GRUPA KAPITAŁOWA INTROL
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE
ZA 2023 ROK
Katowice, 26 kwietnia 2024 r.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Spis treści
1.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ4
2.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z ZYSKÓW LUB STRAT I INNYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW5
3.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH6
4.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM7
5.3SKŁAD ZARZĄDU SPÓŁKI DOMINUJĄCEJ10
5.4PODSTAWY SPORZĄDZENIA SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO ORAZ OŚWIADCZENIE O ZGODNOŚCI10
5.5 SUBIEKTYWNE OCENY ORAZ ISTOTNE SZACUNKI I ZAŁOŻENIA27
6.NOTY DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO31
6.1RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE (WG. GRUP RODZAJOWYCH)31
6.2AKTYWA Z TYTUŁU PRAW DO UŻYTKOWANIA (WG. GRUP RODZAJOWYCH)33
6.4KOSZTY PRAC BADAWCZYCH I ROZWOJOWYCH UJĘTE W WYNIKU W MOMENCIE PONIESIENIA37
6.5INNE WARTOŚCI NIEMATERIALNE37
6.6UTRATA WARTOŚCI AKTYWÓW NIEFINANSOWYCH – WARTOŚCI FIRMY I POZOSTAŁYCH AKTYWÓW NIEFINANSOWYCH38
6.7INSTRUMENTY POCHODNE ZABEZPIECZAJĄCE PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE39
6.9NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI41
6.10AKTYWA I ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU UMÓW Z KLIENTAMI42
6.11POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE44
6.12ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY45
6.14POZOSTAŁE KAPITAŁY REZERWOWE46
6.16KAPITAŁY PRZYPADAJĄCE NA UDZIAŁY NIEKONTROLUJĄCE47
6.19KREDYTY BANKOWE I POŻYCZKI51
6.20ZOBOWIĄZANIA ZWIĄZANE Z PRAWAMI DO UŻYTKOWANIA54
6.21POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE55
6.22ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA56
6.23PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY PRODUKTÓW, TOWARÓW I USŁUG57
6.24PRZYCHODY Z UMÓW Z KLIENTAMI – PODZIAŁ NA KATEGORIE61
6.25SPECYFIKACJA DOTACJI RZĄDOWYCH62
6.27STRATA/ODWRÓCENIE STRATY Z TYTUŁU UTRATY WARTOŚCI DOT. INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH ORAZ UMÓW Z KLIENTAMI (OCZEKIWANE STRATY KREDYTOWE)63
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
6.33ZYSK / (STRATA) NA AKCJĘ PODSTAWOWY I ROZWODNIONY68
6.34ZMIANY ZOBOWIĄZAŃ WYNIKAJĄCE Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ68
6.35TRANSAKCJE Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI69
6.36ZOBOWIĄZANIA INWESTYCYJNE70
6.37KOREKTY BŁĘDÓW POPRZEDNICH OKRESÓW71
6.39RACHUNKOWOŚĆ ZABEZPIECZEŃ79
6.43ISTOTNE NALEŻNOŚCI DOTYCZĄCE KONTRAHENTÓW W POSTĘPOWANIU UPADŁOŚCIOWYM84
6.45ZNACZĄCE ZDARZENIA PO ZAKOŃCZENIU OKRESU SPRAWOZDAWCZEGO86
7.ZATWIERDZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO87
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
31.12.2023 | 31.12.2022 (dane przekształcone) | Nr noty | |
Aktywa trwałe |
| ||
Rzeczowe aktywa trwałe | 6.1 | ||
Aktywa z tytułu praw do użytkowania (grunty, budynki, lokale i inne budowle) | 6.2 | ||
Aktywa z tytułu praw do użytkowania (pozostałe) | 6.2 | ||
Wartość firmy | 6.3 | ||
Inne wartości niematerialne | 6.5 | ||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 6.32.3 | ||
Długoterminowe należności z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe należności, w tym rozliczenia międzyokresowe | 6.9 | ||
Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe | 6.11 | ||
Zabezpieczające instrumenty pochodne | 6.7 | ||
Aktywa obrotowe |
| ||
Aktywa obrotowe inne niż przeznaczone do sprzedaży |
| ||
Zapasy | 6.8 | ||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności, w tym rozliczenia międzyokresowe | 6.9 | ||
- w tym z tytułu dostaw i usług | 6.9 | ||
Aktywa z tytułu umów z klientami | 6.10 | ||
Należności z tytułu podatku dochodowego | - | ||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 6.12 | ||
Zabezpieczające instrumenty pochodne | 6.7 | ||
Aktywa razem |
|
PASYWA | 31.12.2023 | 31.12.2022 (dane przekształcone) | Nr noty |
| |||
Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej |
| ||
Kapitał podstawowy | 6.13 | ||
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | - | ||
Pozostałe kapitały rezerwowe | ( | 6.14 | |
Zyski zatrzymane | 6.15 | ||
Kapitał własny przypadający udziałowcom niekontrolującym | 6.16 | ||
Zobowiązania długoterminowe |
| ||
Rezerwy | 6.18 | ||
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 6.32.3 | ||
Kredyty bankowe i pożyczki | 6.19 | ||
Długoterminowe zobowiązania związane z prawami do użytkowania (grunty, budynki, lokale i budowle) | 6.20 | ||
Długoterminowe zobowiązania związane z prawami do użytkowania (pozostałe) | 6.20 | ||
Pozostałe długoterminowe zobowiązania finansowe | 6.21 | ||
Długoterminowe zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe | 6.22 | ||
Zabezpieczające instrumenty pochodne | 6.7 | ||
Zobowiązania krótkoterminowe |
| ||
Zobowiązania krótkoterminowe inne niż przeznaczone do sprzedaży |
| ||
Rezerwy | 6.18 | ||
Kredyty bankowe i pożyczki | 6.19 | ||
Krótkoterminowe zobowiązania związane z prawami do użytkowania (grunty, budynki, lokale i budowle) | 6.20 | ||
Krótkoterminowe zobowiązania związane z prawami do użytkowania (pozostałe) | 6.20 | ||
Pozostałe krótkoterminowe zobowiązania finansowe | 6.21 | ||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania, w tym rozliczenia międzyokresowe | 6.22 | ||
- w tym z tytułu dostaw i usług | 6.22 | ||
Zobowiązania z tytułu umów z klientami | 6.10 | ||
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | - | ||
Zabezpieczające instrumenty pochodne | 6.7 | ||
Zobowiązania razem |
| ||
Pasywa razem |
|
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Szczegóły na temat przekształcenia danych porównawczych znajdują się w nocie 5.4.
01.01.2023 31.12.2023 | 01.01.2022 31.12.2022 | Numer noty | |
Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów | 6.23 | ||
Koszty sprzedaży produktów, towarów i materiałów | ( | ( | 6.26 |
Zysk brutto ze sprzedaży |
| ||
Koszty sprzedaży | ( | ( | 6.26 |
Koszty ogólnego zarządu | ( | ( | 6.26 |
(Strata) / odwrócenie straty z tytułu utraty wartości na działalności operacyjnej dotyczące należności oraz aktywów z tyt. umów z klientami | ( | ( | 6.27 |
Pozostałe przychody | 6.28 | ||
Pozostałe koszty | ( | ( | 6.30 |
Zysk z działalności operacyjnej |
| ||
Przychody finansowe | 6.29 | ||
Koszty finansowe | ( | ( | 6.31 |
Zysk brutto |
| ||
Podatek dochodowy | ( | ( | 6.32.1 |
Zysk netto z działalności kontynuowanej |
| ||
Zysk za rok obrotowy na działalności zaniechanej | - | ||
Zysk netto za rok obrotowy |
| ||
Przypadający/a na: |
|
|
|
Akcjonariuszy jednostki dominującej | - | ||
Udziały niekontrolujące | 6.16 | ||
| |||
Inne całkowite dochody przed opodatkowaniem |
| ||
Składniki, które zostaną przekwalifikowane na zyski lub straty po spełnieniu określonych warunków, przed opodatkowaniem |
| ||
Inne całkowite dochody dotyczące zabezpieczenia przepływów środków pieniężnych przed opodatkowaniem | 6.14.2 | ||
Składniki, które nie zostaną przekwalifikowane na zyski lub straty po spełnieniu określonych warunków, przed opodatkowaniem | ( |
| |
Zyski/(straty) aktuarialne z tytułu świadczeń pracowniczych | ( | 6.18.1.2 | |
Podatek dochodowy związany z pozycjami prezentowanymi w innych całkowitych dochodach które zostaną przekwalifikowane | ( | ( | 6.14.2 |
Podatek dochodowy związany z pozycjami prezentowanymi w innych całkowitych dochodach które nie zostaną przekwalifikowane | ( |
| |
Dochody całkowite razem |
| ||
Przypadające na: |
|
|
|
Akcjonariuszy jednostki dominującej |
| ||
Udziały niekontrolujące |
|
Zysk na jedną akcję | 01.01.2023 31.12.2023 | 01.01.2022 31.12.2022 |
- podstawowy z wyniku finansowego działalności kontynuowanej | ||
- podstawowy z wyniku finansowego działalności zaniechanej | ||
- podstawowy z wyniku finansowego za rok obrotowy | ||
- rozwodniony z wyniku finansowego działalności kontynuowanej | ||
- rozwodniony z wyniku finansowego działalności zaniechanej | ||
- rozwodniony z wyniku finansowego za rok obrotowy |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
METODA POŚREDNIA | 01.01.2023 31.12.2023 | 01.01.2022 31.12.2022 | Numer noty |
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej |
|
|
|
Przepływy pieniężne z działalności |
| ||
Zysk/ strata netto |
| ||
Korekty o pozycje: |
| ||
Amortyzacja środków trwałych, aktywów z tyt. praw do użytkowania oraz wartości niematerialnych | 6.1, 6.2, 6.5. | ||
(Zyski)/ straty z tytułu różnic kursowych | ( | ( |
|
Przychody z tytułu odsetek | ( |
| |
Koszty z tytułu odsetek |
| ||
(Zysk)/ strata z tytułu działalności inwestycyjnej | ( | ( |
|
Odpisy z tyt. utraty wartości | ( |
| |
Zmiana stanu rezerw |
| ||
Zmiana stanu zapasów | ( | ( |
|
Zmiana stanu należności i rozliczeń międzyokresowych czynnych | ( | ( |
|
Zmiana stanu zobowiązań i rozliczeń międzyokresowych biernych |
| ||
Inne korekty |
| ||
Zapłacony/ zwrócony podatek dochodowy | ( | ( |
|
Przepływy środków pieniężnych netto z działalności operacyjnej |
| ||
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej |
|
|
|
Wpływy ze sprzedaży środków trwałych |
| ||
Wpływy ze sprzedaży wartości niematerialnych |
| ||
Wpływ netto ze sprzedaży jednostek stowarzyszonych i zależnych |
| ||
Wpływy z tytułu odsetek |
| ||
Spłaty udzielonych pożyczek |
| ||
Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych | ( | ( |
|
Wydatki na nabycie wartości niematerialnych | ( | ( |
|
Udzielone pożyczki | ( |
| |
Inne | ( |
| |
Przepływy środków pieniężnych netto z działalności inwestycyjnej | ( | ( |
|
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej |
|
|
|
Wpływy z kredytów i pożyczek | 6.34 | ||
Spłata kredytów i pożyczek | ( | ( | 6.34 |
Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu | ( | ( | 6.34 |
Dywidendy wypłacone akcjonariuszom Spółki | ( | ( | 6.17 |
Dywidendy wypłacone akcjonariuszom niekontrolującym | ( | ( | 6.17 |
Nabycie akcji własnych |
| ||
Zapłacone odsetki | ( | ( |
|
Inne | ( | ( |
|
Przepływy środków pieniężnych netto z działalności finansowej | ( | ( |
|
Zwiększenie/ zmniejszenie stanu środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych bez różnic kursowych |
| ||
Zyski/straty z tytułu różnic kursowych dotyczące wyceny środków pieniężnych, ekwiwalentów środków pieniężnych oraz kredytów w rachunku bieżącym | ( |
| |
Zwiększenie/ zmniejszenie stanu środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych z uwzględnieniem różnic kursowych |
| ||
Środki pieniężne, ekwiwalenty środków pieniężnych oraz kredyty w rachunku bieżącym oraz lokaty długoterminowe na początek okresu |
| ||
Środki pieniężne, ekwiwalenty środków pieniężnych oraz kredyty w rachunku bieżącym oraz lokaty długoterminowe na koniec okresu |
| ||
-o ograniczonej możliwości dysponowania – lokaty długoterminowe stanowiące zabezpieczenie gwarancji bankowej długoterminowej |
|
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM |
| Kapitał podstawowy | Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | Pozostałe kapitały rezerwowe | Zyski zatrzymane | Razem, kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej | Udziały niekontrolujące | Kapitał własny ogółem |
Numer noty | 6.13 | - | 6.14 | 6.15 |
| 6.16 |
|
Saldo na dzień 01.01.2023 r. | ( | ||||||
Korekty błędów | |||||||
Saldo na dzień 01.01.2023 r. po korektach (po przekształceniu) | ( | ||||||
Zmiany w kapitale własnym w roku 2023 | |||||||
Dywidendy | ( | ( | ( | ( | |||
Zysk/strata przekazany/a na kapitał zapasowy | |||||||
Inne | |||||||
Dochody całkowite ogółem za okres | |||||||
- Zysk /strata za rok obrotowy | |||||||
- Pozostałe dochody całkowite za okres | |||||||
Saldo na dzień 31.12.2023 r. |
| Kapitał podstawowy | Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | Pozostałe kapitały rezerwowe | Zyski zatrzymane | Razem, kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej | Udziały niekontrolujące | Kapitał własny ogółem |
Numer noty | 6.13 | - | 6.14 | 6.15 |
| 6.16 |
|
Saldo na dzień 01.01.2022 r. | ( | ||||||
Korekty błędów | |||||||
Saldo na dzień 01.01.2022 r. po korektach (po przekształceniu) | ( | ||||||
Zmiany w kapitale własnym w roku 2022 | |||||||
Dywidendy | ( | ( | ( | ( | |||
Zysk/strata przekazany/a na kapitał zapasowy | |||||||
Inne | ( | ( | ( | ||||
Dochody całkowite ogółem za okres | |||||||
- Zysk /strata za rok obrotowy | |||||||
- Pozostałe dochody całkowite za okres | |||||||
Saldo na dzień 31.12.2022 r. | ( |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Kapitał zakładowy wynosi 5 140 803,60PLN (w całości wpłacony).
Siedziba INTROL S.A. znajduje się w mieście
Biuro spółki działa pod adresem
Forma prawna jednostki to
Państwem rejestracji jest
Podstawowym przedmiotem działalności INTROL S.A. jest
Podstawowym miejscem prowadzenia działalności INTROL S.A. są
Czas trwania jednostki dominującej oraz jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jest nieoznaczony.
Grupa INTROL to dynamicznie rozwijający się holding, działający w bardzo wielu branżach gospodarki, który dostarcza zaawansowane rozwiązania m.in. w zakresie automatyki, pomiarów przemysłowych, i innych instalacji technologicznych dla wielu branż, w tym przede wszystkim dla energetyki ogólnej, energetyki zawodowej, motoryzacji, ochrony środowiska, budownictwa, górnictwa.
Działalność Grupy opiera się na trzech filarach: usługach, produkcji i dystrybucji, których udział w przychodach ogółem Grupy kształtuje się na poziomie odpowiednio 40%-55%, 20%-30% i 25%-40%. W ramach świadczenia usług spółki Grupy oferują głównie generalne wykonawstwo inwestycji, usługi w zakresie instalacji Aparatury Kontrolno-Pomiarowej i Automatyki (AKPiA), instalacji elektrycznych, kotłowych, rurociągowych, utrzymania ruchu i ochrony środowiska. Działalność produkcyjna obejmuje m.in. wytwarzanie przyrządów do pomiaru temperatury, w tym szczególnie wszelkiego rodzaju przemysłowych czujników temperatury, szerokiej gamy głowic pomiarowych oraz innych elementów automatyki, a także urządzeń do oczyszczalni ścieków. Działalność dystrybucyjna obejmuje głównie dystrybucję aparatury kontrolno-pomiarowej (m.in. inteligentnych układów pomiarowo-rejestrujących i przemysłowych systemów komunikacji) i automatyki. Tak duże zdywersyfikowanie zakresu działalności przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonowania.
Zdecydowana większość (ok80%) sprzedaży realizowana jest na rynku krajowym. Grupa zatrudnia ponad 1 600 osób.
Strategia rozwoju Grupy INTROL zakłada koncentrację na najbardziej zaawansowanych technologiach i rozwiązaniach w przemyśle oraz wypracowywanie i utrzymywanie przewagi konkurencyjnej, stawiając na nowe, perspektywiczne branże i sektory. Grupa stale dąży do dalszego rozwoju produktów, przyjmując jako priorytet wysoką jakość, szeroki asortyment oraz sprawną obsługę. Celem strategicznym Grupy jest dynamiczny, długotrwały i rentowny rozwój.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Na dzień 31 grudnia 2023 r. INTROL S.A. objął konsolidacją pełną następujące jednostki zależne:
Nazwa jednostki | Siedziba | Podstawowa działalność | Procentowa wielkość udziałów oraz praw do głosów posiadanych przez Grupę* 31.12.2023 | Procentowa wielkość udziałów oraz praw do głosów posiadanych przez Grupę* 31.12.2022 |
INTROL – Energomontaż Sp. z o.o. | Chorzów | Usługi | 100% | 100% |
I4TECH Sp. z o.o. | Chorzów | Usługi | 70% | 70% |
INTROL Pro – ZAP Sp. z o.o. | Ostrów Wielkopolski | Usługi | 100% | 100% |
Biuro Inżynierskie ATECHEM Sp. z o.o. | Kędzierzyn-Koźle | Usługi | 100% | 100% |
IB Systems Sp. z o.o. | Poznań | Usługi | 50,49% | 50,49% |
INTROL Automatyka Sp. z o.o. | Katowice | Usługi | 100% | 100% |
RAControls Sp. z o.o. | Katowice | Handel | 100% | 100% |
Limatherm S.A. | Limanowa | Produkcja | 100% | 100% |
Limatherm Sensor Sp. z o.o. | Limanowa | Produkcja | 100% | 100% |
Limatherm Components Sp. z o.o. | Chorzów | Produkcja | 100% | 100% |
Smart In Sp. z o.o. Sp. k | Katowice | Usługi | 100%(1) | 100%(1) |
INTROL Sp. z o.o. | Katowice | Handel i Usługi | 100% | 100% |
PWP Inżynieria Sp. z o.o. | Mysłowice | Produkcja/ Usługi | 100% | 100% |
INTROL Automatyka Limanowa Sp. z o.o. | Limanowa | Usługi(2) | 100% | 100% |
INTROL – Energetyka Sp. z o.o. | Chorzów | Usługi | 100% | 100% |
* Jeżeli nie wskazano inaczej % udziałów posiadanych przez INTROL S.A.
(1)Ilość posiadanych przez Grupę INTROL udziałów w Smart In Sp. z o.o. Sp. k : 99% INTROL S.A. 1% Smart In Sp. z o.o. (komplementariusz)
(2)23 grudnia 2022 r. Zarząd INTROL Automatyka Limanowa Sp. z o.o. podjął uchwałę o zawieszeniu działalności spółki od dnia 1 stycznia 2023 r. Natomiast 3 marca 2023 r. informacja o zwieszeniu została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym
Poniższe jednostki zależne nie zostały objęte konsolidacją ze względu na nieistotność:
Nazwa jednostki | Siedziba | Podstawowa działalność | Procentowa wielkość udziałów oraz praw do głosów posiadanych przez Grupę 31.12.2023 | Procentowa wielkość udziałów oraz praw do głosów posiadanych przez Grupę 31.12.2022 |
Smart In Sp. z o.o. | Katowice | Usługi | 100% | 100% |
Introl Automation s.r.o | Ostrawa (Czechy) | Handel | 100% | 100% |
Na dzień 31 grudnia 2023 r. oraz 31.12.2022 r. Smart In Sp. z o.o., INTROL Automation s.r.o nie były konsolidowane ze względu na nieistotność.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
W trakcie roku miały miejsce następujące zdarzenia dotyczące spółek zależnych:
Zawieszenie działalności INTROL Automatyka Limanowa Sp. z o.o.
23 grudnia 2022 r. Zarząd INTROL Automatyka Limanowa Sp. z o.o. podjął uchwałę o zawieszeniu działalności spółki od dnia 1 stycznia 2023 r. Natomiast 3 marca 2023 r. informacja o zwieszeniu została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Na koniec okresu sprawozdawczego, tj. 31 grudnia 2023 r. działalność nie została wznowiona.
Zwrot części dopłat wniesionych do INTROL Sp. z o.o. przez INTROL S.A.
W latach 2021 – 2022 INTROL S.A. wniósł dopłaty do kapitału INTROL Sp. z o.o. w łącznej kwocie 2 500 800 zł.
W kolejnych latach podjęte zostały uchwały o zwrocie spółce INTROL S.A. (jako jedynemu wspólnikowi) części dopłat:
uchwałą NZW z dnia 15 lutego 2023 r. – uchwalono zwrot dopłat w kwocie 500 000 zł i w tej części dopłaty zostały zwrócone;
uchwałą NZW z dnia 28 sierpnia 2023 r. – uchwalono zwrot dopłat w kwocie 500 000 zł i w tej części dopłaty również zostały zwrócone;
uchwalą NZW z dnia 7 lutego 2024 r. – uchwalono zwrot dopłat w kwocie 500 000 zł – dopłaty w tej kwocie zostaną zwrócone po przeprowadzeniu postępowania konwokacyjnego.
Na dzień 31 grudnia 2023 r. skład osobowy Zarządu INTROL S.A. przedstawiał się następująco:
Józef Bodziony – Prezes Zarządu,
Dariusz Bigaj – Wiceprezes Zarządu.
Do dnia przekazania niniejszego sprawozdania skład osobowy Zarządu INTROL S.A. nie uległ zmianie.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej sporządzone zostało zgodnie z zasadą kosztu historycznego.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej INTROL, obejmujące okresy roczne zakończone 31 grudnia 2023 roku i 31 grudnia 2022 roku zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń wykonawczych Komisji Europejskiej.
MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz Komitet ds. Interpretacji MSSF(„KIMSSF”).
Zasady (polityka) rachunkowości
Zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy ich sporządzaniu za rok zakończony 31 grudnia 2022 r. z wyjątkiem zastosowania zmian do standardów oraz nowych interpretacji zatwierdzonych przez Unię Europejską obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2023 roku:
- MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe i związane z nim zmiany,
-Zmiana do MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: początkowe ujęcie MSSF 17 i MSSF 9 – informacje porównawcze,
- Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych oraz oświadczenia dotyczące praktyki MSSF: ujawnianie zasad rachunkowości,
-Zmiana do MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów: Definicja wartości szacunkowych,
-Zmiana do MSR 12 Podatek dochodowy: Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań wynikających z pojedynczej transakcji,
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
-Zmiana do MSR 12 Podatek dochodowy, Międzynarodowa reforma podatkowe – zasady modelowe filaru II.
- MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe i związane z nim zmiany
MSSF 17 zawiera kompleksowe podejście do ujmowania umów ubezpieczenia. MSSF 17 ustanawia zasady ujmowania, wyceny, prezentacji i ujawniania umów ubezpieczeniowych oraz zastępuje MSSF 4 Umowy ubezpieczeniowe. MSSF 17 określa ogólny model, który jest modyfikowany dla umów ubezpieczenia z udziałem bezpośrednim, określany jako metoda zmiennej opłaty. Ogólny model upraszcza się, jeśli spełnione są określone kryteria, mierząc zobowiązanie z tytułu pozostałej ochrony ubezpieczeniowej przy użyciu metody alokacji składek.Ogólny model wykorzystuje aktualne założenia do oszacowania kwoty, terminu i niepewności przyszłych przepływów pieniężnych i wyraźnie mierzy koszt tej niepewności. Uwzględnia rynkowe stopy procentowe oraz wpływ opcji i gwarancji ubezpieczających.
Grupa nie posiada umów spełniających definicję umowy ubezpieczenia zgodnie z MSSF 17, w związku z tym zmiana nie miała wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
- Zmiana do MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: początkowe ujęcie MSSF 17 i MSSF 9 – informacje porównawcze.
Zmiana umożliwia, przy pierwszym zastosowaniu MSSF 17 i MSSF 9, rozwiązanie problemu jednorazowych różnic w klasyfikacji w odniesieniu do informacji porównawczych za poprzedni okres sprawozdawczy. Wprowadzona tą zmianą opcjonalna nakładka na klasyfikację pozwala przedsiębiorstwom zwiększyć przydatność informacji porównawczych przy pierwszym zastosowaniu. Zakresem tej zmiany objęte są aktywa finansowe związane ze zobowiązaniami ubezpieczeniowymi, które do tej pory nie zostały przekształcone zgodnie z MSSF 9.
Zmiana nie miała wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
- Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych oraz oświadczenia dotyczące praktyki MSSF: ujawnianie zasad rachunkowości,
Zmiany zmieniają wymogi MSR 1 w zakresie ujawniania zasad (polityki) rachunkowości. Zmiany zastępują wszystkie wystąpienia terminu „istotne zasady (polityka) rachunkowości” przez istotne informacje dotyczące zasad (polityki) rachunkowości. Informacje są istotne, jeżeli rozpatrywane łącznie z innymi informacjami zawartymi w sprawozdaniach finansowych jednostki, można racjonalnie oczekiwać, że wpłyną na decyzje podejmowane przez głównych użytkowników sprawozdań finansowych ogólnego przeznaczenia na podstawie tych sprawozdań finansowych.
Uzupełniające paragrafy MSR 1 zostały również zmienione w celu wyjaśnienia, że informacje dotyczące zasad (polityki) rachunkowości odnoszące się do nieistotnych transakcji, innych zdarzeń lub warunków są nieistotne i nie muszą być ujawniane. Informacje dotyczące zasad (polityki) rachunkowości mogą być istotne ze względu na charakter powiązanych transakcji, inne zdarzenia lub warunki, nawet jeśli kwoty są nieistotne. Jednak nie wszystkie informacje dotyczące zasad (polityki) rachunkowości odnoszące się do istotnych transakcji, innych zdarzeń lub warunków są same w sobie istotne.
Zmiana nie miała istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe, miała natomiast wpływ na ograniczenie lub doprecyzowanie niektórych opisów w zakresie polityki rachunkowości zgodnie z osądem spółki w zakresie istotności wskazanych informacji dla odbiorców skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
- Zmiana do MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów: Definicja wartości szacunkowych,
Zmiany zastępują definicję zmiany szacunków księgowych definicją szacunków księgowych. Zgodnie z nową definicją szacunki księgowe to „kwoty pieniężne w sprawozdaniach finansowych, które podlegają niepewności wyceny”. Równocześnie usunięto definicję zmiany szacunków księgowych, jednakże RMSR zachowała w standardzie koncepcję zmian wartości szacunkowych z następującymi wyjaśnieniami że zmiana szacunku księgowego wynikająca z nowych informacji lub nowych wydarzeń nie jest korektą błędu oraz że skutkiem zmiany danych wejściowych lub techniki pomiaru zastosowanej do opracowania szacunku księgowego są zmiany szacunków księgowych, jeżeli nie wynikają one z korekty błędów poprzednich okresów.
Zmiana nie miała wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
-Zmiana do MSR 12 Podatek dochodowy: Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań wynikających z pojedynczej transakcji
Zmiany te służą wyjaśnieniu sposobu, w jaki przedsiębiorstwa mają rozliczać odroczony podatek dochodowy od transakcji takich jak leasing i zobowiązania z tytułu wycofania z eksploatacji, oraz mają na celu ograniczenie rozbieżności w sprawozdawczości dotyczącej aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego związanego z leasingiem i zobowiązaniami z tytułu wycofania z eksploatacji.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
W szczególności zmiany wprowadzają kolejny wyjątek od zwolnienia z początkowego uznania (IRE). Zgodnie ze zmianami jednostka nie stosuje zwolnienia z początkowego ujęcia dla transakcji, które powodują powstanie równych różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu i odliczeniu.
W zależności od obowiązującego prawa podatkowego, przy początkowym ujęciu składnika aktywów i zobowiązania w transakcji, która nie jest połączeniem jednostek gospodarczych i nie wpływa ani na zysk księgowy, ani na dochód do opodatkowania, mogą powstać równe różnice przejściowe podlegające opodatkowaniu i odliczeniu. Może to na przykład powstać w momencie ujęcia zobowiązania z tytułu leasingu i odpowiadającego mu składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania zgodnie z MSSF 16 w dacie rozpoczęcia leasingu.
Po zmianach do MSR 12 jednostka jest zobowiązana do rozpoznania odnośnego składnika aktywów i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego, przy czym ujęcie każdego składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega kryteriom odzyskiwalności określonym w MSR 12.
Zmiana nie miała wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe gdyż Grupa nie stosowała zwolnienia z początkowego ujęcia podatku odroczonego, dla transakcji ujęcia leasingu czy zobowiązań z tytułu wycofania z eksploatacji.
- Zmiana do MSR 12 Podatek dochodowy, Międzynarodowa reforma podatkowe – zasady modelowe filaru II.
RMSR zmienia zakres MSR 12 w celu wyjaśnienia, że standard ma zastosowanie do podatków dochodowych wynikających z przepisów podatkowych prawomocnie lub faktycznie uchwalonych w celu wdrożenia modelowych zasad filaru II opublikowanych przez OECD, w tym przepisów podatkowych wdrażających kwalifikowane krajowe minimalne podatki wyrównawcze opisane w tych zasadach.
Wprowadzono również tymczasowy wyjątek dopuszczający nieujmowanie odroczonych podatków dochodowych wynikających z wdrożenia zasad modelowych filaru II OECD, a także ukierunkowane wymogi dotyczące ujawniania informacji przez zainteresowane jednostki.
Dyrektywa Rady (UE) 2022/2523 w sprawie zapewnienia globalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup kapitałowych w Unii, nie ma zastosowania do Grupy Introl, jako że jej roczny obrót nie przekracza 750 milionów euro, w związku z tym grupa nie będzie obliczać i płacić podatku wyrównawczego wynikającego z tej dyrektywy. Zmiana nie ma więc wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.
Standardy nie zastosowane
Zarząd nie wybrał opcji wcześniejszego zastosowania następujących standardów oraz interpretacji (już przyjętych lub będących w trakcie przyjmowania przez Unię Europejską):
Standardy i interpretacje przyjęte przez RMSR, zatwierdzone przez UE:
-Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych: Klasyfikacja zobowiązań jako długoterminowe i krótkoterminowe oraz zobowiązania długoterminowe z kowenantami – planowana data obowiązywania dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 r. lub później,
Standardy i interpretacje przyjęte przez RMSR, będące w trakcie zatwierdzania przez UE:
- Zmiany do MSR 7 Sprawozdanie z przepływów pieniężnych oraz do MSSF 7 Instrumenty finansowe: Ujawnienia: Ustalenia finansowe dostawców – planowana data obowiązywania dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 r. lub później,
- Zmiany do MSR 21 Skutki zmian kursów wymiany walut obcych: brak wymienności – planowana data obowiązywania dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2025 r. lub później,
-MSSF 18 Prezentacja i ujawnienia w sprawozdaniach finansowych – planowana data obowiązywania dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2027 r. lub później.
Zarząd przewiduje, że zmiany mogą wywrzeć w przyszłości znaczący wpływ na kwoty i ujawnienia prezentowane w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych Grupy Kapitałowej. Nie ma jednak możliwości przedstawienia wiarygodnych danych szacunkowych dotyczących oddziaływania wyżej wymienionych standardów, dopóki Grupa nie zakończy analiz wpływu zmian ww. standardów na sprawozdania Grupy.
Zmiana prezentacji podatku odroczonego w Spółkach zależnych
Począwszy od sprawozdania rocznego sporządzonego na 31.12.2023 r. zmieniony został sposób prezentacji aktywa i rezerw na podatek odroczony w spółkach zależnych. Dotychczas pozycje prezentowane były w szyku rozwartym, aktualnie prezentowane są per saldo tj. po kompensacie. Zdaniem Zarządu zmieniona prezentacja będzie przejrzyściej prezentować dane finansowe zarówno Spółek zależnych jak i Grupy, a sprawozdania staną się bardziej przydatne dla odbiorców.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Poniższe dane podsumowują wpływ zmiany polityki rachunkowości na sprawozdanie finansowe:
Sprawozdanie z sytuacji finansowej | 31.12.2022 | Zwiększenie/ zmniejszenie | 31.12.2022 (dane przekształcone) |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 12 841 | (9 697) | 3 144 |
Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 15 340 | (9 697) | 5 643 |
Razem korygowane pozycje | (2 499) | - | (2 499) |
Zmiana nie miała wpływu na sprawozdanie z całkowitych dochodów, sprawozdanie z kapitałów własnych, sprawozdanie z przepływów pieniężnych oraz wynik finansowy.
5.4.1ZAŁOŻENIE I NIEPEWNOŚĆ KONTYNUACJI DZIAŁALNOŚCI
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zaprezentowane przy założeniu kontynuacji działalności Grupy Kapitałowej w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie istnieje niepewność co do kontynuowania działalności Grupy oraz spółek wchodzących w jej skład.
5.4.2WPŁYW WOJNY W UKRAINIE ORAZ SYTUACJI MAKROEKONOMICZNEJ NA SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE
Sytuacja geopolityczna związana z bezpośrednią agresją Rosji na Ukrainę nie ograniczyła istotnie działalności Grupy zarówno w 2023, jak i w 2022 roku, w stosunku do lat wcześniejszych, jak również nie spowodowała zagrożenia kontynuacji działalności poszczególnych spółek Grupy.
Większość spółek z Grupy nie prowadziła istotnej działalności w krajach objętych konfliktem i w krajach w nim zaangażowanych tj. Ukraina, Rosja i Białoruś.
Przychody na ww. rynki w latach 2023, 2022 oraz 2021 przedstawiały się następująco:
| 2023 | 2022 | 2021 |
Ukraina | 2 169 | 1 676 | 4 162 |
Białoruś | - | 76 | 54 |
Rosja | - | 424 | 2 775 |
Razem | 2 169 | 2 175 | 6 991 |
% Sprzedaży Grupy | 0,3% | 0,4% | 1,4% |
Największą sprzedaż ze spółek grupy na ww. rynkach prowadziła Spółka RAControls Sp. z o.o., której przychody ze sprzedaży na rynku ukraińskim wyniosły w latach 2023 i 2022 odpowiednio 2 079 tys. zł oraz 1 242 tys. zł. W stosunku do okresu przed wojną, a bieżącym okresem trudności wystąpiły w obszarze spadku obrotów jak i ściągalności należności. Na koniec 2023 r. oraz 2022 r. przeterminowane należności wyniosły odpowiednio 462 tys. zł oraz 594 tys. zł, z czego dokonano odpisu aktualizującego na 445 tys. zł. Spółka RAControls Sp. z o.o. obecnie prowadzi sprzedaż incydentalną tylko na podstawie przedpłat.
W związku z wybuchem wojny Spółka Limatherm S.A. zaprzestała sprzedaży swoich towarów do Rosji, w 2023 r. Spółka nie osiągnęła przychodów z tego tytułu. Do momentu wybuchu wojny na terytorium Rosji dostarczane były obudowy do stref zagrożonych wybuchem z czego Spółka uzyskała w 2022 r. przychód na kwotę 311 tys. zł, w 2021 r. było to 2 178 tys. zł. Również sprzedaż na Ukrainę nie wystąpiła w 2023 r. w stosunku do lat 2022 r. i 2021 r. kiedy to wyniosła odpowiednio 236 tys. zł. oraz 21 tys. zł.
Ograniczenie sprzedaży do Rosji oraz Białorusi nastąpiło również w Spółkach Limatherm Sensor Sp. z o.o. oraz Limatherm Components Sp. z o.o. przy czym sprzedaż tych spółek nie była istotna.
Pozostałe Spółki Grupy Introl nie dokonywały sprzedaży na rynki wschodnie (Ukraina, Białoruś, Rosja).
Wojna w Ukrainie nie miała bezpośredniego, negatywnego wpływu na działalność Grupy w 2023 r. oraz 2022 r. Nie zanotowano przestojów produkcyjnych ani też istotnych ograniczeń realizowanych usług. Wydarzenia te wpłynęły natomiast na otoczenie makroekonomiczne, w którym Grupa funkcjonuje i które ma wpływ na jej bieżącą działalność, w tym na poziom inflacji, stopy procentowe oraz zmienność cen i dostępność materiałów czy towarów.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
W latach 2023 - 2022 r. znacząco wzrosły ceny materiałów, komponentów czy surowców wykorzystywanych m.in. do produkcji w tym aluminium, energia elektryczna czy gaz. Niosło to ze sobą ryzyko wycofania się klientów ze współpracy w konsekwencji podwyżek cen. Ryzyka te są jednak identyfikowane i uwzględniane w procesach negocjacyjnych, a składane inwestorom ceny ofertowe uwzględniają oczekiwany wzrost cen materiałów i usług. W realizowanej sprzedaży dla głównych składników kosztowych stosowane są indeksacje cen. Naprzeciw interesom generalnych wykonawców wyszły również organy tworzące prawo zamówień publiczny poprzez stworzenie zapisów o konieczności zawierania klauzuli waloryzacyjnej w umowach z wykonawcami.
W celu ograniczenia ryzyka braku dostępności materiałów oraz przewidując wzrost kosztów produkcji, Grupa zdecydowała się również w niektórych obszarach na kontrolowany wzrost stanu zapasów.
Poza kosztami materiałów i surowców, w wyniku inflacji, oczekiwań pracowników, jak również zmian przepisów prawnych w zakresie minimalnego wynagrodzenia, wzrosły koszty wynagrodzeń, a tym samym działalności Grupy.
Na wyniki Grupy wpływa również wzrost stóp procentowych, a tym samym wyższe koszty obsługi długu. W związku z powyższym w większym stopniu Grupa zabiega o zawarcie w umowach zapisów umożliwiających pozyskanie zaliczek na poczet realizacji kontraktów.
W roku 2023 wzrosła wartość oczekiwanych strat kredytowych, rozpoznana strata powstała w związku z utworzonymi odpisami aktualizującymi należności wyniosła 10 697 tys. zł, w roku ubiegłym było to 105 tys. zł, Grupa nie odnotowała natomiast istotnej utraty wartości posiadanych aktywów niefinansowych.
Kwestie klimatu nie miały istotnego wpływu na niniejsze sprawozdanie, a w szczególności kwestie związane z klimatem oraz przejścia na gospodarkę niskoemisyjną, nie spowodowały utraty wartości posiadanych przez Grupę aktywów niefinansowych, nie wpłynęły na zmianę okresów użytkowania aktywów, konieczność utworzenia dodatkowych rezerw, nie spowodowały również ograniczenia przychodów Grupy, jak również nie wpłynęły na zdolność do kontynuacji działalności.
Większość Spółek z Grupy nie identyfikuje negatywnego wpływu przejścia na gospodarkę niskoemisyjną na prowadzoną przez siebie działalność, jednakże Grupa kapitałowa Introl S.A. monitoruje przepisy dotyczące klimatu i transformacji na gospodarkę niskoemisyjną oraz dokonuje niezbędnych inwestycji w zakresie dostosowania się do ww. regulacji.
Grupa kapitałowa Introl S.A. uwzględnia potrzeby ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w ramach reakcji na sygnały od klientów oraz zgodnie z wymaganiami prawa realizuje wytyczne np. audyty energetyczne. Część spółek Grupy kapitałowej Introl S.A. zainstalowała systemy fotowoltaiki, są to Spółki tj. Limatherm Components Sp. z o.o. oraz Limatherm S.A. Plany z zainstalowaniem paneli fotowoltaicznych posiada również Spółka Pro-Zap, co przyczyni się do dalszego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych Grupy. Również Limatherm S.A. planuje w 2023 r. zwiększyć moc systemów fotowoltaiki z mocy 50 kWp do 600 kWp. Rozważana jest również instalacja kogeneracji. Spółka planuje prowadzić programy B+R w ramach przygotowań pod elektromobilność.
W Grupie prowadzone są inne działania prowadzące do redukcji zużycia energii czy emisji odpadów np. Limatherm S.A. wdrożyła również i prowadzi działania w celu redukcji energii elektrycznej i wody w procesach technologicznych np. poprzez wykorzystywanie źródeł ciepła wtórnego z istniejących urządzeń (ciepło ze sprężarek).
Ponadto wychodząc naprzeciw rozwiązaniom niskoemisyjnym, Grupa inwestuje w rozwiązania energooszczędne (nowoczesne maszyny), automatyzację i cyfryzację.
W związku ze zwiększonym popytem związanym ze zmianami klimatycznymi oraz przejściem na gospodarkę niskoemisyjną, poszerzony został zakres działalności związany z instalacjami fotowoltaicznymi w Introl Automatyka Sp. z o.o.
Natomiast Spółka IB Systems sp. z o.o. uzyskała dwa duże kontrakty na budowę nowych bloków gazowo-parowych oraz jeden kontrakt na budowę nowej spalarni śmieci w Warszawie.
Natomiast zmiany w gospodarce w zakresie produkcji aut niskoemisyjnych (elektrycznych) spowodował pozytywny wpływ na Spółkę INTROL Pro Zap Sp. z o.o., ponieważ pozyskuje ona wiele nowych projektów związanych z produkcją komponentów do samochodów elektrycznych.
Obecna sytuacja związana z klimatem sprzyja również Spółce Introl Energomontaż Sp. z o.o., która świadczy usługi budowy i modernizacji układów wytwarzania energii cieplnej oraz elektrycznej. Dużą część potencjalnych klientów Spółki Introl Energomontaż Sp. z o.o. stanowi szeroko pojęty sektor ciepłowniczy, który z uwagi na uwarunkowania wynikające z przyjętych założeń pakietu Fit for 55 będzie wymagał znaczących inwestycji w zakresie dekarbonizacji i przejścia na źródła niskoemisyjne, np. gaz. W związku ze złożonością instalacji, a co za tym idzie, koniecznością konsultacji rozwiązań technicznych pomiędzy oferentami a inwestorami, terminy składania ofert ulegały przesunięciom, co w efekcie spowodowało przeniesienie części rozstrzygnięć przetargów na budowę kotłowni gazowych, kogeneracji gazowych i instalacji termicznego przekształcania odpadów na rok 2024.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe INTROL S.A. oraz sprawozdania finansowe jego jednostek zależnych.
Sprawozdania finansowe jednostek zależnych sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy, co sprawozdanie INTROL S.A., przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości. Rokiem obrotowym jednostki dominującej i jednostek zależnych jest rok kalendarzowy.
Za jednostki zależne w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy INTROL uznaje się te jednostki nad którymi Grupa sprawuje kontrolę. Grupa sprawuje kontrolę nad jednostką kiedy jednocześnie
a) sprawuje władzę nad tą jednostką,
b) z tytułu swojego zaangażowania w tej jednostce, podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub posiada prawa do zmiennych wyników finansowych oraz
c) posiada możliwość wykorzystania sprawowanej władzy nad jednostką, do wywierania wpływu na wysokość swoich wyników finansowych.
Salda i transakcje występujące pomiędzy jednostkami Grupy są dla celów konsolidacji eliminowane.
Udziały niekontrolujące w aktywach netto konsolidowanych jednostek zależnych ujmowane są w ramach kapitału własnego w odrębnej pozycji.
Zyski i straty oraz każdy składnik innych całkowitych dochodów przypisuje się do właścicieli jednostki dominującej oraz udziałów niekontrolujących.
Zaprzestaje się konsolidacji jednostek zależnych z dniem ustania kontroli.
INTROL S.A. kwalifikując jednostki do konsolidacji kieruje się kryterium istotności ich danych finansowych.
Za nieistotne uznano podmioty, których odpowiednie wielkości są nieznaczne w stosunku do analogicznych wielkości w skonsolidowanym sprawozdaniu Grupy INTROL, a w szczególności:
- suma bilansowa:3%
- przychód ze sprzedaży:0,5%
- wynik finansowy netto:5%
Przy konsolidacji bierze się pod uwagę łączne dane spółek uznanych z osobna za nieistotne, i jeżeli są przekroczone progi ustalone powyżej, wówczas konsolidacją obejmuje się także spółki pojedynczo nieistotne.
Wartość firmy przejęta w ramach połączenia jednostek gospodarczych odpowiada płatności dokonanej przez jednostkę przejmującą w oczekiwaniu na przyszłe korzyści ekonomiczne z tytułu aktywów, których nie można pojedynczo zidentyfikować ani osobno ująć.
Wartość firmy ujmuje się na dzień przejęcia i wycenia w kwocie nadwyżki wartości sumy:
1)Przekazanej zapłaty,
2)Kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów,
3)W przypadku połączenia etapami, wartości godziwej na dzień przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego poprzednio do jednostki przejmującej,
nad kwotą netto wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań.
W przypadku nadwyżki wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań nad wyżej wskazaną sumą, powstały zysk z tytułu okazyjnego nabycia ujmowany jest w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów na dzień przejęcia.
Wartości firmy przejętej w ramach połączenia jednostek gospodarczych nie amortyzuje się. Wartość firmy przynajmniej raz w roku podlega analizie pod kątem utraty wartości. Ewentualna utrata wartości rozpoznawana jest od razu w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodach i nie podlega odwróceniu w kolejnych okresach.
Podstawową zasadą ujmowania przychodów jest 5 stopniowy model ujmowania przychodów, obejmujący:
identyfikację umowy z klientem,
identyfikację poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia,
określenie ceny transakcyjnej,
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
alokację ceny transakcyjnej do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczeń,
ujęcie przychodu w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy.
Dla każdego zobowiązania do wykonania świadczenia Grupa ustala w momencie zawarcia umowy, czy będzie spełniać zobowiązanie do wykonania świadczenia w miarę upływu czasu czy też spełni je w określonym momencie.
Jeżeli Grupa spełniła zobowiązanie, w sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupa przedstawia umowę jako składnik aktywów z tytułu umowy lub zobowiązanie z tytułu umowy. Grupa przedstawia wszelkie bezwarunkowe praw do otrzymania wynagrodzenia oddzielnie jako należność.
Co do zasady przy realizacji istotnych kontraktów sprzedażowych realizowanych przez spółki usługowe dla każdego zobowiązania do wykonania świadczenia spełnianego w miarę upływu czasu Grupa ujmuje przychody w oparciu o metodę opartą o nakłady, mierząc stopień całkowitego spełnienia tego zobowiązania do wykonania świadczenia, chyba że inna metoda lepiej zapewnia rzetelny obraz przekazania dóbr i usług.
Zgodnie z tą metodą przychody ujmuje się w oparciu o nakłady poniesione przez Grupę przy spełnianiu zobowiązania do wykonania świadczenia tj. poniesione koszty w stosunku do całkowitych oczekiwanych nakładów koniecznych do wypełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia.
Zdaniem Grupy metoda ta zapewnia rzetelny obraz przekazania dóbr i usług dla większości sprzedaży realizowanej przez Grupę gdy zobowiązania do wykonania świadczenia spełniane są w miarę upływu czasu, gdyż sposób ustalania cen dla tych zobowiązań również jest oparty o szacowane koszty, do których naliczana jest odpowiednia marża, co powoduje że metoda ta najlepiej nadaje się do wyceny przychodów w Grupie.
W przypadku zobowiązań spełnianych w czasie dla których klient jednocześnie otrzymuje i czerpie korzyści płynące ze świadczenia Grupy, w miarę wykonywania przez Grupę tego świadczenia (np. usługi najmu, serwisu itp.), Grupa stosuje metody oparte na wynikach przy czym ze względu na fakt że fakturowanie odbywa się miesięcznie lub kwartalnie, nie dokonywana jest dodatkowa wycena przychodu, mająca odzwierciedlenie w aktywach i zobowiązaniach z tyt. umów z klientami.
Grupa ujmuje przychody z tytułu spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia w miarę upływu czasu tylko wtedy, gdy może dokonać racjonalnego pomiaru stopnia całkowitego spełnienia tego zobowiązania do wykonania świadczenia. W przypadku gdy Grupa może nie być w stanie dokonać racjonalnego pomiaru, ale oczekuje, że odzyska koszty poniesione podczas spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia, przychody ujmowane są wyłącznie do wysokości kosztów poniesionych.
Grupa ujmuje stratę z tytułu utraty wartości w wyniku finansowym w stopniu, w jakim wartość bilansowa składnika aktywów przekracza wartość pozostałej kwoty wynagrodzenia, którą Grupa spodziewa się otrzymać, pomniejszonej o nakłady, które nie zostały ujęte jako koszty.
W ramach produkcji AKPIA Grupa produkuje zarówno aparaturę kontrolno pomiarową, głównie przemysłowe czujniki temperatury, jak również komponenty do budowy aparatury kontrolno pomiarowej. Spełnienie zobowiązań do wykonania świadczeń, a tym samym sprzedaż następuje co do zasady w momencie dostawy wyrobów gotowych lub w momencie przekazania kontroli nad wyrobami w oparciu o reguły Incoterms.
Terminy płatności to między 14-60 dni. Nie występuje istotny element finansowania. Terminy płatności odpowiadają rynkowym praktykom i standardowym terminom płatności. Kwota wynagrodzenia nie zawiera elementów zmiennych. W ramach tego segmentu Spółki nie działają jako pośrednicy. Okres gwarancji to zazwyczaj 12 mcy dla wyrobów. Spółki nie stosują wydłużonej gwarancji.
Po dokonanej sprzedaży Grupa nie jest zobowiązana do przyjęcia zwrotów czy dokonania zwrotów wynagrodzenia w ramach danego segmenty. Ewentualne zwroty mogą następować w ramach reklamacji z tyt. gwarancji lub wymiany produktów.
Spełnienie zobowiązań do wykonania świadczenia następuje w momencie wysyłki towaru do klienta, po przeniesieniu kontroli na klienta. Terminy płatności wynoszą średnio 30-45 dni. Nie występuje istotny element finansowania. Kwota wynagrodzenia jest w ponad połowie przypadków zmienna i zależy od ceny materiałów publikowanych na giełdzie LME (Londyńska Giełda Towarowa) oraz niemieckim rynku WVM (Towarzystwo Ekonomiczne Metali). Grupa nie działa jako pośrednik w ramach tego segmentu.
Gwarancje udzielane są na okres 2 lat, co jest standardowym terminem dla tego typu sprzedaży, nie stosuje się wydłużonej gwarancji. Ewentualne zwroty mogą następować w ramach reklamacji z tyt. gwarancji, każda reklamacja jest rozpatrywana indywidualnie, jeśli jest ona zasadna wówczas następuje próba polubownego rozwiązania problemu.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Zdecydowana większość zobowiązań do wykonania świadczeń jest rozpoznawana w miarę upływu czasu, gdyż spełniane są warunki albo w wyniku wykonania świadczeń powstaje lub zostaje ulepszony składnik aktywów, a kontrolę nad tym składnikiem aktywów w miarę jego powstawania lub ulepszania sprawuje klient, albo w wyniku świadczeń nie powstaje składnik aktywów w o alternatywnym zastosowaniu, a jednostce przysługuje egzekwowalne prawo do zapłaty za dotychczas wykonania świadczenia.
W przypadku gdy nie spełnione są warunki klasyfikacji ich do spełnienia w czasie, spełnienie zobowiązań może następować również w określonym momencie.
Terminy płatności kształtują się między 14- 90 dni. Terminy płatności odpowiadają praktykom rynkowym i standardowym terminom płatności, co do zasady nie występuje element finansowania.
Grupa nie występuje jako pośrednik. Wynagrodzenia w większości przypadków jest stałe i ustalanej jest w kwocie ryczałtowej, w niektórych przypadkach rozliczenie następuje na podstawie obmiaru prac.
Spółki stosują gwarancje ubezpieczeniowe i bankowe w celu zabezpieczenia należytego wykonania umowy, oraz zagwarantowania usunięcia wad i usterek, udzielają rękojmi oraz wadium. Okresy gwarancji nie odbiegają od rynkowych.
Co do zasady spełnienie zobowiązań jest rozpoznawane w określonym momencie. Terminy płatności stosowane są między 14-90 dni. Wynagrodzenie jest ustalane najczęściej w kwocie ryczałtowej, w oparciu o cenniki. Spółki realizując sprzedaż nie działają jako pośrednik w rozumieniu MSSF. Spółki nie udzielają upustów z tyt. osiągniecia przez kontrahentów określonych obrotów. Gwarancje udzielane są na ok. 2 lat, co jest standardowym terminem dla tego typu sprzedaży, sporadycznie stosowane są wydłużone terminy gwarancji.
Obejmuje pozostałe mniej istotne działalności grupy i dotyczy sprzedaży pozostałych usług i produktów. Każde zobowiązanie do wykonania świadczenia jest analizowane pod kątem spełnienia w czasie czy w momencie. Pozostałe warunki nie odbiegają od zasad stosowanych dla innych segmentów. ,
Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. Okres leasingu Grupa ustala pod względem ilości użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów. Gdy warunki umowy ulegną zmianie, Grupa ocenia ponownie, czy umowa jest leasingiem lub czy zawiera leasing.
Grupa stosuje zwolnienia z ujmowania leasingów w przypadku leasingów krótkoterminowych oraz w przypadku leasingów, w odniesieniu do których składnik aktywów ma niską wartość. Za niską wartość przyjmuje się wartość składnika będącego przedmiotem leasingu o wartości poniżej 5 000 USD w przeliczeniu na złotówki.
Grupa nie stosuje MSSF 16 do leasingu aktywów niematerialnych.
Aktywa użytkowane spełniające warunki leasingu ujmuje się jako składnik aktywa z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu (zobowiązanie z związane z aktywem z tytułu prawa do użytkowania). Zobowiązanie z tytułu leasingu wycenia się w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych. Opłaty leasingowe dyskontuje się z zastosowaniem stopy procentowej leasingu, jeżeli stopę tę można z łatwością ustalić. W przeciwnym razie Grupa stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy.
W dacie rozpoczęcia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania wyceniany jest według kosztu i obejmuje kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu, wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe, wszelkie początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez leasingobiorcę, oraz szacunek kosztów, które mają zostać poniesione w związku z demontażęm i usunięciem bazowego składnika aktywów, przeprowadzeniem renowacji miejsca, w którym się znajdował, lub przeprowadzeniem renowacji bazowego składnika aktywów do stanu wymaganego przez warunki leasingu, chyba że te koszty są ponoszone w celu wytworzenia zapasów.
Grupa dokonuje amortyzacji składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania od daty rozpoczęcia leasingu aż do końca okresu użytkowania tego składnika lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza. Składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania amortyzuje się metodą liniową.
Zmiany w opłatach leasingowych uznaje się jako korektę składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania. Aktualizację wyceny zobowiązania z tytułu leasingu poprzez dyskontowanie zaktualizowanych opłat leasingowych, stosując zaktualizowaną stopę dyskontową, jeżeli zaistnieje zmiana w odniesieniu do okresu leasingu oraz zaistnieje zmiana
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
oceny opcji kupna.
Grupa analizuje czy umowy spełniają warunki leasingu, w szczególności weryfikacji podlegają wszystkie umowy leasingu, najmu, użytkowania w tym użytkowania wieczystego itp.
Pozycje zawarte w sprawozdaniach finansowych poszczególnych jednostek Grupy wycenia się w walucie podstawowego środowiska gospodarczego, w którym dana jednostka prowadzi działalność tj. w walucie funkcjonalnej. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentowane jest w złotych polskich (PLN), które stanowią walutę funkcjonalną i walutę prezentacji jednostki dominującej.
Transakcje wyrażone w walutach obcych przelicza się na moment początkowego ujęcia na walutę funkcjonalną według kursu obowiązującego w dniu transakcji.
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego:
-wyrażone w walucie obcej pozycje pieniężne przelicza się przy zastosowaniu kursu zamknięcia;
-pozycje niepieniężne wyceniane według kosztu historycznego w walucie obcej przelicza się przy zastosowaniu kursu wymiany z dnia transakcji, oraz
-pozycje niepieniężne wyceniane w wartości godziwej w walucie obcej przelicza się przy zastosowaniu kursu wymiany z dnia ustalenia wartości godziwej.
Zyski i straty z tytułu różnic kursowych powstałe w wyniku rozliczenia transakcji w walucie obcej oraz wyceny bilansowej aktywów i zobowiązań pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmuje się w sprawozdaniu z zysków lub strat, o ile nie odracza się ich w kapitale własnym, gdy kwalifikują się do uznania za zabezpieczenie przepływów pieniężnych i zabezpieczenie udziałów w aktywach netto.
Dotacji rządowych, łącznie z niepieniężnymi dotacjami wykazywanymi w wartości godziwej nie ujmuje się, dopóki nie istnieje wystarczająca pewność, iż Grupa spełni warunki związane z dotacjami oraz dotacje będą otrzymane. Dotacje nie zwiększają bezpośrednio kapitału własnego.
Dotacje państwowe do aktywów trwałych są prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako rozliczenia międzyokresowe przychodów i odpisywane w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów przez przewidywany okres użytkowania tych aktywów.
Dotacje do wynagrodzeń pomniejszają koszty których dotyczą. Pozostałe dotacje do przychodu prezentowane są w pozycji pozostałe przychody w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów.
W Grupie Kapitałowej INTROL definicję świadczeń pracowniczych spełniają:
-krótkoterminowe świadczenia pracownicze, w tym wynagrodzenia za pracę wraz z obowiązkowymi narzutami, płatne urlopy wypoczynkowe i płatne zwolnienia chorobowe, udziały w zyskach i premie oraz świadczenia niepieniężne na rzecz obecnych pracowników,
-świadczenia po okresie zatrudnienia,
-pozostałe długoterminowe świadczenia pracownicze, w tym nagrody z tytułu jubileuszu pracy,
-świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy.
Wynagrodzenia za pracę z narzutami Grupa uznaje za koszt okresu, w którym pracownik świadczy wynagradzaną pracę. Płatne zwolnienia chorobowe Grupa zalicza do niekumulowanych płatnych nieobecności. Koszty tego rodzaju Grupa ujmuje z chwilą wystąpienia nieobecności. Urlopy wypoczynkowe stanowią krótkoterminową płatną nieobecność.
Prawo do otrzymania odprawy emerytalnej i rentowej Grupa uznaje za program określonych świadczeń. Zobowiązania z tego tytułu Grupa wycenia i ujmuje w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. Grupa dokonuje ich wyceny metodami aktuarialnymi.
Ustalając wartość bieżącą zobowiązań z tytułu określonych świadczeń oraz związanych z nimi kosztów bieżącego zatrudnienia oraz tam, gdzie ma to zastosowanie, kosztów przeszłego zatrudnienia, jednostka przyporządkowuje świadczenia do poszczególnych okresów zatrudnienia zgodnie z wzorem przyjętym w programie świadczeń. Jeśli jednak
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
praca w latach późniejszych prowadzić będzie do istotnie wyższego poziomu świadczeń niż w latach wcześniejszych, jednostka przyporządkowuje świadczenia metodą liniową, począwszy od dnia, gdy praca wykonywana przez pracownika uprawniła go do świadczeń w ramach programu świadczeń do dnia, począwszy, od którego dalsza praca wykonywana przez pracownika nie będzie prowadziła do powstania istotnej kwoty dodatkowych świadczeń w ramach programu, poza kwotą wynikającą ze wzrostu wynagrodzeń.
Kwota ujęta jako zobowiązanie z tytułu określonych świadczeń jest wyliczana w następujący sposób:
-wartość bieżąca zobowiązania z tytułu określonych świadczeń na koniec okresu sprawozdawczego - wyznaczona zgodnie z metodą wyceny aktuarialnej,
-plus wszelkie zyski aktuarialne (minus wszelkie straty aktuarialne),
-minus pełna wysokość dotychczas nieujętego kosztu przeszłego zatrudnienia.
Rezerwa całkowita jest sumą rezerw obliczonych dla każdego wyodrębnionego przedziału wiekowego, na jaki został podzielony personel poszczególnych Jednostek.
Zarówno koszty zatrudnienia stanowiące zmianę wartości bieżącej zobowiązań wynikającej z pracy wykonywanej przez pracowników, jak i odsetki netto od zobowiązań netto, stanowiące zmianę wartości zobowiązania netto spowodowaną upływem czasu są ujmowane w wyniku finansowym bieżącego okresu. Natomiast zyski i straty aktuarialne, stanowiące korekty założeń aktuarialnych ex post oraz skutki zmian założeń aktuarialnych, ujmowane są jako inne całkowite dochody.
Kwota ujmowana jako zobowiązanie z tytułu innych długoterminowych świadczeń pracowniczych stanowi wartość bieżącą zobowiązania z tytułu określonych świadczeń na koniec okresu sprawozdawczego - wyznaczoną zgodnie z metodą wyceny aktuarialnej.
Przyjęta procedura postępowania przy szacowaniu rezerwy na nagrody jubileuszowe wynika z powiązania ich wysokości ze stażem pracy w jednostce, która te nagrody wypłaca. W Grupie stosuje się jedną podstawę stosowaną do obliczenia kwoty nagrody jubileuszowej w stosunku do łącznego stażu pracy pracownika (zarówno w jednostce, jak i poza nią).
Procedura szacowania zakłada, iż zarówno za lata pracy poza jednostką, jak i za lata pracy w jednostce do obliczenia wymiaru nagrody stosuje się tę samą podstawę, w szczególności jest to wynagrodzenie obliczone wg zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy (z wyłączeniem nagród z funduszu kierowniczego) czy wysokość wynagrodzenia zasadniczego wraz z premią regulaminową lub premią prowizyjną.
Personel jednostki został podzielony na przedziały o stażu pracy: 5 lat, 6-10 lat, 11-15 lat, 16-20 lat, 21-25 lat, 26-30 lat, 31-35 lat, 36-40 lat, 41-45 lat, 46-50 lat, 51-55 lat, 56-60 lat, pow. 60 lat. Rezerwa całkowita jest sumą rezerw obliczonych dla każdej z wyodrębnionych grup. W przypadku nagród jubileuszowych zyski i straty aktuarialne są ujmowane w całości. W przypadku nagród jubileuszowych koszty przeszłego zatrudnienia są ujmowane od razu w całości.
Na obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego składają się: podatek bieżący (CIT) oraz podatek odroczony.
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Bieżący podatek za bieżący i poprzednie okresy ujmuje się jako zobowiązanie w kwocie, w jakiej nie został zapłacony.
Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów w latach następnych oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.
Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości na różnicach pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i pasywów a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania.
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego jest tworzona od wszystkich dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego jest rozpoznawany do wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego wycenia się z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą stosowane, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe), które obowiązują prawnie lub obowiązują faktycznie na koniec okresu sprawozdawczego.
Wartość składnika aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy koniec okresu sprawozdawczego, a w przypadku, gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części, następuje jego odpis.
Aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego nie dyskontuje się.
Podatek odroczony jest ujmowany w sprawozdaniu z zysków lub strat, poza przypadkiem, gdy dotyczy on pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym. W tym ostatnim wypadku podatek odroczony jest również rozliczany bezpośrednio w kapitały własne.
Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy Grupa posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzania kompensat aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Rzeczowe aktywa trwałe wykazuje się wg ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.
Części zamienne, wyposażenie awaryjne lub wyposażenie związane z serwisem jeżeli nie spełniają definicjirzeczowych aktywów trwałych są ujmowane jako zapasy. Grupa nie zwiększa wartości bilansowej rzeczowych aktywów trwałych o koszty bieżącego utrzymania tych aktywów.
Rzeczowe aktywa trwałe amortyzuje się metodą liniową. Stawkę amortyzacji określa się w momencie przyjęcia środka trwałego w wysokości odzwierciedlającej okres jego ekonomicznej użyteczności. Amortyzację składnika rzeczowych aktywów trwałych rozpoczyna się w miesiącu następującym po miesiącu, w którym oddano do użytkowania dany składnik aktywów.
Środkami trwałymi są pojedyncze składniki majątku trwałego o wartości początkowej wyższej niż 3,5 tys. złotych..
Rzeczowe aktywa trwałe amortyzuje się metodą liniową przy zastosowaniu następujących okresów:
| Tytuł | Okres użytkowania w latach |
grupa 0 | grunty | - |
grupa I | budynki i lokale | 2- 95 |
grupa II | obiekty inżynierii lądowej i wodnej | 10-40 |
grupa III | kotły i maszyny energetyczne | 2-15 |
grupa IV | maszyny i urządzenia ogólne | 1-22 |
grupa V | maszyny i urządzenia specjalne | 3-20 |
grupa VI | urządzenia techniczne | 2-22 |
grupa VII | środki transportu | 2-14 |
grupa VIII | narzędzia, przyrządy, wyposażenie | 2-18 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Składnik wartości niematerialnych początkowo wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia.
Po początkowym ujęciu składnik wartości niematerialnych wykazuje się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i łączną kwotę odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości.
Wartości niematerialne podlegają amortyzacji. Stawki amortyzacyjne ustalone zostały z uwzględnieniem okresu ekonomicznej użyteczności wartości niematerialnych. Wartości niematerialne amortyzuje się metodą liniową przy zastosowaniu następujących okresów:
Tytuł | Okres użytkowania w latach |
oprogramowanie komputerowe | 2-10 |
koszty prac rozwojowych | 2-10 |
pozostałe prawa majątkowe | 2-10 |
Grupa nie zalicza do wartości niematerialnych i nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych od składników, których wartość początkowa nie przekracza 3,5 tys. złotych.
Składnik wartości niematerialnych powstały w wyniku prac rozwojowych ujmuje się wtedy i tylko wtedy, gdy Grupa jest w stanie udowodnić:
możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży,
zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży,
zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,
sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne,
dostępność stosownych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,
możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych.
Koszt wytworzenia składnika wartości niematerialnych we własnym zakresie Grupa obejmuje nakłady, które mogą być bezpośrednio przyporządkowane czynnościom tworzenia, produkcji i przystosowania składnika aktywów do użytkowania w sposób zamierzony przez kierownictwo.
Koszty prac rozwojowych uprzednio odniesione do sprawozdania z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów nie mogą być ujęte jako aktywa w późniejszym okresie. Koszty prac rozwojowych posiadające określony okres użytkowania, które zostały skapitalizowane, amortyzuje się od momentu rozpoczęcia produkcji komercyjnej produktu metodą liniową przez przewidywany okres czerpania z nich korzyści, nieprzekraczający 5 lat.
Na każdy koniec okresu sprawozdawczego Grupa dokonuje przeglądu składników majątku trwałego w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty ich wartości. W przypadku zaistnienia przesłanek, które wskazują na możliwość utraty wartości Grupa przeprowadza testy sprawdzające czy nastąpiła utrata wartości. Testy sprawdzające są przeprowadzane raz w roku także w odniesieniu do wartości niematerialnych i prawnych o nieokreślonym okresie używania.
W szczególności gdy stwierdzono istnienie takich przesłanek, szacowana jest wartość odzyskiwalna danego składnika aktywów, w celu ustalenia potencjalnego odpisu z tego tytułu.
Stratę z tytułu utraty wartości ujmuje się w wysokości kwoty o jaką wartość bilansowa danego składnika aktywów przewyższa jego wartość odzyskiwalną. Wartość odzyskiwalna to kwota wyższa z dwóch kwot: wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia i wartości użytkowej. Odpis z tytułu utraty wartości ujmuje się jako koszt w sprawozdaniu zysków i strat oraz całkowitych dochodów.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Odpis z tytułu utraty wartości zostaje odwrócony wtedy i tylko wtedy, gdy nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku wartość bilansowa składnika aktywów zostaje podwyższona do wysokości jego wartości odzyskiwalnej i nie może przekraczać wartości bilansowej jaka zostałaby ustalona, gdyby nie ujęto odpisu z tytułu utraty wartości. Po odwróceniu odpisu z tytułu utraty wartości w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika aktywów jest korygowany.
Zapasy wycenia się w cenie zakupu, nabycia lub koszcie wytworzenia nie wyższej od ceny sprzedaży netto. Na cenę nabycia lub koszt wytworzenia zapasów składają się wszystkie koszty zakupu, koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzenia zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu.
Koszty zakupu zapasów składają się z ceny zakupu, cła, pozostałych podatków, kosztów transportu, załadunku i wyładunku oraz innych kosztów dających się bezpośrednio przyporządkować do pozyskania wyrobów gotowych, materiałów i usług. Przy określaniu kosztów zakupu odejmuje się opusty, rabaty handlowe i inne podobne pozycje.
Na koszt wytworzenia zapasów robót w toku i wyrobów gotowych składają się koszty związane bezpośrednio z jednostką produkcji, takie jak robocizna bezpośrednia oraz systematycznie rozłożone, stałe i zmienne pośrednie koszty produkcji poniesione przy przetwarzaniu materiałów w wyroby gotowe.
Grupa stosuje tę sama metodę ustalania ceny zakupu lub kosztu wytworzenia w przypadku zapasów mających ten sam charakter i przeznaczenie.
Dla celów przypisania stałych pośrednich kosztów produkcji do kosztów przetworzenia zapasów przyjmuje się normalną zdolność produkcyjną urządzeń produkcyjnych.
W momencie sprzedaży zapasów wartość bilansową tych zapasów ujmuje się jako koszt okresu, w którym ujmowane są odnośne przychody.
Grupa stosuje do wyceny zapasów materiałów i towarów ceny zakupu, gdy koszty transportu oraz pozostałe koszty związane z zakupem materiałów stanowią jedynie około 1% kosztów zakupu materiałów.
Zapasy oraz rozchody materiałów, towarów i wyrobów gotowych są wyceniane przy wykorzystaniu metody FIFO.
Materiały i towary wycenia się w cenach zakupu, a wartość stanu końcowego ustala się przyjmując, że rozchód wycenia się kolejno po cenach materiałów i towarów, które najwcześniej zostały nabyte.
Półprodukty i produkty w toku wyceniane są w rzeczywistym koszcie wytworzenia.
Produkty gotowe wycenia się w rzeczywistym koszcie wytworzenia. Na koniec okresu sprawozdawczego dokonuje się porównania cen wyrobów gotowych z cenami sprzedaży netto.
Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych związane z utratą ich wartości lub wyceną na koniec okresu sprawozdawczego obciążają pozostałe koszty. W przypadku ustania przyczyny dokonania odpisu aktualizującego, wartość rzeczowych składników obrotowych jest odnoszona na dobro pozostałych przychodów.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych obejmują środki pieniężne w kasie i depozyty na żądanie wraz z innymi krótkoterminowymi inwestycjami o wysokiej płynności o terminie zapadalności do trzech miesięcy od daty nabycia, które można łatwo wymienić na określone kwoty środków pieniężnych i które podlegając nieznacznemu ryzyku zmian wartości. Kredyty w rachunku bieżącym ujmowane są w pasywach.
Kapitał akcyjny zwykły wykazuje się w wartości nominalnej akcji wyemitowanych zgodnie ze statutem i zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
Rezerwy to zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne. Grupa tworzy rezerwy, gdy spełnione są łącznie następujące warunki:
na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowy) wynikający ze zdarzeń przeszłych,
prawdopodobne jest, że spełnienie obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków uosabiających korzyści ekonomiczne,
można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty tego obowiązku.
Grupa tworzy rezerwy na zobowiązania według następujących tytułów:
rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzona w związku z występowaniem dodatnich różnic pomiędzy wartością księgową aktywów i pasywów a ich wartością podatkową,
rezerwy na naprawy gwarancyjne,
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
rezerwy na straty na kontraktach,
rezerwy na świadczenia pracownicze,
pozostałe rezerwy.
Rozwiązanie niewykorzystanych rezerw następuje na dzień, na który okazały się zbędne.
Rezerwy na koszty napraw gwarancyjnych ujmowane są w momencie sprzedaży produktów zgodnie z najlepszym szacunkiem, co do przyszłych kosztów koniecznych do poniesienia przez Grupę w okresie gwarancji w koszty sprzedaży.
Rezerwy na straty na kontraktach odnoszone są w koszty danego kontraktu w momencie podjęcia informacji o stracie.
Rezerwy na świadczenia pracownicze oraz rezerwy na pozostałe koszty są odnoszone w ciężar pozostałych kosztów.
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych przedstawia informacje na temat przepływów pieniężnych zaistniałych w ciągu okresu, w podziale na działalność operacyjną, inwestycyjną i finansową.
Grupa wykazuje przepływy pieniężne z działalności operacyjnej posługując się metodą pośrednią, za pomocą której zysk lub stratę koryguje się o skutki transakcji mających bezgotówkowych charakter, o czynne i bierne rozliczenia międzyokresowe dotyczące przeszłych lub przyszłych wpływów lub płatności środków pieniężnych dotyczących działalności operacyjnej, oraz o pozycje przychodowe i kosztowe związane z przepływami pieniężnymi z działalności inwestycyjnej lub finansowej.
Grupa wycenia aktywa finansowe:
- wg zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej gdy składnik aktywów jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym w celu uzyskania przepływów pieniężnych w terminach płatności wynikających z umów, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek, w tym pożyczki i należności oraz inwestycje utrzymywane do terminu wymagalności, za wyjątkiem sytuacji gdy:
oefekt dyskonta nie jest znaczący, oraz
odla należności o krótkim terminie zapadalności
wtedy aktywa ujmowane są bez uwzględnienia dyskonta,
- wg kosztu, w przypadku akcji i udziałów w spółkach zależnych, które nie podlegają konsolidacji,
- w wartości godziwej przez wynik finansowy wszystkie pozostałe aktywa finansowe, w tym instrumenty pochodne poza rachunkowością zabezpieczeń.
Grupa wycenia instrumenty finansowe według zamortyzowanego kosztu, z uwzględnieniem efektywnej stopy procentowej.
Wycena może odbywać się także:
w wartości wymagającej zapłaty, jeśli efekt dyskonta nie jest znaczący;
w kwocie wymagającej zapłaty: zobowiązania o krótkim terminie wymagalności;
według wartości godziwej przez całkowite dochody lub przez wynik finansowy.
W szczególności oprocentowane kredyty bankowe (w tym również kredyty w rachunku bieżącym) księgowane są w wartości uzyskanych wpływów pomniejszonych o koszty bezpośrednie pozyskania środków.
Koszty finansowe, łącznie z prowizjami płatnymi w momencie spłaty lub umorzenia oraz kosztami bezpośrednimi zaciągnięcia kredytów, ujmowane są w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i zwiększają wartość księgową instrumentu z uwzględnieniem spłat dokonanych w bieżącym okresie.
Na koniec okresu sprawozdawczego kredyty i pożyczki wyceniane są według skorygowanej ceny nabycia (zamortyzowanego kosztu), natomiast różnice pomiędzy wpływami z transakcji (pomniejszonymi o koszty transakcji) a wartością wykupu wykazuje się w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów przez okres trwania umowy pożyczki metodą efektywnej stopy procentowej.
Kredyty i pożyczki zalicza się do zobowiązań krótkoterminowych, chyba, że Grupa posiada bezwarunkowe prawo do odroczenia spłaty, o co najmniej 12 miesięcy po zakończeniu okresu sprawozdawczego.
Kredyty krótkoterminowe, dla których termin spłaty przypada w jednej transzy do roku od momentu jego wykorzystania, spółki wyceniają w kwocie wymagającej zapłaty.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Kompensowanie aktywów finansowych i zobowiązań finansowych
Składnik aktywów finansowych i zobowiązanie finansowe kompensuje się i wykazuje w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie netto wtedy i tylko wtedy, gdy Grupa posiad ważny tytuł prawny do dokonania kompensaty ujętych kwot; oraz zamierza rozliczyć się w kwocie netto albo jednocześnie zrealizować składnik aktywów i wykonać zobowiązanie.
Grupa do szacowania odpisów z tytułu utraty wartości aktywów finansowych stosuje następujące podejścia:
podejście ogólne,
podejście uproszczone.
Szacowanie odpisów dotyczy aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie, w szczególności należności z tytułu dostaw i usług, aktywów z tyt. umów z klientami, udzielonych pożyczek, środków pieniężnych oraz lokat bankowych.
W celu ustalenia znacznego wzrostu ryzyka kredytowego i ujęcia odpisu na oczekiwane straty kredytowe na zasadzie zbiorowej Grupa grupuje instrumenty finansowe w oparciu o wspólną charakterystykę ryzyka kredytowego. Grupowanie instrumentów finansowych może ulegać zmianom w czasie wraz z udostępnieniem nowych informacji dotyczących grup instrumentów finansowych lub poszczególnych instrumentów finansowych. Grupowanie dotyczy aktywów z tytułu umów z klientami, należności, jak również środków pieniężnych. Pozostałe aktywa są analizowane indywidualnie.
Grupa dokonuje odpisu na oczekiwane straty w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym, chyba, że nastąpiło znaczące pogorszenie ryzyka kredytowego lub niewykonanie zobowiązania. Jeżeli ryzyko kredytowe wzrosło, to jednostka wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.
Grupa zakłada, że ryzyko kredytowe związane z aktywami finansowymi znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, gdy płatności wynikające z umowy są przeterminowane o więcej niż 30 dni, chyba że Grupa posiada uzasadnione i możliwe do udowodnienia informacje, które wskazują inaczej.
Pomimo powyższego Grupa zakłada, że ryzyko kredytowe związane z instrumentami finansowymi nie wzrosło znacząco od momentu początkowego ujęcia, jeżeli instrumenty finansowe wykażą niskie ryzyko kredytowe na dzień sprawozdawczy (ryzyko finansowe związane z instrumentem finansowym jest niskie, dłużnik ma zdolność do wywiązywania się w najbliższym czasie ze zobowiązań wynikających z umowy w zakresie przepływów pieniężnych a niekorzystne zmiany warunków - ekonomicznych i biznesowych w dłuższej perspektywie mogą, ale niekoniecznie ograniczą zdolność dłużnika do wywiązywania się ze zobowiązań wynikających z umowy w zakresie przepływów pieniężnych).
Grupa uważa, za niewykonanie zobowiązania nastąpiło, gdy składnik aktywów finansowych jest przeterminowany o ponad 90 dni, chyba że Grupa ma uzasadnione i możliwe do udowodnienia informacje, aby wykazać, że dłuży okres przeterminowania jako kryterium uznania za niewykonanie zobowiązania jest bardziej odpowiedni.
Składnik aktywów finansowych jest uznany za dotknięty utratą wartości, gdy wystąpiło jedno lub więcej zdarzeń, które mają niekorzystny wpływ na szacowane przyszłe przepływy pieniężne z tego składnika aktywów finansowych. Dowodem na to, że składnik aktywów jest dotknięty utratą wartości, obejmuje dane obserwowalne o następujących zdarzeniach:
znaczne problemy finansowe emitenta akcji/ udziałów, pożyczkobiorcy, dłużnika,
naruszenie warunków umowy, takie jak niewykonanie zobowiązania,
jest prawdopodobne, że dłużnik wejdzie w stan upadłości lub innej reorganizacji finansowej,
brak aktywnego rynku na dany składnik aktywów finansowych z powodu trudności finansowych.
Grupa spisuje aktywa finansowe gdy istnieją informacje wskazujące, że dłużnik ma poważne trudności finansowe i nie ma realistycznych perspektyw na odzyskanie. Odpisane aktywa finansowe mogą nadal być przedmiotem egzekucji w ramach procedury windykacji Grupy. Wszelkie odzyskane kwoty są ujmowane w sprawozdaniu z zysków lub strat.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Grupa stosuje uproszczone podejście przy kalkulacji oczekiwanych strat kredytowych dla należności z tytułu dostaw i usług, jak również do aktywów z tyt. umów z klientami, wyceniają odpis z tytułu utraty wartości w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w horyzoncie życia należności.
Grupa do oszacowania wartości tego odpisu stosuje macierz rezerw opracowaną na podstawie danych historycznych dotyczących spłat należności przez kontrahentów, skorygowany w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości. W tym celu Grupa dokonuje statystycznej analizy wiekowej oraz analizy ściągalności należności w oparciu o dane z min. 4 lat wstecz. Dane historyczne dotyczące spłat należności przez kontrahentów analizowane są w następujących przedziałach płatniczych: bieżące, (0)-30-90-180-360.
Na podstawie macierzy rezerw Grupa określa wskaźniki procentowe oczekiwanych strat kredytowych w poszczególnych przedziałach wiekowych dla poszczególnych Grup kontrahentów.
Przy wyliczaniu wskaźników brane są pod uwagę należności rozliczone w danym roku w rozbiciu na liczbę dni należności spłaconych po terminie do należności spisanych z wyłączeniem należności spornych i nieściągalnych, do których zastosowano podejście indywidualne.
Dla należności spornych i nieściągalnych Grupa poza metodą statystyczną szacowania wartości odpisu z tytułu utraty wartości opartą o macierz rezerw stosuje indywidualne podejście. Dla każdej należności spornej, kierownictwo stosuje profesjonalny osąd na podstawie analizy sytuacji finansowej kontrahenta oraz ogólnych warunków rynkowych.
Odpis z tytułu utraty wartości oraz odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości ujmuje się w sprawozdaniu z zysku i strat i innych całkowitych dochodów. Jeżeli w następnym okresie odpis z tytułu utraty wartości się zmniejszył to uprzednio ujęty odpis odwraca się.
Grupa zaprzestaje ujmować składnik aktywów finansowych w bilansie, wtedy gdy wygasają umowne prawo do przepływów pieniężnych z tego składnika aktywów lub gdy przenosi składnik aktywów finansowych o zasadniczo wszystkie korzyści związane z własnością tego składnika aktywów.
Grupa usuwa zobowiązanie finansowe (lub część zobowiązania finansowego) ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego wtedy i tylko wtedy, gdy zobowiązanie przestało istnieć – to znaczy wtedy, gdy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł.
W związku z prowadzoną działalnością Grupa jest narażona na ryzyka finansowe związane ze zmianami kursów walutowych oraz stóp procentowych, z związku z powyższym Grupa zabezpiecza przepływy pieniężne poprzez zawieranie umów forward lub IRS.
Rachunkowość zabezpieczeń ujmuje wpływające na sprawozdanie z zysków lub strat skutki kompensowania zmian wartości godziwej instrumentu zabezpieczającego oraz pozycji zabezpieczanej. Instrumenty pochodne takie jak opcje, forward, swap, mają zwykle na celu zabezpieczanie wartości godziwej aktywów lub zobowiązań bądź zabezpieczanie przyszłych przepływów pieniężnych.
W odniesieniu do instrumentów zabezpieczających Grupa może zastosować zasady rachunkowości zabezpieczeń tylko w przypadku spełnienia wszystkich warunków stosowania rachunkowości zabezpieczeń, tj.:
a)powiązanie zabezpieczające obejmuje wyłącznie kwalifikujące się instrumenty zabezpieczające i kwalifikujące się pozycje zabezpieczane;
b)w momencie ustanowienia powiązania zabezpieczającego formalnie wyznaczono i udokumentowano powiązanie zabezpieczające, jak również cel zarządzania ryzykiem przez Grupę oraz strategię dokonywania zabezpieczenia. Dokumentacja ta zawiera określenie instrumentu zabezpieczającego, pozycji zabezpieczanej, charakteru zabezpieczanego ryzyka oraz sposobu, w jaki Grupa będzie oceniać, czy powiązanie zabezpieczające spełnia wymogi efektywności zabezpieczenia (w tym przeprowadzoną przez jednostkę analizę źródeł nieefektywności zabezpieczenia oraz opis sposobu, w jaki ustala ona wskaźnik zabezpieczenia);
c)powiązanie zabezpieczające spełnia wszystkie następujące wymogi efektywności zabezpieczenia:
a.między pozycją zabezpieczaną a instrumentem zabezpieczającym istnieje powiązanie ekonomiczne;
b.ryzyko kredytowe nie ma przeważającego wpływu na zmiany wartości wynikające ze wspomnianego powiązania ekonomicznego; oraz
c.wskaźnik zabezpieczenia powiązania zabezpieczającego jest taki sam jak wskaźnik wynikający z wielkości pozycji zabezpieczanej, którą jednostka faktycznie zabezpiecza, oraz wielkości instrumentu zabezpieczającego, którą jednostka faktycznie stosuje do zabezpieczenia tejże wielkości pozycji zabezpieczanej. Takie wyznaczenie nie może odzwierciedlać jednak braku równowagi między współczynnikami ważenia pozycji zabezpieczanej i instrumentu zabezpieczającego, który to brak
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
powodowałby nieefektywność zabezpieczenia (niezależnie od tego, czy zostałaby ona ujęta, czy nie) mogącą prowadzić do wyniku księgowego, który byłby niezgodny z celem rachunkowości zabezpieczeń.
Grupa dopuszcza stosowanie zabezpieczenia przepływów pieniężnych.
Zabezpieczenie przepływów pieniężnych:
Zabezpieczenie przepływów pieniężnych oznacza zabezpieczenie ekspozycji na zmienność przepływów pieniężnych, którą przypisać można określonemu rodzajowi ryzyka związanemu z całym ujętym składnikiem aktywów lub zobowiązaniem bądź jego komponentem (takim jak całość lub część przyszłych płatności odsetkowych od zadłużenia o zmiennym oprocentowaniu), lub z wysoce prawdopodobną planowaną transakcją, i która mogłaby wpływać na wynik finansowy.
Zabezpieczenie przepływów pieniężnych ujmuje się w księgach w następujący sposób:
a)oddzielny składnik kapitału własnego związany z pozycją zabezpieczaną (rezerwę z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych) koryguje się o niższą spośród następujących kwot (w wartościach bezwzględnych):
a.skumulowane od momentu ustanowienia zabezpieczenia zyski lub straty na instrumencie zabezpieczającym; oraz
b.skumulowaną od momentu ustanowienia zabezpieczenia zmianę wartości godziwej (obecnej wartości) pozycji zabezpieczanej (tj. obecną wartość skumulowanej zmiany zabezpieczanych oczekiwanych przyszłych przepływów pieniężnych);
b)część zysku lub straty na instrumencie zabezpieczającym, którą określono jako skuteczne zabezpieczenie (tj. część, którą kompensuje się ze zmianą rezerwy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych obliczoną zgodnie z pkt a)), ujmuje się w innych całkowitych dochodach;
c)wszelkie pozostałe zyski lub straty na instrumencie zabezpieczającym (lub wszelkie zyski lub straty wymagane do zrównoważenia zmiany rezerwy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych obliczonej zgodnie z pkt a)) stanowią nieefektywność zabezpieczenia, którą ujmuje się w wyniku finansowym.
Część efektywna zabezpieczenia przenoszona jest na wynik finansowy jako korekta wynikająca z przeklasyfikowania w tym okresie lub okresach, kiedy zabezpieczane przepływy pieniężne wpływają na wynik finansowy.
Spółka zaprzestaje stosowania rachunkowości zabezpieczeń przepływów pieniężnych wówczas, gdy spełniony jest jeden z poniższych warunków:
a)Jeżeli powiązanie zabezpieczające przestaje spełniać kryteria kwalifikacyjne, a więc w szczególności gdy wygasa lub zostaje przedterminowo rozliczony instrument zabezpieczający, gdy wystąpienie przepływów pieniężnych z planowanej transakcji nie jest wysoce prawdopodobne lub gdy nie są spełnione kryteria oceny efektywności zabezpieczenia z zastrzeżeniem poniższego punktu. W takim przypadku, jeśli wciąż oczekuje się, że nastąpią zabezpieczane przyszłe przepływy pieniężne, kwota pozostaje w rezerwie z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych do czasu wystąpienia tych przepływów. W przeciwnym przypadku przeprowadza się natychmiastowe przeklasyfikowanie tej kwoty do wyniku finansowego.
b)Jeżeli powiązanie zabezpieczające przestaje spełniać wymóg efektywności zabezpieczenia dotyczący wskaźnika zabezpieczenia, lecz cel zarządzania ryzykiem odnoszący się do tego wyznaczonego powiązania zabezpieczającego pozostaje taki sam, Grupa koryguje wskaźnik zabezpieczenia powiązania zabezpieczającego w taki sposób, aby spełniało ono ponownie kryteria kwalifikacyjne (tzw. mechanizm przywracania równowagi).
Jednostki korzystają z finansowania w formie faktoringu pełnego lub niepełnego.
Faktoring pełny traktowany jest jako umowa sprzedaży wierzytelności. Przeniesienie wierzytelności jest definitywne, tzn. pełne ryzyko niewypłacalności dłużnika z chwilą zawarcia umowy zostaje przeniesione na faktora.
W przypadku faktoringu niepełnego przeniesienie wierzytelności na faktora nie jest definitywne, w związku z czym ryzyko niewypłacalności dłużnika spoczywa na faktorancie. Jeżeli dłużnik nie spłaci wymagalnej kwoty, to faktorant musi zwrócić otrzymaną od faktora kwotę. Umowa taka ujmowana jest na zasadach podobnych do umowy kredytu czy pożyczki. Otrzymane środki tytułem zaliczki są prezentowane jako pozostałe zobowiązania finansowe w kwocie zobowiązania do faktora.
Zobowiązanie warunkowe jest możliwym zobowiązaniem, które powstaje na skutek zdarzeń przeszłych i którego istnienie zostanie potwierdzone dopiero w przyszłości w momencie wystąpienia niepewnych zdarzeń, (nad którymi jednostka nie ma pełnej kontroli). Zobowiązaniem warunkowym może być również obecne zobowiązanie jednostki, które powstaje na skutek przeszłych zdarzeń i którego nie można wycenić wystarczająco wiarygodnie lub nie jest prawdopodobne, aby wypełnienie tego zobowiązania spowodowało wypływ środków zawierających w sobie korzyści
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
ekonomiczne. W związku z tym zobowiązanie takie nie jest prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, natomiast jest ujawniane w informacji dodatkowej do sprawozdania.
Segment działalności jest grupą aktywów i obszarów działań angażowanych w celu dostarczania produktów lub usług podlegających określonym rodzajom ryzyka i korzyściom różniącym się od rodzajów ryzyka i korzyści innych segmentów działalności. Podstawą wyodrębnienia kosztów segmentu są koszty, na które składają się koszty sprzedaży produktów klientom zewnętrznym oraz koszty transakcji realizowanych z innymi segmentami, które wynikają z działalności operacyjnej danego segmentu i dają się bezpośrednio przyporządkować do tego segmentu.
Aktywa użytkowane wspólnie przez jeden lub przez większą ilość segmentów przypisuje się do tych segmentów wtedy i tylko wtedy, gdy odnośne przychody zostały przypisane także do tych segmentów.
Przychody segmentu ze sprzedaży na rzecz klientów zewnętrznych oraz przychody segmentu pochodzące z transakcji realizowanych z innymi segmentami wykazuje się osobno.
Grupa w zakresie identyfikacji podmiotów powiązanych prezentuje jednostki, dla których jednostka dominująca jest akcjonariuszem /udziałowcem oraz podmioty, od których jednostka dominująca jest zależna zarówno w sposób pośredni, jak i bezpośredni. Jednostka dominująca za podmioty powiązane uznaje również Członków Zarządu oraz członków ich rodzin. Do kluczowego personelu kierowniczego Grupa zalicza Członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej INTROL S.A., jak również spółek zależnych. .
Zysk przypadający na jedną akcję.
Podstawowy zysk przypadający na jedną akcję
Podstawowy zysk przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku lub straty, która przypada na zwykłych akcjonariuszy jednostki dominującej, przez średnią ważoną liczby akcji zwykłych występujących w ciągu danego okresu.
Zysk lub strata, przypadająca na akcjonariuszy jednostki dominującej, obejmująca zysk lub stratę z działalności kontynuowanej przypadającą na jednostkę dominującą; oraz zysk lub stratę przypadającej na jednostkę dominującą skorygowane o wartość dywidend uprzywilejowanych po opodatkowaniu, różnice z tytułu rozliczenia akcji uprzywilejowanych oraz o inne podobne wpływy akcji uprzywilejowanych, zaklasyfikowanych jako instrumenty kapitałowe.
Rozwodniony zysk przypadający na jedną akcję
Zysk lub stratę przypadającą na zwykłych akcjonariuszy jednostki dominującej zwiększa się o kwotę dywidend po opodatkowaniu oraz odsetek zaliczonych do danego okresu, odnoszących się do rozwadniających potencjalnych akcji zwykłych, oraz koryguje się o wszelkie inne zmiany przychodów lub kosztów, które wynikałyby ze zamiany rozwadniających potencjalnych akcji zwykłych. Natomiast średnią ważoną liczby występujących akcji zwykłych zwiększa się o średnią ważoną liczby dodatkowych akcji zwykłych, które występowałyby, zakładając zamianę wszystkich rozwadniających potencjalnych akcji zwykłych.
Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnego z MSSF wymaga od Grupy użycia ocen i szacunków, które mają wpływ na stosowane zasady rachunkowości oraz wykazywane aktywa, pasywa, przychody oraz koszty. Szacunki i związane z nimi założenia opierają się o doświadczenia historyczne i inne czynniki uznawane za istotne. Rzeczywiste wyniki mogą różnić się od tych szacunków.
SUBIEKTYWNE OCENY/ OSĄDY KSIĘGOWE
Informacje o osądach dokonanych przy stosowaniu zasad (polityki) rachunkowości, które mają najistotniejszy wpływ na kwoty ujęte w sprawozdaniu finansowym zostały przedstawione poniżej.
- Osądy przy ustaleniu momentu ujmowania przychodów w czasie czy w określonym momencie
Poszczególne spółki w Grupie realizują wiele umów z klientami, które różnią się od siebie zapisami umownymi. Każdorazowo, podpisane umowy są oceniane pod kątem spełnienia warunków do ujmowania przychodów w czasie i na podstawie osądu wyznaczonych do tego osób, dana umowa kwalifikowana jest do wyceny w czasie lub w określonym momencie.
Wykaz przychodów z podziałem na ujmowane w czasie i w określonym momencie znajduje się w nocie 6.24.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
- Osądy przy ustalaniu momentu uzyskania przez klienta kontroli nad przyrzeczonymi dobrami lub usługami w przypadku zobowiązań do wykonania świadczeń w określonym momencie
W okresie sprawozdawczym nie wystąpiły znaczące subiektywne oceny dokonane przy ustaleniu momentu uzyskania kontroli nad przyrzeczonymi dobrami.
- Określanie nieodwoływalnego okresu leasingu: umowy na czas nieokreślony oraz umowy z możliwością odnowienia lub wypowiedzenia
Grupa ustala okres leasingu jako nieodwołalny okres leasingu, łącznie z okresami, na które istnieje opcja przedłużenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że zostanie ona wykonana, lub okresami, na które można wypowiedzieć leasing, jeżeli można z wystarczającą pewnością stwierdzić, że nie zostaną wykonane.
Grupa posiada umowy najmu, zawarte na czas nieokreślony, obejmujące umowy najmu budynków i budowli zawarte z podmiotem powiązanym spoza Grupy. W momencie pierwszego ujęcia przyjęto, że okres nieodwoływalny będzie stanowić okres najdłuższych prognoz wieloletnich przygotowywanych dla Grupy czyli okres 10 letni. Po dacie rozpoczęcia Grupa ponownie ocenia okres leasingu, jeśli ma miejsce znaczące zdarzenie lub zmiana okoliczności, na które ma wpływ i które wpływają na jej zdolność do skorzystania lub niewykonania opcji odnowienia lub wypowiedzenia (np. ulepszenia lub istotne dostosowanie przedmiotu leasingu). Dla umów najmu budynków i budowli na czas nieokreślony, przyjmujemy w Grupie Introl że ze znaczącymi zdarzeniami lub znaczącymi okolicznościami mamy do czynienia w momencie:
- zakończenia i przyjęcia do użytkowania istotnych inwestycji w przedmiocie leasingu (tj. zwiększenia z tyt. inwestycji w leasingowane aktywa powyżej 500 000 zł lub o 10% dotychczasowej wartości brutto aktywa z tyt. praw do użytkowania oraz w przypadku zmiany czynszu najmu w związku ze analogicznymi zrealizowanymi inwestycjami w przedmiot leasingu u leasingodawcy),
- rozpoczęcia subleasingu bazowego składnika aktywów przez okres dłuższy niż wcześniej określony okres leasingu,
- podjęcie decyzji biznesowej, która ma bezpośrednie znaczenie w kontekście skorzystania lub nieskorzystania z opcji, w tym:
odnowienie strategicznego planu Grupy Introl w zakresie długości inwestycji w spółkach zależnych, lub
aktualizację prognoz 10 letnich dokonywaną raz na 3-5 lat przez Grupę.
Informacje na temat aktywów z tyt. praw do użytkowania znajdują się w nocie 6.2, natomiast zobowiązań z tyt. leasingu znajdują się w nocie 6.21.
Informacje na temat kluczowych założeń dotyczących przyszłości oraz innych kluczowych źródeł niepewności dotyczący szacunków w okresie sprawozdawczym, z którymi może wiązać się istotne ryzyko spowodowania istotnej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku obrotowym zostały przedstawione poniżej.
- Ujmowanie przychodów
Grupa stosuje metodę procentowego zaawansowania prac przy rozliczaniu kontraktów długoterminowych czyli dla sprzedaży dla której zobowiązania są spełniane w czasie. Stopień zaawansowania usługi mierzy się udziałem kosztów poniesionych do całości szacowanych kosztów kontraktu. Wyceny bieżące stopnia zaawansowania kontraktów ujmuje się w pozycjach aktywo / zobowiązanie z tyt. umów z klientami.
Szacowanie kosztów kontraktów dokonywane jest przez kierowników kontraktów, przy wsparciu innych pracowników zaangażowanych w realizację kontraktu i aktualizowane minimum na koniec każdego kwartału.
Informacje na temat aktywów i zobowiązań z tyt. umów z klientami znajdują się w nocie 6.10.
- Leasing – Szacowanie krańcowej stopy procentowej
W przypadku gdy Spółka nie jest w stanie ustalić w łatwy sposób stopy procentowej leasingu, do wyceny zobowiązań z tytułu leasingu wykorzystywana jest krańcowa stopa procentowa leasingobiorcy. Jest to stopa jaką Spółka musiałaby zapłacić aby pożyczyć na podobny okres i przy podobnych zabezpieczeniach środki niezbędne do zakupu składnika aktywów o podobnej wartości co składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania w podobnym środowisku gospodarczym. Krańcowe stopy procentowe zostały określone jako suma stopy stałej, wyznaczonej na bazie bieżących kwotowań IRS (Interest Rate Swap) zgodnie z okresem zapadalności stopy dyskonta i odpowiedniej stopy bazowej dla danej waluty oraz marży w oparciu o bieżące oferty instytucji finansowych dla finansowania średnio i długoterminowego w danej walucie lub na bazie przeglądu zawartych umów finansowych w Grupie o zbliżonych parametrach.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
- Stawki amortyzacyjne
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywalnego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Grupa weryfikuje przewidywane okresy użytkowania ekonomicznego składników pozycji rzeczowych aktywów trwałych na koniec każdego rocznego okresu sprawozdawczego.
W 2023 r. nie dokonano zmian stawek amortyzacji które by istotnie wpłynęły na koszty amortyzacji i wyniki Grupy zarówno na rok 2023, jak i lata kolejne.
- Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych (w tym wartości firmy) i aktywów z tyt. prawa do użytkowania
Grupa dokonuje oceny, czy wystąpiły przesłanki wskazujące na możliwość wystąpienia utraty wartości pojedynczych składników aktywów lub ośrodków wypracowujących środki pieniężne. W ramach analizy oceniane są przesłanki pochodzące z zewnętrznych źródeł informacji jak i przesłanki wewnętrzne. Wystąpienie przesłanki wskazującej na możliwość utraty wartości wymaga oszacowania wartości odzyskiwalnej.
Więcej informacji na temat utraty wartości ww. aktywów znajduje się w nocie 6.6.
- Odpisy na zapasy
Ustalenie odpisów wartości zapasów, wymaga oszacowania ich wartości netto możliwych do uzyskania bazując na najbardziej aktualnych cenach sprzedaży na moment dokonania szacunków.
- Utrata wartości należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności, jak również aktywów z tyt. umów z klientami
W celu oszacowania oczekiwanej straty kredytowej Grupa stosuje podejście indywidualne i uproszczone. W przypadku podejścia uproszczonego Grupa wykorzystuje matrycę rezerw oszacowaną na podstawie historycznych poziomów spłacalności przez kontrahentów. Grupa uwzględnia informacje dotyczące przyszłości w stosowanych parametrach modelu szacowania strat oczekiwanych, poprzez zarządczą korektę bazowych współczynników prawdopodobieństwa niewypłacalności. Dla należności spornych i nieściągalnych Grupa stosuje indywidualną ocenę zarządu poszczególnych sald z kontrahentami.
Informacje na temat odpisów z tytułu strat kredytowych znajdują się w nocie 6.38.5.
- Wycena rezerw
Tworzenie rezerw wymaga dokonania szacunków prawdopodobieństwa wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomicznych oraz określenia wysokości stanowiącej najbardziej wiarygodny szacunek nakładów niezbędnych do wypełnienia obowiązku obecnego na koniec okresu sprawozdawczego. Rezerwy są tworzone, gdy prawdopodobieństwo wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne jest większe niż 50%
- Wycena rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych (odprawy emerytalne i rentowe oraz nagrody jubileuszowe)zostały oszacowane za pomocą metod aktuarialnych, które bazują na przyjętych przez aktuariusza założeniach.
Informacja o założeniach przyjętych do wyceny rezerw na koniec okresu znajdują się w nocie 6.18.1.
- Składniki aktywów z tytułu podatku odroczonego
Grupa rozpoznaje składniki aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmowane są w odniesieniu do niewykorzystanych strat podatkowych w zakresie, w jakim jest prawdopodobne, że osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który umożliwi wykorzystanie strat.
Informacje na temat aktywów z tytułu podatku odroczonego znajdują się w nocie 6.32.3.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Informacje o zmianach pozycji ujętych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej na które mogły mieć wpływ osądy i szacunki w stosunku do końca 2022 r. przedstawione zostały poniżej:
Grupa INTROL
Nr noty | 31.12.2023 | 31.12.2022 (dane przekształcone) | Zmiana | |
Odpisy aktualizujące wartość aktywów: |
| 29 394 | 19 486 | 9 908 |
UTRATA WARTOŚCI (MSR 36 i inne) |
|
|
|
|
- wartości niematerialne (w tym wartość firmy) | 6.5 | 2 416 | 2 416 | - |
- aktywa z tyt. prawa do użytkowania | 6.2 | - | - | - |
- zapasy | 6.8 | 4 728 | 3 682 | 1 046 |
- inwestycje długo- i krótkoterminowe | - | - | - | - |
- inne (RMK i inne) |
| 61 | 61 | - |
OCZEKIWANE STRATY KREDYTOWE (MSSF 9) |
|
|
|
|
- należności długo- i krótkoterminowe | 6.9 | 19 659 | 10 796 | 8 863 |
- aktywa z tyt. umów z klientami | 6.10 | 41 | 42 | (1) |
- odpisy na pożyczki | 6.11 | 2 489 | 2 489 | - |
- inne |
| - | - | - |
Aktywa z tyt. praw do użytkowania | 6.2 | 46 989 | 39 640 | 7 349 |
Zobowiązania związane z prawami do użytkowania | 6.20 | 38 804 | 34 277 | 4 527 |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 6.32.3 | 4 063 | 3 144 | 919 |
Rezerwa na odroczony podatek dochodowy | 6.32.3 | 9 228 | 5 643 | 3 585 |
Rezerwy: | 6.18 | 26 035 | 20 632 | 5 403 |
- na naprawy gwarancyjne | 6.18 | 732 | 320 | 412 |
- na straty na kontraktach | 6.18 | 8 534 | 7 423 | 1 111 |
- na świadczenia pracownicze i tym podobne: | 6.18 | 15 897 | 12 133 | 3 764 |
- odprawy emerytalne i rentowe | 6.18 | 2 521 | 1 936 | 585 |
- urlopy | 6.18 | 4 436 | 4 030 | 406 |
- premie dla Zarządów | 6.18 | 2 363 | 761 | 1 602 |
- pozostałe premie | 6.18 | 5 019 | 4 354 | 665 |
- nagrody jubileuszowe | 6.18 | 1 558 | 1 052 | 506 |
- inne | 6.18 | - | - | - |
- pozostałe rezerwy: | 6.18 | 872 | 756 | 116 |
- na badanie bilansu | 6.18 | 172 | 154 | 18 |
- inne | 6.18 | 700 | 602 | 98 |
Umowy z klientami: |
|
|
|
|
- aktywa z tytułu umów z klientami | 6.10 | 69 358 | 51 353 | 18 005 |
- zobowiązania z tytułu umów z klientami (wycena) | 6.10 | 13 061 | 10 125 | 2 936 |
Szczegóły na temat przekształcenia danych porównawczych znajdują się w punkcie 5.4
Istotne założenia, przyjęte przy szacowaniu powyższych wartości, nieopisane w niniejszym punkcie zostały przedstawione w nocie 5.4.4 „Istotne zasady rachunkowości”.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
2023 rok |
Grunty
| Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Inne środki trwałe | Środki trwałe razem |
Wartość brutto środków trwałych na początek okresu | 2 001 | 59 333 | 88 611 | 14 673 | 18 493 | 183 111 |
Zmiany zasad polityki rachunkowości | - | - | - | - | - | - |
Wartość brutto środków trwałych na początek okresu po zmianach | 2 001 | 59 333 | 88 611 | 14 673 | 18 493 | 183 111 |
Zwiększenia (z tytułu) | - | 970 | 2 253 | 3 708 | 1 178 | 8 109 |
– zakupu / nabycia | - | 970 | 2 040 | 1 543 | 1 097 | 5 650 |
– reklasyfikacja z aktywów z tyt. prawa do użytkowania | - | - | 209 | 2 143 | 81 | 2 433 |
– inne | - | - | 4 | 22 | - | 26 |
Zmniejszenia (z tytułu) (-) | (3) | (115) | (697) | (2 320) | (405) | (3 540) |
– sprzedaży i likwidacji | - | (115) | (651) | (2 320) | (405) | (3 491) |
– inne | (3) | - | (46) | - | - | (49) |
Przemieszczenia wewnętrzne | - | (59) | 59 | - | - | - |
Wartość brutto środków trwałych na koniec okresu | 1 998 | 60 129 | 90 226 | 16 061 | 19 266 | 187 680 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu | - | 13 123 | 42 643 | 12 008 | 12 108 | 79 882 |
Zmiany zasad polityki rachunkowości | - | - | - | - | - | - |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu po zmianach | - | 13 123 | 42 643 | 12 008 | 12 108 | 79 882 |
Amortyzacja za okres (z tytułu) | - | 1 008 | 4 692 | 599 | 1 107 | 7 406 |
– zwiększeń | - | 1 057 | 5 235 | 1 350 | 1 421 | 9 063 |
– reklasyfikacja z aktywów z tyt. prawa do użytkowania | - | - | 98 | 1 463 | 65 | 1 626 |
– zmniejszeń z tytułu sprzedaży i likwidacji (-) | - | (49) | (645) | (2 236) | (378) | (3 308) |
– zmniejszeń/zwiększeń z tytułu przemieszczeń wewnętrznych (+/-) | - | - | - | - | - | - |
– innych | - | - | 4 | 22 | (1) | 25 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu | - | 14 131 | 47 335 | 12 607 | 13 215 | 87 288 |
Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu | - | - | - | - | - | - |
Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | - | - | - | - | - | - |
Wartość netto środków trwałych na koniec okresu | 1 998 | 45 998 | 42 891 | 3 454 | 6 051 | 100 392 |
w tym środki trwałe w budowie | - | 520 | 602 | 20 | 329 | 1 471 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
2022 rok |
Grunty
| Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Inne środki trwałe | Środki trwałe razem |
Wartość brutto środków trwałych na początek okresu | 2 001 | 55 321 | 80 626 | 14 047 | 16 747 | 168 742 |
Zmiany zasad polityki rachunkowości | - | - | - | - | - | - |
Wartość brutto środków trwałych na początek okresu po zmianach | 2 001 | 55 321 | 80 626 | 14 047 | 16 747 | 168 742 |
Zwiększenia (z tytułu) | - | 4 378 | 9 552 | 2 497 | 2 014 | 18 441 |
– zakupu / nabycia | - | 4 378 | 8 616 | 852 | 2 002 | 15 848 |
– reklasyfikacja z aktywów z tyt. prawa do użytkowania | - | - | 936 | 1 645 | 12 | 2 593 |
– inne | - | - | - | - | - | - |
Zmniejszenia (z tytułu) (-) | - | (184) | (1 567) | (1 871) | (450) | (4 072) |
– sprzedaży i likwidacji | - | (184) | (1 358) | (1 871) | (450) | (3 863) |
– inne | - | - | (209) | - | - | (209) |
Przemieszczenia wewnętrzne | - | (182) | - | - | 182 | - |
Wartość brutto środków trwałych na koniec okresu | 2 001 | 59 333 | 88 611 | 14 673 | 18 493 | 183 111 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu | - | 12 163 | 38 628 | 11 363 | 11 105 | 73 259 |
Zmiany zasad polityki rachunkowości | - | - | - | - | - | - |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu po zmianach | - | 12 163 | 38 628 | 11 363 | 11 105 | 73 259 |
Amortyzacja za okres (z tytułu) | - | 960 | 4 015 | 645 | 1 003 | 6 623 |
– zwiększeń | - | 964 | 4 722 | 1 239 | 1 422 | 8 347 |
– reklasyfikacja z aktywów z tyt. prawa do użytkowania | - | - | 605 | 1 228 | 9 | 1 842 |
– zmniejszeń z tytułu sprzedaży i likwidacji (-) | - | (4) | (1 312) | (1 822) | (428) | (3 566) |
– zmniejszeń/zwiększeń z tytułu przemieszczeń wewnętrznych (+/-) |
|
|
|
|
|
|
– innych |
|
|
|
|
|
|
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu | - | 13 123 | 42 643 | 12 008 | 12 108 | 79 882 |
Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu | - | - | - | - | - | - |
Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | - | - | - | - | - | - |
Wartość netto środków trwałych na koniec okresu | 2 001 | 46 210 | 45 968 | 2 665 | 6 385 | 103 229 |
w tym środki trwałe w budowie | - | 109 | 483 | - | 372 | 964 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
2023 rok | Grunty (w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu) | Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Inne | Razem |
Wartość brutto aktywów z tytułu prawa do użytkowania na początek okresu | 3 283 | 24 652 | 15 174 | 11 079 | 902 | 55 090 |
Zmiany zasad polityki rachunkowości | - | - | - | - | - | - |
Wartość brutto aktywów z tytułu prawa do użytkowania na początek okresu po zmianach | 3 283 | 24 652 | 15 174 | 11 079 | 902 | 55 090 |
Zwiększenia (z tytułu) | 12 | 7 699 | 5 069 | 5 323 | 356 | 18 459 |
- zwiększenia (nowe umowy) | - | 672 | 4 965 | 5 323 | 356 | 11 316 |
- zwiększenia (zmiana umowy) | - | 7 007 | 104 | - | - | 7 111 |
– inne | 12 | 20 | - | - | - | 32 |
Zmniejszenia (z tytułu) (-) | - | (4 619) | (209) | (2 650) | (81) | (7 559) |
– zmniejszenia (zmiana umowy) | - | (3 912) | - | - | - | (3 912) |
– zmniejszenia (reklasyfikacja na środki trwałe) | - | - | (209) | (2 143) | (81) | (2 433) |
– zmniejszenia (rozwiązanie umowy)) | - | (707) | - | (507) | - | (1 214) |
Przemieszczenia wewnętrzne | - | - | - | - | - | - |
Wartość brutto aktywów z tytułu prawa do użytkowania na koniec okresu | 3 295 | 27 732 | 20 034 | 13 752 | 1 177 | 65 990 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu | 129 | 9 016 | 2 557 | 3 499 | 249 | 15 450 |
Zmiany zasad polityki rachunkowości | - | - | - | - | - | - |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu po zmianach | 129 | 9 016 | 2 557 | 3 499 | 249 | 15 450 |
Amortyzacja za okres (z tytułu) | 36 | 1 578 | 1 253 | 648 | 36 | 3 551 |
– zwiększeń | 35 | 3 820 | 1 351 | 2 544 | 101 | 7 851 |
– zmniejszenia (reklasyfikacja na środki trwałe) | - | - | (98) | (1 463) | (65) | (1 626) |
– zmniejszenia (rozwiązanie umowy) | - | (793) | - | (433) | - | (1 226) |
– zmniejszeń/zwiększeń z tytułu przemieszczeń wewnętrznych (+-) | - | - | - | - | - | - |
– innych | 1 | (1 449) | - | - | - | (1 448) |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu | 165 | 10 594 | 3 810 | 4 147 | 285 | 19 001 |
Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu | - | - | - | - | - | - |
Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | - | - | - | - | - | - |
Wartość netto aktywów z tytułu prawa do użytkowania na koniec okresu | 3 130 | 17 138 | 16 224 | 9 605 | 892 | 46 989 |
wg grup prezentacji w sprawozdaniu finansowym | 20 268 |
|
| 26 721 |
| 46 989 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
2022 rok | Grunty (w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu) | Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Inne | Razem |
Wartość brutto aktywów z tytułu prawa do użytkowania na początek okresu | 10 265 | 23 407 | 11 357 | 8 254 | 844 | 54 127 |
Zmiany zasad polityki rachunkowości | - | - | - | - | - | - |
Wartość brutto aktywów z tytułu prawa do użytkowania na początek okresu po zmianach | 10 265 | 23 407 | 11 357 | 8 254 | 844 | 54 127 |
Zwiększenia (z tytułu) | - | 3 098 | 4 753 | 4 789 | 83 | 12 723 |
- zwiększenia (nowe umowy) | - | 1 880 | 4 535 | 3 239 | 83 | 9 737 |
- zwiększenia (zmiana umowy) | - | 1 218 | 97 | 1 550 | - | 2 865 |
– inne | - | - | 121 | - | - | 121 |
Zmniejszenia (z tytułu) (-) | (6 982) | (1 853) | (936) | (1 964) | (25) | (11 760) |
– zmniejszenia (zmiana umowy) | - | (1 736) | - | (319) | - | (2 055) |
– zmniejszenia (reklasyfikacja na środki trwałe) | - | - | (936) | (1 645) | (12) | (2 593) |
– sprzedaży, rozwiązania umów i innych zmian | (6 982) | (117) | - | - | (13) | (7 112) |
Przemieszczenia wewnętrzne | - | - | - | - | - | - |
Wartość brutto aktywów z tytułu prawa do użytkowania na koniec okresu | 3 283 | 24 652 | 15 174 | 11 079 | 902 | 55 090 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu | 173 | 6 751 | 2 215 | 2 801 | 186 | 12 126 |
Zmiany zasad polityki rachunkowości | - | - | - | - | - | - |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu po zmianach | 173 | 6 751 | 2 215 | 2 801 | 186 | 12 126 |
Amortyzacja za okres (z tytułu) | (44) | 2 265 | 342 | 698 | 63 | 3 324 |
– zwiększeń | 60 | 3 025 | 947 | 1 973 | 85 | 6 090 |
– zmniejszenia (reklasyfikacja na środki trwałe) | - | - | (605) | (1 228) | (9) | (1 842) |
– zmniejszeń/zwiększeń z tytułu przemieszczeń wewnętrznych (+-) | - | - | - | - | - | - |
– innych | (104) | (760) | - | (47) | (13) | (924) |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu | 129 | 9 016 | 2 557 | 3 499 | 249 | 15 450 |
Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu | 1 491 | - | - | - | - | 1 491 |
Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | - | - | - | - | - | - |
Wartość netto aktywów z tytułu prawa do użytkowania na koniec okresu | 3 154 | 15 636 | 12 617 | 7 580 | 653 | 39 640 |
wg grup prezentacji w sprawozdaniu finansowym | 18 790 |
|
| 20 850 |
| 39 640 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Zabezpieczenia na majątku trwałym: | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Hipoteka na nieruchomościach* | 142 123 | 142 123 |
Zastaw na maszynach i urządzeniach ** | 30 958 | 34 243 |
Przewłaszczenie na zabezpieczenie** | 352 | 384 |
*Wartość wpisów w hipotekach
**Wartość netto aktywów na dzień bilansowy.
Na dzień 31.12.2023 r.ustanowiono następujące zabezpieczenie na rzeczowych aktywach trwałych:
Umowa o wielocelową i wielowalutową linię kredytową nr M0007000 zawarta z Santander Bank Polska S.A. z dnia 10.01.2013 r., wraz z późniejszymi zmianami oraz umowy wymiany stóp procentowych IRS (Interest Rate Swap), zabezpieczona hipoteką umowną łączną do kwoty 96 900 000 zł na nieruchomości:
- INTROL S.A. położonej w Chorzowie przy ul. 16 lipca 14, KW nr KA1C/00016367/9,
- INTROL S.A. położonej w Chorzowie przy ul. Żelaznej 5, KW nr KA1C/00027620/1,
wraz z cesjami praw z polis ubezpieczenia.
Umowa limitu kredytowego wielocelowego nr 70 1020 2313 0000 3102 0630 2709 z dnia 25.02.2020 r. wraz z późniejszymi zmianami, zawarta przez spółkę zależną, tj. Introl Energomontaż Sp. z o.o. z PKO BP S.A., zabezpieczona hipoteką umowną do kwoty 34 000 000 zł na nieruchomości:
- INTROL S.A. położonej w Chorzowie przy ul. 16 lipca 12, KW nr KA1C/00034726/6,
wraz z cesją praw z polis ubezpieczenia.
Na dzień 31.12.2022 r.ustanowiono następujące zabezpieczenie na rzeczowych aktywach trwałych:
Umowa o wielocelową i wielowalutową linię kredytową nr M0007000 zawarta z Santander Bank Polska S.A. z dnia 10.01.2013 r., wraz z późniejszymi zmianami oraz umowy wymiany stóp procentowych IRS (Interest Rate Swap), zabezpieczona hipoteką umowną łączną do kwoty 96 900 000 zł na nieruchomości:
- INTROL S.A. położonej w Chorzowie przy ul. 16 lipca 14, KW nr KA1C/00016367/9,
- INTROL S.A. położonej w Chorzowie przy ul. Żelaznej 5, KW nr KA1C/00027620/1,
wraz z cesjami praw z polis ubezpieczenia.
Umowa limitu kredytowego wielocelowego nr 70 1020 2313 0000 3102 0630 2709 z dnia 25.02.2020 r. wraz z późniejszymi zmianami, zawarta przez spółkę zależną, tj. Introl Energomontaż Sp. z o.o. z PKO BP S.A., zabezpieczona hipoteką umowną do kwoty 34 000 000 zł na nieruchomości:
- INTROL S.A. położonej w Chorzowie przy ul. 16 lipca 12, KW nr KA1C/00034726/6,
wraz z cesją praw z polis ubezpieczenia.
INTROL S.A.
Na dzień 31.12.2023 r. ustanowione były następujące zabezpieczenia na rzeczowych aktywach trwałych:
Umowa o kredyt inwestycyjny nr K02196/21 zawarta z Santander Bank Polska S.A. z dnia 20.12.2021 r. zabezpieczona w formie hipoteki do kwoty 6 272 610 zł na nieruchomości:
- INTROL S.A. położonej w Limanowej przy ul. Skrudlaka 1, KW nr NS1L/00040272/6.
Umowa o kredyt inwestycyjny nr K01616/22 zawarta z Santander Bank Polska S.A. z dnia 12.12.2022 r. zabezpieczona w formie hipoteki do kwoty 4 950 000 zł na nieruchomości:
- INTROL S.A. położonej w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Grabowskiej 47A/ul. Curie-Skłodowskiej KZ1W/00052633/3, KZ1W/00071507/0, KZ1W/00005494/2, KZ1W/00005495/9, KZ1W/00005496/6, KZ1W/00005497/3, KZ1W/00005498/0, KZ1W/00052634/0,
Umowa pożyczki leasingowej nr 00202/EI/22 zawarta z PKO Leasing S.A. z dnia 23.02.2022 r. zabezpieczona w formie zastawu rejestrowego na przedmiotach finansowania wraz z cesją z praw z polisy ubezpieczenia. Wartość księgowa netto rzeczowych aktywów trwałych (wydzierżawione przez INTROL S.A. do LIMATHERM S.A.) objętych zastawem na dzień 31.12.2023 r. wynosi 3 044 179,54 zł.
Umowa pożyczki leasingowej nr 01537/EI/22 zawarta z PKO Leasing S.A. z dnia 19.08.2022 r. zabezpieczona w formie zastawu rejestrowego na przedmiotach finansowania wraz z cesją z praw z polisy ubezpieczenia. Wartość księgowa netto rzeczowych aktywów trwałych (wydzierżawione przez INTROL S.A. do LIMATHERM S.A.) objętych zastawem na dzień 31.12.2023 r. wynosi 5 186 227,26 zł.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Na dzień 31.12.2022 r. ustanowione były następujące zabezpieczenia na rzeczowych aktywach trwałych:
Umowa o kredyt inwestycyjny nr K02196/21 zawarta z Santander Bank Polska S.A. z dnia 20.12.2021 r. zabezpieczona w formie hipoteki do kwoty 6 272 610 zł na nieruchomości:
- INTROL S.A. położonej w Limanowej przy ul. Skrudlaka 1, KW nr NS1L/00040272/6.
Umowa o kredyt inwestycyjny nr K01616/22 zawarta z Santander Bank Polska S.A. z dnia 12.12.2022 r. zabezpieczona w formie hipoteki do kwoty 4 950 000 zł na nieruchomości:
- INTROL S.A. położonej w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Grabowskiej 47A/ul. Curie-Skłodowskiej KZ1W/00052633/3, KZ1W/00071507/0, KZ1W/00005494/2, KZ1W/00005495/9, KZ1W/00005496/6, KZ1W/00005497/3, KZ1W/00005498/0, KZ1W/00052634/0,
Umowa pożyczki leasingowej nr 00202/EI/22 zawarta z PKO Leasing S.A. z dnia 23.02.2022 r. zabezpieczona w formie zastawu rejestrowego na przedmiotach finansowania wraz z cesją z praw z polisy ubezpieczenia. Wartość księgowa netto rzeczowych aktywów trwałych (wydzierżawione przez INTROL S.A. do LIMATHERM S.A.) objętych zastawem na dzień 31.12.2022 r. wynosi 3 502 077,67 zł.
Umowa pożyczki leasingowej nr 01537/EI/22 zawarta z PKO Leasing S.A. z dnia 19.08.2022 r. zabezpieczona w formie zastawu rejestrowego na przedmiotach finansowania wraz z cesją z praw z polisy ubezpieczenia. Wartość księgowa netto rzeczowych aktywów trwałych (wydzierżawione przez INTROL S.A. do LIMATHERM S.A.) objętych zastawem na dzień 31.12.2022 r. wynosi 5 911 488,81 zł.
LIMATHERM S.A.
Na dzień 31.12.2023 r. ustanowione były następujące zabezpieczenia na rzeczowych aktywach trwałych:
Umowa o kredyt nr CDR/47501/16, umowa nr CRD/53056/18, umowa nr WAR/8807/21/391/CB oraz limit na zamianę stopy procentowej określony w Umowie Ramowej wraz z późniejszymi zmianami do wyżej wymienionych umów, zabezpieczone w formie zastawu rejestrowego na zbiorze rzeczy ruchomych wraz z cesją z praw polisy. Wartość księgowa netto rzeczowych aktywów trwałych objętych zastawem na dzień 31.12.2023 r. wynosi 22 728 458,89 zł.
Umowa pożyczki CR1/03584/2022 zawartej z Santander Leasing S.A. z zabezpieczeniem w formie przewłaszczenia na przedmiocie finansującym pożyczką wraz z cesją z praw polisy. Wartość księgowa netto rzeczowych aktywów trwałych objętych przewłaszczeniem na dzień 31.12.2023 r. wynosi 183 039,88 zł.
Na dzień 31.12.2022 r. ustanowione były następujące zabezpieczenia na rzeczowych aktywach trwałych:
Umowa o kredyt nr CDR/47501/16, umowa nr CRD/53056/18, umowa nr WAR/8807/21/391/CB oraz limit na zamianę stopy procentowej określony w Umowie Ramowej wraz z późniejszymi zmianami do wyżej wymienionych umów, zabezpieczone w formie zastawu rejestrowego na zbiorze rzeczy ruchomych wraz z cesją z praw polisy. Wartość księgowa netto rzeczowych aktywów trwałych objętych zastawem na dzień 31.12.2022r. wynosi 24 829 113,91 zł.
Umowa pożyczki CR1/03584/2022 zawartej z Santander Leasing S.A. z zabezpieczeniem w formie przewłaszczenia na przedmiocie finansującym pożyczką wraz z cesją z praw polisy. Wartość księgowa netto rzeczowych aktywów trwałych objętych przewłaszczeniem na dzień 31.12.2022 r. wynosi 215 341,06 zł.
LIMATHERM COMPONENTS Sp. z o.o.
Na dzień 31.12.2023 r. ustanowione były następujące zabezpieczenia na rzeczowych aktywach trwałych:
Umowa pożyczki CR1/03051/2022 zawartej z Santander Leasing S.A. z zabezpieczeniem w formie przewłaszczenia na przedmiocie finansującym pożyczką wraz z cesją z praw polisy. Wartość księgowa netto rzeczowych aktywów trwałych objętych przewłaszczeniem na dzień 31.12.2023 r. wynosi 168 508,32 zł.
Na dzień 31.12.2022 r. ustanowione były następujące zabezpieczenia na rzeczowych aktywach trwałych:
Umowa pożyczki CR1/03051/2022 zawartej z Santander Leasing S.A. z zabezpieczeniem w formie przewłaszczenia na przedmiocie finansującym pożyczką wraz z cesją z praw polisy. Wartość księgowa netto rzeczowych aktywów trwałych objętych przewłaszczeniem na dzień 31.12.2022 r. wynosi 168 508,32 zł.
W pozostałych spółkach Grupy INTROL na dzień 31 grudnia 2023 roku oraz na 31 grudnia 2022 roku nie wystąpiły zabezpieczenia na majątku trwałym.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Wartość firmy wykazana w sprawozdaniu z sytuacji finansowej obejmuje ujętą na moment nabycia wartość firm dotyczącą 3 jednostek zależnych INTROL S.A. tj. PWP Inżynieria Sp. z o.o. (po przejęciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa od PWP Katowice Sp. z o.o.), BI Atechem Sp. z o.o. oraz INTROL Pro -ZAP Sp. z o.o., które wynosiły odpowiednio na 31.12.2023 oraz 31.12.2022 r. 2 797 tys. zł, 954 tys. zł oraz 1 581 tys. zł. Wartość ta nie uległa zmianie w stosunku do roku ubiegłego. Spółka BI Atechem Sp. z o.o. oraz INTROL Pro - ZAP sp. z o.o. realizują swoją sprzedaż w ramach segmentu usług AKPIA, elektrycznych, instalacyjnych, projektowych i budowlanych, natomiast PWP Inżynieria Sp. z o.o poza realizacją sprzedaży w segmencie usług wskazanym powyżej, po przejęciu ZCP od PWP Katowice, realizuje swoją sprzedaż również w segmencie wykazywanym jako pozostały, m.in. w ramach produkcji urządzeń ochrony środowiska oraz usług serwisu.
Informacje na temat testu na utratę wartości firmy zostały zaprezentowane w nocie 6.6.
2023 rok | Koszty prac rozwojowych | Nabyte koncesje, patenty, licencje i podobne wartości, | W tym: oprogramowanie komputerowe | Wartości niematerialne razem |
Wartość brutto wartości niematerialnych na początek okresu | 4 252 | 10 782 | 6 085 | 15 034 |
Zwiększenia | - | 719 | 163 | 719 |
Zmniejszenia (-) | - | (334) | (331) | (334) |
Wartość brutto wartości niematerialnych na koniec okresu | 4 252 | 11 167 | 5 917 | 15 419 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu | 1 199 | 7 056 | 4 896 | 8 255 |
Amortyzacja za okres | 219 | 600 | 437 | 819 |
Inne zmiany odpisów amortyzacyjnych (+-) | - | (334) | (331) | (334) |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu | 1 418 | 7 322 | 5 002 | 8 740 |
Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu | 1 142 | 1 274 | - | 2 416 |
Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 1 142 | 1 274 | - | 2 416 |
Wartość netto wartości niematerialnych na koniec okresu | 1 692 | 2 571 | 915 | 4 263 |
W tym wartości niematerialne nie zakończone | - | 1 239 | 22 | 1 239 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
2022 rok | Koszty prac rozwojowych | Nabyte koncesje, patenty, licencje i podobne wartości, | W tym: oprogramowanie komputerowe | Wartości niematerialne razem |
Wartość brutto wartości niematerialnych na początek okresu | 4 252 | 10 092 | 5 645 | 14 344 |
Zwiększenia | - | 1 000 | 594 | 1 000 |
Zmniejszenia (-) | - | (310) | (154) | (310) |
Wartość brutto wartości niematerialnych na koniec okresu | 4 252 | 10 782 | 6 085 | 15 034 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu | 884 | 6 753 | 4 568 | 7 637 |
Amortyzacja za okres | 315 | 612 | 482 | 927 |
Inne zmiany odpisów amortyzacyjnych (+-) | - | (309) | (154) | (309) |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu | 1 199 | 7 056 | 4 896 | 8 255 |
Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu | 613 | 1 274 | - | 1 887 |
Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 1 142 | 1 274 | - | 2 416 |
Wartość netto wartości niematerialnych na koniec okresu | 1 911 | 2 452 | 1 189 | 4 363 |
W tym wartości niematerialne nie zakończone | - | 845 | - | 845 |
W latach 2023 - 2022 wartości niematerialne obejmowały głównie posiadane oprogramowanie oraz licencje na oprogramowanie komputerowe, jak również koszty prac rozwojowych.
Po początkowym ujęciu, wartość firmy jest wykazywana w kwocie ustalonej na dzień przejęcia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy z tyt. utraty wartości. Test na utratę wartości przeprowadza się raz na rok lub częściej, w przypadku wystąpienia przesłanek. Wartość firmy nie podlega amortyzacji. Na dzień przejęcia nabyta firma jest alokowana do każdego z ośrodków wypracowujących środki pieniężne, do którego została alokowana dana wartość firmy. W przypadku, gdy odzyskiwalna wartość ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest niższa niż wartość bilansowa, ujęty zostaje odpis z tytułu utraty wartości. Odwrócenie dokonanego uprzednio odpisu z tytułu utraty wartości firmy nie jest możliwe.
Na koniec 31.12.2023 r. oraz 31.12.2022 r. zostały przeprowadzone testy na utratę wartości firmy w oparciu o bieżącą wartość wolnych przepływów pieniężnych, które zostaną wygenerowane przez wskazane Spółki w przyszłości. Wyliczeń dokonano dla przepływów pieniężnych odpowiednio w latach 2024-2028 oraz w latach 2023-2027. Podstawę do wyliczeń przepływów pieniężnych stanowi planowany wynik operacyjny (EBIT) odpowiednio w latach 2024-2028 i 2023-2027 oraz amortyzacja z tego okresu. Wielkości EBIT wynikają z prognoz spółek odpowiednio na lata 2024-2028 oraz 2023-2027 przygotowane w oparciu o dane historyczne oraz przewidywania Zarządów co do rozwoju rynku.
Stopa dyskontowa przyjęta do kalkulacji odzwierciedla średnioważony koszt kapitału (WACC) na poziomie między 9,19% - 11,78% (2022 r. 8,2% - 9,87%) przy uwzględnieniu stopy wolnej od ryzyka odpowiadającej bieżącej do dochodowości 10-letnich obligacji Skarbu Państwa na 5,31%-6,60% (2022 r. 6,69%) oraz premii za ryzyko działalności właściwe dla branży (2023 r. 5,84%-6,36%, 2022 r. 6,36%). Stopa wzrostu zastosowana do ekstrapolacji prognoz przepływów pieniężnych wykraczających poza szczegółowy okres objęty planowaniem została przyjęta na poziomie 2,0%- 2,5% (2022 r. 2%).
Na podstawie przeprowadzonych testów nie stwierdzono konieczności dokonania odpisów wartości firmy zarówno na koniec 2023, jak i 2022 r.
Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych
Test na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych, poza wartościami niematerialnymi o okresie nieokreślonym oraz wartościami niematerialnymi, które nie są jeszcze dostępne do użytkowania, są
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
przeprowadzane gdy wystąpią przesłanki wskazujące na utratę wartości. Test na utratę wartości przeprowadza się poprzez porównanie wartości bilansowej aktywa (lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, jeżeli aktywo nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych) z wartością odzyskiwalną tj. wyższą spośród wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej. Strata wynikająca z utraty wartości jest ujmowana w rachunku zysków i strat.
Jeśli strata z tytułu utraty wartości ulega następnie odwróceniu, wartość netto składnika aktywów (lub ośrodka generującego przepływy pieniężne) zwiększana jest do nowej oszacowanej wartości odzyskiwalnej, nieprzekraczającej jednak wartości bilansowej tego składnika aktywów jaka byłaby ustalona, gdyby w poprzednich latach nie ujęto straty z tytułu utraty wartości składnika aktywów generującego przepływy pieniężne. Odwrócenie straty z tytułu utraty wartości ujmuje się w rachunku zysków i strat.
W roku obrotowym nie dokonano odpisów z tyt. utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych czy wartości niematerialnych i prawnych. W roku ubiegłym w wyniku przeprowadzonych analiz wystąpienia przesłanek i testów dotyczących utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych odpisem objęto:
- koszty prac rozwojowych dotyczące rozwoju oprogramowania na kwotę 529 tys. zł, do kwoty wartości odzyskiwalnej do której spodziewane są przyszłe korzyści ekonomiczne.
Ocena ryzyka utraty wartości aktywów w kontekście kapitalizacji giełdowej INTROL S.A.
W związku z utrzymywaniem się kapitalizacji giełdowej Jednostki Dominującej poniżej wartości bilansowej aktywów netto zgodnie z MSR 36 Zarząd INTROL S.A. dokonał analizy, który obszar działalności Spółki i Grupy może być dotknięty utratą wartości. W efekcie przeprowadzonej analizy, nie zidentyfikowano dodatkowych aktywów poza aktywami już objętymi odpisami, co do których wystąpiłaby konieczność dodatkowych odpisów. W szczególności analizą objęto prognozowane wyniki poszczególnych Spółek w Grupie, w powiązaniu z posiadanym majątkiem.
W wyniku przeprowadzonej oceny stwierdzono brak związku niskiego kursu akcji INTROL S.A z działalnością Grupy i w konsekwencji nie stwierdzono utraty wartości aktywów Grupy.
| 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Kontrakty forward w walutach obcych | 11 938 | 1 941 |
Kontrakty IRS | 236 | 872 |
Razem | 12 174 | 2 813 |
- część długoterminowa | 3 091 | 2 313 |
- część krótkoterminowa | 9 083 | 500 |
Wycena instrumentów pochodnych związana jest instrumentami pochodnymi stanowiącymi zabezpieczenie przepływów pieniężnych w ramach rachunkowości zabezpieczeń. Szczegółowe informacje w Punkcie 6.39 sprawozdania finansowego.
| 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Kontrakty forward w walutach obcych | 420 | 3 901 |
Kontrakty IRS | - | - |
Razem | 420 | 3 901 |
- część długoterminowa | 420 | 1 204 |
- część krótkoterminowa | - | 2 697 |
Wycena instrumentów pochodnych związana jest instrumentami pochodnymi stanowiącymi zabezpieczenie przepływów pieniężnych w ramach rachunkowości zabezpieczeń. Szczegółowe informacje w Punkcie 6.39 sprawozdania finansowego.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
| Wycena według ceny nabycia/kosztu wytworzenia | Kwota odpisów aktualizujących wartości zapasów na początek okresu |
Kwoty odwrócenia odpisów aktualizujących zapasy ujęte jako pomniejszenie tych odpisów w okresie
| Kwota wykorzystania odpisów aktualizujących w okresie | Kwoty odpisów aktualizujących wartości zapasów ujętych w okresie jako koszt | Kwota odpisów aktualizujących wartości zapasów na koniec okresu | Wartość bilansowa zapasów na koniec okresu |
31.12.2023 |
|
|
|
|
|
|
|
Materiały | 15 613 | (1 332) | 180 | 7 | (611) | (1 756) | 13 857 |
Produkty w toku | 12 354 | (169) | 387 | 13 | (272) | (41) | 12 313 |
Wyroby gotowe | 13 518 | (844) | 143 | 136 | (457) | (1 022) | 12 496 |
Towary | 37 189 | (1 337) | 111 | 24 | (707) | (1 909) | 35 280 |
Prawo do zwrotu | - | - | - | - | - | - | - |
Razem | 78 674 | (3 682) | 821 | 180 | (2 047) | (4 728) | 73 946 |
31.12.2022 |
|
|
|
|
|
|
|
Materiały | 17 863 | (1 002) | 29 | 41 | (400) | (1 332) | 16 531 |
Produkty w toku | 13 511 | (394) | 379 | 70 | (224) | (169) | 13 342 |
Wyroby gotowe | 12 712 | (264) | 50 | 13 | (643) | (844) | 11 868 |
Towary | 30 744 | (1 064) | 324 | 109 | (706) | (1 337) | 29 407 |
Prawo do zwrotu | - | - | - | - | - | - | - |
Razem | 74 830 | (2 724) | 782 | 233 | (1 973) | (3 682) | 71 148 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
| 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Należności z tytułu dostaw i usług: | 97 154 | 107 272 |
- część długoterminowa | - | - |
- część krótkoterminowa do otrzymania w ciągu 12 m-cy | 95 834 | 105 479 |
- część krótkoterminowa do otrzymania > 12 m-cy | 1 320 | 1 793 |
Przedpłaty: | 18 128 | 11 418 |
- część długoterminowa | - | - |
- część krótkoterminowa do otrzymania w ciągu 12 m-cy | 18 128 | 11 418 |
- część krótkoterminowa do otrzymania > 12 m-cy | - | - |
Pozostałe należności: | 6 860 | 10 515 |
- część długoterminowa | 70 | 357 |
- część krótkoterminowa | 6 790 | 10 158 |
Rozliczenia międzyokresowe: | 1 916 | 1 748 |
- część długoterminowa | 176 | 237 |
- część krótkoterminowa | 1 740 | 1 511 |
RAZEM WARTOŚĆ NETTO | 124 058 | 130 953 |
- część długoterminowa | 246 | 594 |
- część krótkoterminowa | 123 812 | 130 359 |
Odpisy z tytułu utraty wartości należności na początek okresu | 10 796 | 10 425 |
Odpisy spółek dla których rozpoczęto konsolidację | - | 1 152 |
Kwoty odwrócenia odpisów z tytułu utraty wartości należności | 1 707 | 1 359 |
Kwoty wykorzystania odpisów w trakcie okresu | 1 762 | 905 |
Odpisy z tytułu utraty wartości należności ujęte w trakcie okresu | 12 332 | 1 483 |
Odpisy z tytułu utraty wartości należności na koniec okresu | 19 659 | 10 796 |
RAZEM WARTOŚĆ BRUTTO | 143 717 | 141 749 |
Pozostałe należności krótkoterminowe to głównie rozrachunki o charakterze publicznoprawnym, które na koniec 2023 r. wynosiły 3 710 tys. zł, natomiast na koniec roku 2022 wynosiły 4 678 tys. zł.
Znaczącą pozycję pozostałych należności w 2023 r. stanowiły również należności dotyczące faktoringu 1 465 tys. zł (2022 r. 2 994 tys. zł), należności od PFRON 464 tys. zł (2022 r. 216 tys. zł) oraz kaucje na kwotę 956 tys. zł (2022 r. 589 tys. zł).
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
| 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Należności od jednostek powiązanych |
|
|
Należności bieżące | 22 | 128 |
Należności przeterminowane | - | 126 |
Razem wartość brutto | 22 | 254 |
Odpisy aktualizujące wartość należności od jednostek powiązanych | - | - |
Razem wartość netto | 22 | 254 |
|
|
|
Należności od jednostek pozostałych |
|
|
Należności bieżące | 77 770 | 90 772 |
Należności przeterminowane nie objęte odpisem aktualizującym | 19 362 | 16 246 |
1-90 dni | 16 613 | 13 174 |
91-180 dni | 400 | 450 |
181-360 dni | 794 | 872 |
ponad 360 dni | 1 555 | 1 750 |
Należności objęte odpisem aktualizującym | 17 941 | 9 013 |
- należności sporne – podejście indywidualne | 17 391 | 8 580 |
- należności wg macierzy rezerw: | 550 | 433 |
Bieżące | 58 | 88 |
1-90 dni | 124 | 77 |
91-180 dni | 15 | 34 |
180-360 dni | 136 | 46 |
ponad 360 dni | 217 | 188 |
Razem wartość brutto | 115 073 | 116 031 |
Odpisy aktualizujące wartość należności od jednostek pozostałych | 17 941 | 9 013 |
Razem wartość netto | 97 132 | 107 018 |
|
|
|
Razem wartość netto od jednostek powiązanych i pozostałych | 97 154 | 107 272 |
| 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Aktywa z tytułu umów z klientami | 69 358 | 51 353 |
- kontrakty długoterminowe (wycena) | 69 358 | 51 353 |
- inne | - | - |
Odpisy aktualizujące | (41) | (42) |
Razem | 69 317 | 51 311 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Aktywa z tyt. umów z klientami stanowią wycenę kontraktów realizowanych w czasie, w przypadku gdy zafakturowane przychody są niższe niż szacowane przychody licząc stopniem zaawansowania robót w oparciu o indywidualne budżety realizowanych kontraktów do faktycznie poniesionych kosztów dla poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczeń.
| 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Przedpłaty | 39 101 | 24 212 |
- związane ze zobowiązaniami do wykonania świadczeń spełnianymi w czasie | 37 415 | 20 401 |
- związane ze zobowiązaniami do wykonania świadczeń spełnianymi w określonym momencie | 1 686 | 3 811 |
Wycena umów dla zobowiązań do wykonania świadczeń spełnianych w czasie | 13 061 | 10 125 |
Razem | 52 162 | 34 337 |
Zobowiązania z tyt. umów z klientami stanowią wycenę kontraktów realizowanych w czasie, w przypadku gdy zafakturowane przychody przewyższają koszty licząc stopniem zaawansowania robót w oparciu o indywidualne budżety realizowanych kontraktów, jak również przedpłaty otrzymane na poczet realizacji umów.
Łączna kwota ceny transakcyjnej przypisanej do zobowiązań do wykonania świadczenia, które pozostały niespełnione (lub częściowo niespełnione) na koniec okresu sprawozdawczego
| 31.12.2023 | 31.12.2022 |
- do 1 roku | 192 818 | 175 811 |
- powyżej 1 roku | 2 864 | 95 885 |
Razem | 195 682 | 271 696 |
Spadek wartości salda aktywa z tytułu umów z klientami wynika z wystąpienia niższego poziomu zrealizowanych, a niezafakturowanych prac, podlegających wycenie kontraktów. Zmiana nie wynikała z innych czynników, takich jak np. połączenia czy sprzedaż jednostek stanowiących Grupę. W mniejszym zakresie na saldo aktywów miała wpływ zmiana odpisu z tytułu oczekiwanych strat kredytowych.
| Aktywa z tyt. umów z klientami 31.12.2023 | Aktywa z tyt. umów z klientami 31.12.2022 | Zobowiązania z tyt. umów z klientami 31.12.2023 | Zobowiązania z tyt. umów z klientami 31.12.2022 |
Wartość na początek okresu | 51 311 | 21 056 | 34 337 | 19 570 |
Korekty błędów | - | - | - | - |
Wartość na początek okresu | 51 311 | 21 056 | 34 337 | 19 570 |
Wystawione faktury sprzedaży, skutkujące przekwalifikowaniem aktywa z tyt. umów do należności | (300 791) | (216 057) | - | - |
Otrzymane zaliczki na poczet realizacji sprzedaży | - | - | 21 578 | 20 091 |
Przychody ujęte w danym okresie sprawozdawczym, uwzględnione w saldzie zobowiązań na początek okresu | - | 18 836 | (14 734) | (15 114) |
Przychody ujęte w danym okresie sprawozdawczym, ujęte w saldzie zobowiązań w trakcie okresu | - | - | (1 934) | (2 171) |
Korekta przychodów | 318 797 | 227 502 | 12 915 | 12 136 |
Odpisy z tyt. utraty wartości | - | (26) | - | - |
Pozostałe | - | - | - | (175) |
Wartość na koniec okresu | 69 317 | 51 311 | 52 162 | 34 337 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
| 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Pożyczki udzielone | 2 536 | 2 489 |
Odpisy aktualizujące pożyczki | (2 489) | (2 489) |
Udziały w spółkach niekonsolidowanych | 69 | 69 |
Akcje i udziały pozostałe | - | 136 |
Razem | 116 | 205 |
- część długoterminowa | 116 | 205 |
- część krótkoterminowa | - | - |
Na pozostałe aktywa finansowe Grupy Kapitałowej INTROL składały się: udzielone pożyczki dla pozostałych podmiotów o wartości 2 489 tys. zł, objęte w całości odpisem aktualizującym (analogicznie w roku ubiegłym), udziały w spółkach nie objętych konsolidacja o łącznej wartości 69 tys. zł (w 2022 r. było to 69 tys. zł). Akcje spółki Rafako posiadane w roku ubiegłym, zostały sprzedane w trakcie roku.
Więcej informacji o udzielonych pożyczkach zaprezentowano w nocie 6.11.1
Pożyczkobiorca | Oprocentowanie | Termin spłaty | Kapitał | Odsetki | Odpis aktualizujący | Razem | Do spłaty w ciągu 12 m-cy |
QUMAK S.A. | 3,0% | 30.07.2020 | 2 335 | 154 | (2 489) | - | - |
Pozostałe | 2,0% | 30.11.2027 | 47 | - | - | 47 | - |
Razem |
|
| 2 382 | 154 | (2 489) | 47 | - |
- część długoterminowa |
|
| 47 | - | - | 47 | - |
- część krótkoterminowa |
|
| 2 335 | 154 | (2 489) | - | - |
Stan na 31.12.2022 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
| 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Środki pieniężne w banku i kasie | 75 750 | 44 191 |
Lokaty krótkoterminowe | 260 | 700 |
Razem | 76 010 | 44 891 |
Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej obejmują środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nie przekraczającym trzech miesięcy. Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych.
| 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Kapitał podstawowy | 5 141 | 5 141 |
W okresie sprawozdawczym nie było zmian w kapitale podstawowym.
Na dzień 31.12.2023 r. kapitał podstawowy Emitenta wynosił 5 140 803,60 złotych i dzielił się na akcje następujących serii:
Seria/ emisja | Rodzaj akcji | Rodzaj uprzywilejo | Liczba akcji | Wartość serii/emisji wg wartości nominalnej | Sposób pokrycia kapitału | Data rejestracji | Prawo do dywidendy (od daty) |
Seria A | Imienne | Nieuprzywile | 7 335 600 | 1 467 120 | akcje serii A zostały wydane za udziały w przekształconej spółce INTROL–POLON sp. z o.o., po jej przekształceniu w spółkę akcyjną, należy zatem traktować je jak akcje aportowe | 24.12.1997 | brak postanowień szczególnych |
Seria B | Na okaziciela | Nieuprzywile | 14 068 618 | 2 813 724 | gotówka | 27.01.2021* | od 27.01.2021 |
Seria C | Imienne | Nieuprzywile | 4 299 800 | 859 960 | aport | 28.08.2007 | od 01.01.2007 |
Razem |
|
| 25 704 018 | 5 140 804 |
|
|
|
* data rejestracji przez KDPW ostatniej zmiany ilości akcji w serii B. Początkowo tj. na podstawie aktu notarialnego dotyczącego emisji, seria B obejmowała 110 034 akcji. Obecna ilość akcji w serii B wynika ze splitu akcji, połączenia serii B i D oraz dokonanych umorzeń akcji.
Wartość nominalna jednej akcji = 0,20 zł. Nie istnieją ograniczenia w zakresie dysponowania kapitałem Emitenta.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Akcjonariusz | Rodzaj akcji | Liczba akcji | Udział w kapitale zakładowym (%) | Liczba głosów na Walnym Zgromadzeniu | Udział w ogólnej liczbie głosów na WZ (%) |
Uwagi |
Wiesław Kapral | zwykłe serii B | 481 466 | 1,87 | 481 466 | 1,87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
WEKA Investments Sp. z o.o. (podmiot zależny od Wiesława Kaprala) | zwykłe serii A,B,C | 11 542 513 | 44,91 | 11 542 513 | 44,91 |
|
Svanser prosta spółka akcyjna (podmiot zależny od Józefa Bodzionego) | zwykłe serii A,B,C | 8 854 288 | 34,45 | 8 854 288 | 34,45
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Svanser prosta spółka akcyjna | Łączna liczba akcji | 8 854 288 | 34,45 | 8 854 288 |
34,45
|
|
Wiesław Kapral + WEKA Investments Sp. z o.o. | Łączna liczba akcji | 12 023 979 | 46,78 | 12 023 979 | 46,78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Pozostali akcjonariusze |
| 4 825 751 | 18,77 | 4 825 751 | 18,77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Razem |
| 25 704 018 | 100,00 | 25 704 018 | 100,00 |
|
31.12.2023 | 31.12.2022 | |
Kapitały rezerwowe z tyt. zabezpieczeń przepływów pieniężnych | 9 612 | (686) |
Kapitał rezerwowy – świadczenia pracownicze | (955) | (491) |
Razem | 8 657 | (1 177) |
2023 rok | Wartość brutto zmian | Powiązany podatek dochodowy | Wartość po podatku |
Wartość na początek okresu | (847) | 161 | (686) |
Zyski (straty) wynikające z zabezpieczenia przepływów pieniężnych, ujęte w pozostałych całkowitych dochodach w ciągu okresu sprawozdawczego: | 14 036 | (2 502) | 11 534 |
- kontrakty forward w walutach obcych | 14 110 | (2 531) | 11 579 |
- kontrakty IRS | (74) | 29 | (45) |
Część straty przeniesiona do rachunku zysków i strat w związku z brakiem oczekiwania wystąpienia pozycji zabezpieczanej | - | - | - |
- kontrakty forward w walutach obcych | - | - | - |
- kontrakty IRS | - | - | - |
Kwota przekwalifikowana z rezerwy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych do rachunku zysków i strat jako korekta z tytułu przeklasyfikowania | (1 322) | 86 | (1 236) |
- kontrakty forward w walutach obcych | (789) | - | (789) |
- kontrakty IRS | (533) | 86 | (447) |
Wartość na koniec okresu | 11 867 | (2 255) | 9 612 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
2022 rok | Wartość brutto zmian | Powiązany podatek dochodowy | Wartość po podatku |
Wartość na początek okresu | (6 922) | 1 315 | (5 607) |
Zyski (straty) wynikające z zabezpieczenia przepływów pieniężnych, ujęte w pozostałych całkowitych dochodach w ciągu okresu sprawozdawczego: | 5 123 | (1 239) | 3 884 |
- kontrakty forward w walutach obcych | 4 216 | (1 087) | 3 129 |
- kontrakty IRS | 907 | (152) | 755 |
Część straty przeniesiona do rachunku zysków i strat w związku z brakiem oczekiwania wystąpienia pozycji zabezpieczanej | 1 | - | 1 |
- kontrakty forward w walutach obcych | - | - | - |
- kontrakty IRS | 1 | - | 1 |
Kwota przekwalifikowana z rezerwy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych do rachunku zysków i strat jako korekta z tytułu przeklasyfikowania | 951 | 85 | 1 036 |
- kontrakty forward w walutach obcych | 1 503 | - | 1 503 |
- kontrakty IRS | (552) | 85 | (467) |
Wartość na koniec okresu | (847) | 161 | (686) |
| 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Wartość na początek okresu | 4 686 | 4 144 |
Dywidendy | (1 638) | (1 104) |
Zysk za rok obrotowy | 2 173 | 1 646 |
Wartość na koniec okresu | 5 221 | 4 686 |
Więcej informacji na temat dywidend znajduje się w punkcie 6.17.
Informacje na temat wyników Spółek przypadających na udziałowców niekontrolujących znajdują się w tabeli poniżej.
Nazwa jednostki | Procentowa wielkość udziałów oraz praw do głosów posiadanych przez Grupę | Procentowa wielkość udziałów oraz praw do głosów posiadanych przez Grupę | Zysk/strata alokowane na udziały niekontrolujące | Zysk/strata alokowane na udziały niekontrolujące | Skumulowana wartość udziałów niekontrolujących | Skumulowana wartość udziałów niekontrolujących |
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
I4TECH Sp. z o.o. | 70% | 70% | 562 | 316 | 1 184 | 930 |
IB Systems Sp. z o.o. | 50,49% | 50,49% | 1 611 | 1 330 | 4 037 | 3 756 |
Razem |
|
| 2 173 | 1 646 | 5 221 | 4 686 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
| 01.01.2023 31.12.2023 | 01.01.2022 31.12.2022 |
Dywidendy ujęte jako wypłaty na rzecz właścicieli w trakcie okresu | 13 880 | 12 595 |
Kwota dywidendy przypadająca na jedną akcję (w złotówkach) | ||
Dywidendy zaproponowane lub uchwalone do dnia zatwierdzenia sprawozdania do publikacji, nie ujęte jako przekazane w trakcie okresu | ||
Kwota dywidendy przypadająca na jedną akcję (w złotówkach) | ||
Dywidendy przypadające na rzecz udziałowców niekontrolujących | 1 638 | 1 104 |
6 kwietnia 2023 r. wypłacono dywidendę w wysokości 5 140 803,60zł, na mocy uchwały nr 4 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy INTROL S.A. z dnia 27 marca 2023 r. Ustalenie prawa do wypłaty dywidendy wyznaczono na dzień 3 kwietnia 2023 r. (dzień dywidendy). Źródłem finansowania dywidendy był kapitał rezerwowy utworzony z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy w późniejszym okresie. Wypłacona dywidenda wyniosła 0,20 zł brutto w przeliczeniu na jedną akcję. Dywidendą objęte były akcje Spółki w liczbie 25 704 018 akcji. W Spółce nie funkcjonują akcje uprzywilejowane co do wypłaty dywidendy.
25 sierpnia 2023 r. wypłacono dywidendę w wysokości 8 739 366,12 zł, na mocy uchwały nr 4 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy INTROL S.A. z dnia 16 sierpnia 2023 r. Ustalenie prawa do wypłaty dywidendy wyznaczono na dzień 22 sierpnia 2023 r. (dzień dywidendy). Źródłem finansowania dywidendy był kapitał rezerwowy utworzony z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy w późniejszym okresie. Wypłacona dywidenda wyniosła 0,34 zł brutto w przeliczeniu na jedną akcję. Dywidendą objęte były akcje Spółki w liczbie 25 704 018 akcji. W Spółce nie funkcjonują akcje uprzywilejowane co do wypłaty dywidendy.
28 lutego 2022 r. wypłacono dywidendę w wysokości 6 426 004,50 zł, na mocy uchwały nr 4 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy INTROL S.A. z dnia 8 lutego 2022 r. Dniem ustalenia prawa do wypłaty dywidendy był dzień 16 lutego 2022 r. (dzień dywidendy). Źródłem finansowania dywidendy był kapitał rezerwowy utworzony z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy w późniejszym okresie. Wypłacona dywidenda wyniosła 0,25 zł brutto w przeliczeniu na jedną akcję. Dywidendą objęte były akcje Spółki liczbie 25 704 018 akcji. W Spółce nie funkcjonują akcje uprzywilejowane co do wypłaty dywidendy.
14 lipca 2022 r. wypłacono dywidendę w wysokości 6 168 964,32 zł, na mocy uchwały nr 6 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy INTROL S.A. z dnia 10 czerwca 2022 r. Dniem ustalenia prawa do wypłaty dywidendy był dzień 22 czerwca 2022 r. (dzień dywidendy). Źródłem finansowania dywidendy była część zysku netto za 2021 r. (z 19 257 474,78 zł).
Wypłacona dywidenda wyniosła 0,24 zł brutto w przeliczeniu na jedną akcję. Dywidendą objęte były akcje Spółki liczbie 25 704 018 akcji. W Spółce nie funkcjonują akcje uprzywilejowane co do wypłaty dywidendy.
W 2023 r. spółki zależne uchwaliły dywidendy dla udziałowców niekontrolujących na łączną kwotę 1 638 tys. zł, w tym 1 330 tys. zł dotyczyło spółki IB Systems Sp. z o.o., 308 tys. zł spółki I4Tech Sp. z o.o.
W 2022 r. spółki zależne uchwaliły dywidendy dla udziałowców niekontrolujących na łączną kwotę 1 104 tys. zł, całość dotyczyła spółki IB Systems Sp. z o.o.
Informacje o dywidendach wypłaconych po zakończeniu okresu sprawozdawczego znajdują się w punkcie 6.45.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
2023 rok | Rezerwy na naprawy gwarancyjne | Rezerwy na straty na kontraktach | Rezerwy na świadczenia pracownicze i tym podobne | Pozostałe rezerwy | Razem |
Wartość na początek okresu, w tym: | 320 | 7 423 | 12 133 | 756 | 20 632 |
Krótkoterminowe na początek okresu | 320 | 7 423 | 9 500 | 756 | 17 999 |
Długoterminowe na początek okresu | - | - | 2 633 | - | 2 633 |
Zwiększenia | 601 | 1 789 | 15 171 | 3 159 | 20 720 |
-utworzone w czasie roku/zwiększenie istniejących | 601 | 1 789 | 15 171 | 3 159 | 20 720 |
Zmniejszenia | 189 | 678 | 11 407 | 3 043 | 15 317 |
-wykorzystane w ciągu roku | 125 | 253 | 10 742 | 3 003 | 14 123 |
-rozwiązane, ale niewykorzystane | 64 | 425 | 665 | 40 | 1 194 |
Przemieszczenia wewnętrzne | - | - | - | - | - |
Wartość na koniec okresu, w tym: | 732 | 8 534 | 15 897 | 872 | 26 035 |
Krótkoterminowe na koniec okresu | 732 | 8 534 | 12 275 | 872 | 22 413 |
Długoterminowe na koniec okresu | - | - | 3 622 | - | 3 622 |
2022 rok | Rezerwy na naprawy gwarancyjne | Rezerwy na straty na kontraktach | Rezerwy na świadczenia pracownicze i tym podobne | Pozostałe rezerwy | Razem |
Wartość na początek okresu, w tym: | 552 | 5 631 | 10 288 | 612 | 17 083 |
Krótkoterminowe na początek okresu | 552 | 5 631 | 7 110 | 612 | 13 905 |
Długoterminowe na początek okresu | - | - | 3 178 | - | 3 178 |
Zwiększenia | 195 | 4 220 | 10 456 | 1 201 | 16 072 |
-utworzone w czasie roku/zwiększenie istniejących | 195 | 4 220 | 10 456 | 1 201 | 16 072 |
Zmniejszenia | 427 | 2 428 | 8 611 | 1 057 | 12 523 |
-wykorzystane w ciągu roku | 383 | 1 229 | 7 520 | 1 028 | 10 160 |
-rozwiązane, ale niewykorzystane | 44 | 1 199 | 1 091 | 29 | 2 363 |
Przemieszczenia wewnętrzne | - | - | - | - | - |
Wartość na koniec okresu, w tym: | 320 | 7 423 | 12 133 | 756 | 20 632 |
Krótkoterminowe na koniec okresu | 320 | 7 423 | 9 500 | 756 | 17 999 |
Długoterminowe na koniec okresu | - | - | 2 633 | - | 2 633 |
Poszczególne grupy rezerw obejmują:
- rezerwy na koszty napraw gwarancyjnych w wysokości 732 tys. zł (2022 r. 320 tys. zł), pozycja ta przedstawia najlepszy szacunek Zarządu odnośnie zobowiązania Grupy z tytułu okresu gwarancji na produkty, ustalony w oparciu o dotychczasowe doświadczenia i średni wskaźnik awaryjności tych produktów na rynku,
- rezerwy na straty na kontraktach w kwocie 8 534 tys. zł (2022 r. 7 423 tys. zł), obejmują rezerwy związane ze stratami na kontraktach w tym m.in. w INTROL S.A., INTROL – Energomontaż Sp. z o.o.
- rezerwy na świadczenia pracownicze i pozostałe, w tym: rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe na kwotę 2 521 tys. zł (2022 r. 1 936 tys. zł), rezerwy na niewykorzystane urlopy na kwotę 4 436 tys. zł (2022 r. 4 030 tys. zł), rezerwy na premie dla Zarządów i pracowników na kwotę 7 381 tys. zł (2022 r. 5 115 tys. zł) i rezerwy na nagrody jubileuszowe i inne na kwotę 1 558 tys. zł (2022 r. 1 052 tys. zł),
- pozostałe rezerwy obejmują m.in. rezerwy na badanie bilansu, rezerwy na wypłatę prowizji na łączną kwotę 872 tys. zł (2022 r. : 756 tys. zł).
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe oraz na nagrody jubileuszowe zostały ustalone metodami aktuarialnymi przez Spółkę Attuario Sp. z o.o. zgodnie z MSR 19.
Zobowiązania rozpoznane na bazie memoriałowej zostały ustalone jako te przyszłe zdyskontowane płatności, skorygowane o wskaźniki ruchów kadrowych i demograficznych, do których pracownicy nabyli prawo na dzień bilansowy.
Pracownikom poszczególnych Spółek w Grupie INTROL S.A. przysługuje prawo do odpraw emerytalnych i rentowych na podstawie Kodeksu Pracy, na zasadach określonych w Zakładowym Układzie Zbiorowym Prac lub na podstawie wewnętrznych regulaminów wynagrodzeń. Wysokość nagród jubileuszowych wynika z wewnętrznych uregulowań.
Dodatkowe informacje dotyczące rezerw na świadczenia znajdują się w polityce rachunkowości we wprowadzeniu do sprawozdania.
Poniżej wskazane zostały założenia aktuarialne przyjęte do wyceny w roku bieżącym, zmiany netto zobowiązań oraz analiza wrażliwości.
| 31.12.2023 |
Śmiertelność pracowników | Dla kobiet 100% PTTZ* 2022 kobiety, dla mężczyzn 100% PTTZ* 2022 mężczyźni. Ponadto założono, że fakt posiadania pracy powoduje obniżenie tej śmiertelności o 10%. *PTTZ - tablice trwania życia wg GUS |
Niezdolność do pracy | Prawdopodobieństwo oparto na bazie prawdopodobieństwa śmiertelności w poszczególnych grupach wiekowych. tj. 5% dla pracowników do 20 lat, 5% + 1,4%* (wiek pracownika - 20) dla pracowników między 20 a 60 lat, oraz 61% dla pracowników powyżej 60 lat |
Rotacja pracowników | Założono rotację w wysokości od 2% do 9% rocznie, przy czym rotacja zaczyna maleć z wiekiem w sposób liniowy na 10 lat przed wiekiem uprawniającym do emerytury osiągając poziom 0% na trzy lata przed emeryturą |
Wiek emerytalny | Zgodnie z Ustawą o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw z dnia 16 listopada 2016r. |
Pracownicy zatrudnieni na czas określony | Założenie, przedłużenia umów na czas nieokreślony z prawdopodobieństwem 25%-100% w dniu końca umowy na czas określony |
Stopa dyskontowa | 5,1% rocznie |
Stopa wzrostu wynagrodzeń | Wzrost (nominalny z uwzględnieniem inflacji) na poziomie: 4,6% - 9,4% w roku 2024, 3,0% - 8,6% w roku 2025, 2,5% - 7,9% w roku 2026, 2,5% - 7,4% w roku 2027, 2,5% - 6,0% w roku 2028 |
2023 rok | Odprawy | Nagrody | Razem |
Wartość na początek okresu: | 1 936 | 1 052 | 2 988 |
Krótkoterminowe na początek okresu | 288 | 67 | 355 |
Długoterminowe na początek okresu | 1 648 | 985 | 2 633 |
Koszty zatrudnienia | 189 | 145 | 331 |
- koszty bieżącego zatrudnienia | 189 | 145 | 334 |
- koszty przyszłego zatrudnienia | - | - | - |
Odsetki netto od zobowiązania netto | 136 | 74 | 210 |
Zyski / straty aktuarialne | 475 | 392 | 867 |
Wypłacone świadczenia | (215) | (105) | (320) |
Wartość rezerw na koniec okresu, w tym: | 2 521 | 1 558 | 4 079 |
Krótkoterminowe na koniec okresu | 401 | 56 | 457 |
Długoterminowe na koniec okresu | 2 120 | 1 502 | 3 622 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
2022 rok | Odprawy | Nagrody | Razem |
Wartość na początek okresu: | 2 345 | 1 280 | 3 625 |
Krótkoterminowe na początek okresu | 354 | 93 | 447 |
Długoterminowe na początek okresu | 1 991 | 1 187 | 3 178 |
Koszty zatrudnienia | 246 | 188 | 434 |
- koszty bieżącego zatrudnienia | 246 | 188 | 434 |
- koszty przyszłego zatrudnienia | - | - | - |
Odsetki netto od zobowiązania netto | 65 | 36 | 101 |
Zyski / straty aktuarialne | (514) | (323) | (837) |
Wypłacone świadczenia | (206) | (129) | (335) |
Wartość rezerw na koniec okresu, w tym: | 1 936 | 1 052 | 2 988 |
Krótkoterminowe na koniec okresu | 288 | 67 | 355 |
Długoterminowe na koniec okresu | 1 648 | 985 | 2 633 |
Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości dla istotnych założeń aktuarialnych pokazującą, jaki wpływ na rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe oraz na nagrody jubileuszowe miałyby zmiany w odpowiednich założeniach aktuarialnych, które byłyby potencjalnie możliwe na ten dzień.
| 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Kredyty i pożyczki długoterminowe do spłaty powyżej 12 miesięcy | 17 442 | 32 814 |
Kredyty i pożyczki długoterminowe do spłaty w ciągu 12 miesięcy | 10 965 | 10 645 |
Kredyty i pożyczki krótkoterminowe | 55 069 | 34 186 |
Razem | 83 476 | 77 645 |
- w tym do spłaty w ciągu 12 miesięcy | 66 034 | 44 831 |
- w tym do spłaty powyżej 12 miesięcy | 17 442 | 32 814 |
Stan na 31.12.2023 |
Długoterminowe | Oprocentowanie | Termin spłaty | na początek okresu | na koniec okresu | w tym do spłaty w ciągu 12 m-cy |
BNP Paribas Bank Polska S.A. kredyt inwestycyjny (Limatherm S.A.) | WIBOR 3M + marża | 30.04.2025 | 4 591 | 2 673 | 1 918 |
BNP Paribas Bank Polska S.A. kredyt inwestycyjny (Limatherm S.A.) | EURIBOR 3M + marża | 29.12.2027 | 2 362 | 1 758 | 431 |
BNP Paribas Bank Polska S.A. kredyt nieodnawialny (Limatherm S.A.) | EURIBOR 3M + marża | 14.03.2024 | 1 651 | 306 | 306 |
BNP Paribas Bank Polska S.A. kredyt odnawialny (Limatherm S.A.) | EURIBOR 1M + marża | 04.08.2025 | 3 752 | 1 739 | 1 739 |
Santander Leasing S.A. pożyczka leasingowa (Limatherm S.A.) | EURIBOR 1M + marża | 25.05.2029 | 836 | 791 | 95 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Santander Leasing S.A. pożyczka leasingowa (Limatherm S.A.) | WIBOR 1M + marża | 25.10.2024 | 77 | 36 | 36 |
Santander Leasing S.A. pożyczka leasingowa (Limatherm S.A.) | Stopa stała | 25.06.2029 | 217 | 182 | 20 |
Santander Bank Polska S.A. kredyt obrotowy transza I (INTROL S.A.) | WIBOR 1M + marża | 31.10.2024 | 5 293 | 2 611 | 2 611 |
Santander Bank Polska S.A. kredyt obrotowy transza II (INTROL S.A.) | WIBOR 1M + marża | 31.05.2025 | 2 231 | 1 393 | 1 009 |
Santander Bank Polska S.A .kredyt obrotowy transza III (INTROL S.A.) | WIBOR 1M + marża | 31.07.2026 | 3 071 | 2 298 | 941 |
Santander Bank Polska S.A. kredyt inwestycyjny (INTROL S.A.) | WIBOR 1M + marża | 30.11.2029 | 3 637 | 2 270 | 559 |
Santander Bank Polska S.A. kredyt inwestycyjny (INTROL S.A.) | WIBOR 1M + marża | 15.11.2030 | 3 302 | 2 080 | 123 |
PKO Leasing S.A. pożyczka leasingowa (INTROL S.A.) | Stopa stała | 29.02.2032 | 3 441 | 2 927 | 270 |
PKO Leasing S.A. pożyczka leasingowa (INTROL S.A.) | Stopa stała | 31.08.2032 | 5 851 | 5 030 | 411 |
Santander Bank Polska S.A. kredyt obrotowy (Limatherm Components Sp. z o.o.) | WIBOR 1M + marża | 28.02.2029 | 1 125 | 2 172 | 480 |
Santander Leasing S.A. pożyczka leasingowa (Limatherm Components Sp. z o.o.) | Stopa stała | 25.05.2029 | 168 | 141 | 16 |
BNP Paribas Bank Polska S.A. kredyt nieodnawialny (IB System Sp. z o.o.) | WIBOR 3M+ marża | 23.07.2026 | 1 854 | - | - |
Razem |
|
| 43 459 | 28 407 | 10 965 |
Grupa stosuje na kredytach długoterminowych instrumenty zamiany stóp procentowych (Interest Rate Swap) celem minimalizacji ryzyka zmiany stóp procentowych. Więcej informacji w nocie 6.39.
Efektywna stopa procentowa kredytów długoterminowych w 2023 r. ujęta została w nocie 6.39.
Stan na 31.12.2022 |
Długoterminowe | Oprocentowanie | Termin spłaty | na początek okresu | na koniec okresu | w tym do spłaty w ciągu 12 mcy |
BNP Paribas Bank Polska S.A. kredyt inwestycyjny (Limatherm S.A.) | WIBOR 3M + marża | 30.04.2025 | 6 508 | 4 591 | 1 918 |
BNP Paribas Bank Polska S.A. kredyt inwestycyjny (Limatherm S.A.) | EURIBOR 3M + marża | 29.12.2027 | 2 772 | 2 362 | 465 |
BNP Paribas Bank Polska S.A. kredyt nieodnawialny (Limatherm S.A.) | EURIBOR 3M + marża | 14.03.2024 | 2 915 | 1 651 | 1 321 |
BNP Paribas Bank Polska S.A. kredyt odnawialny (Limatherm S.A.) | EURIBOR 1M + marża | 28.06.2024 | - | 3 752 | - |
Santander Leasing S.A. pożyczka leasingowa (Limatherm S.A.) | Stopa stała | 25.08.2028 | 332 | 836 | 67 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Santander Leasing S.A. pożyczka leasingowa (Limatherm S.A.) | Stopa stała | 25.10.2024 | 117 | 77 | 41 |
Santander Leasing S.A. pożyczka leasingowa (Limatherm S.A.) | Stopa stała | 25.06.2029 | - | 217 | 21 |
Santander Bank Polska S.A. kredyt obrotowy transza I (INTROL S.A.) | WIBOR 1M + marża | 31.10.2024 | 8 228 | 5 293 | 2 944 |
Santander Bank Polska S.A. kredyt obrotowy transza II (INTROL S.A.) | WIBOR 1M + marża | 31.05.2025 | 3 156 | 2 231 | 923 |
Santander Bank Polska S.A. kredyt obrotowy transza III (INTROL S.A.) | WIBOR 1M + marża | 31.07.2026 | 3 930 | 3 071 | 857 |
Santander Bank Polska S.A. kredyt inwestycyjny (INTROL S.A.) | WIBOR 1M + marża | 30.11.2029 | 4 143 | 3 637 | 503 |
Santander Bank Polska S.A. kredyt inwestycyjny (INTROL S.A.) | WIBOR 1M + marża | 15.11.2030 | - | 3 302 | 43 |
PKO Leasing S.A. pożyczka leasingowa (INTROL S.A.) | Stopa stała | 29.02.2032 | - | 3 441 | 283 |
PKO Leasing S.A. pożyczka leasingowa (INTROL S.A.) | Stopa stała | 31.08.2032 | - | 5 851 | 425 |
Santander Bank Polska S.A. kredyt obrotowy (Limatherm Components Sp. z o.o.) | WIBOR 1M + marża | 30.09.2026 | 1 425 | 1 125 | 300 |
Santander Leasing S.A. pożyczka leasingowa (Limatherm Components Sp. z o.o.) | Stopa stała | 25.05.2029 | - | 168 | 17 |
BNP Paribas Bank Polska S.A. kredyt nieodnawialny (IB System Sp. z o.o.) | WIBOR 3M+ marża | 23.07.2026 | 2 371 | 1 854 | 517 |
Santander Leasing S.A. pożyczka leasingowa (Introl Automatyka Sp. z o.o.) | Stopa stała | 25.01.2022 | 6 | - | - |
ING Bank Śląski S.A. kredyt obrotowy (INTROL Pro – ZAP Sp. z o.o.) | WIBOR 1M + marża | 30.10.2022 | 3 000 | - | - |
Razem |
|
| 38 903 | 43 459 | 10 645 |
Efektywna stopa procentowa kredytów długoterminowych w 2022 r. ujęta została w nocie 6.39.
Stan na 31.12.2023 |
Krótkoterminowe | Oprocentowanie | Termin spłaty | na początek okresu | na koniec okresu |
BNP Paribas Bank Polska S.A. (Limatherm S.A.) | WIBOR 1M + marża | 04.08.2025 | 5 959 | 6 257 |
ING Bank Śląski S.A. (INTROL Pro – ZAP Sp. z o.o.)- linia wielocelowa | WIBOR 1M + marża | 30.10.2024 | - | 8 351 |
ING Bank Śląski S.A. (INTROL Pro – ZAP Sp. z o.o.)- kredyt obrotowy | WIBOR 1M + marża | 30.05.2023 | 10 000 | - |
ING Bank Śląski (INTROL Pro – ZAP Sp. z o.o.)- kredyt obrotowy | WIBOR 1M + marża | 31.10.2024 | - | 5 206 |
BNP Paribas Bank Polska S.A. (IB Systems Sp. z o.o.) | WIBOR 1M + marża | 08.09.2025 | 455 | 9 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Santander Bank Polska S.A. kredyt obrotowy (Grupa INTROL – Cash pooling) | WIBOR 1M + marża | 30.06.2025 | 17 772 | 35 246 |
Razem |
|
| 34 186 | 55 069 |
Stan na 31.12.2022 |
Krótkoterminowe | Oprocentowanie | Termin spłaty | na początek okresu | na koniec okresu |
BNP Paribas Bank Polska S.A. (Limatherm S.A.) | WIBOR 1M + marża | 28.06.2024 | 5 | 5 959 |
ING Bank Śląski S.A. (INTROL Pro – ZAP Sp. z o.o.)- linia wielocelowa | WIBOR 1M + marża | 30.10.2024 | - | - |
ING Bank Śląski S.A. (INTROL Pro – ZAP Sp. z o.o.)- kredyt obrotowy | WIBOR 1M + marża | 30.05.2023 | - | 10 000 |
BNP Paribas Bank Polska S.A. (IB Systems Sp. z o.o.) | WIBOR 1M + marża | 08.09.2025 | 2 454 | 455 |
Santander Bank Polska S.A. kredyt obrotowy (Grupa INTROL – Cash pooling) | WIBOR 1M + marża | 30.06.2023 | 15 360 | 17 772 |
Razem |
|
| 17 819 | 34 186 |
Efektywna stopa procentowa kredytów krótkoterminowych w 2023 r. oraz 2022 r. nie odbiega od wartości nominalnych.
| 31.12.2023 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2022 |
| Minimalne opłaty | Wartość bieżąca minimalnych opłat | Minimalne opłaty | Wartość bieżąca minimalnych opłat |
w okresie do 1 roku | 11 784 | 10 307 | 8 966 | 7 817 |
w okresie od 1 roku do 5 lat | 25 122 | 22 653 | 21 461 | 19 314 |
w okresie powyżej 5 lat | 8 985 | 5 844 | 10 421 | 7 146 |
Razem | 45 891 | 38 804 | 40 848 | 34 277 |
- dot. gruntów, budynków, lokali i budowli | 26 035 | 20 659 | 24 253 | 18 861 |
- pozostałe | 19 856 | 18 145 | 16 595 | 15 416 |
Zobowiązania związane z prawami do użytkowania obejmują w szczególności leasing obejmujący:
- praw użytkowania wieczystych gruntów (umowy użytkowania wieczystego gruntów na okres do 2089 r.)
- najem pomieszczeń zawarte na czas określony i nieokreślony w tym w szczególności najem pomieszczeń biurowych jak i magazynowych.
- umowy leasingu, maszyn i urządzeń zawarte na okresy ok 3-7 lat,
- umowy leasingu środków transportu zawarte na okresy ok. 3-5 lat.
Wykaz aktywów wg grup rodzajowych objętych umowami leasingu, w tym najmu i użytkowania wieczystego znajduje się w nocie 6.2.
Wycena zobowiązań opiera się o aktualne stawki najmu. Wycena nie uwzględnia zmian opłat wynikających z możliwych zmian opłat za użytkowanie wieczyste, zmian czynszu o coroczny wskaźnik inflacji, dla których zmiana jest gwarantowana umownie, możliwych zmian czynszu wynikających z renegocjacji umów.
Nie występują znaczące ograniczenia lub kowenanty nałożone przez leasing, poza brakiem możliwości przekazania dóbr bez zgody leasingodawcy. Nie występują istotne zmienne opłaty leasingowe, które nie byłyby uwzględnione w wycenie zobowiązań.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Poniżej zaprezentowane zostały wartości ujęte w rachunku zysków i strat:
Przyszłe płatności wynikające z umów:
2023 rok | Do 1 roku | Powyżej 1 roku |
Przyszłe płatności wynikające z umów leasingu krótkoterminowego | - | - |
Przyszłe płatności wynikające z umów leasingu o niskiej wartości | 35 | 217 |
Przyszłe płatności dotyczące nierozpoczętych leasingów, do których zobligowany jest leasingobiorca | - | - |
Razem | 35 | 217 |
Zobowiązania z tytułu faktoringu obejmują zobowiązania z tytułu faktoringu niepełnego na kwotę 2 006 tys. zł (2022 r. 808 tys. zł) względem Santander Factoring Sp. z o.o. oraz z tytułu faktoringu pełnego na kwotę 1 tys. zł względem ING Commercial Finance Polska S.A.(2022 r. 127 tys. zł).
Zobowiązania z tytułu faktoringu wynikają z zawartych umów faktoringowych z regresem na sprzedaż wierzytelności pieniężnych z tytułu zawartych umów handlowych udokumentowanych w formie faktur VAT za dostawy lub usługi. Zobowiązania wygasają po uregulowaniu płatności przez odbiorców usług, jednak do czasu uregulowania płatności przez kontrahentów. Faktorowi przysługuje regres wobec poszczególnych Spółek z Grupy, na warunkach określonych w umowach.
Zobowiązania finansowe na kwotę 482 tys. zł (2022 r. 726 tys. zł) obejmują zobowiązania dotyczące umów finansowania dostaw sprzętu i oprogramowania.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
| 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług: | 72 356 | 101 238 |
- część długoterminowa | - | - |
- część krótkoterminowa w ciągu 12 m-cy | 71 791 | 100 834 |
- część krótkoterminowa > 12 m-cy | 565 | 404 |
Przedpłaty: | 50 | 792 |
- część długoterminowa | - | - |
- część krótkoterminowa w ciągu 12 m-cy | 50 | 792 |
- część krótkoterminowa > 12 m-cy | - | - |
Pozostałe zobowiązania: | 48 173 | 21 113 |
- część długoterminowa | - | - |
- część krótkoterminowa | 48 173 | 21 113 |
Rozliczenia międzyokresowe | 5 842 | 6 586 |
- część długoterminowa | 5 186 | 5 779 |
- część krótkoterminowa | 656 | 807 |
Razem | 126 421 | 129 729 |
- część długoterminowa | 5 186 | 5 779 |
- część krótkoterminowa | 121 235 | 123 950 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj termin płatności mieszczący się w okresie od 7 do 60 dni.
Główną część pozostałych zobowiązań stanowią zobowiązania publiczno-prawne (w tym z tyt. podatku VAT i PIT), zobowiązania z tytułu wynagrodzeń oraz zobowiązania inwestycyjne.
Zobowiązania o charakterze publiczno – prawnym na koniec roku 2023 r. wynosiły 14 447 tys. zł (2022 r. 8 311 tys. zł), natomiast zobowiązania z tytułu wynagrodzeń oraz ZUS na koniec roku 2023 r. wyniosły 12 725 tys. zł (2022 r. 11 155 tys. zł). Zobowiązania z tyt. umów konsorcjum na koniec roku 2023 wyniosły 19 869 tys. zł.
| 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Dotacje | 5 748 | 6 364 |
Pozostałe | 94 | 222 |
Razem | 5 842 | 6 586 |
- część długoterminowa | 5 186 | 5 778 |
- część krótkoterminowa | 656 | 808 |
Największą część pozycji dotacji stanowią dotacje otrzymane przez Limatherm S.A., których wartość na 31.12.2023 to 5 714 tys. zł (2022 r.: 6 264 tys. zł).
Najistotniejsze dofinansowania ze względu na stan rozliczeń międzyokresowych w pasywach na 31.12.2023 w Limatherm S.A. to:
- Dotacja otrzymana w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, umowa nr POIR.01.01.01-00-0890/17-00, "Opracowanie i wdrożenie technologii odlewania ciśnieniowego w innowacyjnych formach odlewniczych, obudowy aparaturowej z materiału o podwyższonych właściwościach mechanicznych przeznaczonej do pracy w atmosferach zagrożonych wybuchem". Dofinansowanie przekazywane w formie zaliczek bądź refundacji i rozliczane za pomocą kwartalnie składanych wniosków o płatność poprzez system SL2014. Stan rozliczeń międzyokresowych przychodów to 3 569 tys. zł (2022 r. 3 905 tys. zł).
- Dotacja otrzymana w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, umowa nr POIR.02.01.00-00-0097/15-00, "Utworzenie centrum B+R wykonywania odlewów specjalnego przeznaczenia ze stopów aluminium metodą wysokociśnieniową zimnokomorową, charakteryzujących się podwyższoną szczelnością i bezpieczeństwem użytkowania". Dofinansowanie przekazywane w formie refundacji poniesionych wydatków wyszczególnionych za pomocą kwartalnie składanych wniosków o płatność poprzez system SL2014. Stan rozliczeń międzyokresowych przychodów to 2 092 tys. zł (w 2022 r. 2 298 tys. zł).
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
| 01.01.2023 31.12.2023 | 01.01.2022 31.12.2022 |
Przychody z umów z klientami | 686 879 | 597 013 |
Przychody z wynajmu | 200 | 270 |
Razem | 687 079 | 597 283 |
| 01.01.2023 31.12.2023 | 01.01.2022 31.12.2022 |
Sprzedaż produktów i usług | 512 974 | 434 349 |
Sprzedaż towarów i materiałów | 174 105 | 162 934 |
Razem | 687 079 | 597 283 |
| 01.01.2023 31.12.2023 | 01.01.2022 31.12.2022 |
Sprzedaż krajowa | 558 097 | 460 144 |
Sprzedaż zagraniczna | 128 982 | 137 139 |
Razem | 687 079 | 597 283 |
Grupa prowadzi działalność głównie na terenie Polski. Działalność produkcyjna wszystkich segmentów branżowych prowadzona jest na terenie Polski.
W powyższej tabeli zaprezentowano informacje dotyczące rynków zbytu Grupy, niezależnie od kraju pochodzenia sprzedawanych produktów lub usług.
Dla celów zarządczych Grupa podzielona jest na pięć rodzajów działalności, które są podstawą raportowania głównych segmentów branżowych.
W ramach działalności Grupy można wyróżnić następujące rodzaje działalności:
Produkcja AKPiA;
Produkcja elementów odlewniczych (głowice, odlewy, inne);
Usługi AKPiA, elektryczne, instalacyjne, projektowe, budowlane;
Dystrybucja z doradztwem technicznym;
Pozostała działalność.
Zgodnie z MSSF 8 par. 23 Grupa nie prezentuje sumy aktywów i sumy pasywów dla każdego segmentu sprawozdawczego, ponieważ informacje te nie są przedstawiane Zarządowi.
Produkcja AKPIA
W ramach produkcji AKPIA Grupa produkuje zarówno aparaturę kontrolno-pomiarową, głównie przemysłowe czujniki temperatury, jak również komponenty do budowy aparatury kontrolno-pomiarowej. Produkcja jest prowadzona przez spółki Limatherm Sensor Sp. z o.o. oraz Limatherm Components Sp. z o.o. Produkcja czujników obejmuje wszelkie typy czujników temperatury: od prostych czujników przewodowych, głowicowych, poprzez wykonania płaszczowe- rezystancyjne i termoelektryczne, aż po zaawansowane konstrukcje indywidualnie dopasowane do aplikacji. Właściwy przebieg procesów nadzoruje Akredytowane Laboratorium Pomiarowe wyposażone w sprzęt sprawdzający i kalibrujący renomowanych firm.
W ramach produkcji komponentów główny obszar dotyczy produkcji głowic przyłączeniowych do budowy termometrów przemysłowych oraz kostki ceramiczne do połączeń elektrycznych wewnątrz obudów.
Sprzedaż ta realizowana jest zarówno na rynek krajowy jak i zagraniczny.
Produkcja jest uzależniona od cen surowców i komponentów pochodzących z kraju, jak i z importu. Ich ceny kształtowane są tendencjami na rynkach światowych i mają wpływ na poziom kosztów produkcji w całej branży.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Obie spółki mają wielu odbiorców co dywersyfikuje ryzyka zarówno w zakresie rozłożenia sprzedaży w czasie (sezonowość), jak również ogranicza ryzyka związane z przepływami pieniężnymi. Spółki nie mają istotnych problemów ze ściągalnością należności, jak również ewentualne kwoty dochodzonych należności są niskie.
Produkcja elementów odlewniczych (głowice, odlewy, inne)
Produkcja w ramach segmentu jest realizowana przez Limatherm S.A. Spółka ta jest uznanym na świecie producentem odlewów ciśnieniowych dla przemysłu samochodowego, elektromaszynowego, chemicznego oraz paliwowo-energetycznego. W katalogu produktów znajdują się również m.in. obudowy w tym obudowy dla stref zagrożonych wybuchem, używane głównie w czujnikach gazu, poziomu i przepływomierzach. Znacząca część produkcji trafia do odbiorców w Europie Zachodniej i USA. Głównymi klientami spółki są firmy, które produkują podzespoły dla przemysłu samochodowego, a także automatyki i pomiarów. Wyroby produkowane przez spółkę są dostarczane do ponad stu odbiorców w kraju i za granicą.
Rozwijając współpracę z istniejącymi klientami Spółka bardzo dba o ich dywersyfikację. Udział największego klienta w strukturze sprzedaży (dla wyrobów gotowych i odlewów) utrzymuje się na poziomie około 30%. W odróżnieniu od konkurencji odlewy wykonywane są metodą ciśnieniową na maszynach zimno-komorowych.
Wyróżnienie osobnego segmentu, w szczególności oddzielenie go od pozostałej produkcji wynika z innego rodzaju produkcji (odlewy), przemysłu do którego kierowany jest produkt (głównie przemysł samochodowy), zasad współpracy z odbiorami, z reguły długoterminowa współpraca, produkcja seryjna pod klienta przy wykorzystaniu form (narzędzi) Spółki lub Klienta.
Występuje stosunkowo większe uzależnienie od kontrahentów niż to ma miejsce w przypadku sprzedaży produkcji AKPiA oraz niższe problemy ze ściągalnością należności, natomiast obserwowana jest większa trudność w zakresie planowania produkcji.
Usługi AKPiA, elektryczne, instalacyjne, projektowe, budowlane
W ramach segmentu ujmowane są przychody świadczone przez Spółki INTROL Automatyka Sp. z o.o., INTROL - Energomontaż Sp. z o.o., I4TECH Sp. z o.o., INTROL Pro - ZAP Sp. z o.o., IB Systems Sp. z o.o. i inne.
W szczególności działalność obejmuje:
- INTROL – Energomontaż Sp. z o.o. to firma specjalizująca się w generalnym wykonawstwie inwestycji, w tym generalnym wykonawstwie instalacji kogeneracyjnych oraz projektowaniu, remontach, montażu i wykonawstwie elementów urządzeń kotłowych, instalacji rurociągowych, instalacji oczyszczania spalin, stacji wymienników ciepła i węzłów cieplnych, wentylatorów, pomp, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych oraz aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki. Przedsiębiorstwo prowadzi kontrakty z obszaru energetyki, ochrony środowiska i przemysłu, jak również spoza branży energetycznej.
- INTROL Automatyka Sp. z o.o. to firma świadcząca usługi w zakresie systemów automatyki, modernizacji maszyn i linii produkcyjnych. Jest najwyższym partnerem firmy Rockwell Automation w programie Recognized System Integrator w dwóch dziedzinach – Power i Control. W ramach prowadzonej działalności spółka zajmuje się m.in. integracją systemów automatyki, automatyzacją procesów, modernizacją urządzeń i linii technologicznych, dostaw, serwisem i modernizacją układów napędowych niskiego i średniego napięcia, budową prototypowych stanowisk testowych, dostawą kompletnych systemów wagowych i systemów detekcji gazów, dostawą kompletnych rozwiązań dla branży farmaceutycznej jak również rozwiązań chmurowych INTROL Hub związanych z Dyrektywą Fałszywkową.
- INTROL Pro - ZAP Sp. z o.o. to firma zajmująca się projektowaniem technologii automatyki, a także świadcząca usługi w zakresie automatyzacji procesów przemysłowych. Jako przedsiębiorstwo systemów automatyki, INTROL Pro- ZAP dostarcza gotowe rozwiązania dla dowolnych aplikacji procesów ciągłych oraz procesów wytwórczych. Ponadto w ofercie firmy znajdują się zautomatyzowane urządzenia, będące częścią składową procesów produkcyjnych (m.in. stanowiska montażowe i kontrolne, linie produkcyjne, stanowiska zrobotyzowane, stanowiska testujące, maszyny pakujące). Uzupełnieniem oferty są systemy monitoringu oraz systemy telemetryczne.
- IB Systems Sp. z o.o. to firma, której działalność jest skoncentrowana na projektowaniu, wdrażaniu, integracji oraz utrzymaniu systemów teletechniki, bezpieczeństwa i automatyki w inteligentnych budynkach różnego typu: biurowcach, centrach handlowych, obiektach przemysłowych, budynkach użyteczności publicznej itp. IB Systems Sp. z o.o. swoją działalnością obejmuje także instalacje elektryczne, dzięki czemu oferta firmy ma charakter kompleksowy (od projektu, poprzez wykonawstwo, eksploatację i serwis instalacji). Spółka działa na rynku budowlanym, w branży specjalistycznych systemów budowlanych. Swoje zadania realizuje jako podwykonawca największych grup budowlanych w Polsce, jak również jako generalny wykonawca.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Niepewność przychodów i przepływów pieniężnych jest znacznie wyższa w przypadku sprzedaży usług niż towarów i materiałów. Wiąże się to zarówno z wielkością jednostkowych umów, wysokością jednostkowych faktur, długością realizacji sprzedaży, stopniem skomplikowania, co przekłada się na większe ryzyka. Dodatkowo usługi charakteryzują się sezonowością sprzedaży co powodują niżej wymienione czynniki:
- cykle inwestycyjne często ustala się tak, iż efekt występuje na końcu danego roku kalendarzowego, a największe natężenie prac występuje w końcu cyklu inwestycyjnego,
- część kontraktów jest realizowana w sektorze energetycznym, w którym okres remontów rozpoczyna się w II kwartale, a kończy na początku IV kwartału danego roku.
Wartość jednostkowych faktur jest znacznie wyższa niż w przypadku produkcji i handlu. Wielkość kontraktów to głównie między kilkaset tysięcy do kilkunastu milionów złotych. Dłuższy jest okres realizacji kontraktów, od kilku miesięcy do kilku lat.
Kontrakty w zdecydowanej większości podlegają wycenie w oparciu o budżety kontraktów, co powoduje że przychody są oparte o szacunki.
Dystrybucja z doradztwem technicznym
Sprzedaż obejmuje głównie sprzedaż towarów, większość dotyczy spółek dystrybucyjnych tj. RAControls Sp. z o.o. oraz INTROL Sp. z o.o. ale dotyczy też pozostałych spółek w Grupie, jeśli w ramach działalności dokonywały sprzedaży towarów np. Limatherm S.A., Limatherm Sensor Sp. z o.o., czy INTROL Automatyka Sp. z o.o. i inne.
Odsprzedaż towarów charakteryzuje się niższymi ryzykami, ze względu na niższą sezonowość i fluktuację sprzedaży, bardziej stabilne przepływy pieniężne, niższe ryzyka gwarancyjne, ze względu na możliwość wykorzystania gwarancji producentów. Inaczej niż w segmencie produkcji czy usług, niższe jest ryzyko osiągnięcia strat na realizowanej sprzedaży, gdyż sprzedaż jest negocjowana równolegle z kosztem zakupu, które przy krótkim czasie realizacji mniej są wrażliwe na wahania.
Główne przychody dotyczą spółek:
- RAControls Sp. z o.o. to spółka, która jest autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań i urządzeń marki Allen-Bradley oraz oprogramowania Rockwell Software największego na świecie producenta systemów i komponentów automatyki przemysłowej – firmy Rockwell Automation, na terenie Polski i Ukrainy. Jako jedyny dystrybutor Rockwell Automation w tym regionie, przedsiębiorstwo posiada najwyższą kategorię „Market Maker”, uprawniającą do sprzedaży wszystkich produktów oraz powiązanych usług producenta (w tym m.in. systemów sterowania, systemów bezpieczeństwa, napędów, osprzętu elektrycznego, wsparcia technicznego, audytów i wdrożeń poaudytowych). Ponadto, status Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego Rockwell Automation uprawnia firmę do oferowania certyfikowanych przez Rockwell Automation szkoleń technicznych i serwisowych. W ofercie RAControls dostępne są również liczne produkty komplementarne znanych na całym świecie producentów takich jak Cisco, HMS Ewon, Prosoft, Stratus, Hilscher, nVent Hoffman, rf IDEAS, Kepware, Spectrum Controls czy hhb Electronic, co pozwala na łączenie różnych technologii i dostarczanie klientom kompletnych, zintegrowanych rozwiązań.
- INTROL Sp. z o.o. jest czołowym polskim dostawcą aparatury kontrolno-pomiarowej i systemów automatyzacji procesów przemysłowych. Jedna z najszerszych ofert na rynku to zarówno urządzenia powszechnie stosowane, jak i aparatura specjalistyczna, dedykowana do konkretnych warunków lub nietypowych instalacji. Spółka jest dystrybutorem i/lub przedstawicielem czołowych producentów z całego świata, głównie z Europy Zachodniej i USA. Spółka posiada siatkę przedstawicieli regionalnych, mających stały, bezpośredni kontakt z odbiorcami ze wszystkich gałęzi przemysłu.
Pozostała działalność
Segment pozostałej działalności obejmuje mniej istotne działalności grupy, w szczególności usługi utrzymania ruchu i serwis (np. IB Systems Sp. z o.o.), produkcję urządzeń ochrony środowiska (PWP Inżynieria Sp. z o.o.) oraz pozostałą sprzedaż. Brak podziału wynika z większego rozdrobnienia i niejednolitości pozostałej sprzedaży.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
31.12.2023 | Produkcja AKPiA | Produkcja elementów odlewniczych (głowice, odlewy, inne) | Usługi AKPiA, elektryczne, instalacyjne projektowe, budowlane | Dystrybucja z doradztwem technicznym | Pozostała działalność | Wyłączenia | Przychody i koszty wspólne | Razem działalność kontynuowana | Działalność zaniechana | Działalność ogółem |
Przychody |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych | 38 450 | 110 538 | 333 148 | 174 105 | 30 838
| - | - | 687 079 | - | 687 079 |
Sprzedaż między segmentami | 1 210 | 1 163 | 1 596 | 4 690 | 21 807 | (30 466) | - | - | - | - |
Przychody segmentu ogółem | 39 660 | 111 701 | 334 744 | 178 795 | 52 645 | (30 466) | - | 687 079 | - | 687 079 |
Wynik |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wynik segmentu | 11 578 | 16 453 | 66 423 | 49 559 | 2 768 | - | - | 146 781 | - | 146 781 |
W tym dotacje | 1 629 | 1 389 | 309 | - | 28 | - | - | 3 355 | - | 3 355 |
Przychody nieprzypisane | - | - | - | - | - | - | 16 327 | 16 327 | - | 16 327 |
Koszty nieprzypisane | - | - | - | - | - | - | 112 143 | 112 143 | - | 112 143 |
Zysk z działalności operacyjnej | - | - | - | - | - | - | - | 50 965 | - | 50 965 |
Przychody finansowe netto | - | - | - | - | - | - | (7 889) | (7 889) | - | (7 889) |
Zysk przed opodatkowaniem | - | - | - | - | - | - | - | 43 076 | - | 43 076 |
Podatek dochodowy | - | - | - | - | - | - | 7 427 | 7 427 | - | 7 427 |
Zysk netto za rok obrotowy | - | - | - | - | - | - | - | 35 649 | - | 35 649 |
01.01.2022 31.12.2022 | Produkcja AKPiA | Produkcja elementów odlewniczych (głowice, odlewy, inne) | Usługi AKPiA, elektryczne, instalacyjne projektowe, budowlane | Dystrybucja z doradztwem technicznym | Pozostała działalność | Wyłączenia | Przychody i koszty wspólne | Razem działalność kontynuowana | Działalność zaniechana | Działalność ogółem |
Przychody |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych | 45 528 | 103 209 | 259 891 | 162 934 | 25 721 | - | - | 597 283 | - | 597 283 |
Sprzedaż między segmentami | 1 292 | 2 937 | 2 520 | 3 750 | 17 265 | (27 764) | - | - | - | - |
Przychody segmentu ogółem | 46 820 | 106 146 | 262 411 | 166 684 | 42 986 | (27 764) | - | 597 283 | - | 597 283 |
Wynik |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wynik segmentu | 17 546 | 14 366 | 48 547 | 37 478 | 217 | - | - | 118 154 | - | 118 154 |
W tym dotacje | 1 715 | 1 280 | 178 | - | 71 | - | - | 3 244 | - | 3 244 |
Przychody nieprzypisane | - | - | - | - | - | - | 17 430 | 17 430 | - | 17 430 |
Koszty nieprzypisane | - | - | - | - | - | - | 93 333 | 93 333 | - | 93 333 |
Zysk z działalności operacyjnej | - | - | - | - | - | - | - | 42 251 | - | 42 251 |
Przychody finansowe netto | - | - | - | - | - | - | (8 198) | (8 198) | - | (8 198) |
Zysk przed opodatkowaniem | - | - | - | - | - | - | - | 34 053 | - | 34 053 |
Podatek dochodowy | - | - | - | - | - | - | 9 790 | 9 790 | - | 9 790 |
Zysk netto za rok obrotowy | - | - | - | - | - | - | - | 24 263 | - | 24 263 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
W ramach przychodów poza podziałem na segmenty wydzielone zostały dodatkowe kategorie podziału przychodów czyli podział na sprzedaż krajową i zagraniczną oraz podział ze względu na moment spełniania zobowiązań. W ocenie Zarządu przyjęte kategorie wraz z podziałem na segmenty odzwierciedla dane wykorzystywane do analiz jakimi posługuje się kierownictwo Grupy w celu podejmowania decyzji strategicznych i okresowych analiz Grupy i aktualnie w Grupie nie funkcjonują inne szczegółowe podziały sprzedaży na inne kategorie, które byłyby wykorzystywane na potrzeby kierownictwa Grupy. Podział ten odzwierciedla występujące różnice pomiędzy poszczególnymi kategoriami, w tym w odniesieniu do ich charakteru, ryzyka realizacji sprzedaży, poziomu niepewności w zakresie przyszłych przepływów.
01.01.2023 31.12.2023 | Działalność kontynuowana: Produkcja AKPiA | Produkcja elementów odlewniczych (głowice, odlewy, inne) | Usługi AKPiA, elektryczne, instalacyjne projektowe, budowlane | Dystrybucja z doradztwem technicznym | Pozostała działalność | Razem działalność kontynuowana | Działalność zaniechana | Działalność ogółem |
Przychody z umów klientami wg struktury geograficznej |
|
|
|
|
|
|
|
|
Sprzedaż krajowa | 15 843 | 38 035 | 307 708 | 165 781 | 30 530 | 557 897 | - | 557 897 |
Sprzedaż zagraniczna | 22 607 | 72 503 | 25 440 | 8 324 | 108 | 128 982 | - | 128 982 |
Razem | 38 450 | 110 538 | 333 148 | 174 105 | 30 638 | 686 879 | - | 686 879 |
Przychody z umów z klientami ze względu na moment spełnienia zobowiązania |
|
|
|
|
|
|
|
|
Spełnione w określonym momencie | 38 450 | 110 538 | 22 050 | 165 613 | 25 092 | 361 743 | - | 361 743 |
Spełnione w miarę upływu czasu | - | - | 311 098 | 8 492 | 5 546 | 325 136 | - | 325 136 |
Razem | 38 450 | 110 538 | 333 148 | 174 105 | 30 638 | 686 879 | - | 686 879 |
01.01.2022 31.12.2022 | Działalność kontynuowana: Produkcja AKPiA | Produkcja elementów odlewniczych (głowice, odlewy, inne) | Usługi AKPiA, elektryczne, instalacyjne projektowe, budowlane | Dystrybucja z doradztwem technicznym | Pozostała działalność | Razem działalność kontynuowana | Działalność zaniechana | Działalność ogółem |
Przychody z umów klientami wg struktury geograficznej |
|
|
|
|
|
|
|
|
Sprzedaż krajowa | 16 574 | 36 438 | 232 121 | 149 433 | 25 308 | 459 874 | - | 459 874 |
Sprzedaż zagraniczna | 28 954 | 66 771 | 27 770 | 13 501 | 143 | 137 139 | - | 137 139 |
Razem | 45 528 | 103 209 | 259 891 | 162 934 | 25 451 | 597 013 | - | 597 013 |
Przychody z umów z klientami ze względu na moment spełnienia zobowiązania |
|
|
|
|
|
|
|
|
Spełnione w określonym momencie | 45 528 | 103 209 | 16 419 | 162 934 | 17 726 | 345 816 | - | 345 816 |
Spełnione w miarę upływu czasu | - | - | 243 472 | - | 7 725 | 251 197 | - | 251 197 |
Razem | 45 528 | 103 209 | 259 891 | 162 934 | 25 451 | 597 013 | - | 597 013 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Poniżej wykazane zostały kwoty otrzymanych dotacji do wynagrodzeń, które pomniejszyły w sprawozdaniu wskazane w tabeli koszty.
Poniżej zaprezentowane zostały otrzymane dotacje w podziale na rodzaj:
| 01.01.2023 31.12.2023 | 01.01.2022 31.12.2022 |
Dofinansowania do wynagrodzeń z PFRON | 5 810 | 5 285 |
Razem | 5 810 | 5 285 |
| 01.01.2023 31.12.2023 | 01.01.2022 31.12.2022 |
Amortyzacja | 17 733 | 15 364 |
Koszty wynagrodzeń | 137 549 | 122 754 |
Koszty świadczeń pracowniczych | 30 878 | 27 879 |
Zużycie surowców i materiałów pomocniczych | 181 432 | 170 042 |
Koszty usług obcych | 124 192 | 97 670 |
Koszty podatków i opłat | 1 476 | 1 263 |
Pozostałe koszty | 7 781 | 7 782 |
Razem koszty rodzajowe | 501 041 | 442 754 |
Zmiana stanu produkcji i produkcji w toku | 764 | (8 714) |
Obroty wewnętrzne | (1 882) | (1 285) |
Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 128 179 | 123 949 |
Dotacje do wynagrodzeń | (5 810) | (5 285) |
Razem | 622 292 | 551 419 |
Koszty sprzedaży | 42 608 | 37 009 |
Koszty ogólnego zarządu | 39 386 | 35 281 |
Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów | 540 298 | 479 129 |
Razem | 622 292 | 551 419 |
| 01.01.2023 - 31.12.2023 | 01.01.2022 - 31.12.2022 | ||
| Sprawozdanie z całkowitych dochodów | Aktywowane w cenę nabycia lub wytworzenia innych aktywów | Sprawozdanie z całkowitych dochodów | Aktywowane w cenę nabycia lub wytworzenia innych aktywów |
Amortyzacja środków trwałych | 9 063 | - | 8 347 | - |
Amortyzacja prawa do użytkowania aktywów | 7 851 | - | 6 090 | - |
Amortyzacja wartości niematerialnych | 819 | - | 927 | - |
Razem | 17 733 | - | 15 364 | - |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
| 01.01.2023 31.12.2023 | 01.01.2022 31.12.2022 |
Koszty wynagrodzeń | 137 549 | 122 754 |
Koszty ubezpieczeń społecznych | 24 692 | 22 223 |
Inne koszty świadczeń pracowniczych | 6 186 | 5 656 |
Razem | 168 427 | 150 633 |
Koszty wynagrodzeń obejmują wynagrodzenia płatne zgodnie z warunkami zawartych umów o pracę z poszczególnymi pracownikami. Koszty ubezpieczeń społecznych obejmują świadczenia z tytułu ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, wypadkowego oraz składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Pracy.
Spółka zobowiązana jest do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Odpisy na powyższy fundusz obciążają koszty działalności Spółki i powodują konieczność zablokowania środków funduszu na wydzielonym rachunku bankowym. W sprawozdaniu finansowym aktywa i zobowiązania funduszu wykazywane są w wartości netto.
| 01.01.2023 31.12.2023 | 01.01.2022 31.12.2022 |
Zmiana odpisów aktualizujących wartość należności i aktywów z tyt. umów z klientami | (10 697) | (105) |
Zmiany odpisów z tyt. utraty wartości pozostałych aktywów finansowych | - | - |
Razem | (10 697) | (105) |
Związane z działalnością operacyjną | (10 697) | (105) |
Związane z działalnością pozostałą | - | - |
| 01.01.2023 31.12.2023 | 01.01.2022 31.12.2022 |
Odpisy aktualizujące | 1 001 | 2 045 |
Odwrócenie odpisów aktualizujących wartości zapasów (N 6.8) | 1 001 | 1 015 |
Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość rzeczowych aktywów trwałych oraz innych wart. niemat. i prawnych | - | 1 030 |
Rezerwy | 11 476 | 9 009 |
Rozwiązanie rezerw na świadczenia pracownicze | 11 202 | 7 706 |
Rozwiązanie rezerw na straty na kontraktach | - | 1 000 |
Rozwiązanie rezerwy na koszty badania bilansu | 180 | 176 |
Rozwiązanie innych rezerw | 94 | 127 |
Inne | 3 850 | 5 317 |
Zysk ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (sprzedaż, likwidacja) | 788 | 2 264 |
Sprzedaż złomu | 672 | 822 |
Dotacje | 1 140 | 688 |
Otrzymane odszkodowania za szkody (w tym w transporcie, komunikacyjne) | 315 | 272 |
Rozliczenia spraw spornych (komornik, sąd, układ) | 98 | 246 |
Różnice inwentaryzacyjne | 31 | 171 |
Kary umowne | 26 | 52 |
Pozostałe przychody | 780 | 802 |
Razem | 16 327 | 16 371 |
Do pozostałych przychodów Grupa Kapitałowa zalicza przychody i zyski niezwiązane w sposób bezpośredni z działalnością operacyjną. Do tej kategorii zaliczane są zyski ze sprzedanych aktywów trwałych, otrzymane odszkodowania, rozwiązane rezerwy oraz otrzymane dotacje.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Zgodnie z obowiązującym MSR 20 otrzymane dotacje do wynagrodzeń pomniejszają odpowiednie koszty wynagrodzeń, wartość tych dotacji zaprezentowano w Punkcie 6.25 Informacje o dotacjach ujętych w pozostałych przychodach zaprezentowano poniżej.
W latach 2023 i 2022 Grupa korzystała z dotacji. Specyfikację otrzymanych dotacji zamieszczono w poniższej tabeli.
01.01.2023 31.12.2023 | 01.01.2022 31.12.2022 | |
Nieefektywność zabezpieczenia przepływów pieniężnych | 190 | 220 |
Przychody z tytułu odsetek, w tym: | 1 811 | 822 |
a) bankowe | 1 251 | 813 |
b) handlowe | 548 | 8 |
c) pozostałe | 12 | 1 |
Pozostałe | 34 | 34 |
Razem | 2 035 | 1 076 |
Do przychodów finansowych klasyfikowane są między innymi przychody z tytułu odsetek, zyski z tytułu różnic kursowych.
01.01.2023 31.12.2023 | 01.01.2022 31.12.2022 | |
Odpisy aktualizujące | 2 047 | 2 502 |
Odpisy aktualizujące wartość zapasów (N. 6.8) | 2 047 | 1 973 |
Odpisy aktualizujące środki trwałe i wartości niematerialne i prawne (N. 6.1, 6.5) | - | 529 |
Rezerwy | 15 151 | 12 946 |
Utworzenie rezerw na świadczenia pracownicze | 14 377 | 10 178 |
Utworzenie rezerw na straty na kontraktach | 500 | 2 500 |
Utworzenie rezerwy na badanie bilansu | 196 | 110 |
Utworzenie pozostałych rezerw | 78 | 158 |
Inne | 2 254 | 4 431 |
Kary, grzywny, odszkodowania zapłacone | 58 | 2 171 |
Koszty i straty z tytuły usuwania szkód (w tym szkody komunikacyjne) | 253 | 200 |
Koszty opłat sądowych i administracyjnych | 196 | 121 |
Likwidacja części do produkcji | 232 | 189 |
Likwidacja towarów i materiałów | 54 | 219 |
Likwidacja pozostałych zapasów | 446 | 255 |
Różnice inwentaryzacyjne | 24 | 30 |
Darowizny | 34 | 31 |
Strata ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych oraz WNiP (sprzedaż, likwidacja, zamiana, niedobór, darowizna) | 53 | - |
Koszt sprzedaży złomu | 628 | 799 |
Pozostałe koszty | 276 | 416 |
Razem | 19 452 | 19 879 |
Do pozostałych kosztów Grupa Kapitałowa zalicza koszty i straty niezwiązane w sposób bezpośredni z działalnością operacyjną. Do tej kategorii zaliczane są odpisy aktualizujące wartość zapasów, utworzone rezerwy na świadczenia pracownicze, koszty likwidacji składników majątku obrotowego oraz kary umowne.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
01.01.2023 31.12.2023 | 01.01.2022 31.12.2022 | |
Nieefektywność zabezpieczenia przepływów pieniężnych | 156 | 275 |
Odsetki | 8 425 | 7 452 |
a) bankowe | 5 050 | 4 815 |
b) handlowe | 6 | 6 |
c) budżetowe | 21 | 328 |
d) leasingowe | 1 778 | 1 389 |
e) pozostałe | 1 570 | 914 |
Prowizje od kredytów i gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych | 608 | 844 |
Straty z tytułu różnic kursowych | 57 | 111 |
Prowizje i inne koszty finansowe dotyczące faktoringu | 245 | 264 |
Pozostałe | 433 | 328 |
Razem | 9 924 | 9 274 |
Do kosztów finansowych klasyfikowane są między innymi koszty z tytułu odsetek, straty z tytułu różnic kursowych, prowizje od kredytów i gwarancji, jak również nieefektywność dotycząca rachunkowości zabezpieczeń.
| 01.01.2023 31.12.2023 | 01.01.2022 31.12.2022 |
Bieżący podatek dochodowy | 7 105 | 7 348 |
- bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego (N 6.32.2) | 7 552 | 6 300 |
- korekty wykazane w bieżącym roku w odniesieniu do podatku z lat ubiegłych | (447) | 1 048 |
Odroczony podatek dochodowy (+-) | 2 666 | 3 675 |
- obciążenie/uznanie z tytułu podatku odroczonego dotyczące powstania i odwracania się różnic przejściowych (N 6.32.3) | 2 666 | 3 675 |
Obciążenie/uznanie podatkowe wykazane w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów, w tym: | 9 771 | 11 023 |
- wykazane w rachunku zysków lub strat | 7 427 | 9 790 |
- wykazane w pozostałych całkowitych dochodach | 2 344 | 1 233 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
| Dochód z zysków kapitałowych i innych źródeł | |
01.01.2023 31.12.2023 | 01.01.2022 31.12.2022 | |
Wynik finansowy brutto przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej | 43 076 | 34 053 |
Straty podatkowe spółek | 627 | 3 364 |
Korekty konsolidacyjne | 18 546 | 12 429 |
Wynik finansowy brutto przed opodatkowaniem (A) | 62 249 | 49 846 |
|
|
|
Różnice pomiędzy wynikiem brutto a podstawą opodatkowania (B) | (14 256) | (12 564) |
Koszty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów | 106 023 | 82 635 |
Koszty podatkowe nie stanowiące kosztów bilansowych (-) | (60 289) | (39 969) |
Przychody podatkowe nie stanowiące przychodów bilansowych | 56 449 | 28 614 |
Przychody bilansowe nie stanowiące przychodów podatkowych (-) | (116 439) | (83 844) |
Odliczenia straty (C) | (2 651) | (3 135) |
Odliczenia od dochodu (D) | (5 359) | (907) |
Wynik podatkowy (A + B + C + D), w tym | 39 983 | 33 240 |
Opodatkowany stawką 19% | 39 535 | 33 081 |
Opodatkowany stawką 9 % | 448 | 159 |
Obciążenie podatkowe | 7 552 | 6 300 |
Wg. stawki 19% | 7 512 | 6 286 |
Wg. stawki 9 % | 40 | 14 |
Obciążenie/uznanie podatkowe wykazane w rachunku zysków lub strat | 7 552 | 6 300 |
Część bieżąca podatku dochodowego ustalona została według stawek równych 9% i 19% dla podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Główne różnice podatkowe dotyczą różnic w ujęciu przychodów i kosztów bilansowych i podatkowych związanych z wyceną kontraktów. Odliczenia od dochodu dotyczą zastosowania ulg na B+R.
Zestawienie strat podatkowych dot. dochodu z źródeł kapitałowych do rozliczenia w latach następnych
Rok rozpoznania straty | Wartość straty | Strata rozliczona | Strata pozostała do rozliczenia |
2020 | 101 | - | 101 |
2022 | 3 | - | 3 |
2023 | 106 | - | 106 |
Razem | 210 | - | 210 |
Zestawienie strat podatkowych dot. dochodu z innych źródeł pozostałych do rozliczenia w latach następnych
Rok rozpoznania straty | Wartość straty | Strata rozliczona | Strata pozostała do rozliczenia |
2019 | 9 073 | (58) | 9 015 |
2020 | 6 627 | (2 149) | 4 478 |
2021 | 4 368 | (2 663) | 1 705 |
2022 | 3 377 | (1 462) | 1 915 |
2023 | 521 | - | 521 |
Razem | 23 966 | (6 332) | 17 634 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Sprawozdanie z sytuacji finansowej | Sprawozdanie z całkowitych dochodów | |||
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 01.01.2023 31.12.2023 | 01.01.2022 31.12.2022 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
|
|
|
|
Różnica między amortyzacją księgową a podatkową | 7 269 | 6 962 | 307 | 209 |
Wycena kontraktów długoterminowych | 10 363 | 7 053 | 3 310 | 4 615 |
Rozliczenia międzyokresowe przychodów | 1 034 | - | 1 034 | - |
Wycena produkcji w toku | 151 | 403 | (252) | 301 |
Wycena instrumentów pochodnych (forwardy) | 2 254 | 224 | 2 030 | 145 |
Prace rozwojowe | 220 | 248 | (28) | (57) |
Dofinansowanie SOD | 83 | 81 | 2 | (1) |
Różnice kursowe | 397 | - | 397 |
|
Pozostałe | 147 | 369 | (222) | 198 |
Rezerwa brutto z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 21 918 | 15 340 | 6 578 | 5 410 |
Kompensata | (12 690) | (9 697) |
|
|
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego po kompensacie | 9 228 | 5 643 |
|
|
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
|
|
|
|
Strata podatkowa możliwa do odliczenia | 176 | 626 | (450) | (720) |
NKUP koszty poniesione dot. kontraktów | 8 559 | 6 005 | 2 554 | 3 629 |
Wycena kontraktów długoterminowych | 46 | - | 46 | (523) |
Wycena instrumentów pochodnych (forwardy) | 23 | 447 | (424) | (965) |
Wynagrodzenia wypłacone w następnym roku | 132 | 166 | (34) | 86 |
Składki ZUS | 55 | 463 | (408) | 25 |
Odpisy aktualizujące zapasy | 886 | 687 | 199 | 182 |
Odpisy aktualizujące należności | 2 678 | 673 | 2 005 | 99 |
Rezerwa na nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne oraz inne świadczenia pracownicze | 2 142 | 1 525 | 617 | 270 |
Rezerwa na urlopy | 835 | 718 | 117 | 52 |
Rezerwa na naprawy gwarancyjne | 139 | 50 | 89 | (55) |
Rezerwa na koszty usług obcych i badanie bilansu | 149 | 150 | (1) | 53 |
Nadwyżka amortyzacji bilansowej nad podatkową | 105 | 151 | (46) | 27 |
Podatkowa wartość firmy | 395 | 592 | (197) | (197) |
Niezrealizowane różnice kursowe | 44 | 45 | (1) | (6) |
Pozostałe | 389 | 543 | (154) | (222) |
Aktywa brutto z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 16 753 | 12 841 | 3 912 | 1 735 |
Kompensata | (12 690) | (9 697) |
|
|
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego po kompensacie | 4 063 | 3 144 |
|
|
Obciążenie/uznanie z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
|
| 2 666 | 3 675 |
W związku z przejściowymi różnicami między podstawą opodatkowania, a zyskiem (stratą) wykazaną w sprawozdaniu finansowym tworzony jest podatek odroczony.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Zarówno podstawowy, jak i rozwodniony zysk na akcję obliczono stosując jako licznik zysk przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, tzn. w 2023 lub 2022 roku nie były konieczne korekty zysku.
Uzgodnienie średniej ważonej liczby akcji na potrzeby rozwodnionego zysku na akcję ze średnią ważoną liczbą akcji zwykłych stosowaną do obliczenia podstawowego zysku na akcję wygląda następująco:
01.01.2023-31.12.2023 | Zobowiązania z tyt. kredytów i pożyczek | Zobowiązania związane z prawami do użytkowania | Razem |
Wartość na początek okresu | 77 644 | 34 277 | 111 921 |
- część długoterminowa | 32 814 | 26 460 | 59 274 |
- część krótkoterminowa | 44 831 | 7 817 | 52 648 |
Zwiększenia/zmniejszenia | 5 831 | 4 527 | 10 358 |
Wpływ/wypływ środków pieniężnych | 5 832 | (10 346) | (4 514) |
Zawarcie umów (np. leasingu finansowego) | - | 14 873 | 14 873 |
Inne zmiany | (1) | - | (1) |
Wartość na koniec okresu | 83 475 | 38 804 | 122 279 |
- część długoterminowa | 17 442 | 28 497 | 45 939 |
- część krótkoterminowa | 66 033 | 10 307 | 76 340 |
01.01.2022-31.12.2022 | Zobowiązania z tyt. kredytów i pożyczek | Zobowiązania związane z prawami do użytkowania | Razem |
Wartość na początek okresu | 56 722 | 33 167 | 89 889 |
- część długoterminowa | 26 139 | 26 713 | 52 852 |
- część krótkoterminowa | 30 583 | 6 454 | 37 037 |
Zwiększenia/zmniejszenia | 20 923 | 1 110 | 22 033 |
Wpływ/wypływ środków pieniężnych | 20 910 | (7 607) | 13 304 |
Zawarcie umów (np. leasingu finansowego) | - | 8 757 | 8 757 |
Inne zmiany | 13 | (40) | (29) |
Wartość na koniec okresu | 77 644 | 34 277 | 111 921 |
- część długoterminowa | 32 814 | 26 460 | 59 274 |
- część krótkoterminowa | 44 831 | 7 817 | 52 648 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
6.35.1TRANSAKCJE Z POZOSTAŁYMI PODMIOTAMI POWIĄZANYMI
Transakcje zawarte pomiędzy spółkami Grupy INTROL, które zostały wyeliminowane w trakcie konsolidacji i nie wykazano ich w skonsolidowanym sprawozdaniu.
Poniższe tabele przedstawiają transakcje pomiędzy spółkami w Grupie Introl z pozostałymi podmiotami powiązanymi
01.01.2023 31.12.2023 | Sprzedaż materiałów towarów, produktów i usług | Pozostałe przychody (w tym przychody finansowe) | Koszt wytworzenia sprzedanych materiałów, towarów, produktów i usług | Koszty sprzedaży | Koszty ogólnego zarządu | Pozostałe koszty (w tym koszty finansowe) |
Spółki zależne (nie konsolidowane) | 1 439 | - | 1 | - | 124 | - |
INTROL Automation s.r.o. | 1 408 | - | - | - | - | - |
Smart In Sp. z o.o. | 31 | - | 1 | - | 124 | - |
Pozostałe podmioty powiązane | 5 | - | 60 | 342 | 714 | 253 |
Polon Bodziony, Kapral Spółka Jawna | 1 | - | 60 | 91 | 648 | 253 |
IT4T Michał Filipiak | 3 | - | - | 251 | - | - |
Pozostałe jednostki | 1 | - | - | - | 66 | - |
Razem | 1 444 | - | 61 | 342 | 838 | 253 |
01.01.2023 31.12.2023 | Należności i przedpłaty przed odpisem | Odpisy aktualizujące należności | Zobowiązania (w tym zob. z tyt. prawa do użytkowania) | Zakup środków trwałych/ wnip | Pożyczki udzielone |
Spółki zależne (nie konsolidowane) | 22 | - | 18 | - | - |
INTROL Automation s.r.o. | 22 | - | - | - | - |
Smart In Sp. z o.o. | - | - | 18 | - | - |
Pozostałe podmioty powiązane | - | - | 9 924 | - | - |
Polon Bodziony, Kapral Spółka Jawna | - | - | *9 914 | - | - |
Pozostałe | - | - | 10 | - | - |
Razem | 22 | - | 9 942 | - | - |
* W tym zobowiązania z tyt. najmu (zobowiązania związane z aktywami z tyt. prawa do użytkowania) w związku z wdrożeniem MSSF 16 to 9 880 tys. zł.
01.01.2022 31.12.2022 | Sprzedaż materiałów towarów, produktów i usług | Pozostałe przychody (w tym przychody finansowe) | Koszt wytworzenia sprzedanych materiałów, towarów, produktów i usług | Koszty sprzedaży | Koszty ogólnego zarządu | Pozostałe koszty (w tym koszty finansowe) |
Spółki zależne (nie konsolidowane) | 1 094 | - | - | - | 96 | - |
INTROL Automation s.r.o. | 1 079 | - | - | - | - | - |
Smart In Sp. z o.o. | 25 | - | - | - | 96 | - |
Pozostałe podmioty powiązane | 3 | - | 121 | 221 | 611 | 240 |
Polon Bodziony, Kapral Spółka Jawna | - | - | 73 | 42 | 540 | 240 |
IT4T Michał Filipiak | 3 | - | 48 | 179 | - | - |
Pozostałe jednostki | - | - | - | - | 71 | - |
Razem | 1 107 | - | 121 | 221 | 707 | 240 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
31.12.2022 | Należności i przedpłaty przed odpisem | Odpisy aktualizujące należności | Zobowiązania (w tym zob. z tyt. prawa do użytkowania) | Zakup środków trwałych/ wnip | Pożyczki udzielone |
Spółki zależne (nie konsolidowane) | 254 | - | 10 | - | - |
INTROL Automation s.r.o. | 251 | - | - | - | - |
Smart In Sp. z o.o. | 3 | - | 10 | - | - |
Pozostałe podmioty powiązane | - | - | 10 039 | - | - |
Polon Bodziony, Kapral Spółka Jawna | - | - | *10 030 | - | - |
Pozostałe | - | - | 9 | - | - |
Razem | 254 | - | 10 049 | - | - |
* W tym zobowiązania z tyt. najmu (zobowiązania związane z aktywami z tyt. prawa do użytkowania) w związku z wdrożeniem MSSF 16 to 9 971 tys. zł.
Transakcje handlowe zawierane z podmiotami powiązanymi w zakresie kupna i sprzedaży materiałów, towarów, produktów i usług zawierane są na zasadach rynkowych z uwzględnieniem rabatów i upustów stanowiących element polityki stosowanej wobec odbiorców hurtowych.
Grupa wynajmuje pomieszczenia znajdujące się przy ul. Kościuszki 112 od Spółki Polon Bodziony, Kapral Spółka Jawna. Umowy są zawarte na czas nieokreślony. Spółka jest spółką powiązaną osobowo, wspólnikami spółki są m.in. p. Wiesław Kapral oraz p. Józef Bodziony, którzy stanowią kluczowy personel kierowniczy Grupy, jak również bezpośrednio i pośrednio są akcjonariuszami większościowymi Grupy.
6.35.2ŚWIADCZENIA DLA KLUCZOWEGO PERSONELU KIEROWNICZEGO
01.01.2023 31.12.2023 | Zarząd Spółki dominującej | Rada nadzorcza Spółki dominującej | Pozostały kluczowy personel kierowniczy | Razem |
Krótkoterminowe świadczenia | 1 254* | 794 | 9 805 | 11 853 |
01.01.2022 31.12.2022 | Zarząd | Rada nadzorcza | Pozostały kluczowy personel kierowniczy | Razem |
Krótkoterminowe świadczenia | 1 085 | 699 | 7 410 | 9 194 |
* W tym rezerwy na premie, ostateczna kwota premii może się różnić od oszacowanej.
Do pozostałego kluczowego personelu kierowniczego Grupa zalicza członków Zarządu spółek zależnych jak również członków ich Rad Nadzorczych.
Poza ww. świadczeniami, wypłacone zostały dywidendy dla udziałowców niekontrolujących w łącznej kwocie 1 638 tys. zł (w 2022 r. 1 104 tys., zł), w tym dla wspólników IB System Sp. z o.o. będących równocześnie członkami Zarządu tej Spółki 1 330 tys. zł (2022 r. 1 104 tys. zł) oraz wspólników I4Tech Sp. z o.o. będących równocześnie członkami Zarządu tej Spółki 308 tys. zł (2022 r. 0 tys. zł).
31.12.2023 | 31.12.2022 | |
Zobowiązania ujęte w sprawozdaniu finansowym | 39 411 | 35 606 |
Zobowiązania inwestycyjne | 125 | 603 |
Zobowiązania z tyt. leasingu | 38 804 | 34 277 |
Zobowiązania z tyt. umów finansowania zakupów wartości niematerialnych | 482 | 726 |
Zobowiązania nie ujęte w sprawozdaniu finansowym | - | 3 727 |
Zobowiązania umowne dot. środków trwałych | - | 3 727 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
W bieżącym okresie nie wystąpiły korekty błędów poprzednich okresów.
Wartość bilansowa 31.12.2023 | Wartość bilansowa 31.12.2022 | Wartość godziwa 31.12.2023 | Wartość godziwa 31.12.2022 | |
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
Aktywa finansowe wyceniane wg. zamortyzowanego kosztu | 175 754 | 174 096 | 175 754 | 174 096 |
- należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności* | 99 697 | 129 205 | 99 697 | 129 205 |
- pożyczki udzielone | 47 | - | 47 | - |
- środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 76 010 | 44 891 | 76 010 | 44 891 |
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy (WGPWF) | - | 136 | - | 136 |
- udziały/akcje w innych jednostkach | - | 136 | - | 136 |
- inne | - | - | - | - |
Rachunkowość zabezpieczeń | 12 174 | 2 813 | 12 174 | 2 813 |
- forwardy | 11 938 | 1 941 | 11 938 | 1 941 |
- IRS – y (interest rate swaps) | 236 | 872 | 236 | 872 |
|
|
|
|
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
Pozostałe zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie, w tym: | 260 389 | 260 003 | 260 389 | 260 003 |
- Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania* | 98 526 | 123 143 | 98 526 | 123 143 |
- Zobowiązania z tytułu umów z klientami | 39 101 | 24 212 | 39 101 | 24 212 |
- Zobowiązania z tytułu leasingu | 38 804 | 34 277 | 38 804 | 34 277 |
- Kredyty bankowe i pożyczki | 83 476 | 77 645 | 83 476 | 77 645 |
- Inne | 482 | 726 | 482 | 726 |
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | - |
| - | - |
Pozostałe zobowiązania finansowe | 2 007 | 935 | 2 007 | 935 |
Rachunkowość zabezpieczeń | 420 | 3 901 | 420 | 3 901 |
- forwardy | 420 | 3 901 | 420 | 3 901 |
- IRS – y (interest rate swaps) | - | - | - | - |
* z wyłączeniem zaliczek oraz rozrachunków publicznoprawnych (PIT, VAT, CIT, ZUS, PFRON itp.)
Poziom 1 - wartość godziwa oparta jest o ceny giełdowe (niekorygowane) oferowane za identyczne aktywa lub zobowiązania na aktywnych rynkach.
Poziom 2 - wartość godziwa ustalana na bazie wartości obserwowalnych na rynku, jednakże nie będących bezpośrednim kwotowaniem rynkowym (np. ustalane poprzez odniesienie bezpośrednie lub pośrednie do podobnych instrumentów istniejących na rynku).
Poziom 3 - wartość godziwa ustalana na bazie różnych technik wyceny nie opierających się o jakiekolwiek obserwowalne dane rynkowe.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
31.12.2023 | Poziom 1 | Poziom 2 | Poziom 3 | Razem |
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | - | - | - | - |
Udziały i akcje | - | - | - | - |
Grupa Kapitałowa INTROL narażona jest na ryzyko związane z instrumentami finansowymi, do których zaliczyć należy:
- ryzyko rynkowe (zmiany cen towarów, kursów walutowych oraz stóp procentowych),
- ryzyko płynności,
- ryzyko kredytowe wraz z ryzykiem inwestycyjnym,
- ryzyko operacyjne.
Odpowiednia polityka, struktura organizacyjna i procedury wspierają proces, u podstaw którego leżą działania związane z zarządzaniem ryzykiem.
W procesie zarządzania ryzykiem najważniejszą wagę mają następujące cele:
- zabezpieczenie krótkoterminowych i średnioterminowych przepływów pieniężnych,
- stabilizacja wyniku finansowego Grupy Kapitałowej,
- wykonanie zakładanych prognoz finansowych poprzez spełnienie założeń,
- osiągnięcie stopy zwrotu z długoterminowych inwestycji wraz z pozyskaniem optymalnych źródeł finansowania działań inwestycyjnych
Grupa Kapitałowa INTROL nie zawiera transakcji na rynkach finansowych w celach spekulacyjnych. Od strony ekonomicznej transakcje mają charakter zabezpieczający przed określonym ryzykiem.
Grupa jest zależna od cen surowców i komponentów pochodzących z kraju, jak i z importu. Podstawowa grupa surowców i materiałów to wyroby stalowe, z tworzyw sztucznych, plastiku, miedzi etc. (m.in. specjalistyczne maszyny, urządzenia wykorzystywane przy realizacji kontraktów m.in, szafy sterownikowe, okablowanie, rurociągi, narzędzia specjalistyczne etc.). Ich ceny zależą od tendencji kształtujących się na rynkach światowych i mają wpływ na poziomy kosztów produkcji w całej branży. Można stwierdzić, iż wpływ cen surowców i materiałów oraz komponentów jest istotny i może wpływać na wyniki finansowe.
Grupa Kapitałowa w odniesieniu do części obrotu realizowanego na rynkach międzynarodowych jest narażona na ryzyko zmian kursów walutowych. Ryzyko takie powstaje w wyniku dokonywania przez jednostkę operacyjną sprzedaży lub zakupów w walutach innych niż jej waluta funkcjonalna. W celu ograniczenia ryzyka spółki posiadające istotne przepływy netto w walucie, które nie są skompensowanie poprzez naturalny hedging, zabezpieczają się przez zawieranie kontraktów walutowych typu forward.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości dla ryzyka walutowego:
31.12.2023 | Wartość bilansowa | Zwiększenie kursu w procentach | Wpływ na wynik finansowy brutto | Zmniejszenie kursu w procentach | Wpływ na wynik finansowy brutto |
Aktywa finansowe | 54 385 | 10% | 5 439 | (10%) | (5 439) |
Środki pieniężne w EUR | 38 606 | 10% | 3 861 | (10%) | (3 861) |
Środki pieniężne w USD | 1 111 | 10% | 111 | (10%) | (111) |
Środki pieniężne w pozostałych walutach | 6 | 10% | - | (10%) | - |
Należności z tytułu dostaw, usług i pozostałe w EUR | 13 903 | 10% | 1 391 | (10%) | (1 391) |
Należności z tytułu dostaw, usług /i pozostałe w USD | 331 | 10% | 33 | (10%) | (33) |
Należności z tytułu dostaw, usług i pozostałe w GBP | 412 | 10% | 41 | (10%) | (41) |
Należności z tytułu dostaw, usług i pozostałe w CHF | 16 | 10% | 2 | (10%) | (2) |
Zobowiązania finansowe | 51 288 | 10% | (5 129) | (10%) | 5 129 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w EUR | 19 296 | 10% | (1 930) | (10%) | 1 930 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w USD | 277 | 10% | (28) | (10%) | 28 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w GBP | 322 | 10% | (32) | (10%) | 32 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w CHF | 20 | 10% | (2) | (10%) | 2 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w JPY | 6 | 10% | (1) | (10%) | 1 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w AUD | 4 | 10% | - | (10%) | - |
Zobowiązania z tytułu leasingu w EUR | 10 292 | 10% | (1 029) | (10%) | 1 029 |
Kredyty bankowe w EUR | 12 141 | 10% | (1 214) | (10%) | 1 214 |
Pożyczki bankowe w EUR | 8 930 | 10% | (893) | (10%) | 893 |
31.12.2022 | Wartość bilansowa | Zwiększenie kursu w procentach | Wpływ na wynik finansowy brutto | Zmniejszenie kursu w procentach | Wpływ na wynik finansowy brutto |
Aktywa finansowe | 38 421 | 10% | 3 842 | (10%) | (3 842) |
Środki pieniężne w EUR | 12 389 | 10% | 1 239 | (10%) | (1 239) |
Środki pieniężne w USD | 775 | 10% | 78 | (10%) | (78) |
Środki pieniężne w GBP | 4 | 10% | - | (10%) | - |
Środki pieniężne w pozostałych walutach | 2 | 10% | - | (10%) | - |
Należności z tytułu dostaw, usług i pozostałe w EUR | 23 965 | 10% | 2 397 | (10%) | (2 397) |
Należności z tytułu dostaw, usług /i pozostałe w USD | 1 274 | 10% | 127 | (10%) | (127) |
Należności z tytułu dostaw, usług i pozostałe w GBP | 12 | 10% | 1 | (10%) | (1) |
Zobowiązania finansowe | 52 416 | 10% | (5 241) | (10%) | 5 241 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w EUR | 24 483 | 10% | (2 448) | (10%) | 2 448 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w USD | 561 | 10% | (56) | (10%) | 56 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w GBP | 40 | 10% | (4) | (10%) | 4 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w CHF | 69 | 10% | (7) | (10%) | 7 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w JPY | 12 | 10% | (1) | (10%) | 1 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w AUD | 21 | 10% | (2) | (10%) | 2 |
Zobowiązania z tytułu leasingu w EUR | 8 952 | 10% | (895) | (10%) | 895 |
Kredyty bankowe w EUR | 7 765 | 10% | (777) | (10%) | 777 |
Pożyczki bankowe w EUR | 10 513 | 10% | (1 051) | (10%) | 1 051 |
Zmiana kursów walutowych o 10% spowodowałaby zmianę zysku przed opodatkowaniem o kwoty przedstawione powyżej. Powyższa analiza opiera się na założeniu, że inne zmienne nie ulegną zmianie.
Więcej informacji na temat transakcji forward znajdują się w punkcie 6.39 Rachunkowość zabezpieczeń.
Grupa Kapitałowa jest stroną długoterminowych umów kredytowych opartych na zmiennych stopach WIBOR + marża banku. W związku z tym narażona jest na ryzyko zmian stóp procentowych, w przypadku zaciągania nowego lub refinansowania istniejącego zadłużenia. W celu ograniczenia ryzyka poszczególne spółki Grupy zabezpieczają się przez zawieranie kontraktów IRS (Limatherm S.A., INTROL S.A.).
Spółki Grupy są również stroną umów kredytowych krótkoterminowych opartych na zmiennych stopach WIBOR + marża banku. W związku z tym Grupa narażona jest na ryzyko zmian stóp procentowych, w przypadku zaciągania nowego lub refinansowania istniejącego zadłużenia, jak również w przypadku naruszenia warunków umowy kredytowej.
Zgodnie z treścią umowy Multilinii, w przypadku niedotrzymania warunków umowy kredytowej Santander Bank Polska S.A. ma prawo podnieść marże kredytu.
Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości dla ryzyka zmiany stóp procentowych:
31.12.2023 | Wartość bilansowa | Zwiększenie kursu w procentach | Wpływ na wynik finansowy brutto(*) | Zmniejszenie kursu w procentach | Wpływ na wynik finansowy brutto (*) |
Aktywa finansowe | 76 057 | 2% | 1 521 | (2%) | (1 521) |
Środki pieniężne | 76 010 | 2% | 1 520 | (2%) | (1 520) |
Pożyczki udzielone | 47 | 2% | 1 | (2%) | (1) |
Zobowiązania finansowe | 124 769 | 2% | (2 495) | (2%) | 2 495 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 38 804 | 2% | (776) | (2%) | 776 |
Kredyty bankowe i pożyczki | 83 476 | 2% | (1 669) | (2%) | 1 669 |
Pozostałe zobowiązania finansowe | 2 489 | 2% | (50) | (2%) | 50 |
* wpływ na wynik dotyczy 12 m-cy.
31.12.2022 | Wartość bilansowa | Zwiększenie kursu w procentach | Wpływ na wynik finansowy brutto(*) | Zmniejszenie kursu w procentach | Wpływ na wynik finansowy brutto (*) |
Aktywa finansowe | 44 891 | 2% | 898 | (2%) | (898) |
Środki pieniężne | 44 891 | 2% | 898 | (2%) | (898) |
Zobowiązania finansowe | 113 583 | 2% | (2 272) | (2%) | 2 272 |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 34 277 | 2% | (686) | (2%) | 686 |
Kredyty bankowe i pożyczki | 77 645 | 2% | (1 553) | (2%) | 1 553 |
Pozostałe zobowiązania finansowe | 1 661 | 2% | (33) | (2%) | 33 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Szczegółowe informacje znajdują się w punkcie 6.39 Rachunkowość zabezpieczeń.
Ryzyko płynności finansowej to ryzyko tego, iż Grupa stanie się niezdolna do wykonywania swoich zobowiązań finansowych w momencie, w którym staną się one wymagalne, pomimo faktu, iż może posiadać wystarczające środki do wykonania takich zobowiązań w przyszłości. Celem bilansowania bieżących przepływów spółki Grupy wykorzystują wpływy pieniężne z aktywów finansowych, jak również są stroną umowy Multilinii (Cash Pooling) oraz innych umów w rachunkach bieżących.
31.12.2023 | do 3 mcy | 3 mce - 1 rok | 1 rok – 3 lat | 3 rok – 5 lat | Powyżej 5 lat | Razem | Wartość bilansowa |
Kredyty bankowe | 28 443 | 38 156 | 7 568 | 2 222 | 2 139 | 78 528 | 74 510 |
Zobowiązania z tyt. pożyczek | 258 | 887 | 2 325 | 2 340 | 4 833 | 10 643 | 8 966 |
Zobowiązania związane z prawami do użytkowania (grunty, budynki, lokale i budowle) | 1 345 | 3 633 | 7 876 | 5 335 | 7 846 | 26 035 | 20 659 |
Zobowiązania związane z prawami do użytkowania (pozostałe) | 1 769 | 5 037 | 9 843 | 2 068 | 1 139 | 19 856 | 18 145 |
Pozostałe zobowiązania finansowe | 2 068 | 174 | 252 | - | - | 2 494 | 2 489 |
Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania* | 119 783 | 181 | 427 | 168 | 20 | 120 579 | 120 579 |
Zobowiązania z tyt. podatku dochodowego | 938 | 486 | - | - | - | 1 424 | 1 424 |
Razem | 154 604 | 48 554 | 28 291 | 12 133 | 15 977 | 259 559 | 246 772 |
* w tym zobowiązania przeterminowane w wysokości 14 389 tys. zł.
31.12.2022 | do 3 mcy | 3 mce - 1 rok | 1 rok – 3 lat | 3 rok – 5 lat | Powyżej 5 lat | Razem
| Wartość bilansowa |
Kredyty bankowe | 14 046 | 24 490 | 28 981 | 4 169 | 4 331 | 76 017 | 67 055 |
Zobowiązania z tyt. pożyczek | 283 | 922 | 2 329 | 2 523 | 6 610 | 12 667 | 10 590 |
Zobowiązania związane z prawami do użytkowania (grunty, budynki, lokale i budowle) | 1 012 | 2 460 | 5 707 | 4 927 | 10 147 | 24 253 | 18 861 |
Zobowiązania związane z prawami do użytkowania (pozostałe) | 1 451 | 4 044 | 8 061 | 2 766 | 273 | 16 595 | 15 416 |
Pozostałe zobowiązania finansowe | 1 000 | 186 | 472 | 15 | - | 1 673 | 1 661 |
Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania* | 122 637 | 67 | 277 | 161 | 1 | 123 143 | 123 143 |
Zobowiązania z tyt. podatku dochodowego | 1 675 | 976 | - | - | - | 2 651 | 2 651 |
Razem | 142 104 | 33 145 | 45 827 | 14 561 | 21 362 | 256 999 | 239 377 |
* w tym zobowiązania przeterminowane w wysokości 14 476 tys. zł.
Kwota gwarancji i poręczeń na dzień 31 grudnia 2023 roku oraz na dzień 31 grudnia 2022 roku wyniosła odpowiednio 52 565 tys. zł oraz 67 237 tys. zł. Dotyczyły one głównie: gwarancji związanych z zabezpieczeniem należytego wykonania umów.
W oparciu o analizę bieżącą sytuacji finansowej oraz wewnętrzne szacunki Grupa określiła na koniec okresu sprawozdawczego prawdopodobieństwo zapłaty powyższych kwot jako niskie.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Poniżej przedstawiono planowane wpływy z aktywów finansowych niebędących instrumentami pochodnymi:
31.12.2023 | do 3 miesięcy | 3 mce - 1 rok | 1 rok - 3 lat | 3 rok - 5 lat | Powyżej 5 lat | Razem | Wartość bilansowa |
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
Należności z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe należności | 120 315 | 530 | 624 | 602 | 71 | 122 142 | 122 142 |
Aktywa z tyt. umów z klientami | 4 730 | 64 587 | - | - | - | 69 317 | 69 317 |
Udzielone pożyczki | 3 | 9 | 37 | - | - | 49 | 47 |
Należności z tyt. podatku dochodowego | 1 303 | 857 | - | - | - | 2 160 | 2 160 |
Razem | 126 351 | 65 983 | 661 | 602 | 71 | 193 668 | 193 666 |
31.12.2022 | do 3 miesięcy | 3 mce - 1 rok | 1 rok - 3 lat | 3 rok - 5 lat | Powyżej 5 lat | Razem | Wartość bilansowa |
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
Należności z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe należności | 124 919 | 2 092 | 852 | 541 | 801 | 129 205 | 129 205 |
Aktywa z tyt. umów z klientami | 8 137 | 42 977 | 197 | - | - | 51 311 | 51 311 |
Należności z tyt. podatku dochodowego | 1 058 | 785 | - | - | - | 1 843 | 1 843 |
Razem | 134 114 | 45 854 | 1 049 | 541 | 801 | 182 359 | 182 359 |
Grupa ma dostęp do kredytów w rachunkach bieżących oraz korzysta z faktoringu pełnego, jak opisano poniżej, z których 63 321 tys. zł nie były wykorzystane na 31.12.2023 r. (31.12.2022: 64 404 tys. zł). Dodatkowo Grupa ma dostęp do kredytów obrotowych w rachunku kredytowym, jak również faktoringu niepełnego - saldo niewykorzystanych wyżej wymienionych limitów 14 904 tys. zł (2022 r. 7 182 tys. zł). Grupa oczekuje wywiązania się z pozostałych obowiązków wynikających z operacyjnych przepływów pieniężnych i przychodów zapadających aktywów finansowych. Wartość środków pieniężnych na rachunkach bankowych i w kasie na 31.12.2023 r. wynosiła 76 010 tys. zł (31.12.2022: 44 891 tys. zł).
Ryzyko kredytowe rozumie się jako brak możliwości wywiązania się z zobowiązań przez wierzycieli Grupy Kapitałowej INTROL związane jest z następującymi obszarami:
- wiarygodność kredytowa Klientów spółek Grupy;
- wiarygodność kredytowa instytucji finansowych (banków);
- wiarygodność kredytowa podmiotów, w które dokonuje się inwestycji bądź nabywa ich papiery wartościowe.
Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom weryfikacyjnym, a stan należności podlega ciągłemu monitoringowi. Ponadto, w ramach zarządzania ryzykiem kredytowym Grupa dokonuje transakcji z Kontrahentami o potwierdzonej wiarygodności. Dodatkowo ryzyko kredytowe w przypadku należności jest ograniczone poprzez dużą liczbę i dywersyfikację klientów spółek. W konsekwencji Grupa Kapitałowa nie jest narażona na znaczące ryzyko kredytowe.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
W ujęciu szczegółowym źródła ekspozycji na ryzyko kredytowe stanowią:
- środki pieniężne i lokaty bankowe, instrumenty pochodne,
- należności od odbiorców i aktywa z tytułu umów z klientami,
- udzielone pożyczki,
- udzielone gwarancje i poręczenia,
- pozostałe aktywa finansowe.
Ekspozycja na ryzyko kredytowe wyżej wymienionych pozycji wynika z ich wartości bilansowej.
Grupa ujmuje odpis z tytułu oczekiwanych strat kredytowych na składnikach aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie. Oczekiwane straty kredytowe są to straty kredytowe ważone prawdopodobieństwem wystąpienia niewykonania zobowiązania. Grupa stosuje następujące modele wyznaczania odpisów z tyt. utraty wartości:
- model uproszczony - dla należności z tyt. dostaw i usług oraz aktywów z tyt. umów z klientami,
- model ogólny (podstawowy) - dla pozostałych aktywów finansowych (innych niż należności od odbiorców).
Szczegółowe informacje dotyczące polityki rachunkowości w zakresie tworzenia odpisów zostały opisane w pkt 5.4.4 sprawozdania.
1)Należności z tyt. dostaw i usług oraz aktywa z tyt. umów z klientami
31.12.2023 | Bieżące | 1-30 dni | 30-90 dni | 91-180 dni | 180-360 dni | >365 dni | Razem |
Oczekiwana strata kredytowa (%) kredytowa | 4% | 5% | 18% | 70% | 68% | 81% |
|
Należności z tyt. dostaw i usług | 84 536 | 14 488 | 3 496 | 1 368 | 3 220 | 7 987 | 115 095 |
Aktywa z tyt. umów z klientami | 68 337 | 389 | 296 | 6 | 330 | - | 69 358 |
Oczekiwana strata kredytowa | 6 783 | 700 | 673 | 968 | 2 426 | 6 432 | 17 982 |
31.12.2022 | Bieżące | 1-30 dni | 30-90 dni | 91-180 dni | 180-360 dni | >365 dni | Razem |
Oczekiwana strata kredytowa (%) kredytowa | 0% | 0% | 1% | 2% | 11% | 82% |
|
Należności z tyt. dostaw i usług | 91 680 | 10 582 | 2 694 | 485 | 989 | 9 855 | 116 285 |
Aktywa z tyt. umów z klientami | 48 218 | 892 | 648 | 1 504 | 91 | - | 51 352 |
Oczekiwana strata kredytowa | 694 | 57 | 43 | 38 | 118 | 8 105 | 9 055 |
Oczekiwane straty kredytowe | Należności z tyt. dostaw i usług | Należności z tyt. dostaw i usług | Aktywa z tyt. umów z klientami | Aktywa z tyt. umów z klientami |
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Wartość na początek okresu | 9 013 | 9 675 | 42 | 66 |
Utworzenie w trakcie roku | 12 014 | 1 487 | 24 | 43 |
Wykorzystanie | (1 483) | (885) | - | - |
Odwrócenie | (1 603) | (1 264) | (25) | (67) |
Wartość na koniec okresu | 17 941 | 9 013 | 41 | 42 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Informacje na temat zmian w odpisie na oczekiwane straty kredytowe oraz powody dokonania tych zmian:
2023 rok | Udzielone pożyczki brutto | Odpisy z tyt. utraty wartości |
| 12- miesięczna oczekiwana strata | Oczekiwana strata w okresie całego życia | Z rozpoznaną utratą wartości | 12- miesięczna oczekiwana strata | Oczekiwana strata w okresie całego życia | Z rozpoznaną utratą wartości |
Wartość na początek okresu | - | - | 2 489 | - | - | 2 489 |
Udzielone pożyczki | 50 | - | - | - | - | - |
Spłacone pożyczki | (3) | - |
|
|
|
|
Wartość na koniec okresu | 47 | - | 2 489 | - | - | 2 489 |
2022 rok | Udzielone pożyczki brutto | Odpisy z tyt. utraty wartości |
| 12- miesięczna oczekiwana strata | Oczekiwana strata w okresie całego życia | Z rozpoznaną utratą wartości | 12- miesięczna oczekiwana strata | Oczekiwana strata w okresie całego życia | Z rozpoznaną utratą wartości |
Wartość na początek okresu | - | - | 2 489 | - | - | 2 489 |
Pozostałe zmiany | - | - | - | - | - | - |
Wartość na koniec okresu | - | - | 2 489 | - | - | 2 489 |
Polityka rachunkowości w zakresie szacowania oczekiwanych strat kredytowych została zawarta w punkcie 5.4.4 Informacje dotyczące zasad rachunkowości przyjętych przy sporządzaniu sprawozdania.
Ilość pożyczek udzielonych przez Grupę jest ograniczona i dotyczy kilku podmiotów, dlatego analiza poszczególnych pożyczek była dokonywana indywidualnie dla każdego kontrahenta. W szczególności analiza obejmowała weryfikacje dostępnych danych finansowych kontrahentów, informacji o problemach finansowych pożyczkobiorców, analizę naruszeń warunków umowy oraz ocenę posiadanych zabezpieczeń udzielonych pożyczek. Analiza ta pozwoliła na ustalenie czy ryzyko kredytowe związane z instrumentami wzrosło od początkowego ujęcia lub czy składnik aktywów finansowych jest składnikiem aktywów dotknięty utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe. Następnie w oparciu o dane historyczne i oczekiwania na przyszłość dokonana została indywidualna wycena oczekiwanych strat kredytowych. Przy ustalaniu informacji dotyczących przyszłości, brano pod uwagę dostępne prognozy finansowe poszczególnych pożyczkobiorców w tym możliwość spłaty pożyczek, przy uwzględnieniu możliwego wpływu zmian ogólnej sytuacji makroekonomicznej na wyniki finansowe kontrahentów. W stosunku do roku ubiegłego nie dokonane zostały zmiany technik szacowania lub zmiany istotnych założeń.
3)Środki pieniężne, lokaty i instrumenty pochodne
| 31.12.2023 | 31.12.2023 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2022 | 31.12.2022 |
Bank / Rating (Fitch, Moody’s) | Środki pieniężne | Lokaty | Instrumenty pochodne (aktywa) | Środki pieniężne | Lokaty | Instrumenty pochodne (aktywa) |
Santander Bank Polska S.A. (BBB+) | 43 499 | 260 | 2 049 | 32 371 | 700 | 787 |
ING Bank Śląski S.A. (A+) | 19 041 | - | 3 082 | 4 450 | - | 448 |
BNP Paribas Bank Polska S.A. (A+) | 10 088 | - | 7 043 | 5 889 | - | 1 578 |
Bank Millennium (BBB+) | 829 | - | - | 728 | - | - |
PKO BP (A2) | 1 976 | - | - | 371 | - | - |
City Handlowy S.A. (AA+) | 152 | - | - | 292 | - | - |
Bank Pekao S.A. (AA-) | 100 | - | - | 49 | - | - |
Inne | 65 | - | - | 41 | - | - |
Razem | 75 750 | 260 | 12 174 | 44 191 | 700 | 2 813 |
Grupa ocenia ryzyko kredytowe poprzez weryfikację kondycji finansowej banków, odzwierciedlającej się w zmianach ratingu finansowego przyznawanego przez zewnętrzne agencje ratingowe.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
4)Informacje na temat w jaki sposób znaczne zmiany wartości bilansowej brutto instrumentów finansowych w trakcie roku przyczyniły się do zmian w odpisie na oczekiwane straty kredytowe (MSSF 7 par 35H)
Fluktuacje w poziomie należności z tyt. dostaw i usług oraz aktywów z klientami wynikają ze specyfiki realizacji kontraktów w Grupie i nie spowodowały konieczności zmiany metodologii kalkulacji oczekiwanych strat kredytowych. Zmiana sald środków pieniężnych, lokat bankowych oraz wyceny instrumentów pochodnych, nie spowodowała zmiany w odpisach na oczekiwane straty, gdyż w ocenie Grupy nie wzrosło ryzyko kredytowe związane z powyższymi instrumentami. Wartości brutto pożyczek udzielonych nie zmieniły się znacząco.
Grupa stosuje rachunkowość zabezpieczeń przepływów pieniężnych w odniesieniu do:
- ryzyka walutowego wynikającego z przyszłych, wysoce prawdopodobnych przepływów pieniężnych związanych z wyrażonymi w walutach obcych przychodami ze sprzedaży; oraz
- ryzyka stopy procentowej wynikającego z przyszłych, wysoce prawdopodobnych przepływów pieniężnych wynikających z zaciągniętych przez Grupę zmiennoprocentowych kredytów denominowanych w PLN i EUR.
W ramach realizacji Strategii Zarządzania Ryzykiem w Grupie, polegającej w szczególności na zarządzaniu ryzykiem walutowym przychodów denominowanych w walutach obcych wynikających ze sprzedaży w walucie, Grupa zawiera odpowiednie walutowe kontrakty terminowe (FX Forward) zabezpieczające prognozowane przepływy pieniężne.
Celem podejmowanych przez Grupę działań zabezpieczających przed ryzykiem zmiany kursu walutowego EUR/PLN jest ograniczenie zmienności poziomu przychodów ze sprzedaży denominowanych w EUR.
Instrumentami zabezpieczającymi są Walutowe Transakcje Terminowe (FX Forward) na sprzedaż EUR w zamian za PLN.
Grupa ustala, czy między pozycją zabezpieczaną a instrumentem zabezpieczającym istnieje powiązanie ekonomiczne poprzez porównanie kluczowych warunków pozycji zabezpieczanej oraz instrumentu zabezpieczającego, w szczególności daty zapadalności oraz wysokości przepływu w walucie EUR.
W Spółkach Grupy realizujących istotną sprzedaż w EUR wyznaczono wskaźnik zabezpieczenia na poziomie 1 : 1, poprzez porównanie wartości nominalnych przepływu w EUR z instrumentu zabezpieczającego oraz z pozycji zabezpieczanej.
W zakresie ryzyka walutowego w powiązaniach zabezpieczających przepływy pieniężne głównymi zidentyfikowanymi przez Grupę źródłami nieefektywności są:
a)nierynkowość pojedynczych instrumentów pochodnych zawieranych w serii jako Par-Forward
b)wpływ ryzyka kredytowego na wartość godziwą walutowych kontraktów terminowych.
Grupa nie identyfikuje innych niż powyżej wskazane źródeł nieefektywności w zakresie stosowanych powiązań zabezpieczających ryzyko walutowe.
W związku z prowadzoną działalnością Grupa zaciągnęła kredyty inwestycyjne, jak i obrotowe w PLN o zmiennym oprocentowaniu uzależnionym od stawki WIBOR 1M, WIBOR 3M oraz EURIBOR 3M.
Zgodnie ze strategią zarządzania ryzykiem, Grupa dokonała zabezpieczenia zmiennej stopy procentowej kredytów za pomocą transakcji zamiany stóp procentowych (IRS), zamieniających stawkę zmienną na oprocentowanie stałe.
Celem podjętych przez Grupę działań zabezpieczających przed ryzykiem stopy procentowej jest ograniczenie zmienności poziomu kosztów finansowych generowanych przez obsługę spłaty odsetek naliczonych od kredytów zmiennoprocentowych.
Instrumentami zabezpieczającymi są kontrakty IRS denominowane w PLN zamieniające odpowiednią stawkę referencyjną WIBOR/EURIBOR na oprocentowanie stałe.
Grupa ustala, czy między pozycją zabezpieczaną a instrumentem zabezpieczającym istnieje powiązanie ekonomiczne poprzez porównanie kluczowych warunków pozycji zabezpieczanej oraz instrumentu zabezpieczającego.
Grupa wyznaczyła wskaźnik zabezpieczenia na poziomie 1 : 1 poprzez porównanie salda kredytu z wartością nominalną instrumentu IRS.
W zakresie ryzyka stopy procentowej w powiązaniach zabezpieczających przepływy pieniężne źródłami nieefektywności zabezpieczenia jest ryzyko nieprzedłużenia kredytu zgodnie z założonym schematem oraz wpływ ryzyka kredytowego na wartość godziwą kontraktu IRS.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Grupa nie identyfikuje innych niż powyżej wskazane źródeł nieefektywności w zakresie stosowanych powiązań zabezpieczających ryzyko stopy procentowej.
31.12.2023 | Pozycja zabezpieczana | Kurs transakcyjny (przedział) | Średni kurs transakcyjny | Zabezpieczana wartość nominalna w tys. | Waluta | Wartość umowna w tys. PLN |
Kontrakty Fx Forward EUR/ PLN |
|
|
|
|
|
|
Do 3 miesięcy | Sprzedaż | 4,4650-5,3260 | 4,8031 | 6 567 | EUR | 31 542 |
3 mcy – 1 roku | Sprzedaż | 4,4650-5,3400 | 4,8558 | 14 280 | EUR | 69 341 |
1 roku – 3 lat | Sprzedaż | 4,4650-5,4760 | 4,8003 | 11 025 | EUR | 52 923 |
Razem |
|
| 4,8257 | 31 872 |
| 153 806 |
31.12.2022 | Pozycja zabezpieczana | Kurs transakcyjny (przedział) | Średni kurs transakcyjny | Zabezpieczana wartość nominalna w tys. | Waluta | Wartość umowna w tys. PLN |
Kontrakty Fx Forward EUR/ PLN |
|
|
|
|
|
|
Do 3 miesięcy | Sprzedaż | 4,5100-4,8570 | 4,6433 | 4 522 | EUR | 20 995 |
3 mcy – 1 roku | Sprzedaż | 4,5238-5,1879 | 4,6560 | 11 313 | EUR | 52 674 |
1 roku – 3 lat | Sprzedaż | 4,5970-5,3400 | 5,1318 | 12 766 | EUR | 65 516 |
Razem |
|
| 4,8663 | 28 601 |
| 139 185 |
31.12.2023 | Pozycja zabezpieczana | Średnie % stałe | % zmienne | Zabezpieczana wartość nominalna w tys. | Waluta | Wartość umowna w tys. PLN |
(PLN, WIBOR 1M) |
|
|
|
|
|
|
Do 3 miesięcy | Stopa % kredytu | 2,50% | WIBOR 1M | 1 305 | PLN | 1 305 |
3 mcy – 1 roku | Stopa % kredytu | 2,50% | WIBOR 1M | 3 649 | PLN | 3 649 |
1 roku – 3 lat | Stopa % kredytu | 2,47% | WIBOR 1M | 3 405 | PLN | 3 505 |
Razem |
|
|
| 8 359 |
| 8 359 |
(PLN, WIBOR 3M) |
|
|
|
|
|
|
Do 3 miesięcy | Stopa % kredytu | 2,63% | WIBOR 3M | 469 | PLN | 469 |
3 mcy – 1 roku | Stopa % kredytu | 2,63% | WIBOR 3M | 187 | PLN | 187 |
Razem |
|
|
| 656 |
| 656 |
RAZEM |
|
|
|
|
| 9 015 |
31.12.2022 | Pozycja zabezpieczana | Średnie % stałe | % zmienne | Zabezpieczana wartość nominalna w tys. | Waluta | Wartość umowna w tys. PLN |
(PLN, WIBOR 1M) |
|
|
|
|
|
|
Do 3 miesięcy | Stopa % kredytu | 2,50% | WIBOR 1M | 1 305 | PLN | 1 305 |
3 mcy – 1 roku | Stopa % kredytu | 2,50% | WIBOR 1M | 3 914 | PLN | 3 914 |
1 roku – 3 lat | Stopa % kredytu | 2,50% | WIBOR 1M | 6 377 | PLN | 6 377 |
> 3 lat | Stopa % kredytu | 2,47% | WIBOR 1M | 1 547 | PLN | 1 547 |
Razem |
|
|
| 13 143 |
| 13 143 |
(PLN, WIBOR 3M) |
|
|
|
|
|
|
Do 3 miesięcy | Stopa % kredytu | 2,63% | WIBOR 3M | 469 | PLN | 469 |
3 mcy – 1 roku | Stopa % kredytu | 2,63% | WIBOR 3M | 1 408 | PLN | 1 408 |
1 roku – 3 lat | Stopa % kredytu | 2,63% | WIBOR 3M | 1 126 | PLN | 1 126 |
Razem |
|
|
| 3 003 |
| 3 003 |
(PLN, WIBOR 3M) |
|
|
|
|
|
|
Do 3 miesięcy | Stopa % kredytu | 0,70% | EURIBOR 3M | 41 | EUR | 191 |
3 mcy – 1 roku | Stopa % kredytu | 0,70% | EURIBOR 3M | 122 | EUR | 572 |
1 roku – 3 lat | Stopa % kredytu | 0,70% | EURIBOR 3M | 40 | EUR | 190 |
Razem |
|
|
| 203 |
| 952 |
RAZEM |
|
|
|
|
| 17 098 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Rodzaj ryzyka | Rodzaj instrumentu | Wartość nominalna | Wartość bilansowa- aktywa | Wartość bilansowa – zobowiązania | Nazwa pozycji w bilansie, która zawiera instrument zabezpieczający | Zmiana wartości pozycji zabezpieczanej stosowanej jako podstawa ujęcia nieefektywności zabezpieczenia w danym okresie | Zyski i straty z tyt. zabezpieczenia ujęte w innych całkowitych dochodach |
31.12.2023 |
|
|
|
|
|
|
|
RYZYKO WALUTOWE | FX Forward EUR/ PLN | 31 872 kEUR | 11 938 | 420 | Zabezpieczające instrumenty pochodne | 13 166 | 13 345 |
RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ | IRS PLN i EUR | 9 015 | 236 | - | Zabezpieczające instrumenty pochodne | 236 | (530) |
31.12.2022 |
|
|
|
|
|
|
|
RYZYKO WALUTOWE | FX Forward EUR/ PLN | 28 601 kEUR | 1 941 | 3 901 | Zabezpieczające instrumenty pochodne | (1 781) | 4 070 |
RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ | IRS PLN i EUR | 17 098 | 872 | - | Zabezpieczające instrumenty pochodne | 872 | 460 |
Rodzaj ryzyka | Rodzaj instrumentu | Wartość nominalna | Nieefektywność zabezpieczenia ujęta w wyniku finansowym | Pozycja zestawienia całkowitych dochodów, w której ujęto kwotę nieefektywności | Kwota przekwalifikowania rezerwy z tyt. zabezpieczenia przepływów pieniężnych do wyniku finansowego jako korekta z tytułu przeklasyfikowania | Pozycja w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, która zawiera korektę z tytułu przeklasyfikowania |
31.12.2023 |
|
|
|
|
|
|
RYZYKO WALUTOWE | FX Forward EUR/ PLN | 31 872 kEUR | (89) | Przychody/ koszty finansowe | 789 | Przychody / koszty operacyjne |
RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ | IRS PLN i EUR | 9 015 | - | Przychody/ koszty finansowe | 533 | Przychody / koszty operacyjne |
31.12.2022 |
|
|
|
|
|
|
RYZYKO WALUTOWE | FX Forward EUR/ PLN | 28 601 kEUR | (293) | Przychody/ koszty finansowe | (1 503) | Przychody / koszty operacyjne |
RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ | IRS PLN i EUR | 17 098 | 1 | Przychody/ koszty finansowe | 546 | Przychody / koszty operacyjne |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Pozycje zabezpieczane
Rodzaj ryzyka | Pozycja zabezpieczana | Zmiana wartości pozycji zabezpieczanej stosowanej jako podstawa ujęcia nieefektywności zabezpieczenia w danym okresie | Salda rezerwy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych oraz rezerwy z tytułu przewalutowania dla kontynuowanych zabezpieczeń | Salda pozostające w rezerwie z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych oraz rezerwie z tytułu przewalutowania z tytułu wszelkich powiązań zabezpieczających, dla których nie stosuje się rachunkowości zabezpieczeń |
31.12.2023 |
|
|
|
|
RYZYKO WALUTOWE | Sprzedaż w EUR | (6 836) | 9 792 | n/d |
RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ | Kredyty o zmiennym oprocentowaniu | (213) | 212 | n/d |
31.12.2022 |
|
|
|
|
RYZYKO WALUTOWE | Sprzedaż w EUR | 4 006 | 1 977 | n/d |
RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ | Kredyty o zmiennym oprocentowaniu | (822) | 819 | n/d |
Informacje na temat zmiany stanu kapitału rezerwowego z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych w ciągu okresu sprawozdawczego znajdują się w nocie 6.14.2.
Grupa zarządza kapitałem by zagwarantować, że należące do niej jednostki będą zdolne kontynuować działalność przy jednoczesnej maksymalizacji rentowności dla akcjonariuszy dzięki optymalizacji relacji zadłużenia do kapitału własnego. Ogólna strategia działania Grupy nie ulega zmianie.
Celem zarządzania ryzykiem kapitałowym jest zapewnienie kontynuowania działalności w takiej formie i zakresie, aby możliwe było zapewnienie zwrotu z inwestycji akcjonariuszom, zapewnienie korzyści dla innych zainteresowanych stron, a także utrzymanie optymalnej struktury kapitału w celu obniżenia jego kosztu. Aby utrzymać lub skorygować strukturę kapitału Grupa może zmienić kwotę dywidend do wypłacenia akcjonariuszom, emitować nowe akcje, zwiększać zadłużenie lub sprzedawać aktywa w celu obniżenia zadłużenia.
Grupa monitoruje kapitał przy pomocy wskaźnika kapitalizacji. Wskaźnik ten oblicza się jako stosunek kapitałów własnych do sumy bilansowej. Na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego jak również na dzień bilansowy 31 grudnia 2023 Grupa spełnia wszelkie kowenanty z obowiązujących ją umów, w tym w zakresie wskaźnika kapitalizacji.
| 31.12.2023 | 31.12.2022 |
1. Na rzecz jednostek powiązanych |
| - |
2. Na rzecz pozostałych jednostek (z tytułu) | 52 565 | 70 964 |
- udzielonych gwarancji i poręczeń | 52 565 | 67 237 |
- pozostałe | - | 3 727 |
Udzielone gwarancje i poręczenia obejmują gwarancje i poręczenia udzielone przez jednostki zależne w kwocie 52 474 tys. zł oraz Emitenta w kwocie 91 tys. zł (2022 r. odpowiednio 67 064 tys. zł oraz 173 tys. zł). Dotyczyły one głównie: gwarancji związanych z zabezpieczeniem należytego wykonania umów.
Pozostałe zobowiązania warunkowe na koniec 2022 r. w wysokości 3 727 tys. zł dotyczyły spółki zależnej Limatherm S.A. z tytułu leasingu finansowego na zakup środków trwałych.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Poniżej Emitent opisuje postępowania sądowe i inne sprawy sporne, których rozstrzygnięcie może mieć wpływ na wynik finansowy Emitenta, toczące się i nie zakończone na dzień 31 grudnia 2023 r.
Roszczenia przeciwko Grupie.
Postępowanie sądowe z powództwa Warmińsko – Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie przeciwko Mostostal Warszawa S.A., Acciona Infraestructuras S.A., Instal Białystok S.A. oraz INTROL S.A.
W dniu 24 maja 2016 r. INTROL S.A. otrzymał pozew od Warmińsko – Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie („Powód”). Powód wniósł o zasądzenie od pozwanych członków konsorcjum: Mostostal Warszawa S.A., Acciona Infraestructuras S.A., Instal Białystok S.A. oraz INTROL S.A. („Pozwani”) solidarnie łącznie kwoty 4 026 062,04 zł wraz z odsetkami ustawowymi od dnia wniesienia pozwu oraz kosztami procesu.
Jako podstawę roszczeń objętych pozwem powód wskazał rzekome wady robót wykonanych przez pozwanych, którzy w ramach konsorcjum zrealizowali zamówienie publiczne objęte umową nr 07/2009 z dnia 15 lipca 2009 r. zawartą pomiędzy powodem a pozwanymi, której przedmiotem był II Etap budowy nowej siedziby Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie. Całkowita wartość umowy nr 07/2009 wynosiła 44 977 025,16 zł netto, w tym wartość robót realizowanych przez INTROL S.A. – 4 722 587,64 zł netto tj. 10,50 % całkowitej wartości umowy.
INTROL S.A. oraz pozostali pozwani wnieśli odpowiedzi na pozew, wnosząc o oddalenie w całości powództwa jako bezzasadnego.
Zarzuty pozwanych koncentrowały się wokół kwestii merytorycznych i formalnych, a w szczególności:
1)Wskazania, iż szereg „braków” przedmiotu umowy nie stanowi wad przedmiotu umowy, lecz wynika z faktu, iż pewne parametry przedmiotu umowy nie zostały przewidziane w SIWZ lub z uwagi na konieczność oszczędności zostały usunięte przez powoda z dokumentacji projektowej.
2)Wskazania, że powodem, iż przedmiot umowy zrealizowany przez pozwanych nie usatysfakcjonował powoda w pełni są błędy dokumentacji projektowej. Tymczasem przedmiot umowy realizowanej przez pozwanych nie obejmował części projektowej.
3)Podniesienia zarzutu wygaśnięcia roszczeń z rękojmi w zakresie wad istniejących w dacie odbioru wskutek odbioru przedmiotu umowy bez zastrzeżeń.
4)Podniesienia zarzutu przedawnienia roszczeń objętych pozwem.
W kwietniu 2022 roku powód przesłał do Sądu pismo, w sprawie zmiany wartości przedmiotu sporu z 4 026 062,04 zł do kwoty 4 748 504,25 zł wraz z wnioskiem o zwolnienie od opłaty sądowej w zakresie zwiększonej wartości przedmiotu sporu. Wszyscy pozwani wnieśli o oddalenie rozszerzonego powództwa.
Pismem z dnia 18 grudnia 2022 r. powód dokonał zmiany wartości przedmiotu sporu z kwoty 4 748 504,25 do kwoty 6 927 580,16 zł tj. o kwotę 2 179 075,91 zł, wskazując na treść opinii uzupełniających sporządzonych przez biegłych sądowych. Pozwani wnieśli o oddalenie rozszerzonego powództwa.
W dniu 31 marca 2023 r. odbyła się druga rozprawa w sprawie, w trakcie której Sąd doręczył pozwanym pismo powoda z dnia 20 marca 2023 r. W przedmiotowym piśmie powód sprecyzował ponownie żądania pozwu i określił wartość przedmiotu sporu na 7 035 451,16 zł. Pozwani wnieśli o oddalenie rozszerzonego powództwa.
26 kwietnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał w sprawie wyrok częściowy, zasądzając od pozwanych: Mostostal Warszawa S.A., Acciona Infraestructuras S.A., Instal Białystok S.A. oraz INTROL S.A. na rzecz Warmińsko - Mazurskiej Filharmonii solidarnie kwotę 4 296 742,63 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie. Sąd oddalił powództwo w zakresie kosztów naprawienia szkody instalacji wentylacji i klimatyzacji. Jednocześnie Sąd nakazał pozwanym, aby wydali powodowi instrukcję techniczną lub równoważną instrukcji obsługi i regulacji central wentylacyjnych w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku, zaś w pozostałej części roszczenie w zakresie wydania dokumentacji powykonawczej oddalił.
Sąd orzekł również o powództwie wzajemnym wniesionym przez powodów wzajemnych: Mostostal Warszawa S.A., Acciona Infraestructuras S.A., Instal Białystok S.A. oraz INTROL S.A. przeciwko pozwanej wzajemnej: Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie i oddalił powództwo wzajemne o zwrot kwoty ściągniętej z gwarancji bankowej oraz opłaty bankowej, tj. łącznie 877 671 zł, zasądzając jednocześnie na rzecz Filharmonii kwotę 10 817 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
W dniu 14 lipca 2023 r. pozwani wnieśli do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku wspólną apelację od powyższego wyroku w zakresie:
1)zasądzenia od pozwanych na rzecz powodowej Filharmonii solidarnie kwoty 4 296 742,63 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie;
2)oddalenia powództwa wzajemnego;
3)zasądzenia na rzecz Filharmonii kosztów zastępstwa procesowego w kwocie 10 817 zł, odnośnie powództwa wzajemnego.
Powód w dniu 6 lutego 2024r. złożył odpowiedź na apelację.
Należy podkreślić, iż wyżej wskazany wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie jest wyrokiem częściowym – przed Sądem Okręgowym w Olsztynie toczy się nadal sprawa z powództwa Filharmonii w zakresie ewentualnych wad schodów zewnętrznych i płyt zewnętrznych. Celem dokonania ustaleń co do przedmiotowych wad Sąd, po wydaniu wyroku częściowego dopuścił dowód z opinii biegłych z zakresu architektury oraz budownictwa.
Postanowieniem z dnia 16 listopada 2023 r. sygn. akt: VIII GRu 1/18 Sąd Rejonowy w Białymstoku zatwierdził układ w postępowaniu układowym Instal Białystok S.A. Postanowienie jest prawomocne. Postępowanie układowe zostało otwarte na mocy postanowienia z dnia 27 marca 2018 r.
Postępowanie sądowe w sprawie przeciwko INTROL S.A. o zapłatę z powództwa PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A.
W dniu 3 lutego 2021 roku do INTROL SA wpłynął nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym z dnia 15 stycznia 2021 r. wydany przez Sąd Okręgowy w Gliwicach w sprawie sygn. akt: X GC 11/21.
Nakaz zapłaty został wydany wskutek pozwu PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. wniesionego 31 grudnia 2020 r. o zapłatę kwoty 2 682 000 zł z odsetkami ustawowymi od dnia 2 stycznia 2016 r. i kosztami postępowania.
INTROL S.A. zaskarżył nakaz zapłaty w całości wnosząc o oddalenie powództwa PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa S.A.
W przedmiotowej sprawie powód dochodzi kary umownej w kwocie 2 682 000 zł z tytułu nieosiągnięcia w 2015 roku przez agregat prądotwórczy w EC Moszczenica dostarczony przez INTROL S.A. w ramach umowy nr 234/2010 z dnia 4 października 2010 r. na budowę układów wysokosprawnej Kogeneracji w SEJ S.A. – Zabudowa dwóch agregatów prądotwórczych z układami odzysku ciepła zasilanych gazem z odmetanowania kopalń o mocy ok. 4,0 MWe każdy, w systemie „pod klucz” wraz ze świadczeniem usług serwisowych.
Zgodnie ze stanowiskiem PGNiG TERMIKA w EC Moszczenica w roku 2015 nastąpiło niedotrzymanie gwarantowanej dyspozycyjności agregatu skutkującej obowiązkiem zapłaty kary umownej w kwocie 2 682 000 zł. INTROL S.A. kwestionuje roszczenie PGNiG TERMIKA wskazując w szczególności na okoliczność, iż niedotrzymanie dyspozycyjności nastąpiło w ocenie INTROL S.A. z przyczyn leżących po stronie Użytkownika.
W sprawie w 2019 roku było prowadzone postępowanie mediacyjne, które nie doprowadziło do zawarcia ugody.
Do dnia publikacji raportu odbyły się trzy rozprawy, w toku których przesłuchano wszystkich świadków.
Postanowieniem z dnia 26 lipca 2022 r. Sąd dopuścił dowód z opinii biegłego sądowego z zakresu budowy i eksploatacji urządzeń energetycznych – agregatów prądotwórczych z układami odzysku ciepła zasilanych gazem z odmetanowania kopalń na okoliczności dotyczące ustalenia przyczyn awarii w EC Moszczenica w 2015 roku oraz na okoliczność szeregu kwestii związanych z dyspozycyjnością agregatów prądotwórczych objętych umową stron nr 234/2010 poczynając od grudnia 2011 r. Pozwany otrzymał opinię biegłego, do której wniósł zarzuty, zaś w dniu 11 kwietnia 2023 r. opinię uzupełniającą, co do której również wniósł zarzuty.
INTROL – Energomontaż Sp. z o.o. jako wierzyciel w postępowaniu upadłościowym ELSEN S.A. w upadłości
Postanowieniem z dnia 28 maja 2019 roku, sygn. akt: VIII GR 9/19 Sąd Rejonowy w Częstochowie otworzył wobec dłużnika – spółki ELSEN S.A. z siedzibą w Częstochowie, postępowanie restrukturyzacyjne - postępowanie sanacyjne. W dacie otwarcia przedmiotowego postępowania spółka zależna Emitenta: INTROL – Energomontaż Sp. z o.o. była wierzycielem ELSEN S.A. na kwotę 4 295 470,40 zł z tytułu realizacji umowy z dnia 12 czerwca 2018 r. na wykonanie dokumentacji projektowej i zabudowę turbozespołu parowego.
Przedmiotowe należności w roku 2020 zostały objęte w 20% odpisem aktualizującym, pomimo że zostały one zabezpieczone hipoteką umowną do sumy 6 500 000 zł na nieruchomościach ELSEN S.A. oraz złożonym przez ELSEN w trybie art. 777 § 1 pkt. 5 KPC oświadczeniem o poddaniu się egzekucji co do kwoty 4 876 950 zł, a to z uwagi na fakt, iż od dnia ich wymagalności upłynął już ponad rok. Sąd Rejonowy w Częstochowie, VIII Wydział Gospodarczy, postanowieniem z 10 listopada 2021 roku, sygn. akt VIII GRs 1/19, umorzył postępowanie restrukturyzacyjne - postępowanie sanacyjne dłużnika ELSEN Spółki Akcyjnej w Częstochowie.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
W ramach postępowań egzekucyjnych wyegzekwowano część wierzytelności na kwotę 1 334 699,88 zł. W związku z ogłoszeniem dnia 5 września 2022 r. przez Sąd Rejonowy w Częstochowie, VIII Wydział Gospodarczy upadłości ELSEN S.A. w restrukturyzacji, postępowania egzekucyjne zostały zawieszone. W ramach prowadzonego postępowania upadłościowego Spółka zgłosiła wierzytelności w łącznej kwocie 4 119 175,39 zł obejmującą kwotę niezapłaconą oraz odsetki. Wierzytelności – jako zabezpieczone hipoteką – zostaną zaspokojone z nieruchomości w trybie art. 345 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. prawo upadłościowe (Dz.U. Nr 60, poz. 535 z późn. zm.).
Na dzień 31 grudnia 2022 roku, biorąc pod uwagę ustanowioną hipotekę na nieruchomości ELSEN S.A. w upadłości spółka INTROL - Energomontaż Sp. z o.o. objęła odpisem aktualizującym część należności w kwocie 1 859 000 zł. Na koniec okresu sprawozdawczego, tj. 31 grudnia 2023 r. ww. kwota odpisu nie uległa zmianie..
Wyniki kontroli wydane przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie z dnia 31 stycznia 2020 r. w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) za lata 2015 oraz 2016.
W wyniku kontroli przeprowadzonej przez Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w latach 2018-2020 r., organ zakwestionował ujęcie amortyzacji znaku towarowego INTROL w kosztach podatkowych spółki za lata 2015 i 2016.
W dniu 17 lipca 2020 r. do siedziby INTROL S.A. wpłynęły postanowienia wydane przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie:
a)postanowienie z dnia 14 lipca 2020 r. o odstąpieniu od przekształcenia kontroli celno-skarbowej za rok 2015 w postępowanie podatkowe, oraz
b)postanowienie z dnia 15 lipca 2020 r. w sprawie przekształcenia kontroli celno-skarbowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) za rok 2016 w postępowanie podatkowe.
Pismem z dnia 30 lipca 2021 r. Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, postanowiono przyjąć do dalszego prowadzenia ww. postępowanie podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych za 2016 r., prowadzone dotychczas przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno–Skarbowego w całości.
W dniu 1 marca 2022 r. INTROL S.A. otrzymał niekorzystną decyzję dotyczącą podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2016. Dnia 15 marca 2022 roku pełnomocnik INTROL S.A. złożył odwołanie od przedmiotowej decyzji.
Organ odwoławczy wydał Decyzję dnia 30 maja 2022 (doręczona pełnomocnikowi 31 maja 2022 roku), w której utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Zakwestionowana kwota to 3 020 000 zł odpisów amortyzacyjnych za 2016 rok, co zmniejszyło kwotę wykazanej przez Spółkę straty z 6 776 615,64 zł do kwoty 3 756 615,64 zł. Strata ta była rozliczana w latach kolejnych. Decyzja wydana przez organ drugiej instancji ma charakter ostateczny. Pełnomocnicy Spółki sporządzili i skierowali do WSA w Warszawie skargę na powyższą decyzję. Skarga została złożona 30 czerwca 2022 roku.
W związku z tym, że decyzja drugiej instancji ma charakter ostateczny i jest wykonalna Spółka, pomimo złożenia skargi do WSA, dokonała w 2022 r. korekty rozliczeń podatkowych za kolejne lata, w których dokonała rozliczenia kwestionowanej straty i uregulowała powstałą w wyniku tych korekt zaległość podatkową w wysokości 543 tys. zł wraz z odsetkami w wysokości 64 tys. zł.
W lutym 2023 roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie, którym uchylił Decyzję Organu i w części przyznał rację argumentom Spółki. Po konsultacjach z doradcami, Spółka zdecydowała się złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, chcąc uzyskać wyrok potwierdzający twierdzenia Spółki w całości. Organ również złożył Skargę Kasacyjną od Wyroku WSA żądając jego uchylenia.
W listopadzie 2023 roku NSA wydał wyrok w sprawie, w którym stwierdził, że kwestionowanie amortyzacji znaku towarowego w 2016 roku było nieprawidłowe i Spółka miała prawo go amortyzować przez cały 2016 rok. Orzeczenie jest prawomocne. W związku z powyższym Spółka dokonała korekty deklaracji CIT w wyniku której powstała nadpłata podatku dochodowego w wysokości 554 tys. zł. Spółka złożyła stosowny wniosek do Urzędu Skarbowego o zwrot nadpłaty.
Wyniki i przebieg kontroli wydane przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie z dnia 31 stycznia 2020 r. w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) za lata 2015 oraz 2016.
W wyniku kontroli przeprowadzonej przez Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w latach 2018-2020 r., organ zakwestionował ujęcie amortyzacji znaku towarowego LIMATHERM w kosztach podatkowych spółki za lata 2015 i 2016.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
W dniu 17 lipca 2020 r. do siedziby LIMATHERM S.A. wpłynęły postanowienia wydane przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie:
a)postanowienie z dnia 14 lipca 2020 r. o odstąpieniu od przekształcenia kontroli celno-skarbowej za rok 2015 w postępowanie podatkowe, oraz
b)postanowienie z dnia 15 lipca 2020 r w sprawie przekształcenia kontroli celno-skarbowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) za rok 2016 w postępowanie podatkowe.
Pismem z dnia 30 lipca 2021 r. Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, postanowiono przyjąć do dalszego prowadzenia ww. postępowanie podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych za 2016 r., prowadzone dotychczas przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno–Skarbowego w całości.
W dniu 1 marca 2022 r. LIMATHERM S.A. otrzymał niekorzystną decyzję dotyczącą podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2016. Dnia 15 marca 2022 roku pełnomocnik LIMATHERM S.A.. złożył odwołanie od przedmiotowej decyzji.
Organ odwoławczy wydał Decyzję dnia 30 maja 2022 (doręczona pełnomocnikowi 31 maja 2022 roku), w której utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji, w której dochód Spółki za 2016 rok określono na 6 414 185 zł (w miejsce zadeklarowanego 2 624 185 zł). W wyniku tego powstała zaległość podatkowa w wysokości 720 100 zł.
Decyzja wydana przez organ drugiej instancji ma charakter ostateczny. Pełnomocnicy Spółki sporządzili i skierowali do WSA w Warszawie skargę na powyższą decyzję. Skarga została złożona 30 czerwca 2022 roku.
W związku z tym, że decyzja drugiej instancji ma charakter ostateczny i jest wykonalna Spółka, pomimo złożenia skargi do WSA, uregulowała powstałą zaległość wraz z odsetkami. Kwota korekty ujęta w wyniku za rok 2022 wyniosła 720 tys. zł, natomiast odsetki 247 tys. zł.
W lutym 2023 roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie, którym uchylił Decyzję Organu i w części przyznał rację argumentom Spółki. Po konsultacjach z doradcami, Spółka zdecydowała się złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, chcąc uzyskać wyrok potwierdzający twierdzenia Spółki w całości. Organ również złożył Skargę Kasacyjną od Wyroku WSA żądając jego uchylenia.
11 kwietnia 2024 r. wypłacono dywidendę w wysokości 6 168 964,32 zł, na mocy uchwały nr 5 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy INTROL S.A. z dnia 3 kwietnia 2024 r. Ustalenie prawa do wypłaty dywidendy wyznaczono na dzień 9 kwietnia 2024 r. (dzień dywidendy). Źródłem finansowania dywidendy był kapitał rezerwowy utworzony z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy w późniejszym okresie. Wypłacona dywidenda wyniosła 0,24 zł brutto w przeliczeniu na jedną akcję. Dywidendą objęte były akcje Spółki w liczbie 25 704 018 akcji. W Spółce nie funkcjonują akcje uprzywilejowane co do wypłaty dywidendy. .
Złożenie do Sądu Rejestrowego planu podziału INTROL – Energomontaż Sp. z o.o.
31 stycznia 2024 r. złożono do Sądu Rejonowego Katowice – Wschód w Katowicach, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego Plan podziału INTROL – Energomontaż Sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie („Spółka Dzielona”).
INTROL – Energomontaż Sp. z o.o. jest spółką usługową Grupy Kapitałowej INTROL, prowadzącą działalność w różnych branżach m.in.: w zakresie generalnego wykonawstwa inwestycji, projektowania, instalacji energetycznych, robót elektrycznych, aparatury izotopowej, ochrony zdrowia (NZOZ).
Zgodnie z brzmieniem Planu podziału, podział Spółki Dzielonej ma nastąpić w trybie art. 529 § 1 pkt. 4 KSH tj. przez wydzielenie.
Plan podziału przewiduje przeniesienie części majątku Spółki Dzielonej w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa - Działu Generalnego Wykonawstwa na istniejącą spółkę pod firmą INTROL Energetyka Sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie („Spółka Przejmująca”)
Podstawowym przedmiotem działalności INTROL Energetyka Sp. z o.o. jest instalowanie maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia.
Emitent posiada 100% w kapitale i w głosach na zgromadzeniu wspólników zarówno Spółki Dzielonej jak i Spółki Przejmującej.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Przedmiotem działalności Działu Generalnego Wykonawstwa jest realizacja usług o charakterze inżynierskim, prowadzenie wielobranżowych inwestycji, w szczególności w zakresie instalacji układów kogeneracyjnych, projektowania, remontów, montażu i wykonawstwa urządzeń kotłowych, instalacji rurociągowych, instalacji oczyszczania spalin, stacji wymienników ciepła i węzłów cieplnych, wentylatorów, pomp, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych oraz aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki.
W związku z podziałem dojdzie do obniżenia kapitału zakładowego Spółki Dzielonej z kwoty 6 830 250 zł o kwotę 3 827 125 zł, tj. do kwoty 3 003 125 zł i umorzenia 30 617 udziałów w Spółce Dzielonej.
W zamian za przekazany w ramach podziału majątek Działu Generalnego Wykonawstwa o wartości księgowej 4 894 097,78 zł Emitent obejmie 45 581 udziałów w Spółce Przejmującej o wartości nominalnej 50 zł każdy udział, tj. o łącznej wartości nominalnej 2 279 050 zł. Przedmiotowe udziały powstaną w wyniku zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej w związku z podziałem.
Pełny Plan podziału wraz załącznikami został opublikowany na stronie internetowej INTROL – Energomontaż Sp. z o.o. pod adresem:
https://introlenergo.pl/do-pobrania.html
Złożenie Planu podziału do Sądu stanowi element procesu podziału. Kolejnymi etapami będą dwukrotne zawiadomienia INTROL S.A., jako wspólnika spółek podlegających podziałowi o zamiarze podziału oraz podjęcie uchwał dotyczących podziału przez zgromadzenia wspólników Spółki Dzielonej oraz Spółki Przejmującej, a następnie rejestracja podziału przez Sąd Rejestrowy.
O niniejszym wydarzeniu Emitent poinformował raportem bieżącym 3/2024 z dnia 1 lutego 2024 r.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd INTROL S.A. w dniu 26 kwietnia 2024 roku.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL S.A. za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r., sporządzone według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej obejmuje 87 stron.
PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ |
|
JÓZEF BODZIONY – PREZES ZARZĄDU | Podpis złożony elektronicznie |
DARIUSZ BIGAJ – WICEPREZES ZARZĄDU | Podpis złożony elektronicznie |