TERAPLAST S.A.
Situații financiare consolidate
Întocmite în conformitate cu
Standardele Internaţionale de Raportare Financiară
31 decembrie 2022
TERAPLAST S.A.
SITUAȚII FINANCIARE CONSOLIDATE
Întocmite în conformitate cu
Ordinul Ministrului Finanțelor Publice
nr. 2844/2016 pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu Standardele
Internaționale de Raportare Financia,
LA ȘI PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA
31 DECEMBRIE 2022
TERAPLAST S.A.
Situații financiare consolidate
Întocmite în conformitate cu
Standardele Internaţionale de Raportare Financiară
31 decembrie 2022
CUPRINS: PAGINA:
RAPORTUL AUDITORULUI INDEPENDENT 1 – 6
SITUAȚIA CONSOLIDATA A REZULTATULUI GLOBAL 7 – 8
SITUAȚIA CONSOLIDATA A POZIȚIEI FINANCIARE 9 – 10
SITUAȚIA CONSOLIDATA A MODIFICĂRILOR CAPITALULUI PROPRIU 11 – 12
SITUAȚIA CONSOLIDATA A FLUXURILOR DE TREZORERIE 13
NOTE EXPLICATIVE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE 14 – 62
TERAPLAST S.A.
SITUAȚIA CONSOLIDATĂ A REZULTATULUI GLOBAL
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din prezentele situații financiare consolidate.
7
Exercițiul financiar:
Nota
31 decembrie
2022
31 decembrie
2021
Venituri din contractele cu clienții, din care:
4
711.126.448
615.111.229
Venituri din vânzarea de produse finite
654.126.106
556.634.789
Venituri din vânzarea de mărfuri
51.748.740
56.136.137
Venituri din prestarea de servicii
5.251.602
2.340.303
Alte venituri din exploatare
5
654.821
1.088.999
Venituri din subventii pentru investitii
4.275.737
2.396.968
Modificari in cadrul stocurilor de produse finite si productie in curs
20.545.382
17.937.485
Materiile prime, consumabile folosite si marfuri
6
(507.044.623)
(424.446.513)
Cheltuieli cu beneficiile angajatilor
9
(83.556.135)
(69.274.901)
Cheltuieli de transport
(29.700.043)
(22.306.207)
Cheltuieli cu utilitatile
(21.127.920)
(17.478.236)
Amortizare si ajustarile pentru deprecierea activelor imobilizate, net
8
(31.527.728)
(22.381.746)
Ajustarile pentru deprecierea activelor circulante, net
8
(5.353.970)
514.475
Provizioane, net
8
320.894
(2.220.537)
Castig din iesirea imobilizarilor corporale si necorporale
7
86.785
214.873
Castig din evaluarea/vanzarea la valoarea justa a investitiilor
imobiliare
7
559.154
669.035
Alte cheltuieli
10
(31.063.568)
(24.802.602)
Sponsorizari
(1.762.653)
(1.703.718)
Rezultat din exploatare
26.432.581
53.318.604
Diferente de curs valutar, net
5
(85.224)
(1.207.342)
Cheltuieli privind dobanzile, net
5
(9.873.715)
(1.581.557)
Alte venituri financiare
5
26.737
365.503
Venituri din dividende
5
55.691
79.698
Rezultat financiar, net
(9.876.511)
(2.343.698)
Profitul înainte de impozitare
16.556.070
50.974.906
Cheltuiala cu impozitul pe profit
(1.182.202)
(8.683.806)
Profitul business-urilor care-si continua activitatea in Grup
15.373.868
42.291.100
Profitul din vanzarea business-urilor Steel si Profile tâmplărie
-
189.249.012
Profitul exercițiului financiar
15.373.868
231.540.112
Alte elemente ale rezultatului global:
Alte elemente ale rezultatului global care nu vor putea fi reclasificate
ulterior prin situația rezultatului global
-
Reevaluarea mijloacelor fixe, net
1.363.014
6.525.812
Impozit amânat, net
11
(281.655)
(1.044.130)
Alte elemente ale rezultatului global
1.081.359
5.481.682
TERAPLAST S.A.
SITUAȚIA CONSOLIDATĂ A REZULTATULUI GLOBAL
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din prezentele situații financiare consolidate.
8
Exercițiul financiar:
Nota
31 decembrie
2022
31 decembrie
2021
Atribuibil
Deținătorilor de capital propriu ai societății mama
16.844.287
237.380.732
Intereselor care nu controlează
(389.060)
(358.938)
Rezultatul exercițiului financiar
16.455.227
237.021.794
Numărul de acțiuni (media ponderată)
2.179.000.358
1.888.467.105
Rezultatul de bază si diluat net pe acțiune
0,007
0,022
Aprobat:
1 februarie 2023
Consiliul de Administrație
ALEXANDRU STANEAN IOANA BIRTA
DIRECTOR GENERAL DIRECTOR FINANCIAR
TERAPLAST S.A.
SITUAȚIA CONSOLIDATĂ A POZIȚIEI FINANCIARE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din prezentele situații financiare consolidate.
9
31 decembrie
31 decembrie
Nota
2022
2021
ACTIVE
Active imobilizate
Imobilizări corporale
12
338.129.808
278.313.714
Investiții imobiliare
18
4.914.955
4.355.802
Dreptul de utilizare a activelor închiriate
14
17.822.871
9.618.149
Imobilizari necorporale
13
3.771.984
2.362.252
Creanțe pe termen lung
24
1.843.922
1.593.212
Creanțe in legatura cu impozitul amanat
298.077
-
Alte investitii în capitalurile proprii pe termen lung
15
15.500
15.500
Total active imobilizate
366.797.117
296.258.629
Active circulante
Stocuri
16
129.120.491
118.075.643
Creante comerciale
17
146.301.682
171.569.289
Creante reprezentand dividende platite si majorare de capital social
din profitul anului
-
270.195.925
Avansuri acordate furnizorilor de imobilizari
7.380.625
15.265.483
Cheltuieli înregistrate in avans
825.641
615.133
Impozit pe profit de recuperat
415.696
-
Numerar
25
10.713.209
7.712.109
Total active circulante
294.757.344
583.433.582
Total active
661.554.461
879.692.211
CAPITAL PROPRIU SI DATORII
Capital propriu
Capital social
19
217.900.036
217.900.036
Actiuni de trezorerie
(495.209)
(4.935.035)
Rezerve din reevaluare
17.304.558
15.877.973
Rezerve legale
35.211.724
33.296.210
Rezultat reportat
36.295.643
325.740.259
Capital atribuibil intereselor care controlează
306.216.752
587.879.443
Interese care nu controleaza
3.262.421
3.651.481
Total capital propriu
309.479.173
591.530.924
TERAPLAST S.A.
SITUAȚIA CONSOLIDATĂ A POZIȚIEI FINANCIARE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din prezentele situații financiare consolidate.
10
31 decembrie
31 decembrie
Nota
2022
2021
Datorii pe termen lung
Imprumuturi bancare
22
38.845.711
39.477.363
Datorii pentru contracte de leasing financiar
23
1.354.523
530.210
Datorii de leasing aferente dreptului de utilizare
23
5.893.504
6.517.775
Datorii pe termen lung pentru imobilizari
21
8.371.526
9.012.910
Datorii privind beneficiile angajatilor
20
1.956.847
1.915.984
Subventii pentru investii - portiune pe termen lung
26
55.127.841
31.829.530
Datorii privind impozitele amanate
-
991.582
Total datorii pe termen lung
111.549.952
90.275.354
Datorii curente
Datorii comerciale si similare
21
79.523.181
103.809.417
Dividende de plata
45.550
45.550
Imprumuturi bancare
22
151.781.759
86.512.393
Datorii pentru contracte de leasing financiar
23
639.914
465.906
Datorii de leasing aferente dreptului de utilizare
23
2.143.844
2.031.337
Impozit pe profit de plata
-
278.444
Subvenții pentru investiții -porțiune curenta
26
5.438.448
2.554.125
Provizioane pentru riscuri si cheltuieli
20
952.640
2.188.761
Total datorii curente
240.525.336
197.885.933
Total datorii
352.075.288
288.161.287
Total capital propriu si datorii
661.554.461
879.692.211
Aprobat:
1 februarie 2023
Consiliul de Administrație
ALEXANDRU STANEAN IOANA BIRTA
DIRECTOR GENERAL DIRECTOR FINANCIAR
TERAPLAST S.A.
SITUATIA CONSOLIDATA A MODIFICARILOR CAPITALULUI PROPRIU
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din prezentele situații financiare consolidate.
11
Capital
social
Rezerve
legale
Rezerve din
reevaluare
Actiuni de
trezorerie
Rezultat
reportat
cumulat
Atribuibil detinatorilor de
capitaluri proprii ai
societatii mama
Interese
care nu
controleaza
Total
capital
propriu
Sold la 1 ianuarie 2022
217.900.036
33.296.210
15.877.973
(4.935.035)
325.740.259
587.879.443
3.651.481
591.530.924
Rezultatul anului
-
-
-
-
15.762.928
15.762.928
(389.060)
15.373.868
Alte elemente ale rezultatului global
-
-
-
-
1.081.359
1.081.359
-
1.081.359
Total rezultat global
-
-
-
-
16.844.287
16.844.287
(389.060)
16.455.227
Constituire rezerva legala
-
1.915.514
-
-
(1.915.514)
-
-
-
Rezerve reprezentând surplusul realizat din reevaluare
-
-
1.426.585
-
-
1.426.585
-
1.426.585
Beneficii acordate angajatilor sub forma instrumentelor financiare
-
-
-
4.439.826
-
4.439.826
-
4.439.826
Pierderi legate de vanzarea actiunilor proprii
-
-
-
-
(411.138)
(411.138)
-
(411.138)
Dividende platite si majorare capital social (2021)
-
-
-
-
(270.195.925)
(270.195.925)
-
(270.195.925)
Dividende platite in 2022
-
-
-
-
(32.684.967)
(32.684.967)
-
(32.684.967)
Alte elemente de capital cresteri/(reduceri)
-
-
-
-
(1.081.359)
(1.081.359)
-
(1.081.359)
Sold la 31 decembrie 2022
217.900.036
35.211.724
17.304.558
(495.209)
36.295.643
306.216.752
3.262.421
309.479.173
Aprobat:
1 februarie 2023
Consiliul de Administrație
ALEXANDRU STANEAN IOANA BIRTA
DIRECTOR GENERAL DIRECTOR FINANCIAR
TERAPLAST S.A.
SITUATIA CONSOLIDATA A MODIFICARILOR CAPITALULUI PROPRIU
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din prezentele situații financiare consolidate.
12
Capital
social
Rezerve
legale
Rezerve din
reevaluare
Actiuni de
trezorerie
Rezultat
reportat
cumulat
Atribuibil detinatorilor de
capitaluri proprii ai
societatii mama
Interese
care nu
controleaza
Total
capital
propriu
Sold la 1 ianuarie 2021
174.320.048
16.627.688
13.394.410
-
129.200.928
333.543.074
655.430
334.198.504
Rezultatul anului
-
-
-
-
231.899.050
231.899.050
(358.938)
231.540.112
Alte elemente ale rezultatului global
-
-
-
-
5.481.682
5.481.682
-
5.481.682
Total rezultat global
-
-
-
-
237.380.732
237.380.732
(358.938)
237.021.794
Majorare capital social din rezerve (Nota 19)
43.579.988
-
-
-
-
43.579.988
-
43.579.988
Constituire rezerva legala
-
16.668.522
-
-
(16.668.522)
-
-
-
Rezerve reprezentând surplusul realizat din reevaluare
-
-
2.483.563
-
7.089.563
9.573.126
-
9.573.126
Rascumparare actiuni proprii
-
-
-
(4.935.035)
-
(4.935.035)
-
(4.935.035)
Dividende acordate trim. I 2021
-
-
-
-
(30.682.530)
(30.682.530)
-
(30.682.530)
Alte elemente de capital cresteri/(reduceri)
-
-
-
-
(579.912)
(579.912)
3.354.989
2.775.077
Sold la 31 decembrie 2021
217.900.036
33.296.210
15.877.973
(4.935.035)
325.740.259
587.879.443
3.651.481
591.530.924
Din profitul inregistrat la martie 2021, TeraPlast SA a distribuit un dividend special de 226.615.937 lei și a acordat o acțiune gratuita la 4 acțiuni deținute. Dividendele au fost platite in iulie 2021.
Majorarea capitalului social cu suma de 43.579.988 lei, reprezentand actiunile gratuite alocate, a fost operata in august 2021.
Aprobat:
1 februarie 2023
Consiliul de Administrație
ALEXANDRU STANEAN IOANA BIRTA
DIRECTOR GENERAL DIRECTOR FINANCIAR
TERAPLAST S.A.
SITUATIA CONSOLIDATA A FLUXURILOR DE TREZORERIE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din prezentele situații financiare consolidate.
13
METODA INDIRECTĂ
Exercițiul încheiat la
31 decembrie
2022
Exercițiul încheiat la
31 decembrie
2021
Fluxuri de trezorerie din activități de exploatare:
Profit înainte de impozitare
16.556.070
50.974.906
Profit din vânzarea de mijloace fixe
(86.785)
(214.873)
Depreciere si amortizare active imobilizate
31.527.728
22.381.746
Provizioane pentru riscuri si cheltuieli, net
(320.894)
2.220.537
Ajustări pentru clienți incerți
3.826.083
488.686
Ajustări pentru deprecierea stocurilor, net
1.527.886
(1.003.161)
Venituri din dividende
(55.691)
(79.698)
Castig din reevaluarea investițiilor imobiliare
(559.153)
(669.035)
Cheltuiala cu dobânzile
9.873.715
1.581.557
Profitul din exploatare înainte de schimbări in capitalul circulant
62.288.959
75.680.665
Scadere/ (Creștere) a creanțelor comerciale
21.231.016
(90.898.845)
Creștere a stocurilor
(12.572.734)
(52.023.294)
(Scadere)/ Creștere a datoriilor comerciale si a altor datorii
(23.530.354)
29.035.311
Impozit pe profit plătit
(3.166.003)
(10.610.509)
Dobânzi plătite, net
(9.873.715)
(1.581.557)
Venituri din subvenții
(4.254.756)
(2.396.968)
Numerar din/ (utilizat in) activitatea de exploatare
30.122.413
(52.795.197)
Fluxuri de trezorerie utilizate pentru investiții:
Plăți pentru cumparea de active imobilizate
(90.643.566)
(127.319.722)
Încasări din ajutorul de stat
30.437.390
16.893.120
Incasari din vanzarea diviziei Steel si a business-ului profile
-
384.887.335
Încasări din vânzarea de imobilizări corporale
2.485.887
2.574.013
Numerar net (utilizat in)/ din activități de investiție
(57.720.289)
277.034.746
Fluxuri de trezorerie din activități de finanțare:
Plata datoriilor aferente leasing-ului financiar
(998.324)
(22.986)
Dividende plătite
(32.684.967)
(226.615.937)
Dividende încasate
55.691
79.698
Trageri/ (Rambursari) nete de imprumuturi
64.637.714
(1.654.116)
Răscumpărarea acțiunilor proprii, net de exercitarea opțiunilor
(411.138)
(4.935.035)
Numerar net (utilizat in)/ activități de finanțare
30.598.976
(233.148.376)
Creștere/ (Scaderea) a numerarului
3.001.100
(8.908.827)
Numerar la începutul perioadei financiare
7.712.109
16.620.936
Numerar la sfârșitul perioadei financiare
10.713.209
7.712.109
Aprobat, 1 februarie 2023,
Consiliul de Administrație
ALEXANDRU STANEAN IOANA BIRTA
DIRECTOR GENERAL DIRECTOR FINANCIAR
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
14
1. INFORMAȚII GENERALE
Acestea sunt situațiile financiare consolidate ale Grupului TeraPlast SA („Grupul”). Grupul Teraplast SA are sediul in Parcul industrial
Teraplast, județul Bistrița-Năsăud, România.
Cu o tradiție de 125 de ani, TeraPlast SA este compania-mamă a Grupului TeraPlast, unul dintre cei mai importanți producători pentru
piața materialelor de construcții și granule PVC.
Structura Grupului TeraPlast
TeraPlast SA (sau „Societatea-mama) este o societate pe acțiuni înființată în 1992. Sediul societății se află în Parcul industrial
TeraPlast, județul Bistrița-Năsăud, România.
Începând cu 2 iulie 2008, TeraPlast este listată la Bursa de Valori București sub simbolul TRP.
TeraPlast produce sisteme pentru canalizări, pentru transport și distribuție apă și gaze naturale, sisteme de management ape pluviale
si pentru protecție cabluri si granule plastifiate și rigide din PVC.
Grupul TeraPlast include societatea TeraPlast si filialele:
- Teraglass Bistrita SRL - producător de ferestre si uși din PVC,
- TeraPlast Recycling SA reciclator de PVC,
- TeraBio Pack SRL - producător de ambalaje biodegradabile si din polietilena,
- Teraplast Magyarország distribuitor ale produselor TeraPlast in Ungaria
- Somplast SA Societatea detine hale de productie pe care le inchiriaza la TeraBioPack si TeraPlast Recycling. La 31
decembrie 2021 societatea nu mai are activitate de productie, productia de instalatii fiind integrata in TeraPlast si cea de
ambalaje flexibile din polietilena fiind integrata in TeraBio Pack. TeraPlast exercita controlul asupra societii si consolideaza
situatiile financiare ale Somplast începând cu data de 1 Aprilie 2021
- TeraGreen Compound societate fara activitate
TeraPlast SA a vândut grupului Kingspan, acțiunile pe care le deține in TeraSteel Romania si Serbia si Wetterbest, in baza contractului
încheiat in 24 iulie 2020. Tranzacția a fost finalizata in 26 februarie 2021,nd TeraPlast a încasat prețul de 375 milioane lei. TeraPlast
a folosit banii pentru plata dividendului special si pentru investitii. Tot in 2021TeraPlast Hungaria Kft. (distribuitor) împreună cu
business-ul de profile tâmplărie al TeraPlast SA au fost vandute la Dynamic Selling Group.
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
15
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE
A. Principalele politici contabile
2.1. Declarația de conformitate
Situațiile financiare consolidate ale Grupului au fost întocmite în conformitate cu prevederile Ordinului nr. 2844/2016 pentru
aprobarea reglementărilor contabile conforme cu Standardele internaționale de raportare financiară aplicabile companiilor
comerciale a căror valori mobiliare sunt admise la tranzacționare pe o piață reglementată, cu modificările și clarificările ulterioare
(„OMFP 28422/2016”). Aceste dispoziții sunt conforme cu dispozițiile Standardelor Internaționale de Raportare Financiară adoptate
de Uniunea Europeană („IFRS UE”).
2.2. Bazele întocmirii
Situații financiare au fost întocmite pe vaza principiului continuității activității, conform convenției costului istoric, cu modificările de
mai jos:
- ajustat la efectele hiperinflației la 31 decembrie 2003 pentru mijloace fixe, capital social și rezerve,
- evaluat la valoarea justă a anumitor elemente de mijloace fixe și investiții imobiliare, conform notelor.
Politicile contabile au fost aplicate consecvent în toți anii prezentați în situațiile financiare, cu excepția cazului în care se meionează
altfel.
2.3. Continuitatea activității
Prezentele situații financiare au fost întocmite in baza principiului continuității activității care presupune ca Grupul își va continua
activitatea si in viitorul previzibil. Pentru a evalua aplicabilitatea acestei prezumții, conducerea analizea previziunile referitoare la
intrările viitoare de numerar.
La 31 decembrie 2022, activele curente ale Grupului depășesc datoriile curente cu 54.275.555 lei (la 31 decembrie 2021: 115.161.219
lei). În 2022, Grupul a înregistrat profit net din business-urile care isi continua activitatea in Grup de 15.373.866 lei (2021: 42.291.100
lei). Grupul depinde de finanțarea băncilor.
Bugetul pregătit de conducerea Grupului si aprobat de către Consiliul de Administrație pentru anul 2023 indica fluxuri de numerar
pozitive din activitățile de exploatare, o creștere in vânzări si profitabilitate care contribuie direct la îmbunătățirea lichidității si va
permite Grupului sa îndeplineas clauzele contractuale cu băncile finanțatoare. Conducerea Grupului consideră susținerea
primita de la bănci va fi suficientă pentru ca Societatea să continue activitatea in condiții normale, in baza principiului continuității
activității.
Conducerea considera ca Grupul va putea sa-si continue activitatea in viitorul previzibil si, prin urmare, aplicarea principiului
continuității activității in întocmirea situațiilor financiare este justificata.
Bazele consolidării
Situațiile financiare consolidate incorporează situațiile financiare ale societatii mama si ale filialelor la 31 decembrie 2022. Controlul
este obținut în situația în care Grupul este expus la, sau are drepturi asupra rentabilității variabile pe baza participării sale în entitatea
în care s-a investit și are capacitatea de a influența acelee venituri prin autoritatea sa asupra entității în care s-a investit. În mod
specific, Grupul controlează o entitate în care s-a investit dacă și numai dacă Grupul deține următoarele:
- autoritate asupra entității în care s-a investit (respectiv, are drepturi existente care îi conferă capacitatea curentă de
a coordona activitățile relevante);
- expunere sau drepturi asupra rentabilității variabile pe baza participării sale în entitatea în care s-a investit;
- capacitatea de a-și utiliza autoritatea asupra entității în care s-a investit pentru a influența valoarea rentabilității
acesteia.
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
16
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Bazele consolidării (continuare)
În general, se presupune că deținerea majorității drepturilor de vot generează control. Pentru a sprijini această ipoteză și atunci când
Grupul nu deține majoritatea drepturilor de vot sau drepturi similare într-o entitate în care s-a investit, Grupul ia în considerare toate
datele și circumstanțele atunci când evaluează dacă are autoritate asupra unei entități în care s-a investit, inclusiv:
- angajamentul contractual cu alți deținători de drepturi de vot într-o entitate în care s-a investit;
- drepturile care decurg din alte angajamente contractuale;
- drepturile de vot și drepturile potențiale de vot ale Grupului.
Grupul reevaluează controlul asupra unei entități în care s-a investit, dacă datele și circumstanțele indică faptul există modificări
la unul sau mai multe dintre cele trei elemente de control. Consolidarea unei filiale începe atunci când Grupul obține controlul asupra
filialei și încetează atunci când Grupul pierde controlul asupra filialei. Activele, datoriile, veniturile și cheltuielile unei filiale dobândite
sau cedate în timpul exercițiului financiar sunt incluse în situațiile financiare consolidate de la data dobândirii controlului asupra
filialei de către Grup până la data pierderii acestuia.
Profitul sau pierderea și fiecare componentă a altor elemente ale rezultatului global sunt atribuite acționarilor entității-mamă și
intereselor care nu controlează, chiar dacă aceasta are drept urmare un sold deficitar al intereselor care nu controlează. Dacă este
necesar, se realizează ajustări ale situațiilor financiare ale filialelor pentru alinierea politicilor contabile la cele ale Grupului. Toate
activele și datoriile, capitalul propriu, veniturile, cheltuielile și fluxurile de trezorerie din cadrul Grupului, aferente tranzacțiilor
desfășurate între membrii Grupului, sunt eliminate în totalitate la consolidare.
Modificarea participațiilor în capitalurile proprii ale unei filiale, fără pierderea controlului, este contabiliza drept tranzacție cu
capitaluri proprii.
Dacă Grupul pierde controlul asupra unei filiale, acesta derecunoaște activele (inclusiv fondul comercial), datoriile, interesele care nu
controlează și alte componente ale capitalurilor proprii, iar orice știg sau pierdere rezultantă este recunoscută în contul de profit
sau pierdere. Orice investiție reținută este recunoscută la valoarea justă.
Combinări de întreprinderi
Achizițiile de întreprinderi sunt contabilizate folosind metoda achiziției. Contravaloarea transferată într-o combinare de întreprinderi
este evaluată la valoarea justă, care este calculată ca suma valorilor juste la data cumpărării activelor transferate de către Societate,
pasivele înregistrate de Societate față de foștii proprietari ai societății achiziționate și investițiile în capitalurile proprii emise de
Societate în schimbul controlului asupra entității obținute. Costurile aferente achiziției sunt, în general, recunoscute în situația
rezultatului global atunci când sunt efectuate.
La data achiziției, activele identificabile achiziționate și datoriile asumate sunt recunoscute la valoarea lor justă la data achiziției, cu
exceptia activelor detinute pentru vanzare, corespunzator prevederilor IFRS 5, care sunt recunoscute conform cerintelor
standardului.
Fondul comercial este evaluat ca diferența pozitivă dintre contravaloarea transferată, valoarea oricăror interese care nu controlează
în entitatea obținută, valoarea justă la data achiziționării investiției în capitalurile proprii deținute anterior de către beneficiar în
entitatea obținută (dacă există) și valorile nete la data achiziționării activelor identificabile achiziționate și a datoriilor asumate. Dacă
diferența menționată mai sus este negativă, aceasta este recunoscută în situația rezultatului global ca fiind câștiguri dintr-o achiziție
de active sub valoarea justă de piață.
Interesele care nu controlează, care reprezintă investiții în capitaluri proprii și care permit deținătorilor o cotă proporțională din
activele nete ale entității în caz de lichidare pot fi evaluate fie în funcție de valoarea justă, fie în funcție de cota proporțională a
intereselor care nu controlează ale valorilor recunoscute ale activelor nete ale entității obținute. Baza de evaluare este aleasă în
funcție de tranzacție. Alte tipuri de interese care nu controlează sunt evaluate la valoarea justă sau, du caz, în conformitate cu baza
specificată în alte standarde IFRS.
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
17
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Combinări de întreprinderi (continuare)
Atunci când contravaloarea transferată de Grup într-o combinare de întreprinderi include active sau pasive rezultate dintr-un
angajament cu o contraprestație contingentă, contraprestația contingeneste evaluată la valoarea justă la data achiziției și este
inclusă ca parte a contraprestației transferate într-o combinare de întreprinderi. Modificările în valoarea justă a contraprestației
contingente clasificate drept ajustări ale perioadei de evaluare sunt ajustate retroactiv în raport cu fondul comercial. Ajustările
perioadei de evaluare sunt ajustări care rezultă din informații suplimentare din „perioada de evaluare” (care nu poate depăși un an
de la data achiziției) cu privire la faptele și circumstanțele existente la data achiziției.
Contabilitatea ulterioară a modificărilor valorii juste a contraprestației contingente care nu este inclusă în ajustările pentru perioada
de evaluare depinde de modul în care este clasificată. Contraprestația contingen clasificată drept capitaluri proprii nu este
reevaluată la datele de raportare ulterioare. Contraprestația contingentă clasificată ca activ sau pasiv este reevaluată la datele de
raportare ulterioare în conformitate cu IFRS 9, câștigul sau pierderea corespunzătoare fiind recunoscute în situația rezultatului global.
Atunci nd o combinare de întreprinderi este realizată în etape, investiția în capitalurile proprii deținute anterior de Societate în
entitatea obținută este reevalua la valoarea justă la data achiziției (respectiv, când Grupul obține controlul) și câștigurile sau
pierderile rezultate, dacă este cazul, sunt recunoscute în situația rezultatului global. Valorile rezultate din interesele de participare în
entitate obținute înainte de data cumpărării, care au fost recunoscute anterior în alte elemente ale rezultatului global, sunt
reclasificate în situația rezultatului global pe aceeași bază care ar fi necesară dacă beneficiarul a dispus direct de investiția deținută
anterior în capitalurile proprii.
În cazul în care contabilitatea inițială a unei combinări de întreprinderi este incomplela sfârșitul perioadei de raportare când are
loc combinarea, Societatea raportează valori temporare pentru elementele pentru care contabilitatea este incompletă. Aceste valori
temporare sunt ajustate în perioada de evaluare (a se vedea mai sus) sau sunt recunoscute active sau pasive suplimentare, pentru a
reflecta noile informații obținute cu privire la faptele și circumstanțele existente la data achiziției care, dacă ar fi recunoscute, ar fi
influențat valorile recunoscute la data respectivă.
Fondul comercial
Fondul comercial generat de o combinare de întreprinderi este contabilizat la costul determinat la data achiziției, minus pierderile
cumulate din deprecieri, dacă există. În scopul testului de depreciere, fondul comercial este alocat fiecărei unități generatoare de
numerar a grupului (sau grupurilor de unități generatoare de numerar) care sunt de așteptat să beneficieze de sinergiile combinării.
O unitate generatoare de numerar căreia i s-a alocat fondul comercial este testată anual pentru depreciere sau mai des, când există
un indiciu că unitatea poate fi afectată. Dacă valoarea recuperabilă a unității generatoare de numerar este mai mică decât valoarea
contabilă a acesteia, deprecierea este alocată, în primul rând, reducerii valorii contabile a oricărui fond comercial alocat unității și
apoi celorlalte active ale unității, proporțional cu valoarea contabilă. a fiecărui activ din unitate. Orice depreciere a fondului comercial
este recunoscută direct în situația rezultatului global. Deprecierea recunoscu pentru fondul comercial nu poate fi relua în
perioadele următoare.
La data vânzării unității generatoare de numerar relevante, valoarea atribuibilă a fondului comercial este inclusă în determinarea
câștigurilor sau pierderilor din vânzare.
Imobilizări necorporale achiziționate într-o combinare de întreprinderi
Imobilizările necorporale achiziționate ca parte a unei combinări de întreprinderi și recunoscute separat de fondul comercial sunt
recunoscute inițial la valoarea lor justă la data achiziției (care este considerată costul lor), mai putin activele, datoriile si rezultatul
clasificate drept detinute pentru vanzare,corespunzator cerintelor IFRS 5, recunoscute potrivit reglementarilor din standard. După
recunoașterea inițială, imobilizările necorporale achiziționate ca parte a unei combinări de întreprinderi sunt prezentate la cost minus
amortizarea acumulată și pierderea cumulată din depreciere pe aceeași bază ca și imobilizările necorporale care sunt achiziționate
separat.
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
18
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Derecunoașterea imobilizărilor necorporale
O imobilizare necorporaeste anulată la cedare sau atunci când nu se preconizează vor fi obținute alte beneficii economice
viitoare din utilizarea sau cedarea sa. Câștigurile sau pierderile rezultate din derecunoașterea unei imobilizări necorporale, evaluate
ca diferență între încasările nete din vânzare și valoarea contabilă a activului, sunt recunoscute în situația rezultatului global.
Active pe termen lung detinute pentru vanzare si activitati intrerupte
Activele pe termen lung detinute pentru vanzare sunt recunoscute la minimul dintre valoarea contabila si valoarea justa mai putin
costurile de vanzare si amortizarea acestor active.
Grupul clasifica un activ imobilizat (sau un grup de active) ca fiind detinute pentru vanzare daca valoarea sa contabila va fi acoperita,
in principal, mai degraba in urma unei tranzactii de vanzare, decat ca urmare a utilizarii continue. In acest scop, activul (sau grupul
de active) trebuie sa fie disponibil unei vanzari imediate in starea sa actuala, exclusiv in conditii obisnuite si curente de vanzare
existente pentru astfel de active (sau grupuri de active), iar vanzarea activului trebuie sa prezinte un grad inalt de certitudine.
Pentru ca vanzarea activului sa prezinte o probabilitate mare, nivelul de management corespunzator trebuie sa fi intocmit un plan
de vanzare a activului (sau a grupului de active), si trebuie sa fi fost initiat si un program eficient de identificare a cumparatorului,
precum si de definitivare a planului de vanzare. Mai mult, activul (sau grupul de active) trebuie sa poata fi vandut in cadrul unei piete
active la un pret care este legat in mod rezonabil de valoarea justa curenta. In completare, se asteapta ca vanzarea sa se califice
pentru recunoastere ca „vanzare incheiata, completain termen de 1 an de la data clasificarii, iar actiunile necesare pentru incheierea
planului de vanzare reflecta faptul ca este putin probabil sa fie necesare schimbari semnificative ale planului sau planul sa fie
retractat.
Atunci cand Grupul aplica un plan de vanzare care implica pierderea controlului asupra unei subsidiare, toate activele si datoriile
acesteia sunt clasificate ca detinute pentru vanzare, indifferent daca Grupul va continua sa detina interese minoritare in subsidiara,
dupa vanzare.
2.4. Standarde, amendamente și noi interpretări ale standardelor
Aplicarea inițială a noilor amendamente la standardele existente în vigoare pentru perioada de raportare curentă
Următoarele amendamente la standardele existente emise de Consiliul pentru Standarde Internaționale de Contabilitate (IASB) si
adoptate de UE, sunt în vigoare pentru perioada de raportare curentă:
- Amendamente la IFRS 3 „Combinări de întreprinderi” Definiția cadrului conceptual cu amendamente la IFRS 3 adoptate de
UE în 28 iunie 2021 (aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2022),
- Amendamente la IAS 16 Imobilizări corporale” Încasări înainte de utilizarea preconizată adoptate de UE în 28 iunie 2021
(aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2022),
- Amendamente la IAS 37 “Provizioane, datorii contingente și active contingente” - Contracte oneroase Costul cu
executarea contractului adoptate de UE în 28 iunie 2021 (aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie
2022),
- Amendamente la diverse standarde datorită „Îmbunătățirilor IFRS (ciclul 2018-2020)” care rezultă din proiectul anual de
îmbunătățire a IFRS (IFRS 1, IFRS 9, IFRS 16 și IAS 41) cu scopul principal de a elimina inconsecvențele și de a clarifica anumite
formulări adoptate de UE în 28 iunie 2021 (amendamentele la IFRS 1, IFRS 9 și IAS 41 sunt aplicabile pentru perioadele anuale
începând cu sau după 1 ianuarie 2022. Amendamentul la IFRS 16 se referă numai la un exemplu ilustrativ, astfel încât nu este
menționată o dată de intrare în vigoare).
Adoptarea acestor amendamente la standardele existente nu a dus la modificări semnificative în situațiile financiare ale Grupului
Teraplast.
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
19
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Standarde și amendamente la standardele existente emise de IASB și adoptate de UE, dar care nu au intrat încă în vigoare
La data aprobării acestor situații financiare, următoarele amendamente la standardele existente au fost emise de IASB și
adoptate de UE, dar nu sunt încă în vigoare:
- IFRS 17 „Contracte de asigurare” inclusiv amendamente la IFRS 17 emise de IASB în data de 25 iunie 2020 - adoptate de UE
în data de 19 noiembrie 2021 (aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2023),
- Amendamente la IFRS 17 „Contracte de asigurareAplicarea inițială a IFRS 17 și IFRS 9 Informații comparative (aplicabile
pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2023.)
- Amendamente la IAS 1 „Prezentarea situațiilor financiare” Prezentarea politicilor contabile adoptate de UE in 2 martie
2022 (aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2023),
- Amendamente la IAS 8 „Politici contabile, modificări ale estimărilor contabile și erori” Definiția estimărilor contabile
(aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2023),
- Amendamente la IAS 12 „Impozit pe profit” Impozit amânat aferent creanțelor și datoriilor care decurg dintr-o singură
tranzacție (aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2023),
Standarde noi și amendamente la standardele existente emise de IASB, dar care nu au fost încă adoptate de UE
În prezent, IFRS astfel cum au fost adoptate de UE nu diferă semnificativ de reglementările adoptate de Consiliul pentru Standarde
Internaționale de Contabilitate (IASB), cu excepția următoarelor standarde noi, amendamente la standardele existente și
interpretări noi, care nu au fost aprobate pentru utilizare în UE la data publicarii prezentelor situatii financiare (datele de intrare
în vigoare menționate mai jos sunt pentru standardele IFRS emise de IASB):
- Amendamente la IAS 1 „Prezentarea situațiilor financiare”Clasificarea datoriilor în datorii pe termen scurt și datorii pe
termen lung (aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2023),
- Amendamente la IAS 1 „Prezentarea situațiilor financiare” Datorii pe termen lung cu indicatori financiari (aplicabile pentru
perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2024),
- Amendamente la IFRS 16 „Contracte de leasing”Datorii de leasing într-o tranzacție de vânzare și leaseback (aplicabile
pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2024),
- IFRS 14 „Conturi de amânare aferente activităților reglementate” (aplicabil pentru perioadele anuale începând cu sau după 1
ianuarie 2016) Comisia Europeană a decis să nu emită procesul de aprobare a acestui standard interimar și să aștepte
standardul final,
- Amendamente la IFRS 10 „Situații financiare consolidate” și IAS 28 „Investiții în entități asociate și asocieri în participație”-
Vânzarea de sau contribuția cu active între un investitor şi entitățile asociate sau asocierile în participație ale acestuia și
amendamentele ulterioare (data intrării în vigoare a fost amânată pe perioadă nedeterminată, până când se va finaliza
proiectul de cercetare privind metoda punerii în echivalență).
Grupul Teraplast anticipează că adoptarea acestor standarde noi și amendamente la standardele existente nu va avea un impact
semnificativ asupra situațiilor financiare ale Grupului în perioada de aplicare inițială.
Contabilitatea de acoperire împotriva riscurilor pentru un portofoliu de active și pasive financiare ale cărei principii nu au fost
adoptate de UE rămâne nereglementată.
Conform estimărilor Grupului, folosirea contabilității de acoperire împotriva riscurilor unui portofoliu de active și pasive financiare
conform IAS 39: „Instrumente financiare: recunoaștere și evaluare” nu ar afecta semnificativ situațiile financiare, dacă este
aplicată la data bilanțului.
Numerar și echivalente de numerar
Numerarul și echivalentele de numerar includ active lichide și alte valori echivalente, cuprinzând numerar la bancă, numerar în
casierie.
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
20
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Recunoașterea veniturilor
Venituri din contractele cu clienții
Grupul TeraPlast este cel mai mare procesator de polimeri din CEE.
Grupul TeraPlast este unul dintre cele mai mari grupuri antreprenoriale românești, cu peste 125 ani de tradiție si expertiză vastă în
procesarea polimerilor. Grupul are un istoric solid de creștere și inovare.
Veniturile sunt evaluate pe baza contraprestației la care Grupul are dreptul în contractele cu clienții. Punctul de recunoaștere apare
atunci când Grupul îndeplinește o obligație de executare prin transferul controlului asupra unui bun sau serviciu promis care este
distinct pentru client, care este la un moment dat pentru produse finite și mărfuri și în timp pentru serviciile furnizate.
Veniturile din vânzarea bunurilor și a mărfurilor sunt recunoscute la un moment dat, când produsele sunt livrate clienților sau sunt
disponibile imediat pentru cumpărător. Condițiile de plată sunt - în general - între 30 și 120 de zile de la data emiterii facturii și livrării
mărfurilor. Contractele cu clienții pentru vânzarea produselor finite și a mărfurilor implică o obligație: livrarea mărfii la locul convenit
(în baza termenilor INCOTERMS conveniți). Rar, atunci când distribuitorii Grupului solicită, Grupul intră într-un acord de facturare și
reținere, pentru care veniturile sunt recunoscute la facturarea bunurilor și când sunt primite instrucțiunile specifice ale clienților de
a stoca mărfurile în numele lor pentru o anumită perioadă.
În cazul în care contraprestația promisă într-un contract include o componentă variabilă, Grupul estimează valoarea contraprestației
la care ar avea dreptul, în schimbul transferului de bunuri sau servicii promise unui client. Valoarea contraprestației poate varia în
urma reducerilor.
Grupul acordă reduceri de volum anumitor clienți, în funcție de obiectivele stabilite prin contract, care reduc suma datorată de client.
Grupul aplică în mod consecvent o singură metope parcursul contractului, când estimează efectul unei incertitudini asupra unei
valori a contraprestației variabile, utilizând metoda celei mai probabile valori - valoarea cea mai probabilă dintr-o serie de valori
posibile ale contraprestației i anume, rezultatul cel mai probabil al contractului). Aceasta este o estimare adecvată a valorii
contraprestației variabile, în cazul în care contractul are două rezultate posibile (cum ar fi, un client obține sau nu o reducere de
volum / rulaj).
Ca soluție practică, în cazul în care Grupul primește avansuri pe termen scurt de la clienți, nu ajustează sumele primite cu efectele
unor componente semnificative de finanțare, deoarece - la începutul contractului - prevede că perioada dintre transferul bunurile și
recepția acestora va fi sub 1 an.
Pentru anumite produse, Grupul oferă garanțiile cerute de lege pentru a proteja clienții de riscul de a achiziționa produse
defectuoase. Grupul a evaluat că acestea nu reprezintă o obligație de executare separată și sunt contabilizate în conformitate cu IAS
37 (provizioane pentru garanții). În plus, o lege care impune unei entități plătească o despăgubire în cazul în care produsele sale
produc daune sau vătămări nu reprezintă o obligație de executare pentru Grup.
Active și datorii aferente contractului
Atunci când Grupul își îndeplinește obligațiile prin transferul de bunuri sau servicii către un client, înainte ca acesta plătească o
contraprestație sau înainte de scadența plății, Grupul recunoaște contractul ca un activ aferent contractului, cu excepția oricăror
sume prezentate drept creanțe.
La primirea unei plăți în avans de la un client, Grupul recunoaște o datorie aferentă contractului la valoarea avansului pentru obligația
sa de a executa, transfera sau a fi gata transfere bunuri sau servicii în viitor. Ulterior, această răspundere legată de contract
(coroborată cu recunoașterea veniturilor) este anulată atunci când se transferă bunurile sau serviciile respective și, în consecință,
Grupul își îndeplinește obligația de executare.
Venituri din dividende și dobânzi
Veniturile din dividende aferente investițiilor sunt recunoscute atunci când este stabilit dreptul acționarilor de a le primi.
Veniturile din dobânzi prezentate în situația consolidată a rezultatului global sunt similare cu veniturile din dobânzi și sunt incluse în
venituri financiare în situația profitului sau pierderii.
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
21
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Contracte de leasing
Grupul ca locatar
Grupul evaluează dacă un contract este sau conține un contract de leasing, la începutul contractului. Grupul recunoaște un drept de
utilizare și o datorie de leasing corespunzătoare în ceea ce privește toate contractele de leasing în care este locatar, cu excepția
contractelor de leasing pe termen scurt (definite drept contracte de leasing cu o perioadă de leasing de 12 luni sau mai puțin) și
contractele de leasing pentru active cu valoare scăzută. Pentru aceste contracte de leasing, Grupul recunoaște plățile de leasing ca o
cheltuială din exploatare pe bază liniară pe perioada leasingului. Grupul închiriază depozite și imobile pe care utilizează ca săli de
expoziție și vehicule.
Datoria de leasing este evaluată inițial la valoarea actualizată a plăților de leasing care nu sunt plătite la data începerii contractului,
actualizate utilizând rata implicite în contractul de leasing. Dacă această rată nu poate fi determinată cu ușurință, Grupul folosește
rata de împrumut incrementală.
Plățile de leasing incluse în evaluarea datoriei de leasing cuprind plățile fixe de leasing și prețul de exercitare a opțiunilor de achiziție,
dacă locatarul este în mod rezonabil sigur că va exercita opțiunile, în cazul vehiculelor.
Datoria de leasing este prezentată ca Datorii de leasingîn situația consolidată a poziției financiare. Datoria de leasing este ulterior
evaluată prin creșterea valorii contabile pentru a reflecta dobânzile aferente datoriei de leasing (folosind metoda dobânzii efective)
și prin reducerea valorii contabile pentru a reflecta plățile efectuate.
Grupul reevaluează datoria de leasing (și efectuează o ajustare corespunzătoare a activului aferent dreptului de utilizare) atunci când:
-
perioada de leasing s-a modificat sau există un eveniment sau o modificare semnificativă a circumstanțelor care
rezultă într-o modificare a evaluării exercitării unei opțiuni de cumpărare, caz în care datoria de leasing este
reevaluată prin actualizarea plăților de leasing revizuite folosind o rată de actualizare revizuită.
-
plățile de leasing se modifică din cauza modificărilor unui indice sau rate sau a unei modificări a plății preconizate sub
o valoare reziduală garantată, cazuri în care datoria de leasing este reevaluată prin actualizarea plăților de leasing
revizuite folosind o rată de actualizare nemodificată (cu excepția cazului în care modificarea plăților de leasing se
datorează unei modificări a ratei dobânzii variabile, caz în care se utilizează o rată de actualizare revizuită).
-
Un contract de leasing este modificat, iar modificarea contractului de leasing nu este contabilizată ca un contract de
leasing separat, caz în care datoria de leasing este reevaluată pe baza perioadei de leasing a contractului de leasing
modificat prin actualizarea plăților de leasing revizuite folosind o rată de actualizare revizuită la data intrării în vigoare
a modificării.
-
Grupul nu a efectuat astfel de ajustări în perioadele prezentate.
Activele aferente dreptului de utilizare cuprind evaluarea inițiaa datoriei de leasing aferente, plățile de leasing efectuate la sau
înainte de ziua începerii contractului, mai puțin stimulentele de leasing primite, plus orice costuri directe inițiale. Ulterior acestea
sunt evaluate la cost minus amortizarea acumulată și pierderile din depreciere.
Ori de câte ori Grupul are o obligație pentru costurile de demontare și îndepărtare a unui activ închiriat, restaurare a locului unde se
află acesta sau revenire a activului suport la condiția prevăzută de termenii și condițiile contractului de leasing, un provizion este
recunoscut și evaluat în conformitate cu IAS 37. Însura în care costurile se refe la un activ aferent dreptului de utilizare, costurile
sunt incluse în activul respectiv aferent dreptului de utilizare, cu excepția cazului în care aceste costuri sunt suportate pentru crearea
de stocuri. Activele aferente dreptului de utilizare sunt amortizate pe perioada mai scurtă dintre perioada de leasing și durata de
viață utilă a activului suport. Dacă un contract de leasing transferă dreptul de proprietate asupra activului suport sau costul dreptului
de utilizare reflec faptul Grupul se așteaptă exercite o opțiune de cumpărare, activul aferent dreptului de utilizare este
depreciat pe durata de viață utilă a activului suport. Amortizarea începe de la data începerii contractului de leasing. Activele aferente
dreptului de utilizare sunt prezentate pe bază liniară în situația consolidată a poziției financiare. Grupul aplică IAS 36 pentru a stabili
dacă un activ aferent dreptului de utilizare este afectat și contabilizează orice pierdere din depreciere identificată, așa cum este
descris în politica „Imobilizări corporale”.
Grupul nu acționează ca locator.
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
22
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Tranzacții în valută
Pentru întocmirea situațiilor financiare ale Grupului, tranzacțiile în alte valute (valute străine) decât cele funcționale sunt înregistrate
la cursul de schimb în vigoare la data tranzacției. În fiecare lună și la fiecare dată a bilanțului, elementele monetare exprimate în
valută sunt convertite la cursul de schimb în vigoare la acele date.
Activele și datoriile monetare exprimate în valută la sfârșitul anului sunt convertite în lei la cursul de schimb valabil la sfârșitul anului.
Câștigurile și pierderile în valută nerealizate sunt prezentate în situația rezultatului global.
Rata de schimb pentru RON pentru 1 unitate de valută:
31 decembrie
2022
31 decembrie
2021
EUR 1
4,9474
4,9481
USD 1
4,6346
4,3707
CHF 1
5,0289
4,7884
Elementele nemonetare evaluate la cost istoric într-o monedă străină nu sunt convertite înapoi.
Costuri cu împrumuturile pe termen lung
Costurile de îndatorare direct atribuibile achiziției, construcției sau producției unui activ care necesită în mod necesar o perioa
substanțială de timp pentru a fi pregătit pentru utilizarea sau vânzarea prevăzută a acestuia sunt capitalizate ca parte a costului
activului până când sunt gata pentru utilizarea intenționată sau pentru vânzare.
Toate celelalte costuri de îndatorare sunt înregistrate în perioada în care apar.
Costul amortizat pentru activele și datoriile financiare este calculat folosind rata dobânzii efective. Costul amortizat se calculează
luând în considerare orice reducere sau primă la achiziție și comisioane sau costuri care fac parte integrantă din rata dobânzii efective.
Subvenții guvernamentale nerambursabile
Subvențiile guvernamentale nu sunt recunoscute până când nu există o asigurare rezonabilă subvenția va fi primită și toate
condițiile atașate vor fi respectate de Grup.
Fondurile guvernamentale nerambursabile, a ror principală condiție este ca Grupul achiziționeze, construiască sau altfel
obțină active imobilizate, sunt recunoscute ca venituri amânate în situația poziției financiare și prezentate ca „subvenții pentru
investiții”. Venitul amânat este amortizat în situația rezultatului global în mod sistematic și rezonabil pe durata de viață utilă a
activelor aferente sau în momentul în care activele dobândite din subvenție sunt uzate moral sau cedate.
Costuri cu drepturile de pensionare și alte beneficii pe termen lung ale angajaților
Conform contractului colectiv de muncă, Grupul are obligația plătească pensii angajaților săi, în funcție de vechimea în cadrul
Grupului, în valoare de 2 - 3,5 salarii. De asemenea, Grupul acordă bonusuri de aniversare ca sumă fixă la aniversările la locul de
muncă.
Grupul folosește un actuar extern pentru a calcula valoarea prestațiilor de pensionare și a datoriei aferente aniversărilor și
actualizează valoarea acestei datorii în fiecare an, în funcție de vechimea angajaților din cadrul Grupului. Valoarea prestațiilor de
pensionare și aniversare este recunoscută ca provizion în situația poziției financiare.
Reevaluările care cuprind câștiguri și pierderi actuariale sunt recunoscute imediat în situația poziției financiare, cu o cheltuială sau
credit pe celelalte elemente ale rezultatului global în perioada în care apar. Reevaluările recunoscute în alte elemente ale rezultatului
global nu sunt reclasificate. Costul serviciilor anterioare este recunoscut în situația rezultatului global atunci când are loc modificarea
sau reducerea planului sau nd Grupul recunoaște costurile de restructurare aferente sau beneficiile de încetare a contractului de
muncă, dacă acestea apar înainte. Câștigurile sau pierderile din decontarea unui plan de beneficii determinat sunt recunoscute atunci
când are loc plata. Dobânda netă se calculează prin aplicarea unei rate de actualizare la datoria sau activul cu beneficiul determinat
net.
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
23
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Costuri cu drepturile de pensionare și alte beneficii pe termen lung ale angajaților (continuare)
Costurile cu beneficiile determinate se împart în trei categorii:
-
costuri de servicii, care includ costurile curente ale serviciului, costurile serviciilor anterioare și câștiguri și pierderi
aferente reducerilor și decontărilor;
-
cheltuieli sau venituri nete cu/din dobânzi; și
-
reevaluări.
Obligația cu beneficiile de pensionare recunoscută în situația consolidată a poziției financiare reprezintă deficitul sau excedentul din
planurile de beneficii determinate ale Grupului. Orice surplus care rezuldin acest calcul este limitat la valoarea actualizată a oricăror
beneficii economice disponibile sub formă de rambursări din planuri sau reduceri ale contribuțiilor viitoare la planuri.
Ajustările rezultate din revizuirea anuală a provizioanelor de aniversare sunt recunoscute în situația rezultatului global.
Provizionul pentru beneficiile de pensionare este reluat în situația rezultatului global atunci când Grupul achită obligația.
Beneficiile angajaților pe termen scurt
Se recunoaște o datorie pentru beneficiile acordate angajaților pentru salarii și indemnizații, concedii anuale și concedii medicale în
perioada în care serviciul aferent este prestat la valoarea neactualizată a beneficiilor preconizate să fie plătite în schimbul serviciului
respectiv. Datoriile recunoscute pentru beneficiile angajaților pe termen scurt sunt evaluate la valoarea neactualizată a beneficiilor
preconizate să fie plătite în schimbul serviciului aferent.
Impozitare
Cheltuielile cu impozitul pe venit reprezintă suma impozitului curent și a impozitului amânat.
Impozitul curent
Impozitul curent se bazea pe profitul impozabil aferent anului. Profitul impozabil este diferit de profitul raportat în situația
rezultatului global, deoarece nu include elementele de venituri și cheltuieli care sunt impozabile sau deductibile în alți ani și, de
asemenea, nici elementele care nu sunt niciodată impozabile sau deductibile. Obligațiile fiscale curente ale Grupului sunt calculate
pe baza ratelor de impozitare în vigoare sau în mare măsură în vigoare la data bilanțului.
Impozitul amânat
Impozitul amânat este recunoscut ca diferența dintre valoarea contabilă a activelor și datoriilor din situațiile financiare și bazele
fiscale corespunzătoare utilizate la calcularea venitului impozabil și se determină prin utilizarea metodei pasivului bilanțier. Datoriile
cu impozitul amânat sunt recunoscute în general pentru toate diferențele temporare impozabile, în timp ce activele cu impozitul
amânat sunt recunoscute pentru diferențele temporare deductibile, precum și pentru pierderile fiscale și creditele reportate în
măsura în care este probabil se înregistreze venituri impozabile pentru care se poată utiliza acele diferențe temporare
deductibile. Astfel de active și datorii nu sunt recunoscute dacă diferența temporaapare din recunoașterea inițială (alta decât dintr-
o combinare de întreprinderi) a altor active și datorii într-o tranzacție care nu afectează nici veniturile impozabile, nici veniturile
contabile (și acest lucru se presupune este aplicabil pentru exemplu în cazul recunoașterii inițiale a unui contract de leasing de
către un locatar). În plus, nu este recunoscută o datorie cu impozitul amânat dacă diferența temporaapare din recunoașterea
inițială a fondului comercial.
Datoriile cu impozitul amânat sunt recunoscute pentru diferențele impozabile temporare asociate cu investițiile în filiale și în asocieri,
cu excepția cazurilor în care Grupul este capabil să controleze reluarea diferenței temporare și este probabil ca diferența temporară
nu fie reluată în viitorul previzibil. Activele cu impozitul amânat rezultate din diferențe temporare deductibile asociate cu astfel de
investiții și interese sunt recunoscute numai în măsura în care este posibil existe venituri impozabile suficiente pentru a utiliza
beneficiile aferente diferențelor temporare și se estimează că acestea vor fi reluate în viitorul previzibil.
Valoarea contabilă a activelor cu impozitul amânat este revizuită la fiecare dată a bilanțului și se reduce în măsura în care nu este
probabil să existe un venit impozabil suficient pentru a permite recuperarea totală sau parțială a activului.
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
24
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Impozitul amânat (continuare)
Activele și datoriile cu impozitul amânat sunt evaluate la ratele de impozitare estimate a fi aplicate în perioada în care datoria este
achitată sau activul realizat, pe baza ratelor de impozitare (și a legilor fiscale) în vigoare sau intrând în vigoare substanțial la data
bilanțului. Evaluarea activelor și datoriilor cu impozitul amânat reflectă consecințele fiscale ale modului în care Grupul estimează, la
data bilanțului, că va recupera sau achita valoarea contabilă a activelor și datoriilor sale.
Activele și datoriile cu impozitul amânat se compensează dacă există un drept executoriu legal de a compensa activele cu impozitul
curent cu datoriile cu impozitul curent, iar impozitul amânat se referă la aceeași entitate impozabilă și aceeași autoritate fiscală, iar
Grupul intenționează să compenseze activele cu impozitul amânat cu datoriile cu impozitul amânat pe o bază netă.
Impozitul curent și impozitul amânat sunt recunoscute ca venituri sau cheltuieli în situația rezultatului global, cu excepția cazurilor în
care se referă la elemente creditate sau debitate direct în alte elemente ale rezultatului global, caz în care impozitul este, de
asemenea, recunoscut direct în alte elemente ale rezultatului global sau cu excepția cazurilor în care apar din contabilitatea iniția
a unei combinări de întreprinderi.
Imobilizări corporale
Imobilizările corporale, cu excepția terenurilor și a clădirilor, sunt evaluate la cost, net de amortizarea acumulată și / sau pierderile
din depreciere acumulate, dacă există.
Un astfel de cost include costul cu înlocuirea unei părți a imobilizării corporale și costurile de îndatorare pentru proiectele de
construcții pe termen lung dacă sunt îndeplinite criteriile de recunoaștere. Atunci când părți semnificative ale imobilizărilor corporale
trebuie înlocuite la intervale de timp, Grupul le amortizează separat pe baza duratei de viață utile specifice. De asemenea, atunci
când se efectuează o reparație majoră, costul aferent este recunoscut în valoarea contabilă a imobilizării corporale ca înlocuitor dacă
sunt îndeplinite criteriile de recunoaștere. Toate celelalte costuri de reparație și întreținere sunt recunoscute în situația rezultatului
global pe măsură ce sunt suportate.
Valoarea actualizată a costului preconizat cu dezafectarea unui activ după utilizarea lui este inclusă în costul activului respectiv dacă
sunt îndeplinite criteriile de recunoaștere a unui provizion.
Terenurile și clădirile sunt evaluate la valoarea justă, mai puțin amortizarea acumulată pe clădiri și pierderile din depreciere
recunoscute la data reevaluării. Evaluările sunt efectuate cu suficientă frecvență pentru a se asigura valoarea contabilă a unui activ
reevaluat nu diferă semnificativ de valoarea sa justă. Amortizarea acumulată la data reevaluării este eliminată din valoarea contabilă
brută a activului, iar valoarea netă este retratată la valoarea reevaluată a activului.
Un surplus de reevaluare este înregistrat în alte elemente ale rezultatului global și creditat la surplusul din reevaluarea activelor în
capitaluri proprii. Cu toate acestea, în măsura în care reia un deficit de reevaluare a aceluiași activ recunoscut anterior în situația
rezultatului global, creșterea este recunoscută în situația rezultatului global. Un deficit de reevaluare este recunoscut în situația
rezultatului global al perioadei, cu excepția cazului în care compensează un excedent existent pe același activ recunoscut în rezerva
de reevaluare a activelor.
După cedare, orice rezervă de reevaluare aferentă activului în cauză care este vândut este transferată în rezultatul reportat.
Un element de imobilizări corporale și orice parte semnificativă recunoscută inițial sunt anulate la cedare sau atunci când nu se
așteaptă beneficii economice din utilizarea sau cedarea lor. Orice câștig rezultat din derecunoașterea unui activ (calculat ca diferență
între câștigurile nete din cedare și valoarea contabilă a activului) este inclus în situația rezultatului global atunci nd activul este
derecunoscut.
Valoarea reziduală, durata de viață utilă și metodele de amortizare sunt actualizate la sfârșitul fiecărui exercițiu financiar și ajustate
retrospectiv, dacă este cazul.
Construcțiile în curs de execuție sau în scopuri administrative sunt înregistrate la cost istoric, mai puțin deprecierea. Deprecierea
acestor active începe când activele sunt gata de utilizare.
Utilajele și echipamentele sunt înregistrate în situația poziției financiare la valoarea lor istorică ajustată la efectul hiperinflației pâ
la 31 decembrie 2003, conform IAS 29 Raportarea financiară în economiile hiperinflaționiste minus amortizarea acumulată ulterior și
alte pierderi din depreciere, dacă există.
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
25
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Imobilizări corporale (continuare)
Amortizarea este înregistrată astfel încât scadă costul sau valoarea reevaluată a activului la valoarea reziduală, altul decât
terenurile și investițiile în curs, de-a lungul duratei lor de viață utilă, pe bază liniară. Durata de viață estimată, valorile reziduale și
metoda de amortizare sunt actualizate la sfârșitul fiecărui an, având ca efect modificări în estimările contabile viitoare.
Activele deținute în leasing financiar sunt amortizate pe durata de viață utilă, în mod similar activelor deținute sau, dacă perioada de
leasing este mai scurtă, în timpul contractului de leasing respectiv.
Întreținerea și reparațiile imobilizărilor corporale sunt incluse drept cheltuieli atunci când apar, iar îmbunătățirile semnificative ale
imobilizărilor corporale care le cresc valoarea sau durata de viață utilă sau le cresc semnificativ capacitatea de a genera beneficii
economice, sunt capitalizate.
Pentru calculul amortizării, se folosesc următoarele durate de viață utile:
Ani
Construcții
20 50
Utilaje și echipamente
3 – 15
Autovehicule achiziționate în leasing financiar
5 – 6
Instalații și mobilă
3 – 10
Investiții imobiliare
Investițiile imobiliare sunt evaluate inițial la cost, inclusiv costurile de tranzacție. După recunoașterea inițială, investițiile imobiliare
sunt evaluate la valoarea justă, care reflectă condițiile pieței la data raportării. Câștigurile sau pierderile rezultate din modificările
valorilor juste ale investițiilor imobiliare sunt incluse în situația rezultatului global în perioada în care apar, inclusiv efectul fiscal
corespunzător. Valorile juste sunt determinate pe baza unei evaluări anuale efectuate de un evaluator independent extern acreditat
care aplică un model de evaluare recomandat de Comitetul pentru Standarde Internaționale de Evaluare.
Investițiile imobiliare sunt scoase din evidență fie la cedare, fie când sunt scoase definitiv din uz și nu se așteaptă beneficii economice
viitoare din cedarea lor.
Transferurile în sau din investiții imobiliare sunt efectuate numai atunci când există o modificare a utilizării. Pentru ca o proprietate
imobiliară fie transferată de la categoria de investiție imobiliară la categoria proprietate imobiliautilizată de posesor, costul
considerat pentru contabilitatea ulterioară este valoarea justă la data schimbării utilizării. Dacă proprietatea imobiliară utilizată de
posesor devine investiție imobiliară, Grupul contabilizează acea proprietate în conformitate cu politica enunțată pentru imobilizări
corporale până la data schimbării utilizării.
Active necorporale
Imobilizările necorporale achiziționate separat sunt raportate la cost minus amortizările / pierderile din depreciere acumulate.
Imobilizările necorporale dobândite ca parte a unei combinări de întreprinderi sunt capitalizate la valoarea justă la data achiziției.
În urma recunoașterii inițiale, activele necorporale, care au durate de viață utilă finite, sunt evaluate la cost sau la valoarea justă
inițială, mai puțin amortizarea acumulată și pierderile din depreciere acumulate.
Amortizarea este calculată pe baliniară pe toată durata de viață utilă. Durata de viață estimată, valorile reziduale și metoda de
amortizare sunt revizuite la sfârșitul fiecărui an și ajustate după caz, având ca efect modificări în estimările contabile viitoare.
Pentru calculul amortizării, se aplică următoarele durate de viață utilă:
Ani
Licențe
1 – 5
Marca
20
Listele de clienți
20
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
26
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Deprecierea imobilizărilor corporale și necorporale
Grupul evaluează, la fiecare dade raportare, dacă exisun indiciu că un activ poate fi depreciat. Dacă există un astfel de indiciu,
valoarea recuperabilă a activului este estimată pentru a determina dimensiunea pierderii din depreciere. nd este imposibil de
evaluat valoarea recuperabilă a unui activ individual, Grupul evaluează valoarea recuperabilă a unității generatoare de numerar din
care face parte activul. În cazul în care poate fi identificată o bază de distribuție consecventă, activele Grupului sunt de asemenea
alocate altor unități separate generatoare de numerar sau celui mai mic grup de unități generatoare de numerar pentru care poate
fi identificată o bază de alocare consecventă.
Imobilizările necorporale care au o durată de viață utilă nedeterminată și activele necorporale care nu sunt încă disponibile pentru a
fi utilizate sunt testate pentru depreciere anual și ori de câte ori există un indiciu că este posibil ca activul să fie depreciat.
Valoarea recuperabilă a unui activ este maximul dintre valoarea justă a unui activ sau a unității generatoare de numerar (UGN), și
costurile de cedare și valoarea în uz a acestuia. La evaluarea valorii în uz, fluxurile de numerar estimate viitoare se deconteala
valoarea actuală aplicând o rată de actualizare înainte de impozitare, care reflectă evaluările actuale ale pieței privind valoarea în
timp a banilor și riscurile specifice ale activului, pentru care viitoarele fluxuri de numerar nu au fost ajustate.
Dacă valoarea recuperabilă a unui activ (sau a unei unități generatoare de numerar) este estimată ca fiind mai mică decât valoarea
contabilă, valoarea contabilă a activului (a uniții generatoare de numerar) se reduce la valoarea recuperabilă. O pierdere din
depreciere este recunoscută imediat în situația rezultatului global, cu excepția activelor reevaluate pentru care există o reevaluare
care poate fi diminuată cu pierderea din depreciere.
Dacă o pierdere din depreciere este reluată ulterior, valoarea contabilă a activului (a unității generatoare de numerar) este majorată
la estimarea revizuită a valorii recuperabile a acesteia, dar astfel încât valoarea contabilă revizuită nu depășească valoarea
contabilă care ar fi fost determinată dacă pierderile din depreciere nu ar fi fost recunoscute pentru activul respectiv (unitate
generatoare de numerar) în anii anteriori. O reluare a unei pierderi din depreciere este recunoscută imediat în situația rezultatului
global.
Un surplus din reevaluare este recunoscut ca un element al rezultatului global și creditat la rezervele de reevaluare a activului, cu
excepția cazurilor în care o scădere a valorii a fost recunoscută anterior în situația rezultatului global pentru un activ reevaluat, caz
în care surplusul poate fi recunoscut în situația rezultatului globala în limita acestei scăderi anterioare.
Fondul comercial este testat pentru depreciere la același nivel întrucât fondul comercial este monitorizat de către conducere în
scopuri de raportare internă, care este la nivel de unitate individuală generatoare de numerar. În cazul unei unități generatoare de
numerar cu fond comercial alocat, orice pierdere din depreciere ajustează mai întâi fondul comercial.
Fondul comercial este testat pentru depreciere anual și oricând în timpul anului în cazul în care se consideră există un indiciu de
depreciere. Deprecierea este stabilită prin evaluarea valorii recuperabile a unității generatoare de numerar la care se raportează
fondul comercial. În cazul în care valoarea recuperabilă a unității generatoare de numerar este mai mică decât valoarea contabilă, o
pierdere din depreciere este recunoscută în situația rezultatului global. Pierderile din depreciere generate de fondul comercial nu
sunt reluate în urma recunoașterii.
Stocurile
Stocurile sunt înregistrate la cea mai mică valoare între cost și valoarea realizabilă netă. Valoarea netă realizabilă este prețul de
vânzare estimat pentru stocuri, minus toate costurile estimate pentru finalizare și costurile aferente vânzării. Costurile, inclusiv o
parte aferentă costurilor indirecte fixe și variabile sunt alocate stocurilor deținute prin metoda cea mai potrivită pentru clasa
respectivă de stocuri.
Materiile prime sunt evaluate la prețul de achiziție, inclusiv transportul, costurile de manipulare și net de reducerile comerciale.
Producția în curs, semifabricatele și mărfurile finite sunt evaluate la costul real constând din materiale directe, forță de muncă directă
și cheltuieli de producție direct atribuibile și alte costuri suportate pentru aducerea lor în locația și starea lor existente folosind
metoda costului standard. Costurile standard iau în considerare nivelurile normale de consum de materiale și consumabile, forța de
muncă, eficiența și utilizarea capacității. Acestea sunt revizuite în mod regulat și, dacă este necesar, revizuite în funcție de condițiile
actuale.
Pentru următoarele clase de stocuri se utilizează metoda costului mediu ponderat: materia primă pentru țevi / conducte, mărfuri,
obiecte de inventar / scule mici, ambalaje, consumabile.
Dacă este necesar, se înregistrează provizioane pentru toate categoriile pentru obiecte uzate, cu mișcare lentă și defecte.
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
27
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Capitalul social
Acțiunile comune sunt clasificate în capitaluri proprii.
La răscumpărarea acțiunilor Grupului, suma plătită va scădea capitalurile proprii ale deținătorilor de capitaluri proprii ale societății,
prin rezultatul reportat până la anularea sau reemiterea acestora. Atunci când aceste acțiuni sunt emise din nou ulterior, suma primită
(net din costurile de tranzacție și de efectele impozitului pe venit) este recunoscută în capitalurile proprii ale deținătorilor de capitaluri
ale Grupului.
Dividende
Dividendele aferente acțiunilor obișnuite sunt recunoscute drept datorii față de acționari în situațiile financiare consolidate în
perioada în care sunt aprobate de acționarii Grupului. Dividendele provizorii pentru acțiunile obișnuite sunt recunoscute la achitarea
acestora.
Provizioane
Provizioanele sunt recunoscute atunci nd Grupul are o obligație actua(legală sau implicită) ca urmare a unui eveniment trecut,
este probabil fie necesară o ieșire de resurse de la Grup care încorporează beneficii economice pentru a achita obligația și o
estimare sigură poate fi făcută cu privire la valoarea obligației respective.
Suma recunoscută drept provizion este cea mai bună estimare a sumei necesare pentru achitarea obligației curente la data bilanțului,
luând în considerare riscurile și incertitudinile legate de obligație. Dacă un provizion este evaluat folosind fluxurile de numerar
estimate pentru achitarea obligației actuale, valoarea contabilă este valoarea actualizată a fluxurilor de numerar respective.
Raportarea pe segmente
Politica de contabilitate a Grupului pentru identificarea segmentelor se bazează pe informații de raportare interne ale conducerii,
care sunt revizuite de obicei de către Consiliul de Administrație și de conducere. Politicile de evaluare utilizate pentru raportarea pe
segmente în conformitate cu IFRS 8 sunt aceleași cu cele utilizate în situațiile financiare consolidate. Rezultatele segmentelor care
sunt raportate administratorilor și conducerii includ elemente atribuibile direct unui segment, precum și cele care pot fi alocate în
mod rezonabil. Grupul a stabilit are patru segmente de operare: instalații (sisteme pentru canalizare, apă și gaze si PVC micronizat
reciclat produs de TeraPlast Recycling care este materie prima pentru tevile din PVC), granule, ferestre și uși din PVC si ambalaje
flexibile.
Fiecare segment include produse similare, cu procese de producție similare, cu canale de distribuție și aprovizionare similare.
Instalațiile pentru proiectele de infrastructură suntndute contractanților, iar instalațiile pentru clădirile rezidențiale suntndute
printr-o rețea de distribuție.
Ferestrele și ușile din PVC sunt produse și vândute de TeraGlass, mai ales în lanțurile europene DYI.
Instrumente financiare
Un instrument financiar este orice contract care dă naștere unui activ financiar al unei entități și unui pasiv financiar sau instrument
de capitaluri proprii al unei alte entități.
(a)
Active financiare
Recunoașterea și evaluarea iniția
Activele financiare ale Grupului includ numerar și echivalente de numerar, creanțe comerciale și investiții pe termen lung.
Un activ financiar este clasificat ca evaluat la costul amortizat sau la valoarea justă, iar orice mișcare este reflectată în alte elemente
ale rezultatului global sau prin situația rezultatului global.
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
28
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Recunoașterea și evaluarea inițială (continuare)
Clasificarea activelor financiare la recunoașterea inițială depinde de caracteristicile contractuale ale fluxului de numerar ale activului
financiar și de modelul de activitate al Grupului pentru gestionarea acestora. Cu excepția creanțelor comerciale care nu conțin o
componentă de finanțare semnificativă sau pentru care Grupul a aplicat avantajul practic, Grupul evaluează inițial un activ financiar
la valoarea justă plus, în cazul unui activ financiar care nu este evaluat la valoarea justă prin situația rezultatului global, costurile de
tranzacționare. Creanțele comerciale care nu conțin o componentă de finanțare semnificativă sau pentru care Grupul a aplicat
avantajul practic sunt evaluate la prețul de tranzacționare stabilit în conformitate cu IFRS 15. Facem referire la politicile contabile din
secțiunea 2.5.2 Venituri din contractele cu clienții.
Modelul de afaceri al Grupului pentru gestionarea activelor financiare se referă la modul în care își gestionează activele financiare
pentru a genera fluxuri de numerar. Modelul de afaceri stabilește dafluxurile de numerar vor rezulta din colectarea fluxurilor de
numerar contractuale, vânzarea activelor financiare sau ambele.
Achizițiile sau vânzările de active financiare care necesită livrarea de active într-un interval de timp stabilit prin reglementare sau
convenție pe piața (tranzacții obișnuite) sunt recunoscute la data tranzacției, adică la data pe care Grupul se angajează cumpere
sau să vândă activul.
La recunoașterea inițială a unei investiții în capitaluri proprii care nu este deținută pentru tranzacționare, Grupul poate alege
irevocabil prezinte modificările ulterioare ale valorii juste a investiției în alte elemente ale rezultatului global. Această alegere se
face pentru fiecare investiție în parte.
Evaluarea ulterioară
În scopul evaluării ulterioare, activele financiare ale Grupului sunt clasificate în trei categorii:
-
Active financiare la cost amortizat (instrumente de datorie). Activele financiare ale Grupului la cost amortizat includ creanțele
comerciale și creanțele pe termen lung
-
Active financiare la valoarea justă prin alte elemente ale rezultatului global cu reciclarea câștigurilor și pierderilor cumulate
(instrumente de datorie)
-
Active financiare la valoarea justă prin situația rezultatului global
Active financiare desemnate la valoarea justă prin alte elemente ale rezultatului global, fără reciclarea câștigurilor și pierderilor
cumulate la derecunoaștere (instrumente de capitaluri proprii).
Clasificarea investițiilor depinde de natura și scopul acestora și este determinată la recunoașterea inițială.
Datoriile financiare includ datorii de leasing financiar, împrumuturi bancare purtătoare de dobândă, descoperiri de cont și datorii
comerciale și de altă natură.
Două categorii de evaluare continuă să existe, la valoarea justă prin situația rezultatului global și la cost amortizat. Datoriile financiare
deținute pentru tranzacționare sunt evaluate la valoarea justă prin situația rezultatului global și toate celelalte datorii financiare sunt
evaluate la cost amortizat, cu excepția cazului în care opțiunea de valoare justă este aplicată.
Instrumentele financiare sunt clasificate drept datorii sau capitaluri proprii în funcție de natura acordului contractual. Dobânzile,
dividendele, câștigurile și pierderile aferente unui instrument financiar clasificat drept datorie sunt raportate drept cheltuieli.
Alocările către deținătorii de instrumente financiare clasificate drept capitaluri proprii sunt înregistrate direct în capitaluri proprii.
Instrumentele financiare sunt compensate atunci când Grupul are un drept legal aplicabil de a le compensa și intenționează le
compenseze fie pe bază netă, fie să realizeze activul și să achite datoria în același timp.
Deprecierea activelor financiare
Grupul recunoaște un provizion pentru pierderile de credit preconizate pentru creanțele comerciale. Suma pierderilor de credit
preconizate este actualizată la fiecare dată de raportare pentru a reflecta modificările riscului de credit de la recunoașterea inițială a
instrumentului financiar respectiv.
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
29
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Deprecierea activelor financiare (continuare)
Pentru creanțele comerciale, se adoptă o abordare simplificată, în care pierderile din depreciere sunt recunoscute pe baza pierderilor
de credit preconizate pe durata de viață la fiecare dată de raportare. Dacă există asigurări de credit sau garanții pentru soldurile
restante, calculul pierderilor preconizate din creanțe se bazează pe probabilitatea de nerambursare aferentă asigurătorului /
garantului pentru partea asigurată / garantată a soldului restant, iar suma rămasă neacoperită va avea probabilitatea de
nerambursare a contrapartidei. Grupul a stabilit o matrice de provizioane care se bazează pe experiența sa istorică în pierderile de
credit, ajustată pentru factori prospectivi specifici debitorilor și mediului economic.
Riscul de credit
Riscul de credit al clienților este actualizat constant. În evaluarea provizioanelor IFRS 9, Grupul utilizează riscul apariției unei
nerambursări pe instrumentul financiar la data raportării.
Atunci când evaluează riscul de credit, Grupul ia în considerare atât informații cantitative, cât și calitative care sunt rezonabile și
acceptabile, inclusiv experiența istorică și informațiile prospective, disponibile fără costuri sau eforturi nejustificate.
În special, următoarele informații sunt luate în considerare la evaluarea deteriorării riscului de credit al debitorilor:
-
o deteriorare semnificativă reală sau preconizaa ratingului extern (KeysFin și Coface) sau intern al instrumentului
financiar;
-
modificări negative existente sau estimate în condițiile de afaceri, financiare sau economice care sunt de așteptat
reducă semnificativ capacitatea debitorului de a-și îndeplini obligațiile;
-
o deteriorare semnificativă reală sau estimată a rezultatelor operaționale ale debitorului;
-
evaluarea principalelor proiecte și clienți ai debitorului și a surselor de finanțare ale proiectelor respective.
Pentru creanțele comerciale, Societatea utilizează modelul simplificat permis de IFRS 9, care nu face diferea între Etapa 1 și Etapa
2. Pierderile de credit sunt evaluate pe baza matricei de provizioane.
Se consideră că un instrument financiar are un risc de credit scăzut dacă:
1.
instrumentul financiar are un risc scăzut de nerambursare;
2.
debitorul are o capacitate soli de a-și îndeplini obligațiile contractuale privind fluxurile de numerar pe termen scurt;
și
3.
modificările nefavorabile ale condițiilor economice și comerciale pe termen lung pot reduce, dar nu neapărat,
capacitatea împrumutatului de a-și îndeplini obligațiile contractuale privind fluxurile de numerar.
Grupul consideră un activ financiar are un risc de credit scăzut atunci când activul are rating de credit extern de „investiții”, în
conformitate cu definiția înțeleasă la nivel global sau da nu este disponibil un rating extern, activul are un rating intern de
„performanță”. Performanță înseamnă o poziție financiară puternică și că nu există sume restante.
Grupul monitorizează în mod regulat eficiența criteriilor utilizate pentru a identifica dacă a existat o creștere semnificativă a riscului
de credit și le actualizează, după caz, pentru a se asigura că aceste criterii sunt capabile să identifice o creștere semnificativă a riscului
de credit înainte ca suma să devină restantă.
Definiția nerambursării
Grupul consideră că următoarele constituie un eveniment de nerambursare pentru scopuri de gestionare internă a riscului de credit,
deoarece experiența ne arată activele financiare care îndeplinesc oricare dintre următoarele criterii nu sunt, în general,
recuperabile:
-
când este raportat un incident de plată; sau
-
informațiile apărute intern sau obținute din surse externe indică faptul că este puțin probabil ca debitorul -și
plătească creditorii, inclusiv Grupul, integral (fără a ține cont de nicio garanție deținută de Grup).
Indiferent de analiza de mai sus, Grupul consideră că nerambursarea s-a produs atunci când un activ financiar este scadent de peste
60 de zile, cu excepția cazului în care Grupul are informații rezonabile și acceptabile pentru a demonstra un criteriu de
nerambursare mai scăzut este mai adecvat.
Orice recuperări de creanțe incerte sunt recunoscute în situația rezultatului global, împreună cu reluarea provizionului.
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
30
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Deprecierea activelor financiare (continuare)
Politica de anulare
Grupul anulează un activ financiar la finalizarea procedurii de faliment, deoarece în acest moment TVA aferentă acestor creanțe
poate fi recuperată. Activele financiare anulate nu mai pot face obiectul activităților de executare silită.
Evaluarea și recunoașterea pierderilor de credit preconizate
Evaluarea pierderilor de credit preconizate este o funcție a probabilității de nerambursare, a pierderii datorate nerambursării (adică
a magnitudinii pierderii în caz de nerambursare) și a expunerii la riscul de nerambursare. Evaluarea probabilității de nerambursare se
bazează pe ratingul de risc al fiecărui client obținut de la părți independente, ajustat, dacă este cazul, cu informații prospective, așa
cum este descris mai sus.
În ceea ce privește expunerea la riscul de nerambursare, pentru activele financiare, aceasta este reprezentată de valoarea contabilă
brută a activelor la data raportării.
Grupul recunoaște un câștig sau o pierdere de depreciere în situația rezultatului global pentru toate instrumentele financiare, cu o
ajustare corespunzătoare a valorii contabile a acestora prin conturile de ajustări de pierdere.
Derecunoașterea activelor și datoriilor
Grupul derecunoaște activele financiare numai atunci nd drepturile contractuale asupra fluxurilor de numerar aferente activelor
expiră sau transferă unei alte entități activul financiar și, în mod substanțial, toate riscurile și beneficiile aferente activului.
Grupul derecunoaște datoriile financiare numai dacă datoriile Grupului au fost modificate semnificativ, plătite, anulate sau au expirat.
Diferența dintre valoarea contabilă a datoriei financiare anulate și contraprestația plătită și plătibilă este recunoscută în situația
rezultatului global. În mod similar, Grupul contabilizează modificarea substanțială a termenilor unei datorii existente sau a unei părți
din aceasta ca stingere a datoriei financiare inițiale și recunoașterea unei noi datorii.
Se presupune că termenii sunt substanțial diferiți dacă valoarea curentă actualizată a fluxurilor de numerar conform noilor termeni,
inclusiv orice comisioane plătite net de orice taxe primite și actualizate folosind rata efectivă inițiaeste cel puțin 10% diferită de
valoarea curentă actualizată a fluxurilor de numerar rămase din datoria financiară inițială. Dacă modificarea nu este substanțială,
diferența dintre: (1) valoarea contabilă a datoriei înainte de modificare; și (2) valoarea curentă a fluxurilor de numerar după
modificare este recunoscută în situația rezultatului global drept câștig sau pierdere din modificare în cadrul liniei Alte câștiguri și
pierderi.
Evaluarea la valoarea justă
O entitate evaluează instrumentele financiare și activele nefinanciare, cum ar fi investițiile imobiliare, la valoarea justă la fiecare dată
a bilanțului. De asemenea, valorile juste ale instrumentelor financiare evaluate la cost amortizat sunt prezentate în nota 24 j).
Valoarea justă a terenurilor deținute a fost determinată pe baza abordării comparabile de piață, care reflectă prețurile recente ale
tranzacțiilor pentru proprietăți similare.
Valoarea justă a clădirilor a fost determinată folosind abordarea costurilor, care reflectă costul pentru un participant al pieței pentru
construirea de active cu utilitate și vârstă comparabile, ajustate pentru uzură.
Valoarea justă a investițiilor imobiliare a fost determinată pe baza unei abordări comparabile de piață, care reflectă prețurile recente
ale tranzacțiilor pentru proprietăți similare.
Nu a fost modificată tehnica de evaluare în cursul anului pentru niciuna dintre clasele de active menționate mai sus. Nu au fost
înregistrate transferuri între nivelul 1, nivelul 2 sau nivelul 3 pe parcursul anului.
Pentru toate cele de mai sus, nivelul în care este încadrată evaluarea la valoarea justă este nivelul 2.
Valoarea jus este prețul care ar fi primit pentru a vinde un activ sau plătit pentru a transfera o datorie într-o tranzacție reglementată
între participanții de pe piață la data evaluării. Evaluarea la valoarea justă se bazează pe ipoteza că tranzacția de a vinde activul sau
de a transfera datoria are loc fie:
-
pe piața principală a activului sau a datoriei; sau
-
în absența unei piețe principale, pe piața cea mai avantajoasă pentru activ sau datorie.
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
31
2. PRINCIPALELE POLITICI CONTABILE (continuare)
Evaluarea la valoarea justă (continuare)
Valoarea justă a unui activ sau a unei datorii este evaluată pe baza ipotezelor pe care participanții de pe piață le-ar folosi la stabilirea
prețurilor activului sau a datoriei, presupunând că participanții de pe piață acționează în interesul lor economic.
O evaluare a valorii juste a unui activ nefinanciar are în vedere capacitatea unui participant de pe piață de a genera beneficii
economice prin utilizarea activului în cea mai bună utilizare sau prin vânzarea acestuia către un alt participant de pe piață care ar
utiliza activul în cea mai bună utilizare.
O entitate folosește tehnici de evaluare adecvate în circumstanțele date și pentru care sunt disponibile suficiente date pentru a evalua
valoarea justă, maximizând utilizarea de date de intrare relevante observabile și minimizând utilizare de date de intrare
neobservabile.
Toate activele și datoriile pentru care valoarea justă este evaluată sau prezentată în situațiile financiare sunt clasificate în ierarhia
valorii juste, descrisă mai jos, pe baza celui mai scăzut nivel de date de intrare care este semnificativ pentru evaluarea valorii juste în
ansamblul său:
-
Nivelul 1 - Prețuri de piață cotate (neajustate) pe piețele active pentru active sau datorii identice;
-
Nivelul 2 - Tehnici de evaluare pentru care cel mai mic nivel de date de intrare care este semnificativ pentru măsurarea
valorii juste este direct sau indirect observabil;
-
Nivelul 3 - Tehnici de evaluare pentru care cel mai mic nivel de date de intrare care este semnificativ pentru măsurarea
valorii juste este neobservabil.
Pentru activele și datoriile care sunt recunoscute în situațiile financiare în mod recurent, Societatea stabilește dacă s-au produs
transferuri între nivelurile din ierarhie prin reevaluarea încadrării (bazată pe cel mai scăzut nivel de date de intrare care este
semnificativ pentru evaluarea valorii juste în ansamblu) la sfârșitul fiecărei perioade de raportare.
Sunt implicați evaluatori externi pentru evaluarea activelor semnificative, cum ar fi investițiile imobiliare și activele financiare
disponibile pentru vânzare. Implicarea evaluatorilor externi este decisă anual de către conducere. Criteriile de selecție includ
cunoștințe de piață, reputație, independență și standarde profesionale, dacă sunt specificate.
La fiecare dată de raportare, conducerea Grupului analizează evoluția valorilor activelor și datoriilor care trebuie reevaluate conform
politicilor contabile ale Grupului.
Conducerea Grupului, împreună cu evaluatorii externi ai entității, compară de asemenea modificarea valorii juste a fiecărui activ și
fiecărei datorii cu surse externe relevante pentru a determina dacă modificarea este rezonabilă.
În scopul notificării și dezvăluirii valorilor juste, Grupul a determinat clase de active și datorii pe baza naturii, caracteristicilor și
riscurilor activului sau datoriei și a nivelului ierarhiei valorilor juste, așa cum este explicat mai sus.
Utilizarea estimărilor
Pregătirea situațiilor financiare consolidate necesită efectuarea de estimări și judecăți de către conducere, care afectează sumele
raportate ale activelor și datoriilor și prezentarea potențialelor active și datorii la data bilanțului, precum și sumele raportate ale
veniturilor și cheltuielilor în perioada de raportare.
Rezultatele efective pot fi diferite de aceste estimări. Estimările și judecățile pe care se bazează acestea sunt actualizate permanent.
Revizuirile estimărilor contabile sunt recunoscute în perioada în care estimarea este revizuită, dacă aceasta afectează numai perioada
respectivă sau în perioada de revizuire și în perioadele viitoare, dacă revizuirea afectează atât perioada curentă, cât și perioadele
viitoare.
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
32
3. RATIONAMENTE, ESTIMARI SI IPOTEZE CONTABILE SEMNIFICATIVE
Raționamente
In cursul aplicării politicilor contabile ale Societății, conducerea a făcut următoarele raționamente, care au cel mai mare efect asupra
sumelor recunoscute in situațiile financiare individuale.
Deprecierea imobilizărilor corporale și necorporale
Pentru a stabili dacă deprecierea unei imobilizări corporale sau necorporale trebuie recunoscută, este necesară o judecată
semnificativă. Pentru a lua această decizie, pentru fiecare unitate generatoare de numerar (UGN), Societatea compară valoarea
contabilă a acestor imobilizări necorporale sau corporale, cu maximul dintre valoarea justă a UGN minus costurile de vânzare și
valoarea de utilizare, care va fi generată de imobilizările necorporale și corporale ale unităților generatoare de numerar pe durata de
viață utilă rămasă. Valoarea recuperabilă utilizată de Societate pentru fiecare unitate generatoare de numerar în scopuri de evaluare
a deprecierii a fost reprezentată de valoarea sa de utilizare.
Societatea a analizat sursele de informații interne și externe și a ajuns la concluzia că nu există indicii de depreciere a activelor. Când
analizează indicatorii de depreciere, Societatea are în vedere, printre alți factori:
- relația dintre capitalizarea sa de piață și valoarea contabilă,
- performanța operațională, pentru care Grupul a utilizat EBITDA ca indicator cheie de performanță, a fost 52,7 milioane de
lei, în scadere cu 29% față de recordul din anul anterior. Scăderea față de buget, dar și față de revizuirea de la 9 luni, a fost
cauzată de schimbarea radicală a dinamicii piețelor materiilor prime ca efect colateral al războiului din Ucraina. Un alt
impact l-au avut pornirea mai lentă a segmentului de Ambalaje flexibile și o performanță sub așteptări a segmentului
Ferestre & Uși generată de întârzieri în transferarea costurilor de producție în piață. Provocările imediate, deși au erodat
marjele din 2022, nu au afectat dezvoltarea pe termen mediu și lung a Grupului, o dezvoltare cu o componentă de
sustenabilitate în creștere.
- utilizarea capacității de producție a fost similara anului trecut pe toate UGN-urile.
Drept urmare, Societatea a decis nu efectueze o analia deprecierii pentru valoarea recuperabilă a imobilizărilor corporale, în
conformitate cu IAS 36. Prin urmare, un provizion pentru deprecierea activelor s-a dovedit a nu fi necesar.
Estimări și ipoteze
Principalele ipoteze referitoare la surse viitoare și alte surse cheie de incertitudine a estimărilor la data raportării, care prezintă un
risc semnificativ de a determina o ajustare semnificativă a valorilor contabile ale activelor și pasivelor în următorul exercițiu financiar,
sunt descrise mai jos. Grupul și-a bazat ipotezele și estimările pe parametrii disponibili la întocmirea situațiilor financiare individuale.
Cu toate acestea, circumstanțele și ipotezele existente cu privire la evoluțiile viitoare se pot schimba din cauza modificărilor pieței
sau a circumstanțelor independente de controlul Grupului. Astfel de modificări sunt reflectate în ipoteze atunci când apar.
Reevaluarea imobilizărilor corporale și a investițiilor imobiliare
Grupul Societatea evaluează investițiile imobiliare la valoarea justă, modificările în valoarea justă fiind recunoscute în situația
individuală a rezultatului global.
Grupul evaluează terenurile și clădirile la sume reevaluate, modificările valorii juste fiind recunoscute în alte elemente ale rezultatului
global.
Investițiile imobiliare și terenurile și clădirile au fost evaluate prin raportare la informațiile din piață, folosind prețuri comparabile
ajustate la factori specifici de piață, precum natura, amplasarea și starea proprietății.
Terenurile si clădirile au fost reevaluate in scop de raportare financiara la 31 decembrie 2021, iar investițiile imobiliare la 31
decembrie 2022.
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
33
4. VENITURI SI SEGMENTE OPERATIONALE
Mai jos este prezentată o analiză a veniturilor Grupului:
Exercițiul încheiat la
31
decembrie
2022
Exercițiul încheiat la
31 decembrie
2021
RON
RON
Vânzări de produse finite
664.079.300
564.333.623
Vânzări de mărfuri
51.748.740
56.136.137
Venituri din alte activitati
5.251.602
2.340.303
Reduceri comerciale acordate
(9.953.194)
(7.698.834)
Total
711.126.448
615.111.229
Informațiile raportate către conducere asupra politicii operaționale în privința alocării resurselor și analiza performanțelor
segmentelor sunt orientate pe tipul de produse livrate. Segmentele de raportare ale Grupului au fost stabilite în funcție de:
- natura produselor și serviciilor;
- natura proceselor de producție;
- tipul sau categoria de clienți pentru produse și servicii;
- metodele utilizate pentru distribuirea produselor sau prestarea serviciilor.
Canalele de distribuiție ale produselor Grupului TeraPlast sunt:
- Distribuitori și comercianți (intern și export)
- Rețele specializate (magazine de bricolaj - intern și export)
- Contractanți și constructori (licitații pentru proiecte de infrastructură)
- Producători (intern și export)
Potrivit canalelor de distributie, cifra de afaceri este structurata astfel:
Exercițiul încheiat la
31 decembrie
2022
Exercițiul încheiat la
31 decembrie
2021
RON
RON
Infrastructura
254.378.226
202.844.474
Distribuitori
167.040.825
141.263.425
Prelucratori
107.694.038
118.183.727
Dealer export
63.408.422
55.809.533
Retail
92.427.875
57.938.143
Ocazionali
21.257.579
28.769.389
Constructori
4.919.483
10.302.538
Total
711.126.448
615.111.229
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
34
4. VENITURI SI SEGMENTE OPERATIONALE
LINII DE AFACERI
Instalații
Sistemele complete pentru instalații sunt realizate din PVC, PP (polipropilenă) și PE (polietilenă) și fac parte din portofoliul TeraPlast
SA. Acestea cuprind sisteme pentru: canalizări interioare, canalizări exterioare, transport și distribuție apă și gaze naturale,
management-ul apelor pluviale, protecție cabluri și încălzire prin pardoseală.
Produsele din portofoliul de Instalații se adresea în principal pieței de infrastructură, dar și pieței de construcții rezidențiale și
nerezidențiale. TeraPlast este liderul pieței de canalizări exterioare din PVC și ocupă una dintre primele 3 poziții pe restul segmentelor
de pe piața de instalații din România.
Compania are un istoric îndelungat de inițiativă în piață:
- Am fost primul producător de tubulatură agrementată din polietilenă din România
- Am fost primul producător de țevi PVC multistrat pentru canalizări exterioare
- Suntem singurul producător din România care deține brevet pentru producția de țevi PVC multistrat (cu miez reciclat)
pentru canalizări exterioare
Dezvoltarea gamei de produse integrează și obiective privind sustenabilitatea acestora. De aceea, am dezvoltat de-a lungul timpului
soluții precum țevile din PVC multistrat sau țeava PE 100-RC rezisten la propagarea fisurilor și cu o durată de viață de până la 100
de ani conform PAS 1075.
PNRR implică un buget de 5 miliarde de euro destinat proiectelor de investiții care influențează direct cererea pentru produsele
TeraPlast și aduce oportunități de dezvoltare a business-urilor Grupului.
Granule
Linia de business Granule PVC face parte din portofoliul TeraPlast SA și cuprinde granule plastifiate și granule rigide. Acestea au
aplicații în procesele de extrudare și injecție din industria prelucrătoare. În urma unui proiect de investiții cofinanțat prin schema de
ajutor de stat, compania noastră aduce o inovație pe piața granulelor din România: granule fără halogen, rezistente la foc (HFFR).
Acestea sunt în curs de omologare cu clienții.
TeraPlast este liderul pieței de Granule din PVC din România, cu o cotă de piață de peste 34%.
Reciclare
Prin activitatea de reciclare, TeraPlast Recycling este cel mai mare reciclator de PVC rigid din România și în top 10 în Europa. Fabrica
procesează deșeuri din PVC rigid post-industrial și post-consum. Produsul finit rezultat din activitatea de reciclare, PVC regranulat sau
PVC micronizat poate fi utilizat de către procesatorii de PVC în procesele de fabricare fără a modifica caracteristicile tehnice sau
calitative ale produselor finite.
PVC micronizat produs de TeraPlast Recycling este folosit de TeraPlast in productia de tevi din PVC si de alti producari europeni de
tevi. Data fiind utilizarea produsului, business-ul cu PVC micronizat este prezentat impreuna cu cel de Instalatii.
PVC regranulat substituie unele granule realizate din material virgin. Bussiness-ul TeraPlast Recycling cu granule este prezentat
impreuna cu business-ul de granule al TeraPlast.
Ferestre și uși
Linia de business ferestre și uși aparține de compania TeraGlass Bistrița SRL. Gama de produse include ferestre și uși din PVC și
aluminiu, fațade și terase, uși de garaj. Peste 70% din producția anuală ajunge în străinătate în țări precum Germania, Ungaria,
Slovacia sau Austria. Un canal important de distribuție a produselor TeraGlass este reprezentat de magazinele de bricolaj din
străinătate.
Ambalaje flexibile
TeraBio Pack a inceput in decembrie 2021 productia de folie si ambalaje flexibile biodegradabile, in fabrica noua din Parcul industrial
TeraPlast.
Incepand cu luna septembrie 2021, TeraBio Pack a preluat business-ul de ambalaje flexibile din polietilena de la Somplast. Linia de
ambalaje flexibile include folii si filme din polietilena, huse din polietilena, saci (grosi, subtiri, menajeri), sacose si pungi.
Folii si filme din polietilena pentru utilizare in agricultura (folia de solar), in industria materialelor de constructii (folia film, folie de
protectie) si ca semifabricat pentru industria ambalajelor.
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
35
4. VENITURI SI SEGMENTE OPERATIONALE (continuare)
Exercițiul încheiat la
31 decembrie 2022
Instalatii si
reciclare
Granule,
inclusiv
reciclate
Confectii
tamplarie
Ambalaje
flexibile
Total
Cifra de afaceri
488.213.820
126.073.058
56.499.542
40.340.028
711.126.448
Alte venituri din exploatare
556.207
61.203
16.001
21.410
654.821
Venituri din exploatare, Total
488.770.027
126.134.261
56.515.543
40.361.438
711.781.269
Materiile prime, consumabile folosi
si marfuri*
(320.704.410)
(98.286.241)
(34.678.665)
(32.829.925)
(486.499.241)
Cheltuieli cu beneficiile
angajatilor
(52.884.791)
(7.826.950)
(11.203.540)
(11.640.854)
(83.556.135)
Cheltuieli de transport
(20.907.922)
(2.008.091)
(5.286.775)
(1.497.255)
(29.700.043)
Cheltuieli cu utilitatile
(15.811.883)
(1.877.062)
(932.674)
(2.506.301)
(21.127.920)
Amortizare neta de subventii si
ajustarile pentru deprecierea
activelor si provizioane**
(18.918.819)
(2.680.181)
(1.352.116)
(3.334.042)
(26.285.158)
Ajustari pentru deprecierea
activelor circulante
(4.357.097)
-
(1.070.460)
73.587
(5.353.970)
Sponsorizari
(368.546)
(1.383.907)
(10.200)
-
(1.762.653)
Alte cheltuieli
(22.787.559)
(2.070.722)
(2.987.718)
(3.217.569)
(31.063.568)
Cheltuieli aferente vanzarilor,
indirecte si administrative
(456.741.028)
(116.133.154)
(57.522.148)
(54.952.358)
(685.348.688)
Rezultat operational
32.029.000
10.001.107
(1.006.605)
(14.590.921)
26.432.581
EBITDA***
50.947.819
12.681.288
345.511
(11.256.878)
52.717.739
EBITDA %
10,4%
10,1%
0,6%
-27,9%
7,4%
Rezultat financiar
(6.773.797)
(707.806)
(1.173.621)
(1.221.287)
(9.876.511)
Impozit pe profit
(1.647.444)
(928.181)
(418.415)
1.811.838
(1.182.202)
Rezultat Net
23.607.759
8.365.120
(2.598.641)
(14.000.370)
15.373.868
*Linia include variatia stocurilor de produse finite si semifabricate „Modificarile in cadrul stocurilor de produse finite si productie in curs”
**Linia include si castigurile sau pierderile din vanzarea sau reevaluarea imobilizarilor, inclusiv a investitiilor imobiliare
*** EBITDA = rezultat din exploatare + amortizarea și ajustările pentru deprecierea activelor imobilizate și provizioane venituri din subvenții
31 decembrie 2022
Instalații și
reciclare
Granule
Confecții
tâmplărie
Ambalaje
flexibile
Investitii
imobiliare
Total
Active
Total active, din care
449.356.052
56.566.773
46.677.820
100.021.262
8.932.554
661.554.461
Active imobilizate
236.983.116
24.018.018
19.961.013
76.902.416
8.932.554
366.797.117
Active curente
212.372.936
32.548.755
26.716.807
23.118.846
-
294.757.344
Datorii
Total datorii, din care:
207.211.030
31.804.062
37.735.646
75.324.550
-
352.075.288
Datorii pe termen lung
61.220.356
6.717.566
6.575.521
37.036.509
-
111.549.952
Datorii pe termen scurt
145.990.675
25.086.496
31.160.125
38.288.041
-
240.525.336
Intrari de mijloace fixe
67.413.828
4.834.573
123.593
27.938.776
100.310.770
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
36
4. VENITURI SI SEGMENTE OPERATIONALE (continuare)
Sumele prezentate mai sus sunt nete de eliminarea tranzacțiilor între segmente.
Activele imobilizate nealocate reprezinta constructii inchiriate cumparatorului business-ului Profile Tamplarie si investitii imobiliare.
Investițiile majore finalizate în perioada 2021-2022, în sumă de 221 milioane de lei, se adaugă celor realizate în ultimii ani cu scopul
de a diversifica domeniul de activitate, amprenta geografică a Grupului, de a crește independența energetică și pentru substituirea
materiilor prime virgine cu material reciclat.
Exercițiul încheiat la
31 decembrie 2021
Instalatii si
reciclare
Granule,
inclusiv
reciclate
Confectii
tamplarie
Ambalaje
flexibile
Total
Cifra de afaceri
407.320.267
147.540.192
43.397.457
16.853.313
615.111.229
Alte venituri din exploatare
1.049.926
-
8.498
30.575
1.088.999
Venituri din subventii
1.220.644
154.119
806.595
215.610
2.396.968
Venituri din exploatare, Total
409.590.837
147.694.311
44.212.550
17.099.498
618.597.196
Materiile prime, consumabile
folosite si marfuri
(268.520.686)
(99.954.873)
(25.683.299)
(12.350.171)
(406.509.028)
Cheltuieli cu beneficiile
angajatilor
(44.216.877)
(11.409.391)
(9.132.785)
(4.515.848)
(69.274.901)
Cheltuieli de transport
(16.321.866)
(1.906.896)
(3.394.651)
(682.794)
(22.306.207)
Cheltuieli cu utilitatile
(14.100.888)
(1.559.277)
(767.722)
(1.050.349)
(17.478.236)
Amortizare si ajustarile pentru
deprecierea activelor si
provizioane
(17.196.289)
(3.158.751)
(2.401.108)
(962.227)
(23.718.375)
Ajustari pentru deprecierea
activelor circulante
1.352.733
-
(379.057)
(459.201)
514.475
Sponsorizari
(951.507)
(733.416)
(15.893)
(2.902)
(1.703.717)
Alte cheltuieli
(15.102.623)
(5.157.616)
(3.032.453)
(1.509.910)
(24.802.602)
Cheltuieli aferente vanzarilor,
indirecte si administrative
(375.058.003)
(123.880.220)
(44.806.968)
(21.533.401)
(565.278.592)
Rezultat operational
34.532.834
23.814.091
(594.418)
(4.433.903)
53.318.604
EBITDA
50.508.479
26.818.723
1.000.095
-3.687.286
74.640.011
EBITDA %
12,4%
18,2%
2,3%
-21,9%
12,1%
Rezultat financiar
(1.437.044)
(235.378)
(395.355)
(275.921)
(2.343.698)
Impozit pe profit
(4.625.092)
(4.012.327)
-
(46.388)
(8.683.806)
Rezultat Net
28.470.698
19.566.386
(989.773)
(4.756.211)
42.291.100
31 decembrie 2021
Instalații și
reciclare
Granule
Confecții
tâmplărie
Ambalaje
flexibile
Sume
nealocate
Total
Active
Total active, din care
413.482.964
67.066.630
44.052.372
76.520.918
278.569.327
879.692.211
Active imobilizate
188.691.657
24.004.135
22.153.456
53.035.979
8.373.402
296.258.629
Active curente
224.791.307
43.062.495
21.898.916
23.484.939
270.195.925
583.433.582
Datorii
Total datorii, din care:
166.657.995
39.199.857
33.568.992
48.734.442
-
288.161.287
Datorii pe termen lung
47.263.095
8.888.616
8.180.624
25.943.019
-
90.275.354
Datorii pe termen scurt
119.394.900
30.311.241
25.388.368
22.791.423
-
197.885.932
Intrari de mijloace fixe
69.670.639
1.880.704
224.821
49.274.976
121.051.139
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
37
5. VENITURI SI CHELTUIELI DIVERSE
Venituri si cheltuieli financiare
Exercițiul financiar
încheiat la
31 decembrie
2022
Exercițiul financiar
încheiat la
31 decembrie
2021
Cheltuieli cu dobânzile
(9.940.197)
(2.975.775)
Venituri din dobânzi
66.482
1.394.218
Pierdere din diferențe de curs valutar, net
(85.224)
(1.207.342)
Venituri din dividende
55.691
79.698
Alte venituri financiare
26.737
365.503
Pierdere financiară ne
(9.876.511)
(2.343.698)
Grupul nu a capitalizat niciun cost de îndatorare în 2022 și 2021, deoarece investițiile finanțate de banci nu au fost active cu
perioada lunga de implementare (constructie, montare si punere in functiune).
Cheltuielile cu dobânda se referă la împrumuturile de la bănci, care sunt evaluate la cost amortizat.
Veniturile din dividende includ dividendele primite de la CERTIND în valoare de 55.691 RON (2021: 79.698 RON).
Alte venituri din exploatare
Exercițiul financiar
încheiat la
31 decembrie
2022
Exercițiul financiar
încheiat la
31 decembrie
2021
Despagubiri, amenzi si penalitati
356.370
257.736
Alte venituri
298.451
831.263
Total
654.821
1.088.999
6. MATERII PRIME, CONSUMABILE UTILIZATE ȘI MĂRFURI
Exercițiul financiar
încheiat la
31 decembrie
2022
Exercițiul financiar
încheiat la
31 decembrie
2021
Cheltuieli cu materiile prime
441.034.908
357.408.718
Cheltuieli cu consumabilele
26.326.636
23.016.839
Cheltuieli cu marfurile
37.961.537
42.081.659
Ambalaje consumate
1.721.542
1.939.297
Total
507.044.623
424.446.513
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
38
7. CÂȘTIGURI ȘI PIERDERI DIN CEDAREA MIJLOACELOR FIXE
Exercițiul financiar
încheiat la
31 decembrie
2022
Exercițiul financiar
încheiat la
31 decembrie
2021
Venituri din ieșirea imobilizărilor corporale și necorporale si a investitiilor imobiliare
2.485.885
2.574.012
Cheltuieli din ieșirea imobilizărilor corporale și necorporale si a investiilor imobiliare
(2.399.100)
(1.868.289)
Cheltuieli din evaluarea imobilizarilor corporale
-
(490.850)
Pierdere netă din ieșirea imobilizărilor corporale și necorporale
86.785
214.873
Venit din evaluarea la valoare justa a investitiilor imobiliare
559.154
669.035
8. CHELTUIELI CU PROVIZIOANELE, AJUSTĂRILE PENTRU DEPRECIERE ȘI AMORTIZAREA
Exercițiul financiar
încheiat la
31 decembrie
2022
Exercițiul financiar
încheiat la
31 decembrie
2021
Cheltuieli cu deprecierea activelor imobilizate (IAS 36)
(3.156.884)
(2.363.570)
Venituri din reluarea deprecierii activelor imobilizate (IAS 36)
412.830
494.970
Cheltuieli cu amortizarea (notele 11 și 12) (IAS 36, IFRS 16)
(28.783.672)
(20.513.146)
Ajustări nete pentru deprecierea activelor imobilizate
(31.527.728)
(22.381.746)
Cheltuieli cu deprecierea stocurilor (IAS 36)
(2.287.535)
(3.883.773)
Venituri din reluarea deprecierii stocurilor (IAS 36)
759.649
4.886.934
Ajustări nete pentru deprecierea stocurilor (nota 14)
(1.527.886)
1.003.161
Cheltuieli cu deprecierea creanțelor incerte (IFRS 9)
(4.835.176)
(2.265.622)
Venituri din reluarea deprecierii creanțelor incerte (IFRS 9)
3.302.732
4.943.543
Creanțe trecute pe cheltuieli (IFRS 9)
(2.293.638)
(3.166.607)
Ajustări nete pentru deprecierea creanțelor incerte (nota 15)
(3.826.082)
(488.686)
Cheltuieli cu provizioanele (IAS 36)
(46.424)
(2.578.311)
Venituri din reluarea / anularea provizioanelor (IAS 36)
367.318
357.774
Ajustări nete pentru provizioane
320.894
(2.220.537)
Deprecierea activelor imobilizate
Grupul inregistreaza deprecierea echipamentelor care nu vor mai fi utilizate deoarece sunt deteriorate sau învechite. Atunci când
aceste echipamente sunt casate, reciclate sau vândute, provizionul de depreciere este reversat.
Ajustari pentru deprecierea stocurilor
Grupul inregistreaza ajustari pentru deprecierea stocurilor care nu au fost folosite sau vândute în ultimele 12 luni, produse finite
pentru care cererea scade, care sunt deteriorate sau au probleme de calitate. Costul produselor finite pe stoc, la sfârșitul trimestrului,
este, de asemenea, comparat cu prețul de vânzare preconizat și Grupul stabilește, dacă este necesar, un provizion pentru a ajusta
costul la valoarea realizabilă netă mai mică.
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
39
9. CHELTUIELI CU BENEFICIILE ANGAJAȚILOR ȘI REMUNERAȚIA MEMBRILOR CONSILIULUI DE ADMINISTRAȚIE
Exercițiul financiar
încheiat la
31 decembrie
2022
Exercițiul financiar
încheiat la
31 decembrie
2021
Salarii
75.843.437
63.210.475
Contribuții la fondul de asigurări sociale de stat
3.052.358
2.386.136
Tichete de masă
4.660.340
3.678.290
Total, conform liniei „Cheltuieli cu beneficiile angajaților
83.556.135
69.274.901
Remunerația Consiliului de Administrație
Remuneratia directorilor neexecutivi si executivi este prezentata in Raportul de Remunerare.
10. ALTE CHELTUIELI
Exercițiul financiar
încheiat la
31 decembrie
2022
Exercițiul financiar
încheiat la
31 decembrie
2021
Cheltuieli cu servicii executate de terti
14.157.212
11.981.323
Cheltuieli cu despagubiri, amenzi si penalitati
574.169
44.782
Cheltuieli de protocol, reclama si publicitate
2.406.923
1.949.489
Alte cheltuieli generale
1.376.467
1.273.761
Cheltuieli cu alte impozite si taxe
2.259.950
2.061.377
Cheltuieli cu reparatiile
5.113.452
3.378.232
Cheltuieli cu deplasarile
983.346
762.193
Cheltuieli cu chiriile
1.923.242
1.158.981
Cheltuieli cu taxele postale si telecomunicatii
505.071
417.316
Cheltuieli cu primele de asigurare
1.763.736
1.775.148
Total
31.063.568
24.802.602
Valoarea remuneratiei auditorului a fost de 441.000 lei in anul 2022 (2021: 418.000 lei).
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
40
11. IMPOZIT PE VENIT
Cheltuielile totale aferente anului pot fi reconciliate cu profitul contabil după cum urmează:
Exercițiul financiar
încheiat la
31 decembrie
2022
Exercițiul financiar
încheiat la
31 decembrie
2021
Profit înainte de impozitare
16.556.070
50.974.906
Profitul din vanzarea business-urilor Steel si Profile Tamplarie
-
189.249.012
Impozit pe venit calculat (16%)
2.648.971
52.603.625
Elemente asimilare veniturilor
63.572
1.134.330
Deduceri
(4.840.802)
(6.074.812)
Venituri neimpozabile
(1.502.199)
(62.639.193)
Cheltuieli nedeductibile
9.513.171
23.836.701
Sponsorizări, profit reinvestit (credit fiscal)
(3.678.892)
(2.424.228)
Credit din pierderea fiscală utilizată
(709.643)
(157.080)
Bonificatie conform OUG 153/2020
(311.974)
(797.780)
Total impozit pe venit la rata efectivă 7,1% (2021: 10,8%)
1.182.203
5.481.563
Impozit pe venitul curent recunoscut în situația rezultatului global - cheltuială
2.408.290
6.433.560
Impozit pe venitul amânat cheltuială/ (beneficiu)
(1.226.088)
2.250.246
Total impozit pe venit - cheltuia
1.182.202
8.683.806
Cota de impozitare aplicată pentru reconcilierea de mai sus pentru 2022 și 2021 este de 16% și este plătită de către persoanele
juridice române.
Situatia pozitiei financiare
Inregistrat in contul de
profit si pierdere
Inregistrat in alte
elemente ale
rezultatului global
31.12.2021
31.12.2022
2021
2022
2021
2022
Imobilizari corporale si investitii
imobiliare
(3.125.663)
(3.071.961)
3.895.016
9.871
2.100.375
(63.572)
Investitii in filiale
-
-
(8.000)
Datoria privind beneficiile
angajatilor
232.602 252.934
(20.332)
Datorii comerciale si similare 868.201 690.406
465.768
177.795
Pierdere fiscala
reportata/recuperata/profit
reinvestit
-
-
(1.069.260)
DTA pierdere fiscala Teraglass si
TeraBio 2021/2022
1.033.278
2.426.698
1.033.278
1.393.421
Total
(991.582)
298.077
4.316.802
1.560.754
2.100.375
(63.572)
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
41
12. IMOBILIZĂRI CORPORALE
Terenuri
Clădiri
Utilaje si
echipamente
vehicule
Instalații si
obiecte de
mobilier
Imobilizări
corporale
in curs
Total
COST
Sold la 1 ianuarie 2022
9.670.598
61.303.823
277.836.329
2.558.344
63.383.946
414.753.040
Creșteri:
1.847.567
570.533
6.165.212
58.387
81.470.714
90.112.414
Transferuri in / din imobilizări in curs
35.487.664
88.107.389
1.544.653
(125.139.706)
-
Crestere/(descrestere) din reevaluare
475.105
887.909
1.363.014
Transferuri aferente dreptului de utilizare
(1.514.030)
(1.514.030)
Cedări si alte reduceri
(6.909.596)
(35.347)
(53.624)
(6.998.567)
Sold la 31 decembrie 2022
11.993.270
98.249.929
363.685.304
4.126.037
19.661.330
497.715.871
Sold la 1 ianuarie 2021
7.096.069
61.329.721
207.797.326
1.979.890
10.121.142
288.324.148
Creșteri:
896.384
1.793.423
4.558.828
68.486
113.734.018
121.051.139
din care:
Transfer linie business Somplast
1.161.530
1.161.530
Intrari din achizitie Somplast
2.139.000
5.573.531
13.119.436
207.720
7.154
21.046.841
Transferuri in / din imobilizări in curs
-
(1.388.448)
60.046.304
635.176
(59.293.032)
-
Amortizarea cumulata a imobilizarilor corporale reevaluate
(12.044.434)
(12.044.434)
Crestere/(descrestere) din reevaluare
(139.839)
6.535.834
6.395.995
Transferuri aferente dreptului de utilizare
309.760
309.760
Cedări si alte reduceri
(321.016)
(495.804)
(9.156.855)
(332.928)
(1.185.336)
(11.491.939)
Sold la 31 decembrie 2021
9.670.598
61.303.823
277.836.329
2.558.344
63.383.946
414.753.040
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
42
12. IMOBILIZĂRI CORPORALE (continuare)
Terenuri
Clădiri
Utilaje si
echipamente
vehicule
Instalatii si
obiecte
de mobilier
Imobilizari
corporale
in curs
Total
AMORTIZARE CUMULATA
Sold la 1 ianuarie 2022
1.727
2.752.590
131.486.203
943.630
1.255.176
136.439.326
Amortizarea înregistrată in cursul exercițiului
346
4.602.074
23.728.015
295.326
28.625.761
Cedări si reduceri
(4.545.784)
(30.022)
(4.575.805)
Depreciere
(152.055)
107
4.569
(147.379)
Transferuri nete de active aferente dreptului de utilizare
(755.840)
(755.840)
Sold la 31 decembrie 2022
2.073
7.202.609
149.912.702
1.213.503
1.255.176
159.586.063
Sold la 1 ianuarie 2021
1.381
9.998.752
111.808.743
1.029.150
1.255.176
124.093.202
Amortizarea înregistrată in cursul exercițiului
346
3.594.274
16.968.565
243.276
20.806.461
Cedări si reduceri
(16.570)
(7.688.626)
(535.941)
(8.241.137)
Depreciere
(189.975)
(219.489)
(409.464)
Amortizarea cumulata a imobilizarilor corporale reevaluate
(12.044.434)
(12.044.434)
Transferuri nete de active aferente dreptului de utilizare
(264.244)
(264.244)
Intrari din achizitie Somplast
1.410.543
10.881.254
207.145
12.498.942
Diferențe din conversia operațiunilor în valută
Sold la 31 decembrie 2021
1.727
2.752.590
131.486.203
943.630
1.255.176
136.439.326
VALOAREA NETA CONTABILA
Valoarea contabila neta la 31 decembrie 2022
11.991.197
91.047.320
213.772.602
2.912.534
18.406.154
338.129.808
Valoarea contabila neta la 31 decembrie 2021
9.668.871
58.551.233
146.350.126
1.614.714
62.128.770
278.313.714
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
43
13. IMOBILIZĂRI NECORPORALE
Licente si alte
imobilizari
necorporale
Imobilizari
necorporale in
curs
Total
Cost
Sold la 1 ianuarie 2022
8.012.358
1.450.739
9.463.097
Creșteri
214.721
1.933.667
2.148.389
Transferuri in / din imobilizări in curs
2.533.327
(2.533.327)
Cedari/reduceri
Sold la 31 decembrie 2022
10.760.406
851.079
11.611.485
Sold la 1 ianuarie 2021
7.178.916
199.572
7.378.488
Creșteri
655.582
1.425.289
2.080.871
Transferuri in / din imobilizări in curs
33.387
-33.387
-
Cedari/reduceri
(10.919)
(140.735)
(151.654)
Cresteri din achizitia Somplast
155.392
155.392
Sold la 31 decembrie 2021
8.012.358
1.450.739
9.463.097
Amortizarea cumulata
Sold la 1 ianuarie 2022
7.100.844
7.100.844
Cheltuiala cu amortizarea
777.706
777.706
Depreciere
(39.049)
(39.049)
Reduceri
Sold la 31 decembrie 2022
7.839.501
7.839.501
Sold la 1 ianuarie 2021
6.266.302
-
6.266.302
Cheltuiala cu amortizarea
729.121
729.121
Depreciere
(39.051)
(39.051)
Reduceri
(10.919)
(10.919)
Cresteri din achizitia Somplast
155.392
155.392
Sold la 31 decembrie 2021
7.100.844
7.100.844
Valoare contabila neta
La 31 decembrie 2022
2.920.905
851.079
3.771.984
La 31 decembrie 2021
911.513
1.450.739
2.362.252
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
44
14. ACTIVE AFERENTE DREPTULUI DE UTILIZARE
Grupul are drept de utilizare asupra bunurilor din clădirile închiriate, depozite și spații de expoziție si mijloace de transport.
.
Masini
Mașini
din contractele
de leasing
financiar
anterioare
Cost
Construcții
din
contractele
de leasing
operațional
Echipamente
Total
Sold la 1 ianuarie
2022
8.615.787
2.095.544
2.462.186
2.462.186
13.173.517
Intrări
1.326.440
469.932
9.772.811
9.772.811
11.569.183
Iesiri
(117.047)
(199.210)
(199.210)
(316.257)
Sold la 31 decembrie
2022
9.942.227
2.448.430
12.035.787
12.035.787
24.426.443
Amortizarea
Sold la 1 ianuarie
2022
2.215.152
62.075
1.278.141
1.278.141
3.555.368
Cheltuieli cu
amortizarea (Nota 8)
1.787.393
523.449
955.048
955.048
3.265.892
Reduceri
(18.477)
(199.210)
(199.210)
(217.687)
Sold la 31 decembrie
2022
4.002.545
567.048
2.033.979
2.033.979
6.603.572
Valoare contabilă la
1 ianuarie 2022
6.400.635
2.033.469
1.184.045
1.184.045
9.618.149
Valoare contabilă la
31 decembrie 2022
5.939.682
1.881.382
10.001.807
10.001.807
17.822.871
Sumele recunoscute în situația rezultatului global cu privire la activele aferente dreptului de utilizare sunt:
2022
2021
Cheltuieli cu amortizarea
3.265.900
2.317.115
Cheltuieli cu dobânda aferentă datoriilor de leasing
367.869
290.585
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
45
15. FILIALE SI ALTE IMOBILIZARI FINANCIARE
La 31 decembrie 2022, respectiv 31 decembrie 2021, societatea-mamă deține următoarele investiții:
Filiala
Tara
Cota de
participare
31 decembrie
2022
Cota de
participare
31 decembrie
2021
%
LEI
%
LEI
TeraGlass Bistrița SRL
Romania
100
3.468.340
100
3.468.340
TeraPlast Recycling SA
Romania
99
11.766.350
99
11.766.350
Somplast SA
Romania
70,8
4.897.400
70,8
4.897.400
TeraBio Pack SRL
Romania
100
10.100.000
100
10.100.000
Teraplast Magyarorszag KFT
Ungaria
100
36.492
-
-
TeraGreen Compound SRL
Romania
100
98.832
-
-
-
30.367.414
-
30.232.090
Alte investiții pe termen lung în capitalurile proprii
Detaliile privind investițiile în capitalurile proprii ale TeraPlast SA sunt următoarele:
Numele investiției
Țara
Cota de
participare
31 decembrie
2022
Cota de
participare
31 decembrie
2021
%
RON
%
RON
CERTIND SA
România
7,50
14.400
7,50
14.400
Parteneriat pentru dezvoltarea durabila
România
7,14
1.000
7,14
1.000
ECOREP GROUP S.A
România
0,1
100
-
100
-
15.500
-
15.500
Societatea CERTIND este un organism de certificare independent acreditat de Greek Accreditation Body ESYD pentru următoarele
servicii de certificare: certificarea sistemelor de management al calității conform ISO 9001, certificare de sisteme de management
de mediu conform ISO 14001, certificare de sisteme de management al siguranței alimentare conform ISO 22000.
TeraPlast S.A. nu si-a asumat nicio obligație si nu a făcut nici o plata in numele entităților in care deține titluri sub forma de interese
de participare.
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
46
16. STOCURI
Sold la
31 decembrie
2022
Sold la
31 decembrie
2021
Produse finite
63.079.752
46.701.636
Materii prime
51.325.425
59.191.087
Mărfuri
9.184.846
7.424.010
Consumabile
6.201.126
5.298.998
Obiecte de inventar
339.349
311.334
Produse semifabricate
2.669.734
1.970.154
Produse reziduale
1.283.995
718.238
Produse in curs de aprovizionare
194.634
342.973
Ambalaje
877.513
625.210
Stocuri valoare bruta
135.156.374
122.583.640
Ajustări de valoare pentru materii prime si materiale
(2.245.425)
(1.535.640)
Ajustări de valoare pentru produse finite
(2.940.662)
(1.837.956)
Ajustări de valoare pentru mărfuri
(849.796)
(1.134.401)
Total ajustări de valoare
(6.035.883)
(4.507.997)
Total stocuri valoare neta
129.120.491
118.075.643
Ajustările de valoare sunt făcute pentru toate categoriile de stocuri (a se vedea mai sus), utilizând atât metode generale cat si
specifice in funcție de vechimea acestor si de analizele privind șansele de utilizare a acestora in viitor. Categoriile de stocuri cu
vechime mai mare sau egala de un an, care nu au avut mișcări in ultimul an, sunt ajustate 100%.
Stocurile Grupului sunt gajate in favoarea băncilor finanțatoare.
17. CREANTE COMERCIALE SI SIMILARE
Sold la
31 decembrie
2022
Sold la
31 decembrie
2021
Creanțe pe termen scurt
Creanțe comerciale
108.951.974
106.034.597
Efecte de comert neexigibile
38.381.908
43.856.350
Avansuri plătite furnizorilor de imobilizari
7.380.625
15.265.483
Avansuri plătite furnizorilor de stocuri si servicii
10.903.090
29.969.566
Avansuri platite catre angajati
3.506
2.365
Alte creanțe
6.144.493
8.257.254
Provizion pentru depreciere
(18.083.289)
(16.550.843)
Sold la sfârșitul perioadei
153.682.307
186.834.772
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
47
17. CREANTE COMERCIALE SI SIMILARE (continuare)
Modificările ajustărilor de depreciere pentru creanțe incerte
Exercițiul financiar
încheiat la
31 decembrie
2022
Exercițiul financiar
încheiat la
31 decembrie
2021
RON
RON
Sold la începutul perioadei
(16.550.843)
(18.206.973)
Creanțe scoase din evidență in timpul perioadei
2.293.638
3.166.606
Ajustare de depreciere înregistrată în situația rezultatului global în legătură cu
creanțele comerciale
(3.826.083)
(488.686)
Creante aferente clienti transferati
-
(1.021.790)
Sold la sfârșitul perioadei
(18.083.288)
(16.550.843)
In determinarea recuperabilității unei creanțe, Grupul ia in considerare orice modificare in calitatea de creditare a creanței începând
cu data acordării creditului, pana la data de raportare. Concentrația riscului de credit este limitata având in vedere ca baza de clienți
este mare, iar clienții nu au legătură unii cu alții.
Grupul a înregistrat un provizion de depreciere pentru valoarea totală a creanțelor comerciale restante o perioadă mai mare de 90
de zile la decembrie 2021 si 60 de zile la decembrie 2022.
Evaluarea pierderilor de credit preconizate este o funcție a probabilității de nerambursare, a pierderii datorate nerambursării (adică
a magnitudinii pierderii în caz de nerambursare) și a expunerii la riscul de nerambursare. Evaluarea probabilității de nerambursare se
bazează pe ratingul de risc al fiecărui client obținut de la părți independente, ajustat, dacă este cazul, cu informații prospective, așa
cum este descris mai sus.
În ceea ce privește expunerea la riscul de nerambursare, pentru activele financiare, aceasta este reprezentată de valoarea contabilă
brută a activelor la data raportării.Creanțele Grupului sunt integral gajate in favoarea băncilor finanțatoare.
18. INVESTIȚII IMOBILIARE
La 31 decembrie 2022,respectiv 31 decembrie 2021, TeraPlast deține 21 de mii de mp de teren în Bistrița pentru aprecierea valorii,
clasificat drept investiție imobiliară. Unitatea de producție a TeraPlast se afla pe acest teren, înainte ca Societatea să se mute în
Parcul Industrial TeraPlast. Terenul are o valoare justa de 4.915 mii lei (4.356 mii lei la 31 decembrie 2021).
Grupul își evaluează investițiile imobiliare la valoarea justă, modificările valorii juste fiind recunoscute în situația individuală a
rezultatului global. Investițiile imobiliare au fost reevaluate la 31 decembrie 2022 de către un evaluator extern independent.
Metoda de evaluare folosită a fost comparația de piață.
Sold la
31 decembrie
2022
Sold la
31 decembrie
2021
Sold initial
4.355.802
3.686.767
Castig/ (pierdere) net(a) din evaluarea investitiilor imobiliare la valoare justa
(Nota 7)
559.153
669.035
Sold final
4.914.955
4.355.802
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
48
19. CAPITAL SOCIAL
Sold la
31 decembrie
2022
Sold la
31 decembrie
2021
RON
RON
Acțiuni ordinare vărsate integral
217.900.036
217.900.036
La 31 decembrie 2022, valoarea capitalului social subscris si vărsat al Societății-mamă cuprindea un număr de 2.179.000.358 (2021:
2.179.000.358) acțiuni autorizate, emise si achitate integral, la valoare nominala de 0,1 RON/ actiune si o valoare nominala totala
de 217.900.036 lei (2021: 217.900.036 lei). Acțiunile comune sunt purtătoare de un vot fiecare si dau dreptul la dividende.
In anul 2022, dividendele in cuantum de 32.684.967 lei au fost platite in luna iulie 2022, fiind aferente rezultatului din trimestrele II-
IV din anul 2021. Valoarea dividendului brut per actiune a fost de 0,015 lei/actiune.
In 19.08.2021, Autoritatea de Supraveghere Financiara a emis Certificatul de Înregistrare a Valorilor Mobiliare aferent majorării de
capital social cu suma de 43.579.988 RON, prin emisiunea a 435.799.880 acțiuni noi, cu valoare nominala de 0,1 RON/acțiune.
Structura acționariatului
Sold la
31 decembrie 2022
Sold la
31 decembrie 2021
Număr
acțiuni
%
deținere
Număr
acțiuni
%
deținere
Goia Dorel
1.020.429.614
46,83
1.020.429.614
46,83
FONDUL DE PENSII ADMINISTRAT PRIVAT NN/NN PENSII
S.A.F.P.A.P. S.A.
261.832.007
12,02
261.832.007
12,02
FD DE PENS ADMIN PRIV AZT VIITORUL TAU/ALLIIANZ PP
135.167.485
6,2
135.167.485
6,2
LCS IMOBILIAR SA
78.628.275
3,6
78.628.275
3,6
Alte persoane fizice și juridice
682.942.977
31,34
682.942.977
31,34
Total
2.179.000.358
100
2.179.000.358
100
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
49
20. DATORII PRIVIND BENEFICIILE ANGAJATILOR SI PROVIZIOANE
Grupul acordă angajaților beneficii pentru pensionare in functie de vechimea in Grup la împlinirea vârstei de pensionare de 65 de
ani pentru bărbați si 61 de ani pentru femei.
Provizionul reprezintă valoarea curenta a obligației privind beneficiul la pensionare calculata pe o baza actuariala.
Pe termen scurt
Pe termen lung
31 decembrie
2022
31 decembrie
2021
31 decembrie
2022
31 decembrie
2021
Beneficii pentru angajați
1.956.847
1.915.984
Provizioane pentru riscuri si cheltuieli
952.640
2.188.761
Total
952.640
2.188.761
1.956.847
1.915.984
Beneficii angajați pe termen lung
Exercițiul financiar
încheiat la
31 decembrie
2022
Sold inițial
1.915.984
Mișcări
40.863
Sold final
1.956.847
TeraPlast S.A. are constituite provizioane pentru diverse cheltuieli legate de activități de protejare a mediului înconjurător si
potențiale datorii fiscale, fiind probabile obligații generate de evenimente anterioare ale entității care ar determina o ieșire de
resurse.
Grupul are stabilit un plan de beneficii prin care angajații sunt îndreptățiți sa primească beneficii pentru pensionare in funcție de
vechimea in Grup, la împlinirea vârstei de pensionare. Nu exista alte beneficii post-pensionare pentru angajați. Provizionul reprezintă
valoarea curenta a obligației privind beneficiul la pensionare calculata pe o baza actuariala.
Cele mai recente evaluări actuariale au fost efectuate la 31 decembrie 2021 de către dl Silviu Matei, membru al Institutului Actuarilor
din Romania. La 31 decembrie 2022 nu a fost necesara o revizuire a calculului actuarial pentru ca nu au fost modificari ale beneficiilor
pe termen lung iar variatia numarului de angajati si structurii pe varste a acestora a fost nesemnificativa.
Valoarea curenta a obligațiilor privind beneficiile definite si costul curent si trecut al serviciilor aferente au fost evaluate prin utilizarea
metodei unității de credit proiectate.
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
50
21. DATORII COMERCIALE SI SIMILARE
Sold la
31 decembrie
2022
Sold la
31 decembrie
2021
Datorii comerciale
62.816.152
75.160.166
Efecte de plătit
1.492.748
3.902.457
Datorii din achiziția de imobilizări
11.221.341
16.771.308
Alte datorii curente
11.646.492
15.566.474
Avansuri încasate in baza comenzilor
763.524
1.467.472
Total
87.940.257
112.867.877
Datoriile contractuale reflectă obligația Societății de a transfera bunuri sau servicii către un client de la care a primit contravaloarea
bunului/ serviciului sau de la care suma de încasat este scadentă.
Datoriile pe termen lung pentru imobilizari de 8.371.526 lei la 31 decembrie 2022 (31 decembrie 2021: 9.012.910 lei) reprezintă
datoria de 7.838.014 lei față de E.On aferenta panourilor fotovoltaice si datoria de 533.512 lei fata de Autosoft Engenerring S.R.L
aferenta achizitiei de utilaje.
ALTE DATORII CURENTE
Sold la
31 decembrie
2022
Sold la
31 decembrie
2021
Datorii salariale către angajați si datorii privind asigurările sociale
10.529.188
11.736.284
TVA de plata
42.237
2.035.400
Drepturi ale angajaților nerevendicate
587
587
Alți creditori
79.859
594.553
Garanții comerciale primite
71.655
339.980
Alte impozite de plata
877.416
814.120
Dividende de plata
45.550
45.550
Total
11.646.492
15.566.474
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
51
22. ÎMPRUMUTURI DE LA BĂNCI
Împrumuturile bancare la 31 decembrie 2022 și 31 decembrie 2021 sunt următoarele:
Teraplast SA
Banca finanțatoare
Tipul finanțării
Data
acordării
Sold la
31 decembrie
2021
Sold la
31 decembrie
2022
Pe termen scurt la
31 decembrie
2022
Pe termen lung la
31 decembrie
2022
Perioada
Banca Transilvania
Capital circulant
07.06.2017
31.092.264
45.782.374
45.782.374
-
12 LUNI
BCR
Capital de lucru
28.08.2020
12.594.456
43.653.579
43.653.579
-
12 LUNI
Banca Transilvania
Investiții
20.04.2017
5.294.452
3.176.671
2.117.781
1.058.890
84 LUNI
Banca Transilvania
Investiții
24.07.2017
544.706
-
-
-
60 LUNI
Banca Transilvania
Investiții
31.07.2017
1.188.536
-
-
-
60 LUNI
Banca Transilvania
Investiții
07.11.2017
1.500.000
-
-
-
60 LUNI
Banca Transilvania
Investiții
07.03.2019
6.126.200
3.675.720
2.450.480
1.225.240
60 LUNI
Banca Transilvania
Investiții
30.03.2020
6.754.670
4.298.427
2.456.244
1.842.183
60 LUNI
Banca Transilvania
Investiții
23.12.2020
7.812.731
9.235.266
2.841.620
6.393.646
72 LUNI
Banca Transilvania
Investiții
15.03.2021
-
6.789.841
1.939.955
4.849.886
60 LUNI
TOTAL
72.908.016
116.611.878
101.242.033
15.369.845
Teraplast Recycling SA
Banca finanțatoare
Tipul finanțării
Data acordării
Sold la
31 decembrie
2021
Sold la
31 decembrie
2022
Pe termen scurt la
31 decembrie
2022
Pe termen lung la
31 decembrie
2022
Perioada
Banca Transilvania
Investitii
11.10.2021
-
2.801.623
715.906
2.085.717
LUNI
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
52
22. ÎMPRUMUTURI DE LA BĂNCI (continuare)
Teraglass Bistrita S.R.L.
Banca finanțatoare
Tipul finanțării
Data acordării
Sold la
31 decembrie
2021
Sold la
31 decembrie
2022
Pe termen scurt la
31 decembrie
2022
Pe termen lung la
31 decembrie
2022
Perioada
Banca Transilvania
Investiții
07.12.2017
169.583
-
-
-
60 LUNI
Exim
Investiții
08.03.2019
3.486.458
2.728.145
762.836
1.965.309
60 LUNI
Banca Transilvania
Capital circulant
08.07.2020
9.828.600
10.637.669
10.637.669
-
12 LUNI
BCR
Capital circulant
23.12.2020
4.875.585
5.313.155
5.313.155
-
12 LUNI
TOTAL
18.360.225
18.678.969
16.713.660
1.965.309
TeraBio Pack S.R.L.
Banca finanțatoare
Tipul finanțării
Data acordării
Sold la
31 decembrie
2021
Sold la
31 decembrie
2022
Pe termen scurt la
31 decembrie
2022
Pe termen lung la
31 decembrie
2022
Perioada
BCR
Investiții
29.04.2021
19.707.355
24.242.260
4.817.421
19.424.839
60 LUNI
BCR
Investiții
29.04.2021
9.138.008
8.912.556
8.912.556
-
12 LUNI
BCR
Capital circulant
29.11.2021
2.706.913
4.829.878
4.829.878
-
12 LUNI
BCR
Capital circulant
29.11.2021
2.631.978
10.000.000
10.000.000
-
12 LUNI
TOTAL
34.184.255
47.984.694
28.559.855
19.424.839
Somplast S.A.
Banca finanțatoare
Tipul finanțării
Data acordării
Sold la
31 decembrie
2021
Sold la
31 decembrie
2022
Pe termen scurt la
31 decembrie
2022
Pe termen lung la
31 decembrie
2022
Perioada
Banca Transilvania
Capital circulant
08.07.2021
537.262
4.550.305
4.550.305
-
12 LUNI
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
53
23. OBLIGATII DE LEASING
Contracte de leasing recunoscute în conformitate cu IFRS 16 pentru exercițiul financiar încheiat la:
Platile minime de leasing
31 decembrie
2022
31 decembrie
2021
Valoarea curenta a platilor de leasing
Sume scadente intr-un an
2.783.758
2.074.305
Mai mult de un an dar mai putin de 5 ani
7.248.027
7.470.920
Total datorii de leasing
10.031.785
9.545.225
Din care, datorii privind activele aferente dreptului de utilizare
Sume scadente intr-un an
2.143.844
2.031.337
Mai mult de un an dar mai putin de 5 ani
5.893.504
6.517.775
Total datorii privind activele aferente dreptului de utilizare
8.037.348
8.549.112
24. INSTRUMENTE FINANCIARE
În cursul normal al activității, Grupul este expus unei varietăți de riscuri financiare, printre care riscul valutar, de rata dobanzii, de
lichiditate, și riscul de credit, de piata, geografic, dar și riscuri operationale si juridice. Obiectivul Grupului este de a înțelege aceste
riscuri și de a pune în aplicare politici care să reducă la minimum impactul economic al unui eveniment negativ asupra performanței
Grupului. Ședințele se organizează în mod regulat pentru a examina rezultatul evaluării riscurilor, pentru a aproba strategiile
recomandate de gestionare a riscurilor și pentru a monitoriza eficacitatea acestor politici.
Obiectivele primare ale activitatii de gestiune a riscurilor financiare sunt de a stabili limitele de risc, si apoi a se asigura ca expunerea
la riscuri ramane intre aceste limite. Activitatile de gestiune a riscurilor operationale si juridice sunt destinate sa garanteze buna
functionare a politicilor si procedurilor interne pentru a minimiza riscurile operationale si juridice.
Grupul evaluează creanțele comerciale și alte active financiare la cost amortizat.
Active financiare
Cost amortizat
31 decembrie
2022
Cost amortizat
31 decembrie
2021
Imobilizate
Creanțe pe termen lung
1.843.922
1.593.212
Alte instrumente financiare evaluate la cost amortizat
15.500
15.500
Curente
Creanțe comerciale
153.682.307
457.030.697
Numerar
10.713.209
7.712.109
Avansuri
825.641
615.133
(a) Gestionarea riscurilor privind capitalul
Grupul isi gestionează capitalul pentru a se asigura ca entitățile din cadrul Grupului isi vor putea continua activitatea concomitent cu
maximizarea veniturilor pentru acționari, prin optimizarea soldului de datorii si de capital propriu.
Structura capitalului Grupului consta in datorii, care includ împrumuturile, numerarul si echivalentele de numerar si capitalul propriu
atribuibil deținătorilor de capital propriu ai Grupului mama, Capitalul propriu cuprinde capitalul social, rezervele si rezultatul reportat.
Gestionarea riscurilor Grupului include si o analiza regulata a structurii de capital. Ca parte a acestei analize, conducerea ia in
considerare costul capitalului si riscurile asociate cu fiecare clasa de capital. Pe baza recomandărilor conducerii, Grupul isi poate
echilibra structura generala a capitalului prin plata de dividende, prin emiterea de noi acțiuni si prin răscumpărarea de acțiuni, precum
si prin contractare de noi datorii sau prin stingerea datoriilor existente.
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
54
La fel ca si alti reprezentanți ai industriei, Grupul monitorizează capitalul pe baza gradului de îndatorare. Acest indicator se calculează
ca si datoria neta împărțită la total capital. Datoria neta reprezintă împrumuturile totale (inclusiv împrumuturi pe termen lung si pe
termen scurt, asa cum sunt prezentate acestea in bilanț), mai putin de numerarul si echivalentele de numerar. Total capitalul
reprezintă "capitaluri proprii" asa cum sunt prezentate acestea in bilanțul consolidat plus datoria neta.
Gradul de îndatorare pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022, respectiv 2021 a fost după cum urmează:
2022
2021
Împrumuturi bancare si datorii aferente leasingului financiar (notele 22 si 23)
200.659.255
135.534.984
Mai puțin numerarul si echivalentele de numerar
(10.713.209)
(7.712.109)
Datoria neta
189.946.046
127.822.875
Total capitaluri proprii
309.479.173
591.530.924
Total capitaluri si datorie neta
499.425.219
719.353.799
Gradul de îndatorare
38%
18%
(b) Principalele politici contabile
Detaliile privind principalele politici contabile si metodele adoptate, inclusiv criteriile de recunoaștere, baza măsurării si baza
recunoașterii veniturilor si a cheltuielilor, cu privire la fiecare clasa de active financiare, datorii financiare si instrumente de capital
sunt prezentate in nota 2 la situațiile financiare.
(c) Obiectivele gestionarii riscurilor financiare
Departamentul de trezorerie al Grupului furnizează servicii necesare activității, coordonează accesul la piața financiara națională,
monitorizează si gestionează riscurile financiare legate de operațiunile Grupului prin rapoarte privind riscurile interne, care analizează
expunerea prin gradul si mărimea riscurilor.
Aceste riscuri includ riscul de piață (inclusiv riscul valutar, riscul ratei dobânzii la valoare justa si riscul de preț). riscul de credit, riscul
de lichiditate si riscul ratei dobânzii la fluxurile de numerar.
(d) Riscul de piață
Activitățile Grupului il expun in primul rând la riscuri financiare privind fluctuația ratei de schimb valutar (a se vedea lit. (d) de mai
jos) și a ratei dobânzii (a se vedea lit. [f] de mai jos).
Conducerea Grupului monitorizează continuu expunerea acestuia la riscuri. Cu toate acestea, utilizarea acestei abordări nu protejează
Grupul de apariția unor eventuale pierderi in afara limitelor previzibile, in cazul unor fluctuații semnificative pe piață. Nu a existat
nicio modificare fata de anul precedent in expunerea Grupului la riscurile de piă sau in modul in care Grupul își gestionează si își
măsoară riscurile.
(e) Gestionarea riscurilor valutare
Există două tipuri de riscuri valutare la care Grupul este expus, respectiv riscul de tranzacție și riscul de conversie. Obiectivul strategiei
de gestionare a riscului valutar a Grupului este de a gestiona și controla expunerile la riscuri de piață în parametri acceptabili.
TOTAL
Profit sau (pierdere)
(1.969.873)
1.969.873
Riscul de tranzacție
Acest risc apare datorită faptului unitățile operaționale au costuri de intrare sau vânzări în alte monede decât monedele lor
funcționale. În plus, în cazul în care entitățile care operează dețin active și pasive monetare la sfârșitul anului, exprimate în altă
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
55
monedă decât moneda lor funcțională, conversia acestora la cursurile de schimb la sfârșitul anului în moneda funcțională va da
naștere câștigurilor și pierderilor valutare. Expunerile la cursul de schimb sunt gestionate conform politicilor aprobate.
Peste 85% din vanzarile Grupului sunt in Romania, in lei. Vanzarile in afara tarii sunt preponderent cu plata la livrare. Astfel,
expunerea Grupului la cursul valutar, ca urmare a tranzactiilor cu clienti dinafara tarii, este nesemnificativa.
Risc de conversie
Acest lucru există datorită faptului Grupul are operațiuni a ror monedă funcțională nu este RON, moneda de prezentare a
Grupului. Modificările cursului de schimb între monedele de raportare ale acestor operațiuni și RON au un impact asupra rezultatului
raportat consolidat al Grupului.
(f) Administrarea riscului de rată a dobânzii
Activele purtătoare de dobânzi ale Grupului, veniturile, precum si fluxurile de numerar din activități operaționale sunt expuse
fluctuației ratelor dobânzii de piața. Riscul de dobândă al Grupului apare din împrumuturile sale bancare. Grupul nu a recurs la nici o
operațiune de hedging, in vederea diminuării expunerii sale la riscul de rata a dobânzii.
Grupul monitorizează continuu expunerea sa la riscul de dobândă. Aceasta include simularea diverselor scenarii, inclusiv refinanțarea,
actualizarea pozițiilor existente, alternative de finanțare. Pe baza acestor scenarii, Grupul estimează impactul potențial asupra
contului de profit si pierdere a unor fluctuații definite in rata dobânzii. In fiecare simulare, este utilizata aceeași fluctuație in rata
dobânzii pentru toate monedele. Aceste scenarii sunt pregătite numai pentru datoriile care reprezintă principalele poziții purtătoare
de dobândă.
Grupul este expus la riscul ratei dobânzii, având in vedere ca entitățile din cadrul Grupului împrumută fonduri atât la dobânzi fixe,
cat si la dobânzi variabile. Riscul este gestionat de grup prin menținerea unui echilibru optim intre împrumuturile cu rata fixa si cele
cu rata variabila.
(g) Alte riscuri privind prețurile
Grupul nu este expus riscurilor privind prețul capitalului propriu. provenite din investițiile de capital propriu. Investițiile financiare
sunt deținute pentru scopuri strategice, mai degrabă decât comerciale si nu sunt semnificative. Grupul nu comercializează in mod
activ aceste investiții.
(h) Gestionarea riscului de credit
Grupul a adoptat o politica de a face tranzacții doar cu părți de încredere, părți care au fost evaluate în ceea ce privește calitatea
creditului, ținând cont de poziția financiară, experiența trecută, și alți factori, și, în plus, si de a obține garaii sau avansuri, când este
cazul, ca mijloc de a reduce riscul de pierderi financiare din nerespectarea contractelor. Expunerea Grupului si ratingurile de credit
ale terțelor părți contractuale sunt monitorizate de către conducere.
Expunerea maximă a Grupului la riscul de credit este reprezentată de valoarea contabilă a fiecărui activ financiar. Riscul de credit se
refera la riscul ca o terță parte sa nu își respecte obligațiile contractuale, provocând astfel pierderi financiare Grupului.
Creanțele comerciale provin de la un număr mare de clienți, din diverse industrii si arii geografice. Evaluarea permanenta a creditelor
este efectuata asupra condiției financiare a clienților si, când este cazul, se face asigurare de credit.
Grupul are politici care limitează valoarea expunerii pentru orice instituție financiara.
Valoarea contabila a creanțelor, neta de provizionul pentru creanțe, plus numerarul si echivalentele de numerar, reprezintă suma
maxima expusa riscului de credit. Deși colectarea creanțelor ar putea fi influențată de factori economici, conducerea considera ca nu
exista niciun risc semnificativ de pierderi pentru Grup, dincolo de provizioanele deja înregistrate.
Grupul considera expunerea la riscul de credit fata de contraparte sau grup de contraparti cu caracteristici similare, analizând
creanțele in mod individual si efectuând ajustări de depreciere de valoare. Grupul are peste patru mii de clienți în 2022, cu expunerea
cea mai mare pe un client care de maxim 5% (2021: 5%).
(i) Gestionarea riscului de lichiditate
Grupul gestionează riscurile de lichidități prin menținerea unor rezerve adecvate, a unor facilități bancare si a unor facilități de
împrumut de rezerva, prin monitorizarea continua a fluxurilor de numerar reale si prin punerea in corespondenta a profilurilor de
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
56
scadenta a activelor si datoriilor financiare. Fiecare societate din Grup întocmește fluxuri de numerar anuale și pe termen scurt
(săptămânal, lunar și trimestrial). Nevoile de finanțare a capitalului circulant sunt stabilite și contractate pe baza fluxurilor de numerar
bugetate. Proiectele de investiții sunt aprobate doar cu un plan concret de finanțare.
(j) Valoarea justă a instrumentelor financiare
Instrumentele financiare prezentate în situația poziției financiare include creanțe comerciale și de altă natură, numerar și echivalente
de numerar, împrumuturi pe termen scurt și lung și alte datorii. Valorile contabile reprezintă expunerea maximă a Grupului la riscul
de credit aferent creanțelor existente.
Datoriile financiare sunt evaluate la valoarea contabilă, ceea ce reprezintă o valoare aproximativă a valorii lor juste, datorită faptului
că datoriile sunt la dobândă variabilă și nu există comisioane și costuri inițiale importante amortizate în timp.
Sold la
31 Decembrie
2022
Sold la
31 Decembrie
2021
Analiza creantelor comerciale si ale efectelor de comert este urmatoarea:
RON
RON
Neexigibile
132.515.627
406.672.975
In intarziere fara a fi depreciate
23.010.604
51.950.931
Depreciate si provizionate integral
18.083.291
16.550.843
Total
173.609.521
475.174.748
In intarziere fara a fi depreciate
pana la 3 luni
15.295.215
7.048.811
de la 3 - 6 luni
1.693.810
8.844.015
de la 6 - 9 luni
481.964
7.690.613
peste 9 luni
5.539.615
1.395.230
Total
23.010.604
24.978.669
Depreciate si provizionate integral
pana la 6 luni
2.711.601
1.714.056
de la 6 - 12 luni
2.910.297
917.623
peste 12 luni
12.461.392
13.919.164
Total
18.083.291
16.550.843
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
57
24. INSTRUMENTE FINANCIARE (continuare)
Tabele privind riscurile de lichiditate și rată a dobânzii
Tabelele de mai jos detaliază perioadele rămase până la scadența datoriilor financiare ale Grupului.
Tabelele au fost întocmite pe baza fluxurilor de numerar neactualizate ale datoriilor financiare la cea mai apropiată dată când este posibil ca Grupul să fie solicitat să plătească. Tabelul
include atât dobânzile, cât și fluxurile de numerar aferente capitalului.
2022
sub 1 luna
1-3 luni
3 luni - 1 an
1-3 ani
3 - 5 ani
Peste 5 ani
Total
Nepurtătoare de dobândă
Datorii comerciale si alte datorii
(37.370.494)
(36.246.238)
(5.906.450)
(2.883.304)
(2.349.792)
(3.138.430)
(87.894.708)
Instrumente purtătoare de dobândă
Imprumuturi pe termen lung si scurt
(1.718.129)
(6.021.957)
(146.825.432)
(31.493.355)
(13.202.533)
(1.397.850)
(200.659.255)
Dobanzi viitoare
(28.383)
(681.194)
(1.411.692)
(1.877.622)
(302.264)
(101.080)
(4.402.235)
Instrumente nepurtătoare de dobândă
Numerar si echivalente de numerar
10.713.209
Creante
76.550.779
68.799.143
8.332.385
1.139.106
363.270
341.548
155.526.231
2021
sub 1 lună
1-3 luni
3 luni - 1 an
1-3 ani
3-5 ani
peste 5 ani
Total
Nepurtătoare de dobândă
Datorii comerciale si alte datorii
(41.628.720)
(59.965.038)
(2.261.209)
(2.349.792)
(2.349.792)
(4.313.326)
(112.867.878)
Instrumente purtătoare de dobândă
Imprumuturi pe termen lung si scurt
(3.376.328)
(3.997.203)
(81.636.101)
(28.559.864)
(11.910.072)
(6.055.411)
(135.534.980)
Dobanzi viitoare
(84.676)
(351.809)
(808.136)
(1.091.179)
(162.539)
(13.662)
(2.512.002)
Instrumente nepurtătoare de dobândă
Numerar si echivalente de numerar
7.712.109
7.712.109
Creanțe
115.848.140
336.877.248
4.305.310
841.805
273.239
478.167
458.623.908
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
58
25. TRANZACTII CU ENTITATI AFILIATE
Entitățile afiliate si legate Societății sunt prezentate astfel:
31 decembrie 2022
Filiale
- Teraglass Bistrita SRL
- TeraPlast Recycling SA
- TeraBio Pack Srl
- Somplast SA
- Teraplast Magyarorszag KFT
- TeraGreen Compound SRL
Societăți legate (prin acționariat /factor decizional comun)
- ACI Cluj SA
- Hermes SA
- Info Sport SRL
- Ischia Activholding SRL
- Ischia Invest SRL
- La Casa Ristorante Pizzeria Pane Dolce SRL
- New Croco Pizzerie SRL
- Parc SA
- Primcom SA
- Sens Unic Imobiliare SRL
- Alpha Quest Tech SRL
- Banca Romaneasca SA membra a Grupului Eximbank SA
- Grupul Bittnet Systems SA
- Global Resolution Experts SA membra a Grupului Bittnet Systems S.A.
- Compa SA
- Magazin Universal Maramures SA
- LCS Imobiliar SA
Tranzacțiile dintre Societatea mamă si filialele acesteia, entitățile afiliate Grupului au fost eliminate din consolidare.
In 2022 si 2021, Grupul nu a avut tranzactii semnificative cu societatile afiliate.
26. NUMERAR SI ECHIVALENTE DE NUMERAR
Numerar
Pentru situatia fluxurilor de numerar, numerarul include numerarul în casa si conturile bancare curente. Valoarea contabilă a
acestor active este aproximativ egală cu valoarea lor justă.
Numerarul si echivalentele de numerar la sfarsitul anului financiar, dupa cum sunt prezentate in situatia fluxurilor de numerar, pot
fi reconciliate cu elemente aferente din bilantul contabil, dupa cum urmeaza:
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
59
31 decembrie
2022
31 decembrie
2021
RON
RON
Numerar în bănci
10.470.326
7.406.650
Efecte de incasat
-
180.652
Numerar în casă
31.325
30.010
Echivalente numerar
211.558
94.797
Total
10.713.209
7.712.109
Disponibilitățile bănești ale Grupului sunt integral gajate in favoarea băncilor finanțatoare.
27. SUBVENȚII PENTRU INVESTIȚII
Subvențiile pentru investiții se referă la fonduri nerambursabile aferente unor investiții efectuate de TeraPlast S.A. și TeraGlass S.R.L.,
TeraBio Pack SRL si Somplast SA.
Nu există condiții neîndeplinite atașate acestor subvenții.
2022
2021
La 1 ianuarie
34.383.655
19.887.503
Intrări de subvenții
30.437.388
16.659.942
Transferate către situația rezultatului global
(4.254.755)
(2.379.400)
In sold la 31 martie 2021 Somplast SA
-
215.610
La 31 decembrie
60.566.288
34.383.655
Curente
5.438.448
2.554.125
Imobilizate
55.127.841
31.829.530
Valoarea subvențiilor în sold este recunoscuta ca venit amânat în bilanț și transferata în situația rezultatului global pe o bază
sistematică, pe parcursul duratei de viață a activelor aferente.
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
60
28. ANGAJAMENTE ȘI DATORII CONTINGENTE
TeraPlast S.A.
Facilitati de credit neutilizate
La 31 decembrie 2022, Societatea are facilități de creditare neutilizate in valoare de 21.115.545
RON (31 decembrie 2021: 10.313.280
RON) si credite pentru investitii neutilizate in valoare de 53.536.866 RON (31 decembrie 2021: 70.230.590 RON).
Garantii pentru imprumuturi bancare
La 31 decembrie 2022, imobilizări corporale si investiții imobiliare cu o valoare contabila neta de 103.210.462 RON (31 decembrie
2021: 51.411.457 RON) constituie garanție pentru credite si linii de credit. Pentru împrumuturile de la bănci Societatea a garantat cu
toate disponibilitățile bănești prezente si viitoare, cu toate stocurile de marfa si produse prezente si viitoare si a cesionat drepturile
de creanță prezente si viitoare, precum si a accesoriilor acestora, provenind din contractele prezente si viitoare cu clienții săi, având
calitatea de debitori cedați. De asemenea, Societatea a cesionat drepturile rezultate din polițele de asigurare emise având ca obiect
imobilele si bunurile mobile aduse in garanție.
Investitii in productia de granule ignifuge si sisteme de canalizari interioare Valoarea proiectului: 30.381.878 lei
Proiectul TeraPlast S.A. s-a concretizat in lansarea unui nou produs în domeniul granulelor și in dotarea unei linii care extinde
capacitatea de producție a sistemelor din polipropilenă. Investitia a fost integral pusa in functiune in decembrie 2019. Ajutorul de
stat pentru aceasta investitie, in suma de 14.427.981 lei, a fost incasat integral in 2019 2020. Perioada de monitorizare, la finalul
careia TeraPlast trebuie sa restituie la bugetul de stat sub forma de taxe generate de investitie, valoarea ajutorului de stat, se incheie
in 2025.
Cresterea capacitatii de productie de tevi PVC si de fitinguri Valoarea proiectului: 42.479.590 lei
TeraPlast S.A. si-a extins capacitatea de producție în cadrul amplasamentului existent pentru anumite categorii de produse aflate in
fabricația curenta a societății, respectiv fitinguri (PP si PVC), țevi PE si țevi PVC, prin realizarea de investiții in construcții noi si achiziție
de echipamente. Investitia a fost integral pusa in functiune in noiembrie 2022.
Societatea a incasat la 31 decembrie 2022 ajutor de stat in suma de 15.675.695 lei. In luna decembrie 2022 a fost depusa ultima
cerere de rambursare in suma de 3.301.044 lei pentru care se asteapta incasarea.
Fabrica de instalatii din polietilena Valoarea proiectului: 56.213.412 lei
TeraPlast S.A. a investit intr-o unitate noua de productie pentru fabricarea produselor din mase plastice pe segmentele de produse
reprezentând țevi PE si produse rotoformate (PE), prin realizarea de investiții in construcții noi si echipamente.
Investitia a fost integral pusa in functiune in decembrie 2022.
Societatea a incasat la 31 decembrie 2022 ajutor de stat in suma de 11.583.440 lei.
Ultima cerere de rambursare in suma de 12.385.006 lei va fi depusa in luna martie 2023.
Teraglass Bistrita S.R.L.
Facilitati de credit neutilizate
La 31 decembrie 2022, Societatea are facilități de creditare neutilizate, in valoare de 3.091.662
RON (31 decembrie 2021: 2.295.815
RON).
Garantii pentru imprumuturi bancare
La 31 decembrie 2022, imobilizări corporale cu o valoare contabila neta de 10.990.048 RON (31 decembrie 2021: 12.608.246 RON)
constituie garanție pentru credite si linii de credit. Pentru împrumuturile de la bănci Societatea a garantat cu toate disponibilitățile
bănești prezente si viitoare, cu toate stocurile de marfa si produse prezente si viitoare si a cesionat drepturile de creanță prezente si
viitoare, precum si a accesoriilor acestora, provenind din contractele prezente si viitoare cu clienții săi, având calitatea de debitori
cedați. De asemenea, Societatea a cesionat drepturile rezultate din polițele de asigurare emise având ca obiect imobilele si bunurile
mobile aduse in garanție
Investitie in cresterea capacitatii de productie Valoarea proiectului: 15.356.373 lei
Teraglass Bistrita SRL a implementat in 2018 2019 investitia intr-un nou flux, complet automatizat, pentru producția ferestrelor și
ușilor din PVC.
Ajutorul de stat pentru aceasta investitie, in suma de 7.663.660 lei, a fost incasat integral in 2019 2020. Perioada de monitorizare,
la finalul careia TeraGlass trebuie sa restituie la bugetul de stat sub forma de taxe generate de investitie, valoarea ajutorului de stat,
se incheie in 2026.
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
61
28. ANGAJAMENTE ȘI DATORII CONTINGENTE (continuare)
Teraplast Recycling SA
Facilitati de credit neutilizate
La 31 decembrie 2022, Societatea are facilități de creditare neutilizate, in valoare de 3.000.000
RON (31 decembrie 2021: 0 RON).
Garantii pentru imprumuturi bancare
La 31 decembrie 2022, imobilizări corporale cu o valoare contabila neta de 3.657.679 RON (31 decembrie 2021: 0 RON ) constituie
garanție pentru credite si linii de credit. Pentru împrumuturile de la bănci Societatea a garantat cu toate disponibilitățile bănești
prezente si viitoare, cu toate stocurile de marfa si produse prezente si viitoare si a cesionat drepturile de creanță prezente si viitoare,
precum si a accesoriilor acestora, provenind din contractele prezente si viitoare cu clienții săi, având calitatea de debitori cedați. De
asemenea, Societatea a cesionat drepturile rezultate din polițele de asigurare emise având ca obiect imobilele si bunurile mobile
aduse in garanție.
Ajutor de stat pentru infiintarea unei noi unitati de productie
Societatea a semnat in mai 2022, un acord de finanțare pentru un proiect de investiții de 52.621 mii RON, în cadrul Schemei de ajutor
de stat pentru stimularea investițiilor cu impact major în economie, 50% din valoarea proiectului este finanțată din ajutor de stat. In
februarie 2023, Societatea a contractat un împrumut in valoare de 5,92 mil eur de la Raiffeisen Bank in vederea susținerii investițiilor
la care s-a angajat in cadrul Schemei de ajutor de stat pentru stimularea investițiilor cu impact major în economie.
Pana la data prezentelor situatii financiare, Teraplast Recycling nu a depus nicio cerere de rambursare.
Facilitatea va avea două linii de producție pentru folii din polietilenă de uz industrial, ceea ce reprezintă o capacitate de peste 14.000
de tone anual.
TeraBio Pack SRL
Facilitati de credit neutilizate
La 31 decembrie 2022, Societatea are facilități de creditare neutilizate in valoare de 300.837 RON.
Garantii pentru imprumuturi bancare
La 31 decembrie 2022, imobilizări corporale cu o valoare contabila neta de 34.175.310 RON constituie garanție pentru credite si linii
de credit. Pentru împrumuturile de la bănci Societatea a garantat cu toate disponibilitățile bănești prezente si viitoare, cu toate
stocurile de marfa si produse prezente si viitoare si a cesionat drepturile de creanță prezente si viitoare, precum si a accesoriilor
acestora, provenind din contractele prezente si viitoare cu clienții săi, având calitatea de debitori cedați. De asemenea, Societatea a
cesionat drepturile rezultate din polițele de asigurare emise având ca obiect imobilele si bunurile mobile aduse in garanție.
Investitie in fabrica de ambalaje flexibile biodegradabile -– Valoarea proiectului: 67.446.557 lei
Proiectul de investiții presupune atât achiziționarea de echipamente de producție de ultimă generație, cât și realizarea de construcții
noi. Investitia a fost pusa in functiune in decembrie 2021.
Sacii, sacoșele și pungile biodegradabile produse de TeraBio Pack au un grad de biodegradare de minim 90% și certificare OK
Compost” conform SR EN 13432. Dezvoltarea acestei unități de producție pentru materiale biodegradabile înseamnă operațiuni
responsabile și durabile, iar legea 181 din 19 august 2020, privind gestionarea deșeurilor nepericuloase composabile, care a intrat în
vigoare din 20 februarie 2021, prevede ca sacii biodegradabili să fie folosiți și în gospodării.
Fluxul tehnologic incude și echipamente pentru reciclarea deșeurilor rezultate din producția proprie și reintroducerea acestora în
procesul de fabricație.
Pana la data acestor situații financiare, Societatea a depus doua cereri de rambursare, in suma de 19.838.197 RON, incasate in 2021
si 2022. Ultima cerere de rambursare, pentru suma de 8.246.681 lei urmeaza a fi incasata in prima parte a anului 2023.
Somplast SA
Are o linie de credit de 5.000.000 RON de la BT din care la 31.12.2022 are neutilizata suma de 449.695 RON.
TERAPLAST S.A.
NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022
(toate sumele sunt exprimate in lei („RON”), daca nu este specificat altfel)
62
29. EVENIMENTE ULTERIOARE
Nu au fost evenimente semnificative.
Conflictul militar în curs din Ucraina și sancțiunile aferente vizate împotriva Federației Ruse pot avea un impact asupra economiei
europene și globale. Societatea nu are nicio expunere directă în Ucraina, Rusia sau Belarus. Totuși, impactul asupra situației
economice generale poate necesita revizuiri ale anumitor ipoteze și estimări. Acest lucru poate duce la ajustări semnificative ale
valorii contabile a anumitor active și datorii, în următorul exercițiu financiar. În această etapă, conducerea estimeaza ca razboiul nu
are un impact asupra situatiilor financiare.
Deoarece evenimentele sunt in curs de desfasurare, impactul pe termen lung poate afecta volumul vanzarilor, fluxurile de numerar,
și profitabilitatea. Cu toate acestea, la data acestor situații financiare, Societatea continuă să își îndeplinească obligațiile pe măsură
ce acestea ajung la scadență și, prin urmare, continuă să aplice baza de pregătire a continuității activității.
Declarația conducerii
Confirmăm că, din cunoștințele noastre, situațiile financiare oferă o imagine fidelă a activelor, datoriilor, poziției financiare și a
profitului și pierderii Grupului, conform standardelor de contabilitate aplicabile și situațiile financiare consolidate ale Grupului
TeraPlast oferă o imagine fidelă a dezvoltării și performanței afacerii și poziției Grupului, precum și o descriere a principalelor riscuri
și incertitudini cu care se confruntă Grupul.
Aprobat:
1 februarie 2023
Consiliul de Administrație
ALEXANDRU STANEAN IOANA BIRTA
DIRECTOR GENERAL DIRECTOR FINANCIAR
254900CX9UNGB7VM0R352022-01-012022-12-31254900CX9UNGB7VM0R352021-01-012021-12-31254900CX9UNGB7VM0R352022-12-31254900CX9UNGB7VM0R352021-12-31254900CX9UNGB7VM0R352021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember254900CX9UNGB7VM0R352022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember254900CX9UNGB7VM0R352022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember254900CX9UNGB7VM0R352021-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember254900CX9UNGB7VM0R352022-01-012022-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember254900CX9UNGB7VM0R352022-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember254900CX9UNGB7VM0R352021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember254900CX9UNGB7VM0R352022-01-012022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember254900CX9UNGB7VM0R352022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember254900CX9UNGB7VM0R352021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember254900CX9UNGB7VM0R352022-01-012022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember254900CX9UNGB7VM0R352022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember254900CX9UNGB7VM0R352021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember254900CX9UNGB7VM0R352022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember254900CX9UNGB7VM0R352022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember254900CX9UNGB7VM0R352021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember254900CX9UNGB7VM0R352022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember254900CX9UNGB7VM0R352022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember254900CX9UNGB7VM0R352021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember254900CX9UNGB7VM0R352022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember254900CX9UNGB7VM0R352022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember254900CX9UNGB7VM0R352020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember254900CX9UNGB7VM0R352021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember254900CX9UNGB7VM0R352020-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember254900CX9UNGB7VM0R352021-01-012021-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember254900CX9UNGB7VM0R352020-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember254900CX9UNGB7VM0R352021-01-012021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember254900CX9UNGB7VM0R352020-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember254900CX9UNGB7VM0R352021-01-012021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember254900CX9UNGB7VM0R352020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember254900CX9UNGB7VM0R352021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember254900CX9UNGB7VM0R352020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember254900CX9UNGB7VM0R352021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember254900CX9UNGB7VM0R352020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember254900CX9UNGB7VM0R352021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember254900CX9UNGB7VM0R352020-12-31iso4217:RONxbrli:sharesiso4217:RONxbrli:shares