2594001DEARTIAMFJC93 2020-12-31 2594001DEARTIAMFJC93 2019-12-31 2594001DEARTIAMFJC93 2019-01-01 2019-12-31 2594001DEARTIAMFJC93 2018-12-31 2594001DEARTIAMFJC93 2019-01-01 2594001DEARTIAMFJC93 2020-01-01 ifrs-full:IssuedCapitalMember 2594001DEARTIAMFJC93 2020-01-01 ifrs-full:SharePremiumMember 2594001DEARTIAMFJC93 2019-01-01 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 2594001DEARTIAMFJC93 2020-01-01 ifrs-full:RetainedEarningsMember 2594001DEARTIAMFJC93 2020-01-01 2594001DEARTIAMFJC93 2019-01-01 ifrs-full:SharePremiumMember 2594001DEARTIAMFJC93 2020-01-01 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 2594001DEARTIAMFJC93 2019-01-01 ifrs-full:RetainedEarningsMember 2594001DEARTIAMFJC93 2019-01-01 ifrs-full:IssuedCapitalMember 2594001DEARTIAMFJC93 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 2594001DEARTIAMFJC93 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 2594001DEARTIAMFJC93 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 2594001DEARTIAMFJC93 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 2594001DEARTIAMFJC93 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 2594001DEARTIAMFJC93 2020-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 2594001DEARTIAMFJC93 2019-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 2594001DEARTIAMFJC93 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 2594001DEARTIAMFJC93 2019-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 2594001DEARTIAMFJC93 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 2594001DEARTIAMFJC93 2019-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 2594001DEARTIAMFJC93 2019-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 2594001DEARTIAMFJC93 2020-01-01 2020-12-31 iso4217:PLN iso4217:EUR xbrli:shares xbrli:pure iso4217:PLN xbrli:shares
,
false
Loading SVG
SKONSOLIDOWANE  
SPRAWOZDANIE FINANSOWE  
Grupy Kapitałowej  
ULMA Construccion Polska S.A.  
ZA ROK ZAKOŃCZONY DNIA 31 GRUDNIA 2020 R.  
(wraz ze sprawozdaniem niezależnego biegłego rewidenta z  
badania)  
Loading SVG
Spis treści  
INFORMACJE OGÓLNE....................................................................................................................................... 4  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE........................................................................................... 7  
Skonsolidowany rachunek zysków i strat oraz inne całkowite dochody....................................................... 8  
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej................................................................................... 9  
Sprawozdanie ze zmian w skonsolidowanym kapitale własnym ................................................................ 10  
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych ........................................................................ 11  
Noty do skonsolidowanego sprawozdania finansowego ................................................................................ 12  
1. Opis ważniejszych stosowanych zasad rachunkowości........................................................................... 12  
A) Oświadczenie o zgodności oraz ogólne zasady sporządzania............................................................ 12  
B) Zmiany stosowanych zasad rachunkowości....................................................................................... 13  
C) Konsolidacja........................................................................................................................................ 15  
D) Wycena pozycji wyrażonych w walutach obcych............................................................................... 16  
2 Istotne szacunki i dokonane osądy.......................................................................................................... 17  
3. Zarządzanie ryzykiem finansowym......................................................................................................... 18  
4. Informacje dotyczące segmentów działalności...................................................................................... 23  
5. Rzeczowe aktywa trwałe ........................................................................................................................ 25  
6. Wartości niematerialne .......................................................................................................................... 28  
7. Instrumenty finansowe............................................................................................................................ 29  
8. Udziały w jednostkach stowarzyszonych................................................................................................ 32  
9. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania.................................................................................................. 33  
10. Należności handlowe i pozostałe należności......................................................................................... 35  
11. Zapasy.................................................................................................................................................... 36  
12. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty........................................................................................................ 36  
13. Kapitał podstawowy i kapitał zapasowy................................................................................................ 37  
14. Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania......................................................................... 38  
15. Kredyty i pożyczki .................................................................................................................................. 39  
16. Zobowiązania z tytułu prawa do użytkowania (leasing)........................................................................ 39  
17. Odroczony podatek dochodowy............................................................................................................ 40  
18. Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych ................................................................................... 41  
19. Przychody ze sprzedaży ......................................................................................................................... 43  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
2
Loading SVG
20. Koszty według rodzaju........................................................................................................................... 45  
21. Inne przychody i koszty operacyjne....................................................................................................... 46  
22. Przychody i koszty finansowe................................................................................................................ 46  
23. Podatek dochodowy.............................................................................................................................. 47  
24. Dywidenda na akc............................................................................................................................... 48  
25. Pozycje warunkowe/gwarancje............................................................................................................. 49  
26. Zobowiązania inwestycyjne (pozabilansowe) ....................................................................................... 49  
27. Zysk na akcję.......................................................................................................................................... 49  
28. Istotne zdarzenia oraz zdarzenia po dniu bilansowym.......................................................................... 49  
29. Transakcje z podmiotami powiązanymi ................................................................................................ 50  
30. Wynagrodzenia Członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej.................................................................... 52  
31. Informacje o średnim zatrudnieniu....................................................................................................... 53  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE Grupy Kapitałowej ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
3
Loading SVG
GRUPA KAPITAŁOWA  
ULMA Construccion Polska S.A.  
INFORMACJE OGÓLNE  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
4
 
Loading SVG
Przedmiot działalności  
Przedmiotem działalności Grupy Kapitałowej ULMA Construccion Polska S.A.  
(zwanej dalej Grupą) są:  
dzierżawa i sprzedaż rusztowań i deskowań budowlanych,  
wykonywanie na zlecenie projektów zastosowań deskowań i rusztowań,  
eksport usług budowlanych świadczonych przez spółki Grupy,  
sprzedaż materiałów i surowców budowlanych oraz akcesoriów do betonu,  
działalność transportowa, sprzętowa i remontowa, w tym sprzedaż i dzierżawa sprzętu budowlanego.  
Jednostka dominująca ULMA Construccion Polska S.A. jest spółką akcyjną (Spółka) . Spółka rozpoczęła  
działalność 14 lutego 1989 roku pod nazwą Bauma Sp. z o.o., jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością  
(z o.o.) i została zarejestrowana w Rep. Nr A.II 2791. Dnia 15 września 1995 roku została przekształcona w  
spółkę akcyjną zawiązaną aktem notarialnym przed notariuszem Robertem Dorem w Kancelarii Notarialnej  
w Warszawie i zarejestrowana w Rep. Nr A 5500/95. W dniu 29 października 2001 roku Sąd Rejonowy w  
Warszawie, XIV wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dokonał wpisu Spółki do Rejestru  
Przedsiębiorców pod numerem KRS 0000055818. W dniu 6 listopada 2006 Nadzwyczajne Walne  
Zgromadzenie Akcjonariuszy, w Uchwale numer 1, postanowiło dokonać zmiany nazwy Spółki z  
dotychczasowej nazwy BAUMA S.A. na ULMA Construccion Polska S.A. Stosowny wpis do Krajowego  
Rejestru Sądowego został dokonany w dniu 14 listopada 2006 r.  
W analizowanym okresie nie wystąpiły zmiany w nazwie podmiotu dominującego ULMA Construccion  
Polska S.A.  
Podstawowe miejsce prowadzenia działalności przez podmiot dominujący Koszajec 50, 05-840 Brwinów  
(Polska).  
Siedziba  
ULMA Construccion Polska S.A.  
Koszajec 50  
05-840 Brwinów (Polska)  
Podmiot dominujący i skład Grupy  
Kontrolę nad Grupą ULMA Construccion Polska S.A. sprawuje ULMA C y E, S. Coop. z siedzibą w Hiszpanii,  
która posiada 75,49% akcji Spółki. Pozostałe 24,51% akcji znajduje się w posiadaniu wielu akcjonariuszy.  
W skład Grupy ULMA Construccion Polska S.A. wchodzą następujące podmioty:  
ULMA Construccion Polska S.A. - podmiot dominujący Grupy Kapitałowej pełniący rolę zarządczo-  
administracyjną dla całej Grupy oraz odpowiedzialny za działania handlowe w zakresie produktów i  
usług oferowanych przez Grupę Kapitałową na rynku krajowym oraz na wybranych rynkach  
zagranicznych,  
ULMA Opałubka Ukraina sp. z o.o. - spółka zależna odpowiedzialna za działania handlowe w zakresie  
produktów i usług oferowanych przez Grupę Kapitałową na rynku ukraińskim,  
ULMA Opałubka Kazachstan sp. z o.o - spółka zależna odpowiedzialna za działania handlowe w zakresie  
produktów i usług oferowanych przez Grupę Kapitałową na rynku kazachskim.  
ULMA Construccion BALTIC sp. z o.o. - spółka zależna odpowiedzialna za działania handlowe w zakresie  
produktów i usług oferowanych przez Grupę Kapitałową w krajach bałtyckich (Litwa, Łotwa i Estonia).  
Ponadto Grupa posiada udziały w podmiocie stowarzyszonym ULMA Cofraje S.R.L. - spółka stowarzyszona  
odpowiedzialna za działania handlowe w zakresie produktów i usług oferowanych przez Grupę Kapitałową  
na rynku rumuńskim.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
5
Loading SVG
Skład organów nadzorczych i zarządczych na dzień 31.12.2020 roku oraz na  
dzień zatwierdzenia sprawozdania do publikacji  
Rada Nadzorcza  
Aitor Ayastuy Ayastuy  
Iñaki Irizar Moyua  
Rafael Anduaga Lazcanoiturburu  
Przewodniczący Rady Nadzorczej  
Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej  
Członek Rady Nadzorczej  
Michał Markowski  
José Joaquin Ugarte Azpiri  
Członek Rady Nadzorczej  
Członek Rady Nadzorczej  
Komitet Audytu  
Michał Markowski  
Aitor Ayastuy Ayastuy  
Przewodniczący Komitetu  
Członek Komitetu  
Rafael Anduaga Lazcanoiturburu  
Członek Komitetu  
Zarząd  
Rodolfo Carlos Muñiz Urdampilleta  
Giordano Marcel Weschenfelder  
Krzysztof Orzełowski  
Prezes Zarządu  
Członek Zarządu do dnia 31 grudnia 2020 r.  
Członek Zarządu  
Ander Ollo Odriozola  
Członek Zarządu  
Andrzej Sterczyński  
Marek Czupryński  
Członek Zarządu  
Członek Zarządu od dnia 1 lutego 2021 r.  
Biegły rewident  
Ernst & Young Audyt Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.  
Rondo ONZ 1  
00-124 Warszawa  
Spółka wpisana jest na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych pod pozycją  
130.  
Banki  
mBANK (d.BRE Bank S.A.)  
PEKAO S.A.  
PKO Bank Polski S.A.  
Banco de SABADELL (Hiszpania)  
Santander Bank Polska S.A.  
Notowania na giełdach  
Od dnia 21 maja 1997 roku Spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie  
(„GPW”).  
Symbol na GPW: ULM.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE Grupy Kapitałowej ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
6
Loading SVG
GRUPA KAPITAŁOWA  
ULMA Construccion Polska S.A.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE  
Za rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 r.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
7
 
Loading SVG
Skonsolidowany rachunek zysków i strat oraz inne całkowite dochody  
12 miesięcy  
2020 r.  
12 miesięcy  
2019 r.  
Nota  
Przychody ze sprzedaży  
190 643
(145 724)
44 919
229 366
(144 648)
84 718
19.  
20.  
Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów  
I. Zysk brutto ze sprzedaży  
Koszty sprzedaży i marketingu  
Koszty ogólnego zarządu  
Pozostałe przychody operacyjne  
Pozostałe koszty operacyjne  
(1 342)
(18 079)
2 388
(2 327)
(1 450)
(2 478)
(19 609)
1 381
(4 963)
(4 963)
20.  
20.  
21.  
21.  
W tym: strata z tytułu utraty wartości należności  
II. Zysk na poziomie operacyjnym  
25 559
59 049
Przychody finansowe  
Koszty finansowe  
Przychody (Koszty) finansowe netto  
Udział w zyskach (stratach) w spółkach stowarzyszonych  
736
(1 335)
(599)
1 123
(1 561)
(438)
22.  
22.  
(50)
475
III. Zysk przed opodatkowaniem  
Podatek dochodowy  
24 910
(4 721)
20 189
59 086
(12 885)
46 201
23.  
IV. Zysk netto okresu obrotowego  
Inne całkowite dochody netto podlegające przeklasyfikowaniu do  
zysku/(straty) w kolejnych okresach sprawozdawczych  
Różnice kursowe dotyczące inwestycji netto w jednostce zależnej  
Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań finansowych zagranicznych  
jednostek zależnych  
933
1 697
3 394
(5 112)
V. Całkowite dochody okresu obrotowego  
16 010
51 292
Zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej  
Zysk netto przypadający na udziały niekontrolujące  
Całkowite dochody okresu obrotowego przypadające na akcjonariuszy  
jednostki dominującej  
Całkowite dochody okresu obrotowego przypadające na udziały  
niekontrolujące  
Średnia ważona liczba akcji zwykłych  
Podstawowy i rozwodniony zysk na jedną akcję przypadający akcjonariuszom  
jednostki dominującej (w zł na jedną akcję)  
27.  
27.  
20 189
0
46 201
0
16 010
51 292
0
5 255 632
3,84
0
5 255 632
8,79
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
8
 
Loading SVG
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej  
Stan na dzień:  
31 grudnia  
2020 r.  
Nota  
31 grudnia  
2019 r.  
AKTYWA  
I. Aktywa trwałe  
245 734
255 864
229
2 261
12 615
4 395
-
1. Rzeczowe aktywa trwałe  
2. Wartości niematerialne  
5.  
6.  
8.  
9.  
17.  
10.  
261
2 211
11 108
4 317
20 000
283 631
3. Udziały w jednostkach stowarzyszonych  
4. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania  
5. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego  
6. Należności długoterminowe z tytułu pożyczki  
Aktywa trwałe razem  
275 364
II. Aktywa obrotowe  
7 432
32 293
981
7 387
60 687
696
68
48 970
1. Zapasy  
11.  
10.  
2. Należności handlowe oraz pozostałe należności  
3. Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego  
4. Pochodne instrumenty finansowe  
5. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty  
-
7.  
12.  
57 765
8 590
107 061
390 692
-
117 808
393 172
Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży  
Aktywa obrotowe razem  
Aktywa razem  
KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA  
I. Kapitał własny  
10 511
10 511
1. Kapitał podstawowy  
13.  
13.  
2. Kapitał zapasowy – nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej wartości  
114 990
114 990
nominalnej  
(14 277)
235 253
20 189
(10 098)
228 729
46 201
3. Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych  
4. Zatrzymane zyski, w tym:  
a. Zysk netto okresu obrotowego  
346 477
344 132
Kapitał własny razem  
II. Zobowiązania  
1. Zobowiązania długoterminowe  
8 659
310
4 088
13 057
6 444
246
5 471
12 161
Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego  
Zobowiązania długoterminowe z tytułu świadczeń emerytalnych  
Zobowiązania długoterminowe z tytułu prawa do użytkowania (leasing)  
Zobowiązania długoterminowe razem  
17.  
18.  
16.  
2. Zobowiązania krótkoterminowe  
a. Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu świadczeń emerytalnych  
b. Instrumenty pochodne  
c. Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu faktoringu zobowiązań  
62
54
-
54
-
704
18.  
14.  
d. Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego  
e. Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu prawa do użytkowania (leasing)  
f. Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania  
Zobowiązania krótkoterminowe razem  
Zobowiązania razem  
Kapitał własny i zobowiązania razem  
585
2 042
3 504
30 575
36 879
49 040
393 172
3 541
26 916
31 158
44 215
390 692
16.  
14.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
9
 
Loading SVG
Sprawozdanie ze zmian w skonsolidowanym kapitale własnym  
Nadwyżka ze  
sprzedaży akcji  
powyżej  
wartości  
nominalnej  
Kapitał  
Różnice kursowe  
z przeliczenia  
jednostek  
Razem  
kapitał  
własny  
podstawowy  
w wartości  
nominalnej  
Zatrzymane  
zyski  
Wyszczególnienie  
zagranicznych  
10 511
114 990
(10 098)
228 729
344 132
Stan na dzień 1 stycznia 2020 r.  
Zysk netto w 2020 roku  
-
-
-
-
-
20 189
-
20 189
Inne całkowite dochody w 2020  
roku  
(4 179)
(4 179)
Wypłata dywidendy  
-
-
-
(13 665)
(13 665)
10 511
114 990
(14 277)
235 253
346 477
Stan na dzień 31 grudnia 2020 r.  
Nadwyżka ze  
sprzedaży akcji  
powyżej  
wartości  
nominalnej  
Kapitał  
Różnice kursowe  
z przeliczenia  
jednostek  
Razem  
kapitał  
własny  
podstawowy  
w wartości  
nominalnej  
Zatrzymane  
zyski  
Wyszczególnienie  
zagranicznych  
10 511
114 990
(15 189)
212 538
322 850
Stan na dzień 1 stycznia 2019 r.  
Zysk netto w 2019 roku  
-
-
-
-
-
46 201
-
46 201
5 091
Inne całkowite dochody w 2019  
roku  
5 091
Wypłata dywidendy  
-
-
-
(30 010)
(30 010)
10 511
114 990
(10 098)
228 729
344 132
Stan na dzień 31 grudnia 2019 r.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
10  
 
Loading SVG
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych  
12 miesięcy  
2020 r.  
12 miesięcy  
2019 r.  
Nota  
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej  
Zysk (strata) netto okresu obrotowego  
Korekty:  
20 189
46 201
23.  
5.  
6.  
4 721
40 487
188
4 048
394
12 885
38 831
191
4 093
-
- Podatek dochodowy  
- Amortyzacja środków trwałych  
- Amortyzacja wartości niematerialnych  
- Amortyzacja aktywów z tytułu prawa do użytkowania  
- Odpis aktualizujący wartość majątku trwałego  
- Wartość netto sprzedanych szalunków środków trwałych  
- Koszty odsetek  
9 105
591
13 923
816
(735)
50
122
416
72
(1 123)
(475)
(68)
3 812
54
- Przychody z tytułu odsetek  
- Zmiana wartości udziałów w jednostkach powiązanych  
- (Zyski)/straty z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów finansowych  
- (Zyski)/Straty z tytułu różnic kursowych  
- Zmiana wartości rezerwy na świadczenia emerytalne  
Zmiany stanu majątku obrotowego:  
(45)
18 394
(4 363)
93 634
(51 124)
(4 377)
38 133
(1 055)
967
- Zapasy  
- Należności handlowe oraz pozostałe należności  
- Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania  
(6 257)
112 795
(73 078)
(11 952)
27 765
Nabycie szalunków  
Podatek dochodowy zapłacony  
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej  
Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej  
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych  
Wpływy ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych  
Nabycie wartości niematerialnych  
Spłata pożyczek  
Udzielenie pożyczek  
Odsetki otrzymane  
(1 676)
1 017
(232)
-
(10 000)
735
(2 797)
11
(178)
11 000
-
1 123
9 159
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej  
Przepływy pieniężne z działalności finansowej  
Spłata kredytów i pożyczek  
(10 156)
-
(591)
(1 693)
(815)
Odsetki zapłacone  
(3 887)
(13 665)
(18 143)
9 834
48 970
(1 039)
57 765
(3 832)
(30 010)
(36 350)
574
50 387
(1 991)
48 970
Płatności zobowiązań z tytułu prawa do użytkowania (leasingu)  
Dywidendy wypłacone  
Środki pieniężne netto z działalności finansowej  
Zwiększenie /(Zmniejszenie) netto stanu środków pieniężnych  
Stan środków pieniężnych na początek okresu  
Różnice kursowe netto na środkach pieniężnych i ekwiwalentach  
Stan środków pieniężnych na koniec okresu  
12.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
11  
 
Loading SVG
Noty do skonsolidowanego sprawozdania finansowego  
1. Opis ważniejszych stosowanych zasad rachunkowości  
Podstawowe zasady rachunkowości zastosowane przy sporządzaniu niniejszego skonsolidowanego  
sprawozdania finansowego przedstawione zostały poniżej. Opisane zasady zastosowane zostały we  
wszystkich prezentowanych okresach w sposób ciągły.  
A) Oświadczenie o zgodności oraz ogólne zasady sporządzania  
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe. Grupy Kapitałowej ULMA Construccion Polska S.A., dla której  
jednostką dominującą jest ULMA Construccion Polska S.A. obejmuje rok zakończony dnia 31 grudnia 2020  
roku oraz zawiera dane porównawcze za rok zakończony dnia 31 grudnia 2019 r.  
Czas trwania Jednostki Dominującej oraz jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej ULMA  
Construccion Polska S.A. jest nieoznaczony.  
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone zostało zgodnie z Międzynarodowymi  
Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) zatwierdzonymi przez UE („MSSF UE”). Na dzień  
zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w UE proces  
wprowadzenia MSSF, MSSF mające zastosowanie do tego sprawozdania finansowego nie różnią się od  
MSSF UE.  
MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów  
Rachunkowości („RMSR”).  
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone zostało według zasady kosztu  
historycznego z wyjątkiem aktywów i zobowiązań finansowych (pochodnych instrumentów finansowych)  
wycenianych według wartości godziwej przez rachunek zysków i strat.  
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest przedstawione w złotych („PLN”), a wszystkie  
wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach PLN.  
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania  
działalności gospodarczej przez Spółki Grupy w dającej się przewidzieć przyszłości. W nawiązaniu do  
wybuchu epidemii Covid-19, Zarząd przygotował oraz przeanalizował prognozowane przepływy pieniężne  
Grupy i doszedł do wniosku, że nie występuje istotna niepewność w odniesieniu do założenia kontynuacji  
działalności przez spółki Grupy w dającej się przewidzieć przyszłości, to jest w okresie co najmniej kolejnych  
12 miesięcy.  
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd w dniu  
31 marca 2021 r.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
12  
     
Loading SVG
B) Zmiany stosowanych zasad rachunkowości  
Zasady (polityki) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania  
finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania  
finansowego Grupy za rok zakończony dnia 31 grudnia 2019 roku, za wyjątkiem przedstawionych poniżej.  
MSSF/MSR i interpretacje  
Zmienione standardy oraz interpretacje, które mają zastosowanie po raz pierwszy w 2020 roku, nie mają  
istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy.  
Zmiany do MSSF 3: Definicja przedsięwzięcia  
Zmiany do MSSF 3 precyzują, że aby zostać uznanym za przedsięwzięcie, zintegrowany zespół  
działań i aktywów musi obejmować co najmniej jeden wkład i jeden znaczący proces, które łącznie  
znacząco przyczyniają się do zdolności do tworzenia produktu. Zmiany te wyjaśniają również, że  
przedsięwzięcie może istnieć bez wszystkich wkładów i procesów niezbędnych do wytworzenia  
produktów.  
Zmiany do MSSF 7, MSSF 9 i MSR 39: Reforma wskaźników referencyjnych stóp procentowych  
Zmiany do MSSF 9 i MSR 39 wprowadzają szereg odstępstw w odniesieniu do wszystkich powiązań  
zabezpieczających, na które reforma IBOR wywiera bezpośredni wpływ. Reforma IBOR wywiera  
wpływ na powiązanie zabezpieczające, jeżeli prowadzi do powstania niepewności co do  
harmonogramu i/ lub kwoty przepływów pieniężnych opartych na wskaźniku referencyjnym stopy  
procentowej wynikających z pozycji zabezpieczanej lub instrumentu zabezpieczającego opartych na  
wskaźniku referencyjnym stopy procentowej.  
Zmiany do MSR 1 i MSR 8: Definicja pojęcia „istotne”  
Zmiany do MSR 1 i MSR 8 wprowadzają nową definicję pojęcia „istotne”, która stanowi, że  
„informacje są istotne, jeżeli w racjonalny sposób można oczekiwać, że ich pominięcie,  
zniekształcenie lub ich nieprzejrzystość może wpływać na decyzje głównych użytkowników  
sprawozdania finansowego ogólnego przeznaczenia podejmowane na podstawie takiego  
sprawozdania, zawierającego informacje finansowe dotyczące konkretnej jednostki  
sprawozdawczej”. Zmiany wyjaśniają, że istotność będzie zależeć od charakteru lub wielkości  
informacji, indywidualnie lub w połączeniu z innymi informacjami, w kontekście całości  
sprawozdania finansowego.  
Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej z dnia 29 marca 2018 roku  
Założenia koncepcyjne nie stanowią odrębnego standardu i żadne z zaprezentowanych w nich pojęć  
nie zastępuje i nie uchyla pojęć przedstawionych w jakimkolwiek standardzie, ani wymogów  
żadnego ze standardów. Celem Założeń koncepcyjnych jest wspieranie RMSR w tworzeniu  
standardów, pomoc osobom sporządzającym sprawozdania finansowe w opracowaniu spójnych  
zasad (polityki) rachunkowości tam, gdzie brak stosownego standardu, a także wspieranie  
wszystkich stron sprawozdawczości finansowej w rozumieniu i stosowaniu standardów.  
Zaktualizowane założenia koncepcyjne obejmują pewne nowe pojęcia, zawierają aktualizację  
definicji i kryteriów ujmowania składników aktywów i zobowiązań, a także doprecyzowują pewne  
ważne koncepcje.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
13  
 
Loading SVG
Zmiana do MSSF 16 Leasing: Ustępstwa czynszowe związane z Covid-19 z dnia 28 maja 2020 roku  
mająca retrospektywne zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia  
1 stycznia 2020 roku lub później.  
Jako praktyczne rozwiązanie leasingobiorca może zdecydować o nieprzeprowadzaniu oceny, czy  
ulga w czynszu przyznawana bezpośrednio w związku pandemią Covid-19, która spełnia określone  
warunki, stanowi zmianę leasingu. Leasingobiorca, który podejmuje taką decyzję, ujmuje wszelkie  
zmiany opłat leasingowych wynikające z ulgi w czynszu w taki sam sposób, w jaki ująłby zmianę przy  
zastosowaniu MSSF 16, gdyby zmiana ta nie stanowiła zmiany leasingu.  
Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany,  
która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie w świetle przepisów Unii Europejskiej.  
Następujące standardy, zmiany w obowiązujących standardach oraz interpretacje nie zostały przyjęte przez  
Unię Europejską lub nie są obowiązujące na dzień 1 stycznia 2020 roku:  
Standard  
Opis zmian  
Data obowiązywania  
MSSF 14 Regulacyjne  
rozliczenia międzyokresowe  
Zasady rachunkowości i ujawnień dla regulacyjnych pozycji  
odroczonych  
Standard w obecnej wersji nie będzie  
obowiązywał w UE  
Zawiera wytyczne dotyczące sprzedaży lub wniesienia aktywów  
przez inwestora do spółki stowarzyszonej lub wspólnego  
przedsięwzięcia  
Zmiany do MSSF 10 i MSR 28  
Nie została określona  
Zastępuje MSSF 4 i wprowadza zmiany dotyczące m.in. metody  
wyceny zobowiązań ubezpieczeniowych, ujmowania zysku lub  
straty w czasie, ujmowania reasekuracji i wydzielania  
komponentu inwestycyjnego.  
Do dnia zatwierdzenia niniejszego  
sprawozdania niezatwierdzony przez  
UE – 1 stycznia 2023  
MSSF 17 Umowy  
ubezpieczeniowe  
Prezentacja sprawozdań finansowych Podział zobowiązań na  
krótkoterminowe i długoterminowe  
Do dnia zatwierdzenia niniejszego  
sprawozdania niezatwierdzony przez  
UE – 1 stycznia 2023  
Zmiany do MSR 1  
Zmiana do MSSF 3  
Do dnia zatwierdzenia niniejszego  
sprawozdania niezatwierdzony przez  
UE – 1 stycznia 2022  
Połączenia jednostek Zmiany do odniesień do założeń  
koncepcyjnych  
Do dnia zatwierdzenia niniejszego  
sprawozdania niezatwierdzony przez  
UE – 1 stycznia 2022  
Zmiany do MSR 16 Rzeczowe  
Przychody osiągnięte przed oddaniem do użytkowania  
aktywa trwałe  
Do dnia zatwierdzenia niniejszego  
sprawozdania niezatwierdzony przez  
UE – 1 stycznia 2022  
Umowy rodzące obciążenia koszty wypełnienia obowiązków  
umownych  
Zmiany do MSR 37  
Do dnia zatwierdzenia niniejszego  
sprawozdania niezatwierdzony przez  
UE – 1 stycznia 2022  
Zmiany wynikające z  
przeglądu MSSF 2018-2020  
Dla okresów rocznych od 1 stycznia  
2021  
Zmiany do MSSF 4  
Umowy ubezpieczeniowe – odroczenie MSSF 9  
Zmiany do MSSF 9, MSR 39,  
MSSF 7, MSSF 4 i MSSF 16  
Dla okresów rocznych od 1 stycznia  
2021  
Reforma wskaźników referencyjnych stóp procentowych – Faza 2  
Zmiany do MSR 1 i  
Stanowiska Praktycznego 2 rachunkowości  
Ujawnianie informacji dotyczących zasad (polityki)  
Dla okresów rocznych od 1 stycznia  
2023  
Dla okresów rocznych od 1 stycznia  
2023  
Zmiany do MSR 8 Definicja wartości szacunkowych  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
14  
Loading SVG
Powyższe standardy oraz ich zmiany nie powinny mieć istotnego wpływu na przyszłe skonsolidowane  
sprawozdania finansowe Grupy.  
Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds.  
Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą  
różnic się od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do  
stosowania przez Unię Europejską.  
Grupa zamierza przyjąć wymienione powyżej nowe standardy oraz zmiany standardów i interpretacji MSSF  
opublikowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lecz nieobowiązujące na dzień  
sprawozdawczy zgodnie z datą ich wejścia w życie.  
C) Konsolidacja  
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy zostało sporządzone na podstawie sprawozdania  
finansowego jednostki dominującej, sprawozdań finansowych jej jednostek zależnych oraz jednostek  
stowarzyszonych. Sprawozdania finansowe jednostek objętych konsolidacją sporządzane są za ten sam  
okres sprawozdawczy.  
Ze względu na fakt, iż nie wszystkie jednostki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej stosują jednakowe  
zasady rachunkowości, zgodne z zasadami stosowanymi przez jednostkę dominującą, dla potrzeb  
sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego dokonano odpowiednich przekształceń  
sprawozdań finansowych tych jednostek, dostosowując dane do zasad rachunkowości stosowanych w  
jednostce dominującej.  
Za jednostki zależne uznaje się te jednostki, nad którymi jednostka dominująca sprawuje kontrolę.  
Sprawowanie kontroli przez jednostkę dominującą ma miejsce wtedy, gdy posiada ona bezpośrednio lub  
pośrednio, poprzez swoje jednostki zależne, więcej niż połowę liczby głosów w danej spółce, chyba że  
możliwe jest do udowodnienia, że taka własność nie stanowi o sprawowaniu kontroli. Sprawowanie  
kontroli ma miejsce wtedy, gdy Spółka z tytułu swojego zaangażowania w inną jednostkę ma prawa do  
zmiennych wyników finansowych, oraz ma możliwość wywierania wpływu na wysokość tych wyników  
finansowych poprzez sprawowanie władzy nad tą jednostką. Sprawowanie władzy może również mieć  
miejsce w sytuacji, gdy jednostka dominująca nie posiada ponad połowy liczby głosów w jednostce zależnej  
Jednostki zależne podlegają konsolidacji metodą pełną. Jednostki zależne podlegają pełnej konsolidacji od  
dnia przejęcia nad nimi kontroli przez Grupę. Przestaje się je konsolidować z dniem ustania kontroli. Koszt  
przejęcia ustala się jako wartość godziwą przekazanych aktywów, wyemitowanych instrumentów  
kapitałowych oraz zobowiązań zaciągniętych lub przejętych na dzień wymiany. Możliwe do  
zidentyfikowania aktywa nabyte oraz zobowiązania i zobowiązania warunkowe przejęte w ramach  
połączenia jednostek gospodarczych, wycenia się na dzień przejęcia według ich wartości godziwej,  
niezależnie od wielkości ewentualnych udziałów niekontrolujących. Nadwyżkę kosztu przejęcia nad  
wartością godziwą udziału Grupy w możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywach netto ujmuje się  
jako wartość firmy. Jeżeli koszt przejęcia jest niższy od wartości godziwej aktywów netto przejętej jednostki  
zależnej, różnice ujmuję się bezpośrednio w wyniku finansowym.  
Jednostki stowarzyszone to podmioty, na które jednostka dominująca bezpośrednio lub poprzez spółki  
zależne wywiera znaczący wpływ, ale nie sprawuje nad nimi kontroli ani współkontroli.  
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są ujmowane metodą praw własności.  
Transakcje, rozrachunki i nie zrealizowane zyski na transakcjach pomiędzy spółkami Grupy są eliminowane.  
Nie zrealizowane straty również podlegają eliminacji, chyba że transakcja dostarcza dowodów na utratę  
wartości przez przekazany składnik aktywów.  
Różnice kursowe powstałe na pozycjach pieniężnych, które stanowią część inwestycji netto w jednostce  
działającej za granicą, ujmuje się początkowo w oddzielnej pozycji kapitału własnego i wykazuje w innych  
całkowitych dochodach, a w momencie zbycia inwestycji netto ujmuje się je w wyniku finansowym.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
15  
 
Loading SVG
D) Wycena pozycji wyrażonych w walutach obcych  
1. Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji  
Pozycje zawarte w sprawozdaniu finansowym Grupy wycenia się w walucie podstawowego środowiska  
gospodarczego, w którym znacząca część Grupy prowadzi działalność (waluta funkcjonalna). Walutą  
funkcjonalną jednostki dominującej jest złoty polski, który stanowi jednocześnie walutę prezentacji  
sprawozdań finansowych Grupy.  
2. Transakcje i salda  
Transakcje wyrażone w walutach obcych przelicza się na walutę funkcjonalną według kursu obowiązującego  
w dniu transakcji. Zyski i straty kursowe z tytułu rozliczenia tych transakcji oraz z tytułu wyceny bilansowej  
aktywów i zobowiązań pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmuje się odpowiednio w wyniku  
finansowym. Różnice kursowe, zarówno dodatnie jak i ujemne dotyczące działalności inwestycyjnej i  
finansowej zaliczane są do kosztów finansowych.  
Różnice kursowe dotyczące realizacji i wyceny bilansowej rozrachunków handlowych powiększają lub  
pomniejszają pozycje przychodowe lub kosztowe z którymi są operacyjnie powiązane.  
Jako kurs zamknięcia danej waluty stosowany dla celów wyceny bilansowej aktywów i zobowiązań  
pieniężnych wyrażonych w walutach obcych, Grupa przyjmuje średni kurs danej waluty ogłaszany przez NBP  
na dzień bilansowy.  
Różnice kursowe powstałe na pozycjach pieniężnych, które stanowią część inwestycji netto w jednostce  
działającej za granicą, ujmuje się początkowo w oddzielnej pozycji kapitału własnego i wykazuje w innych  
całkowitych dochodach, a w momencie zbycia inwestycji netto ujmuje się je w wyniku finansowym.  
3. Spółki zagraniczne  
Sprawozdania finansowe spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej, dla których waluty funkcjonalne  
różnią się od waluty prezentacji, przeliczane są na walutę prezentacji w sposób następujący:  
a) aktywa i zobowiązania przeliczane są według kursu zamknięcia obowiązującego na dzień bilansowy,  
b) przychody i koszty w sprawozdaniu z całkowitych dochodów przelicza się według średniego kursu  
obowiązującego w danym okresie ogłaszanego przez Prezesa NBP,  
c) wszystkie wynikające stąd różnice kursowe ujmuje się jako odrębny składnik kapitału własnego i  
wykazuje w innych całkowitych dochodach.  
4. Kursy wymiany walut i inflacja  
Średnie kursy wymiany złotego opublikowane przez NBP  
Zmiana indeksu cen  
towarów i usług  
konsumpcyjnych  
opublikowana przez  
Główny Urząd  
Statystyczny za 12  
miesięcy  
UAH  
(hrywna -  
Ukraina)  
RON  
(leja  
KZT  
(tenge  
EUR  
(euro)  
Rumunia)  
Kazachstan)  
31 grudnia 2020 r.  
31 grudnia 2019 r.  
0,1326  
0,1602  
0,8767  
0,8901  
0,008767  
0,009916  
4,6148  
4,2585  
3,4%  
2,3%  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
16  
 
Loading SVG
2 Istotne szacunki i dokonane osądy  
Sporządzając sprawozdanie finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości  
Finansowej Zarząd dokonuje określonych szacunków księgowych, uwzględnia własną wiedzę i szacunki w  
odniesieniu do przewidywanych zmian analizowanych wielkości. Rzeczywiste wielkości mogą różnić się od  
oszacowanych.  
Wartość bilansowa rzeczowych aktywów trwałych określana jest przy wykorzystaniu szacunków  
dotyczących okresów użyteczności poszczególnych grup środków trwałych. Przyjęte okresy  
użyteczności rzeczowych aktywów trwałych podlegają okresowej weryfikacji na podstawie analiz  
przeprowadzanych przez Grupę.  
Rozchód środków trwałych z grupy systemy szalunkowe (sprzedaż, złomowanie, zużycie na  
potrzeby realizacji kontraktu) wyceniany jest w wartości księgowej netto najstarszych pozycji  
danego asortymentu. Podyktowane jest to faktem, że elementy tej grupy środków trwałych  
określone są co do gatunku i brak jest identyfikacji co do tożsamości.  
Odpisy na oczekiwane straty kredytowe tworzone są zgodnie z MSSF 9. Dla należności  
zakwalifikowanych do grupy NORMA, Grupa szacuje poziom oczekiwanych strat kredytowych  
wykorzystując wskaźnik LGD (Loss Given Default), który w 2020 roku wynosił 75%, oraz  
prawdopodobieństwo wystąpienia niewypłacalności dłużnika. Pozostałe należności, należące do  
grupy: windykacja, sąd, upadłość, egzekucja, nie mają jednorodnego charakteru, zatem Grupa  
analizuje indywidualnie każde saldo pod kątem utraty wartości. W przypadku zaistnienia przesłanek  
wskazujących na niemożność ich odzyskania, Grupa ujmuje odpis na oczekiwane straty kredytowe  
w wysokości wynikającej z dokonanych szacunków.  
Grupa ustala okres leasingu jako nieodwołalny okres leasingu, łącznie z okresami objętymi opcją  
przedłużenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że opcja zostanie  
zrealizowana, oraz okresami objętymi opcją wypowiedzenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą  
pewnością założyć, że opcja nie zostanie wykonana.  
Zmiany zachodzące na rynku budowlanym mogą mieć istotny wpływ na ocenę wartości  
odzyskiwalnej majątku poszczególnych jednostek wchodzących w skład Grupy. W razie  
zidentyfikowania przesłanek utraty wartości Grupa dokonuje szacunków wartości odzyskiwalnej  
swoich rzeczowych aktywów trwałych.  
Analiza utraty wartości rzeczowego majątku trwałego dokonywana jest poprzez oszacowanie  
wartości odzyskiwalnej ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne. Analiza taka opiera się na  
szeregu istotnych założeń, których część jest poza kontrolą Grupy. Istotne zmiany tych założeń mają  
wpływ na wyniki testów na utratę wartości i w konsekwencji mogą doprowadzić do istotnych zmian  
sytuacji finansowej oraz wyników finansowych Grupy.  
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych (odprawy emerytalne i rentowe) zostały oszacowane za  
pomocą metod aktuarialnych. Przyjęte w tym celu założenia zostały przedstawione w nocie 18.  
Regulacje prawne dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób  
prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi ulegają częstym zmianom, co z  
kolei jest przyczyną braku odpowiednich punktów odniesienia, niespójnych interpretacji  
urzędowych oraz niskiej liczby ustanowionych precedensów, na których podatnik mógłby się  
oprzeć.  
Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach co do  
interpretacji prawnej przepisów podatkowych, zarówno pomiędzy samymi organami państwowymi  
jak i w kontaktach między organami państwowymi i podatnikami.  
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podatników (na przykład kwestie celne lub  
dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów państwowych, które uprawnione są do  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
17  
 
Loading SVG
nakładania wysokich kar i grzywien, a jakiekolwiek dodatkowe zobowiązania podatkowe powstałe  
w wyniku kontroli podatnik musi zapłacić wraz z wysokimi odsetkami zwłoki.  
W konsekwencji, kwoty prezentowane w sprawozdaniach finansowych mogą ulec zmianie w  
przyszłości w wyniku ostatecznej decyzji organu kontroli podatkowej.  
W opinii Zarządu nie istnieją okoliczności wskazujące na możliwość powstania w Grupie istotnych  
zobowiązań z tego tytułu.  
Z dniem 15 lipca 2016 roku do Ordynacji Podatkowej wprowadzono zmiany mające na celu  
uwzględnienie w polskich przepisach podatkowych postanowień Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej  
Unikaniu Opodatkowania (GAAR), która ma przeciwdziałać powstawaniu i wykorzystywaniu  
sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce.  
Zgodnie z wprowadzonymi przepisami Ordynacji podatkowej, unikaniem opodatkowania jest  
podejmowanie takich czynności, które choć formalnie zgodne są z obowiązującym prawem – to  
jednak cechuje je:  
- po pierwsze, sztuczność i nieprzystawanie do ekonomicznych realiów, w których działa podatnik;  
- po drugie, dokonane są przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w  
danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej.  
Nowe regulacje będą zatem wymagać znacznie większego osądu przy ocenie skutków podatkowych  
poszczególnych transakcji.  
Wdrożenie powyższych przepisów umożliwi polskim organom kontroli podatkowej kwestionowanie  
skutków podatkowych realizowanych przez podatników prawnych ustaleń i porozumień  
dotyczących między innymi restrukturyzacji lub reorganizacji grupy kapitałowej.  
Grupa ujmuje i wycenia aktywa i/lub zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku  
dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 Podatek dochodowy opierając swoją kalkulację  
o zysk (stratę podatkową), podstawę opodatkowania i stawki podatkowe oraz przy uwzględnieniu  
oceny niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi.  
Grupa intensywnie stara się o ograniczenie stopnia niepewności rozliczeń podatkowych poprzez  
regularny udział w szkoleniach, korzystanie z usług doradców podatkowych oraz poprzez  
występowanie z wnioskiem o interpretację indywidualną do organów skarbowych.  
3. Zarządzanie ryzykiem finansowym  
Działalność Grupy narażona jest na różne rodzaje ryzyka finansowego: ryzyko walutowe, ryzyko zmiany  
przepływów pieniężnych oraz wartości godziwej w wyniku zmiany stóp procentowych, ryzyko kredytowe  
oraz ryzyko utraty płynności.  
Poprzez program zarządzania ryzykiem Grupa stara się zminimalizować efekty ryzyka finansowego mające  
negatywny wpływ na wyniki finansowe Grupy. Grupa wykorzystuje kontrakty terminowe w celu  
zabezpieczenia się przed niektórymi zagrożeniami.  
Ryzyko zmiany kursu walut  
Grupa prowadzi działalność międzynarodową i narażona jest na ryzyko zmiany kursów różnych walut, w  
tym przede wszystkim Euro. Ryzyko zmiany kursów walut dotyczy przyszłych transakcji handlowych  
(sprzedaż produktów i towarów oraz zakup towarów i usług) oraz ujętych aktywów i zobowiązań. Ryzyko  
zmiany kursu walut powstaje wówczas, gdy przyszłe transakcje handlowe, ujęte aktywa i zobowiązania  
wyrażone są w innej walucie niż waluta funkcjonalna spółek wchodzących w skład Grupy.  
Grupa zabezpiecza pozycję walutową netto wykorzystując przede wszystkim zasoby gotówkowe (zamiana  
PLN na walutę) i w dalszej kolejności kontrakty terminowe typu forward.  
Przeprowadzone analizy nie wskazują, aby Grupa była narażona w istotnym stopniu na ryzyko zmiany kursu  
walut w odniesieniu do instrumentów finansowych. Wynika to głównie z faktu, że ekspozycja walutowa  
Grupy w tym zakresie jest w wysokim stopniu zrównoważona.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
18  
 
Loading SVG
Ponadto, w ramach Grupy Kapitałowej, podmiot dominujący udzielił jednostkom zależnym pożyczek  
długoterminowych, których łączna wartość na dzień bilansowy wynosi 1 800 tys. EUR. Pożyczki te stanowią  
część inwestycji netto podmiotu dominującego w jednostce działającej za granicą i są wyrażane w walutach  
innych niż waluta funkcjonalna podmiotu dominującego (którą jest złoty polski). Zgodnie z MSR 21 różnice  
kursowe powstałe w wyniku przeliczenia tej pożyczki powstające w jednostkowym sprawozdaniu  
finansowym podmiotu dominującego (z tytułu przeliczenia pożyczki z EUR na złote polskie), w  
skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy przenoszone są do oddzielnej pozycji kapitału  
własnego i wykazywane w innych całkowitych dochodach.  
Jeżeli złoty polski osłabłby/wzmocniłby się o 10% w stosunku do EUR, przy niezmienionych innych  
parametrach, różnice kursowe wykazywane w oddzielnej pozycji kapitału własnego w związku z powyższą  
pożyczką podwyższyłyby/obniżyłyby skonsolidowany kapitał o 831 tys. zł (w 2019 roku o 1 006 tys. zł) .  
Ryzyko zmiany przepływów pieniężnych oraz wartości godziwej w wyniku zmiany stóp  
procentowych  
Przychody i przepływy pieniężne z działalności operacyjnej oraz z działalności finansowej Grupy nie są w  
istotnym stopniu narażone na ryzyko zmiany stóp procentowych.  
Grupa nie posiada istotnego zadłużenia, którego koszt uzależniony jest od stopy procentowej.  
Przychodami Grupy kalkulowanymi w oparciu o stopę procentową (WIBOR 3M) są przychody z tytułu  
odsetek od pożyczki udzielonej podmiotowi dominującemu ULMA C y E S. Coop. Biorąc pod uwagę, że  
ryzyko spadku stóp procentowych w stosunku do obecnego, najniższego w historii poziomu jest znikome  
Grupa nie obawia się ryzyka obniżenia przepływów pieniężnych z tego tytułu.  
Ryzyko kredytowe  
Ryzyko kredytowe jest związane z potencjalnym zdarzeniem kredytowym, które może mieć formę  
niewypłacalności kontrahenta, częściowej spłaty należności, istotnego opóźnienia w spłacie należności lub  
innego odstępstwa od warunków kontraktowych.  
Pozycją najbardziej narażoną na ryzyko kredytowe są należności handlowe oraz pozostałe należności (Nota  
nr 10).  
Grupa nie jest narażona na znaczącą koncentrację ryzyka z tytułu sprzedaży kredytowej. Stosunkowo duża  
liczba odbiorców usług i towarów Grupy sprawia, że nie występuje koncentracja sprzedaży kredytowej.  
Udział żadnego z klientów nie przekracza 10% przychodów ze sprzedaży ogółem.  
Ponadto Grupa stosuje politykę znacznie ograniczającą sprzedaż usług i towarów na rzecz klientów o nie  
odpowiedniej historii spłat zobowiązań. Wprowadzone procedury kontroli wewnętrznej polegające między  
innymi na wyznaczaniu limitów kredytowych dla poszczególnych klientów w zależności od oceny ich  
kondycji finansowej oraz procedury akceptacyjne nowych klientów pozwalają Grupie w znaczący sposób  
ograniczyć poziom ryzyka kredytowego.  
Należności handlowe, w stosunku do których nie stwierdzono utraty wartości stanowią 45,5% wartości  
brutto tej grupy aktywów finansowych, w tym 65,8% wartości grupy stanowią należności handlowe, które  
nie są zaległe (w 2019 roku wielkości te ukształtowały się odpowiednio na poziomie 56,1% i 65,0%).  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
19  
Loading SVG
Analiza wiekowa należności handlowych przedstawia się następująco: (w tys. zł)  
Zaległość Zaległość Zaległość Zaległość  
od 31 do od 91 do od 181 do powyżej Razem  
90 dni 180 dni 360 dni 360 dni  
Zaległość Zaległość  
31 grudnia 2020 r.  
<0  
do 30 dni  
Należności handlowe brutto  
20 782  
(1 146)  
19 636  
3 232  
(48)  
2 895 3 373 2 547 32 680  
(2 409) (29 247) (35 680)  
138 3 433 29 829  
65 509  
Odpisy na oczekiwane straty  
kredytowe  
Należności handlowe netto  
(320)  
(2 510)  
3 184  
2 575  
863  
Zaległość Zaległość Zaległość Zaległość  
od 31 do od 91 do od 181 do powyżej Razem  
90 dni 180 dni 360 dni 360 dni  
Zaległość Zaległość  
31 grudnia 2019 r.  
<0  
do 30 dni  
Należności handlowe brutto  
34 092  
(1 442)  
32 650  
7 357  
(90)  
4 721 3 995 2 254 36 027  
(1 650) (32 250) (38 854)  
604 3 777 49 592  
88 446  
Odpisy na oczekiwane straty  
kredytowe  
Należności handlowe netto  
(955)  
(2 467)  
7 267  
3 766  
1 528  
Utratę wartości stwierdzono w przypadku aktywów finansowych w grupie należności handlowych oraz  
pozostałych należności o wartości 35 680 tys. zł, obejmując je odpisem na oczekiwane straty kredytowe.  
Stwierdzając utratę wartości poszczególnych składników aktywów finansowych Grupa kieruje się  
indywidualną oceną każdego klienta, w tym głównie oceną jego kondycji finansowej oraz posiadanymi  
zabezpieczeniami. Jako podstawowe środki zabezpieczające odzyskanie należności Grupa stosuje głównie  
weksle In blanco oraz ubezpieczenie należności zagranicznych dotyczących rynków wschodnich.  
W odniesieniu do należności handlowych zaprezentowanych w powyższej tabeli, które są zaległe powyżej  
90 dni, Grupa Kapitałowa odzyskała na dzień bilansowy 2 916 tys. zł podatku VAT korzystając z tzw. ulgi VAT  
na złe długi, który zaprezentowano w zobowiązaniach handlowych oraz pozostałych zobowiązaniach.  
W Grupie Kapitałowej występuje koncentracja ryzyka kredytowego związana z należnościami z tytułu  
udzielonych pożyczek.  
Na dzień bilansowy kwota pożyczki udzielonej podmiotowi dominującemu ULMA CyE S. Coop wynosiła  
20.000 tys. zł (w styczniu 2021 roku kwota pożyczki została zwiększona do 40.000 tys. zł).  
Zabezpieczeniem pożyczki są:  
1) weksel wraz z deklaracją wekslową wystawiony przez pożyczkobiorcę,  
2) porozumienie o nieodwołalnym nabyciu majątku pożyczkobiorcy (szalunki i rusztowania) z atrakcyjnym  
rabatem, który aktualnie jest w posiadaniu pożyczkodawcy na zasadach wynajmu. Oferta nabycia majątku  
zrealizuje się jedynie w sytuacji, gdy pożyczkobiorca nie dokona spłaty pożyczki w ustalonym terminie.  
Pożyczka została udzielona na warunkach rynkowych (stała marża + WIBOR 1M), a jej ostateczny termin  
spłaty strony ustaliły na dzień 31 lipca 2022 roku.  
W związku z posiadanym zabezpieczeniem oraz dobrą sytuacją finansową pożyczkobiorcy Zarząd Grupy  
ocenia ryzyko braku spłaty wierzytelności na niskie.  
Ryzyko utraty płynności  
Zarządzanie ryzykiem utraty płynności zakłada utrzymywanie odpowiedniego poziomu środków  
pieniężnych, dostępność finansowania dzięki wystarczającej kwocie przyznanych instrumentów  
kredytowych oraz zdolność do zamykania pozycji rynkowych. Grupa utrzymuje wystarczające dla  
zaspokojenia wymagalnych zobowiązań zasoby środków pieniężnych oraz zapewnia możliwość  
finansowania dzięki przyznanym liniom kredytowym.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
20  
Loading SVG
Wszystkie zobowiązania handlowe Grupy są wymagalne w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego z  
wyjątkiem zobowiązań z tytułu prawa do użytkowania (leasing), dla których strukturę wymagalności  
przedstawiono w nocie 16.  
Tabela poniżej przedstawia zobowiązania finansowe Grupy na dzień 31 grudnia 2020 roku oraz na dzień  
31 grudnia 2019 roku według daty zapadalności na podstawie umownych niezdyskontowanych płatności.  
Zobowiązania z  
Oprocentowane  
kredyty i  
Zobowiązania z  
tytułu  
tytułu dostaw i  
usług oraz  
pozostałe  
Zobowiązania z  
tytułu leasingu  
31 grudnia 2020 roku  
Razem  
pożyczki  
faktoringu  
zobowiązania  
Do 3 miesięcy  
Od 3 do 12 miesięcy  
Powyżej roku do 5 lat  
Powyżej 5 lat  
-
-
-
-
-
1 397  
2 580  
4 013  
1 190  
9 180  
-
-
-
-
-
26 916  
28 313  
2 580  
4 013  
1 190  
36 096  
Razem  
26 916  
Zobowiązania z  
Oprocentowane  
kredyty i  
Zobowiązania z  
tytułu  
tytułu dostaw i  
Zobowiązania z  
tytułu leasingu  
31 grudnia 2019 roku  
usług oraz  
pozostałe  
Razem  
pożyczki  
faktoringu  
zobowiązania  
Do 3 miesięcy  
Od 3 do 12 miesięcy  
Powyżej roku do 5 lat  
Powyżej 5 lat  
-
-
-
-
-
1 246  
2 705  
5 442  
1 541  
10 934  
704  
24 687  
26 637  
2 705  
5 442  
1 541  
36 325  
-
-
-
-
-
-
Razem  
704  
24 687  
Wpływ pandemii COVID-19 na wyniki Grupy Kapitałowej  
Działalność Grupy Kapitałowej tak na rynku krajowym jak również na rynkach eksportowych jest wynikiem  
koniunktury rynkowej, która przez cały czas pozostaje pod wpływem wszechobecnej niepewności oraz  
zmienności nastojów.  
Zarząd Grupy Kapitałowej przewiduje, że obecna niepewna sytuacja rynkowa może skutkować m. in.  
brakiem zainteresowania ze strony klientów na budowanie własnych zasobów materiałowych w zakresie  
szalunków budowlanych i rusztowań. Zjawisko to może wpłynąć negatywnie na wysokość przychodów  
Grupy Kapitałowej w segmencie „Sprzedaży Materiałów Budowlanych”, który był w ciągu ubiegłego roku  
motorem napędowym łącznych skonsolidowanych przychodów.  
Ponadto, utrzymująca się niepewność oraz słaba perspektywa rynkowa dla rozwoju segmentu  
kubaturowego (tak mieszkaniowego i niemieszkaniowego) w kolejnych okresach nie napawa optymizmem.  
Przychody Grupy Kapitałowej w segmencie „Obsługa budów” pozostają pod wpływem tych negatywnych  
zjawisk rynkowych, a każde nasilenie niepewności inwestorów prywatnych co do chęci rozpoczynania  
nowych inwestycji w tej części rynku budowlanego, potęgować będzie ryzyko dekoniunktury całego  
segmentu, który jest de facto jest istotnym motorem działalności firm szalunkowych. W konsekwencji może  
dość do wojen cenowych pomiędzy uczestnikami rynku, co doprowadzi do spadków generowanych  
przychodów.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
21  
Loading SVG
Zarządzanie kapitałem pracującym  
Zarządzanie kapitałem pracującym poszczególnych spółek Grupy Kapitałowej ULMA Construccion Polska  
S.A. odbywa się na poziomie Grupy Kapitałowej. Głównymi celami zarządzania kapitałem jest zapewnienie  
odpowiedniego poziomu płynności operacyjnej oraz możliwości realizacji zamierzeń inwestycyjnych  
poszczególnych spółek Grupy zgodnie z zatwierdzonymi budżetami, tak aby działalność operacyjna Grupy  
przyczyniała się do zwiększenia wartości dla jej akcjonariuszy.  
Grupa zarządza strukturą kapitałową i w reakcji na zmiany warunków ekonomicznych podejmuje działania  
pozwalające na jej modyfikację.  
W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Grupa (za zgodą akcjonariuszy podmiotu  
dominującego) może zmienić wypłatę dywidendy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub przeprowadzić nową  
emisję akcji.  
Polityka dywidend  
Wspomnianym powyżej celom podporządkowana jest również przyjęta w Grupie polityka dywidend.  
Decyzje o wypłacie dywidendy poprzedza każdorazowo analiza potrzeb bieżących oraz rozwojowych każdej  
ze spółek oraz Grupy Kapitałowej jako całości.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
22  
Loading SVG
4. Informacje dotyczące segmentów działalności  
Grupa Kapitałowa ULMA Construccion Polska S.A. wyodrębnia dwa podstawowe segmenty w swojej  
działalności gospodarczej:  
obsługa budów – segment obejmujący dzierżawę systemów szalunkowych i rusztowań wraz z szeroko  
rozumiana obsługą logistyczną oraz rozliczeniem budowy na zakończenie kontraktu,  
sprzedaż materiałów budowlanych  
segment obejmujący sprzedaż systemów szalunkowych  
stanowiących składniki majątku trwałego (środki trwałe) i obrotowego (produkty i towary) Grupy oraz  
innych materiałów budowlanych.  
Zasady rachunkowości zastosowane w segmentach operacyjnych są spójne z polityką rachunkowości Grupy.  
Organizacja i zarządzanie Grupą ULMA odbywa się w podziale na segmenty uwzględniające rodzaj  
oferowanych produktów i usług. Grupa ULMA co do zasady rozlicza transakcje między segmentami w taki  
sposób, jakby dotyczyły one podmiotów niepowiązanych na warunkach rynkowych. Analizując wyniki  
poszczególnych segmentów działalności kierownictwo Grupy ULMA zwraca przede wszystkim uwagę  
na osiągany wynik EBITDA (zysk na poziomie operacyjnym okresu obrotowego oraz amortyzacja).  
W branży budowlanej, z którą związana jest działalność Grupy Kapitałowej występuje sezonowość. Można  
zauważyć obniżenie aktywności działania firm budowlanych w miesiącach zimowych oraz nasilenie  
aktywności w okresie letnim i jesiennym. Duże znaczenie w konkretnym roku odgrywają również warunki  
pogodowe.  
Wyniki segmenw przedstawiają się następująco:  
Rok zakończony dnia 31 grudnia 2020 r.  
Sprzedaż  
Obsługa  
budów  
Grupa  
Kapitałowa  
Opis pozycji  
materiałów  
budowlanych  
62 582  
146 876  
(2 026)  
144 850  
(95 702)  
173  
209 458  
(18 815)  
190 643  
(137 904)  
17 543  
Łącznie przychody ze sprzedaży  
(16 789)  
45 793  
(42 202)  
17 370  
Sprzedaż wewnętrzna  
Przychody ze sprzedaży  
Łącznie koszty operacyjne bez amortyzacji  
Koszty obrotów wewnętrznych  
Koszty operacyjne bez amortyzacji  
EBITDA  
(95 529)  
49 321  
(24 832)  
20 961  
(120 361)  
70 282  
Rok zakończony dnia 31 grudnia 2019 r.  
Sprzedaż  
materiałów  
budowlanych  
Obsługa  
budów  
Grupa  
Kapitałowa  
Opis pozycji  
Łącznie przychody ze sprzedaży  
Sprzedaż wewnętrzna  
Przychody ze sprzedaży  
185 224  
(1 915)  
183 309  
(102 134)  
510  
64 920  
(18 863)  
46 057  
(39 761)  
14 183  
250 144  
(20 778)  
229 366  
(141 895)  
14 693  
Łącznie koszty operacyjne bez amortyzacji  
Koszty obrotów wewnętrznych  
Koszty operacyjne bez amortyzacji  
EBITDA  
(101 624)  
81 686  
(25 578)  
20 478  
(127 202)  
102 164  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
23  
 
Loading SVG
Uzgodnienie zysku na poziomie operacyjnym do wyniku finansowego netto Grupy przedstawiono poniżej.  
12 miesięcy  
2020 r.  
12 miesięcy  
2019 r.  
Zysk segmentów na poziomie EBITDA  
Amortyzacja  
70 282  
(44 723)  
735  
102 164  
(43 115)  
1 123  
-
Przychody z tytułu odsetek  
Pozostałe przychody finansowe  
Koszty z tytułu odsetek  
Pozostałe koszty finansowe  
Udział w wynikach podmiotów stowarzyszonych  
Zysk przed opodatkowaniem  
Podatek dochodowy  
1
(591)  
(744)  
(50)  
24 910  
(4 721)  
20 189  
(816)  
(745)  
475  
59 086  
(12 885)  
46 201  
Zysk netto  
Aktywa alokowane do poszczególnych segmentów przedstawiono w poniższej tabeli.  
Sprzedaż  
Obsługa  
budów  
Pozycje nie  
Grupa  
Kapitałowa  
Opis pozycji  
materiałów  
budowlanych  
10 910  
przypisane  
Na dzień 31 grudnia 2020 r.  
Na dzień 31 grudnia 2019 r.  
199 102  
213 739  
180 680  
165 402  
390 692  
393 172  
14 031  
Uzgodnienie aktywów segmentów do całkowitych aktywów Grupy przedstawiono poniżej.  
31 grudnia  
2020 r.  
31 grudnia  
2019 r.  
Opis pozycji  
210 012  
72 983  
261  
2 211  
4 317  
11 108  
8 590  
23 445  
-
227 770  
85 072  
229  
2 261  
4 395  
12 615  
-
Aktywa segmentów  
Niealokowane rzeczowe aktywa trwałe  
Niealokowane wartości niematerialne  
Inwestycje w jednostce stowarzyszonej  
Aktywa z tytułu podatku odroczonego  
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania  
Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży  
Należności z tytułu podatków i pozostałe należności  
Pochodne instrumenty finansowe  
11 792  
68  
57 765  
390 692  
48 970  
393 172  
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty  
Razem aktywa  
Niealokowane do segmentów pozostałe należności obejmują głównie należności z tytułu pożyczek  
udzielonych podmiotom powiązanym w kwocie 20 000 tys. zł. (10 000 tys. zł. na dzień 31 grudnia 2019 r.).  
Przychody oraz aktywa trwałe Grupy w ujęciu geograficznym przedstawiają się następująco:  
2020 r.  
131 176  
59 467  
190 643  
241 435  
15 668  
2019 r.  
147 209  
82 157  
229 366  
251 232  
17 476  
Opis pozycji  
Przychody ze sprzedaży krajowej  
Przychody ze sprzedaży zagranicznej  
Razem przychody ze sprzedaży  
Aktywa trwałe krajowe  
Aktywa trwałe zagraniczne  
Razem aktywa trwałe  
257 103  
268 708  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
24  
Loading SVG
Główne rynki sprzedaży zagranicznej Grupy to: Ukraina, Litwa, Kanada i Hiszpania.  
5. Rzeczowe aktywa trwałe  
Rzeczowe aktywa trwałe stanowiące budynki, maszyny i urządzenia wykorzystywane do produkcji,  
dostarczania produktów i świadczenia usług lub w celach zarządzania, wycenione zostały na dzień bilansowy  
według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszone o skumulowane umorzenie i odpisy z tytułu  
utraty wartości.  
Późniejsze nakłady uwzględnia się w wartości bilansowej danego środka trwałego lub ujmuje jako odrębny  
środek trwały (tam, gdzie jest to właściwe), tylko wówczas, gdy jest prawdopodobne, że z tego tytułu nastąpi  
wpływ korzyści ekonomicznych do Grupy, zaś koszt danej pozycji można wiarygodnie zmierzyć. Późniejsze  
nakłady nie zwiększające początkowej wartości użytkowej danego składnika majątku trwałego, obciążają  
koszty okresu, w którym zostały poniesione.  
Grunty stanowiące własność Grupy wykazywane są według ceny nabycia i nie podlegają amortyzacji.  
Pozostałe środki trwałe umarzane są metodą liniową w celu rozłożenia ich wartości początkowej  
pomniejszonej o ewentualną wartość końcową w czasie ich użytkowania dla poszczególnych grup  
rodzajowych.  
Zastosowane okresy użytkowania dla poszczególnych grup rodzajowych składników majątku trwałego są  
następujące (w latach):  
budynki i budowle  
25 – 40  
10  
3 – 20  
2 – 14  
5
inwestycje w obcych obiektach  
maszyny i urządzenia techniczne  
systemy szalunkowe  
wyposażenie i inne środki trwałe  
Weryfikacji wartości końcowej i okresów użytkowania środków trwałych dokonuje się na każdy dzień  
bilansowy i w razie potrzeby dokonuje się ich korekty.  
W przypadku, gdy wartość bilansowa środka trwałego przewyższa jego oszacowaną wartość odzyskiwalną,  
jego wartość bilansową obniża się do poziomu wartości odzyskiwalnej.  
Zyski i straty z tytułu zbycia środków trwałych ustala się drogą porównania wpływów ze sprzedaży z ich  
wartością bilansową i ujmuje się w wyniku finansowym.  
Inwentaryzacja środków trwałych zaliczanych do grupy systemy szalunkowe przeprowadzana jest corocznie,  
pozostałych środków trwałych raz na 4 lata.  
Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych  
Aktywa trwałe podlegające amortyzacji analizuje się pod kątem utraty wartości w przypadku wystąpienia  
przesłanek wskazujących na możliwość niezrealizowania wartości bilansowej posiadanych składników  
rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Ustalone w wyniku analizy (test na utratę  
wartości) kwoty odpisów aktualizujących obniżają wartość bilansową aktywa, którego dotyczą i odnoszone są  
w koszty okresu. Stratę z tytułu utraty wartości ujmuje się w wysokości kwoty, o jaką wartość bilansowa  
danego składnika aktywów przewyższa jego wartość odzyskiwalną. Wartość odzyskiwalna to wyższa z dwóch  
kwot: wartość godziwa pomniejszona o koszty doprowadzenia do sprzedaży i wartości użytkowej  
(odzwierciedlonej wartością bieżącą przepływów pieniężnych powiązanych z danym składnikiem aktywów).  
Dla potrzeb analizy pod kątem utraty wartości, aktywa grupuje się na najniższym poziomie, w odniesieniu do  
którego występują dające się zidentyfikować odrębnie przepływy pieniężne (ośrodki wypracowujące środki  
pieniężne).  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
25  
 
Loading SVG
W odniesieniu do aktywów innych niż wartość firmy, odpisy z tytułu utraty wartości ujęte w poprzednich  
okresach, są poddawane na koniec każdego okresu sprawozdawczego ocenie, czy zaszły przesłanki  
wskazujące na zmniejszenie utraty wartości lub jej całkowite odwrócenie. Odpis aktualizujący z tytułu utraty  
wartości jest odwracany, jeżeli zmieniły się między innymi szacunki zastosowane do określenia wartości  
odzyskiwalnej. Odpis z tytułu utraty wartości odwracany jest tylko do wysokości wartości początkowej  
składnika aktywów pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne, jaka byłaby wykazana w sytuacji, gdyby odpis z  
tytułu utraty wartości nie został ujęty.  
Tabela ruchu rzeczowych aktywów trwałych w 2020 r.  
Urządzenia  
Grunty,  
budynki i  
budowle  
techniczne,  
maszyny i  
środki  
Pozostałe  
środki  
trwałe  
Środki  
trwałe w  
budowie  
Systemy  
szalunkowe  
Razem rzeczowe  
aktywa trwałe  
transportu  
WARTOŚĆ BRUTTO  
Stan na 1 stycznia 2020 r.  
106 965  
13 282  
541 743  
3 824  
641  
666 455  
Zwiększenia z tytułu zakupu  
224  
885  
38 676  
94  
473  
40 352  
Zwiększenia nadwyżki  
inwentaryzacyjne, przekwalifikowania  
-
539  
12 447  
-
(433)  
12 553  
Zmniejszenia – sprzedaż  
Zmniejszenia – likwidacje, niedobory i  
przekwalifikowania  
-
(37)  
(30 239)  
(18 564)  
(40)  
-
-
(30 316)  
(19 973)  
(164)  
(379)  
(866)  
Zmniejszenia – przekwalifikowanie do  
„Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako  
przeznaczone do sprzedaży”  
(8 590)  
-
-
-
-
(8 590)  
Różnice kursowe  
(27)  
(151)  
(4 097)  
(34)  
(17)  
(4 326)  
Stan na 31 grudnia 2020 r.  
ZAKUMULOWANA AMORTYZACJA  
Stan na 1 stycznia 2020 r.  
Amortyzacja za okres  
98 408  
14 139  
539 966  
2 978  
664  
656 155  
27 391  
2 901  
-
9 165  
1 246  
(35)  
370 815  
36 140  
(23 928)  
3 084  
200  
(12)  
-
410 455  
40 487  
(23 975)  
Zmniejszenia – sprzedaż  
Zmniejszenia – likwidacje,  
przekwalifikowania  
(45)  
(54)  
(15 474)  
(513)  
(16 086)  
Różnice kursowe  
(10)  
(85)  
(868)  
(27)  
(990)  
Stan na 31 grudnia 2020 r.  
ODPIS AKTUALIZUJĄCY  
Stan na 1 stycznia 2020 r.  
Zwiększenia  
Zmniejszenia  
Stan na 31 grudnia 2020 r.  
WARTOŚĆ NETTO:  
30 237  
10 237  
366 685  
2 732  
409 891  
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
136  
394  
-
-
136  
394  
-
-
-
-
-
530  
530  
Na 1 stycznia 2020 r.  
Na 31 grudnia 2020 r.  
79 574  
68 171  
4 117  
3 902  
170 792  
172 751  
740  
246  
641  
664  
255 864  
245 734  
Zmniejszenie wartości początkowej w grupie „Grunty, budynki i budowle” z tytułu przekwalifikowania do  
pozycji „Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży” opisano w Nocie 28.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
26  
Loading SVG
Tabela ruchu rzeczowych aktywów trwałych w 2019 r.  
Urządzenia  
Grunty,  
budynki i  
budowle  
techniczne,  
maszyny i  
środki  
Pozostałe  
środki  
trwałe  
Środki  
trwałe w  
budowie  
Systemy  
szalunkowe  
Razem rzeczowe  
aktywa trwałe  
transportu  
WARTOŚĆ BRUTTO  
Stan na 1 stycznia 2019 r.  
106 625  
12 191  
545 093  
3 212  
193  
667 314  
Zwiększenia z tytułu zakupu  
335  
1 206  
54 648  
620  
637  
57 446  
Zwiększenia nadwyżki  
inwentaryzacyjne, przekwalifikowania  
-
-
18 429  
-
(189)  
18 240  
Zmniejszenia – sprzedaż  
Zmniejszenia – likwidacje, niedobory i  
przekwalifikowania  
-
(22)  
(55 337)  
(25 752)  
-
-
-
(55 359)  
(26 017)  
(8)  
(209)  
(48)  
Różnice kursowe  
13  
116  
4 662  
40  
-
4 831  
Stan na 31 grudnia 2019 r.  
ZAKUMULOWANA AMORTYZACJA  
Stan na 1 stycznia 2019 r.  
Amortyzacja za okres  
106 965  
13 282  
541 743  
3 824  
641  
666 455  
24 505  
2 884  
-
8 157  
1 159  
(12)  
402 045  
34 526  
(46 831)  
2 848  
262  
(12)  
-
-
-
437 555  
38 831  
(46 855)  
Zmniejszenia – sprzedaż  
Zmniejszenia – likwidacje,  
przekwalifikowania  
(3)  
(194)  
(20 538)  
(41)  
-
(20 776)  
Różnice kursowe  
5
55  
9 165  
1 613  
370 815  
27  
3 084  
-
-
-
-
-
-
-
1 700  
410 455  
Stan na 31 grudnia 2019 r.  
ODPIS AKTUALIZUJĄCY  
Stan na 1 stycznia 2019 r.  
Zwiększenia  
Zmniejszenia  
Stan na 31 grudnia 2019 r.  
WARTOŚĆ NETTO:  
27 391  
-
-
-
-
-
-
-
-
136  
-
136  
-
-
-
-
-
-
-
136  
136  
Na 1 stycznia 2019 r.  
Na 31 grudnia 2019 r.  
82 120  
79 574  
4 034  
4 117  
142 912  
170 792  
364  
740  
193  
641  
229 623  
255 864  
Odpis amortyzacyjny rzeczowych aktywów trwałych powiększył:  
12 miesięcy  
2020 r.  
12 miesięcy  
2019 r.  
Wyszczególnienie  
Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów  
Koszty sprzedaży i marketingu  
Koszty ogólnego zarządu  
39 796  
5
38 224  
5
686  
602  
Razem  
40 487  
38 831  
Na dzień 31 grudnia 2018 roku, w wyniku analizy stwierdzono występowanie przesłanek utraty wartości  
rzeczowych aktywów trwałych w grupie szalunki i zdecydowano o otworzeniu odpisu aktualizującego w  
wysokości 136 tys. zł. Zdecydowano o pozostawieniu utworzonego odpisu aktualizującego na dzień  
31 grudnia 2019 roku. W 2020 roku dokonano dodatkowego odpisu aktualizującego w wysokości 394 tys. zł.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
27  
Loading SVG
6. Wartości niematerialne  
Oprogramowanie  
Zakupione licencje na oprogramowanie komputerowe aktywuje się w wysokości kosztów poniesionych na ich  
zakup i przygotowanie do używania konkretnego oprogramowania. Aktywowane koszty odpisuje się przez  
szacowany okres użytkowania oprogramowania 2– 5 lat.  
Tabela ruchu wartości niematerialnych w 2020 r.  
Licencje i  
oprogramowanie  
Razem wartości  
niematerialne  
Pozostałe  
WARTOŚĆ BRUTTO  
Stan na 1 stycznia 2020 r.  
Zwiększenia  
Zmniejszenia – likwidacja  
Różnice kursowe  
Stan na 31 grudnia 2020 r.  
ZAKUMULOWANA AMORTYZACJA  
Stan na 1 stycznia 2020 r.  
Amortyzacja za okres  
Zmniejszenia – likwidacja  
Różnice kursowe  
5 150  
232  
-
(15)  
5 367  
37  
-
-
-
37  
5 187  
232  
-
(15)  
5 404  
4 921  
188  
-
37  
-
-
4 958  
188  
-
(3)  
-
(3)  
Stan na 31 grudnia 2020 r.  
WARTOŚĆ NETTO:  
5 106  
37  
5 143  
Na 1 stycznia 2020 r.  
Na 31 grudnia 2020 r.  
229  
261  
0
0
229  
261  
Tabela ruchu wartości niematerialnych w 2019 r.  
Licencje i  
oprogramowanie  
Razem wartości  
niematerialne  
Pozostałe  
WARTOŚĆ BRUTTO  
Stan na 1 stycznia 2019 r.  
Zwiększenia  
Zmniejszenia – likwidacja  
Różnice kursowe  
4 955  
178  
-
37  
-
-
4 992  
178  
-
17  
-
17  
Stan na 31 grudnia 2019 r.  
ZAKUMULOWANA AMORTYZACJA  
Stan na 1 stycznia 2019 r.  
Amortyzacja za okres  
Zmniejszenia – likwidacja  
Różnice kursowe  
5 150  
37  
5 187  
4 729  
191  
-
37  
-
-
4 766  
191  
-
1
-
1
Stan na 31 grudnia 2019 r.  
WARTOŚĆ NETTO:  
4 921  
37  
4 958  
Na 1 stycznia 2019 r.  
Na 31 grudnia 2019 r.  
226  
229  
0
0
226  
229  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
28  
 
Loading SVG
Odpis amortyzacyjny wartości niematerialnych powiększył:  
12 miesięcy  
2020 r.  
12 miesięcy  
2019 r.  
Wyszczególnienie  
Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów  
Koszty sprzedaży i marketingu  
Koszty ogólnego zarządu  
12  
-
176  
188  
7
-
184  
191  
Razem  
7. Instrumenty finansowe  
Klasyfikacja aktywów finansowych  
Aktywa finansowe klasyfikowane są do następujących kategorii wyceny:  
wyceniane według zamortyzowanego kosztu,  
wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,  
wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.  
Jednostka klasyfikuje składnik aktywów finansowych na podstawie modelu biznesowego jednostki w zakresie  
zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla  
składnika aktywów finansowych (tzw. „kryterium SPPI”). Jednostka dokonuje reklasyfikacji inwestycji w  
instrumenty dłużne wtedy i tylko wtedy, gdy zmianie ulega model zarządzania tymi aktywami.  
Wycena na moment początkowego ujęcia  
Z wyjątkiem niektórych należności z tytułu dostaw i usług, w momencie początkowego ujęcia jednostka  
wycenia składnik aktywów finansowych w jego wartości godziwej, którą w przypadku aktywów finansowych  
niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy powiększa się o koszty transakcyjne, które  
można bezpośrednio przypisać do nabycia tych aktywów finansowych.  
Zaprzestanie ujmowania  
Aktywa finansowe wyłącza się z ksiąg rachunkowych, w sytuacji gdy:  
Prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasły, lub  
Prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych zostały przeniesione a Grupa  
dokonała przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu ich własności.  
Wycena po początkowym ujęciu  
Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe klasyfikowane są do jednej z czterech kategorii:  
Instrumenty dłużne wyceniane w zamortyzowanym koszcie,  
Instrumenty dłużne wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,  
Instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,  
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.  
Instrumenty dłużne aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie  
Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe  
warunki:  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
29  
 
Loading SVG
a) składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest  
utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy,  
oraz  
b) warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych  
terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej  
pozostałej do spłaty.  
Do kategorii aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem Grupa klasyfikuje:  
należności handlowe,  
pożyczki spełniające test klasyfikacyjny SPPI, które zgodnie z modelem biznesowym wykazywane są  
jako utrzymywane w celu uzyskania przepływów pieniężnych,  
środki pieniężne i ekwiwalenty.  
Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje  
się w rachunku zysków i strat/ sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji „Przychody finansowe”  
Instrumenty dłużne aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody  
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeśli spełnione  
są oba poniższe warunki:  
a) składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest  
zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników  
aktywów finansowych; oraz  
b) warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych  
terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej  
pozostałej do spłaty.  
Przychody z tytułu odsetek, różnice kursowe oraz zyski i straty z tytułu utraty wartości ujmowane są w  
wyniku finansowym i obliczane w taki sam sposób jak w przypadku aktywów finansowych wycenianych  
zamortyzowanym kosztem. Pozostałe zmiany wartości godziwej ujmowane są w przez inne całkowite  
dochody. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych łączny zysk lub strata  
uprzednio rozpoznana w innych całkowitych dochodach zostają przeklasyfikowane z pozycji kapitału  
własnego do wyniku finansowego.  
Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje  
się w rachunku zysków i strat/ sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji „Przychody finansowe”.  
W Grupie nie występuje kategoria instrumentów dłużnych wycenianych do wartości godziwej przez inne  
całkowite dochody.  
Instrumenty kapitałowe aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody  
W momencie początkowego ujęcia Grupa może dokonać nieodwołalnego wyboru dotyczącego ujmowania w  
innych całkowitych dochodach późniejszych zmian wartości godziwej inwestycji w instrument kapitałowy,  
który nie jest przeznaczony do obrotu ani nie jest warunkową zapłatą ujętą przez jednostkę przejmującą w  
ramach połączenia jednostek, do którego ma zastosowanie MSSF 3. Wybór taki dokonywany jest oddzielnie  
dla każdego instrumentu kapitałowego. Skumulowane zyski lub straty poprzednio ujęte w innych całkowitych  
dochodach nie podlegają przeklasyfikowaniu do wyniku finansowego. Dywidendy ujmowane są w rachunku  
zysków i strat/ sprawozdaniu z całkowitych dochodów wtedy, gdy powstaje uprawnienie jednostki do  
otrzymania dywidendy, chyba że dywidendy te w oczywisty sposób stanowią odzyskanie części kosztów  
inwestycji.  
W Grupie nie występuje kategoria instrumentów kapitałowych wycenianych do wartości godziwej przez inne  
całkowite dochody.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
30  
Loading SVG
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy  
Składnik aktywów finansowych, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub w  
wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik  
finansowy.  
Zysk lub stratę z wyceny inwestycji dłużnych do wartości godziwej ujmuje się w wyniku finansowym.  
Dywidendy ujmowane są w rachunku zysków i strat/ sprawozdaniu z całkowitych dochodów wtedy, gdy  
powstaje uprawnienie jednostki do otrzymania dywidendy.  
Do kategorii instrumentów kapitałowych wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy Grupa  
klasyfikuje nienotowane instrumenty kapitałowe inne niż udziały w jednostkach stowarzyszonych wyceniane  
metodą praw własności, oraz instrumenty pochodne.  
W sytuacji, gdy Grupa:  
posiada ważny tytuł prawny do dokonania kompensaty ujętych kwot oraz  
zamierza rozliczyć się w kwocie netto albo jednocześnie zrealizować składnik aktywów i wykonać  
zobowiązanie  
składnik aktywów finansowych i zobowiązanie finansowe kompensuje się i wykazuje w sprawozdaniu z  
sytuacji finansowej w kwocie netto.  
Porozumienie ramowe opisane w MSR 32.50 nie stanowi podstawy do kompensaty, jeżeli nie zostaną  
spełnione obydwa kryteria opisane powyżej.  
Utrata wartości aktywów finansowych  
Grupa dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych (ang. expected credit losses, „ECL”) związanych z  
instrumentami dłużnymi wycenianymi według zamortyzowanego kosztu i wartości godziwej przez pozostałe  
całkowite dochody, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości.  
W przypadku należności z tytułu dostaw i usług z grupy NORMA, Grupa stosuje uproszczone podejście i  
wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym  
okresie życia przy użyciu macierzy rezerw. Grupa wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat  
kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości.  
Pozostałe należności, należące do grupy: windykacja, sąd, upadłość, egzekucja, nie mają jednorodnego  
charakteru, zatem Grupa analizuje indywidualnie każde saldo pod kątem utraty wartości. W przypadku  
zaistnienia przesłanek wskazujących na niemożność ich odzyskania, Grupa ujmuje odpis na oczekiwane straty  
kredytowe w wysokości wynikającej z dokonanych szacunków. Kwota odpisu odpowiada różnicy pomiędzy  
wartością księgową, a bieżącą wartością oczekiwanych przyszłych przepływów pieniężnych, zdyskontowaną  
pierwotną efektywną stopą procentową. Zmiany wartości odpisów na oczekiwane straty kredytowe są  
odnoszone na wynik finansowy, w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych, w okresie, w którym następuje  
zmiana.  
W przypadku pozostałych aktywów finansowych, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w  
kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym. Jeżeli ryzyko kredytowe związane z  
danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, Grupa wycenia odpis  
na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom  
kredytowym w całym okresie życia.  
Grupa ocenia, że ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od dnia  
jego początkowego ujęcia w przypadku, gdy opóźnienie w spłacie przekroczy 30 dni.  
Jednocześnie, Grupa ocenia, że niewykonanie zobowiązania przez dłużnika (ang. default) następuje  
w przypadku gdy opóźnienie w spłacie przekroczy 90 dni.  
Poniższa tabela przedstawia porównanie wartości bilansowych i wartości godziwych wszystkich  
instrumentów finansowych Grupy, w podziale na poszczególne klasy i kategorie aktywów i zobowiązań  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
31  
Loading SVG
31 grudnia 2020 r.  
31 grudnia 2019 r.  
Wartość  
bilansowa  
Wartość  
godziwa  
Wartość  
bilansowa  
Wartość  
godziwa  
Hierarchia  
wartości  
d
Instrumenty dłużne wyceniane w  
zamortyzowanym koszcie  
Środki pieniężne  
Należności handlowe  
Udzielone pożyczki  
57 765  
32 293  
20 000  
57 765  
32 293  
20 000  
48 970  
50 687  
10 000  
48 970  
50 687  
10 000  
Poz. 1  
Poz. 3  
Poz. 3  
Instrumenty pochodne  
Instrumenty finansowe wyceniane w wartości  
godziwej przez wynik finansowy  
Zobowiązania finansowe wyceniane w  
zamortyzowanym koszcie  
-
-
68  
68  
Poz. 2  
Zobowiązania z tytułu faktoringu zobowiązań  
handlowych  
Zobowiązania handlowe oraz pozostałe  
zobowiązania  
Instrumenty finansowe wyceniane w wartości  
godziwej przez wynik finansowy  
-
22 172  
54  
-
22 172  
54  
704  
24 687  
-
704  
24 687  
-
Poz. 3  
Poz. 3  
Poz. 2  
Według oceny Grupy wartość godziwa środków pieniężnych, należności i pożyczek udzielonych, zobowiązań  
finansowych oraz pozostałych zobowiązań nie różni się istotnie od wartości bilansowych głównie ze względu  
na krótki termin zapadalności.  
W okresie zakończonym dnia 31 grudnia 2020 roku, ani też w okresie zakończonym dnia 31 grudnia 2019  
roku, nie miały miejsca przesunięcia między poziomem 1 a poziomem 2 hierarchii wartości godziwej, ani też  
żaden z instrumentów nie został przesunięty z/do poziomu 3 hierarchii wartości godziwej.  
8. Udziały w jednostkach stowarzyszonych  
Nazwa (firma)  
Wartość  
bilansowa  
udziałów  
% posiadanego  
kapitału  
podstawowego  
jednostki, ze  
wskazaniem formy  
prawnej  
Siedziba  
Przedmiot przedsiębiorstwa  
ULMA Cofraje S.R.L.  
Bukareszt  
Rumunia  
sprzedaż i dzierżawa deskowań,  
sprzedaż materiałów budowlanych  
2 211  
30,00  
Podstawowe dane dotyczące jednostki stowarzyszonej.  
31 grudnia  
2020 r.  
31 grudnia  
2019 r.  
Aktywa trwałe  
Aktywa obrotowe  
Kapitał własny  
Zobowiązania długoterminowe  
Zobowiązania krótkoterminowe  
Przychody ze sprzedaży  
Wynik finansowy netto  
10 708  
8 282  
8 232  
1 681  
9 077  
15 102  
(165)  
12 967  
8 827  
7 890  
1 855  
12 049  
14 946  
1 583  
Udział ULMA Construccion Polska S.A. w ujemnym wyniku finansowym spółki stowarzyszonej za 2020 rok  
wyniósł (50) tys. zł.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
32  
 
Loading SVG
9. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania  
Grupa posiada umowy leasingu dotyczące nieruchomości, samochodów osobowych oraz wózków widłowych.  
Po przyjęciu MSSF 16 Grupa zastosowała jedno podejście do ujmowania i wyceny dla wszystkich umów  
leasingu, których jest leasingobiorcą, z wyjątkiem leasingu krótkoterminowego i leasingu aktywów o niskiej  
wartości. Grupa ujęła zobowiązania z tytułu leasingu oraz aktywa z tytułu prawa do użytkowania.  
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania  
Grupa rozpoznaje aktywa z tytułu prawa do użytkowania w dacie rozpoczęcia leasingu (tj. dzień, kiedy  
bazowy składnik aktywów jest dostępny do użytkowania). Aktywa z tytułu prawa do użytkowania wyceniane  
są według kosztu, pomniejszone o łączne odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości,  
skorygowanego z tytułu jakiejkolwiek aktualizacji wyceny zobowiązań z tytułu leasingu. Koszt aktywów z  
tytułu prawa do użytkowania obejmuje kwotę ujętych zobowiązań z tytułu leasingu, poniesionych  
początkowych kosztów bezpośrednich oraz wszelkich opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia  
lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe. O ile Grupa nie ma wystarczającej  
pewności, że na koniec okresu leasingu uzyska tytuł własności przedmiotu leasingu, ujęte aktywa z tytułu  
prawa do użytkowania są amortyzowane metodą liniową przez krótszy z dwóch okresów: szacowany okres  
użytkowania lub okres leasingu. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania podlegają utracie wartości.  
Leasing krótkoterminowy i leasing aktywów o niskiej wartości  
Grupa stosuje zwolnienie z ujmowania leasingu krótkoterminowego do swoich krótkoterminowych umów  
leasingu samochodów osobowych (tj. umów, których okres leasingu wynosi 12 miesięcy lub krócej od daty  
rozpoczęcia i nie zawiera opcji kupna). Grupa stosuje również zwolnienie w zakresie ujmowania leasingu  
aktywów o niskiej wartości w odniesieniu do leasingu sprzętu biurowego i narzędzi warsztatowych o niskiej  
wartości. Opłaty leasingowe z tytułu leasingu krótkoterminowego i leasingu aktywów o niskiej wartości  
ujmowane są jako koszty metodą liniową przez okres trwania leasingu.  
Biorąc pod uwagę fakt braku egzekwowalności leasingu (punkt B34 w MSSF 16), Grupa nie dokonała  
zaliczenia do umów leasingu w rozumieniu MSSF 16 umów najmu pozostałych nieruchomości (lokale).  
Pozycja obejmuje wartość bilansową aktywów z tytułu prawa do użytkowania, które Grupa przyjęła na stan w  
wyniku wdrożenia od dnia 1 stycznia 2019 roku MSSF 16 Leasing.  
Tabela zmian wartości aktywów z tytułu prawa do użytkowania w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r.  
Środki  
transportu  
Nieruchomości  
Wózki widłowe  
Razem  
WARTOŚĆ BRUTTO  
Stan na 1 stycznia 2020 r.  
12 009  
2 470  
-
895  
(371)  
2 994  
1 662  
-
1 642  
-
16 141  
Zwiększenia zmiana opłaty  
Zwiększenia – nowe przedmioty leasingu  
Zmniejszenia – zakończenie umowy leasingu  
Stan na 31 grudnia 2020 r.  
ZAKUMULOWANA AMORTYZACJA  
Stan na 1 stycznia 2020 r.  
44  
-
-
44  
2 537  
(371)  
12 053  
3 304  
18 351  
2 108  
2 136  
-
702  
853  
(331)  
1 224  
716  
1 059  
-
3 526  
4 048  
(331)  
7 243  
Amortyzacja za okres  
Zmniejszenia – zakończenie umowy leasingu  
Stan na 31 grudnia 2020 r.  
WARTOŚĆ NETTO:  
4 244  
1 775  
Na 1 stycznia 2020 r.  
Na 31 grudnia 2020 r.  
9 901  
7 809  
1 768  
1 770  
946  
1 529  
12 615  
11 108  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
33  
 
Loading SVG
Tabela zmian wartości innych aktywów trwałych oraz aktywów z tytułu prawa do użytkowania w okresie  
od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 r.  
Środki  
transportu  
Nieruchomości  
Wózki widłowe  
Razem  
WARTOŚĆ BRUTTO  
Stan na 1 stycznia 2019 r.  
11 714  
1 318  
-
1 317  
(165)  
2 470  
2 091  
-
15 123  
Zwiększenia zmiana opłaty  
Zwiększenia – nowe przedmioty leasingu  
Zmniejszenia – zakończenie umowy leasingu  
Stan na 31 grudnia 2019 r.  
ZAKUMULOWANA AMORTYZACJA  
Stan na 1 stycznia 2019 r.  
295  
295  
1 317  
(594)  
-
-
-
(429)  
1 662  
12 009  
16 141  
-
2 108  
-
-
841  
(139)  
702  
-
1 144  
(428)  
716  
-
4 093  
(567)  
3 526  
Amortyzacja za okres  
Zmniejszenia – zakończenie umowy leasingu  
Stan na 31 grudnia 2019 r.  
WARTOŚĆ NETTO:  
2 108  
Na 1 stycznia 2019 r.  
Na 31 grudnia 2019 r.  
11 714  
9 901  
1 318  
1 768  
2 091  
946  
15 123  
12 615  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
34  
Loading SVG
10. Należności handlowe i pozostałe należności  
Należności handlowe są rozpoznawane początkowo według wartości godziwej odpowiadającej wartości  
nominalnej a następnie wycenia się je według metody zamortyzowanego kosztu stosując efektywną stopę  
procentową i pomniejsza o odpisy na oczekiwane straty kredytowe.  
Należności z grupy NORMA objęte są procedurą szacowania przewidywanej straty kredytowej zgodnie z  
MSSF 9.  
Pozostałe należności, należące do grupy: windykacja, sąd, upadłość, egzekucja, nie mają jednorodnego  
charakteru, zatem Grupa analizuje indywidualnie każde saldo pod kątem utraty wartości. W przypadku  
zaistnienia przesłanek wskazujących na niemożność ich odzyskania, Grupa ujmuje odpis na oczekiwane straty  
kredytowe w wysokości wynikającej z dokonanych szacunków. Kwota odpisu odpowiada różnicy pomiędzy  
wartością księgową, a bieżącą wartością oczekiwanych przyszłych przepływów pieniężnych, zdyskontowaną  
pierwotną efektywną stopą procentową. Zmiany wartości odpisów na oczekiwane straty kredytowe wartość  
należności handlowych są odnoszone na wynik finansowy, w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych, w  
okresie, w którym następuje zmiana.  
Grupa przyjęła zasadę, zgodnie z którą kwoty podatku VAT odzyskanego z tytułu braku spłaty należności w  
ciągu 90 dni od terminu płatności wykazywane są w pozycji bilansowej „Zobowiązania z tytułu podatków i  
innych obciążeń”.  
Stan na dzień:  
31 grudnia  
2020 r.  
31 grudnia  
2019 r.  
Należności handlowe od podmiotów nie powiązanych  
Odpis na oczekiwane straty kredytowe  
Należności handlowe netto  
62 850  
(35 680)  
27 170  
2 251  
72 264  
(38 854)  
33 410  
622  
Pozostałe należności  
Odpis na oczekiwane straty kredytowe  
Pozostałe należności netto  
(266)  
1 985  
-
622  
Rozliczenia międzyokresowe – czynne  
Należności handlowe od podmiotów powiązanych  
Należności z tytułu pożyczki  
Razem należności handlowe oraz pozostałe należności  
w tym:  
479  
2 659  
20 000  
52 293  
473  
16 182  
10 000  
60 687  
Część długoterminowa  
Część krótkoterminowa  
20 000  
32 293  
-
60 687  
Na podstawie przeprowadzonych analiz Grupa oceniła, że wartość bilansowa poszczególnych należności  
prezentowanych w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym jest zbliżona do wartości  
godziwej tych należności.  
Nie występuje koncentracja ryzyka kredytowego z tytułu należności handlowych, ponieważ Grupa posiada  
dużą liczbę klientów.  
Wartość netto odpisów na oczekiwane straty kredytowe powiększoną o kwoty spisanych należności w łącznej  
wysokości 1 450 tys. zł (4 963 tys. zł w 2019 roku) ujęto w pozostałych przychodach/kosztach operacyjnych w  
skonsolidowanym rachunku zysków i strat.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
35  
 
Loading SVG
Zmiana stanu odpisów na oczekiwane straty kredytowe w odniesieniu do należności handlowych i  
pozostałych należności przedstawia się następująco:  
12 miesięcy  
12 miesięcy  
2020 r.  
2019 r.  
Stan na początek okresu  
Zwiększenia – odpisy na oczekiwane straty kredytowe  
Wykorzystanie  
Korekta uprzednio dokonanego odpisu  
Różnice kursowe  
Stan na koniec okresu  
38 854  
7 229  
(5 740)  
(2 482)  
(1 915)  
35 946  
38 599  
6 640  
(5 336)  
(1 751)  
702  
38 854  
Wszystkie odpisy na oczekiwane straty kredytowe dotyczą należności krótkoterminowych.  
11. Zapasy  
Zapasy surowców, materiałów, oraz zakupionych towarów są wycenione na dzień bilansowy według niższej z  
dwóch wartości: ceny nabycia lub możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto.  
Cena sprzedaży netto stanowi cenę sprzedaży dokonywanej w toku normalnej działalności gospodarczej,  
pomniejszoną o szacowane koszty zakończenia produkcji i zmienne koszty niezbędne do doprowadzenia  
sprzedaży do skutku.  
Wycena rozchodu zapasów dokonywana jest zgodnie z zasadą „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”(FIFO).  
W razie konieczności tworzone są odpisy aktualizujące wartość zapasów przestarzałych, niezbywalnych i  
wadliwych.  
Stan na dzień:  
31 grudnia  
2020 r.  
31 grudnia  
2019 r.  
Materiały  
Towary  
Wartość zapasów brutto  
Odpis aktualizujący wartość zapasów  
Wartość zapasów netto  
4 066  
3 769  
7 835  
(403)  
7 432  
3 075  
4 652  
7 727  
(340)  
7 387  
12. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty  
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej według wartości godziwej  
odpowiadającej wartości nominalnej. Składają się na nie środki pieniężne w kasie i banku, pozostałe  
krótkoterminowe inwestycje o dużym stopniu płynności o pierwotnym terminie zapadalności nie  
przekraczającym trzech miesięcy.  
Saldo środków pieniężnych wykazane w rachunku przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej  
środków pieniężnych i ich ekwiwalentów pomniejszonych o niespłacone kwoty kredytów w rachunku  
bieżącym.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
36  
   
Loading SVG
Kredyty w rachunku bieżącym w sprawozdaniu z sytuacji finansowej wykazywane są w pozycji zobowiązań –  
kredyty i pożyczki krótkoterminowe.  
Stan na dzień:  
31 grudnia  
2020 r.  
31 grudnia  
2019 r.  
Środki pieniężne w kasie i w banku  
Krótkoterminowe depozyty bankowe  
Razem środki pieniężne, w tym:  
Środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania, w tym:  
- środki pieniężne ZFŚS  
51 545  
6 220  
57 765  
936  
48 970  
48 970  
875  
131  
205  
- środki pieniężne na rachunkach VAT  
805  
670  
Zgodnie z osądem Grupy ograniczenia w dysponowaniu środkami pieniężnymi na rachunkach VAT,  
wynikające z przepisów podatkowych dotyczących mechanizmu podzielonej płatności, nie wpływają na ich  
kwalifikację jako środki pieniężne i ich ekwiwalenty ponieważ Grupa wykorzystuje je na bieżąco do  
regulowania zobowiązań krótkoterminowych.  
Dla potrzeb rachunku przepływów pieniężnych, w skład środków pieniężnych i kredytu w rachunku bieżącym  
wchodzą:  
Stan na dzień:  
31 grudnia  
2020 r.  
31 grudnia  
2019 r.  
57 765  
-
48 970  
-
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty  
Kredyt w rachunku bieżącym (nota 15)  
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wykazane w rachunku przepływów  
pieniężnych  
57 765  
48 970  
13. Kapitał podstawowy i kapitał zapasowy  
Akcje zwykłe są klasyfikowane jako kapitał własny. Kapitał podstawowy wykazywany jest według wartości  
nominalnej akcji.  
Kapitał zapasowy został utworzony z nadwyżki wartości emisyjnej akcji Spółki ponad ich wartość nominalną w  
kwocie 116 473 tys. zł, która została pomniejszona o koszty emisji akcji w kwocie 1 483 tys. zł.  
W pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej „Zatrzymane zyski” ujmuje się ustawowe odpisy z zysków  
wypracowanych w latach poprzednich w wysokości jednej trzeciej kapitału zakładowego jednostki  
dominującej w kwocie 3 504 tys. zł, a także nadwyżki z podziału zysku ponad wymagany ustawowo odpis.  
Kwoty te stanowią kapitał zapasowy Grupy. Pozycja „Zatrzymane zyski” obejmuje również wynik finansowy  
Grupy wypracowany w okresie bieżącego roku obrotowego.  
W odrębnej pozycji kapitału własnego ujmowane są różnice kursowe wynikające z przeliczenia sprawozdań  
finansowych jednostek zagranicznych na walutę prezentacji oraz różnice kursowe wynikające z inwestycji  
netto w jednostce zagranicznej.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
37  
 
Loading SVG
Nadwyżka ze  
sprzedaży akcji  
powyżej wartości  
nominalnej  
Wartość  
nominalna  
akcji  
Liczba akcji  
Razem  
Stan na 1 stycznia 2019 r.  
- zwiększenia  
5 255 632  
10 511  
114 990  
125 501  
-
-
-
-
- zmniejszenia  
-
-
-
-
Stan na 31 grudnia 2019 r.  
- zwiększenia  
- zmniejszenia  
5 255 632  
10 511  
114 990  
125 501  
-
-
-
-
-
-
-
-
Stan na 31 grudnia 2020 r.  
5 255 632  
10 511  
114 990  
125 501  
Wszystkie akcje są akcjami zwykłymi na okaziciela o wartości nominalnej 2,00 zł. Wszystkie akcje są opłacone.  
Według stanu na 31 grudnia 2020 r. struktura akcjonariatu Spółki przedstawia się następująco:  
Kapitał podstawowy  
Głosy na WZA  
Liczba głosów %  
Liczba akcji  
3 967 290  
323 726  
%
75,49  
6,16  
ULMA CyE, S. Coop  
TFI Quercus S.A.  
Akcjonariat rozproszony  
Razem  
3 967 290  
323 726  
964 616  
75,49  
6,16  
18,35  
964 616  
5 255 632  
18,35  
100,00  
5 255 632  
100,00  
14. Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania  
W pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej „Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania”  
wykazywane są przez Grupę:  
szacowane, w sposób wiarygodny, wartości kosztów poniesionych w danym okresie sprawozdawczym, nie  
zafakturowane przez dostawców do dnia bilansowego.  
zobowiązania z tytułu umowy - rozliczenia międzyokresowe przychodów obejmujące w szczególności  
równowartość otrzymanych lub należnych od kontrahentów środków z tytułu świadczeń, których  
wykonanie nastąpi w następnych okresach sprawozdawczych.  
Stan na dzień:  
31 grudnia  
2020 r.  
31 grudnia  
2019 r.  
Zobowiązania handlowe wobec podmiotów niepowiązanych  
Zobowiązania handlowe wobec podmiotów powiązanych  
Zobowiązania z tytułu podatków i innych obciążeń  
Rozliczenia międzyokresowe (bierne kosztów)  
Zobowiązania z tytułu umowy  
16 556  
625  
4 745  
3 537  
850  
17 382  
1 267  
5 888  
3 636  
1 660  
742  
Pozostałe zobowiązania  
603  
26 916  
30 575  
Razem zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania  
W tym:  
Część długoterminowa  
-
-
26 916  
30 575  
Część krótkoterminowa  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
38  
 
Loading SVG
Wszystkie zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania są wymagalne w okresie do 3 miesięcy od  
dnia bilansowego.  
W 2015 r. Spółka zawarła z mBank umowę faktoringu, na podstawie której zobowiązania handlowe Spółki  
wobec wybranych dostawców są opłacane przez bank w terminie 14 dni od dnia wystawienia faktury przez  
dostawcę. Termin płatności wobec banku wynosi 75 dni od dnia zapłaty przez bank zobowiązania na rzecz  
dostawcy. Z uwagi na upływ ważności ww. umowy faktoringu na dzień 31 grudnia 2020 roku zobowiązania  
Spółki wobec banku z tego tytułu nie występują a na dzień 31 grudnia 2019 roku wynosiły 704 tys. zł. Kwota  
ta została wykazana w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu  
faktoringu zobowiązań handlowych.  
15. Kredyty i pożyczki  
Kredyty i pożyczki ujmuje się początkowo według wartości godziwej pomniejszonej o poniesione koszty  
transakcyjne. W następnych okresach, wycenia się te kredyty i pożyczki według skorygowanej ceny nabycia  
(zamortyzowanego kosztu), przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej.  
Kredyty i pożyczki zalicza się do zobowiązań krótkoterminowych, chyba że Grupa posiada bezwarunkowe  
prawo do odroczenia spłaty zobowiązania o co najmniej 12 miesięcy od dnia bilansowego.  
16. Zobowiązania z tytułu prawa do użytkowania (leasing)  
Do umów leasingu zgodnie z MSSF 16 zakwalifikowano leasing floty samochodów osobowych oraz wózków  
widłowych, najem Centrum Logistycznego w Gdańsku oraz placu w Warszawie przy ulicy Klasyków,  
użytkowanie wieczyste gruntu w Jaworznie.  
Zobowiązania z tytułu leasingu  
W dacie rozpoczęcia leasingu Grupa wycenia zobowiązania z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej  
opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe obejmują opłaty stałe (w tym  
zasadniczo stałe opłaty leasingowe) pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe, zmienne opłaty,  
które zależą od indeksu lub stawki oraz kwoty, których zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej  
wartości końcowej. Opłaty leasingowe obejmują również cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z  
wystarczającą pewnością założyć jej wykonanie przez Grupę oraz płatności kar pieniężnych za wypowiedzenie  
leasingu, jeżeli w warunkach leasingu przewidziano możliwość wypowiedzenia leasingu przez Grupę.  
Zmienne opłaty leasingowe, które nie zależą od indeksu lub stopy, są ujmowane jako koszty w okresie, w  
którym następuje zdarzenie lub warunek powodujący płatność.  
Przy obliczaniu wartości bieżącej opłat leasingowych Grupa stosuje krańcową stopę procentową  
leasingobiorcy w dniu rozpoczęcia leasingu, jeżeli stopy procentowej leasingu nie można z łatwością ustalić.  
Po dacie rozpoczęcia kwota zobowiązań z tytułu leasingu zostaje zwiększona w celu odzwierciedlenia odsetek  
i zmniejszona o dokonane płatności leasingowe. Ponadto wartość bilansowa zobowiązań z tytułu leasingu  
podlega ponownej wycenie w przypadku zmiany okresu leasingu, zmiany zasadniczo stałych opłat  
leasingowych lub zmiany osądu odnośnie zakupu aktywów bazowych.  
Zdyskontowane zobowiązania z tytułu leasingu według stanu na dzień 31 grudnia 2020 roku przedstawiają się  
następująco:  
Leasing  
Leasing  
Leasing  
wózków  
widłowych  
Razem  
zobowiązania z  
tytułu leasingu  
nieruchomości samochodów  
Zobowiązania wymagane w okresie:  
osobowych  
768  
1 428  
1 552  
506  
Do 3 miesięcy  
Od 3 do 12 miesięcy  
Powyżej roku do 5 lat  
Powyżej 5 lat  
195  
527  
1 086  
-
283  
340  
944  
-
1 246  
2 295  
3 582  
506  
Razem  
4 254  
1 808  
1 567  
7 629  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
39  
   
Loading SVG
Zdyskontowane zobowiązania z tytułu leasingu według stanu na dzień 31 grudnia 2019 roku przedstawiają się  
następująco:  
Leasing  
Leasing  
Leasing  
wózków  
widłowych  
Razem  
zobowiązania z  
tytułu leasingu  
nieruchomości samochodów  
Zobowiązania wymagane w okresie:  
osobowych  
736  
1 331  
3 410  
744  
Do 3 miesięcy  
Od 3 do 12 miesięcy  
Powyżej roku do 5 lat  
Powyżej 5 lat  
186  
520  
1 089  
-
180  
551  
228  
-
1 102  
2 402  
4 727  
744  
Razem  
6 221  
1 795  
959  
8 975  
W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2020 roku Grupa poniosła koszty związane z leasingami  
krótkoterminowymi oraz aktywów o niskiej wartości w kwocie 2 841 tys. zł. Nie wystąpiły koszty zmiennych  
opłat leasingowych, nieujęte w wycenie zobowiązań z tytułu leasingu.  
17. Odroczony podatek dochodowy  
Aktywa i rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wynikające z różnic przejściowych pomiędzy  
wartością podatkową aktywów i zobowiązań a ich wartością bilansową w skonsolidowanym sprawozdaniu  
finansowym ujmowane są metodą bilansową. Jeżeli jednak odroczony podatek dochodowy powstał z tytułu  
początkowego ujęcia składnika aktywów lub zobowiązania w ramach transakcji innej niż połączenie jednostek  
gospodarczych, które nie wpływa ani na wynik finansowy, ani na dochód (stratę) podatkową, to się go nie  
wykazuje. Odroczony podatek dochodowy ustala się przy zastosowaniu stawek (i przepisów) podatkowych  
obowiązujących prawnie lub faktycznie na dzień bilansowy, które zgodnie z oczekiwaniami będą  
obowiązywać w momencie realizacji odpowiednich aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego  
lub uregulowania zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego.  
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmuje się, jeżeli jest prawdopodobne, że w przyszłości  
osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który umożliwi wykorzystanie różnic przejściowych.  
Aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego kompensuje się ze sobą, jeżeli istnieje  
możliwe do wyegzekwowania na drodze prawnej prawo do skompensowania bieżących aktywów i  
zobowiązań podatkowych.  
Grupa Kapitałowa jest w stanie kontrolować terminy odwracania się wszystkich różnic przejściowych  
dotyczących inwestycji w jednostki zależne, oddziały i jednostki stowarzyszone oraz inwestycji we wspólne  
przedsięwzięcia, w stosunku do których podatek odroczony nie został ujęty, i jest prawdopodobne, że te  
różnice przejściowe nie odwrócą się w dającej się przewidzieć przyszłości.  
Stan na dzień:  
31 grudnia  
2020 r.  
31 grudnia  
2019 r.  
6 381  
(10 723)  
2 064  
6 411  
(8 460)  
2 016  
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego:  
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego:  
Kompensata  
4 317  
(8 659)  
4 395  
(6 444)  
Bilansowa wartość aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego  
Bilansowa wartość rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
40  
 
Loading SVG
Aktywa i rezerwy z tytułu podatku odroczonego w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej na  
dzień 31 grudnia 2020 r. zostały wykazane w kwotach wynikających ze skompensowania aktywów i  
zobowiązań na poziomie każdej ze spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej.  
Zmiany stanu aktywów i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego w trakcie roku (przed  
uwzględnieniem ich kompensaty w ramach jednej jurysdykcji prawnej) przedstawiają się w sposób  
następujący:  
Sprawozdanie z sytuacji  
Rachunek zysków i strat  
finansowej  
2020  
2019  
2020  
2019  
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego  
Amortyzacja podatkowa  
Niezrealizowane różnice kursowe  
Pozostałe  
10 627  
8 248  
7
205  
(2 379)  
(1 731)  
-
(205)  
(1 936)  
23  
73  
10 723  
(16)  
132  
(2 263)  
Razem  
8 460  
Aktywa z tytułu podatku odroczonego  
Wycena rzeczowego majątku trwałego  
Odpisy na oczekiwane straty kredytowei  
Rezerwy na koszty  
Niezrealizowane różnice kursowe  
Różnice kursowe z przeliczenia pozycji bilansowych  
Razem  
2 524  
2 887  
970  
-
2 700  
2 683  
1 007  
21  
(176)  
204  
(37)  
(21)  
207  
177  
559  
274  
(135)  
21  
(122)  
597  
6 381  
6 411  
(Obciążenie)/uznanie z tytułu odroczonego podatku  
dochodowego  
(2 086)  
(1 339)  
18. Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych  
Odprawy emerytalne  
Świadczenia z tytułu odpraw emerytalnych przypadają do zapłaty w razie nabycia przez pracownika prawa do  
świadczenia emerytalnego zgodnie Kodeksem Pracy. Wielkość odprawy emerytalnej należnej  
z
pracownikowi, nabywającemu prawa emerytalne, jest liczona w wysokości dodatkowego wynagrodzenia za  
jeden miesiąc.  
Grupa tworzy rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu świadczeń po okresie zatrudnienia w celu  
przyporządkowania kosztów do okresów, których dotyczą. Rezerwa tworzona jest w ciężar kosztów  
operacyjnych w kwotach odpowiadających nabywaniu przyszłych praw przez obecnych pracowników.  
Wartość bieżąca tych zobowiązań jest obliczana przez niezależnego aktuariusza.  
Zyski i straty aktuarialne wynikające ze zmiany założeń aktuarialnych (w tym z tytułu zmiany stopy dyskonta) i  
korekt aktuarialnych ex post ujmuje się w innych całkowitych dochodach.  
Podstawą do obliczenia rezerwy dla pracownika jest przewidywana kwota odprawy emerytalnej lub odprawy  
rentowej, jaką Grupa zobowiązuje się wypłacić na podstawie Regulaminu.  
Przewidywana kwota odprawy obliczana jest jako iloczyn następujących czynników:  
Przewidywanej kwoty podstawy wymiaru odprawy emerytalnej lub rentowej,  
Przewidywanego wzrostu podstawy wymiaru do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego,  
Współczynnika procentowego uzależnionego od stażu pracy.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
41  
 
Loading SVG
Obliczona w powyższy sposób kwota jest dyskontowana aktuarialnie na dzień bilansowy. Dyskonto  
aktuarialne oznacza iloczyn dyskonta finansowego i prawdopodobieństwa dotrwania danej osoby do wieku  
emerytalnego jako pracownika Grupy.  
Stan na dzień:  
31 grudnia  
2020 r.  
31 grudnia  
2019 r.  
Ujęte w sprawozdaniu z sytuacji finansowej zobowiązania z tytułu:  
372  
300  
Świadczeń emerytalnych  
372  
300  
Razem  
Zmiana stanu zobowiązania bilansowego:  
12 miesięcy  
2020 r.  
12 miesięcy  
2019 r.  
300  
28  
6
246  
19  
8
Rezerwa z tytułu świadczeń emerytalnych na początek okresu  
Koszt bieżącego zatrudnienia  
Koszt odsetkowy  
38  
-
27  
-
Zyski i straty aktuarialne, netto  
Świadczenia wypłacone  
372  
300  
Rezerwa z tytułu świadczeń emerytalnych na koniec okresu  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
42  
Loading SVG
19. Przychody ze sprzedaży  
Zgodnie z MSSF 15 przychody ujmuje się w kwocie wynagrodzenia, które zgodnie z oczekiwaniami Grupy  
przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.  
Grupa stosuje MSSF 15 z uwzględnieniem modelu 5 kroków:  
Identyfikacja umowy z klientem  
Umowa z klientem spełnia swoją definicję, gdy zostaną zachowane wszystkie następujące kryteria:  
Strony zawarły umowę i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków,  
Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać  
przekazane,  
Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać  
przekazane,  
Umowa ma treść ekonomiczną oraz jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które  
będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.  
Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia  
W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem i  
identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz  
klienta dobra lub usługi, które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo  
takie same i w przypadku których przekazanie na rzecz klienta ma taki sam charakter.  
Określenie ceny transakcyjnej  
W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa bierze pod uwagę warunki danej umowy oraz stosowane przez  
Grupę zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to wartość wynagrodzenia, które zgodnie z  
oczekiwaniem Grupy, będzie jej przysługiwało w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na  
rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład podatek VAT).  
Wynagrodzenie uzgodnione w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba  
rodzaje tych kwot.  
Alokacja ceny transakcyjnej do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia  
Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego  
dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z  
oczekiwaniem Grupy – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.  
Ujęcie przychodów w momencie spełnienia zobowiązań do wykonania świadczenia  
Grupa ujmuje przychody w momencie spełnienia (lub w trakcie spełnienia) zobowiązania do wykonania  
świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi (tj. składnika aktywów) klientowi, który  
uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów. Przychody ujmowane są jako kwoty równe cenie  
transakcyjnej, która została przypisana do danego zobowiązania do wykonania świadczenia. Grupa przenosi  
kontrolę nad dobrem lub usługą w miarę upływu czasu i tym samym spełnia zobowiązanie do wykonania  
świadczenia oraz ujmuje przychody w miarę upływu czasu, jeśli spełniony jest jeden z następujących  
warunków:  
Klient jednocześnie otrzymuje i czerpie korzyści płynące ze świadczenia w miarę jego wykonania,  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
43  
 
Loading SVG
W wyniku wykonania świadczenia powstaje lub zostaje ulepszony składnik aktywów, a kontrolę nad  
tym składnikiem aktywów w miarę jego powstania lub ulepszenia sprawuje klient,  
W wyniku wykonania świadczenia nie powstaje składnik o alternatywnym zastosowaniu dla Grupy, a  
Grupie przysługuje egzekwowalne prawo do zapłaty za dotychczas wykonane świadczenie.  
Przychody ze sprzedaży usług dotyczą przede wszystkim usług dzierżawy systemów szalunkowych  
rozliczanych w oparciu o stawki dzienne. Przychody z tego tytułu jako przychody z usług świadczonych w  
czasie rozpoznawane są w okresach miesięcznych.  
Przychody z tytułu świadczenia innych usług montażowe, transportowe, remontowe rozpoznawane są w  
jednym momencie.  
Grupa w przeważającej większości stosuje 30-dniowy termin płatności liczony od dnia wystawienia faktury  
lub od dnia otrzymania faktury przez klienta.  
12 miesięcy  
12 miesięcy  
2020 r.  
2019 r.  
Przychody ze sprzedaży z tytułu obsługi budów  
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów budowlanych  
Razem przychody ze sprzedaży  
144 841  
45 802  
190 643  
183 309  
46 057  
229 366  
obsługa budów – segment obejmujący dzierżawę systemów szalunkowych i rusztowań wraz z szeroko  
rozumiana obsługą logistyczną oraz rozliczeniem budowy na zakończenie kontraktu,  
sprzedaż materiałów budowlanych  
segment obejmujący sprzedaż systemów szalunkowych  
stanowiących składniki majątku trwałego (środki trwałe) i obrotowego (produkty i towary) Grupy oraz  
innych materiałów budowlanych.  
Przychody ze sprzedaży w ujęciu geograficznym kształtują się następująco:  
12 miesięcy  
2020 r.  
12 miesięcy  
2019 r.  
Opis pozycji  
Przychody ze sprzedaży krajowej  
Przychody ze sprzedaży zagranicznej  
131 176  
59 467  
147 209  
82 157  
Razem przychody ze sprzedaży  
190 643  
229 366  
Przychody ze sprzedaży do jednostki sprawującej kontrolę nad Grupą Kapitałową ULMA Construccion Polska  
S.A. w okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2020 roku wyniosły 1 905 tys. zł (w 2019 roku – 11 164  
tys. zł).  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
44  
Loading SVG
20. Koszty według rodzaju  
12 miesięcy  
12 miesięcy  
2020 r.  
2019 r.  
Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych oraz  
aktywów z tytułu prawa do użytkowania  
44 723  
43 115  
42 434  
11 798  
14 578  
6 082  
43 666  
12 969  
12 283  
5 563  
Koszty świadczeń pracowniczych (nota 20 a)  
Zużycie surowców, materiałów pomocniczych i energii  
Usługi transportowe  
Usługi najmu i dzierżawy  
6 452  
7 171  
Remonty i konserwacje  
574  
13 633  
5 189  
597  
14 372  
6 604  
Usługi montażowe i konstrukcyjne  
Inne usługi obce  
Pozostałe koszty  
19 792  
165 255  
20 511  
166 851  
Wartość sprzedanych towarów i materiałów  
Koszty według rodzaju razem, w tym:  
Koszty świadczeń na własne potrzeby  
Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów  
Koszty sprzedaży i marketingu  
110  
145 724  
1 342  
116  
144 648  
2 478  
18 079  
19 609  
Koszty zarządu  
20 a) Koszty świadczeń pracowniczych  
Koszty wynagrodzeń oraz koszty świadczeń z tytułu rozwiązania stosunku  
34 858  
7 576  
36 124  
7 542  
Koszty ubezpieczeń społecznych i świadczeń na rzecz pracowników  
42 434  
43 666  
Razem koszty świadczeń pracowniczych  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
45  
 
Loading SVG
21. Inne przychody i koszty operacyjne  
12 miesięcy  
2020 r.  
12 miesięcy  
2019 r.  
21 a) Inne przychody operacyjne  
383  
-
450  
68  
14  
Nadwyżki inwentaryzacyjne  
Zyski z tytułu zmiany wartości godziwej kontraktów terminowych  
Otrzymane odszkodowania – utracone składniki rzeczowego majątku trwałego  
3
1 052  
357  
110  
4
373  
106  
2 388  
49  
Sprzedaż i odzyskanie składników rzeczowego majątku trwałego  
Refaktury  
Odpisane zobowiązania  
Zwrócone koszty procesowe  
Otrzymane dofinansowania  
Pozostałe przychody  
339  
402  
8
51  
1 381  
Razem inne przychody operacyjne  
W ramach pozostałych przychodów 2020 roku wykazano kwotę 362 tys. zł z tytułu otrzymanego świadczenia  
na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków FGŚP na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych  
obniżonym wymiarem czasu pracy w następstwie wystąpienia COVID-19 oraz kwotę 11 tys. zł z tytułu  
otrzymanego dofinansowania związanego ze wzrostem cen energii elektrycznej w III i IV kwartale 2019 roku.  
12 miesięcy  
2020 r.  
12 miesięcy  
2019 r.  
21 b) Inne koszty operacyjne  
(1 450)  
(222)  
(474)  
(69)  
(112)  
(2 327)  
(4 963)  
Zmiana stanu odpisów na oczekiwane straty kredytowe i spisane należności  
Straty z tytułu zmiany wartości godziwej kontraktów terminowych  
Odpis aktualizujący wartość rzeczowego majątku trwałego  
Odpis aktualizujący wartość zapasów  
Pozostałe koszty operacyjne  
Razem inne koszty operacyjne  
-
-
-
-
(4 963)  
22. Przychody i koszty finansowe  
Przychody i koszty finansowe  
Przychody finansowe obejmują przychody odsetkowe związane z zainwestowanymi przez Grupę środkami,  
należne dywidendy, zyski ze zmiany wartości godziwej instrumentów finansowych wycenianych przez wynik  
finansowy, zyski związane z instrumentami zabezpieczającymi, które ujmowane są w zysku lub stracie  
bieżącego okresu. Przychody odsetkowe ujmuje się w zysku lub stracie bieżącego okresu zgodnie z zasadą  
memoriału, z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej.  
Dywidendę ujmuje się w zysku lub stracie bieżącego okresu na dzień, kiedy Grupa nabywa prawo do jej  
otrzymania.  
Koszty finansowe obejmują koszty odsetkowe związane z finansowaniem zewnętrznym, straty na sprzedaży  
aktywów finansowych, straty ze zmiany wartości godziwej instrumentów finansowych wycenianych w  
wartości godziwej przez wynik finansowy, odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych (innych niż  
należności handlowe) oraz straty na instrumentach zabezpieczających, które ujmowane są w zysku lub stracie  
bieżącego okresu.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
46  
   
Loading SVG
Koszty finansowania zewnętrznego nie dające się bezpośrednio przypisać do nabycia, wytworzenia lub  
budowy określonych aktywów są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu z zastosowaniem metody  
efektywnej stopy procentowej.  
Zyski i straty z tytułu różnic kursowych wykazuje się w kwocie netto jako przychody finansowe lub koszty  
finansowe, zależnie od ich łącznej pozycji netto.  
12 miesięcy  
2020 r.  
12 miesięcy  
2019 r.  
22 a) Przychody finansowe  
392  
343  
1
591  
532  
-
Odsetki od środków na rachunku bankowym  
Odsetki z tytułu pożyczki udzielonej  
Pozostałe przychody finansowe  
Razem przychody finansowe  
736  
1 123  
22 b) Koszty finansowe  
Koszty odsetek:  
-
(578)  
(13)  
(78)  
(703)  
(35)  
- kredyty bankowe  
- prawo do użytkowania (leasing)  
- pozostałe z tytułu zwłoki w zapłacie zobowiązań  
Razem koszty odsetek  
(591)  
(816)  
Różnice kursowe  
(744)  
(745)  
Razem koszty finansowe  
(1 335)  
(1 561)  
22 c) Zyski/straty kursowe  
Poniżej przedstawiono wpływ różnic kursowych na wynik finansowy Grupy ULMA Construccion Polska S.A.:  
12 miesięcy  
12 miesięcy  
2020 r.  
2019 r.  
421  
346  
(744)  
(149)  
(55)  
(745)  
Przychody ze sprzedaży  
Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów  
Koszty finansowe  
Razem zyski (straty) kursowe  
23  
(949)  
23. Podatek dochodowy  
12 miesięcy  
12 miesięcy  
2020 r.  
2019 r.  
(2 635)  
(2 086)  
(11 546)  
Podatek bieżący  
Podatek odroczony (nota 17)  
(1 339)  
Razem podatek dochodowy  
(4 721)  
(12 885)  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
47  
 
Loading SVG
Podatek dochodowy od zysku Grupy przed opodatkowaniem różni się w następujący sposób od teoretycznej  
kwoty, którą uzyskano by, stosując średnią ważoną stawkę podatku mającą zastosowanie do zysków  
konsolidowanych spółek:  
12 miesięcy  
12 miesięcy  
2020 r.  
2019 r.  
Zysk (strata) przed opodatkowaniem  
Przychody nie podatkowe, w tym:  
Niezrealizowane różnice kursowe od pożyczek  
Odszkodowania nie otrzymane w okresie zarachowania  
Pozostałe  
24 910  
(331)  
(372)  
-
59 086  
(1 520)  
-
516  
(34)  
41  
Dywidendy zwolnione z opodatkowania  
Koszty trwale nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, w tym:  
Koszty reprezentacji  
-
(2 002)  
5 785  
2 027  
362  
1 274  
1 384  
51  
Koszty lat poprzednich  
Opłaty na PFRON  
Odpisy na oczekiwane straty kredytowe  
326  
769  
257  
(444)  
Uznanie odpisów na oczekiwane straty kredytowe z lat poprzednich za  
koszty przejściowo nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów  
(2 002)  
2 002  
Pozostałe  
210  
536  
203  
553  
825  
25% kosztów eksploatacji samochodów osobowych  
Niezrealizowane różnice kursowe od pożyczek  
Odliczenie strat podatkowych z lat poprzednich  
Straty podatkowe w spółce zależnej  
-
(604)  
-
-
711  
Podstawa opodatkowania  
Obciążenie wyniku finansowego z tytułu podatku dochodowego  
25 249  
4 721  
64 062  
12 885  
Władze podatkowe mogą przeprowadzić kontrolę ksiąg rachunkowych i rozliczeń podatkowych w ciągu 5 lat  
od zakończenia roku, w którym złożono deklaracje podatkowe (na Ukrainie w ciągu 3 lat) i obciążyć Spółki  
Grupy dodatkowym wymiarem podatku wraz z karnymi odsetkami. W opinii Zarządu nie istnieją okoliczności  
wskazujące na możliwość powstania istotnych zobowiązań z tego tytułu.  
W związku z brakiem pewności odnośnie możliwości rozliczenia strat podatkowych w spółce zależnej w  
możliwej do przewidzenia przyszłości, zostały one potraktowane jako różnice trwałe pomiędzy wynikiem  
brutto a podstawą opodatkowania..  
24. Dywidenda na akcję  
Zgodnie z Uchwałą nr 8 WZA ULMA Construccion Polska S.A. z dnia 6 maja 2020 roku, część zysku netto za  
rok obrotowy 2019 w kwocie 13 664 643,20 zł została przeznaczona do wypłaty akcjonariuszom w formie  
dywidendy, w kwocie 2,60 zł brutto na jedną akcję.  
Ustalenie praw do dywidendy wyznaczono na dzień 18 maja 2020 roku, a dzień wypłaty dywidendy na dzień  
25 maja 2020 roku.  
Zgodnie z Uchwałą nr 7 WZA ULMA Construccion Polska S.A. z dnia 9 maja 2019 roku, część zysku netto za  
rok obrotowy 2018 w kwocie 30 009 658,72 została przeznaczona do wypłaty akcjonariuszom w formie  
dywidendy, w kwocie 5,71 zł brutto na jedną akcję.  
Ustalenie praw do dywidendy wyznaczono na dzień 17 maja 2019 roku, a dzień wypłaty dywidendy na dzień  
24 maja 2019 roku.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
48  
 
Loading SVG
25. Pozycje warunkowe/gwarancje  
Na wniosek ULMA Construccion Polska S.A. mBANK udzielił jednemu z dostawców Spółki gwarancji bankowej  
wykonania umowy najmu. Gwarancja bankowa wygasa z dniem 30.09.2022 roku a w okresie obowiązywania  
jej wysokość będzie ulegać zmianie. Gwarancja związana jest z najmem Centrum Logistycznego w Gdańsku.  
Spółka korzysta z Centrum Logistycznego w Gdańsku na podstawie długoterminowej umowy najmu.  
Na dzień bilansowy kwota udzielonej gwarancji bankowej wynosi 3 593 tys. zł.  
26. Zobowiązania inwestycyjne (pozabilansowe)  
W Grupie Kapitałowej ULMA Construccion Polska S.A. nie występują przyszłe umowne zobowiązania  
inwestycyjne zaciągnięte na dzień bilansowy.  
27. Zysk na akcję  
Podstawowy zysk na akcji wylicza się jako iloraz zysku przypadającego na akcjonariuszy Grupy oraz średniej  
ważonej liczby akcji zwykłych w trakcie roku.  
12 miesięcy  
12 miesięcy  
2020 r.  
2019 r.  
Zysk (strata) przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej  
Liczba akcji zwykłych na dzień bilansowy w szt.  
Średnia ważona liczba akcji zwykłych w szt.  
Podstawowy zysk (strata) na akcję (w zł na jedną akcję)  
Rozwodniony zysk (strata) na akcję (w zł na jedną akcję)  
20 189  
5 255 632  
5 255 632  
3,84  
46 201  
5 255 632  
5 255 632  
8,79  
3,84  
8,79  
28. Istotne zdarzenia oraz zdarzenia po dniu bilansowym  
Na mocy aneksu nr 1 z dnia 20 stycznia 2021 roku do umowy pożyczki zawartej w dniu 30 lipca 2020 roku  
pomiędzy ULMA Construccion Polska S.A. (pożyczkodawca) i ULMA C y E S.Coop. (pożyczkobiorca) kwota  
pożyczki została podwyższona o 20 000 tys. zł, do łącznej kwoty 40 000 tys. zł.  
W dniu 10 marca 2021 r. dokonano sprzedaży części działki gruntu w Koszajcu stanowiącego własność spółki  
dominującej. W związku z podpisaniem w 2020 roku umowy przedwstępnej na sprzedaż wyżej wymienionej  
części działki Grupa na dzień bilansowy 31 grudnia 2020 roku dokonała przekwalifikowania wartości  
przedmiotowej działki z aktywów trwałych do aktywów obrotowych i wykazała ją w pozycji „Aktywa trwałe  
zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży”. Wartość godziwa działki gruntu, zaklasyfikowanej do  
aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży, pomniejszona o koszty doprowadzenia do sprzedaży  
przewyższa jej wartość bilansową.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
49  
       
Loading SVG
29. Transakcje z podmiotami powiązanymi  
Kontrolę nad Grupą sprawuje ULMA C y E, S. Coop. z siedzibą w Hiszpanii, która posiada 75,49% akcji Spółki.  
Pozostałe 24,51% akcji znajduje się w posiadaniu wielu akcjonariuszy.  
W prezentowanych latach obrotowych skład Grupy Kapitałowej nie uległ zmianie.  
W skład Grupy Kapitałowej ULMA Construccion Polska S.A. wchodzą następujące spółki:  
Podmiot dominujący:  
ULMA Construccion Polska S.A. z siedzibą w Koszajcu (gm. Brwinów) .  
Podmioty zależne:  
ULMA Opałubka Ukraina z siedzibą w Kijowie przy ul. Gnata Juri 9, powstała dnia 18.07.2001 r. Została  
zarejestrowana w Swiatoszynskim Oddziale Administracji Państwowej dla miasta Kijowa pod nr 5878/01 i  
otrzymała kod identyfikacyjny 31563803. Przedmiotem działalności spółki jest sprzedaż i dzierżawa  
deskowań, sprzedaż materiałów budowlanych. Udział emitenta w kapitale oraz w całkowitej liczbie  
głosów wynosi 100%.  
ULMA Opałubka Kazachstan sp. z o.o. z siedzibą w Astanie przy ul. Taszenowa 25, powstała dnia  
27.08.2010 r. Jej strategicznym celem jest rozwój podstawowej działalności Grupy Kapitałowej tj.  
wynajmu systemów szalunkowych i rusztowań oraz rozpowszechnienie wiedzy z zakresu zastosowania  
technologii szalunkowej w procesie budowlanym na terenie Kazachstanu. Udział emitenta w kapitale oraz  
w całkowitej liczbie głosów wynosi 100%.  
ULMA Construccion BALTIC z siedzibą w Wilnie, ul. Pylimo 41-12, powstała dnia 27 kwietnia 2012 r.  
Przedmiotem działalności Spółki jest: wynajem rusztowań i szalunków budowlanych, sprzedaż hurtowa i  
detaliczna rusztowań i szalunków budowlanych, sprzedaż i wynajem innych urządzeń budowlanych i inna  
działalność handlowa. Udział emitenta w kapitale oraz w całkowitej liczbie głosów wynosi 100%.  
Grupa posiada także udziały w podmiocie stowarzyszonym:  
ULMA Cofraje SRL z siedzibą w Bragadiru przy ul. Soseaua de Centura nr 2-8 Corp C20 (Rumunia), powstała  
dnia 9.10.2007 roku. Zarejestrowana w Krajowym Biurze Rejestru Handlowego w Bukareszcie pod numerem  
22679140. Przedmiotem działalności Spółki jest dzierżawa i sprzedaż rusztowań i deskowań budowlanych, w  
tym również na zasadach leasingu. Udział emitenta w kapitale oraz w całkowitej liczbie głosów wynosi 30%.  
Pozostałe 70% udziału w kapitale Spółki należy do podmiotu sprawującego kontrolę nad Grupą - ULMA C y E,  
S. Coop. z siedzibą w Hiszpanii.  
Jednostki zależne podlegają konsolidacji metodą pełną, jednostka stowarzyszona jest ujmowana metodą  
praw własności.  
Transakcje zawierane przez spółki Grupy Kapitałowej ULMA Construccion Polska S.A. z podmiotami  
powiązanymi miały charakter typowy i rutynowy, zawierane były na warunkach rynkowych, a ich charakter i  
warunki wynikały z prowadzenia bieżącej działalności operacyjnej.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
50  
 
Loading SVG
Dane liczbowe, dotyczące transakcji jednostek Grupy Kapitałowej ULMA Construccion Polska S.A. z  
jednostkami Grupy ULMA C y E, S. Coop. (Grupa ES):  
Stan na dzień  
Salda rozrachunków na dzień bilansowy  
31 grudnia  
2020 r.  
31 grudnia  
2019 r.  
Należności handlowe  
W tym:  
2 659  
16 182  
- od jednostki dominującej  
- od jednostki stowarzyszonej  
- od pozostałych jednostek powiązanych  
Zobowiązania handlowe  
W tym:  
740  
5
6 084  
34  
1 914  
625  
10 064  
1 267  
- do jednostki dominującej  
197  
23  
972  
-
- do jednostki stowarzyszonej  
- do pozostałych jednostek powiązanych  
405  
295  
12 miesięcy  
2020 r.  
12 miesięcy  
2019 r.  
Sprzedaż i zakupy od jednostek Grupy  
Sprzedaż  
6 907  
28 202  
W tym:  
- do jednostki dominującej  
- do jednostki stowarzyszonej  
- do pozostałych jednostek powiązanych  
1 905  
33  
11 164  
85  
4 969  
16 953  
Zakupy  
37 809  
47 938  
W tym:  
- od jednostki dominującej  
- od jednostki stowarzyszonej  
- od pozostałych jednostek powiązanych  
36 618  
89  
47 605  
4
1 102  
329  
12 miesięcy  
2020 r.  
12 miesięcy  
2019 r.  
Pożyczki, odsetki, dywidendy  
11 000  
Pożyczki spłacone – w tys. PLN – ULMA CyE S. Coop.  
10 000  
343  
Pożyczki udzielone – w tys. PLN – ULMA CyE S. Coop.  
Przychody z tytułu odsetek od pożyczek – w tys. PLN  
532  
ULMA Construccion Polska S.A. udzieliła podmiotowi dominującemu ULMA CyE, S. Coop pożyczki  
długoterminowej w wysokości 20 000 tys. zł (w styczniu 2021 roku kwota pożyczki została zwiększona do  
40.000 tys. zł)  
Zabezpieczeniem pożyczki są:  
1) weksel wraz z deklaracją wekslową wystawiony przez pożyczkobiorcę,  
2) porozumienie o nieodwołalnym nabyciu majątku pożyczkobiorcy (szalunki i rusztowania), który aktualnie  
jest w posiadaniu pożyczkodawcy na zasadach wynajmu. Oferta nabycia majątku zrealizuje się jedynie w  
sytuacji, gdy pożyczkobiorca nie dokona spłaty pożyczki w ustalonym terminie.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
51  
Loading SVG
Pożyczka została udzielona na warunkach rynkowych (stała marża + WIBOR 1M), a jej ostateczny termin  
spłaty strony ustaliły na dzień 31 lipca 2022 roku.  
Transakcje z członkami Zarządu i Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej, ich małżonkami,  
rodzeństwem, wstępnymi, zstępnymi lub innymi bliskimi im osobami oraz kluczowego personelu  
kierowniczego Jednostki Dominującej oraz spółek Grupy ULMA z podmiotami powiązanymi.  
Za kluczowy personel kierowniczy Jednostki Dominującej oraz spółek Grupy ULMA Grupa uznaje członków  
Zarządu oraz Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej oraz członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej spółek  
zależnych oraz prokurentów emitenta. W 2020 roku i w 2019 roku spółki Grupy nie udzieliły osobom  
zarządzającym i nadzorującym oraz ich bliskim zaliczek, pożyczek, kredytów, gwarancji i poręczeń oraz nie  
zawarto z nimi innych umów zobowiązujących do świadczeń na rzecz Jednostki Dominującej i jednostek z nią  
powiązanych.  
Na dzień 31 grudnia 2020 roku i na dzień 31 grudnia 2019 roku nie wystąpiły pożyczki udzielone przez spółki  
Grupy osobom zarządzającym i nadzorującym oraz ich bliskim.  
30. Wynagrodzenia Członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej  
W 2020 roku Członkowie Zarządu i Rady Nadzorczej uzyskali wynagrodzenia łącznie z premiami w wysokości:  
12 miesięcy  
2020 r.  
12 miesięcy  
2019 r.  
Zarząd ULMA Construccion Polska S.A  
Rodolfo Carlos Muñiz Urdampilleta  
Giordano Weschenfelder (od 30 maja 2019 r.)  
Andrzej Sterczyński  
1 287  
640  
1 436  
386  
421  
569  
Krzysztof Orzełowski  
367  
497  
ULMA Opałubka Ukraina  
Dmitriv Lyakhovetskiy  
337  
108  
293  
424  
151  
341  
ULMA Opałubka Kazachstan  
Ewgenij Chuchałow  
ULMA Construccion BALTIC  
Vykintas Kuzmickas  
Rada Nadzorcza ULMA Construccion Polska S.A.  
Michał Markowski  
Andrzej Kozłowski (do 30 maja 2019 r.)  
37  
-
36  
26  
Pozostali Członkowie Zarządu oraz Członkowie Rady Nadzorczej nie pobierają wynagrodzenia.  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
52  
 
Loading SVG
31. Informacje o średnim zatrudnieniu  
2020 r.  
2019 r.  
364  
434  
ULMA Construccion Polska S.A.  
365  
441  
Grupa Kapitałowa ULMA Construccion Polska S.A.  
W imieniu Zarządu ULMA Construccion Polska S.A.  
Imię i Nazwisko  
Funkcja  
Podpis  
Rodolfo Carlos Muñiz  
Urdampilleta  
Prezes Zarządu  
Marek Czupryński  
Członek Zarządu  
Członek Zarządu  
Andrzej Sterczyński  
Krzysztof Orzełowski Członek Zarządu  
Ander Ollo Odriozola Członek Zarządu  
Podpis osoby, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych  
Imię i Nazwisko  
Funkcja  
Podpis  
Główny  
Księgowy  
Henryka Padzik  
Koszajec, dnia 31 marca 2021 roku  
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ULMA Construccion Polska S.A. za 2020 r.  
53