GRUPA KAPITAŁOWA
SKONSOLIDOWANE
SPRAWOZDANIE FINANSOWE
ZA 2021 ROK
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera:
1. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
2. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z całkowitych dochodów
3. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
4. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
5. INFORMACJA DODATKOWA
5.1. Informacje o Grupie Kapitałowej BEST S.A. i podmiotach podlegających konsolidacji
5.2. Władze podmiotów z Grupy BEST podlegających konsolidacji
5.3. Podstawy sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz oświadczenie o zgodności z MSSF
5.4. Zmiana zasad rachunkowości i korekta błędu
5.5. Wykaz najważniejszych zdarzeń dotyczących Grupy mających miejsce w 2021 roku
5.6. Podział aktywów i zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe
5.7. Inwestycje w wierzytelności nabyte
5.8. Inwestycja w akcje Kredyt Inkaso
5.9. Nieruchomości inwestycyjne
5.10. Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek, obligacji, leasingu
5.10.1. Uzgodnienie stanu zadłużenia
5.10.2. Zobowiązania z tytułu emisji obligacji
5.10.3. Zobowiązania z tytułu kredytów bankowych
5.10.4. Zobowiązania z tytułu pożyczek
5.10.5. Zobowiązania z tytułu leasingu
5.11. Zobowiązania wobec uczestników konsolidowanych funduszy
5.12. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
5.13. Pochodne instrumenty finansowe
5.14. Ustanowione zabezpieczenia na majątku Grupy
5.15. Kapitał własny i zarządzanie jego wielkością
5.15.1. Składniki kapitału akcyjnego i Akcjonariat BEST
5.15.2. Akcje własne
5.15.3. Zarządzanie kapitałem
5.16. Programy motywacyjne
5.17. Opodatkowanie
5.17.1. Aktywa i rezerwy z tytułu podatku odroczonego
5.17.2. Podatek dochodowy
5.18. Rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne
5.18.1. Rzeczowe aktywa trwałe
5.18.2. Wartości niematerialne
5.19. Pozostałe rezerwy
5.20. Pozostałe zobowiązania warunkowe
5.21. Noty objaśniające do sprawozdania z całkowitych dochodów
5.21.1. Przychody z działalności operacyjnej uwzględniające wynik na oczekiwanych stratach kredytowych
5.21.2. Koszty działalności operacyjnej
5.21.3. Koszty finansowe
5.21.4. Zysk przypadający na jedną akcję
5.22. Noty objaśniające do sprawozdania z przepływów pieniężnych
5.22.1. Zmiana stanu zobowiązań
5.22.2. Zmiana stanu inwestycji w jednostkę stowarzyszoną
5.22.3. Pozostałe pozycje netto
5.22.4. Wpływy oraz spłaty z tytułu obligacji, pożyczek i kredytów bankowych
5.22.5. Zapłacone prowizje i odsetki od zobowiązań finansowych
5.23. Segmenty operacyjne
5.24. Instrumenty finansowe
5.24.1. Instrumenty finansowe według kategorii (wartości bilansowe)
5.24.2. Pozycje przychodów, kosztów, zysków i strat ujęte w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w podziale na kategorie instrumentów finansowych
5.24.3. Wartość godziwa instrumentów finansowych
5.25. Analiza ryzyka finansowego
5.25.1. Ryzyko rynkowe
5.25.2. Ryzyko płynności
5.25.3. Ryzyko kredytowe
5.26. Transakcje z podmiotami powiązanymi
5.26.1. Informacje o wynagrodzeniach członków Zarządu i Rady Nadzorczej BEST
5.26.2. Informacje o wartości niespłaconych zaliczek, kredytów, pożyczek, gwarancji, poręczeń udzielonych osobom zarządzającym i nadzorującym oraz zawartych z nimi umowach
5.27. Wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych
5.28. Informacje dotyczące wypłaconej (lub zadeklarowanej) dywidendy
5.29. Istotne zdarzenia po dniu bilansowym
sporządzone na dzień 31 grudnia 2021 roku
(w tys. zł)
|
AKTYWA |
Nota |
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Środki pieniężne |
|
|
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
|
|
|
|
|
Pozostałe należności |
|
|
|
|
|
Wierzytelności nabyte |
5.7 |
|
|
|
|
Nieruchomości inwestycyjne |
5.9 |
|
|
|
|
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych |
5.8 |
- |
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
5.18.1 |
|
|
|
|
Wartości niematerialne |
5.18.2 |
|
|
|
|
Wartość firmy |
|
|
|
|
|
Pozostałe aktywa |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Suma aktywów |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PASYWA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania: |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego |
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
5.12 |
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek, obligacji i leasingu |
5.10 |
|
|
|
|
Pochodne instrumenty finansowe |
5.13 |
|
|
|
|
Zobowiązania wobec uczestników konsolidowanych funduszy |
5.11 |
|
|
|
|
Rezerwy na świadczenia pracownicze |
|
|
|
|
|
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego |
5.17.1 |
|
|
|
|
Pozostałe rezerwy |
5.19 |
|
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał własny przypisany Akcjonariuszom BEST: |
|
|
|
|
|
Kapitał akcyjny |
5.15.1 |
|
|
|
|
Akcje własne |
5.15.2 |
( |
|
- |
|
Kapitał z emisji akcji powyżej wartości nominalnej |
|
|
|
|
|
Pozostałe kapitały rezerwowe |
|
|
|
|
|
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych |
|
|
|
|
|
Zyski zatrzymane |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał własny przypisany udziałom niesprawującym kontroli |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał własny razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Suma pasywów |
|
|
|
|
za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2021 roku (wariant porównawczy)
(w tys. zł)
|
|
|
01.01.2021 |
|
01.01.2020 |
|
|
Nota |
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
przekształcone |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Przychody z działalności operacyjnej uwzględniające wynik na oczekiwanych stratach kredytowych: |
5.21.1 |
|
|
|
|
Przychody odsetkowe od wierzytelności obliczone przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej |
|
|
|
|
|
Udział w wyniku jednostek stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności |
|
|
|
|
|
Pozostałe przychody z działalności operacyjnej |
|
|
|
|
|
Wynik na oczekiwanych stratach kredytowych z pakietów wierzytelności |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Koszty działalności operacyjnej: |
5.21.2 |
|
|
|
|
Wynagrodzenia i świadczenia na rzecz pracowników |
|
|
|
|
|
Amortyzacja |
|
|
|
|
|
Usługi obce |
|
|
|
|
|
Podatki i opłaty |
|
|
|
|
|
Odpis aktualizujący wartość inwestycji pośrednich w wierzytelności - Kredyt Inkaso |
|
|
|
|
|
Pozostałe koszty operacyjne |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk na działalności operacyjnej |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Przychody finansowe |
|
|
|
|
|
Koszty finansowe |
5.21.3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk przed opodatkowaniem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Podatek dochodowy |
5.17.2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk netto, w tym przypisany: |
|
|
|
|
|
Akcjonariuszom BEST |
|
|
|
|
|
Udziałom niesprawującym kontroli |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody netto |
|
|
|
( |
|
Udział w innych całkowitych dochodach jednostek stowarzyszonych, który może być przeniesiony do wyniku |
|
|
|
( |
|
Pozostałe składniki całkowitych dochodów netto |
|
|
|
|
|
Przeniesienie do rachunku wyników innych całkowitych dochodów jednostki stowarzyszonej |
5.8 |
|
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
Całkowite dochody netto, w tym przypisane: |
|
|
|
|
|
Akcjonariuszom BEST |
|
|
|
|
|
Udziałom niesprawującym kontroli |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zysk na jedną akcję z działalności kontynuowanej: |
|
|
|
|
|
Zwykły |
5.21.4 |
|
|
|
|
Rozwodniony |
5.21.4 |
|
|
|
za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2021 roku
(w tys. zł)
|
|
|
01.01.2021 |
|
01.01.2020 |
|
PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ |
Nota |
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Zysk przed opodatkowaniem |
|
|
|
|
|
Korekty o pozycje: |
|
|
|
|
|
Amortyzacja |
|
|
|
|
|
(Zyski)/straty z tytułu różnic kursowych |
|
( |
|
( |
|
Odsetki od zobowiązań finansowych |
|
|
|
|
|
Wycena instrumentów pochodnych |
|
|
|
|
|
Wynik na działalności inwestycyjnej |
|
|
|
|
|
Zmiana stanu należności |
|
|
|
( |
|
Zmiana stanu zobowiązań |
5.22.1 |
|
|
|
|
Zmiana stanu rezerw oraz pozostałych aktywów |
|
|
|
( |
|
Zmiana stanu wierzytelności |
|
( |
|
|
|
Zmiana stanu inwestycji w jednostkę stowarzyszoną |
5.22.2 |
|
|
|
|
Wycena zobowiązań wobec uczestników konsolidowanych funduszy |
|
|
|
|
|
Pozostałe pozycje netto |
5.22.3 |
( |
|
|
|
Zapłacony podatek dochodowy |
|
( |
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wpływy ze sprzedaży wartości niematerialnych i rzeczowych aktywów trwałych |
|
|
|
|
|
Nabycie wartości niematerialnych i rzeczowych aktywów trwałych |
|
( |
|
( |
|
Pozostałe pozycje netto |
|
- |
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
|
( |
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wpływy z emisji obligacji |
5.22.4, 5.10.1 |
|
|
- |
|
Wpływy z tytułu rozliczenia programu motywacyjnego realizowanego w formie warrantów |
5.16 |
|
|
- |
|
Skup akcji własnych |
|
( |
|
- |
|
Wpływy z tytułu zaciągniętych pożyczek i kredytów bankowych |
5.22.4, 5.10.1 |
|
|
|
|
Wykup dłużnych papierów wartościowych |
5.22.4, 5.10.1 |
( |
|
( |
|
Spłata pożyczek i kredytów bankowych |
5.22.4, 5.10.1 |
( |
|
( |
|
Zapłacone prowizje i odsetki od zobowiązań finansowych |
5.22.5, 5.10.1 |
( |
|
( |
|
Płatności z tytułu leasingu |
5.10.1 |
( |
|
( |
|
Wypłaty na rzecz uczestników konsolidowanych funduszy |
|
( |
|
( |
|
Wypłaty na rzecz udziałów niesprawujących kontroli |
|
( |
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
Środki pieniężne netto z działalności finansowej |
|
( |
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
Przepływy pieniężne netto |
|
( |
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
Zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych |
|
( |
|
|
|
Środki pieniężne na początek okresu |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Środki pieniężne na koniec okresu |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2021 roku
(w tys. zł)
|
|
Nota |
Kapitał akcyjny |
Akcje własne |
Kapitał z emisji akcji powyżej wartości nominalnej |
Pozostałe kapitały rezerwowe |
Różnice kursowe z przelicz. jedn. zagranicznych |
Zyski zatrzymane |
Kapitał własny przypisany akcjonariuszom BEST |
Udziały niekontrolujące |
Kapitał własny razem |
|
Kapitał własny na dzień 01.01.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Całkowite dochody ogółem za okres sprawozdawczy: |
|
- |
- |
- |
|
( |
|
|
|
|
|
Wynik finansowy bieżącego okresu |
|
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody netto |
|
- |
- |
- |
|
( |
- |
|
( |
|
|
Dywidendy i udziały w zyskach |
|
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
( |
( |
|
Rozliczenie programów motywacyjnych |
5.16 |
- |
- |
- |
|
- |
- |
|
- |
|
|
Skup akcji własnych |
5.15.2 |
- |
( |
- |
- |
- |
- |
( |
- |
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał własny na dzień 31.12.2021 |
|
|
( |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał własny na dzień 01.01.2020 |
|
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Całkowite dochody ogółem za okres sprawozdawczy: |
|
- |
- |
- |
( |
|
|
|
|
|
|
Wynik finansowy bieżącego okresu |
|
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
|
Pozostałe całkowite dochody netto |
|
- |
- |
- |
( |
|
- |
( |
|
( |
|
Dywidendy i udziały w zyskach |
|
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
( |
( |
|
Wycena programów motywacyjnych |
5.16 |
- |
- |
- |
|
- |
- |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał własny na dzień 31.12.2020 |
|
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dane jednostki dominującej:
Nazwa: BEST
Siedziba
NIP 585-00-11-412
Nr KRS 0000017158
Kraj siedziby:
Kraj rejestracji:
Na dzień 31 grudnia 2021 roku zaangażowanie kapitałowe BEST w jednostki zależne konsolidowane metodą pełną było następujące
|
Nazwa |
Charakter powiązania |
Siedziba |
Podstawowy przedmiot działalności |
|
BEST TFI S.A. („Towarzystwo”) |
zależny |
Gdynia, Polska |
tworzenie i zarządzanie funduszami inwestycyjnymi (Towarzystwo zarządza obecnie BEST I NSFIZ, BEST II NSFIZ, BEST III NSFIZ, BEST IV NSFIZ oraz FIZAN) |
|
BEST Capital FIZAN („FIZAN”) |
zależny |
Gdynia, Polska |
lokowanie środków pieniężnych w określone w statucie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego oraz inne prawa majątkowe
|
|
BEST I NSFIZ |
zależny |
Gdynia, Polska |
lokowanie środków pieniężnych w pakiety sekurytyzowanych wierzytelności |
|
BEST II NSFIZ |
zależny |
Gdynia, Polska |
lokowanie środków pieniężnych w pakiety sekurytyzowanych wierzytelności |
|
BEST III NSFIZ |
zależny |
Gdynia, Polska |
lokowanie środków pieniężnych w pakiety sekurytyzowanych wierzytelności |
|
BEST IV NSFIZ |
zależny |
Gdynia, Polska |
lokowanie środków pieniężnych w pakiety sekurytyzowanych wierzytelności |
|
BEST Capital Italy S.r.l. („BEST Capital Italy”) |
zależny |
Mediolan, Włochy |
inwestowanie w wierzytelności |
|
BEST Italia S.r.l. („BEST Italia”) |
zależny |
Mediolan, Włochy |
działalność windykacyjna |
|
Kancelaria Radcy Prawnego Rybszleger sp. k. („Kancelaria”) |
zależny |
Gdynia, Polska |
usługi prawne |
W 2021 roku miały miejsce następujące wydarzenia:
1) Do końca trzeciego kwartału 2021 r., prezentowaliśmy naszą inwestycję w Kredyt Inkaso jako jednostkę stowarzyszoną, na którą wywieramy znaczący wpływ. Brak porozumienia pomiędzy akcjonariuszami, a także nieudzielenie absolutorium delegowanemu w imieniu BEST do indywidualnego nadzoru członkowi Rady Nadzorczej Kredyt Inkaso oraz zaskarżenie uchwały o jego powołaniu sprawiły, iż uznaliśmy, że nie możemy przyjmować dłużej takiego założenia. W konsekwencji Grupa zaprzestała ujmowania Inwestycji w akcje Kredyt Inkaso S.A. jako Inwestycji w jednostkę stowarzyszoną i począwszy od IV kwartału 2021 roku wykazuje ją jako Inwestycję kapitałową wycenianą do wartości godziwej przez wynik.
2) BEST IV NSFIZ wykupił i dokonał umorzenia części certyfikatów inwestycyjnych objętych przez Towarzystwo o łącznej wartości 0,8 mln zł, których cena nabycia wynosiła 0,5 mln zł. Z drugiej strony BEST IV NSFIZ wyemitował certyfikaty o wartości 10,6 mln zł, które zostały objęte przez FIZAN. W związku z powyższym udział bezpośredni FIZAN w tym funduszu na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosił 80,04% wobec 77,09 % na koniec poprzedniego roku. Pozostałe prawa głosu w tym funduszu posiadamy pośrednio poprzez Towarzystwo.
3) FIZAN wykupił i dokonał umorzenia certyfikatów inwestycyjnych objętych przez BEST o łącznej wartości 15 mln zł, których cena nabycia wynosiła 5,8 mln zł. W związku z powyższym w 2021 r. udział bezpośredni BEST w tym funduszu spadł z 99,39% na koniec 31.12.2020 do 99,37% na koniec 31.12.2021. Pozostałe prawa głosu w tym funduszu posiadamy pośrednio poprzez Towarzystwo.
Poniżej prezentujemy strukturę kapitałową naszej Grupy na dzień 31 grudnia 2021 roku.
BEST S.A.
W 2021 roku skład Zarządu BEST S.A. nie uległ zmianie. Dnia 8 kwietnia 2022 r. Rada Nadzorcza BEST S.A. powołała Macieja Bardana w skład Zarządu powierzając mu pełnienie funkcji Członka Zarządu. W związku z tym, na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania skład Zarządu BEST S.A. jest następujący:
Krzysztof Borusowski Prezes Zarządu
Marek Kucner Wiceprezes Zarządu
Maciej Bardan Członek Zarządu
W 2021 roku skład Rady Nadzorczej nie uległ zmianie i na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania jest następujący:
Leszek Pawłowicz Przewodniczący Rady Nadzorczej
Hubert Janiszewski Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
Dariusz Filar Członek Rady Nadzorczej
Mirosław Gronicki Członek Rady Nadzorczej
Wacław Nitka Członek Rady Nadzorczej
Maciej Matusiak Członek Rady Nadzorczej
BEST TFI S.A. i fundusze inwestycyjne
Z dniem 12 lipca 2021 roku z funkcji Prezesa Zarządu BEST TFI S.A. zrezygnował Piotr Urbańczyk. Wobec powyższego na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania skład zarządu Towarzystwa jest następujący:
Jarosław Galiński Członek Zarządu
Jarosław Zachmielewski Członek Zarządu
Z dniem 13 lipca 2021 roku w skład Rady Nadzorczej Towarzystwa został powołany Piotr Urbańczyk. Z kolei w dniu 1 października 2021 roku rezygnację z funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej Towarzystwa złożył Maciej Bardan. Wobec powyższego na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania skład Rady Nadzorczej jest następujący:
Piotr Urbańczyk Członek Rady Nadzorczej
Mirosława Szakun Członek Rady Nadzorczej
Christian Senye Członek Rady Nadzorczej
W 2021 roku nie zaszły żadne zmiany dotyczące podmiotu zarządzającego naszymi funduszami. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania Towarzystwo zarządza wszystkimi funduszami inwestycyjnymi z Grupy BEST: BEST I NSFIZ, BEST II NSFIZ, BEST III NSFIZ, BEST IV NSFIZ i BEST Capital FIZAN.
Pozostałe podmioty
W 2021 roku skład rady dyrektorów BEST Capital Italy nie uległ zmianie i jest następujący:
Lucio Ranaudo Dyrektor
Mariusz Kloska Dyrektor
W 2021 roku skład zarządu BEST Italia nie uległ zmianie i na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania jest następujący:
Lucio Ranaudo Prezes Zarządu
Mariusz Kloska Członek Zarządu
Michał Leśniewski Członek Zarządu
Komplementariuszem odpowiedzialnym za prowadzenie spraw Kancelarii pozostaje mec. Urszula Rybszleger.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonymi przez Unię Europejską „MSSF UE”. Obejmuje ono okres 12 miesięcy od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku oraz dane za porównywalny okres sprawozdawczy.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje sprawozdania następujących podmiotów (konsolidowane metodą pełną):
|
nazwa podmiotu |
zasady sporządzania sprawozdań jednostkowych |
zasady sporządzania sprawozdań do konsolidacji |
|
|
|
|
|
BEST, Towarzystwo |
zgodnie z MSSF UE |
bez przekształcania danych |
|
|
|
|
|
Kancelaria |
zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości |
dla potrzeb konsolidacji przekształcane zgodnie z MSSF UE |
|
|
|
|
|
BEST I NSFIZ, BEST II NSFIZ, BEST III NSFIZ, BEST IV NSFIZ, BEST Capital FIZAN |
zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości oraz rozporządzeniem MF z dnia 24 grudnia 2007 roku w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości funduszy inwestycyjnych |
dla potrzeb konsolidacji przekształcane zgodnie z MSSF UE,
|
|
|
|
|
|
BEST Capital Italy, BEST Italia |
zgodnie z prawem włoskim |
dla potrzeb konsolidacji przekształcane zgodnie z MSSF UE i przeliczane z EUR na walutę prezentacji Grupy w następujący sposób: pozycje aktywów i zobowiązań – po średnim kursie NBP na dzień bilansowy; pozycje sprawozdania z całkowitych dochodów i sprawozdania z przepływów pieniężnych – po kursie stanowiącym średnią arytmetyczną kursów ustalonych przez NBP na ostatni dzień każdego miesiąca danego okresu sprawozdawczego; różnice z przeliczenia sprawozdań jednostek zagranicznych ujmuje się w pozostałych składnikach całkowitych dochodów, które mogą być w przyszłości przeniesione do wyniku. |
Różnice kursowe z tytułu wyceny pozycji pieniężnych (dotyczące transakcji ze spółkami włoskimi) po kursach innych, niż te po których zostały one rozliczone na moment początkowego ujęcia, ujmuje się w wyniku finansowym okresu w którym powstają. Zgodnie z warunkami zawartych umów nie stanowią one inwestycji netto w jednostki zagraniczne.
Zmiany MSSF UE obowiązujące Spółkę
Następujące zmiany do MSSF są obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku:
Zmiany do MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” – przedłużenie tymczasowego zwolnienia ze stosowania MSSF 9,
Zmiany do MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, MSR 39 „Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena”, MSSF 7 „Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji” i MSSF 16 „Leasing” – Reforma wskaźnika referencyjnego stóp procentowych – faza 2).
Zmiany do MSSF 16 „Leasing” - uproszczenie sposobu rozliczania przez leasingobiorcę otrzymanych udogodnień w warunkach najmu, które są bezpośrednią konsekwencją COVID-19
Grupa posiada instrumenty finansowe oprocentowane wyłącznie stawką WIBOR, której sposób kwotowania został dostosowany do wymogów rozporządzenia BMR. Zgodnie ze zmianami do MSSF 9, zmiana sposobu kwotowania stawki WIBOR jest ujmowana bez wpływu na wynik finansowy.
Zmiany MSSF UE wydane i zatwierdzone do stosowania w UE, które jeszcze nie weszły w życie
Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania zostały zatwierdzone następujące zmiany w MSSF do stosowania w UE, które jeszcze nie weszły w życie.
Zmiany do MSSF 3 „Połączenia jednostek gospodarczych” – dostosowanie do założeń koncepcyjnych z 2018 roku (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub po tej dacie),
MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” – Zmiany do standardu zabraniają jednostce odliczania od kosztu wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych kwot otrzymanych ze sprzedaży składników wytworzonych w trakcie przygotowywania aktywa do zamierzonego użytkowania. Zamiast tego jednostka rozpoznaje takie przychody ze sprzedaży i powiązane koszty w rachunku zysków i strat (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub po tej dacie),
MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe” – doprecyzowanie kosztu wykonania umowy rodzącej obciążenie (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub po tej dacie),
Zmiany wynikające z przeglądu MSSF 2018-2020 (opublikowano dnia 14 maja 2020 roku) – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później,
MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” w tym Zmiany do MSSF 17 – wycena zobowiązań ubezpieczeniowych (obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie).
Zmiany do MSR 1 i Stanowiska Praktycznego 2: Ujawnianie informacji dotyczących zasad (polityki) rachunkowości (mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później),
Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” – definicja wartości szacunkowych (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie),
Zmiany MSSF niezatwierdzone do stosowania w UE
Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania nie zostały jeszcze zatwierdzone do stosowania w UE następujące nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości:
Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” – klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe oraz długoterminowe (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie),
Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” - obowiązek ujmowania podatku odroczonego od transakcji, które w momencie początkowego ujęcia powodują powstanie jednakowych różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu i odliczeniu (obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie),
MSSF 14 Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe (opublikowano dnia 30 stycznia 2014 roku) – zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej proces zatwierdzania standardu w wersji wstępnej nie zostanie zainicjowany przed ukazaniem się standardu w wersji ostatecznej (mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2016 roku lub później),
Zmiany do MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe: Pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9 – Informacje porównawcze (mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później.)
Zmiany do MSSF 10 i MSR 28 Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem (opublikowano dnia 11 września 2014 roku) – prace prowadzące do zatwierdzenia niniejszych zmian zostały przez UE odłożone bezterminowo, termin wejścia w życie został odroczony przez RMSR na czas nieokreślony.
Obecnie analizujemy wpływ powyższych zmian na nasze przyszłe sprawozdania finansowe.
Sporządzenie sprawozdania finansowego wymaga dokonania szacunków i osądów, które wpływają na wielkość prezentowanych w nim pozycji. Fakt ten powoduje, że rzeczywiste wyniki mogą się różnić od oszacowanych i zaprezentowanych w sprawozdaniu. Przyjęte istotne założenia przy dokonywaniu szacunków oraz osądy przedstawione zostały w odpowiednich notach dotyczących pozycji, co do których dokonano istotnych szacunków oraz osądów, jak poniżej:
|
Tytuł |
Nota |
|
Wierzytelności nabyte |
5.7 |
|
Inwestycja w akcje Kredyt Inkaso |
5.8 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
5.10.5 |
|
Zobowiązania wobec uczestników konsolidowanych funduszy |
5.11 |
|
Programy motywacyjne |
5.16 |
|
Aktywa i rezerwy z tytułu podatku odroczonego |
5.17.1 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
5.18.1 |
|
Wartości niematerialne |
5.18.2 |
|
Pozostałe rezerwy |
5.19 |
Przy prezentacji kwot w sprawozdaniu zastosowaliśmy zaokrąglenia do tysiąca złotych, chyba że wskazaliśmy inaczej.
W opinii Zarządu BEST nie istnieją czynniki mogące zagrozić kontynuacji naszej działalności w perspektywie co najmniej 12 miesięcy od dnia bilansowego, wobec czego niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności. Założenie to zostało dokonane w szczególności przy uwzględnieniu możliwości prowadzenia działalności w czasie pandemii Covid-19, a także w obliczu dokonanej w lutym 2022 roku agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę.
Analiza wyników, w tym wyższy, niż zakładaliśmy poziom spłat z wierzytelności (odchylenia spłat rzeczywistych od modeli wycen wyniosły plus 69,4 mln zł) wskazują, że pandemia nie miała istotnego negatywnego wpływu na podstawową działalność naszej Grupy w 2021 roku. Obecnie nie identyfikujemy również znaczącego wpływu trwającej wojny w Ukrainie na działalność oraz sytuację finansową i operacyjną Grupy, co szerzej opisaliśmy w nocie 5.29.
Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania nie identyfikujemy innych przesłanek, które mogłyby zagrozić kontynuacji działalności, w tym mogących świadczyć o braku zdolności Grupy do terminowego regulowania zobowiązań. Grupa ma dostęp do zróżnicowanych źródeł finansowania, m.in. posiada w ING Banku Śląskim S.A. limit kredytowy na finansowanie lub refinansowanie zakupu portfeli wierzytelności, który jest odnawiany w wyniku bieżących spłat kredytu. Zgodnie z zawartą 24 lutego 2022 r. umową uzupełniającą limit ten został zwiększony do kwoty 350 mln złotych.
Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
Walutą funkcjonalną poszczególnych jednostek Grupy jest waluta podstawowego środowiska gospodarczego w którym działają, czyli w szczególności waluta, w której dana jednostka generuje oraz wydatkuje środki pieniężne. Wobec powyższego walutą funkcjonalną poszczególnych jednostek jest:
EUR – dla jednostek zależnych BEST Capital Italy i BEST Italia (działających we Włoszech),
PLN – dla pozostałych jednostek Grupy (działających w Polsce).
Walutą prezentacji Grupy jest złoty polski.
W IV kwartale 2021 Spółka dokonała zmian prezentacyjnych w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów poprzez całkowite rozbicie pozycji Przychodów z działalności operacyjnej i wyodrębnienie z nich Wyniku na oczekiwanych stratach kredytowych z pakietów wierzytelności.
Na wynik z tytułu oczekiwanych strat kredytowych składają się:
odchylenia od wpłat rzeczywistych oraz
wynik z tytułu przeszacowań (patrz nota 5.21.1).
Dane zaprezentowane w opublikowanym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2020 zostały doprowadzone do porównywalności.
|
|
zbadane |
|
|
przekształcone |
|||
|
|
01.01.2020 31.12.2020 |
|
Zmiana prezentacji |
Przychody odsetkowe od wierzytelności obliczone przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej |
Udział w wyniku jednostek stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności |
Pozostałe przychody z działalności operacyjnej |
Wynik na oczekiwanych stratach kredytowych z pakietów wierzytelności |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Przychody z działalności operacyjnej, z tego: |
295 142 |
|
(295 142) |
247 606 |
413 |
4 390 |
42 733 |
|
przychody odsetkowe od wierzytelności obliczone przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej |
247 606 |
|
(247 606) |
247 606 |
|
|
|
|
wynik przeszacowania wierzytelności |
2 460 |
|
(2 460) |
|
|
|
2 460 |
|
udział w wyniku jednostek stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności |
413 |
|
(413) |
|
413 |
|
|
|
Pozostałe przychody z działalności operacyjnej wcześniej nie prezentowane: |
|
|
|
|
|
|
|
|
odchylenia od wpłat rzeczywistych |
40 273 |
|
(40 273) |
|
|
|
40 273 |
|
pozostałe przychody z działalności operacyjnej |
4 390 |
|
(4 390) |
|
|
4 390 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rok 2021 był kolejnym rokiem dużej niepewności rynkowej wywołanej pandemią choroby COVID-19, w związku z czym koncentrowaliśmy się na dalszej poprawie sprawności operacyjnej w działaniach związanych z zarządzaniem wierzytelnościami. Pomimo zastosowania na szeroką skalę pracy w trybie zdalnym, udało nam się utrzymać bardzo wysoką efektywność, czego rezultatem jest dalsze zwiększenie poziomu spłat (399 mln zł w stosunku do 365 mln zł w roku poprzednim) oraz zrealizowany wynik finansowy. W ostatnim kwartale 2021 zainwestowaliśmy 156,7 mln zł w nowe portfele wierzytelności na rynku polskim oraz włoskim, co powinno pozytywnie wpłynąć na przyszłe wpływy z wierzytelności.
W IV kwartale 2021 roku uznaliśmy, że nie możemy dalej przyjmować założenia dotyczącego posiadania znaczącego wpływu na Kredyt Inkaso. Dokonaliśmy więc przeklasyfikowania inwestycji w akcje Kredyt Inkaso z inwestycji w jednostkę stowarzyszoną na inwestycję kapitałową wycenianą do wartości godziwej przez wynik. Na dzień utraty znaczącego wpływu ustaliliśmy wartość godziwą tej inwestycji na poziomie 0 zł, a kwotą 51,3 mln zł wynikającą z utraty wartości tej inwestycji obciążyliśmy koszty działalności operacyjnej. Ponieważ w okresie pierwszych trzech kwartałów 2021 roku rozpoznaliśmy już odpis w wysokości 12,8 mln zł odpowiadający zaraportowanemu przez Kredyt Inkaso w tym okresie zwiększeniu aktywów netto, łączny odpis ujęty w wyniku 2021 roku wynosi 64,2 mln zł.
W czerwcu 2021 roku Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt podstawowy dotyczący ustanowionego przez BEST S.A. publicznego programu emisji obligacji o wartości nominalnej do 200 mln zł. To już piąty prospekt w historii naszej działalności, ale pierwszy po dłuższej przerwie spowodowanej niekorzystną sytuacją na rynku obligacji korporacyjnych.
W lipcu oraz październiku 2021 roku na podstawie prospektu zrealizowaliśmy pierwsze dwie emisje obligacji (seria W1 i W2), a już po dniu bilansowym, w marcu 2022 roku, zakończyliśmy subskrypcję kolejnej (seria W3). Wierzymy, że dywersyfikacja źródeł finansowania pozwoli nam na rozwój działalności i kolejne inwestycje w portfele wierzytelności. Jednocześnie bez zakłóceń przeprowadziliśmy wykup obligacji wyemitowanych w latach poprzednich, o łącznej wartości nominalnej 150 mln zł.
(w tys. zł)
Według stanu na 31 grudnia 2021:
|
|
Krótko- terminowe |
|
Długo- terminowe |
|
Razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
AKTYWA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Środki pieniężne |
47 326 |
|
- |
|
47 326 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
432 |
|
- |
|
432 |
|
Pozostałe należności |
537 |
|
110 |
|
647 |
|
Wierzytelności nabyte |
295 221 |
|
721 851 |
|
1 017 072 |
|
Nieruchomości inwestycyjne |
- |
|
32 019 |
|
32 019 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
- |
|
32 230 |
|
32 230 |
|
Wartości niematerialne |
- |
|
16 422 |
|
16 422 |
|
Wartość firmy |
- |
|
12 |
|
12 |
|
Pozostałe aktywa |
4 006 |
|
1 476 |
|
5 482 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Suma aktywów |
347 522 |
|
804 120 |
|
1 151 642 |
|
|
|
|
|
|
|
|
ZOBOWIĄZANIA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych |
12 390 |
|
- |
|
12 390 |
|
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego |
8 |
|
- |
|
8 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
66 385 |
|
7 809 |
|
74 194 |
|
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek, obligacji i leasingu |
234 157 |
|
203 943 |
|
438 100 |
|
Pochodne instrumenty finansowe |
- |
|
4 185 |
|
4 185 |
|
Zobowiązania wobec uczestników konsolidowanych funduszy |
19 390 |
|
47 005 |
|
66 395 |
|
Rezerwy na świadczenia pracownicze |
8 |
|
708 |
|
716 |
|
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego |
- |
|
19 335 |
|
19 335 |
|
Pozostałe rezerwy |
9 170 |
|
- |
|
9 170 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Suma zobowiązań |
341 508 |
|
282 985 |
|
624 493 |
|
|
|
|
|
|
|
Według stanu na 31 grudnia 2020:
|
|
Krótko-terminowe |
|
Długo-terminowe |
|
Razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
AKTYWA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Środki pieniężne |
65 613 |
|
- |
|
65 613 |
|
Należności z tytułu dostaw i usług |
536 |
|
- |
|
536 |
|
Pozostałe należności |
568 |
|
123 |
|
691 |
|
Wierzytelności nabyte |
287 552 |
|
650 805 |
|
938 357 |
|
Nieruchomości inwestycyjne |
- |
|
23 529 |
|
23 529 |
|
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych |
- |
|
51 364 |
|
51 364 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
- |
|
33 328 |
|
33 328 |
|
Wartości niematerialne |
- |
|
18 018 |
|
18 018 |
|
Wartość firmy |
- |
|
12 |
|
12 |
|
Pozostałe aktywa |
3 112 |
|
327 |
|
3 439 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Suma aktywów |
357 381 |
|
777 506 |
|
1 134 887 |
|
|
|
|
|
|
|
|
ZOBOWIĄZANIA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych |
10 867 |
|
- |
|
10 867 |
|
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego |
3 |
|
- |
|
3 |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
24 092 |
|
- |
|
24 092 |
|
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek, obligacji i leasingu |
243 582 |
|
259 497 |
|
503 079 |
|
Pochodne instrumenty finansowe |
- |
|
951 |
|
951 |
|
Zobowiązania wobec uczestników konsolidowanych funduszy |
21 711 |
|
53 778 |
|
75 489 |
|
Rezerwy na świadczenia pracownicze |
3 |
|
705 |
|
708 |
|
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego |
- |
|
14 634 |
|
14 634 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Suma zobowiązań |
300 258 |
|
329 565 |
|
629 823 |
|
|
|
|
|
|
|
(w tys. zł)
Głównym przedmiotem naszej działalności są inwestycje w wierzytelności, realizowane poprzez nabywanie pakietów wierzytelności.
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Inwestycje w wierzytelności: |
|
1 017 072 |
|
938 357 |
|
Procentowy udział w sumie bilansowej |
|
88% |
|
83% |
|
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI |
|
Wierzytelności nabyte stanowią masowe pakiety przeterminowanych zobowiązań, które są nabywane przez podmioty z Grupy BEST za cenę znacząco niższą, niż wartość nominalna tych zobowiązań (aktywa finansowe dotknięte utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe tzw. POCI). Wierzytelności nabyte grupujemy w pakiety (portfele) i każdy z nich wyceniamy metodą zamortyzowanego kosztu (zwaną także „metodą skorygowanej ceny nabycia” lub „SCN”). Po początkowym ujęciu cena nabycia pakietu jest odpowiednio powiększana o naliczone odsetki i zmniejszana o wartość dokonanych spłat. Wartość odsetek dla danego portfela obliczamy z uwzględnieniem efektywnej stopy procentowej skorygowanej o ryzyko i ujmujemy w pozycji przychodów odsetkowych od wierzytelności wyliczonych przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Efektywna stopa stanowi wewnętrzną stopę zwrotu, obliczoną w oparciu o cenę nabycia i pierwotnie oszacowane wpływy z portfela i jest stała w całym okresie ujmowania portfela w aktywach Grupy. Z uwagi na fakt, że nabywamy głównie wierzytelności nieregularne narażone na ryzyko kredytowe, zarówno wpływy jak i efektywna stopa procentowa, szacowane przez nas na dzień nabycia, uwzględniają już oczekiwane straty kredytowe. Wycena wierzytelności jest korygowana o kwotę odchyleń między rzeczywistymi wpłatami dłużników, a wpłatami prognozowanymi w krzywych odzysków, które są podstawą wyceny pakietów wierzytelności Podstawowy okres obsługi wierzytelności zostaje ustalony na 180 miesięcy dla portfeli polskich i 120 miesięcy dla portfeli włoskich i nie podlega wydłużeniu wcześniej, niż po upływie 36 miesięcy obsługi. Po tym czasie maksymalny okres obsługi każdego portfela wierzytelności na dzień bilansowy nie może być dłuższy niż 144 miesiące. W każdym czasie, w przypadku wystąpienia obiektywnych przesłanek, możliwe jest skrócenie planowanego okresu obsługi portfela stanowiącego podstawę wyceny. Weryfikacja wartości estymowanych wpływów odbywa się oddzielnie dla wierzytelności zabezpieczonych hipotecznie oraz pozostałych na każdy dzień wyceny aktywów funduszy lub na dzień bilansowy. W szczególności w sytuacji gdy: a) dla wierzytelności innych, niż zabezpieczone hipotecznie – w okresie ostatnich 12 pełnych miesięcy poprzedzających weryfikację różnica pomiędzy rzeczywistą i planowaną wartością wpływów przekroczy 10% wartości wpływów planowanych w tym okresie lub w okresie 6 pełnych miesięcy poprzedzających weryfikację różnica pomiędzy rzeczywistą i planowaną wartością wpływów przekroczy 20% wartości wpływów planowanych w tym okresie, weryfikowane są przyczyny powstałych odchyleń; b) dla wierzytelności zabezpieczonych hipoteką – nie istnieją obiektywne przesłanki zmiany estymowanych wpływów, weryfikacja odbywa się dwa razy w roku – na dzień 30 czerwca oraz 31 grudnia, niezależnie od poziomu odchyleń. Weryfikacja przyczyn powstałych odchyleń obejmuje w szczególności: a) przesłanki zewnętrzne: zmiana koniunktury gospodarczej, zmiana współczynnika spłacalności ugód, zmiany otoczenia prawnego itp. b) przesłanki wewnętrzne: etap obsługi pakietu, intensywność działań windykacyjnych, dostępność dłużnika, zmiany w charakterystyce i wielkości pakietu zawartych ugód, zmiany strategii windykacyjnych. W przypadku, gdy istnieją przesłanki zmiany wcześniej dokonanych szacunków wpływów lub okresu obsługi, ponownie wyznaczamy wartość bilansową pakietu wierzytelności, zawsze stosując pierwotną stopę procentową.
Zarówno odchylenia pomiędzy wpłatami szacowanymi a wpłatami rzeczywiście otrzymanymi w danym okresie sprawozdawczym, jak i efekt przeszacowania stanowią wynik na oczekiwanych stratach kredytowych z pakietów wierzytelności, który uwzględniany jest w przychodach z działalności operacyjnej danego okresu.
|
|
ZNACZĄCE SZACUNKI |
|
Wycena wierzytelności opiera się na wartości spodziewanych wpłat w zakładanym okresie obsługi. Wpłaty te są szacowane za pomocą uznanych metod estymacji, z uwzględnieniem posiadanego doświadczenia. Szacunki sporządzane są w oparciu o homogeniczne grupy wierzytelności, dla których tworzone są indywidualne krzywe odzysku. Szacowane wpływy pieniężne ustalane są przede wszystkim w oparciu o: zakładaną skuteczność stosowanych narzędzi windykacyjnych, możliwości stosowania narzędzi windykacyjnych w odniesieniu do poszczególnych pakietów i rodzajów wierzytelności, dotychczasową historię spłat z uwzględnieniem informacji na temat zmieniającego się otoczenia gospodarczego (w szczególności zmian otoczenia prawnego, gospodarczego i technologii). |
|
|
|
01.01.2021 |
|
01.01.2020 |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Stan na początek okresu |
|
938 357 |
|
998 592 |
|
Zmiany ujęte w wyniku finansowym bieżącego okresu: |
|
321 070 |
|
290 339 |
|
odsetki obliczone przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej |
|
235 324 |
|
247 606 |
|
wynik na oczekiwanych stratach kredytowych, w tym: |
|
85 746 |
|
42 733 |
|
odchylenia od wpłat rzeczywistych |
|
69 438 |
|
40 273 |
|
wynik z tytułu przeszacowań |
|
16 308 |
|
2 460 |
|
Pozostałe zmiany: |
|
(242 355) |
|
(350 574) |
|
zakupy nowych pakietów wierzytelności |
|
156 708 |
|
10 092 |
|
spłaty wierzytelności |
|
(398 625) |
|
(365 263) |
|
różnice kursowe z przeliczenia wierzytelności włoskich |
|
(438) |
|
4 597 |
|
Stan na koniec okresu, z tego: |
|
1 017 072 |
|
938 357 |
|
do odzyskania w ciągu 1 roku |
|
295 221 |
|
287 552 |
|
do odzyskania w okresie od 1 roku do 3 lat |
|
390 674 |
|
362 021 |
|
do odzyskania w okresie od 3 do 5 lat |
|
185 445 |
|
166 511 |
|
do odzyskania w okresie powyżej 5 lat |
|
145 732 |
|
122 273 |
Z uwagi na fakt, że nabywane wierzytelności finansujemy mi.in. kredytami bankowymi, część z nich stanowi zabezpieczenie ich spłaty.
Więcej na ten temat w nocie 5.14
W ramach pakietów wierzytelności wydzielamy następujące najważniejsze kategorie:
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
Pakiety niezabezpieczone |
|
978 209 |
|
906 929 |
|
Pakiety zabezpieczone |
|
38 863 |
|
31 428 |
|
Razem |
|
1 017 072 |
|
938 357 |
Klasyfikacja pakietu do odpowiedniej kategorii dokonywana jest na moment nabycia. W przypadku, gdy na ten moment w skład pakietu wchodzą wierzytelności zabezpieczone hipotecznie (powyżej 90% wartości pakietu), jest on klasyfikowany do pakietów zabezpieczonych.
Do wyceny pakietów wierzytelności przyjęte zostały poniższe parametry:
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
wartość nominalna szacowanych przyszłych wpływów (ERC), w tym: |
|
2 291 369 |
|
2 174 593 |
|
do 1 roku |
|
340 056 |
|
332 177 |
|
od 1 roku do 3 lat |
|
647 631 |
|
607 530 |
|
od 3 do 5 lat |
|
494 260 |
|
467 743 |
|
powyżej 5 lat |
|
809 422 |
|
767 143 |
|
stopa dyskontowa |
|
9% - 170% |
|
9% - 170% |
|
|
|
|
|
|
Analiza wrażliwości na zmianę planowanych przepływów
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Wierzytelności nabyte |
|
1 017 072 |
|
938 357 |
|
Wierzytelności nabyte – zmiana, przy założeniu: |
|
|
|
|
|
wzrost wpływów o 10% |
|
101 707 |
|
93 836 |
|
spadek wpływów o 10% |
|
(101 707) |
|
(93 836) |
(w tys. zł)
Do końca trzeciego kwartału 2021 r., pomimo trudności we współpracy z większościowym akcjonariuszem Kredyt Inkaso, czyli WPEF VI Holding V BV (Waterland), prezentowaliśmy naszą inwestycję w Kredyt Inkaso jako jednostkę stowarzyszoną, na którą wywieramy znaczący wpływ. Podstawą przyjęcia takiego podejścia było posiadanie przez Grupę BEST 33,14% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu. W normalnych warunkach daje to wpływ m.in. na: zmiany w statucie, zmiany dotyczące przedmiotu działalności, sprzedaż całego lub zorganizowanych części przedsiębiorstwa, a także emisję nowych akcji. Delegowaliśmy członka Rady Nadzorczej do indywidualnego nadzoru.
W IV kwartale 2021 roku, w toku postępowania prowadzonego przez organy ścigania przeanalizowaliśmy nowe informacje, które zmieniły naszą ocenę ryzyka posiadanej inwestycji. Ponadto informacje te stały się podstawą do złożenia zawiadomienia do odpowiednich organów administracji państwowej. (Szerzej piszemy o tym w Sprawozdaniu Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej i Spółki BEST S.A. za 2021 r.)
Brak porozumienia pomiędzy akcjonariuszami, a także nieudzielenie absolutorium delegowanemu w imieniu BEST do indywidualnego nadzoru członkowi Rady Nadzorczej Kredyt Inkaso oraz zaskarżenie uchwały o jego powołaniu, spowodowały naszą całkowitą utratę zaufania do Waterland. W zaistniałych okolicznościach, w IV kwartale 2021 r. uznaliśmy, że nie posiadamy znaczącego wpływu na funkcjonowanie Kredyt Inkaso pomimo posiadania 33,14% akcji Kredyt Inkaso. Dlatego zaprzestaliśmy dotychczasowej klasyfikacji akcji tej Spółki jako inwestycji w jednostkę stowarzyszoną wycenianą metodą praw własności z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości i ujmujemy ją jako inwestycję kapitałową wycenianą w wartości godziwej przez wynik.
Wobec powyższego posiadany przez nas pakiet 33,14% akcji (tj. 4 274 228 sztuk) uznajemy za niezbywalny w normalnym procesie sprzedaży, a jego wiarygodną wycenę przy użyciu tradycyjnych metod (w szczególności metody DCF i DDM) za niemożliwą. Szacowane przez nas korzyści z tytułu posiadania akcji Kredyt Inkaso są równe zero złotych w dającej się przewidzieć perspektywie czasu. Ustaliliśmy więc, iż wartość godziwa posiadanego pakietu na dzień utraty znaczącego wpływu wynosi zero złotych i tym samym zdecydowaliśmy o dokonaniu w IV kwartale 2021 roku odpisu aktualizującego o wartości 51 364 tys. zł. Ponieważ na przestrzeni pierwszych trzech kwartałów 2021 roku rozpoznaliśmy już odpis w wysokości 12 838 tys. zł odpowiadający zaraportowanemu przez Kredyt Inkaso w tym okresie zwiększeniu aktywów netto, łączny odpis ujęty w wyniku 2021 roku wynosi 64 202 tys. zł.
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Wartość w cenie nabycia |
|
171 460 |
|
171 460 |
|
Wzrost (spadek) wartości udziału narastająco od dnia nabycia: |
|
7 533 |
|
(5 305) |
|
wzrost (spadek) wartości w latach ubiegłych |
|
(5 305) |
|
(3 466) |
|
wzrost (spadek) wartości w bieżącym roku, z tego ujęty w: |
|
10 048 |
|
(1 839) |
|
wyniku bieżącego okresu |
|
8 562 |
|
413 |
|
pozostałych całkowitych dochodach netto |
|
1 486 |
|
(2 252) |
|
przeniesienie do rachunku wyników innych całkowitych dochodów ujętych do dnia utraty znaczącego wpływu |
|
2 790 |
|
- |
|
Odpisy aktualizujące z tyt. utraty wartości, z tego ujęty w: |
|
(178 993) |
|
(114 791) |
|
w latach ubiegłych |
|
(114 791) |
|
(69 253) |
|
wyniku bieżącego okresu |
|
(64 202) |
|
(45 538) |
|
Inwestycja w akcje Kredyt Inkaso |
|
0 |
|
51 364 |
W wyniku reklasyfikacji do inwestycji kapitałowych, straty Kredyt Inkaso ujęte do dnia utraty znaczącego wpływu w innych całkowitych dochodach w kwocie 2 790 tys. zł zostały przeniesione do rachunku wyników bieżącego okresu jako udział w wyniku jednostek stowarzyszonych wycenianych metodą praw własności.
(w tys. zł)
|
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI Nieruchomość inwestycyjna to nieruchomość (grunt, budynek lub część budynku albo oba te elementy), które traktujemy jako źródło przychodów czynszów lub utrzymujemy w posiadaniu ze względu na przyrost ich wartości, względnie obie te korzyści, przy czym nieruchomość taka nie jest: wykorzystywana przy produkcji, dostawach dóbr, świadczeniu usług lub czynnościach administracyjnych lub przeznaczona na sprzedaż w ramach zwykłej działalności jednostki. Nieruchomość jest klasyfikowana do nieruchomości inwestycyjnych wtedy i tylko wtedy, gdy: uzyskanie przez jednostkę przyszłych korzyści ekonomicznych związanych z tą nieruchomością jest prawdopodobne oraz można wiarygodnie wycenić jej cenę nabycia lub koszt wytworzenia. Koszty bieżącego utrzymania nieruchomości inwestycyjnych są ujmowane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w momencie poniesienia i odnoszone w ciężar kosztów operacyjnych. Nieruchomość inwestycyjną początkowo wycenia się według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Przy początkowej wycenie uwzględnia się koszty przeprowadzenia transakcji. Po początkowym ujęciu wyceniamy nieruchomości inwestycyjne modelem wartości godziwej, a skutki wyceny odnosimy w pozostałe przychody z tytułu działalności operacyjnej lub koszty działalności operacyjnej. Wartość godziwą nieruchomości inwestycyjnej stanowi cena, za jaką nieruchomość mogłaby zostać wymieniona na warunkach rynkowych pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi stronami. Dokonując szacunku wartości godziwej wykluczamy ceny zawyżone lub zaniżone ze względu na specyficzne warunki transakcji lub okoliczności, jakie takiej transakcji towarzyszą, takie jak nietypowe formy finansowania zakupu czy sprzedaż i leasing zwrotny, inne szczególne warunki czy koncesje przyznane przez stronę jakkolwiek powiązaną ze sprzedażą. ZNACZĄCE SZACUNKI Wartości godziwe nieruchomości inwestycyjnych zostały ustalone w oparciu o operaty szacunkowe przygotowane przez niezależnych rzeczoznawców. Do określenia wartości godziwej nieruchomości zastosowano podejście porównawcze - metodę porównywania parami bądź podejście dochodowe - metodę inwestycyjną. |
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
Nieruchomości inwestycyjne - cena nabycia |
|
8 095 |
|
7 900 |
|
Wzrost wartości w związku z wyceną do wartości godziwej, z tego ujęty w wyniku: |
|
23 924 |
|
15 629 |
|
bieżącego okresu sprawozdawczego |
|
8 295 |
|
2 783 |
|
lat poprzednich |
|
15 629 |
|
12 846 |
|
Wartość godziwa |
|
32 019 |
|
23 529 |
|
|
|
|
|
|
Łączna wartość nieruchomości inwestycyjnych w aktywach Grupy wzrosła o 8,5 mln zł w stosunku do roku poprzedniego. Wynika to ze wzrostu wyceny o 8,3 mln zł, a także związane jest z nabyciem w trybie egzekucji dwóch nowych nieruchomości, które stanowiły pierwotnie przedmiot zabezpieczenia naszych wierzytelności.
Pozycja nieruchomości inwestycyjne obejmuje głównie nieruchomość gruntową niezabudowaną o powierzchni 4,0138 hektara położoną we Wrocławiu, o wartości oszacowanej na dzień 31 grudnia 2021 roku na 24 546 tys. zł, która została przez nas nabyta w 2007 roku. W 2018 roku BEST podpisał przedwstępną umowę jej sprzedaży. Z postanowień między stronami wynika, że umowa sprzedaży zostanie zawarta pod warunkiem, w szczególności, wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przewidującego możliwość realizacji na nieruchomości inwestycji o charakterze mieszkaniowym. Pierwotny termin zawarcia umowy sprzedaży upływał w 2020 roku. W związku z opóźnieniami przy ustalaniu planu zagospodarowania przestrzennego, spowodowanymi między innymi przez pandemię choroby COVID-19, strony przedłużyły termin na zawarcie umowy przyrzeczonej do dnia 30 czerwca 2021, a następnie aneksem z 30 lipca 2021 do dnia 30 czerwca 2025.
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania warunki umowy nie zostały spełnione, a zatem nie ma przesłanek do przeklasyfikowania tej nieruchomości do aktywów przeznaczonych do sprzedaży.
Poza nieruchomością opisaną powyżej w aktywach Grupy znajduje się pięć nieruchomości inwestycyjnych przejętych w wyniku egzekucji z wierzytelności nabytych.
Nieruchomości inwestycyjne kwalifikujemy do Kategorii 3 zgodnie z hierarchią wartości godziwej z MSSF 13.
(w tys. zł)
|
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI |
|
Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek, obligacji i leasingu kwalifikujemy do kategorii zobowiązań finansowych. W momencie początkowego ujęcia są one wyceniane w wartości godziwej pomniejszonej o koszty transakcji poniesione do dnia nabycia (m.in. prowizje i odsetki zapłacone z góry). W późniejszych okresach wycena zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek, obligacji i umów leasingu dokonywana jest według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej.
|
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu emisji obligacji |
|
185 499 |
|
294 224 |
|
Zobowiązania z tytułu kredytów bankowych |
|
212 031 |
|
161 091 |
|
Zobowiązania z tytułu pożyczek |
|
20 008 |
|
27 010 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
|
20 562 |
|
20 754 |
|
Razem, z tego: |
|
438 100 |
|
503 079 |
|
krótkoterminowe |
|
234 157 |
|
243 582 |
|
długoterminowe |
|
203 943 |
|
259 497 |
(w tys. zł)
|
|
Obligacje |
Kredyty bankowe |
Pożyczki otrzymane |
Umowy leasingu |
Razem |
|
Stan zadłużenia na 01.01.2021 |
294 224 |
161 091 |
27 010 |
20 754 |
503 079 |
|
Zmiany wynikające z przepływów gotówkowych: |
(119 319) |
44 442 |
(8 061) |
(2 432) |
(85 370) |
|
Otrzymane finansowanie |
40 668 |
107 500 |
- |
- |
148 168 |
|
Spłata kapitału |
(150 000) |
(58 276) |
(7 000) |
(1 856) |
(217 132) |
|
Zapłacone odsetki i prowizje |
(9 987) |
(4 782) |
(1 061) |
(576) |
(16 406) |
|
Zmiany bezgotówkowe: |
10 594 |
6 498 |
1 059 |
2 240 |
20 391 |
|
Zawarte umowy |
- |
- |
- |
1 653 |
1 653 |
|
Odsetki naliczone |
10 594 |
5 238 |
1 059 |
631 |
17 522 |
|
Inne zmiany* |
- |
1 260 |
- |
(44) |
1 216 |
|
Stan zadłużenia na 31.12.2021 |
185 499 |
212 031 |
20 008 |
20 562 |
438 100 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Obligacje |
Kredyty bankowe |
Pożyczki otrzymane |
Umowy leasingu |
Razem |
|
Stan zadłużenia na 01.01.2020 |
520 755 |
97 175 |
27 004 |
9 478 |
654 412 |
|
Zmiany wynikające z przepływów gotówkowych: |
(248 090) |
58 014 |
(1 109) |
(2 808) |
(193 993) |
|
Otrzymane finansowanie |
- |
107 700 |
- |
- |
107 700 |
|
Spłata kapitału |
(228 803) |
(43 840) |
- |
(2 399) |
(275 042) |
|
Zapłacone odsetki i prowizje |
(19 287) |
(5 846) |
(1 109) |
(409) |
(26 651) |
|
Zmiany bezgotówkowe: |
21 559 |
5 902 |
1 115 |
14 084 |
42 660 |
|
Zawarte umowy |
- |
- |
- |
13 631 |
13 631 |
|
Odsetki naliczone |
20 044 |
5 924 |
1 115 |
458 |
27 541 |
|
Inne zmiany* |
1 515 |
(22) |
- |
(5) |
1 488 |
|
Stan zadłużenia na 31.12.2020 |
294 224 |
161 091 |
27 010 |
20 754 |
503 079 |
|
|
|
|
|
|
|
*w szczególności różnice kursowe z wyceny
(w tys. zł)
|
|
01.01.2021 |
|
|
01.01.2020 |
|
|
31.12.2021 |
|
|
31.12.2020 |
|
Nowe emisje (wartość nominalna) |
40 668 |
|
Nowe emisje (wartość nominalna) |
- |
|
seria U |
20 000 |
|
|
|
|
seria W1 |
10 668 |
|
|
|
|
seria W2 |
10 000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wykupy (wartość nominalna), w tym: |
(150 000) |
|
Wykupy (wartość nominalna), w tym: |
(228 982) |
|
seria Q2 |
(10 000) |
|
seria L2 |
(40 000) |
|
seria R1 |
(50 000) |
|
seria K4 |
(20 000) |
|
seria R2 |
(30 000) |
|
seria L3 |
(50 000) |
|
seria R3 |
(60 000) |
|
seria P |
(4 655) |
|
|
|
|
seria L1 |
(60 000) |
|
Razem |
(109 332) |
|
seria Q1 |
(20 000) |
|
|
|
|
seria R4* |
(473) |
|
|
|
|
seria X1** |
(33 854) |
|
|
|
|
Razem |
(228 982) |
*wartość nominalna skupiona z rynku przez podmiot z Grupy
**obligacje w EUR, wartość przeliczona po kursie z dnia wykupu
W 2021 roku dokonaliśmy wykupu obligacji o łącznej wartości nominalnej 150 mln zł. Jednocześnie wyemitowaliśmy dwie serie (W1, W2) w ramach emisji publicznej oraz serię U w ramach emisji bezprospektowej – łącznie uzyskaliśmy z tego tytułu 40,7 mln zł. Na dzień 31 grudnia 2021 roku i 31 grudnia 2020 roku nie naruszyliśmy żadnych kowenantów zawartych w warunkach emisji obligacji.
Zobowiązania z tytułu emisji obligacji na 31.12.2021:
|
Oznaczenie serii |
Wartość nominalna obligacji |
Oprocentowanie nominalne |
Data emisji |
Termin wykupu |
Wartość wg wyceny |
||
|
krótko-terminowa |
długo-terminowa |
Razem |
|||||
|
R4 |
59 527 |
WIBOR 3M + 3,30 % |
09.06.2017 |
21.06.2022 |
59 486 |
- |
59 486 |
|
T1 |
55 776 |
WIBOR 3M + 3,40 % |
12.12.2017 |
14.09.2022 |
55 635 |
- |
55 635 |
|
T2 |
30 000 |
WIBOR 3M + 3,50 % |
09.03.2018 |
28.02.2022 |
30 100 |
- |
30 100 |
|
U |
20 000 |
WIBOR 3M + 3,75 % |
18.02.2021 |
15.02.2024 |
1 034 |
19 103 |
20 137 |
|
W1 |
10 668 |
4,40% |
06.08.2021 |
23.07.2026 |
459 |
9 925 |
10 384 |
|
W2 |
10 000 |
WIBOR 3M + 4,20% |
26.10.2021 |
08.10.2026 |
434 |
9 323 |
9 757 |
|
Razem |
185 971 |
|
|
|
147 148 |
38 351 |
185 499 |
Zobowiązania z tytułu emisji obligacji na 31.12.2020:
|
Oznaczenie serii |
Wartość nominalna obligacji |
Oprocentowanie nominalne |
Data emisji |
Termin wykupu |
Wartość wg wyceny |
||
|
krótko-terminowa |
długo-terminowa |
Razem |
|||||
|
Q2 |
10 000 |
WIBOR 3M + 3,40 % |
29.07.2016 |
01.03.2021 |
10 024 |
- |
10 024 |
|
R1 |
50 000 |
WIBOR 3M + 3,30 % |
10.11.2016 |
20.04.2021 |
50 252 |
- |
50 252 |
|
R2 |
30 000 |
WIBOR 3M + 3,30 % |
01.02.2017 |
10.08.2021 |
30 041 |
- |
30 041 |
|
R3 |
60 000 |
WIBOR 3M + 3,30 % |
21.03.2017 |
23.09.2021 |
59 800 |
- |
59 800 |
|
R4 |
59 527 |
WIBOR 3M + 3,30 % |
09.06.2017 |
21.06.2022 |
2 040 |
57 110 |
59 150 |
|
T1 |
55 776 |
WIBOR 3M + 3,40 % |
12.12.2017 |
14.09.2022 |
1 964 |
53 211 |
55 175 |
|
T2 |
30 000 |
WIBOR 3M + 3,50 % |
09.03.2018 |
28.02.2022 |
1 092 |
28 690 |
29 782 |
|
Razem |
295 303 |
|
|
|
155 213 |
139 011 |
294 224 |
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu kredytów udzielonych przez: |
|
|
|
|
|
Santander Bank Polska S.A. |
|
2 083 |
|
14 574 |
|
ING Bank Śląski S.A. |
|
203 708 |
|
133 340 |
|
BNP Paribas Bank Polska S.A. |
|
5 389 |
|
13 066 |
|
Dell Bank International d.a.c. |
|
851 |
|
111 |
|
Razem, z tego: |
|
212 031 |
|
161 091 |
|
krótkoterminowe |
|
63 858 |
|
60 092 |
|
długoterminowe |
|
148 173 |
|
100 999 |
Wszystkie udzielone kredyty są w walucie polskiej PLN.
Poniżej informacje na temat zawartych umów kredytowych wg stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku:
|
|
|
|
|
|
|
|
Umowa zawarta z bankiem: |
Data wygaśnięcia |
Oprocentowanie |
Cel |
Wartość nominalna kredytu do spłaty |
Dostępny limit kredytowy |
|
Santander Bank Polska S.A. |
28.02.2022 |
wg stopy stałej, płatne miesięcznie |
finansowanie lub refinansowanie zakupu portfeli wierzytelności |
2 083 |
|
|
ING Bank Śląski S.A. |
31.12.2031 |
wg zmiennej stopy bazowej powiększonej o marżę banku, płatne kwartalnie |
finansowanie lub refinansowanie zakupu portfeli wierzytelności |
202 939 |
47 061 |
|
BNP Paribas Bank Polska S.A. |
05.12.2022 |
wg zmiennej stopy bazowej powiększonej o marżę banku, płatne miesięcznie |
finansowanie lub refinansowanie zakupu portfeli wierzytelności |
5 369 |
|
|
Dell Bank International d.a.c. |
01.02.2023 |
wg stopy stałej, płatne rocznie |
zakup licencji na oprogramowanie i usługi wsparcia IT |
840 |
|
W ING Bank Śląski S.A. posiadamy limit kredytowy na finansowanie lub refinansowanie zakupu portfeli wierzytelności, który na 31 grudnia 2021 wynosił 250 mln zł. W lutym 2022 roku zawarliśmy z bankiem umowę uzupełniającą, zgodnie z którą całkowity limit kredytowy zwiększył się do kwoty 350 mln zł. Limit ten jest odnawiany w wyniku dokonywanych spłat kredytu.
*Termin wymagalności każdej indywidualnej transzy ciągnienia finansowania w ramach dostępnej linii kredytowej wynosi 63 miesiące. Zgodnie z zawartą po dniu bilansowym umową uzupełniającą, o której mowa powyżej, maksymalny termin obowiązywania umowy został wydłużony do 31.12.2032 r., natomiast termin spłaty ostatniej zaciągniętej transzy na dzień bilansowy przypada na maj 2027 roku.
Poniżej informacje na temat zawartych umów kredytowych wg stanu na dzień 31 grudnia 2020 roku:
|
Umowa zawarta z bankiem:
|
Data wygaśnięcia |
Oprocentowanie |
Cel |
Wartość nominalna kredytu do spłaty |
Dostępny limit kredytowy |
|
Santander Bank Polska S.A. |
28.02.2022 |
wg stopy stałej, płatne miesięcznie |
finansowanie lub refinansowanie zakupu portfeli wierzytelności |
14 584 |
|
|
ING Bank Śląski S.A. |
28.02.2030 |
wg zmiennej stopy bazowej powiększonej o marżę banku, płatne kwartalnie |
finansowanie lub refinansowanie zakupu portfeli wierzytelności |
133 031 |
16 969 |
|
BNP Paribas Bank Polska S.A. |
05.12.2022 |
wg zmiennej stopy bazowej powiększonej o marżę banku, płatne kwartalnie |
finansowanie lub refinansowanie zakupu portfeli wierzytelności |
13 021 |
|
|
Dell Bank International d.a.c. |
16.03.2021 |
wg stopy stałej, płatne kwartalnie |
zakup licencji na oprogramowanie i usługi wsparcia IT |
111 |
|
Zabezpieczenia spłaty naszych zobowiązań kredytowych zostały zaprezentowane w nocie 5.14
(w tys. zł)
Zobowiązania z tytułu pożyczek na 31.12.2021:
|
Pożyczkodawcy |
Termin spłaty |
Oprocentowanie |
Wartość na dzień |
|
|
na dzień 31.12.2021 |
na dzień 31.12.2021 |
31.12.2021 |
|
Członkowie Zarządu BEST |
31.12.2022 |
wg zmiennej stopy bazowej powiększonej o marżę, płatne miesięcznie |
20 008 |
|
Razem, z tego: |
|
20 008 |
|
|
krótkoterminowe |
|
20 008 |
|
Zobowiązania z tytułu pożyczek na 31.12.2020:
|
Pożyczkodawcy |
Termin spłaty |
Oprocentowanie |
Wartość na dzień |
||
|
|
na dzień 31.12.2020 |
na dzień 31.12.2020 |
31.12.2020 |
||
|
Członkowie Zarządu BEST |
31.12.2021 |
wg zmiennej stopy bazowej powiększonej o marżę, płatne miesięcznie |
20 008 |
||
|
30.11.2021 |
wg zmiennej stopy bazowej powiększonej o marżę, płatne miesięcznie |
7 002 |
|||
|
Razem, z tego: |
|
27 010 |
|||
|
krótkoterminowe |
|
27 010 |
|||
W 2021 roku zgodnie z datą wymagalności spłaciliśmy część pożyczek od Członków Zarządu, natomiast dla pozostałej zawarliśmy aneks wydłużając termin spłaty do końca 2022 roku.
(w tys. zł)
|
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI W momencie zawarcia umowy dokonywana jest ocena, czy umowa jest leasingiem lub czy zawiera leasing. Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. Leasingodawca przekazuje prawo sprawowania kontroli nad użytkowanym składnikiem aktywów, gdy leasingobiorca ma prawo do: uzyskiwania zasadniczo wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów oraz kierowania użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów. Prawa wynikające z umów leasingu, najmu, dzierżawy oraz innych umów, które spełniają definicję leasingu zgodnie z MSSF 16 są ujmowane jako aktywa z tytułu praw do użytkowania bazowych składników aktywów w ramach rzeczowych aktywów trwałych oraz drugostronnie jako zobowiązania z tytułu leasingu. Zobowiązanie leasingowe początkowo wyceniane jest w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych, zdyskontowanych z zastosowaniem stopy leasingu, jeżeli stopę tę z łatwością można ustalić. W przeciwnym razie stosowana jest krańcowa stopa procentowa leasingobiorcy. Po początkowym ujęciu zobowiązanie z tytułu leasingu wycenia się poprzez: zwiększenie wartości bilansowej o odsetki naliczone z tytułu leasingu, zmniejszenie wartości bilansowej o zapłacone opłaty leasingowe, zmianę wyceny wartości bilansowej w związku z modyfikacjami leasingu. W szczególności aktualizacji wyceny podlegają zobowiązania z tytułu leasingu w przypadku zmiany wartości opłat leasingowych. Do ujmowania leasingu stosuje się uproszczenia dla: leasingu krótkoterminowego do 12 miesięcy, leasingu o niskiej wartości (do 5 tys. USD na dzień nabycia) polegające na rozliczeniu opłat leasingowych jako kosztów metodą liniową przez okres trwania umowy.
SZACUNKI Do wyceny zobowiązań z tytułu leasingu posłużyła krańcowa stopa procentowa ustalona na poziomie: dla leasingów o wartości 8 067 tys. zł w SCN, dotyczących umów denominowanych w PLN – 2,90% - 4,40% dla leasingów o wartości 12 495 tys. zł w SCN, dotyczących umów denominowanych w EUR – 2,30% – 2,88% Zobowiązania z tytułu leasingu dotyczące umów denominowanych w EUR są przeliczane na koniec okresu sprawozdawczego według średniego kursu banku centralnego dla EUR ogłoszonego na ten dzień. |
|||||
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
|
Umowy leasingu samochodów |
|
87 |
|
131 |
|
|
Umowy najmu pomieszczeń biurowych |
|
19 345 |
|
20 608 |
|
|
Pozostałe umowy |
|
1 130 |
|
15 |
|
|
Razem, w tym: |
|
20 562 |
|
20 754 |
|
|
krótkoterminowe |
|
3 143 |
|
2 054 |
|
|
długoterminowe |
|
17 419 |
|
18 700 |
|
(w tys. zł)
|
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI |
|
Zobowiązania wobec uczestników konsolidowanych funduszy to zobowiązania niewymagalne wobec inwestorów niekontrolujących w funduszach inwestycyjnych nad którymi Grupa BEST sprawuje kontrolę i które zostały zaklasyfikowane do zobowiązań, a nie kapitałów własnych przypisanych udziałom niesprawującym kontroli. Zobowiązania te są wyceniane do wartości godziwej przez wynik, przede wszystkich ze względu na fakt, że są one zarządzane w oparciu o wartość godziwą oraz taka klasyfikacja eliminuje „niedopasowanie księgowe”, które powstałoby w przypadku innej wyceny, w związku z konsolidacją metodą pełną wszystkich przychodów i kosztów takich funduszy w sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy BEST. |
|
ZNACZĄCE SZACUNKI Wartość zobowiązania jest ustalana w oparciu o wysokość aktywów netto przynależnych inwestorowi konsolidowanego funduszu na podstawie sprawozdania finansowego danego funduszu za dany rok, sporządzonego zgodnie z zasadami obowiązującymi fundusze inwestycyjne. Wycena zobowiązania obarczona jest niepewnością ze względu na istotny wpływ na tę wycenę szacunków wartości godziwej wierzytelności i innych pozycji bilansowych, stanowiących aktywa netto funduszu BEST III NSFIZ i może podlegać w przyszłości modyfikacjom z tego tytułu. Wartość wyceny ujętą w sprawozdaniu klasyfikujemy do kategorii 3 hierarchii wartości godziwej.
|
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania wobec uczestników konsolidowanych funduszy, z tego*: |
|
66 395 |
|
75 489 |
|
krótkoterminowe |
|
19 390 |
|
21 711 |
|
długoterminowe |
|
47 005 |
|
53 778 |
*zobowiązania bez określonego terminu wymagalności, podział zobowiązań na krótko i długoterminowe został dokonany na podstawie szacowanych wpływów z wierzytelności BEST III NSFIZ
Grupa prezentuje w tej pozycji niewymagalne na dzień bilansowy zobowiązanie wobec inwestora BEST III NSFIZ.
Wskazane powyżej zobowiązanie oparte jest o wysokość aktywów netto przynależnych inwestorowi tego funduszu ustaloną na postawie sprawozdania finansowego BEST III NSFIZ za 2021 rok. Zgodnie z postanowieniami umownymi i statutem funduszu BEST III NSFIZ, fundusz zobligowany jest do proporcjonalnego wykupu certyfikatów w posiadaniu BEST i Hoist, do wysokości aktywów płynnych netto. Wobec powyższego zobowiązanie to staje się wymagalne tylko w przypadku odpowiedniego poziomu tych aktywów będących w posiadaniu BEST III NSFIZ.
Na dzień bilansowy Zarząd BEST ponownie dokonał oceny sprawowania kontroli nad BEST III NSFIZ i na podstawie przedstawionych poniżej przesłanek uznał, że BEST sprawuje kontrolę nad tym podmiotem ze względu na:
sprawowanie władzy nad jednostką, w której dokonano inwestycji
BEST III NSFIZ zarządzane jest przez Towarzystwo, a zasadnicze dla osiągania wyników finansowych tego podmiotu działania dotyczące zarządzania wierzytelnościami są realizowane przez BEST, bez możliwości zmiany zarządzającego przez Hoist, co wynika z zawartych umów.
podleganie ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub posiadanie prawa do zmiennych wyników finansowych
Ze względu na fakt, że podmioty z Grupy otrzymują od BEST III NSFIZ wynagrodzenie z tytułu zarządzania funduszem, jego aktywami i świadczenia usług prawnych ekspozycja Grupy na zmienne wyniki finansowe jest istotnie wyższa, niż ekspozycja Hoist.
posiadanie możliwości wykorzystywania sprawowanej władzy nad BEST III NSFIZ do wywierania wpływu na wysokość swoich wyników
Sposób zarządzania i efektywność działań podejmowanych przez Grupę decyduje o wysokości uzyskiwanych wpływów, ponoszonych kosztów i wartości aktywów BEST III NSFIZ i tym samym wpływa na wyniki osiągane przez Grupę.
(w tys. zł)
|
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI |
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe wycenia się według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej. Stosujemy uproszczone metody wyceny zobowiązań, jeżeli nie powoduje to zniekształcenia informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym. W szczególności krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług nie podlegają dyskontowaniu.
|
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, z tego: |
|
3 458 |
|
5 086 |
|
zobowiązania związane z inwestycjami w majątek trwały |
|
96 |
|
734 |
|
Zobowiązania z tytułu podatków i składek na obowiązkowe ubezpieczenia pracowników |
|
3 109 |
|
2 855 |
|
Zobowiązania z tytułu nadpłat i nierozliczonych wpłat wierzytelności |
|
7 932 |
|
5 680 |
|
Zobowiązania z tytułu wykupu certyfikatów inwestycyjnych wobec uczestników konsolidowanych funduszy |
|
5 121 |
|
2 419 |
|
Zobowiązania z tytułu zaliczek wpłaconych na poczet sprzedaży nieruchomości |
|
7 809 |
|
7 809 |
|
Zobowiązania z tytułu zakupu portfeli wierzytelności |
|
46 632 |
|
- |
|
Pozostałe |
|
133 |
|
243 |
|
Razem, z tego: |
|
74 194 |
|
24 092 |
|
krótkoterminowe |
|
66 385 |
|
24 092 |
|
długoterminowe |
|
7 809 |
|
- |
W dniu 28 grudnia 2018 roku BEST zawarł umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości, o której piszemy w nocie 5.9 i otrzymał zaliczkę na poczet sprzedaży. W przypadku niedojścia do zawarcia umowy sprzedaży, zaliczka będzie podlegała zwrotowi. Zgodnie z aneksem podpisanym w 2020 roku umowa obowiązywała do 30 czerwca 2021 roku. W lipcu 2021 zawarto kolejny aneks, który wydłużył czas jej obowiązywania do 30 czerwca 2025.
W grudniu 2021 roku jeden z Funduszy z Grupy BEST zakupił nowy portfel wierzytelności, za który płatność podzielona była na trzy raty. Do dnia bilansowego opłacona została tylko pierwsza z nich, natomiast pozostałe płatności przypadają w następujących terminach: 11 832 tys. zł – do 7 marca 2022 r , 34 800 tys. zł – do 7 czerwca 2022 r.
(w tys. zł)
|
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI Grupa nie stosuje wymogów rachunkowości zabezpieczeń, wobec czego wszystkie instrumenty pochodne są wyceniane do wartości godziwej przez wynik finansowy (efekt wyceny odpowiednio ujmowany w przychodach lub kosztach finansowych). Do instrumentów pochodnych Grupa kwalifikuje w szczególności kontrakty forward. Są to transakcje na zakup lub sprzedaż waluty za z góry określoną cenę wykonania z określoną przyszłą datą realizacji, w tym transakcje bez fizycznej dostawy instrumentu bazowego (NDF) rozliczane poprzez wypłatę różnicy wynikającej z kursu terminowego (przyszłego kursu waluty w transakcji terminowej – forward) i kursu spot (kursu natychmiastowego waluty na dany moment). Przy początkowym ujęciu wartości godziwe praw i obowiązków z nich wynikających mogą być równe, więc wartość godziwa netto kontraktu terminowego może być równa zero. Jeśli wartość godziwa praw i obowiązków jest różna od zera, kontrakt ujmuje się odpowiednio jako składnik aktywów lub zobowiązań finansowych. Na moment rozliczenia instrumentu pochodnego saldo wyceny ujmuje się odpowiednio w przychodach lub kosztach finansowych w pozycji „wycena i realizacja pochodnych instrumentów finansowych nieobjętych rachunkowością zabezpieczeń”.
SZACUNKI Wartość godziwa walutowych kontraktów terminowych forward jest ustalana poprzez odniesienie do bieżących na dzień sprawozdawczy kursów terminowych występujących przy kontraktach o podobnym terminie zapadalności. Wskażniki wykorzystywane do opracowania wyceny i ustalenia kursu transakcyjnego oparte są o średni kurs NBP i o średnie wartości rynkowe. Wartość wyceny ujętą w sprawozdaniu klasyfikujemy do kategorii 2 hierarchii wartości godziwej.
|
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
NDF (EUR/PLN) |
|
4 185 |
|
951 |
|
Razem, w tym: |
|
4 185 |
|
951 |
|
długoterminowe |
|
4 185 |
|
951 |
Poniżej dane dotyczące transakcji forward nierozliczonych na dzień 31.12.2021:
|
instrument |
data zawarcia |
wartość |
para walutowa |
data rozliczenia |
terminowy kurs wymiany |
|
terminowa transakcja bez dostawy NDF |
04.12.2020 |
6 800 tys. EUR |
EUR/PLN |
04.12.2025 |
4,7442 |
|
terminowa transakcja bez dostawy NDF |
02.12.2021 |
5 130 tys. EUR |
EUR/PLN |
02.12.2026 |
5,3780 |
|
Razem: |
|
11 930 tys. EUR |
|
|
|
(w tys. zł)
Na dzień 31 grudnia 2021 roku posiadaliśmy następujące zabezpieczenia na majątku Grupy dotyczące umów kredytowych oraz leasingów:
|
Zabezpieczane zobowiązanie |
Zabezpieczenie |
Termin obowiązywania |
Wartość księgowa zabezpieczanego zobowiązania |
||
|
Stan na |
Stan na |
||||
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
||||
|
zobowiązanie z tytułu kredytu udzielonego przez Santander Bank Polska S.A. |
zastaw rejestrowy na certyfikatach inwestycyjnych BEST Capital FIZAN (wartość godziwa na dzień bilansowy 130 mln zł)*, weksle własne in blanco poręczone przez BEST, oświadczenie o poddaniu się egzekucji
|
28.02.2027 |
2 083 |
14 574 |
|
|
zobowiązanie z tytułu kredytu udzielonego przez ING Bank Śląski S.A. |
zastaw rejestrowy na wierzytelnościach BEST I NSFIZ (wartość na dzień bilansowy 132 mln zł), zastaw rejestrowy na wierzytelnościach BEST II NSFIZ (wartość na dzień bilansowy 139 mln zł) oraz BEST IV NSFIZ (wartość na dzień bilansowy 117 mln zł), oświadczenie o poddaniu się egzekucji, poręczenie BEST do kwoty 300 mln zł
|
31.12.2035 |
203 708 |
133 340 |
|
|
zobowiązanie z tytułu kredytu udzielonego przez BNP Paribas Bank Polska S.A. |
zastaw rejestrowy na wierzytelnościach BEST I NSFIZ (wartość na dzień bilansowy 26 mln zł), poręczenie BEST do kwoty 75 mln zł, weksel własny in blanco wystawiony przez kredytobiorcę, oświadczenie o poddaniu się egzekucji kredytobiorcy i poręczyciela |
06.12.2030 |
5 389 |
13 066 |
|
|
zobowiązania z tytułu umów leasingu samochodów |
weksle własne in blanco wystawione przez BEST |
13.01.2022 |
87 |
131 |
|
|
zobowiązanie z tytułu umowy najmu powierzchni biurowej w Gdyni |
gwarancja bankowa do kwoty 568 tys. zł zabezpieczona wekslem in blanco wystawionym przez BEST |
01.06.2031 |
11 956 |
219** |
|
|
|
|
|
|
|
|
*certyfikaty BEST Capital FIZAN są wyłączane w procesie konsolidacji
**bez zobowiązań dotyczących najmu od dnia 1 marca 2021 roku, które zostały zabezpieczone nową gwarancją bankową
W przypadku zabezpieczenia umów kredytowych bank może zaspokoić się z przedmiotu zastawu w sytuacji niezaspokojenia wierzytelności banku w terminie płatności, określonym w umowie.
(w tys. zł)
|
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI |
|
Kapitał własny dzielimy na kapitał przypisany Akcjonariuszom BEST oraz udziałom niesprawującym kontroli. Kapitał przypisany Akcjonariuszom BEST składa się z następujących tytułów: Kapitał akcyjny wykazywany w wartości nominalnej, w wysokości zgodnej ze statutem spółki dominującej oraz wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego po uwzględnieniu korekt z tytułu hiperinflacji. Zadeklarowane, lecz niewniesione wkłady kapitałowe ujmuje się jako należne wpłaty na poczet kapitału. Akcje własne obejmują wszystkie akcje jednostki, które chwilowo są w jej posiadaniu, a które nie zostały jeszcze sprzedane ani umorzone. Kapitał z emisji akcji powyżej wartości nominalnej stanowi kapitał zapasowy z nadwyżki osiągniętej przy emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej. Pozostałe kapitały rezerwowe to kapitały tworzone z innych tytułów, w tym w szczególności: - w związku z wyceną programów motywacyjnych realizowanych w instrumentach kapitałowych, - z zysków i strat aktuarialnych w związku z rezerwami tworzonymi na świadczenia pracownicze z tytułu odpraw emerytalno-rentowych, - udział w zmianie pozostałych kapitałów rezerwowych jednostek stowarzyszonych. Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych to różnice kursowe powstałe w wyniku przeliczenia sprawozdań jednostek zagranicznych o walucie funkcjonalnej innej niż PLN na walutę prezentacji skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Zyski/straty zatrzymane obejmują pozycje zysków /strat z lat poprzednich, które zostały przeznaczone na kapitał zapasowy lub do pokrycia z zysków lat następnych oraz wynik bieżącego okresu sprawozdawczego. |
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał akcyjny |
|
23 127 |
|
23 127 |
|
Akcje własne |
|
(15 058) |
|
- |
|
Kapitał z emisji akcji powyżej wartości nominalnej |
|
58 925 |
|
58 925 |
|
Pozostałe kapitały rezerwowe |
|
11 308 |
|
1 457 |
|
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych |
|
497 |
|
538 |
|
Zyski zatrzymane z lat ubiegłych przypisane Akcjonariuszom BEST |
|
420 817 |
|
386 488 |
|
Zysk netto przypisany Akcjonariuszom BEST |
|
27 371 |
|
34 329 |
|
Kapitał własny przypisany Akcjonariuszom BEST |
|
526 987 |
|
504 864 |
|
Kapitał własny przypisany udziałom niekontrolującym |
|
162 |
|
200 |
(w tys. zł)
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Kapitał zakładowy (statutowy) |
|
23 015 |
|
23 015 |
|
Korekta hiperinflacyjna |
|
112 |
|
112 |
|
Razem kapitał akcyjny |
|
23 127 |
|
23 127 |
|
|
|
|
|
|
W 2021 roku wartość kapitału zakładowego BEST nie uległa zmianie.
Akcjonariat BEST na dzień 31 grudnia 2021 roku
|
Akcjonariusze: |
Ilość posiadanych akcji |
Udział posiadanych akcji w kapitale zakładowym (w %) |
Liczba głosów przysługująca z posiadanych akcji |
Udział posiadanych głosów w ogólnej liczbie głosów na WZA (w %) |
|
Osoby zarządzające i nadzorujące BEST: |
|
|
|
|
|
Krzysztof Borusowski* |
18 063 134 |
78,48 |
24 783 134 |
83,35 |
|
Marek Kucner |
3 178 245 |
13,81 |
3 178 245 |
10,69 |
|
BEST S.A. |
500 000 |
2,17 |
500 000 |
1,68 |
|
Pozostali akcjonariusze |
1 273 450 |
5,53 |
1 273 450 |
4,28 |
|
Razem |
23 014 829 |
100 |
29 734 829 |
100 |
Akcjonariat BEST na dzień 31 grudnia 2020 roku
|
Akcjonariusze: |
Ilość posiadanych akcji |
Udział posiadanych akcji w kapitale zakładowym (w %) |
Liczba głosów przysługująca z posiadanych akcji |
Udział posiadanych głosów w ogólnej liczbie głosów na WZA (w %) |
|
Osoby zarządzające i nadzorujące BEST: |
|
|
|
|
|
Krzysztof Borusowski* |
18 467 240 |
80,24 |
25 187 240 |
84,71 |
|
Marek Kucner |
3 249 353 |
14,12 |
3 249 353 |
10,93 |
|
Pozostali akcjonariusze |
1 298 236 |
5,64 |
1 298 236 |
4,36 |
|
Razem |
23 014 829 |
100 |
29 734 829 |
100 |
* z tego 1 680 tys. akcji imiennych, uprzywilejowanych co do głosu 5:1
Ilość akcji BEST posiadanych przez osoby zarządzające oraz nadzorujące BEST zmieniła się w stosunku do 31.12.2020 w związku z nabyciem przez Spółkę akcji własnych.
Realizując uchwałę Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy z 26 listopada 2021 roku w grudniu 2021 roku BEST S.A. dokonał nabycia 500 000 sztuk akcji własnych. Cena jednej akcji wyniosła 30 zł, a łączna wartość nabycia 15 000 tys. zł. Nabyte akcje własne stanowią 2,17% kapitału zakładowego Spółki oraz 1,68% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu. Przed zakończeniem skupu akcji Spółka nie posiadała akcji własnych.
Zgodnie z zasadami nabywania akcji własnych ustalonymi przez Nadzwyczajne Zgromadzenie Akcjonariuszy akcje będą nabywane w celu ich dobrowolnego umorzenia w drodze obniżenia kapitału zakładowego BEST S.A. Liczba nabytych akcji nie może przekroczyć 857 000 sztuk, z czego nie więcej niż 500 000 sztuk akcji będzie nabywane po cenie wynoszącej 30,00 złotych/akcję, a nie więcej niż 357 000 sztuk po cenie 28,00 złotych/akcję. Skup akcji własnych może trwać nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2022 roku, a łączna cena nabycia akcji własnych powiększona o koszty ich nabycia nie może przekroczyć 25 246 tys. zł.
(w tys. zł)
Zarządzamy kapitałem w sposób umożliwiający nam realizację celów biznesowych oraz zapewnienie stałego zrównoważonego wzrostu wartości Grupy BEST. Naszym podstawowym celem w najbliższych latach jest maksymalne wykorzystanie potencjału BEST oraz podmiotów zależnych do zwiększenia wartości Grupy BEST.
Ważnym elementem zarządzania kapitałem jest zarządzanie poziomem zadłużenia Grupy BEST, mierzonego wskaźnikiem dług netto/kapitałów własnych Grupy, którego wartość nie powinna przekroczyć 2,50. Na dzień 31 grudnia 2021 roku wartość tego wskaźnika wyniosła 0,75.
(w tys. zł)
|
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI PROGRAMY MOTYWACYJNE W FORMIE AKCJI Transakcje płatności w formie akcji rozliczane w instrumentach kapitałowych Do transakcji płatności w formie akcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych zaliczamy programy motywacyjne dla Członków Zarządu BEST oparte o opcje na akcje lub warranty subskrypcyjne, które w wyniku realizacji programów uprawniają do rozliczenia świadczeń i usług w akcjach BEST. Wartość godziwa usług świadczonych przez Zarząd BEST w zamian za ich przyznanie ujmowana jest jako koszt wynagrodzeń w korespondencji z kapitałem rezerwowym. Wartość płatności w formie akcji wyceniana jest metodą pośrednią tj. poprzez odniesienie do wartości godziwej przyznanych instrumentów kapitałowych. PROGRAMY MOTYWACYJNE W FORMIE PIENIĘŻNEJ Programy motywacyjne w formie pieniężnej skierowane do Członków Zarządu BEST wyceniane są na podstawie szacunkowej wartości realizacji ustalanego przez Radę Nadzorczą KPI na dany rok obrotowy i odnoszone są w ciężar kosztów wynagrodzeń a drugostronnie jako zobowiązanie. ZNACZĄCE SZACUNKI Wartość godziwa przyznanych instrumentów kapitałowych szacowana jest na podstawie modelu Blacka-Scholesa-Mertona. Na każdy dzień sprawozdawczy weryfikujemy poprzednie szacunki dotyczące wyceny programów motywacyjnych. Wpływ ewentualnej zmiany poprzednich szacunków ujmowany jest w sprawozdaniu z całkowitych dochodów jako koszty wynagrodzeń w korespondencji z kapitałem rezerwowym. Wartość zobowiązania z tytułu programu rozliczanego w formie pieniężnej jest szacowana na podstawie wartości programu, zgodnie z regulaminem tego programu. |
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Wycena programów motywacyjnych obciążająca koszty wynagrodzeń bieżących: |
|
1 174 |
|
1 203 |
|
program realizowany w warrantach subskrypcyjnych |
|
- |
|
365 |
|
program realizowany w formie pieniężnej |
|
1 174 |
|
838 |
W 2019 roku zakończył się proces przyznawania warrantów subskrypcyjnych w ramach programów motywacyjnych opartych o akcje BEST za lata 2015 – 2018. Okres nabywania uprawnień do świadczeń z przyznanych warrantów upłynął w kwietniu 2020 roku, stąd obciążenie wyniku kosztami tego programu w okresie porównawczym.
W grudniu 2021 roku obecni i byli Członkowie Zarządu BEST, wykonując uprawnienia przysługujące im z tytułu warrantów, złożyli oświadczenia o wykonaniu praw objęcia 407 400 akcji serii E (akcje zwykłe, na okaziciela, o wartości nominalnej 1 zł każda) w warunkowo podwyższonym kapitale zakładowym. Akcje te zostały objęte po ustalonej w warunkach programu cenie wynoszącej 13,40 zł/akcję. Akcje serii E poddane zostaną procesowi rejestracji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A. oraz będą przedmiotem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym.
W 2019 roku Rada Nadzorcza BEST przyjęła Regulamin premii pieniężnej dla Członków Zarządu BEST na lata 2019 – 2021. Regulamin określa warunki przyznania Członkom Zarządu premii pieniężnych po spełnieniu, za każdy rok obrotowy, określonych KPI. Wysokość puli uzależniona jest od poziomu realizacji KPI. Roczna pula premii jest liczona miesięcznie i zależy od ilości osób uprawnionych w danym miesiącu.
( w tys. zł)
|
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI |
|
W związku z przejściowymi różnicami między wykazywaną w księgach rachunkowych wartością aktywów i zobowiązań a ich wartością podatkową oraz stratą podatkową możliwą do odliczenia w przyszłości, tworzymy rezerwę i ustalamy aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ustalane są w wysokości kwoty przewidzianej w przyszłości do odliczenia od podatku dochodowego, w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi, które spowodują w przyszłości zmniejszenie podstawy obliczenia podatku dochodowego oraz zmniejszenie straty podatkowej możliwej do odliczenia. Aktywa z tytułu podatku odroczonego od ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych strat podatkowych, są uznawane tylko wówczas, jeśli jest prawdopodobne wystąpienie w przyszłości wystarczającej wielkości podstawy opodatkowania, od której te różnice będą mogły być odliczone. Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzona jest w wysokości kwoty podatku dochodowego, wymagającej w przyszłości zapłaty, w związku z występowaniem dodatnich różnic przejściowych, to jest różnic, które spowodują zwiększenie podstawy obliczenia podatku dochodowego w przyszłości. Aktywa oraz rezerwy z tytułu podatku odroczonego nie są dyskontowane i są klasyfikowane odpowiednio jako aktywa lub zobowiązania długoterminowe. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami podatkowymi rozróżniamy dochody kapitałowe i dochody z innych źródeł. Gdy w następstwie prowadzonej działalności gospodarczej podatnik uzyska dochód tylko z jednego źródła, nie może go rozliczyć ze stratą pochodzącą z drugiego źródła. Wobec powyższego obecnie kompensujemy ze sobą aktywa i rezerwy z tytułu podatku odroczonego z uwzględnieniem podziału na powyższe źródła przyszłych dochodów wtedy gdy: posiadamy możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzania kompensat, aktywa i rezerwy dotyczą podatku dochodowego nałożonego przez tę samą władzę podatkową. |
|
ZNACZĄCE OSĄDY |
|
Nie stanowimy podatkowej grupy kapitałowej i rozpoznajemy aktywa z tytułu strat podatkowych podmiotów podlegających konsolidacji. Na dzień 31 grudnia 2021 roku nie utworzyliśmy aktywa w BEST z tytułu podatku odroczonego od straty podatkowej za lata 2018-2021 z pozostałych źródeł ze względu na niepewność szacunków co do wysokości przyszłych dochodów do opodatkowania, które umożliwiły nam realizację ujemnych różnic przejściowych. Wartość potencjalnego aktywa z tego tytułu wynosi 5 743 tys. zł. Na dzień bilansowy nie utworzyliśmy również aktywa od strat podatkowych BEST Italia. |
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa z tytułu podatku odroczonego, w tym: |
|
3 338 |
|
2 115 |
|
Aktywa z tytułu podatku odroczonego podlegające kompensacie |
|
3 338 |
|
2 115 |
|
Aktywa z tytułu podatku odroczonego niepodlegające kompensacie |
|
- |
|
- |
|
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego, w tym: |
|
22 673 |
|
16 749 |
|
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego podlegająca kompensacie |
|
3 338 |
|
2 115 |
|
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego niepodlegająca kompensacie |
|
19 335 |
|
14 634 |
|
Aktywa z tytułu podatku odroczonego po kompensacie |
|
- |
|
- |
|
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego po kompensacie |
|
19 335 |
|
14 634 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Różnica przejściowa ujemna z tytułu: |
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
strat podatkowych |
zobowiązań i rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych |
pochodnych instrumentów finansowych |
pozostałych pozycji |
Razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 01.01.2021 |
- |
1 793 |
181 |
141 |
2 115 |
|
Zwiększenia |
67 |
4 689 |
1 061 |
1 496 |
7 313 |
|
Zmniejszenia |
- |
4 462 |
447 |
1 181 |
6 090 |
|
Stan na 31.12.2021 |
67 |
2 020 |
795 |
456 |
3 338 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 01.01.2020 |
2 281 |
1 155 |
- |
44 |
3 480 |
|
Zwiększenia |
- |
4 047 |
181 |
865 |
5 093 |
|
Zmniejszenia |
2 281 |
3 409 |
- |
768 |
6 458 |
|
Stan na 31.12.2020 |
- |
1 793 |
181 |
141 |
2 115 |
|
|
|
|
|
|
|
Łączna wartość nierozliczonych strat podatkowych BEST wynosi 30 228 tys. zł i w przypadku zmiany szacunków co do możliwości ich wykorzystania w przyszłości może stanowić podstawę do utworzenia aktywa w wysokości 5 743 tys. zł.
|
Rok poniesienia straty podatkowej |
Wartość straty podatkowej od której nie utworzono aktywa |
Wartość potencjalnego aktywa od straty podatkowej |
Data przedawnienia straty podatkowej |
|
2018 |
2 978 |
565 |
2023 |
|
2019 |
11 477 |
2 181 |
2024 |
|
2020 |
4 516 |
858 |
2025 |
|
2021 |
11 257 |
2 139 |
2026 |
|
Razem |
30 228 |
5 743 |
|
|
|
|
|
|
W związku z niepewnością co do wysokości przyszłych dochodów do opodatkowania w spółce Best Italia, które umożliwiłyby nam realizację ujemnych różnic przejściowych, nie rozpoznaliśmy także aktywa od strat podatkowych za lata 2018 - 2021 w tej spółce, które wyniosły łącznie 3 872,9 tys. zł. Potencjalna wartość aktywa na dzień bilansowy wynosi 930 tys. zł. Zgodnie z włoskimi regulacjami podatkowymi strata za pierwsze dwa lata działalności spółki nie ulega przedawnieniu.
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego przed kompensatą:
|
|
rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych |
inwestycji w jednostkach zależnych |
zobowiązań finansowych i finansowanych nimi aktywów |
pozostałych pozycji |
Razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 01.01.2021 |
4 122 |
9 417 |
367 |
2 843 |
16 749 |
|
Zwiększenia |
94 |
5 127 |
657 |
1 701 |
7 579 |
|
Zmniejszenia |
285 |
- |
926 |
444 |
1 655 |
|
Stan na 31.12.2021 |
3 931 |
14 544 |
98 |
4 100 |
22 673 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na 01.01.2020 |
4 164 |
3 433 |
489 |
2 520 |
10 606 |
|
Zwiększenia |
190 |
7 054 |
1 326 |
1 265 |
9 835 |
|
Zmniejszenia |
232 |
1 070 |
1 448 |
942 |
3 692 |
|
Stan na 31.12.2020 |
4 122 |
9 417 |
367 |
2 843 |
16 749 |
|
|
|
|
|
|
|
Zgodnie z zapisami MSR 12 „Podatek dochodowy” nie tworzymy rezerw na podatki odroczone od inwestycji w jednostkach zależnych i stowarzyszonych w zakresie, w którym nie jest prawdopodobne, że zostaną one zrealizowane w dającej się przewidzieć przyszłości. Wobec powyższego tworzymy rezerwy na prognozowane realizacje inwestycji w perspektywie 3 lat od dnia bilansowego. Prognozy realizacji tych inwestycji zależą od naszych potrzeb finansowych oraz przyjętych na dany dzień bilansowy założeń dotyczących naszej dochodowości a także dostępności zewnętrznych i wewnętrznych źródeł finansowania. Większa od zakładanej dochodowość lub dostępność innych źródeł finansowania zmniejsza potrzeby w zakresie realizacji inwestycji i tym samym poziom wykorzystania utworzonych rezerw.
Łączna wartość różnic przejściowych stanowiących podstawę nieujętych rezerw na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosiła 334 774 tys. zł (potencjalna rezerwa 63 607 tys. zł).
(w tys. zł)
|
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI |
|
Podatek dochodowy od osób prawnych składa się z: części bieżącej – stanowiącej rzeczywiste zobowiązanie, wyceniane w wysokości kwot przewidywanych do zapłaty na rzecz organów podatkowych z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych prawnie obowiązujących na dzień bilansowy, części odroczonej – która stanowi różnicę między zmianą stanu rezerw i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Część odroczona podatku dochodowego dotycząca operacji rozliczanych przez kapitały jest ujmowana w pozycji pozostałych składników całkowitych dochodów netto.
|
Podatek dochodowy w sprawozdaniu z całkowitych dochodów:
|
|
|
01.01.2021 |
|
01.01.2020 |
||||
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
||||
|
Podatek dochodowy bieżący |
|
65 |
|
81 |
||||
|
Podatek dochodowy odroczony |
|
4 674 |
|
7 523 |
||||
|
Razem |
|
4 739 |
|
7 604 |
||||
|
|
|
|
|
|
||||
Podatek dochodowy odroczony razem:
|
|
|
01.01.2021 |
|
01.01.2020 |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Podatek od różnic przejściowych ujemnych: |
|
(342) |
|
(916) |
|
powstały w okresie |
|
(6 419) |
|
(5 093) |
|
odwrócony w okresie |
|
6 077 |
|
4 177 |
|
Podatek od różnic przejściowych dodatnich: |
|
5 109 |
|
6 143 |
|
powstały w okresie |
|
6 750 |
|
9 835 |
|
odwrócony w okresie |
|
(1 641) |
|
(3 692) |
|
Suma podatku od różnic przejściowych |
|
4 767 |
|
5 227 |
|
Podatek od różnic przejściowych z tytułu straty podatkowej: |
|
(67) |
|
2 281 |
|
rozliczony w okresie |
|
- |
|
2 281 |
|
utworzone aktywo |
|
(67) |
|
- |
|
Razem podatek odroczony ujęty w wyniku |
|
4 674 |
|
7 523 |
|
Razem podatek odroczony ujęty w kapitale rezerwowym |
|
26 |
|
(15) |
Uzgodnienie pomiędzy efektywną a ustawową stawką podatkową
|
|
|
01.01.2021 |
|
01.01.2020 |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Zysk brutto przed opodatkowaniem: |
|
32 780 |
|
42 377 |
|
Podatek od zysku brutto według stawki podatkowej obowiązującej w Polsce (19%) |
|
6 228 |
|
8 052 |
|
Efekt podatkowy różnic trwałych, w tym z tytułu: |
|
(1 489) |
|
(448) |
|
zmiany wyceny jednostek stowarzyszonych, aktywów jednostek zależnych nie uwzględnionej w podatku odroczonym |
|
(16 213) |
|
(17 508) |
|
przychodów podatkowych nieujętych w wyniku |
|
1 752 |
|
6 671 |
|
nierozliczonych strat podatkowych z lat ubiegłych |
|
- |
|
377 |
|
nieaktywowanych strat podatkowych |
|
2 325 |
|
1 035 |
|
odliczenia darowizn od dochodu |
|
- |
|
(205) |
|
odpisu aktualizującego wartość akcji Kredyt Inkaso |
|
10 026 |
|
8 652 |
|
pozostałych kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów |
|
846 |
|
708 |
|
pozostałych różnic |
|
(225) |
|
(178) |
|
Podatek dochodowy ujęty w wyniku |
|
4 739 |
|
7 604 |
|
Efektywna stawka podatkowa |
|
14% |
|
18% |
|
|
|
|
|
|
Głównym przedmiotem naszej działalności jest inwestowanie w wierzytelności. Na rynku polskim nabywamy wierzytelności poprzez niestandaryzowane sekurytyzacyjne fundusze inwestycyjne zamknięte, które są zarządzane przez Towarzystwo. Na rynku włoskim wierzytelności nabywane są przez specjalnie powołaną do tego celu spółkę, zarządzaną przez podmiot posiadający odpowiednią licencję. Takie modele działania są wynikiem regulacji prawnych, dotyczących procesu sekurytyzacji przyjętych w Polsce i we Włoszech. Podmioty nabywające portfele pozyskują środki w szczególności poprzez emisje certyfikatów i emisje papierów wartościowych kierowane do podmiotów z Grupy. Opodatkowanie dochodów z naszych inwestycji w wierzytelności następuje w momencie ich wypłaty do BEST lub TFI. W związku z tym, że kontrolujemy terminy realizacji tych dochodów, tworzymy rezerwy na podatek odroczony od wzrostu wartości naszych inwestycji zgodnie z ich prawdopodobną realizacją w najbliższej przyszłości (okres 3 lat), planowaną w procesie zarządzania płynnością,
(w tys. zł)
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
|
Wartości niematerialne |
|
Razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na dzień 01.01.2021 |
|
33 328 |
|
18 018 |
|
51 346 |
|
Nabycia |
|
4 945 |
|
1 078 |
|
6 023 |
|
Likwidacje |
|
(163) |
|
(7) |
|
(170) |
|
Sprzedaż |
|
(24) |
|
- |
|
(24) |
|
Umorzenia |
|
(5 854) |
|
(2 667) |
|
(8 521) |
|
Różnice kursowe z przeliczenia |
|
(2) |
|
- |
|
(2) |
|
Stan na dzień 31.12.2021 |
|
32 230 |
|
16 422 |
|
48 652 |
|
|
|
Rzeczowe aktywa trwałe |
|
Wartości niematerialne |
|
Razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na dzień 01.01.2020 |
|
21 744 |
|
18 839 |
|
40 583 |
|
Nabycia |
|
17 669 |
|
1 671 |
|
19 340 |
|
Likwidacje |
|
(486) |
|
(2) |
|
(488) |
|
Umorzenia |
|
(5 663) |
|
(2 490) |
|
(8 153) |
|
Różnice kursowe z przeliczenia |
|
64 |
|
- |
|
64 |
|
Stan na dzień 31.12.2020 |
|
33 328 |
|
18 018 |
|
51 346 |
|
|
|
|
|
|
|
|
(w tys. zł)
|
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI |
|||||||||||||||
|
Do rzeczowych aktywów trwałych zaliczamy posiadające postać fizyczną środki trwałe, spełniające następujące kryteria: są utrzymywane w celu wykorzystania ich w celach administracyjnych, procesie świadczenia usług, w celu oddania do używania innym podmiotom na podstawie umowy najmu, będą wykorzystywane przez okres dłuższy niż 1 rok. Do rzeczowych aktywów trwałych zaliczane są m.in.: nieruchomości tj. grunty własne, budynki, będące odrębną własnością lokale (inne niż utrzymywane w celach inwestycyjnych), maszyny, urządzenia, środki transportu i inne ruchome środki trwałe, ulepszenia w obcych środkach trwałych, środki trwałe w budowie i nieprzyjęte do używania.
Do rzeczowych aktywów trwałych zaliczamy również wartość oprogramowania systemowego umożliwiającego pracę urządzeń i wartość unikalnego oprogramowania narzędziowego wspomagającego zarządzanie pracą urządzeń, kupionego wraz z tymi urządzeniami, jeżeli warunki licencji na to oprogramowanie uniemożliwiają używanie tego oprogramowania z innymi urządzeniami. Wartość początkową rzeczowych aktywów trwałych stanowi cena ich nabycia lub koszt wytworzenia powiększone o poniesione do dnia przekazania do używania koszty związane z ich przystosowaniem do używania. Koszty finansowania zewnętrznego związane bezpośrednio z nabyciem lub wytworzeniem dostosowywanego składnika aktywów stanowią element ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika. Wartość początkową rzeczowych aktywów trwałych powiększa się o koszty wymiany ich głównych części składowych oraz ulepszenia powodującego podwyższenie ich wartości użytkowej. Koszty remontów, serwisów i konserwacji są ujmowane jako koszty okresu w sprawozdaniu z całkowitych dochodów. Rzeczowe aktywa trwałe wyceniane są zgodnie z zasadą kosztu historycznego. Wartość bilansową rzeczowych aktywów trwałych stanowi cena nabycia lub koszt wytworzenia pomniejszone o umorzenie i łączną kwotę odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości. Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych (za wyjątkiem gruntów, które nie są amortyzowane) dokonywana jest według ustalonego planu przy zastosowaniu metody liniowej przez okres ekonomicznej użyteczności, z uwzględnieniem wartości końcowej. Rozpoczęcie umorzeń (amortyzacji) następuje w miesiącu przyjęcia składnika majątkowego do używania, a zakończenie nie później, niż z chwilą zrównania wartości umorzeń i odpisów z jego wartością początkową, przeznaczenia go do likwidacji, sprzedaży lub stwierdzenia niedoboru. Niskowartościowe składniki rzeczowych aktywów trwałych o wartości początkowej nieprzekraczającej 500 zł obciążają koszty działalności jednorazowo w miesiącu oddania ich do używania i nie są objęte ewidencją rzeczowych aktywów trwałych. Rzeczowe aktywa trwałe będące w trakcie budowy lub nieprzyjęte do używania są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, nie podlegają amortyzacji do czasu przekazania do używania. Składnik rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięty ze sprawozdania z sytuacji finansowej po dokonaniu jego zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia środka trwałego z bilansu są ujmowane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w okresie, w którym dokonano takiego usunięcia. Rzeczowe aktywa trwałe używane na podstawie umów leasingu W momencie zawarcia umowy dokonywana jest ocena, czy umowa jest leasingiem lub czy zawiera leasing. Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeżeli na jej mocy przekazuje się prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie. Leasingodawca przekazuje prawo sprawowania kontroli nad użytkowanym składnikiem aktywów, gdy leasingobiorca ma prawo do: uzyskiwania zasadniczo wszystkich korzyści ekonomicznych z użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów oraz kierowania użytkowaniem zidentyfikowanego składnika aktywów. Prawa wynikające z umów leasingu, najmu, dzierżawy oraz innych umów, które spełniają definicję leasingu zgodnie z MSSF 16 są ujmowane jako aktywa z tytułu praw do użytkowania bazowych składników aktywów w ramach rzeczowych aktywów trwałych oraz drugostronnie jako zobowiązania z tytułu leasingu.
Składnik aktywów ujmowany jest po koszcie, który obejmuje: kwotę początkowej wyceny zobowiązania z tytułu leasingu uwzględniającej również wszelkie opłaty leasingowe już zapłacone oraz otrzymane zachęty leasingowe, wszelkie początkowe koszty bezpośrednio poniesione przez leasingobiorcę. Zobowiązanie leasingowe początkowo wyceniane jest w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych, zdyskontowanych z zastosowaniem stopy leasingu, jeżeli stopę tę z łatwością można ustalić. W przeciwnym razie stosowana jest krańcowa stopa procentowa leasingobiorcy. Po początkowym ujęciu składnik aktywów z tytułu praw do użytkowania wycenia się według kosztu pomniejszonego o łączne odpisy amortyzacyjne i łączne odpisy z tytułu utraty wartości oraz skorygowanego z tytułu aktualizacji zobowiązania z tytułu leasingu nieskutkującego koniecznością ujęcia odrębnego składnika leasingu. Aktywa z tytułu praw do użytkowania są amortyzowane spójnie z zasadami stosowanymi dla innych, podobnych aktywów przez krótszy z dwóch okresów: okres użytkowania bazowego składnika aktywów lub okres leasingu, chyba że istnieje wystarczająca pewność, że uzyskany zostanie tytuł własności przed upływem okresu leasingu, wówczas prawo do użytkowania amortyzuje się przez okres użytkowania.
ZNACZĄCE SZACUNKI Szacunkowe okresy przewidywanej użyteczności ekonomicznej rzeczowych aktywów trwałych wynoszą od 2 do 15 lat, w tym w szczególności:
Okresy użytkowania rzeczowych aktywów trwałych są weryfikowane co roku i podlegają zmianie, jeśli obecnie szacowane okresy użytkowania są inne, niż przewidywano. Co roku weryfikujemy również przyjęte wartości rezydualne rzeczowych aktywów trwałych. Powyższe zmiany w szacunkach są ujmowane w sposób prospektywny.
|
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Budynki i budowle |
|
489 |
|
385 |
|
Urządzenia techniczne i maszyny |
|
8 299 |
|
8 010 |
|
Środki transportu, w tym: |
|
2 931 |
|
3 284 |
|
samochody stanowiące przedmiot leasingu zabezpieczonego wekslami in blanco |
|
209 |
|
239 |
|
Pozostałe rzeczowe aktywa trwałe |
|
946 |
|
1 049 |
|
Rzeczowe aktywa trwałe nieprzyjęte do używania |
|
538 |
|
789 |
|
Prawa do użytkowania |
|
19 027 |
|
19 811 |
|
Razem |
|
32 230 |
|
33 328 |
|
|
|
|
|
|
Prawa do użytkowania obejmują prawa do użytkowania najmowanych powierzchni o wartości 17 944 tys. zł oraz prawa do użytkowania urządzeń w kwocie 1 083 tys. zł. W okresie porównawczym ponad 99% wartości praw do użytkowania stanowiły najmowane powierzchnie.
|
|
Budynki i budowle |
Urządzenia techniczne |
Środki transportu |
Pozostałe rzeczowe aktywa trwałe |
Rzeczowe aktywa trwałe nieprzyjęte do używania |
Prawa do użytkowania |
Razem |
|
WARTOŚĆ POCZĄTKOWA |
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na dzień 01.01.2021 |
6 176 |
22 648 |
4 746 |
2 584 |
789 |
24 035 |
60 978 |
|
Zwiększenia |
170 |
3 344 |
- |
25 |
942 |
1 654 |
6 135 |
|
Zmniejszenia |
- |
33 |
199 |
6 |
1 193 |
2 741 |
4 172 |
|
Stan na dzień 31.12.2021 |
6 346 |
25 959 |
4 547 |
2 603 |
538 |
22 948 |
62 941 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na dzień 01.01.2020 |
6 172 |
20 480 |
4 163 |
2 509 |
130 |
10 841 |
44 295 |
|
Zwiększenia |
126 |
2 218 |
952 |
92 |
1 183 |
13 703 |
18 274 |
|
Zmniejszenia |
122 |
50 |
369 |
17 |
524 |
509 |
1 591 |
|
Stan na dzień 31.12.2020 |
6 176 |
22 648 |
4 746 |
2 584 |
789 |
24 035 |
60 978 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
UMORZENIE |
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na dzień 01.01.2021 |
5 791 |
14 638 |
1 462 |
1 535 |
- |
4 224 |
27 650 |
|
Zwiększenia |
66 |
3 041 |
254 |
126 |
- |
2 436 |
5 923 |
|
Zmniejszenia |
- |
19 |
100 |
4 |
- |
2 739 |
2 862 |
|
Stan na dzień 31.12.2021 |
5 857 |
17 660 |
1 616 |
1 657 |
- |
3 921 |
30 711 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na dzień 01.01.2020 |
5 574 |
12 100 |
1 362 |
1 376 |
- |
2 139 |
22 551 |
|
Zwiększenia |
325 |
2 582 |
301 |
165 |
- |
2 306 |
5 679 |
|
Zmniejszenia |
108 |
44 |
201 |
6 |
- |
221 |
580 |
|
Stan na dzień 31.12.2020 |
5 791 |
14 638 |
1 462 |
1 535 |
- |
4 224 |
27 650 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
WARTOŚĆ NETTO |
|
|
|
|
|
|
|
|
Stan na dzień 31.12.2021 |
489 |
8 299 |
2 931 |
946 |
538 |
19 027 |
32 230 |
|
Stan na dzień 31.12.2020 |
385 |
8 010 |
3 284 |
1 049 |
789 |
19 811 |
33 328 |
(w tys. zł)
|
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI |
|
Do wartości niematerialnych zaliczamy nieposiadające postaci fizycznej aktywa, spełniające następujące kryteria: można je wyodrębnić lub wydzielić z jednostki i sprzedać, przekazać, licencjonować lub oddać do odpłatnego używania innym podmiotom, wynikają z tytułów umownych lub innych tytułów prawnych.
Za wartości niematerialne uznaje się głównie: licencje na oprogramowanie komputerowe, koszty prac rozwojowych, wartości niematerialne nieoddane do użytkowania, inne wartości niematerialne.
Do wartości niematerialnych nie zaliczamy wartości oprogramowania systemowego umożliwiającego pracę urządzeń i wartości unikalnego oprogramowania narzędziowego wspomagającego zarządzanie pracą urządzeń, kupionego wraz z tymi urządzeniami, jeżeli warunki licencji na to oprogramowanie uniemożliwiają używanie tego oprogramowania z innymi urządzeniami. Takie oprogramowanie zaliczane jest do rzeczowych aktywów trwałych.
Wartość początkową nabytych wartości niematerialnych stanowi cena ich nabycia powiększona o koszty związane z przygotowaniem do używania (koszty wdrożenia) oraz koszty finansowania zewnętrznego związane bezpośrednio z nabyciem wartości niematerialnych poniesione do daty przyjęcia do użytkowania. Cenę nabycia wartości niematerialnych powiększa w szczególności wartość podatku VAT niepodlegającego odliczeniu zawarta w cenie kupionych wartości niematerialnych lub w cenie usług związanych z nabyciem. Za wyjątkiem spełniających kryteria aktywowania kosztów prac rozwojowych pozostałe wartości niematerialne wytworzone we własnym zakresie nie podlegają aktywowaniu, lecz są ujmowane w wyniku finansowym w okresie, w którym koszty te zostały poniesione.
Składnik wartości niematerialnych powstały w wyniku prac rozwojowych ujmowany jest wtedy i tylko wtedy, gdy jednostka może udowodnić: możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży, zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych, sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne, dostępność stosowanych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych, możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych.
Koszty prac rozwojowych danego składnika wartości niematerialnych stanowią sumę nakładów poniesionych od dnia, w którym po raz pierwszy dany składnik wartości niematerialnych, stanowiący pracę rozwojową, spełniał kryteria ujmowania. Koszty te to przede wszystkim wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne pracowników zaangażowanych w realizowany projekt oraz koszty usług obcych związanych z wytworzeniem wartości niematerialnej.
Aktywowane koszty prac rozwojowych do momentu ich zakończenia i podjęcia decyzji o przyjęciu do użytkowania ujmowane są jako wartości niematerialne nieoddane do użytkowania i niepodlegające amortyzacji. Co roku poddaje się je obowiązkowym testom na utratę wartości. Nakłady poniesione na prace badawcze ujmowane są w kosztach w momencie ich poniesienia.
Wydatki poniesione przez nas w związku z utrzymaniem i serwisem oprogramowania komputerowego są ujmowane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w momencie ich poniesienia.
Wartości niematerialne wyceniane są zgodnie z zasadą kosztu historycznego. Wartość bilansową wartości niematerialnych stanowi cena ich nabycia lub koszt wytworzenia pomniejszone o umorzenie i łączną kwotę odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości. Wartości niematerialne o określonym okresie używania są amortyzowane według ustalonego planu przy zastosowaniu metody liniowej przez okres ekonomicznej użyteczności.
Podstawą naliczania odpisów amortyzacyjnych jest wartość początkowa pomniejszona o wartość końcową. Przyjmuje się, że wartość końcowa wartości niematerialnych jest równa zero, z możliwością wyłączenia szczególnych przypadków. Niskowartościowe składniki wartości niematerialnych o wartości początkowej nieprzekraczającej 500 zł obciążają koszty działalności jednorazowo w miesiącu oddania ich do używania.
ZNACZĄCE SZACUNKI
Szacunkowe okresy przewidywanej ekonomicznej użyteczności wartości niematerialnych wynoszą od 3 do 15 lat, w tym w szczególności:
- licencje na standardowe oprogramowanie komputerowe 5 lat - zintegrowany system SIGMA 15 lat
Okresy użytkowania wartości niematerialnych weryfikowane są co roku i podlegają zmianie, jeśli obecnie szacowane okresy użytkowania są inne, niż poprzednio przewidywano. Powyższe zmiany w szacunkach są ujmowane w sposób prospektywny.
|
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
System SIGMA do obsługi wierzytelności |
|
10 405 |
|
11 445 |
|
|
Pozostałe wartości niematerialne przyjęte do używania |
|
5 751 |
|
6 279 |
|
|
Wartości niematerialne nieprzyjęte do używania |
|
266 |
|
294 |
|
|
Razem |
|
16 422 |
|
18 018 |
|
|
System SIGMA |
Pozostałe wartości niematerialne przyjęte do używania |
Wartości niematerialne nieprzyjęte do używania |
Razem |
|
WARTOŚĆ POCZĄTKOWA |
|
|
|
|
|
Stan na dzień 01.01.2021 |
15 605 |
15 591 |
294 |
31 490 |
|
Zwiększenia |
- |
1 106 |
284 |
1 390 |
|
Zmniejszenia |
- |
7 |
312 |
319 |
|
Stan na dzień 31.12.2021 |
15 605 |
16 690 |
266 |
32 561 |
|
|
|
|
|
|
|
Stan na dzień 01.01.2020 |
15 605 |
13 139 |
1 101 |
29 845 |
|
Zwiększenia |
- |
2 477 |
812 |
3 289 |
|
Zmniejszenia |
- |
25 |
1 619 |
1 644 |
|
Stan na dzień 31.12.2020 |
15 605 |
15 591 |
294 |
31 490 |
|
|
|
|
|
|
|
UMORZENIA |
|
|
|
|
|
Stan na dzień 01.01.2021 |
4 160 |
9 312 |
- |
13 472 |
|
Zwiększenia |
1 040 |
1 627 |
- |
2 667 |
|
Zmniejszenia |
- |
- |
- |
- |
|
Stan na dzień 31.12.2021 |
5 200 |
10 939 |
- |
16 139 |
|
|
|
|
|
|
|
Stan na dzień 01.01.2020 |
3 120 |
7 886 |
- |
11 006 |
|
Zwiększenia |
1 040 |
1 461 |
- |
2 491 |
|
Zmniejszenia |
- |
25 |
- |
25 |
|
Stan na dzień 31.12.2020 |
4 160 |
9 312 |
- |
13 472 |
|
|
|
|
|
|
|
WARTOŚĆ NETTO |
|
|
|
|
|
Stan na dzień 31.12.2021 |
10 405 |
5 751 |
266 |
16 422 |
|
Stan na dzień 31.12.2020 |
11 445 |
6 279 |
294 |
18 018 |
|
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI |
|
Grupa tworzy rezerwy w przypadku, gdy jest w stanie wiarygodnie oszacować kwotę środków, zawierających w sobie korzyści ekonomiczne, która z dużym prawdopodobieństwem wypłynie ze Spółki, w związku z obowiązkiem (prawnym lub zwyczajowo oczekiwanym) wynikającym z przeszłych zdarzeń. Wysokość utworzonych rezerw jest weryfikowana i dyskontowana na dzień bilansowy w celu skorygowania ich do wysokości szacunków zgodnych ze stanem wiedzy na ten dzień. ZNACZĄCE SZACUNKI Rezerwa na koszty sądowo-egzekucyjne obejmuje oczekiwane, nieponiesione jeszcze opłaty związane z umorzeniem postępowań egzekucyjnych, do poniesienia których jesteśmy zobowiązani na podstawie Ustawy o kosztach komorniczych. Szacując rezerwę dokonaliśmy analizy dostępnych danych operacyjnych dotyczących postępowań będących obecnie w egzekucji. Wyodrębniliśmy te postępowania, dla których, biorąc pod uwagę ich obecny stan prawny, prawdopodobny jest w przyszłości wypływ środków związanych z opłatami za umorzenie. Następnie oszacowaliśmy prawdopodobieństwo wypływu tych środków na podstawie danych historycznych. Wartości związane z utworzeniem lub rozwiązaniem rezerwy na koszty sądowo-egzekucyjne ujmowane są odpowiednio jako zwiększenie/zmniejszenie kosztów z tytułu podatków i opłat. |
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
Rezerwa na koszty sądowo egzekucyjne |
|
9 170 |
|
- |
|
Razem, z tego: |
|
9 170 |
|
- |
|
krótkoterminowe |
|
9 170 |
|
- |
|
|
|
Rezerwa na koszty sądowo egzekucyjne |
|
|
|
|
|
Stan na dzień 01.01.2021 |
|
- |
|
Utworzenie |
|
12 995 |
|
Wykorzystanie |
|
(2 272) |
|
Rozwiązanie |
|
(1 553) |
|
Stan na dzień 31.12.2021 |
|
9 170 |
|
|
|
Przed Sądem Okręgowym w Warszawie, III Wydziałem Cywilnym, toczy się pod sygn. akt III C 1088/16 postępowanie w sprawie z powództwa Kredyt Inkaso S.A. z/s w Warszawie przeciwko BEST i Krzysztofowi Borusowskiemu (Prezesowi Zarządu BEST) o zapłatę solidarnie przez pozwanych kwoty 60 734 500 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie liczonymi od dnia wniesienia powództwa do dnia zapłaty oraz kosztów procesu, tytułem naprawienia szkody związanej z wypowiedzeniem Kredyt Inkaso przez fundusze z grupy Trigon i Agio umów o zarządzanie portfelami wierzytelności. W ocenie BEST stawiane zarzuty są całkowicie bezpodstawne i chybione zarówno pod względem faktycznym, jak i prawnym.
Więcej informacji na temat postępowania w sprawie z powództwa Kredyt Inkaso S.A. znajduje się w Sprawozdaniu Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej i Spółki BEST S.A. w 2021 roku.
|
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI |
Metoda pomiaru wyniku finansowego i sposób prezentacji sprawozdania z całkowitych dochodówStosujemy metodę porównawczą pomiaru wyniku finansowego i prezentujemy sprawozdanie z całkowitych dochodów, które obejmuje wynik bieżącego okresu oraz inne całkowite dochody. |
(w tys. zł)
|
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI |
|
Do przychodów z działalności operacyjnej zaliczamy przede wszystkim przychody z wierzytelności nabytych. Obejmują one odsetki naliczone z tytułu wyceny wierzytelności w zamortyzowanym koszcie, zgodnie z przepisami obowiązującymi dla zakupionych składników aktywów finansowych dotkniętych utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe. Ze względu na fakt, że lokowanie środków pieniężnych w jednostki prowadzące działalność dotyczącą nabywania wierzytelności i uzyskiwania przychodów z tych wierzytelności stanowi element podstawowej działalności Grupy związany z inwestycjami w wierzytelności (w tym przypadku w sposób pośredni), to nasz udział w wyniku takiej jednostki prezentujemy w przychodach z działalności operacyjnej. Pozostałe przychody z działalności operacyjnej są to wartości z tytułu sprzedaży majątku i usług wykonanych poza podstawowym przedmiotem naszej działalności, a także przychody z tytułu wyceny bilansowej nieruchomości inwestycyjnych. Przychody z działalności operacyjnej są korygowane o wynik na oczekiwanych stratach kredytowych. uwzględniający wynik z tytułu przeszacowań wynikający ze zmiany planowanego okresu obsługi wierzytelności lub szacowanych wpływów, a także odnotowane w danym okresie odchylenia rzeczywistych spłat wierzytelności w stosunku do danych ujętych w modelach wyceny wierzytelności. |
W 2021 roku prowadziliśmy działalność na obszarze Polski i Włoch. Nasza podstawowa działalność nie wykazuje znamion cykliczności ani sezonowości, a głównym źródłem naszych przychodów są inwestycje w wierzytelności.
|
|
|
01.01.2021 |
|
01.01.2020 |
zmiana r/r |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
(w tys. zł) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Odsetki obliczone przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej |
|
235 324 |
|
247 606 |
(12 282) |
|
Udział w zysku Kredyt Inkaso, z tego: |
|
8 562 |
|
413 |
8 149 |
|
przeniesienie do rachunku wyników innych całkowitych dochodów jednostki stowarzyszonej |
|
(2 790) |
|
- |
(2 790) |
|
Pozostałe przychody z działalności operacyjnej, z tego: |
|
9 434 |
|
4 390 |
5 044 |
|
wycena nieruchomości inwestycyjnych |
|
8 295 |
|
2 783 |
5 512 |
|
Wynik na oczekiwanych stratach kredytowych: |
|
85 746 |
|
42 733 |
43 013 |
|
odchylenia od wpłat rzeczywistych |
|
69 438 |
|
40 273 |
29 165 |
|
wynik z tytułu przeszacowań |
|
16 308 |
|
2 460 |
13 848 |
|
Razem |
|
339 066 |
|
295 142 |
43 924 |
|
|
|
|
|
|
|
W 2021 roku nasze przychody z działalności operacyjnej uwzględniające wynik na oczekiwanych stratach kredytowych wzrosły o 15% w stosunku do roku ubiegłego. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu spłat z wierzytelności, które były istotnie wyższe od zakładanych poziomów (odchylenia od wpłat rzeczywistych wyniosły 69,4 mln zł w stosunku do 40,3 mln zł w roku poprzednim). W następstwie tej nadrealizacji spłat zaktualizowaliśmy również przyszłe prognozy wpływów, w efekcie czego wynik z tytułu przeszacowań był wyższy o prawie 14 mln zł w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Dodatkowo, do dnia utraty znaczącego wpływu, rozpoznaliśmy 8,6 mln zł przychodu z tytułu udziału w zysku Kredyt Inkaso, wobec 413 tys. zł w roku ubiegłym. Wzrost odnotowaliśmy także w ramach innych przychodów z działalności operacyjnej, które na skutek zmiany wyceny nieruchomości inwestycyjnych zwiększyły się ponad dwukrotnie.
|
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI |
|
Koszty operacyjne prezentowane są w układzie: wynagrodzenia i świadczenia na rzecz pracowników, amortyzacja, usługi obce, podatki i opłaty, odpisy aktualizujące wartość inwestycji pośrednich w wierzytelności, pozostałe koszty operacyjne.
Pozycja „podatki i opłaty” zawiera głównie koszty opłat sądowych i egzekucyjnych związanych z dochodzeniem na drodze prawnej wierzytelności nabytych (ujmowane zasadniczo w dacie obciążenia rachunku bankowego wydatkami z tego tytułu) oraz koszty VAT niepodlegającego odliczeniu.
Pozycja „odpisy aktualizujące wartość inwestycji pośrednich w wierzytelności” dotyczy odpisów związanych z utratą wartości aktywów, które są zaliczane do inwestycji pośrednich, w szczególności odpisy z tytułu utraty wartości jednostek stowarzyszonych, gdzie wycena metodą praw własności takich aktywów również jest prezentowana w działalności operacyjnej.
Pozycja „pozostałe koszty operacyjne” obejmuje głównie koszty poniesione z tytułu: zużycia materiałów i energii, podróży służbowych, reprezentacji, reklamy, ubezpieczeń, procesów sądowych, kosztów sądowych innych, niż związanych z bieżącą obsługą wierzytelności, strat ze zbycia i likwidacji składników majątku trwałego, niedoborów składników majątku trwałego, przekazanych darowizn, wartości utworzonych odpisów aktualizujących należności, kar umownych, grzywien, odszkodowań, skutków wyceny bilansowej nieruchomości inwestycyjnych, strat ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych i strat ze zbycia udziałów w jednostkach współkontrolowanych i stowarzyszonych. |
Koszty działalności operacyjnej
|
|
|
01.01.2021 |
|
01.01.2020 |
|
zmiana r/r |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
(w tys. zł) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wynagrodzenia i świadczenia na rzecz pracowników: |
|
69 456 |
|
58 988 |
|
10 468 |
|
wynagrodzenia |
|
57 813 |
|
48 896 |
|
8 917 |
|
składki na ubezpieczenia społeczne |
|
9 067 |
|
7 899 |
|
1 168 |
|
świadczenia na rzecz pracowników |
|
2 576 |
|
2 193 |
|
383 |
|
Amortyzacja |
|
8 590 |
|
8 153 |
|
437 |
|
prawa do użytkowania |
|
2 159 |
|
2 290 |
|
(131) |
|
Usługi obce |
|
35 185 |
|
29 071 |
|
6 114 |
|
Podatki i opłaty, w tym: |
|
81 952 |
|
62 692 |
|
19 260 |
|
opłaty sądowe, egzekucyjne i koszty zastępstwa procesowego związane z dochodzeniem wierzytelności |
|
72 396 |
|
54 350 |
|
18 046 |
|
Odpis aktualizujący wartość inwestycji pośrednich w wierzytelności - Kredyt Inkaso |
|
64 202 |
|
45 538 |
|
18 664 |
|
Pozostałe koszty operacyjne |
|
2 948 |
|
3 402 |
|
(454) |
|
Razem |
|
262 333 |
|
207 844 |
|
54 489 |
Koszty operacyjne Grupy BEST obciążające wynik 2021 roku wyniosły 262 mln zł i były o 54,5 mln zł wyższe (tj. 26%) w porównaniu do 2020 roku. Wzrost ten jest w szczególności efektem obciążenia w 2021 roku wyniku działalności operacyjnej odpisem aktualizującym wartość inwestycji w Kredyt Inkaso w wysokości 64,2 mln zł. Na skutek utraty znaczącego wpływu Grupa przeklasyfikowała posiadane akcje do aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik i ustaliła wartość godziwą tej inwestycji na 0 zł. W roku 2020 roku również dokonaliśmy odpisu na Kredyt Inkaso w kwocie 54,3 mln zł.
Więcej na temat odpisu aktualizującego wartość Kredyt Inkaso w nocie 5.8
Nie uwzględniając odpisu aktualizującego, koszty operacyjne wzrosły o 35,8 mln zł w stosunku do roku poprzedniego. Zmiana ta wynika w szczególności ze skali podjętych działań operacyjnych związanych z egzekucją wierzytelności na drodze prawnej. Opłaty sądowe i egzekucyjne wyniosły 72,4 mln zł i były o 18 mln zł (33,2%) wyższe niż w 2020 roku. Zakładamy, że poniesione koszty pozytywnie wpłyną na uzyskiwane w przyszłości wpływy z wierzytelności.
W bieżącym okresie sprawozdawczym odnotowaliśmy również istotny wzrost kosztów wynagrodzeń i świadczeń na rzecz pracowników, które wyniosły 69,5 mln zł i były wyższe o 10,5 mln zł ( 17,7%) r/r. Było to przede wszystkim spowodowane wzrostem zatrudnienia, ale także wzrostem poziomu wynagrodzeń i obciążeń socjalnych.
Zatrudnienie:
|
|
|
Stan na dzień 31.12.2021 (w osobach) |
|
Stan na dzień 31.12.2020 (w osobach) |
|
|
|
|
|
|
|
Ilość osób zatrudnionych |
|
682 |
|
615 |
(w tys. zł)
|
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI |
|
Koszty finansowe są to przede wszystkim koszty finansowania zewnętrznego: odsetki, prowizje i dyskonta z tytułu zobowiązań finansowych (w szczególności z tytułu emisji obligacji). Do kosztów finansowych zaliczamy również: wycenę zobowiązań wobec uczestników konsolidowanych funduszy, wycenę instrumentów pochodnych, straty na sprzedaży udziałów, akcji i papierów wartościowych, koszty utraty wartości aktywów finansowych za wyjątkiem zakwalifikowanych do inwestycji bezpośrednich lub pośrednich w wierzytelności, które obciążają działalność operacyjną, koszty związane z nabyciem jednostek zależnych oraz nadwyżki ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi. |
|
Koszty finansowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
01.01.2021 |
|
01.01.2020 |
|
zmiana r/r |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
(w tys. zł) |
|
Odsetki od zobowiązań finansowych |
|
17 522 |
|
27 541 |
|
(10 019) |
|
Wycena zobowiązań wobec uczestników konsolidowanych funduszy |
|
22 618 |
|
19 965 |
|
2 653 |
|
Wycena pochodnych instrumentów finansowych nieobjętych rachunkowością zabezpieczeń |
|
3 234 |
|
951 |
|
2 283 |
|
Nadwyżka ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi |
|
118 |
|
- |
|
118 |
|
Pozostałe |
|
467 |
|
5 |
|
462 |
|
Razem |
|
43 959 |
|
48 462 |
|
(4 503) |
W 2021 roku koszty finansowe Grupy BEST wyniosły 44 mln zł i spadły o 4,5 mln zł w stosunku do roku poprzedniego. Powyższe jest efektem spłaty znaczącej części naszych zobowiązań z tytułu obligacji oraz kredytów. Ogółem w bieżącym okresie sprawozdawczym koszty finansowania naszej działalności długiem zewnętrznym spadły o 10 mln zł.
|
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI |
|
Zysk na jedną akcję jest ilorazem wartości zysku netto przypisanego Akcjonariuszom BEST i średniej ważonej liczby akcji.
Rozwodniony zysk na jedną akcję dla każdego okresu jest obliczany poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez przewidywaną średnią ważoną liczbę akcji. Średnia ważona liczba akcji rozwadniających uwzględnia efekt rozwodnienia związany z programami motywacyjnymi rozliczanymi w instrumentach kapitałowych zamiennych na akcje BEST.
|
|
|
|
01.01.2021 |
|
01.01.2020 |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Zysk netto przypisany Akcjonariuszom BEST (w tys. zł) |
|
27 371 |
|
34 329 |
|
Średnia ważona liczba akcji zwykłych (w tys. szt.) |
|
23 015 |
|
23 015 |
|
Średnia ważona liczba akcji rozwadniających (w tys. szt.) |
|
182 |
|
123 |
|
Podstawowy zysk na jedną akcję (w zł / szt.) |
|
1,19 |
|
1,49 |
|
Rozwodniony zysk na jedną akcję (w zł / szt.) |
|
1,18 |
|
1,48 |
|
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI |
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych prezentujemy metodą pośrednią. Ze względu na fakt, że naszą podstawową działalnością jest inwestowanie w wierzytelności (bezpośrednio lub pośrednio poprzez akwizycje), wpływy i wydatki związane z tymi inwestycjami oraz ich realizacją wykazywane są w przepływach z działalności operacyjnej. |
(w tys. zł)
|
|
|
01.01.2021 |
|
01.01.2020 |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Bilansowa zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych |
|
50 102 |
|
3 468 |
|
Bilansowa zmiana stanu zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych |
|
1 523 |
|
3 447 |
|
Korekta o zmianę stanu zobowiązań inwestycyjnych |
|
633 |
|
(320) |
|
Korekta o zmianę stanu zobowiązań z tytułu wykupu certyfikatów |
|
(142) |
|
(123) |
|
Pozostałe zmiany |
|
(48) |
|
- |
|
Razem |
|
52 068 |
|
6 472 |
(w tys. zł)
|
|
|
01.01.2021 |
|
01.01.2020 |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bilansowa zmiana stanu inwestycji w Kredyt Inkaso |
|
51 364 |
|
47 377 |
|
Korekta o zmianę stanu inwestycji w Kredyt Inkaso ujętą w kapitałach |
|
1 486 |
|
(2 252) |
|
Przeniesienie do rachunku wyników ujętych innych całkowitych dochodów ujętych do dnia utraty znaczącego wpływu w związku z przeklasyfikowaniem akcji Kredyt Inkaso do inwestycji kapitałowych |
|
2 790 |
|
- |
|
Razem |
|
55 640 |
|
45 125 |
(w tys. zł)
|
|
|
01.01.2021 |
|
01.01.2020 |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
Bilansowa zmiana stanu nieruchomości inwestycyjnych |
|
(8 490) |
|
(2 897) |
|
Wycena programów motywacyjnych w warrantach subskrypcyjnych |
|
- |
|
365 |
|
Różnice kursowe z przeliczenia |
|
(37) |
|
4 998 |
|
Aktualizacja rezerwy na odprawy emerytalne ujęta w kapitałach |
|
142 |
|
(81) |
|
Kredyt na zakup majątku trwałego rozliczany bezgotówkowo |
|
1 260 |
|
- |
|
Pozostałe pozycje |
|
- |
|
(107) |
|
Razem |
|
(7 125) |
|
2 278 |
(w tys. zł)
Poniżej zaprezentowaliśmy przepływy gotówkowe części kapitałowej naszych zobowiązań z tytułu obligacji, pożyczek i kredytów bankowych
.
|
|
Nota |
01.01.2021 |
|
01.01.2020 |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Przepływy z tytułu obligacji: |
5.10.1 |
(109 332) |
|
(228 803) |
|
wpływy z tytułu emisji |
|
40 668 |
|
- |
|
spłaty z tytułu wyemitowanych obligacji |
|
(150 000) |
|
(228 803) |
|
Przepływy z tytułu pożyczek: |
5.10.1 |
(7 000) |
|
- |
|
wpływy z tytułu pożyczek |
|
- |
|
- |
|
spłaty z tytułu pożyczek |
|
(7 000) |
|
- |
|
Przepływy z tytułu kredytów bankowych: |
5.10.1 |
49 224 |
|
63 860 |
|
wpływy z tytułu kredytów bankowych |
|
107 500 |
|
107 700 |
|
spłaty z tytułu kredytów bankowych |
|
(58 276) |
|
(43 840) |
|
Razem |
|
(67 108) |
|
(164 943) |
W bieżącym okresie sprawozdawczym wykupiliśmy obligacje o wartości kapitału równej 150 mln zł. Jednocześnie dokonaliśmy emisji o łącznej wartości 40,7 mln zł i zwiększyliśmy udział finansowania kredytami bankowymi pozyskując nowe finansowanie o wartości 107,5 mln, przy spłacie rat kapitałowych w wysokości 58,3 mln zł.
Szczegółowe informacje na temat zmiany zobowiązań z tytułu obligacji, pożyczek i kredytów bankowych znajdują się w nocie 5.10.1
(w tys. zł)
|
|
|
01.01.2021 |
|
01.01.2020 |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
Odsetki i prowizje od obligacji |
|
(9 987) |
|
(19 287) |
|
Odsetki i prowizje od kredytów |
|
(4 782) |
|
(5 846) |
|
Odsetki od pożyczek |
|
(1 061) |
|
(1 109) |
|
Odsetki od leasingu |
|
(576) |
|
(409) |
|
Pozostałe prowizje od zobowiązań finansowych |
|
(317) |
|
- |
|
Razem |
|
(16 723) |
|
(26 651) |
(w tys. zł)
Intencją MSSF 8 „Segmenty operacyjne” jest prezentowanie informacji segmentowych w oparciu o strukturę raportowania używaną dla celów wewnętrznych. W związku z tym, że obecnie Zarząd BEST analizuje wyniki skonsolidowane oraz podejmuje decyzje gospodarcze w oparciu o te wyniki, nie wyodrębniamy segmentów operacyjnych ani sprawozdawczych.
Obecnie identyfikujemy dwa obszary geograficzne prowadzonej przez nas działalności:
|
|
Przychody z działalności operacyjnej za okres: |
|
Wierzytelności nabyte – stan na: |
||
|
|
01.01.2021 |
01.01.2020 |
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
|
|
Polska |
322 228 |
282 998 |
|
928 453 |
881 045 |
|
Włochy |
16 838 |
12 144 |
|
88 619 |
57 312 |
|
Razem |
339 066 |
295 142 |
|
1 017 072 |
938 357 |
Poniżej prezentujemy procentowy udział poszczególnych obszarów geograficznych wskazanych powyżej:
|
|
Przychody z działalności operacyjnej za okres: |
|
Wierzytelności nabyte – stan na: |
||
|
|
01.01.2021 |
01.01.2020 |
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
|
|
Polska |
95% |
96% |
|
91% |
94% |
|
Włochy |
5% |
4% |
|
9% |
6% |
|
Razem |
100% |
100% |
|
100% |
100% |
|
POLITYKA RACHUNKOWOŚCI Instrumenty finansowe
Instrumenty finansowe klasyfikowane są do następujących kategorii: aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie, aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie, zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik.
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki: składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy; warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Ocena umownych przepływów dokonywana jest przed klasyfikacją aktywów do odpowiedniego modelu biznesowego na podstawie testu jakościowego SPPI (solely payments of principal and interest).
Grupa BEST, według stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku i na dzień 31 grudnia 2020 roku, do kategorii aktywów finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie klasyfikuje: wierzytelności nabyte, należności z tytułu dostaw i usług, należności z tytułu pożyczek, obligacji, pozostałe należności, środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Wierzytelności nabyte Wierzytelności nabyte to wierzytelności odkupione od poprzednich wierzycieli, którzy uznali je za trudne do odzyskania i dochodzenia we własnym zakresie. Z tego powodu wartość nominalna wierzytelności nabytych znacząco odbiega od zapłaconej ceny. Aktywa te stanowią aktywa nabyte z utratą wartości tzw. POCI. Szczegóły dotyczące stosowanej w przypadku wierzytelności nabytych polityki rachunkowości znajdują się w notach 5.7 oraz 5.21.1. Należności z tytułu dostaw i usług / Pozostałe należności Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności ujmuje się początkowo w wartości godziwej. Po początkowym ujęciu należności te wycenia się w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej, z uwzględnieniem odpisów z tytułu utraty wartości, przy czym należności z tytułu dostaw i usług z datą zapadalności poniżej 12 miesięcy od dnia powstania nie podlegają dyskontowaniu. Odpis z tytułu utraty wartości należności określony jest na podstawie oczekiwanych strat kredytowych. Oczekiwane straty kredytowe uwzględniają zarówno zaistniałe już zdarzenia niewykonania zobowiązania przez kontrahentów, jak również potencjalne, oszacowane straty kredytowe. Odpisy na oczekiwane straty kredytowe odnoszone są w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych.
Należności z tytułu pożyczek, obligacji Należności z tytułu udzielonych pożyczek i objętych obligacji są rozpoznawane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w momencie wypłaty środków. W momencie początkowego ujęcia w księgach rachunkowych są one wyceniane w wartości godziwej powiększonej o koszty transakcji, które mogą być bezpośrednio przypisane do danego składnika aktywów finansowych. W późniejszych okresach wycena należności z tytułu udzielonych pożyczek i objętych obligacji dokonywana jest według zamortyzowanego kosztu przy użyciu efektywnej stopy procentowej. Do tej kategorii Grupa BEST nie kwalifikuje pożyczek udzielonych pracownikom ze środków ZFŚS. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty Środki pieniężne wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej obejmują środki pieniężne w banku, w kasie, lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy oraz posiadane na dzień bilansowy ekwiwalenty środków pieniężnych. Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody Kategoria ta obejmuje: dłużne aktywa finansowe jeśli spełnione są poniższe warunki: są one utrzymywane w modelu biznesowym, którego celem jest zarówno uzyskanie umownych przepływów pieniężnych z tytułu posiadanych aktywów finansowych, jak i z tytułu sprzedaży aktywów finansowych, warunki umowne dają prawo do otrzymania w określonych datach przepływów pieniężnych stanowiących wyłączenie kapitał i odsetki od kapitału; Odsetki naliczone dla takich pozycji oraz odpisy aktualizujące na oczekiwane straty kredytowe ujmowane są w wyniku finansowym okresu, a pozostałe przeszacowania do wartości godziwej wykazywane są jako inne całkowite dochody.
instrumenty kapitałowe, co do których na moment początkowego ujęcia dokonano nieodwracalnego wyboru klasyfikacji do tej kategorii. Zyski i straty, zarówno z wyceny jak i realizacji, powstające na tych inwestycjach ujmuje się nieodwracalnie w pozostałych całkowitych dochodach, za wyjątkiem przychodów z tytułu otrzymanych dywidend.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy Aktywa finansowe wycenia się w wartości godziwej przez wynik, jeżeli nie zostały zaklasyfikowane do wycenianych w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez inne całkowite dochody. Do aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej Grupa BEST zalicza składnik aktywów spełniający jeden z poniższych warunków: został wyznaczony do tej kategorii w momencie początkowego ujęcia (opcja wyceny do wartości godziwej przez wynik finansowy), jest klasyfikowany jako przeznaczony do obrotu.
Grupa BEST może w momencie początkowego ujęcia nieodwołalnie wyznaczyć składnik aktywów finansowych jako wyceniany w wartości godziwej przez wynik finansowy, jeśli w ten sposób eliminuje lub znacząco zmniejsza niespójność wyceny lub ujęcia (określaną czasami jako "niedopasowanie księgowe"), jaka w przeciwnym razie powstałaby na skutek wyceny aktywów lub zobowiązań bądź ujęcia związanych z nimi zysków lub strat według różnych zasad.
Składnik aktywów jest klasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży, jeżeli: został nabyty w celu sprzedaży w krótkim terminie, jest częścią portfela określonych instrumentów finansowych zarządzanych łącznie co do których istnieją dowody bieżącego faktycznego trybu generowania krótkoterminowych zysków, jest instrumentem pochodnym za wyjątkiem instrumentów pochodnych będących elementem rachunkowości zabezpieczeń lub umów gwarancji finansowych.
Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek, obligacji i leasingu Zaciągnięte zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek, obligacji i leasingu Grupa kwalifikuje do kategorii zobowiązań finansowych. W momencie początkowego ujęcia w księgach rachunkowych są one wyceniane w wartości godziwej pomniejszonej o koszty transakcji poniesione do dnia nabycia (m.in. prowizje i odsetki zapłacone z góry). W późniejszych okresach wycena zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek, obligacji i umów leasingu dokonywana jest według zamortyzowanego kosztu.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe wycenia się według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej. Grupa stosuje uproszczone metody wyceny zobowiązań, jeżeli nie powoduje to zniekształcenia informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym. W szczególności krótkoterminowe zobowiązania wyceniane są w momencie początkowego ujęcia i w okresie późniejszym w kwocie wymagającej zapłaty.
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy Zobowiązania finansowe wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy, jeżeli nie zostały zaklasyfikowane do wycenianych w zamortyzowanym koszcie. Do zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy Grupa BEST zalicza składnik zobowiązań spełniający jeden z poniższych warunków: został wyznaczony do tej kategorii w momencie początkowego ujęcia (opcja wyceny do wartości godziwej przez wynik finansowy), jest klasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży.
Grupa BEST może w momencie początkowego ujęcia nieodwołalnie wyznaczyć składnik zobowiązań finansowych jako wyceniany w wartości godziwej przez wynik finansowy, jeśli w ten sposób eliminuje lub znacząco zmniejsza niespójność wyceny lub ujęcia (określaną czasami jako "niedopasowanie księgowe"), jaka w przeciwnym razie powstałaby na skutek wyceny aktywów lub zobowiązań bądź ujęcia związanych z nimi zysków lub strat według różnych zasad lub też jeżeli grupa zobowiązań finansowych jest zarządzana, a jej wyniki są oceniane w oparciu o wartość godziwą, zgodnie z udokumentowaną strategią zarządzania ryzykiem lub strategią inwestycyjną, a informacje o tej grupie przygotowane na tej podstawie są przekazywane wewnątrz jednostki kluczowemu personelowi kierowniczemu. Do zobowiązań wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy Grupa BEST zalicza w szczególności zobowiązania niewymagalne wobec inwestorów niekontrolujących w funduszach inwestycyjnych nad którymi Grupa BEST sprawuje kontrolę i które zostały zaklasyfikowane do zobowiązań, a nie kapitałów własnych przypisanych udziałom niesprawującym kontroli. Wyznaczenie wyceny tego rodzaju zobowiązań do wartości godziwej wynika przede wszystkich z faktu, że są one zarządzane w oparciu o wartość godziwą oraz taka klasyfikacja eliminuje „niedopasowanie księgowe”, które powstałoby w przypadku innej wyceny, w związku z konsolidacją metodą pełną wszystkich przychodów i kosztów takich funduszy w sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy BEST. Do zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu zalicza się: instrumenty pochodne będące zobowiązaniami, które nie są ujmowane jako instrumenty zabezpieczające; obowiązek dostarczenia aktywów finansowych pożyczonych w przypadku sprzedaży z zajęciem tzw. "krótkiej pozycji" (tj. jednostka dokonuje sprzedaży aktywów finansowych, które pożyczyła, ale których jeszcze nie posiada); zobowiązania finansowe, które zostały zaciągnięte z zamiarem ich odkupienia w najbliższej przyszłości (np. notowany instrument dłużny, który może być odkupiony przez jego emitenta w najbliższej przyszłości w zależności od tego, jak zmieni się jego wartość godziwa); oraz zobowiązania finansowe wchodzące w skład portfela określonych instrumentów finansowych, zarządzanych łącznie, dla których istnieją dowody osiągania krótkoterminowych zysków w ostatnim czasie.
Pochodne instrumenty finansowe Do instrumentów finansowych Grupa kwalifikuje pochodne instrumenty finansowe, które mogą być objęte rachunkowością zabezpieczeń lub które nie są objęte rachunkowością zabezpieczeń. Pochodne instrumenty finansowe zalicza się do aktywów lub zobowiązań finansowych wycenianych do wartości godziwej przez wynik, o ile nie zostały wyznaczone jako instrumenty zabezpieczające. Obecnie Grupa nie stosuje wymogów rachunkowości zabezpieczeń, wobec czego wszystkie instrumenty pochodne są wyceniane do wartości godziwej przez wynik finansowy i klasyfikowane odpowiednio do aktywów lub zobowiązań finansowych wycenianych do wartości godziwej przez wynik. |
|
|
(w tys. zł)
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie: |
1 065 170 |
|
1 004 935 |
|
wierzytelności nabyte |
1 017 072 |
|
938 357 |
|
należności |
772 |
|
965 |
|
środki pieniężne |
47 326 |
|
65 613 |
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie: |
509 185 |
|
524 316 |
|
zobowiązania z tytułu obligacji, kredytów, pożyczek i leasingu |
438 100 |
|
503 079 |
|
zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe* |
71 085 |
|
21 237 |
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik: |
70 580 |
|
76 440 |
|
zobowiązania wobec uczestników konsolidowanych funduszy |
66 395 |
|
75 489 |
|
pochodne instrumenty finansowe |
4 185 |
|
951 |
*z wyłączeniem zobowiązań z tytułu podatków, składek i świadczeń pracowniczych
(w tys. zł)
Za rok zakończony 31 grudnia 2021 roku:
|
|
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
|
Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
|
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik |
|
||||||
|
|
wierzytelności |
należności |
środki pieniężne |
|
zobowiązania odsetkowe |
zobowiązania handlowe |
|
zobowiązania wobec uczestników funduszy |
pochodne instrumenty finansowe |
Razem netto |
||
|
Przychody/(koszty) z tytułu odsetek |
235 324 |
1 |
4 |
|
(17 522) |
- |
|
- |
- |
217 807 |
||
|
Zyski/(straty) z tytułu różnic kursowych |
- |
(135) |
(14) |
|
31 |
- |
|
- |
- |
(118) |
||
|
(Utworzenie) /odwrócenie odpisów aktualizujących |
- |
(2) |
- |
|
- |
- |
|
- |
- |
(2) |
||
|
Zyski/(straty) z tytułu przeszacowania |
16 308 |
- |
- |
|
- |
- |
|
- |
- |
16 308 |
||
|
Zyski/(straty) z tytułu realizacji (w tym odchylenia od wpłat rzeczywistych) |
69 438 |
- |
- |
|
- |
- |
|
- |
- |
69 438 |
||
|
Zyski/(straty) z tytułu wyceny do wartości godziwej |
- |
- |
- |
|
- |
- |
|
(22 618) |
(3 234) |
(25 852) |
||
|
Razem |
321 070 |
(136) |
(10) |
|
(17 491) |
- |
|
(22 618) |
(3 234) |
277 581 |
||
Za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku:
|
|
Aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
|
Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
|
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik |
|
||||||
|
|
wierzytelności |
należności |
środki pieniężne |
|
zobowiązania odsetkowe |
zobowiązania handlowe |
|
zobowiązania wobec uczestników funduszy |
pochodne instrumenty finansowe |
Razem netto |
||
|
Przychody/(koszty) z tytułu odsetek |
247 606 |
- |
152 |
|
(27 541) |
- |
|
- |
- |
220 217 |
||
|
Zyski/(straty) z tytułu różnic kursowych |
- |
4 720 |
345 |
|
(1 856) |
35 |
|
- |
- |
3 244 |
||
|
(Utworzenie) /odwrócenie odpisów aktualizujących |
- |
705 |
- |
|
- |
- |
|
- |
- |
705 |
||
|
Zyski/(straty) z tytułu przeszacowania |
2 460 |
- |
- |
|
|
- |
|
- |
- |
2 460 |
||
|
Zyski/(straty) z tytułu realizacji (w tym odchylenia od wpłat rzeczywistych) |
40 359 |
- |
- |
|
- |
- |
|
- |
- |
40 359 |
||
|
Zyski (straty) z tytułu wykupu |
- |
- |
- |
|
120 |
- |
|
- |
- |
120 |
||
|
Zyski/(straty) z tytułu wyceny do wartości godziwej |
- |
- |
- |
|
- |
- |
|
(19 965) |
(951) |
(20 916) |
||
|
Razem |
290 425 |
5 425 |
497 |
|
(29 277) |
35 |
|
(19 965) |
(951) |
246 189 |
||
( w tys. zł)
Wartość godziwą instrumentów finansowych klasyfikujemy wg zasad pomiaru wykorzystując poniższą hierarchię odzwierciedlającą wykorzystanie różnych danych źródłowych do wyceny:
Kategoria 1: kwotowanie (nieskorygowane) z aktywnych rynków dla identycznych aktywów lub zobowiązań,
Kategoria 2: dane wejściowe inne, niż kwotowania zaliczane do Kategorii 1, które są obserwowalne dla aktywów lub zobowiązań w sposób bezpośredni (jako cena) lub pośredni (pochodne cen),
Kategoria 3: dane wejściowe dla aktywów lub zobowiązań, które nie są oparte na obserwowalnych danych rynkowych (dane źródłowe nieobserwowalne).
Instrumenty finansowe wyceniane do wartości godziwej
|
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
Kategoria |
Nota |
|
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pochodne instrumenty finansowe - zobowiązania |
|
|
4 185 |
|
951 |
2 |
5.13 |
|
Zobowiązania wobec uczestników konsolidowanych funduszy |
|
|
66 395 |
|
75 489 |
3 |
5.11 |
Do instrumentów finansowych wycenianych do wartości godziwej począwszy od IV kwartału 2021 roku Grupa zalicza również inwestycję kapitałową w Akcje Kredyt Inkaso, wycenianą na dzień 31 grudnia 2021 roku na 0 zł. Więcej na temat reklasyfikacji Kredyt Inkaso w nocie 5.8.
Porównanie wartości godziwej i wartości bilansowej instrumentów finansowych niewycenianych do wartości godziwej
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
||
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
||
|
|
Wartość godziwa |
Wartość bilansowa |
|
Wartość godziwa |
Wartość bilansowa |
|
|
|
|
|
|
|
|
Aktywa finansowe |
|
|
|
|
|
|
Wierzytelności nabyte – Kategoria 3 |
959 920 |
1 017 072 |
|
896 898 |
938 357 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania finansowe |
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania z tytułu obligacji - Kategoria 1 |
186 861 |
185 499 |
|
293 134 |
294 224 |
Wierzytelności nabyte
Wartość bilansowa wierzytelności wyceniana jest modelem zamortyzowanego kosztu, który jest odmienny od modelu wyceny do wartości godziwej m.in. dlatego, że zastosowane stopy procentowe są niezmienne w całym okresie obsługi (niewrażliwe na zmiany stóp rynkowych), a przepływy bazują na spodziewanych spłatach z pakietów wierzytelności (bez kosztów ich dochodzenia).
Wartość godziwa pakietów wierzytelności szacowana jest w oparciu o uznane metody estymacji na podstawie danych odnośnie charakterystyki każdego portfela wierzytelności, w szczególności: wartości zadłużenia, rodzaju produktu, zabezpieczenia, okresu przeterminowania, etapu obsługi, zawartych ugód, planowanych kosztów dochodzenia wierzytelności itp. Ze względu na fakt, że nabywamy głównie wierzytelności nieregularne, już w momencie nabycia szacujemy przyszłe wpłaty z uwzględnieniem ryzyka kredytowego nie otrzymania od dłużników całości lub części wierzytelności oraz kosztów niezbędnych do poniesienia w związku z egzekucją wpłat. Zarządzamy ryzykiem kredytowym na etapie wyceny wierzytelności jeszcze przed ich nabyciem, a następnie poprzez indywidualnie ustalane strategie windykacyjne. Na każdy dzień bilansowy oceniamy ryzyko kredytowe w oparciu o historyczne dane dotyczące wpływów z podobnych pakietów wierzytelności.
Podstawowymi parametrami (danymi wejściowymi) wykorzystywanymi do wyceny wierzytelności w wartości godziwej są:
okres obsługi pakietu,
szacowane wpływy i wydatki związane z obsługą wierzytelności oraz
stopa dyskontowa.
Zmiany powyższych parametrów wpływają odpowiednio na wzrost lub spadek wartości godziwej. Tak oszacowana wartość godziwa wierzytelności może różnić się od wartości, jaka zostałaby wyznaczona, gdyby istniał aktywny rynek.
Obligacje
Wartość bilansowa zobowiązań finansowych z tytułu emisji obligacji wyceniana jest modelem zamortyzowanego kosztu z uwzględnieniem poniesionych wydatków bezpośrednio związanych z emisją i efektywnej stopy procentowej.
Wartość godziwa obligacji notowanych na aktywnym rynku i porównywalnych z nimi została oszacowana na podstawie kursu zamknięcia notowań obligacji na Catalyst z dnia bilansowego powiększonego o narosłe odsetki. Wartość godziwa pozostałych tj. nienotowanych obligacji została oszacowana poprzez zdyskontowanie przyszłych przepływów pieniężnych stopą oprocentowania uwzględniającą marżę oraz stopę referencyjną z dnia bilansowego.
Pozostałe aktywa i zobowiązania finansowe
Wartości bilansowe pozostałych aktywów i zobowiązań finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie są zbliżone do ich wartości godziwych.
(w tys. zł)
Narażeni jesteśmy na ryzyko finansowe obejmujące przede wszystkim:
ryzyko rynkowe (walutowe i stopy procentowej),
ryzyko płynności,
ryzyko kredytowe.
Zaprezentowane poniżej ujawnienia dotyczą w szczególności instrumentów finansowych zaklasyfikowanych do odpowiednich kategorii zgodnie z MSSF 9„Instrumenty finansowe”.
Ryzyko walutowe
Ekspozycja pozycji bilansowych na ryzyko walutowe dotyczy w szczególności: nabytych na rynku włoskim pakietów wierzytelności, forwardów walutowych (związanych z posiadaniem przez Grupę ekspozycji generujących przepływy w EUR w postaci portfeli wierzytelności na rynku włoskim), środków pieniężnych, zobowiązań leasingowych i zobowiązań handlowych. Zmiany wartości bilansowych poszczególnych pozycji wpływają na zmienność naszego zysku netto oraz pozostałych całkowitych dochodów. Na bieżąco monitorujemy wahania kursów walut i podejmujemy działania zmierzające do minimalizowania ich wpływu na nasze wyniki finansowe.
Poniższa tabela przedstawia główne pozycje narażone na ryzyko walutowe.
|
|
Stan na 31.12.2021 |
Stan na 31.12.2020 |
|
|
Wartość narażona na ryzyko |
Wartość narażona na ryzyko |
|
|
(w tys. EUR) |
(w tys. EUR) |
|
|
|
|
|
Aktywa finansowe: |
39 268 |
26 234 |
|
Wierzytelności nabyte |
19 267 |
12 419 |
|
Środki pieniężne |
1 625 |
2 059 |
|
Pozostałe należności |
109 |
136 |
|
Należności z tytułu obligacji * |
18 267 |
11 620 |
|
|
|
|
|
Zobowiązania finansowe: |
21 604 |
15 124 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
2 717 |
2 822 |
|
Zobowiązania z tytułu wyemitowanych obligacji * |
18 267 |
11 620 |
|
Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe |
620 |
682 |
|
Pochodne instrumenty finansowe |
11 930 |
6 800 |
* Pozycje należności z tytułu obligacji oraz zobowiązania z tytułu wyemitowanych obligacji wynikają z transakcji pomiędzy dwoma podmiotami z Grupy (notes), która jest eliminowana w procesie konsolidacji. Są to jednak pozycje narażone na ryzyko walutowe ze względu na fakt, iż transakcja jest zrealizowana pomiędzy podmiotami z różnymi walutami funkcjonalnymi. Różnice kursowe z tego tytułu w przypadku jednego podmiotu obciążają wynik Grupy, a w drugim wpływają na inne całkowite dochody jako efekt przeliczenia jednostek zagranicznych.
Na koniec 2021 roku przeprowadziliśmy analizę wrażliwości naszych głównych pozycji bilansowych na ryzyko walutowe przy założeniu, że kurs EUR/PLN uległby zmianie o 10%.
Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe
|
|
Wartość narażona na ryzyko na dzień 31.12.2021 |
Wzrost kursu EUR o 10% |
Spadek kursu EUR o 10% |
|
Aktywa i pasywa mające wpływ na wynik (podmioty Grupy z walutą funkcjonalną PLN) |
(w tys. EUR) |
(w tys. zł) |
(w tys. zł) |
|
|
|
|
|
|
Środki pieniężne |
259 |
119 |
(119) |
|
Należności z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe |
95 |
44 |
(44) |
|
Należności finansowe od podmiotów powiązanych |
18 267 |
8 401 |
(8 401) |
|
Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe |
60 |
(28) |
28 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
2 600 |
(1 196) |
1 196 |
|
Pochodne instrumenty finansowe* |
11 930 |
(6 403) |
6 403 |
|
|
|
|
|
|
Wpływ na wynik |
|
937 |
(937) |
*dotyczy zmiany kursu terminowego
|
|
Wartość narażona na ryzyko na dzień 31.12.2021 |
Wzrost kursu EUR o 10% |
Spadek kursu EUR o 10% |
|
Aktywa i pasywa mające wpływ na inne całkowite dochody (podmioty Grupy z walutą funkcjonalną EUR) |
(w tys. EUR) |
(w tys. zł) |
(w tys. zł) |
|
|
|
|
|
|
Wierzytelności nabyte |
19 267 |
8 861 |
(8 861) |
|
Środki pieniężne |
1 366 |
628 |
(628) |
|
Pozostałe należności |
14 |
6 |
(6) |
|
Zobowiązania finansowe od podmiotów powiązanych |
18 267 |
(8 401) |
8 401 |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
117 |
(54) |
54 |
|
Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe |
560 |
(258) |
258 |
|
|
|
|
|
|
Wpływ na inne całkowite dochody |
|
782 |
(782) |
Przy założeniu, że kurs EUR/PLN odpowiednio wzrósłby lub spadłby o 10% na dzień 31 grudnia 2021 nasz wynik finansowy brutto byłyby odpowiednio wyższy lub niższy o 937 tys. zł, natomiast inne całkowite dochody zmieniły by się o 782 tys. zł.
Analiza wrażliwości na ryzyko walutowe
|
|
Wartość narażona na ryzyko na dzień 31.12.2020 |
Wzrost kursu EUR o 10% |
Spadek kursu EUR o 10% |
|
Aktywa i pasywa mające wpływ na wynik (podmioty Grupy z walutą funkcjonalną PLN) |
(w tys. EUR) |
(w tys. zł) |
(w tys. zł) |
|
|
|
|
|
|
Środki pieniężne |
60 |
28 |
(28) |
|
Należności z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe |
119 |
55 |
(55) |
|
Należności finansowe od podmiotów powiązanych |
11 620 |
5 362 |
(5 362) |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
2 685 |
(1 239) |
1 239 |
|
Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe |
34 |
(15) |
15 |
|
Pochodne instrumenty finansowe* |
6 800 |
(3 321) |
3 321 |
|
Wpływ na rachunek zysków lub strat |
|
870 |
(870) |
|
|
Wartość narażona na ryzyko na dzień 31.12.2020 |
Wzrost kursu EUR o 10% |
Spadek kursu EUR o 10% |
|
Aktywa i pasywa mające wpływ na inne całkowite dochody (podmioty Grupy z walutą funkcjonalną EUR) |
(w tys. EUR) |
(w tys. zł) |
(w tys. zł) |
|
|
|
|
|
|
Wierzytelności nabyte |
12 419 |
5 731 |
(5 732) |
|
Środki pieniężne |
1 999 |
923 |
(922) |
|
Pozostałe należności |
17 |
8 |
(8) |
|
Zobowiązania z tytułu leasingu |
137 |
(63) |
63 |
|
Zobowiązania z tyt. dostaw i usług oraz pozostałe |
648 |
(300) |
299 |
|
Zobowiązania finansowe od podmiotów powiązanych |
11 620 |
(5 362) |
5 363 |
|
Wpływ na inne całkowite dochody |
|
937 |
(937) |
Ryzyko stóp procentowych
Głównymi ekspozycjami narażonymi na ryzyko stopy procentowej są obecnie zobowiązania finansowe z tytułu obligacji i pożyczek. W bieżącym okresie odstąpiliśmy od analizy ryzyka stóp procentowych dla środków pieniężnych ze względu na niskie oprocentowanie lokat, a co za tym idzie nieistotne ryzyko z tego tytułu. Dokonaliśmy analizy wrażliwości pozycji na zmianę bazowych stóp procentowych o 1pp. Jako wartość podatną na ryzyko przyjęta została wartość bilansowa poszczególnych pozycji. Na bieżąco monitorujemy sytuację rynkową i potencjalne przesłanki do zmian rynkowych poziomów stóp procentowych.
Wpływ wzrostu stóp procentowych o 1 pp na wynik finansowy i kapitały własne po opodatkowaniu zobowiązań finansowych wskazano poniżej. Z analizy zostały wyłączone zobowiązania o stałej stopie procentowej.
|
Analiza wrażliwości na zmianę stóp procentowych |
Wartość bilansowa na 31.12.2021 |
Wzrost stóp procentowych o 1 pp |
Spadek stóp procentowych o 1 pp |
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania finansowe odsetkowe wrażliwe na zmiany stóp procentowych |
404 308 |
(3 189) |
3 189 |
|
Wpływ przed opodatkowaniem |
|
(3 189) |
3 189 |
|
Podatek (19%) |
|
260 |
(260) |
|
Wpływ po opodatkowaniu |
|
(2 929) |
2 929 |
|
Analiza wrażliwości na zmianę stóp procentowych |
Wartość bilansowa na 31.12.2020 |
Wzrost stóp procentowych o 1 pp |
Spadek stóp procentowych o 1 pp |
|
|
|
|
|
|
Zobowiązania finansowe odsetkowe wrażliwe na zmiany stóp procentowych |
467 640 |
(4 676) |
4 676 |
|
Wpływ przed opodatkowaniem |
|
(4 676) |
4 676 |
|
Podatek (19%) |
|
611 |
(611) |
|
Wpływ po opodatkowaniu |
|
(4 065) |
4 065 |
W 2021 roku wysokość naszego zysku netto i kapitałów własnych uległaby zmianom odpowiednio o 2,9 mln zł w przypadku, gdyby stopy procentowe służące do wyceny zobowiązań finansowych zmieniły się o 1 pp.
Ekspozycjami najbardziej narażonymi na ryzyko płynności są zaciągnięte przez nas zobowiązania finansowe w formie emisji obligacji, które wykorzystywane są jako źródło finansowania nabycia pakietów wierzytelności. Staramy się by inwestycje w wierzytelności gwarantowały stabilny wzrost wartości i jednocześnie pozwalały na okresową realizację części zaangażowanych środków pieniężnych w celu spłaty zobowiązań, dalszych reinwestycji oraz wsparcia wydatków operacyjnych lub inwestycji infrastrukturalnych.
Decyzje inwestycyjne podejmowane są przez nas w sposób racjonalny i umożliwiający terminową obsługę zobowiązań finansowych. Przed dokonaniem inwestycji szczegółowo szacujemy spodziewane wpływy i wydatki z nią związane, dostosowując do nich terminy i kwoty spłaty zobowiązań. Na bieżąco zarządzamy także wierzytelnościami co istotnie ułatwia proces planowania i kontroli przepływów.
Wykorzystujemy narzędzia do efektywnego zarządzania płynnością w Grupie oraz posiadamy dostęp do zdywersyfikowanych źródeł finansowania umożliwiających regulowanie bieżących zobowiązań w sytuacji obniżonej płynności. Dysponujemy ważnym prospektem, na podstawie którego możemy dokonywać publicznych emisji obligacji do kwoty 200 mln zł. Po dniu bilansowym w ramach tego programu zrealizowaliśmy emisję obligacji serii W3 o wartości 10,5 mln zł. Prospekt pozwala nam na dalsze emisje o łącznej wartości 168,8 mln zł. Dodatkowo, w dniu 18 lutego 2022 r. zrealizowaliśmy emisję skierowaną do oznaczonego adresata o wartości 10 mln zł. Ponadto, Grupa posiada w ING Banku Śląskim S.A. limit kredytowy na finansowanie lub refinansowanie zakupu portfeli wierzytelności, który jest odnawiany w wyniku bieżących spłat kredytu. Zgodnie z zawartą 24 lutego 2022 r. umową uzupełniającą limit ten został zwiększony do kwoty 350 mln złotych i jego pełne wykorzystanie możliwe jest od 7 marca 2022 r.,
Poniżej przedstawiamy strukturę wymagalności zobowiązań finansowych.
Stan na dzień 31.12.2021
|
|
|
|
Przepływy nominalne wynikające z umów w okresie |
|||||
|
Zobowiązania z tytułu: |
Wartość bilansowa |
Wartość nominalna przepływów |
0 – 3 miesiące |
3 – 6 miesięcy |
6 – 12 miesięcy |
1 – 3 lata |
3 – 5 lat |
pow. 5 lat |
|
obligacji |
185 499 |
197 235 |
32 494 |
61 647 |
57 562 |
23 158 |
22 374 |
- |
|
pożyczek |
20 008 |
21 186 |
292 |
296 |
20 598 |
- |
- |
- |
|
kredytów |
212 031 |
235 641 |
16 718 |
17 750 |
31 055 |
107 299 |
59 096 |
3 723 |
|
leasingów |
20 562 |
23 156 |
611 |
1 230 |
1 347 |
5 872 |
4 958 |
9 138 |
|
handlowe |
71 085 |
71 085 |
28 476 |
34 800 |
- |
7 809 |
- |
- |
|
Razem |
509 185 |
548 303 |
78 591 |
115 723 |
110 562 |
144 138 |
86 428 |
12 861 |
Stan na dzień 31.12.2020
|
|
|
|
Przepływy nominalne wynikające z umów w okresie |
|||||
|
Zobowiązania z tytułu: |
Wartość bilansowa |
Wartość nominalna przepływów |
0 – 3 miesiące |
3 – 6 miesięcy |
6 – 12 miesięcy |
1 – 3 lata |
3 – 5 lat |
pow. 5 lat |
|
obligacji |
294 224 |
306 702 |
12 622 |
52 525 |
93 416 |
148 139 |
- |
- |
|
pożyczek |
27 010 |
28 031 |
260 |
263 |
27 508 |
- |
- |
- |
|
kredytów |
161 091 |
170 479 |
15 712 |
15 470 |
29 986 |
68 490 |
40 821 |
- |
|
leasingów |
20 754 |
23 896 |
595 |
501 |
999 |
5 221 |
5 065 |
11 515 |
|
handlowe |
21 237 |
21 237 |
13 021 |
8 216 |
- |
- |
- |
- |
|
Razem |
524 316 |
550 345 |
42 210 |
76 975 |
151 909 |
221 850 |
45 886 |
11 515 |
Z analizy wyłączyliśmy zobowiązania wobec uczestników konsolidowanych funduszy oraz wycenę instrumentu pochodnego NDF, które nie są wymagalne na dzień bilansowy, a faktyczne przepływy z tego tytułu zostaną ustalone dopiero w przyszłości, na podstawie realizacji określonych warunków ich spłaty.
Wartość tych zobowiązań wynosiła odpowiednio:
|
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
zobowiązania wobec uczestników konsolidowanych funduszy |
|
66 395 |
|
75 489 |
|
pochodne instrumenty finansowe |
|
4 185 |
|
951 |
Zobowiązania regulujemy zgodnie z terminem i nie przewidujemy problemów z ich spłatą w przyszłości.
W przypadku naruszenia przez nas warunków zaciągniętych zobowiązań odsetkowych wierzycielom może przysługiwać prawo do żądania przedterminowej spłaty, co mogłoby negatywnie wpłynąć na naszą płynność finansową. W celu ograniczenia tego ryzyka na bieżąco analizujemy wskaźniki zadłużenia oraz realizujemy strategię inwestycyjną pozwalającą na utrzymywanie teraz i w przyszłości wskaźników na bezpiecznych poziomach.
Więcej informacji na temat płynności finansowej (w tym analiza luki płynności) znajduje się w Sprawozdaniu Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej i Spółki BEST S.A. w 2021 roku.
Głównymi ekspozycjami narażonymi na ryzyko kredytowe w naszej działalności są wierzytelności. Mimo istotnej wartości pozycji środków pieniężnych uznajemy, że nie są one istotnie narażone na ryzyko kredytowe. Powodem jest fakt, że utrzymujemy i lokujemy swoje środki pieniężne głównie na rachunkach i depozytach w Polsce.
Głównymi czynnikami ryzyka są przede wszystkim:
błędna wycena pakietów wierzytelności, pomimo dołożenia wszelkich starań w tym zakresie,
pogorszenie się sytuacji gospodarczej i niewypłacalność dłużników,
brak pewności co do regulacji prawnych oraz przyszłej wartości wierzytelności,
ryzyka związane z otoczeniem funduszu (prawne, gospodarcze itd.).
Mamy możliwość dokonania oceny wartości portfeli wierzytelności jeszcze przed ich zakupem, co ogranicza ryzyko inwestycji w te aktywa. Kontrolujemy też efektywność całego procesu obsługi portfeli, ponieważ zarówno w przypadku wierzytelności polskich jak i włoskich sami go obsługujemy.
Ekspozycje aktywów finansowych narażone na koncentrację ryzyka:
|
|
Stan na dzień |
|
Stan na dzień |
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
Wierzytelności nabyte |
1 017 072 |
|
938 357 |
|
suma bilansowa |
1 151 642 |
|
1 134 887 |
|
% udział aktywów w sumie bilansowej |
88% |
|
83% |
Pogorszenie sytuacji gospodarczej skutkuje pogorszeniem sytuacji finansowej dłużników. Takie zdarzenia mogą negatywnie wpływać na możliwość regulowania zobowiązań finansowych przez osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa, co może skutkować zmniejszeniem wpływów z wierzytelności. Ze względu na rozproszenie wierzytelności stanowiących nasze aktywa koncentracja ryzyka kredytowego jest znacznie ograniczona.
Utrata wartości aktywów finansowych objętych zakresem MSSF 9
Utrata wartości aktywów finansowych ze względu na ryzyko kredytowe, a także odwrócenie strat ujmowane są w wyniku bieżącego okresu.
Poniżej prezentujemy odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych na należnościach z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należnościach:
|
|
Należności bez utraty wartości |
Należności z utratą wartości |
|
Stan na dzień 01.01.2021: |
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności brutto |
780 |
808 |
|
Odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych |
- |
(363) |
|
Wartość netto należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności |
780 |
445 |
|
|
|
|
|
Stan na dzień 31.12.2021: |
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności brutto |
1 069 |
139 |
|
Odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych: |
- |
(139) |
|
odpisy na początek okresu |
- |
(363) |
|
zwiększenia |
- |
(2) |
|
zmniejszenia |
- |
226 |
|
Wartość netto należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności |
1 069 |
- |
|
|
Należności bez utraty wartości |
Należności z utratą wartości |
|
Stan na dzień 01.01.2020: |
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności brutto |
1 112 |
1 343 |
|
Odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych |
- |
(1 343) |
|
Wartość netto należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności |
1 112 |
- |
|
|
|
|
|
Stan na dzień 31.12.2020: |
|
|
|
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności brutto |
780 |
808 |
|
Odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych: |
- |
(363) |
|
odpisy na początek okresu |
- |
(1 343) |
|
zwiększenia |
- |
(24) |
|
zmniejszenia |
- |
1 004 |
|
Wartość netto należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności |
780 |
445 |
Grupa dokonuje odpisów z tytułu oczekiwanych strat kredytowych dla należności w zależności od zmiany poziomu ryzyka kredytowego, który nastąpił od momentu powstania należności, biorąc pod uwagę racjonalne i możliwe do udokumentowania informacje. W szczególności przy ocenie ryzyka utraty wartości analizowane są następujące zdarzenia:
naruszenia umów powodujące niedokonanie płatności w wymaganym terminie,
ujawnione znaczące trudności finansowe kontrahenta,
niska ocena zdolności kredytowej kontrahenta.
Do niewykonania zobowiązania dochodzi nie później niż wtedy, gdy składnik aktywów finansowych jest przeterminowany o 90 dni, chyba że Grupa dysponuje racjonalnymi i możliwymi do udokumentowania informacjami pozwalającymi wykazać, że właściwsze jest kryterium, zgodnie z którym do niewykonania zobowiązania dochodzi po upływie dłuższego czasu.
Wierzytelności nabyte są dotknięte utratą wartości ze względu na ryzyko kredytowe już w momencie nabycia i są klasyfikowane do aktywów nabytych z utratą wartości tzw. POCI.
Wartość przeszacowań wierzytelności została zaprezentowana w nocie 5.7.
(w tys. zł)
Wynagrodzenia członków Zarządu BEST określa Rada Nadzorcza, w zależności od zakresu odpowiedzialności i warunków rynkowych. W latach 2021 i 2020 łączne wynagrodzenia członków Zarządu i członków Rady Nadzorczej przedstawiały się następująco:
|
|
|
01.01.2021 |
|
01.01.2020 |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
Wynagrodzenia |
|
4 505 |
|
2 205 |
Wynagrodzenia Członków Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki dominującej wynosiły odpowiednio:
|
|
|
01.01.2021 |
|
01.01.2020 |
|
|
|
31.12.2021 |
|
31.12.2020 |
|
Zarząd |
|
|
|
|
|
od jednostki dominującej |
|
4 074 |
|
1 833 |
|
od pozostałych jednostek z Grupy |
|
23 |
|
26 |
|
|
|
|
|
|
|
Rada Nadzorcza |
|
|
|
|
|
od jednostki dominującej |
|
408 |
|
346 |
Poza wynagrodzeniami Członkowie Zarządu BEST są uprawnieni do świadczeń z tytułu realizacji programów motywacyjnych.
Więcej na ten temat w nocie 5.16.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku posiadaliśmy zobowiązania wobec Członków Zarządu BEST w wysokości 20 mln zł z tytułu udzielonej pożyczki. W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku zapłaciliśmy odsetki od tych zobowiązań w wysokości
1 061 tys. zł.
W 2021 roku zgodnie z datą wymagalności spłaciliśmy pożyczki o wartości 7 mln zł, natomiast termin wymagalności dla pożyczki w kwocie 20 mln zł został wydłużony do końca 2022 roku.
Zobowiązania z tytułu pożyczek zaprezentowano w nocie 5.10.4
Inne transakcje z Członkami Zarządu i Rady Nadzorczej BEST:
|
|
przychody za okres: |
|
|
należności na: |
||
|
|
01.01.2021 |
01.01.2020 |
|
|
|
|
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zarząd |
21 |
23 |
|
|
20 |
5 |
Zarówno w 2021, jak i w 2020 roku nie miały miejsca żadne transakcje z Członkami Rady Nadzorczej BEST.
(w złotych)
Spółki z Grupy ujmują koszty badania sprawozdań finansowych w okresach, w których faktycznie prowadzone są prace audytowe. Poniżej zaprezentowaliśmy wynagrodzenie podmiotów badających sprawozdania finansowe (Ernst & Young Audyt Polska Sp. z o.o. Sp.k. za lata 2020 oraz 2021 oraz Deloitte Audyt Sp. z o.o. Sp.k. za rok 2019) ujęte w kosztach okresów sprawozdawczych zakończonych odpowiednio 31 grudnia 2021 oraz 31 grudnia 2020 r.
|
|
01.01.2021 |
01.01.2020 |
|
|
31.12.2021 |
31.12.2020 |
|
Wynagrodzenie za badanie rocznych jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych |
468 158 |
451 127 |
|
w tym: Ernst & Young Audyt Polska Sp. z o.o. Sp.k. |
468 158 |
288 112 |
|
Deloitte Audyt Sp. z o.o. Sp.k. |
- |
163 014 |
|
Inne usługi poświadczające, w tym przegląd jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych |
235 827 |
213 025 |
|
w tym: Ernst & Young Audyt Polska Sp. z o.o. Sp.k. |
235 827 |
213 025 |
Zgodnie z zawartymi umowami całkowity koszt wynagrodzenia za badanie i przegląd sprawozdań finansowych za 2021 rok wynosi 614,5 tys. złotych (za 2020 – 634,5 tys. złotych).
W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku BEST nie wypłacał, ani nie deklarował wypłaty dywidendy.
Po dniu bilansowym, w lutym 2022 roku, Rosja rozpoczęła atak zbrojny na Ukrainę. Na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego nie identyfikujemy jednak bezpośredniego wpływu nowej sytuacji geopolitycznej na działalność oraz sytuację finansową i operacyjną Grupy. Żaden z podmiotów należących do naszej Grupy Kapitałowej nie prowadzi działalności na terytorium Ukrainy, Rosji lub Białorusi oraz nie identyfikuje partnerów biznesowych, dla których ta sytuacja miałaby istotny wpływ.
Zauważamy jednak, że wybuch wojny miał wpływ na nastroje i skłonność do podejmowania nowych inwestycji przez uczestników rynku kapitałowego, w szczególności w pierwszych dniach ofensywy. Odczuliśmy to bezpośrednio, gdyż w tym czasie prowadzone były zapisy na emitowane przez nas obligacje serii W3. W następstwie obniżonego popytu przydzieliliśmy jedynie 105 085 sztuk obligacji z pierwotnie oferowanych 300 tysięcy sztuk. Mając powyższe na uwadze, w krótkim okresie nie możemy wykluczyć potencjalnych ograniczeń w zakresie pozyskiwania nowego finansowania w formie emisji obligacji skierowanych do nieoznaczonego adresata. Sytuacja ta nie powinna mieć jednak negatywnego wpływu na zdolność do regulowania podjętych wcześniej zobowiązań, w tym wynikających z obligacji, gdyż Grupa generuje solidne przepływy operacyjne oraz posiada dostęp do innych źródeł finansowania.
Zgodnie z zawartą 24 lutego 2022 r. umową uzupełniającą limit kredytowy na finansowanie lub refinansowanie zakupu portfeli wierzytelności, który Grupa posiada w ING Banku Śląskim S.A., został zwiększony do kwoty 350 mln złotych.
Niniejsze sprawozdanie zostało sporządzone i zatwierdzone w dniu 11 kwietnia 2022 r. do publikacji w dniu 12 kwietnia 2022 r.
|
………………………………. Krzysztof Borusowski Prezes Zarządu BEST S.A. |
……………………………. Marek Kucner Wiceprezes Zarządu BEST S.A. |
.............................................. Maciej Bardan Członek Zarządu BEST S.A.
|
Osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych:
..................................................
Agnieszka Galus-Bucior
Główny Księgowy BEST S.A.