GRUPA KAPITAŁOWA
SKONSOLIDOWANE
SPRAWOZDANIE FINANSOWE
ZA 2022 ROK
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera:
1. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
2. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z całkowitych dochodów
3. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
4. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
5.1. Informacje o Grupie Kapitałowej BEST S.A. i podmiotach podlegających konsolidacji
5.2. Władze podmiotów z Grupy BEST podlegających konsolidacji
5.4. Zmiana zasad rachunkowości i korekta błędu
5.5. Wykaz najważniejszych zdarzeń dotyczących Grupy mających miejsce w 2022 roku
5.6. Podział aktywów i zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe
5.7. Inwestycje w wierzytelności nabyte
5.8. Inwestycje kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody
5.9. Nieruchomości inwestycyjne
5.10. Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek, obligacji, leasingu
5.10.1. Uzgodnienie stanu zadłużenia
5.10.2. Zobowiązania z tytułu emisji obligacji
5.10.3. Zobowiązania z tytułu kredytów bankowych
5.10.4. Zobowiązania z tytułu pożyczek
5.10.5. Zobowiązania z tytułu leasingu
5.11. Zobowiązania wobec uczestników konsolidowanych funduszy
5.12. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
5.13. Pochodne instrumenty finansowe
5.14. Ustanowione zabezpieczenia na majątku Grupy
5.15. Kapitał własny i zarządzanie jego wielkością
5.15.1. Składniki kapitału akcyjnego i Akcjonariat BEST
5.15.3. Pozostałe kapitały rezerwowe
5.17.1. Aktywa i rezerwy z tytułu podatku odroczonego
5.18. Rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne
5.18.1. Rzeczowe aktywa trwałe
5.18.2. Wartości niematerialne
5.20. Pozostałe zobowiązania warunkowe
5.21. Noty objaśniające do sprawozdania z całkowitych dochodów
5.21.2. Koszty działalności operacyjnej
5.21.5. Zysk przypadający na jedną akcję
5.22. Noty objaśniające do sprawozdania z przepływów pieniężnych
5.22.1. Zmiana stanu zobowiązań
5.22.2. Pozostałe pozycje netto
5.22.3. Zapłacone prowizje i odsetki od zobowiązań finansowych
5.24.1. Instrumenty finansowe według kategorii (wartości bilansowe)
5.24.3. Wartość godziwa instrumentów finansowych
5.25. Analiza ryzyka finansowego
5.26. Transakcje z podmiotami powiązanymi
5.26.1. Informacje o wynagrodzeniach członków Zarządu i Rady Nadzorczej BEST
5.27. Wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych
5.28. Informacje dotyczące wypłaconej (lub zadeklarowanej) dywidendy
5.29. Istotne zdarzenia po dniu bilansowym
sporządzone na dzień 31 grudnia 2022 roku
(w tys. zł)
|
AKTYWA |
Nota |
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
przekształcone |
|
|
|
|
|
|
|
Środki pieniężne |
|
|
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
|
|
|
|
|
Pozostałe należności |
|
|
|
|
|
Wierzytelności nabyte |
5.7 |
|
|
|
|
Nieruchomości inwestycyjne |
5.9 |
|
|
|
|
Inwestycje kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody |
5.8 |
|
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
5.18.1 |
|
|
|
|
Wartości niematerialne |
5.18.2 |
|
|
|
|
Wartość firmy |
|
|
|
|
|
Pozostałe aktywa |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Suma aktywów |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PASYWA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania: |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
5.12 |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek, obligacji i leasingu |
5.10 |
|
|
|
|
Pochodne instrumenty finansowe |
5.13 |
|
|
|
|
Zobowiązania wobec uczestników konsolidowanych funduszy |
5.11 |
|
|
|
|
Rezerwy na świadczenia pracownicze |
|
|
|
|
|
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego |
5.17.1 |
|
|
|
|
Pozostałe rezerwy |
5.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał własny przypisany Akcjonariuszom BEST: |
|
|
|
|
|
Kapitał akcyjny |
5.15.1 |
|
|
|
|
Akcje własne |
5.15.2 |
- |
|
( |
|
Kapitał z emisji akcji powyżej wartości nominalnej |
|
- |
|
|
|
Pozostałe kapitały rezerwowe |
5.15.3 |
|
|
|
|
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych |
|
|
|
|
|
Zyski zatrzymane |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał własny przypisany udziałom niesprawującym kontroli |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał własny razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Suma pasywów |
|
|
|
|
za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2022 roku (wariant porównawczy)
(w tys. zł)
|
|
|
01.01.2022 |
|
01.01.2021 |
|
|
Nota |
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
przekształcone |
|
|
|
|
|
|
|
Przychody z działalności operacyjnej uwzględniające wynik na oczekiwanych stratach kredytowych: |
5.21.1 |
|
|
|
|
Przychody odsetkowe od wierzytelności obliczone przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej |
|
|
|
|
|
Udział w wyniku jednostek stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności |
|
- |
|
|
|
Pozostałe przychody z działalności operacyjnej |
|
|
|
|
|
Wynik na oczekiwanych stratach kredytowych z pakietów wierzytelności |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Koszty działalności operacyjnej: |
5.21.2 |
|
|
|
|
Wynagrodzenia i świadczenia na rzecz pracowników |
|
|
|
|
|
Amortyzacja |
|
|
|
|
|
Usługi obce |
|
|
|
|
|
Podatki i opłaty |
|
|
|
|
|
Odpis aktualizujący wartość inwestycji pośrednich w wierzytelności - Kredyt Inkaso |
|
- |
|
|
|
Pozostałe koszty operacyjne |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk na działalności operacyjnej |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Przychody finansowe |
5.21.3 |
|
|
|
|
Koszty finansowe |
5.21.4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk przed opodatkowaniem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Podatek dochodowy |
5.17.2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk netto, w tym przypisany: |
|
|
|
|
|
Akcjonariuszom BEST |
|
|
|
|
|
Udziałom niesprawującym kontroli |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody netto |
|
|
|
|
|
Zmiana wyceny inwestycji kapitałowych |
|
|
|
- |
|
Udział w innych całkowitych dochodach jednostek stowarzyszonych, który może być przeniesiony do wyniku |
|
- |
|
|
|
Przeniesienie do rachunku wyników innych całkowitych dochodów jednostki stowarzyszonej |
|
- |
|
|
|
Pozostałe składniki całkowitych dochodów netto |
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Całkowite dochody netto, w tym przypisane: |
|
|
|
|
|
Akcjonariuszom BEST |
|
|
|
|
|
Udziałom niesprawującym kontroli |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk na jedną akcję z działalności kontynuowanej: |
|
|
|
|
|
Zwykły |
5.21.5 |
|
|
|
|
Rozwodniony |
5.21.5 |
|
|
|
za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2022 roku
(w tys. zł)
|
|
|
01.01.2022 |
|
01.01.2021 |
|
|
PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ |
Nota |
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
przekształcone |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk przed opodatkowaniem |
|
|
|
|
|
|
Korekty o pozycje: |
|
( |
|
|
|
|
Amortyzacja |
|
|
|
|
|
|
(Zyski)/straty z tytułu różnic kursowych |
|
( |
|
( |
|
|
Odsetki od zobowiązań finansowych |
|
|
|
|
|
|
Wycena instrumentów pochodnych |
|
( |
|
|
|
|
Wynik na działalności inwestycyjnej |
|
|
|
|
|
|
Zmiana stanu należności |
|
( |
|
|
|
|
Zmiana stanu zobowiązań |
5.22.1 |
( |
|
|
|
|
Zmiana stanu rezerw oraz pozostałych aktywów |
|
|
|
|
|
|
Zmiana stanu wierzytelności |
|
( |
|
( |
|
|
Zmiana stanu inwestycji w jednostkę stowarzyszoną |
|
- |
|
|
|
|
Wycena zobowiązań wobec uczestników konsolidowanych funduszy |
|
|
|
|
|
|
Wycena programów motywacyjnych |
|
|
|
- |
|
|
Pozostałe pozycje netto |
5.22.2 |
|
|
( |
|
|
Zapłacony podatek dochodowy |
|
( |
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wpływy ze sprzedaży wartości niematerialnych i rzeczowych aktywów trwałych |
|
|
|
|
|
|
Wpływy ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych |
|
|
|
- |
|
|
Nabycie wartości niematerialnych i rzeczowych aktywów trwałych |
|
( |
|
( |
|
|
Pozostałe pozycje netto |
|
( |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
|
( |
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wpływy z emisji obligacji |
5.10.1 |
|
|
|
|
|
Wpływy z tytułu rozliczenia programu motywacyjnego realizowanego w formie warrantów |
|
- |
|
|
|
|
Skup akcji własnych |
|
( |
|
( |
|
|
Wpływy z tytułu zaciągniętych pożyczek i kredytów bankowych |
5.10.1 |
|
|
|
|
|
Wykup dłużnych papierów wartościowych |
5.10.1 |
( |
|
( |
|
|
Spłata pożyczek i kredytów bankowych |
5.10.1 |
( |
|
( |
|
|
Zapłacone prowizje i odsetki od zobowiązań finansowych |
5.22.3, 5.10.1 |
( |
|
( |
|
|
Płatności z tytułu leasingu |
5.10.1 |
( |
|
( |
|
|
Wypłaty na rzecz uczestników konsolidowanych funduszy |
|
( |
|
( |
|
|
Wypłaty na rzecz udziałów niesprawujących kontroli |
|
( |
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Środki pieniężne netto z działalności finansowej |
|
( |
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Przepływy pieniężne netto |
|
|
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych |
|
|
|
( |
|
|
Środki pieniężne na początek okresu |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Środki pieniężne na koniec okresu |
|
|
|
|
|
za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2022 roku
(w tys. zł)
|
|
Nota |
Kapitał akcyjny |
Akcje własne |
Kapitał z emisji akcji powyżej wartości nominalnej |
Pozostałe kapitały rezerwowe |
Różnice kursowe z przelicz. jedn. zagranicznych |
Zyski zatrzymane |
Kapitał własny przypisany akcjonariuszom BEST |
Udziały niekontrolujące |
Kapitał własny razem |
|||||||||||
|
Kapitał własny na dzień 01.01.2022 (przekształcone) |
|
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
|
Całkowite dochody ogółem za okres sprawozdawczy: |
|
- |
- |
- |
|
( |
|
|
|
|
|||||||||||
|
Wynik finansowy bieżącego okresu |
|
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
|||||||||||
|
Pozostałe całkowite dochody netto |
|
- |
- |
- |
|
( |
- |
|
|
|
|||||||||||
|
Pokrycie straty BEST SA za 2021 rok |
|
- |
- |
( |
- |
- |
|
- |
- |
- |
|||||||||||
|
Dywidendy i udziały w zyskach |
|
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
( |
( |
|||||||||||
|
Wycena programów motywacyjnych |
|
- |
- |
- |
|
- |
- |
|
- |
|
|||||||||||
|
Rozliczenie skupu akcji własnych |
5.15.2 |
( |
|
- |
- |
- |
( |
( |
- |
( |
|||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
|
Kapitał własny na dzień 31.12.2022 |
|
|
- |
- |
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
|
Kapitał własny na dzień 01.01.2021 |
|
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
|
Całkowite dochody ogółem za okres sprawozdawczy: |
|
- |
- |
- |
|
( |
|
|
|
|
|||||||||||
|
Wynik finansowy bieżącego okresu |
|
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
|||||||||||
|
Pozostałe całkowite dochody netto |
|
- |
- |
- |
|
( |
- |
|
( |
|
|||||||||||
|
Dywidendy i udziały w zyskach |
|
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
( |
( |
|||||||||||
|
Rozliczenie programów motywacyjnych |
|
- |
- |
- |
|
- |
- |
|
- |
|
|||||||||||
|
Skup akcji własnych |
5.15.2 |
- |
( |
- |
- |
- |
- |
( |
- |
( |
|||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
|
Kapitał własny na dzień 31.12.2021 (przekształcone) |
|
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
do skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2022 rok
Grupę Kapitałową BEST S.A. („Grupa”) tworzy jednostka dominująca najwyższego szczebla - BEST
Dane jednostki dominującej:
Nazwa:
Siedziba:
NIP: 585-00-11-412
Nr KRS: 0000017158
Kraj siedziby:
Kraj rejestracji:
|
Nazwa |
Charakter powiązania |
Siedziba |
Podstawowy przedmiot działalności |
|
BEST TFI S.A. („Towarzystwo”) |
zależny |
Gdynia, Polska |
tworzenie i zarządzanie funduszami inwestycyjnymi (Towarzystwo zarządza obecnie BEST I NSFIZ, BEST II NSFIZ, BEST III NSFIZ, BEST IV NSFIZ oraz FIZAN) |
|
BEST Capital FIZAN („FIZAN”) |
zależny |
Gdynia, Polska |
lokowanie środków pieniężnych w określone w statucie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego oraz inne prawa majątkowe, w tym wierzytelności |
|
BEST I NSFIZ |
zależny |
Gdynia, Polska |
lokowanie środków pieniężnych w pakiety sekurytyzowanych wierzytelności |
|
BEST II NSFIZ |
zależny |
Gdynia, Polska |
lokowanie środków pieniężnych w pakiety sekurytyzowanych wierzytelności |
|
BEST III NSFIZ |
zależny |
Gdynia, Polska |
lokowanie środków pieniężnych w pakiety sekurytyzowanych wierzytelności |
|
BEST IV NSFIZ |
zależny |
Gdynia, Polska |
lokowanie środków pieniężnych w pakiety sekurytyzowanych wierzytelności |
|
BEST Capital Italy S.r.l. („BEST Capital Italy”) |
zależny |
Mediolan, Włochy |
inwestowanie w wierzytelności |
|
BEST Italia S.r.l. („BEST Italia”) |
zależny |
Mediolan, Włochy |
działalność windykacyjna |
|
Kancelaria Radcy Prawnego Rybszleger sp. k. („Kancelaria”) |
zależny |
Gdynia, Polska |
usługi prawne |
W 2022 roku miały miejsce następujące wydarzenia:
1) BEST IV NSFIZ wykupił i dokonał umorzenia części certyfikatów inwestycyjnych objętych przez Towarzystwo o łącznej wartości 1,3 mln zł, których cena nabycia wynosiła 1 mln zł, oraz wyemitował certyfikaty o wartości 35 mln zł, które zostały objęte przez FIZAN. W związku z powyższym w 2022 r. udział bezpośredni FIZAN w tym funduszu wzrósł z 80,04 % do 85,06%, a udział Towarzystwa spadł z 19,96% do 14,94%.
2) FIZAN wykupił i dokonał umorzenia certyfikatów inwestycyjnych objętych przez BEST o łącznej wartości 15,8 mln zł, których cena nabycia wynosiła 5,3 mln zł. W związku z powyższym udział bezpośredni BEST w tym funduszu spadł z 99,37% na koniec 2021 roku do 99,36% na koniec 2022 roku, a udział Towarzystwa wzrósł z 0,63% do 0,64%.
Poniżej prezentujemy strukturę kapitałową naszej Grupy na dzień 31 grudnia 2022 roku.
W dniu 8 kwietnia 2022 r. Rada Nadzorcza BEST S.A. powołała Macieja Bardana w skład Zarządu powierzając mu pełnienie funkcji Członka Zarządu. W związku z tym, na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania skład Zarządu BEST S.A. jest następujący:
|
Krzysztof Borusowski |
Prezes Zarządu |
|
Marek Kucner |
Wiceprezes Zarządu |
|
Maciej Bardan |
Członek Zarządu |
W 2022 roku skład Rady Nadzorczej nie uległ zmianie i na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania jest następujący:
|
Leszek Pawłowicz |
Przewodniczący Rady Nadzorczej |
|
Hubert Janiszewski |
Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej |
|
Dariusz Filar |
Członek Rady Nadzorczej |
|
Mirosław Gronicki |
Członek Rady Nadzorczej |
|
Wacław Nitka |
Członek Rady Nadzorczej |
|
Maciej Matusiak |
Członek Rady Nadzorczej |
BEST TFI S.A. i fundusze inwestycyjne
W 2022 roku skład Zarządu BEST TFI S.A. nie uległ zmianie i na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania jest następujący:
|
Jarosław Galiński |
Członek Zarządu |
|
Jarosław Zachmielewski |
Członek Zarządu |
W dniu 29 czerwca 2022 roku ZWZA BEST TFI S.A. powołało na członka Rady Nadzorczej Panią Paulinę Strugała ze skutkiem od 30 czerwca 2022 roku. W dniu 29 czerwca 2022 roku wygasł mandat Pana Piotra Urbańczyka. Wobec powyższego na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania skład Rady Nadzorczej Towarzystwa jest następujący:
|
Mirosława Szakun |
Przewodniczący Rady Nadzorczej |
|
Paulina Strugała |
Członek Rady Nadzorczej |
|
Christian Senye |
Członek Rady Nadzorczej |
W 2022 roku nie zaszły żadne zmiany dotyczące podmiotu zarządzającego naszymi funduszami. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania Towarzystwo zarządza wszystkimi funduszami inwestycyjnymi z Grupy BEST: BEST I NSFIZ, BEST II NSFIZ, BEST III NSFIZ, BEST IV NSFIZ i BEST Capital FIZAN.
Pozostałe podmioty
W 2022 roku skład rady dyrektorów BEST Capital Italy nie uległ zmianie i jest następujący:
|
Lucio Ranaudo |
Dyrektor |
|
Mariusz Kloska |
Dyrektor |
W 2022 roku skład zarządu BEST Italia nie uległ zmianie i na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania jest następujący:
|
Lucio Ranaudo |
Prezes Zarządu |
|
Mariusz Kloska |
Członek Zarządu |
|
Michał Leśniewski |
Członek Zarządu |
Komplementariuszem odpowiedzialnym za prowadzenie spraw Kancelarii pozostaje mec. Urszula Rybszleger.
|
nazwa podmiotu |
zasady sporządzania sprawozdań jednostkowych |
zasady sporządzania sprawozdań do konsolidacji |
|
|
|
|
|
BEST, Towarzystwo |
zgodnie z MSSF UE |
bez przekształcania danych |
|
|
|
|
|
Kancelaria |
zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości |
dla potrzeb konsolidacji przekształcane zgodnie z MSSF UE |
|
|
|
|
|
BEST I NSFIZ, BEST II NSFIZ, BEST III NSFIZ, BEST IV NSFIZ, BEST Capital FIZAN |
zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości oraz rozporządzeniem MF z dnia 24 grudnia 2007 roku w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości funduszy inwestycyjnych |
dla potrzeb konsolidacji przekształcane zgodnie z MSSF UE
|
|
|
|
|
|
BEST Capital Italy, BEST Italia |
zgodnie z prawem włoskim |
dla potrzeb konsolidacji przekształcane zgodnie z MSSF UE i przeliczane z EUR na walutę prezentacji Grupy |
- pozycje aktywów i zobowiązań - po średnim kursie NBP na dzień bilansowy;
- pozycje sprawozdania z całkowitych dochodów i sprawozdania z przepływów pieniężnych - po kursie stanowiącym średnią arytmetyczną kursów ustalonych przez NBP na ostatni dzień każdego miesiąca danego okresu sprawozdawczego.
Różnice z przeliczenia sprawozdań jednostek zagranicznych ujmuje się w pozostałych składnikach całkowitych dochodów, które mogą być w przyszłości przeniesione do wyniku.
Różnice kursowe z tytułu wyceny pozycji pieniężnych (dotyczące transakcji ze spółkami włoskimi) po kursach innych, niż te po których zostały one rozliczone na moment początkowego ujęcia, ujmuje się w wyniku finansowym okresu w którym powstają. Zgodnie z warunkami zawartych umów nie stanowią one inwestycji netto w jednostki zagraniczne.
Zmiany MSSF UE obowiązujące Spółkę
Następujące zmiany do MSSF są obowiązujące Grupę od 1 stycznia 2022 roku:
Zmiany do MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” – przychody uzyskiwane przed przyjęciem składnika aktywów trwałych do użytkowania,
MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe” – doprecyzowanie kosztu wykonania umowy rodzącej obciążenie,
Zmiany do MSSF 3 „Połączenia jednostek gospodarczych” – dostosowanie do założeń koncepcyjnych z 2018 roku,
Zmiany wynikające z przeglądu MSSF 2018-2020 dokonane w ramach procedury wprowadzenia dorocznych poprawek do MSSF ukierunkowane głównie na rozwiązywanie niezgodności i uściślenie słownictwa.
Przyjęcie powyższych zmian do MSSF UE nie miało istotnego wpływu na politykę rachunkowości Grupy BEST.
Zmiany MSSF UE wydane i zatwierdzone do stosowania w UE, które jeszcze nie weszły w życie
Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania zostały zatwierdzone następujące zmiany w MSSF do stosowania w UE, które jeszcze nie weszły w życie:
MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”, w tym Zmiany do MSSF 17 – wycena zobowiązań ubezpieczeniowych (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie),
Zmiany do MSR 1 i Stanowiska Praktycznego 2: Ujawnianie informacji dotyczących zasad (polityki) rachunkowości (mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie),
Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” – definicja wartości szacunkowych (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie),
Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” - obowiązek ujmowania podatku odroczonego od transakcji, które w momencie początkowego ujęcia powodują powstanie jednakowych różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu i odliczeniu (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie),
Zmiany do MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: Pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – Informacje porównawcze (mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie).
Zmiany MSSF niezatwierdzone do stosowania w UE
Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania nie zostały jeszcze zatwierdzone do stosowania w UE następujące nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości:
Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” – klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe oraz długoterminowe, podział zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe – odroczenie daty wejścia w życie oraz zobowiązania długoterminowe zawierające klauzule umowne (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub po tej dacie),
Zmiany do MSSF 16 „Leasing” – zobowiązanie leasingowe w transakcjach sprzedaży i leasingu zwrotnego (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 roku lub po tej dacie)
MSSF 14 „Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe” – zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej proces zatwierdzania standardu w wersji wstępnej nie zostanie zainicjowany przed ukazaniem się standardu w wersji ostatecznej (mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2016 roku lub po tej dacie),
Zmiany do MSSF 10 i MSR 28 - transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem - termin wejścia w życie został odroczony przez RMSR na czas nieokreślony.
Grupa ma zamiar zastosować powyższe zmiany dla okresów, dla których będą obowiązujące po raz pierwszy. Obecnie analizujemy ich wpływ na nasze przyszłe sprawozdania finansowe, jednak na moment obecny nie identyfikujemy istotnych zmian w związku z ich implementacją.
|
Tytuł |
Nota |
|
Wierzytelności nabyte |
5.7 |
|
Inwestycje kapitałow wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody |
5.8 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
5.10.5 |
|
Zobowiązania wobec uczestników konsolidowanych funduszy |
5.11 |
|
Programy motywacyjne rozliczane w formie akcji |
5.16 |
|
Aktywa i rezerwy z tytułu podatku odroczonego |
5.17.1 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
5.18.1 |
|
Wartości niematerialne |
5.18.2 |
|
Pozostałe rezerwy |
5.19 |
W opinii Zarządu BEST nie istnieją czynniki mogące zagrozić kontynuacji naszej działalności w perspektywie co najmniej 12 miesięcy od dnia bilansowego, wobec czego niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności. Założenie to zostało dokonane w szczególności przy uwzględnieniu możliwości prowadzenia działalności w obliczu trwającej wojny na Ukrainie.
Na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego nie identyfikujemy bezpośredniego wpływu tej sytuacji na działalność oraz sytuację finansową i operacyjną Grupy. Żaden z podmiotów należących do naszej Grupy Kapitałowej nie prowadzi działalności na terytorium Ukrainy, Rosji lub Białorusi oraz nie identyfikuje partnerów biznesowych, dla których ta sytuacja miałaby istotny wpływ.
Zdajemy sobie natomiast sprawę, że trwająca wojna może mieć wpływ na nastroje i skłonność do podejmowania nowych inwestycji przez uczestników rynku kapitałowego, w tym inwestorów, do których kierujemy emisje naszych obligacji.
Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania, biorąc pod uwagę również bieżącą sytuację ekonomiczną i zapowiadane zmiany prawne, nie identyfikujemy innych przesłanek, które mogłyby zagrozić kontynuacji działalności, w tym mogących świadczyć o braku zdolności Grupy do terminowego regulowania zobowiązań.
Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
Walutą funkcjonalną poszczególnych jednostek Grupy jest waluta podstawowego środowiska gospodarczego w którym działają, czyli w szczególności waluta, w której dana jednostka generuje oraz wydatkuje środki pieniężne. Wobec powyższego walutą funkcjonalną poszczególnych jednostek jest:
EUR – dla jednostek zależnych BEST Capital Italy i BEST Italia (działających we Włoszech),
PLN – dla pozostałych jednostek Grupy (działających w Polsce).
Po utracie znaczącego wpływu inwestycja w Kredyt Inkaso S.A. („Kredyt Inkaso”) wyceniana jest zgodnie z wartością godziwą. W 2022 roku Zarząd Spółki zweryfikował pierwotne oszacowanie wartości godziwej dokonane na dzień 31 grudnia 2021 roku. W wyniku powyższego uzyskał wycenę na poziomie 21 936 tys. zł i uznał, iż wartość ta stanowi wartość godziwą inwestycji w Kredyt Inkaso na dzień utraty znaczącego wpływu, tj. na dzień 31 grudnia 2021 roku. Biorąc pod uwagę fakt, iż inwestycja w akcje Kredyt Inkaso traktowana jest jako instrument kapitałowy nieprzeznaczony do obrotu, Zarząd zdecydował również o korekcie pierwotnie dokonanej klasyfikacji tak, aby prezentować zmiany wartości godziwej tego instrumentu w pozostałych całkowitych dochodach.
Powyżej opisane zmiany zostały dokonane w trybie, o którym mowa w paragrafie 42 Międzynarodowego Standardu Rachunkowości nr 8, tj. poprzez przekształcenie danych porównawczych. Wpływ dokonanych zmian na dane porównawcze przedstawiają poniższe tabele.
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej:
|
|
|
31.12.2021 |
|
|
|
31.12.2021 |
|
|
|
(zbadane) |
|
korekta |
|
(przekształcone) |
|
AKTYWA |
|
|
|
|
|
|
|
Inwestycje kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody |
|
- |
|
21 936 |
|
21 936 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Suma aktywów |
|
1 151 642 |
|
21 936 |
|
1 173 578 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PASYWA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał własny przypisany Akcjonariuszom BEST: |
|
526 987 |
|
21 936 |
|
548 923 |
|
Zyski zatrzymane |
|
448 188 |
|
21 936 |
|
470 124 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał własny razem |
|
527 149 |
|
21 936 |
|
549 085 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Suma pasywów |
|
1 151 642 |
|
21 936 |
|
1 173 578 |
Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów:
|
|
|
01.01.2021 |
|
|
|
01.01.2021 |
|
|
|
31.12.2021 |
|
|
|
31.12.2021 |
|
|
|
(zbadane) |
|
korekta |
|
(przekształcone) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Koszty działalności operacyjnej |
|
262 333 |
|
(21 936) |
|
240 397 |
|
Odpis aktualizujący wartość inwestycji pośrednich w wierzytelności - Kredyt Inkaso |
|
64 202 |
|
(21 936) |
|
42 266 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk na działalności operacyjnej |
|
76 733 |
|
21 936 |
|
98 669 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk przed opodatkowaniem |
|
32 780 |
|
21 936 |
|
54 716 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk netto, w tym przypisany: |
|
28 041 |
|
21 936 |
|
49 977 |
|
Akcjonariuszom BEST |
|
27 371 |
|
21 936 |
|
49 307 |
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych:
|
|
|
01.01.2021 |
|
|
|
01.01.2021 |
|
|
|
31.12.2021 |
|
|
|
31.12.2021 |
|
|
|
(zbadane) |
|
korekta |
|
(przekształcone) |
|
PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk przed opodatkowaniem |
|
32 780 |
|
21 936 |
|
54 716 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Korekty o pozycje: |
|
81 385 |
|
(21 936) |
|
59 449 |
|
Zmiana stanu inwestycji w jednostkę stowarzyszoną |
|
55 640 |
|
(21 936) |
|
33 704 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej |
|
114 165 |
|
- |
|
114 165 |
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym:
| Zyski
zatrzymane |
Kapitał własny
przypisany akcjonariuszom BEST |
Kapitał
własny razem |
|
| (zbadane) | |||
| Kapitał własny na dzień 01.01.2021 | 420 817 | 504 864 | 505 064 |
| Całkowite dochody ogółem za okres sprawozdawczy: | 27 371 | 27 371 | 28 041 |
| Wynik finansowy bieżącego okresu | 27 371 | 27 371 | 28 041 |
| Kapitał własny na dzień 31.12.2021 | 448 188 | 526 987 | 527 149 |
| korekta | |||
| Całkowite dochody ogółem za okres sprawozdawczy: | 21 936 | 21 936 | 21 936 |
| Wynik finansowy bieżącego okresu | 21 936 | 21 936 | 21 936 |
| Kapitał własny na dzień 31.12.2021 | 21 936 | 21 936 | 21 936 |
| (przekształcone) | |||
| Całkowite dochody ogółem za okres sprawozdawczy: | 49 307 | 53 658 | 54 327 |
| Wynik finansowy bieżącego okresu | 49 307 | 49 307 | 49 977 |
| Kapitał własny na dzień 31.12.2021 | 470 124 | 548 923 | 549 085 |
W skutek powyższego zmianie uległy również dane porównawcze zawarte w notach: 5.8 Inwestycje kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, 5.15 Kapitał własny, 5.17 Opodatkowanie, 5.21.2 Koszty działalności operacyjnej, 5.21.5 Zysk przypadający na jedną akcję.
Do najważniejszych zdarzeń w roku 2022 roku należały:
● osiągnięcie najwyższego w historii poziomu spłat z portfeli wierzytelności w kwocie 419,6 mln zł oraz nabycie nowych portfeli wierzytelności o wartości nominalnej 522,4 mln zł
więcej na ten temat w nocie 5.7
● zwiększenie limitu współpracy kredytowej o 150 mln zł
więcej na ten temat w nocie 5.10.3
● wykup obligacji, spłata kredytów oraz innych zobowiązań finansowych w łącznej kwocie 244 mln zł
więcej na ten temat w nocie 5.10.1
● ustanowienie nowego publicznego programu emisji obligacji o łącznej wartości do 250 mln zł oraz pozyskanie środków w drodze emisji obligacji o łącznej wartości 34 mln zł
więcej na ten temat w nocie 5.10.2
● przyjęcie programów motywacyjnych opartych o akcje BEST S.A. obejmujących kluczowych pracowników Grupy
więcej na ten temat w nocie 5.16
● rejestracja przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku umorzenia 857 tys. szt. akcji własnych, skupionych przez BEST S.A. w latach 2021 oraz 2022
więcej na ten temat w nocie 5.15.2
(w tys. zł)
Według stanu na 31 grudnia 2022:
|
|
Krótkoterminowe |
|
Długoterminowe |
|
Razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
AKTYWA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Środki pieniężne |
52 220 |
|
- |
|
52 220 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
327 |
|
- |
|
327 |
|
Pozostałe należności |
632 |
|
106 |
|
738 |
|
Wierzytelności nabyte |
337 760 |
|
845 430 |
|
1 183 190 |
|
Nieruchomości inwestycyjne |
- |
|
32 418 |
|
32 418 |
|
Inwestycje kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody |
- |
|
27 646 |
|
27 646 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
- |
|
30 518 |
|
30 518 |
|
Wartości niematerialne |
- |
|
16 411 |
|
16 411 |
|
Wartość firmy |
- |
|
12 |
|
12 |
|
Pozostałe aktywa |
5 046 |
|
806 |
|
5 852 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Suma aktywów |
395 985 |
|
953 374 |
|
1 349 332 |
|
|
|
|
|
|
|
|
ZOBOWIĄZANIA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych |
12 711 |
|
- |
|
12 711 |
|
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego |
14 |
|
- |
|
14 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
47 795 |
|
7 809 |
|
55 604 |
|
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek, obligacji i leasingu |
136 728 |
|
323 114 |
|
459 842 |
|
Pochodne instrumenty finansowe |
- |
|
3 780 |
|
3 780 |
|
Zobowiązania wobec uczestników konsolidowanych funduszy |
21 688 |
|
49 562 |
|
71 250 |
|
Rezerwy na świadczenia pracownicze |
12 |
|
660 |
|
672 |
|
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego |
- |
|
31 708 |
|
31 708 |
|
Pozostałe rezerwy |
24 723 |
|
- |
|
24 723 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Suma zobowiązań |
243 671 |
|
416 633 |
|
660 304 |
Według stanu na 31 grudnia 2021:
|
|
Krótkoterminowe |
|
Długoterminowe |
|
Razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
AKTYWA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Środki pieniężne |
47 326 |
|
- |
|
47 326 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
432 |
|
- |
|
432 |
|
Pozostałe należności |
537 |
|
110 |
|
647 |
|
Wierzytelności nabyte |
295 221 |
|
721 851 |
|
1 017 072 |
|
Nieruchomości inwestycyjne |
- |
|
32 019 |
|
32 019 |
|
Inwestycje kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody |
- |
|
21 936 |
|
21 936 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
- |
|
32 230 |
|
32 230 |
|
Wartości niematerialne |
- |
|
16 422 |
|
16 422 |
|
Wartość firmy |
- |
|
12 |
|
12 |
|
Pozostałe aktywa |
4 006 |
|
1 476 |
|
5 482 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Suma aktywów |
347 522 |
|
826 056 |
|
1 173 578 |
|
|
|
|
|
|
|
|
ZOBOWIĄZANIA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych |
12 390 |
|
- |
|
12 390 |
|
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego |
8 |
|
- |
|
8 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
66 385 |
|
7 809 |
|
74 194 |
|
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek, obligacji i leasingu |
234 157 |
|
203 943 |
|
438 100 |
|
Pochodne instrumenty finansowe |
- |
|
4 185 |
|
4 185 |
|
Zobowiązania wobec uczestników konsolidowanych funduszy |
19 390 |
|
47 005 |
|
66 395 |
|
Rezerwy na świadczenia pracownicze |
8 |
|
708 |
|
716 |
|
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego |
- |
|
19 335 |
|
19 335 |
|
Pozostałe rezerwy |
9 170 |
|
- |
|
9 170 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Suma zobowiązań |
341 508 |
|
282 985 |
|
624 493 |
(w tys. zł)
Głównym przedmiotem naszej działalności są inwestycje w wierzytelności, realizowane poprzez nabywanie pakietów wierzytelności.
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Inwestycje w wierzytelności: |
|
1 183 190 |
|
1 017 072 |
|
Procentowy udział w sumie bilansowej |
|
88% |
|
87% |
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI
Wierzytelności nabyte stanowią masowe pakiety przeterminowanych zobowiązań, które są nabywane przez podmioty z Grupy BEST za cenę znacząco niższą, niż wartość nominalna tych zobowiązań (aktywa finansowe dotknięte utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe tzw. POCI).
Wierzytelności nabyte grupujemy w pakiety (portfele) i każdy z nich wyceniamy metodą zamortyzowanego kosztu (zwaną także „metodą skorygowanej ceny nabycia” lub „SCN”). Po początkowym ujęciu cena nabycia pakietu jest odpowiednio powiększana o naliczone odsetki i zmniejszana o wartość dokonanych spłat.
Wartość odsetek dla danego portfela obliczamy z uwzględnieniem efektywnej stopy procentowej skorygowanej o ryzyko i ujmujemy w pozycji przychodów odsetkowych od wierzytelności wyliczonych przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Efektywna stopa stanowi wewnętrzną stopę zwrotu, obliczoną w oparciu o cenę nabycia i pierwotnie oszacowane wpływy z portfela i jest stała w całym okresie ujmowania portfela w aktywach Grupy. Z uwagi na fakt, że nabywamy głównie wierzytelności nieregularne narażone na ryzyko kredytowe, zarówno wpływy jak i efektywna stopa procentowa, szacowane przez nas na dzień nabycia, uwzględniają już oczekiwane straty kredytowe.
Wycena wierzytelności jest korygowana o kwotę odchyleń między rzeczywistymi wpłatami dłużników, a wpłatami prognozowanymi w krzywych odzysków, które są podstawą wyceny pakietów wierzytelności.
Podstawowy okres obsługi wierzytelności zostaje ustalony na 180 miesięcy dla portfeli polskich i 120 miesięcy dla portfeli włoskich i nie podlega wydłużeniu wcześniej, niż po upływie 36 miesięcy obsługi. Po tym czasie maksymalny okres obsługi każdego portfela wierzytelności na dzień bilansowy nie może być dłuższy niż 144 miesiące. W każdym czasie, w przypadku wystąpienia obiektywnych przesłanek, możliwe jest skrócenie planowanego okresu obsługi portfela stanowiącego podstawę wyceny.
Weryfikacja wartości estymowanych wpływów odbywa się oddzielnie dla wierzytelności zabezpieczonych hipotecznie oraz pozostałych, nie rzadziej niż na dzień bilansowy. W szczególności w sytuacji gdy:
a) dla wierzytelności innych, niż zabezpieczone hipotecznie – w okresie ostatnich 12 pełnych miesięcy poprzedzających weryfikację różnica pomiędzy rzeczywistą i planowaną wartością wpływów przekroczy 10% wartości wpływów planowanych w tym okresie lub w okresie 6 pełnych miesięcy poprzedzających weryfikację różnica pomiędzy rzeczywistą i planowaną wartością wpływów przekroczy 20% wartości wpływów planowanych w tym okresie, weryfikowane są przyczyny powstałych odchyleń;
b) dla wierzytelności zabezpieczonych hipoteką – nie istnieją obiektywne przesłanki zmiany estymowanych wpływów, weryfikacja odbywa się dwa razy w roku – na dzień 30 czerwca oraz 31 grudnia, niezależnie od poziomu odchyleń.
Weryfikacja przyczyn powstałych odchyleń obejmuje w szczególności:
a) przesłanki zewnętrzne: zmiana koniunktury gospodarczej, zmiana współczynnika spłacalności ugód, zmiany otoczenia prawnego itp.
b) przesłanki wewnętrzne: etap obsługi pakietu, intensywność działań windykacyjnych, dostępność dłużnika, zmiany w charakterystyce i wielkości pakietu zawartych ugód, zmiany strategii windykacyjnych.
W przypadku, gdy istnieją przesłanki zmiany wcześniej dokonanych szacunków wpływów lub okresu obsługi, ponownie wyznaczamy wartość bilansową pakietu wierzytelności, zawsze stosując pierwotną stopę procentową.
ZNACZĄCE SZACUNKI
Wycena wierzytelności opiera się na wartości spodziewanych wpłat w zakładanym okresie obsługi. Wpłaty te są szacowane za pomocą uznanych metod estymacji, z uwzględnieniem posiadanego doświadczenia. Szacunki sporządzane są w oparciu o homogeniczne grupy wierzytelności, dla których tworzone są indywidualne krzywe odzysku. Szacowane wpływy pieniężne ustalane są przede wszystkim w oparciu o:
zakładaną skuteczność stosowanych narzędzi windykacyjnych,
możliwości stosowania narzędzi windykacyjnych w odniesieniu do poszczególnych pakietów i rodzajów wierzytelności,
dotychczasową historię spłat
z uwzględnieniem informacji na temat zmieniającego się otoczenia gospodarczego (w szczególności zmian otoczenia prawnego, gospodarczego i technologii).
|
|
|
01.01.2022 |
|
01.01.2021 |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Stan na początek okresu |
|
1 017 072 |
|
938 357 |
|
Zmiany ujęte w wyniku finansowym bieżącego okresu: |
|
452 443 |
|
321 070 |
|
odsetki obliczone przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej |
|
263 420 |
|
235 324 |
|
wynik na oczekiwanych stratach kredytowych, w tym: |
|
189 023 |
|
85 746 |
|
odchylenia od wpłat rzeczywistych |
|
59 643 |
|
69 438 |
|
wynik z tytułu przeszacowań |
|
129 380 |
|
16 308 |
|
Pozostałe zmiany: |
|
(286 325) |
|
(242 355) |
|
zakupy nowych pakietów wierzytelności |
|
131 543 |
|
156 708 |
|
spłaty wierzytelności |
|
(419 578) |
|
(398 625) |
|
różnice kursowe z przeliczenia wierzytelności włoskich |
|
1 710 |
|
(438) |
|
Stan na koniec okresu, z tego: |
|
1 183 190 |
|
1 017 072 |
|
do odzyskania w ciągu 1 roku |
|
337 760 |
|
295 221 |
|
do odzyskania w okresie od 1 roku do 3 lat |
|
443 610 |
|
390 674 |
|
do odzyskania w okresie od 3 do 5 lat |
|
216 397 |
|
185 445 |
|
do odzyskania w okresie powyżej 5 lat |
|
185 423 |
|
145 732 |
W 2022 roku Grupa nabyła 8 nowych portfeli o wartości nominalnej 522,4 mln zł, z czego na rynku polskim – 6 portfeli (wartość nominalna – 476,8 mln zł), a na rynku włoskim - 2 portfele (wartość nominalna – 45,6 mln zł).
Z uwagi na fakt, że nabywane wierzytelności finansujemy mi.in. kredytami bankowymi, część z nich stanowi zabezpieczenie ich spłaty.
Więcej na ten temat w nocie 5.14
Z perspektywy metodologii wyceny wierzytelności dzielimy na wierzytelności zabezpieczone hipotecznie oraz pozostałe.
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Wierzytelności zabezpieczone hipotecznie |
|
43 696 |
|
52 488 |
|
Wierzytelności niezabezpieczone |
|
1 139 494 |
|
964 584 |
|
Razem: |
|
1 183 190 |
|
1 017 072 |
Wierzytelności zabezpieczone hipotecznie to wierzytelności wyceniane na podstawie szacowanych przepływów z nieruchomości, stanowiących zabezpieczenie ich spłaty.
Parametry przyjęte do wyceny pakietów wierzytelności:
|
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
Wartość nominalna szacowanych przyszłych wpływów (ERC) w przedziałach czasowych, w tym: |
|
|
2 640 153 |
|
2 291 369 |
|
do 1 roku |
|
|
387 885 |
|
340 056 |
|
od 1 roku do 3 lat |
|
|
721 594 |
|
647 631 |
|
od 3 do 5 lat |
|
|
556 774 |
|
494 260 |
|
powyżej 5 lat |
|
|
973 900 |
|
809 422 |
Analiza wrażliwości na zmianę szacowanych przyszłych wpływów (ERC)
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Wierzytelności nabyte |
|
1 183 190 |
|
1 017 072 |
|
Wierzytelności nabyte – zmiana, przy założeniu: |
|
|
|
|
|
wzrost wpływów o 10% |
|
118 319 |
|
101 707 |
|
spadek wpływów o 10% |
|
(118 319) |
|
(101 707) |
|
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
Wartość nominalna szacowanych przyszłych wpływów (ERC) dla przedziałów stóp dyskontowych, w tym: |
|
|
2 640 153 |
|
2 291 369 |
|
poniżej 25% |
|
|
1 310 879 |
|
1 028 291 |
|
25% - 50% |
|
|
1 103 274 |
|
1 057 581 |
|
powyżej 50% |
|
|
226 000 |
|
205 497 |
Stopa dyskontowa stosowana w modelach wyceny wierzytelności została obliczona w oparciu o cenę nabycia i pierwotnie oszacowane wpływy z portfela i jest stała w całym okresie ujmowania portfela w aktywach.
(w tys. zł)
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI
Jako inwestycję kapitałową nieprzeznaczoną do obrotu traktujemy inwestycję w akcje Kredyt Inkaso i w związku z tym wyceniamy ją w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody. Możliwość przedstawiania późniejszych zmian wartości godziwej inwestycji w taki instrument kapitałowy w pozostałych całkowitych dochodach jest opcją nieodwołalną, co oznacza, iż kwot z tytułu aktualizacji wartości godziwej prezentowanych w pozostałych całkowitych dochodach nie można będzie nigdy przenosić do wyniku finansowego, choć Spółka będzie mogła przenosić skumulowany zysk lub stratę w obrębie kapitału własnego. W wyniku finansowym ujmuje się jedynie ewentualne dywidendy wynikające z tej inwestycji.
ZNACZĄCE SZACUNKI
Instrumenty kapitałowe wyceniane przez inne całkowite dochody wyceniane są na każdy dzień bilansowy w wartości godziwej.
W oparciu o dostępne informacje oceniamy, iż zarówno na dzień 31 grudnia 2022 r., jak i na dzień 31 grudnia 2021 r. nie istniał aktywny rynek, z którego ceny mogłyby stanowić podstawę obliczenia wartości godziwej posiadanego przez nas pakietu akcji.
Zgodnie z definicją zawartą w MSSF 13, aktywny rynek jest to rynek, na którym transakcje dotyczące składnika aktywów odbywają się z dostateczną częstotliwością i mają dostateczny wolumen, aby dostarczać bieżących informacji na temat cen. W następstwie nabycia we wrześniu 2016 r. przez Waterland ponad 60% akcji Kredyt Inkaso ich poziom w wolnym obrocie (tzw. free float) zmniejszył się do 5,38%, przez co nastąpił drastyczny spadek wolumenu i wartości obrotu tymi akcjami na rynku regulowanym GPW. Od tego czasu transakcje akcjami odbywają się z niedostateczną częstotliwością i mają zbyt niski wolumen, aby można było uznać, iż dostarczają wiarygodnych informacji na temat cen, co powoduje, że wskazane w definicji zawartej w MSSF 13 kryterium aktywnego rynku nie jest spełnione. Powyższe ma charakter trwały i w naszej ocenie znacząco wpływa na ocenę wartości godziwej akcji Kredyt Inkaso i w konsekwencji sprawia, że ceny notowane na tym rynku nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do obliczenia wartości godziwej posiadanego przez nas pakietu akcji.
Wobec powyższego wartość godziwa akcji Kredyt Inkaso jest oszacowana z wykorzystaniem odpowiednich metod wyceny. Ostateczna wycena jest wynikiem kombinacji tych metod, z których każda ma przypisaną odpowiednią wagę.
Mając na uwadze, iż do wycenysą wykorzystywane dane wsadowe z poziomu 1, 2 i 3, w ujęciu całościowym jest ona sklasyfikowana na poziomie 3 hierarchii wartości godziwej. Więcej o poziomach hierarchii wartości godziwej piszemy w nocie 5.24.3
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Akcje Kredyt Inkaso |
|
27 646 |
|
21 936 |
|
Razem |
|
27 646 |
|
21 936 |
Inwestycja w akcje Kredyt Inkaso obejmuje 4 274 228 akcji zwykłych, stanowiących łącznie 33,14 % kapitału zakładowego Kredyt Inkaso S.A.
Parametry wyceny na dzień 31 grudnia 2022 r.
|
wykorzystane metody wyceny |
rodzaj danych wejściowych
|
istotne nieobserwowalne dane wejściowe (poziom 3) |
wrażliwość na zmianę istotnych nieobserwowalnych danych wejściowych |
|
metoda rynkowa (kurs z notowań na gpw w warszawie) |
Dane wejściowe na poziomie 1 |
- |
- |
|
metoda przychodowa (technika zdyskontowanych przyszłych przepływów pieniężnych |
Dane wejściowe na poziomie 2 oraz 3 |
Prognozowane przepływy pieniężne (dla 5-letniego okresu prognozy szczegółowej) oraz wartość rezydualna w postaci przepływu realnie stałego na podstawie wyników w piątym okresie prognozy) |
Wzrost wartości spłat o 10% przekłada się na wzrost wartości godziwej pakietu akcji o 11,9 mln zł |
|
Stopa dyskontowa obliczona metodą składaną na podstawie kosztu kapitału własnego Kredyt Inkaso równa 14,95% |
Wzrost stopy dyskontowej o 1 p.p. przekłada się na spadek wartości godziwej pakietu akcji o 2,9 mln zł |
||
|
Stopa wzrostu w okresie rezydualnym na poziomie 1,75% |
Spadek stopy wzrostu w okresie rezydualnym o 0,25 p.p. przekłada się na spadek wartości godziwej pakietu akcji o 0,5 mln zł |
||
|
metoda oparta na cenie nabycia (skorygowane aktywa netto) |
Dane wejściowe na poziomie 2 oraz 3 |
Rezerwa związana z kosztami sprzedaży aktywów |
Wzrost wartości rezerwy o 10% przekłada się na spadek wartości godziwej pakietu akcji o 0,4 mln zł |
Parametry wyceny na dzień 31 grudnia 2021 r.
|
wykorzystane metody wyceny |
rodzaj danych wejściowych |
istotne nieobserwowalne dane wejściowe (poziom 3) |
wrażliwość na zmianę istotnych nieobserwowalnych danych wejściowych |
|
metoda rynkowa (kurs z notowań na gpw w warszawie) |
Dane wejściowe na poziomie 1 |
- |
- |
|
metoda rynkowa (technika mnożników rynkowych - porównania retrospektywne) |
Dane wejściowe na poziomie 1 i 2 |
- |
- |
|
metoda przychodowa (technika zdyskontowanych przyszłych przepływów pieniężnych -2 warianty wyceny) |
Dane wejściowe na poziomie 2 oraz 3 |
Prognozowane przepływy pieniężne (dla 5-letniego okresu prognozy szczegółowej) oraz wartość rezydualna w postaci przepływu realnie stałego na podstawie wyników w piątym okresie prognozy) |
Wzrost wartości spłat o 10% przekłada się na wzrost wartości godziwej pakietu akcji o 24,5 mln zł |
|
Stopa dyskontowa obliczona metodą składaną na podstawie kosztu kapitału własnego Kredyt Inkaso równa 10,62% w wariancie pozytywnym i 11,39% w wariancie negatywnym, w którym stopa dyskontowa została podwyższona w celu uwzględnienia ryzyka specyficznego |
Wzrost stopy dyskontowej o 1 p.p. przekłada się na spadek wartości godziwej pakietu akcji o 6,1 mln zł |
||
|
Stopa wzrostu w okresie rezydualnym na poziomie 1,75% |
Spadek stopy wzrostu w okresie rezydualnym o 0,25 p.p. przekłada się na spadek wartości godziwej pakietu akcji o 1,1 mln zł |
||
|
metoda oparta na cenie nabycia (skorygowane aktywa netto) |
Dane wejściowe na poziomie 2 oraz 3 |
Rezerwa związana z kosztami sprzedaży aktywów |
Wzrost wartości rezerwy o 10% przekłada się na spadek wartości godziwej pakietu akcji o 0,3 mln zł |
(w tys. zł)
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI
Nieruchomość inwestycyjna to nieruchomość (grunt, budynek lub część budynku albo oba te elementy), które traktujemy jako źródło przychodów czynszów lub utrzymujemy w posiadaniu ze względu na przyrost ich wartości, względnie obie te korzyści, przy czym nieruchomość taka nie jest:
● wykorzystywana przy produkcji, dostawach dóbr, świadczeniu usług lub czynnościach administracyjnych lub
● przeznaczona na sprzedaż w ramach zwykłej działalności jednostki.
Nieruchomość jest klasyfikowana do nieruchomości inwestycyjnych wtedy i tylko wtedy, gdy:
● uzyskanie przez jednostkę przyszłych korzyści ekonomicznych związanych z tą nieruchomością jest prawdopodobne oraz
● można wiarygodnie wycenić jej cenę nabycia lub koszt wytworzenia.
Koszty bieżącego utrzymania nieruchomości inwestycyjnych są ujmowane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w momencie poniesienia i odnoszone w ciężar kosztów operacyjnych.
Nieruchomość inwestycyjną początkowo wycenia się według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Przy początkowej wycenie uwzględnia się koszty przeprowadzenia transakcji. Po początkowym ujęciu wyceniamy nieruchomości inwestycyjne modelem wartości godziwej, a skutki wyceny odnosimy w pozostałe przychody działalności operacyjnej lub koszty działalności operacyjnej.
ZNACZĄCE SZACUNKI
Wartości godziwe nieruchomości inwestycyjnych zostały ustalone w oparciu o operaty szacunkowe przygotowane przez niezależnych rzeczoznawców. Do określenia wartości godziwej nieruchomości zastosowano podejście porównawcze - metodę porównywania parami bądź podejście dochodowe - metodę inwestycyjną.
Nieruchomości inwestycyjne kwalifikujemy do Kategorii 3 zgodnie z hierarchią wartości godziwej z MSSF 13.
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Nieruchomości inwestycyjne - cena nabycia |
|
8 619 |
|
8 095 |
|
Wzrost wartości w związku z wyceną do wartości godziwej, z tego ujęty w wyniku: |
|
23 939 |
|
23 924 |
|
bieżącego okresu sprawozdawczego |
|
15 |
|
8 295 |
|
lat poprzednich |
|
23 924 |
|
15 629 |
|
Sprzedaż |
|
(140) |
|
- |
|
Wartość godziwa |
|
32 418 |
|
32 019 |
Łączna wartość nieruchomości inwestycyjnych w aktywach Grupy wzrosła o 0,4 mln zł w stosunku do roku poprzedniego, co związane jest głównie z nabyciem w trybie egzekucji jednej nowej nieruchomości, która stanowiła pierwotnie przedmiot zabezpieczenia naszych wierzytelności oraz sprzedażą jednej z dotychczas posiadanych.
Pozycja nieruchomości inwestycyjne obejmuje głównie nieruchomość gruntową niezabudowaną o powierzchni 4,0138 hektara położoną we Wrocławiu. W 2018 roku BEST podpisał przedwstępną umowę jej sprzedaży. Z postanowień między stronami wynika, że umowa sprzedaży zostanie zawarta pod warunkiem, w szczególności, wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przewidującego możliwość realizacji na nieruchomości inwestycji o charakterze mieszkaniowym. Pierwotny termin zawarcia umowy sprzedaży upływał w 2020 roku. W związku z opóźnieniami przy ustalaniu planu zagospodarowania przestrzennego, spowodowanymi między innymi przez pandemię choroby COVID-19, strony przedłużyły termin na zawarcie umowy przyrzeczonej do dnia 30 czerwca 2025 roku. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania warunki umowy nie zostały spełnione, a zatem nie ma przesłanek do przeklasyfikowania tej nieruchomości do aktywów przeznaczonych do sprzedaży.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku, poza nieruchomością opisaną powyżej, w aktywach Grupy znajdowało się pięć nieruchomości inwestycyjnych przejętych w wyniku egzekucji z wierzytelności nabytych. Po dacie bilansowej jedna z nich została sprzedana.
(w tys. zł)
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek, obligacji i leasingu kwalifikujemy do kategorii zobowiązań finansowych. W momencie początkowego ujęcia są one wyceniane w wartości godziwej pomniejszonej o koszty transakcji poniesione do dnia nabycia (m.in. prowizje i odsetki zapłacone z góry). W późniejszych okresach wycena zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek, obligacji i umów leasingu dokonywana jest według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej.
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu emisji obligacji |
|
74 338 |
|
185 499 |
|
Zobowiązania z tytułu kredytów bankowych |
|
346 541 |
|
212 031 |
|
Zobowiązania z tytułu pożyczek |
|
20 013 |
|
20 008 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
|
18 950 |
|
20 562 |
|
Razem, z tego: |
|
459 842 |
|
438 100 |
|
krótkoterminowe |
|
136 728 |
|
234 157 |
|
długoterminowe |
|
323 114 |
|
203 943 |
(w tys. zł)
|
|
Obligacje |
Kredyty bankowe |
Pożyczki otrzymane |
Umowy leasingu |
Razem |
|
Stan zadłużenia na 01.01.2022 |
185 499 |
212 031 |
20 008 |
20 562 |
438 100 |
|
Zmiany wynikające z przepływów gotówkowych: |
(121 935) |
111 132 |
(1 823) |
(3 356) |
(15 982) |
|
Otrzymane finansowanie |
34 000 |
194 000 |
- |
- |
228 000 |
|
Spłata kapitału |
(145 304) |
(61 052) |
- |
(2 724) |
(209 080) |
|
Zapłacone odsetki i prowizje |
(10 631) |
(21 816) |
(1 823) |
(632) |
(34 902) |
|
Zmiany bezgotówkowe: |
10 774 |
23 378 |
1 828 |
1 744 |
37 724 |
|
Zawarte umowy |
- |
- |
- |
892 |
892 |
|
Odsetki naliczone i prowizje |
10 774 |
23 408 |
1 828 |
606 |
36 616 |
|
Inne zmiany* |
- |
(30) |
- |
246 |
216 |
|
Stan zadłużenia na 31.12.2022 |
74 338 |
346 541 |
20 013 |
18 950 |
459 842 |
*w szczególności różnice kursowe z wyceny
|
|
Obligacje |
Kredyty bankowe |
Pożyczki otrzymane |
Umowy leasingu |
Razem |
|
Stan zadłużenia na 01.01.2021 |
294 224 |
161 091 |
27 010 |
20 754 |
503 079 |
|
Zmiany wynikające z przepływów gotówkowych: |
(119 319) |
44 442 |
(8 061) |
(2 432) |
(85 370) |
|
Otrzymane finansowanie |
40 668 |
107 500 |
- |
- |
148 168 |
|
Spłata kapitału |
(150 000) |
(58 276) |
(7 000) |
(1 856) |
(217 132) |
|
Zapłacone odsetki i prowizje |
(9 987) |
(4 782) |
(1 061) |
(576) |
(16 406) |
|
Zmiany bezgotówkowe: |
10 594 |
6 498 |
1 059 |
2 240 |
20 391 |
|
Zawarte umowy |
- |
- |
- |
1 653 |
1 653 |
|
Odsetki naliczone |
10 594 |
5 238 |
1 059 |
631 |
17 522 |
|
Inne zmiany* |
- |
1 260 |
- |
(44) |
1 216 |
|
Stan zadłużenia na 31.12.2021 |
185 499 |
212 031 |
20 008 |
20 562 |
438 100 |
*w szczególności różnice kursowe z wyceny
(w tys. zł)
|
|
01.01.2022 |
|
|
01.01.2021 |
||||||
|
|
31.12.2022 |
|
|
31.12.2021 |
||||||
|
Nowe emisje (wartość nominalna) |
34 037 |
|
Nowe emisje (wartość nominalna) |
40 668 |
||||||
|
seria W3 |
10 509 |
|
seria U |
20 000 |
||||||
|
seria Y |
10 000 |
|
seria W1 |
10 668 |
||||||
|
seria Z1 |
13 528 |
|
seria W2 |
10 000 |
||||||
|
|
|
|
|
|
||||||
|
Wykupy (wartość nominalna), w tym: |
(145 304) |
|
Wykupy (wartość nominalna), w tym: |
(150 000) |
||||||
|
seria R4 |
(59 528) |
|
seria Q2 |
(10 000) |
||||||
|
seria T1 |
(55 776) |
|
seria R1 |
(50 000) |
||||||
|
seria T2 |
(30 000) |
|
seria R2 |
(30 000) |
||||||
|
|
|
|
seria R3 |
(60 000) |
||||||
|
|
|
|
|
|
||||||
|
Razem |
(111 267) |
|
Razem |
(109 332) |
||||||
|
|
|
|
|
|
||||||
W 2022 roku dokonaliśmy wykupu obligacji o łącznej wartości nominalnej 145,3 mln zł. Jednocześnie wyemitowaliśmy dwie serie (W3 i Z1) w ramach emisji publicznej oraz serię Y w ramach emisji bezprospektowej – łącznie uzyskaliśmy z tego tytułu 34 mln zł. Na dzień 31 grudnia 2022 roku i 31 grudnia 2021 roku nie naruszyliśmy żadnych kowenantów zawartych w warunkach emisji obligacji.
Zobowiązania z tytułu emisji obligacji na 31.12.2022:
|
Oznaczenie serii |
Wartość nominalna obligacji |
Oprocentowanie nominalne |
Data emisji |
Termin wykupu |
Wartość wg wyceny |
||
|
krótko-terminowa |
długo-terminowa |
Razem |
|||||
|
U |
20 000 |
WIBOR 3M + 3,75 % |
18.02.2021 |
15.02.2024 |
2 148 |
18 142 |
20 290 |
|
W1 |
10 668 |
4,40% |
06.08.2021 |
23.07.2026 |
459 |
10 000 |
10 459 |
|
W2 |
10 000 |
WIBOR 3M + 4,20% |
26.10.2021 |
08.10.2026 |
1 088 |
8 889 |
9 977 |
|
W3 |
10 509 |
WIBOR 3M + 4,00% |
17.03.2022 |
07.03.2027 |
1 112 |
9 155 |
10 267 |
|
Y |
10 000 |
WIBOR 3M + 3,85% |
18.02.2022 |
17.02.2026 |
1 080 |
9 025 |
10 105 |
|
Z1 |
13 529 |
WIBOR 3M + 4,50% |
30.12.2022 |
20.12.2026 |
1 540 |
11 700 |
13 240 |
|
Razem |
74 706 |
|
|
|
7 427 |
66 911 |
74 338 |
Zobowiązania z tytułu emisji obligacji na 31.12.2021:
|
Oznaczenie serii |
Wartość nominalna obligacji |
Oprocentowanie nominalne |
Data emisji |
Termin wykupu |
Wartość wg wyceny |
||
|
krótko-terminowa |
długo-terminowa |
Razem |
|||||
|
R4 |
59 527 |
WIBOR 3M + 3,30 % |
09.06.2017 |
21.06.2022 |
59 486 |
- |
59 486 |
|
T1 |
55 776 |
WIBOR 3M + 3,40 % |
12.12.2017 |
14.09.2022 |
55 635 |
- |
55 635 |
|
T2 |
30 000 |
WIBOR 3M + 3,50 % |
09.03.2018 |
28.02.2022 |
30 100 |
- |
30 100 |
|
U |
20 000 |
WIBOR 3M + 3,75 % |
18.02.2021 |
15.02.2024 |
1 034 |
19 103 |
20 137 |
|
W1 |
10 668 |
4,40% |
06.08.2021 |
23.07.2026 |
459 |
9 925 |
10 384 |
|
W2 |
10 000 |
WIBOR 3M + 4,20% |
26.10.2021 |
08.10.2026 |
434 |
9 323 |
9 757 |
|
Razem |
185 971 |
|
|
|
147 148 |
38 351 |
185 499 |
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu kredytów udzielonych przez: |
|
|
|
|
|
Santander Bank Polska S.A. |
|
38 019 |
|
2 083 |
|
ING Bank Śląski S.A. |
|
308 091 |
|
203 708 |
|
BNP Paribas Bank Polska S.A. |
|
- |
|
5 389 |
|
Dell Bank International d.a.c. |
|
431 |
|
851 |
|
Razem, z tego: |
|
346 541 |
|
212 031 |
|
krótkoterminowe |
|
105 868 |
|
63 858 |
|
długoterminowe |
|
240 673 |
|
148 173 |
Wszystkie udzielone kredyty są w PLN.
Poniżej informacje na temat zawartych umów kredytowych wg stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku:
|
Umowa zawarta z bankiem: |
Data wygaśnięcia |
Oprocentowanie |
Cel |
Wartość nominalna kredytu do spłaty |
Dostępny limit kredytowy |
|
|
ING Bank Śląski S.A. |
31.12.2032* |
wg zmiennej stopy bazowej powiększonej o marżę banku oraz wg stopy stałej, płatne kwartalnie |
finansowanie lub refinansowanie zakupu portfeli wierzytelności |
305 758 |
44 242 |
|
|
Dell Bank International d.a.c. |
01.02.2023 |
wg stopy stałej, płatne rocznie |
zakup licencji na oprogramowanie i usługi wsparcia IT |
420 |
- |
|
|
Santander Bank Polska S.A. |
05.09.2028** |
wg zmiennej stopy bazowej powiększonej o marżę banku, płatne miesięcznie |
finansowanie zakupu portfeli wierzytelności |
38 000 |
12 000 |
|
*Termin wymagalności każdej indywidualnej transzy ciągnienia finansowania w ramach dostępnej linii kredytowej wynosi 63 miesiące. Termin spłaty ostatniej zaciągniętej transzy na dzień bilansowy przypada na marzec 2028 roku.
**Termin wymagalności każdej indywidualnej transzy ciągnienia finansowania w ramach dostępnej linii kredytowej wynosi od 60 do 72 miesięcy. Termin spłaty ostatniej zaciągniętej transzy na dzień bilansowy przypada na wrzesień 2028 roku.
W lutym 2022 roku rozszerzyliśmy dotychczasową współpracę kredytową z ING Bankiem Śląskim S.A., w wyniku czego dostępny limit kredytowy został zwiększony o 100 mln zł do kwoty 350 mln zł, które możemy przeznaczyć na finansowanie lub refinansowanie zakupu portfeli wierzytelności. Limit ten jest odnawiany w wyniku dokonywanych spłat kredytu.
We wrześniu 2022 roku zawarliśmy z Santander Bank Polska S.A. nową umowę o kredyt rewolwingowy do kwoty 50 mln zł, którego celem jest finansowanie zakupu portfeli wierzytelności. Limit ten jest odnawiany w wyniku dokonywanych spłat kredytu.
Poniżej informacje na temat zawartych umów kredytowych wg stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku:
|
Umowa zawarta z bankiem:
|
Data wygaśnięcia |
Oprocentowanie |
Cel |
Wartość nominalna kredytu do spłaty |
Dostępny limit kredytowy |
|
Santander Bank Polska S.A. |
28.02.2022 |
wg stopy stałej, płatne miesięcznie |
finansowanie lub refinansowanie zakupu portfeli wierzytelności |
2 083 |
- |
|
ING Bank Śląski S.A. |
31.12.2031 |
wg zmiennej stopy bazowej powiększonej o marżę banku, płatne kwartalnie |
finansowanie lub refinansowanie zakupu portfeli wierzytelności |
202 939 |
47 061 |
|
BNP Paribas Bank Polska S.A. |
05.12.2022 |
wg zmiennej stopy bazowej powiększonej o marżę banku, płatne miesięcznie |
finansowanie lub refinansowanie zakupu portfeli wierzytelności |
5 369 |
- |
|
Dell Bank International d.a.c. |
01.02.2023 |
wg stopy stałej, płatne rocznie |
zakup licencji na oprogramowanie i usługi wsparcia IT |
840 |
- |
Zabezpieczenia spłaty naszych zobowiązań kredytowych zostały zaprezentowane w nocie 5.14
(w tys. zł)
Zobowiązania z tytułu pożyczek na 31.12.2022
|
Pożyczkodawcy |
Wartość nominalna |
Termin spłaty |
Oprocentowanie |
Wartość na dzień |
|
|
|
|
na dzień 31.12.2022 |
na dzień 31.12.2022 |
31.12.2022 |
|
|
Zarząd BEST S.A. |
20 000 |
31.12.2023 |
wg zmiennej stopy bazowej powiększonej o marżę, płatne miesięcznie |
20 013 |
|
|
Razem, z tego: |
20 000 |
|
20 013 |
||
|
krótkoterminowe |
20 000 |
|
20 013 |
||
W 2022 roku zawarliśmy aneks wydłużający termin spłaty pożyczki do 31 grudnia 2023 roku.
Zobowiązania z tytułu pożyczek na 31.12.2021
|
Pożyczkodawcy |
Wartość nominalna |
Termin spłaty |
Oprocentowanie |
Wartość na dzień |
|
|
|
|
na dzień 31.12.2021 |
na dzień 31.12.2021 |
31.12.2021 |
|
|
Zarząd BEST S.A. |
20 000 |
31.12.2022 |
wg zmiennej stopy bazowej powiększonej o marżę, płatne miesięcznie |
20 008 |
|
|
Razem, z tego: |
20 000 |
|
20 008 |
||
|
krótkoterminowe |
20 000 |
|
20 008 |
||
(w tys. zł)
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI
W momencie zawarcia umowy dokonywana jest ocena, czy umowa jest leasingiem lub czy zawiera leasing. Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. Leasingodawca przekazuje prawo sprawowania kontroli nad użytkowanym składnikiem aktywów, gdy leasingobiorca ma prawo do:
● uzyskiwania zasadniczo wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów oraz
● kierowania użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów.
Prawa wynikające z umów leasingu, najmu, dzierżawy oraz innych umów, które spełniają definicję leasingu zgodnie z MSSF 16 są ujmowane jako aktywa z tytułu praw do użytkowania bazowych składników aktywów w ramach rzeczowych aktywów trwałych oraz drugostronnie jako zobowiązania z tytułu leasingu.
Zobowiązanie leasingowe początkowo wyceniane jest w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych, zdyskontowanych z zastosowaniem stopy leasingu, jeżeli stopę tę z łatwością można ustalić. W przeciwnym razie stosowana jest krańcowa stopa procentowa leasingobiorcy. Po początkowym ujęciu zobowiązanie z tytułu leasingu wycenia się poprzez:
● zwiększenie wartości bilansowej o odsetki naliczone z tytułu leasingu,
● zmniejszenie wartości bilansowej o zapłacone opłaty leasingowe,
● zmianę wyceny wartości bilansowej w związku z modyfikacjami leasingu.
W szczególności aktualizacji wyceny podlegają zobowiązania z tytułu leasingu w przypadku zmiany wartości opłat leasingowych.
Do ujmowania leasingu stosuje się uproszczenia dla:
● leasingu krótkoterminowego do 12 miesięcy,
● leasingu o niskiej wartości (do 5 tys. USD na dzień nabycia)
polegające na rozliczeniu opłat leasingowych jako kosztów metodą liniową przez okres trwania umowy.
SZACUNKI
Do wyceny zobowiązań z tytułu leasingu posłużyła krańcowa stopa procentowa ustalona na poziomie:
● dla leasingów o wartości 7 075 tys. zł w SCN, dotyczących umów denominowanych w PLN – 2,90% - 4,40%
● dla leasingów o wartości 11 875 tys. zł w SCN, dotyczących umów denominowanych w EUR – 2,30% – 7,88%
Zobowiązania z tytułu leasingu dotyczące umów denominowanych w EUR są przeliczane na koniec okresu sprawozdawczego według średniego kursu banku centralnego dla EUR ogłoszonego na ten dzień.
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
Umowy leasingu samochodów |
|
35 |
|
87 |
|
Umowy najmu pomieszczeń biurowych |
|
18 254 |
|
19 345 |
|
Pozostałe umowy |
|
661 |
|
1 130 |
|
Razem, w tym: |
|
18 950 |
|
20 562 |
|
krótkoterminowe |
|
3 420 |
|
3 143 |
|
długoterminowe |
|
15 530 |
|
17 419 |
(w tys. zł)
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI
Zobowiązania wobec uczestników konsolidowanych funduszy to zobowiązania niewymagalne wobec inwestorów niekontrolujących w funduszach inwestycyjnych nad którymi Grupa BEST sprawuje kontrolę. Obecnie jedynym takim funduszem jest BEST III NSFIZ, którego 50% certyfikatów posiada Grupa, a 50% inwestor niezależny od Grupy. Zobowiązania te są wyceniane do wartości godziwej przez wynik, przede wszystkim ze względu na fakt, że są one zarządzane w oparciu o wartość godziwą oraz taka klasyfikacja eliminuje „niedopasowanie księgowe”, które powstałoby w związku z konsolidacją metodą pełną wszystkich przychodów i kosztów funduszu.
ZNACZĄCE SZACUNKI
Wartość zobowiązania jest ustalana w oparciu o wysokość aktywów netto funduszu przynależnych pozostałym inwestorom konsolidowanego funduszu na podstawie sprawozdania finansowego funduszu za dany rok, sporządzonego zgodnie z zasadami obowiązującymi fundusze inwestycyjne. Wycena zobowiązania obarczona jest niepewnością ze względu na istotny wpływ na tę wycenę szacunków wartości godziwej wierzytelności i innych pozycji bilansowych, stanowiących aktywa netto funduszu i może podlegać w przyszłości modyfikacjom z tego tytułu.
Wartość wyceny ujętą w sprawozdaniu klasyfikujemy do kategorii 3 hierarchii wartości godziwej.
Ocena sprawowania kontroli
Na dzień bilansowy Zarząd BEST dokonał oceny sprawowania kontroli nad BEST III NSFIZ i na podstawie przedstawionych poniżej przesłanek uznał, że BEST sprawuje kontrolę nad tym podmiotem ze względu na:
sprawowanie władzy nad jednostką, w której dokonano inwestycji
BEST III NSFIZ zarządzane jest przez Towarzystwo, a zasadnicze, dla osiągania wyników finansowych tego podmiotu, działania dotyczące zarządzania wierzytelnościami są realizowane przez BEST, bez możliwości zmiany zarządzającego, co wynika z zawartych umów.
podleganie ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub posiadanie prawa do zmiennych wyników finansowych
Ze względu na fakt, że podmioty z Grupy otrzymują od BEST III NSFIZ wynagrodzenie z tytułu zarządzania funduszem, zarządzanie jego aktywami i świadczenia usług prawnych, ekspozycja Grupy na zmienne wyniki finansowe jest istotnie wyższa, niż ekspozycja koinwestora.
posiadanie możliwości wykorzystywania sprawowanej władzy nad BEST III NSFIZ do wywierania wpływu na wysokość swoich wyników
Sposób zarządzania i efektywność działań podejmowanych przez Grupę decyduje o wysokości uzyskiwanych wpływów, ponoszonych kosztów i wartości aktywów BEST III NSFIZ i tym samym wpływa na wyniki osiągane przez Grupę.
Dokonana w 2022 r. dodatnia aktualizacja wartości portfeli wierzytelności BEST III NSFIZ, spowodowała większy niż w ubiegłym roku wzrost wartości aktywów netto funduszu i co za tym idzie - większy wzrost wyceny zobowiązania wobec naszego koinwestora.
|
|
|
01.01.2022 |
|
01.01.2021 |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
Stan na początek okresu |
|
66 395 |
|
75 489 |
|
Zmiany stanu: |
|
4 855 |
|
(9 094) |
|
wycena zobowiązania w okresie ujęta w wyniku finansowym |
|
34 881 |
|
22 618 |
|
umorzenie certyfikatów w okresie |
|
(30 026) |
|
(31 712) |
|
Stan na koniec okresu, z tego: |
|
71 250 |
|
66 395 |
|
krótkoterminowe |
|
21 688 |
|
19 390 |
|
długoterminowe |
|
49 562 |
|
47 005 |
Zgodnie z postanowieniami umownymi i statutem, fundusz BEST III NSFIZ jest zobligowany do proporcjonalnego wykupu certyfikatów będących w posiadaniu wszystkich jego uczestników, do wysokości posiadanych aktywów płynnych netto. Powyższe ograniczenie sprawia, iż wykazywane przez Grupę zobowiązanie wobec uczestników konsolidowanych funduszy nie ma określonego terminu wymagalności. Mając na uwadze powyższe, jego podział na część krótko i długoterminową został dokonany na podstawie szacowanych terminów realizacji wpływów z wierzytelności funduszu w przewidywanym w modelach wyceny okresie spłaty portfela.
Fundusz BEST III NSFIZ został utworzony w 2011 roku na czas określony i obecnie jego czas trwania został ustalony do 29 marca 2024 r., przy czym uczestnicy mogą podjąć uchwałę o przedłużeniu tego terminu. W przypadku nieprzedłużenia czasu trwania funduszu do dnia 29 września 2023 roku, nastąpi otwarcie jego likwidacji, która zgodnie z art. 249 ust 1. ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi polega na: zbyciu jego aktywów, ściągnięciu należności funduszu, zaspokojeniu wierzycieli funduszu i umorzeniu certyfikatów inwestycyjnych przez wypłatę uzyskanych środków pieniężnych uczestnikom funduszu, proporcjonalnie do liczby posiadanych przez nich certyfikatów inwestycyjnych. Ewentualne wcześniejsze zbycie wierzytelności przez fundusz, jako czynność generująca aktywa płynne, będzie miało wpływ na termin wymagalności prezentowanego zobowiązania.
(w tys. zł)
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe wycenia się według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej. Stosujemy uproszczone metody wyceny zobowiązań, jeżeli nie powoduje to zniekształcenia informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym. W szczególności krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług nie podlegają dyskontowaniu.
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, z tego: |
|
7 073 |
|
6 018 |
|
zobowiązania związane z inwestycjami w majątek trwały |
|
1 093 |
|
96 |
|
Zobowiązania z tytułu podatków i składek na obowiązkowe ubezpieczenia pracowników |
|
3 630 |
|
3 109 |
|
Zobowiązania z tytułu nadpłat i nierozliczonych wpłat wierzytelności |
|
9 667 |
|
7 932 |
|
Zobowiązania z tytułu wykupu certyfikatów inwestycyjnych wobec uczestników konsolidowanych funduszy |
|
2 381 |
|
2 561 |
|
Zobowiązania z tytułu zaliczek wpłaconych na poczet sprzedaży nieruchomości |
|
7 809 |
|
7 809 |
|
Zobowiązania z tytułu zakupu portfeli wierzytelności |
|
24 589 |
|
46 632 |
|
Pozostałe |
|
455 |
|
133 |
|
Razem, z tego: |
|
55 604 |
|
74 194 |
|
krótkoterminowe |
|
47 795 |
|
66 385 |
|
długoterminowe |
|
7 809 |
|
7 809 |
W dniu 28 grudnia 2018 roku BEST zawarł umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości obowiązującą do 30 czerwca 2025 roku, o której piszemy w nocie 5.9 i otrzymał zaliczkę na poczet sprzedaży. W przypadku niedojścia do zawarcia umowy sprzedaży, zaliczka będzie podlegała zwrotowi.
(w tys. zł)
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI
Grupa nie stosuje wymogów rachunkowości zabezpieczeń, wobec czego wszystkie instrumenty pochodne są wyceniane do wartości godziwej przez wynik finansowy (efekt wyceny odpowiednio ujmowany w przychodach lub kosztach finansowych).
Do instrumentów pochodnych Grupa kwalifikuje w szczególności kontrakty forward. Są to transakcje na zakup lub sprzedaż waluty za z góry określoną cenę wykonania z określoną przyszłą datą realizacji, w tym transakcje bez fizycznej dostawy instrumentu bazowego (NDF) rozliczane poprzez wypłatę różnicy wynikającej z kursu terminowego (przyszłego kursu waluty w transakcji terminowej – forward) i kursu spot (kursu natychmiastowego waluty na dany moment). Przy początkowym ujęciu wartości godziwe praw i obowiązków z nich wynikających mogą być równe, więc wartość godziwa netto kontraktu terminowego może być równa zero. Jeśli wartość godziwa praw i obowiązków jest różna od zera, kontrakt ujmuje się odpowiednio jako składnik aktywów lub zobowiązań finansowych.
Na moment rozliczenia instrumentu pochodnego saldo wyceny ujmuje się odpowiednio w przychodach lub kosztach finansowych w pozycji „wycena i realizacja pochodnych instrumentów finansowych nieobjętych rachunkowością zabezpieczeń”.
SZACUNKI
Wartość godziwa walutowych kontraktów terminowych forward jest ustalana poprzez odniesienie do bieżących na dzień sprawozdawczy kursów terminowych występujących przy kontraktach o podobnym terminie zapadalności. Wskaźniki wykorzystywane do opracowania wyceny i ustalenia kursu transakcyjnego oparte są o średni kurs NBP i o średnie wartości rynkowe.
Wartość wyceny ujętą w sprawozdaniu klasyfikujemy do kategorii 2 hierarchii wartości godziwej.
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
NDF (EUR/PLN) |
|
3 780 |
|
4 185 |
|
Razem, w tym: |
|
3 780 |
|
4 185 |
|
długoterminowe |
|
3 780 |
|
4 185 |
Poniżej dane dotyczące transakcji forward nierozliczonych na dzień 31.12.2022:
|
instrument |
data zawarcia |
wartość |
para walutowa |
data rozliczenia |
terminowy kurs wymiany |
|
terminowa transakcja bez dostawy NDF |
04.12.2020 |
6 800 tys. EUR |
EUR/PLN |
04.12.2025 |
4,7442 |
|
terminowa transakcja bez dostawy NDF |
02.12.2021 |
5 130 tys. EUR |
EUR/PLN |
02.12.2026 |
5,3780 |
|
Razem: |
|
11 930 tys. EUR |
|
|
|
(w tys. zł)
Na dzień 31 grudnia 2022 roku posiadaliśmy następujące zabezpieczenia na majątku Grupy dotyczące umów kredytowych oraz leasingów:
|
Zabezpieczane zobowiązanie |
Zabezpieczenie |
Termin obowiązywania |
Stan na dzień 31.12.2022 |
|
zobowiązanie z tytułu kredytu udzielonego przez ING Bank Śląski S.A. |
zastaw rejestrowy na wierzytelnościach: BEST I NSFIZ (wartość na dzień bilansowy 227,1 mln zł), BEST II NSFIZ (wartość na dzień bilansowy 158,8 mln zł) oraz BEST IV NSFIZ (wartość na dzień bilansowy 184 mln zł), oświadczenie o poddaniu się egzekucji, poręczenie BEST do kwoty 420 mln zł |
31.12.2035 |
308 091 |
|
zobowiązanie z tytułu kredytu udzielonego przez Santander Bank Polska S.A. |
zastaw rejestrowy i finansowy na rachunku bieżącym: BEST I NSFIZ (na kwotę 3,3 mln zł), BEST II NSFIZ (na kwotę 0,1 mln zł) oraz BEST IV NSFIZ (na kwotę 0,1 mln zł), zastaw rejestrowy na wierzytelnościach BEST II NSFIZ (wartość na dzień bilansowy 73,4 mln zł), poręczenie BEST do kwoty 75 mln zł, oświadczenie o poddaniu się egzekucji |
05.09.2033 |
38 019 |
|
zobowiązanie z tytułu umowy leasingu samochodu |
weksel własny in blanco wystawiony przez Kancelarię |
16.01.2024 |
35 |
|
zobowiązanie z tytułu umowy najmu powierzchni biurowej w Gdyni |
gwarancja bankowa do kwoty 694 tys. zł zabezpieczona wekslem in blanco wystawionym przez BEST |
01.06.2031 |
11 403 |
W przypadku zabezpieczenia umów kredytowych bank może zaspokoić się z przedmiotu zastawu w sytuacji niezaspokojenia wierzytelności banku w terminie płatności, określonym w umowie.
(w tys. zł)
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI
Kapitał własny dzielimy na kapitał przypisany Akcjonariuszom BEST oraz udziałom niesprawującym kontroli. Kapitał przypisany Akcjonariuszom BEST składa się z następujących tytułów:
Kapitał z emisji akcji powyżej wartości nominalnej stanowi kapitał zapasowy z nadwyżki osiągniętej przy emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej.
Pozostałe kapitały rezerwowe to kapitały tworzone z innych tytułów, w tym w szczególności:
- w związku z wyceną programów motywacyjnych realizowanych w instrumentach kapitałowych,
- z zysków i strat aktuarialnych w związku z rezerwami tworzonymi na świadczenia pracownicze z tytułu odpraw emerytalno-rentowych,
- w wyniku zmiany wyceny inwestycji kapitałowych wycenianych w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody.
Zyski/straty zatrzymane obejmują pozycje zysków /strat z lat poprzednich, które zostały przeznaczone na kapitał zapasowy lub do pokrycia z zysków lat następnych oraz wynik bieżącego okresu sprawozdawczego.
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał akcyjny |
|
22 270 |
|
23 127 |
|
Akcje własne |
|
- |
|
(15 058) |
|
Kapitał z emisji akcji powyżej wartości nominalnej |
|
- |
|
58 925 |
|
Pozostałe kapitały rezerwowe |
|
19 132 |
|
11 308 |
|
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych |
|
244 |
|
497 |
|
Zyski zatrzymane z lat ubiegłych przypisane Akcjonariuszom BEST |
|
504 807 |
|
420 817 |
|
Zysk netto przypisany Akcjonariuszom BEST |
|
142 275 |
|
49 307 |
|
Kapitał własny przypisany Akcjonariuszom BEST |
|
688 728 |
|
548 923 |
|
Kapitał własny przypisany udziałom niekontrolującym |
|
300 |
|
162 |
(w tys. zł)
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał zakładowy (statutowy) |
|
22 158 |
|
23 015 |
|
Korekta hiperinflacyjna |
|
112 |
|
112 |
|
Razem kapitał akcyjny |
|
22 270 |
|
23 127 |
W 2022 roku nastąpiło obniżenie kapitału zakładowego BEST S.A. w wyniku umorzenia skupionych 857 000 sztuk akcji własnych. Kapitał zakładowy Spółki wynosi obecnie 22 158 tys. zł i dzieli się na 22 158 tys. sztuk akcji o wartości nominalnej 1 zł każda.
Akcjonariat BEST na dzień 31 grudnia 2022 roku
|
Akcjonariusze: |
Ilość posiadanych akcji |
Udział posiadanych akcji w kapitale zakładowym (w %) |
Liczba głosów przysługująca z posiadanych akcji |
Udział posiadanych głosów w ogólnej liczbie głosów na WZA (w %) |
|
Osoby zarządzające i nadzorujące BEST: |
|
|
|
|
|
Krzysztof Borusowski* |
18 063 134 |
81,52 |
24 783 134 |
85,82 |
|
Marek Kucner |
3 068 125 |
13,85 |
3 068 125 |
10,62 |
|
Pozostali akcjonariusze |
1 026 570 |
4,63 |
1 026 570 |
3,56 |
|
Razem |
22 157 829 |
100 |
28 877 829 |
100 |
* z tego 1 680 tys. akcji imiennych, uprzywilejowanych co do głosu 5:1
Akcjonariat BEST na dzień 31 grudnia 2021 roku
|
Akcjonariusze: |
Ilość posiadanych akcji |
Udział posiadanych akcji w kapitale zakładowym (w %) |
Liczba głosów przysługująca z posiadanych akcji |
Udział posiadanych głosów w ogólnej liczbie głosów na WZA (w %) |
|
Osoby zarządzające i nadzorujące BEST: |
|
|
|
|
|
Krzysztof Borusowski* |
18 063 134 |
78,48 |
24 783 134 |
83,35 |
|
Marek Kucner |
3 178 245 |
13,81 |
3 178 245 |
10,69 |
|
BEST S.A. |
500 000 |
2,18 |
500 000 |
1,68 |
|
Pozostali akcjonariusze |
1 273 450 |
5,53 |
1 273 450 |
4,28 |
|
Razem |
23 014 829 |
100 |
29 734 829 |
100 |
* z tego 1 680 tys. akcji imiennych, uprzywilejowanych co do głosu 5:1
Realizując uchwałę Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy z 26 listopada 2021 roku, w kwietniu 2022 roku BEST S.A. dokonał nabycia 357 000 sztuk akcji własnych. Cena jednej akcji wyniosła 28 zł, a łączna wartość nabycia 9 996 tys. zł. Nabyte akcje własne stanowiły 1,55% kapitału zakładowego Spółki oraz 1,20% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki.
Łącznie, w związku z realizacją powyższej uchwały, Spółka nabyła 857 000 sztuk akcji własnych, stanowiących 3,72% jej kapitału zakładowego oraz 2,88% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki. Łączna cena nabycia akcji własnych powiększona o koszty ich nabycia wyniosła 25 099 tys. zł.
W dniu 29 czerwca 2022 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie BEST S.A. podjęło uchwały o umorzeniu skupionych akcji, a także o obniżeniu wysokości kapitału zakładowego Spółki o kwotę odpowiadającą łącznej wartości nominalnej umarzanych akcji własnych, tj. o kwotę 857 tys. zł. Obniżenie kapitału zakładowego i związana z tym zmiana statutu Spółki zostały zarejestrowane przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 12 września 2022 r. Kapitał zakładowy Spółki wynosi obecnie 22 158 tys. zł i dzieli się na 22 158 tys. sztuk akcji o wartości nominalnej 1 zł każda.
(w tys. zł)
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
Wycena programów motywacyjnych |
13 371 |
|
11 419 |
|
Zmiana wyceny inwestycji kapitałowych |
5 710 |
|
- |
|
Wycena odpraw emerytalno-rentowych |
51 |
|
(111) |
|
Razem |
19 132 |
|
11 308 |
(w tys. zł)
Zarządzamy kapitałem w sposób umożliwiający nam realizację celów biznesowych oraz zapewnienie stałego zrównoważonego wzrostu wartości Grupy BEST. Naszym podstawowym celem w najbliższych latach jest maksymalne wykorzystanie potencjału BEST oraz podmiotów zależnych do zwiększenia wartości Grupy BEST.
Ważnym elementem zarządzania kapitałem jest zarządzanie poziomem zadłużenia Grupy BEST, mierzonego wskaźnikiem dług netto/kapitałów własnych Grupy, którego wartość nie powinna przekroczyć 2,50. Na dzień 31 grudnia 2022 roku wartość tego wskaźnika wyniosła 0,60.
(w tys. zł)
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI
Transakcje płatności w formie akcji rozliczane w instrumentach kapitałowych
Do transakcji płatności w formie akcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych zaliczamy programy motywacyjne, które przyznają osobom uprawnionym prawo do rozliczenia świadczeń i usług w akcjach BEST. Wartość godziwa usług świadczonych przez osoby uprawnione, w zamian za ich przyznanie, ujmowana jest jako koszt wynagrodzeń w korespondencji z kapitałem rezerwowym w okresie nabywania uprawnień. Wartość płatności w formie akcji wyceniana jest metodą pośrednią tj. poprzez odniesienie do wartości godziwej przyznanych instrumentów kapitałowych.
ZNACZĄCE SZACUNKI
Wartość godziwa przyznanych instrumentów kapitałowych szacowana jest na podstawie modelu Blacka-Scholesa-Mertona. Na każdy dzień sprawozdawczy weryfikujemy poprzednie szacunki dotyczące wyceny programów motywacyjnych. Wpływ ewentualnej zmiany poprzednich szacunków ujmowany jest w sprawozdaniu z całkowitych dochodów jako koszty wynagrodzeń w korespondencji z kapitałem rezerwowym.
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Wycena programów motywacyjnych obciążająca koszty wynagrodzeń bieżących: |
|
1 952 |
|
- |
|
program I realizowany w akcjach |
|
1 672 |
|
- |
|
program II realizowany w akcjach |
|
280 |
|
- |
W dniu 29 czerwca 2022 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie BEST S.A. podjęło decyzję o ustanowieniu dwóch nowych programów motywacyjnych:
Program I realizowany w akcjach
Program będzie realizowany w latach obrotowych 2022-2024. Jego celem jest wprowadzenie skutecznych mechanizmów motywujących członków Zarządu Spółki BEST do podejmowania działań mających na celu zapewnienie długoterminowego wzrostu wartości Grupy. Propozycja uczestnictwa w programie została skierowana do członków Zarządu w 2022 r. Warunkiem przyznania uprawnienia do nabycia akcji będzie osiągnięcie przez Grupę za dany rok obrotowy, w którym będzie realizowany program motywacyjny, poziomu EBITDA Gotówkowej (Cel) określanego przez Radę Nadzorczą Spółki w formie odrębnych uchwał. Przyznanie uczestnikom prawa do nabycia akcji nowej emisji po cenie emisyjnej równej 1 zł następować będzie po zakończeniu każdego roku obrotowego programu.
W ramach realizacji tego programu nie zostanie przyznanych więcej niż 450 000 akcji zwykłych nowej emisji.
Program II realizowany w akcjach
Program będzie realizowany w latach obrotowych 2022 – 2026. Jego celem jest stworzenie dodatkowych mechanizmów motywujących kluczowych pracowników spółek należących do Grupy Kapitałowej BEST do działań zapewniających jej stabilny i długotrwały rozwój. Program będzie uprawniał do nabycia akcji Spółki w wyniku wykonaniu prawa z warrantów. Warunkiem przyznania uprawnienia do objęcia warrantów będzie: (i) realizacja celów indywidualnych oraz (ii) osiągnięcie przez Grupę poziomu EPS (Cel) określanego przez Radę Nadzorczą Spółki w formie odrębnych uchwał. Przyznanie uczestnikom warrantów następować będzie po zakończeniu każdego roku obrotowego. Przyznanie uczestnikom praw do nabycia akcji nastąpi jednorazowo na zakończenie programu. Jeden warrant będzie uprawniał do nabycia jednej akcji nowej emisji. Warranty będą obejmowane nieodpłatnie, natomiast akcje Spółki zostaną zaoferowane do objęcia osobom uprawnionym po cenie emisyjnej równej 25 zł.
W ramach realizacji tego programu nie zostanie przyznanych więcej niż 1 130 000 akcji zwykłych nowych emisji.
Szczegółowe warunki i zasady realizacji obu programów są określone w regulaminach tych programów, stanowiących załącznik do uchwał Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia BEST S.A. z dnia 29 czerwca 2022 roku.
Wartość godziwa prawa objęcia 1 akcji oraz istotne parametry zastosowane w wycenach:
|
Pula za rok obrotowy 2022
|
Program motywacyjny I |
Program motywacyjny |
|
Cena akcji z dnia poprzedzającego ustanowienie programu motywacyjnego |
21,00 |
21,00 |
|
Cena wykonania prawa objęcia akcji |
1,00 |
25,00 |
|
Stopa wolna od ryzyka wyznaczona jako rentowność obligacji skarbowych |
6,1% |
7,3% |
|
Oczekiwana zmienność cen akcji ustalona na podstawie historycznych cen akcji obserwowanych w analogicznym czasie do okresu pomiędzy dniem ustanowienia programu motywacyjnego a datą wykonania prawa objęcia akcji |
33,7% |
35,0% |
|
Czas trwania programu motywacyjnego |
1 rok |
5 lat |
|
Wartość godziwa prawa objęcia 1 akcji wyznaczona za pomocą modelu wyceny opcji Blacka-Scholes'a-Mertona |
20,05 |
8,25 |
Wartość godziwa prawa objęcia 1 akcji oraz parametry dla puli akcji i warrantów przyznawanych w kolejnych latach zostaną wyznaczone w następnych latach, odpowiednio z okresem realizacji Celu wyznaczonego na dany rok obrotowy.
(w tys. zł)
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI
W związku z przejściowymi różnicami między wykazywaną w księgach rachunkowych wartością aktywów i zobowiązań a ich wartością podatkową oraz stratą podatkową możliwą do odliczenia w przyszłości, tworzymy rezerwę i ustalamy aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ustalane są w wysokości kwoty przewidzianej w przyszłości do odliczenia od podatku dochodowego, w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi, które spowodują w przyszłości zmniejszenie podstawy obliczenia podatku dochodowego oraz zmniejszenie straty podatkowej możliwej do odliczenia. Aktywa z tytułu podatku odroczonego od ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych strat podatkowych, są uznawane tylko wówczas, jeśli jest prawdopodobne wystąpienie w przyszłości wystarczającej wielkości podstawy opodatkowania, od której te różnice będą mogły być odliczone.
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzona jest w wysokości kwoty podatku dochodowego, wymagającej w przyszłości zapłaty, w związku z występowaniem dodatnich różnic przejściowych, to jest różnic, które spowodują zwiększenie podstawy obliczenia podatku dochodowego w przyszłości.
Aktywa oraz rezerwy z tytułu podatku odroczonego nie są dyskontowane i są klasyfikowane odpowiednio jako aktywa lub zobowiązania długoterminowe.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami podatkowymi rozróżniamy dochody kapitałowe i dochody z innych źródeł. Gdy w następstwie prowadzonej działalności gospodarczej podatnik uzyska dochód tylko z jednego źródła, nie może go rozliczyć ze stratą pochodzącą z drugiego źródła. Wobec powyższego obecnie kompensujemy ze sobą aktywa i rezerwy z tytułu podatku odroczonego z uwzględnieniem podziału na powyższe źródła przyszłych dochodów wtedy gdy:
● posiadamy możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzania kompensat,
● aktywa i rezerwy dotyczą podatku dochodowego nałożonego przez tę samą władzę podatkową.
ZNACZĄCE OSĄDY
Nie stanowimy podatkowej grupy kapitałowej i rozpoznajemy aktywa z tytułu strat podatkowych podmiotów podlegających konsolidacji, o ile szacujemy uzyskanie dochodów umożliwiających ich rozliczenie w okresie do terminu przedawniania.
Zgodnie z zapisami MSR 12 „Podatek dochodowy” nie tworzymy rezerw na podatki odroczone od inwestycji w jednostkach zależnych w zakresie, w którym nie jest prawdopodobne, że zostaną one zrealizowane w dającej się przewidzieć przyszłości. Wobec powyższego tworzymy rezerwy na prognozowane realizacje inwestycji w perspektywie 3 lat od dnia bilansowego. Prognozy realizacji tych inwestycji zależą od naszych potrzeb finansowych oraz przyjętych na dany dzień bilansowy założeń dotyczących naszej dochodowości a także dostępności zewnętrznych i wewnętrznych źródeł finansowania. Większa od zakładanej dochodowość lub dostępność innych źródeł finansowania zmniejsza potrzeby w zakresie realizacji inwestycji i tym samym poziom wykorzystania utworzonych rezerw.
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa z tytułu podatku odroczonego, w tym: |
|
3 518 |
|
3 338 |
|
Aktywa z tytułu podatku odroczonego podlegające kompensacie |
|
3 518 |
|
3 338 |
|
Aktywa z tytułu podatku odroczonego niepodlegające kompensacie |
|
- |
|
- |
|
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego, w tym: |
|
35 226 |
|
22 673 |
|
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego podlegająca kompensacie |
|
3 518 |
|
3 338 |
|
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego niepodlegająca kompensacie |
|
31 708 |
|
19 335 |
|
Aktywa z tytułu podatku odroczonego po kompensacie |
|
- |
|
- |
|
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego po kompensacie |
|
31 708 |
|
19 335 |
|
|
Różnica przejściowa ujemna z tytułu: |
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
strat podatkowych |
zobowiązań i rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych |
pochodnych instrumentów finansowych |
pozostałych pozycji |
Razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 01.01.2022 |
67 |
2 020 |
795 |
456 |
3 338 |
|
Zwiększenia |
7 |
4 521 |
1 185 |
2 315 |
8 028 |
|
Zmniejszenia |
- |
4 550 |
1 262 |
2 036 |
7 848 |
|
Stan na 31.12.2022 |
74 |
1 991 |
718 |
735 |
3 518 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 01.01.2021 |
- |
1 793 |
181 |
141 |
2 115 |
|
Zwiększenia |
67 |
4 689 |
1 061 |
1 496 |
7 313 |
|
Zmniejszenia |
- |
4 462 |
447 |
1 181 |
6 090 |
|
Stan na 31.12.2021 |
67 |
2 020 |
795 |
456 |
3 338 |
W związku z niepewnością co do wysokości przyszłych dochodów do opodatkowania w BEST S.A oraz Best Italia, które umożliwiłyby nam realizację ujemnych różnic przejściowych, nie rozpoznaliśmy aktywa od strat podatkowych poniesionych przez te podmioty w łącznej wartości 51 475 tys. zł, co w przypadku zmiany szacunków co do możliwości ich wykorzystania w przyszłości, może stanowić podstawę do utworzenia aktywa w wysokości 9 930 tys. zł.
|
Rok poniesienia straty podatkowej |
Wartość straty podatkowej od której nie utworzono aktywa |
Wartość potencjalnego aktywa od straty podatkowej |
|
2018 |
1 489 |
283 |
|
2019 |
12 770 |
2 491 |
|
2020 |
5 504 |
1 095 |
|
2021 |
11 960 |
2 308 |
|
2022 |
19 752 |
3 753 |
|
Razem |
51 475 |
9 930 |
Straty podatkowe w BEST wygenerowane w latach 2018-2022 ulegną przedawnieniu kolejno w latach 2023-2027. Straty podatkowe w spółce BEST Italia wygenerowane w pierwszych trzech latach jej działalności nie podlegają ograniczeniom czasowym ani wartościowym co do możliwości ich rozliczenia z przyszłymi dochodami do opodatkowania. Obecna stawka podatku dochodowego we Włoszech wynosi 24%.
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego przed kompensatą:
|
|
rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych |
inwestycji w jednostkach zależnych |
zobowiązań finansowych i finansowanych nimi aktywów |
pozostałych pozycji |
Razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 01.01.2022 |
3 931 |
14 544 |
98 |
4 100 |
22 673 |
|
Zwiększenia |
16 |
13 906 |
308 |
- |
14 230 |
|
Zmniejszenia |
455 |
843 |
364 |
15 |
1 677 |
|
Stan na 31.12.2022 |
3 492 |
27 607 |
42 |
4 085 |
35 226 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 01.01.2021 |
4 122 |
9 417 |
367 |
2 843 |
16 749 |
|
Zwiększenia |
94 |
5 127 |
657 |
1 701 |
7 579 |
|
Zmniejszenia |
285 |
- |
926 |
444 |
1 655 |
|
Stan na 31.12.2021 |
3 931 |
14 544 |
98 |
4 100 |
22 673 |
Łączna wartość różnic przejściowych stanowiących podstawę nieujętych rezerw na prognozowane realizacje inwestycji w jednostkach zależnych w perspektywie 3 lat od dnia bilansowego na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosiła 419 929 tys. zł (potencjalna rezerwa 79 786 tys. zł). Na 31 grudnia 2021 roku różnice przejściowe z tego tutułu wynosiły 334 774 tys. zł, a potencjalna rezerwa z tytułu podatku odrocznego – 63 607 tys. zł.
(w tys. zł)
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI
Podatek dochodowy od osób prawnych składa się z:
● części bieżącej – stanowiącej rzeczywiste zobowiązanie, wyceniane w wysokości kwot przewidywanych do zapłaty na rzecz organów podatkowych z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych prawnie obowiązujących na dzień bilansowy,
● części odroczonej – która stanowi różnicę między zmianą stanu rezerw i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Część odroczona podatku dochodowego dotycząca operacji rozliczanych przez kapitały jest ujmowana w pozycji pozostałych składników całkowitych dochodów netto.
Podatek dochodowy w sprawozdaniu z całkowitych dochodów:
|
|
|
01.01.2022 |
|
01.01.2021 |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
Podatek dochodowy bieżący |
|
107 |
|
65 |
|
Podatek dochodowy odroczony |
|
12 335 |
|
4 674 |
|
Razem |
|
12 442 |
|
4 739 |
Podatek dochodowy odroczony razem:
|
|
|
01.01.2022 |
|
01.01.2021 |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Podatek od różnic przejściowych ujemnych: |
|
(173) |
|
(1 157) |
|
powstały w okresie |
|
(8 021) |
|
(7 247) |
|
odwrócony w okresie |
|
7 848 |
|
6 090 |
|
Podatek od różnic przejściowych dodatnich: |
|
12 553 |
|
5 924 |
|
powstały w okresie |
|
14 230 |
|
7 579 |
|
odwrócony w okresie |
|
(1 677) |
|
(1 655) |
|
Suma podatku od różnic przejściowych |
|
12 380 |
|
4 767 |
|
Podatek od różnic przejściowych z tytułu straty podatkowej: |
|
(7) |
|
(67) |
|
rozliczony w okresie |
|
- |
|
- |
|
utworzone aktywo |
|
(7) |
|
(67) |
|
Razem podatek odroczony ujęty w wyniku |
|
12 335 |
|
4 674 |
|
Razem podatek odroczony ujęty w kapitale rezerwowym |
|
38 |
|
26 |
Uzgodnienie pomiędzy efektywną a ustawową stawką podatkową
|
|
|
01.01.2022 |
|
01.01.2021 |
|||||
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|||||
|
|
|
|
|
|
|||||
|
Zysk brutto przed opodatkowaniem: |
|
155 436 |
|
54 716 |
|||||
|
Podatek od zysku brutto według stawki podatkowej obowiązującej w Polsce (19%) |
|
29 533 |
|
10 396 |
|||||
|
Efekt podatkowy różnic trwałych, w tym z tytułu: |
|
(17 091) |
|
(5 657) |
|||||
|
zmiany wyceny jednostek stowarzyszonych, aktywów jednostek zależnych nie uwzględnionej w podatku odroczonym |
|
(26 509) |
|
(18 386) |
|||||
|
przychodów podatkowych nieujętych w wyniku |
|
2 069 |
|
1 752 |
|||||
|
nieaktywowanych strat podatkowych |
|
3 746 |
|
2 325 |
|||||
|
odpisu aktualizującego wartość akcji Kredyt Inkaso |
|
- |
|
8 031 |
|||||
|
kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów |
|
3 850 |
|
886 |
|||||
|
pozostałych różnic |
|
(247) |
|
(265) |
|||||
|
Podatek dochodowy ujęty w wyniku |
|
12 442 |
|
4 739 |
|||||
|
Efektywna stawka podatkowa |
|
8% |
|
9% |
|||||
|
|
|
|
|
|
|||||
(w tys. zł)
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
|
Wartości niematerialne |
|
Razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na dzień 01.01.2022 |
|
32 230 |
|
16 422 |
|
48 652 |
|
Nabycia |
|
4 923 |
|
2 527 |
|
7 450 |
|
Likwidacje |
|
(127) |
|
- |
|
(127) |
|
Sprzedaż |
|
(67) |
|
- |
|
(67) |
|
Umorzenia |
|
(6 453) |
|
(2 538) |
|
(8 991) |
|
Różnice kursowe z przeliczenia |
|
12 |
|
- |
|
12 |
|
Stan na dzień 31.12.2022 |
|
30 518 |
|
16 411 |
|
46 929 |
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
|
Wartości niematerialne |
|
Razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na dzień 01.01.2021 |
|
33 328 |
|
18 018 |
|
51 346 |
|
Nabycia |
|
4 945 |
|
1 078 |
|
6 023 |
|
Likwidacje |
|
(163) |
|
(7) |
|
(170) |
|
Sprzedaż |
|
(24) |
|
- |
|
(24) |
|
Umorzenia |
|
(5 854) |
|
(2 667) |
|
(8 521) |
|
Różnice kursowe z przeliczenia |
|
(2) |
|
- |
|
(2) |
|
Stan na dzień 31.12.2021 |
|
32 230 |
|
16 422 |
|
48 652 |
(w tys. zł)
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI
Do rzeczowych aktywów trwałych zaliczamy posiadające postać fizyczną środki trwałe, spełniające następujące kryteria:
● są utrzymywane w celu wykorzystania ich w celach administracyjnych, procesie świadczenia usług, w celu oddania do używania innym podmiotom na podstawie umowy najmu,
● będą wykorzystywane przez okres dłuższy niż 1 rok.
Do rzeczowych aktywów trwałych zaliczane są m.in.:
● nieruchomości tj. grunty własne, budynki, będące odrębną własnością lokale (inne niż utrzymywane w celach inwestycyjnych),
● maszyny, urządzenia, środki transportu i inne ruchome środki trwałe,
● ulepszenia w obcych środkach trwałych,
● środki trwałe w budowie i nieprzyjęte do używania.
Do rzeczowych aktywów trwałych zaliczamy również wartość oprogramowania systemowego umożliwiającego pracę urządzeń i wartość unikalnego oprogramowania narzędziowego wspomagającego zarządzanie pracą urządzeń, kupionego wraz z tymi urządzeniami, jeżeli warunki licencji na to oprogramowanie uniemożliwiają używanie tego oprogramowania z innymi urządzeniami.
Wartość początkową rzeczowych aktywów trwałych stanowi cena ich nabycia lub koszt wytworzenia powiększone o poniesione do dnia przekazania do używania koszty związane z ich przystosowaniem do używania.
Wartość początkową rzeczowych aktywów trwałych powiększa się o koszty wymiany ich głównych części składowych oraz ulepszenia powodującego podwyższenie ich wartości użytkowej. Koszty remontów, serwisów i konserwacji są ujmowane jako koszty okresu w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.
Rzeczowe aktywa trwałe wyceniane są zgodnie z zasadą kosztu historycznego.
Wartość bilansową rzeczowych aktywów trwałych stanowi cena nabycia lub koszt wytworzenia pomniejszone o umorzenie i łączną kwotę odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości.
Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych (za wyjątkiem gruntów, które nie są amortyzowane) dokonywana jest według ustalonego planu przy zastosowaniu metody liniowej przez okres ekonomicznej użyteczności, z uwzględnieniem wartości końcowej.
Rozpoczęcie umorzeń (amortyzacji) następuje w miesiącu przyjęcia składnika majątkowego do używania, a zakończenie nie później, niż z chwilą zrównania wartości umorzeń i odpisów z jego wartością początkową, przeznaczenia go do likwidacji, sprzedaży lub stwierdzenia niedoboru.
Niskowartościowe składniki rzeczowych aktywów trwałych o wartości początkowej nieprzekraczającej 3 tys. zł obciążają koszty działalności jednorazowo w miesiącu oddania ich do używania i nie są objęte ewidencją rzeczowych aktywów trwałych. Rzeczowe aktywa trwałe będące w trakcie budowy lub nieprzyjęte do używania są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, nie podlegają amortyzacji do czasu przekazania do używania.
Składnik rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięty ze sprawozdania z sytuacji finansowej po dokonaniu jego zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia środka trwałego z bilansu są ujmowane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w okresie, w którym dokonano takiego usunięcia.
Rzeczowe aktywa trwałe używane na podstawie umów leasingu
W momencie zawarcia umowy dokonywana jest ocena, czy umowa jest leasingiem lub czy zawiera leasing. Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. Leasingodawca przekazuje prawo sprawowania kontroli nad użytkowanym składnikiem aktywów, gdy leasingobiorca ma prawo do:
● uzyskiwania zasadniczo wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów oraz
● kierowania użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów.
Prawa wynikające z umów leasingu, najmu, dzierżawy oraz innych umów, które spełniają definicję leasingu zgodnie z MSSF 16 są ujmowane jako aktywa z tytułu praw do użytkowania bazowych składników aktywów w ramach rzeczowych aktywów trwałych oraz drugostronnie jako zobowiązania z tytułu leasingu.
Składnik aktywów ujmowany jest po koszcie, który obejmuje:
● kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu uwzględniającej również wszelkie opłaty leasingowe już zapłacone oraz otrzymane zachęty leasingowe,
● wszelkie początkowe koszty bezpośrednio poniesione przez leasingobiorcę.
Zobowiązanie leasingowe początkowo wyceniane jest w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych, zdyskontowanych z zastosowaniem stopy leasingu, jeżeli stopę tę z łatwością można ustalić. W przeciwnym razie stosowana jest krańcowa stopa procentowa leasingobiorcy.
Po początkowym ujęciu składnik aktywów z tytułu praw do użytkowania wycenia się według kosztu pomniejszonego o łączne odpisy amortyzacyjne i łączne odpisy z tytułu utraty wartości oraz skorygowanego z tytułu aktualizacji zobowiązania z tytułu leasingu nieskutkującego koniecznością ujęcia odrębnego składnika leasingu.
Aktywa z tytułu praw do użytkowania są amortyzowane spójnie z zasadami stosowanymi dla innych, podobnych aktywów przez krótszy z dwóch okresów: okres użytkowania bazowego składnika aktywów lub okres leasingu, chyba że istnieje wystarczająca pewność, że uzyskany zostanie tytuł własności przed upływem okresu leasingu, wówczas prawo do użytkowania amortyzuje się przez okres użytkowania.
ZNACZĄCE SZACUNKI
Szacunkowe okresy przewidywanej użyteczności ekonomicznej rzeczowych aktywów trwałych wynoszą od 2 do 15 lat, w tym w szczególności:
|
● inwestycje w obcych środkach trwałych |
|
5 - 15 lat |
|
● maszyny i urządzenia techniczne |
|
3 – 10 lat |
|
● pozostałe środki trwałe, w tym: |
|
2 -15 lat |
|
- meble |
|
15 lat |
|
- samochody służbowe |
|
5 lat |
Okresy użytkowania rzeczowych aktywów trwałych są weryfikowane co roku i podlegają zmianie, jeśli obecnie szacowane okresy użytkowania są inne, niż przewidywano. Co roku weryfikujemy również przyjęte wartości rezydualne rzeczowych aktywów trwałych. Powyższe zmiany w szacunkach są ujmowane w sposób prospektywny.
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Budynki i budowle |
|
415 |
|
489 |
|
Urządzenia techniczne i maszyny |
|
7 724 |
|
8 299 |
|
Środki transportu |
|
2 947 |
|
2 722 |
|
Pozostałe rzeczowe aktywa trwałe |
|
944 |
|
946 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe nieprzyjęte do używania |
|
1 032 |
|
538 |
|
Prawa do użytkowania |
|
17 456 |
|
19 236 |
|
Razem |
|
30 518 |
|
32 230 |
Na 31 grudnia 2022 roku prawa do użytkowania obejmują prawa do użytkowania najmowanych powierzchni o wartości 16 502 tys. zł, prawa do użytkowania urządzeń w kwocie 828 tys. zł oraz prawa do użytkowania samochodów stanowiących przedmiot leasingu w kwocie 126 tys. zł. W okresie porównawczym wartość praw do użytkowania najmowanych powierzchni wynosiła 17 944 tys. zł, praw do użytkowania urządzeń – 1 083 tys. zł, a praw do użytkowania samochodów – 209 tys. zł.
|
|
Budynki i budowle |
Urządzenia techniczne |
Środki transportu |
Pozostałe rzeczowe aktywa trwałe |
Rzeczowe aktywa trwałe nieprzyjęte do używania |
Prawa do użytkowania |
Razem |
|
WARTOŚĆ POCZĄTKOWA |
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na dzień 01.01.2022 |
6 346 |
25 959 |
4 247 |
2 603 |
538 |
23 248 |
62 941 |
|
Zwiększenia |
- |
2 839 |
555 |
145 |
1 285 |
914 |
5 738 |
|
Zmniejszenia |
- |
1 501 |
95 |
764 |
791 |
124 |
3 275 |
|
Stan na dzień 31.12.2022 |
6 346 |
27 297 |
4 707 |
1 984 |
1 032 |
24 038 |
65 404 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na dzień 01.01.2021 |
6 176 |
22 648 |
4 446 |
2 584 |
789 |
24 335 |
60 978 |
|
Zwiększenia |
170 |
3 344 |
- |
25 |
942 |
1 654 |
6 135 |
|
Zmniejszenia |
- |
33 |
199 |
6 |
1 193 |
2 741 |
4 172 |
|
Stan na dzień 31.12.2021 |
6 346 |
25 959 |
4 247 |
2 603 |
538 |
23 248 |
62 941 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
UMORZENIE |
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na dzień 01.01.2022 |
5 857 |
17 660 |
1 525 |
1 657 |
- |
4 012 |
30 711 |
|
Zwiększenia |
74 |
3 412 |
262 |
147 |
- |
2 570 |
6 465 |
|
Zmniejszenia |
- |
1 499 |
27 |
764 |
- |
- |
2 290 |
|
Stan na dzień 31.12.2022 |
5 931 |
19 573 |
1 760 |
1 040 |
- |
6 582 |
34 886 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na dzień 01.01.2021 |
5 791 |
14 638 |
1 399 |
1 535 |
- |
4 287 |
27 650 |
|
Zwiększenia |
66 |
3 041 |
226 |
126 |
- |
2 464 |
5 923 |
|
Zmniejszenia |
- |
19 |
100 |
4 |
- |
2 739 |
2 862 |
|
Stan na dzień 31.12.2021 |
5 857 |
17 660 |
1 525 |
1 657 |
- |
4 012 |
30 711 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
WARTOŚĆ NETTO |
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na dzień 31.12.2022 |
415 |
7 724 |
2 947 |
944 |
1 032 |
17 456 |
30 518 |
|
Stan na dzień 31.12.2021 |
489 |
8 299 |
2 722 |
946 |
538 |
19 236 |
32 230 |
(w tys. zł)
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI
Do wartości niematerialnych zaliczamy nieposiadające postaci fizycznej aktywa, spełniające następujące kryteria:
● można je wyodrębnić lub wydzielić z jednostki i sprzedać, przekazać, licencjonować lub oddać do odpłatnego używania innym podmiotom,
● wynikają z tytułów umownych lub innych tytułów prawnych.
Za wartości niematerialne uznaje się głównie:
● licencje na oprogramowanie komputerowe,
● koszty prac rozwojowych,
● wartości niematerialne nieoddane do użytkowania,
● inne wartości niematerialne.
Do wartości niematerialnych nie zaliczamy wartości oprogramowania systemowego umożliwiającego pracę urządzeń i wartości unikalnego oprogramowania narzędziowego wspomagającego zarządzanie pracą urządzeń, kupionego wraz z tymi urządzeniami, jeżeli warunki licencji na to oprogramowanie uniemożliwiają używanie tego oprogramowania z innymi urządzeniami. Takie oprogramowanie zaliczane jest do rzeczowych aktywów trwałych.
Za wyjątkiem spełniających kryteria aktywowania kosztów prac rozwojowych pozostałe wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie nie podlegają aktywowaniu, lecz są ujmowane w wyniku finansowym w okresie, w którym koszty te zostały poniesione.
Składnik wartości niematerialnych powstały w wyniku prac rozwojowych ujmowany jest wtedy i tylko wtedy, gdy jednostka może udowodnić:
● możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży
● zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży,
● zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,
● sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne,
● dostępność stosowanych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,
● możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych.
Koszty prac rozwojowych danego składnika wartości niematerialnych stanowią sumę nakładów poniesionych od dnia, w którym po raz pierwszy dany składnik wartości niematerialnych, stanowiący pracę rozwojową, spełniał kryteria ujmowania. Koszty te to przede wszystkim wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne pracowników zaangażowanych w realizowany projekt oraz koszty usług obcych związanych z wytworzeniem wartości niematerialnej.
Aktywowane koszty prac rozwojowych do momentu ich zakończenia i podjęcia decyzji o przyjęciu do użytkowania ujmowane są jako wartości niematerialne nieoddane do użytkowania i niepodlegające amortyzacji. Co roku poddaje się je obowiązkowym testom na utratę wartości.
Nakłady poniesione na prace badawcze ujmowane są w kosztach w momencie ich poniesienia.
Wydatki poniesione przez nas w związku z utrzymaniem i serwisem oprogramowania komputerowego są ujmowane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w momencie ich poniesienia.
Wartości niematerialne wyceniane są zgodnie z zasadą kosztu historycznego. Wartość bilansową wartości niematerialnych stanowi cena ich nabycia lub koszt wytworzenia pomniejszone o umorzenie i łączną kwotę odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości. Wartości niematerialne o określonym okresie używania są amortyzowane według ustalonego planu przy zastosowaniu metody liniowej przez okres ekonomicznej użyteczności.
Podstawą naliczania odpisów amortyzacyjnych jest wartość początkowa pomniejszona o wartość końcową. Przyjmuje się, że wartość końcowa wartości niematerialnych jest równa zero, z możliwością wyłączenia szczególnych przypadków.
Niskowartościowe składniki wartości niematerialnych o wartości początkowej nieprzekraczającej 3 tys. zł obciążają koszty działalności jednorazowo w miesiącu oddania ich do używania.
ZNACZĄCE SZACUNKI
Szacunkowe okresy przewidywanej ekonomicznej użyteczności wartości niematerialnych wynoszą od 3 do 15 lat, w tym w szczególności:
|
● licencje na standardowe oprogramowanie komputerowe |
|
5 lat |
|
● zintegrowany system SIGMA |
|
15 lat |
Okresy użytkowania wartości niematerialnych weryfikowane są co roku i podlegają zmianie, jeśli obecnie szacowane okresy użytkowania są inne, niż poprzednio przewidywano. Powyższe zmiany w szacunkach są ujmowane w sposób prospektywny.
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
System SIGMA do obsługi wierzytelności |
|
9 365 |
|
10 405 |
|
Pozostałe wartości niematerialne przyjęte do używania |
|
4 756 |
|
5 751 |
|
Wartości niematerialne nieprzyjęte do używania |
|
2 290 |
|
266 |
|
Razem |
|
16 411 |
|
16 422 |
W 2022 roku ponosiliśmy głównie nakłady na wdrożenie w Spółce nowego systemu ERP, którego oddanie do użytkowania planowane jest stopniowo na 2023 oraz 2024 rok.
|
|
System SIGMA |
Pozostałe wartości niematerialne przyjęte do używania |
Wartości niematerialne nieprzyjęte do używania |
Razem |
|
WARTOŚĆ POCZĄTKOWA |
|
|
|
|
|
Stan na dzień 01.01.2022 |
15 605 |
15 407 |
266 |
31 278 |
|
Zwiększenia |
- |
503 |
2 166 |
2 669 |
|
Zmniejszenia |
- |
- |
142 |
142 |
|
Stan na dzień 31.12.2022 |
15 605 |
15 910 |
2 290 |
33 805 |
|
|
|
|
|
|
|
Stan na dzień 01.01.2021 |
15 605 |
15 591 |
294 |
31 490 |
|
Zwiększenia |
- |
1 106 |
284 |
1 390 |
|
Zmniejszenia |
- |
1 290 |
312 |
1 602 |
|
Stan na dzień 31.12.2021 |
15 605 |
15 407 |
266 |
31 278 |
|
|
|
|
|
|
|
UMORZENIA |
|
|
|
|
|
Stan na dzień 01.01.2022 |
5 200 |
9 656 |
- |
14 856 |
|
Zwiększenia |
1 040 |
1 498 |
- |
2 538 |
|
Zmniejszenia |
- |
- |
- |
- |
|
Stan na dzień 31.12.2022 |
6 240 |
11 154 |
- |
17 394 |
|
|
|
|
|
|
|
Stan na dzień 01.01.2021 |
4 160 |
9 312 |
- |
13 472 |
|
Zwiększenia |
1 040 |
1 627 |
- |
2 667 |
|
Zmniejszenia |
- |
1 283 |
- |
1 283 |
|
Stan na dzień 31.12.2021 |
5 200 |
9 656 |
- |
14 856 |
|
|
|
|
|
|
|
WARTOŚĆ NETTO |
|
|
|
|
|
Stan na dzień 31.12.2022 |
9 365 |
4 756 |
2 290 |
16 411 |
|
Stan na dzień 31.12.2021 |
10 405 |
5 751 |
266 |
16 422 |
(w tys. zł)
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI
Grupa tworzy rezerwy w przypadku, gdy jest w stanie wiarygodnie oszacować kwotę środków, zawierających w sobie korzyści ekonomiczne, która z dużym prawdopodobieństwem wypłynie ze Spółki, w związku z obowiązkiem (prawnym lub zwyczajowo oczekiwanym) wynikającym z przeszłych zdarzeń. Wysokość utworzonych rezerw jest weryfikowana i dyskontowana na dzień bilansowy w celu skorygowania ich do wysokości szacunków zgodnych ze stanem wiedzy na ten dzień.
ZNACZĄCE SZACUNKI
Rezerwa na koszty sądowo-egzekucyjne obejmuje oczekiwane, nieponiesione jeszcze opłaty związane z umorzeniem postępowań egzekucyjnych, do poniesienia których jesteśmy zobowiązani na podstawie Ustawy o kosztach komorniczych. Szacując rezerwę dokonaliśmy analizy dostępnych danych operacyjnych dotyczących postępowań będących obecnie w egzekucji. Wyodrębniliśmy te postępowania, dla których, biorąc pod uwagę ich obecny stan prawny, prawdopodobny jest w przyszłości wypływ środków związanych z opłatami za umorzenie. Następnie oszacowaliśmy prawdopodobieństwo wypływu tych środków na podstawie danych historycznych.
Wartości związane z utworzeniem lub rozwiązaniem rezerwy na koszty sądowo-egzekucyjne ujmowane są odpowiednio jako zwiększenie/zmniejszenie kosztów z tytułu podatków i opłat.
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
Rezerwa na koszty sądowo-egzekucyjne |
|
24 723 |
|
9 170 |
|
Razem, z tego: |
|
24 723 |
|
9 170 |
|
krótkoterminowe |
|
24 723 |
|
9 170 |
Rezerwa na koszty sądowo-egzekucyjne
|
|
|
Wartości za okres 01.01.2022 31.12.2022 |
|
Wartości za okres 01.01.2021 31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Stan na bilans otwarcia |
|
9 170 |
|
- |
|
Utworzenie |
|
23 741 |
|
12 995 |
|
Wykorzystanie |
|
(6 115) |
|
(2 272) |
|
Rozwiązanie |
|
(2 073) |
|
(1 553) |
|
Stan na bilans zamknięcia |
|
24 723 |
|
9 170 |
W bieżącym okresie, mając na uwadze postępowania będące w czynnej egzekucji, dla których w oczekiwanym terminie nie otrzymaliśmy żadnych wpłat, zadecydowaliśmy o zwiększeniu rezerwy na koszty związane z ich umorzeniem.
Przed Sądem Okręgowym w Warszawie, III Wydziałem Cywilnym, pod sygn. akt III C 1088/16 toczy się postępowanie w sprawie z powództwa Kredyt Inkaso S.A. z/s w Warszawie przeciwko BEST i Krzysztofowi Borusowskiemu (Prezesowi Zarządu BEST) o zapłatę solidarnie przez pozwanych kwoty 60 734 500 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie liczonymi od dnia wniesienia powództwa do dnia zapłaty oraz kosztów procesu, tytułem naprawienia szkody związanej z wypowiedzeniem Kredyt Inkaso przez fundusze z grupy Trigon i Agio umów o zarządzanie portfelami wierzytelności. W ocenie BEST stawiane zarzuty są całkowicie bezpodstawne i chybione zarówno pod względem faktycznym, jak i prawnym. Postępowanie jest w toku.
Więcej informacji na temat postępowania w sprawie z powództwa Kredyt Inkaso S.A. znajduje się w Sprawozdaniu Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej i Spółki BEST S.A. w 2022 roku.
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI
Stosujemy metodę porównawczą pomiaru wyniku finansowego i prezentujemy sprawozdanie z całkowitych dochodów, które obejmuje wynik bieżącego okresu oraz inne całkowite dochody.
(w tys. zł)
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI
Do przychodów z działalności operacyjnej zaliczamy przede wszystkim przychody z wierzytelności nabytych. Obejmują one odsetki naliczone z tytułu wyceny wierzytelności w zamortyzowanym koszcie, zgodnie z przepisami obowiązującymi dla zakupionych składników aktywów finansowych dotkniętych utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe.
Ze względu na fakt, że inwestowanie w jednostki prowadzące działalność dotyczącą nabywania wierzytelności i uzyskiwania przychodów z tych wierzytelności stanowi element podstawowej działalności Grupy związany z inwestycjami w wierzytelności (w tym przypadku w sposób pośredni), to nasz udział w wyniku stowarzyszonych z nami jednostek, prowadzących taką samą jak my działalność podstawową, prezentujemy w przychodach z działalności operacyjnej.
Pozostałe przychody z działalności operacyjnej są to wartości z tytułu sprzedaży majątku i usług wykonanych poza podstawowym przedmiotem naszej działalności, a także przychody z tytułu wyceny bilansowej nieruchomości inwestycyjnych.
Przychody z działalności operacyjnej są korygowane o wynik na oczekiwanych stratach kredytowych. uwzględniający wynik z tytułu przeszacowań wynikający ze zmiany planowanego okresu obsługi wierzytelności lub szacowanych wpływów, a także odnotowane w danym okresie odchylenia rzeczywistych spłat wierzytelności w stosunku do danych ujętych w modelach wyceny wierzytelności.
W 2022 roku prowadziliśmy działalność na obszarze Polski i Włoch. Nasza podstawowa działalność nie wykazuje znamion cykliczności ani sezonowości, a głównym źródłem naszych przychodów są inwestycje w wierzytelności.
|
|
|
01.01.2022 |
|
01.01.2021 |
|||||
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|||||
|
|
|
|
|
|
|||||
|
Odsetki obliczone przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej |
|
263 420 |
|
235 324 |
|||||
|
Udział w zysku Kredyt Inkaso, z tego: |
|
- |
|
8 562 |
|||||
|
przeniesienie do rachunku wyników innych całkowitych dochodów jednostki stowarzyszonej |
|
- |
|
(2 790) |
|||||
|
Pozostałe przychody z działalności operacyjnej, z tego: |
|
1 161 |
|
9 434 |
|||||
|
wycena nieruchomości inwestycyjnych |
|
93 |
|
8 295 |
|||||
|
Wynik na oczekiwanych stratach kredytowych: |
|
189 023 |
|
85 746 |
|||||
|
odchylenia od wpłat rzeczywistych |
|
59 643 |
|
69 438 |
|||||
|
wynik z tytułu przeszacowań |
|
129 380 |
|
16 308 |
|||||
|
Razem |
|
453 604 |
|
339 066 |
|||||
|
|
|
|
|
|
|||||
W 2022 roku nasze przychody z działalności operacyjnej wzrosły o 34% w stosunku do roku ubiegłego. Wynika to przede wszystkim z istotnie wyższego wyniku na oczekiwanych stratach kredytowych. Utrzymujące się istotne dodatnie odchylenia wielkości spłat od planu, będące potwierdzeniem skuteczności przyjętej przez nas strategii dochodzenia wierzytelności, skłoniły nas do aktualizacji wartości odzysków zakładanych do tej pory w modelach wyceny.
(w tys. zł)
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI
Koszty operacyjne prezentowane są w układzie:
● wynagrodzenia i świadczenia na rzecz pracowników,
● amortyzacja,
● usługi obce,
● podatki i opłaty,
● odpisy aktualizujące wartość inwestycji pośrednich w wierzytelności,
● pozostałe koszty operacyjne.
Pozycja „odpisy aktualizujące wartość inwestycji pośrednich w wierzytelności” dotyczy odpisów związanych z utratą wartości aktywów, które są zaliczane do inwestycji pośrednich, w szczególności odpisy z tytułu utraty wartości jednostek stowarzyszonych, gdzie wycena metodą praw własności takich aktywów również jest prezentowana w działalności operacyjnej.
Pozycja „pozostałe koszty operacyjne” obejmuje głównie koszty poniesione z tytułu: zużycia materiałów i energii, podróży służbowych, reprezentacji, reklamy, ubezpieczeń, procesów sądowych, kosztów sądowych innych, niż związanych z bieżącą obsługą wierzytelności, strat ze zbycia i likwidacji składników majątku trwałego, niedoborów składników majątku trwałego, przekazanych darowizn, wartości utworzonych odpisów aktualizujących należności, kar umownych, grzywien, odszkodowań, skutków wyceny bilansowej nieruchomości inwestycyjnych, strat ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych i strat ze zbycia udziałów w jednostkach współkontrolowanych i stowarzyszonych.
Koszty działalności operacyjnej
|
|
|
01.01.2022 |
|
01.01.2021 |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Wynagrodzenia i świadczenia na rzecz pracowników: |
|
78 402 |
|
69 456 |
|
wynagrodzenia |
|
62 613 |
|
57 813 |
|
składki na ubezpieczenia społeczne |
|
11 476 |
|
9 802 |
|
programy motywacyjne oparte o akcje |
|
1 952 |
|
- |
|
świadczenia na rzecz pracowników |
|
2 361 |
|
1 841 |
|
Amortyzacja, w tym: |
|
8 991 |
|
8 590 |
|
prawa do użytkowania |
|
2 617 |
|
2 159 |
|
Usługi obce |
|
39 686 |
|
35 185 |
|
Podatki i opłaty, w tym: |
|
98 382 |
|
81 952 |
|
opłaty sądowe, egzekucyjne i koszty zastępstwa procesowego związane z dochodzeniem wierzytelności |
|
86 480 |
|
72 396 |
|
Odpis aktualizujący wartość inwestycji pośrednich w wierzytelności - Kredyt Inkaso |
|
- |
|
42 266 |
|
Pozostałe koszty operacyjne |
|
3 927 |
|
2 948 |
|
Razem |
|
229 388 |
|
240 397 |
W 2022 r. koszty operacyjne Grupy BEST wyniosły 229,4 mln zł i, z uwagi na dokonany w 2021 r. odpis aktualizujący wartość inwestycji w Kredyt Inkaso w wysokości 42,3 mln zł, łącznie były o 11 mln zł niższe niż w 2021 roku.
Wartość pozostałych kategorii kosztów operacyjnych (bez odpisu na Kredyt Inkaso) wzrosła o 31,3 mln zł (16%) w stosunku do roku poprzedniego, z tego koszty wynagrodzeń i świadczeń na rzecz pracowników o 12,9%, opłaty sądowe, egzekucyjne i koszty zastępstwa procesowego związane z dochodzeniem wierzytelności o 19,5%, a pozostałe o 14,6%.
Zatrudnienie:
|
|
|
Stan na dzień 31.12.2022 (w osobach) |
|
Stan na dzień 31.12.2021 (w osobach) |
|
Ilość osób zatrudnionych |
|
703 |
|
682 |
(w tys. zł)
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI
Przychody finansowe obejmują odsetki od zainwestowanych przez Grupę środków pieniężnych, a także nadwyżkę dodatnich różnic kursowych, powstałych z przeliczenia pozycji ujętych w walutach obcych, nad ujemnymi. Do przychodów finansowych zaliczamy również dodatnią wycenę instrumentów pochodnych oraz zyski na sprzedaży udziałów, akcji i papierów wartościowych podmiotów niekonsolidowanych.
|
|
|
01.01.2022 |
|
01.01.2021 |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Nadwyżka dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi |
|
1 881 |
|
- |
|
Odsetki od depozytów środków pieniężnych |
|
475 |
|
5 |
|
Wycena pochodnych instrumentów finansowych nieobjętych rachunkowością zabezpieczeń |
|
405 |
|
- |
|
Pozostałe |
|
- |
|
1 |
|
|
|
2 761 |
|
6 |
(w tys. zł)
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI
|
|
|
01.01.2022 |
|
01.01.2021 |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
Odsetki od zobowiązań finansowych |
|
35 993 |
|
17 522 |
|
Wycena zobowiązań wobec uczestników konsolidowanych funduszy |
|
34 881 |
|
22 618 |
|
Wycena pochodnych instrumentów finansowych nieobjętych rachunkowością zabezpieczeń |
|
- |
|
3 234 |
|
Nadwyżka ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi |
|
- |
|
118 |
|
Pozostałe |
|
667 |
|
467 |
|
Razem |
|
71 541 |
|
43 959 |
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI
Zysk na jedną akcję jest ilorazem wartości zysku netto przypisanego Akcjonariuszom BEST i średniej ważonej liczby akcji.
Rozwodniony zysk na jedną akcję dla każdego okresu jest obliczany poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez przewidywaną średnią ważoną liczbę akcji. Średnia ważona liczba akcji rozwadniających uwzględnia efekt rozwodnienia związany z programami motywacyjnymi rozliczanymi w instrumentach kapitałowych zamiennych na akcje BEST.
|
|
|
01.01.2022 |
|
01.01.2021 |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Zysk netto przypisany Akcjonariuszom BEST (w tys. zł) |
|
142 275 |
|
49 307 |
|
Średnia ważona liczba akcji zwykłych (w tys. szt.) |
|
22 754 |
|
23 015 |
|
Średnia ważona liczba akcji rozwadniających (w tys. szt.) |
|
230 |
|
182 |
|
Podstawowy zysk na jedną akcję (w zł / szt.) |
|
6,25 |
|
2,14 |
|
Rozwodniony zysk na jedną akcję (w zł / szt.) |
|
6,19 |
|
2,13 |
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych prezentujemy metodą pośrednią. Ze względu na fakt, że naszą podstawową działalnością jest inwestowanie w wierzytelności (bezpośrednio lub pośrednio poprzez akwizycje), wpływy i wydatki związane z tymi inwestycjami oraz ich realizacją wykazywane są w przepływach z działalności operacyjnej.
(w tys. zł)
|
|
|
01.01.2022 |
|
01.01.2021 |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Bilansowa zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych |
|
(18 590) |
|
50 102 |
|
Bilansowa zmiana stanu zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych |
|
321 |
|
1 523 |
|
Korekta o zmianę stanu zobowiązań inwestycyjnych |
|
(997) |
|
633 |
|
Korekta o zmianę stanu zobowiązań z tytułu wykupu certyfikatów |
|
180 |
|
(142) |
|
Pozostałe zmiany |
|
(3) |
|
(48) |
|
Razem |
|
(19 089) |
|
52 068 |
(w tys. zł)
|
|
|
01.01.2022 |
|
01.01.2021 |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
Zmiana stanu nieruchomości inwestycyjnych |
|
(394) |
|
(8 490) |
|
Różnice kursowe z przeliczenia |
|
1 829 |
|
(37) |
|
Aktualizacja rezerwy na odprawy emerytalne ujęta w kapitałach |
|
200 |
|
142 |
|
Kredyt na zakup majątku trwałego rozliczany bezgotówkowo |
|
- |
|
1 260 |
|
Razem |
|
1 635 |
|
(7 125) |
(w tys. zł)
|
|
|
01.01.2022 |
|
01.01.2021 |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
Odsetki i prowizje od obligacji |
|
(10 631) |
|
(9 987) |
|
Odsetki i prowizje od kredytów |
|
(21 816) |
|
(4 782) |
|
Odsetki od pożyczek |
|
(1 823) |
|
(1 061) |
|
Odsetki od leasingu |
|
(632) |
|
(576) |
|
Pozostałe prowizje od zobowiązań finansowych |
|
- |
|
(317) |
|
Razem |
|
(34 902) |
|
(16 723) |
(w tys. zł)
Obecnie identyfikujemy dwa obszary geograficzne prowadzonej przez nas działalności: Polskę i Włochy. Poniżej prezentujemy podział przychodów z działalności operacyjnej oraz podział wierzytelności na te dwa obszary.
|
|
Przychody z działalności operacyjnej za okres: |
|
|
Wierzytelności nabyte – stan na: |
||
|
|
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
Polska |
437 522 |
322 228 |
|
|
1 090 629 |
928 453 |
|
Włochy |
16 082 |
16 838 |
|
|
92 561 |
88 619 |
|
Razem |
453 604 |
339 066 |
|
|
1 183 190 |
1 017 072 |
Poniżej prezentujemy procentowy udział poszczególnych obszarów geograficznych wskazanych powyżej:
|
|
Przychody z działalności operacyjnej za okres: |
|
|
Wierzytelności nabyte – stan na: |
||
|
|
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
Polska |
96% |
95% |
|
|
92% |
91% |
|
Włochy |
4% |
5% |
|
|
8% |
9% |
|
Razem |
100% |
100% |
|
|
100% |
100% |
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI
Instrumenty finansowe
Instrumenty finansowe klasyfikowane są do następujących kategorii:
● aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
● aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
● aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
● zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
● zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik.
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie
Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:
● składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy;
● warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Ocena umownych przepływów dokonywana jest przed klasyfikacją aktywów do odpowiedniego modelu biznesowego na podstawie testu jakościowego SPPI (solely payments of principal and interest).
Grupa BEST do kategorii aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie klasyfikuje:
● wierzytelności nabyte,
● należności z tytułu dostaw i usług,
● należności z tytułu pożyczek, obligacji,
● pozostałe należności,
● środki pieniężne i ich ekwiwalenty.
Wierzytelności nabyte
Wierzytelności nabyte to wierzytelności odkupione od poprzednich wierzycieli, którzy uznali je za trudne do odzyskania i dochodzenia we własnym zakresie. Z tego powodu wartość nominalna wierzytelności nabytych znacząco odbiega od zapłaconej ceny. Aktywa te stanowią aktywa nabyte z utratą wartości tzw. POCI. Szczegóły dotyczące stosowanej w przypadku wierzytelności nabytych polityki rachunkowości znajdują się w notach 5.7 oraz 5.21.1.
Należności z tytułu dostaw i usług / Pozostałe należności
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności ujmuje się początkowo w wartości godziwej. Po początkowym ujęciu należności te wycenia się w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej, z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości, przy czym należności z tytułu dostaw i usług z datą zapadalności poniżej 12 miesięcy od dnia powstania nie podlegają dyskontowaniu.
Odpis z tytułu utraty wartości należności określony jest na podstawie oczekiwanych strat kredytowych. Oczekiwane straty kredytowe uwzględniają zarówno zaistniałe już zdarzenia niewykonania zobowiązania przez kontrahentów, jak również potencjalne, oszacowane straty kredytowe.
Odpisy na oczekiwane straty kredytowe odnoszone są w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych.
Należności z tytułu pożyczek, obligacji
Należności z tytułu udzielonych pożyczek i objętych obligacji są rozpoznawane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w momencie wypłaty środków. W momencie początkowego ujęcia w księgach rachunkowych są one wyceniane w wartości godziwej powiększonej o koszty transakcji, które mogą być bezpośrednio przypisane do danego składnika aktywów finansowych. W późniejszych okresach wycena należności z tytułu udzielonych pożyczek i objętych obligacji dokonywana jest według zamortyzowanego kosztu przy użyciu efektywnej stopy procentowej.
Do tej kategorii Grupa BEST nie kwalifikuje pożyczek udzielonych pracownikom ze środków ZFŚS.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej obejmują środki pieniężne w banku, w kasie, lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy oraz posiadane na dzień bilansowy ekwiwalenty środków pieniężnych.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
Kategoria ta obejmuje:
● dłużne aktywa finansowe jeśli spełnione są poniższe warunki:
są one utrzymywane w modelu biznesowym, którego celem jest zarówno uzyskanie umownych przepływów pieniężnych z tytułu posiadanych aktywów finansowych, jak i z tytułu sprzedaży aktywów finansowych,
warunki umowne dają prawo do otrzymania w określonych datach przepływów pieniężnych stanowiących wyłączenie kapitał i odsetki od kapitału;
Odsetki naliczone dla takich pozycji oraz odpisy aktualizujące na oczekiwane straty kredytowe ujmowane są w wyniku finansowym okresu, a pozostałe przeszacowania do wartości godziwej wykazywane są jako inne całkowite dochody.
● instrumenty kapitałowe, co do których na moment początkowego ujęcia dokonano nieodwracalnego wyboru klasyfikacji do tej kategorii. Zyski i straty, zarówno z wyceny jak i realizacji, powstające na tych inwestycjach ujmuje się nieodwracalnie w pozostałych całkowitych dochodach, za wyjątkiem przychodów z tytułu otrzymanych dywidend. Do tej kategorii aktywów finansowych Grupa BEST klasyfikuje posiadane akcje Kredyt Inkaso.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Aktywa finansowe wycenia się w wartości godziwej przez wynik, jeżeli nie zostały zaklasyfikowane do wycenianych w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Do aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej Grupa BEST zalicza składnik aktywów spełniający jeden z poniższych warunków:
● został wyznaczony do tej kategorii w momencie początkowego ujęcia (opcja wyceny do wartości godziwej przez wynik finansowy),
● jest klasyfikowany jako przeznaczony do obrotu.
Grupa BEST może w momencie początkowego ujęcia nieodwołalnie wyznaczyć składnik aktywów finansowych jako wyceniany w wartości godziwej przez wynik finansowy, jeśli w ten sposób eliminuje lub znacząco zmniejsza niespójność wyceny lub ujęcia (określaną czasami jako "niedopasowanie księgowe"), jaka w przeciwnym razie powstałaby na skutek wyceny aktywów lub zobowiązań bądź ujęcia związanych z nimi zysków lub strat według różnych zasad.
Składnik aktywów jest klasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży, jeżeli:
● został nabyty w celu sprzedaży w krótkim terminie,
● jest częścią portfela określonych instrumentów finansowych zarządzanych łącznie co do których istnieją dowody bieżącego faktycznego trybu generowania krótkoterminowych zysków,
● jest instrumentem pochodnym za wyjątkiem instrumentów pochodnych będących elementem rachunkowości zabezpieczeń lub umów gwarancji finansowych.
Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek, obligacji i leasingu
Zaciągnięte zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek, obligacji i leasingu Grupa kwalifikuje do kategorii zobowiązań finansowych. W momencie początkowego ujęcia w księgach rachunkowych są one wyceniane w wartości godziwej pomniejszonej o koszty transakcji poniesione do dnia nabycia (m.in. prowizje i odsetki zapłacone z góry). W późniejszych okresach wycena zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek, obligacji i umów leasingu dokonywana jest według zamortyzowanego kosztu.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe wycenia się według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej. Grupa stosuje uproszczone metody wyceny zobowiązań, jeżeli nie powoduje to zniekształcenia informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym. W szczególności krótkoterminowe zobowiązania wyceniane są w momencie początkowego ujęcia i w okresie późniejszym w kwocie wymagającej zapłaty.
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Zobowiązania finansowe wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy, jeżeli nie zostały zaklasyfikowane do wycenianych w zamortyzowanym koszcie. Do zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy Grupa BEST zalicza składnik zobowiązań spełniający jeden z poniższych warunków:
● został wyznaczony do tej kategorii w momencie początkowego ujęcia (opcja wyceny do wartości godziwej przez wynik finansowy),
● jest klasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży.
Grupa BEST może w momencie początkowego ujęcia nieodwołalnie wyznaczyć składnik zobowiązań finansowych jako wyceniany w wartości godziwej przez wynik finansowy, jeśli w ten sposób eliminuje lub znacząco zmniejsza niespójność wyceny lub ujęcia (określaną czasami jako "niedopasowanie księgowe"), jaka w przeciwnym razie powstałaby na skutek wyceny aktywów lub zobowiązań bądź ujęcia związanych z nimi zysków lub strat według różnych zasad lub też jeżeli grupa zobowiązań finansowych jest zarządzana, a jej wyniki są oceniane w oparciu o wartość godziwą, zgodnie z udokumentowaną strategią zarządzania ryzykiem lub strategią inwestycyjną, a informacje o tej grupie przygotowane na tej podstawie są przekazywane wewnątrz jednostki kluczowemu personelowi kierowniczemu.
Do zobowiązań wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy Grupa BEST zalicza w szczególności zobowiązania niewymagalne wobec inwestorów niekontrolujących w funduszach inwestycyjnych, nad którymi Grupa BEST sprawuje kontrolę i które zostały zaklasyfikowane do zobowiązań, a nie kapitałów własnych przypisanych udziałom niesprawującym kontroli. Wyznaczenie wyceny tego rodzaju zobowiązań do wartości godziwej wynika przede wszystkich z faktu, że są one zarządzane w oparciu o wartość godziwą oraz taka klasyfikacja eliminuje „niedopasowanie księgowe”, które powstałoby w przypadku innej wyceny, w związku z konsolidacją metodą pełną wszystkich przychodów i kosztów takich funduszy w sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy BEST.
Do zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu zalicza się:
● instrumenty pochodne będące zobowiązaniami, które nie są ujmowane jako instrumenty zabezpieczające;
● obowiązek dostarczenia aktywów finansowych pożyczonych w przypadku sprzedaży z zajęciem tzw. "krótkiej pozycji" (tj. jednostka dokonuje sprzedaży aktywów finansowych, które pożyczyła, ale których jeszcze nie posiada);
● zobowiązania finansowe, które zostały zaciągnięte z zamiarem ich odkupienia w najbliższej przyszłości (np. notowany instrument dłużny, który może być odkupiony przez jego emitenta w najbliższej przyszłości w zależności od tego, jak zmieni się jego wartość godziwa); oraz
● zobowiązania finansowe wchodzące w skład portfela określonych instrumentów finansowych, zarządzanych łącznie, dla których istnieją dowody osiągania krótkoterminowych zysków w ostatnim czasie.
Pochodne instrumenty finansowe
Do instrumentów finansowych Grupa kwalifikuje pochodne instrumenty finansowe, które mogą być objęte rachunkowością zabezpieczeń lub które nie są objęte rachunkowością zabezpieczeń.
Pochodne instrumenty finansowe zalicza się do aktywów lub zobowiązań finansowych wycenianych do wartości godziwej przez wynik, o ile nie zostały wyznaczone jako instrumenty zabezpieczające. Obecnie Grupa nie stosuje wymogów rachunkowości zabezpieczeń, wobec czego wszystkie instrumenty pochodne są wyceniane do wartości godziwej przez wynik finansowy i klasyfikowane odpowiednio do aktywów lub zobowiązań finansowych wycenianych do wartości godziwej przez wynik.
(w tys. zł)
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie: |
|
1 236 449 |
|
1 065 170 |
|
wierzytelności nabyte |
|
1 183 190 |
|
1 017 072 |
|
należności |
|
1 039 |
|
772 |
|
środki pieniężne |
|
52 220 |
|
47 326 |
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody: |
|
27 646 |
|
21 936 |
|
akcje Kredyt Inkaso |
|
27 646 |
|
21 936 |
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie: |
|
511 816 |
|
509 185 |
|
zobowiązania z tytułu obligacji, kredytów, pożyczek i leasingu |
|
459 842 |
|
438 100 |
|
zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe* |
|
51 974 |
|
71 085 |
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik: |
|
75 030 |
|
70 580 |
|
zobowiązania wobec uczestników konsolidowanych funduszy |
|
71 250 |
|
66 395 |
|
pochodne instrumenty finansowe |
|
3 780 |
|
4 185 |
*z wyłączeniem zobowiązań z tytułu podatków, składek i świadczeń pracowniczych
(w tys. zł)
|
Za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku: |
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
|
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody |
|
Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
|
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik |
|
||||
|
|
wierzytelności |
należności |
środki pieniężne |
|
akcje Kredyt Inkaso |
|
zobowiązania odsetkowe |
zobowiązania handlowe |
|
zobowiązania wobec uczestników funduszy |
pochodne instrumenty finansowe |
Razem netto |
|
Przychody/(koszty) z tytułu odsetek |
263 420 |
- |
475 |
|
- |
|
(35 993) |
- |
|
- |
- |
227 902 |
|
Zyski/(straty) z tytułu różnic kursowych |
- |
2 100 |
43 |
|
- |
|
(235) |
(27) |
|
- |
- |
1 881 |
|
(Utworzenie) /odwrócenie odpisów aktualizujących |
- |
(2) |
- |
|
- |
|
- |
- |
|
- |
- |
(2) |
|
Zyski/(straty) z tytułu przeszacowania |
129 380 |
- |
- |
|
- |
|
- |
- |
|
- |
- |
129 380 |
|
Zyski/(straty) z tytułu realizacji (w tym odchylenia od wpłat rzeczywistych) |
59 643 |
- |
- |
|
- |
|
- |
- |
|
- |
- |
59 643 |
|
Zyski/(straty) z tytułu wyceny do wartości godziwej |
- |
- |
- |
|
5 710 |
|
- |
- |
|
(34 881) |
405 |
(28 766) |
|
Razem |
452 443 |
2 098 |
518 |
|
5 710 |
|
(36 228) |
(27) |
|
(34 881) |
405 |
390 038 |
|
Za rok zakończony 31 grudnia 2021 roku: |
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
|
Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
|
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik |
|
||||
|
|
wierzytelności |
należności |
środki pieniężne |
|
zobowiązania odsetkowe |
zobowiązania handlowe |
|
zobowiązania wobec uczestników funduszy |
pochodne instrumenty finansowe |
Razem netto |
|
Przychody/(koszty) z tytułu odsetek |
235 324 |
1 |
4 |
|
(17 522) |
- |
|
- |
- |
217 807 |
|
Zyski/(straty) z tytułu różnic kursowych |
- |
(135) |
(14) |
|
31 |
- |
|
- |
- |
(118) |
|
(Utworzenie) /odwrócenie odpisów aktualizujących |
- |
(2) |
- |
|
- |
- |
|
- |
- |
(2) |
|
Zyski/(straty) z tytułu przeszacowania |
16 308 |
- |
- |
|
- |
- |
|
- |
- |
16 308 |
|
Zyski/(straty) z tytułu realizacji (w tym odchylenia od wpłat rzeczywistych) |
69 438 |
- |
- |
|
- |
- |
|
- |
- |
69 438 |
|
Zyski/(straty) z tytułu wyceny do wartości godziwej |
- |
- |
- |
|
- |
- |
|
(22 618) |
(3 234) |
(25 852) |
|
Razem |
321 070 |
(136) |
(10) |
|
(17 491) |
- |
|
(22 618) |
(3 234) |
277 581 |
( w tys. zł)
Wartość godziwą instrumentów finansowych klasyfikujemy wg zasad pomiaru wykorzystując poniższą hierarchię odzwierciedlającą wykorzystanie różnych danych źródłowych do wyceny:
● Kategoria 1: kwotowanie (nieskorygowane) z aktywnych rynków dla identycznych aktywów lub zobowiązań,
● Kategoria 2: dane wejściowe inne, niż kwotowania zaliczane do Kategorii 1, które są obserwowalne dla aktywów lub zobowiązań w sposób bezpośredni (jako cena) lub pośredni (pochodne cen),
● Kategoria 3: dane wejściowe dla aktywów lub zobowiązań, które nie są oparte na obserwowalnych danych rynkowych (dane źródłowe nieobserwowalne).
Instrumenty finansowe wyceniane do wartości godziwej
|
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
Kategoria |
Nota |
|
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Akcje Kredyt Inkaso |
|
|
27 646 |
|
21 936 |
3 |
5.8 |
|
Pochodne instrumenty finansowe - zobowiązania |
|
|
3 780 |
|
4 185 |
2 |
5.13 |
|
Zobowiązania wobec uczestników konsolidowanych funduszy |
|
|
71 250 |
|
66 395 |
3 |
5.11 |
Porównanie wartości godziwej i wartości bilansowej instrumentów finansowych niewycenianych do wartości godziwej
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
||
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
||
|
|
Wartość godziwa |
Wartość bilansowa |
|
Wartość godziwa |
Wartość bilansowa |
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
|
Wierzytelności nabyte – Kategoria 3 |
1 065 467 |
1 183 190 |
|
959 920 |
1 017 072 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu obligacji - Kategoria 1 |
74 125 |
74 338 |
|
186 861 |
185 499 |
|
Zobowiązania z tytułu kredytów – Kategoria 3 |
346 541 |
346 541 |
|
212 031 |
212 031 |
|
Zobowiązania z tytułu pożyczek – Kategoria 3 |
20 013 |
20 013 |
|
20 008 |
20 008 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
51 974 |
51 974 |
|
71 085 |
71 085 |
Wierzytelności nabyte
Wartość bilansowa wierzytelności wyceniana jest modelem zamortyzowanego kosztu, który jest odmienny od modelu wyceny do wartości godziwej m.in. dlatego, że zastosowane stopy procentowe są niezmienne w całym okresie obsługi (niewrażliwe na zmiany stóp rynkowych), a przepływy bazują na spodziewanych spłatach z pakietów wierzytelności (bez kosztów ich dochodzenia).
Wartość godziwa pakietów wierzytelności szacowana jest w oparciu o uznane metody estymacji na podstawie danych odnośnie charakterystyki każdego portfela wierzytelności, w szczególności: wartości zadłużenia, rodzaju produktu, zabezpieczenia, okresu przeterminowania, etapu obsługi, zawartych ugód, planowanych kosztów dochodzenia wierzytelności itp. Ze względu na fakt, że nabywamy głównie wierzytelności nieregularne, już w momencie nabycia szacujemy przyszłe wpłaty z uwzględnieniem ryzyka kredytowego nie otrzymania od dłużników całości lub części wierzytelności oraz kosztów niezbędnych do poniesienia w związku z egzekucją wpłat. Zarządzamy ryzykiem kredytowym na etapie wyceny wierzytelności jeszcze przed ich nabyciem, a następnie poprzez indywidualnie ustalane strategie windykacyjne. Na każdy dzień bilansowy oceniamy ryzyko kredytowe w oparciu o historyczne dane dotyczące wpływów z podobnych pakietów wierzytelności.
Podstawowymi parametrami (danymi wejściowymi) wykorzystywanymi do wyceny wierzytelności w wartości godziwej są:
● okres obsługi pakietu,
● szacowane wpływy i wydatki związane z obsługą wierzytelności oraz
● stopa dyskontowa.
Zmiany powyższych parametrów wpływają odpowiednio na wzrost lub spadek wartości godziwej. Tak oszacowana wartość godziwa wierzytelności może różnić się od wartości, jaka zostałaby wyznaczona, gdyby istniał aktywny rynek.
Obligacje
Wartość bilansowa zobowiązań finansowych z tytułu emisji obligacji wyceniana jest modelem zamortyzowanego kosztu z uwzględnieniem poniesionych wydatków bezpośrednio związanych z emisją i efektywnej stopy procentowej.
Pozostałe zobowiązania finansowe
Wartości bilansowe pozostałych zobowiązań finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie są zbliżone do ich wartości godziwych.
(w tys. zł)
Narażeni jesteśmy na ryzyko finansowe obejmujące przede wszystkim:
● ryzyko rynkowe (walutowe i stopy procentowej),
● ryzyko płynności,
● ryzyko kredytowe.
Zaprezentowane poniżej ujawnienia dotyczą w szczególności instrumentów finansowych zaklasyfikowanych do odpowiednich kategorii zgodnie z MSSF 9 „Instrumenty finansowe”.
Ryzyko walutowe
Ekspozycja pozycji bilansowych na ryzyko walutowe dotyczy w szczególności: nabytych na rynku włoskim pakietów wierzytelności, forwardów walutowych (związanych z posiadaniem przez Grupę ekspozycji generujących przepływy w EUR w postaci portfeli wierzytelności na rynku włoskim), środków pieniężnych, zobowiązań leasingowych i zobowiązań handlowych. Zmiany wartości bilansowych poszczególnych pozycji wpływają na zmienność naszego zysku netto oraz pozostałych całkowitych dochodów. Na bieżąco monitorujemy wahania kursów walut i podejmujemy działania zmierzające do minimalizowania ich wpływu na nasze wyniki finansowe.
Poniższa tabela przedstawia główne pozycje narażone na ryzyko walutowe.
|
|
Stan na 31.12.2022 |
Stan na 31.12.2021 |
|
|
Wartość narażona na ryzyko |
Wartość narażona na ryzyko |
|
|
(w tys. EUR) |
(w tys. EUR) |
|
|
|
|
|
Aktywa finansowe: |
42 130 |
39 268 |
|
Wierzytelności nabyte |
19 736 |
19 267 |
|
Środki pieniężne |
1 999 |
1 625 |
|
Pozostałe należności |
97 |
109 |
|
Należności z tytułu notes * |
20 298 |
18 267 |
|
|
|
|
|
Zobowiązania finansowe: |
23 465 |
21 604 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
2 532 |
2 717 |
|
Zobowiązania z tytułu wyemitowanych notes * |
20 298 |
18 267 |
|
Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe |
635 |
620 |
|
Pochodne instrumenty finansowe |
11 930 |
11 930 |
* Pozycje należności z tytułu notes oraz zobowiązania z tytułu wyemitowanych notes wynikają z transakcji pomiędzy dwoma podmiotami z Grupy, która jest eliminowana w procesie konsolidacji. Są to jednak pozycje narażone na ryzyko walutowe ze względu na fakt, iż transakcja jest zrealizowana pomiędzy podmiotami z różnymi walutami funkcjonalnymi. Różnice kursowe z niej wynikające w jednym podmiocie obciążają wynik finansowy Grupy, w drugim natomiast - nie przechodzą przez wynik, a są rozpoznawane w innych całkowitych dochodach.
Na koniec 2022 roku przeprowadziliśmy analizę wrażliwości naszych głównych pozycji bilansowych na ryzyko walutowe przy założeniu, że kurs EUR/PLN uległby zmianie o 10%.
Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe oraz wpływ zmiany kursu na wynik oraz inne całkowite dochody
Jak przedstawia poniższa tabela, zmiana kursu w EUR o 10% spowodowałaby odpowiednio wzrost lub spadek wyniku o kwotę 2 105 tys. zł ze względu na ekspozycje podmiotów Grupy z walutą funkcjonalną PLN.
|
|
|
Wartość narażona na ryzyko na dzień 31.12.2022 |
Wzrost kursu EUR o 10% |
Spadek kursu EUR o 10% |
|
Aktywa i pasywa mające wpływ na wynik (podmioty Grupy z walutą funkcjonalną PLN) |
|
(w tys. EUR) |
(w tys. zł) |
(w tys. zł) |
|
|
|
|
|
|
|
Środki pieniężne |
|
175 |
82 |
(82) |
|
Należności z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe |
|
72 |
34 |
(34) |
|
Należności finansowe od podmiotów powiązanych |
|
20 298 |
9 520 |
(9 520) |
|
Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe |
|
58 |
(27) |
27 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
|
2 431 |
(1 141) |
1 141 |
|
Pochodne instrumenty finansowe* |
|
11 930 |
(6 363) |
6 363 |
|
|
|
|
|
|
|
Wpływ na wynik |
|
|
2 105 |
(2 105) |
*dotyczy zmiany kursu terminowego
Jak przedstawia poniższa tabela, zmiana kursu w EUR o 10% spowodowałaby odpowiednio wzrost lub spadek innych całkowitych dochodów o kwotę 286 tys. zł ze względu na ekspozycje podmiotów Grupy z walutą funkcjonalną EUR.
|
|
|
Wartość narażona na ryzyko na dzień 31.12.2022 |
Wzrost kursu EUR o 10% |
Spadek kursu EUR o 10% |
|
Aktywa i pasywa mające wpływ na inne całkowite dochody (podmioty Grupy z walutą funkcjonalną EUR) |
|
(w tys. EUR) |
(w tys. zł) |
(w tys. zł) |
|
|
|
|
|
|
|
Wierzytelności nabyte |
|
19 736 |
9 257 |
(9 257) |
|
Środki pieniężne |
|
1 824 |
855 |
(855) |
|
Pozostałe należności |
|
26 |
12 |
(12) |
|
Zobowiązania finansowe od podmiotów powiązanych |
|
20 298 |
(9 520) |
9 520 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
|
101 |
(47) |
47 |
|
Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe |
|
577 |
(271) |
271 |
|
|
|
|
|
|
|
Wpływ na inne całkowite dochody |
|
|
286 |
(286) |
Dane porównawcze zostały przedstawione poniżej.
|
|
|
Wartość narażona na ryzyko na dzień 31.12.2021 |
Wzrost kursu EUR o 10% |
Spadek kursu EUR o 10% |
|
Aktywa i pasywa mające wpływ na wynik (podmioty Grupy z walutą funkcjonalną PLN) |
|
(w tys. EUR) |
(w tys. zł) |
(w tys. zł) |
|
|
|
|
|
|
|
Środki pieniężne |
|
259 |
119 |
(119) |
|
Należności z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe |
|
95 |
44 |
(44) |
|
Należności finansowe od podmiotów powiązanych |
|
18 267 |
8 401 |
(8 401) |
|
Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe |
|
60 |
(28) |
28 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
|
2 600 |
(1 196) |
1 196 |
|
Pochodne instrumenty finansowe* |
|
11 930 |
(6 403) |
6 403 |
|
|
|
|
|
|
|
Wpływ na wynik |
|
|
937 |
(937) |
*dotyczy zmiany kursu terminowego
|
|
|
Wartość narażona na ryzyko na dzień 31.12.2021 |
Wzrost kursu EUR o 10% |
Spadek kursu EUR o 10% |
|
Aktywa i pasywa mające wpływ na inne całkowite dochody (podmioty Grupy z walutą funkcjonalną EUR) |
|
(w tys. EUR) |
(w tys. zł) |
(w tys. zł) |
|
|
|
|
|
|
|
Wierzytelności nabyte |
|
19 267 |
8 861 |
(8 861) |
|
Środki pieniężne |
|
1 366 |
628 |
(628) |
|
Pozostałe należności |
|
14 |
6 |
(6) |
|
Zobowiązania finansowe od podmiotów powiązanych |
|
18 267 |
(8 401) |
8 401 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
|
117 |
(54) |
54 |
|
Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe |
|
560 |
(258) |
258 |
|
|
|
|
|
|
|
Wpływ na inne całkowite dochody |
|
|
782 |
(782) |
Ryzyko stóp procentowych
Głównymi ekspozycjami narażonymi na ryzyko stopy procentowej są obecnie zobowiązania finansowe z tytułu obligacji i kredytów oraz środki pieniężne (depozyty bankowe). Dokonaliśmy analizy wrażliwości pozycji na zmianę bazowych stóp procentowych o 1pp. Jako wartość podatną na ryzyko przyjęta została wartość bilansowa poszczególnych pozycji. Z analizy zostały wyłączone zobowiązania o stałej stopie procentowej. Na bieżąco monitorujemy sytuację rynkową i potencjalne przesłanki do zmian rynkowych poziomów stóp procentowych.
Wpływ zmiany stóp procentowych o 1 pp na wynik finansowy i kapitały własne po opodatkowaniu wskazano poniżej.
|
Analiza wrażliwości na zmianę stóp procentowych |
|
Wartość bilansowa na 31.12.2022 |
Wzrost stóp procentowych o 1 pp |
Spadek stóp procentowych o 1 pp |
|
|
|
|
|
|
|
Środki pieniężne |
|
52 220 |
522 |
(522) |
|
Zobowiązania finansowe odsetkowe wrażliwe na zmiany stóp procentowych |
|
357 172 |
(3 345) |
3 345 |
|
Wpływ przed opodatkowaniem |
|
|
(2 823) |
2 823 |
|
Podatek (19%) |
|
|
444 |
(444) |
|
Wpływ po opodatkowaniu |
|
|
(2 379) |
2 379 |
|
Analiza wrażliwości na zmianę stóp procentowych |
|
Wartość bilansowa na 31.12.2021 |
Wzrost stóp procentowych o 1 pp |
Spadek stóp procentowych o 1 pp |
|
|
|
|
|
|
|
Środki pieniężne |
|
47 326 |
473 |
(473) |
|
Zobowiązania finansowe odsetkowe wrażliwe na zmiany stóp procentowych |
|
404 308 |
(3 189) |
3 189 |
|
Wpływ przed opodatkowaniem |
|
|
(2 716) |
2 716 |
|
Podatek (19%) |
|
|
230 |
(230) |
|
Wpływ po opodatkowaniu |
|
|
(2 486) |
2 486 |
W 2022 roku wysokość naszego zysku netto i kapitałów własnych uległaby zmianom odpowiednio o 2,4 mln zł w przypadku, gdyby stopy procentowe służące do wyceny depozytów bankowych i zobowiązań finansowych zmieniły się o 1 pp.
W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom trwają prace nad zastąpieniem wskaźnika WIBOR wskaźnikiem alternatywnym. Na bieżąco monitorujemy postęp prac w tym zakresie. Zgodnie z najlepszą wiedzą, nie spodziewamy się istotnego wpływu reformy IBOR na zobowiązania finansowe, jednak nie możemy jednoznacznie określić jej wpływu z uwagi na trwające prace legislacyjne.
Ekspozycjami najbardziej narażonymi na ryzyko płynności są zobowiązania finansowe z tytułu wyemitowanych obligacji oraz zaciągniętych kredytów i pożyczek, stanowiące istotne źródło finansowania nabycia pakietów wierzytelności. Staramy się by inwestycje w wierzytelności gwarantowały stabilny wzrost wartości i jednocześnie pozwalały na okresową realizację części zaangażowanych środków pieniężnych w celu spłaty zobowiązań, dalszych reinwestycji oraz wsparcia wydatków operacyjnych lub inwestycji infrastrukturalnych.
Decyzje inwestycyjne podejmowane są przez nas w sposób racjonalny i umożliwiający terminową obsługę zobowiązań finansowych. Przed dokonaniem inwestycji szczegółowo szacujemy spodziewane wpływy i wydatki z nią związane, dostosowując do nich terminy i kwoty spłaty zobowiązań. Na bieżąco zarządzamy także wierzytelnościami co istotnie ułatwia proces planowania i kontroli przepływów.
Wykorzystujemy narzędzia do efektywnego zarządzania płynnością w Grupie oraz posiadamy dostęp do zdywersyfikowanych źródeł finansowania umożliwiających regulowanie bieżących zobowiązań w sytuacji obniżonej płynności. Dysponujemy ważnym prospektem, na podstawie którego możemy dokonywać publicznych emisji obligacji. Grupa posiada także limity kredytowe w ING Banku Śląskim S.A. na finansowanie lub refinansowanie zakupu portfeli wierzytelności do kwoty 350 mln zł oraz w Santander Bank Polska S.A. na finansowanie zakupu portfeli wierzytelności do kwoty 50 mln zł.
Poniżej przedstawiamy strukturę wymagalności zobowiązań finansowych.
Stan na dzień 31.12.2022
|
|
|
|
Przepływy nominalne w okresie |
|||||
|
Zobowiązania z tytułu: |
Wartość bilansowa |
Wartość nominalna przepływów |
0 – 3 miesiące |
3 – 6 miesięcy |
6 – 12 miesięcy |
1 – 3 lata |
3 – 5 lat |
pow. 5 lat |
|
obligacji |
74 338 |
99 020 |
2 025 |
1 925 |
3 912 |
31 618 |
59 540 |
- |
|
pożyczek |
20 013 |
22 126 |
524 |
530 |
21 072 |
- |
- |
- |
|
kredytów |
346 541 |
428 873 |
28 057 |
28 320 |
55 579 |
200 998 |
108 647 |
7 272 |
|
leasingów |
18 950 |
21 076 |
732 |
1 267 |
1 472 |
5 409 |
5 206 |
6 990 |
|
handlowe |
51 974 |
51 974 |
25 815 |
18 350 |
- |
7 809 |
- |
- |
|
Razem |
511 816 |
623 069 |
57 153 |
50 392 |
82 035 |
245 834 |
173 393 |
14 262 |
Stan na dzień 31.12.2021
|
|
|
|
Przepływy nominalne w okresie |
|||||
|
Zobowiązania z tytułu: |
Wartość bilansowa |
Wartość nominalna przepływów |
0 – 3 miesiące |
3 – 6 miesięcy |
6 – 12 miesięcy |
1 – 3 lata |
3 – 5 lat |
pow. 5 lat |
|
obligacji |
185 499 |
197 235 |
32 494 |
61 647 |
57 562 |
23 158 |
22 374 |
- |
|
pożyczek |
20 008 |
21 186 |
292 |
296 |
20 598 |
- |
- |
- |
|
kredytów |
212 031 |
235 641 |
16 718 |
17 750 |
31 055 |
107 299 |
59 096 |
3 723 |
|
leasingów |
20 562 |
23 156 |
611 |
1 230 |
1 347 |
5 872 |
4 958 |
9 138 |
|
handlowe |
71 085 |
71 085 |
28 476 |
34 800 |
- |
7 809 |
- |
- |
|
Razem |
509 185 |
548 303 |
78 591 |
115 723 |
110 562 |
144 138 |
86 428 |
12 861 |
Z analizy wyłączyliśmy zobowiązania wobec uczestników konsolidowanych funduszy oraz wycenę instrumentu pochodnego NDF.
Wartość tych zobowiązań wynosiła odpowiednio:
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
zobowiązania wobec uczestników konsolidowanych funduszy |
|
71 250 |
|
66 395 |
|
pochodne instrumenty finansowe |
|
3 780 |
|
4 185 |
Zobowiązania regulujemy zgodnie z terminem i nie przewidujemy problemów z ich spłatą w przyszłości.
W przypadku naruszenia przez nas warunków zaciągniętych zobowiązań finansowych wierzycielom może przysługiwać prawo do żądania przedterminowej spłaty, co mogłoby negatywnie wpłynąć na naszą płynność finansową. W celu ograniczenia tego ryzyka na bieżąco analizujemy wskaźniki zadłużenia oraz realizujemy strategię inwestycyjną pozwalającą na utrzymywanie teraz i w przyszłości wskaźników na bezpiecznych poziomach.
Więcej informacji na temat płynności finansowej (w tym analiza luki płynności) znajduje się w Sprawozdaniu Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej i Spółki BEST S.A. w 2022 roku.
Ekspozycje głównych aktywów finansowych narażonych na ryzyko kredytowe
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
Wierzytelności nabyte |
|
1 183 190 |
|
1 017 072 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności netto |
|
1 038 |
|
1 069 |
Mimo posiadania znaczącej wartości środków pieniężnych uznajemy, że nie są one istotnie narażone na ryzyko kredytowe. Powodem jest fakt, że utrzymujemy i lokujemy swoje środki pieniężne głównie na rachunkach i depozytach w Polsce.
Wierzytelności nabyte
Wierzytelności nabyte stanowiły 88% aktywów Grupy wg stanu na 31.12.2022 r.
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
Wierzytelności nabyte |
1 183 190 |
|
1 017 072 |
|
suma bilansowa |
1 349 332 |
|
1 173 578 |
|
% udział aktywów w sumie bilansowej |
88% |
|
87% |
Głównymi czynnikami ryzyka kredytowego w odniesienie do wierzytelności nabytych są przede wszystkim:
● błędna wycena pakietów wierzytelności na etapie ich nabycia,
● pogorszenie się sytuacji gospodarczej i niewypłacalność dłużników,
● zmiany regulacji prawnych, w szczególności dotyczących procesu dochodzenia wierzytelności.
Mając na uwadze powyższe, ryzyko kredytowe ograniczamy głównie w procesie wyceny wierzytelności dokonywanej ich przed zakupem oraz poprzez swoje działania, które na bieżąco wpływają na efektywność procesu ich dochodzenia.
Wierzytelności nabyte są dotknięte utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe już w momencie nabycia i są klasyfikowane do aktywów nabytych z utratą wartości tzw. POCI.
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności
Utrata wartości aktywów finansowych objętych zakresem MSSF 9
Grupa dokonuje odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych dla należności w zależności od zmiany poziomu ryzyka kredytowego, który nastąpił od momentu powstania należności, biorąc pod uwagę racjonalne i możliwe do udokumentowania informacje.
W szczególności przy ocenie ryzyka utraty wartości analizowane są następujące zdarzenia:
● naruszenia umów powodujące niedokonanie płatności w wymaganym terminie,
● ujawnione znaczące trudności finansowe kontrahenta,
● niska ocena zdolności kredytowej kontrahenta.
Do niewykonania zobowiązania dochodzi nie później niż wtedy, gdy składnik aktywów finansowych jest przeterminowany o 90 dni, chyba że Grupa dysponuje racjonalnymi i możliwymi do udokumentowania informacjami pozwalającymi wykazać, że właściwsze jest kryterium, zgodnie z którym do niewykonania zobowiązania dochodzi po upływie dłuższego czasu.
|
|
Należności bez utraty wartości |
Należności z utratą wartości |
|
Stan na dzień 01.01.2022: |
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności brutto |
1 069 |
139 |
|
Odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych |
- |
(139) |
|
Wartość netto należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności |
1 069 |
- |
|
|
|
|
|
Stan na dzień 31.12.2022: |
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności brutto |
1 038 |
138 |
|
Odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych: |
- |
(138) |
|
odpisy na początek okresu |
- |
(139) |
|
zwiększenia |
- |
(1) |
|
zmniejszenia |
- |
2 |
|
Wartość netto należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności |
1 038 |
- |
|
|
Należności bez utraty wartości |
Należności z utratą wartości |
|
Stan na dzień 01.01.2021: |
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności brutto |
780 |
808 |
|
Odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych |
- |
(363) |
|
Wartość netto należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności |
780 |
445 |
|
|
|
|
|
Stan na dzień 31.12.2021: |
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności brutto |
1 069 |
139 |
|
Odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych: |
- |
(139) |
|
odpisy na początek okresu |
- |
(363) |
|
zwiększenia |
- |
(2) |
|
zmniejszenia |
- |
226 |
|
Wartość netto należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności |
1 069 |
- |
(w tys. zł)
Wynagrodzenia członków Zarządu BEST określa Rada Nadzorcza, w zależności od zakresu odpowiedzialności i warunków rynkowych. W latach 2022 i 2021 łączne wynagrodzenia członków Zarządu i członków Rady Nadzorczej przedstawiały się następująco:
|
|
|
01.01.2022 |
|
01.01.2021 |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
Wynagrodzenia oraz premie |
|
1 635 |
|
4 505 |
Wynagrodzenia Członków Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki dominującej wynosiły odpowiednio:
|
|
|
01.01.2022 |
|
01.01.2021 |
|
|
|
31.12.2022 |
|
31.12.2021 |
|
Zarząd |
|
|
|
|
|
od jednostki dominującej |
|
1 147 |
|
4 074 |
|
od pozostałych jednostek z Grupy |
|
27 |
|
23 |
|
|
|
|
|
|
|
Rada Nadzorcza |
|
|
|
|
|
od jednostki dominującej |
|
461 |
|
408 |
Poza wynagrodzeniami Członkowie Zarządu BEST są uprawnieni do długoterminowych świadczeń z tytułu realizacji programów motywacyjnych rozliczanych w formie akcji.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku posiadaliśmy zobowiązania wobec Członka Zarządu BEST w wysokości 20 mln zł z tytułu udzielonej pożyczki. W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku zapłaciliśmy odsetki od tej pożyczki w wysokości 1 823 tys. zł. W dniu 7 listopada 2022 roku termin spłaty pożyczki został przesunięty na 31 grudnia 2023 roku.
Zobowiązania z tytułu pożyczek zaprezentowano w nocie 5.10.4
Inne transakcje z Członkami Zarządu i Rady Nadzorczej BEST:
|
|
przychody za okres: |
|
|
należności na: |
||
|
|
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
|
|
|
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zarząd |
41 |
21 |
|
|
24 |
20 |
Zarówno w 2022 roku, jak i w 2021 roku nie miały miejsca żadne transakcje z Członkami Rady Nadzorczej BEST.
(w złotych)
|
|
01.01.2022 |
01.01.2021 |
|
|
31.12.2022 |
31.12.2021 |
|
Wynagrodzenie za badanie rocznych jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych |
479 430 |
468 158 |
|
Inne usługi poświadczające, w tym przegląd jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych |
247 533 |
235 827 |
Zgodnie z zawartymi umowami całkowity koszt wynagrodzenia za badanie i przegląd sprawozdań finansowych za 2022 rok wynosi 685 tys. złotych (za 2021 rok – 614,5 tys. złotych).
W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku BEST nie wypłacał, ani nie deklarował wypłaty dywidendy.
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania nie identyfikujemy żadnych zdarzeń, mających miejsce po dniu bilansowym, które mogłyby w znaczący sposób wpłynąć na przyszłe wyniki Grupy.
|
Krzysztof Borusowski Prezes Zarządu BEST S.A. |
Marek Kucner Maciej Bardan Wiceprezes Zarządu BEST S.A. Członek Zarządu BEST S.A. |
||
|
Osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych:
Agnieszka Galus - Bucior Główny Księgowy |
|
||