iso4217:PLNxbrli:sharesiso4217:PLN2594002WDKDFKCRLBY622021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594002WDKDFKCRLBY622021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594002WDKDFKCRLBY622021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594002WDKDFKCRLBY622021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember2594002WDKDFKCRLBY622021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2594002WDKDFKCRLBY622021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594002WDKDFKCRLBY622021-01-01ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594002WDKDFKCRLBY622021-01-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594002WDKDFKCRLBY622021-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember2594002WDKDFKCRLBY622021-01-01ifrs-full:OtherReservesMember2594002WDKDFKCRLBY622021-01-01ifrs-full:SharePremiumMember2594002WDKDFKCRLBY622021-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember2594002WDKDFKCRLBY622021-01-01ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember2594002WDKDFKCRLBY622021-01-01ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594002WDKDFKCRLBY622021-01-01ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594002WDKDFKCRLBY622021-01-01ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:RetainedEarningsMember2594002WDKDFKCRLBY622021-01-01ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:OtherReservesMember2594002WDKDFKCRLBY622021-01-01ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:SharePremiumMember2594002WDKDFKCRLBY622021-01-01ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:IssuedCapitalMember2594002WDKDFKCRLBY622021-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMember2594002WDKDFKCRLBY622021-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594002WDKDFKCRLBY622021-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594002WDKDFKCRLBY622021-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:RetainedEarningsMember2594002WDKDFKCRLBY622021-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:OtherReservesMember2594002WDKDFKCRLBY622021-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:SharePremiumMember2594002WDKDFKCRLBY622021-01-01ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:IssuedCapitalMember2594002WDKDFKCRLBY622022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594002WDKDFKCRLBY622022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594002WDKDFKCRLBY622022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594002WDKDFKCRLBY622022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember2594002WDKDFKCRLBY622022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2594002WDKDFKCRLBY622022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594002WDKDFKCRLBY622022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594002WDKDFKCRLBY622022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594002WDKDFKCRLBY622022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594002WDKDFKCRLBY622022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember2594002WDKDFKCRLBY622022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2594002WDKDFKCRLBY622022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594002WDKDFKCRLBY622021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594002WDKDFKCRLBY622021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594002WDKDFKCRLBY622021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2594002WDKDFKCRLBY622021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember2594002WDKDFKCRLBY622021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2594002WDKDFKCRLBY622021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2594002WDKDFKCRLBY622021-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember2594002WDKDFKCRLBY622021-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594002WDKDFKCRLBY622021-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594002WDKDFKCRLBY622021-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:RetainedEarningsMember2594002WDKDFKCRLBY622021-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:OtherReservesMember2594002WDKDFKCRLBY622021-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:SharePremiumMember2594002WDKDFKCRLBY622021-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMemberifrs-full:IssuedCapitalMember2594002WDKDFKCRLBY622021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMember2594002WDKDFKCRLBY622021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2594002WDKDFKCRLBY622021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2594002WDKDFKCRLBY622021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:RetainedEarningsMember2594002WDKDFKCRLBY622021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:OtherReservesMember2594002WDKDFKCRLBY622021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:SharePremiumMember2594002WDKDFKCRLBY622021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMemberifrs-full:IssuedCapitalMember2594002WDKDFKCRLBY622021-01-012594002WDKDFKCRLBY622021-01-012021-12-312594002WDKDFKCRLBY622022-01-012022-12-312594002WDKDFKCRLBY622021-12-312594002WDKDFKCRLBY622022-12-31

Picture 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GRUPA KAPITAŁOWA INTROL

 

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE

 

ZA 2022 ROK

 

 

 

Obraz 90

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katowice, 25 kwietnia 2023 r

 

 

Obraz 91

 

Obraz 157763681Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

Spis treści

1.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ4

2.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z ZYSKÓW LUB STRAT I INNYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW5

3.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH6

4.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM7

5.INFORMACJE DODATKOWE8

5.1INFORMACJE OGÓLNE8

5.2SKŁAD GRUPY9

5.3SKŁAD ZARZĄDU SPÓŁKI DOMINUJĄCEJ11

5.4PODSTAWY SPORZĄDZENIA SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO ORAZ OŚWIADCZENIE O ZGODNOŚCI11

5.5SUBIEKTYWNE OCENY ORAZ ISTOTNE SZACUNKI I ZAŁOŻENIA34

6.NOTY DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO37

6.1RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE (WG. GRUP RODZAJOWYCH)37

6.2AKTYWA Z TYTUŁU PRAW DO UŻYTKOWANIA (WG. GRUP RODZAJOWYCH)39

6.3WARTOŚĆ FIRMY42

6.4KOSZTY PRAC BADAWCZYCH I ROZWOJOWYCH UJĘTE W WYNIKU W MOMENCIE PONIESIENIA43

6.5INNE WARTOŚCI NIEMATERIALNE43

6.6UTRATA WARTOŚCI AKTYWÓW NIEFINANSOWYCH – WARTOŚCI FIRMY I POZOSTAŁYCH AKTYWÓW NIEFINANSOWYCH44

6.7GRUPA JAKO LEASINGODAWCA45

6.8INSTRUMENTY POCHODNE ZABEZPIECZAJĄCE PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE45

6.9ZAPASY46

6.10NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI47

6.11AKTYWA I ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU UMÓW Z KLIENTAMI48

6.12POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE50

6.13ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY51

6.14KAPITAŁ PODSTAWOWY51

6.15POZOSTAŁE KAPITAŁY REZERWOWE52

6.16ZYSKI/STRATY ZATRZYMANE53

6.17KAPITAŁY PRZYPADAJĄCE NA UDZIAŁY NIEKONTROLUJĄCE54

6.18DYWIDENDY54

6.19REZERWY55

6.20KREDYTY BANKOWE I POŻYCZKI57

6.21ZOBOWIĄZANIA ZWIĄZANE Z PRAWAMI DO UŻYTKOWANIA60

6.22POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE61

6.23ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA62

6.24PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY PRODUKTÓW, TOWARÓW I USŁUG63

6.25PRZYCHODY Z UMÓW Z KLIENTAMI – PODZIAŁ NA KATEGORIE68

6.26SPECYFIKACJA DOTACJI RZĄDOWYCH69

6.27KOSZTY RODZAJOWE69

6.28STRATA/ODWRÓCENIE STRATY Z TYTUŁU UTRATY WARTOŚCI DOT. INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH ORAZ UMÓW Z KLIENTAMI (OCZEKIWANE STRATY KREDYTOWE)70

6.29POZOSTAŁE PRZYCHODY71

6.30PRZYCHODY FINANSOWE72

Obraz 157763681Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.31POZOSTAŁE KOSZTY72

6.32KOSZTY FINANSOWE73

6.33PODATEK DOCHODOWY73

6.34ZYSK / (STRATA) NA AKCJĘ PODSTAWOWY I ROZWODNIONY75

6.35ZMIANY ZOBOWIĄZAŃ WYNIKAJĄCE Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ76

6.36TRANSAKCJE Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI76

6.37ZOBOWIĄZANIA INWESTYCYJNE78

6.38KOREKTY BŁĘDÓW POPRZEDNICH OKRESÓW78

6.39INSTRUMENTY FINANSOWE79

6.40RACHUNKOWOŚĆ ZABEZPIECZEŃ87

6.41ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM91

6.42ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE91

6.43SPRAWY SPORNE92

6.44ISTOTNE NALEŻNOŚCI DOTYCZĄCE KONTRAHENTÓW W POSTĘPOWANIU UPADŁOŚCIOWYM93

6.45KONTROLE PODATKOWE94

6.46ZNACZĄCE ZDARZENIA PO ZAKOŃCZENIU OKRESU SPRAWOZDAWCZEGO95

7.ZATWIERDZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO95

8.PODPISY CZŁONKÓW ZARZĄDU95

 

 

Obraz 157763681Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

1.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ

AKTYWA

31.12.2022

31.12.2021

(dane przekształcone)

Nr noty

Aktywa trwałe

168 517

158 426

Rzeczowe aktywa trwałe

103 229

95 483

6.1

Aktywa z tytułu praw do użytkowania (grunty, budynki, lokale i inne budowle) – MSSF 16 Leasing

18 790

25 257

6.2

Aktywa z tytułu praw do użytkowania (pozostałe) – MSSF 16 Leasing

20 850

15 253

6.2

Wartość firmy

5 332

5 332

6.3

Inne wartości niematerialne

4 363

4 820

6.5

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

12 841

11 106

6.33.3

Długoterminowe należności z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe należności, w tym rozliczenia międzyokresowe

594

505

6.10

Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe

205

206

6.12

Zabezpieczające instrumenty pochodne

2 313

464

6.8

Aktywa obrotowe

300 052

215 900

Aktywa obrotowe inne niż przeznaczone do sprzedaży

300 052

215 900

Zapasy

71 148

48 117

6.9

Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności, w tym rozliczenia międzyokresowe

130 359

108 696

6.10

- w tym z tytułu dostaw i usług

107 272

88 972

6.10

Aktywa z tytułu umów z klientami

51 311

21 056

6.11

Należności z tytułu podatku dochodowego

1 843

620

-

Pozostałe krótkoterminowe aktywa finansowe

-

653

6.12

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

44 891

36 711

6.13

Zabezpieczające instrumenty pochodne

500

47

6.8

Aktywa razem

468 569

374 326

 

PASYWA

31.12.2022

31.12.2021

(dane przekształcone)

Nr noty

Kapitał własny

148 396

132 576

Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej

143 710

128 432

Kapitał podstawowy

5 141

5 141

6.14

Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej

43 694

43 694

-

Pozostałe kapitały rezerwowe

(1 177)

(6 589)

6.15

Zyski zatrzymane

96 052

86 186

6.16

Kapitał własny przypadający udziałowcom niekontrolującym

4 686

4 144

6.17

Zobowiązania długoterminowe

84 712

78 087

Rezerwy

2 633

3 178

6.19

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

15 340

9 930

6.33.3

Kredyty bankowe i pożyczki

32 814

26 139

6.20

Długoterminowe zobowiązania związane z prawami do użytkowania (grunty, budynki, lokale i budowle) - MSSF 16 Leasing

15 992

19 054

6.21

Długoterminowe zobowiązania związane z prawami do użytkowania (pozostałe) - MSSF 16 Leasing

10 468

7 659

6.21

Pozostałe długoterminowe zobowiązania finansowe

482

377

6.22

Długoterminowe zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe

5 779

6 217

6.23

Zabezpieczające instrumenty pochodne

1 204

5 533

6.8

Zobowiązania krótkoterminowe

235 461

163 663

Zobowiązania krótkoterminowe inne niż przeznaczone do sprzedaży

235 461

163 663

Rezerwy

17 999

13 905

6.19

Kredyty bankowe i pożyczki

44 831

30 583

6.20

Krótkoterminowe zobowiązania związane z prawami do użytkowania (grunty, budynki, lokale i budowle) - MSSF 16 Leasing

2 869

2 652

6.21

Krótkoterminowe zobowiązania związane z prawami do użytkowania (pozostałe) - MSSF 16 Leasing

4 948

3 802

6.21

Pozostałe krótkoterminowe zobowiązania finansowe

1 179

877

6.22

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania, w tym rozliczenia międzyokresowe

123 950

88 711

6.23

- w tym z tytułu dostaw i usług

101 238

65 571

6.23

Zobowiązania z tytułu umów z klientami

34 337

19 570

6.11

Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego

2 651

1 601

-

Obraz 157763681Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

Zabezpieczające instrumenty pochodne

2 697

1 962

6.8

Zobowiązania razem

320 173

241 750

Pasywa razem

468 569

374 326

Szczegóły na temat przekształcenia danych porównawczych znajdują się w nocie 6.38.

2.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z ZYSKÓW LUB STRAT I INNYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

WARIANT KALKULACYJNY

01.01.2022 31.12.2022

01.01.2021 31.12.2021

Numer noty

Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów

597 283

484 731

6.24

Koszty sprzedaży produktów, towarów i materiałów

(479 129)

(386 282)

6.27

Zysk brutto ze sprzedaży

118 154

98 449

Koszty sprzedaży

(37 009)

(31 649)

6.27

Koszty ogólnego zarządu

(35 281)

(31 666)

6.27

(Strata) / odwrócenie straty z tytułu utraty wartości na działalności operacyjnej dotyczące należności oraz aktywów z tyt. umów z klientami

(105)

(288)

6.28

Pozostałe przychody

16 371

14 270

6.29

Pozostałe koszty

(19 879)

(14 483)

6.31

Zysk z działalności operacyjnej

42 251

34 633

Przychody finansowe

1 076

1 247

6.30

Koszty finansowe

(9 274)

(4 852)

6.32

(Strata) / odwrócenie straty z tytułu utraty wartości dot. działalności inwestycyjnej i finansowej

-

31

6.28

Zysk brutto

34 053

31 059

Podatek dochodowy

(9 790)

(13 384)

6.33.1

Zysk netto z działalności kontynuowanej

24 263

17 675

Zysk za rok obrotowy na działalności zaniechanej

-

-

-

Zysk netto za rok obrotowy

24 263

17 675

Przypadający/a na:

Akcjonariuszy jednostki dominującej

22 617

16 458

-

Udziały niekontrolujące

1 646

1 217

6.17

Inne całkowite dochody razem, w tym:

5 412

(1 424)

Inne całkowite dochody przed opodatkowaniem

6 645

(1 770)

Składniki, które zostaną przekwalifikowane na zyski lub straty po spełnieniu określonych warunków, przed opodatkowaniem

6 074

(1 793)

Inne całkowite dochody dotyczące zabezpieczenia przepływów środków pieniężnych przed opodatkowaniem

6 074

(1 793)

6.15.2

Składniki, które nie zostaną przekwalifikowane na zyski lub straty po spełnieniu określonych warunków, przed opodatkowaniem

571

23

Zyski/(straty) aktuarialne z tytułu świadczeń pracowniczych

571

23

6.19.1.2

Podatek dochodowy związany z pozycjami prezentowanymi w innych całkowitych dochodach które zostaną przekwalifikowane

(1 154)

341

6.15.2

Podatek dochodowy związany z pozycjami prezentowanymi w innych całkowitych dochodach które nie zostaną przekwalifikowane

(79)

5

Dochody całkowite razem

29 675

16 251

Przypadające na:

Akcjonariuszy jednostki dominującej

28 029

15 034

Udziały niekontrolujące

1 646

1 217

 

Zysk na akcje

Zysk na jedną akcję

01.01.2022 31.12.2022

01.01.2021 31.12.2021

- podstawowy z wyniku finansowego działalności kontynuowanej

0,88

0,64

- podstawowy z wyniku finansowego działalności zaniechanej

-

-

- podstawowy z wyniku finansowego za rok obrotowy

0,88

0,64

- rozwodniony z wyniku finansowego działalności kontynuowanej

0,88

0,64

- rozwodniony z wyniku finansowego działalności zaniechanej

-

-

- rozwodniony z wyniku finansowego za rok obrotowy

0,88

0,64

 

Obraz 157763681Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

3.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

METODA POŚREDNIA

01.01.2022 31.12.2022

01.01.2021 31.12.2021

Numer noty

Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej

Przepływy pieniężne z działalności

31 766

18 357

Zysk/ strata netto

24 263

17 675

Korekty o pozycje:

7 503

682

Amortyzacja środków trwałych, aktywów z tyt. praw do użytkowania oraz wartości niematerialnych

15 364

13 677

6.1, 6.2, 6.5.

(Zyski)/ straty z tytułu różnic kursowych

(49)

82

Przychody z tytułu odsetek

-

-

Koszty z tytułu odsetek

4 973

2 383

(Zysk)/ strata z tytułu działalności inwestycyjnej

(2 245)

(628)

Odpisy z tyt. utraty wartości

(501)

612

Zmiana stanu rezerw

7 226

7 871

Zmiana stanu zapasów

(23 031)

(13 814)

Zmiana stanu należności i rozliczeń międzyokresowych czynnych

(53 645)

(17 585)

Zmiana stanu zobowiązań i rozliczeń międzyokresowych biernych

59 411

8 084

Inne korekty

-

-

Zapłacony/ zwrócony podatek dochodowy

(6 995)

(2 380)

Przepływy środków pieniężnych netto z działalności operacyjnej

24 771

15 977

Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej

Wpływy ze sprzedaży środków trwałych

7 233

460

Wpływy ze sprzedaży wartości niematerialnych

-

-

Wpływ netto ze sprzedaży jednostek stowarzyszonych i zależnych

-

-

Wpływy z tytułu odsetek

493

78

Spłaty udzielonych pożyczek

91

2 041

Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych

(16 233)

(10 066)

Wydatki na nabycie wartości niematerialnych

(846)

(2 121)

Udzielone pożyczki

-

-

Inne

131

-

Przepływy środków pieniężnych netto z działalności inwestycyjnej

(9 131)

(9 608)

Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej

Wpływy z kredytów i pożyczek

51 539

23 037

6.35

Spłata kredytów i pożyczek

(30 629)

(19 543)

6.35

Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu

(8 027)

(6 990)

6.35

Dywidendy wypłacone akcjonariuszom Spółki

(12 595)

(11 824)

6.18

Dywidendy wypłacone akcjonariuszom niekontrolującym

(1 104)

(1 261)

6.17

Nabycie akcji własnych

-

-

Zapłacone odsetki

(5 466)

(2 460)

Inne

(1 178)

(277)

Przepływy środków pieniężnych netto z działalności finansowej

(7 460)

(19 318)

Zwiększenie/ zmniejszenie stanu środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych bez różnic kursowych

8 180

(12 949)

Zyski/straty z tytułu różnic kursowych dotyczące wyceny środków pieniężnych, ekwiwalentów środków pieniężnych oraz kredytów w rachunku bieżącym

-

-

Zwiększenie/ zmniejszenie stanu środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych z uwzględnieniem różnic kursowych

8 180

(12 949)

Środki pieniężne, ekwiwalenty środków pieniężnych oraz kredyty w rachunku bieżącym oraz lokaty długoterminowe na początek okresu

36 711

49 660

Środki pieniężne, ekwiwalenty środków pieniężnych oraz kredyty w rachunku bieżącym oraz lokaty długoterminowe na koniec okresu

44 891

36 711

-o ograniczonej możliwości dysponowania – lokaty długoterminowe stanowiące zabezpieczenie gwarancji bankowej długoterminowej

-

-

 

Obraz 391939632Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL za

rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

4.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM

 

Kapitał podstawowy

Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej

Pozostałe kapitały rezerwowe

Zyski zatrzymane

Razem, kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej

Udziały niekontrolujące

Kapitał własny ogółem

Numer noty

6.14

-

6.15

6.16

6.17

Saldo na dzień 01.01.2022 r.

5 141

43 694

(6 589)

86 186

128 432

4 144

132 576

Korekty błędów

-

-

-

-

-

-

-

Saldo na dzień 01.01.2022 r. po korektach (po przekształceniu)

5 141

43 694

(6 589)

86 186

128 432

4 144

132 576

Zmiany w kapitale własnym w roku 2022

-

-

5 412

9 866

15 278

542

15 820

Dywidendy

-

-

-

(12 595)

(12 595)

(1 104)

(13 699)

Zysk/strata przekazany/a na kapitał zapasowy

-

-

-

-

-

-

-

Inne

-

-

-

(156)

(156)

-

(156)

Dochody całkowite ogółem za okres

-

-

5 412

22 617

28 029

1 646

29 675

- Zysk /strata za rok obrotowy

-

-

-

22 617

22 617

1 646

24 263

- Pozostałe dochody całkowite za okres

-

-

5 412

-

5 412

-

5 412

Saldo na dzień 31.12.2022 r.

5 141

43 694

(1 177)

96 052

143 710

4 686

148 396

 

Kapitał podstawowy

Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej

Pozostałe kapitały rezerwowe

Zyski zatrzymane

Razem, kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej

Udziały niekontrolujące

Kapitał własny ogółem

Numer noty

6.14

-

6.15

6.16

6.17

Saldo na dzień 01.01.2021 r.

5 141

44 339

(5 165)

80 907

125 222

4 188

129 410

Korekty błędów

-

-

-

-

-

-

-

Saldo na dzień 01.01.2021 r. po korektach (po przekształceniu)

5 141

44 339

(5 165)

80 907

125 222

4 188

129 410

Zmiany w kapitale własnym w roku 2021

-

(645)

(1 424)

5 279

3 210

(44)

3 166

Dywidendy

-

-

-

(11 824)

(11 824)

(1 261)

(13 085)

Zysk/strata przekazany/a na kapitał zapasowy

-

(645)

-

645

-

-

-

Inne

-

-

-

-

-

-

-

Dochody całkowite ogółem za okres

-

-

(1 424)

16 458

15 034

1 217

16 251

- Zysk /strata za rok obrotowy

-

-

-

16 458

16 458

1 217

17 675

- Pozostałe dochody całkowite za okres

-

-

(1 424)

-

(1 424)

-

(1 424)

Saldo na dzień 31.12.2021 r.

5 141

43 694

(6 589)

86 186

128 432

4 144

132 576

 

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

5.INFORMACJE DODATKOWE

5.1INFORMACJE OGÓLNE

INTROL S.A. („Emitent”, „INTROL S.A.”, „Spółka”, „jednostka dominująca”) została utworzona aktem notarialnym z dnia 10 grudnia 1997 r., w wyniku przekształcenia „INTROL – POLON” Sp. z o.o. w spółkę akcyjną. Kapitał zakładowy spółki wynosi 5 140 803,60 zł (w całości opłacony). Jednostce dominującej nadano numer statystyczny REGON 272043375. NIP Spółki to 634-00-30-925. Jednostka dominująca jest wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy, Katowice-Wschód, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000100575.

 

Kapitał zakładowy wynosi 5 140 803,60PLN (w całości wpłacony).

 

Siedziba INTROL S.A. znajduje się w mieście Katowice.

 

Biuro spółki działa pod adresem ul. Kościuszki 112, 40-519, Katowice.

 

Forma prawna jednostki to spółka akcyjna.

 

Państwem rejestracji jest Polska.

 

Podstawowym przedmiotem działalności INTROL S.A. jest bieżąca kontrola i nadzór funkcjonowania Spółek zależnych w ramach Grupy Kapitałowej INTROL, jak również świadczenie usług na ich rzecz.

 

Podstawowym miejscem prowadzenia działalności INTROL S.A. są Katowice.

 

INTROL S.A. jest jednostką dominującą w Grupie Kapitałowej INTROL („Grupa INTROL” „Grupa”) która na dzień publikacji raportu składa się z 18 podmiotów.

 

Emitent INTROL S.A. jest jednostką najwyższego szczebla.

 

Czas trwania jednostki dominującej oraz jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jest nieoznaczony.

 

Grupa INTROL to dynamicznie rozwijający się holding 18 spółek, działający w bardzo wielu branżach gospodarki, który dostarcza zaawansowane rozwiązania m.in. w zakresie automatyki, pomiarów przemysłowych, i innych instalacji technologicznych dla wielu branż, w tym przede wszystkim dla energetyki ogólnej, energetyki zawodowej, motoryzacji, ochrony środowiska, budownictwa, górnictwa.

 

Działalność Grupy opiera się na trzech filarach: usługach, produkcji i dystrybucji, których udział w przychodach ogółem Grupy kształtuje się na poziomie odpowiednio 40%-55%, 20%-30% i 25%-40%. W ramach świadczenia usług spółki Grupy oferują głównie generalne wykonawstwo inwestycji, usługi w zakresie instalacji Aparatury Kontrolno-Pomiarowej i Automatyki (AKPiA), instalacji elektrycznych, kotłowych, rurociągowych, utrzymania ruchu i ochrony środowiska. Działalność produkcyjna obejmuje m.in. wytwarzanie przyrządów do pomiaru temperatury, w tym szczególnie wszelkiego rodzaju przemysłowych czujników temperatury, szerokiej gamy głowic pomiarowych oraz innych elementów automatyki,  a także urządzeń do oczyszczalni ścieków. Działalność dystrybucyjna obejmuje głównie dystrybucję aparatury kontrolno-pomiarowej (m.in. inteligentnych układów pomiarowo-rejestrujących i przemysłowych systemów komunikacji) i automatyki. Tak duże zdywersyfikowanie zakresu działalności przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonowania.

 

Zdecydowana większość (blisko80%) sprzedaży realizowana jest na rynku krajowym. Grupa zatrudnia ponad 1600 osób.

 

Strategia rozwoju Grupy INTROL zakłada koncentrację na najbardziej zaawansowanych technologiach i rozwiązaniach w przemyśle oraz wypracowywanie i utrzymywanie przewagi konkurencyjnej, stawiając na nowe, perspektywiczne branże i sektory. Grupa stale dąży do dalszego rozwoju produktów, przyjmując jako priorytet wysoką jakość, szeroki asortyment oraz sprawną obsługę. Celem strategicznym Grupy jest dynamiczny, długotrwały i rentowny rozwój.

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

5.2SKŁAD GRUPY

Na dzień 31 grudnia 2022 r. INTROL S.A. objął konsolidacją pełną następujące jednostki zależne:

Nazwa jednostki

Siedziba

Podstawowa działalność

Procentowa wielkość udziałów oraz praw do głosów posiadanych przez Grupę*

31.12.2022

Procentowa wielkość udziałów oraz praw do głosów posiadanych przez Grupę*

31.12.2021

INTROL – Energomontaż Sp. z o.o.

Chorzów

Usługi

100%

100%

I4TECH Sp. z o.o.

Chorzów

Usługi

70%

70%

INTROL Pro – ZAP

Sp. z o.o.

Ostrów Wielkopolski

Usługi

100%

100%

Biuro Inżynierskie ATECHEM Sp. z o.o.

Kędzierzyn-Koźle

Usługi

100%

100%

IB Systems Sp. z o.o.

Poznań

Usługi

50,49%

50,49%

INTROL Automatyka

Sp. z o.o. (d. INTROL Automatyka Sp. z o.o. Sp.k.) (1)

Katowice

Usługi

100%

100%

RAControls Sp. z o.o.

Katowice

Handel

100%

100%

Limatherm S.A.

Limanowa

Produkcja

100%

100%

Limatherm Sensor Sp. z o.o.

Limanowa

Produkcja

100%

100%

Limatherm Components

Sp. z o.o.

Chorzów

Produkcja

100%

100%

Smart In Sp. z o.o. Sp. k

Katowice

Usługi

100%(2)

100%(2)

INTROL Sp. z o.o.

Katowice

Handel i

Usługi

100%

100%

PWP Inżynieria Sp. z o.o.

Mysłowice

Produkcja/

Usługi

100%

100%

INTROL Automatyka Limanowa Sp. z o.o. (d. INTROL Automatyka Sp. z o.o.) (3)

Limanowa

Usługi

100%

100%

INTROL – Energetyka Sp. z o.o. **

Katowice

Usługi

100%

100%

* Jeżeli nie wskazano inaczej % udziałów posiadanych przez INTROL S.A.

** Spółka INTROL-Energetyka Sp. z o.o jest konsolidowana począwszy od 2022 r.

 

(1)Przekształcenie spółki INTROL Automatyka Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Katowicach w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą INTROL Automatyka Sp. z o.o.

(2) Ilość posiadanych przez Grupę INTROL udziałów w Smart In Sp. z o.o. Sp.k : 99% INTROL S.A. 1% Smart In Sp. z o.o. (komplementariusz)

(3) Zmiana siedziby i nazwy spółki INTROL Automatyka Limanowa Sp. z o.o. (dawniej INTROL Automatyka Sp. z o.o.).

 

Poniższe jednostki zależne nie zostały objęte konsolidacją ze względu na nieistotność:

Nazwa jednostki

Siedziba

Podstawowa działalność

Procentowa wielkość udziałów oraz praw do głosów posiadanych przez Grupę

31.12.2022

Procentowa wielkość udziałów oraz praw do głosów posiadanych przez Grupę

31.12.2021

Smart In Sp. z o.o.

Katowice

Usługi

100%

100%

Introl Automation s.r.o

Ostrawa (Czechy)

Handel

100%

100%

 

Na dzień 31 grudnia 2022 r. Smart In Sp. z o.o., INTROL Automation s.r.o nie były konsolidowane ze względu na nieistotność.

 

Spółka INTROL-Energetyka Sp. z o.o jest konsolidowana począwszy od 2022 r. 

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

W trakcie roku miały miejsce następujące zdarzenia dotyczące spółek zależnych:

 

Wniesienie dopłat do Limatherm Components Sp. z o.o. przez INTROL S.A.

 

30 marca 2022 r. Zgromadzenie Wspólników Limatherm Components Sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie zdecydowało o wniesieniu dopłat do ww. spółki na łączną wysokość 500 200 zł, tj. w wysokości 12,20 zł na jeden udział. Dopłaty zostały w całości wniesione przez jedynego wspólnika spółki, tj. INTROL S.A.

 

Zmiana siedziby i nazwy spółki INTROL Automatyka Limanowa Sp. z o.o. (dawniej INTROL Automatyka Sp. z o.o.)

 

25 kwietnia 2022 r. Zgromadzenie Wspólników INTROL Automatyka Sp. z o.o. zdecydowało o zmianie siedziby ww. spółki i przeniesieniu jej z Katowic do Limanowej. Zmiana ta została zarejestrowania w KRS w dniu 5 maja 2022 r.

 

31 października 2022 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników INTROL Automatyka Sp. z o.o. podjęło uchwałę o zmianie nazwy spółki z INTROL Automatyka Sp. z o.o. na INTROL Automatyka Limanowa Sp. z o.o.

Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie zarejestrował powyższą zmianę w dniu 25 listopada 2022 r.

 

23 grudnia 2022 r. Zarząd INTROL Automatyka Sp. z o.o. podjął uchwałę o zawieszeniu działalności spółki od dnia 1 stycznia 2023 r.

 

Wniesienie dopłat do INTROL Sp. z o.o. przez INTROL S.A.

 

23 maja 2022 r. Zgromadzenie Wspólników INTROL Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach zdecydowało o wniesieniu dopłat do ww. spółki na łączną wysokość 1 000 800 zł, tj. w wysokości 8,34 zł na jeden udział. Dopłaty zostały w całości wniesione przez jedynego wspólnika spółki, tj. INTROL S.A.

 

Obniżenie kapitału zakładowego INTROL - Energomontaż Sp. z o.o.

 

10 czerwca 2022 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników INTROL - Energomontaż Sp. z o.o. w Chorzowie uchwaliło obniżenie kapitału zakładowego ww. spółki z kwoty 27 321 000 zł o kwotę 20 490 450 zł, to jest do kwoty 6 830 550 zł. Zgodnie z uchwałą obniżenie kapitału nastąpiło poprzez obniżenie wartości nominalnej każdego spośród 54 642 udziałów w kapitale zakładowym spółki z kwoty 500 zł o kwotę 375 zł, tj. do kwoty 125 zł. Po przeprowadzeniu postępowania konwokacyjnego, 2 listopada 2022 r. spółka złożyła do Sądu wniosek o zarejestrowanie obniżenia kapitału zakładowego. Obniżenie kapitału zostało zarejestrowane w dniu 23 grudnia 2022 r.

 

Obniżenie kapitału zakładowego INTROL Sp. z o.o.

 

15 czerwca 2022 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników INTROL Sp. z o.o. w Katowicach uchwaliło obniżenie kapitału zakładowego ww. spółki z kwoty 6 000 000 zł o kwotę 5 496 000 zł, to jest do kwoty 504 000 zł. Zgodnie z uchwałą obniżenie kapitału nastąpiło poprzez obniżenie wartości nominalnej każdego spośród 120 000 udziałów w kapitale zakładowym spółki z kwoty 50 zł o kwotę 45,80 zł, tj. do kwoty 4,20 zł. Udziały powstałe wskutek obniżenia kapitału zostały scalone w jeden udział o wartości nominalnej 50,40 zł. Wskutek powyższych czynności kapitał zakładowy spółki wynosi 504 000 zł i dzieli się na 10 000 udziałów o wartości 50,40 zł każdy.

Po przeprowadzeniu postępowania konwokacyjnego, 17 października 2022 r. spółka złożyła do Sądu wniosek o zarejestrowanie obniżenia kapitału zakładowego. Obniżenie kapitału zostało zarejestrowane w dniu 30 listopada 2022r.

 

Przekształcenie spółki INTROL Automatyka Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Katowicach w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą INTROL Automatyka Sp. z o.o.

 

4 lipca 2022 r. Wspólnicy spółki INTROL Automatyka Sp. z o.o. Sp.k. (Spółka Przekształcana) z siedzibą w Katowicach uchwalili przekształcenie ww. spółki w trybie art. 551 §1 KSH w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która prowadzić będzie działalność gospodarczą pod firmą INTROL Automatyka Sp. z o.o. (Spółka Przekształcona). Wspólnicy uchwalili, że kapitał zakładowy Spółki Przekształconej będzie wynosił 677 600 zł. Wniosek o wpis do rejestru Spółki Przekształconej złożony został w dniu 12 lipca 2022 r. 30 listopada 2022 r. Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach wydał postanowienie o rejestracji Spółki Przekształconej w Rejestrze Przedsiębiorców.

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

Zmiany w Statucie Spółki - rejestracja zmian Statutu

 

12 lipca 2022 r. Zarząd INTROL S.A. („Spółka”) powziął informację o dokonaniu w dniu 1 lipca 2022 r. przez Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego rejestracji zmiany Statutu Spółki w zakresie uchwalonym na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki, które odbyło się w dniu 10 czerwca 2022 r.

 

Ww. zmiany dotyczyły sposobu reprezentacji Spółki przez Zarząd oraz obowiązku uzyskiwania przez Zarząd zgody Rady Nadzorczej w zakresie transakcji z podmiotami powiązanymi.

 

Obniżenie kapitału zakładowego Limatherm Components sp. z o.o.

 

Uchwałą nr 1 z dnia 22 września 2022 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Limatherm Components Sp. z o.o. uchwaliło obniżenie kapitału zakładowego spółki z kwoty 2 050 000 zł o kwotę 1 537 500 zł, tj. do kwoty 512 500 zł. Obniżenie nastąpiło poprzez obniżenie wartości minimalnej każdego spośród 41 000 udziałów w kapitale zakładowym spółki z kwoty 50 zł o kwotę 37,50 zł, tj. do kwoty 12,50 zł. Jednocześnie dokonano scalenia każdych czterech takich udziałów w jeden udział o wartości nominalnej 50 zł. Ogłoszenie o planowanym obniżeniu kapitału zakładowego i wezwanie wierzycieli do ewentualnego zgłaszania sprzeciwów wobec obniżenia ukazało się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym z dnia 21 października 2022 r. Nie zgłoszono żadnych sprzeciwów, wobec czego złożono wniosek o rejestrację obniżenia w Krajowym Rejestrze Sądowym. Przedmiotowa zmiana zarejestrowana została w dniu 23 lutego 2023 r

5.3SKŁAD ZARZĄDU SPÓŁKI DOMINUJĄCEJ

Na dzień 31 grudnia 2022 r. skład osobowy Zarządu INTROL S.A. przedstawiał się następująco:

 

Józef Bodziony – Prezes Zarządu,

Dariusz Bigaj – Wiceprezes Zarządu.

 

Do dnia przekazania niniejszego sprawozdania skład osobowy Zarządu INTROL S.A. nie uległ zmianie.

5.4PODSTAWY SPORZĄDZENIA SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO ORAZ OŚWIADCZENIE O ZGODNOŚCI

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej INTROL obejmujące okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej. Niniejsze sprawozdanie finansowe sporządzone zostało zgodnie z zasadą kosztu historycznego.

 

Sprawozdania finansowe wykazane zostały w tysiącach złotych, chyba że w konkretnych sytuacjach podane zostały z większą dokładnością.

 

Oświadczenie o zgodności

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej INTROL, obejmujące okresy roczne zakończone 31 grudnia 2022 roku i 31 grudnia 2021 roku zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń wykonawczych Komisji Europejskiej.

 

MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz Komitet ds. Interpretacji MSSF(„KIMSSF”).

 

Zasady (polityka) rachunkowości

Zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy ich sporządzaniu za rok zakończony 31 grudnia 2021 r. z wyjątkiem zastosowania zmian do standardów oraz nowych interpretacji zatwierdzonych przez Unię Europejską obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2022 roku:

- Doroczne poprawki 2018-2020 oraz zmiany do MSSF 3 Połączenia jednostek, MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe, MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe.

 

- Doroczne poprawki 2018-2020 – Zmiany MSSF 1 Zastosowanie MSSF po raz pierwszy– skumulowane różnice kursowe z przeliczenia z waluty obcej

 

Zmiana zezwala jednostce zależnej, która zdecyduje się na zastosowanie paragrafu D16(a) MSSF 1 wykorzystać do

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

wyceny skumulowanych różnic z przeliczenia kwot zgłoszonych przez jednostkę dominującą na podstawie daty przejścia jednostki dominującej na MSSF. Niniejsza zmiana ma również zastosowanie do jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia, które postanawia stosować paragraf D16 lit. a) MSSF 1.

 

Zmiana nie miała wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe, może mieć jednak wpływ w przyszłości, w przypadku wystąpienia potrzeby zastosowania niniejszej zmiany.

 

- Doroczne poprawki 2018-2020 – Zmiany MSSF 9 Instrumenty finansowe– Opłaty w teście „10 procent” zaprzestanie ujmowania zobowiązań finansowych

 

Zmiana wyjaśnia jakie opłaty jednostka ujmuje przy ocenie, czy warunki nowego lub zmodyfikowanego zobowiązania finansowego istotnie różnią się od warunków pierwotnego zobowiązania finansowego. Opłaty te obejmują tylko opłaty zapłacone lub otrzymywane między kredytobiorcą a kredytodawcą, w tym opłaty zapłacone lub otrzymane przez kredytobiorcę lub kredytodawcę w imieniu drugiej strony.

 

Zmiana nie miała wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe, może mieć jednak wpływ w przyszłości, w przypadku wystąpienia potrzeby zastosowania niniejszej zmiany.

 

- Doroczne poprawki 2018-2020 – Zmiany MSR 41 Rolnictwo – opodatkowanie w wycenie do wartości godziwej

 

Zmiana usuwa wymóg z paragrafu 22 MSR 41, zgodnie z którym jednostki wyłączają przepływy pieniężne z opodatkowania przy ustalaniu wartości godziwej aktywów objętych zakresem MSR 41.

 

Zmiana nie miała wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.

 

- Zmiany do MSSF 3 Połączenie jednostek – odniesienia do założeń koncepcyjnych

 

Zmiany mają na celu zastąpienie odniesienia do Założeń sporządzania i prezentacji sprawozdań finansowych wydanych w 1989 roku odniesieniem do Założeń koncepcyjnych sprawozdawczości finansowej wydanych w marcu 2018 roku bez istotnej zmiany ich wymagań.

 

Rada dodała również wyjątek od zasady ujmowania zawartej w MSSF 3, aby uniknąć kwestii potencjalnych zysków lub strat „dnia 2” powstałych z tytułu zobowiązań i zobowiązań warunkowych, które wchodziłyby w zakres MSR 37 lub KIMSF 21 Opłaty, gdyby zostały poniesione oddzielnie.

 

Jednocześnie Rada postanowiła doprecyzować istniejące wytyczne w MSSF 3 dotyczące aktywów warunkowych, na które nie miałoby wpływu zastąpienie odniesienia do Założeń sporządzania i prezentacji sprawozdań finansowych. Zmiany obowiązują prospektywnie.

 

Zmiana nie miała wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe, może mieć jednak wpływ w przyszłości, w przypadku wystąpienia potrzeby zastosowania niniejszej zmiany.

 

- Zmiany do MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe – przychody osiągnięte przed oddaniem do użytkowania

 

Począwszy od 1 stycznia 2022 r. zmienia się zasada ustalania wyceny początkowej rzeczowych aktywów trwałych. Dotychczas w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia można było ujmować wszystkie inne pozwalające się bezpośrednio przyporządkować koszty poniesione w celu dostosowania składnika aktywów do miejsca i stanu, w którym może on funkcjonować w sposób zgodny z zamierzeniami kierownictwa, w szczególności do kosztów takich zaliczano koszty sprawdzenia, czy składnik aktywów działa poprawnie, pomniejszone o przychody netto ze sprzedaży wyrobów wytworzonych w trakcie doprowadzania składnika aktywów do pożądanego miejsca i stanu (na przykład próbna produkcja wytworzona w trakcie testowania). Wg nowego brzmienia jednostka ujmuje przychody ze sprzedaży takich pozycji oraz koszty tych pozycji w rachunku zysków i strat zgodnie ze standardami mającymi zastosowanie.

 

Jednocześnie dodano wymóg ujawnień kwoty wpływów i kosztów ujętych w rachunku zysków i strat zgodnie z paragrafem 20 A, które odnoszą się do wytworzonych produktów, które nie są wynikiem działalności operacyjnej jednostki i których linie pozycji w sprawozdaniu z całkowitych dochodów obejmują takie wpływy i koszty.

 

Zmiana nie miała wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe, może mieć jednak wpływ w przyszłości, w przypadku wystąpienia potrzeby zastosowania niniejszej zmiany.

 

- Zmiany do MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe – Umowy rodzące obciążenia – koszty wykonania umowy

 

Począwszy od 1 stycznia 2022 r. dodano par 68A który definiuje co obejmują koszty wypełnienia umowy, podczas

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

wyceniania rezerw w przypadku umów rodzących obciążenia, zgodnie z którym koszty wypełnienia umowy obejmują koszty bezpośrednio związane z umową. Koszty bezpośrednio związane z umową obejmują zarówno: przyrostowe koszty wypełnienia tej umowy np. robocizna i materiały, jak i przypisanie innych kosztów, które odnoszą się bezpośrednio do wypełnienia umów – na przykład przypisanie odpisów amortyzacyjnych do składnika rzeczowych aktywów trwałych wykorzystywanego między innymi do wypełnienia tej umowy.

 

Zmiana nie miała istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.

 

Standardy nie zastosowane

 

Zarząd nie wybrał opcji wcześniejszego zastosowania następujących standardów oraz interpretacji (już przyjętych lub będących w trakcie przyjmowania przez Unię Europejską):

 

Standardy i interpretacje przyjęte przez RMSR, zatwierdzone przez UE:

 

- MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe - planowana data obowiązywania dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później,

- Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych oraz oświadczenia dotyczące praktyki MSSF: ujawnianie zasad rachunkowości - planowana data obowiązywania dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później,

- Zmiana do MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów: Definicja wartości szacunkowych - planowana data obowiązywania dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później,

-Zmiana do MSR 12 Podatek dochodowy: Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań wynikających z pojedynczej transakcji – planowana data obowiązywania dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później,

- Zmiana do MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: początkowe ujęcie MSSF 17 i MSSF 9 – informacje porównawcze – planowana data obowiązywania dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później.

 

Standardy i interpretacje przyjęte przez RMSR, będące w trakcie zatwierdzania przez UE:

 

- Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych: Klasyfikacja zobowiązań jako długoterminowe i krótkoterminowe oraz zobowiązania długoterminowe z kowenantami – planowana data obowiązywania dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 r. lub później,

- Zmiany do MSSF 16 Leasing: Zobowiązanie z tyt. leasingu w transakcjach sprzedaży i leasingu zwrotnym – planowana data obowiązywania dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 r. lub później.

 

Zarząd przewiduje, że zmiany mogą wywrzeć w przyszłości znaczący wpływ na kwoty i ujawnienia prezentowane w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych Grupy Kapitałowej i sprawozdaniu jednostkowym INTROL S.A. Nie ma jednak możliwości przedstawienia wiarygodnych danych szacunkowych dotyczących oddziaływania wyżej wymienionych standardów, dopóki Grupa nie zakończy analiz wpływu zmian ww. standardów na sprawozdania Grupy i INTROL S.A.

5.4.1ZAŁOŻENIE I NIEPEWNOŚĆ KONTYNUACJI DZIAŁALNOŚCI

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zaprezentowane przy założeniu kontynuacji działalności Grupy Kapitałowej w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie istnieje niepewność co do kontynuowania działalności Grupy oraz spółek wchodzących w jej skład 

5.4.2WPŁYW COVID-19 NA SPRAWOZDANIE FINANSOWE

W związku z epidemią COVID-19 Zarząd Emitenta na bieżąco monitorował i reagował na pandemiczną sytuację i jej potencjalny wpływ na kondycję INTROL S.A. oraz Grupy Kapitałowej INTROL, jednakże w ocenie Zarządu na moment podpisania sprawozdania aktualna sytuacja nie spowodowała konieczności dokonania dodatkowych odpisów aktualizujących aktywów Grupy z tytułu utraty ich wartości poza tym co zostało ujęte w sprawozdaniu, jak również nie spowodowała zagrożenia kontynuacji działalności poszczególnych spółek z Grupy.

 

COVID-19 nie wpłynął znacząco na wyniki Grupy zarówno w roku bieżącym jak i ubiegłym, jednak pandemia nadal ma wpływ na kształtowanie rynku. Występują zakłócenia w dostawach komponentów w związku z ich brakami, wydłużaniu ulegają terminy dostaw, znacząco wzrosły koszty transportu.

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

W segmencie usług AKPiA, elektrycznym, instalacyjnym, projektowym i budowlanym, w bieżącym roku poszczególne spółki nie zgłaszały istotnego wpływu COVID-19 na ich wyniki, jednak pewne efekty były odczuwalne:

 

-występowały konieczności renegocjowania terminów realizacji umów, wynikające głównie z zachwiania łańcucha dostaw komponentów, a w konsekwencji ponoszenie dodatkowych kosztów,

-wiele urządzeń i materiałów jest trudno dostępna, czas oczekiwania się wydłuża, a zadeklarowane terminy dostaw czasami są nie dotrzymywane. Kłopoty z łańcuchem dostaw przekładają się również na wzrost cen materiałów.

 

5.4.3. WPŁYW WOJNY W UKRAINIE ORAZ SYTUACJI MAKROEKONOMICZNEJ NA SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE

Sytuacja geopolityczna związana z bezpośrednią agresją Rosji na Ukrainę nie ograniczyła istotnie działalności Grupy w 2022 roku, jak również nie spowodowała zagrożenia kontynuacji działalności poszczególnych spółek Grupy.

 

Większość spółek z Grupy nie prowadziła istotnej działalności w krajach objętych konfliktem i w krajach w nim zaangażowanych tj. Ukraina, Rosja i Białoruś.

 

Przychody na ww. rynki w latach 2022 i 2021 przedstawiały się następująco:

2022

2021

Ukraina

1 676

4 162

Białoruś

76

54

Rosja

424

2 775

Razem

2 175

6 991

% Sprzedaży Grupy

0,4%

1,4%

 

Największą sprzedaż ze spółek grupy na ww. rynkach prowadziła Spółka RAControls Sp. z o.o., której przychody ze sprzedaży na rynku Ukraińskim wyniosły w latach 2022 i 2021 odpowiednio 1 242 tys. zł oraz 4 135 tys. zł. Trudności wystąpiły w obszarze spadku obrotów jak i ściągalności należności. Na koniec 2022 r. przeterminowane należności wyniosły 594 tys. zł., z czego dokonano odpisu aktualizującego na 445 tys. zł. Najistotniejszym kontrahentem, którego dotknęła wojna jest Spółka TOV Azov Controls, która była ważnym integratorem i partnerem handlowym na Ukraińskim rynku przemysłowym, szczególnie dla instalacji na terenie zakładów AzowStal. Skutkiem nalotów i bombardowań, Spółka TOV Azov Controls straciła swój majątek wraz z szafami sterowniczymi i kontrolnymi wyposażonymi w urządzenia Allan-Bradley zakupione od RAControls Sp. z o.o. co sprawiło trudne do wyegzekwowania zobowiązania. Spółka RAControls Sp. z o.o. obecnie prowadzi sprzedaż incydentalną tylko na podstawie przedpłat.

 

W związku z wybuchem wojny Spółka Limatherm S.A. zaprzestała sprzedaży swoich towarów do Rosji. Do momentu wybuchu wojny na terytorium Rosji dostarczane były obudowy do stref zagrożonych wybuchem z czego Spółka uzyskała w 2022 r. przychód na kwotę 311 tys. zł. W roku ubiegłym sprzedaż dokonywana była w ciągu całego roku i wyniosła 2 178 tys. zł. Spółka kontynuuje natomiast produkcję oraz sprzedaż wyrobów na Ukrainę, a przychód ze sprzedaży z tego tytułu wyniósł odpowiednio w 2022 r. i 2021 r. 236 tys. zł. oraz 21 tys. zł.

 

Ograniczenie sprzedaży do Rosji oraz Białorusi nastąpiło również w Spółkach Limatherm Sensor Sp. z o.o. oraz Limatherm Components Sp. z o.o. Przychody ze sprzedaży w obu spółkach wynosiły na koniec 2022 r. odpowiednio 186 tys. zł oraz 1 tys. zł, w roku ubiegłym było to odpowiednio 494 tys. zł oraz 157 tys. zł.

 

Pozostałe Spółki Grupy Introl nie dokonywały sprzedaży na rynki wschodnie (Ukraina, Białoruś, Rosja).

 

Pandemia COVID-19 i wojna w Ukrainie nie miały bezpośredniego, negatywnego wpływu na działalność Grupy w 2022 r. Nie zanotowano przestojów produkcyjnych ani też istotnych ograniczeń realizowanych usług. Wydarzenia te wpłynęły natomiast na otoczenie makroekonomiczne, w którym Grupa funkcjonuje i które ma wpływ na jej bieżącą działalność, w tym na poziom inflacji, stopy procentowe oraz zmienność cen i dostępność materiałów czy towarów.

 

W 2022 r. znacząco wzrosły ceny materiałów, komponentów czy surowców wykorzystywanych m.in. do produkcji w tym aluminium, energia elektryczna czy gaz. Niosło to ze sobą ryzyko wycofania się klientów ze współpracy w konsekwencji podwyżek cen. Ryzyka te są jednak identyfikowane i uwzględniane w procesach negocjacyjnych, a składane inwestorom ceny ofertowe uwzględniają oczekiwany wzrost cen materiałów i usług. W realizowanej sprzedaży dla głównych składników kosztowych stosowane są indeksacje cen. Naprzeciw interesom generalnych wykonawców wyszły również organy tworzące prawo zamówień publiczny poprzez stworzenie zapisów o konieczności zawierania klauzuli waloryzacyjnej w umowach z wykonawcami.

W celu ograniczenia ryzyka braku dostępności materiałów oraz przewidując wzrost kosztów produkcji, Grupa zdecydowała się również w niektórych obszarach na kontrolowany wzrost stanu zapasów.

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

Poza kosztami materiałów i surowców, w wyniku inflacji, oczekiwań pracowników, jak również zmian przepisów prawnych w zakresie minimalnego wynagrodzenia, wzrosły koszty wynagrodzeń, a tym samym działalności Grupy.

Na wyniki Grupy wpływa również wzrost stóp procentowych, a tym samym wyższe koszty obsługi długu. W związku z powyższym w większym stopniu Grupa zabiega o zawarcie w umowach zapisów umożliwiających pozyskanie zaliczek na poczet realizacji kontraktów.

 

Grupa nie zaobserwowała natomiast istotnego wpływu otoczenia makroekonomicznego na realizowane w 2022 roku wyniki, nie nastąpiła utrata wartości posiadanych aktywów niefinansowych czy istotne zwiększenie wartości oczekiwanych strat kredytowych Grupy w szczególności odpisów aktualizujących należności.]

5.4.3KWESTIE ZWIĄZANE Z KLIMATEM

Kwestie klimatu nie miały istotnego wpływu na niniejsze sprawozdanie, a w szczególności kwestie związane z klimatem oraz przejścia na gospodarkę niskoemisyjną, nie spowodowały utraty wartości posiadanych przez Grupę aktywów niefinansowych, nie wpłynęły na zmianę okresów użytkowania aktywów, konieczność utworzenia dodatkowych rezerw, nie spowodowały również ograniczenia przychodów Grupy, jak również nie wpłynęły na zdolność do kontynuacji działalności.

 

Większość Spółek z Grupy nie identyfikuje negatywnego wpływu przejścia na gospodarkę niskoemisyjną na prowadzoną przez siebie działalność, jednakże Grupa kapitałowa Introl S.A. monitoruje przepisy dotyczące klimatu i transformacji na gospodarkę niskoemisyjną oraz dokonuje niezbędnych inwestycji w zakresie dostosowania się do ww. regulacji.

 

Grupa kapitałowa Introl S.A. uwzględnia potrzeby ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w ramach reakcji na sygnały od klientów oraz zgodnie z wymaganiami prawa realizuje wytyczne np. audyty energetyczne. Część spółek Grupy kapitałowej Introl S.A. zainstalowała systemy fotowoltaiki, są to Spółki tj. Limatherm Components Sp. z o.o. oraz Limatherm S.A. Plany z zainstalowaniem paneli fotowoltaicznych posiada również Spółka Pro-Zap, co przyczyni się do dalszego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych Grupy. Również Limatherm S.A. planuje w 2023 r. zwiększyć moc systemów fotowoltaiki z mocy 50 kWp do 600 kWp. Rozważana jest również instalacja kogeneracji. Spółka planuje prowadzić programy B+R w ramach przygotowań pod elektromobilność.

 

W Grupie prowadzone są inne działania prowadzące do redukcji zużycia energii czy emisji odpadów np. Limatherm S.A. wdrożyła również i prowadzi działania w celu redukcji energii elektrycznej i wody w procesach technologicznych np. poprzez wykorzystywanie źródeł ciepła wtórnego z istniejących urządzeń (ciepło ze sprężarek) czy Spółka Limatherm Components Sp. z o.o. ograniczyła emisję odpadu z obróbki wibro-ściernej poprzez zastosowanie zamkniętego obiegu wody z jej oczyszczaniem podczas procesu realizowanego przez wygładzarkę wibro-ścierną. Ponadto wychodząc naprzeciw rozwiązaniom niskoemisyjnym, Grupa inwestuje w rozwiązania energo-oszczędne (nowoczesne maszyny), automatyzację i cyfryzację.

 

W związku ze zwiększonym popytem związanym ze zmianami klimatycznymi oraz przejściem na gospodarkę niskoemisyjną, poszerzony został zakres działalności związany z instalacjami fotowoltaicznymi (Introl Automatyka Sp. z o.o.). Natomiast zmiany w gospodarce w zakresie produkcji aut niskoemisyjnych (elektrycznych) spowodował pozytywny wpływ na Spółkę Pro Zap Sp. z o.o., ponieważ pozyskuje ona wiele nowych projektów związanych z produkcją komponentów do samochodów elektrycznych. Obecna sytuacja związana z klimatem sprzyja również Spółce Introl Energomontaż Sp. z o.o., która świadczy usługi budowy i modernizacji układów wytwarzania energii cieplnej oraz elektrycznej. Dużą część potencjalnych klientów Spółki Introl Energomontaż Sp. z o.o. stanowi szeroko pojęty sektor ciepłowniczy, który z uwagi na uwarunkowania wynikające z przyjętych założeń pakietu Fit for 55 będzie wymagał znaczących inwestycji w zakresie dekarbonizacji i przejścia na źródła niskoemisyjne, np. gaz. W związku z powyższym, przewidywany jest wzrost liczby przetargów na budowę kotłowni gazowych, kogeneracji gazowych i instalacji termicznego przekształcania odpadów.

]

5.4.4INFORMACJE DOTYCZĄCE ZASAD RACHUNKOWOŚCI PRZYJĘTYCH PRZY SPORZĄDZANIU SPRAWOZDANIA

Zasady konsolidacji

 

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe INTROL S.A. oraz sprawozdania finansowe jego jednostek zależnych sporządzone na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz porównywalne dane finansowe.

Sprawozdania finansowe jednostek zależnych sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy, co sprawozdanie INTROL S.A., przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości. Rokiem obrotowym jednostki dominującej i jednostek zależnych jest rok kalendarzowy.

 

Za jednostki zależne w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy INTROL uznaje się te jednostki nad którymi Grupa sprawuje kontrolę. Grupa sprawuje kontrolę nad jednostką kiedy jednocześnie

a) sprawuje władzę nad tą jednostką,

b) z tytułu swojego zaangażowania w tej jednostce, podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub posiada prawa do zmiennych wyników finansowych oraz

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

c) posiada możliwość wykorzystania sprawowanej władzy nad jednostką, do wywierania wpływu na wysokość swoich wyników finansowych.

 

Podczas konsolidacji wyłączeniu podlega wartość bilansowa inwestycji jednostki dominującej w każdej jednostce zależnej, odpowiednio z kapitałem własnym każdej jednostki zależnej.

Transakcje, rozrachunki, przychody, koszty i nie zrealizowane zyski ujęte w aktywach, powstałe na transakcjach pomiędzy spółkami Grupy, podlegają eliminacji.

Udziały niekontrolujące w aktywach netto konsolidowanych jednostek zależnych ujmowane są w ramach kapitału własnego w odrębnej pozycji.

Zyski i straty oraz każdy składnik innych całkowitych dochodów przypisuje się do właścicieli jednostki dominującej oraz udziałów niekontrolujących. Łączne całkowite dochody przypisuje się do właścicieli jednostki dominującej oraz udziałów niekontrolujących nawet wtedy, gdy w rezultacie udziały niekontrolujące przybierają wartość ujemną.

Zaprzestaje się konsolidacji jednostek zależnych z dniem ustania kontroli.

 

Zmiany w udziale własnościowym jednostki dominującej w jednostce zależnej, które nie skutkują utratą przez jednostkę dominującą kontroli nad jednostką zależną, stanowią transakcje kapitałowe (tj. transakcje z właścicielami działającymi jako właściciele jednostki). 

 

INTROL S.A. kwalifikując jednostki do konsolidacji kieruje się kryterium istotności ich danych finansowych.

Za nieistotne uznano podmioty, których odpowiednie wielkości są nieznaczne w stosunku do analogicznych wielkości w skonsolidowanym sprawozdaniu Grupy INTROL, a w szczególności:

 

- suma bilansowa:3%

- przychód ze sprzedaży:0,5%

- wynik finansowy netto:5%

 

Przy konsolidacji bierze się pod uwagę łączne dane spółek uznanych z osobna za nieistotne, i jeżeli są przekroczone progi ustalone powyżej, wówczas konsolidacją obejmuje się także spółki pojedynczo nieistotne.

 

 

Połączenia jednostek gospodarczych

 

Przejęcie jednostek zależnych przez Grupę rozlicza się metodą przejęcia. Zapłatę za przejęcie ustala się w wartości godziwej przeniesionych aktywów, zaciągniętych zobowiązań oraz wyemitowanych udziałów kapitałowych. Koszty związane z przejęciem rozlicza się jako koszty okresu, w którym koszty te są ponoszone w zamian za otrzymane usługi, przy czym koszty emisji dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych ujmuje się zgodnie z MSR 32 i MSSF 9. Możliwe do zidentyfikowania aktywa nabyte oraz zobowiązania i zobowiązania warunkowe przejęte w ramach połączenia jednostek gospodarczych, wycenia się na dzień przejęcia według ich wartości godziwej.

 

Wartość firmy

 

Wartość firmy przejęta w ramach połączenia jednostek gospodarczych odpowiada płatności dokonanej przez jednostkę przejmującą w oczekiwaniu na przyszłe korzyści ekonomiczne z tytułu aktywów, których nie można pojedynczo zidentyfikować ani osobno ująć.

Wartość firmy ujmuje się na dzień przejęcia i wycenia w kwocie nadwyżki wartości sumy:

1)Przekazanej zapłaty,

2)Kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów,

3)W przypadku połączenia etapami, wartości godziwej na dzień przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego poprzednio do jednostki przejmującej,

nad kwotą netto wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań.

 

W przypadku nadwyżki wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań nad wyżej wskazaną sumą, powstały zysk z tytułu okazyjnego nabycia ujmowany jest w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów na dzień przejęcia.

Wartości firmy przejętej w ramach połączenia jednostek gospodarczych nie amortyzuje się. Wartość firmy przynajmniej raz w roku podlega analizie pod kątem utraty wartości. Ewentualna utrata wartości rozpoznawana jest od razu w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodach i nie podlega odwróceniu w kolejnych okresach.

 

Przychody z tytułu umów z klientami

 

Podstawową zasadą ujmowania przychodów jest 5 stopniowy model ujmowania przychodów, obejmujący:

identyfikację umowy z klientem,

identyfikację poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia,

określenie ceny transakcyjnej,

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

alokację ceny transakcyjnej do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczeń,

ujęcie przychodu w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy.

 

Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które zgodnie z oczekiwaniem Grupy, będzie jej przysługiwać za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (np. podatków od sprzedaży).

 

Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, którego zgodnie z oczekiwaniem Grupy – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.

 

Przychody ujmowane są w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi (tj. składnika aktywów) klientowi. Przekazanie składnika aktywów następuje w momencie, gdy klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem. Kontrola nad składnikiem aktywów odnosi się do zdolności do bezpośredniego rozporządzania tym składnikiem aktywów i uzyskiwaniem z niego zasadniczo wszystkich pozostałych korzyści.

 

Dla każdego zobowiązania do wykonania świadczenia Grupa ustala w momencie zawarcia umowy, czy będzie spełniać zobowiązanie do wykonania świadczenia w miarę upływu czasu czy też spełni je w określonym momencie.

 

Jeżeli Grupa spełniła zobowiązanie, w sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupa przedstawia umowę jako składnik aktywów z tytułu umowy lub zobowiązanie z tytułu umowy. Grupa przedstawia wszelkie bezwarunkowe praw do otrzymania wynagrodzenia oddzielnie jako należność.

 

Zobowiązania do wykonania świadczenia spełniane w czasie

 

Grupa przenosi kontrolę nad dobrem lub usługą w miarę upływu czasu i tym samym spełnia zobowiązanie do wykonania świadczenia oraz ujmuje przychody w miarę upływu czasu, jeżeli spełniony jest jeden z następujących warunków:

klient jednocześnie otrzymuje i czerpie korzyści płynące ze świadczenia Grupy, w miarę wykonywania przez Grupę tego świadczenia,

w wyniku wykonania świadczenia przez jednostkę powstaje lub zostaje ulepszony składnik aktywów (na przykład produkcja w toku), a kontrolę nad tym składnikiem aktywów – w miarę jego powstawania lub ulepszania – sprawuje klient; lub

w wyniku wykonania świadczenia przez jednostkę nie powstaje składnik aktywów o alternatywnym zastosowaniu dla jednostki, a jednostce przysługuje egzekwowalne prawo do zapłaty za dotychczas wykonanie świadczenie.

 

Co do zasady przy realizacji istotnych kontraktów sprzedażowych realizowanych przez spółki usługowe dla każdego zobowiązania do wykonania świadczenia spełnianego w miarę upływu czasu Grupa ujmuje przychody w oparciu o metodę opartą o nakłady, mierząc stopień całkowitego spełnienia tego zobowiązania do wykonania świadczenia, chyba że inna metoda lepiej zapewnia rzetelny obraz przekazania dóbr i usług.

 

Zgodnie z tą metodą przychody ujmuje się w oparciu o nakłady poniesione przez Grupę przy spełnianiu zobowiązania do wykonania świadczenia tj. poniesione koszty w stosunku do całkowitych oczekiwanych nakładów koniecznych do wypełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia.

 

Zdaniem Grupy metoda ta zapewnia rzetelny obraz przekazania dóbr i usług dla większości sprzedaży realizowanej przez Grupę gdy zobowiązania do wykonania świadczenia spełniane są w miarę upływu czasu, gdyż sposób ustalania cen dla tych zobowiązań również jest oparty o szacowane koszty, do których naliczana jest odpowiednia marża, co powoduje że metoda ta najlepiej nadaje się do wyceny przychodów w Grupie.

 

W przypadku zobowiązań spełnianych w czasie dla których klient jednocześnie otrzymuje i czerpie korzyści płynące ze świadczenia Grupy, w miarę wykonywania przez Grupę tego świadczenia (np. usługi najmu, serwisu itp.), Grupa stosuje metody oparte na wynikach przy czym ze względu na fakt że fakturowanie odbywa się miesięcznie lub kwartalnie, nie dokonywana jest dodatkowa wycena przychodu, mająca odzwierciedlenie w aktywach i zobowiązaniach z tyt. umów z klientami.

 

Grupa ujmuje przychody z tytułu spełnienie zobowiązania do wykonania świadczenia w miarę upływu czasu tylko wtedy, gdy może dokonać racjonalnego pomiaru stopnia całkowitego spełnienia tego zobowiązania do wykonania świadczenia. W przypadku gdy Grupa może nie być w stanie dokonać racjonalnego pomiaru, ale oczekuje, że odzyska koszty poniesione podczas spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia, przychody ujmowane są wyłącznie do wysokości kosztów poniesionych.

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

Grupa ujmuje stratę z tytułu utraty wartości w wyniku finansowym w stopniu, w jakim wartość bilansowa składnika aktywów przekracza wartość pozostałej kwoty wynagrodzenia, którą Grupa spodziewa się otrzymać, pomniejszonej o nakłady, które nie zostały ujęte jako koszty.

 

Zobowiązania do wykonania świadczenia spełniane w określonym momencie

 

Jeżeli zobowiązanie do wykonania świadczenia nie jest spełniane w czasie, Grupa spełnia zobowiązanie do wykonania świadczenia w określonym momencie.

 

W celu określenia momentu, w którym klient uzyskuje kontrolę nad przyrzeczonym składnikiem aktywów, a Grupa spełnia zobowiązanie do wykonania świadczenia, Grupa uwzględnia wymogi dotyczące kontroli (Kontrola nad składnikiem aktywów odnosi się do zdolności do bezpośredniego rozporządzania tym składnikiem aktywów i uzyskiwaniem z niego zasadniczo wszystkich pozostałych korzyści.). Ponadto Grupa uwzględnia okoliczności wskazujące na to, że miało miejsce przeniesienie kontroli, między innymi gdy:

Grupa ma bieżące prawo do zapłaty za składnik aktywów

Klient posiada tytuł prawny do składnika aktywów

Grupa fizycznie przekazała składnik aktywów

Klient ponosi istotne ryzyko i uzyskuje istotne korzyści wynikające z własności składnika aktywów,

Klient przyjął składnik aktywów.

Sposób spełniania zobowiązań do wykonania świadczeń zależy w głównej mierze od segmentu do którego jest przypisany. W szczególności:
Produkcja AKPIA

W ramach produkcji AKPIA Grupa produkuje zarówno aparaturę kontrolno pomiarową, głównie przemysłowe czujniki temperatury, jak również komponenty do budowy aparatury kontrolno pomiarowej. Spełnienie zobowiązań do wykonania świadczeń, a tym samym sprzedaż następuje co do zasady w momencie dostawy wyrobów gotowych lub w momencie przekazania kontroli nad wyrobami w oparciu o reguły Incoterms.

Terminy płatności to między 14-60 dni. Nie występuje istotny element finansowania. Terminy płatności odpowiadają rynkowym praktykom i standardowym terminom płatności. Kwota wynagrodzenia nie zawiera elementów zmiennych. W ramach tego segmentu Spółki nie działają jako pośrednicy. Okres gwarancji to zazwyczaj 12 mcy dla wyrobów. Spółki nie stosują wydłużonej gwarancji.

Po dokonanej sprzedaży Grupa nie jest zobowiązana do przyjęcia zwrotów czy dokonania zwrotów wynagrodzenia w ramach danego segmenty. Ewentualne zwroty mogą następować w ramach reklamacji z tyt. gwarancji lub wymiany produktów.

 

Produkcja elementów odlewniczych (głowice, odlewy, inne)

Spełnienie zobowiązań do wykonania świadczenia następuje w momencie wysyłki towaru do klienta, po przeniesieniu kontroli na klienta. Terminy płatności wynoszą średnio 30-45 dni. Nie występuje istotny element finansowania. Kwota wynagrodzenia jest w ponad połowie przypadków zmienna i zależy od ceny materiałów publikowanych na giełdzie LME (Londyńska Giełda Towarowa) oraz niemiecki rynku WVM (Towarzystwo Ekonomiczne Metali). Grupa nie działa jako pośrednik w ramach tego segmentu.

Gwarancje udzielane są na okres 2 lat, co jest standardowym terminem dla tego typu sprzedaży, nie stosuje się wydłużonej gwarancji. Ewentualne zwroty mogą następować w ramach reklamacji z tyt. gwarancji, każda reklamacja jest rozpatrywana indywidualnie, jeśli jest ona zasadna wówczas następuje próba polubownego rozwiązania problemu.

Usługi AKPiA, elektryczne, instalacyjne, projektowe, budowlane

Zdecydowana większość zobowiązań do wykonania świadczeń jest rozpoznawana w miarę upływu czasu, gdyż spełniane są warunki albo w wyniku wykonania świadczeń powstaje lub zostaje ulepszony składnik aktywów, a kontrolę nad tym składnikiem aktywów w miarę jego powstawania lub ulepszania sprawuje klient, albo w wyniku świadczeń nie powstaje składnik aktywów w o alternatywnym zastosowaniu, a jednostce przysługuje egzekwowalne prawo do zapłaty za dotychczas wykonania świadczenia.

W przypadku gdy nie spełnione są warunki klasyfikacji ich do spełnienia w czasie, spełnienie zobowiązań może następować również w określonym momencie.

Terminy płatności kształtują się między 14- 90 dni. Terminy płatności odpowiadają praktykom rynkowym i standardowym terminom płatności, co do zasady nie występuje element finansowania.

Grupa nie występuje jako pośrednik. Wynagrodzenia w większości przypadków jest stałe i ustalanej jest w kwocie ryczałtowej, w niektórych przypadkach rozliczenie następuje na podstawie obmiaru prac.

Spółki stosują gwarancje ubezpieczeniowe i bankowe w celu zabezpieczenia należytego wykonania umowy, oraz zagwarantowania usunięcia wad i usterek, udzielają rękojmi oraz wadium. Okresy gwarancji nie odbiegają od rynkowych.

 

Dystrybucja z doradztwem technicznym

Co do zasady spełnienie zobowiązań jest rozpoznawane w określonym momencie. Terminy płatności stosowane są między 14-90 dni. Wynagrodzenie jest ustalane najczęściej w kwocie ryczałtowej, w oparciu o cenniki. Spółki realizując

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

sprzedaż nie działają jako pośrednik w rozumieniu MSSF. Spółki nie udzielają upustów z tyt. osiągniecia przez kontrahentów określonych obrotów. Gwarancje udzielane są na ok. 2 lat, co jest standardowym terminem dla tego typu sprzedaży, sporadycznie stosowane są wydłużone terminy gwarancji.

 

Pozostała działalność

Obejmuje pozostałe mniej istotne działalności grupy i dotyczy sprzedaży pozostałych usług i produktów. Każde zobowiązanie do wykonania świadczenia jest analizowane pod kątem spełnienia w czasie czy w momencie. Pozostałe warunki nie odbiegają od zasad stosowanych dla innych segmentów. ,

 

Przychodu z tyt. odsetek i dywidend

 

Przychody z tytułu odsetek ujmowane są narastająco, w odniesieniu do głównej kwoty należnej, zgodnie z metodą efektywnej stopy procentowej.

 

Przychody z tytułu dywidend są ujmowane w momencie, kiedy zostaje ustanowione prawo akcjonariuszy/ udziałowców do otrzymania płatności.

 

Leasing

 

Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. Okres leasingu Grupa ustala pod względem ilości użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów. Gdy warunki umowy ulegną zmianie, Grupa ocenia ponownie, czy umowa jest leasingiem lub czy zawiera leasing.

 

Grupa stosuje zwolnienia z ujmowania leasingów w przypadku leasingów krótkoterminowych oraz w przypadku leasingów, w odniesieniu do których składnik aktywów ma niską wartość. Za niską wartość przyjmuje się wartość składnika będącego przedmiotem leasingu o wartości poniżej 5 000 USD w przeliczeniu na złotówki.

 

Grupa jako leasingodawca

 

Leasing jest klasyfikowany jako leasing finansowy, gdy warunki umowy przenoszą zasadniczo całe potencjalne korzyści oraz ryzyko wynikające z bycia właścicielem na leasingobiorcę.

Grupa zalicza umowę najmu dzierżawy do umowy leasingu finansowego, jeśli umowa spełnia razem lub osobno niżej wymienione warunki:

 

na mocy umowy leasingowej następuje przeniesienie na leasingobiorcę własności danego składnika przed końcem okresu leasingu,

leasingobiorca ma możliwość zakupienia składnika aktywów za cenę, która – według przewidywań – będzie na tyle niższa od wartości godziwej ustalonej na dzień, gdy prawo zakupienia składnika będzie mogło zostać zrealizowane, iż w chwili rozpoczęcia leasingu istnieje wystarczająca pewność, że leasingobiorca skorzysta z tego prawa,

okres leasingu stanowi większą część ekonomicznego okresu użytkowania składnika aktywów, nawet jeżeli tytuł prawny nie ulega przeniesieniu,

wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych na dzień rozpoczęcia leasingu wynosi zasadniczo prawie tyle, ile wynosi łączna wartość godziwa przedmiotu leasingu, oraz,

aktywa będące przedmiotem leasingu mają na tyle specjalistyczny charakter, że tylko leasingobiorca może z nich korzystać bez dokonywania większych modyfikacji.

 

Klasyfikacji umów leasingu dokonuje się na dzień rozpoczęcia leasingu. Wszystkie pozostałe rodzaje leasingu są traktowane jako leasing operacyjny.

 

Kwoty należne z tytułu leasingu finansowego są księgowane w pozycji należności w wartości netto inwestycji Grupy w leasing. Przychody z tytułu leasingu finansowego są ujmowane w odpowiednich okresach przy uwzględnieniu stałej stopy zwrotu z wartości netto inwestycji Grupy należnej z tytułu leasingu.

 

Leasingodawcy prezentują w swoim sprawozdaniu z sytuacji finansowej aktywa oddane w leasing operacyjny zgodnie z charakterem tych aktywów. Przychody z tytułu leasingu operacyjnego są ujmowane w sprawozdaniu z zysków lub start i innych całkowitych dochodów przy zastosowaniu metody liniowej w okresie wynikającym z umowy leasingu.

Grupa jako leasingobiorca

 

Aktywa użytkowane spełniające warunki leasingu ujmuje się jako składnik aktywa z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu (zobowiązanie z związane z aktywem z tytułu prawa do użytkowania). Zobowiązanie z tytułu leasingu wycenia się w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych. Opłaty leasingowe dyskontuje się

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

z zastosowaniem stopy procentowej leasingu, jeżeli stopę tę można z łatwością ustalić. W przeciwnym razie Grupa stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy.

 

W dacie rozpoczęcia składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania wyceniany jest według kosztu i obejmuje kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu, wszelkie opłaty leasingowe zapłacone w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe, wszelkie początkowe koszty bezpośrednie poniesione przez leasingobiorcę, oraz szacunek kosztów, które mają zostać poniesione w związku z demontażęm i usunięciem bazowego składnika aktywów, przeprowadzeniem renowacji miejsca, w którym się znajdował, lub przeprowadzeniem renowacji bazowego składnika aktywów do stanu wymaganego przez warunki leasingu, chyba że te koszty są ponoszone w celu wytworzenia zapasów.

 

Grupa dokonuje amortyzacji składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania od daty rozpoczęcia leasingu aż do końca okresu użytkowania tego składnika lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza. Składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania amortyzuje się metodą liniową.

 

Zmiany w opłatach leasingowych uznaje się jako korektę składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania. Aktualizację wyceny zobowiązania z tytułu leasingu poprzez dyskontowanie zaktualizowanych opłat leasingowych, stosując zaktualizowaną stopę dyskontową, jeżeli zaistnieje zmiana w odniesieniu do okresu leasingu oraz zaistnieje zmiana oceny opcji kupna.

 

Grupa analizuje czy umowy spełniają warunki leasingu, w szczególności weryfikacji podlegają wszystkie umowy leasingu, najmu, użytkowania w tym użytkowania wieczystego itp. 

 

Transakcje w walucie obcej i wycena pozycji wyrażonych w walutach obcych

 

Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji

Pozycje zawarte w sprawozdaniach finansowych poszczególnych jednostek Grupy wycenia się w walucie podstawowego środowiska gospodarczego, w którym dana jednostka prowadzi działalność tj. w walucie funkcjonalnej. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentowane jest w złotych polskich (PLN), które stanowią walutę funkcjonalną i walutę prezentacji jednostki dominującej.

 

Transakcje i salda

Transakcje wyrażone w walutach obcych przelicza się na moment początkowego ujęcia na walutę funkcjonalną według kursu obowiązującego w dniu transakcji.

Na koniec każdego okresu sprawozdawczego:

-wyrażone w walucie obcej pozycje pieniężne przelicza się przy zastosowaniu kursu zamknięcia;

-pozycje niepieniężne wyceniane według kosztu historycznego w walucie obcej przelicza się przy zastosowaniu kursu wymiany z dnia transakcji, oraz

-pozycje niepieniężne wyceniane w wartości godziwej w walucie obcej przelicza się przy zastosowaniu kursu wymiany z dnia ustalenia wartości godziwej.

 

Zyski i straty z tytułu różnic kursowych powstałe w wyniku rozliczenia transakcji w walucie obcej oraz wyceny bilansowej aktywów i zobowiązań pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmuje się w sprawozdaniu z zysków lub strat, o ile nie odracza się ich w kapitale własnym, gdy kwalifikują się do uznania za zabezpieczenie przepływów pieniężnych i zabezpieczenie udziałów w aktywach netto.

 

Koszt finansowania zewnętrznego

 

Koszty finansowania zewnętrznego ujmuje się jako koszty w okresie, w którym je poniesiono, z wyjątkiem kosztów aktywowanych.

Koszty finansowania zewnętrznego, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów, aktywuje się jako część ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika aktywów.

Koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związanego z nabyciem lub wytworzeniem składników majątku wymagających dłuższego okresu czasu, aby mogły być zdatne do użytkowania lub odsprzedaży, są doliczane do kosztów wytworzenia takich środków trwałych, aż do momentu oddania tych środków trwałych do użytkowania.

W zakresie, w jakim środki pożycza się specjalnie w celu pozyskania dostosowywanego składnika aktywów, kwotę kosztów finansowania zewnętrznego, którą można aktywować jako część tego składnika aktywów, ustala się jako różnicę między rzeczywistymi kosztami finansowania zewnętrznego poniesionymi z tytułu danej pożyczki lub kredytu w danym okresie a przychodami z tytułu tymczasowego zainwestowania pożyczonych środków.

 

Aktywowanie kosztów finansowania zewnętrznego jako części ceny nabycia lub kosztu wytworzenia dostosowywanego składnika aktywów rozpoczyna się, gdy: ponoszone są nakłady na ten składnik aktywów, ponoszone są koszty finansowania zewnętrznego oraz działania niezbędne do przygotowania składnika aktywów do jego zamierzonego

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

użytkowania lub sprzedaży są w toku.

Aktywowanie kosztów finansowania zewnętrznego zawiesza się w przypadku przerwania na dłuższy czas aktywnego prowadzenia działalności inwestycyjnej.

Aktywowania kosztów finansowania zewnętrznego zaprzestaje się wówczas, gdy zasadniczo wszystkie działania niezbędne do przygotowania dostosowywanego składnika aktywów do zamierzonego użytkowania lub sprzedaży są zakończone.

 

Przychody z inwestycji uzyskane w wyniku krótkoterminowego inwestowania pozyskanych środków, a związane z powstawaniem środków trwałych pomniejszają wartość skapitalizowanych kosztów finansowania zewnętrznego.

Wszelkie pozostałe koszty finansowania zewnętrznego są odnoszone bezpośrednio w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów w okresie, w którym zostały poniesione.

Dotacje rządowe

 

Dotacji rządowych, łącznie z niepieniężnymi dotacjami wykazywanymi w wartości godziwej nie ujmuje się, dopóki nie istnieje wystarczająca pewność, iż Grupa spełni warunki związane z dotacjami oraz dotacje będą otrzymane. Dotacje nie zwiększają bezpośrednio kapitału własnego.

Dotacje państwowe do aktywów trwałych są prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako rozliczenia międzyokresowe przychodów i odpisywane w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów przez przewidywany okres użytkowania tych aktywów.

Dotacje do wynagrodzeń pomniejszają koszty których dotyczą. Pozostałe dotacje do przychodu prezentowane są w pozycji pozostałe przychody w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów.

 

Świadczenia pracownicze

 

W Grupie Kapitałowej INTROL definicję świadczeń pracowniczych spełniają:

-krótkoterminowe świadczenia pracownicze, w tym wynagrodzenia za pracę wraz z obowiązkowymi narzutami, płatne urlopy wypoczynkowe i płatne zwolnienia chorobowe, udziały w zyskach i premie oraz świadczenia niepieniężne na rzecz obecnych pracowników,

-świadczenia po okresie zatrudnienia,

-pozostałe długoterminowe świadczenia pracownicze, w tym nagrody z tytułu jubileuszu pracy,

-świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy.

 

Krótkoterminowe świadczenia pracownicze

 

Wynagrodzenia za pracę z narzutami Grupa uznaje za koszt okresu, w którym pracownik świadczy wynagradzaną pracę. Płatne zwolnienia chorobowe Grupa zalicza do niekumulowanych płatnych nieobecności. Koszty tego rodzaju Grupa ujmuje z chwilą wystąpienia nieobecności. Urlopy wypoczynkowe stanowią krótkoterminową płatną nieobecność.

Świadczenia po okresie zatrudnienia – odprawy emerytalne i rentowe

 

Prawo do otrzymania odprawy emerytalnej i rentowej Grupa uznaje za program określonych świadczeń. Zobowiązania z tego tytułu Grupa wycenia i ujmuje w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. Grupa dokonuje ich wyceny metodami aktuarialnymi.

 

Ustalając wartość bieżącą zobowiązań z tytułu określonych świadczeń oraz związanych z nimi kosztów bieżącego zatrudnienia oraz tam, gdzie ma to zastosowanie, kosztów przeszłego zatrudnienia, jednostka przyporządkowuje świadczenia do poszczególnych okresów zatrudnienia zgodnie z wzorem przyjętym w programie świadczeń. Jeśli jednak praca w latach późniejszych prowadzić będzie do istotnie wyższego poziomu świadczeń niż w latach wcześniejszych, jednostka przyporządkowuje świadczenia metodą liniową, począwszy od dnia, gdy praca wykonywana przez pracownika uprawniła go do świadczeń w ramach programu świadczeń do dnia, począwszy, od którego dalsza praca wykonywana przez pracownika nie będzie prowadziła do powstania istotnej kwoty dodatkowych świadczeń w ramach programu, poza kwotą wynikającą ze wzrostu wynagrodzeń.

 

Kwota ujęta jako zobowiązanie z tytułu określonych świadczeń jest wyliczana w następujący sposób:

-wartość bieżąca zobowiązania z tytułu określonych świadczeń na koniec okresu sprawozdawczego - wyznaczona zgodnie z metodą wyceny aktuarialnej,

-plus wszelkie zyski aktuarialne (minus wszelkie straty aktuarialne),

-minus pełna wysokość dotychczas nieujętego kosztu przeszłego zatrudnienia.

 

Rezerwa całkowita jest sumą rezerw obliczonych dla każdego wyodrębnionego przedziału wiekowego, na jaki został podzielony personel poszczególnych Jednostek.

 

Zarówno koszty zatrudnienia stanowiące zmianę wartości bieżącej zobowiązań wynikającej z pracy wykonywanej przez pracowników, jak i odsetki netto od zobowiązań netto, stanowiące zmianę wartości zobowiązania netto spowodowaną

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

upływem czasu są ujmowane w wyniku finansowym bieżącego okresu. Natomiast zyski i straty aktuarialne, stanowiące korekty założeń aktuarialnych ex post oraz skutki zmian założeń aktuarialnych, ujmowane są jako inne całkowite dochody.

 

Pozostałe długoterminowe świadczenia pracownicze – nagrody jubileuszowe

 

Kwota ujmowana jako zobowiązanie z tytułu innych długoterminowych świadczeń pracowniczych stanowi wartość bieżącą zobowiązania z tytułu określonych świadczeń na koniec okresu sprawozdawczego - wyznaczoną zgodnie z metodą wyceny aktuarialnej.

Przyjęta procedura postępowania przy szacowaniu rezerwy na nagrody jubileuszowe wynika z powiązania ich wysokości ze stażem pracy w jednostce, która te nagrody wypłaca. W Grupie stosuje się jedną podstawę stosowaną do obliczenia kwoty nagrody jubileuszowej w stosunku do łącznego stażu pracy pracownika (zarówno w jednostce, jak i poza nią).

Procedura szacowania zakłada, iż zarówno za lata pracy poza jednostką, jak i za lata pracy w jednostce do obliczenia wymiaru nagrody stosuje się tę samą podstawę, w szczególności jest to wynagrodzenie obliczone wg zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy (z wyłączeniem nagród z funduszu kierowniczego) czy wysokość wynagrodzenia zasadniczego wraz z premią regulaminową lub premią prowizyjną.

Personel jednostki został podzielony na przedziały o stażu pracy: 5 lat, 6-10 lat, 11-15 lat, 16-20 lat, 21-25 lat, 26-30 lat, 31-35 lat, 36-40 lat, 41-45 lat, 46-50 lat, 51-55 lat, 56-60 lat, pow. 60 lat. Rezerwa całkowita jest sumą rezerw obliczonych dla każdej z wyodrębnionych grup. W przypadku nagród jubileuszowych zyski i straty aktuarialne są ujmowane w całości. W przypadku nagród jubileuszowych koszty przeszłego zatrudnienia są ujmowane od razu w całości.

Wycena rezerw metodami aktuarialnymi (na odprawy emerytalne i rentowe oraz nagrody jubileuszowe

 

Rezerwy te są wyliczane na podstawie regulaminów i przepisów prawnych, a także innych informacji w szczególności obejmujących:

wyciągi z Układów Zbiorowych Pracy;

regulaminy wynagradzania oraz kodeks pracy w sprawach nieuregulowanych;

dane o strukturze zatrudnionych pracowników wg wieku, płci, stażu pracy i obowiązującego Układu Zbiorowego;

informacje na temat wysokości wypłaconych świadczeń emerytalnych i rentowych oraz nagród jubileuszowych,

jak również na podstawie założeń demograficznych i finansowych oraz aktuarialnych metod wyceny rezerw.

 

Wyliczenia polegają na wyznaczeniu obecnej (zdyskontowanej) wartości nagrody lub odprawy emerytalnej, do której pracownik nabył prawo wg stanu na dzień kalkulacji, proporcjonalnie do ilorazu stażu pracownika w momencie kalkulacji w stosunku do stażu w momencie wypłaty nagrody lub świadczenia. Uwzględnia się przy tym, że średnie wynagrodzenie oraz minimalne wynagrodzenie krajowe będą się zmieniać w czasie wg określonych założeń.

Wyliczenie wartości obecnej odprawy rentowej polega na wyznaczeniu aktuarialnej wartości obecnej wypłat na dzień kalkulacji.

Grupa stosuje metodę prognozowanych uprawnień jednostkowych, aby ustalić wartość bieżącą swoich zobowiązań z tytułu określonych świadczeń oraz związanych z nimi kosztów bieżącego zatrudnienia - oraz tam, gdzie ma to zastosowanie - kosztów przeszłego zatrudnienia.

Zgodnie z metodą prognozowanych uprawnień jednostkowych każdy okres wykonywania pracy jest postrzegany jako powodujący powstanie dodatkowej jednostki uprawnienia do świadczeń i każda jednostka uprawnień do świadczeń wyliczana jest oddzielnie przed wejściem w skład ostatecznego zobowiązania.

Jednostki dyskontują całość swojego zobowiązania z tytułu świadczeń po okresie zatrudnienia, nawet, jeśli część tego zobowiązania należna jest w ciągu dwunastu miesięcy od końca okresu sprawozdawczego.

 

Założenia aktuarialne

 

Założenia aktuarialne stanowią najlepsze możliwe oszacowanie zmiennych dokonane przez jednostkę. Do założeń aktuarialnych Grupa zalicza:

-założenia demograficzne dotyczące przyszłych cech charakteryzujących aktualnie zatrudnionych i byłych pracowników, którzy są uprawnieni do świadczeń, w tym śmiertelność zarówno w trakcie zatrudnienia, jak i po jego upływie, wskaźniki rotacji pracowników, niezdolność do pracy i wcześniejszego przechodzenia na emeryturę,

- założenia finansowe dotyczą takich zagadnień, jak stopa dyskontowa, poziom przyszłego wynagrodzenia i przyszłych świadczeń. 

 

Podatek dochodowy

 

Grupa księguje skutki podatkowe transakcji w taki sam sposób, w jaki księguje same transakcje lub inne zdarzenia. Na obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego składają się: podatek bieżący (CIT) oraz podatek odroczony.

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

Podatek bieżący

 

Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Bieżący podatek za bieżący i poprzednie okresy ujmuje się jako zobowiązanie w kwocie, w jakiej nie został zapłacony.

 

Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów w latach następnych oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.

 

Odroczony podatek dochodowy

 

Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości na różnicach pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i pasywów a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania.

 

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego jest tworzona od wszystkich dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego jest rozpoznawany do wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe. Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego jest wykazywana w pełnej kwocie i wyliczana metodą zobowiązań w oparciu o przejściowe różnice pomiędzy wartością podatkową aktywów i zobowiązań a ich wartością bilansową w sprawozdaniu finansowym.

Pozycja aktywów lub zobowiązanie podatkowe nie powstaje, jeśli różnica przejściowa powstaje z tytułu wartości firmy lub z tytułu pierwotnego ujęcia innego składnika aktywów lub zobowiązania w transakcji, która nie ma wpływu ani na wynik podatkowy, ani na wynik księgowy.

 

W odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, w tym straty podatkowej ujmuje się składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego do wysokości, do której jest prawdopodobne, iż osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.

 

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego wycenia się z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą stosowane, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe), które obowiązują prawnie lub obowiązują faktycznie na koniec okresu sprawozdawczego.

 

Wartość składnika aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy koniec okresu sprawozdawczego, a w przypadku, gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części, następuje jego odpis.

 

Aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego nie dyskontuje się.

 

Podatek odroczony jest ujmowany w sprawozdaniu z zysków lub strat, poza przypadkiem, gdy dotyczy on pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym. W tym ostatnim wypadku podatek odroczony jest również rozliczany bezpośrednio w kapitały własne.

 

Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy Grupa posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzania kompensat aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego.

 

Rzeczowe aktywa trwałe

 

Rzeczowe aktywa trwałe to środki trwałe, które są utrzymywane w celu wykorzystania ich w procesie produkcyjnym lub przy dostawach towarów i świadczeniu usług, w celu oddania do używania innym podmiotom na podstawie umowy najmu lub w celach administracyjnych oraz którym towarzyszy oczekiwanie, iż będą wykorzystywane przez czas dłuższy niż jeden okres obrotowy.

 

Rzeczowe aktywa trwałe ujmuje się jako składnik aktywów wtedy, gdy istnieje prawdopodobieństwo że Grupa uzyska w przyszłości korzyści ekonomiczne związane z tym składnikiem aktywów, a cenę nabycia danej pozycji można zmierzyć w sposób wiarygodny.

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

Części zamienne, wyposażenie awaryjne lub wyposażenie związane z serwisem jeżeli nie spełniają definicjirzeczowych aktywów trwałych są ujmowane jako zapasy. Grupa nie zwiększa wartości bilansowej rzeczowych aktywów trwałych o koszty bieżącego utrzymania tych aktywów.

 

Rzeczowe aktywa trwałe amortyzuje się metodą liniową. Stawkę amortyzacji określa się w momencie przyjęcia środka trwałego w wysokości odzwierciedlającej okres jego ekonomicznej użyteczności. Amortyzację składnika rzeczowych aktywów trwałych rozpoczyna się w miesiącu następującym po miesiącu, w którym oddano do użytkowania dany składnik aktywów.

 

Środkami trwałymi są pojedyncze składniki majątku trwałego o wartości początkowej wyższej niż 3,5 tys. złotych. Pojedyncze składniki majątku trwałego o wartości początkowej niższej niż 3,5 tys. złotych, które nie stanowią części większego składnika aktywów, odpisuje się jednorazowo w koszty.

Środki trwałe w budowie powstające dla celów produkcyjnych, wynajmu lub administracyjnych, jak również dla celów jeszcze nieokreślonych, prezentowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej wg kosztu wytworzenia pomniejszonego o odpisy z tytułu utraty wartości.

 

Aktywa utrzymywane na podstawie umów leasingu są traktowane jako aktywa z tytułu praw do użytkowania i nie stanowią części rzeczowych aktywów trwałych. W przypadku wykupu aktywów od leasingodawcy lub przejściu własności po zakończeniu umowy, aktywo jest przekwalifikowywane z aktywów z tyt. praw do użytkowania na środki trwałe. 

 

Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży / likwidacji lub zaprzestania użytkowania środków trwałych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a wartością netto tych środków trwałych i są ujmowane w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych.

 

Rzeczowe aktywa trwałe amortyzuje się metodą liniową przy zastosowaniu następujących okresów:

 

Tytuł

Okres użytkowania w latach

grupa 0

grunty

-

grupa I

budynki i lokale

2- 95

grupa II

obiekty inżynierii lądowej i wodnej

10-40

grupa III

kotły i maszyny energetyczne

3-15

grupa IV

maszyny i urządzenia ogólne

1-22

grupa V

maszyny i urządzenia specjalne

3-20

grupa VI

urządzenia techniczne

2-22

grupa VII

środki transportu

2-14

grupa VIII

narzędzia, przyrządy, wyposażenie

2-18

.

Wartości niematerialne

 

Wartość niematerialna jest składnikiem możliwym do zidentyfikowania przez Grupę, pozostającym pod jej kontrolą, z którego Grupa osiągnie przyszłe korzyści ekonomiczne.

 

Składnik wartości niematerialnych Grupa ujmuje tylko wtedy, gdy:

a) jest prawdopodobne, że Grupa osiągnie przyszłe korzyści ekonomiczne, które można przyporządkować danemu składnikowi aktywów oraz

b) można wiarygodnie ustalić cenę nabycia lub koszt wytworzenia danego składnika aktywów.

Składnik wartości niematerialnych początkowo wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia.

Po początkowym ujęciu składnik wartości niematerialnych wykazuje się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i łączną kwotę odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości.

 

Wartości niematerialne podlegają amortyzacji. Stawki amortyzacyjne ustalone zostały z uwzględnieniem okresu ekonomicznej użyteczności wartości niematerialnych. Wartości niematerialne amortyzuje się metodą liniową przy zastosowaniu następujących okresów:

 

 

Tytuł

Okres użytkowania w latach

oprogramowanie komputerowe

2-10

koszty prac rozwojowych

3-10

pozostałe prawa majątkowe

2-10

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

Grupa nie zalicza do wartości niematerialnych i nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych od składników, których wartość początkowa nie przekracza 3,5 tys. złotych. Wydatki na ich nabycie Grupa odnosi w koszty w miesiącu oddania ich do użytkowania.

 

Wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie – koszty badań i prac rozwojowych

 

Koszty prac badawczych nie podlegają aktywowaniu i są prezentowane w sprawozdaniu z zysków lub strat i innychcałkowitych dochodów jako koszty w okresie, w którym zostały poniesione.

 

Składnik wartości niematerialnych powstały w wyniku prac rozwojowych ujmuje się wtedy i tylko wtedy, gdy Grupa jest w stanie udowodnić:

możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży,

zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży,

zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,

sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne,

dostępność stosownych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,

możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych.

 

Koszt wytworzenia składnika wartości niematerialnych we własnym zakresie Grupa obejmuje nakłady, które mogą być bezpośrednio przyporządkowane czynnościom tworzenia, produkcji i przystosowania składnika aktywów do użytkowania w sposób zamierzony przez kierownictwo.

Koszty prac rozwojowych uprzednio odniesione do sprawozdania z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów nie mogą być ujęte jako aktywa w późniejszym okresie. Koszty prac rozwojowych posiadające określony okres użytkowania, które zostały skapitalizowane, amortyzuje się od momentu rozpoczęcia produkcji komercyjnej produktu metodą liniową przez przewidywany okres czerpania z nich korzyści, nieprzekraczający 5 lat.

 

Grupa, jeżeli nie jest w stanie oddzielić etapu prac badawczych od etapu prac rozwojowych przedsięwzięcia prowadzącego do wytworzenia składnika wartości niematerialnych, traktuje nakłady na to przedsięwzięcie, jak gdyby zostały poniesione wyłącznie na etapie prac badawczych

 

Utrata wartości aktywów niefinansowych, z wyłączeniem wartości firmy

 

Na każdy koniec okresu sprawozdawczego Grupa dokonuje przeglądu składników majątku trwałego w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty ich wartości. W przypadku zaistnienia przesłanek, które wskazują na możliwość utraty wartości Grupa przeprowadza testy sprawdzające czy nastąpiła utrata wartości. Testy sprawdzające są przeprowadzane raz w roku także w odniesieniu do wartości niematerialnych i prawnych o nieokreślonym okresie używania.

 

W szczególności gdy stwierdzono istnienie takich przesłanek, szacowana jest wartość odzyskiwalna danego składnika aktywów, w celu ustalenia potencjalnego odpisu z tego tytułu.

 

Stratę z tytułu utraty wartości ujmuje się w wysokości kwoty o jaką wartość bilansowa danego składnika aktywów przewyższa jego wartość odzyskiwalną. Wartość odzyskiwalna to kwota wyższa z dwóch kwot: wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia i wartości użytkowej. Odpis z tytułu utraty wartości ujmuje się jako koszt w sprawozdaniu zysków i strat oraz całkowitych dochodów.

 

Odpis z tytułu utraty wartości zostaje odwrócony wtedy i tylko wtedy, gdy nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku wartość bilansowa składnika aktywów zostaje podwyższona do wysokości jego wartości odzyskiwalnej i nie może przekraczać wartości bilansowej jaka zostałaby ustalona, gdyby nie ujęto odpisu z tytułu utraty wartości. Po odwróceniu odpisu z tytułu utraty wartości w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika aktywów jest korygowany.

 

Zapasy

 

Zapasy wycenia się w cenie zakupu, nabycia lub koszcie wytworzenia nie wyższej od ceny sprzedaży netto. Na cenę nabycia lub koszt wytworzenia zapasów składają się wszystkie koszty zakupu, koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzenia zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu.

Koszty zakupu zapasów składają się z ceny zakupu, cła, pozostałych podatków, kosztów transportu, załadunku i wyładunku oraz innych kosztów dających się bezpośrednio przyporządkować do pozyskania wyrobów gotowych, materiałów i usług. Przy określaniu kosztów zakupu odejmuje się opusty, rabaty handlowe i inne podobne pozycje.

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

Na koszt wytworzenia zapasów robót w toku i wyrobów gotowych składają się koszty związane bezpośrednio z jednostką produkcji, takie jak robocizna bezpośrednia oraz systematycznie rozłożone, stałe i zmienne pośrednie koszty produkcji poniesione przy przetwarzaniu materiałów w wyroby gotowe.

Grupa stosuje tę sama metodę ustalania ceny zakupu lub kosztu wytworzenia w przypadku zapasów mających ten sam charakter i przeznaczenie.

Dla celów przypisania stałych pośrednich kosztów produkcji do kosztów przetworzenia zapasów przyjmuje się normalną zdolność produkcyjną urządzeń produkcyjnych.

W momencie sprzedaży zapasów wartość bilansową tych zapasów ujmuje się jako koszt okresu, w którym ujmowane są odnośne przychody.

Grupa stosuje do wyceny zapasów materiałów i towarów ceny zakupu, gdy koszty transportu oraz pozostałe koszty związane z zakupem materiałów stanowią jedynie około 1% kosztów zakupu materiałów.

 

Zapasy oraz rozchody materiałów, towarów i wyrobów gotowych są wyceniane przy wykorzystaniu metody FIFO.

Materiały i towary wycenia się w cenach zakupu, a wartość stanu końcowego ustala się przyjmując, że rozchód wycenia się kolejno po cenach materiałów i towarów, które najwcześniej zostały nabyte.

Półprodukty i produkty w toku wyceniane są w rzeczywistym koszcie wytworzenia.

Produkty gotowe wycenia się w rzeczywistym koszcie wytworzenia. Na koniec okresu sprawozdawczego dokonuje się porównania cen wyrobów gotowych z cenami sprzedaży netto. 

 

Odpisy aktualizujące wartość zapasów

 

Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych związane z utratą ich wartości lub wyceną na koniec okresu sprawozdawczego obciążają pozostałe koszty. W przypadku ustania przyczyny dokonania odpisu aktualizującego, wartość rzeczowych składników obrotowych jest odnoszona na dobro pozostałych przychodów.

 

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych obejmują środki pieniężne w kasie i depozyty na żądanie wraz z innymi krótkoterminowymi inwestycjami o wysokiej płynności o terminie zapadalności do trzech miesięcy od daty nabycia, które można łatwo wymienić na określone kwoty środków pieniężnych i które podlegając nieznacznemu ryzyku zmian wartości. Kredyty w rachunku bieżącym ujmowane są w pasywach.

 

Kapitał własny

 

Kapitał akcyjny zwykły wykazuje się w wartości nominalnej akcji wyemitowanych zgodnie ze statutem i zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

 

Rezerwy

 

Rezerwy to zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne. Grupa tworzy rezerwy, gdy spełnione są łącznie następujące warunki:

na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowy) wynikający ze zdarzeń przeszłych,

prawdopodobne jest, że spełnienie obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków uosabiających korzyści ekonomiczne,

można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty tego obowiązku.

Grupa tworzy rezerwy na zobowiązania według następujących tytułów:

rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzona w związku z występowaniem dodatnich różnic pomiędzy wartością księgową aktywów i pasywów a ich wartością podatkową,

rezerwy na naprawy gwarancyjne,

rezerwy na straty na kontraktach,

rezerwy na świadczenia pracownicze,

pozostałe rezerwy.

Rozwiązanie niewykorzystanych rezerw następuje na dzień, na który okazały się zbędne.

Rezerwy na koszty napraw gwarancyjnych ujmowane są w momencie sprzedaży produktów zgodnie z najlepszym szacunkiem, co do przyszłych kosztów koniecznych do poniesienia przez Grupę w okresie gwarancji w koszty sprzedaży.

Rezerwy na straty na kontraktach odnoszone są w koszty danego kontraktu w momencie podjęcia informacji o stracie.

Rezerwy na świadczenia pracownicze oraz rezerwy na pozostałe koszty są odnoszone w ciężar pozostałych kosztów. 

 

Sprawozdanie z przepływów pieniężnych

Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych przedstawia informacje na temat przepływów pieniężnych zaistniałych w ciągu okresu, w podziale na działalność operacyjną, inwestycyjną i finansową.

Grupa wykazuje przepływy pieniężne z działalności operacyjnej posługując się metodą pośrednią, za pomocą której zysk lub stratę koryguje się o skutki transakcji mających bezgotówkowych charakter, o czynne i bierne rozliczenia

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

międzyokresowe dotyczące przeszłych lub przyszłych wpływów lub płatności środków pieniężnych dotyczących działalności operacyjnej, oraz o pozycje przychodowe i kosztowe związane z przepływami pieniężnymi z działalności inwestycyjnej lub finansowej.

Przepływy pieniężne z tytułu odsetek i dywidend otrzymanych i wypłaconych ujawniane są odrębnie.

 

Instrumenty finansowe

 

Grupa ujmuje składnik aktywów finansowych lub zobowiązanie finansowe w sprawozdaniu z sytuacji finansowej wtedy i tylko wtedy, gdy staje się związana postanowieniami umowy instrumentu. Jako instrument finansowy Grupa kwalifikuje każdą umowę, która skutkuje jednocześnie powstaniem składnika aktywów finansowych u jednej ze stron i zobowiązania finansowego lub instrumentu kapitałowego u drugiej ze stron, pod warunkiem, że z kontraktu zawartego między dwiema lub więcej stronami jednoznacznie wynikają skutki gospodarcze.

 

Zgodnie z MSSF 9 Grupa klasyfikuje aktywa finansowe do następujących kategorii wyceny:

a)wyceniane według zamortyzowanego kosztu;

b)wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy;

c)wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody;

 

Klasyfikacja jest uzależniona od przyjętego przez Grupę modelu zarządzania aktywami finansowymi oraz warunków umownych przepływów pieniężnych. Grupa dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne wtedy i tylko wtedy, gdy zmienia się model zarządzania tymi aktywami. 

 

Aktywa finansowe wyceniane są według zamortyzowanego kosztu, wtedy i tylko wtedy gdy składnik aktywów jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, a warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.

 

Aktywa finansowe wyceniane są w wartości godziwej przez inne całkowite dochody wtedy i tylko wtedy gdy, składnik aktywów jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników finansowych, a warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.

 

Aktywa finansowe są wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, jeżeli nie są wyceniane wg zamortyzowanego kosztu lub wartości godziwej przez inne całkowite dochody. 

 

Grupa klasyfikuje wszystkie zobowiązania finansowe jako wyceniane po początkowym ujęciu w zamortyzowanym koszcie, z wyjątkiem:

 

a)zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Takie zobowiązania, w tym instrumenty pochodne będące zobowiązaniami, wycenia się po początkowym ujęciu w wartości godziwej;

b)zobowiązań finansowych powstałych w wyniku przeniesienia składnika aktywów finansowych, który nie kwalifikuje się do zaprzestania ujmowania, lub wtedy, gdy ma zastosowanie podejście wynikające z utrzymania zaangażowania.

c)umów gwarancji finansowych.

d)zobowiązań do udzielenia pożyczki oprocentowanej poniżej rynkowej stopy procentowej.

e)warunkowej zapłaty ujętej przez jednostkę przejmującą w ramach połączenia jednostek, do którego ma zastosowanie MSSF 3.

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

Zasady wyceny instrumentów finansowych na koniec okresu sprawozdawczego

 

Aktywa finansowe

 

Po początkowym ujęciu, Grupa wycenia aktywa finansowe, w tym instrumenty pochodne będące aktywami, w wartości godziwej, nie dokonując pomniejszenia o koszty transakcji, jakie mogą być poniesione przy sprzedaży lub innym sposobie wyzbycia się aktywów. Wyjątek stanowią aktywa finansowe:

-pożyczki i należności oraz inwestycje utrzymywane do terminu wymagalności, które wycenia się według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, za wyjątkiem sytuacji gdy:

oefekt dyskonta nie jest znaczący, oraz

ow przypadku należności o krótkim terminie zapadalności wtedy aktywa ujmowane są w wartości wymagającej zapłaty bez efektu dyskonta.

-inwestycje w instrumenty kapitałowe nieposiadające kwotowań cen rynkowych z aktywnego rynku, i których wartość godziwa nie może być wiarygodnie zmierzona, a także powiązane z nimi instrumenty pochodne, które muszą być rozliczone przez dostawę niekwotowanych instrumentów kapitałowych wyceniane są według kosztu.

 

Zobowiązania finansowe

 

Grupa wycenia instrumenty finansowe według zamortyzowanego kosztu, z uwzględnieniem efektywnej stopy procentowej.

 

Wycena może odbywać się także:

w wartości wymagającej zapłaty, jeśli efekt dyskonta nie jest znaczący;

w kwocie wymagającej zapłaty: zobowiązania o krótkim terminie wymagalności;

według wartości godziwej przez całkowite dochody lub przez wynik finansowy.

 

Zmiany wartości godziwej instrumentów wycenianych w wartości godziwej przez całkowite dochody, są ujmowane przez pozostałe całkowite dochody, za wyjątkiem zysków i strat z tytułu utraty wartości, przychodów z tytułu odsetek oraz różnic kursowych, które ujmuje się w wyniku finansowym. W przypadku zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych łączny zysk lub stratę poprzednio ujęte w pozostałych całkowitych dochodach przenosi się z kapitału własnego do wyniku finansowego i ujmuje jako pozostałe zyski/ (straty).

 

W szczególności oprocentowane kredyty bankowe (w tym również kredyty w rachunku bieżącym) księgowane są w wartości uzyskanych wpływów pomniejszonych o koszty bezpośrednie pozyskania środków.

Koszty finansowe, łącznie z prowizjami płatnymi w momencie spłaty lub umorzenia oraz kosztami bezpośrednimi zaciągnięcia kredytów, ujmowane są w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i zwiększają wartość księgową instrumentu z uwzględnieniem spłat dokonanych w bieżącym okresie.

Na koniec okresu sprawozdawczego kredyty i pożyczki wyceniane są według skorygowanej ceny nabycia (zamortyzowanego kosztu), natomiast różnice pomiędzy wpływami z transakcji (pomniejszonymi o koszty transakcji) a wartością wykupu wykazuje się w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów przez okres trwania umowy pożyczki metodą efektywnej stopy procentowej.

Kredyty i pożyczki zalicza się do zobowiązań krótkoterminowych, chyba, że Grupa posiada bezwarunkowe prawo do odroczenia spłaty, o co najmniej 12 miesięcy po zakończeniu okresu sprawozdawczego.

Kredyty krótkoterminowe, dla których termin spłaty przypada w jednej transzy do roku od momentu jego wykorzystania, spółki wyceniają w kwocie wymagającej zapłaty.

 

Kompensowanie aktywów finansowych i zobowiązań finansowych

Składnik aktywów finansowych i zobowiązanie finansowe kompensuje się i wykazuje w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie netto wtedy i tylko wtedy, gdy Grupa posiad ważny tytuł prawny do dokonania kompensaty ujętych kwot; oraz zamierza rozliczyć się w kwocie netto albo jednocześnie zrealizować składnik aktywów i wykonać zobowiązanie. 

 

Aktywa finansowe stanowiące instrumenty kapitałowe

 

Instrument kapitałowy jest to każda umowa, która stwierdza prawo do rezydualnego udziału w aktywach jednostki po odjęciu wszystkich jej zobowiązań.

 

Po początkowym ujęciu Grupa wycenia wszystkie inwestycje w instrumenty kapitałowe w wartości godziwej przez wynik finansowy. 

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

Utrata wartości instrumentów finansowych – oczekiwane straty kredytowe

 

Grupa do szacowania odpisów z tytułu utraty wartości aktywów finansowych stosuje następujące podejścia:

podejście ogólne,

podejście uproszczone.

 

Szacowanie odpisów dotyczy aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie, w szczególności należności z tytułu dostaw i usług, aktywów z tyt. umów z klientami, udzielonych pożyczek, środków pieniężnych oraz lokat bankowych.

 

W celu ustalenia znacznego wzrostu ryzyka kredytowego i ujęcia odpisu na oczekiwane straty kredytowe na zasadzie zbiorowej Grupa grupuje instrumenty finansowe w oparciu o wspólną charakterystykę ryzyka kredytowego. Grupowanie instrumentów finansowych może ulegać zmianom w czasie wraz z udostępnieniem nowych informacji dotyczących grup instrumentów finansowych lub poszczególnych instrumentów finansowych. Grupowanie dotyczy aktywów z tytułu należności, jak również środków pieniężnych. Pozostałe aktywa są analizowane indywidualnie.

 

Grupa dokonuje odpisu na oczekiwane straty w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym, chyba, że nastąpiło znaczące pogorszenie ryzyka kredytowego lub niewykonanie zobowiązania. Jeżeli ryzyko kredytowe wzrosło, to jednostka wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.

 

Grupa stosuje trzystopniowy model utraty wartości.

 

1 stopień – saldo dla których ryzyko kredytowe nie wzrosło znacząco od początkowego ujęcia. Oczekiwane starty kredytowe określa się na podstawie prawdopodobieństwa niewypełnienia zobowiązania w ciągu 12 miesięcy .

2 stopień – obejmuje salda, dla których nastąpił znaczny wzrost ryzyka kredytowego od początkowego ujęcia, ale brak jest obiektywnych przesłanek utraty wartości. Oczekiwane straty określa się na podstawie prawdopodobieństwa niewypełnienia zobowiązania przez cały umowny okres życia danego aktywa.

3 stopień – obejmuje salda z obiektywną przesłanką utraty wartości (aktywa z rozpoznaną utratą wartości.)

 

Na każdy dzień sprawozdawczy Grupa analizuje, czy wystąpiły przesłanki wskazujące na znaczny wzrost ryzyka kredytowego posiadanych aktywów finansowych.

 

Oceniając, czy ryzyko kredytowe znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, Grupa porównuje ryzyko niewykonania zobowiązania na instrumencie finansowym na dzień sprawozdawczy z ryzykiem niewykonania zobowiązania w dniu początkowego ujęcia. Dokonując tej oceny, Grupa rozważa racjonalne i możliwe do udokumentowania informacje ilościowe i jakościowe, w tym wcześniejsze doświadczenie i prognozy, które są dostępne bez nadmiernych kosztów i lub starań. Patrząc w przyszłość rozważane informacje obejmują przyszłe perspektywy branży, w których dłużnicy Grupy działają, uzyskane na podstawie raportów ekspertów gospodarczych, analityków finansowych, organów rządowych, i innych podobnych organizacji, jak również uwzględniane są różnego typu zewnętrzne źródła podające informacje na temat bieżących i prognozowanych kierunków w zakresie podstawowej działalności Grupy.

 

W szczególności, następujące informacje są brane pod uwagę przy ocenie czy wzrosło ryzyko kredytowe od początkowego ujęcia:

faktyczne lub oczekiwane znaczące pogorszenie zewnętrznego (jeśli dostępny) lub wewnętrznego ratingu instrumentu finansowego,

istniejące lub prognozowane niekorzystne zmiany warunków biznesowych, finansowych lub ekonomicznych, które prawdopodobnie spowodują znaczny spadek zdolności dłużnika do wywiązywania się ze zobowiązań dłużnych,

faktyczne lub oczekiwane znaczne pogorszenie wyników operacyjnych dłużnika,

faktyczna lub oczekiwana znacząca niekorzystna zmiana otoczenia regulacyjnego, ekonomicznego lub technologicznego dłużnika, która powoduje znaczny spadek zdolności dłużnika do wywiązywania się ze swoich zobowiązań dłużnych.

 

Niezależnie od wyniku powyższej oceny, Grupa zakłada, że ryzyko kredytowe związane z aktywami finansowymi znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, gdy płatności wynikające z umowy są przeterminowane o więcej niż 30 dni, chyba że Grupa posiada uzasadnione i możliwe do udowodnienia informacje, które wskazują inaczej.

 

Pomimo powyższego Grupa zakłada, że ryzyko kredytowe związane z instrumentami finansowymi nie wzrosło znacząco od momentu początkowego ujęcia, jeżeli instrumenty finansowe wykażą niskie ryzyko kredytowe na dzień sprawozdawczy (ryzyko finansowe związane z instrumentem finansowym jest niskie, dłużnik ma zdolność do wywiązywania się w najbliższym czasie ze zobowiązań wynikających z umowy w zakresie przepływów pieniężnych

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

a niekorzystne zmiany warunków - ekonomicznych i biznesowych w dłuższej perspektywie mogą, ale niekoniecznie ograniczą zdolność dłużnika do wywiązywania się ze zobowiązań wynikających z umowy w zakresie przepływów pieniężnych). 

 

Definicja niewykonania zobowiązania

 

Grupa uważa, że poniższe zdarzenia uznaje się za niewykonanie zobowiązania do wewnętrznych celów zarządzania ryzykiem kredytowym, ponieważ doświadczenia historyczne wskazują, że aktywa spełniające którekolwiek z poniższych kryteriów zasadniczo nie są odzyskiwalne:

 

- informacje opracowane wewnętrznie lub uzyskane ze źródeł zewnętrznych wskazują, że jest mało prawdopodobne, aby dłużnik spłacił wierzycieli, w tym Grupę, w całości (bez uwzględnienia jakichkolwiek zabezpieczeń posiadanych przez Grupę).

 

Niezależnie od powyższej analizy, Grupa uważa, za niewykonanie zobowiązania nastąpiło, gdy składnik aktywów finansowych jest przeterminowany o ponad 90 dni, chyba że Grupa ma uzasadnione i możliwe do udowodnienia informacje, aby wykazać, że dłuży okres przeterminowania jako kryterium uznania za niewykonanie zobowiązania jest bardziej odpowiedni. 

 

Aktywa dotknięte utratą wartości

 

Składnik aktywów finansowych jest uznany za dotknięty utratą wartości, gdy wystąpiło jedno lub więcej zdarzeń, które mają niekorzystny wpływ na szacowane przyszłe przepływy pieniężne z tego składnika aktywów finansowych. Dowodem na to, że składnik aktywów jest dotknięty utratą wartości, obejmuje dane obserwowalne o następujących zdarzeniach:

znaczne problemy finansowe emitenta akcji/ udziałów, pożyczkobiorcy, dłużnika,

naruszenie warunków umowy, takie jak niewykonanie zobowiązania,

jest prawdopodobne, że dłużnik wejdzie w stan upadłości lub innej reorganizacji finansowej,

brak aktywnego rynku na dany składnik aktywów finansowych z powodu trudności finansowych.

 

Polityka spisania aktywów finansowych

 

Grupa spisuje aktywa finansowe gdy istnieją informacje wskazujące, że dłużnik ma poważne trudności finansowe i nie ma realistycznych perspektyw na odzyskanie środków np. dłużnik został postawiony w stan likwidacji lub wszedł w postępowanie upadłościowe. Odpisane aktywa finansowe mogą nadal być przedmiotem egzekucji w ramach procedury windykacji Grupy. Wszelkie odzyskane kwoty są ujmowane w sprawozdaniu z zysków lub strat.

 

Kalkulacja oczekiwanych strat kredytowych

 

Kalkulacja oczekiwanych strat kredytowych jest funkcją prawdopodobieństwa niewykonania zobowiązania, straty z tytułu niewykonania zobowiązania i ekspozycji w momencie niewykonania zobowiązania. Ocena prawdopodobieństwa niewykonania zobowiązania i straty z tytułu niewykonania zobowiązania oparta jest na danych historycznych skorygowanych o prognozy, jak opisano powyżej. Ekspozycję w momencie niewykonania zobowiązania, w stanowi wartość bilansowa brutto aktywów na dzień sprawozdawczy. W przypadku aktywów finansowych przewidywaną stratę kredytową szacuje się jako różnicę między wszystkimi przepływami pieniężnymi wynikającymi z umowy, które są należne Grupie zgodnie z umowami, oraz wszystkimi przepływami pieniężnymi, które Grupa spodziewa się otrzymać. Zdyskontowane według pierwotnej efektywnej stopy procentowej.

 

Grupa ujmuje w wyniku finansowym, jako zysk lub stratę z tytułu utraty wartości, kwotę oczekiwanych strat kredytowych (lub kwotę rozwiązanej rezerwy), jaka jest wymagana, aby dostosować odpis na oczekiwane straty kredytowe na dzień sprawozdawczy.

 

Grupa wycenia oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentów finansowych w sposób uwzględniający:

a)nieobciążoną i ważoną prawdopodobieństwem kwotę, którą ustala się oceniając szereg możliwych wyników;

b)wartość pieniądza w czasie;

c)racjonalne i możliwe do udokumentowania informacje, które są dostępne bez nadmiernych kosztów lub starań na dzień sprawozdawczy, dotyczące przeszłych zdarzeń, obecnych warunków i prognoz dotyczących przyszłych warunków gospodarczych.

 

Uproszczone podejście

 

Grupa stosuje uproszczone podejście przy kalkulacji oczekiwanych strat kredytowych dla należności z tytułu dostaw i usług, jak również do aktywów z tyt. umów z klientami, wyceniają odpis z tytułu utraty wartości w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w horyzoncie życia należności.

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

Grupa do oszacowania wartości tego odpisu stosuje macierz rezerw opracowaną na podstawie danych historycznych dotyczących spłat należności przez kontrahentów, skorygowany w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości. W tym celu Grupa dokonuje statystycznej analizy wiekowej oraz analizy ściągalności należności w oparciu o dane z min. 4 lat wstecz. Dane historyczne dotyczące spłat należności przez kontrahentów analizowane są w następujących przedziałach płatniczych: bieżące, (0)-30-90-180-360.

Na podstawie macierzy rezerw Grupa określa wskaźniki procentowe oczekiwanych strat kredytowych w poszczególnych przedziałach wiekowych dla poszczególnych Grup kontrahentów.

Przy wyliczaniu wskaźników brane są pod uwagę należności rozliczone w danym roku w rozbiciu na liczbę dni należności spłaconych po terminie do należności spisanych z wyłączeniem należności spornych i nieściągalnych, do których zastosowano podejście indywidualne.

 

Dla należności spornych i nieściągalnych Grupa poza metodą statystyczną szacowania wartości odpisu z tytułu utraty wartości opartą o macierz rezerw stosuje indywidualne podejście. Dla każdej należności spornej, kierownictwo stosuje profesjonalny osąd na podstawie analizy sytuacji finansowej kontrahenta oraz ogólnych warunków rynkowych.

 

Odpis z tytułu utraty wartości oraz odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości ujmuje się w sprawozdaniu z zysku i strat i innych całkowitych dochodów. Jeżeli w następnym okresie odpis z tytułu utraty wartości się zmniejszył to uprzednio ujęty odpis odwraca się. 

 

Zaprzestanie ujmowania aktywów i zobowiązań finansowych

 

Grupa zaprzestaje ujmować składnik aktywów finansowych w bilansie, wtedy gdy wygasają umowne prawo do przepływów pieniężnych z tego składnika aktywów lub gdy przenosi składnik aktywów finansowych o zasadniczo wszystkie korzyści związane z własnością tego składnika aktywów. 

 

Grupa usuwa zobowiązanie finansowe (lub część zobowiązania finansowego) ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego wtedy i tylko wtedy, gdy zobowiązanie przestało istnieć – to znaczy wtedy, gdy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł.

 

Instrumenty pochodne i rachunkowość zabezpieczeń

 

W związku z prowadzoną działalnością Grupa jest narażona na ryzyka finansowe związane ze zmianami kursów walutowych oraz stóp procentowych, z związku z powyższym Grupa zabezpiecza przepływy pieniężne poprzez zawieranie umów forward lub IRS.

 

Rachunkowość zabezpieczeń ujmuje wpływające na sprawozdanie z zysków lub strat skutki kompensowania zmian wartości godziwej instrumentu zabezpieczającego oraz pozycji zabezpieczanej. Instrumenty pochodne takie jak opcje, forward, swap, mają zwykle na celu zabezpieczanie wartości godziwej aktywów lub zobowiązań bądź zabezpieczanie przyszłych przepływów pieniężnych.

W odniesieniu do instrumentów zabezpieczających Grupa może zastosować zasady rachunkowości zabezpieczeń tylko w przypadku spełnienia wszystkich warunków stosowania rachunkowości zabezpieczeń, tj.:

a)powiązanie zabezpieczające obejmuje wyłącznie kwalifikujące się instrumenty zabezpieczające i kwalifikujące się pozycje zabezpieczane;

b)w momencie ustanowienia powiązania zabezpieczającego formalnie wyznaczono i udokumentowano powiązanie zabezpieczające, jak również cel zarządzania ryzykiem przez Grupę oraz strategię dokonywania zabezpieczenia. Dokumentacja ta zawiera określenie instrumentu zabezpieczającego, pozycji zabezpieczanej, charakteru zabezpieczanego ryzyka oraz sposobu, w jaki Grupa będzie oceniać, czy powiązanie zabezpieczające spełnia wymogi efektywności zabezpieczenia (w tym przeprowadzoną przez jednostkę analizę źródeł nieefektywności zabezpieczenia oraz opis sposobu, w jaki ustala ona wskaźnik zabezpieczenia);

c)powiązanie zabezpieczające spełnia wszystkie następujące wymogi efektywności zabezpieczenia:

a.między pozycją zabezpieczaną a instrumentem zabezpieczającym istnieje powiązanie ekonomiczne;

b.ryzyko kredytowe nie ma przeważającego wpływu na zmiany wartości wynikające ze wspomnianego powiązania ekonomicznego; oraz

c.wskaźnik zabezpieczenia powiązania zabezpieczającego jest taki sam jak wskaźnik wynikający z wielkości pozycji zabezpieczanej, którą jednostka faktycznie zabezpiecza, oraz wielkości instrumentu zabezpieczającego, którą jednostka faktycznie stosuje do zabezpieczenia tejże wielkości pozycji zabezpieczanej. Takie wyznaczenie nie może odzwierciedlać jednak braku równowagi między współczynnikami ważenia pozycji zabezpieczanej i instrumentu zabezpieczającego, który to brak powodowałby nieefektywność zabezpieczenia (niezależnie od tego, czy zostałaby ona ujęta, czy nie) mogącą prowadzić do wyniku księgowego, który byłby niezgodny z celem rachunkowości zabezpieczeń.

Spółka dopuszcza stosowanie zabezpieczenia przepływów pieniężnych.

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

Zabezpieczenie przepływów pieniężnych:

 

Zabezpieczenie przepływów pieniężnych oznacza zabezpieczenie ekspozycji na zmienność przepływów pieniężnych, którą przypisać można określonemu rodzajowi ryzyka związanemu z całym ujętym składnikiem aktywów lub zobowiązaniem bądź jego komponentem (takim jak całość lub część przyszłych płatności odsetkowych od zadłużenia o zmiennym oprocentowaniu), lub z wysoce prawdopodobną planowaną transakcją, i która mogłaby wpływać na wynik finansowy.

Zabezpieczenie przepływów pieniężnych ujmuje się w księgach w następujący sposób:

a)oddzielny składnik kapitału własnego związany z pozycją zabezpieczaną (rezerwę z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych) koryguje się o niższą spośród następujących kwot (w wartościach bezwzględnych):

a.skumulowane od momentu ustanowienia zabezpieczenia zyski lub straty na instrumencie zabezpieczającym; oraz

b.skumulowaną od momentu ustanowienia zabezpieczenia zmianę wartości godziwej (obecnej wartości) pozycji zabezpieczanej (tj. obecną wartość skumulowanej zmiany zabezpieczanych oczekiwanych przyszłych przepływów pieniężnych);

b)część zysku lub straty na instrumencie zabezpieczającym, którą określono jako skuteczne zabezpieczenie (tj. część, którą kompensuje się ze zmianą rezerwy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych obliczoną zgodnie z pkt a)), ujmuje się w innych całkowitych dochodach;

 

 

c)wszelkie pozostałe zyski lub straty na instrumencie zabezpieczającym (lub wszelkie zyski lub straty wymagane do zrównoważenia zmiany rezerwy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych obliczonej zgodnie z pkt a)) stanowią nieefektywność zabezpieczenia, którą ujmuje się w wyniku finansowym.

 

Część efektywna zabezpieczenia przenoszona jest na wynik finansowy jako korekta wynikająca z przeklasyfikowania w tym okresie lub okresach, kiedy zabezpieczane przepływy pieniężne wpływają na wynik finansowy.

Spółka zaprzestaje stosowania rachunkowości zabezpieczeń przepływów pieniężnych wówczas, gdy spełniony jest jeden z poniższych warunków:

a)Jeżeli powiązanie zabezpieczające przestaje spełniać kryteria kwalifikacyjne, a więc w szczególności gdy wygasa lub zostaje przedterminowo rozliczony instrument zabezpieczający, gdy wystąpienie przepływów pieniężnych z planowanej transakcji nie jest wysoce prawdopodobne lub gdy nie są spełnione kryteria oceny efektywności zabezpieczenia z zastrzeżeniem poniższego punktu. W takim przypadku, jeśli wciąż oczekuje się, że nastąpią zabezpieczane przyszłe przepływy pieniężne, kwota pozostaje w rezerwie z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych do czasu wystąpienia tych przepływów. W przeciwnym przypadku przeprowadza się natychmiastowe przeklasyfikowanie tej kwoty do wyniku finansowego.

b)Jeżeli powiązanie zabezpieczające przestaje spełniać wymóg efektywności zabezpieczenia dotyczący wskaźnika zabezpieczenia, lecz cel zarządzania ryzykiem odnoszący się do tego wyznaczonego powiązania zabezpieczającego pozostaje taki sam, Grupa koryguje wskaźnik zabezpieczenia powiązania zabezpieczającego w taki sposób, aby spełniało ono ponownie kryteria kwalifikacyjne (tzw. mechanizm przywracania równowagi).

 

Faktoring

 

Jednostki korzystają z finansowania w formie faktoringu pełnego lub niepełnego.

Faktoring pełny traktowany jest jako umowa sprzedaży wierzytelności. Przeniesienie wierzytelności jest definitywne, tzn. pełne ryzyko niewypłacalności dłużnika z chwilą zawarcia umowy zostaje przeniesione na faktora.

W przypadku faktoringu niepełnego przeniesienie wierzytelności na faktora nie jest definitywne, w związku z czym ryzyko niewypłacalności dłużnika spoczywa na faktorancie. Jeżeli dłużnik nie spłaci wymagalnej kwoty, to faktorant musi zwrócić otrzymaną od faktora kwotę. Umowa taka ujmowana jest na zasadach podobnych do umowy kredytu czy pożyczki. Otrzymane środki tytułem zaliczki są prezentowane jako pozostałe zobowiązania finansowe w kwocie zobowiązania do faktora.

Koszty związane z umowami faktoringu, takie jak prowizje i odsetki, Grupa zalicza do sprawozdania z zysków lub strat i całkowitych dochodów poprzez ujęcie w kosztach finansowych.

 

Zobowiązania warunkowe

 

Zobowiązanie warunkowe jest możliwym zobowiązaniem, które powstaje na skutek zdarzeń przeszłych i którego istnienie zostanie potwierdzone dopiero w przyszłości w momencie wystąpienia niepewnych zdarzeń, (nad którymi jednostka nie ma pełnej kontroli). Zobowiązaniem warunkowym może być również obecne zobowiązanie jednostki, które powstaje na skutek przeszłych zdarzeń i którego nie można wycenić wystarczająco wiarygodnie lub nie jest prawdopodobne, aby wypełnienie tego zobowiązania spowodowało wypływ środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne. W związku z tym zobowiązanie takie nie jest prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, natomiast jest ujawniane w informacji dodatkowej do sprawozdania.

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

Sprawozdawczość dotycząca segmentów działalności

 

Segment działalności jest grupą aktywów i obszarów działań angażowanych w celu dostarczania produktów lub usług podlegających określonym rodzajom ryzyka i korzyściom różniącym się od rodzajów ryzyka i korzyści innych segmentów działalności. Podstawą wyodrębnienia kosztów segmentu są koszty, na które składają się koszty sprzedaży produktów klientom zewnętrznym oraz koszty transakcji realizowanych z innymi segmentami, które wynikają z działalności operacyjnej danego segmentu i dają się bezpośrednio przyporządkować do tego segmentu.

Aktywa użytkowane wspólnie przez jeden lub przez większą ilość segmentów przypisuje się do tych segmentów wtedy i tylko wtedy, gdy odnośne przychody zostały przypisane także do tych segmentów.

Przychody segmentu ze sprzedaży na rzecz klientów zewnętrznych oraz przychody segmentu pochodzące z transakcji realizowanych z innymi segmentami wykazuje się osobno. 

 

Informacje ujawniane na temat podmiotów powiązanych

 

Grupa na koniec okresu sprawozdawczego prezentuje aktywa i pasywa oraz przychody ze sprzedaży z uwzględnieniem pozycji związanych z podmiotami powiązanymi zgodnie z przepisami Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.

 

Podmiot powiązany jest osobą lub jednostką związaną z jednostką, która sporządza sprawozdanie finansowe („jednostką sprawozdawczą”).

 

a)Osoba lub bliski członek rodziny tej osoby jest związany z jednostką sprawozdawczą, jeżeli ta osoba:

1)Sprawuje kontrolę lub współkontrolę nad jednostką sprawozdawczą;

2)Ma znaczący wpływ na jednostkę sprawozdawczą; lub

3)Jest członkiem kluczowego personelu kierowniczego jednostki sprawozdawczej lub jej jednostki dominującej.

 

b)Jednostka jest związana z jednostką sprawozdawczą, jeżeli spełniony jest jeden z poniższych warunków:

1)Jednostka i jednostka sprawozdawcza są członkami samej grupy( co oznacza, że każda jednostka dominująca, zależna i współzależna jest związana z pozostałymi jednostkami).

2)Jedna jednostka jest jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem innej jednostki (lub jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem członka grupy, której członkiem jest ta inna jednostka).

3)Obydwie jednostki są wspólnymi przedsięwzięciami tego samego trzeciego podmiotu.

4)Jedna jednostka jest wspólnym przedsięwzięciem trzeciej jednostki, a dana inna jednostka jest jednostką stowarzyszoną trzeciej jednostki.

5)Jednostka jest programem świadczeń po okresie zatrudnienia na rzecz pracowników jednostki sprawozdawczej lub jednostki związanej z jednostką sprawozdawczą. Jeżeli jednostka sprawozdawcza jest sama sobie takim programem, sponsorujący pracodawcy są również związani z jednostką sprawozdawczą.

6)Jednostka jest kontrolowana lub wspólnie kontrolowana przez osobę określoną w pkt. a)

7)Osoba określona w pkt a) ppkt I) i ma znaczący wpływ na jednostkę lub jest członkiem kluczowego personelu kierowniczego jednostki (lub jednostki dominującej tej jednostki).

8)Jednostka lub dowolny członek grupy, której jednostka jest częścią, świadczy usługi kluczowego personelu kierowniczego na rzecz jednostki sprawozdawczej lub jej jednostki dominującej.

 

Związki pomiędzy jednostkami dominującymi a ich jednostkami zależnymi ujawnia się niezależnie od faktu, czy pomiędzy podmiotami powiązanymi miały miejsce transakcje.

Jeśli pomiędzy podmiotami powiązanymi miały miejsce transakcje, Grupa ujawnia informacje dotyczące istoty związku pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Grupa w zakresie identyfikacji podmiotów powiązanych prezentuje jednostki, dla których jednostka dominująca jest akcjonariuszem / udziałowcem oraz podmioty, od których jednostka dominująca jest zależna zarówno w sposób pośredni, jak i bezpośredni. Jednostka dominująca za podmioty powiązane uznaje również Członków Zarządu oraz członków ich rodzin.

 

Zysk przypadający na jedną akcję.

 

Podstawowy zysk przypadający na jedną akcję

 

Podstawowy zysk przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku lub straty, która przypada na zwykłych akcjonariuszy jednostki dominującej, przez średnią ważoną liczby akcji zwykłych występujących w ciągu danego okresu.

Zysk lub strata, przypadająca na akcjonariuszy jednostki dominującej, obejmująca zysk lub stratę z działalności kontynuowanej przypadającą na jednostkę dominującą; oraz zysk lub stratę przypadającej na jednostkę dominującą skorygowane o wartość dywidend uprzywilejowanych po opodatkowaniu, różnice z tytułu rozliczenia akcji

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

uprzywilejowanych oraz o inne podobne wpływy akcji uprzywilejowanych, zaklasyfikowanych jako instrumenty kapitałowe.

 

Rozwodniony zysk przypadający na jedną akcję

 

Zysk lub stratę przypadającą na zwykłych akcjonariuszy jednostki dominującej zwiększa się o kwotę dywidend po opodatkowaniu oraz odsetek zaliczonych do danego okresu, odnoszących się do rozwadniających potencjalnych akcji zwykłych, oraz koryguje się o wszelkie inne zmiany przychodów lub kosztów, które wynikałyby ze zamiany rozwadniających potencjalnych akcji zwykłych. Natomiast średnią ważoną liczby występujących akcji zwykłych zwiększa się o średnią ważoną liczby dodatkowych akcji zwykłych, które występowałyby, zakładając zamianę wszystkich rozwadniających potencjalnych akcji zwykłych. 

5.5 SUBIEKTYWNE OCENY ORAZ ISTOTNE SZACUNKI I ZAŁOŻENIA 

Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnego z MSSF wymaga od Grupy użycia ocen i szacunków, które mają wpływ na stosowane zasady rachunkowości oraz wykazywane aktywa, pasywa, przychody oraz koszty. Szacunki i związane z nimi założenia opierają się o doświadczenia historyczne i inne czynniki uznawane za istotne. Rzeczywiste wyniki mogą różnić się od tych szacunków.

 

SUBIEKTYWNE OCENY/ OSĄDY KSIĘGOWE

Informacje o osądach dokonanych przy stosowaniu zasad (polityki) rachunkowości, które mają najistotniejszy wpływ na kwoty ujęte w sprawozdaniu finansowym zostały przedstawione poniżej.

 

- Osądy przy ustaleniu momentu ujmowania przychodów w czasie czy w określonym momencie

Poszczególne spółki w Grupie realizują wiele umów z klientami, które różnią się od siebie zapisami umownymi. Każdorazowo, podpisane umowy są oceniane pod kątem spełnienia warunków do ujmowania przychodów w czasie i na podstawie osądu wyznaczonych do tego osób, dana umowa kwalifikowana jest do wyceny w czasie lub w określonym momencie.

 

Wykaz przychodów z podziałem na ujmowane w czasie i w określonym momencie znajduje się w nocie 6.25.

 

- Osądy przy ustalaniu momentu uzyskania przez klienta kontroli nad przyrzeczonymi dobrami lub usługami w przypadku zobowiązań do wykonania świadczeń w określonym momencie

 

W okresie sprawozdawczym nie wystąpiły znaczące subiektywne oceny dokonane przy ustaleniu momentu uzyskania kontroli nad przyrzeczonymi dobrami.

 

- Określanie nieodwoływalnego okresu leasingu: umowy na czas nieokreślony oraz umowy z możliwością odnowienia lub wypowiedzenia

 

Grupa ustala okres leasingu jako nieodwołalny okres leasingu, łącznie z okresami, na które istnieje opcja przedłużenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że zostanie ona wykonana, lub okresami, na które można wypowiedzieć leasing, jeżeli można z wystarczającą pewnością stwierdzić, że nie zostaną wykonane.

 

Grupa posiada umowy najmu, zawarte na czas nieokreślony, obejmujące umowy najmu budynków i budowli zawarte z podmiotem powiązanym spoza Grupy. W momencie pierwszego ujęcia przyjęto, że okres nieodwoływalny będzie stanowić okres najdłuższych prognoz wieloletnich przygotowywanych dla Grupy czyli okres 10 letni. Po dacie rozpoczęcia Grupa ponownie ocenia okres leasingu, jeśli ma miejsce znaczące zdarzenie lub zmiana okoliczności, na które ma wpływ i które wpływają na jej zdolność do skorzystania lub niewykonania opcji odnowienia lub wypowiedzenia (np. ulepszenia lub istotne dostosowanie przedmiotu leasingu). Dla umów najmu budynków i budowli na czas nieokreślony, przyjmujemy w Grupie Introl że ze znaczącymi zdarzeniami lub znaczącymi okolicznościami mamy do czynienia w momencie:



-  zakończenia i przyjęcia do użytkowania istotnych inwestycji w przedmiocie leasingu (tj.  zwiększenia z tyt. inwestycji w leasingowane aktywa powyżej 500 000 zł lub o 10% dotychczasowej wartości brutto aktywa z tyt. praw do użytkowania oraz w przypadku zmiany czynszu najmu w związku ze analogicznymi zrealizowanymi inwestycjami w przedmiot leasingu u leasingodawcy),

- rozpoczęcia subleasingu bazowego składnika aktywów przez okres dłuższy niż wcześniej określony okres leasingu,

- podjęcie decyzji biznesowej, która ma bezpośrednie znaczenie w kontekście skorzystania lub nieskorzystania z opcji, w tym:  

odnowienie strategicznego planu Grupy Introl w zakresie długości inwestycji w spółkach zależnych, lub

aktualizację prognoz 10 letnich dokonywaną raz na 3-5 lat przez Grupę.

 

Informacje na temat aktywów z tyt. praw do użytkowania znajdują się w nocie 6.2, natomiast zobowiązań z tyt. leasingu znajdują się w nocie 6.21.

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

ISTOTNE SZACUNKI I ZAŁOŻENIA

Informacje na temat kluczowych założeń dotyczących przyszłości oraz innych kluczowych źródeł niepewności dotyczący szacunków w okresie sprawozdawczym, z którymi może wiązać się istotne ryzyko spowodowania istotnej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku obrotowym zostały przedstawione poniżej.

 

- Ujmowanie przychodów

Grupa stosuje metodę procentowego zaawansowania prac przy rozliczaniu kontraktów długoterminowych czyli dla sprzedaży dla której zobowiązania są spełniane w czasie. Stopień zaawansowania usługi mierzy się udziałem kosztów poniesionych do całości szacowanych kosztów kontraktu. Wyceny bieżące stopnia zaawansowania kontraktów ujmuje się w pozycjach aktywo / zobowiązanie z tyt. umów z klientami.

Szacowanie kosztów kontraktów dokonywane jest przez kierowników kontraktów, przy wsparciu innych pracowników zaangażowanych w realizację kontraktu i aktualizowane minimum na koniec każdego kwartału.

 

Informacje na temat aktywów i zobowiązań z tyt. umów z klientami znajdują się w nocie 6.11.

 

- Leasing – Szacowanie krańcowej stopy procentowej

W przypadku gdy Spółka nie jest w stanie ustalić w łatwy sposób stopy procentowej leasingu, do wyceny zobowiązań z tytułu leasingu wykorzystywana jest krańcowa stopa procentowa leasingobiorcy. Jest to stopa jaką Spółka musiałaby zapłacić aby pożyczyć na podobny okres i przy podobnych zabezpieczeniach środki niezbędne do zakupu składnika aktywów o podobnej wartości co składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania w podobnym środowisku gospodarczym. Krańcowe stopy procentowe zostały określone jako suma stopy stałej, wyznaczonej na bazie bieżących kwotowań IRS (Interest Rate Swap) zgodnie z okresem zapadalności stopy dyskonta i odpowiedniej stopy bazowej dla danej waluty oraz marży w oparciu o bieżące oferty instytucji finansowych dla finansowania średnio i długoterminowego w danej walucie lub na bazie przeglądu zawartych umów finansowych w Grupie o zbliżonych parametrach.

- Stawki amortyzacyjne

Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywalnego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Grupa weryfikuje przewidywane okresy użytkowania ekonomicznego składników pozycji rzeczowych aktywów trwałych na koniec każdego rocznego okresu sprawozdawczego.

 

W 2022 r. nie dokonano zmian stawek amortyzacji które by istotnie wpłynęły na koszty amortyzacji i wyniki Grupy zarówno na rok 2022, jak i lata kolejne.

 

- Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych (w tym wartości firmy) i aktywów z tyt. prawa do użytkowania

Grupa dokonuje oceny, czy wystąpiły przesłanki wskazujące na możliwość wystąpienia utraty wartości pojedynczych składników aktywów lub ośrodków wypracowujących środki pieniężne. W ramach analizy oceniane są przesłanki pochodzące z zewnętrznych źródeł informacji jak i przesłanki wewnętrzne. Wystąpienie przesłanki wskazującej na możliwość utraty wartości wymaga oszacowania wartości odzyskiwalnej.

 

Więcej informacji na temat utraty wartości ww. aktywów znajduje się w nocie 6.6.

 

- Odpisy na zapasy

Ustalenie odpisów wartości zapasów, wymaga oszacowania ich wartości netto możliwych do uzyskania bazując na najbardziej aktualnych cenach sprzedaży na moment dokonania szacunków.

 

- Utrata wartości należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności, jak również aktywów z tyt. umów z klientami

W celu oszacowania oczekiwanej straty kredytowej Grupa stosuje podejście indywidualne i uproszczone. W przypadku podejścia uproszczonego Grupa wykorzystuje matrycę rezerw oszacowaną na podstawie historycznych poziomów spłacalności przez kontrahentów. Grupa uwzględnia informacje dotyczące przyszłości w stosowanych parametrach modelu szacowania strat oczekiwanych, poprzez zarządczą korektę bazowych współczynników prawdopodobieństwa niewypłacalności. Dla należności spornych i nieściągalnych Grupa stosuje indywidualną ocenę zarządu poszczególnych sald z kontrahentami.

 

Informacje na temat odpisów z tytułu strat kredytowych znajdują się w nocie 6.39.5.

 

- Wycena rezerw

Tworzenie rezerw wymaga dokonania szacunków prawdopodobieństwa wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomicznych oraz określenia wysokości stanowiącej najbardziej wiarygodny szacunek nakładów niezbędnych do wypełnienia obowiązku obecnego na koniec okresu sprawozdawczego. Rezerwy są tworzone, gdy prawdopodobieństwo wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne jest większe niż 50%

Obraz 625554311Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

- Wycena rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych

Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych (odprawy emerytalne i rentowe oraz nagrody jubileuszowe)zostały oszacowane za pomocą metod aktuarialnych, które bazują na przyjętych przez aktuariusza założeniach.

 

Informacja o założeniach przyjętych do wyceny rezerw na koniec okresu znajdują się w nocie 6.19.1.

 

- Składniki aktywów z tytułu podatku odroczonego

Grupa rozpoznaje składniki aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmowane są w odniesieniu do niewykorzystanych strat podatkowych w zakresie, w jakim jest prawdopodobne, że osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który umożliwi wykorzystanie strat.

 

Informacje na temat aktywów z tytułu podatku odroczonego znajdują się w nocie 6.33.3.

 

Informacje o zmianach pozycji ujętych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej na które mogły mieć wpływ osądy i szacunki w stosunku do końca 2021 r. przedstawione zostały poniżej:

 

Grupa INTROL

Nr noty

31.12.2022

31.12.2021

Zmiana

Odpisy aktualizujące wartość aktywów:

19 486

19 143

343

UTRATA WARTOŚCI (MSR 36 i inne)

- wartości niematerialne (w tym wartość firmy)

6.5

2 416

1 887

529

- aktywa z tyt. prawa do użytkowania

6.2

-

1 491

(1 491)

- zapasy

6.9

3 682

2 724

958

- inwestycje długo- i krótkoterminowe

6.17

-

-

-

- inne (RMK i inne)

61

61

-

OCZEKIWANE STRATY KREDYTOWE (MSSF 9)

- należności długo- i krótkoterminowe

6.10

10 796

10 425

371

- aktywa z tyt. umów z klientami

6.11

42

66

(24)

- odpisy na pożyczki

6.12

2 489

2 489

-

- inne

-

-

-

Aktywa z tyt. praw do użytkowania

6.2

39 640

40 510

(870)

Zobowiązania związane z prawami do użytkowania

6.21

34 277

33 167

1 110

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

6.33.3

12 841

11 106

1 735

Rezerwa na odroczony podatek dochodowy

6.33.3

15 340

9 930

5 410

Rezerwy:

6.19

20 632

17 083

3 549

- na naprawy gwarancyjne

6.19

320

552

(232)

- na straty na kontraktach

6.19

7 423

5 631

1 792

- na świadczenia pracownicze i tym podobne:

6.19

12 133

10 288

1 845

- odprawy emerytalne i rentowe

6.19

1 936

2 345

(409)

- urlopy

6.19

4 030

3 592

438

- premie dla Zarządów

6.19

761

293

468

- pozostałe premie

6.19

4 354

2 778

1 576

- nagrody jubileuszowe

6.19

1 052

1 280

(228)

- inne

6.19

-

-

-

- pozostałe rezerwy:

6.19

756

612

144

- na badanie bilansu

6.19

154

156

(2)

- inne

6.19

602

456

146

Umowy z klientami:

- aktywa z tytułu umów z klientami

6.11

51 311

21 056

30 255

- zobowiązania z tytułu umów z klientami (wycena)

6.11

10 125

10 165

(40)

 

Istotne założenia, przyjęte przy szacowaniu powyższych wartości, nieopisane w niniejszym punkcie zostały przedstawione w nocie 5.4.4 „Informacje dotyczące zasad rachunkowości przyjętych przez sporządzaniu sprawozdania”.

 

Obraz 925800185

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.NOTY DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

6.1RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE (WG. GRUP RODZAJOWYCH)

 

2022 rok

Grunty

Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej

Urządzenia techniczne i maszyny

Środki transportu

Inne środki trwałe

Środki trwałe razem

Wartość brutto środków trwałych na początek okresu

2 001

55 321

80 626

14 047

16 747

168 742

Zmiany zasad polityki rachunkowości

-

-

-

-

-

-

Wartość brutto środków trwałych na początek okresu po zmianach

2 001

55 321

80 626

14 047

16 747

168 742

Zwiększenia (z tytułu)

-

4 378

9 552

2 497

2 014

18 441

– zakupu / nabycia

-

4 378

8 616

852

2 002

15 848

– reklasyfikacja z aktywów z tyt. prawa do użytkowania

-

-

936

1 645

12

2 593

– inne

-

-

-

-

-

-

Zmniejszenia (z tytułu) (-)

-

(184)

(1 567)

(1 871)

(450)

(4 072)

– sprzedaży i likwidacji

-

(184)

(1 358)

(1 871)

(450)

(3 863)

– inne

-

-

(209)

-

-

(209)

Przemieszczenia wewnętrzne

-

(182)

-

-

182

-

Wartość brutto środków trwałych na koniec okresu

2 001

59 333

88 611

14 673

18 493

183 111

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu

-

12 163

38 628

11 363

11 105

73 259

Zmiany zasad polityki rachunkowości

-

-

-

-

-

-

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu po zmianach

-

12 163

38 628

11 363

11 105

73 259

Amortyzacja za okres (z tytułu)

-

960

4 015

645

1 003

6 623

– zwiększeń

-

964

4 722

1 239

1 422

8 347

– reklasyfikacja z aktywów z tyt. prawa do użytkowania

-

-

605

1 228

9

1 842

– zmniejszeń z tytułu sprzedaży i likwidacji (-)

-

(4)

(1 312)

(1 822)

(428)

(3 566)

– zmniejszeń/zwiększeń z tytułu przemieszczeń wewnętrznych (+/-)

– innych

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu

-

13 123

42 643

12 008

12 108

79 882

Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu

-

-

-

-

-

-

Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu

-

-

-

-

-

-

Wartość netto środków trwałych na koniec okresu

2 001

46 210

45 968

2 665

6 385

103 229

w tym środki trwałe w budowie

-

109

483

-

372

964

 

Obraz 1912410390Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL za

rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

 

2021 rok

Grunty

Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej

Urządzenia techniczne i maszyny

Środki transportu

Inne środki trwałe

Środki trwałe razem

Wartość brutto środków trwałych na początek okresu

563

55 126

74 848

12 510

15 215

158 262

Zmiany zasad polityki rachunkowości

-

-

-

-

-

-

Wartość brutto środków trwałych na początek okresu po zmianach

563

55 126

74 848

12 510

15 215

158 262

Zwiększenia (z tytułu)

1 438

1 193

6 430

3 848

1 405

14 314

– zakupu / nabycia

1 438

1 193

6 199

1 001

1 161

10 992

– reklasyfikacja z aktywów z tyt. prawa do użytkowania

-

-

231

2 847

244

3 322

– inne

-

-

-

-

-

-

Zmniejszenia (z tytułu) (-)

-

(507)

(619)

(2 311)

(397)

(3 834)

– sprzedaży i likwidacji

-

(507)

(619)

(2 226)

(397)

(3 749)

– inne

-

-

-

(85)

-

(85)

Przemieszczenia wewnętrzne

-

(491)

(33)

-

524

-

Wartość brutto środków trwałych na koniec okresu

2 001

55 321

80 626

14 047

16 747

168 742

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu

-

11 901

34 780

10 502

9 797

66 980

Zmiany zasad polityki rachunkowości

-

-

-

-

-

-

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu po zmianach

-

11 901

34 780

10 502

9 797

66 980

Amortyzacja za okres (z tytułu)

-

262

3 848

861

1 308

6 279

– zwiększeń

-

926

4 155

1 200

1 326

7 607

– reklasyfikacja z aktywów z tyt. prawa do użytkowania

-

-

228

1 796

217

2 241

– zmniejszeń z tytułu sprzedaży i likwidacji (-)

-

(575)

(508)

(2 177)

(357)

(3 617)

– zmniejszeń/zwiększeń z tytułu przemieszczeń wewnętrznych (+/-)

-

(89)

(33)

-

122

-

– innych

-

-

6

42

-

48

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu

-

12 163

38 628

11 363

11 105

73 259

Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu

-

-

-

-

-

-

Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu

-

-

-

-

-

-

Wartość netto środków trwałych na koniec okresu

2 001

43 158

41 998

2 684

5 642

95 483

w tym środki trwałe w budowie

-

-

261

-

15

276

 

Obraz 1912410390Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL za

rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.2AKTYWA Z TYTUŁU PRAW DO UŻYTKOWANIA (WG. GRUP RODZAJOWYCH)

 

2022 rok

Grunty

(w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu)

Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej

Urządzenia techniczne i maszyny

Środki transportu

Inne

Razem

Wartość brutto aktywów z tytułu prawa do użytkowania na początek okresu

10 265

23 407

11 357

8 254

844

54 127

Zmiany zasad polityki rachunkowości

-

-

-

-

-

-

Wartość brutto aktywów z tytułu prawa do użytkowania na początek okresu po zmianach

10 265

23 407

11 357

8 254

844

54 127

Zwiększenia (z tytułu)

-

3 098

4 753

4 789

83

12 723

- zwiększenia (nowe umowy)

-

1 880

4 535

3 239

83

9 737

- zwiększenia (zmiana umowy)

-

1 218

97

1 550

-

2 865

– inne

-

-

121

-

-

121

Zmniejszenia (z tytułu) (-)

(6 982)

(1 853)

(936)

(1 964)

(25)

(11 760)

– zmniejszenia (zmiana umowy)

-

(1 736)

-

(319)

-

(2 055)

– zmniejszenia (reklasyfikacja na środki trwałe)

-

-

(936)

(1 645)

(12)

(2 593)

– sprzedaży, rozwiązania umów i innych zmian

(6 982)

(117)

-

-

(13)

(7 112)

Przemieszczenia wewnętrzne

-

-

-

-

-

-

Wartość brutto aktywów z tytułu prawa do użytkowania na koniec okresu

3 283

24 652

15 174

11 079

902

55 090

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu

173

6 751

2 215

2 801

186

12 126

Zmiany zasad polityki rachunkowości

-

-

-

-

-

-

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu po zmianach

173

6 751

2 215

2 801

186

12 126

Amortyzacja za okres (z tytułu)

(44)

2 265

342

698

63

3 324

– zwiększeń

60

3 025

947

1 973

85

6 090

– zmniejszenia (reklasyfikacja na środki trwałe)

-

-

(605)

(1 228)

(9)

(1 842)

– zmniejszeń/zwiększeń z tytułu przemieszczeń wewnętrznych (+-)

-

-

-

-

-

-

– innych

(104)

(760)

-

(47)

(13)

(924)

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu

129

9 016

2 557

3 499

249

15 450

Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu

1 491

-

-

-

-

1 491

Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu

-

-

-

-

-

-

Wartość netto aktywów z tytułu prawa do użytkowania na koniec okresu

3 154

15 636

12 617

7 580

653

39 640

wg grup prezentacji w sprawozdaniu finansowym

18 790

20 850

39 640

 

 

Obraz 1912410390Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL za

rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

 

2021 rok

Grunty

(w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu)

Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej

Urządzenia techniczne i maszyny

Środki transportu

Inne

Razem

Wartość brutto aktywów z tytułu prawa do użytkowania na początek okresu

10 343

22 320

11 082

8 597

964

53 306

Zmiany zasad polityki rachunkowości

-

-

-

-

-

-

Wartość brutto aktywów z tytułu prawa do użytkowania na początek okresu po zmianach

10 343

22 320

11 082

8 597

964

53 306

Zwiększenia (z tytułu)

-

2 723

507

2 730

124

6 084

- zwiększenia (nowe umowy)

-

1 738

461

2 645

124

4 968

- zwiększenia (zmiana umowy)

-

985

46

-

-

1 031

– inne

-

-

-

85

-

85

Zmniejszenia (z tytułu) (-)

(78)

(1 636)

(232)

(3 073)

(244)

(5 263)

– zmniejszenia (zmiana umowy)

-

(1 149)

-

-

-

(1 149)

– zmniejszenia (reklasyfikacja na środki trwałe)

-

-

(232)

(2 847)

(244)

(3 323)

– inne

(78)

(487)

-

(226)

-

(791)

Przemieszczenia wewnętrzne

-

-

-

-

-

-

Wartość brutto aktywów z tytułu prawa do użytkowania na koniec okresu

10 265

23 407

11 357

8 254

844

54 127

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu

122

4 775

1 669

3 019

327

9 912

Zmiany zasad polityki rachunkowości

-

-

-

-

-

-

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu po zmianach

122

4 775

1 669

3 019

327

9 912

Amortyzacja za okres (z tytułu)

51

1 976

546

(218)

(141)

2 214

– zwiększeń

64

2 736

775

1 675

76

5 326

– zmniejszenia (reklasyfikacja na środki trwałe)

-

-

(228)

(1 796)

(217)

(2 241)

– zmniejszeń/zwiększeń z tytułu przemieszczeń wewnętrznych (+-)

-

-

-

-

-

-

– innych

(13)

(760)

(1)

(97)

-

(871)

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu

173

6 751

2 215

2 801

186

12 126

Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu

1 491

-

-

-

-

1 491

Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu

1 491

-

-

-

-

1 491

Wartość netto aktywów z tytułu prawa do użytkowania na koniec okresu

8 601

16 656

9 142

5 453

658

40 510

wg grup prezentacji w sprawozdaniu finansowym

25 257

15 253

40 510

 

 

 

Obraz 1743399289Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

 

Zabezpieczenia na majątku trwałym:

31.12.2022

31.12.2021

Hipoteka na nieruchomościach*

142 123

103 173

Zastaw na maszynach i urządzeniach **

34 243

27 217

Przewłaszczenie na zabezpieczenie**

384

89

*Wartość wpisów w hipotekach

**Wartość netto aktywów na dzień bilansowy.

 

Grupa INTROL

 

Na dzień 31.12.2022 r.ustanowiono następujące zabezpieczenie na rzeczowych aktywach trwałych:

Umowa o wielocelową i wielowalutową linię kredytową nr M0007000 zawarta z Santander Bank Polska S.A. z dnia 10.01.2013 r., wraz z późniejszymi zmianami oraz umowy wymiany stóp procentowych IRS (Interest Rate Swap), zabezpieczona hipoteką umowną łączną do kwoty 96 900 000 zł na nieruchomości:

- INTROL S.A. położonej w Chorzowie przy ul. 16 lipca 14, KW nr KA1C/00016367/9,

- INTROL S.A. położonej w Chorzowie przy ul. Żelaznej 5, KW nr KA1C/00027620/1,

wraz z cesjami praw z polis ubezpieczenia.

 

Umowa limitu kredytowego wielocelowego nr 70 1020 2313 0000 3102 0630 2709 z dnia 25.02.2020 r. wraz z późniejszymi zmianami, zawarta przez spółkę zależną, tj. Introl Energomontaż Sp. z o.o. z PKO BP S.A., zabezpieczona hipoteką umowną do kwoty 34 000 000 zł na nieruchomości:

- INTROL S.A. położonej w Chorzowie przy ul. 16 lipca 12, KW nr KA1C/00034726/6,

wraz z cesją praw z polis ubezpieczenia.

 

Na dzień 31.12.2021 r.ustanowiono następujące zabezpieczenie na rzeczowych aktywach trwałych:

Umowa o wielocelową i wielowalutową linię kredytową nr M0007000 zawarta z Santander Bank Polska S.A. z dnia 10.01.2013 r., wraz z późniejszymi zmianami oraz umowy wymiany stóp procentowych IRS (Interest Rate Swap), zabezpieczona hipoteką umowną łączną do kwoty 96 900 000 zł na nieruchomości:

- INTROL S.A. położonej w Chorzowie przy ul. 16 lipca 14, KW nr KA1C/00016367/9,

- INTROL S.A. położonej w Chorzowie przy ul. Żelaznej 5, KW nr KA1C/00027620/1,

wraz z cesjami praw z polis.

 

INTROL S.A.

 

Na dzień 31.12.2022 r. ustanowione były następujące zabezpieczenia na rzeczowych aktywach trwałych:

 

Umowa o kredyt inwestycyjny nr K02196/21 zawarta z Santander Bank Polska S.A. z dnia 20.12.2021 r. zabezpieczona w formie hipoteki do kwoty 6 272 610,0 zł na nieruchomości:

- INTROL S.A. położonej w Limanowej przy ul. Skrudlaka 1, KW nr NS1L/00040272/6.

 

Umowa o kredyt inwestycyjny nr K01616/22 zawarta z Santander Bank Polska S.A. z dnia 12.12.2022 r. zabezpieczona w formie hipoteki do kwoty 4 950 000,0 zł na nieruchomości:

- INTROL S.A. położonej w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Grabowskiej 47A/ul. Curie-Skłodowskiej KZ1W/00052633/3, KZ1W/00071507/0, KZ1W/00005494/2, KZ1W/00005495/9, KZ1W/00005496/6, KZ1W/00005497/3, KZ1W/00005498/0, KZ1W/00052634/0,

 

Umowa pożyczki leasingowej nr 00202/EI/22 zawarta z PKO Leasing S.A . z dnia 23.02.2022 r. zabezpieczona w formie zastawu rejestrowego na przedmiotach finansowania wraz z cesją z praw z polisy ubezpieczenia. Wartość księgowa netto rzeczowych aktywów trwałych (wydzierżawione przez INTROL S.A. do LIMATHERM S.A.) objętych zastawem na dzień 31.12.2022 r. wynosi 3 502 077,67 zł.

 

Umowa pożyczki leasingowej nr 01537/EI/22 zawarta z PKO Leasing S.A. z dnia 19.08.2022 r. zabezpieczona w formie zastawu rejestrowego na przedmiotach finansowania wraz z cesją z praw z polisy ubezpieczenia. Wartość księgowa netto rzeczowych aktywów trwałych (wydzierżawione przez INTROL S.A. do LIMATHERM S.A.) objętych zastawem na dzień 31.12.2022 r. wynosi 5 911 488,81 zł.

 

Na dzień 31.12.2021 r. ustanowione były następujące zabezpieczenia na rzeczowych aktywach trwałych:

Umowa o kredyt inwestycyjny nr K02196/21 z dnia 20.12.2021 zabezpieczona w formie hipoteki do kwoty 6 272 610,00 zł na prawie użytkowania wieczystego wpisanego w KW nr NS1L/00040272/6.

 

LIMATHERM S.A.

 

Na dzień 31.12.2022 r. ustanowione były następujące zabezpieczenia na rzeczowych aktywach trwałych:

Umowa o kredyt nr CDR/47501/16, umowa nr CRD/53056/18, umowa nr WAR/8807/21/391/CB oraz limit na zamianę stopy procentowej określony w Umowie Ramowej wraz z późniejszymi zmianami do wyżej wymienionych umów,

Obraz 1743399289Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

zabezpieczone w formie zastawu rejestrowego na zbiorze rzeczy ruchomych wraz z cesją z praw polisy. Wartość księgowa netto rzeczowych aktywów trwałych objętych zastawem na dzień 31.12.2022r. wynosi 24 829 113,91zł.

 

Umowa pożyczki CR1/03584/2022 zawartej z Santander Leasing S.A. z zabezpieczeniem w formie przewłaszczenia na przedmiocie finansującym pożyczką wraz z cesją z praw polisy. Wartość księgowa netto rzeczowych aktywów trwałych objętych przewłaszczeniem na dzień 31.12.2022 r. wynosi 215 341,06 zł.

 

Na dzień 31.12.2021 r. ustanowione były następujące zabezpieczenia na rzeczowych aktywach trwałych:

Umowa o kredyt nr CDR/47501/16, umowa nr CRD/53056/18, umowa nr WAR/8807/21/391/CB oraz limit na zamianę stopy procentowej określony w Umowie Ramowej wraz z późniejszymi zmianami do wyżej wymienionych umów, zabezpieczone w formie zastawu rejestrowego na zbiorze rzeczy ruchomych wraz z cesją z praw polisy. Wartość księgowa netto rzeczowych aktywów trwałych objętych zastawem na dzień 31.12.2021 r. wynosi 27 217 146,34 zł.

 

INTROL AUTOMATYKA Sp. z o.o*

 

Na dzień 31.12.2022 r. brak ustanowionych zabezpieczeń na rzeczowych aktywach trwałych.

 

Na dzień 31.12.2021 r. ustanowione były następujące zabezpieczenia na rzeczowych aktywach trwałych:

Umowa pożyczki CR1/00760/2020 zawartej z Santander Leasing S.A.z zabezpieczeniem w formie przewłaszczenia na przedmiocie finansującym pożyczką wraz z cesją z praw polisy. Wartość księgowa netto rzeczowych aktywów trwałych objętych przewłaszczeniem na dzień 31.12.2021 r. wynosi 88 825,55 zł.

 

*Z dniem 30.11.2022 Introl Automatyka Sp. z o.o. Sp.k. zmienia nazwę na Introl Automatyka Sp. z o.

 

LIMATHERM COMPONENTS Sp. z o.o.

 

Na dzień 31.12.2022 r. ustanowione były następujące zabezpieczenia na rzeczowych aktywach trwałych:

Umowa pożyczki CR1/03051/2022 zawartej z Santander Leasing S.A. z zabezpieczeniem w formie przewłaszczenia na przedmiocie finansującym pożyczką wraz z cesją z praw polisy. Wartość księgowa netto rzeczowych aktywów trwałych objętych przewłaszczeniem na dzień 31.12.2022 r. wynosi 168 508,32 zł.

 

Na dzień 31.12.2021 r. brak ustanowionych zabezpieczeń na rzeczowych aktywach trwałych.

 

W pozostałych spółkach Grupy INTROL na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na 31 grudnia 2021 roku nie wystąpiły zabezpieczenia na majątku trwałym.

6.3WARTOŚĆ FIRMY

 

2022

2021

Wartość firmy brutto na początek okresu

5 332

5 332

Zwiększenia/zmniejszenia

-

-

Wartość firmy brutto na koniec okresu

5 332

5 332

Odpis z tytułu utraty wartości na początek okresu

-

-

Odpis z tytułu utraty wartości na koniec okresu

-

-

Wartość firmy netto na koniec okresu

5 332

5 332

 

Wartość firmy wykazana w sprawozdaniu z sytuacji finansowej obejmuje ujętą na moment nabycia wartość firm dotyczącą 3 jednostek zależnych INTROL S.A. tj. PWP Inżynieria Sp. z o.o. (po przejęciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa od PWP Katowice Sp. z o.o.), BI Atechem Sp. z o.o. oraz INTROL Pro -ZAP Sp. z o.o., które wynosiły odpowiednio na 31.12.2022 oraz 31.12.2021 r. 2 797 tys. zł, 954 tys. zł oraz 1 582 tys. zł. Wartość ta nie uległa zmianie w stosunku do roku ubiegłego. Spółka BI Atechem Sp. z o.o. oraz INTROL Pro- ZAP sp. z o.o. realizują swoją sprzedaż w ramach segmentu usług AKPIA, elektrycznych, instalacyjnych, projektowych i budowlanych, natomiast PWP Inżynieria Sp. z o.o poza realizacją sprzedaży w segmencie usług wskazanym powyżej, po przejęciu ZCP od PWP Katowice, realizuje swoją sprzedaż również w segmencie wykazywanym jako pozostały, m.in. w ramach produkcji urządzeń ochrony środowiska oraz usług serwisu.

 

Informacje na temat testu na utratę wartości firmy zostały zaprezentowane w nocie 6.6.

Obraz 1743399289Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.4KOSZTY PRAC BADAWCZYCH I ROZWOJOWYCH UJĘTE W WYNIKU W MOMENCIE PONIESIENIA

 

01.01.2022 31.12.2022

01.01.2021 31.12.2021

Nakłady na prace badawcze i rozwojowe ujęte w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w momencie poniesienia:

- ujęte w kosztach sprzedaży produktów, towarów i materiałów,

2 153

1 876

Razem

2 153

1 876

 

6.5INNE WARTOŚCI NIEMATERIALNE

 

2022 rok

Koszty prac rozwojowych

Nabyte koncesje, patenty, licencje i podobne wartości,

W tym: oprogramowanie komputerowe

Wartości niematerialne razem

Wartość brutto wartości niematerialnych na początek okresu

4 252

10 092

5 645

14 344

Zwiększenia

-

1 000

594

1 000

Zmniejszenia (-)

-

(310)

(154)

(310)

Wartość brutto wartości niematerialnych na koniec okresu

4 252

10 782

6 085

15 034

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu

884

6 753

4 568

7 637

Amortyzacja za okres

315

612

482

927

Inne zmiany odpisów amortyzacyjnych (+-)

-

(309)

(154)

(309)

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu

1 199

7 056

4 896

8 255

Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu

613

1 274

-

1 887

Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu

1 142

1 274

-

2 416

Wartość netto wartości niematerialnych na koniec okresu

1 911

2 452

1 189

4 363

W tym wartości niematerialne nie zakończone

-

845

-

845

 

2021 rok

Koszty prac rozwojowych

Nabyte koncesje, patenty, licencje i podobne wartości,

W tym: oprogramowanie komputerowe

Wartości niematerialne razem

Wartość brutto wartości niematerialnych na początek okresu

3 216

9 651

5 831

12 867

Zwiększenia

1 036

925

132

1 961

Zmniejszenia (-)

-

(484)

(318)

(484)

Wartość brutto wartości niematerialnych na koniec okresu

4 252

10 092

5 645

14 344

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu

671

6 549

4 357

7 220

Amortyzacja za okres

213

531

382

744

Inne zmiany odpisów amortyzacyjnych (+-)

-

(327)

(171)

(327)

Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu

884

6 753

4 568

7 637

Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu

-

1 274

-

1 274

Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu

613

1 274

-

1 887

Wartość netto wartości niematerialnych na koniec okresu

2 755

2 065

1 077

4 820

W tym wartości niematerialne nie zakończone

-

588

-

588

Obraz 1743399289Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

W latach 2022 - 2021 wartości niematerialne obejmowały głównie posiadane oprogramowanie oraz licencje na oprogramowanie komputerowe, jak również koszty prac rozwojowych.

W 2022 r. i w 2021 r. dokonano odpisu na posiadane licencje oraz pracami związanymi z ich rozwojem w wysokości odpowiednio 529 tys. zł oraz 613 tys. zł, w związku utratą ich wartości. 

Wartości niematerialne nabyte w drodze dotacji rządowych wynoszą odpowiednio na 31.12.2022 i 31.12.2021 1 910 tys. zł oraz 2 184 tys. zł. 

6.6UTRATA WARTOŚCI AKTYWÓW NIEFINANSOWYCH – WARTOŚCI FIRMY I POZOSTAŁYCH AKTYWÓW NIEFINANSOWYCH

Utrata wartości firmy

Po początkowym ujęciu, wartość firmy jest wykazywana w kwocie ustalonej na dzień przejęcia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy z tyt. utraty wartości. Test na utratę wartości przeprowadza się raz na rok lub częściej, w przypadku wystąpienia przesłanek. Wartość firmy nie podlega amortyzacji. Na dzień przejęcia nabyta firma jest alokowana do każdego z ośrodków wypracowujących środki pieniężne, do którego została alokowana dana wartość firmy. W przypadku, gdy odzyskiwalna wartość ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest niższa niż wartość bilansowa, ujęty zostaje odpis z tytułu utraty wartości. Odwrócenie dokonanego uprzednio odpisu z tytułu utraty wartości firmy nie jest możliwe. 

 

Na koniec 31.12.2022 r. oraz 31.12.2021 r. zostały przeprowadzone testy na utratę wartości firmy w oparciu o bieżącą wartość wolnych przepływów pieniężnych, które zostaną wygenerowane przez wskazane Spółki w przyszłości. Wyliczeń dokonano dla przepływów pieniężnych odpowiednio w latach 2023-2027 oraz w latach 2022-2026. Podstawę do wyliczeń przepływów pieniężnych stanowi planowany wynik operacyjny (EBIT) odpowiednio w latach 2023-2027 i 2022-2026 oraz amortyzacja z tego okresu. Wielkości EBIT wynikają z prognoz spółek odpowiednio na lata 2023-2027 oraz 2022-2026 przygotowane w oparciu o dane historyczne oraz przewidywania Zarządów co do rozwoju rynku.

 

Stopa dyskontowa przyjęta do kalkulacji odzwierciedla średnioważony koszt kapitału (WACC) na poziomie między 8,2%- 9,87% (2021 r. 8,24% - 8,60%) przy uwzględnieniu stopy wolnej od ryzyka odpowiadającej bieżącej do dochodowości 10-letnich obligacji Skarbu Państwa na 6,69% (2021 r. 3,53%) oraz premii za ryzyko działalności właściwe dla branży (2022 r. 6,36%, 2021 r. 8,57%). Stopa wzrostu zastosowana do ekstrapolacji prognoz przepływów pieniężnych wykraczających poza szczegółowy okres objęty planowaniem została przyjęta na poziomie 2% (2021 r. 0%).

Na podstawie przeprowadzonych testów nie stwierdzono konieczności dokonania odpisów wartości firmy zarówno na koniec 2022, jak i 2021 r.

 

Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych

Test na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych, poza wartościami niematerialnymi o okresie nieokreślonym oraz wartościami niematerialnymi, które nie są jeszcze dostępne do użytkowania, są przeprowadzane gdy wystąpią przesłanki wskazujące na utratę wartości. Test na utratę wartości przeprowadza się poprzez porównanie wartości bilansowej aktywa (lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, jeżeli aktywo nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych) z wartością odzyskiwalną tj. wyższą spośród wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej. Strata wynikająca z utraty wartości jest ujmowana w rachunku zysków i strat.

 

Jeśli strata z tytułu utraty wartości ulega następnie odwróceniu, wartość netto składnika aktywów (lub ośrodka generującego przepływy pieniężne) zwiększana jest do nowej oszacowanej wartości odzyskiwalnej, nie przekraczającej jednak wartości bilansowej tego składnika aktywów jaka byłaby ustalona, gdyby w poprzednich latach nie ujęto straty z tytułu utraty wartości składnika aktywów generującego przepływy pieniężne. Odwrócenie straty z tytułu utraty wartości ujmuje się w rachunku zysków i strat. 

 

W roku obrotowym w wyniku przeprowadzonych analiz wystąpienia przesłanek i testów dotyczących utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych odpisem objęto:

- koszty prac rozwojowych dotyczące rozwoju oprogramowania na kwotę 529 tys. zł, do kwoty wartości odzyskiwalnej do której spodziewane są przyszłe korzyści ekonomiczne.

 

W roku ubiegłym były to:

- licencje na oprogramowanie na kwotę 613 tys. zł, do kwoty wartości odzyskiwalnej do której spodziewane są przyszłe korzyści ekonomiczne. 

 

Ocena ryzyka utraty wartości aktywów w kontekście kapitalizacji giełdowej INTROL S.A.

W związku z utrzymywaniem się kapitalizacji giełdowej Jednostki Dominującej poniżej wartości bilansowej aktywów netto zgodnie z MSR 36 Zarząd INTROL S.A. dokonał analizy, który obszar działalności Spółki i Grupy może być dotknięty utratą wartości. W efekcie przeprowadzonej analizy, nie zidentyfikowano dodatkowych aktywów poza aktywami już objętymi odpisami, co do których wystąpiłaby konieczność dodatkowych odpisów. W szczególności

Obraz 1743399289Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

analizą objęto prognozowane wyniki poszczególnych Spółek w Grupie, w powiązaniu z posiadanym majątkiem.

 

W wyniku przeprowadzonej oceny stwierdzono brak związku niskiego kursu akcji INTROL S.A z działalnością Grupy i w konsekwencji nie stwierdzono utraty wartości aktywów Grupy.

6.7GRUPA JAKO LEASINGODAWCA

Grupa INTROL w niewielkim zakresie występuje jako leasingodawca. Większość majątku jest wykorzystywana na potrzeby własne, dopiero w przypadku gdy w ramach Grupy nie ma potrzeby wykorzystania posiadanych nieruchomości dokonywany jest wynajem poza Grupę. W szczególności wynajem dotyczy części nieruchomości przy. ul. 16 lipca w Chorzowie, nieruchomości przy ul. Mostowej 2 w Kędzierzynie-Koźlu.

 

Środki trwałe oddane w leasing operacyjny wg Grup:

31.12.2022

31.12.2021

Grunty (w tym prawo do użytkowania wieczystego gruntu)

-

88

Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej

468

913

Urządzenia techniczne i maszyny

-

8

Inne środki trwałe

-

2

Razem

468

1 011

 

Analiza wymagalności leasingu operacyjnego

31.12.2022

31.12.2021

Rok 1

263

234

Rok 2

201

178

Rok 3

201

178

Rok 4

201

178

Rok 5

201

178

Rok 6 i pozostałe

1 007

891

Razem

2 074

1 837

Dochód z tytułu leasingu w roku 2022 wyniósł 255 tys. zł, a w roku 2021 wyniósł 99 tys. zł. Dochód odnoszący się do zmiennych opłat leasingowych, które nie są zależne od indeksu lub stopy nie wystąpił w obu badanych okresach.  

6.8INSTRUMENTY POCHODNE ZABEZPIECZAJĄCE PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE

6.8.1AKTYWA FINANSOWE – ZABEZPIECZAJĄCE INSTRUMENTY POCHODNE

31.12.2022

31.12.2021

Kontrakty forward w walutach obcych

1 941

47

Kontrakty IRS

872

464

Razem

2 813

511

- część długoterminowa

2 313

464

- część krótkoterminowa

500

47

 

Wycena instrumentów pochodnych związana jest instrumentami pochodnymi stanowiącymi zabezpieczenie przepływów pieniężnych w ramach rachunkowości zabezpieczeń. Szczegółowe informacje w Punkcie 6.40 sprawozdania finansowego.

6.8.2ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE – ZABEZPIECZAJĄCE INSTRUMENTY POCHODNE

31.12.2022

31.12.2021

Kontrakty forward w walutach obcych

3 901

7 481

Kontrakty IRS

-

14

Razem

3 901

7 495

- część długoterminowa

1 204

5 533

- część krótkoterminowa

2 697

1 962

 

Wycena instrumentów pochodnych związana jest instrumentami pochodnymi stanowiącymi zabezpieczenie przepływów pieniężnych w ramach rachunkowości zabezpieczeń. Szczegółowe informacje w Punkcie 6.40 sprawozdania finansowego.

 

Obraz 858596977Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.9ZAPASY

 

Wycena według ceny nabycia/kosztu wytworzenia

Kwota odpisów aktualizujących wartości zapasów na początek okresu

Kwoty odwrócenia odpisów aktualizujących zapasy ujęte jako pomniejszenie tych odpisów w okresie

Kwota wykorzystania odpisów aktualizujących w okresie

Kwoty odpisów aktualizujących wartości zapasów ujętych w okresie jako koszt

Kwota odpisów aktualizujących wartości zapasów na koniec okresu

Wartość bilansowa zapasów na koniec okresu

31.12.2022

Materiały

17 863

(1 002)

29

41

(400)

(1 332)

16 531

Produkty w toku

13 511

(394)

379

70

(224)

(169)

13 342

Wyroby gotowe

12 712

(264)

50

13

(643)

(844)

11 868

Towary

30 744

(1 064)

324

109

(706)

(1 337)

29 407

Prawo do zwrotu

-

-

-

-

-

-

-

Razem

74 830

(2 724)

782

233

(1 973)

(3 682)

71 148

31.12.2021

Materiały

11 852

(887)

155

-

(270)

(1 002)

10 850

Produkty w toku

9 099

(358)

172

-

(208)

(394)

8 705

Wyroby gotowe

8 406

(529)

395

-

(130)

(264)

8 142

Towary

21 484

(878)

420

-

(606)

(1 064)

20 420

Prawo do zwrotu

-

-

-

-

-

-

-

Razem

50 841

(2 652)

1 142

-

(1 214)

(2 724)

48 117

 

Zgodnie z aneksem nr 26 do Umowy o Multilinię nr M0007000 udzielonej przez Santander Bank Polska S.A. obowiązuje zastaw rejestrowy na zapasach następujących spółek: INTROL Automatyka Sp. z o.o . Sp.k., Limatherm Sensor Sp. z o.o., Limatherm Components Sp. z o.o., RAControls sp. z.o.o. oraz Introl Sp. z o.o. do wysokości 13 mln zł. 

 

Wartość odwrócenia oraz wykorzystania odpisów aktualizujących w kwocie 1 015 tys. zł ujęta została w pozostałych przychodach (Nota 6.29). 

Utworzone odpisy aktualizujące w kwocie 1 973 tys. zł ujęte zostały jako pozostałe koszty (Nota 6.31).

 

 

Obraz 1164579140Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.10NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI

6.10.1NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI RAZEM

 

31.12.2022

31.12.2021

Należności z tytułu dostaw i usług:

107 272

88 972

- część długoterminowa

-

-

- część krótkoterminowa do otrzymania w ciągu 12 m-cy

105 479

85 200

- część krótkoterminowa do otrzymania > 12 m-cy

1 793

3 772

Przedpłaty:

11 418

5 941

- część długoterminowa

-

-

- część krótkoterminowa do otrzymania w ciągu 12 m-cy

11 418

5 941

- część krótkoterminowa do otrzymania > 12 m-cy

-

-

Pozostałe należności:

10 515

12 871

- część długoterminowa

357

335

- część krótkoterminowa

10 158

12 536

Rozliczenia międzyokresowe:

1 748

1 417

- część długoterminowa

237

170

- część krótkoterminowa

1 511

1 247

RAZEM WARTOŚĆ NETTO

130 953

109 201

- część długoterminowa

594

505

- część krótkoterminowa

130 359

108 696

Odpisy z tytułu utraty wartości należności na początek okresu

10 425

11 701

Odpisy spółek dla których rozpoczęto konsolidację

1 152

-

Kwoty odwrócenia odpisów z tytułu utraty wartości należności

1 359

1 038

Kwoty wykorzystania odpisów w trakcie okresu

905

1 590

Odpisy z tytułu utraty wartości należności ujęte w trakcie okresu

1 483

1 352

Odpisy z tytułu utraty wartości należności na koniec okresu

10 796

10 425

RAZEM WARTOŚĆ BRUTTO

141 749

119 626

 

 

Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i zazwyczaj mają termin płatności mieszczący się w okresie od 14 do 60 dni. Nie występuje istotne ryzyko uzależnienia od odbiorców. Przedpłaty stanowią głównie zaliczki zapłacone dostawcom krajowym i zagranicznym na dostawę urządzeń niezbędnych do realizacji zawartych kontraktów. 



Pozostałe należności krótkoterminowe to głównie rozrachunki o charakterze publicznoprawnym, które na koniec 2022r. wynosiły 4 678 tys. zł, natomiast na koniec roku 2021 wynosiły 5 892 tys. zł. 



Znaczącą pozycję pozostałych należności w 2022 r. stanowiły również należności dotyczące faktoringu 2 994 tys. zł (2021 r. 2 309 tys. zł), należności od PFRON 216 tys. zł (2021 r. 421 tys. zł) oraz kaucje na kwotę 589 tys. zł (2021 r. 877 tys. zł). W roku 2021 w pozostałych należnościach ujęto nierozliczone rozrachunki z tyt. konsorcjum w kwocie 2 210 tys. zł.

6.10.2NALEŻNOŚCI KRÓTKOTERMINOWE OD JEDNOSTEK POWIĄZANYCH

 

31.12.2022

31.12.2021

Należności z tytułu dostaw i usług

254

220

- od jednostek zależnych

3

4

- od pozostałych jednostek

251

216

Przedpłaty i pozostałe należności

-

-

Razem należności krótkoterminowe od jednostek powiązanych netto

254

220

Odpisy aktualizujące wartość należności od jednostek powiązanych

-

650

Razem należności krótkoterminowe od jednostek powiązanych brutto

254

870

 

Obraz 1164579140Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.10.3ANALIZA WIEKOWANIA NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG

 

31.12.2022

31.12.2021

Należności od jednostek powiązanych

Należności bieżące

128

168

Należności przeterminowane

126

702

Razem wartość brutto

254

870

Odpisy aktualizujące wartość należności od jednostek powiązanych

-

650

Razem wartość netto

254

220

Należności od jednostek pozostałych

Należności bieżące

90 772

74 059

Należności przeterminowane nie objęte odpisem aktualizującym

16 246

11 257

1-90 dni

13 174

9 139

91-180 dni

450

1 495

181-360 dni

872

200

ponad 360 dni

1 750

423

Należności objęte odpisem aktualizującym

9 013

12 461

- należności sporne – podejście indywidualne

8 580

12 124

- należności wg macierzy rezerw:

433

337

Bieżące

88

59

1-90 dni

77

45

91-180 dni

34

34

180-360 dni

46

21

ponad 360 dni

188

178

Razem wartość brutto

116 031

97 777

Odpisy aktualizujące wartość należności od jednostek pozostałych

9 013

9 025

Razem wartość netto

107 018

88 752

Razem wartość netto od jednostek powiązanych i pozostałych

107 272

88 972

  

6.10.4ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE

31.12.2022

31.12.2021

Usługi serwisowe, informatyczne i inne

484

443

Ubezpieczenia

964

819

Certyfikaty

87

35

Prenumerata

22

29

Pozostałe

191

91

Razem

1 748

1 417

- część długoterminowa

237

170

- część krótkoterminowa

1 511

1 247

 

6.11AKTYWA I ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU UMÓW Z KLIENTAMI

6.11.1AKTYWA Z TYTUŁU UMÓW Z KLIENTAMI

31.12.2022

31.12.2021

Aktywa z tytułu umów z klientami

51 353

21 122

- kontrakty długoterminowe (wycena)

51 353

21 122

- inne

-

-

Odpisy aktualizujące

(42)

(66)

Razem

51 311

21 056

 

Aktywa z tyt. Umów z klientami stanowią wycenę kontraktów realizowanych w czasie, w przypadku gdy zafakturowane

Obraz 1164579140Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

przychody są niższe niż szacowane przychody licząc stopniem zaawansowania robót w oparciu o indywidualne budżety realizowanych kontraktów do faktycznie poniesionych kosztów dla poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczeń.

6.11.2ZOBOWIĄZANIA Z TYT. UMÓW Z KLIENTAMI

31.12.2022

31.12.2021

(dane przekształcone)

Przedpłaty

24 212

9 405

- związane ze zobowiązaniami do wykonania świadczeń spełnianymi w czasie

20 401

6 450

- związane ze zobowiązaniami do wykonania świadczeń spełnianymi w określonym momencie

3 811

2 955

Wycena umów dla zobowiązań do wykonania świadczeń spełnianych w czasie

10 125

10 165

Razem

34 337

19 570

 

Zobowiązania z tyt. umów z klientami stanowią wycenę kontraktów realizowanych w czasie, w przypadku gdy zafakturowane przychody przewyższają koszty licząc stopniem zaawansowania robót w oparciu o indywidualne budżety realizowanych kontraktów, jak również przedpłaty otrzymane na poczet realizacji umów.

 

Szczegóły na temat przekształcenia danych porównawczych znajdują się w nocie 6.38.

6.11.2.1NIESPEŁNIONE ZOBOWIĄZANIA DO WYKONANIA ŚWIADCZEŃ

Łączna kwota ceny transakcyjnej przypisanej do zobowiązań do wykonania świadczenia, które pozostały niespełnione (lub częściowo niespełnione) na koniec okresu sprawozdawczego

31.12.2022

31.12.2021

- do 1 roku

175 811

102 288

- powyżej 1 roku

95 885

23 417

Razem

271 696

125 705

 

6.11.3OPIS ISTOTNYCH ZMIAN SALD AKTYWÓW I ZOBOWIĄZAŃ Z TYTUŁU UMÓW Z KLIENTAMI

Spadek wartości salda aktywa z tytułu umów z klientami wynika z wystąpienia niższego poziomu zrealizowanych, a niezafakturowanych prac, podlegających wycenie kontraktów. Zmiana nie wynikała z innych czynników, takich jak np. połączenia czy sprzedaż jednostek stanowiących Grupę. W mniejszym zakresie na saldo aktywów miała wpływ zmiana odpisu z tytułu oczekiwanych strat kredytowych.

 

Aktywa z tyt. umów z klientami

31.12.2022

Aktywa z tyt. umów z klientami

31.12.2021

Zobowiązania z tyt. umów z klientami

31.12.2022

Zobowiązania z tyt. umów z klientami

31.12.2021

(dane przekształcone)

Wartość na początek okresu

21 056

22 820

19 570

11 778

Korekty błędów

-

-

-

2 325

Wartość na początek okresu

21 056

22 820

19 570

14 103

Wystawione faktury sprzedaży, skutkujące przekwalifikowaniem aktywa z tyt. umów do należności

(216 057)

(183 554)

-

-

Otrzymane zaliczki na poczet realizacji sprzedaży

-

-

20 091

8 109

Przychody ujęte w danym okresie sprawozdawczym, uwzględnione w saldzie zobowiązań z tytułu umów na początek okresu

18 836

-

(15 114)

(13 700)

Korekta przychodów

227 502

181 765

12 136

11 448

Odpisy z tyt. utraty wartości

(26)

25

-

Pozostałe

-

-

(2 346)

(390)

Wartość na koniec okresu

51 311

21 056

34 337

19 570

Szczegóły na temat przekształcenia danych porównawczych znajdują się w nocie 6.38.

 

Obraz 1164579140Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.11.3.1PRZYCHODY UJĘTE W DANYM OKRESIE SPRAWOZDAWCZYM DOTYCZĄCE ZOBOWIĄZAŃ Z LAT POPRZEDNICH

31.12.2022

31.12.2021

(dane przekształcone)

Przychody uwzględnione w saldzie zobowiązań z tytułu umów na początek okresu

12 588

13 332

Przychody dotyczące zobowiązań do wykonania świadczenia spełnionych (lub częściowo spełnionych) w poprzednich okresach

1 914

183

Razem

14 502

13 515

Szczegóły na temat przekształcenia danych porównawczych znajdują się w nocie 6.38.

 

6.12POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE

Długoterminowe

Krótkoterminowe

31.12.2022

31.12.2021

31.12.2022

31.12.2021

Pożyczki dla pozostałych podmiotów

-

-

2 489

2 489

Odpisy aktualizujące pożyczki

-

-

(2 489)

(2 489)

Udziały w spółkach niekonsolidowanych

69

206

-

-

Akcje i udziały pozostałe

136

-

-

653

Razem

205

206

-

653

 

Na pozostałe aktywa finansowe Grupy Kapitałowej INTROL składały się: udzielone pożyczki dla pozostałych podmiotów o wartości 2 489 tys. zł, objęte w całości odpisem aktualizującym (analogicznie w roku ubiegłym), udziały w spółkach nie objętych konsolidacja o łącznej wartości 69 tys. zł (w 2021 r. było to 206 tys. zł) oraz akcje spółki Rafako. Akcje Mostostal Zabrze S.A. posiadane w roku ubiegłym, zostały sprzedane w trakcie roku.

 

Więcej informacji o udzielonych pożyczkach zaprezentowano w nocie 6.12.1, natomiast o posiadanych akcjach i udziałach pozostałych w nocie 6.12.2

6.12.1POŻYCZKI UDZIELONE

Stan na 31.12.2022

 

Pożyczkobiorca

Oprocentowanie

Termin spłaty

Kapitał

Odsetki

Odpis aktualizujący

Razem

Do spłaty w ciągu 12 m-cy

QUMAK S.A.

3,0%

30.07.2020

2 335

154

(2 489)

-

-

Razem

2 335

154

(2 489)

-

-

- część długoterminowa

-

-

-

-

-

- część krótkoterminowa

2 335

154

(2 489)

-

-

 

Stan na 31.12.2021

 

Pożyczkobiorca

Oprocentowanie

Termin spłaty

Kapitał

Odsetki

Odpis aktualizujący

Razem

Do spłaty w ciągu 12 m-cy

QUMAK S.A.

3,0%

30.07.2020

2 335

154

(2 489)

-

-

Razem

2 335

154

(2 489)

-

-

- część długoterminowa

-

-

-

-

-

- część krótkoterminowa

2 335

154

(2 489)

-

-

 

Obraz 1164579140Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.12.2AKCJE OBCE

Długoterminowe

Krótkoterminowe

31.12.2022

31.12.2021

31.12.2022

31.12.2021

Akcje obce (wartość bilansowa):

136

-

-

653

- wartość według cen nabycia

170

56

-

671

- korekty aktualizujące wartość (za okres)+-

(34)

-

18

207

- korekty aktualizujące wartość (BO) +-

-

(56)

(18)

(225)

Razem

136

-

-

653

 

Aktywa finansowe krótkoterminowe obejmują 84 917 akcji notowanych na rynku regulowanym spółki Rafako S.A. wycenionych po kursie rynkowym z końca roku. W ubiegłym roku aktywa finansowe krótkoterminowe obejmowały natomiast notowane na rynku regulowanym 335 700 szt. akcji Mostostal Zabrze S.A., które zostały sprzedane w trakcie roku.

6.13ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY

31.12.2022

31.12.2021

Środki pieniężne w banku i kasie

44 191

36 011

Lokaty krótkoterminowe

700

700

Razem

44 891

36 711

 

Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej obejmują środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nie przekraczającym trzech miesięcy. Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych.

 

Wartość środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazana w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych nie różni się w latach 2022-2021 od wartości środków pieniężnych wykazanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.

 

6.14KAPITAŁ PODSTAWOWY

31.12.2022

31.12.2021

Kapitał podstawowy

5 141

5 141

 

W okresie sprawozdawczym nie było zmian w kapitale podstawowym.

 

Na dzień 31.12.2022 r. kapitał podstawowy Emitenta wynosił 5 140 803,60 złotych i dzielił się na akcje następujących serii:

 

Seria/

emisja

Rodzaj akcji

Rodzaj uprzywilejowania akcji

Liczba akcji

Wartość serii/emisji wg wartości nominalnej

Sposób pokrycia kapitału

Data rejestracji

Prawo do dywidendy

(od daty)

Seria A

Imienne

nieuprzywilejowane

7 335 600

1 467 120

akcje serii A zostały wydane za udziały w przekształconej spółce INTROL–POLON sp. z o.o., po jej przekształceniu w spółkę akcyjną, należy zatem traktować je jak akcje aportowe

24.12.1997

brak postanowień szczególnych

Seria B

Na okaziciela

nieuprzywilejowane

14 068 618

2 813 724

gotówka

27.01.2021

od 27.01.2021

Seria C

Imienne

nieuprzywilejowane

4 299 800

859 960

aport

28.08.2007

od 01.01.2007

Razem

25 704 018

5 140 804

Wartość nominalna jednej akcji = 0,20 zł. Nie istnieją ograniczenia w zakresie dysponowania kapitałem Emitenta.

Obraz 1164579140Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.14.1.1WYKAZ AKCJONARIUSZY POSIADAJĄCYCH W DNIU 31.12.2022 R. CO NAJMNIEJ 5% LICZBY GŁOSÓW ORAZ AKCJE POSIADANE PRZEZ ZARZĄD I RADĘ NADZORCZĄ

Akcjonariusz

Rodzaj akcji

Liczba akcji

Udział w kapitale zakładowym (%)

Liczba głosów na Walnym

Zgromadzeniu

Udział w ogólnej liczbie głosów na WZ (%)

Uwagi

Wiesław Kapral

zwykłe serii B

481 466

1,87

481 466

1,87

WEKA Investments Sp. z o.o. (podmiot zależny od Wiesława Kaprala)

zwykłe serii A,B,C

11 542 513

44,90

11 542 513

44,90

Svanser Sp. z o.o. (podmiot zależny od Józefa Bodzionego)

zwykłe serii A,B,C

8 852 828

34,44*

8 852 828

34,44

(w tym 1,07% z ww. głosów wykonywane przez Santander Bank Polska S.A.

Santander Bank Polska S.A. jest uprawniony do wykonywania prawa głosu z 275 000 akcji Svanser

Sp. z o.o.

AVIVA OFE AVIVA

SANTANDER**

zwykłe serii B

719 768

2,80

719 768

2,80

Svanser Sp. z o.o.

Łączna liczba akcji

8 852 828

34,44*

8 852 828

34,44

(w tym 1,07% z ww. głosów wykonywane przez Santander Bank Polska S.A.

Santander Bank Polska S.A. jest uprawniony do wykonywania prawa głosu z 275 000 akcji Svanser

Sp. z o.o.

Wiesław Kapral

+ WEKA Investments Sp. z o.o.

Łączna liczba akcji

12 023 979

46,78

12 023 979

46,78

AVIVA OFE AVIVA SANTANDER**

zwykłe serii B

719 768

2,80

719 768

2,80

Pozostali akcjonariusze

4 107 443

15,98

4 107 443

15,98

Razem

25 704 018

100,00

25 704 018

100,00

 

6.15POZOSTAŁE KAPITAŁY REZERWOWE

6.15.1POZOSTAŁE KAPITAŁY REZERWOWE

31.12.2022

31.12.2021

Kapitały rezerwowe z tyt. zabezpieczeń przepływów pieniężnych

(686)

(5 607)

Kapitał rezerwowy – świadczenia pracownicze

(491)

(982)

Razem

(1 177)

(6 589)

 

Obraz 1164579140Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.15.2KAPITAŁ REZERWOWY Z TYTUŁU ZABEZPIECZEŃ PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

2022 rok

Wartość brutto zmian

Powiązany podatek dochodowy

Wartość po podatku

Wartość na początek okresu

(6 922)

1 315

(5 607)

Zyski (straty) wynikające z zabezpieczenia przepływów pieniężnych, ujęte w pozostałych całkowitych dochodach w ciągu okresu sprawozdawczego:

5 123

(1 239)

3 884

- kontrakty forward w walutach obcych

4 216

(1 087)

3 129

- kontrakty IRS

907

(152)

755

Część straty przeniesiona do rachunku zysków i strat w związku z brakiem oczekiwania wystąpienia pozycji zabezpieczanej

1

-

1

- kontrakty forward w walutach obcych

-

-

-

- kontrakty IRS

1

-

1

Kwota przekwalifikowana z rezerwy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych do rachunku zysków i strat jako korekta z tytułu przeklasyfikowania

951

85

1 036

- kontrakty forward w walutach obcych

1 503

-

1 503

- kontrakty IRS

(552)

85

(467)

Wartość na koniec okresu

(847)

161

(686)

 

 

2021 rok

Wartość brutto zmian

Powiązany podatek dochodowy

Wartość po podatku

Wartość na początek okresu

(5 128)

974

(4 154)

Zyski (straty) wynikające z zabezpieczenia przepływów pieniężnych, ujęte w pozostałych całkowitych dochodach w ciągu okresu sprawozdawczego:

(2 783)

413

(2 370)

- kontrakty forward w walutach obcych

(4 230)

711

(3 519)

- kontrakty IRS

1 447

(298)

1 149

Część straty przeniesiona do rachunku zysków i strat w związku z brakiem oczekiwania wystąpienia pozycji zabezpieczanej

(2)

1

(1)

- kontrakty forward w walutach obcych

-

-

-

- kontrakty IRS

(2)

1

(1)

Kwota przekwalifikowana z rezerwy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych do rachunku zysków i strat jako korekta z tytułu przeklasyfikowania

991

(73)

918

- kontrakty forward w walutach obcych

485

-

485

- kontrakty IRS

506

(73)

433

Wartość na koniec okresu

(6 922)

1 315

(5 607)

  

6.16ZYSKI/STRATY ZATRZYMANE

31.12.2022

31.12.2021

Kapitał zapasowy

786

2 350

Kapitał rezerwowy

61 418

46 927

Zyski / straty z lat ubiegłych

11 231

20 451

Zyski z roku bieżącego

22 617

16 458

Razem

96 052

86 186

 

Obraz 1164579140Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.17KAPITAŁY PRZYPADAJĄCE NA UDZIAŁY NIEKONTROLUJĄCE

31.12.2022

31.12.2021

Wartość na początek okresu

4 144

4 188

Dywidendy

(1 104)

(1 261)

Zysk za rok obrotowy

1 646

1 217

Wartość na koniec okresu

4 686

4 144

 

Więcej informacji na temat dywidend znajduje się w punkcie 6.18. 

 

Informacje na temat wyników Spółek przypadających na udziałowców niekontrolujących znajdują się w tabeli poniżej.

 

Nazwa jednostki

Procentowa wielkość udziałów oraz praw do głosów posiadanych przez Grupę

Procentowa wielkość udziałów oraz praw do głosów posiadanych przez Grupę

Zysk/strata alokowane na udziały niekontrolujące

Zysk/strata alokowane na udziały niekontrolujące

Skumulowana wartość udziałów niekontrolujących

Skumulowana wartość udziałów niekontrolujących

31.12.2022

31.12.2021

31.12.2022

31.12.2021

31.12.2022

31.12.2021

I4TECH

Sp. z o.o.

70%

70%

316

113

930

614

IB Systems Sp. z o.o.

50,49%

50,49%

1 330

1 104

3 756

3 530

Razem

1 646

1 217

4 686

4 144

  

6.18DYWIDENDY

01.01.2022 31.12.2022

01.01.2021 31.12.2021

Dywidendy ujęte jako wypłaty na rzecz właścicieli w trakcie okresu

12 595

11 824

Kwota dywidendy przypadająca na jedną akcję (w złotówkach)

0,49

0,46

Dywidendy zaproponowane lub uchwalone do dnia zatwierdzenia sprawozdania do publikacji, nie ujęte jako przekazane w trakcie okresu

5 140

6 426

Kwota dywidendy przypadająca na jedną akcję (w złotówkach)

0,20

0,25

Dywidendy przypadające na rzecz udziałowców niekontrolujących

1 104

1 261

 

28 lutego 2022 r. wypłacono dywidendę w wysokości 6 426 004,50 zł, na mocy uchwały nr 4 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy INTROL S.A. z dnia 8 lutego 2022 r. Dniem ustalenia prawa do wypłaty dywidendy był dzień 16 lutego 2022 r. (dzień dywidendy). Źródłem finansowania dywidendy był kapitał rezerwowy utworzony z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy w późniejszym okresie. Wypłacona dywidenda wyniosła 0,25 zł brutto w przeliczeniu na jedną akcję. Dywidendą objęte były akcje Spółki liczbie 25 704 018 akcji. W Spółce nie funkcjonują akcje uprzywilejowane co do wypłaty dywidendy.

 

14 lipca 2022 r. wypłacono dywidendę w wysokości 6 168 964,32 zł, na mocy uchwały nr 6 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy INTROL S.A. z dnia 10 czerwca 2022 r. Dniem ustalenia prawa do wypłaty dywidendy był dzień 22 czerwca 2022 r. (dzień dywidendy). Źródłem finansowania dywidendy była część zysku netto za 2021 r. (z 19 257 474,78 zł).

Wypłacona dywidenda wyniosła 0,24 zł brutto w przeliczeniu na jedną akcję. Dywidendą objęte były akcje Spółki liczbie 25 704 018 akcji. W Spółce nie funkcjonują akcje uprzywilejowane co do wypłaty dywidendy.

 

6 kwietnia 2023 r. wypłacono dywidendę w wysokości 5 140 803,60 zł, na mocy uchwały nr 4 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy INTROL S.A. z dnia 27 marca 2023 r. Dzień ustalenia prawa do wypłaty dywidendy wyznaczono na dzień 3 kwietnia 2023 r. (dzień dywidendy). Źródłem finansowania dywidendy był kapitał rezerwowy utworzony z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy w późniejszym okresie. Wypłacona dywidenda wyniosła 0,20 zł brutto w przeliczeniu na jedną akcję. Dywidendą objęte były akcje Spółki w liczbie 25 704 018 akcji. W Spółce nie funkcjonują akcje uprzywilejowane co do wypłaty dywidendy. 

 

W 2022 r. spółki zależne uchwaliły dywidendy dla udziałowców niekontrolujących na łączną kwotę 1 104 tys. zł, całość dotyczyła spółki IB Systems Sp. z o.o.

W 2021 r. spółki zależne uchwaliły dywidendy dla udziałowców niekontrolujących na łączną kwotę 1 261 tys. zł, w tym dla IB Systems 743 tys. zł, dla I4Tech Sp. z o.o. 518 tys. zł. 

Obraz 1164579140Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.19REZERWY

2022 rok

Rezerwy na naprawy gwarancyjne

Rezerwy na straty na kontraktach

Rezerwy na świadczenia pracownicze i tym podobne

Pozostałe rezerwy

Razem

Wartość na początek okresu, w tym:

552

5 631

10 288

612

17 083

Krótkoterminowe na początek okresu

552

5 631

7 110

612

13 905

Długoterminowe na początek okresu

-

-

3 178

-

3 178

Zwiększenia

195

4 220

10 456

1 201

16 072

-utworzone w czasie roku/zwiększenie istniejących

195

4 220

10 456

1 201

16 072

Zmniejszenia

427

2 428

8 611

1 057

12 523

-wykorzystane w ciągu roku

383

1 229

7 520

1 028

10 160

-rozwiązane, ale niewykorzystane

44

1 199

1 091

29

2 363

Przemieszczenia wewnętrzne

-

-

-

-

-

Wartość na koniec okresu, w tym:

320

7 423

12 133

756

20 632

Krótkoterminowe na koniec okresu

320

7 423

9 500

756

17 999

Długoterminowe na koniec okresu

-

-

2 633

-

2 633

 

2021 rok

Rezerwy na naprawy gwarancyjne

Rezerwy na straty na kontraktach

Rezerwy na świadczenia pracownicze i tym podobne

Pozostałe rezerwy

Razem

Wartość na początek okresu, w tym:

312

6 645

8 948

1 191

17 096

Krótkoterminowe na początek okresu

312

6 645

6 170

1 191

14 318

Długoterminowe na początek okresu

-

-

2 778

-

2 778

Zwiększenia

461

1 208

9 933

1 028

12 630

-utworzone w czasie roku/zwiększenie istniejących

461

1 208

9 933

1 028

12 630

Zmniejszenia

221

1 249

8 593

1 428

11 491

-wykorzystane w ciągu roku

108

233

6 755

1 428

8 524

-rozwiązane, ale niewykorzystane

113

1 016

1 838

-

2 967

Reklasyfikacja rezerw na straty na kontraktach na odpis z tytułu utraty należności z tytułu przedpłat

-

(1 152)

-

-

(1 152)

Przemieszczenia wewnętrzne

-

179

-

(179)

-

Wartość na koniec okresu, w tym:

552

5 631

10 288

612

17 083

Krótkoterminowe na koniec okresu

552

5 631

7 110

612

13 905

Długoterminowe na koniec okresu

-

-

3 178

-

3 178

 

Poszczególne grupy rezerw obejmują:

 

- rezerwy na koszty napraw gwarancyjnych w wysokości 320 tys. zł (2021 r. 552 tys. zł), pozycja ta przedstawia najlepszy szacunek Zarządu odnośnie zobowiązania Grupy z tytułu okresu gwarancji na produkty, ustalony w oparciu o dotychczasowe doświadczenia i średni wskaźnik awaryjności tych produktów na rynku,

 

- rezerwy na straty na kontraktach w kwocie 7 423 tys. zł (2021 r. 5 631 tys. zł), obejmują rezerwy związane ze stratami na kontraktach w tym m.in. w INTROL S.A., INTROL – Energomontaż Sp. z o.o.

 

- rezerwy na świadczenia pracownicze i pozostałe, w tym: rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe na kwotę 1 936 tys. zł (2021 r. 2 345 tys. zł), rezerwy na niewykorzystane urlopy na kwotę 4 030 tys. zł (2021 r. 3 592 tys. zł), rezerwy na premie dla Zarządów i pracowników na kwotę 5 115 tys. zł (2021 r. 3 071 tys. zł) i rezerwy na nagrody jubileuszowe i inne na kwotę 1 052 tys. zł (2021 r. 1 280 tys. zł),

 

- pozostałe rezerwy obejmują m.in. rezerwy na badanie bilansu, rezerwy na wypłatę prowizji na łączną kwotę 756 tys. zł (2021 r. : 612 tys. zł).

Obraz 1164579140Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.19.1REZERWY NA ŚWIADCZENIA PRACOWNICZE, KALKULOWANE W OPARCIU O WYCENĘ AKTUARIALNĄ

Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe oraz na nagrody jubileuszowe zostały ustalone metodami aktuarialnymi przez Spółkę Attuario Sp. z o.o. zgodnie z MSR 19.

Zobowiązania rozpoznane na bazie memoriałowej zostały ustalone jako te przyszłe zdyskontowane płatności, skorygowane o wskaźniki ruchów kadrowych i demograficznych, do których pracownicy nabyli prawo na dzień bilansowy.

Pracownikom poszczególnych Spółek w Grupie INTROL S.A. przysługuje prawo do odpraw emerytalnych i rentowych na podstawie Kodeksu Pracy, na zasadach określonych w Zakładowym Układzie Zbiorowym Prac lub na podstawie wewnętrznych regulaminów wynagrodzeń. Wysokość nagród jubileuszowych wynika z wewnętrznych uregulowań.

Dodatkowe informacje dotyczące rezerw na świadczenia znajdują się w polityce rachunkowości we wprowadzeniu do sprawozdania.

 

Poniżej wskazane zostały założenia aktuarialne przyjęte od wyceny w roku bieżącym, zmiany netto zobowiązań oraz analiza wrażliwości.

6.19.1.1ZNACZĄCE ZAŁOŻENIA PRZYJĘTE DO WYCENY REZERW NA 31.12.2022 R.

 

31.12.2022

Śmiertelność pracowników

Dla kobiet 100% PTTZ* 2021 kobiety, dla mężczyzn 100% PTTZ* 2021 mężczyźni. Ponadto założono, że fakt posiadania pracy powoduje obniżenie tej śmiertelności o 10%. *PTTZ - tablice trwania życia wg GUS

Niezdolność do pracy

Prawdopodobieństwo oparto na bazie prawdopodobieństwa śmiertelności w poszczególnych grupach wiekowych. tj. 5% dla pracowników do 20 lat, 5% + 1,4%* (wiek pracownika - 20) dla pracowników między 20 a 60 lat, oraz 61% dla pracowników powyżej 60 lat

Rotacja pracowników

Założono rotację w wysokości od 2,1% do 9,4% rocznie, przy czym rotacja zaczyna maleć z wiekiem w sposób liniowy na 10 lat przed wiekiem uprawniającym do emerytury osiągając poziom 0% na trzy lata przed emeryturą

Wiek emerytalny

Zgodnie z Ustawą o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw z dnia 16 listopada 2016r.

Pracownicy zatrudnieni na czas określony

Założenie, przedłużenia umów na czas nieokreślony z prawdopodobieństwem 25%-100% w dniu końca umowy na czas określony

Stopa dyskontowa

7% rocznie

Stopa wzrostu wynagrodzeń

Wzrost (nominalny z uwzględnieniem inflacji) na poziomie

6%-19,6% w roku 2023,

5%- 9,4% w roku 2024,

3%-8,6% w roku 2025,

2,5%- 7,9% w roku 2026

 

6.19.1.2ZMIANY ZOBOWIĄZAŃ NETTO

2022 rok

Odprawy

Nagrody

Razem

Wartość na początek okresu:

2 345

1 280

3 625

Krótkoterminowe na początek okresu

354

93

447

Długoterminowe na początek okresu

1 991

1 187

3 178

Koszty zatrudnienia

246

188

434

- koszty bieżącego zatrudnienia

246

188

434

- koszty przyszłego zatrudnienia

-

-

-

Odsetki netto od zobowiązania netto

65

36

101

Zyski / straty aktuarialne

(514)

(323)

(837)

Wypłacone świadczenia

(206)

(129)

(335)

Wartość rezerw na koniec okresu, w tym:

1 936

1 052

2 988

Krótkoterminowe na koniec okresu

288

67

355

Długoterminowe na koniec okresu

1 648

985

2 633

Obraz 1164579140Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

2021 rok

Odprawy

Nagrody

Razem

Wartość na początek okresu:

2 263

773

3 036

Krótkoterminowe na początek okresu

243

16

259

Długoterminowe na początek okresu

2 020

757

2 777

Koszty zatrudnienia

229

515

744

- koszty bieżącego zatrudnienia

229

99

328

- koszty przyszłego zatrudnienia

-

416

416

Odsetki netto od zobowiązania netto

29

10

39

Zyski / straty aktuarialne

(23)

22

(1)

Wypłacone świadczenia

(153)

(40)

(193)

Wartość rezerw na koniec okresu, w tym:

2 345

1 280

3 625

Krótkoterminowe na koniec okresu

354

93

447

Długoterminowe na koniec okresu

1 991

1 187

3 178

6.19.1.3ANALIZA WRAŻLIWOŚCI

Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości dla istotnych założeń aktuarialnych pokazującą, jaki wpływ na rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe oraz na nagrody jubileuszowe miałyby zmiany w odpowiednich założeniach aktuarialnych, które byłyby potencjalnie możliwe na ten dzień.

 

 

Zmiana założenia

Wzrost

Spadek

Stopa dyskontowa

+/- 0,50%

(108)

116

Stopa wzrostu wynagrodzeń

+/- 0,50%

118

(111)

Wskaźnik rotacji

+/- 0,50%

(74)

78

  

6.20KREDYTY BANKOWE I POŻYCZKI

31.12.2022

31.12.2021

Kredyty i pożyczki długoterminowe do spłaty powyżej 12 miesięcy

32 814

26 139

Kredyty i pożyczki długoterminowe do spłaty w ciągu 12 miesięcy

10 645

12 764

Kredyty i pożyczki krótkoterminowe

34 186

17 819

Razem

77 645

56 722

- w tym do spłaty w ciągu 12 miesięcy

44 831

30 583

- w tym do spłaty powyżej 12 miesięcy

32 814

26 139

 

Obraz 1164579140Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.20.1KREDYTY I POŻYCZKI DŁUGOTERMINOWE

Stan na 31.12.2022

 

Długoterminowe

Oprocentowanie

Termin spłaty

na początek okresu

na koniec okresu

w tym do spłaty w ciągu 12 mcy

BNP Paribas Bank Polska S.A.

kredyt inwestycyjny

(Limatherm S.A.)

WIBOR

3M + marża

30.04.2025

6 508

4 591

1 918

BNP Paribas Bank Polska S.A.

kredyt inwestycyjny

(Limatherm S.A.)

EURIBOR

3M + marża

29.12.2027

2 772

2 362

465

BNP Paribas Bank Polska S.A.

kredyt nieodnawialny

(Limatherm S.A.)

EURIBOR

3M + marża

14.03.2024

2 915

1 651

1 321

BNP Paribas Bank Polska S.A.

Kredyt odnawialny

(Limatherm S.A.)

EURIBOR

1M + marża

28.06.2024

-

3 752

-

Santander Leasing S.A.

Pożyczka leasingowa

(Limatherm S.A.)

Stopa stała

25.08.2028

332

836

67

Santander Leasing S.A

pożyczka leasingowa.

(Limatherm S.A.)

Stopa stała

25.10.2024

117

77

41

Santander Leasing S.A

pożyczka leasingowa.

(Limatherm S.A.)

Stopa stała

25.06.2029

-

217

21

Santander Bank Polska S.A kredyt obrotowy transza I (INTROL S.A.)

WIBOR

1M + marża

31.10.2024

8 228

5 293

2 944

Santander Bank Polska S.A kredyt obrotowy transza II (INTROL S.A.)

WIBOR

1M + marża

31.05.2025

3 156

2 231

923

Santander Bank Polska S.A kredyt obrotowy transza III (INTROL S.A.)

WIBOR

1M + marża

31.07.2026

3 930

3 071

857

Santander Bank Polska S.A

kredyt inwestycyjny

(INTROL S.A.)

WIBOR

1M + marża

30.11.2029

4 143

3 637

503

Santander Bank Polska S.A

kredyt inwestycyjny

(INTROL S.A.)

WIBOR

1M + marża

15.11.2030

-

3 302

43

PKO Leasing S.A pożyczka leasingowa

(INTROL S.A.)

Stopa stała

29.02.2032

-

3 441

283

PKO Leasing S.A pożyczka leasingowa

(INTROL S.A.)

Stopa stała

31.08.2032

-

5 851

425

Santander Bank Polska S.A

kredyt obrotowy

(Limatherm Components Sp. z o.o.)

WIBOR

1M + marża

30.09.2026

1 425

1 125

300

Santander Leasing S.A

pożyczka leasingowa.

(Limatherm Components Sp. z o.o.)

Stopa stała

25.05.2029

-

168

17

BNP Paribas Bank Polska S.A.

kredyt nieodnawialny

(IB System Sp. z o.o.)

WIBOR 3M+ marża

23.07.2026

2 371

1 854

517

Santander Leasing S.A

pożyczka leasingowa

(Introl Automatyka Sp. z o.o.*)

Stopa stała

25.01.2022

6

-

-

ING Bank Śląski S.A.

kredyt obrotowy

(INTROL Pro – ZAP Sp. z o.o.)

WIBOR

1M + marża

30.10.2022

3 000

-

-

Razem

38 903

43 459

10 645

Grupa stosuje na kredytach długoterminowych instrumenty zamiany stóp procentowych (Interest Rate Swap) celem minimalizacji ryzyka zmiany stóp procentowych. Więcej informacji w nocie 6.40.

Efektywna stopa procentowa kredytów długoterminowych w 2022 r. ujęta została w Nocie 6.40.

* Z dniem 30.11.2022 Introl Automatyka Sp. z o.o. Sp.k. zmienia nazwę na Introl Automatyka Sp. z o.o.

Obraz 1164579140Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

Stan na 31.12.2021

 

Długoterminowe

Oprocentowanie

Termin spłaty

na początek okresu

na koniec okresu

w tym do spłaty w ciągu 12 mcy

BNP Paribas Bank Polska S.A.

kredyt inwestycyjny

(Limatherm S.A.)

WIBOR

3M + marża

30.04.2025

8 426

6 508

1 918

BNP Paribas Bank Polska S.A.

kredyt inwestycyjny

(Limatherm S.A.)

EURIBOR

3M + marża

29.12.2027

3 239

2 772

456

BNP Paribas Bank Polska S.A.

kredyt nieodnawialny

(Limatherm S.A.)

WIBOR

1M + marża

30.07.2021

1 100

-

-

BNP Paribas Bank Polska S.A.

Kredyt nieodnawialny

(Limatherm S.A.)

EURIBOR

3M + marża

14.03.2024

-

2 915

1 295

Santander Leasing S.A.

Pożyczka leasingowa

(Limatherm S.A.)

Stopa stała

25.08.2028

-

332

-

Santander Leasing S.A

pożyczka leasingowa.

(Limatherm S.A.)

Stopa stała

25.10.2024

-

117

40

Santander Bank Polska S.A kredyt obrotowy transza I (INTROL S.A.)

WIBOR

1M + marża

31.10.2024

11 159

8 228

2 943

Santander Bank Polska S.A kredyt obrotowy transza II (INTROL S.A.)

WIBOR

1M + marża

31.05.2025

4 077

3 156

925

Santander Bank Polska S.A kredyt obrotowy transza III (INTROL S.A.)

WIBOR

1M + marża

31.07.2026

4 799

3 930

858

Santander Bank Polska S.A

kredyt inwestycyjny

(INTROL S.A.)

WIBOR

1M + marża

30.11.2029

-

4 143

506

Santander Bank Polska S.A kredyt inwestycyjny

(Limatherm Sensor Sp. z o.o.)

WIBOR

1M + marża

21.02.2026

3 643

-

-

Santander Bank Polska S.A

kredyt obrotowy

(Limatherm Components Sp. z o.o.)

WIBOR

1M + marża

30.09.2026

-

1 425

300

BNP Paribas Bank Polska S.A.

kredyt nieodnawialny

(IB System Sp. z o.o.)

WIBOR 3M+ marża

23.07.2026

-

2 371

517

Santander Leasing S.A

pożyczka leasingowa

(Introl Automatyka Sp. z o.o. sp.k)

Stopa stała

25.01.2022

72

6

6

ING Bank Śląski S.A.

kredyt obrotowy

(INTROL Pro – ZAP Sp. z o.o.)

WIBOR

1M + marża

30.09.2022

-

3 000

3 000

Razem

36 515

38 903

12 764

 

 

Efektywna stopa procentowa kredytów długoterminowych w 2021 r. ujęta została w Nocie 6.40.

Obraz 1164579140Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.20.2KREDYTY I POŻYCZKI KRÓTKOTERMINOWE

Stan na 31.12.2022

 

Krótkoterminowe

Oprocentowanie

Termin spłaty

na początek okresu

na koniec okresu

BNP Paribas Bank Polska S.A.

(Limatherm S.A.)

WIBOR

1M + marża

28.06.2024

5

5 959

ING Bank Śląski S.A. (INTROL Pro – ZAP Sp. z o.o.)- Linia Wielocelowa

WIBOR

1M + marża

30.10.2024

-

-

ING Bank Śląski S.A. (INTROL Pro – ZAP Sp. z o.o.)- Kredyt Obrotowy

WIBOR

1M + marża

30.05.2023

-

10 000

BNP Paribas Bank Polska S.A.

(IB Systems Sp. z o.o.)

WIBOR

1M + marża

08.09.2025

2 454

455

Kredyt obrotowy Santander Bank Polska S.A.

(Grupa INTROL – Cash pooling)

WIBOR

1M + marża

30.06.2023

15 360

17 772

Razem

17 819

34 186

 

Stan na 31.12.2021

 

Krótkoterminowe

Oprocentowanie

Termin spłaty

na początek okresu

na koniec okresu

BNP Paribas Bank Polska S.A.

(Limatherm S.A.)

WIBOR

1M + marża

30.09.2023

-

5

ING Bank Śląski S.A. (INTROL Pro – ZAP Sp. z o.o.)- Linia Wielocelowa

WIBOR

1M + marża

30.09.2022

-

-

BNP Paribas Bank Polska S.A.

(IB Systems Sp. z o.o.)

WIBOR

1M + marża

10.09.2022

3 351

2 454

Kredyt obrotowy Santander Bank Polska S.A.

(Grupa INTROL – Cash pooling)

WIBOR

1M + marża

30.06.2022

12 196

15 360

Santander Bank Polska S.A kredyt obrotowy

(Limatherm Sensor Sp. z o.o.)

WIBOR

1M + marża

31.05.2024

1 165

-

Razem

16 712

17 819

 

Efektywna stopa procentowa kredytów krótkoterminowych w 2022 r. oraz 2021 r. nie odbiega od wartości nominalnych.

6.21ZOBOWIĄZANIA ZWIĄZANE Z PRAWAMI DO UŻYTKOWANIA

31.12.2022

31.12.2022

31.12.2021

31.12.2021

Minimalne opłaty

Wartość bieżąca minimalnych opłat

Minimalne opłaty

Wartość bieżąca minimalnych opłat

w okresie do 1 roku

8 966

7 817

7 393

6 454

w okresie od 1 roku do 5 lat

21 461

19 314

17 586

15 800

w okresie powyżej 5 lat

10 421

7 146

17 529

10 913

Razem

40 848

34 277

42 508

33 167

- dot. gruntów, budynków, lokali i budowli

24 253

18 861

30 466

21 706

- pozostałe

16 595

15 416

12 042

11 461

 

Zobowiązania związane z prawami do użytkowania obejmują w szczególności leasing obejmujący:

- praw użytkowania wieczystych gruntów (umowy użytkowania wieczystego gruntów na okres do 2089 r.)

- najem pomieszczeń zawarte na czas określony i nieokreślony w tym w szczególności najem pomieszczeń biurowych jak i magazynowych.

- umowy leasingu, maszyn i urządzeń zawarte na okresy ok 3- 7 lat,

- umowy leasingu środków transportu zawarte na okresy ok. 3-5 lat.

 

Wykaz aktywów wg Grup rodzajowych objętych umowami leasingu, w tym najmu i użytkowania wieczystego znajduje się w nocie 6.2.

Obraz 1164579140Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

Wycena zobowiązań opiera się aktualne stawki najmu. Wycena nie uwzględnia zmian opłat wynikających z możliwych zmian opłat za użytkowanie wieczyste, zmian czynszu o coroczny wskaźnik inflacji dla których zmiana jest gwarantowana umownie, możliwych zmian czynszu wynikających z renegocjacji umów.

 

Nie występują znaczące ograniczenia lub kowenanty nałożone przez leasing, poza brakiem możliwości przekazania dóbr bez zgody leasingodawcy. Nie występują istotne zmienne opłaty leasingowe, które nie byłyby uwzględnione w wycenie zobowiązań.

 

Poniżej zaprezentowane zostały wartości ujęte w rachunku zysków i strat:

01.01.2022

31.12.2022

01.01.2021

31.12.2021

Koszty związane z leasingiem krótkoterminowym

457

300

Koszty związane z leasingiem o niskiej wartości

42

33

 

Przyszłe płatności wynikające z umów:

 

2022 rok

Do 1 roku

Powyżej 1 roku

Przyszłe płatności wynikające z umów leasingu krótkoterminowego

284

-

Przyszłe płatności wynikające z umów leasingu o niskiej wartości

24

201

Przyszłe płatności dotyczące nierozpoczętych leasingów, do których zobligowany jest leasingobiorca

555

3 172

Razem

863

3 373

 

2021 rok

Do 1 roku

Powyżej 1 roku

Przyszłe płatności wynikające z umów leasingu krótkoterminowego

40

-

Przyszłe płatności wynikające z umów leasingu o niskiej wartości

20

-

Przyszłe płatności dotyczące nierozpoczętych leasingów, do których zobligowany jest leasingobiorca

38

321

Razem

98

321

 

6.22POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE

 

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania z tytułu faktoringu

935

744

Zobowiązania z tyt. umów na finansowanie nabycia usług i wartości niematerialnych i prawnych

726

492

Instrumenty pochodne poza rachunkowością zabezpieczeń

-

18

Razem

1 661

1 254

- część długoterminowa

482

377

- część krótkoterminowa

1 179

877

 

Zobowiązania z tytułu faktoringu obejmują zobowiązania z tytułu faktoringu niepełnego na kwotę 808 tys. zł (2021 r. 744 tys. zł) względem Santander Factoring Sp. z o.o. oraz z tytułu faktoringu pełnego na kwotę 127 tys. zł względem ING Commercial Finance Polska S.A.

 

Zobowiązania z tytułu faktoringu wynikają z zawartych umów faktoringowych z regresem na sprzedaż wierzytelności pieniężnych z tytułu zawartych umów handlowych udokumentowanych w formie faktur VAT za dostawy lub usługi. Zobowiązania wygasają po uregulowaniu płatności przez odbiorców usług, jednak do czasu uregulowania płatności przez kontrahentów. Faktorowi przysługuje regres wobec poszczególnych Spółek z Grupy, na warunkach określonych w umowach.

 

Zobowiązania finansowe na kwotę 726 tys. zł (2021 r. 492 tys. zł) obejmują zobowiązania dotyczące umów finansowania dostaw sprzętu i oprogramowania.

 

Zobowiązania z tyt. instrumentów pochodnych dotyczą wyceny zobowiązań z tyt. instrumentów pochodnych wyłączonych z rachunkowości zabezpieczeń tj. kontraktu IRS zawartego dla zabezpieczenia przepływów rat kredytowych w walucie EUR. IRS przestał spełniać swoją funkcję tj. zamieniać stopę zmienną na stałą w momencie gdy stopa zmienna (EURIBOR) osiągnęła wartości ujemne – bank przy liczeniu odsetek kredytowych nie uwzględnia zmiennych stóp procentowych, przejściowo nie występuje zmienność, którą należałoby zabezpieczać. Podstawowe informacje nt. instrumentu IRS wyłączonego z rachunkowości zabezpieczeń dotyczące roku ubiegłego znajdują się

Obraz 1164579140Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

poniżej. W bieżącym roku instrumenty te zostały przywrócone do rachunkowości zabezpieczeń.

 

31.12.2021

Pozycja zabezpieczana

Średnie % stałe

% zmienne

Zabezpieczana wartość nominalna (w tys)

Waluta

Wartość umowna w tys. PLN

(PLN, EURIBOR 3M)

Do 3 miesięcy

Stopa % kredytu

0,70%

EURIBOR 1M

41

EUR

187

3 mcy – 1 roku

Stopa % kredytu

0,70%

EURIBOR 1M

122

EUR

560

1 roku – 3 lat

Stopa % kredytu

0,70%

EURIBOR 1M

162

EUR

747

> 3 lat

Stopa % kredytu

0,70%

EURIBOR 1M

-

EUR

-

Razem

325

1 494

 

6.23ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA

6.23.1ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA RAZEM

31.12.2022

31.12.2021

(dane przekształcone)

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług:

101 238

64 783

- część długoterminowa

-

-

- część krótkoterminowa w ciągu 12 m-cy

100 834

64 422

- część krótkoterminowa > 12 m-cy

404

361

Przedpłaty:

792

176

- część długoterminowa

-

-

- część krótkoterminowa w ciągu 12 m-cy

792

176

- część krótkoterminowa > 12 m-cy

-

-

Pozostałe zobowiązania:

21 113

22 794

- część długoterminowa

-

- część krótkoterminowa

21 113

22 794

Rozliczenia międzyokresowe

6 586

7 175

- część długoterminowa

5 779

6 217

- część krótkoterminowa

807

958

Razem

129 729

94 928

- część długoterminowa

5 779

6 217

- część krótkoterminowa

123 950

88 711

 

Szczegóły na temat przekształcenia danych porównawczych znajdują się w nocie 6.38 

 

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj termin płatności mieszczący się w okresie od 7 do 60 dni.

Główną część pozostałych zobowiązań stanowią zobowiązania publiczno-prawne (w tym z tyt. podatku VAT i PIT), zobowiązania z tytułu wynagrodzeń oraz zobowiązania inwestycyjne.

Zobowiązania o charakterze publiczno – prawnym na koniec roku 2022 r. wynosiły 8 311 tys. zł (2021 r. 11 275 tys. zł), natomiast zobowiązania z tytułu wynagrodzeń oraz ZUS na koniec roku 2022 r. wyniosły 11 155 tys. zł (2021 r. 9 834 tys. zł). 

6.23.2ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE OD JEDNOSTEK POWIĄZANYCH

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług

78

79

Przedpłaty i pozostałe zobowiązania

-

-

Razem

78

79

.

Obraz 1164579140Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.23.3ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE

31.12.2022

31.12.2021

Dotacje

6 364

6 792

Pozostałe

222

383

Razem

6 586

7 175

- część długoterminowa

5 778

6 217

- część krótkoterminowa

808

958

 

Największą część pozycji dotacji stanowią dotacje otrzymane przez Limatherm S.A., których wartość na 31.12.2022 to 6 264 tys. zł (2021 r.: 6 675 tys. zł).

 

Najistotniejsze dofinansowania ze względu na stan rozliczeń międzyokresowych w pasywach na 31.12.2022 w Limatherm S.A. to:

- Dotacja otrzymana w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, umowa nr POIR.01.01.01-00-0890/17-00, "Opracowanie i wdrożenie technologii odlewania ciśnieniowego w innowacyjnych formach odlewniczych, obudowy aparaturowej z materiału o podwyższonych właściwościach mechanicznych przeznaczonej do pracy w atmosferach zagrożonych wybuchem ". Dofinansowanie przekazywane w formie zaliczek bądź refundacji i rozliczane za pomocą kwartalnie składanych wniosków o płatność poprzez system SL2014. Na 31.12.2022 wypłącone zostało 98,5% przyznanych środków. Stan rozliczeń międzyokresowych przychodów to 3 905 tys. zł.

- Dotacja otrzymane w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, umowa nr POIR.02.01.00-00-0097/15-00, "Utworzenie centrum B+R wykonywania odlewów specjalnego przeznaczenia ze stopów aluminium metodą wysokociśnieniową zimnokomorową, charakteryzujących się podwyższoną szczelnością i bezpieczeństwem użytkowania". Dofinansowanie przekazywane w formie refundacji poniesionych wydatków wyszczególnionych za pomocą kwartalnie składanych wniosków o płatność poprzez system SL2014. Na 31.12.2022 wypłacone zostało 100% przyznanych środków. Stan rozliczeń międzyokresowych przychodów to 2 298 tys. zł.

 

6.24PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY PRODUKTÓW, TOWARÓW I USŁUG

6.24.1PRZYCHODY Z TYTUŁU UMÓW Z KLIENTAMI I POZOSTAŁE

01.01.2022 31.12.2022

01.01.2021 31.12.2021

Przychody z umów z klientami

597 013

484 477

Przychody z wynajmu

270

254

Razem

597 283

484 731

6.24.2PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY PRODUKTÓW I USŁUG i TOWARÓW I MATERIAŁÓW

01.01.2022 31.12.2022

01.01.2021 31.12.2021

Sprzedaż produktów i usług

434 349

335 086

Sprzedaż towarów i materiałów

162 934

149 645

Razem

597 283

484 731

6.24.3PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY PRODUKTÓW, TOWARÓW I MATERIAŁÓW – STRUKTURA GEOGRAFICZNA

01.01.2022 31.12.2022

01.01.2021 31.12.2021

Sprzedaż krajowa

460 144

380 470

Sprzedaż zagraniczna

137 139

104 261

Razem

597 283

484 731

 

Grupa prowadzi działalność głównie na terenie Polski. Działalność produkcyjna wszystkich segmentów branżowych prowadzona jest na terenie Polski.

W powyższej tabeli zaprezentowano informacje dotyczące rynków zbytu Grupy, niezależnie od kraju pochodzenia sprzedawanych produktów lub usług.

Obraz 1164579140Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.24.4INFORMACJA O PRZYCHODACH I WYNIKACH POSZCZEGÓLNYCH SEGMENTÓW GRUPY KAPITAŁOWEJ INTROL

Dla celów zarządczych Grupa podzielona jest na pięć rodzajów działalności, które są podstawą raportowania głównych segmentów branżowych.

 

W ramach działalności Grupy można wyróżnić następujące rodzaje działalności:

Produkcja AKPiA;

Produkcja elementów odlewniczych (głowice, odlewy, inne);

Usługi AKPiA, elektryczne, instalacyjne, projektowe, budowlane;

Dystrybucja z doradztwem technicznym;

Pozostała działalność.

 

Zgodnie z MSSF 8 par. 23 Grupa nie prezentuje sumy aktywów i sumy pasywów dla każdego segmentu sprawozdawczego, ponieważ informacje te nie są przedstawiane Zarządowi.

 

Produkcja AKPIA

 

W ramach produkcji AKPIA Grupa produkuje zarówno aparaturę kontrolno-pomiarową, głównie przemysłowe czujniki temperatury, jak również komponenty do budowy aparatury kontrolno-pomiarowej. Produkcja jest prowadzona przez spółki Limatherm Sensor Sp. z o.o. oraz Limatherm Components Sp. z o.o. Produkcja czujników obejmuje wszelkie typy czujników temperatury: od prostych czujników przewodowych, głowicowych, poprzez wykonania płaszczowe- rezystancyjne i termoelektryczne, aż po zaawansowane konstrukcje indywidualnie dopasowane do aplikacji. Właściwy przebieg procesów nadzoruje Akredytowane Laboratorium Pomiarowe wyposażone w sprzęt sprawdzający i kalibrujący renomowanych firm.

W ramach produkcji komponentów główny obszar dotyczy produkcji głowic przyłączeniowych do budowy termometrów przemysłowych oraz kostki ceramiczne do połączeń elektrycznych wewnątrz obudów.

Sprzedaż ta realizowana jest zarówno na rynek krajowy jak i zagraniczny.

Produkcja jest uzależniona od cen surowców i komponentów pochodzących z kraju, jak i z importu. Ich ceny kształtowane są tendencjami na rynkach światowych i mają wpływ na poziom kosztów produkcji w całej branży. Obie spółki mają wielu odbiorców co dywersyfikuje ryzyka zarówno w zakresie rozłożenia sprzedaży w czasie (sezonowość), jak również ogranicza ryzyka związane z przepływami pieniężnymi. Spółki nie mają istotnych problemów ze ściągalnością należności, jak również ewentualne kwoty dochodzonych należności są niskie.

 

Produkcja elementów odlewniczych (głowice, odlewy, inne)

 

Produkcja w ramach segmentu jest realizowana przez Limatherm S.A. Spółka ta jest uznanym na świecie producentem odlewów ciśnieniowych dla przemysłu samochodowego, elektromaszynowego, chemicznego oraz paliwowo-energetycznego. W katalogu produktów znajdują się również m.in. obudowy w tym obudowy dla stref zagrożonych wybuchem, używane głównie w czujnikach gazu, poziomu i przepływomierzach. Znacząca część produkcji trafia do odbiorców w Europie Zachodniej i USA. Głównymi klientami spółki są firmy, które produkują podzespoły dla przemysłu samochodowego, a także automatyki i pomiarów. Wyroby produkowane przez spółkę są dostarczane do ponad stu odbiorców w kraju i za granicą.

 

Rozwijając współpracę z istniejącymi klientami Spółka bardzo dba o ich dywersyfikację. Udział największego klienta w strukturze sprzedaży (dla wyrobów gotowych i odlewów) utrzymuje się na poziomie około 30%. W odróżnieniu od konkurencji odlewy wykonywane są metodą ciśnieniową na maszynach zimno-komorowych.

 

Wyróżnienie osobnego segmentu, w szczególności oddzielenie go od pozostałej produkcji wynika z innego rodzaju produkcji (odlewy), przemysłu do którego kierowany jest produkt (głównie przemysł samochodowy), zasad współpracy z odbiorami, z reguły długoterminowa współpraca, produkcja seryjna pod klienta przy wykorzystaniu form (narzędzi) Spółki lub Klienta.

Stosunkowo większe uzależnienie od kontrahentów niż to ma miejsce w przypadku sprzedaży produkcji AKPiA. Stosunkowo niskie problemy ze ściągalnością należności, jednakże trudność większa w zakresie planowania produkcji.

 

Usługi AKPiA, elektryczne, instalacyjne, projektowe, budowlane

 

W ramach segmentu ujmowane są przychody świadczone przez Spółki INTROL Automatyka Sp. z o.o., INTROL - Energomontaż Sp. z o.o., I4TECH Sp. z o.o., INTROL Pro - ZAP Sp. z o.o., IB Systems Sp. z o.o. i inne.

 

W szczególności działalność obejmuje:

 

- INTROL – Energomontaż Sp. z o.o. – firma specjalizująca się w generalnym wykonawstwie inwestycji, w tym generalnym wykonawstwie instalacji kogeneracyjnych oraz projektowaniu, remontach, montażu i wykonawstwie elementów urządzeń kotłowych, instalacji rurociągowych, instalacji oczyszczania spalin, stacji wymienników ciepła

Obraz 1164579140Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

i węzłów cieplnych, wentylatorów, pomp, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych oraz aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki. Przedsiębiorstwo prowadzi kontrakty z obszaru energetyki, ochrony środowiska i przemysłu, jak również spoza branży energetycznej.

 

- INTROL Automatyka Sp. z o.o. to firma świadcząca usługi w zakresie systemów automatyki, modernizacji maszyn i linii produkcyjnych. Jest najwyższym partnerem firmy Rockwell Automation w programie Recognized System Integrator w dwóch dziedzinach – Power i Control. W ramach prowadzonej działalności spółka zajmuje się m.in. integracją systemów automatyki, automatyzacją procesów, modernizacją urządzeń i linii technologicznych, dostaw serwisem i modernizacją układów napędowych niskiego i średniego napięcia, budową prototypowych stanowisk testowych, dostawą kompletnych systemów wagowych i systemów detekcji gazów, dostawą kompletnych rozwiązań dla branży farmaceutycznej jak również rozwiązań chmurowych INTROL Hub związanych z Dyrektywą Fałszywkową.

 

- INTROL Pro - ZAP Sp. z o.o. to firma zajmująca się projektowaniem technologii automatyki, a także świadcząca usługi w zakresie automatyzacji procesów przemysłowych. Jako przedsiębiorstwo systemów automatyki, INTROL Pro-ZAP dostarcza gotowe rozwiązania dla dowolnych aplikacji procesów ciągłych oraz procesów wytwórczych. Ponadto w ofercie firmy znajdują się zautomatyzowane urządzenia, będące częścią składową procesów produkcyjnych (m.in. stanowiska montażowe i kontrolne, linie produkcyjne, stanowiska zrobotyzowane, stanowiska testujące, maszyny pakujące). Uzupełnieniem oferty są systemy monitoringu oraz systemy telemetryczne.

 

- IB Systems Sp. z o.o. to firma, której działalność jest skoncentrowana na projektowaniu, wdrażaniu, integracji oraz utrzymaniu systemów teletechniki, bezpieczeństwa i automatyki w inteligentnych budynkach różnego typu: biurowcach, centrach handlowych, obiektach przemysłowych, budynkach użyteczności publicznej itp. IB Systems Sp. z o.o. swoją działalnością obejmuje także instalacje elektryczne, dzięki czemu oferta firmy ma charakter kompleksowy (od projektu, poprzez wykonawstwo, eksploatację i serwis instalacji). Spółka działa na rynku budowlanym, w branży specjalistycznych systemów budowlanych. Swe zadania realizuje jako podwykonawca największych grup budowlanych w Polsce, jak również jako generalny wykonawca.

 

Niepewność przychodów i przepływów pieniężnych jest znacznie wyższa w przypadku sprzedaży usług niż towarów i materiałów. Wiąże się to zarówno z wielkością jednostkowych umów, wysokością jednostkowych faktur, długością realizacji sprzedaży, stopniem skomplikowania, co przekłada się na większe ryzyka. Dodatkowo usługi charakteryzują się sezonowością sprzedaży co powodowane jest to niżej wymienionymi czynnikami:

- Cykle inwestycyjne często ustala się tak, iż efekt występuje na końcu danego roku kalendarzowego, a największe natężenie prac występuje w końcu cyklu inwestycyjnego,

- Część kontraktów jest realizowana w sektorze energetycznym, w którym okres remontów rozpoczyna się w II kwartale, a kończy na początku IV kwartału danego roku.

 

Wartość jednostkowych faktur jest znacznie wyższa niż w przypadku produkcji i handlu. Wielkość kontraktów to głównie między kilkaset tysięcy do kilkunastu milionów złotych. Dłuższy jest okres realizacji kontraktów, od kilku miesięcy do kilku lat.

Kontrakty w zdecydowanej większości podlegają wycenie w oparciu o budżety kontraktów, co powoduje że przychody są oparte o szacunki.

 

Dystrybucja z doradztwem technicznym

 

Sprzedaż obejmuje głównie sprzedaż towarów, większość dotyczy spółek dystrybucyjnych tj. RAControls Sp. z o.o. oraz INTROL Sp. z o.o. ale dotyczy też pozostałych spółek w Grupie, jeśli w ramach działalności dokonywały sprzedaży towarów np. Limatherm S.A., Limatherm Sensor Sp. z o.o., czy INTROL Automatyka Sp. z o.o. i inne.

Odsprzedaż towarów charakteryzuje się niższymi ryzykami, ze względu na niższą sezonowość i fluktuację sprzedaży, bardziej stabilne przepływy pieniężne, niższe ryzyka gwarancyjne, ze względu na możliwość wykorzystania gwarancji producentów. Inaczej niż w segmencie produkcji czy usług, niższe jest ryzyko osiągnięcia strat na realizowanej sprzedaży, gdyż sprzedaż jest negocjowana równolegle z kosztem zakupu, które przy krótkim czasie realizacji mniej są wrażliwe na wahania.

 

Główne przychody dotyczą spółek:

 

RAControls Sp. z o.o. to spółka, która jest autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań i urządzeń marki Allen-Bradley oraz oprogramowania Rockwell Software największego na świecie producenta systemów i komponentów automatyki przemysłowej – firmy Rockwell Automation, na terenie Polski i Ukrainy. Jako jedyny dystrybutor Rockwell Automation w tym regionie, przedsiębiorstwo posiada najwyższą kategorię „Market Maker”, uprawniającą do sprzedaży wszystkich produktów oraz powiązanych usług producenta (w tym m.in. systemów sterowania, systemów bezpieczeństwa, napędów, osprzętu elektrycznego, wsparcia technicznego, audytów i wdrożeń poaudytowych). Ponadto, status Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego Rockwell Automation uprawnia firmę do oferowania certyfikowanych przez Rockwell Automation szkoleń technicznych i serwisowych. W ofercie RAControls dostępne są również liczne produkty komplementarne znanych na całym świecie producentów takich jak Cisco, HMS Ewon, Prosoft, Stratus, Hilscher, nVent Hoffman, rf IDEAS, Kepware, Spectrum Controls czy hhb Electronic, co pozwala na łączenie różnych technologii i dostarczanie klientom kompletnych, zintegrowanych rozwiązań.

Obraz 1164579140Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

INTROL Sp. z o.o. jest czołowym polskim dostawcą aparatury kontrolno-pomiarowej i systemów automatyzacji procesów przemysłowych. Jedna z najszerszych ofert na rynku to zarówno urządzenia powszechnie stosowane, jak i aparatura specjalistyczna, dedykowana do konkretnych warunków lub nietypowych instalacji. Spółka jest dystrybutorem i/lub przedstawicielem czołowych producentów z całego świata, głównie z Europy Zachodniej i USA. Spółka posiada siatkę przedstawicieli regionalnych, mających stały, bezpośredni kontakt z odbiorcami ze wszystkich gałęzi przemysłu.

 

Pozostała działalność

 

Obejmuje pozostałe mniej istotne działalności grupy, w szczególności usługi utrzymania ruchu i serwis (np. IB Systems Sp. z o.o.), produkcję urządzeń ochrony środowiska (PWP Inżynieria Sp. z o.o.) oraz pozostałą sprzedaż. Brak podziału wynika z większego rozdrobnienia i niejednolitości pozostałej sprzedaży.

 

Obraz 242774686Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

 

01.01.2022

31.12.2022

Produkcja AKPiA

Produkcja elementów odlewniczych (głowice, odlewy, inne)

Usługi AKPiA, elektryczne, instalacyjne projektowe, budowlane

Dystrybucja z doradztwem technicznym

Pozostała działalność

Wyłączenia

Przychody i koszty wspólne

Razem działalność kontynuowana

Działalność zaniechana

Działalność ogółem

Przychody

Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych

45 528

103 209

259 891

162 934

25 721

-

-

597 283

-

597 283

Sprzedaż między segmentami

1 292

2 937

2 520

3 750

17 265

(27 764)

-

-

-

-

Przychody segmentu ogółem

46 820

106 146

262 411

166 684

42 986

(27 764)

-

597 283

-

597 283

Wynik

Wynik segmentu

17 546

14 366

48 547

37 478

217

-

-

118 154

-

118 154

W tym dotacje

1 715

1 280

178

-

71

-

-

3 244

-

3 244

Przychody nieprzypisane

-

-

-

-

-

-

17 430

17 430

-

17 430

Koszty nieprzypisane

-

-

-

-

-

-

93 333

93 333

-

93 333

Zysk z działalności operacyjnej

-

-

-

-

-

-

-

42 251

-

42 251

Przychody finansowe netto

-

-

-

-

-

-

(8 198)

(8 198)

-

(8 198)

Zysk przed opodatkowaniem

-

-

-

-

-

-

-

34 053

-

34 053

Podatek dochodowy

-

-

-

-

-

-

9 790

9 790

-

9 790

Zysk netto za rok obrotowy

-

-

-

-

-

-

-

24 263

-

24 263

 

 

01.01.2021

31.12.2021

Produkcja AKPiA

Produkcja elementów odlewniczych (głowice, odlewy, inne)

Usługi AKPiA, elektryczne, instalacyjne projektowe, budowlane

Dystrybucja z doradztwem technicznym

Pozostała działalność

Wyłączenia

Przychody i koszty wspólne

Razem działalność kontynuowana

Działalność zaniechana

Działalność ogółem

Przychody

Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych

35 750

85 896

194 910

149 645

18 530

-

-

484 731

-

484 731

Sprzedaż między segmentami

1 202

2 340

3 530

3 130

12 781

(22 983)

-

-

-

-

Przychody segmentu ogółem

36 952

88 236

198 440

152 775

31 311

(22 983)

-

484 731

-

484 731

Wynik

Wynik segmentu

13 061

15 276

35 187

35 019

(94)

-

-

98 449

-

98 449

W tym dotacje

2 056

1 390

174

-

71

-

-

3 691

-

3 691

Przychody nieprzypisane

-

-

-

-

-

-

14 865

14 865

-

14 865

Koszty nieprzypisane

-

-

-

-

-

-

78 681

78 681

-

78 681

Zysk z działalności operacyjnej

-

-

-

-

-

-

-

34 633

-

34 633

Przychody finansowe netto

-

-

-

-

-

-

(3 574)

(3 574)

-

(3 574)

Zysk przed opodatkowaniem

-

-

-

-

-

-

-

31 059

-

31 059

Podatek dochodowy

-

-

-

-

-

-

13 384

13 384

-

13 384

Zysk netto za rok obrotowy

-

-

-

-

-

-

-

17 675

-

17 675

 

Obraz 242774686Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., zgodne z MSSF

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.25PRZYCHODY Z UMÓW Z KLIENTAMI – PODZIAŁ NA KATEGORIE

W ramach przychodów poza podziałem na segmenty wydzielone zostały dodatkowe kategorie podziału przychodów czyli podział na sprzedaż krajową i zagraniczną oraz podział ze względu na moment spełniania zobowiązań. W ocenie Zarządu przyjęte kategorie wraz z podziałem na segmenty odzwierciedla dane wykorzystywane do analiz jakimi posługuje się kierownictwo Grupy w celu podejmowania decyzji strategicznych i okresowych analiz Grupy i aktualnie w Grupie nie funkcjonują inne szczegółowe podziały sprzedaży na inne kategorie, które byłyby wykorzystywane na potrzeby kierownictwa Grupy. Podział ten odzwierciedla występujące różnice pomiędzy poszczególnymi kategoriami, w tym w odniesieniu do ich charakteru, ryzyka realizacji sprzedaży, poziomu niepewności w zakresie przyszłych przepływów.

01.01.2022

31.12.2022

Działalność kontynuowana: Produkcja AKPiA

Produkcja elementów odlewniczych (głowice, odlewy, inne)

Usługi AKPiA, elektryczne, instalacyjne projektowe, budowlane

Dystrybucja z doradztwem technicznym

Pozostała działalność

Razem działalność kontynuowana

Działalność zaniechana

Działalność ogółem

Przychody z umów klientami wg struktury geograficznej

Sprzedaż krajowa

16 574

36 438

232 121

149 433

25 308

459 874

-

459 874

Sprzedaż zagraniczna

28 954

66 771

27 770

13 501

143

137 139

-

137 139

Razem

45 528

103 209

259 891

162 934

25 451

597 013

-

597 013

Przychody z umów z klientami ze względu na moment spełnienia zobowiązania

Spełnione w określonym momencie

45 528

103 209

16 419

162 934

17 726

345 816

-

345 816

Spełnione w miarę upływu czasu

-

-

243 472

-

7 725

251 197

-

251 197

Razem

45 528

103 209

259 891

162 934

25 451

597 013

-

597 013

 

01.01.2021

31.12.2021

Działalność kontynuowana: Produkcja AKPiA

Produkcja elementów odlewniczych (głowice, odlewy, inne)

Usługi AKPiA, elektryczne, instalacyjne projektowe, budowlane

Dystrybucja z doradztwem technicznym

Pozostała działalność

Razem działalność kontynuowana

Działalność zaniechana

Działalność ogółem

Przychody z umów klientami wg struktury geograficznej

Sprzedaż krajowa

15 029

31 669

176 559

138 809

18 150

380 216

-

380 216

Sprzedaż zagraniczna

20 721

54 227

18 351

10 836

126

104 261

-

104 261

Razem

35 750

85 896

194 910

149 645

18 276

484 477

-

484 477

Przychody z umów z klientami ze względu na moment spełnienia zobowiązania

Spełnione w określonym momencie

35 750

85 896

16 110

149 645

13 142

300 543

-

300 543

Spełnione w miarę upływu czasu

-

-

178 800

-

5 134

183 934

-

183 934

Razem

35 750

85 896

194 910

149 645

18 276

484 477

-

484 477

 

Obraz 726761327Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.26SPECYFIKACJA DOTACJI RZĄDOWYCH

Poniżej wykazane zostały kwoty otrzymanych dotacji do wynagrodzeń, które pomniejszyły w sprawozdaniu wskazane w tabeli koszty.

 

01.01.2022 31.12.2022

01.01.2021 31.12.2021

Wartość dotacji do wynagrodzeń ujęta

jako pomniejszenie nw. kosztów

Dotacje ujęte w kosztach sprzedaży produktów, towarów i materiałów

3 244

3 691

Dotacje ujęte w kosztach sprzedaży

465

510

Dotacje ujęte w kosztach ogólnego zarządu

1 576

1 068

Razem

5 285

5 269

  

Poniżej zaprezentowane zostały otrzymane dotacje w podziale na rodzaj:

 

01.01.2022 31.12.2022

01.01.2021 31.12.2021

Dofinansowania do wynagrodzeń z PFRON

5 285

5 269

Inne

-

-

Razem

5 285

5 269

.

6.27KOSZTY RODZAJOWE

6.27.1KOSZTY RODZAJOWE

 

01.01.2022

31.12.2022

01.01.2021

31.12.2021

Amortyzacja

15 364

13 677

Koszty wynagrodzeń

122 754

108 798

Koszty świadczeń pracowniczych

27 879

24 097

Zużycie surowców i materiałów pomocniczych

170 042

114 559

Koszty usług obcych

97 670

74 125

Koszty podatków i opłat

1 263

1 381

Pozostałe koszty

7 782

6 372

Razem koszty rodzajowe

442 754

343 009

Zmiana stanu produkcji i produkcji w toku

(8 714)

(3 138)

Obroty wewnętrzne

(1 285)

(2 507)

Wartość sprzedanych towarów i materiałów

123 949

117 502

Dotacje do wynagrodzeń

(5 285)

(5 269)

Razem

551 419

449 597

Koszty sprzedaży

37 009

31 649

Koszty ogólnego zarządu

35 281

31 666

Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów

479 129

386 282

Razem

551 419

449 597

.

Obraz 726761327Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.27.2AMORTYZACJA

01.01.2022 - 31.12.2022

01.01.2021 - 31.12.2021

Sprawozdanie z całkowitych dochodów

Aktywowane w cenę nabycia lub wytworzenia innych aktywów

Sprawozdanie z całkowitych dochodów

Aktywowane w cenę nabycia lub wytworzenia innych aktywów

Amortyzacja środków trwałych

8 347

-

7 155

452

Amortyzacja prawa do użytkowania aktywów

6 090

-

5 326

-

Amortyzacja wartości niematerialnych

927

-

707

37

Razem

15 364

-

13 188

489

 

 

01.01.2022 31.12.2022

01.01.2021 31.12.2021

Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych ujęta w:

- kosztach sprzedaży produktów, towarów i materiałów

645

505

- kosztach sprzedaży

29

30

- kosztach ogólnego zarządu

253

172

Razem

927

707

.

6.27.3KOSZTY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH

 

01.01.2022

31.12.2022

01.01.2021

31.12.2021

Koszty wynagrodzeń

122 754

108 798

Koszty ubezpieczeń społecznych

22 223

19 407

Inne koszty świadczeń pracowniczych

5 656

4 690

Razem

150 633

132 895

 

Koszty wynagrodzeń obejmują wynagrodzenia płatne zgodnie z warunkami zawartych umów o pracę z poszczególnymi pracownikami. Koszty ubezpieczeń społecznych obejmują świadczenia z tytułu ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, wypadkowego oraz składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Pracy.

Spółka zobowiązana jest do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Odpisy na powyższy fundusz obciążają koszty działalności Spółki i powodują konieczność zablokowania środków funduszu na wydzielonym rachunku bankowym. W sprawozdaniu finansowym aktywa i zobowiązania funduszu wykazywane są w wartości netto. 

6.28STRATA/ODWRÓCENIE STRATY Z TYTUŁU UTRATY WARTOŚCI DOT. INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH ORAZ UMÓW Z KLIENTAMI (OCZEKIWANE STRATY KREDYTOWE)

01.01.2022 31.12.2022

01.01.2021 31.12.2021

Zmiana odpisów aktualizujących wartość należności i aktywów z tyt. umów z klientami

(105)

(288)

Zmiany odpisów z tyt. utraty wartości pozostałych aktywów finansowych

-

31

Razem

(105)

(257)

Związane z działalnością operacyjną

(105)

(288)

Związane z działalnością pozostałą

-

31

  

Obraz 726761327Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.29POZOSTAŁE PRZYCHODY

01.01.2022

31.12.2022

01.01.2021 31.12.2021

Odpisy aktualizujące

2 045

1 142

Odwrócenie odpisów aktualizujących wartości zapasów (N 6.9)

1 015

1 142

Odwrócenie odpisów aktualizujących wartość rzeczowych aktywów trwałych oraz innych wart. niemat. i prawnych

1 030

-

Rezerwy

9 009

8 948

Rozwiązanie rezerw na świadczenia pracownicze

7 706

8 665

Rozwiązanie rezerw na straty na kontraktach

1 000

58

Rozwiązanie rezerwy na koszty badania bilansu

176

187

Rozwiązanie innych rezerw

127

38

Inne

5 317

4 180

Zysk ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (sprzedaż, likwidacja)

2 264

604

Sprzedaż złomu

822

543

Dotacje

688

424

Otrzymane odszkodowania za szkody (w tym w transporcie, komunikacyjne)

272

402

Rozliczenia spraw spornych (komornik, sąd, układ)

246

1 488

Różnice inwentaryzacyjne

171

21

Kary umowne

52

17

Pozostałe przychody

802

681

Razem

16 371

14 270

 

Do pozostałych przychodów Grupa Kapitałowa zalicza przychody i zyski niezwiązane w sposób bezpośredni z działalnością operacyjną. Do tej kategorii zaliczane są zyski ze sprzedanych aktywów trwałych, otrzymane odszkodowania, rozwiązane rezerwy oraz otrzymane dotacje.

 

Zgodnie z obowiązującym MSR 20 otrzymane dotacje do wynagrodzeń pomniejszają odpowiednie koszty wynagrodzeń, wartość tych dotacji zaprezentowano w Punkcie 6.26 Informacje o dotacjach ujętych w pozostałych przychodach zaprezentowano poniżej.

 

W latach 2022 i 2021 Grupa korzystała z dotacji i wynosiły one odpowiednio 688 tys. zł i 424 tys. zł. Specyfikację otrzymanych dotacji zamieszczono w poniższej tabeli.

 

 

01.01.2022 31.12.2022

01.01.2021 31.12.2021

Dotacje unijne

642

327

Środki trwałe zakupione z PFRON, ZFRON, PUP

37

84

Dofinansowanie do tworzonych stanowisk pracy (umowa ze Starostwem Powiatowym o dofinansowanie projektu w ramach programu PFRON)

7

10

Pozostałe

2

3

Razem

688

424

 

 

Obraz 726761327Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.30PRZYCHODY FINANSOWE

01.01.2022 31.12.2022

01.01.2021 31.12.2021

Aktualizacja wartości inwestycji (N. 6 12.2)

-

207

Nieefektywność zabezpieczenia przepływów pieniężnych

220

325

Zyski z tytułu różnic kursowych

-

420

Przychody z tytułu odsetek, w tym:

822

268

a) bankowe

813

137

b) handlowe

8

33

c) pożyczki

-

29

d) pozostałe

1

69

Pozostałe

34

27

Razem

1 076

1 247

Do przychodów finansowych klasyfikowane są między innymi przychody z tytułu odsetek, zyski z tytułu różnic kursowych. 

6.31POZOSTAŁE KOSZTY

01.01.2022 31.12.2022

01.01.2021 31.12.2021

Odpisy aktualizujące

2 502

1 827

Odpisy aktualizujące wartość zapasów (N. 6.9)

1 973

1 214

Odpisy aktualizujące środki trwałe i wartości niematerialne i prawne (N. 6.1, 6.5)

529

613

Rezerwy

12 946

9 901

Utworzenie rezerw na świadczenia pracownicze

10 178

9 678

Utworzenie rezerw na straty na kontraktach

2 500

-

Utworzenie rezerwy na badanie bilansu

110

161

Utworzenie pozostałych rezerw

158

62

Inne

4 431

2 755

Kary, grzywny, odszkodowania zapłacone

2 171

604

Koszty i straty z tytuły usuwania szkód (w tym szkody komunikacyjne)

200

383

Koszty opłat sądowych i administracyjnych

121

103

Likwidacja części do produkcji

189

93

Likwidacja towarów i materiałów

219

124

Likwidacja pozostałych zapasów

255

156

Różnice inwentaryzacyjne

30

31

Darowizny

31

42

Strata ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych oraz WNiP (sprzedaż, likwidacja, zamiana, niedobór, darowizna)

-

283

Koszt sprzedaży złomu

799

528

Pozostałe koszty

416

408

Razem

19 879

14 483

 

Do pozostałych kosztów Grupa Kapitałowa zalicza koszty i straty niezwiązane w sposób bezpośredni z działalnością operacyjną. Do tej kategorii zaliczane są odpisy aktualizujące wartość zapasów, utworzone rezerwy na świadczenia pracownicze, koszty likwidacji składników majątku obrotowego oraz kary umowne.

Obraz 726761327Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.32KOSZTY FINANSOWE

01.01.2022 31.12.2022

01.01.2021 31.12.2021

Nieefektywność zabezpieczenia przepływów pieniężnych

275

322

Odsetki

7 452

3 014

a) bankowe

4 815

1 567

b) handlowe

6

80

c) budżetowe

328

8

d) leasingowe

1 389

1 025

e) pozostałe

914

334

Prowizje od kredytów i gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych

844

633

Straty z tytułu różnic kursowych

111

475

Prowizje i inne koszty finansowe dotyczące faktoringu

264

243

Pozostałe

328

165

Razem

9 274

4 852

 

Do kosztów finansowych klasyfikowane są między innymi koszty z tytułu odsetek, straty z tytułu różnic kursowych, prowizje od kredytów i gwarancji, odpisy aktualizujące aktywa finansowe, aktualizacja wartości inwestycji, jak również nieefektywność dotycząca rachunkowości zabezpieczeń. 

6.33PODATEK DOCHODOWY

6.33.1GŁÓWNE SKŁADNIKI OBCIĄŻENIA/UZNANIA PODATKOWEGO W SPRAWOZDANIU Z ZYSKÓW LUB STRAT I INNYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW

01.01.2022 31.12.2022

01.01.2021 31.12.2021

Bieżący podatek dochodowy

7 348

5 153

- bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego (N 6.33.2)

6 300

6 036

- korekty wykazane w bieżącym roku w odniesieniu do podatku z lat ubiegłych

1 048

(883)

Odroczony podatek dochodowy (+-)

3 675

7 885

- obciążenie/uznanie z tytułu podatku odroczonego dotyczące powstania i odwracania się różnic przejściowych (N 6.33.3)

3 675

7 885

Obciążenie/uznanie podatkowe wykazane w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów, w tym:

11 023

13 038

- wykazane w rachunku zysków lub strat

9 790

13 384

- wykazane w pozostałych całkowitych dochodach

1 233

(346)

  

Obraz 726761327Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.33.2UZGODNIENIE PODATKU DOCHODOWEGO OD WYNIKU FINANSOWEGO BRUTTO PRZED OPODATKOWANIEM Z PODATKIEM DOCHODOWYM WYKAZANYM W SPRAWOZDANIU Z ZYSKÓW LUB STRAT

 

Dochód z zysków kapitałowych i innych źródeł

01.01.2022

31.12.2022

01.01.2021

31.12.2021

Wynik finansowy brutto przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej

34 053

31 059

Straty podatkowe spółek

3 364

4 369

Korekty konsolidacyjne

12 429

27 828

Wynik finansowy brutto przed opodatkowaniem (A)

49 846

63 256

Różnice pomiędzy wynikiem brutto a podstawą opodatkowania (B)

(12 564)

(22 075)

Koszty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów

82 635

81 548

Koszty podatkowe nie stanowiące kosztów bilansowych (-)

(39 969)

(37 607)

Przychody podatkowe nie stanowiące przychodów bilansowych

28 614

31 530

Przychody bilansowe nie stanowiące przychodów podatkowych (-)

(83 844)

(97 546)

Odliczenia straty (C)

(3 135)

(3 578)

Odliczenia od dochodu (D)

(907)

(5 608)

Wynik podatkowy (A + B + C + D), w tym

33 240

31 995

Opodatkowany stawką 19%

33 081

31 567

Opodatkowany stawką 9 %

159

428

Obciążenie podatkowe

6 300

6 036

Wg. stawki 19%

6 286

5 998

Wg. stawki 9 %

14

38

Obciążenie/uznanie podatkowe wykazane w rachunku zysków lub strat

6 300

6 036

 

 

Część bieżąca podatku dochodowego ustalona została według stawek równych 9% i 19% dla podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Główne różnice podatkowe dotyczą różnic w ujęciu przychodów i kosztów bilansowych i podatkowych związanych z wyceną kontraktów. Odliczenia od dochodu dotyczą zastosowania ulg na B+R.

 

Zestawienie strat podatkowych dot. dochodu z źródeł kapitałowych do rozliczenia w latach następnych

Rok rozpoznania straty

Wartość straty

Strata rozliczona

Strata pozostała do rozliczenia

2018

6

-

6

2020

101

-

101

2022

3

-

3

Razem

110

-

110

 

Zestawienie strat podatkowych dot. dochodu z innych źródeł pozostałych do rozliczenia w latach następnych

Rok rozpoznania straty

Wartość straty

Strata rozliczona

Strata pozostała do rozliczenia

2018

20 125

(1 938)

18 187

2019

9 073

(58)

9 015

2020

6 627

(1 485)

5 142

2021

4 368

(2 407)

1 961

2022

3 361

-

3 361

Razem

43 554

(5 888)

37 666

 

Łączna wartość aktywa z tytułu podatku odroczonego rozpoznana na stracie wynosi 626 tys. zł, przy czym aktywo na podatek odroczony od straty nie zostało w całości rozpoznane w związku z zagrożeniem braku wykorzystania całości strat.

Obraz 726761327Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.33.3ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY

 

Sprawozdanie z sytuacji finansowej

Sprawozdanie z całkowitych dochodów

31.12.2022

31.12.2021

01.01.2022

31.12.2022

01.01.2021

31.12.2021

Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Różnica między amortyzacją księgową a podatkową

6 962

6 753

209

578

Wycena kontraktów długoterminowych

7 053

2 438

4 615

(631)

Wycena produkcji w toku

403

102

301

102

Wycena instrumentów pochodnych (forwardy)

224

79

145

-

Prace rozwojowe

248

305

(57)

305

Dofinansowanie SOD

81

82

(1)

(77)

Pozostałe

369

171

198

(211)

Rezerwa brutto z tytułu odroczonego podatku dochodowego

15 340

9 930

5 410

66

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Strata podatkowa możliwa do odliczenia

626

1 346

(720)

(5 233)

NKUP koszty poniesione dot. kontraktów

6 005

2 376

3 629

(149)

Wycena kontraktów długoterminowych

-

523

(523)

(472)

Wycena udziałów i akcji

1

4

(3)

(2 143)

Wycena instrumentów pochodnych (forwardy)

447

1 412

(965)

421

Wynagrodzenia wypłacone w następnym roku

166

80

86

(35)

Składki ZUS

463

438

25

76

Odpisy aktualizujące zapasy

687

505

182

5

Odpisy aktualizujące należności

673

574

99

(72)

Rezerwa na nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne oraz inne świadczenia pracownicze

1 525

1 255

270

184

Rezerwa na urlopy

718

666

52

97

Rezerwa na naprawy gwarancyjne

50

105

(55)

46

Rezerwa na koszty usług obcych i badanie bilansu

150

97

53

(85)

Rezerwa na zobowiązania z tytułu leasingu

306

251

55

202

Nadwyżka amortyzacji bilansowej nad podatkową

151

124

27

(26)

Podatkowa wartość firmy

592

789

(197)

(198)

Niezrealizowane różnice kursowe

45

51

(6)

(123)

Pozostałe

236

510

(274)

(314)

Aktywa brutto z tytułu odroczonego podatku dochodowego

12 841

11 106

1 735

(7 819)

Obciążenie/uznanie z tytułu odroczonego podatku dochodowego

3 675

7 885

 

W związku z przejściowymi różnicami między podstawą opodatkowania, a zyskiem (stratą) wykazaną w sprawozdaniu finansowym tworzony jest podatek odroczony. 

6.34ZYSK / (STRATA) NA AKCJĘ PODSTAWOWY I ROZWODNIONY

Zarówno podstawowy, jak i rozwodniony zysk na akcję obliczono stosując jako licznik zysk przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, tzn. w 2022 lub 2021 roku nie były konieczne korekty zysku.

 

Uzgodnienie średniej ważonej liczby akcji na potrzeby rozwodnionego zysku na akcję ze średnią ważoną liczbą akcji zwykłych stosowaną do obliczenia podstawowego zysku na akcję wygląda następująco:

01.01.2022 31.12.2022

01.01.2021 31.12.2021

Średnia ważona liczba akcji na potrzeby obliczenia podstawowego zysku na akcję

25 704 018

25 704 018

Wpływ rozwadniających potencjalnych akcji zwykłych

-

-

Średnia ważona liczba akcji na potrzeby obliczenia rozwodnionego zysku na akcję

25 704 018

25 704 018

 

Obraz 726761327Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.35ZMIANY ZOBOWIĄZAŃ WYNIKAJĄCE Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ

01.01.2022-31.12.2022

Zobowiązania z tyt. kredytów i pożyczek

Zobowiązania związane z prawami do użytkowania

Razem

Wartość na początek okresu

56 722

33 167

89 889

- część długoterminowa

26 139

26 713

52 852

- część krótkoterminowa

30 583

6 454

37 037

Zwiększenia/zmniejszenia

20 923

1 110

22 033

Wpływ/wypływ środków pieniężnych

20 910

(7 607)

13 304

Zawarcie umów (np. leasingu finansowego)

-

8 757

8 757

Inne zmiany

13

(40)

(29)

Wartość na koniec okresu

77 644

34 277

111 921

- część długoterminowa

32 814

26 460

59 274

- część krótkoterminowa

44 831

7 817

52 648

 

01.01.2021-31.12.2021

Zobowiązania z tyt. kredytów i pożyczek

Zobowiązania związane z prawami do użytkowania

Razem

Wartość na początek okresu

53 227

35 308

88 535

- część długoterminowa

27 785

28 848

56 633

- część krótkoterminowa

25 442

6 460

31 902

Zwiększenia/zmniejszenia

3 495

(2 141)

1 354

Wpływ/wypływ środków pieniężnych

3 495

(6 990)

(3 495)

Zawarcie umów (np. leasingu finansowego)

-

5 287

5 287

Inne zmiany

-

(438)

(438)

Wartość na koniec okresu

56 722

33 167

89 889

- część długoterminowa

26 139

26 713

52 852

- część krótkoterminowa

30 583

6 454

37 037

 

6.36TRANSAKCJE Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI

6.36.1TRANSAKCJE Z POZOSTAŁYMI PODMIOTAMI POWIĄZANYMI

Transakcje zawarte pomiędzy spółkami Grupy INTROL, które zostały wyeliminowane w trakcie konsolidacji i nie wykazano ich w skonsolidowanym sprawozdaniu.

 

Poniższe tabele przedstawiają transakcje pomiędzy spółkami w Grupie Introl z pozostałymi podmiotami powiązanymi

 

01.01.2022

31.12.2022

Sprzedaż materiałów towarów, produktów i usług

Pozostałe przychody (w tym przychody finansowe)

Koszt wytworzenia sprzedanych materiałów, towarów, produktów i usług

Koszty sprzedaży

Koszty ogólnego zarządu

Pozostałe koszty (w tym koszty finansowe)

Spółki zależne

(nie konsolidowane)

1 094

-

-

-

96

-

INTROL Automation s.r.o.

1 079

-

-

-

-

-

Smart In Sp. z o.o.

25

-

-

-

96

-

Pozostałe podmioty powiązane

3

-

121

221

611

240

Polon Bodziony, Kapral Spółka Jawna

-

-

73

42

540

240

IT4T Michał Filipiak

3

-

48

179

-

-

Pozostałe jednostki

-

-

-

-

71

-

Razem

1 107

-

121

221

707

240

 

 

 

 

Obraz 726761327Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

01.01.2022

31.12.2022

Należności i przedpłaty przed odpisem

Odpisy aktualizujące należności

Zobowiązania (w tym zob. z tyt. prawa do użytkowania)

Zakup środków trwałych/ wnip

Pożyczki udzielone

Spółki zależne

(nie konsolidowane)

254

-

10

-

-

INTROL Automation s.r.o.

251

-

-

-

-

Smart In Sp. z o.o.

3

-

10

-

-

Pozostałe podmioty powiązane

-

-

10 039

-

-

Polon Bodziony, Kapral Spółka Jawna

-

-

*10 030

-

-

IT4T Michał Filipiak

-

-

9

-

-

Razem

254

-

10 049

-

-

* W tym zobowiązania z tyt. najmu (zobowiązania związane z aktywami z tyt. prawa do użytkowania) w związku z wdrożeniem MSSF 16 to 9 971 tys. zł.

 

01.01.2021

31.12.2021

Sprzedaż materiałów towarów, produktów i usług

Pozostałe przychody (w tym przychody finansowe)

Koszt wytworzenia sprzedanych materiałów, towarów, produktów i usług

Koszty sprzedaży

Koszty ogólnego zarządu

Pozostałe koszty (w tym koszty finansowe)

Spółki zależne

(nie konsolidowane)

998

30

-

3

102

-

INTROL Automation s.r.o.

976

-

-

-

-

-

Smart In Sp. z o.o.

15

-

-

-

102

-

Introl Energetyka Sp. z o.o.

7

30

-

3

-

-

Pozostałe podmioty powiązane

20

28

101

163

596

255

Polon Bodziony, Kapral Spółka Jawna

17

28

49

36

530

255

CentroClima Sp. z o.o.

-

-

52

-

-

-

Pozostałe jednostki

3

-

-

127

66

Razem

1 018

58

101

166

698

255

 

 

01.01.2021

31.12.2021

Należności i przedpłaty przed odpisem

Odpisy aktualizujące należności

Zobowiązania (w tym zob. z tyt. prawa do użytkowania)

Zakup środków trwałych/ wnip

Pożyczki udzielone

Spółki zależne

(nie konsolidowane)

150

-

55

-

-

INTROL Automation s.r.o.

145

-

-

-

-

Smart In Sp. z o.o.

1

-

10

-

-

Introl Energetyka Sp. z o.o.

4

-

45

-

-

Pozostałe podmioty powiązane

721

650

10 847

-

-

Polon Bodziony, Kapral Spółka Jawna

21

-

*10 847

-

-

CentroClima Sp. z o.o.

700

650

-

-

-

Razem

870

650

10 902

-

-

* W tym zobowiązania z tyt. najmu (zobowiązania związane z aktywami z tyt. prawa do użytkowania) w związku z wdrożeniem MSSF 16 to 7 967 tys. zł.

 

Transakcje handlowe zawierane z podmiotami powiązanymi w zakresie kupna i sprzedaży materiałów, towarów, produktów i usług zawierane są na zasadach rynkowych z uwzględnieniem rabatów i upustów stanowiących element polityki stosowanej wobec odbiorców hurtowych.

 

Grupa wynajmuje pomieszczenia znajdujące się przy ul. Kościuszki 112 od Spółki Polon Bodziony, Kapral Spółka Jawna. Umowy są zawarte na czas nieokreślony. Spółka jest spółką powiązaną osobowo, wspólnikami spółki są m.in. p. Wiesław Kapral oraz p. Józef Bodziony, którzy stanowią kluczowy personel kierowniczy Grupy, jak również bezpośrednio i pośrednio są akcjonariuszami większościowymi Grupy.

Obraz 726761327Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.36.2ŚWIADCZENIA DLA KLUCZOWEGO PERSONELU KIEROWNICZEGO

01.01.2022

31.12.2022

Zarząd Spółki dominującej

Rada nadzorcza

Spółki dominującej

Pozostały kluczowy personel kierowniczy

Razem

Krótkoterminowe świadczenia

1 085

699

7 410

9 194

01.01.2021

31.12.2021

Zarząd

Rada nadzorcza

Pozostały kluczowy personel kierowniczy

Razem

Krótkoterminowe świadczenia

791

572

7 358

8 721

 

Do pozostałego kluczowego personelu kierowniczego Grupa zalicza członków zarządu spółek zależnych jak również członków ich rad nadzorczych.

Poza ww. świadczeniami, wypłacone zostały dywidendy dla udziałowców niekontrolujących w łącznej kwocie 1 104 tys. zł (w 2021 r. 1 261 tys., zł), w tym dla wspólników IB System Sp. z o.o. będących równocześnie członkami Zarządu tej Spółki 1 104 tys. zł (2021 r. 743 tys. zł) oraz wspólników I4Tech Sp. z o.o. będących równocześnie członkami Zarządu tej Spółki 0 tys. zł (2021 r. 518 tys. zł). 

6.37ZOBOWIĄZANIA INWESTYCYJNE

6.37.1INFORMACJA O ZOBOWIĄZANIU Z TYTUŁU DOKONANIA ZAKUPÓW RZECZOWYCH AKTYWÓW TRWAŁYCH

 

31.12.2022

31.12.2021

Zobowiązania ujęte w sprawozdaniu finansowym

35 606

34 731

Zobowiązania inwestycyjne

603

1 072

Zobowiązania z tyt. leasingu

34 277

33 167

Zobowiązania z tyt. umów finansowania zakupów wartości niematerialnych

726

492

Zobowiązania nie ujęte w sprawozdaniu finansowym

3 727

-

Zobowiązania umowne dot. środków trwałych

3 727

-

 

Zobowiązania inwestycyjne spółek Grupy INTROL wiążą się m.in z planami inwestycyjnymi spółek, w tym wydatkami na inwestycje i środki trwałe. W zobowiązaniach inwestycyjnych wykazane zostały również zobowiązania z tyt. leasingu w rozumieniu MSSF 16, w tym: umowy z tytułu najmu oraz użytkowania wieczystego gruntów. 

6.38KOREKTY BŁĘDÓW POPRZEDNICH OKRESÓW

W poprzednim okresie sprawozdawczym kwoty przedpłat otrzymanych od kontrahentów, na poczet realizacji umów były prezentowane w pozycji zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania, natomiast zgodnie z MSSF 15 powinny być traktowane jako zobowiązania z tyt. umów z klientami. W związku z powyższym skorygowana została w okresie porównawczym prezentacja przedpłat i przeniesiona z pozycji zobowiązania z tytułu dostaw i usług do pozycji zobowiązania z tytułu umów z klientami.

Korekta miała wpływ wyłącznie na sprawozdanie z sytuacji finansowej, nie miała natomiast wpływu na sprawozdanie z całkowitych dochodów, zestawienie ze zmian w kapitałach czy zysk na akcję.

Poniższe dane podsumowują wpływ błędów z lat poprzednich na sprawozdanie finansowe:

Sprawozdanie z sytuacji finansowej

31.12.2021

Zwiększenie/ zmniejszenie

31.12.2021

(dane przekształcone)

Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

98 116

(9 405)

88 711

Zobowiązania z tytułu umów z klientami

10 165

9 405

19 570

Razem korygowane pozycje

108 281

-

108 281

Obraz 726761327Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

Sprawozdanie z sytuacji finansowej

01.01.2021

Zwiększenie/ zmniejszenie

01.01.2021

(dane przekształcone)

Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

89 578

(2 325)

87 253

Zobowiązania z tytułu umów z klientami

11 778

2 325

14 103

Razem korygowane pozycje

101 356

-

101 356

.

6.39INSTRUMENTY FINANSOWE

6.39.1KLASYFIKACJA INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH I ICH WARTOŚĆ GODZIWA

Wartość bilansowa

31.12.2022

Wartość bilansowa

31.12.2021

(dane przekształcone)

Wartość godziwa

31.12.2022

Wartość godziwa

31.12.2021

(dane przekształcone)

Aktywa finansowe

Aktywa finansowe wyceniane wg. zamortyzowanego kosztu

174 096

144 495

174 096

144 495

- należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności

129 205

107 784

129 205

107 784

- środki pieniężne i ich ekwiwalenty

44 891

36 711

44 891

36 711

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy (WGPWF)

136

653

136

653

- udziały/akcje w innych jednostkach

136

653

136

653

- inne

-

-

-

-

Rachunkowość zabezpieczeń

2 813

511

2 813

511

- forwardy

1 941

47

1 941

47

- IRS – y (interest rate swaps)

872

464

872

464

Zobowiązania finansowe

Pozostałe zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie, w tym:

260 003

187 539

260 003

187 539

- Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania

123 143

87 753

123 143

87 753

- Zobowiązania z tytułu umów z klientami

24 212

9 405

24 212

9 405

- Zobowiązania z tytułu leasingu

34 277

33 167

34 277

33 167

- Kredyty bankowe i pożyczki

77 645

56 722

77 645

56 722

- Inne

726

492

726

492

Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

-

-

-

Pozostałe zobowiązania finansowe

935

762

935

762

Rachunkowość zabezpieczeń

3 901

7 495

3 901

7 495

- forwardy

3 901

7 484

3 901

7 484

- IRS – y (interest rate swaps)

-

11

-

11

Szczegóły na temat przekształcenia danych porównawczych znajdują się w nocie 6.38 

 

Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa Kapitałowa należą kredyty bankowe, środki pieniężne i pożyczki. Głównym celem tych instrumentów jest pozyskanie środków finansowych na działalność jednostki. Grupa posiada także inne instrumenty finansowe, do których należą należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które jednak powstają bezpośrednio w toku prowadzonej działalności. Główne ryzyka wynikające z instrumentów finansowych Spółki obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko walutowe oraz kredytowe. Więcej informacji na temat zarządzania ryzykiem znajduje się w nocie 6.39.2.

Obraz 726761327Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.39.1.1INSTRUMENTY FINANSOWE WYCENIANE W WARTOŚCI GODZIWEJ, WG. TRZYPOZIOMOWEJ HIERARCHII

Poziom 1 - wartość godziwa oparta jest o ceny giełdowe (niekorygowane) oferowane za identyczne aktywa lub zobowiązania na aktywnych rynkach.

 

Poziom 2 - wartość godziwa ustalana na bazie wartości obserwowalnych na rynku, jednakże nie będących bezpośrednim kwotowaniem rynkowym (np. ustalane poprzez odniesienie bezpośrednie lub pośrednie do podobnych instrumentów istniejących na rynku).

 

Poziom 3 - wartość godziwa ustalana na bazie różnych technik wyceny nie opierających się o jakiekolwiek obserwowalne dane rynkowe.

 

31.12.2022

Poziom 1

Poziom 2

Poziom 3

Razem

Aktywa finansowe

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

136

-

-

136

Udziały i akcje

136

-

-

136

 

31.12.2021

Poziom 1

Poziom 2

Poziom 3

Razem

Aktywa finansowe

Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

653

-

-

653

Udziały i akcje

653

-

-

653

 

W okresie bieżącym oraz roku ubiegłym transfery pomiędzy poziomem 1 i poziomem 2 nie wystąpiły. 

6.39.2POLITYKA ZARZĄDZANIA RYZYKIEM ZWIĄZANYM Z INSTRUMENTAMI FINANSOWYMI

Grupa Kapitałowa INTROL narażona jest na ryzyko związane z instrumentami finansowymi, do których zaliczyć należy:

- ryzyko rynkowe (zmiany cen towarów, kursów walutowych oraz stóp procentowych),

- ryzyko płynności,

- ryzyko kredytowe wraz z ryzykiem inwestycyjnym,

- ryzyko operacyjne.

 

Odpowiednia polityka, struktura organizacyjna i procedury wspierają proces, u podstaw którego leżą działania związane z zarządzaniem ryzykiem.

 

W procesie zarządzania ryzykiem najważniejszą wagę mają następujące cele:

- zabezpieczenie krótkoterminowych i średnioterminowych przepływów pieniężnych,

- stabilizacja wyniku finansowego Grupy Kapitałowej,

- wykonanie zakładanych prognoz finansowych poprzez spełnienie założeń,

- osiągnięcie stopy zwrotu z długoterminowych inwestycji wraz z pozyskaniem optymalnych źródeł finansowania działań inwestycyjnych

 

Grupa Kapitałowa INTROL nie zawiera transakcji na rynkach finansowych w celach spekulacyjnych. Od strony ekonomicznej transakcje mają charakter zabezpieczający przed określonym ryzykiem.

6.39.3RYZYKO RYNKOWE

6.39.3.1ZMIANY CEN TOWARÓW

Grupa jest zależna od cen surowców i komponentów pochodzących z kraju, jak i z importu. Podstawowa grupa surowców i materiałów to wyroby stalowe, z tworzyw sztucznych, plastiku, miedzi etc. (m.in. specjalistyczne maszyny, urządzenia wykorzystywane przy realizacji kontraktów m.in, szafy sterownikowe, okablowanie, rurociągi, narzędzia specjalistyczne etc.). Ich ceny zależą od tendencji kształtujących się na rynkach światowych i mają wpływ na poziomy kosztów produkcji w całej branży. Można stwierdzić, iż wpływ cen surowców i materiałów oraz komponentów jest istotny i może wpływać na wyniki finansowe.

Obraz 726761327Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.39.3.2RYZYKO ZMIAN KURSÓW WALUTOWYCH

Grupa Kapitałowa w odniesieniu do części obrotu realizowanego na rynkach międzynarodowych jest narażona na ryzyko zmian kursów walutowych. Ryzyko takie powstaje w wyniku dokonywania przez jednostkę operacyjną sprzedaży lub zakupów w walutach innych niż jej waluta funkcjonalna. W celu ograniczenia ryzyka spółki posiadające istotne przepływy netto w walucie, które nie są skompensowanie poprzez naturalny hedging, zabezpieczają się przez zawieranie kontraktów walutowych typu forward.

 

Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości dla ryzyka walutowego:

31.12.2022

Wartość bilansowa

Zwiększenie kursu w procentach

Wpływ na wynik finansowy brutto

Zmniejszenie kursu w procentach

Wpływ na wynik finansowy brutto

Aktywa finansowe

38 421

10%

3 842

(10%)

(3 842)

Środki pieniężne w EUR

12 389

10%

1 239

(10%)

(1 239)

Środki pieniężne w USD

775

10%

78

(10%)

(78)

Środki pieniężne w GBP

4

10%

-

(10%)

-

Środki pieniężne w pozostałych walutach

2

10%

-

(10%)

-

Należności z tytułu dostaw, usług i pozostałe w EUR

23 965

10%

2 397

(10%)

(2 397)

Należności z tytułu dostaw, usług /i pozostałe w USD

1 274

10%

127

(10%)

(127)

Należności z tytułu dostaw, usług i pozostałe w GBP

12

10%

1

(10%)

(1)

Zobowiązania finansowe

52 416

10%

(5 241)

(10%)

5 241

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w EUR

24 483

10%

(2 448)

(10%)

2 448

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w USD

561

10%

(56)

(10%)

56

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w GBP

40

10%

(4)

(10%)

4

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w CHF

69

10%

(7)

(10%)

7

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w JPY

12

10%

(1)

(10%)

1

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w AUD

21

10%

(2)

(10%)

2

Zobowiązania z tytułu leasingu w EUR

8 952

10%

(895)

(10%)

895

Kredyty bankowe w EUR

7 765

10%

(777)

(10%)

777

Pożyczki bankowe w EUR

10 513

10%

(1 051)

(10%)

1 051

 

 

31.12.2021

Wartość bilansowa

Zwiększenie kursu w procentach

Wpływ na wynik finansowy brutto

Zmniejszenie kursu w procentach

Wpływ na wynik finansowy brutto

Aktywa finansowe

33 724

10%

3 372

(10%)

(3 372)

Środki pieniężne w EUR

12 947

10%

1 295

(10%)

(1 295)

Środki pieniężne w USD

1 206

10%

120

(10%)

(120)

Środki pieniężne w GBP

27

10%

3

(10%)

(3)

Środki pieniężne w pozostałych walutach

10

10%

1

(10%)

(1)

Należności z tytułu dostaw, usług i pozostałe w EUR

17 653

10%

1 765

(10%)

(1 765)

Należności z tytułu dostaw, usług /i pozostałe w USD

1 880

10%

188

(10%)

(188)

Należności z tytułu dostaw, usług i pozostałe w CZK

1

10%

-

(10%)

-

Obraz 726761327Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

31.12.2021

Wartość bilansowa

Zwiększenie kursu w procentach

Wpływ na wynik finansowy brutto

Zmniejszenie kursu w procentach

Wpływ na wynik finansowy brutto

Zobowiązania finansowe

30 038

10%

(3 004)

(10%)

3 004

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w EUR

14 836

10%

(1 484)

(10%)

1 484

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w USD

1 159

10%

(116)

(10%)

116

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w GBP

540

10%

(54)

(10%)

54

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w CHF

36

10%

(4)

(10%)

4

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w JPY

6

10%

-

(10%)

-

Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w AUD

5

10%

-

(10%)

-

Zobowiązania z tytułu leasingu w EUR

7 437

10%

(744)

10%

744

Kredyty bankowe w EUR

6 019

10%

(602)

10%

602

 

Zmiana kursów walutowych o 10% spowodowałaby zmianę zysku przed opodatkowaniem o kwoty przedstawione powyżej. Powyższa analiza opiera się na założeniu, że inne zmienne nie ulegną zmianie. 

Więcej informacji na temat transakcji forward znajdują się w punkcie 6.40 Rachunkowość zabezpieczeń. 

6.39.3.3RYZYKO ZMIANY STÓP PROCENTOWYCH

Grupa Kapitałowa jest stroną długoterminowych umów kredytowych opartych na zmiennych stopach WIBOR + marża banku. W związku z tym narażona jest na ryzyko zmian stóp procentowych, w przypadku zaciągania nowego lub refinansowania istniejącego zadłużenia. W celu ograniczenia ryzyka poszczególne spółki Grupy zabezpieczają się przez zawieranie kontraktów IRS (Limatherm S.A., INTROL S.A.).

 

Spółki Grupy są również stroną umów kredytowych krótkoterminowych opartych na zmiennych stopach WIBOR + marża banku. W związku z tym Grupa narażona jest na ryzyko zmian stóp procentowych, w przypadku zaciągania nowego lub refinansowania istniejącego zadłużenia, jak również w przypadku naruszenia warunków umowy kredytowej.

 

Zgodnie z treścią umowy Multilinii, w przypadku niedotrzymania warunków umowy kredytowej Santander Bank Polska S.A. ma prawo podnieść marże kredytu.

 

Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości dla ryzyka zmiany stóp procentowych:

31.12.2022

Wartość bilansowa

Zwiększenie kursu w procentach

Wpływ na wynik finansowy brutto(*)

Zmniejszenie kursu w procentach

Wpływ na wynik finansowy brutto (*)

Aktywa finansowe

44 891

2%

898

(2%)

(898)

Środki pieniężne

44 891

2%

898

(2%)

(898)

Zobowiązania finansowe

113 583

2%

(2 272)

(2%)

2 272

Zobowiązania z tytułu leasingu

34 277

2%

(686)

(2%)

686

Kredyty bankowe i pożyczki

77 645

2%

(1 553)

(2%)

1 553

Pozostałe zobowiązania finansowe

1 661

2%

(33)

(2%)

33

* wpływ na wynik dotyczy 12 m-cy.

Obraz 726761327Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

31.12.2021

Wartość bilansowa

Zwiększenie kursu w procentach

Wpływ na wynik finansowy brutto(*)

Zmniejszenie kursu w procentach

Wpływ na wynik finansowy brutto (*)

Aktywa finansowe

36 711

2%

734

(2%)

(734)

Środki pieniężne

36 711

2%

734

(2%)

(734)

Zobowiązania finansowe

91 125

2%

(1 822)

(2%)

1 822

Zobowiązania z tytułu leasingu

33 167

2%

(663)

(2%)

663

Kredyty bankowe i pożyczki

56 722

2%

(1 134)

(2%)

1 134

Pozostałe zobowiązaniafinansowe

1 236

2%

(25)

(2%)

25

 

* wpływ na wynik dotyczy 12 m-cy.

 

Szczegółowe informacje znajdują się w punkcie 6.40 Rachunkowość zabezpieczeń. 

6.39.4RYZYKO PŁYNNOŚCI

Ryzyko płynności finansowej to ryzyko tego, iż Grupa stanie się niezdolna do wykonywania swoich zobowiązań finansowych w momencie, w którym staną się one wymagalne, pomimo faktu, iż może posiadać wystarczające środki do wykonania takich zobowiązań w przyszłości. Celem bilansowania bieżących przepływów spółki Grupy wykorzystują wpływy pieniężne z aktywów finansowych, jak również są stroną umowy Multilinii (Cash Pooling) oraz innych umów w rachunkach bieżących.

 

Analiza terminów wymagalności

31.12.2022

do 3 mcy

3 mce - 1 rok

1 rok –

3 lat

3 rok –

5 lat

Powyżej 5 lat

Razem

Wartość bilansowa

Zobowiązania finansowe niebędące instrumentami pochodnymi

Kredyty bankowe

14 046

24 490

28 981

4 169

4 331

76 017

67 055

Zobowiązania z tyt. pożyczek

283

922

2 329

2 523

6 610

12 667

10 590

Zobowiązania związane z prawami do użytkowania (grunty, budynki, lokale i budowle)

1 012

2 460

5 707

4 927

10 147

24 253

18 861

Zobowiązania związane z prawami do użytkowania (pozostałe)

1 451

4 044

8 061

2 766

273

16 595

15 416

Pozostałe zobowiązania finansowe

1 000

186

472

15

-

1 673

1 661

Pozostałe zobowiązania niefinansowe

Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania*

122 637

67

277

161

1

123 143

123 143

Zobowiązania z tyt. podatku dochodowego

1 675

976

-

-

-

2 651

2 651

Razem

142 104

33 145

45 827

14 561

21 362

256 999

239 377

* w tym zobowiązania przeterminowane w wysokości 14 476 tys. zł.

Obraz 726761327Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

31.12.2021

do 3 mcy

3 mce - 1 rok

1 rok –

3 lat

3 rok –

5 lat

Powyżej 5 lat

Razem

(dane przekształcone)

Wartość bilansowa

(dane przekształcone)

Zobowiązania finansowe niebędące instrumentami pochodnymi

Kredyty bankowe

7 614

24 174

19 332

5 540

2 180

58 840

56 267

Zobowiązania z tyt. pożyczek

16

32

184

140

117

489

455

Zobowiązania związane z prawami do użytkowania (grunty, budynki, lokale i budowle)

774

2 546

5 477

5 035

16 585

30 417

21 706

Zobowiązania związane z prawami do użytkowania (pozostałe)

1 044

3 026

5 379

2 340

253

12 042

11 461

Pozostałe zobowiązania finansowe

781

105

251

119

-

1 256

1 236

Pozostałe zobowiązania niefinansowe

Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania*

86 652

740

103

190

68

87 753

87 753

Zobowiązania z tyt. podatku dochodowego

773

471

-

-

-

1 244

1 602

Razem

97 654

31 094

30 726

13 364

19 203

192 041

180 480

* w tym zobowiązania przeterminowane w wysokości 5 329 tys. zł.

 

Szczegóły na temat przekształcenia danych porównawczych znajdują się w nocie 6.38 

Kwota gwarancji i poręczeń na dzień 31 grudnia 2022 roku oraz na dzień 31 grudnia 2021 roku wyniosła odpowiednio 67 237 tys. zł oraz 35 717 tys. zł. Dotyczyły one głównie: gwarancji związanych z zabezpieczeniem należytego wykonania umów.

W oparciu o analizę bieżącą sytuacji finansowej oraz wewnętrzne szacunki Grupa określiła na koniec okresu sprawozdawczego prawdopodobieństwo zapłaty powyższych kwot jako niskie.

Poniżej przedstawiono planowane wpływy z aktywów finansowych niebędących instrumentami pochodnymi:

 

31.12.2022

do 3 miesięcy

3 mce - 1 rok

1 rok - 3 lat

3 rok - 5 lat

Powyżej 5 lat

Razem

Wartość bilansowa

Aktywa finansowe

Należności z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe należności

124 919

2 092

852

541

801

129 205

129 205

Aktywa z tyt. umów z klientami

8 137

42 977

197

-

-

51 311

51 311

Należności z tyt. podatku dochodowego

1 058

785

-

-

-

1 843

1 843

Razem

134 114

45 854

1 049

541

801

182 359

182 359

 

31.12.2021

do 3 miesięcy

3 mce - 1 rok

1 rok - 3 lat

3 rok - 5 lat

Powyżej 5 lat

Razem

Wartość bilansowa

Aktywa finansowe

Należności z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe należności

100 248

3 350

2 271

1 526

389

107 784

107 784

Aktywa z tyt. umów z klientami

5 815

15 241

-

-

-

21 056

21 056

Należności z tyt. podatku dochodowego

-

-

-

-

-

-

-

Razem

106 063

18 591

2 271

1 526

389

128 840

128 840

 

Grupa ma dostęp do kredytów w rachunkach bieżących oraz korzysta z faktoringu pełnego, jak opisano poniżej, z których 64 404 tys. zł nie były wykorzystane na 31.12.2022 r. (31.12.2021: 56 274 tys. zł). Dodatkowo na 31.12.2022 r. Grupa ma dostęp do kredytów obrotowych w rachunku kredytowym, jak również faktoringu niepełnego - saldo niewykorzystanych wyżej wymienionych limitów 7 182 tys. zł. Grupa oczekuje wywiązania się z pozostałych obowiązków wynikających z operacyjnych przepływów pieniężnych i przychodów zapadających aktywów finansowych. Wartość środków pieniężnych na rachunkach bankowych i w kasie na 31.12.2022 r. wynosiła 44 891 tys. zł (31.12.2021: 36 711 tys. zł).

Obraz 726761327Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

Limity kredytowe w rachunkach bieżących:

31.12.2022

31.12.2021

- wykorzystane

24 175

17 811

- niewykorzystane

46 525

38 329

Razem

70 700

56 140

Limity faktoringowe (pełne z przejęciem ryzyka)

31.12.2022

31.12.2021

- wykorzystane

29 045

27 364

- niewykorzystane

17 879

17 945

Razem

46 924

45 309

  

6.39.5RYZYKO KREDYTOWE / INWESTYCYJNE

Ryzyko kredytowe rozumie się jako brak możliwości wywiązania się z zobowiązań przez wierzycieli Grupy Kapitałowej INTROL związane jest z następującymi obszarami:

- wiarygodność kredytowa Klientów spółek Grupy;

- wiarygodność kredytowa instytucji finansowych (banków);

- wiarygodność kredytowa podmiotów, w które dokonuje się inwestycji bądź nabywa ich papiery wartościowe.

 

Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom weryfikacyjnym, a stan należności podlega ciągłemu monitoringowi. Ponadto, w ramach zarządzania ryzykiem kredytowym Grupa dokonuje transakcji z Kontrahentami o potwierdzonej wiarygodności. Dodatkowo ryzyko kredytowe w przypadku należności jest ograniczone poprzez dużą liczbę i dywersyfikację klientów spółek. W konsekwencji Grupa Kapitałowa nie jest narażona na znaczące ryzyko kredytowe.

 

W ujęciu szczegółowym źródła ekspozycji na ryzyko kredytowe stanowią:

- środki pieniężne i lokaty bankowe, instrumenty pochodne,

- należności od odbiorców i aktywa z tytułu umów z klientami,

- udzielone pożyczki,

- udzielone gwarancje i poręczenia,

- pozostałe aktywa finansowe.

 

Ekspozycja na ryzyko kredytowe wyżej wymienionych pozycji wynika z ich wartości bilansowej.

31.12.2022

31.12.2021

Należności z tyt. dostaw i usług

107 272

88 972

Aktywa z tyt. umów z klientami

51 311

21 056

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

44 891

36 711

Zabezpieczające instrumenty pochodne (aktywa)

2 813

511

Razem

206 287

147 250

 

Grupa ujmuje odpis z tytułu oczekiwanych strat kredytowych na składnikach aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie. Oczekiwane straty kredytowe są to straty kredytowe ważone prawdopodobieństwem wystąpienia niewykonania zobowiązania. Grupa stosuje następujące modele wyznaczania odpisów z tyt. utraty wartości:

- model uproszczony - dla należności z tyt. dostaw i usług oraz aktywów z tyt. umów z klientami,

- model ogólny (podstawowy) - dla pozostałych aktywów finansowych (innych niż należności od odbiorców).

 

Szczegółowe informacje dotyczące polityki rachunkowości w zakresie tworzenia odpisów zostały opisane w pkt 5.4.4 sprawozdania. 

 

1)Należności z tyt. dostaw i usług oraz aktywa z tyt. umów z klientami

 

31.12.2022

Bieżące

1-30 dni

30-90 dni

91-180 dni

180-360 dni

>365 dni

Razem

Oczekiwana strata kredytowa (%) kredytowa

0%

0%

1%

2%

11%

82%

Należności z tyt. dostaw i usług

91 680

10 582

2 694

485

989

9 855

116 285

Aktywa z tyt. umów z klientami

48 218

892

648

1 504

91

-

51 352

Oczekiwana strata kredytowa

694

57

43

38

118

8 105

9 055

Obraz 726761327Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

31.12.2021

Bieżące

1-30 dni

30-90 dni

91-180 dni

180-360 dni

>365 dni

Razem

Oczekiwana strata kredytowa (%) kredytowa

1%

0%

25%

2%

9%

67%

Należności z tyt. dostaw i usług

75 594

7 411

1 834

1 479

508

11 821

98 647

Aktywa z tyt. umów z klientami

21 122

-

-

-

-

-

21 122

Oczekiwana strata kredytowa

1 231

29

461

34

47

7 939

9 741

 

 

Oczekiwane straty kredytowe

Należności z tyt. dostaw i usług

Należności z tyt. dostaw i usług

Aktywa z tyt. umów z klientami

Aktywa z tyt. umów z klientami

31.12.2022

31.12.2021

31.12.2022

31.12.2021

Wartość na początek okresu

9 675

11 220

66

91

Utworzenie w trakcie roku

1 487

1 075

43

21

Wykorzystanie

(885)

(1 610)

-

(6)

Odwrócenie

(1 264)

(1 010)

(67)

(40)

Wartość na koniec okresu

9 013

9 675

42

66

 

2)Udzielone pożyczki

 

Informacje na temat zmian w odpisie na oczekiwane straty kredytowe oraz powody dokonania tych zmian:

 

2022 rok

Udzielone pożyczki brutto

Odpisy z tyt. utraty wartości

 

12- miesięczna oczekiwana strata

Oczekiwana strata w okresie całego życia

Z rozpoznaną utratą wartości

12- miesięczna oczekiwana strata

Oczekiwana strata w okresie całego życia

Z rozpoznaną utratą wartości

Wartość na początek okresu

-

-

2 489

-

-

2 489

Pozostałe zmiany

-

-

-

-

-

-

Wartość na koniec okresu

-

-

2 489

-

-

2 489

 

2021 rok

Udzielone pożyczki brutto

Odpisy z tyt. utraty wartości

 

12- miesięczna oczekiwana strata

Oczekiwana strata w okresie całego życia

Z rozpoznaną utratą wartości

12- miesięczna oczekiwana strata

Oczekiwana strata w okresie całego życia

Z rozpoznaną utratą wartości

Wartość na początek okresu

-

-

2 489

-

-

2 489

Pozostałe zmiany

-

-

-

-

-

-

Wartość na koniec okresu

-

-

2 489

-

-

2 489

 

Wyjaśnienie na temat danych wejściowych, założeń oraz technik szacowania oczekiwanych strat kredytowych:

 

Polityka rachunkowości w zakresie szacowania oczekiwanych strat kredytowych została zawarta w punkcie 5.4.4 Informacje dotyczące zasad rachunkowości przyjętych przy sporządzaniu sprawozdania.

 

Ilość pożyczek udzielonych przez Grupę jest ograniczona i dotyczy kilku podmiotów, w tym głównie podmiotów powiązanych, dlatego analiza poszczególnych pożyczek była dokonywana indywidualnie dla każdego kontrahenta. W szczególności analiza obejmowała weryfikacje dostępnych danych finansowych kontrahentów, informacji o problemach finansowych pożyczkobiorców, analizę naruszeń warunków umowy oraz ocenę posiadanych zabezpieczeń udzielonych pożyczek. Analiza ta pozwoliła na ustalenie czy ryzyko kredytowe związane z instrumentami wzrosło od początkowego ujęcia lub czy składnik aktywów finansowych jest składnikiem aktywów dotknięty utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe. Następnie w oparciu o dane historyczne i oczekiwania na przyszłość dokonana została indywidualna wycena oczekiwanych strat kredytowych. Przy ustalaniu informacji dotyczących przyszłości, brano pod uwagę dostępne prognozy finansowe poszczególnych pożyczkobiorców w tym możliwość spłaty

Obraz 726761327Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

pożyczek, przy uwzględnieniu możliwego wpływu zmian ogólnej sytuacji makroekonomicznej na wyniki finansowe kontrahentów. W stosunku do roku ubiegłego nie dokonane zostały zmiany technik szacowania lub zmiany istotnych założeń.  

 

3)Środki pieniężne, lokaty i instrumenty pochodne

 

 

31.12.2022

31.12.2022

31.12.2022

31.12.2021

31.12.2021

31.12.2021

Bank / Rating (Fitch, Moody’s)

Środki pieniężne

Lokaty

Instrumenty pochodne (aktywa)

Środki pieniężne

Lokaty

Instrumenty pochodne (aktywa)

Santander Bank Polska S.A. (BBB+)

32 371

700

787

15 333

700

407

ING Bank Śląski S.A. (A+)

4 450

-

448

14 239

-

10

BNP Paribas Bank Polska S.A. (BBB+)

5 889

-

1 578

4 671

-

95

Bank Millennium (BBB+)

728

-

-

587

-

-

PKO BP (A2)

371

-

-

104

-

-

Bank Handlowy S.A. (AA+)

292

-

-

-

-

-

Bank Pekao S.A. (AA-)

49

-

-

1 023

-

-

Inne

41

-

-

54

-

-

 

Grupa ocenia ryzyko kredytowe poprzez weryfikację kondycji finansowej banków, odzwierciedlającej się w zmianach ratingu finansowego przyznawanego przez zewnętrzne agencje ratingowe.

 

4)Informacje na temat w jaki sposób znaczne zmiany wartości bilansowej brutto instrumentów finansowych w trakcie roku przyczyniły się do zmian w odpisie na oczekiwane straty kredytowe (MSSF 7 par 35H)

 

Fluktuacje w poziomie należności z tyt. dostaw i usług oraz aktywów z klientami wynikają ze specyfiki realizacji kontraktów w Grupie i nie spowodowały konieczności zmiany metodologii kalkulacji oczekiwanych strat kredytowych. Zmiana sald środków pieniężnych, lokat bankowych oraz wyceny instrumentów pochodnych, nie spowodowała zmiany w odpisach na oczekiwane straty, gdyż w ocenie Grupy nie wzrosło ryzyko kredytowe związane z powyższymi instrumentami. Natomiast wartości brutto pożyczek udzielonych nie zmieniły się znacząco.

6.40RACHUNKOWOŚĆ ZABEZPIECZEŃ

Grupa stosuje rachunkowość zabezpieczeń przepływów pieniężnych w odniesieniu do:

- ryzyka walutowego wynikającego z przyszłych, wysoce prawdopodobnych przepływów pieniężnych związanych z wyrażonymi w walutach obcych przychodami ze sprzedaży; oraz

- ryzyka stopy procentowej wynikającego z przyszłych, wysoce prawdopodobnych przepływów pieniężnych wynikających z zaciągniętych przez Grupę zmiennoprocentowych kredytów denominowanych w PLN i EUR.

6.40.1ZABEZPIECZENIE RYZYKA WALUTOWEGO

W ramach realizacji Strategii Zarządzania Ryzykiem w Grupie, polegającej w szczególności na zarządzaniu ryzykiem walutowym przychodów denominowanych w walutach obcych wynikających ze sprzedaży w walucie, Grupa zawiera odpowiednie walutowe kontrakty terminowe (FX Forward) zabezpieczające prognozowane przepływy pieniężne.

 

Celem podejmowanych przez Grupę działań zabezpieczających przed ryzykiem zmiany kursu walutowego EUR/PLN jest ograniczenie zmienności poziomu przychodów ze sprzedaży denominowanych w EUR.

Instrumentami zabezpieczającymi są Walutowe Transakcje Terminowe (FX Forward) na sprzedaż EUR w zamian za PLN.

Grupa ustala, czy między pozycją zabezpieczaną a instrumentem zabezpieczającym istnieje powiązanie ekonomiczne poprzez porównanie kluczowych warunków pozycji zabezpieczanej oraz instrumentu zabezpieczającego, w szczególności daty zapadalności oraz wysokości przepływu w walucie EUR.

W Spółkach Grupy realizujących istotną sprzedaż w EUR wyznaczono wskaźnik zabezpieczenia na poziomie 1 : 1, poprzez porównanie wartości nominalnych przepływu w euro z instrumentu zabezpieczającego oraz z pozycji zabezpieczanej.

 

W zakresie ryzyka walutowego w powiązaniach zabezpieczających przepływy pieniężne głównymi zidentyfikowanymi przez Grupę źródłami nieefektywności są:

a)nierynkowość pojedynczych instrumentów pochodnych zawieranych w serii jako Par-Forward

b)wpływ ryzyka kredytowego na wartość godziwą walutowych kontraktów terminowych.

Obraz 726761327Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

Grupa nie identyfikuje innych niż powyżej wskazane źródeł nieefektywności w zakresie stosowanych powiązań zabezpieczających ryzyko walutowe.

6.40.2ZABEZPIECZENIE RYZYKA STOPY PROCENTOWEJ

W związku z prowadzoną działalnością Grupa zaciągnęła kredyty inwestycyjne, jak i obrotowe w PLN o zmiennym oprocentowaniu uzależnionym od stawki WIBOR 1M, WIBOR 3M oraz EURIBOR 3M.

Zgodnie ze strategią zarządzania ryzykiem, Grupa dokonała zabezpieczenia zmiennej stopy procentowej kredytów za pomocą transakcji zamiany stóp procentowych (IRS), zamieniających stawkę zmienną na oprocentowanie stałe.

Celem podjętych przez Grupę działań zabezpieczających przed ryzykiem stopy procentowej jest ograniczenie zmienności poziomu kosztów finansowych generowanych przez obsługę spłaty odsetek naliczonych od kredytów zmiennoprocentowych.

Instrumentami zabezpieczającymi są kontrakty IRS denominowane w PLN zamieniające odpowiednią stawkę referencyjną WIBOR/EURIBOR na oprocentowanie stałe.

 

Grupa ustala, czy między pozycją zabezpieczaną a instrumentem zabezpieczającym istnieje powiązanie ekonomiczne poprzez porównanie kluczowych warunków pozycji zabezpieczanej oraz instrumentu zabezpieczającego.

 

Grupa wyznaczyła wskaźnik zabezpieczenia na poziomie 1 : 1 poprzez porównanie salda kredytu z wartością nominalną instrumentu IRS.

 

W zakresie ryzyka stopy procentowej w powiązaniach zabezpieczających przepływy pieniężne źródłami nieefektywności zabezpieczenia jest ryzyko nieprzedłużenia kredytu zgodnie z założonym schematem oraz wpływ ryzyka kredytowego na wartość godziwą kontraktu IRS.

Grupa nie identyfikuje innych niż powyżej wskazane źródeł nieefektywności w zakresie stosowanych powiązań zabezpieczających ryzyko stopy procentowej.

 

6.40.3KWOTA, ROZKŁAD ORAZ NIEPEWNOŚĆ PRZYSZŁYCH PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH

Zabezpieczenie przepływów pieniężnych – Kontrakty FX EUR/ PLN

31.12.2022

Pozycja zabezpieczana

Kurs transakcyjny (przedział)

Średni kurs transakcyjny

Zabezpieczana wartość nominalna (w tys)

Waluta

Wartość umowna w tys. PLN

Kontrakty Fx Forward EUR/ PLN

Do 3 miesięcy

Sprzedaż

4,5100-4,8570

4,6433

4 522

EUR

20 995

3 mcy – 1 roku

Sprzedaż

4,5238-5,1879

4,6560

11 313

EUR

52 674

1 roku – 3 lat

Sprzedaż

4,5970-5,3400

5,1318

12 766

EUR

65 516

Razem

4,8663

28 601

139 185

 

31.12.2021

Pozycja zabezpieczana

Kurs transakcyjny (przedział)

Średni kurs transakcyjny

Zabezpieczana wartość nominalna (w tys)

Waluta

Wartość umowna w tys. PLN

Kontrakty Fx Forward EUR/ PLN

Do 3 miesięcy

Sprzedaż

4,4970 - 4,7025

4,5682

4 004

EUR

18 291

3 mcy – 1 roku

Sprzedaż

4,5000 - 4,7910

4,5807

12 172

EUR

55 755

1 roku – 3 lat

Sprzedaż

4,5100 - 5,0850

4,6408

18 841

EUR

87 439

Razem

4,6116

35 017

EUR

161 485

 

Obraz 726761327Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

Zabezpieczenie przepływów pieniężnych – IRS (PLN i EUR)

31.12.2022

Pozycja zabezpieczana

Średnie % stałe

% zmienne

Zabezpieczana wartość nominalna (w tys)

Waluta

Wartość umowna w tys. PLN

(PLN, WIBOR 1M)

Do 3 miesięcy

Stopa % kredytu

2,50%

WIBOR 1M

1 305

PLN

1 305

3 mcy – 1 roku

Stopa % kredytu

2,50%

WIBOR 1M

3 914

PLN

3 914

1 roku – 3 lat

Stopa % kredytu

2,50%

WIBOR 1M

6 377

PLN

6 377

> 3 lat

Stopa % kredytu

2,47%

WIBOR 1M

1 547

PLN

1 547

Razem

13 143

13 143

(PLN, WIBOR 3M)

Do 3 miesięcy

Stopa % kredytu

2,63%

WIBOR 3M

469

PLN

469

3 mcy – 1 roku

Stopa % kredytu

2,63%

WIBOR 3M

1 408

PLN

1 408

1 roku – 3 lat

Stopa % kredytu

2,63%

WIBOR 3M

1 126

PLN

1 126

Razem

3 003

3 003

(PLN, WIBOR 3M)

Do 3 miesięcy

Stopa % kredytu

0,70%

EURIBOR 3M

41

EUR

191

3 mcy – 1 roku

Stopa % kredytu

0,70%

EURIBOR 3M

122

EUR

572

1 roku – 3 lat

Stopa % kredytu

0,70%

EURIBOR 3M

40

EUR

190

Razem

203

952

RAZEM

17 098

 

31.12.2021

Pozycja zabezpieczana

Średnie % stałe

% zmienne

Zabezpieczana wartość nominalna (w tys)

Waluta

Wartość umowna w tys. PLN

(PLN, WIBOR 1M)

Do 3 miesięcy

Stopa % kredytu

2,50%

WIBOR 1M

1 305

PLN

1 305

3 mcy – 1 roku

Stopa % kredytu

2,50%

WIBOR 1M

3 914

PLN

3 914

1 roku – 3 lat

Stopa % kredytu

2,50%

WIBOR 1M

9 852

PLN

9 852

> 3 lat

Stopa % kredytu

2,44%

WIBOR 1M

3 292

PLN

3 292

Razem

18 363

18 363

(PLN, WIBOR 3M)

Do 3 miesięcy

Stopa % kredytu

2,63%

WIBOR 3M

469

PLN

469

3 mcy – 1 roku

Stopa % kredytu

2,63%

WIBOR 3M

1 408

PLN

1 408

1 roku – 3 lat

Stopa % kredytu

2,63%

WIBOR 3M

2 534

PLN

2 534

Razem

4 411

4 411

RAZEM

22 774

 

 

Obraz 1034064129Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.40.4SKUTKI RACHUNKOWOŚCI ZABEZPIECZEŃ DLA SYTUACJI FINANSOWEJ I WYNIKÓW

Instrumenty zabezpieczające

 

Rodzaj ryzyka

Rodzaj instrumentu

Wartość nominalna

Wartość bilansowa- aktywa

Wartość bilansowa – zobowiązania

Nazwa pozycji w bilansie, która zawiera instrument zabezpieczający

Zmiana wartości pozycji zabezpieczanej stosowanej jako podstawa ujęcia nieefektywności zabezpieczenia w danym okresie

Zyski i straty z tyt. zabezpieczenia ujęte w innych całkowitych dochodach

31.12.2022

RYZYKO WALUTOWE

FX Forward EUR/ PLN

28 601 kEUR

1 941

3 901

Zabezpieczające instrumenty pochodne

(1 781)

4 070

RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ

IRS PLN i EUR

17 098

872

Zabezpieczające instrumenty pochodne

872

460

31.12.2021

RYZYKO WALUTOWE

FX Forward EUR/ PLN

35 017 kEUR

47

7 482

Zabezpieczające instrumenty pochodne

(7 974)

(4 799)

RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ

IRS PLN i EUR

22 744

464

13

Zabezpieczające instrumenty pochodne

451

1 070

 

Rodzaj ryzyka

Rodzaj instrumentu

Wartość nominalna

Nieefektywność zabezpieczenia ujęta w wyniku finansowym

Pozycja zestawienia całkowitych dochodów, w której ujęto kwotę nieefektywności

Kwota przekwalifikowania rezerwy z tyt. zabezpieczenia przepływów pieniężnych do wyniku finansowego jako korekta z tytułu przeklasyfikowania

Pozycja w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, która zawiera korektę z tytułu przeklasyfikowania

31.12.2022

RYZYKO WALUTOWE

FX Forward EUR/ PLN

28 601 kEUR

(293)

Przychody/ koszty finansowe

(1 503)

Przychody / koszty operacyjne

RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ

IRS PLN i EUR

17 098

1

Przychody/ koszty finansowe

546

Przychody / koszty operacyjne

31.12.2021

RYZYKO WALUTOWE

FX Forward EUR/ PLN

35 017 kEUR

(116)

Przychody/ koszty finansowe

(484)

Przychody / koszty operacyjne

RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ

IRS PLN i EUR

22 744

1

Przychody/ koszty finansowe

(505)

Przychody / koszty operacyjne

Picture 3Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

Pozycje zabezpieczane

Rodzaj ryzyka

Pozycja zabezpieczana

Zmiana wartości pozycji zabezpieczanej stosowanej jako podstawa ujęcia nieefektywności zabezpieczenia w danym okresie

Salda rezerwy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych oraz rezerwy z tytułu przewalutowania dla kontynuowanych zabezpieczeń

Salda pozostające w rezerwie z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych oraz rezerwie z tytułu przewalutowania z tytułu wszelkich powiązań zabezpieczających, dla których nie stosuje się rachunkowości zabezpieczeń

31.12.2022

RYZYKO WALUTOWE

Sprzedaż w EUR

4 006

1 977

n/d

RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ

Kredyty o zmiennym oprocentowaniu

(822)

819

n/d

31.12.2021

RYZYKO WALUTOWE

Sprzedaż w EUR

7 851

(7 386)

n/d

RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ

Kredyty o zmiennym oprocentowaniu

(464)

464

n/d

 

Informacje na temat zmiany stanu kapitału rezerwowego z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych w ciągu okresu sprawozdawczego znajdują się w nocie 6.15.2.

6.41ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM

Grupa zarządza kapitałem by zagwarantować, że należące do niej jednostki będą zdolne kontynuować działalność przy jednoczesnej maksymalizacji rentowności dla akcjonariuszy dzięki optymalizacji relacji zadłużenia do kapitału własnego. Ogólna strategia działania Grupy nie ulega zmianie.

 

Celem zarządzania ryzykiem kapitałowym jest zapewnienie kontynuowania działalności w takiej formie i zakresie, aby możliwe było zapewnienie zwrotu z inwestycji akcjonariuszom, zapewnienie korzyści dla innych zainteresowanych stron, a także utrzymanie optymalnej struktury kapitału w celu obniżenia jego kosztu. Aby utrzymać lub skorygować strukturę kapitału Grupa może zmienić kwotę dywidend do wypłacenia akcjonariuszom, emitować nowe akcje, zwiększać zadłużenie lub sprzedawać aktywa w celu obniżenia zadłużenia.

 

Grupa monitoruje kapitał przy pomocy wskaźnika kapitalizacji. Wskaźnik ten oblicza się jako stosunek kapitałów własnych do sumy bilansowej.  Na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego jak również na dzień bilansowy 31 grudnia 2022 Grupa spełnia wszelkie kowenanty z obowiązujących ją umów, w tym w zakresie wskaźnika kapitalizacji.

 

31.12.2022

31.12.2021

Kapitały własne

148 396

132 576

Suma bilansowa

468 569

374 326

Wskaźnik udziału kapitałów własnych w sumie bilansowej

32%

35%

 

6.42ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE

31.12.2022

31.12.2021

1. Na rzecz jednostek powiązanych

-

2. Na rzecz pozostałych jednostek (z tytułu)

70 964

36 076

- udzielonych gwarancji i poręczeń

67 237

35 717

- pozostałe

3 727

359

 

Udzielone gwarancje i poręczenia obejmują gwarancje i poręczenia udzielone przez jednostki zależne w kwocie 67 064 tys. zł oraz Emitenta w kwocie 173 tys. zł (2021 r. 35 717 tys. zł). Dotyczyły one głównie: gwarancji związanych z zabezpieczeniem należytego wykonania umów.

Pozostałe zobowiązania warunkowe w wysokości 3 727 tys. zł dotyczą spółki zależnej Limatherm S.A. z tytułu leasingu finansowego na zakup środków trwałych, (2021 r. 359 tys. zł).

Picture 3Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

6.43SPRAWY SPORNE

Poniżej Emitent opisuje postępowania sądowe i inne sprawy sporne, których rozstrzygnięcie może mieć wpływ na wynik finansowy Emitenta, toczące się i nie zakończone na dzień 31 grudnia 2022 r.

 

Roszczenia przeciwko Grupie.

 

Postępowanie sądowe z powództwa Warmińsko – Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie przeciwko Mostostal Warszawa S.A., Acciona Infraestructuras S.A., Instal Białystok S.A. oraz INTROL S.A.

 

W dniu 24 maja 2016 r. INTROL S.A. otrzymał pozew od Warmińsko – Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie („Powód”). Powód wniósł o zasądzenie od pozwanych członków konsorcjum: Mostostal Warszawa S.A., Acciona Infraestructuras S.A., Instal Białystok S.A. oraz INTROL S.A. („Pozwani”) solidarnie łącznie kwoty 4 026 062,04 zł wraz z odsetkami ustawowymi od dnia wniesienia pozwu oraz kosztami procesu.



Jako podstawę roszczeń objętych pozwem powód wskazał rzekome wady robót wykonanych przez pozwanych, którzy w ramach konsorcjum zrealizowali zamówienie publiczne objęte umową nr 07/2009 z dnia 15 lipca 2009 r. zawartą pomiędzy powodem a pozwanymi, której przedmiotem był II Etap budowy nowej siedziby Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie. Całkowita wartość umowy nr 07/2009 wynosiła 44 977 025,16 zł netto, w tym wartość robót realizowanych przez INTROL S.A. – 4 722 587,64 zł netto tj. 10,50 % całkowitej wartości umowy.



INTROL S.A. oraz pozostali pozwani wnieśli odpowiedzi na pozew, wnosząc o oddalenie w całości powództwa jako bezzasadnego.



Zarzuty pozwanych koncentrowały się wokół kwestii merytorycznych i formalnych, a w szczególności:



1)        Wskazania, iż szereg „braków” przedmiotu umowy nie stanowi wad przedmiotu umowy, lecz wynika z faktu, iż pewne parametry przedmiotu umowy nie zostały przewidziane w SIWZ lub z uwagi na konieczność oszczędności zostały usunięte przez powoda z dokumentacji projektowej.

2)        Wskazania, że powodem, iż przedmiot umowy zrealizowany przez pozwanych nie usatysfakcjonował powoda w pełni są błędy dokumentacji projektowej. Tymczasem przedmiot umowy realizowanej przez pozwanych nie obejmował części projektowej.

3)        Podniesienia zarzutu wygaśnięcia roszczeń z rękojmi w zakresie wad istniejących w dacie odbioru wskutek odbioru przedmiotu umowy bez zastrzeżeń.

4)        Podniesienia zarzutu przedawnienia roszczeń objętych pozwem.



Zarząd Emitenta uważa, że prawdopodobieństwo zaistnienia poważnych roszczeń wobec Emitenta z tytułu wyżej opisanego postępowania sądowego jest niewielkie.

 

Na pierwszej rozprawie w dniu 7 października 2016 r. przesłuchano część świadków.

Postanowieniem z dnia 27 marca 2018 r. sygn. akt: VIII GR 7/18 Sąd Rejonowy w Białymstoku otworzył postępowanie układowe Instal Białystok S.A. w Białymstoku – jednego z pozwanych w wyżej opisanym postępowaniu sądowym.

W maju 2019 roku Emitentowi i pozostałym stronom postępowania doręczono opinie biegłych, wyznaczonych przez Sąd Okręgowy w Olsztynie celem wydania opinii co do wad robót i kosztu ich usunięcia. Strony ustosunkowały się do opinii biegłych w sierpniu 2019 r., wnosząc o wydanie opinii uzupełniających. Postanowieniem z dnia 20 stycznia 2020 r. Sąd dopuścił dowód z uzupełniających opinii biegłych, które doręczono pozwanym w maju 2020 r. celem ustosunkowania się do ich treści, co pozwani uczynili.

 

W sierpniu 2020 r. Emitentowi doręczono dopuszczoną jako dowód w sprawie opinię biegłego z zakresu meblarstwa, zarzuty do przedmiotowej opinii złożył pozwany członek konsorcjum, odpowiedzialny za zakres robót obejmujący dostawę siedzisk – Mostostal Warszawa S.A. W dniu 19 sierpnia 2021r. Sąd postanowił o dopuszczeniu dowodu z uzupełniającej opinii biegłego z zakresy meblarstwa, która została sporządzona przez biegłego.

W kwietniu 2022 roku powód przesłał do Sądu pismo, w sprawie zmiany wartości przedmiotu sporu z 4 026 062,04 zł do kwoty 4 748 504,25 zł wraz z wnioskiem o zwolnienie od opłaty sądowej w zakresie zwiększonej wartości przedmiotu sporu. Wszyscy pozwani wnieśli o oddalenie rozszerzonego powództwa.

Postanowieniem z dnia 6 czerwca 2022 r. Sąd dopuścił wniosek dowodowy powoda o uzupełnienie sporządzonych przez biegłych opinii z zakresu budownictwa oraz z zakresu wentylacji i klimatyzacji poprzez dokonanie waloryzacji wartości kosztów niezbędnych do usunięcia istniejących wad w budynku Filharmonii do wartości aktualnych na dzień sporządzenia opinii uzupełniających. Pozwani złożyli zarzuty do sporządzonych opinii biegłych.

Pismem z dnia 18 grudnia 2022 r. powód dokonał zmiany wartości przedmiotu sporu z kwoty 4 748 504,25 do kwoty 6 927 580,16 zł tj. o kwotę 2 179 075,91 zł, wskazując na opinie uzupełniające sporządzone przez biegłych sądowych. Pozwani wnieśli o oddalenie rozszerzonego powództwa.

Picture 3Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych



W dniu 31 marca 2023 r. odbyła się druga rozprawa w sprawie, na której Sąd doręczył pozwanym pismo powoda z dnia 20 marca 2023 r., w którym powód sprecyzował ponownie żądania pozwu i określił wartość przedmiotu sporu na 7 035 451,16 zł. Pozwani wnieśli o oddalenie rozszerzonego powództwa.



W dniu 14 kwietnia 2023 r. odbyła się rozprawa, w trakcie której Sąd wydał postanowienia w przedmiocie pominięcia   dowodów z opinii uzupełniających biegłych z zakresu budownictwa, klimatyzacji i wentylacji oraz meblarstwa, jak również o pominięciu wniosku o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego z zakresu robót elektrycznych oraz automatyki i dowodu z przesłuchania świadków poza już przesłuchanymi. Sąd postanowił również o pominięciu dowodu z przesłuchania stron. Na rozprawie strony przedstawiły swoje stanowiska końcowe a Sąd zamknął rozprawę, wyznaczając termin ogłoszenia wyroku częściowego w sprawie na dzień 26 kwietnia 2023 r.

 

Postępowanie sądowe w sprawie przeciwko INTROL S.A. o zapłatę z powództwa PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A.

 

W dniu 3 lutego 2021 roku do INTROL SA wpłynął nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym z dnia 15 stycznia 2021 r. wydany przez Sąd Okręgowy w Gliwicach w sprawie sygn. akt: X GC 11/21.

Nakaz zapłaty został wydany wskutek pozwu PGNiG Termika  Energetyka Przemysłowa S.A. wniesionego 31 grudnia 2020 r. o zapłatę kwoty 2 682 000 zł z odsetkami ustawowymi od dnia 2 stycznia 2016 r. i kosztami postępowania.

INTROL S.A. zaskarżył nakaz zapłaty w całości wnosząc o oddalenie powództwa PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa S.A.

W przedmiotowej sprawie powód dochodzi kary umownej w kwocie 2 682 000 zł  z tytułu nieosiągnięcia w 2015 roku przez agregat prądotwórczy w EC Moszczenica dostarczony przez INTROL S.A. w ramach umowy nr 234/2010 z dnia 4 października 2010 r. na budowę układów wysokosprawnej Kogeneracji w SEJ S.A. – Zabudowa dwóch agregatów prądotwórczych z układami odzysku ciepła zasilanych gazem z odmetanowania kopalń o mocy ok. 4,0 MWe każdy, w systemie „pod klucz” wraz ze świadczeniem usług serwisowych.

Zgodnie ze stanowiskiem PGNiG TERMIKA w EC Moszczenica w roku 2015 nastąpiło niedotrzymanie gwarantowanej dyspozycyjności agregatu skutkującej  obowiązkiem zapłaty kary umownej  w kwocie 2 682 000 zł. INTROL S.A. kwestionuje roszczenie PGNiG TERMIKA wskazując w szczególności na okoliczność, iż niedotrzymanie dyspozycyjności nastąpiło w ocenie INTROL S.A. z przyczyn leżących po stronie Użytkownika.



W sprawie w 2019 roku było prowadzone postępowanie mediacyjne, które nie doprowadziło do zawarcia ugody.

Do dnia publikacji raportu odbyły się trzy  rozprawy, w toku których przesłuchano wszystkich świadków.

Postanowieniem z dnia 26 lipca 2022 r. Sąd dopuścił dowód z opinii biegłego sądowego z zakresu budowy i eksploatacji urządzeń energetycznych – agregatów prądotwórczych z układami odzysku ciepła zasilanych gazem z odmetanowania kopalń na okoliczności dotyczące ustalenia przyczyn awarii w EC Moszczenica w 2015 roku oraz na okoliczność szeregu  kwestii związanych z dyspozycyjnością agregatów prądotwórczych objętych umową stron nr 234/2010 poczynając od grudnia 2011 r. Pozwany otrzymał opinię biegłego, do której wniósł zarzuty, zaś w dniu 11 kwietnia 2023 r. opinię uzupełniającą. 

6.44ISTOTNE NALEŻNOŚCI DOTYCZĄCE KONTRAHENTÓW W POSTĘPOWANIU UPADŁOŚCIOWYM

INTROL – Energomontaż Sp. z o.o. jako wierzyciel w postępowaniu upadłościowym ELSEN S.A. w upadłości

 

Postanowieniem z dnia 28 maja 2019 roku, sygn. akt: VIII GR 9/19 Sąd Rejonowy w Częstochowie otworzył wobec dłużnika – spółki ELSEN S.A. z siedzibą w Częstochowie, postępowanie restrukturyzacyjne - postępowanie sanacyjne. W dacie otwarcia przedmiotowego postępowania spółka zależna Emitenta: INTROL – Energomontaż Sp. z o.o. była wierzycielem ELSEN S.A. na kwotę 4 295 470,40 zł z tytułu realizacji umowy z dnia 12 czerwca 2018 r. na wykonanie dokumentacji projektowej i zabudowę turbozespołu parowego.



Przedmiotowe należności w roku 2020 zostały objęte w 20% odpisem aktualizującym, pomimo że zostały one zabezpieczone hipoteką umowną do sumy 6 500 000 zł na nieruchomościach ELSEN S.A. oraz złożonym przez ELSEN w trybie art. 777 § 1 pkt. 5 KPC oświadczeniem o poddaniu się egzekucji co do kwoty 4 876 950 zł, a to z uwagi na fakt, iż od dnia ich wymagalności upłynął już ponad rok. Sąd Rejonowy w Częstochowie, VIII Wydział Gospodarczy, postanowieniem z 10 listopada 2021 roku, sygn. akt VIII GRs 1/19, umorzył postępowanie restrukturyzacyjne - postępowanie sanacyjne dłużnika ELSEN Spółki Akcyjnej w Częstochowie.



W ramach postępowań egzekucyjnych wyegzekwowano część wierzytelności na kwotę 1 334 699,88 zł. W związku z ogłoszeniem dnia 5 września 2022 r. przez Sąd Rejonowy w Częstochowie, VIII Wydział Gospodarczy upadłości ELSEN S.A. w restrukturyzacji, postępowania egzekucyjne zostały zawieszone. W ramach prowadzonego postępowania upadłościowego Spółka zgłosiła wierzytelności w łącznej kwocie 4 119 175,39 zł obejmującą kwotę niezapłaconą oraz odsetki. Wierzytelności – jako zabezpieczone hipoteką – zostaną zaspokojone z nieruchomości w trybie art. 345 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. prawo upadłościowe (Dz.U. Nr 60, poz. 535 z późn. zm.).

Picture 3Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych



Na dzień 31 grudnia 2022 roku, biorąc pod uwagę ustanowioną hipotekę na nieruchomości ELSEN S.A. w upadłości spółka INTROL - Energomontaż Sp. z o.o.  objęła odpisem aktualizującym część należności w kwocie 1 859 000 zł.

6.45KONTROLE PODATKOWE

Wyniki kontroli wydane przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie z dnia 31 stycznia 2020 r. w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) za lata 2015 oraz 2016.

 

Postępowanie podatkowe w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych za 2016 rok.  



W wyniku kontroli przeprowadzonej przez Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w latach 2018-2020 r., organ zakwestionował ujęcie amortyzacji znaku towarowego INTROL w kosztach podatkowych spółki za lata 2015 i 2016.



W dniu 17 lipca 2020 r. do siedziby INTROL S.A. wpłynęły postanowienia wydane przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie:

 

1)postanowienie z dnia 14 lipca 2020 r. o odstąpieniu od przekształcenia kontroli celno-skarbowej za rok 2015 w postępowanie podatkowe, oraz

 

2)postanowienie z dnia 15 lipca 2020 r. w sprawie przekształcenia kontroli celno-skarbowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) za rok 2016 w postępowanie podatkowe.

Pismem z dnia 30 lipca 2021 r. Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, postanowiono przyjąć do dalszego prowadzenia ww. postępowanie podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych za 2016 r., prowadzone dotychczas przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno – Skarbowego w całości.

 

W dniu 1 marca 2022 r. INTROL S.A. otrzymał niekorzystną decyzję dotyczącą podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2016. Dnia 15 marca 2022 roku pełnomocnik INTROL S.A. złożył odwołanie od przedmiotowej decyzji.



Organ odwoławczy wydał Decyzję dnia 30 maja 2022 (doręczona pełnomocnikowi 31 maja 2022 roku), w której utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Zakwestionowana kwota to 3 020 000 zł odpisów amortyzacyjnych za 2016 rok, co zmniejszyło kwotę wykazanej przez Spółkę straty z 6 776 615,64 zł do kwoty 3 756 615,64 zł. Strata ta była rozliczana w latach kolejnych. Decyzja wydana przez organ drugiej instancji ma charakter ostateczny. Pełnomocnicy Spółki sporządzili i skierowali do WSA w Warszawie skargę na powyższą decyzję. Skarga została złożona 30 czerwca 2022 roku.



W związku z tym, że decyzja drugiej instancji ma charakter ostateczny i jest wykonalna Spółka, pomimo złożenia skargi do WSA, dokonała korekty rozliczeń podatkowych za kolejne lata, w których dokonała rozliczenia kwestionowanej straty i uregulowała powstałą w wyniku tych korekt zaległość podatkową w wysokości 543 tys. zł wraz z odsetkami w wysokości 64 tys. zł.

W lutym 2023 roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie, którym uchylił Decyzję Organu i w części przyznał rację argumentom Spółki. Po konsultacjach z doradcami, Spółka zdecydowała się złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, chcąc uzyskać wyrok potwierdzający twierdzenia Spółki w całości.

 

Wyniki i przebieg kontroli wydane przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie z dnia 31 stycznia 2020 r. w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) za lata 2015 oraz 2016.

 

W wyniku kontroli przeprowadzonej przez Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w latach 2018-2020 r., organ zakwestionował ujęcie amortyzacji znaku towarowego LIMATHERM w kosztach podatkowych spółki za lata 2015 i 2016.

 

W dniu 17 lipca 2020 r. do siedziby LIMATHERM S.A. wpłynęły postanowienia wydane przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie:

 

1)postanowienie z dnia 14 lipca 2020 r. o odstąpieniu od przekształcenia kontroli celno-skarbowej za rok 2015 w postępowanie podatkowe, oraz

 

2)postanowienie z dnia 15 lipca 2020 r. w sprawie przekształcenia kontroli celno-skarbowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) za rok 2016 w postępowanie podatkowe.

 

Pismem z dnia 30 lipca 2021 r. Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, postanowiono przyjąć do dalszego prowadzenia ww. postępowanie podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych za 2016 r., prowadzone dotychczas przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno–Skarbowego w całości.

 

W dniu 1 marca 2022 r. LIMATHERM S.A. otrzymał niekorzystną decyzję dotyczącą podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2016. Dnia 15 marca 2022 roku pełnomocnik LIMATHERM S.A. złożył odwołanie od przedmiotowej decyzji.

 

Organ odwoławczy wydał Decyzję dnia 30 maja 2022 (doręczona pełnomocnikowi 31 maja 2022 roku), w której utrzymał

Picture 3Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL

za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r.,

wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych

w mocy decyzję organu pierwszej instancji, w której dochód Spółki za 2016 rok określono na 6 414 185 zł (w miejsce zadeklarowanego 2 624 185 zł). W wyniku tego powstała zaległość podatkowa w wysokości 720 100 zł.

Decyzja wydana przez organ drugiej instancji ma charakter ostateczny. Pełnomocnicy Spółki sporządzili i skierowali do WSA w Warszawie skargę na powyższą decyzję. Skarga została złożona 30 czerwca 2022 roku.

 

W związku z tym, że decyzja drugiej instancji ma charakter ostateczny i jest wykonalna Spółka, pomimo złożenia skargi do WSA, uregulowała powstałą zaległość wraz z odsetkami. Kwota korekty ujęta w wyniku za rok 2022 wyniosła 720 tys. zł, natomiast odsetki 247 tys. zł.

 

W lutym 2023 roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie, którym uchylił Decyzję Organu i w części przyznał rację argumentom Spółki. Po konsultacjach z doradcami, Spółka zdecydowała się złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, chcąc uzyskać wyrok potwierdzający twierdzenia Spółki w całości. 

 

6.46ZNACZĄCE ZDARZENIA PO ZAKOŃCZENIU OKRESU SPRAWOZDAWCZEGO

Wypłata dywidendy

 

6 kwietnia 2023 r. wypłacono dywidendę w wysokości 5 140 803,60 zł, na mocy uchwały nr 4 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy INTROL S.A. z dnia 27 marca 2023 r. Dzień ustalenia prawa do wypłaty dywidendy wyznaczono na dzień 3 kwietnia 2023 r. (dzień dywidendy). Źródłem finansowania dywidendy był kapitał rezerwowy utworzony z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy w późniejszym okresie. Wypłacona dywidenda wyniosła 0,20 zł brutto w przeliczeniu na jedną akcję. Dywidendą objęte były akcje Spółki w liczbie 25 704 018 akcji. W spółce nie funkcjonują akcje uprzywilejowane co do wypłaty dywidendy.

 

20 kwietnia 2023 r. podjęta została uchwała Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników IB Systems Sp. z o.o. (Spółki zależnej INTROL S.A.) o wypłacie dywidendy w kwocie 1 343 276,57 zł, w tym przypadająca na INTROL S.A. 678 220,34 zł oraz udziałowców niekontrolujących 665 056,23 zł. Termin płatności ustalono do 30 kwietnia 2023 r.  

7.ZATWIERDZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd INTROL S.A. w dniu 25 kwietnia 2023 roku.

8.PODPISY CZŁONKÓW ZARZĄDU

Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL S.A. za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r., sporządzone według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej obejmuje 95 stron.

 

PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ

JÓZEF BODZIONY – PREZES ZARZĄDU

Podpis złożony elektronicznie

DARIUSZ BIGAJ – WICEPREZES ZARZĄDU

Podpis złożony elektronicznie