|
|
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z WYNIKU I POZOSTAŁYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2021 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2020 |
|
|
|
|
|
|
|
DZIAŁALNOŚĆ KONTYNUOWANA |
|
|
|
Nota 4.2. |
Przychody ze sprzedaży dóbr i usług |
|
|
|
Nota 4.4. |
Koszty sprzedanych dóbr i usług |
|
|
|
|
Zysk brutto ze sprzedaży |
|
|
|
|
Koszty sprzedaży |
|
|
|
|
Koszty ogólnego zarządu |
|
|
|
Nota 4.1. |
w tym wynagrodzenia w formie akcji |
|
|
|
Nota 4.6. |
Pozostałe przychody operacyjne |
|
|
|
Nota 4.6. |
Pozostałe koszty operacyjne |
|
|
|
|
Odwrócenie utraty/(utrata) wartości aktywów finansowych i aktywów z wyceny kontraktów z klientami |
( |
|
|
Nota 4.2. |
Zysk z działalności operacyjnej |
|
|
|
|
Udział w zyskach/ (stratach) netto jednostek współzależnych wycenianych metodą praw własności |
( |
|
|
Nota 4.7. |
Przychody finansowe |
|
|
|
Nota 4.7. |
Koszty finansowe |
|
|
|
Nota 4.2. |
Zysk brutto |
|
|
|
Nota 4.8. |
Podatek dochodowy |
|
|
|
Nota 4.2. |
Zysk netto za okres obrotowy |
|
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody |
|
|
|
|
Całkowity dochód |
|
|
|
Nota 3.1. |
Podstawowy i rozwodniony zysk na jedną akcję (w zł) |
|
|
|
|
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ |
|
|
|
|
|
2021 |
2020 |
|
|
|
|
|
|
|
AKTYWA |
|
|
|
|
|
|
|
|
Nota 6.2. |
Wartość firmy |
|
|
|
|
Wartości niematerialne |
|
|
|
Nota 6.1. |
Rzeczowe aktywa trwałe |
|
|
|
Nota 5.1.1. |
Aktywa finansowe |
|
|
|
Nota 6.12. |
Inwestycje rozliczane zgodnie z metodą praw własności |
|
|
|
Nota 4.8. |
Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
|
|
|
Nota 2.2. |
Należności z tytułu kontraktów budowlanych - kaucje |
|
|
|
|
Aktywa trwałe |
|
|
|
|
|
|
|
|
Nota 6.3. |
Zapasy |
|
|
|
Nota 2.2. |
Należności z tytułu kontraktów budowlanych - kaucje |
|
|
|
Nota 2.3. |
Wycena kontraktów budowlanych - aktywa |
|
|
|
Nota 6.6. |
Należności z tytułu dostaw i usług |
|
|
|
Nota 6.6. |
Pozostałe należności |
|
|
|
Nota 5.1.1. |
Aktywa finansowe |
|
|
|
Nota 3.8. |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
|
|
|
Nota 3.8. |
Środki pieniężne zgromadzone na rachunku VAT |
|
|
|
Nota 3.8. |
Środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania |
|
|
|
Nota 6.7. |
Pozostałe aktywa |
|
|
|
|
Aktywa obrotowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PASYWA |
|
|
|
|
|
|
|
|
Nota 3.1. |
Kapitał podstawowy |
|
|
|
|
Kapitał zapasowy |
|
|
|
|
Kapitał rezerwowy |
|
|
|
Nota 3.1. |
Zyski zatrzymane |
|
|
|
Nota 3.1. |
Kapitał własny |
|
|
|
|
|
|
|
|
Nota 3.2.-3.5. |
Zadłużenie |
|
|
|
Nota 6.8. |
Rezerwy |
|
|
|
Nota 4.8. |
Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego |
|
|
|
Nota 2.2. |
Zobowiązania wobec podwykonawców - kaucje |
|
|
|
|
Zobowiązania długoterminowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
Nota 3.2.-3.5. |
Zadłużenie |
|
|
|
Nota 6.8. |
Rezerwy |
|
|
|
Nota 2.2. |
Zobowiązania wobec podwykonawców - kaucje |
|
|
|
Nota 2.3. |
Wycena kontraktów budowlanych - pasywa |
|
|
|
Nota 6.10. |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
|
|
|
Nota 6.10. |
Pozostałe zobowiązania |
|
|
|
|
Zobowiązania krótkoterminowe |
|
|
|
|
Kapitał podstawowy |
Kapitał zapasowy |
Kapitał rezerwowy |
Zyski zatrzymane |
Kapitał własny |
|
Stan na 1 stycznia 2020 r. |
|
|
|
|
|
|
Wynik netto za okres |
|
|
|
|
|
|
Łączne całkowite dochody |
|
|
|
|
|
|
Dywidenda |
|
( |
|
( |
( |
|
Stan na 31 grudnia 2020 r. |
|
|
|
|
|
|
Stan na 1 stycznia 2021 r. |
|
|
|
|
|
|
Wynik netto za okres |
|
|
|
|
|
|
Łączne całkowite dochody |
|
|
|
|
|
|
Dywidenda |
|
|
|
( |
( |
|
Przeniesienie wyniku netto z roku poprzedniego na zyski zatrzymane |
|
|
|
( |
|
|
Emisja akcji - program akcji pracowniczych |
|
|
|
|
|
|
Programy akcji pracowniczych - wynagrodzenie w formie akcji |
|
|
|
|
|
|
Emisja akcji - pierwotna oferta publiczna |
|
|
|
|
|
|
Stan na 31 grudnia 2021 r. |
|
|
|
|
|
|
|
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH |
|
||
|
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2021 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2020 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ |
|
|
|
|
|
Wynik brutto |
|
|
|
|
Nota 4.2. |
Amortyzacja |
|
|
|
|
Nota 4.7. |
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych |
( |
|
|
|
Nota 4.7. |
Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) |
( |
( |
|
|
Nota 6.11. |
Pozostałe korekty niepieniężne |
|
( |
|
|
|
Zapłacony podatek dochodowy |
( |
( |
|
|
Nota 6.11. |
Zmiana stanu kapitału obrotowego |
( |
|
|
|
|
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
( |
|
|
|
|
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ |
|
|
|
|
Nota 5.1.2 |
Wpływy z tytułu spłat udzielonych pożyczek |
|
|
|
|
|
Wpływy pozostałe |
|
|
|
|
|
Wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych |
( |
( |
|
|
Nota 5.1.2 |
Wydatki z tytułu udzielonych pożyczek |
( |
( |
|
|
Nota 6.12. |
Wydatki na nabycie udziałów w spółkach |
( |
|
|
|
Nota 5.1.1 |
Wydatki pozostałe |
|
( |
|
|
|
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
( |
( |
|
|
|
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ |
|
|
|
|
Nota 3.2 |
Wpływy z tytułu zaciągniętego zadłużenia - kredyty i pożyczki |
|
|
|
|
Nota 6.14. |
Wpływy z emisji akcji |
|
|
|
|
|
Wpływy pozostałe |
|
|
|
|
Nota 3.2 |
Wydatki z tytułu spłaty zadłużenia kredytowego - kapitał |
( |
( |
|
|
Nota 3.2 |
Wydatki z tytułu spłaty zadłużenia leasingowego - kapitał |
( |
( |
|
|
Nota 3.2 |
Wydatki z tytułu spłaty zadłużenia - odsetki |
( |
( |
|
|
|
Wypłata dywidend |
( |
( |
|
|
|
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
|
( |
|
|
|
PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE NETTO |
( |
|
|
|
|
Środki pieniężne na początek okresu |
|
|
|
|
|
Środki pieniężne na koniec okresu, w tym: |
|
|
|
1.3. ZASTOSOWANIE NOWYCH I ZMIENIONYCH STANDARDÓW I INTERPRETACJI:
2.1. PRZYCHODY I KOSZTY Z TYTUŁU KONTRAKTÓW BUDOWLANYCH
2.2. NALEŻNOŚCI I ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU KONTRAKTÓW BUDOWLANYCH – KAUCJE
2.3. UZGODNIENIE KWOT Z TYTUŁU NIEZAKOŃCZONYCH KONTRAKTÓW BUDOWLANYCH
3. ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM I ZADŁUŻENIE
3.3. ZADŁUŻENIE Z TYTUŁU KREDYTÓW I POŻYCZEK
3.4. ZADŁUŻENIE Z TYTUŁU WYEMITOWANYCH OBLIGACJI
3.5. ZADŁUŻENIE Z TYTUŁU LEASINGU
3.6. AKTYWA STANOWIĄCE ZABEZPIECZENIA ZOBOWIĄZAŃ Z TYTUŁU ZADŁUŻENIA
3.7. AKTYWA I ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE
3.8. ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY
4. NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDAŃ Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
4.1. ALTERNATYWNE MIERNIKI WYNIKÓW
4.5. KOSZTY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH
4.6. POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE
4.7. PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE
4.9. WSPÓLNE PRZEDSIĘWZIĘCIA UMOWNE
5. INSTRUMENTY FINANSOWE I ZARZĄDZANIE RYZYKIEM FINANSOWYM
5.1. AKTYWA I ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE
5.1.2. AKTYWA FINANSOWE – UDZIELONE POŻYCZKI
5.2. ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM
5.2.1. RYZYKO RYNKOWE – RYZYKO WALUTOWE
5.2.2. RYZYKO RYNKOWE – RYZYKO STÓP PROCENTOWYCH
6.1.1. KWOTY ZOBOWIĄZAŃ UMOWNYCH ZACIĄGNIĘTYCH W CELU NABYCIA RZECZOWYCH AKTYWÓW TRWAŁYCH
6.4. UTRATA WARTOŚCI AKTYWÓW TRWAŁYCH
6.6. NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ NALEŻNOŚCI POZOSTAŁE
6.10. ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ ZOBOWIĄZANIA POZOSTAŁE
6.11. WYJAŚNIENIA DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
6.13. TRANSAKCJE Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI
6.15. ZDARZENIA PO ZAKOŃCZENIU OKRESU SPRAWOZDAWCZEGO
Jednostka Dominująca w Grupie ONDE -
Siedziba Spółki ONDE S.A. znajduje się
Spółka jest jednostką zależną należącą do Grupy Erbud - z jednostką dominującą:
W okresie do 31 grudnia 2020 r. ONDE
Stwierdzenie o zgodności z MSSF
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2021 r. sporządzone zostało zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonymi przez Unię Europejską (dalej „MSSF”).
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest przedstawione w złotych („PLN”), a wszystkie wartości podane są w tysiącach. Skonsolidowane informacje zostały sporządzone według zasady kosztu historycznego, z wyjątkiem pochodnych instrumentów finansowych wycenianych do wartości godziwej.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone przez Zarząd w dniu 5 kwietnia 2022 r.
Kontynuacja działalności
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez Grupę.
Wpływ COVID-19
Grupa nie odnotowała istotnego wpływu COVID-19 na bieżącą działalność. Realizowane kontrakty budowlane przebiegały zgodnie z założonymi harmonogramami, nie odnotowano również kar za opóźnienia w realizacji projektów. Dodatkowe koszty spowodowane zapewnieniem pracownikom niezbędnego bezpieczeństwa nie były istotne i nie wpłynęły istotnie na wyniki Grupy w okresie do 31 grudnia 2021 r. Pandemia koronawirusa nie przełożyła się na pogorszenie płynności, a Grupa przez cały rok utrzymywała stabilne, wysokie saldo środków pieniężnych terminowo regulując swoje zobowiązania. Grupa nie odnotowała również zmian w odzyskiwalności należności, które były regulowane przez klientów na bieżąco, bez istotnych opóźnień.
Wycena do wartości godziwej
W wycenie do wartości godziwej składnika aktywów lub zobowiązania, Grupa bierze pod uwagę właściwości danego składnika aktywów lub zobowiązań, jeżeli uczestnicy rynku biorą te cechy pod uwagę przy wycenie aktywów lub zobowiązań na dzień wyceny. Grupa klasyfikuje zasady pomiaru wartości godziwej wykorzystując hierarchię wartości godziwej odzwierciedlającą wagę danych źródłowych wykorzystywanych do wyceny, zgodną z zapisami MSSF 13. Na poszczególne dni bilansowe Grupa nie posiada pozycji wycenianych do wartości godziwej lecz ujawnia wartość godziwą w odniesieniu do pozycji wycenianych według zamortyzowanego kosztu.
Przeliczanie pozycji w walutach obcych
Pozycje zawarte w sprawozdaniu finansowym wycenia się w walucie podstawowego środowiska gospodarczego, w którym jednostka prowadzi działalność („waluta funkcjonalna”). Walutą funkcjonalną Grupy i walutą prezentacji sprawozdania finansowego jest złoty polski (PLN).
Transakcje w walutach obcych wykazuje się w księgach na moment początkowego ujęcia w wartości przeliczonej na złote według kursu średniego NBP z dnia transakcji.
Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach innych niż polski złoty są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów (kosztów) finansowych lub, w przypadkach określonych zasadami (polityką) rachunkowości, kapitalizowane w wartości aktywów.
Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej są wykazywane po kursie historycznym z dnia transakcji. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według wartości godziwej wyrażonej w walucie obcej są przeliczane po kursie z dnia dokonania wyceny do wartości godziwej.
Zastosowane nowe i zmienione standardy i interpretacje:
W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zastosowano po raz pierwszy następujące nowe standardy oraz zmiany do obowiązujących standardów, które weszły w życie w 2021 r.:
a) Zmiany do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4 oraz MSSF 16 związane z reformą IBOR
W odpowiedzi na oczekiwaną reformę stóp referencyjnych (reforma IBOR) Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości opublikowała drugą część zmian do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4 i MSSF 16, które mają zastosowanie od 1 stycznia 2021 r. Zmiany odnoszą się do kwestii księgowych, które pojawią się w momencie,
gdy instrumenty finansowe oparte na IBOR przejdą na nowe stopy procentowe. Zmiany wprowadzają szereg wytycznych i zwolnień, w szczególności praktyczne uproszczenie w przypadku modyfikacji umów wymaganych przez reformę, które będą ujmowane poprzez aktualizację efektywnej stopy procentowej, zwolnienie z obowiązku zakończenia rachunkowości zabezpieczeń, tymczasowe zwolnienie z konieczności identyfikacji komponentu ryzyka, a także obowiązek zamieszczenia dodatkowych ujawnień. Wszystkie instrumenty finansowe są oprocentowane stopą stałą lub zmienną w oparciu o WIBOR i dlatego powyższa zmiana nie miała wpływu na Grupę.
b) Zmiana do MSSF 4: Zastosowanie MSSF 9 „Instrumenty finansowe”
Zmiana do MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” odracza zastosowanie standardu MSSF 9 „Instrumenty finansowe” do dnia 1 stycznia 2023 r. do momentu rozpoczęcia obowiązywania MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”.
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, stosowanie tego standardu
jest odroczone do 2023 r.
c) Zmiany do MSSF 16 „Leasing”
W związku z pandemią koronawirusa (COVID-19), w 2020 r. wprowadzono zmianę do standardu MSSF 16,
która umożliwiła zastosowanie uproszczenia w zakresie oceny, czy zmiany w umowach leasingowych wprowadzone w czasach pandemii stanowią modyfikacje leasingu. W rezultacie leasingobiorcy mogli skorzystać z uproszczenia polegającego na niestosowaniu wytycznych MSSF 16 dotyczących modyfikacji umów leasingowych. Ponieważ zmiana ta dotyczyła redukcji w opłatach leasingowych należnych do dnia 30 czerwca 2021 r. i wcześniej,
stąd w marcu 2021 r. Rada wydłużyła dostępność praktycznego rozwiązania dotyczącego ulg w płatnościach leasingowych do czerwca 2022 r. Zmiana obowiązuje od 1 kwietnia 2021 r. z możliwością jej wcześniejszego zastosowania.
Zmiana ta nie ma istotnego wpływu na sprawozdania finansowe Grupy.
Opublikowane standardy i interpretacje, które jeszcze nie obowiązują i nie zostały wcześniej zastosowane przez Grupę.
W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu następujących opublikowanych standardów, interpretacji lub poprawek do istniejących standardów przed ich datą wejścia w życie:
a) MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” oraz zmiany do MSSF 17
MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” został wydany przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości 18 maja 2017 r., natomiast zmiany do MSSF 17 opublikowano 25 czerwca 2020 r. Nowy zmieniony standard obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 r. lub po tej dacie.
MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe zastąpi obecnie obowiązujący MSSF 4, który zezwala na różnorodną praktykę
w zakresie rozliczania umów ubezpieczeniowych. MSSF 17 zasadniczo zmieni rachunkowość wszystkich podmiotów, które zajmują się umowami ubezpieczeniowymi i umowami inwestycyjnymi.
Grupa zastosuje MSSF 17 po jego zatwierdzeniu przez Unię Europejską. Oczekiwany wpływ zmian jest nieistotny na sprawozdania finansowe Grupy.
b) Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”
Rada opublikowała zmiany do MSR 1, które wyjaśniają kwestię prezentacji zobowiązań jako długo- i krótkoterminowe. Opublikowane zmiany obowiązują dla sprawozdań finansowych za okresy rozpoczynające się
z dniem 1 stycznia 2023 r. lub po tej dacie.
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zmiana ta nie została jeszcze zatwierdzona przez Unię Europejską. Oczekiwany wpływ zmian jest nieistotny na sprawozdania finansowe Grupy.
c) Zmiany do MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć”
Opublikowane w maju 2020 r. zmiany do standardu mają na celu zaktualizowanie stosownych referencji do Założeń Koncepcyjnych w MSSF, nie wprowadzając zmian merytorycznych dla rachunkowości połączeń przedsiębiorstw. Oczekiwany wpływ zmian jest nieistotny na sprawozdania finansowe Grupy.
d) Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe”
Zmiana wprowadza zakaz korygowania kosztu wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych o kwoty uzyskane
ze sprzedaży składników wyprodukowanych w okresie przygotowywania rzeczowych aktywów trwałych
do rozpoczęcia funkcjonowania zgodnie z zamierzeniami kierownictwa. Zamiast tego jednostka rozpozna ww. przychody ze sprzedaży i powiązane z nimi koszty bezpośrednio w rachunku zysków i strat. Zmiana obowiązuje
dla sprawozdań finansowych za okresy rozpoczynające się z dniem 1 stycznia 2022 r. lub po tej dacie. Oczekiwany wpływ zmian jest nieistotny na sprawozdania finansowe Grupy.
e) Zmiany do MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”
Zmiany do MSR 37 dostarczają wyjaśnień odnośnie do kosztów, które jednostka uwzględnia w analizie, czy umowa jest kontraktem rodzącym obciążenia. Zmiana obowiązuje dla sprawozdań finansowych za okresy rozpoczynające się z dniem 1 stycznia 2022 r. lub po tej dacie. Oczekiwany wpływ zmian jest nieistotny na sprawozdania finansowe Grupy.
f) Roczne zmiany do MSSF 2018 - 2020
“Roczne zmiany MSSF 2018-2020” wprowadzają zmiany do standardów: MSSF 1 „Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy”, MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, MSR 41 „Rolnictwo” oraz do przykładów ilustrujących do MSSF 16 „Leasing”. Poprawki zawierają wyjaśnienia oraz doprecyzowują wytyczne standardów w zakresie ujmowania oraz wyceny. Oczekiwany wpływ zmian jest nieistotny na sprawozdania finansowe Grupy.
g) Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” oraz wytyczne Rady MSSF w zakresie ujawnień dotyczących polityk rachunkowości w praktyce
Zmiana do MSR 1 wprowadza wymóg ujawniania istotnych informacji dotyczących zasad rachunkowości,
które zostały zdefiniowane w standardzie. Zmiana wyjaśnia, że informacje na temat polityk rachunkowości
są istotne, jeżeli w przypadku ich braku, użytkownicy sprawozdania finansowego nie byliby w stanie zrozumieć innych istotnych informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym. Ponadto, dokonano również zmian wytycznych Rady w zakresie stosowania koncepcji istotności w praktyce, aby zapewnić wytyczne dotyczące stosowania pojęcia istotności do ujawnień dotyczących zasad rachunkowości. Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zmiany te nie zostały jeszcze zatwierdzone przez Unię Europejską. Oczekiwany wpływ zmian jest nieistotny na sprawozdania finansowe Grupy.
h) Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych
i korygowanie błędów”
W lutym 2021 r. Rada opublikowała zmianę do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” w zakresie definicji wartości szacunkowych. Zmiana do MSR 8 wyjaśnia,
w jaki sposób jednostki powinny odróżniać zmiany zasad rachunkowości od zmian wartości szacunkowych. Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zmiany te nie zostały jeszcze zatwierdzone przez Unię Europejską. Oczekiwany wpływ zmian jest nieistotny na sprawozdania finansowe Grupy.
i) Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy”
Zmiany do MSR 12 precyzują, w jaki sposób rozliczać podatek odroczony od transakcji takich jak leasing
i zobowiązania z tytułu wycofania z eksploatacji. Przed zmianą do standardu istniały niejasności co do tego, czy zwolnienie dotyczące ujmowania podatku odroczonego rozpoznanego po raz pierwszy miało zastosowanie do tego typu transakcji, tj. w przypadku których ujmowane są zarówno aktywa, jak i zobowiązania z tytułu podatku odroczonego. Wprowadzone zmiany do MSR 12 wyjaśniają, że zwolnienie nie ma zastosowania oraz, że jednostki są zobowiązane do ujmowania podatku odroczonego od takich transakcji. Zmiany nakładają na spółki obowiązek ujmowania podatku odroczonego od transakcji, które w momencie początkowego ujęcia powodują powstanie jednakowych różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu i odliczeniu.
Zmiana obowiązuje dla sprawozdań finansowych za okresy rozpoczynające się z dniem 1 stycznia 2023 r. lub po tej dacie. Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zmiany te nie zostały jeszcze zatwierdzone przez Unię Europejską. Oczekiwany wpływ zmian jest nieistotny na sprawozdania finansowe Grupy.
j) Zmiana do MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”
Zmiana ta dotyczy wymogów przejściowych w związku z zastosowaniem po raz pierwszy MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” oraz MSSF 9 „Instrumenty finansowe”. Zmiana wprowadza możliwość poprawy użyteczności informacji dla inwestorów na temat pierwszego zastosowania nowego standardu.
Zmiana dotyczy wyłącznie przejścia ubezpieczycieli na nowy standard, nie ma wpływu na żadne inne wymogi zawarte w MSSF 17.
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zmiany te nie zostały jeszcze zatwierdzone przez Unię Europejską. Oczekiwany wpływ zmian jest nieistotny na sprawozdania finansowe Grupy.
k) MSSF 14 „Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe”
Standard ten pozwala jednostkom, które sporządzają sprawozdanie finansowe zgodnie z MSSF po raz pierwszy
(z dniem 1 stycznia 2016 r. lub po tej dacie), do ujmowania kwot wynikających z działalności o regulowanych cenach, zgodnie z dotychczas stosowanymi zasadami rachunkowości. Dla poprawienia porównywalności,
z jednostkami które stosują już MSSF i nie wykazują takich kwot, zgodnie z opublikowanym MSSF 14 kwoty wynikające z działalności o regulowanych cenach, powinny podlegać prezentacji w odrębnej pozycji zarówno w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jak i w rachunku zysków i strat oraz sprawozdaniu z innych całkowitych dochodów.
Decyzją Unii Europejskiej MSSF 14 nie zostanie zatwierdzony. Oczekiwany wpływ zmian jest nieistotny na sprawozdania finansowe Grupy.
l) Zmiany do MSSF 10 i MSR 28 dot. sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem,
a jego jednostkami stowarzyszonymi lub wspólnymi przedsięwzięciami
Zmiany rozwiązują problem aktualnej niespójności pomiędzy MSSF 10, a MSR 28. Ujęcie księgowe zależy od tego, czy aktywa niepieniężne sprzedane lub wniesione do jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia stanowią „biznes” (ang. business).
W przypadku, gdy aktywa niepieniężne stanowią „biznes”, inwestor wykazuje pełny zysk lub stratę na transakcji. Jeżeli zaś aktywa nie spełniają definicji biznesu, inwestor ujmuje zysk lub stratę tylko w zakresie części stanowiącej udziały innych inwestorów.
Zmiany zostały opublikowane 11 września 2014 r. Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zatwierdzenie tej zmiany jest odroczone przez Unię Europejską. Oczekiwany wpływ zmian jest nieistotny na sprawozdania finansowe Grupy.
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2021 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2020 |
|
|
Kontrakty w okresie |
Kontrakty w okresie |
|
Kwoty ujęte w okresie |
|
|
|
Przychody z tytułu umów o budowę |
1 208 695 |
576 364 |
|
Koszty z tytułu umów o budowę |
1 070 793 |
520 976 |
|
Wynik przed ujęciem i rozliczeniem przyszłych strat |
137 902 |
55 388 |
|
Wynik brutto |
137 902 |
55 388 |
|
|
|
|
|
Marża zysku brutto |
|
|
|
bez uwzględnienia rezerw |
11% |
10% |
|
z uwzględnieniem rezerw |
11% |
10% |
Marża zysku brutto jest definiowana jako zysk brutto ze sprzedaży dzielony przez przychody ze sprzedaży.
|
|
|
2021 |
|
2020 |
||
|
|
Zwrot do 12 miesięcy |
Zwrot pow. 12 miesięcy |
Razem |
Zwrot do 12 miesięcy |
Zwrot pow. 12 miesięcy |
Razem |
|
Należności z tytułu kontraktów budowlanych - kaucje po zdyskontowaniu |
487 |
870 |
1 357 |
510 |
488 |
998 |
|
Odpis z tytułu utraty wartości |
(131) |
(439) |
(570) |
(83) |
(331) |
(414) |
|
Należności z tytułu kontraktów budowlanych - kaucje |
355 |
432 |
787 |
427 |
157 |
584 |
|
Zobowiązania wobec podwykonawców - kaucje po uwzględnieniu dyskonta |
14 214 |
11 575 |
25 789 |
8 924 |
10 639 |
19 563 |
|
|
2021 |
2020 |
|
Przychody z tytułu niezakończonych umów o budowę narastająco |
1 657 349 |
783 984 |
|
Kwoty zafakturowane do klientów narastająco (bez zaliczek) |
1 585 363 |
847 394 |
|
Saldo rozliczeń z tytułu niezakończonych kontraktów budowlanych |
71 986 |
(63 410) |
|
w tym: |
|
|
|
(1)Aktywa z tytułu wykonanych niezafakturowanych prac budowlanych brutto |
119 575 |
29 579 |
|
Odpis z tytułu utraty wartości aktywów z tytułu kontraktów budowlanych |
(242) |
(73) |
|
(1a)Aktywa z tytułu wykonanych niezafakturowanych prac budowlanych netto |
119 333 |
29 506 |
|
(2) Zobowiązania z tytułu zafakturowanych niewykonanych prac budowlanych |
47 589 |
92 916 |
|
Saldo rozliczeń z tytułu kontraktów budowlanych |
71 986 |
(63 410) |
|
w tym: |
|
|
|
Wycena kontraktów budowlanych - aktywa |
119 333 |
29 506 |
|
Wycena kontraktów budowlanych - rozliczenie sald (2) |
47 589 |
92 916 |
|
Zobowiązania z tytułu kontraktów budowlanych - zaliczki otrzymane |
4 651 |
3 626 |
|
Wycena kontraktów budowlanych - pasywa |
52 240 |
96 542 |
Dla wszystkich okresów wskazanych w tabeli powyżej, całe salda zobowiązań kontraktowych na początek okresu zostały rozpoznane jako przychody w danym okresie. Pozostała część zmiany salda zobowiązań z tytułu kontraktów budowlanych wynika z nadwyżki przychodów zafakturowanych w danym nad przychodami rozpoznanymi w sprawozdaniu z wyniku.
Z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności, tj. realizacji kontraktów budowlanych, Spółka nie jest w stanie wydzielić kumulatywnych zmian kwot ujętych przychodów, które wynikałyby ze zmian szacunku stopnia zaawansowania prac lub zmian szacunku ceny transakcyjnej w zakresie wystąpienia szacowanych kar od kwot przychodów ujętych w okresie z tyt. postępu prac. Niemniej jednak jak wskazano w opisanie zasad rachunkowości oraz znaczących szacunków: (i) zmiany całkowitych kosztów dla realizowanych projektów nie były znaczące i zazwyczaj mieściły się w przedziale odchyleń +/- 2% względem pierwotnie budżetowanych kosztów, oraz (ii) Spółka w prezentowanych okresach nie ponosiła kar od swoich odbiorców oraz na żaden z dni bilansowych nie wystąpiły przesłanki do rozpoznania kar na realizowanych kontraktach.
Odpis z tyt. utraty wartości aktywów z tyt. kontraktu wyliczany jest przy zastosowaniu matrycy odpisów jak dla należności handlowych. Całe saldo aktywów z tyt. kontraktu we wszystkich prezentowanych okresach jest nieprzeterminowane. Współczynnik odpisu wyliczonego zgodnie z metodą ECL dla aktywów kontraktowych wynosił 0,2% na 31.12.2021. Kwoty odpisu oraz ruchy na odpisie z tytułu utraty wartości aktywów z kontraktów budowlanych w prezentowanym sprawozdaniu finansowym są nieistotne stąd nie zostały zaprezentowane.
Zmiany w wartości aktywów i zobowiązań z wyceny kontraktów wynikają ze specyfiki rozliczania kontraktów budowlanych oraz harmonogramów fakturowania na poszczególnych kontraktach, tj. występują kontrakty o zróżnicowanych harmonogramach płatności, stąd nie występuje typowa zależność między terminem płatności, a wykonaniem obowiązku świadczenia.
Dnia 19 lutego 2021 roku, Spółka Dominująca wyemitowała 1.105.000 akcji w ramach programu pracowniczego. Wszystkie akcje emitowane w ramach programu zostały objęte przez managerów oraz kluczowych pracowników Grupy ONDE. Akcje zostały przyznane w zamian za pracę wykonaną w przeszłości, stąd też Grupa rozpoznała koszt jednorazowo w momencie objęcia akcji. Wartość godziwa programu pracowniczego została oszacowana jako iloczyn wartości jednej wynikającej z wyceny Grupy pomniejszonej o cenę za jaką pracownicy mogli objąć akcję oraz liczby wyemitowanych akcji. Wycena Spółki Dominującej została oszacowana na bazie szacowanych dyskontowanych przyszłych przepływów pieniężnych prognozowanych przez Spółkę oraz przy użyciu metody porównawczej
Koszt programu motywacyjnego został rozpoznany w sprawozdaniu z wyniku jednorazowo, z uwagi na fakt,
że świadczenie zostało zrealizowane wyłącznie w 2021 r. Pozostałe zapisy umowne, w tym opcja odkupu akcji przez ONDE S.A. mają jedynie charakter ochronny i ONDE S.A. nie ma intencji skorzystania z powyższych zapisów.
Kapitał zapasowy Grupy tworzony jest zgodnie z postanowieniami Kodeksu Spółek Handlowych oraz decyzjami akcjonariuszy. Zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych na pokrycie straty należy utworzyć kapitał zapasowy,
do którego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego. Tak utworzony kapitał zapasowy nie podlega podziałowi. O użyciu kapitału zapasowego i rezerwowego rozstrzyga Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, jednakże część kapitału zapasowego można użyć jedynie na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym i nie podlega on podziałowi na inne cele.
Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany.
W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Grupa może odpowiednio kształtować wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy lub wyemitować nowe akcje.
|
Stopa zwrotu z kapitału - ROE |
|
|
|
|
2021 |
2020 |
|
(1) Zysk netto przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej |
46 200 |
32 781 |
|
(2) Kapitał własny |
333 751 |
84 842 |
|
ROE [(1)/(2) * 100%] |
13,84% |
38,64% |
|
Wskaźnik ogólnego zadłużenia |
|
|
|
|
2021 |
2020 |
|
(1) Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania * |
237 541 |
285 716 |
|
(2) Aktywa razem |
571 292 |
370 558 |
|
Wskaźnik ogólnego zadłużenia [(1)/(2) * 100%] |
41,58% |
77,10% |
*„Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania” stanowią sumę wszystkich zobowiązań długoterminowych i zobowiązań krótkoterminowych wykazywanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Wysokość osiągniętego wskaźnika zadłużenia we wszystkich prezentowanych okresach mieściła się w zakresie wyznaczonym przez Zarząd jako poziom docelowy kształtowania się tego wskaźnika.
|
Wskaźnik zadłużenia kapitałów własnych |
|
|
|
|
2021 |
2020 |
|
(1) Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania * |
237 541 |
285 716 |
|
(2) Kapitał własny |
333 751 |
84 842 |
|
Wskaźnik zadłużenia kapitałów własnych [(1)/(2)] |
71,17% |
336,76% |
*„Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania” stanowią sumę wszystkich zobowiązań długoterminowych i zobowiązań krótkoterminowych wykazywanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Wysokość osiągniętego wskaźnika zadłużenia kapitałów własnych we wszystkich prezentowanych okresach mieściła się w zakresie wyznaczonym przez Zarząd jako poziom docelowy kształtowania się tego wskaźnika.
Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na kształtowanie się powyższych wskaźników i ich wartość jest zysk netto Grupy oraz dokapitalizowanie ONDE w ramach pierwotnej emisji akcji na GPW w Warszawie.
Kapitał podstawowy
Zgodnie z uchwałami Zgromadzenia Akcjonariuszy z dnia 19.02.2021, podjęto decyzję o podziale (splicie) akcji w stosunku 2.500 : 1 oraz podwyższeniu kapitału o kwotę 22,1 tys. zł (1 105 000 akcji) w ramach programu akcji pracowniczych.
Dnia 22 kwietnia 2021 r. sąd rejestrowy zatwierdził podwyższenie kapitału zakładowego do kwoty 935,6 tys. zł (46 780 000 akcji).
W dniu 19 lipca 2021 Spółka dominująca Grupy zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych. Przedmiotem publicznej subskrypcji było 8.250.000 szt. akcji - nowej emisji serii E.
Dnia 20 sierpnia 2021 r. sąd rejestrowy zatwierdził podwyższenie kapitału zakładowego do kwoty 1.101 tys. zł. (55.030.000 akcji).
Na 31 grudnia 2021 r. kapitał podstawowy składał się z 55.030.000 akcji o łącznej wartości 1.100.600,00 zł, a struktura Udziałowców posiadających ponad 5% udziału w kapitale zakładowym prezentowała się następująco:
|
Akcjonariusz |
% udziału w kapitale zakładowym |
|
ERBUD S.A. |
60,70% |
|
Jacek Leczkowski |
6,48% |
|
Nationale-Nederlanden |
5,53% |
|
MetLife PTE S.A. |
5,00% |
Statut Spółki nie przyznaje akcjonariuszom, o których mowa powyżej, żadnych uprawnień osobistych w stosunku do Spółki w szczególności nie przyznaje prawa do powoływania członków Zarządu ani członków Rady Nadzorczej Spółki.
Poniżej zaprezentowano podstawowy i rozwodniony zysk na jedną akcję:
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2021 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2020 |
|
Zysk netto |
46 200 |
32 781 |
|
Średnia ważona liczba akcji zwykłych (w szt.) |
50 358 082 |
45 675 000 |
|
Podstawowy i rozwodniony zysk na jedną akcję ( w zł) |
0,92 |
0,72 |
|
|
|
2021 |
2020 |
|
Nota 3.8. |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania (A) |
115 565 |
134 963 |
|
|
|
|
|
|
Nota 3.3. |
Zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek |
2 308 |
3 100 |
|
Nota 3.5. |
Zadłużenie z tytułu leasingu |
8 664 |
8 910 |
|
|
Zadłużenie długoterminowe |
10 972 |
12 010 |
|
|
|
|
|
|
Nota 3.3. |
Zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek |
7 182 |
933 |
|
Nota 3.5. |
Zadłużenie z tytułu leasingu |
4 198 |
3 128 |
|
|
Zadłużenie krótkoterminowe |
11 380 |
4 061 |
|
|
|
|
|
|
|
Zadłużenie razem (B) |
22 352 |
16 071 |
|
|
|
|
|
|
|
(Zadłużenie netto)/Środki pieniężne i ich ekwiwalenty netto ((A)-(B)) |
93 213 |
118 892 |
Zadłużenie netto Grupa definiuje jako saldo zadłużenia z tytułu kredytów i pożyczek oraz leasingu pomniejszone o środki pieniężne i ich ekwiwalenty (w tym środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania zaliczone do aktywów krótkoterminowych). W przypadku występowania nadwyżki środków pieniężnych i ich ekwiwalentów nad zadłużeniem, kwotę netto Grupa określa jako „środki pieniężne i ich ekwiwalenty netto”.
Zmiany zadłużenia w trakcie prezentowanych okresów sprawozdawczych były następujące:
|
Zadłużenie z tytułu: |
Kredytów i pożyczek |
Leasingu |
Razem zadłużenie |
|
Zadłużenie na 1 stycznia 2020 r. |
4 958 |
13 268 |
18 226 |
|
Zawarcie umów leasingu |
- |
3 351 |
3 351 |
|
Naliczenie odsetek od zadłużenia |
126 |
313 |
439 |
|
Wydatki z tytułu zaciągniętego zadłużenia - spłata kapitału |
925 |
4 716 |
5 641 |
|
Wydatki z tytułu zaciągniętego zadłużenia - spłata odsetek |
126 |
313 |
439 |
|
Pozostałe zmiany niepieniężne |
|
135 |
135 |
|
Zmiana zadłużenia w okresie |
(925) |
(1 230) |
(2 155) |
|
Zadłużenie na 31 grudnia 2020 r. |
4 033 |
12 038 |
16 071 |
|
Zwiększenie z tytułu przejęcia |
10 |
- |
10 |
|
Wpływy z tytułu zaciągniętego zadłużenia - otrzymane finansowanie |
66 332 |
- |
66 332 |
|
Zawarcie umów leasingu |
- |
5 255 |
5 255 |
|
Naliczenie odsetek od zadłużenia |
703 |
382 |
1 085 |
|
Wydatki z tytułu zaciągniętego zadłużenia - spłata kapitału |
60 933 |
4 431 |
65 364 |
|
Wydatki z tytułu zaciągniętego zadłużenia - spłata odsetek |
616 |
382 |
998 |
|
Różnice kursowe od zadłużenia w walutach obcych |
(39) |
- |
(39) |
|
Zmiana zadłużenia w okresie |
5 457 |
824 |
6 281 |
|
Zadłużenie na 31 grudnia 2021 r. |
9 490 |
12 862 |
22 352 |
|
|
2021 |
2020 |
|
Długoterminowe |
|
|
|
Kredyty bankowe |
2 308 |
3 100 |
|
Krótkoterminowe |
|
|
|
Kredyty w rachunku bieżącym |
- |
- |
|
Kredyty bankowe |
803 |
933 |
|
Pożyczki |
6 379 |
- |
|
|
7 182 |
933 |
|
|
|
|
|
Razem zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek |
9 490 |
4 033 |
|
|
2021 |
2021 |
2020 |
2020 |
|
|
W walucie funkcjonalnej |
W walucie obcej |
W walucie funkcjonalnej |
W walucie obcej |
|
Kredyty i pożyczki |
|
|
|
|
|
Długoterminowe |
2 308 |
- |
3 100 |
- |
|
Krótkoterminowe |
803 |
6 379 |
933 |
- |
|
Razem |
3 111 |
6 379 |
4 033 |
- |
Kredyty wykazane jako długoterminowe i krótkoterminowe oprocentowane są stopą WIBOR 1M+2,15% a pożyczka stałą stopą 8%. Na podane dni bilansowe, wartość godziwa kredytów i pożyczek nie była istotnie różna od wyceny w koszcie zamortyzowanym. Wartość godziwa kredytów i pożyczek jest szacowana za pomocą modeli zdyskontowanych przepływów (DCF) w oparciu o przepływy pieniężne odzwierciedlające harmonogram spłat otrzymanych kredytów przy zastosowaniu rynkowej stopy procentowej dla takich zobowiązań (tj. oszacowano stopę dyskonta na poziomie WIBOR 1M na dany dzień powiększony o stały procent wyrażający premię za ryzyko na poziomie 2,15%). Wartość godziwa kredytów i pożyczek długoterminowych wycenianych w koszcie zamortyzowanym jest klasyfikowana do drugiego poziomu hierarchii wartości godziwej.
Kowenanty
W ciągu roku, na dzień 31 grudnia 2021 r. oraz do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego wszystkie kowenanty zostały spełnione.
Kowenanty dotyczą wskaźnika obsługi zadłużenia wyliczanego jako wartość EBITDA (definicja w nocie 4.1.) dzielonego przez roczną wartość spłaty rat kapitałowych zgodnie z umową.
Na dzień bilansowy Spółka nie posiadała zadłużenia z tytułu wyemitowanych obligacji.
Szczegółowe ujawnienia dotyczące ujęcia księgowego umów leasingu zaprezentowano w nocie 6.1.
|
|
|
2021 |
2020 |
|
Okres |
|
Wartość nominalna minimalnych opłat |
Wartość nominalna minimalnych opłat |
|
Do 1 roku |
Krótkoterminowe |
4 660 |
3 384 |
|
Powyżej roku |
Długoterminowe |
12 510 |
12 646 |
|
Wartość nominalna minimalnych opłat |
|
17 170 |
16 030 |
|
Przyszłe koszty z tytułu leasingu |
|
4 308 |
3 992 |
|
Wartość bieżąca minimalnych opłat |
|
12 862 |
12 038 |
|
Do 1 roku |
Krótkoterminowe |
4 198 |
3 128 |
|
Powyżej roku |
Długoterminowe |
8 664 |
8 910 |
|
|
2021 |
2020 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
9 980 |
11 683 |
|
Razem |
9 980 |
11 683 |
Spółka jako zabezpieczenie umów finansowych ustanowiła hipoteki na nieruchomościach. Informacje dotyczące zadłużenia z tytułu kredytów i pożyczek zawarto w nocie 3.3.
|
|
Aktywa warunkowe |
Zobowiązania warunkowe |
|
|
2021 |
2020 |
2021 |
2020 |
|
Podmioty powiązane |
|
|
|
|
|
Gwarancje i poręczenia |
193 725 |
- |
50 000 |
50 000 |
|
Razem |
193 725 |
- |
50 000 |
50 000 |
|
Pozostałe jednostki |
|
|
|
|
|
Gwarancje i poręczenia |
51 206 |
29 978 |
218 364 |
138 662 |
|
Razem |
51 206 |
29 978 |
218 364 |
138 662 |
Aktywa warunkowe obejmują otrzymane od Erbud S.A. poręczenia oraz gwarancje wymagane zawartymi przez Grupę kontraktami. Ponadto na aktywa warunkowe składają się otrzymane przez Grupę gwarancje od podwykonawców będące zabezpieczeniem należytego wykonania prac oraz rękojmi.
Zobowiązania warunkowe obejmują poręczenie udzielone przez Grupę na rzecz Erbud S.A. oraz udzielone przez Grupę gwarancje (bankowe i ubezpieczeniowe) stanowiące zabezpieczenie należytego wykonania kontraktu oraz usunięcia wad i usterek.
|
|
2021 |
2020 |
|
Środki pieniężne w kasie |
68 |
23 |
|
Środki pieniężne na rachunkach bankowych |
104 642 |
111 991 |
|
Razem środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
104 710 |
112 014 |
Wartość odpisu z tytułu utraty wartości przez środki pieniężne jest nieistotna.
Środki pieniężne na rachunkach bankowych VAT na 31.12.2021 r. wyniosły 27.259 tys. zł. (na 31.12.2020 r. wyniosły 15.919 tys. zł.)
Środki pieniężna na rachunkach bankowych o ograniczonej możliwości dysponowania na koniec roku 2021 (10.855 tys. zł) i roku 2020 (22.949 tys. zł) stanowią środki pieniężne na rachunku powierniczym. Środki te podlegają ograniczeniom w dysponowaniu przez Spółkę i w związku z tym nie są dostępne do ogólnego użytku.
Zarząd analizuje wyniki segmentów przy użyciu kluczowych wskaźników efektywności takich jak EBIT, marża EBIT oraz EBITDA i skorygowana EBITDA. Zarząd Grupy uznaje wyżej wymienione miary jako istotne dodatkowe mierniki wyników i dlatego prezentuje je w sprawozdaniu obok mierników zdefiniowanych przez MSSF. Należy mieć na uwadze, że EBIT, marża EBIT i EBITDA nie są wskaźnikami zdefiniowanymi w MSSF oraz nie stanowią mierników wystandaryzowanych, dlatego sposoby ich kalkulacji mogą różnić się między różnymi jednostkami na rynku. W związku z tym, wskaźniki te nie powinny być analizowane osobno lub jako substytuty dla miar zdefiniowanych przez MSSF.
Koszt wynagrodzeń w formie akcji jest kosztem o charakterze jednorazowym, nie będącym kosztem gotówkowym. W związku z tym, na potrzeby analizy wyników, Zarząd posługuje się miarą skorygowany EBIT zdefiniowaną powyżej.
|
|
2021 |
2020 |
|
Zysk netto za okres obrotowy |
46 200 |
32 781 |
|
Podatek dochodowy |
16 270 |
8 307 |
|
Zysk brutto |
62 470 |
41 088 |
|
Koszty finansowe |
2 394 |
1 335 |
|
Przychody finansowe |
2 653 |
1 875 |
|
EBIT |
62 367 |
40 548 |
|
Wynagrodzenie w formie akcji |
28 343 |
- |
|
Skorygowany EBIT |
90 710 |
40 548 |
|
|
|
|
|
Amortyzacja |
6 601 |
5 663 |
|
Skorygowana EBITDA |
97 311 |
46 211 |
|
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży dóbr i usług |
1 217 445 |
586 315 |
|
Marża EBIT |
5% |
7% |
|
Skorygowana marża EBIT |
7% |
7% |
Grupa na podstawie raportowania zarządczego przedstawianego głównemu decydentowi operacyjnemu (tj. Zarządowi) zidentyfikowała trzy podstawowe segmenty sprawozdawcze pokrywające się z segmentami operacyjnymi:
● budownictwo drogowo-inżynieryjne (realizacja kontraktów w obszarze infrastruktury drogowej);
● budownictwo w segmencie odnawialnych źródeł energii (realizacja kontraktów dla branży fotowoltaicznej
oraz farm wiatrowych);
● segment pozostały (sprzedaż kruszywa, materiałów budowlanych oraz produkcji pomocniczej).
Podział działalności na poszczególne segmenty został dokonany na podstawie specyfiki realizowanych kontraktów. Taki podział odpowiada rozłożeniu zasadniczych ryzyk oraz zwrotów z poniesionych nakładów. Klasyfikacja segmentów nie uległa zmianie od 31 grudnia 2020 r.
Dane finansowe przygotowywane dla celów sprawozdawczości zarządczej stanowiące podstawę danych na temat segmentów sprawozdawczych i operacyjnych, oparte są na tych samych zasadach rachunkowości, jakie stosuje się przy sporządzaniu sprawozdań finansowych Grupy. Zarząd Grupy spośród pozycji bilansowych z perspektywy segmentów operacyjnych analizuje jedynie aktywa i zobowiązania z tytułu kontraktów budowlanych.
Sezonowość kontraktów budowlanych cechuje się tym, że przychody w pierwszym kwartale są najniższe w porównaniu do pozostałych kwartałów.
W okresie do 31 grudnia 2021 r. i do dnia zatwierdzenia skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego brak jest zdarzeń o charakterze jednorazowym, które miałyby istotny wpływ na segmenty sprawozdawcze, za wyjątkiem przyznanych wynagrodzeń w formie akcji.
Wartości szacunkowe prezentowane w poprzednich okresach nie uległy istotnej zmianie względem historycznych informacji sporządzonych na dzień 31 grudnia 2020 r.
Grupa nie posiada kontrahentów od których pochodzi więcej niż 10% ogółu przychodów, z jednym wyjątkiem: firmą Mosty Łódź S.A. (ok.17%).
W przypadku Grupy segmenty sprawozdawcze pokrywają się z segmentami operacyjnymi.
|
Główne informacje dotyczące segmentów w okresach sprawozdawczych |
Grupa prowadzi działalność wyłącznie w Polsce.
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2021 |
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2020 |
|
|
|
Kraj (Polska) |
Razem |
Kraj (Polska) |
Razem |
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych, w tym: |
1 217 445 |
1 217 445 |
586 315 |
586 315 |
|
Przychody rozpoznawane w czasie |
1 208 695 |
1 208 695 |
576 364 |
576 364 |
|
Przychody rozpoznawane w punkcie w czasie |
8 750 |
8 750 |
9 951 |
9 951 |
|
Aktywa trwałe inne niż instrumenty finansowe i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
61 760 |
61 760 |
27 184 |
27 184 |
Wszystkie kontrakty budowlane są w cenach stałych (zryczałtowanych) z elementem zmiennym w postaci ewentualnych kar w przypadku nieterminowego wykonania prac.
W segmentach Budownictwo w segmencie odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz segmencie drogowo-inżynieryjnym występują zarówno kontrakty długo- jak i krótkoterminowe. Typowy okres trwania kontraktu w segmencie budownictwa dla OZE zamyka się w okresie 9 do 18 miesięcy; w segmencie drogowo-inżynieryjnym długość trwania kontraktu jest zależna od jego kontraktu (w prezentowanych okresach najkrótsze kontrakty trwały 6 miesięcy, a najdłuższe do 4 lat).
W segmencie pozostałym występują wyłącznie kontrakty krótkoterminowe. W segmencie tym nie występują kontrakty, w stosunku do których obowiązek świadczenia nie zostałby zrealizowany w okresie sprawozdawczym.
W segmencie drogowo-inżynieryjnym przychody generowane są od klientów, którymi są podmioty publiczne, a w segmencie OZE od klientów, którymi są podmioty prywatne.
Dane dotyczące przychodów i wyników oraz aktywów i zobowiązań poszczególnych segmentów sprawozdawczych przedstawiono w poniższej tabeli.
|
|
|
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2021 |
|
|
Budownictwo Drogowo-inżynieryjne |
Segment Odnawialnych Źródeł Energii |
Segment pozostały |
Razem działalność kontynuowana |
|
|
|
|
|
|
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych |
278 022 |
932 453 |
6 970 |
1 217 445 |
|
Przychody ze sprzedaży razem |
278 022 |
932 453 |
6 970 |
1 217 445 |
|
Wyniki segmentów oraz uzgodnienie do zysku brutto Grupy |
|
|
|
|
|
Koszt własny sprzedaży |
261 933 |
807 897 |
6 633 |
1 076 463 |
|
Marża na sprzedaży |
16 089 |
124 556 |
337 |
140 982 |
|
Marża na sprzedaży % |
6% |
13% |
5% |
12% |
|
Wynik na pozostałej działalności operacyjnej |
(11 022) |
(38 969) |
(281) |
(50 272) |
|
Płatność w formie akcji |
- |
- |
(28 343) |
(28 343) |
|
Wynik segmentu – EBIT |
5 067 |
85 587 |
(28 287) |
62 367 |
|
Wynik segmentu - EBIT skorygowany |
5 067 |
85 587 |
56 |
90 710 |
|
Marża EBIT |
2% |
9% |
-406% |
5% |
|
Marża EBIT - skorygowana |
2% |
9% |
1% |
7% |
|
Udział w wynikach jednostek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięć wycenianych metodą praw własności |
- |
(156) |
- |
(156) |
|
Wynik na działalności finansowej (przychody finansowe minus koszty finansowe) |
|
|
|
259 |
|
Wynik brutto |
|
|
|
62 470 |
|
Podatek dochodowy |
|
|
|
16 270 |
|
Wynik netto |
|
|
|
46 200 |
|
|
|
|
|
|
|
Amortyzacja |
3 776 |
2 825 |
- |
6 601 |
|
Wynik segmentu – EBITDA |
8 843 |
88 412 |
(28 287) |
68 968 |
|
Wynik segmentu – EBITDA skorygowana |
8 843 |
88 412 |
56 |
97 311 |
|
Aktywa i zobowiązania |
|
|
|
|
|
Wycena kontraktów budowlanych - aktywa |
34 897 |
84 436 |
- |
119 333 |
|
Aktywa pozostałe |
445 152 |
6 805 |
|
451 959 |
|
Aktywa razem |
|
|
|
571 292 |
|
Wycena kontraktów budowlanych - pasywa |
6 586 |
45 654 |
- |
52 240 |
|
Pasywa pozostałe |
512 244 |
6 805 |
- |
519 052 |
|
Pasywa razem |
|
|
|
571 292 |
|
Inne istotne pozycje |
|
|
|
|
|
Odwrócenie utraty/(utrata) wartości aktywów finansowych i aktywów z wyceny kontraktów |
(361) |
(1 065) |
- |
(1 426) |
|
Nakłady na rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne i prawne |
1 465 |
4 461 |
- |
5 926 |
|
Przychody z tytułu odsetek |
2 649 |
4 |
- |
2 653 |
|
Koszty z tytułu odsetek |
1 004 |
10 |
- |
1 014 |
|
|
|
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2020 |
|
|
Budownictwo Drogowo-inżynieryjne |
Segment Odnawialnych Źródeł Energii |
Segment pozostały |
Razem działalność kontynuowana |
|
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych |
95 944 |
481 048 |
9 323 |
586 315 |
|
Przychody ze sprzedaży razem |
95 944 |
481 048 |
9 323 |
586 315 |
|
Wyniki segmentów oraz uzgodnienie do zysku brutto Grupy |
|
|
|
|
|
Koszt własny sprzedaży |
86 995 |
434 451 |
8 111 |
529 557 |
|
Marża na sprzedaży |
8 949 |
46 597 |
1 212 |
56 758 |
|
Marża na sprzedaży % |
9% |
10% |
13% |
10% |
|
Wynik na pozostałej działalności operacyjnej |
(1 762) |
(14 179) |
(269) |
(16 210) |
|
Wynik segmentu – EBIT |
7 187 |
32 418 |
943 |
40 548 |
|
Marża EBIT |
7% |
7% |
10% |
7% |
|
Wynik na działalności finansowej (przychody finansowe minus koszty finansowe) |
|
|
|
540 |
|
Wynik brutto |
|
|
|
41 088 |
|
Podatek dochodowy |
|
|
|
8 307 |
|
Wynik netto |
|
|
|
32 781 |
|
|
|
|
|
|
|
Amortyzacja |
3 027 |
1 507 |
1 129 |
5 663 |
|
Wynik segmentu – EBITDA |
10 214 |
33 925 |
2 072 |
46 211 |
|
Aktywa i zobowiązania |
|
|
|
|
|
Wycena kontraktów budowlanych - aktywa |
8 196 |
21 310 |
- |
29 506 |
|
Aktywa pozostałe |
341 052 |
- |
- |
341 052 |
|
Aktywa razem |
349 248 |
21 310 |
- |
370 558 |
|
Wycena kontraktów budowlanych - pasywa |
16 283 |
80 259 |
- |
96 542 |
|
Pasywa pozostałe |
274 016 |
- |
- |
274 016 |
|
Pasywa razem |
|
|
|
370 558 |
|
Inne istotne pozycje |
|
|
|
|
|
Odwrócenie utraty/(utrata) wartości aktywów finansowych i aktywów z wyceny kontraktów |
1 009 |
(247) |
- |
762 |
|
Nakłady na rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne i prawne |
1 442 |
- |
- |
1 442 |
|
Przychody z tytułu odsetek |
1 309 |
- |
- |
1 309 |
|
Koszty z tytułu odsetek |
840 |
- |
- |
840 |
Poniższa tabela przedstawia informacje odnośnie zagregowanej kwoty cen transakcyjnych alokowanych do obowiązków świadczenia niewykonanych lub nie w pełni wykonanych na dzień bilansowy z tyt. realizacji kontraktów budowlanych.
|
|
2021 |
2020 |
|
Łączna wartość otwartych kontraktów |
2 583 776 |
1 861 284 |
|
Kumulatywna wartość przychodów z otwartych kontraktów rozpoznana do dnia sprawozdawczego |
1 657 349 |
783 984 |
|
Wartość przychodów pozostająca do rozpoznania w kolejnych okresach z otwartych kontraktów |
926 427 |
1 077 300 |
|
Długoterminowe (przychody do zrealizowania w okresie od roku do 3 lat od daty bilansowej) |
69 412 |
233 564 |
|
Krótkoterminowe (przychody do zrealizowania w okresie poniżej roku od daty bilansowej) |
857 015 |
843 736 |
Z uwagi na specyfikę realizowanych kontraktów długoterminowych, nie jest możliwe dokładne oszacowanie przedziałów czasowych, w jakich będą rozpoznawane przychody z rozpoczętych na dany dzień bilansowy kontraktów w horyzoncie dłuższym niż jeden rok.
Przychody osiągane przez Grupę pochodzą z realizacji prac budowlanych na terenie Polski oraz sprzedaży pozostałej do lokalnych odbiorców. Dane liczbowe dotyczące przychodów przedstawiono w nocie 4.2 Segmenty sprawozdawcze.
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2021 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2020 |
|
Usługi obce |
652 862 |
364 330 |
|
w tym usługi obce od podwykonawców |
538 571 |
325 888 |
|
Zużycie materiałów i energii |
396 445 |
131 000 |
|
Koszty świadczeń pracowniczych |
85 006 |
39 334 |
|
w tym wynagrodzenia w formie akcji |
28 343 |
- |
|
Amortyzacja |
6 601 |
5 663 |
|
Podatki i opłaty |
2 880 |
1 337 |
|
Pozostałe koszty rodzajowe |
6 740 |
3 240 |
|
Wartość sprzedanych towarów i materiałów |
2 264 |
1 877 |
|
Koszty według rodzaju razem |
1 152 798 |
546 781 |
|
Zmiana stanu produktów, produkcji w toku |
464 |
(337) |
|
Koszty sprzedaży (wielkość ujemna) |
(2 163) |
(1 469) |
|
Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna) |
(74 636) |
(15 418) |
|
Koszt wytworzenia sprzedanych produktów |
1 076 463 |
529 557 |
|
|
2021 |
2020 |
|
Wynagrodzenia |
74 323 |
31 508 |
|
w tym wynagrodzenia w formie akcji |
28 343 |
- |
|
Koszty programów określonych świadczeń po okresie zatrudnienia |
35 |
9 |
|
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia na rzecz pracowników |
10 648 |
7 817 |
|
Razem |
85 006 |
39 334 |
|
|
Pozostałe Przychody Operacyjne |
2021 |
2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych |
158 |
34 |
|
|
Kary, grzywny i odszkodowania |
1 |
83 |
|
|
Pozostałe |
170 |
156 |
|
|
Razem pozostałe przychody operacyjne |
329 |
273 |
|
|
Pozostałe Koszty Operacyjne |
2021 |
2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Koszty postępowania sądowego |
1 |
- |
|
|
Kary, grzywny i odszkodowania |
283 |
250 |
|
|
Darowizny |
158 |
32 |
|
|
Pozostałe |
277 |
76 |
|
|
Razem pozostałe koszty operacyjne |
719 |
358 |
|
|
Przychody Finansowe |
2021 |
2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Odsetki |
|
|
|
Nota 5.1.2. |
Z tytułu udzielonych pożyczek |
934 |
903 |
|
|
Pozostałe |
1 719 |
406 |
|
|
Różnice kursowe |
- |
229 |
|
|
Pozostałe |
- |
337 |
|
|
Razem przychody finansowe |
2 653 |
1 875 |
|
|
Koszty Finansowe |
2021 |
2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Odsetki |
|
|
|
Nota 3.2. |
Od kredytów i pożyczek |
418 |
126 |
|
Nota 3.5. |
Od Leasingów |
382 |
313 |
|
|
Pozostałe |
214 |
401 |
|
|
|
|
|
|
|
Bankowa prowizja przygotowawcza dotycząca finansowania w rachunku bieżącym |
- |
365 |
|
|
Różnice kursowe |
180 |
- |
|
|
Zabezpieczenie Transakcji Finansowych |
1 093 |
- |
|
|
Pozostałe |
107 |
130 |
|
|
Razem koszty finansowe |
2 394 |
1 335 |
Uzgodnienie oczekiwanego obciążenia z tytułu podatku dochodowego przedstawia poniższa tabela:
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2021 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2020 |
|
Wynik brutto przed opodatkowaniem |
62 470 |
41 088 |
|
Podatek według ustawowej stawki podatkowej obowiązującej w Polsce - 19% |
11 869 |
7 807 |
|
Nadwyżka przychodów nieopodatkowanych nad kosztami niebędącymi kosztami uzyskania przychodów |
(984) |
500 |
|
Wynagrodzenia w formie akcji |
5 385 |
- |
|
Podatek wykazany w wyniku finansowym |
16 270 |
8 307 |
|
Podatek bieżący |
8 957 |
16 272 |
|
Podatek odroczony |
7 313 |
(7 965) |
|
Efektywna stopa podatkowa |
26,03% |
20,22% |
Poniższa tabela przedstawia zmiany aktywów i zobowiązań z tytułu podatku odroczonego w roku obrotowym:
|
|
|
|
Wpływ na |
|
Wpływ na |
|
||
|
|
|
1 stycznia 2020 |
Wynik netto |
Zyski zatrzymane |
31 grudnia 2020 |
Wynik netto |
Zyski zatrzymane |
31 grudnia 2021 |
|
|
Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wycena kontraktów budowlanych - pasywa oraz podatkowa produkcja w toku |
13 726 |
9 121 |
- |
22 847 |
8 712 |
- |
31 559 |
|
|
Rezerwy |
685 |
570 |
- |
1 255 |
912 |
- |
2 167 |
|
|
Strata podatkowa |
561 |
(561) |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
Naliczone wynagrodzenia i obciążenia |
72 |
126 |
- |
198 |
63 |
- |
261 |
|
|
Odpisy aktualizujące wartość należności |
840 |
(179) |
- |
661 |
296 |
- |
957 |
|
|
Inne zobowiązania finansowe |
- |
- |
- |
- |
610 |
- |
610 |
|
|
Pozostałe |
32 |
25 |
- |
57 |
(26) |
- |
31 |
|
|
Razem |
15 916 |
9 102 |
- |
25 018 |
10 567 |
- |
35 585 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wycena kontraktów budowlanych - aktywa |
4 502 |
1 117 |
- |
5 619 |
17 099 |
- |
22 718 |
|
|
Przeszacowanie aktywów do wartości godziwej |
582 |
- |
- |
582 |
- |
6 489 |
7 071 |
|
|
Wycena bilansowa oraz dyskonto zobowiązań |
- |
- |
- |
- |
440 |
- |
440 |
|
|
Naliczone odsetki od zadłużenia |
47 |
110 |
- |
157 |
128 |
- |
285 |
|
|
Zarachowane przychody |
- |
- |
- |
- |
123 |
- |
123 |
|
|
Pozostałe |
106 |
(90) |
- |
16 |
90 |
- |
106 |
|
|
Razem |
5 237 |
1 137 |
- |
6 374 |
17 880 |
6 489 |
30 743 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kompensata aktywów i zobowiązań |
5 237 |
|
|
6 374 |
|
|
30 743 |
|
|
Stan po kompensacie |
10 679 |
|
|
18 644 |
|
|
17 820 |
|
|
Aktywa |
10 679 |
|
|
18 644 |
|
|
11 331 |
|
|
Zobowiązania |
- |
|
|
- |
|
|
6 489 |
|
|
Wpływ netto zmian w okresie |
|
7 965 |
- |
|
(7 313) |
(6 489) |
|
W roku zakończonym 31 grudnia 2021 r. oraz 31 grudnia 2020 r. nie wystąpiły ujemne pozycje różnic przejściowych, od których nie ujęto aktywa z tytułu podatku odroczonego.
W tabeli poniżej zawarto okresy realizacji aktywów i zobowiązań z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
|
|
|
2021 |
|
2020 |
|
|
Aktywa |
Zobowiązania |
Aktywa |
Zobowiązania |
|
Krótkoterminowe |
25 011 |
23 241 |
23 100 |
5 793 |
|
Długoterminowe |
10 574 |
7 502 |
1 918 |
581 |
|
Razem |
35 585 |
30 743 |
25 018 |
6 374 |
Od roku 2018 Spółka ONDE S.A. realizuje kontrakt budowlany w ramach konsorcjum z Przedsiębiorstwem Inżynieryjnych Robót Kolejowych „TOR-KRAK” Sp. z o.o. Spółka pełni rolę lidera konsorcjum, które nie posiada odrębnej formy prawnej, a jest jedynie porozumieniem funkcjonującym na potrzebę realizacji kontraktu na budowę trasy tramwajowej wraz z rozbudową układu drogowego w Bydgoszczy. Spółka wraz ze współkonsorcjantem sprawują wspólną kontrolę nad wspólnym działaniem w formie posiadania po 50% głosów w Komitecie Zarządzającym konsorcjum.
Nie występują zobowiązania zaciągnięte, a nieujęte w dniu sporządzenia historycznej informacji finansowej dotyczące zaangażowania Spółki we wspólnym działaniu.
Umowa konsorcjum wskazuje na zakres prac do wykonania przez każdego z konsorcjantów. Każdy konsorcjant realizuje swoje prace przy wykorzystaniu własnych aktywów; nie występują wspólne aktywa używane do realizacji tej umowy. Każdy konsorcjant ponosi własne koszty realizacji swojego zakresu prac i ma zobowiązania do ich pokrycia; nie występują zobowiązania i koszty ponoszone wspólnie. W ramach prac realizowanych w ramach konsorcjum Spółka rozpoznaje w sprawozdaniu z wyniku jedynie przychody oraz koszty przypadające bezpośrednio na zakres prac do zrealizowania w ramach umowy przypadający na Spółkę. Każdy ze współkonsorcjantów odpowiada za realizację swojego zakresu prac, zgodnie z ustaleniami pomiędzy konsorcjantami zawartymi w umowie. Cena transakcyjna przypadająca na Spółkę z tytułu realizacji tej umowy wynosi 77,6 mln zł. Wobec zamawiającego konsorcjanci odpowiadają solidarnie za wykonane w ramach konsorcjum prace oraz naprawy gwarancyjne, przy czym w przypadku gdy zamawiający zrealizuje to prawo wobec Spółki w odniesieniu do prac wykonanych przez TOR-KRAK, Spółka ma roszczenie zwrotne wobec TOR-KRAK w tym samym zakresie.
Każdy z konsorcjantów ma prawo do swojej części wynagrodzenia od zleceniodawcy za realizacje swojej części prac budowlanych. W odniesieniu do prac wykonanych przez TOR-KRAK, które Spółka jako lider konsorcjum fakturuje na zleceniodawcę, Spółka działa jako agent (zgodnie polityką rachunkowości przedstawiona w nocie 2.1.) w związku z tym nie wykazuje przychodów i kosztów dot. prac realizowanych przez TOR-KRAK. Przychody i koszty realizacji prac na rzecz TOR-KRAK wykazane są w ramach przychodów i kosztów realizacji kontraktów budowlanych w segmencie budownictwa drogowo-inżynieryjnego.
W tytułu realizacji tego kontraktu, Spółka jako leader konsorcjum otrzymuje płatności od zamawiającego, na odrębny rachunek powierniczy prowadzony na rzecz Spółki, z którego uwolnienie środków wymaga wspólnej zgody obu konsorcjantów. Saldo tych środków pieniężnych na 31 grudnia 2021 r. wynosi 10.855 tys. zł i jest wykazywane na bilansie Spółki jako środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania. Środki te zostaną uwolnione po finalnym rozliczeniu kontraktu przez konsorcjantów i inwestora, przypadającym na rok 2022. Jednocześnie przypadające na rzecz TOR-KRAK kwota jest wykazywana jako zobowiązanie.
W tabeli poniżej przedstawiono wartość bilansową istotnych grup aktywów finansowych i zobowiązań finansowych w podziale na kategorie. Wartość bilansowa posiadanych przez Grupę aktywów finansowych i zobowiązań finansowych przedstawionych w poniższych tabelach nie różniła się istotnie od ich wartości godziwej we wszystkich prezentowanych okresach.
|
|
|
Kategorie instrumentów finansowych |
|
||
|
|
Linia w sprawozdaniu z sytuacji finansowej |
Aktywa wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania leasingowe |
Razem istotne kategorie |
|
|
2021 |
|
|
|
|
|
Nota 5.1.2. |
Aktywa finansowe - Udzielone pożyczki |
33 798 |
- |
- |
33 798 |
|
Nota 5.1.1. |
Aktywa finansowe - pozostałe |
- |
- |
- |
- |
|
Nota 2.2. |
Należności z tytułu kontraktów budowlanych – kaucje |
787 |
- |
- |
787 |
|
Nota 6.6. |
Należności z tytułu dostaw i usług |
124 288 |
- |
- |
124 288 |
|
Nota 6.6. |
Pozostałe należności |
5 483 |
- |
- |
5 483 |
|
Nota 2.3. |
Wycena kontraktów budowlanych – aktywa |
119 333 |
- |
- |
119 333 |
|
Nota 3.8. |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
115 565 |
- |
- |
115 565 |
|
Nota 3.8. |
Środki pieniężne na rachunkach VAT |
27 259 |
- |
- |
27 259 |
|
Nota 2.2. |
Zobowiązania wobec podwykonawców – kaucje |
- |
25 789 |
- |
25 789 |
|
Nota 2.3. |
Zobowiązania wobec podwykonawców – wycena |
- |
52 240 |
- |
52 240 |
|
Nota 6.10. |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
- |
106 539 |
- |
106 539 |
|
Nota 6.10. |
Pozostałe zobowiązania |
- |
18 688 |
- |
18 688 |
|
Nota 3.2.-3.3. |
Zadłużenie |
- |
9 490 |
12 862 |
22 352 |
|
|
Razem |
426 513 |
212 746 |
12 862 |
652 121 |
|
|
|
Kategorie instrumentów finansowych |
|
||
|
|
Linia w sprawozdaniu z sytuacji finansowej |
Aktywa wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania leasingowe |
Razem istotne kategorie |
|
|
2020 |
|
|
|
|
|
Nota 5.1.2. |
Aktywa finansowe - Udzielone pożyczki |
19 288 |
- |
- |
19 288 |
|
Nota 5.1.1. |
Aktywa finansowe - pozostałe |
1 826 |
- |
- |
1 826 |
|
Nota 2.2. |
Należności z tytułu kontraktów budowlanych – kaucje |
584 |
- |
- |
584 |
|
Nota 6.6. |
Należności z tytułu dostaw i usług |
101 795 |
- |
- |
101 795 |
|
Nota 6.6. |
Pozostałe należności |
1 473 |
- |
- |
1 473 |
|
Nota 2.3. |
Wycena kontraktów budowlanych – aktywa |
29 506 |
- |
- |
29 506 |
|
Nota 3.8. |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
134 963 |
- |
- |
134 963 |
|
Nota 3.8. |
Środki pieniężne na rachunkach VAT |
15 919 |
- |
- |
15 919 |
|
Nota 2.2. |
Zobowiązania wobec podwykonawców – kaucje |
- |
19 563 |
- |
19 563 |
|
Nota 2.3. |
Zobowiązania wobec podwykonawców – wycena |
- |
96 542 |
- |
96 542 |
|
Nota 6.10. |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
- |
129 205 |
- |
129 205 |
|
Nota 6.10. |
Pozostałe zobowiązania |
- |
21 704 |
- |
21 704 |
|
Nota 3.2.-3.3. |
Zadłużenie |
- |
4 033 |
12 038 |
16 071 |
|
|
Razem |
305 354 |
271 047 |
12 038 |
588 439 |
* Środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania.
Wpływ tych instrumentów finansowych na wyniki Grupy w okresie sprawozdawczym i analogicznym okresie roku ubiegłego przedstawiono w poniższych tabelach.
|
|
|
Kategorie instrumentów finansowych |
|
|
|
|
|
|
Aktywa wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania leasingowe |
Razem istotne kategorie |
|
|
2021 |
|
|
|
|
|
|
Wpływ na wynik finansowy |
|
|
|
|
|
Nota 4.7. |
Przychody finansowe/(koszty finansowe) – odsetki |
2 653 |
(633) |
(382) |
1 638 |
|
Nota 4.7. |
Przychody finansowe/(koszty finansowe) - różnice kursowe |
- |
(180) |
- |
(180) |
|
|
Odwrócenie utraty/(utrata) wartości aktywów finansowych i aktywów z wyceny kontraktów z klientami |
(1 426) |
- |
- |
(1 426) |
|
|
Razem |
1 227 |
(813) |
(382) |
32 |
|
|
|
Kategorie instrumentów finansowych |
|
|
|
|
|
|
Aktywa wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
Zobowiązania leasingowe |
Razem istotne kategorie |
|
|
2020 |
|
|
|
|
|
|
Wpływ na wynik finansowy |
|
|
|
|
|
Nota 4.7. |
Przychody finansowe/(koszty finansowe) – odsetki |
1 309 |
(527) |
(313) |
469 |
|
Nota 4.7. |
Przychody finansowe/(koszty finansowe) - różnice kursowe |
- |
229 |
- |
229 |
|
|
Odwrócenie utraty/(utrata) wartości aktywów finansowych i aktywów z wyceny kontraktów z klientami |
762 |
- |
- |
762 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Razem |
2 071 |
(298) |
(313) |
1 460 |
* Środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania.
Grupa posiadała na dzień bilansowy udziały w spółkach zależnych i współzależnych przedstawione w nocie 6.12. oraz następujące pozycje wykazane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako aktywa finansowe:
|
|
|
2021 |
2020 |
|
Nota 5.1.2. |
Udzielone pożyczki |
33 798 |
19 288 |
|
|
Kaucja stanowiąca zabezpieczenie dla gwarancji |
- |
1 826 |
|
|
Razem |
33 798 |
21 114 |
|
|
Długoterminowe |
5 338 |
5 695 |
|
|
Krótkoterminowe |
28 460 |
15 419 |
Pożyczki zaklasyfikowane są do Poziomu 1 modelu utraty wartości na wszystkie prezentowane dni bilansowe. Wszystkie udzielone pożyczki na poszczególne dni bilansowe uznane zostały za instrumenty o niskim ryzyku kredytowym, w związku z czym odpis na oczekiwane straty kredytowe ujęty w ciągu danego okresu ogranicza się do 12-miesięcznych oczekiwanych strat kredytowych. Oczekiwaną stratę kredytową wyliczono na podstawie prawdopodobieństwa niewypełnienia zobowiązania, profilu spłat uzgodnionego w umowie pożyczki i oceny odzysków z zabezpieczenia. Na poszczególne dni bilansowe wysokość odpisu z tyt. utraty wartości oraz jego zmiany w prezentowanych okresach były nieistotne kwotowo stąd Grupa nie prezentuje ruchów na odpisie. Zwiększenie salda pożyczek w wyniku udzielenia nowych pożyczek nie przyczyniło się istotnie do zmiany wysokości odpisu z tyt. utraty wartości.
|
Pożyczkobiorca |
Waluta pożyczki |
Oprocentowanie |
Termin spłaty |
2021 |
2020 |
|
Goalscreen Holdings Limited |
EUR |
6% |
2021-12-02 |
20 934 |
- |
|
FARMA WIATROWA SZYBOWICE SP. Z O.O. |
PLN |
8% |
2021-12-02 |
2 269 |
- |
|
PfelgeQuartier Beteiligungs |
EUR |
4% |
2022-01-31 |
3 995 |
3 870 |
|
FIRMA FRANKIEWICZ ENERGY |
PLN |
6% |
2022-04-29 |
1 262 |
- |
|
ERBUD S.A. |
PLN |
WIBOR 6M + 3,5% |
2021-12-31 |
- |
15 398 |
|
KWE |
PLN |
3% |
2032-01-01 |
2 991 |
- |
|
ELEKTROWNIA DEPVPL 22 |
PLN |
0% |
2025-06-25 |
1 200 |
- |
|
AZURYT 6 INVESTMENTS |
PLN |
8% |
2023-10-19 |
1 147 |
- |
|
Avista Invest Sp. z o.o. |
PLN |
WIBOR 3M + 5,3% |
2021-06-30 |
- |
20 |
|
Razem, w tym: |
|
|
|
33 798 |
19 288 |
|
Długoterminowe |
|
|
|
5 338 |
3 870 |
|
Krótkoterminowe |
|
|
|
28 460 |
15 418 |
Pożyczki udzielone dla których termin spłaty przypadał przed dniem bilansowym zostaną rozliczone w pierwszym półroczu 2022 r. w ramach planowanych wspólnych przedsięwzięć finansowych.
Grupa w toku prowadzonej działalności narażona jest na następujące istotne rodzaje ryzyka finansowego: ryzyko rynkowe (w tym ryzyko walutowe, ryzyko stóp procentowych), ryzyko kredytowe oraz ryzyko płynności. Za ustalenie zasad zarządzania powyższymi ryzykami oraz ich weryfikację odpowiada Zarząd Grupy.
W ramach podstawowej działalności operacyjnej Spółka zawiera przede wszystkim kontrakty budowlane kwotowane w walucie krajowej (PLN), jedynie sporadycznie są to kontrakty denominowane w walutach obcych.
Niemniej, w odniesieniu do należności i zobowiązań wynikających z zawartych umów na zakupy materiałów, z tytułu których nastąpią płatności w EUR oraz w odniesieniu do udzielonych pożyczek denominowanych w EUR Spółka narażona jest na ryzyko walutowe.
|
|
|
|
|
|
|
2021 |
|
|
|
Ekspozycja na ryzyko walutowe (tys. PLN) |
Wpływ na sprawozdanie z wyniku w tys. PLN |
Wpływ na pozostałe całkowite dochody w tys. PLN |
||
|
|
|
zmiana kursu +10% |
zmiana kursu -10% |
zmiana kursu +10% |
zmiana kursu -10% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa |
|
|
|
|
|
|
Nota 5.1.2. |
Aktywa finansowe - udzielone pożyczki |
24 929 |
2 493 |
(2 493) |
- |
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania |
|
|
|
|
|
|
Nota 3.2.-3.5. |
Zadłużenie |
(6 379) |
(638) |
638 |
- |
- |
|
Nota 6.10. |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
(7 227) |
(723) |
723 |
- |
- |
|
|
Wpływ razem |
|
|
|
|
|
|
|
Wpływ zmian kursów - aktywa i zobowiązania razem |
11 323 |
1 132 |
(1 132) |
- |
- |
|
|
|
|
|
|
|
2020 |
|
|
|
Ekspozycja na ryzyko walutowe (tys. PLN) |
Wpływ na sprawozdanie z wyniku w tys. PLN |
Wpływ na pozostałe całkowite dochody w tys. PLN |
||
|
|
|
zmiana kursu +10% |
zmiana kursu -10% |
zmiana kursu +10% |
zmiana kursu -10% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa |
|
|
|
|
|
|
Nota 5.1.2. |
Aktywa finansowe - udzielone pożyczki |
3 870 |
387 |
(387) |
- |
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania |
|
|
|
|
|
|
Nota 6.10. |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
(115) |
(11) |
11 |
- |
- |
|
|
Wpływ razem |
|
|
|
|
|
|
|
Wpływ zmian kursów - aktywa i zobowiązania razem |
3 755 |
376 |
(376) |
- |
- |
Ryzyko stóp procentowych występuje głównie w związku z korzystaniem przez Grupę z zadłużenia, tj. kredytów bankowych i pożyczek (nota 3.3.) oraz leasingu (nota 3.5.).
Ponadto Grupa alokuje wolne środki pieniężne częściowo w inwestycje o zmiennej stopie procentowej (lokaty) oraz udziela pożyczek w oparciu o zmienną stopę procentową.
Aktywa i zobowiązania oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, narażają Grupę na ryzyko zmiany przepływów pieniężnych. Natomiast oprocentowane według stopy stałej (udzielane pożyczki) naraża Grupę na ryzyko zmiany wartości godziwej, niemniej jednak ze względu na fakt, iż Grupa nie wycenia tych pozycji do wartości godziwej, wpływ ten nie jest odzwierciedlany w sprawozdaniu finansowym.
Grupa monitoruje stopień narażenia na ryzyko stopy procentowej. Analizę wrażliwości pozycji oprocentowanych zmienną stopą procentową na zmiany stopy procentowej zaprezentowano w poniższej tabeli.
|
|
|
|
2021 |
|
|
2020 |
|
|
Wartość bilansowa pozycji oprocentowana zmienną stopą procentową |
Wpływ na sprawozdanie z wyniku |
Wartość bilansowa pozycji oprocentowana zmienną stopą procentową |
Wpływ na sprawozdanie z wyniku |
||
|
|
+100 pb |
-100 pb |
+100 pb |
-100 pb |
||
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
114 421 |
1 144 |
(1 144) |
134 963 |
1 350 |
(1 350) |
|
Aktywa finansowe - Udzielone pożyczki |
- |
- |
- |
15 418 |
154 |
(154) |
|
Zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek |
(3 100) |
(31) |
31 |
(4 033) |
(40) |
40 |
|
Zadłużenie z tytułu leasingu |
(12 862) |
(129) |
129 |
(8 685) |
(87) |
87 |
|
Wpływ razem |
98 459 |
984 |
(984) |
137 663 |
1 377 |
(1 377) |
* Środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania.
W tabeli poniżej zaprezentowano pozycje oprocentowane stałą stopą procentową.
|
|
2021 |
2020 |
|
|
Wartość bilansowa pozycji niepodlegająca ryzyku rynkowemu |
Wartość bilansowa pozycji niepodlegająca ryzyku rynkowemu |
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
1 144 |
- |
|
Aktywa finansowe - Udzielone pożyczki |
33 798 |
3 870 |
|
Zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek |
6 390 |
- |
|
|
41 332 |
3 870 |
* Środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania.
Aktywami finansowymi Grupy, które są narażone na ryzyko kredytowe są głównie pozycje wymienione w tabeli poniżej.
|
|
|
2021 |
2020 |
|
Nota 3.8. |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
115 565 |
134 963 |
|
Nota 3.8. |
Środki pieniężne na rachunkach VAT |
27 259 |
15 919 |
|
Nota 5.1.2. |
Aktywa finansowe – udzielone pożyczki |
33 798 |
19 288 |
|
Nota 6.6. |
Należności z tytułu dostaw i usług |
124 288 |
101 795 |
|
Nota 2.2. |
Należności z tytułu kontraktów budowlanych – kaucje |
787 |
584 |
|
Nota 2.3. |
Wycena kontraktów budowlanych - aktywa |
119 333 |
29 506 |
|
|
Razem |
421 030 |
302 055 |
* Środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Grupa minimalizuje ryzyko kredytowe związane ze środkami pieniężnymi i ich ekwiwalentami poprzez dywersyfikację banków, z którymi zawierane są transakcje lokacyjne. Grupa współpracuje z instytucjami finansowymi o wysokiej wiarygodności, zgodnie z informacjami w tabeli poniżej. Na poszczególne dni sprawozdawcze występuje znaczna koncentracja ryzyka kredytowego – informacja o wielkości salda środków pieniężnych zgromadzonych w jednej instytucji finansowej przedstawiona jest poniżej.
Podział salda środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wg ratingu kredytowego przedstawiono w tabeli poniżej. Rating AA-, A-, BBB+, BBB wg Euro Rating to poziom inwestycyjny . Rating BB+, jest poza poziomem inwestycyjnym nie mniej jednak kwota środków pieniężnych w tych instytucjach jest marginalna.
|
Według agencji ratingowej Euro Rating |
2021 |
2020 |
|
Banki o ratingu A- |
41,8% |
72,5% |
|
Banki o ratingu BBB+ |
10,7% |
19,2% |
|
Banki o ratingu BBB |
47,4% |
8,3% |
|
Banki o ratingu BB+ |
0,1% |
0,0% |
|
|
100,0% |
100,0% |
Na 31 grudnia 2021 r. wartość aktywów pieniężnych i ich ekwiwalentów ulokowana w jednej instytucji finansowej stanowiła około 36% całego salda.
Całe saldo środków pieniężnych i ekwiwalentów na poszczególne dni bilansowe zaliczone jest do Stopnia 1 modelu utraty wartości (tj. salda, dla których ryzyko kredytowe nie wzrosło znacząco od początkowego ujęcia).
Odpisy z tytułu utraty wartości środków pieniężnych i ekwiwalentów ustalono indywidualnie dla każdego salda dotyczącego danej instytucji finansowej. Do oceny ryzyka kredytowego użyto zewnętrzne ratingi banków oraz publicznie dostępne informacje dotyczące wskaźników niewypełnienia zobowiązania dla danego ratingu ustalone przez Euro Rating. Analiza wykazała, iż aktywa te mają niskie ryzyko kredytowe na dzień sprawozdawczy. Grupa skorzystała
z uproszczenia dozwolonego przez standard i odpis z tytułu utraty wartości ustalono na podstawie 12-miesięcznych strat kredytowych. Kalkulacja odpisu wykazała nieistotną kwotę odpisu z tytułu utraty wartości.
Należności z tytułu dostaw i usług oraz aktywa z tytułu kontraktów budowlanych
W celu ochrony przed ryzykiem kredytowym wynikającym z należności związanych z realizacją kontraktów budowlanych (tj. należności z tytułu dostaw i usług, należności z tytułu kontraktów budowlanych – kaucji oraz z aktywów kontraktowych z tytułu kontraktów budowlanych, każdy kontrahent przed podpisaniem umowy jest oceniany pod kątem możliwości wywiązania się ze zobowiązań finansowych. Ponadto, w umowach z inwestorami zawierane są klauzule przewidujące prawo do wstrzymania realizacji robót, jeżeli występuje opóźnienie w przekazaniu należności za wykonane usługi. W miarę możliwości tworzy się również zapisy umowne warunkujące dokonywanie płatności podwykonawcom
od wpływu środków od inwestora.
W Grupie nie występuje istotna koncentracja ryzyka kredytowego związana z należnościami z tytułu dostaw i usług
oraz należnościami z tytułu kontraktów budowlanych – kaucji oraz z aktywów kontraktowych z tytułu wyceny kontraktów budowlanych.
W celu ograniczenia ryzyka utraty płynności, Grupa utrzymuje odpowiednią ilość środków pieniężnych, a także zawiera umowy o linie kredytowe, które służą jako dodatkowe zabezpieczenie płynności. Do finansowania zakupów inwestycyjnych Grupa wykorzystuje środki własne, długoterminowe kredyty lub długoterminowe umowy leasingu, zapewniając odpowiednią trwałość struktury finansowania dla tego rodzaju aktywów.
Grupa stosuje politykę ograniczającą zaangażowanie kredytowe wobec poszczególnych instytucji.
Zarządzanie płynnością wspomagane jest obowiązującym systemem raportowania prognoz płynności przez Grupę.
Tabela poniżej przedstawia zobowiązania finansowe Grupy według daty zapadalności na podstawie umownych niezdyskontowanych płatności.
|
|
|
|
|
|
|
2021 |
|
|
Poniżej 3 miesięcy |
3-12 miesięcy |
1-5 lat |
Powyżej 5 lat |
Razem przepływy niezdyskontowane |
Wartości bilansowe |
|
Zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek |
235 |
7 083 |
2 483 |
- |
9 801 |
9 490 |
|
Zadłużenie z tytułu leasingu |
1 225 |
3 463 |
7 242 |
5 240 |
17 170 |
12 862 |
|
Zobowiązania wobec podwykonawców - kaucje |
8 635 |
5 670 |
8 078 |
5 115 |
27 498 |
25 789 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
106 539 |
- |
- |
- |
106 539 |
106 539 |
|
Razem |
116 634 |
16 216 |
17 803 |
10 355 |
161 008 |
154 680 |
|
|
|
|
|
|
|
2020 |
|
|
Poniżej 3 miesięcy |
3-12 miesięcy |
1-5 lat |
Powyżej 5 lat |
Razem przepływy niezdyskontowane |
Wartości bilansowe |
|
Zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek |
247 |
743 |
3 292 |
- |
4 282 |
4 033 |
|
Zadłużenie z tytułu leasingu |
785 |
2 599 |
6 163 |
6 483 |
16 030 |
12 038 |
|
Zobowiązania wobec podwykonawców - kaucje |
5 915 |
4 263 |
6 843 |
2 667 |
19 688 |
19 563 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
129 205 |
- |
- |
- |
129 205 |
129 205 |
|
Razem |
136 152 |
7 605 |
16 298 |
9 150 |
169 205 |
164 839 |
Na 31 grudnia Grupa posiadała następujące grupy rzeczowych aktywów trwałych z uwzględnieniem prawa do użytkowania aktywów:
|
|
|
|
2021 |
|
|
2020 |
|
Grupa rzeczowych aktywów trwałych |
Wartość brutto |
Umorzenie i odpisy aktualizujące |
Wartość netto |
Wartość brutto |
Umorzenie i odpisy aktualizujące |
Wartość netto |
|
Grunty (w tym prawo wieczystego użytkowania gruntu) |
8 248 |
695 |
7 553 |
8 248 |
519 |
7 729 |
|
w tym leasing |
3 787 |
695 |
3 092 |
3 787 |
519 |
3 268 |
|
Budynki i budowle |
1 724 |
1 438 |
286 |
1 642 |
1 319 |
323 |
|
w tym leasing |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Urządzenia techniczne i maszyny |
34 030 |
23 923 |
10 107 |
31 811 |
20 143 |
11 668 |
|
w tym leasing |
10 033 |
4 451 |
5 582 |
8 993 |
2 682 |
6 311 |
|
Środki transportu |
20 731 |
12 256 |
8 475 |
16 337 |
9 801 |
6 536 |
|
w tym leasing |
11 050 |
3 648 |
7 402 |
7 357 |
2 063 |
5 294 |
|
Inne środki trwałe |
879 |
742 |
137 |
836 |
689 |
147 |
|
Środki trwałe w budowie |
68 |
- |
68 |
82 |
- |
82 |
|
Pozostałe |
1 162 |
534 |
628 |
1 111 |
412 |
699 |
|
Razem |
66 842 |
39 588 |
27 254 |
60 067 |
32 883 |
27 184 |
|
|
Grunty |
Budynki i budowle |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Środki transportu |
Inne środki trwałe |
Środki trwałe w budowie |
Pozostałe |
Razem |
|
Wartość netto na 1 stycznia 2020 r. |
7 920 |
466 |
14 178 |
5 019 |
66 |
535 |
81 |
28 265 |
|
Zwiększenia: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zakup |
- |
- |
623 |
195 |
113 |
164 |
347 |
1 442 |
|
Leasing |
- |
- |
- |
3 351 |
- |
- |
- |
3 351 |
|
Pozostałe, w tym korekty reklasyfikacyjne |
- |
(31) |
128 |
- |
97 |
(617) |
424 |
1 |
|
Amortyzacja |
191 |
113 |
3 332 |
1 871 |
53 |
- |
103 |
5 663 |
|
Sprzedaż oraz likwidacja |
- |
- |
6 |
157 |
- |
- |
51 |
214 |
|
Pozostałe |
- |
(1) |
(76) |
- |
77 |
- |
- |
- |
|
Wartość netto na 31 grudnia 2020 r. |
7 729 |
323 |
11 667 |
6 537 |
146 |
82 |
698 |
27 182 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wartość netto na 1 stycznia 2021 r. |
7 729 |
323 |
11 667 |
6 537 |
146 |
82 |
698 |
27 182 |
|
Zakup |
- |
24 |
1 015 |
6 |
42 |
4 340 |
38 |
5 465 |
|
Leasing |
- |
- |
1 220 |
4 536 |
- |
- |
- |
5 756 |
|
Pozostałe, w tym korekty reklasyfikacyjne |
- |
58 |
- |
1 |
1 |
(4 346) |
(12) |
(4 298) |
|
Amortyzacja |
176 |
119 |
3 695 |
2 455 |
52 |
- |
104 |
6 601 |
|
Sprzedaż oraz likwidacja |
- |
- |
100 |
150 |
- |
- |
- |
250 |
|
Przemieszczenia wewnętrzne na pozycję … |
- |
- |
- |
- |
- |
8 |
(8) |
- |
|
Wartość netto na 31 grudnia 2021 r. |
7 553 |
286 |
10 107 |
8 475 |
137 |
68 |
628 |
27 254 |
Amortyzacja
|
|
2021 |
2020 |
|
Koszty ogólnego zarządu |
566 |
955 |
|
Koszty wytworzenia sprzedanych produktów i usług |
6 035 |
4 708 |
|
Razem |
6 601 |
5 663 |
Prawo do użytkowania aktywów w leasingu, zobowiązania leasingowe
Przyjęto następujące uproszczenia dozwolone przez MSSF16:
● nie aktywuje się umów leasingowych w odniesieniu do aktywów niskocennych (poniżej 15 tys. zł),
● pomija się umowy, które ulegną rozwiązaniu w ciągu bieżącego roku,
Grupa nie zawierała w trakcie okresów, którego dotyczą sprawozdania umów leasingu na okres krótszy niż 12 m-cy. Zawierane umowy leasingu nie posiadały elementu zmiennego wynagrodzenia dla leasingodawcy.
Opłaty związane z wszystkimi leasingami krótkoterminowymi i leasingami niskocennych aktywów są ujmowane liniowo jako koszt w wyniku finansowym. Na moment pierwszego zastosowania standardu, dla wszystkich leasingów,
za wyjątkiem leasingów krótkoterminowych i leasingów niskocennych aktywów, wcześniej sklasyfikowanych jako leasing operacyjny:
Dane dotyczące zastosowania MSSF 16 zaprezentowano w poniższych tabelach.
|
|
Grunty |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Środki transportu |
RAZEM |
|
|
|
Wartość netto na dzień 01.01.2020 |
3 445 |
8 297 |
4 694 |
16 436 |
|
|
Zwiększenie z tytułu nakładów na rzeczowe aktywa trwałe w budowie oraz zaliczek na rzeczowe aktywa trwałe |
- |
- |
3 351 |
3 351 |
|
|
Amortyzacja |
(176) |
(1 986) |
(1 635) |
(3 797) |
|
|
Zmniejszenie dotychczasowego umorzenia wynikające z przekwalifikowania - z prawa do użytkowania aktywów w leasingu na rzeczowe aktywa trwałe |
- |
- |
(1 117) |
(1 117) |
|
|
Wartość netto na dzień 31.12.2020 |
3 269 |
6 311 |
5 293 |
14 873 |
|
|
Wartość netto na dzień 01.01.2021 |
3 269 |
6 311 |
5 294 |
14 874 |
|
|
Zwiększenie z tytułu przyjęcia w leasing |
- |
1 220 |
4 536 |
5 756 |
|
|
Zwiększenie z tytułu nakładów na rzeczowe aktywa trwałe w budowie oraz zaliczek na rzeczowe aktywa trwałe |
- |
- |
1 |
1 |
|
|
Zmniejszenie wynikające z przekwalifikowania - z prawa do użytkowania aktywów w leasingu na rzeczowe aktywa trwałe |
- |
(180) |
(844) |
(1 024) |
|
|
Amortyzacja |
(176) |
(1 770) |
(1 585) |
(3 531) |
|
|
Wartość netto na dzień 31.12.2021 |
3 093 |
5 581 |
7 402 |
16 076 |
Na dzień 31 grudnia 2021 r. oraz na 31 grudnia 2020 r. Grupa nie posiadała umownych zobowiązań związanych
z umowami zakupu aktywów trwałych oraz zawartych umów leasingu co do których okres leasingu jeszcze się nie rozpoczął i nie zostały wykazane w zobowiązaniach leasingowych w tym zakresie
|
|
2021 |
2020 |
|
Wartość firmy na początek okresu |
- |
- |
|
Zwiększenia |
56 |
- |
|
Wartość firmy na koniec okresu |
56 |
- |
|
W tym z tytułu nabycia: |
|
|
|
IDE Spółka z o.o. |
56 |
- |
6.3. WARTOŚĆ GODZIWA PRZEJĘĆ
Wśród transakcji nabycia udziałów w spółkach zależnych dokonywanych przez ONDE są transakcje klasyfikowane jako te stanowiące nabycie przedsięwzięcia. Dotyczy to spółki IDE sp. z o.o. prowadzącą działalność w zakresie usług projektowych. Na moment nabycia udziałów rozpoznano wartość godziwą aktywów oraz wartość firmy wg poniższego zestawienia:
|
|
WARTOŚĆ FIRMY |
|
Wartości niematerialne |
5 |
|
Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych |
531 |
|
Należności |
73 |
|
Rozliczenia międzyokresowe |
11 |
|
Aktywa (A) |
620 |
|
|
|
|
Zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe |
176 |
|
Zobowiązania (B) |
176 |
|
|
|
|
Wartość godziwa aktywów netto (A-B) |
444 |
|
|
|
|
Cena nabycia (zapłacona gotówką) (D) |
500 |
|
|
|
|
Razem cena nabycia z udziałem niedającym kontroli (E)=(C)+(D) |
500 |
|
|
|
|
WARTOŚĆ FIRMY |
56 |
|
|
2021 |
2020 |
|
Materiały |
24 473 |
18 483 |
|
Produkcja w toku |
- |
399 |
|
Produkty gotowe |
250 |
316 |
|
Towary |
93 |
- |
|
Projekty OZE |
39 408 |
- |
|
Wartość brutto zapasów |
64 224 |
19 198 |
|
Odpisy aktualizujące wartość zapasów |
130 |
129 |
|
Wartość netto zapasów |
64 094 |
19 069 |
ONDE w ramach przyjętej strategii rozwoju nabywa udziały w spółkach SPV w ramach których rozwija projekty budowlane z segmentu OZE. Ze względu na fakt, że niektóre te transakcje stanowią nabycie jednostek obejmujących grupę aktywów nie stanowiących przedsięwzięcia (szerzej transakcje te przedstawiono w nocie 6.12), Grupa zaklasyfikowała aktywa trwałe tych jednostek zależnych jako zapasy gdyż planuje się zbyć zakończone, gotowe projekty na rzecz podmiotów trzecich.
|
|
|
2021 |
|
2020 |
||
|
|
Wartość brutto |
Odpis |
Wartość netto |
Wartość brutto |
Odpis |
Wartość netto |
|
Należności z tytułu dostaw i usług od podmiotów niepowiązanych |
128 495 |
4 207 |
124 288 |
105 201 |
3 406 |
101 795 |
|
Należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych |
1 745 |
- |
1 745 |
- |
- |
- |
|
Pozostałe należności budżetowe |
1 890 |
- |
1 890 |
774 |
- |
774 |
|
Pozostałe należności |
1 848 |
- |
1 848 |
699 |
- |
699 |
|
Razem |
133 978 |
4 207 |
129 771 |
106 674 |
3 406 |
103 268 |
Zmiany odpisu aktualizującego wartość należności z tytułu dostaw i usług zaprezentowano w tabeli poniżej:
|
|
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2021 |
Za okres 12 miesięcy zakończony 31-12-2020 |
|
Odpisy aktualizujące na początek okresu |
3 404 |
4 252 |
|
Utworzenie/(odwrócenie) odpisów indywidualnych |
- |
306 |
|
Utworzenie/(odwrócenie) odpisów wg matrycy odpisów |
972 |
(93) |
|
Wykorzystanie odpisów indywidualnych |
(169) |
(9) |
|
Odwrócenie odpisów indywidualnych |
- |
(1 052) |
|
Odpisy aktualizujące na koniec okresu, w tym: |
4 207 |
3 404 |
|
Odpis wyliczony na bazie matrycy |
1 115 |
143 |
|
Odpis indywidualny |
3 092 |
3 261 |
|
Razem |
4 207 |
3 404 |
|
|
2021 |
2020 |
|
Należności nieprzeterminowane |
106 055 |
93 912 |
|
Należności przeterminowane: |
18 233 |
7 883 |
|
Do 1 miesiąca |
11 312 |
4 614 |
|
1-3 miesięcy |
3 492 |
201 |
|
3-6 miesięcy |
248 |
4 |
|
6 miesięcy - 1 rok |
139 |
- |
|
Powyżej 1 roku |
3 042 |
3 064 |
|
Razem |
124 288 |
101 795 |
|
|
2021 |
2020 |
|
Przedpłaty |
6 739 |
- |
|
Ubezpieczenia |
750 |
295 |
|
Pozostałe |
105 |
12 |
|
Razem |
7 594 |
307 |
Rezerwy w podziale na grupy zaprezentowane zostały w poniższej tabeli:
|
|
Rezerwy na naprawy gwarancyjne |
Rezerwy na świadczenia pracownicze po okresie zatrudnienia |
Razem |
|
Stan na 01.01.2020 |
1 401 |
215 |
1 616 |
|
Zwiększenie |
737 |
287 |
1 024 |
|
Wykorzystanie |
- |
9 |
9 |
|
Stan na 31.12.2020 |
2 138 |
493 |
2 631 |
|
długoterminowe |
2 138 |
493 |
2 631 |
|
Stan na 01.01.2021 |
2 138 |
493 |
2 631 |
|
Zwiększenie |
2 662 |
152 |
2 814 |
|
Rozwiązanie |
- |
1 |
1 |
|
Stan na 31.12.2021 |
4 800 |
644 |
5 444 |
|
krótkoterminowe |
- |
101 |
101 |
|
długoterminowe |
4 800 |
543 |
5 343 |
Na dzień bilansowy spółki Grupy uczestniczą w postępowaniach sądowych, zarówno jako strona pozwana i pozywająca. Stan spraw o istotnym znaczeniu:
|
Strona sporu |
Opis przedmiotu sporu |
31 grudnia 2021 |
31 grudnia 2020 |
|
Sprawy wytoczone przez Spółkę |
|
|
|
|
Powódka: ONDE S.A. Pozwany 1: ADV Por Property Investment S.A. sp. k. Pozwany 2: Outlet Center Bydgoszcz Retail Management S.A. sp.k. Data złożenia pozwu: 11 marca 2019 roku Wartość przedmiotu sporu: 2.409.495,00 złotych
|
W dniu 11 marca 2019 roku ONDE S.A. wniosła pozew w postępowaniu nakazowym przeciwko ADV Por Property Investment S.A. sp. k. o zapłatę kwoty 2.469 tys. złotych tytułem wynagrodzenia umownego za wykonane roboty budowlane tj. realizację prac drogowych w Bydgoszczy zgodnie z zawartą przez strony umową z dnia 03 listopada 2017 roku, wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. Wszystkie prace objęte umową zostały przez ADV odebrane bez zastrzeżeń – strony podpisały protokół odbioru końcowego. Po dokonaniu odbioru końcowego Spółka ADV Por Property Investment S.A. sp. k. o odmówiła zapłaty przedmiotowej kwoty na podstawie bezzasadnych i niezgodnych ze stanem faktycznym twierdzeń. Pismem z dnia 05 kwietnia 2019 roku PBDI S.A. cofnęła w części powództwo tj. w zakresie kwoty 59 tys. złotych, jednocześnie podtrzymując powództwo co do kwoty 2.409 tys. złotych. Postanowieniem z dnia 11 maja 2019 roku Sąd umorzył postepowanie w części tj. w zakresie kwoty 59 tys. złotych. W dniu 11 maja 2019 roku Sąd wydał nakaz zapłaty nakazując pozwanemu zapłatę PBDI S.A. kwoty 2.409 tys. złotych wraz odsetkami ustawowymi za opóźnienie i kosztami procesu. W dniu 24 czerwca 2019 roku ADV Por Property Investment S.A. sp. k. wniosła sprzeciw od nakazu zapłaty. W dniu 05 listopada 2019 roku PBDI S.A. zawezwała OUTLET CENTER Bydgoszcz Retail Management S.A. sp.k. do wzięcia udział w sprawie w charakterze pozwanego. Sąd postanowieniem z dnia 10 stycznia 2020 roku postanowił wezwać do udziału w sprawie w charakterze pozwanego OUTLET CENTER Bydgoszcz Retail Management S.A. sp.k. W dniu 24 lutego 2020 roku OUTLET CENTER Bydgoszcz Retail Management S.A. sp.k. wniosła o oddalenie powództwa w całości. Sąd wyznaczył kolejną rozprawę w sprawie na dzień 9 marca 2021 roku. W dniu 4 marca 2021 roku powód złożył do Sądu wniosek dowodowy; 9 kwietnia 2021 roku pozwany 1 złożył do Sądu pismo przygotowawcze odpowiadające na wniosek dowodowy powoda; Sąd postanowieniem z dnia 06 maja 2021 roku zawiesił postępowanie w stosunku do pozwanej 2; 15 czerwca 2021 roku na rozprawie przesłuchano jednego ze świadków; 21 czerwca 2021 roku powód złożył do sądu kolejny wniosek dowodowy. Sąd wyznaczył rozprawę na dzień 21 września 2021 r., która została w następnej kolejności odwołana. W dniu 4 października 2021r. pełnomocnik pozwanej 1 złożył pismo przygotowawcze. Kolejna rozprawa odbyła się w dniu 26 października 2021 roku , podczas której doszło do przesłuchania stron: po stronie powodowej - Marcina Szerszenia, po stronie pozwanego 1 - Marka Klemczyńskiego. Sąd na rozprawie wezwał do udziału w sprawie zarządcę pozwanej 2 – EMDK Medyński Sp. k. z siedzibą w Warszawie. Kolejny termin rozprawy wyznaczono na 18 stycznia 2022 roku, który został odwołany. W dniu 28 stycznia 2022 roku odbyła się ostatnia rozprawa w sprawie przed Sądem I instancji, podczas której zamknięto przewód sądowy. W dniu 25 lutego 2022 roku zaplanowano publikację wyroku Sądu I instancji. W tymże dniu Sąd zamkniętą rozprawę otworzył na nowo i odroczył. W sprawie brak wyznaczonego terminu z urzędu. |
Odpis należności w pełnej wysokości
|
Odpis należności w pełnej wysokości
|
|
Powódka: ONDE S.A.
Pozwany Gmina Miasto Włocławek
Data złożenia pozwu: 26 sierpnia 2019r.
Wartość przedmiotu sporu: 1.132.594,00 złotych
|
Powództwo o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym zostało wytoczone przez Powódkę w dniu 26 sierpnia 2019 roku; 20 grudnia 2019 roku Sąd I instancji wydał postanowienie o uznaniu się za niewłaściwy do rozpoznania sprawy i przekazał ją właściwemu Sądowi Okręgowemu w Toruniu Wydziałowi Gospodarczemu jako właściwemu funkcjonalnie i miejscowo; 01 czerwca 2020 roku Sąd I instancji skierował sprawę do postępowania zwykłego; 30 czerwca 2020 roku Sąd I instancji wezwał strony do rozważenia możliwości zawarcia ugody; ONDE S.A. pismem z dnia 13 lipca 2020 roku nie wyraziła aprobaty na zawarcie ugody; wyznaczono termin rozprawy na dzień 09 września 2020 roku; na wezwanie Sądu ONDE S.A. w dniu 16 listopada 2020 roku przedłożyła na piśmie pytania do świadków: Gmina Miasto Włocławek również przedłożyła pytania do świadków pismem z dnia 10 grudnia 2020 roku; Sąd wyznaczył kolejny termin rozprawy na dzień 11 grudnia 2020 roku - rozprawę jednakże odroczono; Sąd wyznaczył inny termin – 16 kwietnia, jednak sprawę zdjęto z wokandy; brak dalszych rozstrzygnięć. Wyznaczono kolejny termin rozprawy na dzień 22 września 2021 roku, podczas której Przewodniczący składu orzekającego nakłaniała do zawarcia ugody sądowej i zobowiązała powódkę do wpłaty zaliczki na opinię biegłego. Postanowieniem z dnia 11 stycznia 2022 roku Sąd wydłużył biegłemu sądowemu termin na sporządzenie opinii do dnia 15 marca 2022 roku. Sąd nie wyznaczył terminu kolejnej rozprawy.
|
Brak wpływu. Kwota nie była ujęta jako przychód, nie powstała należność.
|
Brak wpływu. Kwota nie była ujęta jako przychód, nie powstała należność.
|
|
Wierzyciel: ONDE S.A.
Dłużnik: PflegeQuartier Beteiligungs GmbH
Wartość przedmiotu sporu: 871 000,00 EUR |
W dniu 17 stycznia 2018r. doszło do zawarcia umowy pożyczki z Dłużnikiem kwoty 750 000,00 EUR. Zgodnie z treścią umowy cała należność winna zostać zwrócona najpóźniej do 31 stycznia 2020 roku. W grudnia 2021 roku podjęto próbę polubownego zakończenia sporu, zostało wystosowane wezwanie do zapłaty. Dłużnik nie dokonał zapłaty należności w jakiejkolwiek części. Sprawa została przekazana do prowadzenia przez zewnętrzną Kancelarię na terenie Niemiec. W dniu 14 lutego 2022 roku zostało skierowane ponownie ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty wystosowane przez pełnomocnika z wyznaczonym terminem płatności do 25 lutego 2022 roku. Na skutek braku dokonania płatności w dniu 1 marca 2022 roku został złożony wniosek
|
Brak odpisu należności |
|
|
|
2021 |
2020 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
106 539 |
129 205 |
|
w tym od podmiotów powiązanych |
3 022 |
34 020 |
|
Zobowiązania budżetowe z tytułu: |
9 565 |
15 847 |
|
podatku od towarów i usług |
5 046 |
- |
|
podatku dochodowego od osób prawnych |
- |
13 317 |
|
podatku dochodowego od osób fizycznych |
1 032 |
434 |
|
ZUS |
3 392 |
1 992 |
|
PFRON |
52 |
33 |
|
PPK |
42 |
- |
|
inne |
1 |
71 |
|
Pozostałe zobowiązania |
9 123 |
5 857 |
|
z tytułu wynagrodzeń |
2 267 |
1 677 |
|
krótkoterminowe zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych |
5 932 |
3 951 |
|
inne |
924 |
229 |
|
Razem |
125 227 |
150 909 |
Uzgodnienie zmiany stanu kapitału obrotowego za okres sprawozdawczy oraz analogiczny okres roku poprzedniego:
|
|
Zmiana stanu w sprawozdaniu przepływów pieniężnych 2021 |
Zmiana stanu w sprawozdaniu przepływów pieniężnych 2020 |
|
Zmiana stanu rezerw |
2 712 |
3 017 |
|
Zmiana stanu zapasów, z wyjątkiem projektów OZE |
(5 616) |
(12 471) |
|
Zmiana stanu należności |
(50 731) |
(82 178) |
|
Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem pożyczek i kredytów |
(30 929) |
107 387 |
|
Zmiana stanu pozostałych aktywów |
(7 223) |
(36) |
|
Zmiana stanu aktywów i zobowiązań z tytułu kontraktów budowlanych |
(130 502) |
37 154 |
|
Zmiana stanu kapitału obrotowego |
(222 289) |
52 873 |
Istotne różnice w zmianie stanu kapitału obrotowego w ujęciu memoriałowym i kasowym są przede wszystkim związane z kompensatami rozrachunków publiczno-prawnych, kosztami IPO alokowanymi w kapitałach oraz zmianą stanu środków pieniężnych o ograniczonej możliwości dysponowania.
Pozostałe korekty niepieniężne za okres sprawozdawczy oraz analogiczny okres roku poprzedniego:
|
|
Pozostałe korekty niepieniężne w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych 2021 |
Pozostałe korekty niepieniężne w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych 2020 |
|
Płatności w formie akcji |
28 343 |
- |
|
Pozostałe |
(24) |
(44) |
|
Pozostałe korekty niepieniężne |
28 319 |
(44) |
Struktura Grupy
Na dzień 31 grudnia 2021 roku w skład Grupy wchodzi Jednostka dominująca ONDE S.A. oraz jednostki współzależne, konsolidowane metodą pełną i metodą praw własności.
Szczegółowe informacje na temat struktury Grupy zawarte zostały w poniższych tabelach.
|
Nazwa jednostki |
Siedziba |
Zakres działalności |
2021 |
2020 |
|
Udziały posiadane bezpośrednio |
|
|
|
|
|
WTL 20 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
0,00% |
|
WTL 40 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
0,00% |
|
WTL 80 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
0,00% |
|
WTL 100 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
0,00% |
|
WTL 120 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
0,00% |
|
WTL 130 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
0,00% |
|
WTL 140 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
0,00% |
|
WTL 150 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
0,00% |
|
WTL 160 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
0,00% |
|
WTL 170 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
0,00% |
|
IDE PROJEKT SP. Z O.O. |
Toruń |
usługi projektowe |
100,00% |
0,00% |
|
Azuryt 6 Investments Sp. z o.o. |
Warszawa |
odnawialne źródła energii |
50,00% |
0,00% |
|
CYRANKA SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
0,00% |
|
KWE SP. Z O.O. |
Szczecin |
odnawialne źródła energii |
50,00% |
0,00% |
|
ELEKTROWNIA DE PVPL 22 SP. Z O.O. |
Szczecin |
odnawialne źródła energii |
50,00% |
0,00% |
|
WTL 270 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
0,00% |
|
WTL 210 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
0,00% |
|
WTL 50 SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
0,00% |
|
PARK SŁONECZNY CIECHANÓW SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
0,00% |
|
PARK LEWAŁD SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
0,00% |
|
FW GUMIENICE SP. Z O.O. |
Toruń |
odnawialne źródła energii |
100,00% |
0,00% |
|
FARMA WIATROWA SZYBOWICE SP. Z O.O. |
Warszawa |
odnawialne źródła energii |
50,00% |
0,00% |
Spółka ONDE S.A. posiada następujące udziały spółek współzależnych konsolidowane metodą praw własności i klasyfikowane jako długoterminowe aktywa finansowe:
|
Długoterminowe aktywa finansowe |
2021 |
2020 |
|
Azuryt 6 Investments spółka z ograniczoną odpowiedzialnością |
14 687 |
- |
|
KWE Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością |
11 232 |
- |
|
Elektrownia DE PVPL 22 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością |
3 400 |
- |
|
FARMA WIATROWA SZYBOWICE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ |
5 287 |
- |
|
Udział w zyskach/ (stratach) netto jednostek podporządkowanych wycenianych metodą praw własności |
(156) |
- |
|
Razem |
34 450 |
- |
Dane finansowe za rok 2021 spółek współzależnych o istotnym znaczeniu wykazano poniżej:
|
|
Azuryt 6 Investments Sp. z o.o. |
KWE SP. Z O.O. |
FARMA WIATROWA SZYBOWICE SP. Z O.O. |
|
Wybrane pozycje bilansowe: |
|
|
|
|
AKTYWA, w tym: |
2 457 |
3 952 |
2 438 |
|
Aktywa trwałe |
397 |
3 527 |
235 |
|
Aktywa obrotowe |
2 061 |
425 |
2 203 |
|
Środki pieniężne |
735 |
9 |
6 |
|
PASYWA, w tym: |
2 457 |
3 952 |
2 438 |
|
Zobowiązania długoterminowe, w tym: |
1 127 |
2 991 |
2 544 |
|
Zobowiązania finansowe |
1 127 |
2 991 |
2 544 |
|
Zobowiązania krótkoterminowe, w tym: |
1 601 |
11 |
14 |
|
Zobowiązania finansowe |
- |
- |
- |
|
|
|
|
|
|
Skrócony rachunek wyników: |
|
|
|
|
Przychody ze sprzedaży dóbr i usług |
- |
1 |
8 |
|
Zysk netto za okres obrotowy |
(178) |
7 |
(114) |
|
Całkowity dochód |
(178) |
7 |
(114) |
|
Inne pozycje wynikowe: |
|
|
|
|
Amortyzacja |
- |
- |
- |
|
Przychody finansowe |
- |
- |
- |
|
Koszty finansowe |
- |
45 |
107 |
|
Podatek dochodowy |
- |
- |
- |
Pozostałe spółki o nieistotnym znaczeniu wykazały łącznie wynik finansowy oraz całkowite dochody za rok 2021 w wysokości: -1 tys. zł (strata).
Okres obrachunkowy spółek współzależnych jest taki sam jak w jednostce dominującej. W spółkach tych nie występują żadne ograniczenia co do dysponowania środkami pieniężnymi w przypadku potencjalnych wypłat dywidend i spłat pożyczek. W roku 2021 Spółki nie wypłacały dywidend.
Nabycie jednostek obejmujących grupę aktywów nie stanowiących przedsięwzięcia
Dnia 22 marca 2021 r. Spółka ONDE S.A. nabyła po 100% udziałów w 10 spółkach celowych (pierwsze 10 pozycji z w/w tabeli) od dwóch jednostek niepowiązanych. Ceny nabycia spółek wyniosły od 165 tys. zł. do 900 tys. zł. a łączna wartość tych wszystkich transakcji wyniosła 3 615 tys. zł, cena transakcyjna podlega rozliczeniu w środkach pieniężnych. Ze względu na fakt, iż transakcje te są pojedynczo nieistotne, Spółka prezentuje ujawnienia na temat tych transakcji łącznie. W skład majątku spółek wchodzą umowy dzierżawy gruntów określające powierzchnię pod budowę farm fotowoltaicznych, decyzje środowiskowe oraz warunki zabudowy oraz środki pieniężne. Spółki nie generują przychodów oraz nie posiadają określonych procesów i pracowników, dlatego też transakcja została zaklasyfikowana jako nabycie aktywów nie stanowiące nabycia przedsięwzięcia. Nabycie aktywów rozliczane jest poprzez alokację ceny nabycia do poszczególnych nabytych składników aktywów na bazie ich relatywnych wartości godziwych. Spółka ONDE S.A. oceniła iż cena zapłacona zostanie alokowana głównie do nabytego studium wykonalności budowy farmy fotowoltaicznej w nabytych lokalizacjach, które w sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy ONDE zostało ujęte jako zapasy, gdyż farmy fotowoltaiczne budowane będą w celu ich sprzedaży w toku normalnej działalności Grupy .
Dnia 14 czerwca 2021 r. Spółka zawarła umowę kupna 100% udziałów w spółce (Cyranka) będącej właścicielem dwóch projektów farm fotowoltaicznych od trzech jednostek niepowiązanych. Cena transakcji wyniosła 10.647 tys. zł. cena transakcyjna podlega rozliczeniu w środkach pieniężnych. Koszty transakcyjne dotyczące tej transakcji były nieistotne. W skład majątku spółki wchodzą umowy dzierżawy gruntów określająca powierzchnię pod budowę farm fotowoltaicznych, decyzje środowiskowe, warunki zabudowy, warunki przyłączeniowe, projekt budowlany, pozwolenie na budowę oraz środki pieniężne. Spółka nie generuje przychodów oraz nie posiada określonych procesów i pracowników, dlatego też transakcja została zaklasyfikowana jako nabycie aktywów nie stanowiące nabycia przedsięwzięcia. Nabycie aktywów rozliczane jest poprzez alokację ceny nabycia do poszczególnych nabytych składników aktywów na bazie ich relatywnych wartości godziwych. Spółka ONDE S.A. oceniła iż cena zapłacona zostanie alokowana głównie do nabytego studium wykonalności budowy farmy fotowoltaicznej w nabytych lokalizacjach, które w sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy ONDE zostało ujęte jako zapasy, gdyż farmy fotowoltaiczne budowane będą w celu ich sprzedaży w toku normalnej działalności Grupy.
Dnia 12 lipca 2021 r. Spółka ONDE S.A. nabyła 100% udziałów w spółce celowej (WTL270) od dwóch jednostek niepowiązanych. Cena nabycia spółki wyniosła 360 tys. zł. cena transakcyjna podlega rozliczeniu w środkach pieniężnych Koszty transakcyjne dotyczące tej transakcji były nieistotne. W skład majątku spółki wchodzi umowa dzierżawy gruntów określająca powierzchnię pod budowę farmy fotowoltaicznej, warunki zabudowy oraz środki pieniężne. Spółka nie generuje przychodów oraz nie posiada określonych procesów i pracowników, dlatego też transakcja została zaklasyfikowana jako nabycie aktywów nie stanowiące nabycia przedsięwzięcia. Nabycie aktywów rozliczane jest poprzez alokację ceny nabycia do poszczególnych nabytych składników aktywów na bazie ich relatywnych wartości godziwych. Spółka ONDE S.A. oceniła iż cena zapłacona zostanie alokowana głównie do nabytego studium wykonalności budowy farmy fotowoltaicznej w nabytych lokalizacjach, które w sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy ONDE zostało ujęte jako zapasy, gdyż farmy fotowoltaiczne budowane będą w celu ich sprzedaży w toku normalnej działalności Grupy.
Dnia 17 września 2021 r. Spółka ONDE S.A. nabyła 100% udziałów w spółce celowej (WTL210) od dwóch jednostek niepowiązanych. Cena nabycia spółki wyniosła 795 tys. zł cena transakcyjna podlega rozliczeniu w środkach pieniężnych. Koszty transakcyjne dotyczące tej transakcji były nieistotne. W skład majątku spółki wchodzi umowa dzierżawy gruntów określająca powierzchnię pod budowę farmy fotowoltaicznej, decyzja środowiskowa, warunki zabudowy oraz środki pieniężne. Spółka nie generuje przychodów oraz nie posiada określonych procesów i pracowników, dlatego też transakcja została zaklasyfikowana jako nabycie aktywów nie stanowiące nabycia przedsięwzięcia. Nabycie aktywów rozliczane jest poprzez alokację ceny nabycia do poszczególnych nabytych składników aktywów na bazie ich relatywnych wartości godziwych. Spółka ONDE S.A. oceniła iż cena zapłacona zostanie alokowana głównie do nabytego studium wykonalności budowy farmy fotowoltaicznej w nabytych lokalizacjach, które w sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy ONDE zostało ujęte jako zapasy, gdyż farmy fotowoltaiczne budowane będą w celu ich sprzedaży w toku normalnej działalności Grupy.
Dnia 17 września 2021 r. Spółka ONDE S.A. nabyła 100% udziałów w spółce celowej (WTL50) od dwóch jednostek niepowiązanych. Cena nabycia spółki wyniosła 555 tys. zł. cena transakcyjna podlega rozliczeniu w środkach pieniężnych. Koszty transakcyjne dotyczące tej transakcji były nieistotne. W skład majątku spółki wchodzi zawarta umowa dzierżawy gruntów określająca powierzchnię pod budowę farmy fotowoltaicznej, warunki zabudowy, decyzja środowiskowa oraz środki pieniężne. Spółka nie generuje przychodów oraz nie posiada określonych procesów i pracowników, dlatego też transakcja została zaklasyfikowana jako nabycie aktywów nie stanowiące nabycia przedsięwzięcia. Nabycie aktywów rozliczane jest poprzez alokację ceny nabycia do poszczególnych nabytych składników aktywów na bazie ich relatywnych wartości godziwych. Spółka ONDE S.A. oceniła iż cena zapłacona zostanie alokowana głównie do nabytego studium wykonalności budowy farmy fotowoltaicznej w nabytych lokalizacjach, które w sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy ONDE zostało ujęte jako zapasy, gdyż farmy fotowoltaiczne budowane będą w celu ich sprzedaży w toku normalnej działalności Grupy.
Dnia 5 października Spółka zakupiła 100 % udziałów w spółce celowej (Park Słoneczny Ciechanów). Kwota transakcji wyniosła 1.055 tys. zł. cena transakcyjna podlega rozliczeniu w środkach pieniężnych. Koszty transakcyjne dotyczące tej transakcji były nieistotne. W skład majątku spółki wchodzi zawarta umowa dzierżawy gruntów określająca powierzchnię pod budowę farmy fotowoltaicznej, decyzja środowiskowa, warunki zabudowy, warunki przyłączeniowe oraz środki pieniężne. Spółka nie generuje przychodów oraz nie posiada określonych procesów i pracowników, dlatego też transakcja została zaklasyfikowana jako nabycie aktywów nie stanowiące nabycia przedsięwzięcia. Nabycie aktywów rozliczane jest poprzez alokację ceny nabycia do poszczególnych nabytych składników aktywów na bazie ich relatywnych wartości godziwych. Spółka ONDE S.A. oceniła iż cena zapłacona zostanie alokowana głównie do nabytego studium wykonalności budowy farmy fotowoltaicznej w nabytych lokalizacjach, które w sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy ONDE zostało ujęte jako zapasy, gdyż farmy fotowoltaiczne budowane będą w celu ich sprzedaży w toku normalnej działalności Grupy.
Dnia 12 października Spółka zakupiła 100 % udziałów w spółce celowe (Park Lewałd)j. Kwota transakcji wyniosła 9.011 tys. zł. cena transakcyjna podlega rozliczeniu w środkach pieniężnych. Koszty transakcyjne dotyczące tej transakcji były nieistotne. W skład majątku spółki wchodzi umowa dzierżawy gruntów określająca powierzchnię pod budowę farmy fotowoltaicznej, decyzja środowiskowa, warunki zabudowy, warunki przyłączeniowe, projekt budowlany, pozwolenie na budowę, środki pieniężne. Spółka nie generuje przychodów oraz nie posiada określonych procesów i pracowników, dlatego też transakcja została zaklasyfikowana jako nabycie aktywów nie stanowiące nabycia przedsięwzięcia. Nabycie aktywów rozliczane jest poprzez alokację ceny nabycia do poszczególnych nabytych składników aktywów na bazie ich relatywnych wartości godziwych. Spółka ONDE S.A. oceniła iż cena zapłacona zostanie alokowana głównie do nabytego studium wykonalności budowy farmy fotowoltaicznej w nabytych lokalizacjach, które w sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy ONDE zostało ujęte jako zapasy, gdyż farmy fotowoltaiczne budowane będą w celu ich sprzedaży w toku normalnej działalności Grupy.
Dnia 26 listopada 2021 r. Spółka ONDE S.A. nabyła 100% udziałów w spółce celowej (FW Gumienice). Cena nabycia spółki wyniosła 1.531 tys. zł. cena transakcyjna podlega rozliczeniu w środkach pieniężnych. Koszty transakcyjne dotyczące tej transakcji były nieistotne. W skład majątku nabytej spółki wchodzi umowa dzierżawy gruntów określająca powierzchnię pod budowę farmy fotowoltaicznej, decyzja środowiskowa, warunki zabudowy, warunki przyłączeniowe, projekt budowlany oraz środki pieniężne. Spółka nie generuje przychodów oraz nie posiada określonych procesów i pracowników, dlatego też transakcja została zaklasyfikowana jako nabycie aktywów nie stanowiące nabycia przedsięwzięcia. Nabycie aktywów rozliczane jest poprzez alokację ceny nabycia do poszczególnych nabytych składników aktywów na bazie ich relatywnych wartości godziwych. Spółka ONDE S.A. oceniła iż cena zapłacona zostanie alokowana głównie do nabytego studium wykonalności budowy farmy fotowoltaicznej w nabytych lokalizacjach, które w sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy ONDE zostało ujęte jako zapasy, gdyż farmy fotowoltaiczne budowane będą w celu ich sprzedaży w toku normalnej działalności Grupy.
Nabycie jednostek stanowiących przedsięwzięcie
Dnia 19 kwietnia 2021 r. Spółka zakupiła 100% udziałów w Spółce IDE PROJEKT Sp. z o.o. z siedzibą w Toruniu za kwotę 500 tys. zł. (zapłaconą w środkach pieniężnych) od jednostki niepowiązanej. Przedmiotem działalności IDE PROJEKT Sp. z o.o. jest obsługa inwestycji w branży farm fotowoltaicznych. Koszty transakcyjne dotyczące tej transakcji były nieistotne. W skład majątku przejętej spółki wchodzą głównie środki pieniężne oraz należności od jednostek niepowiązanych, w łącznej kwocie 1.575 tys. zł. Pasywa spółki obejmują głównie zobowiązania wobec pozostałych jednostek w kwocie 153 tys. zł. Transakcja została zaklasyfikowana jako przejęcie przedsięwzięcia z uwagi na fakt, że zgodnie z MSSF 3 Połączenia jednostek w IDE Projekt Sp. z o.o. identyfikowalne są wkład, procesy oraz produkty. Celem nabycia spółki zajmującej się obsługą inwestycji w branży farm fotowoltaicznych jest rozszerzenie zakresu łańcucha dostaw ONDE wraz z jej jednostkami zależnymi w obszarze dewelopmentu farm fotowaltaicznych.
Nabycie udziałów w jednostkach współkontrolowanych
Dnia 1 czerwca 2021 r. Spółka zawarła umowę kupna 50% udziałów w spółce (Azury6 Investments) będącej właścicielem projektu farmy fotowoltaicznej od jednostki niepowiązanej. Cena transakcji wyniosła 14.687 tys. zł i została rozliczona w środkach pieniężnych. Koszty transakcyjne dotyczące tej transakcji były nieistotne. W skład majątku spółki wchodzą umowy dzierżawy gruntów określające powierzchnię pod budowę farmy fotowoltaicznej, pozwolenie na budowę, warunki zabudowy, warunki przyłączenia oraz środki pieniężne. Wstępnie oceniono, że nabyta spółka będzie wspólnym porozumieniem umownym Spółki oraz jednostki niepowiązanej będącej sprzedającym w powyższej transakcji z uwagi na fakt sprawowania nad spółką współkontroli przez obie strony transakcji. Wspólne porozumienie umowne zaklasyfikowano jako wspólne przedsięwzięcie i w związku z powyższym, oceniono, że przejęta spółka będzie podlegała wycenie metodą praw własności w sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy ONDE.
Dnia 25 czerwca 2021 r. Spółka zawarła umowę kupna 50% udziałów w spółce (ELEKTROWNIA DE PVPL 22) będącej właścicielem projektu farmy fotowoltaicznej od jednostki niepowiązanej. Cena transakcji wyniosła 3.162 tys. zł i zostanie rozliczona w środkach pieniężnych. Koszty transakcyjne dotyczące tej transakcji były nieistotne. W skład majątku nabytej spółki wchodzą umowy dzierżawy gruntów określająca powierzchnię pod budowę farmy fotowoltaicznej, warunki zabudowy, warunki przyłączenia oraz środki pieniężne. Wstępnie oceniono, że nabyta spółka będzie wspólnym porozumieniem umownym Spółki oraz jednostki niepowiązanej będącej sprzedającym w powyższej transakcji z uwagi na fakt sprawowania nad spółką współkontroli przez obie strony transakcji. Wspólne porozumienie umowne zaklasyfikowano jako wspólne przedsięwzięcie i w związku z powyższym, oceniono, że przejęta spółka będzie podlegała wycenie metodą praw własności w sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy ONDE.
Dnia 25 czerwca 2021 r. Spółka zawarła umowę kupna 50% udziałów w spółce (KWE) będącej właścicielem projektu farmy wiatrowej od jednostki niepowiązanej. Cena transakcji wyniosła 4.901 tys. zł i zostanie rozliczona w środkach pieniężnych. Koszty transakcyjne dotyczące tej transakcji były nieistotne. W skład majątku nabytej spółki wchodzą umowy dzierżawy gruntów określająca powierzchnię pod budowę farmy wiatrowej, warunki zabudowy, warunki przyłączenia oraz środki pieniężne. Wstępnie oceniono, że nabyta spółka będzie wspólnym porozumieniem umownym Spółki oraz jednostki niepowiązanej będącej sprzedającym w powyższej transakcji z uwagi na fakt sprawowania nad spółką współkontroli przez obie strony transakcji. Wspólne porozumienie umowne zaklasyfikowano jako wspólne przedsięwzięcie i w związku z powyższym, oceniono, że przejęta spółka będzie podlegała wycenie metodą praw własności w sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy ONDE.
Dnia 16 grudnia 2021 r. Spółka ONDE S.A. nabyła 50% udziałów w spółce celowej (FARMA WIATROWA SZYBOWICE) będącej właścicielem projektu farmy wiatrowej od jednostki niepowiązanej. Cena nabycia spółki wyniosła 5.287 tys. zł. Cena transakcyjna podlega rozliczeniu w środkach pieniężnych. Koszty transakcyjne dotyczące tej transakcji były nieistotne. W skład majątku nabytej spółki wchodzą umowy dzierżawy gruntów określające powierzchnię pod budowę farmy wiatrowej, warunki zabudowy oraz przyłączenia, decyzja środowiskowa, projekt budowlany, pozwolenie na budowę oraz środki pieniężne. Wstępnie oceniono, że nabyta spółka będzie wspólnym porozumieniem umownym Spółki oraz jednostki niepowiązanej będącej sprzedającym w powyższej transakcji z uwagi na fakt sprawowania nad spółką współkontroli przez obie strony transakcji. Wspólne porozumienie umowne zaklasyfikowano jako wspólne przedsięwzięcie i w związku z powyższym, oceniono, że przejęta spółka będzie podlegała wycenie metodą praw własności w sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy ONDE.
Transakcje z podmiotami powiązanymi
Poniższe tabele przedstawiają łączne kwoty transakcji zawartych przez Grupę ONDE S.A. z podmiotami powiązanymi w ramach Grupy Erbud S.A. za okres zakończony dnia 31 grudnia 2021 oraz za okres zakończony dnia 31 grudnia 2020 roku.
|
|
|
|
|
2021 |
|
|
2020 |
|
|
|
Jednostka Dominująca w Grupie kapitałowej Erbud |
Spółki zależne GK Erbud |
Razem |
Jednostka Dominująca w Grupie kapitałowej Erbud |
Spółki zależne GK Erbud |
Razem |
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
9 |
9 |
18 |
18 |
3 870 |
3 888 |
|
|
Udzielone pożyczki |
- |
7 607 |
7 607 |
15 398 |
- |
15 398 |
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
2 968 |
54 |
3 022 |
33 995 |
25 |
34 020 |
|
|
Przychody ze sprzedaży |
47 |
108 |
155 |
68 |
15 |
83 |
|
|
Przychody z tytułu odsetek od pożyczek |
- |
151 |
151 |
685 |
- |
685 |
|
|
Zakup dóbr i usług |
99 163 |
3 123 |
102 286 |
100 405 |
1 528 |
101 933 |
Podmiot osobowo powiązany z Członkiem Zarządu świadczył usługi na rzecz Spółki Dominującej w roku 2021, a wynikające z nich wynagrodzenie jest związane wyłącznie ze świadczeniem tych usług, w łącznej wysokości 1.950 tys. zł.
Transakcje z kluczowymi członkami kadry kierowniczej
Wynagrodzenie naliczone za rok obrotowy członkom Zarządu oraz członkom Rady Nadzorczej zaprezentowano w poniższej tabeli:
|
|
2021 |
2020 |
|
Zarząd |
|
|
|
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (wynagrodzenia) |
6 837 |
3 291 |
|
Wynagrodzenie w formie akcji |
8 503 |
- |
|
Rada Nadzorcza |
|
|
|
Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (wynagrodzenia) |
342 |
- |
|
Wynagrodzenie w formie akcji |
7 086 |
- |
|
Razem |
22 768 |
3 291 |
Na poszczególne dni bilansowe osoby zarządzające (członkowie Zarządu oraz Rady Nadzorczej) posiadały następującą liczbę akcji (wszystkie akcje są akcjami zwykłymi):
|
|
|
2021 |
|
2020 |
|
Akcjonariusz |
Liczba akcji/głosów |
% udziału w kapitale zakładowym w głosach na WZA |
Liczba akcji/głosów |
% udziału w kapitale zakładowym w głosach na WZA |
|
Jacek Leczkowski |
3 565 625 |
6,48% |
1 828 |
10,01% |
|
Agnieszka Głowacka |
138 125 |
0,25% |
- |
0,00% |
|
Paweł Średniawa |
119 000 |
0,22% |
- |
0,00% |
|
Marcin Szerszeń |
106 250 |
0,19% |
- |
0,00% |
|
Piotr Gutowski |
106 250 |
0,19% |
- |
0,00% |
|
Jacek Socha |
40 000 |
0,07% |
- |
0,00% |
|
Razem |
4 075 250 |
7,40% |
1 828 |
10,01% |
Na dzień przekazania niniejszych sprawozdań finansowych członkowie Zarządu oraz prokurenci nie posiadają żadnych świadczeń opartych na opcjach.
W dniu 19 lipca 2021 r Spółka Dominująca: ONDE S.A. zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych
w Warszawie. W ramach IPO wyemitowała 8 250 000 akcji emisji serii E po 26,00 zł za akcję pozyskując 214.500 tys. zł środków pieniężnych.
Kwota ta powiększyła kapitały Spółki po uprzednim pomniejszeniu o koszty związane z IPO (8.091 tys. zł), wartość ta prezentowana jest w kapitale własnym w pozycji „Emisja akcji - pierwotna oferta publiczna”. Pozyskane środki (206.409 tys. zł) Spółka zamierza wykorzystać na finansowanie dalszego rozwoju Grupy ONDE w sektorze inwestycji OZE.
Dnia 1 lutego 2022r. Spółka wraz ze Spółkami z Grupy ERBUD (Spółka Erbud S.A. oraz Erbud Industry Centrum Sp. z o.o.) podpisała z ING Bank Śląski S.A. Aneks do Umowy kredytowej, na mocy którego Spółki Grupy wydłużają możliwość korzystania z linii wielocelowej (kredyt w rachunku bieżącym oraz linia na gwarancje bankowe i akredytywy) w wysokości 160 mln zł.
W stosunku do warunków obowiązujących przed podpisaniem Ankesu, zwiększony został sublimit dotyczący zaciągnięcia długu w rachunku bieżącym dla Spółki z kwoty 5 mln do 20 mln zł oraz udostępniono nowy produkt dla Spółki – Akredytywa w kwocie sublimitu 30 mln. zł.
Dnia 18 lutego 2022r. Spółka wraz z Erbud S.A. podpisała z Santander Bank Polska Aneks do umowy kredytowej, na mocy którego Spółki mogą korzystać z linii wielocelowej (kredyt w rachunku bieżącym oraz linia na gwarancje bankowe) do kwoty 165,8 mln zł, z zastrzeżeniem, że Spółka będzie mogła korzystać z usług w ramach MultiLinii do kwoty 105 mln zł. W stosunku do warunków obowiązujących przed podpisaniem niniejszego aneksu udostępniono nowy produkt dla Spółki – Akredytywa - w kwocie sublimitu 14 mln EUR w ramach wspólnej linii wielocelowej.
Dnia 2 lutego 2022 r. Spółka ONDE S.A. nabyła 50% udziałów w spółce celowej będącej właścicielem projektu farmy fotowoltaicznej od jednostki niepowiązanej. Cena nabycia spółki wyniosła 4.950 tys. EUR. Cena transakcyjna podlega rozliczeniu w środkach pieniężnych. Koszty transakcyjne dotyczące tej transakcji były nieistotne.
Spółka nie posiada klientów ani bezpośrednich dostawców na Ukrainie/w Rosji oraz nie prowadzi działalności na terenie tych krajów.
W Spółce nieznaczny procent pracowników stanowią mieszkańcy Ukrainy. Zdecydowana większość z nich pozostała w Polsce.
Spółka realizuje zakupy modułów fotowoltaicznych w walucie – USD, EUR. Zapłata za zakupione moduły została zrealizowana.
Obecnie Spółka ma podpisane cztery kontrakty EPC (z dostawą modułów). Wartość kontraktów jest wyrażona w PLN oraz w EUR (wartość zakupu modułów). W związku z powyższym obecnie nie jest narażona na ryzyko walutowe.
Spółka nie obserwuje pogorszenia płynności finansowej na skutek wojny.
Podpisy Członków Zarządu
|
Toruń, 5 kwietnia 2022 roku |
Paweł Średniawa /Prezes Zarządu/
Marcin Szerszeń /Wiceprezes Zarządu/ |
|
Piotr Gutowski /Wiceprezes Zarządu/
|