Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Spis treści
1.Wprowadzenie do skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy AMBRA3
1.2.Struktura akcjonariatu – znaczący akcjonariusze3
1.3.Okres objęty sprawozdaniem finansowym3
1.4.Skład organów jednostki dominującej4
1.5.Zatwierdzenie sprawozdania finansowego4
1.7.Podstawy sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego4
2.1.Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej6
2.2.Skonsolidowane sprawozdanie z wyniku finansowego i pozostałych całkowitych dochodów7
2.3.Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych8
2.4.Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitałach9
3.Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy AMBRA10
3.1.Opis stosowanych zasad rachunkowości10
3.2.Noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy AMBRA17
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Nazwa jednostki sprawozdawczej
Siedziba jednostki
Adres zarejestrowanego biura jednostki
Państwo rejestracji
RejestracjaSąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy
Nr KRS0000041726
Główny przedmiot działalności
Wyjaśnienie zmian w nazwie jednostki
Jednostką dominującą spółki AMBRA jest spółka Schloss Wachenheim AG z siedzibą w Trewirze (Niemcy). Jednostką dominującą najwyższego szczebla jest spółka
Spółka AMBRA jest jednostką dominującą Grupy Kapitałowej AMBRA S.A. (dalej: „Grupa AMBRA”, „Grupa”). Jako jednostka dominująca Grupy AMBRA spółka AMBRA sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe. Struktura Grupy AMBRA znajduje się w rozdziale 3.1. Grupa AMBRA prowadzi działalność gospodarczą w
Czas trwania jednostek Grupy AMBRA jest nieoznaczony.
Akcje AMBRA są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. w sektorze spożywczym i od dnia 23 czerwca 2018 r. wchodzą w skład indeksu sWIG80. Akcje Spółki są także notowane w indeksach WIG, WIG140, sWIG80dvp, sWIG80TR, WIGdiv, WIG-Poland, WIG-SPOZYW, InvestorMS.
Na dzień 30 czerwca 2022 r. wg informacji posiadanych przez Zarząd znaczącymi akcjonariuszami AMBRA S.A. posiadającymi co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu były następujące podmioty:
Akcjonariusz | Liczba akcji | Wartość nominalna akcji (w zł) | Udział w kapitale zakładowym (%) | Liczba głosów na walnym zgromadzeniu | Udział w ogóle głosów na walnym zgromadzeniu |
Schloss Wachenheim AG | 15 406 644 | 15 406 644,00 | 61,12 | 15 406 644 | 61,12 |
Aviva OFE Aviva Santander | 2 510 000 | 2 510 000,00 | 9,96 | 2 510 000 | 9,96 |
Skonsolidowany raport roczny zawiera pełne skonsolidowane sprawozdanie finansowe. Rok obrotowy Grupy AMBRA obejmuje okres od 1 lipca do 30 czerwca.
Prezentowane dane finansowe Grupy AMBRA obejmują skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej na dzień 30 czerwca 2022 r., skonsolidowane sprawozdanie z wyniku finansowego i pozostałych całkowitych dochodów, skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym oraz skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych za okres od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r.
Porównawcze dane finansowe Grupy AMBRA obejmują skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej na dzień 30 czerwca 2021 r., skonsolidowane sprawozdanie z wyniku finansowego i pozostałych całkowitych
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
dochodów, skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym oraz skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych za okres od 1 lipca 2020 r. do 30 czerwca 2021 r.
Dane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zostały podane w złotych polskich, które są walutą funkcjonalną i prezentacji Grupy AMBRA, po zaokrągleniu do pełnych tysięcy, o ile nie zaznaczono inaczej.
Na dzień 30 czerwca 2022 r. w skład Zarządu jednostki dominującej - AMBRA S.A. wchodzili:
PrezesRobert Ogór
WiceprezesPiotr Kaźmierczak
WiceprezesGrzegorz Nowak
Skład Zarządu nie zmienił się w ciągu roku obrotowego 2021/2022 i do dnia publikacji niniejszego raportu.
Na dzień 30 czerwca 2022 r. w skład Rady Nadzorczej jednostki dominującej AMBRA S.A. wchodzili:
PrzewodniczącyOliver Gloden
WiceprzewodniczącyBoris Schlimbach
Niezależna członkiniPatrycja Piątek
CzłonekNick Reh
Niezależna członkiniMonika Schulze
W dniu 29 lipca 2021 r. Zarząd Spółki otrzymał informację o rezygnacji Horsta Hillesheima z funkcji członka Rady Nadzorczej z dniem 31 lipca 2021 r., o czym poinformował w raporcie bieżącym nr 2/2021. Rezygnacja jest wynikiem zakończenia pełnienia funkcji członka zarządu spółki Schloss Wachenheim AG – głównego akcjonariusza AMBRA S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Spółki w dniu 13 września 2022 r.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA oraz sprawozdania finansowe stanowiące podstawę sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego zostały sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej w dającej się przewidzieć przyszłości. Zarząd jednostki dominującej nie stwierdza na dzień podpisania skonsolidowanego sprawozdania finansowego żadnych okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuacji działalności przez Grupę AMBRA.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawarte w niniejszym raporcie rocznym zostało przygotowane zgodnie z dotyczącymi sprawozdawczości rocznej Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR) i Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską (dalej zwane również „MSSF UE”), a w zakresie nieuregulowanym powyższymi standardami zgodnie z wymogami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity: Dz. U. 2021, poz. 217 z późn. zmianami) i wydanymi na jej podstawie przepisami wykonawczymi oraz zgodnie z wymogami określonymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych rzekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz. U. z dnia 20 kwietnia 2018 r., poz. 757).
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Szczegółowy opis stosowanych zasad rachunkowości został zawarty w rozdziale 3.1. „Opis stosowanych zasad rachunkowości” oraz w notach objaśniających do skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Nota |
| 30.06.2022 | 30.06.2021 |
| |||
AKTYWA |
| ||
Aktywa trwałe |
| ||
Rzeczowe aktywa trwałe | |||
Aktywa z tytułu praw do użytkowania | |||
Nieruchomości inwestycyjne | |||
Wartości niematerialne inne niż wartość firmy | |||
Wartość firmy | |||
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych | |||
Pozostałe aktywa długoterminowe | |||
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | |||
Aktywa trwałe razem | |||
Aktywa obrotowe |
| ||
Zapasy | |||
Należności z tytułu podatku dochodowego | |||
Krótkoterminowe należności handlowe i pozostałe | |||
Pozostałe aktywa obrotowe | |||
11 | Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | ||
Aktywa obrotowe razem | |||
AKTYWA RAZEM | |||
| |||
PASYWA |
| ||
Kapitał własny |
| ||
Kapitał akcyjny | |||
Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej | |||
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | |||
Zyski zatrzymane | |||
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | |||
Udziały niekontrolujące | |||
Kapitał własny razem | |||
Zobowiązania długoterminowe |
| ||
Długoterminowe zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek | |||
Długoterminowe zobowiązania z tytułu praw do użytkowania aktywów | |||
Długoterminowe zobowiązania handlowe i pozostałe | |||
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych | |||
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | |||
Zobowiązania długoterminowe razem | |||
Zobowiązania krótkoterminowe |
| ||
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek | |||
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu praw do użytkowania aktywów | |||
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | |||
Krótkoterminowe zobowiązania handlowe i pozostałe | |||
Zobowiązania krótkoterminowe razem | |||
Zobowiązania razem | |||
PASYWA RAZEM |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Nota |
| 1.07.2021 - 30.06.2022 | 1.07.2020 - 30.06.2021 |
Przychody netto ze sprzedaży | |||
Zużycie materiałów i koszt własny sprzedanych towarów | ( | ( | |
Koszty dystrybucji | ( | ( | |
Koszty marketingu, prowizji i licencji | ( | ( | |
Zysk brutto ze sprzedaży | |||
Pozostałe koszty działalności operacyjnej | ( | ( | |
Wynagrodzenia i świadczenia na rzecz pracowników | ( | ( | |
Amortyzacja | ( | ( | |
Wynik na pozostałej działalności operacyjnej | ( | ||
Zysk z działalności operacyjnej | |||
Przychody finansowe | |||
Koszty finansowe | ( | ( | |
Zysk brutto | |||
Udział w zyskach netto jednostek podporządkowanych wycenianych metodą praw własności | |||
Podatek dochodowy | ( | ( | |
Zysk netto z działalności kontynuowanej, w tym: | |||
Przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | |||
Przypadający udziałom niekontrolującym |
|
| 1.07.2021 - 30.06.2022 | 1.07.2020 - 30.06.2021 |
Inne całkowite dochody podlegające przeniesieniu do rachunku zysków i strat razem | |||
Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań zagranicznych jednostek | |||
Inne całkowite dochody razem | |||
Całkowite dochody, w tym: | |||
Całkowite dochody przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej | |||
Całkowite dochody przypadające udziałom niekontrolującym |
| (w zł) | 1.07.2021 - 30.06.2022 | 1.07.2020 - 30.06.2021 |
Podstawowy zysk przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej | |||
Podstawowy zysk przypadający na jedną akcję razem | |||
Rozwodniony zysk przypadający na jedną akcję z działalności kontynuowanej | |||
Rozwodniony zysk przypadający na jedną akcję razem |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Nota |
| 1.07.2021 - 30.06.2022 | 1.07.2020 - 30.06.2021 |
| |||
Zysk brutto | |||
Korekty: |
| ||
Amortyzacja | |||
Udział w zyskach netto jednostek podporządkowanych wycenianych metodą praw własności | |||
Zyski/straty z tytułu różnic kursowych | |||
Zyski/straty ze sprzedaży i likwidacji środków trwałych | ( | ( | |
Odsetki zapłacone | |||
Odsetki otrzymane | ( | ( | |
Zmiana stanu należności | ( | ( | |
Zmiana stanu pozostałych aktywów | ( | ||
Zmiana stanu zapasów | ( | ||
Zmiana stanu aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego | ( | ( | |
Zmiana stanu zobowiązań za wyjątkiem kredytów | |||
Zmiana stanu rezerw | |||
Korekty razem: | ( | ||
Środki pieniężne wygenerowane na działalności operacyjnej | |||
Podatek zapłacony | ( | ( | |
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | |||
| |||
Zbycie aktywów trwałych | |||
Odsetki otrzymane | |||
Spłata pożyczek | |||
Pozostałe wpływy | |||
Nabycie aktywów trwałych | ( | ( | |
Udzielone pożyczki | |||
Nabycie udziałów | ( | ||
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | ( | ( | |
| |||
Wpływy z tytułu kredytów i pożyczek | |||
Zaciągnięcie zobowiązań z tytułu leasingu | |||
Wydatki na spłatę kredytów i pożyczek | ( | ||
Dywidendy zapłacone | ( | ( | |
Płatności z tytułu leasingu | ( | ( | |
Odsetki zapłacone | ( | ( | |
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | ( | ( | |
Przepływy pieniężne netto razem | ( | ||
Zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | |||
Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym: | ( | ||
Środki pieniężne na początek okresu | |||
Środki pieniężne na koniec okresu |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Nota |
| Kapitał akcyjny | Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej | Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | Zyski zatrzymane | Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | Udziały niekontrolujące | Kapitał własny razem |
|
|
|
|
|
|
|
| |
1.07.2021 - 30.06.2022 |
|
|
|
|
|
|
| |
Kapitał własny na początek okresu | ||||||||
|
|
|
|
|
|
|
| |
Zysk netto za okres | ||||||||
Inne całkowite dochody - różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | ||||||||
Całkowite dochody razem | ||||||||
|
|
|
|
|
|
|
| |
Transakcje z właścicielami ujęte bezpośrednio w kapitale własnym - wypłata dywidendy | ( | ( | ( | ( | ||||
|
|
|
|
|
|
|
| |
Zmiany w kapitale własnym w okresie razem | ||||||||
|
|
|
|
|
|
|
| |
Kapitał własny na koniec okresu |
Nota |
| Kapitał akcyjny | Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej | Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | Zyski zatrzymane | Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | Udziały niekontrolujące | Kapitał własny razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1.07.2020 - 30.06.2021 | ||||||||
Kapitał własny na początek okresu | ||||||||
Zysk netto za okres | ||||||||
Inne całkowite dochody - różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | ( | |||||||
Całkowite dochody razem | ||||||||
Transakcje z właścicielami ujęte bezpośrednio w kapitale własnym - wypłata dywidendy | ( | ( | ( | ( | ||||
Zmiany w kapitale własnym w okresie razem | ||||||||
Kapitał własny na koniec okresu |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy zakończony 30 czerwca 2021 r. podlegało badaniu przez biegłego rewidenta, który wydał sprawozdanie z badania zawierające opinię bez zastrzeżeń.
Roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej i Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości w wersji zatwierdzonej przez Unię Europejską (dalej zwane również „MSSF UE”).
W rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupa zastosowała zasadę kosztu historycznego, poza instrumentami finansowymi wycenianymi w wartości godziwej przez wynik finansowy oraz wycenianymi w wartości godziwej przez całkowite inne dochody. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe, poza sprawozdaniem z przepływów pieniężnych sporządzonym zgodnie z zasadą kasową, zostało sporządzone zgodnie z zasadą memoriału.
Sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnie z MSSF UE wymaga od Zarządu dokonania szacunków i przyjęcia założeń, które mają wpływ na przyjęte zasady oraz prezentowane wartości aktywów, pasywów, przychodów i kosztów. Szacunki i związane z nimi założenia opierają się na doświadczeniu historycznym oraz innych czynnikach, które są uznawane za racjonalne w danych okolicznościach, a ich wyniki dają podstawę osądu co do wartości bilansowej aktywów i zobowiązań, która nie wynika bezpośrednio z innych źródeł. Faktyczna wartość może różnić się od wartości szacowanej. Szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmiana szacunków księgowych jest ujęta w okresie, w którym dokonano zmiany szacunku lub w okresach bieżącym i przyszłych, jeżeli dokonana zmiana szacunku dotyczy zarówno okresów bieżącego, jak i przyszłych.
Poniżej przedstawiono obszary, dla których szacunki dokonane na dzień sprawozdawczy są obciążone ryzykiem istotnej korekty wartości bilansowej wykazanych aktywów i zobowiązań w następnych okresach sprawozdawczych.
Grupa na każdy dzień bilansowy dokonuje oceny istnienia przesłanek świadczących o utracie wartości składników aktywów finansowych innych niż wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy lub inne całkowite dochody. W razie zaistnienia takich przesłanek Grupa dokonuje szczegółowej analizy utraty wartości i dokonuje ewentualnych odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości w wysokości różnicy pomiędzy wartością bilansową aktywów a ich wartością użytkową. Oszacowanie wartości użytkowej wymaga od Zarządu oszacowania prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych z aktywów oraz doboru właściwej stopy dyskontowej w celu obliczenia wartości bieżącej tych przepływów pieniężnych. W sytuacji ustania przesłanek wskazujących na utratę wartości aktywów finansowych uprzednio utworzony odpis aktualizujący podlega rozwiązaniu. Więcej informacji dotyczących przyjętych zasad wyceny bilansowej aktywów finansowych przedstawiono w dalszej części niniejszego rozdziału. Wartość utworzonych odpisów aktualizujących przedstawiona jest w notach objaśniających do poszczególnych pozycji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Grupa na każdy dzień bilansowy ocenia, czy istnieją przesłanki utraty wartości aktywów niefinansowych. Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania są testowane pod kątem utraty wartości co roku, lub częściej, gdy wystąpią przesłanki utraty wartości. Analiza wystąpienia utraty wartości innych aktywów niefinansowych jest przeprowadzana wtedy, gdy istnieją przesłanki świadczące o tym, że ich wartość bilansowa przewyższa ich wartość odzyskiwalną, tzn. wyższą z dwóch kwot: wartość godziwą pomniejszoną o koszty sprzedaży i wartość użytkową. Oszacowanie wartości użytkowej wymaga od Zarządu oszacowania prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych z aktywów lub ośrodków wypracowujących środki pieniężne oraz doboru właściwej stopy dyskontowej w celu obliczenia wartości bieżącej tych przepływów. W sytuacji ustania przesłanek wskazujących na utratę wartości aktywów niefinansowych uprzednio utworzony odpis aktualizujący, za wyjątkiem odpisu dotyczącego wartości firmy,
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
podlega stosownemu rozwiązaniu. Więcej informacji przedstawiono w dalszej części niniejszego rozdziału oraz w notach objaśniających do poszczególnych pozycji sprawozdania finansowego.
Składniki rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialne o ograniczonym okresie użytkowania amortyzuje się, począwszy od miesiąca dostosowania składnika aktywów do miejsca i warunków potrzebnych do rozpoczęcia jego funkcjonowania zgodnie z zamierzeniami kierownictwa każdej jednostki, w okresie odpowiadającym szacowanemu okresowi ich ekonomicznej użyteczności z uwzględnieniem wartości końcowej. Okresy ekonomicznej użyteczności rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych oparte są na ocenie służb technicznych zajmujących się ich eksploatacją. Przewidywane okresy użytkowania ekonomicznego składników pozycji rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych są weryfikowane na koniec każdego rocznego okresu sprawozdawczego powodując korektę odpisów amortyzacyjnych w następnych latach.
Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego opierając się na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy, który pozwoli na jego wykorzystanie. Więcej informacji przestawiono w notach 7 i 23.
Wartość rezerwy na świadczenia po okresie zatrudnienia ustalana jest przy wykorzystaniu technik aktuarialnych. Dokonanie wyceny aktuarialnej wymaga przyjęcia założeń, między innymi odnośnie do stóp dyskontowych, stopy wzrostu wynagrodzeń, wskaźników umieralności i niezdolności do pracy, rotacji pracowników. Założenia te są weryfikowane na koniec każdego roku obrotowego biorąc pod uwagę dostępne tabele statystyczne i prognozy. Informacje o wysokości utworzonych rezerw przedstawiono w notach objaśniających dotyczących rezerw.
Grupa ustala okres leasingu jako nieodwołalny okres leasingu, łącznie z okresami objętymi opcją przedłużenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że opcja zostanie zrealizowana, oraz okresami objętymi opcją wypowiedzenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że opcja nie zostanie wykonana. Grupa ma możliwość wydłużenia okres trwania leasingu aktywów w ramach niektórych umów leasingu. Spółka stosuje osąd przy ocenie, czy istnieje wystarczająca pewność skorzystania z opcji przedłużenia. Oznacza to, że uwzględnia wszystkie istotne fakty i okoliczności, które stanowią zachętę ekonomiczną do jej przedłużenia lub karę ekonomiczną za jej nieprzedłużenie. Po dacie rozpoczęcia Grupa ponownie ocenia okres leasingu, jeśli wystąpi znaczące zdarzenie lub zmiana okoliczności pozostających pod jej kontrolą i wpływa na jej zdolność do wykonywania (lub niewykonywania) opcji przedłużenia (np. zmiana strategii biznesowej).
Zastosowane nowe i zmienione standardy rachunkowości
Zmienione standardy oraz interpretacje, które mają zastosowanie po raz pierwszy w roku obrotowym 2021/2022 nie mają istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy:
Zmiany do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4 oraz MSSF 16: Reforma wskaźnika referencyjnego stopy procentowej – Etap 2;
•Zmiany do MSSF 4: Umowy ubezpieczeniowe – odroczenie MSSF 9;
•Zmiany do MSSF 16: Ustępstwa czynszowe związane z COVID-19 po 30 czerwca 2021 r. (Grupa nie zdecydowała się na zastosowanie praktycznego rozwiązania wprowadzonego w ramach Zmiany do MSSF 16).
Opublikowane standardy i interpretacje, które jeszcze nie obowiązują i nie zostały wcześniej zastosowane przez Grupę
Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie w świetle przepisów Unii Europejskiej.
Poniżej wymieniono standardy i interpretacje, które zostały opublikowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, jednak nie weszły jeszcze w życie. Według oceny Zarządu nie miałyby one istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby zastosowane przez Spółkę na dzień bilansowy.
MSSF 14 Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe (opublikowano dnia 30 stycznia 2014 r.) – zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej proces zatwierdzania standardu w wersji wstępnej nie zostanie zainicjowany
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
przed ukazaniem się standardu w wersji ostatecznej - do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE – mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2016 r. lub później;
Zmiany do MSSF 10 i MSR 28: Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem (opublikowano dnia 11 września 2014 r.) – prace prowadzące do zatwierdzenia niniejszych zmian zostały przez UE odłożone bezterminowo - termin wejścia w życie został odroczony przez RMSR na czas nieokreślony;
MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe (opublikowano dnia 18 maja 2017 r.), w tym zmiany do MSSF 17 (opublikowano dnia 25 czerwca 2020 r.) - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 r. lub później;
Zmiany do MSR 1: Prezentacja sprawozdań finansowych – Podział zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe oraz Podział zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe – odroczenie daty wejścia w życie (opublikowano odpowiednio dnia 23 stycznia 2020 r. oraz 15 lipca 2020 r.) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 r. lub później;
Zmiany do MSSF 3: Zmiany do odniesień do Założeń Koncepcyjnych (opublikowano dnia 14 maja 2020 r.) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 r. lub później;
Zmiany do MSR 16: Rzeczowe aktywa trwałe; przychody osiągnięte przed oddaniem do użytkowania (opublikowano dnia 14 maja 2020 r.) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 r. lub później;
Zmiany do MSR 37: Umowy rodzące obciążenia – koszty wypełnienia obowiązków umownych (opublikowano dnia 14 maja 2020 r.) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 r. lub później;
Zmiany wynikające z przeglądu MSSF 2018-2020 (opublikowano dnia 14 maja 2020 r.) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 r. lub później;
Zmiany do MSR 1 i Stanowiska Praktycznego 2: Ujawnianie informacji dotyczących zasad (polityki) rachunkowości (opublikowano dnia 12 lutego 2021 roku) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później.
Zmiany do MSR 8: Definicja wartości szacunkowych (opublikowano dnia 12 lutego 2021 roku) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 r. lub później;
Zmiany do MSR 12: Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań powstających na skutek pojedynczej transakcji (opublikowano dnia 7 maja 2021 r.) zatwierdzone przez UE w dniu 11 sierpnia 2022 r. mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 r. lub później;
Zmiany do MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: Pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – Informacje porównawcze (opublikowano dnia 9 grudnia 2021 r.) - do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 r. lub później.
Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską.
Sporządzając niniejsze sprawozdanie finansowe w stosunku do okresów poprzednich Grupa nie zmieniła dobrowolnie żadnych stosowanych uprzednio zasad rachunkowości.W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym nie dokonano korekt błędów i zmian zasad rachunkowości, które miałyby istotny wpływ na dane finansowe prezentowane za porównywalne okresy. Wprowadzone zostały natomiast zmiany prezentacyjne za okres porównawczy, które zostały przedstawione w poniższej tabeli.
Prezentacja danych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy 2020/2021 | Prezentacja danych porównawczych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy 2021/2022 |
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej | |
Prawa z tytułu użytkowania aktywów | Zmiana opisu: Aktywa z tytułu praw do użytkowania |
Wartości niematerialne | Zmiana opisu: Wartości niematerialne inne niż wartość firmy |
Wartość firmy z konsolidacji | Zmiana opisu: Wartość firmy |
Należności krótkoterminowe i pozostałe aktywa obrotowe (147 743 tys. zł) | Podział na dwie pozycje: - Krótkoterminowe należności handlowe i pozostałe (142 772 tys. zł) |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
- Pozostałe aktywa obrotowe (4 971 tys. zł) | |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek podporządkowanych | Zmiana opisu: Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych |
Zysk z lat ubiegłych (185 169 tys. zł) Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej (45 624 tys. zł) | Linie zsumowane i zmiana opisu: Zyski zatrzymane (230 793 tys. zł) |
Świadczenia pracownicze | Zmiana opisu: Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych |
brak | Dodana linia sumująca: Zobowiązania razem (196 290 tys. zł) |
Skonsolidowane sprawozdanie z wyniku finansowego i pozostałych całkowitych dochodów | |
Marża ze sprzedaży (283 986 tys. zł) | Linia sumująca usunięta |
Koszty marketingu, dystrybucji i prowizji (43 607 tys. zł) | Podział na dwie pozycje: - Koszty dystrybucji (31 280 tys. zł) - Koszty marketingu, licencji i prowizji (12 327 tys. zł) |
Zysk ze sprzedaży (77 062 tys. zł) | Linia sumująca usunięta |
Pozostałe przychody operacyjne (3 476 tys. zł) Pozostałe koszty operacyjne (-2 652 tys. zł) | Linie zsumowane do jednej linii: Wynik na pozostałej działalności operacyjnej (824 tys. zł) |
Podatek dochodowy bieżący (-15 891 tys. zł) Podatek odroczony (499 tys. zł) Podatek dochodowy razem (-15 392 tys. zł) | Jedna pozycja (szczegóły w nocie): Podatek dochodowy (-15 392 tys. zł) |
Inne całkowite dochody, które nie zostaną przeniesione do rachunku zysków i strat | Zmiana opisu: Inne całkowite dochody podlegające przeniesieniu do rachunku zysków i strat |
Inne całkowite dochody przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej (911 tys. zł) Inne całkowite dochody przypadające udziałom niekontrolującym (-229 tys. zł) | Linie zsumowane do jednej linii: Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych (682 tys. zł) |
brak | Inne całkowite dochody razem (682 tys. zł) |
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych | |
Zysk netto (45 624 tys. zł) | Zysk brutto (75 749 tys. zł) |
Udziały niekontrolujące (14 806 tys. zł) | Linia usunięta z uwagi na prezentację skonsolidowanych przepływów pieniężnych od zysku brutto |
Odsetki i udziały w zyskach (1 798 tys. zł) | Podział na dwie pozycje: - Odsetki zapłacone (1 941 tys. zł) - Odsetki otrzymane (-143 tys. zł) |
Podatek dochodowy bieżący (15 891 tys. zł) | Linia usunięta z uwagi na prezentację skonsolidowanych przepływów pieniężnych od zysku brutto |
Zysk operacyjny przed zmianą kapitału obrotowego oraz rezerw | Linia sumująca usunięta |
Zmiana stanu należności i pozostałych aktywów długo- i krótkoterminowych (-20 033 tys. zł) | Podział na dwie pozycje: - Zmiana stanu należności (-20 067 tys. zł) - Zmiana stanu pozostałych aktywów (34 tys. zł) |
Zmiana stanu rezerw (1 174 tys. zł) Zmiana stanu zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych (200 tys. zł) | Linie zsumowane do jednej linii: Zmiana stanu rezerw (1 374 tys. zł) |
Środki pieniężne netto wygenerowane na działalności operacyjnej | Linia sumująca usunięta |
brak | Dodana linia sumująca „Korekty razem” (37 446 tys. zł) |
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | Zmiana opisu: Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
Linie sumujące wpływy i wydatki w działalności inwestycyjnej i finansowej | Usunięte |
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | Zmiana opisu: Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
Środki pieniężne netto z działalności finansowej | Zmiana opisu: Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym | |
Podział zysku (0 tys. zł) Wypłata dywidendy (-17 645 tys. zł) Wypłata dywidendy przez spółki zależne (-6 163 tys. zł) | Linie zsumowane do jednej linii: Transakcje z właścicielami ujęte bezpośrednio w kapitale własnym - wypłata dywidendy (-23 808 tys. zł) |
brak | Dodana linia sumująca: Zmiany w kapitale własnym w okresie razem (37 304 tys. zł) |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Zasady rachunkowości przedstawione w niniejszym skonsolidowanym sparawozdaniu finansowym stosowane były w odniesieniu do wszystkich zaprezentowanych okresów jednolicie przez poszczególne jednostki Grupy.
Na dzień 30 czerwca 2022 r. struktura Grupy AMBRA przedstawiała się następująco:
Wszystkie jednostki zależne są konsolidowane metodą pełną (metodą nabycia – „acquisition method”).
Wine 4 You Sp. z o.o. jest jednostką stowarzyszoną ujętą w sprawozdaniu finansowym Grupy AMBRA metodą praw własności.
Nazwa spółki | Siedziba | Przedmiot działalności | Efektywny udział procentowy podmiotu dominującego na dzień | |
30.06.2022 | 30.06.2021 | |||
AMBRA S.A. | Warszawa | Produkcja i sprzedaż napojów alkoholowych i bezalkoholowych | --- | --- |
AMBRA Brands Sp. z o.o. | Warszawa | Sprzedaż napojów alkoholowych i bezalkoholowych | 100,00 | 100,00 |
TiM S.A. | Bielsko Biała | Sprzedaż napojów alkoholowych i bezalkoholowych | 51,00 | 51,00 |
PH Vinex Slaviantsi Poland Sp. z o.o. | Toruń | Sprzedaż napojów alkoholowych i bezalkoholowych | 51,00 | 51,00 |
Winezja.pl Sp. z o.o. | Warszawa | Działalność portali internetowych | 100,00 | 100,00 |
Premium Service Sp. z o.o. | Warszawa | Sprzedaż napojów alkoholowych i bezalkoholowych | 100,00 | 100,00 |
Comfort Zone Sp. z o.o. | Warszawa | Sprzedaż napojów alkoholowych i bezalkoholowych | 100,00 | --- |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Soare Sekt a.s. | Brno, Czechy | Sprzedaż napojów alkoholowych i bezalkoholowych | 100,00 | 100,00 |
Soare Sekt Slovakia s.r.o. | Trebatice, Słowacja | Sprzedaż napojów alkoholowych i bezalkoholowych | 100,00 | 100,00 |
Vino-Klub.cz s.r.o. | Praga, Czechy | Sprzedaż napojów alkoholowych i bezalkoholowych | 100,00 | 100,00 |
Gurmetum s.r.o. | Praga, Czechy | Sprzedaż napojów alkoholowych i bezalkoholowych | 100,00 | 100,00 |
ECT s.r.o. | Praga, Czechy | Sprzedaż napojów alkoholowych i bezalkoholowych | 100,00 | 100,00 |
Vino Valtice s.r.o. | Valtice, Czechy | Sprzedaż napojów alkoholowych i bezalkoholowych | 100,00 | 100,00 |
Zarea s.a. | Bukareszt, Rumunia | Produkcja i sprzedaż napojów alkoholowych i bezalkoholowych | 51,15 | 51,15 |
Karom Drinks s.r.l. | Bukareszt, Rumunia | Sprzedaż napojów alkoholowych i bezalkoholowych | 56,00 | 56,00 |
W dniu 25 czerwca 2021 r. zawarta została umowa spółki Comfort Zone Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, której jedynym udziałowcem jest AMBRA S.A. Czas, na jaki została utworzona spółka jest nieoznaczony. Kapitał zakładowy spółki wynosi 50 tys. zł.
Poza utworzeniem spółki Comfort Zone sp. z o.o. struktura Grupy AMBRA nie zmieniła się w roku obrotowym 2021/2022.
Salda rozliczeń między jednostkami Grupy, niezrealizowane zyski i straty zawarte w wartości aktywów podlegających konsolidacji oraz przychody i koszty powstałe w wyniku operacji dokonanych pomiędzy jednostkami objętymi konsolidacją wyłącza się w całości.Niezrealizowane zyski bądź straty z transakcji z jednostkami stowarzyszonymi są eliminowane do wysokości udziału Grupy w jednostkach stowarzyszonych w korespondencji z udziałem Grupy w jednostkach stowarzyszonych.
Transakcje wyrażone w walutach obcych w dniu dokonania transakcji ujmowane są w walucie funkcjonalnej jednostki przy zastosowaniu kursu wymiany waluty obcej, obowiązujący na dzień zawarcia transakcji stosowanym przez bank, z którego usług korzystają jednostki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej AMBRA S.A. Pozycje pieniężne aktywów i pasywów wyrażone w walucie obcej są przeliczane na dzień bilansowy według średniego kursu NBP dla danej waluty obowiązujący na ten dzień. Różnice kursowe wynikające z rozliczenia transakcji w walutach obcych oraz wyceny bilansowej aktywów i pasywów pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmowane są w wyniku finansowym. Niepieniężne pozycje aktywów i zobowiązań wyceniane według kosztu historycznego w walucie obcej są przeliczane według średniego kursu NBP obowiązującego w dniu dokonania transakcji. Niepieniężne pozycje bilansowe wyrażone w walucie obcej wyceniane według wartości godziwej są przeliczane według średniego kursu NBP obowiązującego na dzień szacowania wartości godziwej.
Aktywa i pasywa zagranicznych jednostek zależnych, w tym wartość firmy i korekty do wartości godziwej wynikające z konsolidacji, wyrażone w walutach obcych, przelicza się po kursie zamknięcia obowiązującym na dzień bilansowy. Przychody i koszty zagranicznych jednostek zależnych przelicza się po kursie wymiany zbliżonym do kursu wymiany obowiązującego w dniu zawarcia transakcji. Wszystkie powstałe różnice kursowe ujmuje się w innych całkowitych dochodach.
Walutą funkcjonalną spółki AMBRA S.A. oraz pozostałych polskich spółek i walutą prezentacji niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski. W skład Grupy AMBRA wchodzą zagraniczne spółki zależne: Soare Sekt a.s., Vino Valtice s.r.o., Vino-Klub.cz s.r.o., Gurmetum s.r.o. i Euro Center Trade s.r.o. których walutą funkcjonalną jest korona czeska (CZK), Soare Sekt Slovakia s.r.o., której walutą funkcjonalną jest euro (EUR) oraz Karom Drinks s.r.l. i Zarea s.a., których walutą funkcjonalną jest lej rumuński (RON).
Sprawozdania z wyniku finansowego i pozostałych całkowitych dochodów tych spółek dla celów konsolidacji przeliczono średnim kursem ustalonym przez Narodowy Bank Polski obowiązującym na ostatni dzień danego miesiąca.
Poszczególne pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej przeliczono średnim kursem ustalonym przez Narodowy Bank Polski obowiązującym na dzień raportowy.
| CZK | EUR | RON |
| CZK | EUR | RON |
31.07.2021 | 0,1795 | 4,5731 | 0,9292 | 31.07.2020 | 0,1685 | 4,4072 | 0,9120 |
31.08.2021 | 0,1777 | 4,5374 | 0,9193 | 31.08.2020 | 0,1677 | 4,3969 | 0,9085 |
30.09.2021 | 0,1816 | 4,6329 | 0,9365 | 30.09.2020 | 0,1666 | 4,5268 | 0,9291 |
31.10.2021 | 0,1799 | 4,6208 | 0,9335 | 31.10.2020 | 0,1691 | 4,6188 | 0,9477 |
30.11.2021 | 0,1830 | 4,6834 | 0,9460 | 30.11.2020 | 0,1710 | 4,4779 | 0,9189 |
31.12.2021 | 0,1850 | 4,5994 | 0,9293 | 31.12.2020 | 0,1753 | 4,6148 | 0,9479 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
31.01.2022 | 0,1881 | 4,5982 | 0,9295 | 31.01.2021 | 0,1743 | 4,5385 | 0,9308 |
28.02.2022 | 0,1880 | 4,6909 | 0,9479 | 28.02.2021 | 0,1727 | 4,5175 | 0,9267 |
31.03.2022 | 0,1903 | 4,6525 | 0,9404 | 31.03.2021 | 0,1783 | 4,6603 | 0,9462 |
30.04.2022 | 0,1898 | 4,6582 | 0,9411 | 30.04.2021 | 0,1766 | 4,5654 | 0,9265 |
31.05.2022 | 0,1851 | 4,5756 | 0,9254 | 31.05.2021 | 0,1757 | 4,4805 | 0,9106 |
30.06.2022 | 0,1892 | 4,6806 | 0,9466 | 30.06.2021 | 0,1773 | 4,5208 | 0,9174 |
Jednostki stowarzyszone są to jednostki gospodarcze, na których politykę operacyjną i finansową Grupa wywiera znaczący wpływ, lecz ich nie kontroluje. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera udział Grupy w zyskach i stratach jednostek stowarzyszonych wykazywanych metodą praw własności, od momentu uzyskania znaczącego wpływu do momentu jego wygaśnięcia. W przypadku, gdy udział Grupy w stratach przewyższa wartość udziałów w jednostce stowarzyszonej, wartość bilansowa jest zredukowana do zera. Wówczas ujmowanie wszelkich dodatkowych strat jest zaniechane, za wyjątkiem strat wynikających z przyjęcia na siebie prawnych lub zwyczajowych obowiązków lub z faktu dokonania płatności w imieniu jednostki stowarzyszonej.
Zasady rachunkowości opisane zostały w notach objaśniających do poszczególnych pozycji skonsolidowanego sprawozdania finansowego znajdujących się w dalszej części niniejszego sprawozdania (rozdział 3.2.). Pozostałe zasady rachunkowości są opisane poniżej.
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków uosabiających korzyści ekonomiczne, oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Rezerwy tworzone są w szczególności na przyszłe zobowiązania z tytułu nagród jubileuszowych i odpraw emerytalnych.
Rezerwy na nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalne wyceniane są na podstawie wiarygodnego szacunku i obciążają koszty wynagrodzeń.
Koszty finansowania zewnętrznego są ujmowane w rachunku zysków i strat przy użyciu efektywnej stopy procentowej w okresie, którego dotyczą, z wyjątkiem sytuacji kiedy można je bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów, który wymaga znacznego czasu na przygotowanie do zamierzonego sposobu użytkowania lub sprzedaży. W tym przypadku koszty są aktywowane.
Różnice kursowe wynikające z wyceny na dzień bilansowy aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych powstałe w związku z zapłatą należności i zobowiązań w walutach obcych, jak również przy sprzedaży walut, zalicza się odpowiednio do kosztu materiałów i sprzedanych towarów (w przypadku różnic kursowych dotyczących działalności operacyjnej), przychodów lub kosztów finansowych (w przypadku różnic kursowych dotyczących działalności finansowej), ceny nabycia lub kosztu wytworzenia środków trwałych, środków trwałych w budowie lub wartości niematerialnych.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Polityka rachunkowości Rzeczowe aktywa trwałe wyceniane są według cen nabycia lub kosztów poniesionych na ich wytworzenie, rozbudowę bądź modernizację po pomniejszeniu o dotychczas dokonane odpisy amortyzacyjne, a także odpisy z tytułu utraty ich wartości. Cena nabycia obejmuje kwotę wydatków poniesionych z tytułu nabycia, rozbudowy i/lub modernizacji oraz koszty finansowania zewnętrznego. Rzeczowe aktywa trwałe mogą zwiększać swoją wartość początkową w wyniku ulepszeń i aktualizacji. Wydatki poniesione na remonty, które nie powodują ulepszenia lub wydłużenia okresu użytkowania rzeczowych aktywów trwałych są ujmowane jako koszty w momencie ich poniesienia. Wartość rozpoczętych inwestycji wycenia się w wysokości kosztów poniesionych na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych, które powstaną w wyniku zakończenia inwestycji. Rzeczowe aktywa trwałe są amortyzowane metodą liniową przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych odzwierciedlających oczekiwany okres ekonomicznej użyteczności, od następnego miesiąca po miesiącu przekazania do użytkowania. Rzeczowe aktywa trwałe o niskiej wartości są amortyzowane jednorazowo w całości w miesiący przekazania do użytkowania. Stosowane są następujące stawki amortyzacyjne: Budynki i budowle 2,5 – 10,0% Urządzenia techniczne i maszyny 3,3 – 30,0% Środki transportu 14,0 – 40,0% Pozostałe rzeczowe aktywa trwałe 10,0 – 25,0% Poprawność stosowanych okresów użytkowania i metody amortyzacji jest corocznie weryfikowana. Środki trwałe w budowie Wartość rozpoczętych inwestycji wycenia się w wysokości kosztów poniesionych na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych, które powstaną w wyniku zakończenia inwestycji. |
Rok obrotowy 2021/2022 | Grunty i budynki | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Inne | Środki trwałe w budowie i zaliczki na środki trwałe | Rzeczowe aktywa trwałe razem |
Wartość brutto rzeczowego majątku trwałego | ||||||
1.07.2021 r. | 101 301 | 102 295 | 19 513 | 15 804 | 4 369 | 243 282 |
Zwiększenia - nabycie | 402 | 6 128 | 4 414 | 2 700 | 13 662 | 27 306 |
Zmniejszenia - sprzedaż, likwidacja | (104) | (1 289) | (2 287) | (1 728) | (15) | (5 423) |
Przesunięcia wewnętrzne | 443 | 2 118 | (2 504) | 20 | (2 726) | (2 649) |
Różnice kursowe | 891 | 394 | 165 | 24 | 76 | 1 550 |
30.06.2022 r. | 102 933 | 109 646 | 19 301 | 16 820 | 15 366 | 264 066 |
Skumulowana amortyzacja i odpisy z tytułu trwałej utraty wartości | ||||||
1.07.2021 r. | 43 573 | 63 268 | 13 577 | 14 333 | 260 | 135 011 |
Amortyzacja za okres | 3 214 | 5 697 | 2 150 | 1 037 | 9 | 12 107 |
Zmniejszenia - sprzedaż, likwidacja | (97) | (1 265) | (2 034) | (1 720) | (15) | (5 131) |
Przesunięcia wewnętrzne | - | 78 | (1 572) | (79) | - | (1 573) |
Różnice kursowe | 154 | 247 | 112 | 19 | 3 | 535 |
30.06.2022 r. | 46 844 | 68 025 | 12 233 | 13 590 | 257 | 140 949 |
Wartość netto | ||||||
1.07.2021 r. | 57 728 | 39 027 | 5 936 | 1 471 | 4 109 | 108 271 |
30.06.2022 r. | 56 089 | 41 621 | 7 068 | 3 230 | 15 109 | 123 117 |
Na dzień raportowy nie występowały czasowo nieużywane rzeczowe aktywa trwałe.
Wartość brutto rzeczowych aktywów trwałych całkowicie umorzonych na dzień 30 czerwca 2022 r. wynosiła 41 999 tys. zł (na dzień 30 czerwca 2021 r. – 38 926 tys. zł).
W 2021/2022 r. nie dokonano odpisów z tytułu utraty wartości rzeczowego majątku trwałego. W roku obrotowym 2020/2021 dokonany został odpis z tytułu utraty wartości rzeczowego majątku trwałego w kwocie 107 tys. zł i dotyczył nieużywanych składników aktywów trwałych w spółce zależnej Zarea s.a. (Rumunia). Koszty odpisu aktualizującego wartość rzeczowego majątku trwałego zostały ujęte w pozostałych kosztach operacyjnych.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
| 1.07.2021 - 30.06.2022 | 1.07.2020 - 30.06.2021 |
Stan na początek okresu | 3 864 | 3 757 |
Zwiększenia | - | 107 |
Zmniejszenie | - | - |
Stan na koniec okresu | 3 864 | 3 864 |
Zabezpieczenia kredytów bankowych na rzeczowych aktywach trwałych na dzień 30 czerwca 2022 r. obejmowały zastawy rejestrowe na maszynach i urządzeniach w kwocie 3 981 tys. zł oraz hipotekę na nieruchomościach w kwocie 25 494 tys. zł (nota 15). Zabezpieczenia kredytów bankowych na dzień 30 czerwca 2021 r. wynosiły 13 981 tys. zł (zastawy rejestrowe na maszynach i urządzeniach) oraz 24 761 tys. zł (hipoteka na nieruchomościach).
Na dzień 30 czerwca 2022 r. istniały zobowiązania umowne zaciągnięte w celu nabycia rzeczowych aktywów trwałych w kwocie 4 561 tys. zł (na dzień 30 czerwca 2021 r. – 600 tys. zł).
Rok obrotowy 2020/2021 | Grunty i budynki | Urządzenia techniczne i maszyny | Środki transportu | Inne | Środki trwałe w budowie i zaliczki na środki trwałe | Rzeczowe aktywa trwałe razem |
Wartość brutto rzeczowego majątku trwałego | ||||||
1.07.2020 r. | 97 160 | 97 776 | 19 357 | 15 077 | 12 788 | 242 158 |
Zwiększenia - nabycie | 4 150 | 3 402 | 1 309 | 1 141 | 1 429 | 11 431 |
Zmniejszenia - sprzedaż, likwidacja | (345) | (167) | (1 429) | (418) | - | (2 359) |
Przesunięcia wewnętrzne | 452 | 1 333 | 254 | 5 | (9 838) | (7 794) |
Różnice kursowe | (116) | (49) | 22 | (1) | (10) | (154) |
30.06.2021 r. | 101 301 | 102 295 | 19 513 | 15 804 | 4 369 | 243 282 |
Skumulowana amortyzacja i odpisy z tytułu trwałej utraty wartości | ||||||
1.07.2020 r. | 40 771 | 58 579 | 12 155 | 13 595 | 145 | 125 245 |
Amortyzacja za okres | 3 179 | 4 943 | 2 641 | 1 156 | 8 | 11 927 |
Odpisy z tytułu utraty wartości | - | - | - | - | 107 | 107 |
Zmniejszenia - sprzedaż, likwidacja | (335) | (226) | (1 266) | (418) | - | (2 245) |
Różnice kursowe | (42) | (28) | 47 | - | - | (23) |
30.06.2021 r. | 43 573 | 63 268 | 13 577 | 14 333 | 260 | 135 011 |
Wartość netto | ||||||
1.07.2020 r. | 56 389 | 39 197 | 7 202 | 1 482 | 12 643 | 116 913 |
30.06.2021 r. | 57 728 | 39 027 | 5 936 | 1 471 | 4 109 | 108 271 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Polityka rachunkowości Grupa rozpoznaje aktywa z tytułu prawa do użytkowania w dacie rozpoczęcia leasingu (tj. w dniu, kiedy bazowy składnik aktywów jest dostępny do użytkowania). Aktywa z tytułu prawa do użytkowania wyceniane są według kosztu skorygowanego z tytułu jakiejkolwiek aktualizacji wyceny zobowiązań z tytułu leasingu pomniejszonego o łączne odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości. Koszt aktywów z tytułu prawa do użytkowania obejmuje kwotę ujętych zobowiązań z tytułu leasingu, poniesionych początkowych kosztów bezpośrednich oraz wszelkich opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszone o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe oraz szacunek kosztów, które mają zostać poniesione przez leasingobiorcę w związku z demontażem i usunięciem bazowego składnika aktywów, przeprowadzeniem renowacji miejsca, w którym się znajdował, lub przeprowadzeniem renowacji bazowego składnika aktywów do stanu wymaganego przez warunki leasingu, chyba że te koszty są ponoszone w celu wytworzenia zapasów. O ile Grupa nie ma wystarczającej pewności, że na koniec okresu leasingu uzyska tytuł własności przedmiotu leasingu, ujęte aktywa z tytułu prawa do użytkowania są amortyzowane metodą liniową przez krótszy z dwóch okresów: szacowany okres użytkowania lub okres leasingu. |
Rok obrotowy 2021/2022 | Prawa do użytkowania aktywów |
Wartość brutto rzeczowego majątku trwałego | |
1.07.2021 r. | 44 133 |
Zwiększenia - nabycie | 14 202 |
Zmniejszenia - sprzedaż, likwidacja | (3 984) |
Przesunięcia wewnętrzne | 2 649 |
Różnice kursowe | 155 |
30.06.2022 r. | 57 155 |
Skumulowana amortyzacja i odpisy z tytułu trwałej utraty wartości | |
1.07.2021 r. | 15 231 |
Amortyzacja za okres | 10 262 |
Zmniejszenia - sprzedaż, likwidacja | (3 912) |
Przesunięcia wewnętrzne | 1 573 |
Różnice kursowe | 72 |
30.06.2022 r. | 23 226 |
Wartość netto | |
1.07.2021 r. | 28 902 |
30.06.2022 r. | 33 929 |
Na saldo aktywów z tytułu praw do użytkowania składały się następujące pozycje:
| 30.06.2022 | 30.06.2021 |
Powierzchnie handlowe (sklepy), biurowe i magazynowe | 24 591 | 20 716 |
Maszyny i urządzenia | 6 757 | 7 264 |
Samochody | 2 581 | 922 |
Razem | 33 929 | 28 902 |
Rok obrotowy 2020/2021 | Prawa do użytkowania aktywów |
Wartość brutto rzeczowego majątku trwałego | |
1.07.2020 r. | 28 387 |
Zwiększenia - nabycie | 10 465 |
Zmniejszenia - sprzedaż, likwidacja | (2 647) |
Przesunięcia wewnętrzne | 7 794 |
Różnice kursowe | 134 |
30.06.2021 r. | 44 133 |
Skumulowana amortyzacja i odpisy z tytułu trwałej utraty wartości | |
1.07.2020 r. | 6 925 |
Amortyzacja za okres | 8 971 |
Zmniejszenia - sprzedaż, likwidacja | (673) |
Różnice kursowe | 8 |
30.06.2021 r. | 15 231 |
Wartość netto | |
1.07.2020 r. | 21 462 |
30.06.2021 r. | 28 902 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Polityka rachunkowości Nieruchomości inwestycyjne wycenia się początkowo w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia z uwzględnieniem kosztów przeprowadzenia transakcji. Wycena po początkowym ujęciu jest dokonywana wg modelu ceny nabycia - zgodnie z wymogami MSR 16 określonymi dla tego modelu ustalona cena nabycia jest pomniejszana o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości. Nieruchomości inwestycyjne są amortyzowane metodą liniową przez okres użytkowania. Poprawność stosowanych okresów użytkowania i metody amortyzacji jest corocznie weryfikowana. |
Rok obrotowy 2021/2022 | Nieruchomości inwestycyjne |
Wartość brutto rzeczowego majątku trwałego | |
1.07.2021 r. | 13 791 |
Różnice kursowe | 447 |
30.06.2022 r. | 14 238 |
Skumulowana amortyzacja i odpisy z tytułu trwałej utraty wartości | |
1.07.2021 r. | 627 |
Amortyzacja za okres | 140 |
Różnice kursowe | 30 |
30.06.2022 r. | 797 |
Wartość netto | |
1.07.2021 r. | 13 164 |
30.06.2022 r. | 13 441 |
Nieruchomości inwestycyjne obejmują nieruchomość w Bukareszcie (Rumunia) w spółce zależnej Karom Drinks s.r.l. Są amortyzowane liniowo według stawki 1% rocznie.
Grupa dokonała szacunku wartości rynkowej nieruchomości inwestycyjnych na podstawie posiadanych informacji o lokalnym rynku nieruchomości, w tym o oferowanych cenach sprzedaży. Stosując kryteria zawarte w MSSF 13 pomiar wartości godziwej został sklasyfikowany na poziomie 3 według hierarchii wartości godziwej. Zdaniem Grupy taka klasyfikacja najlepiej odzwierciedla ryzyko związane z wyceną.
Przyjęta wartość godziwa nieruchomości na dzień 30 czerwca 2022 r. wynosiła 34 957 tys. zł i była tym samym wyższa od wartości bilansowej nieruchomości inwestycyjnej (na dzień 30 czerwca 2021 r. wartość godziwa nieruchomości wynosiła 33 023 tys. zł).
Rok obrotowy 2020/2021 | Nieruchomości inwestycyjne |
Wartość brutto rzeczowego majątku trwałego | |
1.07.2020 r. | 13 857 |
Różnice kursowe | (66) |
30.06.2021 r. | 13 791 |
Skumulowana amortyzacja i odpisy z tytułu trwałej utraty wartości | |
1.07.2020 r. | 490 |
Amortyzacja za okres | 137 |
30.06.2021 r. | 627 |
Wartość netto | |
1.07.2020 r. | 13 367 |
30.06.2021 r. | 13 164 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Polityka rachunkowości Wartości niematerialne wyceniane są według cen nabycia lub kosztów poniesionych na ich wytworzenie, rozbudowę bądź modernizację po pomniejszeniu o dotychczas dokonane odpisy amortyzacyjne, a także odpisy z tytułu utraty ich wartości. Cena nabycia obejmuje kwotę wydatków poniesionych z tytułu nabycia, rozbudowy i/lub modernizacji oraz koszty finansowania zewnętrznego. Aktywa niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania są corocznie, lub cześciej o ile wystąpiły przesłanki wskazujące na możliwość utraty wartości, poddawane testowi na utratę wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne. Znaki towarowe użytkowane przez Grupę są chronione przez odopowiednie prawa ochronne, które mogą być bez ograniczeń przedłużane na kolejne okresy. Nie są znane również ograniczenia prawne, umowne lub inne, które limitowały by okres użytkowania znaków towarowych. W branży napojów alkoholowych powszechnie przyjmuje się nieokreślony okres użytkowania znaków towarowych. Grupa AMBRA jest właścicielem znaków towarowych, których znaczna część została stworzona ponad 25 lat temu. Z tego względu przyjęto nieokreślony okres użytkowania dla znaków towarowych ujętych w aktywach. W sytacji, kiedy rozwój sprzedaży, marż, lub inne czynniki wskazują na istnienie określonego okresu użytkowania, znaki towarowe podlegają amortyzacji odpowiadającej temu okresowi. Stosowane są następujące stawki amortyzacyjne: Programy komputerowe 20,0 – 50,0% Znaki towarowe 10,0 – 20,0% Inne wartości niematerialne 20,0 – 50,0%. Poprawność stosowanych okresów użytkowania i metody amortyzacji jest corocznie weryfikowana. |
Rok obrotowy 2021/2022 | Programy komputerowe | Znaki towarowe | Pozostałe | Zaliczki | Wartości niematerialne razem |
Wartość brutto wartości niematerialnych | |||||
1.07.2021 r. | 18 094 | 73 326 | 6 239 | 664 | 98 323 |
Zwiększenia - nabycie | 833 | - | 74 | 835 | 1 742 |
Zmniejszenia - sprzedaż, likwidacja | (583) | - | - | - | (583) |
Przesunięcia wewnętrzne | 1 442 | - | - | (1 442) | - |
Różnice kursowe | 41 | 367 | 94 | - | 502 |
30.06.2022 r. | 19 827 | 73 693 | 6 407 | 57 | 99 984 |
Skumulowana amortyzacja i odpisy z tytułu trwałej utraty wartości | |||||
1.07.2021 r. | 15 233 | 45 352 | 4 759 | - | 65 344 |
Amortyzacja za okres | 1 499 | 32 | 222 | - | 1 753 |
Zmniejszenia - sprzedaż, likwidacja | (207) | - | - | - | (207) |
Różnice kursowe | 38 | 14 | - | - | 52 |
30.06.2022 r. | 16 563 | 45 398 | 4 981 | - | 66 942 |
Wartość netto | |||||
1.07.2021 r. | 2 861 | 27 974 | 1 480 | 664 | 32 979 |
30.06.2022 r. | 3 264 | 28 295 | 1 426 | 57 | 33 042 |
Na saldo pozycji „Znaki towarowe” składały się następujące znaki towarowe napojów alkoholowych i bezalkoholowych o nieokreślonym okresie użytkowania (wartość księgowa w tys. zł):
| 30.06.2022 | 30.06.2021 |
SANGE DE TAUR (Zarea s.a. / Rumunia) | 11 180 | 10 835 |
PLISKA (AMBRA Brands Sp. z o.o. / Polska) | 10 059 | 10 059 |
EL SOL (AMBRA Brands Sp. z o.o. / Polska) | 5 000 | 5 000 |
SLANTCHEW BRJAG / SŁONECZNY BRZEG (AMBRA Brands Sp. z o.o. / Polska) | 1 952 | 1 952 |
Pozostałe | 104 | 128 |
Razem | 28 295 | 27 974 |
Znak towarowy SANGE DE TAUR został przypisany do jednostki generującej przepływy pieniężne odpowiadającej działalności operacyjnej w Rumunii. Pozostałe znaki towarowe zostały przypisane do jednostki generującej przepływy pieniężne złożonej ze spółek AMBRA S.A. i Ambra Brands Sp. z o.o.
Na dzień 30 czerwca 2022 r. i 30 czerwca 2021 r. nie wystąpiły odpisy z tytułu trwałej utraty wartości wartości niematerialnych.
Wartość brutto wartości niematerialnych całkowicie umorzonych na dzień 30 czerwca 2022 r. wynosiła 63 209 tys. zł (na dzień 30 czerwca 2021 r. – 55 495 tys. zł).
Na dzień bilansowy nie występują czasowo nieużywane wartości niematerialne.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
W odniesieniu do składników wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania (znaki towarowe) o wartości bilansowej netto 28 295 tys. zł na dzień 30 czerwca 2022 r. przeprowadzony został test na utratę ich wartości, który na dzień 30 czerwca 2022 r. nie wykazał utraty wartości tych składników.
W oparciu o dane o historycznej ewolucji marek na rynkach alkoholowych oraz dane dotyczące rozwoju marek Grupy, a także ze względu na brak przesłanek do określenia okresu użytkowania powyższych znaków towarowych, Grupa przyjęła założenie o ich nieokreślonym okresie użytkowania. Pozostałe znaki towarowe zostały w pełni zamortyzowane lub odpisane w poprzednich okresach sprawozdawczych.
Test został przeprowadzony na dzień raportowy 30 czerwca 2022 r. dla znaków towarowych o nieokreślonym okresie użytkowania. W celu przeprowadzenia testu poszczególne znaki towarowe o nieokreślonym okresie użytkowania i inne związane z nimi aktywa zostały przypisane do poszczególnych ośrodków wypracowujących środki pieniężne. Testy na utraty wartości polegały na porównaniu wartości użytkowej pooszczególnych ośrodków generujących z wartością przypisanych im aktywów. Wartości użytkowa została skalkulowana na bazie prognozy przepływów środków pieniężnych opartej na zatwierdzonych przez wyższą kadrę kierowniczą budżetach finansowych obejmujących pięcioletni okres.
Kluczowe założenia przyjęte do testu na utratę wartości znaków towarowych
Roczne stopy wzrostu sprzedaży dla każdej jednostki generującej przepływy pieniężne są oparte na zatwierdzonych przez wyższą kadrę kierowniczą budżetach finansowych obejmujących pięcioletni okres.
Stopa dyskontowa użyta dla celów testu na utratę wartości została wyliczona w oparciu o kalkulację WACC przy uwzględnieniu struktury finansowania aktywów kapitałem własnym oraz zewnętrznym. Kalkulacja kosztu kapitału zewnętrznego jest skalkulowana na bazie stopy kredytowania międzybankowego powiększonej o marżę banku oraz pomniejszona o tarczę podatkową. Koszt kapitału własnego jest sumą stopy wolnej od ryzyka odpowiadającej oprocentowaniu 10-letnich obligacji skarbowych i iloczynu premii za ryzyko rynkowe kraju i wskaźnika beta dla grupy porównywalnych podmiotów z branży napojów alkoholowych. Stopa wolna od ryzyka dla pięcioletniego okresu prognozy została przyjęta na poziomie z dnia bilansowego. Dla okresu rezydualnego została ona przyjęta na bazie oczekiwanego poziomu inflacji powiększonego o dodatkową premię. Wszystkie wskaźniki składowe wchodzące w skład kalkulacji zostały pobrane ze stron: money.pl, tradingeconomics.com; pages.stern.nyu.edu, ychards.com. Stopa dyskontowa przed opodatkowaniem dla poszczególnych znaków towarowych przyjęta została na poziomie 11,83% dla Polski i 14,13% dla Rumunii (w poprzednim roku obrotowym 2020/2021 odpowiednio: 5,58% i 7,81%). Skumulowane roczne wskaźniki wzrostu (CAGR) przychodów ze sprzedaży dla okresu kolejnych pięciu lat przyjęto w zależności od oczekiwanych perspektyw wzrostu i znajdują się one w przedziale: 8,6-11,2%. Do ekstrapolacji prognoz przepływów pieniężnych wykraczających poza okres objęty prognozami szczegółowymi zastosowano stopę wzrostu odpowiadającą oczekiwanemu poziomowi inflacji i wynoszącą 2,5%.
Przeprowadzony przy powyższych założeniach test nie wykazał utraty wartości znaków towarowych na dzień 30 czerwca 2022 r.
Na dzień 30 czerwca 2022 r. i 30 czerwca 2021 r. wartości niematerialne nie stanowiły zabezpieczeń zobowiązań.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Rok obrotowy 2020/2021 | Programy komputerowe | Znaki towarowe | Pozostałe | Zaliczki | Wartości niematerialne razem |
Wartość brutto wartości niematerialnych | |||||
1.07.2020 r. | 16 233 | 73 382 | 6 270 | 710 | 96 595 |
Zwiększenia - nabycie | 1 423 | - | 25 | 1 148 | 2 596 |
Zmniejszenia - sprzedaż, likwidacja | (774) | - | (150) | - | (924) |
Przesunięcia wewnętrzne | 1 194 | - | - | (1 194) | - |
Różnice kursowe | 18 | (56) | 94 | - | 56 |
30.06.2021 r. | 18 094 | 73 326 | 6 239 | 664 | 98 323 |
Skumulowana amortyzacja i odpisy z tytułu trwałej utraty wartości | |||||
1.07.2020 r. | 13 863 | 44 626 | 4 719 | - | 63 208 |
Amortyzacja za okres* | 1 353 | 728 | 192 | - | 2 273 |
Zmniejszenia - sprzedaż, likwidacja | - | - | (150) | - | (150) |
Różnice kursowe | 17 | (2) | (2) | - | 13 |
30.06.2021 r. | 15 233 | 45 352 | 4 759 | - | 65 344 |
Wartość netto | |||||
1.07.2020 r. | 2 370 | 28 756 | 1 551 | 710 | 33 387 |
30.06.2021 r. | 2 861 | 27 974 | 1 480 | 664 | 32 979 |
* Kwota amortyzacji znaków towarowych za okres zawierałą także odpis z tytułu utraty wartości znaku Nalewki i Inne w kwocie 697 tys. zł. Znak towarowy Nalewki i Inne został odpisany w całości w roku obrotowym 2020/2021. Właścicielem znaku Nalewki i Inne jest spółka zależna AMBRA Brands Sp. z o.o.
Polityka rachunkowości Wszystkie połączenia jednostek, z wyłączeniem jednostek znajdujących się pod wspólną kontrolą, rozliczane są metodą nabycia. Wartość firmy z konsolidacji stanowi nadwyżkę sumy przekazanej zapłaty nad odpowiadającą im częścią aktywów netto wycenianych wg ich wartości godziwej. Po początkowym ujęciu wartość firmy przejętą w ramach połączenia jednostek gospodarczych wycenia się według ceny nabycia pomniejszonej o łączne odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Początkowe rozliczenie połączenia jednostek gospodarczych obejmuje identyfikację i ustalenie wartości godziwej, jaką należy przypisać możliwym do zidentyfikowania aktywom, zobowiązaniom i zobowiązaniom warunkowym jednostki przejmowanej oraz kosztowi połączenia. Jeżeli początkowe rozliczenie połączenia jednostek gospodarczych przeprowadzić można tylko prowizorycznie do końca okresu, w którym zostało przeprowadzone połączenie, gdyż albo wartość godziwą, jaką należy przypisać możliwym do zidentyfikowania aktywom, zobowiązaniom i zobowiązaniom warunkowym jednostki przejmowanej albo koszt połączenia ustalić można tylko szacunkowo, Grupa rozlicza takie połączenie, stosując uzyskane wartości szacunkowe. Grupa ujmuje korekty wartości szacunkowych wynikające z zakończenia początkowego rozliczenia w ciągu 12 miesięcy od dnia przejęcia oraz począwszy od dnia przejęcia. Wartość firmy jest przypisana do każdego z ośrodków wypracowujących środki pieniężne odpowiadających najmniejszej możliwej do zidentyfikowania grupie aktywów, która generuje wpływy pieniężne, które są w dużej mierze niezależne od wpływów pieniężnych z innych aktywów lub grup aktywów. Odpis z tytułu utraty wartości ustalany jest poprzez oszacowanie odzyskiwalnej wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego została alokowana dana wartość firmy. W przypadku, gdy odzyskiwalna wartość ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest niższa niż wartość bilansowa, ujęty zostaje odpis z tytułu utraty wartości. W przypadku ujęcia ujemnej wartości firmy, kwota ta jest odnoszona bezpośrednio na wynik finansowy. Po początkowym ujęciu, wartość firmy jest wykazywana według ceny nabycia pomniejszonej o wszelkie skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Test na utratę wartości przeprowadza się raz na rok lub częściej, jeśli wystąpią ku temu przesłanki. Wartość firmy nie podlega amortyzacji. |
Wartość firmy przypisana do poszczególnych ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne i jej zmiany w czasie przedstawione zostały poniżej.
Rok obrotowy 2021/2022 | Vinex Slaviantsi Poland Sp. z o.o. | TiM S.A. | CENTRUM WINA | Soare Sekt a.s. | Soare Sekt Slovakia s.r.o. | S.C. Zarea s.a. | Winezja.pl Sp. z o.o. | Vino-Klub.cz s.r.o. | Gurmetum s.r.o. + ECT s.r.o. | Dystrybucja premium Czechy i e-commerce | Wartość firmy razem |
Wartość firmy na 1.07.2021 r. | 1 392 | 20 177 | 7 322 | 11 665 | 256 | 1 840 | 2 101 | 3 975 | 4 175 | - | 52 903 |
Różnice kursowe | - | - | - | 517 | - | 19 | - | 267 | 280 | - | 1 083 |
Przesunięcie wewnętrzne | - | - | - | - | - | - | (2 101) | (4 242) | (4 455) | 10 798 | - |
Wartość firmy na 30.06.2022 r. | 1 392 | 20 177 | 7 322 | 12 182 | 256 | 1 859 | - | - | - | 10 798 | 53 986 |
W roku obrotowym 2021/2022 Grupa podjęła decyzję o skonsolidowaniu działalności e-commerce w czeskiej spółce Vino-Klub.cz s.r.o. i nabyciu przez nią aktywów niematerialnych spółki Winezja.pl Sp. z o.o. Na mocy tej decyzji operacje i zarządzanie spółką Vino-Klub.cz s.r.o. zostaną zintegrowane z pozostałymi czeskimi
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
spółkami zajmującymi się dystrybucją win i alkoholi premium, tj. Gurmetum s.r.o. i ECT s.r.o. Dzięki temu powstanie platforma wielokanałowej sprzedaży win i alkoholi premium pod kilkoma markami handlowymi. Zmiana organizacji Grupy AMBRA w tym obszarze spowodowała powstanie jednego ośrodka wypracowującego przepływy pieniężne „Dystrybucja premium Czechy i e-commerce”.
Rok obrotowy 2020/2021 | Vinex Slaviantsi Poland Sp. z o.o. | TiM S.A. | CENTRUM WINA | Soare Sekt a.s. | Soare Sekt Slovakia s.r.o. | S.C. Zarea s.a. | Winezja.pl Sp. z o.o. | Vino-Klub.cz s.r.o. | Gurmetum s.r.o. + ECT s.r.o. |
| Wartość firmy razem |
Wartość firmy na 1.07.2020 r. | 1 392 | 20 177 | 7 322 | 11 201 | 256 | 1 843 | 2 101 | 3 735 | 4 649 |
| 52 676 |
Nabycie | - | - | - | - | - | - | - | - | 133 |
| 133 |
Różnice kursowe | - | - | - | 464 | - | (3) | - | 240 | (607) |
| 94 |
Wartość firmy na 30.06.2021 r. | 1 392 | 20 177 | 7 322 | 11 665 | 256 | 1 840 | 2 101 | 3 975 | 4 175 |
| 52 903 |
Test na utratę wartości wartości firmy
Test został przeprowadzony na dzień raportowy 30 czerwca 2022 r. W celu przeprowadzenia testu poszczególne wartość firmy i inne związane z nią aktywa zostały przypisane do poszczególnych ośrodków wypracowujących środki pieniężne. Testy na utraty wartości polegały na porównaniu wartości użytkowej pooszczególnych ośrodków generujących z wartością przypisanych im aktywów. Wartości użytkowa została skalkulowana na bazie prognozy przepływów środków pieniężnych opartej na zatwierdzonych przez wyższą kadrę kierowniczą budżetach finansowych obejmujących pięcioletni okres.
W wyliczeniach wartości użytkowej ośrodków/grup ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne, zostały przyjęte następujące założenia:
Kluczowe założenia przyjęte do testu na utratę wartości firmy
Roczne stopy wzrostu sprzedaży dla każdej jednostki generującej przepływy pieniężne są oparte na zatwierdzonych przez wyższą kadrę kierowniczą budżetach finansowych obejmujących pięcioletni okres.
Stopa dyskontowa użyta dla celów testu na utratę wartości została wyliczona w oparciu o kalkulację WACC przy uwzględnieniu struktury finansowania aktywów kapitałem własnym oraz zewnętrznym. Kalkulacja kosztu kapitału zewnętrznego jest skalkulowana na bazie stopy kredytowania międzybankowego powiększonej o marżę banku oraz pomniejszona o tarczę podatkową. Koszt kapitału własnego jest sumą stopy wolnej od ryzyka odpowiadającej oprocentowaniu 10-letnich obligacji skarbowych i iloczynu premii za ryzyko rynkowe kraju i wskaźnika beta dla grupy porównywalnych podmiotów z branży napojów alkoholowych. Stopa wolna od ryzyka dla pięcioletniego okresu prognozy została przyjęta na poziomie z dnia bilansowego. Dla okresu rezydualnego została ona przyjęta na bazie oczekiwanego poziomu inflacji powiększonego o dodatkową premię. Wszystkie wskaźniki składowe wchodzące w skład kalkulacji zostały pobrane ze stron: money.pl, tradingeconomics.com, pages.stern.nyu.edu, ychards.com. Średnioważony koszt kapitału (WACC) przed opodatkowaniem dla pięcioletniego okresu prognozy przyjęty został na poniższych poziomach:
WACC | Polska | Czechy | Słowacja | Rumunia |
30.06.2022 | 11,83% | 10,79% | 6,20% | 14,13% |
30.06.2021 | 5,58% | 5,41% | 5,44% | 7,81% |
Skumulowane roczne wskaźniki wzrostu (CAGR) przychodów ze sprzedaży dla okresu kolejnych pięciu lat przyjęto w zależności od oczekiwanych perspektyw wzrostu każdej z jednostek wypracowujących przepływy pieniężne i znajdują się one w przedziale: 2,7-11,2%. Do ekstrapolacji prognoz przepływów pieniężnych wykraczających poza okres objęty prognozami szczegółowymi zastosowano stopę wzrostu odpowiadającą oczekiwanemu poziomowi inflacji i wynoszącą 1,6-2,5%.
Przeprowadzone testy na utratę wartości wykazały, że wartość odzyskiwalna ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne przewyższa ich wartość księgową. Tym samym na dzień 30 czerwca 2022 r. nie występuje konieczność rozpoznania odpisów z tytułu utraty wartości firmy.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Dla testów na utratę wartości sporządzonych na dzień 30 czerwca 2022 r. polegających na wyliczeniu wartości użytkowej przeprowadzono analizę wrażliwości. W analizie tej badano wpływ zmiany:
zastosowanej stopy dyskonta
wartości EBIT w okresie prognozy
jako czynnika wpływającego na wartość odzyskiwalną ośrodka wypracowującego przepływy pieniężne, przy założeniu braku zmian pozostałych czynników.
Celem analizy wrażliwości było zbadanie, czy zmiana parametrów modelu o odpowiednio o: 1 punkt procentowy w odniesieniu do stopy dyskonta i 5% w odniesieniu do EBIT spowoduje, że oszacowana wartość użytkowa ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne zrówna się z wartością bilansową wartości firmy. Przeprowadzona analiza wrażliwości nie wykazała istotnego wpływu na wynik testu na utratę wartości. Wpływ zmiany parametrów modelu na wartość użytkową ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne został przedstawiony w poniższej tabeli (dane w tys. zł).
WACC/EBIT | -5% | --- | +5% |
+1% | (327 206) | (260 250) | (193 294) |
--- | (81 907) | --- | 81 907 |
-1% | 319 670 | 426 005 | 532 341 |
Polityka rachunkowości Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych wycenia się wg praw własności. Skutki obniżenia ich wartości zalicza się do kosztów finansowych. |
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych obejmują 25,5% udziałów w spółce Wine 4 You Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie posiadanych przez AMBRA S.A. pośrednio przez jej spółkę zależną TiM S.A. Udział w kapitale podstawowym jednostki stowarzyszonej nie zmienił się w ciągu roku obrotowego 2021/2022, natomiast ich wartość bilansowa zmieniła się o 87 tys. zł, co wynika z udziału Grupy AMBRA w zysku tej spółki za rok obrotowy 2021/2022 i wypłaconych przez nią dywidend.
| 1.07.2021 - 30.06.2022 | 1.07.2020 - 30.06.2021 |
Stan na początek okresu | 741 | 668 |
Udział w zysku | 258 | 73 |
Wypłata dywidendy udziałowcom | (345) | - |
Stan na koniec okresu | 654 | 741 |
Dane finansowe jednostki stowarzyszonej Wine 4 You Sp. z o.o. wycenianej metodą praw własności są przedstawione poniżej (dane są danymi niezaudytowanymi).
| 1.07.2021 - 30.06.2022 | 1.07.2020 - 30.06.2021 |
Aktywa trwałe | 73 | 140 |
Aktywa obrotowe | 3 392 | 4 229 |
Aktywa razem | 3 465 | 4 369 |
Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania | 1 306 | 1 868 |
Kapitał własny | 2 159 | 2 500 |
Kapitał zakładowy | 800 | 800 |
Przychody ze sprzedaży | 11 381 | 8 525 |
Zysk netto | 1 013 | 285 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Polityka rachunkowości Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ustala się w wysokości kwoty przewidywanej w przyszłości do odliczenia od podatku dochodowego w związku z występowaniem ujemnych różnic przejściowych. Stosując zasadę ostrożnej wyceny Grupa nie rozpoznaje aktywa na podatek odroczony z tytułu utworzonych odpisów aktualizujących należności, za wyjątkiem jednoznacznych przesłanek, że odpisy te będą mogły być uznane za koszty uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. Rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzy się w wysokości kwoty podatku dochodowego wymagającej w przyszłości zapłaty w związku z występowaniem dodatnich różnic przejściowych. Wysokość rezerwy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ustala się przy uwzględnieniu stawek podatku dochodowego obowiązujących w roku powstania obowiązku podatkowego. Na koniec roku dokonywana jest korekta podatku odroczonego wynikająca ze zmiany stawki podatkowej. |
| Aktywa | Rezerwa | ||
| 30.06.2022 | 30.06.2021 | 30.06.2022 | 30.06.2021 |
Rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne | 397 | 4 942 | 15 449 | 13 316 |
Aktywa finansowe | 49 | - | 18 | 18 |
Zapasy | 1 173 | 946 | - | - |
Należności | 322 | 159 | - | 13 |
Świadczenia pracownicze | 453 | 131 | - | - |
Zobowiązania | 14 060 | 6 242 | - | - |
Straty podatkowe podlegające odliczeniu w przyszłych okresach | 696 | 548 | 281 | - |
Pozostałe | 24 | 293 | - | (396) |
Aktywa/ zobowiązania z tytułu podatku odroczonego | 17 174 | 13 261 | 15 748 | 12 951 |
Kompensata | (10 401) | (7 874) | (10 401) | (7 874) |
Aktywa/ rezerwa z tytułu podatku odroczonego wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej | 6 773 | 5 387 | 5 347 | 5 077 |
Polityka rachunkowości Materiały i surowce Ewidencję analityczną rzeczowych składników majątku obrotowego stanowi ewidencja ilościowo-wartościowa, w której ujmuje się obroty i stany dla każdego składnika w jednostkach naturalnych i pieniężnych. Materiały i surowce wycenia się w cenach nabycia, gdzie cenę zakupu powiększa się pozostałe koszty nabycia (np. podatek akcyzowy, cło, koszty transportu). Rozchód materiałów i surowców wycenia się metodą szczegółowej identyfikacji cen rzeczywistych polegających na wycenie rozchodu i zapasów po takiej cenie, po jakiej zakupiono (nabyto) dany składnik majątku obrotowego. Produkcja niezakończona Wycena wina i innych surowców oraz materiałów bezpośrednich na wydziałach fermentowni, leżakowni, kupażowni i rozlewni następuje zgodnie z wyceną materiałów i surowców rozchodowanych z magazynów na poszczególne fazy produkcyjne i nie zużytych do wyrobów gotowych na koniec miesiąca. Wyroby gotowe i towary Ewidencję analityczną wyrobów gotowych stanowi ewidencja ilościowo-wartościowa, w której ujmuje się obroty i stany dla każdego składnika w jednostkach naturalnych i pieniężnych. Wyroby gotowe wycenia się w oparciu o rzeczywiste koszty wytworzenia nie wyższe od ich cen sprzedaży netto. Towary wycenia się w cenach nabycia, gdzie cenę zakupu powiększa się pozostałe koszty nabycia (np. podatek akcyzowy, cło, koszty transportu). Rozchód wyrobów i towarów wycenia się metodą szczegółowej identyfikacji cen rzeczywistych polegających na wycenie rozchodu i zapasów po takiej cenie, po jakiej zakupiono (nabyto) lub wytworzono dany składnik majątku obrotowego. Na dzień bilansowy zapasy wątpliwe koryguje się odpisem aktualizującym w oparciu o indywidualną ocenę prawdopodobieństwa sprzedaży danej grupy towarowej w następnym okresie do wartości netto możliwej do uzyskania. W sprawozdaniu z sytuacji finansowej odpisy aktualizujące zmniejszają wartość zapasów. |
| 30.06.2022 | 30.06.2021 |
Materiały | 27 377 | 17 381 |
Produkcja w toku | 11 430 | 11 049 |
Wyroby gotowe | 43 052 | 23 400 |
Towary | 155 374 | 103 363 |
Zaliczki na zapasy | 808 | 896 |
Razem | 238 041 | 156 089 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Zapasy zostały wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w wartości netto, tj. pomniejszone o odpisy aktualizujące w wysokości 8 421 tys. zł (na dzień 30 czerwca 2021 r. – 5 711 tys. zł).
Wartość zapasów ujętych jako koszt w okresie wynosiła 185 614 tys. zł w roku obrotowym 2021/2022 (w tym: zużycie materiałów produkcyjnych – 180 495 tys. zł i odpisy aktualizujące wartość zapasów – 5 119 tys. zł) i 153 306 tys. zł w roku obrotowym 2020/2021 (w tym: zużycie materiałów produkcyjnych – 151 100 tys. zł i odpisy aktualizujące wartość zapasów – 2 206 tys. zł).
Ustanowione na zapasach zastawy rejestrowe oraz zawarte umowy przewłaszczenia o łącznej wartości szacunkowej 91 536 tys. zł stanowią zabezpieczenie kredytów bankowych na dzień 30 czerwca 2022 r. (nota 15). Na dzień 30 czerwca 2021 r. wartość zabezpieczeń kredytów bankowych ustanowionych na zapasach wynosiła 68 563 tys. zł. Wartość szacunkowa została ustalona z bankami w oparciu o wartości księgowe i rynkowe.
| 1.07.2021 - 30.06.2022 | 1.07.2020 - 30.06.2021 |
Stan na początek okresu | 5 711 | 5 646 |
Zwiększenia | 5 119 | 2 206 |
Zmniejszenie | (2 409) | (2 141) |
Stan na koniec okresu | 8 421 | 5 711 |
Koszty utworzenia odpisów aktualizujących wartość zapasów w kwocie 5 119 tys. zł w roku obrotowym 2021/2022 (2 206 tys. zł w poprzednim roku obrotowym 2020/2021) zostały ujęte w kosztach zużycia materiałów i koszcie własnym sprzedanych towarów. Odpisy na zapasy w ciągu roku dotyczyły zapasów nierotujących i zostały dokonane w spółkach AMBRA S.A., AMBRA Brands Sp. z o.o., TiM S.A., i Zarea s.a.
W ciągu roku obrotowego 2021/2022 dokonano odwrócenia odpisów aktualizujących wartość zapasów w kwocie 2 409 tys. zł w wyniku sprzedaży oraz likwidacji zapasów objętych uprzednio odpisem aktualizującym.
Polityka rachunkowości Należności handlowe ujmuje się początkowo w wartości godziwej, a następnie wycenia się je według zamortyzowanego kosztu metodą efektywnej stopy procentowej, pomniejszając je przy tym o odpisy z tytułu utraty wartości. Z uwagi na przeważające krótkie terminy płatności wycena wg zamortyzowanego kosztu ma zastosowanie w przypadku należności o niestandardowo długich terminach płatności. Jeżeli ściągnięcia należności można oczekiwać w ciągu jednego roku, należności klasyfikuje się jako aktywa bieżące. Pozostałe należności niestanowiące aktywów finansowych ujmuje się początkowo w wartości nominalnej i wycenia na dzień kończący okres sprawozdawczy w kwocie wymaganej zapłaty. Na koniec roku należności wyrażone w walutach obcych wykazuje się po obowiązującym na dzień bilansowy średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez NBP. Na dzień bilansowy należności wątpliwe koryguje się odpisem aktualizującym obliczanym na podstawie oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia instrumentu finansowego. Szczegółowe informacje dotyczące wyceny oczekiwanych strat kredytowych przedstawiono w rozdziale Instrumenty finansowe. W sprawozdaniu z sytuacji finansowej odpisy aktualizujące zmniejszają wartość należności. |
| 30.06.2022 | 30.06.2021 |
Należności handlowe od jednostek powiązanych niekonsolidowanych | 1 250 | 1 782 |
Należności handlowe od pozostałych jednostek | 148 639 | 129 674 |
Należności z tytułu podatków (bez podatku dochodowego od osób prawnych) | 5 131 | 3 537 |
Należności z tytułu ubezpieczeń społecznych | 10 | 17 |
Pozostałe należności | 3 273 | 7 762 |
Razem | 158 303 | 142 772 |
Należności handlowe i pozostałe od jednostek powiązanych niekonsolidowanych zostały przedstawione szczegółowo w nocie 26.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Należności zostały wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w wartości netto, tj. pomniejszone o odpisy aktualizujące należności w wysokości 4 654 tys. zł (na dzień 30 czerwca 2021 r. – 6 284 tys. zł).
| 1.07.2021 - 30.06.2022 | 1.07.2020 - 30.06.2021 |
Stan na początek okresu | 6 284 | 7 732 |
Zwiększenia | 438 | 69 |
Zmniejszenie | (2 068) | (1 517) |
Stan na koniec okresu | 4 654 | 6 284 |
Kwota odpisów aktualizujących w ciągu roku obrotowego 2021/2022 w wysokości 438 tys. zł została ujęta w pozostałych kosztach operacyjnych (nota 21). Odpisów na należności dokonano z powodu ich nieściągalności. W ciągu roku obrotowego 2021/2022 dokonano zmniejszenia odpisów aktualizujących wartość należnościobjętych uprzednio odpisem aktualizującym w kwocie 2 068 tys. zł w wyniku otrzymanych spłat należności i spisania należności nieściągalnych.
Cesje należności nie stanowiły zabezpieczenia kredytów bankowych na dzień 30 czerwca 2022 r. (2 709 tys. zł na dzień 30 czerwca 2021 r.).
Polityka rachunkowości Do pozostałych aktywów obrotowych zalicza się pozycje o charakterze czynnych rozliczeń międzyokresowych, które obejmują poniesione wydatki dotyczące późniejszych okresów niż ten, w którym je poniesiono. Odpisy tych aktywów następują stosownie do upływu czasu, tj. w zależności od charakteru danego kosztu i okresu, którego te rozliczenia dotyczą. |
| 30.06.2022 | 30.06.2021 |
Koncesje | 1 746 | 1 809 |
Czynsze i dzierżawy | 1 683 | 1 011 |
Banderole | 953 | 482 |
Koszty marketingowe | 222 | 34 |
Ubezpieczenia | 169 | 134 |
Koszty IT | 180 | 83 |
Pozostałe | 1 382 | 1 418 |
Razem | 6 335 | 4 971 |
Polityka rachunkowości Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie, na rachunkach bankowych i inne środki pieniężne. Pozycje te są wyceniane według wartości nominalnej. Środki pieniężne w walutach obcych na dzień bilansowy wyceniane są po średnim kursie waluty ustalonym dla danej waluty przez NBP. Lokaty bankowe wyceniane są według wartości godziwej, za którą uważana jest ich wartość nominalna powiększona o należne odsetki. |
| 30.06.2022 | 30.06.2021 |
Środki pieniężne w kasie | 188 | 137 |
Środki pieniężne na rachunkach bankowych | 25 570 | 31 181 |
Depozyty krótkoterminowe | 4 000 | - |
Razem | 29 758 | 31 318 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych w walutach krajowej i obcych będące w posiadaniu spółek Grupy, które nie mogą być przez nią wykorzystane wynosiły 7 546 tys. zł na dzień 30 czerwca 2022 r., w tym 7 129 tys. zł z ograniczoną możliwością dysponowania przez Grupę z uwagi na postanowienia umowy jednej ze spółek zależnych (7 080 tys. zł na dzień 30 czerwca 2021 r.).
Polityka rachunkowości Zasady tworzenia i przeznaczenia kapitału podstawowego (akcyjnego), zapasowego oraz kapitałów rezerwowych określa Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. 2022 poz. 1467) oraz podjęte na jego podstawie Uchwały Walnego Zgromadzenia. Kapitał podstawowy (akcyjny) wykazuje się w wartości nominalnej zarejestrowanych akcji wynikającej ze statutu jednostki dominującej AMBRA S.A. i wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Kapitał podstawowy jednostki dominującej jest kapitałem zakładowym Grupy Kapitałowej. Kapitał własny jednostek podporządkowanych w wysokości na dzień nabycia udziałów jest kompensowany z wartością nabycia udziałów ujętych w bilansie jednostki dominującej na dzień nabycia (różnica stanowi wartość firmy). Przyrost (spadek) kapitałów po dniu nabycia udziałów w części przypadającej jednostce dominującej zalicza się do kapitałów Grupy i jest wykazywany w odpowiednich pozycjach kapitałów własnych Grupy. Pozostałą część kapitału własnego jednostek konsolidowanych metodą pełną zalicza się do kapitałów przypadających akcjonariuszom niekontrolujących, które zostały opisane w dalszej części. Różnice kursowe z przeliczenia jednostek podporządkowanych składają się z różnic kursowych powstałych przy przeliczeniu na walutę polską kapitału własnego wg stanu na dzień objęcia kontroli przez jednostkę dominującą – wg ustalonego dla danej waluty przez Prezesa NBP na ten dzień kursu średniego oraz z różnic kursowych powstałych przy jego przeliczaniu wg ustalonego dla danej waluty przez Prezesa NBP kursu średniego na dzień bilansowy, a także z różnic kursowych powstałych z przeliczenia na walutę polską wyniku finansowego netto wg kursu stanowiącego średnią arytmetyczną ogłoszonych przez Prezesa NBP kursów średnich dla danej waluty na dzień kończący każdy miesiąc roku obrotowego. Na dzień sprzedaży akcji (udziałów) jednostki objętej konsolidacją różnice kursowe z konsolidacji związane z tą jednostką podlegają odpisaniu do wyniku finansowego. Skonsolidowany zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej jest sumą zysku (straty) netto jednostki dominującej, udziałów w zyskach (stratach) netto jednostek podporządkowanych wycenianych metodą praw własności oraz zysków (strat) netto jednostek konsolidowanych metodą pełną pomniejszonych o zyski (straty) udziałowców niekontrolujących. Różnicę pomiędzy wpływami ze zbycia jednostki zależnej a jej wartością bilansową na dzień zbycia ujmuje się w wyniku finansowym jako zysk lub stratę ze zbycia jednostki zależnej. Kapitał własny akcjonariuszy/udziałowców niekontrolujących wylicza się jako procent kapitałów własnych posiadanych przez akcjonariuszy/udziałowców niekontrolujących na dzień bilansowy. Wartość ta jest zgodna z wartością kapitałów akcjonariuszy/udziałowców niekontrolujących wyliczoną poprzez dodanie do wartości kapitałów akcjonariuszy/udziałowców niekontrolujących na koniec poprzedniego okresu (będącego jednocześnie bilansem otwarcia) zmian w wartości kapitałów przypadających akcjonariuszom/udziałowcom niekontrolującym w roku bieżącym. Zmiany te w szczególności mogą wynikać: - ze zmian w procencie udziałów posiadanych przez akcjonariuszy/udziałowców niekontrolujących – np. zakup, sprzedaż, podwyższenie lub obniżenie kapitału zakładowego, - ze zmian wartości kapitałów własnych niezwiązanych ze zmianami w procencie posiadanych udziałów – np. podwyższenie lub obniżenie kapitału – niezmieniających procentowych udziałów, dopłaty do kapitału wniesione przez akcjonariuszy/udziałowców niekontrolujących, wynik roku bieżącego, kapitały z przeszacowania, jeśli miało ono miejsce w roku bieżącym, wypłaty dywidend z zysku poprzedniego roku. |
| 1.07.2021 - 30.06.2022 | 1.07.2020 - 30.06.2021 |
Liczba akcji na początek okresu | 25 206 644 | 25 206 644 |
Emisja akcji | - | - |
Liczba akcji na koniec okresu | 25 206 644 | 25 206 644 |
Wartość nominalna 1 akcji | 1,00 | 1,00 |
Kapitał zakładowy na dzień bilansowy (dane w złotych) | 25 206 644,00 | 25 206 644,00 |
Kapitał akcyjny na dzień 30 czerwca 2022 r. składał się z 25 206 644 akcji o wartości nominalnej 1 zł każda. Wszystkie akcje na dzień 30 czerwca 2022 r. zostały opłacone.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Seria akcji i rodzaj akcji | Liczba akcji w serii |
A - zwykłe na okaziciela | 11 527 644 |
B - zwykłe imienne | 6 780 000 |
C - zwykłe imienne | 599 000 |
D - zwykłe na okaziciela | 6 300 000 |
| 25 206 644 |
Od daty zarejestrowania kapitału podstawowego w 1994 r. do grudnia 1996 r. Spółka działała w warunkach hiperinflacji. MSR 29 „Sprawozdawczość finansowa w warunkach hiperinflacji” wymaga przekształcenia każdego składnika kapitału akcjonariuszy (z wyjątkiem niepodzielonych zysków i nadwyżki z przeszacowania) przez ogólną indeksację cen w okresie hiperinflacji. Takie retrospektywne przeszacowanie skutkowałoby wzrostem kapitału podstawowego o 91 tys. zł oraz spadkiem niepodzielonego wyniku w tym okresie o tę samą kwotę.
Posiadacze akcji zwykłych są uprawnieni do otrzymywania uchwalonych dywidend oraz mają prawo do jednego głosu na akcję podczas walnego zgromadzenia. Wszystkie akcje uprawniają w jednakowym stopniu do majątku Spółki w przypadku podziału majątku.
Akcjonariusze posiadający co najmniej 5% kapitału zakładowego na dzień 30 czerwca 2022 r. są wymienieni w rozdziale 1.2. niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Kapitał zapasowy wynikający z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej tworzy się z nadwyżki osiągniętej przy emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej.
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek podporządkowanych wynikają z przeliczenia sprawozdań finansowych zagranicznych jednostek zależnych.
| 30.06.2022 | 30.06.2021 |
Zyski z lat ubiegłych | 206 847 | 185 169 |
Zysk netto okresu bieżącego przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 51 824 | 45 624 |
Razem | 258 671 | 230 793 |
W dniu 26 października 2021 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie AMBRA S.A. podjęło uchwałę w sprawie podziału zysku netto za rok obrotowy 2021/2022 zakończony w dniu 30 czerwca 2021 r. W uchwale tej ustalona została dywidenda dla akcjonariuszy w łącznej kwocie 23 946 311,80 zł, tj. 0,95 zł na jedną akcję. Dzień dywidendy został ustalony na dzień 3 listopada 2021 r., a dzień wypłaty dywidendy na dzień 10 listopada 2021 r. Dywidendą zostały objęte wszystkie akcje AMBRA S.A.
Zarząd jednostki dominującej proponuje przeznaczyć wypracowany jednostkowy zysk netto AMBRA S.A. za rok obrotowy w wysokości 30 312 196,17 zł na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy w wysokości 1,00 zł na jedną akcję (25 206 644,00 zł), a pozostałą część przeznaczyć na kapitał zapasowy (5 105 552,17 zł).
AMBRA S.A. nie jest płatnikiem podatku od dywidendy zaproponowanej swoim akcjonariuszom i nie posiada informacji o skutkach podatkowych dywidendy dla swoich akcjonariuszy.
Zysk netto przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za rok obrotowy przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu roku obrotowego.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za rok obrotowy przez średnią ważoną liczbę akcji zwykłych występujących w ciągu roku obrotowego wraz ze średnią ważoną liczbą akcji zwykłych, które byłyby wyemitowane przy zamianie rozwadniających potencjalnych akcji zwykłych na akcje zwykłe.
Wyliczenie zysku przypadającego na jedną akcję (podstawowy i rozwodniony) przedstawiono w rozdziale 2.2. niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Następujące jednostki zależne posiadają znaczące udziały niekontrolujące:
Nazwa spółki | Segment operacyjny | Udziały niekontrolujące | |
30.06.2022 | 30.06.2021 | ||
TiM S.A., Bielsko-Biała | Działalność podstawowa - Polska | 49,00% | 49,00% |
PH Vinex Slaviantsi Poland Sp. z o.o., Toruń | Działalność podstawowa - Polska | 49,00% | 49,00% |
Zarea s.a., Bukareszt (Rumunia) | Działalność podstawowa - Rumunia | 48,85% | 48,85% |
Karom Drinks s.r.l., Bukareszt (Rumunia) | Działalność pozostała - nieruchomości inwestycyjne | 44,00% | 44,00% |
Poniżej zaprezentowane zostały informacje finansowe pochodzące z jednostkowych sprawozdań finansowych tych jednostek sporządzonych zgodnie z MSSF UE przed wyłączeniami konsolidacyjnymi.
Dane jednostek zagranicznych Zarea s.a. i Karom Drinks s.r.l. pochodzące z sprawozdań z sytuacji finansowej zostały przeliczone na polski złoty po średnim kursie ustalonym przez NBP obowiązującym na ostatni dzień roku obrotowego, a dane ze sprawozdań z wyniku finansowego i pozostałych całkowitych dochodów i sprawozdań z przepływów pieniężnych przeliczono według kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów ustalonych przez NBP obowiązujących na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca roku obrotowego.
Wszystkie dane zaprezentowano w tys. zł.
Rok obrotowy 2021/2022 | TiM S.A. | PH Vinex Slaviantsi Poland Sp. z o.o. | Zarea s.a. | Karom Drinks s.r.l |
Przychody | 167 010 | 36 963 | 125 450 | 223 |
Zysk | 12 834 | 1 268 | 16 262 | (761) |
Zysk przypadający udziałom niekontrolującym | 6 289 | 621 | 7 944 | (335) |
Pozostałe całkowite dochody | - | - | - | - |
Całkowite dochody razem | 12 834 | 1 268 | 16 262 | (761) |
Całkowite dochody przypadające udziałom niekontrolującym | 6 289 | 621 | 7 944 | (335) |
Aktywa trwałe | 14 745 | 1 911 | 51 417 | 14 596 |
Aktywa obrotowe | 106 947 | 22 395 | 63 251 | 432 |
Zobowiązania długoterminowe | 14 077 | 620 | 3 186 | - |
Zobowiązania krótkoterminowe | 68 951 | 10 456 | 28 048 | 15 249 |
Aktywa netto | 38 664 | 13 230 | 83 434 | (221) |
Aktywa netto przypadające udziałom niekontrolującym | 18 945 | 6 483 | 40 758 | (97) |
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej | (2 328) | 2 599 | 8 033 | 184 |
Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej | (1 925) | 104 | (6 970) | (798) |
Przepływy pieniężne z działalności finansowej | 3 717 | (2 324) | (687) | 631 |
Zmiana stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | (536) | 379 | 376 | 17 |
Dywidendy wypłacone udziałowcom niekontrolującym w ciągu roku (ujęte w przepływach z działalności finansowej) | 7 350 | 965 | 1 388 | - |
Rok obrotowy 2020/2021 | TiM S.A. | PH Vinex Slaviantsi Poland Sp. z o.o. | Zarea s.a. | Karom Drinks s.r.l |
Przychody | 155 414 | 37 933 | 103 264 | 101 |
Zysk | 16 563 | 1 969 | 12 176 | (603) |
Zysk przypadający udziałom niekontrolującym | 8 116 | 965 | 5 948 | (265) |
Pozostałe całkowite dochody | - | - | - | - |
Całkowite dochody razem | 16 563 | 1 969 | 12 176 | (603) |
Całkowite dochody przypadające udziałom niekontrolującym | 8 116 | 965 | 5 948 | (265) |
Aktywa trwałe | 7 820 | 2 466 | 47 132 | 13 449 |
Aktywa obrotowe | 76 963 | 23 396 | 45 498 | 202 |
Zobowiązania długoterminowe | 1 119 | 889 | 3 092 | - |
Zobowiązania krótkoterminowe | 42 832 | 11 041 | 21 865 | 13 444 |
Aktywa netto | 40 832 | 13 932 | 67 673 | 207 |
Aktywa netto przypadające udziałom niekontrolującym | 20 008 | 6 827 | 33 058 | 91 |
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej | 18 314 | 2 280 | 13 208 | 938 |
Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej | (484) | (1 252) | (3 872) | (152) |
Przepływy pieniężne z działalności finansowej | (17 374) | (1 069) | (9 616) | (788) |
Zmiana stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | 456 | (41) | (280) | (2) |
Dywidendy wypłacone udziałowcom niekontrolującym w ciągu roku (ujęte w przepływach z działalności finansowej) | 3 920 | 960 | 1 283 | - |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Grupa zarządza kapitałem w taki sposób, aby zagwarantować jej zdolność do kontynuacji działalności przy jednoczesnej maksymalizacji rentowności dla interesariuszy dzięki optymalizacji relacji zadłużenia do kapitału własnego.
Ogólna strategia działania Grupy nie zmieniła się od poprzedniego roku obrotowego.
Struktura kapitałowa Grupy obejmuje zadłużenie, na które składają się kredyty ujawnione w nocie 15 oraz kapitał własny, w tym wyemitowane akcje, kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej, różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych i zyski zatrzymane (nota 12).
Wskaźniki udziału zadłużenia w kapitale własnym oraz udział kapitału własnego i obcego na dzień 30 czerwca 2022 r. i 30 czerwca 2021 r. zostały przedstawione poniżej.
| 30.06.2022 | 30.06.2021 |
Długoterminowe zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek | 84 | 90 |
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek | 49 546 | 13 027 |
Zadłużenie razem | 49 630 | 13 117 |
Kapitał własny | 419 618 | 382 431 |
Udział zadłużenia w kapitale własnym | 0,12 | 0,03 |
Kapitał własny | 419 618 | 382 431 |
Suma bilansowa | 699 918 | 578 721 |
Udział kapitału własnego | 0,60 | 0,66 |
Kapitał obcy razem | 280 300 | 196 290 |
Suma bilansowa | 699 918 | 578 721 |
Udział kapitału obcego | 0,40 | 0,34 |
Warunki ograniczające (kowenanty) w umowach kredytowych
Zgodnie z postanowieniami umów kredytowych zawartych przez niektóre jednostki Grupy AMBRA zobowiązane są one do utrzymywania poziomów zadłużenia na poziomach nie przekraczającym 65% oraz wskaźnika dług/EBITDA na poziomie nie wyższym niż 3. Na dzień 30 czerwca 2022 r. Grupa spełniała te warunki.
Polityka rachunkowości Zobowiązania z tytułu zadłużenia obejmują głównie kredyty bankowe. Zobowiązania z tytułu zadłużenia są ujmowane początkowo według wartości godziwej. Po początkowym ujęciu zobowiązania finansowe wycenia się w zamortyzowanym koszcie przy użyciu efektywnej stopy procentowej. Koszty finansowe odnoszone są do wyniku finansowego w ciężar kosztów finansowych. W dacie rozpoczęcia leasingu Grupa wycenia zobowiązania z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe obejmują opłaty stałe (w tym zasadniczo stałe opłaty leasingowe) pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe, zmienne opłaty, w tym zależne od obrotu. Opłaty leasingowe obejmują również cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć jej wykonanie przez Grupę oraz płatności kar pieniężnych za wypowiedzenie leasingu, jeżeli w warunkach leasingu przewidziano możliwość wypowiedzenia leasingu przez Grupę oraz istnieje uzasadniona pewność, że Grupa skorzysta z opcji wypowiedzenia. Zmienne opłaty leasingowe inne niż te zależne od indeksu lub stopy są ujmowane jako koszty w danym okresie. Przy obliczaniu wartości bieżącej opłat leasingowych Grupa stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy w dniu rozpoczęcia leasingu, jeżeli stopy procentowej leasingu nie można z łatwością ustalić. Po dacie rozpoczęcia kwota zobowiązań z tytułu leasingu zostaje zwiększona w celu odzwierciedlenia odsetek i zmniejszona o dokonane płatności leasingowe. Ponadto wartość bilansowa zobowiązań z tytułu leasingu podlega ponownej wycenie w przypadku zmiany okresu leasingu, zmiany zasadniczo stałych opłat leasingowych lub zmiany osądu odnośnie do zakupu aktywów bazowych. Grupa stosuje zwolnienie z ujmowania leasingu krótkoterminowego do swoich krótkoterminowych umów leasingu (tj. umów, których okres leasingu wynosi 12 miesięcy lub krócej od daty rozpoczęcia i nie zawiera opcji kupna). Grupa stosuje również zwolnienie w zakresie ujmowania leasingu aktywów o niskiej wartości. Opłaty leasingowe z tytułu leasingu krótkoterminowego i leasingu aktywów o niskiej wartości ujmowane są jako koszty metodą liniową przez okres trwania leasingu. |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
| 30.06.2022 | 30.06.2021 |
Długoterminowe zobowiązania z tytułu kredytów bankowych i pożyczek | 84 | 90 |
Długoterminowe zobowiązania z tytułu praw do użytkowania aktywów, w tym: | 21 700 | 19 879 |
- z tytułu umów leasingu | - | 842 |
- z tytułu innych umów | 21 700 | 19 037 |
|
|
|
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu kredytów bankowych i pożyczek | 49 546 | 13 027 |
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu praw do użytkowania aktywów, w tym: | 12 634 | 10 455 |
- z tytułu umów leasingu | - | 372 |
- z tytułu innych umów | 12 634 | 10 083 |
|
|
|
|
|
|
Wskaźnik: Zobowiązania oprocentowane netto |
|
|
Zobowiązania oprocentowane z tytułu kredytów bankowych, pożyczek i umów leasingu | 49 630 | 14 331 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 29 758 | 31 318 |
Zobowiązania oprocentowane netto | 19 872 | (16 987) |
Obsługa kredytów bankowych odbywa się we właściwych terminach i zgodnie z podpisanymi umowami.
Dane dotyczące poszczególnych kredytów i pożyczek zostały zaprezentowane poniżej.
Informacje odnośnie do ryzyka kursowego i ryzyka stopy procentowej, na jakie narażona jest Spółka przedstawia nota 24.
Zobowiązania z tytułu praw do użytkowania aktywów wg terminów zapadalności
| do 3 miesięcy | 3-12 miesięcy | 1-2 lata | 2-5 lat | powyżej 5 lat |
Zobowiązania z tytułu praw do użytkowania aktywów | 4 077 | 8 528 | 10 819 | 9 207 | 1 703 |
Kredyty bankowe i pożyczki na dzień 30 czerwca 2022 r.
Kredytodawca | Limit kredytu na dzień 30 czerwca 2022 r. wg umowy | Zadłużenie na dzień 30 czerwca 2022 r. | Termin spłaty | Zabezpieczenia | ||
| tys. zł | tys. waluta | tys. zł | tys. waluta |
|
|
mBank S.A. | 4 000 | --- | 3 691 | --- | 30.11.2022 | Pełnomocnictwo do rachunków bankowych. |
BNP Paribas Bank Polska S.A. | 8 000 | --- | 5 670 | --- | 13.06.2023 | Zastaw rejestrowy na wybranych maszynach i urządzeniach, weksel. |
BNP Paribas Bank Polska S.A. | 7 500 | --- | 3 906 | --- | 17.12.2022 | Pełnomocnictwo do rachunków bankowych. |
PKO BP S.A. | 20 000 | --- | 3 731 | --- | 13.06.2023 | Zestaw rejestrowy na zapasach, weksel, cesja z polisy ubezpieczenia |
BNP Paribas Bank Polska S.A. | 19 300 | --- | 19 085 | --- | 04.01.2024 | Zastaw na zapasach, hipoteka, weksel. |
mBank S.A. | 1 000 | --- | 949 | --- | 09.09.2022 | Zastaw na zapasach, hipoteka, weksel. |
mBank S.A. | 8 800 | --- | 8 800 | --- | 22.03.2024 | Zastaw na zapasach, hipoteka, weksel. |
BRD - Group Societe Generale, Rumunia | --- | 27 000 tys. RON | 1 126 | 1 189 tys. RON | 06.10.2022 | Hipoteka na nieruchomościach. |
Transylvania Bank, Rumunia | --- | 22 000 tys. RON | 1 515 | 1 601 tys. RON | 08.11.2023 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw na zapasach. |
Karom Trading, Rumunia | --- | 1 060 tys. RON | 1 073 | 1 134 tys. RON | 05.11.2022 | brak |
Vinarsky Fond, Czechy | --- | 571 tys. CZK | 84 | 571 tys. CZK | bezterminowo | brak |
Zobowiązania z tytułu pożyczek i kredytów razem, w tym: | 49 630 |
|
|
| ||
część długoterminowa |
|
| 84 |
|
|
|
część krótkoterminowa |
|
| 49 546 |
|
|
|
Limit kredytów razem (w tys. zł) |
| 116 095 |
|
|
| |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Kredyty bankowe i pożyczki na dzień 30 czerwca 2021 r.
Kredytodawca | Limit kredytu na dzień 30 czerwca 2021 r. wg umowy | Zadłużenie na dzień 30 czerwca 2021 r. | Termin spłaty | Zabezpieczenia | ||
| tys. zł | tys. waluta | tys. zł | tys. waluta |
|
|
mBank S.A. | 5 000 | --- | - | --- | 9.06.2022 | Przelew wierzytelności od wybranych odbiorców, weksel. |
BNP Paribas S.A. | 4 000 | --- | - | --- | 28.11.2021 | Pełnomocnictwo do rachunków bankowych. |
PKO BP S.A. | 10 000 | --- | - | --- | 13.06.2023 | Zastaw rejestrowy na wybranych maszynach i urządzeniach, przelew wierzytelności od wybranych odbiorców, weksel. |
ING Bank Śląski S.A. | 5 000 | --- | - | --- | 18.12.2021 | Zastaw rejestrowy na wybranych maszynach i urządzeniach, cesja praw z polisy ubezpieczeniowej, przelew wierzytelności od wybranych odbiorców, weksel. |
mBank S.A. | 10 000 | --- | - | --- | 10.06.2022 | Przelew wybranych wierzytelności, weksel |
BNP Paribas S.A. | 7 500 | --- | - | --- | 17.12.2022 | Zestaw rejestrowy na zapasy, weksel, cesja z polisy ubezpieczenia |
PKO BP S.A. | 18 000 | --- | - | --- | 13.06.2023 | Zestaw rejestrowy na zapasy, weksel, cesja z polisy ubezpieczenia |
BGŻ BNP Paribas S.A. | 12 500 | --- | - | --- | 8.10.2021 | Zastaw na zapasach, hipoteka, weksel. |
mBank S.A. | 1 000 | --- | - | --- | 9.09.2022 | Zastaw na zapasach, hipoteka, weksel. |
mBank S.A. | 8 800 | --- | 8 800 | --- | 25.03.2022 | Zastaw na zapasach, hipoteka, weksel. |
BRD - Group Societe Generale, Rumunia | --- | 27 000 tys. RON | 372 | 404 tys. RON | 6.08.2021 | Hipoteka na nieruchomościach. |
Transylvania Bank, Rumunia | --- | 22 000 tys. RON | 2 861 | 3 119 tys. RON | 9.06.2022 | Hipoteka na nieruchomościach, zastaw na zapasach. |
Karom Trading, Rumunia | --- | 1 060 tys. RON | 994 | 1 083 tys. RON | 5.11.2021 | brak |
Vinarsky Fond, Czechy | --- | 571 tys. CZK | 90 | 571 tys. CZK | bezterminowo | brak |
Zobowiązania z tytułu pożyczek i kredytów razem, w tym: | 13 117 |
|
|
| ||
część długoterminowa |
|
| 90 |
|
|
|
część krótkoterminowa |
|
| 13 027 |
|
|
|
Limit kredytów razem (w tys. zł) |
| 126 753 |
|
|
| |
Polityka rachunkowości Zobowiązania wobec dostawców ujmuje się według wartości nominalnej. Na moment bilansowy zobowiązania wykazuje się w kwocie do zapłaty. Na koniec roku zobowiązania wyrażone w walutach obcych wykazuje się po obowiązującym na dzień bilansowy średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez NBP. Do zobowiązań zaliczane są także pozycje o charakterze biernych rozliczeń międzyokresowych, które obejmują ściśle oznaczone świadczenia przyjęte przez spółki Grupy, lecz jeszcze nie stanowiące zobowiązania oraz prawdopodobne koszty, których kwota, data i tytuł nie są jeszcze znane. Pozycje te zawierają również rezerwę na niewykorzystane urlopy i wynagrodzenia. Ewentualne różnice pomiędzy wartością takich pozycji a kwotą zobowiązania powstałego z tego tytułu korygują koszty w okresie rozliczenia. |
| 30.06.2022 | 30.06.2021 |
Zobowiązania handlowe wobec jednostek powiązanych niekonsolidowanych | 8 437 | 4 539 |
Zobowiązania handlowe wobec pozostałych jednostek | 104 706 | 70 457 |
Zaliczki otrzymane | 3 576 | 3 658 |
Rozliczenia międzyokresowe bierne | 44 345 | 35 506 |
Zobowiązania z tytułu podatków (bez podatku dochodowego od osób prawnych) | 14 863 | 16 031 |
Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych | 2 611 | 2 283 |
Pozostałe zobowiązania | 5 196 | 3 956 |
Razem | 183 734 | 136 430 |
Zobowiązania handlowe i pozostałe wobec jednostek powiązanych niekonsolidowanych zostały przedstawione szczegółowo w nocie 26.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych biernych
| Niewykorzystane urlopy | Świadczenia pracownicze | Opłaty handlowe | Program lojalnościowy Kocham Wino | Pozostałe | Rozliczenia międzyokresowe bierne razem |
Stan na 1.07.2021 r. | 4 204 | 10 037 | 17 045 | 1 851 | 2 369 | 35 506 |
Zwiększenia | 4 062 | 10 283 | 24 706 | 1 868 | 3 426 | 44 345 |
Zmniejszenia | (4 204) | (10 037) | (17 045) | (1 851) | (2 369) | (35 506) |
Stan na 30.06.2022 r. | 4 062 | 10 283 | 24 706 | 1 868 | 3 426 | 44 345 |
Stan na 1.07.2020 r. | 3 456 | 8 038 | 14 411 | 1 227 | 3 268 | 30 400 |
Zwiększenia | 4 204 | 10 037 | 17 045 | 1 851 | 2 369 | 35 506 |
Zmniejszenia | (3 456) | (8 038) | (14 411) | (1 227) | (3 268) | (30 400) |
Stan na 30.06.2021 r. | 4 204 | 10 037 | 17 045 | 1 851 | 2 369 | 35 506 |
Program lojalnościowy Kocham Wino polega na naliczaniu punktów dla każdej transakcji sprzedaży realizowanej przez uczestnika Programu w sklepach CENTRUM WINA / DISTILLERS LIMITED. Za każde 10 zł wydane przez uczestnika Programu przyznawany jest 1 punkt. Zgromadzone punkty upoważniają do przyszłych zakupów z rabatem według formuły 1 punkt = 1 złoty.
Polityka rachunkowości W przychodach ze sprzedaży ujmowane są przychody ze sprzedaży towarów, produktów i usług uzyskiwane w ramach normalnej działalności gospodarczej. Grupa dokonuje sprzedaży napojów alkoholowych i bezalkoholowych do odbiorców hurtowych i detalicznych, sieci handlowych oraz przez sieć własnych sklepów specjalistycznych. Przychody netto ze sprzedaży wykazuje się w wartości godziwej otrzymanej lub należnej zapłaty z tytułu sprzedaży towarów, wyrobów gotowych i usług w zwykłym toku działalności Grupy. Przychody prezentowane są po pomniejszeniu o podatek od towarów i usług, zwroty, rabaty, opusty, podatek akcyzowy oraz koszty opłat handlowych zapłaconych lub należnych odbiorcom. Opłaty handlowe obejmują poniesione na rzecz odbiorców opłaty w szczególności za świadczone usługi promocyjne. Nie występują umowy przewidujące istotne zwroty wynagrodzenia i inne podobne zobowiązania. W Grupie występuje głównie sprzedaż z odroczonym terminem płatności. Dodatkowo w sklepach sieci Centrum Wina / Distillers Limited ma miejsce sprzedaż gotówkowa. W umowach z klientami stosowane są zazwyczaj terminy płatności nie przekraczające 90 dni. Płatność zazwyczaj jest wymagana po dostarczeniu towarów. MSSF 15 „Przychody z umów z klientami” obowiązujący w Grupie od początku roku obrotowego 2018/2019 r. rozpoczynającego się w dniu 1 lipca 2018 r. wprowadził pięciostopniowy model pomiaru i rozpoznawania przychodów ze sprzedaży, zgodnie z którym przychody są ujmowane w takiej kwocie, co do której Grupa oczekuje zapłaty oraz w takim momencie i w takim stopniu, które odzwierciedlają spełnienie przez Grupę zobowiązania do dostawy towaru oraz wykonania świadczenia. W zależności od spełnienia określonych w standardzie kryteriów, przychody mogą być ujmowane jednorazowo (w momencie, gdy kontrola nad dobrami i usługami jest przeniesiona na klienta) albo mogą być rozkładane w czasie w sposób obrazujący wykonanie świadczenia. |
| 1.07.2021 - 30.06.2022 | 1.07.2020 - 30.06.2021 |
Przychody netto ze sprzedaży wyrobów gotowych i towarów | 1 079 539 | 928 821 |
Opłaty handlowe | (135 346) | (107 964) |
Podatek akcyzowy | (168 545) | (147 688) |
Razem | 775 648 | 673 169 |
| 1.07.2021 - 30.06.2022 | 1.07.2020 - 30.06.2021 |
Koszty marketingowe | 12 916 | 10 401 |
Opłaty licencyjne | 2 075 | 1 301 |
Prowizje | 851 | 625 |
Razem | 15 842 | 12 327 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
| 1.07.2021 - 30.06.2022 | 1.07.2020 - 30.06.2021 |
Koszty energii, mediów i remontów | 12 300 | 9 703 |
Koszty IT i administracyjno-biurowe | 7 000 | 5 047 |
Koszty floty samochodowej | 5 951 | 4 375 |
Czynsze i dzierżawy | 5 520 | 4 541 |
Podatki i opłaty | 5 096 | 4 889 |
Koszty obsługi punktow sprzedaży | 4 639 | 3 990 |
Koszty doradztwa i badania rynku | 3 951 | 3 373 |
Ubezpieczenia | 1 560 | 1 587 |
Podróże służbowe i reprezentacja | 1 100 | 618 |
Opłaty bankowe | 572 | 547 |
Koszty związane z obrotem giełdowym | 177 | 172 |
Ochrona znaków towarowych | 123 | 124 |
Składki członkowskie | 110 | 107 |
Pozostałe | 2 255 | 2 715 |
Razem | 50 354 | 41 788 |
| 1.07.2021 - 30.06.2022 | 1.07.2020 - 30.06.2021 |
Wynagrodzenia | 90 189 | 81 863 |
Ubezpieczenia społeczne | 11 781 | 10 777 |
Pozostałe świadczenia na rzecz pracowników | 6 489 | 5 581 |
Razem | 108 459 | 98 221 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Polityka rachunkowości Pozostałe przychody i koszty operacyjne związane są z działalnością Grupy i wywierają wpływ na ustalenie wyniku z działalności operacyjnej. Do pozostałych przychodów operacyjnych zalicza się między innymi: przychody ze sprzedaży usług nie związanych z działalnością podstawową Grupy, zysk ze sprzedaży majątku trwałego, równowartość rozwiązanych odpisów na należności wątpliwe i ryzyko gospodarcze za wyjątkiem rezerw związanych z ryzykiem finansowym, dotacje rządowe. Do pozostałych kosztów operacyjnych zaliczane są między innymi: koszty sprzedaży usług nie związanych bezpośrednio z działalnością podstawową Grupy, strata ze sprzedanych składników majątku trwałego, odpisy tworzone na należności wątpliwe i ryzyko gospodarcze za wyjątkiem rezerw związanych z ryzykiem finansowym. |
| 1.07.2021 - 30.06.2022 | 1.07.2020 - 30.06.2021 |
Przychody ze sprzedaży usług | 1 154 | 961 |
Zyski ze sprzedaży aktywów trwałych | 658 | 447 |
Rozwiązanie odpisów aktualizujących wartość należności | 664 | 372 |
Otrzymane odszkodowania | 135 | 516 |
Odpisane zobowiązania | 115 | 3 |
Rozwiązanie rezerw | - | 552 |
Otrzymane subwencje związane z COVID-19 | - | 138 |
Pozostałe | 500 | 487 |
Razem pozostałe przychody operacyjne | 3 226 | 3 476 |
|
|
|
Koszty sprzedanych usług | 970 | 924 |
Dodatkowa zapłata z tytułu nabycia spółki | 565 | - |
Darowizny | 444 | 386 |
Odpisy aktualizujące wartość należności | 438 | 69 |
Utworzone rezerwy | 173 | - |
Odszkodowania i kary | 88 | 34 |
Strata ze sprzedaży i likwidacji aktywów trwałych | 36 | 8 |
Straty z likwidacji aktywów obrotowych | 33 | 363 |
Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych aktywów trwałych | - | 107 |
Rozliczenie subwencji - Tarcza Antykryzysowa COVID-19 | - | 118 |
Pozostałe | 1 805 | 643 |
Razem pozostałe koszty operacyjne | 4 552 | 2 652 |
|
|
|
Wynik na pozostałej działalności operacyjnej | (1 326) | 824 |
Polityka rachunkowości Przychody i koszty finansowe obejmują odsetki związane z udzielonymi i wykorzystanymi kredytami lub pożyczkami, różnice kursowe dotyczące działalności finansowej, prowizje oraz przychody i koszty związane z korektami wartości udziałów i innych inwestycji krótkoterminowych, korekty wartości inwestycji, a także odsetki od lokat bankowych, odsetki od nieterminowych płatności, zyski i straty na krótkoterminowych papierach wartościowych, a także odsetki i różnice kursowe wynikające z zastosowania MSSF 16. |
Przychody finansowe
| 1.07.2021 - 30.06.2022 | 1.07.2020 - 30.06.2021 |
Różnice kursowe dodatnie - MSSF 16 | 2 637 | 2 851 |
Różnice kursowe dodatnie - pozostałe | 1 561 | 1 002 |
Przychody z tytułu odsetek | 123 | 143 |
Pozostałe | 12 | 91 |
Razem | 4 333 | 4 087 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Koszty finansowe
| 1.07.2021 - 30.06.2022 | 1.07.2020 - 30.06.2021 |
Różnice kursowe ujemne - MSSF 16 | 3 324 | 3 153 |
Różnice kursowe ujemne - pozostałe | 1 478 | 993 |
Koszty z tytułu odsetek - MSSF 16 | 690 | 691 |
Koszty z tytułu odsetek - pozostałe | 2 171 | 1 250 |
Pozostałe | 200 | 137 |
Razem | 7 863 | 6 224 |
| 1.07.2021 - 30.06.2022 | 1.07.2020 - 30.06.2021 |
Podatek dochodowy za rok bieżący | 17 696 | 15 978 |
Korekty podatku dochodowego za lata ubiegłe | (87) | (87) |
Podatek dochodowy bieżący razem | 17 609 | 15 891 |
Podatek odroczony - powstanie/ odwrócenie różnic przejściowych | (1 172) | (499) |
|
|
|
Podatek dochodowy wykazany w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku finansowego i pozostałych całkowitych dochodów | 16 437 | 15 392 |
Efektywna stawka podatkowa
| 1.07.2021 - 30.06.2022 | 1.07.2020 - 30.06.2021 |
Zysk przed opodatkowaniem | 82 497 | 75 749 |
Podatek w oparciu o stawkę podatkową obowiązującą w Polsce (19%) | 15 674 | 14 392 |
Różnica wynikająca z zastosowania stawek podatkowych obowiązujących w innych krajach | (451) | (423) |
Korekta podatku za lata ubiegłe | (87) | (87) |
Koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów | 1 301 | 1 510 |
| 763 | 1 000 |
|
|
|
Podatek dochodowy wykazany w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku finansowego i pozostałych całkowitych dochodów | 16 437 | 15 392 |
|
|
|
Efektywna stawka podatkowa | 19,9% | 20,3% |
Koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodu obejmują głównie koszty reprezentacji, składki PFRON, amortyzację niepodatkową.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Polityka rachunkowości Zgodnie z standardem MSSF 9 w momencie początkowego ujęcia Grupa klasyfikuje aktywa finansowe do jednej z trzech kategorii: - aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu, - aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy; lub - aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody. Składnik aktywów finansowych jest klasyfikowany do wycenianych według zamortyzowanego kosztu, jeżeli spełnione są następujące dwa warunki: - aktywa utrzymywane są w ramach modelu biznesowego, którego celem jest utrzymywanie aktywów w celu uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z kontraktu; oraz - jego warunki umowne powodują powstanie w określonych momentach przepływów pieniężnych stanowiących wyłącznie spłatę kapitału oraz odsetek od niespłaconej części kapitału. Do kategorii aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu Grupa zalicza środki pieniężne i ich ekwiwalenty, udzielone pożyczki, należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności. Zgodnie z MSSF 9 Grupa ujmuje odpis z tytułu utraty wartości aktywów finansowych (odpis na oczekiwane straty kredytowe) zaklasyfikowanych do kategorii aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu lub aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody. Jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia. Jeżeli na dzień sprawozdawczy ryzyko kredytowe związane z instrumentem finansowym nie wzrosło znacząco od momentu początkowego ujęcia, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu tego instrumentu finansowego w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym. Ze względu na fakt, że należności handlowe Grupy nie posiadają istotnego komponentu finansowania, odpis z tytułu utraty wartości należności handlowych obliczany jest na podstawie oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia instrumentu finansowego. Grupa wycenia oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentów finansowych w sposób uwzględniający: - nieobciążoną i ważoną prawdopodobieństwem kwotę, którą ustala się, oceniając szereg możliwych wyników; - wartość pieniądza w czasie; oraz - racjonalne i możliwe do udokumentowania informacje, które są dostępne bez nadmiernych kosztów lub starań na dzień sprawozdawczy, dotyczące przeszłych zdarzeń, obecnych warunków i prognoz dotyczących przyszłych warunków gospodarczych. Grupa szacuje oczekiwane straty kredytowe związane z należnościami handlowymi stosując podejście indywidualne oraz podejście wskaźnikowe w oparciu o historyczne statystyki spłacalności. Grupa dokonuje regularnego przeglądu metodologii i założeń stosowanych do szacowania oczekiwanych strat kredytowych, aby zmniejszyć wszelkie różnice między szacunkami a rzeczywistymi danymi dotyczącymi strat kredytowych. Zobowiązania finansowe wycenia się na moment ich ujęcia w księgach w wartości godziwej i zalicza do poniższych kategorii: - zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, - zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie. |
Pomiar wartości godziwej instrumentów finansowych został sklasyfikowany na poziomie 3 w hierarchii wartości godziwej, podobnie jak miało to miejsce w raporcie rocznym za poprzedni rok obrotowy 2020/2021 zakończony w dniu 30 czerwca 2021 r.
Klasyfikacja instrumentów finansowych – kategorie instrumentów finansowych
| 30.06.2022 | 30.06.2021 |
AKTYWA |
|
|
|
|
|
Wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody | - | - |
|
|
|
Wyceniane w zamortyzowanym koszcie | 153 471 | 139 757 |
Pozostałe aktywa długoterminowe | 309 | 539 |
Krótkoterminowe należności handlowe i pozostałe (z wyłączeniem podatkowych i z tytułu ubezpieczeń społecznych) | 153 162 | 139 218 |
|
|
|
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 29 758 | 31 318 |
|
|
|
ZOBOWIĄZANIA |
|
|
|
|
|
Wyłączone z zakresu klasyfikacji MSSF 9 | 34 334 | 30 334 |
Długoterminowe zobowiązania z tytułu praw do użytkowania aktywów | 21 700 | 19 879 |
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu praw do użytkowania aktywów | 12 634 | 10 455 |
|
|
|
Wyceniane w zamortyzowanym koszcie | 217 777 | 135 816 |
Długoterminowe zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek | 84 | 90 |
Długoterminowe zobowiązania handlowe i pozostałe | 1 887 | 4 583 |
Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek | 49 546 | 13 027 |
Krótkoterminowe zobowiązania handlowe i pozostałe (z wyłączeniem podatkowych i z tytułu ubezpieczeń społecznych) | 166 260 | 118 116 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Wartość godziwa aktywów i zobowiązań finansowych jest równa ich wartości księgowej.
„Pozostałe aktywa długoterminowe” obejmują udziały i akcje niepodlegające konsolidacji i wycenie metodą praw własności oraz pozostałe należności długoterminowe.
Przychody, koszty, zyski lub straty dotyczące aktywów finansowych i zobowiązań finansowych
Przychody odsetkowe
| 1.07.2021 - 30.06.2022 | 1.07.2020 - 30.06.2021 |
Depozyty bankowe | 11 | 143 |
Razem | 11 | 143 |
Koszty odsetkowe
| 1.07.2021 - 30.06.2022 | 1.07.2020 - 30.06.2021 |
Kredyty bankowe | 1 947 | 1 250 |
Razem | 1 947 | 1 250 |
Zyski lub straty według kategorii instrumentów
| 1.07.2021 - 30.06.2022 | 1.07.2020 - 30.06.2021 |
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie | 1 630 | 1 465 |
Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie | 2 172 | 2 443 |
Razem | 3 802 | 3 908 |
Zyski lub straty według kategorii instrumentów uwzględniają zarówno przychody i koszty finansowe, jak i pozostałe przychody i koszty związane z instrumentami finansowym.
Straty z tytułu utraty wartości
| 1.07.2021 - 30.06.2022 | 1.07.2020 - 30.06.2021 |
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie | 438 | 69 |
Razem | 438 | 69 |
Ryzyko kredytowe
Ryzyko kredytowe oznacza ryzyko niedopełnienia przez kontrahentów zobowiązań wobec spółek Grupy, co może narazić Grupę na straty finansowe. W celu zabezpieczenia przed tym ryzykiem spółki Grupy ubezpieczają swoje wierzytelności. Ubezpieczeniu podlega cała wartość udzielonego kredytu kupieckiego, z wyjątkiem sytuacji, w której Grupa otrzymuje zabezpieczenie majątkowe na pokrycie wierzytelności. W przypadku odmowy ubezpieczenia wierzytelności od określonych kontrahentów Grupa wymaga dokonania przedpłaty. Wysokość należności jest monitorowana na bieżąco, a realizacja zamówień do klientów odbywa się w ramach limitów kredytowych. W przypadku wystąpienia należności przeterminowanych zgodnie z obowiązującymi procedurami następuje wstrzymanie sprzedaży i uruchomienie windykacji należności. Proces windykacji należności jest wspomagany przez wyspecjalizowane w tym zakresie instytucje.
Maksymalna ekspozycja kredytowa – wartości bilansowe
| 30.06.2022 | 30.06.2021 |
Należności handlowe i pozostałe należności | 153 162 | 139 218 |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 29 758 | 31 318 |
Razem | 182 920 | 170 536 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Struktura wiekowa należności handlowych i pozostałych należności
| 30.06.2022 | 30.06.2021 |
Wartość brutto |
|
|
Nieprzeterminowane | 145 268 | 120 854 |
Przeterminowane | 12 548 | 24 648 |
1-30 dni | 9 291 | 21 351 |
31-180 dni | 1 813 | - |
181-365 dni | 1 044 | - |
powyżej 1 roku | 400 | 3 297 |
Razem wartość brutto | 157 816 | 145 502 |
Odpisy aktualizujące |
|
|
Nieprzeterminowane | - | - |
Przeterminowane | (4 654) | (6 284) |
1-30 dni | (1 397) | (2 987) |
31-180 dni | (1 813) | - |
181-365 dni | (1 044) | - |
powyżej 1 roku | (400) | (3 297) |
Razem odpisy aktualizujące | (4 654) | (6 284) |
Wartość netto |
|
|
Nieprzeterminowane | 145 268 | 120 854 |
Przeterminowane | 7 894 | 18 364 |
1-30 dni | 7 894 | 18 364 |
31-180 dni | - | - |
181-365 dni | - | - |
powyżej 1 roku | - | - |
Razem wartość netto | 153 162 | 139 218 |
Zdaniem Zarządu występuje umiarkowana koncentracja ryzyka kredytowego, gdyż Grupa posiada wielu odbiorców (należności handlowe od pięciu największych wierzycieli stanowiły 39% sumy należności handlowych na dzień 30 czerwca 2022 r. i 39% na dzień 30 czerwca 2021 r.). Grupa podejmuje działania mające na celu ograniczenie ryzyka kredytowego polegające na sprawdzaniu wiarygodności odbiorców, ustalaniu limitów kredytowych, monitorowaniu sytuacji odbiorcy, uzyskiwaniu zabezpieczeń (weksle, zabezpieczenia na ruchomościach i nieruchomościach) oraz ubezpieczenia należności.
Uwzględniając powyższe ryzyko kredytowe zostało ujęte w sprawozdaniu finansowym poprzez utworzenie odpisów aktualizujących. Odpisy aktualizujące tworzone są w oparciu o oszacowanie oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia należności, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki do stworzenia takich odpisów. Oszacowanie oczekiwanych strat kredytowych zostało przeprowadzone na podstawie danych historycznych. Wpływ oszacowania oczekiwanych strat kredytowych na skonsolidowane sprawozdanie finansowe nie jest znaczący.
Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość należności została zaprezentowana w nocie 9.
Ryzyko kredytowe związane z depozytami bankowymi, instrumentami pochodnymi i innymi inwestycjami uznaje się za umiarkowane, ponieważ Grupa zawiera transakcje z podmiotami o ugruntowanej pozycji finansowej.
Ryzyko związane z płynnością
Grupa jest narażona na ryzyko utraty płynności rozumiane jako ryzyko utraty zdolności do regulowania zobowiązań w określonych terminach. Ryzyko wynika z potencjalnego ograniczenia dostępu do rynków finansowych, co może skutkować brakiem możliwości pozyskania nowego finansowania lub refinansowania swojego zadłużenia. W ocenie Zarządu wartość środków pieniężnych na dzień bilansowy, dostępne linie kredytowe (nota 15) oraz dobra kondycja finansowa Grupa powodują, że ryzyko utraty płynności należy ocenić jako nieznaczne.
Maksymalna ekspozycja na ryzyko płynności związana z zobowiązaniami z tytułu kredytów i pożyczek została zaprezentowana szczegółowo w nocie 15.
Terminy wymagalności dla zobowiązań handlowych w kwocie 113 143 tys. zł na dzień 30 czerwca 2022 r. nie przekraczają 120 dni (zobowiązania handlowe w kwocie 74 996 tys. zł wymagalne do 120 dni na dzień 30 czerwca 2021 r.). Terminy wymagalności dla pozostałych zobowiązań w kwocie 5 196 tys. zł na dzień 30 czerwca 2022 r. nie przekraczają 30 dni (zobowiązania handlowe w kwocie 3 956 tys. zł wymagalne do 30 dni na dzień 30 czerwca 2021 r.).
Ryzyko kursowe
Grupa ponosi ryzyko kursowe związane przede wszystkim z zakupami surowców, materiałów i towarów, które są dokonywane w walutach obcych.
Grupa korzysta z narzędzi zabezpieczających przed ryzykiem kursowym poprzez zawieranie krótkoterminowych kontraktów walutowych typu forward.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Na dzień 30 czerwca 2022 r. Grupa posiadała niezrealizowane kontrakty terminowe na zakup 1 600 tys. euro i 100 tys. dolarów amerykańskich. Termin realizacji tych transakcji nie przekraczał 13 lipca 2022 r. Na dzień 30 czerwca 2022 r. w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku finansowego i pozostałych całkowitych dochodów rozpoznany została zysk z wyceny tych transakcji w kwocie 90 tys. zł. Na dzień 30 czerwca 2021 r. Grupa posiadała niezrealizowane kontrakty terminowe na zakup 850 tys. euro. Termin realizacji tych transakcji nie przekraczał 15 lipca 2021 r. Na dzień 30 czerwca 2021 r. w skonsolidowanym sprawozdaniu z wyniku finansowego i pozostałych całkowitych dochodów rozpoznany została zysk z wyceny tych transakcji w kwocie 53 tys. zł.
Z uwagi na niestosowanie rachunkowości zabezpieczeń wszystkie zmiany wartości godziwej kontraktów forward są ujmowane w wyniku finansowym.
Maksymalna ekspozycja na ryzyko kursowe
Na dzień 30 czerwca 2022 r. należności (handlowe, pozostałe) w walutach obcych (nie będących walutą funkcjonalną danej jednostki) stanowiły równowartość 10 000 tys. zł, co odpowiadało 7% łącznej sumy należności. Na dzień 30 czerwca 2021 r. należności (handlowe, pozostałe) w walutach obcych (nie będących walutą funkcjonalną danej jednostki) stanowiły równowartość 3 052 tys. zł, co odpowiadało 2% łącznej sumy należności.
Na należności handlowe i pozostałe w walutach obcych (w przeliczeniu na polski złoty) na dzień 30 czerwca 2022 r. składały się następujące kwoty:
- 1 968 tys. euro (9 209 tys. zł),
- 93 tys. dolarów amerykańskich (417 tys. zł),
- 69 tys. funtów szterlingów (374 tys. zł).
Na dzień 30 czerwca 2022 r. zobowiązania handlowe i pozostałe zobowiązania w walutach obcych stanowiły równowartość 51 610 tys. zł, co odpowiadało 44% łącznej sumy zobowiązań. Na dzień 30 czerwca 2021 r. zobowiązania handlowe i pozostałe zobowiązania w walutach obcych stanowiły równowartość 35 798 tys. zł, co odpowiadało 46% łącznej sumy zobowiązań.
Na zobowiązania handlowe i pozostałe w walutach obcych (w przeliczeniu na polski złoty) na dzień 30 czerwca 2022 r. składały się następujące kwoty:
- 10 296 tys. euro (48 190 tys. zł),
- 703 tys. dolarów amerykańskich (3 153 tys. zł),
- 49 tys. funtów szterlingów (267 tys. zł).
Na dzień 30 czerwca 2022 r. i 30 czerwca 2021 r. nie występowało zadłużenie z tytułu kredytów bankowych denominowanych w walutach innych niż waluta kredytobiorcy.
Ryzyko stopy procentowej
Maksymalna ekspozycja na ryzyko stopy procentowej została przedstawiona w nocie 15. Zobowiązania Grupy są oprocentowane wg zmiennych stóp procentowych.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Analiza wrażliwości na ryzyko rynkowe
Potencjalnie możliwe zmiany w zakresie ryzyka rynkowego Spółka oszacowała następująco:
0,5% zmiana w zakresie stopy procentowej PLN (wzrost lub spadek stopy procentowej),
0,5% zmiana w zakresie stopy procentowej EUR (wzrost lub spadek stopy procentowej),
10% zmiana kursu walutowego EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN (wzrost lub spadek kursu walutowego).
Powyżej opisane wartości ustalone zostały dla okresu rocznego na podstawie stanów bilansowych na dzień 30 czerwca 2022 r.
30.06.2022 | Wartość bilansowa | Ryzyko stopy procentowej | Ryzyko walutowe | ||||||
wpływ na wynik | wpływ na kapitał | wpływ na wynik | wpływ na kapitał | ||||||
+ 50 pb w PLN | - 50 pb w PLN | + 50 pb w PLN | - 50 pb w PLN | + 10% | - 10% | + 10% | - 10% | ||
+ 50 pb w EUR | - 50 pb w EUR | + 50 pb w EUR | - 50 pb w EUR | ||||||
Należności handlowe i pozostałe aktywa | 153 471 | - | - | - | - | 1 000 | (1 000) | - | - |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 29 758 | 149 | (149) | - | - | 455 | (455) | - | - |
Wpływ na aktywa finansowe przed opodatkowaniem |
| 149 | (149) | - | - | 1 455 | (1 455) | - | - |
Podatek (19%) |
| (30) | 30 | - | - | (276) | 276 | - | - |
Wpływ na aktywa finansowe po opodatkowaniu |
| 119 | (119) | - | - | 1 179 | (1 179) | - | - |
Zobowiązania handlowe i pozostałe | 168 147 | - | - | - | - | (5 161) | 5 161 | - | - |
Kredyty i pożyczki | 49 630 | (248) | 248 | - | - | - | - | - | - |
Wpływ na zobowiązania finansowe przed opodatkowaniem |
| (248) | 248 | - | - | (5 161) | 5 161 | - | - |
Podatek (19%) |
| 12 | (12) | - | - | 981 | (981) | - | - |
Wpływ na zobowiązania finansowe po opodatkowaniu |
| (236) | 236 | - | - | (4 180) | 4 180 | - | - |
Razem wpływ netto |
| (117) | 117 | - | - | (3 001) | 3 001 | - | - |
30.06.2021 | Wartość bilansowa | Ryzyko stopy procentowej | Ryzyko walutowe | ||||||
wpływ na wynik | wpływ na kapitał | wpływ na wynik | wpływ na kapitał | ||||||
+ 50 pb w PLN | - 50 pb w PLN | + 50 pb w PLN | - 50 pb w PLN | + 10% | - 10% | + 10% | - 10% | ||
+ 50 pb w EUR | - 50 pb w EUR | + 50 pb w EUR | - 50 pb w EUR | ||||||
Należności handlowe i pozostałe aktywa | 139 757 | - | - | - | - | 305 | (305) | - | - |
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 31 318 | 157 | (157) | - | - | 183 | (183) | - | - |
Wpływ na aktywa finansowe przed opodatkowaniem |
| 157 | (157) | - | - | 488 | (488) | - | - |
Podatek (19%) |
| (30) | 30 | - | - | (93) | 93 | - | - |
Wpływ na aktywa finansowe po opodatkowaniu |
| 127 | (127) | - | - | 395 | (395) | - | - |
Zobowiązania handlowe i pozostałe | 122 699 | - | - | - | - | (3 579) | 3 579 | - | - |
Kredyty i pożyczki | 13 117 | (66) | 66 | - | - | - | - | - | - |
Wpływ na zobowiązania finansowe przed opodatkowaniem |
| (66) | 66 | - | - | (3 579) | 3 579 | - | - |
Podatek (19%) |
| 12 | (12) | - | - | 680 | (680) | - | - |
Wpływ na zobowiązania finansowe po opodatkowaniu |
| (54) | 54 | - | - | (2 899) | 2 899 | - | - |
Razem wpływ netto |
| 73 | (73) | - | - | (2 504) | 2 504 | - | - |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
| 1.07.2021 - 30.06.2022 | 1.07.2020 - 30.06.2021 |
Zmiana stanu należności |
|
|
Krótkoterminowe należności handlowe i pozostałe na początek okresu | 142 772 | 122 705 |
Krótkoterminowe należności handlowe i pozostałe aktywa obrotowe na koniec okresu | (158 303) | (142 772) |
Razem zmiana stanu należności | (15 531) | (20 067) |
|
|
|
Zmiana stanu pozostałych aktywów |
|
|
Pozostałe aktywa na początek okresu | 5 510 | 5 544 |
Pozostałe aktywa na koniec okresu | (6 644) | (5 510) |
Razem zmiana stanu pozostałych aktywów | (1 134) | 34 |
|
|
|
Zmiana stanu zapasów |
|
|
Zapasy na początek okresu | 156 089 | 175 134 |
Zapasy na koniec okresu | (238 041) | (156 089) |
Razem zmiana stanu zapasów | (81 952) | 19 045 |
|
|
|
Zmiana stanu aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
|
|
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego na początek okresu | 5 387 | 3 714 |
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego na koniec okresu | (6 773) | (5 387) |
Razem zmiana stanu aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego | (1 386) | (1 673) |
|
|
|
Zmiana stanu zobowiązań z wyjątkiem kredytów |
|
|
Długoterminowe zobowiązania handlowe i pozostałe na początek okresu | (4 583) | (7 771) |
Krótkoterminowe zobowiązania handlowe i pozostałe na początek okresu | (136 430) | (120 159) |
Zapłata zobowiązań z tytułu nabycia wartości niematerialnych | - | 2 614 |
Długoterminowe zobowiązania handlowe i pozostałe na koniec okresu | 1 887 | 4 583 |
Krótkoterminowe zobowiązania handlowe i pozostałe na koniec okresu | 183 734 | 136 430 |
Razem zmiana stanu zobowiązań z wyjątkiem kredytów | 44 608 | 15 697 |
|
|
|
Zmiana stanu rezerw |
|
|
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych na początek okresu | (532) | (332) |
Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego na początek okresu | (5 077) | (3 903) |
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych na koniec okresu | 623 | 532 |
Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego na koniec okresu | 5 347 | 5 077 |
Razem zmiana stanu rezerw | 361 | 1 374 |
|
|
|
Podatek dochodowy zapłacony |
|
|
Podatek dochodowy bieżący | (17 696) | (12 465) |
Należności z tytułu podatku dochodowego na początek okresu | 685 | 2 493 |
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego na początek okresu | (6 217) | (1 431) |
Należności z tytułu podatku dochodowego na koniec okresu | (2 230) | (685) |
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego na koniec okresu | 4 745 | 6 217 |
Razem podatek dochodowy zapłacony | (20 713) | (5 871) |
|
|
|
Nabycie aktywów trwałych |
|
|
Zwiększenia rzeczowych aktywów trwałych | (27 306) | (11 431) |
Zwiększenia wartości niematerialnych | (1 742) | (2 596) |
Zapłata zobowiązań z tytułu nabycia wartości niematerialnych | - | (2 614) |
Razem nabycie aktywów trwałych | (29 048) | (16 641) |
Jednostka bezpośrednio dominująca i kontrolująca spółkę AMBRA S.A. to Schloss Wachenheim AG, zarejestrowana w Niemczech.
Transakcje między jednostką dominującą – spółką AMBRA S.A. a jej jednostkami zależnymi zostały wyeliminowane w trakcie konsolidacji i nie wykazano ich w niniejszej nocie. Szczegółowe informacje na temat transakcji pomiędzy jednostkami konsolidowanymi w Grupie AMBRA zostały przedstawione w rocznym sprawozdaniu finansowym spółki AMBRA S.A. w notach objaśniających 4, 8, 12, 13 i 22).
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Transakcje z podmiotami powiązanymi niekonsolidowanymi w roku obrotowym 2021/2022
| Należności | Zobowiązania | Przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych, towarów i usług, gratyfikacje | Zakupy materiałów i towarów | Zakupy usług | Dywidendy otrzymane i zapłacone |
Główny akcjonariusz |
|
|
|
|
|
|
Schloss Wachenheim AG (Niemcy) | 4 | 8 297 | - | 29 782 | 647 | 14 636 |
Jednostki powiązane niekonsolidowane |
|
|
|
|
|
|
Material Einkaufskontor GmbH (Niemcy) | 108 | 14 | 644 | - | 510 | - |
Compagnie Européenne des Vins Mousseux SAS (Francja) | - | 126 | - | 560 | - | - |
Jednostki stowarzyszone |
|
|
|
|
|
|
Wine 4 You Sp. z o.o. | 1 138 | - | 6 125 | 14 | - | - |
Członkowie Zarządu AMBRA S.A. | 1 | - | - | - | - | 194 |
Transakcje z podmiotami powiązanymi niekonsolidowanymi zawierane są na warunkach rynkowych.
Kwoty nieuregulowanych płatności nie są zabezpieczone i zostaną rozliczone w środkach pieniężnych. Nie udzielono i nie otrzymano żadnych gwarancji. W roku obrotowym nie ujęto kosztów z tytułu należności wątpliwych i zagrożonych wynikających z transakcji ze stronami powiązanymi.
Transakcje z podmiotami powiązanymi niekonsolidowanymi w roku obrotowym 2020/2021
| Należności | Zobowiązania | Przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych, towarów i usług, gratyfikacje | Zakupy materiałów i towarów | Zakupy usług | Dywidendy otrzymane i zapłacone |
Główny akcjonariusz |
|
|
|
|
|
|
Schloss Wachenheim AG (Niemcy) | 1 | 4 519 | - | 18 532 | 401 | 10 785 |
Jednostki powiązane niekonsolidowane |
|
|
|
|
|
|
Material Einkaufskontor GmbH (Niemcy) | 46 | - | 368 | - | 379 | - |
Compagnie Européenne des Vins Mousseux SAS (Francja) | - | 20 | - | 204 | - | - |
Jednostki stowarzyszone |
|
|
|
|
|
|
Wine 4 You Sp. z o.o. | 1 735 | - | 5 232 | - | 7 | - |
Członkowie Zarządu AMBRA S.A. | - | - | - | - | - | 143 |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Polityka rachunkowości Zgodnie z MSSF 8 „Segmenty operacyjne” do identyfikacji i pomiaru wyników segmentów operacyjnych podlegających sprawozdawczości i ujawnieniom przyjęto podejście oparte na perspektywie kierownictwa firmy. Segment geograficzny to dający się wyodrębnić obszar jednostki gospodarczej, w ramach którego następuje dystrybucja towarów lub świadczenie usług w określonym środowisku gospodarczym, który podlega ryzykom i charakteryzuje się zwrotem z poniesionych nakładów odmiennym od tych, które są właściwe dla innych obszarów działających w różnych środowiskach gospodarczych. Grupa ustaliła podział na segmenty operacyjne zgodnie z MSSF 8. Zarządzanie Grupą odbywa się w podziale na działalność podstawową obejmującą produkcję i sprzedaż produktów alkoholowych i bezalkoholowych oraz działalność pozostałą obejmującą nieruchomości inwestycyjne znajdujące się w Rumunii niezwiązane z działalnością podstawową. Każdy z segmentów stanowi część składową Grupy osiągającą przychody i ponoszącą koszty zgodnie z MSSF 8. Grupa wyodrębnia następujące segmenty działalności: - Działalność podstawowa - Polska, - Działalność podstawowa - Czechy i Słowacja, - Działalność podstawowa - Rumunia, - Działalność pozostała - nieruchomości inwestycyjne (Rumunia). |
W porównaniu z poprzednim rokiem obrotowym nie wystąpiły zmiany w zakresie podstawy wyodrębnienia segmentów. Przychody każdego segmentu obejmują zarówno sprzedaż wewnątrz segmentu jak i sprzedaż eksportową (poza granice segmentu).
W roku obrotowym zakończonym 30 czerwca 2022 r., jak również w porównywalnym okresie ubiegłego roku, Grupa nie posiadała dostawcy, którego udział w zaopatrzeniu przekroczyłby 10%. Średni termin zapłaty zobowiązań handlowych wynosi około 60 dni.
Również żaden z odbiorców Grupy nie dokonuje zakupów o wartości przekraczającej 10% przychodów Grupy.
Poniżej przedstawione zostały dane sprawozdawcze według segmentów działalności.
Rok obrotowy 2021/2022 | Działalność podstawowa | Działalność pozostała | Eliminacje | Razem skonsolidowane | ||
Polska | Czechy i Słowacja | Rumunia | Nieruchomości inwestycyjne | |||
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych | 551 994 | 98 239 | 125 415 | - | - | 775 648 |
- w kraju siedziby | 548 968 | 97 813 | 122 114 | - | - | 768 895 |
- poza krajem siedziby | 3 026 | 426 | 3 301 | - | - | 6 753 |
Sprzedaż między segmentami | 29 436 | - | - | - | (29 436) | - |
Przychody netto ze sprzedaży | 581 430 | 98 239 | 125 415 | - | (29 436) | 775 648 |
Zużycie materiałów i koszt własny sprzedanych towarów | (350 010) | (61 394) | (68 656) | - | 29 512 | (450 548) |
Koszty marketingu, dystrybucji i prowizji | (41 555) | (8 016) | (5 384) | - | 283 | (54 672) |
Zysk brutto ze sprzedaży | 189 865 | 28 829 | 51 375 | - | 359 | 270 428 |
Pozostałe koszty działalności operacyjnej | (37 417) | (4 163) | (8 657) | (247) | 130 | (50 354) |
Wynagrodzenia i świadczenia na rzecz pracowników | (79 846) | (6 941) | (21 645) | (27) | - | (108 459) |
Amortyzacja | (21 197) | (1 429) | (1 398) | (238) |
| (24 262) |
Wynik na pozostałej działalności operacyjnej | 51 | (467) | (620) | 209 | (499) | (1 326) |
Zysk/(strata) z działalności operacyjnej | 51 456 | 15 829 | 19 055 | (303) | (10) | 86 027 |
Przychody finansowe z tytułu odsetek | 678 | - | - | - | (555) | 123 |
Pozostałe przychody finansowe | 4 104 | 106 | - | - | - | 4 210 |
Koszty finansowe z tytułu odsetek | (2 178) | (91) | (588) | (559) | 555 | (2 861) |
Pozostałe koszty finansowe | (4 686) | (242) | (23) | (51) | - | (5 002) |
Zysk/(strata) brutto | 49 374 | 15 602 | 18 444 | (913) | (10) | 82 497 |
Podatek dochodowy | (10 935) | (3 472) | (2 180) | 150 | - | (16 437) |
Udział w zyskach/(stratach) netto jednostek podporządkowanych wycenianych metodą praw własności | 258 | - | - | - | - | 258 |
Zysk/(strata) netto, w tym: | 38 697 | 12 130 | 16 264 | (763) | (10) | 66 318 |
Przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 31 812 | 12 130 | 8 320 | (428) | (10) | 51 824 |
Przypadający udziałom niekontrolującym | 6 885 | - | 7 944 | (335) | - | 14 494 |
Aktywa i zobowiązania |
|
|
|
|
|
|
Aktywa trwałe | 463 137 | 15 171 | 51 417 | 14 596 | (279 070) | 265 251 |
Aktywa obrotowe | 362 418 | 41 167 | 63 251 | 432 | (32 601) | 434 667 |
Kapitały własne | 569 468 | 28 773 | 83 434 | (221) | (261 836) | 419 618 |
Zobowiązania | 256 087 | 27 565 | 31 234 | 15 249 | (49 835) | 280 300 |
Zwiększenia aktywów trwałych | 24 301 | 6 | 4 741 | - |
|
|
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Rok obrotowy 2020/2021 | Działalność podstawowa | Działalność pozostała | Eliminacje | Razem skonsolidowane | ||
Polska | Czechy i Słowacja | Rumunia | Nieruchomości inwestycyjne | |||
Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych | 493 029 | 77 576 | 102 564 | - | - | 673 169 |
- w kraju siedziby | 490 003 | 77 150 | 99 263 | - | - | 666 416 |
- poza krajem siedziby | 3 026 | 426 | 3 301 | - | - | 6 753 |
Sprzedaż między segmentami | 23 111 | 12 | - | - | (23 123) | - |
Przychody netto ze sprzedaży | 516 140 | 77 588 | 102 564 | - | (23 123) | 673 169 |
Zużycie materiałów i koszt własny sprzedanych towarów | (303 945) | (49 892) | (58 500) | - | 23 154 | (389 183) |
Koszty marketingu, dystrybucji i prowizji | (34 585) | (5 796) | (3 462) | - | 236 | (43 607) |
Zysk brutto ze sprzedaży | 177 610 | 21 900 | 40 602 | - | 267 | 240 379 |
Pozostałe koszty działalności operacyjnej | (31 790) | (3 313) | (6 554) | (195) | 64 | (41 788) |
Wynagrodzenia i świadczenia na rzecz pracowników | (73 852) | (6 136) | (18 207) | (26) | - | (98 221) |
Amortyzacja | (20 381) | (1 388) | (1 401) | (138) | - | (23 308) |
Wynik na pozostałęj działalności operacyjnej | 631 | 257 | 219 | 35 | (318) | 824 |
Zysk/(strata) z działalności operacyjnej | 52 218 | 11 320 | 14 659 | (324) | 13 | 77 886 |
Przychody finansowe z tytułu odsetek | 458 | - | - | - | (315) | 143 |
Pozostałe przychody finansowe | 3 809 | 125 | - | 49 | (39) | 3 944 |
Koszty finansowe z tytułu odsetek | (1 315) | (66) | (560) | (343) | 343 | (1 941) |
Pozostałe koszty finansowe | (4 034) | (140) | (9) | (100) | - | (4 283) |
Zysk/(strata) brutto | 51 136 | 11 239 | 14 090 | (718) | 2 | 75 749 |
Podatek dochodowy | (11 125) | (2 469) | (1 916) | 118 | - | (15 392) |
Udział w zyskach/(stratach) netto jednostek podporządkowanych wycenianych metodą praw własności | 73 | - | - | - | - | 73 |
Zysk/(strata) netto, w tym: | 40 084 | 8 770 | 12 174 | (600) | 2 | 60 430 |
Przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 30 961 | 8 770 | 6 226 | (335) | 2 | 45 624 |
Przypadający udziałom niekontrolującym | 9 123 | - | 5 948 | (265) | - | 14 806 |
Aktywa i zobowiązania |
|
|
|
|
|
|
Aktywa trwałe | 376 795 | 9 841 | 47 132 | 13 164 | (204 046) | 242 886 |
Aktywa obrotowe | 295 590 | 30 655 | 45 498 | 202 | (36 110) | 335 835 |
Kapitały własne | 499 500 | 22 690 | 67 673 | 1 331 | (208 763) | 382 431 |
Zobowiązania | 172 885 | 17 806 | 24 957 | 12 035 | (31 393) | 196 290 |
Zwiększenia aktywów trwałych | 19 744 | 387 | 1 498 | - |
|
|
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
W związku z przepisami § 79 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz. U. z dnia 20 kwietnia 2018 r., poz. 757) Grupa nie przekazała raportu kwartalnego za czwarty kwartał roku obrotowego 2021/2022.
Poniżej zaprezentowane zostały wybrane dane skonsolidowanego sprawozdania z wyniku finansowego i pozostałych całkowitych dochodów za czwarty kwartał roku obrotowego 2021/2022 i dane porównawcze za czwarty kwartał poprzedniego roku obrotowego 2020/2021.
1.04.2022 - 30.06.2022 | 1.04.2021 - 30.06.2021 | |
4 kwartał 2021/2022 | 4 kwartał 2020/2021 | |
Przychody netto ze sprzedaży | 179 544 | 153 084 |
Zużycie materiałów i koszt własny sprzedanych towarów | (105 150) | (85 104) |
Koszty marketingu, dystrybucji i prowizji | (14 288) | (11 095) |
Zysk brutto ze sprzedaży | 60 106 | 56 885 |
Pozostałe koszty działalności operacyjnej | (14 567) | (10 570) |
Wynagrodzenia i świadczenia na rzecz pracowników | (28 637) | (26 690) |
Amortyzacja | (6 316) | (6 210) |
Wynik na pozostałej działalności operacyjnej | 78 | (381) |
EBIT | 10 664 | 13 034 |
Przychody finansowe z tytułu odsetek | 71 | 142 |
Koszty finansowe z tytułu odsetek | (1 044) | (600) |
Pozostałe przychody finansowe | 605 | 1 585 |
Pozostałe koszty finansowe | (975) | (1 201) |
Zysk brutto | 9 321 | 12 960 |
Podatek dochodowy razem | (2 171) | (2 901) |
Udział w zyskach netto jednostek podporządkowanych wycenianych metodą praw własności | 258 | 73 |
Zysk netto z działalności kontynuowanej | 7 408 | 10 132 |
Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 6 608 | 8 376 |
Udziały niekontrolujące | 800 | 1 756 |
Zobowiązania warunkowe
30.06.2022 | 30.06.2021 | |
Gwarancje podatkowe i celne | 2 525 | 9 230 |
Weksle | 2 405 | 2 205 |
Pozostałe gwarancje i zabezpieczenia | 2 950 | - |
7 880 | 11 435 |
Na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego prawdopodobieństwo wypływu środków z tytułu wypełnienia obowiązków dotyczących zobowiązań warunkowych z tytułu gwarancji szacowane jest jako niskie.
Na dzień 30 czerwca 2022 r. nie występowały należności warunkowe.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Jednostka dominująca
Zarząd | Wynagrodzenia i świadczenia należne i wypłacone za 2021/2022 r. (tys. zł) | Wynagrodzenie zmienne za 2020/2021 r. (tys. zł) | Należne, w tym szacowane wynagrodzenie zmienne za 2021/2022 r. (tys. zł) |
Robert Ogór - prezes | 1 001 | 1 027 | 1 892 |
Piotr Kaźmierczak - wiceprezes | 726 | 684 | 1 261 |
Grzegorz Nowak - wiceprezes | 730 | 684 | 1 068 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Rada Nadzorcza |
|
| Wynagrodzenia wypłacone w 2021/2022 r. (tys. zł) |
Oliver Gloden - przewodniczący |
|
| 36,0 |
Boris Schlimbach - wiceprzewodniczący |
|
| 36,0 |
Nick Reh - członek |
|
| 36,0 |
Patrycja Piątek - niezależna członkini |
|
| 72,0 |
Horst Hillesheim - członek* |
|
| 28,5 |
Monika Schulze - niezależna członkini |
|
| 72,0 |
*pełnił funkcję członka RN do 31 lipca 2021 r.
Jednostki zależne
Zarządy: 10 952 tys. zł
Rady nadzorcze: 142 tys. zł
W stosunku do wynagrodzeń personelu kierowniczego nie występują świadczenia należne za okres po zakończeniu zatrudnienia, świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy oraz płatności na bazie akcji.
30.06.2022 | 30.06.2021 | |
Pracownicy na stanowiskach nierobotniczych |
| |
- jednostka dominująca | 77 | 83 |
- jednostki zależne | 597 | 605 |
Pracownicy na stanowiskach robotniczych |
| |
- jednostka dominująca | 127 | 122 |
- jednostki zależne | 89 | 90 |
890 | 900 |
Nie wystąpiły.
Zarząd AMBRA S.A.
(podpisano elektronicznie) Robert Ogór Prezes Zarządu | (podpisano elektronicznie) Grzegorz Nowak Wiceprezes Zarządu | (podpisano elektronicznie) Piotr Kaźmierczak Wiceprezes Zarządu |
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy AMBRA
za rok obrotowy 2021/2022
Osoba odpowiedzialna za sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego
(podpisano elektronicznie) Katarzyna Koszarna Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej i Zrównoważonego Rozwoju |
Osoba odpowiedzialna za prowadzenie ksiąg rachunkowych AMBRA S.A.
(podpisano elektronicznie) Marek Pawłowski Główny Księgowy |
Warszawa, dnia 13 września 2022 roku