Spółki w Banku, weksel własny in blanco, oświadczenie o poddaniu się egzekucji (art. 777 KPC), gwarancja Funduszu Gwarancji Płynnościowych do wysokości 80% kwoty kredytu (12 mln zł) udzielona do dnia 21.09.2022 r. |
|||
|
Bank Spółdzielczy w Tczewie |
PLN |
3 000 |
2 583 |
31.07.2024 |
hipoteka do kwoty 6.000 tys. zł |
Działka nr 619/14 i 619/19 – KW GD1G/00328535/7 |
Gdańsk, ul. Ptasia |
weksel własny in blanco, pełnomocnictwo do rachunków Spółki w Banku, oświadczenie o poddaniu się egzekucji (art. 777 KPC) |
|||
|
Bank Spółdzielczy w Skórczu |
PLN |
4 750 |
4 353 |
30.08.2024 |
hipoteka do kwoty 7.125 tys. zł |
Działki nr 270/2-270/11 – GD1G/00019786/2, GD1G/00269679/6, GD1G/00269676/5, GD1G/00269675/8, GD1G/00269674/1, GD1G/00269677/2. |
Gdańsk, ul. Kampinoska |
weksel własny in blanco z deklaracją wekslową, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, oświadczenie o poddaniu się egzekucji (art. 777 KPC) |
|||
|
Razem zobowiązania kredytowe |
59 442 |
|
|
|
|
|
|
||||
Zobowiązania Grupy Kapitałowej INPRO SA z tytułu kredytów na dzień 31.12.2020 r.
|
Podmiot finansujący |
Waluta kredytu |
Wielkość kredytu |
Wartość zobowiązania na dzień bilansowy |
Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
Inne zabezpieczenia |
|||||
|
Hipoteka |
Przedmiot hipoteki |
Lokalizacja |
|||||||||
|
SGB Bank SA |
PLN |
10 850 |
7 440 |
31.12.2022 |
hipoteka do kwoty 16.275 tys. zł |
GD1G/00315282/4 |
Gdańsk, ul. Unruga |
weksel własny in blanco, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, oświadczenie o poddaniu się egzekucji (art. 777 KPC) do kwoty 16.275 tys. zł na rzecz SGB Banku S.A. |
|||
|
SGB Bank SA |
PLN |
9 000 |
8 486 |
02.10.2023 |
hipoteka do kwoty 13.500 tys. zł |
GD1G/00094562/5 |
Rotmanka |
weksel własny in blanco, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, oświadczenie o poddaniu się egzekucji (art. 777 KPC) do kwoty 13.500 tys. zł na rzecz SGB Banku S.A. |
|||
|
mBank SA |
PLN |
31 500 |
2 845 |
31.05.2022 |
hipoteka umowna do kwoty 47.250 tys. zł |
GD1G/00031092/0 |
Gdańsk, ul. Nowatorów |
cesja praw z polisy ubezpieczeniowej, weksel własny in blanco, cesja globalna na rzecz Banku wierzytelności należnych INPRO SA od nabywców lokali |
|||
|
mBank SA |
PLN |
25 500 |
5 623 |
30.09.2022 |
hipoteka umowna do kwoty 38 250 tys. zł |
GD1G/00295593/0 |
Pruszcz Gdański |
cesja praw z polisy ubezpieczeniowej, weksel własny in blanco, cesja globalna na rzecz Banku wierzytelności należnych INPRO SA od nabywców lokali |
|||
|
Powiślański Bank Spółdzielczy SA |
PLN |
5 000 |
1 389 |
31.10.2021 |
hipoteka umowna do kwoty 7.500 tys. zł |
GD1Y/00109619/4, GD1Y/00103465/7 |
Gdynia ul. Fleszarowa - Muskat |
weksel własny in blanco, pełnomocnictwo do rachunków |
|||
|
Millennium Bank SA |
PLN |
20 000 |
9 432 |
30.06.2022 |
hipoteka umowna do kwoty 30.000 tys. zł |
GD1W/00000189/5 |
Rumia, ul. Jeziorna |
cesja praw z polisy ubezpieczeniowej, cesja z umów sprzedaży lokali, przewłaszczenie pod warunkiem zawieszającym praw do dokumentacji budowy, oświadczenie rygor art. 777 KPC |
|||
|
PKO BP SA |
PLN |
36 214 |
13 520 |
31.12.2027 |
hipoteka łączna do kwoty: |
OL1M/00025679/2*, OL1M/00026392/3 |
wyspa i półwysep na jeziorze Mikołajskim |
zastaw rejestrowy na udziałach Hotelu Mikołajki, weksel własny in blanco, cesja z polisy ubezpieczeniowej, oświadczenie patronackie Inpro, pełnomocnictwo do rachunków, przelew wierzytelności z umów najmu apartamentów, poręczenie INPRO według prawa cywilnego, oświadczenie INPRO o poddaniu się egzekucji zgodnie z atr.777 KPC, oświadczenie Hotelu Mikołajki o poddaniu się egzekucji zgodnie z atr.777 KPC |
|||
|
Konsorcjum SBG Bank S.A. i Bank Spółdzielczy w Tczewie |
PLN |
8 000 |
1 275 |
18.04.2021 |
hipoteka do kwoty 1 500 tys. zł, hipoteka do kwoty 10 500 tys. zł |
Działka nr 16/3 i dział. 15/7 – prawo użytkowania wieczystego – KW GD1G/00064755/6 |
Gdańsk ul. Struga 2/6 |
2 weksle własne in blanco, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, przelew wierzytelności z rachunku bieżącego, ubezpieczenie pomostowe na kwotę kredytu do czasu prawomocnego ustanowienia hipotek, oświadczenie o poddaniu się egzekucji (art. 777 KPC) |
|||
|
Konsorcjum SBG Bank S.A. i Bank Spółdzielczy w Tczewie |
PLN |
2 310 |
563 |
21.06.2021 |
hipoteka do kwoty 2 079 tys. zł, hipoteka do kwoty 1 386 tys. zł |
Działka nr 241/15 i dział. 241/17 – KW GD1G/00276536/4 |
Gdańsk, ul. Niepołomicka |
2 weksle własne in blanco, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, oświadczenie o poddaniu się egzekucji (art. 777 KPC) |
|||
|
Konsorcjum SBG Bank S.A. i Bank Spółdzielczy w Tczewie |
PLN |
10 000 |
9 020 |
31.10.2022 |
hipoteka do kwoty 12 000 tys. zł, hipoteka do kwoty 8 000 tys. zł |
Działka nr 256/5 – KW GD1G/00236219/4 |
Gdańsk ul. Leszczynowa |
2 weksle własne in blanco, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, cesja wierzytelności z rachunku bieżącego, ubezpieczenie pomostowe Concordia Polska TUW na kwotę kredytu do czasu prawomocnego ustanowienia hipotek, oświadczenie o poddaniu się egzekucji (art. 777 KPC) |
|||
|
Konsorcjum SBG Bank S.A. i Bank Spółdzielczy w Tczewie |
PLN |
10 000 |
10 000 |
01.03.2032 |
hipoteka do kwoty 14 000 tys. zł, hipoteka do kwoty 6 000 tys. zł |
Działka nr 178/7 – KW GD1G/00299491/4 |
Gdańsk ul. Jesienna |
2 weksle własne in blanco, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, cesja wierzytelności z rachunku bieżącego, przelew wierzytelności z umów najmu powierzchni biurowej, kaucja pieniężna w kwocie 300 tys. zł na zabezpieczenie obsługi kredytu, przelew wierzytelności z umowy ubezpieczenia w/w nieruchomości, oświadczenie o poddaniu się egzekucji (art. 777 KPC) |
|||
|
Alior Bank SA |
PLN |
15 000 |
7 000 |
21.06.2022 |
- |
- |
- |
pełnomocnictwo do rachunków Spółki w Banku, weksel własny in blanco, oświadczenie o poddaniu się egzekucji (art. 777 KPC), gwarancja Funduszu Gwarancji Płynnościowych do wysokości 80% kwoty kredytu (12 mln zł) udzielona do dnia 21.09.2022 r. |
|||
|
Alior Bank SA |
PLN |
25 000 |
500 |
31.07.2022 |
- |
- |
- |
pełnomocnictwo do rachunków, poddanie się Spółki rygorowi (art. 777 KPC), weksel własny in blanco Gwarancja Funduszu Gwarancji Płynnościowych do kwoty 20 000 tys. zł z terminem do dnia 31.10.2022 r. |
|||
|
Razem zobowiązania kredytowe |
77 093 |
|
|
|
|
|
|
||||
Wartość zobowiązań Grupy Kapitałowej INPRO SA z tytułu pożyczek na dzień 31.12.2021 r.
Zobowiązania Grupy Kapitałowej z tytułu pożyczek na dzień 31.12.2021 r. nie występują.
Wartość zobowiązań Grupy Kapitałowej INPRO z tytułu pożyczek na dzień 31.12.2020 r.
|
Podmiot finansujący |
Waluta pożyczki |
Wielkość pożyczki |
Wartość zobowiązania na dzień bilansowy |
Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
|||||||
|
Hipoteka |
Przedmiot hipoteki |
Lokalizacja |
Inne |
|||||||||
|
Idea Leasing SA |
PLN |
55 |
11 |
31.08.2021 |
- |
- |
- |
Zastaw rejestrowy na elektronicznej wadze samochodowej do kwoty 66.420,00 zł |
||||
|
Razem zobowiązania z tytułu pożyczek |
11 |
|
|
|
|
|
|
|||||
Otwarte linie kredytowe według stanu na dzień 31.12.2021
|
Podmiot finansujący |
Waluta kredytu |
Wielkość kredytu/limitu |
Wartość zobowiązania na dzień bilansowy |
Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
|||||||
|
Hipoteka |
Przedmiot hipoteki |
Lokalizacja |
Inne |
|||||||||
|
Alior Bank S.A. |
PLN |
16 000 |
- |
14.11.2022 |
hipoteka łączna do kwoty 24.000 tys. zł |
GD1G/00068140/0, GD1G/00083407/1, GD1G/00281583/6, GD1G/00284240/1, GD1G/00279506/6, GD1G/00300460/8 |
Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 8, ul. Opacka |
pełnomocnictwo do rachunków, cesja z polisy ubezpieczenia nieruchomości w Gdańsku, Opata Jacka Rybińskiego 8, poddanie się spółki rygorowi art. 777 KPC, weksel własny in blanco |
||||
|
Millennium Bank S.A. |
PLN |
300 |
- |
04.02.2023 |
hipoteka kaucyjna 510 tys. zł |
GD1G/00082949/5 |
Gdańsk. ul. Opata Jacka Rybińskiego 8 lok 6 |
weksel własny in blanco |
||||
|
Bank Polska Kasa Opieki S.A. |
PLN |
2 000 |
- |
08.02.2023 |
- |
- |
- |
weksel własny in blanco, pełnomocnictwo do rachunków, oświadczenie INPRO SA o wsparciu inBet Sp. z o.o. w formule letter of comfort |
||||
|
Alior Bank S.A. |
PLN |
4 000 |
- |
27.04.2022 |
hipoteka do kwoty 6.000 tys. zł |
GD1G/00072944/7 |
Gdańsk, ul. Cementowa |
cesja praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, gwarancja de minimis do wysokości 80% kwoty kredytu udzielona na okres 16 miesięcy |
||||
|
Razem zobowiązania kredytowe |
- |
|
|
|
|
|
|
|||||
Otwarte linie kredytowe według stanu na dzień 31.12.2020
|
Podmiot finansujący |
Waluta kredytu |
Wielkość kredytu/limitu |
Wartość zobowiązania na dzień bilansowy |
Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
|||||||
|
Hipoteka |
Przedmiot hipoteki |
Lokalizacja |
Inne |
|||||||||
|
Alior Bank S.A. |
PLN |
16 000 |
- |
17.10.2021 |
hipoteka łączna do kwoty 24.000 tys. zł |
GD1G/00036115/3, GD1G/00068140/0 i GD1G/00083407/1, GD1G/00261401/1, GD1G/00281583/6, GD1G/00279506/6, GD1G/00285339/9, GD1G/00284240/1, GD1G/00000020/9 |
Gdańsk, ul. Myśliwska, Opata Jacka Rybińskiego 8, ul. Jana Pawła II, ul. Opacka |
pełnomocnictwo do rachunków, cesja z polisy ubezpieczenia nieruchomości w Gdańsku, Opata Jacka Rybińskiego 8, poddanie się spółki rygorowi art. 777 KPC |
||||
|
Millennium Bank S.A. |
PLN |
300 |
- |
04.02.2022 |
hipoteka kaucyjna 510 tys. zł. |
GD1G/00082949/5 |
Gdańsk. ul. Opata Jacka Rybińskiego 8 |
weksel własny in blanco |
||||
|
Bank Polska Kasa Opieki S.A. |
PLN |
2 000 |
- |
31.01.2022 |
- |
- |
- |
weksel własny in blanco, pełnomocnictwo do rachunków, oświadczenie Inpro SA o wsparciu Inbet Sp. z o.o. w formule letter of comfort |
||||
|
Alior Bank S.A. |
PLN |
4 000 |
- |
19.12.2021 |
hipoteka do kwoty 6.000 tys. PLN |
GD1G/00072944/7 |
Gdańsk, ul. Cementowa |
cesja praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości, pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, gwarancja de minimis do wysokości 80% kwoty kredytu udzielona na okres 16 miesięcy |
||||
|
Razem zobowiązania kredytowe |
- |
|
|
|
|
|
|
|||||
Zobowiązania z tytułu obligacji na dzień 31.12.2021
|
Rodzaj zobowiązania |
waluta |
Wartość emisji |
Wartość nominalna zobowiązania |
Wartość bilansowa zobowiązania |
Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
|||
|
Hipoteka |
Przedmiot hipoteki |
Lokalizacja
|
|||||||
|
obligacje wyemitowane na GPW - na okaziciela, kuponowe cel emisji - finansowanie działalności bieżącej, spłata emisji obligacji serii B |
PLN |
35 000 |
35 000 |
34 743 |
7.10.2025 |
Hipoteka do kwoty 52.500 tys. zł |
GD2W/00040638/7 |
Jastarnia, ul. Kościuszki 2A (hotel Dom Zdrojowy)
|
|
|
obligacje zwykłe na okaziciela, niemające formy dokumentu, cel emisji: finansowanie działalności bieżącej |
PLN |
18 500
|
18 500 |
18 121 |
09.03.2024 |
Hipoteka do kwoty 27.750 tys. zł |
GD1G/00093961/5 |
Gdańsk Jasień, ul. Guderskiego
|
|
|
Razem zobowiązania z tytułu obligacji |
53 500 |
52 864 |
|
||||||
Zobowiązania z tytułu obligacji na dzień 31.12.2020
|
Rodzaj zobowiązania |
waluta |
Wartość emisji |
Wartość nominalna zobowiązania |
Wartość bilansowa zobowiązania |
Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
||||||
|
Hipoteka |
Przedmiot hipoteki |
Lokalizacja
|
||||||||||
|
obligacje wyemitowane na GPW- na okaziciela, kuponowe cel emisji - finansowanie działalności bieżącej |
PLN |
25 000 |
25 000 |
24 836 |
10.10.2021 |
hipoteka do kwoty 37.500 tys. zł |
GD2W/00040638/7 |
Jastarnia, ul. Kościuszki 2A (hotel Dom Zdrojowy)
|
||||
|
Razem zobowiązania z tytułu obligacji |
25 000 |
24 836 |
|
|
|
|
|
|
||||
Zobowiązania Grupy Kapitałowej INPRO SA z tytułu zawartych umów leasingowych na dzień 31.12.2021 r.
|
Finansujący |
przedmiot umowy |
numer umowy |
wartość początkowa |
termin zakończenia umowy |
wartość zobowiązania na koniec okresu |
część krótkoterminowa |
część długoterminowa |
|
Inpro SA |
|||||||
|
Toyota Leasing Polska Sp. z o.o. |
samochód Toyota Rav 4 |
37972018 |
110 |
10.05.2023 |
31 |
21 |
10 |
|
RCI Leasing Polska Sp. z o.o. |
samochód Nissan Qashqai |
9000006889 |
90 |
23.05.2022 |
8 |
8 |
- |
|
Toyota Leasing Polska Sp. z o.o. |
samochód Toyota C HR |
41932019 |
76 |
20.07.2022 |
13 |
13 |
- |
|
Volswagen Leasing GmbH |
samochód Seat Leon |
5230446-1219-13763 |
106 |
23.07.2022 |
18 |
18 |
- |
|
Toyota Leasing Polska Sp. z o.o. |
samochód Toyota C HR |
68572019 |
87 |
07.10.2022 |
22 |
22 |
- |
|
RCI Leasing Polska Sp. z o.o. |
samochód Nissan Qashqai |
9000007251 |
82 |
15.10.2022 |
22 |
22 |
- |
|
Santander Leasing SA |
samochód Nissan Qasqai |
NP1/04339/2020 |
90 |
24.05.2023 |
39 |
28 |
11 |
|
Toyota Leasing Polska Sp. z o.o. |
samochód Toyota Corolla |
60372020 |
72 |
24.07.2023 |
36 |
22 |
14 |
|
Volswagen Leasing GmbH |
samochód VW T-roc |
5230446-1221-03877 |
108 |
09.06.2024 |
79 |
33 |
46 |
|
Mercedes-Benz Leasing Polska Sp. Z o.o. |
mercedes Vito CDI Mixto |
L374292 |
144 |
09.12.2024 |
125 |
41 |
84 |
|
Volswagen Leasing GmbH |
Skoda Octavia |
5230446-1221-21344 |
96 |
30.10.2024 |
73 |
25 |
48 |
|
SML Sp. z o.o. |
|||||||
|
Volkswagen Financial Services Polska Sp. z o.o. |
samochód Skoda Kamiq |
9460163-1221-00958 |
76 |
12.03.2024 |
53 |
23 |
30 |
|
Domesta Sp. z o.o. |
|||||||
|
mLeasing Sp. z o.o. Warszawa |
Zestaw kontenerów – sanitarne |
160672018/GD/318178 |
275 |
30.06.2022 |
84 |
84 |
- |
|
mLeasing Sp. z o.o. Warszawa |
Zestaw kontenerów – sanitarne |
2738972019/GD/388004 |
205 |
30.06.2022 |
77 |
20 |
57 |
|
mLeasing Sp. z o.o. Warszawa |
Żuraw wieżowy TEREX |
2644792019/GD/388306 |
857 |
31.07.2024 |
461 |
132 |
329 |
|
mLeasing Sp. z o.o. Warszawa |
Żuraw wieżowy TEREX |
2743462019/GD/388315 |
852 |
31.07.2024 |
469 |
130 |
339 |
|
VOLKSWAGEN FINANCIAL SERVICES POLSKA Sp. z o.o. |
Samochód osobowy SKODA KAROQ |
6706907-1220-26780 |
120 |
03.11.2023 |
72 |
37 |
35 |
|
VOLKSWAGEN FINANCIAL SERVICES POLSKA Sp. z o.o. |
Samochód osobowy SKODA KAROQ |
6706907-1220-26789 |
120 |
03.11.2023 |
72 |
37 |
35 |
|
VOLKSWAGEN FINANCIAL SERVICES POLSKA Sp. z o.o. |
Samochód osobowy SKODA KAROQ |
6706907-1220-26790 |
120 |
03.11.2023 |
72 |
37 |
35 |
|
mLeasing Sp. z o.o. Warszawa |
Samochód osobowy VOLVO XC60 |
4595662021/GD/506951 |
205 |
15.05.2023 |
99 |
41 |
58 |
|
VOLKSWAGEN FINANCIAL SERVICES POLSKA Sp. z o.o. |
Samochód osobowy SKODA KAMIQ |
6706907-1221-11646 |
73 |
31.08.2024 |
61 |
22 |
39 |
|
VOLKSWAGEN FINANCIAL SERVICES POLSKA Sp. z o.o. |
Samochód osobowy VW T-ROC |
6706907-1221-25091 |
129 |
30.11.2024 |
116 |
39 |
77 |
|
mLeasing Sp. z o.o. Warszawa |
Żuraw wieżowy TEREX |
5311272021/GD/559436 |
1 119 |
28.02.2027 |
1 010 |
146 |
864 |
|
mLeasing Sp. z o.o. Warszawa |
Żuraw wieżowy TEREX |
5311272021/GD/559437 |
1 119 |
28.02.2027 |
1 010 |
146 |
864 |
|
Inbet Sp. Z o.o. |
|||||||
|
SG Equipment Leasing Polska Sp.z o.o. |
Ładowarka JCB 411HT |
50399 |
251 |
01.05.2022 |
36 |
36 |
- |
|
SG Equipment Leasing Polska Sp.z o.o. |
Linia transportu kruszywa |
50448 |
98 |
05.08.2022 |
18 |
18 |
- |
|
Leasys Polska Sp. z o.o. |
Fiat Transporter Ducato |
50285/08/2017 |
105 |
20.07.2022 |
13 |
13 |
- |
|
Bank Polska Kasa Opieki SA |
4 Suwnice GH Cranes |
38/0575/16 |
405 |
12.09.2022 |
110 |
110 |
- |
|
Pekao Leasing Sp.z o.o. |
Suwnica bramowa dwudźwigarowa hakowa Fortech 5T |
38/0483/18 |
145 |
12.02.2024 |
73 |
24 |
49 |
|
Pekao Leasing Sp.z o.o. |
Suwnica natorowa dwudźwigarowa hakowa Fortech 10T |
38/0482/18 |
173 |
12.02.2024 |
78 |
24 |
54 |
|
Pekao Leasing Sp.z o.o. |
Platforma transportowa szynowa HAK 30T |
38/0484/18 |
235 |
12.12.2023 |
101 |
49 |
52 |
|
ING Lease (Polska) Sp. z o.o. |
Wózek widłowy Hyster Zeppelin |
870838-MU-0 |
146 |
15.02.2024 |
61 |
27 |
34 |
|
Pekao Leasing Sp.z o.o. |
Kontenerowy system grzewczy FEGO |
38/0016/19 |
211 |
12.01.2025 |
141 |
27 |
114 |
|
Pekao Leasing Sp.z o.o. |
Węzeł betoniarski ZREMB |
38/0017/19 |
1 398 |
12.09.2025 |
745 |
187 |
558 |
|
ING Lease (Polska) Sp. z o.o. |
Toyota RAV4 |
334635-AF-0 |
136 |
15.11.2022 |
42 |
42 |
- |
|
Pekao Leasing Sp.z o.o. |
Suwnice natorowe jednodżwigarowe 2 szt (5T i 8 T) |
38/0496/19 |
329 |
12.02.2025 |
212 |
50 |
162 |
|
ING Lease (Polska) Sp. z o.o. |
Suwnice natorowe jednodżwigarowe 5T- 2 szt |
893964-ST-0 |
267 |
15.05.2025 |
181 |
39 |
142 |
|
ING Lease (Polska) Sp. z o.o. |
Ploter frezujący |
337368-OF-0 |
53 |
15.05.2025 |
34 |
9 |
25 |
|
Millennium Leasing Sp. z o.o. |
Formy do ścian (stoły uchylne) - 2 szt. |
325252 |
380 |
05.02.2026 |
288 |
66 |
222 |
|
ING Lease (Polska) Sp. z o.o. |
Manipulator kolumnowy z zacieraczką |
3151/GD/20-03/DM/2020 |
250 |
15.03.2026 |
193 |
43 |
150 |
|
ING Lease (Polska) Sp. z o.o. |
Toyota Corolla MY21 |
343728-AF-0 |
67 |
15.04.2025 |
51 |
15 |
36 |
|
ING Lease (Polska) Sp. z o.o. |
Suwnica natorowa jednodźwigowa 12,5T Fortech |
346075-OF-0 |
266 |
15.08.2026 |
230 |
39 |
191 |
|
ING Lease (Polska) Sp. z o.o. |
Wózek akumulatorowy platformowy WAN 13-0202 z przyczepką WCN-2 |
347597-OF-0 |
109 |
15.10.2026 |
100 |
20 |
80 |
|
ING Lease (Polska) Sp. z o.o. |
Formy do ścian (stoły uchylne) Magna |
346198-OF-0 |
820 |
15.09.2026 |
754 |
150 |
604 |
|
|
7 583 |
2 135 |
5 448 |
||||
Zobowiązania Grupy Kapitałowej INPRO SA z tytułu zawartych umów leasingowych na dzień 31.12.2020 r.
|
Finansujący |
przedmiot umowy |
numer umowy |
wartość początkowa |
termin zakończenia umowy |
wartość zobowiązania na koniec okresu |
część krótkoterminowa |
część długoterminowa |
|
Inpro SA |
|
|
|
|
|
|
|
|
Toyota Leasing Polska Sp. z o.o. |
samochód Toyota Auris |
27582018 |
59 |
10.03.2021 |
6 |
6 |
- |
|
Toyota Leasing Polska Sp. z o.o. |
samochód Toyota Auris |
27592018 |
59 |
10.03.2021 |
6 |
6 |
- |
|
Toyota Leasing Polska Sp. z o.o. |
samochód Toyota Yaris |
27572018 |
43 |
10.03.2021 |
4 |
4 |
- |
|
Toyota Leasing Polska Sp. z o.o. |
samochód Toyota Rav 4 |
37972018 |
110 |
10.05.2023 |
50 |
20 |
30 |
|
RCI Leasing Polska Sp. z o.o. |
samochód Nissan Qashqai |
900000689 |
90 |
23.05.2022 |
35 |
27 |
8 |
|
Toyota Leasing Polska Sp. z o.o. |
samochód Toyota C HR |
41932019 |
76 |
20.07.2022 |
36 |
23 |
13 |
|
Volkswagen Leasing GmbH |
samochód Seat Leon |
5230446-1219-13763 |
106 |
23.07.2022 |
51 |
51 |
- |
|
Toyota Leasing Polska Sp. z o.o. |
samochód Toyota C HR |
68572019 |
87 |
07.10.2022 |
48 |
26 |
22 |
|
RCI Leasing Polska Sp. z o.o. |
samochód Nissan Qashqai |
9000007251 |
82 |
15.10.2022 |
46 |
24 |
22 |
|
Santander Leasing SA |
samochód Nissan Qasqai |
NP1/04339/2020 |
90 |
24.05.2023 |
66 |
27 |
39 |
|
Toyota Leasing Polska Sp. z o.o. |
samochód Toyota Corolla |
60372020 |
72 |
24.07.2023 |
57 |
33 |
24 |
|
SML Sp. z o.o. |
|||||||
|
Volkswagen Leasing GmbH |
Samochód Skoda Fabia III |
9460163-1219-00838 |
49 |
15.01.2020 |
15 |
15 |
- |
|
Domesta Sp. z o.o. |
|||||||
|
mLeasing Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie |
Zestaw Kontenerów – biurowe, sanitarne |
0131172016/GD/236559 |
406 |
15.12.2021 |
105 |
105 |
- |
|
mLeasing Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie |
Żuraw wieżowy POTAIN |
0338592016/GD/248696 |
370 |
15.12.2021 |
98 |
98 |
- |
|
mLeasing Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie |
Zestaw Kontenerów –sanitarne |
0981482017/GD/282110 oraz 0981482017/GD/282486 |
71 |
15.08.2021 |
22 |
22 |
- |
|
mLeasing Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie |
Zestaw Kontenerów – biurowe, sanitarne |
0953152017/GD/280972 |
235 |
15.10.2021 |
79 |
79 |
- |
|
NBP Paribas Lease Group Sp. z o.o. |
Koparko- Ładowarka |
K 06680 |
281 |
15.11.2021 |
59 |
59 |
- |
|
mLeasing Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie |
Zestaw Kontenerów –sanitarne |
160672018/GD/318178 |
275 |
30.06.2022 |
117 |
33 |
84 |
|
VOLKSWAGEN LEASING GMBH SP. Z O.O. |
Samochód osobowy SKODA |
6706907-1218-08371 |
51 |
30.04.2021 |
5 |
5 |
- |
|
VOLKSWAGEN LEASING GMBH SP. Z O.O. |
Samochód osobowy SKODA |
6706907-1218-17900 |
54 |
30.09.2021 |
12 |
12 |
- |
|
mLeasing Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie |
Zestaw Kontenerów –sanitarne |
2738972019/GD/388004 |
205 |
30.06.2023 |
97 |
20 |
77 |
|
mLeasing Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie |
Żuraw wieżowy POTAIN |
2644792019/GD/388306 |
857 |
31.07.2024 |
587 |
126 |
461 |
|
mLeasing Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie |
Żuraw wieżowy POTAIN |
2743462019/GD/388315 |
852 |
31.08.2024 |
595 |
125 |
470 |
|
VOLKSWAGEN LEASING GMBH SP. Z O.O. |
Samochód osobowy SKODA KAROQ |
6706907-1220-26780 |
120 |
03.11.2023 |
108 |
36 |
72 |
|
VOLKSWAGEN LEASING GMBH SP. Z O.O. |
Samochód osobowy SKODA KAROQ |
6706907-1220-26789 |
120 |
03.11.2023 |
108 |
36 |
72 |
|
VOLKSWAGEN LEASING GMBH SP. Z O.O. |
Samochód osobowy SKODA KAROQ |
6706907-1220-26790 |
120 |
03.11.2023 |
108 |
36 |
72 |
|
Inbet Sp. z o.o. |
|||||||
|
SG Equipment Leasing Polska Sp. z o.o. |
Ładowarka JCB 411HT |
50399 |
251 |
01.05.2022 |
69 |
33 |
36 |
|
SG Equipment Leasing Polska Sp. z o.o. |
Linia transportu kruszywa |
50448 |
98 |
05.08.2022 |
30 |
13 |
17 |
|
Pekao Leasing Sp. z o.o. |
Linia do produkcji galanterii budowlanej |
38/0211/15 |
5 178 |
12.04.2021 |
250 |
250 |
- |
|
Idea Leasing SA |
Forma do produkcji biegów schodowych |
116 377 |
114 |
31.05.2021 |
6 |
6 |
- |
|
Idea Leasing SA |
Forma do produkcji biegów schodowych |
116378 |
114 |
31.05.2021 |
6 |
6 |
- |
|
Pekao Leasing Sp. z o.o. |
Toyota Avensis |
38/0514/16 |
103 |
12.09.2021 |
21 |
21 |
- |
|
Leasys Polska Sp. z o.o. |
Fiat Transporter Ducato |
50285/08/2017 |
105 |
20.07.2022 |
33 |
20 |
13 |
|
Bank Polska Kasa Opieki SA |
4 Suwnice GH Cranes |
38/0575/16 |
405 |
12.09.2022 |
175 |
65 |
110 |
|
Pekao Leasing Sp. z o.o. |
Suwnica bramowa dwudźwigarowa hakowa Fortech 5T |
38/0483/18 |
145 |
12.02.2024 |
95 |
22 |
73 |
|
Pekao Leasing Sp. z o.o. |
Suwnica natorowa dwudźwigarowa hakowa Fortech 10T |
38/0482/18 |
172 |
12.02.2024 |
101 |
23 |
78 |
|
Pekao Leasing Sp. z o.o. |
Platforma transportowa szynowa HAK 30T |
38/0484/18 |
235 |
12.12.2023 |
149 |
47 |
102 |
|
ING Lease (Polska) Sp. z o.o. |
Wózek widłowy Hyster Zeppelin |
870838-MU-0 |
146 |
15.02.2024 |
87 |
26 |
61 |
|
Pekao Leasing Sp. z o.o. |
Kontenerowy system grzewczy FEGO |
38/0016/19 |
211 |
12.01.2025 |
168 |
27 |
141 |
|
Pekao Leasing Sp. z o.o. |
Węzeł betoniarski ZREMB |
38/0017/19 |
1 398 |
12.09.2025 |
932 |
188 |
744 |
|
ING Lease (Polska) Sp. z o.o. |
Toyota RAV 4 |
334635-AF-0 |
136 |
15.11.2022 |
76 |
34 |
42 |
|
Pekao Leasing Sp.z o.o. |
Suwnice natorowe jednodżwigarowe 2 szt (5T i 8 T) |
38/0496/19 |
329 |
12.02.2025 |
262 |
50 |
212 |
|
ING Lease (Polska) Sp. Z o.o. |
Suwnice natorowe jednodżwigarowe 5T- 2 szt |
893964-ST-0 |
267 |
15.05.2025 |
219 |
38 |
181 |
|
ING Lease (Polska) Sp. z o.o. |
Ploter frezujący |
337368-OF-0 |
53 |
15.05.2025 |
43 |
9 |
34 |
|
|
5 242 |
1 932 |
3 310 |
||||
Przyszłe minimalne opłaty leasingowe z tytułu tych umów przedstawiają się następująco:
|
Wartość nominalna minimalnych opłat leasingowych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
W okresie 1 roku |
|
2 135 |
1 932 |
|
W okresie od 1 do 3 lat |
|
3 459 |
2 587 |
|
W okresie od 3 do 5 lat |
|
1 989 |
723 |
|
Wpływ MSSF 16 |
|
3 548 |
3 213 |
|
Razem zobowiązania z tytułu leasingu finansowego - minimalne opłaty leasingowe ogółem |
11 131 |
8 455 |
|
|
Zobowiązania długoterminowe |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Wobec jednostek powiązanych |
- |
- |
|
zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
- |
- |
|
Wobec jednostek pozostałych |
6 318 |
4 988 |
|
zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
3 338 |
3 110 |
|
inne zobowiązania |
2 980 |
1 878 |
|
Razem zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania długoterminowe |
6 318 |
4 988 |
|
|
|
|
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Wobec jednostek powiązanych |
1 |
33 |
|
zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
1 |
33 |
|
inne zobowiązania |
- |
- |
|
Wobec jednostek pozostałych |
156 533 |
153 857 |
|
zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
37 588 |
39 312 |
|
zobowiązania z tytułu wynagrodzeń |
449 |
530 |
|
zobowiązania budżetowe z innych tytułów niż bieżący podatek dochodowy |
1 336 |
1 448 |
|
zaliczki otrzymane |
116 323 |
112 012 |
|
inne zobowiązania |
837 |
555 |
|
Razem zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania krótkoterminowe |
156 534 |
153 890 |
|
|
|
|
|
Razem zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
162 852 |
158 878 |
Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi przedstawione są w nocie numer 31 informacji dodatkowej. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług są nieoprocentowane i zazwyczaj rozliczane w terminach 30-dniowych. Pozostałe zobowiązania są nieoprocentowane, ze średnim 1-miesięcznym terminem płatności. Kwota wynikająca z różnicy pomiędzy zobowiązaniami a należnościami z tytułu podatku od towarów i usług jest płacona właściwym władzom podatkowym w wymagalnych okresach.
29.1 Zobowiązania warunkowe
|
Zobowiązania warunkowe |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Zobowiązania z tytułu gwarancji bankowych udzielonych w głównej mierze jako zabezpieczenie wykonania umów handlowych |
2 871 |
2 871 |
|
Razem zobowiązania warunkowe |
2 871 |
2 871 |
Zobowiązania warunkowe w ramach Grupy zostały wyłączone w procesie konsolidacji. Ich zestawienie wraz z opisem znajduje się w jednostkowym sprawozdaniu finansowym INPRO SA.
29.2 Należności warunkowe
|
Należności warunkowe |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Otrzymane gwarancje |
37 813 |
37 127 |
|
Razem należności warunkowe |
37 813 |
37 127 |
Główną pozycję należności warunkowych na dzień 31.12.2021 r. stanowi gwarancja Funduszu Gwarancji Płynnościowych do kwoty 20.000 tys. zł z terminem obowiązywania do dnia 31.10.2022 r. ustanowiona jako zabezpieczenie spłaty kredytu w kwocie 15.000 tys. zł (pierwotnie do 25.000 tys. zł) udzielonego INPRO SA przez Alior Bank SA oraz gwarancja Funduszu Gwarancji Płynnościowych do kwoty 12.000 tys. zł z terminem obowiązywania do dnia 21.09.2022 r. ustanowiona jako zabezpieczenie spłaty kredytu w kwocie 15.000 tys. zł udzielonego DOMESTA Sp. z o.o. przez Alior Bank SA – oba kredyty zostały opisane w tabeli kredytowej, nota nr. 27.
29.3 Planowane nakłady inwestycyjne
Planowane nakłady inwestycyjne Grupy na 2022 rok wynoszą około 9.200 tys. zł i dotyczą nakładów realizację i ulepszenie biurowców na inwestycji Matarnia Office Park w spółce Domesta oraz na recykling betonu w spółce Inbet.
29.4 Sprawy sądowe
Na dzień 31 grudnia 2021 roku Grupa nie była stroną istotnych postępowań sądowych.
29.5 Rozliczenia podatkowe
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podlegające regulacjom (na przykład sprawy celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i sankcji. Brak odniesienia do utrwalonych regulacji prawnych w Polsce powoduje występowanie w obowiązujących przepisach niejasności i niespójności. Często występujące różnice w opiniach co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno wewnątrz organów państwowych, jak i pomiędzy organami państwowymi i przedsiębiorstwami, powodują powstawanie obszarów niepewności i konfliktów. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest znacząco wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej rozwiniętym systemie podatkowym.
Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku. W wyniku przeprowadzanych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe Grupy mogą zostać powiększone o dodatkowe zobowiązania podatkowe.
Zabezpieczenia ustanowione na majątku Grupy na dzień 31 grudnia 2021 r. i 31 grudnia 2020 r.
|
Zabezpieczenia na aktywach - wartość godziwa |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
- na aktywach trwałych* |
157 331 |
147 331 |
|
- na aktywach obrotowych** |
200 825 |
211 240 |
|
Razem |
358 156 |
358 571 |
Zabezpieczenia ustanowione przez spółki Grupy wg stanu na 31.12.2021 r.
* Zabezpieczenia na aktywach trwałych
1. Hipoteka umowna łączna do kwoty 54.321 tys. zł ustanowiona na nieruchomości zlokalizowanej w Mikołajkach (KW OL1M/00026392/3 i KW OL1M/00025679/2) na rzecz Powszechnej Kasy Oszczędności Bank Polski S.A. Regionalny Oddział Korporacyjny w Gdańsku z tyt. kredytu udzielonego Hotelowi Mikołajki Sp. z o.o.
2. Hipoteka do kwoty 6.000 tys. zł ustanowiona na działce nr 186/2 zlokalizowanej w Gdańsku przy ul. Cementowej 5-9, KW GD1G/00072944/7 na rzecz Alior Bank SA w celu zabezpieczenia kredytu w rachunku bieżącym udzielonego DOMESTA Sp. z o.o.
3. Hipoteka do kwoty 510 tys. zł na nieruchomości zlokalizowanej w Gdańsku, ul. Opata Jacka Rybińskiego 8, KW nr GD1G/00082949/5 stanowiąca zabezpieczenie kredytu w rachunku bieżącym zaciągniętego przez PI ISA Sp. z o.o.
4. Zastawy rejestrowe na udziałach INPRO w spółce Hotel Mikołajki Sp. z o.o. opisane szczegółowo w nocie nr 2.3.
5. Hipoteka łączna do kwoty 24.000 tys. zł na rzecz Alior Bank SA na przysługującym INPRO SA udziale w wysokości 5799/10000 części w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Gdańsku przy ul. Opata Jacka Rybińskiego, KW nr GD1G/00068140/0 oraz na prawie własności do lokalu niemieszkalnego nr 2 w Gdańsku, przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 8, KW nr GD1G/00083407/1 (prawne zabezpieczenie spłaty kredytu w rachunku bieżącym - szczegóły RB nr 24/2016 z 22.09.2016 r. oraz aneks RB 25/2019 z dnia 14.10.2019 r.).
7. Hipoteka umowna do kwoty 14.000 tys. zł i hipoteka umowna do kwoty 6.000 tys. zł ustanowiona na działce nr 178/7 zlokalizowanej w Gdańsku przy ul. Budowlanej (dawniej ul. Jesienna), KW GD1G/00299491/4 na rzecz Konsorcjum SBG Bank S.A. i Bank Spółdzielczy w Tczewie w celu zabezpieczenia kredytu udzielonego spółce DOMESTA Sp. z o.o., finansującego budowę Matarnia Office Park.
8. Hipoteka umowna do kwoty 52.500 tys. zł ustanowiona na nieruchomości lokalowej w Jastarni, ul. Kościuszki 2A, KW GD2W/00040638/7 (hotel Dom Zdrojowy****) na rzecz Administratora Hipoteki czyli BSWW Trust Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, stanowiąca zabezpieczenie obligacji wyemitowanych przez INPRO SA o wartości 35.000 tys zł z terminem spłaty 7.10.2025 r.
**Zabezpieczenia na aktywach obrotowych
Dotyczy prawnych zabezpieczeń ustanowionych na majątku obrotowym. Zestawienie hipotek ustanowionych na aktywach obrotowych wg stanu na dzień 31.12.2021 r. w łącznej kwocie 200.825 tys. zł znajduje się w nocie nr 27.
Zabezpieczenia ustanowione przez spółki Grupy wg stanu na 31.12.2020 r.
* Zabezpieczenia na aktywach trwałych
1. Hipoteka umowna łączna do kwoty 54.321 tys. zł ustanowiona na nieruchomości zlokalizowanej w Mikołajkach (KW OL1M/00026392/3 i KW OL1M/00025679/2) na rzecz Powszechnej Kasy Oszczędności Bank Polski S.A. Regionalny Oddział Korporacyjny w Gdańsku z tyt. kredytu udzielonego Hotelowi Mikołajki Sp. z o.o.
2. Inbet Sp. z o.o.- hipoteka umowna łączna do kwoty 5 milionów złotych na nieruchomościach objętych księgami wieczystymi nr GD1G/00099866/1, GD1G/00093764/4, GD1G/00089506/7, GD1G/00090982, GD1G/00091255/9, GD1G/00091429/0 na rzecz PEKAO Leasing Sp. z o.o. na zabezpieczenie umowy leasingu operacyjnego nr 38/0211/15 z dnia 24 czerwca 2015 roku.
3. Hipoteka do kwoty 6.000 tys. zł ustanowiona na działce nr 186/2 zlokalizowanej w Gdańsku przy ul. Cementowej 5-9, KW GD1G/00072944/7 na rzecz Alior Bank SA w celu zabezpieczenia kredytu w rachunku bieżącym udzielonego DOMESTA Sp. z o.o.
4. Hipoteka do kwoty 510 tys. zł na nieruchomości zlokalizowanej w Gdańsku, ul. Opata Jacka Rybińskiego 8, KW nr GD1G/00082949/5 stanowiąca zabezpieczenie kredytu w rachunku bieżącym zaciągniętego przez PI ISA Sp. z o.o.
5. Zastawy rejestrowe na udziałach INPRO w spółce Hotel Mikołajki Sp. z o.o. opisane szczegółowo w nocie nr 2.3.
6. Hipoteka łączna do kwoty 24.000 tys. zł na rzecz Alior Bank SA na przysługującym INPRO SA udziale w wysokości 5799/10000 części w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Gdańsku przy ul. Opata Jacka Rybińskiego, KW nr GD1G/00068140/0 oraz na prawie własności do lokalu niemieszkalnego nr 2 w Gdańsku, przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 8, KW nr GD1G/00083407/1 (prawne zabezpieczenie spłaty kredytu w rachunku bieżącym - szczegóły RB nr 24/2016 z 22.09.2016 r. oraz aneks RB 25/2019 z dnia 14.10.2019 r.).
7. Hipoteka umowna do kwoty 37.500 tys. zł ustanowiona na prawie własności nieruchomości lokalowej wraz z udziałem 56.820/100.000 we współwłasności nieruchomości, z której lokal został wydzielony, położonej w Jastarni, ul. Kościuszki 2A - KW nr GD2W/00040638/7 (Dom Zdrojowy) na rzecz MWW TRUSTEES Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jako zabezpieczenie 25.000 sztuk obligacji na okaziciela o wartości nominalnej 1 tys. zł każda, wyemitowanych przez INPRO SA w dniu 10.10.2018 r.
8. Hipoteka umowna do kwoty 14.000 tys. zł i hipoteka umowna do kwoty 6.000 tys. zł ustanowiona na działce nr 178/7 zlokalizowanej w Gdańsku przy ul. Budowlanej (dawniej ul. Jesienna), KW GD1G/00299491/4 na rzecz Konsorcjum SBG Bank S.A. i Bank Spółdzielczy w Tczewie w celu zabezpieczenia kredytu udzielonego spółce DOMESTA Sp. z o.o., finansującego budowę Matarnia Office Park.
**Zabezpieczenia na aktywach obrotowych
Dotyczy prawnych zabezpieczeń ustanowionych na majątku obrotowym. Zestawienie hipotek ustanowionych na aktywach obrotowych wg stanu na dzień 31.12.2020 r. w łącznej kwocie 211.240 tys. zł znajduje się w nocie nr 27.
31.1 Transakcje z podmiotami powiązanymi
Transakcje między Spółką (INPRO SA) a jej jednostkami zależnymi oraz pomiędzy jednostkami zależnymi od Spółki, będącymi stronami powiązanymi zostały wyeliminowane w trakcie konsolidacji i nie wykazano ich w niniejszej nocie. Szczegółowe informacje o transakcjach, których stronami są Spółka i jej jednostki zależne zostały zaprezentowane w jednostkowym sprawozdaniu finansowym INPRO SA.
Poniżej przedstawiono informacje o transakcjach pomiędzy Grupą a pozostałymi stronami powiązanymi za rok obrotowy 2021 i 2020.
|
NALEŻNOŚCI / ZOBOWIĄZANIA |
DŁUŻNIK |
|||||||||||
|
jedn. powiązane - konsolidacja metodą pełną |
pozostałe jednostki powiązane |
|||||||||||
|
Inpro SA |
InBet |
Dom Zdrojowy Sp. z o.o. |
Domesta Sp. z o.o. |
Hotel Mikołajki |
Isa Sp. z o.o. |
SML |
Hotel Oliwski Sp. z o.o. |
Członkowie |
PKB Meronk S.C. |
|||
|
WIERZYCIEL |
jednostki powiązane |
Inpro SA |
rozrachunki wyeliminowane w procesie konsolidacji |
|
|
|
||||||
|
InBet |
|
|
|
|||||||||
|
Dom Zdrojowy |
|
|
|
|||||||||
|
Domesta |
|
|
|
|||||||||
|
Hotel Mikołajki |
|
|
|
|||||||||
|
Isa Sp z o.o. |
|
|
|
|||||||||
|
SML Sp. z o.o. |
|
|
|
|||||||||
|
RAZEM jednostki powiązane |
- |
- |
||||||||||
|
pozostałe jednostki powiązane |
Hotel Oliwski Sp. z o.o. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Członkowie Zarządu |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
PKB Meronk S.C. |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
RAZEM pozostałe jednostki powiązane |
1 |
- |
||||||||||
|
NALEŻNOŚCI / ZOBOWIĄZANIA |
DŁUŻNIK |
|||||||||||
|
jednostki powiązane- konsolidacja metodą pełną |
pozostałe jednostki powiązane |
|||||||||||
|
Inpro SA |
InBet |
Dom Zdrojowy |
Domesta |
Hotel Mikołajki |
Isa |
SML |
Hotel Oliwski Sp. z o.o. |
Członkowie |
PKB Meronk |
|||
|
WIERZYCIEL |
jednostki powiązane |
Inpro SA |
rozrachunki wyeliminowane w procesie konsolidacji |
|
|
|
||||||
|
InBet |
|
|
|
|||||||||
|
Dom Zdrojowy |
|
|
|
|||||||||
|
Domesta |
|
|
|
|||||||||
|
Hotel Mikołajki |
|
|
|
|||||||||
|
Isa |
|
|
|
|||||||||
|
SML Sp. z o.o. |
|
|
|
|||||||||
|
RAZEM jednostki powiązane |
- |
- |
||||||||||
|
pozostałe jednostki powiązane |
Hotel Oliwski Sp. z o.o. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Członkowie Zarządu |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
PKB Meronk S.C. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
RAZEM pozostałe jednostki powiązane |
- |
- |
||||||||||
|
PRZYCHODY / KOSZTY |
KUPUJĄCY |
|||||||||||
|
jednostki powiązane- konsolidacja metodą pełną |
pozostałe jednostki powiązane |
|||||||||||
|
Inpro SA |
inBet |
Dom Zdrojowy |
Domesta |
Hotel Mikołajki |
Isa |
SML |
Hotel Oliwski Sp. z o.o. |
Członkowie |
PKB Meronk |
|||
|
SPRZEDAJĄCY |
jednostki powiązane |
Inpro SA |
obroty wyeliminowane w procesie konsolidacji |
|
|
|
||||||
|
inBet |
|
|
|
|||||||||
|
Dom Zdrojowy |
|
|
|
|||||||||
|
Domesta |
|
|
|
|||||||||
|
Hotel Mikołajki |
|
|
|
|||||||||
|
Isa |
|
|
|
|||||||||
|
SML Sp. z o.o. |
|
|
|
|||||||||
|
RAZEM jednostki powiązane |
- |
- |
||||||||||
|
pozostałe jednostki powiązane |
Hotel Oliwski Sp. z o.o. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Członkowie Zarządu |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
PKB Meronk S.C. |
|
380 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
RAZEM pozostałe jednostki powiązane |
380 |
|
||||||||||
DANE PORÓWNAWCZE:
|
NALEŻNOŚCI / ZOBOWIĄZANIA |
DŁUŻNIK |
|||||||||||
|
jednostki powiązane- konsolidacja metodą pełną |
pozostałe jednostki powiązane |
|||||||||||
|
Inpro SA |
Inbet |
Dom Zdrojowy |
Domesta |
Hotel Mikołajki |
Isa |
SML |
Hotel Oliwski Sp. z o.o. |
Członkowie |
PKB Meronk S.C. |
|||
|
WIERZYCIEL |
jednostki powiązane |
Inpro SA |
rozrachunki wyeliminowane w procesie konsolidacji |
- |
- |
- |
||||||
|
Inbet |
- |
- |
- |
|||||||||
|
Dom Zdrojowy |
- |
- |
- |
|||||||||
|
Domesta |
- |
- |
- |
|||||||||
|
Hotel Mikołajki |
- |
- |
- |
|||||||||
|
Isa Sp. z o.o. |
- |
- |
- |
|||||||||
|
SML Sp. z o.o. |
- |
- |
- |
|||||||||
|
RAZEM jednostki powiązane |
|
- |
||||||||||
|
pozostałe jednostki powiązane |
Hotel Oliwski Sp. z o.o. |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
|
Członkowie Zarządu |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
||
|
PKB Meronk S.C. |
- |
33 |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
||
|
RAZEM pozostałe jednostki powiązane |
33 |
|
||||||||||
|
NALEŻNOŚCI / ZOBOWIĄZANIA |
DŁUŻNIK |
|||||||||||
|
jednostki powiązane- konsolidacja metodą pełną |
pozostałe jednostki powiązane |
|||||||||||
|
Inpro SA |
Inbet |
Dom Zdrojowy |
Domesta |
Hotel Mikołajki |
Isa |
SML |
Hotel Oliwski Sp. z o.o. |
Członkowie |
PKB Meronk S.C. |
|||
|
WIERZYCIEL |
jednostki powiązane |
Inpro SA |
rozrachunki wyeliminowane w procesie konsolidacji |
- |
- |
- |
||||||
|
Inbet |
- |
- |
- |
|||||||||
|
Dom Zdrojowy |
- |
- |
- |
|||||||||
|
Domesta |
- |
- |
- |
|||||||||
|
Hotel Mikołajki |
- |
- |
- |
|||||||||
|
Isa Sp. z o.o. |
- |
- |
- |
|||||||||
|
SML Sp. z o.o. |
- |
- |
- |
|||||||||
|
RAZEM jednostki powiązane |
|
- |
||||||||||
|
pozostałe jednostki powiązane |
Hotel Oliwski Sp. z o.o. |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
|
Członkowie Zarządu |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
||
|
PKB Meronk S.C. |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
||
|
RAZEM pozostałe jednostki powiązane |
- |
|
||||||||||
|
PRZYCHODY / KOSZTY |
KUPUJĄCY |
|||||||||||
|
jedn. powiązane - kons. metodą pełną |
pozostałe jedn. powiązane |
|||||||||||
|
Inpro SA |
Inbet |
Dom Zdrojowy |
Domesta |
Hotel Mikołajki |
Isa |
SML |
Hotel Oliwski Sp. z o.o. |
Członkowie |
PKB Meronk S.C. |
|||
|
SPRZEDAJĄCY |
jednostki powiązane |
Inpro SA |
obroty wyeliminowane w procesie konsolidacji |
- |
417 |
- |
||||||
|
Inbet |
- |
- |
- |
|||||||||
|
Dom Zdrojowy |
- |
6 |
- |
|||||||||
|
Domesta |
- |
- |
- |
|||||||||
|
Hotel Mikołajki |
- |
- |
- |
|||||||||
|
Isa Sp. z o.o. |
- |
- |
- |
|||||||||
|
SML Sp. z o.o. |
- |
- |
- |
|||||||||
|
RAZEM jednostki powiązane |
|
423 |
||||||||||
|
pozostałe jednostki powiązane |
Hotel Oliwski Sp. z o.o. |
1 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
|
Członkowie Zarządu |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
||
|
PKB Meronk S.C. |
- |
253 |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
||
|
RAZEM pozostałe jednostki powiązane |
254 |
|
||||||||||
31.2 Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi
Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi zawierane są na warunkach równorzędnych z tymi, które obowiązują w transakcjach zawieranych z pozostałymi podmiotami.
31.3 Wynagrodzenie wyższej kadry kierowniczej Grupy
|
Wynagrodzenie wypłacone wyższej kadrze kierowniczej (z narzutami) |
01.01.2021 |
01.01.2020 |
|
|
Zarząd jednostki dominującej* |
5 095 |
2 858 |
|
|
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze |
3 895 |
2 858 |
|
|
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy** |
1 200 |
- |
|
|
Zarząd jednostek zależnych |
3 166 |
2 446 |
|
|
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze |
3 140 |
2 446 |
|
|
Nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalne |
26 |
- |
|
|
Rada nadzorcza jednostki dominującej |
292 |
301 |
|
|
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze |
292 |
301 |
|
|
Rada nadzorcza jednostek zależnych |
286 |
224 |
|
|
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze |
286 |
224 |
|
|
Pozostała wyższa kadra kierownicza |
2 952 |
5 127 |
|
|
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze |
2 952 |
5 127 |
|
|
Razem |
11 791 |
10 956 |
|
|
|
|
|
|
|
*W tym wynagrodzenie Zarządu wypłacone na podstawie umowy o zarządzanie spółką- wartość netto z faktury oraz na podstawie kontraktów managerskich ** Dotyczy wynagrodzenia za rezygnację z pełnienia funkcji członka zarządu
Uwaga: w tabeli powyżej zestawiono wynagrodzenia z datą wypłaty w 2021 roku. Zestawienie wynagrodzeń za rok 2021 niezależnie od daty wypłaty znajduje się w sprawozdaniu zarządu z działalności w 2021 roku.
|
|||
|
|
|
||
Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa, należą kredyty bankowe, umowy leasingu finansowego i dzierżawy z opcją zakupu, wyemitowane obligacje, środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe. Głównym celem tych instrumentów finansowych jest pozyskanie środków finansowych na działalność Grupy. Grupa posiada też inne instrumenty finansowe, takie jak należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności.
Główne rodzaje ryzyka wynikającego z instrumentów finansowych Grupy obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko związane z płynnością oraz ryzyko kredytowe. Zarząd weryfikuje i uzgadnia zasady zarządzania każdym z tych rodzajów ryzyka – zasady te zostały w skrócie omówione poniżej.
32.1 Ryzyko stopy procentowej
Grupa posiada zobowiązania z tytułu kredytów, dla których odsetki liczone są na bazie zmiennej stopy procentowej, w związku z czym występuje ryzyko wzrostu tych stóp w stosunku do momentu zawarcia umowy. Ponadto Grupa lokuje wolne środki pieniężne w inwestycje o zmiennej stopie co powoduje zmniejszenie zysków z inwestycji w sytuacji spadku stóp procentowych. Informacje o aktywach i zobowiązaniach narażonych na ryzyko stopy procentowej zostały przedstawione w poniżej.
Z uwagi na to, że Grupa posiadała w okresie sprawozdawczym zarówno aktywa, jak i zobowiązania oprocentowane według stopy zmiennej (co częściowo równoważyło ryzyko) oraz stosunkowo niski wskażnik oprocentowanego zadłużenia, jak również ze względu na nieznaczne wahania stóp procentowych w minionych latach, Grupa nie stosowała zabezpieczeń stóp procentowych.
W związku z obserwowanym w ostatnim kwartale 2021 r. wzrostem stóp procentowych oraz przewidywaniami odnośnie ich dalszego wzrostu w 2022 r. Grupa nie wyklucza podjęcia działań zabezpieczających w przyszłości monitorując na bieżąco stopień narażenia na ryzyko stopy procentowej oraz aktualne prognozy w tym zakresie.
W poniższej tabeli przedstawiona została wartość bilansowa instrumentów finansowych Grupy narażonych na ryzyko stopy procentowej, w podziale na poszczególne kategorie wiekowe.
|
01.01.2021-31.12.2021
|
|||||
|
Oprocentowanie stałe |
<1rok |
1–3 lat |
3-5 lat |
>5 lat |
Ogółem |
|
Aktywa gotówkowe |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Należności z tytułu leasingu (Inpro) |
1 346 |
1 703 |
890 |
- |
3 939 |
|
Razem |
1 346 |
1 703 |
890 |
- |
3 939 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprocentowanie zmienne |
<1rok |
1–3 lat |
3-5 lat |
>5 lat |
Ogółem |
|
Środki pieniężne |
63 336 |
- |
- |
- |
63 336 |
|
Krótkoterminowe aktywa finansowe |
27 229 |
- |
- |
- |
27 229 |
|
Kredyty bankowe i pożyczki |
(28 954) |
(23 077) |
(6 007) |
(1 404) |
(59 442) |
|
Wyemitowane dłużne papiery |
(2 061) |
(19 478) |
(31 325) |
- |
(52 864) |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego i umów dzierżawy z opcją zakupu |
(2 135) |
(3 459) |
(1 989) |
- |
(7 583) |
|
Razem |
57 415 |
(46 014) |
(39 321) |
(1 404) |
(29 324) |
|
01.01.2020 - 31.12.2020 |
|||||
|
Oprocentowanie stałe |
<1rok |
1–3 lat |
3-5 lat |
>5 lat |
Ogółem |
|
Aktywa gotówkowe |
1 500 |
- |
- |
- |
1 500 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
(1 932) |
(2 587) |
(723) |
- |
(5 242) |
|
Razem |
(432) |
(2 587) |
(723) |
- |
(3 742) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprocentowanie zmienne |
<1rok |
1–3 lat |
3-5 lat |
>5 lat |
Ogółem |
|
Środki pieniężne |
89 132 |
- |
- |
- |
89 132 |
|
Krótkoterminowe aktywa finansowe |
20 216 |
- |
- |
- |
20 216 |
|
Kredyty bankowe i pożyczki |
(28 160) |
(37 392) |
(7 979) |
(3 573) |
(77 104) |
|
Wyemitowane dłużne papieru wartościowe |
(24 836) |
- |
- |
- |
(24 836) |
|
Razem |
56 352 |
(37 392) |
(7 979) |
(3 573) |
7 408 |
Oprocentowanie instrumentów finansowych o zmiennym oprocentowaniu jest aktualizowane w okresach poniżej jednego roku. Odsetki od instrumentów finansowych o stałym oprocentowaniu są stałe przez cały okres do upływu terminu zapadalności/wymagalności tych instrumentów. Pozostałe instrumenty finansowe Grupy, które nie zostały ujęte w powyższych tabelach, nie są oprocentowane i w związku z tym nie podlegają ryzyku stopy procentowej.
32.2 Ryzyko walutowe
Grupa nie jest w istotnym stopniu narażona na ryzyko zmian kursów walutowych z uwagi na nieznaczącą sprzedaż produktów w walucie obcej oraz ponoszenie większości kosztów wytworzenia w walucie krajowej. Ponadto Grupa posiada wszystkie kredyty, pożyczki oraz depozyty i lokaty w walucie krajowej. Ryzyko walutowe występuje w spółce Inbet Sp. z o.o. przez wzgląd na należności, zobowiązania oraz środki pieniężne na rachunku bankowym w walutach obcych, jednakowoż nie jest to ryzyko istotne z pespektywy Grupy.
Poniżej przedstawiono pozycje w walutach obcych w przeliczeniu na tys. PLN na dzień 31.12.2021 i 31.12.2020 r.
|
Nazwa pozycji walutowej
|
31/12/2021 |
31/12/2020 |
|
Należności w walutach obcych (EUR i SEK) |
663 |
363 |
|
Środki pieniężne w EUR i SEK |
4 464 |
801 |
|
Zobowiązania w walutach obcych |
(6) |
|
|
Zaliczki otrzymane w walutach obcych do rozliczenia |
(1 500) |
(344) |
|
Aktywa-pasywa walutowe |
3 621 |
820 |
32.3 Inne ryzyko cenowe
Grupa nie jest narażona na istotne inne ryzyko cenowe związane z instrumentami finansowymi natomiast występuje ryzyko cenowe zarówno cen produktów Grupy, jak i materiałów. Produkty Grupy oraz surowce nie są oferowane powszechnie na giełdach towarowych, co uniemożliwia wdrożenie strategii zabezpieczających. Wzrost cen materiałów i usług jest rekompensowany wzrostem ceny sprzedaży mieszkań na rynku deweloperskim.
32.4 Analiza wrażliwości na ryzyko rynkowe
Potencjalnie możliwe zmiany w zakresie ryzyka rynkowego Grupa oszacowała następująco: zmiana o jeden punkt procentowy w zakresie stopy procentowej PLN (wzrost lub spadek stopy procentowej).
Powyżej ustalone wartości ustalone zostały w ujęciu rocznym.
Analiza wrażliwości przeprowadzona przez Grupę uwzględnia wpływ opodatkowania.
Wpływ potencjalnie możliwych zmian na wynik finansowy i kapitał Grupy przedstawia poniższa tabela:
31.12.2021
|
wartość pozycji |
Ryzyko stopy procentowej |
||||
|
wpływ na wynik |
wpływ na kapitał |
||||
|
+ 100pb |
- 100pb |
+ 100 pb |
- 100 pb |
||
|
Lokaty bankowe |
27 211 |
272 |
(272) |
- |
- |
|
Wyemitowane dłużne papiery |
52 864 |
(529) |
529 |
|
|
|
Kredyty zaciągnięte |
59 442 |
(594) |
594 |
- |
- |
|
(76) |
76 |
|
|
||
|
Razem zwiększenie / (zmniejszenie) przed opodatkowaniem |
(927) |
927 |
- |
- |
|
|
Podatek dochodowy |
176 |
(176) |
|
|
|
|
Razem zwiększenie / (zmniejszenie) po opodatkowaniu |
(751) |
751 |
|
|
|
31.12.2020
|
Pozycja w sprawozdaniu finansowym |
wartość pozycji |
Ryzyko stopy procentowej |
|||
|
wpływ na wynik |
wpływ na kapitał |
||||
|
+ 100 pb |
- 100 pb |
+ 100 pb |
- 100 pb |
||
|
Lokaty bankowe |
21 716 |
217 |
(217) |
- |
- |
|
Wyemitowane dłużne papiery wartościowe |
24 836 |
(248) |
248 |
- |
- |
|
Kredyty zaciągnięte |
77 104 |
(771) |
771 |
- |
- |
|
Razem zwiększenie / (zmniejszenie) przed opodatkowaniem |
(802) |
802 |
- |
- |
|
|
Podatek dochodowy |
152 |
(152) |
- |
- |
|
|
Razem zwiększenie / (zmniejszenie) po opodatkowaniu |
(650) |
650 |
- |
- |
|
1. Lokaty bankowe
31.12.2021
Obejmują oprocentowane środki na rachunkach powierniczych (lokat na 31.12.2021 nie było)- łącznie 27.211 tys. PLN. Wrażliwość na zmianę o +/- 100pb rynkowych stóp procentowych w zł +/- [27.211 tys. PLN x 100pb] = 272 tys. PLN.
31.12.2020
Obejmują lokaty krótkoterminowe (o zmiennym oprocentowaniu- o/n) oraz oprocentowane środki na rachunkach powierniczych- łącznie 21.716 tys. PLN. Wrażliwość na zmianę o +/- 100pb rynkowych stóp procentowych w zł +/- [21.716 tys. PLN x 100pb]= 217 tys. PLN.
2. Obligacje
31.12.2021
Obligacje oprocentowane według zmiennej stopy procentowej wyrażone w PLN w wysokości 52.864 tys. PLN. Wrażliwość na zmianę o +/- 100pb rynkowych stóp procentowych w PLN [52.864 tys. PLN x 100pb] = 529 tys. PLN.
31.12.2020
Obligacje oprocentowane według zmiennej stopy procentowej wyrażone w PLN w wysokości 24.836 tys. PLN.Wrażliwość na zmianę o +/- 100pb rynkowych stóp procentowych w PLN [24.836 tys. PLN x 100pb] = 248 tys. PLN.
3. Kredyty
31.12.2021
Kredyty oprocentowane wg zmiennej stopy procentowej wyrażone w zł w wysokości 59.442 tys. PLN. Wrażliwość na zmianę o +/- 100pb rynkowych stóp procentowych w zł +/- [59.442 tys. PLN x 100pb]= 594 tys. PLN.
31.12.2020
Kredyty oprocentowane wg zmiennej stopy procentowej wyrażone w zł w wysokości 77.104 tys. PLN. Wrażliwość na zmianę o +/- 100pb rynkowych stóp procentowych w zł +/- [77.104 tys. PLN x 100pb]= 771 tys. PLN.
4. Pozostałe zobowiązania finansowe (leasing)
31.12.2021 Zobowiązania leasingowe oprocentowane według zmiennej stopy procentowej wyrażone w zł w wysokości 7.583 tys. zł. Wrażliwość na zmianę o +/- 100pb rynkowych stóp procentowych w zł +/- [7.583 tys.zł x 100pb]= 76 tys. zł
32.5 Ryzyko kredytowe
Grupa jest narażona na ryzyko kredytowe rozumiane jako ryzyko, że wierzyciele nie wywiążą się ze swoich zobowiązań i tym samym spowodują poniesienie strat przez Grupę. Maksymalne narażenie na ryzyko kredytowe wynosi 10.616 tys. zł na dzień bilansowy (na dzień 31 grudnia 2020 roku: 8.695 tys. zł) i zostało oszacowane jako wartość bilansowa należności (nota 22- należności z tytułu dostaw i usług brutto skorygowane o odpisy aktualizujące).
|
01.01.2021-31.12.2021 |
Należności przeterminowane, które nie utraciły wartości |
||||||
|
Struktura wiekowa należności finansowych |
Wartość nominalna należności |
Należności nieprzeterminowane, które nie utraciły wartości |
<30 dni |
31-90 dni |
91-180 dni |
181-360 dni |
>365 dni |
|
Należności z tytuł dostaw i usług |
10 617 |
8 917 |
1 200 |
257 |
13 |
20 |
210 |
|
01.01.2020 - 31.12.2020 |
Należności przeterminowane, które nie utraciły wartości |
||||||
|
Struktura wiekowa należności finansowych |
Wartość nominalna należności |
Należności nieprzeterminowane, które nie utraciły wartości |
<30 dni |
31-90 dni |
91-180 dni |
181-360 dni |
>365 dni |
|
Należności z tytuł dostaw i usług |
8 695 |
8 009 |
298 |
132 |
47 |
4 |
205 |
Zdaniem Zarządów Spółek nie występuje znacząca koncentracja ryzyka kredytowego, gdyż Spółki posiadają wielu odbiorców. Wyjątkiem są hotele (Dom Zdrojowy Sp. z o.o. i Hotel Mikołajki Sp. z o.o.), które posiadają jednego odbiorcę- operatora hotelowego. Jednak przychody z segmentu działalności prowadzonej przez hotele, polegającej na wynajmie nieruchomości, stanowią aktualnie zaledwie 3% przychodów ze sprzedaży całej Grupy.
Grupa podejmuje działania mające na celu ograniczenie ryzyka kredytowego, polegające na: sprawdzaniu wiarygodności odbiorców, ustalaniu limitów kredytowych, monitorowaniu sytuacji odbiorcy, niekiedy uzyskiwaniu zabezpieczeń (weksle, akredytywy, poręczenia, zabezpieczenia na ruchomościach i nieruchomościach). Na dzień 31.12.2021 r. należności Grupy nie były objęte zabezpieczeniami.
Uwzględniając powyższe, w ocenie Zarządów Spółek wchodzących w skład Grupy, ryzyko kredytowe zostało ujęte w sprawozdaniu finansowym poprzez utworzenie odpisów aktualizujących.
|
Odpisy aktualizujące w związku ze stratami kredytowymi |
01.01.2021 |
01.01.2020 |
|
Stan na początek okresu |
306 |
234 |
|
Zwiększenia |
190 |
82 |
|
Zmniejszenie |
(42) |
(10) |
|
Stan na koniec okresu |
454 |
306 |
Ryzyko kredytowe związane z depozytami bankowymi, instrumentami pochodnymi i innymi inwestycjami uznaje się za nieistotne ponieważ Spółka zawarła transakcje z instytucjami o ugruntowanej pozycji finansowej.
W Grupie nie występują istotne koncentracje ryzyka kredytowego.
32.6 Ryzyko związane z płynnością
Grupa jest narażona na ryzyko utraty płynności, rozumiane jako ryzyko utraty zdolności do regulowania zobowiązań w określonych terminach. Ryzyko wynika z potencjalnego ograniczenia dostępu do rynków finansowych, co może skutkować brakiem możliwości pozyskania nowego finansowania lub refinansowania swojego zadłużenia. W ocenie Zarządu Spółki, bezpieczna wartość środków pieniężnych na dzień bilansowy (nota 24), dostępne linie kredytowe (nota 27) oraz dobra kondycja finansowa Spółki powodują, że ryzyko utraty płynności należy ocenić jako nieznaczne.
Środki pieniężne w banku i w kasie (ocena ratingowa Euro Rating):
|
Pozycja w sprawozdaniu finansowym |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
||
|
środki pieniężne w banku i w kasie |
63 336 |
90 632 |
||
|
inne aktywa finansowe krótkoterminowe (środki zgromadzone na rachunkach powierniczych) |
27 211 |
20 216 |
||
|
Razem |
90 547 |
110 848 |
||
|
|
|
|
|
|
|
Ocena raitingowa |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
||
|
Bank z oceną ratingową A- |
|
|
11 741 |
5 767 |
|
Bank z oceną ratingową BBB |
|
|
41 271 |
21 570 |
|
Bank z oceną ratingową BB+ |
|
|
- |
6 675 |
|
Bank z oceną ratingową BB |
|
|
11 527 |
6 336 |
|
Bank z oceną ratingową B |
|
|
21 975 |
54 621 |
|
Kasa |
|
|
33 |
25 |
|
Bank bez oceny raitingowej
|
|
|
4 000
|
15 854
|
|
Razem |
90 547 |
110 848 |
||
Analiza zobowiązań finansowych w przedziałach czasowych przedstawiona została poniżej. Przedstawione kwoty stanowią niezdyskontowane przepływy pieniężne, które stanowią maksymalną ekspozycję Grupy na ryzyko.
|
01.01.2021-31.12.2021 |
Zobowiązania wymagalne w okresie |
||||
|
Struktura wiekowa zobowiązań finansowych |
Suma zobowiązań |
do 30 dni |
od 31 do 90 dni |
od 91 do 365 dni |
powyżej 365 (patrz nota poniżej) |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
40 927 |
20 842 |
3 618 |
13 129 |
3 338 |
|
Wyemitowane obligacje |
52 864 |
|
260 |
1 801 |
50 803 |
|
Kredyty i pożyczki |
59 442 |
1 719 |
3 438 |
23 797 |
30 488 |
|
Pozostałe zobowiązania finansowe |
11 131 |
169 |
425 |
1 791 |
8 746 |
|
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń |
449 |
449 |
|
|
|
|
Zobowiązania inne |
3 817 |
837 |
|
|
2 980 |
|
Razem |
168 630 |
24 016 |
7 741 |
40 518 |
96 355 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania wymagalne |
1–3 lat |
3-5 lat |
>5 lat |
Razem |
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
1 453 |
1 885 |
|
3 338 |
|
|
Wyemitowane obligacje |
19 621 |
31 182 |
|
50 803 |
|
|
Kredyty i pożyczki |
23 077 |
6 007 |
1 404 |
30 488 |
|
|
Pozostałe zobowiązania finansowe |
3 743 |
2 114 |
2 889 |
8 746 |
|
|
Zobowiązania inne |
2 980 |
|
|
2 980 |
|
|
Razem |
50 874 |
41 188 |
4 293 |
96 355 |
|
|
01.01.2020 - 31.12.2020 |
Zobowiązania wymagalne w okresie |
||||
|
Struktura wiekowa zobowiązań finansowych |
Suma zobowiązań |
do 30 dni |
od 31 do 90 dni |
od 91 do 365 dni |
powyżej 365 (patrz nota poniżej) |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
42 455 |
16 258 |
5 634 |
17 453 |
3 110 |
|
Wyemitowane obligacje |
24 836 |
- |
412 |
24 424 |
- |
|
Kredyty i pożyczki |
77 104 |
1 862 |
3 723 |
22 575 |
48 944 |
|
Pozostałe zobowiązania finansowe |
8 455 |
212 |
425 |
1 601 |
6 217 |
|
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń |
530 |
530 |
- |
- |
- |
|
Zobowiązania inne |
2 434 |
555 |
- |
- |
1 879 |
|
Razem |
155 814 |
19 417 |
10 194 |
66 053 |
60 150 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania wymagalne |
1–3 lat |
3-5 lat |
>5 lat |
Razem |
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
1 565 |
1 538 |
7 |
3 110 |
|
|
Wyemitowane obligacje |
- |
- |
- |
- |
|
|
Kredyty i pożyczki |
37 392 |
7 979 |
3 573 |
48 944 |
|
|
Pozostałe zobowiązania finansowe |
2 300 |
1 197 |
2 720 |
6 217 |
|
|
Zobowiązania inne |
1 879 |
- |
- |
1 879 |
|
|
Razem |
43 136 |
10 714 |
6 300 |
60 150 |
|
Grupa zarządza kapitałem w celu zachowania zdolności do kontynuowania działalności z uwzględnieniem realizacji planowanych inwestycji, tak aby mogła generować zwrot dla akcjonariuszy oraz przynosić korzyści pozostałym interesariuszom.
Zgodnie z praktyką rynkową Grupa monitoruje kapitał miedzy innymi na podstawie wskaźnika kapitału własnego oraz wskaźnika kredyty, pożyczki i inne źródła finansowania/EBITDA.
Wskaźnik finansowania majątku kapitałem własnym obliczany jest jako stosunek kapitału własnego do aktywów ogółem. Wskaźnik nie zmienił się w stosunku do roku ubiegłego.
Wskaźnik zadłużenia kapitałów własnych liczony jako relacja zobowiązań do kapitałów własnych obniżył się nieznacznie z poziomu 0,77 na 31.12.2020 r. do poziomu 0,75 na 31.12.2021 r.
Wskaźnik kapitału własnego obliczany jest jako stosunek wartości netto aktywów rzeczowych (kapitał własny pomniejszony o wartości niematerialne) do sumy bilansowej.
Wskaźnik kredyty, pożyczki i inne źródła finansowania/EBITDA jest obliczany jako stosunek kredytów, pożyczek i innych źródeł finansowania do EBITDA. Kredyty, pożyczki i inne źródła finansowania oznaczają łączną kwotę zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek i leasingu, natomiast EBITDA jest to zysk z działalności operacyjnej po dodaniu amortyzacji.
W celu utrzymania płynności finansowej i zdolności kredytowej pozwalającej na pozyskanie finansowania zewnętrznego przy rozsądnym poziomie kosztów Grupa zakłada utrzymanie wskaźnika kapitału własnego na poziomie nie niższym niż 0,3 natomiast wskaźnika kredyty, pożyczki i inne źródła finansowania/EBITDA na poziomie do 10.
|
Wskaźnik finansowania majątku kapitałem własnym |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Kapitał własny |
413 348 |
388 320 |
|
Aktywa ogółem |
722 943 |
686 464 |
|
|
0,57 |
0,57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Relacja zobowiązań do kapitałów własnych |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Zobowiązania ogółem |
309 595 |
298 144 |
|
Kapitał własny |
413 348 |
388 320 |
|
|
0,75 |
0,77 |
|
|
|
|
|
Wskaźnik: Kredyty, pożyczki i inne źródła finansowania/EBIDTA |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Zysk z działalności operacyjnej |
61 884 |
87 028 |
|
Plus: amortyzacja |
8 000 |
5 392 |
|
EBIDTA |
69 884 |
92 420 |
|
Kredyty, pożyczki i inne źródła finansowania |
125 354 |
111 708 |
|
|
|
|
|
|
1,79 |
1,21 |
|
|
|
|
|
Wskaźnik kapitału własnego |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Kapitał własny ogółem minus wartości niematerialne |
406 415 |
381 542 |
|
Suma bilansowa |
722 943 |
686 464 |
|
|
0,56 |
0,56 |
Wartość godziwa instrumentów finansowych, jakie Grupa posiadała na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz na dzień 31 grudnia 2020 roku, nie odbiegała istotnie od wartości prezentowanych w sprawozdaniach finansowych za poszczególne okresy z następujących powodów:
- w odniesieniu do instrumentów krótkoterminowych ewentualny efekt dyskonta nie jest istotny;
- instrumenty te dotyczą transakcji zawieranych na warunkach rynkowych.
|
Aktywa finansowe |
klasyfikacja wg MSSF 9 |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
aktywa wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
10 617 |
8 695 |
|
Krótkoterminowe aktywa finansowe |
j.w. |
27 211 |
20 216 |
|
Pożyczki udzielone - krótkoterminowe |
j.w. |
18 |
- |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
j.w. |
63 336 |
90 632 |
|
Pozostałe należności finansowe długoterminowe (leasing) |
j.w. |
2 593 |
640 |
|
Pozostałe należności finansowe krótkoterminowe (leasing) |
j.w. |
1 346 |
1 786 |
|
|
|
105 121 |
121 969 |
|
Zobowiązania finansowe |
klasyfikacja wg MSSF 9 |
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Długoterminowe pożyczki i kredyty bankowe |
zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
30 488 |
48 944 |
|
Krótkoterminowe pożyczki i kredyty bankowe |
j.w. |
28 954 |
28 160 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
j.w. |
40 927 |
42 455 |
|
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń |
j.w. |
449 |
530 |
|
Zobowiązania inne |
j.w. |
3 817 |
2 434 |
|
Długoterminowe zobowiązania z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych |
j.w. |
50 803 |
- |
|
Zobowiązania z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych krótkoterminowe |
j.w. |
2 061 |
24 836 |
|
Pozostałe zobowiązania finansowe długoterminowe (leasing) |
j.w. |
8 746 |
6 217 |
|
Pozostałe zobowiązania finansowe krótkoterminowe (leasing) |
j.w. |
2 385 |
2 238 |
|
Razem zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
|
168 630 |
155 814 |
Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat ujęte w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w podziale na kategorie instrumentów finansowych
|
01.01.2021-31.12.2021 |
|
Aktywa finansowe wycenione w zamortyzowanym koszcie |
Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Razem |
|
Przychody/koszty z tyt. odsetek |
|
192 |
(1 489) |
(1 297) |
|
Odwrócenie/utworzenie odpisów aktualizujących należności |
|
(148) |
|
(148) |
|
Zmiany wysokości zobowiązań z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych, wynikające z przybliżania czasu wykonania zobowiązania |
|
|
(1 385) |
(1 385) |
|
Razem |
|
44 |
(2 874) |
(2 830) |
|
01.01.2020 - 31.12.2020 |
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
Razem |
|
Przychody/koszty z tyt. odsetek |
184 |
(2 038) |
(1 854) |
|
Odwrócenie/utworzenie odpisów aktualizujących należności |
(72) |
|
(72) |
|
Zmiany wysokości zobowiązań z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych, wynikające z przybliżania czasu wykonania zobowiązania |
|
(1 010) |
(1 010) |
|
Razem |
112 |
(3 048) |
(2 936) |
Przeciętne zatrudnienie w Grupie w okresie styczeń - grudzień 2021 i odpowiednio styczeń - grudzień 2020 kształtowało się następująco:
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Zarząd Jednostki Dominującej* |
4 |
5 |
|
Zarządy Jednostek z Grupy* |
7 |
4 |
|
Administracja |
69 |
68 |
|
Dział sprzedaży |
24 |
23 |
|
Pion produkcji |
128 |
131 |
|
Pozostali |
44 |
45 |
|
Razem |
276 |
276 |
*) w tym członkowie Zarządu wykonujący swoje zadania na podstawie umowy o zarządzanie spółką oraz na podstawie kontraktów managerskich
1. Za 2021 rok:
a) badanie rocznego jednostkowego oraz skonsolidowanego sprawozdania finansowego: 38,9 tys. zł
b) badanie sprawozdań jednostkowych Spółek Grupy: 51,9 tys. zł
c) przegląd śródrocznego jednostkowego oraz skonsolidowanego sprawozdania finansowego: 27,9 tys. zł
2. Za 2020 rok:
a) badanie rocznego jednostkowego oraz skonsolidowanego sprawozdania finansowego: 38,2 tys. zł
b) badanie sprawozdań jednostkowych Spółek Grupy: 40 tys. zł
c) przegląd śródrocznego jednostkowego oraz skonsolidowanego sprawozdania finansowego: 23 tys. zł
Zdarzenia, które mają znaczący wpływ na działalność oraz wyniki finansowe Grupy INPRO oraz perspektywy rozwoju zostały opisane w punkcie 10 i 25 Sprawozdania zarządu z działalności w 2021 roku.
Jednym z najważniejszych zewnętrznych czynników oddziałowujących na Grupę w roku 2021 była pandemia koronawirusa SARS-CoV-2.
Grupa na bieżąco monitoruje rozwój sytuacji związanej z utrzymującymi się skutkami rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Zarząd INPRO SA nie może jednak w sposób jednoznaczny określić wpływu rozprzestrzeniania się tego wirusa na działalność w perspektywie długofalowej, wyniki finansowe i możliwości rozwoju Grupy.
Z uwagi na ratalny charakter płatności za kupowane lokale, wysoki poziom środków na rachunkach powierniczych, pozyskane finansowanie kredytowe prowadzonych inwestycji, w tym poprzez emisję obligacji, na chwilę obecną Zarząd nie widzi ryzyka obniżenia płynności Spółek INPRO SA i Domesta Sp. z o.o. w najbliższych miesiącach (w kontekście sytuacji pandemicznej), przy uwzględnieniu czynników wskazanych powyżej oraz biorąc pod uwagę słabnącą dynamikę zachorowań i znoszenie rządowych restrykcji.
Działalność deweloperska charakteryzuje się długim cyklem produkcyjnym, dzięki czemu skutki negatywnych zdarzeń odczuwalne są w długim horyzoncie czasowym. Przychody 2021 r. były generowane przez transakcje zakupowe sprzed około 2 lat z rozłożonym na raty terminem płatności, natomiast zdarzenia roku 2021 widoczne będą w rachunku wyników najszybciej w 2022 roku.
Branża hotelowa to jedna z tych branż, która najsilniej odczuła wpływ pandemii SARS-CoV-2. Sprzedaż miejsc noclegowych w obiektach hotelowych w okresie wakacyjnym (po zdjęciu ograniczeń dla działalności hotelarskiej jakie miały miejsce przez okres pięciu pierwszych miesięcy 2021 roku) była zadowalająca – wystąpił znaczny popyt na usługi hotelowe, głównie ze strony polskich turystów. Ostatecznie przychody ze sprzedaży w obydwu hotelach były wyższe niż w roku poprzednim.
Branża prefabrykatów, w której działa spółka Inbet, (uzależniona od budownictwa) mimo pandemii nie odnotowała dalszego spowolnienia, co przekłada się na wielkość sprzedaży oraz w ostateczności na zysk frmy. Analizując wyniki finansowe Spółki za 2021 r. widać wzrost wyniku na wszystkich poziomach działalności w zestawieniu z rokiem poprzednim. Główna przyczyna wzrostu sprzedaży wynika ze zwiększenia sprzedaży na rynku zagranicznym, na którym można osiągnąć wyższe ceny prefabrykatów.
a) W dniu 20.01.2022 r. INPRO SA podpisała z mBank SA umowę kredytu obrotowego w kwocie 23.920 tys. zł przeznaczonego na częściowe finansowanie kosztów budowy I etapu osiedla KONCEPT w Gdańsku, przy ul. Bramińskiego. Umowa została opisana w raporcie bieżącym nr 3/2022 z dnia 20.01.2022 r.
b) W dniu 24.01.2022 r. inBet Sp. z o.o. podpisała z PEKAO SA aneks do umowy kredytu w rachunku bieżącym w kwocie 2.000 tys. zł, wydłużający termin spłaty do dnia 08.02.2023 r.
c) W dniu 25.01.2022 r. INPRO podpisała umowę zakupu gruntu w Rotmance. Cena zakupu gruntu nie przekracza 10 % kapitałów własnych Emitenta.
d) W dniu 27.01.2022 roku INPRO SA otrzymała od Pani Grażyny Marii Dąbrowskiej - Stefaniak, Pani Moniki Anny Stefaniak oraz Pana Wojciecha Kacpra Stefaniaka zawiadomienie o nabyciu znacznego pakietu akcji Spółki w trybie art. 69 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. W wyniku otrzymania przez Panią Grażynę Marię Dąbrowską-Stefaniak, Panią Monikę Annę Stefaniak i Pana Wojciecha Kacpra Stefaniaka w drodze spadku po zmarłym dnia 13.12.2021 r. Piotrze Stefaniaku akcji spółki INPRO SA i braku dokonania działu spadku, wyżej wymieniani spadkobiercy zawiadomili, iż są obecnie wspólnie współuprawnieni do 8.460.000 akcji, reprezentujących łącznie 21,13 % kapitału zakładowego INPRO SA, uprawniających do 8.460.000 głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki, stanowiących 21,13 % ogólnej liczby głosów w INPRO SA przy czym Pani Grażyna Maria Dąbrowska -Stefaniak jest uprawniona w udziale 4/6 części, Pani Monika Anna Stefaniak w udziale 1/6 oraz Pan Wojciech Stefaniak w udziale 1/6 i zgodnie z art. 333§2 Kodeksu spółek handlowych wykonują swoje prawa w spółce przez wspólnego przedstawiciela w osobie Pani Moniki Anny Stefaniak.
e) W dniu 27.01.2022 r. PI ISA Sp. z o.o. podpisała w Millennium Bankiem SA aneks do umowy kredytu w rachunku bieżącym w kwocie 300 tys. zł wydłużający termin spłaty na dzień 04.02.2023 r. Pozostałe warunki umowy pozostały bez zmian.
f) W dniu 31.01.2022 roku INPRO SA otrzymała od Pana Wojciecha Stefaniaka - członka Rady Nadzorczej Spółki, notyfikację w trybie art. 19 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (MAR): o nabyciu pakietu akcji Spółki w drodze spadku. Jednocześnie składając powyższą notyfikację w siedzibie Spółki, Pan Wojciech Stefaniak wskazał dodatkowo, iż po przyjęciu przez niego w dniu 27 stycznia 2022 r. spadku po swoim ojcu Piotrze Stefaniaku, nie został dokonany jeszcze dział spadku, dlatego obecnie Wojciech Stefaniak jest wspólnie współuprawniony do wskazanych w tej notyfikacji 8.460.000 akcji INPRO SA z pozostałymi spadkobiercami, przy czym jego udział w posiadaniu ww. akcji wynosi 1/6.
g) W dniu 07.02.2022 r. INPRO SA podpisała z Volkswagen Financial Services Polska Sp. z o.o. umowę leasingu operacyjnego na zakup samochodu osobowego Volkswagen T-Roc na okres 36 miesięcy. Wartość netto przedmiotu leasingu wynosi 108,3 tys. zł. Umowa nie przewiduje prawnych zabezpieczeń spłaty leasingu.
h) W dniu 10.02.2022 r. INPRO SA podpisała z Toyota Leasing Polska Sp. z o.o. dwie umowy leasingu operacyjnego, każda na zakup samochodu osobowego Toyota Corolla na okres 36 miesięcy. Wartość netto przedmiotu leasingu wynosi 78,5 tys. zł (za samochód). Umowy nie przewidują prawnych zabezpieczeń spłaty leasingu.
i) W dniu 10.02.2022 r. Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku III Wydział Ksiąg Wieczystych dokonał wpisu w dziale IV księgi wieczystej nr GD1G/00323464/3 oraz GD1G/00330080/9, hipoteki umownej łącznej do kwoty 32.850 tys. zł, na aktywach INPRO SA, stanowiących prawne zabezpieczenie spłaty kredytu obrotowego finansującego koszt budowy osiedla Optima IV w Gdańsku w kwocie 21.900 tys. zł, udzielonego przez mBank SA.
j) W dniu 17.02.2022 r. DOMESTA Sp. z o.o. podpisała z Mleasing Sp. z o.o. umowę leasingu operacyjnego na zakup koparki JCB 3CX PLUS na okres 24 miesięcy. Wartość netto przedmiotu leasingu wynosi 205 tys. zł. Umowa nie przewiduje prawnych zabezpieczeń spłaty leasingu.
k) W dniu 22.02.2022 r. mBank SA wystawił na zlecenie INPRO SA gwarancję dobrego wykonania w kwocie 2.537.220,58 zł na rzecz Skarbu Państwa – Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z terminem obowiązywania 30.09.2027 r., przy czym gwarancja ulega redukcji do wysokości 761.166,17 zł po otrzymaniu przez bank protokołu końcowego odbioru robót i stanowić będzie zabezpieczenie roszczeń z tytułu gwarancji i rękojmi za wady. Gwarancja została wystawiona w celu zagwarantowania prawidłowego wykonania umowy drogowej, która zostanie podpisana przez INPRO i GDDKiA – dotyczy przebudowy układu drogowego ul. Jana III Sobieskiego i ul. Kombatantów w Rumi.
l) W dniu 25.02.2022 r. PI ISA Sp. z o.o. podpisała z RCI Leasing Polska Sp. z o.o. umowę leasingu operacyjnego na zakup samochodu Renault Master na okres 36 miesięcy. Wartość netto przedmiotu leasingu wynosi 100 tys. zł. Umowa nie przewiduje prawnych zabezpieczeń spłaty leasingu.
m) Na posiedzeniu w dniu 1 marca 2022 r. Rada Nadzorcza Spółki INPRO SA podjęła uchwałę nr 1/2022 o zmianie treści uchwały Rady Nadzorczej numer 1/2021 z dnia 12 marca 2021 roku w zakresie określenia podmiotu uprawnionego do: i) Sporządzenia przeglądów sprawozdań finansowych za lata 2021-2023, a mianowicie przeglądu sprawozdania jednostkowego INPRO SA oraz sprawozdania skonsolidowanego Grupy Kapitałowej INPRO SA; ii) Sporządzenia badania rocznego sprawozdania finansowego według stanu na dzień 31 grudnia lat 2021, 2022, 2023, tj. badania sprawozdania jednostkowego INPRO SA oraz sprawozdania skonsolidowanego Grupy Kapitałowej INPRO SA i ustaliła, że podmiotem tym w miejsce Moore Rewit Audyt spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdańsku będzie Moore Polska Audyt spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie (00 – 613), ul. Tytusa Chałubińskiego 8, która jest wpisana na listę firm audytorskich pod numerem 4326. Powyższa uchwała została podjęta w związku z informacją przekazaną przez Moore Rewit Audyt Sp. z o.o. wskazującą, że w dniu 3 stycznia 2022 roku został zakończony proces, w wyniku którego Moore Rewit Audyt sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku (80-137) przy ul. Starodworskiej 1 wniosła zorganizowaną część przedsiębiorstwa („ZCP”) do spółki Moore Polska Audyt sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00 – 613), ul. Tytusa Chałubińskiego 8. W ramach ZCP stanowiącego wyodrębniony organizacyjnie i finansowo ze struktury Moore Rewit Audyt sp. z o.o. zespół składników materialnych i niematerialnych, na spółkę Moore Polska Audyt sp. z o.o. przeniesione zostały wszelkie prawa i obowiązki z dotychczasowych umów o przeprowadzanie rewizji finansowej.
n) W dniu 24.02.2022 r. Uniwersytet Morski w Gdyni przekazał do publicznej wiadomości informację, że spółka DOMESTA złożyła najwyższą ofertę i tym samym wygrała przetarg nieograniczony na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego do działki w mieście Gdańsk przy ulicy Mariana Smoluchowskiego. Cena zakupu gruntu nie przekracza 10 % kapitałów własnych Emitenta.
o) W dniu 14.03.2022 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym DOMESTA Sp. z o.o. została ujawniona zmiana w składzie Zarządu spółki w związku ze śmiercią w dniu 23.01.2022r. Wiceprezesa Zarządu Pana Edmunda Schülke. W składzie organu upoważnionego do reprezentowania spółki pozostali Pan Przemysław Maraszek jako Prezes Zarządu oraz Pan Zygmunt Mulewski, Członek Zarządu.
p) W dniu 13.04.2022 r. DOMESTA Sp. z o.o. podpisała umowę sprzedaży części działki położonej w Gdańsku, przy ul. Guderskiego (sprzedaż dotyczy powierzchni 0,1696 ha). Cena sprzedaży gruntu nie przekracza 10 % kapitałów własnych Emitenta
q) W dniu 14.04.2022 r. Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku III Wydział Ksiąg Wieczystych dokonał wpisu w dziale IV księgi wieczystej nr GD1G/00330247/8 hipoteki umownej do kwoty 48.600 tys. zł, na aktywach INPRO SA, stanowiących prawne zabezpieczenie spłaty kredytu obrotowego finansującego koszt budowy osiedla Start II w Gdańsku w kwocie 32.400 tys. zł, udzielonego przez mBank SA.
r) W dniu 20.04.2022 r. DOMESTA Sp. z o.o. podpisała z Alior Bank SA aneks techniczny do umowy kredytu w rachunku bieżącym w kwocie 4.000 tys. zł. Na podstawie aneksu przedłużony został okres finansowania do dnia 27.05.2022 r.
s) W dniu 22.04.2022 r. INPRO SA podpisała z mBank SA umowę kredytu obrotowego w kwocie 35.940 tys. zł przeznaczonego na częściowe finansowanie kosztów budowy osiedla RYTM w Gdańsku Matarnii. Umowa została opisana w raporcie bieżącym nr 11/2022 z dnia 22.04.2022 r.
Istotnym wydarzeniem po dniu bilansowym wpływającym na sytuację nie tylko Grupy Kapitałowej, ale gospodarki całego regionu, był atak wojsk rosyjskich na teren Ukrainy w lutym bieżącego roku. Zbrojna inwazja i wybuch wojny wywołały nie tylko obawy i niepewność społeczeństwa, ale także wpłynęły istotnie na funkcjonowanie gospodarki (głównie z uwagi na wzrost cen ropy naftowej).
W pierwszych tygodniach konfliktu na Ukrainie zauważalny był spadek popytu na rynku deweloperskim oraz fala rezygnacji z podpisanych już umów rezerwacyjnych (tak jak miało to miejsce bezpośrednio po wybuchu pandemii SARS-CoV-2). Kolejnym negatywnym czynnikiem ograniczającym popyt na rynku jest wzrost stóp procentowych, obniżających zdolność do zaciągnięcia kredytu hipotecznego przez potencjalnych nabywców. W chwili obecnej sytuacja uległa poprawie, pojawił się popyt głównie ze strony klientów, którzy chcą ulokować posiadane nadwyżki finansowe i uchronić swe oszczędności od wysokiej inflacji.
Obawy budzą stale rosnące stopy procentowe i koszty robocizny oraz materiałów i energii, wzrost cen stali wpływa negatywnie na rentowność produkcji spółki inBet. Pozytywną stroną jest jednak to, iż Grupa nie zaobserwowała takiego poziomu odpływu pracowników ukraińskich z branży budowlanej, który istotnie wpływałby na jej zdolności produkcyjne. Rośnie popyt i ceny na rynku najmu (z uwagi na napływ uchodźców z Ukrainy), co powinno pobudzić popyt na rynku deweloperskim.
Skutki konfliktu wojennego odczuwa także branża hotelowa w Grupie – wystąpił niższy niż zazwyczaj poziom obłożenia oraz rezerwacji. Wydaje się jednak, że z upływającym czasem społeczeństwo „przyzwyczaja się” do sytuacji na Ukrainie (tak jak było to w przypadku pandemii), a nadchodząca wiosna i lato zaowocują wzrostem popytu na usługi turystyczne w kraju (spadająca wartość złotówki).
Spółka na bieżąco monitoruje rozwój sytuacji związanej z utrzymującymi się skutkami wojny na Ukrainie. Na dzień dzisiejszy, z uwagi na dynamicznie zmieniające się warunki, Zarząd INPRO SA nie może w sposób jednoznaczny określić wpływu konfliktu na działalność, wyniki finansowe i perspektywy rozwoju Spółki i całej Grupy Kapitałowej w horyzoncie długoterminowym.
Choć Grupa posiada aktualnie znaczny bank gruntów z gotowymi pozwoleniami na budowę, z uwagi na sytuację na Ukrainie decyzje o wprowadzeniu kolejnych projektów uzależnione będą od sytuacji gospodarczej i możliwości popytowych potencjalnych nabywców. W ocenie Zarządu sytuacja Grupy jest stabilna, z uwagi na niski poziom zadłużenia i dostępny poziom środków pieniężnych. Biorąc pod uwagę zaawansowanie prac budowlanych kończonych w tym roku projektów oraz poziom sprzedaży na tych projektach, Zarząd INPRO nie spodziewa się licznych rezygnacji z podpisanych już umów. Przy zachowaniu dotychczasowego tempa prac nie powinny wystąpić znaczne opóźnienia w robotach budowalnych, a Grupa powinna wygenerować bezpieczny, wcześniej przewidywany poziom przychodów z działalności w 2022 roku.
|
Krzysztof Maraszek |
Zbigniew Lewiński |
Marcin Stefaniak |
Robert Maraszek |
Elżbieta Marks |
|
|
|
|
|
|
Gdańsk, 28.04.2022 r.