MED LIFE GRUP
SITUAŢII FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
ÎNTOCMITE ÎN CONFORMITATE CU STANDARDELE INTERNAŢIONALE DE RAPORTARE FINANCIARĂ ADOPTATE DE UNIUNEA EUROPEANĂ
Image should be here
Denumirea entitatii emitente: MED LIFE S.A.
Sediul social:
Calea Grivitei nr. 365, sector 1, Bucuresti, Romania
Numarul de fax: 004 0374 180 470
Codul unic de inregistrare: 8422035
Numar de inregistrare in Registrul Comertului: J40/3709/1996
Capital social subscris si varsat: 33.217.623 RON
Piata reglementata pe care se tranzactioneaza valorile mobiliare emise: Bursa de Valori Bucuresti, Categoria Premium
CONTINUT: PAGINA:
SITUATIA CONSOLIDATA A POZITIEI FINANCIARE 2
SITUATIA CONSOLIDATA A REZULTATULUI GLOBAL 3
SITUATIA CONSOLIDATA A FLUXURILOR DE TREZORERIE 4
SITUATIA CONSOLIDATA A MISCARILOR IN CAPITALUL PROPRIU 5 – 6
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE 7 – 68
GRUPUL MED LIFE
SITUATIA CONSOLIDATA A FLUXURILOR DE TREZORERIE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 2
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
31 decembrie
1 ianuarie
Nota
2022
2021
ACTIVE
Active Imobilizate
Fond comercial
4
368,672,606
199,679,613
Imobilizări necorporale
5
100,192,265
60,556,655
Imobilizări corporale
5
828,501,060
552,206,613
Drept de folosinta
13,14
306,413,389
190,715,602
Alte active financiare
5.4
82,810,704
31,610,586
Total Active Imobilizate
1,686,590,024
1,034,769,069
Active Circulante
Stocuri
6
98,770,370
74,229,585
Creanțe
7
221,358,860
140,356,238
Alte active
7
44,362,334
24,357,734
Numerar și echivalente de numerar
8
89,068,154
135,858,888
Cheltuieli in avans
9
11,826,587
8,030,713
Total Active Circulante
465,386,305
382,833,158
TOTAL ACTIVE
2,151,976,329
1,417,602,227
CAPITALURI SI DATORII
Datorii pe Termen Lung
Datorii din leasing
13,14
225,175,340
149,685,246
Alte datorii pe termen lung
21,657,277
7,546,394
Imprumuturi purtatoare de dobanzi
14
803,273,659
440,840,484
Datorii cu impozitul amânat
26
44,250,160
23,559,617
Total Datorii pe Termen Lung
1,094,356,436
621,631,741
Datorii Curente
Datorii comerciale si alte datorii
10
335,356,742
224,242,318
Descoperire de cont
14
27,801,016
25,493,223
Porțiunea curenta a datoriei din leasing
13,14
77,141,698
52,586,827
Porțiunea curenta a imprumuturilor purtatoare de dobanzi
14
55,695,054
58,455,422
Datorii cu impozitul pe profit curent
26
814,508
1,467,625
Provizioane
12
9,783,326
7,992,337
Alte datorii
11
68,989,304
44,328,176
Total Datorii Curente
575,581,648
414,565,928
TOTAL DATORII
1,669,938,084
1,036,197,669
CAPITALURI
Capital emis si prime de capital
15
83,812,556
82,395,091
Actiuni proprii
( 3,219,219 )
( 4,015,977 )
Rezerve
17
204,591,242
137,335,499
Rezultat reportat
131,596,255
122,394,796
Capitaluri atribuibile proprietarilor Grupului
416,780,834
338,109,409
Interese care nu controlează
18
65,257,411
43,295,149
TOTAL CAPITALURI
482,038,245
381,404,558
TOTAL CAPITALURI SI DATORII
2,151,976,329
1,417,602,227
Mihail Marcu,
Alina Irinoiu,
Director General
Director Financiar
GRUPUL MED LIFE
SITUATIA CONSOLIDATA A FLUXURILOR DE TREZORERIE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 3
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
12 luni incheiate la 31 decembrie,
Nota
2022
2021
VENITURI DIN CONTRACTE CU CLIENITI
19
1,795,432,748
1,427,218,373
Alte venituri operaționale
20
14,118,061
10,362,989
VENITURI OPERAȚIONALE
1,809,550,809
1,437,581,362
Consumabile si materiale de reparatii
( 311,233,127 )
( 234,425,408 )
Cheltuieli cu tertii
21
( 468,196,458 )
( 380,388,868 )
Cheltuieli cu salariile si cele asimilate salariilor
23
( 442,897,905 )
( 333,837,004 )
Contributii sociale
23
( 15,852,088 )
( 12,214,486 )
Amortizare si depreciere
5,13
( 152,410,751 )
( 113,760,199 )
(Pierderi) sau castiguri din depreciere (inclusiv reversari ale pierderilor din depreciere)
5.4 ,7
( 4,851,599 )
( 5,269,269 )
Cheltuieli cu marfurile
( 209,975,320 )
( 106,225,169 )
Alte cheltuieli operationale
22
( 109,903,889 )
( 79,609,056 )
CHELTUIELI OPERAȚIONALE
( 1,715,321,137 )
( 1,265,729,459 )
PROFIT OPERAȚIONAL
94,229,672
171,851,903
Costul finanțării
24
( 42,489,150 )
( 27,451,079 )
Alte cheltuieli financiare
24
( 2,183,221 )
( 8,981,263 )
REZULTAT FINANCIAR
24
( 44,672,371 )
( 36,432,342 )
REZULTAT ÎNAINTE DE IMPOZITARE
49,557,301
135,419,561
Cheltuiala cu impozitul pe profit
26
( 12,124,746 )
( 22,506,352 )
REZULTAT NET
37,432,555
112,913,209
Proprietarilor Grupului
32,173,072
102,613,932
Intereselor care nu controlează
18
5,259,483
10,299,277
Rezultat pe actiune
Rezultat pe actiune - de baza si diluat
16
0.24
0.77
ALTE ELEMENTE ALE REZULTATULUI GLOBAL CARE NU VOR FI RECLASIFICATE IN CONTUL DE PROFIT SAU PIERDERE
Reevaluarea terenurilor si cladirilor
5
66,292,412
-
Impozit amânat pentru alte elemente ale rezultatului global
26
( 10,606,786 )
-
TOTAL ALTE ELEMENTE DE REZULTAT GLOBAL
55,685,626
-
Total alte elemente de rezultat global atribuibile
Proprietarilor Grupului
54,012,309
-
Intereselor care nu controlează
1,673,317
-
TOTAL REZULTAT GLOBAL
93,118,181
112,913,209
Total rezultat global atribuibil:
Proprietarilor Grupului
86,185,381
102,613,932
Intereselor care nu controlează
18
6,932,800
10,299,277
Mihail Marcu,
Alina Irinoiu,
Director General
Director Financiar
GRUPUL MED LIFE
SITUATIA CONSOLIDATA A FLUXURILOR DE TREZORERIE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 4
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Perioada incheiata la 31 decembrie,
Nota
2022
2021
Profit inainte de impozitare
26
49,557,301
135,419,561
Ajustari pentru:
Amortizare si depreciere
5,13
152,410,751
113,760,199
Provizioane pentru riscuri si cheltuieli
12
625,545
782,843
Venituri din dobanzi
24
( 1,261,843 )
( 149,944 )
Cheltuiala cu dobanda
24
42,489,150
27,451,079
Ajustari de valoare pentru creante si pierderi din creante
5.4, 7
4,851,599
5,269,269
Alte venituri nemonetare
20
( 6,671,334 )
( 4,464,820 )
Diferente de curs rezultate din reevaluarea soldurilor in valuta
3,501,567
9,076,658
Fluxuri de trezorerie din exploatare inainte de modificarile in capitalul circulant
245,502,736
287,144,845
Descresteri/(Cresteri) ale soldurilor de creante
( 36,113,768 )
( 6,506,380 )
Descresteri/(Cresteri) ale soldurilor de stocuri
( 12,198,174 )
( 5,902,852 )
Descresteri/(Cresteri) de cheltuieli in avans
156,186
( 863,594 )
Cresteri/(descresteri) de datorii comerciale
31,216,630
8,752,697
Numerar generat de modificarile in capitalul circulant
( 16,939,126 )
( 4,520,129 )
Numerar generat din exploatare
228,563,610
282,624,716
Impozit pe profit platit
26
( 12,832,118 )
( 26,557,162 )
Dobanzi platite
( 32,377,399 )
( 28,820,100 )
Dobanzi primite
1,261,843
149,944
Numerar net generat din activitati de exploatare
184,615,936
227,397,398
Investitii in combinari de intreprinderi, net de numerarul achizitionat, si avansuri platite pentru combinari de intreprinderi
4,27
( 316,554,749 )
( 52,504,735 )
Achizitii de imobilizari necorporale
5
( 20,243,591 )
( 5,385,050 )
Achizitii de imobilizari corporale
5
( 149,107,846 )
( 91,525,535 )
Numerar net folosit in activitatea de investitii
( 485,906,186 )
( 149,415,320 )
Incasari din imprumuturi
14
411,844,392
84,203,084
Rambursari de imprumuturi
14
( 73,446,528 )
( 56,241,155 )
Rambursari de principal din datoria de leasing
14
( 69,381,986 )
( 46,653,956 )
Dividende platite intereselor care nu controleaza
18
( 136,861 )
( 70,000 )
Plati pentru achizitii de actiuni proprii
15
( 7,851,825 )
( 3,669,570 )
Achizitii aditionale de participatii *
27
( 6,527,676 )
( 1,661,990 )
Numerar net din/(utilizat in) activitatea de finantare
254,499,516
( 24,093,587 )
Modificarea neta de numerar si echivalent de numerar
( 46,790,734 )
53,888,491
Numerar si echivalente de numerar la inceputul perioadei
135,858,888
81,970,397
Numerar si echivalente de numerar la sfarsitul perioadei
8
89,068,154
135,858,888
*Cifrele comparative la 31 decembrie 2021 au fost reclasificate in conformitate cu prezentarea adoptata in 2022. Suma de 1,661,990 RON inclusa la 31 decembrie 2021 in categoria “Numerar net folosit in activitatea de investitii” este acum prezentata in categoria “ Numerar net din/(utilizat in) activitatea de finantare”.
Mihail Marcu,
Alina Irinoiu,
Director General
Director Financiar
GRUPUL MED LIFE
SITUATIA CONSOLIDATA A MODIFICARILOR CAPITALURILOR PROPRII PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 5
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Capital social
Actiuni proprii
Prime de emisiune
Rezerve legale si alte rezerve
Rezerva din reevaluare
Rezultat reportat
Capitaluri atribuibile proprietarilor Grupului
Interese care nu controleaza
Total capitaluri
Sold la 1 ianuarie 2022
33,217,623
( 4,015,977 )
49,177,468
41,850,760
95,484,740
122,394,796
338,109,409
43,295,149
381,404,558
Profitul anului curent
-
-
-
-
-
32,173,072
32,173,072
5,259,483
37,432,555
Impactul reevaluarii terenurilor si a cladirilor (Nota 5,17)
-
-
-
-
64,300,368
-
64,300,368
1,992,044
66,292,412
Impozit amanat pentru alte elemente ale rezultatului global (Nota 26)
-
-
-
-
( 10,288,059 )
-
( 10,288,059 )
( 318,727 )
( 10,606,786 )
Total rezultat global
-
-
-
-
54,012,309
32,173,072
86,185,381
6,932,800
93,118,181
Recunoasterea altor rezerve in scopuri fiscale (rezerve legale) (Nota 17)
-
-
-
885,378
-
( 885,378 )
-
-
-
Recunoasterea altor rezerve (Nota 17)
-
-
-
12,358,056
-
( 12,358,056 )
-
-
-
Crestere in ceea ce priveste interesele care nu controleaza ca rezultat al combinarilor de intreprinderi (Nota 18)
-
-
-
-
-
-
-
21,895,097
21,895,097
Achizitie ulterioara de interese care nu controleaza (Nota 18)
-
-
-
-
-
( 9,728,180 )
( 9,728,180 )
( 6,865,634 )
( 16,593,814 )
Crestere din achizitia de actiuni proprii (Nota 15)
-
( 7,851,825 )
-
-
-
-
( 7,851,825 )
-
( 7,851,825 )
Cedare neta de actiuni proprii pentru achizitie suplimentara de NCI (Nota 15)
-
8,648,583
-
-
-
-
8,648,583
-
8,648,583
Crestere in prime ca urmare a diferentei dintre valoarea de piata a actiunilor cedate si cost la momentul schimbului (Nota 15)
-
-
1,417,465
-
-
-
1,417,465
-
1,417,465
Sold la 31 decembrie 2022
33,217,623
( 3,219,219 )
50,594,933
55,094,194
149,497,049
131,596,255
416,780,834
65,257,411
482,038,245
Pe parcursul anului 2022, Grupul a efectuat reevaluarea Terenurilor și Clădirilor deținute – vă rugăm să consultați Nota 5 și Nota 26 pentru mai multe informații și impactul general.
De asemenea, vă rugăm să consultați Nota 18 pentru tranzacțiile deținute în cursul anului 2022 cu interese care nu controlează
Mihail Marcu,
Alina Irinoiu,
Director General
Director Financiar
GRUPUL MED LIFE
SITUATIA CONSOLIDATA A MODIFICARILOR CAPITALURILOR PROPRII PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 6
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Capital social
Actiuni proprii
Prime de emisiune
Rezerve legale si alte rezerve
Rezerva din reevaluare
Rezultat reportat
Capitaluri atribuibile proprietarilor Grupului
Interese care nu controleaza
Total capitaluri
Sold la 1 ianuarie 2021
33,217,623
( 666,624 )
48,809,388
28,726,817
95,484,740
35,701,579
241,273,524
27,633,022
268,906,545
Recunoasterea de alte rezerve in scopuri fiscale (Nota 17)
-
-
-
4,129,505
-
( 4,129,505 )
-
-
-
Recunoasterea rezervelor legale (Nota 17)
-
-
-
8,994,437
-
( 8,994,437 )
-
-
-
Crestere in ceea ce priveste interesele care nu controleaza ca rezultat al combinarilor de intreprinderi (Nota 18)
-
-
-
-
-
-
-
7,445,708
7,445,708
Achizitie ulterioara de interese care nu controleaza (Nota 18)
-
-
-
-
-
( 2,796,773 )
( 2,796,773 )
( 1,865,109 )
( 4,661,882 )
Distribuire de dividende (Nota 18)
-
-
-
-
-
-
-
( 217,749 )
( 217,749 )
Crestere din achizitia de actiuni proprii (Nota 15)
-
( 3,669,511 )
-
-
-
-
( 3,669,511 )
-
( 3,669,511 )
Cedare neta de actiuni proprii pentru achizitie suplimentara de NCI (Nota 15)
-
320,158
-
-
-
-
320,158
-
320,158
Crestere in prime ca urmare a diferentei dintre valoarea de piata a actiunilor cedate si cost la momentul schimbului (Nota 15)
-
-
368,079
-
-
-
368,079
-
368,079
Total rezultat global
-
-
-
-
-
102,613,933
102,613,932
10,299,277
112,913,209
Impozit amanat pentru alte elemente ale rezultatului global
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Profitul anului curent
-
-
-
-
-
102,613,933
102,613,932
10,299,277
112,913,209
Sold la 31 decembrie 2021
33,217,623
( 4,015,977 )
49,177,468
41,850,760
95,484,740
122,394,796
338,109,409
43,295,149
381,404,558
Mihail Marcu,
Alina Irinoiu,
Director General
Director Financiar
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 7
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
1. DESCRIEREA ACTIVITATII
Med Life S.A. („MedLife” sau „Societatea-mamă” sau „Societatea”) este o societate pe acțiuni înființată în anul 1996, în conformitate cu legile și reglementările din România, cu sediul în București, Calea Grivitei nr. 365, cu un capital social de 33.217.623 lei, cu o valoare nominală a acțiunii de 0,25 lei.
Activitatea Companiei constă în desfășurarea activităților de servicii medicale prin centre medicale cu acoperire națională .
MedLife, împreună cu subsidiarele sale („Grupul MedLife” sau „Grupul”), oferă o gamă largă de servicii medicale, cu o rețea de 34 de hiperclinici, 64 de clinici, 11 spitale situate în București, Arad, Sibiu, Brașov, Cluj si Ploiesti, 36 de laboratoare, 23 de farmacii si 18 clinici stomatologice. Grupul are, de asemenea, peste 170 de parteneri de clinici private în toată România.
Medlife este liderul furnizorilor de servicii medicale private din România, având o cotă de piață semnificativă la nivel național.
Societatea-mamă a Grupului este Med Life SA. În conformitate cu prevederile Legii nr. 129/2019, Grupul a identificat părțile finale care controlează:
A. Familia Marcu:
- Domnul Mihail Marcu, avand in vedere calitatea sa de actionar al societatii, care detine un procent de 15,0013% din capitalul social al acesteia;
- Domnul Nicolae Marcu, avand in vedere calitatea sa de actionar al societatii, care detine un procent de 10,4127% din capitalul social;
- Doamna Mihaela Gabriela Cristescu, avand in vedere calitatea acesteia de actionar al societatii, care detine un procent de 14,0443% din capitalul social.
Având în vedere relațiile de familie dintre ei, domnul Mihail Marcu și domnul Nicolae Marcu fiind fiii doamnei Mihaela Gabriela Cristescu și faptul c ă dețin, împreun ă , un procent de peste 25% din capitalul social total al societ ă ții, așadar, pentru a urm ă ri scopul legii, chiar dac ă legea se refer ă la persoana fizic ă , aceast ă expresie a legii nu exclude ipoteza persoanelor fizice care acționeaz ă împreun ă , în m ă sura în care se constat ă c ă aceștia controleaz ă societatea împreun ă și sunt beneficiarii finali ai activitatii sale.
Lista societatilor parte din Grupul Med Life la 31 decembrie 2021 si 1 ianuarie 2021 sunt prezentate mai jos (procente de detinere):
Nr. Crt.
Entitatea
Activitatea principala
Locul de functionare
31 decembrie 2022
1 ianuarie 2022
1
Policlinica de Diagnostic Rapid SA
Servicii medicale
Brasov, Romania
83%
83%
2
Medapt SRL (indirect)*
Servicii medicale
Brasov, Romania
83%
83%
3
Histo SRL (indirect)*
Servicii medicale
Brasov, Romania
50%
50%
4
Policlinica de Diagnostic Rapid Medis SRL (indirect)*
Servicii medicale
Sfantu Gheorghe, Romania
66%
66%
5
Bahtco Invest SA
Dezvoltare (promovare) imobiliara
Bucuresti, Romania
100%
100%
6
Med Life Ocupational SRL
Servicii medicale
Bucuresti, Romania
100%
100%
7
Pharmalife-Med SRL
Comert cu amanuntul al produselor farmaceutice, in magazine specializate
Bucuresti, Romania
100%
100%
8
Med Life Broker de Asigurare si Reasigurare SRL
Broker de asigurare
Bucuresti, Romania
99%
99%
9
Accipiens SA
Activitati de inchiriere
Arad, Romania
83%
73%
10
Genesys Medical Clinic SRL (indirect)*
Servicii medicale
Arad, Romania
83%
73%
11
Bactro SRL (indirect)*
Servicii medicale
Deva, Romania
83%
73%
12
Transilvania Imagistica SA (indirect)*
Servicii medicale
Oradea, Romania
83%
73%
13
Biofarm Farmec SRL (indirect)*
Comert cu amanuntul al produselor farmaceutice, in magazine specializate
Arad, Romania
100%
100%
14
RUR Medical SA (indirect)*
Servicii medicale
Brasov, Romania
83%
83%
15
Biotest Med SRL
Servicii medicale
Bucuresti, Romania
100%
100%
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 8
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
16
Vital Test SRL
Servicii medicale
Iasi, Romania
100%
100%
17
Centrul Medical Sama SA
Servicii medicale
Craiova, Romania
90%
90%
18
Ultratest SA (direct si indirect)*
Servicii medicale
Craiova, Romania
92%
92%
19
Diamed Center SRL
Servicii medicale
Bucuresti, Romania
100%
100%
20
Prima Medical SRL
Servicii medicale
Craiova, Romania
100%
100%
21
Stem Cells Bank SA
Servicii medicale
Timisoara, Romania
100%
100%
22
Dent Estet Clinic SA
Servicii medicale stomatologice
Bucuresti, Romania
60%
60%
23
Green Dental Clinic SRL (indirect)*
Servicii medicale stomatologice
Bucuresti, Romania
31%
31%
24
Dentist 4 Kids SRL (indirect)*
Servicii medicale stomatologice
Bucuresti, Romania
60%
60%
25
Dent A Porter SRL (indirect)*
Servicii medicale stomatologice
Bucuresti, Romania
31%
31%
26
Dentestet Kids SRL (indirect)*
Servicii medicale stomatologice
Bucuresti, Romania
32%
32%
27
Aspen Laborator Dentar SRL (indirect)*
Servicii medicale stomatologice
Bucuresti, Romania
45%
45%
28
Centrul Medical Panduri SA
Servicii medicale
Bucuresti, Romania
100%
100%
29
Almina Trading SA
Servicii medicale
Targoviste, Romania
90%
80%
30
Anima Specialty Medical Services SRL
Servicii medicale
Bucuresti, Romania
100%
100%
31
Anima Promovare si Vanzari SRL (indirect)*
Servicii medicale
Bucuresti, Romania
100%
100%
32
Valdi Medica SA
Servicii medicale
Cluj, Romania
55%
55%
33
Clinica Polisano SRL
Servicii medicale
Sibiu, Romania
100%
100%
34
Solomed Clinic SA
Servicii medicale
Pitesti, Romania
80%
80%
35
Solomed Plus SRL (indirect)*
Servicii medicale
Pitesti, Romania
80%
80%
36
Ghencea Medical Center SA
Servicii medicale
Bucuresti, Romania
100%
100%
37
Sfatul medicului SRL
Platforma medicala
Bucuresti, Romania
100%
100%
38
RMC Dentart (indirect)*
Servicii medicale stomatologice
Budapesta, Ungaria
81%
51%
39
RMC Medical (indirect)*
Servicii medicale
Budapesta, Ungaria
81%
51%
40
RMC Medlife
Holding
Budapesta, Ungaria
81%
51%
41
Badea Medical SRL
Servicii medicale
Cluj, Romania
65%
65%
42
Oncoteam Diagnostic SA
Servicii medicale
Bucuresti, Romania
79%
75%
43
Centrul medical Micromedica SRL
Servicii medicale
Piatra Neamt, Romania
100%
100%
44
Micromedica Targu Neamt SRL (indirect)*
Servicii medicale
Targu Neamt, Romania
100%
100%
45
Micromedica Bacau SRL (indirect)*
Servicii medicale
Bacau, Romania
100%
100%
46
Micromedica Roman SRL (indirect)*
Servicii medicale
Roman, Romania
100%
100%
47
Medrix Center SRL (indirect)*
Servicii medicale
Roznov, Romania
100%
100%
48
Spitalul Lotus SRL
Servicii medicale
Ploiesti, Romania
100%
100%
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 9
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
49
Labor Maricor SRL (indirect)*
Servicii medicale
Bacau, Romania
100%
100%
50
Centrul Medical Matei Basarab SRL (indirect)*
Servicii medicale
Bucuresti, Romania
100%
100%
51
Pharmachem Distributie SRL
Comert cu ridicata al produselor farmaceutice
Bucuresti, Romania
75%
75%
52
CED Pharma SRL (indirect)*
Comert cu amanuntul al produselor farmaceutice, in magazine specializate
Bucuresti, Romania
100%
100%
53
Leti Pharm 2000 SRL (indirect)*
Comert cu amanuntul al produselor farmaceutice, in magazine specializate
Bucuresti, Romania
100%
100%
54
Monix Pharm SRL (indirect)*
Comert cu amanuntul al produselor farmaceutice, in magazine specializate
Bucuresti, Romania
100%
100%
55
KronDent SRL (indirect)*
Servicii medicale stomatologice
Brasov, Romania
36%
36%
56
Medica SA
Servicii medicale
Sibiu, Romania
60%
60%
57
Dent Estet Ploiesti SRL (indirect)*
Servicii medicale stomatologice
Ploiesti, Romania
31%
31%
58
The Lab Stomestet SRL (indirect)*
Servicii medicale stomatologice
Cluj, Romania
36%
36%
59
Stomestet SRL (indirect)*
Servicii medicale stomatologice
Cluj, Romania
36%
36%
60
Stomestet Plus SRL (indirect)*
Servicii medicale stomatologice
Cluj, Romania
36%
36%
61
Costea Digital Dental SRL (indirect)*
Servicii medicale stomatologice
Oradea, Romania
36%
36%
62
Expert Med Centrul Medical Irina (indirect)*
Servicii medicale
Galati, Romania
76%
76%
63
MNT Healthcare Europe SRL
Servicii medicale
Ilfov, Romania
50%
0%
64
MNT Asset Management SRL (indirect)*
Holding
Bucuresti, Romania
50%
0%
65
Clinica Life-Med SRL (indirect)*
Servicii medicale
Bucuresti, Romania
100%
0%
66
Pro Life Clinics SRL (indirect)*
Servicii medicale
Iasi, Romania
60%
0%
67
Onco Card SRL (indirect)*
Servicii medicale
Brasov, Romania
83%
0%
68
Onco Card Invest SRL (indirect)*
Holding
Brasov, Romania
83%
0%
69
Tomorad Expert SRL (indirect)*
Servicii medicale
Sfantu Gheorghe, Romania
66%
0%
70
IT Repair SRL (indirect)*
Servicii medicale
Targu Mures, Romania
50%
0%
71
Medici's SRL
Servicii medicale
Timisoara, Romania
80%
0%
72
Micro-Medic SRL
Servicii medicale
Timisoara, Romania
80%
0%
73
Sweat Concept One SRL
Wellness
Bucuresti, Romania
60%
0%
74
OptiCristal Consult SRL (indirect)*
Servicii medicale
Brasov, Romania
50%
0%
75
Alinora Optimex SRL (indirect)*
Servicii medicale
Brasov, Romania
50%
0%
76
Medicris SRL (indirect)*
Servicii medicale
Oradea, Romania
83%
0%
77
Triamed SRL (indirect)*
Servicii medicale
Oradea, Romania
83%
0%
78
SC M-Profilaxis SRL (indirect)*
Servicii medicale
Timisoara, Romania
80%
0%
79
VitaCare Flav SRL (indirect)*
Servicii medicale
Pitesti, Romania
80%
0%
80
Dent Estet Genesys SRL (indirect)*
Servicii medicale
Arad, Romania
71%
0%
81
Aspire Dental SRL (indirect)*
Servicii medicale stomatologice
Bucuresti, Romania
60%
0%
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 10
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
82
Sanopass SA
Platforma medicala
Targoviste, Romania
51%
0%
*
A chizițiile acestor companii vor fi finalizate în 2022 și vor fi consolid ate începând cu 2022.
**Aceste companii sunt filiale ale altor filiale din Grup și sunt incluse în consolidare, deoarece sunt controlate de entitățile care sunt filiale ale Societatii-mamă.
2. ADOPTAREA STANDARDELOR INTERNATIONALE DE RAPORTARE FINANCIARA (IFRS) NOI SI REVIZUITE
2.1 Modificari ale politicilor contabile si informatiilor de prezentat
Politicile contabile adoptate sunt în concordanță cu cele din exercițiul financiar precedent, cu excepția următoarelor amendamente ale standardelor IFRS care au fost adoptate de Grup la 1 ianuarie 2022:
IFRS 3 Combinări de întreprinderi; IAS 16 Imobilizări corporale; IAS 37 Provizioane, datorii contingente și active contingente, precum și proiectul pentru îmbunătățiri anuale 2018-2020 (amendamente)
Modificările intră în vigoare pentru perioadele anuale care încep la sau după 1 ianuarie 2022, fiind permisă adoptarea anticipata. IASB a emis amendamente la standardele IFRS, după cum urmează:
IFRS 3 Combinări de întreprinderi (amendamente) actualizează o referință în IFRS 3 la versiunea anterioară a Cadrului conceptual de raportare financiară al IASB la versiunea actuală emisă în 2018, fără a modifica semnificativ cerințele contabile pentru combinările de întreprinderi.
IAS 16 Imobilizări corporale (amendamente) interzice unei entitati deducă din costul imobilizărilor corporale orice incasari din vânzarea de bunuri produse in timp ce respectivul activ este adus în locația și în condițiile necesare pentru ca acesta poată funcționa conform deciziei conducerii. În schimb, o entitate recunoaște astfel de venituri din vânzări și costurile cu vanzarea în contul de profit sau pierdere.
IAS 37 Provizioane, Datorii Contingente și Active Contingente (amendamente) specifică ce costuri include o entitate în determinarea costului îndeplinirii unui contract pentru a determina dacă un contract este oneros. Conform amendamentelor costurile care se referă direct la un contract de furnizare de bunuri sau servicii includ atât costuri incrementale cât și o alocare a costurilor direct legate de activitățile contractuale.
Îmbunătățirile anuale 2018-2020 fac modificări minore la IFRS 1 Adoptarea pentru prima dată a standardelor internaționale de raportare financiară, IFRS 9 Instrumente financiare, IAS 41 Active biologice și exemplele ilustrative care însoțesc IFRS 16 Contracte de leasing
Modificările nu au avut impact asupra situațiilor financiare ale Grupului.
IFRS 16 Contracte de leasing-Covid 19 Concesiuni de chirie aferente după 30 iunie 2021 (amendamente):
Amendamentele se aplică perioadelor anuale de raportare care încep la sau după 1 aprilie 2021, cu adoptarea anticipata permisă, inclusiv în situațiile financiare care nu au fost încă autorizate pentru a fi publicate la data emiterii amendamentelor. În martie 2021, prin amendamentele aduse, Consiliul oferă scutire locatarilor de la aplicarea prevederilor IFRS 16 pentru modificările care apar ca o consecință directă a pandemiei covid-19. În urma modificării, soluția practică se aplică acum concesiilor privind chiria pentru care orice reducere a ratelor afectează numai plățile datorate inițial până la sau înainte de 30 iunie 2022, cu condiția fie îndeplinite celelalte condiții de aplicare a măsurii practice.
Modificările nu au avut impact asupra situațiilor financiare ale Grupului MedLife
2.2 Standarde emise, dar care nu sunt încă în vigoare și nu au fost adoptate anticipat
IFRS 17: Contracte de asigurare
Standardul intră în vigoare, pentru perioadele anuale care încep la sau după 1 ianuarie 2023, cu aplicarea anterioară permisă, cu condiția ca entitatea aplice, de asemenea, IFRS 9 Instrumente financiare la sau înainte de data la care aplică pentru prima dată IFRS 17. IFRS 17, cu obiectivul de a oferi un model contabil pentru contractele de asigurare mai util și mai consistent pentru asigurători, stabilește principii pentru recunoașterea, măsurarea, prezentarea și prezentarea tuturor tipurilor de contracte de asigurare, precum și a anumitor garanții și instrumente financiare. cu caracteristici de participare discreționară. Modelul contabil este completat de o adaptare specifică pentru contractele cu caracteristici de participare directă (abordarea comisionului variabil) și de o abordare simplificată (abordarea de alocare a primelor) în principal pentru contractele pe durată scurtă.
- IAS 1 Prezentarea situațiilor financiare și Declarația practică 2: Prezentarea politicilor contabile (amendamente)
Amendamentele intră în vigoare pentru perioadele anuale care încep la sau după 1 ianuarie 2023, fiind permisă adoptarea anticipata. Amendamentele oferă îndrumări cu privire la aplicarea raționamentelor de materialitate cu privire la cerintele de prezentare a politicilor contabile. În special, modificările la IAS 1 înlocuiesc cerința de a prezenta politici contabile „semnificative” cu o cerință de a prezenta politici contabile „materiale”. De asemenea, în Declarația practică sunt adăugate îndrumări și exemple ilustrative pentru a ajuta la aplicarea conceptului de materialitate atunci când se fac raționamente cu privire la politicile contabile de prezentat.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 11
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
-IAS 8 Politici contabile, modificări ale estimărilor contabile și erori: definiția estimărilor contabile (amendamente)
Amendamentele intră în vigoare pentru perioadele anuale de raportare care încep la sau după 1 ianuarie 2023, cu adoptatea anticipata permisă și se aplică modificărilor politicilor contabile și modificărilor estimărilor contabile care au loc la sau după începutul perioadei respective. Modificările introduc o definiție a estimărilor contabile si anume valorile monetare din situațiile financiare care sunt supuse incertitudinii de măsurare, dacă acestea nu rezultă dintr- o corecție a erorii perioadei anterioare. De asemenea, amendamentele clarifică ce sunt modificările estimărilor contabile și cum diferă acestea de modificările politicilor contabile și corecții de erori.
- IAS 12 Impozit pe profit: Impozit amânat aferent activelor și datoriilor care decurg dintr-o singură tranzacție (amendamente)
Amendamentele intră în vigoare pentru perioadele anuale care încep la sau după 1 ianuarie 2023, fiind permisă adoptarea anticipata. Amendamentele restrâng domeniul de aplicare și oferă o claritate suplimentară cu privire la excepția de recunoaștere inițială conform IAS 12 și specifică modul în care entitatile ar trebui contabilizeze impozitul amânat aferent activelor și datoriilor care decurg dintr-o singură tranzacție, cum ar fi contractele de leasing și obligațiile de restaurare a amplasamentului. Modificările clarifică faptul că, în cazul în care plățile care sting o datorie sunt deductibile din punct de vedere fiscal, este un aspect de judecată, având în vedere legislația fiscală aplicabilă, dacă astfel de deduceri sunt atribuibile în scopuri fiscale datoriei sau activului aferent tranzactiei. Conform modificărilor, excepția de recunoaștere inițială nu se aplică tranzacțiilor care, la recunoașterea inițială, dau naștere la diferențe temporare care sunt in egala masura impozabile și deductibile. Se aplică numai dacă recunoașterea unui activ și a unei datorii de leasing dau naștere la diferențe temporare impozabile și deductibile care nu sunt egale. Conducerea efectuează în prezent o evaluare a efectului acestui standard și al modificărilor acestuia.
IAS 1 Prezentarea situațiilor financiare: Clasificarea datoriilor in datorii curente sau datorii pe termen lung (amendamente)
Amendamentele sunt efective pentru perioadele anuale de raportare care încep la sau după 1 ianuarie 2024, cu adoptarea anticipata permisă și vor trebui aplicate retroactiv în conformitate cu IAS 8. Obiectivul modificărilor este de a clarifica principiile din IAS 1 pentru clasificarea datoriilor ca fiind curente sau pe termen lung. Amendamentele clarifică semnificația dreptului contractual de a amâna decontarea unei datorii, cerința ca acest drept existe la sfârșitul perioadei de raportare, faptul intenția conducerii cu privire la o eventuala decontare nu afectează clasificarea, precum si faptul ca opțiunile contrapartidei care ar putea duce la decontare pe baza de instrumente de capitaluri proprii nu nu afecteaza clasificarea. De asemenea, conform amendamentelor numai clauzele din contractele de imprumut pe care o entitate trebuie le respecte la sau înainte de data de raportare vor afecta clasificarea unei datorii. De asemenea, sunt necesare prezentari suplimentare de informatii pentru datorii pe termen lung reprezentate de contracte de împrumut in care exista clauze care trebuie respectate în termen de douăsprezece luni de la perioada de raportare. Amendamentele nu au fost încă aprobate de UE.
- IFRS 16 Contracte de leasing: Datoria din leasing intr-un contact de tip vanzare si preluare inapoi in leasing (amendamente)
Amendamentele intră în vigoare pentru perioadele anuale de raportare care încep la sau după 1 ianuarie 2024, cu adoptarea anticipata permisă. Modificările sunt menite îmbunătățească cerințele pe care un vânzător-locatar le folosește în măsurarea datoriilor din leasing care decurg dintr-o tranzacție de vânzare și preluare inapoi in leasing conform IFRS 16, în timp ce nu modifică contabilizarea contractelor de leasing care nu au legătură cu tranzacțiile de vânzare și preluare inapoi in leasing. În special, vânzătorul-locatar determină „plăți de leasing” sau „plăți de leasing revizuite” în așa fel încât locatarul-vânzător nu recunoască nicio sumă din câștigul sau pierderea care are legătură cu dreptul de utilizare pe care îl păstrează. Aplicarea acestor cerințe nu împiedică vânzătorul-locatar recunoască, în contul profit sau pierdere, orice câștig sau pierdere legata de încetarea parțială sau totală a unui contract de leasing. Un vânzător-locatar aplică modificarea retroactiv, în conformitate cu IAS 8, tranzacțiilor de vânzare și preluare inapoi in leasing încheiate după data aplicării inițiale, fiind începutul perioadei anuale de raportare în care o entitate a aplicat pentru prima dată IFRS 16. Amendamentele nu au fost încă aprobate de UE.
Amendamente la IFRS 10 Situații financiare consolidate și IAS 28 Investiții în asociații și asocieri în participație: vânzarea sau contribuția de active între un investitor și asociatul sau asocierea în participație
Modificările abordează o neconcordanta cunoscută între cerințele din IFRS 10 și cele din IAS 28, în ceea ce priveste vânzarea sau aportul de active între un investitor și asociatul sau asocierea în participație. Principala consecință a modificărilor este un câștig sau o pierdere este recunoscut/(ă) atunci când o tranzacție implică o afacere. Un câștig sau o pierdere parțială este recunoscută atunci când o tranzacție implică active care nu constituie o afacere, chiar dacă aceste active sunt găzduite într-o filială. În decembrie 2015, IASB a amânat data intrării în vigoare a acestei modificări pe termen nelimitat, în așteptarea rezultatului proiectului său de cercetare privind metoda punerii în echivalență. Amendamentele nu au fost încă aprobate de UE.
Grupul anticipează adoptarea acestor noi standarde și modificări la standardele existente nu vor avea un impact semnificativ asupra situațiilor financiare ale Grupului în perioada de aplicare inițiala, cu excepția efectelor modificării IAS 12 în care analiza impactului este în curs de desfășurare la 31 decembrie 2022.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 12
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
3.PRINCIPII, POLITICI SI METODE CONTABILE
Politicile contabile semnificative adoptate pentru întocmirea prezentelor situații financiare consolidate ale Grupului sunt menționate mai jos.
3.1 Declarația de conformitate
Aceste situații financiare consolidate au fost întocmite în conformitate cu Standardele Internaționale de Raportare Financiară (IFRS) adoptate de Uniunea Europeană (UE).
Politicile contabile aplicate în aceste situații financiare sunt aceleași cu cele aplicate în situațiile financiare anuale consolidate ale Grupului la și pentru anul încheiat la 31 decembrie 2021, cu excepția adoptării de noi standarde în vigoare de la 1 ianuarie 2022.
Anul financiar corespunde anului calendaristic.
3.2 Bazele întocmirii
Situațiile financiare consolidate ale Grupului Medlife, denumite în continuare „Grupul”, sunt prezentate în RON („leu românesc”), folosind principiile continuității activității. Toate valorile sunt rotunjite la cele mai apropiate două zecimale. Situațiile financiare consolidate au fost întocmite pe baza costului istoric, cu excepția anumitor elemente care au fost evaluate la valoarea justă, cum ar fi anumite active imobilizate și instrumente financiare, așa cum sunt prezentate în notele la situațiile financiare.
Grupul ține registrele contabile în conformitate cu Reglementările privind Contabilitatea și Raportarea emise de Ministerul Finanțelor din România.
3.3 Continuitatea activității
Aceste situaţii financiare consolidate au fost întocmite pe baza principiului continuităţii activităţii care presupune Grupul își va valorifica activele și își va achita datoriile în cursul normal al activității . Grupul îsi va continua în mod normal functionarea într-un viitor previzibil fara a intra în imposibilitatea continuarii activitatii sau fara reducerea semnificativa a acesteia.
În scopul evaluării lichidității și continuității activității, Grupul a modelat scenarii care reflecte ipoteze adecvate în următoarea perioadă de 12 luni care servesc la informarea deciziilor luate de Grup cu privire la viitoare cost-savings , generarea de numerar, conditiile contractuale și nivelurile de investiții. Performanța financiară a Grupului in 2023 pana la zi pe toate liniile de venituri a depasit scenariile modelate.
Ca urmare a semnării recente a contractului de credit sindicalizat de refinanțare, Grupul are și facilități neutilizate în valoare de 50,7 milioane EUR, care împreună cu alte lichidități ale Grupului, vor fi utilizate pentru posibile noi oportunități de achiziție pe piață, cat si pentru dezvoltari organice.
Toate măsurile luate au fost decise ținând cont de strategia Grupului de a se poziționa mai bine la toate noile schimbări ale pieței, pe termen lung. În consecință, conducerea s-a concentrat pe creșterea eficienței operațiunilor sale pentru a obține o mai bună flexibilitate în valorificarea oportunităților de pe piață.
Pe baza poziției financiare actuale a Grupului și a scenariilor modelate, administratorii au concluzionat Grupul are suficientă lichiditate pentru a-și îndeplini toate obligațiile pentru cel puțin douăsprezece luni de la data prezentului raport și directorii au considerat este oportun adopte continuitatea activității, baza de contabilitate la intocmirea situatiilor financiare.
3.4 Bazele consolidării
Situațiile financiare consolidate includ situațiile financiare ale Societății-mamă (Med Life S.A.) și ale entităților controlate de Societate (filialele sale).
Controlul este obținut atunci când Grupul este expus sau are drepturi la profituri variabile din implicarea sa cu entitatea în care s-a investit și are capacitatea de a afecta acele randamente prin puterea sa asupra entității în care s-a investit. În mod specific, Grupul controlează o entitate în care s-a investit dacă, și numai dacă, Grupul are:
Puterea asupra entității în care s-a investit (adică, drepturile existente care îi conferă capacitatea actuală de a conduce activitățile relevante ale entității în care s-a investit);
• Expunerea sau drepturile la rezultatele variabile din implicarea sa cu entitatea în care a investit;
Capacitatea de a-și folosi puterea asupra entității în care a investit pentru a-i afecta rezultatele. În general, există o prezumție că majoritatea drepturilor de vot au drept rezultat controlul.
Pentru a susține această prezumție, atunci când Grupul are mai puțin de majoritatea drepturilor de vot sau drepturi similare ale unei entități în care a investit, Grupul ia în considerare toate faptele și circumstanțele relevante pentru a evalua dacă are putere asupra unei entități în care a investit, inclusiv:
• Aranjamentele contractuale cu ceilalți deținători de voturi ai entității în care s-a investit;
• Drepturile care decurg din alte aranjamente contractuale;
• Drepturile de vot ale Grupului și drepturile de vot potențiale.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 13
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Consolidarea unei filiale începe atunci când Grupul obține controlul asupra filialei și încetează atunci când Grupul pierde controlul asupra filialei. Activele, pasivele, veniturile și cheltuielile unei filiale achiziționate sau cedate în cursul anului sunt incluse în situațiile financiare consolidate de la data la care Grupul obține controlul până la data la care Grupul încetează să controleze filiala.
O modificare a procentului de detinere intr-o filiala, fără pierderea controlului, este contabilizată ca o tranzacție de capitaluri proprii.
Dacă Grupul pierde controlul asupra unei filiale, derecunoaște activele aferente (inclusiv fondul comercial), datoriile, interesele care nu controlează și alte componente ale capitalurilor proprii, în timp ce orice câștig sau pierdere rezultat este recunoscut în profit sau pierdere. Orice investiție reținută este recunoscută la valoarea justă.
Profitul sau pierderea și fiecare componentă a altor elemente ale rezultatului global sunt atribuite deținătorilor de capitaluri proprii ai societății-mamă a Grupului și intereselor care nu controlează, chiar dacă acest lucru are ca rezultat un sold deficitar al intereselor care nu controlează. Acolo unde este necesar, se fac ajustări la situațiile financiare ale filialelor pentru a le alinia politicile contabile cu cele utilizate de alți membri ai Grupului.
Toate activele și datoriile intragrup, capitalurile proprii, veniturile, cheltuielile și fluxurile de numerar aferente tranzacțiilor dintre membrii Grupului sunt eliminate integral la consolidare. Interesele care nu controlează în filiale sunt identificate separat de capitalurile proprii ale Grupului.
Interesele acționarilor care nu controleaza sunt inițial evaluate la partea proporțională a intereselor actionarilor care nu controleaza a valorii juste a activelor nete identificabile ale entității dobândite.
Ulterior achiziției, valoarea contabilă a intereselor actionarilor care nu controleaza reprezintă valoarea acestor interese la recunoașterea inițială, plus partea intereselor actionarilor care nu controleaza din modificările ulterioare de capital propriu. Rezultatul global este atribuit intereselor actionarilor care nu controleaza dacă rezultatul este interesele actionarilor care nu controleaza înregistrează un deficit de sold.
3.5 Combinările de întreprinderi
Achizițiile de filiale și întreprinderi sunt contabilizate folosind metoda achiziției. Costul de achiziție este măsurat la suma totală a contraprestației transferate care este la data achiziției, valoarea justă, la data achizitiei a activelor date, a datoriilor suportate sau asumate și a instrumentelor de capitaluri proprii emise de Grup în schimbul controlului asupra entității dobândite.
Grupul stabilește a achiziționat o afacere atunci când setul de activități și active achiziționate include o intrare și un proces de fond care împreună contribuie în mod semnificativ la capacitatea de a crea rezultate. Procesul dobândit este considerat substanțial dacă este esențial pentru capacitatea de a continua producă rezultate, iar intrările dobândite includ o forță de muncă organizată cu abilitățile, cunoștințele sau experiența necesare pentru a efectua acel proces sau contribuie semnificativ la capacitatea de a continua producă rezultate. și este considerat unic sau limitat sau nu poate fi înlocuit fără costuri semnificative, efort sau întârziere în capacitatea de a continua să producă rezultate.
Activele identificabile, datoriile și datoriile contingente ale dobânditorului, care îndeplinesc condițiile de recunoaștere conform IFRS 3, sunt recunoscute la valoarea justă la data achiziției. Costurile legate de achiziție sunt înregistrate în cheltuieli pe măsură ce sunt suportate și sunt incluse în cheltuielile administrative.
Fondul comercial este initial evaluat la cost, reprezentand excesul sumei contravalorii transferate, valoarea oricaror interese care nu controleaza in achizitie si valoarea justa a participatiei in capitalurile proprii detinuta anterior de catre dobanditor (daca exista), care depaseste netul valorilor la data achizitiei a activelor identificabile achizitionate si datoriile asumate. Dacă valoarea justă a activelor nete dobândite depășește contravaloarea totală transferată, Grupul reevaluează dacă a identificat corect toate activele achiziționate și toate datoriile asumate. Daca, dupa reevaluare, netul valorilor la data achizitiei ale activelor identificabile achizitionate si ale datoriilor asumate depaseste suma contravalorii transferate, suma oricaror interese care nu controleaza din achizitie si valoarea justa a participatiei in capitalurile proprii detinuta anterior de catre dobanditor (daca exista), excesul este recunoscut imediat in profit sau pierdere drept castig din cumparare in conditii avantajoase.
Atunci când contraprestația transferată de Grup într-o combinație de întreprinderi include un aranjament de contraprestație contingentă, contravaloarea contingentă este evaluată la valoarea sa justă la data achiziției și inclusă ca parte a contravaloarii transferate într-o combinație de întreprinderi.
După recunoașterea inițială, fondul comercial rezultat în urma achiziției unei afaceri este înregistrat la costul stabilit la data achiziției afacerii, minus pierderile din depreciere cumulate, dacă există. Fondul comercial este testat anual pentru depreciere la 31 decembrie și atunci când circumstanțele indică faptul că valoarea contabilă poate fi depreciată.
În scopul testării deprecierii, fondul comercial este alocat fiecărei unități generatoare de numerar ale Grupului (sau grupurilor de unități generatoare de numerar) care se așteaptă să beneficieze de sinergiile combinării.
O unitate generatoare de numerar căreia i-a fost alocat fondul comercial este testată pentru depreciere anual sau mai des atunci când există indicii unitatea ar putea fi depreciată. Dacă valoarea recuperabilă a unității generatoare de numerar este mai mică decât valoarea sa contabilă, pierderea din depreciere este alocată mai întâi pentru a reduce valoarea contabilă a oricărui fond comercial alocat unității și apoi celorlalte active ale unității pro rata pe baza valorii contabile, valoarea fiecărui activ din unitate. Orice pierdere din depreciere a fondului comercial este recunoscută direct
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 14
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
în profit sau pierdere în situația consolidată a rezultatului global/contului de profit și pierdere. O pierdere din depreciere recunoscută pentru fondul comercial nu este reluată în perioadele ulterioare.
La cedarea unității generatoare de numerar relevante, valoarea atribuibilă a fondului comercial este inclusă în determinarea profitului sau pierderii din cedare.
3.6 Rationamente, estimări și ipoteze semnificative
Întocmirea situațiilor financiare în conformitate cu IFRS cere conducerii Grupului facă judecati, estimări și ipoteze care afectează valorile raportate ale activelor și datoriilor, prezentarea activelor si datoriilor potențiale la data întocmirii situațiilor financiare și veniturile și cheltuielile raportate pentru respectiva perioadă. Estimările și ipotezele aferente se bazează pe experiența istorică și alți factori care sunt considerați rezonabili în condițiile date, iar rezultatele acestora constituie baza pentru emiterea de judecăți cu privire la valorile contabile ale activelor și datoriilor care nu sunt evidente cu ușurință din alte surse. Rezultatele efective pot fi diferite de estimări.
Estimările și ipotezele care stau la baza lor sunt revizuite periodic. Revizuirile estimărilor contabile sunt recunoscute în perioada în care estimările sunt revizuite, dacă revizuirea afectează doar acea perioadă, cât și în perioada revizuirii sau în perioade viitoare dacă revizuirea afectează atât perioada actuală, cât și perioade viitoare .
3.6.1. Rationamente
În procesul de aplicare a politicilor contabile ale Grupului, au fost făcute următoarele raționamente, în special cu privire la următoarele:
Determinarea duratei de închiriere a contractelor cu opțiuni de reînnoire și reziliere Grupul în calitate de locatar
Grupul Medlife determină termenul contractului de leasing ca fiind termenul care nu poate fi anulat al contractului de leasing, împreună cu orice perioade acoperite de o opțiune de prelungire a contractului de leasing, daca acesta este în mod rezonabil sigur va fi exercitat, sau orice perioade acoperite de o opțiune de reziliere a contractului de leasing, daca este rezonabil de sigur ca nu va fi exercitat. Grupul are contracte de închiriere care includ opțiuni de prelungire și reziliere .
Grupul aplica raționament atunci când evalueaza daca este rezonabil de sigur daca va exercita sau nu opțiunea de a reînnoi sau de a rezilia contractul de leasing. Atunci când stabilește termenul de leasing care urmeaza sa fie utilizat pentru evaluarea contractului de leasing, Grupul ia în considerare toate faptele și circumstanțele relevante care creează un stimulent economic pentru exercitarea fie a opțiunii de prelungire, fie de încetare a termenului de leasing.
Pentru închirierea cladirilor, mașinilor și echipamentelor, urmatorii factori sunt în mod normal cei mai relevanți:
Dacă există penalizari semnificative in cazul rezilierii contractului (sau neprelungirii), Grupul este de obicei sigur că se va extinde (sau nu se va extinde).
Dacă se așteaptă ca orice îmbunătățiri ale locației aibă o valoare rămasă semnificativă, Grupul este de obicei sigur că se va extinde (sau nu va înceta).
În caz contrar, Grupul ia în considerare alți factori, inclusiv duratele istorice ale contractului de leasing și costurile și întreruperea activității necesare pentru înlocuirea activului închiriat.
În cazul în care Grupul consideră o parte din contractul de închiriere va fi reziliat mai devreme, atunci ipoteza termenului va fi reevaluată în mod corespunzător, pentru a reprezenta corect opinia conducerii asupra impactului activului închiriat asupra situațiilor financiare.
În cazul contractelor de leasing cu perioadă nedeterminată, ipoteza aplicată a fost termenul de leasing va fi similar cu al altor contracte semnate cu același furnizor sau bazat pe perioada relevantă dincolo de care exercitarea oricărei opțiuni devine incertă.
Termenul de leasing este reevaluat dacă o opțiune este efectiv exercitată (sau nu este exercitată) sau daca Grupul devine obligat o exercite (sau sa nu o exercite). Evaluarea certitudinii rezonabile este revizuita numai daca are loc un eveniment semnificativ sau o schimbare semnificativa a circumstanțelor, care afecteaza aceasta evaluare și care se afla în controlul locatarului. A se vedea nota 13.
Obligații de performanță separate pentru contractele cu celule stem
În cazul veniturilor obținute din procesarea și depozitarea celulelor stem, Grupul ia în considerare dacă există două promisiuni în contract care sunt obligații separate de performanță cărora trebuie le fie alocată o parte din prețul tranzacției. Prin urmare, Grupul a identificat două obligații de performanță separate ale unei afaceri cu mai multe componente: producția sau prelucrarea celulelor stem și depozitarea depozitelor de celule și alocă partea din prețul total al tranzacției corespunzătoare componentei de stocare pe o bază de cost plus, contravaloarea rămasă fiind alocată componentei de producție și procesare.
Valorificarea inspecțiilor majore sau înlocuirea componentelor (inclusiv piese de schimb)
Grupul își exercită raționamentul pentru a decide dacă există sau nu elemente care ar trebui fie capitalizate ca elemente de imobilizări corporale. În cazul inspecțiilor majore, costul poate fi recunoscut în valoarea contabilă a elementului de imobilizări corporale, ca înlocuire, dacă criteriile de recunoaștere sunt îndeplinite. Pot fi înlocuite componente individuale cu o sumă semnificativă în valoarea totală a unui echipament, precum și piesele de schimb care, în ansamblu, pot deveni de o valoare semnificativă care îndeplinesc criteriile de recunoaștere. Conducerea efectuează o evaluare dacă înlocuirea crește performanța activului sau îi crește durata de viață utilă și capitalizează costurile suportate dacă sunt îndeplinite criteriile de recunoaștere.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 15
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Active și pasive la valoarea justă achiziționate
Grupul a aplicat factorii și a dezvăluit informații cantitative conform IFRS 13 Evaluarea valorii juste pe baza claselor de active și datorii determinate conform IFRS 13.94. Deoarece este necesar raționamentul pentru a determina clasele de proprietăți, alte criterii și niveluri de agregare pentru clasele de active pot fi, de asemenea, adecvate, cu condiția ca acestea să se bazeze pe profilul de risc al activelor.
Imobilizari necorporale cu durata de viata nedeterminata
Conducerea Grupului folosește în mod normal raționamentul pentru a evalua daca imobilizările sale necorporale au o durata de viața determinata sau nedeterminata și ar trebui revizuiasca periodic aceasta estimare. A se vedea nota 5.2.
Unitati generatoare de numerar
Conducerea își exercită raționamentul în determinarea nivelului adecvat de grupare a activelor în unitati generatoare de numerar, pe baza faptului că acestea au o infrastructură comună semnificativă.
Contingente
Prin natura lor, contingentele vor fi rezolvate numai atunci când unul sau mai multe evenimente viitoare au loc sau nu au loc. Evaluarea contingentelor implică în mod obligatoriu exercitarea unor raționamente semnificative și estimări ale rezultatului evenimentelor viitoare. A se vedea nota 31.
Controlul asupra filialelor
Grupul evaluează dacă deține sau nu control asupra companiilor achiziționate pe baza faptului are capacitatea practică de a dirija activitățile relevante ale filialelor, imediat după achiziție. A se vedea nota 27.
Controlul este obținut atunci când Grupul este expus sau are drepturi la profituri variabile din implicarea sa cu entitatea în care a investit și are capacitatea de a afecta acele profituri prin puterea sa asupra entității în care a investit. În mod specific, Grupul controlează o entitate în care s-a investit dacă, și numai dacă, Grupul are:
Puterea asupra entității în care s-a investit (adică, drepturile existente care îi conferă capacitatea actuală de a dirija activitățile relevante ale entității în care s-a investit);
• Expunerea sau drepturile la profiturile variabile din implicarea sa cu entitatea în care a investit;
• Capacitatea de a-și folosi puterea asupra entității în care a investit pentru a-i afecta rezultatele.
În general, există o prezumție majoritatea drepturilor de vot au drept rezultat controlul. Pentru a susține această prezumție și atunci când Grupul are mai puțin de majoritatea drepturilor de vot sau drepturi similare ale unei entități în care a investit, Grupul ia în considerare toate faptele și circumstanțele relevante pentru a evalua dacă are putere asupra unei entități în care a investit, inclusiv:
• Aranjamentele contractuale cu ceilalți deținători de voturi ai entității în care s-a investit;
• Drepturi care decurg din alte aranjamente contractuale;
• Drepturile de vot ale Grupului și drepturile de vot potențiale.
Grupul reevaluează dacă controlează sau nu o entitate în care s-a investit, dacă faptele și circumstanțele indică faptul există modificări la unul sau mai multe dintre cele trei elemente de control.
În recenta achiziție a companiilor MNT (sau Grup Neolife, format din MNT Healthcare si MNT Asset Management), unde au fost achiziționate 50% din drepturile de vot, Grupul a stabilit dețină controlul asupra acestora. Având în vedere structura acționariatului 50:50, structura Consiliului de Administrație, în care Grupul nominalizează 3 membri din 5 în timp ce MNT nominalizează doar 2 membri din 5 și raportul va fi respectat în fiecare perioadă, împreună cu responsabilitățile stabilite pentru decizie, procesul de realizare și executare a responsabilităților, Grupul a concluzionat că are putere asupra entității în care se investește.
În ceea ce privește expunerea sau drepturile la randamente variabile din implicarea sa în MNT, Group Medlife deține o cotă de 50% din randamentele din Filială, în conformitate cu Actul Constitutiv.
În ceea ce privește capacitatea de a-și folosi puterea asupra entității în care s-a investit pentru a afecta valoarea profiturilor investitorului, conform Actului Constitutiv, Consiliul de Administrație (care este controlat de MedLife având în vedere raportul 3-2) este responsabil de pregătire și aprobarea bugetului și a planului de afaceri, inclusiv a strategiei de investiții. În 2022 a fost elaborată și aprobată investiția în 3 centre. Reinvestirea profitului din afacerea AS IS împreună cu finanțarea băncilor au fost, de asemenea, aprobate de Consiliul de Administrație.
3.6.2. Estimari si ipoteze
Ipotezele cheie privind viitorul și alte surse cheie de incertitudine a estimărilor la data de raportare, care prezintă un risc semnificativ de a crea o ajustare semnificativă a valorilor contabile ale activelor și datoriilor în următorul exercițiu financiar, sunt descrise mai jos. Grupul și-a bazat ipotezele și estimările pe parametri disponibili atunci când au fost întocmite situațiile financiare consolidate. Cu toate acestea, circumstanțele și ipotezele existente cu privire la evoluțiile viitoare se pot schimba din cauza schimbărilor de pe piață sau a circumstanțelor apărute care sunt în afara controlului Grupului. Astfel de modificări se reflectă în ipoteze atunci când apar.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 16
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Reevaluarea terenurilor si clădirilor
Grupul contabilizează terenurile și clădirile utilizând abordarea valorii juste pe baza evaluărilor comparative de piață efectuate de un profesionist certificat ANEVAR conform rapoartelor de reevaluare încheiate la 31 decembrie 2022. Evaluările sunt conforme cu Standardele Internaționale de Evaluare. rugăm consultați Nota 5 pentru mai multe informații.
Deprecierea activelor nefinanciare
Grupul își bazează calculul deprecierii pe cele mai recente bugete și calcule de prognoză, care sunt pregătite separat pentru fiecare dintre unitatile generatoare de numerar ale Grupului, cărora le sunt alocate activele individual. Aceste bugete și calcule de prognoză acoperă în general o perioadă de cinci sau șase ani. O rată de creștere pe termen lung este calculată și aplicată pentru a proiecta fluxurile de numerar viitoare după al cincilea an.
Deprecierea există atunci când valoarea contabilă a unui activ sau a unei unități generatoare de numerar depășește valoarea sa recuperabilă, care este cea mai mare dintre valoarea sa justă minus costurile de cedare și valoarea sa de utilizare. Valoarea justă minus costurile de cedare se bazează pe datele disponibile din tranzacțiile de vânzare obligatorii, efectuate în condiții de concurență, pentru active similare sau prețuri de piață observabile, minus costurile incrementale de cedare a activului. Calculul valorii de utilizare se bazează pe un model de flux de numerar discountat. Fluxurile de numerar sunt derivate din bugetul pentru următorii sase ani și nu includ activități de restructurare la care Grupul nu este încă angajat sau investiții viitoare semnificative care vor îmbunătăți performanța activelor unitatilor generatoare de numerar testate. Valoarea recuperabilă este sensibilă la rata de actualizare utilizată pentru modelul fluxului de numerar discountat, precum și la viitoarele intrări de numerar așteptate și la rata de creștere utilizată în scopul extrapolării. Aceste estimări sunt cele mai relevante pentru fondul comercial și alte active necorporale cu durată de viață utilă nedeterminată recunoscute de Grup. Ipotezele cheie utilizate pentru a determina valoarea recuperabilă pentru diferitele unitati generatore de numerar, inclusiv o analiză de senzitivitate, sunt dezvăluite și explicate în detaliu în note.
Provizioane pentru pierderile de credit așteptate ale creanțelor comerciale și creanțelor pe termen lung pentru prelucrarea celulelor stem
Grupul recunoaște întotdeauna pierderile de credit așteptate pe durata de viață (ECL) pentru creanțele comerciale și creanțele pe termen lung pentru procesarea celulelor stem. Pierderile de credit așteptate sunt estimate utilizând o matrice de provizioane bazată pe experiența istorică a Grupului în pierderi de credit, ajustată pentru factorii care sunt specifici debitorilor, condițiile economice generale și o evaluare atât a direcției actuale, cât și a celei prognozate a condițiilor la data raportarii, inclusiv valoarea in timp a banilor, acolo unde este cazul.
La determinarea ajustărilor pentru deprecierea creanțelor, conducerea încorporează informații prospective, își exercită raționamentul profesional și utilizează estimări și ipoteze. Estimarea pierderilor așteptate de riscul de credit a implicat prognozarea condițiilor macroeconomice viitoare pentru anul urmator, comparativ cu media anilor 2019-2021. Mai multe detalii despre matricea de provizioane se pot gasi la nota 7.
În cazul creanțelor pe termen lung pentru prelucrarea celulelor stem, Grupul recunoaște o reducere pe baza procesului istoric de colectare pentru contractele în care plățile sunt de obicei scadente în mai mulți ani. Mai multe detalii pot fi găsite în Nota 5.4.
Leasing - Estimarea ratei de împrumut incremental
Grupul nu poate determina cu ușurință rata dobânzii implicită în contractele de leasing. Prin urmare, folosește ratele de împrumut incrementale relevante pentru a măsura datorii de leasing. Aceste rate ale împrumuturilor incrementale au fost determinate luând în considerare factori precum riscul de credit, moneda în care a fost exprimat contractul de leasing și mediul economic.
Componenta de finantare in contractele incheiate cu clientii - Estimarea ratei de actualizare
Pentru a contabiliza valoarea în timp a banilor în contractele încheiate cu clienții pe o perioadă mai mare de un an, unde există o componentă de finanțare semnificativă, Grupul a determinat rata dobânzii predominantă pe piață utilizată pentru actualizarea prețului tranzacției din contract. Această rată este proporțională cu rata care s-ar reflecta într-o tranzacție de finanțare separată între Grup și client la începutul contractului. Pentru mai multe detalii privind determinarea ratei de actualizare, va rugam sa consultati Nota 3.20.
Provizioane pentru concedii neefectuate
Grupul recunoaște un provizion pentru concediile neefectuate egal cu numărul de concedii neefectuate înmulțit cu salariul brut al angajatului în cauză la data raportării. A se vedea nota 12.
3.7 Valute si conversii
Moneda funcțională și de prezentare
Aceste situații financiare consolidate sunt prezentate în leu românesc („RON”), care este moneda mediului economic primar în care operează majoritatea companiilor Grupului („moneda lor funcțională”). Moneda funcțională a operațiunilor în străinătate este în general moneda lor locală.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 17
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Cursurile de schimb la 30 decembrie 2022 au fost de 4,9474 RON pentru 1 EUR (31 decembrie 2021: 4,9481 RON pentru 1 EUR), respectiv 1,2354 pentru 100 HUF (31 decembrie 2021: 1,3391 RON pentru 100 HUF).
Cursurile de schimb medii pentru perioada de 12 luni 2022 au fost de 4,9315 RON pentru 1 EUR (12 luni 2021: 4,9204 RON pentru 1 EUR), respectiv 1,2648 RON pentru 100 HUF (12 luni 2021: 1,3733 pentru 100 HUF).
Conversia valutelor straine
Tranzacțiile în valută străină sunt convertite în moneda funcțională respectivă a Grupului la cursul de schimb în vigoare la momentul tranzacției. Activele și pasivele monetare în valută străină sunt retraduse în moneda funcțională la cursurile de schimb în vigoare la data raportării. Diferențele de schimb valutar care decurg din aceste conversii sunt recunoscute ca alte venituri/cheltuieli financiare în contul de profit și pierdere.
Conversia operațiunilor externe
În scopul prezentării situațiilor financiare consolidate, activele și pasivele operațiunilor din străinătate ale Grupului sunt convertite la cursurile de schimb în vigoare la data raportării. Elementele de venituri și cheltuieli sunt convertite la cursurile de schimb medii ale perioadei. Diferențele de schimb valutar care apar la conversie sunt recunoscute în capitalurile proprii prin situația rezultatului global.
3.8 Imobilizări corporale
Imobilizări corporale conform modelului de reevaluare
Terenurile și clădirile deținute pentru a fi utilizate în prestarea de servicii, sau în scopuri administrative, sunt înregistrate în bilanț la valoarea lor justă, fiind valoarea reevaluată la data reevaluării, minus orice amortizare acumulată ulterioară și pierderile din depreciere cumulate ulterioare, dacă exista.
Valoarea terenurilor și clădirilor deținute prezentate în aceste situații financiare consolidate se bazează pe rapoartele de evaluare care au fost întocmite la 31 decembrie 2022 de către evaluatori independenți certificați de ANEVAR. Pentru estimarea valorii de piata a activelor s-au efectuat urmatorii pasi: analiza activelor supuse evaluarii; abordările de evaluare și metodele de evaluare aplicate s-au bazat pe categoria de active analizate, localizarea acestora, caracteristicile acestora, informații specifice pieței; aplicarea unor metode de evaluare adecvate pentru fiecare categorie de active (adică terenuri și clădiri) supuse evaluării și estimării valorii juste a activelor analizate la data evaluării, 31 decembrie 2022. Terenul nu este amortizat.
Evaluările sunt efectuate cu suficientă frecvență pentru a se asigura valoarea contabilă a unui activ reevaluat nu diferă semnificativ de valoarea sa justă.
Amortizarea acumulată la data reevaluării este eliminată față de valoarea contabilă brută a activului, iar valoarea netă este retratată la valoarea reevaluată a activului.
Un surplus din reevaluare este înregistrat în OCI și creditat în surplusul din reevaluare a activelor în capitaluri proprii. Cu toate acestea, în măsura în care inversează un deficit de reevaluare al aceluiași activ recunoscut anterior în profit sau pierdere, creșterea este recunoscută în profit și pierdere. Un deficit din reevaluare este recunoscut în contul de profit sau pierdere, cu excepția cazului în care compensează un excedent existent pe același activ recunoscut în surplusul din reevaluare a activului.
Grupul transferă surplusul din reevaluare inclus în capitalurile proprii aferente unui element de imobilizări corporale direct în rezultatul reportat atunci când activul este derecunoscut (adică este retras sau cedat).
Imobilizări corporale folosind modelul costului
Îmbunătățirile locative se încadrează în această categorie și sunt evaluate la cost minus amortizarea cumulată și pierderile din depreciere cumulate. Amortizarea este recunoscută liniar pe durata de viață utilă estimată. Durata de viață utilă estimată pentru acest tip de activ este de obicei pe durata contractului de leasing, luând în considerare eventualele prelungiri contractuale.
Instalațiile și echipamentele sunt, de asemenea, înregistrate la cost, minus amortizarea acumulată și pierderile din depreciere cumulate, dacă există.
Activele în curs de construcție sunt înregistrate la cost, minus pierderile acumulate din depreciere și sunt amortizate odată ce devin disponibile pentru utilizare.
Un element de imobilizări corporale este inițial înregistrat la cost. Costul include toate costurile necesare pentru a aduce bunul în stare de funcționare pentru utilizarea acestuia. Acestea includ nu numai prețul său inițial de achiziție, ci și costurile de pregătire a șantierului, livrare și manipulare, instalare, onorariile profesionale aferente pentru arhitecți și ingineri și costul estimat de dezmembrare și îndepărtare a activului și refacere a șantierului, dacă este cazul.
Veniturile din vânzarea articolelor produse în timpul aducerii unui element de imobilizări corporale în locația și în condițiile necesare pentru ca acesta poată funcționa, nu sunt deduse din costul elementului de imobilizări corporale, dar recunoscute în profit sau pierdere.
O entitate evaluează conform principiului recunoașterii toate costurile imobilizărilor corporale în momentul în care acestea sunt suportate. Aceste costuri includ costurile suportate inițial pentru achiziționarea sau construirea unui element de imobilizări corporale și costurile suportate ulterior pentru adăugarea, înlocuirea unei părți .
O condiție a continuării exploatării unui element de imobilizări corporale poate fi efectuarea de inspecții majore regulate
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 18
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
pentru defecțiuni, indiferent dacă părți ale elementului sunt înlocuite.
Costurile cu reparațiile capitale sunt incluse în valoarea contabilă a activului atunci când este probabil ca beneficiile economice viitoare peste standardul de performanță evaluat inițial al activului existent fie transferate Grupului. Reparațiile capitale sunt amortizate pe perioada utilă rămasă a activului respectiv.
Atunci când fiecare inspecție majoră este efectuată, costul acesteia este recunoscut în valoarea contabilă a elementului de imobilizări corporale ca înlocuire dacă criteriile de recunoaștere sunt îndeplinite. Orice valoare contabilă rămasă a costului inspecției anterioare (spre deosebire de părțile fizice) este derecunoscută. Acest lucru are loc indiferent dacă costul inspecției anterioare a fost identificat în tranzacția în care articolul a fost achiziționat sau construit. Dacă este necesar, costul estimat al unei viitoare inspecții similare poate fi utilizat ca o indicație a costului componentei de inspecție existente atunci când elementul a fost achiziționat sau construit.
Cheltuielile pentru reparații și întreținere sunt recunoscute în contul de profit sau pierdere atunci când sunt suportate.
În cazul înlocuirilor, costul include costul înlocuirii unei părți din instalație sau echipament atunci când acel cost îndeplinește criteriile de recunoaștere. Dacă un element de imobilizări corporale este format din mai multe componente cu durate de viață utilă estimate diferite, componentele semnificative individuale sunt amortizate pe durata lor de viață utilă individuală.
Elementele precum piesele de schimb, echipamentele de rezervă și echipamentele de întreținere sunt recunoscute ca imobilizări corporale atunci când îndeplinesc definiția, luând în considerare criteriile de agregare și semnificație. În caz contrar, astfel de articole sunt clasificate ca stoc.
Amortizarea este calculată liniar pe durata de viață utilă estimată a activelor. Duratele de viață utilă estimate, valorile reziduale și metoda de amortizare sunt revizuite la sfârșitul fiecărui an, iar efectele modificărilor estimărilor sunt înregistrate prospectiv.
Următoarele durate de viață utilă sunt utilizate în calculul amortizarii:
Ani
Construcții 10 – 50 ani
Imobilizari de natura investitiilor in spatiile inchiriate Conform termenului din contractul de inchiriere
Instalații tehnice și echipamente 3 – 15 ani
Corpuri si accesorii 3 – 15 ani
Un element de imobilizări corporale și orice parte semnificativă recunoscută inițial sunt derecunoscute la cedare (adică la data la care beneficiarul obține controlul) sau atunci când nu sunt așteptate beneficii economice viitoare din utilizarea sau cedarea acestuia. Orice câștig sau pierdere care rezultă din derecunoașterea activului (calculat ca diferență dintre veniturile nete din cedare și valoarea contabilă a activului) este inclus în situația profitului sau pierderii atunci când activul este derecunoscut.
3.9 Active necorporale
Imobilizările necorporale achiziționate separat sunt evaluate la recunoașterea inițială, la cost. Costul imobilizărilor necorporale dobândite într-o combinare de întreprinderi este valoarea lor justă la data achiziției. După recunoașterea inițială, imobilizările necorporale sunt înregistrate la cost minus amortizarea cumulată și pierderile din depreciere cumulate. Amortizarea este calculată liniar pe durata de viață utilă estimată a acestora. Durata de viață utilă estimată și metoda de amortizare sunt revizuite la sfârșitul fiecărei perioade anuale de raportare, efectul oricăror modificări ale estimării fiind contabilizat pe o bază prospectivă.
Imobilizările necorporale generate intern, excluzând costurile de dezvoltare capitalizate, nu sunt capitalizate, iar cheltuielile aferente se reflectă în profit sau pierdere în perioada în care sunt efectuate cheltuielile.
Imobilizarile necorporale ale Grupului sunt reprezentate de licente software, concesiuni, brevete si alte active necorporale care sunt amortizate liniar pe o perioada de 3 ani. În plus, grupul deține mărci comerciale cu durată de viață utilă nedeterminată și liste de clienți și avantaje pentru clienți cu durată de viață utilă finită dobândite ca parte a combinărilor de întreprinderi care sunt prezentate în continuare în Nota 5.2.
Imobilizările necorporale cu durată de viață utilă nedeterminată care sunt achiziționate separat sunt contabilizate la cost minus pierderile acumulate din depreciere. Imobilizările necorporale cu durată de viață utilă nedeterminată nu sunt amortizate, ci sunt testate pentru depreciere anual, fie individual, fie la nivel de unitate generatoare de numerar. Evaluarea duratei de viață nedeterminată este revizuită anual pentru a determina dacă durata de viață nedeterminată continuă fie suportabilă. Dacă nu, schimbarea duratei de viață utilă de la nedefinită la finită se face pe o bază prospectivă.
De-recunoașterea activelor necorporale
Un activ necorporal este de-recunoscut în momentul cedării sau când nu se mai așteaptă beneficii economice viitoare din utilizarea sau cedarea acestuia. Câștigurile sau pierderile care decurg din de-recunoașterea unui activ necorporal, evaluate ca diferența dintre câștigurile nete din cedare și valoarea contabilă a activului, sunt recunoscute în contul de
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 19
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
profit și pierdere când activul este de-recunoscut.
Deprecierea altor active corporale și necorporale decât fondul comercial
La sfârșitul fiecărei perioade de raportare, Grupul analizează dacă există indicii că un activ ar putea fi depreciat.
Dacă există vreun astfel de indiciu, se estimează valoarea recuperabilă a activului.
În cazul în care nu este posibilă estimarea valorii recuperabile a unui activ in mod individual, Grupul estimează valoarea recuperabilă a unității generatoare de numerar căreia îi aparține activul. Acolo unde poate fi identificată o bază rezonabilă și consecventă de alocare, activele corporale sunt, de asemenea, alocate unităților generatoare de numerar individuale sau, în caz contrar, sunt alocate celui mai mic grup de unități generatoare de numerar pentru care poate fi identificată o bază de alocare rezonabilă și consecventă.
Imobilizările necorporale care nu sunt încă disponibile pentru utilizare sunt testate pentru depreciere cel puțin anual și ori de câte ori există un indiciu că activul poate fi depreciat.
Valoarea recuperabilă este cea mai mare dintre valoarea justă minus costurile de vânzare și valoarea de utilizare. La evaluarea valorii de utilizare, fluxurile de numerar viitoare estimate sunt actualizate la valoarea lor actuală folosind o rată de actualizare înainte de impozitare care reflectă evaluările curente ale pieței cu privire la valoarea în timp a banilor și riscurile specifice activului pentru care estimările fluxurilor de numerar viitoare nu au fost ajustate. Grupul își bazează calculul deprecierii pe cele mai recente bugete și calcule de prognoză. Aceste bugete și calcule de prognoză acoperă în general o perioadă de sase ani. O rată de creștere pe termen lung este calculată și aplicată pentru a proiecta fluxurile de numerar viitoare după al saselea an.
Dacă valoarea recuperabilă a unui activ (sau a unității generatoare de numerar) este estimată a fi mai mică decât valoarea sa contabilă, valoarea contabilă a activului (sau a unității generatoare de numerar) este redusă la valoarea sa recuperabilă. O pierdere din depreciere este recunoscută imediat în profit sau pierdere, cu excepția cazului în care activul a fost reevaluat anterior cu reevaluarea luată în alte elemente ale rezultatului global OCI, caz în care pierderea din depreciere este recunoscută în alte elemente ale rezultatului global OCI până la valoarea oricărei reevaluări anterioare.
Pentru activele excluzând fondul comercial, se face o evaluare la fiecare dată de raportare pentru a determina dacă există un indiciu pierderile din depreciere recunoscute anterior nu mai există sau au scăzut. Dacă există o astfel de indicație, Grupul estimează valoarea recuperabilă a activului sau a unitatii generatoare de numerar. În cazul în care o pierdere din depreciere se inversează ulterior, valoarea contabilă a activului (sau a unei unități generatoare de numerar) este majorată la estimarea revizuită a valorii recuperabile, dar astfel încât valoarea contabilă crescută nu depășească valoarea contabilă care ar fi fost determinată. nu ar fi fost recunoscută nicio pierdere din depreciere pentru activ (sau unitatea generatoare de numerar) în anii anteriori. O reluare a unei pierderi din depreciere este recunoscută imediat în profit sau pierdere, cu excepția cazului în care activul relevant este înregistrat la o valoare reevaluată, caz în care reluarea pierderii din depreciere este tratată ca o creștere din reevaluare.
3.10 Stocuri
Stocurile sunt înregistrate la minimul dintre cost şi valoarea netă realizabilă. Costul stocurilor cuprinde toate costurile suportate pentru a aduce stocurile în starea și în locul în care se găsesc în prezent. Valoarea realizabilă netă este prețul de vânzare estimat pentru minus costurile estimate pentru finalizare și costurile estimate necesare efectuării vânzării. Grupul aplică metoda FIFO ca metodă de evaluare a costurilor
.
3.11 Numerar si echivalente de numerar
Numerarul și echivalentele de numerar sunt înregistrate în bilanț la cost. În situația fluxurilor de numerar, numerarul și echivalentele de numerar cuprind numerarul disponibil, numerarul deținut la bănci cu scadențe de trei luni sau mai puțin.
3.12 Subventii guvernamentale
Subvențiile guvernamentale sunt asistență guvernamentală sub formă de transferuri de resurse către o entitate în schimbul conformității anterioare sau viitoare cu anumite condiții legate de activitățile operaționale ale entității. Acestea exclud acele forme de asistență guvernamentală care nu pot avea în mod rezonabil o valoare plasată asupra lor și tranzacțiile cu Guvernul care nu pot fi distinse de tranzacțiile normale de tranzacționare ale entității.
Subvențiile guvernamentale sunt recunoscute atunci când există o asigurare rezonabilă grantul va fi primit și toate condițiile vor fi respectate.
Grupul a ales să prezinte granturi aferente veniturilor care urmează să fie deduse în raportarea cheltuielilor aferente.
Grupul a ales prezinte subvențiile guvernamentale legate de achiziționarea de imobilizări corporale în situația consolidată a poziției financiare ca venit amânat, care este recunoscut în profit sau pierdere pe o bază sistematică și rațională pe durata de viață utilă a activului.
3.13 Instrumente financiare – recunoastere initiala si masurare ulterioara
Un instrument financiar este orice contract care naștere unui activ financiar al unei entități și a unei datorii financiare sau instrument de capitaluri proprii al altei entități.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 20
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
3.13.1Active financiare
Recunoastere initiala si clasificare
Activele financiare sunt clasificate, la recunoașterea inițială, ca fiind măsurate ulterior la costul amortizat, valoarea justă prin alt rezultat global (OCI) și valoarea justă prin profit sau pierdere.
Această clasificare la recunoașterea inițială depinde de modelul de afaceri al Grupului în ceea ce privește gestionarea activelor financiare și de caracteristicile fluxurilor de numerar contractuale ale activului financiar.
Cu excepția creanțelor comerciale care nu conțin o componentă semnificativă de finanțare sau pentru care Grupul a aplicat măsurile practice, Grupul evaluează inițial un activ financiar la valoarea sa justă plus, în cazul unui activ financiar care nu este la valoarea justă prin profit sau pierdere, costuri de tranzacție. Creanțele comerciale care nu conțin o componentă de finanțare semnificativă sau pentru care Grupul a aplicat măsurile practice sunt evaluate la prețul tranzacției așa cum este prezentat în nota 3.20 Venituri din contractele cu clienții.
Costurile de tranzacție care sunt direct atribuibile achiziției sau emiterii de active financiare (altele decât activele financiare la valoarea justă prin profit sau pierdere) sunt adăugate sau deduse din valoarea justă a activelor financiare, după caz, la recunoașterea inițială.
Un activ financiar este evaluat la cost amortizat dacă sunt îndeplinite ambele condiții:
activul financiar este deținut folosind un model de afaceri care are ca scop deținerea de active financiare pentru a colecta fluxuri de numerar contractuale; și
termenii contractuali ai activului financiar dau naștere la date specificate la fluxuri de numerar care sunt doar rambursări de principal și dobândă la principalul restant.
Grupul a recunoscut și ulterior măsurat numai activele financiare la cost amortizat.
Măsurarea ulterioară
Activele financiare la cost amortizat sunt ulterior evaluate folosind metoda dobânzii efective (EIR) și sunt supuse deprecierii. Câștigurile și pierderile sunt recunoscute în profit sau pierdere atunci când activul este derecunoscut, modificat sau depreciat.
Metoda costului amortizat și a dobânzii efective
Metoda dobânzii efective este o metodă de calculare a costului amortizat al unui instrument de datorie și de alocare a veniturilor din dobânzi pe perioada relevantă.
Pentru activele financiare, altele decât activele financiare depreciate de credit achiziționate sau originate (adică activele care sunt depreciate de credit la recunoașterea inițială), rata efectivă a dobânzii este rata care actualizează exact încasările viitoare estimate în numerar (inclusiv toate comisioanele și punctele plătite sau primite care fac parte integrantă din rata efectivă a dobânzii, costurile de tranzacție și alte prime sau reduceri) excluzând pierderile de credit așteptate, pe durata de viață estimată a instrumentului de datorie sau, după caz, o perioadă mai scurtă, până la valoarea contabilă brută a instrumentului de datorie, la recunoașterea inițială.
Costul amortizat al unui activ financiar este valoarea la care activul financiar este evaluat la recunoașterea inițială minus rambursările principalului, plus amortizarea cumulată folosind metoda dobânzii efective a oricărei diferențe între acea sumă inițială și valoarea la scadență, ajustată pentru orice pierdere. Valoarea contabilă brută a unui activ financiar este costul amortizat al unui activ financiar înainte de ajustarea pentru orice reducere pentru pierderi.
Venitul din dobânzi este recunoscut folosind metoda dobânzii efective pentru instrumentele de datorie măsurate ulterior la costul amortizat. Pentru activele financiare, altele decât activele financiare depreciate de credit achiziționate sau originate, venitul din dobânzi se calculează prin aplicarea ratei dobânzii efective la valoarea contabilă brută a unui activ financiar, cu excepția activelor financiare care au devenit ulterior depreciate. Pentru seturile financiare care au devenit ulterior depreciate, veniturile din dobânzi sunt recunoscute prin aplicarea ratei efective a dobânzii la costul amortizat al activului financiar. Dacă, în perioadele de raportare ulterioare, riscul de credit al instrumentului financiar depreciat se îmbunătățește astfel încât activul financiar nu mai este depreciat, veniturile din dobânzi sunt recunoscute prin aplicarea ratei efective a dobânzii la valoarea contabilă brută a activului financiar. Venitul din dobânzi este recunoscut în profit sau pierdere.
Activele financiare ale Grupului la cost amortizat includ următoarele: creanțe comerciale si alte creanțe. Aceste active sunt pe termen scurt si de aceea sunt inregistrate la valori nominale fara discount.
Derecunoașterea
Un activ financiar (sau, după caz, o parte a unui activ financiar sau o parte a unui grup de active financiare similare) este derecunoscut în principal (adică, eliminat din situația consolidată a poziției financiare a Grupului) atunci când:
• Drepturile contractuale de a primi fluxuri de numerar din activ au expirat sau
Grupul și-a transferat drepturile de a primi fluxuri de numerar din activ sau și-a asumat obligația de a plăti integral fluxurile de numerar primite, fără întârzieri semnificative unei terțe părți, în cadrul unui acord de
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 21
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
„transfer” și fie (a) Grupul a transferat în mod substanțial toate riscurile și beneficiile activului sau (b) Grupul nu a transferat și nici nu a reținut în mod substanțial toate riscurile și beneficiile activului, dar a transferat controlul asupra activului.
Atunci când Grupul și-a transferat drepturile de a primi fluxuri de numerar dintr-un activ sau a încheiat un acord de transfer, evaluează dacă și în ce măsură și-a păstrat riscurile și beneficiile aferente dreptului de proprietate.
Atunci când nici nu a transferat și nici nu a reținut în mod substanțial toate riscurile și beneficiile activului și nici nu a transferat controlul asupra activului, Grupul continuă recunoască activul transferat în măsura implicării sale continue. În acest caz, Grupul recunoaște și o datorie asociată. Activul transferat și datoria asociată sunt evaluate pe o bază care reflectă drepturile și obligațiile pe care Grupul le-a păstrat.
Implicarea continuă care ia forma unei garanții asupra activului transferat este măsurată la cea mai mică dintre valoarea contabilă inițială a activului și valoarea maximă a contraprestației pe care Grupul ar putea fi obligat să o ramburseze.
Depreciere
Grupul recunoaște o reducere pentru pierderile de credit așteptate (ECL) pentru toate instrumentele de datorie care nu sunt deținute la valoarea justă prin profit sau pierdere. ECL-urile se bazează pe diferența dintre fluxurile de numerar contractuale datorate în conformitate cu contractul și toate fluxurile de numerar pe care Grupul se așteaptă le primească, actualizate la o aproximare a ratei efective inițiale a dobânzii. Fluxurile de numerar așteptate vor include fluxurile de numerar din vânzarea garanțiilor deținute sau alte îmbunătățiri de credit care sunt parte integrantă a termenilor contractuali.
Pentru creanțele comerciale și activele contractuale, Grupul aplică o abordare simplificată în calcularea ECL-urilor. Prin urmare, Grupul nu urmărește modificările riscului de credit, ci recunoaște în schimb o reducere pentru pierderi pe baza ECL-urilor pe viață la fiecare dată de raportare. Grupul a stabilit o matrice a provizioanelor care se bazează pe experiența sa istorică în pierderi de credit, ajustată pentru factorii prospectivi specifici debitorilor și mediului economic.
Grupul consideră un activ financiar este în stare de nerambursare atunci când plățile contractuale sunt în întârziere de peste 95 de zile. Cu toate acestea, în anumite cazuri, Grupul poate considera, de asemenea, un activ financiar ca fiind în stare de nerambursare atunci când informațiile interne sau externe indică faptul este puțin probabil ca Grupul primească integral sumele contractuale restante înainte de a lua în considerare orice îmbunătățiri de credit deținute de Grup.
Un activ financiar este anulat atunci când nu există o așteptare rezonabilă de recuperare a fluxurilor de numerar contractuale, când există informații care indică faptul debitorul se află în dificultate financiară severă și nu există o perspectivă realistă de recuperare, de ex. când debitorul a fost pus în lichidare sau a intrat în procedură de faliment. Activele financiare anulate pot face în continuare obiectul unor activități de executare conform procedurilor de recuperare ale Grupului, ținând cont de consilierea juridică, acolo unde este cazul. Orice recuperări efectuate sunt recunoscute în profit sau pierdere.
În cazul contractelor care conțin o componentă de finanțare semnificativă, Grupul efectuează o evaluare a colectării istorice a acestor creanțe pe termen lung pentru prelucrarea celulelor stem. Pe baza % din trecut, se determină o indemnizație.
Grupul recunoaște un câștig sau o pierdere din depreciere în profit sau pierdere pentru toate creanțele comerciale cu o ajustare corespunzătoare a valorii lor contabile printr-un cont de reducere pentru pierderi.
3.13.2 Instrumente de capitaluri proprii și datorii financiare
Clasificarea in capitaluri sau datorie
Instrumentele de datorie și de capitaluri proprii sunt clasificate fie ca datorii financiare, fie ca capitaluri proprii în conformitate cu acordurile contractuale și definițiile unei datorii financiare și ale unui instrument de capitaluri proprii.
a) Instrumente de capitaluri proprii
Un instrument de capitaluri proprii este orice contract care evidențiază un interes rezidual în activele unei entități după deducerea tuturor datoriilor acesteia. Instrumentele de capitaluri proprii emise de Grup sunt recunoscute la veniturile primite, net de costurile directe de emitere.
Răscumpărarea instrumentelor proprii de capitaluri proprii ale Societății este recunoscută și dedusă direct în capitalurile proprii. Niciun câștig sau pierdere nu este recunoscut în profit sau pierdere la cumpărarea, vânzarea, emiterea sau anularea instrumentelor proprii de capitaluri proprii ale Societății.
b) Datorii financiare
Recunoaștere și clasificare inițială
Datoriile financiare sunt clasificate, la recunoașterea inițială, ca datorii financiare la valoarea justă prin profit sau pierdere, împrumuturi sau datorii, după caz.
Toate datoriile financiare sunt recunoscute inițial la valoarea justă și, în cazul împrumuturilor și datoriilor, net de costurile
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 22
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
de tranzacție direct atribuibile.
Comisioanele plătite la înființarea facilităților de credit sunt recunoscute ca fiind costuri de tranzacție ale împrumutului în măsura în care este probabil ca o parte sau întreaga facilitate fie utilizată. În acest caz, comisionul este amânat până la momentul utilizării facilității.
În măsura în care nu există dovezi este probabil ca o parte sau întreaga facilitate fie utilizată, comisionul este capitalizat ca o plata anticipata pentru servicii de lichiditate și amortizată pe parcursul perioadei facilității la care se referă.
Datoriile financiare ale Grupului includ datorii comerciale și alte datorii, împrumuturi și împrumuturi, inclusiv descoperirile de cont bancare, alte datorii pe termen lung.
Orice contraprestatie contingenta care urmeaza sa fie transferata către dobanditor este recunoscută la valoarea justă la data achiziției. O considerație contingenta clasificată ca o datorie financiară este ulterior reevaluată la valoarea justă, iar schimbările de valoare justă sunt recunoscute în profit sau pierdere.
Măsurarea ulterioară
În scopul evaluării ulterioare, datoriile financiare sunt clasificate ca datorii financiare la cost amortizat. Grupul nu a desemnat nicio datorie financiară la valoarea justă prin profit sau pierdere.
Aceasta este categoria cea mai relevantă pentru Grup și include împrumuturi și împrumuturi. După recunoașterea inițială, împrumuturile și împrumuturile purtătoare de dobândă sunt ulterior evaluate la costul amortizat folosind metoda EIR. Câștigurile și pierderile sunt recunoscute în profit sau pierdere atunci când datoriile sunt derecunoscute, precum și prin procesul de amortizare a EIR.
Metoda dobânzii efective este o metodă de calculare a costului amortizat al unei datorii financiare și de alocare a cheltuielilor cu dobânzile pe perioada relevantă. Rata efectivă a dobânzii este rata care actualizează exact plățile viitoare estimate în numerar (inclusiv toate taxele și punctele plătite sau primite care fac parte integrantă din rata efectivă a dobânzii, costurile de tranzacție și alte prime sau reduceri) pe durata de viață estimată a datoriei financiare, sau (dacă este cazul) o perioadă mai scurtă, la costul amortizat al unei datorii financiare.
Costul amortizat se calculează luând în considerare orice reducere sau primă la achiziție și taxele sau costurile care fac parte integrantă din EIR. Amortizarea EIR este inclusă ca costuri financiare în situația profitului sau pierderii. Această categorie se aplică în general împrumuturilor și împrumuturilor purtătoare de dobândă.
Derecunoașterea
O datorie financiară este derecunoscută atunci când obligația aferentă datoriei este scăzută, anulată sau expiră. Atunci când o datorie financiară existentă este înlocuită cu alta de la același creditor în condiții substanțial diferite, sau termenii unei datorii existente sunt modificați în mod substanțial, un astfel de schimb sau modificare este tratat ca derecunoașterea datoriilor inițiale și recunoașterea unei noi datorii. Diferența dintre valorile contabile respective este recunoscută în situația profitului sau pierderii.
Împrumuturile sunt clasificate ca datorii curente, cu excepția cazului în care Grupul are dreptul necondiționat de a amâna stingerea datoriilor pentru cel puțin 12 luni după perioada de raportare.
Compensarea instrumentelor financiare
Activele financiare și datoriile financiare sunt compensate, iar suma netă este raportată în situația consolidată a poziției financiare dacă există un drept legal aplicabil în prezent de a compensa sumele recunoscute și există intenția de a deconta pe o bază netă, de a realiza activele și stinge datoriile concomitent.
3.14 Costurile îndatorării
Costurile generale și specifice ale îndatorării care sunt direct atribuibile achiziției, construcției sau producției unui activ eligibil sunt capitalizate în perioada de timp necesară pentru finalizarea și pregătirea activului pentru utilizarea sau vânzarea intenționată. Activele eligibile sunt active care necesită în mod necesar o perioadă substanțială de timp pentru a fi pregătite pentru utilizarea sau vânzarea intenționată.
Veniturile din investiții obținute, din investiția temporară a unor împrumuturi specifice, în așteptarea cheltuielilor acestora cu activele eligibile, sunt deduse din costurile îndatorării eligibile pentru capitalizare.
Alte costuri ale îndatorării sunt cheltuite în perioada în care sunt suportate.
3.15 Impozitare
Cheltuielile privind impozitul pe profit reprezintă suma dintre impozitul curent și impozitul amânat.
Impozitul pe venit curent
Activele și pasivele privind impozitul pe profit curent sunt măsurate la suma estimată a fi recuperată de la sau plătit
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 23
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
organelor fiscale.
Impozitul curent se bazează pe profitul impozabil al anului. Profitul impozabil diferă de profitul raportat în situația consolidata a rezultatului global, deoarece exclude elementele de venituri şi cheltuieli care sunt impozabile sau deductibile în alţi ani şi exclude, de asemenea, elementele care nu sunt niciodată impozabile sau deductibile. Datoria Societății privind impozitul curent este calculată utilizând ratele de impozitare care au fost adoptate sau în mare măsură adoptate la finalul anului de raportare.
Impozitul amânat
Impozitul amânat este recunoscut asupra diferenţelor temporare dintre valoarea contabilă a activelor şi datoriilor din situaţiile financiare individuale şi bazele corespunzătoare de impozitare utilizate în calculul profitului impozabil şi este determinat utilizând metoda pasivului bilanţier. Datoriile cu impozitul amânat sunt în general recunoscute pentru toate diferenţele temporare impozabile, iar activul de impozit amânat este în general recunoscut pentru toate diferenţele temporare deductibile în măsura în care este probabil existe profituri impozabile asupra cărora poată fi utilizate acele diferenţe temporare deductibile. Astfel de active şi datorii nu sunt recunoscute dacă diferenţa temporară provine din fondul comercial sau din recunoaşterea iniţială (alta decât dintr-o combinare de întreprinderi) a altor active şi datorii într-o tranzacţie care nu afectează nici profitul impozabil şi nici profitul contabil .
Valoarea contabilă a activelor cu impozitul amânat este revizuită la data fiecăror situaţii financiare şi este redusă în măsura în care nu mai este probabil existe suficiente profituri impozabile pentru a permite recuperarea integrală sau parţială a activului.
Activele și datoriile cu impozitul amânat sunt măsurate la ratele de impozitare estimate a fi aplicate în perioada în care datoria este decontată sau activul este realizat, pe baza ratelor de impozitare şi a legilor fiscale care au fost adoptate sau în mare măsură adoptate până la finalul perioadei de raportare. Evaluarea activelor şi datoriilor cu impozitul amânat reflectă consecinţele fiscale ale modului în care Societatea estimează, la data raportării, va recupera sau va deconta valoarea contabilă a activelor şi datoriilor sale. Activele și datoriile cu impozitul amânat sunt compensate atunci când există un drept legal de a compensa activele și datoriile curente cu impozitul şi când acestea privesc impozitele pe venit impuse de aceeaşi autoritate fiscală, iar Societatea intenţionează să-şi deconteze activele de impozit amânat cu datoriile de impozit amânat pe bază netă.
Valoarea contabilă a creanțelor privind impozitul amânat este revizuită la fiecare dată de raportare și redusă în măsura în care nu mai este probabil ca un profit impozabil suficient fie disponibil pentru a permite utilizarea totală sau parțială a creanței privind impozitul amânat. Creantele privind impozitul amânat nerecunoscute sunt reevaluate la fiecare dată de raportare și sunt recunoscute în măsura în care a devenit probabil ca profiturile impozabile viitoare permită recuperarea creanței privind impozitul amânat.
Impozitul curent şi cel amânat aferente perioadei
Impozitul curent și impozitul amânat sunt recunoscute drept cheltuială sau venit în contul de profit și pierdere, cu excepţia cazurilor în care se referă la elemente creditate sau debitate direct în capitalul propriu, caz în care impozitul este, de asemenea, recunoscut direct în capitalul propriu.
3.16 Capitalul social
Acțiunile ordinare sunt clasificate drept capitaluri proprii. Grupul prezintă valoarea dividendelor recunoscute ca distribuții către proprietari în timpul perioadei în situația modificărilor capitalurilor proprii și suma aferentă a dividendelor pe acțiune în notele la situațiile financiare.
3.17 Primele de capital
Primele legate de capital sunt fonduri proprii constituite ca diferenta intre valoarea de emisie si valoarea nominala a actiunilor. Grupul a inregistrat prime de capital rezultate cu ocazia emisiunii de actiuni .
3.18 Rezerve din reevaluare
Creșterile în valoarea justă a terenurilor și construcțiilor sunt înregistrate în rezervele din reevaluare. Scăderile în valoarea justă a terenurilor și construcțiilor sunt scăzute inițial din rezervele din reevaluare iar apoi diferența este înregistrată în contul de profit și pierdere. Reevaluarea este efectuată cu suficientă regularitate astfel încât asigure Grupul prezintă terenurile și construcțiile la valoarea justă în situațiile financiare consolidate. Rezerva din reevaluare este transferată în rezultatul reportat la cedarea activelor.
3.19 Provizioane pentru riscuri și cheltuieli
Provizioanele sunt recunoscute atunci când Grupul are o obligație legală sau implicită, ca urmare a unui eveniment trecut, este probabil existe o ieșire viitoare de resurse pentru a stinge această obligație și se poate face o estimare credibilă a sumei datorate. Provizioanele pentru riscuri și cheltuieli sunt evaluate la sfârșitul fiecărei perioade și ajustate pentru a prezenta cea mai bună estimare a conducerii.
Dacă efectul valorii în timp a banilor este semnificativ, provizioanele sunt actualizate folosind o rată curentă înainte de impozitare care reflectă, atunci când este cazul, riscurile specifice răspunderii. Atunci când se utilizează actualizarea, creșterea provizionului datorată trecerii timpului este recunoscută drept cost de finanțare.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 24
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Datoriile prevăzute pentru chestiuni juridice necesită judecăți privind rezultatele proiectate și intervalele de pierderi bazate pe experiența istorică și recomandările consilierului juridic. Litigiile sunt totuși imprevizibile și costurile reale suportate ar putea diferi de cele estimate la data raportării.
Datoriile pentru absențe compensate se referă la dreptul angajaților de a acumula beneficii de concediu. Grupul recunoaște o datorie pentru absențe compensate, deoarece are obligația de a compensa angajații pentru absențe viitoare atribuibile serviciilor deja prestate de angajați, obligația se referă la drepturile care se acumulează de la o perioadă la alta, este probabil ca suma să fie plătită și o se poate face o estimare credibilă a valorii obligației.
O obligație de atribuire este atunci când angajații au dreptul la o plată în numerar pentru concediul neefectuat îndreptățit la părăsirea entității. Prin urmare, valoarea obligației va fi egală cu numărul de concedii neefectuate înmulțit cu salariul brut al angajatului în cauză la data raportării.
Obligația este recunoscută inițial în timpul perioadei de maturizare pe baza celei mai bune estimări disponibile a concediului acumulat care se preconizează va avea drept rezultat. Estimarea este revizuită la fiecare sfârșit de perioadă dacă informațiile ulterioare indică faptul concediul acumulat care se așteaptă fie acordat diferă de estimările anterioare. La data achitării, Grupul își revizuiește estimarea pentru a egala concediul acumulat care a devenit în cele din urmă.
3.20 Recunoașterea veniturilor din contractele cu clientii
Veniturile din contractele cu clienții sunt recunoscute atunci când controlul asupra bunurilor sau serviciilor este transferat clientului la o sumă care reflectă contravaloarea la care Grupul se așteaptă aibă dreptul în schimbul acelor bunuri sau servicii.
Veniturile sunt recunoscute în timp în cazul în care (i) există un transfer continuu de control către client în cazul bunurilor furnizate sau consumarea beneficiilor pentru serviciile prestate are loc în timp; sau (ii) nu există o utilizare alternativă pentru niciun activ creat și există un drept executoriu la plată pentru performanța realizată până în prezent. Alte contracte de venituri sunt recunoscute într-un moment în care controlul bunurilor este transferat către client sau, în cazul serviciilor furnizate, când clientul primește și consumă beneficiile oferite.
Grupul oferă servicii medicale de îngrijire a sănătății clienților corporativi și retail, în care o obligație de performanță este o promisiune de a transfera servicii distincte către beneficiar. O altă linie de afaceri care se dezvoltă continuu în Grup în strânsă relație cu actul medical este livrarea de bunuri (în principal medicamente generice) în condiții contractuale. Momentul în care clientul dobândește controlul asupra bunurilor este considerat a fi în mod substanțial același pentru majoritatea contractelor Companiei conform IFRS 15.
Activitățile de bază ale grupului
Activitățile de bază ale Grupului sunt desfășurate prin șase linii principale de afaceri, oferind un portofoliu de afaceri bine echilibrat, care acoperă toate segmentele cheie ale pieței serviciilor medicale private. Dezagregarea veniturilor din contractele cu clienții pe linii de activitate cuprinde următoarele mari categorii: clinici, stomatologie, spitale, laboratoare, farmacii și corporate.
Modelul de afaceri și de venituri al Grupului se concentrează pe puterea de cheltuire a corporațiilor și a persoanelor fizice în serviciile medicale, în timp ce contribuția statului prin Casa Națională de Asigurări de Sănătate („CNAS”) reprezintă o completare, nu venitul de bază al activităților Grupului. Cu toate acestea, Casa Națională de Asigurări de Sănătate este considerată a fi un client important, care traversează mai multe sectoare precum: clinici, spitale și laboratoare, și de la care Grupul primește contraprestația pe baza atingerii unor plafoane prestabilite, pentru serviciile medicale furnizate către pacienții asigurați ai statului, care sunt utilizatorii finali ai serviciilor medicale de sănătate. Veniturile aferente NHIH sunt recunoscute la sfârșitul lunii, când Grupul are dreptul executoriu de a primi plata pentru performanța realizată până la zi, deoarece utilizatorul final primește și consumă beneficiile oferite de performanța entității pe măsură ce entitatea efectuează.
Clinici
Nucleul operațiunilor Grupului este rețeaua de clinici ambulatorii. Linia de afaceri cuprinde o rețea de 98 de facilități, care oferă o gamă largă de servicii ambulatorii care acoperă o gamă largă de specialități medicale. Serviciile de diagnosticare imagistica oferite de Grup către alți clienți fac parte din această linie de afaceri. Clinicile Grupului oferă o gamă largă de servicii furnizate în principal în două formate:
Hiper clinici, un format pionierat de Med Life în România, format din facilități mari cu cel puțin 20 de cabinete medicale și suprafețe de peste 1.000 mp. Este un ghișeu unic pentru examinări clinice și imagistică. Acest format este conceput pentru zone urbane mai mari, cu o populație de peste 175.000. Hiperclinicile includ, de obicei, o gamă largă de servicii de imagistică la fața locului, inclusiv radiologie, densitate osoasă - DEXA, CT, RMN 3T, ultrasunete 2D-4D și mamografie; în cazul noilor deschideri, astfel de servicii pot fi incluse treptat în oferta hiperclinicelor. Locațiile hiperclinice găzduiesc, de asemenea, serviciile altor linii de activitate, cum ar fi punctele de prelevare a probelor pentru laboratoare.
Clinici , care oferă o gamă largă de tratamente, de la servicii de medicina generala la specialiști, vizează satisfacerea nevoilor de bază ale pacienților HPP Med Life și ai clienților FFS. Clinicile Med Life au de obicei între
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 25
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
5 și 12 cabinete medicale, deși exista clinici mai mici care functioneaza pentru a aborda situații specifice de pe piață. Clinicile sunt concepute pentru orașe mai mici sau pentru a servi concentrații specifice de pacienți. Clinicile cu capacitate limitată și serviciile de imagistică limitate, acționează ca rețele de alimentare pentru serviciile mai specializate situate în hiperclinici.
Veniturile sunt recunoscute într-un moment în care clientul primește și consumă beneficiile oferite.
Stomatologii
Linia de afaceri a Grupului de stomatologie oferă o gamă completă de servicii, de la examinări medicale până la intervenții chirurgicale, implanturi sau servicii de ortodontie.
Linia de stomatologii nu este supusă contractelor cu Casa Națională de Asigurări de Sănătate. Toate vânzările sunt bazate pe taxe pentru servicii („FFS”), iar veniturile sunt recunoscute la momentul,când obligația este îndeplinită.
Laboratoare
Linia de afaceri de laboratoare oferă următoarea gamă de servicii: biochimie, anatomie patologică (citologie și histologie), biologie moleculară și genetică, hematologie, imunologie, microbiologie și toxicologie. Punctele de prelevare sunt locații în care Med Life colectează sânge și alte probe de la pacienți. Linia de afaceri a Laboratoarelor obține cea mai mare parte a veniturilor sale de la clienții FFS, iar veniturile sunt recunoscute la momentul când obligația de prestare a serviciului este îndeplinită.
O excepție este atunci când Grupul furnizează teste de laborator angajaților altor companii și veniturile sunt recunoscute la sfârșitul lunii, nu imediat după efectuarea testelor de laborator, când Grupul are un drept executoriu la plată pentru performanța finalizată la zi. Din perspectiva IFRS 15, venitul este recunoscut la un moment dat (la sfârșitul lunii).
Spitale
Serviciile spitalicești furnizate pacienților sunt considerate ca un pachet de servicii care cuprind servicii medicale, cazare, mese, utilizarea echipamentului, medicamente și servicii de asistență medicală. Pachetul este considerat ca un serviciu complex unic,deoarece procedurile medicale nu pot fi efectuate fără unul dintre elementele de mai sus.
Veniturile sunt înregistrate în perioada în care este furnizat serviciul și se bazează pe sumele datorate de la pacienți. Taxele sunt calculate și facturate pe baza diferitelor tarife contractuale.
Linia de afaceri Spitale își obține veniturile în principal din pacienții cu FFS. Tratamentul pacienților asigurați de stat pentru NHIH se referă în general la maternitate, ginecologie, cardiologie și oncologie. Veniturile sunt recunoscute la un moment dat, când se realizează consumul de beneficii pentru serviciile prestate.
Grupul nu se așteaptă aibă contracte în care perioada dintre transferul serviciului promis către pacient și plata de către pacient depășește un an. În consecință, Grupul nu ajustează niciunul dintre prețurile tranzacției pentru valoarea în timp a banilor.
Farmacii
Această linie de afaceri este în continuă dezvoltare în Grup în strânsă relație cu actul medical și se referă la livrarea de bunuri (în principal medicamente generice) către clienți.
În 2010, Grupul și-a lansat marca Pharmalife de farmacii pentru a capta venituri suplimentare din traficul de pacienți existent în clinicile Grupului. Pharmalife operează farmacii doar în unitățile proprii ale Grupului, acolo unde spațiul, autorizarea și opțiunea de vânzare permit, dar și în proximitatea unităților.
La 31 decembrie 2022, există 23 farmacii funcționale, care oferă pacienților atât produse pe bază de rețetă, cât și produse fără prescripție medicală, inclusiv produse de marcă proprie Doctor Life.
În cursul anului 2021, rețeaua de farmacii s-a extins odată cu achiziția grupului de companii Ced Pharma, care a adus încă 6 farmacii în Grup.
Corporate
Linia de afaceri Corporate oferă PPM (pachete de preventie si profilaxie medicala), pe baza de abonament, in general clienților corporativi ca parte a pachetelor de beneficii pentru angajați. Aceste programe, care se concentrează pe prevenire prin controale medicale regulate și acces la servicii de diagnostic, completează serviciile de medicina muncii impuse de lege pe care clienții corporativi le contractează și de la Grup ca PPM Standard.
Grupul are un portofoliu de peste 800.000 de clienti PPM.
PPM oferite de Grup constau în următoarele:
- Servicii obligatorii de medicina muncii, care includ în principal furnizarea de controale anuale angajaților și servicii mai specifice în funcție de industria clientului. Multe companii încep prin achiziționarea de pachete de medicina muncii în cadrul PPM Standard și apoi adaugă beneficii mai complexe de la același furnizor pentru unii sau toți angajații lor, oferind o oportunitate de vânzare suplimentară pentru furnizorul de servicii de medicina muncii.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 26
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
- In principal, PPM orientate spre preventie, care oferă acces extins la medici generaliști și anumiti specialiști din clinicile Grupului, precum și teste de laborator și investigatii imagistice pentru pachetele superioare. Serviciile oferite variază în funcție de tipul de pachet.
Veniturile legate de clienții corporativi sunt recunoscute esalonat în timp. Entitatea evalueaza stadiul complet al prestarii serviciului, fie în raport cu obligația totală care a fost îndeplinită, fie în raport cu ceea ce rămâne de îndeplinit, pe baza pachetelor de prevenire a sănătății livrate.
Alte fluxuri de venituri
Pe linia de business „Altele” sunt incluse veniturile obținute ca urmare a distribuției de medicamente generice de la marii producători către o listă de farmacii, veniturile obținute prin servicii de wellness (începând cu 2022), veniturile obținute ca urmare a producției și stocarea depozitelor de celule și alte tipuri de venituri.
În cazul distribuției, veniturile sunt recunoscute atunci când bunurile sunt transferate clienților, la un moment dat.
Pentru serviciile de wellness, veniturile sunt recunoscute în timp, strâns legate de modul în care consumul beneficiilor pentru serviciile oferite pe bază de abonament are loc în timp.
În cazul subsidiarei băncii de celule stem a Grupului MedLife, Stem Cells Bank SA (SCB), activitatea sa de bază este colectarea, pregatirea și stocarea celulelor stem din sângele și țesutul cordonului ombilical.
SCB cooperează cu numeroase maternități din România. Compania antrenează în mod regulat personalul clinicii în colectarea profesională a sângelui și țesutului din cordonul ombilical, precum și în serviciile conexe, în conformitate cu reglementările naționale corespunzătoare, pentru a asigura cea mai bună calitate posibilă a procesului.
După recoltare într-una dintre clinicile partenere, celulele stem sunt transportate la locația laboratorului din Timișoara. Acolo, acestea sunt examinate, precum și crioconservate și depozitate pe baza autorizației producătorului corespunzător. Celulele stem din sângele și țesutul cordonului ombilical sunt astfel conservate pentru uz terapeutic timp de multi ani. Odată cu depozitarea, părinții investesc în participarea la progresul medical și astfel într-un produs preventiv, asigurând o șansă unică copilului lor direct de la naștere.
Veniturile din activitatea SCB reprezintă contravaloarea activităților de exploatare. Taxele primite pentru serviciile de depozitare care urmează fie furnizate pe mai multe perioade sunt recunoscute pe perioada în care este asigurată depozitarea corespunzătoare. Producerea și depozitarea depozitelor de celule sunt obligații separate de performanță ale unei afaceri cu mai multe componente. Veniturile din fabricarea depozitelor de celule sunt recunoscute atunci când procesul de colectare, pregătire și depozitare a celulelor este încheiat. Veniturile din depozitarea depozitelor de celule sunt recunoscute pe perioada de depozitare convenită contractual. Aici, metoda bazată pe intrări este aleasă pentru a măsura progresul serviciului, deoarece nu este posibil se măsoare fluxul de beneficii către client (metoda bazată pe rezultate) izolat pentru obligația de serviciu „depozitarea unui depozit de celule”. Reducerile de preț acordate la nivelul contractelor individuale sunt alocate obligației de serviciu „producerea depozitelor de celule”.
Prezența unei componente de finanțare
În cazul plății anticipate pe mai mulți ani, Grupul primește o singură plată anticipată atât pentru procesare, cât și pentru depozitarea celulelor de la client. Având în vedere natura serviciului prestat, termenele de plată oferite de Grup sunt determinate din alte motive decât acordarea de finanțare către client. Prin urmare, Grupul consideră aceste plăți în avans nu includ o componentă de finanțare.
Grupul oferă, de asemenea, contracte anuale de plată cu o durată minimă a contractului de câțiva ani. Prețul tranzacției pentru acest contract este determinat ținând cont de toate plățile care urmează fie efectuate de către client pe perioada contractului. În aceste cazuri, plata primită de la client la începutul contractului este sub costul de producție al obligațiilor de serviciu „prelucrarea și depozitarea unui depozit de celule”. Din acest motiv, Grupul concluzionează există o componentă de finanțare pentru aceste contracte. Prin urmare, pentru plățile datorate în mai mult de un an, se face o ajustare pentru valoarea în timp a banilor.
Pentru a deduce rata de actualizare care va fi utilizată pentru creanțele Grupului MedLife legate de activitățile de operare a bancii de celule stem, am obținut ratele relevante pentru împrumuturile acordate de băncile românești persoanelor fizice în EUR (asemenea împrumuturi sunt de obicei acordate în scopuri de locuințe). Cu toate acestea, considerăm ratele nu sunt potrivite pentru a fi utilizate ca proxy pentru activitatea băncii de celule stem și am fundamentat analiza având în vedere importanța celulelor stem pentru o familie și valoarea contractelor, care sunt substanțial mai mici în comparație cu un împrumut standard în euro acordat de o bancă.
Tratamentele și terapiile cu celule stem devin din ce în ce mai recunoscute pentru potențialul lor de a trata și vindeca diferite boli și afecțiuni care pun viața în pericol. Ca urmare, importanța celulelor stem pentru o familie nu poate fi subestimată. Familiile sunt foarte motivate efectueze rambursările contractului în timp util pentru a asigura accesul continuu la această resursă critică. În consecință, riscul de neplată este mai mic pentru împrumuturile cu celule stem în comparație cu împrumuturile pentru locuințe, deoarece familiile acordă prioritate sănătății și bunăstării celor dragi mai presus de alte obligații financiare.
În ceea ce privește valoarea contractului și ratele corespunzătoare, costul total de achiziție de producție și depozitare a celulelor stem este semnificativ mai mic decât costul de cumpărare a unei case. Drept urmare, suma împrumutului necesară pentru achiziția serviciilor SCB este, de asemenea, mai mică, ceea ce duce la rate lunare/anuale mai mici. Această povară financiară redusă face mai ușor de gestionat pentru familii își îndeplinească obligațiile de rambursare
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 27
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
a împrumutului, scăzând astfel riscul de neplată. În plus, valorile și ratele mai mici ale împrumutului pot reduce, de asemenea, riscul de presiune financiară asupra împrumutatului, ceea ce poate minimiza și mai mult probabilitatea de neplată. Deoarece sumele de rambursare sunt mai ușor de gestionat, împrumutații pot fi mai puțin susceptibili de a întâmpina dificultăți financiare care ar putea duce la nerespectarea plăților sau la neîndeplinirea creditului.
În concluzie, având în vedere analiza efectuată, Grupul a folosit ca proxy ratele relevante pentru creditele acordate de băncile românești Societăților în EUR. Mai mult, având în vedere împrumuturile către Companii se fac de regulă pe scadențe mai mici (1 an), am efectuat o ajustare de scadență pe baza randamentului curbelor zonei euro (pentru anul 2022, având în vedere forma inversă a curbei, aceasta duce la o reducere a scadenței) valoarea ratei dobânzii.
Considerente principal versus agent
Grupul a concluzionat ei sunt principalul în toate aranjamentele lor de venituri, deoarece sunt debitorii primari în toate aranjamentele de venituri, au libertate de stabilire a prețurilor și sunt, de asemenea, expuși stocurilor, în cazul medicamentelor vândute.
Activele și pasivele contractului
Un activ aferent unui contract este dreptul la contraprestație în schimbul serviciilor transferate clientului. În cazul în care Grupul transferă serviciile către un client înainte ca acesta plătească contraprestația sau înainte ca plata fie datorată, un activ contract este recunoscut pentru contraprestația câștigată până în prezent în temeiul contractului. Activele contractuale sunt prezentate în cadrul creanțelor comerciale și altor creanțe ale Grupului (Nota 7) in Situatia consolidate a pozitiei financiare și se așteaptă să fie realizate în mai puțin de un an.
O datorie contractuală (venit amânat) este obligația de a transfera servicii către un client pentru care Grupul a primit contraprestații de la client. În cazul în care clientul plătește o contraprestație înainte ca Grupul transfere serviciile către client, o datorie contractuală este recunoscută atunci când plata este efectuată sau plata este datorată (oricare dintre acestea este mai devreme). Datoriile contractuale sunt recunoscute ca venituri atunci când Grupul funcționează conform termenilor contractuali. Datoriile contractuale sunt prezentate în cadrul datoriilor comerciale și altor datorii în Situatia consolidata a pozitiei financiare .
Folosind practica descrisa in IFRS 15, Grupul nu ajustează valoarea promisiunii pentru efectele unei componente de finanțare semnificative dacă se așteaptă, la începutul contractului, ca perioada dintre transferul serviciului promis la client și când clientul plătește pentru acest serviciu va fi de un an sau mai puțin. Toate contractele sunt incheiate pe o perioada mai mica de un an.
Contractele sunt pentru perioade mai mici de un an sau sunt facturate pe baza serviciilor prestate. Așa cum este permis în conformitate cu IFRS 15, prețul tranzacției acestor contracte nu este divulgat.
3.21 Beneficiile angajaților
Beneficiile angajaților
Grupul, în cursul normal al activității, efectuează plăți către Statul Român în numele angajaților săi pentru pensii, asistență medicală și acoperire pentru șomaj. Costul acestor plăți este încasat în situația rezultatului global în aceeași perioadă cu costul salarial aferent.
Toţi angajaţii Grupului sunt membri ai planului de pensii al statului român. Grupul nu operează niciun alt plan de pensii.
Schema de bonusare
Grupul recunoaște o datorie și o cheltuială în cazul în care există o obligație contractuală pentru stimulente pe termen scurt.
Sumele de plătit angajaților în ceea ce privește schemele de stimulare pe termen scurt sunt determinate pe baza obiectivelor anuale de performanță a afacerii.
3.22 Valoarea justa
Valoarea justă este prețul care ar fi primit pentru a vinde un activ sau plătit pentru a transfera o datorie într-o tranzacție ordonată între participanții de pe piață la data evaluării, indiferent dacă acel preț este observabil direct sau estimat folosind o altă tehnică de evaluare.
In determinarea valorilor juste ale activelor si datoriilor, Grupului foloseste pe cat posibil valori de piata observabile. Valorile juste sunt clasificate pe mai multe niveluri in ierarhia valorilor juste pe baza datelor de intrare folosite in tehnicile de evaluare, dupa cum urmeaza:
Nivelul 1: preturi cotate (neajustate) de pe piete active pentru active si datorii identice;
Nivelul 2: date de intrare, altele decat preturile cotate incluse in nivelul 1, care sunt observabile pentru active sau datorii, fie in mod direct (ex: preturi) sau indirect (ex: derivate din preturi);
Nivelul 3: date de intrare pentru active si datorii care nu sunt bazate pe date din piata observabile.
Pentru a estima valoarea justă a unui activ sau a unei datorii, Grupul utilizează date observabile pe piață în măsura în
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 28
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
care acestea sunt disponibile. În cazul în care intrările de Nivel 1 nu sunt disponibile, Grupul angajează evaluatori calificați terți pentru a efectua evaluarea.
Pentru activele și pasivele care sunt recunoscute în situațiile financiare la valoarea justă în mod recurent, Grupul determină dacă au avut loc transferuri între nivelurile din ierarhie prin reevaluarea categorizării (pe baza celui mai scăzut nivel de intrare care este semnificativ pentru valoarea justă) la sfârșitul fiecărei perioade de raportare.
Informații suplimentare despre ipotezele făcute în măsurarea valorilor juste sunt incluse în Nota 5.1, Nota 5.3, Nota 5.4. si Nota 4.
3.23 Informatii privind liniile de afaceri
Activitatea de bază a Grupului se referă la furnizarea de servicii de sănătate, ca urmare a finalizării actului medical. Acest proces presupune, de obicei, mai multe etape, pornind de la examene fizice, analize de laborator, stabilirea unui diagnostic, oferirea de tratament, furnizarea de echipament medical, intervenții chirurgicale și alte intervenții medicale, îngrijiri medicale, urmărirea procesului de recuperare.
Începând cu 2022, categoria „Alte venituri” cuprinde și integrarea sălilor de sport Sweat achiziționate, care marchează intrarea Gorup Medlife într-un nou nivel de business, cel de wellness. Acesta linie completează serviciile de diagnostic și tratament medical oferite la nivel național prin contribuția pe care o oferă la atingerea unui stil de viață mai sănătos pentru pacienți, pe termen lung.
În strânsă relație cu furnizarea de servicii de asistență medicală, Grupul a dezvoltat, de asemenea, două canale pentru vânzarea de bunuri: (i) vânzarea de produse farmaceutice către un grup de pacienți dintre care majoritatea sunt aceiași consumatori care beneficiază de serviciile de îngrijire medicală oferite, avand in vedere ca majoritatea farmaciilor grupului sunt situate in hiperclinici; (ii) incepand cu august 2021, ca urmare a achizitionarii subsidiarei Pharmachem Distributie, distributie de medicamente generice de la marii producatori de medicamente catre o lista de farmacii, inclusiv cele detinute de Grup; cu toate acestea, acest canal al fluxului de venituri nu este considerat a fi semnificativ în ceea ce privește rezultatele obținute, prin urmare a fost inclus în a șaptea linie de afaceri ca „Altele”.
Un segment operațional este o componentă a unei entități:
(a) care se angajează în activități comerciale din care poate obține venituri și poate suporta cheltuieli (inclusiv venituri și cheltuieli legate de tranzacții cu alte componente ale aceleiași entități);
(b) ale căror rezultate operaționale sunt revizuite în mod regulat de către factorul de decizie operațional principal al entității pentru a lua decizii cu privire la resursele care urmează fie alocate segmentului și pentru a evalua performanța acestuia și
(c) pentru care sunt disponibile informații financiare.
Grupul a identificat șase linii de business de bază, care cuprind următoarele categorii majore: clinici, stomatologie, spitale, laboratoare, farmacii și corporate.
Scopul principal al Grupului este de a îmbunătăți calitatea vieții indivizilor, utilizatorii finali ai serviciilor de îngrijire a sănătății, stabilind astfel pacientul ca primă prioritate în toate activitățile desfășurate.
Conform IFRS 8, informațiile privind segmentele operaționale trebuie prezentate în conformitate cu raportarea internă către factorul principal de decizie operațional (abordarea managementului).
La determinarea segmentelor operaționale ale Grupului, conducerea a luat în considerare în primul rând informațiile financiare din rapoartele interne care sunt revizuite și utilizate de Consiliul de Administrație (care împreună sunt principalul factor de decizie operațional al Grupului Medlife) în evaluarea performanței și în determinarea alocării resurselor.
Consiliul de Administrație reprezintă principalul organ decizional, în cadrul căruia se iau deciziile strategice pentru întregul Grup și căruia îi sunt raportați parametrii cheie de performanță.
Fiecare raportare făcută Consiliului de Administrație include cele șase linii de activitate. Costurile de management ale grupului sunt distribuite integral pe liniile de afaceri operative. Comparația lunară țintă-actual și actual-actual din raportul către Consiliul de Administrație servește la controlul țintelor publicate în bugetul anual al Grupului, în special cifra totală a veniturilor și marja EBITDA.
Având în vedere înțelegerea noastră cu privire la o ofertă de servicii integrate de asistență medicală, nu facem nicio distincție în control dacă serviciile, așa cum sunt definite în legislația românească privind asigurările sociale, sunt atribuite sectorului de spitalizare sau ambulatoriu, de exemplu în domeniul spitalelor. Toate cheltuielile și veniturile care sunt direct sau indirect legate de pacienți sunt incluse în segmentele operaționale.
Următoarele segmente operaționale sunt agregate într-un singur segment de raportare, fiind furnizarea de servicii de asistență medicală, deoarece prezintă caracteristici economice similare: clinici, stomatologie, spitale, laboratoare și corporate. Alte segmente sunt prezentate ca „Altele” în aceste situații financiare.
Începând cu 2022, linia de business wellness poate fi asimilată categoriei de segment „Altele”, care include și serviciile de procesare și stocare a celulelor stem.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 29
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Ca urmare a acelorași condiții-cadru structurale, operațiunile Grupului cu serviciile de sănătate furnizate se caracterizează printr-un profil similar de risc și recompense al cărui mediu economic este în mare măsură reglementat de legislație. Este astfel posibil ca operațiunile să atingă marje EBITDA similare pe termen lung. Astfel, continuăm să avem un singur segment raportabil care reunește segmentele operaționale menționate mai sus.
Grupul generează majoritatea veniturilor pentru toate domeniile de activitate din România, doar o mică parte din venituri (sub 2%) fiind generate din operațiunile deținute în Ungaria. Deși există locații în diferite țări, conducerea executivă presupune diferențele rezultate în logica de facturare nu implică oportunități și riscuri diferite și, prin urmare, acestea nu intră în conflict cu agregarea serviciilor de sănătate într-un singur segment.
Caracteristicile serviciilor de asistență medicală se referă la unități fizice cu personal de profesioniști în contact direct cu pacienții, diagnosticarea, monitorizarea și tratarea pacienților. Plata pentru aceste servicii este fie plată directă de către pacient, fie indirectă prin intermediul unei prestații/asigurări plătite de angajator și, într-o măsură mult mai mică, din fondurile de sănătate publică. În toate aceste cazuri, beneficiarul serviciului este întotdeauna pacientul individual. Datorită naturii specifice a sursei de fonduri care finanțează furnizarea de servicii medicale către utilizatorii finali (adică pacienții), alocarea corectă a profitabilității pentru fiecare linie de afaceri este limitată, având în vedere acestea sunt complementare în deservirea pacientului: una ar avea originea întrucât celălalt ar putea presta serviciile medicale. În acest sens, liniile de business nu au putut funcționa pe cont propriu, dovedind, încă o dată, caracterul lor ridicat de interdependență.
Celelalte linii de activitate (adică vânzarea de bunuri, cum ar fi vânzarea de produse farmaceutice sau distribuția de medicamente generice, servicii de procesare și depozitare pentru celule stem, servicii de wellness), care sunt incluse în continuare în linia de activitate denumită „farmacii” sau „altele” ( în cazul distribuției de medicamente, celule stem sau servicii de wellness), fie nu îndeplinesc definiția unui segment operațional, fie nu depășesc, individual și total, pragurile cantitative stabilite în IFRS 8 pentru a se califica ca segment raportabil.
Pentru a permite utilizatorilor situațiilor financiare evalueze natura și efectele financiare ale afacerii, Grupul a decis prezinte veniturile împărțite pe principalele linii de activitate.
3.24 IFRS 16 - Contracte de leasing
Având în vedere operațiunile sale mari și complexe, Grupul închiriază un număr semnificativ de active, inclusiv clădiri și terenuri pentru activități operaționale, echipamente medicale și vehicule. Perioadele contractuale diferă, în funcție de tipul de leasing și de activul închiriat, motorul fiind punctul de vedere strategic pe care Grupul îl are în gestionarea în continuare a portofoliului de active.
Ca urmare a crizei pandemice, Grupul a început procesul de securizare a facilitatilor sale strategice prin contracte de închiriere, pe perioade mai lungi de timp. În consecință, mai multe contracte de închiriere majore au fost renegociate cu accent pe condiții comerciale mai bune pentru Grup, atât în ceea ce privește prețul, cât și securitatea mai bună asupra opțiunilor de prelungire a contractelor de închiriere.
În acest sens, conducerea și-a evaluat opțiunile de reziliere anticipată, precum și existența deciziei unice declanșate a Grupului de prelungire a termenului de închiriere, de la caz la caz. La determinarea termenului de închiriere, sunt luate în considerare toate faptele și circumstanțele care creează un stimulent economic de a exercita o opțiune de prelungire sau de a exercita o opțiune de reziliere.
Grupul închiriază diverse clădiri, echipamente, vehicule și alte active. Termenii de închiriere sunt negociați în mod individual și conțin o gamă largă de termeni și condiții diferite. Contractele de închiriere nu impun alte obligații decât garanțiile mobiliare asupra activelor închiriate care sunt deținute de locator.
Grupul evaluează dacă un contract este sau conține un leasing, la începutul contractului. Contractele de leasing sunt recunoscute ca un activ cu drept de utilizare și o datorie corespunzătoare la data la care activul închiriat este disponibil pentru utilizare de către Grup - cu excepția contractelor de leasing pe termen scurt (definite ca contracte de leasing cu un termen de leasing de 12 luni sau mai puțin). ) și închirierea activelor de valoare mică. Plățile asociate cu contractele de leasing pe termen scurt și toate contractele de leasing ale activelor de valoare mică sunt recunoscute liniar ca o cheltuială în profit sau pierdere. Activele și pasivele care decurg dintr-un leasing sunt inițial evaluate pe baza valorii actualizate.
Datoriile de leasing includ valoarea actualizată netă a următoarelor plăți de leasing care urmează fie efectuate pe durata contractului de leasing:
• Plăți fixe (inclusiv plăți fixe substanțiale), minus orice stimulente de leasing de primit;
Plăți variabile de leasing care depind de un indice sau o rată, măsurate inițial folosind indicele sau rata la data de începere;
Prețul de exercitare a unei opțiuni de cumpărare dacă compania este în mod rezonabil sigură va exercita acea opțiune;
Plăți de penalități pentru rezilierea contractului de leasing, în cazul în care termenul de leasing reflectă societatea care exercită această opțiune;
• Sume preconizate a fi plătite în baza garanțiilor de valoare reziduală;
• Plăți de leasing să fie efectuate pe durata contractului de leasing, dacă sunt incluse opțiuni de prelungire.
Plățile de leasing sunt actualizate utilizând rata de împrumut incrementală a locatarului, fiind rata pe care locatorul individual ar trebui o plătească pentru a împrumuta fondurile necesare pentru a obține un activ de valoare similară activului de drept, de utilizare într-un mediu economic cu termeni, securitate și condiții similare. Pentru a determina rata
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 30
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
de împrumut incrementală, compania folosește finanțarea recentă a terților primită de locatar ca punct de plecare și ajustează rata pentru a reflecta modificările condițiilor de finanțare de la primirea finanțării terțe.
Datoria de leasing este prezentată ca o linie separată în bilant.
Datoria de leasing este ulterior măsurată prin creșterea valorii contabile pentru a reflecta dobânzile la datoria de leasing (utilizând metoda dobânzii efective) și prin reducerea valorii contabile pentru a reflecta plățile efectuate prin leasing.
Grup ul reevaluează datoria de leasing (și face o ajustare corespunzătoare activului aferent dreptului de utilizare) ori de câte ori:
Termenul contractului de leasing s-a modificat sau există un eveniment semnificativ sau o schimbare a circumstanțelor care are ca rezultat o modificare a evaluării exercitării unei opțiuni de cumpărare, caz în care pasivul contractului de leasing este reevaluat prin actualizarea plăților de leasing revizuite utilizând o rată de actualizare revizuită.
Plățile de leasing se modifică din cauza modificărilor unui indice sau a ratei sau a unei modificări a plății așteptate sub o valoare reziduală garantată, caz în care datoria de leasing este reevaluată prin actualizarea plăților de leasing revizuite folosind o rată de actualizare nemodificată (cu excepția cazului în care plățile de leasing modificata se datorează unei modificări a ratei dobânzii variabile, caz în care se utilizează o rată de actualizare revizuită).
Un contract de leasing este modificat și modificarea contractului de leasing nu este contabilizat ca un contract de leasing separat, caz în care datoria de leasing este reevaluata pe baza termenului de leasing al contractului de leasing modificat prin actualizarea plăților de leasing revizuite utilizând o rată de actualizare revizuită la data efectiva a modificării.
Activele cu drepturi de utilizare sunt evaluate la cost, cuprinzând următoarele:
• Valoarea evaluării inițiale a datoriei de leasing;
• Orice plăți de leasing efectuate la sau înainte de data de începere minus orice stimulente de leasing;
• Orice costuri inițiale directe; și
• Costuri de restaurare.
După recunoașterea inițială, activele pentru dreptul de utilizare sunt evaluate la cost, minus orice amortizare acumulată și pierderi din depreciere, și ajustate pentru orice reevaluare a datoriilor de leasing.
Activele cu drept de utilizare sunt, în general, amortizate pe o perioadă mai scurtă de viață utilă a activului și pe durata contractului de leasing, pe o bază liniară. Dacă compania este în mod rezonabil sigură va exercita o opțiune de cumpărare, activul cu drept de utilizare este depreciat pe durata de viață utilă a activului.
Activele aferente dreptului de utilizare sunt prezentate ca o linie separată în situația poziției financiare
Grup ul aplică IAS 36 pentru a stabili dacă un activ aferent dreptului de utilizare este depreciat și contabilizează orice pierdere din depreciere identificată, așa cum este descris în politica „Imobilizări corporale”.
Chiriile variabile care nu depind de un indice sau o rată nu sunt incluse în evaluarea datoriei de leasing și activului aferent dreptului de utilizare. Plățile aferente sunt recunoscute ca o cheltuială în perioada în care are loc evenimentul sau condiția care declanșează aceste plăți.
Ca un instrument practic, IFRS 16 permite unui locatar nu separe componentele care nu sunt de leasing și, în schimb, contabilizeze orice leasing și componentele asociate care nu sunt de leasing ca un singur acord. Grup ul a folosit acest instrument practic.
Următoarele durate de viață utilă în medie sunt utilizate în calculul amortizării activelor cu drept de utilizare, determinate pe baza duratei de închiriere a contractelor contractuale:
Years
Cladiri 6 – 10 years
Echipamente medicale 3 – 4 years
Vehicule 3 – 5 years
3.25 Rezultatul de baza pe actiune
Rezultatul de bază pe acțiune se calculează prin împărțirea:
profitul Grup ului , excluzând orice costuri de deservire a capitalurilor proprii, altele decât acțiunile ordinare;
la numărul mediu ponderat de acțiuni ordinare aflate în circulație în cursul exercițiului financiar, ajustat pentru elementele bonus din acțiunile ordinare emise în cursul anului și excluzând acțiunile proprii.
3.26 Actiuni proprii
Instrumentele de capital proprii achiziționate de societate (acțiuni proprii) sunt recunoscute la cost și sunt deduse din capitalul propriu. Nu se recunoaște niciun câștig sau pierdere în profit sau pierdere în urma achiziționării, vânzării, emiterii sau anulării instrumentelor proprii de capital ale Grupului. Orice diferență dintre valoarea contabilă și contravaloarea, în cazul reemiterii, este recunoscută în prima de emisiune.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 31
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
4. FOND COMERCIAL
Grupul inregistreaza fond comercial rezultat din combinarile de intreprinderi.
Fondul comercial inregistrat la 31 decembrie 2022 si 1 ianuarie 2022 este prezentat mai jos:
Miscarea in perioada in ceea ce priveste fondul comercial
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
Sold initial la inceputul anului
199,679,613
147,256,824
Fond comercial recunoscut in timpul perioadei
168,992,993
52,422,789
Depreciere
-
-
TOTAL
368,672,606
199,679,613
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
Group Policlinica de Diagnostic Rapid
11,281,899
11,281,899
Group Accipiens (including Bactro and Transilvania Imagistica)
10,930,535
10,930,535
Group Sama (including Ultratest)
1,502,344
1,502,344
Diamed Center SRL
2,646,208
2,646,208
Prima Medical SRL
1,422,493
1,422,493
Stem Cells Bank SA
1,217,669
1,217,669
Group Dent Estet Clinic
7,576,551
7,576,551
Centrul Medical Panduri SA
6,979,272
6,979,272
Almina Trading SRL
6,354,631
6,354,631
Group Anima (including Anima Promovare)
12,863,892
12,863,892
Valdi Medica SRL
2,824,203
2,824,203
Clinica Polisano SRL
4,070,023
4,070,023
Ghencea Medical Center SA
4,693,895
4,693,895
Group Solomed (including Solomed Plus)
6,066,602
6,066,602
Sfatul medicului SRL
1,503,438
1,503,438
Badea Medical SRL
1,881,349
1,881,349
Group RMC Ungaria
8,452,114
8,452,114
Onco Team Diagnostic SRL
1,366,312
1,366,312
Spital Lotus SRL
25,670,864
25,670,864
Group Micromedica
25,653,196
25,653,196
Pharmalife Med SRL
138,997
138,997
Biotest Med SRL
215,289
215,289
Laborator Maricor SRL
15,740
15,740
Krondent SA
9,642,317
9,642,317
Centrul Medical Matei Basarab SRL
600,271
600,271
Medica SA
1,961,763
1,961,763
Group CED Pharma (including Monix si Leti)
16,773,526
16,773,526
Pharmachem Distributie SRL
10,763,546
10,763,546
Group Stomestet
11,560,195
11,560,195
Costea Digital Dental SRL
1,121,170
1,121,170
Expert Med Centrul Medical Irina SRL
1,090,162
-
Group Neolife (MNT Healthcare Europe SRL and MNT Asset Management S.R.L.)
58,827,359
-
Life Med SRL
3,085,316
-
Pro Life Clinics SRL
2,242,012
-
Group Oncocard (Onco Card SRL si Onco Card Invest SRL)
32,027,708
-
Tomorad Expert SRL
515,443
-
IT Repair SRL
1,266,850
-
Vita Care Flav SRL
484,106
-
Medicris SRL
2,909,612
-
Triamed SRL
468,970
-
M-Profilaxis SRL
2,047,401
-
Group Opticristal (Opticristal Consult SRL si Alinora Optimex SRL)
8,947,709
-
Sweat Concept One SRL
11,778,458
-
Sanopass SA
10,826,150
-
Group Medici`s (Medici`s SRL si Micro-Medic SRL)
32,475,738
-
Other
1,929,308
1,929,308
TOTAL
368,672,606
199,679,613
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 32
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Pe parcursul anului încheiat la 31 decembrie 2022, Grupul a obținut controlul asupra mai multor companii și a înregistrat un fond comercial aditional de 168.992.993 lei. Pentru mai multe detalii despre combinările de întreprinderi efectuate în anul încheiat la 31 decembrie 2022 și anul încheiat la 31 decembrie 2021, consultați Nota 27.
Deprecierea acumulată asupra fondului comercial se ridică la 313.506 lei la 31 decembrie 2022 (313.506 lei la 31 decembrie 2021).
În scopul testării deprecierii, fondul comercial este alocat unității generatoare de numerar (UGT) care se așteaptă beneficieze de sinergiile combinării de întreprinderi.
Imobilizarile necorporale cu durata de viata nedeterminata sunt allocate UGT-urilor si testate pentru depreciere.
Conducerea efectuează teste de depreciere anual sau ori de câte ori există un indiciu de depreciere pentru a evalua recuperabilitatea valorii contabile a fondului comercial si a imobilizarile necorporale cu durata de viata nedeterminata, la fiecare nivel individual.
Nu au fost identificate fonduri comerciale depreciate sau imobilizari necorporale cu durata de viata nedeterminata in acest context. Pentru mai multe detalii privind imobilizările necorporale cu durată de viață utilă nedeterminată, a se vedea Notele 5.2 și 5.3.
Valoarea recuperabilă se bazează pe valoarea justă minus costul de cedare (FVLCOD) a activelor suport. Există 43 de
unitati generatoare de numerar incluse în procesul de evaluare, deoarece cele rămase au o valoare contabilă care nu
este considerată a fi semnificativă în comparație cu valoarea contabilă totală a fondului comercial a Grupului.
Fluxurile de numerar viitoare actualizate ale UGT-urilor, folosind metoda DCF, sunt determinate pe baza planurilor de afaceri aprobate pentru 2023 care previzionează poziția financiară și rezultatele operațiunilor și iau în considerare valorile istorice și performanța estimată. Fluxurile de numerar sunt estimate în lei, având valoare nominală. Rezultatele sunt apoi extrapolate pentru șase ani suplimentari utilizând o planificare de jos în sus, pe șase ani, care reflectă dezvoltarea viitoare a UGT-urilor în condițiile actuale.
După perioada de șase ani, o valoare de perpetuitate este calculată utilizând o rată de creștere conservatoare la nivelul întregului grup. Pentru a determina valoarea actuală a fluxurilor de numerar viitoare, se aplică o rată de actualizare bazată pe costul mediu ponderat al capitalului (WACC).
Evaluarea este considerată a fi nivelul 3 în ierarhia valorii juste din cauza intrărilor neobservabile utilizate în evaluare.
Există o serie de judecăți cheie sensibile făcute în determinarea parametrilor din aceste modele, care includ:
- Creșterea veniturilor luată în considerare pentru următorii ani și, de asemenea, rata de creștere perpetuă
- Marje operaționale și
- Ratele de actualizare aplicate fluxurilor de numerar viitoare proiectate.
Următoarele date oferă informații despre ipotezele cheie utilizate pentru a compila planificarea corporativă:
- Dezvoltarea preconizată a veniturilor din vânzări (clienți noi, dezvoltarea pieței în general); Estimările proprii ale grupului referitoare la experiențele anterioare și tendințele așteptate ale pieței, analiza potențialului pieței. Sunt utilizate și studii de piață externă, dacă sunt disponibile.
- Aplicarea ratelor de creștere organică actuale și istorice pentru unitățile de afaceri sau zonele de afaceri.
- Luarea în considerare a modificărilor de reglementare care afectează dezvoltarea unităților de afaceri.
- Dezvoltarea serviciilor achiziționate pe baza circumstanțelor actuale (de exemplu, baza contractuală, modelul strategic de afaceri) și dezvoltarea anticipată a activităților de vânzări (situația veniturilor așteptate).
- Evoluția preconizată a cheltuielilor cu personalul și a altor cheltuieli de exploatare, pe baza analizelor cererii, a cadrului contractual și a procedurilor statistice (de exemplu, inflația).
Fluxurile de numerar viitoare estimate sunt derivate din planurile de afaceri aprobate de organele responsabile. Ipotezele care stau la baza parametrilor principali de planificare iau în considerare nu numai experiența trecută și aspectele care decurg din activitatea de operare.
Marja de exploatare rezultă din aplicarea ipotezelor de planificare asumate. Pentru anii următori se presupune o medie a marjelor de exploatare (perioada de planificare a continuării), adăugând o uşoară creştere.
Fluxurile de numerar dincolo de perioada de șase ani sunt extrapolate folosind o rată de creștere estimată, care este în concordanță cu previziunile incluse în rapoartele industriei specifice industriei în care operează fiecare unitate generatoare de numerar.
Rata de actualizare este o rată înainte de impozitare care reflectă evaluările curente ale pieței cu privire la valoarea în timp a banilor și riscurile specifice ale UGT. WACC (costul mediu ponderat al capitalului) este utilizat pentru estimarea ratei. Rata de actualizare este independentă de structura de capital a Grupului și de modul în care Grupul a finanțat achiziția activului, deoarece fluxurile de numerar viitoare care se preconizează vor apărea dintr-un activ nu depind de modul în care Grupul a finanțat achiziția acelui activ.
În cazul UGT-urilor supuse testului de depreciere, ratele de actualizare luate în considerare sunt mai mari decât datele medii la nivel de industrie din țările europene emergente pentru a lua în considerare riscul de țară, riscul valutar și dimensiunea UGT. În medie, în funcție de particularitățile fiecărei UGT, rata de actualizare variază, pentru cele mai semnificative entități din Grup, între 8,4% și 20,5%, în funcție de riscurile specifice asociate fiecărei unitati generatoare de numerar.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 33
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Estimările privind viitoarea gestionare a fluxului de numerar se bazează pe cele mai recente previziuni pe 6 ani (2023- 2028).
Estimarea valorii terminale s-a facut pe baza ipotezei continuarii activitatii. Valoarea finală este dată de valorificarea fluxului de numerar disponibil cu rata de capitalizare care are în vedere o creștere perpetuă în strânsă legătură cu creșterea PIB și prognoza inflației pentru România.
Analiza rezultatelor arată pentru unitatile generatoare de numerar supuse testului de depreciere, valoarea recuperabilă aferentă este mai mare decât valoarea lor contabilă netă, cu spațiu suficient și, prin urmare, nu va exista nicio depreciere a fondului comercial înregistrată la data de raportare.
Analiza de senzitivitate care evaluează sensibilitatea sumei recuperabile a fost efectuată în funcție de modificările principalelor factori: rata de actualizare WACC plus 2 la sută, scăderea marjei operaționale cu 20 la sută și scăderea ratei de creștere perpetuă cu 1 la sută.
În efectuarea analizei de sensibilitate, cu excepția unității generatoare de numerar Neolife, o creștere a WACC de 2 la sută ar conduce la o reducere a excedentului la nivelul întregului Grup cu 21%.
Cu excepția unității generatoare de numerar Neolife, o scădere a marjei operaționale cu 20 la sută ar duce la o reducere a excedentului la nivelul întregului grup cu 25%.
Cu excepția unității generatoare de numerar Neolife, o scădere cu 1 punct procentual a ratei de creștere perpetuă ar conduce la o reducere a excedentului la nivelul întregului Grup cu 8%.
Pentru unitatea generatoare de numerar Neolife, o creștere a WACC de 2 la sută ar duce la o depreciere a fondului comercial de 40 milioane lei, o scădere a marjei operaționale cu 20 la sută ar duce la o depreciere a fondului comercial de 58,8 milioane lei și o scădere de 1 punct procentual din rata de creștere perpetuă ar da naștere la o depreciere a fondului comercial de 11 milioane lei.
Cu toate acestea, Neolife este o nouă achiziție finalizată în 2022. Conducerea este încrezătoare planul de afaceri utilizat în testarea deprecierii fondului comercial a urmat o abordare conservatoare, în timp ce evoluțiile negative ale parametrilor analizați este puțin probabil se materializeze. Nu se așteaptă nicio depreciere a fondului comercial în viitor.
Conducerea a angajat specialiști externi care asiste la analiza deprecierii, întregul proces de evaluare fiind efectuat de evaluatori certificați ANEVAR. Nu au existat modificări în tehnicile de evaluare comparativ cu anul precedent.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 34
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
5. IMOBILIZĂRI CORPORALE ȘI NECORPORALE
La 31 decembrie 2022, imobilizările corporale și necorporale ale Grupului erau următoarele:
Pentru detalii privind intrarile din combinari de inteprinderi – a se vedea nota 27.
Imobilizari necorporale
Imobilizari corporale
Imobilizări necorporale
Imobilizări necorporale in curs
Terenuri
Construcții
Imobilizari de natura investitiilor in spatiile inchiriate
Masini si echipamente
Construcții în curs
Total Imobilizari corporale
TOTAL
01 ianuarie 2022
131,145,798
-
31,842,685
315,018,421
96,585,107
507,344,820
35,060,845
985,851,878
1,116,997,676
Intrări
19,500,674
742,916
19,348,924
2,785,636
64,260
90,242,155
50,790,594
163,231,568
183,475,159
Transferuri
1,172,635
(1,172,635)
36,293,649
(31,509,228)
22,468,329
2,115,136
(29,367,887)
-
-
Ieșiri
(32,547)
-
(148,542)
(390,535)
-
(7,599,380)
(10,267)
(8,148,724)
(8,181,271)
Intrări din combinări de întreprinderi
33,538,473
429,719
193,271
31,339,897
20,682,035
67,263,995
3,476,106
122,955,304
156,923,496
Reclasificari in timpul anului
-
-
(21,132)
(830,895)
803,853
-
-
(48,173)
(48,173)
Impactul reevaluarii (eliminarea amortizarii si deprecierii cumulate din cost)
-
-
(1,866,599)
(54,297,543)
-
-
-
(54,297,543)
(54,297,543)
Impactul reevaluarii recunoscut in alte elemente ale rezultatului global
-
-
32,915,927
33,376,484
-
-
-
66,292,412
66,292,412
Pierderi/castig din depreciere recunoscute în contul de profit și pierdere
-
-
(1,866,599)
-
-
-
-
(1,866,599)
(1,866,599)
Castig din reevaluare recunoscute în contul de profit și pierdere
-
-
-
1,866,599
-
-
-
1,866,599
1,866,599
31 decembrie 2022
185,325,033
-
118,558,183
297,358,837
140,603,584
659,366,725
59,949,392
1,275,836,721
1,461,161,755
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 35
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Imobilizări necorporale
Imobilizări necorporale in curs
Terenuri
Construcții
Imobilizari de natura investitiilor in spatiile inchiriate
Masini si echipamente
Construcții în curs
Total Imobilizari corporale
TOTAL
Amortizare
01 ianuarie 2022
70,589,143
-
84,120
46,301,870
65,410,737
321,848,538
-
433,645,265
504,234,408
Costul anului
14,576,172
-
-
8,826,567
8,362,440
57,715,341
-
74,904,349
89,480,521
Ieșiri
(32,547)
-
-
-
-
(6,001,395)
-
(6,001,395)
(6,033,943)
Reclasificari in timpul anului
-
-
(84,120)
(830,895)
-
-
-
(915,015)
(915,015)
Impactul reevaluarii (eliminarea amortizarii si deprecierii cumulate din cost)
-
-
-
(54,297,543)
-
-
-
(54,297,543)
(54,297,543)
31 decembrie 2022
85,132,768
-
-
-
73,773,177
373,562,484
-
447,335,661
532,468,429
Valori contabile nete
01 ianuarie 2022
60,556,655
-
31,758,565
268,716,551
31,174,371
185,496,281
35,060,845
552,206,613
612,763,268
31 decembrie 2022
100,192,265
(0)
118,558,183
297,358,838
66,830,407
285,804,241
59,949,392
828,501,061
928,693,326
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 36
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
La 31 decembrie 2021, imobilizările corporale și necorporale ale Grupului erau următoarele:
Imobilizari necorporale
Imobilizari corporale
Imobilizări necorporale
Terenuri
Construcții
Imobilizari de natura investitiilor in spatiile inchiriate
Masini si echipamente
Construcții în curs
Total Imobilizari corporale
TOTAL
01 ianuarie 2021
103,865,851
31,842,685
300,073,489
88,260,301
496,170,548
24,007,225
940,354,248
1,044,220,099
Intrări
9,920,491
-
9,366,757
-
63,952,621
23,618,155
96,937,534
106,858,025
Transferuri
-
-
5,578,175
6,972,316
773,070
(13,323,561)
-
-
Ieșiri
(27,974)
-
-
(181,707)
(13,409,556)
(120,324)
(13,711,588)
(13,739,562)
Intrări din combinări de întreprinderi
17,387,430
-
-
1,534,198
9,383,916
879,350
11,797,464
29,184,894
Reclasificari in timpul anului
-
-
-
-
(49,525,779)
-
(49,525,779)
(49,525,779)
31 decembrie 2021
131,145,798
31,842,685
315,018,421
96,585,107
507,344,820
35,060,845
985,851,878
1,116,997,676
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 37
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Imobilizări necorporale
Terenuri
Construcții
Imobilizari de natura investitiilor in spatiile inchiriate
Masini si echipamente
Construcții în curs
Total Imobilizari corporale
TOTAL
Amortizare
01 ianuarie 2021
57,110,173
84,120
36,575,889
60,908,394
307,113,355
-
404,681,758
461,791,932
Costul anului
13,506,944
-
9,725,982
4,684,049
40,537,184
-
54,947,215
68,454,159
Ieșiri
(27,974)
-
-
(181,707)
(13,409,556)
-
(13,591,262)
(13,619,236)
Reclasificari in timpul anului
-
-
-
-
(12,392,445)
-
(12,392,445)
(12,392,445)
31 decembrie 2021
70,589,143
84,120
46,301,870
65,410,737
321,848,538
-
433,645,265
504,234,408
Valori contabile nete
01 ianuarie 2021
46,755,678
31,758,565
263,497,600
27,351,907
189,057,193
24,007,225
535,672,490
582,428,168
31 decembrie 2021
60,556,655
31,758,565
268,716,551
31,174,371
185,496,281
35,060,845
552,206,613
612,763,268
Pe parcursul anului 2021, Grupul a reclasificat activele închiriate cu o valoare contabilă netă totală de 32.194.888 lei la Active cu drept de folosinta din imobilizări corporale.
Grupul a făcut această reclasificare pentru o prezentare corectă a activelor cu drept de folosinta în conformitate cu cerințele IFRS 16.
Modificarea prezentării nu are efect asupra altor elemente menționate în situația consolidată a poziției financiare sau în situația consolidată a rezultatului global pentru anul încheiat la 31 decembrie 2021.
Imobilizarile de natura investitiilor in spatiile inchiriate au fost prezentate în situațiile financiare pentru anul încheiat la 31 decembrie 2021 ca parte a Construcțiilor.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 38
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
5.1. Terenuri și construcții evaluate la valoare justă
Valoarea terenurilor si cladirilor Grupului sunt evaluate la valorile lor reevaluate, fiind valoarea justa la data reevaluarii, minus orice amortizare acumulata ulterioara si pierderile din depreciere cumulate ulterioare. Evaluările la valoarea justă a terenurilor și clădirilor în proprietate liberă ale Grupului la 31 decembrie 2022 au fost efectuate de un evaluator independent certificat de ANEVAR și cu calificări adecvate și experiență recentă în măsurarea valorii juste a proprietăților din locațiile relevante.
Diferența totală de reevaluare a fost în valoare de 66.292.412 lei. Diferența a fost înregistrată în rezerva de reevaluare în valoare de 66.292.412 lei ca excedent. În situația consolidată a profitului sau pierderii pe bază netă, impactul total înregistrat este nul, întrucât Grupul a identificat o cheltuială în valoare de 1.866.599 RON aferentă Terenului și un câștig corespunzător de 1.866.599 RON pe partea Clădirilor, ca un rezultat al reevaluării. rugăm consultați și Nota 26 pentru impactul recunoscut pentru Impozitul Amânat.
Valoare netă contabilă la 31 decembrie 2022
Valoare netă contabilă pană la reevaluare
Valoare netă contabilă după reevaluare
Diferențe din reevaluare
Terenuri
87,508,855
118,558,183
31,049,328
Constructii
262,115,754
297,358,837
35,243,083
TOTAL
349,624,609
415,917,021
66,292,412
Valoarea justă a fost determinată prin referire la dovezile bazate pe piață, folosind metoda comparabilă pe piață, costul
și abordarea veniturilor. Tehnicile de evaluare sunt selectate de către evaluatorul independent, în conformitate cu Standardele Internaționale de Evaluare.
Valoarea justă este, în general, determinată a fi de Nivelul 3 în ierarhia de evaluare a valorii juste. Intrările utilizate în evaluare au fost:
- Intrări de nivel 2 bazate pe clasificarea IFRS 13 (de exemplu, chirii curente, prețuri pe metru pătrat, randamente, rate de ocupare etc. disponibile public pe piață pentru active similare și alte inputuri confirmate de piață) sau
- Intrări de nivel 3 (neobservabile) prin care Grupul dezvoltă intrări neobservabile folosind cele mai bune informații disponibile în circumstanțe, care ar putea include datele proprii ale entității, mai degrabă decât intrări directe de pe piață, cu ajustări ordonate efectuate de evaluator pentru a determina valoarea corecta.
Valoarea justă a terenului liber a fost determinată pe baza metodei de comparare a prețurilor de piață. Această metodă a fost considerată adecvată datorită naturii activelor evaluate, care au o piață activă. O piață activă este o piață care îndeplinește simultan următoarele trei condiții: mărfurile comercializate pe piață sunt omogene, cumpărătorii și vânzătorii pot fi găsiți în orice moment pe piață și prețurile sunt disponibile publicului.
La estimarea valorii s-a avut în vedere starea fizică indicată de reprezentanții societății și constatată la momentul evaluării în teren a activelor, precum și informațiile disponibile în raport cu activele analizate și datele extrase din analiza pieței. . Activele au fost comparate cu alte active similare și ajustăriau fost făcute ajustari în mod corespunzător pentru a indica valoarea curentă.
Abordarea costurilor a fost aleasă exclusiv pentru proprietățile care, deși generează direct profit, au o natură unică, o destinație deosebită și caracteristici fizice. Activele care au fost evaluate cu abordarea costurilor se referă în principal la clădirile spitalelor. Lipsa de facilități spitalicești de pe piață face ca abordarea Venituri sau Piață fie foarte dificil de aplicat din cauza absenței unor situatii comparabile pe piață sau, dacă există, acestea sunt extrem de limitate și nesemnificative în ceea ce privește echipamentele sau suprafețele implicate.
Metoda costului reflectă costurile pe care un participant pe piață le-ar suporta pentru a construi sau achiziționa active de utilitate și vechime similare, ajustate pentru uzură și alte forme relevante de amortizare.
Abordarea veniturilor se bazează pe ideea imobilul evaluat poate fi o investiție generatoare de venituri. Valoarea chiriei se obtine prin comparatii directe din baza de date a evaluatorului sau informatii obtinute de la agentiile imobiliare, folosind valorile medii de inchiriere identificate in piata, sau, daca situatia imobilului o impune, se poate selecta cea mai apropiata valoare de inchiriere luand in considerare asemănarea proprietăților comparabile.
Valorificarea directă este metoda utilizată pentru a transforma nivelul estimat al venitului net într-un indicator de evaluare a proprietății.
Având în vedere faptul anumite clădiri cu funcționalitate clinică pot fi transformate în spații de birouri, evaluatorul a folosit abordarea veniturilor. Astfel, au fost extrase date comparabile de piață de închiriere și vânzare pentru clădiri relativ similare pentru a genera atât o chirie medie, cât și o rată medie de capitalizare, care, la rândul lor, a condus la o valoare pentru proprietatea analizată. Chiriile raportate sunt de natură contractuală, prin urmare, facilitățile acordate de proprietar (cum ar fi lunile de chirie gratuită sau contribuția proprietarului la amenajarea spațiului) nu sunt luate în considerare.
Pentru analiza de sensibilitate au fost analizate două elemente importante ale abordării veniturilor și anume:
- Pierderile datorate locatiei vacante;
- Rata de capitalizare
Pierderile datorate locatiei vacante reprezintă pierderea unui potențial venit brut în cazul în care imobilul care se intenționează a fi închiriat nu poate fi închiriat, chiria nu este plătită sau chiriașul este schimbat. În general, reprezintă
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 39
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
raportul dintre cerere și ofertă pe piața imobiliară la un moment dat. S-a folosit procente de + 2,1%, care reprezintă o perioadă de o săptămână care se adaugă pierderii locatiilor libere considerate valabile pentru fiecare proprietate, ținând cont atât de tipul imobilului, cât și de mărimea orașului. Ca urmare, valoarea proprietăților evaluate prin abordarea veniturilor a scăzut în ansamblu cu 1.737.256 lei.
Rata de capitalizare (randamentul) exprimă raportul dintre venitul net din exploatare așteptat pe un an și valoarea totală a proprietății obținute în urma tranzacției. Aceasta nu exprimă performanța investiției, dar poate fi un indicator al performanței pieței imobiliare la un moment dat. Rata de capitalizare poate fluctua în funcție de prognoza veniturilor și de modificarea valorii proprietății. Pentru analiza de sensibilitate s-a scăzut - 0,25% din rata de capitalizare identificată de piață, rezultând o potențială variație negativă a valorilor chiriilor. Efectul global a dus la o scădere cu 2.280.490 lei a valorii juste a clădirilor.
Dacă terenurile și construcțiile Grupului ar fi fost evaluate la cost istoric, valoarea lor contabilă ar fi fost cea prezentată mai jos:
31 decembrie
1 ianuarie
Valoarea contabilă fără reevaluare
2022
2022
Terenuri
60,371,256
4,705,086
Construcții
171,289,000
169,063,229
TOTAL
231,660,256
173,768,315
O parte din elementele aferente Terenurilor și Clădirilor sunt incluse în unitățile generatoare de numerar stabilite pentru Grup și testate anual pentru depreciere ca parte a testării deprecierii fondului comercial. rugăm consultați Nota 4 pentru mai multe detalii. Pentru valoarea contabilă a imobilizărilor corporale gajate pentru a garanta împrumuturile, rugăm să consultați Nota 14.
5.2. Imobilizări necorporale
Valoare contabilă neta
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
Listele de clienți
13,132,836
10,891,714
Avantaj contractual
12,932,301
3,891,897
Marcă comercială
42,497,347
30,106,819
Concesiuni, brevete, licente, marci comerciale, drepturi si active similare si alte imobilizari necorporale
31,629,780
15,666,225
TOTAL
100,192,265
60,556,655
La recunoașterea inițială, mărcile rezultate din combinări de întreprinderi, utilizate pentru identificarea și distingerea serviciilor medicale, lista clienților, avantajele contractului aveau o durată de viață utilă nedeterminată. Începând cu 2021, Grupul a decis aloce o durată de viață utilă definită atât pentru listele de clienți, cât și pentru avantajele contractuale. Conform IFRS, această modificare a estimării se face pe o bază prospectivă.
Mărci comerciale
Grupul intenționează utilizeze aceste elemente necorporale în mod continuu și dovezile susțin capacitatea sa de a face acest lucru. O analiză a pieței și a tendințelor competitive oferă dovezi serviciile vor genera intrări nete de numerar pentru grup pe o perioadă nedeterminată. Prin urmare, imobilizările necorporale sunt înregistrate la cost fără amortizare, dar sunt testate anual pentru depreciere.
Următorii factori au fost luați în considerare la determinarea duratei de viață utilă nedeterminată a imobilizărilor necorporale de mai sus, inclusiv:
durata de viață utilă nedeterminată a unui activ înseamnă utilitatea activului pentru afacere nu este limitată de vârstă, obligații legale sau de reglementare, contracte sau orice altă fabrică;
de asemenea, durata de viață utilă nu poate fi estimată în mod rezonabil pentru a determina o perioadă precisă în care activul va genera beneficii pentru Grup prin utilizarea continuă.
Durata de viață utilă a mărcilor comerciale nu poate fi estimată în mod rezonabil, deoarece acestea sunt menite genereze beneficii viitoare pe perioada în care se așteaptă ca societatea să își continue activitatea.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 40
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Avantaje liste de clienți și contracte
Începând cu anul 2021, Grupul a alocat următoarele durate de viață utile pentru:
Ani
Liste de clienti 10 ani
Avantaj contractual 5 ani
Aceste imobilizate necorporale sunt amortizate liniar.
Alte intangibile
Toate celelalte imobilizate necorporale sunt amortizate liniar, pe o perioada de 3 ani. În cursul anului 2022, costurile suportate cu implementarea site-ului au fost valorificate ca imobilizări necorporale noi, care se amortizează pe o perioadă de 3 ani.
Costul capitalizat al imobilizărilor necorporale recunoscute în cursul anului este deja inclus în celelalte active necorporale din bilanţ – pentru mai multe detalii a se vedea Nota 20.
5.3. Active necorporale identificate drept urmare a combinarilor de intreprinderi
Grupul inregistreaza ca urmare a combinarilor de intreprinderi active necorporale aditionale recunoscute initial la valoarea justa (care este tratata drept cost de achizitie). Valoarea justa a acestor active necorporale a fost determinata de un evaluator independent la data achizitiei si sunt prezentate in tabelul urmator.
Filială
Lista de clienți
Avantaj contractual
Marca comerciala
Total
Policlinica de Diagnostic Rapid (2010)
2,335,446
282,163
-
2,617,609
Med Life Ocupational (2010)
10,427
64,546
-
74,973
Genesys Clinic (2011)
631,221
-
-
631,221
Vital Test (2014)
-
8,462
-
8,462
Biotest (2014)
-
25,579
-
25,579
Diamed (2016)
-
839,438
605,153
1,444,591
Prima Medical (2016)
-
115,865
688,850
804,715
Stem Cells Bank (2016)
338,056
-
-
338,056
Dent Estet Clinic (2016)
930,189
-
9,654,592
10,584,781
Centrul Medical Panduri (2016)
-
318,179
-
318,179
Almina Trading SRL (2017)
-
632,000
321,000
953,000
Anima S (2017)
1,130,000
1,150,000
1,288,000
3,568,000
Anima P (2017)
-
870,567
-
870,567
Valdi Medica SRL (2017)
-
-
98,000
98,000
Clinica Polisano (2018)
-
-
2,076,000
2,076,000
Ghencea Medical Center (2018)
-
600,000
280,000
880,000
Grupul Solomed (2018)
-
170,000
157,000
327,000
Sfatul medicului (2018)
2,338,781
-
235,000
2,573,781
Transilvania Imagistica (2018)
-
134,000
49,000
183,000
Badea Medical (2019)
-
-
73,000
73,000
Oncoteam Diagnostic (2019)
-
-
541,000
541,000
Rozsakert Medical Center Ungaria (2019)
-
-
2,011,624
2,011,624
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 41
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Spital Lotus SRL (2020)
-
-
2,387,000
2,387,000
Grupul Micromedica (2020)
-
-
1,243,000
1,243,000
Laborator Maricor SRL (2020)
-
-
7,600
7,600
Krondent SA (2021)
-
-
410,000
410,000
Centrul Medical Matei Basarab SRL (2021)
-
-
298,000
298,000
Medica SA (2021)
-
-
201,000
201,000
Grupul CED Pharma (inclusiv Monix si Leti) (2021)
-
-
536,000
536,000
Pharmachem Distributie SRL (2021)
6,278,000
-
5,820,000
12,098,000
Grupul Stomestet (2021)
-
-
871,000
871,000
Costea Digital Dental SRL (2021)
-
-
255,000
255,000
Expert Med Centrul Medical Irina SRL (2022)
-
300,000
239,000
539,000
Life Med SRL (2022)
-
780,000
662,000
1,442,000
Pro Life Clinics SRL (2022)
-
740,000
621,528
1,361,528
Onco Card SRL (2022)
-
4,540,000
6,330,000
10,870,000
Tomorad Expert SRL (2022)
-
65,000
92,000
157,000
IT Repair SRL (2022)
-
-
118,000
118,000
Medicris SRL (2022)
95,000
-
271,000
366,000
Triamed SRL (2022)
-
-
46,000
46,000
M-Profilaxis SRL (2022)
-
140,000
440,000
580,000
Grupul Opticristal (includes Opticristal Consult SRL and Alinora Optimex SRL) (2022)
-
160,236
680,000
840,236
Sweat Concept One SRL (2022)
-
-
910,000
910,000
Sanopass SA (2022)
-
-
1,380,000
1,380,000
Grupul Medici`s (includes Medici's SRL and Micro-Medic SRL) (2022)
3,610,000
4,330,000
601,000
8,541,000
Total
17,697,120
16,266,035
42,497,347
76,460,502
Valoarea justă a imobilizărilor necorporale la data achizitiei a fost măsurată utilizând măsurători ale valorii juste de nivelul 3.
În 2022, pentru măsurarea mărcilor, a fost utilizată tehnica de evaluare a reducerii dreptului de autor, cu următoarele intrări: i) Rata de redevențe între 0,8% și 1,2% și ii) Rata de capitalizare între 9,5% și 16,3%.
Pentru măsurarea listelor de clienți s-a utilizat tehnica de evaluare a surplusului economic pe mai multe perioade, cu o rată de rentabilitate pentru clienți peste 90%, randamente ale activelor contributive cuprinse între 5,1% și 17,4% și o rată de actualizare care reflectă riscurile specifice ale imobilizării necorporale. activ de 13,2 si 17,4%.
5.4. ALTE ACTIVE FINANCIARE
Valoarea contabilă
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
Creante pe termen lung generate de procesarea celulelor stem
36,518,106
30,220,311
Ajustari pentru deprecierea creantelor pe termen lung
(2,631,842)
-
Avansuri pentru achizitii de filiale
48,924,440
1,390,275
TOTAL
82,810,704
31,610,586
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 42
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Creanțele comerciale ale SCB cu plăți scadente în mai mult de un an sunt prezentate pe linia Alte active financiare.
Creanțele comerciale au fost evaluate individual ținând cont de informațiile specifice disponibile în cazuri individuale la măsurarea riscurilor de credit.
A fost stabilită o rezervă pentru creanțe îndoielnice pentru anumiți clienți pentru care conducerea a evaluat un risc de credit ridicat.
6. STOCURI
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
Materiale consumabile
50,500,617
30,688,305
Alte elemente de inventar
1,153,623
658,855
Mărfuri
47,115,210
42,879,249
Stocuri în tranzit
920
3,176
TOTAL
98,770,370
74,229,585
Costul stocurilor recunoscut drept cheltuială în anul 2022 este de 900.203 lei (2021: 827.296 lei) pentru deprecierea stocurilor până la valoarea realizabilă netă.
7. CREANȚE SI ALTE ACTIVE
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
Clienți
258,302,033
173,645,157
Ajustari de valoare pentru clienți incerți
(36,943,173)
(33,288,919)
Total
221,358,860
140,356,238
Riscul de credit pentru Grup se referă în principal la creanțele comerciale din activitatea normală.
Conformitatea clienților cu condițiile de credit convenite este monitorizată în mod regulat și îndeaproape. În cazul în care plățile sunt întârziate de clienți, se iau măsuri pentru restricționarea accesului la servicii sau contractele sunt reziliate.
Anumiți clienți, care sunt instituții publice sau cvasi-publice, pot avea termene de plată mai lungi și serviciile pot fi livrate în continuare atunci când sumele sunt restante, intrucat conducerea le atribuie un risc de credit mai mic.
Perioada medie de încasare pentru serviciile oferite este de 95 de zile. Nu există dobânzi penalizatoare pentru creanțele comerciale în primele 95 de zile de la data emiterii facturii
, care reprezinta si termenul contractual mediu.
Valoarea contabilă a activelor financiare, evaluate la costul amortizat, reprezintă expunerea maximă la riscul de credit. Nu există îmbunătățiri de credit sau garanții deținute care ar compensa astfel de sume. Deoarece baza de clienți a Grupului este foarte diversă, în general nu există concentrații mari de risc de credit.
Pe baza riscului de credit evaluat al clienților, creanțele comerciale ale Grupului sunt împărțite între evaluate individual și evaluate colectiv.
31 decembrie 2022
Evaluare individuala
Evaluare colectiva
Total
Clienti
119,431,189
138,870,844
258,302,033
Ajustari de valoare pentru creante si pierderi din creante
(11,330,452)
(25,612,720)
(36,943,173)
Total
108,100,736
113,258,124
221,358,860
1 ianuarie 2022
Evaluare individuala
Evaluare colectiva
Total
Clienti
72,051,891
101,593,265
173,645,157
Ajustari de valoare pentru creante si pierderi din creante
(10,732,439)
(22,556,481)
(33,288,919)
Total
61,319,453
79,036,784
140,356,238
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 43
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Creanțele comerciale evaluate individual includ în principal veniturile previzionate și creanțele comerciale de la Casa Națională de Asigurări de Sănătate pentru care, din cauza evaluării de către conducere a unui risc de credit mai scăzut, nu se consideră necesar nicio rezervă pentru creanțe îndoielnice.
Prin excepție, ca venituri acumulate, este inclusă o sumă de 7.365.835 RON care reprezintă sume de încasat de către MedLife S.A. de la Casa de Asigurări de Sănătate a Municipiului București, nefacturate încă. Compania a înregistrat această sumă în anii precedenți.
De asemenea, compania a demarat în trecut o acțiune în justiție împotriva Casei de Asigurări de Sănătate din București. Conducerea Societății este încrezătoare suma va fi recuperată în final, dar având în vedere hotărârile nefavorabile ale instanțelor în cazuri similare, Societatea a decis înregistreze o ajustare de valoare pentru întreaga sumă în anii anteriori. La 31 decembrie 2022 și 31 decembrie 2021, sumele, atât creanța, cât și alocația de 100% sunt încă în echilibru.
Sumele rămase înregistrate în veniturile înregistrate reprezintă servicii prestate, pentru care facturile nu au fost încă emise la sfârșitul anului.
Ajustarile de valoare pentru creanțe îndoielnice pentru creanțele comerciale evaluate individual include ajustarea de valoare menționată mai sus, precum și provizionul pentru anumiți clienți pentru care conducerea a evaluat un risc de credit ridicat și a calculat provizionul pentru creanțe îndoielnice pentru întreaga sumă.
Grupul aplică abordarea simplificată pentru prevederea pierderilor de credit preconizate, prevăzute de IFRS 9, care necesită utilizarea provizionului pentru pierderi preconizate pe toată durata de viață pentru toate creanțele comerciale.
O matrice de provizioane este realizate pe baza ratelor istorice de neplată observate pe durata de viață așteptată a creanțelor comerciale, rezultând o pierdere de credit care reflectă riscul predictiv în funcție de tipul de client. Modificări ale conditiilor economice au fost de asemenea, considerate ca făcând parte din informațiile anticipate.
Estimarea ajustărilor pentru creanțele îndoielnice presupune prognozarea condițiilor macroeconomice viitoare pentru anul 2023, comparativ cu media din perioada 2019-2021. Încorporarea elementelor de perspectivă reflectă așteptările Grupului. PIB-ul (Produsul Intern Brut) a fost utilizat ca factor macroeconomic considerat relevant statistic pentru creanțele comerciale analizate.
Provizioanele pentru creanțe incerte pe baza matricei de provizioane a Grupului din care rezultă pierderea de credit a fost determinată după cum urmează
31 decembrie 2022
Curenta
<30 zile
< 90 zile
<180 zile
<365 zile
>365 zile
Total
Pierderi din credit asteptate
0.26%
1.17%
5.02%
10.84%
37.18%
72.45%
Clienti
93,193,672
5,442,137
2,864,506
1,863,002
2,149,554
33,357,973
138,870,844
Ajustari de valoare pentru creante si pierderi de creante
(238,013)
(63,495)
(143,727)
(201,946)
(799,221)
(24,166,318)
(25,612,720)
Total
92,955,659
5,378,642
2,720,779
1,661,056
1,350,333
9,191,654
113,258,124
1 ianuarie 2022
Curenta
<30 zile
< 90 zile
<180 zile
<365 zile
>365 zile
Total
Pierderi din credit asteptate
0.35%
2.33%
10.61%
20.44%
41.12%
67.53%
Clienti
59,474,058
4,878,680
2,320,280
1,819,165
2,785,714
30,315,368
101,593,265
Ajustari de valoare pentru creante si pierderi de creante
(207,821)
(113,705)
(246,115)
(371,874)
(1,145,428)
(20,471,538)
(22,556,481)
Total
59,266,237
4,764,975
2,074,165
1,447,291
1,640,286
9,843,831
79,036,784
Pentru Clienții din categoria „>365 de zile”, rata de pierdere a creditelor așteptată de 72,45% reprezintă o medie a ratelor de pierdere a creditelor așteptate, în funcție de vechimea creanțelor. Ratele așteptate ale pierderilor de credit variază de la 48,5% pentru creanțele din 2021 crescând treptat până la 100%.
Tabelul următor arată mișcarea provizioanelor pentru pierderi din creante.
2022
2021
1 ianuarie
33,288,919
27,129,452
Combinari de intreprinderi
1,434,497
890,199
Valoare recunoscuta in contul de profit si pierdere
2,219,757
5,269,269
Sume anulate
-
-
31 decembrie
36,943,173
33,288,919
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 44
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Pentru valoarea contabilă a creanțelor comerciale gajate pentru a garanta împrumuturile, rugăm consultați Nota 14.
Alte active
„Alte active” au crescut de la 24,357,735 lei la 31 decembrie 2021 la 44,362,334 lei la 31 decembrie 2022.
„Alte active” includ garanții plătite în valoare de 7.415.600 lei (la 31 decembrie 2021: 5.827.723 lei), avansuri plătite în sumă de 24.181.412 lei (31 decembrie 2021: 11.558.370 lei), alte subvenții primite în sumă de 4,750,309 (31 decembrie 2021: 3.091.441 lei) și alți debitori diverși în valoare de 3.577.991 lei (31 decembrie 2021: 4.164.224 lei).
8. NUMERAR SI ECHIVALENTE DE NUMERAR
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
Conturi la bănci
85,385,761
130,733,309
Numerar în casă
2,554,466
2,367,682
Echivalente de numerar
1,127,928
2,757,898
TOTAL
89,068,154
135,858,888
Pentru valoarea contabil ă a numerarului gajat pentru a garanta împrumuturile, v ă rug ă m s ă consultați Nota 14.
9. CHELTUIELI IN AVANS
La 31 decembrie 2022, Grupul a înregistrat avansuri în sumă de 11.826.587 RON ( 8.030.713 RON la 31 decembrie 2021). Cheltuielile in avans în sold la 31 decembrie 2022 si 31 decembrie 2021 constau în comisioane amânate pentru finanțarea acordată prin imprumutul sindicalizat și sumele aferente chiriei achitate în avans pentru imobilele închiriate, precum și alte sume cum ar fi polițe din asigurare pentru profesionisti si pentru imobilizările corporale deținute.
10. DATORII COMERCIALE SI ALTE DATORII
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
Furnizori
281,384,001
197,070,870
Furnizori de imobilizări
48,347,315
22,723,765
Avansuri achitate de clienți
5,625,426
4,447,683
TOTAL
335,356,742
224,242,318
Soldul contului furnizorilor consta in datorii pentru achizitia de consumabile, materiale si marfuri.
Contul furnizorilor de mijloace fixe este format din datorii pentru achizitia de echipamente medicale.
11. ALTE DATORII
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
Datorii salariale și alte datorii( inclusiv contribuții)
24,169,661
17,305,119
Alte datorii
44,819,643
27,023,056
TOTAL
68,989,304
44,328,176
Alte datorii includ partea curentă a subvențiilor guvernamentale în valoare de 2.378.369 RON la 31 decembrie 2022, (2.020.718 RON la 31 decembrie 2021), în timp ce partea imobiliară este prezentată ca Alte datorii pe termen lung. Au fost primite subvenții guvernamentale pentru achiziționarea anumitor elemente de imobilizări corporale. Nu există condiții neîndeplinite sau neprevăzute legate de aceste granturi. De asemenea, alte datorii includ un venit amanat in valoare de 28.827.508 RON (10.604.820 RON la 31 decembrie 2021), care se refera in principal la venituri viitoare aferente Programului National de Sanatate, in care este implicat Grupul.
De asemenea, Alte datorii includ alți creditori diverși în valoare de 10.099.383 RON (2.692.807 RON la 31 decembrie 2021). Creșterea în cursul anului 2022 se datorează în principal sumei deținute de MNT Healthcare, companie achiziționată prin combinare de întreprinderi în cursul anului 2022, către partea sa afiliată, MNT Bulgary EOOD (vă rugăm să consultați Nota pentru părți afiliate).
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 45
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
12.PROVIZIOANE
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
Valoare contabila la inceputul anului
7,992,337
7,209,494
Achiziționat prin combinarea de afaceri
1,165,445
-
Prevedere suplimentară percepută instalațiilor și echipamentelor
-
-
Încarcat/ (creditat) în profit sau pierdere
- provizioane suplimentare recunoscute
2,153,470
2,803,850
- sume neutilizate reversate
-
(36,173)
Sume utilizate în cursul anului
(1,527,926)
(1,984,834)
Valoare contabila la sfarsitul anului
9,783,326
7,992,337
Provizioanele înregistrate la 31 decembrie 2022 și 31 decembrie 2021 se referă în principal la provizioane aferente concediilor neefectuate, care acoperă peste 95% din soldul total.
13. DATORII DE LEASING
Facilitățile de leasing se referă la cladiri, echipamente medicale și vehicule.
Pentru mișcarea în cursul perioadei, rugăm consultați Nota 14, unde este furnizată o reconciliere a mișcărilor de numerar și altele decât de numerar ale datoriilor de leasing.
Sume recunoscute in bilant
Drept de utilizare
Constructii
Vehicule
Echipamente
Total
Cost
Valoare la 1 ianuarie 2022
235,386,593
20,669,950
52,580,007
308,636,550
Intrari
53,999,923
4,342,660
27,667,659
86,010,241
Intrari din combinari de intreprinderi
75,698,148
795,137
23,889,534
100,382,819
Iesiri
(13,294,539)
(604,852)
(834,426)
(14,733,817)
Valoare la 31 decembrie 2022
351,790,125
25,202,895
103,302,774
480,295,794
Amortizare cumulata
Valoare la 1 ianuarie 2022
91,133,584
7,733,613
19,053,751
117,920,949
Amortizare in an
48,754,966
4,239,714
9,935,549
62,930,229
Iesiri
(6,932,857)
-
(35,915)
(6,968,772)
Valoare la 31 decembrie 2022
132,955,693
11,973,328
28,953,385
173,882,405
Valoare neta contabila
Valoare la 1 ianuarie 2022
144,253,009
12,936,337
33,526,256
190,715,602
Valoare la 31 decembrie 2022
218,834,432
13,229,567
74,349,389
306,413,389
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
Porțiunea pe termen lung – leasing
225,175,340
149,685,246
Porțiunea pe termen scurt – leasing
77,141,698
52,586,827
TOTAL
302,317,038
202,272,073
Fluxul de numerar pentru leasing se ridică la 77.681.591 lei (2021: 53.044.264 lei) pentru contractele care intră sub incidența IFRS 16 (care se referă la închirierea de clădiri, vehicule și echipamente), din care 69.381.987 lei se referă la plăți de principal si 8.299.604 pentru plăți de dobândă.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 46
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Perioada incheiata la
2022
2021
Amortizarea dreptului de utilizare
62,930,229
45,306,040
Cheltuieli cu dobanzile pentru datoriile de leasing (incluse în costul financiar)
8,299,604
6,390,308
Castiguri din renegocierea chiriei din cauza Covid
-
-
Castiguri din contracte de leasing incheiate mai devreme
565,862
70,621
Pierdere din diferente de curs valutar din contractele de leasing
58,218
2,860,234
Cheltuieli aferente contractelor de leasing cu o perioada mai scurta de 1 an (incluse in cheltuielile cu chiria)
595,003
715,761
Cheltuieli aferente contractelor de leasing pentru active cu valoare mica care nu sunt prezentate mai sus (incluse in cheltuielile cu chiria)
1,177,428
1,076,996
Alte categorii
6,660,366
5,905,722
Opțiuni de extindere și terminare
Opțiunile de prelungire și de reziliere sunt incluse în perioada de închiriere numai atunci când Grupul are dreptul de a prelungi/înceta unilateral și consider ă c ă este în mod rezonabil sigur c ă acest drept va fi exercitat. Pentru unele dintre contractele de închiriere ale Grupului cu opțiuni de prelungire, aceste criterii sunt considerate îndeplinite și, prin urmare, opțiunea de prelungire este inclus ă în termenul de închiriere.
Unele dintre contractele de închiriere imobiliare din cadrul Grupului conțin opțiuni de reziliere cu scopul de a obține flexibilitate operațională. Pentru majoritatea acestor acorduri, Grupul este rezonabil sigur opțiunea de reziliere va fi exercitată. În consecință, datoria de leasing nu include plățile viitoare ale chiriei în perioada de după data de încetare cea mai devreme.
14. DATORII FINANCIARE
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
Porțiunea curenta a imprumuturilor purtatoare de dobanzi
83,496,070
83,948,645
Porțiunea pe termen lung a imprumuturilor purtatoare de dobanzi
803,273,659
440,840,484
TOTAL
886,769,729
524,789,129
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
Numerar si echivalente de numerar
89,068,154
135,858,888
Imprumuturi (inclusiv overdraft)
(886,769,729)
(524,789,129)
Datori de leasing
(302,317,038)
(202,272,073)
Datoria neta
(1,100,018,613)
(591,202,314)
Datoria curenta
Overdraft
(27,801,016)
(25,493,223)
Portiunea curenta a datoriei din leasing financiar
(77,141,698)
(52,586,827)
Portiunea curenta a datoriilor pe termen lung
(55,695,054)
(58,455,422)
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 47
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Capital împrumutat
Datorii din leasing financiar
(225,175,340)
(149,685,246)
Capital împrumutat
(803,273,659)
(440,840,484)
Majorarea facilității de credit
In data de 13 decembrie 2022, urmare a obtinerii aprobarii Adunarii Generale a Actionarilor din data de 21 noiembrie 2022, MedLife împreună cu co-împrumutații BAHTCO INVEST S.A., ACCIPIENS S.A., POLICLINICA DE DIAGNOSTIC RAPID S.A., CLINICA POLISANO S.R.L., DENT ESTET CLINIC S.A., GENESYS MEDICAL CLINIC S.R.L., CENTRUL MEDICAL SAMA S.A., VALDI MEDICA S.R.L., PHARMALIFE MED S.R.L., PRIMA MEDICAL S.R.L., ANIMA SPECIALTY MEDICAL SERVICES S.R.L., CED PHARMA S.R.L., BADEA MEDICAL S.A., CENTRUL MEDICAL MICROMEDICA S.R.L., SOLOMED CLINIC S.A., VITA CARE FLAV S.R.L., PHARMACHEM DISTRIBUTIE S.A., SANO PASS S.A., MNT ASSET MANAGEMENT S.R.L., MNT HEALTHCARE EUROPE S.R.L., SWEAT CONCEPT ONE S.A., ONCO CARD S.R.L., ONCOCARD INVEST S.R.L., DIAMED CENTER S.R.L., STEM CELLS BANK S.A. and SFATUL MEDICULUI.RO S.A. a semnat cu Banca Comercială Română, in calitate de aranjor principal, o facilitate de credit sindicalizata in valoare totala de 228 milioane de euro pentru refinantarea si majorarea creditului existent cu suma de 50,7 milioane de euro. Sindicatul de banci care semneaza noul credit acordat Grupului MedLife este format din Banca Comerciala Romana, in calitate de coordonator, aranjor principal, agent de documentatie, agent de facilitate si garantii si finantator, Raiffeisen Bank, BRD Groupe Societe Generale, Banca Transilvania, ING Bank N.V. Amsterdam Sucursala Bucuresti si Erste Group Bank AG, in calitate de aranjori principali mandatati si finantatori.
Contractul de credit sindicalizat presupune un acord de refinanțare a facilităților existente, prelungind perioada de finanțare, rearanjarea termenilor și condițiilor, precum și majorarea suplimentară de 50,7 milioane euro, care va fi sub forma unei facilitati la termen, fiind utilizata de MedLife, alaturi de alte lichiditati ale Grupului, pentru posibile noi oportunitati de achizitie pe piata.
La data de 31 decembrie 2022, facilitatile de finantare ale Grupului, trase si netrase, includeau urmatoarele:
un contract de imprumut si o facilitate de overdraft garantat incheiate intre CEC Bank S.A. si Clinica Polisano S.R.L., soldul nerambursat la 31 decembrie 2022 este de 30.009.820 RON;
un contract de imprumut garantat incheiat intre Banca Transilvania S.A. si Ghencea Medical Center, soldul nerambursat la 31 decembrie 2022 este de 499.817 RON;
un contract de împrumut încheiat între Banca Transilvania S.A. și Micromedica Roman S.R.L., soldul nerambursat la 31 decembrie 2022 este de 1.051.316 RON;
doua contracte de împrumut încheiate între Banca Transilvania S.A. și Centrul Medical Micromedica S.R.L., soldul nerambursat la 31 decembrie 2022 este de 1.048.207 RON;
un contract de împrumut încheiat între Raiffeisen Bank S.A. și Krondent S.R.L., soldul nerambursat la 31 decembrie 2022 este de 62.876 RON;
un contract de împrumut încheiat între Banca Transilvania S.A. și Dent Estet Ploiesti S.R.L., soldul nerambursat la 31 decembrie 2022 este de 2.303.156 RON;
un contract de imprumut si o facilitate de overdraft garantat incheiate intre Banca Transilvania S.A. si MNT HEALTHCARE EUROPE SRL, soldul nerambursat la 31 decembrie 2022 este de 22.924.806 RON;
un contract de împrumut încheiat între Banca Transilvania S.A. și Life Med S.R.L., soldul nerambursat la 31 decembrie 2022 este de 573.125 RON;
un contract de împrumut încheiat între BRD GROUPE SOCIETE GENERALE S.A. și Pro Life Clinics S.R.L., soldul nerambursat la 31 decembrie 2022 este de 87.500 RON si un contract de împrumut încheiat între ING BANK N.V. AMSTERDAM SUCURSALA BUCURESTI și Pro Life Clinics S.R.L., soldul nerambursat la 31 decembrie 2022 este de 458.695 RON;
un contract de împrumut încheiat între EXIM BANK S.A. și Medicris S.R.L, soldul nerambursat la 31 decembrie 2022 este de 338.339 RON;
un contract de împrumut încheiat între ING BANK N.V. AMSTERDAM SUCURSALA BUCURESTI și Medici’s S.R.L, soldul nerambursat la 31 decembrie 2022 este de 41.170 RON;
facilitate de overdraft garantat incheiata intre Garanti Bank S.A. si Med Life S.A., suma trasa la 31 decembrie 2022 este de 9.894.800 RON;
facilitate de overdraft incheiata intre Unicredit Tiriac Bank si Prima Medical S.R.L., avand o limita maxima a creditului de 800.000 RON, trasa in totalitate la 31 decembrie 2022;
facilitate de overdraft încheiata între Banca Transilvania S.A. și Onco Team Diagnostic S.R.L., soldul nerambursat la 31 decembrie 2022 este de 252.537 RON;
facilitate de overdraft încheiata între Banca Transilvania S.A. și Pharmachem Distributie S.R.L., soldul nerambursat la 31 decembrie 2022 este de
3.193.399 RON;
facilitate de overdraft încheiata între Banca Transilvania S.A. și Stomestet S.R.L., soldul nerambursat la 31 decembrie 2022 este de 175.951 RON;
Rata dobânzii pentru fiecare împrumut pentru fiecare perioadă de dobândă este rata pe an care reprezintă suma marjei aplicabile și în funcție de moneda fiecărui împrumut, EURIBOR pentru sumele în EUR sau ROBOR pentru sumele în RON.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 48
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Companie
Banca
Valuta
Maturitate
Group Loan*
Club**
EUR
15-Nov-29
Clinica Polisano SRL
CEC Bank
RON
29-Mar-33
Ghencea Medical Center SA
Banca Transilvania
RON
29-Jun-28
Micromedica Roman SRL
Banca Transilvania
RON
30-Jun-25
Centrul Medical Micromedica SRL
Banca Transilvania
RON
30-Jun-24
Centrul Medical Micromedica SRL
Banca Transilvania
RON
30-Jun-25
KronDent SRL
Raiffeisen Bank
RON
13-Jul-23
Dent Estet Ploiesti SRL
Banca Transilvania
RON
11-Oct-28
MNT HEALTHCARE EUROPE SRL
Banca Transilvania
EUR
26-Dec-29
Life Med SRL
Banca Comerciala Romana
RON
02-Sep-26
Pro Life Clinics SRL
BRD - Groupe Société Générale
RON
19-Aug-24
Pro Life Clinics SRL
ING BANK N.V. AMSTERDAM SUCURSALA BUCUREȘTI
RON
01-Jun-24
Medicris SRL
EximBank SA
RON
16-Dec-23
Medici`s SRL
ING BANK N.V. AMSTERDAM SUCURSALA BUCUREȘTI
RON
26-Oct-23
* Firmele care fac parte din împrumutul de grup sunt: MEDLIFE S.A., BAHTCO INVEST S.A., ACCIPIENS S.A., POLICLINICA DE DIAGNOSTIC RAPID S.A., CLINICA POLISANO S.R.L., DENT ESTET CLINIC S.A., GENESYS MEDICAL CLINIC, CENTRUL MEDICAL S. MEDICAL S.A. , PHARMALIFE MED S.R.L., PRIMA MEDICAL S.R.L., ANIMA SPECIALITY MEDICAL SERVICES S.R.L., CED PHARMA S.R.L., BADEA MEDICAL S.A., CENTRUL MEDICAL MICROMEDICA S.R.L., SOLOMED CLINICA CLINITA S.A.S.A.S.A.S.A.S., DISTRIBUTION S.A.S.A. MNT HEALTHCARE EUROPE S.R.L., SWEAT CONCEPT ONE S.A., ONCO CARD S.R.L., ONCOCARD INVEST S.R.L., DIAMED CENTER S.R.L., STEM CELLS BANK S.A. și SFATUL MEDICULUI.RO S.A.
** Grupul de bănci care au semnat împrumutul este format din: Banca Comercială Română S.A, Erste Group Bank AG, BRD Groupe Société Générale S.A, Banca Transilvania S.A, Raiffeisen Bank S.A și ING Bank N.V Amsterdam – Sucursala București
La 31 decembrie 2022, în legătură cu împrumutul sindicalizat cu sold de 165.017.653 lei, Societatea a gajat imobilizări corporale cu o valoare contabilă de 39.540.215 lei. De asemenea, Societatea a gajat numerar în valoare totală de 24.071.164 lei și a gajat creanțe în valoare de 13.945.403 lei la 31 decembrie 2022.
La 31 decembrie 2022, în legătură cu împrumuturile cu sold de 886.769.729 lei, Grupul a gajat imobilizări corporale cu o valoare contabilă de 428.658.044 lei. De asemenea, Grupul a gajat numerar în valoare totală de 33.979.053 lei, stocuri în valoare totală de 4.196.820 lei și creanțe în valoare totală de 78.757.133 lei la 31 decembrie 2022.
Societatea a gajat acțiuni în legătură cu societățile achiziționate până la 31 decembrie 2022 și a gajat active în legătură cu celelalte împrumuturi prezentate în Nota 14.
La 31 decembrie 2022, nicio entitate din cadrul Grupului nu a încălcat termenii contracturali a contractelor de finanțare.
O reconciliere a mișcărilor de numerar și altele decât de numerar ale împrumuturilor de plătit, datoriilor de leasing și ale altor active este prezentată în următorul tabel:
Datorii din activitati de finantare
Imprumuturi
Leasinguri
Descoperit de cont
Total
Datoria neta la 31 decembrie 2021
(499,295,906)
(202,272,073)
(25,493,223)
(727,061,202)
Miscari de numerar
Fluxuri de numerar in legatura cu principalul
(330,488,563)
69,381,987
(7,909,301)
(269,015,877)
Plati de dobanda
23,428,282
8,299,604
649,513
32,377,399
Miscari non- numerar
Contracte de leasing noi
-
(77,102,617)
-
(77,102,617)
Ajustari pentru schimburi valutare
(627,320)
(58,218)
1,400
(684,139)
Combinari de intreprinderi
(23,357,907)
(92,273,755)
(1,111,865)
(116,743,527)
Alte miscari (non numerar)
(28,627,298)
(8,291,966)
6,062,461
(30,856,803)
Datoria neta la 31 decembrie 2022
(858,968,713)
(302,317,038)
(27,801,016)
(1,189,086,767)
*Alte miscari (non numerar) conțin cheltuiala cu dobânzile acumulate.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 49
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
15.CAPITALUL EMIS SI PRIME DE CAPITAL
Capitalul social emis în termeni nominali este format din 132,870,492 acțiuni ordinare la 31 decembrie 2022 (31 decembrie 2021: 132,870,492 ) cu o valoare nominală de 0,25 RON pe acțiune. Deținătorii de acțiuni ordinare au dreptul la un vot pentru o acțiune detinuta în adunările acționarilor Grup ului , cu excepția acțiunilor proprii răscumpărate de Grup ca parte a programului de răscumpărare a acțiunilor. Toate acțiunile se clasează ca fiind egal și conferă drepturi egale asupra activului net al Societatii , cu excepția acțiunilor de trezorerie.
În conformitate cu Hotărârea Adunării Generale Extraordinare a Acționarilor din 15.12.2020, capitalul social al Medlife a fost majorat cu 27.681.352,50 RON, de la 5.536.270,5 RON la 33.217.623 RON, prin emiterea unui număr de 110.725.410 acțiuni noi cu valoarea nominală de 0,25 RON per acțiune. Majorarea capitalului social a fost făcută odată cu încorporarea rezervelor din primele de emisiune, iar acțiunile nou emise (5-pentru-1) au fost alocate fără o compensație monetară tuturor acționarilor înregistrați în registrul acționarilor companiei la data de 04 ianuarie 2021 (Data Înregistrării).
Efectele majorării capitalului social au fost procesate la 15 februarie 2021, iar acțiunile nou emise au fost alocate acționarilor.
Numărul total de acțiuni ordinare emise ale Societății după majorarea capitalului social este de 132.870.492.
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
Capital social
33,217,623
33,217,623
Prime de emisiune
50,594,933
49,177,468
TOTAL
83,812,556
82,395,091
Pe parcursul anului 2022, Grupul a redobândit instrumente proprii de capitaluri proprii (acțiuni de trezorerie) în valoare totală de 7.851.826 lei și a eliberat acțiuni în valoare totală de 8.648.583 RON, net de comisioane. Diferența dintre valoarea justă și costul acțiunilor proprii la momentul modificării este în sumă totală de 1.417.465 RON și a fost inclusă ca majorare în contul primei de emisiune.
16. REZULTATUL PE ACTIUNE
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
Totalul câștigurilor pe acțiune de bază și diluate atribuibile deținătorilor de acțiuni obișnuiți ai companiei
0.24
0.77
Castiguri folosite in calculul rezultatului pe actiune
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
Profit atribuibil deținătorilor de capitaluri proprii ai companiei utilizate la calcularea rezultatelor de bază pe acțiune
32,173,072
102,613,932
Numărul mediu ponderat de acțiuni utilizate ca numitor
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
Profit atribuibil deținătorilor de capitaluri proprii ai companiei utilizate la calcularea rezultatelor de bază pe acțiune
132,768,804
132,792,071
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 50
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
17.REZERVE
Structura rezervelor Grupului este prezentată mai jos:
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
Rezerve generale (i)
24,325,883
23,440,505
Alte rezerve (ii)
30,768,310
18,410,254
Rezerve din reevaluare (iii)
149,497,049
95,484,740
TOTAL
204,591,242
137,335,499
(i), (ii) Rezerve legale și alte rezerve
Sold inițial
41,850,759
28,726,817
Mișcări
13,243,434
13,123,942
Sold de închidere
55,094,193
41,850,759
(ii) Rezerve din reevaluare
Sold inițial
95,484,740
95,484,740
Scădere din corecții de reevaluare
-
-
Creștere din reevaluare
64,300,368
-
Impozit amânat aferent reevaluării
(10,288,059)
-
Sold de închidere
149,497,049
95,484,740
În contul Rezervelor generale există rezerve legale înregistrate în valoare de 9.033.264 RON (2020: 8.481.939 RON).
Creșterea cu 885.378 lei a rezervelor legale a apărut ca urmare a legislației naționale.
Alte rezerve au crescut cu 12.358.056 RON pentru a reinvesti profiturile realizate în cursul anului.
Rezerva de reevaluare a proprietăților ia naștere la reevaluarea terenurilor și clădirilor. În cursul anului 2022, Grupul a angajat un evaluator independent pentru a determina valoarea justă a terenurilor și clădirilor la 31 decembrie 2022. Diferența totală de reevaluare care a fost înregistrată ca surplus din reevaluare în situația modificărilor capitalurilor proprii este în valoare de 54.012.309 lei (excluzand interese care nu controleaza).
Atunci când terenurile sau clădirile reevaluate sunt vândute sau înstrăinate în alt mod, partea din rezerva de reevaluare a proprietăților care se referă la acel activ și care este efectiv realizată, este transferată direct în rezervele generale.
Efectele impozitelor asupra venitului, dacă există, care rezultă din reevaluarea imobilizărilor corporale sunt recunoscute și prezentate în conformitate cu IAS 12 Impozite pe profit (a se vedea nota 26). Impozitul amânat recunoscut pe alt rezultat global ca urmare a reevaluării Terenurilor și Clădirilor este în valoare de 10.288.059 RON (excluzand interese care nu controleaza). A se vedea Nota 26.
18. INTERESE CARE NU CONTROLEAZA
31 decembrie
31 decembrie
2022
2021
Sold la inceputul perioadei
43,295,149
27,633,022
Cota de profit aferenta anului
5,259,484
10,299,277
Partea din alte rezultate globale
1,673,316
-
Interese minoritare din achizitia de filiale
21,895,097
7,445,708.11
Achizitii ulterioare de interese minoritare
(6,865,634)
(1,865,109)
Distributie de dividende
-
(217,749)
Sold la finalul perioadei
65,257,412
43,295,149
În cursul anului 2022, Grupul a achiziționat încă 10% din acțiunile emise de Compania Almina, încă 10% din acțiunile emise de Compania Genesys, încă 4% din Oncoteam Diagnostic și 30,32% din Group RMC Ungaria pentru o sumă totală de 16.593.813 RON, din care 6.527.676 RON s-au platit în numerar și 10.066.138 RON prin eliberare de acțiuni proprii utilizate pentru achiziționarea suplimentară de interese care nu controleaza.
Imediat înainte de cumpărare, valoarea contabilă a participației existente care nu controlează în Grup era de 6.865.634 RON. Grupul a recunoscut o scădere a intereselor care nu controlează cu 6.865.634 RON și o scădere a capitalurilor proprii atribuibile proprietarilor societății-mamă de 9.728.179 RON. Efectul asupra capitalurilor proprii atribuibile proprietarilor Grupului în cursul anului este rezumat după cum urmează:
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 51
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
Valoarea neta contabila a intereselor care nu controleaza
6,865,634
1,865,109
Contraprestatia platita catre interesele care nu controleaza
(16,593,813)
(4,661,882)
Excesul de contraprestație plătit, recunoscut din tranzacțiile cu interese care nu controlează în rezerva in capitalurile proprii
(9,728,179)
(2,796,773)
19. VÂNZĂRI
Cifra de afaceri reprezinta servicii medicale, inclusiv veniturile din pachete de preventie corporative si onorariile pentru serviciile prestate in cadrul clinicilor Med Life si al diverselor spitale din Romania. Defalcarea veniturilor este prezentata mai jos.
12 luni 2022
12 luni 2021
Variatie
Linie de afaceri
Vanzari
% din Total Vanzari
Vanzari
% din Total Vanzari
2022/2021
Clinici
616,685,378
34.3%
407,035,457
28.5%
51.5%
Stomatologie
119,068,495
6.6%
93,204,531
6.5%
27.7%
Spitale
377,991,740
21.1%
317,305,322
22.2%
19.1%
Laboratoare
199,919,067
11.1%
257,907,412
18.1%
-22.5%
Vanzari Corporative
221,374,274
12.3%
206,070,519
14.4%
7.4%
Farmacii
80,941,362
4.5%
59,949,420
4.2%
35.0%
Altele
179,452,431
10.0%
85,745,712
6.0%
109.3%
TOTAL
1,795,432,748
100.0%
1,427,218,373
100.0%
25.8%
Din totalul vanzarilor la nivel de Grup in anul 2022, doar 25% din provin din tratamentul pacienților asigurați prin Casa de Asigurari de Sanatate. Grupul are un singur segment raportabil, servicii medicale, care reunește segmentele operaționale clinici, stomatologie, spitale, laboratoare și corporate, precum și alte tipuri de venituri din servicii de wellness (începând cu 2022) și din procesarea și depozitarea celulelor stem, cu venituri totale de 1.535.038.955 lei în 2022.
Grupul obține venituri din mărfuri în principal din liniile de afaceri Farmacii și Altele, în timp ce celelalte linii de afaceri generează în principal venituri din servicii. In categoria „Altele” sunt incluse de asemenea veniturile din procesarea si stocarea celulelor stem, iar incepand cu anul 2022, si serviciile wellness.
Veniturile grupului sunt generate pe piata romaneasca, cu doar 1,1% din alte locatii geografice (Ungaria). Întreaga sumă inclusă în datorii contractuale la începutul anului (conform Nota 10) a fost înregistrată ca venit în 2022.
Pe parcursul anului 2022, creșterea fluxului de venituri „Altele” se datorează în principal distribuției intensificate de medicamente ca urmare a achiziției Pharmachem Distribuție în cursul anului 2021, compania fiind în prezent consolidată luând în considerare toate cele 12 luni de activitate din contul de profit și pierdere.
20. ALTE VENITURI DIN EXPLOATARE
Alte venituri din exploatare includ:
12 luni 2022
12 luni 2021
Alte venituri operationale
4,955,689
3,199,337
Venituri din subventii de exploatare
2,491,038
2,628,211
Costurile capitalizate ale imobilizarilor necorporale
6,671,334
4,535,441
TOTAL
14,118,061
10,362,989
21. CHELTUIELI CU TERTII
12 luni 2022
12 luni 2021
Servicii medicale
413,954,469
337,603,069
Servicii de consultanta
5,622,559
4,805,573
Curatenie si spalatorie
7,664,001
4,798,636
Servicii juridice
2,057,326
3,823,202
Alte servicii
2,011,783
3,762,967
Colectare deseuri si salubrizare
4,102,363
3,193,840
Paza si securitate
3,678,470
2,634,494
Servicii IT
3,404,421
2,265,737
Servicii de logistica si telecomunicatii
3,457,567
1,118,708
Acreditari si autorizatii
1,873,126
751,668
Servicii depozitare si arhivare
654,901
721,578
Altele
19,715,474
14,909,396
TOTAL
468,196,458
380,388,868
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 52
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Aproximativ 88% (89% in 2021) din totalul cheltuielilor executate de terti in anul 2022 se refera la contractele de colaborare incheiate cu medicii.
22. CHELTUIELI DIN EXPLOATARE
12 luni 2022
12 luni 2021
Utilitati
25,955,216
15,441,386
Cheltuieli cu intretinerea si reparatiile
13,361,182
14,703,501
Chirii
8,432,798
7,698,479
Prime din asigurari
4,711,548
3,651,389
Reclama si publicitate
26,664,612
15,138,844
Comunicatii
5,211,175
4,907,836
Alte cheltuieli administrative si de exploatare
25,567,358
18,067,621
TOTAL
109,903,888
79,609,056
23. CHELTUIELI CU PERSONALUL CHEIE DE CONDUCERE
Structura personalului Med Life este descrisă mai jos:
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
Conducere
309
196
Personal
5,972
4,897
Total
6,281
5,093
Beneficiile pe termen scurt (cheltuielile salariale) acordate de Grup pe categorii de personal, sunt descrise mai jos:
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
Conducere
52,298,790
41,295,641
Personal
406,451,203
304,755,849
Total
458,749,993
346,051,490
24. REZULTATUL FINANCIAR NET
12 luni 2022
12 luni 2021
(Pierderea)/Castigul din cursul valutar
(4,082,363)
(9,166,155)
Costul finantarii
(34,323,373)
(21,598,655)
Comisioane bancare
(8,165,777)
(5,852,424)
Alte Venituri
637,298
34,949
Venituri din dobanzi
1,261,843
149,944
PROFITUL/(PIERDEREA) FINANCIARA
(44,672,371)
(36,432,342)
25. PĂRȚILE AFLATE
(a) Principalii actionari
La 31 decembrie 2022, structura acționarilor Med Life SA este prezentată mai jos:
Numar actiuni
%
Valoare
Persoane juridice
72,263,633
54.39%
18,065,908
Marcu Mihail
19,932,307
15.00%
4,983,077
Cristescu Mihaela Gabriela
18,660,690
14.04%
4,665,173
Marcu Nicolae
13,835,400
10.41%
3,458,850
Alti actionari
8,178,462
6.16%
2,044,616
TOTAL
132,870,492
100.00%
33,217,623
La 31 decembrie 2021, structura acționarilor Med Life SA este prezentată mai jos:
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 53
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Numar actiuni
%
Valoare
Persoane juridice
70,466,706
53.03%
17,616,677
Marcu Mihail
20,552,307
15.47%
5,138,077
Cristescu Mihaela Gabriela
18,660,690
14.04%
4,665,173
Marcu Nicolae
14,034,400
10.56%
3,508,600
Alti actionari
9,156,389
6.89%
2,289,097
TOTAL
132,870,492
100.00%
33,217,623
Vă rugăm să consultați Nota 15 și Nota 16.
(b) Remunerația comitetului executiv și a consiliului de administrație
Compensațiile acordate membrilor comitetului executiv au fost după cum urmează:
12 luni 2022
12 luni 2021
Comitetul Executiv
7,953,552
7,319,579
Compensația Comitetului Executiv include plățile către membrii conducerii superioare în temeiul contractelor de mandat încheiate cu Medlife pentru o perioadă de 4 ani.
La 31 decembrie 2022, Comitetul Executiv al Companiei era format din zece manageri remunerați în baza contractului de mandat. Având în vedere încetarea, de comun acord, a contractului de mandat al domnului Adrian Paul Lungu în calitate de CFO MedLife și membru al Comitetului Executiv al Societății la data de 30 septembrie 2022, un nou membru al Comitetului Executiv și CFO al Grupului a fost numit începând cu 1 octombrie 2022, respectiv d-na Alina-Oana Irinoiu.
În cursul anului 2022 nu au existat modificări în componența Consiliului de Administrație al Medlife, mandatele acestora încheindu-se la 20 decembrie 2024.
Compensațiile acordate membrilor consiliului de administrație au fost următoarele:
12 luni 2022
12 luni 2021
Consiliul de Administratie
3,828,027
3,909,013
Consiliul de administrație al Med Life SA este format din 7 membri în temeiul acordurilor de administrare încheiate cu Grup ul, aprobate de Adunarea Generală a Acționarilor.
Mandatul membrilor este pe o perioadă de 4 ani, începând cu 21 decembrie 2020 și se termină pe 20 decembrie 2024. Nu au fost acordate împrumuturi managerilor și administratorilor în anii 2022 și 2021.
(c) Parti afiliate
Părțile afiliate identificate sunt:
Creante
Datorii
31 decembrie
1 ianuarie
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
2022
2022
DR. CRISTESCU I. MIHAELA- GABRIELA
24,839
4,839
58,400
58,400
Nautic Life S.R.L.
-
-
-
2,616
DIETLIFE FOOD SRL
206
208
-
-
BLACK SEA MAGIC SRL
10,290
32,812
-
-
MNT BULGARIA EOOD
-
-
9,026,947
-
ANDREI VASILE *
-
-
896,769
-
RADU GROSSU **
-
-
7,462,000
-
Total
35,335
37,859
16,085,972
61,016
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 54
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Vanzari in 2022
Vanzari in 2021
Achizitii in 2022
Achizitii in 2021
DR. CRISTESCU I. MIHAELA- GABRIELA
-
-
700,800
700,800
LIFE RESORT SRL
-
1,200
-
-
DIETLIFE FOOD SRL
2,486
30,721
-
-
BLACK SEA MAGIC SRL
-
1,250
22,522
-
Total
2,486
33,171
723,322
700,800
Pe parcursul anului 2022, Grupul a achiziționat companiile MNT. La 28 februarie 2022, data achiziției, soldul înregistrat la partea afiliat ă MNT Bulgaria era în valoare de 9,026,947 RON. *Andrei Vasile este unul din actionarii companiei Sanopass S.A. ** Radu Grossu este unul din actionarii companiei Sweat Concept One S.R.L.
26. IMPOZITARE
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
Cheltuieli cu impozitul pe profit
12,124,746
22,506,352
Cheltuieli cu impozitul amânat
-
-
Total cheltuiala cu impozitul pe profit
12,124,746
22,506,352
Profit înainte de impozitare
49,557,301
135,419,561
Cheltuiala cu impozitul pe profit utilizând cota statutară de 16% (2021: 16%)
7,929,168
21,667,130
Efectul fiscal al cheltuielilor nedeductibile
2,990,801
1,621,415
Efectul fiscal al veniturilor neimpozabile
(244,293)
(119,902)
Efectul fiscal al rezervei legale deductibile
(55,608)
(616,219)
Sponsorizare/bonificatie
(1,687,089)
(1,524,943)
Profit reinvestit si alte facilitati fiscale
(595,003)
(2,493,391)
Ajustari in ceea ce priveste cheltuiala cu impozitul pe profit pentru anii precedenti
-
1,153,649
Alte elemente (inclusiv tratament fiscal diferit)
3,786,770
2,818,613
Cheltuieli cu impozitul amânat
-
-
Impozitul pe profit/venit datorat în perioada curentă
12,124,746
22,506,352
31 decembrie
31 decembrie
2022
2021
Datorii privind impozitul pe profit/venit la 1 ianuarie
1,467,625
5,467,450
Datorii privind impozitul pe profit/venit aferent companiilor achizitionate, in urma combinarilor de intreprinderi
54,255
50,985
Impozit pe profit/venit plătit în cursul perioadei
(12,832,118)
(26,557,162)
Impozit pe profit de plată în anul curent
12,124,746
22,506,352
Datorii privind impozitul pe profit la 31 decembrie
814,508
1,467,625
Grupul calculează impozitul pe profit la o rată 16% din profit, conform legislației fiscale din România. Efectul net al modificărilor în soldurile de impozit amânat recunoscute la 31 decembrie 2022, cu excepția impozitului amânat aferent rezervei din reevaluare care este recunoscut în capitaluri proprii, este reflectat în situația rezultatului global pentru anul încheiat la acea dată.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 55
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Componente de impozit amânat
31 decembrie
Modificări în
1 ianuarie
2022
impozitul amânat
2022
Creanțe cu impozitul amânat
Active imobilizate
-
-
-
Sume care se refera la provizionul de concedii neefectuate
1,332,184
-
1,332,184
Total creanțe cu impozitul amânat
1,332,184
-
1,332,184
Datorii cu impozitul amânat
31 decembrie
Modificări în
1 ianuarie
2022
impozitul amânat
2022
Combinari de intreprinderi
17,048,841
10,083,757
6,965,084
Alte elemente
104,870
-
104,870
Reevaluarea cladirilor si terenurilor
28,428,633
10,606,786
17,821,847
Total datorii cu impozitul amânat
45,582,344
20,690,543
24,891,801
Datorii nete cu impozitul pe venit amânat
44,250,160
20,690,543
23,559,617
Componente de impozit amânat
31 decembrie
Modificări în
1 ianuarie
2021
impozitul amânat
2021
Creanțe cu impozitul amânat
Active imobilizate
-
-
-
Sume care se refera la provizionul de concedii neefectuate
1,332,184
-
1,332,184
Total creanțe cu impozitul amânat
1,332,184
-
1,332,184
Datorii cu impozitul amânat
31 decembrie
Modificări în
1 ianuarie
2021
impozitul amânat
2021
Combinari de intreprinderi
6,965,084
3,213,819
3,751,265
Alte elemente
104,870
-
104,870
Rezerve din reevaluare
17,821,847
-
17,821,848
Total datorii cu impozitul amânat
24,891,801
3,213,819
21,677,983
Datorii nete cu impozitul pe venit amânat
23,559,617
3,213,819
20,345,799
27. COMBINĂRI DE ÎNTREPRINDERI
27.1. Achiziția ulterioar ă de interese care nu controleaza, companii înființate datorit ă creșterii organice și achiziționarea de filiale
În 2022, Grupul MedLife și-a crescut participația in anumite filiale și a semnat, de asemenea, contracte de vânzare - cumpărare dețineri in următoarele companii:
- Achiziția a 50% din acțiuni la MNT Healthcare Europe (Neolife), în februarie 2022;
- Achiziția a 50% din acțiuni la MNT Asset Management (Neolife), în februarie 2022;
- 10% achiziție ulterioară de acțiuni la Almina Trading în februarie 2022;
- 10% achiziție ulterioară de acțiuni la Genesys Medical Clinic în martie 2022;
- Achiziția a 100% din acțiuni la Clinica Life Med, în martie 2022;
- Achiziția a 60% din acțiuni la Pro Life Clinics, în aprilie 2022;
- 4% achiziție ulterioară de acțiuni la Oncoteam Diagnostic în aprilie 2022;
- Achiziția a 100% din acțiuni la Oncocard, în mai 2022;
- Achiziția a 100% din acțiuni la Oncocard Invest, în mai 2022;
- Achiziția a 100% din acțiuni la Tomorad Expert, în mai 2022;
- 30,32% achiziție ulterioară de acțiuni la RMC Group în aprilie și mai 2022;
- Achiziția a 100% din acțiuni la Medicris și Triamed, în iunie 2022;
- Achiziția a 60% din acțiuni la IT Repair, în iunie 2022;
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 56
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
- Achiziția a 80% din acțiuni la SC M-Profilaxis SRL, în iunie 2022;
- Achiziția a 60% din acțiuni la Clinica Opticristal și Alinora Optimex, în iulie 2022;
- Achiziția a 51% din acțiuni la SanoPass, în septembrie 2022;
- Achiziția a 60% din acțiuni în rețeaua de săli de sport Sweat Concept, în septembrie 2022;
- Achiziția a 80% din acțiuni la Medici’s și Micro-Medic, în octombrie 2022 (în urma aprobării de către Consiliul Concurenței);
- Anunțarea achizitiei a 99,67% din acțiuni la Muntenia Medical Competences SRL, în iulie 2022 (tranzacție aprobată de Consiliul Concurenței și finalizată în ianuarie 2023);
- Anunțarea achizitiei a 51% din acțiuni la Provita Group, în octombrie 2022 (aprobat de Consiliul Concurenței în 2023, în proces de finalizare la data prezentei raportări)
27.1.1. Achizitia ulterioara a intereselor care nu controleaza
Majorare participatiei in Almina Trading SA
In luna februarie 2022, MedLife a finalizat preluarea suplimentara a unui pachet de actiuni de 10% in cadrul companiei Almina, ajungand la o cota de participatie de 90%. In 2017, MedLife a achizitionat un pachet majoritar de 80% din Almina Trading S.R.L., companie ce are in componenta opt centre medicale si doua laboratoare, localizate in judetele Dambovita si Ilfov.
Majorarea participatiei in Genesys Medical Clinic
În luna martie 2022, MedLife a marit cu 10% pachetul de actiuni in cadrul companiei Genesys, unul dintre cei mai mari operatori privati de servicii medicale din zona de vest a Romaniei, ajungand astfel sa detina pachetul de 83%. Genesys face parte din Sistemul MedLife inca din 2011, cand reprezentantii anuntau preluarea pachetului de 55%.
Majorarea participatiei in Oncoteam Diagnostic
În aprilie 2022, MedLife a marit cu 4% pachetul de actiuni in compania Oncoteam Diagnostic, ajungând la o cotă de 79%. Oncoteam face parte din Grupul MedLife din 2019, când reprezentanții au anunțat achiziția a 75% din acțiunile sale.
Majorarea participatiei in RMC Ungaria
În aprilie și mai 2022, MedLife a majorat cu 30,32% pachetul de actiuni in RMC Group, ajungând la un pachet de 81,32%. RMC Group face parte din Grupul MedLife și din 2019, când reprezentanții au anunțat achiziția a 51% din acțiunile sale.
27.1.2. Crestere organica
Hyperclinica MedLife Târgu Mureș
In luna iunie 2022, MedLife a inaugurat prima clinica medicala de mari dimensiuni din Târgu Mureș. Noua unitate multidisciplinara pune la dispoziția pacienților din centrul si nordul tarii 16 specialități medicale si chirurgicale pentru consultații, investigații si intervenții chirurgicale minore, asigurând un circuit integrat de investigare, diagnosticare si tratament.
27.1.3. Achizitii de subsidiare
Achizitia Neolife
In februarie 2022, MedLife a finalizat achiziția a 50% din pachetul de acțiuni al centrelor de oncologie Neolife Romania, ca urmare a aprobării acesteia de către Consiliul Concurentei. Astfel, Grupul MedLife își consolidează serviciile integrate de diagnostic si tratament oncologic prin cele 4 centre medicale ale Neolife din București (2), Iași si Brașov, cu alte doua centre, in Braila si Galati, in curs de dezvoltare.
Achiziția Life Med
In martie 2022, Grupul MedLife a finalizat achiziția a 100% din capitalul social al Life Med. Compania a fost integrata in rețeaua Sfânta Maria, parte a Grupului MedLife.
Life Med este unul dintre cei mai mari furnizori privați de servicii medicale in ambulatoriu sub contract cu CNAS, acoperind 24 de specialități. Life Med oferă servicii complete de diagnostic si tratament de la consultații, investigații clinice pana la teste de laborator pentru peste 130.000 de pacienți anual.
Achiziția Pro Life
In aprilie 2022, Grupul MedLife a finalizat achiziția unui pachet de 60% din Pro Life Clinics; noua companie a fost integrata in rețeaua Sfânta Maria.
Clinicile Pro Life operează pe piața serviciilor medicale private din Iași de peste 13 ani si oferă servicii medicale ambulatorii care integrează 19 specialități medicale: de la alergologie si imunologie clinica, dermatologie si cardiologie, pana la endocrinologie, imagistica medicala, medicina interna, neurologie.
Achizitia Spitalului OncoCard in Brasov
In mai 2022, Grupul MedLife a finalizat achiziția integrala a Spitalului OncoCard Brașov, ca urmare a aprobării acesteia de către Consiliul Concurentei. Aceasta este una dintre cele mai importante tranzacții ale primului semestru din acest an care vine sa consolideze, alături de Neolife - zona de oncologie si radioterapie, in concordanta cu obiectivele strategice stabilite de MedLife si anunțate către acționari.
Extinderea operațiunilor in centrul tarii
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 57
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
In luna mai si iunie 2022, Grupul MedLife a finalizat preluarea pachetului integral de acțiuni pentru Centrul Medical de diagnostic si imagistica Tomorad din Sfantu Gheorghe si a pachetului majoritar de 60% de acțiuni a Centrului Medical de Gastroenterologie din Targu Mureș, consolidând-si astfel poziția in Centrul tarii.
Achizitia Grupul Medicris in Oradea
In iunie 2022, Grupul MedLife a achizitionat pachetul integral de acțiuni al Grupului Medicris Oradea, cel mai mare centru de medicina muncii si servicii conexe din județul Bihor, care este prezent de peste 20 de ani pe piața serviciilor medicale private din Oradea si oferă servicii medicale de ambulatoriu, integrând 9 specialități medicale: sănătatea muncii, oftalmologie, medicină internă, ORL, psihologie și altele.
Achiziția Centrului Profilaxis din Timisoara
In iunie 2022, Grupul MedLife a finalizat achiziția pentru pachetul majoritar de 80% din acțiunile companiei SC M- Profilaxis SRL, una din policlinicile de top din Timișoara. Compania va fi integrata sub brandul Sfânta Maria, prin care rețeaua își extinde prezenta in zona de vest a tarii.
Profilaxis Timisoara are o experiență de aproape 25 de ani pe piața locala si este unul dintre cei mai cunoscuți operatori medicali din Timișoara, care asigura pacienților servicii complete de prevenție si profilaxie. Unitatea medicala integrează servicii de medicina muncii, ambulatoriu, compartiment de spitalizare de zi si un portofoliu important de abonați.
Achizitia clinicii Opticristal in Brasov
In iulie 2022, Grupul MedLife a finalizat achizitia a 60% din acțiunile clinicii de diagnostic si chirurgie oftalmologica Opticristal din Brasov. Tranzacția, derulata prin Policlinica de Diagnostic Rapid (PDR), vine in completarea serviciilor medicale de care pacienții din centrul tarii pot beneficia in hub-ul regional dezvoltat de MedLife in judetul Brașov, care ajunge, astfel, sa numere 16 unități medicale.
Achiziția platformei digitale SanoPass
In septembrie 2022, MedLife a finalizat achizitia a 51% actiuni in platforma digitala SanoPass, unul din cele mai active startup-uri romanești din zona de healthtech, care oferă servicii medicale, de wellness si fitness in regim de abonament si individual. Platforma digitala SanoPass unifica si facilitează accesul la sănătate si fitness, oferind acces in peste 1.200 de clinici private, atât de proximitate, cat si din rețele mari, si in peste 200 de săli de fitness din Romania si Republica Moldova. Prin intermediul acestei rețele naționale de parteneri, SanoPass asigura servicii medicale si de fitness pentru 50.000 de abonați.
Achizitia sălilor de fitness Sweat Concept
In septembrie 2022, MedLife a finalizat achizitia a 60% actiuni in Sweat Concept, marcând astfel intrarea pe o noua linie de business cea de wellness, care vine in completarea serviciilor medicale complexe oferite la nivel național. In data de 9 septembrie 2022 achiziția a fost finalizata.
Achiziția Grupul Medici’s
In octombrie 2022, MedLife a finalizat achiziția pentru 80% din acțiunile celui mai important operator medical local din regiunea de vest, Medici’s. Tranzacția marchează o consolidare puternica in zona de vest a României si are drept obiectiv ca in următorii 2-3 ani sa transforme Timișoara intr-unul dintre cele mai puternice hub-uri regionale de sănătate.
Achizitia Muntenia Medical Competences
In data de 14 iulie 2022, societatea a anuntat achizitia a 99,76% din capitalul social al Muntenia Medical Competences S.A.
Transferul dreptului de proprietate al acțiunilor deținute de SIF Muntenia SA la Muntenia Medical Competences S.A. s-a realizat in luna ianuarie 2023, in urma îndeplinirii unor condiții suspensive de către ambele părți semnatare si obținerea aprobării din partea Consiliul Concurentei.
Achiziția Grupului Provita (tranzactie in curs de finalizare)
Pe 5 octombrie 2022, MedLife a anunțat achizitia a 51% din acțiunile Grupului Provita. Tranzacția marchează consolidarea serviciilor de diagnostic și tratament la nivel național. În București, Grupul Provita este prezent cu un spital multidisciplinar, două centre de imagistică dotate cu tehnologie de ultimă generație, un laborator în care pot fi procesate o gamă largă de analize și analize medicale, precum și un centru de formare în terapia durerii, singurul din Europa Centrală și de Est, aprobat de Societatea Europeană de Anestezie Regională și Terapia Durerii. În perioada imediat următoare, Provita se va dezvolta și în alte orașe mari din țară, primul oraș vizat fiind Suceava unde Grupul va inaugura o clinică de specialitate, domeniile cheie fiind terapia intervențională a durerii și screening-ul complet pentru patologia mamară. Tranzactia a fost aprobata de catre Consiliul Concurentei si este in curs de finalizare la data prezentei raportari.
27.1.4. Evenimente corporative in cursul anului 2022
Numirea directorului financiar al grupului MedLife
Având în vedere încetarea, de comun acord, a contractului de mandat în calitate de Director Financiar al MedLife și respectiv de membru al Comitetului Executiv al Societății al domnului Adrian Paul Lungu, la data de 30 septembrie 2022, Consiliul de Administrație al MedLife a decis în data de 19 septembrie. 2022 pentru numirea doamnei Alina Oana Irinoiu în funcția de Director Financiar MedLife și membru al Comitetului Executiv al Companiei, mandatul începând cu 1 octombrie 2022 și se încheie la 21 octombrie 2024.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 58
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
27.2. Active achiziționate și datorii recunoscute la data achiziției
Active si datorii recunoscute la data achizitiei
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
Active imobilizate
260,502,085
46,062,887
din care
- Imobilizari necorporale
33,968,192
17,387,430
- Imobilizari corporale
122,955,304
11,797,464
- Drept de folosinta
100,382,819
16,796,409
- Altele
3,195,770
81,585
Active circulante
84,854,668
54,095,201
din care
- Stocuri, numerar si prepayments
28,483,576
18,530,185
- Creante si alte creante
56,371,093
35,565,016
Datorii pe termen scurt
195,161,941
80,732,727
din care
- Overdraft
1,111,865
660,625
- Datorii privind impozitul pe profit
54,255
50,985
- Datorii comerciale si alte datorii
90,435,201
59,389,415
- Datorii din contractele de leasing
92,273,753
17,417,884
- Portiunea pe termen scurt a imprumuturilor
37,667
-
- Provizioane
1,165,445
-
- Datorii cu impozitul amanat rezultat la data achizitiei
10,083,756
3,213,819
Datorii pe termen lung (imprumuturi pe termen lung)
23,320,240
3,425,536
Active nete
126,874,572
15,999,825
Metodologia de evaluare a valorii juste a activelor corporale și necorporale folosește o combinație între abordarea prin cost și abordarea pe venit, care estimează amortizarea activelor luând în considerare și beneficiile economice care ar fi generate de activele respective. Pentru anumite echipamente și vehicule medicale, pentru care informațiile disponibile publicului permit, valoarea justă a fost măsurată folosind abordarea pieței.
27.3 Costuri legate de achizitii
Grupul a suportat costuri legate de achiziție de 3.165.540 RON pentru onorariile juridice și costurile de due diligence. Aceste costuri au fost incluse în „Alte cheltuieli operationale”.
27.4 Fondul comercial rezultat la achizitie
Fond comercial rezultat la achizitie
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
Contraprestația transferată
273,972,468
60,976,906
minus: valoarea justă a activelor nete identificabile achiziționate
(126,874,572)
(15,999,825)
Plus interese care nu controleaza
21,895,097
7,445,708
Fond comercial rezultat la achiziție
168,992,993
52,422,789
Fond comercial negativ rezultat la achizitie
-
-
Fondul comercial este atribuibil forței de munc ă și, de asemenea, know-how-ului dobândit și profitabilit ă ții ridicate a afacerii achiziționate. Nu va fi deductibil din punct de vedere fiscal.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 59
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
27.5 Iesiri nete de numerar la achizitia de filiale
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
Contraprestația plătită în numerar
328,743,653
55,717,152
minus: soldurile de numerar și echivalentele de numerar la data achizitiei
(12,188,904)
(3,212,417)
Total
316,554,749
52,504,735
Contraprestatia platita in numerar contine avansuri platite pentru combinari de intreprinderi viitoare.
28. MANAGEMENTUL CAPITALULUI
Grupul își gestioneaz ă capitalul pentru a se asigura c ă va putea continua ca o întreprindere în funcțiune, maximizând în același timp randamentul pentru p ă rțile interesate prin optimizarea echilibrului datoriilor și capitalurilor proprii.
Structura de capital a Grupului const ă din datorii, care includ împrumuturile prezentate în Nota 14, numerar și echivalente de numerar prezentate în Nota 8 și capitaluri proprii, cuprinzând capitalul emis, rezervele și rezultatul reportat, așa cum este prezentat în nota 15, 16 și nota 17.
Managementul riscului al Grupului revizuiește în mod regulat structura capitalului. Ca parte a acestei revizuiri, conducerea ia în considerare costul capitalului și riscurile asociate fiec ă rei clase de capital. Pe baza recomand ă rilor conducerii, Grupul își va echilibra structura general ă a capitalului prin plata dividendelor, noi emisiuni de acțiuni și r ă scump ă r ă ri de acțiuni, precum și emiterea de noi datorii sau r ă scump ă rarea datoriilor existente.
Grupul a crescut în 2022 în principal prin achiziții și mai puțin prin dezvoltare organică. În expansiunea organică, Grupul este expus unei potențiale pierderi de capital dacă extinderea sau noile activități nu își îndeplinesc imediat obiectivele financiare.
Obiectivele Grupului au fost de a echilibra generarea de numerar din unitățile de afaceri stabilite în investiții cu risc mai ridicat în activități noi. Acest lucru a lăsat nivelurile capitalurilor proprii ale Grupului ca un tampon pentru a proteja Grupul în cazul variațiilor de performanță care ar putea afecta activitățile stabilite. Grupul a folosit finanțarea prin datorii pentru achiziții de afaceri datorită costului istoric scăzut al finanțării prin datorii și a disponibilității lichidității pe piețele financiare. Atunci când evaluează caracterul adecvat al capitalurilor proprii ale Grupului pentru activități și expuneri, Grupul analizează raportul dintre împrumuturile de plătit net de numerar și investițiile lichide pe termen scurt față de capitalul propriu total (inclusiv interesele care nu controlează), așa cum este prezentat în următorul tabel:
31 decembrie,
31 decembrie,
2022
2021
Imprumuturi (fara overdraft)
858,968,713
499,295,906
Numerar și echivalente de numerar
89,068,154
135,858,888
Imprumuturi nete de numerar
769,900,559
363,437,018
Total capitaluri proprii
482,038,245
381,404,558
Raport imprumuturi nete de numerar la total capitaluri proprii
0.63
1.05
Scopul pe termen mediu al Grupului este de a menține acest raport la nivelurile actuale, continuând s ă investeasc ă în dezvoltarea de noi afaceri și achiziții pentru a menține o structur ă echilibrat ă a capitalului între datorii și capitaluri proprii.
29. Managementul riscului
Consiliul de Administrație al Grupului are responsabilitatea generală pentru stabilirea și supravegherea cadrului de management al riscului al Grupului.
Politicile de management al riscului ale Grupului sunt stabilite pentru a identifica și analiza riscurile cu care se confruntă Grupul, pentru a stabili limite de risc și controale adecvate și pentru a monitoriza riscurile și respectarea limitelor. Comitetul de Audit este responsabil pentru monitorizarea și abordarea problemelor privind eficacitatea și eficiența controalelor interne ale Grupului, conformitatea cu reglementările și managementul riscurilor.
În cursul activității sale, Grupul este expus la o serie de riscuri financiare, inclusiv riscuri de credit, rata dobânzii, lichiditate și valută.
Această notă prezintă obiectivele, politicile și procesele Grupului pentru gestionarea acestor riscuri și metodele utilizate pentru măsurarea riscurilor.
Funcția centrală de trezorerie are un rol important în gestionarea riscurilor financiare ale Grupului, cu scopul de a controla
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 60
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
și gestiona expunerea financiară și costurile financiare ale Grupului, cu un echilibru între risc și costuri.
(a) Riscul de credit
Activele financiare care pot da naștere la concentrări ale riscului de credit constau în principal din numerar, depozite pe termen scurt, creanțe comerciale, creanțe pe termen lung din procesarea celulelor stem și avansuri pentru achiziții de filiale.
Echivalentele de numerar și depozitele pe termen scurt ale Grupului sunt plasate la instituții financiare de renume, cu un rating de credit ridicat.
Creantele comerciale sunt reprezentate net de provizionul pentru pierderi de credit asteptate. Riscul de credit cu privire la creanțele comerciale este limitat datorită numărului mare de clienți care cuprinde baza de clienți a Grupului, care este formată în principal atât din persoane fizice, cât și din companii. Aproximativ 62% din totalul vânzărilor sunt în numerar, restul fiind bazat pe emiterea de facturi. Situația financiară a acestor clienți în raport cu gradul lor de credit este evaluată în mod continuu.
Grupul a dezvoltat, de asemenea, anumite proceduri de evaluare a entităților juridice ca clienți înainte de semnarea contractelor, care vizează furnizarea de pachete de asistență medicală (PPM) și monitorizarea capacității acestora de a îndeplini plățile pe parcursul contractelor. De asemenea, Grupul a înființat un departament intern de Colectare care monitorizează activ încasările primite de la clienți.
Alte creanțe pe termen lung pentru prelucrarea celulelor stem sunt reprezentate net de provizionul pentru pierderi așteptate din credit. Creanțele au fost evaluate individual ținând cont de informațiile specifice disponibile în cazuri individuale pentru a măsura riscurile de credit. A fost stabilită o rezervă pentru creanțe îndoielnice pentru anumiți clienți pentru care conducerea a evaluat un risc de credit ridicat.
Avansurile pentru achiziția de filiale sunt de natură pe termen scurt și pot apărea în anumite combinații de afaceri între semnare și închidere, în conformitate cu termenii și condițiile contractului de cumpărare de acțiuni. Achiziția Muntenia Medical Competences a fost finalizată în ianuarie 2023, în timp ce tranzacția Provita a fost aprobată de Consiliul Concurenței și se află în prezent în proces de închidere de la data raportării.
Valorile contabile brute ale activelor financiare (înainte de reducerile pentru pierderi din credit) incluse în situația poziției financiare reprezintă expunerea maximă a Grupului la riscul de credit în legătură cu aceste active. Grupul are doar 25% din vânzările sale în cursul anului 2022 care derivă din tratamentul pacienților asigurați NHIH (concentrarea riscului de credit) - dependență de clienții majori.
La 31 decembrie 2022 și 31 decembrie 2021, Grupul nu a considerat există o concentrare semnificativă a riscului de credit. rugăm consultați Nota 7 Creanțe, pentru mai multe detalii privind riscurile de credit ale creanțelor comerciale și rezervele pentru pierderi din credit așteptate, Nota 5.4 Alte active financiare, pentru mai multe detalii privind riscurile de credit ale creanțelor pe termen lung pentru procesarea celulelor stem și rezervele pentru pierderi așteptate, precum și 3.13. .1 Active financiare, pentru detalii suplimentare despre politicile contabile utilizate de Grup.
(b) Riscul ratei dobânzii
Riscul ratei dobânzii este riscul ca valoarea unui instrument financiar fluctueze din cauza modificărilor ratelor dobânzii de pe piață.
Grupul este expus la riscul ratei dobânzii deoarece împrumută fonduri la dobânzi variabile. Riscul mai mare este reprezentat de fondurile împrumutate în moneda națională, deoarece ratele dobânzilor sunt periodic revizuite în funcție de variația indicelui.
Contractele de închiriere încheiate în moneda națională sunt expuse și din cauza procesului de modificare a ratei dobanzii, întrucât rata de actualizare în acest caz este legată de ratele interne ale împrumuturilor pentru fondurile retrase în moneda națională.
Analiza senzitivității ratei dobânzii
Analiza de senzitivitate de mai jos a fost determinată pe baza expunerii la ratele dobânzii pentru instrumentele financiare purtătoare de dobândă la data raportării. Din totalul soldurilor restante atât pentru împrumuturi, cât și pentru leasing, doar sumele care se referă la împrumutul Club și o parte semnificativă din totalul contractelor de închiriere (care se referă la închirierea clădirilor, echipamentelor și vehiculelor) au fost luate în considerare pentru sensibilitatea la rata dobânzii. Aceste sume care au fost incluse în analiză acoperă mai mult de 80% din totalul soldurilor restante pentru fiecare categorie, împrumuturi și leasing.
O creștere sau o scădere de 10% la sută este utilizată atunci când se raportează intern riscul ratei dobânzii către personalul cheie de conducere și reprezintă evaluarea conducerii asupra modificării rezonabile posibile a ratelor dobânzii. Ipotezele utilizate nu s-au schimbat față de anii precedenți.
Dacă ratele dobânzilor ar fi fost cu 10% mai mari și toate celelalte variabile ar fi menținute constante, profitul Grupului pentru anul încheiat la 31 decembrie 2022 ar scădea cu 3.983.637 lei (2021: scădere cu 1.333.043 lei). Acest lucru se datorează în principal expunerii Grupului la ratele dobânzii la împrumuturile și contractele de leasing.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele insotitoare fac parte integranta din situatiile financiare consolidate | page 61
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Sume supuse riscului de fluctuatie al dobanzii
PASIVE
Total
Din care incluse in analiza de senzitivitate
%
Cheltuieli cu dobanzile in an la rata actuala a dobanzii pentru portiunea selectata
Cheltuieli cu dobanzile in an la rata dobanzii majorata cu 10% pentru portiunea selectata
Variatie ce afecteaza contul de profit si pierdere la cresterea cu 10% a ratei dobanzii
2022
Overdraft
27,801,016
Porțiunea pe termen scurt și pe termen lung a împrumuturilor
858,968,713
Imprumutul sindicalizat
816,408,338
92%
21,580,386
23,738,425
2,158,039
Porțiunea pe termen scurt și pe termen lung a contractelor de leasing
302,317,038
Contracte care se refera la inchirierea cladirilor, echipamentelor si autovehiculelor care intra sub incidenta IFRS 16
245,389,824
81%
7,661,018
9,486,616
1,825,598
2021
Overdraft
25,493,223
Porțiunea pe termen scurt și pe termen lung a împrumuturilor
499,295,906
Imprumutul sindicalizat
468,391,291
89%
13,983,946
14,816,432
832,486
Porțiunea pe termen scurt și pe termen lung a contractelor de leasing
202,272,073
Contracte care se refera la inchirierea cladirilor, echipamentelor si autovehiculelor care intra sub incidenta IFRS 16
171,919,151
85%
5,691,557
6,192,114
500,557
Profit sau pierdere
3,983,637
1,333,043
(c) Riscul de lichiditate
Responsabilitatea finală pentru gestionarea riscului de lichiditate revine consiliului de administrație, care a construit un cadru adecvat de gestionare a riscului de lichiditate pentru gestionarea cerințelor de finanțare și de gestionare a lichidității ale Grupului pe termen scurt, mediu și lung. Grupul gestionează riscul de lichiditate prin menținerea rezervelor adecvate, prin monitorizarea continuă a fluxurilor de numerar previzionate și reale și potrivirea profilurilor de scadență ale activelor și pasivelor financiare.
Următorul tabel detaliază scadența contractuală rămasă a Grupului pentru pasivele financiare la 31 decembrie 2022 și 31 decembrie 2021. Tabelul a fost întocmit pe baza fluxurilor de numerar neactualizate ale datoriilor financiare pe baza celei mai apropiate date la care Grupul poate fi obligat plătească. Tabelul include atât dobânda, cât și fluxurile de numerar principale.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
The accompanying notes are an integral part of the consolidated financial statemetns. | page 62
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
2022
Rata dobanzii efective medii ponderate
Valoarea contabila
Total
Mai putin de 1 an
Intre 1 si 2 ani
Intre 2 si 3 ani
Intre 3 si 4 ani
Intre 4 si 5 ani
Peste 5 ani
Instrumente nepurtatoare de dobanda
Datorii comerciale
335,356,742
335,356,742
335,356,742
-
-
-
-
-
Instrumente purtatoare de dobanda
Overdraft
27,801,016
27,801,016
27,801,016
-
-
-
-
-
Imprumuturi
EURIBOR 6M / ROBOR 6M + marja aplicabila
858,968,713
1,052,246,374
86,859,183
93,128,054
117,760,871
93,542,301
102,508,136
558,447,830
Contracte de leasing
302,317,038
332,431,917
79,720,542
69,602,919
54,815,224
43,573,508
30,778,670
53,941,054
Total
1,524,443,509
1,747,836,049
529,737,483
162,730,972
172,576,094
137,115,810
133,286,806
612,388,884
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
The accompanying notes are an integral part of the consolidated financial statemetns. | page 63
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
2021
Rata dobanzii efective medii ponderate
Valoarea contabila
Total
Mai putin de 1 an
Intre 1 si 2 ani
Intre 2 si 3 ani
Intre 3 si 4 ani
Intre 4 si 5 ani
Peste 5 ani
Instrumente nepurtatoare de dobanda
Datorii comerciale
224,242,318
224,242,318
224,242,318
-
-
-
-
-
Instrumente purtatoare de dobanda
Overdraft
25,493,223
25,493,223
25,493,223
-
-
-
-
-
Imprumuturi
EURIBOR 6M / ROBOR 6M + marja aplicabila
499,295,906
559,569,464
57,674,327
58,369,898
68,879,247
54,000,303
52,008,012
268,637,677
Contracte de leasing
202,272,073
219,873,686
53,666,580
44,883,694
38,410,307
28,086,470
20,453,226
34,373,410
Total
951,303,520
1,029,178,690
361,076,448
103,253,592
107,289,554
82,086,773
72,461,238
303,011,087
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
The accompanying notes are an integral part of the consolidated financial statemetns. | page 64
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
(d) Riscul valutar
Riscul valutar este riscul ca valoarea justă sau fluxurile viitoare de numerar ale unei expuneri fluctueze din cauza modificărilor cursurilor de schimb valutar. Expunerea Grupului la riscul modificărilor cursurilor de schimb valutar se referă în principal la activitățile de exploatare ale Grupului (atunci când veniturile sau cheltuielile sunt exprimate într-o valută străină).
Valorile contabile ale activelor și pasivelor monetare exprimate în valută ale Grupului la data de raportare sunt după cum urmează:
1 EUR =
100 HUF =
2022
RON
4.9474 RON
1.2354 RON
Total
ACTIVE
Numerar și echivalente de numerar
79,669,747
9,344,717
53,690
89,068,154
Creanțe comerciale
220,266,093
-
1,092,767
221,358,860
Active financiare
48,924,440
33,886,264
98,832
82,810,704
PASIVE
Datorii comerciale
325,697,092
8,153,765
1,505,885
335,356,742
Descoperire de cont
17,906,216
9,894,800
-
27,801,016
Alte datorii pe termen lung
6,771,077
-
-
6,771,077
Porțiunea pe termen scurt și pe termen lung a împrumuturilor
23,008,547
835,960,166
-
858,968,713
Porțiunea pe termen scurt și pe termen lung a contractelor de leasing
4,355,210
297,173,479
788,349
302,317,038
1 EUR =
100 HUF =
2021
RON
4.9481 RON
1.3391 RON
Total
ACTIVE
Numerar și echivalente de numerar
130,202,261
3,326,181
2,330,445
135,858,888
Creanțe comerciale
139,393,284
-
962,954
140,356,238
Active financiare
1,237,250
30,373,336
-
31,610,586
PASIVE
Datorii comerciale
210,414,824
11,080,404
2,747,090
224,242,318
Descoperire de cont
15,597,023
9,896,200
-
25,493,223
Alte datorii pe termen lung
7,546,394
-
-
7,546,394
Porțiunea pe termen scurt și pe termen lung a împrumuturilor
154,021,386
345,274,520
-
499,295,906
Porțiunea pe termen scurt și pe termen lung a contractelor de leasing
10,184,074
190,968,433
1,119,566
202,272,073
Grupul este expus în principal în ceea ce privește cursul de schimb al leului față de euro. Tabelul de mai jos detaliază sensibilitatea Grupului la o creștere și scădere de 10% a leului față de euro. 10% este rata de sensibilitate utilizată atunci când se raportează intern riscul valutar către personalul cheie de conducere și reprezintă evaluarea conducerii cu privire la modificarea posibilă în mod rezonabil a cursurilor de schimb valutar. Analiza de senzitivitate include doar elementele
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
The accompanying notes are an integral part of the consolidated financial statemetns. | page 65
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
monetare în valută străine în circulație și ajustează conversia acestora la sfârșitul perioadei pentru o modificare de 10% a cursurilor valutare.
Dacă EUR scade cu 10% față de RON, profitul va crește, iar suma menționată mai jos va fi pozitivă. Pentru o crestere cu 10% a EUR față de RON ar exista un impact egal și opus asupra profitului și a altor capitaluri proprii, iar soldurile de mai jos ar fi negative.
Ipotezele utilizate nu s-au schimbat față de anii precedenți. Variația de mai jos este prezentată ca sume absolute.
31 decembrie
1 ianuarie
2022
2022
Profit sau pierdere
110,795,123
52,352,004
(e) Schimbarile climatice
Grupul este supus riscurilor tranzitorii și fizice legate de schimbările climatice. Riscurile tranzitorii includ, de exemplu, o tranziție globală dezordonată de la combustibilii fosili, care poate duce la creșterea prețurilor la energie; preferința clienților pentru furnizorii de servicii medicale cu emisii scăzute sau fără emisii de carbon; presiunea părților interesate pentru decarbonizarea activelor; sau noi cerințe legale sau de reglementare care au ca rezultat prețuri noi sau extinse ale carbonului, taxe, restricții asupra emisiilor de gaze cu efect de seră și dezvăluirea și transparența sporită a gazelor cu efect de seră. Aceste riscuri ar putea crește costurile de exploatare, inclusiv costul energiei și consumului de energie al Grupului, sau alte costuri de conformitate.
Grupul monitorizează consumul de energie în funcție de zonă și de tipul de activitate desfășurată în fiecare locație. Principalul consum este de gaze naturale, electricitate și combustibil, iar principalele surse de consum sunt: instalația de aer condiționat, aparatele RMN și alte aparate mari de imagistică (radioterapie, radiologie, angiografie, CT și PET-CT).
De asemenea, Grupul este preocupat de reducerea consumului de energie prin implementarea măsurilor de eficiență energetică. De-a lungul timpului Medlife Group a implementat tehnologia LED utilizată în 99% din cazuri. Salile de chirurgie din cadrul spitalelor si nu numai, au fost dotate cu dispozitive care permit iluminarea cu LED si s-au implementat setari eficiente de puncte din punct de vedere energetic pentru incalzire, ventilatie si aer conditionat, reducand astfel energia utilizata. Iluminatul cu LED este folosit și în lifturi și în zonele de așteptare a pacienților. In prezent se implementeaza un set de masuri de control inteligent la nivelul consumatorilor de diverse tipuri de energie (termica, electrica etc.), reinnoire agregate frigorifice (chillere), 2 instalatii fiind inlocuite pana in prezent. Pe viitor este luată în considerare și posibilitatea utilizării panourilor fotovoltaice.
În ceea ce privește emisiile de GES, Grupul are obligația legală de a raporta aceste emisii, principala sursă de generare fiind centralele termice alimentate cu gaz, urmate de emisiile generate de parcul auto închiriat.
Riscurile fizice pentru operațiunile Grupului includ stresul hidric; incendii de vegetație; temperaturile și furtunile extreme, care ar putea avea un impact asupra distribuției farmaceutice, ar putea crește costurile sau ar putea perturba lanțurile de aprovizionare cu medicamente pentru pacienți la nivel global, ceea ce ar putea afecta și mai mult segmentul farmaciilor.
Pentru desfasurarea activitatilor Grupul Medlife consuma apa care este captata exclusiv din reteaua publica. Grupul monitorizează lunar consumul de apă, iar prin proceduri interne de lucru se asigură orice risc de contaminare biologică a apei vărsate este eliminat.
Lanțul nostru de aprovizionare este probabil supus acestor riscuri tranzitorii și fizice și probabil ne-ar transfera orice costuri crescute.
Îmbunătățirea cadrului de guvernanță corporativă este continuată. La baza acestei îmbunătățiri stă analiza de materialitate realizată de MedLife Group printr-un proces complex format din mai multe etape, după cum urmează: identificarea și prioritizarea părților interesate - care ne-a permis înțelegem mai bine pe cine afectăm și cine ne poate influența activitatea, identificarea și analizăm cele mai bune practici din sectorul sănătății la nivel global și național, ne consultăm cu cei mai importanți actori interni și externi și acordăm prioritate problemelor de durabilitate în ceea ce privește impactul activităților noastre asupra mediului, așteptările părților interesate cu privire la modul în care gestionăm problemele de mediu, precum și sustenabilitatea riscuri care ne pot afecta poziția și dezvoltarea afacerii noastre.
La 31 decembrie 2022, Grupul nu anticipează aceste riscuri vor avea un impact financiar semnificativ pe termen scurt.
(f) Conflictul militar in curs
Criza a început în februarie 2022 și a fost generată de invazia Rusiei în Ucraina, care a dus la o creștere bruscă a prețurilor la energie, atât în România, cât și în alte țări europene. Invazia a creat o criză a refugiaților cu cea mai rapidă creștere din Europa și o criză alimentară globală. Totodată, la nivel regional, s-a creat o criză de resurse ca urmare a impunerii unei serii de restricții la nivel internațional, Rusia fiind un jucător important pe piața gazelor naturale din Europa. Întreruperea continuă și/sau intensificată a fluxurilor de mărfuri rusești către Europa ar putea duce la creșteri
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
The accompanying notes are an integral part of the consolidated financial statemetns. | page 66
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
suplimentare ale prețurilor la energie în Europa.
Medlife Group nu deține filiale și entități afiliate pe teritoriul Ucrainei și nici nu are alte expuneri relevante în țările direct implicate în acest conflict. Din punct de vedere operațional, achizițiile de energie și gaze naturale se fac în principal de pe piața internă; disponibilitatea, proveniența și livrarea resurselor ar putea fi influențate de dinamica conflictului din regiune.
Consecințele conflictului în curs din Ucraina, criza energetică europeană și măsurile de reglementare care rezultă și alte perturbări economice care se observă în prezent, precum și alte intervenții de reglementare, precum și amploarea și durata impactului lor economic nu pot fi estimate în mod fiabil în această etapă. Grupul răspunde la situație cu măsuri specifice pentru a-și proteja stabilitatea economică. Deoarece evenimentele sunt în desfășurare, impactul pe termen lung poate afecta fluxurile de numerar și profitabilitatea. Cu toate acestea, la data acestor situații financiare, contextul geopolitic determinat de conflictul în curs din Ucraina nu are un impact negativ semnificativ asupra situațiilor financiare consolidate la 31 decembrie 2022.
(g) Contextul macroeconomic
Condițiile economice globale și regionale, respectiv contextul economic la nivel național și internațional regional care ar putea influența negativ activitatea Grupului se referă la factori precum: inflația, recesiunea, schimbările în politica fiscală și monetară, împrumuturile mai restrânse, dobânzi mai mari, tarife noi sau în creștere, fluctuații valutare, prețul materiilor prime (electricitate, gaz natural), etc.
Ultimul trimestru din 2022 a fost marcat de efectele secundare ale continuării războiului din Ucraina și de presiunile inflaționiste persistente care au atins un nivel semnificativ atât la nivel global, cât și local, în contextul unei încetiniri economice globale.
La nivel local, cele mai recente cifre privind dinamica PIB-ului României au arătat o creștere economică de 4,8% în 2022, marcată de o încetinire a consumului, dar cu o componentă de investiții accelerată.
Din perspectiva ratei șomajului, România a încheiat 2022 cu o rată a șomajului de 5,6% și aproximativ 10.000 de șomeri mai puțini decât acum un an, susținând piața muncii rămâne robustă. Inflația a rămas la un nivel destul de ridicat, de 16,4% în decembrie și se așteaptă ca aceasta revină la o trend descendent începând cu anul viitor. Cu toate acestea, pe termen mediu, inflația se va situa probabil semnificativ peste nivelul țintă stabilit de banca centrală, ceea ce va continua să pună presiune asupra politicii monetare.
Pentru a continua eforturile de temperare a creșterilor ulterioare de prețuri, Consiliul de Administrație al BNR a decis în întâlnirile din octombrie și noiembrie noi creșteri în rata politicii monetare, încheind al patrulea trimestru cu o rată cheie de 6,25%. Cu toate acestea, dat fiind nivelul actual al inflației și incertitudinile actuale din economie, se așteaptă noi creșteri în rata politicii monetare. Rata de schimb EUR/RON a înregistrat o ușoară creștere în al patrulea trimestru al anului, fluctuând, în medie, în jurul nivelului de 4,92.
Veniturile Grupului sau valoarea deținerilor sale pot fi afectate de mișcările particulare din piețele financiare globale.
Veniturile Grupului ori valoarea activelor sale pot fi afectate de mișcările specifice din piețele financiare globale. Ca urmare a ratelor de dobândă mai ridicate rezultate pe piață în timpul anului 2022, ratele de discount utilizate în testele de deteriorare au crescut, în comparație cu anul anterior (între 8,4% și 18,0% în comparație cu anul precedent, între 8,6% și 12%). Cu toate acestea, ca urmare a analizei de sensibilitate efectuate, Grupul consideră are suficient spațiu de manevră în cazul unui posibil avans peste aceste cifre, fără impact semnificativ asupra situațiilor financiare.
De asemenea, procesul de reevaluare efectuat la sfârșitul anului 2022 asupra tuturor terenurilor și clădirilor deținute, care a generat un excedent general la nivelul Grupului, aduce suficientă încredere asupra valorii activelor deținute, fiind declarate la valoarea lor justă curentă în aceste situații financiare consolidate.
Grupul își revizuiește trimestrial riscurile la ratele de dobândă și fluctuațiile valutare. La data acestor situații financiare, Grupul consideră impactul acestor schimbări nu ar afecta capacitatea sa de a continua activitatea, cu măsuri adecvate luate în vederea reducerii oricărui potențial risc.
30. VALOAREA JUSTA A INSTRUMENTELOR FINANCIARE
Instrumentele financiare din bilanț includ creanțe comerciale și alte creanțe, numerar și echivalente de numerar, împrumuturi pe termen scurt și lung și datorii comerciale și alte datorii. Acestea sunt prezentate la cost amortizat. Valorile juste estimate ale acestor instrumente aproximează valoarea lor contabilă, în mare parte datorită scadențelor pe termen scurt ale acestor instrumente, cu excepția împrumuturilor.
Valoarea contabilă a împrumuturilor aproximează valoarea lor justă având în vedere cele două renegocieri ale creditului sindicalizat semnate în 2022, în care toate facilitățile de credit au fost reamenajate atât din punct de vedere al scadențelor, cât și al ratelor dobânzii. Împrumutul sindicalizat acoperă aproximativ 92% din totalul expunerii la poziția de datorie a Grupului.
Instrumente financiare care nu sunt deținute la valoarea justă
La nivelul 1 al ierarhiei valorii juste, Grupul a clasificat numerarul și echivalentele de numerar drept active care nu sunt deținute la valoarea justă.
La nivelul 3 al ierarhiei valorii juste, Grupul a clasificat în categoria activelor: creanțe comerciale și alte creanțe, alte
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
The accompanying notes are an integral part of the consolidated financial statemetns. | page 67
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
active financiare, iar în categoria datoriilor: credite de la bănci și alte instituții financiare, datorii de leasing, datorii comerciale și alte datorii financiare. pasive.
Următorul tabel prezintă valoarea justă și ierarhia valorii juste pentru activele și pasivele care nu sunt evaluate la valoarea justă în situația poziției financiare la 31 decembrie 2022:
ACTIVE
Clasificare conform IFRS 9
Valoare neta contabila
Valoare justa
Nivel 1
Nivel 2
Nivel 3
Numerar și echivalente de numerar
Cost amortizat
89,068,154
89,068,154
89,068,154
-
-
Creanțe
Cost amortizat
221,358,860
221,358,860
-
-
221,358,860
Active financiare
Cost amortizat
82,810,704
82,810,704
-
-
82,810,704
PASIVE
Datorii comerciale
Cost amortizat
335,356,742
335,356,742
-
-
335,356,742
Descoperire de cont
Cost amortizat
27,801,016
27,801,016
-
-
27,801,016
Alte datorii pe termen lung
Cost amortizat
21,657,277
21,657,277
-
-
21,657,277
Porțiunea pe termen scurt și pe termen lung a împrumuturilor
Cost amortizat
302,317,038
302,317,038
-
-
302,317,038
Porțiunea pe termen scurt și pe termen lung a contractelor de leasing
Cost amortizat
858,968,713
858,968,713
-
-
858,968,713
Evaluări recunoscute la valoarea justă
Ierarhia valorii juste
Această notă explică raționamentele și estimările făcute în determinarea valorilor juste ale activelor nefinanciare care sunt recunoscute și măsurate la valoarea justă în situațiile financiare. Pentru a oferi o indicație cu privire la fiabilitatea datelor de intrare utilizate la determinarea valorii juste, Grupul și-a clasificat activele și datoriile nefinanciare la cele trei niveluri prescrise de standardele de contabilitate.
O explicație a fiecărui nivel este oferită în nota 3.28.
31 decembrie 2022
Nota
Nivel 1
Nivel 2
Nivel 3
Terenuri si cladiri
5
-
-
415,917,021
31 decembrie 2021
Nota
Nivel 1
Nivel 2
Nivel 3
Terenuri si cladiri
5
-
-
300,475,116
Nu au existat transferuri între niveluri în cursul anului.
- Tehnicile de evaluare utilizate pentru determinarea valorilor juste de nivelul 3 sunt prezentate în nota 5.
- Intrările din evaluare și relațiile cu valoarea justă sunt prezentate în nota 4 privind secțiunea Deprecierea fondului comercial și nota 5 privind Terenurile și clădirile contabilizate la valoarea justă și imobilizările necorporale cu durată de viață utilă nedeterminată.
31. ANGAJAMENTE ȘI CONTINGENȚE
Datoriile contingente nu sunt recunoscute în situațiile financiare consolidate. Acestea sunt dezvăluite cu excepția cazului în care este probabilă posibilitatea unei ieșiri de resurse care încorporează beneficii economice. Un activ contingent nu este recunoscut în situațiile financiare consolidate, dar este prezentat atunci când este probabilă o intrare de beneficii economice.
Angajamente legate de împrumutul clubului
Med Life SA nu va încheia niciun acord care va amenda, nova, modifica sau altera prevederile Acordului acționarilor Med Life fără acordul prealabil scris al creditorilor.
Alte angajamente
La 31 decembrie 2022 și 31 decembrie 2021, Grupul deține polițe de asigurare pentru acoperirea eventualelor datorii față de medici pentru malpraxis, precum și contracte de asigurare legate de clădiri și echipamente medicale.
În conformitate cu acordul încheiat cu Casa Națională de Asigurări de Sănătate, Grupul trebuie furnizeze servicii medicale primare cetățenilor asigurați ai Casei Naționale.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
The accompanying notes are an integral part of the consolidated financial statemetns. | page 68
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
BCR a emis scrisori de garanție în favoarea Med Life S.A. în valoare de 9.554.521 lei, din care 91.309 euro la 31 decembrie 2022 (31 decembrie 2021: 1.887.804 lei, echivalentul a 110.182 euro).
În legătură cu combinări de afaceri și achiziții ulterioare de companii, la 4 octombrie 2022, Grupul a semnat contractul de vânzare-cumpărare cu Ovidiu Nicolae Palea, Ada Palea și Nicolae Palea privind achiziția a 51% din acțiunile Centrul de Diagnostic și Tratament Provita SRL cunoscută și ca Nord Group. Tranzacția a fost aprobată de Consiliul Concurenței și procesul de închidere este în prezent în desfășurare de la data prezentei raportări.
Mediul fiscal
Sistemul de impozitare din România este într-o etapa de dezvoltare continua şi este supus unor interpretări variate şi unor schimbări constante, care uneori sunt retroactive. Deşi impozitul efectiv datorat pentru o tranzacţie poate fi minim, dobanzile de intarziere pot fi semnificative, pentru ele pot fi calculate la valoarea tranzacţiei şi la un procent de minimum 0,02% pe zi (dobanda) si 0,01% pe zi (penalitati).
În România, termenul de prescripție pentru controale (audituri) fiscale este de 5 ani. În cursul anului 2021, societatea- mamă finală a Grupului a avut un control fiscal care a acoperit perioada 2016-2020. Controlul a fost finalizat în cursul anului 2021, iar rezultatele au fost înregistrate în contabilitate, impactul asupra cifrelor fiind de 1.153.649 lei. Conducerea consideră că obligațiile fiscale incluse în aceste situații financiare sunt adecvate.
Conducerea evaluează periodic pozițiile luate în declarațiile fiscale cu privire la situațiile în care reglementările fiscale aplicabile sunt supuse interpretării și consideră dacă este probabil ca o autoritate fiscală accepte un tratament fiscal incert. Grupul își măsoară soldurile fiscale fie pe baza celei mai probabile sume, fie a valorii așteptate, în funcție de metoda care oferă o mai bună previziune a soluționării incertitudinii.
Prețurile de transfer
Legislaţia fiscală din România include principiul „valorii de piaţă”, conform căruia tranzacţiile între părţile afiliate trebuie se desfăşoare la valoarea de piaţa. Contribuabilii locali care desfăşoară tranzacţii cu părţi afiliate trebuie întocmească şi pună la dispoziţia autorităţilor fiscale din România, la cererea scrisă a acestora, dosarul de documentare a preţurilor de transfer. Neprezentarea dosarului de documentare a preţurilor de transfer sau prezentarea unui dosar incomplet poate duce la aplicarea de penalităţi pentru neconformitate; în plus faţă de conţinutul dosarului de documentare a preţurilor de transfer, autorităţile fiscale pot interpreta tranzacţiile şi circumstanţele diferit de interpretarea conducerii şi, ca urmare, pot impune obligaţii fiscale suplimentare rezultate din ajustarea preţurilor de transfer. Conducerea Grupului este încrezătoare va putea prezenta în timp util autorităților fiscale informatiile necesare, dacă va fi nevoie.
Litigii
Grupul este implicat intr-o serie de litigii ca parte a activitatii de exploatare. Conducerea a evaluat situatia legala impreuna cu consultantii din punct de vedere legal ai Grupului si toate ajustarile necesare au fost reflectate in situatiile financiare consolidate.
32. ONORARII DE AUDIT
Începând cu anul 2021, auditorul Grupului este Ernst & Young Assurance Services SRL.
Onorariul pentru serviciile de audit a situațiilor financiare consolidate la 31 decembrie 2022 ale Grupului întocmite în conformitate cu IFRS adoptate de UE și situațiile financiare individuale la 31 decembrie 2022 ale Med Life SA întocmite în conformitate cu IFRS în in conformitate cu prevederile Ordinului Ministerului Finantelor nr. 2844/2016, precum si al serviciilor de audit al celorlalte situatii financiare individuale ale filialelor intocmite in conformitate cu prevederile Ordinului Ministerului Finantelor nr. 1802/2014 a fost de 292.775 EUR fara TVA si alte cheltuieli.
Onorariul pentru alte servicii de asigurare efectuate in 2022 (in conformitate cu ISRS 4400) a fost EUR 18.525, excluzand TVA.
33. EVENIMENTE ULTERIOARE
Finalizarea achiziției Spitalului Muntenia
Pe 10 ianuarie 2023, MedLife a anunțat finalizarea tranzacției de preluare a 99,76% din acțiunile Spitalului Muntenia, cel mai mare spital din județul Argeș, după aprobarea Consiliului Concurenței.
Creștere organică - MedLife Deva Hyperclinic
MedLife și-a continuat planurile de extindere la nivel național prin dezvoltare organică odată cu inaugurarea, în ianuarie 2023, a celei mai mari clinici medicale din Municipiul Deva. Cea mai noua hiperclinica se intinde pe o suprafata de 1.000 de metri patrati si este rezultatul unei investitii de aproximativ 2,7 milioane EUR.
Aceste situații financiare, ce cuprind situația consolidată a poziției financiare, situația consolidată a rezultatului global, situația consolidată a modificărilor capitalurilor proprii, situația consolidată a fluxurilor de numerar și note, au fost aprobate la 27 martie 2022.
Mihail Marcu,
Alina Irinoiu,
Director General
Director Financiar
254900RJWPQ4SLGCPI852021-12-31254900RJWPQ4SLGCPI852022-12-31254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-012021-12-31254900RJWPQ4SLGCPI852022-01-012022-12-31254900RJWPQ4SLGCPI852020-12-31254900RJWPQ4SLGCPI852021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember254900RJWPQ4SLGCPI852022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember254900RJWPQ4SLGCPI852022-01-012022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember254900RJWPQ4SLGCPI852022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember254900RJWPQ4SLGCPI852022-01-012022-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember254900RJWPQ4SLGCPI852022-01-012022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember254900RJWPQ4SLGCPI852022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember254900RJWPQ4SLGCPI852022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember254900RJWPQ4SLGCPI852022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember254900RJWPQ4SLGCPI852022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember254900RJWPQ4SLGCPI852022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember254900RJWPQ4SLGCPI852022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember254900RJWPQ4SLGCPI852022-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember254900RJWPQ4SLGCPI852022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember254900RJWPQ4SLGCPI852022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember254900RJWPQ4SLGCPI852022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember254900RJWPQ4SLGCPI852022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-012021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-012021-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-012021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:RONiso4217:RONxbrli:shares