|
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2022 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
DZIAŁALNOŚĆ KONTYNUOWANA |
|
|
|
|
Nota 4.2.-4.3. |
Przychody ze sprzedaży dóbr i usług |
|
|
|
|
Nota 4.2.-4.3. |
Koszty sprzedanych dóbr i usług |
|
|
|
|
|
Zysk brutto ze sprzedaży |
|
|
|
|
Nota 4.4. |
Koszty sprzedaży |
|
|
|
|
Nota 4.4. |
Koszty ogólnego zarządu |
|
|
|
|
|
w tym wynagrodzenia w formie akcji |
|
|
|
|
Nota 4.6. |
Pozostałe przychody operacyjne |
|
|
|
|
Nota 4.6. |
Pozostałe koszty operacyjne |
|
|
|
|
Nota 4.6. |
Odwrócenie utraty/(utrata) wartości aktywów finansowych i aktywów z wyceny kontraktów z klientami |
|
( |
|
|
Nota 4.2. |
Zysk z działalności operacyjnej |
|
|
|
|
|
Udział w zyskach/ (stratach) netto jednostek współzależnych wycenianych metodą praw własności |
( |
( |
|
|
|
Przychody finansowe |
|
|
|
|
|
Koszty finansowe |
|
|
|
|
Nota 4.2. |
Zysk brutto |
|
|
|
|
Nota 4.8. |
Podatek dochodowy |
|
|
|
|
|
Zysk netto za okres obrotowy |
|
|
|
|
|
Zysk okresu obrotowego przypadający: |
|
|
|
|
|
Akcjonariuszom Jednostki Dominującej |
|
|
|
|
|
Całkowity dochód |
|
|
|
|
|
Podstawowy i rozwodniony zysk na jedną akcję (w zł) |
|
|
|
|
|
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ |
|
|
|
|
|
2022 |
2021 |
|
|
|
|
|
|
|
AKTYWA |
|
|
|
|
|
|
|
|
Nota 6.2. |
Wartość firmy |
|
|
|
Nota 6.1. |
Wartości niematerialne |
|
|
|
Nota 6.1. |
Rzeczowe aktywa trwałe |
|
|
|
Nota 5.1.1. |
Aktywa finansowe |
|
|
|
Nota 6.11. |
Inwestycje rozliczane zgodnie z metodą praw własności |
|
|
|
Nota 4.8. |
Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
|
|
|
Nota 2.2. |
Należności z tytułu kontraktów budowlanych - kaucje |
|
|
|
|
Aktywa trwałe |
|
|
|
|
|
|
|
|
Nota 6.4. |
Zapasy |
|
|
|
Nota 2.2. |
Należności z tytułu kontraktów budowlanych - kaucje |
|
|
|
Nota 2.3. |
Wycena kontraktów budowlanych - aktywa |
|
|
|
Nota 6.5. |
Należności z tytułu dostaw i usług |
|
|
|
Nota 6.5. |
Pozostałe należności |
|
|
|
Nota 5.1.1. |
Aktywa finansowe |
|
|
|
Nota 3.7. |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
|
|
|
Nota 3.7. |
Środki pieniężne zgromadzone na rachunku VAT |
|
|
|
Nota 3.7. |
Środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania |
|
|
|
Nota 6.6. |
Pozostałe aktywa |
|
|
|
|
Aktywa obrotowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PASYWA |
|
|
|
|
|
|
|
|
Nota 3.1. |
Kapitał podstawowy |
|
|
|
Nota 3.1. |
Akcje własne |
( |
|
|
|
Kapitał zapasowy |
|
|
|
|
Kapitał rezerwowy |
|
|
|
Nota 3.1. |
Zyski zatrzymane |
|
|
|
|
Kapitał własny |
|
|
|
|
|
|
|
|
Nota 3.2.-3.5. |
Zadłużenie |
|
|
|
Nota 6.7. |
Rezerwy |
|
|
|
Nota 4.8. |
Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego |
|
|
|
Nota 2.2. |
Zobowiązania wobec podwykonawców - kaucje |
|
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
Nota 3.2.-3.5. |
Zadłużenie |
|
|
|
Nota 6.7. |
Rezerwy |
|
|
|
Nota 2.2. |
Zobowiązania wobec podwykonawców - kaucje |
|
|
|
Nota 2.3. |
Wycena kontraktów budowlanych - pasywa |
|
|
|
Nota 6.9. |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
|
|
|
Nota 6.9. |
Pozostałe zobowiązania |
|
|
|
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
|
|
Kapitał podstawowy |
Akcje własne |
Kapitał zapasowy |
Kapitał rezerwowy |
Zyski zatrzymane |
Kapitał własny |
|
Stan na 1 stycznia 2021 r. |
|
|
|
|
|
|
|
Wynik netto za okres |
|
|
|
|
|
|
|
Łączne całkowite dochody |
|
|
|
|
|
|
|
Dywidenda |
|
|
|
|
( |
( |
|
Przeniesienie wyniku netto z roku poprzedniego na zyski zatrzymane |
|
|
|
|
( |
|
|
Emisja akcji - program akcji pracowniczych |
|
|
|
|
|
|
|
Programy akcji pracowniczych - wynagrodzenie w formie akcji |
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 31 grudnia 2021 r. |
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 1 stycznia 2022 r. |
|
|
|
|
|
|
|
Wynik netto za okres |
|
|
|
|
|
|
|
Łączne całkowite dochody |
|
|
|
|
|
|
|
Przeniesienie wyniku netto z roku poprzedniego na kapitał zapasowy i rezerwowy |
|
|
|
|
( |
|
|
Nabycie akcji własnych |
|
( |
|
|
|
( |
|
Stan na 31 grudnia 2022 r. |
|
( |
|
|
|
|
|
|
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH |
||
|
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2022 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2021 |
|
|
|
|
|
|
|
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ |
|
|
|
|
Wynik brutto |
|
|
|
Nota 4.2. |
Amortyzacja |
|
|
|
Nota 4.7. |
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych |
( |
( |
|
Nota 4.7. |
Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) |
|
( |
|
Nota 6.11. |
Pozostałe korekty niepieniężne |
( |
|
|
Nota 4.8. |
Zapłacony podatek dochodowy |
( |
( |
|
Nota 6.11. |
Zmiana stanu kapitału obrotowego |
( |
( |
|
|
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
( |
( |
|
|
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ |
|
|
|
Nota 5.1.2. |
Wpływy z tytułu spłat udzielonych pożyczek |
|
|
|
|
Wpływy pozostałe |
|
|
|
|
Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych |
( |
( |
|
Nota 5.1.2. |
Wydatki z tytułu udzielonych pożyczek |
( |
( |
|
Nota 6.12. |
Wydatki na nabycie udziałów w spółkach |
( |
( |
|
|
Wydatki pozostałe |
|
|
|
|
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
( |
( |
|
|
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ |
|
|
|
Nota 3.2. |
Wpływy z tytułu zaciągniętego zadłużenia - kredyty i pożyczki |
|
|
|
|
Wpływy z emisji akcji |
|
|
|
|
Wpływy pozostałe |
|
|
|
Nota 3.2. |
Wydatki z tytułu spłaty zadłużenia kredytowego - kapitał |
( |
( |
|
Nota 3.5. |
Wydatki z tytułu spłaty zadłużenia leasingowego - kapitał |
( |
( |
|
Nota 3.2. |
Wydatki z tytułu spłaty zadłużenia - odsetki |
( |
( |
|
|
Wypłata dywidend |
|
( |
|
|
Nabycia akcji własnych |
( |
|
|
|
Wydatki pozostałe |
( |
|
|
|
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
|
|
|
|
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO |
( |
( |
|
|
Środki pieniężne na początek okresu |
|
|
|
|
Środki pieniężne na koniec okresu, w tym: |
|
|
1.3. ZASTOSOWANIE NOWYCH I ZMIENIONYCH STANDARDÓW I INTERPRETACJI:
2.1. PRZYCHODY I KOSZTY Z TYTUŁU KONTRAKTÓW BUDOWLANYCH
2.2. NALEŻNOŚCI I ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU KONTRAKTÓW BUDOWLANYCH – KAUCJE
2.3. UZGODNIENIE KWOT Z TYTUŁU NIEZAKOŃCZONYCH KONTRAKTÓW BUDOWLANYCH
3. ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM I ZADŁUŻENIE
3.3. ZADŁUŻENIE Z TYTUŁU KREDYTÓW I POŻYCZEK
3.4. ZADŁUŻENIE Z TYTUŁU LEASINGU
3.5. AKTYWA STANOWIĄCE ZABEZPIECZENIA ZOBOWIĄZAŃ Z TYTUŁU ZADŁUŻENIA
3.6. AKTYWA I ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE
3.7. ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY
4. NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDAŃ Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
4.1. ALTERNATYWNE MIERNIKI WYNIKÓW
4.5. KOSZTY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH
4.6. POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE
4.7. PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE
5. INSTRUMENTY FINANSOWE I ZARZĄDZANIE RYZYKIEM FINANSOWYM
5.1. AKTYWA I ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE
5.1.2. AKTYWA FINANSOWE – UDZIELONE POŻYCZKI
5.2. ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM
5.2.1. RYZYKO RYNKOWE – RYZYKO WALUTOWE
5.2.2. RYZYKO RYNKOWE – RYZYKO STÓP PROCENTOWYCH
6.1.1. KWOTY ZOBOWIĄZAŃ UMOWNYCH ZACIĄGNIĘTYCH W CELU NABYCIA RZECZOWYCH AKTYWÓW TRWAŁYCH
6.3. UTRATA WARTOŚCI AKTYWÓW TRWAŁYCH
6.5. NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ NALEŻNOŚCI POZOSTAŁE
6.9. ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ ZOBOWIĄZANIA POZOSTAŁE
6.10. WYJAŚNIENIA DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
6.12. TRANSAKCJE Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI
6.13. ZDARZENIA PO ZAKOŃCZENIU OKRESU SPRAWOZDAWCZEGO
|
W Sprawozdaniu Finansowym można zauważyć ikony, które reprezentują następujące: |
|||
|
|
Polityki rachunkowości |
|
Szacunki |
|
|
|
|
|
Jednostka Dominująca w Grupie ONDE -
Siedziba Spółki ONDE S.A. znajduje się w
Grupa jest jednostką zależną należącą do Grupy Erbud - z jednostką dominującą:
Stwierdzenie o zgodności z MSSF
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 r. sporządzone zostało zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonymi przez Unię Europejską (dalej „MSSF”).
Kontynuacja działalności
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez Grupę.
Wpływ COVID-19
Grupa nie odnotowała istotnego wpływu COVID-19 na bieżącą działalność. Realizowane kontrakty budowlane przebiegały zgodnie z założonymi harmonogramami, nie odnotowano również kar za opóźnienia w realizacji projektów. Dodatkowe koszty spowodowane zapewnieniem pracownikom niezbędnego bezpieczeństwa nie były istotne i nie wpłynęły istotnie na wyniki Grupy w okresie do 31 grudnia 2022 r. Pandemia koronawirusa nie przełożyła się na pogorszenie płynności, a Grupa przez cały rok utrzymywała stabilne saldo środków pieniężnych, terminowo regulując swoje zobowiązania. Grupa nie odnotowała również zmian w odzyskiwalności należności, które były regulowane przez klientów na bieżąco, bez istotnych opóźnień.
Wpływ konfliktu w Ukrainie
Po inwazji Rosji na Ukrainę zarówno cały świat, jak i Polska, stanęły w obliczu kryzysu paliwowego oraz słabnących giełd i walut krajów ościennych. Ceny surowców i ich dostępność stały się dużo większym problemem w branży budowlanej niż zagrożenia związane z COVID-19.
Zarząd na bieżąco monitoruje wpływ sytuacji polityczno-gospodarczej w Ukrainie i w Rosji oraz w Białorusi na działalność Grupy ONDE. Od ponad roku mamy do czynienia ze wzrostem cen materiałów budowlanych i robocizny na rynku polskim. Spółka na bieżąco uwzględnia ryzyko wzrostu cen materiałów i robocizny w przygotowywanych kalkulacjach. Zarząd podejmuje działania w celu zmniejszenia wpływu szoku cenowego spowodowanego konfliktem w Ukrainie, takie jak dywersyfikacja działalności pod kątem geograficznym, jak i segmentowym, jednocześnie negocjując warunki kontraktów ze zleceniodawcami.
Wycena do wartości godziwej
W wycenie do wartości godziwej składnika aktywów lub zobowiązania, Grupa bierze pod uwagę właściwości danego składnika aktywów lub zobowiązań, jeżeli uczestnicy rynku biorą te cechy pod uwagę przy wycenie aktywów lub zobowiązań na dzień wyceny. Grupa klasyfikuje zasady pomiaru wartości godziwej wykorzystując hierarchię wartości godziwej odzwierciedlającą wagę danych źródłowych wykorzystywanych do wyceny, zgodną z zapisami MSSF 13. Na poszczególne dni bilansowe Grupa nie posiada pozycji wycenianych do wartości godziwej lecz ujawnia wartość godziwą w odniesieniu do pozycji wycenianych według zamortyzowanego kosztu.
Przeliczanie pozycji w walutach obcych
Transakcje w walutach obcych wykazuje się w księgach na moment początkowego ujęcia w wartości przeliczonej na złote według kursu średniego NBP z dnia transakcji.
Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie, przy zastosowaniu obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów (kosztów) finansowych lub, w przypadkach określonych zasadami (polityką) rachunkowości, kapitalizowane w wartości aktywów.
Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej są przeliczane po kursie z dnia dokonania wyceny do wartości godziwej.
Zastosowane nowe i zmienione standardy i interpretacje:
W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zastosowano po raz pierwszy następujące nowe standardy oraz zmiany do obowiązujących standardów, które weszły w życie w 2022 r.:
a) Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”
Opublikowane w maju 2020 r. zmiany do standardu mają na celu zaktualizowanie stosownych referencji do Założeń Koncepcyjnych w MSSF, nie wprowadzając zmian merytorycznych dla rachunkowości połączeń przedsięwzięć.
b) Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe”
Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” regulują kwestię kosztów wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych
i kwot otrzymanych ze sprzedaży pozycji wytworzonych w trakcie ich testowania. Zmieniony standard wymaga, aby ująć przychody ze sprzedaży produkcji testowej i związane z nimi koszty w sprawozdaniu z zysków lub strat, eliminując możliwość korekty wartości wybudowanych środków trwałych o te kwoty.
c) Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”
Zmiany do MSR 37 dostarczają wyjaśnień, które koszty należy uwzględnić przy ocenie, czy umowa będzie przynosiła straty i stanowi umowę rodzącą obciążenia.
d) Roczny program poprawek do MSSF 2018 - 2020
„Roczny program poprawek do MSSF 2018-2020” wprowadza zmiany do standardów: MSSF 1 „Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy”, MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, MSR 41 „Rolnictwo” oraz do przykładów ilustrujących do MSSF 16 „Leasing”.
Poprawki zawierają wyjaśnienia oraz doprecyzowują wytyczne standardów w zakresie ujmowania oraz wyceny.
Opublikowane standardy i interpretacje, które jeszcze nie obowiązują i nie zostały wcześniej zastosowane przez Grupę
W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu następujących opublikowanych standardów, interpretacji lub poprawek do istniejących standardów przed ich datą wejścia w życie:
a) MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” oraz zmiany do MSSF 17
MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” został wydany przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
18 maja 2017 r., natomiast zmiany do MSSF 17 opublikowano 25 czerwca 2020 r. Nowy standard obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub po tej dacie.
MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe zastąpi obecnie obowiązujący MSSF 4, który zezwala na różnorodną praktykę w zakresie rozliczania umów ubezpieczeniowych. Nowy standard zasadniczo zmieni rachunkowość wszystkich podmiotów, które zajmują się umowami ubezpieczeniowymi i umowami inwestycyjnymi; niemniej jednak zakres standardu nie jest ograniczony jedynie do firm ubezpieczeniowych, a umowy zawierane przez podmioty inne niż firmy ubezpieczeniowe mogą także zawierać element spełniający definicję umowy ubezpieczeniowej (jak zdefiniowano w MSSF 17).
Powyższa zmiana nie będzie miała istotnego wpływu na Grupę.
b) Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” oraz wytyczne Rady MSSF w zakresie ujawnień dotyczących polityk rachunkowości w praktyce
Zmiana do MSR 1 wprowadza wymóg ujawniania istotnych informacji dotyczących zasad rachunkowości, które zostały zdefiniowane w standardzie. Zmiana wyjaśnia, że informacje na temat polityk rachunkowości są istotne, jeżeli w przypadku ich braku, użytkownicy sprawozdania finansowego nie byliby w stanie zrozumieć innych istotnych informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym. Ponadto, dokonano również zmian wytycznych Rady w zakresie stosowania koncepcji istotności w praktyce, aby zapewnić wytyczne dotyczące stosowania pojęcia istotności do ujawnień dotyczących zasad rachunkowości. Zmiana obowiązuje od 1 stycznia 2023 r.
Powyższa zmiana nie będzie miała istotnego wpływu na Grupę.
c) Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów”
W 2021 r. Rada opublikowała zmianę do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych
i korygowanie błędów” w zakresie definicji wartości szacunkowych. Zmiana do MSR 8 wyjaśnia, w jaki sposób jednostki powinny odróżniać zmiany zasad rachunkowości od zmian wartości szacunkowych. Zmiana obowiązuje
od 1 stycznia 2023 r.
Powyższa zmiana nie będzie miała istotnego wpływu na Grupę.
d) Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy”
Zmiany do MSR 12 precyzują, w jaki sposób rozliczać podatek odroczony od transakcji takich jak leasing
i zobowiązania z tytułu wycofania z eksploatacji. Przed zmianą do standardu istniały niejasności co do tego, czy ujęcie równych kwot aktywa i zobowiązania dla celów księgowych (np. początkowe ujęcie leasingu) pozostające bez wpływu na bieżące rozliczenia podatkowe powoduje konieczność ujęcia sald podatku odroczonego czy też zastosowanie ma tzw. zwolnienie z początkowego ujęcia (ang. initial recognition exemption), które mówi, że nie ujmuje się sald podatku odroczonego, jeśli ujęcie składnika aktywów lub zobowiązań nie ma wpływu na wynik księgowy lub podatkowy na moment tego ujęcia. Zmieniony MSR 12 reguluje tę kwestię wymagając ujęcia podatku odroczonego w powyższej sytuacji poprzez wprowadzenie dodatkowego zapisu, że zwolnienie z początkowego ujęcia nie ma zastosowania, jeżeli jednostka jednocześnie rozpoznaje składnik aktywów i równoznaczny składnik zobowiązań i każdy z nich tworzy różnice przejściowe.
Zmiana obowiązuje dla sprawozdań finansowych za okresy rozpoczynające się z dniem 1 stycznia 2023 r. lub po tej dacie.
Powyższa zmiana nie będzie miała istotnego wpływu na Grupę.
e) Zmiana do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”
Zmiana dotyczy wymogów przejściowych w związku z zastosowaniem po raz pierwszy MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” oraz MSSF 9 „Instrumenty finansowe”. Celem zmiany jest zapewnienie użyteczności informacji finansowych dla inwestorów w okresie pierwszego zastosowania nowego standardu, wprowadzając określone uproszczenia w odniesieniu do prezentacji danych porównawczych.
Zmiana dotyczy wyłącznie zastosowania nowego standardu MSSF 17 i nie ma wpływu na żadne inne wymogi zawarte w MSSF 17.
Powyższa zmiana nie będzie miała istotnego wpływu na Grupę.
f) Zmiana do MSSF 16 „Leasing”
We wrześniu 2022 r. Rada zmieniła standard MSSF 16 „Leasing” uzupełniając wymogi dotyczące późniejszej wyceny zobowiązania leasingowego w przypadku transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego, w sytuacji, gdy spełnione są kryteria MSSF 15 i gdy transakcję należy ująć jako sprzedaż.
Zmiana wymaga od sprzedawcy-leasingobiorcy późniejszej wyceny zobowiązań leasingowych wynikających
z leasingu zwrotnego w taki sposób, aby nie ujmować zysku lub straty związanej z zachowanym prawem do użytkowania. Nowy wymóg ma szczególne znaczenie w przypadku, gdy leasing zwrotny obejmuje zmienne opłaty leasingowe, które nie zależą od indeksu lub stawki, gdyż opłaty te są wyłączone z „płatności leasingowych” w myśl MSSF 16. Zmieniony standard zawiera nowy przykład, który ilustruje zastosowanie nowego wymogu w tym zakresie. Zmiana obowiązuje od 1 stycznia 2024 r. Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zmiana ta nie została jeszcze zatwierdzona przez Unię Europejską.
g) Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”
W 2020 roku Rada opublikowała zmiany do MSR 1, które wyjaśniają kwestię prezentacji zobowiązań jako długo- i krótkoterminowych. W październiku 2022 r. Rada wydała kolejne poprawki do standardu MSR 1, które adresują kwestię klasyfikacji zobowiązań jako długo- i krótkoterminowe, w odniesieniu do których jednostka zobowiązana jest spełniać określone wymogi umowne tzw. kowenanty. Zmieniony standard MSR 1 stanowi, że zobowiązania są klasyfikowane jako krótko- lub długoterminowe w zależności od praw istniejących na koniec okresu sprawozdawczego. Na klasyfikację nie mają wpływu ani oczekiwania jednostki ani zdarzenia po dniu sprawozdawczym (na przykład rezygnacja z kowenantu lub jego naruszenie).
Opublikowane zmiany obowiązują dla sprawozdań finansowych za okresy rozpoczynające się z dniem 1 stycznia 2024 r. lub po tej dacie.
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zmiany te nie zostały jeszcze zatwierdzone przez Unię Europejską.
h) MSSF 14 „Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe”
Standard ten pozwala jednostkom, które sporządzają sprawozdanie finansowe zgodnie z MSSF po raz pierwszy
(z dniem 1 stycznia 2016 r. lub po tej dacie), do ujmowania kwot wynikających z działalności o regulowanych cenach, zgodnie z dotychczas stosowanymi zasadami rachunkowości. Dla poprawienia porównywalności z jednostkami które stosują już MSSF i nie wykazują takich kwot, zgodnie z opublikowanym MSSF 14 kwoty wynikające z działalności o regulowanych cenach, powinny podlegać prezentacji w odrębnej pozycji zarówno w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jak i w rachunku zysków i strat oraz sprawozdaniu z innych całkowitych dochodów.
Decyzją Unii Europejskiej MSSF 14 nie zostanie zatwierdzony.
i) Zmiany do MSSF 10 i MSR 28 dot. sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostkami stowarzyszonymi lub wspólnymi przedsięwzięciami
Zmiany rozwiązują problem aktualnej niespójności pomiędzy MSSF 10 a MSR 28. Ujęcie księgowe zależy od tego, czy aktywa niepieniężne sprzedane lub wniesione do jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia stanowią „biznes” (ang. business).
W przypadku, gdy aktywa niepieniężne stanowią „biznes”, inwestor wykazuje pełny zysk lub stratę na transakcji. Jeżeli zaś aktywa nie spełniają definicji biznesu, inwestor ujmuje zysk lub stratę z tylko w zakresie części stanowiącej udziały innych inwestorów.
Zmiany zostały opublikowane 11 września 2014 r. Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zatwierdzenie tej zmiany jest odroczone przez Unię Europejską.
Kwoty przychodów i kosztów z tytułu kontraktów budowalnych za okres i kumulatywnie ujęto w tabeli poniżej.
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2022 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2021 |
|
|
Kontrakty w okresie |
Kontrakty w okresie |
|
Kwoty ujęte w okresie |
|
|
|
Przychody z tytułu umów o budowę |
1 086 417 |
1 208 695 |
|
Koszty z tytułu umów o budowę |
1 015 435 |
1 070 793 |
|
Wynik przed ujęciem i rozliczeniem przyszłych strat |
70 982 |
137 902 |
|
Wynik brutto |
70 982 |
137 902 |
|
Marża zysku brutto |
|
|
|
bez uwzględnienia rezerw |
7% |
11% |
|
z uwzględnieniem rezerw |
7% |
11% |
Marża zysku brutto jest definiowana jako zysk brutto ze sprzedaży dzielony przez przychody ze sprzedaży.
|
|
|
2022 |
|
2021 |
||
|
|
Zwrot do 12 miesięcy |
Zwrot pow. 12 miesięcy |
Razem |
Zwrot do 12 miesięcy |
Zwrot pow. 12 miesięcy |
Razem |
|
Należności z tytułu kontraktów budowlanych - kaucje przed zdyskontowaniem |
687 |
1 083 |
1 770 |
621 |
1 381 |
2 002 |
|
Odpis z tytułu utraty wartości |
(47) |
(644) |
(691) |
(262) |
(878) |
(1 140) |
|
Dyskonto kaucji |
(3) |
(102) |
(105) |
(3) |
(73) |
(76) |
|
Należności z tytułu kontraktów budowlanych - kaucje |
637 |
337 |
974 |
355 |
432 |
787 |
|
Zobowiązania wobec podwykonawców - kaucje po uwzględnieniu dyskonta |
14 383 |
12 660 |
27 043 |
14 214 |
11 575 |
25 789 |
|
|
2022 |
2021 |
|
Przychody z tytułu niezakończonych umów o budowę narastająco |
1 831 100 |
1 657 349 |
|
Kwoty zafakturowane do klientów narastająco (bez zaliczek) |
1 648 940 |
1 585 363 |
|
Saldo rozliczeń z tytułu niezakończonych kontraktów budowlanych |
182 160 |
71 986 |
|
w tym: |
|
|
|
(1)Aktywa z tytułu wykonanych niezafakturowanych prac budowlanych brutto |
196 788 |
119 575 |
|
Odpis z tytułu utraty wartości aktywów z tytułu kontraktów budowlanych |
(964) |
(242) |
|
(1a)Aktywa z tytułu wykonanych niezafakturowanych prac budowlanych netto |
195 824 |
119 333 |
|
(2) Zobowiązania z tytułu zafakturowanych niewykonanych prac budowlanych |
14 628 |
47 589 |
|
Saldo rozliczeń z tytułu kontraktów budowlanych |
182 160 |
71 986 |
|
w tym: |
|
|
|
Wycena kontraktów budowlanych - aktywa |
195 824 |
119 333 |
|
Wycena kontraktów budowlanych - rozliczenie sald (2) |
14 628 |
47 589 |
|
Zobowiązania z tytułu kontraktów budowlanych - zaliczki otrzymane |
18 626 |
4 651 |
|
Wycena kontraktów budowlanych - pasywa |
33 254 |
52 240 |
Dla wszystkich okresów wskazanych w tabeli powyżej, całe salda zobowiązań kontraktowych na początek okresu zostały rozpoznane jako przychody w danym okresie. Pozostała część zmiany salda zobowiązań z tytułu kontraktów budowlanych wynika z nadwyżki przychodów zafakturowanych w danym nad przychodami rozpoznanymi w sprawozdaniu z wyniku.
Z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności, tj. realizacji kontraktów budowlanych, Spółka nie jest w stanie wydzielić kumulatywnych zmian kwot ujętych przychodów, które wynikałyby ze zmian szacunku stopnia zaawansowania prac lub zmian szacunku ceny transakcyjnej w zakresie wystąpienia szacowanych kar od kwot przychodów ujętych w okresie z tyt. postępu prac. Niemniej jednak jak wskazano w opisie zasad rachunkowości oraz znaczących szacunków: (i) zmiany całkowitych kosztów dla realizowanych projektów nie były znaczące i zazwyczaj mieściły się w przedziale odchyleń +/- 2% względem pierwotnie budżetowanych kosztów, oraz (ii) Spółka w prezentowanych okresach nie ponosiła kar od swoich odbiorców oraz na żaden z dni bilansowych nie wystąpiły przesłanki do rozpoznania kar na realizowanych kontraktach.
Odpis z tyt. utraty wartości aktywów z tyt. kontraktu wyliczany jest przy zastosowaniu matrycy odpisów jak dla należności handlowych. Całe saldo aktywów z tyt. kontraktu we wszystkich prezentowanych okresach jest nieprzeterminowane. Współczynnik odpisu wyliczonego zgodnie z metodą ECL dla aktywów kontraktowych wynosił 0,4% na 31.12.2022. Kwoty odpisu oraz ruchy na odpisie z tytułu utraty wartości aktywów z kontraktów budowlanych w prezentowanym sprawozdaniu finansowym są nieistotne stąd nie zostały zaprezentowane.
Zmiany w wartości aktywów i zobowiązań z wyceny kontraktów wynikają ze specyfiki rozliczania kontraktów budowlanych oraz harmonogramów fakturowania na poszczególnych kontraktach, tj. występują kontrakty o zróżnicowanych harmonogramach płatności, stąd nie występuje typowa zależność między terminem płatności, a wykonaniem obowiązku świadczenia.
do którego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego. Tak utworzony kapitał zapasowy nie podlega podziałowi. O użyciu kapitału zapasowego i rezerwowego rozstrzyga Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, jednakże część kapitału zapasowego można użyć jedynie na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym i nie podlega on podziałowi na inne cele.
Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany.
W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Grupa może odpowiednio kształtować wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy lub wyemitować nowe akcje.
Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększałyby wartość dla jej akcjonariuszy
|
Stopa zwrotu z kapitału - ROE |
|
|
|
|
2022 |
2021 |
|
(1) Zysk netto przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej |
7 174 |
46 200 |
|
(2) Kapitał własny |
310 925 |
333 751 |
|
ROE [(1)/(2) * 100%] |
2,31% |
13,84% |
|
Wskaźnik ogólnego zadłużenia |
|
|
|
|
2022 |
2021 |
|
(1) Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania * |
307 094 |
237 541 |
|
(2) Aktywa razem |
618 019 |
571 292 |
|
Wskaźnik ogólnego zadłużenia [(1)/(2) * 100%] |
49,69% |
41,58% |
*„Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania” stanowią sumę wszystkich zobowiązań długoterminowych i zobowiązań krótkoterminowych wykazywanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Wysokość osiągniętego wskaźnika zadłużenia we wszystkich prezentowanych okresach mieściła się w zakresie wyznaczonym przez Zarząd jako poziom docelowy kształtowania się tego wskaźnika.
|
Wskaźnik zadłużenia kapitałów własnych |
|
|
|
|
2022 |
2021 |
|
(1) Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania * |
307 094 |
237 541 |
|
(2) Kapitał własny |
310 925 |
333 751 |
|
Wskaźnik zadłużenia kapitałów własnych [(1)/(2)] |
98,77% |
71,17% |
*„Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania” stanowią sumę wszystkich zobowiązań długoterminowych i zobowiązań krótkoterminowych wykazywanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Wysokość osiągniętego wskaźnika zadłużenia kapitałów własnych we wszystkich prezentowanych okresach mieściła się w zakresie wyznaczonym przez Zarząd jako poziom docelowy kształtowania się tego wskaźnika.
Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na kształtowanie się powyższych wskaźników i ich wartość jest zysk netto Grupy.
Kapitał podstawowy
Na 31 grudnia 2022 r. kapitał podstawowy składał się z 55.030.000 akcji o łącznej wartości 1.100.600,00 zł, a struktura Udziałowców posiadających ponad 5% udziału w kapitale zakładowym prezentowała się następująco:
|
Akcjonariusz |
% udziału w kapitale zakładowym |
|
ERBUD S.A. |
60,10% |
|
Jacek Leczkowski |
6,42% |
|
Nationale-Nederlanden |
5,53% |
Statut Spółki nie przyznaje akcjonariuszom, o których mowa powyżej, żadnych uprawnień osobistych w stosunku do
Spółki, w szczególności nie przyznaje prawa do powoływania członków Zarządu ani członków Rady Nadzorczej Spółki.
Poniżej zaprezentowano podstawowy i rozwodniony zysk na jedną akcję:
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2022 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2021 |
|
Zysk netto |
7 174 |
46 200 |
|
Średnia ważona liczba akcji zwykłych (w szt.) |
54 719 655 |
50 358 082 |
|
Podstawowy i rozwodniony zysk na jedną akcję ( w zł) |
0,13 |
0,92 |
|
|
|
2022 |
2021 |
|
Nota 3.8. |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania (A) |
11 128 |
115 565 |
|
|
|
|
|
|
Nota 3.3. |
Zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek |
2 039 |
2 308 |
|
Nota 3.5. |
Zadłużenie z tytułu leasingu |
17 864 |
8 664 |
|
|
Zadłużenie długoterminowe |
19 903 |
10 972 |
|
|
|
|
|
|
Nota 3.3. |
Zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek |
58 423 |
7 182 |
|
Nota 3.5. |
Zadłużenie z tytułu leasingu |
5 884 |
4 198 |
|
|
Zadłużenie krótkoterminowe |
64 307 |
11 380 |
|
|
|
|
|
|
|
Zadłużenie razem (B) |
84 210 |
22 352 |
|
|
|
|
|
|
|
(Zadłużenie netto)/Środki pieniężne i ich ekwiwalenty netto ((A)-(B)) |
(73 082) |
93 213 |
Zadłużenie netto Grupa definiuje jako saldo zadłużenia z tytułu kredytów i pożyczek oraz leasingu, pomniejszone o środki pieniężne i ich ekwiwalenty (w tym środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania zaliczone do aktywów krótkoterminowych). W przypadku występowania nadwyżki środków pieniężnych i ich ekwiwalentów nad zadłużeniem, kwotę netto Grupa określa jako „środki pieniężne i ich ekwiwalenty netto”.
Zmiany zadłużenia w trakcie prezentowanych okresów sprawozdawczych były następujące:
|
Zadłużenie z tytułu: |
Kredytów i pożyczek |
Leasingu |
Razem zadłużenie |
|
Zadłużenie na 1 stycznia 2021 r. |
4 033 |
12 038 |
16 071 |
|
Zwiększenie z tytułu przejęcia |
10 |
- |
10 |
|
Wpływy z tytułu zaciągniętego zadłużenia - otrzymane finansowanie |
66 332 |
5 208 |
71 540 |
|
Zawarcie umów leasingu |
- |
47 |
47 |
|
Naliczenie odsetek od zadłużenia |
703 |
382 |
1 085 |
|
Wydatki z tytułu zaciągniętego zadłużenia - spłata kapitału |
60 933 |
4 431 |
65 364 |
|
Wydatki z tytułu zaciągniętego zadłużenia - spłata odsetek |
616 |
382 |
998 |
|
Różnice kursowe od zadłużenia w walutach obcych |
(40) |
- |
(40) |
|
Zmiana zadłużenia w okresie |
5 456 |
824 |
6 280 |
|
Zadłużenie na 31 grudnia 2021 r. |
9 489 |
12 862 |
22 351 |
|
Wpływy z tytułu zaciągniętego zadłużenia - otrzymane finansowanie |
148 738 |
- |
148 738 |
|
Zawarcie umów leasingu |
- |
16 959 |
16 959 |
|
Naliczenie odsetek od zadłużenia |
4 649 |
855 |
5 504 |
|
Wydatki z tytułu zaciągniętego zadłużenia - spłata kapitału |
91 822 |
5 916 |
97 738 |
|
Wydatki z tytułu zaciągniętego zadłużenia - spłata odsetek |
4 583 |
853 |
5 436 |
|
Różnice kursowe od zadłużenia w walutach obcych |
357 |
- |
357 |
|
Pozostałe zmiany niepieniężne |
(6 366) |
(159) |
(6 525) |
|
Zmiana zadłużenia w okresie |
50 973 |
10 886 |
61 859 |
|
Zadłużenie na 31 grudnia 2022 r. |
60 462 |
23 748 |
84 210 |
|
|
2022 |
2021 |
|
Długoterminowe |
|
|
|
Kredyty bankowe |
1 517 |
2 308 |
|
Pożyczki |
522 |
- |
|
|
2 039 |
2 308 |
|
Krótkoterminowe |
|
|
|
Kredyty bankowe |
58 114 |
803 |
|
Pożyczki |
309 |
6 379 |
|
|
58 423 |
7 182 |
|
|
|
|
|
Razem zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek |
60 462 |
9 490 |
|
|
2022 |
2022 |
2021 |
2021 |
|
|
W walucie funkcjonalnej |
W walucie obcej |
W walucie funkcjonalnej |
W walucie obcej |
|
Kredyty i pożyczki |
|
|
|
|
|
Długoterminowe |
2 039 |
- |
2 308 |
- |
|
Krótkoterminowe |
58 423 |
- |
803 |
6 379 |
|
Razem |
60 462 |
- |
3 111 |
6 379 |
Kredyty wykazane jako długoterminowe i krótkoterminowe oprocentowane są stopą WIBOR ON, 1M lub 3M + marża od
1,5% do 2,15%. a pożyczka stałą stopą 8%.
Na podane dni bilansowe, wartość godziwa kredytów i pożyczek nie była istotnie różna od wyceny w koszcie zamortyzowanym. Wartość godziwa kredytów i pożyczek jest szacowana za pomocą modeli zdyskontowanych przepływów (DCF) w oparciu o przepływy pieniężne odzwierciedlające harmonogram spłat otrzymanych kredytów przy zastosowaniu rynkowej stopy procentowej dla takich zobowiązań (tj. oszacowano stopę dyskonta na poziomie WIBOR 1M na dany dzień powiększony o stały procent wyrażający premię za ryzyko na poziomie 2,15%). Wartość godziwa kredytów i pożyczek długoterminowych wycenianych w koszcie zamortyzowanym jest klasyfikowana do drugiego poziomu hierarchii wartości godziwej.
Na dzień bilansowy 31.12.2022 r. Spółka ONDE S.A. posiada dostęp do bankowych i ubezpieczeniowych linii wielocelowych o łącznej wartości 741 000 tys. zł. (w tym limit wspólnie z Erbud S.A., Erbud Industry Sp.z o.o. oraz ONDE S.A. w Hestii w wysokości 265 000 tys.zł.), które mogą zostać wykorzystane głównie na kredyty, akredytywę, gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe. Na dzień bilansowy 31.12.2022 r. Spółka ONDE S.A. wykorzystała 57 323 tys. zł na zaciągnięcie kredytów oraz 253 527 tys. zł na wykorzystane gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe.
Kowenanty
W ciągu roku, na dzień 31 grudnia 2022 r. oraz do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego wszystkie kowenanty zostały spełnione.
Kowenanty dotyczą wskaźnika obsługi zadłużenia wyliczanego jako wartość EBITDA (definicja w nocie 4.1.) dzielonego przez roczną wartość spłaty rat kapitałowych zgodnie z umową.
|
|
|
2022 |
2021 |
|
Okres |
|
Wartość nominalna minimalnych opłat |
Wartość nominalna minimalnych opłat |
|
Do 1 roku |
Krótkoterminowe |
7 000 |
4 660 |
|
Powyżej roku |
Długoterminowe |
22 320 |
12 510 |
|
Wartość nominalna minimalnych opłat |
|
29 320 |
17 170 |
|
Przyszłe koszty z tytułu leasingu |
|
5 572 |
4 308 |
|
Wartość bieżąca minimalnych opłat |
|
23 748 |
12 862 |
|
Do 1 roku |
Krótkoterminowe |
5 884 |
4 198 |
|
Powyżej roku |
Długoterminowe |
17 864 |
8 664 |
|
|
2022 |
2021 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
9 048 |
9 980 |
|
Razem |
9 048 |
9 980 |
Spółka jako zabezpieczenie umów finansowych ustanowiła hipoteki na nieruchomościach. Informacje dotyczące zadłużenia z tytułu kredytów i pożyczek zawarto w nocie 3.3.
|
|
Aktywa warunkowe |
Zobowiązania warunkowe |
|
|
2022 |
2021 |
2022 |
2021 |
|
Podmioty powiązane |
|
|
|
|
|
Gwarancje i poręczenia |
152 257 |
193 725 |
70 000 |
50 000 |
|
Razem |
152 257 |
193 725 |
70 000 |
50 000 |
|
Pozostałe jednostki |
|
|
|
|
|
Gwarancje i poręczenia |
56 677 |
51 206 |
266 780 |
218 364 |
|
Razem |
56 677 |
51 206 |
266 780 |
218 364 |
Aktywa warunkowe obejmują otrzymane od Erbud S.A. poręczenia oraz gwarancje wymagane zawartymi przez Grupę kontraktami. Ponadto na aktywa warunkowe składają się otrzymane przez Grupę gwarancje od podwykonawców będące zabezpieczeniem należytego wykonania prac oraz rękojmi.
Zobowiązania warunkowe obejmują poręczenie udzielone przez Grupę na rzecz Erbud S.A. oraz udzielone przez Grupę gwarancje (bankowe i ubezpieczeniowe) stanowiące zabezpieczenie należytego wykonania kontraktu oraz usunięcia wad i usterek.
|
|
2022 |
2021 |
|
Środki pieniężne w kasie |
4 |
68 |
|
Środki pieniężne na rachunkach bankowych |
11 124 |
104 642 |
|
Razem środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
11 128 |
104 710 |
Wartość odpisu z tytułu utraty wartości przez środki pieniężne jest nieistotna.
Środki pieniężne na rachunkach bankowych VAT na 31.12.2022 r. wyniosły 13.399 tys. zł. (na 31.12.2021 r. wyniosły 27.259 tys. zł.)
Środki pieniężne na rachunkach bankowych o ograniczonej możliwości dysponowania na koniec roku 2022 nie wystąpiły, natomiast na koniec roku 2021 wynosiły (10.855 tys. zł). Stanowiły je środki na rachunku powierniczym. Środki te podlegają ograniczeniom w dysponowaniu przez Spółkę i w związku z tym nie były dostępne do ogólnego wykorzystania.
Zarząd analizuje wyniki segmentów przy użyciu kluczowych wskaźników efektywności takich jak EBIT, marża EBIT oraz EBITDA i skorygowana EBITDA. Zarząd Grupy uznaje wyżej wymienione miary jako istotne dodatkowe mierniki wyników i dlatego prezentuje je w sprawozdaniu obok mierników zdefiniowanych przez MSSF. Należy mieć na uwadze, że EBIT, marża EBIT i EBITDA nie są wskaźnikami zdefiniowanymi w MSSF oraz nie stanowią mierników wystandaryzowanych, dlatego sposoby ich kalkulacji mogą różnić się między różnymi jednostkami na rynku. W związku z tym, wskaźniki te nie
powinny być analizowane osobno lub jako substytuty dla miar zdefiniowanych przez MSSF.
Koszt wynagrodzeń w formie akcji jest kosztem o charakterze jednorazowym, nie będącym kosztem gotówkowym. W związku z tym, na potrzeby analizy wyników, Zarząd posługuje się miarą skorygowany EBIT zdefiniowaną powyżej.
|
|
2022 |
31.12.2021 |
|
Zysk netto za okres obrotowy |
7 174 |
46 200 |
|
Podatek dochodowy |
4 772 |
16 270 |
|
Zysk brutto |
11 946 |
62 470 |
|
Udział w zyskach/ (stratach) netto jednostek współzależnych wycenianych metodą praw własności |
(771) |
(156) |
|
Koszty finansowe |
14 448 |
2 394 |
|
Przychody finansowe |
5 305 |
2 653 |
|
EBIT |
21 860 |
62 367 |
|
Wynagrodzenie w formie akcji |
- |
28 343 |
|
Skorygowany EBIT |
21 860 |
90 710 |
|
|
|
|
|
Amortyzacja |
8 090 |
6 601 |
|
Skorygowana EBITDA |
29 950 |
97 311 |
|
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży dóbr i usług |
1 092 852 |
1 217 445 |
|
Marża EBIT |
2% |
5% |
|
Skorygowana marża EBIT |
2% |
7% |
Grupa na podstawie raportowania zarządczego przedstawianego głównemu decydentowi operacyjnemu (tj. Zarządowi) zidentyfikowała trzy podstawowe segmenty sprawozdawcze pokrywające się z segmentami operacyjnymi:
● budownictwo drogowo-inżynieryjne (realizacja kontraktów w obszarze infrastruktury drogowej);
● budownictwo w segmencie odnawialnych źródeł energii (realizacja kontraktów dla branży fotowoltaicznej
oraz farm wiatrowych) w kraju;
● budownictwo w segmencie odnawialnych źródeł energii (realizacja kontraktów dla branży fotowoltaicznej
oraz farm wiatrowych) za granicą;
● segment pozostały (sprzedaż kruszywa, materiałów budowlanych oraz produkcji pomocniczej).
Podział działalności na poszczególne segmenty został dokonany na podstawie specyfiki realizowanych kontraktów. Taki podział odpowiada rozłożeniu zasadniczych ryzyk oraz zwrotów z poniesionych nakładów. Klasyfikacja segmentów uległa zmianie od 30 września 2022 r.
Grupa w trzecim kwartale 2022 roku rozpoczęła również swoją działalność za granicą. Aktualnie spółka realizuje kontrakt o wartości 3,3 mln euro, na budowę fundamentów pod turbiny wiatrowe na Litwie.
Dane finansowe przygotowywane dla celów sprawozdawczości zarządczej stanowiące podstawę danych na temat segmentów sprawozdawczych i operacyjnych, oparte są na tych samych zasadach rachunkowości, jakie stosuje się przy sporządzaniu sprawozdań finansowych Grupy. Zarząd Grupy spośród pozycji bilansowych z perspektywy segmentów operacyjnych analizuje jedynie aktywa i zobowiązania z tytułu kontraktów budowlanych.
Sezonowość kontraktów budowlanych cechuje się tym, że przychody w pierwszym kwartale są najniższe w porównaniu do pozostałych kwartałów.
W okresie do 31 grudnia 2022 r. i do dnia zatwierdzenia skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego brak jest zdarzeń o charakterze jednorazowym, które miałyby istotny wpływ na segmenty sprawozdawcze.
Wartości szacunkowe prezentowane w poprzednich okresach nie uległy istotnej zmianie względem historycznych informacji sporządzonych na dzień 31 grudnia 2021 r.
Grupa nie posiada kontrahentów od których pochodzi więcej niż 10% ogółu przychodów, z jednym wyjątkiem: firmą Mosty Łódź S.A. (ok.15%).
|
Główne informacje dotyczące segmentów w okresach sprawozdawczych |
Grupa prowadzi działalność w Polsce i za granicą.
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2022 |
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2021 |
|
|
|
Kraj (Polska) |
Zagranica |
Razem |
Kraj (Polska) |
Razem |
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych, w tym: |
1 081 009 |
11 843 |
1 092 852 |
1 217 445 |
1 217 445 |
|
Przychody rozpoznawane w czasie |
1 074 574 |
11 843 |
1 086 417 |
1 208 695 |
1 208 695 |
|
Przychody rozpoznawane w punkcie w czasie |
6 435 |
- |
6 435 |
8 750 |
8 750 |
|
Aktywa trwałe inne niż instrumenty finansowe i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
92 226 |
- |
92 226 |
61 760 |
61 760 |
Wszystkie kontrakty budowlane zawierane są w cenach stałych (zryczałtowanych) z elementem zmiennym w postaci ewentualnych kar w przypadku nieterminowego wykonania prac.
W segmentach Budownictwo w segmencie odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz segmencie drogowo-inżynieryjnym występują zarówno kontrakty długo- jak i krótkoterminowe. Typowy okres trwania kontraktu w segmencie budownictwa dla OZE zamyka się w okresie 9 do 24 miesięcy; w segmencie drogowo-inżynieryjnym długość trwania kontraktu jest zależna od jego kontraktu (w prezentowanych okresach najkrótsze kontrakty trwały 6 miesięcy, a najdłuższe do 5 lat).
W segmencie pozostałym występują wyłącznie kontrakty krótkoterminowe. W segmencie tym nie występują kontrakty, w stosunku do których obowiązek świadczenia nie zostałby zrealizowany w okresie sprawozdawczym.
W segmencie drogowo-inżynieryjnym przychody generowane są od klientów, którymi są głównie podmioty publiczne, a w segmencie OZE od klientów, którymi są podmioty prywatne.
Dane dotyczące przychodów i wyników oraz aktywów i zobowiązań poszczególnych segmentów sprawozdawczych przedstawiono w poniższej tabeli.
|
|
|
|
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2022 |
||
|
|
Budownictwo Drogowo-inżynieryjne |
Segment Odnawialnych Źródeł Energii |
Segment Odnawialnych Źródeł Energii - Zagranica |
Segment pozostały |
Razem działalność kontynuowana |
||
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych |
212 820 |
863 223 |
11 843 |
4 966 |
1 092 852 |
||
|
Przychody ze sprzedaży razem |
212 820 |
863 223 |
11 843 |
4 966 |
1 092 852 |
||
|
Wyniki segmentów oraz uzgodnienie do zysku brutto Grupy |
|
|
|
|
|||
|
Koszt własny sprzedaży |
201 138 |
804 895 |
10 780 |
3 673 |
1 020 486 |
|
|
|
Marża na sprzedaży |
11 682 |
58 328 |
1 063 |
1 293 |
72 366 |
|
|
|
Marża na sprzedaży % |
5% |
7% |
9% |
26% |
7% |
|
|
|
Wynik na pozostałej działalności operacyjnej |
(6 386) |
(42 264) |
(477) |
(1 379) |
(50 506) |
|
|
|
Koszty o charakterze jednorazowym |
|
|
|
|
- |
|
|
|
Wynik segmentu – EBIT |
5 296 |
16 064 |
586 |
(86) |
21 860 |
|
|
|
Wynik segmentu - EBIT skorygowany |
5 296 |
16 064 |
586 |
(86) |
21 860 |
|
|
|
Marża EBIT |
2,5% |
2% |
5% |
-2% |
2% |
|
|
|
Udział w wynikach jednostek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięć wycenianych metodą praw własności |
- |
(771) |
|
- |
(771) |
|
|
|
Wynik na działalności finansowej (przychody finansowe minus koszty finansowe) |
|
|
|
|
(9 143) |
|
|
|
Wynik brutto |
|
|
|
|
11 946 |
|
|
|
Podatek dochodowy |
|
|
|
|
4 772 |
|
|
|
Wynik netto |
|
|
|
|
7 174 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Amortyzacja |
2 001 |
5 776 |
- |
313 |
8 090 |
|
|
|
Wynik segmentu – EBITDA |
7 297 |
21 840 |
586 |
227 |
29 950 |
|
|
|
Aktywa i zobowiązania |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wycena kontraktów budowlanych - aktywa |
44 987 |
150 837 |
- |
- |
195 824 |
|
|
|
Aktywa pozostałe |
20 308 |
28 512 |
|
|
422 195 |
|
|
|
Aktywa razem |
|
|
|
|
618 019 |
|
|
|
Wycena kontraktów budowlanych - pasywa |
20 308 |
10 388 |
2 558 |
- |
33 254 |
|
|
|
Pasywa pozostałe |
- |
16 270 |
|
- |
584 765 |
|
|
|
Pasywa razem |
|
|
|
|
618 019 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Inne istotne pozycje |
|
|
|
|
|
|
|
|
Udział w wynikach jednostek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięć wycenianych metodą praw własności |
- |
(771) |
|
- |
(771) |
|
|
|
Odwrócenie utraty/(utrata) wartości aktywów finansowych i aktywów z wyceny kontraktów |
2 523 |
(673) |
- |
- |
1 850 |
|
|
|
Nakłady na rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne i prawne |
2 377 |
64 |
|
- |
2 440 |
|
|
|
Przychody z tytułu odsetek |
4 692 |
- |
|
- |
4 692 |
|
|
|
Koszty z tytułu odsetek |
5 732 |
13 |
|
281 |
6 026 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2021 |
|
|
Budownictwo Drogowo-inżynieryjne |
Segment Odnawialnych Źródeł Energii |
Segment Odnawialnych Źródeł Energii - Zagranica |
Segment pozostały |
Razem działalność kontynuowana |
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych |
278 022 |
932 453 |
- |
6 970 |
1 217 445 |
|
Przychody ze sprzedaży razem |
278 022 |
932 453 |
- |
6 970 |
1 217 445 |
|
Wyniki segmentów oraz uzgodnienie do zysku brutto Grupy |
|
|
|
|
|
|
Koszt własny sprzedaży |
261 933 |
807 897 |
- |
6 633 |
1 076 463 |
|
Marża na sprzedaży |
16 089 |
124 556 |
|
337 |
140 982 |
|
Marża na sprzedaży % |
6% |
13% |
|
5% |
12% |
|
Koszty o charakterze jednorazowym |
- |
- |
|
(28 343) |
(28 343) |
|
Wynik na pozostałej działalności operacyjnej |
(11 022) |
(38 969) |
- |
(281) |
(50 272) |
|
Koszty o charakterze jednorazowym |
- |
(28 343) |
|
- |
(28 343) |
|
Wynik segmentu – EBIT |
5 067 |
57 244 |
- |
56 |
62 367 |
|
Wynik segmentu - EBIT skorygowany |
5 067 |
85 587 |
|
56 |
90 710 |
|
Marża EBIT |
2% |
6% |
|
1% |
5% |
|
Udział w wynikach jednostek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięć wycenianych metodą praw własności |
- |
(156) |
|
- |
(156) |
|
Wynik na działalności finansowej (przychody finansowe minus koszty finansowe) |
|
|
|
|
259 |
|
Wynik brutto |
|
|
|
|
62 470 |
|
Podatek dochodowy |
|
|
|
|
16 270 |
|
Wynik netto |
|
|
|
|
46 200 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Amortyzacja |
3 776 |
2 825 |
- |
- |
6 601 |
|
Wynik segmentu – EBITDA |
8 843 |
60 069 |
- |
56 |
68 968 |
|
Wynik segmentu – EBITDA skorygowana |
8 843 |
88 412 |
- |
56 |
97 311 |
|
Aktywa i zobowiązania |
|
|
|
|
|
|
Wycena kontraktów budowlanych - aktywa |
34 897 |
84 436 |
- |
- |
119 333 |
|
Aktywa pozostałe |
445 152 |
6 805 |
- |
- |
451 959 |
|
Aktywa razem |
480 049 |
91 241 |
- |
- |
571 292 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wycena kontraktów budowlanych - pasywa |
6 586 |
45 654 |
- |
- |
52 240 |
|
Pasywa pozostałe |
|
|
- |
|
519 052 |
|
Pasywa razem |
|
|
|
|
571 292 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Inne istotne pozycje |
|
|
|
|
|
|
Odwrócenie utraty/(utrata) wartości aktywów finansowych i aktywów z wyceny kontraktów |
(361) |
(1 065) |
- |
- |
(1 426) |
|
Nakłady na rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne i prawne |
1 465 |
4 461 |
|
- |
5 926 |
|
Przychody z tytułu odsetek |
2 649 |
4 |
|
- |
2 653 |
|
Koszty z tytułu odsetek |
1 004 |
10 |
|
- |
1 014 |
Poniższa tabela przedstawia informacje odnośnie zagregowanej kwoty cen transakcyjnych alokowanych do obowiązków świadczenia niewykonanych lub nie w pełni wykonanych na dzień bilansowy z tyt. realizacji kontraktów budowlanych.
|
|
2022 |
31.12.2021 |
|
Łączna wartość otwartych kontraktów |
2 480 295 |
2 583 776 |
|
Kumulatywna wartość przychodów z otwartych kontraktów rozpoznana do dnia sprawozdawczego |
1 831 100 |
1 657 349 |
|
Wartość przychodów pozostająca do rozpoznania w kolejnych okresach z otwartych kontraktów |
649 195 |
926 427 |
|
Długoterminowe (przychody do zrealizowania w okresie od roku do 3 lat od daty bilansowej) |
360 141 |
69 412 |
|
Krótkoterminowe (przychody do zrealizowania w okresie poniżej roku od daty bilansowej) |
289 054 |
857 015 |
Z uwagi na specyfikę realizowanych kontraktów długoterminowych, nie jest możliwe dokładne oszacowanie przedziałów czasowych, w jakich będą rozpoznawane przychody z rozpoczętych na dany dzień bilansowy kontraktów w horyzoncie dłuższym niż jeden rok.
Przychody osiągane przez Grupę pochodzą z realizacji prac budowlanych na terenie Polski oraz sprzedaży pozostałej do lokalnych odbiorców. Dane liczbowe dotyczące przychodów przedstawiono w nocie 4.2 Segmenty sprawozdawcze.
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2022 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2021 |
|
|
|
|
|
Usługi obce |
453 002 |
652 862 |
|
w tym usługi obce od podwykonawców |
353 108 |
538 571 |
|
Zużycie materiałów i energii |
535 554 |
396 445 |
|
Koszty świadczeń pracowniczych |
62 357 |
85 006 |
|
w tym wynagrodzenia w formie akcji |
- |
28 343 |
|
Amortyzacja |
8 090 |
6 601 |
|
Podatki i opłaty |
3 509 |
2 880 |
|
Pozostałe koszty rodzajowe |
6 593 |
6 740 |
|
Wartość sprzedanych towarów i materiałów |
1 519 |
2 264 |
|
Koszty według rodzaju razem |
1 070 624 |
1 152 798 |
|
Zmiana stanu produktów, produkcji w toku |
(130) |
464 |
|
Koszty sprzedaży (wielkość ujemna) |
(3 907) |
(2 163) |
|
Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna) |
(46 101) |
(74 636) |
|
Koszt wytworzenia sprzedanych produktów |
1 020 486 |
1 076 463 |
|
|
2022 |
2021 |
|
Wynagrodzenia |
49 436 |
74 323 |
|
w tym wynagrodzenia w formie akcji |
- |
28 343 |
|
Koszty programów określonych świadczeń po okresie zatrudnienia |
77 |
35 |
|
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia na rzecz pracowników |
12 844 |
10 648 |
|
Razem |
62 357 |
85 006 |
|
|
Pozostałe Przychody Operacyjne |
2022 |
2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych |
176 |
158 |
|
|
Kary, grzywny i odszkodowania |
- |
1 |
|
|
Przychody z tytułu otrzymanych dotacji |
12 |
- |
|
|
Pozostałe |
139 |
170 |
|
|
Razem pozostałe przychody operacyjne |
327 |
329 |
|
|
Pozostałe Koszty Operacyjne |
2022 |
2021 |
|
|
|
|
|
|
Nota 6.8. |
Utworzone / rozwiązane rezerwy |
12 |
- |
|
|
Koszty postępowania sądowego |
272 |
1 |
|
|
Kary, grzywny i odszkodowania |
1 614 |
283 |
|
|
Darowizny |
664 |
158 |
|
|
Pozostałe |
113 |
277 |
|
|
Razem pozostałe koszty operacyjne |
2 675 |
719 |
|
|
Przychody Finansowe |
2022 |
2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Odsetki |
|
|
|
|
Z tytułu udzielonych pożyczek |
1 345 |
934 |
|
|
Pozostałe |
3 347 |
1 719 |
|
|
Przychody z transakcji finansowych |
608 |
- |
|
|
Pozostałe |
5 |
- |
|
|
Razem przychody finansowe |
5 305 |
2 653 |
|
|
Koszty Finansowe |
2022 |
2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Odsetki |
|
|
|
|
Od kredytów i pożyczek |
4 583 |
418 |
|
|
Od Leasingów |
853 |
382 |
|
|
Pozostałe |
590 |
214 |
|
|
|
|
|
|
|
Bankowa prowizja przygotowawcza dotycząca finansowania w rachunku bieżącym |
206 |
- |
|
|
Różnice kursowe |
6 373 |
180 |
|
|
Koszty gwarancji i poręczeń |
1 783 |
1 093 |
|
|
Pozostałe |
60 |
107 |
|
|
Razem koszty finansowe |
14 448 |
2 394 |
Uzgodnienie efektywnej stawki podatku dochodowego przedstawia poniższa tabela
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2022 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2021 |
|
Wynik brutto przed opodatkowaniem |
11 946 |
62 470 |
|
Podatek według ustawowej stawki podatkowej obowiązującej w Polsce - 19% |
2 270 |
11 869 |
|
Nadwyżka przychodów nieopodatkowanych nad kosztami niebędącymi kosztami uzyskania przychodów |
207 |
(984) |
|
Różnice trwałe koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów |
2 295 |
- |
|
Wynagrodzenia w formie akcji |
- |
5 385 |
|
Podatek wykazany w wyniku finansowym |
4 772 |
16 270 |
|
Podatek bieżący |
52 |
8 957 |
|
Podatek odroczony |
4 720 |
7 313 |
|
Efektywna stopa podatkowa |
39,95% |
26,03% |
Poniższa tabela przedstawia zmiany aktywów i zobowiązań z tytułu podatku odroczonego w roku obrotowym:
|
|
|
|
Wpływ na |
|
Wpływ na |
|
||
|
|
|
1 stycznia 2021 |
Wynik netto |
Zyski zatrzymane |
31 grudnia 2021 |
Wynik netto |
Zyski zatrzymane |
31 grudnia 2022 |
|
|
Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wycena kontraktów budowlanych - pasywa oraz podatkowa produkcja w toku |
22 847 |
8 712 |
- |
31 559 |
20 037 |
- |
51 596 |
|
|
Rezerwy |
1 255 |
912 |
- |
2 167 |
(291) |
- |
1 876 |
|
|
Strata podatkowa |
- |
- |
- |
- |
370 |
- |
370 |
|
|
Naliczone wynagrodzenia i obciążenia |
198 |
63 |
- |
261 |
83 |
- |
344 |
|
|
Odpisy aktualizujące wartość należności |
661 |
296 |
- |
957 |
(331) |
- |
626 |
|
|
Inne zobowiązania finansowe |
- |
610 |
- |
610 |
(28) |
- |
582 |
|
|
Pozostałe |
57 |
(26) |
- |
31 |
(29) |
- |
2 |
|
|
Razem |
25 018 |
10 567 |
- |
35 585 |
19 811 |
- |
55 396 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wycena kontraktów budowlanych - aktywa |
5 619 |
17 099 |
- |
22 718 |
24 044 |
- |
46 762 |
|
|
Przeszacowanie aktywów do wartości godziwej |
582 |
- |
6 489 |
7 071 |
(27) |
7 147 |
14 191 |
|
|
Wycena bilansowa oraz dyskonto zobowiązań |
- |
440 |
- |
440 |
427 |
- |
867 |
|
|
Naliczone odsetki od zadłużenia |
157 |
128 |
- |
285 |
97 |
- |
382 |
|
|
Zarachowane przychody |
- |
123 |
- |
123 |
(17) |
- |
106 |
|
|
Pozostałe |
16 |
90 |
- |
106 |
7 |
- |
113 |
|
|
Razem |
6 374 |
17 880 |
6 489 |
30 743 |
24 531 |
7 147 |
62 421 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kompensata aktywów i zobowiązań |
6 374 |
|
|
30 743 |
|
|
55 396 |
|
|
Stan po kompensacie |
18 644 |
|
|
17 820 |
|
|
20 247 |
|
|
Aktywa |
18 644 |
|
|
11 331 |
|
|
6 611 |
|
|
Zobowiązania |
- |
|
|
6 489 |
|
|
13 636 |
|
|
Wpływ netto zmian w okresie |
|
(7 313) |
(6 489) |
|
(4 720) |
(7 147) |
|
W roku zakończonym 31 grudnia 2022 r. oraz 31 grudnia 2021 r. nie wystąpiły ujemne pozycje różnic przejściowych, od których nie ujęto aktywa z tytułu podatku odroczonego.
W tabeli poniżej zawarto okresy realizacji aktywów i zobowiązań z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
|
|
|
2022 |
|
2021 |
|
|
Aktywa |
Zobowiązania |
Aktywa |
Zobowiązania |
|
Krótkoterminowe |
53 165 |
48 117 |
25 011 |
23 241 |
|
Długoterminowe |
2 231 |
14 304 |
10 574 |
7 502 |
|
Razem |
55 396 |
62 421 |
35 585 |
30 743 |
W tabeli poniżej przedstawiono wartość bilansową istotnych grup aktywów finansowych i zobowiązań finansowych w podziale na kategorie. Wartość bilansowa posiadanych przez Grupę aktywów finansowych i zobowiązań finansowych przedstawionych w poniższych tabelach nie różniła się istotnie od ich wartości godziwej we wszystkich prezentowanych okresach.
|
|
|
Kategorie instrumentów finansowych |
|
||
|
|
Linia w sprawozdaniu z sytuacji finansowej |
Aktywa wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania leasingowe |
Razem istotne kategorie |
|
|
2022 |
|
|
|
|
|
Nota 5.1.2. |
Aktywa finansowe - Udzielone pożyczki |
11 918 |
- |
- |
11 918 |
|
Nota 5.1.1. |
Aktywa finansowe - pozostałe |
391 |
- |
- |
391 |
|
Nota 2.2. |
Należności z tytułu kontraktów budowlanych – kaucje |
974 |
- |
- |
974 |
|
Nota 6.6. |
Należności z tytułu dostaw i usług |
105 693 |
- |
- |
105 693 |
|
Nota 6.6. |
Pozostałe należności |
23 681 |
- |
- |
23 681 |
|
Nota 2.3. |
Wycena kontraktów budowlanych – aktywa |
195 824 |
- |
- |
195 824 |
|
Nota 3.7. |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
11 128 |
- |
- |
11 128 |
|
Nota 3.7. |
Środki pieniężne na rachunkach VAT |
13 399 |
- |
- |
13 399 |
|
Nota 2.2. |
Zobowiązania wobec podwykonawców – kaucje |
- |
27 043 |
- |
27 043 |
|
Nota 2.3. |
Zobowiązania wobec podwykonawców – wycena |
- |
33 254 |
- |
33 254 |
|
Nota 6.9. |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
- |
130 207 |
- |
130 207 |
|
Nota 6.9. |
Pozostałe zobowiązania |
- |
12 864 |
- |
12 864 |
|
Nota 3.2.-3.5. |
Zadłużenie |
- |
60 462 |
23 748 |
84 210 |
|
|
Razem |
363 008 |
263 830 |
23 748 |
650 586 |
|
|
|
Kategorie instrumentów finansowych |
|
||
|
|
Linia w sprawozdaniu z sytuacji finansowej |
Aktywa wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania leasingowe |
Razem istotne kategorie |
|
|
2021 |
|
|
|
|
|
Nota 5.1.2. |
Aktywa finansowe - Udzielone pożyczki |
33 798 |
- |
- |
33 798 |
|
Nota 5.1.1. |
Aktywa finansowe - pozostałe |
- |
- |
- |
- |
|
Nota 2.2. |
Należności z tytułu kontraktów budowlanych – kaucje |
787 |
- |
- |
787 |
|
Nota 6.5. |
Należności z tytułu dostaw i usług |
124 288 |
- |
- |
124 288 |
|
Nota 6.5. |
Pozostałe należności |
5 483 |
- |
- |
5 483 |
|
Nota 2.3. |
Wycena kontraktów budowlanych – aktywa |
119 333 |
- |
- |
119 333 |
|
Nota 3.7. |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
115 565 |
- |
- |
115 565 |
|
Nota 3.7. |
Środki pieniężne na rachunkach VAT |
27 259 |
- |
- |
27 259 |
|
Nota 2.2. |
Zobowiązania wobec podwykonawców – kaucje |
- |
25 789 |
- |
25 789 |
|
Nota 2.3. |
Zobowiązania wobec podwykonawców – wycena |
- |
52 240 |
- |
52 240 |
|
Nota 6.9. |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
- |
106 539 |
- |
106 539 |
|
Nota 6.9. |
Pozostałe zobowiązania |
- |
18 688 |
- |
18 688 |
|
Nota 3.2.-3.5. |
Zadłużenie |
- |
9 490 |
12 862 |
22 352 |
|
|
Razem |
426 513 |
212 746 |
12 862 |
652 121 |
* Środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania.
Wpływ tych instrumentów finansowych na wyniki Grupy w okresie sprawozdawczym i analogicznym okresie roku ubiegłego przedstawiono w poniższych tabelach.
|
|
|
Kategorie instrumentów finansowych |
|
|
|
|
|
|
Aktywa wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania leasingowe |
Razem istotne kategorie |
|
|
2022 |
|
|
|
|
|
|
Wpływ na wynik finansowy |
|
|
|
|
|
|
Przychody finansowe/(koszty finansowe) – odsetki |
4 703 |
(5 184) |
(853) |
(1 334) |
|
|
Przychody finansowe/(koszty finansowe) - różnice kursowe |
- |
(6 373) |
- |
(6 373) |
|
|
Odwrócenie utraty/(utrata) wartości aktywów finansowych i aktywów z wyceny kontraktów z klientami |
1 850 |
- |
- |
1 850 |
|
|
Razem |
6 553 |
(11 557) |
(853) |
(5 857) |
|
|
|
Kategorie instrumentów finansowych |
|
|
|
|
|
|
Aktywa wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania leasingowe |
Razem istotne kategorie |
|
|
2021 |
|
|
|
|
|
|
Wpływ na wynik finansowy |
|
|
|
|
|
|
Przychody finansowe/(koszty finansowe) – odsetki |
2 653 |
(633) |
(382) |
1 638 |
|
|
Przychody finansowe/(koszty finansowe) - różnice kursowe |
- |
(180) |
- |
(180) |
|
|
Odwrócenie utraty/(utrata) wartości aktywów finansowych i aktywów z wyceny kontraktów z klientami |
(1 426) |
- |
- |
(1 426) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Razem |
1 227 |
(813) |
(382) |
32 |
* Środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania.
Grupa posiadała na dzień bilansowy udziały w spółkach zależnych i współzależnych przedstawione w nocie 6.12. oraz następujące pozycje wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako aktywa finansowe:
|
|
|
2022 |
2021 |
|
|
Udzielone pożyczki |
11 918 |
33 798 |
|
|
Pozostałe |
259 |
- |
|
|
Razem |
12 177 |
33 798 |
|
|
Długoterminowe |
8 328 |
5 338 |
|
|
Krótkoterminowe |
3 849 |
28 460 |
Pożyczki zaklasyfikowane są do Poziomu 1 modelu utraty wartości na wszystkie prezentowane dni bilansowe. Wszystkie udzielone pożyczki na poszczególne dni bilansowe uznane zostały za instrumenty o niskim ryzyku kredytowym, w związku z czym odpis na oczekiwane straty kredytowe ujęty w ciągu danego okresu ogranicza się do 12-miesięcznych oczekiwanych strat kredytowych. Oczekiwaną stratę kredytową wyliczono na podstawie prawdopodobieństwa niewypełnienia zobowiązania, profilu spłat uzgodnionego w umowie pożyczki i oceny odzysków z zabezpieczenia. Na poszczególne dni bilansowe wysokość odpisu z tyt. utraty wartości oraz jego zmiany w prezentowanych okresach były nieistotne kwotowo, stąd Grupa nie prezentuje ruchów na odpisie. Zwiększenie salda pożyczek w wyniku udzielenia nowych pożyczek nie przyczyniło się istotnie do zmiany wysokości odpisu z tyt. utraty wartości.
|
Pożyczkobiorca |
Waluta pożyczki |
Oprocentowanie |
Termin spłaty |
2022 |
2021 |
|
Goalscreen Holdings Limited |
EUR |
6% |
02.12.2021 |
- |
20 934 |
|
FARMA WIATROWA SZYBOWICE SP. Z O.O. |
PLN |
WIBOR 3M+3p.p. |
29.04.2024 |
3 358 |
2 269 |
|
PflegeQuartier Beteiligungs |
EUR |
4% |
31.01.2022 |
3 849 |
3 995 |
|
FIRMA FRANKIEWICZ ENERGY |
PLN |
6% |
29.04.2022 |
- |
1 262 |
|
KWE |
PLN |
WIBOR 3M+3p.p. |
01.01.2032 |
3 177 |
2 991 |
|
ELEKTROWNIA DEPVPL 22 |
PLN |
0% |
25.06.2025 |
- |
1 200 |
|
AZURYT 6 INVESTMENTS |
PLN |
WIBOR 3M+3p.p. |
19.10.2023 |
1 534 |
1 147 |
|
Razem, w tym: |
|
|
|
11 918 |
33 798 |
|
Długoterminowe |
|
|
|
8 069 |
5 338 |
|
Krótkoterminowe |
|
|
|
3 849 |
28 460 |
Zarząd nie identyfikuje przesłanek do istotnego odpisu z tytułu utraty wartości pożyczki dla PflegeQuartier Beteiligungs, ponieważ jest ona regularnie spłacana.
Grupa w toku prowadzonej działalności narażona jest na następujące istotne rodzaje ryzyka finansowego: ryzyko rynkowe (w tym ryzyko walutowe, ryzyko stóp procentowych), ryzyko kredytowe oraz ryzyko płynności. Za ustalenie zasad zarządzania powyższymi ryzykami oraz ich weryfikację odpowiada Zarząd Grupy.
W ramach podstawowej działalności operacyjnej Spółka zawiera przede wszystkim kontrakty budowlane kwotowane w walucie krajowej (PLN), jedynie w segmencie „zagranica” kontrakty denominowane są w walutach obcych
Niemniej, w odniesieniu do należności i zobowiązań wynikających z zawartych umów na zakupy materiałów, z tytułu których nastąpią płatności w EUR oraz w odniesieniu do udzielonych pożyczek denominowanych w EUR Spółka narażona jest na ryzyko walutowe.
|
|
|
|
|
|
|
2022 |
|
|
|
Ekspozycja na ryzyko walutowe (tys. PLN) |
Wpływ na sprawozdanie z wyniku w tys. PLN |
Wpływ na pozostałe całkowite dochody w tys. PLN |
||
|
|
|
zmiana kursu +10% |
zmiana kursu -10% |
zmiana kursu +10% |
zmiana kursu -10% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa |
|
|
|
|
|
|
Nota 6.5. |
Należności z tytułu dostaw i usług |
7 092 |
709 |
(709) |
- |
- |
|
Nota 5.1.2. |
Aktywa finansowe - udzielone pożyczki |
3 849 |
385 |
(385) |
- |
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania |
|
|
|
|
|
|
Nota 6.9. |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
(4 734) |
(473) |
473 |
- |
- |
|
|
Wpływ razem |
|
|
|
|
|
|
|
Wpływ zmian kursów - aktywa i zobowiązania razem |
6 207 |
621 |
(621) |
- |
- |
|
|
|
|
|
|
|
2021 |
|
|
|
Ekspozycja na ryzyko walutowe (tys. PLN) |
Wpływ na sprawozdanie z wyniku w tys. PLN |
Wpływ na pozostałe całkowite dochody w tys. PLN |
||
|
|
|
zmiana kursu +10% |
zmiana kursu -10% |
zmiana kursu +10% |
zmiana kursu -10% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa |
|
|
|
|
|
|
Nota 5.1.2. |
Aktywa finansowe - udzielone pożyczki |
24 929 |
2 493 |
(2 493) |
- |
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania |
|
|
|
|
|
|
Nota 3.2.-3.4. |
Zadłużenie |
(6 379) |
(638) |
638 |
- |
- |
|
Nota 6.9. |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
(7 227) |
(723) |
723 |
- |
- |
|
|
Wpływ razem |
|
|
|
|
|
|
|
Wpływ zmian kursów - aktywa i zobowiązania razem |
11 323 |
1 132 |
(1 132) |
- |
- |
Ryzyko stóp procentowych występuje głównie w związku z korzystaniem przez Grupę z zadłużenia, tj. kredytów bankowych i pożyczek (nota 3.3.) oraz leasingu (nota 3.5.).
Ponadto Grupa alokuje wolne środki pieniężne częściowo w inwestycje o zmiennej stopie procentowej (lokaty) oraz udziela pożyczek w oparciu o zmienną stopę procentową.
Aktywa i zobowiązania oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, narażają Grupę na ryzyko zmiany przepływów pieniężnych. Natomiast oprocentowane według stopy stałej (udzielane pożyczki) naraża Grupę na ryzyko zmiany wartości godziwej, niemniej jednak ze względu na fakt, iż Grupa nie wycenia tych pozycji do wartości godziwej, wpływ ten nie jest odzwierciedlany w sprawozdaniu finansowym.
Grupa monitoruje stopień narażenia na ryzyko stopy procentowej. Analizę wrażliwości pozycji oprocentowanych zmienną stopą procentową na zmiany stopy procentowej zaprezentowano w poniższej tabeli.
|
|
|
|
2022 |
|
|
2021 |
|
|
Wartość bilansowa pozycji oprocentowana zmienną stopą procentową |
Wpływ na sprawozdanie z wyniku |
Wartość bilansowa pozycji oprocentowana zmienną stopą procentową |
Wpływ na sprawozdanie z wyniku |
||
|
|
+200pb |
-200pb |
+100 pb |
-100 pb |
||
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
8 842 |
177 |
(177) |
114 421 |
1 144 |
(1 144) |
|
Zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek |
(59 631) |
(1 193) |
1 193 |
(3 100) |
(31) |
31 |
|
Zadłużenie z tytułu leasingu |
(23 748) |
(474) |
475 |
(12 862) |
(129) |
129 |
|
Wpływ razem |
(74 537) |
(1 490) |
1 491 |
98 459 |
984 |
(984) |
* Środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania.
W tabeli poniżej zaprezentowano pozycje oprocentowane stałą stopą procentową.
|
|
2022 |
2021 |
|
|
Wartość bilansowa pozycji niepodlegająca ryzyku rynkowemu |
Wartość bilansowa pozycji niepodlegająca ryzyku rynkowemu |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
2 286 |
1 144 |
|
Aktywa finansowe - Udzielone pożyczki |
11 918 |
33 798 |
|
Zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek |
830 |
6 390 |
|
|
15 034 |
41 332 |
* Środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania.
Aktywami finansowymi Grupy, które są narażone na ryzyko kredytowe są głównie pozycje wymienione w tabeli poniżej.
|
|
|
2022 |
2021 |
|
Nota 3.8. |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
11 128 |
115 565 |
|
Nota 3.8. |
Środki pieniężne na rachunkach VAT |
13 399 |
27 259 |
|
Nota 5.1.2. |
Aktywa finansowe – udzielone pożyczki |
11 918 |
33 798 |
|
Nota 6.6. |
Należności z tytułu dostaw i usług |
105 693 |
124 288 |
|
Nota 2.2. |
Należności z tytułu kontraktów budowlanych – kaucje |
974 |
787 |
|
Nota 2.3. |
Wycena kontraktów budowlanych - aktywa |
195 824 |
119 333 |
|
|
Razem |
338 936 |
421 030 |
* Środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Grupa minimalizuje ryzyko kredytowe związane ze środkami pieniężnymi i ich ekwiwalentami poprzez dywersyfikację banków, z którymi zawierane są transakcje lokacyjne. Grupa współpracuje z instytucjami finansowymi o wysokiej wiarygodności, zgodnie z informacjami w tabeli poniżej. Na poszczególne dni sprawozdawcze występuje znaczna koncentracja ryzyka kredytowego – informacja o wielkości salda środków pieniężnych zgromadzonych w jednej instytucji finansowej przedstawiona jest poniżej.
Podział salda środków pieniężnych i ich ekwiwalentów według ratingu kredytowego przedstawiono w tabeli poniżej. Rating AA-, A-, BBB+, BBB wg Euro Rating to poziom inwestycyjny. Rating BB+, jest poza poziomem inwestycyjnym nie mniej jednak kwota środków pieniężnych w tych instytucjach jest marginalna.
|
Według agencji ratingowej Euro Rating |
2022 |
2021 |
|
Banki o ratingu AA- |
0,1% |
0,0% |
|
Banki o ratingu A- |
7,8% |
41,8% |
|
Banki o ratingu BBB+ |
0,0% |
10,7% |
|
Banki o ratingu BBB |
36,7% |
47,4% |
|
Banki o ratingu BBB- |
55,2% |
0,0% |
|
Banki o ratingu BB+ |
0,4% |
0,1% |
|
|
100,0% |
100,0% |
Na 31 grudnia 2022 r. wartość aktywów pieniężnych i ich ekwiwalentów ulokowana w jednej instytucji finansowej stanowiła około 55% całego salda.
Całe saldo środków pieniężnych i ekwiwalentów na poszczególne dni bilansowe zaliczone jest do Stopnia 1 modelu utraty wartości (tj. salda, dla których ryzyko kredytowe nie wzrosło znacząco od początkowego ujęcia).
Odpisy z tytułu utraty wartości środków pieniężnych i ekwiwalentów ustalono indywidualnie dla każdego salda dotyczącego danej instytucji finansowej. Do oceny ryzyka kredytowego użyto zewnętrzne ratingi banków oraz publicznie dostępne informacje dotyczące wskaźników niewypełnienia zobowiązania dla danego ratingu ustalone przez Euro Rating. Analiza wykazała, iż aktywa te mają niskie ryzyko kredytowe na dzień sprawozdawczy. Grupa skorzystała
z uproszczenia dozwolonego przez standard i odpis z tytułu utraty wartości ustalono na podstawie 12-miesięcznych strat kredytowych. Kalkulacja odpisu wykazała nieistotną kwotę odpisu z tytułu utraty wartości.
Należności z tytułu dostaw i usług oraz aktywa z tytułu kontraktów budowlanych
W celu ochrony przed ryzykiem kredytowym wynikającym z należności związanych z realizacją kontraktów budowlanych (tj. należności z tytułu dostaw i usług, należności z tytułu kontraktów budowlanych – kaucji oraz z aktywów kontraktowych z tytułu kontraktów budowlanych, każdy kontrahent przed podpisaniem umowy jest oceniany pod kątem możliwości wywiązania się ze zobowiązań finansowych. Ponadto, w umowach z inwestorami zawierane są klauzule przewidujące prawo do wstrzymania realizacji robót, jeżeli występuje opóźnienie w przekazaniu należności za wykonane usługi. W miarę możliwości tworzy się również zapisy umowne warunkujące dokonywanie płatności podwykonawcom
od wpływu środków od inwestora.
W Grupie nie występuje istotna koncentracja ryzyka kredytowego związana z należnościami z tytułu dostaw i usług
oraz należnościami z tytułu kontraktów budowlanych – kaucji oraz z aktywów kontraktowych z tytułu wyceny kontraktów budowlanych.
W celu ograniczenia ryzyka utraty płynności, Grupa utrzymuje odpowiednią ilość środków pieniężnych, a także zawiera umowy o linie kredytowe, które służą jako dodatkowe zabezpieczenie płynności. Do finansowania zakupów inwestycyjnych Grupa wykorzystuje środki własne, długoterminowe kredyty lub długoterminowe umowy leasingu, zapewniając odpowiednią trwałość struktury finansowania dla tego rodzaju aktywów.
Grupa stosuje politykę ograniczającą zaangażowanie kredytowe wobec poszczególnych instytucji.
Zarządzanie płynnością wspomagane jest obowiązującym systemem raportowania prognoz płynności przez Grupę.
Tabela poniżej przedstawia zobowiązania finansowe Grupy według daty zapadalności na podstawie umownych niezdyskontowanych płatności.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2022 |
|
|
Poniżej 3 miesięcy |
3-12 miesięcy |
1-5 lat |
Powyżej 5 lat |
Razem przepływy niezdyskontowane |
Dyskonto |
Odsetki |
Wartości bilansowe |
|
Zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek |
13 009 |
46 757 |
2 214 |
- |
61 980 |
- |
1 518 |
60 462 |
|
Zadłużenie z tytułu leasingu |
1 598 |
5 402 |
19 854 |
2 465 |
29 319 |
- |
5 571 |
23 748 |
|
Zobowiązania wobec podwykonawców - kaucje |
10 502 |
3 808 |
11 178 |
5 744 |
31 232 |
4 189 |
- |
27 043 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
130 207 |
- |
- |
- |
130 207 |
- |
- |
130 207 |
|
Razem |
155 316 |
55 967 |
33 246 |
8 209 |
252 738 |
4 189 |
7 089 |
241 460 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2021 |
|
|
Poniżej 3 miesięcy |
3-12 miesięcy |
1-5 lat |
Powyżej 5 lat |
Razem przepływy niezdyskontowane |
Dyskonto |
Odsetki |
Wartości bilansowe |
|
Zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek |
235 |
7 083 |
2 483 |
- |
9 801 |
- |
311 |
9 490 |
|
Zadłużenie z tytułu leasingu |
1 225 |
3 463 |
7 242 |
5 240 |
17 170 |
- |
4 308 |
12 862 |
|
Zobowiązania wobec podwykonawców - kaucje |
8 635 |
5 670 |
8 078 |
5 115 |
27 498 |
1 709 |
- |
25 789 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
106 539 |
- |
- |
- |
106 539 |
- |
- |
106 539 |
|
Razem |
116 634 |
16 216 |
17 803 |
10 355 |
161 008 |
1 709 |
4 619 |
154 680 |
Grupa ONDE monitoruje wpływ ryzyk klimatycznych na działalność Grupy i na dzień dzisiejszy nie identyfikuje istotnego wpływu czynników klimatycznych na prowadzoną działalność. Grupa ONDE konsekwentnie realizuje strategię ESG, przestrzegając wymagań dotyczących aspektów środowiskowych, inwestując w rozwój projektów w branży OZE.
Na 31 grudnia 2022 r. Grupa posiadała następujące grupy rzeczowych aktywów trwałych z uwzględnieniem prawa do użytkowania aktywów:
|
|
|
|
2022 |
|
|
2021 |
|
Grupa rzeczowych aktywów trwałych |
Wartość brutto |
Umorzenie i odpisy aktualizujące |
Wartość netto |
Wartość brutto |
Umorzenie i odpisy aktualizujące |
Wartość netto |
|
Grunty (w tym prawo wieczystego użytkowania gruntu) |
16 367 |
871 |
15 496 |
8 248 |
695 |
7 553 |
|
w tym leasing |
11 906 |
871 |
11 035 |
3 787 |
695 |
3 092 |
|
Budynki i budowle |
2 924 |
1 545 |
1 379 |
1 724 |
1 438 |
286 |
|
w tym leasing |
1 214 |
- |
1 214 |
- |
- |
- |
|
Urządzenia techniczne i maszyny |
34 169 |
26 556 |
7 613 |
34 030 |
23 923 |
10 107 |
|
w tym leasing |
9 696 |
5 779 |
3 917 |
10 033 |
4 451 |
5 582 |
|
Środki transportu |
27 683 |
15 135 |
12 548 |
20 731 |
12 256 |
8 475 |
|
w tym leasing |
15 863 |
4 167 |
11 696 |
11 050 |
3 648 |
7 402 |
|
Inne środki trwałe |
1 276 |
789 |
487 |
879 |
742 |
137 |
|
Środki trwałe w budowie |
60 |
- |
60 |
68 |
- |
68 |
|
Pozostałe |
2 180 |
671 |
1 509 |
1 162 |
534 |
628 |
|
Razem |
84 659 |
45 567 |
39 092 |
66 842 |
39 588 |
27 254 |
|
|
Grunty |
Budynki i budowle |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Środki transportu |
Inne środki trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Wartości niematerialne i prawne |
Razem |
|
Wartość netto na 1 stycznia 2021 r. |
7 729 |
323 |
11 667 |
6 537 |
146 |
82 |
698 |
27 182 |
|
Zwiększenia: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zakup |
- |
24 |
1 015 |
6 |
42 |
4 340 |
38 |
5 465 |
|
Leasing |
- |
- |
1 220 |
4 536 |
- |
- |
- |
5 756 |
|
Pozostałe, w tym korekty reklasyfikacyjne |
- |
58 |
- |
1 |
1 |
(4 346) |
(12) |
(4 298) |
|
Amortyzacja |
176 |
119 |
3 695 |
2 455 |
52 |
- |
104 |
6 601 |
|
Sprzedaż oraz likwidacja |
- |
- |
100 |
150 |
- |
- |
- |
250 |
|
Inne |
- |
- |
- |
- |
- |
8 |
(8) |
- |
|
Wartość netto na 31 grudnia 2021 r. |
7 553 |
286 |
10 107 |
8 475 |
137 |
68 |
628 |
27 254 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość netto na 1 stycznia 2022 r. |
7 553 |
286 |
10 107 |
8 475 |
137 |
68 |
628 |
27 254 |
|
Zakup |
- |
- |
972 |
33 |
349 |
60 |
1 025 |
2 439 |
|
Leasing |
8 431 |
1 214 |
156 |
7 695 |
- |
- |
(6) |
17 490 |
|
Przyjęcie środków trwałych |
- |
- |
- |
- |
68 |
(68) |
- |
- |
|
Pozostałe, w tym korekty reklasyfikacyjne |
- |
- |
- |
- |
(1) |
- |
- |
(1) |
|
Amortyzacja |
488 |
121 |
3 622 |
3 655 |
66 |
- |
138 |
8 090 |
|
Wartość netto na 31 grudnia 2022 r. |
15 496 |
1 379 |
7 613 |
12 548 |
487 |
60 |
1 509 |
39 092 |
Amortyzacja
|
|
2022 |
2021 |
|
Koszty ogólnego zarządu |
1 239 |
566 |
|
Koszty wytworzenia sprzedanych produktów i usług |
6 851 |
6 035 |
|
Razem |
8 090 |
6 601 |
Prawo do użytkowania aktywów w leasingu, zobowiązania leasingowe
Przyjęto następujące uproszczenia dozwolone przez MSSF16:
● nie aktywuje się umów leasingowych w odniesieniu do aktywów niskocennych (poniżej 15 tys. zł),
● pomija się umowy, które ulegną rozwiązaniu w ciągu bieżącego roku,
Grupa nie zawierała w trakcie okresów, którego dotyczą sprawozdania umów leasingu na okres krótszy niż 12 m-cy. Zawierane umowy leasingu nie posiadały elementu zmiennego wynagrodzenia dla leasingodawcy.
Opłaty związane z wszystkimi leasingami krótkoterminowymi i leasingami niskocennych aktywów są ujmowane liniowo jako koszt w wyniku finansowym. Na moment pierwszego zastosowania standardu, dla wszystkich leasingów,
za wyjątkiem leasingów krótkoterminowych i leasingów niskocennych aktywów, wcześniej sklasyfikowanych jako leasing operacyjny:
|
|
Grunty |
Budynki i budowle |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Środki transportu |
RAZEM |
|
|
|
Wartość netto na dzień 01.01.2021 |
3 269 |
- |
6 311 |
5 294 |
14 874 |
|
|
Zwiększenie z tytułu przyjęcia w leasing |
- |
- |
1 220 |
4 536 |
5 756 |
|
|
Zwiększenie z tytułu nakładów na rzeczowe aktywa trwałe w budowie oraz zaliczek na rzeczowe aktywa trwałe |
- |
- |
- |
1 |
1 |
|
|
Zmniejszenie wynikające z przekwalifikowania - z prawa do użytkowania aktywów w leasingu na rzeczowe aktywa trwałe |
- |
- |
(180) |
(844) |
(1 024) |
|
|
Amortyzacja |
(176) |
- |
(1 770) |
(1 585) |
(3 531) |
|
|
Wartość netto na dzień 31.12.2021 |
3 093 |
- |
5 581 |
7 402 |
16 076 |
|
|
Wartość netto na dzień 01.01.2022 |
3 093 |
- |
5 581 |
7 402 |
16 076 |
|
|
Zwiększenie z tytułu przyjęcia w leasing |
8 432 |
1 214 |
156 |
7 695 |
17 497 |
|
|
Zmniejszenie wynikające z przekwalifikowania - z prawa do użytkowania aktywów w leasingu na rzeczowe aktywa trwałe |
- |
- |
- |
(745) |
(745) |
|
|
Amortyzacja |
(490) |
- |
(1 820) |
(2 645) |
(4 955) |
|
|
Zmniejszenie dotychczasowego umorzenia wynikające z przekwalifikowania - z prawa do użytkowania aktywów w leasingu na rzeczowe aktywa trwałe |
- |
- |
- |
(11) |
(11) |
|
|
Wartość netto na dzień 31.12.2022 |
11 035 |
1 214 |
3 917 |
11 696 |
27 862 |
Na dzień 31 grudnia 2022 r. oraz na 31 grudnia 2021 r. Grupa nie posiadała umownych zobowiązań związanych
z umowami zakupu aktywów trwałych oraz zawartych umów leasingu co do których okres leasingu jeszcze się nie rozpoczął i nie zostały wykazane w zobowiązaniach leasingowych w tym zakresie
Grupa posiada nabyte udziały w spółkach zależnych i współzależnych – przy czym, ze względu na przyjętą strategię rozwoju, na ogół są to spółki projektowe tzw. SPV, w ramach których nie rozpoznaje się wartości firmy, gdyż były to transakcje nabycia aktywów nie stanowiącej nabycia przedsięwzięcia. Poniżej przedstawiono podmioty dla których wartość firmy w toku transakcji nabycia rozpoznano wartość firmy:
|
|
2022 |
2021 |
|
Wartość firmy na początek okresu |
56 |
- |
|
Zwiększenia |
- |
56 |
|
Wartość firmy na koniec okresu |
56 |
56 |
|
W tym z tytułu nabycia: |
|
|
|
IDE Spółka z o.o. |
56 |
56 |
|
|
2022 |
2021 |
|
Materiały |
25 388 |
24 473 |
|
Produkcja w toku |
233 |
- |
|
Produkty gotowe |
111 |
250 |
|
Towary |
- |
93 |
|
Projekty OZE |
128 657 |
39 408 |
|
Wartość brutto zapasów |
154 389 |
64 224 |
|
Odpisy aktualizujące wartość zapasów |
130 |
130 |
|
Wartość netto zapasów |
154 259 |
64 094 |
ONDE w ramach przyjętej strategii rozwoju nabywa udziały w spółkach SPV, w ramach których rozwija projekty budowlane z segmentu OZE. Ze względu na fakt, że niektóre te transakcje stanowią nabycie jednostek obejmujących grupę aktywów nie stanowiących przedsięwzięcia (szerzej transakcje te przedstawiono w nocie 6.12), Grupa zaklasyfikowała aktywa trwałe tych jednostek zależnych jako zapasy gdyż planuje się zbyć zakończone, gotowe projekty na rzecz podmiotów trzecich.
|
|
|
2022 |
|
2021 |
||
|
|
Wartość brutto |
Odpis |
Wartość netto |
Wartość brutto |
Odpis |
Wartość netto |
|
Należności z tytułu dostaw i usług od podmiotów niepowiązanych |
107 803 |
2 110 |
105 693 |
128 495 |
4 207 |
124 288 |
|
Należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych |
14 819 |
- |
14 819 |
1 745 |
- |
1 745 |
|
Pozostałe należności budżetowe |
7 743 |
- |
7 743 |
1 890 |
- |
1 890 |
|
Pozostałe należności |
1 119 |
- |
1 119 |
1 848 |
- |
1 848 |
|
Razem |
131 484 |
2 110 |
129 374 |
133 978 |
4 207 |
129 771 |
Zmiany odpisu aktualizującego wartość należności z tytułu dostaw i usług zaprezentowano w tabeli poniżej:
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2022 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2021 |
|
Odpisy aktualizujące na początek okresu |
4 207 |
3 404 |
|
Utworzenie/(odwrócenie) odpisów indywidualnych |
(2 245) |
- |
|
Utworzenie/(odwrócenie) odpisów wg matrycy odpisów |
148 |
972 |
|
Wykorzystanie odpisów indywidualnych |
- |
(169) |
|
Odpisy aktualizujące na koniec okresu, w tym: |
2 110 |
4 207 |
|
Odpis wyliczony na bazie matrycy |
1 263 |
1 115 |
|
Odpis indywidualny |
847 |
3 092 |
|
Razem |
2 110 |
4 207 |
Główna należność odzyskana została od spółki ADV POR PROPERTY INVESTMENT. Skuteczna egzekucja należności objętych 100% odpisem została przez Grupę odzyskana – należność główna 2 228 tyś. zł, kaucje w wysokości – 439 tyś. zł.
|
|
2022 |
2021 |
|
Należności nieprzeterminowane |
15 059 |
106 055 |
|
Należności przeterminowane: |
90 634 |
18 233 |
|
Do 1 miesiąca |
56 947 |
11 312 |
|
1-3 miesięcy |
24 371 |
3 492 |
|
3-6 miesięcy |
6 000 |
248 |
|
6 miesięcy - 1 rok |
2 187 |
139 |
|
Powyżej 1 roku |
1 129 |
3 042 |
|
Razem |
105 693 |
124 288 |
|
|
2022 |
2021 |
|
Przedpłaty |
794 |
6 739 |
|
Ubezpieczenia |
715 |
750 |
|
Pozostałe |
406 |
105 |
|
Razem |
1 915 |
7 594 |
Rezerwy w podziale na grupy zaprezentowane zostały w poniższej tabeli:
|
|
Rezerwy na naprawy gwarancyjne |
Rezerwy na świadczenia pracownicze po okresie zatrudnienia |
Inne |
Razem |
|
Stan na 01.01.2021 |
2 138 |
493 |
- |
2 631 |
|
Zwiększenie |
2 662 |
152 |
- |
2 814 |
|
Rozwiązanie |
- |
1 |
- |
1 |
|
Stan na 31.12.2021 |
4 800 |
644 |
- |
5 444 |
|
krótkoterminowe |
- |
101 |
- |
101 |
|
długoterminowe |
4 800 |
543 |
- |
5 343 |
|
Stan na 01.01.2022 |
4 800 |
644 |
- |
5 444 |
|
Zwiększenie |
- |
12 |
793 |
805 |
|
Rozwiązanie |
249 |
120 |
- |
369 |
|
Stan na 31.12.2022 |
4 551 |
536 |
793 |
5 880 |
|
krótkoterminowe |
- |
111 |
793 |
904 |
|
długoterminowe |
4 551 |
425 |
- |
4 976 |
Na dzień bilansowy spółki Grupy uczestniczą w postępowaniach sądowych, zarówno jako strona pozwana i pozywająca. Stan spraw o istotnym znaczeniu:
|
Strona sporu |
Opis przedmiotu sporu |
31 grudnia 2022 |
31 grudnia 2021 |
|
Sprawy wytoczone przez Spółkę |
|
|
|
|
Wierzyciel: ONDE S.A.
Dłużnik: PflegeQuartier Beteiligungs GmbH Poręczyciel: Andreas Skoberne
Wartość przedmiotu sporu: 870 000,00 EUR |
W dniu 17 stycznia 2018r. doszło do zawarcia umowy pożyczki z Dłużnikiem kwoty 750 000,00 EUR. Zgodnie z treścią umowy cała należność winna zostać zwrócona najpóźniej do 31 stycznia 2020 roku. W grudnia 2021 roku podjęto próbę polubownego zakończenia sporu, zostało wystosowane wezwanie do zapłaty. Dłużnik nie dokonał zapłaty należności w jakiejkolwiek części. Sprawa została przekazana do prowadzenia przez zewnętrzną Kancelarię na terenie Niemiec. W dniu 14 lutego 2022 roku zostało skierowane ponownie ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty wystosowane przez pełnomocnika, z wyznaczonym terminem płatności do 25 lutego 2022 roku. Na skutek braku dokonania płatności w dniu 1 marca 2022 roku został złożony wniosek o wszczęcie postępowania upominawczego przeciwko poręczycielowi, który złożył sprzeciw. Na skutek powyższego sprawa została przekazana do Sądu Landgericht w Dortmundzie. Pozew o zapłatę przeciwko poręczycielowi został złożony do w/w sądu w dniu 23 maja 2022r. Sąd wszczął pisemne postępowanie przygotowawcze. Pozwany nie zajął stanowiska w sprawie. W lipcu 2022r. Landgericht w Dortmundzie wydał wyrok zaoczny przeciwko Poręczycielowi, który się od niego nie odwołał. Wobec Dłużnika toczą się następujące postępowania egzekucyjne: o zajęcie akcji Spółki Wohnvoll AG; zajęcie udziałów w PflegeQuartier Düren GmbH, zajęcie rachunku bankowego Dłużnika. Dłużnik dokonał w grudniu 2022r. zapłaty na konto Komornika prowadzącego sprawę egzekucyjną zapłaty w wysokości 100 000,00 EUR, na rzecz Wierzyciela Komornik dokonał po potrąceniu kosztów postępowania egzekucyjnego wpłaty w dniu 5 grudnia 2022r. w wysokości 99 961,11 EUR. Wobec Poręczyciela wszczęto postępowanie egzekucyjne na podstawie wykonalnego wyroku zaocznego. |
Brak odpisu należności |
Brak odpisu należności |
|
|
2022 |
2021 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
130 207 |
106 539 |
|
w tym od podmiotów powiązanych |
3 984 |
3 022 |
|
Zobowiązania budżetowe z tytułu: |
4 175 |
9 565 |
|
podatku od towarów i usług |
- |
5 046 |
|
podatku dochodowego od osób fizycznych |
678 |
1 032 |
|
ZUS |
3 389 |
3 392 |
|
PFRON |
74 |
52 |
|
PPK |
32 |
42 |
|
inne |
2 |
1 |
|
Pozostałe zobowiązania |
8 689 |
9 123 |
|
z tytułu wynagrodzeń |
2 945 |
2 267 |
|
rozliczenia międzyokresowe kosztów |
937 |
- |
|
krótkoterminowe zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych |
3 918 |
5 932 |
|
inne |
889 |
924 |
|
Razem |
143 071 |
125 227 |
Uzgodnienie zmiany stanu kapitału obrotowego za okres sprawozdawczy oraz analogiczny okres roku poprzedniego:
|
|
Zmiana stanu w sprawozdaniu przepływów pieniężnych 2022 |
Zmiana stanu w sprawozdaniu przepływów pieniężnych 2021 |
|
Zmiana stanu rezerw |
436 |
2 712 |
|
Zmiana stanu zapasów, z wyjątkiem projektów OZE |
(4 233) |
(5 616) |
|
Zmiana stanu należności |
42 603 |
(50 731) |
|
Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem pożyczek i kredytów |
12 536 |
(30 929) |
|
Zmiana stanu pozostałych aktywów |
6 617 |
(7 223) |
|
Zmiana stanu aktywów i zobowiązań z tytułu kontraktów budowlanych |
(141 315) |
(130 502) |
|
Zmiana stanu kapitału obrotowego |
(83 356) |
(222 289) |
Istotne różnice w zmianie stanu kapitału obrotowego w ujęciu memoriałowym i kasowym są przede wszystkim związane z kompensatami rozrachunków publiczno-prawnych oraz zmianą stanu środków pieniężnych o ograniczonej możliwości dysponowania.
Pozostałe korekty niepieniężne za okres sprawozdawczy oraz analogiczny okres roku poprzedniego:
|
|
Pozostałe korekty niepieniężne w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych 2022 |
Pozostałe korekty niepieniężne w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych 2021 |
|
Płatności w formie akcji |
- |
28 343 |
|
Kompensata pożyczki |
(6 366) |
- |
|
Pozostałe |
550 |
(24) |
|
Pozostałe korekty niepieniężne |
(5 816) |
28 319 |
Struktura Grupy
Na dzień 31 grudnia 2022 roku w skład Grupy wchodzi Jednostka dominująca ONDE S.A. oraz jednostki współzależne, konsolidowane metodą pełną i metodą praw własności.
Szczegółowe informacje na temat struktury Grupy zawarte zostały w poniższych tabelach.
|
Nazwa jednostki |
Siedziba |
Zakres działalności |
2022 |
2021 |
|
Udziały posiadane bezpośrednio |
|
|
|
|
|
WTL 20 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
WTL 40 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
WTL 80 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
WTL 100 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
WTL 120 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
WTL 130 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
WTL 140 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
WTL 150 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
WTL 160 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
WTL 170 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
IDE PROJEKT SP. Z O.O. |
Toruń |
usługi projektowe |
100,00% |
100,00% |
|
SOLAR SERBY SP. Z O.O. |
Warszawa |
odnawialne źródła energii |
50,00% |
50,00% |
|
CYRANKA SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
KWE SP. Z O.O. |
Warszawa |
odnawialne źródła energii |
50,00% |
50,00% |
|
ELEKTROWNIA DE PVPL 22 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
50,00% |
|
WTL 270 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
WTL 210 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
WTL 50 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
PARK SŁONECZNY CIECHANÓW SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
PARK LEWAŁD SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
FW GUMIENICE SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
FARMA WIATROWA SZYBOWICE SP. Z O.O. |
Warszawa |
odnawialne źródła energii |
50,00% |
50,00% |
|
DEVOZE SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
100,00% |
|
SOLAR KAZIMIERZ BISKUPI SP. Z O.O. |
Warszawa |
odnawialne źródła energii |
50,00% |
0,00% |
|
PV KADŁUBIA 2 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
0,00% |
|
PV SZCZEPANÓW SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
0,00% |
|
ONDE Beteiligungs GmbH |
Niemcy, Düsseldorf |
rozwój działalności wykonawczej w OZE |
100,00% |
0,00% |
Spółka ONDE S.A. posiada następujące udziały spółek współzależnych konsolidowane metodą praw własności i klasyfikowane jako długoterminowe aktywa finansowe:
|
Długoterminowe aktywa finansowe |
2022 |
2021 |
|
SOLAR SERBY SP. Z O.O. |
14 687 |
14 687 |
|
KWE SP. Z O.O. |
11 232 |
11 232 |
|
ELEKTROWNIA DE PVPL 22 SP. Z O.O. |
- |
3 400 |
|
FARMA WIATROWA SZYBOWICE SP. Z O.O. |
5 287 |
5 287 |
|
SOLAR KAZIMIERZ BISKUPI SP. Z O.O. |
22 681 |
- |
|
ONDE Beteiligungs GmbH |
118 |
- |
|
Udział w zyskach/ (stratach) netto jednostek podporządkowanych wycenianych metodą praw własności |
(927) |
(156) |
|
Razem |
53 078 |
34 450 |
Dane finansowe za rok 2022 spółek współzależnych o istotnym znaczeniu wykazano poniżej:
|
|
SOLAR SERBY SP. Z O.O. |
KWE SP. Z O.O. |
FARMA WIATROWA SZYBOWICE |
SOLAR KAZIMIERZ |
|
Wybrane pozycje bilansowe: |
|
|
|
|
|
AKTYWA, w tym: |
3 098 |
4 071 |
3 612 |
11 315 |
|
Aktywa trwałe |
1 588 |
3 572 |
1 118 |
4 802 |
|
Aktywa obrotowe |
1 510 |
499 |
2 494 |
6 513 |
|
Środki pieniężne |
- |
2 |
1 |
89 |
|
PASYWA, w tym: |
3 098 |
4 071 |
3 612 |
11 315 |
|
Zobowiązania długoterminowe, w tym: |
2 929 |
3 435 |
3 977 |
8 562 |
|
Zobowiązania finansowe |
1 527 |
3 435 |
3 977 |
8 562 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe, w tym: |
1 141 |
89 |
15 |
341 |
|
Skrócony rachunek wyników: |
|
|
|
|
|
Zysk netto za okres obrotowy |
(695) |
(403) |
(259) |
(185) |
|
Inne pozycje wynikowe: |
|
|
|
|
|
Koszty finansowe |
1 |
93 |
237 |
193 |
Pozostałe spółki o nieistotnym znaczeniu wykazały łącznie wynik finansowy oraz całkowite dochody za rok 2022 w wysokości: -1 tys. zł (strata).
Okres obrachunkowy spółek współzależnych jest taki sam jak w jednostce dominującej. W spółkach tych nie występują żadne ograniczenia co do dysponowania środkami pieniężnymi w przypadku potencjalnych wypłat dywidend i spłat pożyczek. W roku 2022 Spółki nie wypłacały dywidend.
Nabycie jednostek obejmujących grupę aktywów nie stanowiących przedsięwzięcia
Dnia 25 czerwca 2021 r. Spółka ONDE S.A. zawarła umowę kupna 50% udziałów w spółce (ELEKTROWNIA DE PVPL 22 Sp. z o.o.), będącej właścicielem projektu farmy fotowoltaicznej, od jednostki niepowiązanej. Dnia 28 kwietnia 2022 r. ONDE zawarła umowę kupna pozostałych 50% udziałów w spółce (ELEKTROWNIA DE PVPL 22) od jednostki niepowiązanej. Łączna cena nabycia spółki wyniosła 15.850 tys. zł i została rozliczona w środkach pieniężnych. Koszty transakcyjne dotyczące obu transakcji były nieistotne. W skład majątku spółki wchodzi umowa dzierżawy gruntów określająca powierzchnię pod budowę farm fotowoltaicznych, decyzje środowiskowe, warunki zabudowy i środki pieniężne. Spółka nie generuje przychodów oraz nie posiada określonych procesów i pracowników, dlatego też transakcja została zakwalifikowana jako nabycie aktywów nie stanowiące nabycia przedsięwzięcia. Nabycie aktywów rozliczane jest poprzez alokację ceny nabycia do poszczególnych nabytych składników aktywów, na bazie ich relatywnych wartości godziwych. Spółka ONDE oceniła, iż cena zapłacona zostanie alokowana głównie do nabytego stadium wykonalności budowy farmy fotowoltaicznej w nabytych lokalizacjach, które w sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy ONDE zostało ujęte jako zapasy, gdyż farmy fotowoltaiczne budowane będą w celu ich sprzedaży w toku normalnej działalności Grupy.
Dnia 6 czerwca 2022 r. Spółka ONDE S.A. nabyła 100% udziałów w spółce celowej (PV Szczepanów Sp. z o.o.), będącej właścicielem projektu farmy fotowoltaicznej, od dwóch jednostek niepowiązanych. Kwota transakcji wyniosła 4.404 tys. zł cena transakcyjna podlega rozliczeniu w środkach pieniężnych. Koszty transakcyjne dotyczące tej transakcji były nieistotne. W skład majątku spółki wchodzi umowa dzierżawy gruntów określająca powierzchnię pod budowę farm fotowoltaicznych, decyzje środowiskowe, warunki zabudowy i środki pieniężne. Spółka nie generuje przychodów oraz nie posiada określonych procesów i pracowników, dlatego też transakcja została zakwalifikowana jako nabycie aktywów nie stanowiące nabycia przedsięwzięcia. Nabycie aktywów rozliczane jest poprzez alokację ceny nabycia do poszczególnych nabytych składników aktywów, na bazie ich relatywnych wartości godziwych. Spółka ONDE oceniła, iż cena zapłacona zostanie alokowana głównie do nabytego stadium wykonalności budowy farmy fotowoltaicznej w nabytych lokalizacjach, które w sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy ONDE zostało ujęte jako zapasy, gdyż farmy fotowoltaiczne budowane będą w celu ich sprzedaży w toku normalnej działalności Grupy.
Dnia 6 czerwca 2022 r. Spółka ONDE S.A. nabyła 100% udziałów w spółce celowej (PV Kadłubia 2 Sp. z o.o.), będącej właścicielem dwóch projektów farm fotowoltaicznych, od dwóch jednostek niepowiązanych. Kwota transakcji wyniosła 9.421 tys. zł cena transakcyjna podlega rozliczeniu w środkach pieniężnych. Koszty transakcyjne dotyczące tej transakcji były nieistotne. W skład majątku spółki wchodzi umowa dzierżawy gruntów określająca powierzchnię pod budowę farm fotowoltaicznych, decyzje środowiskowe, warunki zabudowy i środki pieniężne. Spółka nie generuje przychodów oraz nie posiada określonych procesów i pracowników, dlatego też transakcja została zakwalifikowana jako nabycie aktywów nie stanowiące nabycia przedsięwzięcia. Nabycie aktywów rozliczane jest poprzez alokację ceny nabycia do poszczególnych nabytych składników aktywów, na bazie ich relatywnych wartości godziwych. Spółka ONDE oceniła, iż cena zapłacona zostanie alokowana głównie do nabytego stadium wykonalności budowy farmy fotowoltaicznej w nabytych lokalizacjach, które w sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy ONDE zostało ujęte jako zapasy, gdyż farmy fotowoltaiczne budowane będą w celu ich sprzedaży w toku normalnej działalności Grupy.
W 2022 r. na projekcie Elektrownia fotowoltaiczna Włoszakowice o mocy 10 MW, którego właścicielem jest FW Gumienice Sp. z o.o., osiągnięto dwa kolejne etap rozwoju (uzyskanie map do celów projektowych oraz uzyskanie ostatecznej decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę).
W związku z powyższym zgodnie z umową wzrosła cena zakupu udziałów FW Gumienice Sp. z o.o. o 907 tys. zł.
Nabycie jednostek stanowiących przedsięwzięcie
W roku bieżącym nie nastąpiło nabycie jednostek stanowiących przedsięwzięcie.
Nabycie udziałów w jednostkach współkontrolowanych
Dnia 2 lutego 2022 r. Spółka ONDE S.A. nabyła 50% udziałów w spółce celowej (Solar Kazimierz Biskupi Sp. z o.o.), będącej właścicielem projektu farmy fotowoltaicznej, od jednostki niepowiązanej. Kwota transakcji wyniosła 22.681 tys. zł, cena transakcyjna podlega rozliczeniu w środkach pieniężnych. Koszty transakcyjne dotyczące tej transakcji były nieistotne.
Założenie Spółki
W dniu 14 września 2022 r. została zawarta umowa spółki pod nazwą ONDE Beteiligungs GmbH. Spółka została powołana do przeprowadzenia przez Grupę ONDE akwizycji na rynku niemieckim.
Transakcje z podmiotami powiązanymi
Poniższe tabele przedstawiają łączne kwoty transakcji zawartych przez Grupę ONDE S.A. z podmiotami powiązanymi w ramach Grupy Erbud S.A. za okres zakończony dnia 31 grudnia 2022 oraz za okres zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku.
|
|
|
|
|
2022 |
|
|
2021 |
|
|
|
Jednostka Dominująca w Grupie kapitałowej Erbud |
Spółki zależne GK Erbud |
Razem |
Jednostka Dominująca w Grupie kapitałowej Erbud |
Spółki zależne GK Erbud |
Razem |
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
603 |
1 420 |
2 023 |
9 |
9 |
18 |
|
|
Udzielone pożyczki |
- |
8 070 |
8 070 |
- |
7 607 |
7 607 |
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
3 555 |
429 |
3 984 |
2 968 |
54 |
3 022 |
|
|
Przychody ze sprzedaży |
37 |
400 |
437 |
47 |
108 |
155 |
|
|
Przychody z tytułu odsetek od pożyczek |
- |
719 |
719 |
- |
151 |
151 |
|
|
Zakup dóbr i usług |
8 587 |
3 998 |
12 585 |
99 163 |
3 123 |
102 286 |
Podmiot osobowo powiązany z Członkiem Zarządu świadczył usługi na rzecz Spółki Dominującej w roku 2022, a wynikające z nich wynagrodzenie jest związane wyłącznie ze świadczeniem tych usług, w łącznej wysokości 326 tys. zł.
Transakcje z kluczowymi członkami kadry kierowniczej
|
|
2022 |
2021 |
|
Zarząd |
|
|
|
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (wynagrodzenia) |
6 171 |
6 837 |
|
Wynagrodzenie w formie akcji |
- |
8 503 |
|
Rada Nadzorcza |
|
|
|
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (wynagrodzenia) |
522 |
342 |
|
Wynagrodzenie w formie akcji |
- |
7 086 |
|
Razem |
6 693 |
22 768 |
Na poszczególne dni bilansowe osoby zarządzające (członkowie Zarządu oraz Rady Nadzorczej) posiadały następującą liczbę akcji (wszystkie akcje są akcjami zwykłymi):
|
|
|
2022 |
|
2021 |
|
Akcjonariusz |
Liczba akcji/głosów |
% udziału w kapitale zakładowym w głosach na WZA |
Liczba akcji/głosów |
% udziału w kapitale zakładowym w głosach na WZA |
|
Jacek Leczkowski |
3 530 612 |
6,48% |
3 565 625 |
6,48% |
|
Agnieszka Głowacka |
136 768 |
0,25% |
138 125 |
0,25% |
|
Paweł Średniawa |
117 831 |
0,22% |
119 000 |
0,22% |
|
Marcin Szerszeń |
105 206 |
0,19% |
106 250 |
0,19% |
|
Piotr Gutowski |
105 206 |
0,19% |
106 250 |
0,19% |
|
Jacek Socha |
43 743 |
0,08% |
40 000 |
0,07% |
|
Michał Otto |
44 558 |
0,08% |
- |
0,00% |
|
Razem |
4 083 924 |
7,49% |
4 075 250 |
7,40% |
Na dzień przekazania niniejszego sprawozdania finansowego członkowie Zarządu oraz prokurenci nie posiadają żadnych świadczeń opartych na opcjach.
Dnia 27 stycznia 2023 roku Cyranka Sp. z o. o. należąca do Grupy ONDE zawarła Umowy kredytów: kredytu budowlanego oraz inwestycyjnego w PLN (na spłatę kredytu budowlanego) w maksymalnej kwocie 43,9 mln PLN, z możliwością zwiększenia zaangażowania Kredytodawcy do kwoty 50,7 mln PLN (po spełnieniu dodatkowych warunków), oraz kredytu rewolwingowego w PLN na finansowanie zobowiązań z tytułu podatku od towarów i usług (VAT) w maksymalnej kwocie 12,2 mln PLN.
W dniu 27 stycznia 2023 r. Spółka otrzymała od QAIR POLSKA S.A. z siedzibą we Wrocławiu posiadającej 100% udziałów w spółkach: QPV Golczewo Sp. z o.o.; QPV Rokietnica sp. z o.o., QPV Pakość sp. z o.o. polecenia rozpoczęcia prac przy budowie trzech farm elektrowni fotowoltaicznych zlokalizowanych na terenie całej Polski, o łącznej mocy 122 MW. Tym samym weszły w życie umowy zawarte 7 grudnia 2022r. Całkowita wartość kontraktów wynosi ok. 152 mln zł netto. Termin realizacji umów wynosi 52 tygodnie od momentu otrzymania pisemnego polecenia rozpoczęcia prac.
Dnia 15 lutego 2023 roku ONDE S.A. zawarła dwie umowy na roboty budowlane z zakresu budowy fundamentów i układania kabli średniego i wysokiego napięcia przy budowie farmy wiatrowej na terenie Republiki Litewskiej. Całkowita łączna wartość kontraktów to ok. 26 mln euro netto. Termin realizacji kontraktów to lipiec 2024 r.
|
Toruń, 28 marca 2023 roku |
Paweł Średniawa /Prezes Zarządu/
Marcin Szerszeń /Wiceprezes Zarządu/ |
|
Piotr Gutowski /Wiceprezes Zarządu/
|