254900UBKNY2EJ588J532023-01-012023-12-31254900UBKNY2EJ588J532022-01-012022-12-31254900UBKNY2EJ588J532023-12-31254900UBKNY2EJ588J532022-12-31254900UBKNY2EJ588J532021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember254900UBKNY2EJ588J532021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember254900UBKNY2EJ588J532021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember254900UBKNY2EJ588J532021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember254900UBKNY2EJ588J532021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares254900UBKNY2EJ588J532021-12-31254900UBKNY2EJ588J532022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember254900UBKNY2EJ588J532022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember254900UBKNY2EJ588J532022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember254900UBKNY2EJ588J532022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember254900UBKNY2EJ588J532022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember254900UBKNY2EJ588J532022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember254900UBKNY2EJ588J532022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember254900UBKNY2EJ588J532022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember254900UBKNY2EJ588J532022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember254900UBKNY2EJ588J532022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember254900UBKNY2EJ588J532023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember254900UBKNY2EJ588J532023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember254900UBKNY2EJ588J532023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember254900UBKNY2EJ588J532023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember254900UBKNY2EJ588J532023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember254900UBKNY2EJ588J532023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember254900UBKNY2EJ588J532023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember254900UBKNY2EJ588J532023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember254900UBKNY2EJ588J532023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember254900UBKNY2EJ588J532023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember
Årsredovisning 2023
At the heart
of innovation
2
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
Detta är Sivers Semiconductors
Sivers Semiconductors är en global ledare inom AI Photonics och trådlös satellitkommunikation
(SATCOM). De två affärsområdena Photonics och Wireless levererar banbrytande, integrerade
chips och moduler som är avgörande för högpresterande trådlösa gigabit- och optiska nätverk.
I KORTHET
Totalt
antal anställda
123
varav
28
medarbetare
med doktorsexamen
Sivers resa
Skottland
Photonics
Fabrik
78 anställda
USA
Wireless
SATCOM &
radar R&D &
försäljning
Fabless
17 anställda
Sverige
Huvudkontor &
Wireless R&D
och försäljning
Fabless
28 anställda
Vid utgången av 2023 hade Sivers Semiconductors
123 anställda i USA, Skottland och Sverige. Av de
anställda hade 28 en doktorsexamen.
Sivers Semiconductors är noterat på Nasdaq Stock
-
holm under SIVE. Koncernens huvudkontor
är beläget i Kista, Stockholm.
Vi vänder oss till ett brett spektrum
av industrier från telekommunikation
till flyg- och rymdbranschen,
och vi uppfyller det ökande behovet
av beräkningshastighet och
AI-applikationsprestanda, och ersätter
elektriska anslutningar med optiska
anslutningar för en mer hållbar värld.
Ny strategi
Noterad på Aktietorget (Spotlight)
Aktieägare: 1 674, 0% institutioner
Marknadsvärde 20 MSEK
Nettointäkter 2 MSEK
Utökat antal kunder
2 US Fortune 100-kunder
Totalt antal 5G design
wins +21
Optisk I/O
starts-CW-WDM
MSA medlem
Namnbyte till
Sivers Semiconductors
Photonics (CST) M&A
Förvärvat för 23 MUSD
Noterat på Nasdaq First North
Growth Market Stockholm
Kunder och investerare
Fortune 100-kund
Swedbank Robur, AMF
och Nordic Cross invest
Sivers chip valdes som bästa bransch-
exemplet vid IEEE RFIC-symposiet
Utveckling 5G /
US Fortune 100
5G design wins +12
Samarbete med NXP
2 uppföljningsorder från
US Fortune 100-kund
2016
2020
2017
2018
2019
Sivers Wireless lösningar banar
ny väg speciellt inom SATCOM
Sivers Photonics expertis
revolutionerar skräddarsydda
halvledarbaserade fotoniska
enheter för optiska nätverk och
optisk avkänning
3
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
2023 i korthet
Q1
Samarbete med Intel och WiSig Network
för att lansera världens första lösning
för 5G millimetervåg FR2 Standalone
kundterminal (CPE)
5G-volymordrar värda 620 000 USD från
flera nya kunder
Demonstration av CW-WDM MSA-kompatibla
DFB-lasermatriser med Ayar Labs på OFC
2023
Avtal värt 1,85 MUSD med Thorium Space
för satellitkommunikation
Q2
Riktad aktieemission på ca. 150 MSEK
Beviljas ca. 5 MSEK från EU-projektet PARALIA
Demonstrerat 5G millimetervåg ”backhaul”-
teknologi i samarbete med WiSig Networks
och Intel
Finansiering av 75 MSEK, varav konvertibel
25 MSEK
Lottie Saks tillträdde som CFO
Order värd 1,3 MUSD från USA-baserad
kund för skräddarsydd kvalificering av
anpassade fotoniska enheter
I KORTHET
236
MSEK i
omsättning 2023
+46
procent i omsättnings-
tillväxt 2023
I KORTHET
Q3
Order värd 1 MUSD från Ayar Labs
för teknologi som stödjer utveckling
av generativ AI
Tilldelats 375 000 USD under
DARPA NGMM-programmet med
PseudolithIC Inc.
Kontrakt för 425 000 USD med
marknadsledande SATCOM leverantör
av telekommunikationsnätverk
Order för volymproduktion värd 5 MUSD
från ledande europeisk SATCOM-kund
Andra omgången av prototyporder
från Tier-1 5G-infrastrukturleverantör
Demonstrerade nästa generations
DFB-lasrar för generativ AI på ECOC 2023
Q4
Anordnade välbesökt kapitalmarknads-
dag där kunder deltog
Order på 1 MUSD för avancerade
produkter för optisk avkänning från tre
kunder inom LiDAR, medtech och industri
Nytt partnerskap inom laser med LioniX
International och Chilas BV för optiska
applikationer
Beviljats 1,2 MUSD från EU HORIZON för
utveckling av 6G millimetervågsteknik
21 000
Aktieägare
Tillväxt
Ökande antal Fortune 100-kunder
26 design wins inom 5G
+20 000 aktieägare
>20% institutionella ägare
Noterad på Nasdaq Stockholm
i mid-cap segmentet 10 juni
Wireless M&A
Transformativt förvärv av
MixComm (Tier 1, SATCOM, USA)
Flera order från F100-kund i USA inom
konsumentelektronik 34 MSEK
Avtal tecknat med tredje F100-kund
Order värd 170 MSEK för SATCOM
+46% intäktstillväxt
100% tillväxt
Order värda 32 MUSD rullande 12-mån
100% tillväxt, passerat 20 MUSD försäljning
SATCOM ökar Wireless tillväxt
lavinartat +200%
Thorium Space 1,85 MUSD (mars 23)
Order för Lidar sensor juni
1,3 MUSD (14 MSEK) (juni 23)
Ayar Lab order värd 1 MUSD
för generativ AI (juli 23)
F100-kund 3 MUSD
(konsumentelektronik) (sep-jun)
Satcom produktorder för
BFIC värd 5 MUSD (aug 23)
Samarbete med Intel och WiSig Network
lanserar första standalone 5G millimeter-
våglösning för den indiska marknaden
YTD Momentum
Ytterligare momentum med
+60 kundsamarbeten
kan driva nettointäkterna
till flera gånger 100 MUSD
med befintliga kunder
2021
2022
2023
2024
4
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
VD-ORD VD-ORD
Ett exceptionellt tillväxtår
2023 var ett rekordår för Sivers Semiconductors, där intäkterna översteg
200 MSEK för första gången drivet av stark tillväxt på 78 procent, och försäljning
om 236 MSEK för helåret. För första gången levererade vi också positivt EBITDA resultat
om 13,5 MSEK för fjärde kvartalet, vilket innebar ett mycket positivt avslut på året
och gjorde att vi med råge levde upp till vårt intäktsmål. Intäkter för helåret ökade
också markant, i huvudsak som ett resultat av den starka tillväxten men också
på grund av åtgärder som vidtagits för att förbättra lönsamheten.
Bolaget erhöll också flera viktiga nya order inom
alla större vertikaler; SATCOM, 5G, optisk I/O och
avkänning. Medan SATCOM och vår Fortune 100-
kund var viktiga tillväxtdrivare under 2023, så säkrar
ytterligare order även framtiden.
Tillväxten varierade mellan årets olika kvartal,
en trend som vi förväntar oss kommer att fortsätta
på grund av individuella order. Tidigare aviserade
kundkontrakt tillsammans med nya affärer förvän
-
tas bidra till väsentlig försäljningstillväxt under 2024
och framåt. 2023 var ett exceptionellt tillväxtår och
vi förutser fortsatt tillväxt under många år framöver.
Kostnadsstyrning utgör fortsatt en strategisk
prioritet i det systematiska arbetet mot förbättrad
effektivitet. Tillsammans med en fortsatt optime
-
ring av kostnader och investeringar bedömer vi att
tillväxten kommer att accelerera vår väg mot lön
-
samhet. Fokus under 2024 ligger på lönsam tillväxt,
snarare än enbart tillväxt, och på att uppnå positiva
operativa kassaflöden.
Sivers är strategiskt positionerat för att dra
fördel av flera megatrender, bland annat inom
generativ AI, inom områden där vi har en avgö
-
rande betydelse. Dagens elektriska kommunikation
mellan processorer har inte tillräcklig kapacitet för
att snabbt kunna behandla de enorma datamäng
-
der som framtidens generativa AI kräver. I samar-
bete med våra partners spelar Sivers laserchip en
avgörande roll inom lösningar för optisk kommuni
-
kation som utformats för att tillgodose ökande krav
på processorhastighet och kapacitet.
Vår indiumfosfid-plattform , InP100 är rätt posi
-
tionerad och ligger rätt i tiden. Samarbetet med vår
första US Fortune 100-kund utvecklas mycket väl
och vi ser fram emot resultaten av mer omfattande
kundtester på vårt chip. En potentiell design-in rör
sig mellan flera hundra MSEK per år upp till flera
MdrSEK per år, beroende på typ och kvantitet av
konsumentprodukter. Vi ser fram emot att stödja
framtida volymproduktion.
Efter årets slut erhöll vi ytterligare en order från
vår US Fortune 100-kund vilket är mycket glädjande
och utgör ett kvitto på att projektet utvecklas i posi
-
tiv riktning. Många av våra Photonics-order kommer
att levereras under 2024, men vi har också en stark
pipeline inför 2025.
Plattformens potential framträder tydligt i linje
med att kunder övergår från prototypfasen till
storskaliga volymer. Samtidigt som vi utvärderar
möjligheter att konstruera en egen produktionsan
-
läggning, är vi medvetna om den betydande flex-
ibilitet som outsourcing för med sig, vilket skapar
fördelar i fråga om ledtider och betydligt mindre
kapitalbehov. Vi kallar denna dubbla strategi, där vi
producerar både internt och genom outsourcing,
för ”hybrid fabless”.
Under året erhöll Sivers Wireless viktiga volym
-
produktionsorder från vår ledande europeiska SAT-
COM-kund som nu börjar skala upp sin produktion.
Under första kvartalet 2024 mottog vi fyra större
order med en total summa på cirka 100 miljoner
SEK från två SATCOM-kunder samt mycket viktiga
order från en ny AI Photonics-kund och vår Fortune
100-kund.
Vi börjar 2024 med stort momentum och
många intressanta projekt på gång. Båda affärsen
-
heterna har en ljus framtid framför sig. Vi förväntar
oss att volymproduktionen fortsätter att skala upp
från cirka 30% år 2023 till över 80% år 2026, vilket
säkerställer stark tillväxt för Sivers under många år
framöver.
Den 26 mars 2004 meddelade Sivers att jag
kommer att lämna Sivers för nya utmaningar utan
-
för bolaget. Jag kommer att kvarstå i tjänst tills en
ny vd har tillträtt eller tills utgången av min upp
-
sägningstid om sex månader, dvs september 2024.
Efter en lång och produktiv tid på Sivers var det ett
svårt beslut för mig. Sivers är ett fantastiskt företag
med otroliga duktiga människor och en enorm
potential.
Tillsammans med en fortsatt optimering av kost
-
nader, investeringar och kapitalstruktur, förväntar vi
Sivers utmärker sig
som ett unikt teknik-
företag, understött av
konkurrens kraftiga,
världsledande produkter
och ett starkt globalt
nätverk.
CEO’S STATEMENT
5
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
VD-ORD VD-ORD
2023 var ett rekordår och de metodiska
steg vi tog mot slutet av 2022 gjorde
att vi kunde leverera positiv justerad
EBITDA under andra halvan av 2023,
säger koncernens vd Anders Storm.
CEO’S STATEMENT
oss att vår organiska tillväxt tar oss till lönsamhet. Vi
har säkrat ytterligare förbättrat kassaflöde för 2024
genom lånefaciliteter, konvertibler och frigörande
av medel till ett värde av 82 miljoner SEK under för
-
sta kvartalet 2024. Företaget förväntar sig därför att
dessa medel kommer att täcka 2024 fullt ut, utan
behov av kapitaltillskott från våra aktieägare.
Sivers utmärker sig som ett unikt teknikföretag,
understött av konkurrenskraftiga, världsledande
produkter och ett starkt globalt nätverk. Uppmunt
-
rade av utvecklingen hos flera av våra nyckelkunder,
ligger vår positionering helt i linje med de mega
-
trender som driver marknadsutvecklingen och vi
ser fram emot framtiden med stor tillförsikt.
Anders Storm, Koncern-vd
6
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
Stärkt ställning på
snabbväxande marknader
Sivers bidrar till konvergens
av flera megatrender
Sivers Semiconductors är en global ledare inom
AI Photonics och trådlös SATCOM, och driver inno-
vation inom global kommunikation och sensor-
teknologi.
Sivers affärsenheter, Photonics och Wireless,
levererar banbrytande, integrerade chips och
moduler som är avgörande för högpresterande
trådlösa gigabit- och optiska nätverk.
Sivers vänder sig till ett brett spektrum av indu
-
strier från telekommunikation till flyg- och rymd-
branschen, och uppfyller det ökande behovet av
beräkningshastighet och AI-applikationsprestanda,
och ersätter elektriska anslutningar med optiska
anslutningar för en mer hållbar värld.
Vår fotonikexpertis revolutionerar anpassade
fotoniska halvledarenheter för optiska nätverk och
optisk avkänning, medan Sivers trådlösa lösningar
banar väg för avancerade SATCOM/5G/6G-system,
vilket gör oss till en pålitlig partner för Fortune
100-företag såväl som nya enhörningar.
Koncernen verkar på marknaden för produk
-
ter som behövs för uppgradering av data- och
telenäten, inklusive sensorer. Den starka ökningen
i trafik i dessa nätverk – allt eftersom bolagets
kunders kunder efterfrågar ökade volymer –
kräver omfattande investeringar, vilket i sin tur
driver marknadstillväxten för Sivers.
Millimetervågsteknik och optiska halvledare
är centrala för höghastighetsnät och Sivers pro-
dukter möter de stora behov av uppgradering av
MARKNAD OCH MEGATRENDER
Sivers möter behovet
av uppgraderad teknik
och infrastruktur till
megatrender.
Sivers Semiconductors
verkar på marknader
för produkter
som behövs för
uppgradering av data-
och telenät, inklusive
sensorer. Den kraftiga
trafikökningen i dessa
nät leder till stora
investeringsbehov
som driver
marknadstillväxten
för Sivers.
Sivers produkter inom Photonics och Wireless tillgodoser behoven av snabbare infrastruktur
7
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
MARKNAD OCH MEGATRENDER MARKNAD OCH MEGATRENDER
Photonics är inriktat på passiva
optiska fibernät, datacenter och
sensorapplikationer för mobila
enheter, autonoma fordon,
medicinska sensorer och industri.
Wireless är inriktat på
millimetervågsteknik,
huvudsakligen till SATCOM.
infrastruktur som en exponentiell trafikökning
ger upphov till. Bägge affärsområdena fokuse
-
rar på infrastrukturapplikationer men har även
produkter som kan användas inom konsumente
-
lektronik och skräddarsyr vanligtvis sina erbju-
danden efter kundernas specifika behov.
Marknaden för datacenter, SATCOM, bred
-
band samt sensorer växer kraftigt, och de chip
och komponenter som koncernen erbjuder
möter efterfrågan inom alla dessa områden.
Framöver kommer tillväxten att drivas av ökad
produktförsäljning, från ca. 30 procent av försälj
-
ningen 2023 till över 80 procent 2026.
Sivers teknik inom millimetervåg och sensorer
är en viktig kugge för tillväxten i flera megatren
-
der. Sivers totala adresserbara marknad är värd
10 MdrUSD.
1)
10
Sivers totala adresserbara
marknad är 10 MdrUSD
Sivers är unikt positionerat för att bidra till att driva megatrender på marknaden
Höghastighetsnät Silicon Photonics (kiselfotonik) Förstärkt verklighet (AR)
Självkörande fordon Satellitkommunikation Sensorer
1) Yole Dévelopement, 2022, NSR Report
“Flat Panel Satellite Antenna Analysis, 6th Edition
8
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
Flexibel och tillgångslätt strategi
Sivers kopplar samman den digitala världen med
den verkliga världen genom att omvandla data eller
signaler till radiovågor eller ljus. Bolaget uppvisar
stark organisk tillväxt och har som målsättning att
fortsätta detta med ett starkt fokus på produktför
-
säljning och kassaflöde.
Sivers har som målsättning att växa organiskt
genom att utgå från starka branschsamarbeten.
Genom att tillgodose efterfrågan från utvalda ver
-
tikaler har Sivers som målsättning att uppvisa stark
produktförsäljning, med en ökning från ca.
30 procent av försäljningen 2023 till över 80
procent 2026. Bolaget utvärderar kontinuerligt nya
kassaflödespositiva vertikaler genom förvärv.
Sivers har en flexibel marknadsföringsstra
-
tegi och en tillgångslätt tillverkningsstrategi. För
Photonics bygger tillverkningen på metoden
”hybrid fabless”, vilket innebär att Sivers använder
sin helägda 100mm wafer-fabrik för produktion
initialt och en extern InP-fabrik för uppskalade
volymer. För Wireless bygger produktionen fullt ut
på fabless.
STRATEGI
Photonics är en leverantör av skräddarsydda III-V halvledar -
fotonikenheter som möjliggör nästa generations tillämpningar inom
optisk kommunikation och avkänning
Data-
kommunikation
Hälsovård Bilindustrin Flyg- och
rymdbranschen &
försvarsindustrin
Industri
Produktionsanläggningar
InP100-plattform som möjliggör nästa generations integrerade fotonik
End-to-end-tjänster för prototyper till volymproduktion
Wireless är en fabless designer av RFICs och BFICs.
Satellit-
kommunikation
Fixed Wireless
Access (FWA)
5G RAN/ORAN
mmWawe
Högpresterande
radar
Höghastighetståg
RFIC och BFIC för licensierad och olicensierad 5G (24 GHz till 71 GHz)
Integrerade RF-moduler
Evaluation Kits (EVK) för att validera RF inom licensierad eller olicensierad 5G
Den helägda
100mm-wafer-fabriken
Sivers Photonics
produktionsanläggning i
Glasgow, Skottland, är en av
endast ett fåtal oberoende
fabriker i världen som
utvecklar och tillverkar
specialanpassade lasrar och
optiska halvledarförstärkare i
form av chip och skivor,
så kallade wafers. Photonics
har expertis inom många
materialkombinationer och
tillverkningsprocesser som
används för kommersiell
produktion av halvledarchips
för optoelektroniska ändamål.
Med över 20 års erfarenhet
av att designa och tillverka
fotoniska III-V enheter
över olika materialsystem,
tillhandahåller
produktionsanläggningen
komplett intern kapacitet, från
prototypdesign till kvalificerad
högvolymtillverkning.
9
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
Flexibel och tillgångslätt strategi
STRATEGI STRATEGI
Photonics är en leverantör av skräddarsydda III-V halvledar -
fotonikenheter som möjliggör nästa generations tillämpningar inom
optisk kommunikation och avkänning
Data-
kommunikation
Hälsovård Bilindustrin Flyg- och
rymdbranschen &
försvarsindustrin
Industri
Produktionsanläggningar
InP100-plattform som möjliggör nästa generations integrerade fotonik
End-to-end-tjänster för prototyper till volymproduktion
Wireless är en fabless designer av RFICs och BFICs.
Satellit-
kommunikation
Fixed Wireless
Access (FWA)
5G RAN/ORAN
mmWawe
Högpresterande
radar
Höghastighetståg
RFIC och BFIC för licensierad och olicensierad 5G (24 GHz till 71 GHz)
Integrerade RF-moduler
Evaluation Kits (EVK) för att validera RF inom licensierad eller olicensierad 5G
Sivers kommer att använda
sin helägda 100mm wafer-fabrik
för produktion initialt och en extern
InP-fabrik för uppskalade volymer.
10
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
PHOTONICS – MARKNADER, APPLIKATIONSOMRÅDEN, KUNDER
Photonics
Indiumfosfid (InP) blir allt viktigare på grund
av behovet av högre frekvenser och material-
egenskaper på grund av strömbehoven och minskad
elförbukning. Genom affärsområdet Photonics
tillgodoser Sivers detta behov.
Ett ökande antal kommunikationsenheter driver
efterfrågan inom optisk kommunikation.
11
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
PHOTONICS – MARKNADER, APPLIKATIONSOMRÅDEN, KUNDER
Sivers expertis inom Photonics transformerar
skräddarsydda halvledarbaserade fotonikenheter
för optiska nätverk och optisk avkänning.
Sivers Photonics designar och tillverkar avan
-
cerade III-V-halvledare och integrerade kretsar för
fotonik till främst artificiell intelligens (AI) för stora
datacentraler, optisk kommunikation och optiska
sensortillämpningar, främst inom olika applikations
-
områden för både konsument- och industrielektro-
nik. Dessa fotonikchip är viktiga nyckelkomponenter
för flera framtida teknologier, exempelvis självkö
-
rande fordon och generativ AI.
Den optiska kommunikationssektorn står inför en
revolution genom framväxten av kiselbaserad foto
-
nik (silicon photonics), en snabbväxande teknik där
kopparanslutningar ersätts av små optiska kretsar
som integreras med kiselbaserade kretsar för att
skicka ljus istället för elektriska signaler. En effekt
blir att datorer kommer att kunna prestera betydligt
snabbare än med traditionella chip.
Ljuskällan är ett laserchip, tillverkat av indiumfos
-
fid (InP) som är integrerad med kiselkretsen. Sivers
Photonics är en ledande leverantör av dessa indi
-
umfosfidlasrar. Sivers InP-plattform, InP100, stöder
avancerad optisk kommunikation och datorapplika
-
tioner med mycket hög datahastighet.
Photonics applikationsområden
20,9
Marknaden för optisk kommunikation
förväntas växa från 9,6 MdrUSD 2020 till
20,9 MdrUSD 2026.
2)
Optisk kommunikation
Behovet av optisk kommunikation drivs av efterfrå-
gan på molntjänster med applikationer som Netflix
och YouTube. Även behovet att minska ström-
förbrukning, ökad hastighet och värme i HPC-dator
kräver framöver ljus som skickar data istället för
ström. Optiska kommunikationsapplikationer inklu
-
derar kritiska komponenter i datacenter, telekom
och 5G, inklusive fiber till hemmet, passiva optiska
nätverk och kvantteknologiapplikationer. Optisk
kommunikation kommer att fortsätta att förlita sig
på kiselfotonikteknologi (Silicon Photonics, SiPh),
med stor tillväxt av hyperskaliga datacenter och
datacentersammankopplingar (DCI).
15
Marknaden för optisk
avkänning beräknas
växa från 183 MUSD
2020 till 15 MdrUSD
2025
3)
.
Optisk avkänning
Efterfrågan på avancerad optisk avkänning med
halvledardioder drivs av snabba tekniska framsteg
inom applikationer inklusive ljusradar (LiDAR) för
självkörande bilar, konsumentvård och industri
-
ella applikationer som smarta städer och fabriker.
Optiska avkänningsapplikationer inkluderar LiDAR
för självkörande fordon, konsumentsjukvård, bärbar
teknologi och sensorer för smarta städer och
smarta fabriker.
2) Yole Developement 2021, optical transceivers for Datacom & Telecom
3) Yole Developement, 2021
PHOTONICS – MARKNADER, APPLIKATIONSOMRÅDEN, KUNDER
12
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
Ayar Labs
Grundat
2015
Bygger på forskning från
MIT sedan 2010
Kontor i San Francisco Bay
Area och Boston
122
medarbetare
85% avancerad examensnivå
186
Patentansökningar
(65 beviljade)
Grundläggande patent
på kiseloptiska mikroringar
och WDM-lasersystem
215
MUSD
Investeringar hittills
130 MUSD serie C (2022)
25 MUSD serie C1 (2023)
Inkluderar strategiska
samarbeten med Intel,
HPE, NVIDIA
PHOTONICS – MARKNADER, APPLIKATIONSOMRÅDEN, KUNDER
Sivers och Ayar Labs
Ayar Labs SuperNova™ ljuskälla drivs av Sivers
Photonics DFB-lasermatris. Kombinationen
möjliggör tillämpningar som högpresterande
datorer, artificiell intelligens och högdensi
-
tetsoptik. Dagens elektriska kommunikation
mellan processorer har inte tillräcklig kapacitet
för att snabbt kunna behandla de enorma data
-
mängder som framtidens generativa AI kräver.
Ayar Labs erbjuder lösningen på detta problem
och Sivers levererar laserchipen till lösningen.
DFB-lasermatrisen bygger på produktplatt
-
formen InP100 och har tillverkats på Sivers egna
100mm-wafer-fabrik i Storbritannien. Matrisen
är kompatibel med standarden CW-WDM MSA
(Continuous Wavelength Division Multiplexing
Multi-Source Agreement) och har en mycket
hög uteffekt. Genom optisk kommunikation kan
hastigheten och kapaciteten för processorer öka
mångfalt samtidigt som energiförbrukningen
kan minskas med upp till 90%.
Den fjärroptiska SuperNova™-källan från
Ayar Labs ger upp till 16 våglängder av ljus och
driver upp till 16 portar. I kombination med
Marknadsmöjligheterna för Sivers Photonics inom AI
Grundläggande antaganden superkluster –
marknadsmöjligheter för lasermatriser
Storlek: 10-50k GPUs per kluster
Dubbelriktad anslutning med 16Tb/s per GPU-GPU-länk
Fyra (2x Upp + 2x Ner) Supernova (8Tb/s moduler krävs per GPU)
= 40-200k matriser per kluster
Volymprissättning för Sivers DFB-matriser: 30-150 USD per matris beroende på volymer
=>1,2 MUSD till 30 MUSD (12-300 MSEK per kluster)
=>Betydande andel av materialkostnaderna (BOM-kostnader)
Årlig implementering av upp till 5 stora kluster ger en adresserbar marknad (TAM) på upp
till 150 MUSD per år (1 500 MSEK) -> 250 000 GPUs
Nvidia säljer 3,5 miljoner datacenter-GPUs per år.
250 000 GPUs är mindre än 10% av dagens totala försäljning av GPUs.
Detta kommer att öka 15x fram till 2033. Adresserbar marknad 2,3 MdrUSD.
26
MUSD
5
MUSD
5 MUSD
CAGR 68%
5 MUSD
CAGR 81%
6
MUSD
21 MUSD
CAGR 41%
287 MUSD
CAGR 69%
4
MUSD
l Optisk I/O (HPC för AI/ML)
l CPO (nätverk)
l *NPO (nätverk)
l * EOI (äldre interkonnektivitetstekniker)
2022
38 MUSD
2028
137 MUSD
2033
2,6 Mdr USD
CAGR 22-28* 24%
Endast pilotsystem för
testning tillgängliga
CAGR 28-33* 80%
Under 2027
kommer EOI och NPO
att ersättas av CPO
Prognos intäktstillväxt från datacomoptik 2022 – 2033
Ayar Labs optiska TeraPHY™ I/O-chiplet leve-
rerar lösningen datahastigheter i terabit med
låg strömförbrukning och kort fördröjning över
avstånd upp till hundratals meter jämfört med
befintliga elektriska I/O-alternativ.
Under 2023 erhöll Sivers en mycket viktig
order från Ayar Labs värd ca. 11 MSEK.
Denna order för kvalificering av volymproduk-
tion av Photonics unika lasermatriser bekräftade
Sivers ställning som en nyckelleverantör i ett av
framtidens största tillväxtområden; generativ
artificiell intelligens (AI). Den gemensamma
prestanda som Sivers och Ayar Labs erbjuder är
nödvändig för att möjliggöra nästa generations
AI och avancerad maskininlärning. Genom att
möjliggöra övergången till optisk interkonnekte
-
ringsteknik jämfört med traditionella elektriska
länkar, erbjuder Ayars lösning, med hjälp av
Sivers teknologi, en dramatisk förbättring av den
nödvändiga bandbredden, strömförbrukningen
samt minskar fördröjningen, vilket krävs för att
dessa komplexa system ska kunna skalas upp
och tillgodose den explosionsartade efter-
frågan på AI- och maskin-
inlärningsapplikationer.
Givet den massiva tillväxten
inom generativ AI, så är
detta bara början på Sivers
bidrag till att möjliggöra den
AI-revo lution som håller på
att förändra världen.
13
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
Självkörande fordon
Ett viktigt applikationsområde för Sillcon
Photonics är optisk avkänning för självkörande
bilar. Bilar kommer successivt att bli alltmer
självkörande, från dagens farthållning och
automatisk inbromsning till att ”föraren” inte
behöver hålla i ratten, titta på vägen eller ens
fundera på vart bilen är på väg. För vart och
ett av dessa steg ökar behovet av LiDAR, men
specifikationer och teknik kommer att variera
mellan olika bilar.
Mer än 70 procent av alla sålda fordon år
2045 spås innehålla autonoma funktioner.
PHOTONICS – MARKNADER, APPLIKATIONSOMRÅDEN, KUNDER
Marknadsaktörer
Sivers Photonics levererar sina halvledare och
kretsar, direkt eller via partners, till tillverkare av
transceivers (sändtagare) och systemtillverkare,
som i sin tur levererar utrustning till data- och
elekom operatörer. Några exempel på företag
som tillverkar transceivers är Fujitsu och HG.
Bland system tillverkare finns exempelvis Cisco,
Huawei och Ericsson. Slutkunderna kan vara data-
operatörer som Microsoft och Facebook, eller
telekom operatörer som Verizon och AT&T.
Alla dessa aktörer är exempel på potentiella
kunder.
Sivers första Fortune 100-kund
Produktdesign inom Photonics – det tar cirka 2-4 år för en produkt
att nå kommersialisering (exklusive pandemin)
Några av världens största teknikföretag på kundlistan
En indikation om att Sivers Photonics produkter
är innovativa och marknadsledande är att några
av världens största teknikföretag finns bland kun-
derna. Under 2023 fortsatte Photonics att utveckla
sina relationer med dessa Fortune 100-kunder.
Vid slutet av 2023 hade den första kunden lagt
ordrar om cirka 163 MSEK för utvecklingsaktivite
-
ter kopplade till optiska sensorer för konsument-
elektronik.
Sivers väntar med spänning på resultaten från de
omfattande tester som kunden utför på det chip
som Sivers levererade i slutet av andra kvartalet
2023. De två Request for Proposal (RFPs) vi svarat
på under året avseende sändar- och mottagar-
chipen innehåller olika volymscenarios.
En design-in för en av dessa RFPs skulle, med
angivna volymer från kunden, exempelvis motsvara
årlig minimiomsättning på ca. 300 MSEK upp till
ca. 2 MdrSEK per år om både sändar- och
mottagar chipen byggs in.
Omsättningen skulle
kunna uppnå
2 MdrSEK på lång sikt
om både sändar och
mottagarchipen uppnår
större volymer
OKT 2018 År 1 År 2 År 3 År 4
21,5
MSEK
20
MSEK
7,3
MSEK
21
MSEK
4
MSEK
11
MSEK
14
MSEK
24
MSEK
10
MSEK
Initial order
i oktober 2018
Uppföljande ordrar
163
Totalt belopp
ca.
163 MSEK
Siffrorna i rutorna är annonserade order. Summan 163 MSEK innehåller även
icke-annonserade order och är framräknad med den växelkurs som rådde i slutet av 2023.
PHOTONICS – MARKNADER, APPLIKATIONSOMRÅDEN, KUNDER
14
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
WIRELESS – MARKNADER, APPLIKATIONSOMRÅDEN, KUNDER
Wireless
Sivers Wireless utvecklar millimetervågs produkter
för satellitkommunikation och avancerade
5G-system för data- och telekommunikations-
system. Millimetervåg (mmvåg) är en nyckelteknik
i 5G-nätverk och kärnan i de lösningar Wireless
erbjuder.
4) Federal Communications Commission (FCC) www.rdof.com 2021
5) The Economics of mmWave 5G – GSMA Intelligence 2021
6) Ericsson Mobility Report, November 2022
15
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
WIRELESS – MARKNADER, APPLIKATIONSOMRÅDEN, KUNDER
Operatörer på telekommunikationsmarknaden står
inför flera stora utmaningar: ökad global efterfrågan på
bredband för slutkunder, behov av nätverksoptimering,
fler uppkopplade enheter och sensorer, ökade krav på
nätverkssäkerhet och högkvalitativa anslutningar. Tjäns
-
terna krävs för att få vardagen att fungera samtidigt
som fungerande bredbandstjänster blir affärskritiskt
när allt fler arbetar hemifrån och resandet minskar av
miljöhänsyn.
Fasta trådlösa uppkopplingar, Fixed Wireless Access
(FWA), är ett kostnadseffektivt alternativ till kopparnätet
(DSL), kabel och fiber. Marknaden för både licensierade
och olicensierade frekvensband drivs av ett ökat behov
av bredbandsuppkopplingar till bostäder, kontor och
mobila basstationer.
WIRELESS – MARKNADER, APPLIKATIONSOMRÅDEN, KUNDER
Wireless applikationsområden
Sivers trådlösa lösningar bryter ny mark inom
avancerad SATCOM men också inom 5G/6G-system.
Satellitkommunikation
Antenner och chip för
satellitkommunikations-
leverantörer.
Mobil / WiFi stamnät
Mikrovåg är ett av de
ledande sätten för
anslutning av basstationer
eftersom snabb
implementering, flexibilitet
och låg totalkostnad erbjuds.
FWA
Ett äkta, gigabithastighets-
alternativ eller komplement
till fiber inom licensierade
och olicensierade spektrum.
Okomprimerad
realtidsdata
Millimetervågtekniken
öppnar nya möjligheter att
transportera okomprimerad
realtidsdata.
Track to train
Den ökande efterfrågan
på mobildata har överskridit
kapaciteten för 3G och 4G.
Med 5G kan data flyttas i
gigabithastighet till fordon
i rörelse.
Radioaccess
Open Radio Access-
initiativet minskar
kostnader och komplexitet
genom att tillåta operatörer
att blana och matcha
hårdvara som de vill.
Ökad trafik, nya frekvensallokeringar, staters infra-
struktursatsningar och den allmänna teknikutveck
-
ling en driver på den globala utvecklingen av storskaliga
FWA-utrullningar. Enbart i USA kommer 20,4 MdrUSD
dollar att investeras i bredbandslösningar under de
kommande tio åren via fonden Rural Digital opportunity
Fund (RDoF).
4)
5G-operatörer som kompletterar sina mobila
nätverk med FWA-millimetervågslösningar (> 24 GHz)
för datatransport minskar livscykelkostnaderna med
upp till 30 procent.
5)
År 2021 stod FWA för mer än 15
procent av den globala mobila datatrafiken, och antalet
anslutningar förväntas öka från 100 miljoner 2022 till
300 miljoner 2028. FWA förväntas då leverera bred
-
band till över 900 miljoner människor
6)
.
2028
förväntas FWA
tillhandahålla
bredband
till över
900
miljoner
människor
16
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
WIRELESS – MARKNADER, APPLIKATIONSOMRÅDEN, KUNDER
SATCOM
Under 2023 erhöll Wireless sin andra volymproduk-
tionsorder från en ledande europeisk SATCOM-kund
för integrerade beamformerkretsar (BFIC). Detta var en
milstolpe eftersom det utgör starten för ett utökat pro
-
dukterbjudande och bekräftar värdet av BFIC-teknolo-
gin som Sivers fick tillgång till i samband med förvärvet
av MixComm 2022. Ordern på 5 MUSD täcker kundens
behov fram till början av 2024, och Sivers förväntar sig
att volymerna kommer att öka från 2024 och framåt.
BFICs uppnår bästa prestanda i uteffekt, brusfaktor,
effektivitet och erbjuder möjlighet till flera samtidiga
länkar.
MixComm
Förvärvet av MixComm 2022, en amerikansk utveck-
lare av chip för millimetervågteknik, innebär att Sivers
IP-portfölj nu täcker hela spektrat av användnings
-
områden för millimetervåg, inklusive olicensierad 5G,
licensierad 5G-infrastruktur, fixed wireless access (FWA),
customer premises equipment (CPE) och satellitkom
-
munikation (SATCOM). Sivers erbjuder chip och kom-
ponenter till flera high-tech kunder vars tillväxt drivs av
megatrender inom självkörande fordon, digital hälsa
och streamad media.
Marknadsaktörer
Wireless marknad består av systemtill-
verkare, oberoende Wireless Internet
Service Providers (WISPs) och Original
Equipment Manufacturers (OEMs).
Exempel på systemtillverkare är
Ericsson, Nokia och Huawei som i sin tur
levererar till teleoperatörer som AT&T,
Softbank, Vodafone och Verizon. System
-
tillverkare och operatörer som nämns
utgör exempel på potentiella kunder.
WISPs är mindre oberoende aktörer
som kompletterar de rikstäckande
operatörernas nät med trådlös bred
bandsaccess.
OEMs tillverkar produkter i vilka Sivers
Semiconductors chip ingår. Dessa
produkter levereras sedan till system-
tillverkare, operatörer eller WISPs.
Exempel på OEM kunder är Cambium,
Adtran och 8devices.
Sivers Wireless levererar främst till OEMs.
Leveranserna sker dels direkt, dels via
partners.
WIRELESS – MARKNADER, APPLIKATIONSOMRÅDEN, KUNDER
17
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
WIRELESS – MARKNADER, APPLIKATIONSOMRÅDEN, KUNDER
Med marknadens
bredaste millimetervågs-
portfölj skapar
Sivers Wireless lösningar
nya möjligheter
inom avancerade
SATCOM/5G/6G system.
WIRELESS – MARKNADER, APPLIKATIONSOMRÅDEN, KUNDER
18
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
18
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
Order fördjupar
strategiskt samarbete
inom generativ AI
I juli 2023 erhöll Sivers ytterligare en order
från Ayar Labs på 1 MUSD, för att stödja
tillväxten av generativ AI. Ordern fördjupar
Sivers strategiska samarbete med
Ayar Labs som arbetar för att skala upp
volymproduktionen av sin revolutionerande
optiska I/O-lösning.
Vi värdesätter Sivers som en central del
av vårt välmående ekosystem,
eftersom företaget konsekvent visat sig
vara en lyhörd och pålitlig leverantör
för våra SuperNova produktåtaganden.
Förmågan att leverera stora volymer av
högkvalitativa fjärroptiska ljuskällor och
fortsätta på den offensiva utvecklings-
resa är viktiga faktorer för kommersiali-
seringen av våra optiska I/O lösningar.”
Charles Wuischpard, vd för Ayar Labs
Viktigt SATCOM
utvecklingsavtal
I mars 2023 undertecknade Sivers ett utvecklingsavtal för
en avancerad satellitkommunikationslösning med Thorium Space,
ett polskt SATCOM-bolag. Avtalet är ett första steg i utvecklingen
av avancerade chipsets för markterminaler för satellitkommunikation
samt rymdbaserade enheter. Värdet på avtalet är cirka 19,5 MSEK.
Vårt samarbete med Sivers är precis vad vi på Thorium Space
hoppats på från dag ett. Tack vare vårt samarbete
är vi övertygade om att vi kan utveckla och leverera marknads-
ledande, toppmoderna antennlösningar för de globala
mark- och rymdsegmenten utan kompromisser.”
Paweł Rymaszewski, VD för Thorium Space
Sivers och Ayar Labs
lösning adresserar
ny större marknad
I oktober 2023 höll Sivers och Ayar Labs en
gemensam livedemo där Sivers 8-vågors
fördelad feedback (DFB) lasermatris
integrerades i Ayar Labs SuperNova™
multi-våglängds optiska ljuskälla som
stödjer 4 Terabit datakommunikation.
Kortdistansanslutning – avstånd som
sträcker sig från centimeter till meter –
övergår från koppar till optisk
kommunikation och erbjuder en helt
ny marknadsmöjlighet och en helt ny,
ganska omfattande adresserbar
marknad för oss och andra liknande
företag som Sivers.”
Charlie Wuischpard, vd Ayar Labs,
i samband med Sivers kapitalmarknadsdag
i november 2023
STRATEGISKA PARTNERS OCH KUNDER
19
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
19
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
Partnerskap för
utveckling av laser-
teknologi för optisk
kommunikation och
optisk avkänning
I december 2023 ingick Sivers ett nytt
partnerskap med LioniX International
för utveckling av en laser för tillväxt-
applikationer inom optisk kommunikation
och optisk avkänning.
De två teknikplattformarna LioniX
International och Sivers kompletterar
varandra och skapar lasrar med
ultrasmal linjebredd med oöverträffad
prestanda. Samarbetet mellan Sivers,
LioniX och slutanvändaren Chilas är ett
utmärkt exempel på hur ekosystemet
samarbetar för att skapa nya applika-
tioner inom detta våglängdsområde”.
Arne Leinse, vd LioniX International
Slutanvändaren Chilas är också delaktig
i samarbetet och kommer att erbjuda
testtjänster för den monterade fotoniska
integrerade kretsen, och erbjuda den
globalt som del av sin laserportfölj.
Chilas värdesätter Sivers skräddar-
sydda halvledartillverkning, vilket
gör dem perfekt lämpade för
hybridintegration. Detta gynnar i hög
grad utvecklingen av våglängdsrörliga
laserkällor såsom den demonstrerade
O-bands avstämbara lasern. Chilas
stöder aktivt Sivers och LioniX
Inter nationals gemensamma
ansträngningar med stor entusiasm”.
Dimitri Geskus, CTO Chilas B.V.
STRATEGISKA PARTNERS OCH KUNDER STRATEGISKA PARTNERS OCH KUNDER
Starkt ekosystem med
marknadsledande branschpartners
Sivers Semiconductors är marknadsledande
inom teknologiutvecklingen genom starka
partnerskap med ledande marknadsaktörer.
20
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
Sivers Semiconductors
banbrytande teknik bidrar
till en hållbar framtid
Sivers Semiconductors verkar på en snabbväxande
marknad där ökad kapacitet i datanätverk och
datorer är avgörande för en ständigt accelererande
digitaliseringsprocess. Det ställer allt tuffare krav på
aktörer som Sivers Semiconductors, som tillhanda
-
håller nyckelprodukter till dessa system.
Sivers Semiconductors driver utvecklingen inom
några av världens viktigaste tekniska framsteg som
minskar koldioxidavtrycket för varje ny generation
av produkter som företaget erbjuder. Genom att
Sivers tillhandahåller de bästa lösningarna inom
sensorer, data- och trådlösa nätverk bidrar bolaget
till en mer hållbar och säkrare uppkopplade värld.
Detta inkluderar riktade initiativ som minskar före
-
tagets och våra kunders miljöpåverkan.
Sivers vänder sig till ett brett spektrum av industrier
från telekommunikation till flyg- och rymdbranschen,
och uppfyller ökande krav på beräkningshastighet och
AI-applikationsprestanda, samt ersätter elektriska
anslutningar med optiska anslutningar för en mer
hållbar värld.
HÅLLBARHET
Viktiga drivkrafter på Sivers marknader
Dataexplosion
Prognos för 2026: Över 42 miljarder
uppkopplade IoT-enheter,
genererar ~177 ZB data årligen.
Rackfrontsplattan fastställd,
transporthastigheterna
fyrdubblas på 5 år.
Moores lag mognar
Driver nya arkitekturer genom
system- och teknikoptimering.
Heterogen integration optimerar
packaged solutions.
Strömförbrukning
2017 stod datacenter för 3 % av
den globala elförbrukningen.
2040 kan datorkraft konsumera
en betydande del av världens
energiproduktion.
Tillväxt av AI/ML och LLM
Språkmodeller som generativ AI
(GPT-4) producerar mänskliga texter
och bilder. Prestandaflaskhalsen är
en 10X delta mellan beräkning och
dataöverföring.
21
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
Erbjudande och verksamhet för
en hållbar och uppkopplad värld
Effektiv användning av energi är en av de största
utmaningarna som världen står inför. Här spelar
halvledare en avgörande roll.
Sivers Semiconductors utvecklar och tillverkar
produkter för kommunikationssystem och sensorer
med målet att minska vår miljöpåverkan. För att
vara konkurrenskraftiga behöver våra produkter
vara snabba och energieffektiva. Vi effektiviserar
tekniska system genom bästa möjliga grundtekno
-
logi och design, och erbjuder hållbara produkter
och lösningar som kan minska energiförbrukningen
med upp till 90 procent.
HÅLLBARHET
Sivers Semiconductors utvärderar all verksam-
het utifrån dess miljöpåverkan. Vi utvecklar våra
produkters miljöprestanda och verkar ständigt för
att minska vår negativa miljöpåverkan, till exempel
genom att tillämpa försiktighetsprincipen.
Sivers Semiconductors designar och utvecklar
och tillverkar produkter samt väljer leverantörer
med målsättningen att minska miljöpåverkan
genom:
att använda teknologi med högsta möjliga
energieffektivitet
reducera energiförbrukningen då våra
produkter används
reducera resurser och farliga ämnen i
produkter och produktion
minimera avfall, utsläpp och strålning
återanvända material
utveckla eller köpa in komponenter enligt Sivers
Semiconductors hållbarhetspolicy. Policyn inne
-
fattar att följa RoHS och REACH samt att säkra
att komponenter är fria från konfliktmineraler.
Koncernen tillämpar OECD:s riktlinjer (Due Dili
-
gence Guidance for Responsible Supply Chains
of Minerals from Conflict-Affected and High-Risk
Areas) för att undvika konfliktmineraler.
Sivers Semiconductors
banbrytande
teknologi kan minska
energiförbrukningen
med upp till
90%
Sivers banbrytande
teknologi erbjuder
dubbelt så effektiv
energiförbrukning
jämfört med nuvarande
CMOS-lösningar.
Vår banbrytande teknologi driver en hållbar framtid
Fiberlasrar
Prognos för 2026: Över 42 miljarder
uppkopplade IoT-enheter,
genererar ~177 ZB data årligen.
Rackfrontsplattan fastställd,
transporthastigheterna
fyrdubblas på 5 år.
5G CPE RFIC /moduler
I världsklass, 32-kanaliga moduler
med 50% ökad effektivitet jämfört
med nuvarande generationer.
Silicon Photonics
(kiselfotonik)
Ljuskällor som ersätter elektricitet
med optisk I/O i framtidens datorer.
Banbrytande teknik minskar
energiförbrukningen med 90 %.
DPD-algoritmer
Programvara som minskar
strömförbrukningen vid
dataöverföring med upp till 50%.
Teknologi som förbrukar mindre och
presterar mer gör världen mer tillgänglig,
säkrare och grönare - och bidrar till
våra kunders och vår egen framgång.
22
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
HÅLLBARHET
Rail-5G är utformat för
att fungera på befintlig
infrastruktur med framtida
utrullningar som är själv-
försörjande med sol- och
vindenergi. Ambitionen
är att bli världens första
koldioxidneutrala
kommunikationssystem
år 2025.
Evo Rail tar Rail-5G till
Caltrain
Den brittiska
kommunikations -
leverantören Evo Rail
lanserar sin 5G-lösning för
järnväg på den amerikanska
marknaden genom Caltrain,
i samarbete med Nomad
Digital och Alstom.
Sivers Semiconductors
lösning beamar 5G
till tågtaken från små
basstationer längs spåren.
Höghastighetstågen har
satts i drift i Storbritannien,
Spanien och snart också i
USA, Kalifornien.
Evo Rail levererar rail-5G, en hållbar järn-
väg med inbyggd 5G-modul från Sivers
Evo Rail levererar 5G för tåg, den första globala
flergigabitkommunikationstjänsten specifikt
utformad för järnvägar. Strömförbrukningen är
betydligt lägre än för mobila 4G- eller 5G-nät, men
överför data upp till 100 gånger snabbare än mobilt
4G, vilket ökar effektiviteten betydligt och leder
till en bättre upplevelse för pendlare. Kontinuerlig
leverans av över en gigabit per sekund (Gbps) till
ett rörligt tåg ger passagerare tillgång till enorma
mängder data istället för den bråkdel kapacitet de
tidigare delade på.
Ljuskällor som ersätter elektricitet med
optiskt I/O HPC datorer.
Nästa nivå banbrytande teknologi driver Moores lag.
Ayar Labs SuperNova™
multi-våglängds optiska
ljuskälla med Sivers
integrerade DFB-
lasermatris
Ayar Labs erbjuder terabithastigheter
med låg strömförbrukning med
integrerad DFB-lasermatris från Sivers
Ayar Labs är först med att leverera en inbyggd
optisk I/O-lösning som kombinerar optiska I/O-chip
-
lets och ett stort antal våglängder från flera optiska
ljuskällor för att ersätta traditionell elektrisk I/O.
Denna I/O-lösning baserad på kiseloptik möjliggör
kommunikation mellan chip från millimeter till kilo
-
meter och ger avsevärda förbättringar i fördröjning,
bandbreddsdensitet och energiförbrukning.
Den optiska ljuskällan SuperNova™ från Ayar
Labs, driven av Sivers 8-vågiga DFB-lasermatris,
ger upp till 16 våglängder ljus och kan driva upp
till 16 portar. I kombination med Ayar Labs optiska
TeraPHY™ I/O-chiplet levererar lösningen upp till
4 terabit per sekund i tvåvägsdataöverföring, med
nanosekund (ns) -fördröjning, samtidigt som den
förbrukar en bråkdel av den ström som krävs för
traditionell elektrisk I/O.
Hållbarhet - Fallstudier
Rail-5G baseras på Sivers
Semiconductors RF-modul
BFM06010 inklusive TRXBF01,
en marknadsledande
RFIC som täcker hela
frekvensområdet 57-71 GHz
för olicensierad 5G.
CXL-ansluten delad DRAM över TeraPHY optiskt I/O
GPUs
TPUs
CXL switch
Källa: eva-rail
23
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHET
Sivers Semiconductors
framgång bygger
på långvariga och
förtroendefulla
relationer. Det är
av yttersta vikt att
all verksamhet och
alla affärer sker
med integritet och
ansvar samt att vi
motverkar alla former
av korruption samt
olagliga och olämpliga
affärsmetoder.
123
medarbetare
varav 28 PhD
Sivers Semiconductors insatser för hållbarhet
bygger på tre pelare:
1. Leveranser med hållbarhetsnytta
Sivers Semiconductors kunders verksamhet och
tjänster har ofta betydande påverkan på människor
och miljö. Vi vill utmana oss själva och kunderna
att maximera hållbarhetsnyttan i lösningarna som
vi skapar tillsammans. Tillsammans med våra ser vi
stora möjligheter att sätta aggressiva hållbarhets
-
mål inom en nära framtid. Genom teknologiska
framsteg kommer vi kunna ta stora steg till ett
hållbart samhälle.
2. Medarbetare med
hållbarhetskompetens
För att kunna skapa hållbarhetsnytta behöver vi
utbilda medarbetarna. Det krävs rätt kunskaper
och förutsättningar för att förse kunderna med
råd. Många medarbetare uppskattar vårt fokus på
hållbarhet och möjligheten att påverka kunderna
till det bättre.
3. Ansvarfullt resursnyttjande
Att nyttja alla slags resurser ansvarsfullt och
effektivt är en grundpelare för våra insatser för
hållbarare verksamhet och leveranser.
Styrning och organisation
för hållbarhet
Sivers Semiconductors insatser för hållbarhet
utgår från följande styrdokument:
Hållbarhetspolicy
Uppförandekod
Uppförandekod för leverantörer
HR-policy
Sivers Semiconductors är i första hand ett värde
ringsstyrt bolag och varje anställd ska tillämpa
värderingarna ärlighet, respekt, tillit och framå
-
tanda i arbetsvardagen. Utöver denna hållning
anger Sivers Semiconductors uppförandekod våra
ställningstaganden och krav inom lagefterlevnad,
arbets rätt och mänskliga rättigheter, miljö samt
antikorruption. Sivers Semiconductors ställer
motsvarande krav på leverantörer. Dessa uttrycks
i uppförandekoden för leverantörer. HR-policyn
är specifikt inriktad på bolagets HR-arbete och
medarbetarutveckling. Hållbarhet är en del i Sivers
Semiconductors affärsplanering, ledningssystem
och processer. Vår kvalitetsledning är certifierad
enligt ISO 9001:2015 och miljöledningen utgår ifrån
ISO 14001. Hållbarhetsarbetet bedrivs i våra ordi
-
Hållbarhet på Sivers Semiconductors
narie styrgrupper och team. Sivers Semiconductors
riskanalys innefattar hållbarhetsrelaterade frågor.
Riskanalysen uppdateras och används löpande, i
och med att våra risker följs upp på styrelse- och
koncernledningsmöten.
Medarbetare
Rekrytering och utveckling av kompetenta med-
arbetare är avgörande för Sivers Semiconductors
fortsatta utveckling, och koncernen lägger därför
stor vikt vid rekrytering och kompetensutveckling.
Koncernens medarbetare har hög teknisk kompe
-
tens, något som är helt nödvändigt för att utveckla
produkter med världsledande prestanda.
Vid årets slut hade koncernen 123 (130) med
arbetare, varav 23 procent kvinnor och 77 procent
män. Kompetensen grundas dels på utbildning, dels
på erfarenhet. En indikation på utbildningsnivån är
att så mycket som 22 procent av koncernens med
arbetare har doktorsgrad. Arbetsmiljön är inter-
nationell, och bland koncernens medarbetare finns
ett stort antal nationaliteter representerade.
Koncernen strävar efter att vara en attraktiv
arbetsgivare, både som en lärande organisation och
som talangutvecklare med strategin att låta medar
-
betarna ta del av koncernens resa som aktieägare
genom olika optionsprogram.
Verksamhetens karaktär ger stora möjligheter till
stimulerande arbetsuppgifter i teknikens framkant
på expansiva marknader.
Sivers Semiconductors HR-arbete utgår från
koncernens policy på området. Policyn täcker hela
cykeln, från urval och rekrytering, via utveckling, till
avslut. Policyn ska bidra till koncernens affärsmål
och att säkra att Sivers Semiconductors är och upp
-
fattas som en attraktiv arbetsgivare av potentiella
och befintliga medarbetare. Sivers Semiconductors
är ett mångkulturellt företag som strävar efter att
främja lika rättigheter och möjligheter i arbetslivet –
oavsett kön, etnisk tillhörighet, religion eller annan
trosuppfattning. Bakgrunden till detta är att företag
som präglas av mångfald har större möjligheter att
göra bra affärer och utvecklas.
Hälsa och säkerhet. Sivers Semiconductors säker
ställer en sund arbetsmiljö, ur alla aspekter. Vi
genomför och använder löpande riskbedömningar
där vi ser till vad som skulle kunna orsaka skador
och ohälsa samt hur riskerna kan elimineras eller
hanteras genom preventiva och skyddande åt -
gärder. Medarbetarnas hälsa och säkerhet behand
-
las med öppenhet och omsorg och innefattar både
fysisk och psykisk ohälsa.
24
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
Medarbetarskap och ledarskap. Sivers Semicondu-
ctors har definierat vilka beteenden vi förväntar oss
av medarbetare och chefer. Gott medarbetarskap
går ut på att bidra till bolagets mål och utveckling.
Vår utgångspunkt är att medarbetarna kan och vill
ta stort eget ansvar för effektivt arbete. Medarbe
-
tarna förväntas bland annat jobba enligt sina mål
och utvecklingsplaner, ta egna initiativ och ansvar
för sina uppgifter och resultat samt bemöta andra
med respekt och vara öppnaför människors olik
-
heter. Att vara ledare inom Sivers Semiconductors
innebär att vara en god förebild och uppmuntra
ansvar och engagemang.
Här ingår att skapa för utsättningar för med-
arbetarna att uppnå sina mål. Våra ledare förväntas
bland annat arbeta för en inkluderande arbetsmiljö
och att skapa möjligheter till ansvar, kreativitet och
lärande.
Utveckling och ersättning. Sivers Semiconductors
jobbar med var och ens prestationer och resultat
för att styra verksamheten mot uppsatta mål. Vi
utgår från bolagets strategi, klargör prioriteringar
och bygger medarbetarnas motivation att arbeta.
Sivers Semiconductors attraherar, motiverar och
behåller medarbetare med bland annat lön och
förmåner som är korrekta och rättvisa. Ersättningen
utgår från respektive lands lagstiftning och våra
kollektivavtal.
Den som bidrar till koncernens framgång
erbjudes att ta del av värdetillväxten via de
personal optionsprogram som tillhandahållits av
Sivers Semiconductors. Idag finns fyra program
med löptider på mellan fyra och åtta år. Läs mer om
programmen på sidan 27.
Mänskliga rättigheter och
sociala förhållanden
I Sivers Semiconductors uppförandekod slås fast
att all verksamhet ska bedrivas med respekt för
mänskliga rättigheter, medarbetarnas hälsa och
säkerhet samt de samhällen där vi verkar. Bolaget
efterlever internationella normer, lagar och regler
avseende mänskliga rättigheter och arbetsrätt.
Här ingår förbud mot barn och tvångsarbete samt
diskriminering, liksom respekt för medarbetares
föreningsfrihet och rätt att förhandla kollektivt. Vi
verkar för mångfald samt jämnare könsfördelning
och jämställdhet. Sivers Semiconductors är en
mångkulturell arbetsplats och vi eftersträvar lika
rättigheter, möjligheter och skyldighet oavsett kön,
könsöverskridande identitet eller uttryck, etnisk
tillhörighet, religion eller annan trosuppfattning,
funktionsnedsättning, sexuell läggning eller ålder.
En annan viktig aspekt av vår kultur är att stödja
både kvinnors och mäns möjligheter att få ihop
privatlivet med ett spännande och utmanande
arbete.
Mänskliga rättigheter och inköp. Sivers
Semi conductors tar också hänsyn till mänskliga
rättigheter vid inköp. De krav som ställs anges i
uppförande koden för leverantörer. Bland annat får
våra produkter inte innehålla konfliktmineraler.
Antikorruption. Sivers Semiconductors framgång
bygger på långvariga och förtroendefulla relationer.
Det är av yttersta vikt att all verksamhet och alla
affärer sker med integritet och ansvar samt att vi
motverkar alla former av korruption samt olagliga
och olämpliga affärsmetoder. Sivers Semiconductors
hållning definieras i bolagets uppförandekod,
hållbarhetspolicy och HR-policy. Den medarbetare
som önskar anmäla förmodade oegentligheter kan
göra det till närmaste chef. Ärenden eskaleras i
organisationen.
Alternativt kan förmodade oegentligheter
rapporteras via
whistleblower@siverssemiconductors.com
vilka då hanteras av styrelsens ordförande.
Våra
medarbetare
anser att
Sivers skall:
…leva upp till lagar
och regler:
38,6%
…vara varken sämre
eller bättre än andra
inom industrin:
11,4%
…vara i framkant
inom industrin:
52,3%
…vara ett globalt
exempel inom
hållbarhet
(oavsett industri):
27,3%
HÅLLBARHET
25
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
Sivers hållbarhetsstrategi
För att följa de nya EU-reglerna för hållbarhets-
rapportering, CSRD-direktivet om företagens
hållbarhetsrapportering, och ESRS-standarden för
hållbarhetsrapportering, kommer Sivers att utveckla
och stärka företagets ESG-arbete i enlighet med
EU-lagstiftning.
Sivers fortsatta hållbarhetsarbete utvecklas
och bygger på strategiska faktorer som önskad
marknadsposition; ambitioner, mål och strategier
för företagets leverantörer; transport, inköp och
varumärke - understött av systematisk hållbarhets
-
rapportering där data samlas in, bearbetas och
analyseras.
För att säkerställa att korrekt och relevant data
samlas in kommer företaget att genomföra en
dubbel materialitetsanalys. Analysen identifierar
hållbarhetsfrågor där företaget påverkar människor
och samhället (internt och externt) och där före
-
taget påverkas ekonomiskt av externa faktorer
(externt och internt).
Baserat på EU:s CSRD-direktiv för företagens
hållbarhetsrapportering och ESRS-standarden har
Sivers identifierat datapunkter för det ovannämnda
arbetet samt identifierat nyckeltal (KPI:er) som är
relevanta för Sivers hållbarhetsarbete:
Ökad transparens i hållbarhetsrapporteringen:
Riskbeskrivning, information om styrning och
processer, data om miljö- och klimatpåverkan,
medarbetare och mål, mätning och uppföljning.
Regelefterlevnad
Genomföra en dubbel materialitetsanalys i enlig
-
het med kommande lagkrav, utveckla en strategi
för betydande hållbarhetsfrågor, sätt mål och ta
fram nyckeltal för mätning och uppföljning.
Kommande krav efterfrågar en övergångsplan för
att minska växthusgasutsläppen samt processer
för att säkra mänskliga rättigheter (due diligence)
och adressera klimatfrågor.
Miljö- och kvalitetsledningssystem (ISO 9001 och
14001) utgör en bra utgångspunkt för att utveckla
målsättningar och en due diligence-process.
Visselblåsarfunktion - information om processen
och oberoende hantering beskrivs mer detalje
-
rat i policys och på hemsidan. Information om
visselblåsarfunktionen kompletterar företagets
uppförandekod.
Leverantörskedjan
Revidera uppförandekod för leverantörer för
att inkludera uppföljning och granskning av
leverantörer.
Ökad transparens i samband med konflikt-
mineraler och sällsynta jordartsmetaller (REE)
Identifiera behovet av en inköpspolicy
Utvärdera möjligheten att bli medlem i RBA
(Responsible Business Alliance), världens största
branschsamarbete för ansvarsfulla elektronik-
leveranskedjor.
Medarbetare och styrelse
Större fokus på jämlikhets- och mångfaldsarbetet
i verksamheten, där Sivers styrelse sätter ett gott
exempel - identifierat som en viktig branschfråga.
Utbildning för styrelsen, ledningen och anställda
inom hållbarhet.
Stöd för
Parisavtalet COP 21
Med början 2024
kommer Sivers
Semiconductors att
sätta målen för att
säkra att Parisavtalet
följs – net zero
koldioxidutsläpp
till år 2050.
HÅLLBARHET
Sivers väg mot att bli koldioxidneutralt
Sivers Semiconductors kommer att identifiera nyckeltal (KPIs) och mål för att bli
koldioxidneutralt genom klimatkompensation (scope 1 och 2) tills 2030, samt utan
klimatkompensation tills 2040 (i hög grad beroende av leverantörer).
Sivers påverkan skulle dock vara störst, inklusive scope 3, baserat på effekten av
företagets lösningar på nedströmsutsläpp av växthusgaser. Se till exempel optisk I/O
där det är för tidigt att beräkna påverkan (90 % energibesparing).
26
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
III V halvledare III-V halvledare är sammansatta av ett eller flera element av det periodiska systemets grupp III (såsom bor, gallium,
aluminium, indium) och grupp V (såsom arsenik, antimon, fosfor), till exempel indiumarsenid eller galliumnitrid. De uppvisar
vanligtvis hög elektronisk rörlighet och används i optoelektroniska såväl som elektroniska applikationer. Efter kisel är de det
näst mest använda halvledarmaterialet i industrin.
5G NR Frekvensband för 5G New Radio (5G NR), som är luftgränssnittet eller radioaccesstekniken för 5G näten, är updelade
i två frekvensområden; Frequency Range 1 (FR1) (frekvensband under 6 GHz (och potentiella nya spekt-rum erbjudanden
från 410 MHz till 7125 MHz)) och Frequency Range 2 (FR2) (frekvensband från 24,25 GHz till 71,0 GHz).
Chip/mikrochip En skiva, vanligtvis gjord av kisel, innehållande en elektrisk krets. En sådan kiselplatta kan inne-hålla allt från en enstaka
transistor till ett fullständigt datorsystem bestående av miljarder tran-sistorer.
CPE, Customer Premises
Equipment
Utrustning som kunden/abonnenten installerar lokalt i abonnentens lokaler som är ansluten till en ope-ratörs
utrustning vid en avgränsningspunkt.
DCI, Data Center Inter
connect
DCI-teknik kopplar samman två eller flera datacenter över korta, medel eller långa avstånd med hjälp av optisk
höghastighets anslutning. För ökad kapacitet blir datacentersammankopplingar allt vanligare och trenden går mot
hyperskaliga datacenter.
Fotonik Kombinationen av modern elektronik och optik. Fotonik, det vill säga optiska fibrer och integrerade foto-niska enheter,
är ryggraden i global kommunikation.
InP, Indiumfosfid En halvledare av III V typ.
InP100 Sivers Photonics indiumfosfid-plattform för avancerad optisk kommunikation och applikationer med mycket
hög datahastighet.
IC, Integrerad krets En elektronisk krets där komponenterna tillverkas tillsammans, till skillnad från en traditionell krets där komponenterna
är tillverkade var för sig och sedan ansluts till varandra. Den integrerade kretsen består vanligtvis av en tunn skiva av kisel,
där tunna trådar av ledare mellan individuella aktiva kom-ponenter har integrerats.
Silicon Photonics (kisel-
fotonik)
Kiselbaserad fotonik, en snabbväxande teknik där kopparanslutningar ersätts av små optiska kretsar, som integre-rats
med elektriska kiselkretsar på samma kiselskiva, för att möjliggöra överföring av ljus istället för elektriska sig-naler.
Laserkälla Där en laserstråle genereras. De vanligaste laserkällorna inkluderar fiberlaser, UV-laser, CO2-laser, YAG-laser och laserdiod.
LiDAR, Light Detection
And Ranging
Ljusradar, ljusbaserad radarteknologi. En optisk mätteknik som mäter egenskaper hos reflekterat ljus för att finna avståndet
till och/eller andra egenskaper hos ett avlägset föremål. Exempel på vardagliga applikationer är optiska avståndsmätare i
byggindustri och trafikhastighetsövervakning.
Li-Fi/LiFi Trådlös kommunikationsteknik som använder ljus för att överföra data och position mellan enheter.
OEM, Original Equip
ment Manufacturer
Tillverkar originalprodukter. Ett begrepp som exempelvis används av systemtillverkare eller operatörer.
Olicensierad 5G 5G i olicensierade frekvensband, vanligtvis med millimetervågsteknik.
Optoelektronik Teknik som bygger på en kombination av optik och elektronik. Optoelektroniken omfattar breda kunskapsområden
som inkluderar optisk strålning, interaktion mellan ljus och materia samt egenskaper hos strålningskällor.
PON, Passive Optical
Network
Ett system som vanligtvis används av leverantörer av telekommunikationsnätverk som ger fiberoptiska kablar och signaler
hela eller större delen av vägen till slutanvändaren. Beroende på var PON:en slutar kan systemet beskrivas som fiber till det
lokala området, fiber till byggnaden eller fiber till bostaden.
RFIC, Radio Frequency
Integrated Circuit
Ett chip/en integrerad krets som tar emot alt. sänder radiovågor och översätter dem till elektriska signaler. RF-chip finns
till exempel i portabla telefoner, mobiltelefoner, Wi-Fi-enheter, trådlösa routers, trådlösa basstationer, satellitmottagare
och mikrovågsutrustning.
RF modul En liten elektronisk enhet som används för att sända och/eller ta emot radiosignaler mellan två enheter. RF står för
radiofrekvens. I ett inbyggt system är det ofta önskvärt att kommunicera trådlöst med en annan enhet. Denna trådlösa
kommunikation kan åstadkommas genom optisk kommunikation eller genom radiofrekvenskommuni-kation.
SATCOM Satellitkommunikation
sub-6GHz-5G Det finns två typer av 5G-nätverk: millimetervåg och sub-6GHz-5G. Millimetervågsnätverk är ultrasnabba, men har kort
räckvidd. Millimetervåg använder högfrekventa radioband som har hög kapacitet (24GHz till 71GHz) medan sub 6GHz
använder mellan och lågfrekvensband under 6GHz. Sub 6GHz 5G är den typ av 5G som idag byggs ut nationellt.
Transceiver Eller sändtagare, är en enhet som, inbyggd i samma hölje, både kan sända och ta emot t.ex. internet , telefoni och radio
signaler, och där delar av konstruktionen, t.ex. antennen, är gemensam för sändare (transmitter) och mot-tagare (receiver).
Wafer En tunn skiva av halvledare, såsom ett kristallint kisel (c Si), som används för tillverkning av integrerade kretsar. Skivan
fungerar som substrat för mikroelektronik som är inbyggd i och på skivan. Wafers genomgår många mikro-tillverknings
processer såsom etsning, tunnfilmsavsättning av olika material och fotolitografisk mönstring. Slutli-gen separeras de
individu ella mikrokretsarna genom skivning och förpackas som en integrerad krets.
WISP, Wireless Inter net
Service Provider
Mindre oberoende aktör som kompletterar de rikstäckande operatörernas nät med trådlös bredbandsaccess.
Ordlista
ORDLISTA
27
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
Sivers Semiconductors aktie
Aktiekapital
Aktiekapitalet i Sivers Semiconductors upp-
gick per den 31 december 2023 till 117 325
MSEK. Antalet aktier uppgår till 234 649 894.
Enligt bolagsordningen ska aktiekapitalet
vara lägst 65 MSEK och högst 260 MSEK, för
-
delat på lägst 130 000 000 aktier och högst
520 000 000 aktier. Den andel av aktierna
som är tillgängliga för handel (free float)
uppgick vid årsskiftet till 100 procent.
Kursutvecklingen under året
Under året har Sivers Semiconductors
aktiekurs ökat med 5,25 procent jämfört
med index för Nasdaq Stockholm som ökat
med 17 procent. Sista betalkurs per den
29 december 2023 var 6,42 SEK per aktie,
motsvarande ett börsvärde om 1 506 MSEK.
Omsättning under året
Den genomsnittliga dagsomsättningen av
Sivers Semiconductors aktie uppgick till
748 887 aktier. Totalt omsattes 188 miljoner
aktier under 2023 till ett sammanlagt värde
av 1 411 MSEK. Högsta stängningskurs för
aktien under 2023 var 13 SEK den 17 mars
och lägsta stängningskurs var 5,385 SEK
den 23 oktober 2023.
Ägare och ägarstruktur
De tio största ägarna kontrollerade vid
årets slut 50,0 (50,3) procent av kapital och
röster. Totala antalet aktieägare i Sivers
Semiconductors var cirka 21 000 (21 000).
Utdelning
Sivers Semiconductors har hittills inte läm-
nat någon utdelning och följer den utdel-
ningspolicy som fastställdes under 2020.
Bolaget kommer fortsatt fokusera på tillväxt
varför tillgängliga finansiella resurser och det
redovisade resultatet avses återinvesteras i
rörelsen för finansiering av bolagets långsik
-
tiga strategi. I styrelsens antagna utdelnings-
policy att använda avser bolaget att inte
föreslå någon utdelning de kommande åren.
Incitamentsprogram
Sivers Semiconductors har vid årets
utgång fem personaloptionsprogram
som löper för nyttjande. De vid periodens
utgång löpande optionsprogrammen har
följande löptider: 1) 2015–2024,
2) 2020–2026, 3) 2022–2027, 4) 2021–
2026, 5) 2023–2025. Vid full konvertering
av utestående personaloptioner kommer
totala antalet aktier uppgå till 241 730 509.
Totalt antal utestående personaloptioner
uppgår per den 31 december 2023 till
7 080 615, (faktoromräknat 7 083 821),
varav 1 685 615 optioner har intjänats.
Under 2023 inrättades ett nytt options
-
program där tilldelning endast sker om
tidigare optioner i program PO8 åter
-
lämnas till bolaget. Prestationsvillkoret
baseras på genomsnittlig årlig tillväxt av
koncernens nettoomsättning 2023–2025.
Utöver optionsprogrammen inrät
-
tades 2022 ett aktiesparprogram som
omfattar koncernledning och nyckelmed
-
arbetare inom koncernen. Deltagare som
behåller Sparaktierna under sparperio
-
den 2022–2025 och dessutom är anställd
i koncernen under hela sparperioden,
kommer efter utgången av sparperio
-
den kunna erhålla stamaktier i bolaget
utan kostnad (”Prestationsaktier”) under
förutsättning att prestationsvillkoren är
uppfyllda. Aktiesparprogrammet om -
fattar maximalt 412 500 sparaktier, vilka
kan ge rätt till högst 2 062 500 presta
-
tionsaktier.
Se vidare not 28 till koncernens
årsredovisning.
Bemyndigande för styrelsen
Vid årsstämman den 25 maj 2023
bemyndigades styrelsen att, vid ett
eller flera tillfällen, under tiden fram
till nästa årsstämma, med eller utan
avvikelse från aktieägarnas företrädes
-
rätt, besluta om nyemission av aktier
och/eller konvertibler som innebär
utgivande av eller konvertering till
sammanlagt högst 42 000 000 mot-
svarande en utspädningseffekt om
cirka 15,2 procent av aktiekapitalet och
röster, baserat på det totala antalet
aktier i bolaget.
Sivers Semiconductors aktie är noterad på Nasdaq Stockholm sedan den 10 juni 2021. Aktien var
tidigare noterad på Nasdaq First North, från den 30 november 2017. Innan detta var aktien noterad
på Spotlight, tidigare Aktietorget. Börsvärdet per den 31 december 2023 uppgick till 1 506 MSEK.
AKTIEN
Aktien
JF MAM JJ AS ON D
___
___
OMXSPI Ð Indexerad Omsatt antal aktier i 1000-tal per vecka
1 400
1 200
1 000
800
600
400
200
0
14,00
12,00
10,00
8,00
6,00
4,00
2,00
0,00
28
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
Innehåll
29 Förvaltningsberättelse
35 Bolagsstyrningsrapport
39 Styrelse
41 Ledning
42 Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Koncernen
44 Resultaträkning
45 Balansräkning
46 Rapport över förändringar i eget kapital
47 Kassaflödesanalys
48 Koncernens noter
Moderföretaget
71 Resultaträkning
72 Balansräkning
73 Rapport över förändringar i eget kapital
74 Kassaflödesanalys
75 Moderföretagets noter
81 Revisionsberättelse
84 Alternativa nyckeltal
86 Beräkning av finansiella mått
87 Årsstämma
29
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
29 Förvaltningsberättelse
35 Bolagsstyrningsrapport
39 Styrelse
41 Ledning
42 Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Koncernen
44 Resultaträkning
45 Balansräkning
46 Rapport över förändringar i eget kapital
47 Kassaflödesanalys
48 Koncernens noter
Moderföretaget
71 Resultaträkning
72 Balansräkning
73 Rapport över förändringar i eget kapital
74 Kassaflödesanalys
75 Moderföretagets noter
81 Revisionsberättelse
84 Alternativa nyckeltal
86 Beräkning av finansiella mått
87 Årsstämma
Förvaltningsberättelse
Verksamheten
Sivers Semiconductors AB (publ), org.nr 556383–9348 är moder bolaget
i en koncern med de helägda dotterbolagen Sivers Wireless AB, Sivers
Photonics Ltd, Trebax AB, Sivers Semiconductors Corp och Sivers
Semiconductors Inc. Verksamheten bedrivs i huvudsak i de tre bolagen
Sivers Wireless AB, Sivers Photonics Ltd och Sivers Semiconductors
Inc. Sivers Wireless har huvudkontor i Kista och utvecklingskontor i
Göteborg. Sivers Photonics huvudkontor och fabrik ligger i Glasgow,
Skottland. Sivers Semiconductors Inc har huvudkontor i Chatham.
Sivers-koncernen utvecklar, tillverkar och säljer chip, komponenter,
moduler och delsystem baserade på avancerad halvledarteknik för 5G
millimetervågnät, samt optiska halvledare till fibernät, trådlösa optiska
nät och sensorer. Millimetervågsteknik och optiska halvledare är
centrala för höghastighetsnät. Affärsområdet Wireless är helt fokuserat
på 5G, medan affärsområdet Photonics är inriktat på passiva optiska
fibernät (PON), trådlösa optiska nät och sensorer.
Väsentliga händelser i verksamheten
Teknik
Den 22 februari meddelade Sivers Semiconductors att affärsenheten
Sivers Wireless lanserat tillsammans med Intel och WiSig Networks
världens första lösning för 5G millimetervåg FR2 Standalone kund-
terminal (CPE). Lösningen demonstrerades live på mässan MWC2023
i Barcelona.
Den 27 februari meddelade Sivers Semiconductors att dess
affärsenhet Sivers Wireless demonstrerat en fullt funktionell och
realiserbar referensdesign för basstationer baserad på NXP Semi-
conductors på mässan MWC2023 i Barcelona. Sivers och Pure Software
har gemensamt utvecklat en Open RAN (O-RAN) kompatibel referens-
design för 5G millimetervågsmarknaden baserad på NXP Layerscape
processorplattform.
Den 7 mars meddelade Sivers Semiconductors att dess affärs-
enhet Sivers Photonics demonstrerade framgångsrikt sina CW-WDM
MSA-kompatibla laser Array med distribuerad feedback (DFB) till-
sammans med Ayar Labs optiska källa SuperNova, vilket stöder nästa
generations applikationer inklusive AI-anslutningar, disaggregerade
datacenter, 6G, sensorsystem med fasstyrda antenner m m.
Den 8 maj meddelade Sivers Semiconductors att man tillsammans
med WiSig Networks och Intel demonstrerat 5G millimetervågbackhaul-
teknik vid G20-eventet med stort intresse för produkten, som
kombinerar Sivers millimetervågschip och antennmodullösningar med
WiSig Networks modem och mjukvarustack implementerat på Intel
Agilex FPGA.
Styrelsen och verkställande direktören för Sivers Semiconductors AB avger härmed
årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2023-01-012023-12-31.
Nya samarbeten och avtal
Den 10 mars meddelade Sivers Semiconductors att bolagets affärs-
enhet Sivers Wireless har anslutit sig till en koalition av 85 organisatio-
ner i sju delstater i USA som lämnat in en ansökan om investeringar
från den amerikanska federala CHIPS and Science Act.
Den 5 maj meddelade Sivers Semiconductors att man beviljats
EU-bidrag om 0,5 MEUR (ca 5 MSEK) för design, utveckling och karaktä-
risering av flerelements RF-antennkretsar.
Den 25 maj meddelade Sivers Semiconductors att man utvärderar
hur bolaget kan utöka sin kapacitet inom Photonics för att möta voly-
mer på mer än 1000 wafers per vecka. För att möjliggöra detta startar
Sivers Semiconductors ett strategiskt affärsutvecklingsprojekt, anlitar
en rådgivare och gör förändringar i Photonics ledning.
Den 9 augusti meddelade Sivers Semiconductors att bolaget
beviljats 0,375 MUSD (ca 4MSEK) under Defence Advanced Research
Projects Agency (DARPA).
Den 6 december meddelade Sivers Semiconductors att Sivers
Photonics, LioniX International och Chilas B.V. samarbetar för att
utveckla avstämbar tunable laser med smal linjebredd för optisk
kommunikation och optisk avkänning.
Den 15 december meddelade Sivers Semiconductors att man
beviljats 1,2 MEUR (ca 14 MSEK) EU-bidrag för design av 6G-chip.
Nya orders och försäljning
Den 24 februari meddelade Sivers Semiconductors att dess affärsenhet
Sivers Wireless har fått ordrar värde $620 k (6,5 miljoner kronor) för
leverans av olicensierade 5G millimetervågmoduler i 60 GHz-bandet
under 2023 till flera nya kunder som går in i volymfasen. Beställning-
arna inkluderar kunder som Airvine samt kunder via Richardson RFDP
(Sivers distributör), och representerar starten på en volymramp efter
att Sivers kunder nu har färdiga produkter.
17 mars meddelade Sivers Semiconductors affärsområde Sivers
Wireless att man tecknat ett utvecklingsavtal för en avancerad satellit-
kommunikationslösning med Thorium Space, Polen. Avtalet är ett
första steg i utvecklingen av avancerade chipsets för markterminaler för
satellitkommunikation, samt rymdbaserade enheter. Värdet på avtalet
är cirka 1,85 MUSD (19,5 miljoner kronor).
Den 12 juni meddelade Sivers Semiconductors att dess affärsenhet
Sivers Photonics erhållit en uppföljningsorder värd 1,3 MUSD
(ca 14 MSEK) från en USA-baserad kund för utveckling, kvalificering och
leverans av avancerade photonic-chip för optiska sensorapplikationer.
Den 3 juli meddelade Sivers Semiconductors att man erhållit en ny
order på 1 MUSD (ca 11 MSEK) från Ayar Labs för utveckling av nästa
generations laser-array-chip som stöder applikationer för bland annat
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
30
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
High Performance Computing (HPC), Artifidiell intelligens (AI)
och Machine Learning (ML).
Den 14 augusti meddelade Sivers Semiconductors att dess
affärsenhet Sivers Wireless fått kontrakt på 0,425 MUSD (4,6 MSEK)
från ledande nätverksleverantör inom SATCOM.
Den 21 augusti meddelade Sivers Semiconductors att dess
affärsenhet Sivers Wireless får volymproduktionsorder på 5 MUSD
(54,5 MSEK) från sin europeiska SATCOM-kund.
Den 23 augusti meddelade Sivers Semiconductors att dess
affärsenhet Sivers Wireless erhåller andra omgången av prototyporder
från Tier-1 5G-infrastrukturleverantör.
Den 29 november meddelade Sivers Semiconductors att dess
affärsenhet Sivers Photonics erhåller ordrar på totalt 1 MUSD
(cirka 10 MSEK) för avancerad optisk avkänning till LiDAR, medicinsk
och industriell sektor.
Kapital
Den 4 april genomförde Sivers Semiconductors en riktad nyemission
om 20 695 650 miljoner stamaktier till en teckningskurs om 7,25 kronor
per aktie, och tillfördes därigenom cirka 150 miljoner kronor före
avdrag för transaktionskostnader.
Den 25 maj meddelade Sivers Semiconductors att man upptar en
finansiering om 75 miljoner kronor, varav ett konvertibelt lån om 25
miljoner kronor.
Rekryteringar och styrelse
På årsstämman den 25 maj meddelade Sivers Semiconductors att
Ingrid Engström avstått från omval. Den 29 maj meddelades att
tidigare styrelseledamoten Lottie Saks tillträder som CFO och medlem
i ledningsgruppen. Den 15 augusti meddelades att Dr Bami Bastami
rekryterats som strategisk rådgivare till styrelse och ledning.
Kommentarer till verksamhet,
resultat och ställning
Koncernens nettoomsättning uppgick till 236 334 TSEK (132 607), en
ökning med 103 727 TSEK, motsvarande 78% jämfört med samma
period föregående år. Nettoomsättningen ökade med 71% i oföränd-
rade valutakurser. Wireless nettoomsättning ökade med 92 650 TSEK,
motsvarande 156%, och Photonics nettoomsättning ökade med
11 068 TSEK, motsvarande 15%.
EBITDA uppgick till -33 564 TSEK (-73 693), en förbättring med
40 129 TSEK. EBITDA, justerat för jämförelsestörande poster
(”justerad EBITDA”), uppgick till -19 827 TSEK (-75 277), en förbättring
med 55 540 TSEK eller 54%. Avstämning av EBITDA samt justerad
EBITDA återfinns i tabell Beräkning av alternativa nyckeltal.
EBIT uppgick till -158 623 TSEK (-185 096), en förbättring med
26 473 TSEK. Förbättringen i EBIT beror till stor del av högre netto-
omsättning under året, men har påverkats negativt av engångs-
relaterade poster och högre avskrivningar på immateriella tillgångar
som tillkommit genom förvärvet av MixComm (numera Sivers Semi-
conductors Inc), där avskrivningarna endast belastade delar av före-
gående år. Kostnadsökningen utöver engångsrelaterade poster inom
övriga externa kostnader kan även härledas till högre konsultkostnader
kopplat i huvudsak till NRE-projekt.
Resultat efter skatt uppgick till -157 384 TSEK (-86 384), en försämring
med 71 000 TSEK. Resultatet har bland annat påverkats negativt av
ett försämrat finansnetto till följd av kursförluster vid omvärdering av
fordringar och skulder samt högre räntekostnader kopplat till nya lån.
Föregående års finansnetto påverkades positivt med 78 671 TSEK
avseende återföring av tilläggsköpeskilling. Övrigt totalresultat uppgick
till -25 315 TSEK (85 216), en försämring med 110 531 TSEK. Föränd-
ringen kan hänföras till omräkningseffekter från USD och GBP till SEK.
TSEK Jan–Dec 2023 Jan–Dec 2022
Nettoomsättning 236 334 132 607
EBITDA
1)
-33 654 -73 693
Justerad EBITDA
1)
-19 827 -75 277
1) EBITDA beräknas som resultat före finansiella poster, skatt och avoch nedskrivningar.
Av- och nedskrivningar
Resultatet under perioden januari-december belastades med -124 969
TSEK (-111 403) i av- och nedskrivningar, en ökning med 13 566 TSEK.
-14 122 TSEK (-12 439) avser avskrivningar på inventarier, verktyg och
installationer. -27 544 TSEK (-49 633) avser av- och nedskrivningar på
tidigare års balanserade utgifter för utvecklingsarbete, -75 721 TSEK
(-64 269) avser av- och nedskrivningar av övriga immateriella tillgångar
och -7 581 TSEK (-7 091) avser avskrivning av nyttjanderättstillgångar i
leasingkontrakt.
Inkomstskatt
Inkomstskatt för perioden uppgick till 18 399 TSEK (17 244) och avser
huvudsakligen uppskjuten skatt på temporära skillnader.
Likviditet, Kassaflöde och Finansiering
Den 31 december 2023 uppgick koncernens likvida medel och övriga
kortfristiga finansiella tillgångar till totalt 40 691 TSEK (55 693). Likvida
medel uppgick till 25 525 TSEK (47 174). Utöver koncernens likvida
medel uppgick kortfristiga placeringar i spärrade bankmedel och
obligationer till 15 167 TSEK (8 519). Koncernen upptog under 2023 ett
ett långfristigt konvertibellån om 25 000 TSEK och ytterligare 50 000
TSEK i lån, varav 61 000 TSEK användes till att lösa tidigare upplåning.
Under perioden januari-december uppgick koncernens kassaflöde
från den löpande verksamheten till -105 865 TSEK (-137 461). Koncer-
nens kassaflöde från finansieringsverksamheten förbättrades under
2023 jämfört med 2022, främst till följd av den riktade nyemission om
150 MSEK som genomfördes under andra kvartalet 2023.
Företagsledningen har säkrat det kortfristiga finansieringsbehovet
och arbete pågår med att optimera den långsiktiga kapitalstrukturen
med syfte att minska kapitalkostnader.
Då koncernen befinner sig i en utvecklingsfas och ännu saknar till-
räcklig intjäningsförmåga för att täcka verksamhetens kostnader genom
försäljningsintäkter är likviditetsrisken en väsentlig risk och osäkerhets-
faktor. Företagsledningen upprättar och följer detaljerade kassaflödes-
prognoser och kan komma att behöva vidta åtgärder så som nyemis-
sioner, kostnadsbesparingar och upplåning för att säkerställa tillräcklig
likviditet.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
31
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Investeringar
Koncernens totala investeringar under perioden januari– december
uppgick till 53 836 TSEK (816 878) och avser immateriella tillgångar
för balanserade utgifter för utvecklingsarbeten med 32 763 TSEK
(59 276), förvärv av övriga immateriella tillgångar med 13 969 TSEK
(12 002), förvärv av materiella anläggningstillgångar med 7 103 TSEK
(13 731), förvärv av dotterbolag med 0 TSEK (731 896). Under perio-
den såldes eller förföll kortfristiga företags obligationer motsvarande
8 692 TSEK (125 492), vilket bidrog med ett positivt kassaflöde. Investe-
ringen i balanserade utgifter för utvecklingsarbeten var hänförlig
till utveckling av nya generationer av produkter.
Eget kapital
Per 31 december 2023 uppgick koncernens egna kapital till 1 197 740
TSEK (1 240 079). Aktiekapitalet uppgick till 117 325 (106 977) TSEK.
Anställda
Per den 31 december 2023 hade koncernen; exklusive konsulter,
123 (130) anställda.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Sivers Semiconductors-koncernens verksamhet, finansiella ställning
och resultat kan påverkas av ett antal risker och osäkerhetsfaktorer.
Dessa risker kan komma att påverka koncernens verksamhet, resultat
och finansiella ställning negativt.
Riskfaktorerna som beskrivs är inte rangordnande efter betydelse
och utgör inte heller en heltäckande beskrivning av samtliga risker
koncernen kan ställas inför.
Marknadsrisker
Koncernen arbetar globalt med kunder i flera olika världsdelar. Koncer-
nen är därmed utsatt för risker såsom försämringar i handelspolitiska
förutsättningar, förändringar i regelverk mellan länder, begränsat skydd
för immateriella rättigheter, olika redovisningsstandarder, skatte system
och skiftande betalningsvillkor.
Koncernen är verksamt på en marknad som förväntas uppvisa fort-
satt tillväxt och goda intjäningsmöjligheter under de kommande åren.
Det föreligger dock risk att marknaderna utvecklas i en för koncernen
ofördelaktig riktning på grund av förändrade makroekonomiska
faktorer, nya regelverk, begränsat skydd för immateriella rättigheter
eller andra opåverkbara omvärldsfaktorer.
En väsentlig del av koncernens intäkter kommer från kunder i USA
och UK.
För närvarande pågår en militär konflikt mellan Ryssland och
Ukraina. Till följd av denna förekommer bland annat sanktionsåtgärder,
handelsbegränsningar och politiska spänningar.
Sivers Semiconductors har för närvarande inga leverantörer
eller kunder i Ryssland eller Ukraina. De osäkerheter som uppstår på
marknaden och den globala ekonomin kan dock påverka koncernens
verksamhet, i form av till exempel minskad efterfrågan på koncernens
produkter, ökade kostnader på insatsvaror, uppskjutna investeringar i
5G nät eller problem i leveranskedjor hos kunder och/eller leverantö-
rer. Detta skulle i förlängningen kunna fördröja koncernens produkt-
utveckling och hämma koncernens expansion.
Teknisk utvecklingsrisk
Den marknad koncernen är verksam inom utvecklas kontinuerligt
beroende på kunders behov och beteenden. Det finns risk att resul-
taten av den tekniska utvecklingen inte motsvarar koncernens egna,
kunders eller marknadens förväntningar. Detta kan i sin tur innebära
försenad eller helt utebliven marknadslansering av delar av eller hela
produktkategorier med uteblivna intäkter och/eller ökade utvecklings-
kostnader som följd. Likaså finns det risk att koncernen inte lyckas finna
de tekniska lösningar som krävs för en kommersiell lansering, eller att
dessa mål inte uppnås inom rimlig tid, med negativ påverkan på kon-
cernens verksamhet, resultat och finansiella ställning som en tänkbar
konsekvens.
Sivers Semiconductors koncernen har ett stort fokus på forskning
och utvecklingsverksamheten. Det finns en etablerad process för
projektledning och uppföljning för att möjliggöra framtida lönsamhet.
I projekten involveras erfarna samarbetspartners med kontakt-
nät som möjliggör snabbare lansering på marknaden. Sivers Semi-
conductors koncernen arbetar även intensivt med riktade rekryteringar
för att säkerställa kompetent personal. Via samarbeten med bland
annat universitet finns en god rekryteringspipeline.
Konkurrens
Sivers Semiconductors är verksamma inom ett kraftigt konkurrens-
utsatt segment inom den globala halvledarindustrin, som utvecklas
kontinuerligt utifrån kunders behov och beteenden. Koncernens
konkurrenter är stora aktörer med betydande forsknings-, ekonomiska
och tekniska resurser. Varierande kombinationer av sådana resurser
ger konkurrenterna fördelar som kan göra det möjligt att kunna
påverka branschens trender. Stark konkurrens från en eller flera av
koncernens konkurrenter kan leda till ökat tryck att sänka koncernens
priser, ökade försäljnings- och marknadsföringskostnader och förlust
Flerårsöversikt koncernen
TSEK 2023 2022 2021 2020 2019
Nettoomsättning 236 334 132 607 90 652 96 170 96 355
Rörelseresultat -158 623 -185 096 –140 941 –85 710 –78 024
Resultat före skatt -175 783 -103 628 –139 012 –201 351 –87 014
Balansomslutning 1 505 920 1 571 000 951 379 647 186 424 268
Soliditet 80% 79% 84% 82% 68%
Medelantal anställda 123 131 117 101 97
32
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
av marknadsandelar. Därtill finns en risk att konkurrerande metoder
och produkter kan visa sig vara mer effektiva, säkrare eller billigare än
de som Sivers Semiconductors har utvecklat. Koncernens konkurrenter
kan även ha tillgång till större kapacitet för tillverkning, marknadsföring
och distribution. Om koncernens konkurrenter kan sälja konkurrerande
produkter som är mer attraktiva kan det medföra minskad omsättning
eller tvinga koncernen att anpassa sina priser på ett sätt som försämrar
koncernens marginaler.
Produkterna som koncernen säljer är tekniskt komplexa. Koncernen
har mångårig erfarenhet av design och tillverkning av dessa produkter
och har därigenom en konkurrensfördel, eftersom produkterna inte
är enkla att replikera. Koncernens satsning på samarbeten med större
partners gör det även möjligt att genomföra snabbare lansering och att
ta fler marknadsandelar.
Beroende av leverantörer,
producenter och samarbetspartners
Koncernen är beroende av samarbetspartners, producenter och
underleverantörer för att etablera sig på marknaden. Det finns en
risk att en eller flera av dessa samarbetspartners, leverantörer och
producenter inte skulle vara villiga att fortsätta avtalat samarbete med
bolagen i koncernen eller att dessa leverantörer eller producenter
inte är förmögna att uppfylla de kvalitetskrav som bolagen i koncernen
ställer. Detta skulle i längden ha en negativ påverkan på koncernens
utveckling och försäljning.
Sivers Semiconductors koncernen arbetar intensivt med att behålla
de samarbeten som finns och med att teckna samarbets- eller supply-
avtal för att motverka denna risk.
Att koncernen är beroende av externa aktörer innebär också en risk
att koncernen fortsatta lönsamhet indirekt påverkas av verksamhets-
utvecklingen hos sådana aktörer. Affärsområdet Wireless har ingen
egen tillverkning utan använder externt förlagd produktion, vilket
medför att affärsområdet, som är en betydande del av koncernens
framtida satsning, är helt beroende av samarbetspartners och externa
producenter.
Koncernens beroende av externa aktörer ökar verksamhetens
sårbarhet. Händelser som medför störningar i någon av koncernens
kritiska samarbetspartners, producenters eller underleverantörers
verksamhet kan medföra att de inte kan fullgöra sina åtaganden gent-
emot koncernen, vilket i sin tur kan orsaka väsentliga störningar även i
koncernens verksamhet. Sådana störningar kan dels fördröja produkt-
utveckling och lanseringar, dels begränsa koncernens försäljningstakt
och därmed omsättning.
Beroende av kunder
Över 50 procent av koncernens omsättning under räkenskapsåret
2023 härrörde från tre kunder. Dessa kunder finns inom affärsområ-
dena Photonics och Wireless. Skulle kunderna minska eller helt upp-
höra med sina inköp kan detta ha en negativ inverkan på koncernens
omsättning under en kortare eller längre period, vilket i sin tur skulle
medföra en negativ påverkan på koncernens verksamhet, resultat och
finansiella ställning.
Koncernen lägger stort fokus på kundnöjdhet och att kvalitetstesta
de produkter som ska levereras. Koncernen är i nuläget i en tillväxtfas,
där det finns en bas med kunder och potentiella kunder som kan inne-
bära ökad försäljning i framtiden. Koncernen arbetar kontinuerligt med
att bredda kundbasen för att minska beroendet av ett fåtal.
Prisrisk
Koncernens verksamhet är beroende av vissa insatsvaror med hög
komplexitet och koncernen saknar möjlighet att kontrollera prissätt-
ningen av de insatsvaror som koncernen är beroende av. Skulle pris-
bilden plötsligt avvika från vad som förväntats finns en risk att kon-
cernen inte kan få tillgång till den kvantitet av sådana insatsvaror som
behövs för att bedriva den tillverkning som koncernen avsett. Ökade
kostnader för insatsvaror kan försämra koncernens marginaler och
svårigheter att anskaffa tillräckliga volymer av insatsvaror kan orsaka
produktionsbegränsningar och minskad omsättning.
Beroende av nyckelpersoner
Styrelseledamöter, ledande befattningshavare och övriga nyckelperso-
ner i koncernen innehar affärsmässig och särskild teknisk kompetens
av stor betydelse för koncernen och dess verksamhet, vilken kan vara
svår att ersätta. Sivers Semiconductors förmåga att anställa och behålla
sådana personer är beroende av ett flertal faktorer, varav flera ligger
bortom koncernens kontroll, såsom konkurrensen från andra arbets-
givare på arbetsmarknaden.
Vidare kan de arrangemang och avtalslösningar som koncernen
implementerat för att behålla ledande befattningshavare och nyckel-
personer visa sig vara otillräckliga eller ha begränsad effekt. Om
styrelse ledamöter, lednings- eller nyckelpersoner skulle lämna koncer-
nen riskerar viktiga kunskaper gå förlorade med följden att uppställda
mål inte uppnås eller att genomförandet av koncernens affärsstrategi
påverkas negativt. Om sådana personer lämnar koncernen och inte
effektivt kan ersättas skulle det kunna ha en väsentlig negativ inverkan
på koncernen verksamhet och utveckling.
Produktionskritiska system och anläggningar
Sivers Semiconductors utvecklar, tillverkar och säljer chip, komponen-
ter, moduler och delsystem baserade på avancerad halvledarteknik
för 5G millimetervågnät, samt optiska halvledare till fibernät, trådlösa
optiska nät och sensorer. En stor del av koncernens verksamhet är
beroende av fungerande datasystem, bland annat för hantering av
leveranser mot kunder och bedrivande av forskning. Koncernens
datasystem kan drabbas av tekniska störningar eller cyberattacker som
kan störa och skada datasystemen, äventyra skyddet av konfidentiell
information, orsaka informationsförluster som är kostsamma eller
omöjliga att åtgärda och avbrott i verksamheten. Oavsiktlig spridning
av konfidentiell information som exempelvis samarbetspartners
anförtrott koncernen riskerar även att rendera i ersättningsanspråk
mot Koncernen. Koncernen har även en produktionsanläggning i
Glasgow i Skottland som tillverkar anpassad laser, och halvledaroptiska
förstärkare, vilka är kritiska för affärsområdet Photonics verksamhet.
Skador på produktionsanläggningar och tillhörande logistikkedjor för-
orsakade av till exempel brand, haveri, väderförhållanden, arbetskon-
flikter och naturkatastrofer, kan få negativa konsekvenser dels i form
av direkta skador på egendomen, dels i form av avbrott som hämmar
koncernens produktion och kan försvåra möjligheterna att leva upp till
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
33
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
åtaganden mot kunder.
Immateriella rättigheter
Sivers Semiconductors koncernen har immateriella rättigheter av
väsentligt värde. Med dessa följer en risk att koncernen ska bli utsatt för
stöld av information, till exempel via dataintrång. Vidare finns en risk att
koncernen inte lyckas bibehålla existerande patentskydd, att pågående
patentansökningar inte beviljas eller att ytterligare patentskydd för
framtida tekniker och applikationer inte erhålls.
Koncernens konkurrenskraft härrör till stor del ur egenframtagna
metoder, verktyg och särskild teknisk expertis. Bland annat koncernens
planerade framtida satsning inom marknaden för 5G-nätverk, är bero-
ende av att den avancerade 5G-millimetervågsteknik som utgör kärnan
i de trådlösa lösningar som koncernen erbjuder effektivt kan skyddas.
Om koncernen inte effektivt lyckas skydda sina tekniker, sitt know-how
och sitt varumärke kan det ha en väsentligt negativ inverkan på koncer-
nens konkurrenssituation och position på marknaden.
För att skydda immateriella rättigheter i dess olika former erhåller
koncernen skydd enligt lagar om affärshemligheter, patent och upp-
hovsrätt. Dessutom ingår koncernen avtal om sekretess med motparter
och skriver avtal som inkluderar skydd av dessa innan känslig informa-
tion lämnas ut. Koncernen har även infört kontroller för att förhindra
dataintrång och IP stölder.
Förvärv
Sivers Semiconductors har historisk genomfört ett antal förvärv.
Exempelvis förvärvade Sivers Semiconductors under 2017 bolaget
Compound Semiconductor Technologies Global Limited (numera Sivers
Photonics) och under 2022 förvärvades MixComm Inc (numera Sivers
Semiconductors Inc). Utöver risker relaterade till att identifiera och
genomföra förvärv exponerar själva genomförandet av förvärven
koncernen för risker relaterade till integration av de förvärvade
verksamheterna. Det finns en risk att förvärvade verksamheter inte
utvecklas på det sätt som förväntats.
Implementeringen av ett förvärv och integrationen av en förvärvad
verksamhet kan leda till oförutsedda operativa svårigheter och kostna-
der, vilket kan medföra att koncernens tillväxtmål försenas. Integratio-
nen av varje förvärv som Koncernen slutför medför ett antal operativa
och företagsspecifika risker. De uppskattningar och företagsgransk-
ningar som görs för varje förvärvsprocess kan vara otillräckliga eller fel-
aktiga, exempelvis kan koncernen upptäcka att förvärvspriset överstiger
förvärvets värde, att det finns dolda åtaganden eller skyldigheter relate-
rade till det förvärvade företaget eller att transaktions kostnaderna för
förvärvet överstiger bedömningarna. Det finns också en risk att koncer-
nen efter att ett förvärv genomförts inte lyckas behålla nyckelanställda i
den förvärvade verksamheten, vilket utgör en viktig del av den fortsatta
verksamheten och underlättar integrationsprocessen. Förvärv på nya
geografiska marknader medför också risker relaterade till bland annat
lokala rättsliga lagar och bestämmelser, det lokala affärsklimatet och
vedertagen affärspraxis och kultur. Om villkoren ändras eller avviker
från koncernens förväntningar kan en geografisk expansion medföra
nya och förhöjda risker för koncernen. Potentiella tillkommande risker
inkluderar att förvärven tar alltför mycket av ledningens tid och resur-
ser i anspråk, vilket i sin tur ger mindre tid och resurser för att sköta
koncernens löpande verksamhet eller förlust av kunder eller personal
i den förvärvade verksamheten. Integrationen av förvärv kan bli dyrare
eller mer tidskrävande än förväntat, misslyckas eller på annat sätt ha en
väsentlig effekt på Koncernens verksamhet.
Aktiekursrisk
Sivers Semiconductors AB har personaloptioner utställda för egna
aktier. Avsättningen för sociala avgifter värderas till marknadsvärde vid
bokslutsdatum och betalningen till Skatteverket vid tilldelning av optio-
nerna beräknas utifrån marknadsvärdet av aktierna som tilldelas, vilket
styrs av aktiekursen. Vid en aktiekursuppgång om 10 kr från balans-
dagskursen, ökar kostnaden för sociala avgifter med ca 5 MSEK utifrån
antalet utestående optioner per den 31 december 2023.
Inom optionsprogrammen har Sivers Semiconductors mandat att
ge ut teckningsoptioner, alternativt möjlighet att sälja egna aktier för
att täcka den kassaflödesmässiga risken med de sociala avgifterna för
optionerna.
Finansiella risker
Sivers-koncernen är exponerad för finansiella risker såsom valutarisk,
ränterisk, kreditrisk och likviditetsrisk. Koncernens finansiella risk-
hantering hanteras av styrelsen och koncernledningen som löpande
följer upp och utvärderar risker. Koncernens ledning har stort fokus på
likviditetrisk, eftersom koncernen befinner sig i en utvecklingsfas och
ännu saknar tillräcklig intjäningsförmåga för att täcka verksamhetens
kostnader genom försäljningsintäkter är likviditetsrisken en väsentlig
risk och osäkerhetsfaktor. Företagsledningen upprättar och följer
detaljerade kassaflödesprognoser och vidtar åtgärder så som nyemis-
sioner, kostnadsbesparingar och upplåning för att säkerställa tillräcklig
likviditet.
Koncernen är exponerad för valutakursrisker främst kopplat till
USD, GBP och EUR, då en stor del av försäljning sker i USD medan
inköp främst sker i GBP, EUR och SEK. Då koncernen har ett dotter-
bolag, Sivers Photonics Ltd, baserat i Storbritannien och ett dotter-
bolag, Sivers Semiconductors Inc, baserat i USA är koncernen även
utsatt för omräkningsexponering från GBP till SEK och USD till SEK.
Mer information om finansiella risker och riskhantering presenteras i
not 31 om finansiella instrument.
Forskning och utveckling
Forskning och utveckling är en central del av koncernens verksamhet
och bedrivs i Kista, Göteborg, Glasgow och Chatham. Utvecklings-
processen följer koncernens projektmodell som är ISO9000:2015
certifierad och har utvecklats under många år. Under året balansera-
des 32 763 TSEK (59 276) i utvecklingskostnader för projekt som är i
utvecklingsfas.
Utsikter för 2024
Styrelsen väljer att inte gå ut med någon prognos för 2024.
Moderbolaget
Under andra kvartalet 2023 genomförde moderbolaget en riktad
nyemission om ca 150 000 TSEK. Vidare har moderbolaget upptagit
34
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
ett långfristigt konvertibellån om 25 000 TSEK och ytterligare 50 000
TSEK i lån redovisade under övriga långfristiga skulder. Räntekostnader
och liknande resultatposter har påverkats negativt av nedskrivning av
andelar i dotterbolag till följd av en koncernintern transaktion medan
övriga ränteintäkter och liknande resultatposter har påverkats positivt
av valutaomvärdering från i huvudsak GBP och USD till SEK.
Aktien och ägarstruktur
Sivers Semiconductors aktiekapital var den 31 december 2023 fördelat
på 234 649 894 (213 954 244) aktier med ett kvotvärde om SEK 0,50.
Dessa aktier utgörs av 233 754 244 stamaktier med rösträtt 1,0 och
1 100 000 C-aktier med rösträtt 0,1. C-aktierna och 1 442 860 av
stamaktierna innehas av bolaget för att användas bland annat vid lösen
av personaloptionsprogram.
Aktien handlas sedan den 10 juni 2021 på Nasdaq Stockholm
under kort namnet SIvE och med ISIN-kod SE0003917798 och LEI-kod
254900UBKNY2EJ588J53.
Per den 31 december 2023 hade Sivers Semiconductors AB (publ)
tre ägare som var och en, direkt och indirekt innehade aktier mot-
svarande fem procent eller mer av röst- och kapitalandelen i bolaget.
Totalt hade Sivers Semiconductors cirka 21 000 aktieägare. Bolagets
största ägare, Erik Fällström, hade ett aktieinnehav som representerade
13,54 procent av rösterna i bolaget.
Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas för verksamhetsåret
2023.
Förslag till vinstdisposition (TSEK)
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel
Överkursfond 1 833 511 371
Balanserade vinstmedel -438 912 179
Årets resultat –72 705 695
Totalt 1 321 893 497
Styrelsen föreslår att i ny räkning balanseras 1 321 893 497
Beträffande moderföretagets och koncernens resultat och ställning i
övrigt hänvisas till efterföljande finansiella rapporter samt noter. Alla
belopp uttrycks i tusentals svenska kronor där ej annat anges.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
35
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
BOLAGSSTYRNING
Bolagsstyrning avser de beslutssystem genom vilka ägarna, direkt eller
indirekt, styr bolaget. För Sivers Semiconductors AB (”Sivers” eller
”Bolaget”) vars affärsverksamhet till stor del bygger på utveckling för
framtida intäkter och resultat är god bolagsstyrning inte bara en fråga
om att ha en god styrning av dess egen organisation utan i hög grad en
viktig del av kärnverksamheten.
Sivers är ett svenskt publikt aktiebolag med säte i Stockholm,
Sverige. Till grund för bolagsstyrningen ligger den svenska aktiebolags-
lagen, bolagsordningen, de förpliktelser som följer av att vara noterad
på Nasdaq Stockholm, svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”) samt
övriga tillämpliga lagar och regler. Bolagsstyrning omfattar ett regelverk
och beslutshierarki för att på ett kontrollerat sätt leda verksamheten i
ett bolag, i syfte att uppfylla ägarnas krav på avkastning på det investe-
rade kapitalet.
Sivers eftersträvar en hög standard genom tydlighet och enkelhet i
ledningssystem och styrande dokument. Styrning, ledning och kontroll
av Sivers fördelas mellan aktieägarna på årsstämman, styrelsen och
verkställande direktören samt revisorer i enlighet med svensk aktie-
bolagslag och bolagsordning. Genom ökad öppenhet och transpa-
rens ges en god insyn i bolagets verksamhet, vilket bidrar till effektiv
styrning.
Sivers tillämpning av bolagskoden
Bolaget har inte avvikit från Koden, börsregler eller god sed på aktie-
marknaden. Vidare har Bolaget heller inte varit föremål för beslut i
Disciplinnämnden vid Nasdaq Stockholm eller beslut om överträdelser
av god sed på aktiemarknaden i Aktiemarknadsnämnden.
Aktieägare
Sivers aktie är sedan 10 juni 2021 noterad på Nasdaq Stockholm. Det
finns två aktieslag i Sivers, stamaktier och aktier av serie C. Stamaktier
kan utges till högst det antal som motsvarar 100 procent av aktie-
kapitalet. Aktie av serie C kan utges till högst det antal som motsvarar
10 procent av hela aktiekapitalet. Per den 31 december 2023 uppgick
aktiekapitalet i Sivers till 117 324 948 SEK fördelat på 234 649 894
aktier, varav 233 754 244 stamaktier och 1 100 000 aktier av serie C,
vardera med ett kvotvärde på 0,50 SEK. Antalet aktieägare uppgick vid
årsskiftet till ca 21 000. Vid årsskiftet ägdes ca 18 procent av svenska
institutionella aktieägare. 91 procent av aktierna var förvaltarregist-
rerade och 9 procent direktregistrerade. Per den 31 december 2023
hade bolaget största aktieägare, Erik Fällström, ett aktieinnehav som
representerade 13,54 procent av rösterna i bolaget. Utöver detta hade
bolaget ingen aktieägare med ett innehav som representerade mer än
10 procent av röstetalet för samtliga aktier i bolaget.
Årsstämma
Bolagsstämman är Bolagets högsta beslutande organ. Bolagsstäm-
man väljer Bolagets styrelse och revisorer, fastställer räkenskaperna,
beslutar hur vinstmedel ska disponeras samt beslutar om ansvarsfrihet
för styrelsen och verkställande direktören. Bolagsstämman har också
att behandla andra frågor som är obligatoriska enligt aktiebolagslagen
Bolagsstyrningsrapport
och bolagsordningen. Samtliga aktier i Sivers har samma röstvärde
och bolagsordningen innehåller inga begränsningar i hur många röster
varje aktieägare kan avge vid årsstämman.
Årsstämman 2023 ägde rum den 25 maj i Stockholm. Datum för
årsstämman offentliggjordes via kallelse 26 april 2023. Vid stämman
deltog registrerade aktieägare som representerade 26,23% procent av
aktier och röster i bolaget.
Beslut
Nedan anges de huvudsakliga beslut som fattades
vid årsstämman 2023:
Omval av styrelseledamöterna Tomas Duffy, Erik Fällström, Lottie Saks,
Todd Thomson och Beth Topolovsky. Ingrid Engström avböjde omval.
Till styrelseordförande omvaldes Tomas Duffy.
Årsstämman beslutade att införa ett incitamentsprogram (”P08”) för
anställda i Koncernen. P08 kan tilldelas medarbetare i USA, Skottland
och Sverige. Styrelseledamöter som inte är anställda i Koncernen
ska inte vara berättigade att delta i P08. Sammantaget motsvarar det
föreslagna P08 och de sedan tidigare utestående incitamentsprogram-
men en utspädning om högst cirka 5,5 procent av aktiekapitalet och
rösterna i Bolaget efter utspädning. Deltagare i Koncernens senaste
optionsprogram, P07, ska endast kunna tilldelas nya Personaloptioner
om tidigare optioner enligt P07 återlämnas till Bolaget. Prestations-
villkor för P08 baseras på genomsnittlig årlig tillväxt av Koncernens
nettoomsättning för räkenskapsåren 2023, 2024 och 2025. Personal-
optioner som tilldelas deltagare i USA ska inte omfattas av prestations-
villkor.
Optionerna ska tilldelas deltagarna vederlagsfritt. Beroende på
uppfyllandet av Koncernens prestationsvillkor berättigar varje Perso-
naloption den anställde att förvärva en aktie i Sivers Semiconductors
under perioden 1 juli 2026 till 30 juni 2028 till ett pris motsvarande 130
procent av den genomsnittliga volymviktade betalkursen för Bolagets
aktie på Nasdaq Stockholm vid tidpunkten för tilldelning av Persona-
loptionerna till deltagaren. Syftet med P08 är att förbättra möjligheten
att behålla och rekrytera kompetent personal till Bolaget samt öka
motivationen hos de anställda.
Deloitte omvaldes till bolagets revisorer och till ny huvudansvarig
revisor valdes Zlatko Mehinagic.
Protokoll och övrig dokumentation från årsstämman finns tillgäng-
ligt på bolagets hemsida www.sivers-semiconductors.com.
Bemyndigande för styrelsen:
Vid årsstämman 25 maj 2023 beslutades enhälligt att bemyndiga styrel-
sen att, vid ett eller flera tillfällen under tiden fram till nästa årsstämma,
besluta om nyemission av högst 7 341 000 aktier av serie C, vardera
med ett kvotvärde om 0,50 kronor, motsvarande cirka 3 procent av
antalet utgivna stamaktier och röster efter utspädning. Av dessa avser
2 095 000 aktier personaloptioner som förväntas återlämnas från Kon-
cernens tidigare optionsprogram P07. Det totala antalet tillkommande
Personaloptioner enligt punkt 14 ovan beräknas uppgå till sammanlagt
högst 4 300 000 aktier. Det överskjutande antalet aktier av serie C, dvs.
36
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
946 000 aktier eller cirka 22 procent av det totala antalet tillkommande
Personaloptioner, avser styrelsen kunna överlåta för att likviditets-
mässigt säkra betalning av sociala avgifter hänförliga till P08.Det totala
antalet Prestationsaktier beräknas uppgå till sammanlagt högst
2 062 500 aktier. Det överskjutande antalet aktier av serie C, dvs.
412 500 aktier eller cirka 20 procent av det totala antalet Prestations-
aktier, avser styrelsen kunna överlåta för att likviditetsmässigt säkra
betalning av sociala avgifter hänförliga till Aktiesparprogrammet. De
nya aktierna ska, med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, kunna
tecknas av en bank eller ett värdepappersbolag till en teckningskurs
motsvarande kvotvärdet.
Det beslutades vidare att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera
tillfällen under tiden fram till nästa årsstämma, besluta om återköp av
aktier av serie C. Återköp får endast ske genom ett förvärvserbjudande
som riktats till samtliga ägare av aktier av serie C och ska omfatta
samtliga utestående aktier av serie C. Förvärv ska ske till ett pris mot-
svarande aktiernas kvotvärde. Betalning för förvärvade aktier ska ske
kontant.
Årsstämman beslutade att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller
flera tillfällen under tiden fram till nästa årsstämma, överlåta egna
stamaktier i enlighet med följande. Överlåtelse av stamaktier får ske på
Nasdaq Stockholm, förutsatt att Bolagets stamaktier upptagits till
handel på sådan reglerad marknad, till ett pris inom det vid var tid
registrerade kursintervallet, varmed avses intervallet mellan högsta
köpkurs och lägsta säljkurs. Överlåtelse får ske med högst det antal
stamaktier som erfordras för att Bolaget likviditetsmässigt ska kunna
säkra sociala avgifter hänförliga till Bolagets samtliga incitaments-
program. Överlåtelse av aktier får även ske utanför Nasdaq Stockholm
till bank eller värdepappersbolag, med avvikelse från aktieägarnas
företrädesrätt. Sådan överlåtelse får ske till ett pris som motsvarar
börskursen vid tiden för överlåtelsen på de stamaktier som överlåts
med en sådan marknadsmässig rabatt som styrelsen finner lämplig.
Bemyndigandet får utnyttjas vid ett eller flera tillfällen, dock senast före
nästa årsstämma.
Årsstämman beslutade med erforderlig majoritet att bemyndiga
styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen, under tiden fram till nästa
årsstämma, med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt,
besluta om nyemission av aktier och/eller konvertibler som innebär
utgivande av eller konvertering till sammanlagt högst 42 000 stamaktier
motsvarande en utspädningseffekt om cirka 15,2 procent av aktiekapi-
talet och rösterna, baserat på det totala antalet aktier i Bolaget.
Betalning för tecknade aktier och/eller konvertibler ska kunna ske
kontant, med apportegendom eller genom kvittning.
Valberedning
Bestämmelser om inrättande av valberedning återfinns i Koden.
Valberedningen är bolagsstämmans organ med enda uppgift att
bereda stämmans beslut i val och arvodesfrågor samt, i förekommande
fall, procedurfrågor för nästkommande valberedning. Vid ordinarie
bolagsstämma den 19 maj 2020 beslutades att anta principer för val-
beredningens tillsättning och instruktion för valberedningen att gälla
tills vidare. Enligt dessa ska valberedningen bestå av fyra ledamöter
– en ledamot utsedd av var och en av de tre till röstetalet största aktie-
ägarna samt styrelsens ordförande. Valberedningen ska konstitueras
baserat på aktieägarstatistik från Euroclear Sweden AB per sista bank-
dagen i augusti året före årsstämman och övrig tillförlitlig ägarinforma-
tion som tillhandahållits Bolaget vid denna tidpunkt. Vid bedömningen
av vilka som utgör de tre till röstetalet största ägarna ska en grupp
aktieägare anses utgöra en ägare om de (i) ägargrupperats i Euroclear
Sweden-systemet eller (ii) offentliggjort och till bolaget skriftligen
meddelat att de träffat skriftlig överenskommelse att genom samordnat
utövande av rösträtten inta en långsiktig gemensam hållning i fråga om
bolagets förvaltning.
Styrelsens ordförande ska så snart som möjligt efter det att upp-
gifterna om de till röstetalet största aktieägarna blivit kända kontakta de
största ägarna för att utröna om de önskar utse ledamöter i valbered-
ningen. Om någon eller några av de tre till röstetalet största ägarna
avstår från att utse en ledamot i valberedningen, ska styrelsens ord-
förande erbjuda andra större aktieägare att utse en ledamot i valbered-
ningen. Om sådant erbjudande lämnas, ska det gå i turordning till de
till röstetalet största ägarna. Namnen på ledamöterna i valberedningen
och namnen på de aktieägare som utsett ledamöter i valberedningen
ska offentliggöras senast sex månader före årsstämman. Vid sitt första
sammanträde ska valberedningen inom sig välja ordförande. Styrelsens
ordförande ska vara sammankallande till valberedningens första möte.
Ordförande i valberedningen ska, om inte ledamöterna enas om annat,
vara den ledamot som utsetts av den till röstetalet största aktieägaren.
Valberedningens mandatperiod sträcker sig fram till dess ny valbered-
ning utsetts.
Om någon av de aktieägare som nominerat ledamot till valbered-
ningen avyttrar en väsentlig del av sina aktier i bolaget innan valbered-
ningens uppdrag slutförts, får valberedningen besluta att den ledamot
som aktieägaren nominerat skall avgå ur valberedningen och ersättas
av ny ledamot som nomineras av den aktieägare som vid tidpunkten är
den till röstetalet största aktieägaren som inte redan är representerad
i valberedningen. Valberedningen skall även äga rätt att besluta om en
utökning av antalet ledamöter i valberedningen och skall därvid kunna
erbjuda nya större aktieägare att utse ledamöter i valberedningen för
att bättre återspegla aktuellt ägande i bolaget eller för att upprätthålla
kontinuitet i valberedningens arbete. En aktieägare som har utsett en
ledamot i valberedningen har rätt att entlediga ledamoten och utse en
ny ledamot. En aktieägare ska även kunna utse en ny ledamot om den
av aktieägaren utsedde ledamoten avgår ur valberedningen. Föränd-
ringar i valberedningens sammansättning ska offentliggöras så snart
som möjligt.
Valberedningen ska i samband med sitt uppdrag i övrigt fullgöra
de uppgifter som enligt Koden ankommer på valberedningen. Ingen
ersättning utgår till ledamöterna i valberedningen. Bolaget ska på
begäran av valberedningen tillhandahålla personella resurser såsom
sekreterarfunktion i valberedningen för att underlätta valberedningens
arbete. Vid behov ska Bolaget även kunna svara för skäliga kostnader
för externa konsulter som av valberedningen bedöms nödvändiga för
att valberedningen ska kunna fullgöra sitt uppdrag.
Valberedningen har under året bestått av Joachim Cato, valberedning-
ens ordförande, utsedd av Erik Fällström, Oscar Bergman, utsedd av
Swedbank Robur Fonder AB, Todd Thomson, utsedd av Kairo Ventures,
samt Tomas Duffy, styrelseordförande i Sivers.
Styrelse
Styrelsens ansvar och uppgifter
Efter bolagsstämman är styrelsen Bolagets högsta beslutande organ.
Styrelsen är även Bolagets högsta verkställande organ och Bolagets
BOLAGSSTYRNING
37
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
BOLAGSSTYRNING
ställföreträdare. Vidare svarar styrelsen enligt aktiebolagslagen för
Bolagets organisation och förvaltningen av Bolagets angelägenheter,
ska fortlöpande bedöma Bolagets och Siverskoncernens (”Koncernens”)
ekonomiska situation och tillse att Bolagets organisation är utformad
så att bokföringen, medelsförvaltningen och Bolagets ekonomiska
förhållanden i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Styrelsens
ordförande har ett särskilt ansvar att leda styrelsens arbete och bevaka
att styrelsen fullgör sina lagstadgade uppgifter.
Bland styrelsens uppgifter ingår bland annat att fastställa Bolagets
övergripande mål och strategier, övervaka större investeringar, säker-
ställa att det finns en tillfredsställande kontroll av Bolagets efterlevnad
av lagar och andra regler som gäller för Bolagets verksamhet samt
Bolagets efterlevnad av interna riktlinjer.
Bland styrelsens uppgifter ingår även att säkerställa att Bolagets
informationsgivning till marknaden och investerare präglas av öppen-
het samt är korrekt, relevant och tillförlitlig samt att tillsätta, utvärdera
och vid behov entlediga Bolagets verkställande direktör.
Styrelsens sammansättning
Styrelsen har sitt säte i Stockholm. Enligt Bolagets bolagsordning ska
Bolagets styrelse bestå av lägst tre och högst nio ledamöter med
högst sju suppleanter. Styrelsen utgjordes under perioden januari till
maj 2023 av ledamöterna Tomas Duffy (ordförande), Erik Fällström,
Ingrid Engström, Lottie Saks, Beth Topolovsky och Todd Thomson. För
perioden juni till december 2023 utgjordes styrelsen av Tomas Duffy
(ordförande), Erik Fällström, Todd Thomson och Beth Topolovsky.
Styrelseledamöter väljs årligen på årsstämman för tiden fram till nästa
årsstämma. Det finns ingen gräns för hur länge en ledamot kan ingå i
styrelsen. Styrelsen består för närvarande av fyra ordinarie ledamöter
valda för tiden intill slutet av årsstämman som ska hållas under 2023.
Styrelsens sammansättning med ledamöter som har olika bakgrund
och bred sammanlagd erfarenhet gör att styrelsens medlemmar till-
sammans har den kunskap som krävs för styrelsearbetet inkluderande
frågeställningar avseende strategi, bolagsbyggande, företagsledning,
strukturaffärer och governance. Det gör också att ledningen har god
hjälp av styrelsemedlemmar individuellt i frågor som marknad, försälj-
ning och finansiering.
Styrelsens arbete under året
Styrelsen sammanträder regelbundet efter ett i arbetsordningen
fastställt program som innehåller vissa fasta beslutspunkter samt vissa
beslutspunkter vid behov. Under 2023 har styrelsen hållit åtta ordinarie
styrelsemöten, tio extra styrelsemöten och ett konstituerande styrelse-
möte. Frågor som krävt fördjupad analys och diskussion har förberetts
i respektive utskott.
Vid givna tillfällen har agendan innefattat en punkt där styrelsen
haft möjlighet till diskussion utan att representanter för ledningen varit
närvarande.
De protokoll som skrivs från dessa möten är beslutsprotokoll och
förs av bolagets CFO, tillika styrelsens sekreterare. Inför varje styrel-
semöte erhåller styrelsen ett skriftligt material som underlag för de
diskussioner och beslut som kommer att tas upp.
Vid varje ordinarie styrelsemöte ges en uppdatering av affärsläget,
marknad, konkurrenssituation samt finansiell uppföljning. Under året
har även frågor avseende organisation, kompetensbehov, konjunktur-
utveckling och förvärvsfrågor behandlats. Löpande under året får
styrelsen även en VD-rapport. I denna rapport behandlas marknad,
verksamhet samt finansiell utveckling. Dessa rapporter sammanställs
av verkställande direktören.
Styrelsens arbetsordning
Styrelsen arbetar efter en, i enlighet med aktiebolagslagen, fastställd
skriftlig arbetsordning för sitt arbete, vilken ska utvärderas, uppdateras
och fastställas på nytt årligen. Arbetsordningen fastställer fördelningen
av styrelsens arbete mellan styrelsen och styrelsens utskott samt
mellan styrelsen och verkställande direktören. Enligt arbetsordningen
ska styrelsen bland annat besluta om verksamhetsmål, strategi och
övergripande organisation, utse verkställande direktör och utvärdera
verkställande direktörens arbete, fastställa riktlinjer för Bolagets
agerande i samhället i syfte att uppnå ett långsiktigt värdeskapande,
fastställa årsredovisning och andra externa finansiella rapporter, viktiga
Oberoende i förhållande till:
Styrelsearvode
2023
Arvode för
arbete utöver
styrelseuppdrag
Närvaro vid
styrelsemöten 2023
Sivers Semiconductors
och dess ledande
befattningshavare
Större
aktieägare
Tomas Duffy Ja Ja X 19/19
Erik Fällström Ja Nej X 19/19
Ingrid Engström Ja Ja X 9/9
Lottie Saks Ja Ja X 11/11
Beth Topolovsky Ja Ja X 18/19
Todd Thomson Ja Ja 19/19
Styrelse och ledning av Sivers Semiconductors
Sivers Semiconductors
Styrelse
Dr. Bami Bastami,
Ordförande
Koncernledning
Anders Storm, CEO
Koncernledning
Lottie Saks, CFO
Koncernledning
Harish Krishnaswamy,
Wireless
Koncernledning
Andrew Mc Kee,
Photonics
Revisionsutskott
Investeringsutskott
Ersättningsutskott
38
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
policys och attestinstruktion, fastställa regler för intern kontroll och
följa upp hur den interna kontrollen fungerar samt utvärdera styrelsens
arbete.
Styrelsen har inrättat ett revisionsutskott enligt aktiebolagslagen
och ett ersättningsutskott enligt Koden. Därtill har styrelsen inrättat ett
investeringsutskott.
Styrelseutvärdering
Styrelsens ska årligen göra en utvärdering av sitt arbete under året,
i syfte att fortsätta utvecklingen av en väl fungerande styrelse för
bolaget. Den årliga styrelseutvärderingen sker genom att styrelseleda-
möterna besvarar ett formulär med frågor, där utrymme finns för egna
kommentarer. Dessa sammanställs av ordförande och därefter sker
en diskussion och utvärdering av styrelsens arbete i samband med ett
styrelsemöte. Den senaste genomförda utvärderingen var 10 maj 2022.
Slutsatserna från utvärderingen rapporteras till valberedningen samt
leder också till förbättringar i styrelsens arbetssätt.
Revisionsutskottet
Revisionsutskottet bestod under januari till maj 2023 av Lottie Saks
(ordförande), Tomas Duffy och Ingrid Engström. Under perioden juni
till december bestod Revisionsutskottet av Todd Thomson (ordförande)
och Tomas Duffy. Revisionsutskottet har sammanträtt fyra gånger
under 2023. Revisionsutskottet har även träffat bolagets revisorer. Frå-
geställningar som har behandlats under 2023 innefattar bland annat
styrande dokument, intern kontroll, finansieringsfrågor, kassaflöde,
finansiell rapportering och ekonomisystem samt frågor kopplade till
bolagets delårsrapporter. Arbetet har vidare innefattat genomgång av
utfallet av den bolagsstämmovalda revisorns granskning av verksam-
heten och revisionsutvärdering. Alla revisionsutskottets ledamöter har
närvarat vid samtliga möten under 2023.
Ersättningsutskottet
Ersättningsutskottet bestod under januari till maj 2023 av Tomas Duffy
(ordförande), Erik Fällström och Ingrid Engström. Under perioden juni
till december bestod ersättningsutskottet av Tomas Duffy (ordförande),
Erik Fällström samt Todd Thomson. Ersättningsutskottet har under året
arbetat fram förslag till incitamentsprogram som presenterades vid
årsstämman 2023. Därutöver har utskottet arbetat fram löneförslag,
andra ersättningar och anställningsvillkor för verkställande direktören
och berett styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare. Under året har ersättningsutskottet haft två
möten. Alla ersättningsutskottets ledamöter har närvarat vid samtliga
möten under 2023.
Investeringsutskottet
Investeringsutskottets bestod under januari till maj 2023 av Tomas
Duffy (ordförande), Lottie Saks och Beth Topolovsky. Under perioden
juni till december bestod investeringsutskottet av Beth Topolovsky
(ordförande) samt Tomas Duffy. Investeringsutskottet har till uppgift att
utvärdera potentiella, pågående och avslutade investeringar för Sivers
inklusive företagsförvärv. Utskottet har under året arbetat med analys
och fördjupningar gällande kommande investeringar.
Under året har investeringsutskottet haft ett möte, där samtliga
investeringsutskottets ledamöter närvarade.
Revisorer
Bolagets revisor, Deloitte AB, valdes på årsstämman 19 maj 2023 med
Zlatko Mehinagic som huvudansvarig revisor. I augusti 2023 bytte Delo-
itte ansvarig revisor till Alexandros Kouvatsos. Under året har bolagets
revisor utöver att revidera bolagets räkenskaper även översiktligt
granskat delårsrapporter för perioden januari – september 2023.
Intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen För att
säkerställa att den finansiella rapporteringen vid varje rapporttillfälle
ger en rättvisande bild, finns kontrollaktiviteter som involverar alla
nivåer av organisationen från styrelse och företagsledning till övriga
medarbetare. Finansiella kontroller i bolagets affärsprocesser omfattar
bland annat godkännande av affärstransaktioner, dagliga kontoavstäm-
ningar och analytisk genomgång av resultat och balans samt uppfölj-
ningar av beslut. Styrelsen, samt revisionsutskott, går igenom samtliga
delårsrapporter innan publicering.
Styrelsen och ledningen följer löpande upp effektiviteten i den interna
kontrollen för att säkerställa kvaliteten i processerna för den finansiella
rapporteringen. Bolagets ekonomiska situation och strategi avseende
den finansiella ställningen behandlas vid varje styrelsemöte, där styrelsen
får utförliga rapporter avseende verksamhetens utveckling.
Sivers Semiconductors är moderbolag i Koncernen som per 31
december 2023 består av fem helägda dotterföretag, svenska Sivers
Wireless AB och Trebax AB, skotska Sivers Photonics Ltd och amerikan-
ska Sivers Semiconductors Corp samt Sivers Semiconductors Inc. Det
svenska moderbolaget ansvarar för koncernövergripande funktioner
såsom ekonomi, investerarrelationer och IT. Koncernens rörelse-
drivande verksamhet bedrivs i huvudsak i de tre dotterföretagen
Sivers Wireless AB och Sivers Semiconductors Inc (”Wireless”) samt
Sivers Photonics Ltd (”Photonics”).
Sivers verksamhet bedrivs i Sverige, Skottland och USA. För att
arbeta effektivt har Sivers en platt organisation som gynnar de lokala
förutsättningarna på respektive marknad och bolags utvecklingsfas.
Dotterbolagen rapporterar löpande respektive bolags resultat och
verksamhetsuppföljning till koncernledningen.
Koncernledningen utgörs av CEO, CFO och AO ansvarig chef för
Wireless respektive Photonics som har kontinuerlig kontakt och möten
i operativa frågor som rör månatlig uppföljning av affären, resultat,
likviditet, finansiell ställning och nyckeltal.
Under 2023 har följande fokusområden diskuterats inom koncern-
ledningen:
Strategi och R&D
Försäljning
Utveckling av nya produkter och tjänster
Operativ effektivitet och lönsamhetsförbättring
BOLAGSSTYRNING
39
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
Dr. Bami Bastami Ordförande
Född: 1953 Invald i styrelsen: 2024 Nationalitet: Iranier
Utbildning: PhD inom Microelectronics, Ohio State University.
Andra styrelseuppdrag: Exekutiv ordförande för Sivers Semiconductors
Inc, styrelsemedlem, IQE PLC, B2 Global Consulting (Grundare 17-Jun-2010).
Tidigare styrelseuppdrag: Aquantia (NYSE: AQ), Global Semiconductor
Alliance (GSA) , Glowpoint Inc (OT.GLOW), SkyCross (Privat), CorMedix
(NASDAQ: CRMD), Globespanvirata (NASDAQ: GSPN), MERU Networks
(NASDAQ:MERU), Trident Microsystems (NASDAQ:TRID), ANADIGICS
(NASDAQ:ANAD), Nitronex Corporation (Private), och VSSB Medical Nano
Technologies (Privat).
Övriga erfarenheter: Senior Vice President och General Manager för
the Mobile and Wireless Infrastructure Business Unit vid GlobalFoundries.
President, CEO, och styrelsemedlem av Meru Networks, Trident Micro
-
systems, och ANADIGICS Inc.
Oberoende i relation till Sivers Semiconductors och dess ledning:
Nej.
Oberoende i relation till de större aktieägarna: Ja.
Egna och närståendes aktieinnehav per 2023-12-31: 100 000 aktier,
400 000 optioner.
Tomas Duffy Vice ordförande
Född: 1955 Invald i styrelsen år: 2016 Nationalitet: Svensk
Utbildning: Civilingengör och Teknisk Licentiat – Kungliga Tekniska
Högskolan.
Andra styrelseuppdrag: Styrelseledamot Stella Tech AB.
Tidigare styrelseuppdrag: Styrelseordförande, Qall Telcom AB, Telia
Norge. Styrelseledamot, Trio AB, Telenor AB, Svenska IT-Institutet. Komman
-
ditdelägare, Sevenco Kommanditbolag.
Övrig erfarenhet: Affärsenhetschef för stora företag, Exportkredit
-
nämnden. vVD, Telia ansvarig för mobil och fast telekommunikation. VD,
Mannesmanns International Telecom, Net Insight, Halogen AB, AU System
Communication AB.
Oberoende i relation till Sivers Semiconductors och dess ledning: Ja.
Oberoende i relation till de större aktieägarna: Ja.
Egna och närståendes aktieinnehav per 2023-12-31: 1 150 000 aktier,
0 optioner.
Styrelse
STYRELSE
40
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
Erik Fällström Ledamot
Född: 1961 Invald i styrelsen år: 2017 Nationalitet: Svensk
Utbildning: Handelshögskolan i Stockholm.
Andra styrelseuppdrag: Styrelseledamot AEDC Capital Ltd., DDM Holding
AG, EDC Advisors Ltd och Omnio London Ltd
Tidigare styrelseuppdrag: Styrelseledamot, Olympus S.A., Hoist Kredit
AB.CST Global Ltd.
Övrig erfarenhet: Management consulting, corporate finance, riskkapital
och private equity.
Oberoende i relation till Sivers Semiconductors och dess ledning: Ja.
Oberoende i relation till de större aktieägarna: Nej.
Egna och närståendes aktieinnehav per 2023-12-31: 31 643 352 aktier
som innehas privat och via intressebolag.
0 optioner.
Todd Thomson Ledamot
Född: 1961 Invald i styrelsen år: 2021 Nationalitet: Amerikan
Utbildning: Master of Business Administration från University of Pennsyl
-
vania – The Wharton School, Bachelor of Economics från Davidson College.
Andra styrelseuppdrag: Styrelseledamot i Dynasty Financial Partners
LLC, Century Bank (NM), CNAQ, Linnaeus Therapeutics Inc, MixComm
Inc., Amorphology Inc, NeuroBio Ltd, Delpor Inc, PteroDynamics Inc och
FastDetect Inc.
Tidigare styrelseuppdrag: Styrelseordförande i Dynasty Financial Partners
LLC, styrelseledamot i Cyren Ltd.
Övrig erfarenhet: CFO för Citigroup och vD för Citigroups Global Wealth
Management-avdelning. även erfarenhet från GE Capital, Bain & Co., Booz
Allen Hamilton och Barents Group, samt flertalet investeringskommittéer.
Oberoende i relation till Sivers Semiconductors och dess ledning: Ja.
Oberoende i relation till de större aktieägarna: Ja.
Egna och närståendes aktieinnehav per 2023-12-31: 0 aktier,
0 optioner.
STYRELSE
Beth Topolovsky Ledamot
Född: 1961 Invald i styrelsen år: 2020 Nationalitet: Amerikan
Utbildning: BSEE, Electrical/Electronic Engineering, San Francisco State
University.
Andra styrelseuppdrag: American Chamber of Commerce i Sverige,
The Turnaround Management Association i Sverige.
Övrig erfarenhet: Grundare och CEO för Spark Group AB, ett konsultbolag
specialiserat på företagstransformationer i techindustrin. Över 25 års
erfarenhet från verkställande ledningspositioner och teknisk erfarenhet från
Cisco Systems, Hewlett-Packard, och KLA-Tencor. Medgrundare och CEO för
Q2 Labs AB, Chief Operating Officer-positioner inom Transmode och Tilgin.
Oberoende i relation till Sivers Semiconductors och dess ledning: Ja.
Oberoende i relation till de större aktieägarna: Ja.
Egna och närståendes aktieinnehav per 2023-12-31: 5 000 aktier,
0 optioner.
41
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
Anders Storm Group CEO
Född: 1967
Anställningsår: 2015
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Civilingenjör Datateknik, Lunds Tekniska Högskola.
Arbetslivserfarenhet: Verkställande direktör för Sivers Semiconductors
sedan augusti 2016. Anders Storm har haft olika ledande roller hos stora
företag som t.ex. Sony Ericsson, HIQ och ABB och som vP Engineering &
Operations på Birdstep Technologies innan han började på Sivers Semicon
-
ductors som COO i februari 2015.
Innehav i Sivers Semiconductors AB (publ) per 2023-12-31:
559 509 aktier, 1 175 000 personaloptioner.
Andrew Mc Kee MD Sivers Photonics
Född: 1969
Anställningsår: 2001
Nationalitet: Skottland
Utbildning: Bsc (Hons) examen i elektronikteknik och Ph.D. från
Unversity of Glasgow
Arbetslivserfarenhet: Andrew har lång erfarenhet av alla aspekter
inom III-V optoeletronisk enhetsdesign och tillverkning från sin tid inom
Agilent Technologies. Som en av grundarna av CST Global är han ansvarig
för företagets tekniska roadmap inklusive utveckling av ny design och
processteknologier.
Innehav i Sivers Semiconductors AB (publ) per 2023-12-31:
948 467 aktier, 250 000 personaloptioner.
Lottie Saks Group CFO
Född: 1967
Anställningsår: 2023
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Civilekonom från Uppsala Universitet.
Arbetslivserfarenhet: CFO för Sivers Semiconductors sedan juni 2023.
Lång och bred erfarenhet av ledning och ledande finansiella roller i företag
med betydande internationell närvaro och från börsbolag på Nasdaq
Stockholms huvudlista, som t.ex. Haldex, Cint, OneMed, OMX Technology
Financial Markets och Johnson & Johnson. Från jan 2021 till maj 2023 ingick
Lottie i styrelsen för Sivers Semiconductors AB.
Innehav i Sivers Semiconductors AB (publ) per 2023-12-31:
72 933 aktier, 300 000 personaloptioner.
Harish Krishnaswamy MD Sivers Wireless
Född: 1980
Anställningsår: 2022
Nationalitet: Indisk
Utbildning: M.Sc. Engineering Physics, University of Southern California
Arbetslivserfarenhet: Harish Krishnaswamy erhöll sin B.Tech. examen
i elektroteknik från IIT Madras, Chennai, Indien, 2001, och M.S. och Ph.D.
examen i elektroteknik från University of Southern California (USC), Los
Angeles, CA, USA, 2003 respektive 2009. Han började 2009 på Electrical
Engineering Department, Columbia University, New York, NY, USA, som
professor och chef för Columbia High-Speed and Millimeter-Wave IC
Laboratory (CoSMIC). 2017 var han med och grundade MixComm Inc., som
förvärvades av Sivers Semiconductors i februari 2022. Han har mottagit ett
flertal utmärkelser i både akademiska och industriella miljöer.
Innehav i Sivers Semiconductors AB (publ) per 2023-12-31:
7 641 153 aktier, 300 000 personaloptioner.
Ledning
LEDNING
42
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
Årsstämman i maj 2023 beslutade om följande riktlinjer för ersättning
till ledande befattningshavare:
Omfattning och tillämplighet
Med ”ledande befattningshavare” avses Group Chief Executive Officer,
Group Chief Financial Officer, Managing Director Photonics och Mana-
ging Director Wireless.
Riktlinjerna för ersättning gäller även för styrelseledamöter i den
omfattning de erhåller ersättning utanför styrelseuppdraget. Rikt-
linjerna gäller för ersättning som beslutas, och ändringar av redan
beslutad ersättning, efter att riktlinjerna har fastställts av årsstämman
2023. Riktlinjerna gäller inte för ersättning som är beslutad eller fast-
ställd av bolagsstämman.
Främjande av Sivers Semiconductors affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
Sivers Semiconductors-koncernen är en internationell leverantör
inom avancerade 5G system till dataoch telekommunikationsnät samt
optiska produkter till optiska fibernät, sensorer och optisk trådlös
kommunikation (Li-Fi). Sivers Semiconductors-koncernen möjliggör en
bättre ansluten och säkrare värld genom att
leverera de bästa lösningarna till sensorer och dataoch telekommu-
nikationsnäten.
En framgångsrik implementering av Sivers Semiconductors affärs-
strategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, förutsätter
att Sivers Semiconductors kan fortsätta att rekrytera och behålla
kvalificerade medarbetare. För detta krävs att ersättningssystemet för
de ledande befattningshavarna och övriga medarbetare är marknads-
mässigt och konkurrenskraftigt.
Dessa riktlinjer möjliggör att ledande befattningshavare kan erbju-
das en konkurrenskraftig totalersättning.
Sivers Semiconductors har utestående långsiktiga incitamentspro-
gram som har beslutats av bolagsstämman och därför inte omfattas av
dessa riktlinjer. De prestationskrav som används för att bedöma utfallet
av Sivers Semiconductors långsiktiga incitamentsprogram har en tydlig
koppling till det långsiktiga värdeskapandet, inklusive dess hållbarhet.
Dessa prestationskrav är för närvarande kopplade till den genomsnitt-
liga tillväxten av koncernens nettoförsäljning över en treårsperiod.
Programmen uppställer vidare krav på en intjäningsperiod om tre
år. För mer information om dessa program, se not 28 till koncernens
årsredovisning.
Formerna av ersättning m.m.
Ersättningen till ledande befattningshavare kan bestå av fast lön, rörlig
ersättning, pension och andra sedvanliga förmåner. Bolagsstämman
kan därutöver – och oberoende av dessa riktlinjer – besluta om
exempelvis aktieoch aktiekursrelaterade ersättningar.
Den fasta lönen skall vara marknadsmässig och fastställas individu-
ellt och baseras på varje individs roll, prestation, resultat och ansvar.
Som huvudregel skall fast lön omprövas en gång per år. Den rörliga
ersättningen skall beakta individens ansvarsnivå och befogenhet. Den
rörliga ersättningen skall baseras på måluppfyllelse inom områdena
nettoomsättning och rörelseresultat (EBIT) och ”mjuka” individuella mål
kopplade till strategiska och/eller funktionella mål som är individuellt
anpassade baserat på ansvar och funktion. Dessa mål skall vara utfor-
made så att de bidrar till att främja Sivers Semiconductors affärsstrategi
och långsiktiga intressen, inklusive hållbarhet. Storleken på den rörliga
ersättningen skall baseras den anställdes uppfyllande av dessa mål.
Den rörliga ersättningen skall maximalt uppgå till 100 procent av årlig
fast lön.
Utvärderingen av om måluppfyllelse har skett skall göras i slutet av
mätperioden och baseras på fastställt finansiellt underlag för den rele-
vanta perioden. Rörlig kontantersättning kan utbetalas efter avslutad
mätperiod eller vara föremål för uppskjuten utbetalning.
Pension och andra förmåner
De ledande befattningshavarna ska omfattas av en pensionsplan som
motsvarar kostnaden för ITP-planen.
De andra förmånerna kan exempelvis bestå av sjukförsäkring,
telefonförmåner, måltidsförmåner och företagsbil och skall utgå i den
mån det anses vara marknadsmässigt.
Uppsägning
Vid uppsägning, från företagets sida, av en ledande befattningshavare,
tillämpas uppsägningslön med oförändrade villkor under högst sex
månader samt därtill ett icke pensionsgrundande avgångsvederlag på
högst nio månadslöner. De ledande befattningshavarnas uppsägnings-
tid skall vara sex månader.
Konsultarvode till styrelseledamöter
I de fall styrelseledamöter utför arbete utöver sedvanligt styrelsearbete,
så ska styrelsen under särskilda omständigheter kunna besluta om
ytterligare ersättning i form av konsultarvode.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsriktlinjer har
lön och anställningsvillkor för bolagets anställda beaktats genom att
uppgifter om anställdas totalersättning, ersättningens komponenter
samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en del
av ersättningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag vid utvärde-
ringen av skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar som följer av
dessa.
Ersättningsutskott
Styrelsens ersättningsutskott, som består av tre styrelseledamöter,
inklusive styrelsens ordförande tillika ordförande i ersättningsutskottet,
behandlar och bereder ersättningsfrågor avseende de ledande befatt-
ningshavarna.
Riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
43
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
Ersättningsutskottet bereder och utarbetar förslag till beslut avseende
ersättning och anställningsvillkor för Group Chief Executive Officer,
vilket föreläggs styrelsen för beslut. Styrelsen utvärderar årligen det
arbete som Group Chief Executive Officer utför.
I ersättningsutskottets uppgifter ingår även att bereda styrelsens
beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattnings-
havare. Styrelsen skall upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart
fjärde år och lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman. Rikt-
linjerna skall gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman.
Ersättningsutskottet skall även följa och utvärdera program för rörliga
ersättningar samt gällande ersättningsstrukturer och ersättnings nivåer
i Sivers Semiconductors. Vid styrelsens behandling av och beslut i
ersättningsrelaterade frågor närvarar inte Group Chief Executive
Officer eller andra personer i bolagsledningen, i den mån de berörs
av frågorna.
Avvikelse från riktlinjerna
Styrelsen skall ha rätt att tillfälligt frångå dessa riktlinjer om det i ett
enskilt fall finns särskilda skäl och ett avsteg är nödvändigt för att
tillgodose Sivers Semiconductors långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, eller för att säkerställa Sivers Semiconductors ekonomiska
bärkraft, som exempelvis ytterligare rörlig ersättning vid särskilda
prestationer.
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
44
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
TSEK
Not
2023
2022
Nettoomsättning
4
236 334
132 607
Övriga rörelseintäkter
8 295
Aktiverat arbete för egen räkning
Råvaror och förnödenheter
-50 223
-48 922
Övriga externa kostnader
7
-134 076
-99 585
Personalkostnader
6
-132 682
-125 364
Av- och nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar och immateriella tillgångar
-124 969
-111 403
Rörelseresultat
-158 623
-185 096
Resultat från finansiella poster
Finansiella intäkter
8
7 327
94 716
Finansiella kostnader
8
-24 487
-13 248
Resultat före skatt
-175 783
-103 628
Inkomstskatt
9
17 244
Årets resultat
-157 384
-86 384
Hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare
-157 384
-86 384
Resultat per aktie (SEK)
Före utspädning
10
-0,68
-0,41
Efter utspädning
10
-0,68
-0,41
Koncernens rapport över totalresultat
TSEK
Not
2023
2022
Årets resultat
-157 384
-86 384
Övrigt totalresultat
Poster som kan återföras till resultatet:
Valutakursdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter
-25 315
Årets totalresultat
-182 699
-1 168
Hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare
-182 699
-1 168
Koncernens resultaträkning
FINANSIELLA RAPPORTER
45
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
Koncernens balansräkning
FINANSIELLA RAPPORTER
TSEK
Not
2023-12-31
2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Goodwill
11
391 560
401 673
Övriga immateriella tillgångar
11
620 192
705 247
Aktiverade utvecklingskostnader
11
197 360
193 122
Materiella anläggningstillgångar
12,13
90 835
102 595
Övriga tillgångar
516
352
Summa anläggningstillgångar
1 300 463
1 402 989
Omsättningstillgångar
Varulager
15
Kundfordringar
16
Aktuella skattefordringar
-
6 290
Övriga fordringar
17
14 654
9 524
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
18
68 773
Övriga kortfristiga finansiella tillgångar
31
8 519
Likvida medel
26
Summa omsättningstillgångar
205 457
168 111
SUMMA TILLGÅNGAR
1 505 920
1 571 100
TSEK
Not
2023-12-31
2022-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Aktiekapital
19
117 324
106 977
Övrigt tillskjutet kapital
19
1 833 509
1 704 259
Omräkningsreserv
19
92 632
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
-820 410
-663 789
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
1 197 740
1 240 079
Summa eget kapital
1 197 740
1 240 079
Långfristiga skulder
Banklån
20
-
7 000
Uppskjuten skatteskuld
21
135 597
156 885
Avsättningar
22
1 130
1 172
Leasingskulder
23
Konvertibellån
20
-
Övriga långfristiga skulder
20
3 524
Summa långfristiga skulder
227 038
190 055
Kortfristiga skulder
Konvertibellån
31
-
Banklån
20
-
4 000
Leverantörsskulder
Leasingskulder
23
7 171
6 913
Övriga skulder
24
5 836
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
25
Summa kortfristiga skulder
140 966
Summa skulder
308 180
331 021
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
1 505 920
1 571 100
46
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
Balanserade Summa eget
vinstmedel kapital hänförligt
Övrigt Omräknings- inklusive till moderföre-Summa
TSEK
Aktiekapital
tillskjutet kapitalreservårets resultattagets aktieägareeget kapital
Ingående balans 1 januari 2022
87 383
1 283 785
7 416
-579 682
798 903
798 903
Årets resultat
-86 384
-86 384
-86 384
Summa övrigt totalresultat
85 216
85 216
Summa totalresultat
85 216
-86 384
-1 168
-1 168
Transaktioner med ägare:
Apportemission
19 595
421 262
440 857
440 857
Emissionskostnader
-788
-788
-788
Förändring i egna aktier
1 181
1 181
1 181
Aktierelaterade ersättningar
1 096
1 096
1 096
Summa transaktioner med ägare
19 595
420 474
2 277
442 346
442 346
Utgående balans 2022-12-31
106 977
1 704 259
92 632
-663 789
1 240 079
1 240 079
Balanserade Summa eget
vinstmedel kapital hänförligt
Övrigt Omräknings- inklusive till moderföre-Summa
TSEK
Aktiekapital
tillskjutet kapitalreservårets resultattagets aktieägareeget kapital
Ingående balans 1 januari 2023
106 977
1 704 259
92 632
-663 789
1 240 079
1 240 079
Årets resultat
-157 384
-157 384
-157 384
Summa övrigt totalresultat
-25 315
-25 315
-25 315
Summa totalresultat
-25 315
-157 384
-182 699
-182 699
Transaktioner med ägare:
Nyemission
10 348
139 696
150 044
150 044
Emissionskostnader
-10 445
-10 445
-10 445
Aktierelaterade ersättningar
763
763
763
Summa transaktioner med ägare
10 348
129 250
763
140 361
140 361
Utgående balans 2023-12-31
117 324
1 833 509
67 317
-820 410
1 197 740
1 197 740
Rapport över förändringar
i koncernens egna kapital
FINANSIELLA RAPPORTER
47
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
Koncernens kassaflödesanalys
FINANSIELLA RAPPORTER
TSEK
Not
2023
2022
Rörelseresultat
26
-158 623
-185 096
Justeringar för ej kassaflödespåverkande poster:
Av- och nedskrivningar
124 941
111 403
Förändring i avsättningar
-42
-5 794
Övrigt
904
603
Erhållen ränta
1 187
5 717
Erlagd ränta
-20 312
-11 932
Erhållen inkomstskatt
2 303
4 177
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital
-49 642
-80 922
Förändringar i rörelsekapital
Ökning (–)/Minskning (+) av varulager
-7 288
-663
Ökning (–)/Minskning(+) av rörelsefordringar
-48 615
-29 631
Ökning (+)/Minskning (–) av rörelseskulder
-320
-26 245
Kassaflöde från den löpande verksamheten
-105 865
-137 461
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
-7 103
-13 731
Förvärv av immateriella tillgångar
-46 733
-71 278
Finansiering MixComm
-
-206 475
Lämnade spärrade bankmedel
-14 900
-
Försäljning/förfall av finansiella instrument
8 692
125 492
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-60 044
-165 992
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån
Amortering av lån
-61 000
-4 000
Uställda lån
-9 039
-
Återbetalda lån
9 039
-
Amortering av leasingoch avbetalningsskulder
-8 608
-11 190
Nyemission
150 043
-
Erlagda emissionskostnader
-10 445
-788
Försäljning av/optionslösen med egna aktier
-
1 181
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
144 990
35 203
Årets kassaflöde
-20 918
-268 250
Likvida medel vid årets början
304 117
Valutakursförändringar i likvida medel
-731
11 307
Likvida medel vid årets slut
48
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
Not 1
Allmän information
Sivers Semiconductors AB med organisationsnummer 556383-9348 är ett
aktiebolag registrerat i Sverige med säte i Kista, Sverige. Företagets huvud
-
kontor ligger på Torshamnsgatan 48 i Kista.
Sivers Semiconductors AB och dess dotterföretag (”koncernen”) utvecklar,
tillverkar och säljer chip, komponenter, moduler och delsystem baserade på
avancerad, egenutvecklad halvledarteknik inom mikrovåg, millimetervåg och
optiska halvledare.
Verksamheten bedrivs i huvudsak i de tre bolagen Sivers Wireless AB och
Sivers Photonics Ltd och Sivers Semiconductors Inc. Sivers Wireless har
huvudkontor i Kista och utvecklingskontor i Göteborg. Sivers Photonics
huvudkontor och fabrik ligger i Glasgow, Skottland. Koncernens samman
-
sättning framgår av not 14. Sivers Semiconductors Inc har huvudkontor i
Chatham, USA.
De finansiella rapporterna presenteras i tusental svenska kronor (TSEK).
Not 2
Redovisningsprinciper
Grund för upprättande
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med de av EU antagna
International Financial Reporting Standards (IFRS) samt tolkningar från IFRS
Interpretations Committee (IFRIC). Vidare tillämpar koncernen Årsredovis
-
ningslagen och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1,
Kompletterande redovisningsregler för koncerner.
De finansiella rapporterna har upprättats baserat på anskaffningsvärde,
förutom vissa finansiella instrument som värderats till verkligt värde via resul
-
taträkningen i slutet av varje rapporteringsperiod, vilket beskrivs närmare i
redovisningsprinciperna nedan.
Koncernredovisning
Koncernredovisningen omfattar företagets finansiella rapporter och de
enheter (dotterföretag) som företaget har bestämmande inflytande över per
den 31 december varje år. Bestämmande inflytande uppnås när koncernen
har inflytande över investeringsobjektet, är exponerad, eller har rätt, till rörlig
avkastning från sitt engagemang i investeringsobjektet och kan använda sitt
inflytande till att påverka sin avkastning.
Ett dotterföretag konsolideras när företaget får bestämmande inflytande över
dotterföretaget och upphör när företaget förlorar bestämmande inflytande
över dotterföretaget. Resultat från förvärvade eller avyttrade dotterföretag
under året inkluderas i resultatet från den dag då företaget får bestämmande
inflytande över dotterföretaget och till den dag som bestämmande inflytande
över dotterföretaget upphör.
Vid behov justeras dotterföretagens finansiella rapporter för att anpassa de
redovisningsprinciper som används till koncernens redovisningsprinciper.
Alla koncerninterna tillgångar och skulder, eget kapital, intäkter, kostnader
och kassaflöden som rör transaktioner mellan företag inom koncernen är
eliminerade i konsolideringen.
Rörelseförvärv
Vid ett rörelseförvärv utgör förvärvaren den part som erhåller bestämmande
inflytande över det förvärvade företaget. Ett omvänt förvärv uppstår när den
legala förvärvaren identifieras som det förvärvade bolaget. Förvärvet av Sivers
Photonics Ltd, som genomfördes 2017, och MixComm Inc, som genomfördes
2022, var omvända förvärv. Därav utgjorde Sivers Semiconductors AB med
dotterbolag det förvärvade bolaget.
Rörelseförvärv redovisas enligt förvärvsmetoden. Goodwill beräknas som
skillnaden mellan den överförda ersättningen, beloppet för eventuella
innehav utan bestämmande inflytande i det förvärvade företaget, det verkliga
värdet på förvärvarens tidigare egetkapitalandelar i det förvärvade företaget
(om tillämpligt) och nettot per förvärvstidpunkten av beloppen för de identi
-
fierbara förvärvade tillgångarna och övertagna skulderna.
Koncernens noter
NOTER
Goodwill
Goodwill värderas och redovisas initialt enligt ovan.
Goodwill skrivs inte av utan prövas för nedskrivningsbehov minst årligen.
När nedskrivningsbehov prövas ska goodwill fördelas på var och en av
koncernens kassagenererande enheter (eller grupper av kassagenererande
enheter) som väntas bli gynnade av synergierna i förvärvet. En kassa
-
genererande enhet på vilken goodwill har fördelats ska prövas avseende
nedskrivningsbehov årligen, samt närhelst det finns en indikation på att
enheten kan behövas skrivas ned. Om enhetens återvinningsvärde är lägre
än enhetens redovisade värde, ska nedskrivningen fördelas först genom
att minska det redovisade värdet för goodwill som hänförts till enheten och
sedan minska övriga tillgångar proportionellt baserat på det redovisade
värdet för varje tillgång i enheten. En redovisad nedskrivning av goodwill ska
inte återföras i efterföljande period.
Intäktsredovisning
Koncernen redovisar i huvudsak intäkter från följande intäktsströmmar:
Försäljning av hårdvaruprodukter.
Utvecklingsprojekt (Även kallade Non Recurrent Engineering ”NRE”)
Supportavtal
Intäkter värderas baserat på avtalet med kund och motsvarar den ersättning
som koncernen förväntar sig ha rätt till i utbyte mot att överföra utlovade
varor eller tjänster exklusive mervärdeskatt. Koncernen redovisar en intäkt
när kontrollen av en vara eller tjänst överförs till en kund.
Försäljning av hårdvaruprodukter
Koncernen säljer chip, komponenter, moduler och delsystem baserade
på avancerad 5G millimetervågsteknik inom wireless segmentet. Inom
photonics segmentet säljer koncernen halvledarlasrar och andra halvledar-
baserade optiska produkter.
För hårdvaruprodukterna inom Wireless, redovisas intäkten vid en tidpunkt.
Denna tidpunkt inträffar normalt när kontrollen över varorna har överförts till
kund, vilket utgör leveranstidpunkten (i enlighet med de fraktvillkor som gäller
för det specifika avtalet). En fordran redovisas av koncernen när varorna
levereras till kunden eftersom detta representerar den tidpunkt då rätten till
vederlag blir ovillkorlig, eftersom det bara krävs att tiden går innan betalning
förfaller. Produktionstester genomförs innan produkter skickas till kunder.
Intäkter redovisas med avdrag för beräknade volymrabatter, och intäkter
redovisas endast i den utsträckning som det är mycket sannolikt att en
väsentlig återföring inte uppstår. Rabatter avtalas normalt för en på förhand
bestämd kvantitet, och beräknas utifrån den avtalade kvantiteten. I de fall det
inte finns en bestämd kvantitet görs en uppskattning utifrån historiska data.
Koncernen har även, inom photonicssegmentet, hårdvaruprodukter som
tillverkas enligt specifikationer från kunden. Sådana hårdvaruprodukter kan
vara till exempel wafers och chip. Intäkterna för dessa hårdvaruprodukter
redovisas vid en tidpunkt, vid kundens acceptans och när Photonics har
ovillkorad rätt till betalning.
Utvecklings/NRE – projekt
Inom Wireless och Photonics förekommer så kallade ”NRE ”-avtal. Sådana
avtal avser utvecklingsprojekt, där koncernen bland annat gör anpassningar
av teknik i hårdvaruprodukter för att matcha kundens önskemål eller för att
utveckla en ny produkt. När utvecklingsprojektet är färdigställt är avsikten att
sälja den anpassade/nya produkten i volymer. Om detta inträffar redovisas
intäkterna som uppkommer från volymförsäljning inom kategorin hårdvara.
Ersättningar för NRE-avtal redovisas över tid, i takt med färdigställandet av
produkten. Färdigställandet beräknas normalt med en inputmetod utifrån
nedlagda kostnader. När upparbetning sker redovisas en avtalsstillgång för
utfört arbete och när fakturering överstiger vad som upparbetats redovisas
en avtalsskuld.
49
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
NOTER
Supportavtal
Inom Wireless säljs även support för bolagets hårdvaror, för att underlätta
kundens anpassning av tekniken till deras produkter. Supportavtal kan till
exempel tecknas i syfte att designa in koncernens produkter i kundens,
där kunden i sin tur säljer sin produkt till en slutkund.
Supportavtalen tecknas för en viss tidsperiod till ett fast pris, och intäkterna
redovisas linjärt över denna tidsperiod. Transaktionspriset för dessa tjänster
redovisas som en avtalsskuld vid tidpunkten för den inledande försäljnings-
transaktionen och löses upp linjärt under tjänsteperioden.
Leasing
Koncernen som leasingtagare
Koncernen bedömer om avtalet är, eller innehåller, ett leasingavtal när avtalet
ingås. Koncernen redovisar en nyttjanderätt med tillhörande leasingskuld för
samtliga leasingavtal där koncernen är leasingtagare.
Leasingskulden värderas initialt till nuvärdet av de leasingavgifter som inte
betalats vid inledningsdatumet, diskonterat med användning av leasingav
-
talets implicita ränta, om denna räntesats lätt kan fastställas. Om denna
räntesats inte lätt kan fastställas ska koncernen använda leasetagarens
marginella låneränta.
Leasingavgifter som inkluderas i värderingen av leasingskulden omfattar:
fasta avgifter (inklusive till sin substans fasta avgifter, med avdrag för
eventuella förmåner i samband med teckning av leasingavtal),
variabla leasingavgifter som beror på ett index eller ett pris, initialt
värderade med hjälp av det index eller det pris som gällde vid inledningsda
-
tumet,
belopp som förväntas betalas ut av leasetagaren enligt restvärdesgarantier
det belopp som förväntas eventuell restvärdesgaranti som tillhandahålls
leasegivaren av leasetagaren, en till leasetagaren närstående part eller en
tredje part som inte är hänförlig till leasegivaren och som har finansiella
förutsättningar att infria de avtalade förpliktelserna,
lösenpriset för optioner att köpa om leasetagaren är rimligt säker på att
utnyttja optionerna, och
straffavgifter som utgår vid uppsägning av leasingavtalet, om leasingpe
-
rioden återspeglar att leasetagaren kommer att utnyttja en möjlighet att
säga upp leasingavtalet.
Leasingskulden redovisas som en separat post i koncernens rapport över
finansiell ställning.
Efter inledningsdatumet värderas leasingskulden genom att öka det
redovisade värdet för att återspegla räntan på leasingskulden (genom
användning av effektivräntemetoden), och genom att minska det redovisade
värdet för att återspegla utbetalda leasingavgifter.
Koncernen omvärderar leasingskulden (och gör en motsvarande justering av
nyttjanderätten) om antingen:
Leasingperioden förändras eller om bedömningen av en option att köpa
den underliggande tillgången förändras, i vilket fall leasingskulden måste
omvärderas genom diskontering av de ändrade leasingavgifterna med
användning av en ändrad diskonteringsränta.
Leasingavgifterna förändras till följd av ändringar i ett index eller ett pris
eller om det sker en förändring i de belopp som förväntas betalas ut enligt
en restvärdesgaranti, i vilka fall leasingskulden omvärderas genom diskon
-
tering av de ändrade leasingbetalningarna med användning av den initiala
diskonteringsräntan (såvida inte leasingbetalningarna förändras på grund av
en förändring i den rörliga räntan, i vilket fall en ändrad diskonteringsränta
ska användas).
En ändring av leasingavtalet som inte redovisas som ett separat leasingavtal,
i vilket fall leasingskulden omvärderas genom att diskontera de ändrade
leasingavgifterna med en ändrad diskonteringsränta.
Nyttjanderätter omfattar summan av den initiala värderingen av motsvarande
leasingskuld, leasingavgifter som betalats vid eller före inledningsdatumet
och eventuella initiala direkta utgifter. Därefter värderas de till anskaffnings
-
värdet efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar.
Nyttjanderättigheter skrivs av under det kortare av leasingperioden och
den underliggande tillgångens nyttjandeperiod. Om leasingavtalet överför
äganderätten till den underliggande tillgången till koncernen eller om
anskaffningsvärdet för nyttjanderätten återspeglar att koncernen kommer
att utnyttja en option att köpa, ska den hänförliga nyttjanderätten skrivas
av under den underliggande tillgångens nyttjandeperiod. Avskrivningarna
påbörjas vid leasingavtalets inledningsdatum.
Nyttjanderätterna redovisas i samma post som den post där de motsvarande
underliggande tillgångarna skulle ha redovisats om de ägdes i koncernens
rapport över finansiell ställning.
Koncernen tillämpar IAS 36 för att fastställa om det föreligger ett
nedskrivningbehov av nyttjanderätten och redovisar eventuell identifierad
nedskrivning vilket beskrivs i principen för ”Materiella anläggningstillgångar”.
Som en praktisk lösning tillåter IFRS 16 att inte skilja icke-leasingkomponenter
från leasingkomponenter, och i stället redovisa varje leasingkomponent och
alla tillhörande icke-leasingkomponenter som en enda leasingkomponent.
Koncernen har valt att använda denna praktiska lösning.
Sale- & Leaseback
Materiella anläggningstillgångar som koncernen säljer och sedan hyr tillbaka
redovisas som en försäljning om försäljningen uppfyller kraven i IFRS 15
för att få klassas som en intäkt. I de fall försäljningen inte uppfyller dessa
krav, redovisas tillgången fortsatt som en materiell anläggningstillgång och
överföringsintäkterna till finansiären som en finansiell skuld.
Utländska valutor
Vid upprättandet av de finansiella rapporterna för de enskilda företagen
redovisas transaktioner i valutor andra än företagets funktionella valuta
(utländska valutor) till transaktionsdagens dagskurs. Vid varje rapport-
periods slut räknas monetära tillgångar och skulder som är denominerade i
utländska valutor om till balansdagens kurs. Ickemonetära poster redovisade
till verkligt värde i utländska valutor räknas om till valutakursen den dag då
det verkliga värdet beräknades.
Icke-monetära poster värderade till anskaffningsvärde räknas inte om.
Valutakursdifferenser redovisas i resultatet i den period i vilken de
uppkommer förutom:
valutakursdifferenser på monetära poster som är fordringar på eller
skulder till en utlandsverksamhet där en reglering inte är planerad eller
inte kommer att ske inom överskådlig framtid (och därmed utgör en del av
nettoinvesteringen i utlandsverksamheten), och som ska redovisas initialt
i övrigt totalresultat och omklassificeras från eget kapital till resultatet vid
avyttring av nettoinvesteringen.
Vid upprättande av koncernredovisning, räknas koncernens tillgångar och
skulder i utländsk valuta om till stängningskursen på balansdagen. Intäkter
och kostnader räknas om till växelkursen på transaktionsdagen, såvida inte
växelkursen varierar betydande under den perioden i vilket fall den genom
-
snittliga valutakursen för perioden används. Om några växelkursdifferenser
uppkommer redovisas de i övrigt totalresultat och ackumuleras i omräknings
-
reserven (hänförs till innehav utan bestämmande inflytande om tillämpligt).
Vid avyttring av en utlandsverksamhet (där koncernen förlorar bestämmande
inflytande) omklassificeras alla valutakursdifferenser som ackumulerats i
omräkningsreserven för den verksamheten och som är hänförliga till moder
-
företagets aktieägare till resultaträkningen.
Statliga bidrag
Statliga bidrag redovisas inte förrän det föreligger rimlig säkerhet att
koncernen uppfyller de villkor som är förknippade med bidraget och att
bidragen kommer erhållas.
Statliga bidrag redovisas systematiskt i resultatet, som ”övriga rörelsein
-
täkter”, över samma perioder som de kostnader bidragen är avsedda att
kompensera för.
Ett statligt bidrag som lämnas som ersättning för kostnader eller förluster
som företaget redan haft eller i syfte att ge företaget omedelbart stöd utan
att vara förbundet med framtida kostnader redovisas i resultatet för den
period under vilken företaget erhåller en fordran på staten.
Statliga bidrag hänförliga till förvärv av materiella anläggningstillgångar
redovisas som en förutbetald intäkt, vilken redovisas i resultatet över tillgång
-
arnas förväntade nyttjandeperiod.
Kostnader för pensioner och ersättning vid uppsägning
Betalning till en avgiftsbestämd pensionsplan redovisas som en kostnad när
de anställda har utfört tjänsterna som ger dem rätt till avgifterna.
Pensionsplaner som omfattar flera arbetsgivare redovisas som avgifts
-
bestämd, om det inte finns tillräcklig information att redovisa dem som
förmånsbestämda. För närvarande finns enbart pensionsplaner som
redovisas som avgiftsbestämda inom koncernen.
50
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
Kortfristiga och långfristiga ersättningar till anställda
En skuld redovisas för ersättning till anställda avseende löner, betald
semester och betald sjukfrånvaro från den anställdas tjänstgöring under
innevarande period till det odiskonterade beloppet av ersättningen som
förväntas betalas i utbyte för dessa tjänster.
Skulder redovisade för kortfristiga ersättningar värderas till det odiskon
-
terade beloppet avseende kortfristiga ersättningar till anställda som företaget
förväntas betala i utbyte mot dessa tjänster.
Skulder redovisade för övriga långfristiga ersättningar till anställda värderas
till nuvärde genom att uppskattade framtida kassaflöden som förväntas
betalas av koncernen i baserat på de tjänster som tillhandahållits av de
anställda per rapportperiodens slut.
Skatt
Inkomstskattekostnaden utgörs av summan av aktuell skatt och uppskjuten
skatt.
Aktuell skatt
Aktuell skatt beräknas på det skattepliktiga resultatet för perioden. Skatte
-
pliktigt resultat skiljer sig från det redovisade resultatet då det har justerats
för intäkter och kostnader som är skattepliktiga eller avdragsgilla i andra
perioder och vidare utesluts poster som aldrig blir skattepliktiga eller
avdragsgilla. Koncernens aktuella skatteskuld beräknas enligt de skattesatser
som är beslutade eller i praktiken beslutade per rapportperiodens slut.
Uppskjuten skatt
Uppskjuten skatt är den skatt som förväntas vara betalbar eller återvinnbar
på skillnader mellan redovisade värden på tillgångar och skulder i de
finansiella rapporterna och motsvarande skattemässiga värden som
används vid beräkningen av skattepliktigt resultat och redovisas med hjälp
av balansräkningsmetoden. Uppskjutna skatteskulder redovisas för i princip
alla skattepliktiga temporära skillnader, och uppskjutna skattefordringar
redovisas i princip för alla avdragsgilla temporära skillnader i den omfattning
det är sannolikt att beloppen kan nyttjas mot framtida skattepliktiga
överskott. Uppskjutna skatteskulder och skattefordringar redovisas inte
om de temporära skillnaderna är hänförliga till den första redovisningen av
goodwill eller den första redovisningen av en tillgång eller skuld (som inte
är ett rörelseförvärv) och vid tidpunkten för transaktionen, varken påverkar
redovisat eller skattepliktigt resultat.
Uppskjuten skatteskuld redovisas för skattepliktiga temporära skillnader
hänförliga till investeringar i dotterföretag, utom i de fall koncernen kan styra
tidpunkten för återföring av de temporära skillnaderna och det är sannolikt
att en sådan återföring inte kommer att ske inom överskådlig framtid.
Uppskjutna skattefordringar som är hänförliga till avdragsgilla temporära
skillnader avseende sådana investeringar och innehav redovisas endast i
den omfattning det är sannolikt att beloppen kan utnyttjas mot framtida
skattepliktiga överskott och det är troligt att ett sådant utnyttjande kommer
att ske inom överskådlig framtid.
Det redovisade värdet på uppskjutna skattefordringar prövas vid varje
rapportperiod slut och minskas till den del det inte längre är sannolikt att
tillräckliga skattepliktiga överskott kommer att finnas tillgängliga för att
realisera, helt eller delvis den uppskjutna skattefordran.
Uppskjuten skatt beräknas enligt de skattesatser som förväntas gälla för
den period då tillgången återvinns eller skulden regleras, baserat på de
skattesatser och skatteregler som har beslutats eller är i praktiken beslutade
per rapportperiodens slut.
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder
Uppskjutna skattefodringar och skatteskulder nettoredovisas då det
föreligger en legal rätt att kvitta aktuella skattefordringar mot aktuella
skatteskulder och de hänför sig till inkomstskatt debiterade av samma
skattemyndighet och då koncernen har för avsikt att reglera aktuella skatte
-
fordringar och skulder med ett nettobelopp.
Aktuell skatt och uppskjuten skatt för året
Aktuell skatt samt uppskjuten skatt redovisas i resultatet, förutom när de
är hänförligt till poster som redovisas i övrigt totalresultat eller direkt i eget
kapital, i vilket fall aktuell och uppskjuten skatt redovisas i övrigt totalresultat
eller direkt i eget kapital. När aktuell eller uppskjuten skatt uppkommer från
den första redovisningen av ett rörelseförvärv, redovisas skatteeffekterna i
redovisningen för rörelseförvärvet.
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier redovisas till anskaffningsvärde minus ackumulerade
avskrivningar och ackumulerade nedskrivningar.
Avskrivningar redovisas för att skriva av anskaffningsvärdet eller värderingen
av en tillgång efter avdrag för beräknat restvärde, genom att använda den
linjära avskrivningsmetoden. Följande nyttjandeperioder tillämpas:
Inventarier, verktyg och installationer 5–10 år
Datorer 3 år
De bedömda nyttjandeperioderna, restvärden och avskrivningsmetod
utvärderas vid varje rapportperiods slut, förändringar i uppskattning
redovisas framåtriktat.
En materiell anläggningstillgång tas bort från balansräkningen vid utrang
-
ering eller avyttring eller när inga framtida ekonomiska fördelar bedöms
uppkomma från nyttjandet av tillgången. Den vinst eller förlust som
uppkommer vid avyttring eller utrangering av en tillgång fastställs som
skillnaden mellan försäljningsintäkter och redovisat värde på tillgången och
redovisas i resultatet.
Internt upparbetade immateriella tillgångar –
utgifter för forskning och utveckling
Utgifter för forskning kostnadsförs i den period de uppkommer.
En internt upparbetad immateriell tillgång som uppstår genom utveckling,
eller i utvecklingsfasen av ett internt projekt, tas upp som tillgång i rapporten
över finansiell ställning endast om man kan påvisa att samtliga nedanstående
förutsättningar är uppfyllda:
Det är tekniskt möjligt för företaget att färdigställa den immateriella
tillgången så att den kan användas eller säljas.
Företagets avsikt är att färdigställa den immateriella tillgången och använda
eller sälja den.
Företaget har förutsättningar att använda eller sälja den immateriella
tillgången.
Företaget visar hur den immateriella tillgången kommer att generera
sannolika framtida ekonomiska fördelar.
Det finns adekvata tekniska, ekonomiska och andra resurser för att fullfölja
utvecklingen och för att använda eller sälja den immateriella tillgången.
Företaget kan på ett tillförlitligt sätt beräkna de utgifter som är hänförliga till
den immateriella tillgången under dess utveckling.
Anskaffningsvärdet för internt upparbetade immateriella tillgångar är
summan av de utgifter som uppkommer från och med den tidpunkt då
den immateriella tillgången först uppfyller kriterierna i punkterna ovan.
Om det inte är möjligt att redovisa någon internt upparbetad immateriell
tillgång redovisas utgifterna för utveckling som en kostnad i den period de
uppkommer.
Efter första redovisningstillfället, redovisas de internt upparbetade
immateriella tillgångar till anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade
avskrivningar och ackumulerade nedskrivningar.
Avskrivningar av immateriella tillgångar påbörjas när tillgången tagits i bruk
och avskrivning sker linjärt över tillgångens bedömda nyttjandeperiod.
För närvarande uppgår nyttjandeperioden för de immateriella tillgångarna
till 5 år.
Nedskrivning av materiella och immateriella tillgångar
exklusive goodwill
Vid varje rapportperiods slut utvärderar koncernen de redovisade värdena
av dess materiella och immateriella tillgångar för att bedöma om det
föreligger något behov för nedskrivning av dessa tillgångar. Om indikationer
på nedskrivningsbehov föreligger, ska det tillgångens återvinningsvärde
beräknas för att fastställa eventuell nedskrivning. Om tillgången inte ger
upphov till kassaflöden som i hög grad är oberoende av kassaflöden från
andra tillgångar eller grupper av tillgångar, beräknas återvinningsvärdet för
den kassagenererande enheten till vilken tillgången hör.
Immateriella tillgångar med en obestämbar nyttjandeperiod ska prövas för
nedskrivningsbehov minst årligen eller vid indikation på en värdenedgång för
tillgången.
Återvinningsvärdet är det högre av dess verkliga värde minus försäljnings
-
kostnader och dess nyttjandevärde. Vid beräkningen av återvinningsvärdet
diskonteras de uppskattade framtida kassaflöden till dess nuvärde genom
att använda en diskonteringsränta före skatt för att reflektera aktuella
marknadsmässiga bedömningar av pengarnas tidsvärde, och de risker som
NOTER
51
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
särskilt avser den tillgång för vilken uppskattningarna av de framtida kassa-
flödena inte har justerats.
Om en tillgångs (eller kassagenererande enhets) återvinningsvärde
uppskattas vara lägre än dess redovisade värde, reduceras tillgångens
redovisade värde (eller kassagenererande enhetens) till dess återvinnings
-
värde. En nedskrivning kostnadsförs omedelbart i resultatet.
Varulager
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljnings
-
värdet. Anskaffningsvärdet för varulager ska innefatta alla kostnader för
inköp, kostnader för tillverkning samt andra kostnader för att bringa varorna
till deras aktuella plats och skick. Nettoförsäljningsvärdet representerar det
uppskattade försäljningspriset efter avdrag för uppskattade kostnader för
färdigställande och kostnader som är nödvändiga för att åstadkomma en
försäljning.
Finansiella instrument
Finansiella tillgångar och finansiella skulder redovisas i koncernens rapport
över finansiell ställning när koncernen blir part i instrumentets avtalsmässiga
villkor.
Finansiella tillgångar och finansiella skulder värderas initialt till verkligt värde.
Transaktionskostnader hänförliga till instrument till upplupet anskaffnings
-
värde läggs till eller dras av från anskaffningsvärdet. Transaktionskostnader
hänförliga till instrument till verkligt värde via resultatet redovisas omedelbart
i resultatet.
Finansiella tillgångar
Alla redovisade finansiella tillgångar värderas i sin helhet till antingen
upplupet anskaffningsvärde eller verkligt värde, beroende på klassificeringen
av de finansiella tillgångarna.
Klassificering av finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar som uppfyller följande villkor värderas, efter
initial värdering, till upplupet anskaffningsvärde:
den finansiella tillgången hålls inom en affärsmodell vars mål är att inneha
finansiella tillgångar för att samla in avtalsenliga kassaflöden; och
de avtalade villkoren för den finansiella tillgången ger vid bestämda
tidpunkter upphov till kassaflöden som endast är betalningar av kapital
-
belopp och ränta på det utestående kapitalbeloppet.
Finansiella tillgångar som uppfyller följande villkor värderas, efter initial
värdering, till verkligt värde via övrigt totalresultat:
den finansiella tillgången hålls inom en affärsmodell vars mål uppnås
genom att både samla in avtalsenliga kassaflöden och sälja de finansiella
tillgångarna; och
de avtalade villkoren för den finansiella tillgången ger vid bestämda
tidpunkter upphov till kassaflöden som endast är betalningar av
kapitalbelopp och ränta på det utestående kapitalbeloppet.
Alla andra finansiella tillgångar värderas till verkligt värde via resultat-
räkningen.
Koncernen har kundfordringar, övriga kortfristiga fordringar, avtalstillgångar
och likvida medel som har redovisats till upplupet anskaffningsvärde med
effektivräntemetoden, minskat med reservering för nedskrivning.
Koncernen har obligationer med löptid under ett år, som inte förväntas hållas
till förfall, som därmed redovisas till verkligt värde via resultaträkningen.
För närvarande har koncernen inga finansiella instrument som redovisas till
verkligt värde via övrigt totalresultat.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Koncernen redovisar en förlustreserv för förväntade kreditförluster på
investeringar i skuldinstrument som värderas till upplupet anskaffningsvärde.
Beloppet för förväntade kreditförluster uppdateras vid varje rapportperiods
slut för att återspegla förändringar i kreditrisken sedan första redovisningstill
-
fället av respektive finansiellt instrument.
Koncernen redovisar alltid förväntade kreditförluster för återstående löptid
för kundfordringar och avtalstillgångar i enlighet med den förenklade
modellen. De förväntade kreditförlusterna på dessa finansiella tillgångar
värderas med hjälp av en reserveringsmatris baserad på koncernens
historiska kreditförluster, justerad för faktorer som är specifika för kunderna,
för allmänna ekonomiska förhållanden och en bedömning av både det
nuvarande och prognosticerade faktorerna vid rapportperiodens slut,
inklusive pengars tidsvärde när så är lämpligt.
För alla andra finansiella instrument redovisar koncernen förväntade
kreditförluster för återstående löptid när det har skett en betydande ökning
av kreditrisken sedan första redovisningstillfället, antingen bedömt enskilt
eller kollektivt, med tanke på alla rimliga och verifierbara uppgifter, inklusive
framåtblickande sådana. Men om kreditrisken på det finansiella instrumentet
inte har ökat väsentligt sedan första redovisningstillfället, värderar koncernen
förlustreserven för det finansiella instrumentet till ett belopp motsvarande
12-månaders förväntade kreditförluster.
Förväntade kreditförluster för återstående löptid utgör de förväntade kredit
-
förluster som följer av alla eventuella fallissemangshändelser under den
förväntade löptiden för ett finansiellt instrument. Däremot är 12 månaders
förväntade kreditförluster den del av de förväntade kreditförlusterna för
återstående löptid som är följden av fallissemangshändelser för ett finansiellt
instrument som är möjliga inom 12 månader efter rapportperiodens slut.
Koncernen anser att brott mot finansiella villkor eller när intern eller extern
information indikerar att motparten med hög sannolikhet inte kommer möta
sina åtaganden innebär fallissemang.
Borttagande från rapporten över finansiell ställning
av finansiella tillgångar
Koncernen ska ta bort en finansiell tillgång från rapporten över finansiell
ställning endast när de avtalsenliga rättigheterna upphör eller den finansiella
tillgångens samtliga risker och förmåner överförs till en annan part.
Vid borttagande av en finansiell tillgång värderad till upplupet anskaffnings
-
värde redovisas skillnaden mellan tillgångens redovisade värde och summan
av erhållen ersättning och fordran.
Finansiella skulder och eget kapital
Klassificering av skuldinstrument eller egetkapitalinstrument Skuldoch
egetkapitalinstrument klassificeras som antingen finansiella skulder eller som
egetkapital i enlighet med innehållet i avtalsarrangemangen och definitio
-
nerna av en finansiell skuld och ett egetkapitalinstrument.
Finansiella skulder
Alla finansiella skulder värderas till upplupet anskaffningsvärde med
tillämpning av effektivräntemetoden eller till verkligt värde via resultaträk
-
ningen.
Finansiella skulder till verkligt värde via resultaträkningen
Finansiella skulder klassificeras till verkligt värde via resultaträkningen när
den finansiella skulden är (i) en villkorad köpeskilling vid förvärv (ii) innehas
för handel eller (iii) identifieras som en skuld värderad till verkligt värde via
resultaträkningen vid första redovisningstillfället.
En finansiell skuld klassificeras som innehas för handel om den:
har förvärvats eller uppkommit med huvudsyfte att säljas eller återköpas på
kort sikt; eller
vid det första redovisningstillfället ingick i en portfölj med identifierade
finansiella instrument som förvaltas tillsammans och för vilka det finns ett
nyligen bevisat verkligt mönster av kortfristiga realiseringar av vinst, eller
är ett derivat
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen värderas
till verkligt värde, med eventuella vinster eller förluster som uppkommer vid
förändringar i verkligt värde redovisade i resultaträkningen.
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Finansiella skulder som är inte (i) en villkorad köpeskilling som erkänns av
en förvärvare i samband med ett rörelseförvärv, (ii) innehas för handel eller
(iii) är identifierade som värderade till verkligt värde via resultaträkningen,
värderas till upplupet anskaffningsvärde som beräknas enligt effektivränte
-
metoden.
Effektivräntemetoden är den metod som används för att beräkna det
upplupna anskaffningsvärdet för en finansiell tillgång eller finansiell skuld
och för fördelning och redovisning av ränteintäkter eller räntekostnader i
resultatet under den relevanta perioden. Effektivränta är den ränta som
exakt diskonterar de uppskattade framtida inoch utbetalningarna (inklusive
transaktionskostnader och alla andra premier eller rabatter) under den
förväntade löptiden av finansiell skuld, eller (när tillämpligt) under en kortare
NOTER
52
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
period än den förväntade löptiden, till det upplupna anskaffningsvärdet för
en finansiell skuld.
Koncernens banklån, leverantörsskulder, upplupna kostnader och övriga
kortfristiga skulder redovisas till upplupet anskaffningsvärde.
Borttagande från rapporten över finansiell ställning
av finansiella skulder
Koncernen bokar bort finansiella skulder när, och endast när, koncernens
skyldigheter fullgörs, annulleras eller har löpt ut. Skillnaden mellan det
redovisade värdet på den finansiella skulden som bokas bort och den
ersättning som erlagts redovisas i resultaträkningen.
Derivatinstrument
Derivat redovisas initialt till verkligt värde vid det datum då derivatkontrakt
ingås och omvärderas därefter till verkligt värde vid varje rapportperiodens
slut. Vinsten eller förlusten redovisas i resultaträkningen omedelbart, då
koncernen inte tillämpar säkringsredovisning.
Derivat kvittas inte i de finansiella rapporterna om inte koncernen har både
legal rätt och avsikt att reglera posterna. Ett derivat presenteras som en
anläggningstillgång eller en långfristig skuld om instrumentets återstående
löptid är mer än 12 månader och tillgången eller skulden inte förväntas
realiseras eller avvecklas inom 12 månader.
Andra derivat presenteras som omsättningstillgångar eller kortfristiga
skulder.
Inbäddade derivat
Ett inbäddat derivat är en del av ett sammansatt kontrakt som också
omfattar ett värdkontrakt som inte är ett derivat, vilket innebär att vissa av
det sammansatta instrumentets kassaflöden varierar på ett sätt som liknar
kassaflödena för fristående derivat. Sammansatta kontrakt där värdkon
-
traktet är en finansiell tillgång klassificeras och värderas i sin helhet enligt
principerna i IFRS 9. Derivat inbäddade i ett sammansatt kontrakt som inte är
en tillgång inom tillämpningsområdet för IFRS 9 ska skiljas från värdkontraktet
när de uppfyller definitionen för derivat, deras ekonomiska egenskaper och
risker inte är nära förknippade med värdkontraktets och värdkontraktet
inte redovisas till verkligt värde via resultaträkningen. Ett separerat inbäddat
derivat presenteras på samma sätt som ett fristående derivat.
Avsättningar
Avsättningar redovisas när koncernen har en befintlig förpliktelse som en
följd från en inträffad händelse, det är sannolikt att ett utflöde av resurser
kommer att krävas för att reglera förpliktelsen och en tillförlitlig uppskattning
av beloppet kan göras.
En avsättning ska göras med det belopp som är den bästa uppskattningen av
det som krävs för att reglera den befintliga förpliktelsen vid rapportperiodens
slut, beaktat de risker och osäkerheter som är hänförliga till förpliktelsen. När
en avsättning värderas genom att använda uppskattade kassaflöden för att
reglera den befintliga förpliktelsen, är dess redovisade värde nuvärdet av de
framtida kassaflödena (om pengarnas tidsvärde är väsentligt).
Där en del eller hela beloppet som krävs för att reglera en avsättning
förväntas bli ersatt en tredje part, redovisas den förväntade gottgörelsen
som en tillgång om det är så gott som säkert att gottgörelsen kommer
erhållas och att beloppet kan uppskattas tillförlitligt.
Aktierelaterade ersättningar
Aktierelaterade ersättningar som regleras med egetkapitalinstrument till
anställda och andra personer som utför liknande tjänster värderas till det
verkliga värdet av de tilldelade egetkapitalinstrumenten per tilldelningstid
-
punkten. Det verkliga värdet exkluderar effekten av intjäningsvillkor som inte
är marknadsvillkor.
Det verkliga värdet fastställt vid tilldelningstidpunkten för aktierelaterade
ersättningar som regleras med egetkapitalinstrumentet och redovisas linjärt
över intjänandeperioden, baserat på koncernens uppskattning av antal
egetkapitalinstrument som förväntas intjänas. Vid varje rapportperiod slut
omvärderar koncernen sin uppskattning om antalet egetkapitalinstrument
som förväntas intjänas baserat på effekt av intjäningsvillkor som inte är
marknadsvillkor. Eventuell effekt från förändring av de ursprungliga uppskatt
-
ningarna redovisas i resultatet så att den ackumulerade kostnaden speglar
den ändrade uppskattningen, med en motsvarande justering av eget kapital.
Rörelsesegment
Segmentrapporteringen presenteras utifrån företagsledningens perspektiv
och avser de delar av koncernen som definierats som rörelsesegment. Rörel
-
sesegmenten identifieras utifrån den interna rapporteringen till företagets
högste verkställande beslutsfattare. Koncernen har identifierat koncernens
vd som dess högste verkställande beslutsfattare och den interna rapporte
-
ringen som används av vd för att följa upp verksamheten och fatta beslut om
resursfördelning ligger till grund för den information som presenteras.
Redovisningsprinciperna för ett rörelsesegment utgörs av redovisningsprin
-
ciperna ovan jämte de principer som specifikt avser segmentrapporteringen.
Marknadsbaserade ersättningar tillämpas mellan rörelsesegmenten medan
alla kostnader inom IT och övrig gemensam service samt koncernstaber
förs via självkostnadsbaserade internpriser till rörelsesegmenten. Koncern
-
ledningskostnader utfördelas inte. För gränsöverskridande tjänster sker
fakturering enligt OECD:s riktlinjer för internprissättning.
Nya och ändrade standarder
Ingen av de ändrade IFRS standarderna eller nya tolkningar som trätt i kraft
under 2023 har haft någon väsentlig påverkan på koncernens resultat,
kassaflöde och finansiella ställning.
Nya och ändrade standarder som ännu inte trätt i kraft
Koncernens bedömning är att ingen av de ändrade IFRS standarderna
eller nya tolkningar som ännu inte trätt ikraft kommer ha någon väsentlig
påverkan på koncernens resultat, kassaflöde och finansiella ställning.
Not 3
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Vid upprättandet av de finansiella rapporterna i enlighet med koncernens
redovisningsprinciper, vilka beskrivs i not 2, krävs att företagsledningen gör
bedömningar som har betydande effekt på de redovisade beloppen och gör
uppskattningar och antaganden om de redovisade värdena för tillgångar
och skulder som inte är direkt tillgängliga från andra källor. Uppskattningar
och antaganden är baserade på historisk erfarenhet och andra faktorer som
bedöms vara relevanta. Faktiskt utfall kan skilja sig från dessa uppskattningar.
Uppskattningarna och de underliggande antagandena utvärderas löpande.
Förändringar i dessa uppskattningar redovisas i den period som uppskatt
-
ningen ändras om förändringen endast påverkar den perioden, eller i
perioden ändringen sker samt framtida perioder om förändringen påverkar
både den aktuella period då ändringen sker och framtida perioder.
Ledningen bedömer att följande områden som innefattar uppskattningar och
bedömningar är de mest kritiska för koncernen:
Nedskrivning av immateriella tillgångar
Sivers Semiconductors koncernen har en betydande andel tillgångar
som avser goodwill och aktiverade utvecklingsutgifter i balansräkningen.
Koncernen upprättar årligen en nedskrivningsprövning per kassagenere
-
rande enhet där återvinningsvärdet, baserat på nyttjandevärdet, fastställs.
För att uppskatta nyttjandevärdet har vissa uppskattningar gjorts avseende
förväntade kassaflöden under kommande år, tillväxttakt, investeringsplan
samt diskonteringsränta.
Företagsledningens bedömning krävs när det gäller nedskrivningar,
i synnerhet vid bedömning av:
om en händelse har inträffat som kan påverka tillgångarnas värden,
om en tillgångs redovisade värde kan styrkas av det diskonterade nuvärdet
av framtida kassaflöden som uppskattas baserat på fortsatt användning av
tillgången i verksamheten,
att adekvata antaganden används vid upprättande av kassaflödesprognoser
diskonteringen av dessa kassaflöden.
Förändringar av de antaganden som gjorts av företagsledningen vid faststäl
-
NOTER
53
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
Not 4
Intäkter från avtal med kunder
Koncernen erhåller sina intäkter från avtal med kunder genom överföring
av varor och tjänster vid en tidpunkt respektive över tid från följande större
intäktsströmmar. Detta överensstämmer med intäktsinformationen som
presenteras för varje rapporterbart rörelsesegment enligt IFRS 8 (se not 5).
Jan-Dec 2023
Jan-Dec 2022
Intäktsslag (belopp i TSEK)
Wireless
Photonics
Summa
Wireless
Photonics
Summa
24 534
22 593
47 126
21 732
11 463
33 194
NRE/Utvecklingsprojekt
126 372
61 559
187 931
36 351
61 612
97 963
Support & Övrigt
1 277
-
1 277
1 450
-
1 450
Summa
152 182
84 152
236 334
59 533
73 074
132 607
Redovisning
Vid en tidpunkt
27 583
84 152
111 735
18 758
2 138
20 895
Över tid
124 600
-
124 600
40 775
70 937
111 712
Summa
152 182
84 152
236 334
59 533
73 074
132 607
Geografisk marknad
Nordamerika
14 624
61 350
75 974
24 634
56 702
81 336
Europa
136 188
17 937
154 125
27 910
11 055
38 966
Asien
1 370
4 864
6 235
6 988
5 317
12 305
Summa
152 182
84 152
236 334
59 533
73 074
132 607
Transaktionsbelopp för kvarvarande prestationsåtaganden för avtal med
längre period än 12 månader uppgick per bokslutsdatum till 0 tSEK (145 784).
Koncernen tillämpar lättnadsregeln, vilket innebär att avtal med kvarvarande
prestationåtaganden under 12 månader inte inkluderats i detta belopp.
NOTER
lande av eventuell nivå för nedskrivning kan påverka finansiell ställning och
operativt resultat.
För aktiverade utvecklingsutgifter görs även individuella bedömningar för
varje projekt att produkten fortfarande förväntas kunna generera framtida
ekonomiska fördelar.
Koncernens nedskrivningsprövning av immateriella tillgångar beskrivs i not 11.
Redovisning av aktiverade utvecklingsutgifter
I enlighet med koncernens redovisningsprinciper i not 2, redovisas utgifter
för utvecklingskostnader som en tillgång från den tidpunkten då den immate
-
riella tillgången uppfyller kriterierna för att få aktiveras. Detta inkluderar
bedömningar om det är sannolikt att tillgången kommer kunna generera
framtida ekonomiska fördelar samt bedömningar om nyttjandeperioden.
För närvarande uppgår den bedömda nyttjandeperioden för majoriteten
av de immateriella tillgångarna till maximalt 5 år, men detta kan komma att
omprövas. Företagsledningens bedömning om nyttjande perioden omfattar
bland annat antaganden baserat på interna affärsplaner om framtida
försäljning. Förändringar i nyttjandeperiod kan påverka avskrivningar i resul
-
taträkningen och finansiell ställning.
Intäktsredovisning
Sivers Semiconductors koncernen har intäkter från hårdvara och NRE.
Intäkter från hårdvara redovisas vid en tidpunkt och intäkter från NRE
redovisas över tid. Färdigställandegraden beräknas antingen med en
outputmetod som baseras på utfört arbete eller en inputmetod som baseras
på nedlagda kostnader. Metoderna kräver att man gör uppskattningar om
hur intäkter ska allokeras till produktionssteg eller uppskattningar om totala
kostnader för ett projekt.
Företagsledningens bedömning används till exempel vid bedömning av:
förloppet mot ett fullständigt uppfyllande av prestationsåtagandena och de
uppskattade totala kostnaderna för sådana kontrakt när intäkter redovisas
över tid, för att bestämma intäkter och kostnader som ska redovisas under
den aktuella perioden och om eventuella förluster ska redovisas,
om kontrollen har överförts till kunden (det vill säga att Gruppen har en
nuvarande rätt till betalning för varan, kunden har en legal rätt till varan,
varan har levererats till kunden och/eller kunden har de betydande risker
och fördelar som är förknippade med varans ägande), för att avgöra om
intäkter och kostnader bör redovisas under den aktuella perioden,
transaktionspriset för varje prestationsåtagande när ett kontrakt innehåller
mer än ett prestationsåtagande, för att fastställa intäkter och kostnader
som ska redovisas under den aktuella perioden.
Förändringar i antaganden kan påverka i huvudsak tidpunkten för intäkts
-
föring.
54
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
Not 5
Rörelsesegment
Information som rapporteras till koncernens verkställande direktör
(högste verkställande beslutsfattare) som underlag för beslut om fördelning
av resurser och bedömning av segmentens resultat är indelad i två verksam
-
hetsområden – Wireless och Photonics. Områdena utgör verksamheten
i dotterbolaget Sivers Wireless AB och Sivers Photonics Ltd. Koncernens
rapporterbara rörelsesegment enligt IFRS 8 är därför följande:
Wireless
Affärsområdet Wireless utvecklar, tillverkar och säljer chip, komponenter,
moduler och delsystem baserade på avancerad 5G millimetervågsteknik.
Produkterna levereras främst till systemtillverkare, som sedan i sin tur
levererar till teleoperatörer. Leveranserna sker direkt, eller via partners.
2023,
TSEK
Wireless
Photonics
Koncern gemensamt
Totalt
Nettoomsättning
Extern nettoomsättning
152 182
84 152
-
236 334
Nettoomsättning från andra segment
-
-
-
-
Total nettoomsättning
152 182
84 152
-
236 334
Resultat
Justerad EBITDA
-5 326
-2 074
-12 427
-19 827
Justeringar
-13 827
Av- och nedskrivningar
-124 969
EBIT
-158 623
Finansiella intäkter
7 219
Finansiella kostnader
-24 378
Resultat före skatt
-175 783
Inkomstskatt
18 399
Årets resultat
-157 384
2022,
Nettoomsättning
TSEK
Wireless
Photonics
Koncern gemensamt
Totalt
Extern nettoomsättning
59 533
73 074
-
132 607
Nettoomsättning från andra segment
-
-
-
-
Total nettoomsättning
59 533
73 074
-
132 607
Resultat
Justerad EBITDA
-50 714
-9 538
-15 025
-75 277
Justeringar
1 584
Av- och nedskrivningar
-111 403
EBIT
-185 096
Finansiella intäkter
94 716
Finansiella kostnader
-13 248
Resultat före skatt
-103 628
Inkomstskatt
17 244
Årets resultat
-86 384
Photonics
Affärsområdet Photonics utvecklar, designar, tillverkar och säljer III-V
sammansatta halvledarlasrar för optisk kommunikation, optisk avkänning/
sensorer och optiska trådlösa nätverk. Optiska kommunikationsenheter är en
nyckelkomponent i molnlagring och molnkommunikation inom områden som
passiva optiska nätverk (PON) och kvantteknikstillämpningar. Affärsområdet
levererar direkt eller via partners till ett flertal Fortune 100-kunder baserade
i Silicon Valley.
I resultatmåttet Justerad EBITDA ingår justering för omstruktureringskost
-
nader 7,5 MSEK, IT-intrång 8 .5 MSEK, förvärvsrelaterade kostnader -2,8
MSEK. En avstämning återfinns i tabell "Beräkning av finansiella mått som inte
återfinns i IFRS-regelverket".
Segmentens intäkter och resultat
Följande utgör en analys av koncernens intäkter och resultat per
rapporter bart rörelsesegment:
NOTER
55
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
Geografisk information
Koncernens intäkter från externa kunder och information om rörelse-
segmentens tillgångar (anläggningstillgångar exklusive finansiella instrument,
uppskjutna skattefordringar och andra finansiella tillgångar) efter geografisk
plats beskrivs nedan:
Intäkter från externa kunder
Anläggningstillgångar
TSEK
2023
2022
2023-12-31
2022-12-31
USA
75 974
81 336
901 829
988 632
Kina
444
5 924
-
-
Israel
4 995
4 231
-
-
Storbritannien
112 382
27 253
106 287
103 432
Irland
5 742
3 685
-
-
Frankrike
163
-
-
-
Litauen
-
3 606
-
-
Japan
796
2 150
-
-
Ungern
56
-
-
-
Sverige
254
16
292 347
310 926
Polen
24 412
-
-
-
Övriga länder
11 116
4 406
-
-
Totalt
236 334
132 607
1 300 463
1 402 989
'
Information om större kunder
Av intäkterna som härrör från Photonics utgör intäkter på cirka 25 762 tSEK
(34 656) försäljning till den största kunden i segmentet och 125 649 tSEK
(35 728) för de två största kunderna i Wireless. Inga andra enskilda kunder
bidrog med 10 procent eller mer till koncernens intäkter, varken 2023 eller
2022.
Redovisningsprinciperna för de rapporterbara rörelsesegmenten är
desamma som koncernens redovisningsprinciper som beskrivs i not 2.
Resultat per segment utgörs av resultatet för varje rörelsesegment utan
fördelning av av-och nedskrivningar, finansiella poster, skatt, koncern -
gemensamma administrationskostnader inklusive ersättningar till
företagsledningen, icke rörelserelaterade vinster och förluster avseende
finansiella instrument och finansieringskostnader (utöver räntor på
koncerninterna lån). Detta är det resultatmått som rapporteras till koncerns
verkställande direktör som underlag för beslut om fördelning av resurser till
segmentet och bedömning av dess resultat.
Intäkter från varor och tjänster
Koncernens intäkter från varor och tjänster beskrivs i not 4.
NOTER
56
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
Not 6
Ersättning till anställda
Antal anställda
2023
2022
Kvinnor
Män
Totalt
Kvinnor
Män
Totalt
Moderföretaget
Sverige
1
2
3
-
3
3
Totalt i moderföretaget
1
2
3
-
3
3
Dotterföretag
Sverige
5
19
24
5
33
38
Skottland
22
58
80
20
55
75
USA
1
15
16
2
13
15
Totalt i dotterföretag
28
92
120
27
101
128
Totalt i koncernen
29
94
123
27
104
131
Styrelseledamöter och övriga ledande befattningshavare
Moderföretaget
Koncernen
2023
2022
2023
2022
Kvinnor
Styrelsen
1
3
1
3
Övriga ledande befattningshavare
1
-
1
-
Män
Styrelsen
3
3
3
3
Övriga ledande befattningshavare
1
2
3
4
Totalt
6
8
8
10
Löner och ersättningar
NOTER
Kostnader för ersättning till anställda
2023
2022
Moderföretaget
Löner och andra ersättningar
12 368
10 033
Sociala avgifter
4 229
995
Pensionskostnader
2 535
1 918
Dotterföretag
Löner och andra ersättningar
101 602
97 160
Sociala avgifter
13 398
12 858
Pensionskostnader
3 600
2 400
Totala löner och ersättningar
113 970
107 192
i koncernen
Totala sociala avgifter i koncernen
17 627
13 853
Totala pensionskostnader i koncernen
6 135
4 318
Totalt i koncernen
137 732
125 364
Aktierelaterad ersättning (not 28)
761
780
Ersättning efter avslutad anställning
1 026
1 631
Ersättningar till ledande befattningshavare
2023
2022
Moderföretaget
Löner och andra ersättningar
till ledande befattningshavare
13 869
10 862
varav tantiem och liknande ersättningar
till ledande befattningshavare
3 180
902
Löner och andra ersättningar
till övriga anställda
5 338
2 084
Totala löner och andra ersättningar
i moderföretaget
19 132
12 946
Koncernen
Löner och andra ersättningar
till ledande befattningshavare
22 344
19 535
varav tantiem och liknande ersättningar
till ledande befattningshavare
3 730
1 593
1)
Löner och andra ersättningar
till övriga anställda
115 387
105 829
Totala löner och andra ersättningar
i koncernen
137 732
125 364
1)
1) 2022 års siffror justerade avseende tantiem och liknande ersättningar.
57
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
NOTER
Ersättningar till ledande befattningshavare
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt bolagsstämmans beslut.
Nedan presenteras ersättning till ledande befattningshavare för koncernen.
Ledande befattningshavare innefattar styrelsen, koncern VD, koncern CFO och VD i respektive dotterbolag.
Ersättningar till ledande befattningshavare 2023
Aktierelaterade Övriga
Grundlön/Arvode
Rörlig ersättning
ersättningar
ersättningar
Pensionskostnad
Totalt
Tomas Duffy, styrelsens ordförande
1 187
-
-
-
-
1 187
Ingrid Engström
177
-
-
-
-
177
Erik Fällström
219
-
-
-
-
219
Beth Topolovsky
395
-
-
-
-
395
Lottie Saks
212
-
-
-
-
212
Todd Thomson
-
-
-
-
-
-
Anders Storm, VD
2 908
1 363
148
-
1 178
5 598
Andra ledande befattningshavare
9 870
1 399
250
1 432
1 681
14 632
Totala ersättningar till
ledande befattningshavare
14 967
2 762
398
1 432
2 860
22 420
1)
2)
3)
Ersättningar till ledande befattningshavare 2022
Aktierelaterade Övriga
Grundlön/Arvode
Rörlig ersättning
ersättningar
ersättningar
Pensionskostnad
Totalt
Tomas Duffy, styrelsens ordförande
1 057
-
-
-
-
1 057
Ingrid Engström
414
-
-
-
-
414
Erik Fällström
-
-
-
-
-
-
Beth Topolovsky
380
-
-
-
-
380
Lottie Saks
463
-
-
-
-
463
Carolina Tendorf
175
-
-
-
-
175
Todd Thomson
-
-
-
-
-
-
Anders Storm, VD
3 057
513
505
-
935
5 010
Andra ledande befattningshavare
8 853
611
644
628
1 300
12 035
Totala ersättningar till
ledande befattningshavare
14 398
1 124
1 149
628
2 236
19 535
1) Ingrid Engström frånträdde sitt styrelseuppdrag i Sivers Semiconductors AB i samband med årsstämman den 25 maj 2023
2) Lottie Saks frånträdde sitt styrelseuppdrag i Sivers Semiconductors AB den 29 maj 2023 för att tillträda som CFO för bolaget.
3) Övriga ersättningar till andra ledande befattningshavare 2023 inkluderar avgångsvederlag med 1 026 TSEK.
Aktierelaterade ersättningar avser kostnad för personaloptionsprogrammen beräknad i enlighet med IFRS 2.
Pensioner
Pensionsåldern för VD och andra ledande befattningshavare är 65 år och
pensionspremien motsvarar ITP-planen. Inga övriga pensionsförpliktelser till
ledande befattningshavare förekommer.
Avtal om avgångsvederlag
Om uppsägningen av anställning sker från verkställande direktörens sida
gäller en uppsägningstid om sex månader, där uppsägningslön och förmåner
utgår enligt anställningsavtal. Om uppsägningen sker från bolagets sida utgår
även avgångsvederlag om 9 månadslöner.
58
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
Not 7
Ersättning till revisorer
TSEK
2023
2022
Deloitte AB
Revisionsuppdrag
1 007
1 043
Revisionsverksamhet
utöver revisionsuppdrag
-
-
Övriga tjänster
57
13
RSM
Revisionsuppdrag
560
424
Revisionsverksamhet
utöver revisionsuppdrag
-
44
Övriga tjänster
150
72
Totalt
1 774
1 596
Not 9
Inkomstskatt
TSEK
2023
2022
Aktuell skatt:
Innevarande år
3 037
4 052
Skatt hänförlig till tidigare år
-841
500
2 196
4 552
Uppskjuten skatt (se not 21)
Uppkomst och återföring
av temporära skillnader
16 202
12 692
Totalt
18 399
17 244
Aktuell skattesats uppgår till 20,6 procent (20,6). Beskattning för andra
juris diktioner beräknas till gällande skattesats i respektive jurisdiktion.
Aktuell skatt utgörs av skattekrediter för forskning och utvecklingsutgifter
från Skottland. Skatt hänförlig till tidigare år avser utfall efter deklaration från
föregående års uppskattade belopp. Uppskjuten skatt består av återföringar
av uppskjuten skatteskuld.
Årets redovisade skattekostnad kan stämmas av mot årets resultat före skatt
enligt följande:
TSEK
2023
2022
Resultat före skatt
-175 783
-103 628
Svensk skattesats på 20,6%
36 211
21 347
Skatteeffekt av ej avdragsgilla
kostnader/ej skattepliktiga intäkter
2 189
7 443
Skatteeffekt av inbäddade derivat
1 179
-35
Skattekredit R&D
3 102
4 552
Förändring av ej redovisade
uppskjutna skattefordringar
-32 663
-27 971
Förändring uppskjutna skatteskulder
247
12 692
Effekt från olika skattesatser
för dotterföretag i andra jurisdiktioner
8 133
-785
Årets redovisade skatt
18 399
17 244
1)
1) Koncernen erhåller skattekrediter för forskning och utvecklingsutgifter i Skottland. Dessa beräknas
utifrån specifika regler i enlighet med skattelagstiftning i Skottland och redovisas ovan som
separat post, eftersom metodiken för att beräkna skattekrediten inte har ett direkt samband med
uppställningen i resultaträkningen. Beloppet i sammanställningen ovan avser skattekrediter för
innevarande år och skattekrediter hänförliga till tidigare år.
Not 10
Resultat per aktie
Beräkning av resultat per aktie före och efter utspädning baseras på följande
data:
TSEK
2023
2022
Resultat
Resultat hänförlig till moderföretagets
aktieägare vid beräkning av resultat per
aktie före och efter utspädning
-157 384
–86 384
Antal aktier
Det vägda genomsnittliga antalet
stamaktier vid beräkning av resultat
per aktie före utspädning
231 964 922
210 190 271
Resultat per aktie
Resultat per aktie
före och efter utspädning
-0,68
–0,41
Nämnaren som används för att beräkna både resultat per aktie före och
efter utspädning har justerats för att reflektera fondemissionselementen i
nyemissionen under 2023.
Koncernen har under 2023 haft konvertibla skuldebrev och personaloptioner
som kan ge upphov till utspädningseffeker. Då koncernen gör förluster
genererar utspädningseffekterna förbättrade resultat per aktie. Därav anges
samma resultat före och efter utspädning för båda åren.
Not 8
Finansiella poster
TSEK
2023
2022
Finansiella intäkter
Valutakursvinster
415
14 357
Ränteintäkt obligationer
-
1 512
Värdereglering tilläggsköpeskilling
-
78 671
Värdereglering inbäddat derivat
5 724
-
Övrigt
1 187
176
Totalt
7 327
94 176
Finansiella kostnader
Räntekostnader lån och krediter
11 925
454
Räntor på konvertibla skuldebrev
4 916
4 048
Räntekostnader på leasing och
avbetalningsskulder
1 317
1 832
Värdereglering av inbäddat derivat
i konvertibelskuld
-
168
Värdeförändring obligationer
-
2 147
Valutakursförluster
6 088
4 598
Övrigt
241
-
Totalt
24 487
13 248
NOTER
59
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
Not 11
Goodwill och övriga immateriella tillgångar
Redovisat värde av goodwill har allokerats till kassagenererande enhet enligt:
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Wireless
391 560
401 673
Photonics
-
Redovisad goodwill uppkom vid förvärvet av Sivers Photonics Ltd i maj 2017
och Mixcomm Inc i februari 2022. Förvärven var så kallade omvända förvärv,
vilket innebär att Sivers Semiconductors AB anses vara det förvärvade
bolaget. Beräknad goodwill har således allokerats till segmentet Wireless,
som bedöms utgöra en kassa genererande enhet.
NOTER
Investeringen i balanserade utgifter för utvecklingsarbeten är hänförlig till
utveckling av nya generationer av produkter. Nyttjandeperioden uppgår till
5 år och avskrivning påbörjas när produkten är färdigställd till den grad att
den är redo för massproduktion. Kundrelationer och teknologi är relaterat
till förvärvet av Mixcomm under första kvartalet 2022. Nyttjandeperioden
uppgår till 5 respektive 15 år. Nyttjandeperioden för övriga immateriella
tillgångar fastställs individuellt, men uppgår vanligtvis till 5 år.
Nedskrivningsprövning
Koncernen prövar goodwill för nedskrivningsbehov årligen, eller närhelst
det finns en indikation på att goodwill eller övriga immateriella tillgångar
kan behöva skrivas ned. Nedskrivningsprövning utförs genom att beräkna
återvinningsvärdet per kassagenererande enhet, vilka utgörs av koncernens
två rörelsesegment. Återvinningsvärdet fastställs utifrån en beräkning av
nyttjandevärdet som använder kassaflödesprognoser för en femårsperiod
som godkänts av företagsledningen. De framtida kassaflödena nuvärdes
-
beräknas med en diskonteringsränta före skatt. Nedskrivningsprövningen
upprättas per bokslutsdagen. För kommande tre år används budgetar som
upprättats av företagsledningen och godkänts av styrelsen. Därefter tillämpas
prognoser utifrån bedömd generell tillväxt, där hänsyn tas till förväntad
tillväxt av marknaden.
2023-12-31
2022-12-31
2023,
TSEK
Wireless
Photonics
Wireless
Photonics
Diskonteringsränta
12,1
14,8
10,9
14,8
Konstant tillväxttakt
3,0
3,0
3,0
3,0
Övriga Immateriella Balanserade
TSEK
Goodwill
Kundrelationer
Teknologi
tillgångar utvecklings utgifter
Anskaffningsvärde
Per 1 januari 2022
134 812
-
-
-
273 532
Tillägg genom intern utveckling
-
-
-
-
59 276
Tillägg genom rörelseförvärv
240 083
28 338
616 618
12 813
-
Tillägg genom investeringar
-
-
-
17 232
-
Valutakursdifferenser
26 778
3 161
68 775
1 854
24
Per 31 december 2022
401 673
31 499
685 383
31 899
332 838
Tillägg genom intern utveckling
-
-
-
-
32 763
Tillägg genom rörelseförvärv
-
-
-
-
-
Tillägg genom investeringar
-
-
-
13 968
-
Valutakursdifferenser
-10 112
- 1 194
-25 962
-1 824
-716
Per 31 december 2023
391 560
30 305
659 421
44 043
364 885
Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar
Per 1 januari 2022
-
-
-
-
89 320
Årets avskrivningar
-
5 093
36 955
192
27 604
Årets nedskrivningar
-
-
-
22 029
Valutakursdifferenser
-
157
1 141
6
763
Per 31 december 2022
-
5 250
38 096
198
139 716
Årets avskrivning
-
6 405
46 485
1 916
27 544
Årets nedskrivningar
-
-
-
20 915
-
Valutakursdifferenser
-
-543
-3 945
-1 201
265
Per 31 december 2023
-
11 112
80 636
21 828
167 525
Redovisat värde
Per 31 december 2023
391 560
19 193
578 784
22 215
197 360
Per 31 december 2022
401 673
26 249
647 297
31 701
193 121
I bedömningen av framtida kassaflöden görs antaganden om försäljnings
-
tillväxt, rörelsemarginal, utveckling av rörelsekapital och investeringsbehov.
Koncernen är verksam på en marknad där tillväxten förväntas vara stor
kommande år. Kassaflödena förväntas genereras i takt med att koncernen
påbörjar volymproduktion för ett antal kunder, vilket är förklaringen till att
prognostiserade kassaflöden avviker från historiska utfall.
Det finns en stark underliggande tillväxt på marknaderna inom både Wireless
och Photonics där marknaderna som helhet förväntas ha fortsatt stark
tillväxt de kommande åren. Kassaflöden bortom femårsperioden har därför
extrapolerats med en konstant tillväxttakt om 3 procent (3). De konstanta
tillväxttakterna överstiger inte de bedömda långsiktiga tillväxttakterna för 5G,
SATCOM eller Photonics marknaderna.
Under 2023 skrevs en immateriell tillgång ned i sin helhet (20 915 tSEK) på
grund av att kunden valt att pausa ett utvecklingsprojekt. Återvinningsvärdet
på tillgången bedöms därmed till noll kronor.
Känslighetsanalys
Koncernen har genomfört en analys av känsligheten i nedskrivningspröv
-
ningen för förändringar i de viktigaste antagandena som används för att
bestämma återvinningsvärdet för respektive kassagenererande enhet.
Företagsledningen bedömer att en rimlig möjlig förändring av de viktigaste
antagandena som återvinningsvärdet baseras på inte skulle resultera i att
det redovisade värdet överstiger återvinningsvärdet, varken för Wireless eller
Photonics.
60
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
Not 12
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer
TSEK
2023
2022
Anskaffningsvärde
Per 1 januari
134 601
117 659
Investeringar
7 103
14 597
Försäljning
-
-
Valutakursdifferenser
1 101
2 344
31 december
142 806
134 601
Ackumulerade avskrivningar
och nedskrivningar
Per 1 januari
-58 703
–45 729
Avskrivningar
-14 122
–12 071
Försäljning
-
-
Valutakursdifferenser
-27
-904
Per 31 december
-72 852
-58 703
Redovisat värde per 31 december
69 958
75 903
På raden för materiella anläggningstillgångar i balansräkningen ingår
materiella anläggningstillgångar som presenteras i denna not samt nyttjande
-
rättstillgångar för leasingavtal som presenteras i not 13.
Årets investeringar i materiella anläggningstillgångar avser utökning av
maskinparken inom Photonics.
NOTER
Not 13
Leasing (koncernen som leasingtagare)
Nyttjanderätter
Byggnader
Bokfört värde
och mark
Inventarier
Bilar
Total
Per 1 januari 2022
20 494
8 445
295
29 234
Tillkommande
nyttjanderätter
4 772
-
184
4 955
Kontraktsförändringar
-881
-
-
-881
Avskrivningar
-4 391
-2 549
-151
-7 091
Valutakursdifferenser
466
1
8
475
Per 31 december 2022
20 460
5 897
335
26 692
Tillkommande
nyttjanderätter
1 579
-
-
1 579
Kontraktsförändringar
319
-319
-
-
Avskrivningar
-4 560
-2 821
-201
-7 581
Valutakursdifferenser
175
-
12
186
Per 31 december 2023
17 973
2 758
146
20 877
1)
1)
1) Kontraktsförändringar avser avtal som förlängts eller avslutats i förtid
Koncernens leasingaktiviteter
Koncernen leasar byggnader för kontorslokaler och produktion, maskiner
och inventarier för produktion och utvecklingsverksamhet samt ett antal
bilar. Leasingperioderna är normalt 3–5 år för maskiner, inventarier och bilar.
Under 2021 ingick Wireless 3 nya leasingavtal för mätinstrument till R&D
verksamheten. För dessa uppgår nyttjandeperioden till 3 år.
Koncernen har tre väsentliga hyresavtal för byggnader och mark och
dessa avser lokaler i Kista, Glasgow och Chatham. Avtalet för lokaler i Kista
innehåller förlängningsoptioner på 3 år i taget, varav en sådan har inklu
-
derats i det beräknade värdet av nyttjanderättstillgången med motsvarande
skulder. Avtalet i Glasgow, som ingicks 2020, har en återstående period på 7
år med en option att avsluta tidigast 2025. Nyttjandeperioden har bedömts
uppgå till 10 år, varav 7 återstår vid utgången av räkenskapsåret 2023.
En löptidsanalys för leasingskulderna presenteras i not 23.
Sale- and leaseback
Koncernen har även sale- and leaseback avtal inom Photonics, där koncernen
köper en tillgång som säljs till en extern finansiär. Koncernen hyr sedan
tillbaka tillgången från finansiären och köper tillbaka den för restvärdet när
leasingperioden är över. Dessa avtal redovisas som om en försäljning inte
ägt rum, eftersom kontrollen av tillgångarna inte övergår till finansiären.
tillgångarna redovisas därför som materiella anläggningstillgångar (se not
12) och skulden utgör en avbetalningsskuld under övriga långfristiga skulder
respektive övriga kortfristiga skulder. Bokfört värde på tillgångarna inom
dessa sale- and leaseback avtal uppgick till 292 tSEK per 31 december 2022
(2022-12-31: 13 638).
Belopp redovisade i resultatet TSEK
2023
2022
Avskrivningar på nyttjanderätter
-7 581
-6 643
Räntekostnader för leasingskulder
-1 317
-1 832
Det totala kassautflödet för leasingavtal uppgick till 6 834 tSEK (7 986).
På raden för materiella anläggningstillgångar i balansräkningen ingår
materiella anläggningstillgångar som presenteras i not 12 samt nyttjande
-
rättstillgångar för leasingavtal som presenteras i denna not.
TSEK
2023
2022
Materiella anläggningstillgångar (not 12)
69 958
75 903
Nyttjanderättstillgångar
20 877
26 692
Totalt
90 835
102 595
Not 11 – fortsättning
Goodwill och övriga immateriella tillgångar
Nedskrivningar av balanserade utvecklingsutgifter
och immateriella tillgångar
Balanserade utvecklingsutgifter består av flera utvecklingsprojekt inom
koncernen. För dessa görs även individuella nedskrivningsprövningar när det
finns indikationer på nedskrivningsbehov. Under året gjordes nedskrivningar
om totalt 0 tSEK (22 029) på projekt som avslutats. Nedskrivningen 2022
gjordes i samband med integrationen av MixComm på grund av över -
lappande produktområden och avsåg immateriella tillgångar hänförligt till
Wireless.
Under 2023 gjordes en nedskrivning av en övrig immateriell tillgång inom
affärsområdet Wireless med 20 915 tSEK eftersom ett kundprojekt avslutats.
Tillgångarna skrevs ned i sin helhet då återvinningsvärdet beräknats till
noll. Återvinningsvärdet fastställs utifrån diskonterade framtida förväntade
kassaflöden.
61
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
NOTER
Not 14
Dotterföretag
Information om koncernens sammansättning vid
rapportperiodens slut framgår nedan:
Registre- Antal helägda dotterföretag
Huvudsaklig verksamhet rings land
2023-12-31
2022-12-31
Utvecklar, designar, tillverkar och säljer
III-V sammansatta halvledarlasrar
för optisk kommunikation, optisk
avkänning/sensorer och optiska
trådlösa nätverk.
Skottland
1
1
Utvecklar, tillverkar och säljer chip,
komponenter, moduler och delsystem
baserade på avancerad 5G millimeter
-
vågsteknik.
Sverige
1
1
Utvecklar, tillverkar och säljer chip,
komponenter, moduler och delsystem
baserade på avancerad 5G millimeter
-
vågsteknik.
USA
1
1
Vilande bolag
Sverige
1
2
Ytterligare information om koncernens dotterbolag framgår av not 6 till
moderbolagets årsredovisning.
Not 15
Varulager
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Råvaror
34 538
26 748
Produkter i arbete/Färdiga varor
1 822
2 237
Totalt
36 360
28 985
Koncernens produkter genomgår flera förädlingssteg i produktionspro
-
cessen. Kunderna kan köpa produkterna i olika stadier beroende på vad
de ska användas till. Det är inte alltid möjligt att på förhand avgöra vilka
produkter som kommer säljas som de är och vilka som kräver ytterligare
förädling. Därav har upplysningen ovan delats in i råvaror som avser inköpt
material och produkter/färdiga varor, som avser produkter där förädlings
-
arbete påbörjats. Inga nedskrivningar har redovisats under 2023 eller 2022.
Anskaffningsvärdet av varulagret som redovisas som en kostnad under året
från verksamheten var 26 050 tSEK (36 036).
Not 16
Kundfordringar
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Kundfordringar
50 040
42 767
Förlustreserveringar
-5 061
–442
Totalt
44 978
42 325
Kundfordringar
Koncernens kredittid är 30–45 dagar. Ingen ränta appliceras på utestående
kundfordringar.
Koncernen värderar reserveringar till ett belopp som motsvarar förväntade
kreditförluster för återstående löptid. Förväntade kreditförluster för
Nedanstående tabell visar en åldersanalys över koncernens kundfordringar
Kundfordringar – förfallna dagar
TSEK
Icke förfallna
<30
31–60
61–90
91–120
>120
Total
2023-12-31
37 698
3 709
3 209
193
478
4 755
50 040
2022-12-31
13 277
16 313
6 937
305
13
5 922
42 767
Koncernen har historiskt sett haft mycket få kreditförluster. Dock har en del
av koncernens kunder ett mönster av att betala fakturor sent, vilket har varit
anledningen till att det under tidigare år funnits en märkbar del förfallna
kundfordringar. Koncernen arbetar aktivt med att driva in betalningar i tid
och följer frekvent upp kunder som har obetalda fakturor för att ta reda på
orsaken samt att driva in förfallet belopp.
Nedanstående tabell visar förändringen i koncernens reserv för
kredit förluster och andra osäkra kundfordringar
TSEK
2023
2022
Ingående balans
-442
–1 200
Årets reservering
-5 061
-442
Återförda belopp
442
1 218
Valutakursdifferens
-
-18
Utgående balans
-5 061
-442
kundfordringar beräknas med hjälp av reserveringsmatris med användning
av erfarenhetshistorik och analys av kunders finansiella ställning, justerade
med faktorer som är specifika för kunder, allmänna ekonomiska förhållanden
för den bransch där kunder verkar och en bedömning av såväl den aktuella
samt prognosen på rapporteringsdagen.
Det har inte skett några förändringar i beräkningsteknik eller signifikanta
antagande under rapporteringsperioden.
Koncernen skriver bort en kundfordring när det finns information som
indikerar att kunden är i allvarliga ekonomiska svårigheter och det inte finns
rimliga utsikter till återhämtning, t.ex. när kunden har ställts under likvidation
eller har inlett konkursförfaranden eller när kundfordringarna är förfallna
över två år, beroende på vad som inträffat tidigare.
62
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
NOTER
Not 17
Övriga fordringar
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Skattefordran
6 282
-
Momsfordran
1 379
3 715
Behållning på skattekonto
117
713
Depositioner
3 631
3 601
Övrigt
3 244
1 494
Totalt
14 654
9 524
Not 18
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Förutbetalda licenskostnader
4 026
607
Förutbetald försäkring
1 288
917
Förutbetald ränta
87
Förutbetalda inventarier
2 598
1 014
Förutbetald hyra
1 235
-
Upplupna bidragsintäkter
1 467
1 188
Övriga förutbetalda kostnader
2 593
16 527
Totalt
13 295
20 252
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
NRE/Utvecklings-projekt Support
55 478
5 041
Support
-
-
Totalt
55 478
5 041
Varav kortfristig del
55 478
5 041
Avtalstillgångarna utgör till största del upparbetning på större NRE-projekt.
Betalning för NRE-projekt förfaller enligt milstolpar som definierats i avtalen.
Support-delen i avtalstillgångarna avser utfört support som, enligt avtal,
faktureras i efterhand.
Belopp som tidigare har redovisats som en avtalstillgång har omklassificerats
till kundfordringar vid den tidpunkt då beloppet fakturerades till kunden.
Förlustreserv för avtalstillgångar är oväsentlig. Det förekommer ingen signi
-
fikant ökning av kreditrisken med motparterna.
Not 19
Eget kapital
Antal
2023-12-31
2022-12-31
Beslutat antal aktier:
Stamaktier om 0,50 SEK vardera
233 549 894
212 837 161
C -aktier om 0,50 SEK vardera
1 100 000
1 100 000
234 649 894
213 937 161
Emitterade och fullt betalda aktier:
Per 1 januari antal aktier
om 0,50 SEK vardera
213 937 161
174 766 924
Riktade nyemissioner av aktier
20 695 650
-
Justering ingående balans
17 083
-
Apportemission av aktier
-
39 170 237
Per 31 december antal aktier
234 649 894
213 937 161
om 0,50 SEK vardera
Per den 31 december 2023 hade bolaget 233 549 894 utestående stamaktier
och 1 100 000 C-aktier.
Stamaktierna har rösträtt 1,0 och C-aktier har rösträtt 0,1.
Under 2023 genomfördes en riktad nyemisson. Emissionskostnaderna
uppgick till 10 045 tSEK.
Specifikation av Övrigt tillskjutet kapital
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Överkurs som uppstått vid emission
1 884 868
1 745 172
Transaktionskostnader vid emission
-51 358
–40 913
Totalt
1 833 509
1 704 259
Specifikation av Omräkningsreserv
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Balans 1 januari
92 632
7 416
Valutakursdifferens vid omräkning av
nettotillgångar i utländska verksamheter
-25 315
85 216
31 december
67 317
92 632
Egna aktier
Antal aktier
TSEK
2023
2022
Ingående återköpta egna aktier
2 542 860
2 797 860
Årets förändring
-
-255 000
Utgående återköpta egna aktier
2 542 860
2 542 860
Belopp eget kapital (TSEK)
TSEK
2023
2022
Ingående återköpta egna aktier
-1 786
–605
Årets förändring
-
-1 181
Utgående återköpta egna aktier
-1 786
-1 786
Återköpta egna aktier uppgick per den 31 december 2023 till 2 542 860
(2 542 860). Återköp av egna aktier redovisas som en avdragspost inom
eget kapital och likvid vid lösen/avyttring av aktier inom optionsprogrammen
redovisas som en ökning av eget kapital. Återköpta aktier ingår egenkapital
-
posten balanserade vinstmedel inklusive årets resultat.
63
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
NOTER
Not 20
Upplåning
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Upplåning till upplupet anskaffningsvärde
Konvertibellån
23 917
44 492
Banklån och övrig upplåning
47 988
11 000
Summa upplåning
71 905
55 492
Långfristiga
71 905
7 000
Kortfristiga
-
48 492
Under 2023 upptog Sivers ett lån om totalt 50 MSEK samt ett konvertilbellån
om 25 MSEK med konverteringskurs 9,61 kronor som redovisas under
posten långfristiga skulder. Lånen löper med en rörlig ränta om STIBOR 3M +
8% med förfall 30 maj 2025.
Not 21
Uppskjuten skatt
Uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder ska netto redovisas
endast då det föreligger en legal rätt att kvitta aktuella skattefordringar
mot aktuella skatteskulder, och de uppskjutna skattefordringarna och de
uppskjutna skatteskulderna hänför sig till skatter debiterade av samma
skattemyndighet och avser kvitta aktuella skatteskulder och skattefordringar
genom nettobetalning. Följande uppställning visar uppskjutna skatte-
fordringar och uppskjutna skatteskulder redovisade i rapport över finansiell
ställning:
Uppskjutna skatteskulder
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Balans 1 januari
156 885
84
Rörelseförvärv
-
169 493
Redovisat i årets resultat
-16 202
-12 692
Omräkningsdifferens
-5 086
-
31 december
135 597
156 885
Förändringar i temporära skillnader under året som har redovisats i resulta
-
träkningen hänför sig till följande:
TSEK
2023
2022
Övriga immateriella tillgångar
15 954
12 650
Övriga poster
247
42
Redovisat i årets resultat
16 202
12 692
Per rapportperiodens utgång har koncernen outnyttjade skattemässiga
underskottsavdrag som uppgår till 629 083 tSEK (592 747) som kan nyttjas
mot framtida skattemässiga överskott. Ingen uppskjuten skattefordran har
redovisats för de underskotten eftersom det föreligger osäkerhet om och när
dessa ska kunna realiseras mot framtida överskott. Underskotten har ingen
begränsning i tid.
Brutto uppskjuten skattefordran avseende leasingskulder uppgår till 2 101
tSEK och brutto uppskjuten skatteskuld avseende nyttjanderättstillgångar
uppgår till 1 854 tSEK.
Not 22
Avsättningar
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Sociala avgifter för personaloptioner
1 130
1 172
1 130
1 172
Kortfristiga
-
-
Långfristiga
1 130
1 172
Totalt
1 130
1 172
Sociala avgifter
TSEK
personaloptioner
Totalt
Per 1 januari 2022
7 161
7 161
Upplösning under året
-5 791
-5 791
Utnyttjat under året
-198
-198
Per 31 december 2022
1 172
1 172
Per 1 januari 2023
1 172
1 172
Upplösning under året
-42
-42
Utnyttjat under året
-
-
Per 31 december 2023
1 130
1 130
Förändring i avsättningar avser avsättningar för sociala avgifter för intjänade
personaloptioner samt omvärdering av tidigare års avsättningar.
Not 23
Leasingskulder
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Löptidsanalys
År 1
7 829
8 182
År 2
4 563
7 156
År 3
4 457
4 601
År 4
3 563
4 480
År 5
2 575
3 511
Senare än 5 år
1 598
6 960
Totalt
24 586
34 891
Klassificeras som:
Långfristiga skulder
15 622
21 474
Kortfristiga skulder
7 171
6 913
Totalt
22 793
28 387
Not 24
Övriga skulder
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Källskatt och avgifter
3 305
5 676
Avbetalningsskulder ("sale& leaseback")
332
1 690
Övriga
2 199
1 181
Totalt
5 836
8 547
64
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
NOTER
Not 25
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Förutbetalda bidragsintäkter
8 295
1 042
Semesterlöneskuld och sociala avgifter
6 594
7 809
Övriga personalrelaterade kostnader
5 247
4 742
Upplupna konsultkostnader
1 069
2 958
Upplupna redovisnings- och
revisionsarvoden
1 112
1 248
Upplupna räntekostnader
2 069
-
Övriga upplupna kostnader
4 856
6 978
Totalt
29 242
24 776
Följande tabeller visar hur mycket av de redovisade intäkter under året som
är hänförliga till skuldsaldo i början av perioden för avtalsskulder. Det har inte
redovisats några intäkter under året hänförliga till förpliktelser som uppfyllts
under tidigare år.
Not 26
Noter till rapport över kassaflöden
Likvida medel
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Kassa och bank
25 525
47 174
Totalt
25 525
47 174
Kassa och bank består av kassa och kortfristiga banktillgodohavanden med
en löptid på tre månader eller mindre. Det redovisade värdet av dessa
tillgångar är ungefär lika med dess verkliga värde. Likvida medel vid rapport-
periodens slut som framgår av det konsoliderade kassaflödet kan stämmas
av med posterna i rapporten över finansiell ställning som visas ovan.
Avtalsskulder
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Hårdvaruförsäljning
-
Utvecklingsprojekt/NRE
1 165
7 257
Support
-
-
Totalt
1 165
7 257
Kortfristig
1 165
7 257
Långfristig
-
1)
2)
1) Koncernens NRE-avtal faktureras enligt milstolpar som definieras i kontrakten. Intäkter redovisas
i takt med färdigställande. När fakturering överstiger upparbetning, redovisas en avtalsskuld.
2) Intäkter hänförliga till supporttjänster redovisas över tid även om kunden betalar för samtliga
tjänster initialt. En avtalsskuld redovisas för intäkter relaterade till support vid tidpunkten för den
initiala försäljningstransaktionen och löses upp över serviceperioden.
Periodens intäkter från tidigare ej uppfyllda prestationsåtaganden
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Hårdvaruförsäljning
-
-
Utvecklingsprojekt/NRE
7 364
5 114
Support
-
414
Totalt
7 364
5 528
Transaktioner som inte medför betalningar
Kassaflöde från Valutakursför- Kapitalserad
TSEK
2022-01-01
finansiering ändringar ränta
Nya leasingavtal
2022-12-31
Leasingskulder (not 23)
30 461
–8 368
1 339
4 955
28 387
Avbetalningsskulder (not 31)
4 775
-2 822
64
2 017
Banklån (not 20)
15 000
–4 000
11 000
Konvertibelskuld (not 20)
50 000
-
1 515
-
51 515
Totala skulder från finansieringsverksamheten
50 326
34 810
1 403
1 515
4 955
92 919
Kassaflöde från Valutakursför- Kapitalserad
TSEK
2023-01-01
finansiering ändringar
ränta
Nya leasingavtal
2023-12-31
Leasingskulder (not 23)
28 387
-6 834
-339
-
1 579
22 793
Avbetalningsskulder (not 31)
2 017
-1 774
88
-
-
331
Banklån (not 20)
11 000
-11 000
-
-
-
-
Konvertibelskuld och övriga lån (not 20)
51 515
25 000
-
1 094
-
77 609
Totala skulder från finansieringsverksamheten
92 919
5 392
-251
1 094
1 579
100 733
Transaktioner som inte medför betalningar
Förvärv av byggnader, inventarier och bilar under året om totalt 1 579 tSEK (4
955) finansierades via nya leasingavtal.
Förändring i skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
Tabellen nedan visar förändringarna i koncernens skulder hänförliga till
finansieringsverksamheten, vilket inkluderar både förändringar hänförliga
till kassaflöden och förändringar som inte påverkar kassaflöden. Skulder
hänförliga till finansieringsverksamheten är skulder för vilka kassaflödena har
klassificerats, eller för vilka framtida kassaflöden kommer att klassificeras,
som kassaflöden från finansieringsverksamheten i rapporten över kassa
-
flöden.
65
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
NOTER
Not 27
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Ställda säkerheter
Företagsinteckningar
-
20 000
Aktier i dotterbolag
30 686
-
Ställda säkerheter för
Sale & leaseback avtal
5 566
13 638
Totalt
36 252
33 638
Not 28
Aktierelaterade ersättningar
Personaloptionsprogram
Sivers Semiconductors har vid årets utgång fem personaloptionsprogram
som löper för nyttjande.
De vid periodens utgång löpande optionsprogrammen har följande löptider:
1) 2015–2024, 2) 2020–2026, 3) 2022–2028, 4) 2020–2025 och 5) 2021-2026.
Vid full konvertering av utestående personaloptioner kommer totala antalet
aktier uppgå till 219 662 776. totalt antal utestående personaloptioner
uppgår per den 31 december 2022 till 3 845 615, (faktoromräknat 3 848 821),
varav 1 750 615 optioner har intjänats. Samtliga optioner har tilldelats gratis
till de anställda.
På extra bolagsstämma den 9 november 2015 beslutades om ett options
-
program, P03, om totalt 1 800 000 personaloptioner. Av dessa kvarstår vid
årets utgång 323 821 optioner (efter faktoromräkning) utestående såväl som
intjänade.
På extra bolagsstämma den 30 maj 2017 beslutades om ett optionsprogram,
P04, om totalt 5 650 000 personaloptioner. Av dessa kvarstår vid årets
utgång 880 000 optioner, varav 880 000 har tjänats in.
Vid årsstämman den 22 maj 2019 beslutades om ett personaloptions
-
program, P05, om totalt 1 700 000 personaloptioner, varav 485 000 har
tjänats in vid periodens utgång.
Vid årsstämma den 19 maj 2020 beslutades om ett personaloptionsprogram,
P06, om totalt 3 600 000 personaloptioner, varav 3 555 000 har tilldelats. Av
dessa kvarstod 0 vid årets slut. Förändringen är hänförlig till att prestations
-
villkoret kopplat till programmet inte uppfyllts.
Utestående vid
Utestående vid Tilldelade under Förverkade under Inlösta under Förfallna under Utestående vid Inlösningsbara periodens slut
2023-12-31 periodens början perioden perioden perioden perioden periodens slut vid periodens slut (faktor omräknade)
PO3
320 615
320 615
320 615
323 821
PO4
880 000
880 000
880 000
880 000
PO5
550 000
-65 000
485 000
485 000
485 000
PO7
2 095 000
-1 845 000
250 000
-
250 000
PO8
5 415 000
-270 000
5 145 000
-
5 145 000
3 845 615
5 415 000
-2 180 000
7 080 615
1 685 615
7 083 821
Utestående vid
Utestående vid Tilldelade under Förverkade Inlösta under Förfallna under Utestående vid Inlösningsbara periodens slut
2022-12-31 periodens början perioden under perioden perioden perioden periodens slut vid periodens slut (faktor omräknade)
PO3
350 615
-
-30 000
320 615
320 615
323 821
PO4
1 205 000
-100 000
–225 000
880 000
880 000
880 000
PO5
550 000
550 000
550 000
550 000
PO6
3 205 000
-3 205 000
PO7
2 805 000
110 000
–820 000
2 095 000
2 095 000
8 115 615
110 000
–4 125 000
–255 000
3 845 615
1 750 615
3 848 821
Vid årsstämma den 20 maj 2021 beslutades om ett personaloptionsprogram,
P07, om totalt 3 772 000 personaloptioner, varav 2 965 000 har tilldelats.
Det slutliga antalet personaloptioner som varje deltagare är berättigad
att utnyttja är beroende av graden av uppfyllnad av prestationsvillkor för
koncernen. Prestationsvillkoret baseras på genomsnittlig årlig tillväxt av
koncernens nettoomsättning för räkenskapsåren 2021, 2022 och 2023. Inga
optioner i detta program är intjänade vid periodens utgång.
Vid årsstämma den 25 maj 2023 beslutades om ett personaloptionsprogram,
P08, om totalt 4 300 000 personaloptioner, varav 3 905 000 har tilldelats
samt ytterligare 1 585 000 optioner som tilldelats i utbyte mot utestående
PO7. Det slutliga antalet personaloptioner som varje deltagare är berättigad
att utnyttja är beroende av graden av uppfyllnad av prestationsvillkor för
koncernen. Prestationsvillkoret baseras på genomsnittlig årlig tillväxt av
koncernens nettoomsättning för räkenskapsåren 2023, 2024 och 2025. Inga
optioner i detta program är intjänade vid periodens utgång.
För att säkerställa leverans av optioner till deltagare i personaloptions-
programmen samt för att täcka kassautflöde kopplat till sociala avgifter som
uppstår vid leverans av personaloptionerna till deltagare, fick styrelsen fått
mandat av årsstämman 2023 att emittera C-aktier som kan återköpas och
som med styrelsebeslut kan konverteras till stamaktier. Nedan presenteras
en sammanställning över tilldelade optioner i programmen.
Ställda säkerhet för sale & leaseback avtal avser de maskiner som koncernen
återköpt från finansieringsbolag. Maskinerna redovisas under materiella
anläggningstillgångar och värdet för ställda säkerheter utgör bokfört värde
per balansdagen.
Aktier i dotterbolag avser pantsatta aktier i Sivers Wireless AB.
66
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
NOTER
Not 28 – fortsättning
Aktierelaterade ersättningar
De utestående optionerna vid 31 december 2023 hade ett vägt
genomsnittligt lösenpris om 8,78 kr och återstående löptid per personal-
optionsprogram fördelar sig enligt följande:
Vägd genomsnittlig
Intervall för Återståendelöptid åter stående löptid,
TSEK lösenpris optionsprogrammet månader
PO3
4,04–5,60
2024–12–31
1,1
PO4
4,70–9,58
2026–06–30
20,3
PO5
9,38–10,23
2027–05–22
44,9
PO8
8,62
2028–06–30
66,0
Under 2023 har totalt 0 personaloptioner (0 faktoromräknat) lösts in till
aktier. Under året har 5 415 000 optioner tilldelats medan 2 180 000
optioner förverkats genom att berörd personal ej längre är anställda i
koncernen eller att personal har erhållit PO8 i utbyte mot PO7.
Enligt bolagets policy för tilldelning och nyttjande av personaloptioner är
förutsättningen att deltagaren fortfarande är anställd i koncernen vid utnytt
-
jande av optionerna som berättigar den anställde att förvärva en aktie i Sivers
Semiconductors AB till ett pris motsvarande 130 procent av den genom
-
snittliga volymviktade betalkursen för bolagets aktie på Nasdaq Stockholm
eller annan marknadsplats den handelsdag då personaloptionerna tilldelas
deltagaren.
Under 2023 tilldelades optioner med beräknat verkligt värde vid tilldelnings
-
datum om totalt 15 272 TSEK. Under 2022 tilldelades optioner med beräknat
verkligt värdet vid tilldelningsdatum om totalt 377 TSEK.
Verkligt värde på tilldelningsdagen beräknas med hjälp av BlackScholes
värderingsmodell.
2023-12-31
2022-12-31
Vägt genom- Vägt genom-
Antal snittlig Antal snittlig
optioner lösenpris optioner lösenpris
Utestående vid
början av året
3 845 615
14,41
8 115 615
24,09
Tilldelade under året
5 415 000
8,62
110 000
12,9
Förverkade
under året
-2 180 000
23,93
-4 125 000
30,83
Inlösta under året
-
-
-255 000
4,64
Förfallna under året
-
-
-
-
Utestående
vid årets slut
7 080 615
8,78
3 845 615
14,41
Inlösningsbara
vid årets slut
1 685 615
6,49
1 750 615
6,60
TSEK
2023
2022
Vägd genomsnittlig aktiekurs
6,23
11,89
Vägd genomsnittligt lösenpris
8,62
12,9
Förväntad volatilitet
79%
45%
Optionens löptid
3 år
3 år
Riskfri ränta
3,35%
1,28%
Förväntad utdelning
Förväntad volatilitet beräknades genom den historiska volatiliteten (under
3 år) av koncernens aktiepris. Koncernen har under 2023 och 2022 redovisat
kostnader om totalt -742 TSEK respektive –5 300 TSEK (inklusive sociala
avgifter) relaterade till personaloptionsprogram. Samtliga utestående
personaloptionsprogram är optionsprogram som regleras med egetkapital-
instrument.
Under 2022 inrättade koncernen ett aktiesparprogram som omfattar
koncernledning och nyckelmedarbetare inom koncernen. Deltagare som
behåller Sparaktierna under Sparperioden och dessutom är anställd i
koncernen under hela Sparperioden, kommer efter utgången av Spar -
perioden kunna erhålla stamaktier i bolaget utan kostnad (”Prestationsaktier”)
under förutsättning att prestationsvillkoren är uppfyllda.
Aktiesparprogrammet kostnadsförs som personalkostnader över intjänande-
perioden, utan påverkan på bolagets kassaflöde och redovisas som en
aktierelaterad ersättning som regleras i egetkapitalinstrument. Verkligt värde
vid tilldelning har beräknats med hjälp av Monte Carlo simulering.
2023-12-31
2022-12-31
Vägt genom- Vägt genom-
snittlig snittlig
Antal verkligt Antal verkligt
prestations- värde vid prestations- värde vid
aktier tilldelning aktier tilldelning
Utestående vid
början av året
1 221 240
11,26
-
-
Tilldelade under året
-
-
1 508 740
11,26
Förverkade
under året
-309 135
11,26
-287 500
11,26
Inlösta under året
-
-
-
-
Förfallna under året
-
-
-
-
Utestående
vid årets slut
912 105
-
1 221 240
11,26
Inlösningsbara
vid årets slut
-
-
-
-
67
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
NOTER
Not 30
Förutbetald intäkt – Statliga bidrag
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
Kortfristiga
433
1 042
Långfristiga
10 646
3 197
Totalt
11 079
4 239
Förutbetalda intäkter för statliga bidrag uppkommer när koncernen fått
bidrag inbetalt, men ännu inte har haft de kostnader som bidragen är
avsedda att täcka.
Tabellen för 2022 har justerats i årsredovisningen 2023.
Not 29
Pensionsförpliktelser
Pensionsplaner
I koncernen finns avgiftsbestämda pensionsplaner och pensionsplaner
som omfattar flera arbetsgivare (ITP 2-planen).
För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens förmånsbestämda pensions
-
åtaganden för ålders- och familjepension (alternativt familje- pension)
genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell
rapportering, UFR 10 Redovisning av pensionsplanen ITP 2 som finansieras
genom försäkring i Alecta är detta en förmånsbestämd plan som omfattar
flera arbetsgivare. För räkenskapsåret 2023 har bolaget inte haft tillgång
till information för att kunna redovisa sin proportionella andel av planens
förpliktelser, förvaltningstillgångar och kostnader vilket medfört att planen
inte varit möjlig att redovisa som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen
ITP 2 som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därför som
en avgiftsbestämd plan. Premien för den förmånsbestämda ålders och
familje pensionen är individuellt beräknad och är bland annat beroende av
lön, ti digare intjänad pension och förväntad återstående tjänstgöringstid.
Förväntade avgifter nästa rapportperiod för ITP 2-försäkringar som är
tecknade i Alecta uppgår till 3,6 MSEK (3,6).
Koncernens andel av de sammanlagda avgifterna till planen och koncernens
andel av det totala antalet aktiva medlemmar i planen uppgår till 0,02889
respektive 0,00428 procent (2022: 0,02889 respektive 0,00428 procent). Den
kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar
i procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas försäkringstek
-
niska metoder och antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Den
kollektiva konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera mellan 125 och 175
procent. I syfte att stärka konsolideringsnivån om den bedöms vara för låg
kan en åtgärd vara att höja det avtalade priset för nyteckning och utökning
av befintliga förmåner. Om konsolideringsnivån överstiger 150 procent kan
premiereduktioner införas. Vid utgången av 2023 uppgick Alectas överskott i
form av den kollektiva konsolideringsnivån till 157 procent (172).
Premierna till Alecta fastställs genom antaganden om ränta, livslängd, drifts
-
kostnader och avkastningsskatt och är beräknad så att betalning av konstant
premie till pensionstidpunkten räcker för hela målförmånen, som baseras på
den försäkrades nuvarandepensionsmedförande lön, då ska vara intjänad.
Det saknas ett fastställt regelverk för hur underskott som kan uppkomma ska
hanteras, men i första hand ska förluster täckas av Alectas kollektiva konso
-
lideringskapital, och leder således inte till ökade kostnader genom höjda
avtalade premier. Det saknas även regelverk för hur eventuella överskott
eller underskott ska fördelas vid avveckling av planen eller företags utträde
ur planen.
Betalning till de avgiftsbestämda pensionsplanerna samt Alecta redovisas
som en kostnad när de anställda har utfört tjänsterna som ger dem rätt till
avgifterna. Årets pensionskostnad framgår av not 6.
68
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
NOTER
Not 31
Finansiella instrument
(a) Klasser och kategorier av finansiella instrument och deras
verkliga värde
Nedanstående tabell anger information om:
klasser av finansiella instrument baseras på deras egenskaper och
karaktär;
finansiella instruments redovisade värden;
finansiella instrument värderade till verkligt värde (med undantag när det
verkliga värdet för finansiella instrument ungefär motsvarar dess verkliga
värde); och
verkligt värde-hierarki för finansiella tillgångar och finansiella skulder
Verkligt värde hierarkinivåer 1 till 3 baseras på i vilken grad verkligt värde är
observerbart:
Nivå 1 värderingar till verkligt värde är noterade priser (ojusterade) på
aktiva marknader för identiska tillgångar ellexr skulder som företaget har
tillgång till vid värderingstidpunkten;
Nivå 2 värderingar till verkligt värde är de som härrör från andra indata än
noterade priser som ingår i nivå 1 som är observerbara för tillgången eller
skulden, antingen direkt (dvs som priser) eller indirekt (dvs härledda från
priser); och
Nivå 3 värderingar till verkligt värde för tillgången och skulden är de som
härrör från värderingstekniker som inkluderar indata som inte är baserade
på observerbara marknadsdata (icke observerbara indata).
Samtliga valutakursvinster/valutakursförluster i resultaträkningen är från
finansiella instrument till upplupet anskaffningsvärde. Samtliga räntekostnader
är från finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde. Övriga finansiella
kostnader och intäkter är från finansiella instrument till upplupet anskaffnings
-
värde utom värdeförändringen och ränteintäkten avseende obligationerna
som är från en finansiell tillgång till verkligt värde via resultaträkningen.
Verkligt värde
För samtliga finansiella tillgångar och skulder ovan som redovisas till
upplupet anskaffningsvärde utgör redovisat värdet en approximation av
verkligt värde. Lånen har räntesatser, som i all väsentlighet bedöms motsvara
rådande marknadsräntor. Därav har upplysning inte lämnats om verkligt
värde och nivå av verkligt värde för dessa instrument.
Koncernen har under 2022 haft placeringar i obligationer med löptid under
ett år. Dessa handlas på aktiva marknader och bedöms kunna säljas av
snabbt om likviditetsbehov skulle uppstå.
Under fjärde kvartalet 2021 betalade moderbolaget, i enlighet med
förvärvsavtalet för MixComm (se vidare information om förvärvet not 32),
interimsfinansieringar till MixComm i två steg. Dessa transaktioner redovi
-
sades som en finansiell tillgång till verkligt värde via resultaträkningen per
balansdagen 31 december 2021, men konverterades till aktier i MixComm i
samband med slutförandet av förvärvet under första kvartalet 2022.
Under fjärde kvartalet 2022 ingick moderbolaget en lånefacilitet med
möjlighet till konvertering. Lånedelen är redovisad till upplupet anskaffnings
-
vårde och det inbäddade derivatet har redovisats separat till verkligt värde
via resultaträkningen. Verkligt värde har beräknats baserat på utestående
skuld och 10 % rabatt i förhållande till det volymviktade genomsnittspriset på
bolagets aktie 15 handelsdagar före bokslutsdagen.
2023-12-31
Upplupet
Verkligt anskaffnings-
TSEK
värde
Nivå
värde
Summa
Finansiella tillgångar:
Kassa och bank (not 26)
-
25 525
25 525
Kundfordringar (not 16)
-
44 978
44 978
Avtalstillgång (not 18)
-
55 478
55 478
Spärrade bankmedel
-
15 167
15 167
Finansiella skulder:
Konvertibellån
-
23 917
23 917
Övriga lån
-
47 988
47 988
Banklån (not 20)
-
-
-
Avbetalningsskulder
-
332
332
Leverantörsskulder
-
37 728
37 728
Övriga skulder
-
7 037
7 037
2022-12-31 Upplupet
Verkligt anskaffnings-
TSEK
värde
Nivå
värde
Summa
Finansiella tillgångar:
Kassa och bank (not 26)
47 174
47 174
Kundfordringar (not 16)
42 325
42 325
Avtalstillgång (not 18)
5 041
5 041
Obligationer
8 519
1
8 519
Finansiella skulder:
Konvertibellån
44 493
44 493
Övriga lån
Banklån (not 20)
11 000
11 000
Avbetalningsskulder
2 017
2 017
Leverantörsskulder
39 262
39 262
Övriga skulder
5 724
2
8 541
14 265
1)
1)
1) Övriga skulder ovan innefattar övriga skulder i balansräkningen som utgör finansiella instrument
värderade till upplupet anskaffningsvärde inkluderade i not 24 och 25 .
Finansiella risker
Då koncernen befinner sig i utvecklingsfas och ännu saknar tillräcklig
intjäningsförmåga för att täcka verksamhetens kostnader genom försälj
-
ningsintäkter är likviditetrisken, d.v.s. risken att inte kunna uppfylla
betalningsförpliktelser till följd av otillräcklig likviditet, en väsentlig risk.
Koncernen är även exponerad för valutarisker då en stor del av intäkterna,
kostnaderna, tillgångarna och skulderna är i utländsk valuta.
Vidare är koncernen exponerad för kreditrisk, d.v.s. risken att motparten
inte kommer kunna uppfylla sina förpliktelser, i sina finansiella tillgångar.
Koncernen är även exponerad för ränterisk då banklånen som upptogs
under 2023 har rörlig ränta.
Koncernens ledningsgrupp följer löpande upp och utvärderar finansiella
risker och fattar beslut om åtgärder för att hantera dessa risker. Den
finansiella riskhanteringen sker i enlighet med koncernens finanspolicy och
riskhanteringspolicy.
69
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
Not 31 – fortsättning
Finansiella instrument
Likviditetsriskhantering
Koncernen hanterar likviditetsrisk genom att kontinuerligt övervaka
prognoser på kort och lång sikt och faktiska kassaflöden genom att matcha
löptidsprofilerna för finansiella tillgångar och skulder. Kortfristiga utflöden
hanteras med likvida medel.
NOTER
Mellan
Upp till 1–3 3 månader Redovisat
TSEK 1 månad månader
och 1 år (i)
1–2 år
2–5 år
5+ år
Summa
värde
31 december 2023
Leverantörsskulder och
övriga skulder
31 716
10 409
5 949
-
-
-
48 074
44 765
Leasingskulder
628
1 835
5 074
4 312
8 380
3 074
23 303
22 793
Avbetalningsskulder
44
132
176
-
-
-
351
332
Finansiella instrument till
rörlig ränta (nominellt)
-
-
-
-
-
-
-
-
Finansiella instrument till
fast ränta (nominellt)
-
-
-
75 000
-
-
75 000
71 905
Ränta på räntebärande
instrument
-
2 275
6 850
12 875
-
-
22 000
-
Summa
32 388
14 651
18 048
92 187
8 380
3 074
168 729
139 795
Mellan
Upp till 1–3 3 månader Redovisat
TSEK 1 månad månader
och 1 år (i)
1–2 år
2–5 år
5+ år
Summa
värde
31 december 2022
Leverantörsskulder och
övriga skulder
28 962
24 494
12 150
-
-
-
65 606
33 014
Leasingskulder
357
1 905
8 654
7 156
12 592
6 960
37 624
28 387
Avbetalningsskulder
266
532
1 023
346
-
-
2 168
2 017
Finansiella instrument till
rörlig ränta (nominellt)
-
1 000
3 000
4 000
3 000
-
11 000
-
Finasiella instrument till
fast ränta (nominellt)
-
-
50 000
-
-
-
50 000
44 493
Ränta på räntebärande
instrument
-
113
6 620
227
62
-
7 022
-
Summa
29 585
28 045
81 448
11 729
15 654
6 960
173 421
107 911
Likviditetstabeller
Nedanstående tabeller beskriver koncernens återstående avtalsenliga löptid
för dess finansiella skulder som inte är derivat och som har kontraktsenliga
betalningsperioder, samt skulder som är leasingskulder och värderas i
enlighet med IFRS 16. Tabellerna har upprättats baserat på de outnyttjade
kassaflödena av finansiella skulder baserat på de tidigaste förfallodatum
då koncernen kan bli skyldig att betala (även om det finns möjlighet till
förlängning). För leasingskulderna har även förlängningsoptioner som
koncernen bedömer att de kommer nyttja tagits med.
70
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
NOTER
Not 31 – fortsättning
Finansiella instrument
Valutarisk
Koncernen genomför transaktioner i utländsk valuta och därmed uppstår
exponeringar för valutakursförändringar.
Koncernen exponeras huvudsakligen för GBP och för USD. För Photonics är
majoriteten av kostnaderna i GBP medan en stor del av intäkterna är i USD.
Wireless har en stor andel intäkter i USD och varuinköp EUR, men en stor
andel av kostnaderna (personalkostnader och övriga kostnader) är i SEK.
Valutaexponering i nettoomsättning och rörelsekostnader
Koncernens omsättning och rörelsekostnader fördelat på valutorna GBP,
USD och EUR är följande:
Intäkter
Rörelsekostnader
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
GBP
22 573
13 452
-120 603
-112 050
USD
212 404
115 215
-140 417
-84 752
EUR
2 922
3 760
-18 008
-10 977
1)
1) I rörelsekostnader inkluderas råvaror och förnödenheter, övriga externa kostnader,
personalkostnader och av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
anläggningstillgångar.
Valutakänslighetsanalys
Baserat på intäkts-, kostnads- och valutastrukturen skulle en generell
förstärkning av GBP gentemot svenska kronan med 10 procent påverka
rörelseresultatet med ca -9,8 MSEK (-9,9). En generell förstärkning av USD
gentemot svenska kronan skulle påverka rörelseresultatet med +7,2 MSEK
(+3,5).
Valutaexponering i monetära tillgångar och skulder
Det redovisade värdet på koncernens monetära tillgångar och skulder i
utländsk valuta per balansdagen är enligt nedan tabell.
Skulder
Tillgångar
TSEK
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
GBP
6 249
9 400
4 984
7 078
USD
28 015
34 864
106 501
68 961
EUR
1 161
2 081
7 211
91
Other
Valutakurskänslighetsanalys
Nedanstående tabell beskriver koncernens känslighet för en ökning av de
relevanta utländska valutakursernan gentemot SEK med 10 procent. Känslig
-
hetsanalysen inkluderar endast utestående poster denominerade i utländsk
valuta och justerar deras omräkning vid årets slut för en 10-procentig
förändring i de utländska valutakurserna.
Känslighetsanalysen inkluderar externa lån samt lån till utländska verksam
-
heter inom koncernen där lånet getts ut i en annan valuta än långivarens
eller låntagarens valuta.
Ett positivt belopp nedan indikerar en ökning i resultat och eget kapital där
valutaenheter stärker 10 procent mot SEK.
GBP påverkan
USD påverkan
MSEK
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Resultaträkning
0
0
78,8
35,6
Eget kapital
(omräkningseffekt)
8,7
11,1
-2,4
-0,1
Kreditriskhantering
Nya kunder måste genomgå kreditkontroller innan de får handla på kredit
av koncernen. Kunderna får därefter kreditlimiter som är baserade på dessa
kontroller. När nya kunder inte har tillräckligt bra kreditrating kan koncernen
begära förskottsbetalning, för att inte behöva stå risken för fallissemang.
Det finns även övervakningsprocesser för att säkerställa att uppföljningsåt
-
gärder vidtas för att återkräva förfallna skulder. Vidare granskar koncernen
återvinningsvärdet för varje kundfordran och skuldinvestering på individuell
basis i slutet av rapporteringsperioden för att säkerställa att tillräckligt reser
-
veras för icke återvinningsbara belopp.
Den övergripande kreditrisken för kundfordringar och avtalstillgångar har
därmed bedömts som låg. Koncernen har historiskt sätt haft få kundförluster
till följd av fallissemang. Koncernens reserveringsmatriser för förväntade
kreditförluster i avtalstillgångar och kundfordringar resulterade i mindre
belopp och därav är den generella reserven oväsentlig.
Kreditrisken på likvida medel är begränsad eftersom motparterna är banker
med hög kreditvärdighet tilldelade av internationella kreditvärderingsinstitut.
Koncernens reserveringsmodell för förväntade kreditförluster i likvida medel
resulterade i oväsentliga belopp.
Ränterisk
Finansieringen som upptogs under 2023 om totalt 75 000 tSEK har en
månadsränta om STIBOR +8%. I förhållande till förväntningar om framtida
ränteläge bedöms inte detta utgöra någon väsentlig risk för koncernen.
Koncernens hantering av kapital
Det koncernen definierar som kapital är eget kapital. Koncernen hanterar
sitt kapital för att säkerställa att koncernen kommer att kunna fortsätta
med verksamheten och att det ska finnas kapacitet för stark tillväxt. Denna
övergripande strategi är oförändrad från 2021.
Då koncernen är i en tillväxtfas, och ännu saknar förmåga att täcka kostnader
genom enbart försäljningsintäkter, har koncernen tagit in kapital i form av
nyemissioner. Styrelsen utvärderar löpande likvida medel i förhållande till
kommande betalningar samt koncernens investeringsbehov för att kunna
nå maximal tillväxt, och beslutar utifrån mandat från bolagsstämman om
ytterligare kapital ska tas in.
Styrelsen utvärderar löpande även andra möjligheter för att ta in kapital, till
exempel via lån, och ingår sådana avtal när det från en risk och kostnads-
perspektiv anses fördelaktigt.
Koncernen är inte föremål för några externt ålagda kapitalkrav.
Not 32
Transaktioner med närstående
Koncerninterna mellanhavanden och transaktioner mellan företaget och
dess dotterbolag som är närstående har eliminerats vid upprättande av
konsolideringen och redovisas inte i denna not.
Sivers har under 2023, via sitt dotterbolag Sivers Semiconductors Inc, ställt
ut 850 TUSD i lån till en ledande befattningshavare. Lånet jämte ränta har
återbetalats i sin helhet innan årets slut.
Ersättningen till nyckelpersoner i ledande ställning
Ersättningen till företagsledningen, som är koncernens viktigaste nyckel-
personer i ledande ställning samt ersättning till styrelsen, presenteras i not 6
Ersättningar till anställda.
Not 33
Händelser efter balansdagen
Den 11 mars 2024 meddelade Sivers Semiconductors att man erhållit en
utökad lånefacilitet om 50 MSEK inkluderande ett konvertibelt lån på 35
MSEK till en fast konverteringskurs om 4,86 SEK. Lånen förfaller 30 maj 2025
och löper med ränta STIBOR 3M+10%. Den 26 mars 2024 meddelade Sivers
Semiconductors att verkställande direktör Anders Storm avgår.
71
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
FINANSIELLA RAPPORTER
TSEK Not 2023 2022
Nettoomsättning 2 12 330 11 658
Övriga externa kostnader 3 -8 906 -12 591
Personalkostnader 4 -20 492 -12 946
Rörelseresultat -17 069 -13 879
Resultat från finansiella poster
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 26 577 104 242
Räntekostnader och liknande resultatposter -82 214 -125 296
-72 706 -34 933
Resultat före skatt -72 706 -34 933
Inkomstskatt 5 - -
Årets resultat -72 706 -34 933
Moderföretagets rapport över totalresultat
TSEK Not 2023 2022
Årets resultat -72 706 –34 933
Övrigt totalresultat - -
Årets totalresultat -72 706 –34 933
Moderföretagets resultaträkning
72
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
Moderföretagets balansräkning
FINANSIELLA RAPPORTER
TSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 6 1 188 491 1 095 363
Fordringar hos koncernföretag 7 306 737 301 546
Långfristiga förutbetalda kostnader 6 - -
Summa Finansiella anläggningstillgångar 1 495 228 1 396 909
Summa anläggningstillgångar 1 495 228 1 396 909
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar hos koncernföretag 7 376 383
Övriga fordringar 8 64 1 150
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 9 1 046 1 098
Övriga kortfristiga finansiella tillgångar 16 15 167 8 519
Summa kortfristiga fodringar 16 652 11 150
Kassa och bank 10 11 349 24 521
Summa omsättningstillgångar 28 002 35 671
SUMMA TILLGÅNGAR 1 523 230 1 432 580
TSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Aktiekapital 11 117 325 106 977
Överkursfond 1 833 511 1 704 261
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat -511 618 -439 673
Summa eget kapital 1 439 218 1 371 565
Långfristiga skulder
Avsättningar 12 346 406
Konvertibellån 23 917 -
Övriga långfristiga skulder 47 988 -
Summa långfristiga skulder 72 251 406
Kortfristiga skulder
Skulder till koncernbolag 1 786 -
Konvertibellån - 44 493
Leverantörsskulder 810 1 948
Övriga skulder 13 1 592 7 919
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 14 7 572 6 250
Summa kortfristiga skulder 11 760 60 610
Summa skulder 84 011 139 925
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 523 230 1 432 580
73
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
FINANSIELLA RAPPORTER
TSEK Aktiekapital Överkursfond
Balanserade
vinstmedel
inklusive
årets resultat
Summa
eget kapital
Ingående balans 1 januari 2022 87 383 1 283 785 –406 701 964 467
Nyemission 19 595 421 259 440 854
Emissionskostnader -784 -788
Förändring av egna aktier 1 181 1 181
Aktierelaterade ersättningar 780 780
Årets resultat -34 933 -34 933
Utgående balans 31 december 2022 106 977 1 704 261 -439 673 1 371 565
TSEK Aktiekapital Överkursfond
Balanserade
vinstmedel
inklusive
årets resultat
Summa
eget kapital
Ingående balans 1 januari 2023 106 977 1 704 261 -439 673 1 371 565
Nyemission 10 348 139 696 150 043
Emissionskostnader -10 445
Förändring av egna aktier
Aktierelaterade ersättningar 761 761
Årets resultat -72 706 -80 893
Utgående balans 31 december 2023 117 325 1 833 511 -511 618 1 439 218
Rapport över förändringar
i moderföretagets egna kapital
74
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
Moderbolagets kassaflödesanalys
TSEK Not 2023 2022
Rörelseresultat 15 -17 069 -13 879
Justeringar för ej kassaflödespåverkande poster -46 780
Erhållen ränta 686 -
Erlagd ränta -11 228 -4 000
Betald inkomstskatt - -
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital -27 657 -17 099
Förändringar i rörelsekapital
Ökning (–)/Minskning(+) av rörelsefordringar -10 732 -13 511
Ökning (+)/Minskning (–) av rörelseskulder -694 -667
Kassaflöde från den löpande verksamheten -39 083 -31 277
Investeringsverksamheten
Lån till dotterföretag – Nya -132 879 -170 169
Lämnade spärrade bankmedel -14 900 -
Finansiering MixComm - -206 475
Betalda förvärvskostnader - -33 503
Försäljning/förfall finansiella instrument 8 692 125 492
Kassaflöde från investeringsverksamheten -139 087 -284 655
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån 75 000 50 000
Amortering av lån -50 000 -
Nyemission 150 043 -
Erlagda emissionskostnader -10 045 -784
Försäljning av/optionslösen med egna aktier - 1 181
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 164 998 50 397
Årets kassaflöde -13 172 -265 535
Likvida medel vid årets början 24 521 290 056
Likvida medel vid årets slut 11 349 24 521
FINANSIELLA RAPPORTER
75
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
Moderföretagets noter
NOTER
Not 1
Redovisningsprinciper
Årsredovisningen för moderbolaget Sivers Semiconductors AB har upprättats
i enlighet med Årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapporterings
rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Enligt RFR 2
ska moderbolaget tillämpa alla International Financial Reporting Standards,
antagna av EU, så långt det är möjligt inom ramen för Årsredovisningslagen.
De finansiella rapporterna har upprättats baserat på anskaffningsvärde,
förutom vissa finansiella instrument som värderats till verkligt värde via
resultaträkningen i slutet av varje rapporteringsperiod.
Moderbolagets redovisningsprinciper överensstämmer med koncernens
(som beskrivs i not 2 till koncernens årsredovisning), förutom de områden
som anges nedan.
Andelar i koncernföretag
Andelar i koncernföretag redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för
eventuella nedskrivningar.
Intäkter
Moderbolagets intäkter består av förvaltningsavgifter från dotterbolag. Dessa
redovisas över tid, i takt med att tjänsterna utförs. Intäkterna beräknas och
allokeras ut till dotterbolagen utifrån den andel av tjänsterna de nyttjar.
Finansiella instrument
Moderbolaget har långfristig koncernintern utlåning. Modellen för att
beräkna reserveringar för förväntade kreditförluster utgår från sannolikhet
för fallissemang utifrån koncernbolagens kreditrating, förväntad förlust vid
fallissemang och exponering vid fallissemang.
Modellen beräknar en 12-månaders förväntad kreditförlust på fordringarna.
Vid en väsentlig ökning i kreditrisken beräknas en reservering baserad på
tillgångens livstid. Bolaget har valt att applicera undantaget för låg kreditrisk
där låg kreditrisk approximeras med en intern rating som anses motsvara
investeringsgrad.
Not 2
Intäkter
Uppgift om inköp och försäljning inom samma koncern
TSEK 2023 2022
Försäljning 12 330 11 658
Inköp -
Förutbetalda intäkter för statliga bidrag uppkommer när koncernen fått
bidrag inbetalt, men ännu inte har haft de kostnader som bidragen är
avsedda att täcka.
Not 3
Ersättning till revisorer
TSEK 2023 2022
Deloitte AB
Revisionsuppdrag 507 660
Revisionsverksamhet
utöver revisionsuppdrag - -
Skatterådgivning - -
Övriga tjänster 57 13
Totalt 564 673
Not 4
Personalkostnader
TSEK 2023 2022
Löner och andra ersättningar 12 368 10 033
Sociala avgifter 4 229 995
Pensionskostnader 2 534 1 918
Totalt 19 132 12 946
Not 5
Inkomstskatt
TSEK 2023 2022
Aktuell skatt -
Uppskjuten skatt -
Totalt -
TSEK 2023 2022
Redovisat resultat före skatt -72 706 –34 933
Skatt beräknad enligt
svensk skattesats 20,6 % (20,6) 14 977 7 196
Skatteeffekt av ej avdragsgilla
kostnader/ej skattepliktiga intäkter -10 848 -7 332
Skatteeffekt från inbäddade derivat 1 179 -34
Förändring av ej redovisade
uppskjutna skattefordringar -5 308 170
Årets redovisade skattekostnad -
76
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
Not 6
Andelar i koncernföretag
TSEK 2023-12-31 2022-12-31
Anskaffningsvärden
Ingående ackumulerade
anskaffningsvärden per 1 januari 1 443 802 548 349
Förvärv av dotterbolag -2 480 795 257
Lämnade aktieägartillskott 60 000 100 196
Konvertering lån till aktier i db 95 694 -
Likvidation dotterbolag -86 -
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden 1 596 930 1 443 802
Nedskrivningar
Ingående ackumulerade
nedskrivningar per 1 januari -348 439 –248 243
Årets nedskrivningar -60 000 –100 196
Utgående ackumulerade
nedskrivningar
-408 439 –348 439
Redovisat värde 1 188 491 1 095 363
Företagets namn Org.nr Säte andel
1)
Kapitalandel Antal andelar
Sivers
Photonics Ltd SC211759 Glasgow 100%
1 830 023 043
Siver Wireless AB 556063-7331 Kista 100% 7 120 659
Trebax AB 556661-8400 Göteborg 100% 1 000
Sivers
Semiconductors
Corporation Delaware 100% 10 000
Sivers
Semiconductors Inc Chatham 100% 21 217 821
1) Kapitalandel överensstämmer med röstandel.
Redovisat värde
Företagets namn 2023-12-31 2022-12-31
Sivers Photonics Ltd 365 027 269 334
Sivers Wireless AB 30 686 30 686
Trebax AB - -
Sivers Semiconductors Corp - 86
Sivers Semiconductors Inc 792 777 795 257
Redovisat värde 1 188 491 1 095 363
Not 7
Fordringar hos koncernföretag
TSEK 2023-12-31 2022-12-31
Anskaffningsvärden
Ingående ackumulerade
anskaffningsvärden per 1 januari 301 929 224 797
Tillkommande fordringar 191 992 191 077
Förlustreserveringar -754 -13 749
Reglerade fordringar -186 054 -100 196
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden 307 113 301 929
Nedskrivningar
Ingående ackumulerade
nedskrivningar per 1 januari - -
Årets nedskrivningar - -
Utgående ackumulerade
nedskrivningar
- -
Redovisat värde 307 113 301 929
Redovisat värde långfristiga fordringar
hos koncernföretag 313 737 301 546
Redovisat värde kortfristiga fordringar
hos koncernföretag 376 383
Totalt 307 113 301 929
Av tillkommande fordringar avser 132 879 tSEK (170 169) lån som har
betalats ut till dotterbolagen. Resterande avser kapitaliserad ränta, fordran
avseende förvaltningsavgifter och fordran avseende personaloptioner som
inte reglerats. Koncernfordringarna har under året reglerats med 186 054
tSEK (100 196) varav 0 tSEK (0) avser återbetalningar från dotterbolag och
resterande aktieägartillskott som reglerats genom kvittning av koncern
-
fordran om 90 361 tSEK (100 196) samt ett lån till Photonics som omvandlats
till aktier om 95 694 tSEK (0).
Moderbolaget lånar löpande ut pengar till sina dotterbolag eftersom dessa
är i en tillväxtfas och ännu inte kan täcka sina likviditetsbehov genom enbart
intäkter. Koncernen har upprättat en nedskrivningsprövning med kassaflö
-
desprognoser (se not 11 till koncernens årsredovisning) och bedömer utifrån
detta att det kommer finnas god återbetalningsförmåga.
Förlustreserv hänförlig till fordringar hos koncernföretag
Modellen för att beräkna reserveringar för förväntade kreditförluster utgår
från sannolikhet för fallissemang utifrån koncernbolagens kreditrating,
förväntad förlust vid fallissemang och exponering vid fallissemang. Modellen
beräknar en 12-månaders förväntad kreditförlust på fordringarna. Det har
inte varit någon signifikant ökning av kreditrisken med motparterna under
året.
Följande tabell visar förändringen i förlustreserven för fordringar hos
koncernföretag:
TSEK 2023 2022
Ingående förlustreserv per 1 januari 17 518 3 769
Nettoökning av förlustreserv hänförlig till
nya fordringar hos koncernföretag som
redovisats under innevarande år 754 13 749
Totalt redovisad förlustreserv
per 31 december 18 272 17 518
NOTER
77
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
Not 8
Övriga fordringar
TSEK 2023-12-31 2022-12-31
Momsfordran - 997
Behållning på skattekonto - -
Övrigt 64 153
Totalt 64 1 150
Not 13
Övriga skulder
TSEK 2023-12-31 2022-12-31
Källskatt och avgifter 458 1 432
Derivatdel av inbäddat derivat i konver
-
tibelskuld - 5 724
Övrigt 1 134 763
Totalt 1 592 7 919
Not 14
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
TSEK 2023-12-31 2022-12-31
Semesterlöneskuld och sociala avgifter 2 162 1 624
Övriga personalrelaterade kostnader 2 319 802
Upplupna konsultkostnader 509 -
Upplupna räntekostnader 2 069 -
Upplupna redovisnings- och
revisionsarvoden 513 693
Upplupna förvärvskostnader - 3 131
Totalt 7 572 6 250
Not 12
Avsättningar
TSEK 2023-12-31 2022-12-31
Sociala avgifter för personaloptioner 346 406
346 406
Kortfristiga - -
Långfristiga 346 406
346 406
TSEK
Sociala avgifter
personaloptioner Totalt
Per 1 januari 2022 2 627 2 627
Tillkommande avsättning 2 429 2 429
Utnyttjat under året -198 -198
Omklassificering - -
Per 31 december 2022 406 406
Per 1 januari 2023 406 406
Upplösning under året -60 -60
Utnyttjat under året - -
Omklassificering - -
Per 31 december 2023 346 346
Not 9
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
TSEK 2023-12-31 2022-12-31
Förutbetald försäkring 398 558
Övriga förutbetalda kostnader 648 540
Totalt 1 046 1 098
Not 10
Kassa och bank
TSEK 2023-12-31 2022-12-31
Bankmedel 11 349 24 521
Redovisat värde 11 349 24 521
Not 11
Aktiekapital
Aktiekapitalet består av följande antal aktier respektive kvotvärde:
TSEK 2023-12-31 2022-12-31
Antal aktier 234 649 894 213 937 161
Kvotvärde, kr 0,50 0,50
Redovisat värde 116 774 947 106 968 581
Per den 31 december 2023 hade bolaget 233 549 894 utestående
stamaktier och 1 100 000 C-aktier. Stamaktierna har rösträtt 1,0 och C-aktier
har rösträtt 0,1.
NOTER
78
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
Not 15
Noter till rapport över kassaflöden
Likvida medel
TSEK 2023-12-31 2022-12-31
Kassa och bank 11 349 24 521
Totalt 11 349 24 521
Kassa och bank består av kassa och kortfristiga banktillgodohavanden med
en löptid på tre månader eller mindre. Det redovisade värdet av dessa
tillgångar är ungefär lika med dess verkliga värde. Likvida medel vid rapport
-
periodens slut som framgår av kassaflödet kan stämmas av med posterna i
rapporten över finansiell ställning som visas ovan.
TSEK
1 januari
2023
Kassaflöde
från finansiering
Transaktioner som inte medför betalningar
Konvertering av
skuld till aktier
31 december
2023
Valutakurs-
förändringar
Kapitaliserad
ränta
Konvertibla skuldebrev och lån 51 515 25 000 - 1 094 - 77 609
Totala skulder från
finansieringsverksamheten 51 515 25 000 - 1 094 - 77 609
NOTER
Not 16
Finansiella instrument
Nedan presenteras moderbolagets finansiella instrument. För en beskrivning av finansiella risker – se not 31 i koncernens årsredovisning.
2023-12-31
TSEK
Verkligt
värde Nivå
Upplupet
anskaffnings-
värde Summa
Finansiella tillgångar:
Kassa och bank (not 10) 11 349 11 349
Koncernfordringar
(not 7) - 302 305 302 305
Spärrade bankmedel 15 167 - 15 167
Finansiella skulder:
Konvertibelskuld - 23 917 23 917
Övriga lån 47 988 47 988
Leverantörsskulder - 810 810
Övriga skulder
1)
- 2 156 2 156
2022-12-31
TSEK
Verkligt
värde Nivå
Upplupet
anskaffnings-
värde Summa
Finansiella tillgångar:
Kassa och bank (not 10) 24 521 24 521
Koncernfordringar
(not 7) 301 929 301 929
Obligationer 8 519 1 - 8 519
Fordran MixComm - - - -
Finansiella skulder:
Konvertibelskuld 44 493 44 493
Leverantörsskulder - 2 506 2 506
Övriga skulder
1)
5 724 2 2 195 7 919
1) Övriga skulder ovan innefattar övriga skulder i balansräkningen som utgör
finansiella instrument värderade till upplupet anskaffningsvärde i not 13 och 14.
Förändring i skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
Tabellen nedan visar förändringarna i bolagets skulder hänförliga till
finansieringsverksamheten, vilket inkluderar både förändringar hänförliga
till kassaflöden och förändringar som inte påverkar kassaflöden. Skulder
hänförliga till finansieringsverksamheten är skulder för vilka kassaflödena har
klassificerats, eller för vilka framtida kassaflöden kommer att klassificeras,
som kassaflöden från finansieringsverksamheten i rapporten över kassa
-
flöden.
Verkligt värde
För samtliga finansiella tillgångar och skulder ovan som redovisas till
upplupet anskaffningsvärde utgör redovisat värdet en approximation av
verkligt värde.
Koncernen har under 2021 placerat överskottslikviditet i obligationer med
löptid under ett år. Dessa handlas på aktiva marknader och bedöms kunna
säljas av snabbt om likviditetsbehov skulle uppstå.
Under fjärde kvartalet 2021 betalade moderbolaget, i enlighet med
förvärvsavtalet för MixComm (se vidare information om förvärvet i not
32 till koncernen), interimsfinansieringar till MixComm i två steg. Dessa
transaktioner redovisades som en finansiell tillgång till verkligt värde via
resultaträkningen per balansdagen 31 december 2021, men konverte
-
rades till aktier i MixComm i samband med slutförandet av förvärvet som
skedde under 2022. Verkligt värde för denna tillgång har approximerats till
anskaffningsvärde, eftersom det inte bedömts ha skett några förändringar på
marknaden som rimligtvis kan ha en väsentlig effekt på verkligt värde, under
den korta löptid på ca 0–1 månad som koncernen innehaft fordringarna.
Under fjärde kvartalet 2022 har koncernen upptagit en lånefacilitet om
totalt 100 MSEK, varav 50 MSEK utnyttjades under 2022. Lånet inkluderar en
möjlighet till konvertering av utnyttjad del. Denna konverteringsmöjlighet har
värderats separat till verkligt värde.
Under andra kvartalet 2023 har koncernen upptagit finansiering om totalt
75 MSEK, varav ett konvertibelt lån om 25 MSEK, där redovisat värde av
konverteringsdelen motsvarar verkligt värde.
79
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
NOTER
Not 17
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
TSEK 2023-12-31 2022-12-31
Eventualförpliktelser - -
Borgensåtagande till förmån för dotterfö
-
retag - 11 000
Totalt - 11 000
Borgensåtaganden till förmån för dotterföretag avser borgens förbindel ser
som moderbolaget ingått för sina dotterföretag. Åtagandena gäller
återstående betalningar i fall dotterföretagen inte kan betala.
Not 18
Transaktioner med närstående
Transaktioner mellan moderföretaget och dess dotterföretag, vilka är
närstående till moderföretaget avser förvaltningsavgifter som faktureras till
dotterbolagen, koncerninterna lån och räntor på de koncern- interna lånen.
Koncernintern försäljning återfinns i not 2 och koncerninterna lån i not 7.
Koncerninterna ränteintäkter under räkenskapsåret uppgick till 20 169 tSEK
(7 647).
Ersättningen till företagsledningen, som är koncernens viktigaste nyckel-
personer i ledande ställning samt ersättning till styrelsen, presenteras i not 6
till koncernens årsredovisning.
Not 19
Händelser efter rapportperioden
Händelser efter rapportperioden presenteras i not 33 till koncernens
årsredovisning.
Not 20
Förslag till resultatdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
SEK 2023
Överkursfond 1 833 511
Balanserade vinstmedel -438 912
Årets resultat -72 706
Totalt 1 321 893
Styrelsen föreslår att i ny räkning balanseras 1 321 893
80
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
Årsredovisningen och koncernredovisningen har godkänts för utfär-
dande av styrelsen den 23 april 2024. Koncernens resultaträkning och
balansräkning samt moderföretagets resultaträkning och balansräkning
blir föremål för fastställelse på årsstämman den 15 maj 2024.
Styrelsen och verkställande direktören intygar härmed att årsredovis-
ningen har upprättats enligt Årsredovisningslagen samt RFR 2 Redo-
visning för juridiska personer och ger en rättvisande bild av företaget
ställning och resultat och att förvaltningsberättelsen ger en rättvisande
översikt över utvecklingen av företagets verksamhet,
ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhets-
faktorer som företaget står inför. Styrelsen och verkställande direk-
tören intygar härmed att koncernredovisningen har upprättats enligt
International Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits av
EU, och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat och
att förvaltningsberättelsen för koncernen ger en rättvisande översikt
över utvecklingen av koncernens verksamhet, ställning och resultat
samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de företag
som ingår i koncernen står inför.
UNDERSKRIFTER
Kista 23 april 2024
Bamdad Bastani Anders Storm
Styrelseordförande Verkställande direktör
Tomas Duffy Erik Fällström
Styrelseledamot Styrelseledamot
Beth Topolovsky Todd Thomson
Styrelseledamot Styrelseledamot
Vår revisionsberättelse har lämnats den 23 april 2024
Deloitte AB
Alexandros Kouvatsos
Auktoriserad revisor
81
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
REVISIONSBERÄTTELSE
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Sivers Semiconductors AB (publ) organisationsnummer 556383-9348
Rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
för Sivers Semiconductors AB (publ) för räkenskapsåret 2023-01-01 -
2023-12-31 med undantag för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 35-38.
Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 29-80 i
detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild
av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2023 och av
dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen
och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finan
-
siella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat och
kassaflöde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS),
så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen
är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och
balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har
överlämnats till moderbolagets styrelse i enlighet med Revisorsförordningens
(537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och
god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs
närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat
på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses
i Revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 5.1 har tillhandahållits det
granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess
kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamål
-
senliga som grund för våra uttalanden.
Väsentlig osäkerhetsfaktor avseende antagandet om fortsatt drift
Som framgår av förvaltningsberättelsen på sidan 30 så befinner sig bolaget
i en utvecklingsfas och saknar tillräcklig intjäningsförmåga för att täcka
verksamhetens kostnader genom försäljningsintäkter. Likviditetsrisken är för
koncernen därför en väsentlig risk och osäkerhetsfaktor.
Likaledes framgår av förvaltningsberättelsen att arbete pågår med att
optimera den långsiktiga kapitalstrukturen.
Enligt vad som anges i förvaltningsberättelsen tyder dessa faktorer på att
det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor som kan leda till betydande tvivel
om bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. Vi har inte modifierat våra
uttalanden på grund av detta.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår
professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsre
-
dovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa
områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningsta
-
gande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi
gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Redovisning av nettoomsättning
Koncernens nettoomsättning uppgår per 2023-12-31 till 236 334 TSEK
och utgörs av intäkter från avtal med kunder och består av försäljning av
hårdvara, NRE/utvecklingsprojekt och supportavtal. Koncernen erhåller sina
intäkter från avtal med kunder genom överföring av varor och tjänster vid en
tidpunkt respektive över tid. Koncernens intäkter är en väsentlig post som
redovisas och perioderas baserat på villkoren i avtalet med kund. Koncernen
redovisar en intäkt när kontrollen av en vara eller tjänst överförs till kund
vilket kräver bedömningar av bolaget.
Koncernens principer för intäktsredovisning tillsammans med väsentliga
uppskattningar och bedömningar finns beskrivna i not 2 och not 3. I not 4
och not 5 presenteras intäkter fördelade på rörelsesegmenten Wireless och
Photonics.
Våra granskningsåtgärder inkluderade, men var inte begränsade till;
utvärdering av process och interna kontroller,
stickprovsgranskning av redovisning av intäkter från avtal med kunder
genom avstämning mot kundavtal,
för ett urval av intäktstransaktioner verifierat att intäkter redovisas i den
period då bolaget fullgör sina åtaganden,
för ett urval av tjänsteuppdrag verifierat att dessa har redovisats korrekt i
takt med att tjänsterna utförs i enlighet med färdigställandet,
utvärdering av att ändmålsenliga upplysningar i enlighet med IFRS lämnas i
årsredovisningen.
Redovisning av aktiverade utvecklingskostnader
Koncernens redovisade värde för aktiverade utvecklingskostnader uppgår
per 2023-12-31 till 197 360 TSEK och utgörs av utgifter hänförligt till
utveckling av nya generationer av produkter. Utvecklingskostnader redovisas
som immateriella tillgångar under förutsättning at de kriterier som beskrivs
i koncernens redovisningsprinciper på sidan 50 är uppfyllda. Aktiveringen
och efterföljande värdering av utvecklingskostnader bygger på företagsled
-
ningens bedömning av huruvida projektet kommer att bli framgångsrikt med
tanke på dess kommersiella och tekniska möjligheter.
Det föreligger risk att utvecklingskostnader inte uppfyller kraven för aktivering
och det finns risk att det redovisade värdet för aktiverade utvecklingskost
-
nader överstiger återvinningsvärdet vilket kan ha en väsentlig påverkan
på koncernens resultat och finansiella ställning. Vidare finns risk att dess
tillgångar inte skapar ekonomisk nytta för bolaget över den nyttjande period
som företagsledningen bedömt som rimlig.
Koncernens principer för redovisning av aktiverade utvecklingskostnader
tillsammans med väsentliga uppskattningar och bedömningar finns beskrivna
i not 2, not 3 och not 11.
Våra granskningsåtgärder inkluderade, men var inte begränsade till;
utvärdering av process och interna kontroller avseende aktivering och
värdering av aktiverade utvecklingskostnader,
granskning av ett urval av transaktioner för att säkerställa att utgifter för
utveckling redovisas i korrekt period, att avskrivningar påbörjas vid den
tidpunkt då tillgången tagits i bruk, samt att aktiverade utgifter uppfyller
kriterierna enligt IAS 38,
Utvärdering av koncernens rutiner och företagsledningens bedömningar
för att utvärdera nedskrivningsbehov av aktiverade utvecklingskostnader,
utvärdering av att ändmålsenliga upplysningar i enlighet med IFRS lämnas i
årsredovisningen.
82
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
Värdering av goodwill
Koncernens redovisade värde för goodwill uppgår per 2023-12-31 till 391
560 TSEK. Värdet av goodwill är väsentligt och skall testas minst årligen eller
vid indikation på nedgång för att identifiera eventuella nedskrivningsbehov.
Återvinningsvärde baseras på företagsledningens bedömning av faktorer
som försäljningstillväxt, marginalutveckling, investeringsnivåer, vägd genom
-
snittlig kapitalkostnad och evig tillväxttakt. Värdet av goodwill är väsentligt och
prövningar för nedskrivningsbehov är känsliga för förändringar i antaganden
och är därför ett särskilt betydelsefullt område i vår revision.
Koncernens principer för redovisning av goodwill tillsammans med väsentliga
uppskattningar och bedömningar finns beskrivna i not 2, not 3 och not 11.
Våra granskningsåtgärder inkluderade, men var inte begränsade till;
utvärdering och bedömning av koncernens rutin för upprättande av
nedskrivningsprövningar,
med stöd av värderingsspecialister, utvärderat väsentliga antaganden i
företagsledningens värderingsmodell för beräkning av återvinningsvärde,
aritmetisk testning av kassaflödesmodeller och avstämning av antaganden
mot godkänd budget/affärsplan,
utvärdering av att ändmålsenliga upplysningar i enlighet med IFRS lämnas i
årsredovisningen.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-28 och 84-87. Det är
styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra
information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen
omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande
avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan
och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar
vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information,
drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felak
-
tighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det
avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger en
rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredo
-
visningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande
direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är
nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som
inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegent
-
ligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar
styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets och
koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är
tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksam
-
heten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt
drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att
likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt
alternativ till att göra något av detta.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredo-
visningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag,
och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig
säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision
som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå
på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernre
-
dovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvaltningen finns
på Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisorns
-
ansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar
och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi
även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning
för Sivers Semiconductors AB (publ) för räkenskapsåret 2023-01-01 -
2023-12-31 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller
förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i
förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande
direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i
förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland
annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav
som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer
på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsoliderings
-
behov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets
angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma
bolagets ekonomiska situation och att tillse att bolagets organisation är
utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkstäl
-
lande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens
riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är
nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med
lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande
om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad
av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande
direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som
kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovis
-
ningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av
säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en
revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyl
-
dighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvaltningen finns
på Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisorns
-
ansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
REVISIONSBERÄTTELSE
83
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
Revisorns uttalande om Esef-rapporten
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi
även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direktören har
upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap.
4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Sivers
Semiconductors AB (publ) för räkenskapsåret 2023-01-01 - 2023-12-31.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt
väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns
granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till Sivers Semiconductors AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i
övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som
grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll
som styrelsen och verkställande direktören bedömer nödvändig för att
upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt
väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder för
att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som
uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en
granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktig
-
heter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality Management
1, som kräver att företaget utformar, implementerar och hanterar ett system
för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av
yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar
och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att
Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering av årsredovisning och koncernredovisning. Revisorn väljer
vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för
väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentlig
-
heter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av
den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och verkställande
direktören tar fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som
är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att
göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen
omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-rap
-
porten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av att
Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncernens
resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter
i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av
Esef-förordningen.
Revisorns granskning
av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på sidorna
35-38 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns
granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av
bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi
anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap.
6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra
stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens och koncernredovis
-
ningens övriga delar samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Deloitte AB, utsågs till Sivers Semiconductors AB (publ) revisor av bolags
-
stämman 2023-05-25 och har varit bolagets revisor sedan 2015-05-07.
REVISIONSBERÄTTELSE
Stockholm enligt efterföljande digital signatur
Deloitte AB
Alexandros Kouvatsos
Auktoriserad revisor
84
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
ALTERNATIVA NYCKELTAL
Alternativa nyckeltal (APM)
Alternativa nyckeltal används för att beskriva verksamhetens utveck- ling
och för att öka jämförbarheten mellan perioder. Dessa är inte definierade
utifrån IFRS regelverk, men de överensstämmer med hur koncernledning och
styrelse mäter bolagets finansiella utveckling och kan således ses som ett
komplement till den finansiella information som presenteras enligt IFRS.
Koncernen
(TSEK) 2023-01-01–2023-12-31 2022-01-01–2022-12-31
Lönsamhet och räntabilitet
Nettoomsättningstillväxt (%) 78% 46%
Nettoomsättningstillväxt, valutajusterad (%) 71% 30%
EBITDA (TSEK) -33 654 -73 693
EBITDA justerad (TSEK) -19 827 -75 277
EBIT (TSEK) -158 623 -185 096
Kapitalstruktur
Eget kapital (TSEK) 1 197 740 1 240 079
Balansomslutning (TSEK) 1 505 920 1 571 100
Sysselsatt kapital (TSEK) 1 294 838 1 331 700
Räntebärande nettoskuld (TSEK) 71 574 38 723
Kapitalomsättningshastighet (ggr) 0,2 0,1
Soliditet (%) 80% 78%
Skuldsättningsgrad (%) 8% 7%
Kassaflöde och likviditet
Kassaflöde före investeringar (tSEK) -105 865 -133 461
Kassaflöde efter investeringar (tSEK) -165 909 -299 454
Likvida medel (TSEK) 25 525 47 174
Investeringar
Förvärv av materiella anläggningstillgångar (TSEK) 7 103 -13 731
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar (TSEK) 46 732 -71 278
Medarbetare
Medelantalet anställda 123 131
Omsättning per anställd (tSEK) 1 921 1 012
Antalet anställda 123 130
Data per aktie
Antal aktier
1)
234 649 894 213 954 244
Genomsnittligt antal aktier före utspädning
1)
231 964 922 210 190 271
Resultat per aktie före och efter utspädning -0,68 -0,41
Eget kapital per aktie 5,10 5,80
1) Antal aktier och genomsnittligt antal aktier har, i syfte att räkna ut eget kapital per aktie och resultat per aktie, justerats retroaktivt för att reflektera fondemissionselementen i nyemissioner under 2023..
85
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
ALTERNATIVA NYCKELTAL
Beräkning av alternativa nyckeltal
Koncernen
(TSEK) 2023-01-01–2023-12-31 2022-01-01–2022-12-31
Nettoomsättningstillväxt (%)
Nettoomsättning 236 334 132 607
Nettoomsättning motvarande period fg år 132 607 90 652
Nettoomsättningstillväxt % 78% 46%
Nettoomsättningstillväxt, valutajusterad %
Nettoomsättning 236 334 132 607
Valutajustering -9 397 -14 723
Justerad nettoomsättning 226 938 117 884
Nettoomsättning motsvarande period fg år 132 607 90 652
Nettoomsättningstillväxt valutajusterad 71% 30%
EBITDA (TSEK)
Rörelseresultat -158 623 -185 096
Av- och nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar och immateriella tillgångar 124 969 111 403
EBITDA -33 564 -73 693
EBITDA justerad (TSEK)
EBITDA -33 654 -73 693
Kostnader relaterade till optionsprogram 742 -5 300
Förvärvsrelaterade kostnader -2 758 2 085
Omstruktureringskostnader 7 349 1 631
IT-intrång 8 494 -
EBITDA justerad -19 827 -75 277
Sysselsatt kapital (TSEK)
Totala tillgångar 1 505 920 1 571 100
Uppskjuten skatteskuld -135 597 -156 885
Avsättningar -1 130 -1 172
Ej räntebärande del av övriga långfristiga skulder -2 784 -3 197
Leverantörsskulder -37 728 -39 262
Ej räntebärande del av övriga skulder -5 504 -6 851
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter -28 338 -32 033
Sysselsatt kapital 1 294 838 1 331 700
Räntebärande nettoskuld
Räntebärande långfristiga skulder (leasing och övriga) 87 527 28 801
Räntebärande kortfristiga skulder (banklån, leasing och övriga) 9 572 57 096
Likvida medel -25 525 -47 174
Räntebärande nettoskuld 71 574 38 723
Kapitalomsättningshastighet, ggr
Nettoomsättning 236 334 132 607
Genomsnittlig balansomslutning 1 538 510 1 261 239
Balansomslutning vid periodens början 1 571 100 951 379
Balansomslutning vid periodens slut 1 505 920 1 571 100
Kapitalomsättningshastighet, ggr 0,2 0,1
Soliditet (%)
Eget kapital (TSEK) 1 197 740 1 240 079
Balansomslutning (TSEK) 1 505 920 1 571 100
Soliditet, % 80% 79%
Skuldsättningsgrad (%)
Räntebärande skulder 97 099 85 897
Eget kapital 1 197 740 1 240 079
Skuldsättningsgrad % 8% 7%
Eget kapital per aktie (SEK)
Eget kapital, TSEK 1 197 740 1 240 079
Antal aktier vid periodens utgång
1)
234 649 894 213 954 244
Eget kapital per aktie 5,10 5,80
86
ÅRSREDOVISNING 2023 SIVERS SEMICONDUCTORS
ALTERNATIVA NYCKELTAL
Definitioner och motivering
till användning av alternativa nyckeltal
Lönsamhet och räntabilitet Definition Motivering
Intäktstillväxt (%) Förändring av intäkter i procent av föregående
periods intäkter
Måttet används för att följa utvecklingen av
koncernens verksamhet mellan olika perioder
Intäktstillväxt, valutajusterad % Intäkter vid oförändrade valutakurser jämfört med
samma period föregående år. För att beräkna
oförändrade valu- takurser utgår koncernen från
periodens snittkurser
Används för att följa intäktstillväxt för verksamheten
drivet av volym och prisändringar oberoende av
valutak- urseffekter
EBITDA Resultat före finansiella poster, skatt och av-
och nedskrivningar
Måttet är ett sätt att utvärdera resultatet utan att ta
hänsyn till finansiella beslut eller skatter
Justerad EBITDA EBITDA justerad för jämförelsestörande poster.
Jäm förelsestörande poster innefattar: Kostnader
relaterade till personaloptionsprogram (IFRS 2
kostnad & sociala avgifter), Förvärvsrelaterade
kostnader, Omstruktureringskostnader, Legala
kostnader vid större tvister och IT-intrång.
Syftet med att använda måttet är att visa prestationen
av den löpande verksamheten oberoende av avskriv-
ningar och utan jämförelsestörande poster
EBIT (Rörelseresultat) Resultat före finansiella poster och skatt Rörelseresultatet ger en samlad bild av den totala
resultatgenereringen i den operativa verksamheten
Kapitalstruktur
Eget kapital Eget kapital vid periodens slut Används för att beräkna soliditet
Balansomslutning Summan av tillgångar eller summan av skulder
och eget kapital
Används för beräkna att sysselsatt kapital och soliditet
Sysselsatt kapital Balansomslutning minskad med icke räntebärande
skulder inklusive latent skatt
Visar hur stor del av tillgångarna som är knuten till
verksamheten
Räntebärande nettoskuld Nettot av räntebärande avsättningar och skulder
minus likvida medel
Måttet visar koncernens totala skuldsättning
Kapitalomsättningshastighet (ggr) Periodens intäkter dividerat med genomsnittlig
balansomslutning
Mått på tillgångarnas effektivitet att generera intäkter
Soliditet (%) Eget kapital i procent av balansomslutningen Måttet visar hur stor andel av balansomslutningen
som utgörs av eget kapital och bidrar till att öka
förståelsen av koncernens kapitalstruktur
Skuldsättningsgrad (%) Räntebärande skulder dividerat med eget kapital Måttet beskriver finansiell risk, det vill säga hur stor
del av koncernens tillgångar som är finansierade med
lånade pengar
Kassaflöde och likviditet
Kassaflöde före investeringar Resultat efter finansiella poster plus poster som
inte påverkar kassaflöde minus förändring av rörelse-
kapital
Används för att följa upp huruvida bolaget kan
generera ett tillräckligt positivt kassaflöde för att
upprätthålla sin verksamhet samt generera överskott
för framtida investeringar
Kassaflöde efter investeringar Resultat efter finansiella poster plus poster som
inte påverkar kassaflödet minus förändring av rörelse-
kapital och investeringar
Används för att följa upp huruvida bolaget kan
generera ett tillräckligt positivt kassaflöde för att
upprätthålla och utvidga sin verksamhet samt
generera överskott för framtida utdelningar
Likvida medel Banktillgodohavanden och kassa Används för att beräkna räntebärande nettoskuld
Medarbetare
Medelantalet anställda
1)
Medelantalet anställda under perioden
Omsättning per anställd
1)
Intäkter dividerat med medelantalet anställda
Antalet anställda
1)
Antalet anställda vid periodens slut
Data per aktie
Antal aktier
2)
Antal aktier vid periodens slut
Genomsnittligt antal aktier
2)
Genomsnittligt antal aktier vid periodens slut
Resultat per aktie (SEK) Periodens resultat dividerat med genomsnittligt
antal aktier
Nyckeltalet belyser ägarnas andel av resultatet
Eget kapital per aktie (SEK) Eget kapital dividerat med antal aktier vid
periodens slut
Måttet visar storleken på ägarnas investerade kapital
per aktie ur ett ägarperspektiv
1) Nyckeltalet är operationellt och anses inte vara alternativt nyckeltal enligt ESMAs riktlinjer
2) Icke-finansiellt mått
87
SIVERS SEMICONDUCTORS ÅRSREDOVISNING 2023
ÅRSSTÄMMA
Årsstämma 2024
Årsstämman i Sivers Semiconductors AB äger rum
onsdagen den 15 maj 2024.
Deltagande
Aktieägare som önskar delta i stämman ska:
Dels vara införd i den av Euroclear Sweden AB
införda aktieboken måndagen den 6 maj 2024
Dels senast onsdagen den 8 maj 2024 anmäla
sig.
Anmälan
Anmälan sker per post på adress Setterwalls Advo-
katbyrå AB, att: Anna Barnekow, Box 1050, 101
39 Stockholm eller per e-mail anna.barnekow@
setterwalls.se. Vid anmälan bör uppges namn, per-
sonnummer/organisationsnummer, telefonnum-
mer dagtid, antal innehavda aktier och eventuella
biträden. Om aktieägare deltar genom ombud ska
en skriftlig och daterad fullmakt undertecknad av
aktieägaren bifogas anmälan. Fullmaktsformulär
finns tillgängligt på Bolagets webbplats www.sivers-
semiconductors.com. Om aktieägaren är en juridisk
person ska registreringsbevis eller annan behörig-
hetshandling bifogas anmälan.
Förvaltarregistrerade aktier
Aktieägare som har sina aktier förvaltarregistrerade
måste, utöver anmälan om deltagande i stämman,
tillfälligt föras in i aktieboken i eget namn (så kallad
rösträttsregistrering) för att få delta i stämman.
Förslag till utdelning
Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas.