iso4217:RON 2549009R7KJ38D9RW354 2020-12-31 2549009R7KJ38D9RW354 2021-12-31 2549009R7KJ38D9RW354 2020-01-01 2020-12-31 2549009R7KJ38D9RW354 2021-01-01 2021-12-31 2549009R7KJ38D9RW354 2019-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 2549009R7KJ38D9RW354 2019-12-31 ifrs-full:OtherEquityInterestMember 2549009R7KJ38D9RW354 2019-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 2549009R7KJ38D9RW354 2019-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 2549009R7KJ38D9RW354 2019-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 2549009R7KJ38D9RW354 2019-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 2549009R7KJ38D9RW354 2019-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 2549009R7KJ38D9RW354 2019-12-31 2549009R7KJ38D9RW354 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 2549009R7KJ38D9RW354 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:OtherEquityInterestMember 2549009R7KJ38D9RW354 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 2549009R7KJ38D9RW354 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 2549009R7KJ38D9RW354 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 2549009R7KJ38D9RW354 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 2549009R7KJ38D9RW354 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 2549009R7KJ38D9RW354 2020-01-01 2020-12-31 2549009R7KJ38D9RW354 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 2549009R7KJ38D9RW354 2020-12-31 ifrs-full:OtherEquityInterestMember 2549009R7KJ38D9RW354 2020-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 2549009R7KJ38D9RW354 2020-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 2549009R7KJ38D9RW354 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 2549009R7KJ38D9RW354 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 2549009R7KJ38D9RW354 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 2549009R7KJ38D9RW354 2020-12-31 2549009R7KJ38D9RW354 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 2549009R7KJ38D9RW354 2020-12-31 ifrs-full:OtherEquityInterestMember 2549009R7KJ38D9RW354 2020-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 2549009R7KJ38D9RW354 2020-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 2549009R7KJ38D9RW354 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 2549009R7KJ38D9RW354 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 2549009R7KJ38D9RW354 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 2549009R7KJ38D9RW354 2020-12-31 2549009R7KJ38D9RW354 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 2549009R7KJ38D9RW354 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:OtherEquityInterestMember 2549009R7KJ38D9RW354 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 2549009R7KJ38D9RW354 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 2549009R7KJ38D9RW354 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 2549009R7KJ38D9RW354 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 2549009R7KJ38D9RW354 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 2549009R7KJ38D9RW354 2021-01-01 2021-12-31 2549009R7KJ38D9RW354 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 2549009R7KJ38D9RW354 2021-12-31 ifrs-full:OtherEquityInterestMember 2549009R7KJ38D9RW354 2021-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 2549009R7KJ38D9RW354 2021-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 2549009R7KJ38D9RW354 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 2549009R7KJ38D9RW354 2021-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 2549009R7KJ38D9RW354 2021-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 2549009R7KJ38D9RW354 2021-12-31 2549009R7KJ38D9RW354 2019-12-31 2549009R7KJ38D9RW354 2020-12-31

RAPORTUL ANUAL CONSOLIDAT

Pentru exercitiul financiar 2021

Raportul Anual conform OMFP 2844/2016si Regulamentului A.S.F. nr. 5/2018-Anexa 15

Pentru exercitiul financiar - 2021

Data raportului – 27.04.2022

Denumirea Grupului - Prefab SA

Sediul Social - Bucuresti, Dr. Iacob Felix, nr. 17-19, et.2, sector 1

Punct de lucru - Calarasi, str. Bucuresti, nr. 396.

Numarul de telefon/fax - 021-3315116/ 021-3305980

Cod unic de inregistrare la Oficiul Registrului Comertului - RO 1916198

Numarul de ordine in Registrul Comertului - J40/9212/2003

Piata reglementata pe care se tranzactioneaza valorile mobiliare emise - Bursa de Valori Bucuresti, categoria Standard

Capitalul social subscris si varsat - 24.266.709,5 lei

Principalele caracteristici ale valorilor mobiliare emise - societatea are emise un numar de 48.533.419 actiuni nominative cu o valoare nominala de 0,5 lei fiecare, dematerializate

Standardul contabil aplicat- Standardele internationale de raportare financiara

Auditarea- Situatiile financiare sunt auditate.

1.Activitatea societatilor comerciale din ,,grup’’

a. Descrierea activitatii de baza a Grupului

PREFAB SA BUCURESTI societate-mama, este o societate pe actiuni care functioneaza in conformitate cu prevederile Legii nr.31/1990 privind societatile comerciale, republicata cu modificarile si completarile ulterioare.

Societatea este inregistrata la Oficiul Registrului Comertului sub nr. 40/9212/04.07.2003 si are codul unic de inregistrare RO 1916198, iar incepand cu 1 ianuarie 2006 ca urmare a prevederilor Codului fiscal cu modificarile la zi, i s-a atribuit codul de inregistrare fiscala in scopuri TVA - RO 1916198. Obiectul principal de activitate este conform actului constitutiv, Fabricarea produselor din beton pentru constructii, cod CAEN 2361.

Structura actionariatului societatii mama la data de 31.12.2021, era urmatoarea:

Actionar

Nr. actiuni

%

ROMERICA INTERNATIONAL S.R.L. BUCURESTI

40.288.640

83.0122

SIF MUNTENIA

6.295.000

12.9704

ALTI ACTIONARI – PERSOANE JURIDICE

347.597

0.7162

ALTI ACTIONARI – PERSOANE FIZICE

1.602.182

3.3012

TOTAL

48.533.419

100.0000

PREFAB SA BUCURESTI, ca societate-mama, definita astfel in reglementarile contabile aplicabile grupurilor de societati, realizeaza consolidarea situatiilor financiare anuale in conformitate cu prevederile

art. 9, alin. 3 din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, pentru ca detine majoritatea drepturilor de vot ale actionarilor sau asociatilor in alte entitati, denumite filiale.

Totodata, fiind o entitate ale carei valori mobiliare sunt admise la tranzactionare pe o piata reglementata, PREFAB SA BUCURESTI, detinatoare a pozitiei de control in mai multe filiale, in conformitate cu prevederile Regulamentului nr. 31/2006 privind completarea unor reglementari ale A.S.F./C.N.V.M., in vederea implementarii unor prevederi ale directivelor europene, are obligativitatea punerii la dispozitia publicului prin transmiterea la ASF si a operatorului pietei reglementate a situatiilor financiare anuale consolidate pentru exercitiul incheiat la 31.12.2021.

În urma extinderii activităţilor de comercializare PREFAB SA are detineri in urmatoarele societăţi cu o valoare totala de 168.769 lei după cum urmează:

  • 99.9% din capitalul PREFAB INVEST SA, Bucuresti

  • 100% din capitalul PREFAB BG EOOD, Bulgaria

Prefab a detinut titluri de participare-actiuni in valoare de 9.270.900 lei la Fotbal Club Prefab SA, societate comerciala infiintata in 2005, reprezentand 99.8707% din capitalul social al acesteia. Titlurile s-au concretizat in 30.903 actiuni cu valoarea nominala de 300 lei pe actiune.

In cursul anului 2021 s-a finalizat procedura de dizolvare si lichidare a acestei societati si la data de 03.11.2021 aceasta a fost radiata de la Oficiul Registrului Comertului. 

In dorinta de a constitui o asociatie care sa promoveze activitati legate de industia productiei de prefabricate din beton, PREFAB SA impreuna cu alte 8 societati de renume din aceasta ramura, au convenit sa constituie « Asociatia Producatorilor de Prefabricate din Beton PREFBETON ». Scopul Asociatiei este de a promova produsele din beton prefabricat, de a reprezenta, sustine si apara interesele tehnice, economice si juridice referitoare la comertul si industria produselor din beton prefabricat, de a dezvolta si incuraja cooperarea in domeniul stiintific, tehnic si standardizare si de a stimula contractele intre specialistii din tara. Patrimoniul initial al Asociatiei a fost de 1.800 ron, contributia Prefab SA fiind de 200 ron.

PARTI AFILIATE:

PREFAB INVEST SA BUCURESTI

Sediu: Bucuresti, Dr. Iacob Felix, nr. 17-19 ,et.2, sector 1

Data infiintarii: 10.05.2000

Modalitate de infiintare: subscriere de actiuni

Obiect de activitate conform CAEN: cod 2361 - Fabricarea elementelor din beton pentru constructii

Conducerea in anul 2021:

Presedinte Consiliu de Administratie - Ing. Milut Petre Marian

Director general - Ec. Nistor Carmen

Director economic - Ec. Tancu Razvan

Capital social - 150.000 lei constituit dintr-un numar de 4.000 actiuni la valoarea nominala de 37.5 lei/actiune.

PREFAB BG EOOD Bulgaria

Sediu: Silistra, Dobrich Street, no 15, Bulgaria

Data infiintarii: 06.02.2004

Modalitate de infiintare: subscriere de parti sociale

Obiectul principal de activitate conform CAEN: cod 2361 - Fabricarea elementelor din beton pentru constructii

Conducerea in anul 2021 - Administrator: ec. Dinca Cosmin-Ionut incepand cu data de 09.12.2019.

Capital social - valoare 18.918,9 lei, echivalentul a 10.000 leva

b. Precizarea datei de infiintare a societatilor din grup

Societatea-mama PREFAB SA s-a infiintat in anul 1990, prin preluarea integrala a patrimoniului fostei Intreprinderi de Materiale de Constructii Calarasi, care a luat fiinta in anul 1967.

Societatea comerciala PREFAB SA s-a organizat in actuala structura in baza Legii nr. 15/1990 si prin HG nr. 1200/12.11.1990, fiind inmatriculata la Registrul Comertuluicu nr. J40/9212/2003.

PREFAB INVEST SA BUCURESTI - Data infiintarii: 10.05.2000

PREFAB BG EOOD Bulgaria -Data infiintarii: 06.02.2004

c. Descrierea oricarei fuziuni sau reorganizari semnificative a societatii comerciale, ale filialelor sale sau ale societatilor controlate, in timpul exercitiului financiar

In cursul exercitiului financiar 2021 nu au fost modificari/reorganizari semnificative, fuziuni, divizari sau dizolvari, pentru Prefab SA societatea-mama si partile afiliate.

La data de 31.12.2021 PREFAB SA societate-mamaare urmatoarele puncte de lucru:

1. Punct de Lucru Calarasi, str. Bucuresti, nr. 396, jud. Calarasi

2. Punct de Lucru Statiunea Jupiter, sat vacanta Zodiac, lot nr. 3, Mangalia, jud. Constanta

Celelalte societati afiliate nu au puncte de lucru.

d. Descrierea achizitiilor si/sau instrainarilor de active

Modificarea postului bilantier active imobilizate, in cursul anului 2021: Valoarea imobilizarilor corporale a scazut cu 3.31 %, de la 214.875.091 lei (31.12.2020) la 207.753.537 lei (31.12.2021), diminuare datorata amortizariilor pozitiilor amenajari de terenuri si constructii, instalatii tehnice si masini, alte instalatii, utilaje si mobilier.

Nu s-au instrainat active care sa influenteze realizarea obiectului principal de activitate al grupului sau care sa afecteze realizarea beneficiilor economice viitoare.

SITUATIA CONSOLIDATA A POZITIEI FINANCIARE

31

decembrie

2020

31

decembrie

2021

Imobilizari corporale

211.916.091

204.754.537

Imobilizari necorporale

29.141

36.942

Investitii imobiliare

2.959.000

2.999.000

Investitii in alte entitati

300

300

Active biologice

8.121

7.085

TOTAL ACTIVE IMOBILIZATE

214.912.653

207.797.864

Stocuri

14.244.880

24.076.052

Creante comerciale si alte creante

36.352.899

38.342.269

Numerar si echivalente de numerar

792.974

673.064

Alte active (cheltuieli in avans)

431.330

389.693

TOTAL ACTIVE CURENTE

51.822.083

63.481.078

1.TOTAL ACTIVE

266.734.736

271.278.942

Capital social

24.266.709

24.266.709

Ajustari ale capitalului social

0

0

Alte elemente de capitaluri proprii

(471.402)

(465.321)

Prime de capital

14.305.342

14.305.342

Rezervede reevaluare

117.200.503

117.173.624

Rezerve

43.130.418

45.312.119

Rezerve de conversie

5.824

6.394

Rezultat reportat cu exceptia celui provenit din adoptarea pt prima data a IAS 29

9.621.887

9.649.890

Profit la sfarsitul perioadei de raportare

6.341.055

11.659.337

Repartizarea profitului

(415.418)

(621.735)

2.TOTAL CAPITALURI PROPRII

213.984.918

221.286.359

Imprumuturi pe termen lung

10.986.384

5.167.158

Datoria cu impozitul pe profit amanat

471.403

465.322

TOTAL DATORII PE TERMEN LUNG

11.457.787

5.632.480

Datorii comerciale si alte datorii

9.254.981

22.647.667

Imprumuturi pe termen scurt

25.600.000

16.154.176

Alte datorii

1.926.551

1.551.820

TOTAL DATORII PE TERMEN SCURT

36.781.532

40.353.663

Subventii pt investitii, din care:

- parte curenta

- - peste un an

4.518.302

504.795

4.013.507

4.013.507

504.795

3.508.712

3.TOTAL PASIVE

266.742.539

271.286.009

4. INTERES MINORITAR

(7.803)

(7.067)

1.1.1. Elemente de evaluare generala

PREFAB SA a intocmit situatiile financiare consolidate in conformitate cu prevederile OMFP 2844/2016, care sunt in conformitate cu Standardele Internationale de Raportare Financiara adoptate de Uniunea Europeana (IFRS), in vigoare la data de raportare anuala a grupului, respectiv 31.12.2021.

Indicator

2020

2021

Cifra de afaceri neta

92.215.978

104.398.324

Alte venituri din exploatare

4.908.149

12.194.475

Total venituri din exploatare

97.124.127

116.592.799

Cheltuieli cu materii prime si materiale

34.303.112

39.104.001

Alte cheltuieli materiale

2.661.308

3.441.452

Cheltuieli cu energia si apa

8.037.801

23.910.325

Cheltuieli cu marfurile

46.345

24.575

Reduceri comerciale primite

(1.111.009)

(144.190)

Cheltuieli cu personalul

15.059.809

17.839.219

Ch cu amortizare si deprecieri

10.247.389

9.430.982

Alte cheltuieli de exploatare

7.612.823

8.213.397

Total cheltuieli de exploatare

76.857.578

101.819.761

Rezultatul din exploatare

20.266.549

14.773.038

Venituri din dobanzi

115

163

Alte venituri financiare

Venituri din interese de participare

37.846

305.387

67.706

0

Total venituri financiare

343.348

67.869

Cheltuieli cu dobanzi

2.155.793

1.102.377

Alte cheltuieli financiare

161.799

9.404.174

Ajustarea valorii imobilizarilor financiare

9.270.900

(9.270.900)

Total cheltuieli financiare

11.588.492

1.235.651

Rezultatul financiar

(11.245.144)

(1.167.782)

Rezultatul curent

9.021.405

13.605.256

Venituri totale

97.467.475

116.660.668

Cheltuieli totale

88.446.070

103.055.412

Profit brut

9.021.405

13.605.256

Impozit pe profit

2.680.111

1.945.183

Profit net

6.341.294

11.660.073

Betonul Celular Autoclavizat (BCA), este materialul de zidarie produs de PREFAB SA cu ponderea cea mai mare in cifra de afaceri a grupului. In anul 2021 productia de BCA realizata a fost de 393.294 mc, cu o medie lunara de 39.329,40 mc (la un numar de 295 zile de turnare), avand in vedere ca activitatea de productie a debutat in a doua jumatate a lunii ianuarie.

In anul 2021, Prefab SA a comercializat aproximativ 378.428 metri cubi de BCA, comparativ cu aproximativ 389.700 metri cubi in anul 2020.

In ceea ce priveste piata de prefabricate din beton armat si precomprimat, stalpi electrici, elemente de autostrada, piese prefabricate pentru hiper sau supermarketuri, grinzi pentru poduri rutiere, tuburi de canalizare PREMO-SENTAB, observam o crestere usoara a cererii pentru tuburi , in schimb piata elementelor prefabricate este in continuare afectata de lipsa proiectelor de infrastructura nationala si lipsa de forta de munca calificata , mentinandu-se acelasi nivel scazut al cererii pe piata in special datorita blocajelor financiare in domeniul investitional national.

In anul 2021 volumul total de elemente prefabricate produs si comercializat a fost de 2.105,18 mc la care se adauga beton marfa 1.088,25 mc, un volum foarte mic pentru capacitatea de productie existenta.

In ceea ce priveste tuburile de canalizare PREMO-SENTAB, volumul produs a fost de 1.664,89 mc.

In ceea ce priveste activitatea centralei de cogenerare, cantitatea de energie electrica produsa in anul 2021 a fost de: 6.543,20 MWh din care s-a livrat in SEN cantitatea de 5.156,48MWh, diferenta de 1.386,72 MWh fiind folosita pentru consumul intern. . Pentru cantitatea de energie electrica livrata in SEN, societatea-mama s-a calificat pentru obtinerea bonusului de cogen erare in cadrul Schemei de sprijin pentru promovarea cogenerarii de inalta eficienta. In anul 2021 acesta a fost in suma de 195.05 lei/ MWh livrat in SEN in perioada 01.01-30.06.2021, 248,35 lei/Mwh livrat in SEN in perioada 01.07-30.10.2021 si 370,30 lei/Mwh livrat in SEN in perioada 01.11-31.12.2021 .

Cantitatea de energie termica produsa in anul 2021 a fost de: 10.006,33 MWh, folosita in totalitate pentru consumul intern. Din considerente economice pe fondul pandemiei cauzate de virusul SARS COV 2, centrala de cogenerare nu a functionat decat o scurta perioada de timp in anul 2021.

Societatile afiliate PREFAB INVEST SA BUCURESTIsi PREFAB BG EOOD Bulgaria comercializeaza in principal produsele PREFAB SA, in arealul lor geografic.

Lichiditate:

- casa si conturi la banci la inceputul perioadei: 792.974 lei

- casa si conturi la banci la sfarsitul perioadei: 673.064 lei

- flux de numerar: 119.910 lei

Societatile afiliate PREFAB INVEST SA si PREFAB BG EOOD Bulgaria nu au contractate credite de la institutiile bancare sau alte institutii financiare.

Disponibilitatile banesti includ conturile curente in lei si in valuta, disponibilul din casa. Disponibilitatile banesti se evalueaza la cursul de schimb comunicat de BNR valabil la data inchiderii exercitiului financiar.

1.1.2. Evaluarea nivelului tehnic al grupului

PREFAB SA-societatea mama este unul din principalii producatori din Romania de:

a. BCA (Beton Celular Autoclavizat) cu o capacitate de 500.000 mc pe an

b. Prefabricate Tipizate cu o capacitate de 20.000 mc pe an

c. Tuburi din beton pentru retele de apa si canalizare (tehnologie Premo si Sentab)

d. Prefabricate netipizate

Si furnizor important pe piata locala de:

e. Agregate

f. Beton Marfa

g. Tamplarie PVC

h. Energie electrica (din aprilie 2013)

Mentionam ca structura productiei a fost in permanenta corelata cu conditiile de piata respectiv cu cantitatile si sortimentatia ceruta.

Descrierea principalelor produse realizate si/sau servicii prestate cu precizarea:

a. principalelor piete de desfacere pentru fiecare produs sau serviciu si metodele de distributie:

PREFAB SA societatea-mama, este unul dintre marii producatori nationali de materiale pentru constructii, cu un portofoliu variat de produse comercializate.

Principalele piete de desfacere sunt: Romania, Bulgaria si Republica Moldova

In Romania structura pietei de desfacere este:

a. pentru BCA: Muntenia, sudul Transilvaniei, Moldova, Dobrogea

b. pentru Prefabricate: toata Romania

c. pentru Agregate, Beton Marfa, Tamplarie PVC: piata locala

d. pentru Tuburi: toata Romania

Se lucreaza diferentiat ca politica de desfacere functie de specificitatea fiecarui produs.

a. BCA se comercializeaza prin Distribuitori sau lanturi DIY (Do It Yourself)

b. Prefabricatele se comercializeaza prin metoda de licitatie sau negociere pe proiect.

Vanzari pe zone geografice:

Zona geografica

Vanzari in 2020

Vanzari in 2021

1. Muntenia

94.04%

96.00%

2. Transilvania

0.26%

0.19%

3. Moldova

5.52%

3.80%

4. Bulgaria

0.00%

0.00%

5.Republica Moldova

0.18%

0.01%

b. Ponderea fiecarei categorii de produse sau servicii in veniturile si in totalul cifrei de afaceri ale societatilor comerciale din grup pentru ultimii trei ani:

PREFAB SA societate-mama a urmarit continuu pe parcursul anilor diferentierea fata de competitorii nationali, acordand importanta deosebita retehnologizarii si modernizarii procesului de productie, cresterii calitatii produselor si serviciilor oferite clientilor chiar in conditiile scaderii generale a puterii de cumparare in piata.

Denumirea produselor

2020

2020

B.C.A.

86.91%

82.11%

Tuburi

4.74%

2.85%

Prefabricate

4.11%

3.38%

Energie electrica

0.56%

8.21%

Alte produse

3.68%

3.45%

Cifra de afaceri inregistrata in anul 2021 de societatea-mama:

- Prefab SA 99.068.430 lei

Cifra de afaceri inregistrata in anul 2021 de societatile afiliate:

- Prefab Invest SA: 47.591.207 lei

- PREFAB BG EOOD Bulgaria: 25.158 lei

c. Produselor noi avute in vedere pentru care se va afecta un volum substantial de active in viitorul exercitiu financiar precum si stadiul de dezvoltare al acestor produse

Prin specificul activitatii Prefab SA are in permanenta noi produse pe linia de fabricatie,in functie de structura cererii in piata produselor prefabricate, produse care se executa la comanda, conform proiectelor tehnice.

Pentru produsul BCA, tehnologia de fabricatie de tip Hebel este stricta si nu permite modificarea produselor care sunt produse conform unor Standarde de produs internationale, dar in cadrul sucursalei BCA, au loc permanent imbunatatiri pe liniile tehnologice de fabricatie, actualizari ale sistemelor informatice de control procese, revizii si actualizari tehnologice periodice ale echipamentelor (poduri rulante, masina de taiat automata, controlul autoclavizarii, etc.).

In cadrul sucursalei Prefabricate se realizeaza si comercializeaza doua tipuri de produse tipizate si netipizate.

Prefabricatele tipizate sunt cele standardizate, pentru diferite tipuri de lucrari. De exemplu, stalpii centrifugati din beton armat pentru liniile electrice aeriene sunt produse standardizate cu regim special.

Pe de alta parte proiectele industriale si comerciale (Hale industriale sau comerciale de tip Hipermarketuri) presupun urmarirea dimensiunilor prefabricatelor din proiect, ceea ce practic inseamna introducerea in fabricatie de noi produse si tipare, fara un volum substantial de active noi pentru linia de fabricatie.

Incepand cu anul 2013, noile produse obtinute sunt energia electrica termica, produse in cogenerare de inalta eficienta, destinate acoperirii consumului intern necesar procesului de productie dar si livrarii de energie electrica in SEN.

1.1.3. Evaluarea activitatii de aprovizionare tehnico-materiala

Principalele obiective ale activitatii de aprovizionare au fost:

-reducerea costurilor de achizitie,implicit reducerea costurilor de productie,

-identificarea de noi furnizori,

-asigurarea necesarului de materii prime si materiale, piese de schimb, in functie de politica de stocuri,

-obtinerea celor mai bune conditii de aprovizionare la contractare (calitate/ pret/conditii de plata).

Stocul curent in care este inclus si stocul de siguranta asigura desfasurarea in bune conditii a activitatii de productie.

Principalii furnizori de materii prime: Devnya Cement , SMA Mineral , Grimm Metallpulver ,Miras International ,Mairon Bucuresti, Engie Romania SA.

Relatiile comerciale cu principalii furnizori de materii prime au la baza respectarea clauzelor inscrise in contractele de vanzare–cumparare incheiate sau dupa caz prelungite la inceputul fiecarui an. Alegerea furnizorului se face, avand ca principii de baza, raportul calitate-pret, conditii de plata si evolutia pietei produsului respectiv.

1.1.4.Evaluarea activitatii de vanzare

a. Descrierea evolutiei vanzarilor secvential pe piata interna si/sau externa si a perspectivelor vanzarilor pe termen mediu si lung

Activitatea de vanzare secventiala a grupului este prezentata pentru perioada 2017-2021 in tabelul prezentat la 1.1.2, punctul a.).

Evolutia cifrei de afaceri in ultimii 5 ani, a grupului, se prezinta astfel :

2017

2018

2019

2020

2021

75.694.632

78.968.726

69.255.354

92.215.978

104.398.324

Perspectivele vanzarilor pe termen mediu si lung sunt raportate la capacitatile existente ale fabricii, respectiv extinderea capacitatii de productie.

Pentru perioada 2022 – 2024 ne propunem:

Piata interna:

Cresterea volumelor vanzarilor pe pietele traditionale , castigarea de noi piete in Banat, Oltenia ,Moldova pentru produsul BCA, precum si cresterea marjelor practicate.

Castigarea de noi piete pentru Prefabricate Tipizate in Banat, Oltenia, Ardeal.

Castigarea de noi piete pentru Tuburi in Banat, Oltenia, Ardeal, Moldova.

Cresterea volumelor de vanzari la Prefabricate si Tuburi pe pietele traditionale in Muntenia, Dobrogea, Moldova si a marjelor practicate.

Pe termen lung , detinerea unei cote de piata de 12% din piata prefabricatelor netipizate si a proiectelor de infrastructura si 20% din piata de BCA.

Piata externa:

  • Dezvoltarea retelelor de distributie in Bulgaria si Republica Moldova, similare cu cea din Romania pentru produsul BCA.

Filialele Prefab Invest SA, PREFAB BG EOOD Bulgariaprin serviciile prestate de comercializare si reprezentare se adreseaza in principal agentilor economici din tara dar si din strainatate (Bulgaria,

Republica Moldova). Apreciem ca piata atat interna cat si externa se confrunta si cu concurenta din arealul pietei respective.

b. Descrierea situatiei concurentiale in domeniul de activitate al grupului, a ponderii pe piata a produselor sau serviciilor grupului si a principalilor competitori

In anul 2021, Grupul a comercializat aproximativ 378.428 metri cubi de BCA, rezultand o cota de piata de aproximativ 13.3%.

Concurenti traditionali pe piata de BCA:

- Celco Constanta

- Elpreco Craiova

- Somaco

- Soceram

- Macon Deva

In ceea ce priveste piata de prefabricate din beton armat si precomprimat, stalpi electrici, elemente de autostrada, piese prefabricate pentru hiper sau supermarketuri, grinzi pentru poduri rutiere, tuburi de canalizare PREMO-SENTAB, observam o crestere usoara a cererii pentru tuburi , in schimb piata elementelor prefabricate este in continuare afectata de lipsa proiectelor de infrastructura nationala si lipsa de forta de munca calificata , mentinandu-se acelasi nivel scazut al cererii pe piata in special datorita blocajelor financiare in domeniul investitional national, mai ales in contextul pandemiei.

In anul 2021 volumul total de elemente prefabricate produs si comercializat a fost de 2.105,18 mc la care se adauga beton marfa 1.088,25 mc, un volum foarte mic pentru capacitatea de productie existenta.

In ceea ce priveste tuburile de canalizare PREMO-SENTAB, volumul produs a fost de 1.664,89 mc.

Concurenti traditionali pe piata de prefabricate si tuburi:

- Asa Cons Consolis Turda

- Bauelemente Ploiesti

- Ergon Ploiesti

- Somaco Grup Prefabricate

- Con A Sibiu

- Incontro Prefabricati Timisoara

- Macon Deva

- Ferrobeton Ploiesti

- Buildcorp Prefabricate Iasi

- SW Umwelttechik Giurgiu Timisoara

In piata se remarca atat pentru societatea mama cat si pentru societatile afiliate, relatii de concurenta pentru disputarea aceluiasi segment de piata cu ceilalti competitori cu acelasi obiect de activitate.

c. Descrierea oricarei dependente semnificative a societatilor din grup fata de un singur client sau fata de un grup de clienti a carui pierdere ar avea un impact negativ asupra veniturilor grupului

Atat ca lista de clienti – lant de distributie, cat si ca dispersie teritoriala echilibrata, Prefab SA nu depinde semnificativ de un singur client, ca urmare nu poate avea impact negativ asupra societatii pierderea unui client.

1.1.5. Evaluarea aspectelor legate de angajatii/personalul societatilor din grup

a. precizarea numarului si a nivelului de pregatire a angajatilor societatii comerciale precum si a gradului de sindicalizare a fortei de munca

In anul 2020 numarul mediu de salariati a fost de 300, iar cel efectiv la 31.12.2020 a fost de 219 angajati.

In anul 2021 numarul mediu la nivel de grup, a fost de 320 iar cel efectiv la 31 decembrie 2021, de 297 salariati.

In relatia cu Patronatul, la nivelul societatii-mama, salariatii sunt reprezentati de Sindicatul Liber Prefab. Gradul de sindicalizare in 2021 este de 99%.

Grupul nu are datorii fata de administratori sau directori in perioada analizata si nu au existat avansuri sau imprumuturi acordate administratorilor sau directorilor.

In ceea ce priveste recrutarea si selectia personalului, aceasta perioada este caracterizata de o oferta destul de limitata de personal calificat, introducadu-se etape de selectare mai riguroasa a potentialilor candidati.

Grupul acorda o importanta deosebita organizarii de cursuri de calificare, eficientizarii stilului de lucru si colaborarii interdepartamentale.

Pe parcursul anului 2021 s-a urmarit constant evaluarea performantelor pesonaluluisi fixarea de obiective individuale,cu verificarea trimestriala a acestora.

Chiar daca pe ansamblu in sectorul constructii trendul s-a mentinut la un nivel normal (in special pentru produsul BCA) cererea in piata pentru anumite produse si in anumite intervale de timp a fost influentata de evolutia numarului de cazuri de infectari precum si de restrictiile impuse de autoritati pentru prevenirea imbolnavirilor. In consecinta prioritatile firmei s-au modificat , in sensul ca sanatatea si bunastarea fizica a angajatilor , clientilor si partenerilor a trecut pe primul loc. Totodata am incercat sa oferim salariatilor, clientilor si colaboratorilor nostri solutii mai simple de lucru prin intermediul mediului digital.

b. descrierea raporturilor dintre manager si angajati precum si a oricaror elemente

conflictuale ce caracterizeaza aceste raportari

In cursul anului 2021 nu au existat conflicte intre conducerile societatilor si salariati.

1.1.6. Evaluarea aspectelor legate de impactul activitatii de baza a emitentului asupra mediului inconjurator

PREFAB SA-societatea mama isi propune intensificarea preocuparilor privind asigurarea si mentinerea unui mediu inconjurator la nivel impus de Standardele Internationale si Europene.

Pentru aceasta s-au stabilit urmatoarele obiective:

1. Implementerea si certificarea unui sistem de management de mediu. Societatea detine certificatul de

management de mediu nr.08/03.07.2020 in conformitate cu SR EN ISO 14001:2015;

2. Identificarea si tinerea sub control a aspectelor de mediu asociate tuturor activitatilor ce se desfasoara in cadrul societatii, pentru asigurarea conformitatii cu cerintele legale si prevenirea poluarii prin:

- minimizarea cantitatilor de deseuri generate si gestionarea lor in conditii de siguranta atunci cand aparitia lor nu poate fi evitata;

- ameliorarea calitatii apelor evacuate din societate;

- reducerea emisiilor de noxe in atmosfera;

- reducerea consumului de resurse naturale.

3. Asigurarea comunicarii politicii catre toate partile interesate interne si externe;

4. Crearea conditiilor pentru implementarea, mentinerea si imbunatatirea continua a sistemului de

Management de mediu prin asigurarea resurselor umane competente si a resurselor materiale necesare mentinerii politicii de mediu si indeplinirea obiectivelor propuse.

In cursul anului 2021, s-a urmarit respectarea cerintelor legale si a celor cuprinse in actele normative de reglementare, constatandu-se acest lucru si in urma controalelor efectuate de organismele autorizate.

1.1.7.Evaluarea activitatii de cercetare si dezvoltare 

Activitatea de cercetare in cadrul grupului se desfasoara prin serviciul Tehnic si laboratoarele proprii precum si colaborari cu institute de proiectare, cu efect in cresterea calitatii produselor si serviciilor societatii noastre, prin imbunatatirea retetelor de fabricatie si scheme de optimizare in vederea cresterii productivitatii muncii, si anume:

- modernizarea capacitatilor de productie existente, imbunatatirea microclimatului de munca, extinderea pietei de desfacere, si a obiectului de activitate, automatizarea proceselor tehnologice.

- Investitiile realizate au fost din surse proprii si surse imprumutate.

Avand in vedere perioada dificila parcusa in ultimii ani, valoarea sumelor alocate pentru cercetare dezvoltare in anul 2021 sunt nesemnificative , aproximativ 3.000 lei, s-au efectuat cercetari proprii privind retete de fabricatie dar fara a acumula costuri suplimentare.

1.1.8. Evaluarea activitatii grupului privind managementul riscului

Grupul este expus urmatoarelor riscuri:

• Riscul de credit

• Riscul de lichiditate

• Riscul de piata

• Riscul valutar

• Riscul operational

• Riscul privind costurile de echilibrare

• Riscul aferent impozitarii

• Riscul privind protectia si prelucrarea datelor

• Riscuri medicale

Acesta nota prezinta informatii referitoare la expunerea Grupului fata de fiecare risc mentionat mai sus, obiectivele Grupului, politicile si procesele de evaluare si gestionare a riscului si procedurile pentru gestionarea capitalului.

Cadrul general privind gestionarea riscurilor

Consiliile de Administratie ale entitatilor au responsabilitatea generala pentru stabilirea si supravegherea cadrului de gestionare a riscului la nivelul fiecarei entitati.

Activitatea este guvernata de urmatoarele principii:

a) principiul delegarii de competente;

b) principiul autonomiei decizionale;

c) principiul obiectivitatii;

d) principiul protectiei investitorilor;

e) principiul promovarii dezvoltarii pietei bursiere;

f) principiul rolului activ.

Consiliul de Administratie este totodata responsabil cu examinarea si aprobarea planului strategic, operational si financiar al entitatilor, precum si a structurii corporative a Grupului.

Politicile Grupului de gestionare a riscului sunt definite astfel incat sa asigure identificarea si analiza riscurilor cu care se confrunta Grupul, stabilirea limitelor si controalelor adecvate, precum si monitorizarea riscurilor si a respectarii limitelor stabilite. Politicile si sistemele de gestionare a riscului sunt revizuite in mod regulat pentru a reflecta modificarile survenite in conditiile de piata si in activitatile Grupului. Grupul, prin standardele si procedurile sale de instruire si conducere, urmareste sa dezvolte un mediu de control ordonat si constructiv, in cadrul caruia toti angajatii isi inteleg rolurile si obligatiile.

Riscul de credit

Riscul de credit este riscul ca Grupul sa suporte o pierdere financiara ca urmare a neindeplinirii obligatiilor contractuale de catre un client sau o contrapartida la un instrument financiar, iar acest risc rezulta in principal din creantele comerciale ale Grupului.

Expunerea Grupului la riscul de credit este influentata in principal de caracteristicile individuale ale fiecarui client si ale tarii in care acesta isi desfasoara activitatea. Majoritatea clientilor Grupului isi desfasoara activitatea in Romania.

Instrumete financiare principaleutilizate de Grup din care apar riscuri privind instrumentele financiare, sunt 

- Creante comerciale si alte creante

- Numerar si echivalente de numerar

- Datorii comerciale si alte datorii

-

Un sumar al instrumentelor financiare obtinut pe categorii este furnizat mai jos:

ACTIVE

31 decembrie 2020

31 decembrie 2021

Creante comerciale si asimilate

36.352.899

38.342.269

Numerar si echivalente de

numerar

792.974

673.064

Total

37.145.873

39.015.333

DATORII

31 decembrie 2020

31 decembrie 2021

Datorii comerciale si

asimilate

9.254.981

22.647.667

Alte datorii (inclusiv

fiscale)

1.926.551

1.551.820

Total

11.181.532

24.199.487

Grupul monitorizeaza expunerea la riscul de credit prin analiza vechimii creantelor pe care le inregistreaza si actioneaza in permanenta pentru recuperarea celor trecute de scadenta sau perimate.

Riscul de lichiditate

Riscul de lichiditate este riscul ca Grupul sa intampine dificultati in indeplinirea obligatiilor asociate datoriilor care sunt decontate in numerar sau prin transferul altui activ financiar. Abordarea Grupului cu privire la riscul de lichiditate este de a asigura, in masura in care este posibil, ca detine in orice moment lichiditati suficiente pentru a face fata datoriilor atunci cand acestea devin scadente, atat in conditii normale cat si in conditii de stres, fara a suporta pierderi inacceptabile sau a pune in pericol reputatia Grupului. Grupul are angajate imprumuturi pe termen lung.

Pentru contracararea acestui factor de risc, Grupul a aplicat politici restrictive de livrare a produselor catre clientii incerti. Un rol important l-a avut politica grupului de a solicita in unele cazuri plata in avans a produselor livrate si o atenta selectie a clientilor noi in functie de bonitatea si disciplina lor financiara. S-au solicitat garantii in cazul contractelor de livrare si s-a incercat reducerea numarului de zile stabilit prin contract de plata a creantelor de catre clientii Grupului. Au fost prelungite contractele de garantie cu ipoteca in favoarea bancilor cu care avem deschise linii de credit si scrisori de garantie bancara astfel incat sa ne putem onora obligatiile in cazul unor deficite de numerar.

Riscul de piata

Riscul de piata este riscul ca variatia preturilor pietei, cum ar fi cursul de schimb valutar, rata dobanzii cat si reducerea cererii de piata sa afecteze veniturile Grupului.

Risc de piata - instabilitatea pietei de desfacere pentru materialele de constructii, caracterizata printr-o scadere semnificativa a cererii, risc preintampinat prin studii de piata si politici de marketing. Riscul volatilitatii preturilor de la energia electrica, gaz metan, metale, motorina, a fost preintampinat prin gasirea unor noi furnizori sau renegocierea contractelor cu furnizorii traditionali.

Expunerea la riscul de rata a dobanzii

Expunerea Grupului la riscul modificarilor ratei dobanzii se refera in principal la imprumuturile purtatoare de dobanda variabila pe care Grupul le are pe termen lung. In cazul grupului nostru, creditele sunt contractate cu dobanda fixa, componente variabile fiind si robor.

Gestionarea riscului de rata a dobanzii

In vederea gestionarii riscului de rata a dobanzii, datoriile Grupului sunt analizate prin prisma ratelor fixe si variabile de indatorare , a valutelor si a scadentelor.

Analiza de senzitivitate de mai jos a fost determinata pe baza expunerii la rate ale dobanzii la data situatiilor financiare. Pentru datoriile cu rate variabile , analiza este efectuata presupunand ca suma in sold la data situatiilor financiare a fost in sold pe parcursul intregului an. O crestere sau scadere cu 1% pana la 2 % reprezinta estimarea managementului aferenta unei modificari rezonabile posibila a ratelor dobanzii (celelalte variabile ramanand constante).

Analiza aferenta modificarii riscului de rata a dobanzii:

Imprumuturi cu rata variabila

Efectul modificarii 1% in rata dobanzii

Imprumuturi pe termen scurt

2020

2021

2020

2021

25.600.000

16.154.176

256.000,00

161.541,76

Imprumuturi pe termen lung

10.986.384

5.167.158

109.863,84

51.1671,58

Imprumuturi cu rata variabila

Efectul modificarii 2% in rata dobanzii

Imprumuturi pe termen scurt

2020

2021

2020

2021

25.600.000

16.154.176

512.000,00

323.083,52

Imprumuturi pe termen lung

10.986.384

5.167.158

219.727,68

103.343,16

Riscul valutar

Grupul are tranzactii intr-o alta moneda decat moneda functionala (RON).

Tranzactiile realizate in valuta sunt transformate in lei la rata de schimb valabila la data tranzactiei.

Riscul variatiilor de curs valutar au fost in general preintampinate printr-o gestionare adecvata, in conditiile crizei economice.

Deoarece Grupul are operatii in diferite valute, sunt analizate activitatile specific industriei si riscurile valutare corespunzatoare acesteia. Grupul este in principal expus la modificarea cursului de schimb al monedei euro si dolarului american fata de leul romanesc. Alte valute au doar un efect limitat asupra fluxului de numerar si asupra profitului inainte de dobanzi si impozitare.

Analiza de senzitivitate a valutei

Valorile bilantiere ale activelor si datoriilor Grupului exprimate in valuta la data de raportare sunt dupa cum urmeaza:

Active

Datorii

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

EUR

221.573

358.836

299.045

81.864

USD

0

0

0

0

Urmatorul tabel detaliaza senzitivitatea Grupului la o crestere sau scadere cu 10% a cursului de schimb al EUR si USD. Analiza de senzitivitate cuprinde numai elementele bilantiere monetare exprimate in valuta, in sold la data raportarii, si ajusteaza translatarea lor la sfarsitul perioadei pentru o modificare cu 10% a cursurilor de schimb valutar. O suma pozitiva in tabelul de mai jos arata o crestere in profit generate de o variatie in cursul de schimb de 10% si o suma negativa indica o scadere in profit cu aceeasi valoare.

+10% crestere in cursul de schimb al monedelor straine

Impact EUR (i)

Impact USD (ii)

2020

2021

2020

2021

Profit /pierdere

(7.747)

27.697

0

0

-10% scadere in cursul de schimb al monedelor straine

Impact EUR (i)

Impact USD (ii)

2020

2021

2020

2021

Profit /pierdere

7.747

27.697

0

0

(i) Acest impact este in principal aferent expunerii la EUR a disponibilului in banca, acreditivelor, creantelor, datoriilor cu furnizorii si creditelor bancare in sold la sfarsitul anului.

(ii) Acest impact este in principal aferent expunerii la USD a disponibilului in banca in sold la sfarsitul anului.

Analiza de senzitivitate a riscului valutar inerent, prezentata mai sus, arata expunerea la riscul de translatare la sfarsitul anului; cu toate acestea, expunerea in cursul anului este in permanenta monitorizata si gestionata de catre Grup.

Riscul operational

Riscul operational este riscul producerii unor pierderi directe sau indirecte provenind dintr-o gama larga de cauze asociate proceselor, personalului, tehnologiei si infrastructurii Grupului, precum si din factori externi, altii decat riscul de credit, de piata si de lichiditate, cum ar fi cele provenind din cerinte legale si dereglementare si din standardele general acceptate privind comportamentul organizational. Grupul este

expus si riscului de calamitati. In aceste conditii, Grupul a actionat in sensul incheierii de polite de asigurare impotriva dezastrelor care sa protejeje activele societatii.

Riscurile operationale provin din toate operatiunile Grupului. Responsabilitatea principala a dezvoltarii si implementarii controalelor legate de riscul operational revine conducerii entitatii. Responsabilitatea este sprijinita de dezvoltarea standardelor generate ale Grupului de gestionare a riscului operational pe urmatoarele arii:

• Cerinte de separare a responsabilitatilor;

• Alinierea la cerintele de reglementare si legale;

• Documentarea controalelor si procedurilor;

• Cerinte de analiza periodica a riscului operational la care este expus Grupul si adecvarea controalelor si procedurilor pentru a preveni riscurile identificate;

• Cerinte de raportare a pierderilor operationale si propuneri de remediere a cauzelor care le-au generat

• Elaborarea unor planuri de continuitate operationala;

• Dezvoltare si instruire profesionala;

• Stabilirea unor standarde de etica;

• Prevenirea riscului de litigii, inclusiv asigurare acolo unde se aplica;

• Diminuarea riscurilor, inclusiv utilizarea eficienta a asigurarilor unde este cazul.

Riscul privind costurile de echilibrare

Acest risc este specific activitatii privind producerea si vanzarea energiei electrice si este generat de eventualele prognozari nerealiste ale cantitatilor si volumelor orare de livrare a energiei electrice care pot impacta situatia financiara prin aparitia unor costuri suplimentare de echilibrare. Se apreciaza ca acest risc este redus ca urmare a activitatii de prognozare desfasurata de departamentul special din entitate.

Riscul aferent impozitarii

Incepand cu 1 ianuarie 2007, ca urmare a aderarii Romaniei la Uniunea Europeana, Grupul a trebuit sa se supuna reglementarilor Uniunii Europene si in consecinta s-a pregatit pentru aplicarea schimbarilor aduse de legislatia europeana, inclusiv de aplicare a IFRS.

Grupul a implementat aceste schimbari, dar modul de implemetare al acestora ramane deschis auditului fiscal timp 7 ani incepand cu exercitiul 2009.

Interpretarea textelor si implementarea practica a procedurilor noilor reglementari fiscale aplicabile armonizate cu legislatia europeana, ar putea varia de la entitate la entitate, si exista riscul ca in anumite situatii autoritatile fiscale sa adopte o pozitie diferita fata de cea a Grupului.

Este posibil ca Grupul sa continue sa fie supus controalelor fiscale pe masura emiterii unor noi reglementari fiscale.

Riscul privind protectia si prelucrarea datelor

Riscul poate fi generat de situatii cum ar fi pierderea sau modificarea datelor in mod accidental , precum si accesul neautorizat la datele cu caracter personal. Indiferent de temeiul de prelucrare, Grupul respecta obligatiile prevazute in Regulamentul general privind protectia datelor (RGPD) – Regulamentul (UE) 2016/679 inclusiv obligatia de informare a persoanei vizate, in momentul colectarii datelor.

Riscuri medicale

Globalizarea infectiei cu noul coronavirus COVID 19 determina efecte negative precum:

- incetinirea activitatii de aprovizionare;

- amanarea / diminuarea vanzarilor;

- posibile cazuri de imbolnaviri ale personalului sau intrarea in concediu pentru ingrijire copil.

La nivelul societatii-mama, au fost distribuite materiale de protectie salariatilor constand in manusi si masti, s-au luat masuri pentru respectarea normelor de igiena si dezinfectare pentru a preintampina infectarea, au fost stabilite proceduri si s-au luat masuri specifice privind interactiunea intre salariati si intre salariati si colaboratori, s-au stabilit perimetre pentru circulatia personalului si a vehiculelor, s-au luat masuri privind limitarea intrarilor in incinta societatii cu respectarea programarilor cat si a normelor de igiena, s-au luat masuri in ceea ce priveste transportul salariatilor la si de la locul de munca, iar acolo unde este posibil s-a optat pentru anumite categorii de personal non-productiv la munca de la domiciliu. Procedurile si masurile au fost afisate fiind vizibile pentru toti salariatii. S-au luat masuri pentru respectarea prevederilor ordonantelor militare emise de autoritati in aceasta perioada.

Riscul major in caz de invectare cu COVID 19 este acela de a se opri procesul de productie si intrarea personalului in izolare si carantina, cu consecinte grave privind activitatea societatii.

In acest moment nu putem estima impactul economic al acestei pandemii. In primul trimestru al anului estimam o functionare normala (inclusiv pe baza stocului de materii prime si produse), dar daca situatia infectarilor la nivel mondial va escalada, cu toate repercusiunile care deriva (inchiderea de intreprinderi si magazine, inchiderea de granite), efectele asupra functionarii Grupului s-ar putea amplifica.

In februarie 2022, tensiunile geopolitice globale au escaladat semnificativ in urma interventiilor militare in Ucraina ale Federatiei Ruse. Ca urmare a acestor escaladari, incertitudinile economice de pe piata de energie si de capital au crescut, preturile globale ale energiei fiind de asteptat sa fie foarte volatile in viitorul previzibil. La data prezentului raport, conducerea nu poate estima in mod fiabil efectele asupra perspectivelor financiare ale Grupului si nu poate exclude consecintele negative asupra afacerii, operatiunilor si situatiei financiare. Conducerea considera ca ia toate masurile necesare pentru a sprijini sustenabilitatea si cresterea activitatii Grupului in circumstantele actuale si ca rationamentele profesionale din aceste situatii financiare raman adecvate. Riscurile sunt cele prezentate anterior.

1.1.9. Elemente de perspectiva privind activitatea grupului

a. prezentarea si analizarea tendintelor, elementelor, evenimentelor sau factorilor de incertitudine ce afecteaza sau ar putea afecta lichiditatea societatii comerciale comparativ cu aceeasi perioada a nului anterior.

Cu privire la efectele ordonantei de urgentă nr. 114/2018 asupra activitatii societatii mama PREFAB SA, mentionam faptul ca, având in vedere ca societatea mama realizează cel putin 80% din cifra de afaceri totală din activitatea de producere a materialelor de constructii, având in obiectul de activitate o parte din codurile CAEN prevăzute la art. 66 pct. 1 din OUG 114/2018, acest act normativ ii este aplicabil.

Efectele OUG 114/2018 se aplica in perioada în perioada 1 ianuarie 2019-31 decembrie 2028.

Ca urmare a intrarii in vigoare a OUG 114/2018, bugetul de salarii a crescut semnificativ, avand in vedere ca salariatii care pana la 1 ianuarie 2019 au realizat salariul minim brut de 2.080 lei si un salariu net de aproximativ 1.263 lei, realizeaza un salariu brut de cel putin 3.000 lei si un salariu net de aproximativ 2.362,5 lei.

Aceasta crestere a salarilor se coreleaza in piata cu o crestere a preturilor produselor finite comercializate de catre societatea mama PREFAB SA.

Desi OUG 114/2018 instituie si o serie de scutiri de impozite si contributii si/sau reduceri ale acestora, totusi este de remarcat formularea deficitara a prevederilor acestui act normativ, ceea ce impacteaza in mod

nefavorabil asupra interpretarilor si aplicarii efective de catre departamentele de salarizare, contabilitate si financiar - fiscal ale societatilor de constructii.

Pe de alta parte, nu exista o transparenta cu privire la politica investitionala a statului, neprofilandu-se nicio crestere a numarului si valorii proiectelor de investitii initiate de catre stat si care sa sustina cresterea pietei constructiilor si materialelor de constructii.

Litigiile in care sunt implicate societatile din Grup nu pot afecta stabilitatea financiara a societatii, mai ales ca in majoritatea cazurilor acestea sunt in pozitia de creditor. In toate dosarele, inclusiv cele in calitate de creditoare la societati in insolventa/faliment s-au formulat pozitii procesuale, in cele mai multe cazuri fiind asigurate prezenta la fiecare termen procesual.

Lichiditatea imediata a scazut de la 1 inregistrata in anul 2020, la 0.97 realizata in anul 2021. Valoarea recomandata acceptabila este în jurul valorii de 2, aceasta dand garantia acoperirii datoriilor curente din activele curente.

b. prezentarea si analizarea efectelor cheltuielilor de capital, curente sau anticipate asupra situatiei financiare a Grupului comparativ cu aceasi perioada a anului trecut

In cursul anului 2021 se inregistreaza o scadere cu 3.31 %, de la 214.875.091 lei (31.12.2020) la 207.753.537 lei (31.12.2021), diminuare datorata amortizariilor pozitiilor amenajari de terenuri si constructii, instalatii tehnice si masini, alte instalatii, utilaje si mobilier.

Nu s-au instrainat active care sa influenteze realizarea obiectului principal de activitate al Grupului sau care sa afecteze realizarea beneficiilor economice viitoare.

Strategia de investitii pentru anul 2022 se situeaza la o valoare 7.575.840 lei. Din investitiile propuse a se realiza enumeram cateva mai semnificative:

- Realizare traseu nou conductă pentru alimentare cazan VIESMMAN;

- Achizitie masa cationica 200 l;

- Achizitie membrana osmoza;

- Achizitie si montaj economizer pentru cazanul Wulff;

- Reparatie capital cai rulante poduri turnare.

- Modernizare sistem cântărire automată în sectorul mori;

- Revizie instalatie electrica forta si distributie;

- Refacerea si automatizarea staţiilor de betoane PREMO şi SENTAB;

- Lucrări C+M în staţia de betoane;

- Reabilitare palane 5 tone in Premo si poduri la Sentab;

- Confecţionarea de tipare metalice pentru proiectele care se vor derula la secţia Prefabricate;

- Achiziţionarea unui elevator auto de 4 tone;

- Modernizarea instalatiei de alimentare cu apa, introducerea convertizoarelor pentru reducerea consumului de energie electrica si asigurarea unei presiuni constante;

Prezentarea si analizarea evenimentelor, tranzactiilor schimbarilor economice care afecteaza semnificativ veniturile din activitatea de baza

Activitatea de baza este in continuare afectata de nivelul scazut al pietei materialelor pentru constructii atat civile cat si industriale si de lipsa investitiilor in infrastructura nationala.

2. Activele corporale ale Grupului

2.1. Precizarea amplasarii si a caracteristicilor principalelor capacitati de productie in proprietatea Grupului

Activele si Capacitatile de productie ce apartin societatii-mama, PREFAB SA, sunt amplasate pe terenul aflat in patrimoniul societatii si functioneaza in urmatoare structura:

1. Tuburi PREMO

- tehnologia de fabricatie PREMO – IPREROM;

- capacitatea de productie: 210 km echivalent Æ600

2. Tuburi SENTAB:

- capacitatea de productie: 122 km echivalent Æ600;

3. Beton celular autoclavizat:

- tehnologia de fabricatie are la baza licenta HEBEL;

- capacitatea de productie: 500.000 mc;

4. Diverse elemente prefabricate:

- tehnologia de fabricatie – tip STAND;

- capacitatea proiectata: 50 000 mc;

5. Agregate minerale:

- tehnologia de extractie din Dunare cu draga refulant – absorbanta;

- prelucrarea materiei prime in statii de sortare – clasare;

- capacitatea de productie: 700 000 mc;

6. Energie: centrala de cogenerare de inalta eficienta echipata cu un generator de 5,4 MW, care

produce energie electrica si abur.

Societatile afiliate nu dispun de capacitati de productie.

2.2. Descrierea si analizarea gradului de uzura al proprietatilor grupului

- Cladiri=48.12 %

- Echipamente=60.34 %

2.3. Precizarea potentialelor probleme legate de dreptul de proprietate asupra activelor corporale ale societatilor din grup

Societatea-mama si societatile-afiliate sunt proprietarii activelor lor si nu exista litigii in legatura cu dreptul de proprietate.

3. Piata valorilor mobiliare emise de societatea comerciala.

3.1.Incepand cu 5 iulie 2010, actiunile emise de PREFAB SA societatea-mama, sunt tranzactionate pe piata reglementata administrata de B.V.B., in cadrul Sectorului Titluri de Capital, Categoria Standard.

3.2.

Dividende

2008

- lei -

2009

- lei -

2010

- lei -

2011

- lei -

2012

- lei -

2013

-lei-

2014

-lei-

2015

-lei-

2016

-lei-

cuvenite

4.479.634,5737

-

-

-

-

-

-

-

-

platite

-

2.682.556

1.690.048

1.221

329

30

92

123

28

Dividendele platite in anul 2009, din profitul repartizat in anul 2008, au fost in suma de 2.682.556 lei.

Dividendele platite in anul 2010, din profitul repartizat in anul 2008, au fost in suma de 1.690.048 lei.

Dividendele platite in anul 2011, din profitul repartizat in anul 2008, au fost in suma de 1.221 lei.

Dividendele platite in anul 2012, din profitul repartizat in anul 2008, au fost in suma de 329 lei.

Dividendele platite in anul 2013, din profitul repartizat in anul 2008, au fost in suma de 30 lei.

Dividendele platite in anul 2014, din profitul repartizat in anul 2008, au fost in suma de 92 lei.

Dividendele platite in anul 2015, din profitul repartizat in anul 2008, au fost in suma de 123 lei.

Dividendele platite in anul 2016, din profitul repartizat in anul 2008, au fost in suma de 28 lei.

Dividendele platite in anul 2017, din profitul repartizat in anul 2008, au fost in suma de 0 lei.

Dividendele platite in anul 2018, din profitul repartizat in anul 2008, au fost in suma de 0 lei.

Dividendele platite in anul 2019, din profitul repartizat in anul 2008, au fost in suma de 0 lei.

Profitul net aferent anului 2015 pentru Prefab SA –societatea mama , a fost repartizat astfel:

Profit net 2015: 1.081.334,00 lei

Dividende de distribuit actionarilor: 648.891,81 lei

Alte rezerve: 432.442,19 lei

Contravaloarea dividendele cuvenite actionarilor in suma de 648.891,81 a fost transferata integral Depozitarului Central la data de 01.06.2016, in vederea platii catre actionari, conform contractului incheiat.

Dividende

2015

- lei -

2016

- lei -

cuvenite

648.891,81

-

platite

-

648.891,81

Profitul net al anului 2016 pentru Prefab SA – societatea mama, in valoare de 1.174.965 lei a fost repartizat in baza hotararii AGA din data de 19.04.2017, conform reglementarilor legale, dupa cum urmeaza:

Repartizare profit an 2016 pentru Prefab SA- societatea mama :

Profit net 2016: 1.174.965,00 lei

Rezerva legala: 70.822,00 lei

Dividende de distribuit actionarilor: 564.414,33 lei

Alte rezerve: 539.728,67 lei

Contravaloarea dividendele cuvenite actionarilor, pentru anul 2016, in suma de 564.414,33 a fost transferata integral Depozitarului Central la data de 03.07.2017, in vederea platii catre actionari, conform contractului incheiat.

Dividende

2016

- lei -

2017

- lei -

cuvenite

564.414,33

-

platite

-

564.414,33

La data de 31.12.2017, Prefab SA –societatea mama a inregistrat un profit net in valoare de 1.324.040 lei care a fost repartizat in baza hotararii AGA din data de 26.04.2018, conform reglementarilor legale, dupa cum urmeaza:

Profit net 2017: 1.324.040,00 lei

Rezerva legala: 77.766,00 lei

Dividende de distribuit actionarilor: 650.347,82 lei

Alte rezerve: 595.926,18 lei

Contravaloarea dividendele cuvenite actionarilor, pentru anul 2017, in suma de 650.347,82 a fost transferata integral Depozitarului Central la data de 30.05.2018, in vederea platii catre actionari, conform contractului incheiat.

Dividende

2017

- lei -

2018

- lei -

cuvenite

650.347,82

-

platite

-

650.347,82

Repartizare profit an 2018 pentru Prefab SA-societatea mama :

Profit net 2018: 2.236.377,51 lei

Rezerva legala: 130.621,00 lei

Dividende de distribuit actionarilor 922.134,96 lei

Alte rezerve 1.183.621,55 lei

Contravaloarea dividendele cuvenite actionarilor, pentru anul 2018, in suma de 922.134,96 a fost transferata integral, dupa retinerea la sursa a impozitului cuvenit in suma de 1.848,28 lei, catre Depozitarului Central la data de 04.07.2019, in vederea platii catre actionari, conform contractului incheiat.

Dividende

2017

- lei -

2018

- lei -

cuvenite

922.134,96

-

platite

-

922.134,96

La data de 31.12.2019, Prefab SA societatea-mama inregistrat un profit net in valoare de 1.123.973,89 lei care a fost repartizat in baza hotararii AGA din data de 29.04.2020, conform reglementarilor legale, dupa cum urmeaza:

Repartizare profit curent an 2019 pentru Prefab SA – societatea mama:

Profit net 2019: 1.123.973,89 lei

Rezerva legala: 65.575,39 lei

Alte rezerve: 1.058.398,50 lei

La data de 31.12.2020, Prefab SA a inregistrat un profit net in valoare de 6.104.836,27 lei care a fost repartizat in baza hotararii AGA din data de 27/28.04.2021, conform reglementarilor legale, dupa cum urmeaza:

Repartizare profit curent an 2020:

Profit net 2020: 6.104.836,27 lei

Rezerva legala: 415.418,45 lei

Dividende : 4.368.007,71 lei

Alte Rezerve : 1.321.410,11 lei

Contravaloarea dividendele cuvenite actionarilor, pentru anul 2020, in suma de 4.368.007,71 a fost transferata integral, dupa retinerea la sursa a impozitului cuvenit in suma de 8.723 lei, catre Depozitarului Central la data de 05.07.2021, in vederea platii catre actionari, conform contractului incheiat.

La data de 31.12.2021, Prefab SA a inregistrat un profit net in valoare de 10.921.106 lei care va fi repartizat in baza hotararii AGA din data de 27/28.04.2022, conform reglementarilor legale, dupa cum urmeaza:

Popunere repartizare profit curent an 2021:

Profit net 2021: 10.921.106,00 lei

Rezerva legala: 621.735,00 lei

Dividende : 6.988.812,34lei

Alte Rezerve : 3.310.558,66lei

Societatile-afiliate nu au constituit si platit dividende pentru exercitiile financiare anteriore anului 2019, iar actiunile/partile sociale emise de acestea nu se tranzactioneaza pe o piata reglementata.

La data de 31.12.2019, Prefab Invest SA societate-afiliata a inregistrat un profit net in valoare de 305.692,93 lei, care a fost repartizat in baza hotararii AGA din data de 10.02.2020, conform reglementarilor legale, dupa cum urmeaza:

Repartizare profit curent an 2019:

Profit net 2019: 305.692,93 lei

Dividende de distribuit actionarilor: 305.692,93 lei

Din suma dividendelor de distribuit actionarilor, suma de 305.387,24 lei revine societatii-mama Prefab SA.

La data de 31.12.2020, Prefab Invest SA societate-afiliata a inregistrat un profit net in valoare de 238.794 lei, care a fost repartizat asupra altor rezerve conform reglementarilor legale.

La data de 31.12.2021, Prefab Invest SA societate-afiliata a inregistrat un profit net in valoare de 736.451 lei, care va fi repartizat asupra altor rezerve conform reglementarilor legale.

La data de 31.12.2020 , Prefab BG EOOD societate-afiliata a inregistrat o pierdere de 2.336 lei , pierdere care va fi acoperita din rezultatul reportat, conform reglementarilor legale.

La data de 31.12.2021 , Prefab BG EOOD societate-afiliata a inregistrat un profit de 2.516 lei , profit care va fi repartizat conform reglementarilor legale.

3.3. Societatea mama si societatile afiliate nu si-au achizitionat propriile actiuni.

3.4. PREFAB SA are detineri in urmatoarele societăţi cu o valoare totala de 168.769 lei, după cum urmează:

Denumire societate

Sold la 31.12.2020

Sold la 31.12.2021

Valoare

Nr. titluri

%

Valoare

Nr. titluri

%

PREFAB INVEST SA

149.850

3.996

99.9000

149.850

3.996

99.9000

PREFAB BG EOOD Bulgaria

18.919

100

100.0000

18.919

100

100.0000

Fotbal Club Prefab SA

9.270.900

titluri detinute

(9.270.900) ajustarea titlurilor detinute

30.903

99.8707

0

0

0

0

0

0

TOTAL

168.769

168.769

La data de 31.12.2020 managementul a identificat factori care sa conduca la inregistrarea unor deprecieri a investitiilor detinute in societatea Fotbal Club Prefab SA pana la nivelul valorii recuperabile a acestora asa cum este prevazut in IAS 36 “Deprecierea activelor” tinand seama de faptul ca s-a initiat procedura de dizolvare si lichidare a acestei societati , la care PREFAB SA detine pachetul majoritar de actiuni , respectiv 99.87% din capitalul social si de faptul ca valoarea contabila a detinerilor PREFAB SA depasea valoarea contabila a activelor nete ale Fotbal Club Prefab SA .

In cursul anului 2021 s a finalizat procedura de dizolvare si lichidare a acestei societati, astfel ca la data de 03.11.2021 aceasta a fost radiata de la Oficiul Registrului Comertului, prin Rezolutia nr. 5733/03.11.2021.

Ajustarile pentru depreciere constituite la 31.12.2020 , a fost reluate pe seama veniturilor , iar simultan titlurile detinute au fost trecute pe pierderi din investitii cedate.

In dorinta de a constitui o asociatie care sa promoveze activitati legate de industria productiei de prefabricate din beton, PREFAB SA impreuna cu alte 8 societati de renume din aceasta ramura, au convenit sa constituie « Asociatia Producatorilor de Prefabricate din Beton PREFBETON ». Scopul Asociatiei este de a promova produsele din beton prefabricat, de a reprezenta, sustine si apara interesele tehnice, economice si juridice referitoare la comertul si industria produselor din beton prefabricat, de a dezvolta si incuraja cooperarea in domeniul stiintific, tehnic si standardizare si de a stimula contractele intre specialistii din tara. Patrimoniul initial al Asociatiei a fost de 1.800 ron, contributia Prefab SA fiind de 200 ron.

3.5. Societatea mama si societatile afiliate nu au emis obligatiuni sau alte titluri de creanta.

2. Conducerea Grupului

4.1. Incepand cu data de 23.06.2021, conform Hotararii A.G.O.A. nr. 3 /27.04.2021 si pana la data de 23.06.2025, Consiliul de Administratie al PREFAB S.A- societatea mama. are urmatoarea componenta:

Nr.crt.

Nume si prenume

Functia

Profesia

1.

Milut Petre Marian

Presedinte CA

Inginer

2.

Ionescu Marian Valentin

membru

Jurist

3.

Milut Anca Teodora

membru

Arhitect

. 1) Nume: Milut

Prenume: Marian Petre

Varsta: 66 ani

Calificarea: inginer

Experienta profesionala:

1980-1981 – inginer IAMSAT Bucuresti

1981-1982 – inginer Sistem Hewlett Packard Romania

1982-1993 – Sef Atelier teritoriu IRUC

1993-prezent – Presedinte Romerica International SRL Bucuresti

1998-prezent – Presedinte al Consiliului de Administratie PREFAB S.A.

2)Nume: Ionescu

Prenume: Marian Valentin

Varsta: 60 ani

Calificarea: jurist

Experienta profesionala:

1991-1993 – consilier juridic- Grantmetal S.A.

1992-1993 – consilier juridic-Bursa Romana de Marfuri S.A.

1994-1997 – expert parlamentar-Senatul Romaniei

1997-1998 – Ministrul Privatizarii-Ministerul Privatizarii

1998-1999 – consilier juridic-Herzfeld &Rubin S.R.L.

2001-2003 – policy officer pentru Local Agenda 21-Centrul National pentru

Dezvoltare Durabila

2003-2004 – senior policy reform specialist – Development Alternatives Inc –

Suc. Bucuresti

2005-2015– Director general si asociat unic– Unic Management Consulting S.R.L.

10 aug.2010-08 aug.2016 – membru al Consiliului de Administratie PREFAB SA

sep.2015- nov. 2016 – consilier cabinet ministrul afacerul externe

dec.2015-aug.2016 – consilier cabinet ministrul muncii, familiei, protectiei sociale si persoanelor varstnice

aug.2016-ian.2017 – secretar de stat, ministerul muncii, familiei, protectiei sociale si persoanelor varstnice/Ministerul Muncii si Justitiei Sociale

23.06.2017 – prezent - membru al Consiliului de Administratie PREFAB SA

3)Nume: Milut

Prenume: Anca Teodora

Varsta: 32 ani

Calificarea: arhitect

Experienta profesionala:

aug. 2009- ian. 2010 - supervisor stand, MOMA foods, Euston Station, Londra, Anglia.

dec. 2010- mar. 2011 - architect asistent, BCA London, 7a Lamb’ s Conduit Passage, Londra,

Anglia.

iun. 2011- oct. 2011 - architect asistent, Geneto, Nakagyo, Kyoto, Japonia.

april. 2012- oct. 2012 - architect asistent , Sinsa-Dong, Kangnam-gu, Koreea de Sud.

ian. 2013 - prezent - arhitect consultant la Prefab Invest Bucuresti

23.06.2017 – prezent - membru al Consiliului de Administratie PREFAB SA

b. Precizam ca nu exista litigii sau proceduri administrative in care sa fie implicatii membrii Consiliului de Administratie.

b. La data de 31.12.2021 administratorii detin la PREFAB SA societatea-mama, un numar de actiuni, astfel: 

Nr.crt.

Nume si prenume

Numar actiuni

Procent

1.

Milut Petre Marian

0

0,00000%

2.

Ionescu Marian Valentin

0

0,00000%

3.

Milut Anca Teodora

0

0,00000%

c. Orice acord , intelegere sau legatura de familie intre persoana respectiva si o alta persoana datorita careia persoana respectiva a fost numita ca membru al Consiliului de Administratie

Numirea administratorilor societatii mama s-a facut in baza Hotararii AGOA nr. 3/27.04.2021.

Legatura de familie intre Presedintele Consiliului de Administratie Milut Petre Marian si doamna Milut Anca Teodora nu a constituit motivul numirii doamnei ca membru in Consiliul de Administratie. Motivele pentru care doamna Milut Anca Teodora a fost numita ca membru in Consiliul de Administratie sunt competenta si experienta sa profesionala internatională.Intre parti nu exista nici un alt acord sau intelegere.

4.2.La 31.12.2021, conducerea executiva este formata din:

Nr.crt.

Nume si prenume

Functia

Profesia

1.

Milut Petre Marian

Director general

Inginer

2.

Boitan Daniela

Director economic, cu atributii de director general adjunct

Economist

3.

Buta Adrian

Director Energetic si Logistica

Inginer

a. Termenul pentru care persoana face parte din conducerea executiva;

Termen permanent.

b. Orice acord, intelegere sau legatura de familie intre persoana respectiva si o alta persoana datorita careia persoana respectiva a fost numita ca membru al conducerii executive;

Nu este cazul.

c. La data de 31.12.2021 membrii conducerii executive ai societatii mama detin actiuni din capitalul social al PREFAB S.A. astfel:

Nr.crt.

Nume si prenume

Numar actiuni

Procent

1.

Milut Petre Marian

0

0,00000%

2.

Boitan Daniela

9.240

0,01900%

3.

Buta Adrian

0

0,00000%

4.3.In ultimii 5 ani persoanele prezentate la pct. 4.1 si 4.2. nu au fost implicate in litigii sau in proceduri administrative.

Societati afiliate:

- PREFAB INVEST SAare un capital social in valoare de 150.000 lei structurat in 4.000 de actiuni cu o valoare nominala de 37,5. La data de 31.12.2021 situatia capitalului social subscris si varsat se prezinta astfel:

Nr crt.

Actionar

Nr. Actiuni detinute

Valoarea nominala

Capital social

% din capitalul social

1

Prefab SA Bucuresti

3.996

37.5

149.850

99.99

2

Alti actionari

4

37.5

150

0.01

Total

4.000

150.000

100.00

Conducerea PREFAB INVEST in anul 2021:

Presedinte Consiliu de Administratie - Ing. Milut Petre Marian

Director general - Ec. Nistor Carmen

Director economic - Ec. Tancu Razvan

- PREFAB BG EOOD Bulgaria - are un capital social in valoare de 18.918,90 lei care apartine in procent de 100% lui PREFAB SA BUCURESTI.

Conducerea in anul 2021: ec. Dinca Cosmin-Ionut incepand cu data de 09.12.2019.

In cursul anului 2021nu au existat restrictii legate de transferul valorilor mobiliare.

Nu exista detinatori de valori mobiliare cu drepturi speciale de control si nu exista restrictii privind drepturile de vot ale actionarilor in sensul limitarii drepturilor de vot ale detinatorilor unui procent stabilit sau numar de voturi, termenele de exercitare a dreptului de vot, etc.

Nu exista acorduri incheiate intre actionari care sunt cunoscute de entitate si care pot avea ca rezultat restrictii referitoare la transferul valorilor mobiliare si/ sau la drepturile de vot.

Numirea administratorului unic se face de AGOA in conformitate cu prevederile Legii 31/90 republicata cu modificarile la zi.

Administratorul unic nu are dreptul sa emita sau sa rascumpere actiuni proprii. Aceasta este atributia AGA.

Conform prevederilor legale in materie profitul grupului nu se repartizeaza, el este doar un indicator economic de informare al actionarilor.

Profitul/pierderea realizat individual de fiecare societate din cadrul grupului este supus repartizarii in cadrul adunarilor generale ale fiecarei entitati.

4.4.Alte aspecte

În temeiul articolului 4 alineatul (7) din Directiva privind transparența 2004/109 CE, emitenții cu valori mobiliare cotate pe piețele reglementate din UE trebuie să își întocmească rapoartele financiare anuale într-un format de raportare electronic unic conform Standardului Tehnic de Reglementare privind Formatul

Unic European de Raportare Electronica (ESEF). Cerințele privind formatul de raportare electronic unic (ESEF) sunt prevăzute în Regulamentul UE 2018/815 al CE, care stabilește normele privind formatul rapoartelor financiare anuale în ansamblul lor, precum și norme specifice privind marcarea situațiilor financiare incluse în aceste rapoarte.

Conform articolului 7 din Directiva privind transparența 2004/109 CE, Conducerea grupului este responsabila de întocmirea și publicarea rapoartelor financiare anuale în conformitate cu Regulamentul ESEF precum si pentru informațiile care vor fi furnizate și publicate.

Prezentele situatii financiare consolidate cuprind inclusiv “fisierele digitalizate” in conformitate cu ESEF. Pentru intocmirea acestor fisiere societatea a incheiat un contract de consultanta si asistenta cu o firma specializata. 

5. GUVERNANTA CORPORATIVA -SOCIETATEA MAMA

In Romania, Codul de Guvernanta Corporativa a fost adoptat de Consiliul Bursei de Valori Bucuresti, in decembrie 2007.

Varianta initiala prevedea conformarea emitentilor listati la BVB, cu prevederile Codul de Guvernanta Corporativa, incepand cu Raportul anual 2008, ulterior termenul de implementare s-a modificat – pt. Raportul anual 2010 – pentru a raspunde stadiului de pregatire al acestora si mai nou a fost implementat noul Cod de Guvernanta Corporativa B.V.B. incepand cu anul 2016.

Codul de Guvernanta Corporativa al Bursei de Valori Bucuresti este predominant destinat societatilor comerciale ale caror instrumente financiare sunt tranzactionate pe piata reglementata operata de BVB.

Versiunea curenta a Codul de Guvernanta Corporativa al Bursei de Valori Bucuresti, este disponibila pe site-ul BVB (www. bvb.ro ).

PREFAB SA Bucuresti, este societate listata la BVB, incepand cu data de 05 iulie 2010, in baza Hotararii Consiliului Bursei nr. 54/29.06.2010, la categoria STANDARD incepand cu 5 ianuarie 2015. In prezent, sistemul de administrare al societatii este unitar.

PREFAB SA adopta in mod voluntar, autoimpus prevederile Codul de Guvernanta Corporativa al Bursei de Valori Bucuresti.

Guvernanţa corporativă cuprinde totalitatea sistemelor si proceselor implementate pentru a conduce si a controla o companie cu scopul de a-i creste performanta si valoarea. Practic, se refera la eficienta sistemelor de management, insistand pe rolul Bordului de conducere, pe responsabilitatea si remunerarea membrilor, credibilitatea situaţiilor financiare, şi pe eficienţa sistemelor de management al riscului.

In principiu se referă la suportul de decizie şi de control dintr-o companie, obţinut prin reguli si proceduri formale si informale, interne sau impuse extern de către organismele competente, implementate atât la nivel strategic cât şi operaţional.

Reglementare: Codul de Guvernanţă Corporativă al BVB Bucureşti şi Legea nr. 31/1990 privind societăţile comerciale, actualizată.

Conform CGC – BVB, emitentii elaboreaza un Regulament de Guvernanta Corporativa, in care sunt definite si descrise principalele aspecte de guvernanta corporativa.

PREFAB SA a elaborat un Regulament de guvernanta corporativa, in data de 07.03.2011, care se gaseste publicat pe website-ul societatii: w.w.w. prefab.ro si care a fost reactualizat in conformitate cu noul Cod de Guvernanţă Corporativă al BVB in decursul anilor 2019 si 2021.

Structurile de guvernanta corporativa

1. Consiliul de Administratie si Conducerea Executiva – competente si responsabilitati

1.1. Structura Consiliului de Administratie

Structura Consiliului de Administraţie asigură echilibrul între membrii executivi şi neexecutivi. Procesul de luare a deciziilor rămâne o responsabilitate colectivă a Consiliului de Administraţie, care va fi ţinut responsabil solidar pentru toate deciziile luate în exercitarea competenţelor sale. Administratorii îşi actualizeaza permanent competenţele şi îşi îmbunătăţeste cunoştinţele despre activitatea Companiei şi cele mai bune practici de guvernanţă corporativă, în scopul îndeplinirii rolului lor.

Societatea Comercială PREFAB SA Bucureşti este administrată de un Consiliu de Administraţie, care are competenţa generală pentru îndeplinirea tuturor actelor necesare realizarii cu succes a obiectului de activitate al societăţii, cu excepţia aspectelor care sunt de competenţa Adunării Generale a Acţionarilor conform prevederilor Actului Constitutiv actualizat la 27.04.2021.

Consiliul de Administraţie este compus din 3 membri (cf. Actului Consitutiv) care garantează eficienţa capacităţii de supraveghere, analiză şi evaluare a activităţii societăţii precum şi tratamentul echitabil al acţionarilor. Membrii Consiliului de Administraţie sunt aleşi de Adunarea Generală a Acţionarilor pentru un mandat de 4 ani cu posibilitatea de a fi revocaţi de către Adunarea Generală Ordinară in cazul neîndeplinirii obiectivelor principale. Membrii Consiliului de Administraţie pot avea calitatea de acţionar. Consiliul de Administraţie al PREFAB SA este condus de un preşedinte numit din rândul membrilor Consiliului de Administraţie, de către acesta, ce asigură funcţionarea optimă a organelor societăţii. Membrii Consiliului de Administraţie care sunt si actionari iau parte la toate adunările generale ale acţionarilor şi îşi exercita mandatul în cunoştinţă de cauză, cu bună credinţă pentru interesul societăţii, cu due-diligence şi grijă, fără a divulga informaţiile confidenţiale şi secretele comerciale ale societăţii atât pe perioada mandatului cât şi după încetarea acestuia. Actul Constitutiv al SocietăţiiComerciale PREFAB SA Bucureşti actualizat la 27.04.2021, avizat de Consiliul de Administraţie, reglementează atribuţiile, răspunderile şi competenţele Consiliului de Administraţie precum şi obligaţiile administratorilor companiei.

1. Miluţ Petre Marian - Preşedinte.

Data nasterii: 29.12.1955, Craiova, jud. Dolj

Facultatea de Automatizari si Calculatoare – inginer

Vechime in CA: 23 ani (din 07.12.1998 – al VII –lea mandat)

Data la care mandatul in CA expira: 23.06.2025

Membru CA (alte societati): Romerica International SRL, Prefab Invest SA Bucuresti

2. Ionescu Marian Valentin - Membru.

Data si locul nasterii: 03.09.1961, Bucuresti

Facultatea de drept - Bucuresti – jurist

Vechime in CA: 6 ani (din 24.06.2013 – al III –lea mandat)

Data la care mandatul in CA expira: 23.06.2025

Membru CA (alte societati): nu e cazul

3. Miluţ Anca Teodora - Membru.

Data si locul nasterii: 31.01.1989, Bucuresti

Universitatea Westminster, Londra, UK – arhitect

Vechime in CA: 3 ani si 6 luni (23.06.2017 al II –lea mandat)

Data la care mandatul in CA expira: 23.06.2025

Membru CA (alte societati): nu e cazul

Consiliul de Administraţie a numit un secretar general care are rolul de a consilia CA pe probleme de guvernanţă a companiei. Acesta în colaborare cu Preşedintele CA realizează procesul verbal al fiecărei întâlniri, rezoluţiile care au fost adoptate sau nu, indicând voturile pentru/contra/abţineri în favoarea fiecărei rezoluţii.

Secretarul CA - Manoliu Nicoleta, numită prin Decizia nr. 141/17.04.2008.

Data si locul nasterii: 04.02.1963, Roman

Facultatea de Constructii Civile, Industriale si Agricole – Iasi – inginer

Vechime totala: 33 ani

Vechime in PREFAB SA: 33 ani, din care 22 ani in Serviciul Actionariat

Membru CA (alte societati): nu este cazul

Membrii Consiliului de Administratie si ai Conducerii Executive nu fac parte din consiliul de administratie al altor companii listate la BVB.

Alegerea membrilor Consilului de Administraţie se realizează printr-o procedură oficială, riguroasă şi transparentă. Lista candidaţilor la poziţia de administrator, însoţită de informaţii detaliate, depuse la societate cu cel puţin cincisprezece (15) zile înainte de data fixată pentru AGA, este publicată în timp util pe pagina web a Companiei, cu respectarea prevederilor Legii nr. 31/1990 privind societăţile comerciale, actualizată şi a actului constitutiv al PREFAB SA.

Consiliul de Administratie este responsabil pentru administrarea PREFAB SA. Acesta acţioneaza în interesul societăţii şi protejeza interesele generale ale acţionarilor prin asigurarea unei dezvoltări sustenabile a Companiei. CA va funcţiona ca un organism colectiv, pe baza unei informări corecte şi complete. Informaţiile obţinute sunt utilizate numai în scopul exercitării mandatului.

Consiliul de Administraţie este însărcinat cu îndeplinirea tuturor actelor necesare şi utile pentru realizarea obiectului de activitate al societăţii, cu excepţia celor rezervate de lege pentru Adunarea Generală a Acţionarilor. Se asigură că societatea dispune de de toate resursele financiare şi de personal pentru a-şi putea atinge obiectivele.

Consiliul de Administraţie deleaga conducerea societăţii Consiliului Director. Situaţiile financiare anuale ale societăţii fac obiectul unei obligaţii legale de auditare financiară, delegarea conducerii este obligatorie.

Consiliul Director este subordonat direct Preşedintelui Consiliul de Administraţie.

Consiliul de Administraţie are următoarele competenţe de bază, care nu pot fi delegate directorilor;

a) stabilirea direcţiilor principale de activitate şi de dezvoltare ale societăţii;

b) stabilirea politicilor contabile si a sistemului de control financiar, precum şi aprobarea planificării financiare;

c) numirea şi revocarea directorilor şi stabilirea remuneraţiei lor;

d) supravegherea activităţii directorilor;

e) pregătirea raportului anual, organizarea adunării generale a acţionarilor şi implementarea hotărârilor acesteia;

f) introducerea cererii pentru deschiderea procedurii insolvenţei societăţii;

şi, prin delegarea de competenţă dată de către Adunarea Generală Extraordinară, exercitarea atribuţiilor privind:

g)înfiinţarea sau desfiinţarea unor sedii secundare: sucursale, agenţii, reprezentanţe sau alte asemenea unităţi fără personalitate juridică şi cele din delegarea de competenţă.

În condiţiile legii, Consiliul de Administraţie stabileşte «regimul de amortizare» şi «duratele normale de funcţionare» a mijloacelor fixe.

Consiliul de Administraţie îndeplineşte orice alte atribuţiuni şi are toate competenţele care rezultă din lege (organizarea contabilităţii, protecţia muncii etc.), din actul constitutiv sau din hotărârea Adunării Generale a Acţionarilor.

Responsabilităţile între CA şi conducerea executivă, care se ocupă de administrarea companiei şi a activităţii acesteia sunt clar divizate şi delimitate.

Consiliul de Administraţie a delegat conducerea societăţii către Consiliul Director format din mai mulţi directori, persoane fizice, dintre care un «director general» şi un «director general adjunct».

Consiliului de Administraţie al PREFAB SA este format din 3 administratori dintre care administrator independent este Ionescu MarianValentin.

PREFAB SA adera la criteriile de independenta a administratorilor neexecutivi prevazute de guvernanta corporativa, si anume:

a) un administrator ne-executiv sau membru al Consiliului de Supraveghere (CS) nu este un director al societatii sau al unei societati controlate de aceasta si nu a indeplinit o asemenea pozitie in ultimii cinci ani;

b) nu este un salariat al societatii sau al unei societati controlate de aceasta si nu a avut un astfel de raport de munca in ultimii cinci ani;

c) nu primeste si nu a primit de la societate ori de la o societate controlata de aceasta o remuneratie suplimentara sau alte avantaje, altele decat cele corespunzand calitatii sale de administrator ne-executiv sau membru al Consiliului de Supraveghere;

d) nu este si nu reprezinta in vreun fel un actionar semnificativ al societatii;

e) nu are si nu a avut in ultimul exercitiu financiar relatii de afaceri cu societatea sau cu o societate controlata de aceasta, fie direct sau ca asociat, actionar, administrator,director sau salariat al unei societati aflate intr-o asemenea relatie cu societatea.Relatiile de afaceri includ, fara a se limita la pozitia de: furnizor semnificativ de bunuri sau servicii (inclusiv servicii financiare, legale, de consultanta, etc.) si/sau client important al societatii sau al organizatiilor care primesc contributii semnificative de la societate sau grupul acesteia, dupa caz;

f) nu este si nu a fost in ultimii trei ani asociat sau salariat al auditorului financiar prezent sau trecut al societatii sau al unei societati controlate de aceasta;

g) nu este administrator/director in alta societate in care un administrator/director al societatii este administrator ne-executiv sau membru al Consiliului de Supraveghere si nu are legaturi semnificative cu administratorii/directorii societatii datorita pozitiei detinuta in alte societati sau entitati;

h) nu a fost membru ne-executiv al CA sau CS al societatii pe o perioada mai mare de trei mandate;

i) nu este membru al familiei apropiate – sot/sotie sau ruda pana la gradul al IV-lea inclusiv - a unuia dintre membrii CA sau directori ai societatii sau ai persoanelor la care se refera lit. a)-h) de mai sus.

Membrii Consiliului de Administraţie sunt răspunzători de îndeplinirea tuturor obligaţiilor prevăzute de lege şi actul constitutiv. Sunt conduşi de spiritul loialităţii faţă de companie şi acţionari.

Administratorii îşi exercita mandatul cu loialitate, în interesul societăţii.

Membrii Consiliului de Administraţie sunt solidar răspunzători cu predecesorii lor imediaţi dacă, având cunoştinţă de neregulile săvârşite de aceştia, nu le comunică auditorilor interni şi auditorului financiar.

Membrii Consiliului de Administraţie sunt solidar răspunzători faţă de societate pentru:

a) realitatea vărsămintelor efectuate de actionari;

b) existenţa reală a dividendelor plătite;

c)existenţa registrelor cerute de lege şi corecta lor ţinere;

d) exacta îndeplinire a hotărârilor adunărilor generale;

e) stricta îndeplinire a îndatoririlor pe care legea şi actul constitutiv le impun.

Consiliul de Administraţie implementează programe de iniţiere pentru noii membrii ai conducerii executive, astfel încât aceştia să poată participa activ şi la capacitate maximă în procesul de luare a deciziilor cât mai repede posibil după preluarea funcţiei. Promovarea în funcţii de directori executivi se face numai din rândul angajaţilor care au cunoştinţe despre companie şi sectorul în care aceştia îşi desfăşoară activitatea sau persoane care si-au demonstrat competenta in alte societati.

Toţi membrii Consiliului de Administraţie şi conducerea executivă au participat la AGA.

Consiliul de Administratie al PREFAB SA societate-mama se intruneste la intervale regulate (cel putin o data la 3 luni) si adopta decizii care ii permit sa isi indeplineasca atributiile de o maniera efectiva si eficienta.

In anul 2021, Consiliul de Administratie s-a intrunit in 12 sedinte, prezenta la acestea fiind de 100 %.

Deciziile importante adoptate in Consiliul de Administratie au fost:

  • Decizii de aprobare a situatiilor financiare anuale pentru anul 2020.

  • Decizii de aprobare a situatiilor financiare semestriale pt. semestrul I – 2021.

  • Decizii de aprobare a programelor de productie lunare si trimestriale.

  • Decizii privind constituirea de comisii care sa urmareasca eficientizarea si opimizarea activitatii de productie in conditii de criza.

  • Decizii pe linie organizatorica pentru intarirea disciplinei.

  • Decizii privind urmarirea investitiilor efectuate in societate cat si comisii care sa analizeze investitiile care trebuiesc facute in perioada urmatoare.

  • Decizii privind nominalizari pe functii si retribuiri.

PREFAB SA societate-mama, are asigurate serviciile unor administratori si directori cu o buna pregatire profesionala si un profil etic ireprosabil printr-o politica de remunerare corespunzatoare, compatibila cu strategia si interesele pe termen lung a societatii.

Compania a elaborat o politică de remunerare pentru administratori şi directori. Propunerile privind remunerarea administratorilor şi directorilor sunt în concordanţă cu politica de remunerare adoptată de societate. Remunerarea administratorilor ne-executivi este proporţională cu responsabilităţile acestora şi cu timpul dedicat exercitării funcţiilor lor. Suma totală a remuneraţiei directe şi indirecte a administratorilor pentru anul 2021, rezultată din calitatea pe care o deţin si este prezentata in tabelul de mai jos:

Nume si prenume

Functia

Indemnizatie bruta

fixa

lei

Bonificatii Suplimentare

Milut Petre Marian

Presedinte CA

389.672

0

Milut Anca Teodora

Membru (de la 23.06.2017)

66.032

0

Ionescu Marian Valentin

Membru (de la 23.06.2017)

66.032

0

Pentru anul 2021, nu s-au acordat bonificatii suplimentare fata indemnizatiile brute fixe de sedinta aprobate.

Remuneraţia cuvenită pentru exerciţiul în curs membrilor Consiliului de Administraţie, precum şi limitele generale ale remuneraţiei suplimentare a membrilor Consiliului de Administraţie însărcinaţi cu funcţii specifice în cadrul organului respectiv şi ale remuneraţiei directorilor este stabilita în Adunările Generale Ordinare.

Consiliul de Administraţie face propuneri AGA privind remuneraţia administratorilor, stabileşte grila de salarizare pentru tot personalul, remuneraţiile cenzorilor, identifică şi nominalizează candidaţii pentru diferite posturi de conducere.

Consiliul de Administraţie asigură condiţii necesare auditorilor să supravegheze gestiunea entităţii şi să verifice dacă situaţiile financiare sunt legal întocmite şi în concordanţă cu registrele, dacă acestea sunt ţinute regulat, dacă evaluarea patrimonială s-a făcut conform regulilor stabilite pentru întocmirea situaţiilor financiare, precum şi modul în care îşi îndeplinesc obligaţiile.

Consiliul de Administraţie analizează permanent riscurile la care este supusă societatea privind identificarea, evidenţa, monitorizarea şi controlul riscurilor semnificative.

1.2. Conducerea executivă

Conducerea executivă a PREFAB SA societatea-mama, pentru anul 2021, a fost asigurată in diverse perioade de un numar de trei directori, dintre care unul este Director General şi un director cu atribuţii de Director General Adjunct. Conducerea executivă a fost numită de Consiliul de Administraţie şi confirmată de Adunarea Generală a Acţionarilor. PREFAB SA societetea-mama, a fost reprezentată de către cei doi directori, care au semnat actele de angajare faţă de terţi şi în justiţie. Consiliul de Administraţie a pastrat atribuţia de reprezentare a Companiei în raporturile cu directorii pe care i-a numit. 

Modul de organizare a activităţii directorilor a fost stabilit prin decizie a Consiliului de Administraţie, conform organigramei aprobate.

Atribuţiile directorului general au fost stabilite prin Regulamentul de Organizare şi Funcţionare al Societăţii (ROF) şi cuprinde în principal următoarele:

- aplicarea strategiei şi politicilor de dezvoltare ale societăţii stabilite de Consiliul de Administraţie;

- angajarea, promovarea şi concedierea personalului salariat, în condiţiile legii;

- participarea la negocierea contractului colectiv de muncă, a cărui negociere şi încheiere se desfăşoară in condiţiile legii, în limita mandatului dat de Consiliul de Administraţie;

- negocierea, în condiţiile legii, a contractelor individuale de muncă;

- încheierea actelor juridice, în numele şi pe seama PREFAB SA, in limitele stabilite prin hotărâriie Consiliului de Administraţie;

- stabilirea îndatoririlor şi responsabilităţilor personalului din subordine;

- aprobarea operaţiunilor de încasări şi plăţi, potrivit competenţelor legale şi actului constitutiv al societăţii;

- împuternicirea directorilor executivi, directorilor din cadrul sucursalelor şi oricărei alte persoane să exercite orice atribuţie din sfera sa de competenţă.

Directorii sunt responsabili cu luarea tuturor măsurilor aferente conducerii societăţii, în limitele obiectului de activitate al societăţii şi cu respectarea competenţelor exclusive rezervate de lege sau de actul constitutiv Consiliului de Administraţie şi Adunării Generale a Acţionarilor.

Directorii îşi exercita mandatul cu loialitate, în interesul societăţii.

Directoriiinformeaza Consiliul de Administraţie în mod regulat şi cuprinzător asupra operaţiunilor întreprinse şi asupra celor avute în vedere.

Directorii înştiinţeaza Consiliul de Administraţie de toate neregulile constatate cu ocazia îndeplinirii atribuţiilor lor.

Directorii sunt solidar răspunzători cu predecesorii lor imediaţi dacă, având cunoştinţă de neregulile săvârşite de aceştia, nu le comunică auditorilor interni şi auditorului financiar.

Directorii nu au voie să divulge informaţiile confidenţiale şi secretele de afaceri ale societăţii, la care au acces în calitatea lor de directori. Această obligaţie le revine şi după încetarea mandatului de director, pentru o perioadă de 3 ani.

Directorii nu vor putea fi, fără autorizarea Consiliului de Administraţie, directori, administratori, membri ai directoratului ori ai consiliului de supraveghere, cenzori sau, după caz, auditori interni or asociaţi cu răspundere nelimitată, în alte societăţi concurente sau având acelaşi obiect de activitate, nici nu pot exercita acelaşi comerţ sau altul concurent, pe cont propriu sau al altei persoane, sub pedeapsa revocării şi răspunderii pentru daune.

In anul 2021 conducerea executiva a societatii a fost asigurata dupa cum urmeaza:

1) Milut Petre Marian - Director General

Data nasterii: 29.12.1955, Craiova, jud. Dolj

Facultatea de Automatizari si Calculatoare – inginer

Vechime la PREFAB SA: 23 ani

Membru CA (alte societati): Romerica International SRL, Prefab Invest SA Bucuresti

2) Boitan Daniela - Director Economic, cu atributii de Director General Adjunct

Data si locul nasterii : 09.10.1968, Calarasi

Academia de Stiinte Economice Bucuresti, Facultatea de Finante – Banci,

Contabilitate - economist

Vechime totala: 27 ani

Vechime la PREFAB SA: 27 ani

Membru CA (alte societati): nu e cazul

3) Buta Adrian -Director Energetic si Logistica incepand cu data de 25.10.2019

Data si locul nasterii : 15.04.1958, Calarasi

Facultatea de Automatica si Calculatoare – profil electric

Vechime totala: 39 ani

Vechime la PREFAB SA: 9 ani si 3 luni

Membru CA (alte societati): nu e cazul

Remuneraţia cuvenită conducerii executive pentru anul 2021, este prezentata in tabelul de mai jos.

Nume

si prenume

Functia

Indemnizatie bruta

fixa

Lei

Bonificatii Suplimentare

1.Milut Petre Marian

Director General

359.975

0

2.Boitan Daniela

Director Economic DG Adj.

216.295

0

3.Buta Adrian

Director Energetic si Logistica

139.287

0

Pentru anul 2021, nu s-au acordat bonificatii suplimentare fata de indemnizatia bruta fixa lunara .

Conform contractelor de munca sau de mandat, remuneratia atat pentru administratori cat si pentru conducerea executiva este fixa, contine componenta variabila in cazul indeplinirii indicatorilor cuprinsi in Planul de Administrare. Dupa aprobarea situatiilor financiare se vor acorda bonificatiile stabilite conform Politicii de Remunerare. Pentru realizarea ICP ≥90% se va acorda componenta variabila a remuneraţiei la nivelul a unei indemnizații brute lunare.

2. Actiuni si Drepturile detinatorilor de actiuni

Actiunile emise de Societatea comercială PREFAB SA sunt «acţiuni nominative», cu «valoarea nominală» de 0,5 lei fiecare, emise în «formă dematerializată» şi liber negociabile.

Acţiunile din aceeaşi categorie şi/sau clasă emise de Societatea Comercială PREFAB SA acordă posesorilor drepturi egale şi se bucură de tratament echitabil prin furnizarea de informaţii pertinente, care le permite acestora să-şi exercite drepturile.Toţi investitorii pot obţine informaţii despre drepturile ataşate fiecărei clase de titluri înainte de a le cumpăra. Acţionarii minoritari sunt protejaţi de acţiunile abuzive, fiind luate toate masurile de redresare a acestei situaţii în cazul apariţiei ei.

Orice acţiune ordinară plătită dă dreptul la un vot în adunarea generală, dreptul de a alege si de a fi ales in organele de conducere ale societatii, dreptul de a participa la distribuirea beneficiilor, dreptul de pre-emptiune, conform prevederilor actului constitutiv si dispozitiilor legale.

Exerciţiul dreptului de vot este suspendat pentru acţionarii care nu sunt la curent cu vărsămintele ajunse la scadenţă.

Acţiunile sunt indivizibile cu privire la societate, care nu recunoaşte decât un proprietar pentru fiecare titlu. Când o acţiune nominativă emisă de societate devine proprietatea mai multor persoane, societatea nu va înscrie transmiterea atât timp cât acele persoane nu vor desemna un reprezentant unic pentru exercitarea drepturilor rezultând din acţiune.

Deţinătorii valorilor mobiliare emise de Societatea comercială PREFAB SA trebuie să îşi exercite drepturile conferite de acestea cu bună-credinţă, cu respectarea drepturilor şi a intereselor legitime ale celorlalţi deţinători şi a interesului prioritar al societăţii comerciale, în caz contrar fiind răspunzători pentru daunele provocate.

Dreptul de proprietate asupra acţiunilor nominative emise în formă dematerializată şi tranzacţionate pe o piaţă organizată se transmite în conformitate cu reglementările aplicabile pieţei reglementate pe care acele titluri sunt tranzacţionate.

Toţi detinătorii de acţiuni emise de PREFAB SA vor fi trataţi în mod echitabil. Toate acţiunile emise conferă deţinătorilor drepturi egale; orice modificare a drepturilor conferite de acestea va fi supusă aprobării deţinătorilor direct afectaţi.

PREFAB SA facilitează şi încurajează participarea acţionarilor la lucrările Adunărilor Generale ale Acţionarilor (AGA), precum şi exercitarea deplină a drepturilor acestora.

Pentru problematici complexe legate de desfăşurarea AGA, compania asigură detalii adecvate, via pagina de website propriu si prin publicarea in Monitorul Oficial, Ziarul « Observator de Calarasi », Ziarul « Bursa ».

Fiecare acţionar are dreptul să adreseze întrebări privind punctele de pe ordinea de zi a adunării generale. Societatea poate răspunde inclusiv prin postarea răspunsului pe website-ul societăţii, www.prefab.ro-Secţiunea Acţionariat. Întrebările acţionarilor vor putea fi transmise în scris, fie prin poştă sau servicii de curierat, fie prin mijloace electronice, la adresa de e-mail:office@prefab.ro

Pentru acţionarii care nu pot participa, PREFAB SA pune la dispoziţie posibilitatea exercitării 1) votului în absenţă, pe bază de procură specială, 2) a votului prin corespondenţă, şi 3) a votului la distanţă, astfel încât procesul de votare să nu devină dificil şi scump, în mod inutil.

PREFAB SA încurajează, în cadrul AGA, dialogul dintre acţionari şi membrii Consiliului de Administratie şi/sau ai conducerii, întrebările pertinente adresate primind răspunsurile potrivite, cu excepţia situaţiei când sunt de natură să prejudicieze compania, acţionarii sau angajaţii săi.

Pentru a pune la dispoziţia acţionarilor informaţii relevante în timp util, PREFAB SA a creat pe pagina web www.prefab.ro o secţiune specială, uşor accesibilă şi permanent actualizată. Pagina este astfel structurată încât să conţină toate informaţiile necesare deţinătorilor de valori mobiliare: informaţii referitoare la AGA, calendar financiar, raportări periodice şi curente, rating, dividende, guvernanţă corporativă etc.

De asemenea, PREFAB SA are structuri interne specializate pentru relaţia cu investitorii şi relaţia cu acţionarii proprii. Persoana desemnata să menţină legătura cu investitorii şi acţionarii - dna. Manoliu Nicoleta, urmeaza, periodic, cursuri de specializare, inclusiv în ceea ce priveşte utilizarea unei limbi de circulaţie internaţională potrivită.

Actiunile sunt indivizibile, dematerializate si se tranzactioneaza conform Hotărârii Consiliului Bursei nr. 54/29.06.2010 pe piata reglementată administrată de BVB, la categoria STANDARD incepand cu 5 ianuarie 2015.

Tranzacţiile cu acţiunile sau alte instrumente financiare (valorile mobiliare ale societăţii) efectuate în cont propriu de către administratori sau alte persoane fizice implicate, se raportează societăţii în 24 ore de la tranzacţionare. Societatea întocmeşte comunicat către BVB, comunicat care se publică şi pe site-ul societăţii.

Dreptul de proprietate asupra acţiunilor nominative emise în formă dematerializată şi tranzacţionate pe o piaţă organizată se transmite în conformitate cu reglementările aplicabile pieţei reglementate pe care acele titluri sunt tranzacţionate.

Societatea poate dobândi propriile sale acţiuni numai cu autorizarea Adunării Generale Extraordinare a actionarilor, cu respectarea condiţiilor şi restricţiilor prevăzute de lege. Fac obiectul dobândirii propriilor acţiuni, numai, acţiuni integral liberate. Durata pentru care se solicită acordarea autorizaţiei de dobândire a propriilor acţiuni este de 18 luni, de la data publicării hotărârii în Monitorul Oficial al României, Partea a IV.

Plata acţiunilor ce urmează a fi dobândite se va face din rezervele disponibile ale societăţii, înscrise în situaţiile financiare ale companiei, aprobate de Adunarea Generală Ordinară a Acţionarilor.

Dobândirea propriilor acţiuni se face în scopul distribuirii lor către administratori, directori şi angajaţi ai societăţii, în limitele şi în condiţiile ce vor fi aprobate de Adunarea Generală Extraordinară a Acţionarilor.

Actionarii au dreptul ca in caz de lichidare a societatii sa primeasca de la societate acea parte din activul patrimonial care ramane dupa stingerea tuturor debitelor societatii comerciale.

Intinderea acestui drept se determina fie proportional cu contributia la capitalul social, fie potrivit altor reguli stabilite prin actul constitutiv al societatii.

Actionarii pot solicita pentru informare si exercitare a controlului urmatoarele documente:

a) rezultatele financiare periodice si anuale publicate

b) bugetul de venituri si cheltuieli

c) rapoartele curente facute catre BVB/ASF

d) hotararile adunarilor generale ordinare si extraordinare

3. Transparenta, controlul intern, raportarea financiara, si administrarea riscului

3.1. Transparenta

PREFAB SA efectuează raportări periodice şi continue cu privire la evenimente importante ce privesc societatea, incluzând fără a se limita la acestea, situaţia financiară, performanţa, proprietatea şi conducerea, atât in mass media cât şi pe pagina web proprie. Compania pregăteşte şi diseminează informaţii periodice şi continue relevante atât în concordanţă cu standardele contabile naţionale cât şi în conformitate cu standardele internaţionale de raportare financiară şi alte standarde de raportare, respectiv de mediu, sociale şi de conducere. Compania organizează întâlniri cu analiştii financiari, brokeri, specialişti de piaţă cât şi investitori, cu ocazia diseminării situaţiilor financiare anuale şi semestriale, materiale relevante în decizia investiţională.

PREFAB SA a luat măsuri de folosire eficientă a mijloacelor de comunicare electronică pentru:

- postarea tuturor comunicatelor adresate participantilor la piaţă pe site-ul companiei, după ce au fost trimise către operatorul de piaţă(BVB);

- postarea pe site a anunţurilor privind întâlniri/adunări/evenimente şi a materialelor informative aferente acestora;

- oferirea de update-uri informaţionale investitorilor prin e-mail office@prefab.ro

Compania a creat un departament specializat dedicat relaţiei cu acţionarii/investitorii, personalul acestuia fiind permanent pregătit/instruit/format profesional asupra aspectelor de ordin juridic ce privesc relaţia cu acţionarii săi, principiilor de guvernanţă corporativă, management, relaţia cu clienţii etc..

3.2. Raportarea financiară, controlul intern şi administrarea riscului.

Situaţiile financiare, precum şi operaţiunile Societăţii comerciale PREFAB SA supuse autorizării, supravegherii şi controlului Autoritatii de Supraveghere Financiara, conform legii, sunt auditate de către AUDIT EXPERT SRL, cu sediul în Ploieşti, str. Mircea cel Bătrân nr. 14A, Judeţul Prahova, înregistrată la Registrul Comerţului sub nr. J29/68/22.01.1998, CUI 10117602, «auditori financiari» persoane active, inregistrate in Registrul Public Electronic al ASPPAS cu nr. FA50.

Alegerea «auditului financiar» se decide de Adunarea Generală Ordinară a Acţionarilor.

În exercitarea atribuţiilor sale specifice, auditorul fïnanciar are următoarele obligaţii:

a) întocmeşte un «raport de audit financiar», în conformitate cu standardele de audit emise de Camera Auditorilor Financiari din România;

b) întocmeşte, în termen de 30 de zile, pe baza informaţiilor prezentate de administratori, «rapoarte suplimentare» – în conformitate cu standardele de audit financiar şi cu cadrul de raportare definit prin reglementările ASF/C.N.V.M. referitoare la operaţiunile reclamate de acţionarii reprezentând cel puţin5% din totalul drepturilor de vot – în cazul în care titlurile emise de societate sunt tranzacţionate pe o piaţă reglementată;

Pentru examinarea obiectivă a ansamblului activităţilor desfăşurate, în scopul furnizării unei evaluări independente a managementului riscului, controlului şi proceselor de conducere a acestuia, societatea va organiza «auditul intern» şi va asigura exercitarea activităţii profesionale de audit intern, potrivit normelor elaborate de Camera Auditorilor Financiari din România, în acest scop.

Auditul intern are drept principale obiective:

a) verificarea conformităţii activităţilor din societate cu politicile, programele şi managementul acesteia, în conformitate cu prevederile legale;

b) evaluarea gradului de adecvare şi aplicare a controalelor financiare şi nefinanciare dispuse şi efectuate de către conducerea unităţii în scopul creşterii eficienţei activităţii entităţii economice;

c) evaluarea gradului de adecvare a datelor/informaţiilor financiare şi nefinanciare destinate conducerii pentru cunoaşterea realităţii din societate;

d) protejarea elementelor patrimoniale bilanţiere şi extrabilanţiere şi identificarea metodelor de prevenire a fraudelor şi pierderilor de orice fel în societate.

Rapoartelele întocmite vor fi prezentate Consiliului de Administraţie.

In cadrul PREFAB S.A in cursul anului 2021 Comitetul de Audit impreuna cu auditorul intern prin activitatile de control intern au facut parte integranta din procesul de gestiune prin care societatea a urmarit atingerea obiectivelor propuse. Controlul a vizat aplicarea normelor si procedurilor de control intern, la toate nivelele ierarhice si functionale: aprobare, autorizare, verificare, evaluarea performantelor operationale, securizarea activelor, separarea functiilor.

Ca si in anii precedenti, si in anul 2021, conducerea societatii a urmarit proiectarea, implementarea si mentinerea unui control intern relevant pentru pentru buna desfasurare a activitatii in ansamblu, cat si pentru intocmirea si prezentarea adecvata a elemenelor de patrimoniu si a performantelor societatii in situatiile financiare, astfel incat acestea sa nu contina denaturari semnificative.

O preocupare importanta a constituit-o selectarea si aplicarea politicilor contabile adecvate in vederea realizarii unui control intern eficient. Membrii consiliului de administratie si conducerea societatii au facut dovada de experienta si de independenta.

Controlul intern a vizat urmatoarele componente:

- o definire clara a responsabilitatilor, resurse si proceduri adecvate, modalitati si sisteme de informare, instrumente si practici corespunzatoare;

- difuzarea interna de informatii fiabile a caror cunoastere a permis fiecaruia sa-si exercite responsabilitatile;

- un sistem de analizare a principalelor riscuri identificabile in ceea ce priveste obiectivele societatii si, pe de alta parte, asigurarea existentei de proceduri de gestionare a acestor riscuri;

- activitati corespunzatoare de control, pentru fiecare proces, concepute pentru a reduce riscurile susceptibile sa afecteze realizarea obiectivelor societatii;

- o supraveghere permanenta a dispozitivului de control intern, precum si o examinare a functionarii sale.

Scopul controlului intern a fost atins prin asigurarea coerentei obiectivelor, identificarea factorilor-cheie de reusita si comunicarea conducatorilor societatii, in timp real a informatiilor referitoare la performante si perspective.

In cursul anului 2021 Rapoartele întocmite de catre Comitetul de Audit si auditorul Intern au fost prezentate pentru informare si analiza Consiliului de Administraţie.

4. Conflictul de interese si tranzactiile cu persoanele implicate

4.1. Conflictul de interese

Membrii Consiliului de Administraţie iau decizii în interesul Companiei şi nu iau parte la dezbaterile sau la deciziile care crează un conflict între interesele lor personale şi cele ale societăţii sau ale unor filiale controlate de societate.

4.2.Tranzacţiile cu persoane implicate

Fiecare administrator se asigura de evitarea oricărui conflict direct sau indirect de interese cu

Compania sau cu o subsidiară controlată de aceasta şi va informa Consiliul asupra conflictelor de interese, pe măsură ce acestea apar şi se abţin de la dezbaterile şi votul asupra chestiunilor respective, în conformitate cu prevederile legale incidente.

Pentru a asigura corectitudinea procedurală a tranzacţiilor cu părţile implicate („tranzacţiile cu sine”), Consiliul a utilizat următoarele criterii:

- păstrarea competenţei CA de a aproba cele mai importante tranzacţii;

- solicitarea unei opinii prealabile asupra celor mai importante tranzacţii din partea structurilor de control intern;

- încredinţarea negocierilor referitoare la aceste tranzacţii unuia sau mai multor administratori independenţi sau administratorilor care nu au legături cu părţile implicate respective;

- consultarea experţilor independenţi.

5. Regimul informatiei corporative

Consiliul de Administraţie stabileşte politica corporativă de diseminare a informaţiilor, respectând legistaţia în vigoare şi Actul Constitutiv al companiei. Această politică garanteaza accesul egal la informaţie al acţionarilor, investitorilor şi nu permite abuzuri privind informaţiile confidenţiale sau informaţiiile despre "tranzacţiile cu sine".

Administratorii şi directorii păstreaza confidenţialitatea documentelor şi informaţiilor primite pe perioada mandatului lor.

6. Responsabilitatea Sociala

Parte componentă a strategiei sale de dezvoltare durabilă, politica de responsabilitate socială are ca obiectiv creşterea permanentă a gradului de responsabilizare a companiei faţă de salariaţi, acţionari, parteneri, comunitate şi mediu.

PREFAB SA identifică în permanenţă persoanele care pot fi interesate de activităţile sale, le recunoaşte drepturile legale şi încurajează cooperarea lor cu Compania, în scopul creării prosperităţii, a locurilor de muncă şi în vederea asigurării sustenabilităţii unei întreprinderi solide din punct de vedere financiar. Responsabilitatea Socială este procesul de management, parte integrantă a strategiei de afaceri a Companiei, prin care PREFAB SA doreşte să contribuie la dezvoltarea unei societăţi româneşti durabile şi performante.

Compania se implică în rezolvarea problemelor sociale ale propriilor salariaţi şi a comunităţii în care îşi desfăşoară activitatea şi ia în considerare interesele societăţii. Viziunea PREFAB SA este promovarea valorilor naţionale precum inovaţia, spiritul de echipă, respectul diversităţii şi angajamentul. Alegerea Companiei a fost implicarea în educaţie, sport, artă şi cultură, acţiuni umanitare şi de dezvoltare a societăţii.

Salariatii Societatii au ales Delegatul Consiliului Angajaţilor, în persoana Preşedintelui Sindicatului Companiei – Bajenaru Tony care ii reprezinta la şedinţele AGA şi CA. Sunt asigurate conditiile participarii salariatilor prin reprezentant, la actul decizional.

Salariatii Societatii sunt inclusi in programe de pregatire profesionala, reciclare, participa la cursuri de perfectionare.

Societatea are un program de pensii facultative din luna aprilie 2008 pentru salariatii care au cel putin un an vechime in cadrul societatii si varsta cuprinsa intre 18 si 52 de ani. Contributia este platita de angajator, pana la limita de 200 euro/an, conform Codului Fiscal. Contractele incheiate de salariati sunt pentru Fondul de pensii facultative NN Optim administrat de NN Asigurari de viata SA.

Societatea isi respecta angajamentele fata de angajati, creditori, furnizori, clienti, investitori (stakeholders).

Prevederile Codului de Guvernanta Corporativa

Respecta

Nu respecta sau respecta partial

Motivatia neconformitatii si masuri preconizate pentru conformare

partial

conformare

Sectiunea A-Responsabilitati

A.1. Toate societăţile trebuie să aibă un regulament intern al Consiliului care include termenii de referinţă/responsabilitătile Consiliului si functiile cheie de conducere ale societătii, si care aplică, printre altele, Principiile Generale din Sectiunea A.

X

A.2. Prevederi pentru gestionarea conflictelor de interese trebuie incluse în regulamentul Consiliului. În orice caz, membrii Consiliului trebuie să notifice Consiliul cu privire la orice conflicte de interese care au survenit sau pot surveni şi să se abtină de la participarea la discutii (inclusiv prin neprezentare, cu exceptia cazului în care neprezentarea ar împiedica formarea cvorumului) si de la votul pentru adoptarea unei hotărâri privind chestiunea care dă nastere conflictului de interese respectiv.

X

A.3. Consiliul de Administraţie sau Consiliul de Supraveghere trebuie să fie format din cel putin cinci membri.

X

Actualul CA este format din 3 membri, asa cum este stabilit in actul constitutiv al societatii. Modificarea numarului de membri CA se poate face numai cu aprobarea AGA si modificarea actului constitutiv.

A.4. Majoritatea membrilor Consiliului de Administraţie trebuie să nu aibă functie executivă. Cel putin un membru al Consiliului de Administratie sau al Consiliului de Supraveghere trebuie să fie independent în cazul societătilor din Categoria Standard. (...)Criterii:

X

A.5. Alte angajamente şi obligatii profesionale relativ permanente ale unui membru al Consiliului, inclusiv pozitii executive si neexecutive în Consiliul unor societăti si institutii non-profit, trebuie dezvăluite actionarilor si investitorilor potentiali înainte de nominalizare si în cursul mandatului său

X

A.6. Orice membru al Consiliului trebuie să prezinte Consiliului

informaţii privind orice raport cu un actionar care detine direct sau indirect actiuni reprezentând peste 5% din toate drepturile de vot. Această obligatie se referă la orice fel de raport care poate afecta pozitia membrului cu privire la chestiuni decise de Consiliu.

X

A.7. Societatea trebuie să desemneze un secretar al Consiliului responsabil de sprijinirea activităţii Consiliului

X

A.8. Declaraţia privind guvernanta corporativă va informa dacă a avut loc o evaluare a Consiliului sub conducerea Presedintelui sau a comitetului de nominalizare si, în caz afirmativ, va rezuma măsurile cheie si schimbările rezultate în urma acesteia. Societatea trebuie să aibă o politică/ghid privind evaluarea Consiliului cuprinzând scopul, criteriile si frecventa procesului de evaluare.

X

A.9. Declaraţia privind guvernanta corporativă trebuie să contină informatii privind numărul de întâlniri ale Consiliului si comitetelor în cursul ultimului an, participarea administratorilor (în persoană si în absentă) si un raport al Consiliului si comitetelor cu privire la activitătile acestora.

X

Informatiile privind numarul de intalniri ale CA au fost mentionate in rapoartele anuale ale CA, acestea fiind in numar de 12, in anul 2021.

Aceasta cerinta este inclusa in Raportul Anual.

Numarul de intalniri ale comitetelor in anul 2021 a fost de 6 ori .

A.10. Declaraţia privind guvernanta corporativă trebuie să cuprindă informatii referitoare la numărul exact de membri independenti din Consiliul de Administratie sau din Consiliul de Supraveghere.

X

Sectiunea B- Sistemul de gestiune a riscului si controlul intern

B.1 Consiliul trebuie să înfiinţeze un comitet de audit în care cel putin un membru trebuie să fie administrator neexecutiv independent. Majoritatea membrilor, incluzând presedintele, trebuie să fi dovedit ca au calificare adecvată relevantă pentru functiile si responsabilitătile comitetului. Cel putin un membru al comitetului de audit trebuie să aibă experientă de audit sau contabilitate dovedită si

X

corespunzătoare

B.2. Preşedintele comitetului de audit trebuie să fie un membru neexecutiv independent.

X

B.3. În cadrul responsabilităţilor sale, comitetul de audit trebuie să efectueze o evaluare anuală a sistemului de control intern.

X

B.4. Evaluarea trebuie să aibă în vedere eficacitatea şi cuprinderea functiei de audit intern, gradul de adecvare al rapoartelor de gestiune a riscului si de control intern prezentate către comitetul de audit al Consiliului, promptitudinea si eficacitatea cu care conducerea executivă solutionează deficientele sau slăbiciunile identificate în urma controlului intern si prezentarea de rapoarte relevante în atentia Consiliului.

X

B.5. Comitetul de audit trebuie să evalueze conflictele de interese în legătură cu tranzacţiile societătii si ale filialelor acesteia cu părtile afiliate.

X

B.6. Comitetul de audit trebuie să evalueze eficienţa sistemului de control intern si a sistemului de gestiune a riscului.

X

B.7. Comitetul de audit trebuie să monitorizeze aplicarea standardelor legale şi a standardelor de audit intern general acceptate. Comitetul de audit trebuie să primească si să evalueze rapoartele echipei de audit intern.

X

B.8. Ori de câte ori Codul menţionează rapoarte sau analize initiate de Comitetul de Audit, acestea trebuie urmate de raportări periodice (cel putin anual) sau adhoc care trebuie înaintate ulterior Consiliului.

X

B.9. Nici unui acţionar nu i se poate acorda tratament preferential fata de alti actionari in legătură cu tranzactii si acorduri încheiate de societate cu actionari si afiliatii acestora.

X

B.10. Consiliul trebuie să adopte o

X

Astfel de tranzactii sunt aprobate de

politică prin care să se asigure că orice tranzacţie a societătii cu oricare dintre societătile cu care are relatii strânse a carei valoare este egală cu sau mai mare de 5% din activele nete ale societătii (conform ultimului raport financiar) este aprobată de Consiliu în urma unei opinii obligatorii a comitetului de audit al Consiliului si dezvăluită în mod corect actionarilor si potentialilor investitori, în măsura în care aceste tranzactii se încadrează în categoria evenimentelor care fac obiectul cerintelor de raportare.

Consiliu în urma unei opinii a comitetului de audit al Consiliului si dezvăluită în mod corect actionarilor si potentialilor investitori, în măsura în care aceste tranzactii se încadrează în categoria evenimentelor care fac obiectul cerintelor de raportare, dara fara a fi adoptata o procedura in acest sens.

B.11. Auditurile interne trebuie efectuate de către o divizie separată structural (departamentul de audit intern) din cadrul societăţii sau prin angajarea unei entităti terte independente.

X

B.12. În scopul asigurării îndeplinirii funcţiilor principale ale departamentului de audit intern, acesta trebuie să raporteze din punct de vedere functional către Consiliu prin intermediul comitetului de audit. În scopuri administrative si în cadrul obligatiilor conducerii de a monitoriza si reduce riscurile, acesta trebuie să raporteze direct directorului general.

X

Sectiunea C- Justa recompensa si motivare

C.1. Societatea trebuie să publice pe pagina sa de internet politica de remunerare şi să includă în raportul anual o declaratie privind implementarea politicii de remunerare în cursul perioadei anuale care face obiectul analizei.(...)

X

Sectiunea D- Adaugand valoare prin relatiile cu investitorii

D.1. Societatea trebuie să organizeze un serviciu de Relaţii cu Investitorii – indicându-se publicului larg persoana/ persoanele responsabile sau unitatea organizatorică. În afară de informatiile impuse de prevederile legale, societatea trebuie să includă pe pagina sa de internet o sectiune dedicată Relatiilor cu Investitorii, în

X

limbile română si engleză, cu toate informatiile relevante de interes pentru investitori, inclusiv:

D.1.1. Principalele reglementari corporative: actul constitutiv, procedurile privind adunările generale ale acţionarilor;

X

OBS. Procedurile privind adunarile generale sunt incluse in actul constitutiv. Convocarile adunarilor generale ale actionarilor s-au facut conform prevederilor legale si ale actului constitutiv, unde exista prevederi cu privire la atributii, convocare, organizare si exercitarea dreptului de vot.

D.1.2. CV-urile profesionale ale membrilor organelor de conducere ale societăţii, alte angajamente profesionale ale membrilor Consiliului, inclusiv pozitii executive si neexecutive în consilii de administratie din societăti sau din institutii non-profit;

X

D.1.3. Rapoartele curente şi rapoartele periodice (trimestriale, semestriale si anuale) – cel putin cele prevăzute la punctul D.8 – inclusiv rapoartele curente cu informatii detaliate referitoare la neconformitatea cu prezentul Cod;

X

D.1.4. Informaţii referitoare la adunările generale ale actionarilor: ordinea de zi si materialele informative; procedura de alegere a membrilor Consiliului; argumentele care sustin propunerile de candidati pentru alegerea în Consiliu, împreună cu CV-urile profesionale ale acestora; întrebările actionarilor cu privire la punctele de pe ordinea de zi si răspunsurile societătii, inclusiv hotărârile adoptate;

X

D.1.5. Informaţii privind evenimentele corporative, cum ar fi plata dividendelor si a altor distribuiri către actionari, sau alte evenimente care conduc la dobândirea sau limitarea drepturilor unui actionar, inclusiv termenele limită si principiile aplicate acestor operatiuni. Informatiile respective vor fi publicate într-un termen care să le permită investitorilor să adopte

X

decizii de investitii;

D.1.6. Numele şi datele de contact ale unei persoane care va putea să furnizeze, la cerere, informatii relevante;

X

D.1.7. Prezentările societăţii (de ex., prezentările pentru investitori, prezentările privind rezultatele trimestriale etc.), situatiile financiare (trimestriale, semestriale, anuale), rapoartele de audit si rapoartele anuale.

X

D.2. Societatea va avea o politică privind distribuţia anuală de dividende sau alte beneficii către actionari, propusă de Directorul General sau de Directorat si adoptată de Consiliu, sub forma unui set de linii directoare pe care societatea intentionează să le urmeze cu privire la distribuirea profitului net. Principiile politicii anuale de distributie către actionari vor fi publicate pe pagina de internet a societătii.

X

D.3. Societatea va adopta o politică în legătură cu previziunile, fie că acestea sunt făcute publice sau nu. Previziunile se referă la concluzii cuantificate ale unor studii ce vizează stabilirea impactului global al unui număr de factori privind o perioadă viitoare (aşa numitele ipoteze): prin natura sa, aceasta proiectie are un nivel ridicat de incertitudine, rezultatele efective putând diferi în mod semnificativ de previziunile prezentate initial. Politica privind previziunile va stabili frecventa, perioada avută în vedere si continutul previziunilor. Daca sunt publicate, previziunile pot fi incluse numai în rapoartele anuale, semestriale sau trimestriale. Politica privind previziunile va fi publicată pe pagina de internet a societătii.

Respecta partial

Previziunile au fost furnizate anual in analizele ce stau la baza bugetului de venituri si cheltuieli si in programul de investitii.

Politica privind previziunile urmeaza sa fie publicata pe pagina de internet.

D.4. Regulile adunărilor generale ale acţionarilor nu trebuie să limiteze participarea actionarilor la adunările generale si exercitarea drepturilor acestora. Modificările regulilor vor intra în vigoare, cel mai devreme, începând cu următoarea adunare a actionarilor.

X

acestora. Modificările regulilor vor intra în vigoare, cel mai devreme, începând cu următoarea adunare a actionarilor.

D.5. Auditorii externi vor fi prezenţi la adunarea generală a actionarilor atunci când rapoartele lor sunt prezentate în cadrul acestor adunări.

X

D.6. Consiliul va prezenta adunării generale anuale a acţionarilor o scurtă apreciere asupra sistemelor de control intern si de gestiune a riscurilor semnificative, precum si opinii asupra unor chestiuni supuse deciziei adunării generale.

X

D.7. Orice specialist, consultant, expert sau analist financiar poate participa la adunarea actionarilor în baza unei invitaţii prealabile din partea Consiliului. Jurnalistii acreditati pot, de asemenea, să participe la adunarea generală a actionarilor, cu exceptia cazului în care Presedintele Consiliului hotărăste în alt sens.

X

D.8. Rapoartele financiare trimestriale şi semestriale vor include informatii atât în limba română, cât si în limba engleză referitoare la factorii cheie care influen- tează modificări în nivelul vânzărilor, al profitului operational, profitului net si al altor indicatori financiari relevanti, atât de la un trimestru la altul, cât si de la un an la altul.

X

D.9. O societate va organiza cel puţin două sedinte/teleconferinte cu analistii si investitorii în fiecare an. Informatiile prezentate cu aceste ocazii vor fi publicate în sectiunea relatii cu investitorii a paginii de internet a societătii la data sedintelor/ teleconferintelor.

Respecta

partial

Societatea realizeaza astfel de sedinte, insa urmeaza ca informatiile prezentate sa fie publicate pe pagina de internet.

D.10. În cazul în care o societate susţine diferite forme de expresie artistică si culturală, activităti sportive, activităti educative sau stiintifice si consideră că impactul acestora asupra caracterului inovator si competitivitătii societătii fac parte

Respecta

partial

Proiectele de responsabilitate sociala in care este implicata societatea au fost mentionate in rapoartele anuale ale CA.

Urmeaza sa fie publicata pe pagina de internet politica cu privire la activitatea societatii in acest

din misiunea si strategia sa de dezvoltare, va publica politica cu privire la activitatea sa în acest domeniu.

domeniu.

Anexam prezentului raport:

1. Situatiile financiare consolidate incheiate la data de 31.12.2021.

7. Semnaturi

Presedinte Consiliu de Administratie,

Ing. Milut Petre Marian

CUPRINS Pagina

SITUATIA CONSOLIDATA A POZITIEI FINANCIARE

3

STUATIA CONSOLIDATA PROFITULUI SAU PIERDERII SI A ALTOR

ELEMENTE ALE REZULTATULUI GLOBAL

4

SITUATIA CONSOLIDATA A MODIFICARILOR CAPITALURILOR PROPRII

5

SITUATIA FLUXURILOR DE TREZORERIE

7

NOTE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLITATE

9

1. Informatii despre Grup

9

2. Bazele intocmirii situatiilor financiare

10

3. Principii, politici si metode contabile

14

4. Imobilizari necorporale

33

5. Imobilizari corporale

34

6. Investitii imobiliare

37

7. Investitii in alte entitati

38

8. Creante si alte active

38

9. Stocuri

40

10. Numerar si echivalente de numerar

41

11. Capitaluri proprii

42

12. Rezerve

43

13. Rezultatul reportat

44

14. Repartizarea profitului

44

15. Rezultatul pe actiune.Rezultatul diluat.

45

16. Provizioane

45

17. Imprumuturi si alte datorii

45

18. Imprumuturi pe termen scurt

46

19. Imprumuturi pe termen lung

47

20. Alte datorii

49

21. Impozite amanate

50

22. Subventii pentru investitii

50

23. Venituri din exploatare

51

24. Cheltuieli de exploatare

52

25. Venituri financiare

53

26. Cheltuieli financiare

53

27. Impozit pe profit

54

28. Numar mediu de salariati

54

1. Tranzactii cu parti afiliate

55

2. Informatii pe segmente

56

3. Angajamente si contingente

58

4. Managementul riscurilor

59

5. Evenimente ulterioare datei de raportare

64

SITUATIA CONSOLIDATA A POZITIEI FINANCIARE

Notă31 decembrie 202031 decembrie 2021
Imobilizari corporale5211.916.091204.754.537
Imobilizari necorporale429.14136.942
Investitii imobiliare62.959.0002.999.000
Investitii in alte entitati7300300
Active biologice8.1217.085
TOTAL ACTIVE IMOBILIZATE214.912.653207.797.864
Stocuri914.244.88024.076.052
Creante comerciale si alte creante836.352.89938.342.269
Numerar si echivalente de numerar10792.974673.064
Alte active (cheltuieli in avans)431.330389.693
TOTAL ACTIVE CURENTE51.822.08363.481.078
1.TOTAL ACTIVE266.734.736271.278.942
Capital social1124.266.70924.266.709
Ajustari ale capitalului social
Alte elemente de capitaluri proprii(471.402)(465.321)
Prime de capital1214.305.34214.305.342
Rezerve de reevaluare12117.200.503117.173.624
Rezerve1243.130.41845.312.119
Rezerve de conversie125.8246.394
Rezultat reportat cu exceptia celui provenit din adoptarea pt prima data a IAS 29139.621.8879.649.890
Profit la sfarsitul perioadei de raportare146.341.05511.659.337
Repartizarea profitului14(415.418)(621.735)
2.TOTAL CAPITALURI PROPRII213.984.918221.286.359
Imprumuturi pe termen lung1910.986.3845.167.158
Datoria cu impozitul pe profit amanat21471.403465.322
TOTAL DATORII PE TERMEN LUNG11.457.7875.632.480
Datorii comerciale si alte datorii209.254.98122.647.667
Imprumuturi pe termen scurt1825.600.00016.154.176
Alte datorii201.926.5511.551.820
TOTAL DATORII PE TERMEN SCURT36.781.53240.353.663
Subventii pt investitii, din care:224.518.3024.013.507
- parte curenta504.795504.795
- peste un an4.013.5073.508.712
3.TOTAL PASIVE266.742.539271.286.009
4. INTERES MINORITAR(7.803)(7.067)

Notele explicative la situatiile financiare fac parte integrala din aceste situatii financiare.

Presedinte Consiliu de Administratie,

Director economic,

Ing. Milut Petre Marian

Ec. Boitan Daniela

SITUATIA CONSOLIDATA A PROFITULUI SAU PIERDERII SI A ALTOR ELEMENTE ALE REZULTATULUI GLOBAL

Pentru anul incheiat la 31.12.2021

Notă31 decembrie 202031 decembrie 2021
1. Venituri din vanzari2392.215.978104.398.324
2. Costul vanzarilor2464.551.18582.485.116
3. Marja bruta27.664.79321.913.208
4. Alte venituri din exploatare234.908.14912.194.475
5. Cheltuieli de distributie-4.181.7337.147.740
6. Cheltuieli administrative-5.111.0086.538.187
7. Alte cheltuieli de exploatare243.013.6525.648.718
8. Rezultatul din exploatare720.266.54914.773.038
9. Venituri financiare25343.34867.869
10. Cheltuieli financiare2611.588.4921.235.651
11. Rezultat financiar(11.245.144)(1.167.782)
12. PROFIT DIN ACTIVITATEA CURENTA9.021.40513.605.256
13. Cheltuiala cu impozitul pe profit272.680.1111.945.183
14. Profitul net al perioadei276.341.29411.660.073
Repartizabil societatii mama6.341.05511.659.337
Repartizabil intereselor care nu controleaza239736
15. Elemente care nu vor fi reclasificate in situatia de profit si pierdere, total, din care471.6320
16. -cresteri/scaderi ale rezervei din reevaluarea imobilizarilor corporale561.4670
17. -Impozitul aferent altor elemente ale rezultatului global89,8350
18. Elemente care vor fi reclasificate in situatia de profit si pierdere, total, din care12429570
18. - cresteri /scaderi rezerve din conversie429570
19. Total rezultat global aferent perioadei6.813.35511.660.643

Notele explicative la situatiile financiare fac parte integrala din aceste situatii financiare.

Presedinte Consiliu de Administratie,

Director economic,

Ing. Milut Petre Marian

Ec. Boitan Daniela

SITUATIA CONSOLIDATA A MODIFICARILOR CAPITALURILOR PROPRII

Capital socialAlte elemente de capitaluri proprii (ct 1034)Prime de capitalRezerveRezultatul reportat si curentInterese care nu controleazaRezerve de conversieTotal
01 ianuarie 202024.266.709(388.334)14.305.342154.461.4161.905.852(8.042)5.395194.548.338
Rezultatul global----6.341.055--6.341.055
Alocari rezerva legala---415.418(415.418)--0
Alocari alte rezerve---1.058.400(1.041.416)--16.984
Cresteri/reducerii ale rezervei din reevaluarea imobilizarilor-(83.068)-4.395.687---4.312.619
Distribuire dividende----(305.387)--(305.387)
Transfer rezerva din reevaluare in rezultat reportat----9.062.838--9.062.838
Cresteri / reduceri rezerve de conversie------429429
Cresteri/reduceri Interese minoritare-----239-239
31 Decembrie 202024.266.709(471.402)14.305.342160.330.92115.547.524(7.803)5.824213.977.115


Capital socialAlte elemente de capitaluri proprii (ct 1034)Prime de capitalRezerveRezultatul reportat si curentInterese care nu controleazaRezerve de conversieTotal
01 ianuarie 202124.266.709(471.402)14.305.342160.330.92115.547.524(7.803)5.824213.977.115
Rezultatul global----11.659.337--11.659.337
Alocari rezerva legala---621.735(621.735)--0
Alocari alte rezerve---1.559.966(1.559.966)--3.461
Cresteri/reducerii ale rezervei din reevaluarea imobilizarilor-6.081-0---6.081
Distribuire dividende----(4.368.008)--(4.368.008)
Transfer rezerva din reevaluare in rezultat reportat----(26.879)(26.879)-0
Cresteri / reduceri rezerve de conversie------570570
Cresteri/reduceri Interese minoritare-----736-736
31 Decembrie 202024.266.709(465.321)14.305.342162.485.74320.687.492(7.067)6.394221.279.292


Notele explicative la situatiile financiare fac parte integranta din aceste situatii financiare.

Presedinte Consiliu de Administratie,

Director economic,

Ing. Milut Petre Marian

Ec. Boitan Daniela

SITUATIA FLUXURILOR DE TREZORERIE pentru GRUP

Metoda indirecta

Denumirea elementului31.12.202031.12.2021
Fluxuri de numerar din activitati de exploatare:
Profit net inainte de impozitare9.021.40513.605.256
Ajustari pentru:
Amortizare si ajustari de valoare aferente imobilizarilor corporale si necorporale9.346.4549.407.256
Ajustari de valoare reversate in cursul anului9.270.9000
Subventii- variatie(521.461)(504.795)
Cheltuieli cu dobanzile si alte cheltuieli financiare2.317.5921.235.651
Venituri din dobanzi si alte venituri financiare(343.348)(67.869)
Impozit pe profit platit(2.680.111)(1.945.183)
Profitul din exploatare inainte de schimbari in capitalul circulant26.411.43121.730.316
Descrestere /cresterea creantelor comerciale si de alta natura2.414.179(1.947.733)
Descrestere/ cresterea stocurilor(1.908.319)(9.831.172)
Descresterea/ cresterea datoriilor comerciale si de alta natura (12.156.423)12.153.679
Numerar net din activitati de exploatare14.760.86822.105.090
Fluxuri de numerar din activitati de investitie:
Plati pentru achizitia de imobilizari corporale si necorporale(5.744.107)(1.424.163)
Incasari din vanzarea de imobilizari corporale si necorporale00
Dobanzi incasate305.50267.869
Numerar net din activitati de investitie(5.438.605)(1.356.294)
Fluxuri de numerar din activitati de finantare:
Imprumuturi primite38.767.00075.535.563
Rambursari de imprumuturi(45.698.607)(90.800.611)
Dobanzi platite(2.155.793)(1.235.651)
Plati dividende(105.975)(4.368.007)
Flux de numerar net din activitati de finantare(9.193.375)(20.868.706)
Cresterea /Descresterea neta a numerarului si echivalentelor de numerar128.888(119.910)
Numerar si echivalente de numerar la inceputul exercitiului financiar664.086792.974
Numerar si echivalente de numerar la sfarsitul exercitiului financiar792.974673.064

Notele explicative la situatiile financiare fac parte integrala din aceste situatii financiare.

Situatiile financiare au fost aprobate de Consiliul de Administratie in data de 16.03.2021 si au fost semnate de:

Presedinte Consiliu de Administratie,

Director economic,

Ing. Milut Petre Marian

Ec. Boitan Daniela

NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE

pentru anul incheiat la 31 decembrie 2021

1. Informatii despre Grup

PREFAB SA societatea-mama, estesocietate pe actiuniinfiintata in 1990, cu sediul social inBucuresti, adresa: Str. Dr. Iacob Felix, nr. 17-19, sector 1, Bucuresti,Romania. Societatea este inregistrata la Registrul Comertului cu numarul J40/9212/04.07.2003. Actiunile societatii sunt listate la Bursa de Valori Bucuresti incepand cu data de 05 iulie 2010, categoria Standard.

Obiectul principal de activitate al Grupului

Obiectul principal de activitate al PREFAB SA, implicit al grupului, esteproducerea si comercializarea prefabricatelor din beton pentru industria materialelor de constructii: elemente prefabricate tipizate si netipizate, tuburi de presiune din beton armat precomprimat de diferite diametre, beton celular autoclavizat; secundar: executarea de confectii metalice, executarea de lucrari de constructii montaj, producere de energie electrica si termica in sistem de cogenerare de inalta eficienta, executarea de tamplarie lemn si P.V.C., activitate de transport marfuri, extractie si sortare agregate minerale din albia Dunarii.

Prezentarea generala a entitatilor la care PREFAB SA detine actiuni sau parti sociale:

PREFAB SA are detineri in urmatoarele societati, cu o valoare totala de 168.769 lei dupa cum urmeaza:

  • 99.9% din capitalul PREFAB INVEST SA, Bucuresti

  • 100% din capitalul PREFAB BG EOOD, Bulgaria

Situatiile financiare anuale consolidate sunt prezentate de PREFAB SA in calitate de societate-mama pentru exercitiul financiar incheiat la 31.12.2021. Aceste situatii financiare consolidate incorporeaza rezultatele PREFAB SAsi rezultatele filialelor acesteia, denumite impreuna Grup si anume:

  • PREFAB INVEST SA, societate infiintata in data de 10.05.2000, cu sediul in Bucuresti, adresa: Str. Dr. Iacob Felix, nr. 17-19, sector 1, Bucuresti, Romania. Capitalul social al PREFAB INVEST SA este in valoare de 150.000 lei, constituit dintr-un numar de 4.000 actiuni la valoarea nominala de 37.5 lei/actiune, iar procentul detinut de PREFAB SA din acesta este de 99.9%.

Prin PREFAB INVEST SA se realizeaza in principal comercializarea produsului betonul celular autoclavizat BCA, prin retea de distributie la nivel national catre diversi clienti.

  • PREFAB BG EOOD Bulgaria, societate infiintata in data de 06.02.2004, cu sediul in Bulgaria, Silistra, Dobrich Street, no 15. Capitalul social al PREFAB BG SRL este in valoare de 18.918,9 lei, echivalentul a 10.000 leva, structurat in parti sociale, iar procentul detinut de PREFAB SA din acesta este de 100%. Prin PREFAB BG EOOD se realizeaza desfacerea pentru betonul celular autoclavizat BCA in Bulgaria, catre diversi clienti.

Prefab va supune Adunarii Generale a Actionarilor , dizolvarea si lichidarea acestei societati

PREFAB SA detine titluri de participare-actiuni în valoare de 149.850 lei si o pondere de 99.9% în capitalul social al PREFAB INVEST SA Bucuresti. Aceasta detinere se concretizeaza intr-un numar de 3.996 actiuni cu valoarea nominala de 37.5 lei pe actiune si confera control asupra entitatii, conform procentului detinerilor din capitalul social al acestei societati. Titlurile de participare au fost inregistrate la cost efectiv.

Societatea detine titluri de participare-parti sociale, la PREFAB BG EOOD Bulgaria, societate comerciala infiintata in anul 2003, cu actionar unic 100% PREFAB SA si un capital social de 18.918,90 lei.

De mentionat ca actiunile acestor societati nu se tranzactioneaza pe piata de capital.

Prefab a detinut titluri de participare-actiuni in valoare de 9.270.900 lei la Fotbal Club Prefab SA, societate comerciala infiintata in 2005, reprezentand 99.8707% din capitalul social al acesteia. Titlurile s-au concretizat in 30.903 actiuni cu valoarea nominala de 300 lei pe actiune.

In cursul anului 2021 s-a finalizat procedura de dizolvare si lichidare a acestei societati si la data de 03.11.2021 aceasta a fost radiata de la Oficiul Registrului Comertului.

Societatea-mama nu a emis obligatiuni sau alte titluri de creanta.

La data de 31.12.2021, PREFAB SA societatea-mama are urmatoarele puncte de lucru:

1. Punct de Lucru Calarasi , str. Bucuresti, nr. 396, jud. Calarasi

2. Punct de Lucru Statiunea Jupiter, sat vacanta Zodiac, lot nr.3, Mangalia, jud. Constanta

Structura actionariatului PREFAB SA societatea-mama, la data de 31.12.2021:

Actionar

Nr. actiuni

%

ROMERICA INTERNATIONAL S.R.L. BUCURESTI

40.288.640

83.0122

SIF MUNTENIA

6.295.000

12.9704

ALTI ACTIONARI – PERSOANE JURIDICE

347.597

0.7162

ALTI ACTIONARI – PERSOANE FIZICE

1.602.182

3.3012

TOTAL

48.533.419

100.0000

2. BAZELE INTOCMIRII

2.1. Declaratie de conformitate

Situatiile financiare ale Grupului PREFAB sunt intocmite in conformitate cu prevederile OMFP 2844/2016 pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată, cu modificările şi clarificările ulterioare si cu prevederile OMFP OMFP 85/26.01.2022, privind principalele aspecte legate de intocmirea si depunerea situatiilor financiare anuale ale operatorilor economice la unitatile teritoriale ale MFP, fiind disponibile la Punctul de Lucru al Societatii situat in str. Bucuresti, nr.396, Calarasi.

Aceste prevederi corespund cerintelor Standardelor Internationale de Raportare Financiara, adoptate de catre Uniunea Europeana.

Situatiile financiare consolidate contin situatia consolidata a pozitiei financiare, situatia consolidata a profitului sau pierderii si a altor elemente ale rezultatului global, situatia consolidata a modificarilor capitalurilor proprii, situatia consolidata a fluxurilor de trezorerie si notele explicative.

Grupul a prezentat situatii financiare consolidate intocmite in conformitate cu IFRS aprobate de catre Uniunea Europeana incepand cu exercitiul financiar 2011.

Situatiile financiare consolidate intocmite pentru exercitiul financiar 2012 au cuprins ajustari ale situatiilor financiare consolidate ale exercitiului 2011 (pentru 31.12.2011 si 01.01.2011) determinate in principal din schimbarea modului de prezentare a componentelor situatiilor financiare, din reclasificari ale unor elemente, cat si din aplicarea IAS 29” Raportarea financiara in economiile hiperinflationiste”.

În primul set de situaţii financiare întocmite conform IFRS, grupul a aplicat IAS 29 Raportarea financiară în economii hiperinflaţioniste, corectând costul istoric al capitalului social, rezervelor legale şi al altor rezerve constituite din profitul net, cu efectul inflaţiei, până la data de 31 decembrie 2003.

Incepand cu data de 01.01.2016 societatea-mama a implementat un nou sistem informatic pentru inregistrarea operatiunilor in evidentele financiar contabile, intocmirea rapoartelor prevazute in Legea contabilitatii nr. 82/1991 si in celelalte reglementari contabile aplicabile entitatii.

Consolidarea filialelor

Situaţiile financiare ale filialelor sunt întocmite la 31 decembrie 2021, aceeaşi dată de raportare ca cea a societăţii-mamă. Situaţiile financiare consolidate cuprind situaţiile financiare ale Prefab SA si ale filialelor sale (“Grupul“) la 31 decembrie 2021 si sunt întocmite pe bază de principii contabilicesti de evaluare uniforme.

Evaluarea activelor si datoriilor filialelor are la bază valoarea justă la data achiziţiei. Fondul comercial rezultat la data achiziţiei este recunoscut ca activ, reprezentând surplusul costului aferent combinării de întreprinderi peste interesul Grupului în valoarea justă a activelor, datoriilor si datoriilor contingente identificabile recunoscute. Dacă interesul deţinut de Grup în valoarea justă netă a activelor, datoriilor si datoriilor contingente identificabile recunoscute depăseste costul aferent combinării de întreprinderi, surplusul este recunoscut în contul de profit si pierdere.

Interesele minoritare, care dau dreptul deţinătorilor la o parte proporţională din activul net în cazul lichidării societăţii, pot fi măsurate iniţial fie la valoarea justă, fie la o valoare ce reflectă ponderea ce revine minorităţii din valoarea justă a activelor nete identificabile recunoscute. Alegerea metodei de recunoastere se face separat pentru fiecare tranzacţie. Fondul comercial este recunoscut ca activ si este testat pentru depreciere cel puţin anual. Pierderile din depreciere ale fondului comercial sunt imediat recunoscute în profitul sau pierderea perioadei si nu sunt reluate în perioadele ulterioare.

Interesul minoritar reprezintă acea parte din profitul sau pierderea si din activele nete ale unei filiale carenu este deţinut de Grup si este prezentat distinct în situatia consolidată a rezultatului global si în cadrul capitalurilor proprii în situatia consolidată a pozitiei financiare, separat de capitalurile proprii ale acţionarilor societăţii-mamă.

Rezultatele filialelor achiziţionate sau cedate în cursul anului sunt incluse în situaţia consolidată a profitului sau pierderii si a altor elemente ale rezultatului global de la data efectivă a achiziţiei, respectiv până la data efectivă a cedării. Unde este cazul, situaţiile financiare ale filialelor sunt ajustate pentru a alinia politicile contabile ale acestora cu cele ale Grupului. Toate tranzacţiile, soldurile, veniturile si cheltuielile în cadrul Grupului sunt eliminate integral la consolidare.

Toate filialele societatii mama au fost consolidate.

Grupul nu detine titluri in entitati asociate si nici interese in asociatii in participatie.

2.2. Bazele evaluarii

Situatiile financiare consolidate sunt prezentate în RON (“leu românesc”), au fost intocmite pe baza costului istoric, exceptând reevaluarea anumitor active imobilizate şi instrumente financiare care sunt evaluate la valoarea justa.

Situatiile financiare consolidate au fost intocmite utilizând principiile de continuitate a activităţii.

2.3. Moneda functionala si de prezentare

Elementele incluse in situatiile financiare ale Grupului sunt evaluate folosind moneda mediului economic in care entitatea opereaza („moneda functionala"), adica leul. Situatiile financiare sunt prezentate in lei, care este moneda functionala si de prezentare a Societatii-mama, sumele fiind rotunjite la cea mai apropiata mie.

Potrivit Ordinul Ministrului Finantelor Publice nr.2844/2016 pentru aprobarea Reglementarilor conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată, Capitolul I pct. 4 “Contabilitatea se tine

in limba romana si in moneda nationala.Contabilitatea operatiunilor efectuate in valuta se tine atat in moneda nationala, cat si in valuta. Prin valuta se intelege alta moneda decat leul. Situatiile financiare anuale consolidate se intocmesc in limba romana si in moneda nationala.”

Operatiunile exprimate in moneda straina sunt inregistrate in lei la cursul oficial de schimb de la data decontarii tranzactiei. Activele si datoriile monetare inregistrate in devize la data intocmirii situatiei pozitiei financiare sunt exprimate in lei la cursul din ziua respectiva. Castigurile sau pierderile din decontarea acestora si din conversia activelor si datoriilor monetare denominate in moneda straina folosind cursul de schimb de la sfarsitul exercitiului financiar sunt recunoscute in rezultatul exercitiului. Activele si datoriile nemonetare care sunt evaluate la cost istoric in moneda straina sunt inregistrate in lei la cursul de schimb de la data tranzactiei.

Pentru evaluarea la finele fiecărei perioade de raportare, a elementelor exprimate în valută, se utilizează cursul de schimb al pieţei valutare, comunicat de Banca Naţională a României din ultima zi bancară a lunii în cauză.

Ratele de schimb ale principalelor valute au fost urmatoarele:

MONEDA

Curs

31 dec 2020

Curs

31 dec 2021

EUR

4.8694

4.9481

USD

3.9660

4.3707

Pentru intocmirea situatiilor financiare consolidate, situatiile financiare ale filialei PREFAB BG EOOD Bulgaria, exprimate in leva au fost convertite la moneda functionala a societatii-mama (leu), conform IAS 21 ”Efectele variatiei cursurilor de schimb valutar”, utilizand rata de schimb de la finele exercitiului 2021 de 2.5299 lei/leva si a ratei medii de schimb pentru anul 2021 de 2.5158 lei/leva.

2.4. Utilizarea estimarilor si rationamentelor profesionale

Pregatirea situatiilor financiare consolidate in conformitate cu IFRS adoptate de Uniunea Europeana presupune din partea conducerii utilizarea unor estimari si ipoteze care afecteaza aplicarea politicilor contabile, precum si valoarea raportata a activelor, datoriilor, veniturilor si cheltuielilor. Estimarile si judecatile asociate acestora se bazeaza pe date istorice si pe alti factori considerati a fi elocventi in circumstantele date, iar rezultatul acestor factori formeaza baza judecatilor folosite in determinarea valorii contabile a activelor si pasivelor pentru care nu exista alte surse de evaluare disponibile. Rezultatele efective pot fi diferite de valorile estimate.

Estimarile si judecatile sunt revizuite in mod periodic. Revizuirile estimarilor contabile sunt recunoscute in perioada in care estimarea este revizuita, daca revizuirea afecteaza doar acea perioada sau in perioada curenta si in perioadele viitoare, daca revizuirea afecteaza atat perioada curenta, cat si perioadele viitoare. Efectul modificării aferente perioadei curente este recunoscut ca venit sau cheltuială în perioada curentă. Dacă există, efectul asupra perioadelor viitoare este recunoscut ca venit sau cheltuială în acele perioade viitoare.

Managementul grupului consideră că orice deviaţie de la aceste estimări nu va avea o influenţă semnificativă asupra situaţiilor financiare consolidate în viitorul apropiat.

Estimările şi ipotezele sunt utilizate în special pentru ajustări de depreciere ale mijloacelor fixe,ale titlurilor detinute si evaluate la cost, estimarea duratei de viată utila a unui activ amortizabil, pentru ajustarea de depreciere a creantelor, pentru provizioane; pentru recunoasterea activelor privind impozitul amanat.

În conformitate cu IAS 36, atât imobilizările necorporale cât şi imobilizările corporale sunt analizate pentru a identifica dacă prezintă indicii de depreciere la data bilanţului. Pierderea din depreciere este recunoscută pentru a reduce valoarea netă contabilă a activului respectiv la nivelul valorii recuperabile. Dacă motivele recunoaşterii pierderii din depreciere dispar in perioadele următoare, valoarea contabilă netă a activului este

majorată până la nivelul valorii contabile nete, care ar fi fost determinată dacă nici o pierdere din depreciere nu ar fi fost recunoscută.

Evaluarea pentru deprecierea creantelor este efectuata individual si se bazeaza pe cea mai buna estimare a conducerii privind valoarea prezenta a fluxurilor de numerar care se asteapta a fi primite. Grupul isi revizuieste creantele comerciale si de alta natura la fiecare data a pozitiei financiare, pentru a evalua daca trebuie sa inregistreze in contul de profit si pierdere o depreciere de valoare. In special rationamentul profesional al conducerii este necesar pentru estimarea valorii si pentru coordonarea fluxurilor de trezorerie viitoare atunci cand se determina pierderea din depreciere. Aceste estimari se bazeaza pe ipoteze privind mai multi factori, iar rezultatele reale pot fi diferite, ducand la modificari viitoare ale ajustarilor.

Activele privind impozitul amanat sunt recunoscute pentru pierderi fiscale, in masura in care e probabil ca va exista un profit impozabil din care sa poata fi acoperite pierderile. Este necesara exercitarea rationamentului profesional pentru a determina valoarea activelor privind impozitul amanat care pot fi recunoscute, pe baza probabilitatii in ceea ce priveste perioada si nivelului viitorului profit impozabil, cat si strategiile viitoare de planificare fiscala.

2.5. Valoare justă

Conform IFRS 13 “ Evaluarea la valoare justă” se stabileşte o ierarhie a valorii juste, care clasifică pe trei niveluri datelede intrare pentru tehnicile de evaluare utilizate pentru evaluarea valorii juste:

• Date de intrare de nivel 1 – sunt preţuri cotate (neajustate) pe pieţe active pentru active şi datorii identice la care entitatea are acces la data de evaluare. Aceste date oferă cea mai fiabilă dovadă avalorii juste şi trebuie utilizat ori de câte ori este disponibil;

•Date de intrare de nivel 2 – sunt date de intrare diferite de preţurile cotate incluse la nivelul 1 caresunt observabile direct sau indirect pentru activ sau datorie (exemplu preţuri cotate pentru active sau datorii identice sau similare pe pieţe care nu sunt active);

• Date de intrare de nivelul 3 – sunt date de intrare neobservabile pentru activ sau datorie. Grupul trebuie să elaboreze date de intrare neobservabile pe baza celor mai bune informaţii disponibile încircumstanţele date care pot cuprinde date proprii ale societăţii.

3. PRINCIPII, POLITICI SI METODE CONTABILE.

Conform IFRS- Standardul International de Contabilitate 8” Politici contabile, modificari ale estimarilor contabile si erori”, politicile contabilereprezinta principiile, bazele, conventiile, regulile, si practicile specifice aplicate de aceasta entitate la intocmirea si prezentarea situatiilor financiare.

Grupul si-a selectat si aplica politicile contabile în mod consecvent pentru tranzactii, alte evenimente si conditii similare, cu exceptia cazului în care un standard sau o interpretare prevede sau permite, în mod specific, clasificarea elementelor pentru care ar putea fi adecvată aplicarea unor politici contabile diferite. Dacă un standard sau o interpretare prevede sau permite o astfel de clasificare, trebuie să fie selectată si aplicată fiecărei categorii, în mod consecvent, o politică contabilă adecvată.

Grupul modifica o politică contabilă doar dacă modificarea:

- este impusă de un standard sau de o interpretare; sau

- are drept rezultat situatii financiare care oferă informatii fiabile si mai relevante cu privire la efectele tranzactiilor, ale altor evenimente sau conditii asupra pozitiei financiare, performantei financiare sau fluxurilor de trezorerie ale entitătii.

Prezentam un sumar al politicilor contabile semnificative care au fost aplicate in mod consecvent pentru toate perioadele prezentate in situatiile financiare:

3.1.Imobilizări necorporale şi imobilizări corporale; investitiile imobiliare;

3.1.Imobilizările necorporale achiziţionate de Grup sunt evaluate initial la costul de achizitie si prezentate la cost minus amortizarea acumulată şi pierderea din depreciere acumulată.

Grupul a ales drept politica contabila pentru evaluarea imobilizarilor necorporale dupa recunoasterea initiala, modelul bazat pe cost. Durata de viaţă utilă pentru această grupă de imobilizări este intre 3 şi 5 ani. Grupul a optat sa utilizeze pentru amortizarea imbilizarilor necorporale metoda liniara de amortizare.

Pentru a stabili dacă o imobilizare necorporală evaluata la cost este depreciată, Grupul aplică IAS 36 ”Deprecierea activelor”. O pierdere din depreciere trebuie recunoscută imediat în profit sau pierdere.

În scopul prezentării în contul de profit şi pierdere, câştigurile sau pierderile care apar odată cu încetarea utilizării sau ieşirea unei imobilizări necorporale se determină ca diferenţă între veniturile generate de ieşirea activului şi valoarea sa neamortizată, inclusiv cheltuielile ocazionate de scoaterea acestuia din evidenţă, şi trebuie prezentate ca valoare netă în contul de profit şi pierdere, potrivit IAS 38”Imobilizari corporale”.

3.1.2. Imobilizarile corporalesunt recunoscute initial la costul de achizitie sau de constructie si sunt prezentate net de amortizarea acumulata si pierderea din depreciere acumulata.

Costul imobilizarilor corporale cumparate este reprezentat de valoarea contraprestatiilor efectuate pentru achizitionarea activelor respective precum si valoarea altor costuri direct atribuibile aducerii activelor la locatia si conditia necesare pentru ca acestea sa poata opera în modul dorit de conducere. Costul activelor construite in regie proprie include costurile salariale, materiale, costuri indirecte de productie si alte costuri direct atribuibile aducerii activelor la locatia si conditia curente.

Grupul a optat sa foloseasca pentru evaluarea dupa recunoasterea initiala a imobilizarilor corporale, modelul reevaluarii. Conform modelului reevaluarii, un element de imobilizare corporala a carui valoare justa poate fi evaluata in mod fiabil trebuie contabilizat la o valoare reevaluata, aceasta fiind valoarea sa justa la data reevaluarii minus orice amortizare cumulata ulterior si orice pierderi cumulate din depreciere.

Reevaluarile trebuie sa se faca cu suficienta regularitate pentru a se asigura ca valoarea contabila nu se deosebeste semnificativ de ceea s-ar fi determinat prin utilizarea valorii juste la finalul perioadei de raportare.

Valoarea justa a terenurilor si cladirilor este determinata in general pe baza probelor de piata, printr-o evaluare efectuata de evaluatori profesionisti calificati.

Valoarea justa a elementelor de imobilizari corporale este in general valoarea lor pe piata determinata prin evaluare.

Frecventa reevaluarilor depinde de modificarile valorii juste ale imobilizarilor corporale reevaluate. In cazul in care valoarea justa a unui activ se deosebeste semnificativ de valoarea contabila, se impune o noua reevaluare.

Cand un element de imobilizari corporale este reevaluat, orice amortizare cumulata la data reevaluarii este tratata de catre societate in felul urmator: este retratata proportional cu modificarea de valoare contabilă brută a activului, astfel încât valoarea contabilă a activului, după reevaluare, să fie egală cu valoarea sa reevaluată.

Prin urmare, frecvenţa reevaluărilor depinde de modificarile în valoarea justă a imobilizărilor corporale. În cazul în care valoarea justă a unui element reevaluat de imobilizări corporale la data bilanţului diferă semnificativ de valoarea sa contabilă, o nouă reevaluare este necesară. În cazul în care valorile juste sunt volatile, cum poate fi în cazul terenurilor şi clădirilor, reevaluări frecvente pot fi necesare. În cazul în care valorile juste sunt stabile pe o perioadă lungă de timp, cum poate fi cazul cu instalaţii şi utilaje, evaluările pot fi necesare mai rar. IAS 16 sugerează că reevaluările anuale pot fi necesare în cazul în care există modificari semnificative şi volatile în valori.

Grupul a optat pentru reevaluarea constructiilor si terenurilor cel putin o data la trei ani, iar celelalte categorii de imobilizari cel putin o data la sase ani.

Daca un element de imobilizari corporale este reevaluat atunci intreaga clasa de imobilizari corporale din care face parte acel element trebuie reevaluata.

Ultima reevaluare a fost efectuata la 31 decembrie 2020 conform reglementarilor in vigoare, in vederea determinarii valorii juste a acestora, tinandu-se seama de inflatie, utilitatea bunurilor, starea acestora si valoarea de piata. Rezultatele au fost inregistrate in baza Raportului de expertiza tehnica de evaluare

intocmit de catre un evaluator autorizat. Cresterea valorii contabile rezultata in urma acestor reevaluari a fost debitata in rezerva de reevaluare in limita sumelor existente din reevaluarea acesteia.

Valoarea reziduala a activului si durata de viata utila a activului se revizuiesc cel putin la sfarsitul exercitiului financiar.

Amortizarea unui activ începe când acesta este disponibil pentru utilizare, adică atunci când se află în amplasamentul şi starea necesare pentru a putea funcţiona în maniera dorită de conducere.

Amortizarea unui activ încetează la prima dată dintre data când activul este clasificat drept deţinut în vederea vânzării (sau inclus într-un grup destinat cedării care este clasificat drept deţinut în vederea vânzării), în conformitate cu IFRS 5 şi data la care activul este derecunoscut. Prin urmare, amortizarea nu încetează atunci când activul nu este utilizat sau este scos din funcţiune, cu excepţia cazului în care acesta este complet amortizat.

Terenurile si cladirile sunt active separabile si sunt contabilizate separat chiar si atunci cand sunt dobandite impreuna.

Terenurile detinute nu se amortizeaza.

Daca costul terenului include costuri de dezasamblare, inlaturare, restaurare, aceste costuri sunt amortizate pe perioada cand se obtine beneficii ca urmare a efectuarii acestor costuri.

Metoda de amortizare utilizata reflecta ritmul preconizat de consumare a beneficiilor economice viitoare ale activului de catre unitate. La sfarsitul fiecarui exercitiu financiar se revizuieste metoda de amortizare si daca se constata o modificare semnificativa a ritmului preconizat de consumare a beneficiilor economice viitoare aceasta se schimba pentru a reflecta ritmul modificat.

Grupul a optat sa utilizeze metoda de amortizare lineara pentru toate categoriile de mijloace fixe.

Valoarea reziduala, durata de viata si metoda de amortizare se revizuiesc la data situatiilor financiare.

Din punct de vedere fiscal, duratele de viata a activelor corporale la data prezentelor situatii financiare se incadreaza in limitele prevazute in HG 2139/2004 si sunt estimate de catre conducere ca fiind corecte.

Amortizarea calculata are următoarele durate de viaţă utilizate la diferitele categorii de imobilizări:

Imobilizări corporale Durata (ani)

Constructii 8-60

Echipamente tehnologice 3-24

Aparate si instalatii de masurare, control si reglare 4-24

Mijloace de transport 4-18

Mobilier, aparatura birotica, echip. de protectie valori umane si materiale 3-18

Politica de depreciere aplicata de grup

În conformitate cu IAS 36 ”Deprecierea activelor”, atât imobilizările necorporale cât şi imobilizările corporale sunt investigate pentru a identifica dacă prezintă indicii de depreciere la data bilanţului. Pentru imobilizările necorporale cu durată de viaţă utilă nedeterminată testul de depreciere se realizează anual, chiar dacă nu există nici un indiciu de depreciere. Dacă valoarea contabilă netă a unui activ este mai mare decât valoarea lui recuperabilă, o pierdere din depreciere este recunoscută pentru a reduce valoarea netă contabilă a activului respectiv la nivelul valorii recuperabile. Dacă motivele recunoaşterii pierderii din depreciere dispar în perioadele ulterioare, valoarea contabilă netă activului este majorată până la nivelul valorii contabile nete, care ar fi fost determinată dacă nici o pierdere din depreciere nu ar fi fost recunoscută. Diferenţa este prezentată drept alte venituri din exploatare.

Valoarea contabila a unui element de imobilizari corporale este derecunoscuta la cedare sau cand nu se mai asteapta beneficii viitoare din utilizarea sau cedarea sa. Surplusul din reevaluare inclus in capitalurile proprii aferent unui element de imobilizari corporale se transfera direct in rezultatul reportat atunci cand activul este de recunoscut, la cedare sau casare.

Castigul sau pierderea care rezulta din derecunoasterea unui element de imobilizari corporale trebuie inclusa in profit sau pierdere cand elementul este de recunoscut.

Daca se vand in mod repetat elemente ale imobilizarilor corporale care au fost detinute pentru inchiriere catre altii, aceste active vor fi transferate in stocuri la valoarea contabila la data cand acestea inceteaza sa fie inchiriate si sunt detinute in vederea vanzarii. Incasarile in urma vanzarii acestor active sunt recunoscute ca venituri, in conformitate cu IFRS 15 ” Venituri”.

3.1.3. Investitii imobiliare

Conform IAS 40 “Investitii imobiliare”, o investitie imobiliara este detinuta pentru a obtine venituri din chirii sau pentru cresterea valorii capitalului sau ambele. Prin urmare, o investiţie imobiliară generează fluxuri de trezorerie care sunt în mare măsură independente de alte active deţinute de grup. Astfel, investiţiile imobiliare se diferentiaza de proprietăţi imobiliare utilizate de posesor. Producţia de bunuri sau furnizarea de servicii (sau utilizarea proprietăţii în scopuri administrative) generează fluxuri de trezorerie care nu pot fi atribuite numai proprietăţii imobiliare, ci şi altor active utilizate în procesul de producţie sau furnizare de bunuri sau servicii.

Evaluarea investitiilor imobiliare la recunoasterea initiala se face la cost. Costul unei investitii imobiliare este format din pretul de cumparare plus orice cheltuieli direct atribuibile (onorarii profesionale pentru servicii juridice, taxele pentru transferul dreptului de proprietate, etc.). Investitiile imobiliare sunt prezentate ulterior in situatiile financiare la valoarea justa.

Dupa recunoasterea initiala, o entitate care alege modelul valorii juste trebuie sa evalueze toate investitiile sale imobiliare la valoarea justa, cu exceptia cazurilor in care acesta nu poate fi determinata in mod credibil.

Un castig sau o pierdere generat(a) de o modificare a valorii juste a investitiei imobiliare este recunoscut (a) in profitul sau pierderea perioadei in care apare.

O entitate determina valoarea justa fara a deduce costurile de tranzactionare pe care le poate suporta in cadrul vanzarii sau al unui alt tip de cedare.

Grupul a ales modelul bazat pe valoarea justa pentru evaluarea dupa recunoastere si prezentarea investitiilor imobiliare in situatiile financiare. Valoarea justa este stabilita anual de un evaluator autorizat. Valoarea justa a unei investitii imobiliare reflecta conditiile de piata la finalul perioadei de raportare.

Din punct de vedere contabil nu se mai inregistreaza amortizare, ci se inregistreaza deprecierea /aprecierea conform evaluarii anuale la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere, functie de rezultatul evaluarii.

3.2. Leasing

Grupul a aplicat IFRS 16 incepand cu 1 ianuarie 2019 fara retratarea valorilor comparative pentru perioada anterioara prezentata. Grupul a ales sa aplice exceptarea propusa de standard pentru contractele de leasing pentru active cu valoare considerata de catre conducere ca fiind nesemnificativa si cu perioade mai mici de 1 an.

Pentru contractele incheiate incepand cu data de 01.01.2019 la data de incepere a contractului de leasing, Grupul recunoaste datoriile de leasing, evaluate la valoarea actualizata cu rata de imprumut marginala a platilor de leasing, pe durata contractului de leasing. Platile includ plati fixe minus orice stimulente de primit, plati variabile de leasing care depind de un indice sau o rata si sumele care se asteapta sa fie platite sub forma de valoare reziduala.

La data de 31.12.2021 societatea-mama nu mai are in derulare contracte de leasing .

3.3. Active biologice

In intelesul IAS 41 “Agricultura”, o activitate agricola reprezinta administrarea de catre o societate a transformarii biologice si recoltarii activelor biologice pentru vanzare sau pentru transformarea in produse agricole sau in active biologice suplimentare. Un activ biologic reprezinta un animal viu sau o planta vie. La recunoasterea initiala a unui activ biologic este posibil sa nu fie disponibile preturile sau valorile

determinate pe piata si estimarile alternative ale valorii juste pot fi lipsite de fiabilitate. In acest caz, conform pct. 30 din IAS 41 activul in cauza trebuie evaluat la cost minus orice amortizare cumulata si orice pierdere din depreciere cumulate.

Societatea-mama are infiintat un sector agricol care activeaza in functie de resurse si necesitati, iar productia obtinuta are ca destinatie consum intern dirijat spre cantina societatii.

Prin Programul SAPARD s-au modernizat doua din cele 3 sere de legume existente. Spatiile libere din incinta societatii-mama se cultiva in functie de necesitati cu legume si cultura de vita de vie pentru struguri, productia va fi destinata pentru consum intern.

Grupul a recunoscut la active biologice cultura de vita de vie evaluata la cost mai putin amortizarea, in baza prevederilor de mai sus, urmand ca odata ce valoarea justa sa poata fi evaluate in mod fiabil sa fie prezentata la aceasta valoare minus costurile generate de vanzare.

Durata de amortizare este de 24 ani. Toata diferenta din reevaluarea activului reclasificat in aceasta categorie a fost transferata in rezultatul reportat provenit din trecere la IFRS.

3.4. Active financiare

Incepand cu 01.01.2018 grupul PREFAB aplica IFRS 9 ”Instrumente financiare“ care foloseste pentru clasificarea activelor financiare modelul de afaceri al entitatii si caracteristicile fluxului de trezorerie ale activului financiar conform contractului.

Clasificarea activelor financiare, conform IFRS 9 “Instrumente financiare:” se prezinta astfel:

1) activ financiar evaluat la cost amortizat daca sunt indeplinite ambele conditii de mai jos:

– activul financiar este detinut in cadrul unui model de afaceri al carui obiectiv este de a detine Activele financiare pentru a colecta fluxurile de trezorerie contractuale;

– termenii contractuali ai activului financiar genereaza la anumite date, fluxuri de trezorerie care sunt exclusiv plati ale principalului si ale dobanzii aferente valorii principalului datorat.

2) activ financiar evaluat la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global daca sunt indeplinite ambele conditii de mai jos

– activul financiar este detinut in cadrul unui model de afaceri al carui obiectiv este indeplinit atat

prin colectarea fluxurilor de trezorerie contractuale cat si vanzarea activelor financiare;

– termenii contractuali ai activului financiar genereaza, la anumite date, fluxuri de trezorerie care

sunt exclusiv plati ale principalului si ale dobanzii aferente valorii principalului datorat.

3) un activ financiar evaluat la valoarea justa prin profit sau pierdere cu excepita cazului in care este evaluat la cost amortizat in conformitate cu primul punct sau la valoarea just prin alte elemente ale rezultatului global in conformitate cu punct 2

Cu exceptia creantelor comerciale care intra sub incidenta IFRS 15, un activ financiar sau o datorie financiara se evalueaza intial la valoare justa, iar in cazul unui activ financiar sau al unei datorii financiare

care nu este la valoarea justa prin profit sau pierdere se adauga sau se scad costurile tranzactiei care sunt direct atribuibile achizitiei sau emisiunii activului financiar sau datoriei financiare.

Dupa recunoasterea initiala, evaluarea ulterioara a activelor financiare se face la: costul amortizat; valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global sau valoarea justa prin profit sau pierdere.

Activele financiare cuprind acţiunile deţinute la filiale, entităţi asociate şi entităţi controlate în comun,imprumuturile acordate acestor entităţi, alte investiţii deţinute ca imobilizări şi alte împrumuturi.

PREFAB SA prezintă investiţiile in filiale la cost. Daca este cazul, inregistreaza depreciere prin contul de profit si pierdere la finele exercitiului financiar.

Investiţii în entităţi afiliate

Filialele sunt entităţi aflate sub controlul societăţii

În IFRS 10 – Situatii financiare consolidate se defineşte principiul de control şi se stabileste controlul drept bază pentru consolidare. IFRS 10 stabileste modul de aplicare a principiului controlului pentru a identifica

dacă un investitor controlează o entitate în care s-a investit si prin urmare, trebuie să consolideze entitatea respectiva.

Un investitor controlează o entitate în care s-a investit dacă şi numai dacă investitorul deţine în totalitate următoarele:

a) autoritatea asupra entităţii în care s-a investit;

b) expunere sau drepturi de venituri variabile pe baza participării sale în entităţile în care s-a investit;

c) capacitatea de a-şi utiliza autoritatea asupra entităţii în care s-a investit pentru a influenta valoarea veniturilor investitorului

Pentru pregatirea situaţiilor financiare consolidate, situaţiile financiare ale societăţii-mamă şi cele ale filialelor ei sunt combinate element cu element, prin însumarea elementelor similare de active, datorii, capitaluri proprii, venituri şi cheltuieli. Pentru ca situaţiile financiare consolidate să prezinte informaţii financiare despre grup ca unică entitate, se parcurg următoarele etape:

(a) Valoarea contabilă a investiţiei făcute de societatea-mamă în fiecare filiala şi pondereasa din capitalul fiecărei filiale sunt eliminate;

(b) interesele care nu controleaza în profitul sau pierderea filialelor consolidate pentru perioada în care se face raportarea sunt identificate; şi

(c) interesele care nu controleaza în activele nete al filialelor consolidate sunt identificate separat de capitalurile proprii ale participatiilor in capitalurile proprii ale societăţii-mamă. Interesele care nu controleaza în activele nete constau în:

- valoarea acelor interese care nu controleaza la data combinării initiale;

- partea intereselor care nu controleaza din modificarile capitalurilor proprii de la data combinării

Soldurile, tranzacţiile, vânzările şi cheltuielile din interiorul grupului trebuie eliminate în totalitate.

3.5. Dobânzi aferente împrumuturilor

Dobânzile aferente împrumuturilor care sunt direct atribuibile achiziţiei, construcţiei sau producţiei unui activ cu ciclu lung de producţie se capitalizează până în momentul în care activul este pregătit în vederea utilizării prestabilite sau vânzării. Toate celelalte costuri aferente împrumuturilor sunt recunoscute drept cheltuieli în contul de profit şi pierdere al perioadei în care apar.

3.6. Subvenţii guvernamentale

În conformitate cu IAS 20, subvenţiile guvernamentale sunt recunoscute doar atunci când există suficientă siguranţă că toate condiţiile ataşate acordării lor vor fi îndeplinite şi că subvenţiile vor fi primite. Subvenţiile care îndeplinesc aceste criterii sunt prezentate drept alte datorii şi sunt recunoscute în mod sistematic în contul de profit si pierdere pe durata de viaţă utilă a activelor la care se referă.

3.7. Stocuri

In conformitate cu IAS 2” Stocuri”, aceste active sunt:

-detinute in vederea revanzarii pe parcursul desfasurarii normale a activitatii

-in curs de productie pentru o astfel de vanzare sau

-sub forma de materiale si alte consumabile care urmeaza a fi folosite in procesul de productie sau pentru prestarea de servicii

Stocurile sunt prezentate la valoarea cea mai mică dintre cost şi valoarea realizabilă netă. Valoarea realizabilă netă este estimată pe baza preţului de vânzare aferent activităţii normale, mai puţin costurile estimate pentru finalizare si vânzare. Pentru stocurile deteriorate sau cu mişcare lentă se constituie provizioane pe baza estimărilor managementului. Evaluarea pentru deprecierea stocurilor este efectuata la nivel individual si se bazeaza pe cea mai buna estimare a conducerii privind valoarea prezenta a fluxurilor

de numerar care se asteapta a fi primite. Pentru estimarea acestor fluxuri, conducerea face anumite estimari cu privire la valoarea de utilitate a stocului, tinand cont de data de expirare, de posibilitatea de utilizare in activitatea curenta a societatii si de alti factori specifici fiecarei categorii de stoc.

Constituirea si reluarea ajustarilor pentru deprecierea costurilor se efectueaza pe seama contului de profit si pierdere.

Grupul utilizeaza pentru determinarea costului la materiale aprovizionate metoda costului mediu ponderat determinat la finele fiecarei luni.

3.8. Creanţe şi alte active similare

In scopul prezentarii in situatiile financiare anuale, creantele se evalueaza la valoarea probabila de incasat.

Atunci cand se estimeaza ca o creanta nu se va incasa integral, in contabilitate se inregistreaza ajustari pentru depreciere, la nivelul sumei care nu se mai poate recupera. Dovezile obiective care indica faptul ca activele financiare sunt depreciate pot include: neindeplinirea obligatiilor de plata de catre un debitor, restructurarea unei sume datorate societatii conform unor termeni pe care societatea in alte conditii nu i-ar accepta, indicii ca un debitor urmeaza sa intre in faliment, disparitia unor piete active pentru un instrument. Toate creantele care sunt in mod individual semnificative sunt testate pentru depreciere la nivelul fiecarui activ. Pierderile sunt recunoscute in contul de proft si pierdere si sunt reflectate intr-un cont de ajustare a creantelor. Piederile din depreciere recunoscute in perioadele anterioare sunt evaluate la fiecare data de raportare pentru a determina daca sunt dovezi ca pierderea s-a redus sau nu mai exista. O pierdere din depreciere este reluata daca nu existat modificari ale estimarilor utilizate pentru determinarea valorii recuperabile. O pierdere din depreciere este reluata numai in masura in care valoarea contabila a activului nu depaseste valoarea contabila a activului care ar fi putut fi determinata daca nu ar fi fost recunoscuta nici o depreciere.

Scoaterea din evidenta a creantelor are loc ca urmare a incasarii lor sau a cedarii catre o terta parte. Creantele curente pot fi scazute din evidenta si prin compensarea reciproca intre terti a creantelor si datoriilor, cu respectarea prevederilor legale.

Scaderea din evidenta a creantelor ale caror termene de incasare sunt prescrise se efectueaza dupa ce societatea obtine documente care demonstreaza ca au fost intreprinse toate demersurile legale pentru decontarea acestora cu aprobarea Consiliului de Administratie. Creantele scoase din evidenta se inregistreaza in contul de ordine si evidenta din afara bilantului si se urmaresc pentru incasare.

3.9. Numerar şi echivalente de numerar

Din punct de vedere al Situaţiei fluxurilor de trezorerie, se consideră că numerarul este numerarul din casierie şi din conturile bancare curente. Echivalentele de numerar reprezintă depozite şi investiţii cu un grad de lichiditate ridicat, cu scadenţe mai mici de trei luni.

3.10. Datorii

O datorie reprezinta o obligatie actuala a Grupului ce decurge din evenimente trecute si prin decontarea careia se asteapta sa rezulte o iesire de resurse care incorporeaza beneficii economice.

O datorie este recunoscuta in contabilitate si prezentata in situatiile financiare atunci cand este probabil ca o iesire de resurse purtatoare de beneficii economice va rezulta din lichidarea unei obligatii prezente (probabilitatea) si cand valoarea la care se va realiza aceasta decontare poate fi evaluata in mod credibil (credibilitatea).

Trebuie facuta distinctie intre datoriile pe termen scurt si datoriile pe termen lung.

Datoriile curentesunt acele datorii care trebuie platite intr-o perioada de pana la un an.

O datorie trebuie clasificata ca datorie pe termen scurt, denumita si datorie curenta, atunci cand:

a) se asteapta sa fie decontata in cursul normal al ciclului de exploatare al societatii comerciale; sau

a) detinuta in primul rand in scopul tranzactionarii;

b) este exigibila in termen de 12 luni de la data bilantului;

c) societatea nu are dreptul neconditionat de a amana achitarea datoriei pentru cel putin 12 luni de la data bilantului.

Toate celelalte datorii trebuie clasificate datorii pe termen lung, chiar si in situatia in care ele trebuie decontate in termen de 12 luni de la data bilantului, daca:

- termenul initial a fost pentru o perioada mai mare de 12 luni;

- Grupul intentioneaza sa refinanteze obligatia pe termen lung;si

intentia este sustinuta de un acord de refinantare sau reesalonare a platilor, care este finalizat inainte ca situatiile financiare sa fie aprobate in vederea publicarii.

Datoriile sunt prezentate la cost amortizat, cu excepţia instrumentelor financiare derivate care sunt prezentate la valoarea justă.

Datoriile pe termen lung sunt actualizate utilizând metoda dobânzii efective. Rata de actualizare utilizată în acest sens este rata în vigoare la sfârşitul anului pentru instrumente reprezentând datorii cu scadenţe similare. Valoarea contabilă a altor datorii este valoarea lor justă, întrucât ele sunt în general scadenţe pe termen scurt.

Grupul recunoaste o datorie atunci cand obligatiile contractuale sunt achitate sau sunt anulate sau expira.

Dacă bunurile şi serviciile furnizate în legătură cu activităţile curente nu au fost facturate, dar daca livrarea a fost efectuata şi valoarea acestora este disponibilă, obligaţia respectivă este înregistrată ca datorie (nu ca provizion).

Sumele reprezentând dividende datorate sunt evidenţiate în rezultatul reportaturmând ca, după aprobarea de către adunarea generală a acţionarilor a acestei destinaţii, să fie reflectate în contul 457 "Dividende de plătit".

3.11. Impozitul pe profit inclusiv impozitul amânat

Impozitul pe profit aferent exercitiului cuprinde impozitul curent si impozitul amanat.

Impozitul pe profit este recunoscut in situatia rezultatului global sau in alte elemente ale rezultatului global daca impozitul este aferent elementelor recunoscute in capitalurile proprii.

3.11.1. Impozitul pe profit curent

Taxa curentă de plată se bazează pe profitul impozabil al anului. Profitul fiscal este diferit de profitul raportat în contul de profit şi pierdere deoarece exclude elemente de venit sau cheltuială care sunt impozabile sau deductibile în alţi ani şi mai exclude elemente care nu vor deveni niciodată impozabile sau deductibile. Datoria Grupului aferentă impozitului pe profit curent este calculată utilizând procente de taxare care au fost prevăzute de lege sau într-un proiect de lege la sfârşitul anului. In prezent cota de impozitare este de 16%.

3.11.2. Impozitul amânat

Impozitul amânat se constituie folosind metoda bilantului pentru diferenţele temporare ale activelor si datoriilor (diferenţele dintre valorile contabile prezentate în bilanţul societatii şi baza fiscală a acestora). Pierderea fiscală reportată este inclusă în calculaţia creanţei privind impozitul pe profit amânat. Creanta privind impozitul amanat este recunoscuta numai in masura in care este probabil sa se obtina profit impozabil in viitor, dupa compensarea cu pierderea fiscala a anilor anteriori si cu impozitul pe profit de recuperat.

Creanţele şi datoriile privind impozitul pe profit amânat sunt compensate atunci când există acest drept şi când sunt aferente impozitelor pe profit percepute de aceeaşi autoritate fiscală. Dacă probabilitatea de

realizare a creanţei privind impozitul pe profit amânat este mai mare de 50%, atunci creanţa este luată în considerare. În caz contrar se înregistrează o ajustare de valoare pentru creanţa privind impozitul amânat.

3.12. Recunoaşterea veniturilor

Veniturile sunt evaluate conform IFRS 15 – Venituri din contractele cu clientii.

Societatea recunoaste venituri din realizarea unui contract conform unui model unic al afacerii, in cinci pasi alicabil tuturor industriilor si care identifica momentul recunoasterii veniturilor cu momentul transferului controlului catre clienti asupra activului.

Pasul 1.-identificarea contractului 

Pasul 2.-identificarea obligatiilor entitatii prevazute in contract

Pasul 3.-indeplinirea obligatiilor de executare

Pasul 4.-determinrea pretului tranzactiei

Pasul 5.-alocarea pretului tranzactiei pentru fiecare obligatie prevazuta de contract

Vânzarea de bunuri

In conformitate cu IFRS 15, veniturile vor fi recunoscute atunci cand un client obtine controlul asupra bunurilor. Grupul livreaza bunuri in conditii contractuale bazate pe conditii de livrare. Momentul in care clientul obtine controlul asupra bunurilor este considerat a fi in mod substantial acelasi pentru majoritatea contractelor grupului conform IFRS 15.

In cazul contractelor cu clientii in care vanzarea de bunuri este in general estimata a fi singura obligatie de restare, se estimeaza ca adoptarea IFRS 15 nu va avea niciun impact asupra veniturilor si profitului sau pierderii grupului.

Grupul se asteapta ca recunoasterea veniturilor sa aiba loc la un moment in timp, moment in care controlul activului este transferat clientului si anume la livrarea bunurilor.

Adoptarea IFRS 15 a presupus analiza contractelor si stabilirea urmatoarelor:

Contraprestatia variabila

Unele contracte cu clientii presupun risturne pentru volum, reduceri financiare, reduceri comerciale de pret. Veniturile obtinute din aceste vanzari sunt recunoscute pe baza pretului din contract, nete de retururi si diminuari de venituri, reduceri comerciale si reduceri de volum inregistrate in baza contabilitatii de angajamente atunci cand se poate face o estimare rezonabila a ajustarilor veniturilor.

Veniturile vor fi recunoscute in masura in care este probabil ca o reversare semnificativa a valorii veniturilor cumulate recunoscute sa nu aiba loc. In consecinta, pentru acele contracte pentru care Grupul nu este in masura sa faca o estimare rezonabila a reducerilor, venitul va fi recunoscut mai devreme decat atunci cand perioada de retur trece sau cand se poate face o estimare rezonabila.

Deoarece perioadele contractuale pentru majoritatea contractelor coincid cu anii calendaristici pentru care sunt intocmite situatiile financiare anuale si datorita faptului ca Grupul raporteaza in prezent veniturile anuale din contractele cu clientii net de ajustari, (reducerile de volum sau reducerile financiare), impactul asupra rezultatului reportat din tratamentul veniturilor variabile ca urmarea adoptarii IFRS 15 nu exista.

Cazurile de reclamatii privind calitatea (drepturi de retur) sunt izolate si nesemnificative, astfel incat Grupul nu pot face o estimarere zonabila a unei astfel de reversari a veniturilor la data de raportare.

Impactul asupra rezultatului reportat.

Grupul are calitatea de principal in toate relatiile contractuale de vanzari, deoarece este prestatorul principal in toate contractele de venituri, are dreptul de a stabili pretul si este expus riscurilor aferente stocurilor si riscului de credit.

In conformitate cu IFRS 15, evaluarea se bazeaza pe criteriul daca Grupul controleaza bunurile specifice inainte de a le transfera clientului final, mai mult decat daca au expunere la riscuri si recompense semnificative asociate vanzarii de bunuri.

Recunoasterea veniturilor din obligatii de prestare distincte

Conform unor conditii de livrare, Grupul poate asigura servicii ca de exemplu transportul catre o destinatie specificata. IFRS 15 impune societatii sa contabilizeze fiecare bun sau serviciu distinct ca o obligatie de prestare separata. Serviciile de transport de marfa se incadreaza in definitia unui serviciu distinct si este necesara o intelegere deplina a termenilor comerciali. O obligatie de prestare a transportului indeplineste in general criteriile de obligatie de prestare pe o perioada de timp, iar veniturile vor fi recunoscute pe perioada transferului catre client. Nu poate exista o obligatie separata pentru o entitate sa transporte propriile bunuri (adica inainte de transferul controlului bunurilor catre client).

Prestarea de servicii

Grupul presteaza diverse servicii ca activitati principale (lucrari constructii montaj).

Venitul este evaluat la valoarea justa a contraprestatiei primite sau de primit. In conformitate cu IFRS 15, contravaloarea totala din contractele de servicii va fi alocata tuturor serviciilor pe baza preturilor lor de vanzare individuale. Preturile de vanzare independente vor fi stabilite pe baza preturilor calculatiei preturilor serviciilor pe care societatea le presteaza in diverse tranzactii.

Obligatii de executare îndeplinite în timp

Grupul transferă controlul asupra unui bun sau serviciu în timp si prin urmare, îndeplineste o obligatie de executare si recunoaste venituri în timp dacă este îndeplinit unul dintre următoarele criterii:

(a) clientul primeste si consumă simultan beneficiile oferite de executarea de către entitate pe măsură ce entitatea execută;

(b) executarea de către entitate creează sau îmbunătăteste un activ (de exemplu, producţia în curs de execuţie) pe care clientul îl controlează pe măsură ce activul este creat sau îmbunătătit sau

(c) executarea de către entitate nu creează un activ cu o utilizare alternativă pentru entitate iar entitatea are un drept exercitabil la plată pentru executarea realizată până la data respectiva.

Obligatii de executare îndeplinite la un moment specific

Daca Grupul îndeplineste obligatia de executare la un moment specific (ca de exemplu furnizarea unor bunuri cu clauza de montaj sau punere un functiune la un moment dat) pentru a determina momentul specific în care clientul obtine controlul asupra unui activ promis si Grupul îndeplineste o obligatie de executare, se analizeaza atat dispoziţiile privind transferal controlului cat si indicatorii de transfer al controlului, in mod special acceptarea activului de catre client care poate fi certificata prin semnarea procesului verbal de punere in functiune, sau acceptarea explicita la plata.

In cazul acordurilor cu facturare inainte de livrarepe linga conditiile mentionate mai sus pentru ca un

client sa obtina controlul asupra unui produs intr-un acord cu facturare inainte de livrare trebuie sa fieindeplinite toate criteriile urmatoare:

– motivul acordului cu facturare inainte de livrare trebuie sa fie substantial (sa existe solicitarea scrisa a clientului)

– produsul trebuie sa fie gata pentru transferul fizic la client in mod curent

– entitatea care livreaza produsul nu poate avea capacitatea de a utiliza produsul sau de a-l atribui unui alt client

Daca in contractul incheiat cu un client exista clauza de acceptare, atunci momentul in care un client obtine controlul asupra unui bun sau serviciu se evalueaza in functie de aceasta clauza.

Evaluarea progresului de îndeplinire a unei obligatii de executare în întregime

Pentru fiecare obligatie de executare îndeplinită în timp, grupul recunoaste veniturile în timp prin evaluarea progresului de îndeplinirea în întregime a acelei obligatii de executare. Scopul evaluării progresului este de a prezenta efectuarea transferului controlului asupra bunurilor sau serviciilor promise unui client (adică îndeplinirea obligatiei de executare de către furnizor).

Evaluări rezonabile ale progresului

Grupul recunoaste veniturile pentru o obligatie de executare îndeplinită în timp numai dacă aceasta poate evalua în mod rezonabil progresul său privind îndeplinirea în întregime a obligatiei de executare si detine informatiile fiabile necesare pentru aplicarea unei metode adecvate de evaluare a progresului.

Cerintele de recunoastere si evaluare din IFRS 15 sunt de asemenea aplicabile pentru recunoasterea si evaluarea oricaror castiguri sau pierderi rezultate din cedarea activelor nefinanciare (de exemplu, activele fixe si imobilizarile necorporale), atunci cand aceasta cedare nu este in cursul normal al afacerii.

Veniturile din chiriisunt recunoscute in contul de profit si pierdere liniar, pe durata contractului de inchiriere.

Dividende şi dobânzi

Veniturile din dividende sunt recunoscute atunci când este stabilit dreptul acţionarului de a primi plata. Veniturile din dividende sunt inregistrate la valoarea bruta ce include impozitul pe dividende, care este recunoscut ca o cheltuiala curenta cu impozitul pe profit.

Veniturile din dobânzi sunt recunoscute pe baza contabilităţii de angajamente, prin referinţă la principalul nerambursat şi rata efectivă a dobânzii, acea rată care actualizează exact fluxurile viitoare preconizateale sumelor primit.

3.13. Provizioane - IAS 37 “Provizioane, datorii contingente si active contingente”

Provizioanele se constituie pentru obligaţiile curente faţă de terţi atunci când este probabil ca obligaţiile respective să fie onorate, iar suma necesară pentru stingerea obligaţiilor poate fi estimată în mod credibil. Provizioanele pentru obligaţii individuale sunt constituite la o valoare egală cu cea mai bună estimare a sumei necesare pentru stingerea obligaţiei.

Conform IAS 37 “ Provizioane, datorii contingente si active contingente”, un provizion trebuie recunoscut in cazul in care:

a) Grupul are o obligatie actuala (legala sau implicita) generata de un eveniment trecut;

b) Este probabil ca pentru decontarea obligatiei sa fie necesara o iesire de resurse incorporand beneficii economice; si

c) Poate fi realizata o estimare a valorii obligatiei.

Daca nu sunt indeplinite aceste conditii, nu trebuie recunoscut un provizion.

Provizioanele sunt grupate în contabilitate pe categorii şi se constituie pentru:

a) litigii;

b) garanţii acordate clienţilor;

c) dezafectarea imobilizărilor corporale şi alte acţiuni similare legate de acestea;

d) restructurare;

e) beneficiile angajaţilor;

f) alte provizioane

Atunci cand, pe baza analizei efectuate de conducere impreuna cu compartimentul juridic asupra sanselor de pierdere a procesului de catre grup, se ajunge la concluzia ca sansele de pierdere estimate sunt mai mari de 51% se constituie provizion la valoarea estimata credibila.

Provizioane pentru garanţii acordate clienţilor se constituie in functie de estimarile facute de conducere si compartimentul vanzari cu privire la nivelul cheltuielilor cu reparatiile in termen de garantie. Nivelul cheltuielilor cu reparatiile pe perioada de garantie se determina ca procent din cifra de afaceri a anului de raportare.

Provizioane de restructurare

Obligatia implicita de restructurare apare in cazul in care o societate:

- dispune de un plan oficial detaliat pentru restructurare in care sa fie evidentiat: activitatea sau parte de activitate la care se refera, principalele locatii afectate, locatia, functia si numarul aproximativ de angajati care vor primii compensatii pentru incetarea activitatii lor, cheltuieli implicate, data la care se va implementa planul de restructurare

- a generat o asteptare justificata celor afectati ca restructurarea va fi realizata prin demararea implementarii respectivului plan de restructurare sau prin comunicarea principalelor caracteristici ale acestuia celor care vor fi afectati de procesul de restructurare.

Provizionul de restructurare include numai cheltuieli directe legate de restructurare.

Provizioane pentru beneficiile angajaţilor

Pentru concedii de odihna ramase neefectuate, pentru alte beneficii pe termen lung acordate angajaţilor, (daca ele sunt prevazute in contractul de munca), precum şi cele acordate la terminarea contractului de muncă sunt înregistrate în cursul exerciţiului financiar provizioane. În momentul recunoaşterii acestora ca datorii faţă de angajaţi, valoarea provizioanelor va fi reluată prin conturile de venituri corespunzătoare.

Alte provizioane

In situatia in care sunt identificate datorii cu plasare in timp sau valoare incerta care indeplinesc conditiile de recunoastere a provizioanelor conform IAS 37, dar nu se regasesc in niciuna din categoriile identificate mai sus se inregistreaza alte provizioane.

La sfarsitul fiecarei perioade de raportare provizionul se reanalizeaza si este ajustat astfel incat sa reprezinte cea mai buna estimare curenta. Atunci cand se constata in urma analizei ca nu mai este probabil sa fie necesar iesiri de resurse care incorporeaza beneficii economice pentru stingerea obligatiei, provizionul trebuie anulat. 

Grupul nu recunoaste provizion pentru pierderile din exploatare. Previzionarea unor pierderi din exploatare indica faptul ca anumite active de exploatare pot fi depreciate si in acest caz se testeaza aceste active in conformitate cu IAS 36 Deprecierea activelor.

3.14.Beneficiile angajatilor – IAS 19 “Beneficiile angajatilor”

Beneficii pe termen scurt

Obligatiile cu beneficiile pe termen scurt acordate angajatilor nu se actualizeaza si sunt recunoscute in situatia rezultatului global pe masura ce serviciul aferent este prestat.

Beneficiile pe termen scurt acordate angajatilor includ salariile, primele si contributiile la asigurari sociale. Beneficiile pe termen scurt sunt recunoscute ca si cheltuiala atunci cand serviciile sunt prestate. Se recunoaste un provizion pentru sumele ce se asteapta a fi platite cu titlu de prime in numerar pe termen scurt sau scheme de participare a personalului la profit in conditiile in care societatea are in prezent oobligatie legala sau implicita de a plati acele sume ca rezultat al serviciilor trecute prestate de catre angajati si daca obligatia respective poate fi estimate in mod credibil.

Beneficii dupa incheierea contractului de munca

Atat Grupul, cat si salariatii sai au obligatia legala sa contribuie si sa vireze la asiguarile sociale constituite la Fondul National de Pensii administrat de Casa Nationala de Pensii (plan de contributii fondat pe baza principiului “platesti pe parcurs”).

De aceea Grupul un are nici o alta obligatie legala sau implicita de a plati contributii viitoare. Obligatia sa este numai de a plati contributiile atunci cand ele devin scadente. Daca Grupul inceteaza sa angajeze persoane care sunt contribuabili la planul de finantare al Casei Nationale de Pensii, nu va avea nici o obligatie pentru plata beneficiilor castigate de proprii angajati in anii anteriori. Contributiile Grupului la planul de contributii sunt prezentate ca si cheltuieli in anul la care se refera.

Planuri de contributii determinate

Grupul efectueaza plati in numele salariatilor proprii catre sistemul de pensii al statului roman, asigurarile de sanatate si fondul de somaj, in decursul derularii activitatii normale.

Toti angajatii Grupului sunt membrii si au obligatia de a contribui la sistemul de pensii al statului roman. Toate contributiile aferente sunt recunoscute in contul de profit si pierdere alperioadei atunci cand sunt efectuate. Grupul nu este angajat in nici un alt sistem de beneficii post angajare. Grupul nu are obligatii de a presta servicii ulterioare fostilor sau actualilor salariati.

Incepand cu data de 1 ianuarie 2019, avand in vedere codul CAEN in care isi desfasoara activitatea respectiv 2361, fabricarea produselor din beton pentru constructii, societatii-mama i se aplica prevederile OUG nr 114/2018, prin care sectorul constructii este declarat sector de importanta nationala, salariul minim devine 3.000 lei/luna, salariatii beneficiaza de scutire la plata impozitului pe venit, scutire la plata contributiei pentru sanatate si scaderea contributiei la CAS de la 25% la 21.25%, cu conditia obtinerii a minim 80% din cifra de afaceri din activitate pe codul Caen.

Societatea-mama are un program de pensii facultative din luna aprilie 2008 pentru salariatii care au cel putin un an vechime in cadrul societatii si varsta cuprinsa intre 18 si 52 de ani. Contributia este platita de angajator, pana la limita de 200 euro/an, conform Codului Fiscal. Contractele incheiate de salariati sunt pentru Fondul de pensii facultative NN Optim administrat de NN Asigurari de viata SA. Societatea-mama nu are alte obligatii postangajare legate de aceste asigurari.

Grupul nu acorda in prezent beneficii sub forma participarii salariatilor la profit.

Grupul poate acorda beneficii sub forma acţiunilor proprii ale entităţii, cu aprobarea Adunarii Generale a Actionarilor a fiecarei unitati consolidate.

3.15. Rezultatul exercitiului

În contabilitate, profitul sau pierderea se stabileşte cumulat de la începutul exerciţiului financiar.

Rezultatul exerciţiului se determină ca diferenţă între veniturile şi cheltuielile exerciţiului.

Rezultatul definitiv al exerciţiului financiar se stabileşte la închiderea acestuia şi reprezintă soldul final al contului de profit şi pierdere.

Repartizarea profitului se efectuează în conformitate cu prevederile legale în vigoare. Sumele reprezentând rezerve constituite din profitul exerciţiului financiar curent, în baza unor prevederi legale, deexemplu rezerva legala constituita in baza prevederilor Legii 31/1990 se înregistrează la finele exercitiului curent. Profitul contabil rămas după această repartizare se preia la începutul exerciţiului financiar următor celui pentru care se întocmesc situaţiile financiare anuale în contul 1171 "Rezultatul reportat reprezentând profitul nerepartizat sau pierderea neacoperită", de unde se repartizează pe celelalte destinaţii hotărâte de adunarea generală a acţionarilor, cu respectarea prevederilor legale. Evidenţierea în contabilitate a destinaţiilor profitului contabil se efectuează după ce adunarea generală a acţionarilor a aprobat repartizarea profitului, prin înregistrarea sumelor reprezentând dividende cuvenite acţionarilor, rezerve şi alte destinaţii, potrivit legii.

3.16. Rezultatul pe actiune. Rezultatul diluat.

IAS 33 “Rezultatul pe actiune” prevede ca daca o entitate prezinta situatii financiare consolidate cat si situatii financiare separate, prezentarea rezultatului pe actiune se intocmeste doar pe baza informatiilor consolidate. Daca alege sa prezinta rezultatul pe actiune pe baza situatiei sale financiare separate, trebuie sa prezinte astfel de informatii referitoare la rezultatul pe actiune doar in situatia rezultatului global. In acest caz nu trebuie sa prezinte rezultatul pe actiune in situatiile financiare consolidate.

O entitate va calcula valorile rezultatului pe actiune diluat la profitul sau pierderea atribuibil (a) actionarilor ordinari ai societatii mama si, daca sunt recunoscute, la profitul sau pierderea ce deriva din activitatile continue atribuibile acelor actionari.

In scopul calcularii rezultatului pe actiune diluat, o entitate va ajusta profitul sau pierderea atribuibil (a) actionarilor ordinari ai societatii mama si media ponderata a actiunilor in circulatie, cu efectele tuturor actiunilor ordinare potentiale diluate.

Obiectivul acestui indicator este de a evalua participarea fiecarei actiuni ordinare in cadrul performantei unei entitati, luandu-se in considerare influenta tuturor actiunilor ordinare potentiale diluate aflate in circulatie in momentul respectiv.


Diluarea este o reducere a rezultatului pe actiune sau o crestere a pierderii pe actiune rezultata in ipoteza ca instrumentele convertibile sunt convertibile, ca optiunile sau waranturile sunt exercitate sau ca actiunile ordinare sunt emise dupa indeplinirea anumitor conditii specificate. Antidiluarea este o crestere a rezultatului pe actiune sau o reducere a pierderii pe actiune rezultata in ipoteza ca instrumentele convertibile sunt convertibile, ca optiunile si warantele sunt exercitate, sau ca actiunile ordinare sunt emise dupa indeplinirea anumitor conditii specificate.

O actiune ordinara este un instrument de capitaluri proprii care este subordonat tuturor celorlalte clase de instrumente de capitaluri proprii.

O actiune ordinara potential este un instrument financiar sau un alt contract care ii poate da detinatorului dreptul la actiuni ordinare.

Societatea-mama a ales sa prezinte rezultatul pe actiune si rezultatul diluat in aceste situatii financiare individuale.

Societatea-mama prezinta castigul pe actiune („CPA") de bazapentru actiunile sale ordinare. CPA de baza este calculat impartind castigul sau pierderea atribuibil (a) detinatorilor de actiuni ordinare ale societatii la media ponderata a actiunilor ordinare in circulatie pe parcursul perioadei.

Media ponderata a actiunilor ordinare in circulatie in timpul perioadei=numarul de actiuni in circulatie la inceputul perioadei ajustat cu numarul de actiuni rascumparate sau emise in perioada respectiva inmultit cu un factor de ponderare a timpului.

Factorul de ponderare a timpului este numarul de zile in care actiunile respective s-au aflat in circulatie, ca proportie din numarul total de zile ale perioadei.

3.17. Dividende

Cota-parte din profit ce se plateste, potrivit legii, fiecarui actionar al entitatilor constituie dividend. Dividendele repartizate detinatorilor de actiuni, propuse sau declarate dupa data bilantului, precum si celelalte repartizari similare efectuate din profit, nu sunt recunoscute ca datorie la data bilantului, ci atunci cand este stabilit dreptul actionarului de a le incasa.

Profitul contabil ramas dupa repartizarea cotei de rezerva legala realizata, in limita a 20 % din capitalul social se preia in cadrul rezultatului reportat la inceputul exercitiului financiar urmator celui pentru care se

intocmesc situatiile financiare anuale, de unde urmeaza a fi repartizat pe celelalte destinatii legale, conform hotararii AGA ale fiecarei entitati.

Evidentierea in contabilitate a destinatiilor profitului contabil se efectueaza in anul urmator dupa Adunarea Generala a Actionarilor care a aprobat repartizarea profitului, prin inregistrarea sumelor reprezentand dividende cuvenite actionarilor sau asociatilor, rezerve si alte destinatii, potrivit legii pentru fiecare entitate. Asupra inregistrarilor efectuate cu privire la repartizarea profitului nu se poate reveni.

La contabilizarea dividendelor sunt avute in vedere prevederile IAS 10.

3.18. Capital si rezerve.

Capitalul si rezervele (capitaluri proprii) reprezinta dreptul actionarilor asupra activelor unei entitati, dupa deducerea tuturor datoriilor. Capitalurile proprii cuprind: aporturi de capital, primele de capital, rezervele, rezultatul reportat, rezultatul exercitiului financiar.

Capitalul socialcompus din actiuni comune, este inregistrat la valoarea stabilita pe baza actelor de constituire. In primul set de situatii financiare intocmite conform IFRS, Grupul a aplicat IAS 29 « Raportarea financiara in economii hiperinflationiste«pentru aporturile actionarilor obtinute inainte de 01.01.2004, respectiv acestea au fost ajustate cu indicele de inflatie corespunzator.

Actiunile proprii rascumparate, potrivit legii, sunt prezentate in bilant ca o corectie a capitalului propriu.

Castigurile sau pierderile legate de emiterea, rascumpararea, vanzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii ale entitatii (actiuni, parti sociale ) sunt recunoscute direct in capitalurile proprii in liniile de „Castiguri / sau Pierderi legate de instrumentele de capitaluri proprii”.

Grupul recunoaste modificarile la capitalul social in conditiile prevazute de legislatia in vigoare si numai dupa aprobarea lor in Adunarea Generala Extraordinara a Actionarilor si inregistrarii acestora la Oficiul Registrului Comertului, pentru fiecare entitate.

Rezervele din reevaluare.

Dupa recunoasterea ca activ, un element de imobilizari corporale a carui valoare justa poate fi evaluata in mod fiabil, trebuie contabilizat la o valoare reevaluata, aceasta fiind valoarea sa justa la data reevaluarii minus orice amortizare acumulata ulterior si orice pierderi acumulate din depreciere. Reevaluarile trebuie sa se faca cu suficienta regularitate pentru a se asigura ca valoarea contabila nu se deosebeste semnificativ de ceea ce s-ar fi determinat prin utilizarea valorii juste la data bilantului.

Daca valoarea contabila a unui activ este majorata ca urmare a unei reevaluari, aceasta majorare trebuie inregistrata direct in capitalurile proprii in elementul-rand "rezerve din reevaluare". Cu toate acestea, majorarea trebuie recunoscuta in profit sau pierdere in masura in care aceasta compenseaza o descrestere din reevaluarea aceluiasi activ recunoscut anterior in profit sau pierdere.

Daca valoarea contabila a unui activ este diminuata ca urmare a unei reevaluari, aceasta diminuare trebuie recunoscuta in profit sau pierdere. Cu toate acestea, diminuarea trebuie debitata direct din capitalurile proprii in elementul rand "rezerve din reevaluare", in masura in care exista sold creditor in surplusul din reevaluare pentru acel activ.

Surplusul din reevaluare inclus in capitaluril eproprii aferent unui element de imobilizari corporale poate fi transferat direct in rezultatul reportat atunci cand activul este de recunoscut.

Incepand cu data de 1 mai 2009 rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, efectuata dupa data de 1 ianuarie 2004, care sunt deduse la calculul profitului impozabil prin intermediu lamortizarii fiscale sau al cheltuielilor privind activele cedate si/sau casate, se impoziteaza concomitent cu deducerea amortizarii fiscale, respectiv la momentul scaderii din gestiune a acestor mijloace fixe, dupa caz, in conformitate cu prevederile Codului Fiscal.

Rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, efectuata pana la data de 31 decembrie 2003 plus portiunea reevaluarii efectuata dupa data de 1ianuarie 2004 aferenta perioadei de pana la 30 aprilie 2009 nu vor fi impozitate in momentul transferului catre rezultatul reportat (ct. 1175) ci la momentul schimbarii destinatiei.

Rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe sunt transferate catre rezultatul reportat la momentul scaderii din gestiune a mijloacelor fixe reevaluate.

Rezervele realizate sunt impozabile in viitor, in situatia modificarii destinatiei rezervelor sub orice forma, in cazul lichidarii, fuziunii entitatilor inclusiv la folosirea acesteia pentrua coperirea pierderilor contabile, cu exceptia transferului, dupa data de 1 mai 2009, de rezerva aferenta valorilor efectuatedupa 1 ianuarie 2004.

Rezerve legale

In conformitate cu legislatia din Romania, societatile trebuie sa repartizeze o valoare egala cu cel putin 5% din profitul inainte de impozitare, in rezerve legale, pana cand acestea ating 20% din capitalul social. In momentul in care a fost atins acest nivel, societatea poate efectua alocari suplimentare numai din profitul net. Rezerva legala este deductibila in limita unei cote de 5% aplicata asupra profitului contabil, inainte de determinarea impozitului pe profit.

Entitatile din Romania s-au infiintat conform Legii nr. 31/1990 privind societatile comerciale.

In situatiile financiare intocmite conform IFRS, societatea-mama a aplicat IAS 29 - “Raportarea financiara in economii hiperinflationoste”, corectant costul istoric al capitalului social, al rezervelor legale si al altor rezerve, cu efectul inflatiei, pâna la data de 31 decembrie 2003. Aceste ajustari au fost inregistrate in conturi analitice distincte.

3.19. Raportare pe segmente

Un segment operational este o componenta distincta a Grupului care se angajeaza in activitati in urma carora ar putea obtine venituri si inregistra cheltuieli, inclusiv venituri si cheltuieli aferente tranzactiilor cu oricare dintre celelalte componente ale Grupului si care este supus la riscuri si beneficii diferite de cele ale celorlaltor segmente. Formatul principal de raportare pe segmente al Societatii este reprezentat de segmentarea pe activitati.

Avand in vedere ca actiunile Prefab SA sunt tranzactionate la BURSA DE VALORI BUCURESTI, iar societatea aplica IFRS, aceasta prezinta in situatiile financiare anuale precum si in rapoartele interimare realizate conform IAS 34 Raportarea financiara interimara, informatii despre segmentele de activitate, despre produsele si serviciile acesteia, despre zonele geografice in care isi desfasoara activitatea si despre principalii clienti.

In conformitate cu IFRS 8” Segmente de activitate”, un segment de activitate este o componenta a unei entitati:

- care se angajeaza in activitati de afaceri din care poate obtine venituri si de pe urma carora poate suporta cheltuieli (inclusiv venituri aferente tranzactiilor cu alte componente ale aceleiasi entitati)

- ale carei rezultate din activitate sunt examinate in mod periodic de catre principalul factor decizional operational al entitatii in vederea luarii de decizii cu privire la alocarea resurselor pe segmente si a evaluarii performantei acestuia, si

- pentru care sunt disponibile informatii financiare distincte.

Luand in considerare criteriile de identificare a segmentelor de activitate cat si pragurile cantitative descrise in IFRS 8, Prefab SA a identificat ca segment de activitate pentru care prezinta informatiile in mod separat, segmentul BCA.

3.20. Modificari aduse politicilor contabile

Aplicarea Standardelor Internationale de Raportare Financiara noi si revizuite

Grupul aplica in anul 2021 urmatoarele standarde noi si revizuite

Informații privind aplicarea inițială a unor reglementări noi

IAS 8.28:

Când aplicarea inițială a unui IFRS are un efect asupra perioadei curente sau a oricărei perioade anterioare, ar avea un astfel de efect, cu excepția faptului că este imposibil să se determine valoarea ajustării sau ar putea avea un efect asupra perioadelor viitoare, o entitate trebuie să prezinte:

(a) titlul IFRS;

(b) dacă este cazul, modificarea politicii contabile se face în conformitate cu dispozițiile tranzitorii ale acesteia;

(c) natura modificării politicii contabile;

(d) atunci când este cazul, o descriere a dispozițiilor tranzitorii;

(e) atunci când este cazul, dispozițiile tranzitorii care ar putea avea un efect asupra perioadelor viitoare;

(f) pentru perioada curentă și pentru fiecare perioadă anterioară prezentată, în măsura posibilului, valoarea ajustării:

(i) pentru fiecare element rând al situației financiare afectate; și

(ii) dacă IAS 33 Câștigurile pe acțiune se aplică entității, pentru câștigurile pe acțiune de bază și diluate;

(g) valoarea ajustării aferente perioadelor anterioare celor prezentate, în măsura în care este posibil; și

(h) în cazul în care cererea retrospectivă prevăzută la punctul 19 litera (a) sau (b) este imposibilă pentru o anumită perioadă anterioară sau pentru perioade anterioare celor prezentate, circumstanțele care au condus la existența acelei condiții și o descriere a modului și a momentului în care modificarea politicii contabile a fost aplicată.

Situațiile financiare ale perioadelor ulterioare nu trebuie să repete aceste informații.

Aplicarea inițială a noilor modificări la standardele existente, valabile pentru perioada de raportare actuală

Următoarele modificări la standardele existente emise de Comitetul pentru standarde internaționale de contabilitate (IASB) și adoptate de UE sunt eficiente pentru perioada de raportare actuală:

• Amendamente la IFRS 9 „Instrumente financiare”, IAS 39 „Instrumente financiare: recunoaștere și evaluare”, IFRS 7 „Instrumente financiare: prezentări”, IFRS 4 „Contracte de asigurare” și IFRS 16 „Contracte de leasing” - Reformă de referință a ratei dobânzii - Faza 2 adoptată de către UE la 13 ianuarie 2021 (în vigoare pentru perioadele anuale care încep la 1 ianuarie 2021 sau după aceea),

• Amendamente la contractele de asigurare IFRS 4 „Extinderea scutirii temporare de la aplicarea IFRS 9” adoptate de UE la 16 decembrie 2020 (data de expirare a scutirii temporare de la IFRS 9 a fost prelungită de la 1 ianuarie 2021 la perioadele anuale care încep la sau după 1 ianuarie 2023).

Adoptarea modificărilor la standardele existente nu a condus la modificări semnificative în situațiile financiare ale Societatii/Grupului.

Secțiunea B: Informații privind standardele emise care vor intra în vigoare la o dată ulterioară, neaplicate de Societate/Grup

IAS 8.30:

Atunci când o entitate nu a aplicat un nou IFRS care a fost emis, dar care nu este încă efectiv, entitatea trebuie să prezinte:

(a) acest fapt; și

(b) informații cunoscute sau rezonabil estimabile relevante pentru evaluarea impactului posibil pe care îl va avea aplicarea noului IFRS asupra situațiilor financiare ale entității în perioada de aplicare inițială.

IAS 8.31:

În conformitate cu punctul 30, o entitate consideră să dezvăluie:

(a) titlul noului IFRS;

(b) natura modificării iminente sau a modificărilor politicii contabile;

(c) data până la care este necesară aplicarea IFRS;

(d) data la care intenționează să aplice IFRS inițial; și

(e) fie:

(i) o discuție cu privire la impactul pe care se așteaptă să îl aibă aplicarea inițială a IFRS asupra situațiilor financiare ale entității; sau

(ii) dacă impactul respectiv nu este cunoscut sau estimabil în mod rezonabil, o declarație în acest sens.

IFRS UE: Standarde și modificări la standardele existente emise de IASB și adoptate de UE, dar încă nu sunt efective

La data autorizării acestor situații financiare, următoarele modificări la standardele existente au fost emise de IASB și adoptate de UE și care nu sunt încă efective:

• Amendamente la IAS 16 „Imobilizări corporale” - Venituri înainte de utilizarea intenționată adoptate de UE la 28 iunie 2021 (în vigoare pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2022),

• Amendamente la IAS 37 „Provizioane, datorii contingente și active contingente” - Contracte oneroase - Costul îndeplinirii unui contract adoptat de UE la 28 iunie 2021 (în vigoare pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2022),

• Amendamente la IFRS 3 „Combinări de afaceri” - Trimitere la cadrul conceptual cu modificări la IFRS 3 adoptate de UE la 28 iunie 2021 (în vigoare pentru perioadele anuale care încep la 1 ianuarie 2022 sau ulterior),

• Amendamente la diferite standarde datorate „Îmbunătățirilor aduse IFRS-urilor (ciclul 2018 -2020)” care rezultă din proiectul anual de îmbunătățire a IFRS (IFRS 1, IFRS 9, IFRS 16 și IAS 41) în primul rând în vederea eliminării neconcordanțelor și clarificării formulării - adoptat de UE la 28 iunie 2021 (Modificările la IFRS 1, IFRS 9 și IAS 41 sunt eficiente pentru perioadele anuale care încep la 1 ianuarie 2022 sau după aceea ).

Noi standarde și modificări la standardele existente emise de IASB, dar care nu sunt încă adoptate de UE

În prezent, IFRS-urile adoptate de UE nu diferă în mod semnificativ de reglementările adoptate de Comitetul pentru standarde internaționale de contabilitate (IASB), cu excepția următoarelor noi standarde și modificări la standardele existente, care nu au fost aprobate pentru utilizare în UE la [data de publicare a situațiilor financiare] (datele efective menționate mai jos sunt pentru IFRS emise de IASB):

• IFRS 14 „Conturi de amânare de reglementare” (în vigoare pentru perioadele anuale care încep la 1 ianuarie 2016 sau ulterior) - Comisia Europeană a decis să nu lanseze procesul de aprobare a acestui standard interimar și să aștepte standardul final.

• IFRS 17 „Contracte de asigurare”, inclusiv modificări la IFRS 17 (în vigoare pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2023),

• Amendamente la IAS 1 „Prezentarea situațiilor financiare” - Clasificarea pasivelor ca curente sau necurente (în vigoare pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2023),

• Amendamente la IAS 1 „Prezentarea situațiilor financiare” - Prezentarea politicilor contabile (în vigoare pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2023),

• Amendamente la IAS 8 „Politici contabile, modificări ale estimărilor contabile și erori” - Definiția estimărilor contabile (în vigoare pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2023),

• Amendamente la IAS 12 „Impozite pe venit” - Impozitul amânat aferent activelor și pasivelor care rezultă dintr-o singură tranzacție (în vigoare pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2023),

• Amendamente la IFRS 10 „Situații financiare consolidate” și IAS 28 „Investiții în asociații și întreprinderi mixte” - Vânzarea sau contribuția activelor între un investitor și asociația sa sau asocierea în participație și alte modificări (data efectivă amânată pe termen nelimitat până la proiectul de cercetare privind a fost încheiată metoda echității),

• Amendamente la IFRS 16 „Leasing” - Concesiuni de închiriere legate de Covid-19 după 30 iunie 2021 (valabile pentru perioadele de raportare anuale începând cu sau după 1 aprilie 2021. Este permisă aplicarea anterioară, inclusiv în situațiile financiare care nu au fost încă autorizate pentru emisiune la data amendamentul este emis).

Societatea anticipează că adoptarea acestor noi standarde și modificări la standardele existente nu vor avea impact semnificativ asupra situațiilor financiare ale sale în perioada de aplicare inițială. Contabilitatea de acoperire pentru un portofoliu de active și pasive financiare ale căror principii nu au fost adoptate de UE rămâne nereglementată.

Conform estimărilor Societatii aplicarea contabilității de acoperire la un portofoliu de active sau pasive financiare în conformitate cu IAS 39: „Instrumente financiare: recunoaștere și evaluare” nu ar avea un impact semnificativ asupra situațiilor financiare, dacă se aplică la sold de la data aplicarii.

Detalii cu privire la standardele individuale, amendamente și interpretări la standardele existente, care pot fi utilizate, după caz

  • IFRS 14 "Conturi de amânare aferente activităţilor reglementate" emise de IASB la 30 ianuarie 2014. Prezentul standard are ca scop să permită entităților care adoptă pentru prima dată IFRS și care recunosc în prezent conturile de amânare aferente activităţilor reglementate în conformitate cu principiile anterioare ale GAAP, să continue să o facă şi dupa tranziţia la IFRS.

  • Amendamente la IFRS 3 "Combinări de întreprinderi” - Referire la Cadrul Conceptual cu amendamente la IFRS 3 emise de IASB la 14 mai 2020. Amendamentele: (a) actualizează IFRS 3, astfel încât se referă la Cadrul Conceptual 2018 în loc de cel din 1989; (b) să adauge la IFRS 3 o cerință ca, pentru tranzacțiile și alte evenimente din sfera IAS 37 sau IFRIC 21, un dobânditor să aplice IAS 37 sau IFRIC 21 (în loc de Cadrul Conceptual) pentru a identifica pasivele pe care și le-a asumat într-un combinație de afaceri; și (c) să adauge la IFRS 3 o declarație explicită conform căreia un dobânditor nu recunoaște activele contingente achiziționate într-o combinație de afaceri.

  • Amendamente la IFRS 9 „Instrumente financiare”, IAS 39 „Instrumente financiare: recunoaștere și evaluare”, IFRS 7 „Instrumente financiare: prezentări”, IFRS 4 „Contracte de asigurare” și IFRS 16 „Contracte de leasing” - Reforma de referință a ratei dobânzii - Faza 2 emisă de IASB la 27 august 2020. Modificările se referă la modificarea activelor financiare, a datoriilor financiare și a datoriilor de leasing, a cerințelor specifice de contabilitate de acoperire și a cerințelor de informare pentru aplicarea IFRS 7 pentru a însoți amendamentele privind modificările și contabilitatea de acoperire:

a) Modificarea activelor financiare, a datoriilor financiare și a datoriilor de leasing

- IASB introduce un expedient practic pentru modificările solicitate de reformă (modificările necesare ca o consecință directă a reformei IBOR și efectuate pe o bază economică echivalentă). Aceste modificări sunt contabilizate prin actualizarea ratei dobânzii efective. Toate celelalte modificări sunt contabilizate utilizând cerințele IFRS actuale. Un expedient practic similar este propus pentru contabilitatea locatarului care aplică IFRS 16.

b) Cerințe de contabilitate de acoperire - conform modificărilor, contabilitatea de acoperire nu este întreruptă doar din cauza reformei IBOR. Relațiile de acoperire (și documentația aferentă) trebuie modificate pentru a reflecta modificările aduse elementului acoperit, instrumentului de acoperire și riscului acoperit. Relațiile de acoperire modificate ar trebui să îndeplinească toate criteriile eligibile pentru aplicarea contabilității de acoperire, inclusiv cerințele de eficacitate.

c) Dezvaluiri - pentru a permite utilizatorilor să înțeleagă natura și amploarea riscurilor care decurg din reforma IBOR la care este expusă entitatea și modul în care entitatea gestionează aceste riscuri, precum și progresul entității în tranziția de la IBOR la rate de referință alternative. , și modul în care entitatea gestionează această tranziție, modificările impun ca o entitate să dezvăluie informații despre:

- modul în care este gestionată tranziția de la valorile de referință ale ratei dobânzii la ratele de referință alternative, progresele înregistrate la data raportării și riscurile care decurg din tranziție;

- informații cantitative despre activele financiare nederivate, datoriile financiare nederivate și instrumentele derivate care continuă să facă referință la valorile de referință ale ratei dobânzii care fac obiectul reformei, dezagregate după indicele de referință semnificativ al ratei dobânzii;

- în măsura în care reforma IBOR a avut ca rezultat modificări ale strategiei de gestionare a riscurilor unei entități, o descriere a acestor modificări și modul în care entitatea gestionează aceste riscuri.

d) IASB a modificat de asemenea IFRS 4 pentru a solicita asigurătorilor care aplică scutirea temporară de la IFRS 9 să aplice modificările în contabilitatea modificărilor direct solicitate de reforma IBOR.

  • Amendamente la IFRS 10 "Situații financiare consolidate" și IAS 28 – Investiții în entități asociate și în asocierile în participațiune – vânzarea sau aportul de active între investitor și un asociat sau o asociere în participaţie a fost emis de IASB in data de 11 septembrie 2014 . Amendamentele arată existența unui conflict între cerinţele IAS 28 si IFRS 10 şi clarifică situația unei tranzacții cu un asociat, respectiv recunoașterea câștigurilor sau pierderilor recunoscute depinde dacă activul este vândut sau adus ca aport.

  • Amendamente la IFRS 16 „Leasing” - Concesiuni de renta aferente Covid-19 emise de IASB la 28 mai 2020. Modificările scutesc locatarii să fie nevoiți să ia în considerare contracte de leasing individuale pentru a determina dacă concesiunile de chirii au loc ca o consecință directă a pandemiei Covid- 19 sunt modificări de închiriere și permite locatarilor să țină cont de astfel de concesii de chirii ca și cum nu ar fi modificări de închiriere. Se aplică concesiunilor de închiriere aferente covid-19 care reduc plățile de închiriere datorate până la 30 iunie 2021 sau anterior.

  • Amendamente la IFRS 16 „Leasing” - Concesiuni de închiriere legate de Covid-19 după 30 iunie 2021 emise de IASB la 31 martie 2021. Amendamentele prelungesc cu un an perioada de aplicare a expedientului practic din IFRS 16. Scutirea a fost prelungită cu un an pentru a acoperi concesiunile de chirie care reduc doar contractul de închiriere plăți datorate la sau înainte de 30 iunie 2022.

  • Amendamente la IAS 1 „Prezentarea situațiilor financiare” - Clasificarea pasivelor ca curente sau necurente emise de IASB la 23 ianuarie 2020. Modificările oferă o abordare mai generală a clasificării pasivelor în conformitate cu IAS 1 pe baza aranjamentelor contractuale din loc la data raportării. Amendamentele la IAS 1 emise de IASB la 15 iulie 2020 amână data efectivă cu un an pentru perioadele anuale care încep la 1 ianuarie 2023 sau după aceea.

  • Amendamente la IAS 1 „Prezentarea situațiilor financiare” - Dezvăluirea politicilor contabile emise de IASB la 12 februarie 2021. Amendamentele solicită entităților să prezinte politicile lor

  • contabile semnificative, mai degrabă decât politicile lor contabile semnificative și să ofere îndrumări și exemple pentru a ajuta pregătitorii să decidă care politicile contabile de prezentat în situațiile lor financiare.

  • Amendamente la IAS 8 „Politici contabile, modificări ale estimărilor contabile și erori” - Definiția estimărilor contabile emise de IASB la 12 februarie 2021. Amendamentele se concentrează pe estimările contabile și oferă îndrumări pentru a distinge între politicile contabile și estimările contabile.

  • Amendamente la IAS 12 „Impozite pe venit” - Impozitul amânat aferent activelor și pasivelor care rezultă dintr-o tranzacție unică emisă de IASB la 6 mai 2021. Conform modificărilor, scutirea de recunoaștere inițială nu se aplică tranzacțiilor în care atât deductibil, cât și impozabil temporar diferențele apar la recunoașterea inițială care au ca rezultat recunoașterea activelor și pasivelor egale cu impozitul amânat.

  • Amendamente la IAS 16 „Imobilizări corporale” - Venituri înainte de intentia de utilizare emise de IASB la 14 mai 2020. Modificările interzic deducerea din costul unui element de imobilizări corporale a oricaror venituri din vânzarea articolelor produse pe care le-ar aduce acel activ in locația și condițiile necesare pentru ca acesta să poată funcționa în modul dorit de conducere. În schimb, o entitate recunoaște veniturile din vânzarea acestor articole și costul producerii acestor articole, în profit sau pierdere.

  • Amendamente la IAS 37 „Provizioane, pasive contingente și active contingente” - Contracte oneroase - Costul realizarii unui contract emis de IASB la 14 mai 2020. Modificările specifică faptul că „costul îndeplinirii” unui contract cuprinde costurile care se referă direct la contract ”. Costurile care se referă direct la un contract pot fi fie costuri incrementale pentru îndeplinirea acelui contract, fie o alocare a altor costuri care se referă direct la îndeplinirea contractelor.

  • Amendamente la diferite standarde datorate „Îmbunătățirilor IFRS-urilor (ciclul 2018 -2020)”, emise de IASB la 14 mai 2020. Modificări la diverse standarde rezultate din proiectul anual de îmbunătățire a IFRS (IFRS 1, IFRS 9, IFRS 16 și IAS 41 ) în principal pentru a înlătura inconsistențele și a clarifica formularea.

    Amendamentele: (a) clarifică acea filială care aplică punctul D16 litera (a) din IFRS 1 este autorizată să măsoare diferențele cumulate de traducere utilizând sumele raportate de mama sa, pe baza datei de tranziție a IFRS-urilor (IFRS 1); (b) să clarifice ce taxe include o entitate atunci când aplică testul „10 la sută” din punctul B3.3.6 din IFRS 9 pentru a evalua dacă renunță la o datorie financiară. O entitate include numai comisioane plătite sau primite între entitate (împrumutatul) și creditor, inclusiv comisioanele plătite sau primite de entitate sau de creditor în numele celuilalt (IFRS 9); (c) elimină din exemplul ilustrarea rambursării îmbunătățirilor locației de către locator pentru a rezolva orice confuzie potențială în ceea ce privește tratamentul stimulentelor de închiriere care ar putea apărea din cauza modului în care sunt ilustrate stimulentele pentru închiriere (exemplul ilustrativ 13 care însoțește IFRS 16); și (d) elimină cerința de la punctul 22 din IAS 41 pentru entitățile de a exclude impozitarea fluxurilor de numerar atunci când se măsoară valoarea justă a unui activ biologic folosind o tehnică de valoare actuală (IAS 41).

4. IMOBILIZARI NECORPORALE

Imobilizarile necorporale ale Grupului cuprind programe informatice, licente si diverse softuri si sunt contabilizate in cont 208” Alte imobilizari necorporale”; sunt amortizate prin metoda liniara; sunt prezentate la cost istoric, mai putin amortizarea si eventualele ajustari de valoare. Pentru perioadele prezentate nu s-au inregistrat ajustari de valoare.

Grupul nu detine imobilizari necorporale generate intern ori dobândite printr-o subventie guvernamentală si de asemenea nu detine imobilizari necorporale cu durate de viată utilă nedeterminate.

Grupul nu detine active necorporale clasificate drept detinute în vederea vânzării sau incluse într-un grup destinat cedării clasificat drept detinut în vederea vânzării în conformitate cu IFRS 5.

Pentru activele necorporale, duratele de viata utila au fost estimate la 3 ani.

Situatia imobilizarilor necorporale ale Grupului la 31.12.2021 se prezinta astfel:

Cost

Alte imobilizari necorporale

Total

Sold la 01 ianuarie 2021

1.711.498

1.711.498

Intrari

31.148

31.148

Cedari

(7.914)

(7.914)

Sold la 31 decembrie 2021

1.734.732

1.734.732

Amortizare cumulata

Alte imobilizari necorporale

Total

Sold la 01 ianuarie 2021

1.682.357

1.682.357

Costul perioadei

15.433

15.433

Cedari

0

0

Sold la 31 decembrie 2021

1.697.790

1.697.790

Valoare contabila neta

01 ianuarie 2021

29.141

29.141

Valoare contabila neta

31 decembrie 2021

36.942

36.942

5. IMOBILIZARI CORPORALE

La data de 31.12.2020 Grupul a reevaluat, cu experti independenti autorizati in domeniu imobilizarile corporale existente in patrimoniu la acea data (evaluator autorizat ANEVAR Neacsu Ileana). Amortizarea a fost retratata proportional cu modificarea de valoare contabilă brută a activului, astfel încât valoarea contabilă a activului, după reevaluare, să fie egală cu valoarea sa reevaluată.

Imobilizari corporale pentru

grup

Terenuri

Cladiri

Instalatii tehnice si

masini

Alte instalatii, utilaje

si mobilier

Imobilizari corporale in curs+avans

Total

COST

01.01.2020

106.697.525

75.209.169

129.131.218

1.848.777

999.550

313.886.239

Cresteri

3.876.941

863.510

813.580

60.197

276.099

5.890.327

Reduceri

(73.667)

(2.759)

(3.562)

(79.988)

31 .12. 2020

110.574.466

76.072.679

129.871.131

1.906.215

1.272.087

319.696.578

Cresteri

0

0

1.322.519

9.496

987.287

2.319.302

Reduceri

(240)

(54.529)

(2.449)

(100.326)

(157.544)

31 12. 2021

110.574.466

76.072.439

131.139.121

1.913.262

2.159.048

321.858.336

AMORTIZARE

01.01.2020

771.750

32.141.687

63.659.543

1.573.246

0

98.146.226

Costul perioadei

81.741

2.299.948

7.275.726

24.023

0

9.681.438

Iesiri

(46.776)

(402)

0

(47.178)

31.12.2020

853.491

34.441.635

70.888.493

1.596.867

0

107.780.486

Costul perioadei

71.188

1.965.231

7.310.477

30.945

0

9.377.841

Iesiri

0

0

(54.529)

0

0

(54.529)

31.12.2020

924.679

36.406.866

78.144.441

1.627.812

0

117.103.798

VALORI NETE

01.01.2020

105.925.775

43.067.482

65.471.675

275.531

999.550

215.740.013

31.12. 2020

109.720.975

41.631.044

58.982.637

309.348

1.272.087

211.916.092

31.12. 2021

109.649.787

39.665.573

52.994.680

285.450

2.159.048

204.754.538

5.1. Imobilizarile corporale intrate si puse in functiune

Valoarea imobilizarilor corporale a scazut cu 3.31 %, de la 214.875.091 lei (31.12.2020) la 207.753.537 lei (31.12.2021), diminuare datorata amortizariilor pozitiilor amenajari de terenuri si constructii, instalatii tehnice si masini, alte instalatii, utilaje si mobilier.

5.2 Imobilizari corporale iesite

Nu s-au instrainat active care sa influenteze realizarea obiectului principal de activitate al societatii sau care sa afecteze realizarea beneficiilor economice viitoare.

In anul 2021 nu s-au casat mijloace fixe.

5.3Active imobilizate gajate

Pentru garantarea acordurilor de garantie si contractelor de credit semnate cu bancile finantatoare, societatea-mama a ipotecat urmatoarele active in favoarea bancilor respective, astfel:

Pentru toate facilitatile de credit contractate cu Intesa Sanpaolo Bank (fosta Veneto Banca) societatea mama a constituit urmatoarele garantii in favoarea bancii:

  • Ipoteca instituita asupra imobil – lot 2 (Premo) situat in Calarasi, str. Bucuresti, nr. 396, jud. Calarasi, compus din teren de 69.552,2 mp si constructiile existente pe acesta avand numar cadastral 62/2.

  • Emiterea unui bilet la ordin in alb in favoarea bancii.

  • Ipoteca mobiliara asupra creantelor rezultate din raporturile comerciale incheiate intre Prefab S.A. si debitorii sai.

Pentru toate facilitatile de credit contractate cu CEC Bank, societatea mama a constituit urmatoarele garantii in favoarea bancii dupa cum urmeaza:

  • Garantie asupra imobil teren intravilan avand nr. cadastral/top 22575 (suprafata 735 mp), situat in Calarasi, str Bucuresti, nr. 396.

  • Garantie asupra imobil industrial – Pavilion administrativ si anexe, (teren in suprafata de 15.979 mp) avand nr. cadastral 22574 –C1-C6, 22574, situat in Calarasi, str Bucuresti, nr. 396.

  • Garantie asupra imobil industrial – SectiaTuburi mari si decantor, (teren in suprafata de 11.815,08 mp) avand nr. cadastral 22566 –C1-C2, 22566, situat in Calarasi, str Bucuresti, nr. 396.

  • Garantie asupra imobil industrial – Sectia Prefabricate, (teren in suprafata de 56.635 mp) avand nr. cadastral 22721 –C1-C6, 22721, situat in Calarasi, str Bucuresti, nr. 396.

  • Garantie materiala asupra urmatoarelor echipamente:

· masina de infoliere si rasucire paleti de BCA;

· instalatie de fasonat armaturi;

· pompe slam;

· autoclava ptproductia betonului celular autoclavizat;

· strung automat.

  • ipoteca de rang I asupra lotului 11 (teren liber constructii), nr. cadastral 62/11, CF 25291/ Municipiul Calarasi, cu o suprafata de 83.928,74 mp, situat in Calarasi, str. Bucuresti, nr. 396.

  • ipoteca de rang I asupra lotului 6 (teren liber constructii), nr. cadastral 62/6, CF nr. 25177 / Municipiul Calarasi, cu o suprafata de 101.126 mp, situat in Calarasi, str. Bucuresti, nr. 396.

Mentionam ca la data de 26 ianuarie 2022 , a fost inchisa linia de credit de la CEC Bank, urmare acestei rambursari, garantiile constituite in favoarea CEC Bank vor consta doar in

  • Garantie asupra imobil industrial – Pavilion administrativ si anexe, (teren in suprafata de 15.979 mp) avand nr. cadastral 22574 –C1-C6, 22574, situat in Calarasi, str Bucuresti, nr. 396.

Pentru facilitatea de credit contractata cu ING Bank N.V, societatea mama a constituit urmatoarele garantii in favoarea bancii dupa cum urmeaza:

  • Ipoteca instituita asupra imobil – lot 7 si anexe (Centrala de cogenerare) situat in Calarasi, str. Bucuresti, nr. 396, jud. Calarasi, compus din teren de 10.651 mp si constructiile existente pe acesta C2, C4, C6, C7 avand numar cadastral/top 248449 (provenit din nr. cadastral 62/7).

Mentionam ca la data de 17 ianuarie 2022 , a fost deschisa la ING Bank o linie de credit in valoare de 19.000.000 lei si un credit pentru investitii pe termen de 5 ani. Conditiile si costurile financiare oferite de ING Bank au fost avantajoase fata de cele oferite de societati similare.

Pentru facilitatile de credit contractate cu ING Bank N.V, societatea mama a constituit urmatoarele garantii in favoarea bancii dupa cum urmeaza:

Ipoteca instituita asupra imobil – lot 7 si anexe (Centrala de cogenerare)situat in Calarasi, str. Bucuresti, nr. 396, jud. Calarasi, compus din teren de 10.651 mp si constructiile existente pe acesta C2, C4, C6, C7 avand numar cadastral/top 248449 (provenit din nr. cadastral 62/7).

Ipoteca imobiliara asupra imobilelor:

1. Imobil- teren arabil intravilanîn suprafața de 2.500 mp, înscris în Cartea Funciara a ANCPI Călărași UAT Modelu sub nr 20193 şi având numărul cadastral/top 20193, proprietatea societății Prefab SA, situat în com Modelu, în tarlaua 81/2, parcela 3/3, jud Călărași.

Titlu proprietate: Contract de Vânzare - Cumpărare nr. 585/04.03.2009.

2. Imobil - teren arabil intravilanîn suprafața de 2.500 mp, înscris în Cartea Funciara a ANCPI Călărași UAT Modelu sub nr 20194şi având numărul cadastral/top 20194, proprietatea societății Prefab SA, situat în com Modelu, în tarlaua 81/2, parcela 3/3 (lot nr 2), jud Călărași.

Titlu proprietate: Contract de Vânzare - Cumpărare nr. 1335/01.07.20103

3. Imobil - teren arabil intravilanîn suprafața de 5.000 mp, înscris în Cartea Funciara a ANCPI Călărași UAT Modelu sub nr. 20141şi având numărul cadastral/top 20141, proprietatea societății Prefab SA, situat în com Modelu, în tarlaua 81/2, parcela 3/2, jud Călărași.

- Titlu proprietate: Contract de Vânzare -Cumpărare nr. 587/04.03.2009.

4 – Imobil - teren arabil intravilan în suprafața de 5.750 mp, înscris în Cartea Funciara a ANCPI Călărași UAT Modelu sub nr 21757şi având numărul cadastral/top522, proprietatea societății Prefab SA, situat în com Modelu, în tarlaua 81/2, parcela 2-lot 1, jud Călărași.

Titlu proprietate: Contract de Vânzare - Cumpărare nr. 974/04.03.2009

5 – Imobil - teren arabil intravilanîn suprafața de 4.427 mp, înscris în Cartea Funciara a ANCPI Călărași UAT Modelu sub nr 21760 (vechi 521, cf 366) şi având numărul cadastral/top 21760, proprietatea societății Prefab SA, situat în com Modelu, în tarlaua 81/2, parcela 4 - lot 1, jud Călărași.

Titlu proprietate: Contract de Vânzare - Cumpărare nr. 975/16.03.2007.

6. Imobil - teren arabil intravilanîn suprafața de 5.000 mp, înscris în Cartea Funciara a ANCPI Călărași UAT Modelu sub nr 20112 şi având numărul cadastral/top 20112,proprietatea societății Prefab SA, situat în com Modelu, în tarlaua 81/2, parcela 3/4, jud Călărași,

Titlu proprietate: Contract de Vânzare - Cumpărare nr. 3621/03.11.2008.

7. Imobil - teren arabil intravilanîn suprafața de 5.000 mp, înscris în Cartea Funciara a ANCPI Călărași UAT Modelu sub nr 20115şi având numărul cadastral/top 20115, proprietatea societății Prefab SA, situat în com Modelu, în tarlaua 81/2, parcela 3/5, jud Călărași.

Titlu proprietate: Contract de Vânzare - Cumpărare nr. 3622/03.10.2008.

5.4. Imobilizari in curs si avansuri aferente imobilizarilor corporale

La data de 31.12.2021, Grupul nu inregistreaza sume in contul de imobilizari in curs .

La data de 31.12.2021, Grupul inregistreaza la pozitia avansuri pentru investitii sume in valoare de 2.159.048 lei. Suma provine de la Societatea-mama, reprezentand plati pentru urmatoarea turbina a centralei de cogenerare, conform contract incheiat cu furnizorul KAWASAKI GAS TURBINE EUROPE GMBH, o continuare a proiectelor de investitii derulate pentru promovarea cogenerarii de inalta eficienta.

6. INVESTITII IMOBILIARE

Terenul si cladirea detinute de societatea-mama in statiunea Jupiter, sunt considerate Investitii imobiliare, nefiind utilizate de companie pentru desfasurarea activitatii de exploatare si neavand o destinatie stabilita. La data de 31.12.2021 entitatea a reevaluat, cu experti independenti autorizati in domeniu cladirea si terenul existente in aceasta categorie (evaluator autorizat ANEVAR Neacsu Ileana).

Terenuri

si amenajari

de terenuri

Constructii

Investitii imobiliare

in curs

Total

Sold la 01 ianuarie 2020

1.431.000

1.499.000

0

2.930.000

Cresteri:

0

106.000

0

106.000

Reduceri:

(77.000)

0

0

(77.000)

Sold la 31 decembrie 2020

1.354.000

1.605.000

0

2.959.000

Terenuri

si amenajari

de terenuri

Constructii

Investitii imobiliare

in curs

Total

Sold la 01 ianuarie 2021

1.354.000

1.605.000

0

2.959.000

Cresteri:

61.000

0

0

61.000

Reduceri:

0

(21.000)

0

(21.000)

Sold la 31 decembrie 2021

1.415.000

1.584.000

0

2.999.000

7. INVESTITII IN ALTE ENTITATI

In dorinta de a constitui o asociatie care sa promoveze activitati legate de industia productiei de prefabricate din beton, societatea-mama PREFAB SA impreuna cu alte 8 societati de renume din aceasta ramura, au convenit sa constituie «Asociatia Producatorilor de Prefabricate din Beton PREFBETON ». Scopul Asociatiei este de a promova produsele din beton prefabricat, de a reprezenta, sustine si apara interesele tehnice, economice si juridice referitoare la comertul si industria produselor din beton prefabricat, de a dezvolta si incuraja cooperarea in domeniul stiintific, tehnic si standardizare si de a stimula contractele intre specialistii din tara. Patrimoniul initial al Asociatiei a fost de 1.800 ron, contributia Prefab SA fiind de 200 ron. Aceasta asociatie nu a fost cuprinsa in consolidare fiind considerata cu o importanta redusa pentru Grup.

La data de 31.12.2021, filiala PREFAB INVEST SA are o detinere in valoare de 100 lei, la patrimoniul initial al Asociatiei Societatea pentru Beton si Prefabricate din Romania, asociatie fara scop lucrativ, apolitica si neguvernamentala, patrimoniul total al asociatiei fiind in valoare de 560 lei. Scopul asociatiei este de promova progresul stiintific si tehnic in domeniul elementelor si structurilor din beton. Aceasta asociatie nu a fost cuprinsa in consolidare fiind considerata cu o importanta redusa pentru Grup.

8. CREANTE SI ALTE ACTIVE

Creantele sunt inregistrate la valoarea nominala si sunt evidentiate in contabilitatea analitica pe fiecare persoana fizica sau juridica. Creantele in valuta au fost evaluate pe baza cursului de schimb valutar in vigoare la sfarsitul exercitiului, iar diferentele de curs au fost recunoscute ca venituri sau cheltuieli ale perioadei.

a) Creanţele comerciale sunt prezentate mai jos.

Creante

Sold la 31 decembrie 2020

Sold la 31 decembrie 2021

Creante comerciale

36.276.589

37.195.512

Ajustari pentru deprecierea creantelor comerciale

(131.387)

(131.387)

Creante comerciale, net

36.145.202

37.064.125

Creantele comerciale se refera in principal la clienti interni si externi aflati in sold la data de 31.12.2021. Printre principalii clienti amintim pentru Prefab SA societatea-mama: Arabesque SRL, Arcocim SRL, Oyl Company Logistic SRL, pentru Prefab Invest SA parte-afiliata: Zafini Solutions SRL, Midaschim SRL, T.O. Pietricica SRL, Euro Invest SRL, Intertranscom Impex SRL.

Clienti incerti sau in litigii insumaula 31.12.2021 valoarea bruta de 156.919 lei.

Pentru clienti incerti aflati in sold s-au continuat actiunile in instanta incepute in anii anteriori.

Pentru o parte din acestia, pentru care conducerea a estimat ca exista un risc de nerecuperare sunt constituite ajustari pentru deprecierea creantelor in valoare de 131.387 lei.

Clienti – facturi de intocmitaveau la 31.12.2021 valoarea de 850.505 lei, si reprezenta valoarea bonusului de cogenerare de facturat catre CNTE Transelectrica pt energia electrica livrata in SEN in luna decembrie 2021.

Analiza termen de lichiditate

Creante comerciale

Sold la

31 decembrie 2020

Sold la

31 decembrie 2021

Sub un an

36.145.202

37.064.125

Peste un an

0

0

Alte active

Sold la

31 decembrie 2020

Sold la

31 decembrie 2021

b) Alte active, din care:

Debitori

2.722

13.210

Cheltuieli în avans

431.330

389.693

TVA de recuperat

0

982.282

Tvaneexigibil

29.253

20.692

Furnizori debitori

2.799

91.127

Alte creanţe

172.923

170.833

Total

639.027

1.667.837

Analiza termen de lichiditate

Alte active

Sold la

31 decembrie 2020

Sold la

31 decembrie 2021

Sub un an

639.027

1.667.837

Peste un an 

0

0

Furnizori debitori

Furnizorii debitori in suma de 91.127 lei reprezinta avansuri acordate furnizorilor de catre societatea -mama.

c) Ajustări de depreciere pentru creanţe comerciale şi alte creanţe

Evoluţia ajustărilor pentru depreciere constituite de societatea-mama, se prezintă astfel:

31 Decembrie 2020

31 Decembrie 2021

La inceputul perioadei

570.480

131.387

Creşteri/ (reluări)

496.687

0

Diminuări

935.780

0

La sfarsitul perioadei

131.387

131.387

La 31.12.2021, partile afíliate nu au constituite ajustari de depreciere pentru creante comerciale sau alte creante.

9. STOCURI

31 decembrie 2020

Cost

Ajustari

Valoarea neta

1.Materii prime si materiale

consumabile

4.145.984

0

4.145.984

2.Producţia în curs de execuţie

374.395

0

374.395

3.Produse finite si marfuri

9.697.491

3.560

9.693.931

4.Avansuri pentru stocuri

30.570

0

30.570

Total

14.248.440

3.560

14.244.880

31 decembrie 2021

Cost

Ajustari

Valoarea neta

1.Materii prime si materiale consumabile

4.526.325

0

4.526.325

2.Productia in curs de executie

332.889

0

332.889

3.Produse finite si marfuri

4. Avansuri

19.156.987

89.780

29.929

0

19.127.058

89.780

Total

24.105.981

29.929

24.076.052

Principalele categorii de stocuri sunt materiile prime si materiale consumabile, productia in curs de executie, produse finite si marfurile, avansuri pentru cumparari de stocuri.

Costul stocurilor cuprinde toate costurile aferente achizitiei si prelucrarii, precum si alte costuri suportate pentru a aduce stocurile in forma si in locul in care se gasesc.

Costul produselor finite si a productiei in curs de executie cuprinde cheltuielile directe aferente productiei, si anume: materiale directe, energie consumata in scopuri tehnologice, manopera directa si alte cheltuieli directe de productie, precum si cota cheltuielilor indirecte de productie alocata in mod rational ca fiind legata de fabricatia acestora.

La iesirea din gestiune stocurile se evalueaza pe baza metodei costului mediu ponderat.

Aceasta metoda presupune calcularea costului fiecarui element pe baza mediei ponderate a costurilor elementelor similare aflate in stoc la inceputul perioadei si a costului elementelor similare cumparate sau produse de societate in perioada respectiva. Media se calculeaza lunar, la sfarsitul fiecarei luni.

La data situatiilor financiare, stocurile sunt evaluate la valoarea cea mai mica dintre cost si valoarea realizabila neta. Valoarea realizabila neta este pretul de vanzare estimat a fi obtinut pe parcursul desfasurarii normale a activitatii, mai putin costurile estimate pentru finalizarea bunului, atunci cand este cazul, si costurile estimate necesare vanzarii.

Acolo unde este cazul se constituie provizion pentru stocuri invechite, cu miscare lenta sau cu defecte.

La data de 31.12.2021 se mentin ajustarile pentru deprecierea stocului de produse finite in suma de 3.560 lei, constituite de societatea-mama. De asemenea , la data de 30.06.2021 , in baza Procesului verbal nr 5506 societatea mama a inregistrat ajustari pentru deprecierea stocurilor in suma 26.369 lei , care se adauga la cele deja existente.

10. NUMERAR SI ECHIVALENTE DE NUMERAR

La data de 31.12.2021 numerarul si echivalentele de numerar sunt in valoare de 673.064 lei ,mai mici fata de valorile inregistrate la 31.12.2020, care au fost in suma de 792.974 lei, si se compun din:

Sold la

31 decembrie 2020

Sold la 

31 decembrie 2021

Numerar in casierie

10.976

21.049

Depozite si disponibil in banca

781.998

652.015

Alte valori

0

0

Total

792.974

673.064

Din totalul conturilor de numerar si echivalente de numerar, sumele restrictionate la data de 31.12.2020, respectiv la data de 31.12.2021 constau in:

Sold la

31 decembrie 2020

Sold la

31 decembrie 2021

Garantii pentru buna executie

49.158

49.158

Garantii gestionari

45.625

69.337

Alte garantii

34.540

68.673

Total

129.323

187.168

In totalul conturilor de numerar si echivalente de numerar existente la data de 31.12.2021, societatea-mama are o pondere de 76.70%.

Datorita procedurilor Grupului de a minimiza riscul de credit, a crescut volumul tranzactiilor care implica garantarea incasarilor prin cecuri si efecte de comert. Echivalentele de numerar reprezinta cecuri si efecte de comert depuse la banca spre incasare.

11. CAPITAL SOCIAL

Capitalul socialsubscris si varsat al societatii-mama este in valoare de 24.266.709,5 lei, compus din 48.533.419 actiuni cu valoare nominala de 0,50lei/actiune.

Structura actionariatului la data de 31.12.2021 este:

Actionar

Nr. actiuni

%

ROMERICA INTERNATIONAL S.R.L. BUCURESTI

40.288.640

83.0122

SIF MUNTENIA

6.295.000

12.9704

ALTI ACTIONARI – PERSOANE JURIDICE

347.597

0.7162

ALTI ACTIONARI – PERSOANE FIZICE

1.602.182

3.3012

TOTAL

48.533.419

100.0000

Actiunile sunt nominative, emise in forma dematerializata, fiecare actiune avand valoare nominala de 0.50 lei/actiune. In cursul exercitiului financiar 2021, valoarea nominala a unei actiuni nu s-a modificat.

12. REZERVE

Rezervele include urmatoarelecomponente:

Sold la

31 decembrie 2020

Sold la

31 decembrie 2021

Rezerve legale

4.982.684

5.604.419

Alte rezerve

38.147.734

39.707.700

Rezerve din reevaluare

117.200.503

117.173.624

Total

160.330.921

162.485.743

Grupul inregistreaza la sfarsitul anului 2021 “Rezerve legale” in cont 1061 suma de 5.604.419lei din care 1.483.092lei reprezinta rezerve constituite in conformitate cu IAS 29 „Raportarea financiara în economiile hiperinflationiste”, Grupul corectand costul istoric al rezervelor legale cu efectul inflatiei, pâna la data de 31 decembrie 2003.

Grupul inregistreaza la sfarsitul anului 2021 “Alte rezerve” in cont 1068 suma de 39.707.700lei din care 2.676.474lei reprezinta rezerve constituite in conformitate cu IAS 29 „Raportarea financiara în economiile hiperinflationiste”, Grupul corectand costul istoric al altor rezerve cu efectul inflatiei, pâna la data de 31 decembrie 2003.

Rezervele din reevaluaresunt in suma de 117.173.624 lei la data de 31.12.2021. Ultima reevaluare a fost efectuata la 31 decembrie 2020 pentru imobilizarile corporale aflate in evidenta conform reglementarilor in vigoare in baza Raportului de expertizat ehnica de evaluare intocmit de catre o firma de evaluare membra ANEVAR, in vederea determinarii valorii juste a acestora, tinandu-se seama de inflatie, utilitatea bunurilor, starea acestora si valoarea de piata. Scaderea sau cresterea valorii contabile rezultata in urma acestor reevaluari a fost debitata in rezerva de reevaluare.

În cele ce urmează se descrie natura şi scopul fiecărei rezerve din cadrul capitalului propriu:

RezervaDescriere şi scop

Rezerve legale

Conform Legii 31/1990 în fiecare an se preia cel puţin 5% din profit pentru formarea fondului de rezervă, până ce acesta atinge minimum a cincea parte din capitalul social

Alte rezerve

Alte rezerve includ la 31 decembrie 2021 rezerve constituite cu ocazia distribuirii profitului net.

Rezervere evaluare mijloace fixe

Daca valoarea contabila a unei imobilizari corporale este majorata ca rezultat al reevaluarii, atunci cresterea trebuie recunoscuta în alte elemente ale rezultatului global si cumulate în capitalurile proprii, cu titlu de surplus din reevaluare. Rezervele din reevaluare nu pot fi distribuite si nu pot fi utilizate la majorarea capitalului social.

Rezerve de conversie

Conform IAS 21 ”Efectele variatiilor cursurilor de schimb valutar” o entitate isi poate prezenta situatiile financiare in orice moneda. Daca moneda de prezentare difera de moneda functionala a entitatii, aceasta isi converteste rezultatele si pozitia financiara in moneda de prezentare. Atunci cand un grup continue entitati individuale cu monede functionale diferite, rezultatele si pozitia financiara ale fiecarei entitati sunt exprimate intr-o moneda comuna, astfel incat sa permita prezentarea situatiilor financiare consolidate. Rezultatele si pozitia financiara a unei entitati a carei moneda functionala nu este moneda unei economii hiperinflationiste trebuie convertite intr–o moneda de prezentare diferita, utilizandu-se urmatoarele proceduri:

a) Activele si datoriile pentru fiecare situatie a pozitiei financiare reprezentate trebuie convertite la cursul de inchidere la data acelei situatii a pozitiei financiare.

b) Veniturile si cheltuielile pentru fiecare situatie a veniturilor trebuie convertite la cursurile de schimb de la datele tranzactiilor; si

c) Toate diferentele de curs rezultate trebuie recunoscute in alte elemente ale rezultatului global.

Din motive practice, un curs care aproximeaza cursurile de schimb de la datele tranzactiilor, de exemplu o medie a cursurilor pentru acea perioada este deseori utilizata pentru conversia elementelor de venituri si cheltuieli.

Conform IAS 21, Grupul a constituit rezerve de conversie rezultate din convertirea rezultatelor si pozitiei financiare a filialei din strainatate, PREFAB BG EOOD Bulgaria, in moneda de prezentare a grupului, si anume din leva in lei, dupa cum urmeaza:

31 Decembrie 2020

31 Decembrie 2021

La inceputul perioadei

5.395

5.824

Creşteri/ (reluări)

429

570

Diminuări

0

0

La sfarsitul perioadei

5.824

6.394

13. REZULTATUL REPORTAT

Rezultatul reportat include urmatoarele componente:

Sold la

31 decembrie 2020

Sold la

31 decembrie 2021

Rezultat reportat, cu exceptia rezultatului reportat provenit din adoptarea pt prima data a IAS 29 (ct 117)

9.621.887

9.649.890

Total

9.621.887

9.649.890

14. REPARTIZAREA PROFITULUI

La data de 31.12.2020, Prefab SA- societatea mama a inregistrat un profit net in valoare de 6.104.836,27 lei care a fost repartizat in baza hotararii AGA din data de 27/28.04.2021, conform reglementarilor legale, dupa cum urmeaza:

Repartizare profit curent an 2020 – Prefab SA – societatea mama :

Profit net 2020: 6.104.836,27 lei

Rezerva legala: 415.418,45 lei

Dividende : 4.368.007,71 lei

Alte Rezerve : 1.321.410,11 lei

Cadrul legal de constituire a surselor proprii de finantare si a altor repartizari din profit se constituie din urmatoarele acte normative:

  • Legea 571/2003 privind Codul Fiscal cu modificarile ulterioare

  • Legea nr.31/1990 republicata,privind societatile comerciale

La data de 31.12.2021, Prefab SA- societatea mama a inregistrat un profit net in valoare de 10.921.106 lei care va fi repartizat in baza hotararii AGA din data de 27/28.04.2022, conform reglementarilor legale, dupa cum urmeaza:

Propunere de repartizare profit curent an 2021 – Prefab SA – societatea mama :

Profit net 2021: 10.921.106,00 lei

Rezerva legala: 621.735,00 lei

Dividende : 6.988.812,34lei

Alte Rezerve : 3.310.558,66lei

La data de 31.12.2020 Prefab Invest SA a inregistrat un profit net in valoare de 238.794 lei care a fost repartizat in baza hotararii AGA , conform reglementarilor legale.

La data de 31.12.2021 Prefab Invest SA a inregistrat un profit net in valoare de 736.451 lei care va fi repartizat in baza hotararii AGA , conform reglementarilor legale.

La data de 31.12.2020 PREFAB BG EOOD Bulgaria a inregistrat o pierdere in valoare de 2.336 lei, care a fost acoperita din rezultatul reportat, conform reglementarilor legale.

La data de 31.12.2021 PREFAB BG EOOD Bulgaria a inregistrat un profit in valoare de 2.516 lei, care va fi repartizat conform reglementarilor legale.

La data de 31.12.2021, Grupul a inregistrat un profit net in valoare de 11.659.337 lei.

Conform prevederilor legale in materie, profitul grupului nu se repartizeaza, el este doar un indicator economic de informare al actionarilor.

Profitul/pierderea realizat individual de fiecare societate din cadrul grupului este supus repartizarii in cadrul adunarilor generale ale fiecarei entitati.

15. REZULTATUL PE ACTIUNE.REZULTATUL DILUAT. (pentru Societatea-mama).

IAS 33 “Rezultatul pe actiune” prevede ca daca o entitate prezinta situatii financiare consolidate cat si situatii financiare separate, prezentarea rezultatului pe actiune se intocmeste doar pe baza informatiilor consolidate. Daca alege sa prezinta rezultatul pe actiune pe baza situatiei sale financiare separate, trebuie sa prezinte astfel de informatii referitoare la rezultatul pe actiune doar in situatia rezultatului global. In acest caz nu trebuie sa prezinte rezultatul pe actiune in situatiile financiare consolidate.

Rezultatul pe actiune si rezultatul diluat au fost prezentat in situatiile anuale individuale ale Societatii-mama.

Societatea prezinta castigul pe actiune („CPA") de bazapentru actiunile sale ordinare. CPA de baza este calculat impartind castigul sau pierderea atribuibil(a) detinatorilor de actiuni ordinare ale societatii la media ponderata a actiunilor ordinare in circulatie pe parcursul perioadei.

Media ponderata a actiunilor ordinare in circulatie in timpul perioadei=numarul de actiuni in circulatie la inceputul perioadei ajustat cu numarul de actiuni rascumparate sau emise in perioada respectiva inmultit cu un factor de ponderare a timpului.

Factorul de ponderare a timpului este numarul de zile in care actiunile respective s-au aflat in circulatie,ca proportie din numarul total de zile ale perioadei.

2020

2021

Rezultatul de baza pe actiune

0.125786

0.2250

Rezultatul diluat

0.125786

0.2250

16. PROVIZIOANE

Grupul nu a constituit la inchiderea exercitiului financiar 2021 provizioane pentru riscuri si cheltuieli, considerand ca incertitudinile viitoare nu justifica crearea unor provizioane sau evaluarea deliberata a unor obligatii viitoare.

17. IMPRUMUTURI SI ALTE DATORII

Datoriile sunt inregistrate la valoarea nominala si sunt evidentiate in contabilitatea analitica pe fiecare persoana fizica sau juridica. Datoriile in valuta au fost evaluate pe baza cursului de schimb valutar in vigoare la sfarsitul exercitiului, iar diferentele de curs au fost recunoscute ca venituri sau cheltuieli ale perioadei.

Situatia datoriilor se prezinta astfel:

Datorii

Sold la

31 decembrie 2020

Sold la

31 decembrie 2021

Sume datorate institutiilor de credit

36.586.384

21.321.334

Avansuri incasate in contul comenzilor

3.851.380

4.780.347

Datorii comerciale

5.403.601

17.867.320

Alte datorii inclusiv datorii fiscale si datorii privind asigurarile sociale

1.926.551

1.551.820

Impozit pe profit amanat

471.403

465.322

Total datorii

48.239.319

45.986.143

Analiza termen de exigibilitate

Sold la

31 decembrie 2020

Sold la

31 decembrie 2021

Sub un an

36.781.532

40.353.663

Peste un an

11.457.787

5.632.480

Total

48.239.319

45.989.515

In totalul datoriilor existente la data de 31.12.2021, societatea-mama are o pondere de 95.14%.

Sumele datorate institutiilor de credit au urmatoarea componenta:

Sume datorate institutiilor de credit

Sold la

31 decembrie 2020

Sold la

31 decembrie 2021

Imprumuturi pe termen scurt

25.600.000

16.154.176

Imprumuturi pe termen lung 

10.986.384

5.167.158

Total

36.586.384

21.321.334

18. IMPRUMUTURI PE TERMEN SCURT

Grupul a beneficiat in cursul anului 2021 de imprumuturi pe termen scurt acordate de bancile comerciale, dupa cum urmeaza:

Banca

Tip imprumut

Data contract

Scadenta

Moneda

Principal

Sold la 31.12.2021

CEC Bank

Linie credit

Contract facilitate

linie de credit RQ15126299791350/

25.01.2016

24.01.2022

ron

19.000.000

13.630.000 lei

Intesa Sanpaolo Bank

Linie credit

Conventie linie credit nr. 8929/10.10.2013

19.10.2022

ron

7.850.000

2.524.176 lei

Total

16.154.176 lei

19. IMPRUMUTURI PE TERMEN LUNG

Grupul a beneficiatin cursul anului 2021 de imprumuturi pe termen lung acordate de bancile comerciale, dupa cum urmeaza:

Descriere

Tip imprumut

Data contract

Scadenta

Moneda

Principal

Sold la 31.12.2021

CEC Bank

Credit investitii

Ctr. RQ15126299791319/

25.01.2016

28.01.2023

ron

4.300.000

0 lei

CEC Bank

Credit finantarea activitate curenta

RQ17096299904456/

26.10.2017

25.10.2022

ron

13.000.000

2.664.465 lei

ING Bank N.V.

Credit finantarea si refinantare activitate curenta

Contract facilitate de credit 9181/08.11.2019

29.11.2023

ron

5.000.000

2.502.693 lei

Total

5.167.158 lei

In cursul al anului 2021 Grupul a beneficiat de urmatoarea facilitate de credit, deschisa la Intesa Sanpaolo Bank (fosta Veneto Banca):

  • o linie de credit pentru sustinerea activitatii curente in valoare de 7.850.000 lei, ( valoarea initiala de 9.000.000 lei a fost diminuata la 7.850.000 lei prin act aditional al Conventiei de linie de credit nr. 8929/10.10.2013 cu scadenta in data de 19.10.2022, cu posibilitatea de prelungire. Soldul la 31.12.2021 este de 2.524.176 ron.

Pentru facilitatea de credit contractate cu Intesa Sanpaolo Bank (fosta Veneto Banca) Grupul a constituit urmatoarele garantii in favoarea bancii:

  • Ipoteca instituita asupra imobil – lot 2 (Premo) situat in Calarasi, str. Bucuresti, nr. 396, jud. Calarasi, compus din teren de 69.552,2 mp si constructiile existente pe acesta avand numar cadastral 62/2.

  • Emiterea unui bilet la ordin in alb in favoarea bancii.

  • Ipoteca mobiliara asupra creantelor rezultate din raporturile comerciale incheiate intre Prefab S.A. si debitorii sai.

In cursul al anului 2021, Grupul a beneficiat de urmatoarele credite, deschise la CEC Bank:

  • Linie de credit pentru sustinerea activitatii curente - in valoare de 19.000.000 lei, reprezentand contract de facilitate de credit nr. RQ15126299791350 / 25.01.2016. Soldul la 31.12.2021 este de 13.630.000 ron.

  • un credit de investitii in valoare de 4.300.000 lei in baza contractului de credit nr. RQ15126299791319/25.01.2016. Creditul a fost rambursat integral , soldul la 31.12.2021 fiind 0 ron.

  • un credit pentru sustinerea activitatii curente in valoare de 13.000.000 lei in baza contractului Nr. RQ17096299904456 data de 26.10.2017. Facilitatea a fost restructurata. Termenul de rambursare al facilitatii de credit este 25.10.2022, incluzand o perioada de gratie de 12 luni de la data primei trageri. Primele 3 rate rambursate au fost in suma de 642.606,49 lei fiecare; incepand cu luna martie 2019, rambursarea se va face in rate égale in suma de 266.446,59 lei. Soldul creditului la 31.12.2021 este de 2.664.445 lei.

Pentru toate facilitatile de credit contractate cu CEC Bank, Grupul a constituit urmatoarele garantii in favoarea bancii dupa cum urmeaza:

  • Garantie asupra imobil teren intravilan avand nr. cadastral/top 22575 (suprafata 735 mp), situat in Calarasi, str Bucuresti, nr. 396.

  • Garantie asupra imobil industrial – Pavilion administrative si anexe, (teren in suprafata de 15.979 mp) avand nr. cadastral 22574 –C1-C6, 22574, situat in Calarasi, str Bucuresti, nr. 396.

  • Garantie asupra imobil industrial – SectiaTuburi mari si decantor, (teren in suprafata de 11.815,08 mp) avand nr. cadastral 22566 –C1-C2, 22566, situat in Calarasi, str Bucuresti, nr. 396.

  • Garantie asupra imobil industrial – Sectia Prefabricate, (teren in suprafata de 56.635 mp) avand nr. cadastral 22721 –C1-C6, 22721, situat in Calarasi, str Bucuresti, nr. 396.

  • Garantie materiala asupra urmatoarelor echipamente:

· masina de infoliere si rasucire paleti de BCA;

· instalatie de fasonat armaturi;

· pompe slam;

· autoclava pt productia betonului celular autoclavizat;

· strung automat.

  • ipoteca de rang I asupra lotului 11 (teren liber constructii), nr. cadastral 62/11, CF 25291/ Municipiul Calarasi, cu o suprafata de 83.928,74 mp, situat in Calarasi, str. Bucuresti, nr. 396.

  • ipoteca de rang I asupra lotului 6 (teren liber constructii), nr. cadastral 62/6, CF nr. 25177 / Municipiul Calarasi, cu o suprafata de 101.126 mp, situat in Calarasi, str. Bucuresti, nr. 396.

Mentionam ca la data de 26 ianuarie 2022 , a fost inchisa linia de credit de la CEC Bank, urmare acestei rambursari, garantiile constituite in favoarea CEC Bank vor consta doar in 

  • Garantie asupra imobil industrial – Pavilion administrativ si anexe, (teren in suprafata de 15.979 mp) avand nr. cadastral 22574 –C1-C6, 22574, situat in Calarasi, str Bucuresti, nr. 396.

In cursul al anului 2021, Grupul a beneficiat de urmatorul credit, deschis la ING Bank N.V.:

  • un credit pentru sustinerea activitatii curente in valoare de 5.000.000 lei in baza contractului de facilitate de credit nr. 9181 din data de 08.11.2019. Termenul de rambursare al facilitatii de credit este 29.11.2023, rambursarea facandu-se in 46 de rate. Soldul la 31.12.2021 este de 2.502.693 ron.

Pentru facilitatea de credit contractata cu ING Bank N.V, Grupul a constituit urmatoarele garantii in favoarea bancii dupa cum urmeaza:

  • Ipoteca instituita asupra imobil – lot 7 si anexe (Centrala de cogenerare) situat in Calarasi, str. Bucuresti, nr. 396, jud. Calarasi, compus din teren de 10.651 mp si constructiile existente pe acesta C2, C4, C6, C7 avand numar cadastral/top 248449 (provenit din nr. cadastral 62/7).

  • Ipoteca mobiliara asupra conturilor bancare deschise pe numele PREFAB SA la unitatile ING BANK N.V., precum si asupa sumelor prezente si viitoare aflate la aceste conturi.

  • Ipoteca mobiliara asupra echipamentelor proprietatea PREFAB SA, apartinand Centralei de cogenerare.

Mentionam ca la data de 17 ianuarie 2022 , a fost deschisa la ING Bank o linie de credit in valoare de 19.000.000 lei si un credit pentru investitii pe termen de 5 ani. Conditiile si costurile financiare oferite de ING Bank au fost avantajoase fata de cele oferite de societati similare.

Pentru facilitatile de credit contractate cu ING Bank N.V, Grupul a constituit urmatoarele garantii in favoarea bancii dupa cum urmeaza:

Ipoteca instituita asupra imobil – lot 7 si anexe (Centrala de cogenerare) situat in Calarasi, str. Bucuresti, nr. 396, jud. Calarasi, compus din teren de 10.651 mp si constructiile existente pe acesta C2, C4, C6, C7 avand numar cadastral/top 248449 (provenit din nr. cadastral 62/7).

Ipoteca imobiliara asupra imobilelor:

1. Imobil- teren arabil intravilanîn suprafața de 2.500 mp, înscris în Cartea Funciara a ANCPI Călărași UAT Modelu sub nr 20193 şi având numărul cadastral/top 20193, proprietatea societății Prefab SA, situat în com Modelu, în tarlaua 81/2, parcela 3/3, jud Călărași.

2. Imobil - teren arabil intravilanîn suprafața de 2.500 mp, înscris în Cartea Funciara a ANCPI Călărași UAT Modelu sub nr 20194şi având numărul cadastral/top 20194, proprietatea societății Prefab SA, situat în com Modelu, în tarlaua 81/2, parcela 3/3 (lot nr 2), jud Călărași.

3. Imobil - teren arabil intravilanîn suprafața de 5.000 mp, înscris în Cartea Funciara a ANCPI Călărași UAT Modelu sub nr. 20141şi având numărul cadastral/top 20141, proprietatea societății Prefab SA, situat în com Modelu, în tarlaua 81/2, parcela 3/2, jud Călărași.

4 – Imobil - teren arabil intravilan în suprafața de 5.750 mp, înscris în Cartea Funciara a ANCPI Călărași UAT Modelu sub nr 21757şi având numărul cadastral/top522, proprietatea societății Prefab SA, situat în com Modelu, în tarlaua 81/2, parcela 2-lot 1, jud Călărași.

5 – Imobil - teren arabil intravilanîn suprafața de 4.427 mp, înscris în Cartea Funciara a ANCPI Călărași UAT Modelu sub nr 21760 (vechi 521, cf 366) şi având numărul cadastral/top 21760, proprietatea societății Prefab SA, situat în com Modelu, în tarlaua 81/2, parcela 4 - lot 1, jud Călărași.

6. Imobil - teren arabil intravilanîn suprafața de 5.000 mp, înscris în Cartea Funciara a ANCPI Călărași UAT Modelu sub nr 20112 şi având numărul cadastral/top 20112,proprietatea societății Prefab SA, situat în com Modelu, în tarlaua 81/2, parcela 3/4, jud Călărași,

7. Imobil - teren arabil intravilanîn suprafața de 5.000 mp, înscris în Cartea Funciara a ANCPI Călărași UAT Modelu sub nr 20115şi având numărul cadastral/top 20115, proprietatea societății Prefab SA, situat în com Modelu, în tarlaua 81/2, parcela 3/5, jud Călărași.

Gaj asupra stocurilor si creantelor

20. ALTE DATORII

Componenta acestora este in principal urmatoarea:

Alte datorii

Sold la

31 decembrie 2020

Sold la

31 decembrie 2021

Datorii in legatura cu personalul si asimilate

726.487

989.216

Datorii in legatura cu bugetul asigurarilor sociale

194.026

323.852

Datorii in legatura cu bugetul statului

941.962

74.759

Datorii catre actionari

58.996

163.913

Alte datorii

5.080 

80 

Total datorii

1.926.551

1.551.820

21. IMPOZIT AMANAT

Variatia datoriilor privind impozitul amanat este prezentata in tabelul urmator:

Descriere

31 Decembrie 2020

31 Decembrie 2021

Sold initial

388.334

471.402

Impozit amanat diferente de

reevaluare

83.068

(6.081)

Sold final

471.403

465.321

22. SUBVENTII PENTRU INVESTITII

Variatia subventiilor pentru investitii este prezentata in tabelul urmator:

Descriere

31 Decembrie 2020

31 Decembrie 2021

Sold initial

5.039.763

4.518.302

Primite in timpul anului

0

0

Inversate in timpul anului

0

0

Reluate la venituri

(521.461)

(504.795)

Sold final

4.518.302

4.013.507

Sumele reprezinta subventii inregistrate pentru activele (cofinantare) achizitionate in cadrul proiectelor desfasurate de Societatea-mama si anume:

- Modernizarea serei de legume prin Programul SAPARD (2005).

- Proiectul ‘Plan de utilizare rationala a energiei – Proiect de eficienta energetica la Prefab SA’, in valoare de 1.200.000 euro care s-a desfasurat in parteneriat cu BERD, de unde s-a obtinut finantare de 15 % pentru investitiile realizate, respectiv suma de 812.124 lei (echivalentul a 180.000 eur).

- Proiectul: ‘Realizarea unei centrale de cogenerare in scopul imbunatatirii eficientei energetice a activitatii Prefab SA’, finantat partial din Fonduri Europene in cadrul Axei Prioritare 4 a Programului Sectorial Operational: Cresterea Competitivitatii Economice, Societatea incheind in acest sens contractul de finantare nr. 18 EE/28.05.2012 cu Ministerul Economiei, Comertului si Mediului de Afaceri. Suma nerambursabila aprobata prin contract a fost de 10.199.768,65 lei, din care in anul 2013 s-a incasat suma de 6.140.662,41 lei, iar in anul 2014 s-a incasat suma de 1.503.822,08 lei.

23. VENITURI DIN EXPLOATARE

Venituri

31 Decembrie 2020

31 Decembrie 2021

Diferenta (2021-2020)

Productia vanduta

92.215.978

104.398.324

12.182.346

Venituri aferente costurilor stocurilor de produse

3.086.192

11.129.760

8.043.568

Venituri din productia de imobilizari

0

28.469

28.469

Venituri din investitii imobiliare

106.000

61.000

(45.000)

Alte venituri de exploatare

1.715.957

975.246

(740.711)

Total

97.124.127

116.592.799

19.468.672

In totalul veniturilor de exploatare inregistrate de Grup la data de 31.12.2021, Prefab SA societatea- mama, are o pondere de 95.42%.

Veniturile din productia vanduta sunt structurate pe urmatoarele categorii de produse:

Denumirea produselor

2020

2021

B.C.A.

86.91%

82.11%

Tuburi

4.74%

2.85%

Prefabricate

4.11%

3.38%

Energie electrica

0.56%

8.21%

Alte produse

3.68%

3.45%

Betonul Celular Autoclavizat (BCA), este materialul de zidarie produs de PREFAB SA cu ponderea cea mai mare in cifra de afaceri a societatii. In anul 2021 productia de BCA realizata a fost de 393.294 mc, cu o medie lunara de 39.329,40 mc (la un numar de 295 zile de turnare), avand in vedere ca activitatea de productie a debutat in a doua jumatate a lunii ianuarie.

In anul 2021, Prefab SA a comercializat aproximativ 378.428 metri cubi de BCA, comparativ cu aproximativ 389.700 metri cubi in anul 2020.

In ceea ce priveste piata de prefabricate din beton armat si precomprimat, stalpi electrici, elemente de autostrada, piese prefabricate pentru hiper sau supermarketuri, grinzi pentru poduri rutiere, tuburi de canalizare PREMO-SENTAB, observam o crestere usoara a cererii pentru tuburi , in schimb piata elementelor prefabricate este in continuare afectata de lipsa proiectelor de infrastructura nationala si lipsa de forta de munca calificata , mentinandu-se acelasi nivel scazut al cererii pe piata in special datorita blocajelor financiare in domeniul investitional national.

In anul 2021 volumul total de elemente prefabricate produs si comercializat a fost de 2105.18 mc la care se adauga beton marfa 1088.25 mc, un volum foarte mic pentru capacitatea de productie existenta.

In ceea ce priveste tuburile de canalizare PREMO-SENTAB, volumul produs a fost de 1.664,89 mc.

In ceea ce priveste activitatea centralei de cogenerare, cantitatea de energie electrica produsa in anul 2021 a fost de: 6543.20 MWh din care s-a livrat in SEN cantitatea de 5156.48MWh, diferenta de 1386.72 MWh fiind folosita pentru consumul intern. . Pentru cantitatea de energie electrica livrata in SEN, societatea s-a calificat pentru obtinerea bonusului de cogenerare in cadrul Schemei de sprijin pentru promovarea cogenerarii de inalta eficienta. In anul 2021 acesta a fost in suma de 195.05 lei/ MWh livrat in SEN in perioada 01.01-30.06.2021, 248,35 lei/Mwh livrat in SEN in perioada 01.07-30.10.2021 si 370.30 lei/Mwh livrat in SEN in perioada 01.11-31.12.2021 .

Cantitatea de energie termica produsa in anul 2021 a fost de: 10006.33 MWh, folosita in totalitate pentru consumul intern. Din considerente economice pe fondul pandemiei cauzate de virusul SARS COV 2, centrala de cogenerare nu a functionat decat o scurta perioada de timp in anul 2021.

24. CHELTUIELI DE EXPLOATARE

Cheltuieli

31 Decembrie 2020

31 Decembrie 2021

Diferenta (2021 -2020)

Cheltuieli cu materiile prime şi materialele

34.303.112

39.104.001

4.800.889

Cheltuieli cu energiasi apa

Alte cheltuieli de productie

Reduceri comerciale primite

8.037.801

2.707.653

(1.111.009)

23.910.325

3.466.027

(144.190)

15.872.524

758.374

966.819

Total cost materiale

Salarii si indemnizatii

43.937.557

14.642.603

66.336.163

17.280.041

22.398.606

2.637.438

Cheltuieli cu asigurarile si protectia sociala

Total cheltuieli cu personalul

Amortizare

Ajustari pentru depreciere

Total amortizare si depreciere

Cheltuieli privind prestatiile

externe

Cheltuieli cu alte impozite, taxe si varsaminte asimilate

Cheltuieli din investitii imobiliare

Alte cheltuieli

Total alte cheltuieli de exploatare

417.206

15.059.809

9.346.454

900.935

10.247.389

6.173.798

1.194.656

77.000

167.369

7.612.823

559.178

17.839.219

9.407.256

23.726

9.430.982

6.609.159

1.238.020

21.000

345.218

8.213.397

141.972

2.779.410

60.802

(877.209)

(816.407)

435.361

43.364

(56.000)

177.849

600.574

Total

76.857.578

101.819.761

24.962.183

In totalul cheltuielilor de exploatare inregistrate de Grup la data de 31.12.2021, Prefab SA societatea- mama, are o pondere de 95.71%.

Preturile de aprovizionare a materiilor prime si materialelor au inregistrat cresteri semnificative in comparatie cu cele inregistrate in anul precedent, fiind influentate in principal de cresterea semnificativa a pretului la energie electrica si gaze naturale .

Cheltuielile cu energia si apa au crescut de la 8.037.801 lei (2020) la 23.910.325 (2021) datorita cresterii semnificative a pretului gazului natural si al energiei electrice , in special spre sfarsitul anului.

In general sursele de aprovizionare sunt sigure, urmarindu-se mentinerea unui numar minim de 2 furnizori/sortiment.

25. VENITURI FINANCIARE

Venituri

31 Decembrie 2020

31 Decembrie 2021

Diferenta (2021 -2020)

Venituri din diferente de curs

37.846

67.706

29.860

Venituri din dobanzi

115

163

48

Veniruri din dividende detinute la filiale

305.387

0

(305.387)

Total

343.348

67.869

(275.479)

In totalul veniturilor financiare inregistrate de Grup la data de 31.12.2021, Prefab SA societatea-mama, are o pondere de 99,83%.

26. CHELTUIELI FINANCIARE

Cheltuieli

31 Decembrie 2020

31 Decembrie 2021

Diferenta (2021-2020)

Cheltuieli privind dobanzile

2.155.793

1.102.377

(1.053.416)

Alte cheltuieli financiare

Ajustarea valorii imobilizarilor financiare

161.799

9.270.900

9.404.174

(9.270.900)

9.242.375

(18.541.800)

Total

11.588.492

1.235.651

(10.352.841)

In totalul cheltuielilor financiare inregistrate de Grup la data de 31.12.2021, Prefab SA societatea-mama,are o pondere de 100%.

Cheltuielile cu dobanzile au scazut cu 1.053.416 lei, de la 2.155.793 lei (2020) la 1.102.377 lei (2021)(vezi situatia imprumuturilor pe termen scurt si pe termen lung),datorita rambursarilor de credite efectuate de catre Prefab SA societatea-mama.

Cresterea altor cheltuieli financiare cuprinde pentru anul 2021 si pierderea din titluri de participare inregistrata in urma radierii societatii Fotbal Club Prefab sa, in suma de 9.270.900 lei si trebuie privita in corelatie cu ajustarea de valoare privind imobilizarile financiare constituta la 31.12.2020 si care a fost reluata pe venituri in 2021.

27. IMPOZIT PE PROFIT

Grupul a obtinut in anul 2021 un profit brut in valoare de 13.605.256 lei,impozitul pe profit aferent fiind de 1.945.183 lei, in totalitate virat la Bugetul general consolidat.

Exercitiul

financiar

incheiat la

31 decembrie 2020

Exercitiul

financiar

incheiat la

31 decembrie 2021

Profit brut

9.021.405

13.605.256

Profit brut contabil *)

9.023.741

13.605.256

Pierdere contabila **)

-2.336

0

Impozit pe profit

2.680.111

1.945.183

Profit net

6.341.294

11.660.073

*) Profit brut contabil realizat de PREFAB SA societatea-mama si PREFAB INVEST SA parte-afiliata(se refera la anul 2020, pt 2021 se refera la profitul brut contabil realizat de PREFAB SA societatea-mama si PREFAB INVEST SA parte-afiliata, PREFAB BG -parte afiliata );

**) Pierdere contabila realizata de PRFAB BG EOOD parte-afiliata (se refera la anul 2020).

Reconcilierea profitului curent inainte de impozitate cu cheltuiala cu impozitul pe profit in contul de profit si pierdere se prezinta astfel:

Indicator

31.12.2020

31.12.2021

Profit net contabil

6.341.294

11.660.073

Deduceri

9.744.907

10.011.666

Venituri neimpozabile

1.347.168

203.532

Alte venituri impozabile

44.264

39.812

Cheltuieli nedeductibile

23.525.960

12.110.719

Profit impozabil

18.819.443

13.595.406

Impozit profit

3.011.111

2.175.265

Reducere impozit profit

75.119

139.839

Bonificatie

255.881

90.243

Impozit profit

2.680.111

1.945.183

28. NUMAR MEDIU DE SALARIATI

a) Salariati

Numarul mediu al salariatilor a evoluat dupa cum urmeaza:

Exercitiul financiar incheiat la

31 decembrie 2020

Exercitiul financiar incheiat la

31 decembrie 2021

Personal conducere

8

Personal administrativ

57

75 

Personal productie

235

239 

TOTAL

300

320

b) Evolutia structurii angajatilor dupa nivelul de pregatire este prezentat mai jos:

Anul

2020

2021

Personal cu studii superioare

13%

10% 

Personal cu studii medii

29%

36% 

Personal cu studii profesionale si de calificare

51%

43% 

Personal necalificat

7%

11% 

c) Cheltuielile cu salariile si taxele aferente inregistrate in cursul anilor 2020 si 2021 sunt urmatoarele:

31 decembrie 2020

31 decembrie 2021

Cheltuieli cu salariile

14.642.603

17.280.041

Cheltuieli cu asigurarile si protectia sociala

Cheltuieli pensii facultative

399.316

17.890

548.328

10.850

Total

15.059.809

17.839.219

Societatea-mama contribuie la programul national de pensii conform legislatiei in vigoare, si are un program de pensii facultative din luna aprilie 2008 pentru salariatii care au cel putin un an vechime in cadrul societatii si varsta cuprinsa intre 18 si 52 de ani. Contributia este platita de angajator, pana la limita de 200 euro/an, conform Codului Fiscal. Contractele incheiate de salariati sunt pentru Fondul de pensii facultative NN Optim administrat de NN Asigurari de viata SA. Societatea nu are alte obligatii post angajare legate de aceste asigurari.

La nivelul societatii-mama, cheltuielile cu salariile si taxele au crescut cu 2.405.071 lei, de la 13.239.622 lei in anul 2020 la 15.644.693 lei in anul 2021, in timp ce numarul mediu de salariati a crescut de la 286 (31.12.2020) la 305 (31.12.2021).

Incepand cu data de 1 ianuarie 2019, avand in vedere codul Caen in care isi desfasoara activitatea respectiv 2361, fabricarea produselor din beton pentru constructii, societatii-mama i se aplica prevederile OUG nr 114/2018, prin care sectorul constructii este declarat sector de importanta nationala, salariul minim devine 3.000 lei/luna, salariatii beneficiaza de scutire la plata impozitului pe venit, scutire la plata contributiei pentru sanatate si scaderea contributiei la CAS de la 25% la 21.25% , cu conditia obtinerii a minim 80% din cifra de afaceri din activitate pe codul Caen.

29. TRANZACTII CU PARTI AFILIATE

La 31 decembrie 2020 si respectiv 31 decembrie 2019, Grupul nu avea parti afiliate in afara filialelor incluse in consolidare.

La datele de raportare Grupul nu are parti afiliate in afara filialelor incluse in consolidare. Soldurile si tranzactiile cu filialele incluse in consolidare au fost eliminate in scopul intocmirii acestor situatii financiare consolidate.

Grupul nu detine obligatii contractuale catre fosti directori si administratori si nu a acordat credite sau avansuri actualilor directori si administratori.

Grupul nu are asumate obligatii viitoare de natura garantiilor in numele administratorilor.

Pretul de transfer:

In conformitate cu legislatia fiscala relevanta, evaluarea unei tranzactii realizata cu partile afiliate are la baza conceptul de pret de piata aferent tranzactiei respective. In acest context , preturile de transfer trebuie sa fie ajustate astfel incat sa reflecte preturile de piata care ar fi fost stabilite intre entitati intre care nu exista o relatie de afiliere si care actioneaza independent , pe baza conditiilor normale de piata .

30. INFORMATII PE SEGMENTE DE ACTIVITATE

Informatiile pe segmente sunt raportate in functie de activitatile Grupului. Tranzactiile intre segmentele de activitate sunt efectuate in conditii normale de piata.

Activele si datoriile pe segmente includ atat elemente direct atribuibile respectivelor segmente cat si elemente care pot fi alocate folosind o baza rezonabila.

PREFAB SA, societatea-mama, este principalul producator din Romania de:

a. BCA (BetonCelularAutoclavizat) cu o capacitate de 500.000 mc pe an

b. Prefabricate Tipizate

c. Tuburi din beton pentru retele de apa si canalizare (tehnologie Premo si Sentab)

d. Prefabricate netipizate

Si unul din furnizorii importanti din piata locala de:

e. Agregate

f. Beton Marfa

a. Tamplarie PVC

b. Energie electrica (din aprilie 2013).

PREFAB SA societatea mama a identificat un segment de activitate pentru care prezinta informatiile in mod separat si anume Sucursala BCA - care a obtinut venituri de peste 82.11 % din productia vanduta, pentru produsul BCA.

Betonul Celular Autoclavizat (BCA), este materialul de zidarie produs de PREFAB SA cu ponderea cea mai mare in cifra de afaceri a societatii. In anul 2021 productia de BCA realizata a fost de 393.294 mc, cu o medie lunara de 39.329,40 mc (la un numar de 295 zile de turnare), avand in vedere ca activitatea de productie a debutat in a doua jumatate a lunii ianuarie.

In anul 2021, Prefab SA societatea mama a comercializat aproximativ 378.428 metri cubi de BCA, comparativ cu aproximativ 389.700 metri cubi in anul 2020.

PREFAB SA societetea-mama aplica o politica unitara de preturi si discounturi acordate clientilor, in functie de volum si perioada de plata (scadenta).

Structura veniturilor si a cheltuielilor pentru acest segment de activitate este urmatoarea:

Venituri 

31 Decembrie 2020

31 Decembrie 2021

Productia vanduta

76.793.619

81.346.288

Alte venituri de exploatare

-1.934.799

Total venituri

74.858.820

81.346.288

Cheltuieli

31 Decembrie 2020

31 Decembrie 2021

Cheltuieli cu materiile prime si materialele

30.299.984

34.246.359

Cheltuieli cu gaz metan, energia si apa

Alte cheltuieli de productie

7.457.912

0

20.982.284

0

Total cost materiale

Salarii si indemnizatii

37.757.896

4.344.972

55.228.643

5.496.800

Cheltuieli cu asigurarile si protectia sociala

Total cheltuieli cu personalul

Amortizare

Ajustari pentru depreciere

Total amortizare si depreciere

Cheltuieli privind prestatiile externe

Cheltuieli cu alte impozite, taxe si varsaminte asimilate

Alte cheltuieli

Total alte cheltuieli de exploatare

97.764

4.442.736

3.277.504

0

3.277.504

830.780

357.207

3.449.003

4.636.990

122.973

5.619.773

3.304.035

0

3.304.035

1.179.804

244.195

3.496.292

4.920.291

Total cheltuieli

50.115.126

69.072.742

Rezultatul activitatii

24.743.694

12.273.546

Pentru segmentul de activitate BCA raportam si urmatoarele elemente:

Imobilizari corporale:

Valoare contabila

Amortizare

Valoare neta

Teren 33.392,80 mp

8.804.961

0

8.804.961

Cladiri si constructii

9.622.672

4.777.928

4.844.744

Utilaje si mijloace de transport

52.411.466

27.082.730

25.328.736

Total

70.839.099

31.860.658

38.978.441

Datorii pe termen lung: 4.624.230 lei

Datorii pe termen scurt: 31.304.202 lei

PREFAB SA este unul dintre principalii producatori nationali de materiale pentru constructii, cu un portofoliu variat de produse comercializate.

Principalele piete de desfacere sunt: Romania, Bulgaria si Republica Moldova

In Romania structura pietei de desfacere este:

a. pentru BCA: Muntenia, Transilvania, Moldova

b. pentru Prefabricate: toata Romania

c. pentru Agregate, Beton Marfa, Tamplarie PVC: piata locala

Se lucreaza diferentiat ca politica de desfacere functie de specificitatea fiecarui produs.

a. BCA se comercializeaza prin Distribuitori sau lanturi DIY (Do It Yourself)

b. Prefabricatele se comercializeaza prin metoda de licitatie sau negociere pe proiect.

Vanzari BCA pe zone geografice:

Zona geografica

Vanzari in 2020

Vanzari in 2021

1. Muntenia

94.04%

96.00%

2. Transilvania

0.26%

0.19%

3. Moldova

5.52%

3.80%

4. Bulgaria

0.00%

0.00%

5.Republica Moldova

0.18%

0.01%

PREFAB SA a desfasurat in perioada 2011 -2013 un proiect major de investitii si anume: Proiectul: ‘Realizarea unei centrale de cogenerare in scopul imbunatatirii eficientei energetice a activitatii Prefab SA’,in valoare de 22.400.846, 58 lei (5.247.575 euro). Proiectul a fost depus in data de 20 iulie 2011, la Organismul Intermediar pentru Energie, pentru finantare din Fonduri Europene in cadrul Axei Prioritare 4 a Programului Sectorial Operational: Cresterea Competitivitatii Economice si a fost declarat eligibil pentru finantare, incheindu-se in acest sens contractul de finantare nr. 18 EE/28.05.2012 cu Ministerul Economiei, Comertului si Mediului de Afaceri pentru suma maxima nerambursabila de 10.199.768,65 lei. Obiectivul principal al proiectului l-a reprezentat crestereae ficientei utilizarii energiei, in cadrul activitatilor industrialeale Prefab SA, prin instalarea unei centrale de cogenerare de inalta eficienta.

Proiectul a fost finalizat prin punerea in functiune in date de 15.04.2013 a noii capacitati de producere in cogenerare a energiei electrice si energiei termice.

In data de 24.04.2013 PREFAB SA a obtinut in baza Deciziei ANRE nr. 1038/24.04.2013, « Licenta nr. 1222 pentru producerea de energie electrica in scopul exploatarii comerciale a Centralei de cogenerare cu turbina cu gaze de 5,4 MW. » Energia electrica produsa este livrata in SEN, o parte fiind folosita pentru consum intern.

Rezultatele activitatii centralei de cogenerare - cantitatea de energie electrica produsa in anul 2021 a fost de: 6.543,20 MWh din care s-a livrat in SEN cantitatea de 5.156,48 MWh, diferenta de 1.386,72 MWh fiind folosita pentru consumul intern. Pentru cantitatea de energie electrica livrata in SEN, societatea s-a calificat pentru

obtinerea bonusului de cogenerare in cadrul Schemei de sprijin pentru promovarea cogenerarii de inalta eficienta. In anul 2021 acesta a fost in suma de 195.05 lei/ MWh livrat in SEN in perioada 01.01-30.06.2021, 248,35 lei/Mwh livrat in SEN in perioada 01.07-30.10.2021 si 370.30 lei/Mwh livrat in SEN in perioada 01.11-31.12.2021 .Cantitatea de energie termica produsa in anul 2021 a fost de: 10.009,33 MWh, folosita in totalitate pentru consumul intern. Din considerente economice pe fondul pandemiei cauzate de virusul SARS COV 2, centrala de cogenerare nu a functionat decat o scurta perioada de timp in anul 2021.

31. ANGAJAMENTE SI CONTINGENTE

Actiuni in instanta

Grupul este obiectul unui numar de actiuni in instanta rezultate in cursul normal al desfasurarii activitatii, avand calitatea de reclamant. Conducerea Grupului considera, ca in afara sumelor deja inregistrate in aceste situatii financiare ca provizioane sau ajustari pentru deprecierea activelor si descrise in notele la aceste situatii financiare, alte actiuni in instanta nu vor avea efecte adverse semnificative asupra rezultatelor economice si asupra pozitiei financiare a Grupului.

Asigurari

In anul 2021, Societatea-mama are incheiate asigurari cu mai multe societati de asigurare si se refera in principal la:

· Asigurarea unor cladiri si bunuri (in principal gajate sau ipotecate la banci)

· Asigurari pentru parcul auto (RCA, CASCO)

Este probabil ca verificari ale preturilor de transfer sa fie realizate in viitor de catre autoritatile fiscale , pentru a determina daca respectivele preturi respecta principiul “conditiei normale de piata“ si ca baza impozabila nu este distorsionata. Conducerea societatii-mama considera ca tranzactiile efectuate cu partile afiliate respecta principiul pretului de piata aferent fiecarei tranzactii.

32. MANAGEMENTUL RISCURILOR

Grupul este expus urmatoarelor riscuri:

• Riscul de credit

• Riscul de lichiditate

• Riscul de piata

• Riscul valutar

• Riscul operational

• Riscul privind costurile de echilibrare

• Riscul aferent impozitarii

• Riscul privind protectia si prelucrarea datelor

• Riscuri medicale

Acesta nota prezinta informatii referitoare la expunerea Grupului fata de fiecare risc mentionat mai sus, obiectivele Grupului, politicile si procesele de evaluare si gestionare a riscului si procedurile pentru gestionarea capitalului.

Cadrul general privind gestionarea riscurilor

Consiliile de Administratie ale entitatilor au responsabilitatea generala pentru stabilirea si supravegherea cadrului de gestionare a riscului la nivelul fiecarei entitati.

Activitatea este guvernata de urmatoarele principii:

a) principiul delegarii de competente;

b) principiul autonomiei decizionale;

c) principiul obiectivitatii;

d) principiul protectiei investitorilor;

e) principiul promovarii dezvoltarii pietei bursiere;

f) principiul rolului activ.

Consiliul de Administratie este totodata responsabil cu examinarea si aprobarea planului strategic, operational si financiar al entitatilor, precum si a structurii corporative a Grupului.

Politicile Grupului de gestionare a riscului sunt definite astfel incat sa asigure identificarea si analiza riscurilor cu care se confrunta Grupul, stabilirea limitelor si controalelor adecvate, precum si monitorizarea riscurilor si a respectarii limitelor stabilite. Politicile si sistemele de gestionare a riscului sunt revizuite in mod regulat pentru a reflecta modificarile survenite in conditiile de piata si in activitatile Grupului. Grupul, prin standardele si procedurile sale de instruire si conducere, urmareste sa dezvolte un mediu de control ordonat si constructiv, in cadrul caruia toti angajatii isi inteleg rolurile si obligatiile.

Riscul de credit

Riscul de credit este riscul ca Grupul sa suporte o pierdere financiara ca urmare a neindeplinirii obligatiilor contractuale de catre un client sau o contrapartida la un instrument financiar, iar acest risc rezulta in principal din creantele comerciale ale Grupului.

Expunerea Grupului la riscul de credit este influentata in principal de caracteristicile individuale ale fiecarui client si ale tarii in care acesta isi desfasoara activitatea. Majoritatea clientilor Grupului isi desfasoara activitatea in Romania.

Instrumete financiare principaleutilizate de Grup din care apar riscuri privind instrumentele financiare, sunt 

- Creante comerciale si alte creante

- Numerar si echivalente de numerar

- Datorii comerciale si alte datorii

-

Un sumar al instrumentelor financiare obtinut pe categorii este furnizat mai jos:

ACTIVE

31 decembrie 2020

31 decembrie 2021

Creante comerciale si asimilate

36.352.899

38.342.269

Numerar si echivalente de numerar

792.974

673.064

Total

37.145.873

39.015.333

DATORII

31 decembrie 2020

31 decembrie 2021

Datorii comerciale si asimilate

9.254.981

22.647.667

Alte datorii (inclusiv fiscale)

1.926.551

1.551.820

Total

11.181.532

24.199.487

Grupul monitorizeaza expunerea la riscul de credit prin analiza vechimii creantelor pe care le inregistreaza si actioneaza in permanenta pentru recuperarea celor trecute de scadenta sau perimate.

Riscul de lichiditate

Riscul de lichiditate este riscul ca Grupul sa intampine dificultati in indeplinirea obligatiilor asociate datoriilor care sunt decontate in numerar sau prin transferul altui activ financiar. Abordarea Grupului cu privire la riscul de lichiditate este de a asigura, in masura in care este posibil, ca detine in orice moment lichiditati

suficiente pentru a face fata datoriilor atunci cand acestea devin scadente, atat in conditii normale cat si in conditii de stres, fara a suporta pierderi inacceptabile sau a pune in pericol reputatia Grupului. Grupul are angajate imprumuturi pe termen lung.

Pentru contracararea acestui factor de risc, Grupul a aplicat politici restrictive de livrare a produselor catre clientii incerti. Un rol important l-a avut politica grupului de a solicita in unele cazuri plata in avans a produselor livrate si o atenta selectie a clientilor noi in functie de bonitatea si disciplina lor financiara. S-au solicitat garantii in cazul contractelor de livrare si s-a incercat reducerea numarului de zile stabilit prin contract de plata a creantelor de catre clientii Grupului. Au fost prelungite contractele de garantie cu ipoteca in favoarea bancilor cu care avem deschise linii de credit si scrisori de garantie bancara astfel incat sa ne putem onora obligatiile in cazul unor deficite de numerar.

Riscul de piata

Riscul de piata este riscul ca variatia preturilor pietei, cum ar fi cursul de schimb valutar, rata dobanzii cat si reducerea cererii de piata sa afecteze veniturile Grupului.

Risc de piata - instabilitatea pietei de desfacere pentru materialele de constructii, caracterizata printr-o scadere semnificativa a cererii, risc preintampinat prin studii de piata si politici de marketing. Riscul volatilitatii preturilor de la energia electrica, gaz metan, metale, motorina, a fost preintampinat prin gasirea unor noi furnizori sau renegocierea contractelor cu furnizorii traditionali.

Expunerea la riscul de rata a dobanzii

Expunerea Grupului la riscul modificarilor ratei dobanzii se refera in principal la imprumuturile purtatoare de dobanda variabila pe care Grupul le are pe termen lung. In cazul grupului nostru, creditele sunt contractate cu dobanda fixa, componente variabile fiind si robor.

Gestionarea riscului de rata a dobanzii

In vederea gestionarii riscului de rata a dobanzii, datoriile Grupului sunt analizate prin prisma ratelor fixe si variabile de indatorare , a valutelor si a scadentelor.

Analiza de senzitivitate de mai jos a fost determinata pe baza expunerii la rate ale dobanzii la data situatiilor financiare. Pentru datoriile cu rate variabile , analiza este efectuata presupunand ca suma in sold la data situatiilor financiare a fost in sold pe parcursul intregului an. O crestere sau scadere cu 1% pana la 2 % reprezinta estimarea managementului aferenta unei modificari rezonabile posibila a ratelor dobanzii (celelalte variabile ramanand constante).

Analiza aferenta modificarii riscului de rata a dobanzii:

Imprumuturi cu rata variabila

Efectul modificarii 1% in rata dobanzii

Imprumuturi pe termen scurt

2020

2021

2020

2021

25.600.000

16.154.176

256.000,00

161.541,76

Imprumuturi pe termen lung

10.986.384

5.167.158

109.863,84

51.1671,58

Imprumuturi cu rata variabila

Efectul modificarii 2% in rata dobanzii

Imprumuturi pe termen scurt

2020

2021

2020

2021

25.600.000

16.154.176

512.000,00

323.083,52

Imprumuturi pe termen lung

10.986.384

5.167.158

219.727,68

103.343,16

Riscul valutar

Grupul are tranzactii intr-o alta moneda decat moneda functionala (RON).

Tranzactiile realizate in valuta sunt transformate in lei la rata de schimb valabila la data tranzactiei.

Riscul variatiilor de curs valutar au fost in general preintampinate printr-o gestionare adecvata, in conditiile crizei economice.

Deoarece Grupul are operatii in diferite valute, sunt analizate activitatile specific industriei si riscurile valutare corespunzatoare acesteia. Grupul este in principal expus la modificarea cursului de schimb al monedei euro si dolarului american fata de leul romanesc. Alte valute au doar un efect limitat asupra fluxului de numerar si asupra profitului inainte de dobanzi si impozitare.

Analiza de senzitivitate a valutei

Valorile bilantiere ale activelor si datoriilor Grupului exprimate in valuta la data de raportare sunt dupa cum urmeaza:

Active

Datorii

31.12.2020

31.12.2021

31.12.2020

31.12.2021

EUR

221.573

358.836

299.045

81.864

USD

0

0

0

0

Urmatorul tabel detaliaza senzitivitatea Grupului la o crestere sau scadere cu 10% a cursului de schimb al EUR si USD. Analiza de senzitivitate cuprinde numai elementele bilantiere monetare exprimate in valuta, in sold la data raportarii, si ajusteaza translatarea lor la sfarsitul perioadei pentru o modificare cu 10% a cursurilor de schimb valutar. O suma pozitiva in tabelul de mai jos arata o crestere in profit generate de o variatie in cursul de schimb de 10% si o suma negativa indica o scadere in profit cu aceeasi valoare.

+10% crestere in cursul de schimb al monedelor straine

Impact EUR (i)

Impact USD (ii)

2020

2021

2020

2021

Profit /pierdere

(7.747)

27.697

0

0

-10% scadere in cursul de schimb al monedelor straine

Impact EUR (i)

Impact USD (ii)

2020

2021

2020

2021

Profit /pierdere

7.747

(27.697)

0

0

(i) Acest impact este in principal aferent expunerii la EUR a disponibilului in banca, acreditivelor, creantelor, datoriilor cu furnizorii si creditelor bancare in sold la sfarsitul anului.

(ii) Acest impact este in principal aferent expunerii la USD a disponibilului in banca in sold la sfarsitul anului.

Analiza de senzitivitate a riscului valutar inerent, prezentata mai sus, arata expunerea la riscul de translatare la sfarsitul anului; cu toate acestea, expunerea in cursul anului este in permanenta monitorizata si gestionata de catre Grup.

Riscul operational

Riscul operational este riscul producerii unor pierderi directe sau indirecte provenind dintr-o gama larga de cauze asociate proceselor, personalului, tehnologiei si infrastructurii Grupului, precum si din factori externi, altii decat riscul de credit, de piata si de lichiditate, cum ar fi cele provenind din cerinte legale si de reglementare si din standardele general acceptate privind comportamentul organizational. Grupul este expus si riscului de calamitati. In aceste conditii, Grupul a actionat in sensul incheierii de polite de asigurare impotriva dezastrelor care sa protejeje activele societatii.

Riscurile operationale provin din toate operatiunile Grupului. Responsabilitatea principala a dezvoltarii si implementarii controalelor legate de riscul operational revine conducerii entitatii. Responsabilitatea este sprijinita de dezvoltarea standardelor generate ale Grupului de gestionare a riscului operational pe urmatoarele arii:

• Cerinte de separare a responsabilitatilor;

• Alinierea la cerintele de reglementare si legale;

• Documentarea controalelor si procedurilor;

• Cerinte de analiza periodica a riscului operational la care este expus Grupul si adecvarea controalelor si procedurilor pentru a preveni riscurile identificate;

• Cerinte de raportare a pierderilor operationale si propuneri de remediere a cauzelor care le-au generat

• Elaborarea unor planuri de continuitate operationala;

• Dezvoltare si instruire profesionala;

• Stabilirea unor standarde de etica;

• Prevenirea riscului de litigii, inclusiv asigurare acolo unde se aplica;

• Diminuarea riscurilor, inclusiv utilizarea eficienta a asigurarilor unde este cazul.

Riscul privind costurile de echilibrare

Acest risc este specific activitatii privind producerea si vanzarea energiei electrice si este generat de eventualele prognozari nerealiste ale cantitatilor si volumelor orare de livrare a energiei electrice care pot impacta situatia financiara prin aparitia unor costuri suplimentare de echilibrare. Se apreciaza ca acest risc este redus ca urmare a activitatii de prognozare desfasurata de departamentul special din entitate.

Riscul aferent impozitarii

Incepand cu 1 ianuarie 2007, ca urmare a aderarii Romaniei la Uniunea Europeana, Grupul a trebuit sa se supuna reglementarilor Uniunii Europene si in consecinta s-a pregatit pentru aplicarea schimbarilor aduse de legislatia europeana, inclusiv de aplicare a IFRS.

Grupul a implementat aceste schimbari, dar modul de implemetare al acestora ramane deschis auditului fiscal timp 7 ani incepand cu exercitiul 2009.

Interpretarea textelor si implementarea practica a procedurilor noilor reglementari fiscale aplicabile armonizate cu legislatia europeana, ar putea varia de la entitate la entitate, si exista riscul ca in anumite situatii autoritatile fiscale sa adopte o pozitie diferita fata de cea a Grupului.

Este posibil ca Grupul sa continue sa fie supus controalelor fiscale pe masura emiterii unor noi reglementari fiscale.

Riscul privind protectia si prelucrarea datelor

Riscul poate fi generat de situatii cum ar fi pierderea sau modificarea datelor in mod accidental , precum si accesul neautorizat la datele cu caracter personal. Indiferent de temeiul de prelucrare, Grupul respecta obligatiile prevazute in Regulamentul general privind protectia datelor (RGPD) – Regulamentul (UE) 2016/679 inclusiv obligatia de informare a persoanei vizate, in momentul colectarii datelor.

Riscuri medicale

Globalizarea infectiei cu noul coronavirus COVID 19 determina efecte negative precum:

- incetinirea activitatii de aprovizionare;

- amanarea / diminuarea vanzarilor;

- posibile cazuri de imbolnaviri ale personalului sau intrarea in concediu pentru ingrijire copil.

La nivelul societatii-mama, au fost distribuite materiale de protectie salariatilor constand in manusi si masti, s-au luat masuri pentru respectarea normelor de igiena si dezinfectare pentru a preintampina infectarea, au fost stabilite proceduri si s-au luat masuri specifice privind interactiunea intre salariati si intre salariati si colaboratori, s-au stabilit perimetre pentru circulatia personalului si a vehiculelor, s-au luat masuri privind limitarea intrarilor in incinta societatii cu respectarea programarilor cat si a normelor de igiena, s-au luat masuri in ceea ce priveste transportul salariatilor la si de la locul de munca, iar acolo unde este posibil s-a optat pentru anumite categorii de personal non-productiv la munca de la domiciliu. Procedurile si masurile au fost afisate fiind vizibile pentru toti salariatii. S-au luat masuri pentru respectarea prevederilor ordonantelor militare emise de autoritati in aceasta perioada.

Riscul major in caz de invectare cu COVID 19 este acela de a se opri procesul de productie si intrarea personalului in izolare si carantina, cu consecinte grave privind activitatea societatii.

In acest moment nu putem estima impactul economic al acestei pandemii. In primul trimestru al anului estimam o functionare normala (inclusiv pe baza stocului de materii prime si produse), dar daca situatia infectarilor la nivel mondial va escalada, cu toate repercusiunile care deriva (inchiderea de intreprinderi si magazine, inchiderea de granite), efectele asupra functionarii Grupului s-ar putea amplifica.

33. EVENIMENTE ULTERIOARE DATEI DE RAPORTARE

In februarie 2022, tensiunile geopolitice globale au escaladat semnificativ in urma interventiilor militare in Ucraina ale Federatiei Ruse. Ca urmare a acestor escaladari, incertitudinile economice de pe piata de energie si de capital au crescut, preturile globale ale energiei fiind de asteptat sa fie foarte volatile in viitorul previzibil. La data prezentului raport, conducerea nu poate estima in mod fiabil efectele asupra perspectivelor financiare ale Grupului si nu poate exclude consecintele negative asupra afacerii, operatiunilor si situatiei financiare. Conducerea considera ca ia toate masurile necesare pentru a sprijini sustenabilitatea si cresterea activitatii Grupului in circumstantele actuale si ca rationamentele profesionale din aceste situatii financiare raman adecvate. Riscurile sunt cele prezentate anterior.

Avand in vedere actuala conjunctura si nivelul redus al profiturilor realizate la Prefab BG la care Prefab S.A. este actionar majoritar detinand 100% din capitalul social, Societatea va initia procedura de dizolvare si lichidare a acestei societati.

Totodata , in data de 07.03.2022 societatea-mama a fost notificata cu privire la modificarea detinerilor de actiuni in capitalul social al acesteia , in sensul cumpararii de catre CELCO SA a unui numar de 6.295.000 de actiuni , detinute anterior de SIF Muntenia.

De asemenea, conducerea nu are cunostinte la aceasta data de evenimente, schimbari economice sau alti factori de incertitudine care ar putea afecta semnificativ veniturile sau lichiditatile Grupului, altele decat cele mentionate.

Notele explicative la situatiile financiare consolidate fac parte integrala din aceste situatii financiare.

Situatiile financiare consolidate au fost aprobate de Consiliul de Administratie in data de 16.03.2022 si au fost semnate de:

Presedinte Consiliu de Administratie,

Director economic,

Ing. Milut Petre Marian

Ec. Boitan Daniela