TSEK | Not | 2024 | 2023 |
Nettoomsättning | 4 | ||
Övriga rörelseintäkter | |||
Aktiverat arbete för egen räkning | |||
Råvaror och förnödenheter | - | - | |
Övriga externa kostnader | 7 | - | - |
Personalkostnader | 6 | - | - |
Av- och nedskrivningar av immateriella och materiella anläggningstillgångar | - | - | |
Rörelseresultat | - | - | |
| Resultat från finansiella poster | |||
Finansiella intäkter | 8 | ||
Finansiella kostnader | 8 | - | - |
Resultat före skatt | - | - | |
Inkomstskatt | 9 | ||
Årets resultat | - | - | |
| Hänförligt till: | |||
Moderföretagets aktieägare | - | - | |
| Resultat per aktie (SEK) | |||
Före utspädning | 10 | - | - |
Efter utspädning | 10 | - | - |
TSEK | Not | 2024 | 2023 |
Årets resultat | - | - | |
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som kan återföras till resultatet: | |||
Valutakursdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter | - | ||
Årets totalresultat | - | - | |
| Hänförligt till: | |||
Moderföretagets aktieägare | - | - |
TSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Goodwill | 11 | ||
Övriga immateriella tillgångar | 11 | ||
Aktiverade utvecklingskostnader | 11 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 12,13 | ||
Övriga tillgångar | |||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Varulager | 15 | ||
Kundfordringar | 16 | ||
Aktuella skattefordringar | |||
Övriga fordringar | 17 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 18 | ||
Övriga kortfristiga finansiella tillgångar | 31 | ||
Likvida medel | 26 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
TSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Aktiekapital | 19 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | 19 | ||
Omräkningsreserv | 19 | ||
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | - | - | |
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Summa eget kapital | |||
Avsättningar | 22 | ||
| Långfristiga skulder | |||
Uppskjuten skatteskuld | 21 | ||
Leasingskulder | 23 | ||
Konvertibellån | 20 | ||
Skulder till kreditinstitut | 20, 31 | ||
Övriga långfristiga skulder | |||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Konvertibellån | 20, 31 | ||
Skulder till kreditinstitut | 20 | ||
Leverantörsskulder | |||
Leasingskulder | 23 | ||
Övriga kortfristiga skulder | 24, 31 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 25 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Balanserade | Summa eget kapital | |||||
| vinstmedel | hänförligt till | |||||
| Övrigt | Omräknings- | inklusive | moderföretagets | Summa | ||
TSEK | Aktiekapital | tillskjutet kapital | reserv | årets resultat | aktieägare | eget kapital |
Ingående balans 1 januari 2023 | - | |||||
Årets resultat | - | - | - | |||
Summa övrigt totalresultat | - | - | - | |||
Summa totalresultat | - | - | - | - | ||
| Transaktioner med ägare: | ||||||
Nyemission | ||||||
Emissionskostnader | - | - | - | |||
Aktierelaterade ersättningar | ||||||
Summa transaktioner med ägare | ||||||
Utgående balans 2023-12-31 | - |
| Balanserade | Summa eget kapital | |||||
| vinstmedel | hänförligt till | |||||
| Övrigt | Omräknings- | inklusive | moderföretagets | Summa | ||
TSEK | Aktiekapital | tillskjutet kapital | reserv | årets resultat | aktieägare | eget kapital |
Ingående balans 1 januari 2024 | - | |||||
Årets resultat | - | - | - | |||
Summa övrigt totalresultat | ||||||
Summa totalresultat | - | - | - | |||
| Transaktioner med ägare: | ||||||
Nyemission | ||||||
Emissionskostnader | - | - | - | |||
Aktierelaterade ersättningar | ||||||
Försäljning egna aktier | ||||||
Summa transaktioner med ägare | ||||||
Utgående balans 2024-12-31 | - |
TSEK | Not | 2024 | 2023 |
Rörelseresultat | 26 | - | - |
| Justeringar för ej kassaflödespåverkande poster: | |||
Av- och nedskrivningar | |||
Förändring i avsättningar | - | - | |
Övrigt | |||
Erhållen ränta | |||
Erlagd ränta | - | - | |
Erhållen inkomstskatt | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | - | - | |
| Förändringar i rörelsekapital | |||
Ökning (–)/Minskning (+) av varulager | - | - | |
Ökning (–)/Minskning(+) av rörelsefordringar | - | - | |
Ökning (+)/Minskning (–) av rörelseskulder | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | - | - | |
| Investeringsverksamheten | |||
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | - | - | |
Förvärv av immateriella tillgångar | - | - | |
Lämnade spärrade bankmedel | - | ||
Försäljning/förfall av finansiella instrument | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| Finansieringsverksamheten | |||
Upptagna lån | |||
Amortering av lån | - | ||
Uställda lån | - | ||
Återbetalda lån | |||
Amortering av leasing- och avbetalningsskulder | - | - | |
Nyemission | |||
Erlagda emissionskostnader | - | - | |
Försäljning av/optionslösen med egna aktier | |||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
Årets kassaflöde | - | - | |
Likvida medel vid årets början | |||
Valutakursförändringar i likvida medel | - | ||
Likvida medel vid årets slut |
Jan-Dec 2024 | Jan-Dec 2023 | |||||
| Intäktsslag (belopp i TSEK) | Wireless | Photonics | Summa | Wireless | Photonics | Summa |
Produktförsäljning | 53 505 | 25 696 | 79 201 | 24 534 | 22 593 | 47 126 |
NRE/Utvecklingsprojekt | 104 186 | 59 687 | 163 873 | 126 372 | 61 559 | 187 931 |
Support & Övrigt | 656 | - | 656 | 1 277 | - | 1 277 |
Summa | 158 347 | 85 383 | 243 730 | 152 182 | 84 152 | 236 334 |
| Redovisning | ||||||
Vid en tidpunkt | 53 662 | 85 383 | 139 045 | 27 583 | 84 152 | 111 735 |
Över tid | 104 685 | - | 104 685 | 124 600 | - | 124 600 |
Summa | 158 347 | 85 383 | 243 730 | 152 182 | 84 152 | 236 334 |
| Geografisk marknad | ||||||
Nordamerika | 37 365 | 59 814 | 97 179 | 14 624 | 61 350 | 75 974 |
Europa | 118 746 | 23 380 | 142 126 | 136 188 | 17 937 | 154 125 |
Asien | 2 236 | 2 189 | 4 425 | 1 370 | 4 864 | 6 235 |
Summa | 158 347 | 85 383 | 243 730 | 152 182 | 84 152 | 236 334 |
2024, | TSEK | Wireless | Photonics | Koncern gemensamt | Totalt |
| Nettoomsättning | |||||
Extern nettoomsättning | 158 347 | 85 383 | - | 243 730 | |
Nettoomsättning från andra segment | - | - | - | - | |
Total nettoomsättning | 158 347 | 85 383 | - | 243 730 | |
| Resultat | |||||
Justerad EBITDA | 804 | -4 792 | -11 608 | -15 597 | |
Justeringar | -15 701 | ||||
Av- och nedskrivningar | -95 787 | ||||
EBIT | -127 085 | ||||
Finansiella intäkter | 16 926 | ||||
Finansiella kostnader | -25 869 | ||||
Resultat före skatt | -136 028 | ||||
Inkomstskatt | 19 741 | ||||
Årets resultat | -116 287 |
2023, | TSEK | Wireless | Photonics | Koncern gemensamt | Totalt |
| Nettoomsättning | |||||
Extern nettoomsättning | 152 182 | 84 152 | - | 236 334 | |
Nettoomsättning från andra segment | - | - | - | - | |
Total nettoomsättning | 152 182 | 84 152 | - | 236 334 | |
| Resultat | |||||
Justerad EBITDA | -5 326 | -2 074 | -12 427 | -19 827 | |
Justeringar | -13 827 | ||||
Av- och nedskrivningar | -124 969 | ||||
EBIT | -158 623 | ||||
Finansiella intäkter | 7 219 | ||||
Finansiella kostnader | -24 378 | ||||
Resultat före skatt | -175 783 | ||||
Inkomstskatt | 18 399 | ||||
Årets resultat | -157 384 |
Intäkter från externa kunder | Anläggningstillgångar | |||
| TSEK | 2024 | 2023 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
USA | 97 180 | 75 974 | 934 868 | 901 829 |
Kina | 83 | 444 | - | |
Israel | 2 189 | 4 995 | - | |
Storbritannien | 94 240 | 112 382 | 122 812 | 106 287 |
Nederländerna | 6 068 | - | ||
Irland | 5 499 | 5 742 | - | |
Frankrike | - | 163 | - | |
Litauen | 1 293 | - | - | |
Japan | 2 153 | 796 | - | |
Ungern | - | 56 | - | |
Tyskland | 2 400 | - | ||
Sverige | 61 | 254 | 276 400 | 292 347 |
Polen | 25 309 | 24 412 | - | |
Övriga länder | 7 255 | 11 116 | - | |
Totalt | 243 730 | 236 334 | 1 334 081 | 1 300 463 |
2024 | 2023 | |||||
Kvinnor | Män | Totalt | Kvinnor | Män | Totalt | |
| Moderföretaget | ||||||
Sverige | 2 | 1 | 3 | 1 | 2 | 3 |
Totalt i moderföretaget | 2 | 1 | 3 | 1 | 2 | 3 |
| Dotterföretag | ||||||
Sverige | 5 | 20 | 25 | 5 | 19 | 24 |
Skottland | 23 | 56 | 79 | 22 | 58 | 80 |
USA | 1 | 16 | 17 | 1 | 15 | 16 |
Totalt i dotterföretag | 29 | 92 | 121 | 28 | 92 | 120 |
Totalt i koncernen | 31 | 93 | 124 | 29 | 94 | 123 |
Moderföretaget | Koncernen | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Kvinnor | ||||
Styrelsen | 1 | 1 | 1 | 1 |
Övriga ledande befattningshavare | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Män | ||||
Styrelsen | 6 | 3 | 6 | 3 |
Övriga ledande befattningshavare | 1 | 1 | 3 | 3 |
TSEK | 2024 | 2023 |
| Moderföretaget | ||
Löner och andra ersättningar | 15 675 | 12 368 |
Sociala avgifter | 2 634 | 4 229 |
Pensionskostnader | 2 788 | 2 535 |
| Dotterföretag | ||
Löner och andra ersättningar | 104 295 | 101 602 |
Sociala avgifter | 10 787 | 13 398 |
Pensionskostnader | 5 921 | 3 600 |
| Totala löner och ersättningar | 119 971 | 113 970 |
| i koncernen | ||
Totala sociala avgifter i koncernen | 13 421 | 17 627 |
Totala pensionskostnader i koncernen | 8 710 | 6 135 |
Totalt i koncernen | 142 101 | 137 732 |
Aktierelaterad ersättning (not 28) | 4 449 | 761 |
Ersättning efter avslutad anställning | - | 1 026 |
TSEK | 2024 | 2023 |
| Moderföretaget | ||
| Löner och andra ersättningar | ||
till ledande befattningshavare | 15 609 | 13 869 |
| varav tantiem och liknande ersättningar | ||
till ledande befattningshavare | 1 837 | 3 180 |
| Löner och andra ersättningar | ||
till övriga anställda | 5 488 | 5 338 |
| Totala löner och andra ersättningar | ||
i moderföretaget | 21 097 | 19 207 |
| Koncernen | ||
| Löner och andra ersättningar | ||
till ledande befattningshavare | 23 388 | 22 344 |
| varav tantiem och liknande ersättningar | ||
till ledande befattningshavare | 3 995 | 3 730 |
| Löner och andra ersättningar | ||
till övriga anställda | 118 713 | 115 387 |
| Totala löner och andra ersättningar | ||
i koncernen | 142 101 | 137 732 |
| Aktierelaterade | Övriga | |||||
TSEK | Grundlön/Arvode | Rörlig ersättning | ersättningar | ersättningar | Pensionskostnad | Totalt |
Bami Bastani, styrelsens ordförande | 1 050 | - | 162 | 383 | - | 1 595 |
Tomas Duffy | 790 | - | - | - | - | 790 |
Erik Fällström | 375 | - | - | - | - | 375 |
Beth Topolovsky 1) | 153 | - | - | - | - | 153 |
Karin Raj | 253 | - | - | - | - | 253 |
Todd Thomson | - | - | - | - | - | - |
Keith Halsey | 236 | - | - | - | - | 236 |
Vickram Vathulya, VD | 1 210 | 962 | 25 | - | - | 2 197 |
Anders Storm 4) | 2 344 | 1 057 | 710 | - | 1 296 | 5 407 |
Andra ledande befattningshavare (3) 3) | 8 654 | 1 975 | 201 | 347 | 1 205 | 12 382 |
| Totala ersättningar till | ||||||
ledande befattningshavare | 15 066 | 3 995 | 1 097 | 730 | 2 502 | 23 388 |
| Aktierelaterade | Övriga | |||||
TSEK | Grundlön/Arvode | Rörlig ersättning | ersättningar | ersättningar | Pensionskostnad | Totalt |
Tomas Duffy, styrelsens ordförande | 1 187 | - | - | - | - | 1 187 |
Ingrid Engström 1) | 177 | - | - | - | - | 177 |
Erik Fällström | 219 | - | - | - | - | 219 |
Beth Topolovsky | 395 | - | - | - | - | 395 |
Lottie Saks 2) | 212 | - | - | - | - | 212 |
Todd Thomson | - | - | - | - | - | - |
Anders Storm, VD | 2 908 | 1 363 | 148 | - | 1 178 | 5 598 |
Andra ledande befattningshavare (3) 3) | 9 870 | 1 399 | 250 | 1 432 | 1 681 | 14 632 |
| Totala ersättningar till | ||||||
ledande befattningshavare | 14 967 | 2 762 | 398 | 1 432 | 2 860 | 22 420 |
TSEK | 2024 | 2023 |
| Deloitte AB | ||
Revisionsuppdrag | 1 764 | 1 007 |
| Revisionsverksamhet | ||
utöver revisionsuppdrag | - | - |
Övriga tjänster | 85 | 57 |
| RSM | ||
Revisionsuppdrag | 596 | 560 |
| Revisionsverksamhet | ||
utöver revisionsuppdrag | 107 | - |
Övriga tjänster | 554 | 150 |
Totalt | 3 107 | 1 774 |
TSEK | 2024 | 2023 |
| Aktuell skatt: | ||
Innevarande år | 3 961 | 3 037 |
Skatt hänförlig till tidigare år | - | -841 |
3 961 | 2 196 | |
| Uppskjuten skatt (se not 21) | ||
| Uppkomst och återföring | ||
av temporära skillnader | 15 780 | 16 202 |
Totalt | 19 741 | 18 399 |
TSEK | 2024 | 2023 |
| Resultat | ||
| Resultat hänförlig till moderföretagets | ||
| aktieägare vid beräkning av resultat per | ||
aktie före och efter utspädning | -116 287 | -157 384 |
| Antal aktier | ||
| Det vägda genomsnittliga antalet | ||
| stamaktier vid beräkning av resultat | ||
per aktie före utspädning | 235 617 971 | 231 964 922 |
| Resultat per aktie | ||
| Resultat per aktie | ||
före och efter utspädning | -0,49 | -0,68 |
TSEK | 2024 | 2023 |
| Finansiella intäkter | ||
Valutakursvinster | 16 438 | 415 |
Värdereglering inbäddat derivat | - | 5 724 |
Övrigt | 488 | 1 187 |
Totalt | 16 926 | 7 327 |
| Finansiella kostnader | ||
Räntekostnader lån och krediter | 17 718 | 11 925 |
Räntor på konvertibla skuldebrev | 7 317 | 4 916 |
| Räntekostnader på leasing och | ||
avbetalningsskulder | 981 | 1 317 |
Valutakursförluster | 90 | 6 088 |
Övrigt | -237 | 241 |
Totalt | 25 869 | 24 487 |
TSEK | 2024 | 2023 |
Resultat före skatt | -136 028 | -175 783 |
Svensk skattesats på 20,6% | 28 022 | 36 211 |
| Skatteeffekt av ej avdragsgilla | ||
kostnader/ej skattepliktiga intäkter | 2 353 | 2 189 |
Skatteeffekt av inbäddade derivat | - | 1 179 |
Skattekredit R&D 1) | 3 961 | 3 102 |
| Förändring av ej redovisade | ||
uppskjutna skattefordringar | -22 018 | -32 663 |
Utnyttjande av underskottsavdrag | 2 165 | - |
Förändring uppskjutna skatteskulder | - | 247 |
Justering av tidigare års skatt | -473 | - |
| Effekt från olika skattesatser | ||
för dotterföretag i andra jurisdiktioner | 5 731 | 8 133 |
Årets redovisade skatt | 19 741 | 18 399 |
TSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Wireless | 416 019 | 391 560 |
Photonics | - | - |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||
Wireless | Photonics | Wireless | Photonics | |
Diskonteringsränta | 11,7 | 14,9 | 12,1 | 14,8 |
Konstant tillväxttakt | 3,0 | 3,0 | 3,0 | 3,0 |
| Övriga Immateriella | Balanserade | ||||
TSEK | Goodwill | Kundrelationer | Teknologi | tillgångar | utvecklings utgifter |
| Anskaffningsvärde | |||||
Per 1 januari 2023 | 401 673 | 31 499 | 685 383 | 31 899 | 332 838 |
Tillägg genom intern utveckling | - | - | - | - | 32 763 |
Tillägg genom investeringar | - | - | - | 13 968 | - |
Valutakursdifferenser | -10 112 | -1 194 | -25 962 | -1 824 | -716 |
Per 31 december 2023 | 391 560 | 30 305 | 659 421 | 44 043 | 364 885 |
Tillägg genom intern utveckling | - | - | - | - | 27 735 |
Omklassificering från materiella anläggningstill - gångar | - | - | - | 2 034 | - |
Tillägg genom investeringar | - | - | - | 7 425 | - |
Utrangeringar | -20 914 | ||||
Erhållna bidrag | -8 515 | ||||
Valutakursdifferenser | 24 459 | 2 887 | 62 817 | 3 946 | 7 217 |
Per 31 december 2024 | 416 019 | 33 192 | 722 238 | 57 448 | 370 408 |
| Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar | |||||
Per 1 januari 2023 | - | 5 250 | 38 096 | 198 | 139 716 |
Årets avskrivningar | - | 6 405 | 46 485 | 1 916 | 27 544 |
Årets nedskrivningar | - | - | - | 20 915 | - |
Valutakursdifferenser | - | -543 | -3 945 | -1 201 | 265 |
Per 31 december 2023 | - | 11 112 | 80 636 | 21 828 | 167 525 |
Årets avskrivningar | - | 6 375 | 46 260 | 759 | 22 476 |
Årets nedskrivningar | - | - | - | -484 | 83 |
Utrangeringar | - | - | - | - | -20 914 |
Valutakursdifferenser | - | 1 322 | 9 595 | 2 001 | 2 152 |
Per 31 december 2024 | - | 18 809 | 136 491 | 24 104 | 171 322 |
| Redovisat värde | |||||
Per 31 december 2024 | 416 019 | 14 383 | 585 747 | 33 345 | 199 085 |
Per 31 december 2023 | 391 560 | 19 193 | 578 784 | 22 215 | 197 360 |
TSEK | 2024 | 2023 |
| Anskaffningsvärde | ||
Per 1 januari | 142 806 | 134 601 |
Investeringar | 8 570 | 7 103 |
Försäljning | -622 | - |
Omklassificering till immateriella tillgångar | -2 034 | - |
Valutakursdifferenser | 10 235 | 1 101 |
31 december | 158 955 | 142 806 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||
| och nedskrivningar | ||
Per 1 januari | -72 852 | -58 703 |
Avskrivningar | -13 833 | -14 122 |
Försäljning | 622 | - |
Valutakursdifferenser | -4 553 | -27 |
Per 31 december | -90 616 | -72 852 |
Redovisat värde per 31 december | 68 339 | 69 954 |
| Byggnader | ||||
| Bokfört värde | och mark | Inventarier | Bilar | Total |
Per 1 januari 2023 | 20 460 | 5 897 | 335 | 26 692 |
| Tillkommande | ||||
nyttjanderättstillgångar | 1 579 | - | - | 1 579 |
Kontraktsförändringar 1) | 319 | -319 | - | - |
Avskrivningar | -4 560 | -2 821 | -201 | -7 581 |
Valutakursdifferenser | 175 | - | 12 | 186 |
Per 31 december 2023 | 17 973 | 2 758 | 146 | 20 877 |
| Tillkommande | ||||
nyttjanderättstillgångar | - | 1 531 | - | 1 531 |
Kontraktsförändringar 1) | 10 | -819 | - | -809 |
Avskrivningar | -4 583 | -1 798 | -103 | -6 484 |
Valutakursdifferenser | 945 | 37 | 10 | 992 |
Per 31 december 2024 | 14 344 | 1 709 | 53 | 16 106 |
Belopp redovisade i resultatet TSEK | 2024 | 2023 |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | -6 484 | -7 581 |
Räntekostnader för leasingskulder | -981 | -1 317 |
TSEK | 2024 | 2023 |
Materiella anläggningstillgångar (not 12) | 68 339 | 69 958 |
Nyttjanderättstillgångar | 16 106 | 20 877 |
Totalt | 84 445 | 90 835 |
| Registre- | Antal helägda dotterföretag | ||
| Huvudsaklig verksamhet | rings land | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Utvecklar, designar, tillverkar och säljer | |||
| III-V sammansatta halvledarlasrar | |||
| för optisk kommunikation, optisk | |||
| avkänning/sensorer och optiska | |||
trådlösa nätverk. | Skottland | 1 | 1 |
Utvecklar, tillverkar och säljer chip, komponenter, moduler och delsystem | |||
baserade på avancerad 5G millimeter - vågsteknik. | Sverige | 1 | 1 |
Utvecklar, tillverkar och säljer chip, komponenter, moduler och delsystem | |||
baserade på avancerad 5G millimeter - vågsteknik. | USA | 1 | 1 |
Vilande bolag | Sverige | 1 | 1 |
TSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Råvaror | 16 701 | 34 538 |
Produkter i arbete/Färdiga varor | 25 550 | 1 822 |
Totalt | 42 251 | 36 360 |
| Kundfordringar – förfallna dagar | |||||||
TSEK | Icke förfallna | <30 | 31–60 | 61–90 | 91–120 | >120 | Total |
2024-12-31 | 30 041 | 6 346 | 1 124 | 1 905 | 117 | 40 064 | 79 597 |
2023-12-31 | 37 698 | 3 709 | 3 209 | 193 | 478 | 4 755 | 50 040 |
TSEK | 2024 | 2023 |
Ingående balans | -5 061 | -442 |
Årets reservering | -743 | -5 061 |
Återförda belopp | 5 061 | 442 |
Valutakursdifferens | - | - |
Utgående balans | -743 | -5 061 |
TSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Kundfordringar | 79 597 | 50 040 |
Förlustreserveringar | -743 | -5 061 |
Totalt | 78 854 | 44 978 |
TSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Momsfordran | 2 448 | 1 379 |
Behållning på skattekonto | 1 313 | 117 |
Depositioner | - | 3 631 |
Övrigt | 3 618 | 3 244 |
Totalt | 7 379 | 8 373 |
TSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Förutbetalda licenskostnader | 661 | 4 026 |
Förutbetald försäkring | 1 172 | 1 288 |
Förutbetald ränta | - | 87 |
Förutbetalda inventarier | - | 2 598 |
Förutbetald hyra | 1 129 | 1 235 |
Upplupna bidragsintäkter | 937 | 1 467 |
Övrigt | 7 309 | 2 593 |
Totalt | 11 208 | 13 295 |
TSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
NRE/Utvecklingsprojekt | 76 159 | 55 478 |
Support | - | - |
Totalt | 76 159 | 55 478 |
Varav kortfristig del | 76 159 | 55 478 |
Antal | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Beslutat antal aktier: | ||
Stamaktier om 0,50 SEK vardera | 237 646 796 | 233 549 894 |
C -aktier om 0,50 SEK vardera | - | 1 100 000 |
237 646 796 | 234 649 894 | |
| Emitterade och fullt betalda aktier: | ||
| Per 1 januari antal aktier | ||
om 0,50 SEK vardera | 234 649 894 | 213 937 161 |
Riktade nyemissioner av aktier | 1 762 336 | 20 695 650 |
Justering ingående balans | - | 17 083 |
Konvertering av lån | 1 234 566 | - |
| Per 31 december antal aktier | 237 646 796 | 234 649 894 |
| om 0,50 SEK vardera |
TSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Överkurs som uppstått vid emission | 1 896 375 | 1 884 868 |
Transaktionskostnader vid emission | -51 894 | -51 358 |
Totalt | 1 844 481 | 1 833 509 |
TSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Balans 1 januari | 67 317 | 92 632 |
| Valutakursdifferens vid omräkning av | ||
nettotillgångar i utländska verksamheter | 71 452 | -25 315 |
31 december | 138 769 | 67 317 |
| Antal aktier | ||
| TSEK | 2024 | 2023 |
Ingående återköpta egna aktier | 2 542 860 | 2 542 860 |
Årets förändring | -2 542 860 | - |
Utgående återköpta egna aktier | - | 2 542 860 |
| Belopp eget kapital (TSEK) | ||
| TSEK | 2024 | 2023 |
Ingående återköpta egna aktier | -1 786 | -1 786 |
Årets förändring | 12 974 | - |
Utgående återköpta egna aktier | 11 188 | -1 786 |
TSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Upplåning till upplupet anskaffningsvärde | ||
Konvertibellån | 54 000 | 23 917 |
Banklån och övrig upplåning | 96 033 | 47 988 |
Summa upplåning | 150 033 | 71 905 |
Långfristiga | 19 916 | 71 905 |
Kortfristiga | 130 117 | - |
TSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Balans 1 januari | 135 597 | 156 885 |
Redovisat i årets resultat | -15 780 | -16 202 |
Omräkningsdifferens | 12 286 | -5 086 |
31 december | 132 103 | 135 597 |
TSEK | 2024 | 2023 |
Övriga immateriella tillgångar | 15 835 | 15 954 |
Övriga poster | -55 | 247 |
Redovisat i årets resultat | 15 780 | 16 202 |
TSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Sociala avgifter för personaloptioner | 602 | 1 130 |
602 | 1 130 | |
Kortfristiga | - | - |
Långfristiga | 602 | 1 130 |
Totalt | 602 | 1 130 |
| Sociala avgifter | ||
| TSEK | personaloptioner | Totalt |
Per 1 januari 2023 | 1 172 | 1 172 |
Upplösning under året | -42 | -42 |
Utnyttjat under året | - | - |
Per 31 december 2023 | 1 130 | 1 130 |
Per 1 januari 2024 | 1 130 | 1 130 |
Upplösning under året | -528 | -528 |
Utnyttjat under året | - | - |
Per 31 december 2024 | 602 | 602 |
TSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Löptidsanalys | ||
År 1 | 4 398 | 7 829 |
År 2 | 4 142 | 4 563 |
År 3 | 2 498 | 4 457 |
År 4 | 2 088 | 3 563 |
År 5 | 2 197 | 2 575 |
Senare än 5 år | 2 100 | 1 598 |
Totalt | 17 423 | 24 586 |
| Klassificeras som: | ||
Långfristiga skulder | 13 078 | 15 622 |
Kortfristiga skulder | 4 345 | 7 171 |
Totalt | 17 423 | 22 793 |
TSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Källskatt, avgifter och moms | 5 449 | 3 305 |
Avbetalningsskulder | - | 332 |
Övrigt | 3 347 | 2 199 |
Totalt | 8 796 | 5 836 |
TSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Förutbetalda bidragsintäkter | 665 | 8 295 |
Semesterlöneskuld och sociala avgifter | 5 595 | 6 594 |
Övriga personalrelaterade kostnader | 6 813 | 5 247 |
Upplupna konsultkostnader | 16 368 | 1 069 |
| Upplupna redovisnings- och | ||
revisionsarvoden | 1 496 | 1 112 |
Upplupna räntekostnader | - | 2 069 |
Övrigt | 7 734 | 6 021 |
Totalt | 38 671 | 30 407 |
TSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Kassa och bank | 17 767 | 25 525 |
Totalt | 17 767 | 25 525 |
TSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Produktförsäljning | - | - |
Utvecklingsprojekt/NRE 1) | 13 398 | 1 165 |
Support 2) | 548 | - |
Totalt | 13 946 | 1 165 |
Kortfristig | 13 946 | 1 165 |
Långfristig | - | - |
TSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Produktförsäljning | - | - |
| Utvecklingsprojekt/NRE | 1 165 | 7 364 |
| Support | - | - |
Totalt | 1 165 | 7 364 |
2024 | Transaktioner som inte medför betalningar | |||||||
| Kassaflöde från | Valutakurs- | Kapitaliserad | Periodiserade | Konvertering av | Nya | |||
TSEK | 2024-01-01 | finansiering | förändringar | ränta | lånekostnader | skuld till aktier | leasingavtal | 2024-12-31 |
Leasingskulder (not 23) | 22 793 | -7 088 | 187 | - | - | - | 1 531 | 17 423 |
Avbetalningsskulder (not 31) | 331 | -331 | - | - | - | 0 | ||
| Konvertibla skuldebrev och lån | ||||||||
(not 20) | 71 905 | 75 272 | - | 1 914 | 6 942 | -6 000 | 150 033 | |
| Totala skulder från | ||||||||
finansieringsverksamheten | 95 029 | 67 853 | 187 | 1 914 | 6 942 | -6 000 | 1 531 | 167 456 |
2023 | Transaktioner som inte medför betalningar | |||||||
| Kassaflöde från | Valutakurs- | Kapitaliserad | Periodiserade | Konvertering av | Nya | |||
TSEK | 2023-01-01 | finansiering | förändringar | ränta | lånekostnader | skuld till aktier | leasingavtal | 2023-12-31 |
Leasingskulder (not 23) | 28 387 | -6 834 | -339 | - | - | - | 1 579 | 22 793 |
Avbetalningsskulder (not 31) | 2 017 | -1 774 | 88 | - | - | - | - | 331 |
Banklån (not 20) | 11 000 | -11 000 | - | - | - | - | - | 0 |
| Konvertibla skuldebrev och lån | ||||||||
(not 20) | 44 492 | 25 000 | - | - | 2 413 | - | - | 71 905 |
| Totala skulder från | ||||||||
finansieringsverksamheten | 85 896 | 5 392 | -251 | - | 2 413 | - | 1 579 | 95 029 |
TSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ställda säkerheter | ||
Aktier i dotterbolag | 30 686 | 30 686 |
| Ställda säkerheter för | ||
Sale & leaseback avtal | - | 5 566 |
Totalt | 30 686 | 36 252 |
| Utestående vid | ||||||||
| Utestående vid | Tilldelade under | Förverkade under | Inlösta under | Förfallna under | Utestående vid | Inlösningsbara | periodens slut | |
| 2024-12-31 | periodens början | perioden | perioden | perioden | perioden | periodens slut | vid periodens slut | (faktor omräknade) |
PO3 | 323 821 | - | - | - | -323 821 | - | - | - |
PO4 | 880 000 | - | - | - | - | 880 000 | 880 000 | 880 000 |
PO5 | 485 000 | - | - | - | - | 485 000 | 485 000 | 485 000 |
PO7 | 250 000 | - | - | - | - | 250 000 | 250 000 | 250 000 |
PO8 | 5 145 000 | 150 000 | -245 000 | - | - | 5 050 000 | - | 5 050 000 |
PO9 | - | 6 020 000 | - | - | - | 6 020 000 | - | 6 020 000 |
7 083 821 | 6 170 000 | -245 000 | - | -323 821 | 12 685 000 | 1 615 000 | 12 685 000 |
| Utestående vid | |||||||||
| Utestående vid | Tilldelade under | Förverkade | Inlösta under | Förfallna under | Utestående vid | Inlösningsbara | periodens slut | ||
| 2023-12-31 | periodens början | perioden | under perioden | perioden | perioden | periodens slut | vid periodens slut | (faktor omräknade) | |
PO3 | 320 615 | – | – | – | – | 320 615 | 320 615 | 323 821 | |
PO4 | 880 000 | – | – | – | – | 880 000 | 880 000 | 880 000 | |
PO5 | 550 000 | – | -65 000 | – | – | 485 000 | 485 000 | 485 000 | |
PO7 | 2 095 000 | – | -1 845 000 | – | – | 250 000 | - | 250 000 | |
PO8 | – | 5 415 000 | -270 000 | – | – | 5 145 000 | - | 5 145 000 | |
3 845 615 | 5 415 000 | -2 180 000 | - | 7 080 615 | 1 685 615 | 7 083 821 |
| Vägd genomsnittlig | |||
| Intervall för | Återståendelöptid | åter stående löptid, | |
| lösenpris | optionsprogrammet | månader | |
PO4 | 4,70-9,58 | 2026-06-30 | 8,9 |
PO5 | 9,38-10,23 | 2027-05-22 | 32,2 |
PO7 | 27,56 | 2026-06-30 | 53,7 |
PO8 | 5,82-8,62 | 2028-06-30 | 42,0 |
PO9 | 2,69 | 2029-11-17 | 58,6 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||
| Vägt genom- | Vägt genom- | |||
| Antal | snittlig | Antal | snittlig | |
| optioner | lösenpris | optioner | lösenpris | |
| Utestående vid | ||||
början av året | 7 080 615 | 8,78 | 3 845 615 | 14,41 |
Tilldelade under året | 6 170 000 | 2,84 | 5 415 000 | 8,62 |
| Förverkade | ||||
under året | -245 000 | 8,78 | -2 180 000 | 23,93 |
Inlösta under året | - | - | - | - |
Förfallna under året | -323 821 | 4,46 | - | - |
| Utestående | ||||
vid årets slut | 12 685 000 | 5,90 | 7 080 615 | 8,78 |
| Inlösningsbara | ||||
vid årets slut | 1 615 000 | 9,29 | 1 685 615 | 6,49 |
2024 | 2023 | |
Vägd genomsnittlig aktiekurs | 1,94 | 6,23 |
Vägd genomsnittligt lösenpris | 2,69 | 8,62 |
Förväntad volatilitet | 37% | 79% |
Optionens löptid | 5 år | 3 år |
Riskfri ränta | 1,96% | 3,35% |
Förväntad utdelning | - | – |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||
| Vägt genom- | Vägt genom- | |||
| snittlig | snittlig | |||
| Antal | verkligt | Antal | verkligt | |
| prestations- | värde vid | prestations- | värde vid | |
| aktier | tilldelning | aktier | tilldelning | |
| Utestående vid | ||||
början av året | 912 105 | 11,26 | 1 221 240 | 11,26 |
Tilldelade under året | - | - | - | |
| Förverkade | ||||
under året | - | - | -309 135 | 11,26 |
Inlösta under året | - | - | - | - |
Förfallna under året | - | - | - | - |
| Utestående | ||||
vid årets slut | 912 105 | 11,26 | 912 105 | 11,26 |
| Inlösningsbara | ||||
vid årets slut | - | - | - | - |
TSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Kortfristiga | 664 | 433 |
Långfristiga | 3 571 | 10 646 |
Totalt | 4 235 | 11 079 |
| 2024-12-31 | ||||
| Upplupet | ||||
| Verkligt | anskaffnings- | |||
| TSEK | värde | Nivå | värde | Summa |
| Finansiella tillgångar: | ||||
Kassa och bank (not 26) | - | 17 767 | 17 767 | |
Kundfordringar (not 16) | - | 78 854 | 78 854 | |
| Finansiella skulder: | ||||
Konvertibellån | - | 54 000 | 54 000 | |
Övriga lån (not 20) | - | 96 033 | 96 033 | |
Leverantörsskulder | - | 26 863 | 26 863 | |
Övriga skulder 1) | - | 27 205 | 27 205 |
| 2023-12-31 | ||||
| Upplupet | ||||
| Verkligt | anskaffnings- | |||
| TSEK | värde | Nivå | värde | Summa |
| Finansiella tillgångar: | ||||
Kassa och bank (not 26) | - | 25 525 | 25 525 | |
Kundfordringar (not 16) | - | 44 978 | 44 978 | |
Spärrade bankmedel | - | 15 167 | 15 167 | |
| Finansiella skulder: | ||||
Konvertibellån | - | 23 917 | 23 917 | |
Övriga lån (not 20) | - | 47 988 | 47 988 | |
Avbetalningsskulder | - | 332 | 332 | |
Leverantörsskulder | - | 37 728 | 37 728 | |
Övriga skulder 1) | - | 7 037 | 7 037 |
| Mellan | ||||||||
| Upp till | 1–3 | 3 månader | Redovisat | |||||
| TSEK | 1 månad | månader | och 1 år (i) | 1–2 år | 2–5 år | 5+ år | Summa | värde |
| 31 december 2024 | ||||||||
| Leverantörsskulder och | ||||||||
övriga skulder | 38 890 | 10 148 | 5 030 | - | - | - | 54 068 | 54 068 |
Leasingskulder | 393 | 1 180 | 3 092 | 4 712 | 8 051 | 2 260 | 19 688 | 17 423 |
Avbetalningsskulder | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Finansiella instrument till | ||||||||
rörlig ränta (nominellt) | - | 13 294 | 119 000 | - | - | - | 132 294 | 130 117 |
| Finansiella instrument till | ||||||||
fast ränta (nominellt) | - | - | 818 | 3 273 | 13 092 | 818 | 18 002 | 18 002 |
| Ränta på räntebärande | ||||||||
instrument | - | 4 145 | 4 805 | 2 616 | 5 882 | 124 | 17 572 | 1 914 |
Summa | 39 283 | 28 768 | 132 746 | 10 601 | 27 025 | 3 203 | 241 624 | 221 524 |
| Mellan | ||||||||
| Upp till | 1–3 | 3 månader | Redovisat | |||||
| TSEK | 1 månad | månader | och 1 år (i) | 1–2 år | 2–5 år | 5+ år | Summa | värde |
| 31 december 2023 | ||||||||
| Leverantörsskulder och | ||||||||
övriga skulder | 31 716 | 10 409 | 5 949 | – | – | – | 48 074 | 44 765 |
Leasingskulder | 628 | 1 835 | 5 074 | 4 312 | 8 380 | 3 074 | 23 303 | 22 793 |
Avbetalningsskulder | 44 | 132 | 176 | - | – | – | 351 | 332 |
| Finansiella instrument till | ||||||||
rörlig ränta (nominellt) | – | - | - | – | - | – | - | – |
| Finasiella instrument till | ||||||||
fast ränta (nominellt) | – | – | - | 75 000 | – | – | 75 000 | 71 905 |
| Ränta på räntebärande | ||||||||
instrument | – | 2 275 | 6 850 | 12 875 | - | – | 22 000 | – |
Summa | 32 388 | 14 651 | 18 048 | 92 187 | 8 380 | 3 074 | 168 729 | 139 795 |
Intäkter | Rörelsekostnader 1) | |||
| TSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
GBP | 26 271 | 22 573 | -115 094 | -120 603 |
USD | 207 896 | 212 404 | -121 623 | -140 417 |
EUR | 3 651 | 2 922 | -10 417 | -18 008 |
Skulder | Tillgångar | |||
| TSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
GBP | 13 529 | 6 249 | 8 831 | 4 984 |
USD | 26 094 | 28 015 | 149 677 | 106 501 |
EUR | 3 557 | 1 161 | 10 413 | 7 211 |
GBP påverkan | USD påverkan | |||
| MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Resultaträkning | - | 0 | 135,9 | 78,8 |
| Eget kapital | ||||
(omräkningseffekt) | 8,1 | 8,7 | -1,9 | -2,4 |
TSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Anskaffningsvärden | ||
| Ingående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden per 1 januari | 1 596 930 | 1 443 802 |
Förvärv av dotterbolag | - | -2 480 |
Lämnade aktieägartillskott | 100 000 | 60 000 |
Konvertering lån till aktier i db | 15 000 | 95 694 |
Likvidation dotterbolag | - | -86 |
| Utgående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 1 711 930 | 1 596 930 |
| Nedskrivningar | ||
| Ingående ackumulerade | ||
nedskrivningar per 1 januari | -408 439 | -348 439 |
Årets nedskrivningar av aktieägartillskott | -100 000 | -60 000 |
| Utgående ackumulerade | -508 439 | -408 439 |
| nedskrivningar | ||
Redovisat värde | 1 203 491 | 1 188 491 |
Företagets namn | Org.nr | Säte andel 1) | Kapitalandel | Antal andelar |
| Sivers | ||||
Photonics Ltd | SC211759 | Glasgow | 100% | 1 972 106 944 |
Sivers Wireless AB | 556063-7331 | Kista | 100% | 7 120 659 |
Trebax AB | 556661-8400 | Göteborg | 100% | 1 000 |
| Sivers | ||||
Semiconductors Inc | Chatham | 100% | 21 217 821 |
Företagets namn | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Sivers Photonics Ltd | 380 027 | 365 027 |
Sivers Wireless AB | 30 686 | 30 686 |
Trebax AB | - | - |
Sivers Semiconductors Inc | 792 777 | 792 777 |
Redovisat värde | 1 203 491 | 1 188 491 |