GRUPA KAPITAŁOWA INTROL
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE
ZA 2021 ROK
Katowice, 27 kwietnia 2022 r
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Spis treści
1.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ4
2.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z ZYSKÓW LUB STRAT I INNYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW5
3.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH6
4.SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM7
5.3SKŁAD ZARZĄDU SPÓŁKI DOMINUJĄCEJ13
5.4PODSTAWY SPORZĄDZENIA SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO ORAZ OŚWIADCZENIE O ZGODNOŚCI14
6.NOTY DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO36
6.1RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE (WG. GRUP RODZAJOWYCH)36
6.2AKTYWA Z TYTUŁU PRAW DO UŻYTKOWANIA (WG. GRUP RODZAJOWYCH)38
6.4KOSZTY PRAC BADAWCZYCH I ROZWOJOWYCH UJĘTE W WYNIKU W MOMENCIE PONIESIENIA41
6.5INNE WARTOŚCI NIEMATERIALNE42
6.6UTRATA WARTOŚCI AKTYWÓW NIEFINANSOWYCH – WARTOŚCI FIRMY I POZOSTAŁYCH AKTYWÓW NIEFINANSOWYCH43
6.8INSTRUMENTY POCHODNE ZABEZPIECZAJĄCE PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE44
6.9ZAPASY45
6.10NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI46
6.11AKTYWA I ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU UMÓW Z KLIENTAMI48
6.12POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE49
6.13ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY50
6.15POZOSTAŁE KAPITAŁY REZERWOWE52
6.17KAPITAŁY PRZYPADAJĄCE NA UDZIAŁY NIEKONTROLUJĄCE53
6.18REZERWY54
6.19KREDYTY BANKOWE I POŻYCZKI56
6.20ZOBOWIĄZANIA ZWIĄZANE Z PRAWAMI DO UŻYTKOWANIA59
6.21POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE60
6.22ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA61
6.23PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY PRODUKTÓW, TOWARÓW I USŁUG62
6.24PRZYCHODY Z UMÓW Z KLIENTAMI – PODZIAŁ NA KATEGORIE66
6.25ZOBOWIĄZANIA DO WYKONANIA ŚWIADCZEŃ67
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
6.34ZMIANY ZOBOWIĄZAŃ WYNIKAJĄCE Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ75
6.35TRANSAKCJE Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI75
6.36ZOBOWIĄZANIA INWESTYCYJNE77
6.37KOREKTY BŁĘDÓW POPRZEDNICH OKRESÓW77
6.39RACHUNKOWOŚĆ ZABEZPIECZEŃ85
6.42SPRAWY SPORNE90
6.44ZNACZĄCE ZDARZENIA PO ZAKOŃCZENIU OKRESU SPRAWOZDAWCZEGO93
7.ZATWIERDZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO94
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
31.12.2021 | 31.12.2020 (dane przekształcone) | Nr noty | |
Aktywa trwałe | |||
Rzeczowe aktywa trwałe | 6.1 | ||
Aktywa z tytułu praw do użytkowania (grunty, budynki, lokale i inne budowle) – MSSF 16 Leasing | 6.2 | ||
Aktywa z tytułu praw do użytkowania (pozostałe) – MSSF 16 Leasing | 6.2 | ||
Wartość firmy | 6.3 | ||
Inne wartości niematerialne | 6.5 | ||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 6.33.3 | ||
Długoterminowe należności z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe należności, w tym rozliczenia międzyokresowe | 6.10 | ||
Pozostałe długoterminowe aktywa finansowe | 6.12 | ||
Zabezpieczające instrumenty pochodne | 6.8 | ||
Aktywa obrotowe | |||
Aktywa obrotowe inne niż przeznaczone do sprzedaży | |||
Zapasy | 6.9 | ||
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności, w tym rozliczenia międzyokresowe | 6.10 | ||
- w tym z tytułu dostaw i usług | 6.10 | ||
Aktywa z tytułu umów z klientami | 6.11 | ||
Należności z tytułu podatku dochodowego | - | ||
6.12 | |||
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 6.13 | ||
Zabezpieczające instrumenty pochodne | 6.8 | ||
Aktywa razem |
PASYWA | 31.12.2021 | 31.12.2020 | Nr noty |
Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej | |||
Kapitał podstawowy | 6.14 | ||
Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | - | ||
Pozostałe kapitały rezerwowe | ( | ( | 6.15 |
Zyski zatrzymane | 6.16 | ||
Kapitał własny przypadający udziałowcom niekontrolującym | 6.17 | ||
Zobowiązania długoterminowe | |||
Rezerwy | 6.18 | ||
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 6.33.3 | ||
Kredyty bankowe i pożyczki | 6.19 | ||
Długoterminowe zobowiązania związane z prawami do użytkowania (grunty, budynki, lokale i budowle) - MSSF 16 Leasing | 6.20 | ||
Długoterminowe zobowiązania związane z prawami do użytkowania (pozostałe) - MSSF 16 Leasing | 6.20 | ||
Pozostałe długoterminowe zobowiązania finansowe | 6.21 | ||
Długoterminowe zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe | 6.22 | ||
Zabezpieczające instrumenty pochodne | 6.8 | ||
Zobowiązania krótkoterminowe | |||
Zobowiązania krótkoterminowe inne niż przeznaczone do sprzedaży | |||
Rezerwy | 6.18 | ||
Kredyty bankowe i pożyczki | 6.19 | ||
Krótkoterminowe zobowiązania związane z prawami do użytkowania (grunty, budynki, lokale i budowle) - MSSF 16 Leasing | 6.20 | ||
Krótkoterminowe zobowiązania związane z prawami do użytkowania (pozostałe) - MSSF 16 Leasing | 6.20 | ||
Pozostałe krótkoterminowe zobowiązania finansowe | 6.21 | ||
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania, w tym rozliczenia międzyokresowe | 6.22 | ||
- w tym z tytułu dostaw i usług | 6.22 | ||
Zobowiązania z tytułu umów z klientami | 6.11 | ||
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | - | ||
Zabezpieczające instrumenty pochodne | 6.8 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Zobowiązania razem | |||
Pasywa razem |
01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 | Numer noty | |
Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów | 6.23 | ||
Koszty sprzedaży produktów, towarów i materiałów | ( | ( | 6.27 |
Zysk brutto ze sprzedaży | |||
Koszty sprzedaży | ( | ( | 6.27 |
Koszty ogólnego zarządu | ( | ( | 6.27 |
(Strata) / odwrócenie straty z tytułu utraty wartości na działalności operacyjnej dotyczące należności oraz aktywów z tyt. umów z klientami | ( | ( | 6.28 |
Pozostałe przychody | 6.29 | ||
Pozostałe koszty | ( | ( | 6.31 |
Zysk z działalności operacyjnej | |||
Przychody finansowe | 6.30 | ||
Koszty finansowe | ( | ( | 6.32 |
(Strata) / odwrócenie straty z tytułu utraty wartości dot. działalności inwestycyjnej i finansowej | 6.28 | ||
Zysk brutto | |||
Podatek dochodowy | ( | ( | 6.33.1 |
Zysk netto z działalności kontynuowanej | |||
Zysk za rok obrotowy na działalności zaniechanej | - | ||
Zysk netto za rok obrotowy | |||
Przypadający/a na: | |||
Akcjonariuszy jednostki dominującej | - | ||
Udziały niekontrolujące | 6.17 | ||
( | ( | ||
Inne całkowite dochody przed opodatkowaniem | ( | ( | |
Składniki, które zostaną przekwalifikowane na zyski lub straty po spełnieniu określonych warunków, przed opodatkowaniem | ( | ( | |
Inne całkowite dochody dotyczące zabezpieczenia przepływów środków pieniężnych przed opodatkowaniem | ( | ( | 6.15.1 |
Składniki, które nie zostaną przekwalifikowane na zyski lub straty po spełnieniu określonych warunków, przed opodatkowaniem | ( | ||
Zyski/(straty) aktuarialne z tytułu świadczeń pracowniczych | ( | 6.18.1.2 | |
Podatek dochodowy związany z pozycjami prezentowanymi w innych całkowitych dochodach które zostaną przekwalifikowane | 6.15.2 | ||
Podatek dochodowy związany z pozycjami prezentowanymi w innych całkowitych dochodach które nie zostaną przekwalifikowane | 6.15.2 | ||
Dochody całkowite razem | |||
Przypadające na: | |||
Akcjonariuszy jednostki dominującej | |||
Udziały niekontrolujące |
Zysk na jedną akcję | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
- podstawowy z wyniku finansowego działalności kontynuowanej | ||
- podstawowy z wyniku finansowego działalności zaniechanej | ||
- podstawowy z wyniku finansowego za rok obrotowy | ||
- rozwodniony z wyniku finansowego działalności kontynuowanej | ||
- rozwodniony z wyniku finansowego działalności zaniechanej | ||
- rozwodniony z wyniku finansowego za rok obrotowy |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
METODA POŚREDNIA | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 | Numer noty |
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej | |||
Przepływy pieniężne z działalności | |||
Zysk/ strata netto | |||
Korekty o pozycje: | |||
Amortyzacja środków trwałych, aktywów z tyt. praw do użytkowania oraz wartości niematerialnych | 6.1, 6.2, 6.5. | ||
(Zyski)/ straty z tytułu różnic kursowych | ( | ||
Przychody z tytułu odsetek | |||
Koszty z tytułu odsetek | |||
(Zysk)/ strata z tytułu działalności inwestycyjnej | ( | ( | |
Odpisy z tyt. utraty wartości | |||
Zmiana stanu rezerw | |||
Zmiana stanu zapasów | ( | ||
Zmiana stanu należności i rozliczeń międzyokresowych czynnych | ( | ||
Zmiana stanu zobowiązań i rozliczeń międzyokresowych biernych | ( | ||
Inne korekty | |||
Zapłacony/ zwrócony podatek dochodowy | ( | ( | |
Przepływy środków pieniężnych netto z działalności operacyjnej | |||
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej | |||
Wpływy ze sprzedaży środków trwałych | |||
Wpływy ze sprzedaży wartości niematerialnych | |||
Wpływ netto ze sprzedaży jednostek stowarzyszonych i zależnych | |||
Wpływy z tytułu odsetek | |||
Spłaty udzielonych pożyczek | |||
Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych | ( | ( | |
Wydatki na nabycie wartości niematerialnych | ( | ( | |
Udzielone pożyczki | ( | ||
Inne | |||
Przepływy środków pieniężnych netto z działalności inwestycyjnej | ( | ( | |
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej | |||
Wpływy z kredytów i pożyczek | 6.34 | ||
Spłata kredytów i pożyczek | ( | ( | 6.34 |
Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu | ( | ( | 6.34 |
Dywidendy wypłacone akcjonariuszom Spółki | ( | ( | 6.16 |
Dywidendy wypłacone akcjonariuszom niekontrolującym | ( | ( | 6.17 |
Nabycie akcji własnych | ( | 6.16 | |
Zapłacone odsetki | ( | ( | |
Inne | ( | ||
Przepływy środków pieniężnych netto z działalności finansowej | ( | ( | |
Zwiększenie/ zmniejszenie stanu środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych bez różnic kursowych | ( | ||
Zyski/straty z tytułu różnic kursowych dotyczące wyceny środków pieniężnych, ekwiwalentów środków pieniężnych oraz kredytów w rachunku bieżącym | |||
Zwiększenie/ zmniejszenie stanu środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych z uwzględnieniem różnic kursowych | ( | ||
Środki pieniężne, ekwiwalenty środków pieniężnych oraz kredyty w rachunku bieżącym oraz lokaty długoterminowe na początek okresu | |||
Środki pieniężne, ekwiwalenty środków pieniężnych oraz kredyty w rachunku bieżącym oraz lokaty długoterminowe na koniec okresu | |||
-o ograniczonej możliwości dysponowania – lokaty długoterminowe stanowiące zabezpieczenie gwarancji bankowej długoterminowej |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM |
Kapitał podstawowy | Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | Pozostałe kapitały rezerwowe | Zyski zatrzymane | Razem, kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej | Udziały niekontrolujące | Kapitał własny ogółem | |
Numer noty | 6.14 | - | 6.15 | 6.16 | 6.17 | ||
Saldo na dzień 01.01.2021 r. | ( | ||||||
Korekty błędów | |||||||
Saldo na dzień 01.01.2021 r. po korektach (po przekształceniu) | ( | ||||||
Zmiany w kapitale własnym w roku 2021 | ( | ( | ( | ||||
Dywidendy | ( | ( | ( | ( | |||
Obniżenie kapitału podstawowego | |||||||
Zysk/strata przekazany/a na kapitał zapasowy | ( | ||||||
Inne | |||||||
Dochody całkowite ogółem za okres | ( | ||||||
- Zysk /strata za rok obrotowy | |||||||
- Pozostałe dochody całkowite za okres | ( | ( | ( | ||||
Saldo na dzień 31.12.2021 r. | ( |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Kapitał podstawowy | Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej | Pozostałe kapitały rezerwowe | Zyski zatrzymane | Razem, kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej | Udziały niekontrolujące | Kapitał własny ogółem | |
Numer noty | 6.14 | - | 6.15 | 6.16 | 6.17 | ||
Saldo na dzień 01.01.2020 r. | |||||||
Korekty błędów | |||||||
Saldo na dzień 01.01.2020 r. po korektach (po przekształceniu) | |||||||
Zmiany w kapitale własnym w roku 2020 | ( | ( | ( | ( | |||
Dywidendy | ( | ( | ( | ( | |||
Obniżenie kapitału podstawowego | ( | ( | ( | ( | |||
Zysk/strata przekazany/a na kapitał zapasowy | |||||||
Inne | ( | ||||||
Dochody całkowite ogółem za okres | ( | ||||||
- Zysk /strata za rok obrotowy | |||||||
- Pozostałe dochody całkowite za okres | ( | ( | ( | ||||
Saldo na dzień 31.12.2020 r. | ( |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Kapitał zakładowy wynosi 5 140 803,60PLN (w całości wpłacony).
Siedziba INTROL S.A. znajduje się w mieście
Biuro spółki działa pod adresem
Forma prawna jednostki to
Państwem rejestracji jest
Podstawowym przedmiotem działalności INTROL S.A. jest
Podstawowym miejscem prowadzenia działalności Introl S.A. są
Czas trwania jednostki dominującej oraz jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jest nieoznaczony.
Grupa INTROL to dynamicznie rozwijający się holding 18 spółek, działający w bardzo wielu branżach gospodarki, który dostarcza zaawansowane rozwiązania m.in. w zakresie automatyki, pomiarów przemysłowych, i innych instalacji technologicznych dla wielu branż, w tym przede wszystkim dla energetyki ogólnej, energetyki zawodowej, motoryzacji, ochrony środowiska, budownictwa, górnictwa.
Działalność Grupy opiera się na trzech filarach: usługach, produkcji i dystrybucji, których udział w przychodach ogółem Grupy kształtuje się na poziomie odpowiednio 40%-55%, 20%-30% i 25%-40%. W ramach świadczenia usług spółki Grupy oferują głównie generalne wykonawstwo inwestycji, usługi w zakresie instalacji Aparatury Kontrolno-Pomiarowej i Automatyki (AKPiA), instalacji elektrycznych, kotłowych, rurociągowych, utrzymania ruchu i ochrony środowiska. Działalność produkcyjna obejmuje m.in. wytwarzanie przyrządów do pomiaru temperatury, w tym szczególnie wszelkiego rodzaju przemysłowych czujników temperatury, szerokiej gamy głowic pomiarowych oraz innych elementów automatyki, a także urządzeń do oczyszczalni ścieków. Działalność dystrybucyjna obejmuje głównie dystrybucję aparatury kontrolno-pomiarowej (m.in. inteligentnych układów pomiarowo-rejestrujących i przemysłowych systemów komunikacji) i automatyki. Tak duże zdywersyfikowanie zakresu działalności przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonowania.
Zdecydowana większość (blisko80%) sprzedaży realizowana jest na rynku krajowym. Grupa zatrudnia ponad 1600 osób.
Strategia rozwoju Grupy INTROL zakłada koncentrację na najbardziej zaawansowanych technologiach i rozwiązaniach w przemyśle oraz wypracowywanie i utrzymywanie przewagi konkurencyjnej, stawiając na nowe, perspektywiczne branże i sektory. Grupa stale dąży do dalszego rozwoju produktów, przyjmując jako priorytet wysoką jakość, szeroki asortyment oraz sprawną obsługę. Celem strategicznym Grupy jest dynamiczny, długotrwały i rentowny rozwój.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Na dzień 31 grudnia 2021 r. INTROL S.A. objął konsolidacją pełną następujące jednostki zależne:
Nazwa jednostki | Siedziba | Podstawowa działalność | Procentowa wielkość udziałów oraz praw do głosów posiadanych przez Grupę* 31.12.2021 | Procentowa wielkość udziałów oraz praw do głosów posiadanych przez Grupę* 31.12.2020 |
INTROL – Energomontaż Sp. z o.o. | Chorzów | Usługi | 100% | 100% |
I4TECH Sp. z o.o. | Chorzów | Usługi | 70% | 70% |
INTROL Pro – ZAP Sp. z o.o. | Ostrów Wielkopolski | Usługi | 100% | 100% |
Biuro Inżynierskie ATECHEM Sp. z o.o. | Kędzierzyn-Koźle | Usługi | 100% | 100% |
IB Systems Sp. z o.o. | Poznań | Usługi | 50,49% | 50,49% |
INTROL Automatyka Sp. z o.o. Sp.k. | Katowice | Usługi | 100%(1) | 100% |
RAControls Sp. z o.o. | Katowice | Handel | 100% | 100% |
Limatherm S.A. | Limanowa | Produkcja | 100% | 100% |
Limatherm Sensor Sp. z o.o. | Limanowa | Produkcja | 100% | 100% |
Limatherm Components Sp. z o.o. | Chorzów | Produkcja | 100% | 100% |
Smart In Sp. z o.o. Sp. k | Katowice | Usługi | 100%(2) | 100% |
PWP Katowice Sp. z o.o. | Mysłowice | Produkcja | -(3) | 100% |
INTROL Sp. z o.o. | Katowice | Handel i Usługi | 100% | 100% |
PWP Inżynieria Sp. z o.o. | Mysłowice | Produkcja/ Usługi | 100% | 100% |
INTROL Automatyka Sp. z o.o. | Katowice | Usługi | 100% | 100% |
* Jeżeli nie wskazano inaczej % udziałów posiadanych przez INTROL S.A.
(1)Ilość posiadanych przez Grupę INTROL udziałów w INTROL Automatyka Sp. z o.o. Sp.k. (99,99% INTROL S.A., 0,01% INTROL Automatyka Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach).
(2) Ilość posiadanych przez Grupę INTROL udziałów w Smart In Sp. z o.o. Sp.k : 99% INTROL S.A. 1% Smart In Sp. z o.o. (komplementariusz).
(3)W trakcie 2021 r. przeprowadzono proces połączenia INTROL S.A. i PWP Katowice Sp. z o.o. 5 maja 2021 r. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie INTROL S.A., na którym podjęto uchwałę o połączeniu INTROL S.A. z PWP Katowice Sp. z o.o.
Poniższe jednostki zależne nie zostały objęte konsolidacją ze względu na nieistotność:
Nazwa jednostki | Siedziba | Podstawowa działalność | Procentowa wielkość udziałów oraz praw do głosów posiadanych przez Grupę 31.12.2021 | Procentowa wielkość udziałów oraz praw do głosów posiadanych przez Grupę 31.12.2020 |
INTROL – Energetyka Sp. z o.o. | Katowice | Usługi | 100% | 100% |
Smart In Sp. z o.o. | Katowice | Usługi | 100% | 100% |
Introl Automation s.r.o | Ostrawa (Czechy) | Handel | 100% | 100% |
Na dzień 31 grudnia 2021 r. INTROL Energetyka Sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie, Smart In Sp. z o.o., INTROL Automation s.r.o nie były konsolidowane ze względu na nieistotność.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
W trakcie roku miały miejsce następujące zdarzenia dotyczące spółek zależnych:
Rejestracja obniżenia kapitału zakładowego Emitenta
12 stycznia 2021 r. Zarząd Emitenta otrzymał postanowienie z dnia 23 grudnia 2020 r. wydane przez Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego („Sąd”) w przedmiocie uzupełnienia postanowienia z dnia 2 października 2020 r. Sądu w zakresie ujawnienia aktualnej ilości akcji serii B, tj. ilości akcji serii B wynikającej z obniżenia kapitału zakładowego zarejestrowanego postanowieniem Sądu z dnia 2 października 2020 r.
Przedmiotowe obniżenie kapitału zakładowego zostało dokonane na podstawie Uchwały nr 16 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia INTROL S.A. z dnia 30 czerwca 2020 r. w sprawie umorzenia akcji własnych Spółki, obniżenia kapitału zakładowego i zmiany Statutu Spółki.
Po obniżeniu kapitał zakładowy Spółki wynosi 5 140 803,60 zł i dzieli się na 25 704 018 akcji o wartości nominalnej 20 gr każda, w tym:
1) 7 335 600 akcji zwykłych imiennych serii A,
2) 14 068 618 akcji zwykłych na okaziciela serii B,
3) 4 299 800 akcji zwykłych imiennych serii C.
O niniejszym wydarzeniu Emitent zawiadomił raportem bieżącym 1/2021 w dniu 12 stycznia 2021 r.
Proces połączenia INTROL S.A. oraz PWP Katowice Sp. z o.o.
Zarząd INTROL S.A. z siedzibą w Katowicach zawiadomił w trybie art. 504 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych („KSH”) o zamiarze połączenia spółek: INTROL S.A. z siedzibą w Katowicach, adres: ul. Kościuszki 112, 40-519 Katowice, wpisanej do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000100575, NIP 6340030925, REGON 272043375, kapitał zakładowy: 5 140 803,60 zł, w całości wpłacony (dalej: „Spółka Przejmująca”) oraz spółki pod firmą PWP Katowice spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Mysłowicach przy ul. Katowickiej 60, wpisanej do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000168410, NIP: 9542445163, kapitał zakładowy 21 855 000 zł (dalej: „Spółka Przejmowana”).
Połączenie Spółki Przejmującej i Spółki Przejmowanej nastąpiło w trybie art. 492 § 1 pkt 1 KSH – tj. poprzez przeniesienie na Spółkę Przejmującą całości majątku Spółki Przejmowanej (łączenie się przez przejęcie).
W związku z faktem, iż Spółka Przejmująca jest jedynym udziałowcem Spółki Przejmowanej, niniejsze połączenie nastąpiło w trybie uproszczonym (stosownie do treści art. 516 § 6 KSH), jak również bez podwyższania kapitału zakładowego Spółki Przejmującej i zmiany jej statutu. Zasady połączenia Spółki Przejmującej i Spółki Przejmowanej zostały określone w „Planie Połączenia” z dnia 29 stycznia 2021 r. (dalej: „Plan Połączenia”).
Plan Połączenia został bezpłatnie udostępniony do publicznej wiadomości na stronach internetowych Spółki Przejmującej ( www.introlsa.pl – od dnia 30 stycznia 2021 r.) i Spółki Przejmowanej (www.pwpkatowice.pl – od dnia 3 lutego 2021 r.).
Plan Połączenia został również złożony do akt rejestrowych Spółki Przejmującej i Spółki Przejmowanej w dniu 29 stycznia 2021 r.
O niniejszym wydarzeniu Emitent zawiadomił raportem bieżącym 6/2021 w dniu 4 lutego 2021 r.
Drugie zawiadomienie o zamiarze połączenia Emitenta z PWP Katowice Sp. z o.o. opublikowano raportem bieżącym 7/2021 w dniu 4 marca 2021 r.
5 maja 2021 r. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie INTROL S.A., na którym podjęto uchwałę o połączeniu INTROL S.A. z PWP Katowice Sp. z o.o.
Wznowienie działalności Limatherm Sensor Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (obecnie INTROL Energetyka Sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie)
Na Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników w dniu 28 stycznia 2021 r. dokonano zmiany aktu założycielskiego spółki Limatherm Sensor Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach: zmiany obejmowały zmianę firmy spółki oraz przedmiotu działalności. Po zmianie nazwa spółki brzmi: INTROL Energetyka Sp. z o.o. W dniu 15 marca 2021 r. Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach, Wydział VIII Gospodarczy dokonał rejestracji zmian aktu założycielskiego spółki. Ponadto od dnia 1 lutego
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
2021 r. wznowiono jej działalność. Przedmiotem działalności reaktywowanej spółki jest instalowanie maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia (PKD 33.20.Z).
Prace nad zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa – Działu obsługi wybranych kontraktów INTROL S.A.
INTROL S.A. w pierwszych miesiącach 2021 r. rozpoczął prace analityczne nad wydzieleniem ze struktur INTROL S.A. i przeniesieniem do innej spółki Grupy Kapitałowej INTROL zorganizowanej części przedsiębiorstwa – Działu obsługi wybranych kontraktów INTROL S.A. Przedmiotem działalności Działu Obsługi Wybranych Kontraktów jest realizacja kompleksowych usług inżynierskich w obszarach szeroko pojętych rozwiązań dla ochrony środowiska.
W ramach wskazanego działu były realizowane kontrakty m.in. w EC Rzeszów i MZGOK Konin. Początkowo zakładano przeniesienie przedmiotowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki INTROL - Energomontaż Sp. z o.o. z uwagi na bardzo zbliżony przedmiot działalności. W wyniku prowadzonych przez Emitenta szczegółowych analiz pierwotna decyzja uległa zmianie - właściwszą opcją okazało się przeniesienie ww. Działu obsługi wybranych kontraktów do spółki INTROL - Energetyka Sp. z o.o. jako do spółki celowej dedykowanej projektom w zakresie projektów energetycznych.
30 czerwca 2021 r. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie INTROL S.A., na którym podjęto uchwałę w przedmiocie wyrażenia zgody na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa INTROL S.A. w postaci Działu Obsługi Wybranych Kontraktów na rzecz INTROL – Energetyka Sp. z o.o.
Rejestracja podwyższenia kapitału w PWP Inżynieria Sp. z o.o.
26 marca 2021 r. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego zarejestrował podwyższenie kapitału spółki z kwoty 10 000 zł o kwotę 5 000 000 zł, tj. do kwoty 5 010 000 zł poprzez ustanowienie 100 000 nowych udziałów o wartości nominalnej 50 zł każdy udział.
Podwyższenie kapitału zakładowego w INTROL Energetyka Sp. z o.o.
Na mocy uchwały z dnia 13 kwietnia 2021 r. Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników INTROL Energetyka Sp. z o.o. podwyższono kapitał zakładowy spółki z kwoty 35 000 zł o kwotę 100 000 zł, tj. do kwoty 135 000 zł poprzez ustanowienie 2 000 nowych udziałów o wartości nominalnej 50 zł każdy udział. Udziały zostały w całości objęte przez jedynego wspólnika spółki – INTROL S.A., w zamian za wkład pieniężny w kwocie 100 000 zł.
Podwyższenie wkładu w Smart In Sp. z o.o. Sp.k.
17 maja 2021 roku wspólnicy Smart In Sp. z o.o. Sp.k. tj. INTROL S.A. (komandytariusz) i Smart In Sp. z o.o. (komplementariusz) dokonali zmiany § 6 umowy spółki komandytowej, podwyższając wkład komandytariusza tj. INTROL S.A. z kwoty 11 353 349,94 zł o kwotę 27 500 000 zł, tj. do kwoty 38 853 349,94 zł. Podwyższenie wkładu zostało zarejestrowane w KRS w dniu 20 lipca 2021 r.
Kwota podwyższonego wkładu została przekazana na rachunek bankowy Smart In Sp. z o.o. Sp. k. w dniu 17 maja 2021 roku.
Podwyższenie wkładu jest konsekwencją decyzji o kontynuacji działalności spółki Smart In Sp. z o.o. Sp.k. i realizacji modelu finansowego przewidującego jej dalsze funkcjonowanie w branży informatycznej oraz komercjalizację rozwijanego dotychczas oprogramowania.
Podwyższenie wkładu jest konieczne dla polepszenia wizerunku Spółki na rynku.
24 czerwca 2021 r. wspólnicy Smart In Sp. z o.o. Sp.k. tj. INTROL S.A. (komandytariusz) i Smart In Sp. z o.o. (komplementariusz) dokonali zmiany § 6 umowy spółki komandytowej, podwyższając wkład komandytariusza tj. INTROL S.A. z kwoty 38 853 349,94 zł o kwotę 1 614 843,03 zł, tj. do kwoty 40 468 192,97 zł. Podwyższenie wkładu zostało zarejestrowane w KRS w dniu 4 października 2021 r.
Spłata pożyczek udzielonych przez INTROL S.A. spółce Smart In Sp. z o.o. Sp.k.
18 maja 2021 roku Emitent otrzymał na rachunek bankowy zwrot pożyczek udzielonych w latach 2016 - 2020 spółce Smart In Sp. z o.o. Sp.k. (spółka kontrolowana przez INTROL S.A.) w kwocie 22 408 605,57 zł. Na rachunek bankowy INTROL S.A. wpłynęły również odsetki umowne w kwocie 5 013 526,22 zł.
W efekcie całość roszczeń INTROL S.A. wobec Smart In Sp. z o.o. Sp.k. z tytułu pożyczek i odsetek umownych została uregulowana.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Rejestracja połączenia spółki INTROL S.A. z siedzibą w Katowicach ze spółką PWP Katowice Sp. z o.o. z siedzibą w Mysłowicach oraz rejestracja zmian w Statucie INTROL S.A.
9 sierpnia 2021 r. Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dokonał wpisu do rejestru przedsiębiorców połączenia INTROL S.A. z siedzibą w Katowicach (dalej: „Spółka Przejmująca”) ze spółką pod firmą: PWP Katowice Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Mysłowicach (dalej: „Spółka Przejmowana”), w której INTROL SA posiadał 100% udziału w kapitale i głosach na zgromadzeniu wspólników.
Połączenie Spółki Przejmującej i Spółki Przejmowanej nastąpiło w trybie art. 492 § 1 pkt 1 KSH– tj. poprzez przeniesienie na Spółkę Przejmującą całości majątku Spółki Przejmowanej (łączenie się przez przejęcie).
W związku z faktem, iż Spółka Przejmująca była jedynym udziałowcem Spółki Przejmowanej, połączenie nastąpiło w trybie uproszczonym (stosownie do treści art. 516 § 6 KSH), jak również bez podwyższania kapitału zakładowego Spółki Przejmującej i zmiany jej statutu.
Zasady połączenia Spółki Przejmującej i Spółki Przejmowanej zostały określone w Planie Połączenia z dnia 29 stycznia 2021 r. (dalej: „Plan Połączenia”).
Połączenie INTROL SA i PWP Katowice sp. z o.o. było przedmiotem uchwały nr 4 podjętej na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu INTROL S.A. w dniu 5 maja 2021 r.
W tym samym dniu (tj. 9 sierpnia 2021 r.) Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dokonał rejestracji zmian w Statucie Spółki w zakresie zmiany § 2 Statutu Spółki poprzez dodanie po dotychczasowym punkcie 21/ punktów 22/, 23/ i 24/ o treści:
„22/ Działalność w zakresie telekomunikacji przewodowej (PKD 61.10.Z),
23/ Działalność w zakresie telekomunikacji bezprzewodowej, z wyłączeniem telekomunikacji satelitarnej (PKD 61.20.Z),
24/ Działalność w zakresie pozostałej telekomunikacji (PKD 61.90.Z)”.
Ww. zmiana w Statucie Spółki została uchwalona na mocy Uchwały nr 5 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia INTROL S.A. w dniu 5 maja 2021 r.
Wykreślenie PWP Katowice Sp. z o.o. z Krajowego Rejestru Sądowego
28 września 2021 r. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach, w związku z wyżej opisanym połączeniem, wydał postanowienie o wykreśleniu PWP Katowice Sp. z o.o. z Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
Zbycie Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa INTROL S.A.
W I kwartale 2021 roku INTROL S.A. rozpoczął prace analityczne nad przeniesieniem do INTROL-Energomontaż Sp. z o.o. zorganizowanej części przedsiębiorstwa – Działu obsługi wybranych kontraktów. W ramach wskazanego działu były realizowane kontrakty m.in. w EC Rzeszów, MZGOK Konin.
30 czerwca 2021 r. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie INTROL S.A., na którym podjęto uchwałę o zbyciu Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa INTROL S.A. (tj. Działu Obsługi Wybranych Kontraktów) na rzecz INTROL Energetyka Sp. z o.o. Przedmiotem działalności Działu Obsługi Wybranych Kontraktów jest realizacja kompleksowych usług inżynierskich w obszarach szeroko pojętych rozwiązań dla ochrony środowiska. W dniu 23 września 2021 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników spółki INTROL Energetyka sp. z o.o. w drodze uchwały wyraziło zgodę na nabycie od INTROL S.A. wspomnianej Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa, powierzając jej wykonanie Zarządowi Spółki.
W dniu 13 października 2021 roku doszło do zawarcia Umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci Działu Obsługi Wybranych Kontraktów przez INTROL S.A. na rzecz INTROL Energetyka sp. z o.o., która to umowa została aneksowana w dniu 5 listopada 2021 r.
Na dzień 31 grudnia 2021 r. skład osobowy Zarządu INTROL S.A. przedstawiał się następująco:
Józef Bodziony – Prezes Zarządu,
Dariusz Bigaj – Wiceprezes Zarządu.
Do dnia przekazania niniejszego sprawozdania skład osobowy Zarządu INTROL S.A. nie uległ zmianie.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej INTROL obejmujące okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r. zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej. Niniejsze sprawozdanie finansowe sporządzone zostało zgodnie z zasadą kosztu historycznego.
Prezentowane sprawozdania zawierają dane finansowe za okres od dnia 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r. oraz porównywalne dane finansowe. Rokiem obrotowym jednostki dominującej i jednostek zależnych jest rok kalendarzowy.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zaprezentowane przy założeniu kontynuacji działalności Grupy Kapitałowej w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie istnieją żadne okoliczności wskazujące na zagrożenia kontynuacji działalności gospodarczej.
Sprawozdania finansowe wykazane zostały w tysiącach złotych, chyba że w konkretnych sytuacjach podane zostały z większą dokładnością. Walutą funkcjonalną, jak i sprawozdawczą jest złoty polski (PLN).
Oświadczenie o zgodności
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej INTROL, obejmujące okresy roczne zakończone 31 grudnia 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń wykonawczych Komisji Europejskiej.
MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz Komitet ds. Interpretacji MSSF(„KIMSSF”).
Zasady (polityka) rachunkowości
Zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy ich sporządzaniu za rok zakończony 31 grudnia 2020 r. z wyjątkiem zastosowania zmian do standardów oraz nowych interpretacji zatwierdzonych przez Unię Europejską obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2021 roku:
- Zmiana do MSSF 4 Umowy ubezpieczeniowe – odroczenie MSSF 9,
- Zmiany do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4 i MSSF 16 Reforma wskaźników referencyjnych stóp procentowych – etap 2,
- Zmiana do MSSF16 Leasingi: dotyczące rozliczania ulg w spłatach czynszu w związku z COVID-19 po 30 czerwca 2021 r. - data obowiązywania od 1 kwietnia 2021 r.
Zmiana do MSSF 4 Umowy ubezpieczeniowe
Celem zmian jest rozwiązanie problemów, jakie przejściowo będą dla rachunkowości stwarzać różne daty wejścia w życie MSSF 9 Instrumenty finansowe oraz przyszłego MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe. W szczególności zmiany MSSF 4 służą przedłużeniu daty wygaśnięcia tymczasowego zwolnienia z obowiązku stosowania MSSF 9 do 2023 r. tak aby dostosować datę wejścia w życie MSSF 9 do nowego MSSF 17.
Zmiana do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSSF 4 i MSSF 16 Reforma wskaźników referencyjnych stóp procentowych – etap 2
IASB opublikowała dokument pt. Reforma wskaźnika referencyjnego, który dotyczy konsekwencji, jakie dla sprawozdawczości finansowej ma reforma wskaźnika referencyjnego stopy procentowej dokonana w okresie przed zastąpieniem istniejącego wskaźnika referencyjnego alternatywną stopą referencyjną. Wprowadzone zmiany przewidują tymczasowe i wąskie odstępstwa od wymogów rachunkowości zabezpieczeń zawartych w MSR 39 oraz MSSF 9, dzięki którym to odstępstwom przedsiębiorstwa mogą nadal spełniać obowiązujące wymogi, przy założeniu, że istniejące wskaźniki referencyjne stopy procentowej nie ulegają zmianie w następstwie przeprowadzonej reformy oprocentowania depozytów międzybankowych.
Wprowadzone w bieżącym roku zmiany przewidują szczególne podejście księgowe mające na celu rozłożenie w czasie zmian wartości instrumentów finansowych lub umów leasingowych wynikających z zastąpienia wskaźnika referencyjnego stopy procentowej, co zapobiegnie nagłemu wpływowi na zysk lub stratę, oraz zapobiegają one zbędnym rozwiązaniom powiązań zabezpieczających w wyniku zastąpienia wskaźnika referencyjnego stopy procentowej.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Zmiana do MSSF 16 – Ulgi w czynszach związane z Covid-19 po dniu 30 czerwca 2021 r.
Zmiana rozszerza fakultatywne, związane z COVID-19 tymczasowe złagodzenie wymogów operacyjnych dla leasingobiorców, dotyczące umów leasingu z ulgami w płatnościach i płatnościami pierwotnie należnymi do dnia 30 czerwca 2022 r. włącznie.
Zmiany do ww. standardów nie miały istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe i wyniki Grupy.
Standardy nie zastosowane
Zarząd nie wybrał opcji wcześniejszego zastosowania następujących standardów oraz interpretacji (już przyjętych lub będących w trakcie przyjmowania przez Unię Europejską):
Standardy i interpretacje przyjęte przez RMSR, zatwierdzone przez UE:
- Doroczne poprawki 2018-2020 oraz zmiany do MSSF 3 Połączenia jednostek, MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe, MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe – planowana data obowiązywania dla okresów rocznych rozpoczynających się od 1 stycznia 2022 r. lub później,
- MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe - planowana data obowiązywania dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później,
- Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych oraz oświadczenia dotyczące praktyki MSSF: ujawnianie zasad rachunkowości - planowana data obowiązywania dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później,
- Zmiana do MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów: Definicja wartości szacunkowych - planowana data obowiązywania dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później.
Standardy i interpretacje przyjęte przez RMSR, będące w trakcie zatwierdzania przez UE:
- Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych: Klasyfikacja zobowiązań jako długoterminowe i krótkoterminowe – planowana data obowiązywania dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później,
-Zmiana do MSR 12 Podatek dochodowy: Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań wynikających z pojedynczej transakcji – planowana data obowiązywania dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później,
- Zmiana do MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: początkowe ujęcie MSSF 17 i MSSF 9 – informacje porównawcze – planowana data obowiązywania dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub później.
Zarząd przewiduje, że zmiany mogą wywrzeć w przyszłości znaczący wpływ na kwoty i ujawnienia prezentowane w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych Grupy Kapitałowej i sprawozdaniu jednostkowym INTROL S.A. Nie ma jednak możliwości przedstawienia wiarygodnych danych szacunkowych dotyczących oddziaływania wyżej wymienionych standardów, dopóki Grupa nie zakończy analiz wpływu zmian ww. standardów na sprawozdania Grupy i INTROL S.A.
Doprecyzowanie polityki rachunkowości
Prezentacja gruntów w użytkowaniu wieczystym
Począwszy od 2021 zmienione zostały zasady prezentacji nabytych gruntów w użytkowaniu wieczystym. Dotychczas część obejmująca cenę nabycia gruntu ujmowana była na środkach trwałych, natomiast aktywa rozpoznane z tyt. praw do użytkowania gruntów wynikające z płatności w prognozowanym okresie użytkowania, ujmowane były jako aktywa z tyt. praw do użytkowania. Począwszy od niniejszego sprawozdania aktywa ujmowane są łącznie w pozycji aktywa z tyt. praw do użytkowania.
Poniższe dane podsumowują wpływ zmiany polityki rachunkowości na sprawozdanie finansowe, jak również na zysk i rozwodniony zysk na jedną akcję:
Sprawozdanie z sytuacji finansowej | 31.12.2020 | Zwiększenie/ zmniejszenie | 31.12.2020 (dane przekształcone) |
Rzeczowe aktywa trwałe | 95 626 | (4 344) | 91 282 |
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania (grunty, budynki, lokale i inne budowle) | 21 931 | 4 344 | 26 275 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Sprawozdanie z sytuacji finansowej | 01.01.2020 | Zwiększenie/ zmniejszenie | 01.01.2020 (dane przekształcone) |
Rzeczowe aktywa trwałe | 99 794 | (5 216) | 94 578 |
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania (grunty, budynki, lokale i inne budowle) | 22 114 | 5 216 | 27 330 |
Wprowadzone zmiany wpłynęły wyłącznie na prezentację pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej, nie miały natomiast wpływu na wyniki z lat ubiegłych, zysk za jedną akcję czy zestawienie zmian w kapitałach.
Zdaniem Zarządu Spółki wprowadzona prezentacja lepiej odzwierciedla charakter transakcji.
5.4.1ZAŁOŻENIE I NIEPEWNOŚĆ KONTYNUACJI DZIAŁALNOŚCI
Sprawozdanie zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności. Nie istnieje niepewność co do kontynuowania działalności Grupy oraz spółek wchodzących w jej skład.
5.4.2WPŁYW COVID-19 NA SPRAWOZDANIE FINANSOWE
Epidemia COVID-19
W związku z epidemią COVID-19 Zarząd Emitenta na bieżąco monitoruje obecną pandemiczną sytuację i jej potencjalny wpływ na kondycję INTROL S.A. oraz Grupy Kapitałowej INTROL, jednakże w ocenie Zarządu na moment podpisania sprawozdania aktualna sytuacja nie spowodowała konieczności dokonania dodatkowych odpisów aktualizujących aktywów Grupy z tytułu utraty ich wartości poza tym co zostało ujęte w sprawozdaniu, jak również nie spowodowała zagrożenia kontynuacji działalności poszczególnych spółek z Grupy.
COVID-19 nie wpłynął znacząco na wyniki Grupy zarówno w roku bieżącym jak i ubiegłym. Wynikało to między innymi z działań wdrożonych przez poszczególne Spółki w Grupie, jak i z otrzymanych dofinansowań w ramach Tarczy Antykryzysowej. Poszczególne Spółki w Grupie w roku 2020 korzystały z dofinansowań i zwolnień na łączną kwotę 5 396 tys. zł, w 2021 r. z takich dofinansowań już nie korzystano. Szczegółowe informacje znajdują się w nocie 6.26.
Najistotniejsze trudności w roku ubiegłym wystąpiły w Spółce Limatherm S.A. czyli w segmencie produkcji elementów odlewniczych oraz dystrybucji z doradztwem technicznym gdzie ograniczono w okresie 3 miesięcy wymiar czasu pracy do 80% wszystkich zatrudnionych pracowników, jak również wprowadzony został 12 miesięczny okres rozliczeniowy w ramach zrównoważonego systemu pracy i w efekcie ograniczone zostały wydatki płacowe. Spadki sprzedaży odnotowane były w kulminacyjnych momentach pandemii do około 48% w stosunku do okresu przed wybuchem.
W roku 2021 porównywalne spadki sprzedaży Limatherm S.A. nie miały już miejsca, zwiększyła się wielkość zamówień klientów na produkty Spółki, w związku z powyższym nie występowały już przestoje działalności firmy, konieczne było zatrudnienie nowych pracowników, a moce produkcyjne były wykorzystane w pełni.
Podobnie również było w przypadku spółek realizujących sprzedaż w segmencie dystrybucji z doradztwem technicznym, gdzie w roku ubiegłym nastąpił okresowy spadek sprzedaży i ograniczył w pierwszej części roku sprzedaż, w roku 2021, sprzedaż wzrosła i była wyższa niż przed okresem pandemii.
W Spółce Limatherm Components realizującej sprzedaż w ramach segmentu produkcja AKPiA, wystąpiły natomiast problemy z niedoborem komponentów na rynku i brak stabilizacji dostaw. Ze względu na zagrożenie braku dostaw i wysokie prawdopodobieństwo przerw w dostawach Zarząd Spółki zdecydował o czasowym podwyższeniu poziomu zapasów aby zapewnić ciągłość produkcji. Wzrost zapasów w tej spółce r/r to 1,8 mln zł.
W segmencie usługi AKPiA, elektrycznym, instalacyjnym, projektowym i budowlanych, w bieżącym roku poszczególne spółki nie zgłaszały istotnego wpływu COVID-19 na ich wyniki, jednak pewne efekty były odczuwalne:
- INTROL-Pro ZAP Sp. z o.o, portfel zamówień na rok 2021 pozwolił optymalnie wykorzystać posiadane moce produkcyjne, jednak występowały konieczności renegocjowania terminów realizacji umów, wynikające z zachorowalności pracowników na Covid oraz dodatkowych kwarantann rodzinnych,
- IB Systems Sp. z o.o. największy wpływ sytuacji pandemicznej na bieżące funkcjonowanie spółki objawia się w przypadku dostaw. Wiele urządzeń i materiałów jest trudno dostępna, czas oczekiwania się wydłuża, kłopoty z łańcuchem dostaw przekładają się również na wzrost cen materiałów,
- Introl Automatyka Sp. z o.o. Sp. k. Konsekwencją pandemii COVID 19 były nasilające się zatory podażowe (ciągle wydłużające się czasy dostaw dla de facto 98 % komponentów), co wpłynęło na niepewności inwestorów w drugiej połowie roku 2021.Obydwa powyższe aspekty miały zatem bezpośredni wpływ na wstrzymanie produkcji w wielu fabrykach na kilka tygodni a nawet miesięcy. Sytuacja ta spowodowała zdecydowaną stagnacje inwestycyjną i wpłynęła na niższą niż oczekiwana sprzedaż spółki.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdanie finansowe INTROL S.A. oraz sprawozdania finansowe jego jednostek zależnych sporządzone na dzień 31 grudnia 2021 roku.
Sprawozdania finansowe jednostek zależnych sporządzane są za ten sam okres sprawozdawczy, co sprawozdanie INTROL S.A., przy wykorzystaniu spójnych zasad rachunkowości.
Za jednostki zależne w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy INTROL uznaje się te jednostki nad którymi Grupa sprawuje kontrolę. Grupa sprawuje kontrolę nad jednostką kiedy jednocześnie a) sprawuje władzę nad tą jednostką, b) z tytułu swojego zaangażowania w tej jednostce, podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub posiada prawa do zmiennych wyników finansowych oraz c) posiada możliwość wykorzystania sprawowanej władzy nad jednostką, do wywierania wpływu na wysokość swoich wyników finansowych.
Podczas konsolidacji wyłączeniu podlega wartość bilansowa inwestycji jednostki dominującej w każdej jednostce zależnej, odpowiednio z kapitałem własnym każdej jednostki zależnej.
Transakcje, rozrachunki, przychody, koszty i nie zrealizowane zyski ujęte w aktywach, powstałe na transakcjach pomiędzy spółkami Grupy, podlegają eliminacji.
Udziały niekontrolujące w aktywach netto konsolidowanych jednostek zależnych ujmowane są w ramach kapitału własnego w odrębnej pozycji.
Zyski i straty oraz każdy składnik innych całkowitych dochodów przypisuje się do właścicieli jednostki dominującej oraz udziałów niekontrolujących. Łączne całkowite dochody przypisuje się do właścicieli jednostki dominującej oraz udziałów niekontrolujących nawet wtedy, gdy w rezultacie udziały niekontrolujące przybierają wartość ujemną.
Zaprzestaje się konsolidacji jednostek zależnych z dniem ustania kontroli.
INTROL S.A. kwalifikując jednostki do konsolidacji kieruje się kryterium istotności ich danych finansowych.
Za nieistotne uznano podmioty, których odpowiednie wielkości są nieznaczne w stosunku do analogicznych wielkości w skonsolidowanym sprawozdaniu Grupy INTROL, a w szczególności:
- suma bilansowa:3%
- przychód ze sprzedaży:0,5%
- wynik finansowy netto:5%
Przy konsolidacji bierze się pod uwagę łączne dane spółek uznanych z osobna za nieistotne, i jeżeli są przekroczone progi ustalone powyżej, wówczas konsolidacją obejmuje się także spółki pojedynczo nieistotne.
Przejęcie jednostek zależnych przez Grupę rozlicza się metodą przejęcia. Zapłatę za przejęcie ustala się w wartości godziwej przeniesionych aktywów, zaciągniętych zobowiązań oraz wyemitowanych udziałów kapitałowych. Koszty związane z przejęciem rozlicza się jako koszty okresu, w którym koszty te są ponoszone w zamian za otrzymane usługi, przy czym koszty emisji dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych ujmuje się zgodnie z MSR 32 i MSSF 9. Możliwe do zidentyfikowania aktywa nabyte oraz zobowiązania i zobowiązania warunkowe przejęte w ramach połączenia jednostek gospodarczych, wycenia się na dzień przejęcia według ich wartości godziwej.
Wartość firmy przejęta w ramach połączenia jednostek gospodarczych odpowiada płatności dokonanej przez jednostkę przejmującą w oczekiwaniu na przyszłe korzyści ekonomiczne z tytułu aktywów, których nie można pojedynczo zidentyfikować ani osobno ująć.
Wartość firmy ujmuje się na dzień przejęcia i wycenia w kwocie nadwyżki wartości sumy:
1)Przekazanej zapłaty,
2)Kwoty wszelkich niekontrolujących udziałów,
3)W przypadku połączenia etapami, wartości godziwej na dzień przejęcia udziału w kapitale jednostki przejmowanej, należącego poprzednio do jednostki przejmującej,
nad kwotą netto wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań.
W przypadku nadwyżki wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań nad wyżej wskazaną sumą, powstały zysk z tytułu okazyjnego nabycia ujmowany jest w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów na dzień przejęcia.
Wartości firmy przejętej w ramach połączenia jednostek gospodarczych nie amortyzuje się. Wartość firmy przynajmniej raz w roku podlega analizie pod kątem utraty wartości. Ewentualna utrata wartości rozpoznawana jest od razu
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodach i nie podlega odwróceniu w kolejnych okresach.
Podstawową zasadą ujmowania przychodów jest 5 stopniowy model ujmowania przychodów, obejmujący:
identyfikację umowy z klientem,
identyfikację poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia,
określenie ceny transakcyjnej,
alokację ceny transakcyjnej do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczeń,
ujęcie przychodu w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy.
Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które zgodnie z oczekiwaniem Grupy, będzie jej przysługiwać za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (np. podatków od sprzedaży).
Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, którego zgodnie z oczekiwaniem Grupy – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.
Przychody ujmowane są w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi (tj. składnika aktywów) klientowi. Przekazanie składnika aktywów następuje w momencie, gdy klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem. Kontrola nad składnikiem aktywów odnosi się do zdolności do bezpośredniego rozporządzania tym składnikiem aktywów i uzyskiwaniem z niego zasadniczo wszystkich pozostałych korzyści.
Dla każdego zobowiązania do wykonania świadczenia Grupa ustala w momencie zawarcia umowy, czy będzie spełniać zobowiązanie do wykonania świadczenia w miarę upływu czasu czy też spełni je w określonym momencie.
Jeżeli Grupa spełniła zobowiązanie, w sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupa przedstawia umowę jako składnik aktywów z tytułu umowy lub zobowiązanie z tytułu umowy. Grupa przedstawia wszelkie bezwarunkowe praw do otrzymania wynagrodzenia oddzielnie jako należność.
Grupa przenosi kontrolę nad dobrem lub usługą w miarę upływu czasu i tym samym spełnia zobowiązanie do wykonania świadczenia oraz ujmuje przychody w miarę upływu czasu, jeżeli spełniony jest jeden z następujących warunków:
klient jednocześnie otrzymuje i czerpie korzyści płynące ze świadczenia Grupy, w miarę wykonywania przez Grupę tego świadczenia,
w wyniku wykonania świadczenia przez jednostkę powstaje lub zostaje ulepszony składnik aktywów (na przykład produkcja w toku), a kontrolę nad tym składnikiem aktywów – w miarę jego powstawania lub ulepszania – sprawuje klient; lub
w wyniku wykonania świadczenia przez jednostkę nie powstaje składnik aktywów o alternatywnym zastosowaniu dla jednostki, a jednostce przysługuje egzekwowalne prawo do zapłaty za dotychczas wykonanie świadczenie.
Co do zasady przy realizacji istotnych kontraktów sprzedażowych realizowanych przez spółki usługowe dla każdego zobowiązania do wykonania świadczenia spełnianego w miarę upływu czasu Grupa ujmuje przychody w oparciu o metodę opartą o nakłady, mierząc stopień całkowitego spełnienia tego zobowiązania do wykonania świadczenia, chyba że inna metoda lepiej zapewnia rzetelny obraz przekazania dóbr i usług.
Zgodnie z tą metodą przychody ujmuje się w oparciu o nakłady poniesione przez Grupę przy spełnianiu zobowiązania do wykonania świadczenia tj. poniesione koszty w stosunku do całkowitych oczekiwanych nakładów koniecznych do wypełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia.
Zdaniem Grupy metoda ta zapewnia rzetelny obraz przekazania dóbr i usług dla większości sprzedaży realizowanej przez Grupę gdy zobowiązania do wykonania świadczenia spełniane są w miarę upływu czasu, gdyż sposób ustalania cen dla tych zobowiązań również jest oparty o szacowane koszty, do których naliczana jest odpowiednia marża, co powoduje że metoda ta najlepiej nadaje się do wyceny przychodów w Grupie.
W przypadku zobowiązań spełnianych w czasie dla których klient jednocześnie otrzymuje i czerpie korzyści płynące ze świadczenia Grupy, w miarę wykonywania przez Grupę tego świadczenia (np. usługi najmu, serwisu itp.), Grupa stosuje metody oparte na wynikach przy czym ze względu na fakt że fakturowanie odbywa się miesięcznie lub kwartalnie, nie dokonywana jest dodatkowa wycena przychodu, mająca odzwierciedlenie w aktywach i zobowiązaniach z tyt. umów z klientami.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Grupa ujmuje przychody z tytułu spełnienie zobowiązania do wykonania świadczenia w miarę upływu czasu tylko wtedy, gdy może dokonać racjonalnego pomiaru stopnia całkowitego spełnienia tego zobowiązania do wykonania świadczenia. W przypadku gdy Grupa może nie być w stanie dokonać racjonalnego pomiaru, ale oczekuje, że odzyska koszty poniesione podczas spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia, przychody ujmowane są wyłącznie do wysokości kosztów poniesionych.
Grupa ujmuje stratę z tytułu utraty wartości w wyniku finansowym w stopniu, w jakim wartość bilansowa składnika aktywów przekracza wartość pozostałej kwoty wynagrodzenia, którą Grupa spodziewa się otrzymać, pomniejszonej o nakłady, które nie zostały ujęte jako koszty.
Jeżeli zobowiązanie do wykonania świadczenia nie jest spełniane w czasie, Grupa spełnia zobowiązanie do wykonania świadczenia w określonym momencie.
W celu określenia momentu, w którym klient uzyskuje kontrolę nad przyrzeczonym składnikiem aktywów, a Grupa spełnia zobowiązanie do wykonania świadczenia, Grupa uwzględnia wymogi dotyczące kontroli (Kontrola nad składnikiem aktywów odnosi się do zdolności do bezpośredniego rozporządzania tym składnikiem aktywów i uzyskiwaniem z niego zasadniczo wszystkich pozostałych korzyści.). Ponadto Grupa uwzględnia okoliczności wskazujące na to, że miało miejsce przeniesienie kontroli, między innymi gdy:
Grupa ma bieżące prawo do zapłaty za składnik aktywów
Klient posiada tytuł prawny do składnika aktywów
Grupa fizycznie przekazała składnik aktywów
Klient ponosi istotne ryzyko i uzyskuje istotne korzyści wynikające z własności składnika aktywów,
Klient przyjął składnik aktywów.
Przychody z tytułu odsetek ujmowane są narastająco, w odniesieniu do głównej kwoty należnej, zgodnie z metodą efektywnej stopy procentowej.
Przychody z tytułu dywidend są ujmowane w momencie, kiedy zostaje ustanowione prawo akcjonariuszy/ udziałowców do otrzymania płatności.
Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. Okres leasingu Grupa ustala pod względem ilości użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów. Gdy warunki umowy ulegną zmianie, Grupa ocenia ponownie, czy umowa jest leasingiem lub czy zawiera leasing.
Grupa stosuje zwolnienia z ujmowania leasingów w przypadku leasingów krótkoterminowych oraz w przypadku leasingów, w odniesieniu do których składnik aktywów ma niską wartość. Za niską wartość przyjmuje się wartość składnika będącego przedmiotem leasingu o wartości poniżej 5 000 USD w przeliczeniu na złotówki.
Leasing jest klasyfikowany jako leasing finansowy, gdy warunki umowy przenoszą zasadniczo całe potencjalne korzyści oraz ryzyko wynikające z bycia właścicielem na leasingobiorcę.
Grupa zalicza umowę najmu dzierżawy do umowy leasingu finansowego, jeśli umowa spełnia razem lub osobno niżej wymienione warunki:
na mocy umowy leasingowej następuje przeniesienie na leasingobiorcę własności danego składnika przed końcem okresu leasingu,
leasingobiorca ma możliwość zakupienia składnika aktywów za cenę, która – według przewidywań – będzie na tyle niższa od wartości godziwej ustalonej na dzień, gdy prawo zakupienia składnika będzie mogło zostać zrealizowane, iż w chwili rozpoczęcia leasingu istnieje wystarczająca pewność, że leasingobiorca skorzysta z tego prawa,
okres leasingu stanowi większą część ekonomicznego okresu użytkowania składnika aktywów, nawet jeżeli tytuł prawny nie ulega przeniesieniu,
wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych na dzień rozpoczęcia leasingu wynosi zasadniczo prawie tyle, ile wynosi łączna wartość godziwa przedmiotu leasingu, oraz,
aktywa będące przedmiotem leasingu mają na tyle specjalistyczny charakter, że tylko leasingobiorca może z nich korzystać bez dokonywania większych modyfikacji.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Klasyfikacji umów leasingu dokonuje się na dzień rozpoczęcia leasingu. Wszystkie pozostałe rodzaje leasingu są traktowane jako leasing operacyjny.
Kwoty należne z tytułu leasingu finansowego są księgowane w pozycji należności w wartości netto inwestycji Grupy w leasing. Przychody z tytułu leasingu finansowego są ujmowane w odpowiednich okresach przy uwzględnieniu stałej stopy zwrotu z wartości netto inwestycji Grupy należnej z tytułu leasingu.
Leasingodawcy prezentują w swoim sprawozdaniu z sytuacji finansowej aktywa oddane w leasing operacyjny zgodnie z charakterem tych aktywów. Przychody z tytułu leasingu operacyjnego są ujmowane w sprawozdaniu z zysków lub start i innych całkowitych dochodów przy zastosowaniu metody liniowej w okresie wynikającym z umowy leasingu.
Aktywa użytkowane spełniające warunki leasingu ujmuje się jako składnik aktywa z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu (zobowiązanie związane z aktywem z tytułu prawa do użytkowania). Zobowiązanie z tytułu leasingu wycenia się w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych. Opłaty leasingowe dyskontuje się z zastosowaniem stopy procentowej leasingu, jeżeli stopę tę można z łatwością ustalić. W przeciwnym razie Grupa stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy.
Grupa dokonuje amortyzacji składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania od daty rozpoczęcia leasingu aż do końca okresu użytkowania tego składnika lub do końca okresu leasingu, w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza. Składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania amortyzuje się metodą liniową.
Zmiany w opłatach leasingowych uznaje się jako korektę składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania. Aktualizację wyceny zobowiązania z tytułu leasingu poprzez dyskontowanie zaktualizowanych opłat leasingowych, stosując zaktualizowaną stopę dyskontową, jeżeli zaistnieje zmiana w odniesieniu do okresu leasingu oraz zaistnieje zmiana oceny opcji kupna.
Grupa analizuje czy umowy spełniają warunki leasingu, w szczególności weryfikacji podlegają wszystkie umowy leasingu, najmu, użytkowania w tym użytkowania wieczystego itp.
Pozycje zawarte w sprawozdaniach finansowych poszczególnych jednostek Grupy wycenia się w walucie podstawowego środowiska gospodarczego, w którym dana jednostka prowadzi działalność tj. w walucie funkcjonalnej. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentowane jest w złotych polskich (PLN), które stanowią walutę funkcjonalną i walutę prezentacji jednostki dominującej.
Transakcje wyrażone w walutach obcych przelicza się na moment początkowego ujęcia na walutę funkcjonalną według kursu obowiązującego w dniu transakcji.
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego:
-wyrażone w walucie obcej pozycje pieniężne przelicza się przy zastosowaniu kursu zamknięcia;
-pozycje niepieniężne wyceniane według kosztu historycznego w walucie obcej przelicza się przy zastosowaniu kursu wymiany z dnia transakcji, oraz
-pozycje niepieniężne wyceniane w wartości godziwej w walucie obcej przelicza się przy zastosowaniu kursu wymiany z dnia ustalenia wartości godziwej.
Zyski i straty z tytułu różnic kursowych powstałe w wyniku rozliczenia transakcji w walucie obcej oraz wyceny bilansowej aktywów i zobowiązań pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmuje się w sprawozdaniu z zysków lub strat, o ile nie odracza się ich w kapitale własnym, gdy kwalifikują się do uznania za zabezpieczenie przepływów pieniężnych i zabezpieczenie udziałów w aktywach netto.
Koszty finansowania zewnętrznego ujmuje się jako koszty w okresie, w którym je poniesiono, z wyjątkiem kosztów aktywowanych.
Koszty finansowania zewnętrznego, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów, aktywuje się jako część ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika aktywów.
Koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związanego z nabyciem lub wytworzeniem składników majątku wymagających dłuższego okresu czasu, aby mogły być zdatne do użytkowania lub odsprzedaży, są doliczane do
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
kosztów wytworzenia takich środków trwałych, aż do momentu oddania tych środków trwałych do użytkowania.
W zakresie, w jakim środki pożycza się specjalnie w celu pozyskania dostosowywanego składnika aktywów, kwotę kosztów finansowania zewnętrznego, którą można aktywować jako część tego składnika aktywów, ustala się jako różnicę między rzeczywistymi kosztami finansowania zewnętrznego poniesionymi z tytułu danej pożyczki lub kredytu w danym okresie a przychodami z tytułu tymczasowego zainwestowania pożyczonych środków.
Aktywowanie kosztów finansowania zewnętrznego jako części ceny nabycia lub kosztu wytworzenia dostosowywanego składnika aktywów rozpoczyna się, gdy: ponoszone są nakłady na ten składnik aktywów, ponoszone są koszty finansowania zewnętrznego oraz działania niezbędne do przygotowania składnika aktywów do jego zamierzonego użytkowania lub sprzedaży są w toku.
Aktywowanie kosztów finansowania zewnętrznego zawiesza się w przypadku przerwania na dłuższy czas aktywnego prowadzenia działalności inwestycyjnej.
Aktywowania kosztów finansowania zewnętrznego zaprzestaje się wówczas, gdy zasadniczo wszystkie działania niezbędne do przygotowania dostosowywanego składnika aktywów do zamierzonego użytkowania lub sprzedaży są zakończone.
Przychody z inwestycji uzyskane w wyniku krótkoterminowego inwestowania pozyskanych środków, a związane z powstawaniem środków trwałych pomniejszają wartość skapitalizowanych kosztów finansowania zewnętrznego.
Wszelkie pozostałe koszty finansowania zewnętrznego są odnoszone bezpośrednio w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów w okresie, w którym zostały poniesione.
Dotacji rządowych, łącznie z niepieniężnymi dotacjami wykazywanymi w wartości godziwej nie ujmuje się, dopóki nie istnieje wystarczająca pewność, iż Grupa spełni warunki związane z dotacjami oraz dotacje będą otrzymane. Dotacje nie zwiększają bezpośrednio kapitału własnego.
Dotacje państwowe do aktywów trwałych są prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako rozliczenia międzyokresowe przychodów i odpisywane w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów przez przewidywany okres użytkowania tych aktywów.
Dotacje do wynagrodzeń pomniejszają koszty których dotyczą. Pozostałe dotacje do przychodu prezentowane są w pozycji pozostałe przychody w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów.
W Grupie Kapitałowej INTROL definicję świadczeń pracowniczych spełniają:
-krótkoterminowe świadczenia pracownicze, w tym wynagrodzenia za pracę wraz z obowiązkowymi narzutami, płatne urlopy wypoczynkowe i płatne zwolnienia chorobowe, udziały w zyskach i premie oraz świadczenia niepieniężne na rzecz obecnych pracowników,
-świadczenia po okresie zatrudnienia,
-pozostałe długoterminowe świadczenia pracownicze, w tym nagrody z tytułu jubileuszu pracy,
-świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy.
Wynagrodzenia za pracę z narzutami Grupa uznaje za koszt okresu, w którym pracownik świadczy wynagradzaną pracę. Płatne zwolnienia chorobowe Grupa zalicza do niekumulowanych płatnych nieobecności. Koszty tego rodzaju Grupa ujmuje z chwilą wystąpienia nieobecności. Urlopy wypoczynkowe stanowią krótkoterminową płatną nieobecność.
Prawo do otrzymania odprawy emerytalnej i rentowej Grupa uznaje za program określonych świadczeń. Zobowiązania z tego tytułu Grupa wycenia i ujmuje w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. Grupa dokonuje ich wyceny metodami aktuarialnymi.
Ustalając wartość bieżącą zobowiązań z tytułu określonych świadczeń oraz związanych z nimi kosztów bieżącego zatrudnienia oraz tam, gdzie ma to zastosowanie, kosztów przeszłego zatrudnienia, jednostka przyporządkowuje świadczenia do poszczególnych okresów zatrudnienia zgodnie z wzorem przyjętym w programie świadczeń. Jeśli jednak praca w latach późniejszych prowadzić będzie do istotnie wyższego poziomu świadczeń niż w latach wcześniejszych, jednostka przyporządkowuje świadczenia metodą liniową, począwszy od dnia, gdy praca wykonywana przez pracownika uprawniła go do świadczeń w ramach programu świadczeń do dnia, począwszy, od którego dalsza praca wykonywana przez pracownika nie będzie prowadziła do powstania istotnej kwoty dodatkowych świadczeń w ramach programu, poza kwotą wynikającą ze wzrostu wynagrodzeń.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Kwota ujęta jako zobowiązanie z tytułu określonych świadczeń jest wyliczana w następujący sposób:
-wartość bieżąca zobowiązania z tytułu określonych świadczeń na koniec okresu sprawozdawczego - wyznaczona zgodnie z metodą wyceny aktuarialnej,
-plus wszelkie zyski aktuarialne (minus wszelkie straty aktuarialne),
-minus pełna wysokość dotychczas nieujętego kosztu przeszłego zatrudnienia.
Rezerwa całkowita jest sumą rezerw obliczonych dla każdego wyodrębnionego przedziału wiekowego, na jaki został podzielony personel poszczególnych Jednostek.
Zarówno koszty zatrudnienia stanowiące zmianę wartości bieżącej zobowiązań wynikającej z pracy wykonywanej przez pracowników, jak i odsetki netto od zobowiązań netto, stanowiące zmianę wartości zobowiązania netto spowodowaną upływem czasu są ujmowane w wyniku finansowym bieżącego okresu. Natomiast zyski i straty aktuarialne, stanowiące korekty założeń aktuarialnych ex post oraz skutki zmian założeń aktuarialnych, ujmowane są jako inne całkowite dochody.
Kwota ujmowana jako zobowiązanie z tytułu innych długoterminowych świadczeń pracowniczych stanowi wartość bieżącą zobowiązania z tytułu określonych świadczeń na koniec okresu sprawozdawczego - wyznaczoną zgodnie z metodą wyceny aktuarialnej.
Przyjęta procedura postępowania przy szacowaniu rezerwy na nagrody jubileuszowe wynika z powiązania ich wysokości ze stażem pracy w jednostce, która te nagrody wypłaca. W Grupie stosuje się jedną podstawę stosowaną do obliczenia kwoty nagrody jubileuszowej w stosunku do łącznego stażu pracy pracownika (zarówno w jednostce, jak i poza nią).
Procedura szacowania zakłada, iż zarówno za lata pracy poza jednostką, jak i za lata pracy w jednostce do obliczenia wymiaru nagrody stosuje się tę samą podstawę, w szczególności jest to wynagrodzenie obliczone wg zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy (z wyłączeniem nagród z funduszu kierowniczego) czy wysokość wynagrodzenia zasadniczego wraz z premią regulaminową lub premią prowizyjną.
Personel jednostki został podzielony na przedziały o stażu pracy: 5 lat, 6-10 lat, 11-15 lat, 16-20 lat, 21-25 lat, 26-30 lat, 31-35 lat, 36-40 lat, 41-45 lat, 46-50 lat, 51-55 lat, 56-60 lat, pow. 60 lat.
Rezerwa całkowita jest sumą rezerw obliczonych dla każdej z wyodrębnionych grup. W przypadku nagród jubileuszowych zyski i straty aktuarialne są ujmowane w całości. W przypadku nagród jubileuszowych koszty przeszłego zatrudnienia są ujmowane od razu w całości.
Rezerwy te są wyliczane na podstawie regulaminów i przepisów prawnych, a także innych informacji w szczególności obejmujących:
wyciągi z Układów Zbiorowych Pracy;
regulaminy wynagradzania oraz kodeks pracy w sprawach nieuregulowanych;
dane o strukturze zatrudnionych pracowników wg wieku, płci, stażu pracy i obowiązującego Układu Zbiorowego;
informacje na temat wysokości wypłaconych świadczeń emerytalnych i rentowych oraz nagród jubileuszowych,
jak również na podstawie założeń demograficznych i finansowych oraz aktuarialnych metod wyceny rezerw.
Wyliczenia polegają na wyznaczeniu obecnej (zdyskontowanej) wartości nagrody lub odprawy emerytalnej, do której pracownik nabył prawo wg stanu na dzień kalkulacji, proporcjonalnie do ilorazu stażu pracownika w momencie kalkulacji w stosunku do stażu w momencie wypłaty nagrody lub świadczenia. Uwzględnia się przy tym, że średnie wynagrodzenie oraz minimalne wynagrodzenie krajowe będą się zmieniać w czasie wg określonych założeń.
Wyliczenie wartości obecnej odprawy rentowej polega na wyznaczeniu aktuarialnej wartości obecnej wypłat na dzień kalkulacji.
Grupa stosuje metodę prognozowanych uprawnień jednostkowych, aby ustalić wartość bieżącą swoich zobowiązań z tytułu określonych świadczeń oraz związanych z nimi kosztów bieżącego zatrudnienia - oraz tam, gdzie ma to zastosowanie - kosztów przeszłego zatrudnienia.
Zgodnie z metodą prognozowanych uprawnień jednostkowych każdy okres wykonywania pracy jest postrzegany jako powodujący powstanie dodatkowej jednostki uprawnienia do świadczeń i każda jednostka uprawnień do świadczeń wyliczana jest oddzielnie przed wejściem w skład ostatecznego zobowiązania.
Jednostki dyskontują całość swojego zobowiązania z tytułu świadczeń po okresie zatrudnienia, nawet, jeśli część tego zobowiązania należna jest w ciągu dwunastu miesięcy od końca okresu sprawozdawczego.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Założenia aktuarialne stanowią najlepsze możliwe oszacowanie zmiennych dokonane przez jednostkę. Do założeń aktuarialnych Grupa zalicza:
-założenia demograficzne dotyczące przyszłych cech charakteryzujących aktualnie zatrudnionych i byłych pracowników, którzy są uprawnieni do świadczeń, w tym śmiertelność zarówno w trakcie zatrudnienia, jak i po jego upływie, wskaźniki rotacji pracowników, niezdolność do pracy i wcześniejszego przechodzenia na emeryturę,
- założenia finansowe dotyczą takich zagadnień, jak stopa dyskontowa, poziom przyszłego wynagrodzenia i przyszłych świadczeń.
Grupa księguje skutki podatkowe transakcji w taki sam sposób, w jaki księguje same transakcje lub inne zdarzenia. Na obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego składają się: podatek bieżący (CIT) oraz podatek odroczony.
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Bieżący podatek za bieżący i poprzednie okresy ujmuje się jako zobowiązanie w kwocie, w jakiej nie został zapłacony.
Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów w latach następnych oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.
Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości na różnicach pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i pasywów a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania.
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego jest tworzona od wszystkich dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego jest rozpoznawany do wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe. Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego jest wykazywana w pełnej kwocie i wyliczana metodą zobowiązań w oparciu o przejściowe różnice pomiędzy wartością podatkową aktywów i zobowiązań a ich wartością bilansową w sprawozdaniu finansowym.
Pozycja aktywów lub zobowiązanie podatkowe nie powstaje, jeśli różnica przejściowa powstaje z tytułu wartości firmy lub z tytułu pierwotnego ujęcia innego składnika aktywów lub zobowiązania w transakcji, która nie ma wpływu ani na wynik podatkowy, ani na wynik księgowy.
W odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, w tym straty podatkowej ujmuje się składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego do wysokości, do której jest prawdopodobne, iż osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego wycenia się z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą stosowane, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe), które obowiązują prawnie lub obowiązują faktycznie na koniec okresu sprawozdawczego.
Wartość składnika aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy koniec okresu sprawozdawczego, a w przypadku, gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części, następuje jego odpis.
Aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego nie dyskontuje się.
Podatek odroczony jest ujmowany w sprawozdaniu z zysków lub strat, poza przypadkiem, gdy dotyczy on pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym. W tym ostatnim wypadku podatek odroczony jest również rozliczany bezpośrednio w kapitały własne.
Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy Grupa posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzania kompensat aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Rzeczowe aktywa trwałe to środki trwałe, które są utrzymywane w celu wykorzystania ich w procesie produkcyjnym lub przy dostawach towarów i świadczeniu usług, w celu oddania do używania innym podmiotom na podstawie umowy najmu lub w celach administracyjnych oraz którym towarzyszy oczekiwanie, iż będą wykorzystywane przez czas dłuższy niż jeden okres obrotowy.
Rzeczowe aktywa trwałe ujmuje się jako składnik aktywów wtedy, gdy istnieje prawdopodobieństwo że Grupa uzyska w przyszłości korzyści ekonomiczne związane z tym składnikiem aktywów, a cenę nabycia danej pozycji można zmierzyć w sposób wiarygodny.
Części zamienne, wyposażenie awaryjne lub wyposażenie związane z serwisem jeżeli nie spełniają definicjirzeczowych aktywów trwałych są ujmowane jako zapasy. Grupa nie zwiększa wartości bilansowej rzeczowych aktywów trwałych o koszty bieżącego utrzymania tych aktywów.
Rzeczowe aktywa trwałe amortyzuje się metodą liniową. Stawkę amortyzacji określa się w momencie przyjęcia środka trwałego w wysokości odzwierciedlającej okres jego ekonomicznej użyteczności. Amortyzację składnika rzeczowych aktywów trwałych rozpoczyna się w miesiącu następującym po miesiącu, w którym oddano do użytkowania dany składnik aktywów.
Środkami trwałymi są pojedyncze składniki majątku trwałego o wartości początkowej wyższej niż 2 tys. złotych. Pojedyncze składniki majątku trwałego o wartości początkowej niższej niż 2 tys. złotych, które nie stanowią części większego składnika aktywów, odpisuje się jednorazowo w koszty.
Środki trwałe w budowie powstające dla celów produkcyjnych, wynajmu lub administracyjnych, jak również dla celów jeszcze nieokreślonych, prezentowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej wg kosztu wytworzenia pomniejszonego o odpisy z tytułu utraty wartości.
Aktywa utrzymywane na podstawie umów leasingu są traktowane jako aktywa z tytułu praw do użytkowania i nie stanowią części rzeczowych aktywów trwałych. W przypadku wykupu aktywów od leasingodawcy lub przejściu własności po zakończeniu umowy, aktywo jest przekwalifikowywane z aktywów z tyt. praw do użytkowania na środki trwałe.
Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży / likwidacji lub zaprzestania użytkowania środków trwałych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a wartością netto tych środków trwałych i są ujmowane w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów.
Rzeczowe aktywa trwałe amortyzuje się metodą liniową przy zastosowaniu następujących stawek:
Tytuł | Okres użytkowania w latach | |
grupa 0 | grunty | - |
grupa I | budynki i lokale | 2- 95 |
grupa II | obiekty inżynierii lądowej i wodnej | 10-40 |
grupa III | kotły i maszyny energetyczne | 14 -15 |
grupa IV | maszyny i urządzenia ogólne | 1 -22 |
grupa V | maszyny i urządzenia specjalne | 1-23 |
grupa VI | urządzenia techniczne | 1 -22 |
grupa VII | środki transportu | 2 -15 |
grupa VIII | narzędzia, przyrządy, wyposażenie | 1-19 |
Szczegóły wyceny znajdują się w akapicie dotyczącym leasingu.
Wartość niematerialna jest składnikiem możliwym do zidentyfikowania przez Grupę, pozostającym pod jej kontrolą, z którego Grupa osiągnie przyszłe korzyści ekonomiczne.
Składnik wartości niematerialnych Grupa ujmuje tylko wtedy, gdy:
a) jest prawdopodobne, że Grupa osiągnie przyszłe korzyści ekonomiczne, które można przyporządkować danemu składnikowi aktywów oraz
b) można wiarygodnie ustalić cenę nabycia lub koszt wytworzenia danego składnika aktywów.
Składnik wartości niematerialnych początkowo wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia.
Po początkowym ujęciu składnik wartości niematerialnych wykazuje się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
pomniejszonym o umorzenie i łączną kwotę odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości.
Wartości niematerialne podlegają amortyzacji. Stawki amortyzacyjne ustalone zostały z uwzględnieniem okresu ekonomicznej użyteczności wartości niematerialnych. Wartości niematerialne amortyzuje się metodą liniową przy zastosowaniu następujących okresów:
Tytuł | Okres użytkowania w latach |
oprogramowanie komputerowe | 2-15 |
koszty prac rozwojowych | 2 -5 |
pozostałe prawa majątkowe | 2- 10 |
Grupa nie zalicza do wartości niematerialnych i nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych od składników, których wartość początkowa nie przekracza 3,5 tys. złotych. Wydatki na ich nabycie Grupa odnosi w koszty w miesiącu oddania ich do użytkowania.
Koszty prac badawczych nie podlegają aktywowaniu i są prezentowane w sprawozdaniu z zysków lub strat i innychcałkowitych dochodów jako koszty w okresie, w którym zostały poniesione.
Składnik wartości niematerialnych powstały w wyniku prac rozwojowych ujmuje się wtedy i tylko wtedy, gdy Grupa jest w stanie udowodnić:
możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży,
zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży,
zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,
sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne,
dostępność stosownych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,
możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych.
Koszt wytworzenia składnika wartości niematerialnych we własnym zakresie Grupa obejmuje nakłady, które mogą być bezpośrednio przyporządkowane czynnościom tworzenia, produkcji i przystosowania składnika aktywów do użytkowania w sposób zamierzony przez kierownictwo.
Koszty prac rozwojowych uprzednio odniesione do sprawozdania z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów nie mogą być ujęte jako aktywa w późniejszym okresie. Koszty prac rozwojowych posiadające określony okres użytkowania, które zostały skapitalizowane, amortyzuje się od momentu rozpoczęcia produkcji komercyjnej produktu metodą liniową przez przewidywany okres czerpania z nich korzyści, nieprzekraczający 5 lat.
Grupa, jeżeli nie jest w stanie oddzielić etapu prac badawczych od etapu prac rozwojowych przedsięwzięcia prowadzącego do wytworzenia składnika wartości niematerialnych, traktuje nakłady na to przedsięwzięcie, jak gdyby zostały poniesione wyłącznie na etapie prac badawczych.
Na każdy koniec okresu sprawozdawczego Grupa dokonuje przeglądu składników majątku trwałego w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty ich wartości. W przypadku zaistnienia przesłanek, które wskazują na możliwość utraty wartości Grupa przeprowadza testy sprawdzające czy nastąpiła utrata wartości. Testy sprawdzające są przeprowadzane raz w roku także w odniesieniu do wartości niematerialnych i prawnych o nieokreślonym okresie używania.
W szczególności gdy stwierdzono istnienie takich przesłanek, szacowana jest wartość odzyskiwalna danego składnika aktywów, w celu ustalenia potencjalnego odpisu z tego tytułu.
Stratę z tytułu utraty wartości ujmuje się w wysokości kwoty o jaką wartość bilansowa danego składnika aktywów przewyższa jego wartość odzyskiwalną. Wartość odzyskiwalna to kwota wyższa z dwóch kwot: wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia i wartości użytkowej. Odpis z tytułu utraty wartości ujmuje się jako koszt w sprawozdaniu zysków i strat oraz całkowitych dochodów.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Odpis z tytułu utraty wartości zostaje odwrócony wtedy i tylko wtedy, gdy nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku wartość bilansowa składnika aktywów zostaje podwyższona do wysokości jego wartości odzyskiwalnej i nie może przekraczać wartości bilansowej jaka zostałaby ustalona, gdyby nie ujęto odpisu z tytułu utraty wartości. Po odwróceniu odpisu z tytułu utraty wartości w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika aktywów jest korygowany.
Zapasy wycenia się w cenie zakupu, nabycia lub koszcie wytworzenia nie wyższej od ceny sprzedaży netto. Na cenę nabycia lub koszt wytworzenia zapasów składają się wszystkie koszty zakupu, koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzenia zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu.
Koszty zakupu zapasów składają się z ceny zakupu, cła, pozostałych podatków, kosztów transportu, załadunku i wyładunku oraz innych kosztów dających się bezpośrednio przyporządkować do pozyskania wyrobów gotowych, materiałów i usług. Przy określaniu kosztów zakupu odejmuje się opusty, rabaty handlowe i inne podobne pozycje.
Na koszt wytworzenia zapasów robót w toku i wyrobów gotowych składają się koszty związane bezpośrednio z jednostką produkcji, takie jak robocizna bezpośrednia oraz systematycznie rozłożone, stałe i zmienne pośrednie koszty produkcji poniesione przy przetwarzaniu materiałów w wyroby gotowe.
Grupa stosuje tę sama metodę ustalania ceny zakupu lub kosztu wytworzenia w przypadku zapasów mających ten sam charakter i przeznaczenie.
Dla celów przypisania stałych pośrednich kosztów produkcji do kosztów przetworzenia zapasów przyjmuje się normalną zdolność produkcyjną urządzeń produkcyjnych.
W momencie sprzedaży zapasów wartość bilansową tych zapasów ujmuje się jako koszt okresu, w którym ujmowane są odnośne przychody.
Grupa stosuje do wyceny zapasów materiałów i towarów ceny zakupu, gdy koszty transportu oraz pozostałe koszty związane z zakupem materiałów stanowią jedynie około 1% kosztów zakupu materiałów.
Zapasy oraz rozchody materiałów, towarów i wyrobów gotowych są wyceniane przy wykorzystaniu metody FIFO.
Materiały i towary wycenia się w cenach zakupu, a wartość stanu końcowego ustala się przyjmując, że rozchód wycenia się kolejno po cenach materiałów i towarów, które najwcześniej zostały nabyte.
Półprodukty i produkty w toku wyceniane są w rzeczywistym koszcie wytworzenia.
Produkty gotowe wycenia się w rzeczywistym koszcie wytworzenia. Na koniec okresu sprawozdawczego dokonuje się porównania cen wyrobów gotowych z cenami sprzedaży netto.
Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych związane z utratą ich wartości lub wyceną na koniec okresu sprawozdawczego obciążają pozostałe koszty. W przypadku ustania przyczyny dokonania odpisu aktualizującego, wartość rzeczowych składników obrotowych jest odnoszona na dobro pozostałych przychodów.
Kapitał akcyjny zwykły wykazuje się w wartości nominalnej akcji wyemitowanych zgodnie ze statutem i zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
Rezerwy to zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne. Grupa tworzy rezerwy, gdy spełnione są łącznie następujące warunki:
na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowy) wynikający ze zdarzeń przeszłych,
prawdopodobne jest, że spełnienie obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków uosabiających korzyści ekonomiczne,
można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty tego obowiązku.
Grupa tworzy rezerwy na zobowiązania według następujących tytułów:
rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzona w związku z występowaniem dodatnich różnic pomiędzy wartością księgową aktywów i pasywów a ich wartością podatkową,
rezerwy na naprawy gwarancyjne,
rezerwy na straty na kontraktach,
rezerwy na świadczenia pracownicze,
pozostałe rezerwy.
Rozwiązanie niewykorzystanych rezerw następuje na dzień, na który okazały się zbędne.
Rezerwy na koszty napraw gwarancyjnych ujmowane są w momencie sprzedaży produktów zgodnie z najlepszym szacunkiem, co do przyszłych kosztów koniecznych do poniesienia przez Grupę w okresie gwarancji w koszty sprzedaży.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Rezerwy na straty na kontraktach odnoszone są w koszty danego kontraktu w momencie podjęcia informacji o stracie.
Rezerwy na świadczenia pracownicze oraz rezerwy na pozostałe koszty są odnoszone w ciężar pozostałych kosztów.
Grupa ujmuje składnik aktywów finansowych lub zobowiązanie finansowe w sprawozdaniu z sytuacji finansowej wtedy i tylko wtedy, gdy staje się związana postanowieniami umowy instrumentu. Jako instrument finansowy Grupa kwalifikuje każdą umowę, która skutkuje jednocześnie powstaniem składnika aktywów finansowych u jednej ze stron i zobowiązania finansowego lub instrumentu kapitałowego u drugiej ze stron, pod warunkiem, że z kontraktu zawartego między dwiema lub więcej stronami jednoznacznie wynikają skutki gospodarcze.
Zgodnie z MSSF 9 Grupa klasyfikuje aktywa finansowe do następujących kategorii wyceny:
a)wyceniane według zamortyzowanego kosztu;
b)wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy;
c)wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody;
Klasyfikacja jest uzależniona od przyjętego przez Grupę modelu zarządzania aktywami finansowymi oraz warunków umownych przepływów pieniężnych. Grupa dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne wtedy i tylko wtedy, gdy zmienia się model zarządzania tymi aktywami.
Aktywa finansowe wyceniane są według zamortyzowanego kosztu, wtedy i tylko wtedy gdy składnik aktywów jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, a warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Aktywa finansowe wyceniane są w wartości godziwej przez inne całkowite dochody wtedy i tylko wtedy gdy, składnik aktywów jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników finansowych, a warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Aktywa finansowe są wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, jeżeli nie są wyceniane wg zamortyzowanego kosztu lub wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Grupa klasyfikuje wszystkie zobowiązania finansowe jako wyceniane po początkowym ujęciu w zamortyzowanym koszcie, z wyjątkiem:
a)zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Takie zobowiązania, w tym instrumenty pochodne będące zobowiązaniami, wycenia się po początkowym ujęciu w wartości godziwej;
b)zobowiązań finansowych powstałych w wyniku przeniesienia składnika aktywów finansowych, który nie kwalifikuje się do zaprzestania ujmowania, lub wtedy, gdy ma zastosowanie podejście wynikające z utrzymania zaangażowania.
c)umów gwarancji finansowych.
d)zobowiązań do udzielenia pożyczki oprocentowanej poniżej rynkowej stopy procentowej.
e) warunkowej zapłaty ujętej przez jednostkę przejmującą w ramach połączenia jednostek, do którego ma zastosowanie MSSF 3.
Po początkowym ujęciu, Grupa wycenia aktywa finansowe, w tym instrumenty pochodne będące aktywami, w wartości godziwej, nie dokonując pomniejszenia o koszty transakcji, jakie mogą być poniesione przy sprzedaży lub innym sposobie wyzbycia się aktywów. Wyjątek stanowią aktywa finansowe:
-pożyczki i należności oraz inwestycje utrzymywane do terminu wymagalności, które wycenia się według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, za wyjątkiem sytuacji gdy:
oefekt dyskonta nie jest znaczący, oraz
ow przypadku należności o krótkim terminie zapadalności
wtedy aktywa ujmowane są w wartości wymagającej zapłaty bez efektu dyskonta.
-inwestycje w instrumenty kapitałowe nieposiadające kwotowań cen rynkowych z aktywnego rynku, i których wartość godziwa nie może być wiarygodnie zmierzona, a także powiązane z nimi instrumenty pochodne, które muszą być rozliczone przez dostawę niekwotowanych instrumentów kapitałowych wyceniane są według kosztu.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Grupa wycenia instrumenty finansowe według zamortyzowanego kosztu, z uwzględnieniem efektywnej stopy procentowej.
Wycena może odbywać się także:
w wartości wymagającej zapłaty, jeśli efekt dyskonta nie jest znaczący;
w kwocie wymagającej zapłaty: zobowiązania o krótkim terminie wymagalności;
według wartości godziwej przez całkowite dochody lub przez wynik finansowy.
Zmiany wartości godziwej instrumentów wycenianych w wartości godziwej przez całkowite dochody, są ujmowane przez pozostałe całkowite dochody, za wyjątkiem zysków i strat z tytułu utraty wartości, przychodów z tytułu odsetek oraz różnic kursowych, które ujmuje się w wyniku finansowym. W przypadku zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych łączny zysk lub stratę poprzednio ujęte w pozostałych całkowitych dochodach przenosi się z kapitału własnego do wyniku finansowego i ujmuje jako pozostałe zyski/ (straty).
W szczególności oprocentowane kredyty bankowe (w tym również kredyty w rachunku bieżącym) księgowane są w wartości uzyskanych wpływów pomniejszonych o koszty bezpośrednie pozyskania środków.
Koszty finansowe, łącznie z prowizjami płatnymi w momencie spłaty lub umorzenia oraz kosztami bezpośrednimi zaciągnięcia kredytów, ujmowane są w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i zwiększają wartość księgową instrumentu z uwzględnieniem spłat dokonanych w bieżącym okresie.
Na koniec okresu sprawozdawczego kredyty i pożyczki wyceniane są według skorygowanej ceny nabycia (zamortyzowanego kosztu), natomiast różnice pomiędzy wpływami z transakcji (pomniejszonymi o koszty transakcji) a wartością wykupu wykazuje się w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów przez okres trwania umowy pożyczki metodą efektywnej stopy procentowej.
Kredyty i pożyczki zalicza się do zobowiązań krótkoterminowych, chyba, że Grupa posiada bezwarunkowe prawo do odroczenia spłaty, o co najmniej 12 miesięcy po zakończeniu okresu sprawozdawczego.
Kredyty krótkoterminowe, dla których termin spłaty przypada w jednej transzy do roku od momentu jego wykorzystania, spółki wyceniają w kwocie wymagającej zapłaty.
Instrument kapitałowy jest to każda umowa, która stwierdza prawo do rezydualnego udziału w aktywach jednostki po odjęciu wszystkich jej zobowiązań.
Po początkowym ujęciu Grupa wycenia wszystkie inwestycje w instrumenty kapitałowe w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Grupa do szacowania odpisów z tytułu utraty wartości aktywów finansowych stosuje następujące podejścia:
podejście ogólne,
podejście uproszczone.
Szacowanie odpisów dotyczy aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie, w szczególności należności z tytułu dostaw i usług, aktywów z tyt. umów z klientami, udzielonych pożyczek, środków pieniężnych oraz lokat bankowych.
W celu ustalenia znacznego wzrostu ryzyka kredytowego i ujęcia odpisu na oczekiwane straty kredytowe na zasadzie zbiorowej Grupa grupuje instrumenty finansowe w oparciu o wspólną charakterystykę ryzyka kredytowego. Grupowanie instrumentów finansowych może ulegać zmianom w czasie wraz z udostępnieniem nowych informacji dotyczących grup instrumentów finansowych lub poszczególnych instrumentów finansowych. Grupowanie dotyczy aktywów z tytułu należności, jak również środków pieniężnych. Pozostałe aktywa są analizowane indywidualnie.
Grupa dokonuje odpisu na oczekiwane straty w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym, chyba, że nastąpiło znaczące pogorszenie ryzyka kredytowego lub niewykonanie zobowiązania. Jeżeli ryzyko kredytowe wzrosło, to jednostka wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Grupa stosuje trzystopniowy model utraty wartości.
–1 stopień – saldo dla których ryzyko kredytowe nie wzrosło znacząco od początkowego ujęcia. Oczekiwane starty kredytowe określa się na podstawie prawdopodobieństwa niewypełnienia zobowiązania w ciągu 12 miesięcy .
–2 stopień – obejmuje salda, dla których nastąpił znaczny wzrost ryzyka kredytowego od początkowego ujęcia, ale brak jest obiektywnych przesłanek utraty wartości. Oczekiwane straty określa się na podstawie prawdopodobieństwa niewypełnienia zobowiązania przez cały umowny okres życia danego aktywa.
–3 stopień – obejmuje salda z obiektywną przesłanką utraty wartości (aktywa z rozpoznaną utratą wartości.)
Na każdy dzień sprawozdawczy Grupa analizuje, czy wystąpiły przesłanki wskazujące na znaczny wzrost ryzyka kredytowego posiadanych aktywów finansowych.
Oceniając, czy ryzyko kredytowe znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, Grupa porównuje ryzyko niewykonania zobowiązania na instrumencie finansowym na dzień sprawozdawczy z ryzykiem niewykonania zobowiązania w dniu początkowego ujęcia. Dokonując tej oceny, Grupa rozważa racjonalne i możliwe do udokumentowania informacje ilościowe i jakościowe, w tym wcześniejsze doświadczenie i prognozy, które są dostępne bez nadmiernych kosztów i lub starań. Patrząc w przyszłość rozważane informacje obejmują przyszłe perspektywy branży, w których dłużnicy Grupy działają, uzyskane na podstawie raportów ekspertów gospodarczych, analityków finansowych, organów rządowych, i innych podobnych organizacji, jak również uwzględniane są różnego typu zewnętrzne źródła podające informacje na temat bieżących i prognozowanych kierunków w zakresie podstawowej działalności Grupy.
W szczególności, następujące informacje są brane pod uwagę przy ocenie czy wzrosło ryzyko kredytowe od początkowego ujęcia:
faktyczne lub oczekiwane znaczące pogorszenie zewnętrznego (jeśli dostępny) lub wewnętrznego ratingu instrumentu finansowego,
istniejące lub prognozowane niekorzystne zmiany warunków biznesowych, finansowych lub ekonomicznych, które prawdopodobnie spowodują znaczny spadek zdolności dłużnika do wywiązywania się ze zobowiązań dłużnych,
faktyczne lub oczekiwane znaczne pogorszenie wyników operacyjnych dłużnika,
faktyczna lub oczekiwana znacząca niekorzystna zmiana otoczenia regulacyjnego, ekonomicznego lub technologicznego dłużnika, która powoduje znaczny spadek zdolności dłużnika do wywiązywania się ze swoich zobowiązań dłużnych.
Niezależnie od wyniku powyższej oceny, Grupa zakłada, że ryzyko kredytowe związane z aktywami finansowymi znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, gdy płatności wynikające z umowy są przeterminowane o więcej niż 30 dni, chyba że Grupa posiada uzasadnione i możliwe do udowodnienia informacje, które wskazują inaczej.
Pomimo powyższego Grupa zakłada, że ryzyko kredytowe związane z instrumentami finansowymi nie wzrosło znacząco od momentu początkowego ujęcia, jeżeli instrumenty finansowe wykażą niskie ryzyko kredytowe na dzień sprawozdawczy (ryzyko finansowe związane z instrumentem finansowym jest niskie, dłużnik ma zdolność do wywiązywania się w najbliższym czasie ze zobowiązań wynikających z umowy w zakresie przepływów pieniężnych a niekorzystne zmiany warunków - ekonomicznych i biznesowych w dłuższej perspektywie mogą, ale niekoniecznie ograniczą zdolność dłużnika do wywiązywania się ze zobowiązań wynikających z umowy w zakresie przepływów pieniężnych).
Grupa uważa, że poniższe zdarzenia uznaje się za niewykonanie zobowiązania do wewnętrznych celów zarządzania ryzykiem kredytowym, ponieważ doświadczenia historyczne wskazują, że aktywa spełniające którekolwiek z poniższych kryteriów zasadniczo nie są odzyskiwalne:
- informacje opracowane wewnętrznie lub uzyskane ze źródeł zewnętrznych wskazują, że jest mało prawdopodobne, aby dłużnik spłacił wierzycieli, w tym Grupę, w całości (bez uwzględnienia jakichkolwiek zabezpieczeń posiadanych przez Grupę).
Niezależnie od powyższej analizy, Grupa uważa, za niewykonanie zobowiązania nastąpiło, gdy składnik aktywów finansowych jest przeterminowany o ponad 90 dni, chyba że Grupa ma uzasadnione i możliwe do udowodnienia informacje, aby wykazać, że dłuży okres przeterminowania jako kryterium uznania za niewykonanie zobowiązania jest bardziej odpowiedni.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Składnik aktywów finansowych jest uznany za dotknięty utratą wartości, gdy wystąpiło jedno lub więcej zdarzeń, które mają niekorzystny wpływ na szacowane przyszłe przepływy pieniężne z tego składnika aktywów finansowych. Dowodem na to, że składnik aktywów jest dotknięty utratą wartości, obejmuje dane obserwowalne o następujących zdarzeniach:
znaczne problemy finansowe emitenta akcji/ udziałów lub pożyczkobiorcy,
naruszenie warunków umowy, takie jak niewykonanie zobowiązania,
jest prawdopodobne, że pożyczkobiorca wejdzie w stan upadłości lub innej reorganizacji finansowej,
brak aktywnego rynku na dany składnik aktywów finansowych z powodu trudności finansowych.
Grupa spisuje aktywa finansowe gdy istnieją informacje wskazujące, że dłużnik ma poważne trudności finansowe i nie ma realistycznych perspektyw na odzyskanie środków np. dłużnik został postawiony w stan likwidacji lub wszedł w postępowanie upadłościowe. Odpisane aktywa finansowe mogą nadal być przedmiotem egzekucji w ramach procedury windykacji Grupy. Wszelkie odzyskane kwoty są ujmowane w sprawozdaniu z zysków lub strat.
Kalkulacja oczekiwanych strat kredytowych jest funkcją prawdopodobieństwa niewykonania zobowiązania, straty z tytułu niewykonania zobowiązania i ekspozycji w momencie niewykonania zobowiązania. Ocena prawdopodobieństwa niewykonania zobowiązania i straty z tytułu niewykonania zobowiązania oparta jest na danych historycznych skorygowanych o prognozy, jak opisano powyżej. Ekspozycję w momencie niewykonania zobowiązania, w stanowi wartość bilansowa brutto aktywów na dzień sprawozdawczy. W przypadku aktywów finansowych przewidywaną stratę kredytową szacuje się jako różnicę między wszystkimi przepływami pieniężnymi wynikającymi z umowy, które są należne Grupie zgodnie z umowami, oraz wszystkimi przepływami pieniężnymi, które Grupa spodziewa się otrzymać. Zdyskontowane według pierwotnej efektywnej stopy procentowej.
Grupa ujmuje w wyniku finansowym, jako zysk lub stratę z tytułu utraty wartości, kwotę oczekiwanych strat kredytowych (lub kwotę rozwiązanej rezerwy), jaka jest wymagana, aby dostosować odpis na oczekiwane straty kredytowe na dzień sprawozdawczy.
Grupa wycenia oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentów finansowych w sposób uwzględniający:
a)nieobciążoną i ważoną prawdopodobieństwem kwotę, którą ustala się oceniając szereg możliwych wyników;
b)wartość pieniądza w czasie;
c)racjonalne i możliwe do udokumentowania informacje, które są dostępne bez nadmiernych kosztów lub starań na dzień sprawozdawczy, dotyczące przeszłych zdarzeń, obecnych warunków i prognoz dotyczących przyszłych warunków gospodarczych.
Grupa stosuje uproszczone podejście przy kalkulacji oczekiwanych strat kredytowych dla należności z tytułu dostaw i usług, jak również do aktywów z tyt. umów z klientami, wyceniając odpis z tytułu utraty wartości w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w horyzoncie życia należności.
Grupa do oszacowania wartości tego odpisu stosuje macierz rezerw opracowaną na podstawie danych historycznych dotyczących spłat należności przez kontrahentów, skorygowanych w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości. W tym celu Grupa dokonuje statystycznej analizy wiekowej oraz analizy ściągalności należności w oparciu o dane z min. 4 lat wstecz. Dane historyczne dotyczące spłat należności przez kontrahentów analizowane są w następujących przedziałach płatniczych: bieżące, (0)-30-90-180-360.
Na podstawie macierzy rezerw Grupa określa wskaźniki procentowe oczekiwanych strat kredytowych w poszczególnych przedziałach wiekowych dla poszczególnych Grup kontrahentów.
Przy wyliczaniu wskaźników brane są pod uwagę należności rozliczone w danym roku w rozbiciu na liczbę dni należności spłaconych po terminie do należności spisanych z wyłączeniem należności spornych i nieściągalnych, do których zastosowano podejście indywidualne.
Dla należności spornych i nieściągalnych Grupa poza metodą statystyczną szacowania wartości odpisu z tytułu utraty wartości opartą o macierz rezerw stosuje indywidualne podejście. Dla każdej należności spornej, kierownictwo stosuje profesjonalny osąd na podstawie analizy sytuacji finansowej kontrahenta oraz ogólnych warunków rynkowych.
Odpis z tytułu utraty wartości oraz odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości ujmuje się w sprawozdaniu z zysku i strat i innych całkowitych dochodów. Jeżeli w następnym okresie odpis z tytułu utraty wartości się zmniejszył to uprzednio ujęty odpis odwraca się.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Grupa zaprzestaje ujmować składnik aktywów finansowych w bilansie, wtedy gdy wygasają umowne prawo do przepływów pieniężnych z tego składnika aktywów lub gdy przenosi składnik aktywów finansowych o zasadniczo wszystkie korzyści związane z własnością tego składnika aktywów.
W związku z prowadzoną działalnością Grupa jest narażona na ryzyka finansowe związane ze zmianami kursów walutowych oraz stóp procentowych, z związku z powyższym Grupa zabezpiecza przepływy pieniężne poprzez zawieranie umów forward lub IRS.
Rachunkowość zabezpieczeń ujmuje wpływające na sprawozdanie z zysków lub strat skutki kompensowania zmian wartości godziwej instrumentu zabezpieczającego oraz pozycji zabezpieczanej. Instrumenty pochodne takie jak opcje, forward, swap, mają zwykle na celu zabezpieczanie wartości godziwej aktywów lub zobowiązań bądź zabezpieczanie przyszłych przepływów pieniężnych.
W odniesieniu do instrumentów zabezpieczających Grupa może zastosować zasady rachunkowości zabezpieczeń tylko w przypadku spełnienia wszystkich warunków stosowania rachunkowości zabezpieczeń, tj.:
a)powiązanie zabezpieczające obejmuje wyłącznie kwalifikujące się instrumenty zabezpieczające i kwalifikujące się pozycje zabezpieczane;
b)w momencie ustanowienia powiązania zabezpieczającego formalnie wyznaczono i udokumentowano powiązanie zabezpieczające, jak również cel zarządzania ryzykiem przez Grupę oraz strategię dokonywania zabezpieczenia. Dokumentacja ta zawiera określenie instrumentu zabezpieczającego, pozycji zabezpieczanej, charakteru zabezpieczanego ryzyka oraz sposobu, w jaki Grupa będzie oceniać, czy powiązanie zabezpieczające spełnia wymogi efektywności zabezpieczenia (w tym przeprowadzoną przez jednostkę analizę źródeł nieefektywności zabezpieczenia oraz opis sposobu, w jaki ustala ona wskaźnik zabezpieczenia);
c)powiązanie zabezpieczające spełnia wszystkie następujące wymogi efektywności zabezpieczenia:
a.między pozycją zabezpieczaną a instrumentem zabezpieczającym istnieje powiązanie ekonomiczne;
b.ryzyko kredytowe nie ma przeważającego wpływu na zmiany wartości wynikające ze wspomnianego powiązania ekonomicznego; oraz
c.wskaźnik zabezpieczenia powiązania zabezpieczającego jest taki sam jak wskaźnik wynikający z wielkości pozycji zabezpieczanej, którą jednostka faktycznie zabezpiecza, oraz wielkości instrumentu zabezpieczającego, którą jednostka faktycznie stosuje do zabezpieczenia tejże wielkości pozycji zabezpieczanej. Takie wyznaczenie nie może odzwierciedlać jednak braku równowagi między współczynnikami ważenia pozycji zabezpieczanej i instrumentu zabezpieczającego, który to brak powodowałby nieefektywność zabezpieczenia (niezależnie od tego, czy zostałaby ona ujęta, czy nie) mogącą prowadzić do wyniku księgowego, który byłby niezgodny z celem rachunkowości zabezpieczeń.
Spółka dopuszcza stosowanie zabezpieczenia przepływów pieniężnych.
Zabezpieczenie przepływów pieniężnych:
Zabezpieczenie przepływów pieniężnych oznacza zabezpieczenie ekspozycji na zmienność przepływów pieniężnych, którą przypisać można określonemu rodzajowi ryzyka związanemu z całym ujętym składnikiem aktywów lub zobowiązaniem bądź jego komponentem (takim jak całość lub część przyszłych płatności odsetkowych od zadłużenia o zmiennym oprocentowaniu), lub z wysoce prawdopodobną planowaną transakcją, i która mogłaby wpływać na wynik finansowy.
Zabezpieczenie przepływów pieniężnych ujmuje się w księgach w następujący sposób:
a)oddzielny składnik kapitału własnego związany z pozycją zabezpieczaną (rezerwę z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych) koryguje się o niższą spośród następujących kwot (w wartościach bezwzględnych):
a.skumulowane od momentu ustanowienia zabezpieczenia zyski lub straty na instrumencie zabezpieczającym; oraz
b.skumulowaną od momentu ustanowienia zabezpieczenia zmianę wartości godziwej (obecnej wartości) pozycji zabezpieczanej (tj. obecną wartość skumulowanej zmiany zabezpieczanych oczekiwanych przyszłych przepływów pieniężnych);
b)część zysku lub straty na instrumencie zabezpieczającym, którą określono jako skuteczne zabezpieczenie (tj. część, którą kompensuje się ze zmianą rezerwy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych obliczoną zgodnie z pkt a)), ujmuje się w innych całkowitych dochodach;
c)wszelkie pozostałe zyski lub straty na instrumencie zabezpieczającym (lub wszelkie zyski lub straty wymagane do zrównoważenia zmiany rezerwy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych obliczonej zgodnie z pkt a)) stanowią nieefektywność zabezpieczenia, którą ujmuje się w wyniku finansowym.
Część efektywna zabezpieczenia przenoszona jest na wynik finansowy jako korekta wynikająca z przeklasyfikowania w tym okresie lub okresach, kiedy zabezpieczane przepływy pieniężne wpływają na wynik finansowy.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Spółka zaprzestaje stosowania rachunkowości zabezpieczeń przepływów pieniężnych wówczas, gdy spełniony jest jeden z poniższych warunków:
a)Jeżeli powiązanie zabezpieczające przestaje spełniać kryteria kwalifikacyjne, a więc w szczególności gdy wygasa lub zostaje przedterminowo rozliczony instrument zabezpieczający, gdy wystąpienie przepływów pieniężnych z planowanej transakcji nie jest wysoce prawdopodobne lub gdy nie są spełnione kryteria oceny efektywności zabezpieczenia z zastrzeżeniem poniższego punktu. W takim przypadku, jeśli wciąż oczekuje się, że nastąpią zabezpieczane przyszłe przepływy pieniężne, kwota pozostaje w rezerwie z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych do czasu wystąpienia tych przepływów. W przeciwnym przypadku przeprowadza się natychmiastowe przeklasyfikowanie tej kwoty do wyniku finansowego.
b)Jeżeli powiązanie zabezpieczające przestaje spełniać wymóg efektywności zabezpieczenia dotyczący wskaźnika zabezpieczenia, lecz cel zarządzania ryzykiem odnoszący się do tego wyznaczonego powiązania zabezpieczającego pozostaje taki sam, Grupa koryguje wskaźnik zabezpieczenia powiązania zabezpieczającego w taki sposób, aby spełniało ono ponownie kryteria kwalifikacyjne (tzw. mechanizm przywracania równowagi).
Jednostki korzystają z finansowania w formie faktoringu pełnego lub niepełnego.
Faktoring pełny traktowany jest jako umowa sprzedaży wierzytelności. Przeniesienie wierzytelności jest definitywne, tzn. pełne ryzyko niewypłacalności dłużnika z chwilą zawarcia umowy zostaje przeniesione na faktora.
W przypadku faktoringu niepełnego przeniesienie wierzytelności na faktora nie jest definitywne, w związku z czym ryzyko niewypłacalności dłużnika spoczywa na faktorancie. Jeżeli dłużnik nie spłaci wymagalnej kwoty, to faktorant musi zwrócić otrzymaną od faktora kwotę. Umowa taka ujmowana jest na zasadach podobnych do umowy kredytu czy pożyczki. Otrzymane środki tytułem zaliczki są prezentowane jako pozostałe zobowiązania finansowe w kwocie zobowiązania do faktora.
Koszty związane z umowami faktoringu, takie jak prowizje i odsetki, Grupa zalicza do sprawozdania z zysków lub strat i całkowitych dochodów poprzez ujęcie w kosztach finansowych.
Zobowiązanie warunkowe jest możliwym zobowiązaniem, które powstaje na skutek zdarzeń przeszłych i którego istnienie zostanie potwierdzone dopiero w przyszłości w momencie wystąpienia niepewnych zdarzeń, (nad którymi jednostka nie ma pełnej kontroli). Zobowiązaniem warunkowym może być również obecne zobowiązanie jednostki, które powstaje na skutek przeszłych zdarzeń i którego nie można wycenić wystarczająco wiarygodnie lub nie jest prawdopodobne, aby wypełnienie tego zobowiązania spowodowało wypływ środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne. W związku z tym zobowiązanie takie nie jest prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, natomiast jest ujawniane w informacji dodatkowej do sprawozdania.
Segment działalności jest grupą aktywów i obszarów działań angażowanych w celu dostarczania produktów lub usług podlegających określonym rodzajom ryzyka i korzyściom różniącym się od rodzajów ryzyka i korzyści innych segmentów działalności. Podstawą wyodrębnienia kosztów segmentu są koszty, na które składają się koszty sprzedaży produktów klientom zewnętrznym oraz koszty transakcji realizowanych z innymi segmentami, które wynikają z działalności operacyjnej danego segmentu i dają się bezpośrednio przyporządkować do tego segmentu.
Aktywa użytkowane wspólnie przez jeden lub przez większą ilość segmentów przypisuje się do tych segmentów wtedy i tylko wtedy, gdy odnośne przychody zostały przypisane także do tych segmentów.
Przychody segmentu ze sprzedaży na rzecz klientów zewnętrznych oraz przychody segmentu pochodzące z transakcji realizowanych z innymi segmentami wykazuje się osobno.
Grupa na koniec okresu sprawozdawczego prezentuje aktywa i pasywa oraz przychody ze sprzedaży z uwzględnieniem pozycji związanych z podmiotami powiązanymi zgodnie z przepisami Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.
Podmiot powiązany jest osobą lub jednostką związaną z jednostką, która sporządza sprawozdanie finansowe („jednostką sprawozdawczą”).
a)Osoba lub bliski członek rodziny tej osoby jest związany z jednostką sprawozdawczą, jeżeli ta osoba:
1)Sprawuje kontrolę lub współkontrolę nad jednostką sprawozdawczą;
2)Ma znaczący wpływ na jednostkę sprawozdawczą; lub
3)Jest członkiem kluczowego personelu kierowniczego jednostki sprawozdawczej lub jej jednostki dominującej.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
b)Jednostka jest związana z jednostką sprawozdawczą, jeżeli spełniony jest jeden z poniższych warunków:
1)Jednostka i jednostka sprawozdawcza są członkami samej grupy( co oznacza, że każda jednostka dominująca, zależna i współzależna jest związana z pozostałymi jednostkami).
2)Jedna jednostka jest jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem innej jednostki (lub jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem członka grupy, której członkiem jest ta inna jednostka).
3)Obydwie jednostki są wspólnymi przedsięwzięciami tego samego trzeciego podmiotu.
4)Jedna jednostka jest wspólnym przedsięwzięciem trzeciej jednostki, a dana inna jednostka jest jednostką stowarzyszoną trzeciej jednostki.
5)Jednostka jest programem świadczeń po okresie zatrudnienia na rzecz pracowników jednostki sprawozdawczej lub jednostki związanej z jednostką sprawozdawczą. Jeżeli jednostka sprawozdawcza jest sama sobie takim programem, sponsorujący pracodawcy są również związani z jednostką sprawozdawczą.
6)Jednostka jest kontrolowana lub wspólnie kontrolowana przez osobę określoną w pkt. a)
7)Osoba określona w pkt a) ppkt I) i ma znaczący wpływ na jednostkę lub jest członkiem kluczowego personelu kierowniczego jednostki (lub jednostki dominującej tej jednostki).
8)Jednostka lub dowolny członek grupy, której jednostka jest częścią, świadczy usługi kluczowego personelu kierowniczego na rzecz jednostki sprawozdawczej lub jej jednostki dominującej.
Związki pomiędzy jednostkami dominującymi a ich jednostkami zależnymi ujawnia się niezależnie od faktu, czy pomiędzy podmiotami powiązanymi miały miejsce transakcje.
Jeśli pomiędzy podmiotami powiązanymi miały miejsce transakcje, Grupa ujawnia informacje dotyczące istoty związku pomiędzy podmiotami powiązanymi.
Grupa w zakresie identyfikacji podmiotów powiązanych prezentuje jednostki, dla których jednostka dominująca jest akcjonariuszem / udziałowcem oraz podmioty, od których jednostka dominująca jest zależna zarówno w sposób pośredni, jak i bezpośredni. Jednostka dominująca za podmioty powiązane uznaje również Członków Zarządu oraz członków ich rodzin.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnego z MSSF wymaga od Grupy użycia ocen i szacunków, które mają wpływ na stosowane zasady rachunkowości oraz wykazywane aktywa, pasywa, przychody oraz koszty.
Szacunki i związane z nimi założenia opierają się o doświadczenia historyczne i inne czynniki uznawane za istotne. Rzeczywiste wyniki mogą odbiegać od przyjętych wartości szacunkowych.
Podstawowe osądy i szacunki dokonane w procesie stosowania zasad rachunkowości i mające największy wpływ na wartości ujęte w sprawozdaniu finansowym obejmowały:
- Ujmowanie przychodów
Grupa stosuje metodę procentowego zaawansowania prac przy rozliczaniu kontraktów długoterminowych czyli dla sprzedaży dla której zobowiązania są spełniane w czasie. Stopień zaawansowania usługi mierzy się udziałem kosztów poniesionych do całości szacowanych kosztów kontraktu. Wyceny bieżące stopnia zaawansowania kontraktów ujmuje się na w pozycjach aktywo / zobowiązanie z tyt. umów z klientami.
- Ujmowanie aktywów z tyt. praw do użytkowania w przypadku umów na czas nieokreślony
Grupa ujmując aktywa z tyt. prawa do użytkowania, szacuje nieodwoływalny okres leasingu. W przypadku umów na czas nieokreślony oraz umów z opcją przedłużenia, Grupa ocenia w jakim najbardziej prawdopodobnym okresie będzie korzystał z aktywów, biorąc pod uwagę dotychczasową praktykę oraz biznesowe plany na kolejne lata.
- Stawki amortyzacyjne
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywalnego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Grupa weryfikuje przewidywane okresy użytkowania ekonomicznego składników pozycji rzeczowych aktywów trwałych na koniec każdego rocznego okresu sprawozdawczego.
W 2021 r. nie dokonano zmian stawek amortyzacji które by istotnie wpłynęły na koszty amortyzacji i wyniki Grupy zarówno na rok 2021, jak i lata kolejne.
- Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych i aktywów z tyt. prawa do użytkowania
Grupa dokonuje oceny, czy wystąpiły przesłanki wskazujące na możliwość wystąpienia utraty wartości pojedynczych składników aktywów lub ośrodków wypracowujących środki pieniężne. W ramach analizy oceniane są przesłanki pochodzące z zewnętrznych źródeł informacji jak i przesłanki wewnętrzne. Wystąpienie przesłanki wskazującej na możliwość utraty wartości wymaga oszacowania wartości odzyskiwalnej. Więcej informacji na temat utraty wartości ww. aktywów znajduje się w Nocie 6.6.
- Odpisy na zapasy
Ustalenie odpisów wartości zapasów, wymaga oszacowania ich wartości netto możliwych do uzyskania bazując na najbardziej aktualnych cenach sprzedaży na moment dokonania szacunków.
- Utrata wartości należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności, jak również aktywów z tyt. umów z klientami
W celu oszacowania oczekiwanej straty kredytowej Grupa stosuje podejście indywidualne i uproszczone. W przypadku podejścia uproszczonego Grupa wykorzystuje matrycę rezerw oszacowaną na podstawie historycznych poziomów spłacalności przez kontrahentów. Grupa uwzględnia informacje dotyczące przyszłości w stosowanych parametrach modelu szacowania strat oczekiwanych, poprzez zarządczą korektę bazowych współczynników prawdopodobieństwa niewypłacalności. Dla należności spornych i nieściągalnych Grupa stosuje indywidualną ocenę zarządu poszczególnych sald z kontrahentami.
- Wycena rezerw
Tworzenie rezerw wymaga dokonania szacunków prawdopodobieństwa wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomicznych oraz określenia wysokości stanowiącej najbardziej wiarygodny szacunek nakładów niezbędnych do wypełnienia obowiązku obecnego na koniec okresu sprawozdawczego. Rezerwy są tworzone, gdy prawdopodobieństwo wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne jest większe niż 50%
- Wycena rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych (odprawy emerytalne i rentowe oraz nagrody jubileuszowe)zostały oszacowane za pomocą metod aktuarialnych, które bazują na przyjętych przez aktuariusza założeniach.
- Składniki aktywów z tytułu podatku odroczonego
Grupa rozpoznaje składniki aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Informacje o zmianach pozycji ujętych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej na które mogły mieć wpływ osądy i szacunki w stosunku do końca 2020 r. przedstawione zostały poniżej:
Grupa INTROL
Nr noty | 31.12.2021 | 31.12.2020 (dane przekształcone) | Zmiana | |
Odpisy aktualizujące wartość aktywów: | 19 143 | 19 808 | (665) | |
UTRATA WARTOŚCI (MSR 36 i inne) | ||||
- wartości niematerialne (w tym wartość firmy) | 6.5 | 1 887 | 1 274 | 613 |
- aktywa z tyt. prawa do użytkowania | 6.2 | 1 491 | 1 491 | - |
- zapasy | 6.9 | 2 724 | 2 652 | 72 |
- inwestycje długo- i krótkoterminowe | 6.12 | - | 31 | (31) |
- inne (RMK i inne) | 61 | 79 | (18) | |
OCZEKIWANE STRATY KREDYTOWE (MSSF 9) | ||||
- należności długo- i krótkoterminowe | 6.10 | 10 425 | 11 701 | (1 276) |
- aktywa z tyt. umów z klientami | 6.11 | 66 | 91 | (25) |
- odpisy na pożyczki | 6.12 | 2 489 | 2 489 | - |
- inne | - | - | - | |
Aktywa z tyt. praw do użytkowania | 6.2 | 40 510 | 41 903 | (1 393) |
Zobowiązania związane z prawami do użytkowania | 6.20 | 33 167 | 35 308 | (2 141) |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 6.33.3 | 11 106 | 18 925 | (7 819) |
Rezerwa na odroczony podatek dochodowy | 6.33.3 | 9 930 | 9 864 | 66 |
Rezerwy: | 6.18 | 17 083 | 17 096 | (13) |
- na naprawy gwarancyjne | 6.18 | 552 | 312 | 240 |
- na straty na kontraktach | 6.18 | 5 631 | 6 645 | (1 014) |
- na świadczenia pracownicze i tym podobne: | 6.18 | 10 288 | 8 948 | 1 340 |
- odprawy emerytalne i rentowe | 6.18 | 2 345 | 2 263 | 82 |
- urlopy | 6.18 | 3 592 | 3 027 | 565 |
- premie dla Zarządów | 6.18 | 293 | 1 470 | (1 177) |
- pozostałe premie | 6.18 | 2 778 | 1 415 | 1 363 |
- nagrody jubileuszowe | 6.18 | 1 280 | 773 | 507 |
- inne | 6.18 | - | - | - |
- pozostałe rezerwy: | 6.18 | 612 | 1 191 | (579) |
- na badanie bilansu | 6.18 | 156 | 166 | (10) |
- inne | 6.18 | 456 | 1 025 | (569) |
Umowy z klientami: | ||||
- aktywa z tytułu umów z klientami | 6.11 | 21 056 | 22 820 | (1 764) |
- zobowiązania z tytułu umów z klientami | 6.11 | 10 165 | 11 778 | (1 613) |
*W stosunku do raportu rocznego, zmianie uległa prezentacja części pozycji ujętych w roku ubiegłym na rzeczowych aktywach trwałych do aktywów z tyt. praw do użytkowania. Więcej szczegółów znajduje się w punkcie 5.4.
Istotne założenia, przyjęte przy szacowaniu powyższych wartości, nieopisane w niniejszym punkcie zostały przedstawione w punkcie 5.4.3 „Informacje dotyczące zasad rachunkowości przyjętych przez sporządzaniu sprawozdania”.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
2021 rok | Grunty | Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Inne środki trwałe | Środki trwałe razem |
Wartość brutto środków trwałych na początek okresu | 563 | 55 126 | 74 848 | 12 510 | 15 215 | 158 262 |
Zmiany zasad polityki rachunkowości | - | - | - | - | - | - |
Wartość brutto środków trwałych na początek okresu po zmianach | 563 | 55 126 | 74 848 | 12 510 | 15 215 | 158 262 |
Zwiększenia (z tytułu) | 1 438 | 1 193 | 6 430 | 3 848 | 1 405 | 14 314 |
– zakupu / nabycia | 1 438 | 1 193 | 6 199 | 1 001 | 1 161 | 10 992 |
– reklasyfikacja z aktywów z tyt. prawa do użytkowania | - | - | 231 | 2 847 | 244 | 3 322 |
– inne | - | - | - | - | - | - |
Zmniejszenia (z tytułu) (-) | - | (507) | (619) | (2 311) | (397) | (3 834) |
– sprzedaży i likwidacji | - | (507) | (619) | (2 226) | (397) | (3 749) |
– inne | - | - | - | (85) | - | (85) |
Przemieszczenia wewnętrzne | - | (491) | (33) | - | 524 | - |
Wartość brutto środków trwałych na koniec okresu | 2 001 | 55 321 | 80 626 | 14 047 | 16 747 | 168 742 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu | - | 11 901 | 34 780 | 10 502 | 9 797 | 66 980 |
Zmiany zasad polityki rachunkowości | - | - | - | - | - | - |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu po zmianach | - | 11 901 | 34 780 | 10 502 | 9 797 | 66 980 |
Amortyzacja za okres (z tytułu) | - | 262 | 3 848 | 861 | 1 308 | 6 279 |
– zwiększeń | - | 926 | 4 155 | 1 200 | 1 326 | 7 607 |
– reklasyfikacja z aktywów z tyt. prawa do użytkowania | - | - | 228 | 1 796 | 217 | 2 241 |
– zmniejszeń z tytułu sprzedaży i likwidacji (-) | - | (575) | (508) | (2 177) | (357) | (3 617) |
– zmniejszeń/zwiększeń z tytułu przemieszczeń wewnętrznych (+/-) | - | (89) | (33) | - | 122 | - |
– innych | - | - | 6 | 42 | - | 48 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu | - | 12 163 | 38 628 | 11 363 | 11 105 | 73 259 |
Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu | - | - | - | - | - | - |
Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | - | - | - | - | - | - |
Wartość netto środków trwałych na koniec okresu | 2 001 | 43 158 | 41 998 | 2 684 | 5 642 | 95 483 |
w tym środki trwałe w budowie | - | - | 261 | - | 15 | 276 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
2020 rok (dane przekształcone) | Grunty | Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Inne środki trwałe | Środki trwałe razem |
Wartość brutto środków trwałych na początek okresu | 5 779 | 55 918 | 72 623 | 11 828 | 14 386 | 160 534 |
Zmiany zasad polityki rachunkowości | (5 216) | - | - | - | - | (5 216) |
Wartość brutto środków trwałych na początek okresu po zmianach | 5 779 | 55 918 | 72 623 | 11 828 | 14 386 | 155 318 |
Zwiększenia (z tytułu) | - | 83 | 2 614 | 2 554 | 1 091 | 6 342 |
– zakupu / nabycia | - | 83 | 1 083 | 979 | 1 062 | 3 207 |
– reklasyfikacja z aktywów z tyt. prawa do użytkowania | - | - | 1 531 | 1 575 | - | 3 106 |
– inne | - | - | - | - | 29 | 29 |
Zmniejszenia (z tytułu) (-) | - | (875) | (389) | (1 872) | (262) | (3 398) |
– sprzedaży i likwidacji | - | (875) | (386) | (1 872) | (258) | (3 391) |
– inne | - | - | (3) | - | (4) | (7) |
Przemieszczenia wewnętrzne | - | - | - | - | - | - |
Wartość brutto środków trwałych na koniec okresu | 563 | 55 126 | 74 848 | 12 510 | 15 215 | 158 262 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu | - | 11 120 | 30 424 | 10 019 | 8 603 | 60 166 |
Zmiany zasad polityki rachunkowości (wdrożenie MSSF 16) | - | - | - | - | - | - |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu po zmianach | - | 11 120 | 30 424 | 10 019 | 8 603 | 60 166 |
Amortyzacja za okres (z tytułu) | - | 781 | 4 356 | 483 | 1 194 | 6 814 |
– zwiększeń | - | 1 066 | 4 231 | 1 064 | 1 420 | 7 781 |
– reklasyfikacja z aktywów z tyt. prawa do użytkowania | - | - | 490 | 1 090 | - | 1 580 |
– zmniejszeń z tytułu sprzedaży i likwidacji (-) | - | (285) | (365) | (1 671) | (226) | (2 547) |
– zmniejszeń/zwiększeń z tytułu przemieszczeń wewnętrznych (+/-) | - | - | - | - | - | - |
– innych | - | - | - | - | - | - |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu | - | 11 901 | 34 780 | 10 502 | 9 797 | 66 980 |
Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu | - | 574 | - | - | - | 574 |
Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | - | - | - | - | - | - |
Wartość netto środków trwałych na koniec okresu | 563 | 43 225 | 40 068 | 2 008 | 5 418 | 91 282 |
w tym środki trwałe w budowie | - | 28 | 108 | - | - | 136 |
*W stosunku do raportu rocznego, zmianie uległa prezentacja części pozycji ujętych w roku ubiegłym na rzeczowych aktywach trwałych do aktywów z tyt. praw do użytkowania. Więcej szczegółów znajduje się w punkcie 5.4.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
2021 rok | Grunty (w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu) | Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Inne | Razem |
Wartość brutto aktywów z tytułu prawa do użytkowania na początek okresu | 10 343 | 22 320 | 11 082 | 8 597 | 964 | 53 306 |
Zmiany zasad polityki rachunkowości | - | - | - | - | - | - |
Wartość brutto aktywów z tytułu prawa do użytkowania na początek okresu po zmianach | 10 343 | 22 320 | 11 082 | 8 597 | 964 | 53 306 |
Zwiększenia (z tytułu) | - | 2 723 | 507 | 2 730 | 124 | 6 084 |
- zwiększenia (nowe umowy) | - | 1 738 | 461 | 2 645 | 124 | 4 968 |
- zwiększenia (zmiana umowy) | - | 985 | 46 | - | - | 1 031 |
– inne | - | - | - | 85 | - | 85 |
Zmniejszenia (z tytułu) (-) | (78) | (1 636) | (232) | (3 073) | (244) | (5 263) |
– zmniejszenia (zmiana umowy) | - | (1 149) | - | - | - | (1 149) |
– zmniejszenia (reklasyfikacja na środki trwałe) | - | - | (232) | (2 847) | (244) | (3 323) |
– inne | (78) | (487) | - | (226) | - | (791) |
Przemieszczenia wewnętrzne | - | - | - | - | - | - |
Wartość brutto aktywów z tytułu prawa do użytkowania na koniec okresu | 10 265 | 23 407 | 11 357 | 8 254 | 844 | 54 127 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu | 890 | 4 007 | 1 669 | 3 019 | 327 | 9 912 |
Zmiany zasad polityki rachunkowości | - | - | - | - | - | - |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu po zmianach | 122 | 4 775 | 1 669 | 3 019 | 327 | 9 912 |
Amortyzacja za okres (z tytułu) | 51 | 1 976 | 546 | (218) | (141) | 2 214 |
– zwiększeń | 64 | 2 736 | 775 | 1 675 | 76 | 5 326 |
– zmniejszenia (reklasyfikacja na środki trwałe) | - | - | (228) | (1 796) | (217) | (2 241) |
– zmniejszeń/zwiększeń z tytułu przemieszczeń wewnętrznych (+-) | - | - | - | - | - | - |
– innych | (13) | (760) | (1) | (97) | - | (871) |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu | 173 | 6 751 | 2 215 | 2 801 | 186 | 12 126 |
Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu | 1 491 | - | - | - | - | 1 491 |
Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 1 491 | - | - | - | - | 1 491 |
Wartość netto aktywów z tytułu prawa do użytkowania na koniec okresu | 8 601 | 16 656 | 9 142 | 5 453 | 658 | 40 510 |
wg grup prezentacji w sprawozdaniu finansowym | 25 257 | 15 253 | 40 510 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
2020 rok (dane przekształcone) | Grunty (w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu) | Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Inne | Razem |
Wartość brutto aktywów z tytułu prawa do użytkowania na początek okresu | 8 302 | 16 307 | 11 265 | 7 852 | 843 | 44 569 |
Zmiany zasad polityki rachunkowości* | 5 216 | - | - | - | - | 5 216 |
Korekta prezentacji** | (3 961) | 3 961 | - | - | - | - |
Wartość brutto aktywów z tytułu prawa do użytkowania na początek okresu po zmianach | 9 557 | 20 268 | 11 265 | 7 852 | 843 | 13 518 |
Zwiększenia (z tytułu) | 786 | 2 842 | 1 348 | 3 155 | 121 | 8 252 |
- zwiększenia (nowe umowy) | 786 | 1 927 | 1 230 | 2 851 | 120 | 7 081 |
- zwiększenia (zmiana umowy) | - | 749 | - | 304 | - | 1 053 |
– inne | - | (1) | 118 | - | 1 | 118 |
Zmniejszenia (z tytułu) (-) | - | (790) | (1 531) | (2 410) | - | (4 731) |
– zmniejszenia (zmiana umowy) | - | (501) | - | - | - | (501) |
– zmniejszenia (reklasyfikacja na środki trwałe) | - | - | (1 531) | (1 575) | - | (3 106) |
– inne | - | (289) | - | (835) | - | (1 124) |
Przemieszczenia wewnętrzne | - | - | - | - | - | - |
Wartość brutto aktywów z tytułu prawa do użytkowania na koniec okresu | 10 343 | 22 320 | 11 082 | 8 597 | 964 | 53 306 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu | 422 | 2 073 | 1 446 | 2 890 | 233 | 7 064 |
Korekta prezentacji** | (360) | 360 | - | - | - | - |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu po zmianach | 62 | 2 433 | 1 446 | 2 890 | 233 | 7 064 |
Amortyzacja za okres (z tytułu) | 60 | 2 342 | 223 | 129 | 94 | 2 848 |
– zwiększeń | 60 | 2 716 | 713 | 1 758 | 94 | 5 341 |
– zmniejszenia (reklasyfikacja na środki trwałe) | - | - | (490) | (1 090) | - | (1 580) |
– zmniejszeń/zwiększeń z tytułu przemieszczeń wewnętrznych (+-) | - | - | - | - | - | - |
– innych | - | (374) | - | (539) | - | (913) |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu | 122 | 4 775 | 1 669 | 3 019 | 327 | 9 912 |
Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu | - | - | - | - | - | - |
Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 1 491 | - | - | - | - | 1 491 |
Wartość netto aktywów z tytułu prawa do użytkowania na koniec okresu | 8 730 | 17 545 | 9 413 | 5 578 | 637 | 41 903 |
wg grup prezentacji w sprawozdaniu finansowym | 26 275 | 15 628 |
*W stosunku do opublikowanego raportu rocznego, zmianie uległa prezentacja części pozycji ujętych w roku ubiegłym na rzeczowych aktywach trwałych do aktywów z tyt. praw do użytkowania. Więcej szczegółów znajduje się w punkcie 5.4.
**W stosunku do opublikowanego raportu rocznego, skorygowano prezentację aktywów ze względu ich nieprawidłową prezentację.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Zabezpieczenia na majątku trwałym: | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Hipoteka na nieruchomościach* | 103 173 | 106 140 |
Zastaw na maszynach i urządzeniach ** | 27 217 | 29 587 |
Przewłaszczenie na zabezpieczenie** | 89 | - |
*Wartość wpisów w hipotekach
**Wartość netto aktywów na dzień bilansowy.
Grupa INTROL
Na dzień 31.12.2021 r.ustanowiono następujące zabezpieczenie na rzeczowych aktywach trwałych:
Umowa o wielocelową i wielowalutową linię kredytową nr M0007000 z dnia 10.01.2013 r., wraz z późniejszymi zmianami oraz umowy wymiany stóp procentowych IRS (Interest Rate Swap), zabezpieczona hipoteką umowną łączną do kwoty 96 900 000 zł na nieruchomości:
- INTROL S.A. położonej w Chorzowie przy ul. 16 lipca 14, KW nr KA1C/00016367/9,
- INTROL S.A. położonej w Chorzowie przy ul. Żelaznej 5, KW nr KA1C/00027620/1,
wraz z cesjami praw z polis.
Na dzień 31.12.2020 r.ustanowiono następujące zabezpieczenie na rzeczowych aktywach trwałych:
Umowa o wielocelową i wielowalutową linię kredytową nr M0007000 z dnia 10.01.2013 r., wraz z późniejszymi zmianami oraz umowy wymiany stóp procentowych IRS (Interest Rate Swap), zabezpieczona hipoteką umowną łączną do kwoty 96 900 000 zł na nieruchomości:
- INTROL S.A.* położonej w Chorzowie przy ul. 16 lipca 14, KW nr KA1C/00016367/9,
- INTROL S.A. położonej w Chorzowie przy ul. Żelaznej 5, KW nr KA1C/00027620/1,
wraz z cesjami praw z polis.
*W 2020 r. nastąpiło połączenie w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ksh poprzez przeniesienie na spółkę INTROL S.A . z siedzibą w Katowicach całości majątku spółki INTROBAT sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie (uchwała w sprawie połączenia została podjęta przez nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy INTROL S.A. w dniu 10.03.2020 roku i została umieszczona w protokole sporządzonym przez zastępcę notarialnego Konrada Kozioł, zastępującego notariusza Marzenę Kubacką – Filas, akt notarialny Rep. A nr 3539/2020 oraz przez nadzwyczajne zgromadzenie wspólników spółki INTROBAT sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie – uchwała z dnia 10.03.2020 roku zaprotokołowana przez zastępcę notarialnego Konrada Kozioł, zastępującego notariusza Marzenę Kubacką – Filas, akt notarialny Rep. A nr 3546/2020), z dniem połączenia spółka INTROL S.A. z siedzibą w Katowicach wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej INTROBAT sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie.
INTROL S.A.
Na dzień 31.12.2021 r. ustanowione były następujące zabezpieczenia na rzeczowych aktywach trwałych:
Umowa o kredyt inwestycyjny nr K02196/21 z dnia 20.12.2021 zabezpieczona w formie hipoteki do kwoty 6 272 610,0 zł na prawie użytkowania wieczystego wpisanego w KW nr NS1L/00040272/6.
LIMATHERM S.A.
Na dzień 31.12.2021 r. ustanowione były następujące zabezpieczenia na rzeczowych aktywach trwałych:
Umowa o kredyt nr CDR/47501/16, umowa nr CRD/53056/18, umowa nr WAR/8807/21/391/CB oraz limit na zamianę stopy procentowej określony w Umowie Ramowej wraz z późniejszymi zmianami do wyżej wymienionych umów, zabezpieczone w formie zastawu rejestrowego na zbiorze rzeczy ruchomych wraz z cesją z praw polisy. Wartość księgowa netto rzeczowych aktywów trwałych objętych zastawem na dzień 31.12.2021 r. wynosi 27 217 146,34 zł.
Na dzień 31.12.2020 r. ustanowione były następujące zabezpieczenia na rzeczowych aktywach trwałych:
Umowa o kredyt nr CDR/47501/16, umowa nr CDR/47500/16, umowa nr CRD/53056/18 oraz limit na zamianę stopy procentowej określony w Umowie Ramowej wraz z późniejszymi zmianami do wyżej wymienionych umów, zabezpieczone w formie zastawu rejestrowego na zbiorze rzeczy ruchomych wraz z cesją z praw polisy. Wartość księgowa netto rzeczowych aktywów trwałych objętych zastawem na dzień 31.12.2020 r. wynosi 29 586 545,08 zł.
LIMATHERM SENSOR Sp. z o.o.
Na dzień 31.12.2021 r. brak ustanowionych zabezpieczeń na rzeczowych aktywach trwałych*.
*Zgodnie z aktem notarialnym z dnia 22.12.2021 r. INTROL SA nabył od Limatherm Sensor sp. z o.o. nieruchomość dla której prowadzona jest księga wieczysta nr NS1L/00040272/6.
Na dzień 31.12.2020 r. ustanowione były następujące zabezpieczenia na rzeczowych aktywach trwałych:
Umowa o kredyt inwestycyjny nr K00053/18 z dnia 21.02.2018 wraz z późniejszymi aneksami zabezpieczona w formie hipoteki do kwoty 6 975 000,00 zł na prawie użytkowania wieczystego wpisanego w KW nr NS1L/00040272/6.
Umowa o kredyt obrotowy nr K00395/18 z dnia 10.05.2018 zabezpieczona w formie hipoteki do kwoty 2 265 000,00 zł
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
na prawie użytkowania wieczystego wpisanego w KW nr NS1L/00040272/6.
INTROL AUTOMATYKA Sp. z o.o. sp.k
Na dzień 31.12.2021 r. ustanowione były następujące zabezpieczenia na rzeczowych aktywach trwałych:
Umowa pożyczki CR1/00760/2020 zawartej z Santander Leasing S.A. z zabezpieczeniem w formie przewłaszczenia na przedmiocie finansującym pożyczką wraz z cesją z praw polisy. Wartość księgowa netto rzeczowych aktywów trwałych objętych przewłaszczeniem na dzień 31.12.2021 r. wynosi 88 825,55 zł.
W pozostałych spółkach Grupy INTROL na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz na 31 grudnia 2020 roku nie wystąpiły zabezpieczenia na majątku trwałym.
2021 | 2020 | |
Wartość firmy brutto na początek okresu | 5 332 | 5 332 |
Zwiększenia/zmniejszenia | - | - |
Wartość firmy brutto na koniec okresu | 5 332 | 5 332 |
Odpis z tytułu utraty wartości na początek okresu | - | - |
Odpis z tytułu utraty wartości na koniec okresu | - | - |
Wartość firmy netto na koniec okresu | 5 332 | 5 332 |
Wartość firmy wykazana w sprawozdaniu z sytuacji finansowej obejmuje ujętą na moment nabycia wartość firm dotyczącą 3 jednostek zależnych INTROL S.A. tj. PWP Inżynieria Sp. z o.o. (po przejęciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa od PWP Katowice Sp. z o.o.), BI Atechem Sp. z o.o. oraz INTROL Pro -ZAP Sp. z o.o., które wynosiły odpowiednio na 31.12.2021 oraz 31.12.2020 r. 2 797 tys. zł, 954 tys. zł oraz 1 582 tys. zł. Wartość ta nie uległa zmianie w stosunku do roku ubiegłego. Spółka BI Atechem Sp. z o.o. oraz INTROL Pro- ZAP sp. z o.o. realizują swoją sprzedaż w ramach segmentu usług AKPIA, elektrycznych, instalacyjnych, projektowych i budowlanych, natomiast PWP Inżynieria Sp. z o.o poza realizacją sprzedaży w segmencie usług wskazanym powyżej, po przejęciu ZCP od PWP Katowice, realizuje swoją sprzedaż również w segmencie wykazywanym jako pozostały, m.in. w ramach produkcji urządzeń ochrony środowiska oraz usług serwisu.
Informacje na temat testu na utratę wartości firmy zostały zaprezentowane w nocie 6.6.
01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 | |
Nakłady na prace badawcze i rozwojowe ujęte w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w momencie poniesienia: | ||
- ujęte w kosztach sprzedaży produktów, towarów i materiałów, | 1 876 | 1 561 |
- ujęte w kosztach ogólnego zarządu | - | 1 238 |
- ujęte w pozostałych kosztach | - | - |
Razem | 1 876 | 2 799 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
2021 rok | Koszty prac rozwojowych | Nabyte koncesje, patenty, licencje i podobne wartości, | W tym: oprogramowanie komputerowe | Wartości niematerialne razem |
Wartość brutto wartości niematerialnych na początek okresu | 3 216 | 9 651 | 5 831 | 12 867 |
Zwiększenia | 1 036 | 925 | 132 | 1 961 |
Zmniejszenia (-) | - | (484) | (318) | (484) |
Wartość brutto wartości niematerialnych na koniec okresu | 4 252 | 10 092 | 5 645 | 14 344 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu | 671 | 6 549 | 4 357 | 7 220 |
Amortyzacja za okres | 213 | 531 | 382 | 744 |
Inne zmiany odpisów amortyzacyjnych (+-) | - | (327) | (171) | (327) |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu | 884 | 6 753 | 4 568 | 7 637 |
Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu | - | 1 274 | - | 1 274 |
Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 613 | 1 274 | - | 1 887 |
Wartość netto wartości niematerialnych na koniec okresu | 2 755 | 2 065 | 1 077 | 4 820 |
W tym wartości niematerialne nie zakończone | - | 588 | - | 588 |
2020 rok | Koszty prac rozwojowych | Nabyte koncesje, patenty, licencje i podobne wartości, | W tym: oprogramowanie komputerowe | Wartości niematerialne razem |
Wartość brutto wartości niematerialnych na początek okresu | 2 272 | 8 913 | 5 173 | 11 185 |
Zwiększenia | 945 | 807 | 761 | 1 751 |
Zmniejszenia (-) | - | (69) | (103) | (69) |
Wartość brutto wartości niematerialnych na koniec okresu | 3 216 | 9 651 | 5 831 | 12 867 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu | 513 | 6 030 | 4 118 | 6 543 |
Amortyzacja za okres | 158 | 577 | 317 | 735 |
Inne zmiany odpisów amortyzacyjnych (+-) | - | (58) | (78) | (58) |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu | 671 | 6 549 | 4 357 | 7 220 |
Odpisy z tytułu utraty wartości na początek okresu | - | 25 | - | 25 |
Odpisy z tytułu utraty wartości na koniec okresu | - | 1 274 | - | 1 274 |
Wartość netto wartości niematerialnych na koniec okresu | 2 545 | 1 828 | 1 474 | 4 373 |
W tym wartości niematerialne nie zakończone | 1 148 | 188 | 188 | 1 336 |
W latach 2021 - 2020 wartości niematerialne obejmowały głównie posiadane oprogramowanie oraz licencje na oprogramowanie komputerowe, jak również koszty prac rozwojowych.
W 2021 r. i w 2020 r. dokonano odpisu na posiadane licencje oraz pracami związanymi z ich rozwojem w wysokości odpowiednio 613 tys. zł oraz 1 249 tys. zł, w związku utratą ich wartości.
Wartości niematerialne nabyte w drodze dotacji rządowych wynoszą odpowiednio na 31.12.2021 i 31.12.2020 2 184 tys. zł oraz 1 249 tys. zł.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Utrata wartości firmy
Po początkowym ujęciu, wartość firmy jest wykazywana w kwocie ustalonej na dzień przejęcia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy z tyt. utraty wartości. Test na utratę wartości przeprowadza się raz na rok lub częściej, w przypadku wystąpienia przesłanek. Wartość firmy nie podlega amortyzacji. Na dzień przejęcia nabyta firma jest alokowana do każdego z ośrodków wypracowujących środki pieniężne, do którego została alokowana dana wartość firmy. W przypadku, gdy odzyskiwalna wartość ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest niższa niż wartość bilansowa, ujęty zostaje odpis z tytułu utraty wartości. Odwrócenie dokonanego uprzednio odpisu z tytułu utraty wartości firmy nie jest możliwe.
Na koniec 31.12.2021 r. oraz 31.12.2020 r. zostały przeprowadzone testy na utratę wartości w oparciu o bieżącą wartość wolnych przepływów pieniężnych, które zostaną wygenerowane przez wskazane Spółki w przyszłości. Wyliczeń dokonano dla przepływów pieniężnych odpowiednio w latach 2022-2026 oraz w latach 2021-2025. Podstawę do wyliczeń przepływów pieniężnych stanowi planowany wynik operacyjny (EBIT) odpowiednio w latach 2022-2026 i 2021-2025 oraz amortyzacja z tego okresu. Wielkości EBIT wynikają z prognoz spółek odpowiednio na lata 2022-2026 oraz 2021-2025 przygotowane w oparciu o dane historyczne oraz przewidywania Zarządów co do rozwoju rynku.
Stopa dyskontowa przyjęta do kalkulacji odzwierciedla średnioważony koszt kapitału (WACC) na poziomie między 8,24% - 8,60% (2020 r. 3,84% - 5,25%) przy uwzględnieniu stopy wolnej od ryzyka odpowiadającej bieżącej do dochodowości 10-letnich obligacji Skarbu Państwa na poziomie 3,53% (2020 r. 1,7%) oraz premii za ryzyko działalności właściwe dla branży (2021 r. 8,57%, 2020 r. 7,01%). Stopa wzrostu zastosowana do ekstrapolacji prognoz przepływów pieniężnych wykraczających poza szczegółowy okres objęty planowaniem została przyjęta na poziomie 0% (2020 r. 0 lub 4%).
Na podstawie przeprowadzonych testów nie stwierdzono konieczności dokonania odpisów wartości firmy zarówno na koniec 2021, jak i 2020 r.
Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych
Test na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych, poza wartościami niematerialnymi o okresie nieokreślonym oraz wartościami niematerialnymi, które nie są jeszcze dostępne do użytkowania, są przeprowadzane gdy wystąpią przesłanki wskazujące na utratę wartości. Test na utratę wartości przeprowadza się poprzez porównanie wartości bilansowej aktywa (lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, jeżeli aktywo nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych) z wartością odzyskiwalną tj. wyższą spośród wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej. Strata wynikająca z utraty wartości jest ujmowana w rachunku zysków i strat.
Jeśli strata z tytułu utraty wartości ulega następnie odwróceniu, wartość netto składnika aktywów (lub ośrodka generującego przepływy pieniężne) zwiększana jest do nowej oszacowanej wartości odzyskiwalnej, nie przekraczającej jednak wartości bilansowej tego składnika aktywów jaka byłaby ustalona, gdyby w poprzednich latach nie ujęto straty z tytułu utraty wartości składnika aktywów generującego przepływy pieniężne. Odwrócenie straty z tytułu utraty wartości ujmuje się w rachunku zysków i strat.
W roku obrotowym w wyniku przeprowadzonych analiz wystąpienia przesłanek i testów odpisem objęto:
- licencje na oprogramowanie na kwotę 613 tys. zł, do kwoty wartości odzyskiwalnej do której spodziewane są przyszłe korzyści ekonomiczne.
W roku ubiegłym były to:
- grunty posiadane w użytkowaniu wieczystym na kwotę 1 491 tys. zł położone w Chorzowie przy ul. Leśnej, w związku z utratą ich wartości,
- licencje na oprogramowanie na kwotę 1 249 tys. zł, do kwoty wartości odzyskiwalnej do której spodziewane są przyszłe korzyści ekonomiczne.
Ocena ryzyka utraty wartości aktywów w kontekście kapitalizacji giełdowej INTROL S.A.
W związku z utrzymywaniem się kapitalizacji giełdowej Jednostki Dominującej poniżej wartości bilansowej aktywów netto zgodnie z MSR 36 Zarząd INTROL S.A. dokonał analizy, który obszar działalności Spółki i Grupy może być dotknięty utratą wartości. W efekcie przeprowadzonej analizy, nie zidentyfikowano dodatkowych aktywów poza aktywami już objętymi odpisami, co do których wystąpiłaby konieczność dodatkowych odpisów. W szczególności analizą objęto prognozowane wyniki poszczególnych Spółek w Grupie, w powiązaniu z posiadanym majątkiem.
W wyniku przeprowadzonej oceny stwierdzono brak związku spadku kursu akcji INTROL S.A z działalnością Grupy i w konsekwencji nie stwierdzono utraty wartości aktywów Grupy.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Grupa INTROL w niewielkim zakresie występuje jako leasingodawca. Większość majątku jest wykorzystywana na potrzeby własne, dopiero w przypadku gdy w ramach grupy nie ma potrzeby wykorzystania posiadanych nieruchomości dokonywany jest wynajem poza Grupę. W szczególności wynajem dotyczy części nieruchomości przy. ul. 16 lipca w Chorzowie, nieruchomości przy ul. Mostowej 2 w Kędzierzynie-Koźlu. Umowy są zawarte na czas nieokreślony, Grupa szacuje, że ich czas obowiązywania nie będzie krótszy niż 10 lat.
Środki trwałe oddane w leasing operacyjny wg Grup:
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Grunty (w tym prawo do użytkowania wieczystego gruntu) | 88 | 16 |
Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej | 913 | 466 |
Urządzenia techniczne i maszyny | 8 | 6 |
Środki transportu | - | - |
Inne środki trwałe | 2 | 4 |
Razem | 1 011 | 492 |
Analiza wymagalności leasingu operacyjnego
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Rok 1 | 234 | 185 |
Rok 2 | 178 | 131 |
Rok 3 | 178 | 131 |
Rok 4 | 178 | 131 |
Rok 5 | 178 | 131 |
Rok 6 i pozostałe | 891 | 655 |
Razem | 1 837 | 1 364 |
Dochód z tytułu leasingu w roku 2021 wyniósł 99 tys. zł, a w roku 2020 wyniósł 69 tys. zł. Dochód odnoszący się do zmiennych opłat leasingowych, które nie są zależne od indeksu lub stopy nie wystąpił w obu badanych okresach.
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Kontrakty forward w walutach obcych | 47 | - |
Kontrakty IRS | 464 | - |
Razem | 511 | - |
- część długoterminowa | 464 | - |
- część krótkoterminowa | 47 | - |
Wycena instrumentów pochodnych związana jest instrumentami pochodnymi stanowiącymi zabezpieczenie przepływów pieniężnych w ramach rachunkowości zabezpieczeń. Szczegółowe informacje w punkcie 6.39 sprawozdania finansowego.
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Kontrakty forward w walutach obcych | 7 481 | 3 985 |
Kontrakty IRS | 14 | 1 538 |
Razem | 7 495 | 5 523 |
- część długoterminowa | 5 533 | 3 816 |
- część krótkoterminowa | 1 962 | 1 707 |
Wycena instrumentów pochodnych związana jest instrumentami pochodnymi stanowiącymi zabezpieczenie przepływów pieniężnych w ramach rachunkowości zabezpieczeń. Szczegółowe informacje w punkcie 6.39 sprawozdania finansowego.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Wycena według ceny nabycia/kosztu wytworzenia | Kwota odpisów aktualizujących wartości zapasów na początek okresu | Kwoty odwrócenia odpisów aktualizujących zapasy ujęte jako pomniejszenie tych odpisów w okresie | Kwota wykorzystania odpisów aktualizujących w okresie | Kwoty odpisów aktualizujących wartości zapasów ujętych w okresie jako koszt | Kwota odpisów aktualizujących wartości zapasów na koniec okresu | Wartość bilansowa zapasów na koniec okresu | |
31.12.2021 | |||||||
Materiały | 11 852 | (887) | 155 | - | (270) | (1 002) | 10 850 |
Produkty w toku | 9 099 | (358) | 172 | - | (208) | (394) | 8 705 |
Wyroby gotowe | 8 406 | (529) | 395 | - | (130) | (264) | 8 142 |
Towary | 21 484 | (878) | 420 | - | (606) | (1 064) | 20 420 |
Prawo do zwrotu | - | - | - | - | - | - | - |
Razem | 50 841 | (2 652) | 1 142 | - | (1 214) | (2 724) | 48 117 |
31.12.2020 | |||||||
Materiały | 7 529 | (1 083) | 549 | - | (353) | (887) | 6 642 |
Produkty w toku | 7 065 | (249) | 66 | - | (175) | (358) | 6 707 |
Wyroby gotowe | 5 893 | (607) | 304 | - | (226) | (529) | 5 364 |
Towary | 16 468 | (751) | 247 | - | (374) | (878) | 15 590 |
Prawo do zwrotu | - | - | - | - | - | - | - |
Razem | 36 955 | (2 690) | 1 166 | - | (1 128) | (2 652) | 34 303 |
Zgodnie z aneksem nr 25 do Umowy o Multilinię nr M0007000 obowiązuje zastaw rejestrowy na zapasach następujących spółek: INTROL Automatyka Sp. z o.o . Sp.k., Limatherm Sensor Sp. z o.o., Limatherm Components Sp. z o.o., RAControls sp. z.o.o. oraz Introl Sp. z o.o. do wysokości 13 mln zł.
Wartość odwrócenia odpisów aktualizujących w kwocie 1 142 tys. zł ujęta została w pozostałych przychodach (Nota 6.29). Utworzone odpisy aktualizujące w kwocie 1 214 tys. zł ujęte zostały jako pozostałe koszty (Nota 6.31).
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Należności z tytułu dostaw i usług: | 88 972 | 76 517 |
- część długoterminowa | - | 128 |
- część krótkoterminowa do otrzymania w ciągu 12 m-cy | 85 200 | 72 994 |
- część krótkoterminowa do otrzymania > 12 m-cy | 3 772 | 3 395 |
Przedpłaty: | 5 941 | 3 996 |
- część długoterminowa | - | - |
- część krótkoterminowa do otrzymania w ciągu 12 m-cy | 5 941 | 3 996 |
- część krótkoterminowa do otrzymania > 12 m-cy | - | - |
Pozostałe należności: | 12 871 | 7 909 |
- część długoterminowa | 335 | 408 |
- część krótkoterminowa | 12 536 | 7 501 |
Rozliczenia międzyokresowe: | 1 417 | 1 535 |
- część długoterminowa | 170 | 197 |
- część krótkoterminowa | 1 247 | 1 338 |
RAZEM WARTOŚĆ NETTO | 109 201 | 89 957 |
- część długoterminowa | 505 | 733 |
- część krótkoterminowa | 108 696 | 89 224 |
Odpisy z tytułu utraty wartości należności na początek okresu | 11 701 | 9 002 |
Kwoty odwrócenia odpisów z tytułu utraty wartości należności | 1 038 | 2 869 |
Kwoty wykorzystania odpisów w trakcie okresu | 1 590 | 301 |
Odpisy z tytułu utraty wartości należności ujęte w trakcie okresu | 1 352 | 5 869 |
Odpisy z tytułu utraty wartości należności na koniec okresu | 10 425 | 11 701 |
RAZEM WARTOŚĆ BRUTTO | 119 626 | 101 658 |
Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i zazwyczaj mają termin płatności mieszczący się w okresie od 14 do 60 dni. Nie występuje istotne ryzyko uzależnienia od odbiorców. Przedpłaty stanowią głównie zaliczki zapłacone dostawcom krajowym i zagranicznym na dostawę urządzeń niezbędnych do realizacji zawartych kontraktów.
Pozostałe należności krótkoterminowe to głównie rozrachunki o charakterze publicznoprawnym, które na koniec 2021r. wynosiły 5 892 tys. zł, natomiast na koniec roku 2020 wynosiły 3 839 tys. zł.
Znaczącą pozycję pozostałych należności w 2021 r. stanowiły również należności dotyczące faktoringu 2 309 tys. zł (2019 r. 1 654 tys. zł), należności od PFRON 421 tys. zł (2020 r. 544 tys. zł) oraz kaucje na kwotę 877 tys. zł (2020 r. 622 tys. zł). Dodatkowo w bieżącym roku w pozostałych należnościach ujęto nierozliczone rozrachunki z tyt. konsorcjum w kwocie 2 210 tys. zł.
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Należności z tytułu dostaw i usług | 220 | 947 |
- od jednostek zależnych | 4 | 10 |
- od pozostałych jednostek | 216 | 937 |
Przedpłaty i pozostałe należności | - | - |
Razem należności krótkoterminowe od jednostek powiązanych netto | 220 | 947 |
Odpisy aktualizujące wartość należności od jednostek powiązanych | 650 | 357 |
Razem należności krótkoterminowe od jednostek powiązanych brutto | 870 | 1 304 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Należności od jednostek powiązanych | ||
Należności bieżące | 168 | 155 |
Należności przeterminowane | 702 | 1 149 |
Razem wartość brutto | 870 | 1 304 |
Odpisy aktualizujące wartość należności od jednostek powiązanych | 650 | 357 |
Razem wartość netto | 220 | 947 |
Należności od jednostek pozostałych | ||
Należności bieżące | 74 059 | 64 661 |
Należności przeterminowane nie objęte odpisem aktualizującym | 11 257 | 7 472 |
1-90 dni | 9 139 | 6 109 |
91-180 dni | 1 495 | 806 |
181-360 dni | 200 | 433 |
ponad 360 dni | 423 | 124 |
Należności objęte odpisem aktualizującym | 12 461 | 14 300 |
- należności sporne – podejście indywidualne | 12 124 | 13 777 |
- należności wg macierzy rezerw: | 337 | 523 |
Bieżące | 59 | 137 |
1-90 dni | 45 | 13 |
91-180 dni | 34 | 65 |
180-360 dni | 21 | 73 |
ponad 360 dni | 178 | 235 |
Razem wartość brutto | 97 777 | 86 433 |
Odpisy aktualizujące wartość należności od jednostek pozostałych | 9 025 | 10 863 |
Razem wartość netto | 88 752 | 75 570 |
Razem wartość netto od jednostek powiązanych i pozostałych | 88 972 | 76 517 |
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Usługi serwisowe, informatyczne i inne | 443 | 403 |
Ubezpieczenia | 819 | 883 |
Certyfikaty | 35 | 43 |
Prenumerata | 29 | 15 |
Pozostałe | 91 | 191 |
Razem | 1 417 | 1 535 |
- część długoterminowa | 170 | 197 |
- część krótkoterminowa | 1 247 | 1 338 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Aktywa z tytułu umów z klientami | 21 122 | 22 911 |
- kontrakty długoterminowe (wycena) | 21 122 | 22 911 |
- inne | - | - |
Odpisy aktualizujące | (66) | (91) |
Razem | 21 056 | 22 820 |
Aktywa z tyt. umów z klientami stanowią wycenę kontraktów realizowanych w czasie, w przypadku gdy zafakturowane przychody są niższe niż szacowane przychody licząc stopniem zaawansowania robót w oparciu o indywidualne budżety realizowanych kontraktów do faktycznie poniesionych kosztów dla poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczeń.
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Zobowiązania z tytułu umów z klientami | ||
- kontrakty długoterminowe (wycena) | 10 165 | 11 778 |
Razem | 10 165 | 11 778 |
Zobowiązania z tyt. umów z klientami stanowią wycenę kontraktów realizowanych w czasie, w przypadku gdy zafakturowane przychody przewyższają koszty licząc stopniem zaawansowania robót w oparciu o indywidualne budżety realizowanych kontraktów.
Spadek wartości salda aktywa z tytułu umów z klientami wynika z wystąpienia niższego poziomu zrealizowanych, a niezafakturowanych prac, podlegających wycenie kontraktów. Zmiana nie wynikała z innych czynników, takich jak np. połączenia czy sprzedaż jednostek stanowiących Grupę. W mniejszym zakresie na saldo aktywów miała wpływ zmiana odpisu z tytułu oczekiwanych strat kredytowych, która na koniec 2021 r. wynosiła 25 tys. zł (2020 r. 60 tys. zł).
Aktywa z tyt. umów z klientami 31.12.2021 | Aktywa z tyt. umów z klientami 31.12.2020 | Zobowiązania z tyt. umów z klientami 31.12.2021 | Zobowiązania z tyt. umów z klientami 31.12.2020 | |
Wartość na początek okresu | 22 820 | 23 428 | 11 778 | 15 434 |
Wystawione faktury sprzedaży | (183 554) | (216 125) | - | - |
Przychody ujęte w danym okresie sprawozdawczym, uwzględnione w saldzie zobowiązań z tytułu umów na początek okresu | - | (170) | (11 732) | (13 563) |
Korekta przychodów | 181 765 | 215 747 | 10 119 | 9 907 |
Odpisy z tyt. utraty wartości | 25 | (60) | - | - |
Pozostałe | - | - | - | - |
Wartość na koniec okresu | 21 056 | 22 820 | 10 165 | 11 778 |
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Przychody uwzględnione w saldzie zobowiązań z tytułu umów na początek okresu | 11 732 | 14 643 |
Przychody dotyczące zobowiązań do wykonania świadczenia spełnionych (lub częściowo spełnionych) w poprzednich okresach | - | - |
Razem | 11 732 | 14 643 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Długoterminowe | Krótkoterminowe | |||
31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Aktywa finansowe wykazane wg. zamortyzowanego kosztu | 206 | 91 | - | 2 096 |
Pożyczki udzielone jednostkom powiązanym | - | 17 | - | 2 096 |
Pożyczki dla pozostałych podmiotów | - | - | 2 489 | 2 489 |
Odpisy aktualizujące pożyczki | - | - | (2 489) | (2 489) |
Udziały w spółkach niekonsolidowanych | 206 | 105 | - | - |
Odpisy aktualizujące udziały | - | (31) | - | - |
Aktywa finansowe wykazane w wartości godziwej przez wynik finansowy | - | - | 653 | 446 |
Akcje i udziały pozostałe | - | - | 653 | 446 |
Razem | 206 | 91 | 653 | 2 542 |
Na pozostałe aktywa finansowe Grupy Kapitałowej INTROL składały się:
- udzielone pożyczki dla pozostałych podmiotów o wartości 2 489 tys. zł, objęte w całości odpisem aktualizującym (analogicznie w roku ubiegłym),
- udziały w spółkach nie objętych konsolidacja o łącznej wartości 206 tys. zł, (w 2020 r. było to 105 tys. zł objęte odpisem w wysokości 31 tys. zł),
- inne.
Więcej informacji o udzielonych pożyczkach zaprezentowano w Punkcie 6.12.1, natomiast o posiadanych akcjach i udziałach pozostałych w Punkcie 6.12.2.
Stan na 31.12.2021 |
Pożyczkobiorca | Oprocentowanie | Termin spłaty | Kapitał | Odsetki | Odpis aktualizujący | Razem | Do spłaty w ciągu 12 m-cy |
QUMAK S.A. | 3,0% | 30.07.2020 | 2 335 | 154 | (2 489) | - | - |
Razem | 2 335 | 154 | (2 489) | - | - | ||
- część długoterminowa | - | - | - | - | - | ||
- część krótkoterminowa | 2 335 | 154 | (2 489) | - | - |
Stan na 31.12.2020 |
Pożyczkobiorca | Oprocentowanie | Termin spłaty | Kapitał | Odsetki | Odpis aktualizujący | Razem | Do spłaty w ciągu 12 m-cy |
Polon Bodziony Kapral Sp.J | 3,16% (od 01.07.2020),3,66% | 31.12.2021 | 1 500 | 51 | - | 1 551 | 1 551 |
Polon Bodziony Kapral Sp.J | 3,16% (od 01.07.2020),3,66% | 31.12.2021 | 500 | 17 | - | 517 | 517 |
Limathem Sensor Sp.z o.o. (Katowice)* | 7,13% (od 01.07.2020),5,72% | 31.12.2021 | 25 | 3 | - | 28 | 28 |
Limathem Sensor Sp.z o.o. (Katowice)* | 7,13% | 31.01.2022 | 16 | 1 | - | 17 | - |
QUMAK S.A. | 3,0% | 30.07.2020 | 2 335 | 154 | (2 489) | - | - |
Razem | 4 376 | 226 | (2 489) | 2 113 | 2 096 | ||
- część długoterminowa | 16 | 1 | - | 17 | - | ||
- część krótkoterminowa | 4 360 | 225 | (2 489) | 2 096 | 2 096 |
*zgodnie z uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników z dn. 28.01.2021 r. nastąpiła zmiana nazwy Spółki na Introl
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Energetyka Sp. z o.o.
Długoterminowe | Krótkoterminowe | |||
31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Akcje własne | - | - | - | - |
Akcje obce (wartość bilansowa): | - | - | 653 | 446 |
- wartość według cen nabycia | 56 | 56 | 671 | 671 |
- korekty aktualizujące wartość (za okres)+- (N 6.30 i 6.32) | - | - | 207 | 168 |
- korekty aktualizujące wartość (BO) +- | (56) | (56) | (225) | (393) |
Razem | - | - | 653 | 446 |
Aktywa finansowe krótkoterminowe obejmują notowane na rynku regulowanym 335 700 szt. akcji Mostostal Zabrze S.A. Spółka wyceniła akcje po kursie rynkowym na dzień 31 grudnia 2021 r. i wykazała zysk netto za 12 miesięcy 2021 r. w wysokości 167 tys. zł z uwzględnieniem podatku odroczonego (w roku ubiegłym było to 137 tys. zł).
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Środki pieniężne w banku i kasie | 36 011 | 48 960 |
Lokaty krótkoterminowe | 700 | 700 |
Razem | 36 711 | 49 660 |
Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej obejmują środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nie przekraczającym trzech miesięcy. Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych.
Wartość środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazana w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych nie różni się w latach 2021-2020 od wartości środków pieniężnych wykazanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Ostrożne zarządzanie ryzykiem utraty płynności zakłada utrzymanie odpowiedniego poziomu środków pieniężnych przeznaczonych do obrotu. Ryzyko związane z płynnymi środkami pieniężnymi jest ograniczone w związku z faktem, iż stroną transakcji są banki posiadające wysoką ocenę jakości kredytowej przygotowaną przez międzynarodowe agencje ratingowe.
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Kapitał podstawowy | 5 141 | 5 141 |
W okresie sprawozdawczym nie było zmian w kapitale podstawowym.
Natomiast w roku ubiegłym w wyniku skupu akcji własnych INTROL S.A. nabył 434 782 sztuk akcji własnych w celu ich umorzenia po cenie 2,3 zł za akcję. W dniu 2 października 2020 r. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego dokonał rejestracji obniżenia kapitału zakładowego Emitenta z kwoty 5 227 760 zł o kwotę 86 956,40 zł, tj. do kwoty 5 140 803,60 zł.
Obniżenie kapitału zakładowego zostało dokonane na podstawie Uchwały nr 16 ZWZ INTROL S.A. z dnia 30 czerwca 2020 r. w sprawie umorzenia akcji własnych Spółki, obniżenia kapitału zakładowego i zmiany Statutu Spółki.
Sąd nie dokonał jednocześnie ujawnienia w rejestrze redukcji ilości akcji serii B, co było przedmiotem uchwały nr 16 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia INTROL S.A. z dnia 30 czerwca 2020 r. Spółka złożyła stosowny wniosek o uzupełnienie wpisu w niezbędnym zakresie, który został uwzględniony w dniu 2 października 2020 r.
Umorzono 434 782 akcji zwykłych na okaziciela serii B INTROL S.A., oznaczonych kodem ISIN PLINTRL00013 o wartości nominalnej 0,20 zł każda, uprawniających do 434 782 głosów na Walnym Zgromadzeniu, nabytych przez Spółkę na podstawie upoważnienia zawartego w Uchwale nr 6 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia INTROL S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
z dnia 7 stycznia 2019 r. Wynagrodzenie łącznie za wszystkie akcje nabyte w celu umorzenia wyniosło 1 000 000 zł. Ogólna liczba głosów wynikająca ze wszystkich wyemitowanych przez INTROL S.A. akcji wynosiła 26 138 800 głosów. Po rejestracji obniżenia kapitału kapitał zakładowy INTROL S.A. wynosi 5 140 803,60 zł i dzieli się na 25 704 018 akcji o wartości nominalnej 20 gr każda, uprawniających do 25 704 018 głosów na Walnym Zgromadzeniu. KPDW w dniu 27 stycznia 2021 r. uchwałą 119/2021 dokonał rejestracji wycofania z depozytu 434 782 akcji zwykłych INTROL S.A. serii B na okaziciela.
Na dzień 31.12.2021 r. kapitał podstawowy Emitenta wynosił 5 140 803,60 złotych i dzielił się na akcje następujących serii:
Seria/ emisja | Rodzaj akcji | Rodzaj uprzywilejowania akcji | Liczba akcji | Wartość serii/emisji wg wartości nominalnej | Sposób pokrycia kapitału | Data rejestracji | Prawo do dywidendy (od daty) |
Seria A | Imienne | nieuprzywilejowane | 7 335 600 | 1 467 120 | akcje serii A zostały wydane za udziały w przekształconej spółce INTROL–POLON sp. z o.o., po jej przekształceniu w spółkę akcyjną, należy zatem traktować je jak akcje aportowe | 24.12.1997 | brak postanowień szczególnych |
Seria B | Na okaziciela | nieuprzywilejowane | 14 068 618 | 2 813 724 | gotówka | 27.01.2021 | od 27.01.2021 |
Seria C | Imienne | nieuprzywilejowane | 4 299 800 | 859 960 | aport | 28.08.2007 | od 01.01.2007 |
Razem | 25 704 018 | 5 140 804 |
Wartość nominalna jednej akcji = 0,20 zł. Nie istnieją ograniczenia w zakresie dysponowania kapitałem Emitenta.
Akcjonariusz | Rodzaj akcji | Liczba akcji | Udział w kapitale zakładowym (%) | Liczba głosów na Walnym Zgromadzeniu | Udział w ogólnej liczbie głosów na WZ (%) | Uwagi |
Wiesław Kapral | zwykłe serii B | 454 486 | 1,77 | 454 486 | 1,77 | |
WEKA Investments Sp. z o.o. (podmiot zależny od Wiesława Kaprala) | zwykłe serii A,B,C | 11 078 265 | 43,10 | 11 078 265 | 43,10 | |
Svanser Sp. z o.o. (podmiot zależny od Józefa Bodzionego) | zwykłe serii A,B,C | 8 852 828 | 34,44* | 8 852 828 | 34,44 (w tym 5,64% z ww. głosów wykonywane przez Santander Bank Polska S.A.) | *Santander Bank Polska S.A. jest uprawniony do wykonywania prawa głosu z 1 450 000 akcji Svanser Sp. z o.o. |
AVIVA OFE AVIVA SANTANDER** | zwykłe serii B | 719 768 | 2,80 | 719 768 | 2,80 | |
Svanser Sp. z o.o. | Łączna liczba akcji | 8 852 828 | 34,44* | 8 852 828 | 34,44 (w tym 5,64% z ww. głosów wykonywane przez Santander Bank Polska S.A) | *Santander Bank Polska S.A. jest uprawniony do wykonywania prawa głosu z 1 450 000 akcji Svanser Sp. z o.o. |
Wiesław Kapral + WEKA Investments Sp. z o.o. | Łączna liczba akcji | 11 532 751 | 44,87 | 11 532 751 | 44,87 | |
AVIVA OFE AVIVA SANTANDER** | zwykłe serii B | 719 768 | 2,80 | 719 768 | 2,80 | |
Pozostali akcjonariusze | 4 598 671 | 17,89 | 4 598 671 | 17,89 | ||
Razem | 25 704 018 | 100,00 | 25 704 018 | 100,00 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Kapitały rezerwowe z tyt. zabezpieczeń przepływów pieniężnych | (5 607) | (4 154) |
Kapitał rezerwowy – świadczenia pracownicze | (982) | (1 011) |
Razem | (6 589) | (5 165) |
2021 rok | Wartość brutto zmian | Powiązany podatek dochodowy | Wartość po podatku |
Wartość na początek okresu | (5 128) | 974 | (4 154) |
Zyski (straty) wynikające z zabezpieczenia przepływów pieniężnych, ujęte w pozostałych całkowitych dochodach w ciągu okresu sprawozdawczego: | (2 783) | 413 | (2 370) |
- kontrakty forward w walutach obcych | (4 230) | 711 | (3 519) |
- kontrakty IRS | 1 447 | (298) | 1 149 |
Część straty przeniesiona do rachunku zysków i strat w związku z brakiem oczekiwania wystąpienia pozycji zabezpieczanej | (2) | 1 | (1) |
- kontrakty forward w walutach obcych | - | - | - |
- kontrakty IRS | (2) | 1 | (1) |
Kwota przekwalifikowana z rezerwy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych do rachunku zysków i strat jako korekta z tytułu przeklasyfikowania | 991 | (73) | 918 |
- kontrakty forward w walutach obcych | 485 | - | 485 |
- kontrakty IRS | 506 | (73) | 433 |
Wartość na koniec okresu | (6 922) | 1 315 | (5 607) |
2020 rok | Wartość brutto zmian | Powiązany podatek dochodowy | Wartość po podatku |
Wartość na początek okresu | 2 841 | (540) | 2 301 |
Zyski (straty) wynikające z zabezpieczenia przepływów pieniężnych, ujęte w pozostałych całkowitych dochodach w ciągu okresu sprawozdawczego: | (8 358) | 1 587 | (6 771) |
- kontrakty forward w walutach obcych | (7 182) | 1 365 | (5 817) |
- kontrakty IRS | (1 176) | 222 | (954) |
Część straty przeniesiona do rachunku zysków i strat w związku z brakiem oczekiwania wystąpienia pozycji zabezpieczanej | 59 | (11) | 48 |
- kontrakty forward w walutach obcych | - | - | - |
- kontrakty IRS | 59 | (11) | 48 |
Kwota przekwalifikowana z rezerwy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych do rachunku zysków i strat jako korekta z tytułu przeklasyfikowania | 330 | (62) | 268 |
- kontrakty forward w walutach obcych | (262) | 50 | (212) |
- kontrakty IRS | 592 | (112) | 480 |
Wartość na koniec okresu | (5 128) | 974 | (4 154) |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy INTROL S.A. w dniu 1 czerwca 2021 r. uchwaliło wypłatę dywidendy dla Akcjonariuszy w łącznej kwocie 11 823 848,28 zł. Wartość dywidendy przypadająca na 1 akcję wyniosła 46 groszy brutto. Dniem ustalenia prawa do dywidendy był 17 czerwca 2021 r. (dzień dywidendy). Dzień wypłaty dywidendy ustalono na 2 lipca 2021 r.
Dywidendą objęte były akcje Spółki w łącznej liczbie 25 704 018 akcji. W Spółce nie funkcjonują akcje uprzywilejowane co do wypłaty dywidendy.
23 października 2020 r. wypłacono dywidendę w wysokości 9 767 526,84 zł, na mocy uchwały nr 4 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy INTROL S.A. z dnia 7 października 2020 r. Dniem ustalenia prawa do wypłaty dywidendy wyznaczono na dzień 15 października 2020 r. (dzień dywidendy). Źródłem finansowania dywidendy był kapitał rezerwowy utworzony z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy w późniejszym okresie. Wypłacona dywidenda wyniosła 0,38 zł brutto w przeliczeniu na jedną akcję. Dywidendą objęte były akcje Spółki liczbie 25 704 018 akcji Dywidenda nie była wypłacana z akcji własnych INTROL S.A. tj. 434 782 sztuk akcji zwykłych na okaziciela serii B INTROL S.A., umorzonych na mocy uchwały nr 16 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia INTROL S.A. w dniu 30 czerwca 2020 r. W Spółce nie funkcjonują akcje uprzywilejowane co do wypłaty dywidendy.
Obniżenie kapitału zapasowego w 2020 r. było wynikiem skupu akcji własnych, co zostało opisane w pkt. 6.14. W wyniku skupu akcji, po cenie nabycia jednej akcji za 3,2 zł, nabyto łącznie 434 782 akcji za łączną kwotę 1 000 000 zł. Koszty dodatkowe związane z nabyciem akcji wyniosły 42 tys. zł. W wyniku skupu akcji kapitały obniżyły się o łącznie 1 042 tys. zł, w tym kapitał podstawowy o 87 tys. zł, a kapitały zapasowe o 955 tys. zł. Obniżenie kapitałów zostało ujęte w księgach z chwilą rejestracji zmiany w KRS.
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Wartość na początek okresu | 4 188 | 3 241 |
Dywidendy | (1 261) | (129) |
Zysk za rok obrotowy | 1 217 | 1 076 |
Wartość na koniec okresu | 4 144 | 4 188 |
W 2021 r. spółki zależne uchwaliły dywidendy dla udziałowców niekontrolujących na łączną kwotę 1 261 tys. zł, w tym dla IB Systems 743 tys. zł, dla I4Tech Sp. z o.o. 518 tys. zł.
W 2020 r. spółki zależne uchwaliły dywidendy dla udziałowców niekontrolujących na łączną kwotę 129 tys. zł, w tym dla IB Systems 99 tys. zł, dla I4Tech Sp. z o.o. 30 tys. zł.
Informacje na temat wyników Spółek przypadających na udziałowców niekontrolujących znajdują się w tabeli poniżej.
Nazwa jednostki | Procentowa wielkość udziałów oraz praw do głosów posiadanych przez Grupę | Procentowa wielkość udziałów oraz praw do głosów posiadanych przez Grupę | Zysk/strata alokowane na udziały niekontrolujące | Zysk/strata alokowane na udziały niekontrolujące | Skumulowana wartość udziałów niekontrolujących | Skumulowana wartość udziałów niekontrolujących |
31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
I4TECH Sp. z o.o. | 70% | 70% | 113 | 703 | 614 | 1 019 |
IB Systems Sp. z o.o. | 50,49% | 50,49% | 1 104 | 373 | 3 530 | 3 169 |
Razem | 1 217 | 1 076 | 4 144 | 4 188 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
2021 rok | Rezerwy na naprawy gwarancyjne | Rezerwy na straty na kontraktach | Rezerwy na świadczenia pracownicze i tym podobne | Pozostałe rezerwy | Razem |
Wartość na początek okresu, w tym: | 312 | 6 645 | 8 948 | 1 191 | 17 096 |
Krótkoterminowe na początek okresu | 312 | 6 645 | 6 170 | 1 191 | 14 318 |
Długoterminowe na początek okresu | - | - | 2 778 | - | 2 778 |
Zwiększenia | 461 | 1 208 | 9 933 | 1 028 | 12 630 |
-utworzone w czasie roku/zwiększenie istniejących | 461 | 1 208 | 9 933 | 1 028 | 12 630 |
Zmniejszenia | 221 | 1 249 | 8 593 | 1 428 | 11 491 |
-wykorzystane w ciągu roku | 108 | 233 | 6 755 | 1 428 | 8 524 |
-rozwiązane, ale niewykorzystane | 113 | 1 016 | 1 838 | - | 2 967 |
Reklasyfikacja rezerw na straty na kontraktach na odpis z tytułu utraty należności z tytułu przedpłat | - | (1 152) | - | - | (1 152) |
Przemieszczenia wewnętrzne | - | 179 | - | (179) | - |
Wartość na koniec okresu, w tym: | 552 | 5 631 | 10 288 | 612 | 17 083 |
Krótkoterminowe na koniec okresu | 552 | 5 631 | 7 110 | 612 | 13 905 |
Długoterminowe na koniec okresu | - | - | 3 178 | - | 3 178 |
2020 rok | Rezerwy na naprawy gwarancyjne | Rezerwy na straty na kontraktach | Rezerwy na świadczenia pracownicze i tym podobne | Pozostałe rezerwy | Razem |
Wartość na początek okresu, w tym: | 347 | 5 017 | 6 906 | 1 201 | 13 471 |
Krótkoterminowe na początek okresu | 347 | 5 017 | 4 664 | 1 201 | 11 229 |
Długoterminowe na początek okresu | - | - | 2 242 | - | 2 242 |
Zwiększenia | 184 | 3 966 | 7 261 | 1 856 | 13 267 |
-utworzone w czasie roku/zwiększenie istniejących | 184 | 3 966 | 7 261 | 1 856 | 13 267 |
Zmniejszenia | 219 | 2 338 | 5 219 | 1 866 | 9 642 |
-wykorzystane w ciągu roku | 44 | 696 | 3 549 | 139 | 4 428 |
-rozwiązane, ale niewykorzystane | 175 | 1 642 | 1 670 | 1 727 | 5 214 |
Wartość na koniec okresu, w tym: | 312 | 6 645 | 8 948 | 1 191 | 17 096 |
Krótkoterminowe na koniec okresu | 312 | 6 645 | 6 170 | 1 191 | 14 318 |
Długoterminowe na koniec okresu | - | - | 2 778 | - | 2 778 |
Poszczególne grupy rezerw obejmują:
- rezerwy na koszty napraw gwarancyjnych w wysokości 552 tys. zł (2020 r. 312 tys. zł), pozycja ta przedstawia najlepszy szacunek Zarządu odnośnie zobowiązania Grupy z tytułu okresu gwarancji na produkty, ustalony w oparciu o dotychczasowe doświadczenia i średni wskaźnik awaryjności tych produktów na rynku,
- rezerwy na straty na kontraktach w kwocie 5 631 tys. zł (2020 r. 6 645 tys. zł), obejmują rezerwy związane ze stratami na kontraktach w tym m.in. w INTROL S.A., INTROL – Energomontaż Sp. z o.o.
- rezerwy na świadczenia pracownicze i pozostałe, w tym:
a)rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe na kwotę 2 345 tys. zł (2020 r. 2 263 tys. zł),
b)rezerwy na niewykorzystane urlopy na kwotę 3 592 tys. zł (2020 r. 3 027 tys. zł),
c)rezerwy na premie dla Zarządów i pracowników na kwotę 3 071 tys. zł (2020 r. 2 885tys. zł),
d)rezerwy na nagrody jubileuszowe i inne na kwotę 1 280 tys. zł (2020 r. 773 tys. zł),
- pozostałe rezerwy obejmują m.in. rezerwy na badanie bilansu, rezerwy na wypłatę prowizji na łączną kwotę 612 tys. zł (2020 r. : 1 191 tys. zł).
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe oraz na nagrody jubileuszowe zostały ustalone metodami aktuarialnymi przez Spółkę Attuario Sp. z o.o. zgodnie z MSR 19.
Zobowiązania rozpoznane na bazie memoriałowej zostały ustalone jako te przyszłe zdyskontowane płatności, skorygowane o wskaźniki ruchów kadrowych i demograficznych, do których pracownicy nabyli prawo na dzień bilansowy.
Pracownikom poszczególnych Spółek w Grupie INTROL S.A. przysługuje prawo do odpraw emerytalnych i rentowych na podstawie Kodeksu Pracy, na zasadach określonych w Zakładowym Układzie Zbiorowym Prac lub na podstawie wewnętrznych regulaminów wynagrodzeń. Wysokość nagród jubileuszowych wynika z wewnętrznych uregulowań.
Dodatkowe informacje dotyczące rezerw na świadczenia znajdują się w polityce rachunkowości we wprowadzeniu do sprawozdania.
Poniżej wskazane zostały założenia aktuarialne przyjęte od wyceny w roku bieżącym, zmiany netto zobowiązań oraz analiza wrażliwości.
| 31.12.2021 |
Śmiertelność pracowników | Dla kobiet 100% PTTZ* 2020 kobiety, dla mężczyzn 100% PTTZ* 2020 mężczyźni. Ponadto założono, że fakt posiadania pracy powoduje obniżenie tej śmiertelności o 10% *PTTZ - tablice trwania życia wg GUS |
Niezdolność do pracy | Prawdopodobieństwo oparto na bazie prawdopodobieństwa śmiertelności w poszczególnych grupach wiekowych. Tj. 5% dla pracowników do 20 lat, 5% + 1,4%* (wiek pracownika - 20) dla pracowników między 20 a 60 lat, oraz 61% dla pracowników powyżej 60 lat |
Rotacja pracowników | Założono rotację w wysokości 1,5%-10% rocznie, przy czym rotacja zaczyna maleć z wiekiem w sposób liniowy na 10 lat przed wiekiem uprawniającym do emerytury osiągając poziom 0% na trzy lata przed emeryturą |
Wiek emerytalny | Zgodnie z Ustawą o emeryturach i rentach z FUS z dnia 16 listopada 2016r. oraz niektórych innych ustaw |
Pracownicy zatrudnieni na czas określony | Założenie przedłużenia umów na czas nieokreślony z prawdopodobieństwem 25%-100% w dniu końca umowy na czas określony |
Stopa dyskontowa | 2,8% rocznie |
Stopa wzrostu wynagrodzeń | Wzrost (nominalny z uwzględnieniem inflacji) na poziomie 2,5%-10% |
2021 rok | Odprawy | Nagrody | Razem |
Wartość na początek okresu: | 2 263 | 773 | 3 036 |
Krótkoterminowe na początek okresu | 243 | 16 | 259 |
Długoterminowe na początek okresu | 2 020 | 757 | 2 777 |
Koszty zatrudnienia | 229 | 515 | 744 |
- koszty bieżącego zatrudnienia | 229 | 99 | 328 |
- koszty przyszłego zatrudnienia | - | 416 | 416 |
Odsetki netto od zobowiązania netto | 29 | 10 | 39 |
Zyski / straty aktuarialne | (23) | 22 | (1) |
Wypłacone świadczenia | (153) | (40) | (193) |
Wartość rezerw na koniec okresu, w tym: | 2 345 | 1 280 | 3 625 |
Krótkoterminowe na koniec okresu | 354 | 93 | 447 |
Długoterminowe na koniec okresu | 1 991 | 1 187 | 3 178 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
2020 rok | Odprawy | Nagrody | Razem |
Wartość na początek okresu: | 1 923 | 565 | 2 488 |
Krótkoterminowe na początek okresu | 236 | 10 | 246 |
Długoterminowe na początek okresu | 1 687 | 555 | 2 242 |
Koszty zatrudnienia | 227 | 92 | 319 |
- koszty bieżącego zatrudnienia | 222 | 92 | 314 |
- koszty przyszłego zatrudnienia | 5 | - | 5 |
Odsetki netto od zobowiązania netto | 36 | 10 | 46 |
Zyski / straty aktuarialne | 323 | 177 | 500 |
Wypłacone świadczenia | (246) | (71) | (317) |
Wartość rezerw na koniec okresu, w tym: | 2 263 | 773 | 3 036 |
Krótkoterminowe na koniec okresu | 243 | 16 | 259 |
Długoterminowe na koniec okresu | 2 020 | 757 | 2 777 |
Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości dla istotnych założeń aktuarialnych pokazującą, jaki wpływ na rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe oraz na nagrody jubileuszowe miałyby zmiany w odpowiednich założeniach aktuarialnych, które byłyby potencjalnie możliwe na ten dzień.
| Zmiana założenia | Wzrost | Spadek |
Stopa dyskontowa | +/- 0,50% | (168) | 177 |
Stopa wzrostu wynagrodzeń | +/- 0,50% | 173 | (166) |
Wskaźnik rotacji | +/- 0,50% | (119) | 124 |
Wiek emerytalny | +/- 1 rok | (64) | 71 |
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Kredyty i pożyczki długoterminowe do spłaty powyżej 12 miesięcy | 26 139 | 27 785 |
Kredyty i pożyczki długoterminowe do spłaty w ciągu 12 miesięcy | 12 764 | 8 730 |
Kredyty i pożyczki krótkoterminowe | 17 819 | 16 712 |
Razem | 56 722 | 53 227 |
- w tym do spłaty w ciągu 12 miesięcy | 30 583 | 27 785 |
- w tym do spłaty powyżej 12 miesięcy | 26 139 | 25 442 |
Stan na 31.12.2021 |
Długoterminowe | Oprocentowanie | Termin spłaty | na początek okresu | na koniec okresu | w tym do spłaty w ciągu 12 mcy |
BNP Paribas Bank Polska S.A. kredyt inwestycyjny (Limatherm S.A.) | WIBOR 3M + marża | 30.04.2025 | 8 426 | 6 508 | 1 918 |
BNP Paribas Bank Polska S.A. kredyt inwestycyjny (Limatherm S.A.) | EURIBOR 3M + marża | 29.12.2027 | 3 239 | 2 772 | 456 |
BNP Paribas Bank Polska S.A. kredyt nieodnawialny (Limatherm S.A.) | WIBOR 1M + marża | 30.07.2021 | 1 100 | - | - |
BNP Paribas Bank Polska S.A. Kredyt nieodnawialny (Limatherm S.A.) | EURIBOR 3M + marża | 14.03.2024 | - | 2 915 | 1 295 |
Santander Leasing S.A. Pożyczka leasingowa (Limatherm S.A.) | Stopa stała | 25.08.2028 | - | 332 | - |
Santander Leasing S.A pożyczka leasingowa. (Limatherm S.A.) | Stopa stała | 25.10.2024 | - | 117 | 40 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Santander Bank Polska S.A kredyt obrotowy transza I (INTROL S.A.) | WIBOR 1M + marża | 31.10.2024 | 11 159 | 8 228 | 2 943 |
Santander Bank Polska S.A kredyt obrotowy transza II (INTROL S.A.) | WIBOR 1M + marża | 31.05.2025 | 4 077 | 3 156 | 925 |
Santander Bank Polska S.A kredyt obrotowy transza III (INTROL S.A.) | WIBOR 1M + marża | 31.07.2026 | 4 799 | 3 930 | 858 |
Santander Bank Polska S.A kredyt inwestycyjny (INTROL S.A.) | WIBOR 1M + marża | 30.11.2029 | - | 4 143 | 506 |
Santander Bank Polska S.A kredyt inwestycyjny (Limatherm Sensor Sp. z o.o.) | WIBOR 1M + marża | 21.02.2026 | 3 643 | - | - |
Santander Bank Polska S.A kredyt obrotowy (Limatherm Components Sp. z o.o.) | WIBOR 1M + marża | 30.09.2026 | - | 1 425 | 300 |
BNP Paribas Bank Polska S.A. kredyt nieodnawialny (IB System Sp. z o.o.) | WIBOR 3M+ marża | 23.07.2026 | - | 2 371 | 517 |
Santander Leasing S.A pożyczka leasingowa (Introl Automatyka Sp. z o.o. sp.k) | Stopa stała | 25.01.2022 | 72 | 6 | 6 |
ING Bank Śląski S.A. kredyt obrotowy (INTROL Pro – ZAP Sp. z o.o.) | WIBOR 1M + marża | 30.09.2022 | - | 3 000 | 3 000 |
Razem | 36 515 | 38 903 | 12 764 |
Grupa stosuje na kredytach długoterminowych instrumenty zamiany stóp procentowych (Interest Rate Swap) celem minimalizacji ryzyka zmiany stóp procentowych.
Efektywna stopa procentowa kredytów długoterminowych w 2021 r. ujęta została w Nocie 6.39.3.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Stan na 31.12.2020 |
Długoterminowe | Oprocentowanie | Termin spłaty | na początek okresu | na koniec okresu | w tym do spłaty w ciągu 12 mcy |
BNP Paribas Bank Polska S.A. (Limatherm S.A.) | WIBOR 3M + marża | 30.04.2025 | 10 344 | 8 426 | 1 918 |
BNP Paribas Bank Polska S.A. (Limatherm S.A.) | WIBOR 1M + marża | 30.07.2021 | 2 724 | 1 100 | 1 100 |
BNP Paribas Bank Polska S.A. (Limatherm S.A.) | EURIBOR 3M + marża | 29.12.2027 | 3 375 | 3 239 | 457 |
Santander Bank Polska S.A kredyt obrotowy transza I (INTROL S.A.) | WIBOR 1M + marża | 31.10.2024 | 14 116 | 11 159 | 2 937 |
Santander Bank Polska S.A kredyt obrotowy transza II (INTROL S.A.) | WIBOR 1M + marża | 30.06.2023 | 5 007 | 4 077 | 923 |
Santander Bank Polska S.A kredyt obrotowy transza III (INTROL S.A.) | WIBOR 1M + marża | 30.06.2023 | 5 648 | 4 799 | 870 |
Santander Bank Polska S.A kredyt obrotowy (Limatherm Sensor Sp. z o.o.) | WIBOR 1M + marża | 10.05.2021 | 1 324 | - | - |
Santander Bank Polska S.A kredyt inwestycyjny (Limatherm Sensor Sp. z o.o.)’ | WIBOR 1M + marża | 21.02.2026 | 4 169 | 3 643 | 525 |
Santander Leasing S.A pożyczka leasingowa (Introl Automatyka Sp. z o.o. sp.k) | Stopa stała | 25.01.2022 | 0 | 72 | - |
Razem | 46 707 | 36 515 | 8 730 |
Grupa stosuje na kredytach długoterminowych instrumenty zamiany stóp procentowych (Interest Rate Swap) celem minimalizacji ryzyka zmiany stóp procentowych.
Efektywna stopa procentowa kredytów długoterminowych w 2020 r. ujęta została w Nocie 6.45.3.
Stan na 31.12.2021 |
Krótkoterminowe | Oprocentowanie | Termin spłaty | na początek okresu | na koniec okresu |
BNP Paribas Bank Polska S.A. (Limatherm S.A.) | WIBOR 1M + marża | 30.09.2023 | - | 5 |
ING Bank Śląski S.A. (INTROL Pro – ZAP Sp. z o.o.)- Linia Wielocelowa | WIBOR 1M + marża | 30.09.2022 | - | - |
BNP Paribas Bank Polska S.A. (IB Systems Sp. z o.o.) | WIBOR 1M + marża | 10.09.2022 | 3 351 | 2 454 |
Kredyt obrotowy Santander Bank Polska S.A. (Grupa INTROL – Cash pooling) | WIBOR 1M + marża | 30.06.2022 | 12 196 | 15 360 |
Santander Bank Polska S.A kredyt obrotowy (Limatherm Sensor Sp. z o.o.) | WIBOR 1M + marża | 31.05.2024 | 1 165 | - |
Razem | 16 712 | 17 819 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Stan na 31.12.2020 |
Krótkoterminowe | Oprocentowanie | Termin spłaty | na początek okresu | na koniec okresu |
BNP Paribas Bank Polska S.A. (Limatherm S.A.) | WIBOR 1M + marża | 30.09.2021 | 3 383 | - |
ING Bank Śląski S.A. (INTROL Pro – ZAP Sp. z o.o.)- Linia Wielocelowa | WIBOR 1M + marża | 30.09.2022 | - | - |
ING Bank Śląski S.A. (INTROL Pro – ZAP Sp. z o.o.)- Kredyt Obrotowy | WIBOR 1M + marża | 30.09.2022 | - | - |
BNP Paribas Bank Polska S.A. (IB Systems Sp. z o.o.) | WIBOR 1M + marża | 10.09.2022 | 2 874 | 3 351 |
Kredyt obrotowy Santander Bank Polska S.A. (Grupa INTROL – Cash pooling) | WIBOR 1M + marża | 30.06.2021 | 11 982 | 12 196 |
Santander Bank Polska S.A kredyt obrotowy (Limatherm Sensor Sp. z o.o.) | WIBOR 1M + marża | 10.05.2021 | - | 1 165 |
Razem | 18 239 | 16 712 |
Efektywna stopa procentowa kredytów krótkoterminowych w 2021 r. oraz 2020 r. nie odbiega od wartości nominalnych.
31.12.2021 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2020 | |
Minimalne opłaty | Wartość bieżąca minimalnych opłat | Minimalne opłaty | Wartość bieżąca minimalnych opłat | |
w okresie do 1 roku | 7 393 | 6 454 | 7 462 | 6 460 |
w okresie od 1 roku do 5 lat | 17 586 | 15 800 | 19 725 | 17 431 |
w okresie powyżej 5 lat | 17 529 | 10 913 | 17 451 | 11 417 |
Razem | 42 508 | 33 167 | 44 638 | 35 308 |
- dot. gruntów, budynków, lokali i budowli | 30 466 | 21 706 | 31 191 | 22 486 |
- pozostałe | 12 042 | 11 461 | 13 447 | 12 822 |
Zobowiązania związane z prawami do użytkowania obejmują w szczególności leasing obejmujący:
- praw użytkowania wieczystych gruntów (umowy użytkowania wieczystego gruntów na okres do 2089 r.)
- najem pomieszczeń zawarte na czas określony i nieokreślony w tym w szczególności najem pomieszczeń biurowych jak i magazynowych.
- umowy leasingu, maszyn i urządzeń zawarte na okresy 3- 7 lat,
- umowy leasingu środków transportu zawarte na okresy ok. 3-5 lat.
Wykaz aktywów wg Grup rodzajowych objętych umowami leasingu, w tym najmu i użytkowania wieczystego znajduje się w nocie 6.2.
Wycena zobowiązań opiera się aktualne stawki najmu. Wycena nie uwzględnia zmian opłat wynikających z możliwych zmian opłat za użytkowanie wieczyste, zmian czynszu o coroczny wskaźnik inflacji dla których zmiana jest gwarantowana umownie, możliwych zmian czynszu wynikających z renegocjacji umów.
Nie występują znaczące ograniczenia lub kowenanty nałożone przez leasing, poza brakiem możliwości przekazania dóbr bez zgody leasingodawcy. Nie występują istotne zmienne opłaty leasingowe, które nie byłyby uwzględnione w wycenie zobowiązań.
Poniżej zaprezentowane zostały wartości ujęte w rachunku zysków i strat:
01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 | |
Koszty związane z leasingiem krótkoterminowym | 300 | 50 |
Koszty związane z leasingiem o niskiej wartości | 33 | 30 |
Koszty związane ze zmiennymi opłatami leasingowymi | - | 18 |
Zyski (straty) ze sprzedaży i leasingu zwrotnego | - | - |
Dochód uzyskany poprzez subleasing aktywów z tytułu prawa do użytkowania | - | - |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Przyszłe płatności wynikające z umów:
2021 rok | Do 1 roku | Powyżej 1 roku |
Przyszłe płatności wynikające z umów leasingu krótkoterminowego | 40 | - |
Przyszłe płatności wynikające z umów leasingu o niskiej wartości | 20 | - |
Przyszłe płatności dotyczące nierozpoczętych leasingów, do których zobligowany jest leasingobiorca | 38 | 321 |
Razem | 98 | 321 |
2020 rok | Do 1 roku | Powyżej 1 roku |
Przyszłe płatności wynikające z umów leasingu krótkoterminowego | 3 | |
Przyszłe płatności wynikające z umów leasingu o niskiej wartości | 32 | 196 |
Przyszłe płatności dotyczące nierozpoczętych leasingów, do których zobligowany jest leasingobiorca | 15 | 110 |
Razem | 50 | 305 |
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Zobowiązania z tytułu faktoringu | 744 | 664 |
Zobowiązania z tyt. umów na finansowanie nabycia usług i wartości niematerialnych i prawnych | 492 | 3 031 |
Instrumenty pochodne poza rachunkowością zabezpieczeń | 18 | 44 |
Razem | 1 254 | 3 739 |
- część długoterminowa | 377 | 498 |
- część krótkoterminowa | 877 | 3 241 |
Zobowiązania z tytułu faktoringu niepełnego na łączną kwotę 744 tys. zł (2020 r: 664 tys. zł) obejmują zobowiązania względem Santander Factoring Sp. z o.o.
Zobowiązania z tytułu faktoringu wynikają z zawartych umów faktoringowych z regresem na sprzedaż wierzytelności pieniężnych z tytułu zawartych umów handlowych udokumentowanych w formie faktur VAT za dostawy lub usługi. Zobowiązania wygasają po uregulowaniu płatności przez odbiorców usług, jednak do czasu uregulowania płatności przez kontrahentów Faktorowi przysługuje regres wobec poszczególnych Spółek z Grupy, na warunkach określonych w umowach.
Zobowiązania finansowe na kwotę 492 tys. zł (2020 r. 3 031 tys. zł) obejmują zobowiązania dotyczące umów finansowania dostaw sprzętu i oprogramowania.
Zobowiązania z tyt. instrumentów pochodnych dotyczą wyceny zobowiązań z tyt. instrumentów pochodnych wyłączonych z rachunkowości zabezpieczeń tj. kontraktu IRS zawartego dla zabezpieczenia przepływów rat kredytowych w walucie EUR. IRS przestał spełniać swoją funkcję tj. zamieniać stopę zmienną na stałą w momencie gdy stopa zmienna (EURIBOR) osiągnęła wartości ujemne – bank przy liczeniu odsetek kredytowych nie uwzględnia zmiennych stóp procentowych, przejściowo nie występuje zmienność, którą należałoby zabezpieczać. Podstawowe informacje nt. instrumentu IRS wyłączonego z rachunkowości zabezpieczeń poniżej.
31.12.2021 | Pozycja zabezpieczana | Średnie % stałe | % zmienne | Zabezpieczana wartość nominalna (w tys) | Waluta | Wartość umowna w tys. PLN |
(PLN, EURIBOR 3M) | ||||||
Do 3 miesięcy | Stopa % kredytu | 0,70% | EURIBOR 1M | 41 | EUR | 187 |
3 mcy – 1 roku | Stopa % kredytu | 0,70% | EURIBOR 1M | 122 | EUR | 560 |
1 roku – 3 lat | Stopa % kredytu | 0,70% | EURIBOR 1M | 162 | EUR | 747 |
> 3 lat | Stopa % kredytu | 0,70% | EURIBOR 1M | - | EUR | - |
Razem | 325 | 1 494 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
31.12.2020 | Pozycja zabezpieczana | Średnie % stałe | % zmienne | Zabezpieczana wartość nominalna (w tys) | Waluta | Wartość umowna w tys. PLN |
(PLN, EURIBOR 3M) | ||||||
Do 3 miesięcy | Stopa % kredytu | 0,70% | EURIBOR 1M | 41 | EUR | 187 |
3 mcy – 1 roku | Stopa % kredytu | 0,70% | EURIBOR 1M | 122 | EUR | 563 |
1 roku – 3 lat | Stopa % kredytu | 0,70% | EURIBOR 1M | 325 | EUR | 1 500 |
> 3 lat | Stopa % kredytu | 0,70% | EURIBOR 1M | 13 | EUR | 375 |
Razem | 501 | 2 625 |
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług: | 65 570 | 66 358 |
- część długoterminowa | - | - |
- część krótkoterminowa w ciągu 12 m-cy | 65 209 | 66 037 |
- część krótkoterminowa > 12 m-cy | 361 | 321 |
Przedpłaty: | 8 794 | 6 645 |
- część długoterminowa | - | - |
- część krótkoterminowa w ciągu 12 m-cy | 8 794 | 6 645 |
- część krótkoterminowa > 12 m-cy | - | - |
Pozostałe zobowiązania: | 22 794 | 16 218 |
- część długoterminowa | - | - |
- część krótkoterminowa | 22 794 | 16 218 |
Rozliczenia międzyokresowe | 7 175 | 7 160 |
- część długoterminowa | 6 217 | 6 803 |
- część krótkoterminowa | 958 | 357 |
Razem | 104 333 | 96 381 |
- część długoterminowa | 6 217 | 6 803 |
- część krótkoterminowa | 98 116 | 89 578 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj termin płatności mieszczący się w okresie od 7 do 60 dni. Przedpłaty stanowią głównie otrzymane zaliczki od kontrahentów krajowych związane z realizacją zawartych kontraktów długoterminowych.
Główną część pozostałych zobowiązań stanowią zobowiązania publiczno-prawne, zobowiązania z tytułu wynagrodzeń oraz zobowiązania inwestycyjne.
Zobowiązania o charakterze publiczno – prawnym na koniec roku 2021 r. wynosiły 11 275 tys. zł (2020 r. 7 360 tys. zł), natomiast zobowiązania z tytułu wynagrodzeń oraz ZUS na koniec roku 2021 r. wyniosły 9 834 tys. zł (2020 r. 8 271 tys. zł).
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 79 | 204 |
Przedpłaty i pozostałe zobowiązania | - | - |
Razem | 79 | 204 |
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Dotacje | 6 792 | 7 121 |
Pozostałe | 383 | 39 |
Razem | 7 175 | 7 160 |
- część długoterminowa | 6 217 | 6 803 |
- część krótkoterminowa | 958 | 357 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Największą część pozycji dotacji stanowią dotacje otrzymane przez Limatherm S.A., których wartość na 31.12.2021 to 6 675 tys. zł (2020 r.: 6 975 tys. zł).
Najistotniejsze dofinansowania ze względu na stan rozliczeń międzyokresowych w pasywach na 31.12.2021 w Limatherm S.A. to:
- Dotacja otrzymana w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, umowa nr POIR.01.01.01-00-0890/17-00, "Opracowanie i wdrożenie technologii odlewania ciśnieniowego w innowacyjnych formach odlewniczych, obudowy aparaturowej z materiału o podwyższonych właściwościach mechanicznych przeznaczonej do pracy w atmosferach zagrożonych wybuchem ". Dofinansowanie przekazywane w formie zaliczek bądź refundacji i rozliczane za pomocą kwartalnie składanych wniosków o płatność poprzez system SL2014. Stan rozliczeń międzyokresowych przychodów to 4 096 tys. zł.
- Dotacja otrzymane w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, umowa nr POIR.02.01.00-00-0097/15-00, "Utworzenie centrum B+R wykonywania odlewów specjalnego przeznaczenia ze stopów aluminium metodą wysokociśnieniową zimnokomorową, charakteryzujących się podwyższoną szczelnością i bezpieczeństwem użytkowania". Dofinansowanie przekazywane w formie refundacji poniesionych wydatków wyszczególnionych za pomocą kwartalnie składanych wniosków o płatność poprzez system SL2014. Stan rozliczeń międzyokresowych przychodów to 2 508 tys. zł.
01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 | |
Przychody z umów z klientami | 484 477 | 458 124 |
Przychody z wynajmu | 254 | 205 |
Razem | 484 731 | 458 329 |
01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 | |
Sprzedaż produktów i usług | 335 086 | 329 086 |
Sprzedaż towarów i materiałów | 149 645 | 129 243 |
Razem | 484 731 | 458 329 |
01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 | |
Sprzedaż krajowa | 380 470 | 377 924 |
Sprzedaż zagraniczna | 104 261 | 80 405 |
Razem | 484 731 | 458 329 |
Grupa prowadzi działalność głównie na terenie Polski. Działalność produkcyjna wszystkich segmentów branżowych prowadzona jest na terenie Polski.
W powyższej tabeli zaprezentowano informacje dotyczące rynków zbytu Grupy, niezależnie od kraju pochodzenia sprzedawanych produktów lub usług.
Dla celów zarządczych Grupa podzielona jest na 5 rodzajów działalności. Segmenty te są podstawą sporządzania przez Grupę raportowania odnośnie do głównych segmentów branżowych.
W ramach działalności Grupy można wyróżnić następujące rodzaje działalności:
Produkcja AKPiA;
Produkcja elementów odlewniczych (głowice, odlewy, inne);
Usługi AKPiA, elektryczne, instalacyjne, projektowe, budowlane;
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Dystrybucja z doradztwem technicznym;
Pozostała działalność.
Zgodnie z MSSF 8 par. 23 Grupa nie prezentuje sumy aktywów i sumy pasywów dla każdego segmentu sprawozdawczego, ponieważ informacje te nie są przedstawiane Zarządowi.
W ramach produkcji AKPIA Grupa produkuje zarówno aparaturę kontrolno pomiarową, głównie przemysłowe czujniki temperatury, jak również komponenty do budowy aparatury kontrolno pomiarowej. Produkcja jest prowadzona przez Spółki Limatherm Sensor Sp. z o.o. oraz Limatherm Components Sp. z o.o. Produkcja czujników obejmuje wszelkie typy czujników temperatury: od prostych czujników przewodowych, głowicowych, poprzez wykonania płaszczowe- rezystancyjne i termoelektryczne, aż po zaawansowane konstrukcje indywidualnie dopasowane do aplikacji. Właściwy przebieg procesów nadzoruje Akredytowane Laboratorium Pomiarowe wyposażone w sprzęt sprawdzający i kalibrujący renomowanych firm.
W ramach produkcji komponentów główny obszar dotyczy produkcji głowic przyłączeniowych do budowy termometrów przemysłowych oraz kostki ceramiczne do połączeń elektrycznych wewnątrz obudów.
Sprzedaż ta realizowana jest zarówno na rynek krajowy jak i zagraniczny.
Produkcja jest uzależniona od cen surowców i komponentów pochodzących z kraju, jak i z importu. Ich ceny kształtowane są tendencjami na rynkach światowych i mają wpływ na poziom kosztów produkcji w całej branży. Obie Spółki mają wielu odbiorców co dywersyfikuje ryzyka zarówno w zakresie rozłożenia sprzedaży w czasie (sezonowość), jak również ogranicza ryzyka związane z przepływami pieniężnymi. Spółki nie mają istotnych problemów ze ściągalnością należności, jak również ewentualne kwoty dochodzonych należności są niskie.
Produkcja w ramach segmenty jest realizowana przez Limatherm S.A. Spółka ta jest uznanym na świecie producentem odlewów ciśnieniowych dla przemysłu samochodowego, elektromaszynowego, chemicznego oraz paliwowo-energetycznego. W katalogu produktów znajdują się również m.in. obudowy w tym obudowy dla stref zagrożonych wybuchem, używane głównie w czujnikach gazu, poziomu i przepływomierzach. Znacząca część produkcji trafia do odbiorców w Europie Zachodniej i USA. Głównymi klientami Spółki są firmy, które produkują podzespołu dla przemysłu samochodowego, a także automatyki i pomiarów. Wyroby produkowane przez Spółkę są dostarczane do ponad stu odbiorców w kraju i zagranicą.
Rozwijając współpracę z istniejącymi klientami Spółka bardzo dba o ich dywersyfikację. Udział największego klienta w strukturze sprzedaży (dla wyrobów gotowych i odlewów) utrzymuje się na poziomie około 30-40%. W odróżnieniu od konkurencji odlewy wykonywane są metodą ciśnieniową na maszynach zimno-komorowych.
Wyróżnienie osobnego segmentu, w szczególności oddzielenie go od pozostałej produkcji wynika z innego rodzaju produkcji (odlewy), przemysłu do którego kierowany jest produkt (głównie przemysł samochodowy), zasad współpracy z odbiorami, z reguły długoterminowa współpraca, produkcja seryjna pod klienta przy wykorzystaniu form (narzędzi) Spółki lub Klienta.
Stosunkowo większe uzależnienie od kontrahentów niż to ma miejsce w przypadku sprzedaży produkcji AKPiA. Stosunkowo niskie problemy ze ściągalnością należności, jednakże trudność większa w zakresie planowania produkcji.
W ramach segmentu ujmowane są przychody świadczone przez Spółki INTROL Automatyka Sp. z o.o. Sp.K, INTROL -Energomontaż Sp. z o.o., I4TECH Sp. z o.o., INTROL Pro-ZAP Sp. z o.o., IB Systems Sp. z o.o. i inne).
W szczególności działalność obejmuje:
- INTROL – Energomontaż Sp. z o.o. – firma specjalizująca się w generalnym wykonawstwie inwestycji, w tym generalnym wykonawstwie instalacji kogeneracyjnych oraz projektowani, remontach, montażu i wykonawstwie elementów urządzeń kotłowych, instalacji rurociągowych, instalacji oczyszczania spalin, stacji wymienników ciepła i węzłów cieplnych, wentylatorów, pomp, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych oraz aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki. Przedsiębiorstwo prowadzi kontrakty z obszaru energetyki, ochrony środowiska i przemysłu, jak również spoza branży energetycznej.
- INTROL Automatyka Sp. z o.o. Sp.k. to firma świadcząca usługi w zakresie systemów automatyki, modernizacji maszyn i linii produkcyjnych. Jest najwyższym partnerem firmy Rockwell Automation w programie Recognized System Integrator w dwóch dziedzinach – Power i Control. W ramach prowadzonej działalności spółka zajmuje się m.in. integracją systemów automatyki, automatyzacją procesów, modernizacją urządzeń i linii technologicznych, dostaw serwisem i modernizacją układów napędowych niskiego i średniego napięcia, budową prototypowych stanowisk testowych, dostawą kompletnych systemów wagowych i systemów detekcji gazów, dostawą kompletnych rozwiązań dla branży farmaceutycznej jak również rozwiązań chmurowych Introl Hub związanych z Dyrektywą Fałszywkową.
- INTROL Pro - ZAP Sp. z o.o. to firma zajmująca się projektowaniem technologii automatyki, a także świadcząca usługi w zakresie automatyzacji procesów przemysłowych. Jako przedsiębiorstwo systemów automatyki, Pro-ZAP
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
dostarcza gotowe rozwiązania dla dowolnych aplikacji procesów ciągłych oraz procesów wytwórczych. Ponadto w ofercie firmy znajdują się zautomatyzowane urządzenia, będące częścią składową procesów produkcyjnych (m.in. stanowiska montażowe i kontrolne, linie produkcyjne, stanowiska zrobotyzowane, stanowiska testujące, maszyny pakujące). Uzupełnieniem oferty są systemy monitoringu oraz systemy telemetryczne.
- IB Systems Sp. z o.o. to firma, której działalność jest skoncentrowana na projektowaniu, wdrażaniu, integracji oraz utrzymaniu systemów teletechniki, bezpieczeństwa i automatyki w inteligentnych budynkach różnego typu: biurowcach, centrach handlowych, obiektach przemysłowych, budynkach użyteczności publicznej itp. IB Systems Sp. z o.o. swoją działalnością obejmuje także instalacje elektryczne, dzięki czemu oferta firmy ma charakter kompleksowy (od projektu, poprzez wykonawstwo, eksploatację i serwis instalacji). Spółka działa na rynku budowlanym, w branży specjalistycznych systemów budowlanych. Swe zadania realizuje jako podwykonawca największych grup budowlanych w Polsce, jak również jako generalny wykonawca.
Niepewność przychodów i przepływów pieniężnych jest znacznie wyższa w przypadku sprzedaży usług niż towarów i materiałów. Wiąże się to zarówno z wielkością jednostkowych umów, wysokością jednostkowych faktur, długością realizacji sprzedaży, stopniem skomplikowania, co przekłada się na większe ryzyka. Dodatkowo usługi charakteryzują się sezonowością sprzedaży co powodowane jest to niżej wymienionymi czynnikami:
- Cykle inwestycyjne często ustala się tak, iż efekt występuje na końcu danego roku kalendarzowego, a największe natężenie prac występuje w końcu cyklu inwestycyjnego,
- Część kontraktów jest realizowana w sektorze energetycznym, w którym okres remontów rozpoczyna się w II kwartale, a kończy na początku IV kwartału danego roku.
Wartość jednostkowych faktur jest znacznie wyższa niż w przypadku produkcji i handlu. Wielkość kontraktów to głównie między kilkaset tysięcy do kilkunastu milionów złotych. Dłuższy jest okres realizacji kontraktów, od kilku miesięcy do kilku lat.
Kontrakty w zdecydowanej większości podlegają wycenie w oparciu o budżety kontraktów, co powoduje że przychody są oparte o szacunki.
Sprzedaż obejmuje głównie sprzedaż towarów, większość dotyczy spółek dystrybucyjnych tj. RAControls Sp. z o.o. oraz INTROL Sp. z o.o. ale dotyczy też pozostałych spółek w Grupie jeśli w ramach działalności dokonywali sprzedaży towarów np. Limatherm S.A., Limatherm Sensor Sp. z o.o., Smart In Sp. z o.o. Sp.k czy PWP Katowice Sp. z o.o. i inne.
Odsprzedaż towarów charakteryzuje się niższymi ryzykami, ze względu na niższą sezonowość i fluktuację sprzedaży, bardziej stabilne przepływy pieniężne, niższe ryzyka gwarancyjne, ze względu na możliwość wykorzystania gwarancji producentów. Inaczej niż w przypadku segmencie produkcji czy usług, niższe jest ryzyko osiągnięcia strat na realizowanej sprzedaży, gdyż sprzedaż jest negocjowana równolegle z kosztem zakupu, które przy krótkim czasie realizacji mniej są wrażliwe na wahania.
Główne przychody dotyczą Spółek:
RAControls Sp. z o.o., która to spółka jest autoryzowanym dystrybutorem sprzętu i oprogramowania firmy Rockwell Automation (znany na całym świecie producent systemów i komponentów automatyki przemysłowej), zapewniająca odbiorcom pełne wsparcie techniczne i szkoleniowa w zakresie sprzętu RA. Obszarem objętym porozumieniem handlowym są Polska i Ukraina. Jako jedyny dystrybutor w tym regionie, przedsiębiorstwo posiada najwyższą kategorię „Market Maker, uprawniającą do sprzedaży wszystkich produktów marki, Allen -Bradley i Rockwell Software oraz powiązanych usług. Firma posiada w swojej ofercie produkty uzupełniające ofertę Rockwell Automation: m.in., produkty firm Prosoft, Hilscher, HMS, EnVent Hoffman.
Introl Sp. z o.o. jest czołowym polskim dostawcą aparatury kontrolno-pomiarowej i systemów automatyzacji procesów przemysłowych. Jedna z najszerszych ofert na rynku to zarówno urządzenia powszechnie stosowane , jak i aparatura specjalistyczna, dedykowana do konkretnych warunków lub nietypowych instalacji. Spółka jest dystrybutorem i/lub przedstawicielem czołowych producentów z całego świata, głównie z Europy Zachodniej i USA. Spółka posiada siatkę przedstawicieli regionalnych, mających stały, bezpośredni kontakt z odbiorcami ze wszystkich gałęzi przemysłu.
Obejmuje pozostałe mniej istotne działalności grupy, w szczególności usługi utrzymania ruchu i serwis (np. IBSystems), produkcję urządzeń ochrony środowiska (PWP Inżynieria), oraz pozostałą sprzedaż. Brak podziału wynika z większego rozdrobnienia i niejednolitości pozostałej sprzedaży.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
01.01.2021 31.12.2021 | Produkcja AKPiA | Produkcja elementów odlewniczych (głowice, odlewy, inne) | Usługi AKPiA, elektryczne, instalacyjne projektowe, budowlane | Dystrybucja z doradztwem technicznym | Pozostała działalność | Wyłączenia | Przychody i koszty wspólne | Razem działalność kontynuowana | Działalność zaniechana | Działalność ogółem |
Przychody | ||||||||||
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych | 35 750 | 85 896 | 194 910 | 149 645 | 18 530 | - | - | 484 731 | - | 484 731 |
Sprzedaż między segmentami | 1 202 | 2 340 | 3 530 | 3 130 | 12 781 | (22 983) | - | - | - | - |
Przychody segmentu ogółem | 36 952 | 88 236 | 198 440 | 152 775 | 31 311 | (22 983) | - | 484 731 | - | 484 731 |
Wynik | ||||||||||
Wynik segmentu | 13 061 | 15 276 | 35 187 | 35 019 | (94) | - | - | 98 449 | - | 98 449 |
W tym dotacje | 2 056 | 1 390 | 174 | - | 71 | - | - | 3 691 | - | 3 691 |
Przychody nieprzypisane | - | - | - | - | - | - | 14 865 | 14 865 | - | 14 865 |
Koszty nieprzypisane | - | - | - | - | - | - | 78 681 | 78 681 | - | 78 681 |
Zysk z działalności operacyjnej | - | - | - | - | - | - | - | 34 633 | - | 34 633 |
Przychody finansowe netto | - | - | - | - | - | - | (3 574) | (3 574) | - | (3 574) |
Zysk przed opodatkowaniem | - | - | - | - | - | - | - | 31 059 | - | 31 059 |
Podatek dochodowy | - | - | - | - | - | - | 13 384 | 13 384 | - | 13 384 |
Zysk netto za rok obrotowy | - | - | - | - | - | - | - | 17 675 | - | 17 675 |
01.01.2020 31.12.2020 | Produkcja AKPiA | Produkcja elementów odlewniczych (głowice, odlewy, inne) | Usługi AKPiA, elektryczne, instalacyjne projektowe, budowlane | Dystrybucja z doradztwem technicznym | Pozostała działalność | Wyłączenia | Przychody i koszty wspólne | Razem działalność kontynuowana | Działalność zaniechana | Działalność ogółem |
Przychody | ||||||||||
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych | 29 212 | 60 603 | 221 764 | 129 243 | 17 507 | - | 458 329 | - | 458 329 | |
Sprzedaż między segmentami | 1 127 | 1 701 | 6 797 | 3 723 | 14 145 | (27 493) | - | - | - | - |
Przychody segmentu ogółem | 30 339 | 62 304 | 228 561 | 132 966 | 31 652 | (27 493) | - | 458 329 | - | 458 329 |
Wynik | ||||||||||
Wynik segmentu | 9 822 | 9 631 | 39 247 | 30 282 | (328) | - | - | 88 654 | - | 88 654 |
W tym dotacje | 2 195 | 3 303 | 1 571 | - | 239 | - | - | 7 308 | - | 7 308 |
Przychody nieprzypisane | - | - | - | - | - | - | 12 495 | 12 495 | - | 12 495 |
Koszty nieprzypisane | - | - | - | - | - | - | (78 258) | (78 258) | - | (78 258) |
Zysk z działalności operacyjnej | - | - | - | - | - | - | 22 891 | - | 22 891 | |
Przychody finansowe netto | - | - | - | - | - | - | (4 096) | (4 096) | - | (4 096) |
Zysk przed opodatkowaniem | - | - | - | - | - | - | 18 795 | - | 18 795 | |
Podatek dochodowy | - | - | - | - | - | - | (2 787) | (2 787) | - | (2 787) |
Zysk netto za rok obrotowy | - | - | - | - | - | - | 16 008 | - | 16 008 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., zgodne z MSSF
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
W ramach przychodów poza podziałem na segmenty wydzielone zostały dodatkowe kategorie podziału przychodów czyli podział na sprzedaż krajową i zagraniczną oraz podział ze względu na moment spełniania zobowiązań. W ocenie Zarządu przyjęte kategorie wraz z podziałem na segmenty odzwierciedla dane wykorzystywane do analiz jakimi posługuje się kierownictwo Grupy w celu podejmowania decyzji strategicznych i okresowych analiz Grupy i aktualnie w Grupie nie funkcjonują inne szczegółowe podziały sprzedaży na inne kategorie, które byłyby wykorzystywane na potrzeby kierownictwa Grupy. Podział ten odzwierciedla występujące różnice pomiędzy poszczególnymi kategoriami, w tym w odniesieniu do ich charakteru, ryzyka realizacji sprzedaży, poziomu niepewności w zakresie przyszłych przepływów.
01.01.2021 31.12.2021 | Działalność kontynuowana: Produkcja AKPiA | Produkcja elementów odlewniczych (głowice, odlewy, inne) | Usługi AKPiA, elektryczne, instalacyjne projektowe, budowlane | Dystrybucja z doradztwem technicznym | Pozostała działalność | Razem działalność kontynuowana | Działalność zaniechana | Działalność ogółem |
Przychody z umów klientami wg struktury geograficznej | ||||||||
Sprzedaż krajowa | 15 029 | 31 669 | 176 559 | 138 809 | 18 150 | 380 216 | - | 380 216 |
Sprzedaż zagraniczna | 20 721 | 54 227 | 18 351 | 10 836 | 126 | 104 261 | - | 104 261 |
Razem | 35 750 | 85 896 | 194 910 | 149 645 | 18 276 | 484 477 | - | 484 477 |
Przychody z umów z klientami ze względu na moment spełnienia zobowiązania | ||||||||
Spełnione w określonym momencie | 35 750 | 85 896 | 16 110 | 149 645 | 13 142 | 300 543 | - | 300 543 |
Spełnione w miarę upływu czasu | - | - | 178 800 | - | 5 134 | 183 934 | - | 183 934 |
Razem | 35 750 | 85 896 | 194 910 | 149 645 | 18 276 | 484 477 | - | 484 477 |
01.01.2020 31.12.2020 | Działalność kontynuowana: Produkcja AKPiA | Produkcja elementów odlewniczych (głowice, odlewy, inne) | Usługi AKPiA, elektryczne, instalacyjne projektowe, budowlane | Dystrybucja z doradztwem technicznym | Pozostała działalność | Razem działalność kontynuowana | Działalność zaniechana | Działalność ogółem |
Przychody z umów klientami wg struktury geograficznej | ||||||||
Sprzedaż krajowa | 11 645 | 23 511 | 204 210 | 121 139 | 17 214 | 377 719 | - | 377 719 |
Sprzedaż zagraniczna | 17 567 | 37 092 | 17 554 | 8 104 | 88 | 80 405 | - | 80 405 |
Razem | 29 212 | 60 603 | 221 764 | 129 243 | 17 302 | 458 124 | - | 458 124 |
Przychody z umów z klientami ze względu na moment spełnienia zobowiązania | ||||||||
Spełnione w określonym momencie | 29 212 | 60 603 | 13 640 | 129 243 | 10 937 | 243 635 | - | 243 635 |
Spełnione w miarę upływu czasu | - | - | 208 124 | - | 6 365 | 214 489 | - | 214 489 |
Razem | 29 212 | 60 603 | 221 764 | 129 243 | 17 302 | 458 124 | - | 458 124 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
a) moment, w którym jednostka zwykle spełnia swoje zobowiązania do wykonania świadczenia (na przykład wraz z wysłaniem dóbr, w momencie ich dostawy, w trakcie świadczenia usługi lub po zakończeniu świadczenia usługi), z uwzględnieniem specyfiki spełniania zobowiązań do wykonania świadczenia na podstawie umów sprzedaży ze wstrzymaną dostawą | Ze względu na szeroki zakres świadczonej sprzedaży, w Grupie występuje: - sprzedaż towarów i wyrobów, dla których w większości przypadków zobowiązanie zostaje spełnione po ich dostawie tj. w określonym momencie, - sprzedaż usług, zdecydowana większość usług obejmuje realizację umów kilku miesięcznych do kilkuletnich, dla których zobowiązania do wykonania świadczeń spełniane są w miarę upływu czasu. |
b) istotne warunki płatności (np. kiedy płatność zazwyczaj staje się wymagalna, czy umowa zawiera istotny element finansowania, czy kwota wynagrodzenia jest zmienna oraz czy wartość szacunkowa wynagrodzenia zmiennego podlega zwykle ograniczeniom) | Faktury sprzedaży wystawiane są głównie z terminami płatności między 0 -90 dni, a więc nie występują istotne elementy finansowania w umowach. Większość umów jest ryczałtowa o z góry określonym wynagrodzeniu. |
c) charakter dóbr lub usług, które jednostka zobowiązała się przekazać na rzecz klienta, z uwzględnieniem informacji o wszelkich zobowiązaniach do wykonania świadczenia dotyczących zaangażowania innej strony do przekazania dóbr lub usług (w przypadku gdy jednostka działa jako pośrednik) | Spółki w Grupie świadczą zarówno dostawy towarów, wyrobów gotowych, jak również realizują usługi. Spółki nie działają jako pośrednicy podczas realizacji sprzedaży. |
d) zobowiązania do przyjęcia zwrotów, dokonania zwrotów wynagrodzenia i inne podobne zobowiązania | Brak zobowiązań do przyjęcia zwrotów w poszczególnych Spółkach Grupy. |
e) rodzaje gwarancji i powiązanych zobowiązań | Gwarancje udzielane są zarówno jakościowe jak i ilościowe. Na usługi stosowane są gwarancje należytego wykonania, gwarancje usunięcia wad i usterek. |
Poniżej przedstawiony został opis w podziale na poszczególne segmenty:
W ramach produkcji AKPIA Grupa produkuje zarówno aparaturę kontrolno pomiarową, głównie przemysłowe czujniki temperatury, jak również komponenty do budowy aparatury kontrolno pomiarowej. Spełnienie zobowiązań do wykonania świadczeń, a tym samym sprzedaż następuje co do zasady w momencie dostawy wyrobów gotowych lub w momencie przekazania kontroli nad wyrobami w oparciu o reguły Incoterms.
Terminy płatności to między 14-60 dni. Nie występuje istotny element finansowania. Terminy płatności odpowiadają rynkowym praktykom i standardowym terminom płatności. Kwota wynagrodzenia nie zawiera elementów zmiennych. W ramach tego segmentu Spółki nie działają jako pośrednicy. Okres gwarancji to zazwyczaj 12 mcy dla wyrobów. Spółki nie stosują wydłużonej gwarancji.
Po dokonanej sprzedaży Grupa nie jest zobowiązana do przyjęcia zwrotów czy dokonania zwrotów wynagrodzenia w ramach danego segmenty. Ewentualne zwroty mogą następować w ramach reklamacji z tyt. gwarancji lub wymiany produktów.
Spełnienie zobowiązań do wykonania świadczenia następuje w momencie wysyłki towaru do klienta, po przeniesieniu kontroli na klienta. Terminy płatności wynoszą średnio 30-45 dni. Nie występuje istotny element finansowania. Kwota wynagrodzenia jest w ponad połowie przypadków zmienna i zależy od ceny materiałów publikowanych na giełdzie LME (Londyńska Giełda Towarowa) oraz niemiecki rynku WVM (Towarzystwo Ekonomiczne Metali). Grupa nie działa jako pośrednik w ramach tego segmentu.
Gwarancje udzielane są na okres 2 lat, co jest standardowym terminem dla tego typu sprzedaży, nie stosuje się wydłużonej gwarancji. Ewentualne zwroty mogą następować w ramach reklamacji z tyt. gwarancji, każda reklamacja jest rozpatrywana indywidualnie, jeśli jest ona zasadna wówczas następuje próba polubownego rozwiązania problemu.
Zdecydowana większość zobowiązań do wykonania świadczeń jest rozpoznawana w miarę upływu czasu, gdyż spełniane są warunki albo w wyniku wykonania świadczeń powstaje lub zostaje ulepszony składnik aktywów, a kontrolę nad tym składnikiem aktywów w miarę jego powstawania lub ulepszania sprawuje klient, albo w wyniku świadczeń nie powstaje składnik aktywów w o alternatywnym zastosowaniu, a jednostce przysługuje egzekwowalne prawo do zapłaty za dotychczas wykonania świadczenia.
W przypadku gdy nie spełnione są warunki klasyfikacji ich do spełnienia w czasie, spełnienie zobowiązań może następować również w określonym momencie.
Terminy płatności kształtują się między 14- 90 dni. Terminy płatności odpowiadają praktykom rynkowym i standardowym terminom płatności, co do zasady nie występuje element finansowania.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Grupa nie występuje jako pośrednik. Wynagrodzenia w większości przypadków jest stałe i ustalanej jest w kwocie ryczałtowej, w niektórych przypadkach rozliczenie następuje na podstawie obmiaru prac.
Spółki stosują gwarancje ubezpieczeniowe i bankowe w celu zabezpieczenia należytego wykonania umowy, oraz zagwarantowania usunięcia wad i usterek, udzielają rękojmi oraz wadium. Okresy gwarancji nie odbiegają od rynkowych.
Co do zasady spełnienie zobowiązań jest rozpoznawane w określonym momencie. Terminy płatności stosowane są między 14-90 dni. Wynagrodzenie jest ustalane najczęściej w kwocie ryczałtowej, w oparciu o cenniki. Spółki realizując sprzedaż nie działają jako pośrednik w rozumieniu MSSF. Spółki nie udzielają upustów z tyt. osiągniecia przez kontrahentów określonych obrotów. Gwarancje udzielane są na ok. 2 lat, co jest standardowym terminem dla tego typu sprzedaży, sporadycznie stosowane są wydłużone terminy gwarancji.
Obejmuje pozostałe mniej istotne działalności grupy i dotyczy sprzedaży pozostałych usług i produktów. Każde zobowiązanie do wykonania świadczenia jest analizowane pod kątem spełnienia w czasie czy w momencie. Pozostałe warunki nie odbiegają od zasad stosowanych dla innych segmentów.
Jak wskazano w punkcie powyżej, co do zasady przy realizacji istotnych kontraktów sprzedażowych realizowanych przez spółki usługowe dla każdego zobowiązania do wykonania świadczenia spełnianego w miarę upływu czasu Grupa ujmuje przychody w oparciu o metodę opartą o nakłady, mierząc stopień całkowitego spełnienia tego zobowiązania do wykonania świadczenia, chyba że inna metoda lepiej zapewnia rzetelny obraz przekazania dóbr i usług
Zgodnie z tą metodą przychody ujmuje się w oparciu o nakłady poniesione przez Grupę przy spełnianiu zobowiązania do wykonania świadczenia tj. poniesione koszty w stosunku do całkowitych oczekiwanych nakładów koniecznych do wypełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia.
Zdaniem Grupy metoda ta zapewnia rzetelny obraz przekazania dóbr i usług dla większości sprzedaży realizowanej przez Grupę gdy zobowiązania do wykonania świadczenia spełniane są w miarę upływu czasu, gdyż sposób ustalania cen dla tych zobowiązań również jest oparty o szacowane koszty, do których naliczana jest odpowiednia marża, co powoduje że metoda ta najlepiej nadaje się do wyceny przychodów w Grupie.
W przypadku zobowiązań spełnianych w czasie dla których klient jednocześnie otrzymuje i czerpie korzyści płynące ze świadczenia Grupy, w miarę wykonywania przez Grupę tego świadczenia (np. usługi najmu, serwisu itp.), Grupa stosuje metody oparte na wynikach przy czym ze względu na fakt że fakturowanie odbywa się miesięcznie lub kwartalnie, zazwyczaj nie dokonywana jest dodatkowa wycena przychodu, mająca odzwierciedlenie w aktywach i zobowiązaniach z tyt. umów z klientami.
Zdaniem Grupy w przypadku tego rodzaju usług również ta metoda zapewnia rzetelny obraz przekazania dóbr i usług, gdyż najlepiej odzwierciedla realną wartość realizowanych usług.
W okresie sprawozdawczym nie wystąpiły znaczące subiektywne oceny dokonane przy ustaleniu momentu uzyskania kontroli nad przyrzeczonymi dobrami.
Łączna kwota ceny transakcyjnej przypisanej do zobowiązań do wykonania świadczenia, które pozostały niespełnione (lub częściowo niespełnione) na koniec okresu sprawozdawczego
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
- do 1 roku | 102 288 | 73 990 |
- powyżej 1 roku | 23 417 | 13 501 |
Razem | 125 705 | 87 491 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Poniżej wykazane zostały kwoty otrzymanych dotacji do wynagrodzeń, które pomniejszyły w sprawozdaniu wskazane w tabeli koszty.
| 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
Wartość dotacji do wynagrodzeń ujęta jako pomniejszenie nw. kosztów | ||
Dotacje ujęte w kosztach sprzedaży produktów, towarów i materiałów | 3 691 | 7 308 |
Dotacje ujęte w kosztach sprzedaży | 510 | 1 382 |
Dotacje ujęte w kosztach ogólnego zarządu | 1 068 | 1 910 |
Razem | 5 269 | 10 600 |
Poniżej zaprezentowane zostały otrzymane dotacje w podziale na rodzaj:
| 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
Dofinansowania do wynagrodzeń z PFRON | 5 269 | 5 204 |
Dofinansowania z WUP z tytułu obniżonego wymiaru czasu pracy | - | 2 714 |
Dofinansowania z WUP pracowników nie objętych przestojem lub obniżonym wymiarem czasu pracy w związku ze spadkiem obrotów gospodarczych | - | 2 256 |
Zwolnienie ze składek ZUS | - | 426 |
Inne | - | - |
Razem | 5 269 | 10 600 |
| 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
Amortyzacja | 13 677 | 13 857 |
Koszty wynagrodzeń | 108 798 | 92 032 |
Koszty świadczeń pracowniczych | 24 097 | 20 228 |
Zużycie surowców i materiałów pomocniczych | 114 559 | 104 776 |
Koszty usług obcych | 74 125 | 94 039 |
Koszty podatków i opłat | 1 381 | 1 291 |
Pozostałe koszty | 6 372 | 6 414 |
Razem koszty rodzajowe | 343 009 | 332 637 |
Zmiana stanu produkcji i produkcji w toku | (3 138) | 3 991 |
Obroty wewnętrzne | (2 507) | (845) |
Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 117 502 | 101 982 |
Dotacje do wynagrodzeń | (5 269) | (10 600) |
Razem | 449 597 | 427 165 |
Koszty sprzedaży | 31 649 | 27 264 |
Koszty ogólnego zarządu | 31 666 | 30 226 |
Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów | 386 282 | 369 675 |
Razem | 449 597 | 427 166 |
01.01.2021 - 31.12.2021 | 01.01.2020 - 31.12.2020 | |||
Sprawozdanie z całkowitych dochodów | Aktywowane w cenę nabycia lub wytworzenia innych aktywów | Sprawozdanie z całkowitych dochodów | Aktywowane w cenę nabycia lub wytworzenia innych aktywów | |
Amortyzacja środków trwałych | 7 155 | 452 | 7 459 | 321 |
Amortyzacja prawa do użytkowania aktywów | 5 326 | - | 5 341 | - |
Amortyzacja wartości niematerialnych | 707 | 37 | 716 | 19 |
Razem | 13 188 | 489 | 13 517 | 340 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
| 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych ujęta w: | ||
- kosztach sprzedaży produktów, towarów i materiałów | 505 | 429 |
- kosztach sprzedaży | 30 | 35 |
- kosztach ogólnego zarządu | 172 | 252 |
Razem | 707 | 716 |
| 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
Koszty wynagrodzeń | 108 798 | 92 032 |
Koszty ubezpieczeń społecznych | 19 407 | 16 451 |
Inne koszty świadczeń pracowniczych | 4 690 | 3 777 |
Razem | 132 895 | 112 260 |
Koszty wynagrodzeń obejmują wynagrodzenia płatne zgodnie z warunkami zawartych umów o pracę z poszczególnymi pracownikami. Koszty ubezpieczeń społecznych obejmują świadczenia z tytułu ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, wypadkowego oraz składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Pracy.
Spółka zobowiązana jest do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Odpisy na powyższy fundusz obciążają koszty działalności Spółki i powodują konieczność zablokowania środków funduszu na wydzielonym rachunku bankowym. W sprawozdaniu finansowym aktywa i zobowiązania funduszu wykazywane są w wartości netto.
01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 | |
Zmiana odpisów aktualizujących wartość należności i aktywów z tyt. umów z klientami | (288) | (3 315) |
Zmiany odpisów z tyt. utraty wartości pozostałych aktywów finansowych | 31 | 72 |
Razem | (257) | 3 243 |
Związane z działalnością operacyjną | (288) | (3 315) |
Związane z działalnością pozostałą | 31 | 72 |
01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 | |
Odpisy aktualizujące | 1 142 | 1 166 |
Odwrócenie odpisów aktualizujących wartości zapasów (N 6.9) | 1 142 | 1 166 |
Rezerwy | 8 948 | 8 131 |
Rozwiązanie rezerw na świadczenia pracownicze | 8 665 | 5 205 |
Rozwiązanie rezerwy na koszty badania bilansu | 187 | 199 |
Rozwiązanie innych rezerw | 96 | 2 727 |
Inne | 4 180 | 3 198 |
Rozliczenia spraw spornych (komornik, sąd, układ) | 1 488 | 60 |
Zysk ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (sprzedaż, likwidacja) | 604 | 376 |
Sprzedaż złomu | 543 | 294 |
Dotacje | 424 | 1 052 |
Otrzymane odszkodowania za szkody (w tym w transporcie, komunikacyjne) | 402 | 244 |
Kary umowne | 21 | 622 |
Różnice inwentaryzacyjne | 17 | 263 |
Pozostałe przychody | 681 | 287 |
Razem | 14 270 | 12 495 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Do pozostałych przychodów Grupa Kapitałowa zalicza przychody i zyski niezwiązane w sposób bezpośredni z działalnością operacyjną. Do tej kategorii zaliczane są zyski ze sprzedanych aktywów trwałych, otrzymane odszkodowania, rozwiązane rezerwy oraz otrzymane dotacje.
Zgodnie z obowiązującym MSR 20 otrzymane dotacje do wynagrodzeń pomniejszają odpowiednie koszty wynagrodzeń, wartość tych dotacji zaprezentowano w Punkcie 6.26 Informacje o dotacjach ujętych w pozostałych przychodach zaprezentowano poniżej.
W latach 2021 i 2020 Grupa korzystała z dotacji i wynosiły one odpowiednio 424 tys. zł i 1 052 tys. zł. Specyfikację otrzymanych dotacji zamieszczono w poniższej tabeli.
| 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 |
Dotacje unijne | 327 | 997 |
Środki trwałe zakupione z PFRON, ZFRON, PUP | 84 | 23 |
Dofinansowanie do tworzonych stanowisk pracy (umowa ze Starostwem Powiatowym o dofinansowanie projektu w ramach programu PFRON) | 10 | 20 |
Pozostałe | 3 | 12 |
Razem | 424 | 1 052 |
01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 | |
Aktualizacja wartości inwestycji (N. 6 12.2) | 207 | 168 |
Nieefektywność zabezpieczenia przepływów pieniężnych | 325 | 77 |
Zysk na kontraktach forward wyznaczonych do rachunkowości zabezpieczeń, dla prognozowanej sprzedaży, której wystąpienia jednostka już się spodziewa przekwalifikowane z kapitału rezerwowego do rachunku zysków i strat | - | 21 |
Zyski z tytułu różnic kursowych | 420 | 624 |
Przychody z tytułu odsetek, w tym: | 268 | 227 |
a) bankowe | 137 | 149 |
b) handlowe | 33 | 8 |
c) pożyczki | 29 | 70 |
d) pozostałe | 69 | - |
Pozostałe | 27 | 20 |
Razem | 1 247 | 1 137 |
Do przychodów finansowych klasyfikowane są między innymi przychody z tytułu odsetek, zyski z tytułu różnic kursowych.
01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 | |
Odpisy aktualizujące | 1 827 | 3 869 |
Odpisy aktualizujące wartość zapasów (N. 6.9) | 1 214 | 1 128 |
Odpisy aktualizujące środki trwałe i wartości niematerialne i prawne (N. 6.1, 6.5) | 613 | 2 741 |
Rezerwy | 9 901 | 11 243 |
Utworzenie rezerw na świadczenia pracownicze | 9 678 | 6 883 |
Utworzenie rezerwy na badanie bilansu | 161 | 181 |
Utworzenie rezerwy na kary umowne | - | 3 100 |
Utworzenie pozostałych rezerw | 62 | 1 079 |
Inne | 2 755 | 2 341 |
Kary, grzywny, odszkodowania zapłacone | 604 | 125 |
Koszty i straty z tytuły usuwania szkód (w tym szkody komunikacyjne) | 383 | 447 |
Koszty opłat sądowych i administracyjnych | 103 | 202 |
Likwidacja części do produkcji | 93 | 145 |
Likwidacja towarów i materiałów | 124 | 176 |
Likwidacja pozostałych zapasów | 156 | 293 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Różnice inwentaryzacyjne | 31 | 238 |
Darowizny | 42 | 45 |
Strata ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych oraz WNiP (sprzedaż, likwidacja, zamiana, niedobór, darowizna) | 283 | 2 |
Koszt sprzedaży złomu | 528 | 289 |
Pozostałe koszty | 408 | 379 |
Razem | 14 483 | 17 453 |
Do pozostałych kosztów Grupa Kapitałowa zalicza koszty i straty niezwiązane w sposób bezpośredni z działalnością operacyjną. Do tej kategorii zaliczane są odpisy aktualizujące wartość należności i zapasów, utworzone rezerwy na świadczenia pracownicze oraz koszty likwidacji składników majątku obrotowego.
01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 | |
Nieefektywność zabezpieczenia przepływów pieniężnych | 322 | 562 |
Odsetki | 3 014 | 3 489 |
a) bankowe | 1 567 | 2 000 |
b) handlowe | 80 | 50 |
c) budżetowe | 8 | 47 |
d) leasingowe | 1 025 | 1 085 |
e) pozostałe | 334 | 307 |
Prowizje od kredytów i gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych | 633 | 549 |
Straty z tytułu różnic kursowych | 475 | 283 |
Prowizje i inne koszty finansowe dotyczące faktoringu | 243 | 280 |
Pozostałe | 165 | 142 |
Razem | 4 852 | 5 305 |
Do kosztów finansowych klasyfikowane są między innymi koszty z tytułu odsetek, straty z tytułu różnic kursowych, prowizje od kredytów i gwarancji, odpisy aktualizujące aktywa finansowe, aktualizacja wartości inwestycji, jak również nieefektywność dotycząca rachunkowości zabezpieczeń.
01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 | |
Bieżący podatek dochodowy | 5 153 | 3 658 |
- bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego (N 6.33.2) | 6 036 | 3 613 |
- korekty wykazane w bieżącym roku w odniesieniu do podatku z lat ubiegłych | (883) | 45 |
Odroczony podatek dochodowy (+-) | 7 885 | (2 446) |
- obciążenie/uznanie z tytułu podatku odroczonego dotyczące powstania i odwracania się różnic przejściowych (N 6.33.3) | 7 885 | (2 446) |
Obciążenie/uznanie podatkowe wykazane w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów, w tym: | 13 038 | 1 212 |
- wykazane w rachunku zysków lub strat | 13 384 | 2 787 |
- wykazane w pozostałych całkowitych dochodach | (346) | (1 575) |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
| Dochód z zysków kapitałowych i innych źródeł | |
01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 | |
Wynik finansowy brutto przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej | 31 059 | 18 795 |
Straty podatkowe spółek | 4 369 | 6 351 |
Korekty konsolidacyjne | 27 828 | 2 313 |
Wynik finansowy brutto przed opodatkowaniem (A) | 63 256 | 27 459 |
Różnice pomiędzy wynikiem brutto a podstawą opodatkowania (B) | (22 075) | (1 011) |
Koszty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów | 81 548 | 79 901 |
Koszty podatkowe nie stanowiące kosztów bilansowych (-) | (37 607) | (42 345) |
Przychody podatkowe nie stanowiące przychodów bilansowych | 31 530 | 14 608 |
Przychody bilansowe nie stanowiące przychodów podatkowych (-) | (97 546) | (53 175) |
Odliczenia straty (C) | (3 578) | (4 933) |
Odliczenia od dochodu (D) | (5 608) | (2 546) |
Wynik podatkowy (A + B + C + D), w tym | 31 995 | 18 969 |
Opodatkowany stawką 19% | 31 567 | 18 455 |
Opodatkowany stawką 9 % | 428 | 514 |
Obciążenie podatkowe | 6 036 | 3 552 |
Wg. stawki 19% | 5 998 | 3 506 |
Wg. stawki 9 % | 38 | 46 |
Zwiększenia, zaniechania, zwolnienia, odliczenia i obniżki podatku (podatek od dywidend) | - | - |
Zwiększenia (Podatek od przychodów z budynków) | - | 61 |
Obciążenie/uznanie podatkowe wykazane w rachunku zysków lub strat | 6 036 | 3 613 |
Część bieżąca podatku dochodowego ustalona została według stawek równych 9% i 19% dla podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Główne różnice podatkowe dotyczą różnic w ujęciu przychodów i kosztów bilansowych i podatkowych związanych z wyceną kontraktów. Odliczenia od dochodu dotyczą zastosowania ulg na B+R.
Zestawienie strat podatkowych do rozliczenia w latach następnych niezależnie od źródła dochodu
Rok rozpoznania straty | Wartość straty | Strata rozliczona | Strata pozostała do rozliczenia |
2017 | 1 216 | (1 216) | - |
Razem | 1 216 | (1 216) | - |
Zestawienie strat podatkowych dot. dochodu z źródeł kapitałowych do rozliczenia w latach następnych
Rok rozpoznania straty | Wartość straty | Strata rozliczona | Strata pozostała do rozliczenia |
2018 | 6 | - | 6 |
2020 | 101 | - | 101 |
Razem | 107 | - | 107 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Zestawienie strat podatkowych dot. dochodu z innych źródeł pozostałych do rozliczenia w latach następnych
Rok rozpoznania straty | Wartość straty | Strata rozliczona | Strata pozostała do rozliczenia |
2018 | 20 125 | (1 938) | 18 187 |
2019 | 9 051 | (37) | 9 014 |
2020 | 6 737 | (633) | 6 104 |
2021 | 4 367 | - | 4 367 |
Razem | 40 280 | (2 608) | 37 672 |
Łączna wartość aktywa z tytułu podatku odroczonego rozpoznana na stracie wynosi 1 346 tys. zł, przy czym aktywo na podatek odroczony od straty nie zostało w całości rozpoznane w związku z zagrożeniem braku wykorzystania całości strat.
Sprawozdanie z sytuacji finansowej | Sprawozdanie z całkowitych dochodów | |||
31.12.2021 | 31.12.2020 | 01.01.2021 31.12.2021 | 01.01.2020 31.12.2020 | |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | ||||
Różnica między amortyzacją księgową a podatkową | 6 753 | 6 175 | 578 | 465 |
Wycena kontraktów długoterminowych | 2 438 | 3 069 | (631) | 423 |
Dofinansowanie SOD | 82 | 159 | (77) | 36 |
Różnice kursowe | 29 | 108 | (79) | 90 |
Naliczone odsetki | 13 | 31 | (18) | (547) |
Wycena instrumentów pochodnych (forwardy) | - | - | - | (723) |
Pozostałe | 615 | 322 | 293 | 146 |
Rezerwa brutto z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 9 930 | 9 864 | 66 | (110) |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | ||||
Strata podatkowa możliwa do odliczenia | 1 346 | 6 579 | (5 233) | 373 |
NKUP koszty poniesione dot. kontraktów | 2 376 | 2 525 | (149) | (421) |
Wycena kontraktów długoterminowych | 523 | 995 | (472) | (128) |
Wycena udziałów i akcji | 4 | 2 147 | (2 143) | 1 168 |
Wycena instrumentów pochodnych (forwardy) | 1 412 | 991 | 421 | 844 |
Wynagrodzenia wypłacone w następnym roku | 80 | 115 | (35) | (71) |
Składki ZUS | 438 | 362 | 76 | 30 |
Odpisy aktualizujące zapasy | 505 | 500 | 5 | (11) |
Odpisy aktualizujące należności | 574 | 646 | (72) | (373) |
Rezerwa na nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne oraz inne świadczenia pracownicze | 1 255 | 1 071 | 184 | 259 |
Rezerwa na urlopy | 666 | 569 | 97 | 243 |
Rezerwa na naprawy gwarancyjne | 105 | 59 | 46 | (7) |
Rezerwa na koszty usług obcych i badanie bilansu | 97 | 182 | (85) | 64 |
Rezerwa na zobowiązania z tytułu leasingu | 251 | 49 | 202 | (32) |
Nadwyżka amortyzacji bilansowej nad podatkową | 124 | 150 | (26) | 96 |
Podatkowa wartość firmy | 789 | 987 | (198) | (196) |
Niezrealizowane różnice kursowe | 51 | 174 | (123) | 145 |
Pozostałe | 510 | 824 | (314) | 353 |
Aktywa brutto z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 11 106 | 18 925 | (7 819) | 2 336 |
Zmiany odniesione na kapitał | - | - | ||
Obciążenie/uznanie z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 7 885 | (2 446) | ||
W związku z przejściowymi różnicami między podstawą opodatkowania, a zyskiem (stratą) wykazaną w sprawozdaniu finansowym tworzony jest podatek odroczony.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
01.01.2021-31.12.2021 | Zobowiązania z tyt. kredytów i pożyczek | Zobowiązania związane z prawami do użytkowania | Razem |
Wartość na początek okresu | 53 227 | 35 308 | 88 535 |
- część długoterminowa | 27 785 | 28 848 | 56 633 |
- część krótkoterminowa | 25 442 | 6 460 | 31 902 |
Zwiększenia/zmniejszenia | 3 495 | (2 141) | 1 354 |
Wpływ/wypływ środków pieniężnych | 3 495 | (6 990) | (3 495) |
Zawarcie umów (np. leasingu finansowego) | - | 5 287 | 5 287 |
Inne zmiany | - | (438) | (438) |
Wartość na koniec okresu | 56 722 | 33 167 | 89 889 |
- część długoterminowa | 26 139 | 26 713 | 52 852 |
- część krótkoterminowa | 30 583 | 6 454 | 37 037 |
01.01.2020-31.12.2020 | Zobowiązania z tyt. kredytów i pożyczek | Zobowiązania związane z prawami do użytkowania | Razem |
Wartość na początek okresu | 64 946 | 34 180 | 99 126 |
- część długoterminowa | 36 904 | 28 099 | 65 003 |
- część krótkoterminowa | 28 042 | 6 081 | 34 123 |
Zwiększenia/zmniejszenia | (11 719) | 1 128 | (10 591) |
Wpływ/wypływ środków pieniężnych | (11 719) | (5 421) | (17 140) |
Zawarcie umów (np. leasingu finansowego) | - | 6 851 | 6 851 |
Inne zmiany | - | (302) | (302) |
Wartość na koniec okresu | 53 227 | 35 308 | 88 535 |
- część długoterminowa | 27 785 | 28 848 | 56 633 |
- część krótkoterminowa | 25 442 | 6 460 | 31 902 |
6.35.1TRANSAKCJE Z POZOSTAŁYMI PODMIOTAMI POWIĄZANYMI
Transakcje zawarte pomiędzy spółkami Grupy Introl S.A., które zostały wyeliminowane w trakcie konsolidacji i nie wykazano ich w skonsolidowanym sprawozdaniu.
Poniższe tabele przedstawiają transakcje pomiędzy spółkami w Grupie Introl z pozostałymi podmiotami powiązanymi
01.01.2021 31.12.2021 | Sprzedaż materiałów towarów, produktów i usług | Pozostałe przychody (w tym przychody finansowe) | Koszt wytworzenia sprzedanych materiałów, towarów, produktów i usług | Koszty sprzedaży | Koszty ogólnego zarządu | Pozostałe koszty (w tym koszty finansowe) |
Polon Bodziony, Kapral Spółka Jawna | 17 | 28 | 49 | 36 | 530 | 255 |
INTROL Automation s.r.o. | 976 | - | - | - | - | - |
CentroClima Sp. z o.o. | - | - | 52 | - | - | - |
Pozostałe jednostki | 25 | 30 | - | 130 | 168 | |
Razem | 1 018 | 58 | 101 | 166 | 698 | 255 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
01.01.2021 31.12.2021 | Należności i przedpłaty | Odpisy aktualizujące należności | Zobowiązania (w tym zob. z tyt. prawa do użytkowania) | Zakup środków trwałych/ wnip | Pożyczki udzielone | Dywidenda wypłacona |
Polon Bodziony, Kapral Spółka Jawna | 21 | - | *10 847 | - | - | - |
INTROL Automation s.r.o. | 145 | - | - | - | - | - |
CentroClima Sp. z o.o. | 700 | 650 | - | - | - | - |
Pozostałe jednostki | 4 | - | 55 | - | - | 1 261 |
Razem | 870 | 650 | 10 902 | - | - | 1 261 |
* W tym zobowiązania z tyt. najmu (zobowiązania związane z aktywami z tyt. prawa do użytkowania) w związku z wdrożeniem MSSF 16 to 10 823 tys. zł.
31.12.2020 | Sprzedaż materiałów towarów, produktów i usług | Pozostałe przychody (w tym przychody finansowe) | Koszt wytworzenia sprzedanych materiałów, towarów, produktów i usług | Koszty sprzedaży | Koszty ogólnego zarządu | Pozostałe koszty (w tym koszty finansowe) |
Polon Bodziony, Kapral Spółka Jawna | 3 | 69 | 26 | 31 | 590 | 213 |
INTROL Automation s.r.o. | 782 | - | - | - | - | - |
Pozostałe jednostki | 210 | 4 | 292 | 69 | 258 | - |
Razem | 995 | 73 | 318 | 100 | 848 | 213 |
01.01.2020 31.12.2020 | Należności i przedpłaty | Odpisy aktualizujące należności | Zobowiązania (w tym zob. z tyt. prawa do użytkowania) | Zakup środków trwałych/ wnip | Pożyczki udzielone | Dywidenda wypłacona |
Polon Bodziony, Kapral Spółka Jawna | - | - | *7 982 | 7 | 2 068 | - |
CentroClima Sp. z o.o. | 1 000 | 358 | 107 | - | - | - |
Pozostałe jednostki | 304 | - | 82 | - | 44 | 99 |
Razem | 1 304 | 358 | 8 171 | 7 | 2 112 | 99 |
* W tym zobowiązania z tyt. najmu (zobowiązania związane z aktywami z tyt. prawa do użytkowania) w związku z wdrożeniem MSSF 16 to 7 967 tys. zł.
Transakcje handlowe zawierane z podmiotami powiązanymi w zakresie kupna i sprzedaży materiałów, towarów, produktów i usług zawierane są na zasadach rynkowych z uwzględnieniem rabatów i upustów stanowiących element polityki stosowanej wobec odbiorców hurtowych.
6.35.2ŚWIADCZENIA DLA KLUCZOWEGO PERSONELU KIEROWNICZEGO
01.01.2021 31.12.2021 | Zarząd Spółki dominującej | Rada nadzorcza Spółki dominującej | Pozostały kluczowy personel kierowniczy | Razem |
Krótkoterminowe świadczenia | 791 | 572 | 7 358 | 8 721 |
01.01.2020 31.12.2020 | Zarząd | Rada nadzorcza | Pozostały kluczowy personel kierowniczy | Razem |
Krótkoterminowe świadczenia | 855 | 246 | 6 722 | 7 823 |
Świadczenia z tyt. rozwiązania stosunku pracy | - | - | 18 | 18 |
Do pozostałego kluczowego personelu kierowniczego Grupa zalicza członków zarządu spółek zależnych jak również członków ich rad nadzorczych.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Zobowiązania ujęte w sprawozdaniu finansowym | 34 731 | 35 324 |
Zobowiązania inwestycyjne | 1 072 | 16 |
Zobowiązania z tyt. leasingu | 33 167 | 35 308 |
Zobowiązania z tyt. umów finansowania zakupów wartości niematerialnych | 492 | 567 |
Zobowiązania nie ujęte w sprawozdaniu finansowym | - | 125 |
Zobowiązania umowne dot. wartości niematerialnych i prawnych | - | - |
Zobowiązania umowne dot. środków trwałych | - | 124 |
Inne | - | - |
Zobowiązania inwestycyjne spółek Grupy INTROL wiążą się m.in z planami inwestycyjnymi spółek, w tym wydatkami na inwestycje i środki trwałe. W zobowiązaniach inwestycyjnych wykazane zostały również zobowiązania z tyt. leasingu w rozumieniu MSSF 16, w tym: umowy z tytułu najmu oraz użytkowania wieczystego gruntów.
Nie dokonywano korekt błędów poprzednich okresów.
Wartość bilansowa 31.12.2021 | Wartość bilansowa 31.12.2020 | Wartość godziwa 31.12.2021 | Wartość godziwa 31.12.2020 | ||
|---|---|---|---|---|---|
Aktywa finansowe | |||||
Aktywa finansowe wyceniane wg. zamortyzowanego kosztu | 144 495 | 140 195 | 144 495 | 140 195 | |
- należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 107 784 | 88 422 | 107 784 | 88 422 | |
- pożyczki udzielone | - | 2 113 | - | 2 113 | |
- środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 36 711 | 49 660 | 36 711 | 49 660 | |
- lokaty bankowe | - | - | - | - | |
- inne | - | - | - | - | |
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy (WGPWF) | 653 | 450 | 653 | 450 | |
- udziały/akcje w innych jednostkach | 653 | 450 | 653 | 450 | |
- inne | - | - | - | - | |
Rachunkowość zabezpieczeń | 511 | - | 511 | - | |
- forwardy | 47 | - | 47 | - | |
- IRS – y (interest rate swaps) | 464 | - | 464 | - | |
Zobowiązania finansowe | |||||
Pozostałe zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie, w tym: | 187 539 | 178 323 | 187 539 | 178 323 | |
- Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 97 158 | 89 221 | 97 158 | 89 221 | |
- Zobowiązania z tytułu leasingu | 33 167 | 35 308 | 33 167 | 35 308 | |
- Kredyty bankowe i pożyczki | 56 722 | 53 227 | 56 722 | 53 227 | |
- Inne | 492 | 567 | 492 | 567 | |
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | - | 44 | - | 44 | |
Pozostałe zobowiązania finansowe | 762 | 3 128 | 762 | 3 128 | |
Rachunkowość zabezpieczeń | 7 495 | 5 523 | 7 495 | 5 523 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Wartość bilansowa 31.12.2021 | Wartość bilansowa 31.12.2020 | Wartość godziwa 31.12.2021 | Wartość godziwa 31.12.2020 | ||
|---|---|---|---|---|---|
- forwardy | 7 484 | 3 941 | 7 484 | 3 941 | |
- IRS – y (interest rate swaps) | 11 | 1 582 | 11 | 1 582 |
Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa Kapitałowa należą kredyty bankowe, środki pieniężne i pożyczki. Głównym celem tych instrumentów jest pozyskanie środków finansowych na działalność jednostki. Grupa posiada także inne instrumenty finansowe, do których należą należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które jednak powstają bezpośrednio w toku prowadzonej działalności. Główne ryzyka wynikające z instrumentów finansowych Spółki obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko walutowe oraz kredytowe.
Grupa Kapitałowa prowadzi sprzedaż eksportową oraz nabywa niektóre surowce niezbędne do produkcji na podstawie kontraktów denominowanych w walucie obcej. Tym samym występuje ryzyko wzrostu kosztu dostaw lub spadku przychodów ze sprzedaży realizowanej na rynkach zagranicznych.
Ryzyko kredytowe ograniczone jest przez Grupę Kapitałową poprzez zawieranie transakcji wyłącznie z podmiotami o dobrej zdolności kredytowej, z którymi współpraca poprzedzona jest wewnętrznymi procedurami wstępnej weryfikacji. Ponadto poprzez bieżące monitorowanie stanów należności narażenie Grupy Kapitałowej na ryzyko nieściągalności należności nie jest znaczące.
Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe oraz ryzyko stopy procentowej została przedstawiona poniżej.
Poziom 1 - wartość godziwa oparta jest o ceny giełdowe (niekorygowane) oferowane za identyczne aktywa lub zobowiązania na aktywnych rynkach.
Poziom 2 - wartość godziwa ustalana na bazie wartości obserwowalnych na rynku, jednakże nie będących bezpośrednim kwotowaniem rynkowym (np. ustalane poprzez odniesienie bezpośrednie lub pośrednie do podobnych instrumentów istniejących na rynku).
Poziom 3 - wartość godziwa ustalana na bazie różnych technik wyceny nie opierających się o jakiekolwiek obserwowalne dane rynkowe.
31.12.2021 | Poziom 1 | Poziom 2 | Poziom 3 | Razem | |
|---|---|---|---|---|---|
Aktywa finansowe | |||||
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | 653 | - | - | 653 | |
Udziały i akcje | 653 | - | - | 653 |
31.12.2020 | Poziom 1 | Poziom 2 | Poziom 3 | Razem | |
|---|---|---|---|---|---|
Aktywa finansowe | |||||
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy | 450 | - | - | 450 | |
Udziały i akcje | 450 | - | - | 450 |
W okresie bieżącym oraz roku ubiegłym transfery pomiędzy poziomem 1 i poziomem 2 nie wystąpiły.
Grupa Kapitałowa INTROL narażona jest na ryzyko związane z instrumentami finansowymi, do których zaliczyć należy:
- ryzyko rynkowe (zmiany cen towarów, kursów walutowych oraz stóp procentowych),
- ryzyko płynności,
- ryzyko kredytowe wraz z ryzykiem inwestycyjnym,
- ryzyko operacyjne.
Odpowiednia polityka, struktura organizacyjna i procedury wspierają proces, u podstaw którego leżą działania związane z zarządzaniem ryzykiem.
W procesie zarządzania ryzykiem najważniejszą wagę mają następujące cele:
- zabezpieczenie krótkoterminowych i średnioterminowych przepływów pieniężnych,
- stabilizacja wyniku finansowego Grupy Kapitałowej,
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
- wykonanie zakładanych prognoz finansowych poprzez spełnienie założeń,
- osiągnięcie stopy zwrotu z długoterminowych inwestycji wraz z pozyskaniem optymalnych źródeł finansowania działań inwestycyjnych
Grupa Kapitałowa INTROL nie zawiera transakcji na rynkach finansowych w celach spekulacyjnych. Od strony ekonomicznej transakcje mają charakter zabezpieczający przed określonym ryzykiem.
Grupa jest zależna od cen surowców i komponentów pochodzących z kraju, jak i z importu. Podstawowa grupa surowców i materiałów to wyroby stalowe, z tworzyw sztucznych, plastiku, miedzi etc. (m.in. specjalistyczne maszyny, urządzenia wykorzystywane przy realizacji kontraktów m.in, szafy sterownikowe, okablowanie, rurociągi, narzędzia specjalistyczne etc.). Ich ceny zależą od tendencji kształtujących się na rynkach światowych i mają wpływ na poziomy kosztów produkcji w całej branży. Można stwierdzić, iż wpływ cen surowców i materiałów oraz komponentów jest istotny i może wpływać na wyniki finansowe.
Grupa Kapitałowa w odniesieniu do części obrotu realizowanego na rynkach międzynarodowych jest narażona na ryzyko zmian kursów walutowych. Ryzyko takie powstaje w wyniku dokonywania przez jednostkę operacyjną sprzedaży lub zakupów w walutach innych niż jej waluta funkcjonalna. W celu ograniczenia ryzyka spółki posiadające istotne przepływy netto w walucie, które nie są skompensowanie poprzez naturalny hedging, zabezpieczają się przez zawieranie kontraktów walutowych typu forward.
Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości dla ryzyka walutowego:
Zmiana kursów walutowych o 10% spowodowałaby zmianę zysku przed opodatkowaniem o kwoty przedstawione poniżej. Poniższa analiza opiera się na założeniu, że inne zmienne nie ulegną zmianie.
31.12.2021 | Wartość bilansowa | Zwiększenie kursu w procentach | Wpływ na wynik finansowy brutto | Zmniejszenie kursu w procentach | Wpływ na wynik finansowy brutto | |
|---|---|---|---|---|---|---|
Aktywa finansowe | 33 724 | 10% | 3 372 | (10%) | (3 372) | |
Środki pieniężne w EUR | 12 947 | 10% | 1 295 | (10%) | (1 295) | |
Środki pieniężne w USD | 1 206 | 10% | 120 | (10%) | (120) | |
Środki pieniężne w GBP | 27 | 10% | 3 | (10%) | (3) | |
Środki pieniężne w pozostałych walutach | 10 | 10% | 1 | (10%) | (1) | |
Należności z tytułu dostaw, usług i pozostałe w EUR | 17 653 | 10% | 1 765 | (10%) | (1 765) | |
Należności z tytułu dostaw, usług /i pozostałe w USD | 1 880 | 10% | 188 | (10%) | (188) | |
Należności z tytułu dostaw, usług i pozostałe w CZK | 1 | 10% | - | (10%) | - | |
Zobowiązania finansowe | 30 038 | 10% | (3 004) | (10%) | 3 004 | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w EUR | 14 836 | 10% | (1 484) | (10%) | 1 484 | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w USD | 1 159 | 10% | (116) | (10%) | 116 | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w GBP | 540 | 10% | (54) | (10%) | 54 | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w CHF | 36 | 10% | (4) | (10%) | 4 | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w JPY | 6 | 10% | - | (10%) | - | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w AUD | 5 | 10% | - | (10%) | - | |
Zobowiązania z tytułu leasingu w EUR | 7 437 | 10% | (744) | 10% | 744 | |
Kredyty bankowe w EUR | 6 019 | 10% | (602) | 10% | 602 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
31.12.2020 | Wartość bilansowa | Zwiększenie kursu w procentach | Wpływ na wynik finansowy brutto | Zmniejszenie kursu w procentach | Wpływ na wynik finansowy brutto | |
|---|---|---|---|---|---|---|
Aktywa finansowe | 31 081 | 10% | 3 108 | (10%) | (3 108) | |
Środki pieniężne w EUR | 14 276 | 10% | 1 428 | (10%) | (1 428) | |
Środki pieniężne w USD | 2 202 | 10% | 220 | (10%) | (220) | |
Środki pieniężne w CAD | 264 | 10% | 26 | (10%) | (26) | |
Środki pieniężne w CZK | 46 | 10% | 5 | (10%) | (5) | |
Środki pieniężne w pozostałych walutach | 4 | 10% | - | (10%) | - | |
Należności z tytułu dostaw, usług i pozostałe w EUR | 13 336 | 10% | 1 334 | (10%) | (1 334) | |
Należności z tytułu dostaw, usług /i pozostałe w USD | 937 | 10% | 94 | (10%) | (94) | |
Należności z tytułu dostaw, usług i pozostałe w GBP | 12 | 10% | 1 | (10%) | (1) | |
Należności z tytułu dostaw, usług i pozostałe w CZK | 4 | 10% | - | (10%) | - | |
Zobowiązania finansowe | 26 307 | 10% | (2 631) | (10%) | 2 631 | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w EUR | 12 999 | 10% | (1 300) | (10%) | 1 300 | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w USD | 518 | 10% | (52) | (10%) | 52 | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w CAD | 290 | 10% | (29) | (10%) | 29 | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w GBP | 269 | 10% | (27) | (10%) | 27 | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w CHF | 34 | 10% | (3) | (10%) | 3 | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w AUD | 27 | 10% | (3) | (10%) | 3 | |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe w JPY | 9 | 10% | (1) | (10%) | 1 | |
Zobowiązania z tytułu leasingu w EUR | 8 922 | 10% | (892) | (10%) | 892 | |
Kredyty bankowe w EUR | 3 239 | 10% | (324) | (10%) | 324 |
W celu zabezpieczenia się przed zmianami kursów walut poszczególne Spółki w Grupie są stroną kontraktów walutowych typy forward, które zapewniają stabilną rentowność sprzedaży dla umów denominowanych w Euro. Szczegółowe informacje znajdują się w punkcie 6.39 Rachunkowość zabezpieczeń.
Grupa Kapitałowa jest stroną długoterminowych umów kredytowych opartych na zmiennych stopach WIBOR + marża banku. W związku z tym narażona jest na ryzyko zmian stóp procentowych, w przypadku zaciągania nowego lub refinansowania istniejącego zadłużenia. W celu ograniczenia ryzyka poszczególne spółki Grupy zabezpieczają się przez zawieranie kontraktów IRS (Limatherm S.A., INTROL S.A.).
Spółki Grupy są również stroną umów kredytowych krótkoterminowych opartych na zmiennych stopach WIBOR + marża banku. W związku z tym Grupa narażona jest na ryzyko zmian stóp procentowych, w przypadku zaciągania nowego lub refinansowania istniejącego zadłużenia, jak również w przypadku naruszenia warunków umowy kredytowej.
Zgodnie z treścią umowy Multilinii, w przypadku niedotrzymania warunków umowy kredytowej Santander Bank Polska S.A. ma prawo podnieść marże kredytu.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości dla ryzyka zmiany stóp procentowych:
31.12.2021 | Wartość bilansowa | Zwiększenie kursu w procentach | Wpływ na wynik finansowy brutto(*) | Zmniejszenie kursu w procentach | Wpływ na wynik finansowy brutto (*) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
Aktywa finansowe | 36 711 | 2% | 734 | (2%) | (734) | |
Środki pieniężne | 36 711 | 2% | 734 | (2%) | (734) | |
Pożyczki udzielone | - | 2% | - | (2%) | - | |
Zobowiązania finansowe | 91 125 | 2% | (1 822) | (2%) | 1 822 | |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 33 167 | 2% | (663) | (2%) | 663 | |
Kredyty bankowe i pożyczki | 56 722 | 2% | (1 134) | (2%) | 1 134 | |
Pozostałe zobowiązania finansowe | 1 236 | 2% | (25) | (2%) | 25 |
* wpływ na wynik dotyczy 12 m-cy.
31.12.2020 | Wartość bilansowa | Zwiększenie kursu w procentach | Wpływ na wynik finansowy brutto(*) | Zmniejszenie kursu w procentach | Wpływ na wynik finansowy brutto (*) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
Aktywa finansowe | 51 773 | 2% | 1 035 | (2%) | (1 035) | |
Środki pieniężne | 49 660 | 2% | 993 | (2%) | (993) | |
Pożyczki udzielone | 2 113 | 2% | 42 | (2%) | (42) | |
Zobowiązania finansowe | 92 230 | 2% | (1 845) | (2%) | 1 845 | |
Zobowiązania z tytułu leasingu | 35 308 | 2% | (706) | (2%) | 706 | |
Kredyty bankowe i pożyczki | 53 227 | 2% | (1 065) | (2%) | 1 065 | |
Pozostałe zobowiązania finansowe | 3 695 | 2% | (74) | (2%) | 74 |
* wpływ na wynik dotyczy 12 m-cy.
Szczegółowe informacje znajdują się w punkcie 6.39 Rachunkowość zabezpieczeń.
Ryzyko płynności finansowej to ryzyko tego, iż Grupa stanie się niezdolna do wykonywania swoich zobowiązań finansowych w momencie, w którym staną się one wymagalne, pomimo faktu, iż może posiadać wystarczające środki do wykonania takich zobowiązań w przyszłości. Celem bilansowania bieżących przepływów spółki Grupy wykorzystują wpływy pieniężne z aktywów finansowych, jak również są stroną umowy Multilinii (Cash Pooling) oraz innych umów w rachunkach bieżących.
Analiza terminów wymagalności
31.12.2021 | do 3 mcy | 3 mce - 1 rok | 1 rok – 3 lat | 3 rok – 5 lat | Powyżej 5 lat | Razem | Wartość bilansowa |
Zobowiązania finansowe niebędące instrumentami pochodnymi | |||||||
Kredyty bankowe krótkoterminowe | 4 990 | 12 972 | - | - | - | 17 962 | 17 819 |
Kredyty bankowe długoterminowe | 2 624 | 11 202 | 19 332 | 5 540 | 2 180 | 40 878 | 38 448 |
Zobowiązania z tyt. pożyczek | 16 | 32 | 184 | 140 | 117 | 489 | 455 |
Zobowiązania związane z prawami do użytkowania (grunty, budynki, lokale i budowle) | 774 | 2 546 | 5 477 | 5 035 | 16 585 | 30 417 | 21 706 |
Zobowiązania związane z prawami do użytkowania (pozostałe) | 1 044 | 3 026 | 5 379 | 2 340 | 253 | 12 042 | 11 461 |
Pozostałe zobowiązania finansowe | 781 | 105 | 251 | 119 | - | 1 256 | 1 236 |
Pozostałe zobowiązania niefinansowe | |||||||
Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 96 057* | 740 | 103 | 190 | 68 | 97 158 | 97 158 |
Zobowiązania z tyt. podatku dochodowego | 773 | 829 | - | - | - | 1 602 | 1 602 |
Razem | 107 059 | 31 452 | 30 726 | 13 364 | 19 203 | 201 804 | 189 892 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
* w tym zobowiązania przeterminowane w wysokości 5 329 tys. zł.
31.12.2020 | do 3 mcy | 3 mce - 1 rok | 1 rok – 3 lat | 3 rok – 5 lat | Powyżej 5 lat | Razem | Wartość bilansowa |
Zobowiązania finansowe niebędące instrumentami pochodnymi | |||||||
Kredyty bankowe krótkoterminowe | 1 683 | 15 211 | - | - | - | 16 894 | 16 712 |
Kredyty bankowe długoterminowe | 2 508 | 6 914 | 16 708 | 10 808 | 1 401 | 38 339 | 36 515 |
Zobowiązania związane z prawami do użytkowania (grunty, budynki, lokale i budowle) | 763 | 2 621 | 6 398 | 4 844 | 16 567 | 31 193 | 22 486 |
Zobowiązania związane z prawami do użytkowania (pozostałe) | 1 232 | 2 847 | 5 678 | 2 865 | 824 | 13 446 | 12 822 |
Pozostałe zobowiązania finansowe | 695 | 2 556 | 239 | 233 | - | 3 723 | 3 695 |
Pozostałe zobowiązania niefinansowe | |||||||
Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 87 679 | 1 222 | 232 | 82 | 7 | 89 222 | 89 221 |
Zobowiązania z tyt. podatku dochodowego | 640 | - | - | - | - | 640 | 640 |
Razem | 95 200 | 31 371 | 29 255 | 18 832 | 18 799 | 193 457 | 182 091 |
Kwota gwarancji i poręczeń na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz na dzień 31 grudnia 2020 roku wyniosła odpowiednio 35 717 tys. zł oraz 32 898 tys. zł. Dotyczyły one głównie: gwarancji związanych z zabezpieczeniem należytego wykonania umów.
W oparciu o analizę bieżącą sytuacji finansowej oraz wewnętrzne szacunki Grupa określiła na koniec okresu sprawozdawczego prawdopodobieństwo zapłaty powyższych kwot jako niskie.
Poniżej przedstawiono planowane wpływy z aktywów finansowych niebędących instrumentami pochodnymi:
31.12.2021 | do 3 miesięcy | 3 mce - 1 rok | 1 rok - 3 lat | 3 rok - 5 lat | Powyżej 5 lat | Razem | Wartość bilansowa |
Aktywa finansowe | |||||||
Należności z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe należności | 100 248 | 3 350 | 2 271 | 1 526 | 389 | 107 784 | 107 784 |
Aktywa z tyt. umów z klientami | 5 815 | 15 241 | - | - | - | 21 056 | 21 056 |
Razem | 106 063 | 18 591 | 2 271 | 1 526 | 389 | 128 840 | 128 840 |
31.12.2020 | do 3 miesięcy | 3 mce - 1 rok | 1 rok - 3 lat | 3 rok - 5 lat | Powyżej 5 lat | Razem | Wartość bilansowa |
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
| |
Należności z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe należności | 82 833 | 1 725 | 2 449 | 1 415 | - | 88 422 | 88 422 |
Aktywa z tyt. umów z klientami | - | 22 820 | - | - | - | 22 820 | 22 820 |
Udzielone pożyczki | - | 2 161 | 17 | - | - | 2 178 | 2 113 |
Razem | 82 833 | 26 706 | 2 466 | 1 415 | - | 113 420 | 113 355 |
Grupa ma dostęp do kredytów w rachunkach bieżących oraz korzysta z faktoringu pełnego, jak opisano poniżej, z których 56 274 tys. zł nie były wykorzystane na 31.12.2021 r. (31.12.2020: 51 706 tys. zł). Dodatkowo na 31.12.2021 r. Grupa ma dostęp do kredytów obrotowych w rachunku kredytowym, jak również faktoringu niepełnego - saldo niewykorzystanych wyżej wymienionych limitów 5 041 tys. zł. Grupa oczekuje wywiązania się z pozostałych obowiązków wynikających z operacyjnych przepływów pieniężnych i przychodów zapadających aktywów finansowych. Wartość środków pieniężnych na rachunkach bankowych i w kasie na 31.12.2021 r. wynosiła 36 711 tys. zł (31.12.2020: 49 660 tys. zł).
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Limity kredytowe w rachunkach bieżących: | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
- wykorzystane | 17 811 | 15 547 |
- niewykorzystane | 38 329 | 34 349 |
Razem | 56 140 | 49 896 |
Limity faktoringowe (pełne z przejęciem ryzyka) | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
- wykorzystane | 27 364 | 23 873 |
- niewykorzystane | 17 945 | 17 357 |
Razem | 45 309 | 41 230 |
Ryzyko kredytowe rozumie się jako brak możliwości wywiązania się z zobowiązań przez wierzycieli Grupy Kapitałowej INTROL związane jest z następującymi obszarami:
- wiarygodność kredytowa Klientów spółek Grupy;
- wiarygodność kredytowa instytucji finansowych (banków);
- wiarygodność kredytowa podmiotów, w które dokonuje się inwestycji bądź nabywa ich papiery wartościowe.
Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom weryfikacyjnym, a stan należności podlega ciągłemu monitoringowi. Ponadto, w ramach zarządzania ryzykiem kredytowym Grupa dokonuje transakcji z Kontrahentami o potwierdzonej wiarygodności. Dodatkowo ryzyko kredytowe w przypadku należności jest ograniczone poprzez dużą liczbę i dywersyfikację klientów spółek. W konsekwencji Grupa Kapitałowa nie jest narażona na znaczące ryzyko kredytowe.
W ujęciu szczegółowym źródła ekspozycji na ryzyko kredytowe stanowią:
- środki pieniężne i lokaty bankowe, instrumenty pochodne,
- należności od odbiorców i aktywa z tytułu umów z klientami,
- udzielone pożyczki,
- udzielone gwarancje i poręczenia,
- pozostałe aktywa finansowe.
Ekspozycja na ryzyko kredytowe wyżej wymienionych pozycji wynika z ich wartości bilansowej.
31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Należności z tyt. dostaw i usług | 88 972 | 76 517 |
Aktywa z tyt. umów z klientami | 21 056 | 22 820 |
Udzielone pożyczki | - | 2 113 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 36 711 | 49 660 |
Zabezpieczające instrumenty pochodne (aktywa) | 511 | - |
Razem | 147 250 | 151 110 |
Grupa ujmuje odpis z tytułu oczekiwanych strat kredytowych na składnikach aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie. Oczekiwane straty kredytowe są to straty kredytowe ważone prawdopodobieństwem wystąpienia niewykonania zobowiązania. Grupa stosuje następujące modele wyznaczania odpisów z tyt. utraty wartości:
- model uproszczony - dla należności z tyt. dostaw i usług oraz aktywów z tyt. umów z klientami,
- model ogólny (podstawowy) - dla pozostałych aktywów finansowych (innych niż należności od odbiorców).
Szczegółowe informacje dotyczące polityki rachunkowości w zakresie tworzenia odpisów zostały opisane w pkt 5.4 sprawozdania.
1)Należności z tyt. dostaw i usług oraz aktywa z tyt. umów z klientami
31.12.2021 | Bieżące | 1-30 dni | 30-90 dni | 91-180 dni | 180-360 dni | >365 dni |
Oczekiwana strata kredytowa (%) kredytowa | 1% | 0% | 25% | 2% | 9% | 67% |
Należności z tyt. dostawi usług | 75 594 | 7 411 | 1 834 | 1 479 | 508 | 11 821 |
Aktywa z tyt. umów z klientami | 21 122 | - | - | - | - | - |
Oczekiwana strata kredytowa | 1 231 | 29 | 461 | 34 | 47 | 7 939 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
31.12.2020 | Bieżące | 1-30 dni | 30-90 dni | 91-180 dni | 180-360 dni | >365 dni |
Oczekiwana strata kredytowa (%) kredytowa | 1% | 0% | 1% | 42% | 66% | 68% |
Należności z tyt. dostawi usług | 65 438 | 5 379 | 1 178 | 1 618 | 1 305 | 12 819 |
Aktywa z tyt. umów z klientami | 22 911 | - | - | - | - | - |
Oczekiwana strata kredytowa | 998 | 4 | 9 | 675 | 868 | 8 758 |
Oczekiwane straty kredytowe | Należności z tyt. dostaw i usług | Należności z tyt. dostaw i usług | Aktywa z tyt. umów z klientami | Aktywa z tyt. umów z klientami |
31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
Wartość na początek okresu | 11 220 | 8 426 | 91 | 32 |
Utworzenie w trakcie roku | 1 075 | 4 288 | 21 | 64 |
Wykorzystanie | 1 610 | 177 | 6 | - |
Odwrócenie | 1 010 | 1 355 | 40 | 5 |
Wartość na koniec okresu | 9 675 | 11 220 | 66 | 91 |
2)Udzielone pożyczki
Informacje na temat zmian w odpisie na oczekiwane straty kredytowe oraz powody dokonania tych zmian:
2021 rok | Udzielone pożyczki brutto | Odpisy z tyt. utraty wartości |
12- miesięczna oczekiwana strata | Oczekiwana strata w okresie całego życia | Z rozpoznaną utratą wartości | 12- miesięczna oczekiwana strata | Oczekiwana strata w okresie całego życia | Z rozpoznaną utratą wartości | |
Wartość na początek okresu | - | - | 2 489 | - | - | 2 489 |
Pozostałe zmiany | - | - | - | - | - | - |
Wartość na koniec okresu | - | - | 2 489 | - | - | 2 489 |
2020 rok | Udzielone pożyczki brutto | Odpisy z tyt. utraty wartości |
12- miesięczna oczekiwana strata | Oczekiwana strata w okresie całego życia | Z rozpoznaną utratą wartości | 12- miesięczna oczekiwana strata | Oczekiwana strata w okresie całego życia | Z rozpoznaną utratą wartości | |
Wartość na początek okresu | 2 026 | - | 2 489 | - | - | 2 489 |
Udzielone pożyczki | 16 | - | - | - | - | - |
Pozostałe zmiany | 71 | - | - | - | - | - |
Wartość na koniec okresu | 2 113 | - | 2 489 | - | - | 2 489 |
Polityka rachunkowości w zakresie szacowania oczekiwanych strat kredytowych została zawarta w punkcie 5.4.3. Informacje dotyczące zasad rachunkowości przyjętych przy sporządzaniu sprawozdania.
Ilość pożyczek udzielonych przez Grupę jest ograniczona i dotyczy kilku podmiotów, w tym głównie podmiotów powiązanych, dlatego analiza poszczególnych pożyczek była dokonywana indywidualnie dla każdego kontrahenta. W szczególności analiza obejmowała weryfikacje dostępnych danych finansowych kontrahentów, informacji o problemach finansowych pożyczkobiorców, analizę naruszeń warunków umowy oraz ocenę posiadanych zabezpieczeń udzielonych pożyczek. Analiza ta pozwoliła na ustalenie czy ryzyko kredytowe związane z instrumentami wzrosło od początkowego ujęcia lub czy składnik aktywów finansowych jest składnikiem aktywów dotknięty utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe. Następnie w oparciu o dane historyczne i oczekiwania na przyszłość dokonana została indywidualna wycena oczekiwanych strat kredytowych. Przy ustalaniu informacji dotyczących przyszłości, brano pod uwagę dostępne prognozy finansowe poszczególnych pożyczkobiorców w tym możliwość spłaty pożyczek, przy uwzględnieniu możliwego wpływu zmian ogólnej sytuacji makroekonomicznej na wyniki finansowe
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
kontrahentów. W stosunku do roku ubiegłego nie dokonane zostały zmiany technik szacowania lub zmiany istotnych założeń.
3)Środki pieniężne, lokaty i instrumenty pochodne
31.12.2021 | 31.12.2020 | |||||
Bank / Rating (Fitch, Moody’s) | Środki pieniężne | Lokaty | Instrumenty pochodne (aktywa) | Środki pieniężne | Lokaty | Instrumenty pochodne (aktywa) |
Santander Bank Polska S.A. (BBB+) | 13 318 | 700 | 407 | 24 106 | 700 | - |
ING Bank Śląski S.A. (A+) | 14 239 | - | 10 | 16 184 | - | - |
BNP Paribas Bank Polska S.A. (A+) | 4 671 | - | 95 | 4 986 | - | - |
PKO BP (A2) | 1 023 | - | - | 2 257 | - | - |
Bank Millennium (BBB-) | 587 | - | - | 1 286 | - | - |
Inne | 32 | - | - | 141 | - | - |
Grupa ocenia ryzyko kredytowe poprzez weryfikację kondycji finansowej banków, odzwierciedlającej się w zmianach ratingu finansowego przyznawanego przez zewnętrzne agencje ratingowe.
4)Informacje na temat w jaki sposób znaczne zmiany wartości bilansowej brutto instrumentów finansowych w trakcie roku przyczyniły się do zmian w odpisie na oczekiwane straty kredytowe (MSSF 7 par 35H)
Fluktuacje w poziomie należności z tyt. dostaw i usług oraz aktywów z klientami wynikają ze specyfiki realizacji kontraktów w Grupie i nie spowodowały konieczności zmiany metodologii kalkulacji oczekiwanych strat kredytowych. Zmiana sald środków pieniężnych, lokat bankowych oraz wyceny instrumentów pochodnych, nie spowodowała zmiany w odpisach na oczekiwane straty, gdyż w ocenie Grupy nie wzrosło ryzyko kredytowe związane z powyższymi instrumentami. Natomiast wartości brutto pożyczek udzielonych nie zmieniły się znacząco.
Grupa stosuje rachunkowość zabezpieczeń przepływów pieniężnych w odniesieniu do:
- ryzyka walutowego wynikającego z przyszłych, wysoce prawdopodobnych przepływów pieniężnych związanych z wyrażonymi w walutach obcych przychodami ze sprzedaży; oraz
- ryzyka stopy procentowej wynikającego z przyszłych, wysoce prawdopodobnych przepływów pieniężnych wynikających z zaciągniętych przez Grupę zmiennoprocentowych kredytów denominowanych w PLN i EUR.
W ramach realizacji Strategii Zarządzania Ryzykiem w Grupie, polegającej w szczególności na zarządzaniu ryzykiem walutowym przychodów denominowanych w walutach obcych wynikających ze sprzedaży w walucie, Grupa zawiera odpowiednie walutowe kontrakty terminowe (FX Forward) zabezpieczające prognozowane przepływy pieniężne.
Celem podejmowanych przez Grupę działań zabezpieczających przed ryzykiem zmiany kursu walutowego EUR/PLN jest ograniczenie zmienności poziomu przychodów ze sprzedaży denominowanych w EUR.
Instrumentami zabezpieczającymi są Walutowe Transakcje Terminowe (FX Forward) na sprzedaż EUR w zamian za PLN.
Grupa ustala, czy między pozycją zabezpieczaną a instrumentem zabezpieczającym istnieje powiązanie ekonomiczne poprzez porównanie kluczowych warunków pozycji zabezpieczanej oraz instrumentu zabezpieczającego, w szczególności daty zapadalności oraz wysokości przepływu w walucie EUR.
W Spółkach Grupy realizujących istotną sprzedaż w EUR wyznaczono wskaźnik zabezpieczenia na poziomie 1 : 1, poprzez porównanie wartości nominalnych przepływu w euro z instrumentu zabezpieczającego oraz z pozycji zabezpieczanej.
W zakresie ryzyka walutowego w powiązaniach zabezpieczających przepływy pieniężne głównymi zidentyfikowanymi przez Grupę źródłami nieefektywności są:
a)nierynkowość pojedynczych instrumentów pochodnych zawieranych w serii jako Par-Forward
b)wpływ ryzyka kredytowego na wartość godziwą walutowych kontraktów terminowych.
Grupa nie identyfikuje innych niż powyżej wskazane źródeł nieefektywności w zakresie stosowanych powiązań zabezpieczających ryzyko walutowe.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
W związku z prowadzoną działalnością Grupa zaciągnęła kredyty inwestycyjne, jak i obrotowe w PLN o zmiennym oprocentowaniu uzależnionym od stawki WIBOR 1M, WIBOR 3M oraz EURIBOR 3M.
Zgodnie ze strategią zarządzania ryzykiem, Grupa dokonała zabezpieczenia zmiennej stopy procentowej kredytów za pomocą transakcji zamiany stóp procentowych (IRS), zamieniających stawkę zmienną na oprocentowanie stałe.
Celem podjętych przez Grupę działań zabezpieczających przed ryzykiem stopy procentowej jest ograniczenie zmienności poziomu kosztów finansowych generowanych przez obsługę spłaty odsetek naliczonych od kredytów zmiennoprocentowych.
Instrumentami zabezpieczającymi są kontrakty IRS denominowane w PLN zamieniające odpowiednią stawkę referencyjną WIBOR/EURIBOR na oprocentowanie stałe.
Grupa ustala, czy między pozycją zabezpieczaną a instrumentem zabezpieczającym istnieje powiązanie ekonomiczne poprzez porównanie kluczowych warunków pozycji zabezpieczanej oraz instrumentu zabezpieczającego.
Grupa wyznaczyła wskaźnik zabezpieczenia na poziomie 1 : 1 poprzez porównanie salda kredytu z wartością nominalną instrumentu IRS.
W zakresie ryzyka stopy procentowej w powiązaniach zabezpieczających przepływy pieniężne źródłami nieefektywności zabezpieczenia jest ryzyko nieprzedłużenia kredytu zgodnie z założonym schematem oraz wpływ ryzyka kredytowego na wartość godziwą kontraktu IRS.
Grupa nie identyfikuje innych niż powyżej wskazane źródeł nieefektywności w zakresie stosowanych powiązań zabezpieczających ryzyko stopy procentowej.
31.12.2021 | Pozycja zabezpieczana | Kurs transakcyjny (przedział) | Średni kurs transakcyjny | Zabezpieczana wartość nominalna (w tys) | Waluta | Wartość umowna w tys. PLN |
Kontrakty Fx Forward EUR/ PLN | ||||||
Do 3 miesięcy | Sprzedaż | 4,4970 - 4,7025 | 4,5682 | 4 004 | EUR | 18 291 |
3 mcy – 1 roku | Sprzedaż | 4,5000 - 4,7910 | 4,5807 | 12 172 | EUR | 55 755 |
1 roku – 3 lat | Sprzedaż | 4,5100 - 5,0850 | 4,6408 | 18 841 | EUR | 87 439 |
Razem | 4,6116 | 35 017 | EUR | 161 485 |
31.12.2020 | Pozycja zabezpieczana | Kurs transakcyjny (przedział) | Średni kurs transakcyjny | Zabezpieczana wartość nominalna (w tys) | Waluta | Wartość umowna w tys. PLN |
Kontrakty Fx Forward EUR/ PLN | ||||||
Do 3 miesięcy | Sprzedaż | 4,3926 - 4,4400 | 4,4111 | 3 600 | EUR | 15 880 |
3 mcy – 1 roku | Sprzedaż | 4,4360 - 4,6300 | 4,5368 | 9 250 | EUR | 41 965 |
1 roku – 3 lat | Sprzedaż | 4,5000 - 4,6100 | 4,5352 | 15 905 | EUR | 72 133 |
Razem | 4,5202 | 28 755 | EUR | 129 978 |
31.12.2021 | Pozycja zabezpieczana | Średnie % stałe | % zmienne | Zabezpieczana wartość nominalna (w tys) | Waluta | Wartość umowna w tys. PLN |
(PLN, WIBOR 1M) | ||||||
Do 3 miesięcy | Stopa % kredytu | 2,50% | WIBOR 1M | 1 305 | PLN | 1 305 |
3 mcy – 1 roku | Stopa % kredytu | 2,50% | WIBOR 1M | 3 914 | PLN | 3 914 |
1 roku – 3 lat | Stopa % kredytu | 2,50% | WIBOR 1M | 9 852 | PLN | 9 852 |
> 3 lat | Stopa % kredytu | 2,44% | WIBOR 1M | 3 292 | PLN | 3 292 |
Razem | 18 363 | 18 363 | ||||
(PLN, WIBOR 3M) | ||||||
Do 3 miesięcy | Stopa % kredytu | 2,63% | WIBOR 3M | 469 | PLN | 469 |
3 mcy – 1 roku | Stopa % kredytu | 2,63% | WIBOR 3M | 1 408 | PLN | 1 408 |
1 roku – 3 lat | Stopa % kredytu | 2,63% | WIBOR 3M | 2 534 | PLN | 2 534 |
Razem | 4 411 | 4 411 | ||||
RAZEM | 22 774 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
31.12.2020 | Pozycja zabezpieczana | Średnie % stałe | % zmienne | Zabezpieczana wartość nominalna (w tys) | Waluta | Wartość umowna w tys. PLN |
(PLN, WIBOR 1M) | ||||||
Do 3 miesięcy | Stopa % kredytu | 2,48% | WIBOR 1M | 1 350 | PLN | 1 350 |
3 mcy – 1 roku | Stopa % kredytu | 2,49% | WIBOR 1M | 5 057 | PLN | 5 057 |
1 roku – 3 lat | Stopa % kredytu | 2,48% | WIBOR 1M | 11 009 | PLN | 11 009 |
> 3 lat | Stopa % kredytu | 2,40% | WIBOR 1M | 7 414 | PLN | 7 414 |
Razem | 24 830 | 24 830 | ||||
(PLN, WIBOR 3M) | ||||||
Do 3 miesięcy | Stopa % kredytu | 2,63% | WIBOR 3M | 469 | PLN | 469 |
3 mcy – 1 roku | Stopa % kredytu | 2,63% | WIBOR 3M | 1 408 | PLN | 1 408 |
1 roku – 3 lat | Stopa % kredytu | 2,63% | WIBOR 3M | 3 755 | PLN | 3 755 |
> 3 lat | Stopa % kredytu | 2,63% | WIBOR 3M | 813 | PLN | 813 |
Razem | 6 445 | 6 445 | ||||
RAZEM | 31 275 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Rodzaj ryzyka | Rodzaj instrumentu | Wartość nominalna | Wartość bilansowa- aktywa | Wartość bilansowa – zobowiązania | Nazwa pozycji w bilansie, która zawiera instrument zabezpieczający | Zmiana wartości pozycji zabezpieczanej stosowanej jako podstawa ujęcia nieefektywności zabezpieczenia w danym okresie | Zyski i straty z tyt. zabezpieczenia ujęte w innych całkowitych dochodach |
31.12.2021 | |||||||
RYZYKO WALUTOWE | FX Forward EUR/ PLN | 35 017 kEUR | 47 | 7 482 | Zabezpieczające instrumenty pochodne | (7 974) | (4 799) |
RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ | IRS PLN i EUR | 22 744 | 464 | 13 | Zabezpieczające instrumenty pochodne | 451 | 1 070 |
31.12.2020 | |||||||
RYZYKO WALUTOWE | FX Forward EUR/ PLN | 28 755 kEUR | - | 3 985 | Zabezpieczające instrumenty pochodne | (3 870) | (7 182) |
RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ | IRS PLN i EUR | 31 275 | - | 1 538 | Zabezpieczające instrumenty pochodne | (1 538) | (1 176) |
Rodzaj ryzyka | Rodzaj instrumentu | Wartość nominalna | Nieefektywność zabezpieczenia ujęta w wyniku finansowym | Pozycja zestawienia całkowitych dochodów, w której ujęto kwotę nieefektywności | Kwota przekwalifikowania rezerwy z tyt. zabezpieczenia przepływów pieniężnych do wyniku finansowego jako korekta z tytułu przeklasyfikowania | Pozycja w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, która zawiera korektę z tytułu przeklasyfikowania |
31.12.2021 | ||||||
RYZYKO WALUTOWE | FX Forward EUR/ PLN | 35 017 kEUR | (116) | Przychody/ koszty finansowe | (484) | Przychody / koszty operacyjne |
RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ | IRS PLN i EUR | 22 744 | 1 | Przychody/ koszty finansowe | (505) | Przychody / koszty operacyjne |
31.12.2020 | ||||||
RYZYKO WALUTOWE | FX Forward EUR/ PLN | 28 755 kEUR | (349) | Przychody/ koszty finansowe | 262 | Przychody / koszty operacyjne |
RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ | IRS PLN i EUR | 31 275 | - | Przychody/ koszty finansowe | (592) | Przychody / koszty operacyjne |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Pozycje zabezpieczane
Rodzaj ryzyka | Pozycja zabezpieczana | Zmiana wartości pozycji zabezpieczanej stosowanej jako podstawa ujęcia nieefektywności zabezpieczenia w danym okresie | Salda rezerwy z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych oraz rezerwy z tytułu przewalutowania dla kontynuowanych zabezpieczeń | Salda pozostające w rezerwie z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych oraz rezerwie z tytułu przewalutowania z tytułu wszelkich powiązań zabezpieczających, dla których nie stosuje się rachunkowości zabezpieczeń |
31.12.2021 | ||||
RYZYKO WALUTOWE | Sprzedaż w EUR | 7 851 | (7 386) | n/d |
RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ | Kredyty o zmiennym oprocentowaniu | (464) | 464 | n/d |
31.12.2020 | ||||
RYZYKO WALUTOWE | Sprzedaż w EUR | 3 827 | (3 640) | n/d |
RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ | Kredyty o zmiennym oprocentowaniu | 1 489 | (1 488) | n/d |
Informacje na temat zmiany stanu kapitału rezerwowego z tytułu zabezpieczenia przepływów pieniężnych w ciągu okresu sprawozdawczego znajdują się w nocie 6.15.2.
Grupa zarządza kapitałem by zagwarantować, że należące do niej jednostki będą zdolne kontynuować działalność przy jednoczesnej maksymalizacji rentowności dla akcjonariuszy dzięki optymalizacji relacji zadłużenia do kapitału własnego. Ogólna strategia działania Grupy nie ulega zmianie.
Celem zarządzania ryzykiem kapitałowym jest zapewnienie kontynuowania działalności w takiej formie i zakresie, aby możliwe było zapewnienie zwrotu z inwestycji akcjonariuszom, zapewnienie korzyści dla innych zainteresowanych stron, a także utrzymanie optymalnej struktury kapitału w celu obniżenia jego kosztu. Aby utrzymać lub skorygować strukturę kapitału Grupa może zmienić kwotę dywidend do wypłacenia akcjonariuszom, emitować nowe akcje, zwiększać zadłużenie lub sprzedawać aktywa w celu obniżenia zadłużenia.
Grupa monitoruje kapitał przy pomocy wskaźnika kapitalizacji. Wskaźnik ten oblicza się jako stosunek kapitałów własnych do sumy bilansowej. Na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego jak również na dzień bilansowy 31 grudnia 2021 Grupa spełnia wszelkie kowenanty z obowiązujących ją umów, w tym w zakresie wskaźnika kapitalizacji.
31.12.2021 | 31.12.2020 | ||
|---|---|---|---|
Kapitały własne | 132 576 | 129 410 | |
Suma bilansowa | 374 326 | 362 966 | |
Wskaźnik udziału kapitałów własnych w sumie bilansowej | 35% | 36% |
31.12.2021 | 31.12.2020 | ||
|---|---|---|---|
1. Na rzecz jednostek powiązanych | - | - | |
2. Na rzecz pozostałych jednostek (z tytułu) | 36 076 | 33 023 | |
- udzielonych gwarancji i poręczeń | 35 717 | 32 898 | |
- pozostałe | 359 | 125 |
Udzielone gwarancje i poręczenia obejmują gwarancje i poręczenia udzielone przez jednostki zależne w kwocie 35 526 tys. zł oraz Emitenta w kwocie 191 tys. zł (2020 r. 32 898 tys. zł). Pozostałe zobowiązania warunkowe w wysokości 359 tys. zł dotyczą spółki zależnej Limatherm S.A. z tytułu leasingu finansowego na zakup środków trwałych, (2020 r. 125 tys. zł).
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Poniżej Emitent opisuje postępowania sądowe, których rozstrzygnięcie może mieć wpływ na wynik finansowy Emitenta,
toczące się i nie zakończone na dzień 31 grudnia 2021 r.
Postępowanie sądowe z powództwa Warmińsko – Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie przeciwko Mostostal Warszawa S.A., Acciona Infraestructuras S.A., Instal Białystok S.A. oraz INTROL S.A.
W dniu 24 maja 2016 r. INTROL S.A. otrzymał pozew od Warmińsko – Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie („Powód”). Powód wniósł o zasądzenie od pozwanych członków konsorcjum: Mostostal Warszawa S.A., Acciona Infraestructuras S.A., Instal Białystok S.A. oraz INTROL S.A. („Pozwani”) solidarnie łącznie kwoty 4 026 062,04 zł wraz z odsetkami ustawowymi od dnia wniesienia pozwu oraz kosztami procesu.
Jako podstawę roszczeń objętych pozwem powód wskazał rzekome wady robót wykonanych przez pozwanych, którzy w ramach konsorcjum zrealizowali zamówienie publiczne objęte umową nr 07/2009 z dnia 15 lipca 2009 r. zawartą pomiędzy powodem a pozwanymi, której przedmiotem był II Etap budowy nowej siedziby Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie. Całkowita wartość umowy nr 07/2009 wynosiła 44 977 025,16 zł netto, w tym wartość robót realizowanych przez INTROL S.A. – 4 722 587,64 zł netto tj. 10,50 % całkowitej wartości umowy.
INTROL S.A. oraz pozostali pozwani wnieśli odpowiedzi na pozew, wnosząc o oddalenie w całości powództwa jako bezzasadnego.
Zarzuty pozwanych koncentrowały się wokół kwestii merytorycznych i formalnych, a w szczególności:
1)Wskazania, iż szereg „braków” przedmiotu umowy nie stanowi wad przedmiotu umowy, lecz wynika z faktu, iż pewne parametry przedmiotu umowy nie zostały przewidziane w SIWZ lub z uwagi na konieczność oszczędności zostały usunięte przez powoda z dokumentacji projektowej.
2)Wskazania, że powodem, iż przedmiot umowy zrealizowany przez pozwanych nie usatysfakcjonował powoda w pełni są błędy dokumentacji projektowej. Tymczasem przedmiot umowy realizowanej przez pozwanych nie obejmował części projektowej.
3)Podniesienia zarzutu wygaśnięcia roszczeń z rękojmi w zakresie wad istniejących w dacie odbioru wskutek odbioru przedmiotu umowy bez zastrzeżeń.
4)Podniesienia zarzutu przedawnienia roszczeń objętych pozwem.
Zarząd Emitenta uważa, że prawdopodobieństwo zaistnienia poważnych roszczeń wobec Emitenta z tytułu wyżej opisanego postępowania sądowego jest niewielkie.
Pierwsza i jedyna do dnia publikacji niniejszego raportu rozprawa w przedmiotowej sprawie odbyła się w dniu 7 października 2016 r. W sprawie przesłuchano już część świadków oraz dopuszczono dowód z opinii biegłych.
Postanowieniem z dnia 27 marca 2018 r. sygn. akt: VIII GR 7/18 Sąd Rejonowy w Białymstoku otworzył postępowanie układowe Instal Białystok S.A. w Białymstoku – jednego z pozwanych w wyżej opisanym postępowaniu sądowym.
W maju 2019 roku Emitentowi i pozostałym stronom postępowania doręczono opinie biegłych, wyznaczonych przez Sąd Okręgowy w Olsztynie celem wydania opinii co do wad robót i kosztu ich usunięcia. Strony ustosunkowały się do opinii biegłych w sierpniu 2019 r., wnosząc o wydanie opinii uzupełniających. Postanowieniem z dnia 20 stycznia 2020 r. Sąd dopuścił dowód z uzupełniających opinii biegłych, które doręczono pozwanym w maju 2020 r. celem ustosunkowania się do ich treści, co pozwani uczynili.
W sierpniu 2020 r. Emitentowi doręczono dopuszczoną jako dowód w sprawie opinię biegłego z zakresu meblarstwa, zarzuty do przedmiotowej opinii złożył pozwany członek konsorcjum, odpowiedzialny za zakres robót obejmujący dostawę siedzisk – Mostostal Warszawa S.A. W dniu 19 sierpnia 2021r. Sąd postanowił o dopuszczeniu dowodu z uzupełniającej opinii biegłego z zakresy meblarstwa, która została sporządzona przez biegłego.
INTROL – Energomontaż Sp. z o.o. jako wierzyciel w postępowaniu sanacyjnym ELSEN S.A.
Postanowieniem z dnia 28 maja 2019 roku, sygn. akt: VIII GR 9/19 Sąd Rejonowy w Częstochowie otworzył wobec dłużnika – spółki ELSEN S.A. z siedzibą w Częstochowie, postępowanie restrukturyzacyjne- postępowanie sanacyjne. W dacie otwarcia przedmiotowego postępowania spółka zależna Emitenta: INTROL – Energomontaż Sp. z o.o. była wierzycielem ELSEN S.A. na kwotę 4 295 470,40 zł z tytułu realizacji umowy z dnia 12 czerwca 2018 r. na wykonanie dokumentacji projektowej i zabudowę turbozespołu parowego. Przedmiotowe należności zostały objęte w 20% odpisem aktualizującym, pomimo że zostały one zabezpieczone hipoteką umowną do sumy 6 500 000 zł na nieruchomościach ELSEN S.A. oraz złożonym przez ELSEN w trybie art. 777 § 1 pkt. 5 KPC oświadczeniem o poddaniu się egzekucji co do kwoty 4 876 950 zł, a to z uwagi na fakt, iż od dnia ich wymagalności upłynął już ponad rok. Postępowanie restrukturyzacyjne ELSEN S.A. zostało umorzone, jednakże postanowienie o umorzeniu zostało zaskarżone.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Postępowanie sądowe w sprawie przeciwko INTROL SA o zapłatę z powództwa PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A.
W dniu 3 lutego 2021 roku do INTROL SA wpłynął nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym z dnia 15 stycznia 2021 r. wydany przez Sąd Okręgowy w Gliwicach w sprawie sygn. akt: X GC 11/21.
Nakaz zapłaty został wydany wskutek pozwu PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. wniesionego 31 grudnia 2020 r. o zapłatę kwoty 2 682 000 zł z odsetkami ustawowymi od dnia 2 stycznia 2016 r. i kosztami postępowania.
INTROL S.A. zaskarżył nakaz zapłaty w całości wnosząc o oddalenie powództwa PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa S.A.
W przedmiotowej sprawie powód dochodzi kary umownej w kwocie 2 682 000 zł z tytułu nieosiągnięcia w 2015 roku przez agregat prądotwórczy w EC Moszczenica dostarczony przez INTROL SA w ramach umowy nr 234/2010 z dnia 4 października 2010 r. na budowę układów wysokosprawnej Kogeneracji w SEJ S.A. – Zabudowa dwóch agregatów prądotwórczych z układami odzysku ciepła zasilanych gazem z odmetanowania kopalń o mocy ok. 4,0 MWe każdy, w systemie „pod klucz” wraz ze świadczeniem usług serwisowych.
Zgodnie ze stanowiskiem PGNiG TERMIKA w EC Moszczenica w roku 2015 nastąpiło niedotrzymanie gwarantowanej dyspozycyjności agregatu skutkującej obowiązkiem zapłaty kary umownej w kwocie 2 682 000 zł. INTROL S.A. kwestionuje roszczenie PGNiG TERMIKA wskazując w szczególności na okoliczność, iż niedotrzymanie dyspozycyjności nastąpiło w ocenie INTROL S.A. z przyczyn leżących po stronie Użytkownika.
W sprawie w 2019 roku było prowadzone postępowanie mediacyjne, które nie doprowadziło do zawarcia ugody. W kwietniu 2022 roku odbyły się dwie rozprawy, w toku których przesłuchano świadków.
Wyniki kontroli wydane przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) za lata 2015 oraz 2016.
6 lutego 2020 r. do siedziby spółki wpłynęły dwa wyniki kontroli wydane przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie z dnia 31 stycznia 2020 r. w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) za lata 2015 oraz 2016. Na podstawie wyniku kontroli spółka powzięła informację, że organ celno-skarbowy zakwestionował ujęcie amortyzacji znaku towarowego Limatherm S.A. w kosztach podatkowych spółki za badane lata, co skutkuje zaniżeniem podatku CIT za rok 2015 oraz 2016 w łącznej wysokości 1,44 mln zł. Spółka nie podziela stanowiska organu celno-skarbowego i będzie chciała skorzystać z możliwych dostępnych prawnych dróg (w tym sądowej) dowiedzenia słuszności i prawidłowości dokonanych rozliczeń.
W dniu 17 lipca 2020 r. do siedziby Limatherm S.A. wpłynęło pismo z dnia 14 lipca 2020 r. Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie informujące, iż organ w odniesieniu do kontroli celno-podatkowej za rok 2015 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) odstąpił od jej przekształcenia w postępowanie podatkowe.
W dniu 17 lipca 2020 r. do siedziby Limatherm S.A. wpłynęło postanowienie wydane 15 lipca 2020 r. przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie w sprawie przekształcenia kontroli celno-podatkowej za rok 2016 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) za rok 2016 w postępowanie podatkowe.
W dniu 22 grudnia 2020 r. do siedziby Limatherm S.A. wpłynęło postanowienie wydane 17 grudnia 2020 r. przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie w sprawie niezakończenia postępowania w terminie i wyznaczenia nowego terminu zakończenia postępowania do dnia 31 marca 2021 r.
W dniu 06 kwietnia 2021 r. do siedziby Limatherm S.A. wpłynęło postanowienie wydane 31 marca 2021 r. przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie w sprawie niezakończenia postępowania w terminie i wyznaczenia nowego terminu zakończenia postępowania do dnia 31 maja 2021 r.
W dniu 04 czerwca 2021 r. do siedziby Limatherm S.A. wpłynęło postanowienie wydane 31 maja 2021 r. przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie w sprawie niezakończenia postępowania w terminie i wyznaczenia nowego terminu zakończenia postępowania do dnia 31 sierpnia 2021 r.
W dniu 05 sierpnia 2021 r. do siedziby Limatherm S.A. wpłynęło postanowienie wydane 30 lipca 2021 r. przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (dalej Szefa KAS) w sprawie przejęcia przez niego toczącego się postępowania (dotychczasowo postępowanie prowadził Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie).
W dniu 03 września 2021 r. do siedziby Limatherm S.A. wpłynęło postanowienie wydane 30 sierpnia 2021 r. przez Szefa KAS w sprawie wyznaczenia nowego terminu załatwienia sprawy na dzień 2 listopada 2021 r.
W dniu 4 listopada 2021 r. do siedziby Limatherm S.A. wpłynęło postanowienie wydane 28 października 2021 r. przez Szefa KAS w sprawie wyznaczenia nowego terminu załatwienia sprawy na dzień 3 stycznia 2022 r.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
29 grudnia 2021 roku do siedziby Limatherm S.A. wpłynęło Postanowienie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 20 grudnia 2021 roku o wyznaczeniu 14-dniowego terminu do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego. Z kolei 3 stycznia 2022 roku do siedziby Limatherm S.A. wpłynęło postanowienie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 23 grudnia 2021 roku o wyznaczeniu nowego terminu załatwienia sprawy. Nowy wyznaczony termin zakończenia postępowania to 03.03.2022 roku. W przesłanych dokumentach Organ wyjaśnił, że w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdą przepisy art. 119a § 1-3, art. 119c §1, §2 pkt. 2-4, art. 119d, art. 119e pkt 1, art. 119f § 1, Ordynacji podatkowej w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 roku, art. 7 ustawy z dnia 13 maja 2016 roku o zmianie ustawy- Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, art. 35 ustawy z dnia 23 października 2018 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, a także art. 7 ust. 1 i ust. 2, art. 15 ust. 1 i ust. 6, art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych. Limatherm S.A. zapoznała się ze zgromadzonym w sprawie materiałem i wystosowała do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej pismo zawierające stanowisko strony w sprawie zebranego materiału dowodowego w prowadzonym postępowaniu. Limatherm S.A. stoi na stanowisku, że w sprawie nie mogą mieć zastosowania przepisy przywołane przez Organ dotyczące klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, ponieważ zdarzenia, co do których Organ chce je zastosować miały miejsce przed wejściem tych przepisów w życie.
Limatherm S.A. w dniu 1 marca 2022 r. otrzymała niekorzystną decyzję dotyczącą podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2016, w której zakwestionowane zostało prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych w postaci praw ochronnych do znaków towarowych "LIMATHERM". Spółka zleciła swojemu doradcy sporządzenie odwołania od przedmiotowej decyzji. 15 marca 2022 roku pełnomocnik Limatherm S.A. złożył odwołanie od przedmiotowej decyzji.
Po zapoznaniu się z powyższymi pismami Zarząd Limatherm S.A., po konsultacji z doradcami podatkowymi i ponownej analizie sprawy, podtrzymał swoją uprzednią decyzję w przedmiocie nietworzenia rezerwy na potencjalne zobowiązanie podatkowe.
Potencjalne zobowiązanie podatkowe za rok 2016 (wliczając odsetki) będące konsekwencją zakwestionowania prawa do amortyzacji podatkowej znaków towarowych Limatherm S.A. wynosiłoby na dzień 31 grudnia 2021 r. 994 093,00 zł.
Wyniki kontroli wydane przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie. w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) za lata 2015 oraz 2016.
W dniach 5 i 6 lutego 2020 r. do siedziby spółki wpłynęły dwa wyniki kontroli wydane przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie z dnia 31 stycznia 2020 r. w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) za lata 2015 oraz 2016. W wyniku kontroli, organ celno-skarbowy zakwestionował ujęcie amortyzacji znaku towarowego INTROL w kosztach podatkowych spółki za badane lata, co skutkuje zaniżeniem podatku CIT za rok 2015 oraz 2016 w łącznej wysokości 1,15 mln zł. Spółka nie podziela stanowiska organu celno-skarbowego i będzie chciała skorzystać z możliwych dostępnych prawnych dróg (w tym sądowej) dowiedzenia słuszności i prawidłowości dokonanych rozliczeń. Na obecnym etapie sprawy (wynik kontroli), stanowisko organu nie ma klauzuli wykonalności co w powiązaniu, w ocenie spółki oraz doradcy podatkowego firmy, z argumentacją potwierdzającą prawidłowość rozliczeń, skutkuje nietworzeniem rezerwy na potencjalne zobowiązania podatkowe.
W dniu 17 lipca 2020 r. do siedziby INTROL S.A. wpłynęło pismo z dnia 14 lipca 2020 r. Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie informujące, iż organ w zakresie kontroli celno-podatkowej za rok 2015 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) odstąpił od przekształcenia kontroli celno-podatkowej w za rok 2015 w postępowanie podatkowe. W dniu 17 lipca 2020 r. do siedziby INTROL SA wpłynęło postanowienie wydane 15 lipca 2020 r. przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie w sprawie przekształcenia kontroli celno-podatkowej za rok 2016 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) za rok 2016 w postępowanie podatkowe.
W dniu 7 czerwca 2021 r. do siedziby INTROL S.A. wpłynęło pismo z dnia 31 maja 2021 r. Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie informujące o wyznaczeniu nowego terminu załatwienia przedmiotowej sprawy do dnia 31 sierpnia 2021 r.
5 sierpnia 2021 r. do siedziby INTROL S.A. wpłynęło pismo z dnia 30 lipca 2021 r. Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, na mocy którego postanowiono przyjąć do dalszego prowadzenia ww. postępowanie podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych za 2016 r., prowadzone przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno – Skarbowego w całości.
W dniu 5 listopada 2021 r. do siedziby INTROL S.A. wpłynęło pismo z dnia 28 października 2021 r. Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informujące o wyznaczeniu nowego terminu załatwienia przedmiotowej sprawy do dnia 3 stycznia 2022 r.
27 grudnia 2021 roku do siedziby INTROL S.A. wpłynęło Postanowienie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 20 grudnia 2021 roku o wyznaczeniu 14-dniowego terminu do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego. Z kolei 4 stycznia 2022 roku do siedziby INTROL S.A. wpłynęło postanowienie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 23 grudnia 2021 roku o wyznaczeniu nowego terminu załatwienia sprawy. Nowy wyznaczony termin zakończenia postępowania to 03.03.2022 roku. W przesłanych dokumentach Organ wyjaśnił, że w przedmiotowej sprawie zastosowanie
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
znajdą przepisy art. 119a § 1-3, art. 119c §1, §2 pkt. 2-4, art. 119d, art. 119e pkt 1, art. 119f § 1, Ordynacji podatkowej w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 roku, art. 7 ustawy z dnia 13 maja 2016 roku o zmianie ustawy- Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, art. 35 ustawy z dnia 23 października 2018 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, a także art. 7 ust. 1 i ust. 2, art. 15 ust. 1 i ust. 6, art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych. INTROL S.A. zapoznała się ze zgromadzonym w sprawie materiałem i wystosowała do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej pismo zawierające stanowisko strony w sprawie zebranego materiału dowodowego w prowadzonym postępowaniu. INTROL S.A. stoi na stanowisku, że w sprawie nie mogą mieć zastosowania przepisy przywołane przez Organ dotyczące klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, ponieważ zdarzenia, co do których Organ chce je zastosować miały miejsce przed wejściem tych przepisów w życie.
INTROL S.A. w dniu 1 marca 2022 r. otrzymał niekorzystną decyzję dotyczącą podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2016, w której zakwestionowane zostało prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych w postaci praw ochronnych do znaków towarowych "INTROL". Spółka zleciła swojemu doradcy sporządzenie odwołania od przedmiotowej decyzji. 15 marca 2022 roku pełnomocnik INTROL S.A. złożył odwołanie od przedmiotowej decyzji.
Po zapoznaniu się z powyższymi pismami Zarząd Emitenta, po konsultacji z doradcami podatkowymi i ponownej analizie sprawy, podtrzymał swoją uprzednią decyzję w przedmiocie nietworzenia rezerwy na potencjalne zobowiązanie podatkowe.
Potencjalna kwestionowana kwota to 3 020 000 zł odpisów amortyzacyjnych za 2016 rok, co może zmniejszyć kwotę wykazanej przez Spółkę straty z 6 776 615,64 zł do kwoty 3 756 615,64 zł. Strata ta była rozliczana w latach kolejnych. Przy założeniu, że stanowisko organu jest prawidłowe, kwota zaległości podatkowych z tytułu rozliczeń podatkowych i wykazanej straty za 2016 rok, może wynieść 562 244 zł zaległości oraz 38 601 zł odsetek do 31 grudnia 2021 roku.
Realizacja kontraktu dla Tarczyński S.A.
„Budowa układu wysokosprawnej kogeneracji w oparciu o silniki gazowe o mocy elektrycznej 8MW z możliwością produkcji chłodu wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w Ujeźdźcu Małym” dla Tarczyński S.A.- jest to kontrakt podpisany w 02.12.2019, którego termin realizacji minął 03.02.2021. Terminy uruchomienia silników planowane były na przełom listopada i grudnia 2020 roku, przy konieczności zapewnienia przez Inwestora dostaw gazu oraz gotowości do odbioru energii elektrycznej wyprodukowanej podczas pracy agregatu (silnika).
Niestety, do dnia 22.03.2022, prace związane z regulacją układu podawania gazu nie zostały zakończone, w zakresie, nie pozostawiającym wątpliwości, co do poprawności jego działania. Do dnia dzisiejszego Spółka nie ma możliwości uruchomienia w trybie ciągłym czterech silników jednocześnie, z powodu braku odbioru ciepła, co jest niezbędne do zakończenia wszystkich prób i testów.
W toku narad z Zamawiającym ustalono przeprowadzenie rozruchów na przyłączu tymczasowym. W zakresie wykonania instalacji Spółka zakończyła swój zakres w dniu 10.12.2020 – jednak ze względu na kilkukrotne przesunięcia terminów podania napięcia, do rozruchów doszło w dniu 02.03.2021. Podczas realizacji prac rozruchowych doszło do spalenia transformatora w dniu 22.03.2021, a przyczyny spalenia transformatora są niezależne od Spółki, co zostało potwierdzone szeregiem niezależnych ekspertyz. Nowy transformator po naprawie został dostarczony w dniu 19.05.2021 r. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac rozruchowych, w dniu 17.06.2021 zakończono i podpisano protokół z przeprowadzenia ruchu próbnego 72h z wynikiem pozytywnym. Jednak przy pracy czterech agregatów, znacząca ilość ciepła została zrzucona do atmosfery.
W dniu 13.07.2021 zgłoszono instalację do odbioru końcowego (odbiór), jednak podczas przeprowadzania odbioru stwierdzono spękania transformatorów, co skutkowało wstrzymaniem czynności odbioru końcowego przez Zamawiającego. Przyczyny spękania transformatorów są również niezależne od Spółki, co zostało potwierdzone szeregiem ekspertyz.
W związku z zaistniałą sytuacją, Spółka zleciła dostawę nowych transformatorów, odpornych na działanie wyższych harmonicznych. Termin dostawy i montażu ustalony został na termin 25.04-06.05.2022. Po zabudowaniu transformatorów oraz wykonaniu ruchu próbnego nastąpi odbiór przedmiotu umowy, planowany na koniec maja 2022.
Należy zwrócić uwagę, że maksymalna wysokość kary umownej za niedotrzymanie terminu realizacji umowy wynosi 9 400 000,00 zł, jednakże Spółka nie znajduje podstaw do uznania ich jako zasadne.
Ponadto, w związku ze zniszczeniami, jakim uległy transformatory, Spółka zgłosiła wniosek do TU o wypłatę odszkodowania z tytułu ryzyk budowlano- montażowych. Ubezpieczyciel przyznał, we wstępnej decyzji, zasadność przejęcia odpowiedzialności polisowej. Do końca pierwszego półrocza 2022, Spółka oczekuje otrzymania formalnej decyzji o wypłacie odszkodowania. Z racji różnicy pomiędzy kosztami poniesionymi za zakup pierwotnych transformatorów a ceną zakupu nowych transformatorów, utworzona została rezerwa w wysokości 335 000,00 zł, która wpłynęła na końcowy wynik Spółki INTROL - Energomontaż Sp. z o.o. za 2021 rok.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r.,
wszystkie kwoty w tabelach podano w tysiącach złotych
Wojna w Ukrainie
W związku z wojną w Ukrainie podjęto decyzję o przeanalizowaniu będących w trakcie badania sprawozdań spółek zależnych pod kątem jej wpływu na te sprawozdania, jak również skonsolidowane sprawozdanie Grupy. Analizą objęto zarówno aktywa poszczególnych spółek, w tym środki trwałe, należności handlowe i inne aktywa związane bezpośrednio z działalnością Grupy na terenie Ukrainy, Rosji, Białorusi czy współpracą z kontrahentami z tych krajów, jak również wpływ sytuacji na Ukrainie na przyszłą sprzedaż Grupy.
Większość spółek z Grupy nie prowadziła istotnej działalności w krajach objętych konfliktem i w krajach w nim zaangażowanych tj. Ukraina, Rosja i Białoruś.
Poza:
- RAControls Sp. z o.o. , która prowadziła działalność na obszarze Ukrainy, osiągając obroty na poziomie 1 mln euro. Sprzedaż była dokonywana zarówno na kredyt kupiecki, jak i na 100% przedpłaty.
- Limatherm S.A. spółka współpracowała z firmami rosyjskim. Roczny obrót za rok 2021 wyniósł ok. 2,3 mln zł,
- Limatherm Sensor Sp. z o.o., sprzedaż do Rosji, Białorusi i na Ukrainę w 2021 r. wyniosła 0,5 mln zł.
W wyniku analiz dokonano dodatkowych odpisów na należności w wysokości 444,6 tys. zł, które zostały ujęte w niniejszym sprawozdaniu.
Zarząd Emitenta informuje, że wpływ wojny na Ukrainie na wyniki finansowe w przyszłych okresach jest obecnie trudny do oszacowania, w szczególności skutki makroekonomiczne, jednak przychody Spółki z tytułu współpracy z kontrahentami na rynkach wschodnich stanowiły poniżej 2 % przychodów ze sprzedaży ogółem Grupy. Niezależnie więc od dalszego przebiegu sytuacji na Ukrainie i jej zmian, udział ten wyznacza maksymalny poziom ekspozycji Grupy na ryzyko na tych rynkach.
Więcej informacji na temat wpływu wojny w Ukrainie na poszczególne spółki w Grupie znajduje się w pkt 3.3.3. Sprawozdania Zarządu.
Wypłata dywidendy
28 lutego 2022 r. wypłacono dywidendę w wysokości 6 426 004,50zł, na mocy uchwały nr 4 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy INTROL S.A. z dnia 8 lutego 2022 r. Dniem ustalenia prawa do wypłaty dywidendy wyznaczono na dzień 16 lutego 2022 r. (dzień dywidendy). Źródłem finansowania dywidendy był kapitał rezerwowy utworzony z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy w późniejszym okresie. Wypłacona dywidenda wyniosła 0,25 zł brutto w przeliczeniu na jedną akcję. Dywidendą objęte były akcje Spółki liczbie 25 704 018 akcji. W Spółce nie funkcjonują akcje uprzywilejowane co do wypłaty dywidendy.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd INTROL S.A. w dniu 27 kwietnia 2022 roku.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy INTROL S.A. za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r., sporządzone według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej obejmuje 94 strony.
PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ | |
JÓZEF BODZIONY – PREZES ZARZĄDU | Podpis złożony elektronicznie |
DARIUSZ BIGAJ – WICEPREZES ZARZĄDU | Podpis złożony elektronicznie |