MED LIFE GRUP
SITUAŢII FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2021
ÎNTOCMITE ÎN CONFORMITATE CU STANDARDELE INTERNAŢIONALE DE RAPORTARE FINANCIARĂ ADOPTATE DE UNIUNEA EUROPEANĂ (ÎMPREUNĂ CU RAPORTUL AUDITORULUI INDEPENDENT SI RAPORTUL CONSOLIDAT AL ADMINISTRATORILOR)
Image should be here
Denumirea entitatii emitente: MED LIFE S.A.
Sediul social: Calea Grivitei nr. 365, sector 1, Bucuresti, Romania
Numarul de fax: 004 0374 180 470
Codul unic de inregistrare: 8422035
Numar de inregistrare in Registrul Comertului: J40/3709/1996
Capital social subscris si varsat: 33.217.623 RON
Piata reglementata pe care se tranzactioneaza valorile mobiliare emise: Bursa de Valori Bucuresti, Categoria Premium
CONTINUT: PAGINA:
SITUATIA CONSOLIDATA A POZITIEI FINANCIARE 2
SITUATIA CONSOLIDATA A REZULTATULUI GLOBAL 3
SITUATIA CONSOLIDATA A FLUXURILOR DE TREZORERIE 4
SITUATIA CONSOLIDATA A MISCARILOR IN CAPITALUL PROPRIU 5 – 6
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE 7 – 53
GRUPUL MED LIFE
SITUATIA CONSOLIDATA A POZITIEI FINANCIARE LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 2
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
December 31,
January 1,
Note
2021
2021
ACTIVE
Active Imobilizate
Fond comercial
4
199.679.613
147.256.824
Imobilizări necorporale
5
60.556.655
46.755.678
Imobilizări corporale
5
552.206.613
535.672.488
Drept de folosința
13
190.715.602
146.821.194
Alte active financiare
5.4
31.610.586
27.940.022
Total Active Imobilizate
1.034.769.069
904.446.206
Active Circulante
Stocuri
6
74.229.585
53.058.518
Creanțe comerciale
7
140.356.238
121.079.030
Alte active
24.357.734
15.822.146
Numerar și echivalente de numerar
8
135.858.888
81.970.397
Cheltuieli in avans
9
8.030.713
7.117.566
Total Active Circulante
382.833.158
279.047.657
TOTAL ACTIVE
1.417.602.227
1.183.493.863
CAPITALURI SI DATORII
Datorii pe Termen Lung
Datorii din leasing
13,14
149.685.246
147.097.180
Alte datorii pe termen lung
7.546.394
18.119.743
împrumuturi purtatoare de dobanzi
14
440.840.484
414.696.592
Datorii cu impozitul amânat
26
23.559.617
20.345.799
Total Datorii pe Termen Lung
621.631.741
600.259.314
Datorii Curente
Datorii comerciale si alte datorii
10
224.242.318
151.690.134
Descoperire de cont
14
25.493.223
27.127.907
Porțiunea curenta a datoriei din leasing
13,14
52.586.827
41.166.069
Porțiunea curenta a împrumuturilor purtătoare de dobânzi
14
58.455.422
46.436.217
Datorii cu impozitul pe profit curent
26
1.467.625
5.467.450
Provizioane
12
7.992.337
7.209.494
Alte datorii nefinanciare
11
44.328.176
35.230.733
Total Datorii Curente
414.565.928
314.328.004
TOTAL DATORII
1.036.197.669
914.587.318
CAPITALURI
Capital emis si prime de capital
15
82.395.091
82.027.012
Actiuni proprii
( 4.015.977 )
( 666.624 )
Rezerve
17
137.335.499
124.211.557
Rezultat reportat
122.394.796
35.701.579
Capitaluri atribuibile proprietarilor Grupului
338.109.409
241.273.524
Interese care nu controlează
18
43.295.149
27.633.021
TOTAL CAPITALURI
381.404.558
268.906.545
TOTAL CAPITALURI SI DATORII
1.417.602.227
1.183.493.863
Mihail Marcu,
Adrian Lungu,
Director General
Director Financiar
GRUPUL MED LIFE
SITUATIA CONSOLIDATA A CONTULUI DE PROFIT SI PIERDERE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 3
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
12 luni incheiate la 31 decembrie,
Nota
2021
2020
VENITURI DIN CONTRACTELE CU CLIENȚII
19
1.427.218.373
1.077.448.351
Alte venituri operaționale
20
10.362.989
9.274.762
VENITURI OPERAȚIONALE
1.437.581.362
1.086.723.113
Consumabile si materiale de reparatii
( 234.425.408 )
( 189.975.286 )
Cheltuieli cu tertii
21
( 380.388.868 )
( 281.469.012 )
Cheltuieli cu salariile si cele asimilate salariilor
23
( 333.837.004 )
( 277.035.208 )
Contributii sociale
23
( 12.214.486 )
( 10.767.730 )
Amortizare si depreciere
5,13
( 113.760.199 )
( 102.897.388 )
(Pierderi) sau castiguri din depreciere (inclusiv reversari ale pierderilor din depreciere)
7
( 5.269.269 )
( 10.888.049 )
Cheltuieli cu marfurile
2
( 106.225.169 )
( 35.649.736 )
Alte cheltuieli operationale
22
( 79.609.056 )
( 68.929.576 )
CHELTUIELI OPERAȚIONALE
( 1.265.729.459 )
( 977.611.985 )
PROFIT OPERAȚIONAL
171.851.903
109.111.128
Costul finanțării
24
( 27.451.079 )
( 23.252.552 )
Alte cheltuieli financiare
24
( 8.981.263 )
( 7.307.417 )
REZULTAT FINANCIAR
24
( 36.432.342 )
( 30.559.969 )
REZULTAT ÎNAINTE DE IMPOZITARE
135.419.561
78.551.159
Cheltuiala cu impozitul pe profit
26
( 22.506.352 )
( 14.787.475 )
REZULTAT NET
112.913.209
63.763.684
Proprietarilor Grupului
102.613.932
56.702.860
Intereselor care nu controlează
18
10.299.277
7.060.824
Rezultat pe actiune
Rezultat pe actiune - de baza si diluat
16
0,77
0,43
ALTE ELEMENTE ALE REZULTATULUI GLOBAL CARE NU VOR FI RECLASIFICATE IN CONTUL DE PROFIT SAU PIERDERE
TOTAL ALTE ELEMENTE DE REZULTAT GLOBAL
-
-
Total alte elemente de rezultat global atribuibile
Proprietarilor Grupului
-
-
Intereselor care nu controlează
-
-
TOTAL REZULTAT GLOBAL
112.913.209
63.763.684
Total rezultat global atribuibil:
Proprietarilor Grupului
102.613.932
56.702.860
Intereselor care nu controlează
18
10.299.277
7.060.824
Mihail Marcu,
Adrian Lungu,
Director General
Director Financiar
GRUPUL MED LIFE
SITUATIA CONSOLIDATA A FLUXURILOR DE TREZORERIE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 4
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Perioada incheiata la 31 decembrie,
Nota
2021
2020
Profit inainte de impozitare
26
135.419.561
78.551.159
Ajustari pentru:
Amortizare si depreciere
5,13
113.760.199
102.897.388
Provizioane pentru riscuri si cheltuieli
12
782.843
5.460.306
Venituri din dobanzi
24
( 149.944 )
( 50.893 )
Cheltuiala cu dobanda
24
27.451.079
23.252.552
Ajustari de valoare pentru creante si pierderi din creante
7
5.269.269
10.888.049
Alte venituri nemonetare
20
( 4.464.820 )
( 3.712.076 )
Diferente de curs rezultate din reevaluarea soldurilor in valuta
9.076.658
7.392.342
Deprecierea fondului comercial
4
-
90.706
Fluxuri de trezorerie din exploatare inainte de modificarile in capitalul circulant
287.144.845
224.769.533
Descresteri/(Cresteri) ale soldurilor de creante
( 6.506.380 )
( 35.539.764 )
Descresteri/(Cresteri) ale soldurilor de stocuri
( 5.902.852 )
( 9.968.002 )
Descresteri/(Cresteri) de cheltuieli in avans
( 863.594 )
1.018.264
Cresteri/(descresteri) de datorii comerciale
8.752.697
( 19.743.767 )
Numerar generat de modificarile in capitalul circulant
( 4.520.129 )
( 64.233.269 )
Numerar generat din exploatare
282.624.716
160.536.264
Impozit pe profit platit
( 26.557.162 )
( 9.716.112 )
Dobanzi platite
( 28.820.100 )
( 22.207.210 )
Dobanzi primite
149.944
50.893
Numerar net generat din activitati de exploatare
227.397.398
128.663.835
Investitii in combinari de intreprinderi, net de numerarul achizitionat
4,27
( 52.504.735 )
( 23.769.813 )
Achizitii aditionale de participatii
4,27
( 1.661.990 )
-
Achizitii de imobilizari necorporale
5
( 5.385.050 )
( 5.962.689 )
Achizitii de imobilizari corporale
5
( 91.525.535 )
( 83.116.171 )
Numerar net folosit in activitatea de investitii
( 151.077.310 )
( 112.848.673 )
Incasari din imprumuturi
14
84.203.084
101.692.813
Rambursari de imprumuturi
14
( 56.241.155 )
( 25.118.546 )
Plati pentru leasing
( 46.653.956 )
( 43.857.062 )
Dividende platite intereselor care nu controleaza
18
( 70.000 )
( 701.987 )
Plati pentru achizitii de actiuni proprii
( 3.669.570 )
( 3.548.879 )
Numerar net din/(utilizat in) activitatea de finantare
( 22.431.597 )
28.466.339
Modificarea neta de numerar si echivalent de numerar
53.888.491
44.281.501
Numerar si echivalente de numerar la inceputul perioadei
81.970.397
37.688.896
Numerar si echivalente de numerar la sfarsitul perioadei
8
135.858.888
81.970.397
Mihail Marcu,
Adrian Lungu,
Director General
Director Financiar
GRUPUL MED LIFE
SITUATIA CONSOLIDATA A MODIFICARILOR CAPITALURILOR PROPRII PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 5
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Capital social
Actiuni proprii
Prime de emisiune
Rezerve legale si alte rezerve
Rezerva din reevaluare
Rezultat reportat
Capitaluri atribuibile proprietarilor Grupului
Interese care nu controleaza
Total capitaluri
Sold la 31 decembrie 2020
33.217.623
( 666.624 )
48.809.388
28.726.817
95.484.740
35.701.579
241.273.524
27.633.022
268.906.545
Recunoasterea de alte rezerve in scopuri fiscale (rezerve legale)
-
-
-
4.129.505
-
( 4.129.505 )
-
-
-
Recunoasterea altor rezerve
-
-
-
8.994.437
-
( 8.994.437 )
-
-
-
Crestere in ceea ce priveste NCI ca rezultat al combinarilor de intreprinderi (Nota 18)
-
-
-
-
-
-
-
7.445.708
7.445.708
Achizitie ulterioare de NCI (Nota 18)
-
-
-
-
-
( 2.796.773 )
( 2.796.773 )
( 1.865.109 )
( 4.661.882 )
Distribuire de dividende (Nota 18)
-
-
-
-
-
-
-
( 217.749 )
( 217.749 )
Crestere din achizitia de actiuni proprii (Nota 15)
-
( 3.669.511 )
-
-
-
-
( 3.669.511 )
-
( 3.669.511 )
Cedare neta de actiuni proprii pentru achizitie suplimentara de NCI (Nota 15)
-
320.158
-
-
-
-
320.158
-
320.158
Crestere in prime ca urmare a diferentei dintre valoarea de piata a actiunilor cedate si cost la momentul schimbului (Nota 15)
-
-
368.080
-
-
-
368.080
-
368.080
Total rezultat global
-
-
-
-
-
102.613.933
102.613.933
10.299.277
112.913.209
Profitul anului curent
-
-
-
-
-
102.613.933
102.613.933
10.299.277
112.913.209
Sold la 31 decembrie 2021
33.217.623
( 4.015.977 )
49.177.468
41.850.759
95.484.740
122.394.796
338.109.410
43.295.149
381.404.558
Mihail Marcu,
Adrian Lungu,
Director General
Director Financiar
GRUPUL MED LIFE
SITUATIA CONSOLIDATA A MODIFICARILOR CAPITALURILOR PROPRII PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 6
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Capital social
Actiuni proprii
Prime de emisiune
Rezerve legale si alte rezerve
Rezerva din reevaluare
Rezultat reportat
Capitaluri atribuibile proprietarilor Grupului
Interese care nu controleaza
Total capitaluri
Sold la 1 ianuarie 2020
5.536.271
( 2.699.804 )
75.959.199
13.406.769
95.302.534
( 3.356.485 )
184.148.483
22.750.118
206.898.601
Recunoasterea de alte rezerve in scopuri fiscale (rezerve legale)
-
-
-
661.005
-
( 661.005 )
-
-
-
Recunoasterea altor rezerve
-
-
-
14.659.044
182.206
( 14.659.044 )
182.206
-
182.206
Majorare de capital social prin incorporarea rezervelor
27.681.352
-
( 27.681.352 )
-
-
-
-
-
-
Achizitie ulterioare de NCI
-
-
-
-
-
( 2.324.748 )
( 2.324.748 )
( 1.475.933 )
( 3.800.681 )
Distribuire de dividende
-
-
-
-
-
-
-
( 701.987 )
( 701.987 )
Cedare neta de actiuni proprii pentru achizitie suplimentara de NCI
-
2.033.180
-
-
-
-
2.033.180
-
2.033.180
Crestere in prime ca urmare a diferentei dintre valoarea de piata a actiunilor cedate si cost la momentul schimbului
-
-
531.542
-
-
-
531.542
-
531.542
Total rezultat global
-
-
-
-
-
56.702.860
56.702.860
7.060.824
63.763.684
Profitul anului curent
-
-
-
-
-
56.702.860
56.702.860
7.060.824
63.763.684
Sold la 31 decembrie 2020
33.217.623
( 666.624 )
48.809.388
28.726.817
95.484.740
35.701.579
241.273.524
27.633.022
268.906.545
Mihail Marcu,
Adrian Lungu,
Director General
Director Financiar
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 7
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
1. DESCRIEREA ACTIVITATII
Med Life S.A. (“Med Life”, “Societatea-mama” sau “Societatea”) este o societate pe actiuni fondata in anul 1996, in conformitate cu legislatia din Romania. Activitatea Societatii consta in prestarea de servicii medicale printr-o serie de centre medicale localizate in Bucuresti, Brasov, Braila, Sibiu, Cluj, Timisoara, Iasi, Galati si Constanta.
Grupul Medlife ofera o gama variata de servicii medicale avand deschise 32 hiperclinici in Bucuresti, Timisoara, Brasov, Arad, Iasi, Galati, Craiova, Braila, Sibiu, Cluj si Constanta, o hiperclinica inaugurata recent la Oradea, 48 de clinici, 11 spitale - localizate in Bucuresti, Arad, Sibiu, Brasov si Cluj, 34 laboratoare, 22 farmacii si 17 clinici dentare. Grupul are mai mult de 170 de parteneri reprezentati prin clinici private in Romania.
Medlife este unul dintre cei mai mari prestatori de servicii medicale din Romania, detinand o cota semnificativa de piata la nivel national. Medlife are sediul social in Bucuresti, Calea Grivitei nr 365.
Firma mama este Medlife .
În conformitate cu articolul 4, alin. (2) - a) subpunctul 1 din Legea nr. 129/2019, Grupul a identificat urm ă toarele p ă rți care controleaza:
A. Familia Marcu:
- Domnul Mihail Marcu, avand in vedere calitatea sa de actionar al societatii, care detine un procent de 15,4679% din capitalul social al acesteia;
- Domnul Nicolae Marcu, avand in vedere calitatea sa de actionar al societatii, care detine un procent de 10,5625% din capitalul social;
- Doamna Mihaela Gabriela Cristescu, avand in vedere calitatea acesteia de actionar al societatii, care detine un procent de 14,0443% din capitalul social.
Având în vedere relațiile de familie dintre ei, domnul Mihail Marcu și domnul Nicolae Marcu fiind fiii doamnei Mihaela Gabriela Cristescu și faptul c ă dețin, împreun ă , un procent de peste 25% din capitalul social total al societ ă ții, așadar, pentru a urm ă ri scopul legii, chiar dac ă legea se refer ă la persoana fizic ă , aceast ă expresie a legii nu exclude ipoteza persoanelor fizice care acționeaz ă împreun ă , în m ă sura în care se constat ă c ă aceștia controleaz ă societatea împreun ă și sunt beneficiarii finali ai activitatii sale.
B. Consiliul de administrație:
- Domnul Mihail Marcu, avand in vedere calitatea sa de Director General, Presedinte si Membru in Consiliul de Administratie al societatii;
- Domnul Nicolae Marcu, avand in vedere calitatea sa de Membru in Consiliul de Administratie al societatii;
- Domnul Dorin Preda, avand in vedere calitatea sa de Membru in Consiliul de Administratie al societatii;
- Domnul Dumitru-Pelinescu Onciul, avand in vedere calitatea sa de Membru in Consiliul de Administratie al societatii;
- Doamnei Ana Maria Mihaescu, avand in vedere calitatea sa de Membru in Consiliul de Administratie al societatii;
- Domnului Ovidiu Fer, avand in vedere calitatea sa de Membru in Consiliul de Administratie al societatii;
- Domnului Voicu Cheta, avand in vedere calitatea sa de Membru in Consiliul de Administratie al societatii.
În acest caz, a fost identificat ă persoana care asigur ă administrarea societ ă ții, ținând cont atât de prevederile Legii nr. 129/2019, precum și instrucțiunile emise de Registrul Comerțului privind înregistrarea beneficiarului real, care indic ă deținerea unui procent de 25% + 1 din num ă rul de acțiuni ca unitate și nu menționeaz ă acțiunea sau controlul deținut împreun ă cu o alt ă persoan ă , în ideea c ă , în final, interesul este identificarea acelei persoane fizice (dac ă este cazul) care controleaz ă societatea din proprie voinț ă (adic ă f ă r ă a fi nevoit ă s ă -și alinieze interesele cu o alt ă persoan ă ).
Interpretarea sintagmei de exercitare indirect ă a dreptului de proprietate se refer ă la exploatațiile în lanț și nu la situația în care mai multe persoane acționeaz ă impreuna. Asadar, daca urmam aceasta interpretare a legii, atunci beneficiarul real ar fi persoanele care asigura conducerea societatii, care, in acest caz, sunt persoanele identificate la pct. B.1. - B.7.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 8
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Lista societatilor parte din Grupul Med Life la 31 decembrie 2021 si 1 ianuarie 2021 sunt prezentate mai jos (procente de detinere):
Image should be here
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 9
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
*Achizițiile acestor companii vor fi finalizate în 2022 și vor fi consolid ate începând cu 2022.
**Aceste companii sunt filiale ale altor filiale din Grup și sunt incluse în consolidare, deoarece sunt controlate de entitățile care sunt filiale ale Societatii-mamă.
2. ADOPTAREA STANDARDELOR INTERNATIONALE DE RAPORTARE FINANCIARA (IFRS) NOI SI REVIZUITE
2.1 Modificări ale politicilor contabile și adoptarea IFRS-urilor revizuite/modificate
Politicile contabile adoptate sunt în concordanță cu cele ale exercițiului financiar precedent, cu excepția următoarelor IFRS-uri modificate care au fost adoptate de Grup la 1 ianuarie 2021:
- Reforma de referință a ratei dobânzii Faza 2 IFRS 9, IAS 39, IFRS 7, IFRS 4 și IFRS 16 (Amendamente)
În august 2020, IASB a publicat Reforma de referință a ratei dobânzii Faza 2, Amendamente la IFRS 9, IAS 39, IFRS 7, IFRS 4 și IFRS 16, finalizându-și activitatea ca răspuns la reforma IBOR. Amendamentele oferă scutiri temporare care abordează efectele raportării financiare atunci când o rată interbancară oferită (IBOR) este înlocuită cu o rată a dobânzii alternativă aproape fără risc (RFR). În special, modificările prevăd un procedeu practic atunci când se contabilizează modificările în baza de determinare a fluxurilor de numerar contractuale ale activelor și datoriilor financiare, pentru a solicita ajustarea ratei efective a dobânzii, echivalent cu o mișcare a ratei dobânzii de pe piață. De asemenea, modificările introduc scutiri de la întreruperea relațiilor de acoperire, inclusiv o scutire temporară de a îndeplini cerințele identificabile separat atunci când un instrument RFR este desemnat ca acoperire a unei componente de risc. Există, de asemenea, amendamente la IFRS 7 Instrumente financiare: informații pentru a permite utilizatorilor situațiilor financiare înțeleagă efectul reformei ratei dobânzii de referință asupra instrumentelor financiare și a strategiei de gestionare a riscurilor unei entități. Deși aplicarea este retroactivă, o entitate nu este obligată retrateze perioadele anterioare. Modificările nu au avut un impact semnificativ asupra situațiilor financiare ale Grupului.
- Modificarea prezentării cheltuielilor
Începând cu anul 2021, cheltuielile aferente mărfurilor sunt raportate pe un rând separat în Situația Consolidată a rezultatului global, spre deosebire de anul 2020, când au fost prezentate la „Alte cheltuieli de exploatare”.
Image should be here
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 10
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Pe măsură ce afacerile legate de vânzarea de mărfuri au crescut treptat în Grup, în urma achizițiilor de noi entități care activează în acest domeniu, Grupul consideră prezentarea acestor cheltuieli pe o linie separată oferă o mai bună informare utilizatorilor situațiilor financiare. Valorile raportate in anul precedent au fost prezentate separat, tinand cont de noua structura.
Modificarea prezentării nu are efect asupra profitului operațional.
2.2 Noi standarde și modificări la standardele existente care au fost emise, dar care nu sunt încă în vigoare și nu au fost adoptate mai devreme
În prezent, IFRS-urile adoptate de UE nu diferă semnificativ de reglementările adoptate de Consiliul pentru Standarde Internaționale de Contabilitate (IASB), cu excepția următoarelor standarde noi și modificări la standardele existente, care nu au fost aprobate pentru utilizare în UE la 31 decembrie 2021:
- Modificarea IFRS 10 Situații financiare consolidate și IAS 28 Investiții în asociații și asocieri în participație: vânzarea sau contribuția de active între un investitor și asociatul sau asociația sa în participație
Modificările abordează o inconsecvență recunoscută între cerințele din IFRS 10 și cele din IAS 28, în tratarea vânzării sau aportului de active între un investitor și asociatul sau asociere în participație. Principala consecință a modificărilor este un câștig sau o pierdere completă este recunoscută atunci când o tranzacție implică o afacere (fie este găzduită sau nu într-o filială). Un câștig sau o pierdere parțială este recunoscut atunci când o tranzacție implică active care nu constituie o afacere, chiar dacă aceste active sunt găzduite într-o filială. În decembrie 2015, IASB a amânat data intrării în vigoare a acestei modificări pe termen nelimitat, în așteptarea rezultatului proiectului său de cercetare privind metoda punerii în echivalență a contabilității. Amendamentele nu au fost încă aprobate de UE.
- IAS 1 Prezentarea situațiilor financiare: Clasificarea datoriilor ca curente sau necurente (amendamente)
Modificările au fost inițial în vigoare pentru perioadele anuale de raportare care încep la sau după 1 ianuarie 2022, cu aplicarea anterioară permisă. Cu toate acestea, ca răspuns la pandemia de Covid-19, Consiliul a amânat data intrării în vigoare cu un an, adică 1 ianuarie 2023, pentru a oferi companiilor mai mult timp pentru a implementa orice modificări de clasificare rezultate din modificări. Amendamentele urmăresc promovarea consecvenței în aplicarea cerințelor, ajutând companiile stabilească dacă, în situația poziției financiare, datoria și alte datorii cu o dată de decontare incertă ar trebui clasificate ca curente sau necurente. Modificările afectează prezentarea datoriilor în situația poziției financiare și nu modifică cerințele existente cu privire la măsurarea sau momentul recunoașterii oricărui activ, datorie, venit sau cheltuieli, nici informațiile pe care entitățile le dezvăluie despre acele elemente. De asemenea, modificările clarifică cerințele de clasificare a datoriilor care pot fi decontate de societatea emitentă de instrumente proprii de capitaluri proprii.
În noiembrie 2021, Consiliul a emis un proiect de expunere (ED), care clarifică modul de tratare a datoriilor care fac obiectul unor obligații care trebuie respectate, la o dată ulterioară perioadei de raportare. În special, Consiliul propune amendamente cu domeniu de aplicare restrâns la IAS 1 care inversează efectiv amendamentele din 2020 care cer entităților clasifice drept curente, datorii supuse unor obligații care trebuie respectate doar în următoarele douăsprezece luni după perioada de raportare, dacă acele obligații nu sunt întrunite la sfârșitul perioadei de raportare. În schimb, propunerile ar impune entităților prezinte separat toate datoriile imobilizate care fac obiectul unor obligații care fie respectate numai în termen de douăsprezece luni de la perioada de raportare. În plus, dacă entitățile nu respectă astfel de acorduri viitoare la sfârșitul perioadei de raportare, vor fi necesare informații suplimentare. Propunerile vor intra în vigoare pentru perioadele anuale de raportare care încep la sau după 1 ianuarie 2024 și vor trebui aplicate retroactiv, în conformitate cu IAS 8, în timp ce adoptarea anticipată este permisă. Consiliul a propus, de asemenea, amâne data intrării în vigoare a modificărilor din 2020 în consecință, astfel încât entitățile nu fie obligate schimbe practica curentă înainte de intrarea în vigoare a modificărilor propuse. Aceste amendamente, inclusiv propunerile ED, nu au fost încă aprobate de UE.
- IFRS 3 Combinări de întreprinderi; IAS 16 Imobilizări corporale; IAS 37 Provizioane, datorii contingente și active contingente, precum și îmbunătățiri anuale 2018-2020 (amendamente)
Modificările intră în vigoare pentru perioadele anuale care încep la sau după 1 ianuarie 2022, fiind permisă aplicarea anterioară. IASB a emis amendamente cu domeniu de aplicare restrâns la Standardele IFRS, după cum urmează:
IFRS 3 Combinări de întreprinderi (amendamente) actualizează o referință din IFRS 3 la Cadrul conceptual de raportare financiară fără a modifica cerințele contabile pentru combinările de întreprinderi.
IAS 16 Imobilizări corporale (Amendamente) interzic unei companii deducă din costul imobilizărilor corporale sumele primite din vânzarea articolelor produse în timp ce societatea pregătește activul pentru utilizarea prevăzută. În schimb, o companie va recunoaște astfel de venituri din vânzări și costurile aferente în profit sau pierdere.
IAS 37 Provizioane, Datorii Contingente și Active Contingente (Amendamente) specifică ce costuri include o companie în determinarea costului îndeplinirii unui contract în scopul evaluării dacă un contract este oneros.
Îmbunătățirile anuale 2018-2020 fac modificări minore la IFRS 1 Adoptarea pentru prima dată a standardelor internaționale de raportare financiară, IFRS 9 Instrumente financiare, IAS 41 Agricultură și exemplele ilustrative care însoțesc IFRS 16 Contracte de leasing.
- IAS 1 Prezentarea situațiilor financiare și Declarația de practică 2 IFRS: Prezentarea politicilor contabile (amendamente)
Modificările intră în vigoare pentru perioadele anuale care încep la sau după 1 ianuarie 2023, fiind permisă aplicarea anterioară. Amendamentele oferă îndrumări cu privire la aplicarea raționamentelor de semnificație la dezvăluirile
Image should be here
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 11
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
privind politicile contabile. În special, modificările la IAS 1 înlocuiesc cerința de a prezenta politici contabile „semnificative” cu o cerință de a prezenta politici contabile „semnificative”. De asemenea, în Declarația de practică sunt adăugate îndrumări și exemple ilustrative pentru a ajuta la aplicarea conceptului de semnificație atunci când se face raționamente cu privire la dezvăluirile de politici contabile. Amendamentele nu au fost încă aprobate de UE.
- IAS 8 Politici contabile, modificări ale estimărilor contabile și erori: definiția estimărilor contabile (amendamente)
Modificările intră în vigoare pentru perioadele anuale de raportare care încep la sau după 1 ianuarie 2023, cu aplicarea anterioară permisă și se aplică modificărilor politicilor contabile și modificărilor estimărilor contabile care au loc la sau după începutul acelei perioade. Amendamentele introduc o nouă definiție a estimărilor contabile, definite ca sume monetare din situațiile financiare care sunt supuse incertitudinii de măsurare. De asemenea, amendamentele clarifică ce sunt modificările estimărilor contabile și cum diferă acestea de modificările politicilor contabile și corecțiile erorilor. Amendamentele nu au fost încă aprobate de UE.
- IAS 12 Impozite pe profit: Impozit amânat aferent activelor și pasivelor care decurg dintr-o singură tranzacție (amendamente)
Modificările intră în vigoare pentru perioadele anuale care încep la sau după 1 ianuarie 2023, fiind permisă aplicarea anterioară. În mai 2021, Consiliul a emis amendamente la IAS 12, care restrâng domeniul de aplicare a excepției de recunoaștere inițială conform IAS 12 și specifică modul în care companiile ar trebui contabilizeze impozitul amânat pe tranzacții, cum ar fi contractele de leasing și obligațiile de dezafectare. Conform modificărilor, excepția de recunoaștere inițială nu se aplică tranzacțiilor care, la recunoașterea inițială, dau naștere la diferențe temporare egale impozabile și deductibile. Se aplică numai în cazul în care recunoașterea unui activ de leasing și a unei datorii de leasing (sau a unei componente de dezafectare și a unei componente a activului de dezafectare) dau naștere la diferențe temporare impozabile și deductibile care nu sunt egale. Amendamentele nu au fost încă aprobate de UE.
Grupul anticipează adoptarea acestor noi standarde și modificări la standardele existente nu vor avea un impact semnificativ asupra situațiilor financiare ale Grupului în perioada de aplicare inițială.
3. PRINCIPII, POLITICI SI METODE CONTABILE
Politicile contabile semnificative adoptate pentru întocmirea prezentelor situații financiare consolidate ale Grupului sunt menționate mai jos.
3.1 Declarația de conformitate
Aceste situații financiare consolidate au fost întocmite în conformitate cu Standardele Internaționale de Raportare Financiar ă (IFRS) adoptate de Uniunea European ă (UE).
Politicile contabile aplicate în aceste situații financiare sunt aceleași cu cele aplicate în situațiile financiare anuale consolidate ale Grupului la și pentru anul încheiat la 31 decembrie 2020, cu excepția adopt ă rii de noi standarde în vigoare de la 1 ianuarie 2021.
Anul financiar corespunde anului calendaristic.
3.2 Bazele întocmirii
Situațiile financiare consolidate ale Grupului Medlife, denumite în continuare Grupul , sunt prezentate în lei ( leu românesc ), folosind principiile continuit ă ții activit ă ții. Toate valorile sunt rotunjite la cele mai apropiate dou ă zecimale. Situațiile financiare consolidate au fost întocmite pe baza costului istoric, cu excepția anumitor elemente care au fost evaluate la valoarea just ă , cum ar fi anumite active imobilizate si instrumentele financiare, așa cum sunt prezentate în notele la situațiile financiare.
Grupul ține registrele contabile în conformitate cu Reglement ă rile privind Contabilitatea și Raportarea emise de Ministerul Finanțelor din România.
3.3 Continuitatea activității
Aceste situaţii financiare consolidate au fost întocmite pe baza principiului continuităţii activităţii care presupune Grupul își va valorifica activele și își va achita datoriile în cursul normal al activității. Grupul îsi va continua în mod normal functionarea într-un viitor previzibil fara a intra în imposibilitatea continuarii activitatii sau fara reducerea semnificativa a acesteia.
În scopul evaluării lichidității și continuității activității, Grupul a modelat scenarii care reflecte ipoteze adecvate în următoarea perioadă de 12 luni care servesc la informarea deciziilor luate de Grup cu privire la viitoare cost-savings, generarea de numerar, conditiile contractuale aferente datoriilor și nivelurile de investiții. Performanța financiară a Grupului pentru anul financiar 2022 în toate diviziile s-a bazat pe scenarii deja modelate.
În plus, datorită răspunsului proactiv luat de Grup pentru a-și îmbunătăți poziția de lichiditate, de la începutul crizei pandemice, fluxurile de numerar ale Grupului au rămas stabile, demonstrând disciplina financiară din cadrul Grupului și abordarea conservatoare adoptată la modelarea scenariilor. Numerarul și facilitățile disponibile au rămas ridicate, la 135,9 milioane lei la sfârșitul anului, comparativ cu 81,9 milioane lei la 31 decembrie 2020.
Toate măsurile luate au fost decise ținând cont de strategia Grupului de a se poziționa mai bine la toate noile schimbări ale pieței, pe termen lung. În consecință, conducerea s-a concentrat pe creșterea eficienței operațiunilor sale pentru a obține o mai bună flexibilitate în valorificarea oportunităților de pe piață.
Pentru perioadele de testare a acordurilor care se termină în decembrie 2022 și iunie 2022, Consiliul de Administrație este încrezător Grupul are suficient spațiu pentru a se menține în limitele acordurilor, cu atenuările disponibile (care ar include gestionarea capitalului de lucru și niveluri limitate de investiții de capital) , chiar și în scenariile sale negative
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 12
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
severe, dar plauzibile.
Pe baza poziției financiare actuale a Grupului și a scenariilor modelate, administratorii au concluzionat Grupul are suficientă lichiditate pentru a-și îndeplini toate obligațiile pentru cel puțin douăsprezece luni de la data prezentului raport și directorii au considerat este oportun adopte continuitatea activității, baza de contabilitate la intocmirea situatiilor financiare.
3.4 Bazele consolidării
Situațiile financiare consolidate includ situațiile financiare ale Societății-mamă (Med Life S.A.) și ale entităților controlate de Societate (filialele sale).
Controlul este obținut atunci când Grupul este expus sau are drepturi la profituri variabile din implicarea sa cu entitatea în care s-a investit și are capacitatea de a afecta acele randamente prin puterea sa asupra entității în care s-a investit. În mod specific, Grupul controlează o entitate în care s-a investit dacă, și numai dacă, Grupul are:
- Puterea asupra entității în care s-a investit (adică, drepturile existente care îi conferă capacitatea actuală de a conduce activitățile relevante ale entității în care s-a investit);
- Expunerea sau drepturile la rezultatele variabile din implicarea sa cu entitatea în care a investit;
- Capacitatea de a-și folosi puterea asupra entității în care a investit pentru a-i afecta rezultatele. În general, există o prezumție că majoritatea drepturilor de vot au drept rezultat controlul.
Pentru a susține această prezumție, atunci când Grupul are mai puțin de majoritatea drepturilor de vot sau drepturi similare ale unei entități în care a investit, Grupul ia în considerare toate faptele și circumstanțele relevante pentru a evalua dacă are putere asupra unei entități în care a investit, inclusiv:
- Aranjamentele contractuale cu ceilalți deținători de voturi ai entității în care s-a investit;
- Drepturile care decurg din alte aranjamente contractuale;
- Drepturile de vot ale Grupului și drepturile de vot potențiale.
Consolidarea unei filiale începe atunci când Grupul obține controlul asupra filialei și încetează atunci când Grupul pierde controlul asupra filialei. Activele, datoriile, veniturile și cheltuielile unei filiale achiziționate sau cedate în cursul anului sunt incluse în situațiile financiare consolidate de la data la care Grupul obține controlul până la data la care Grupul încetează să controleze filiala.
O modificare a procentajului de interes intr-o filiala, fără pierderea controlului, este contabilizată ca o tranzacție de capitaluri proprii.
Dacă Grupul pierde controlul asupra unei filiale, derecunoaște activele aferente (inclusiv fondul comercial), datoriile, interesele care nu controlează și alte componente ale capitalurilor proprii, în timp ce orice câștig sau pierdere rezultat este recunoscut în profit sau pierdere. Orice investiție reținută este recunoscută la valoarea justă.
Profitul sau pierderea și fiecare componentă a altor elemente ale rezultatului global sunt atribuite deținătorilor de capitaluri proprii ai societății-mamă a Grupului și intereselor care nu controlează, chiar dacă acest lucru are ca rezultat un sold negativ al intereselor care nu controlează. Acolo unde este necesar, se fac ajustări la situațiile financiare ale filialelor pentru a le alinia politicile contabile cu cele utilizate de alți membri ai Grupului.
Toate activele și datoriile intragrup, capitalurile proprii, veniturile, cheltuielile și fluxurile de numerar aferente tranzacțiilor dintre membrii Grupului sunt eliminate integral la consolidare. Interesele care nu controlează în filiale sunt identificate separat de capitalurile proprii ale Grupului.
Interesele acționarilor care nu controleaza sunt inițial evaluate la partea proporțională a intereselor minoritare a valorii juste a activelor nete identificabile ale entității dobândite.
Ulterior achiziției, valoarea contabilă a intereselor care nu controleaza reprezintă valoarea acestor interese la recunoașterea inițială, plus partea intereselor care nu controleaza din modificările ulterioare de capital propriu. Rezultatul global este atribuit intereselor minoritare dacă rezultatul este că interesele minoritare înregistrează un deficit de sold.
3.5 Combinările de întreprinderi
Achizițiile de filiale și întreprinderi sunt contabilizate folosind metoda achiziției. Costul de achiziție este măsurat la suma totală a contraprestației transferate care este valoarea justă la data achizitiei a activelor date, a datoriilor suportate sau asumate și a instrumentelor de capitaluri proprii emise de Grup în schimbul controlului asupra entității dobândite.
Grupul stabilește a achiziționat o afacere atunci când setul de activități și active achiziționate include o intrare și un proces de fond care împreună contribuie în mod semnificativ la capacitatea de a crea rezultate. Procesul dobândit este considerat substanțial dacă este esențial pentru capacitatea de a continua producă rezultate, iar intrările dobândite includ o forță de muncă organizată cu abilitățile, cunoștințele sau experiența necesare pentru a efectua acel proces sau contribuie semnificativ la capacitatea de a continua producă rezultate. și este considerat unic sau limitat sau nu poate fi înlocuit fără costuri semnificative, efort sau întârziere în capacitatea de a continua să producă rezultate.
Activele identificabile, datoriile și datoriile contingente ale dobânditorului, care îndeplinesc condițiile de recunoaștere conform IFRS 3, sunt recunoscute la valoarea justă la data achiziției. Costurile legate de achiziție sunt înregistrate în cheltuieli pe măsură ce sunt suportate și sunt incluse în cheltuielile administrative.
Fondul comercial este initial evaluat la cost, reprezentand excesul sumei contravalorii transferate, valoarea oricaror interese care nu controleaza in achizitie si valoarea justa a participatiei in capitalurile proprii detinuta anterior de catre
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 13
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
dobanditor (daca exista), care depaseste netul valorilor la data achizitiei a activelor identificabile achizitionate si datoriile asumate. Dacă valoarea justă a activelor nete dobândite depășește contravaloarea totală transferată, Grupul reevaluează dacă a identificat corect toate activele achiziționate și toate datoriile asumate. Daca, dupa reevaluare, netul valorilor la data achizitiei ale activelor identificabile achizitionate si ale datoriilor asumate depaseste suma contravalorii transferate, suma oricaror interese care nu controleaza din achizitie si valoarea justa a participatiei in capitalurile proprii detinuta anterior de catre dobanditor (daca exista), excesul este recunoscut imediat in profit sau pierdere drept castig din cumparare in conditii avantajoase.
Atunci când contraprestația transferată de Grup într-o combinație de întreprinderi include un aranjament de contraprestatie contingentă, contravaloarea contingentă este evaluată la valoarea sa justă la data achiziției și inclusă ca parte a contravaloarii transferate într-o combinație de întreprinderi.
După recunoașterea inițială, fondul comercial rezultat în urma achiziției unei afaceri este înregistrat la costul stabilit la data achiziției afacerii, minus pierderile din depreciere cumulate, dacă există. Fondul comercial este testat anual pentru depreciere la 31 decembrie și atunci când circumstanțele indică faptul că valoarea contabilă poate fi depreciată.
În scopul testării deprecierii, fondul comercial este alocat fiecărei unități generatoare de numerar ale Grupului (sau grupurilor de unități generatoare de numerar) care se așteaptă să beneficieze de sinergiile combinării.
O unitate generatoare de numerar căreia i-a fost alocat fondul comercial este testată pentru depreciere anual sau mai des atunci când există indicii unitatea ar putea fi depreciată. Dacă valoarea recuperabilă a unității generatoare de numerar este mai mică decât valoarea sa contabilă, pierderea din depreciere este alocată mai întâi pentru a reduce valoarea contabilă a oricărui fond comercial alocat unității și apoi celorlalte active ale unității pro rata pe baza valorii contabile, valoarea fiecărui activ din unitate. Orice pierdere din depreciere a fondului comercial este recunoscută direct în profit sau pierdere în situația consolidată a rezultatului global. O pierdere din depreciere recunoscută pentru fondul comercial nu este reluată în perioadele ulterioare.
La cedarea unității generatoare de numerar relevante, valoarea atribuibilă a fondului comercial este inclusă în determinarea profitului sau pierderii din cedare.
3.6 Rationamente, estimări și ipoteze semnificative
Întocmirea situațiilor financiare în conformitate cu IFRS cere conducerii Grupului facă judecati, estimări și ipoteze care afectează aplicarea politicilor, valorile raportate ale activelor și datoriilor, prezentarea activelor si datoriilor la data întocmirii situațiilor financiare și veniturile și cheltuielile raportate pentru respectiva perioadă. Estimările și ipotezele aferente se bazează pe experiența istorică și alți factori care sunt considerați rezonabili în condițiile date, iar rezultatele acestora constituie baza pentru emiterea de judecăți cu privire la valorile contabile ale activelor și datoriilor care nu sunt evidente cu ușurință din alte surse. Rezultatele efective pot fi diferite de estimări.
Estimările și ipotezele care stau la baza lor sunt revizuite periodic. Revizuirile estimărilor contabile sunt recunoscute în perioada în care estimările sunt revizuite, dacă revizuirea afectează doar acea perioadă, cât și în perioada revizuirii sau în perioade viitoare dacă revizuirea afectează atât perioada actuală, cât și perioade viitoare.
3.6.1. Rationamente
În procesul de aplicare a politicilor contabile ale Grupului, au fost făcute următoarele raționamente, în special cu privire la următoarele:
Determinarea duratei de închiriere a contractelor cu opțiuni de reînnoire și reziliere Grupul în calitate de locatar
Grupul Medlife determină termenul contractului de leasing ca fiind termenul care nu poate fi anulat al contractului de leasing, împreună cu orice perioade acoperite de o opțiune de prelungire a contractului de leasing, daca acesta este în mod rezonabil sigur va fi exercitat, sau orice perioade acoperite de o opțiune de reziliere a contractului de leasing, daca este rezonabil de sigur ca nu va fi exercitat. Grupul are contracte de închiriere care includ opțiuni de prelungire și reziliere .
Grupul aplica raționament atunci când evalueaza daca este rezonabil de sigur daca va exercita sau nu opțiunea de a reînnoi sau de a rezilia contractul de leasing. Atunci când stabilește termenul de leasing care urmeaza sa fie utilizat pentru evaluarea contractului de leasing, Grupul ia în considerare toate faptele și circumstanțele relevante care creează un stimulent economic pentru exercitarea fie a opțiunii de prelungire, fie de încetare a termenului de leasing.
Pentru închirierea cladirilor, mașinilor și echipamentelor, urmatorii factori sunt în mod normal cei mai relevanți:
- Dacă există penalizari semnificative in cazul rezilierii contractului (sau neprelungirii), Grupul este de obicei sigur se va extinde (sau nu se va extinde).
- Dacă se așteaptă ca orice îmbunătățiri ale locației aibă o valoare rămasă semnificativă, Grupul este de obicei sigur că se va extinde (sau nu va înceta).
- În caz contrar, Grupul ia în considerare alți factori, inclusiv duratele istorice ale contractului de leasing și costurile și întreruperea activității necesare pentru înlocuirea activului închiriat.
- În cazul în care Grupul consideră o parte din contractul de închiriere va fi reziliat mai devreme, atunci ipoteza termenului va fi reevaluată în mod corespunzător, pentru a reprezenta corect opinia conducerii asupra impactului activului închiriat asupra situațiilor financiare.
- În cazul contractelor de leasing cu perioadă nedeterminată, ipoteza aplicată a fost termenul de leasing va fi similar cu al altor contracte semnate cu același furnizor sau bazat pe perioada relevantă dincolo de care exercitarea oricărei opțiuni devine incertă.
Termenul de leasing este reevaluat dacă o opțiune este efectiv exercitată (sau nu este exercitată) sau daca Grupul devine
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 14
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
obligat o exercite (sau sa nu o exercite). Evaluarea certitudinii rezonabile este revizuita numai daca are loc un eveniment semnificativ sau o schimbare semnificativa a circumstanțelor, care afecteaza aceasta evaluare și care se afla în controlul locatarului.
Vă rugăm să consultați nota 13.
Imobilizari necorporale cu durata de viata nedeterminata
Conducerea Grupului folosește în mod normal raționamentul pentru a evalua daca imobilizările sale necorporale au o durata de viața determinata sau nedeterminata și ar trebui revizuiasca periodic aceasta estimare. rugăm consultați nota 4.
Unitati generatoare de numerar
Conducerea își exercită raționamentul în determinarea nivelului adecvat de grupare a activelor în unitati generatoare de numerar, pe baza faptului că acestea au o infrastructură comună semnificativă.
Contingente
Prin natura lor, contingentele vor fi rezolvate numai atunci când unul sau mai multe evenimente viitoare au loc sau nu au loc. Evaluarea contingentelor implică în mod obligatoriu exercitarea unor raționamente semnificative și estimări ale rezultatului evenimentelor viitoare. Vă rugăm să consultați nota 31.
Controlul asupra filialelor
Grupul evaluează dacă deține sau nu control asupra companiilor achiziționate pe baza faptului are capacitatea practică de a dirija activitățile relevante ale filialelor, imediat după achiziție. Vă rugăm să consultați nota 27.
3.6.2. Estimari si ipoteze
Ipotezele cheie privind viitorul și alte surse cheie de incertitudine a estimărilor la data de raportare, care prezintă un risc semnificativ de a crea o ajustare semnificativă a valorilor contabile ale activelor și datoriilor în următorul exercițiu financiar, sunt descrise mai jos. Grupul și-a bazat ipotezele și estimările pe parametri disponibili atunci când au fost întocmite situațiile financiare consolidate. Circumstanțele și ipotezele existente cu privire la evoluțiile viitoare se pot schimba din cauza schimbărilor de pe piață sau a circumstanțelor apărute care sunt în afara controlului Grupului. Astfel de modificări se reflectă în ipoteze atunci când apar.
Deprecierea activelor nefinanciare
Vă rugăm să consultați Nota 5.
Grupul contabilizează terenurile și clădirile folosind abordarea valorii juste pe baza evaluărilor comparative de piață efectuate de un profesionist certificat ANEVAR, conform rapoartelor de reevaluare încheiate la 31 decembrie 2019. Evaluările sunt conforme cu Standardele Internaționale de Evaluare. La 31 decembrie 2021, conducerea nu a identificat niciun indiciu care ar concluziona necesitatea reevaluării terenurilor și clădirilor pentru orice depreciere.
Grupul își bazează calculul deprecierii pe cele mai recente bugete și calcule de prognoză, care sunt pregătite separat pentru fiecare dintre unitatile generatoare de numerar ale Grupului, cărora le sunt alocate activele individual. Aceste bugete și calcule de prognoză acoperă în general o perioadă de cinci sau șase ani. O rată de creștere pe termen lung este calculată și aplicată pentru a proiecta fluxurile de numerar viitoare după al cincilea an.
Deprecierea există atunci când valoarea contabilă a unui activ sau a unei unități generatoare de numerar depășește valoarea sa recuperabilă, care este cea mai mare dintre valoarea sa justă minus costurile de cedare și valoarea sa de utilizare. Valoarea justă minus costurile de cedare se bazează pe datele disponibile din tranzacțiile de vânzare de aceeasi natura, efectuate în condiții de concurență, pentru active similare sau prețuri de piață observabile, minus costurile incrementale de cedare a activului. Calculul valorii de utilizare se bazează pe un model de flux de numerar discountat. Fluxurile de numerar sunt derivate din bugetul pentru următorii cinci ani și nu includ activități de restructurare la care Grupul nu este încă angajat sau investiții viitoare semnificative care vor îmbunătăți performanța activelor unitatilor generatoare de numerar testate. Valoarea recuperabilă este sensibilă la rata de actualizare utilizată pentru modelul fluxului de numerar discountat, precum și la viitoarele intrări de numerar așteptate și la rata de creștere utilizată în scopul extrapolării. Aceste estimări sunt cele mai relevante pentru fondul comercial și alte active necorporale cu durată de viață utilă nedeterminată recunoscute de Grup. Ipotezele cheie utilizate pentru a determina valoarea recuperabilă pentru diferitele unitati generatoare de numerar, inclusiv o analiză de senzitivitate, sunt calculate și explicate în continuare în Note.
Provizioane pentru pierderile de credit așteptate ale creanțelor comerciale și activelor contractuale
Grupul recunoaște întotdeauna pierderile de credit așteptate pe durata de viață (ECL) pentru creanțele comerciale și activele contractuale. Pierderile de credit așteptate sunt estimate folosind o matrice de provizioane bazată pe experiența istorică a Grupului în pierderi de credit, ajustată pentru factorii care sunt specifici debitorilor, condițiile economice generale și o evaluare atât a direcției actuale, cât și a celei prognozate a condițiilor la data raportarii, incluzand valoarea in timp a banilor, acolo unde este aplicabil.
La determinarea ajustărilor pentru deprecierea creanțelor, conducerea încorporează informații prospective, își exercită raționamentul profesional și utilizează estimări și ipoteze. Estimarea pierderilor așteptate de riscul de credit a implicat prognozarea condițiilor macroeconomice viitoare pentru următorii 2 ani. Mai multe detalii despre ipotezele, scenariile utilizate și ponderile atribuite fiecărui scenariu pot fi găsite în Nota 7 dedicată conturilor de creanță.
Încorporarea elementelor prospective reflectă așteptările Grupului și implică crearea de scenarii, inclusiv o evaluare a probabilităților de materializare a fiecărui scenariu. Vă rugăm să consultați Nota 7.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 15
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Leasing - Estimarea ratei de împrumut incremental
Grupul nu poate determina cu ușurință rata dobânzii implicită în contractele de leasing. Prin urmare, folosește ratele de împrumut incrementale relevante pentru a măsura datorii de leasing. Aceste rate ale împrumuturilor incrementale au fost determinate luând în considerare factori precum riscul de credit, moneda în care a fost exprimat contractul de leasing și mediul economic.
Provizioane pentru concedii neefectuate
Pentru a atenua efectele generate de COVID 19, Grupul a luat o serie de măsuri pentru a proteja afacerea și a aborda potențialele riscuri de gestionare a lichidității prin aplicarea unei serii de măsuri de reducere a costurilor în raport cu costurile cu personalul și a înrolat un număr semnificativ din personalul său în proceduri tehnice de șomaj. Ca efect secundar, dar și generat de perioada lungă de măsuri de blocare aplicate de guvernul român, cererea de concedii de odihnă a scăzut semnificativ în cadrul Grupului în cursul anului 2020, dar si in 2021. Prin urmare, valoarea obligației a fost determinată a fi egală cu numărul de concedii neefectuate înmulțit cu salariul brut al angajatului în cauză la data raportării. Vă rugăm să consultați Nota 12.
3.7 Valute
Moneda funcțională și de prezentare
Aceste situații financiare consolidate sunt prezentate în leu românesc („RON”), care este moneda mediului economic primar în care operează majoritatea companiilor Grupului („moneda lor funcțională”). Moneda funcțională a operațiunilor în străinătate este în general moneda lor locală.
Cursurile de schimb, dupa cum au fost publicate de Banca Nationala a Romania, la 31 decembrie 2021 au fost de 4,9481 lei pentru 1 euro (31 decembrie 2020: 4,8694 lei pentru 1 euro), respectiv 1,3391 pentru 100 HUF (31 decembrie 2020: 1,3356 lei pentru 100 HUF).
Cursurile de schimb medii pentru perioada de 12 luni 2021 au fost de 4,9208 lei pentru 1 EUR (12 luni 2020: 4,8276 lei pentru 1 EUR), respectiv 1,3730 lei pentru 100 HUF (12 luni 2020: 1,3777 pentru 100 HUF).
Convertirea valutelor straine
Tranzacțiile în valută străină sunt convertite în moneda funcțională respectivă a Grupului la cursul de schimb în vigoare la momentul tranzacției. Activele și pasivele monetare în valută străină sunt reconvertite în moneda funcțională la cursurile de schimb în vigoare la data raportării. Diferențele de schimb valutar care decurg din aceste conversii sunt recunoscute ca alte venituri/cheltuieli financiare în contul de profit și pierdere.
Convertirea operațiunilor externe
În scopul prezentării situațiilor financiare consolidate, activele și pasivele operațiunilor din străinătate ale Grupului sunt convertite la cursurile de schimb în vigoare la data raportării. Elementele de venituri și cheltuieli sunt convertite la cursurile de schimb medii ale perioadei. Diferențele de schimb valutar care apar la conversie sunt recunoscute în capitalurile proprii prin situația rezultatului global.
3.8 Imobilizări corporale
Terenurile și construcțiile deținute în vederea vânzării pentru furnizarea de servicii sau în scopuri administrative sunt înregistrate în bilanț la valoarea justă, care este valoarea la data reevaluării, minus amortizarea acumulată și pierderile din depreciere ulterioare acumulate, daca exista.
Valoarea terenurilor și construcțiilor detinute prezentate în prezentele situații financiare consolidate este stabilită pe baza rapoartelor de evaluare întocmite la 31 decembrie 2019 de evaluatori independenți certificați ANEVAR. Reevaluarea este efectuată cu o frecvență suficientă pentru a se asigura că valoarea contabilă a unui activ reevaluat nu diferă semnificativ de valoarea sa justă.
Cheltuielile cu reparațiile și întreținerea sunt recunoscute în contul de profit sau pierdere la data cand au fost efectuate. Costurile cu reparațiile capitale sunt incluse în valoarea contabilă a activului când este probabil ca beneficiile economice viitoare peste standardul evaluat inițial de performanță al activului existent vor fi transferate Grupului. Reparatiile capitale sunt amortizate în perioada utilă rămasă a activului respectiv. Terenurile nu se amortizează.
Instalațiile și echipamentele sunt înregistrate la cost, minus amortizarea acumulată și pierderile din depreciere acumulate, daca acestea exista.
Activele în curs de construcție sunt înregistrate la cost, minus pierderile acumulate din depreciere și sunt amortizate odată ce devin disponibile pentru utilizare.
Amortizarea este calculată liniar pe durata de viață utilă estimată a activelor. Duratele de viață utilă estimate, valorile reziduale și metoda de amortizare sunt revizuite la sfârșitul fiecărui an, iar efectele modificărilor estimărilor sunt înregistrate prospectiv.
Următoarele durate de viață utile sunt folosite în calculul amortizării:
Ani
Construcții 10 – 50 ani
Instalații tehnice și echipamente 3 – 15 ani
Corpuri si accesorii 3 – 15 ani
Surplusul din reevaluare este înregistrat în alte elemente ale rezultatului global și creditat în surplusul din reevaluare a
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 16
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
activelor în capitaluri proprii. Cu toate acestea, în măsura în care inversează un deficit de reevaluare al aceluiași activ recunoscut anterior în profit sau pierdere, creșterea este recunoscută în profit și pierdere. Un deficit din reevaluare este recunoscut în contul de profit sau pierdere, cu excepția cazului în care compensează un excedent existent pe același activ recunoscut în surplusul din reevaluare a activului.
Grupul transferă surplusul din reevaluare inclus în capitalurile proprii aferente unui element de imobilizări corporale direct în rezultatul reportat atunci când activul este derecunoscut (adică este eliminat sau cedat).
Un element de imobilizări corporale și orice parte semnificativă recunoscută inițial sunt derecunoscute la cedare (adică la data la care beneficiarul obține controlul) sau atunci când nu sunt așteptate beneficii economice viitoare din utilizarea sau cedarea acestuia. Orice câștig sau pierdere care rezultă din derecunoașterea activului (calculat ca diferență dintre veniturile nete din cedare și valoarea contabilă a activului) este inclusă în situația profitului sau pierderii atunci când activul este derecunoscut.
3.9 Imobilizari necorporale
Imobilizările necorporale achiziționate separat sunt evaluate la recunoașterea inițială la cost. Costul imobilizărilor necorporale dobândite într-o combinare de întreprinderi este valoarea lor justă la data achiziției. După recunoașterea inițială, imobilizările necorporale sunt înregistrate la cost minus amortizarea cumulată și pierderile din depreciere cumulate. Amortizarea este calculată liniar pe durata de viață utilă estimată a acestora. Durata de viață utilă estimată și metoda de amortizare sunt revizuite la sfârșitul fiecărei perioade anuale de raportare, efectul oricăror modificări ale estimării fiind contabilizat pe o bază prospectivă.
Imobilizările necorporale generate intern, excluzând costurile de dezvoltare capitalizate, nu sunt capitalizate, iar cheltuielile aferente se reflectă în profit sau pierdere în perioada în care sunt efectuate cheltuielile.
Imobilizarile necorporale ale Grupului sunt reprezentate de licente software, concesiuni, brevete si alte active necorporale care sunt amortizate liniar pe o perioada de 3 ani. În plus, grupul deține mărci comerciale cu durată de viață utilă nedeterminată și liste de clienți și avantaje pentru clienți cu durată de viață utilă finită dobândite ca parte a combinărilor de întreprinderi care sunt prezentate în continuare în Nota 5.2.
Imobilizările necorporale cu durată de viață utilă nedeterminată care sunt achiziționate separat sunt contabilizate la cost minus pierderile acumulate din depreciere. Imobilizările necorporale cu durată de viață utilă nedeterminată nu sunt amortizate, ci sunt testate pentru depreciere anual, fie individual, fie la nivel de unitate generatoare de numerar. Evaluarea duratei de viață nedeterminată este revizuită anual pentru a determina dacă durata de viață nedeterminată continuă fie suportabilă. Dacă nu, schimbarea duratei de viață utilă de la nedefinită la finită se face pe o bază prospectivă.
O imobilizare necorporală este derecunoscută la cedare sau atunci când nu sunt așteptate beneficii economice viitoare din utilizare sau cedare. Câștigurile sau pierderile care decurg din derecunoașterea unei imobilizări necorporale, măsurate ca diferență dintre veniturile nete din cedare și valoarea contabilă a activului, și sunt recunoscute în profit sau pierdere atunci când activul este derecunoscut.
De-recunoașterea activelor necorporale
Un activ necorporal este de-recunoscut în momentul cedării sau când nu se mai așteaptă beneficii economice viitoare din utilizarea sau cedarea acestuia. Câștigurile sau pierderile care decurg din de-recunoașterea unui activ necorporal, evaluate ca diferența dintre câștigurile nete din cedare și valoarea contabilă a activului, sunt recunoscute în contul de profit și pierdere când activul este de-recunoscut.
Deprecierea altor active corporale și necorporale decât fondul comercial
La sfârșitul fiecărei perioade de raportare, Grupul analizează dacă există indicii că un activ ar putea fi depreciat.
Dacă există vreun astfel de indiciu, se estimează valoarea recuperabilă a activului.
În cazul în care nu este posibilă estimarea valorii recuperabile a unui activ in mod individual, Grupul estimează valoarea recuperabilă a unității generatoare de numerar căreia îi aparține activul. Acolo unde poate fi identificată o bază rezonabilă și consecventă de alocare, activele corporale sunt, de asemenea, alocate unităților generatoare de numerar individuale sau, în caz contrar, sunt alocate celui mai mic grup de unități generatoare de numerar pentru care poate fi identificată o bază de alocare rezonabilă și consecventă.
Imobilizările necorporale care nu sunt încă disponibile pentru utilizare sunt testate pentru depreciere cel puțin anual și ori de câte ori există un indiciu că activul poate fi depreciat.
Valoarea recuperabilă este cea mai mare dintre valoarea justă minus costurile de vânzare și valoarea de utilizare. La evaluarea valorii de utilizare, fluxurile de numerar viitoare estimate sunt actualizate la valoarea lor actuală folosind o rată de actualizare înainte de impozitare care reflectă evaluările curente ale pieței cu privire la valoarea în timp a banilor și riscurile specifice activului pentru care estimările fluxurilor de numerar viitoare nu au fost ajustate. Grupul își bazează calculul deprecierii pe cele mai recente bugete și calcule de prognoză. Aceste bugete și calcule de prognoză acoperă în general o perioadă de cinci ani. O rată de creștere pe termen lung este calculată și aplicată pentru a proiecta fluxurile de numerar viitoare după al cincilea an.
Dacă valoarea recuperabilă a unui activ (sau a unității generatoare de numerar) este estimată a fi mai mică decât valoarea sa contabilă, valoarea contabilă a activului (sau a unității generatoare de numerar) este redusă la valoarea sa recuperabilă. O pierdere din depreciere este recunoscută imediat în profit sau pierdere, cu excepția cazului în care activul
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 17
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
a fost reevaluat anterior cu reevaluarea luată în alte elemente ale rezultatului global OCI, caz în care pierderea din depreciere este recunoscută în alte elemente ale rezultatului global OCI până la valoarea oricărei reevaluări anterioare.
Pentru activele excluzând fondul comercial, se face o evaluare la fiecare dată de raportare pentru a determina dacă există un indiciu pierderile din depreciere recunoscute anterior nu mai există sau au scăzut. Dacă există o astfel de indicație, Grupul estimează valoarea recuperabilă a activului sau a unitatilor generatoare de numerar. Atunci când o pierdere din depreciere se inversează ulterior, valoarea contabilă a activului (sau a unei unități generatoare de numerar) este majorată la estimarea revizuită a valorii recuperabile, dar astfel încât valoarea contabilă crescută nu depășească valoarea contabilă care ar fi fost determinate nu ar fi fost recunoscută nicio pierdere din depreciere pentru activ (sau unitatea generatoare de numerar) în anii anteriori. O reluare a unei pierderi din depreciere este recunoscută imediat în profit sau pierdere, cu excepția cazului în care activul relevant este înregistrat la o valoare reevaluată, caz în care reluarea pierderii din depreciere este tratată ca o creștere din reevaluare.
3.10 Stocuri
Stocurile sunt înregistrate la minimul dintre cost şi valoarea netă realizabilă. Costul stocurilor cuprinde toate costurile suportate pentru a aduce stocurile în starea și în locul în care se găsesc în prezent. Valoarea realizabilă netă este prețul de vânzare estimat pentru minus costurile estimate pentru finalizare și costurile estimate necesare efectuării vânzării. Grupul aplică metoda FIFO ca metodă de evaluare a costurilor.
3.11 Numerar si echivalente de numerar
Numerarul și echivalentele de numerar sunt înregistrate în bilanț la cost. În situația fluxurilor de numerar, numerarul și echivalentele de numerar cuprind numerarul disponibil, numerarul deținut la bănci cu scadențe de trei luni sau mai puțin.
3.12 Subventii guvernamentale
Subvențiile guvernamentale sunt asistență guvernamentală sub formă de transferuri de resurse către o entitate în schimbul conformității anterioare sau viitoare cu anumite condiții legate de activitățile operaționale ale entității. Acestea exclud acele forme de asistență guvernamentală care nu pot avea în mod rezonabil o valoare plasată asupra lor și tranzacțiile cu Guvernul care nu pot fi distinse de tranzacțiile normale de tranzacționare ale entității.
Subvențiile guvernamentale sunt recunoscute atunci când există o asigurare rezonabilă grantul va fi primit și toate condițiile vor fi respectate.
Grupul a ales să prezinte granturi aferente veniturilor care urmează să fie deduse în raportarea cheltuielilor aferente.
Grupul a ales prezinte subvențiile guvernamentale legate de achiziționarea de imobilizări corporale în situația consolidată a poziției financiare ca venit amânat, care este recunoscut în profit sau pierdere pe o bază sistematică și rațională pe durata de viață utilă a activului.
3.13 Instrumente financiare – recunoastere initiala si masurare ulterioara
Un instrument financiar este orice contract care naștere unui activ financiar al unei entități și a unei datorii financiare sau instrument de capitaluri proprii al altei entități.
3.13.1 Active financiare
Recunoastere initiala si clasificare
Activele financiare sunt clasificate, la recunoașterea inițială, ca fiind măsurate ulterior la costul amortizat, valoarea justă prin alt rezultat global (OCI) și valoarea justă prin profit sau pierdere.
Această clasificare la recunoașterea inițială depinde de modelul de afaceri al Grupului în ceea ce privește gestionarea activelor financiare și de caracteristicile fluxurilor de numerar contractuale ale activului financiar.
Cu excepția creanțelor comerciale care nu conțin o componentă semnificativă de finanțare sau pentru care Grupul a aplicat măsurile practice, Grupul evaluează inițial un activ financiar la valoarea sa justă plus, în cazul unui activ financiar care nu este la valoarea justă prin profit sau pierdere, costuri de tranzacție. Creanțele comerciale care nu conțin o componentă de finanțare semnificativă sau pentru care Grupul a aplicat măsurile practice sunt evaluate la prețul tranzacției, așa cum este prezentat în nota 3.20 Venituri din contractele cu clienții.
Costurile de tranzacție care sunt direct atribuibile achiziției sau emiterii de active financiare (altele decât activele financiare la valoarea justă prin profit sau pierdere) sunt adăugate sau deduse din valoarea justă a activelor financiare, după caz, la recunoașterea inițială.
Un activ financiar este evaluat la cost amortizat dacă sunt îndeplinite ambele condiții:
- activul financiar este deținut folosind un model de afaceri care are ca scop deținerea de active financiare pentru a colecta fluxuri de numerar contractuale; și
- termenii contractuali ai activului financiar dau naștere la date specificate la fluxuri de numerar care sunt doar rambursări de principal și dobândă la principalul restant.
Grupul a recunoscut și ulterior măsurat numai activele financiare la cost amortizat.
Măsurarea ulterioară
Activele financiare la cost amortizat sunt ulterior evaluate folosind metoda dobânzii efective (EIR) și sunt supuse deprecierii. Câștigurile și pierderile sunt recunoscute în profit sau pierdere atunci când activul este derecunoscut, modificat sau depreciat.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 18
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Metoda costului amortizat și a dobânzii efective
Metoda dobânzii efective este o metodă de calculare a costului amortizat al unui instrument de datorie și de alocare a veniturilor din dobânzi pe perioada relevantă.
Pentru activele financiare, altele decât activele financiare depreciate de credit achiziționate sau originate (adică activele care sunt depreciate de credit la recunoașterea inițială), rata efectivă a dobânzii este rata care actualizează exact încasările viitoare estimate în numerar (inclusiv toate comisioanele și punctele plătite sau primite care fac parte integrantă din rata efectivă a dobânzii, costurile de tranzacție și alte prime sau reduceri) excluzând pierderile de credit așteptate, pe durata de viață estimată a instrumentului de datorie sau, după caz, o perioadă mai scurtă, până la valoarea contabilă brută a instrumentului de datorie, la recunoașterea inițială.
Costul amortizat al unui activ financiar este valoarea la care activul financiar este evaluat la recunoașterea inițială minus rambursările principalului, plus amortizarea cumulată folosind metoda dobânzii efective a oricărei diferențe între acea sumă inițială și valoarea la scadență, ajustată pentru orice pierdere. Valoarea contabilă brută a unui activ financiar este costul amortizat al unui activ financiar înainte de ajustarea pentru orice reducere pentru pierderi.
Venitul din dobânzi este recunoscut folosind metoda dobânzii efective pentru instrumentele de datorie măsurate ulterior la costul amortizat. Pentru activele financiare, altele decât activele financiare depreciate de credit achiziționate sau originate, venitul din dobânzi se calculează prin aplicarea ratei dobânzii efective la valoarea contabilă brută a unui activ financiar, cu excepția activelor financiare care au devenit ulterior depreciate. Pentru seturile financiare care au devenit ulterior depreciate, veniturile din dobânzi sunt recunoscute prin aplicarea ratei efective a dobânzii la costul amortizat al activului financiar. Dacă, în perioadele de raportare ulterioare, riscul de credit al instrumentului financiar depreciat se îmbunătățește astfel încât activul financiar nu mai este depreciat, veniturile din dobânzi sunt recunoscute prin aplicarea ratei efective a dobânzii la valoarea contabilă brută a activului financiar. Venitul din dobânzi este recunoscut în profit sau pierdere.
Activele financiare ale Grupului la cost amortizat includ următoarele: creanțe comerciale si alte creanțe.
Activele au natura de termen-scurt, acesta fiind motivul pentru care sunt recunoscute la valoarea nominala afara actualizare.
Derecunoașterea
Un activ financiar (sau, după caz, o parte a unui activ financiar sau o parte a unui grup de active financiare similare) este derecunoscut în principal (adică, eliminat din situația consolidată a poziției financiare a Grupului) atunci când:
- Drepturile contractuale de a primi fluxuri de numerar din activ au expirat sau
- Grupul și-a transferat drepturile de a primi fluxuri de numerar din activ sau și-a asumat obligația de a plăti integral fluxurile de numerar primite, fără întârzieri semnificative unei terțe părți, în cadrul unui acord de „transfer” și fie (a) Grupul a transferat în mod substanțial toate riscurile și beneficiile activului sau (b) Grupul nu a transferat și nici nu a reținut în mod substanțial toate riscurile și beneficiile activului, dar a transferat controlul asupra activului.
Atunci când Grupul și-a transferat drepturile de a primi fluxuri de numerar dintr-un activ sau a încheiat un acord de transfer, evaluează dacă și în ce măsură și-a păstrat riscurile și beneficiile aferente dreptului de proprietate.
Atunci când nici nu a transferat și nici nu a reținut în mod substanțial toate riscurile și beneficiile activului și nici nu a transferat controlul asupra activului, Grupul continuă recunoască activul transferat în măsura implicării sale continue. În acest caz, Grupul recunoaște și o datorie asociată. Activul transferat și datoria asociată sunt evaluate pe o bază care reflectă drepturile și obligațiile pe care Grupul le-a păstrat.
Implicarea continuă care ia forma unei garanții asupra activului transferat este măsurată la cea mai mică dintre valoarea contabilă inițială a activului și valoarea maximă a contraprestației pe care Grupul ar putea fi obligat să o ramburseze.
Depreciere
Grupul recunoaște o reducere pentru pierderile de credit așteptate (ECL) pentru toate instrumentele de datorie care nu sunt deținute la valoarea justă prin profit sau pierdere. ECL-urile se bazează pe diferența dintre fluxurile de numerar contractuale datorate în conformitate cu contractul și toate fluxurile de numerar pe care Grupul se așteaptă le primească, actualizate la o aproximare a ratei efective inițiale a dobânzii. Fluxurile de numerar așteptate vor include fluxurile de numerar din vânzarea garanțiilor deținute sau alte îmbunătățiri de credit care sunt parte integrantă a termenilor contractuali.
Pentru creanțele comerciale și activele contractuale, Grupul aplică o abordare simplificată în calcularea ECL-urilor. Prin urmare, Grupul nu urmărește modificările riscului de credit, ci recunoaște în schimb o reducere pentru pierderi pe baza ECL-urilor pe viață la fiecare dată de raportare. Grupul a stabilit o matrice a provizioanelor care se bazează pe experiența sa istorică în pierderi de credit, ajustată pentru factorii prospectivi specifici debitorilor și mediului economic.
Grupul consideră un activ financiar este în stare de nerambursare atunci când plățile contractuale sunt în întârziere de peste 95 de zile. Cu toate acestea, în anumite cazuri, Grupul poate considera, de asemenea, un activ financiar ca fiind în stare de nerambursare atunci când informațiile interne sau externe indică faptul este puțin probabil ca Grupul primească integral sumele contractuale restante înainte de a lua în considerare orice îmbunătățiri de credit deținute de Grup.
Un activ financiar este anulat atunci când nu există o așteptare rezonabilă de recuperare a fluxurilor de numerar contractuale, când există informații care indică faptul debitorul se află în dificultate financiară severă și nu există o perspectivă realistă de recuperare, de ex. când debitorul a fost pus în lichidare sau a intrat în procedură de faliment.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 19
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Activele financiare anulate pot face în continuare obiectul unor activități de executare conform procedurilor de recuperare ale Grupului, ținând cont de consilierea juridică, acolo unde este cazul. Orice recuperări efectuate sunt recunoscute în profit sau pierdere.
Grupul recunoaște un câștig sau o pierdere din depreciere în profit sau pierdere pentru toate creanțele comerciale cu o ajustare corespunzătoare a valorii lor contabile printr-un cont de reducere pentru pierderi.
În timpul pandemiei, Grupul a observat criza medicală a determinat o încetinire a încasării creanțelor sale ca urmare a provocărilor de fond de rulment întâmpinate de clienții săi.
Pentru a contracara acest risc, conducerea a decis s ă aplice o abordare prudent ă a fluxurilor de numerar viitoare și a recunoscut un provizion pentru creanțe neperformante și îndoielnice.
3.13.2 Instrumente de capitaluri proprii și datorii financiare
Clasificarea in capitaluri sau datorie
Instrumentele de datorie și de capitaluri proprii sunt clasificate fie ca datorii financiare, fie ca capitaluri proprii în conformitate cu acordurile contractuale și definițiile unei datorii financiare și ale unui instrument de capitaluri proprii.
a) Instrumente de capitaluri proprii
Un instrument de capitaluri proprii este orice contract care evidențiază un interes rezidual în activele unei entități după deducerea tuturor datoriilor acesteia. Instrumentele de capitaluri proprii emise de Grup sunt recunoscute la veniturile primite, net de costurile directe de emitere.
Răscumpărarea instrumentelor proprii de capitaluri proprii ale Societății este recunoscută și dedusă direct în capitalurile proprii. Niciun câștig sau pierdere nu este recunoscut în profit sau pierdere la cumpărarea, vânzarea, emiterea sau anularea instrumentelor proprii de capitaluri proprii ale Societății.
b) Datorii financiare
Recunoaștere și clasificare inițială
Datoriile financiare sunt clasificate, la recunoașterea inițială, ca datorii financiare la valoarea justă prin profit sau pierdere, împrumuturi sau datorii, după caz.
Toate datoriile financiare sunt recunoscute inițial la valoarea justă și, în cazul împrumuturilor și datoriilor, net de costurile de tranzacție direct atribuibile.
Comisioanele plătite la înființarea facilităților de împrumut sunt recunoscute drept costuri de tranzacție ale împrumutului în măsura în care este probabil ca o parte sau întreaga facilitate fie trasă. În acest caz, comisionul este amânat până la producerea tragerii. În măsura în care nu există dovezi este probabil ca o parte sau întreaga facilitate fie trasă, comisionul este capitalizat ca plată anticipată pentru serviciile de lichiditate și amortizat pe perioada facilității la care se referă.
Datoriile financiare ale Grupului includ datorii comerciale și alte datorii, împrumuturi și împrumuturi, inclusiv descoperirile de cont bancare, alte datorii pe termen lung.
Orice contraprestație contingentă care urmează fie transferată de către dobânditor este recunoscută la valoarea justă la data achiziției. O contrapartidă contingentă clasificată ca o datorie financiară este ulterior reevaluată la valoarea justă, cu modificările valorii juste recunoscute în profit sau pierdere.
Măsurarea ulterioară
În scopul evaluării ulterioare, datoriile financiare sunt clasificate ca datorii financiare la cost amortizat. Grupul nu a desemnat nicio datorie financiară la valoarea justă prin profit sau pierdere.
Aceasta este categoria cea mai relevantă pentru Grup și include împrumuturi și împrumuturi. După recunoașterea inițială, împrumuturile și împrumuturile purtătoare de dobândă sunt ulterior evaluate la costul amortizat folosind metoda EIR. Câștigurile și pierderile sunt recunoscute în profit sau pierdere atunci când datoriile sunt derecunoscute, precum și prin procesul de amortizare a EIR.
Metoda dobânzii efective este o metodă de calculare a costului amortizat al unei datorii financiare și de alocare a cheltuielilor cu dobânzile pe perioada relevantă. Rata efectivă a dobânzii este rata care actualizează exact plățile viitoare estimate în numerar (inclusiv toate taxele și punctele plătite sau primite care fac parte integrantă din rata efectivă a dobânzii, costurile de tranzacție și alte prime sau reduceri) pe durata de viață estimată a datoriei financiare, sau (dacă este cazul) o perioadă mai scurtă, la costul amortizat al unei datorii financiare.
Costul amortizat se calculează luând în considerare orice reducere sau primă la achiziție și taxele sau costurile care fac parte integrantă din EIR. Amortizarea EIR este inclusă ca costuri financiare în situația profitului sau pierderii. Această categorie se aplică în general împrumuturilor și împrumuturilor purtătoare de dobândă.
Derecunoașterea
O datorie financiară este derecunoscută atunci când obligația aferentă datoriei este scăzută, anulată sau expiră. Atunci când o datorie financiară existentă este înlocuită cu alta de la același creditor în condiții substanțial diferite, sau termenii unei datorii existente sunt modificați în mod substanțial, un astfel de schimb sau modificare este tratat ca derecunoașterea datoriilor inițiale și recunoașterea unei noi datorii. Diferența dintre valorile contabile respective este recunoscută în situația profitului sau pierderii.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 20
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Împrumuturile sunt clasificate ca datorii curente, cu excepția cazului în care Grupul are dreptul necondiționat de a amâna stingerea datoriilor pentru cel puțin 12 luni după perioada de raportare.
Compensarea instrumentelor financiare
Activele financiare și datoriile financiare sunt compensate, iar suma netă este raportată în situația consolidată a poziției financiare dacă există un drept legal aplicabil în prezent de a compensa sumele recunoscute și există intenția de a deconta pe o bază netă, de a realiza activele și stinge datoriile concomitent.
3.14 Costurile îndatorării
Costurile generale și specifice ale îndatorării care sunt direct atribuibile achiziției, construcției sau producției unui activ eligibil sunt capitalizate în perioada de timp necesară pentru finalizarea și pregătirea activului pentru utilizarea sau vânzarea intenționată. Activele eligibile sunt active care necesită în mod necesar o perioadă substanțială de timp pentru a fi pregătite pentru utilizarea sau vânzarea intenționată.
Veniturile din investiții obținute, din investiția temporară a unor împrumuturi specifice, în așteptarea cheltuielilor acestora cu activele eligibile, sunt deduse din costurile îndatorării eligibile pentru capitalizare.
Alte costuri ale îndatorării sunt cheltuite în perioada în care sunt suportate.
3.15 Impozitare
Cheltuielile privind impozitul pe profit reprezintă suma dintre impozitul curent și impozitul amânat.
Impozitul pe venit curent
Activele și pasivele privind impozitul pe profit curent sunt măsurate la suma estimată a fi recuperată de la sau plătit organelor fiscale.
Impozitul curent se bazează pe profitul impozabil al anului. Profitul impozabil diferă de profitul raportat în situația consolidata a rezultatului global, deoarece exclude elementele de venituri şi cheltuieli care sunt impozabile sau deductibile în alţi ani şi exclude, de asemenea, elementele care nu sunt niciodată impozabile sau deductibile. Datoria Societății privind impozitul curent este calculată utilizând ratele de impozitare care au fost adoptate sau în mare măsură adoptate la finalul anului de raportare.
Impozitul amânat
Impozitul amânat este recunoscut asupra diferenţelor temporare dintre valoarea contabilă a activelor şi datoriilor din situaţiile financiare consolidate şi bazele corespunzătoare de impozitare utilizate în calculul profitului impozabil şi este determinat utilizând metoda pasivului bilanţier. Datoriile cu impozitul amânat sunt în general recunoscute pentru toate diferenţele temporare impozabile, iar activul de impozit amânat este în general recunoscut pentru toate diferenţele temporare deductibile în măsura în care este probabil existe profituri impozabile asupra cărora poată fi utilizate acele diferenţe temporare deductibile. Astfel de active şi datorii nu sunt recunoscute dacă diferenţa temporară provine din fondul comercial sau din recunoaşterea iniţială (alta decât dintr-o combinare de întreprinderi) a altor active şi datorii într-o tranzacţie care nu afectează nici profitul impozabil şi nici profitul contabil .
Valoarea contabilă a activelor cu impozitul amânat este revizuită la data fiecăror situaţii financiare şi este redusă în măsura în care nu mai este probabil existe suficiente profituri impozabile pentru a permite recuperarea integrală sau parţială a activului.
Activele și datoriile cu impozitul amânat sunt măsurate la ratele de impozitare estimate a fi aplicate în perioada în care datoria este decontată sau activul este realizat, pe baza ratelor de impozitare şi a legilor fiscale care au fost adoptate sau în mare măsură adoptate până la finalul perioadei de raportare. Evaluarea activelor şi datoriilor cu impozitul amânat reflectă consecinţele fiscale ale modului în care Societatea estimează, la data raportării, va recupera sau va deconta valoarea contabilă a activelor şi datoriilor sale. Activele și datoriile cu impozitul amânat sunt compensate atunci când există un drept legal de a compensa activele și datoriile curente cu impozitul şi când acestea privesc impozitele pe venit impuse de aceeaşi autoritate fiscală, iar Societatea intenţionează să-şi deconteze activele de impozit amânat cu datoriile de impozit amânat pe bază netă.
Valoarea contabilă a creanțelor privind impozitul amânat este revizuită la fiecare dată de raportare și redusă în măsura în care nu mai este probabil ca un profit impozabil suficient fie disponibil pentru a permite utilizarea totală sau parțială a creanței privind impozitul amânat. Creantele privind impozitul amânat nerecunoscute sunt reevaluate la fiecare dată de raportare și sunt recunoscute în măsura în care a devenit probabil ca profiturile impozabile viitoare permită recuperarea creanței privind impozitul amânat.
Impozitul curent şi cel amânat aferente perioadei
Impozitul curent și impozitul amânat sunt recunoscute drept cheltuială sau venit în contul de profit și pierdere, cu excepţia cazurilor în care se referă la elemente creditate sau debitate direct în capitalul propriu, caz în care impozitul este, de asemenea, recunoscut direct în capitalul propriu.
3.16 Capitalul social
Acțiunile ordinare sunt clasificate drept capitaluri proprii. Grupul prezintă valoarea dividendelor recunoscute ca distribuții către proprietari în timpul perioadei în situația modificărilor capitalurilor proprii și suma aferentă a dividendelor pe acțiune în notele la situațiile financiare.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 21
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
3.17 Primele de capital
Primele legate de capital sunt fonduri proprii constituite ca diferenta intre valoarea de emisie si valoarea nominala a actiunilor. Grupul a inregistrat prime de capital rezultate cu ocazia emisiunii de actiuni .
3.18 Rezerve din reevaluare
Creșterile în valoarea justă a terenurilor și construcțiilor sunt înregistrate în rezervele din reevaluare. Scăderile în valoarea justă a terenurilor și construcțiilor sunt scăzute inițial din rezervele din reevaluare iar apoi diferența este înregistrată în contul de profit și pierdere. Reevaluarea este efectuată cu suficientă regularitate astfel încât asigure Grupul prezintă terenurile și construcțiile la valoarea justă în situațiile financiare consolidate. Rezerva din reevaluare este transferată în rezultatul reportat la cedarea activelor.
3.19 Provizioane pentru riscuri și cheltuieli
Provizioanele sunt recunoscute atunci când Grupul are o obligație legală sau implicită, ca urmare a unui eveniment trecut, este probabil existe o ieșire viitoare de resurse pentru a stinge această obligație și se poate face o estimare credibilă a sumei datorate. Provizioanele pentru riscuri și cheltuieli sunt evaluate la sfârșitul fiecărei perioade și ajustate pentru a prezenta cea mai bună estimare a conducerii.
Dacă efectul valorii în timp a banilor este semnificativ, provizioanele sunt actualizate folosind o rată curentă înainte de impozitare care reflectă, atunci când este cazul, riscurile specifice răspunderii. Atunci când se utilizează actualizarea, creșterea provizionului datorată trecerii timpului este recunoscută drept cost de finanțare.
Datoriile prevăzute pentru chestiuni juridice necesită judecăți privind rezultatele proiectate și intervalele de pierderi bazate pe experiența istorică și recomandările consilierului juridic. Litigiile sunt totuși imprevizibile și costurile reale suportate ar putea diferi de cele estimate la data raportării.
Datoriile pentru absențe compensate se referă la dreptul angajaților de a acumula beneficii de concediu. Grupul recunoaște o datorie pentru absențe compensate, deoarece are obligația de a compensa angajații pentru absențe viitoare atribuibile serviciilor deja prestate de angajați, obligația se referă la drepturile care se acumulează de la o perioadă la alta, este probabil ca suma să fie plătită și o se poate face o estimare credibilă a valorii obligației.
O obligație de atribuire este atunci când angajații au dreptul la o plată în numerar pentru concediul neefectuat îndreptățit la părăsirea entității. Valoarea obligației va fi egală cu numărul de concedii neefectuate înmulțit cu salariul brut al angajatului în cauză la data raportării.
Obligația este recunoscută inițial în timpul perioadei de atribuire pe baza celei mai bune estimări disponibile a concediului acumulat care se preconizează a fi atribuit. Estimarea este revizuită la fiecare sfârșit de perioadă dacă informațiile ulterioare indică faptul concediul acumulat care se așteaptă fie acordat diferă de estimările anterioare. La data achitării, Grupul își revizuiește estimarea pentru a egala concediul acumulat care a devenit în cele din urmă.
3.20 Recunoașterea veniturilor din contractele cu clientii
Veniturile din contractele cu clienții sunt recunoscute atunci când controlul asupra bunurilor sau serviciilor este transferat clientului la o sumă care reflectă contravaloarea la care Grupul se așteaptă aibă dreptul în schimbul acelor bunuri sau servicii.
Veniturile sunt recunoscute în timp în cazul în care (i) există un transfer continuu de control către client în cazul bunurilor furnizate sau consumarea beneficiilor pentru serviciile prestate are loc în timp; sau (ii) nu există o utilizare alternativă pentru niciun activ creat și există un drept executoriu la plată pentru performanța realizată până în prezent. Alte contracte de venituri sunt recunoscute într-un moment în care controlul bunurilor este transferat către client sau, în cazul serviciilor furnizate, când clientul primește și consumă beneficiile oferite.
Grupul oferă servicii medicale de îngrijire a sănătății clienților corporativi și retail, în care o obligație de performanță este o promisiune de a transfera servicii distincte către beneficiar. O altă linie de afaceri care se dezvoltă continuu în Grup în strânsă relație cu actul medical este livrarea de bunuri (în principal medicamente generice) în condiții contractuale. Momentul în care clientul dobândește controlul asupra bunurilor este considerat a fi în mod substanțial același pentru majoritatea contractelor Companiei conform IFRS 15.
Activitățile de bază ale grupului
Activitățile de bază ale Grupului sunt desfășurate prin șase linii de afaceri, oferind un portofoliu de afaceri bine echilibrat, care acoperă toate segmentele cheie ale pieței serviciilor medicale private. Dezagregarea veniturilor din contractele cu clienții pe linii de activitate cuprinde următoarele mari categorii: clinici, stomatologie, spitale, laboratoare, farmacii și corporate.
Modelul de afaceri și de venituri al Grupului se concentrează pe puterea de cheltuire a corporațiilor și a persoanelor fizice în serviciile medicale, în timp ce contribuția statului prin Casa Națională de Asigurări de Sănătate („CNAS”) reprezintă o completare, nu venitul de bază al activităților Grupului. Cu toate acestea, Casa Națională de Asigurări de Sănătate este considerată a fi un client important, care traversează mai multe sectoare precum: clinici, spitale și laboratoare, și de la care Grupul primește contraprestația pe baza atingerii unor plafoane prestabilite, pentru serviciile medicale furnizate către pacienții asigurați ai statului, care sunt utilizatorii finali ai serviciilor medicale de sănătate. Veniturile aferente NHIH sunt recunoscute la sfârșitul lunii, când Grupul are dreptul executoriu de a primi plata pentru performanța realizată până la zi, deoarece utilizatorul final primește și consumă beneficiile oferite de performanța entității pe măsură ce entitatea efectuează.
Clinici
Nucleul operațiunilor Grupului este rețeaua de clinici ambulatorii. Linia de afaceri cuprinde o rețea de 80 de facilități, care
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 22
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
oferă o gamă largă de servicii ambulatorii care acoperă o gamă largă de specialități medicale. Serviciile de diagnosticare imagistica oferite de Grup către alți clienți fac parte din această linie de afaceri. Clinicile Grupului oferă o gamă largă de servicii furnizate în principal în două formate:
Hiper clinici, un format pionierat de Med Life în România, format din facilități mari cu cel puțin 20 de cabinete medicale și suprafețe de peste 1.000 mp. Este un ghișeu unic pentru examinări clinice și imagistică. Acest format este conceput pentru zone urbane mai mari, cu o populație de peste 175.000. Hiperclinicile includ, de obicei, o gamă largă de servicii de imagistică la fața locului, inclusiv radiologie, densitate osoasă - DEXA, CT, RMN 3T, ultrasunete 2D-4D și mamografie; în cazul noilor deschideri, astfel de servicii pot fi incluse treptat în oferta hiperclinicelor. Locațiile hiperclinice găzduiesc, de asemenea, serviciile altor linii de activitate, cum ar fi punctele de prelevare a probelor pentru laboratoare.
Clinici , care oferă o gamă largă de tratamente, de la servicii de medicina generala la specialiști, vizează satisfacerea nevoilor de bază ale pacienților HPP Med Life și ai clienților FFS. Clinicile Med Life au de obicei între 5 și 12 cabinete medicale, deși exista clinici mai mici care functioneaza pentru a aborda situații specifice de pe piață. Clinicile sunt concepute pentru orașe mai mici sau pentru a servi concentrații specifice de pacienți. Clinicile cu capacitate limitată și serviciile de imagistică limitate, acționează ca rețele de alimentare pentru serviciile mai specializate situate în hiperclinici.
Veniturile sunt recunoscute într-un moment în care clientul primește și consumă beneficiile oferite.
Stomatologii
Linia de afaceri a Grupului de stomatologie oferă o gamă completă de servicii, de la examinări medicale până la intervenții chirurgicale, implanturi sau servicii de ortodontie.
Linia de stomatologii nu este supusă contractelor cu Casa Națională de Asigurări de Sănătate. Toate vânzările sunt bazate pe taxe pentru servicii („FFS”), iar veniturile sunt recunoscute la momentul,când obligația este îndeplinită.
Laboratoare
Linia de afaceri de laboratoare oferă următoarea gamă de servicii: biochimie, anatomie patologică (citologie și histologie), biologie moleculară și genetică, hematologie, imunologie, microbiologie și toxicologie. Punctele de prelevare sunt locații în care Med Life colectează sânge și alte probe de la pacienți. Linia de afaceri a Laboratoarelor obține cea mai mare parte a veniturilor sale de la clienții FFS, iar veniturile sunt recunoscute la momentul când obligația de prestare a serviciului este îndeplinită.
O excepție este atunci când Grupul furnizează teste de laborator angajaților altor companii și veniturile sunt recunoscute la sfârșitul lunii, nu imediat după efectuarea testelor de laborator, când Grupul are un drept executoriu la plată pentru performanța finalizată la zi. Din perspectiva IFRS 15, venitul este recunoscut la un moment dat (la sfârșitul lunii).
Spitale
Serviciile spitalicești furnizate pacienților sunt considerate ca un pachet de servicii care cuprind servicii medicale, cazare, mese, utilizarea echipamentului, medicamente și servicii de asistență medicală. Pachetul este considerat ca o obligatie de prestare unica, deoarece procedurile medicale nu pot fi efectuate fără unul dintre elementele de mai sus.
Veniturile sunt înregistrate în perioada în care este furnizat serviciul și se bazează pe sumele datorate de la pacienți. Taxele sunt calculate și facturate pe baza diferitelor tarife contractuale.
Linia de afaceri Spitale își obține veniturile în principal din pacienții cu FFS. Tratamentul pacienților asigurați de stat pentru NHIH se referă în general la maternitate, ginecologie, cardiologie și oncologie. Veniturile sunt recunoscute la un moment dat, când se realizează consumul de beneficii pentru serviciile prestate.
Grupul nu se așteaptă aibă contracte în care perioada dintre transferul serviciului promis către pacient și plata de către pacient depășește un an. În consecință, Grupul nu ajustează niciunul dintre prețurile tranzacției pentru valoarea în timp a banilor.
Farmacii
Această linie de afaceri este în continuă dezvoltare în Grup în strânsă relație cu actul medical și se referă la livrarea de bunuri (în principal medicamente generice) către clienți.
În 2010, Grupul și-a lansat marca Pharmalife de farmacii pentru a capta venituri suplimentare din traficul de pacienți existent în clinicile Grupului. Pharmalife operează farmacii doar în unitățile proprii ale Grupului, acolo unde spațiul, autorizarea și opțiunea de vânzare permit, dar și în proximitatea unităților.
La 31 decembrie 2021, există 16 farmacii funcționale, care oferă pacienților atât produse pe bază de rețetă, cât și produse fără prescripție medicală, inclusiv produse de marcă proprie Doctor Life.
În cursul anului 2021, rețeaua de farmacii s-a extins odată cu achiziția grupului de companii Ced Pharma, care a adus încă 6 farmacii în Grup.
Corporate
Linia de afaceri Corporate oferă PPS (pachete de prevenire a sănătății) pe bază de abonament, în general clienților corporativi, ca parte a pachetelor de beneficii de la angajator. Aceste programe, care se concentrează pe prevenire, cum ar fi controalele regulate și accesul la servicii de diagnosticare, completează serviciile de sănătate a muncii solicitate legal pe care contractul clientului corporativ al Grupului le oferă ca PPS standard.
Med Life are un portofoliu de peste 700.000 de pacienți cu PPS de la peste 5.000 de companii diferite.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 23
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
PPS-urile oferite de grup constau în următoarele:
- Servicii obligatorii de medicina muncii, care includ în principal furnizarea de controale anuale ale angajaților și servicii mai specifice în funcție de industria clientului. Multe companii încep prin achiziționarea de servicii de sănătate a muncii în cadrul PPS „standard” și apoi adaugă beneficii în cadrul PPS mai largi de la același furnizor pentru anumiți angajați sau pentru toți angajații lor, oferind o oportunitate mai larga furnizorului de sănătate în muncă.
- Planuri de sănătate mai generale, „orientate spre prevenție”, oferind acces extins medicilor generaliști și anumitor specialiști din clinicile Grupului precum și teste de laborator specificate și imagistică de diagnostic pentru pachetele de ultimă generație. Serviciile specifice variază în funcție de tipul de pachet.
Veniturile legate de clienții corporativi sunt recunoscute esalonat în timp. Prin metoda output, entitatea evalueaza stadiul complet al prestarii serviciului, fie în raport cu obligația totală care a fost îndeplinită, fie în raport cu ceea ce rămâne de îndeplinit, pe baza pachetelor de prevenire a sănătății livrate.
Considerente principal versus agent
Grupul a ajuns la concluzia aceștia sunt principalul în toate aranjamentele lor de venituri, deoarece sunt debitorii principal în toate aranjamentele de venituri, au puterea de stabilire a prețurilor și sunt, de asemenea, expuși stocurilor, în cazul medicamentelor vândute.
Activele și pasivele contractului
Un activ aferent unui contract este dreptul la contraprestație în schimbul serviciilor transferate clientului. În cazul în care Grupul transferă serviciile către un client înainte ca acesta plătească contraprestația sau înainte ca plata fie datorată, un activ contract este recunoscut pentru contraprestația câștigată până în prezent în temeiul contractului. Activele contractuale sunt prezentate în cadrul creanțelor comerciale și altor creanțe (Nota 7) in Situatia Consolidata a Pozitiei Financiare a Grupului și se așteaptă să fie realizat în mai puțin de un an.
O datorie contractuală (venit amânat) este obligația de a transfera servicii către un client pentru care Grupul a primit contraprestații de la client. În cazul în care clientul plătește o contraprestație înainte ca Grupul transfere serviciile către client, o datorie contractuală este recunoscută atunci când plata este efectuată sau plata este datorată (oricare dintre acestea este mai devreme). Datoriile contractuale sunt recunoscute ca venituri atunci când Grupul funcționează conform termenilor contractuali. Datoriile contractuale sunt prezentate în cadrul datoriilor comerciale și altor datorii (Nota 10) în Situatia consolidata a pozitiei financiare .
Folosind practica descrisa in IFRS 15, Grupul nu ajustează valoarea promisiunii pentru efectele unei componente de finanțare semnificative dacă se așteaptă, la începutul contractului, ca perioada dintre transferul serviciului promis la client și când clientul plătește pentru acest serviciu va fi de un an sau mai puțin. Toate contractele sunt incheiate pe o perioada mai mica de un an.
Contractele sunt pentru perioade mai mici de un an sau sunt facturate pe baza serviciilor prestate. Așa cum este permis în conformitate cu IFRS 15, prețul tranzacției acestor contracte nu este divulgat.
3.21 Beneficiile angajaților
Beneficiile angajaților
Grupul, în cursul normal al activității, efectuează plăți către Statul Român în numele angajaților săi pentru pensii, asistență medicală și acoperire pentru șomaj. Costul acestor plăți este încasat în situația rezultatului global în aceeași perioadă cu costul salarial aferent.
Toţi angajaţii Grupului sunt membri ai planului de pensii al statului român. Grupul nu operează niciun alt plan de pensii.
Schema de bonusare
Grupul recunoaște o datorie și o cheltuială în cazul în care există o obligație contractuală pentru stimulente pe termen scurt.
Sumele de plătit angajaților în ceea ce privește schemele de stimulare pe termen scurt sunt determinate pe baza obiectivelor anuale de performanță a afacerii.
3.22 Valoarea justa
Anumite politici contabile ale Grupului si criteriile de prezentare a informatiei presupun determinarea valorii juste atat pentru activele cat si pentru datoriile Grupului.
Valoarea justă este prețul care ar fi primit pentru a vinde un activ sau plătit pentru a transfera o datorie într-o tranzacție ordonată între participanții de pe piață la data evaluării, indiferent dacă acel preț este observabil direct sau estimat folosind o altă tehnică de evaluare.
In determinarea valorilor juste ale activelor si datoriilor, Grupului foloseste pe cat posibil valori de piata observabile. Valorile juste sunt clasificate pe mai multe niveluri in ierarhia valorilor juste pe baza datelor de intrare folosite in tehnicile de evaluare, dupa cum urmeaza:
- Nivelul 1: preturi cotate (neajustate) de pe piete active pentru active si datorii identice;
- Nivelul 2: date de intrare, altele decat preturile cotate incluse in nivelul 1, care sunt observabile pentru active sau datorii, fie in mod direct (ex: preturi) sau indirect (ex: derivate din preturi);
- Nivelul 3: date de intrare pentru active si datorii care nu sunt bazate pe date din piata observabile.
Pentru a estima valoarea justă a unui activ sau a unei datorii, Grupul utilizează date observabile pe piață în măsura în care acestea sunt disponibile. În cazul în care intrările de Nivel 1 nu sunt disponibile, Grupul angajează evaluatori calificați
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 24
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
terți pentru a efectua evaluarea.
Pentru activele și pasivele care sunt recunoscute în situațiile financiare la valoarea justă în mod recurent, Grupul determină dacă au avut loc transferuri între nivelurile din ierarhie prin reevaluarea categorizării (pe baza celui mai scăzut nivel de intrare care este semnificativ pentru valoarea justă) la sfârșitul fiecărei perioade de raportare.
Informații suplimentare despre ipotezele făcute în măsurarea valorilor juste sunt incluse în Nota 5.1, Nota 5.3, Nota 5.4. si Nota 4.
3.23 Informatii privind liniile de afaceri
Activitatea de bază a Grupului se referă la furnizarea de servicii de sănătate, ca urmare a finalizării actului medical. Acest proces presupune, de obicei, mai multe etape, pornind de la examene fizice, analize de laborator, stabilirea unui diagnostic, oferirea de tratament, furnizarea de echipament medical, intervenții chirurgicale și alte intervenții medicale, îngrijiri medicale, urmărirea procesului de recuperare.
În strânsă relație cu furnizarea de servicii de asistență medicală, Grupul a dezvoltat, de asemenea, două canale pentru vânzarea de bunuri: (i) vânzarea de produse farmaceutice către un grup de pacienți dintre care majoritatea sunt aceiași consumatori care beneficiază de serviciile de îngrijire medicală oferite, avand in vedere ca majoritatea farmaciilor grupului sunt situate in hiperclinici; (ii) incepand cu august 2021, ca urmare a achizitionarii subsidiarei Pharmachem Distributie, distributie de medicamente generice de la marii producatori de medicamente catre o lista de farmacii, inclusiv cele detinute de Grup; cu toate acestea, acest canal al fluxului de venituri nu este considerat a fi semnificativ în ceea ce privește rezultatele obținute, prin urmare a fost inclus în a șaptea linie de afaceri ca „Altele”.
Un segment operațional este o componentă a unei entități:
(a) care se angajează în activități comerciale din care poate obține venituri și poate suporta cheltuieli (inclusiv venituri și cheltuieli legate de tranzacții cu alte componente ale aceleiași entități);
(b) ale căror rezultate operaționale sunt revizuite în mod regulat de către factorul de decizie operațional principal al entității pentru a lua decizii cu privire la resursele care urmează fie alocate segmentului și pentru a evalua performanța acestuia și
(c) pentru care sunt disponibile informații financiare.
Grupul a identificat șase linii de business de bază, care cuprind următoarele categorii majore: clinici, stomatologie, spitale, laboratoare, farmacii și corporate. Pentru mai multe detalii despre dezagregarea fluxurilor de venituri, rugăm să consultați Nota 3.20.
Scopul principal al Grupului este de a îmbunătăți calitatea vieții indivizilor, utilizatorii finali ai serviciilor de îngrijire a sănătății, stabilind astfel pacientul ca primă prioritate în toate activitățile desfășurate.
Conform IFRS 8, informațiile privind segmentele operaționale trebuie prezentate în conformitate cu raportarea internă către factorul principal de decizie operațional (abordarea managementului).
La determinarea segmentelor operaționale ale Grupului, conducerea a luat în considerare în primul rând informațiile financiare din rapoartele interne care sunt revizuite și utilizate de Consiliul de Administrație (care împreună sunt principalul factor de decizie operațional al Grupului Medlife) în evaluarea performanței și în determinarea alocării resurselor.
Consiliul de Administrație reprezintă principalul organ decizional, în cadrul căruia se iau deciziile strategice pentru întregul Grup și căruia îi sunt raportați parametrii cheie de performanță.
Fiecare raportare făcută Consiliului de Administrație include cele șase linii de activitate. Costurile de management ale grupului sunt distribuite integral pe liniile de afaceri operative. Comparația lunară țintă-actual și actual-actual din raportul către Consiliul de Administrație servește la controlul țintelor publicate în bugetul anual al Grupului, în special cifra totală a veniturilor și marja EBITDA.
Având în vedere înțelegerea noastră cu privire la o ofertă de servicii integrate de asistență medicală, nu facem nicio distincție în control dacă serviciile, așa cum sunt definite în legislația românească privind asigurările sociale, sunt atribuite sectorului de spitalizare sau ambulatoriu, de exemplu în domeniul spitalelor. Toate cheltuielile și veniturile care sunt direct sau indirect legate de pacienți sunt incluse în segmentele operaționale.
Caracteristicile serviciilor de asistență medicală se referă la unități fizice cu personal de profesioniști în contact direct cu pacienții, diagnosticarea, monitorizarea și tratarea pacienților. Plata pentru aceste servicii este fie plată directă de către pacient, fie indirectă prin intermediul unei prestații/asigurări plătite de angajator și, într-o măsură mult mai mică, din fondurile de sănătate publică. În toate aceste cazuri, beneficiarul serviciului este întotdeauna pacientul individual. Datorită naturii specifice a sursei de fonduri care finanțează furnizarea de servicii medicale către utilizatorii finali (adică pacienți), alocarea corectă a profitabilității pentru fiecare linie de activitate este limitată, având în vedere acestea sunt complementare în deservirea pacientului: una ar fi originară întrucât celălalt ar putea presta serviciile medicale. În acest sens, liniile de business nu au putut funcționa pe cont propriu, dovedind, încă o dată, caracterul lor ridicat de interdependență.
Următoarele segmente operaționale sunt agregate într-un singur segment de raportare, acesta fiind furnizarea de servicii de sănătate, deoarece prezintă caracteristici economice similare: clinici, stomatologie, spitale, laboratoare și corporate. Ca urmare a acelorași condiții-cadru structurale, operațiunile Grupului cu serviciile de sănătate furnizate se caracterizează printr-un profil similar de risc și recompense al cărui mediu economic este în mare măsură reglementat de legislație. Este astfel posibil ca operațiunile să atingă marje EBITDA similare pe termen lung. Astfel, continuăm să avem un singur
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 25
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
segment raportabil care reunește segmentele operaționale menționate mai sus.
Grupul generează majoritatea veniturilor pentru toate domeniile de activitate din România, doar o mică parte din venituri (sub 3%) fiind generate din operațiunile deținute în Ungaria. Deși există locații în diferite țări, conducerea executivă presupune diferențele rezultate în logica de facturare nu implică oportunități și riscuri diferite și, prin urmare, acestea nu intră în conflict cu agregarea serviciilor de sănătate într-un singur segment.
Cealaltă linie de activitate (adică vânzarea de bunuri, cum ar fi vânzarea de produse farmaceutice și distribuția de medicamente generice), care este inclusă în continuare în linia de activitate denumită „altele”, nu îndeplinește definiția unui segment operațional sau nu depășește, individual și în total, pragurile cantitative stabilite în IFRS 8 pentru a se califica ca segment raportabil.
Pentru a permite utilizatorilor situațiilor financiare evalueze natura și efectele financiare ale afacerii, Grupul a decis prezinte veniturile împărțite pe principalele linii de activitate (a se vedea Nota 19).
3.24 Contracte de leasing
Având în vedere operațiunile sale mari și complexe, Grupul închiriază un număr semnificativ de active, inclusiv clădiri și terenuri pentru activități operaționale, echipamente medicale și vehicule. Perioadele contractuale diferă, în funcție de tipul de leasing și de activul închiriat, motorul fiind punctul de vedere strategic pe care Grupul îl are în gestionarea în continuare a portofoliului de active.
Ca urmare a crizei pandemice, Grupul a început procesul de securizare a facilitatilor sale strategice prin contracte de închiriere, pe perioade mai lungi de timp. În consecință, mai multe contracte de închiriere majore au fost renegociate cu accent pe condiții comerciale mai bune pentru Grup, atât în ceea ce privește prețul, cât și securitatea mai bună asupra opțiunilor de prelungire a contractelor de închiriere.
În acest sens, conducerea și-a evaluat opțiunile de reziliere anticipată, precum și existența deciziei declanșate unice a Grupului de prelungire a termenului de închiriere, de la caz la caz. La determinarea termenului de închiriere, sunt luate în considerare toate faptele și circumstanțele care creează un stimulent economic de a exercita o opțiune de prelungire sau de a exercita o opțiune de reziliere.
Grupul închiriază diverse clădiri, echipamente, vehicule și alte active. Termenii de închiriere sunt negociați în mod individual și conțin o gamă largă de termeni și condiții diferite. Contractele de închiriere nu impun alte obligații decât garanțiile mobiliare asupra activelor închiriate care sunt deținute de locator.
Grupul evaluează dacă un contract este sau conține un leasing, la începutul contractului. Contractele de leasing sunt recunoscute ca un activ cu drept de utilizare și o datorie corespunzătoare la data la care activul închiriat este disponibil pentru utilizare de către Grup - cu excepția contractelor de leasing pe termen scurt (definite ca contracte de leasing cu un termen de leasing de 12 luni sau mai puțin) și închirierea activelor de valoare mică. Plățile asociate cu contractele de leasing pe termen scurt și toate contractele de leasing ale activelor de valoare mică sunt recunoscute liniar ca o cheltuială în profit sau pierdere. Activele și pasivele care decurg dintr-un leasing sunt inițial evaluate pe baza valorii actualizate.
Datoriile de leasing includ valoarea actualizată netă a următoarelor plăți de leasing care urmează fie efectuate pe durata contractului de leasing:
- Plăți fixe (inclusiv plăți fixe substanțiale), minus orice stimulente de leasing de primit;
- Plăți variabile de leasing care depind de un indice sau o rată, măsurate inițial folosind indicele sau rata la data de începere;
- Prețul de exercitare a unei opțiuni de cumpărare dacă compania este în mod rezonabil sigură va exercita acea opțiune;
- Plăți de penalități pentru rezilierea contractului de leasing, în cazul în care termenul de leasing reflectă societatea care exercită această opțiune;
- Sume preconizate a fi plătite în baza garanțiilor de valoare reziduală;
- Plăți de leasing să fie efectuate pe durata contractului de leasing, dacă sunt incluse opțiuni de prelungire.
Plățile de leasing sunt actualizate utilizând rata de împrumut incrementală a locatarului, fiind rata pe care locatorul individual ar trebui o plătească pentru a împrumuta fondurile necesare pentru a obține un activ de valoare similară activului de drept, de utilizare într-un mediu economic cu termeni, securitate și condiții similare. Pentru a determina rata de împrumut incrementală, Grupul folosește finanțarea recentă a terților primită de locatar ca punct de plecare și ajustează rata pentru a reflecta modificările condițiilor de finanțare de la primirea finanțării terțe.
Datoria de leasing este prezentată ca o linie separată în bilant.
Datoria de leasing este ulterior măsurată prin creșterea valorii contabile pentru a reflecta dobânzile la datoria de leasing (utilizând metoda dobânzii efective) și prin reducerea valorii contabile pentru a reflecta plățile efectuate prin leasing.
Grup ul reevaluează datoria de leasing (și face o ajustare corespunzătoare activului aferent dreptului de utilizare) ori de câte ori:
- Termenul contractului de leasing s-a modificat sau există un eveniment semnificativ sau o schimbare a circumstanțelor care are ca rezultat o modificare a evaluării exercitării unei opțiuni de cumpărare, caz în care pasivul contractului de leasing este reevaluat prin actualizarea plăților de leasing revizuite utilizând o rată de actualizare revizuită.
- Plățile de leasing se modifică din cauza modificărilor unui indice sau a ratei sau a unei modificări a plății așteptate sub o valoare reziduală garantată, caz în care datoria de leasing este reevaluată prin actualizarea plăților de leasing
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 26
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
revizuite folosind o rată de actualizare nemodificată (cu excepția cazului în care modificarea plăților de leasing se datorează unei modificări a ratei dobânzii variabile, caz în care se utilizează o rată de actualizare revizuită).
- Un contract de leasing este modificat și modificarea contractului de leasing nu este contabilizat ca un contract de leasing separat, caz în care datoria de leasing este reevaluata pe baza termenului de leasing al contractului de leasing modificat prin actualizarea plăților de leasing revizuite utilizând o rată de actualizare revizuită la data efectiva a modificării.
Activele cu drepturi de utilizare sunt evaluate la cost, cuprinzând următoarele:
- Valoarea evaluării inițiale a datoriei de leasing;
- Orice plăți de leasing efectuate la sau înainte de data de începere minus orice stimulente de leasing;
- Orice costuri inițiale directe; și
- Costuri de restaurare.
După recunoașterea inițială, activele pentru dreptul de utilizare sunt evaluate la cost, minus orice amortizare acumulată și pierderi din depreciere, și ajustate pentru orice reevaluare a datoriilor de leasing.
Activele cu drept de utilizare sunt, în general, amortizate pe o perioadă mai scurtă de viață utilă a activului și pe durata contractului de leasing, pe o bază liniară. Dacă compania este în mod rezonabil sigură va exercita o opțiune de cumpărare, activul cu drept de utilizare este depreciat pe durata de viață utilă a activului.
Activele aferente dreptului de utilizare sunt prezentate ca o linie separată în situația consolidata a poziției financiare
Grup ul aplică IAS 36 pentru a stabili dacă un activ aferent dreptului de utilizare este depreciat și contabilizează orice pierdere din depreciere identificată, așa cum este descris în politica „Imobilizări corporale”.
Chiriile variabile care nu depind de un indice sau o rată nu sunt incluse în evaluarea datoriei de leasing și activului aferent dreptului de utilizare. Plățile aferente sunt recunoscute ca o cheltuială în perioada în care are loc evenimentul sau condiția care declanșează aceste plăți.
Ca un instrument practic, IFRS 16 permite unui locatar nu separe componentele care nu sunt de leasing și, în schimb, contabilizeze orice leasing și componentele asociate care nu sunt de leasing ca un singur acord. Grup ul a folosit acest instrument practic.
Următoarele durate de viață utilă în medie sunt utilizate în calculul amortizării activelor cu drept de utilizare, determinate pe baza duratei de închiriere a contractelor contractuale:
Years
Cladiri 6 – 10 years
Echipamente medicale 3 – 4 years
Vehicule 3 – 5 years
3.25 Rezultatul de baza pe actiune
Rezultatul de bază pe acțiune se calculează prin împărțirea:
- profitul Grup ului , excluzând orice costuri de deservire a capitalurilor proprii, altele decât acțiunile ordinare;
- la numărul mediu ponderat de acțiuni ordinare aflate în circulație în cursul exercițiului financiar, ajustat pentru elementele bonus din acțiunile ordinare emise în cursul anului și excluzând acțiunile proprii.
3.26 Actiuni proprii
Instrumentele proprii de capitaluri proprii care sunt redobândite (acțiuni de trezorerie) sunt recunoscute la cost și deduse din capitalurile proprii. Nici un câștig sau pierdere nu este recunoscut în profit sau pierdere la cumpărarea, vânzarea, emiterea sau anularea instrumentelor proprii de capitaluri proprii ale Grupului. Orice diferență între valoarea contabilă și contraprestația, dacă este reemisă, este recunoscută în prima de emisiune.
4. FOND COMERCIAL
Grupul inregistreaza fond comercial rezultat din combinarile de intreprinderi.
Fondul comercial inregistrat la 31 decembrie 2021 si 31 decembrie 2020 este prezentat mai jos:
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 27
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Miscarea in perioada in ceea ce priveste fondul comercial
Pe parcursul anului încheiat la 31 decembrie 2021, Grupul a obținut controlul asupra diferitelor companii și a înregistrat un fond comercial de 52.422.789 lei. Pentru mai multe detalii despre combin ă rile de întreprinderi efectuate în anul încheiat la 31 decembrie 2021 și anul încheiat la 31 decembrie 2021, consultați Nota 27
Deprecierea acumulată asupra fondului comercial se ridică la 313.506 lei la 31 decembrie 2021 (313.506 lei la 31 decembrie 2 020).
În scopul testării deprecierii, fondul comercial este alocat unității generatoare de numerar care se așteaptă beneficieze de sinergiile combinării de întreprinderi. Conducerea efectuează teste de depreciere anual sau ori de câte ori există un indiciu de depreciere pentru a evalua recuperabilitatea valorii contabile a fondului comercial, la fiecare nivel individual. Nu a fost identificat niciun fond comercial depreciat în acest context.
Valoarea recuperabilă se bazează pe valoarea justă minus costul de cedare (FVLCOD) a activelor suport. Există 28 de unitati generatoare de numerar incluse în procesul de evaluare, deoarece cele rămase au o valoare contabilă care nu este considerată a fi semnificativă în comparație cu valoarea contabilă totală a fondului comercial a Grupului.
Fluxurile de trezorerie viitoare actualizate ale unitatilor generatoare de numerar, folosind metoda DCF, sunt determinate pe baza planurilor de afaceri aprobate pentru 2022 care prognozează poziția financiară și rezultatele operațiunilor și iau în considerare valorile istorice și performanța estimată. Fluxurile de numerar sunt estimate în lei, având valoare nominală. Rezultatele sunt apoi extrapolate pentru șase ani suplimentari utilizând o planificare de jos în sus, pe șase ani, care reflectă dezvoltarea viitoare a unitatilor generatoare de numerar în condițiile actuale.
După perioada de șase ani, o valoare de perpetuitate este calculată utilizând o rată de creștere conservatoare la nivelul întregului grup. Pentru a determina valoarea actuală a fluxurilor de numerar viitoare, se aplică o rată de actualizare
Image should be here
Image should be here
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 28
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
bazată pe costul mediu ponderat al capitalului (WACC).
Evaluarea este considerată a fi nivelul 3 în ierarhia valorii juste din cauza intrărilor neobservabile utilizate în evaluare.
Există o serie de judecăți cheie sensibile făcute în determinarea parametrilor din aceste modele, care includ:
- Creșterea veniturilor luată în considerare pentru următorii ani și, de asemenea, rata de creștere perpetuă
- Marje operaționale și
- Ratele de actualizare aplicate fluxurilor de numerar viitoare proiectate.
Următoarele date oferă informații despre ipotezele cheie utilizate pentru a compila planificarea corporativă:
- Dezvoltarea preconizată a veniturilor din vânzări (clienți noi, dezvoltarea pieței în general); Estimările proprii ale grupului referitoare la experiențele anterioare și tendințele așteptate ale pieței, analiza potențialului pieței. Sunt utilizate și studii de piață externă, dacă sunt disponibile.
- Aplicarea ratelor de creștere organică actuale și istorice pentru unitățile de afaceri sau zonele de afaceri.
- Luarea în considerare a modificărilor de reglementare care afectează dezvoltarea unităților de afaceri.
- Dezvoltarea serviciilor achiziționate pe baza circumstanțelor actuale (de exemplu, baza contractuală, modelul strategic de afaceri) și dezvoltarea anticipată a activităților de vânzări (situația veniturilor așteptate).
- Evoluția preconizată a cheltuielilor cu personalul și a altor cheltuieli de exploatare, pe baza analizelor cererii, a cadrului contractual și a procedurilor statistice (de exemplu, inflația).
Conducerea a angajat specialiști externi care s ă asiste la analiza deprecierii, întregul proces de evaluare fiind efectuat de evaluatori certificați ANEVAR. Nu au existat modific ă ri în tehnicile de evaluare comparativ cu anul precedent.
Fluxurile de numerar viitoare estimate sunt derivate din planurile de afaceri aprobate de organele responsabile. Ipotezele care stau la baza parametrilor principali de planificare iau în considerare nu numai experiența trecută și aspectele care decurg din activitatea de operare, ci și circumstanțele particulare ale pandemiei de COVID-19.
Marja de exploatare rezultă din aplicarea ipotezelor de planificare asumate. Pentru anii următori se presupune o medie a marjelor de exploatare (perioada de planificare a continuării), adăugând o uşoară creştere.
Fluxurile de numerar dincolo de perioada de șase ani sunt extrapolate folosind o rată de creștere estimată, care este în concordanță cu previziunile incluse în rapoartele industriei specifice industriei în care operează fiecare unitate generatoare de numerar .
Rata de actualizare este o rată înainte de impozitare care reflectă evaluările curente ale pieței cu privire la valoarea în timp a banilor și riscurile specifice ale UGT. WACC (costul mediu ponderat al capitalului) este utilizat pentru estimarea ratei. Rata de actualizare este independentă de structura de capital a Grupului și de modul în care Grupul a finanțat achiziția activului, deoarece fluxurile de numerar viitoare care se preconizează vor apărea dintr-un activ nu depind de modul în care Grupul a finanțat achiziția acelui activ.
În cazul UGT-urilor supuse testului de depreciere, ratele de actualizare luate în considerare sunt mai mari decât datele medii la nivel de industrie din țările europene emergente pentru a lua în considerare riscul de țară, riscul valutar și dimensiunea UGT. În medie, în funcție de particularitățile fiecărei UGT, rata de actualizare variază, pentru cele mai semnificative entități din Grup, între 8,6% și 12%, în funcție de riscurile specifice asociate fiecărei unitati generatoare de numerar .
Estimările privind viitoarea gestionare a fluxului de numerar se bazează pe cele mai recente previziuni pe 6 ani (2022- 2027).
Estimarea valorii terminale s-a facut pe baza ipotezei continuarii activitatii. Valoarea finală este dată de valorificarea fluxului de numerar disponibil cu rata de capitalizare care are în vedere o creștere perpetuă în strânsă legătură cu creșterea PIB și prognoza inflației pentru România.
Analiza rezultatelor arată pentru unitatile generatoare de numerar supuse testului de depreciere, valoarea recuperabilă aferentă este mai mare decât valoarea lor contabilă netă, cu spațiu suficient și, prin urmare, nu va exista nicio depreciere a fondului comercial înregistrată la data de raportare.
Analiza de senzitivitate care evaluează sensibilitatea sumei recuperabile a fost efectuată în funcție de modificările principalelor factori: rata de actualizare WACC plus 2 la sută, scăderea marjei operaționale cu 20 la sută și scăderea ratei de creștere perpetuă cu 1 la sută.
În efectuarea analizei de sensibilitate, o creștere a WACC de 2 la sută ar conduce la o reducere a surplusului la nivelul întregului grup cu 29%.
O scădere a marjei operaționale cu 20 la sută ar duce la o reducere a excedentului la nivelul întregului grup cu 29%.
O scădere cu 1 punct procentual a ratei de creștere perpetuă ar conduce la o reducere a excedentului la nivelul întregului Grup cu 11%.
Conducerea a angajat specialiști externi care asiste la analiza deprecierii, întregul proces de evaluare fiind efectuat de evaluatori certificați ANEVAR. Nu au existat modificări în tehnicile de evaluare comparativ cu anul precedent.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 29
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
5. IMOBILIZĂRI CORPORALE ȘI NECORPORALE
La 31 decembrie 2021, imobilizările corporale și necorporale ale Grupului erau următoarele:
Pentru detalii privind intrarile din combinari de inteprinderi – a se vedea nota 27.
Amortizarea imobilizarilor necorporale este prezentata la randul amortizare si depreciere din situatia profitului sau pierderii.
În cursul anului 2021, Grupul a reclasificat activele închiriate cu o valoare contabilă netă totală de 32.194.888 RON la Active cu drept de utilizare din imobilizări corporale. Nu au fost aduse modificări în prezentarea pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2020. Valoarea contabilă netă a activelor închiriate prezentate ca Imobilizări corporale la 31 decembrie 2020 a fost de 30.895.333 RON.
Grupul a făcut această reclasificare pentru o prezentare corectă a activelor cu drept de utilizare în conformitate cu cerințele IFRS 16.
Modificarea prezentării nu are efect asupra altor elemente menționate în situația consolidată a poziției financiare sau în situația consolidată a rezultatului global pentru anul încheiat la 31 decembrie 2021.
Image should be here
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 30
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
La 31 decembrie 2020, imobilizările corporale și necorporale ale Grupului erau următoarele:
Image should be here
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 31
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
5.1. Terenuri și construcții evaluate la valoare justă
Valoarea terenurilor și a clădirilor Grupului sunt prezentate la valorile reevaluate, adica valoarea justă la data reevaluării, minus orice depreciere acumulată ulterioară și pierderile de depreciere acumulate ulterioare. Estimarile valorii juste a terenurilor și clădirilor la 31 decembrie 2019 au fost efectuate de evaluatori independenți, certificati ANEVAR și cu calificări adecvate și experiență recentă în măsurarea valorii juste a proprietăților.
Dacă terenurile și construcțiile Grupului ar fi fost evaluate la cost istoric, valoarea lor contabilă ar fi fost cea prezentată mai jos:
Pe parcursul anului 2021, nu au existat indicatori de depreciere, prin urmare nu au fost efectuate teste de depreciere în mod specific pe imobilizări corporale. O parte din aceste elemente sunt incluse în unitățile generatoare de numerar stabilite pentru Grup și testate anual pentru depreciere ca parte a testului de depreciere a fondului comercial, vă rugăm consultați Nota 4 pentru mai multe detalii. Pentru valoarea contabilă a imobilizărilor corporale gajate pentru a garanta împrumuturile, vă rugăm să consultați Nota 14.
5.2. Imobilizări necorporale
La recunoașterea inițială, mărcile rezultate din combinări de întreprinderi, utilizate pentru identificarea și distingerea serviciilor medicale, lista clienților, avantajele contractului aveau o durată de viață utilă nedeterminată. Începând cu 2021, Grupul a decis aloce o durată de viață utilă definită atât pentru listele de clienți, cât și pentru avantajele contractuale. Conform IFRS, această modificare a estimării se face pe o bază prospectivă.
Mărci comerciale
Grupul intenționează utilizeze aceste elemente necorporale în mod continuu și dovezile susțin capacitatea sa de a face acest lucru. O analiză a pieței și a tendințelor competitive oferă dovezi serviciile vor genera intrări nete de numerar pentru grup pe o perioadă nedeterminată. Prin urmare, imobilizările necorporale sunt înregistrate la cost fără amortizare, dar sunt testate anual pentru depreciere.
Următorii factori au fost luați în considerare la determinarea duratei de viață utilă nedeterminată a imobilizărilor necorporale de mai sus, inclusiv:
durata de viață utilă nedeterminată a unui activ înseamnă utilitatea activului pentru afacere nu este limitată de vârstă, obligații legale sau de reglementare, contracte sau orice altă fabrică;
de asemenea, durata de viață utilă nu poate fi estimată în mod rezonabil pentru a determina o perioadă precisă în care activul va genera beneficii pentru Grup prin utilizarea continuă.
Durata de viață utilă a mărcilor comerciale nu poate fi estimată în mod rezonabil, deoarece acestea sunt menite genereze beneficii viitoare pe perioada în care se așteaptă ca societatea să își continue activitatea.
Avantaje liste de clienți și contracte
Începând cu anul 2021, Grupul a alocat următoarele durate de viață utile pentru:
Ani
Liste de clienti 10 ani
Avantaj contractual 5 ani
Aceste imobilizate necorporale sunt amortizate liniar.
Image should be here
Image should be here
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 32
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Alte intangibile
Toate celelalte imobilizate necorporale sunt amortizate liniar, pe o perioada de 3 ani.
Costul capitalizat al imobilizărilor necorporale recunoscute în cursul anului este deja inclus în celelalte active necorporale din bilanţ – pentru mai multe detalii a se vedea Nota 20.
5.3. Active necorporale identificate drept urmare a combinarilor de intreprinderi
Grupul inregistreaza ca urmare a combinarilor de intreprinderi active necorporale aditionale recunoscute initial la valoarea justa (care este tratata drept cost de achizitie). Valoarea justa a acestor active necorporale a fost determinata de un evaluator independent la data achizitiei si sunt prezentate in tabelul urmator.
Valoarea justă a imobilizărilor necorporale a fost măsurată utilizând măsurători ale valorii juste de nivelul 3.
În 2021, pentru măsurarea mărcilor, a fost utilizată tehnica de evaluare a reducerii dreptului de autor, cu următoarele intrări: i) Rata de redevențe între 0,5% și 1% și ii) Rata de capitalizare între 8,7% și 14,4%.
Pentru măsurarea listelor de clienți s-a utilizat tehnica de evaluare a surplusului economic pe mai multe perioade, cu o rată de rentabilitate pentru clienți peste 90%, randamente ale activelor contributive cuprinse între 5,5% și 12% și o rată de actualizare care reflectă riscurile specifice ale imobilizării necorporale. activ de 12%.
5.4. ALTE ACTIVE FINANCIARE
Image should be here
Image should be here
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 33
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
6. STOCURI
Costul stocurilor recunoscut ca cheltuială include 827.296 RON (2020: 498.518 RON) în ceea ce privește reducerile de stocuri la valoarea realizabilă netă.
7. CREANȚE
Riscul de credit pentru Grup se referă în principal la creanțele comerciale din activitatea normală.
Conformitatea clienților cu condițiile de credit convenite este monitorizată în mod regulat și îndeaproape. În cazul în care plățile sunt întârziate de clienți, se iau măsuri pentru restricționarea accesului la servicii sau contractele sunt reziliate.
Anumiți clienți, care sunt instituții publice sau cvasi-publice, pot avea termene de plată mai lungi și serviciile pot fi livrate în continuare atunci când sumele sunt restante, intrucat conducerea le atribuie un risc de credit mai mic.
Perioada medie de încasare pentru serviciile oferite este de 95 de zile. Nu există dobânzi penalizatoare pentru creanțele comerciale în primele 95 de zile de la data emiterii facturii
, care reprezinta si termenul contractual mediu.
Valoarea contabilă a activelor financiare, evaluate la costul amortizat, reprezintă expunerea maximă la riscul de credit. Nu există îmbunătățiri de credit sau garanții deținute care ar compensa astfel de sume. Deoarece baza de clienți a Grupului este foarte diversă, în general nu există concentrații mari de risc de credit.
Pe baza riscului de credit evaluat al clienților, creanțele comerciale ale Grupului sunt împărțite între evaluate individual și evaluate colectiv.
Creanțele comerciale evaluate individual includ în principal veniturile previzionate și creanțele comerciale de la Casa Națională de Asigurări de Sănătate pentru care, din cauza evaluării de către conducere a unui risc de credit mai scăzut, nu se consideră necesar nicio rezervă pentru creanțe îndoielnice.
Prin excepție, în veniturile previzionate, în anii 2020 și 2021, este inclusă o sumă de 7.365.835 RON care reprezintă sume de încasat de către MedLife S.A. de la Casa de Asigurări de Sănătate a Municipiului București, nefacturate încă. Compania a inițiat un proces împotriva Casei de Asigurări de Sănătate din București. Conducerea Societății este încrezătoare că suma va fi recuperată în final, dar având în vedere hotărârile nefavorabile ale instanțelor în cazuri similare, Societatea a decis să înregistreze o ajustare de valoare pentru întreaga sumă. Sumele rămase înregistrate în veniturile previzionate reprezintă servicii prestate, pentru care facturile nu au fost încă emise la sfârșitul anului.
Ajustarile de valoare pentru creanțe îndoielnice pentru creanțele comerciale evaluate individual include ajustarea de valoare menționată mai sus, precum și provizionul pentru anumiți clienți pentru care conducerea a evaluat un risc de credit ridicat și a calculat provizionul pentru creanțe îndoielnice pentru întreaga sumă.
Image should be here
Image should be here
Image should be here
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 34
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Grupul aplică abordarea simplificată pentru prevederea pierderilor de credit preconizate, prevăzute de IFRS 9, care necesită utilizarea provizionului pentru pierderi preconizate pe toată durata de viață pentru toate creanțele comerciale.
O matrice de provizioane este realizate pe baza ratelor istorice de neplată observate pe durata de viață așteptată a creanțelor comerciale, rezultând o pierdere de credit care reflectă riscul predictiv în funcție de tipul de client. Modificări ale conditiilor economice au fost de asemenea, considerate ca făcând parte din informațiile anticipate.
Estimarea ajustarilor pentru deprecierea creantelor implică previzionarea condițiilor macroeconomice viitoare pentru următorii 2 ani. Încorporarea elementelor forward-looking reflectă aşteptările Grupului şi implică crearea de scenarii (baza, optimist, pesimist), inclusiv o evaluare a probabilității de concretizare a fiecărui scenariu. Scenariile macroeconomice aplicate au fost modificate față de cele folosite in 2020 pentru a reflecta înrăutățirea perspectivei macroeconomice pe fondul pandemiei COVID-19.
Scenariile folosite au fost: scenariul de bază, scenariul optimist și scenariul pesimist. Coeficienții scenariului sunt determinați pe baza asteptarilor managentului, ținând cont de rezultatele posibile reprezentative pentru fiecare scenariu. PIB (Produsul Intern Brut) a fost utilizat ca factor macroeconomic considerat relevant din punct de vedere statistic pentru creantele comerciale analizate.
Scenariu de baza
Scenariu pesimist
Scenariu optimist
Valoare procentuala
25%
60%
15%
Provizioanele pentru creanțe incerte pe baza matricei de provizioane a Grupului din care rezultă pierderea de credit a fost determinată după cum urmează:
Tabelul următor arată mișcarea provizioanelor pentru pierderi din creante.
Pentru valoarea contabilă a creanțelor comerciale gajate pentru a garanta împrumuturile, rugăm consultați Nota 14.
8. NUMERAR SI ECHIVALENTE DE NUMERAR
Tichetele “Materna” fac parte dintr-un program de sprijin financiar acordat femeilor însărcinate din București, de către Primăria Capitalei. Grupul le-a reclasificat de la Echivalente de numerar la Alte active financiare datorită faptului convertibilitatea lor în numerar depășește mai mult de trei luni. Suma reclasificată în 2021 a fost de 1.000.773 RON (31 decembrie 2020: 1.004.612 RON).
Pentru valoarea contabil ă a numerarului gajat pentru a garanta împrumuturile, v ă rug ă m s ă consultați Nota 14.
9. CHELTUIELI IN AVANS
La 31 decembrie 2021, Grupul a înregistrat avansuri în sumă de 8.030.713 RON ( 7.117.566 RON la 31 decembrie 2020). Cheltuielile in avans în sold la 31 decembrie 2021 si 31 decembrie 2020 constau în comisioane amânate pentru finanțarea acordată prin imprumutul sindicalizat și sumele aferente chiriei achitate în avans pentru imobilele închiriate, precum și
Image should be here
Image should be here
Image should be here
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 35
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
alte sume cum ar fi polițe din asigurare pentru profesionisti si pentru imobilizările corporale deținute.
10. DATORII COMERCIALE SI ALTE DATORII
Soldul contului furnizorilor este format din datorii pentru achizitia de reactivi, echipamente de laborator, echipamente de birou, articole de papetărie, produse de curățenie și alimente.
11. ALTE DATORII
Alte datorii includ partea curentă a subvențiilor guvernamentale în valoare de 2.020.718 lei, în timp ce partea imobiliară este prezentată ca Alte datorii pe termen lung. Au fost primite subvenții guvernamentale pentru achiziționarea anumitor elemente de imobilizări corporale. Nu există condiții neîndeplinite sau neprevăzute legate de aceste granturi. De asemenea, alte datorii includ un venit amanat in valoare de 10.604.820 RON, care se refera in principal la venituri viitoare aferente Programului National de Sanatate, in care este implicat Grupul.
12. PROVIZIOANE
Provizioanele înregistrate la 31 decembrie 2021 și 31 decembrie 2020 se referă în principal la provizioane aferente concediilor neefectuate, care acoperă peste 95% din soldul total.
13. DATORII DE LEASING
Facilitățile de leasing se referă la cladiri, echipamente medicale și vehicule.
Image should be here
Image should be here
Image should be here
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 36
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Pentru mișcarea în cursul perioadei, rugăm consultați Nota 14, unde este furnizată o reconciliere a mișcărilor de numerar și altele decât de numerar ale datoriilor de leasing.
Image should be here
Image should be here
Image should be here
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 37
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Fluxul de numerar pentru leasing se ridică la 53.044.264 lei (2020: 49.441.194 lei) pentru contractele care intră sub incidența IFRS 16 (care se referă la închirierea de clădiri, vehicule și echipamente), din care 46.653.956 lei se referă la plăți de principal si 6.390.308 pentru plăți de dobândă.
Opțiuni de extindere și terminare
Opțiunile de prelungire și de reziliere sunt incluse în perioada de închiriere numai atunci când Grupul are dreptul de a prelungi/înceta unilateral și consider ă c ă este în mod rezonabil sigur c ă acest drept va fi exercitat. Pentru unele dintre contractele de închiriere ale Grupului cu opțiuni de prelungire, aceste criterii sunt considerate îndeplinite și, prin urmare, opțiunea de prelungire este inclus ă în termenul de închiriere.
Unele dintre contractele de închiriere imobiliare din cadrul Grupului conțin opțiuni de reziliere cu scopul de a obține flexibilitate operațional ă . Pentru majoritatea acestor acorduri, Grupul este rezonabil sigur c ă opțiunea de reziliere va fi exercitat ă . În consecinț ă , datoria de leasing nu include plățile viitoare de închiriere în perioada ulterioara primei date de încetare.
14. DATORII FINANCIARE
La 31 decembrie 2021, facilitățile de finanțare trase și netrase ale Grupului includeau următoarele:
La 24 septembrie 2019 Med Life SA (împreună cu co-împrumutații Policlinica de Rapid Diagnostic SA, Bahtco Invest SA, Accipiens SA, Genesys Medical Clinic SRL, Clinica Polisano SRL, Centrul Medical Sama SA, Dent Estet Clinic SA și Valdi Medica SRL ) a semnat cu Banca Comercială Română, Raiffeisen Bank, BRD Groupe Societe Generale și Transilvania Bank un acord de refinanțare a facilităților existente, prelungind perioada de finanțare, rearanjarea termenilor și condițiilor, precum și pentru o limită suplimentară de credit de 28 milioane euro, care va fi sub forma unei facilitate la termen, fiind folosit de Medlife, alaturi de alte lichiditati ale Companiei, pentru posibile noi oportunitati de achizitie pe piata. La 15 mai 2020, această facilitate a fost extinsă cu 20 de milioane de euro.
Creșteri ale facilității de credit pe parcursul anului 2021
La 29 aprilie 2021, Grupul a majorat facilitățile existente cu 40 de milioane de euro prin semnarea unui împrumut sindicalizat în valoare totală de aproximativ 143 de milioane de euro. La această creștere se vor adăuga, după caz, și alte lichidități importante ale companiei. Sindicatul băncilor care a semnat noul împrumut sindicalizat este format din Banca Comercială Română, în calitate de coordonator, aranjant principal mandatat, agent de documentare, agent de facilitate și securitate și creditor, Raiffeisen Bank, BRD Groupe Société Générale și Banca Transilvania, în calitate de aranjatori și creditori principali. Noile fonduri vor fi dedicate consolidării și extinderii grupului la nivel național, prin dezvoltarea de spitale regionale, unde pacientul va beneficia de o abordare la 360 de grade atât din punct de vedere al complexității actului medical, cât și al calității serviciilor complementare. . Extinderea infrastructurii medicale și programul de fuziuni și achiziții sunt, de asemenea, o prioritate și, în plus, Grupul își va continua intens eforturile de cercetare, urmărindu-și intensificarea acestora prin noi investiții pe parcursul anului.
De asemenea, la 6 decembrie 2021, Grupul a semnat o nouă majorare pentru creditul sindicalizat cu încă 50 de milioane de euro pentru a-și consolida poziția pe piață, fonduri care vor fi utilizate pentru accelerarea programului de achiziții.
Image should be here
Image should be here
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 38
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
- facilitate de descoperit de cont garantat intre Garanti Bank S.A. si Med Life S.A., suma trasa la 31 decembrie 2021, este de 9.896.200 lei;
- o facilitate de descoperit de cont intre Unicredit Tiriac Bank si Prima Medical S.R.L., cu o limita maxima de credit de 800.000 lei, trasa integral la 31 decembrie 2021;
- 2 facilitati de credit garantat incheiate intre Garanti Bank S.A. si Anima Specialty Medical Services S.R.L; soldul restant la 31 decembrie 2021 este de 4.697.029 lei;
- o facilitate de descoperit de cont incheiata intre Garanti Bank S.A. si Anima Specialty Medical Services S.R.L in limita a 1.500.000 RON; la 31 decembrie 2021 suma trasă este de 48.748 lei;
- un credit garantat încheiat între Bancpost și Med Life Ocupational S.R.L. în valoare de 225.000 EUR; soldul restant la 31 decembrie 2021 este de 132.390 lei;
- 1 contract de credit garantat încheiat între Banca Transilvania S.A. și Centrul Medical Ghencea, soldul restant la 31 decembrie 2021 este de 563.389 lei;
- un contract de împrumut și o facilitate de descoperit de cont garantat între CEC Bank S.A. și Clinic Polisano S.R.L., soldul restant la 31 decembrie 2021 este de 30.713.112 lei;
- o facilitate de descoperit de cont intre Banca Transilvania S.A. si Onco Team Diagnostic S.A., soldul restant la 31 decembrie 2021 este de 355.757 lei;
- un contract de împrumut încheiat între Banca Transilvania S.A. și Micromedica Roman S.R.L., soldul restant la 31 decembrie 2021 este de 1.471.842 lei;
- două contracte de împrumut încheiate între Banca Transilvania S.A. și Centrul Medical Micromedica S.R.L., soldul restant la 31 decembrie 2021 este de 1.619.786 lei;
- un contract de împrumut încheiat între Raiffeisen Bank și Krondent SA, soldul restant la 31 decembrie 2021 este de 168.901 lei;
- trei contracte de credit încheiate între Vista Bank și Ced Pharma SRL, soldul restant la 31 decembrie 2021 este de 2.668.867 lei;
- o facilitate de descoperire de cont încheiată între ING Bank și Leti-Pharm 2000 SRL, soldul restant la 31 decembrie 2021 este de 20.000 lei;
- un contract de credit incheiat intre Banca Transilvania si Dent Estet Ploiesti SRL, soldul restant la 31 decembrie 2021 este de 2.401.862 lei;
- un contract de credit încheiat între Banca Transilvania și Stomestet SRL, soldul restant la 31 decembrie 2021 este de 284.094 lei și un descoperit de cont de 120.803 lei.
* Companiile care fac parte din imprumutul de grup sunt: Medlife S.A., Bahtco S.A., Policlinica de Diagnostic Rapid S.R.L., Accipiens S.A.,Centrul Medical Sama S.A.,Genesys Medical Clinic S.R.L., Pharmalife-Med S.R.L., Valdi Medica S.A., Dent Estet Clinic S.A., Prima Medical S.R.L, Clinica Polisano S.R.L.
** Grupul de banci ce au semnat imprumutul este format din: Banca Comerciala Romana, Raiffeisen Bank, BRD Groupe Société Générale si Banca Transilvania.
Rata dobânzii pentru fiecare împrumut pentru fiecare perioadă de dobândă este rata pe an care reprezintă suma marjei aplicabile și în funcție de moneda fiecărui împrumut, EURIBOR pentru sumele în EUR sau ROBOR pentru sumele în RON.
La 31 decembrie 2021, în legătură cu împrumutul sindicalizat cu un sold de 468.391.291 RON, Grupul a gajat imobilizări corporale cu o valoare contabilă de 270.374.442 RON. De asemenea, Grupul a gajat numerar în valoare totală de 62.993.608 RON și creanțe gajate în valoare de 38.907.083 RON la 31 decembrie 2021.
Grupul a gajat acțiuni în legătură cu companiile pe care le-a achiziționat până la 31 decembrie 2021 și a gajat active în legătură cu celelalte împrumuturi prezentate în Nota 14.
La 31 decembrie 2021, nicio entitate din cadrul Grupului nu a încălcat termenii contracturali a contractelor de finanțare.
O reconciliere a mișcărilor de numerar și altele decât de numerar ale împrumuturilor de plătit, datoriilor de leasing și ale altor active este prezentată în următorul tabel:
Image should be here
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 39
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
15. CAPITALUL EMIS SI PRIME DE CAPITAL
Capitalul social emis în termeni nominali este format din 132,870,492 acțiuni ordinare la 31 decembrie 2021 (31 decembrie 2020: 132,870,492 ) cu o valoare nominală de 0,25 RON pe acțiune. Deținătorii de acțiuni ordinare au dreptul la un vot pentru o acțiune detinuta în adunările acționarilor Grup ului , cu excepția acțiunilor proprii răscumpărate de Grup ca parte a programului de răscumpărare a acțiunilor. Toate acțiunile se clasează ca fiind egal și conferă drepturi egale asupra activului net al Societatii , cu excepția acțiunilor de trezorerie.
În conformitate cu Hotărârea Adunării Generale Extraordinare a Acționarilor din 15.12.2020, capitalul social al Medlife a fost majorat cu 27.681.352,50 RON, de la 5.536.270,5 RON la 33.217.623 RON, prin emiterea unui număr de 110.725.410 acțiuni noi cu valoarea nominală de 0,25 RON per acțiune. Majorarea capitalului social a fost făcută odată cu încorporarea rezervelor din primele de emisiune, iar acțiunile nou emise (5-pentru-1) au fost alocate fără o compensație monetară tuturor acționarilor înregistrați în registrul acționarilor companiei la data de 04 ianuarie 2021 (Data Înregistrării).
Efectele majorării capitalului social au fost procesate la 15 februarie 2021, iar acțiunile nou emise au fost alocate acționarilor.
Numărul total de acțiuni ordinare emise ale Societății după majorarea capitalului social este de 132.870.492. rugăm să consultați Nota 16.
Pe parcursul anului 2021, Grupul a redobândit instrumente proprii de capitaluri proprii (acțiuni de trezorerie) în valoare totală de 3.669.511 RON și a eliberat acțiuni în valoare totală de 320.158 RON, net de comisioane. Diferența dintre valoarea justă și costul acțiunilor proprii la momentul modificării este în sumă totală de 368.079 RON și a fost inclusă ca majorare în contul primei de capital.
16. REZULTATUL PE ACTIUNE
Conform Deciziei Adunării Generale Extraordinare a Acționarilor Companiei din data de 15.12.2020, Medlife a efectuat o împărțire a acțiunilor de 5 pentru 1. Efectele împărțirii acțiunilor au fost înregistrate la 15 februarie 2021, când Depozitarul Central a alocat tuturor acționarilor înregistrați în registrul acționarilor Societății la data de 04.01.2021 (Data înregistrării) 5 acțiuni nou emise pentru fiecare acțiune deținută la data înregistrării.
Pentru calcularea câștigurilor de bază și diluate pe acțiune pentru 2020, a fost luat în considerare noul număr de acțiuni ordinare emise: 132.388.206 acțiuni, față de 22.145.082 de acțiuni existente înainte de împărțirea acțiunilor.
În plus, acțiunile proprii răscumpărate de companie nu au fost tratate ca acțiuni restante pentru calcularea câștigurilor de bază și diluate pe acțiune și sunt deduse din numărul total de acțiuni ordinare emise.
Image should be here
Image should be here
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 40
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Rezultatul pe acțiune de bază și cel diluat au aceeași valoare, datorită faptului nu există elemente cu efect diluant asupra rezultatului.
17. REZERVE
Structura rezervelor Grupului este prezentată mai jos:
În contul Rezervelor generale există rezerve legale înregistrate în valoare de 8.481.939 RON (2020: 4.352.434 RON).
Rezerva din reevaluarea bunurilor imobile rezultă din reevaluarea terenurilor și a construcțiilor. Când sunt vândute
sau eliminte in alt mod, terenul sau construcțiile, porțiunea din rezerva din reevaluarea bunurilor imobile care se referă la activul respectiv, și care poate fi este realizata, este transferată direct în rezervele generale.
Efectele impozitului pe profit, dacă există, rezultate din reevaluarea imobilizărilor corporale sunt recunoscute și prezentate conform IAS 12 Impozit pe profit (a se vedea Nota 26).
18. INTERESE CARE NU CONTROLEAZA
În decembrie 2020, Grupul a achiziționat încă 5% din acțiunile emise ale Grupului Arad, iar în iunie 2021, încă 10% din acțiunile emise ale Centrul Medical Panduri și încă 29% din acțiunile emise ale Dentist 4 Kids SRL pentru o contraprestatie
Image should be here
Image should be here
Image should be here
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 41
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
totala de 4.661.882 RON.
Imediat înainte de cumpărare, valoarea contabilă a intereselor ce nu controleaza existente în Grup a fost de 1.865.109 RON. Grupul a recunoscut o scădere a intereselor ce nu controleaza de 1.865.109 RON și o scădere a capitalului propriu atribuibilă proprietarilor societății-mamă de 2.796.773 RON. Efectul asupra capitalului propriu atribuibil proprietarilor Grupului în cursul anului este rezumat după cum urmează:
19. VÂNZĂRI
Cifra de afaceri reprezinta servicii medicale, inclusiv veniturile din pachete de preventie corporative si onorariile pentru serviciile prestate in cadrul clinicilor Med Life si al diverselor spitale din Romania. Defalcarea veniturilor este prezentata mai jos.
Din totalul vanzarilor la nivel de Grup in anul 2021, doar 18% din provin din tratamentul pacienților asigurați prin Casa de Asigurari de Sanatate. Grupul are un singur segment raportabil, servicii medicale, care reunește segmentele operaționale clinici, stomatologie, spitale, laboratoare și corporate, cu un venit total de 1.281.523.241 RON pentru anul 2021.
Grupul obține venituri din mărfuri în principal din liniile de afaceri Farmacii și Alte, în timp ce celelalte linii de afaceri generează în principal venituri din servicii. Veniturile grupului sunt generate pe piata romaneasca, cu doar 3% din alte locatii geografice (Ungaria). Întreaga sumă inclusă în obligațiile contractuale la începutul anului (conform Nota 10) a fost înregistrată ca venit în 2021. Creșterea veniturilor pe linia de afaceri Alții se datorează achiziției Pharmachem în 2021.
20. ALTE VENITURI DIN EXPLOATARE
Alte venituri din exploatare includ:
21. CHELTUIELI CU TERTII
Aproximativ 80% din totaul cheltuielilor executate de terti in anul 2021 se refera la contractele de colaborare incheiate cu medicii.
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 42
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
22. CHELTUIELI DIN EXPLOATARE
rugăm consultați Nota 2.1 pentru mai multe detalii despre reclasificarea cheltuielilor cu mărfurile începând cu 2021.
23. CHELTUIELI CU PERSONALUL CHEIE DE CONDUCERE
Structura personalului Med Life este descrisă mai jos:
Beneficiile pe termen scurt (cheltuielile salariale) acordate de Grup pe categorii de personal, sunt descrise mai jos:
24. REZULTATUL FINANCIAR NET
25. PĂRȚILE AFILIATE
(a) Principalii actionari
La 31 decembrie 2021, structura acționarilor Med Life SA este prezentată mai jos:
La 31 decembrie 2020, structura acționarilor Med Life SA este prezentată mai jos:
Vă rugăm să consultați Nota 15 și Nota 16.
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 43
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
(b) Remunerația comitetului executiv și a consiliului de administrație
Compensațiile acordate membrilor comitetului executiv au fost după cum urmează:
Compensația Comitetului Executiv include plățile către membrii conducerii superioare în temeiul contractelor de mandat încheiate cu Medlife pentru o perioadă de 4 ani.
La 31 decembrie 2021, Comitetul executiv al Grup ului era format din zece manageri remunerați în baza acordului de mandat. In data de 12 aprilie 2021, a fost numit un nou membru, ca urmare a incetarii mandatului unui alt membru. Pe 21 octombrie 2020, Consiliul de administrație a prelungit toate mandatele pentru o nouă perioadă de 4 ani, care se încheie pe 21 octombrie 2024.
Compensațiile acordate membrilor consiliului de administrație au fost următoarele:
Consiliul de administrație al Med Life SA este format din 7 membri în temeiul acordurilor de administrare încheiate cu Grup ul, aprobate de Adunarea Generală a Acționarilor.
Pentru doi dintre membri, acordurile de administrare s-au încheiat în decembrie 2020 și doi membri noi au fost numiți pe 15 decembrie 2020 de către acționarii companiei, împreună cu prelungirea mandatului membrilor consiliului pentru o perioadă de 4 ani, începând cu 21 decembrie, 2020 și se încheie în 20 decembrie 2024. Nu au fost acordate împrumuturi managerilor și administratorilor în 2021 și 2020.
(c) Parti afiliate
Părțile afiliate identificate sunt:
26. IMPOZITARE
Image should be here
Image should be here
Image should be here
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 44
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 45
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Med Life calculează impozitul pe profit la o rată 16% din profit, conform legislației fiscale din România. Efectul net al modificărilor în soldurile de impozit amânat recunoscute la 31 decembrie 2020, cu excepția impozitului amânat aferent rezervei din reevaluare care este recunoscut în capitaluri proprii, este reflectat în situația rezultatului global pentru anul încheiat la acea dată.
27. COMBINĂRI DE ÎNTREPRINDERI
27.1. Achiziția ulterioar ă de interese care nu controleaza, companii înființate datorit ă creșterii organice și achiziționarea de filiale
În perioada de raportare, au avut loc urm ă toarele evenimente importante (procentele de mai jos reprezint ă dreptul de vot):
- Achiziționarea ulterioar ă de 10% de interese care nu controleaza în Centrul Medical Panduri SA în iunie 2021;
- 29% (% indirect) achiziție ulterioar ă de interese care nu controleaza în Dentist 4 Kids SRL (control indirect) în iunie 2021;
- 31% control indirect in nou-infiintata companie Dent Estet Ploiesti SA prin crestere organica;
- 36% (% indirect) achiziție de acțiuni la KronDent SRL; controlul a fost obtinut in decembrie 2020 si societatea este consolidata incepand cu ianuarie 2021;
- Achiziția de 100% a acțiunilor la Centrul Medical Matei Basarab SRL ; controlul a fost obtinut in februarie 2021 si societatea este consolidata incepand cu martie 2021;
- Achiziție de 60% acțiuni la Medica SA; controlul a fost obtinut in aprilie 2021 si societatea este consolidata incepand cu mai 2021;
- Finalizarea 100% a achiziției de acțiuni la Grupul CED Pharma; controlul a fost obtinut in iunie 2021 si societatea este consolidata incepand cu iulie 2021;
- Finalizarea în proporție de 75% a achiziției de acțiuni la Pharmachem Distributie SRL; controlul a fost obtinut in iulie 2021 si societatea este consolidata incepand cu august 2021;
- 36% (% indirect) achiziție de acțiuni la Stomestet Group; controlul a fost obtinut in octombrie 2021 si societatea este consolidata incepand cu noiembrie 2021;
- 36% (% indirect) achiziție de acțiuni la Costea Digital Dental (Oradent); controlul a fost obtinut in noiembrie 2021 si societatea este consolidata incepand cu decembrie 2021;
- Semnarea contractului de vânzare-cump ă rare a 50% acțiuni la Neolife Medical Center România în octombrie 2021;
- Achizitionarea in proportie de 76% de actiuni la Expert Med Centrul Medical Irina; controlul a fost obtinut in decembrie 2021 si societatea este consolidata incepand cu ianuarie 2022.
Achizitia Centrului Medical Neolife România a fost aprobat de catre Consiliul Concurenței si tranzactia s-a finalizat in februarie 2022.
27.1.1. Achizitia ulterioara a intereselor care nu controleaza
Majorare participatie Centrul Medical Panduri
În iunie 2021, Grupul a finalizat majorarea cu 10% a acționariatului Panduri Medical Center, marcând achiziția integral ă a pachetului de acțiuni. Participația majoritar ă de 90% a fost achiziționat ă în urm ă cu 5 ani, acum acționariatul fiind completat pân ă la 100%.
Participare crescut ă la Dentist 4 Kids SRL
În iunie 2021, Clinica Dent Estet, parte a Grupului Medlife, a finalizat achiziția întregului pachet de acțiuni al clinicii stomatologice din Timișoara (o creștere de la 52% la 100%).
27.1.2. Crestere organica
În primul semestru, Clinica Dent Estet, parte a Grupului Medlife, a înființat o nou ă companie, Dent Estet Ploiești SA, cu o participare de 51%.
27.1.3. Achizitii de subsidiare
Achiziție KronDent (indirect )
În decembrie 2020, Clinica Dent Estet, parte a Grupului Medlife, a finalizat achiziția pentru pachetul majoritar de 60% din acțiunile KronDent S.R.L, clinică de parodontologie-implantologie și stomatologie, cu sediul în Brașov. KronDent S.R.L operează pe piața serviciilor stomatologice din Brașov din 2008.
Achiziționarea Centrului Medical Medical Basarab
În februarie 2021, Anima Specialty Medical Services SRL, parte din sistemul medical MedLife a finalizat tranzacția de cump ă rare a pachetului integral de acțiuni al Centrului Medical Veridia din București, cunoscut și sub denumirea de Centrul Medical Basarab.
Centrul Medical Veridia activeaz ă pe piața serviciilor medicale private de 17 ani. Și-a început activitatea cu un laborator de analize medicale și ulterior și-a consolidat poziția prin dezvoltarea unui centru medical de mari dimensiuni care încorporeaz ă 20 de cabinete medicale și care asigur ă servicii medicale de specialitate, consultații de medicin ă general ă și consultații de diferite specialit ă ți, investigații paraclinice, tratamente și intervenții chirurgicale minore. În plus, pentru prelevarea probelor pentru teste de laborator, centrul include și patru puncte de prelevare, situate în cartierele Berceni, Militari, Drumul Taberei și Pantelimon, iar din septembrie 2020 include și un laborator de biologie molecular ă pentru testarea SARSCoV-2.
Achizitionarea pachetului majoritar al Medica Sibiu
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 46
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
În aprilie 2021, Med Life SA, parte din sistemul medical MedLife finalizat achiziția pachetului majoritar de 60% la Medica Sibiu, unul din furnizorii importanți de servicii medicale private din județul Sibiu. Medica Sibiu activeaz ă pe piața serviciilor medicale private din anul 2001 și este format ă dintr-o unitate mare de ambulatoriu, un laborator de analize medicale și un centru de medicina a muncii. În plus, Medica Sibiu este unul dintre furnizorii aflați în contract cu Casa Județean ă de Asigur ă ri de S ă n ă tate (CJAS) Sibiu, acoperind o gam ă larg ă de analize de laborator și consultații medicale, pentru specialit ă ți precum endocrinologie, medicin ă intern ă , neurologie, psihiatrie, psihologie clinic ă .
Finalizarea achiziției CED Pharma Grup
În iunie 2021, Pharmalife Med SRL, parte din sistemul medical MedLife a finalizat achiziția pachetului complet de acțiuni ale grupului de companii CED Pharma, tranzacția fiind aprobat ă de Consiliul Concurenței. Grupul CED Pharma este format din 6 farmacii, toate situate în București. Noile farmacii sunt amplasate în interiorul unor unit ă ți spitalicești și vor asigura continuitatea strategiei de dezvoltare a Grupului Medlife pe segmentul farmacii, care se bazeaz ă pe interdependența dintre unit ă țile medicale și farmacii.
Finalizarea achiziției Pharmachem Distributie SRL
În iulie 2021, Med Life SA, societatea mama a grupului, a finalizat achiziția pachetului de 75% din acțiunile companiei de distribuție Pharmachem Distribuție SRL. Este una dintre cele mai mari achiziții din grup din ultimii ani. Pharmachem activeaz ă pe piața serviciilor de distribuție farmaceutic ă de 16 ani, fiind un juc ă tor important, o rețea de depozite în București și în toat ă țara.
Achiziția Stomestet Grup
În octombrie 2021, Clinica Dent Estet, parte a Grupului Medlife, a finalizat achiziția pachetului de 60% din acțiunile Stomestet, una dintre cele mai importante clinici dentare din Transilvania. Grupul Stomestet, cu sediul în Cluj-Napoca, este cea mai performant ă clinic ă stomatologic ă privat ă din Transilvania și un centru educațional recunoscut pentru viitorii medici și specialiști stomatologi, organizând program de rezidențiat medical, cursuri și conferințe dedicate. Stomestet a fost fondat ă în anul 2001 de doi lideri români din domeniul medical stomatologic, conf. univ. prof. dr. Smaranda Buduru si dr. Rares Buduru.
Achizitie Costea Digital Dental (Oradent)
În noiembrie 2021, Clinica Dent Estet, parte a Grupului Medlife, a finalizat achiziția a 60% din acțiunile clinicii Oradent, deținute de Dr. Costea. Cu o experienta de peste 20 de ani in stomatologie generala, 14 ani in implantologie si 10 ani in estetica dentara, clinica din Oradea ofera pacientilor o gama completa de servicii stomatologice premium (ortodontie, implantologie, estetica dentara, tratamente stomatologice pentru copii si adulti) si are propriul laborator digital de radiologie dentara.
Achiziționarea Centrului Medical Neolife România
În octombrie 2021, Grupul MedLife a anunțat semnarea contractului de achiziție a 50% din pachetul de acțiuni al centrelor de oncologie Neolife România, unul dintre cei mai mari juc ă tori pe segmentul oncologiei din România și un nume de referinț ă în Europa de Est.
Centrul Oncologic Neolife România funcționeaz ă de șapte ani pe piața din România. Ofer ă patru centre medicale și este membr ă a Grupului Bozlu, Turcia, care deține 21 de companii. De 32 de ani activeaz ă în domeniul asistenței medicale și al serviciilor tehnologice. Experiența m ă rcii Neolife în medicina nuclear ă dateaz ă din 1989 când a fost deschis ă în Turcia prima companie privat ă care ofer ă astfel de servicii într-un spital. Doar un an mai târziu, în 1990, a fost deschis primul centru privat de sine st ă t ă tor. De atunci, dezvoltarea sa a fost foarte rapid ă , iar acum servicii de diagnostic și tratament al cancerului sunt furnizate în peste 60 de spitale publice și private din Turcia.
Achizitia Centrului Medical Neolife România a fost aprobat de catre Consiliul Concurenței si tranzactia s-a finalizat in februarie 2022.
Achizitionarea Expert Med Centrul Medical Irina
În decembrie 2021, Anima Specialty Medical Servies SRL, parte din grupul Med Life a finalizat achiziția pentru pachetul majoritar de 76% al Expert Med Centrul Medical Irina, cel mai mare juc ă tor independent de pe piața serviciilor medicale private din Galați. Compania va fi integrat ă sub marca Sfânta Maria, parte a Medlife Group. Expert Med Centrul Medical Irina a fost lansat in anul 1999, cu o experienta de peste 22 de ani pe piata serviciilor medicale private.
Centrul Medical Irina ofera servicii medicale integrate, precum servicii de ambulatoriu, de laborator, medicina muncii si radiologie, la cele mai bune standarde. Pacienții au posibilitatea de a efectua analize medicale complete în laborator și au acces la s ă li de consultații cu peste 20 de specialit ă ți medicale, inclusiv ortopedie, chirurgie general ă , chirurgie plastic ă , intervenții rapide pentru hemoroizi, obstetric ă -ginecologie, gastroenterologie, urologie, medicin ă intern ă , ORL. , oftalmologie, cardiologie, pediatrie, medicina generala, medicina de familie, neurologie, psihiatrie, endocrinologie, dermatologie, pneumologie, alergologie, diabet, nutritie si boli metabolice si oncologie. Centrul Medical Irina este sub contract cu Casa Național ă de Asigur ă ri de S ă n ă tate pentru analize de laborator, ecografii, radiografii, DEXA, Nutriție Diabet și Boli Metabolice, îngrijire la domiciliu, precum și cu Casa O.P.S.N.A.J pentru analize de laborator.
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 47
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
27.2. Active achiziționate și datorii recunoscute la data achiziției
Metodologia de evaluare a valorii juste a activelor corporale și necorporale folosește o combinație între abordarea prin cost și abordarea pe venit, care estimează amortizarea activelor luând în considerare și beneficiile economice care ar fi generate de activele respective. Pentru anumite echipamente și vehicule medicale, pentru care informațiile disponibile publicului permit, valoarea justă a fost măsurată folosind abordarea pieței.
27.3 Costuri legate de achizitii
Grupul a suportat costuri legate de achiziție de 2.097.204 RON pentru onorariile juridice și costurile de due diligence. Aceste costuri au fost incluse în „Alte cheltuieli operationale”.
27.4 Fondul comercial rezultat la achizitie
Fondul comercial este atribuibil forței de munc ă și, de asemenea, know-how-ului dobândit și profitabilit ă ții ridicate a afacerii achiziționate. Nu va fi deductibil din punct de vedere fiscal.
27.5 Iesiri nete de numerar la achizitia de filiale
28. MANAGEMENTUL CAPITALULUI
Grupul își gestioneaz ă capitalul pentru a se asigura c ă va putea continua ca o întreprindere în funcțiune, maximizând în același timp randamentul pentru p ă rțile interesate prin optimizarea echilibrului datoriilor și capitalurilor proprii.
Structura de capital a Grupului const ă din datorii, care includ împrumuturile prezentate în Nota 14, numerar și echivalente de numerar prezentate în Nota 8 și capitaluri proprii, cuprinzând capitalul emis, rezervele și rezultatul reportat, așa cum este prezentat în nota 15, 16 și nota 17.
Image should be here
Image should be here
Image should be here
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 48
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Managementul riscului al Grupului revizuiește în mod regulat structura capitalului. Ca parte a acestei revizuiri, conducerea ia în considerare costul capitalului și riscurile asociate fiec ă rei clase de capital. Pe baza recomand ă rilor conducerii, Grupul își va echilibra structura general ă a capitalului prin plata dividendelor, noi emisiuni de acțiuni și r ă scump ă r ă ri de acțiuni, precum și emiterea de noi datorii sau r ă scump ă rarea datoriilor existente.
Grupul a crescut în principal prin creștere organic ă , cu ad ă ugarea creșterii dobândite prin combin ă ri de afaceri. Creșterea organic ă a avut loc pe piețele existente și pe noile zone geografice. În expansiunea organic ă , Grupul este expus unei potențiale pierderi de capital dac ă extinderea sau noile activit ă ți nu își îndeplinesc imediat obiectivele financiare.
Obiectivele Grupului au fost de a echilibra generarea de numerar din unit ă țile de afaceri stabilite în investiții cu risc mai ridicat în activit ă ți noi. Acest lucru a l ă sat nivelurile capitalurilor proprii ale Grupului drept tampon pentru a proteja Grupul în cazul unor variații ale performanței care ar putea afecta activit ă țile stabilizate. Grupul a folosit finanțarea prin datorii pentru achiziții de afaceri din cauza costului istoric sc ă zut al finanț ă rii prin datorii și a disponibilit ă ții lichidit ă ții pe piețele financiare. Atunci când evalueaz ă caracterul adecvat al capitalurilor proprii ale Grupului pentru activit ă ți și expuneri, Grupul analizeaz ă raportul dintre împrumuturile de pl ă tit net de numerar și investițiile lichide pe termen scurt faț ă de capitalul propriu total (inclusiv interesele care nu controleaz ă ), așa cum este prezentat în urm ă torul tabel:
Scopul pe termen mediu al Grupului este de a menține acest raport la nivelurile actuale, continuând s ă investeasc ă în dezvoltarea de noi afaceri și achiziții pentru a menține o structur ă echilibrat ă a capitalului între datorii și capitaluri proprii.
29. Managementul riscului
Consiliul de Administrație al Grupului are responsabilitatea generală pentru stabilirea și supravegherea cadrului de management al riscului al Grupului.
Politicile de management al riscului ale Grupului sunt stabilite pentru a identifica și analiza riscurile cu care se confruntă Grupul, pentru a stabili limite de risc și controale adecvate și pentru a monitoriza riscurile și respectarea limitelor. Comitetul de Audit este responsabil pentru monitorizarea și abordarea problemelor privind eficacitatea și eficiența controalelor interne ale Grupului, conformitatea cu reglementările și managementul riscurilor.
În cursul activității sale, Grupul este expus la o serie de riscuri financiare, inclusiv riscuri de credit, rata dobânzii, lichiditate și valută.
Această notă prezintă obiectivele, politicile și procesele Grupului pentru gestionarea acestor riscuri și metodele utilizate pentru măsurarea riscurilor.
Funcția centrală de trezorerie are un rol important în gestionarea riscurilor financiare ale Grupului, cu scopul de a controla și gestiona expunerea financiară și costurile financiare ale Grupului, cu un echilibru între risc și costuri.
(a) Riscul de credit
Activele financiare care pot da naștere la concentrări ale riscului de credit constau în principal din numerar, depozite pe termen scurt, creanțe comerciale și alte creanțe. Echivalentele de numerar și depozitele pe termen scurt ale Grupului sunt plasate la instituții financiare de renume, cu un rating de credit ridicat.
Creantele comerciale sunt reprezentate net de provizionul pentru pierderile de credit asteptate. Riscul de credit cu privire la creanțele comerciale este limitat datorită numărului mare de clienți care cuprinde baza de clienți a Grupului, care este formată în principal atât din persoane fizice, cât și din companii. Aproximativ 62% din totalul vânzărilor sunt în numerar, restul fiind bazat pe emiterea de facturi. Situația financiară a acestor clienți în raport cu gradul de credit al acestora este evaluată în mod continuu.
Grupul a dezvoltat, de asemenea, anumite proceduri de evaluare a entităților juridice ca clienți înainte de semnarea contractelor, care vizează furnizarea de pachete de asistență medicală (PPM) și monitorizarea capacității acestora de a realiza plățile pe parcursul contractelor. De asemenea, Grupul a înființat un departament intern de Colectare care monitorizează activ încasările primite de la clienți.
Valorile contabile brute ale activelor financiare (înainte de reducerile pentru pierderi din credit) incluse în situația poziției financiare reprezintă expunerea maximă a Grupului la riscul de credit în legătură cu aceste active. Grupul are doar 18% din vânzările sale în cursul anului 2021 care derivă din tratamentul pacienților asigurați NHIH (concentrarea riscului de credit) - dependență de clienții majori.
La 31 decembrie 2021 și 31 decembrie 2020, Grupul nu a considerat există o concentrare semnificativă a riscului de credit. rugăm consultați Nota 7 Creanțe, pentru mai multe detalii cu privire la riscurile de credit ale creanțelor comerciale și a altor creanțe și provizioanele pentru pierderi din credit așteptate, precum și 3.13.1 Active financiare, pentru mai multe detalii despre politicile contabile utilizate de Grup.
Image should be here
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 49
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
(b) Riscul ratei dobânzii
Riscul ratei dobânzii este riscul ca valoarea unui instrument financiar fluctueze din cauza modificărilor ratelor dobânzii de pe piață.
Grupul este expus la riscul ratei dobânzii deoarece împrumută fonduri atât la dobânzi fixe, cât și la rate variabile. Riscul mai mare este reprezentat de fondurile împrumutate în moneda națională, deoarece ratele dobânzilor sunt periodic revizuite în funcție de variația indicelui.
Contractele de închiriere încheiate în moneda națională sunt expuse și din cauza procesului de modificare a ratei dobanzii, întrucât rata de actualizare în acest caz este legată de ratele interne ale împrumuturilor pentru fondurile retrase în moneda națională.
Riscul este gestionat de Grup prin menținerea unui mix adecvat între împrumuturile cu rată fixă și cu rată variabilă.
Analiza senzitivității ratei dobânzii
Analiza de senzitivitate de mai jos a fost determinată pe baza expunerii la ratele dobânzii pentru instrumentele financiare purtătoare de dobândă la data de raportare. Din totalul soldurilor restante atât pentru împrumuturi, cât și pentru leasing, doar sumele care se referă la contractele de împrumut și leasing Club (care se referă la închirierea clădirilor, echipamentelor și vehiculelor) au fost luate în considerare pentru sensibilitatea la calculul ratei dobânzii. Aceste sume care au fost incluse în analiză acoperă mai mult de 80% din soldurile totale restante atât pentru împrumuturi, cât și pentru contracte de leasing.
O creștere sau o scădere de 10% la sută este utilizată atunci când se raportează intern riscul ratei dobânzii către personalul cheie de conducere și reprezintă evaluarea conducerii asupra modificării rezonabile posibile a ratelor dobânzii. Ipotezele utilizate nu s-au schimbat față de anii precedenți.
Dacă ratele dobânzilor ar fi fost cu 10% mai mari și toate celelalte variabile ar fi menținute constante, profitul Grupului pentru anul încheiat la 31 decembrie 2021 ar scădea cu 1.333.043 lei (2020: scădere cu 930.828 lei). Acest lucru se datorează în principal expunerii Grupului la ratele dobânzii la împrumuturile și contractele de leasing.
(c) Riscul de lichiditate
Responsabilitatea finală pentru gestionarea riscului de lichiditate revine consiliului de administrație, care a construit un cadru adecvat de gestionare a riscului de lichiditate pentru gestionarea cerințelor de finanțare și de gestionare a lichidității ale Grupului pe termen scurt, mediu și lung. Grupul gestionează riscul de lichiditate prin menținerea rezervelor adecvate, prin monitorizarea continuă a fluxurilor de numerar previzionate și reale și potrivirea profilurilor de scadență ale activelor și pasivelor financiare.
Următorul tabel detaliază scadența contractuală rămasă a Grupului pentru pasivele financiare la 31 decembrie 2021 și 31 decembrie 2020. Tabelul a fost întocmit pe baza fluxurilor de numerar neactualizate ale datoriilor financiare pe baza celei mai apropiate date la care Grupul poate fi obligat plătească. Tabelul include atât dobânda, cât și fluxurile de numerar principale.
Image should be here
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 50
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 51
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
(d) Riscul valutar
Riscul valutar este riscul ca valoarea justă sau fluxurile viitoare de numerar ale unei expuneri fluctueze din cauza modificărilor cursurilor de schimb valutar. Expunerea Grupului la riscul modificărilor cursurilor de schimb valutar se referă în principal la activitățile de exploatare ale Grupului (atunci când veniturile sau cheltuielile sunt exprimate într-o valută străină).
Valorile contabile ale activelor și pasivelor monetare exprimate în valută ale Grupului la data de raportare sunt după cum urmează:
Grupul este expus în principal în ceea ce privește cursul de schimb al leului față de euro. Tabelul de mai jos detaliază sensibilitatea Grupului la o creștere și scădere de 10% a leului față de euro. 10% este rata de sensibilitate utilizată atunci când se raportează intern riscul valutar către personalul cheie de conducere și reprezintă evaluarea conducerii cu privire la modificarea posibilă în mod rezonabil a cursurilor de schimb valutar. Analiza de senzitivitate include doar elementele monetare în valută străine în circulație și ajustează conversia acestora la sfârșitul perioadei pentru o modificare de 10% a cursurilor valutare.
Dacă EUR scade cu 10% față de RON, profitul va crește, iar suma menționată mai jos va fi pozitivă. Pentru o crestere cu 10% a EUR față de RON ar exista un impact egal și opus asupra profitului și a altor capitaluri proprii, iar soldurile de mai jos ar fi negative.
Ipotezele utilizate nu s-au schimbat față de anii precedenți. Variația de mai jos este prezentată ca sume absolute.
Image should be here
Image should be here
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 52
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
30. VALOAREA JUSTA A INSTRUMENTELOR FINANCIARE
Instrumentele financiare din bilanț includ creanțe comerciale și alte creanțe, numerar și echivalente de numerar, împrumuturi pe termen scurt și lung și datorii comerciale și alte datorii. Acestea sunt prezentate la cost amortizat. Valorile juste estimate ale acestor instrumente aproximează valoarea lor contabilă, în mare parte datorită scadențelor pe termen scurt ale acestor instrumente, cu excepția împrumuturilor.
Valoarea contabilă a împrumuturilor aproximează valoarea lor justă având în vedere cele două renegocieri ale creditului sindicalizat semnate în 2021, în care toate facilitățile de credit au fost reamenajate atât din punct de vedere al scadențelor, cât și al ratelor dobânzii. Împrumutul sindicalizat acoperă aproximativ 89% din totalul expunerii la poziția de datorie a Grupului.
Instrumente financiare care nu sunt deținute la valoarea justă
La nivelul 1 al ierarhiei valorii juste, Grupul a clasificat numerarul și echivalentele de numerar drept active care nu sunt deținute la valoarea justă.
La nivelul 3 al ierarhiei valorii juste, Grupul a clasificat în categoria activelor: creanțe comerciale și alte creanțe, alte active financiare, iar în categoria datoriilor: credite de la bănci și alte instituții financiare, datorii de leasing, datorii comerciale și alte datorii financiare. pasive.
Următorul tabel prezintă valoarea justă și ierarhia valorii juste pentru activele și pasivele care nu sunt evaluate la valoarea justă în situația poziției financiare la 31 decembrie 2021:
Evaluări recunoscute la valoarea justă
Ierarhia valorii juste
Această notă explică raționamentele și estimările făcute în determinarea valorilor juste ale activelor nefinanciare care sunt recunoscute și măsurate la valoarea justă în situațiile financiare. Pentru a oferi o indicație cu privire la fiabilitatea datelor de intrare utilizate la determinarea valorii juste, Grupul și-a clasificat activele și datoriile nefinanciare la cele trei niveluri prescrise de standardele de contabilitate.
O explicație a fiecărui nivel este oferită în nota 3.28.
Nu au existat transferuri între niveluri în cursul anului.
- Tehnicile de evaluare utilizate pentru determinarea valorilor juste de nivelul 3 sunt prezentate în nota 5.
- Intrările din evaluare și relațiile cu valoarea justă sunt prezentate în nota 4 privind secțiunea Deprecierea fondului comercial și nota 5 privind Terenurile și clădirile contabilizate la valoarea justă și imobilizările necorporale cu durată de viață utilă nedeterminată.
Image should be here
Image should be here
Image should be here
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 53
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
31. ANGAJAMENTE ȘI CONTINGENȚE
Datoriile contingente nu sunt recunoscute în situațiile financiare consolidate. Acestea sunt dezvăluite cu excepția cazului în care este probabilă posibilitatea unei ieșiri de resurse care încorporează beneficii economice. Un activ contingent nu este recunoscut în situațiile financiare consolidate, dar este prezentat atunci când este probabilă o intrare de beneficii economice.
Angajamente legate de împrumutul clubului
Med Life SA nu va încheia niciun acord care va amenda, nova, modifica sau altera prevederile Acordului acționarilor Med Life fără acordul prealabil scris al creditorilor.
Alte angajamente
La 31 decembrie 2021 și 31 decembrie 2020, Grupul deține polițe de asigurare pentru acoperirea eventualelor datorii față de medici pentru malpraxis, precum și contracte de asigurare legate de clădiri și echipamente medicale.
În conformitate cu acordul încheiat cu Casa Națională de Asigurări de Sănătate, Grupul trebuie furnizeze servicii medicale primare cetățenilor asigurați ai Casei Naționale.
BCR a emis scrisori de garanție în favoarea Med Life S.A. în valoare de 1.887.804 lei, din care 110.182 euro la 31 decembrie 2021 (31 decembrie 2020: 2.631.819 lei, echivalentul a 404.646 euro).
În legătură cu combinări de afaceri și achiziții ulterioare de companii, la 27 octombrie 2021, Grupul a semnat acordul de vânzare-cumpărare cu MNT Saglik Hizmetleri ve Ticaret Anonim Sirketi privind achiziția a 50% din acțiunile MNT Healthcare Europe SRL cunoscută și sub numele de Neolife Medical Center România.
Mediul fiscal
Sistemul de impozitare din România este într-o etapa de dezvoltare continua şi este supus unor interpretări variate şi unor schimbări constante, care uneori sunt retroactive. Deşi impozitul efectiv datorat pentru o tranzacţie poate fi minim, dobanzile de intarziere pot fi semnificative, pentru ele pot fi calculate la valoarea tranzacţiei şi la un procent de minimum 0,02% pe zi (dobanda) si 0,01% pe zi (penalitati).
În România, exerciţiul fiscal rămâne deschis pentru verificare fiscală timp de 5 ani.
Pe parcursul anului 2021, MedLife SA, societatea-mam a a Grupului a avut un control fiscal care a acoperit perioada 2016-2020. Controlul a fost finalizat în cursul anului 2021 iar rezultatele au fost înregistrate în contabilitate, rugăm consultați Nota 26. Conducerea Societăţii consideră că obligaţiile fiscale incluse în aceste situaţii financiare sunt adecvate.
Conducerea evaluează periodic pozițiile luate în declarațiile fiscale cu privire la situațiile în care reglementările fiscale aplicabile sunt supuse interpretării și consideră dacă este probabil ca o autoritate fiscală accepte un tratament fiscal incert. Grupul își măsoară soldurile fiscale fie pe baza celei mai probabile sume, fie a valorii așteptate, în funcție de metoda care oferă o mai bună previziune a soluționării incertitudinii.
Prețurile de transfer
Legislaţia fiscală din România include principiul „valorii de piaţă”, conform căruia tranzacţiile între părţile afiliate trebuie se desfăşoare la valoarea de piaţa. Contribuabilii locali care desfăşoară tranzacţii cu părţi afiliate trebuie întocmească şi pună la dispoziţia autorităţilor fiscale din România, la cererea scrisă a acestora, dosarul de documentare a preţurilor de transfer. Neprezentarea dosarului de documentare a preţurilor de transfer sau prezentarea unui dosar incomplet poate duce la aplicarea de penalităţi pentru neconformitate; în plus faţă de conţinutul dosarului de documentare a preţurilor de transfer, autorităţile fiscale pot interpreta tranzacţiile şi circumstanţele diferit de interpretarea conducerii şi, ca urmare, pot impune obligaţii fiscale suplimentare rezultate din ajustarea preţurilor de transfer. Conducerea Grupului este încrezătoare va putea prezenta în timp util autorităților fiscale informatiile necesare, dacă va fi nevoie.
Litigii
Grupul este implicat intr-o serie de litigii ca parte a activitatii de exploatare. Conducerea a evaluat situatia legala impreuna cu consultantii din punct de vedere legal ai Grupului si toate ajustarile necesare au fost reflectate in situatiile financiare consolidate.
32. ONORARII DE AUDIT
Începând cu anul 2021, noul auditor al Grupului este Ernst & Young Assurance Services SRL.
Onorariul pentru serviciile de audit a situațiilor financiare consolidate la 31 decembrie 2021 ale Grupului întocmite în conformitate cu IFRS adoptate de UE și situațiile financiare individuale la 31 decembrie 2021 ale Med Life SA întocmite în conformitate cu IFRS în in conformitate cu prevederile Ordinului Ministerului Finantelor nr. 2844/2016, precum si al serviciilor de audit al celorlalte situatii financiare individuale ale filialelor intocmite in conformitate cu prevederile Ordinului Ministerului Finantelor nr. 1802/2014 a fost de 208.500 EUR fara TVA si alte cheltuieli.
Onorariul pentru alte servicii de asigurare efectuate in 2021 (in conformitate cu ISRS 4400) a fost EUR 18.000, excluzand TVA.
33. EVENIMENTE ULTERIOARE
Conflictul dintre Rusia – Ucraina
În contextul conflictului dintre Rusia și Ucraina, început la 24 februarie 2022, Uniunea Europeana, Statele Unite ale Americii, Marea Britanie și alte țări au impus diverse sancțiuni împotriva Rusiei, inclusiv restricții de finanțare asupra
GRUPUL MED LIFE
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2021
(toate sumele sunt exprimate in RON, daca nu este specificat altfel)
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate. | pagina 54
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
anumitor bănci și companii de stat rusești, precum și sancțiuni personale. împotriva unui număr de indivizi.
Având în vedere tensiunile geopolitice, din februarie 2022 s-a înregistrat o creștere a volatilității piețelor financiare și a presiunii de depreciere a cursului de schimb.
Este de așteptat ca aceste evenimente afecteze activitățile din diferite sectoare ale economiei, aibă ca rezultat creșteri suplimentare ale prețurilor la energie în Europa și un risc crescut de perturbări a lanțului de aprovizionare.
Grupul nu are expuneri directe față de părți afiliate și/sau clienți sau furnizori cheie din acele țări.
Grupul consideră aceste evenimente ca evenimente neajustante după perioada de raportare, al căror efect cantitativ nu poate fi estimat momentan cu un grad suficient de încredere. În prezent, conducerea Grupului analizează posibilul impact al schimbării condițiilor micro și macroeconomice asupra poziției financiare și a rezultatelor operațiunilor Grupului.
Majorare participatie Genesys Medical Clinic
Grupul MedLife își mărește cu 10% pachetul de acțiuni în cadrul companiei Genesys Medical Clinic, unul dintre cei mai mari operatori privati de servicii medicale din zona de vest a României, ajungând astfel dețină pachetul de 83%. Genesys Medical Clinic face parte din Grupul MedLife încă din 2011, când reprezentanții anunțau preluarea pachetului de 55%.
Majorare participatie Almina Trading
Grupul MedLife anunță preluarea unui pachet de acțiuni de 10% în cadrul companiei Almina Trading, ajungând la o cotă de participație de 90%. În 2017, Grupul MedLife a achiziționat un pachet majoritar de 80% din Almina Trading, companie ce are în componență opt centre medicale și două laboratoare, localizate în județele Dâmbovița și Ilfov.
Aceste situații financiare, ce cuprind situația consolidată a poziției financiare, situația consolidată a rezultatului global, situația consolidată a modificărilor capitalurilor proprii, situația consolidată a fluxurilor de numerar și note, au fost aprobate la 24 martie 2022.
Mihail Marcu,
Adrian Lungu,
Director General
Director Financiar
1
254900RJWPQ4SLGCPI852019-12-31254900RJWPQ4SLGCPI852020-01-01254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-01254900RJWPQ4SLGCPI852020-12-31254900RJWPQ4SLGCPI852021-12-31254900RJWPQ4SLGCPI852020-01-012020-12-31254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-012021-12-31254900RJWPQ4SLGCPI852020-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-01-01ifrs-full:TreasurySharesMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-01-01ifrs-full:SharePremiumMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-01-01ifrs-full:OtherReservesMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-01-01ifrs-full:RevaluationSurplusMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-01-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-01-01ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-01-012020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-01-012020-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-01-012020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-01-012020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-01-012020-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-01-012020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-01-012020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember254900RJWPQ4SLGCPI852020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-01ifrs-full:TreasurySharesMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-01ifrs-full:SharePremiumMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-01ifrs-full:OtherReservesMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-01ifrs-full:RevaluationSurplusMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-01ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-012021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-012021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember254900RJWPQ4SLGCPI852021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:RONiso4217:RONxbrli:shares